31 lipca 2003 - Pożegnanie.

Dzisiaj w Cukrowni "Świdnica" odbyła się miła uroczystość pożegnania 30 pracowników zakładu.
Część z nich odeszła na wcześniejszą emeryturę, pozostali odeszli z zakładu na pakiet socjalny.
Pracowników pożegnał dyrektor Cukrowni Kazimierz Rutkowski.
Wszyscy otrzymali podziękowania, portfel z grosikiem na nową drogę oraz odprawę pieniężną w wysokości po około 50 tysięcy złotych.


30 lipca 2003 - Plan Świdnicy

W dziale zdjęcia zamieściliśmy plan Świdnicy w dwóch wersjach: mniejszej (500*672 pixeli) i większej (2976*4000 pixeli).

W najbliższym czasie pojawią się także plany innych miejscowości naszego powiatu.


29 lipca 2003 - Holland Cup 2003

Młodzi piłkarze Polonii Świdnica wzięli udział w jednym z większych turniejów piłkarskich w Europie.
Do miasteczka Almere gdzie rozgrywano zawody zjechały zespoły z całego świata.
Warto dodać, że w mieście liczącym 170 tysięcy mieszkańców są aż 43 boiska do piłki nożnej. W grupie Polonii znalazły się zespoły z Niemiec, Norwegii Austrii i Danii.
Po wygraniu rozgrywek grupowych świdniczanie trafili na zespół ze Stanów Zjednoczonych, mecz zakończył się wynikiem 4:3 dla B.B.S.C. W meczu o trzecie miejsce Polonia zagrała z FC Horbranz. W regulaminowym czasie gry spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2. O wyniku spotkania zadecydowały rzuty karne i tutaj lepsi okazali się Poloniści, zajmując bardzo dobre trzecie miejsce.
Trenerem zespołu Polonii jest Dariusz Jaworski


28 lipca 2003 - Piłka plażowa zakończona.

W kategorii szkół średnich zwyciężyła para
Michał Tomiałowicz, Darek Byczkowski,
drugie miejsce - Marcin Kuc z Arturem Wójciakiem,
trzecie - Marcin Turzański, Marcin Wójciak.
W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli: Krzysztof Kijanowski z Kamilem Zbroszczykiem.
Na drugiej pozycji uplasowała się para Mateusz Rakoczy, Karol Vogelgesang, na trzeciej pozycji Tomasz Urbański i Kamil Zawadzki.
Wszystkie zespoły otrzymały dyplomy a pierwsze trzy zespoły w każdej kategorii także puchary i nagrody rzeczowe.
Mecze sędziował Andrzej Salomonik.
Organizatorem ligi był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


27 lipca 2003 - Płoną okoliczne pola.

Naszym zdaniem są to podpalenia,
wczoraj wyjeżdżaliśmy kilka razy do gaszenia pól wokół Świdnicy, dzisiaj to kolejny przypadek - mówią strażacy ze Świdnicy.
W gaszeniu tego pożaru wzięło udział pięć jednostek. Jest bardzo sucho, ogień łatwo się rozprzestrzenia.
Prosimy o rozwagę.26 lipca 2003 - Rudnik Mistrzem Polski !

Żarowianin Tomasz Rudnik,
wychowanek ULKS Zielony Dąb Żarów, reprezentujący teraz barwy AZS AWF Wrocław doskonale zaprezentował się na Mistrzostwach Polski w Bielsko Białej.
W w biegu na 400m przez płotki zajął IV miejsce (czas 51,38s.), tuż za Plawgo, Januszewskim i Motyką.
W biegu sztafetowym 4x400m ze swoją drużyną klubową (Rudnik, Marciniszyn, Kuśmierczak, Walenczak) zdobył tytuł Mistrza Polski.
Brawo Tomasz!


26 lipca 2003 - Zakończył działalność.

Punkt Informacji Europejskiej.
Zgodnie z harmonogramem programu realizowanego w ramach akcji informacyjnej społeczeństwa przed referendum europejskim ,
zakończył działalność Żarowski Punkt Informacji Europejskiej.


25 lipca 2003 - Zasłużyli.

Dzisiaj w Hotelu Park odbyła się miła uroczystość wręczenia nagród zasłużonym policjantom powiatu świdnickiego.
Nagrody wręczali między innymi: starosta świdnicki Jacek Wajs, wójt gminy Świdnica - Teresa Mazurek, burmistrz Świebodzic Jan Wysoczański, burmistrz Jaworzyny pani Halina Dydycz, władze miasta Świdnicy reprezentował wiceprezytent Ireneusz Pałac.
Słowa podziękowania za ciężką i niebezpieczną pracę złożył policjantom komendant Komendy Powiatowej Krzysztof Kubek.


25 lipca 2003 - Złota SETKA

Jesteśmy w "Złotej setce" Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska dwa tygodnie temu odebrała wyróżnienie - "Złotą setkę samorządów" - rankingu dziennika Rzeczpospolita i Centrum Badań Regionalnych.
Żarów jest jedyną gminą w naszym powiecie wyróżnioną w tym rankingach.
A do rankingu zgłoszono 2,5 tysiąca gmin z całej Polski.

Gratulujemy ! redakcja


25 lipca 2003 - Mają lokal.

2 lipca gmina Żarów oficjalnie przekazała lokal żarowskim członkom Koła Bezrobotnych w Strzegomiu.
Na dzień dzisiejszy użyczono stowarzyszeniu lokal wraz z telefonem i podstawowym wyposażeniem.
Biuro żarowskiego koła mieści się na ulicy Armii Krajowej 53 i czynne jest codziennie od godz. 8.00 do 14.00


24 lipca 2003 - Zbędne gałęzie.

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych w parku przy ulicy Spacerowej
trwały prace pielęgnacyjne polegające na usuwaniu suchych lub też zbyt wyrośniętych gałęzi.
Prace na zlecenie Urzędu Miejskiego w Świdnicy prowadzi firma z Prudnika.
Na zdjęciu:
Rafał Skibiński podczas pracy.24 lipca 2003 - Żarów - Turniej Wsi

6 lipca rozegrano w gminie doroczny Turniej Wsi.
Tym razem rywalizowały wsie Pożarzysko i Przyłęgów. Po remisie wręczono nagrody po dwa tysiące złotych dla każdej wsi. Ten Turniej to już tradycja naszej gminy. Rokrocznie jest okazja do wspaniałej zabawy i rywalizacji dla społeczności dwóch wybranych wsi, dla zebranych na boisku sportowym widzów przygotowano też szereg innych atrakcji.
Była loteria fantowa, pokaz umiejętności policyjnych w wykonaniu grupy "Strzelec" i przejażdżka na drabinie strażackiej. - Cieszę się, że tradycja turnieju została zachowana - mówi Lilla Gruntkowska, burmistrz Żarowa. - Jak widać takie imprezy bardzo integrują i oto przede wszystkim chodziło.
Mieszkańcy obu wiosek biorących udział w turnieju znakomicie się przygotowali i wspaniale bawili, za to im bardzo dziękuję.


23 lipca 2003 - Zdjęcia do filmu pt."Krawędź"

Na świdnickich ulicach trwają zdjęcia do filmu pt. "Krawędź". Film ten jest pracą dyplomową studenta Łódzkiej Szkoły Filmowej, świdniczanina Adama Jamroza. Główną rolę w filmie gra Adam Ferency.

Na zdjęciu Adam Ferency i Adam Jamróz

23 lipca 2003 - Wakacje w Świebodzicach

Na boiskach Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Rekreacyjnej 1 przez cały tydzień można uczestniczyć w różnego typu grach zespołowych.
W poniedziałki, środy i piątki odbywają się tam mecze piłki nożnej, a we wtorki i czwartki siatkówki plażowej. Pierwsze drużyny już biorą udział.

Warto również zajrzeć na halę widowiskowo sportową, która mieści się na osiedlu Piastowskim. Fani koszykówki powinni wybrać się tam w poniedziałek, środę i piątek. Natomiast ci, którzy wolą pograć w tenisa, mile widziani są w pozostałe dni - wtorek i czwartek.
W klubie "Reklan" przy ulicy Wolności 13 również dzieje się niemało. W każdy poniedziałek, środę i piątek, gdy nie ma pogody, można wziąć udział w Wakacyjnej Lidze Szachowej. Można pograć też w inne gry planszowe, z czego chętnie korzystają najmłodsi odwiedzający klub we wtorki i czwartki. Ponadto odbywają się tu warsztaty ceramiczne i plastyczne prowadzone przez Annę Mazur.
Trzy razy w tygodniu (w poniedziałki, środy i czwartki) na zajęcia te przychodzą dzieci i młodzież. Warto tu przychodzić, bo można poznać techniki malarstwa i rzeźby, i wiele się nauczyć. Ci, którzy wolą rozrywki wodne, skorzystać mogą z oferty, jaką jest kąpiel na miejskim basenie.
Oprócz tego, że pochlapiemy się w wodzie, możemy wziąć udział w wielu organizowanych na kąpielisku zabawach. A jakie to zabawy? Zaglądając na kąpielisko na pewno zauważymy wywieszone na portierni informacje. Dzieje się tu naprawdę dużo. I co najważniejsze - bilety wstępu na teren basenu tym roku są o wiele tańsze. Warto więc ochłodzić się nad wodą.


23 lipca 2003 - Letni wypoczynek

Gmina Świebodzice zorganizowała wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin. Na obozach i koloniach wypoczywają dzieci z rodzin wytypowanych przez Opiekę Społeczną.30-osobowa grupa dzieci pojedzie na obóz do Sieszecka w okolice Poznania. 50 dzieci wypoczywa na obozie organizowanym przez świdnicką komendę ZHP na obozie w Niesulicach. Kolejna 40 osobowa grupa dzięki wsparciu Caritas parafii p.w. Św. Michała i parafii p.w. Św. Piotra i Pawła wypocznie w Lwówku Śląskim. Grupa 17 dzieci pojedzie dzięki środkom kuratorium na... W półkoloniach organizowanych przez miasto ze środków z profilaktyki alkoholowej 100 dzieci spędzi czas na półkoloniach. Dzieci korzystać będą m.in. z ofert wakacyjnych Miejskiej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.


23 lipca 2003 - Pomóżmy Adzie

Życie sześciopółletniej Ady może uratować tylko kosztowna operacja.
Dziewczynka cierpi na groźną chorobę - pierwotne nadciśnienie płuc. Choroba została rozpoznana u niej w wieku czterech lat. Wówczas lekarze wydali wyrok - jeśli nie zostanie jej przeszczepione płuco-serce, życie Ady będzie zagrożone. Optymalny czas od rozpoznania choroby to trzy lata. Tymczasem czas biegnie nieubłaganie.

Chcesz pomóc ? Wejdź na stronę:
www.ada-help.org


22 lipca 2003 - Ławnicy

Chcesz zostać ławnikiem, zgłoś się do urzędu. Masz czas do 31 lipca br. by złożyć swe zgłoszenie w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach.
Komisja spośród kandydatur, jakie wpłyną do urzędu, wybierać będzie najodpowiedniejsze osoby do pełnienia tej funkcji. W jej skład weszli Elżbieta Wiszniewska - przewodnicząca, Eugeniusz Mohyluk - zastępca oraz członkowie: Anna Grzelak, Marek Betlej, Mariusz Szafraniec i Władysław Gidelski.
Wybierani ławnicy, pracować będą w sądzie w kadencji 2004-2007. Gmina Świebodzice powinna wybrać do Sądu Rejonowego w Świdnicy ławników do wydziałów: rodzinnego, karnego i pracy. Świebodziczanie pracować też będą w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Tu czekają na nich miejsca w wydziałach: cywilnym, pracy i ubezpieczeń społecznych.
Aby zostać ławnikiem, trzeba spełnić kilka warunków, o których mówi prawo. Ławnikiem może być ten, kto:
- posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich
- jest nieskazitelnego charakteru
- ukończył 30 lat
- jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku
- nie przekroczył 65 lat,
Szczegółowe informacje na temat sposobu zgłoszeń uzyskać można w Urzędzie Miejskim (pokoje 8 i 13) lub dzwoniąc pod numery telefonów 666 9 508, 666 9 515.


22 lipca 2003 - Świebodzicki Ośrodek Informacji Europejskiej

Do końca września można odwiedzać Świebodzicki Gminny Ośrodek Informacji Europejskiej.
Działalność ośrodka miała zakończyć się po referendum na temat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, jednak ze względu na duże zainteresowanie została przedłużona do końca września. Wielu mieszkańców bowiem odwiedza instytucję, chcąc dowiedzieć się, co będzie działo się w naszym kraju po przystąpieniu do Unii. W ośrodku informują i wyjaśniają wątpliwości Krystyna Szczepańska i Rafał Mizerski.
Gminny Ośrodek Informacji Europejskiej w Świebodzicach mieści się w budynku przy ulicy Wolności 13 i czynny jest poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.


22 lipca 2003 - Nagrody dla silnych

Po raz kolejny w naszym mieście odbędą się zawody dla strongmenów. Organizatorem imprezy, która odbędzie się na basenie miejskim przy ulicy Rekreacyjnej 1, jest Ośrodek Sportu i Rekreacji. Impreza odbędzie się 27 lipca - Zapraszamy najmocniejszych i najsilniejszych ludzi ze Świebodzic i okolic do wzięcia udziału w zabawie sportowej, która będzie miała za zadanie wyłonić najsilniejszego człowieka - mówi Andrzej Gniatkowski, kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. Na uczestników zabawy czeka wiele atrakcyjnych konkurencji, między innymi: wyścig farmerów, przeciąganie samochodu, rzut butelką o wadze 50 kg na odległość, ściąganie opony o wadze 150 kg przez szerokość basenu, przewracanie opony na odległość 20 metrów, a także konkurencja niespodzianka. W razie niepogody, jak zapewnia Jerzy Hałas, pracownik Ośrodka Sportu i Rekreacji przeniesiona zostanie na inny najbliższy termin - 3 sierpnia. Odprawa techniczna w dniu zawodów rozpocznie się o godzinie 12.45, a zabawa o 13.00.


21 lipca 2003 - Szynobus przyjechał

"Zachwyceni szynobusem, oczekujemy w napięciu na odjazd i tu zaskoczenie, nie zorientowaliśmy się że już jedziemy - cicho i szybko, taki przejazd porównać można tylko do przelotu samolotem. Jadąc nie czujemy się jak w szklarni, szynobus posiada klimatyzację.
Pojazd posiada ładne i przestronne wnętrze, wygodne siedzenia oraz nowoczesny system informacji wizualnej i głosowej - wszystko widać na wyświetlaczach. Szynobus posada nisko zawieszoną podłogę dzięki czemu wejście i wyjście z niego nie sprawi nikomu problemów."
Cytuję tutaj tekst reklamowy Kampanii promocyjnej - SZYNOBUSY DLA GMIN, trwającej w dniach 14 - 26 lipca bieżącego roku.
Wszyscy którzy przybyli dziś na dworzec w Świdnicy mogą powiedzieć - to wszystko prawda.


21 lipca 2003 - Księstwo Świdnicko - Jaworskie

Na razie to tylko pomysł i nie ma mowy o reaktywowaniu księstwa sprzed wieków, ale o stworzenie związku dwóch powiatów - jaworskiego i świdnickiego. Wspólnymi siłami moglibyśmy osiągnąć więcej.
Oba miasta mają Kościoły Pokoju, wpisane na listę UNESCO, mieszka w nich ponad 100 tysięcy mieszkańców to już wielkość z którą muszą się liczyć choćby w przydziale unijnych pieniędzy na realizację wspólnych przedsięwzięć.
Chcemy promować markę: "Księstwo Świdnicko - Jaworskie" - mówi jeden z pomysłodawców Waldemar Skórski, by choćby Dni Świdnicy i Dni Jawora, dziś obchodzone osobno, odbywały się wspólnie w jednym terminie jako Dni Księstwa.
Aby Księstwo stało się atrakcją turystyczną, aby stało się faktem potrzebne są nasze głosy ! Jeśli jesteście zainteresowani pomysłem - zajrzyjcie i zagłosujcie na:
www.swidnica.prv.pl


20 lipca 2003 - Handel w MPK

Każdej niedzieli już od wczesnych godzin rannych na rozległych terenach należących do świdnickiego MPK odbywa się wielkie handlowanie.
Jest to największy plac handlowy w mieście. Stoiska z obuwiem, bielizną, artykuły gospodarstwa domowego a nawet samochody. Jednym słowem można tam kupić i sprzedać wszystko. Targowisko w tym miejscu to świetny pomysł świdnickiego MPK na zagospodarowanie terenu i zarobienie dodatkowych pieniędzy. Targowisko wśród mieszkańców Świdnicy cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Prócz mieszkańców miasta można tam spotkać wielu przyjezdnych o czym świadczą rejestracje stojących tam pojazdów.


20 lipca 2003 - Kombajny w mieście.

Mało kto wie ,że w Świdnicy,
w granicach miasta położone są liczne pola uprawne.
Takie miejsce znajduje się również obok Osiedla Zarzecze gdzie w tej chwili trwają żniwa.
Teraz z pola zbierany jest jęczmień. Rzadki to widok - kombajny w mieście na tle budynków osiedla.20 lipca 2003 - Dokarmianie

Gołębie - to stały element świdnickiej starówki. Jest ich ogromna ilość. Spotkać je można na każdym kroku. I choć jest to centrum miasta to nie brakuje im pożywienia ponieważ jest wielu ludzi, którzy bez względu na porę roku regularnie je dokarmiają. Jednym z takich jest pan Zbigniew Chmielowiec - mieszkaniec Świdnicy, który jak widać na zdjęciu zyskał ich ogromne zaufanie.19 lipca 2003 - Bach w Kościele Pokoju

Dzisiaj o godzinie 18 w Kościele Pokoju rozpoczął się
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BACHOWSKI
grano - "Koncerty Królewskie" francuskiego kompozytora FRANCOISA COUPERINA zwanego Le Grandem (1668-1733). Couperin pochodził z rodziny muzyków.
Uczył się gry na organach i kompozycji u J. Thomelina. Od 1685 działał jako organista w kościele St. Gervais w Paryżu, 1693-1730 w kaplicy królewskiej.
Jeden z najwybitniejszych klawesynistów francuskich, tworzył suity klawesynowe - tzw. ordres, złożone z miniatur o tytułach programowych, charakteryzujące się bogatą ornamentyką.
Ważniejsze kompozycje: Pieces de clavecin (4 księgi wydane 1713-1730); sonaty triowe, utwory organowe, wokalno-instrumentalne, utwory religijne. Autor traktatu pedagogicznego L'art de toucher le clavecin (1716).

wykonawcami byli :
Johanne Maltre - obój
Joanna Michalak - skrzypce
Tal Arbel - viola da gamba
Carles Cristobal - fagot
Ophira Zakai - teorba
Yves Bilger - klawesyn

Organizatorem koncertu jest PARAFIA EWANGELICKO-AUGSBURSKA W ŚWIDNICY,
współorganizuje ŚWIDNICKI OŚRODEK KULTURY
terminy następnych koncertów podajemy w dziale ZAPOWIEDZI


18 lipca 2003 - Kampania ruszyła

"Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony".
Celem kampanii jest zmniejszenie rozmiarów zjawiska sprzedaży alkoholu nieletnim oraz zmiana postaw sprzedawców w tym względzie.
Dotychczasowe doświadczenia i obserwacje pokazują, że sprzedaż alkoholu nieletnim to wciąż zjawisko powszechne. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest to przestępstwo, za które grozi kara grzywny lub utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Adresatami kampanii są: sprzedawcy i właściciele sklepów oraz punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia na miejscu - restauracji, pubów i kawiarni, a także wszyscy dorośli, którzy swoją aktywną postawą mogą nie dopuścić do kupowania przez nieletnich alkoholu.
Celem kampanii jest nakłonienie sprzedawców do sprawdzania wieku osób kupujących alkohol, głównie tych, wyglądających na nieletnie. Narzędziami wykorzystywanymi w kampanii będą m.in. spoty telewizyjnej, plakaty, ulotki edukacyjne dla sprzedawców oraz bilboardy.
W przekazach pojawią się komunikaty: "Sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo", "Sprzedawca ma prawo do sprawdzenia dowodu tożsamości", "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony", "Granica wieku - granicą prawa".
W Świdnicy realizatorami kampanii są: Urząd Miejski, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Telewizja Tele-Raj, Straż Miejska, Poradnia dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Współuzależnionych w Świdnicy.
Kampania prowadzona jest w naszym mieście m.in. poprzez lokalne badania przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim, sondaż uliczny, kontrole punktów sprzedaży w zakresie przestrzegania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim, szkolenia dla sprzedawców alkoholu oraz działania edukacyjne w placówkach oświatowych. Akcja potrwa do października, jednak wiele z działań zaplanowanych w jej zakresie odbywa się stale i będzie odbywać się nadal. Zapraszamy lokalne i regionalne media aby włączyły się do akcji.


18 lipca 2003 - Nowe miejsca pracy

Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego udzielił dziś sześciu poręczeń kredytowych.
Dzięki pożyczkom powstanie tym razem 10 miejsc pracy.
Poręczenia dotyczą firm działających na terenie Miasta Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic i Gminy Walim.18 lipca 2003 - Finał

18 lipca Finały
10.00 - Żuliki - Zarzecze 1:4
10.30 - Drewniaki - WSG 1:0

11.15 - mecz o III miejsce
Żuliki - WSG 9:4

12.00 - mecz o I miejsce
Zarzecze - Drewniaki 0:0 (4:2 ) karne

I miejsce Zarzecze
II miejsce Drewniaki
III miejsce Żuliki
IV miejsce WSG

Najwięcej zdobytych bramek 30 - Michał Korecki z drużyny Żuliki.
Mecze sędziowali : Tadeusz Bieżyński, Mirosław Marszałek.
Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Składy drużyn:
Żuliki - Maciej Grzebielski, Arkadiusz Łupkowski, Damian Baran, Łukasz Baran, Janusz Gol, Mateusz Wańkowicz, Michał Korecki, Paweł Tomski, Kamil Dolata, Norbert Cienko.
Drewniaki - Marcin Siewko, Maciej Ruszkiewicz, Adrian Kłomnicki, Szymon Majcherczyk, Michał Dąbrowski, Łukasz Kozar, Grzegorz Ząbek, Tomasz Kowal.
WSG - Wojciech Morchner, Łukasz Maciejewski, Marcin Nikodem, Arek Uhryn, Łukasz Uhryn, Krzysztof Szostak, Marcin Karman, Waldemar Jóźwiak, Mirosław Twardy, Piotr Nawrocki, Marek Janowski
Triada - Łukasz Wierzbicki, Emil Pankiewicz, Marcin Madaliński, Paweł Jeżyk, Paweł Gromek, Piotr Gromek, Paweł Czarnecki, Ireneusz Pałac, Jacek Pałac, Rafał Sajdak, Tomasz Ciężki, Daniel Reisner.
PSG - Łukasz Opaliński, Patryk Szukało, Damian Werner, Piotr Połeć, Przemysław Mścich, Sebastian Łukasik, Kamil Kamiński.
Metro Stars - Łukasz Łazarczyk, Patryk Przybylski, Remigiusz Przybylski, Konrad Gaska, Damian Marszałek, Mariusz Kucała, Mateusz Dutkiewicz, Mateusz Bryk, Jarek Matusia, Grzegorz Kawałko.
Błyskawice - Radosław Wiązowaty, Mateusz Jadach, Mateusz Bolek, Damian Sulikowski, Michał Grula, Paweł Michalski, Sławomir Wiązowaty, Rafał Czarnecki, Paweł Grula.


17 lipca 2003 - Wnioski do końca lipca

31 lipca mija termin składania wniosków o przyznanie dorocznej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioski należy składać w Referacie Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Nagroda została ustanowiona w roku 2000. Wówczas Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę. Zgodnie z przyjętym regulaminem wnioski o przyznanie nagrody mogą składać: Komisja Kultury Rady Miejskiej w Świdnicy, stowarzyszenia działające w zakresie kultury w mieście oraz jednostki kultury i oświaty z terenu miasta.
Z regulamin przyznawania nagrody można zapoznać się w Referacie Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 49 (tel. 8562-852).


16 lipca 2003 - Dwa tygodnie dla ławników

Dwa tygodnie dla ławników Już tylko niespełna dwa tygodnie zostały na zgłoszenie kandydatów na ławników, którzy zostaną wybrani na kadencję 2004-2007.
Wyboru dokona najpóźniej w październiku tego roku Rada Miejska w Świdnicy. Zainteresowanie jest w tej chwili bardzo duże.
W Sądzie Rejonowym będzie pracowało 62 a w Sądzie Okręgowym 80 ławników. Kandydatów na ławników mogą zgłaszać: prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje i związki zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, oraz co najmniej dwudziestu pięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie Świdnicy.
Kandydatów na ławników do orzekania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zgłaszają w równej liczbie terenowe organizacje administracji rządowej, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.
Ławnikiem może być wybrany ten, kto:
1 - posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2 - jest nieskazitelnego charakteru,
3 - ukończył 30 lat,
4 - jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
5 - nie przekroczył 65 lat.
Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych kandydować na ławników powinny osoby wykazujące szczególną znajomość spraw pracowniczych oraz celów ubezpieczenia i potrzeb osób ubezpieczonych. Bliższych informacji odnośnie trybu zgłaszania kandydatów na ławników udziela p. Wiesław Pietrzyk - Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich (tel. 85-62-821). Druki zgłoszeniowe są udostępnione dla zainteresowanych w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49 pok. nr 10. Zgłoszenia przyjmowana są tylko do 31 lipca br.


16 lipca 2003 - Stypendium dla absolwentów

Stypendium dla absolwentów Chęć dalszej nauki jest premiowana. Ubiegłoroczni absolwenci, w związku z podjęciem przez nich nauki w systemie wieczorowym lub zaocznym w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub wyższej w okresie 6 miesięcy od dnia utraty statusu absolwenta, mogą uzyskać roczne stypendium. Starosta przyznaje stypendium w wysokości 60% kwoty zasiłku wypłacane przez okres 12 miesięcy bezrobotnemu zamieszkałemu w powiecie (gminie) uznanym za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.
Stypendium przyznawane jest na wniosek bezrobotnego, po spełnieniu określonych warunków. Osoba taka musi figurować w ewidencji osób bezrobotnych (nadal po utracie statusu absolwenta), dostarczyć zaświadczenie wystawione przez szkołę, a w jej rodzinie nie może zostać przekroczona wysokość dochodu na osobę uprawniająca do świadczeń z pomocy społecznej.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy (pokój nr 6 i 20) lub pod numerami tel. 8561-826, 8561-830.


16 lipca 2003 - Pokaz autobusu szynowego

Stowarzyszenie Sympatyków Komunikacji Szynowej z siedzibą w Warszawie oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizują w dniach 14-26 lipca ogólnopolską kampanię promocyjną pod nazwą "szynobusy dla gmin".
21 lipca r.,autobus szynowy przyjedzie do Świdnicy na dworzec Świdnica-Miasto około godziny 17:36 a odjedzie o godzinie 18:25.
Autobus szynowy wydaje się być najlepszym środkiem, który mógłby obsługiwać ruch pasażerski na trasie
Świdnica - Wrocław przez Sobótkę, po ewentualnym przejęciu tej linii przez samorządy.
Skierowanie autobusu zakupionego przez samorząd województwa do obsługi linii Wrocław-Świdnica znacząco poprawiłoby dostępność do szybkiej, taniej i bezpiecznej komunikacji.


15 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

10.00 Żuliki - Błyskawice 2:2
10.30 Drewniaki - PSG 7:1
11.00 WSG - Metro Stars 2:1
11.30 Zarzecze - Triada 0:0

Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. WSG
4. Zarzecze
5. Triada
6. Metro Stars
7. PSG
8. Błyskawice
14
14
14
14
14
14
14
14
37
27
25
22
21
15
13
0
52:19
38:13
29:9
33:31
29:22
18:25
24:43
5:59

15 lipca 2003 - Drezyny na start!

Na nieczynnym odcinku linii Świdnica-Jedlina Zdrój odbędą się niecodzienne zawody - Zawody Drezynowe
jako II Otwarta Eliminacja Pucharu Polski w Drezynowaniu.
Impreza odbędzie się w dniach 19-20 lipca na stacji PKP w Jugowicach.
Rozpocznie się o godz. 10.00. przejazdem drezyną ręczną na czas w kategorii VIP, a następnie wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w zawodach.
Już pierwszego dnia na wszystkich zainteresowanych czekają rekreacyjne przejazdy drezynami ręcznymi, turnieje rycerskie, koncerty, wycieczki do kompleksów sztolni niemieckich (autobusami i konnymi bryczkami), pokazy skoków spadochronowych, ekspozycja broni z okresu II wojny światowej i wiele innych atrakcji.
Zawody mają charakter otwarty, więc każdy może w nich wziąć udział - również dzieci.
Organizatorami imprezy są Gmina Walim, D-Team, Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia, Związek Gmin Książańskich, Kolej Drezynowa oraz Sowiogórskie Bractwo Kolejowe.


15 lipca 2003 - Znowu okradli

Do starej siedziby Świdnickiego Banku Żywności włamywano się pięć razy.
Ostatni raz złodzieje nie dość że wynieśli wszystko co było w magazynach to na dodatek zniszczyli całkowicie pomieszczenia.
Po przeprowadzce Banku do budynku, Stowarzyszenia, myślano że to już koniec nieszczęść, jednak dla złodziei nie ma rzeczy niemożliwych.
Tym razem z pomieszczeń wyniesiony został sprzęt komputerowy.
Pracownicy Stowarzyszenia proszą o pomoc - jeśli ktoś posiada niepotrzebny sprzęt komputerowy i chciałby go podarować, proszony jest o kontakt tel. 856-94-39.


15 lipca 2003 - Potrzebna kuchnia węglowa

Dolnośląskiego Stowarzyszenie Ochrony Bezrobotnych w Świdnicy prowadzi Bank Informacji o Pomocy.
Osoby, które posiadają meble, sprzęt AGD i RTV, który jest w dobrym stanie i który - po bezpłatnym przekazaniu - mógłby służyć jeszcze innym osobom, mogą zgłaszać się do siedziby Stowarzyszenia.
Z pewnością znajdzie się ktoś kto bardzo ucieszy się z przekazanych przedmiotów.
Obecnie Bank poszukuje kuchni węglowej, która potrzebna jest jednej ze świdnickich rodzin.
Wszyscy, którzy chcieliby przekazać kuchnię powinni skontaktować się z biurem Stowarzyszenia przy ul. 1-go Maja 23, tel. 856-94-39.


14 lipca 2003 - 4 Rajd NIKON - zakończony

Prowadzący N-grupowego Lancera Tomasz Czopik zwyciężył w rajdzie finiszując z przewagą blisko 4 minut nad drugim w klasyfikacji Pawłem Hańderkiem, który z kolei zwyciężył w klasyfikacji Pucharu PZMOTu.
Ostatnie miejsce na podium wywalczyła załoga Grzybek/Grabowska tracąc 13 sekund do Hańderka.
Janusz Kulig nie ukończył zawodów.
Wycofał się po czwartym odcinku specjalnym. Powodem była awaria półosi w jego Lancerze Evo VI.


14 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 14 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".

10.00 Błyskawice - PSG 0:1
10.30 Triada - Metro Stars 1:1
11.00 Drewniaki - Żuliki 2:3
11.30 Zarzecze - WSG 1:3


Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. WSG
4. Triada
5. Zarzecze
6. Metro Stars
7. PSG
8. Błyskawice
14
13
13
12
13
13
13
13
37
24
22
21
19
13
12
0
52:19
35:13
28:9
29:18
26:29
17:41
13:25
5:54

Najwięcej zdobytych bramek 26 - Michał Korecki z drużyny Żuliki.
Mecze sędziują: Tadeusz Bieżyński, Mirosław Marszałek.

13 lipca 2003 - Dobre miejsce Świdnicy

W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej polskich miast powiatowych Świdnica zajęła 8 miejsce.
Wyniki rankingu opracowanego przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego ogłosiło Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Świdnica znalazła się również wśród 14 najbardziej atrakcyjnych polskich miast powiatowych.
Do klasy A zaliczono: Cieszyn, Piłę, Piaseczno, Pruszcz Gdański, Kołobrzeg, Zakopane, Ciechanów, Świdnicę, Ostrów Wielkopolski, Łowicz, Gniezno, Grójec, Mikołów i Żywiec, została też doceniona w rankingu "Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom" przeprowadzanym przez pod egidą marszałka Sejmu.
Miasto zajęło w tym rankingu 12 miejsce wśród gmin od 40 tys. do 100 tys. mieszkańców.


12 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 12 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".

10.00 Błyskawice - Triada 0:2
10.30 Drewniaki - PSG 8:2
11.00 Zarzecze - Metro Stars 4:0
11.30 WSG - Żuliki 2:3


Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. WSG
4. Triada
5. Zarzecze
6. Metro Stars
7. PSG
8. Błyskawice
13
12
12
11
12
12
12
12
34
24
19
20
19
11
10
0
49:17
33:10
25:8
28:17
25:26
12:24
16:41
5:53

12 lipca 2003 - Świebodzice - Komisariat

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie Komisariatu Policji w Świebodzicach.
Do nowej siedziby przeniesiony został z niewielkiego budynku w którym nie było odpowiednich warunków pracy - tutaj będzie się zdecydowanie lepiej pracowało - mówią policjanci.
Z okazji otwarcia, komisariat otrzymał dwa nowe samochody, jeden z nich służył będzie do przewożenia psa policyjnego. Policjanci wzbogacili się także o kilka sztuk nowej broni.11 lipca 2003 - Aresztowani

W dniu wczorajszym policja tymczasowo aresztowała trójkę mieszkańców Świebodzic, których podejrzewa o zamordowanie i obrabowanie właściciela tzw. "szrotu" Sprawcami zbrodni okazali się młodzi ludzie.
- Cała trójka od dawna była nam znana, na swoim koncie mieli wiele dokonanych przestępstw - powiedział nam Mirosław Bal komendant Policji w Świebodzicach11 lipca 2003 - W Mechaniku po angielsku

Od poniedziałku
w Świdnickim Zespole Szkół Mechanicznych przebywa na Obozie Językowym stu młodych ludzi z całego kraju. Podczas pobytu w Świdnicy uczą się języka angielskiego. 27 lipca opuszczą nasze miasto.

11 lipca 2003 - Wakacje w Świebodzicach

Podczas tegorocznych wakacji Świebodzicki OSiR organizuje wiele zajęć dla dzieci i młodzieży :
w poniedziałki proponuje koszykówkę uliczną,
środy i piątki - zajęcia na hali sportowej przy ulicy Mieszka Starego,
wtorki i czwartki - tenis stołowy, hala sportowa,
poniedziałki, srody i piątki - piłka nożna na boisku przy ulicy Rekreacyjnej,
wtorki i czwartki - gry i zabawy na basenie


10 lipca 2003 - Turniej zakończony

Wczoraj w godzinach wieczornych zakończył się VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZACHOWY PAMIĘCI MICHAŁA SOŚNICKIEGO

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli :

Open C - Grzegorz Stala (Polska)
Open B - Park Hotel Open - Dariusz Szopka (Polska)
Open A - O Puchar Prezydenta Miasta Świdnicy - Łukasz Cyborowski (Polska)
Turniej Szachów Szybkich P'30 - Michail Brodsky (Ukraina)
Turniej Błyskawiczny P'5 - Michail Brodsky (Ukraina)


10 lipca 2003 - Wnioski do budżetu

Świdnicka Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie procedury uchwalania budżetu miasta oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu. Co istotne podmioty nie zaliczone do sektora finansów publicznych mogą nadal składać wnioski o dofinansowanie z budżetu w terminie do 30 czerwca w każdym roku. Nowością jest możliwość składania wniosków do budżetu przez pojedynczych radnych.


10 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 10 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".

10.00 Błyskawice - Drewniaki 0:6
10.30 Zarzecze - Triada 0:7
11.00 WSG - PSG 0:0
11.30 Żuliki - Metro Stars 5:0


Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. WSG
4. Triada
5. Zarzecze
6. Metro Stars
7. PSG
8. Błyskawice
12
11
11
10
11
11
11
11
31
21
19
17
16
11
10
0
47:15
25:8
23:5
26:17
21:26
12:20
14:33
5:51

9 lipca 2003 - Gospodarka

Rada Miejska wyraziła zgodę na rozszerzenie współpracy jaką Świdnica prowadzi ze swoimi miastami partnerskimi (Biberach - Niemcy, Kazincbarcika - Węgry, Niżyn - Ukraina, Police n/Metuji - Czechy, Rejon Święciański - Litwa, Tendring District - Anglia oraz Trutnov - Czechy ) o współpracę w dziedzinie gospodarczej. Dlatego Miasto podpisze z miastami partnerskimi aneksy do dotychczasowych umów. Zakładają one wspólne działania polegające na pozyskiwaniu środków unijnych oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania, wzajemną promocję i współpracę gospodarczą. Dotychczasowa współpraca zaowocowała wspólnymi działaniami kulturalnymi, sportowymi i oświatowymi, wymianą młodzieży oraz - co najważniejsze - osobistymi kontaktami pomiędzy świdniczanami i mieszkańcami zaprzyjaźnionych miast.


9 lipca 2003 - Biuletyn

Przedsiębiorcy świdniccy - za darmo - mogą ogłaszać się w biuletynie informacyjnym Izby Przemysłowo-Handlowej w Monachium. Można w nim na przykład zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniu kontrahentów. Miejsce na ogłoszenia zostały udostępnione dzięki uprzejmości Klausa Goldmanna, dawnego mieszkańca Świdnicy. Biuletyn czytany jest przez kilkadziesiąt tysięcy monachijskich przedsiębiorców skupionych w Izbie Przemysłowo-Handlowej. Dlatego dzięki umieszczeniu w nim ogłoszenia łatwo dotrzeć do potencjalnych kooperantów. Osoby zainteresowane darmowymi ogłoszeniami mogą kontaktować się z biurem Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego, które mieści się przy al. Niepodległości 14, tel. 857-86-26.


9 lipca 2003 - Dofinansowanie

Przedsiębiorcy chcący uzyskać pomoc w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie z programu Phare II. powinny kontaktować się z biurem Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego, które mieści się przy al. Niepodległości 14, tel. 857-86-26.

8 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 4 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".

10.00 Błyskawice - WSG 0:3
10.30 Żuliki - Zarzecze 2:1
11.00 Metro Stars - Drewniaki 1:2
11.30 PSG - Triada 0:1


Tabela

1. Żuliki
2. WSG
3. Drewniaki
4. Zarzecze
5. Triada
6. PSG
7. Metro Stars
8. Błyskawice
10
9
9
9
8
9
9
9
28
17
17
13
11
9
8
0
40:12
23:5
19:8
17:19
16:15
13:30
9:14
5:41

8 lipca 2003 - Rozpoczęli pracę

W Świdnicy ruszył program odpracowywania zaległości za czynsz w lokalach komunalnych. W programie biorą udział 23 osoby. Osoby te zajmują się sprzątaniem, porządkowaniem, pracami remontowymi i konserwatorskimi. Zostały zatrudnione na okres 6 miesięcy w ramach umowy o pracę. Dzięki programowi, osoby te mogą spłacić zadłużenie i zapewnić sobie bezpieczne lokum. Część wynagrodzenia zatrudnieni otrzymują "do ręki". Do programu zgłosiło się ok. 200 chętnych. Zatrudnienie wszystkich nie było możliwe z uwagi na brak środków oraz na brak zapotrzebowania ze strony firm pracujących na rzecz miasta.


8 lipca 2003 - Nowe numery

Od 1 lipca br. Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego zmieniło numery telefonów. W sprawach pożyczek, poręczeń, szkoleń oraz programów dotacyjnych dla małych firm należy dzwonić pod nr: 857-86-27 - informacji udziela pani Agnieszka Domalewska. W sprawach wynajęcia sali konferencyjnej, rozliczeń pożyczek należy dzwonić pod nr 857-86-25 - informacji udziela pani Magdalena Malucha. Dotychczasowy numer będzie funkcjonował do końca lipca, a później będzie obsługiwał fax automatyczny.


8 lipca 2003 - Śląska-zamknięta

10 lipca rozpoczną się prace związane z modernizacją ulicy Śląskiej w Świdnicy. Prace będą prowadzone od ronda do wiaduktu kolejowego i spowodują zamknięcie ulicy na tym odcinku na okres dwóch miesięcy. Jest to kontynuacja inwestycji mającej na celu poszerzenie jezdni (do 7 metrów), wykonanie chodników i ścieżki rowerowej - tak aby zwiększyć przepustowość ulicy. Dodatkowo utwardzony zostanie wjazd na parking przed basenem miejskim. W okresie modernizacji proponowane są dwie drogi objazdu: Śląska-Westerplatte-Kraszowice lub Sprzymierzeńców-Pionierów-Polna Droga-Słowiańska.


8 lipca 2003 - Olimpiada Partnerska

W związku z mającą się odbyć w Biberach ( Niemcy ) Olimpiadą Partnerską, dziś w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie przedstawicieli klubów sportowych i stowarzyszeń kultury fizycznej. Tematem spotkania było omówienie spraw organizacyjnych związanych z wyjazdem ekip.

7 lipca 2003 - Turniej Piłki Plażowej

Od dzisiaj rozpoczął się na stadionie przy hali sportowej na Zawiszowie Turniej Piłki Plażowej i potrwa on do końca lipca. Mecze dla zawodników szkół średnich i zawodników dorosłych odbywają się w poniedziałki i środy, dla zawodników uczniów-gimnazjów we wtorki i czwartki, piątek jest dniem rezerwowym na wypadek złej pogody. Mecze rozpoczynają się od godziny 10.
7 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 7 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej" w rundzie drugiej.

10.00 Błyskawice - Żuliki 0:7
10.30 Metro Stars - WSG 0:4
11.00 Drewniaki - Zarzecze 1:2
11.30 PSG - Żuliki 1:4Tabela

1. Żuliki
2. WSG
3. Drewniaki
4. Zarzecze
5. PSG
6. Triada
7. Metro Stars
8. Błyskawice
9
8
8
8
8
7
8
8
25
14
14
13
9
8
8
0
27:10
20:5
17:7
16:17
13:29
15:15
8:12
5:38

6 lipca 2003 - Festyn UT UNUM SINT

Dzisiaj nad zalewem Witoszówka o godzinie 16 rozpoczął się festyn na rzecz pomocy Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom - UT UNUM SINT. I choć pogoda nie rozpieszczała uczestników ci jednak tłumnie przybyli nad zalew by uczestniczyć w zabawach i konkursach.

5 lipca 2003 - Pokazy policji

5 lipca o godzinie 15 rozpoczęły się pokazy sprawnościowe policjantów organizowane przez Komendę Powiatową Policji w Świdnicy. Stróże prawa prezentowali się w widowiskowych pokazach zarówno na lądzie, wodzie jak i w powietrzu. Nic więc dziwnego, że ich pokazy przyciągnęły nad zalew Witoszówka sporo mieszkańców naszego miasta.5 lipca 2003 - Nocny Turniej Piłki Halowej

W nocy z 4 na 5 lipca w świdnickiej hali sportowej na Zawiszowie odbył się Nocny Turniej Piłki Halowej.
W turnieju wystąpiły zespoły reprezentujące:
- Powiat Świdnica
- Straż Pożarna
- Straż Miejska
- Urząd Miasta Świdnicy
- Policja Powiatowa
- UM plus Powiat Wałbrzych
Na zdjęciu szał radości zawodników Powiatu Świdnica ze zdobycia kolejnej bramki w zwycięskim meczu z Straża Miejską.


4 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 4 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".
10.00 Błyskawice - Metro Stars 1:3
10.30 PSG - Żuliki 2:8
11.00 Triada - WSG 0:3
11.30 PSG - Zarzecze 2:4
Drużyna Żuliki występuje w składzie: Maciek Grzebielski, Arkadiusz Łupkowski, Damian Baran, Łukasz Baran, Janusz Gol, Mateusz Wańkowicz, Michał Korecki, Paweł Tomski.
Mecze sędziują : Tadeusz Bieżyński, Mirosław Marszałek, Marek Ząbek.
Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. WSG
4. Zarzecze
5. PSG
6. Triada
7. Metro Stars
8. Błyskawice
7
7
7
7
7
7
7
7
19
14
11
10
9
8
8
0
27:10
16:5
16:5
14:16
12:25
15:15
8:8
5:31

4 lipca 2003 - Z drogi...

W ostatnim czasie ze świdnickich ulic usunięto 28 pojazdów, które nie były użytkowane przez długi czas. Dzięki temu zwiększyła się ilość miejsc parkingowych, także w centrum. Pojazdy usunięte zostały na koszt ich właścicieli. Usuwanie długotrwale zaparkowanych, nieużytkowanych pojazdów będzie kontynuowane.

4 lipca 2003 - Przerwa

Świdnicka Rada Miejska nie obraduje w lipcu. W tym czasie nie będą się odbywać sesje Rady oraz posiedzenia jej Komisji. W miesiącu lipcu, jak co roku zawieszone zostają także dyżury radnych i przewodniczącego Rady.


4 lipca 2003 - Prymusi do Paryża

W sierpniu uczniowie końcowych klas świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, w nagrodę wyjadą na zagraniczną wycieczkę.

Wyjazd uczniów jest tradycją - organizowany jest już od 5 lat. W poprzednich latach uczniowie jeździli na kolonie nad jeziorem Balaton na Węgrzech, ale w tym roku pojadą do Paryża.
Wycieczka potrwa od 19 do 23 sierpnia i weźmie w niej udział 45 uczniów. Wraz z nimi wyjedzie 3 opiekunów.
Wyłącznym kryterium decydującym o zakwalifikowaniu młodzieży na wyjazd były wyniki w nauce, a miejsca rozdzielono wg. proporcji, biorąc pod uwagę liczbę uczniów w końcowych klasach szkół podstawowych i gimnazjów. Dwa miejsca przewidziane są tradycyjnie dla MDK-u.
Uczniów typowały Rady Pedagogiczne biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie średnią ocen. W przypadku gdy średnia ocen dwóch lub więcej uczniów była identyczna brano pod uwagę dodatkowe kryteria takie jak: - aktywna działalność samorządowa
- aktywność sportowa
- fakt reprezentowania szkół w zewnętrznych konkursach i olimpiadach
Na organizację wyjazdu młodzieży Miasto Świdnica przeznaczyło 26 tys. zł a biuro podróży zostało wyłonione w drodze przetargu.
O wszystkich szczegółach związanych z wyjazdem jego uczestnicy zostaną w najbliższych dniach poinformowani droga listowną.


4 lipca 2003 - Jedź do Złotego Lasu

W dni wolne od pracy autobusem linii nr 30, obsługiwanej przez świdnickie MPK można dojechać do Złotego Lasu. Oto godziny odjazdu autobusu z ul. Sikorskiego: 8:20, 9:50, 11:20, 15:50, 18:40. Droga powrotna, wyjazdy ze Złotego Lasu: 8:56, 10:30, 11:56, 16:30, 19:26. Autobus linii 30 porusza się następującą trasą: Sikorskiego, Zamenhofa, Pl. Grunwaldzki, Pl. Drzymały, Westerplatte DZM, Złoty Las.

Szczegółowy rozkład jazdy umieszczony jest na słupkach przystankowych . Informację można uzyskać przez całą dobę pod numerem telefonu: 852-27-62.


4 lipca 2003 - Zapraszamy do naszej bazy

Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy zachęca przedsiębiorstwa, spółdzielnie, syndyków mas upadłościowych do umieszczenia swoich ofert w nowo tworzonej "Bazie nieruchomości na terenie Gminy Miejskiej Świdnica i gmin ościennych". W bazie zostaną umieszczone nieruchomości, które są własnością wymienionych osób i zostały przeznaczone do sprzedaży.
Stworzenie bazy umożliwi szybką i pełną prezentację zbywanych nieruchomości przeznaczonych na działalność produkcyjną, składowo-magazynową i usługową. Dzięki niej Miasto będzie mogło prezentować potencjalnym inwestorom nie tylko swoje nieruchomości, ale także wszystkie inne, w których możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej.
Oferty są przyjmowane nieodpłatnie w Departamencie Rozwoju Gospodarczego. Osoby odpowiedzialne: Małgorzata Pieczonka i Joanna Sałata
- tel. (074) 856-28-91, 856-28-88.


3 lipca 2003 - IV miejsce Technikum Mechanicznego

Na początku czerwca w Nowy Sączu odbyła się ósma edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, w której trzech uczniów z klasy V świdnickiego Technikum Mechanicznego zajęło czwarte miejsce.

Gracjan Rojek, Rafał Sawicki i Marcin Szostak byli najlepsi w jeździe sprawnościowej samochodem oraz konkursie wiedzy o historii motoryzacji.

Opiekunem uczniów jest Sławomir Józwicki.


3 lipca 2003 - Nagroda dla Świdnicy

Miasto Świdnica zajęło I miejsce w województwie dolnośląskim, a II w kraju, w kategorii miast od 50000 do 100000 mieszkańców.
Prócz pucharu i dyplomu miasto otrzymało nagrodę finansową w postaci 15 tysięcy złotych na dofinansowanie obozu letniego dla 30 dzieci i 3 wychowawców oraz 10 tysięcy złotych na zakup sprzętu sportowego.
Organizatorem imprez w mieście był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


3 lipca 2003 - Ankieta na temat Unii Europejskiej

Przedstawiamy Państwu prezentację dla programu Microsoft Power Point, która zawiera wyniki ankiety na temat Unii Europejskiej przeprowadzonej przez Katarzynę Kochanowską i Małgorzatę Binek z Zespołu Szkół Ekonomicznych podczas "Targów świdnickich" (17. 05. 2003) oraz wśród mieszkańców wsi powiatu świdnickiego (23-24.05.2003). Prezentację nadesłała nam Pani Małgorzata Łuszkiewicz - opiekunka uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.

pobierz prezentację (archiwum zip)


2 lipca 2003 - Chlebowski wiceprzewodniczącym

Zbigniew Chlebowski jest od 26 czerwca pierwszym przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Zastąpił na tym stanowisku Jana Marię Rokitę, który awansował na szefa klubu. Zmiany w klubie związane są z ostatnimi decyzjami dotyczącymi najwyższych władz Platformy. Po tym, jak Donald Tusk został przewodniczącym partii, a Zyta Gilowska jego zastępcą, zrezygnowali oni ze swoich stanowisk w Sejmie. Związane jest to z przyjętą przez PO zasadą oddzielenia spraw partyjnych od parlamentarnych.

Zbigniew Chlebowski będzie odpowiadał za sprawy finansowe i gospodarcze klubu. Będzie też uczestniczył w spotkaniach dotyczących finansów publicznych, budżetu i przedsiębiorczości. Warszawie to rzecz bardzo ważna, jednak jestem przede wszystkim posłem Ziemi Świdnickiej. Nowe stanowisko to dla mnie dowód zaufania ze strony kolegów z Platformy. Będę starał się sumiennie wypełniać swoje obowiązki, podobnie jak czynię to we wszystkich innych dziedzinach" - powiedział nam nowy wiceprzewodniczący.
Klub Poselski PO liczy w tej chwili 56 posłów.


2 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 2 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".

10.00 Błyskawice - Triada 1:4
10.30 Drewniaki - PSG 1:3
11.00 Zarzecze - Metro Stars 3:0
11.30 WSG - Żuliki 2:3
13.00 Triada - Drewniaki 1:3


Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. Triada
4. Zarzecze
5. PSG
6. WSG
7. Metro Stars
8. Błyskawice
5
6
5
5
4
5
5
5
15
13
7
7
6
5
4
0
18:7
15:4
13:10
10:9
5:12
8:5
3:5
3:24

2 lipca 2003 - VII Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce. Zamość 28 - 29 czerwca 2003.

Emocjonującym wydarzeniem była próba bicia klubowego rekordu Polski w sztafecie 4x400 mężczyzn. W sztafecie zespołu "Błękitni Osowa Sień" na pierwszej zmianie biegł wypożyczony do tego zespołu Jakub Hajduk uczeń II LO w Świdnicy, zawodnik trenowany przez Ryszarda Mydłowskiego - trenera sekcji lekkoatletycznej ULKS " Zielony Dąb " Żarów.

Rekord został wyrównany a sztafeta zdobyła złoty medal (czas sztafety: 3:13,83)

Bardzo dobrze wypadli pozostali zawodnicy ULKS:
13 miejsce w biegu na 400m przez płotki zajął Michał Gruszczyński ( I LO )
10 miejsce w biegu na 100m przez płotki zajęła Katarzyna Mus (III LO)
7 miejsce w sztafecie 4x400m zajęła dziewczęta w składzie:
Urszula Lenio, Anna Pacholak, Katarzyna Mus oraz Żaneta Buszewska.


2 lipca 2003 - Nielegalna plantacja narkotyków

Świdnicka grupa antynarkotykowa wykryła nielegalną plantację narkotyków w jednym z przydomowych ogródków przy ulicy Okrężnej w Świdnicy. Zatrzymana została jedna osoba. Plantację zlikwidowano.


1 lipca 2003 - Nowy szef MZEC

Od 1 lipca funkcję Prezesa Zarządu Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej pełni Ryszard Sobański. Zastąpił on na tym stanowisku Krzysztofa Różyckiego, który odwołany został 25 czerwca podczas Walnego Zgromadzenia. Tego samego dnia odwołano ze stanowiska Marka Suwalskiego, pełniącego do tej pory funkcję wiceprezesa. Po zakończeniu biegu wypowiedzenia umowy o pracę Marek Suwalski może dalej pracować w MZEC na swoim poprzednim stanowisku - specjalisty ds. taryfy cieplnej. Krzysztofowi Różyckiemu wręczono wypowiedzenie, zwalniając go jednocześnie z obowiązku świadczenia pracy. Nowego prezesa Ryszarda Sobańskiego na stanowisko rekomendowało Prawo i Sprawiedliwość. >>> przeczytaj


1 lipca 2003 - Wakacyjna liga piłki nożnej

Wyniki meczy rozegranych 1 lipca pomiędzy drużynami "Wakacyjnej ligi piłki nożnej".

Błyskawice - Drewniaki -  0:9
Zarzecze - Triada -          2:2
WSG - PSG -                 1:2
Żuliki - Metro Stars -        3:0Tabela

1. Żuliki
2. Drewniaki
3. WSG
4. Triada
5. Zarzecze
6. Metro Stars
7. PSG
8. Błyskawice
4
4
4
3
4
4
3
4
12
10
5
4
4
4
3
0
15:5
11:0
6:2
8:6
7:9
3:5
4:9
2:20

20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała