30 listopada 2003 - Piłka ręczna.

Bel-Pol Świdnica po raz czwarty z rzędu z parkietu zszedł bez dwóch punktów na koncie. Tym razem we własnej hali lepsi od świdniczan okazali się piłkarze ręczni z Gorzowa Wielkopolskiego. Gdyby nie świetna postawa Marcina Kalarusa w bramce, wynik byłby zdecydowanie gorszy.
BEL-POL - AZS AWF Gorzów WLKP. 26 : 29
Skład Bel-Polu:
Jarosz 6, Gnysiński 2, T. Lipka 2, Zapart, A. Lipka, Kwiatkowski 5, Brygier 10, Korny 1, Kaczmarczyk, Kalarus, Terebun.
Podopieczni Wiesława Iwanio wygrali już piąty mecz w rozgrywkach ligi juniorów na Dolnym Śląsku.
Przed własną publicznością pokonali Victorię Zagłębie Lubin 35:24.Skład Bel-Polu:
P. Kijek (10), D. Kijek (14), B. Rostek (5), M. Augustyniak (5), K. Kubiaczyk (1), P. Babraj, B. Kuczyński, T. Wcisło, P. Chrzan.


30 listopada 2003 - Odznaczony

Roman Trzciński, znany świdnicki cukiernik, otrzymał od prezydenta Wojciecha Murdzka Srebrny Krzyż Zasługi. W ten sposób władze miasta doceniły 25-letnią pracę świdnickiego rzemieślnika.
Cukiernię pana Romana znajdującą się przy ul. Łukowej znają chyba wszyscy świdniczanie. Można tu kupić i zjeść pyszne ciasta, a od niedawna także napić się aromatycznej kawy w kafejce na piętrze cukierni.
Pan Roman wykształcił pokolenia świetnych cukierników, i nadal kształci młodzież w tym zawodzie.
Jest także członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Świdnicy.


30 listopada 2003 - Czytamy nie tylko dzieciom

3 grudnia w klubie OSiR przy ul Wolności 12 w Świebodzicach (dawny klub REKLAN) odbędzie się nietypowe czytanie bajek.
Będzie je czytał Wojciech Siemion. Z pewnością dobrany zostanie nieco poważniejszy zestaw lektur, interpretacji utworów w wykonaniu słynnego aktora słuchać bowiem będą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Patronat nad imprezą sprawuje burmistrz Jan Wysoczański. Początek spotkania o godz. 15.00.30 listopada 2003 - "Szczęśliwi to znaczy TRZEŹWI"

Pod takim hasłem, 5 grudnia, odbędzie się w I Liceum Ogólnokształcącym - sympozjum na temat profilaktyki uzależnień i patologii związanej z alkoholizmem. Organizatorem tego spotkania jest ks. Roman Tomaszczuk. Wśród zaproszonych gości będą:
Dorota Szyłobryt - kierownik Referatu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Świdnicy
Izabela Basztura - z sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy
Alicja Synowska - dyrektor z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy
Sławomir Czyż - dyrektor Poradni Odwykowej w Świdnicy
Krzysztof Kuras - prezes Stowarzyszenia Inicjatyw wobec Zagrożeń ANAN
Zaproszeni goście, w godzinach 8.00-10.30, będą odwiedzać poszczególne klasy, aby z młodzieżą porozmawiać o problemie uzależnień.
Następnie cała brać uczniowska zostanie zaproszona na aulę ( 10.50 ), gdzie Sławomir Czyż wygłosi prelekcję na temat "Zachowania konstruktywne służące zdrowiu fizycznemu i psychicznemu".


30 listopada 2003 - Nie będzie przekazania ?

Komisja Oświaty, Wychowania, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Świdnicy zdecydowanie negatywnie zaopiniowała prośbę Burmistrza Świebodzic o przekazanie prowadzenia świebodzickich szkół.
Jak pamiętamy 25 września br. Jan Wysoczański wystąpił z oficjalnym pismem do Zarządu Powiatu z prośbą o przejęcie od Powiatu Świdnickiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach. Zarząd zapoznał się z pismem burmistrza i przekazał je do zaopiniowania przez komisję oświaty.
13 listopada Burmistrz ponownie poprosił o wyrażenie zgody na przekazanie prowadzenia placówek oświatowych funkcjonujących na terenie Gminy Świebodzice, tj.:
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących
- Zespołu Szkół Zawodowych
- Zespołu Szkół Specjalnych nr 1
- Zespołu Szkół Specjalnych nr 2.
W związku z negatywna opinią Komisji Zarząd nie przedstawi pozytywnego wniosku w tej sprawie Radzie Powiatu. Ostateczna decyzja będzie należała więc do Radnych, którzy na najbliższej sesji "oświatowej" będą omawiać program realizacji zadań oświatowych w Powiecie Świdnickim do roku 2010.


30 listopada 2003 - Odeszli

25 listopada:
Jerzy Tokarz 41 lat,
26 listopada:
Krystyna Witczak 60 lat,
27 listopada:
Stanisław Gołąbek 67 lat, Danuta Cik 46 lat,
28 listopada:
Irena Hazubska 84 lata.30 listopada 2003 - Powstał nowy chodnik

180 metrów nowego chodnika powstało przy ul. Gdyńskiej w Świdnicy - vis a vis Pafalu.
Nowy chodnik o łącznej powierzchni 540m2 jest wykonany z kształtki betonowej i kosztował 28,2 tys. zł.
Jego budowa został sfinansowana ze środków miejskich oraz Telefonii Lokalnej Dialog, która w sierpniu i wrześniu uzbroiła teren w pobliżu Pafalu w sieć teletechniczną.
29 listopada 2003 - 350 pracowników.

350 osób, mieszkańców Świebodzic, znalazło w bieżącym roku zatrudnienie w ramach organizowanych przez Urząd Miejski w Świebodzicach robót publicznych i prac interwencyjnych.
Miasto wydało na ten cel z budżetu około 600 tysięcy złotych. 800 tysięcy stanowiło dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. Dzięki programowi 60 osób odbyło staż pracy pozwalający na uzyskanie świadczeń socjalnych - emerytury, renty lub zasiłku dla bezrobotnych.
W programie aktywnie uczestniczyły także prywatne firmy, które przyjmowały od Urzędu Miasta pracowników, którym brakowało od miesiąca do trzech miesięcy stażu by otrzymać świadczenia.
W tej chwili osoby zatrudnione w ramach programu pracują między innymi przy porządkowaniu terenu wokół zbiornika wodnego Warszawianka, remontują oddział chirurgiczny szpitala, prowadzą prace remontowe na terenie szkół miejskich.
Burmistrz Jan Wysoczański zapowiada, że w przyszłym roku program będzie kontynuowany przynajmniej w takim samym wymiarze, wiele rodzin żyje na skraju nędzy i musimy zrobić wszystko, by zapewnić ludziom dochody.


29 listopada 2003 - Dla bezpieczeństwa...

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek przeznaczył 1500 zł na organizację konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą "Bezpieczeństwo w oczach dziecka".
Środki pochodzą z funduszu przeznaczonego na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych.
Konkurs stanowić będzie część programu realizowanego przez Komendę Powiatową Policji.
Jego głównym celem jest wskazanie dzieciom stopnia świadomości w zakresie otaczających zagrożeń życia codziennego oraz ukształtowanie zachowań minimalizujących ich skutki.


29 listopada 2003 - Uśmiech losu

W rozegranym dzisiaj meczu siatkówki kobiet doszło do niecodziennego wydarzenia. MKS Świdnica w secie trzecim przegrywał już z Olimpią Jawor 18:24 i mimo tak ogromnej różnicy zdołał go zakończyć na swoją korzyść zwyciężając 26:24
Nasze siatkarki wygrały ten mecz stosunkiem 3:1
w poszczególnych setach:
17/25, 25/16, 26/24, 25/21,
Duży udział w dzisiejszym zwycięstwie miała Teresa Bromm.29 listopada 2003 - "Krzyk Ciszy"

Starostwo przekazało Towarzystwu Pomocy Osobom Głuchym i Niedosłyszącym "Krzyk Ciszy" trzy stoliki pod komputery, stolik pod sprzęt RTV oraz kompakt łazienkowy.
Cały czas czynimy starania, aby pozyskać sponsorów na zakup piecyków niezbędnych do ogrzania pomieszczeń.
Mamy nadzieję, że dzięki temu już niebawem Towarzystwo będzie mogło tam pracować i organizować spotkania dla osób głuchych i niedosłyszących.
28 listopada 2003 - Apel

Szanowni Państwo!
Strzegomskie Centrum Kultury pragnie po raz kolejny zorganizować w strzegomskich marketach zbiórkę trwałych artykułów spożywczych pod hasłem Świąteczna Pomoc Rodzinom Najuboższym. W dniu 13 grudnia 2003 r. w godz. 10.00 - 18.00 w marketach i dyscountach w Strzegomiu stać będą Mikołajowie przy specjalnie przygotowanych pojemnikach, w których będzie można podarować najbardziej potrzebującym, zakupione trwałe produkty spożywcze. Zapewniam, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia przekażemy je najbardziej potrzebującym rodzinom.
Czas Bożego Narodzenia stwarza niepowtarzalny klimat wielkiej troski o los naszych najbliższych oraz tych najbiedniejszych. Podzielmy się z nimi naszym sercem, miłością i dobrocią, nie bądźmy obojętni na ludzkie cierpienie i niemoc. Jeszcze raz gorąco zachęcam i zapraszam.


28 listopada 2003 - Elektroniczny kontakt z bankiem

Już niebawem w Urzędzie Gminy Świdnica ruszy Minibank24 - profesjonalny system przeznaczony do elektronicznego kontaktu pomiędzy Urzędem a bankiem. System umożliwi m.in. dostęp do pełnej informacji o stanie rachunku, przegląd historii operacji, bieżące dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku. Przelewy będą wykonywane w sposób elektroniczny, co przyspieszy przepływ pieniędzy i usprawni prace w Urzędzie. Dzięki bieżącym informacjom o stanie konta możliwe będzie lepsze zarządzanie wolnymi środkami pieniężnymi. Podstawową zaletą elektronicznego kontaktu z bankiem będą również niższe koszty prowizji bankowych.


28 listopada 2003 - Szkolenia SIGPS

Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego organizuje ostatnie w tym roku szkolenie z zakresu tzw. "minimum sanitarnego". Kurs rozpocznie się 7 grudnia, zaś egzamin zostanie przeprowadzony 11 grudnia.
Stowarzyszenie organizuje także kolejne szkolenie z zakresu "ABC Działalności gospodarczej". Początek: 2 grudnia, zakończenie: 19 grudnia. Szkolenie Kierowane jest przede wszystkim do osób bezrobotnych, które chcą rozpocząć własna działalność gospodarczą.


28 listopada 2003 - Mieszkania

23 świdnickie rodziny otrzymały już w tym roku mieszkania komunalne do remontu. Remontują je na własny koszt. Co pewien czas Miasto "odzyskuje" kilka lokali - głównie w wyniku tzw. ruchu ludności: wyprowadzek, eksmisji, po wykryciu faktu nielegalnego podnajmu. Mieszkania są zazwyczaj w złym stanie technicznych i wymagają rozległych remontów, na które nie stać Miasta. Na liście oczekujących na mieszkanie są jednak osoby gotowe na własny koszt dokonać niezbędnych remontów. Korzyść jest obopólna, ponieważ standard mieszkania podnosi się, nowi lokatorzy inwestują i dzięki temu bardziej szanują swoje "M". Aby otrzymać w Świdnicy mieszkanie do remontu nie wystarczy znajdować się na liście oczekujących na mieszkanie, która w Świdnicy liczy prawie 400 nazwisk. Dodatkowym kryterium jest posiadanie dochodów, które umożliwiają przeprowadzenie remontu oraz obecna sytuacja mieszkaniowa. Remonty w przekazanych tego roku mieszkaniach są już częściowo zakończone. Mieszkańcy prowadzą je pod technicznym nadzorem Miejskiego Zarządu Nieruchomości.


28 listopada 2003 - Nowa droga

26 listopada w obecności wiceburmistrz Elżbiety Wiszniewskiej i wiceburmistrza Pawła Ozgi odebrano nowy odcinek drogi w Świebodzicach w rejonie dzielnicy Ciernie - Herby.
Droga transportu rolnego o nawierzchni asfaltowej prowadzi od Cierni do Lasu Grochotowskiego. Pozwala na swobodny dojazd do pól. Stanowić też będzie drogę rekreacyjną, z której korzystać będą rowerzyści. Odcinek o długości 1,305 km kosztował około 150 tysięcy złotych. 50% środków przekazał w formie dotacji Urząd Marszałka Województwa Dolnośląskiego z puli przeznaczonej na dofinansowanie remontów dróg rolnych.
Głównym wykonawcą zadania było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Świdnicy. W odbiorze wziął udział wiceprezes firmy Nikodem Turek. Urząd marszałkowski reprezentowała Stanisława Maciejewska z Wydziału Geodezji i Kartografii. W jej opinii drogi rolne winny być budowane w nawierzchni asfaltowej, co przedłuża żywotność drogi i poprawia komfort użytkowania w przypadku ciężkich maszyn rolniczych. Przy staraniach o dotacje z urzędu takie właśnie projekty są i będą preferowane.


27 listopada 2003 - Mikołajkowy Turniej Szachowy

Samorządowy Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej oraz Sekcja Szachowa przy SOKiBP organizują
6 grudnia VIII Indywidualny Mikołajkowy Turniej Szachowy w Szachach Szybkich.
Turniej rozegrany zostanie w sali widowiskowej na drugim piętrze Samorządowego Ośrodka Kultury, przy ulicy Powstańców 3
zapraszamy już od godziny 9.oo - zapisy
o godzinie 10.oo - rozpoczęcie turnieju
około godziny 16.oo - zakończenie turnieju
a następnie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
więcej szczegółów w dziale ZAPOWIEDZI


27 listopada 2003 - Maltańczycy w Świdnicy

Na zaproszenie Prezydenta Wojciecha Murdzka gościli dziś w Urzędzie Miejskim w Świdnicy "Kawalerowie Maltańscy" z niemieckiego miasta partnerskiego Biberach. "Kawalerowie Maltańscy" są organizacją społeczną, która działa na terenie całej Europy i zajmuje się m.in. działalnością charytatywną.
Od czterech lat biberascy Maltańczycy pomagają materialnie wychowankom Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej, a ich pomoc to między innymi kilkanaście tysięcy dawnych marek niemieckich, które przeznaczone zostały na wymianę okien, stolarki drzwiowej, remont jednej łazienki i wyposażenie kuchni. Tym razem, oprócz Domu Dziecka, Kawalerowie odwiedzili również jadłodajnię dla ubogich, uruchamianą przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Być może w niedalekiej przyszłości powstanie w mieście koło przyjaciół Kawalerów Maltańskich, zrzeszające osoby od lat współpracujące z maltańczykami. Gośćmi Prezydenta Wojciecha Murdzka byli: Ulrika Golka, Henry Ackermann, Albert Szmid, Gerhard i Andreas Prestle oraz Laszlo Michai. Maltańczycy będą gościć w Świdnicy do soboty.


27 listopada 2003 - Obszary udręki w biznesie

"Obszary udręki w biznesie" - tak zatytułowała swoje wystąpienie prof. Aldona Kamela-Sowińska, która wieczorem 20 listopada 2003 spotkała się w hotelu Piast-Roman z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Pani profesor przyjechała do Świdnicy w ramach cyklu wizyt, podczas których promuje swoją partię - Inicjatywę dla Polski. Witali ją w imieniu stowarzyszenia prezes Marek Jodko i prezes honorowy Edward Szywała, a w imieniu władz miasta wiceprezydent Ryszard Wawryniewicz. Aldonie Kameli-Sowińskiej towarzyszyli między innymi Karol Miłkowski, Sekretarz Generalny ugrupowania, dr Ryszard Kabat, pełnomocnik ds. tworzenia struktur IDP na terenie Dolnego Śląska oraz Leszek Orpel, mający podobne pełnomocnictwa na terenie byłego województwa wałbrzyskiego. Szefowa IDP, partii, która powstała w czerwcu tego roku, przedstawiała najważniejsze założenia swojego programu gospodarczego. Przede wszystkim jej program obejmuje 8 najbliższych lat i przedstawia nową doktrynę, odpowiednią do warunków, w jakich znajdziemy się po zjednoczeniu z Unią Europejską.
Najważniejszym dla niej celem w gospodarce jest utworzenie 2 milionów miejsc pracy. Aldona Kamela-Sowińska postuluje przede wszystkim duże uproszczenie systemu podatkowego.


27 listopada 2003 - Dodatkowe środki na pomoc społeczną

Urząd Gminy Świdnica otrzymał przed kilkoma dniami dodatkowe środki na zadania zlecone w wysokości 30 tys. zł. Środki te zostały przekazane z Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone głównie na zasiłki okresowe dla korzystających z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Potrzeby w tym zakresie z każdym rokiem są jednak coraz większe. Cieszy nas wiadomość, że najbiedniejsi mieszkańcy Gminy Świdnica będą mogli jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia otrzymać dodatkową pomoc. Urząd Gminy otrzymał również ponad 2,6 t konserw mięsnych z Agencji Rynku Rolnego, Konserwy zostaną rozdysponowane wśród korzystających z pomocy GOPS.


27 listopada 2003 - Podsumowanie pierwszego roku

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świebodzicach Władysława Góry, w którym udział wzięli przewodniczący merytorycznych komisji rady, burmistrz Jan Wysoczański i jego zastępcy oraz skarbnik i sekretarz miasta.
Korzystając z tej okazji przewodniczący podsumował pierwszy rok pracy rady tej kadencji. Od jesieni ubiegłego roku radni odbyli 16 posiedzeń plenarnych, przyjęli 164 projekty uchwał, uczestniczyli w 85 posiedzeniach komisji. Władysław Góra ocenił ten rok jako rok aktywnej, dobrej pracy. Podkreślił także wagę jutrzejszej sesji, podczas której radni zdecydują o wysokości lokalnych podatków.


27 listopada 2003 - Zespół skompletowany

Już niebawem zostanie utworzony Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Jeszcze tak niedawno wszystko stało pod wielkim znakiem zapytania ponieważ nie było chętnych lekarzy konkretnych specjalności, którzy weszliby w skład Zespołu. Teraz Powiatowy Zespół jest już prawie w komplecie. Brakuje jedynie lekarza psychiatry, co nie przeszkodzi Zespołowi w rozpoczęciu pracy. Utworzenie takiego zespołu nie jest zadaniem powiatu. Radni Powiatu Świdnickiego podjęli jednak decyzję o jego utworzeniu na naszym terenie, aby pomóc niepełnosprawnym i ich rodzinom, którzy do tej pory w celu uzyskania orzecznictwa o stopniu niepełnosprawności musieli jechać do Wałbrzycha. - "Do tej pory byliśmy uzależnieni od Wałbrzycha, co powodowało wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję nawet o pół roku". - podkreśla Starosta Świdnicki Jacek Wajs. Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu zapoznał się z przygotowanym kosztorysem utworzenia Zespołu. Z obliczeń wynika, że przybliżony roczny koszt jego utrzymania wynosi ponad 190 tys. zł, dodatkowo należy doliczyć 32 tys. zł na zagospodarowanie pomieszczeń dla pracowników zespołu. Dotacja otrzymana z Urzędu Wojewódzkiego na obsługę mieszkańców naszego powiatu przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wałbrzychu w roku 2002 wynosiła 119 tys. zł. Będą potrzebne więc dodatkowe pieniądze na jego funkcjonowanie. -"Na powiatowy zespół czekają ludzie chorzy, niepełnosprawni. Nie chcemy, aby musieli oni czekać w kolejkach w Wałbrzychu na uzyskanie orzeczenia. W związku z tym dofinansujemy funkcjonowanie Powiatowego Zespołu" - deklarował Starosta.


26 listopada 2003 - Makabryczne odkrycie

Od dłuższego czasu nikt z sąsiadów nie widział go. To oni zaniepokojeni dłuższą nieobecnością sąsiada zawiadomili świdnicką policję.
Po wejściu do mieszkania przy ulicy Gdyńskiej dokonano makabrycznego odkrycia. Znaleziono zwłoki 37 - letniego mężczyzny.
W mieszkaniu przebywał wygłodzony pies, i to on najprawdopodobniej pozbawił twarzy swego nieżyjącego już właściciela.

26 listopada 2003 - ... i przeciw AIDS

Miasto Świdnica sfinansuje organizację imprezy pod nazwą "Rock przeciw AIDS", organizowaną 1 grudnia w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS.
Impreza odbędzie się w Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim 11 i obejmie cykl warsztatów "Profilaktyka przeciw HIV i AIDS", sondaż uliczny, happening, ankietę oraz koncert rockowy połączony z prezentacją multimedialną.
Podczas imprezy będzie można także skorzystać z porad specjalistów, którzy dyżurować będą w punktach konsultacyjnych.
26 listopada 2003 - XIV sesja Rady Miejskiej

28 listopada o godzinie 11 odbędzie się XIV sesja Rady Miejskiej. W porządku obrad sesji przewidziano przyjęcie uchwał takich jak m.in.:
- w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty wierzytelności Gminy Miejskiej Świdnica, - w sprawie ustalania wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobku,
- zmieniająca uchwałę Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.
- w sprawie zmiany uchwały o przekształcenie jednostki budżetowej Administracja Budynków Komunalnych "Nieruchomości Świdnickie" w zakład budżetowy Miejski Zarząd Nieruchomości.
- w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków,


26 listopada 2003 - Wytwórnia

Ponad sześć tysięcy nielegalnie skopiowanych płyt CD odkryła i skonfiskowała świdnicka policja.
Nielegalna wytwórnia znajdowała się w śródmieściu Świdnicy.
Sprzęt do kopiowania znajdował się w pomieszczeniu za odsuwaną boazerią.
Warto dodać, że małżeństwo zajmujące się tym procederem miało poprzez system kamer przegląd, na wchodzących do bramy, na klatkę.
Zatrzymanym grozi kara do pięciu lat więzienia, a kupującym nielegalne płyty do dwóch lat.26 listopada 2003 - Koszyk dla biednych

W dniach 28 - 30 listopada - Świdnicki Bank Żywności organizuje zbiórkę żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców powiatu.
Jak pomóc ? - wystarczy, robiąc zakupy, abyśmy przeznaczyli jeden z zakupionych artykułów dla najuboższych i najbardziej potrzebujących.
Te zakupione artykuły będzie można składać do specjalnie oznakowanych koszy, którymi będą się opiekować wolontariusze.
W tym roku będzie jeszcze dodatkowa niespodzianka - do Świdnicy przyjedzie ok. 10 ton konserw, rozdysponowanych przez Federację Polskich Banków Żywności. Taka ilość całkowicie zaspokoi potrzeby mieszkańców.


26 listopada 2003 - Zaproszenie na sesję

28 listopada o godzinie 13.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Świebodzicach rozpocznie się XVII Sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach.
Na sesję przygotowano 13 projektów uchwał, wśród nich między innymi:
- w sprawie zmian w budżecie miasta na 2003 rok,
- w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,
- w sprawie określenia stawek w podatku od środków transportowych na rok 2004,
- w sprawie utworzenia środka specjalnego jednostki budżetowej - Ośrodka Sportu i Rekreacji,
- w sprawie poręczenia wekslowego do kwoty 100 tys. złotych wraz z odsetkami dla SP ZOZ pn. Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach.


25 listopada 2003 - XIV sesja Rady Gminy

27 listopada 2003 roku o godzinie 9°°
w sali narad Urzędu Gminy Świdnica,
ul. Głowackiego nr 4
odbędzie się XIV sesja Rady Gminy Świdnica. Podczas sesji podjęte zostaną uchwały między innymi:
sprawie podatku od nieruchomości na 2004 rok,
w sprawie określenia stawki podatku od środków transportowych,
w sprawie podatku od posiadania psów, określenia inkasentów oraz wynagrodzenia za inkaso,
w sprawie opłaty targowej.


25 listopada 2003 - APEL

Zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców Świdnicy o włączenie się w dyskusję nad przyszłością zabytkowej altany widokowej w parku przy ul. Armii Krajowej. Altana została zbudowana w roku 1875 i jest jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych w mieście. Powstała na ruinach dawnej "fleszy ceglanej" - elemencie miejskich fortyfikacji - wysadzonej przez wojska francuskie w 1808 roku. Niestety, ale w tej chwili altana jest w bardzo złym stanie technicznym i ze względów bezpieczeństwa została wyłączona z użytkowania.
W urzędzie miejskim jest już sporządzona dokumentacja i kosztorys jej odbudowy, wraz z kamiennym cokołem oraz fontannami. Stan tego obiektu powoduje, że wymianie muszą ulec nie tylko elementy drewniane. Przebudowy wymaga cała konstrukcja cokołu, na którym posadowiona jest altana.
Koszt odbudowy altany, wraz z cokołem, waha się w granicach 500 tysięcy złotych. Obecnie w budżecie miasta nie ma takiej kwoty, jednak ważne jest, aby mieszkańcy wypowiedzieli się czy ich zdaniem w przyszłości wieżyczka powinna zostać odbudowana. Być może mieszkańcy będą mieli inne ciekawe pomysły dotyczące remontu tego obiektu oraz finansowania przedsięwzięcia.
Zapraszam do dyskusji i wyrażenia swojej opinii - Wojciech Murdzek - Prezydent Miasta Świdnicy
e-mail: prezydent@um.swidnica.pl lub telefonicznie pod nr 8562-830.


25 listopada 2003 - Nowa stołówka Caritasu

Już niebawem w Powiecie Świdnickim, przy Kościele Św. Stanisława i Wacława otwarta zostanie nowa stołówka charytatywna. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Starosta Świdnicki Jacek Wajs udzieli wsparcia rzeczowego tej inicjatywie, której pomysłodawcą jest ks. Adam Dereń - dyrektor wrocławskiego Caritasu. Pomoc Starosty polegała będzie na wyposażeniu kuchni stołówki w sprzęt niezbędny do jej funkcjonowania. W efekcie każdy biedny i bezdomny mieszkaniec powiatu otrzyma w stołówce ciepły posiłek. Planuje się, że dziennie będzie wydawanych około 500 obiadów. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Caritasu w Powiecie Świdnickim.


25 listopada 2003 - Uwaga! Ważna informacja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużył termin wymiany dowodów osobistych dla osób posiadających dowody wydane w latach 1962-1972. Nie muszą one wymieniać dokumentu do końca roku, ale mogą to zrobić do końca marca przyszłego roku. Stare dowody osobiste wymieniane są w związku z Ogólnopolskim Programem Wymiany Dowodów Osobistych. Przewiduje on następujący harmonogram wymiany dokumentów:
Rok wydania Rok wymiany
1962-1972................2003
1973-1980................2004
1981-1991................2005
1992-1995................2006
1996-2000................2007
Okazało się, że większość osób zobowiązanych do wymiany dowodów w tym roku zwlekała ze złożeniem wniosku do listopada. W tej chwili w Urzędzie Miejskim są bardzo długie kolejki osób czekających na złożenie wniosku. Pomimo dokonania reorganizacji pracy Wydziału Spraw Obywatelskich oraz wydłużenia godzin przyjmowania wniosków, uciążliwość związana z długim oczekiwaniem istnieje nadal. Mamy nadzieję, że przedłużenie terminu przyjmowania wniosków o 3 miesiące spowoduje że kolejki staną się mniej uciążliwie dla mieszkańców i wszyscy obowiązani wymienią dokumenty na czas. W związku z wątpliwościami i pytaniami, w specjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało także, że wszystkie dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do 31 grudnia 2007 r. Nie ma więc obaw, że ten kto nie zdąży złożyć wniosku na czas zostanie z nieważnym dokumentem.


25 listopada 2003 - "SOBOTA - PLUS, NIEDZIELA - MINUS"

Sobota była szczęśliwym dniem dla siatkarzy AKS Strzegom.
Wreszcie kibice doczekali się zwycięstwa na własnym parkiecie. W ramach rozgrywek klasy A siatkarze ze Strzegomia podejmowali klub LZS "Gambit" Miszkowice. Obie drużyny spotkały się po raz pierwszy w historii tych rozgrywek. Dodatkowo drużyny AKS-u i Gambitu nie należą do czołówki tej rundy gier. Zapowiadały się duże emocje. Strzegomianie od początku narzucili szybkie tempo gry. Prawie bezbłędnie funkcjonowało rozegranie piłek. Gra w bloku i defensywie dostarczała gospodarzom cennych punktów a celne zagrywki D. Ciarkowskiego i G. Ważydrąga skutecznie odbierały atuty przyjezdnym. AKS - LZS "Gambit" Miszkowice 3:1.
Niesieni falą sobotniego zwycięstwa do rozgrywek przystąpili Kadeci AKS. Na własnym parkiecie gościli młodych siatkarzy "CHROBREGO" Głogów. Konfrontacja strzegomian z rówieśnikami nie wypadła zachwycająco.
AKS Strzegom - "Chrobry" Głogów 1 : 3


24 listopada 2003 - "Izrael w sercu"

Tak brzmi nazwa programu, w ramach którego doszło dzisiaj do wizyty w naszym powiecie pięciu studentów z Izraela. Młodzi Izraelczycy spotkali się w sali USC z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego, podzielili się z nimi relacjami ze swojego życia z nadzieją, że będzie ona w stanie identyfikować się, chociaż z częścią sytuacji, w jakich znajduje się społeczeństwo Izraela, starali się wyjaśnić, że ich kraj traktowany jest przez światowe media tendencyjnie, nieobiektywnie i niesprawiedliwie.
Do tej pory program obejmował jedynie wyjazdy i spotkania z młodzieżą w USA i Kanadzie. Sukces przedsięwzięcia przesądził jednak o tym, że zdecydowano się rozszerzyć działalność o kraje europejskie. W Świdnicy przebywali na zaproszenie Starosty Świdnickiego Jacka Wajsa


24 listopada 2003 - "Kamieniołomy Gross- Rosen"

Dyrekcja Muzeum Gross-Rosen, władze Strzegomia i władze powiatu świdnickiego podjęły działania na rzecz przekazania pobliskiego kamieniołomu - miejsca ciężkiej pracy więźniów - muzeum Gross Rosen.
W tym celu chcą powołać fundację, która na co dzień zajmowałaby się tym miejscem zagłady.
Obecnie najważniejszą i najpilniejszą sprawą jest prawne uregulowanie własności tego terenu.
24 listopada 2003 - II v-ce Mistrz Polski

12 listopada 2003 roku w Kudowie odbyła się ostatnia eliminacja Pucharu Polski w rajdach popularnych. Na tej imprezie Paweł Krysiak i Łukasz Jurga jadący samochodem Fiat 126p zapewnili sobie tytuł II v-ce Mistrza Polski na rok 2003.
Na początku roku chłopcy planowali walkę o tytuł mistrzów polski i wzięciu udziału we wszystkich eliminacjach wspomnianego pucharu jednak z powodu braku środków pieniężnych zmuszeni byli do ograniczenia swoich występów do zaledwie czterech startów.
Jednak mimo tak niewielkiej ilości startów zdołali uplasować się na trzecim miejscu w POLSCE, ustępując jedynie zawodnikom w mocniejszych samochodach i mających za sobą starty w większości imprez Pucharu Polski, tym samym chłopcy zdystansowali wszystkie fiaty 126p o pojemności silnika 650cm.


24 listopada 2003 - Bal dla dzieci

W tym roku po raz drugi pedagodzy z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej i zaprzyjaźnieni z placów-ką sponsorzy organizują bal charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na potrzeby dzieci. W ubiegłym roku zebrano około 10 tysięcy złotych. Za te pieniądze kupiono między innymi łóżka dla wychowanków. 28 listopada goście balu bawić się będą w Zajeździe pod Wierzbą.
Właściciele zajazdu rezygnują tego dnia całkowicie ze swojego zarobku, przeznaczając cały dochód na rzecz dzieci.
Patronat nad balem objęli starosta Jacek Wajs i Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Krzysztof Wierzęć.
Gośćmi honorowymi będą Kawalerowi Maltańscy z Biberach, którzy dzień wcześniej spotkają się z przedstawicielami władz Świdnicy.


24 listopada 2003 - Wspinaczka ZHP

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy jest organizatorem IV Zawodów Wspinaczkowych Chorągwi Dolnośląskiej.
Uczestnikami zawodów będą zuchy, harcerze, harcerze starsi i instruktorzy z całego Dolnego Śląska. Zawody odbędą się 29 listopada w hali sportowej OSIR w Strzegomiu przy ulicy Św. Jana 1. Rozpoczną się o godzinie 9.3o a zakończą około godziny 17.
Zawodnicy rywalizować będą na profesjonalnej ściance wspinaczkowej o różnych stopniach trudności, dostosowanej do kategorii i wieku uczestników. Instruktorami prowadzącymi - sędziami - są harcerze ze szczepu "Dziś - Jutro - Pojutrze" ze Strzegomia.
Po raz kolejny na zawody zgłosiło się około 120 uczestników z różnych hufców Dolnośląskiej Chorągwi ZHP. W czasie zawodów będą odbywały się pokazy Grup Ratownictwa Medycznego, ZHP, GOPR, judo, karate itp.


24 listopada 2003 - Kto ? patronem

Od kilku dni trwają wybory patrona w Zespołe Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.
Uczniowie wybierają spośród trójki kandydatów związanych z turystyką, a są nimi: Wanda Rutkiewicz, Tony Halik i Jerzy Kukuczka.
Otwarcie urny wyborczej już niebawem. Największe szanse ma Tony Halik i być może to on zostanie patronem. W głosowaniu wezmą udział również rodzice.
Najprawdopodobniej w grudniu będzie już znane nazwisko i nowy patron szkoły zostanie zatwierdzony na radzie powiatu świdnickiego.


24 listopada 2003 - Amatorska Liga Koszykówki

Ośrodek Sportu i Rekreacji - Świebodzice
wyniki meczy rozegranych 23 listopada
GAG - MET 0 : 20 walkower

KOR - NTS 102 : 60
24 : 11, 25 : 12, 17 : 14, 26 : 23.
KOR - Andruszko M. (28), Zając A. (28), Matejek D. (16).
NTS - Kacperski D. (20), Matyjaszczyk A. (16), Goławski J. (12).

TOP - R72 98 : 87
21 : 16, 15 : 22, 24 : 23, 38 : 26.
TOP - Pawelec T. (26), Owsiany D. (25), Śmigielski R. (21)
R72 - Bystrzycki T. (31), Bąk J. (28), Jakubowski J. (15).


23 listopada 2003 - Puchar Polski

1/16 Pucharu Polski w piłce nożnej
wyniki naszych drużyn:
Zjednoczeni Żarów - Sparta Świdnica 1:3
Skład Zjednoczonych: Suski, Chłopek, Król, Kozibroda, Okarma, A. Ciupiński, Sołtysiak, Gwóźdź, Byś, Łukasik, Jurek.
Skład Sparty: Hruszowiec, Szuba, Iwan, Borys, Krupczak (Sekuła), R. Charytanowicz, Marszałek (Dziurbacz), Kloc, Abramowski, Ł. Piecyk (Sieńko), Korbecki (Serwach).

Granit Roztoka - AKS Strzegom 1:3
Skład AKS-u: Sosik, Bęś, Kraus, Świdurski, Miętkiewicz, A. Matuszak, Marchlewicz (Błoński), Bajek (Lubera), Nowakowski, Zatorski, Borowiec (Wiśniewiski).


23 listopada 2003 - Ręczni - wyniki

Piłkarze ręczni Bel-Polu Świdnica po raz trzeci z rzędu nie byli w stanie wygrać meczu. Tym razem lepszy od nich okazał się nowy lider rozgrywek, Sparta Oborniki Wielkopolskie.
Mecz zakończył się zwycięstwem szczypiornistów z Obornik 34 : 23
Skład Bel-Polu:
Gnysiński (4), T. Lipka (2), Zapart (2), A. Lipka (1), Kwiatkowski (3), Brygier (5), Korny, Kaczmarczyk (1), Łabędź, Omański, Terebun, Kubik.
W środowym spotkaniu w Świdnicy młodzi "bel-polowcy" nie sprostali Zagłębiu Lubin. Nasi juniorzy przegrali spotkanie 32 : 34
W sobotę we Wrocławiu podopieczni Wiesława Iwanio wygrali spotkanie z zespołem Mos-Śląsk III, spotkanie zakończyło się wynikiem 37:27 dla Bel-Polu.


23 listopada 2003 - Odeszli

Odeszli:
11 listopada: Zdzisław Milczarek 42 lata,
14 listopada: Mieczysław Zagała 80 lat, Grzegorz Wiśniewski 59 lat,
17 listopada: Stanisława Marzec 75 lat,
19 listopada: Aleksander Hałasz 55 lat, 20 listopada: Wiesława Kryczka 45 lat, Sławomir Kamiński 66 lat, Kazimierz Czajka 48 lat,
21 listopada: Tadeuszy Jakubczyk 54 lata,
22 listopada: Michalina Rejniak 81 lat,23 listopada 2003 - Przeciw narkomanii

26 osób - pedagogów ze świebodzickich placówek oświatowych, Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, pracownicy socjalni z Ośrodka Pomocy Społecznej - wzięło udział w szkoleniu "Narkomania wśród młodzieży szkolnej".
Wykład i ćwiczenia odbyły się 22 listopada w świetlicy środowiskowej, działającej przy Miejskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii. Zajęcia prowadził Aleksander Krzysztof Matusiak, doświadczony terapeuta pracujący w ośrodku MONAR w Jeleniej Górze. To pierwsze z całego cyklu planowanych szkoleń - zapowiedziała Teresa Leszczyńska, szef Komisji. Wiceburmistrz Elżbieta Wiszniowska zadeklarowała, że władze Świebodzic chętnie włączą się i wspomogą finansowo wszelkie projekty profilaktyczne, obejmujące nie tylko pedagogów, ale młodzież i rodziców.


23 listopada 2003 - "Prezent pod choinkę"

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Świdnicy włączyli się do akcji "Prezent pod choinkę" organizowaną przez świdnicką parafię ewangelicko-augsburską.
Klasy przygotowały paczki świąteczne dla dzieci na Ukrainie.
W paczkach znalazły się między innymi artykuły szkolne, zabawki i odzież. Wszystkie rzeczy w paczkach są nowe.
Gimnazjum taką akcję przeprowadza wśród uczniów po raz pierwszy.

23 listopada 2003 - Forum w Krzyżowej

Ośmiuset przedsiębiorców i samorządowców z Dolnego Śląska przyjechało na otwarcie V Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej, które w tym roku przebiegało pod hasłem "Jak zmniejszyć dystans dzielący Dolny Śląsk od Unii Europejskiej?". Gośćmi honorowymi imprezy byli wicepremier Jerzy Hausner i Ambasador Niemiec Reinhard Schweppe.
Jedną z części uroczystości było wręczenie statuetek Dolnośląskich Certyfikatów Gospodar-czych. Wśród 26 laureatów znalazła się świdnicka firma Galess. Statuetkę z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego Henryka Gołębiewskiego odebrał prezes Edward Szywała. Statuetka wręczana jest tym firmom, które wyróżniają się etycznym prowadzeniem biznesu, przestrzegają praw pracowniczych i uzyskują dodatni wynik finansowy. Wśród sponsorów Forum znalazły się dwie firmy z naszego regionu - Bel-Pol i Stolgraf. Świdnicki biznes reprezentowała także firma Rakpol i MZEC, zaś władze samorządowe wiceprezydent Ryszard Wawryniewicz.


22 listopada 2003 - Łatwe zwycięstwo

W dzisiejszym wyjazdowym meczu, siatkarki MKS Świdnica gładko zwyciężyły - bardzo młody i niedoświadczony w ligowych bojach - zespół Gaudii Trzebnica 3 : 0,
w poszczególnych setach - 18/25, 13/25, 14/25,
Po tym zwycięstwie zespół MKS Świdnica nadal pozostaje na drugim miejscu.

22 listopada 2003 - "UPR I NOP PRZECIW PEDAŁOM"

Dziś o godzinie 12 Unia Polityki Realnej i Narodowe Odrodzenie Polski zorganizowało w Świdnicy na ul. Łukowej akcję pod hasłem "Zakaz pedałowania" skierowaną przeciw dewiantom seksualnym.
Podczas akcji kolportowano ulotki, którymi jak mówią działacze starali się utrwalać w narodzie prawdziwy, negatywny obraz dewianta seksualnego.


22 listopada 2003 - Pałac sprzedany

Florian Lauda, brat słynnego kierowcy rajdowego Niki Laudy, od lat zamierzał kupić pałac i osiedlić się w naszym rejonie.
Zamek Grodno był pierwszym, upatrzonym przez niego obiektem, jednak do transakcji nigdy nie doszło.
W końcu zwrócił uwagę na piękny, otoczony fosą pałac w Bagieńcu. Prace przy renowacji pałacu podejmie firma, która już kiedyś wykonywała podobne roboty. Kilkanaście lat temu przeprowadziła remont pałacu w Kraskowie.
22 listopada 2003 - Konserwy dla ubogich

Dzisiaj rano pod Bank Żywnościowy Dolnośląskiego Stowarzyszenia Ochrony Bezrobotnych w Świdnicy zajechał samochód wyładowany ponad trzema tonami konserw.
Konserwy otrzymano z Federacji Polskich Banków Żywności a pochodzą z nadwyżek Agencji Rynku Rolnego. W najbliższym tygodniu spodziewany jest kolejny transport.
Żywność zostanie rozdysponowana wśród ubogich.


22 listopada 2003 - Nowy prezes TBS

Od poniedziałku 24 listopada obowiązki nowego prezesa Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego pełnił będzie Mirosław Gałek.
Nowy prezes jest mieszkańcem Świdnicy, nie należy i nie jest związany z żadnym ugrupowaniem politycznym. Ma przygotowanie budowlane i informatyczne.
Pracował między innymi w Świdnickim Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Przedsiębiorstwie Budownictwa Komunalnego. Wcześniej przez prawie 10 lat prowadził własną działalność gospodarczą.22 listopada 2003 - Jak zostać mistrzem

W czwartek z uczniami jaworzyńskiego gimnazjum spotkali się Rafał Kubacki i Włodzimierz Chlebosz. Na początku spotkania pokazali uczniom zdobyte przez siebie medale.
Rafał Kubacki to jeden z najlepszych w historii polskiego judo zawodników, natomiast Włodzimierz Chlebosz jest jednym z lepszych ciężarowców.
W ramach akcji "i ty zostań mistrzem" przeprowadzili wśród uczniów konkurs podnoszenia ciężarów.
W rozmowie z gimnazjalistami wskazywali jak wiele można osiągnąć w życiu uprawiając sport.


21 listopada 2003 - Wielka ślizgawka

29 listopada uruchomione zostanie sztuczne lodowisko w Świdnicy. W tej chwili trwają ostatnie, drobne prace konserwacyjno-remontowe.
Wszystkie prace przeprowadzają pracownicy OSiR-u.
W tym sezonie wstęp na lodowisko kosztować będzie 4 złote za godzinę - bilet normalny,
3,50 - bilet ulgowy,
wypożyczenie łyżew - dwa złote
a skorzystanie z szatni - złotówkę.21 listopada 2003 - Będą transmitować

Telewizja kablowa Tele - Raj wróci do dawnej formy transmitowania "na żywo" wszystkich obrad sesji Rady Powiatu w Świdnicy.
Oznacza to, że przebieg najbliższych sesji będą mogli śledzić mieszkańcy naszego powiatu.
Przewodniczący Rady Krzysztof Wierzęć zapewnił, że kolejne sesje będą w całości nagrywane przez Tele - Raj i archiwizowane w Biurze Rady i Zarządu w Starostwie Powiatowym w Świdnicy.
21 listopada 2003 - Komputery w "Hotelarskiej"

Szkoła Hotelarsko - Turystyczna w Świdnicy doczekała się a właściwie wygrała pracownię multimedialną.
Pracownia internetowa wygrana została w konkursie "Pracownia internetowa w każdej szkole, zorganizowanym przez MENiS.
Centrum internetowe - to 14 stanowisk wyposażonych w komputery z oprogramowaniem Windows XP, monitory 17", a do dyspozycji nauczyciela jest rzutnik multimedialny. Internet pracuje na stałym łączu (512 kb/s)
Pracownia internetowa służy uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.21 listopada 2003 - Wizyta u czeskich przyjaciół

Delegacja Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu w dniach 7 - 8 listopada złożyła wizytę Szkole Podstawowej w Novym Městie nad Metuji w Republice Czeskiej związaną z realizacją Projektu Comenius. Spotkanie dyrekcji oraz nauczycieli obu szkół miało charakter spotkania roboczego.
Dzieliliśmy się wzajemnie swoimi doświadczeniami w realizacji projektu, uzgodniliśmy podjęcie nowych, interesujących zadań. Obecność w partnerskiej szkole dała nam możliwość zapoznania się z twórczością dzieci czeskich. Podobnie jak nasi uczniowie, ich czescy rówieśnicy inspirowani działaniami projektu wykonali bardzo interesujące prace literackie, plastyczne oraz utwory muzyczne.
Drugi dzień wizyty miał charakter oficjalny. Gospodarzem spotkania był Mistostarosta Pan inż. Karol Nývlat. Uczestniczył w nim Burmistrz naszego miasta Pan mgr Lech Markiewicz. Zwiedziliśmy budynek szkoły, miejskie muzeum, miasto oraz uczestniczyliśmy wraz z panem Burmistrzem w debacie czesko - polskiej w Urzędzie Miasta. Nawiązanie współpracy na poziomie miast: Strzegomia i Novégo Města nad Metują jest dowodem akceptacji władz miast dla kilkuletniej współpracy partnerskich szkół i dobrze prognozuje na dalszy jej rozwój.


20 listopada 2003 - Komentarze

W naszym forum prezentujemy Państwu dwa komentarze Wiesława Szelesta, prezesa świdnickiego oddziału Unii Polityki Realnej, dotyczące wyboru ławników oraz sprawy tzw. Centrum Wypędzonych, o którym na łamach Wiadomości Świdnickich wypowiadał się radny Lewandowski.
Zapraszamy do zapoznania się z komentarzami Wiesława Szelesta i do ewentualnego wyrażenia własnych opinii na ten temat
w dziale FORUM
20 listopada 2003 - Nowy Prezes

Edward Szywała został nowym prezesem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich - tak jednogłośnie zdecydowali członkowie organizacji, którzy wczoraj odbyli swoje Walne Zgromadzenie.
Edward Szywała był inicjatorem i głównym organizatorem stowarzyszenia, które rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 1990 roku. Pełnił funkcję przewodniczącego przez kilka lat.
Ponowny wybór Edwarda Szywały związany jest z realizacją nowych zamierzeń, do których przygotowuje się Stowarzyszenie. "Chcemy stworzyć silne lobby opiniotwórcze. Jako całość jesteśmy największym przedsiębiorcą regionu, zatrudniającym około 3 tysiące ludzi. Mamy olbrzymi potencjał finansowy. Wielu z naszych kolegów przez lata konsekwentnie rozwijało swoje firmy, co dziś pozwala im na stabilne działanie, a nawet dalsze rozszerzanie działalności. Tymczasem nasz głos jest wciąż za mało słyszalny. A mamy moralne prawo wyrażać opinie na temat spraw dotyczących gospodarki miasta i regionu" - mówił prezes.
Zapowiedział także reaktywowanie cyklu spotkań z najważniejszymi polskimi politykami i przedstawicielami życia gospodarczego pod hasłem Regionalne Forum Biznesu.


20 listopada 2003 - To już rok

Dziś Prezydent Wojciech Murdzek spotkał się z dziennikarzami lokalnych mediów. Dobrą okazją do spotkania był rok jaki minął wczoraj od zaprzysiężenia Wojciecha Murdzka na Prezydenta Miasta Świdnicy. Podczas dzisiejszego spotkania planowano wspólne akcje mediów i prezydenta, które pozwoliłyby na zwiększenie aktywności mieszkańców miasta. Świetnym przykładem było ostatnie wielkie sprzątanie fleszy nowomłyńskiej - do akcji włączyło się kilkudziesięciu świdniczan, w tym także Martyna Jakubowicz. W podobnym duchu rozmawiano na temat odnowienia zabytkowej wieżyczki w parku przy ul. Armii Krajowej oraz na temat sprzątania parku przy ul. Sikorskiego. Jako przykład rodzącego się pozytywnego zainteresowania Świdnicą Prezydent Murdzek podał fakt dziesiejszej wizyty aż trzech różnych inwestorów zainteresowanych utworzeniem w mieście miejsc pracy. Są to dwie firmy niemieckie i jedna włoska.


20 listopada 2003 - Na zaproszenie przyjaciół

Od 1998 roku trwa współpraca Kawalerów Maltańskich z Biberach, partnerskiego miasta Świdnicy, z Domem Dziecka w Bystrzycy Górnej. W tym roku biberaska organizacja obchodziła swoje pięciolecie. Z tej okazji do Niemiec zaproszona została grupa najbliższych współpracowników Maltańczyków. W uroczystościach udział wzięły Dorota Gacek - dyrektor Domu Dziecka, Anna Kukuła - pedagog placówki oraz Grażyna Białoszycka i Beata Moskal-Słaniewska, pracujące w nieformalnym kole Przyjaciół Domu Dziecka. Główne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą wieczorem 15 listopada. Uczestniczyli w nich Kawalerowie Maltańscy z całych Niemiec.
Współpraca z polskim domem dziecka to jeden z najważniejszych programów. Od 1998 biberascy maltańczycy sfinansowali niemal kompletną wymianę stolarki okiennej w budynku, wymienili drzwi wejściowe, sfinansowali remont kapitalny jednej z łazienek. Ich pomoc to nie tylko znaczne nakłady inwestycyjne, ale także regularne prezenty dla dzieci z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Delegatki ze Świdnicy wręczyły swoim przyjaciołom prezent od dzieci - wykonane własnoręcznie "drzewko szczęścia". Zaprosiły także do Świdnicy na doroczny bal charytatywny, który zorganizowany zostanie 28 listopada, na którym zbierane będą środki na wyposażenie pokoi małych wychowanków.


20 listopada 2003 - Jubileusz Koła Łowieckiego "JELEŃ"

Tegoroczne Hubertusy obchodzone były w Strzegomiu szczególnie uroczyście. Członkowie Polskiego Związku Łowieckiego Koła Łowieckiego "Jeleń" poświęcili nowy sztandar. Dzięki staraniom Burmistrza L. Markiewicza z okazji 55-lecia istnienia Koła Łowieckiego, myśliwym przydzielono lokal w obiekcie poklasztornym przy ul. Kościuszki.
Jak na myśliwych przystało, dzień rozpoczęto polowaniem w obwodzie łowieckim nr 1 w Żółkiewce, podczas którego pozyskano trzy dziki. Najważniejszą częścią uroczystości była Msza Św. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, którą w koncelebrze z kapelanem myśliwych ziemi sudeckiej ks. Stefanem sprawował ks. prałat Stanisław Siwiec, długoletni członek koła. Obaj w wygłoszonej homilii podkreślali doniosłość chwili poświęcenia sztandaru koła, a za wzór myśliwym stawiali postać patrona, Św. Huberta.
Bardzo wzruszający był moment przekazania sztandaru. Uczestnicy nabożeństwa mieli niecodzienną okazję wysłuchania koncertu połączonych zespołów sygnalistów ziemi sudeckiej. W gotyckim wnętrzu kościoła muzyka płynąca z myśliwskich rogów brzmiała szczególnie pięknie i stwarzała niepowtarzalną oprawę uroczystości.


20 listopada 2003 - Po sesji...

W środę w godzinach popołudniowych w Starostwie Powiatowym w Świdnicy już po raz XIII obradowała sesja Rady Powiatu. Była ona wyjątkowo krótka ponieważ Radni mieli za zadanie podjąć jedynie dwie uchwały. Szybsze zwołanie sesji wyniknęło z tego, że otrzymaliśmy dodatkowe środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które należało możliwie jak najszybciej wprowadzić do budżetu powiatu. Wysokość środków PFRON przypadających na Powiat Świdnicki w 2003 r. została zwiększona o kwotę ponad 200 tys. zł. Biorąc pod uwagę zainteresowanie osób niepełnosprawnych oraz dotychczasową realizacją poszczególnych zadań postanowiono podzielić powyższą kwotę na następujące cele:
- pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej dla osób nie-pełnosprawnych - 6.000 zł
- dofinansowanie zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze - 52.000 zł
- dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej - 19.860 zł
- dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych - 145.121,37 zł
Środki te należało wprowadzić do budżetu jak najszybciej gdyż muszą być one wydatkowane do stycznia 2004 r.


20 listopada 2003 - 30-lat LKS "Stragona"

LKS "Stragona" ma 30 lat. Z tej okazji zorganizował pogoń za lisem połączoną z obchodami Dnia Świętego Huberta. W pogoni za lisem wzięło udział 14 za-wodników. Podczas ostrej rywalizacji kitę zerwała szesnastoletnia K. Olech.
Od 1973 roku zawodnicy klubu zdobywali laury na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Europy i Świata, Mistrzostwach Polski Juniorów i Mistrzostwach Dolnego Śląska w skokach przez przeszkody, Mistrzostwach Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Od kilku lat oprócz WKKW rozwija się w klubie dyscyplina ujeżdżenia prowadzona przez K. Konarską i również przez nią reprezentowana na czworobokach Dolnego Śląska i podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni w Ujeżdżeniu. Dodatkowo działa również sekcja powożenia zaprzęgami. Czołowym zawodnikiem tej konkurencji jest P. Konarski. W roku bieżącym dzięki wysiłkom samorządu lokalnego, licznym sponsorom oraz wielu osobom związanym na co dzień ze "Stragoną" zorganizowane zostały zawody międzynarodowe z cyklu Pucharu Świata.


19 listopada 2003 - I Rajd Świebodzicki

Automobilklub Sudecki pragnie zaprosić wszystkich kierowców i kibiców na I Rajd Świebodzicki - piątą i ostatnią tegoroczną eliminację Pucharu Automobilklubu Sudeckiego.
Zawody odbędą się w niedzielę - 30 listopada 2003 roku. Z pewnością zapowiada się jedna z ciekaw-szych eliminacji rajdów popularnych w tym roku i pierwsza taka impreza organizowana przez Automobilklub Sudecki w okolicach Świebodzic.
Już teraz kierowcy wykazują bardzo duże zainteresowanie swoim startem i można spodziewać się kompletu zawodników zwłaszcza, że to tu zapadną ostateczne rozstrzygnięcia co do tytułów mistrzowskich w poszczególnych klasach. Dla najlepszych załóg Rajdu organizator przewidział atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Więcej w dziale ZAPOWIEDZI


19 listopada 2003 - Uwaga sprzedawcy

W dniu 7 grudnia br. w siedzibie Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego odbędzie się kolejna edycja szkolenia z podstawowych zagadnień higieny tzw. "minimum sanitarnego".
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem do
dnia 4 grudnia (tel.: 857-86-27).


19 listopada 2003 - Zwierzęta

Niespełna tydzień temu w Urzędzie Gminy Świdnica odbyło się I Forum Dyskusyjne pt. "Zwierzę nie jest rzeczą". Uczestniczyło w nim około siedemdziesięcioro uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy. Na Forum zwrócono uwagę na cierpienia zwierząt, które często spowodowane są brakiem wrażliwości ludzi. W programie Forum miejsce miała pogadanka na temat "Ochrona zwierząt i świata przyrody w aspekcie etyki chrześcijańskiej". Zaprezentowano również akcję przeciwko wypalaniu traw i ściernisk pt. "Nie palcie skowronków". Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przestawił temat pt. "Pies moim przyjacielem". Organizatorami Forum było Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce - Koło w Świdnicy oraz Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy.
Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację tej formy dyskusji nad ważnymi sprawami.


18 listopada 2003 - Akcje dla rolników

Od dziś na terenie Gminy Marcinowice przedstawiciele ARiMR rozpoczęli akcję informacyjną dla rolników dotyczącą wypełniania dokumentów o płatności bezpośrednie. Akcja skierowana jest do właścicieli, użytkowników bądź dzierżawców użytków rolnych. Każdy uczestnik spotkania otrzyma formularze wniosków niezbędnych do ubiegania się o wpis do ewidencji producentów rolnych i o płatności obszarowe.
Przedstawiciele przeprowadzą praktyczny instruktaż wypełniania wniosków. Szkolenia będą przeprowadzane w poszczególnych miejscowościach według ustalonego harmonogramu. Pierwsze takie szkolenie miało miejsce w dniu dzisiejszym w Goli Świdnickiej.
Terminy najbliższych akcji w listopadzie:
19 - Wirki, 20 - Strzelce, 21 - Szczepanów, 26-27 - Marcinowice.
Szkolenia będą trwały do 12 marca 2004 roku.


18 listopada 2003 - Współfinansujemy profilaktykę

Świdnica współfinansuje profilaktykę nowotworową. Prezydent Miasta Wojciech Murdzek podpisał umowę ze świdnickim Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej na zrealizowanie programu, który ma na celu zmianę postawy wobec choroby w rodzinach z potwierdzoną predyspozycją genetyczną do nowotworów rodzinnych.
Umowa opiewa na kwotę 10 tys. zł Program realizowany będzie do końca tego roku i obejmie osoby, u których stwierdzono rodzinne skłonności do nowotworów lub u których takie skłonności stwierdzono po dokonaniu testu DNA. W ramach programu prowadzony jest trening psychoterapeutyczny, w którym bierze udział 30 osób oraz konsultacje genetyczne (dla ok. 45 osób). Wykonana zostanie także statystyczna analiza danych oraz specjalna broszura opisująca problem. Świdnicka poradnia onkologiczna objęła programem głównie mieszkańców Świdnicy. Zajęcia warsztatowe odbywają się w sobotę i niedzielę w siedzibie Stowarzyszenia Klub Abstynenta ACCESS przy ul. Chrobrego 4.


18 listopada 2003 - Nagrody

W dniach 14-15 listopada br. odbył się w Dzierżoniowie Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej "Poetycka Stajnia 2003".
Jak już informowaliśmy wcześniej, ze Studia Wokalnego "Katharsis", mieszczącego się przy Świdnickim Ośrodku Kultury, do konkursu zakwalifikowały się dwie osoby. Były to Kamila Kłos i Ewelina Morasz.
Był to pierwszy konkurs młodego Studia Wokalnego, które działa od 3 miesięcy.
Debiut był bardzo udany - Ewelina Morasz zdobyła wyróżnienie,
a Kamila Kłos I miejsce - Grand Prix Poetyckiej Stajni i Złotą podkowę.
Gratulujemy.
Laureatki można będzie usłyszeć w sobotnim koncercie ( 22 listopada )
w kawiarni "Na Piętrze" - Klubu Bolko.


18 listopada 2003 - Dzień patrona

W sobotę 15 listopada Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego obchodziła Dzień patrona.
Wszystko zaczęło się w 1996 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano takie obchody, dzisiejsze - to już siódme.
Przez cały dzień w budynku szkoły było gwarno i tłoczno, odbywały się liczne konkursy.
Głównym tematem było życie i twórczość patrona. W dalszej części dnia odbyły się występy chóru szkolnego, zespołu smyczkowego.18 listopada 2003 - Burza i Ikar lepsi od AKS

Sobota i niedziela obfitowały w siatkarskie emocje w Strzegomiu. Swoje mecze kontynuowali siatkarze IV ligi (klasa A) i kadeci AKS. Ligowcy wyjechali do Wrocławia na spotkanie z "Burzą". Nie wracali jednak w dobrych humorach, ponieważ ulegli gospodarzom 3:0.
O meczu można powiedzieć: przegrali na własne życzenie. AKS nie wykorzystał szansy poprawienia bilansu punktowego. Słabo zagrali przyjmujący i atakujący. Mocne zagrywki z wyskoku siatkarzy BURZY wprowadzały spore zamieszanie w szeregach gości, uniemożliwiając siatkarzom AKS skuteczny kontratak.
W niedzielę (16 listopada 2003) gospodarzem meczu ligi kadetów był AKS. Na własnym parkiecie młodzi siatkarze ze Strzegomia podejmowali drużynę IKARA z Legnicy. Do spotkania miejscowi podeszli skupieni i umotywowani przez trenera Tadeusza Wasyliszyna. Zaczęli obiecująco od mocnej zagrywki, skutecznych zbić i szczelnego bloku. Zdobywali kilkupunktowe prowadzenie i ... w końcówkach przegrywali sety. Według tego "fatalnego" scenariusza przebiegł cały mecz. AKS uległ IKAROWI 0:3. Pomimo porażki na wyróżnienie w zespole miejscowych zasłużyli: rozgrywający Paweł Pituch, atakujący Damian Ciarkowski i Adrian Pokaluk.
Kadetom strzegomskiego AKS życzymy więcej wiary we własne siły i stuprocentowej skuteczności do końca każdego seta.


17 listopada 2003 - Już jutro

Kompozytor, aranżer, producent, multiinstrumentalista, aktor - jednym słowem Alphonse MOUZON, komponuje i produkuje piękną muzykę, która od trzech dekad przyciąga melomanów na całym świecie.
więcej o artyście w dziale Zapowiedzi
Koncert w dniu jutrzejszym
godzina 19.00 w Klubie Bolko w Świdnicy,
bilety w cenie 20 zł
17 listopada 2003 - XIII Sesja Rady Powiatu

W środę 19 listopada, o godzinie 15.30 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świdnicy (sala narad nr 225, II piętro) odbędzie się XIII Sesja Rady Powiatu , na którą serdecznie zapraszamy.
Podczas sesji radni zajmować się będą między innymi:
zmianą uchwały Rady Powiatu w Świdnicy w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki przekazane Powiatowi Świdnickiemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
zmianą budżetu powiatu na 2003 rok.17 listopada 2003 - Jesteśmy "Bezpieczną gminą"

Miasto Świdnica wzięło udział w kolejnej edycji konkursu "Bezpieczna Gmina" organizowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Konkurs jest przedsięwzięciem skierowanym do wszystkich gmin w Polsce. Organizatorzy będą oceniać inicjatywy gmin podjęte na rzecz bezpieczeństwa, liczbę przyjętych przez nie programów profilaktycznych oraz osób objętych tymi programami.
Miasto Świdnica w ubiegłym roku otrzymało zaszczytne wyróżnienie "Bezpieczna gmina" i posługuje się nim do dziś.17 listopada 2003 - ALK Świebodzice

Rozegrane wczoraj mecze w amatorskiej lidze koszykówki w Świebodzicach i ich wyniki :
PRM - MET 82 : 64
22 :12, 19 : 12, 18 : 25, 23 : 15.
PRM - Kierul Ł. (23), Szopa P. (17), Skoronóg (12).
MET - Piotrowski Bł. (32), Piotrowski Bart. (13), Matuszak P. (9).

DEX - KOR 66 : 53
18 : 20, 14 : 11, 18 : 9, 16 : 13.
DEX - Szymonik T. (20), Sokołowski J. (15), Zygart R. (11),
KOR - Andruszko M. (16), Zając A. (14), Matejek D. (14).

ARO - R72 116 : 80
15 : 14, 28 : 16, 26 : 25, 47 : 25.
ARO - Solarewicz K. (42), Hałas Mi (30), Węcek R.
R72 - Bystrzycki T. (40), Drągowski Zb. (17), Chorążewski A. (10).


16 listopada 2003 - VICTORIA w Pszennie

Dzisiaj rozegrana została ostatnia kolejka klasy okręgowej seniorów. W derbach powiatu Cukrownik pokonał na własnym boisku dotychczasowego lidera, Victorię Świebodzice. AKS przegrał u siebie ze Spartą, a Zjednoczeni zremisowali z Trojanem.

Cukrownik Pszenno - Victoria Świebodzice 1 : 0
Skład Cukrownika: Iwan, Masny, Lisowski, Filip, Czerwiński (Kiliszewski), Telesz, Malczyk, Kutela, Prześlica, Morąg, Goździejewski (Pawela).
Skład Victorii: Kącki, Kiryczuk, Fleszar, Liszka, Piotrowski (Nowak), Rogowski (Gaczyński), Weirauch, Białkowski, Prusiński, Zalewski, Borkowski.
AKS Strzegom - Sparta Ziębice 0 : 2
Skład AKS-u: Zieliński, Wójcik, Falkiewicz, Pasieka, Bęś, Świdurski, Marchlewicz, Szymczyk (Janiec), Kraus, Zatorski, Matuszak.
Zjednoczeni Żarów - Trojan Lądek Zdrój 1 : 1
Skład Zjednoczonych: Suski, Drąg, Kozibroda, Okarma (Gancarzewicz), A. Ciupiński, Sołtysiak, Gwóźdź, Byś, P. Ciupiński, Łukasik.


16 listopada 2003 - Remis

We wczorajszym meczu piłkarze ręczni Bel-Polu zremisowali w hali sportowej na Zawiszowie z Łącznościowcem Szczecin.
Bel-Pol Świdnica - Łącznościowiec Szczecin 32:32 Skład Bel-Polu: Terebun, Kalarus, Kubik, Jarosz, Gnysiński, A. Lipka, T. Lipka, Kwiatkowski, Brygier, Zapart

Młodzi szczypiorniści Bel-Polu pokonali w wyjazdowym spotkaniu Relaks Oborniki Śląskie 34:26
Skład Bel-Polu: P. Kijek (9), D. Kijek (13), Rostek (6), Kubiaczyk (2), Bobraj (2), Augustyniak (1), Kuczyński (1), Wcisło, Chrzan.


16 listopada 2003 - Lustro dla policjantów

Weneckie lustro jest niezbędnym narzędziem pracy policjantów. Od kilku dni mają je także świdniccy stróże prawa. Pomaga ono chronić ofiary przestępstw przed kontaktem z domniemanym sprawcą. Powoduje że osoba podejrzana, która okazywana jest ofierze lub świadkowi nie widzi kto ją rozpoznaje. Tym samym zachowana jest anonimowość i dyskrecja podczas tak zwanego okazania.
Lustro, wraz z oświetleniem i żaluzjami kosztowało 2.388 zł. Miasto kupiło je ze środków pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Zakup dokonany został w ramach szerokich działań mających na celu wspieranie Komendy Powiatowej Policji, zapisanych w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.


16 listopada 2003 - Inwestujemy w ekologię

Miasto Świdnica dofinansowało jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych w szkołach powiatowych - modernizację kotłowni oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Środki finansowe w wysokości 50 tys. zł przyznane zostały z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i umożliwią Powiatowi sfinansowanie całości zadania w tym roku, co z kolei przyczyni się do zmodernizowania kolejnych kotłowni w roku przyszłym16 listopada 2003 - Jak prowadzić biznes w UE?

W dniu 21 listopada o godzinie 12.00, w siedzibie Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego odbędzie się szkolenie poświęcone zasadom uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej.
Szkolenie będzie prowadzone przez specjalistów Dolnośląskiego Centrum Euro Info w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 857-86-27.


15 listopada 2003 - Posprzątali

Dzisiaj miało miejsce od dawna zapowiadane sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej.
Ten uroczy, dotychczas zapomniany zakątek miasta, przez wielu mieszkańców nieznany, doczekał się wreszcie większego zainteresowania.
Do pracy stawili się między innymi: urzędnicy z urzędu miasta, harcerze, młodzież ze schroniska. Wśród pracujących zauważyliśmy prezydenta miasta z żoną, jednego radnego oraz dyrektora OSiRu. Tego dnia wycięto i spalono ogromne ilości zielska, badyli, uprzątnięto zalegające od lat liście.
A na koniec, po pracy wszyscy chętni mogli zjeść smakowitą grochówkę.
Foto ze sprzątania w dziale ZDJĘCIA


15 listopada 2003 - Jednak wygrały

W rozegranym dzisiaj kolejnym meczu siatkówki kobiet II ligi - MKS Świdnica pokonał bardzo młody i jeszcze niedoświadczony zespół Płomienia Sosnowiec 3 : 2
w setach 25/20, 25/27, 19/25, 26/24, 15/9.
Niewiele brakowało by mecz zakończył się zwycięstwem zespołu z Sosnowca wynikiem 3:1, to te młode dziewczęta miały już piłkę meczową, i nie potrafiły tej szansy wykorzystać.
Zawodniczki Płomienia to ubiegłoroczne mistrzynie Polski kadetek.15 listopada 2003 - Badania

Dzisiaj w szkole podstawowej nr 10 w Świdnicy już po raz trzeci odbyły się bezpłatne badania logopedyczne.
Organizatorem ogólnopolskiej akcji był Zarząd Główny Związku Logopedów. Akcję w Świdnicy koordynowała - logopeda Jolanta Janowiec-Lewandowska.
Akcja miała na celu umożliwienie osobom z zaburzeniami mowy skorzystanie z profesjonalnej diagnozy, rozpowszechnienie wiedzy logopedycznej oraz pomoc osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów z komunikacją słowną.15 listopada 2003 - Odeszli

6 listopada: Stefania Augustyn 62 lata,
7 listopada: Ryszard Lindmejer 40 lat, Roman Marcinkowski 42 lata,
8 listopada: Eugeniusz Kubarski 60 lat, Kazimierz Andrzejewski 65 lat, Irena Salabun - Sitko 62 lata,
11 listopada: Stanisława Rudnik 80 lat,
12 listopada: Kazimierz Klimczak 81 lat, Franciszek Siwiec 78 lat, Barbara Blajer 66 lat, Andrzej Serafin 91 lat,
14 listopada: Anna Kamińska 79 lat, Józef Kruczek 65 lat, Zbigniew Niemczyk 65 lat,15 listopada 2003 - Nie będzie żadnych likwidacji!

Takie zapewnienie złożył Starosta Świdnicki Jacek Wajs na środowym spotkaniu z członkami Rady Społecznej SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe, które odbyło się 12 listopada w świdnickim starostwie. "Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego powiatu a pracownikom pogotowia utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy." - dodał Starosta.
Tym samym zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli związków zawodowych działających przy pogotowiu z prośbą o nie straszenie mieszkańców powiatu śmiercią.
Związkowcy poproszeni zostali także o zmianę formy protestu. Pacjenci skarżą się bowiem, że czarny kolor flag umieszczonych na karetkach kojarzy im się jednoznacznie. Trudna sytuacja pogotowia wynika z zakładanej od nowego roku zmiany sposobu finansowania go przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiąże się to z koniecznością redukcji zadań stojących przed zespołami ratownictwa medycznego. Oznacza to, że od stycznia kompetencje zespołów ogólnolekarskich mają przejąć zakłady podstawowej opieki zdrowotnej czyli przychodnie. Pogotowie nie dostanie pieniędzy na finansowanie karetek innych niż wypadkowe i reanimacyjne. Obecnie w Powiecie Świdnickim w ciągu doby dyżuruje sześć karetek: w Świebodzicach i Strzegomiu (po jednej karetce) oraz w Świdnicy (4 karetki). Redukcja miałaby objąć dwie z nich (ogólnolekarskie). Nie będzie to na pewno dotyczyło karetek strzegomskiej i świebodzickiej. Do tej pory pogotowie na ich funkcjonowanie otrzymuje 368 tys. zł miesięcznie, a po szacunkowych wyliczeniach suma ta ma być od nowego roku uszczuplona o ok. 120 tys. Władze powiatu robią jednak wszystko, aby przy obecnym modelu w jak najlepszym stopniu zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców powiatu.


14 listopada 2003 - Spotkanie przedsiębiorców

Dzisiejszego wieczoru w sali narad Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie świdnickich przedsiębiorców z władzami miasta. Na spotkaniu poruszono temat budowy bazy danych kooperacji, która skupiałaby informację o lokalnych firmach i dokładnym przedmiocie ich działalności, a także rozbudowy bazy nieruchomości na terenie miasta Świdnicy przeznaczonych do sprzedania lub dzierżawy na działalność gospodarczą.
Prezydent omówił również możliwość stworzenia w Świdnicy Parku Technologicznego oraz przedstawił informację o programach pomocowych dla przedsiębiorców oraz o pomocy w ramach Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych. Spotkanie miało na celu pogłębienie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i władzami miasta, wskazywało możliwości istniejące na lokalnym rynku. Spotkanie było próbą włączenia przedsiębiorców w proces zarządzania miastem, tak by ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej.


14 listopada 2003 - Centrum Ratunkowe

Powstałe w Powiatowej Straży Pożarnej - Powiatowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego skupia wszystkie służby ratownicze w jednym miejscu.
Za kilka tygodni mieszkańcy powiatu nie będą musieli szukać numeru telefonu do straży pożarnej, policji czy też pogotowia ratunkowego - wystarczy, że zadzwonią wybierając numer 112.
Pracownicy Centrum sami powiadomią odpowiednie służby i wyślą w miejsce zgłoszenia.
Powiatowe Centrum mieści się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy alei Niepodległości w Świdnicy. Utworzenie go, kosztowało około 150 tysięcy złotych.


14 listopada 2003 - "Poetycka Stajnia"

Do odbywającego się dziś i jutro Dzierżoniowie - Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej "Poetycka Stajnia" ze Świdnicy zakwalifikowały się dwie osoby.
Są to: Kamila Kłos i Ewelina Morasz ze Studia Wokalnego "Katharsis" działającym przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Naszym reprezentantom życzymy sukcesu.
14 listopada 2003 - Tydzień Polski w Biberach

Na zaproszenie władz miasta Biberach 26 - osobowa grupa świdniczan gościła w uroczym zakątku Górnej Szwabii.
Na czele delegacji oficjalnej ze Świdnicy stanął Prezydent Miasta Wojciech Murdzek. W pozostałej grupie świdniczan zaleźli się również członkowie ŚTPM, harcerze, zespół muzyczny Jerzego Maliszewskiego, Bartosz Żukowski - laureat konkursu plastycznego ŚTPM pt.: "Przyjaźń nie zna granic".
Bogaty program wizyty obejmował także wizytę w firmie PRESTLE, która obchodzi w tym roku jubileusz 125 - lecia. Gerhard Prestle i Henry Ackermann oprowadzali delegację po zakładzie, który zatrudnia ponad 100 osób. Obaj Panowie są także Kawalerami Maltańskimi i systematycznie pomagają dzieciom z Domu Dziecka w Bystrzycy oraz świdnickim niepełnosprawnym. Już zapowiedzieli swoją grudniową kolejną akcję humanitarnej pomocy.
W spotkaniu oficjalnym w Urzędzie Miasta uczestniczył nadburmistrz Thomas Fetback oraz konsul Ambasady Niemiec z Monachium, który zadeklarował wszelką pomoc w nawiązywaniu biznesowych kontaktów. Po południu odbywały się spotkania robocze władz naszych miast na tematy dotyczące współpracy gospodarczej. Na temat współpracy partnerskiej na 2004 r. dyskutowali przedstawiciele Związków Partnerskich z Niemiec z Wolfangiem Grimm - przewodniczącym, Hansem Schierok - zastępcą oraz Piotrem Lorek - szefem sekcji d/s kontaktów ze Świdnicą. Z ramienia zarządu ŚTPM rozmowy prowadziły Iwona Rosiak, Marzena Korona-Kruk i Grażyna Baran.


13 listopada 2003 - Awaria

Wczoraj przy ulicy Pionierów w Świdnicy miała miejsce poważna awaria sieci wodociągowej.
Wymieniana jest tam rura żeliwna o średnicy 400 milimetrów. Rura służyła ledwie dwa lata i niespodziewanie uległa pęknięciu.
W związku z tym, że położona jest na dużej głębokości a wykop ma znaczne rozmiary to i ruch uliczny musiał zostać wstrzymany. Usuwanie awarii nastąpić ma w dniu jutrzejszym.
13 listopada 2003 - Dyżury

Przypominamy o dyżurach Radnych Rady Powiatu w Świdnicy:

Henryk Niedźwiecki - pierwszy czwartek miesiąca w godz. od 13.00 - 15.30,
Grażyna Sławińska - Gąska - pierwszy wtorek miesiąca w godz. od 12.30 - 15.00,
Ryszard Kuc - ostatnie czwartki miesiąca w godz. od 14.00 - 16.00.

13 listopada 2003 - Sprzątamy Fleszę

Zapraszamy wszystkich do wspólnego sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej zlokalizowanej u zbiegu ulic Pionierów i Śląskiej. Akcja odbędzie się już w sobotę 15 listopada a organizuje ją Urząd Miejski. Zaczynamy o godzinie 10.00.
Każdy kto chce wziąć udział w akcji powinien przynieść ze sobą własne narzędzia (grabie, szpadle, małe sekatory, widły). Urząd zapewni rękawice i worki na śmieci. Około godziny 14.30 przewidziane jest ognisko, przy którym można będzie odpocząć po pracy. Będą ziemniaki oraz ciepła grochówka, a jeśli lubisz pieczone kiełbaski - przynieść je ze sobą. W akcji wezmą udział: urzędnicy miejscy, radni, harcerze, wychowankowie schroniska i TY - jeśli tylko zechcesz być z nami. Uwaga! W razie opadów deszczu lub śniegu impreza zostanie odwołana i przeniesiona na inny termin.

Flesza Nowomłyńska była niegdyś elementem miejskich umocnień. Powstała, gdy po zdobyciu Śląska przez Prusy w 1740 r. władze podjęły decyzję o przekształceniu miasta w twierdzę. Szeroko zakrojone prace budowlane podjęto w latach 1747 - 1754. Flesza Nowomłyńska była elementem zewnętrznego pasa umocnień i przetrwała do dziś w najlepszym stanie, podobnie jak pozostałości Fleszy Jawornickiej przy ul. Sikorskiego.


13 listopada 2003 - Należy wyłożyć

Przypominamy wszystkim, iż jesień to okres kiedy zarządcy nieruchomości winni - zgodnie z przepisami - wyłożyć w swoich budynkach trutkę na szczury.
W tym celu najlepiej skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy lub punktu handlowego.
13 listopada 2003 - Nowa sieć gazowa

Nową średniociśnieniową sieć gazową będą mieli niebawem mieszkańcy ulicy Długiej i Równej.
Od kilku dni trwają roboty ziemne w tej części miasta. Stwarzają one jednak wiele problemów komunikacyjnych kierowcom wyjeżdżającym z centrum miasta a także pieszym.
Napawa optymizmem fakt, że roboty są już na ukończeniu bliska jest chwila kiedy śladu po nich nie będzie.
12 listopada 2003 - "Pożyteczne ferie"

Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza II edycję konkursu "Pożyteczne ferie". W ramach konkursu finansowane będą projekty realizowane przez organizacje lokalne w czasie ferii zimowych 2004. Projekty powinny być przeznaczone dla dzieci i młodzieży ze wsi i miasteczek do 6.000 mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem dzieci z byłych PGR-ów, rodzin gorzej sytuowanych, obszarów o wysokim stopniu bezrobocia.
Termin składania wniosków upływa 24 listopada 2003. Celem konkursu jest umożliwienie dzieciom i młodzieży, które zostają na czas ferii w swoich miejscowościach, spędzenia tego czasu w swojej społeczności lub gminie w sposób pożyteczny dla siebie i innych, atrakcyjny i bezpieczny. Najlepsze projekty otrzymają dotację w wysokości do 2.000 zł. Łączna kwota nagród wyniesie maksymalnie 150.000 zł. O dotacje mogą występować: parafie, stowarzyszenia, towarzystwa, fundacje, organizacje religijne, organizacje młodzieżowe, niepubliczne instytucje opiekuńczo-wychowawcze, świetlice wiejskie, organizacje kobiece, grupy odnowy wsi, a także sołectwa, gminne ośrodki kultury, niepubliczne instytucje edukacyjne, uniwersytety ludowe, niepubliczne placówki muzealne, kluby sportowe, ochotnicza straż pożarna, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje, które wykażą we wniosku, że potrafią zorganizować czas dzieci/młodzieży w czasie ferii tak, aby osiągnięty został cel konkursu.
Dodatkowych informacji na temat konkursu udzielają Jolanta Plater i Robert Milewski pod numerem: (22) 636 25 71 - 75.
Zapytania można wysyłać również na adresy e-mailowe: jplater@fww.org.pl
lub rmilewski@fww.org.pl


12 listopada 2003 - Odprawy

Kilkudziesięciu pracowników upadłego PKS-u w Świdnicy, którzy nie znaleźli zatrudnienia w nowej spółce pracowniczej czeka niecierpliwie na odprawy. Wypowiedzenia już otrzymali ale na odprawy i odszkodowania będą musieli poczekać.
Syndyk przedsiębiorstwa zapewnia, że do końca miesiąca ludzie ci otrzymają należne im pieniądze. Zwolnieni pracownicy znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji materialnej, nie mają środków na utrzymanie i te wyczekiwane pieniądze są szansą na przetrwanie do czasu znalezienia nowej pracy.


12 listopada 2003 - Oświetlenie

Gmina Strzegom po raz drugi wzięła udział w oświetleniowym konkursie firmy PHILIPS. W poprzedniej edycji Gmina Strzegom za modernizację oświetlenia ulicznego na drogach gminy zdobyła trzecią nagrodę w kategorii "Kompleksowe inwestycje i modernizacje dróg i ulic".
Ponieważ w bieżącym roku PHILIPS zorganizował konkurs na iluminację świetlną cennych zabytków architektonicznych i obiektów użyteczności publicznej, a w Strzegomiu zostały przeprowadzone prace iluminacyjne na obiekcie Bazyliki Mniejszej, w konkursie zaprezentowano efekt przeprowadzonych prac.
I tym razem Gmina odniosła sukces.


12 listopada 2003 - Wizyta

W minionym tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy gościli policjanci z Holandii.
Podczas spotkania podsumowano pierwszy etap współpracy policji świdnickiej i holenderskiej.
Widocznym efektem tej współpracy jest między innymi: dyżur policyjnego psychologa a także pilotażowy program na osiedlu Zawiszów.
Działania te, jak wykazała ankieta prowadzona wśród mieszkańców, zwiększyły w ostatnim czasie zaufanie do policji.
Uznanie znalazły również w oczach kolegów z Holandii.


12 listopada 2003 - Logopedzi czekają

Już po raz trzeci w naszym mieście, 15 listopada (sobota), w Szkole Podstawowej nr 10 odbędzie się akcja bezpłatnych diagnoz logopedycznych.
Organizatorem ogólnopolskiej akcji jest Zarząd Główny Związku Logopedów. Koordynatorem w Świdnicy jest logopeda Jolanta Janowiec-Lewandowska.
Akcja ma na celu umożliwienie osobom z zaburzeniami mowy skorzystanie z profesjonalnej diagnozy, rozpowszechnienie wiedzy logopedycznej oraz pomoc osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu problemów z komunikacją słowną.
Z konsultacji logopedycznych będzie można skorzystać w Szkole Podstawowej nr 10 (ul. Franciszkańska) w godzinach od 9.00 do 13.00. Udzielać ich będą logopedzi: Łucja Puczko, Anna Stupecka, Katarzyna Gołąbek i Jolanta Janowiec-Lewandowska.
Osoby chcące skorzystać z konsultacji i porady w dniu akcji mogą przyjść do szkoły lub umówić się na konkretną godzinę pod nr tel. 852-28-94 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.


11 listopada 2003 - Niepodległość

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, miały nieco inny przebieg niż w latach poprzednich.
Rozpoczęły się o godzinie 12 w kościele pw. św. Stanisława i św. Wacława gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Wieczorem o godzinie 17 pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim odbyło się uroczyste składanie kwiatów przez delegacje urzędów, stowarzyszeń, ugrupowań politycznych, szkół. Składanie kwiatów poprzedzone zostało występem Chóru Miejskiego, zespołu tanecznego i grupy harcerzy.
Całość uroczystości zamknięta została pokazem sztucznych ogni.
FOTO z uroczystości w dziale ZDJĘCIA


11 listopada 2003 - Wybory w ZHP

Komendantem powiatowym świdnickiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego został ponownie Piotr Pamuła. Komendantem jest nieprzerwanie od 1989 roku.
W trakcie zjazdu wyborczego wybrano pozostałe władze hufca.
Zastępcą komendanta została Mariola Pamuła, skarbnikiem Radosław Werner a przewodniczącym sądu harcerskiego Wojciech Frankowicz.

11 listopada 2003 - AKS ZNOWU "NA TARCZY"

Po dwutygodniowej przerwie na parkiety wrócili siatkarze AKS Strzegom. Rozgrywki kontynuują podopieczni trenera Roberta Kotowicza w klasie A (tzw. IV lidze) i kadeci trenera Tadeusza Wasyliszyna. Drużyna AKS była gospodarzem meczu z CUPRUM Lubin. Gracze ze Strzegomia mieli nadzieję na przełamanie złej passy. Trafili jednak na wymagającego przeciwnika. Po dość krótkim, bo trwającym około godziny spotkaniu, ulegli gościom 0:3 w setach do 19, 16 i 19. Lubinianie imponowali szczelnym i skutecznym blokiem oraz ambitną obroną. Przy dość łatwej zagrywce gospodarzy wyprowadzali często skuteczne kontry. AKS zaprezentował mało kombinacyjną grę w ataku, opierając "siłę ognia" tylko na dwóch zawodnikach: Marcinie i Grzegorzu Ważydrągach.
Bezlitośni dla strzegomskiej siatkarskiej młodzieży byli także zawodnicy "OLIVII" z Oławy w rozgrywkach kadetów. Gospodarze pokonali AKS 3:0 w setach do 16, 11 i 17. W drużynie trenera Wasyliszyna zawiodło przyjęcie zagrywki. Odrzuceni od siatki gracze ze Strzegomia mieli duże problemy z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Obdarzeni wzrostem Oławianie bez trudu kończyli akcje mocnymi zbiciami piłki. Pomimo porażki widać pewne postępy wśród siatkarzy AKS. Coraz lepiej w ataku radzi sobie młody kadrowicz Damian Ciarkowski, a w grze na środku bloku Adrian Pokaluk.


10 listopada 2003 - IV Świdnica Jazz Festival

PARADOX TRIO to nowojorski kwartet grający jazz mocno zaprawiony muzyką klezmerską, bałkańską i cygańską.
Grupa nagrywa dla znanej wytwórni Knitting Factory.
Lider zespołu Paradox Trio - Matt Dariau - jest członkiem innego czołowego zespołu klezmerskiego świata - The Klezmatics.
Matt Dariau uznany został przez amerykański Jazz Magazine za osobliwość muzyczną ostatnich pięciu lat w dziedzinie muzyki klezmerskiej i bałkańskiej into jazz.
Koncert odbędzie się 14 listopada w sali Klubu Bolko o godzinie 20,
bilety w cenie 15 zł
Chciałbyś otrzymać darmowe bilety - udziel poprawnej odpowiedzi - patrz wyżej


10 listopada 2003 - Odeszli

27 października: Michał Wojtusiszyn 68 lat
28 października: Henryk Sinkowski 40 lat
30 października: Bogumiła Płaczeszek 64 lata; Andrzej Kruszyk 45 lat; Zofia Król 81 lat; Franciszek Kaczor 97 lat
1 listopada: Seweryn Borodzicz 80 lat; Czesław Łażewski 74 lata
2 listopada: Bożysław Szostek 57 lat
3 listopada: Zofia Jastrzębska 88 lat; Halina Janiec 41 lat; Józef Utosiński 94 lata
4 listopada: Regina Pawłowska 77 lat; Kazimierz Kulaszewski 80 lat; Józef Wawro 71 lat; Marian Grudziński 75 lat; Janina Urbańczyk 74 lata; Dawidek Wójcik 5 lat
5 listopada: Aniela Strzałkowska 80 lat; Włodzimierz Karpeta 68 lat; Weronika Ćwirko 79 lat; Henryk Chwałowski 53 lata; Władysałwa Taczała 71 lat
6 listopada: Halina Lewandowska 82 lata; Stefania Augustyn 62 lata; Bronisław Szewczyk 63 lata
7 listopada: Tadeusz Koracik 73 lata
8 listopada: Zofia Suchodolska 80 lat


10 listopada 2003 - Więcej pieniędzy dla niepełnosprawnych

Starosta Świdnicki informuje, że w związku z otrzymaniem przez powiat dodatkowych funduszy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych istnieje możliwość realizacji do końca 2003 roku następujących zadań:
Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ
- dofinansowania kosztów udziału w turnusie rehabilitacyjnym osób niepełnosprawnych i ich opiekunów,
- dofinansowania likwidacji barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych,
- dofinansowania likwidacji barier technicznych oraz w komunikowaniu się ( w tym zakupu aparatu słuchowego),
- zwrotu kosztów zakupu środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych,
- dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego.
Z ZAKRESU REHABILITACJI ZAWODOWEJ
- zwrot kosztów przystosowania tworzonych lub istniejących miejsc pracy stosownie do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
- dofinansowania do oprocentowania kredytów zaciągniętych na kontynuowanie działalności.
Szczegółowych informacji udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, tel. 074/8500-425


10 listopada 2003 - Piłka halowa

I liga
Lumbago - Mediator 5:6 (1:2)
Mikma - Transus 0:0
Romira - Image 8:1 (1:0)
Zaskoczeni - Kammar 4:5 (2:3)
Pebek - Beba Pol 1:5 (1:2)

II liga
Ottokar - Chemik 1:3 (0:2)
Dacco - Łosie 4:1 (2:0)
Spartakus - Marbad 4:1 (2:0)
Schweidnitz - Blues 3:4 (2:2)
Przestraszeni - Rezerwy 9:3 (5:3)


10 listopada 2003 - Konkurs "Bezpieczna Gmina"

Gmina Strzegom wzięła udział w kolejnej edycji konkursu "Bezpieczna Gmina" organizowanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konkurs jest przedsięwzięciem skierowanym do wszystkich gmin w Polsce. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie gmin, które wyróżniają się skutecznym i sprawnym działaniem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców stanowiących wspólnotę samorządową i ich mienia.
W celu wzięcia udziału w tym konkursie wysłana została do ministerstwa karta zgłoszenia wraz z wypełnionymi danymi dotyczącymi m.in. liczby mieszkańców gminy, liczby przestępstw, liczby osób objętych programami profilaktycznymi, liczbę prowadzonych programów profilaktycznych oraz środki finansowe przeznaczone na bezpieczeństwo. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na rozstrzygniecie konkursu, które nastąpi jeszcze w tym miesiącu.


10 listopada 2003 - Trzecia porażka

Słaba gra w obronie oraz niska skuteczność w ataku zadecydowały o porażce świdniczan w Dzierżonowie z tamtejszą Żagwią.
BelPol stracił trzecie miejsce w tabeli.
Rywal zza miedzy okazał się wymagającym przeciwnikiem i zszedł z boiska w roli zwycięzcy.
Żagiew Dzierżoniów - Bel-Pol Świdnica 33 : 31
Skład Bel-Polu:
Kalarus, Kubik, Jarosz (10), Gnysiński (8), A. Lipka (4), T. Lipka (1), Kwiatkowski (2), Brygier (3), Omański (3).


10 listopada 2003 - Amatorska Liga Koszykówki

Świebodzice.
wyniki meczy rozegranych w dniach 8-9 listopada
ARO - MET 109 : 56
25 : 15, 20 : 10, 26 : 20, 38 : 11
Krakers - Korniak 77: 71
16 : 16, 14 : 17, 26 : 26, 21 : 12
Chemik - Cromwell 127 : 43
27 : 7, 32 : 9, 28 : 16, 40 : 11
Jak Byle - Gang Shit 91 : 63
17 : 9, 24 : 14, 14 : 26, 36 : 14
Mir-Jan Squad - Top Basket 74 : 64
19 : 19, 12 : 13, 18 : 23, 25 : 9
R72 - NTS 79 : 54
13 : 17, 19 : 7, 22 : 13, 25 : 15


10 listopada 2003 - Victoria pierwsza

Dzięki zwycięstwu w derbach powiatu z AKS-em i remisowi Górnika/Zagłębie w Ziębicach Victoria Świebodzice awansowała na pierwsze miejsce w tabeli.
Swoje mecze na wyjeździe wygrał Cukrownik i Zjednoczeni.
Wyniki naszych drużyn.
Victoria Świebodzice - AKS Strzegom 1 : 0
Trojan Lądek Zdrój - Cukrownik Pszenno 1 : 2
Piławianka Piława - Zjednoczeni Żarów 2 : 4
10 listopada 2003 - Otwarcie mostu

7 listopada odbyło się uroczyste otwarcie mostu na rzece Strzegomce w Stawiskach w gminie Strzegom.
Przypominamy, że most częściowo zawalił się w kwietniu br., co spowodowało znaczne utrudnienia w komunikacji mieszkańców okolicznej wioski. Był on bowiem jedynym ogniwem łączącym wioskę ze Strzegomiem.
Odbudowa mostu przebiegała w rekordowo krótkim terminie 7 miesięcy i kosztowała Powiat Świdnicki około 220 tys. zł. Warto zaznaczyć, że w trakcie odbudowy mostu 3 razy wzywano saperów z Głogowa w związku ze znalezieniem tam materiałów wybuchowych. Elementy mostu zostały wyprodukowane w Szwecji i należy dodać, że zaproponowane rozwiązanie jest pionierskim na terenie Powiatu Świdnickiego a nawet na Dolnym Śląsku.


10 listopada 2003 - zwycięstwo Sparty

Łatwe trzy punkty. Zdecydowana przewaga świdnickich piłkarzy w Szklarskiej Porębie zaowocowała drugim zwycięstwem z rzędu.
Po ubiegłotygodniowej wyjazdowej wygranej w Nowej Rudzie Sparta w niedzielę wygrała w Szklarskiej Porębie.
WOSKAR Szklarska Poręba - Sparta Świdnica
0 : 2
Skład Sparty:
Hruszowiec, Marszałek, Borys, Krupczak, R. Charytanowicz, Kania (Ł. Piecyk), Krygier, Abramowski (Tur), Filipczak, Korbecki (Sekuła).


10 listopada 2003 - Pierwsza porażka

Pierwsza porażka Stali od sześciu spotkań.
Fatalna skuteczność zadecydowała o porażce podopiecznych Tadeusza Masnego w niedzielnym wyjazdowym spotkaniu klasy A ze Ślężą Ciepłowody.
Ślęża Ciepłowody - Stal Świdnica 3 : 1
Skład Stali:
Jaźwik, Mojsa, Kołakowski, Sikora, Gros, (Wierzbicki), Legan, Błaszczyk, Krenczyk (Komidaj), Wilk (Karpacz), Patyk, Majcherczyk.9 listopada 2003 - Pamięci - Ofiar

Dzisiaj w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy od godzin rannych gościła 160 osobowa grupa członków berlińskiej SPD (w tym kierownictwo partii, posłowie do Bundestagu i berlińskiego Landtagu).
W programie oprócz zwiedzania terenów byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, odbyło się spotkanie z byłymi więźniami.
Około godziny 13 rozpoczęła się uroczysta manifestacja pod Pomnikiem-Mauzoleum.
Pod pomnikiem złożono wieńce i minutą ciszy uczczono pamięć ofiar obozu.
Do zgromadzonych przemówili: były więzień KL Gross-Rosen dr. Andrzej Ochlewski, przedstawiciel SPD i Dyrektor Muzeum.
FOTO z uroczystości w dziale ZDJĘCIA


9 listopada 2003 - Patriotyzm

W I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy powstało Koło Patriotyczne.
Założycielami koła są Szymon Kaptur i Bartłomiej Bieniasz, uczniowie klasy II b.
Opiekę nad kołem sprawuje ks. Roman Tomaszczuk.
Koło zajmuje się głównie historią XX wieku, jego członkowie chcą spojrzeć na naszą integrację z Europą z innego punktu widzenia.
Patrioci chcą być alternatywą dla istniejącego już Koła Integracji Europejskiej.9 listopada 2003 - Sygnalizacja za miesiąc

Rusza budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu alei Wojska Polskiego i ulicy Legnickiej w Strzegomiu.
Wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu jest firma ELEKTROTIM S.A. z Wrocławia. Inwestycja realizowana jest przez Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu Oddział Inwestycji w Jeleniej Górze przy współfinansowaniu ze strony Gminy Strzegom.
Roboty przygotowawcze i geodezyjne rozpoczęły się w czwartek 30 października b.r. Prace przy budowie sygnalizacji świetlnej potrwają około miesiąca o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Budowa sygnalizacji pozytywnie wpłynie na poprawę płynności i bezpieczeństwa ruchu pojazdów i pieszych o co od dawna zabiegały władze samorządowe Gminy.


9 listopada 2003 - Pisze do nas

Andrzej Niewinny Dobrowolski.
Urodzony w 1945 w Częstochowie.
Po przeniesieniu się do Szwecji mieszka tam do dziś.
Od lat kilkunastu tłumacz literacki, dziennikarz,felietonista.
Autor wydawanych w Polsce przekładów z języka angielskiego, szwedzkiego i duńskiego.
Współpracuje z wieloma wydawnictwami krajowymi oraz polonijnymi w Europie, Ameryce i Australii.
Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej. Zaprzyjaźniony z naszą redakcją nadesłał nam kolejny już raz kilka swoich felietonów - i dzisiaj zostały zamieszczone.
przeczytaj - AND8 listopada 2003 - Kolejne punkty

W dzisiejszym wyjazdowym meczu
siatkarki MKS Świdnica dość łatwo pokonały młody zespół SMS PZPS II Sosnowiec 3:1
w poszczególnych setach:
25/17, 25/16, 23/25, 25/14

8 listopada 2003 - Zaproszenie

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane przez Prezydenta Miasta i Starostę Świdnickiego będą miały nieco inny scenariusz niż w minionych latach.
Rozpoczną się widowiskiem pn. "Echa Ojczyzny" w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg", które rozpocznie się 10 listopada 2003 r., o godz. 17.00. w sali teatralnej ŚOK.
W holu teatru zobaczyć będzie można wystawę poświęconą życiu legionisty Mieczysława Kozara-Słobódzkiego.
11 listopada 2003 r., o godz. 12.00, w kościele pw. św. Stanisława i św. Wacława odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, natomiast o godz.17.00 pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim odbędzie się uroczysty capstrzyk. W programie m.in.: powitanie zebranych przez Prezydenta Miasta, widowisko patriotyczne "światło i dźwięk" w wykonaniu harcerzy, składanie wiązanek kwiatów, występ Chóru Miejskiego oraz Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg", a także pokaz sztucznych ogni.
W Świdnicy odbędzie się także kilka imprez towarzyszących. 11 listopada o godz. 10.00 rozpocznie się w Klubie "Bolko" Konkurs Poezji Patriotycznej dla Gimnazjalistów a godz. 19.00, w Sali Teatralnej ŚOK-u wystąpi Martyna Jakubowicz.
12 listopada, godz. 18.00 w sali teatralnej ŚOK wystawiony zostanie także Monodram "Promethidion" Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Lidii Stelmach.


8 listopada 2003 - Za darmo

W najbliższy poniedziałek i wtorek - 10 i 11 listopada - w Świdnicy parkować można za darmo. Ma to związek z dniem wolnym od pracy, jaki w Urzędzie Miejskim wyznaczony jest na dzień 10 listopada.
Tego dnia nieczynne będzie również Biuro Strefy Płatnego Parkowania.

10 listopada - sprawy związane z rejestracją zgonów można załatwić w Urzędzie Stanu Cywilnego w godzinach 10.00 - 14.00.
10 listopada - Starostwo Powiatowe w Świdnicy będzie nieczynne.


8 listopada 2003 - Dożywianie uczniów

Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu realizuje Rządowy program wspierania gmin w dożywianiu uczniów w formie ciepłego posiłku w szkole. Tą formą pomocy objętych jest 15 szkół w tym 4 gimnazja i 11 szkół podstawowych. Świadczenie w formie gorącego posiłku przysługuje uczniowi uczęszczającemu do szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku gdy dochód na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza 200 % dochodu, o którym mowa w art.4 ust l Ustawy o pomocy społecznej: 1) na osobę samotnie gospodarującą - 461
2) na pierwszą osobę w rodzinie - 418
3) na drugą i dalsze osoby w rodzinie powyżej 15 lat - 294
4) na każdą osobę w rodzinie poniżej 15 lat - 210
Świadczenie przyznaje się na wniosek rodziców ucznia, opiekuna prawnego, dyrektora szkoły, wychowawcy klasy, lub pracownika socjalnego.
W 2003 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Strzegomiu udzielił pomocy w formie dożywiania w szkole 379 uczniom. Koszt dożywiania w szkole finansowany jest ze środków własnych gminy i ze środków dodatkowych z rezerwy budżetowej. Dożywianie dzieci w szkołach jest pomocą niezbędną, zapewniającą ciepły posiłek Wszystkim tym dzieciom, które z przyczyn rodzinnych nie mają go we własnym domu.


8 listopada 2003 - Prezydent zaprasza

Prezydent Wojciech Murdzek zaprasza wszystkich świdnickich przedsiębiorców na spotkanie poświęcone bieżącej współpracy. Podczas spotkania Prezydent zamierza poruszyć temat budowy bazy danych kooperacji, która skupiałaby informację o lokalnych firmach i dokładnym przedmiocie ich działalności, a także rozbudowy bazy nieruchomości na terenie miasta Świdnicy przeznaczonych do sprzedania lub dzierżawy na działalność gospodarczą.
Prezydent omówi również możliwość stworzenia w Świdnicy Parku Technologicznego oraz przedstawi informację o programach pomocowych dla przedsiębiorców świdnickich oraz o pomocy w ramach Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych. Spotkanie ma na celu pogłębianie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i władzami miasta, wskazywanie możliwości istniejących na lokalnym rynku oraz włączenie przedsiębiorców w proces zarządzania miastem, tak by ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to kolejne, cykliczne już spotkanie. Ma ono charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy.
Spotkanie odbędzie się 14 listopada (piątek) w sali narad Urzędu Miejskiego (budynek Urzędu Stanu Cywilnego) o godzinie 17.00.


7 listopada 2003 - Sprawy w swoje ręce

W Rogoźnicy mieszkańcy w ramach prac społecznych wykonali przepust kanalizacji burzowej przy ul. Parkowej wraz z utwardzeniem nawierzchni. Ponadto na ul. Ofiar Gross-Rosen przy posesji Pana Buckiego, Świńskiego, Czaplewskiego i Hałajca oczyścili kanał burzowy i wykonali nowy mostek z podkładów betonowych. Remonty można było przeprowadzić dzięki zaangażowaniu mieszkańców pobliskiej posesji i uprzejmości Państwa Molisów, którzy udostępnili koparkę. Przy pracach udział wzięli, przy ulicy Parkowej: Pan E. Bucki z rodziną, przy ulicy Ofiar Gross-Rosen Panowie: G. Bucki, G. Proć, A. Czaplewski, Józef i Andrzej Świrscy oraz Henryk Król z synem Patrykiem. W ramach sprzątania świata na terenie wsi Rogoźnica zostały uprzątnięte "dzikie" wysypiska oraz park. W akcję sprzątania czynnie włączyli się: Sołtys i Rada Sołecka, mieszkańcy wsi, pracownik interwencyjny, młodzież gimnazjalna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Rogoźnicy wraz z nauczycielami.
Za naszym pośrednictwem Radny, a zarazem Sołtys wsi Rogoźnica Henryk Radkowski dziękuje wszystkim, którzy wzięli udział w pracach na rzecz wsi.


7 listopada 2003 - Spotkanie nauczycieli - emerytów

Dzisiaj w Urzędzie Gminy Świdnica odbyło się doroczne spotkanie nauczycieli emerytów z terenu gminy świdnica. Emerytowani nauczyciele stanowią liczną grupę osób. Jest to bowiem 70 osób z gminnych placówek oświatowych oraz 14 osób z placówek podległych Starostwu Powiatowemu w Świdnicy. Spotkanie otworzyła Jadwiga Generowicz dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, a następnie głos zabierali: Henryk Kończak - radny gminy, Prezes Zarządu Oddziału ZNP Świdnica - Gmina, Jan Ślusarz - Przewodniczący Sekcji Emerytów Gminy Świdnica, Zbigniew Frydrychowicz z nauczycielskiej "Solidarności" oraz Adolf Sosnowski Wiceprezes Okręgu ZNP.
Omówiono sprawy socjalne i zabiegi jakie są czynione, aby wszystkie należne nauczycielom emerytom świadczenia socjalne były terminowo wypłacane. Podczas spotkania glos zabrała również Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, która podkreśliła zasługi obecnych nauczycieli - emerytów w kształtowaniu wielu pokoleń mieszkańców gminy Świdnica. Pani Wójt zapewniła również zebranych gości, że rozwój oświaty na terenie gminy jest dla niej jednym z najważniejszych priorytetów. Uczestnicy spotkania (ponad 70 osób) minutą ciszy uczcili zmarłych w ostatnim roku nauczycieli - emerytów. Byli to: Irena Różowska, Mieczysław Szuba, Zenon Podolak. Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek oraz liczne i długie rozmowy. Uroczystość taka jest jedną z niewielu okazji do spotkania w tak licznym gronie. Ma to również duże znaczenie dla emerytowanych nauczycieli, którzy swoją pracę zawodową związali z edukacją na terenach wiejskich.


7 listopada 2003 - Komisariat po remoncie

Wspólnymi siłami gminy i policji wyremontowano Komisariat w Strzegomiu. Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Kubek wspólnie z Burmistrzem Strzegomia Lechem Markiewiczem i z-cą burmistrza Wiesławem Witkowskim oraz z zaproszonymi gośćmi dokonali odbioru wyremontowanych pomieszczeń komisariatu.
Remont, który znacznie poprawił warunki pracy policjantów obejmował odnowienie biur, cel dla zatrzymanych i sanitariatów. Materiały niezbędne do przeprowadzenia remontu zakupiła policja, natomiast wszelkie prace wykonał strzegomski Zakład Usług Komunalnych. Z budżetu gminy przeznaczono na ten cel ponad 20 tysięcy złotych.
"To była dobra współpraca i jestem przekonany, że będzie kontynuowana" - mówił komendant Krzysztof Kubek. To nie pierwszy przykład współpracy strzegomskiej gminy z policją. Trzy lata temu miasto pomogło wyremontować dach budynku komisariatu, a w roku 2001 policyjną dyżurkę. W 2002 roku ZUK dokonał wymiany ogrodzenia, ponadto ułożono deptak obok komisariatu. W tym samym roku gmina współfinansowała również zakup radiowozu. Gmina i policja planują uruchomić miejski monitoring. Na tą inwestycję pieniądze są już od dawna zarezerwowane.


7 listopada 2003 - Dotacja na święta

Departament Sportu Powszechnego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu informuje, że przyj-muje wnioski na przyznanie dotacji na organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży, w okresie przerwy świątecznej w 2003 roku, w miejscu zamieszkania, w formie zajęć sportowo-rekreacyjnych.
Wnioski mogą składać organizacje i stowarzyszenia kultury fizycznej, w terminie do 20 listopada 2003 roku.
Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej Powiatu Świdnickiego DRUKI. Do wniosku dołączyć należy statut stowarzyszenia oraz aktualny (3 miesiące) wyciąg z rejestru sądowego.


7 listopada 2003 - Spotkanie sołtysów

Wczoraj w Urzędzie Gminy Świdnica odbyło się spotkanie władz gminy z sołtysami. Prowadziła je Wójt Teresa Mazurek, która omówiła sprawę obsługi komunikacyjnej gminy. Przedstawiony został aktualny stan rozmów z Komunikacyjnym Związkiem Komunalnym na temat obsługi komunikacyjnej gminy w związku z podjęciem uchwały przez Radę Gminy Świdnica o wystąpieniu z KZK. Pani Wójt przedstawiła również możliwość zmiany terminu wystąpienia Gminy z KZK z 31.12.2003 na 31.03.2004. Czas ten pozwoliłby na zorganizowanie obsługi komunikacyjnej gminy. Kolejnym punktem było przedstawienie sprawozdania z wykonania chodników i prac melioracyjnych na terenie Gminy. Sprawozdanie przedstawił Szczepan Kownacki.
Prace melioracyjne i budowa chodników jest wykonywana przez pracowników interwencyjnych oraz pracowników zatrudnionych w ramach robót publicznych. Prace te trwają od 1 kwietnia i trwać będą do końca roku. Przedstawione zostały dotychczasowe efekty pracy. Należy podkreślić, że plan prac melioracyjnych został przekroczony o 100% co świadczy o wzroście efektywności pracy zatrudnianych pracowników. Podczas spotkania zostały również przedstawione sprawy ewidencji i poboru podatku od posiadania psów. Przedstawiono także zasady ubezpieczenia jakie wprowadza z dniem 1 stycznia 2004 r. ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wójt Gminy Teresa Mazurek przypomniała również o szkoleniach jakie przeprowadza Agencja Rynku Rolnego i Modernizacji Rolnictwa w związku dopłatami bezpośrednimi. Jest to szczególnie ważne dla rolników, którzy chcąc korzystać z dopłat muszą wypełnić odpowiednie dokumenty. Niewypełnienie i niezłożenie dokumentów w określonym terminie pozbawi rolników możliwości ubiegania się o dopłaty bezpośrednie.


6 listopada 2003 - Chrońmy naszych mieszkańców!

Jutro o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się spotkanie starosty Jacka Wajsa z prezydentem, burmistrzami i wójtami z Powiatu Świdnickiego oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w powiecie.
Tematem spotkania będzie ocena stanu bezpieczeństwa i ochrony ludności w przypadku potencjalnych ataków terrorystycznych w Polsce w związku z misją naszych żołnierzy w Iraku.
Wcześniej w tym celu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie z udziałem wojewodów z całej Polski.
Oprócz spraw związanych z bezpieczeństwem szefowie miast i gmin powiatu świdnickiego omówią stan przygotowania naszych dróg do sezonu zimowego pod względem ich przejezdności, a także omówią zasady akcji pomocy bezdomnym w okresie nadchodzącej zimy.


6 listopada 2003 - Podpatrzone

Otrzymaliśmy dzisiaj od naszego spostrzegawczego czytelnika zdjęcie "nowego typu kratki ściekowej".
Czyżby miało zastąpić skradzioną wcześniej przez zbieraczy złomu ?
A może to jakiś przezorny przechodzień w ten sposób zapobiegł tragedii. Zdjęcie przedstawia tymczasowe "zabezpieczenie" studzienki na ulicy Pogodnej w Świdnicy.
Każda kradzież jest naganna, a w szczególności kradzież tego typu zabezpieczeń, których brak doprowadzić może do czyjegoś nieszczęścia.6 listopada 2003 - Lista ławników

Dzisiaj publikujemy ostatnie listy ławników.

Gmina wiejska Świdnica
Sąd Rejonowy
Wydział Rodzinny i Nieletnich:
Barbara Zerka, Zofia Mazurkiewicz-Szawerda, Józef Wrona, Emilia Olszańska, Eryk Kwiatkowski.
Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Zofia Danisiewicz, Barbara Wrona, Ryszard Dutkowski, Dorota Waliszak, Władysława Łabys, Dorota Fortuna-Rataj, Irena Krzyśków.

Gmina Marcinowice
Sąd Rejonowy
Wydział Rodzinny i Nieletnich: Roman Staszczyszyn.


6 listopada 2003 - INFORMATORIUM - Program SAPARD

Dolnośląskie Centrum Euro Info wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowało w dniu dzisiejszym, dzień informacyjny-spotkanie z przedstawicielem ARiMR, Panem Andrzejem Jamrozikiem, podczas którego przedstawione zostały warunki korzystania z programu SAPARD na współfinansowanie inwestycji.
Szczegółowo zostały omówione zasady finansowania z Programu zadań związanych z różnicowaniem działalności gospodarczej na obszarach wiejskich poprzez tworzenie źródeł dodatkowego dochodu w gospodarstwach rolnych, tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich i rozwój publicznej infrastruktury turystycznej na obszarach wiejskich.
W spotkaniu wzięli udział przedsiębiorcy, właściciele gospodarstw rolnych oraz pracownicy samorządowi z terenu całego Dolnego Śląska.


5 listopada 2003 - Nowy Starosta

W dniach 5-6 listopada Powiat Świdnicki odwiedzi Starosta z zaprzyjaźnionego Powiatu Bergstrasse Matthias Wilkes. Jest to jego pierwsza wizyta w naszym powiecie po objęciu funkcji tamtejszego starosty. W sierpniu pożegnał się z nami Norbert Hofmann - były Starosta z Niemiec.
Po ostatnich wyborach do władz lokalnych w Powiecie Bergstrasse nastąpiła zmiana układu sił politycznych i funkcję starosty od września objął szef powiatowego CDU Matthias Wilkes. Spotkanie poświęcone będzie przede wszystkim omówieniu kierunków współpracy gospodarczej, nawiązaniu kontaktów szkół z obu państw, udziału młodzieży z powiatu świdnickiego w Dniach Europy organizowanych w Bergstrasse a także promocji naszego regionu podczas "Dni Hesji", planowanych na czerwiec przyszłego roku. Dodatkowo tematem rozmów będzie omówienie szczegółów pomysłu starosty Jacka Wajsa dotyczącego zorganizowania wspólnego przedsięwzięcia dla młodzieży z obu krajów oraz dalszego udziału w inicjatywach europejskich, w realizacji których mamy już pierwsze doświadczenia. Wspólnie zorganizowaliśmy staże zagraniczne dla 14 naszych absolwentów pozyskując na ten cel środki z UE w ramach programu "Leonardo da Vinci". Nowy starosta z Niemiec podzieli się z nami swoimi propozycjami dalszej współpracy.


5 listopada 2003 - Stypendia Ministra MEN i Sportu

W poniedziałek 3 listopada Wojewoda Stanisław Łopatowski wręczył stypendia Ministra Edukacji Naukowej i Sportu wybitnie uzdolnionym uczniom szkół średnich z Dolnego Śląska.
Mają one formę jednorazowej nagrody pieniężnej za wybitne osiągnięcia w minionym roku szkolnym. Minister w każdym roku ustala wysokość i liczbę przyznawanych stypendiów.
W tym roku przyznano w kraju 300 stypendiów w wysokości 3 200 zł każde. W województwie dolnośląskim stypendium otrzymało 36 wybitnie uzdolnionych uczniów, co daje nam II miejsce w kraju, po województwie śląskim (39 stypendystów).
Wśród stypendystów znalazło się dwoje uczniów szkół świdnickich a są to: Kamila Lachowicz z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mateusz Kamiński uczeń Technikum Budowlanego w ZSB-E.


5 listopada 2003 - Lista ławników

Dzisiaj publikujemy kolejną listę ławników.
Ostatnia już jutro.

Żarów
Sąd Okręgowy w Świdnicy
Wydział Cywilny:
Piotr Broński, Wojciech Elżbieciak, Michał Faściszewski, Helena Giec, Genowefa Łuczak, Renata Ożga, Elżbieta Pasternak, Władysława Spisak, Maria Tomaszewska, Ryszarda Wierzbicka.
Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Stanisław Białek i Zygmunt Korta.
Sąd Rejonowy w Świdnicy
Wydział Rodzinny i Nieletnich:
Urszula Cyran i Anna Kaśków.


5 listopada 2003 - Otwarcie mostu

W piątek 7 listopada o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie mostu na rzece Strzegomka w Stawiskach w gminie Strzegom.
Przypomnijmy - most częściowo zawalił się w kwietniu br., co spowodowało znaczne utrudnienia w komunikacji mieszkańców okolicznej wioski. Był on bowiem jedynym ogniwem łączącym wioskę ze Strzegomiem. Odbudowa mostu przebiegała w rekordowo krótkim terminie 7 miesięcy i kosztowała Powiat Świdnicki około 220 tys. zł.
Warto zaznaczyć, że w trakcie odbudowy mostu 3 razy wzywano saperów z Głogowa w związku ze znalezieniem tam materiałów wybuchowych. Elementy mostu zostały wyprodukowane w Szwecji i należy dodać, że zaproponowane rozwiązanie jest pionierskim na terenie Powiatu Świdnickiego a nawet na Dolnym Śląsku.


5 listopada 2003 - Cztery mecze derbowe

Wydział Gier i Ewidencji Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu rozlosował 1/16 Pucharu Polski na szczeblu naszego okręgu.
Mecze tej rundy odbędą się 23 listopada o godzinie 12.00.
W 1/16 PP zaprezentuje się osiem klubów z powiatu świdnickiego, spośród których tylko cztery wystąpią w następnej rundzie. Stanie się tak, gdyż będziemy świadkami aż czterech pojedynków derbowych.
Stal Świdnica podejmie na własnym boisku Cukrownika/Polonię Pszenno, Victoria Świebodzice w Bystrzycy Górnej zmierzy się z tamtejszym LKS-em, w Żarowie naprzeciw siebie staną Zjednoczeni i Sparta Świdnica, a w Roztoce o wejście do następnej rundy walczyć będą tamtejszy Granit i AKS Strzegom.


4 listopada 2003 - Rzecznik w starostwie

Nowym rzecznikiem prasowym w Starostwie Powiatowym w Świdnicy została Monika Żmijewska.
Od trzech lat była pracownikiem tutejszego Biura ds. Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i od dłuższego już czasu zajmowała się w starostwie kontaktami z mediami.
Studia wyższe ukończyła na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

4 listopada 2003 - Muzeum Gross-Rosen

9 listopada w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy o godzinie 9.45
gościć będzie 240 osobowa grupa członków berlińskiej SPD
(w tym kierownictwo partii, posłów do Bundestagu i berlińskiego Land-tagu).
W programie oprócz zwiedzania terenów byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, przewidziane jest spotkanie z byłymi więźniami oraz uroczysta manifestacja pod Pomnikiem-Mauzoleum.
Celem manifestacji jest uczczenie pamięci ofiar tego obozu.
W jej trakcie przewidziane jest złożenie wieńców i krótkie wystąpienia: byłego więźnia KL Gross-Rosen dr. Andrzeja Ochlewskiego, przedstawiciela SPD i Dyrektora Muzeum.


4 listopada 2003 - Lista ławników

Dzisiaj publikujemy następną z list ławników.
Kolejne listy już jutro.

Jaworzyna Śląska
Sąd Rejonowy w Świdnicy
Wydział Karny:
Danuta Paprota, Piotr Kozłowski, Zdzisław Sadanowicz, Zofia Wojtacha.
Wydział Pracy:
Maria Ungurian, Urszula Kossowicz, Ewa Nazimek.
Sąd Okręgowy w Świdnicy
Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Tadeusz Bardziński, Jan Skawiński, Halina Peglan, Weronika Tomaszewska.


4 listopada 2003 - Nadchodzi zima

W trosce o jak najlepsze przygotowanie do nadchodzącej zimy wojewoda Stanisław Łopatowski organizuje w dniu jutrzejszym naradę z udziałem instytucji, organizacji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie.
Podczas spotkania w sposób szczególny omawiane będą problemy związane z ochroną osób i grup społecznych najbardziej zagrożonych w okresie zimy.
W tym celu zaproszeni zostali m.in. wszyscy starostowie województwa dolnośląskiego, przedstawiciele policji, straży pożarnej, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków pomocy rodzinie, Polskiego Czerwonego Krzyża, Caritasu, Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Narada dotyczyć będzie także stanu przygotowań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz szlakach kolejowych.


4 listopada 2003 - Szkolenie z minimum

8 listopada Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego organizuje w Jaworzynie Śląskiej szkolenie dla przedsiębiorców z tzw. minimum sanitarnego.
Szkolenie jest skierowane tylko do przedsiębiorców Gminy Jaworzyna i rozpocznie się o godzinie 16.00 w Samorządowym Ośrodku Kultury.
Następnego dnia, 9 listopada w Domu Nauczyciela przy al. Niepodległości w Świdnicy odbędzie się takie samo szkolenia, ale skierowane już do wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców powiatu świdnickiego.
Początek - godzinie 9.00. Egzamin dla wszystkich sprzedawców odbędzie się 12 listopada o godzinie 12.00 w Domu Nauczyciela w Świdnicy.
Koszt szkolenia i egzaminu to 100 zł.
Zainteresowani powinni kontaktować się z biurem Stowarzyszenia - tel. 857-86-27.


4 listopada 2003 - Przyznał się

Trzy miesiące aresztu zastosowano wobec Mariana CH. Mężczyzna przyznał się do zamordowania 38- letniej kobiety.
Tragicznego dnia w mieszkaniu mężczyzny odbywała się libacja alkoholowa. W libacji brały udział cztery osoby.
Kiedy to część kumpli od kieliszka opuściła towarzystwo, w mieszkaniu został właściciel i kobieta i wtedy to najprawdopodobniej doszło między nimi do awantury.
Kobieta została uduszona a następnie dla zatarcia śladów polana płynem łatwopalnym i podpalona.
Sprawcy zbrodni grozi kara dożywotniego więzienia.


3 listopada 2003 - Kolejna sesja

7 listopada odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W porządku obrad przewidziano m.in. przyjęcie następujących uchwał:
- w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy dla terenu ograniczonego ulicami: Westerplatte, Równą, Wodną i rzeką Bystrzycą
- w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy mieszkaniowej "Zawiszów"
- w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy dla obszaru dzielnicy produkcyjno-składowo-usługowej w rejonie ulic: Mazowiecka-Przemysłowa-Kopernika-granica administracyjna
- w sprawie określenia na 2004 rok limitu wydawania nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką
- w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w drodze przetargu działki gruntu nr 6/2, położonej u zbiegu ulic Zamenhofa i Ceglanej w Świdnicy
- w sprawie zmian w budżecie.
Sesja rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 11.00 a o godz. 15.00 planowana jest godzinna przerwa w obradach.


3 listopada 2003 - Historia

Zapraszamy do przeczytania dwóch interesujących tekstów historycznych zamieszczonych ostatnio w dziale HISTORIA
Bohaterami są:
Generał Wiktor Dubynin -
W 1991 roku ostatnie oddziały Armii Radzieckiej opuściły Świdnicę. Z Wałbrzycha i Kłodzka Rosjanie wyjechali już tak dawno, że tylko nieliczni mieszkańcy wiedzą, kiedy to było.
Nie do wiary, ale Armia Czerwona zniknęła z tych miast już w 1948 roku. Świdnica nie miała takiego szczęścia. . .

i Herman Goering -
Komórka partii narodowosocjalistycznej (NSDAP) powstała w Świdnicy już w marcu 1925 roku, będąc jedną z pierwszych na Śląsku. Miejscowi naziści byli bardzo aktywni i ruchliwi. Dla pozyskania nowych członków i rozszerzenia swych wpływów wśród tutejszego elektoratu, organizowali liczne wiece i imprezy propagandowe, w których brali udział czołowi działacze ruchu hitlerowskiego. W pierwszej połowie 1929 roku największym sukcesem świdnickich narodowych socjalistów okazała się wizyta Hermanna Goeringa. . .
Autorem obu artykułów jest świdniczanin - Piotr Zagała.


3 listopada 2003 - Znasz włoski?

Prezydent Wojciech Murdzek przebywał z jednodniową wizytą we włoskim mieście Ancona.
Pojechał tam na zaproszenie włoskich przedsiębiorców. Wizyta miała charakter typowo gospodarczy.
Prezydent odwiedził 6 dużych firm przemysłowych, działających w różnych branżach - m.in. w branży elektronicznej i mechanicznej. Owocem tego jest zainteresowanie Włochów możliwościami inwestycyjnymi w mieście Świdnica.
- Mam oferty włoskich firm zainteresowanych współpracą i liczę na to, że uda mi się zainteresować nimi świdnickich przedsiębiorców - zachęca Wojciech Murdzek.
Owocem wcześniejszych kontaktów władz miasta z przedsiębiorcami włoskimi jest dzisiejsza wizyta przedstawicieli jednej z firm działających w branży AGD. Firma ta rozważa stworzenie w Świdnicy swojego zakładu i zatrudnienie w nim stu osób.


3 listopada 2003 - Lista ławników

Dzisiaj publikujemy następną z list ławników.
Kolejne listy już jutro.

Strzegom - Sąd Rejonowy w Świdnicy
Wydział Pracy:
Józef Białek, Józef Czerwiecki, Zofia Jedyńczuk, Dariusz Kulpiński, Andrzej Marczek, Małgorzata Pasternak, Wioletta Przybylska, Stanisław Rudnicki, Grażyna Waścińska, Iwona Zabawa.
Do pozostałych wydziałów:.
Grażyna Bodurka, Piotr Dywan, Ryszard Kozłowski, Kazimierz Łokuciejewski, Zbigniew Miłek, Zbigniew Rodak, Stanisłąw Rusak, Bogumiła Skóra, Tadeusz Zarzycki, Barbara Żmijewska.
Sąd Okręgowy w Świdnicy.
Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:.
Grażyna Bosek, Wacław Kwiatkowski, Wanda Orzechowska, Danuta Pożoga.


2 listopada 2003 - Remis

Stal Świdnica - Kłos Lutomia 0 : 0
Po kolejnym słabym występie podopieczni Tadeusza Masnego zremisowali na własnym boisku z ostatnią drużyną tegorocznych rozgrywek Kłosem Lutomia i stracili przodownictwo w tabeli klasy A na rzecz Zielonych Łagiewniki.
Skład Stali:
Jaźwik, Mojsa, Kołakowski, Sikora, Gros, Wilk (Wierzbicki), Błaszczyk, Legan (Komidaj), Kozar (Patyk), Karpacz, Majcherczyk.2 listopada 2003 - Wyniki

Zwycięstwo Zjednoczonych Żarów i trzy remisy.
Tylko Zjednoczonym Żarów udało się w dzisiejszym meczu zdobyć trzy punkty.
Victoria zremisowała w Wałbrzychu z liderem Górnikiem/Zagłębie, a AKS Strzegom i Cukrownik Pszenno podzieliły się punktami odpowiednio z Trojanem Lądek Zdrój i Piławianką Piława.
Zjednoczeni - Polonia Z.

wyniki :
ZJEDNOCZENI ŻARÓW - POLONIA ZĄBKOWICE 4 : 0
Skład Zjednoczonych:
Suski - Drąg, Król, Gancarzewicz, Okarma, A. Ciupiński, Sołtysiak, Pukacki, Byś, P. Ciupiński, Łukasik. AKS STRZEGOM - TROJAN LĄDEK ZDRÓJ 1 : 1
Skład AKS:
Zieliński - Wójcik, Falkiewicz, Bęś, Kraus, Świdurski (Janiec), Bajek, Konarski, Gądek, Matuszak (Szymczyk), Borowiec (Marchlewicz). CUKROWNIK PSZENNO - PIŁAWIANKA PIŁAWA 2 : 2
Skład Cukorwnika:
Janik, Dychus, Gajda (Kutela), Lisowski, Telesz, Kiliszewski, Masny (Morąg), Filip, Malczyk, Pawela (Goździejewski), Prześlica.


2 listopada 2003 - Odbudowa budynku zakończona

Zakończyła się odbudowa i modernizacja budynku komunalnego w Miłochowie. Budynek ten spłoną 21 marca 2003 r., a kilkadziesiąt osób mieszkających w tym budynku straciło dach na nad głową. Władze Gminy podjęły decyzje, aby budynek po pożarze nie tylko odremontować, ale również zmodernizować, tak aby w przyszłości nie doszło do podobnego zdarzenia.
Na ten cel gmina zaciągnęła kredyt w wysokości 120 tys. zł, który będzie spłacany w latach 2004-2008. W ramach prac został wykonany remont dachu, wymiana instalacji elektrycznej. Z kredytu zostały wykonane remonty poszczególnych mieszkań, instalacja centralnego ogrzewania wraz z budową kominów, tynki i posadzka. W budynku są teraz 4 odremontowane lokale mieszkalne oraz poddasze, które będzie można przeznaczyć do zamieszkania. Budynek zamieszkują 2 rodziny, które mieszkały tam przed pożarem oraz rodzina z Jakubowa. Ważne jest, że remont budynku udało się zakończyć przed zimą i rodziny, które spotkało przed kilkoma miesiącami takie nieszczęście, mogą teraz mieszkać w dobrych warunkach.


2 listopada 2003 - Odeszli

26 października:
Adam Nowicki 65 lat, Artur Piechuta 39 lat,
27 października:
Małgorzata Gajda 52 lata, Tadeusz Hopkowicz 65 lat,
28 października:
Henryk Denysiuk 68 lat, Lidia Budzyńska 82 lata, Anna Cedreńko 93 lata,
29 października:
Jan Hołowacz 58 lat, Stefania Baczyńska 64 lata, Leokadia Kruczek 60 lat,
30 października:
Zofia Prokopowicz 74 lata, Józef Guzik 90 lat.


2 listopada 2003 - Tam można szukać pracy

Oferty pracy w całej Europie, informacje o tym gdzie można znaleźć kurs lub szkolenie, informacje o zagranicznych rynkach pracy - to wszystko - jak podaje Gazeta Wyborcza - można znaleźć od piątku na nowej stronie internetowej Eures stworzonej przez Komisję Europejską. Portal zredagowany jest na razie wyłącznie w językach obecnych państw Piętnastki.
Zobacz: www.europa.eu.int2 listopada 2003 - Wizja

28 października w Strzegomiu policja przeprowadziła wizję lokalną w mieszkaniu w którym kilka dni wcześniej doszło do tragedii.
Wtedy to mówiono o pożarze, choć wezwana straż pożarna takiego nie stwierdziła, znalazła jednak nadpalone zwłoki kobiety.
Obecnie wszystko wskazuje na to, że kobieta została wcześniej uduszona a następnie podpalona dla zatarcia śladów.
W tym dniu w mieszkaniu odbywała się libacja. Śledztwo trwa.
2 listopada 2003 - Lista ławników

Dzisiaj publikujemy następną z list ławników.
Kolejne listy już jutro.

Świebodzice - Sąd Rejonowy w Świdnicy
Wydział Rodzinny i Nieletnich:
Barbara Szczepankowska, Jadwiga Łyczba, Łucja Mazurek.
Wydział Karny:
Danuta Biernacka, Alina Wróblewska, Feliksa Lebiecka-Patyk, Henryk Kurant, Marianna Respond, Krystyna Skoczylas, Beata Zaremba, Wiesława Gajdowska.
Wydział Pracy:
Leonia Lamczyk, Alfred Adolf Piszczek, Teresa Lendo, Maria Potocka, Tadeusz Kozak, Zofia Cierniewska, Renata Dębicka, Halina Duda, Regina Giniewicz-Wąsowska, Katarzyna Hołówka.
Sąd Okręgowy w Świdnicy Wydział Cywilny:
Tadeusz Cisoń, Wiesław Kosowski, Barbara Rybak, Jerzy Kirklo, Krystyna Lachowicz, Renata Nowicka, Barbara Styrna, Liliana Wrońska, Marek Jarocki, Małgorzata Markowska.
Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych:
Bożena Wiwer, Małgorzata Schabowska, Stanisław Jakubowski, Zdzisława Gadomska.


2 listopada 2003 - Świdnica w TV

3 listopada o godzinie 8.50 w programie pierwszym Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany program dla dzieci pt. "Budzik i Przyjaciele ".
Program nakręcony został w Świdnicy podczas obchodów 35-lecia Orderu Uśmiechu.
W programie znajdzie się między innymi reportaż z imprez 35-lecia Orderu.
Dzieci z Serduszka oprowadzą małych widzów po naszym mieście.

1 listopada 2003 - Kanonik Honorowy

Dzisiaj w kościele parafialnym w Strzelcach odbędą się uroczystości związane z otrzymaniem godności Kanonika Honorowego Kolegiaty Świętego Krzyża przez księdza kanonika Tadeusza Dudka.
Rozpoczęcie uroczystości godz. 11.00.1 listopada 2003 - "Wiersze, wiersze, wierszyki..."

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów
klas II szkół podstawowych do wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Dziecięcej "Wiersze, wiersze, wierszyki..."
Przedmiotem konkursu jest wielobarwna poezja dziecięca. Kontakt z nią wzbogaca dziecięcą wyobraźnię, rozwija zainteresowania, umożliwia obcowanie z pięknem słowa literackiego.
Pierwszy etap konkursu odbywa się na terenie szkoły - eliminacje międzyklasowe.
Finał konkursu odbędzie się dnia 14 listopada 2003 o godzinie 10.00 w holu Oddziału Dziecięcego MBP w Świdnicy ul. Siostrzana 9-25, na który zapraszamy uczestników wraz z opiekunami. Mile widziani rodzice.


1 listopada 2003 - Lista ławników

Dzisiaj publikujemy następną z list ławników.
Kolejne listy już jutro.Lista ławników
do Sądu Okręgowego w Świdnicy Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.1. Faruń Zbigniew Jakub
2. Janasik Janina
3. Michałowska Kazimiera
4. Modzelewski Wiesław
5. Olejnik Romana Iwona
6. Rogowski Waldemar Ryszard
7. Szalkiewicz Janusz
8. Szymańska-Warias Helena Danuta
9. Toroń Teresa
10.Wolszczak Jacek Sławomir

1 listopada 2003 - "Zryw" Łażany

26 października przed spotkaniem klasy B w Łażanach wręczono odznaczenia dla zawodników i działaczy Ludowego Klubu Sportowego "Zryw" Łażany przyznane decyzją Zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu. Odznaczenia, za długoletnią działalność na niwie sportowej otrzymali:
Srebrna Odznaka OZPN Wałbrzych:
1.Jóda Paweł
2.Kania Andrzej
3.Korzeniowski Janusz
4.Pałaszewski Bogdan
5.Przybyłko Bogdan
6.Rachajski Piotr
7.Sołtysiak Jan
8.Wandzio Paweł
Złota Odznaka OZPN Wałbrzych:
1.Cygan Mirosław
2.Kania Leszek
3.Tomiczek Stanisław
Odznaczenia z upoważnienia Zarządu OZPN Wałbrzych wręczyli:
Tadeusz Pudlik - Wiceprezes OZPN Wałbrzych d/s szkoleniowych, członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej
oraz Andrzej Zając - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OZPN Wałbrzych.


1 listopada 2003 - Najładniejsza zagroda

28 października przed rozpoczęciem obrad X sesji Rady Gminy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pt. "Najładniejsza zagroda wiejska" . Przegląd gospodarstw przeprowadzono w sierpniu br. Komisja konkursowa oceniła estetykę zagród, zagospodarowanie terenu, stan techniczny budynków, ogródek ozdobny i postanowiła przyznać nagrody następującym gospodarstwom:
I nagroda Krystyna Tadrzak Klecin 8
II nagroda Lucyna Kucharska Klecin 14
III nagroda Elżbieta Czernicka Wiry 43
Ponadto przyznano wyróżnienie pozostałym gospodarstwom , które reprezentowały
bardzo wysoki poziom:
1. Stanisława Bakalarz Klecin 7
2. Irena Taratuta Tworzyjanów 5
3. Alicja Lipińska Klecin 9


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa