31 grudnia 2003 - Bale, bale

Dzisiejszy wieczór, dzisiejsza noc upływa pod znakiem zabaw sylwestrowych. Bawimy się na balach, bawimy się na prywatkach, każdy chce powitać Nowy Rok.
Młodzież i dzieci zgodnie z wieloletnią tradycją wylegną o północy przed domy by petardami i sztucznymi ogniami powitać 2004 rok.
Wspaniałej zabawy - życzy redakcja DZIENNIKa.

W dziale ZDJĘCIA zamieściliśmy kilka zdjęć z trwających już zabaw sylwestrowych.


31 grudnia 2003 - Zasypane

Po wczorajszych całodziennych opadach śniegu dziś z rana Świdnica była całkowicie zaśnieżona. Ogromne problemy z wyjazdem z zasypanych miejsc postoju mieli kierowcy. Z rana każde zatrzymanie samochodu wiązało się z ogromnym problemem ponownego ruszenia z miejsca. Znacząco zwiększyła się też ilość kolizji i stłuczek. Pod ciężarem nagromadzonego śniegu wiele drzew zostało złamanych. Taką ilość śniegu z radością powitały dzieci.
W dziale ZDJĘCIA zamieściliśmy kilka śnieżnych obrazków miasta.


31 grudnia 2003 - Wspólny Sylwester

Muzyka w Rynku, wspólne życzenia świebodziczan, spotkanie z władzami miasta, pokaz sztucznych ogni - od lat tak właśnie wygląda scenariusz zabawy sylwestrowej w mieście.
W tym roku tradycja ta została podtrzymana.
Od godziny 22.00 Rynek w Świebodzicach zaprasza gości. Świebodzice są w tym roku jednym z nielicznych dolnośląskich miast, w których przygotowano wspólną zabawę mieszkańców w centrum miasta.

Doświadczenie uczy, że taka właśnie zorganizowana forma powoduje, że przykrych nocnych incydentów jest w mieście o wiele mniej niż w ościennych miejscowościach.


30 grudnia 2003 - Dostaną samochód

Jutro o godzinie 10.00 w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy nastąpi przekazanie nowego samochodu patrolowego. W dniu 13 października br. Starosta Świdnicki Jacek Wajs i Wicestarosta Zygmunt Worsa podpisali porozumienie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, w którym zobowiązali się do przekazania środków finansowych w wysokości 23 tys. zł na dofinansowanie zakupu pojazdu służbowego dla świdnickiej policji. Będzie to samochód przeznaczony dla "drogówki" na teren całego Powiatu Świdnickiego. Mamy nadzieję, że nowy radiowóz usprawni pracę i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.


30 grudnia 2003 - Świebodzice w DOT

Od 1 stycznia 2004 gmina Świebodzice stanie się członkiem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Tak postanowili radni na ostatniej sesji. Pozwoli to Świebodzicom na uczestnictwo w różnego rodzaju akcjach promocyjnych, organizowanych przez DOT. Gmina będzie też mogła uzyskiwać szerokie wsparcie merytoryczne w zakresie rozwoju turystyki.
Świebodzice liczą również,że współpraca z Dolnośląską Organizacją turystyczną ułatwi w przyszłości dostęp do środków przeznaczonych na rozwój bazy służącej rekreacji i wypoczynkowi. Może to okazać się ważne na przykład podczas starań o dofinansowanie budowy krytej pływalni, która powstaje w mieście. Świebodzice za uczestnictwo w pracach DOT zapłacą roczną składkę w wysokości 3,3 tys. złotych. Do organizacji należy w tej chwili 26 samorządów gminnych, pięć powiatów i dwa miasta - Wrocław i Jelenia Góra.


29 grudnia 2003 - Jutro przeczytacie

W jutrzejszej Gazecie Świdnickiej:
- Co nam podarował Jurek Owsiak ?,
- Ile dostali urzędnicy na koniec roku ?,
- Podsumowanie sportowych wydarzeń mijającego roku,
- Wielki Horoskop na 2004 Rok - sprawdź koniecznie, co Cię czeka,


29 grudnia 2003 - Ostatnia sesja

Jutro o godzinie 16 odbędzie się ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji przed-stawiony zostanie projekt budżetu Miasta Świdnicy na 2004 rok. W porządku obrad znajdują się projekty pięciu uchwał, w tym m.in.: w sprawie zgody na ustanowienie na terenie Gminy Miasto Świdnica podstrefy w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Świdnica rozpoczęła starania o utworzenie podstrefy WSSE Invest-Park. Decyzję w tej sprawie musiałaby podjąć Rada Ministrów, na wniosek Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej po uzyskaniu opinii wojewody i Rady Miejskiej w Świdnicy. To właśnie na tej sesji radni, w drodze uchwały, maja wyrazić zgodę na utworzenie podstrefy. Będzie to pierwszym krokiem w procedurze poszerzenia WSSE. Liczba osób bezrobotnych wśród mieszkańców Świdnicy, wg. stanu na dzień 31 października 2003 r. wynosiła 6227 osób, co stanowi 26,4% mieszkańców miasta w wieku produkcyjnym. Celem Prezydenta Wojciecha Murdzka, który zaproponował przyjęcie uchwały, jest doprowadzenie do ożywienia gospodarczego poprzez pozyskanie inwestorów zainteresowanych uruchomieniem działalności gospodarczej.


28 grudnia 2003 - Lubachów w internecie

W sieci internetowej pojawiła się kolejna strona z powiatu świdnickiego.
Lubachów to strona pokazująca piękny skrawek naszej ziemi.
Prowadzący chce również poprzez tą stronę pomóc ludziom w tym rejonie, w promocji ich małych biznesów, gospodarstw agroturystycznych.
Tworząc ją, chce udowodnić tej społeczności, w której żyje, że można coś pożytecznego robić będąc osobą bezrobotną.
Wcześniej Pan Artur pracował w świdnickim Urzędzie Miejskim w ochronie obiektu.28 grudnia 2003 - Wyciskanie sztangi

Wczoraj w Świebodzicach rozegrano III Zimowe Mistrzostwa Świebodzic w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Do rywalizacji stanęło 15 zawodników. Zawody obserwowało około 120 osób.
Klasyfikacja końcowa:
W kategorii - Junior młodszy do lat 18:
1 - Okopniuk Paweł lat 15 - 162 kg,
2 - Wółkiewicz Łukasz lat 16 - 107 kg,
3 - Okopniuk Tomasz lat 18 - 120 kg,
W kategorii - Junior do lat 23:
1 - Baranowski Artur lat 23 - 125 kg,
2 - Rogoziński Bartłomiej lat - 105 kg,
3 - Gajewski Wojciech lat 19 - 100 kg,
W kategorii Senior do lat 40:
1 - Frankowski Wojciech lat - 200 kg,
2 - Piwowar Mariusz lat - 150 kg,
3 - Kata Jacek lat 33 - 150 kg,
W kategorii Weteran 40 lat i powyżej zwyciężył:
Okopniuk Zbigniew - lat 53 - 187 kg.


28 grudnia 2003 - Odeszli

odeszli:
15 grudnia: Jerzy Dankowski 57 lat,
19 grudnia: Mateusz Ungurian 11 lat, Adam Uran 50 lat, Barbara Pankiewicz 54 lata,
20 grudnia: Józef Jurek 76 lat, Tadeusz Komoszewski 64 lata,
21 grudnia: Jerzy Makowski 54 lata, Genowefa Kropidłowska 61 lat, Ryszard Molenda 68 lat,
22 grudnia: Kazimierz Grenda 64 lata, Jadwiga Melerowska 93 lata, Amalia Hojda 81 lat, Bogumiła Pietrzak 53 lata,
23 grudnia: Marian Sromek 58 lat, Zofia Sobczyk 65 lat, Henryk Szczepka 75 lat, Tadeusz Załubski 65 lat, Antoni Figiel 80 lat, Jan Wilgan 79 lat,
25 grudnia: Krystyna Domagała 80 lat.


28 grudnia 2003 - Od stycznia DLA

Od 1 stycznia 2004 roku firmą wykonującą przewozy pasażerskie na terenie Świebodzic będzie wrocławska spółka Dolnośląskie Linie Autobusowe. DLA zaproponowały najkorzystniejsze warunki podczas prowadzonej przez miasto procedury przetargowej. DLA obsługiwać będzie linię pomiędzy Pełcznicą a Cierniami. W ten sposób mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do najdalszych zakątków miasta. Z umowy zawartej przez miasto wynika, że od nowego roku podróżni będą mogli kupić bilety nie tylko w punktach sprzedaży, lecz także bezprowizyjnie u kierowców. Bilety będą kosztować tyle samo, co w 2003 roku: normalny 2 zł, a ulgowe 1,2 zł i 1 zł. Umowa zawarta została na pół roku. Gmina dopłaci w tym czasie przewoźnikowi około 26 tysięcy złotych. Jest to kilkakrotnie mniej niż świebodzicka dopłata do utrzymania Komunalnego Związku Komunikacyjnego, z którego miasto wystąpiło w tym roku. DLA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością istniej od 1997 roku.
Prowadzi przewozy pasażerski we Wrocławiu, Długołęce, Wałbrzychu i Jankach.


27 grudnia 2003 - Turniej ?

Szumnie zapowiadany Sylwestrowy - Halowy Turniej Tenisowy organizowany przez Świdnickie Towarzystwo Tenisowe zakończył się kompletną klapą.
Mecze miały rozpocząć się o godzinie 16.00, a jeszcze o godzinie 16.30 hala świeciła pustkami.
W kuluarach mówiono o przeniesieniu go na inny dzień.
Tylko czy ma to jakiś sens, skoro dziś nikt się nim nie zainteresował to czy zmiana terminu może to zmienić.

Dzisiejszy turniej to organizacyjna porażka.


27 grudnia 2003 - Bieg Sylwestrowy

W przeciwieństwie do turnieju tenisa - Bieg Sylwestrowy zorganizowany przez ŚOSiR był imprezą po każdym względem udaną. W biegu wzięło udział około 90 biegaczy z całego Dolnego Śląska. Wystartować mógł każdy. Do wyboru było 15 kategorii. Najmłodszą zawodniczką była czteroletnia Gabriela Grzęda z Jeleniej Góry, w swojej kategorii zajęła trzecie miejsce.
Najstarszym zawodnikiem był 59 letni - Józef Jagodzińki z Wałbrzycha i on także był trzeci ale już w innej kategorii - oldboyów.
Wśród najmłodszych uczestników dominowali świdniczanie, zarówno ci z klubu lekkoatletycznego Olimpia Świdnica, jak i osoby nigdzie niezrzeszone. Natomiast "starsze" kategorie zdominowały osoby z Wałbrzycha, Stanowic, Świebodzic, Żarowa, Jeleniej Góry, Jaworzyny Śląskiej czy Brzegu.
Wyniki biegu, zamieściliśmy również kilkanaście zdjęć


27 grudnia 2003 - Tragedia

W Świdnicy przy ulicy Grodzkiej w wigilię 24 grudnia br. doszło do tragedii.
Przed kolacją wigilijną 19 letni Wiesław Ł. poszedł się wykąpać do łazienki.
Po dłuższym czasie nieobecności, gdy nie wychodził z łazienki zaniepokojona rodzina wyważyła drzwi i znalazła go martwego w wannie.
Bezpośrednią przyczyną zgonu było zaczadzenie.


26 grudnia 2003 - Poszukujemy

Brat Danusi Wołczko prosi o e-mail - kontakt, z jej koleżankami ze szkoły, w której uczyła w latach 50-tych jak również koleżanek i kolegów z kółka teatru amatorskiego, też z tego okresu.


26 grudnia 2003 - Parkowanie znów płatne!

Od 2 stycznia parkowanie w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania będzie znów płatne. Odpowiednia uchwała Rady Miejskiej została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa i zacznie obowiązywać za kilka dni.
Nowością w funkcjonowaniu Strefy będzie przede wszystkim większa wyrozumiałość dla kierowców, którzy wnieśli opłatę za postój, ale przekroczyli czas tego postoju. Do tej pory takie osoby wzywane były do zapłaty 50 zł. Teraz będą mogły zapłacić za kolejne minuty i godziny postoju, i będą to mogły uczynić nawet w ciągu dwóch kolejnych dni. Opłata zostanie wówczas naliczona od momentu wystawienia wezwania do czasu zgłoszenia się w biurze Strefy Płatnego Parkowania. Ceny biletów parkingowych pozostają bez zmian. Najtańszy bilet kosztuje 30 gr i uprawnia do parkowania w strefie przez 20 minut. Bez zmian pozostały także granice strefy.


26 grudnia 2003 - Szpital nasz

Gmina Świebodzice będzie pierwszą na terenie powiatu świdnickiego, która prowadzić będą szpital jako organ założycielski. 17 grudnia radni powiatu świdnickiego na sesji niemal jednomyślnie podjęli decyzję o przekazaniu świebodzickiego szpitala samorządowi. Do tej pory placówka znajdowała się w strukturach Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. Przejęcie nastąpi prawdopodobnie 1 marca 2004 roku. Wynika to z faktu, że do tej pory SP ZOZ Świdnica nie podpisał umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług w ramach lecznictwa zamkniętego na 2004 rok. Trwają negocjacje dotyczące zwiększenia wartości kontraktu. Kwota zaproponowana przez NFZ ( 30 mln złotych) jest - zdaniem dyrekcji ZOZ-u - nie do przyjęcia. ( Wartość kontraktu w roku 2003 wynosiła 32 mln złotych, a w 2002 37 mln zł.) Przekazanie szpitala wiąże się z przeprowadzeniem kilku procedur: wydzieleniem szpitala w Świebodzicach ze struktur ZOZ, cesją części kontraktu z NFZ, dotyczącej oddziałów w Świebodzicach, przekazaniem w formie darowizny nieruchomości oraz przekazaniem - także w formie darowizny - mienia ruchomego. Szczegóły omawiać będą i ustalać zespoły robocze, reprezentujące Świebodzice, powiat oraz SP ZOZ. Sprawą szczególnej wagi jest przejęcie blisko 200 pracowników, zatrudnionych w tej chwili w szpitalu i administracji. Radni powiatowi podkreślali, że sprawy pracownicze musi regulować odrębne porozumienie, dające jasne gwarancje. Szpitalem zarządzać będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w tym celu została już powołana do życia. 100% udziałów w tej spółce ma gmina Świebodzice.


25 grudnia 2003 - Nowości

W dziale zdjęcia zamieściliśmy kilkanaście zdjęć z Wielkiej Wigilii, która odbyła się 22 grudnia na świdnickim Rynku25 grudnia 2003 - Autobusy inaczej

31 grudnia autobusy komunikacji miejskiej w Świdnicy będą kursowały według rozkładu na dni wolne od pracy do około godz. 19.00.
W dniu 2 stycznia autobusy będą jeździły do godziny około 15.00 jak w dni robocze, a od godziny 15.00 jak w dniu wolne.

Szczegółowe informacje pod nr: 852-27-62.

25 grudnia 2003 - XII Publiczna Wigilia Bożego Narodzenia

Wieczerza wigilijna odbyła się 22 grudnia, przy-gotowano ją dla 150 osób. Wigilijne dania spo-rządzono z darów, które przekazane zostały przez Stowarzyszenie Kupców, Producentów i Rzemieślników w Jaworzynie Śląskiej, sklepy spożywcze, Fermę Kur w Milikowicach, piekarzy i cukierników z Jaworzyny Śląskiej i Milikowic, rolnika ze wsi Czechy. Potrawy wigilijne gotowały stołówki: ZPS "Karolina" i Przedszkola Samorządowego w Jaworzynie Śląskiej. Firmy transportowe z Jaworzyny Śląskiej i Piotrowic, mieszkańców z wszystkich wsi. Stół wigilijny przygotowali pracownicy SOKiBP oraz OPS. Uczniowie z Gimnazjum nr1 w Jaworzynie Śląskiej pomagali organizatorom w czynnościach porządkowych i podawali do stołu. Ceremonię wigilijną sprawował ksiądz kanonik Janusz Stokłosa, a przedstawiciele władz Halina Dydycz - burmistrz i Kazimierz Chęcik - przewodniczący rady miejskiej złożyli bożonarodzeniowe życzenia i dzielili się opłatkiem z wszystkimi.


24 grudnia 2003 - Na sportowo

Zaraz po świętach 27 grudnia w powiecie odbędzie się kilka imprez sportowych.
W Świdnickim parku Centralnym o godzinie 12 rozpocznie się rozgrywany corocznie Bieg Sylwestrowy. Udział w biegu może wziąć każdy kto posiada aktualne badania lekarskie. Przewidziano pięć dystansów od 600 metrów po 4 kilometry.
W Świebodzicach - Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadzi o godzinie 15:00 III Zimowe Otwarte Mistrzostwa Świebodzic w wyciskaniu sztangi leżąc, i tutaj również kilka kategorii wiekowych.
O godzinie 16 Świdnickie Towarzystwo Tenisowe rozpocznie tradycyjny Halowy Turniej Sylwestrowy w grze podwójnej. Hala tenisowa przy ulicy Składowej.
A wszędzie wiele nagród do zdobycia.


24 grudnia 2003 - Dziś Wigilia

Około 700 osób spotkało się dziś na hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, by złożyć sobie świąteczne życzenia. Co roku burmistrz miasta zaprasza na wspólną Wigilię osoby starsze, samotne, potrzebujące wsparcia. Przygotowano dla nich wieczerzę i choć pora jest trochę nietypowa - do stołu zebrani zasiedli o godzinie 12.00 - to chętnych do udziału w spotkaniu nie brakowało. Gośćmi wieczerzy byli nie tylko burmistrz Jan Wysoczański, ale jego zastępcy Elżbieta Wiszniewska i Paweł Ozga, przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Góra oraz inni radni. Dla wszystkich uczestników ( oczywiście prócz gości!) przygotowano paczki żywnościowe. Znalazły się w nich konserwy mięsne, przekazane Świebodzicom w ramach akcji prowadzonej przez Agencję Rynku Rolnego, oraz inne produkty żywnościowe, zakupione z funduszy Ośrodka Pomocy Społecznej.


24 grudnia 2003 - Urząd pracuje

W okresie miedzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem godziny pracy Urzędu Miejskiego w Świdnicy pozostają bez zmian.

Mieszkańcy mogą załatwiać swoje sprawy w godzinach 7.30 - 15.30.
Urząd będzie także czynny w dniu 2 stycznia 2004 roku.


23 grudnia 2003 - Wigilijny opłatek

Kilkadziesiąt osób - radnych, szefów placówek miejskich, szefów wydziałów Urzędu miejskiego, przedsiębiorców i kupców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych - spotkało się na wigilijnym opłatku 19 grudnia w klubie OSiR przy ul. Wolności (dawny Reklan). Gościem specjalnym był Stanisław Janik, wicewojewoda dolnośląski. Wszystkich powitał burmistrz Jan Wysoczański. Stwierdził on, że czekający wszystkich rok nie będzie łatwy, zwłaszcza dla samorządów. Realizacja planu ministra Hausnera wiązać się będzie z oszczędnościami, co dla samorządów lokalnych oznacza zmniejszenie subwencji oświatowej czy dopłat do opieki społecznej. "Bez państwa zaangażowania, bez pomocy, będzie nam bardzo trudno zrealizować to, co planujemy. Dlatego liczę na dalszą, dobrą współpracę" - mówił burmistrz. Burmistrz mówił także o zakończonych sukcesem ośmiomiesięcznych staraniach dotyczących przejęcia świebodzickiego szpitala. Od 1 marca 2004 roku będzie to szpital samorządowy, zarządzany przez gminną spółkę. Wojewoda Janik stwierdził, że obecność w Świebodzicach to dla niego zaszczyt i satysfakcja. "Objechaliśmy z burmistrzem wszystkie inwestycje. To, co dzieje się w mieście jest imponujące. Ale rozumiem także trudności finansowe miasta. Będziemy wspólnie próbowali znaleźć jakieś rozwiązania w tej mizerii, które wspomóc będą mogły działania władz Świebodzic" - mówi Stanisław Janik.


23 grudnia 2003 - Klucze do M

Dzisiaj przed południem odbyła się uroczystość wręczenia kluczy do nowych mieszkań.
Starosta Jacek Wajs ze swoim zastępcą Zygmuntem Worsą wręczyli klucze dwojgu nowym lokatorom.
To kolejni lokatorzy w tym budynku.
W sierpniu klucze do swoich mieszkań otrzymało siedem rodzin.

23 grudnia 2003 - Dobra Gwiazdka

Już od sześciu lat członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich uczestniczą w akcji Dobra Gwiazdka. Przeprowadzana podczas wigilijnego spotkania zbiórka pieniędzy służy zakupowi prezentów gwiazdkowych dla dzieci, które znajdują się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Akcję od początku prowadzi Beata Moskal-Słaniewska, dziennikarka lokalnych gazet, a od niedawna rzecznik Stowarzyszenia. W tym roku zamiarem było przygotowanie prezentów dla dzieci z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Jednak wysoka kwota, zebrana w czasie spotkania - 2.700 złotych oraz fakt, że swoją darowiznę dołączyło także Stowarzyszenie Kobiet w Świdnicy, sprawiły, że prezentów wystarczyło nie tylko dla dzieci z Domu Dziecka, ale także dla 50 podopiecznych Naszego Gniazdka - świetlicy środowiskowej, prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Wychowankowie TPD swoje prezenty otrzymali na spotkaniu 19 grudnia. Paczki dla dzieci w Domu Dziecka trafiły tuż przez Wigilią. Kilka prezentów przygotowano także dla tych wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Walimiu, którzy z winy rodziców święta spędzić musieli w palcówce.


23 grudnia 2003 - Akcja zima

W strzegomskim Zakładzie Usług Komunalnych przygotowano ok. 600 ton piasku i 40 ton soli, dokonano przeglądu sprzętu (w pogotowiu stoją dwie piaskarki, trzy pługi, fadroma, trzy ciągniki, spychacz i rozsiewacz ciągnikowy), 1 listopada powołano pogotowie zimowe z całodobowymi dyżurami (ZUK, Aleja Wojska Polskiego 75, tel. 855 10 51), które będzie funkcjonowało do 31 marca. Przewiduje się jednogodzinny czas podjęcia działania od momentu wystąpienia nagłych opadów śniegu lub gołoledzi. Do zadań ZKU-u należy utrzymanie około 27 km (o powierzchni 185 tyś. km2) ulic na terenie miasta, a przy ostrych warunkach pogodowych zakres ten zwiększa się dodatkowo o 5 km ulic wiejskich. Do ZUK-u nie należy odśnieżanie obwodnicy miasta (droga krajowa) oraz ulic Legnickiej, Alei Wojska Polskiego, Kasztelańskiej oraz Świdnickiej (są to drogi wojewódzkie i powiatowe). Do kompetencji ZKU-u nie należy dbanie o chodniki, za ich stan odpowiadają właściciele nieruchomości, przy których leżą. Akcja zimowa obejmuje jedynie te chodniki, których sprzątanie zostało zlecone ZUK-owi na mocy umowy z właścicielem nieruchomości.


22 grudnia 2003 - "Świąteczne Kolędowanie"

Dzisiaj po raz pierwszy Prezydent Miasta Wojciech Murdzek wraz ze Starostą Świdnickim Jackiem Wajsem oraz Przewodniczącymi: Rady Miejskiej i Rady Powiatu, podzielili się opłatkiem ze wszystkimi mieszkańcami Powiatu, którzy w ten grudniowy wieczór dotarli na świdnicki Rynek. Świąteczne spotkanie miało uroczysty charakter. Obok wspólnych życzeń i dzielenia się opłatkiem, mieszkańcy mogli spróbować świątecznego barszczu a dzieci otrzymały słodycze.
Tuż po godzinie 18.00 władze miasta i powiatu oraz kapłani różnych wyznań złożyli mieszkańcom świąteczne życzenia. Wszystko odbywało się przy dźwiękach kolęd.


22 grudnia 2003 - Wigilijne spotkanie

Tradycyjnie w trzecią środę miesiąca, 17 grudnia, spotkali się członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Tym razem spotkanie miało odświętny, wigilijny charakter. Takie właśnie spotkania, przy okazji których członkowie SPiKŚ składają sobie życzenia i łamią się opłatkiem organizowane są od początku działalności organizacji.
Gośćmi specjalnymi byli prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i starosta powiatu Jacek Wajs. Wojciech Murdzek stwierdził, że wszystkich czeka nowy, trudny rok. Wyraził jednak nadzieję, że wspólne działania na rzecz miasta pozwolą na łatwiejsze pokonanie trudności. Jest to szczególnie ważne w sferze tworzenia nowych miejsc pracy - członkowie SPiKŚ stanowią największą grupę pracodawców w mieście. "Życzę wam sukcesów w biznesie. Pracujcie, zarabiajcie, bo jak wam się będzie wiodło, to będzie się powodziło mieszkańcom powiatu świdnickiego" - powiedział starosta Jacek Wajs.


22 grudnia 2003 - Zakup w Gminie Świdnica

Część budynku, w którym dotychczas mieścił się Bank Zachodni został sprzedany Gminie Świdnica. 18 grudnia podpisana została umowa.
Zakup budynku pozwoli na przeprowadzenie się do nowej siedziby wszystkich jednostek organizacyjnych gminy. Obecnie wiele z nich posiada bardzo złe warunki lokalowe.
Po remoncie przeprowadzonym na początku stycznia wszystkie znajdą się w jednym miejscu. Poprawi się jakość obsługi klientów urzędu, poprawią się także warunki pracy urzędników.22 grudnia 2003 - Amatorska Liga Koszykówki

Świebodzice
Wyniki meczy Amatorskiej Ligi Koszykówki
rozegranych 21 grudnia 2003 roku
MET - NTS - 82 : 55
13 : 13, 29 : 12, 23 : 13, 17 : 17.
MET - Piotrowski Bł. (32), Matuszak P. (22), Piotrowski Ba. (16),
NTS - Kacperski D. (13), Boroń D. (11), Brodziak P. (11).

NEW - ARO 116 : 44
39 : 10, 26 : 15, 24 : 4, 26 : 15.
NEW - Jackowski T. (36), Matejek D. (25), Zając A. (19).
ARO - Gregorczyk P. (14), Solarewicz K. (9), Szymanowski K. (7).

CHE GAG 140 : 49
41 : 9, 32 : 13, 26 : 16, 41 : 11.
CHE - Jedrzejewski T. (31), Ogryzek Zb. (29), Korłub M. (29).
GAG - Owczarz J. (12), Sura J. (9), Koziński J. (9).

PRM - CRO 96 : 56
22 : 14, 22 : 25, 24 : 8, 28 : 9.
PRM - Szopa P. (24), Skoronóg T. (19), Kipek T. (13).
CRO - Butrymowicz K. (14), Okupniarek R. (14), Gefert K. (12)


21 grudnia 2003 - Niepotrzebne oszczędzanie

Niepotrzebne oszczędzanie
Lokatorzy twierdzą, że spółdzielnia ich oszukuje, władze spółdzielni tłumaczą, że lokatorzy nie do końca wiedzą, jak się rozlicza ciepło.
A chodzi o nieszczęsne podzielniki.
O tym w poniedziałkowej Gazecie Wrocławskiej.


21 grudnia 2003 - Dyżury Radnych

Jutro w sprawach skarg i wniosków mieszkańców dyżur pełnić będą radni:

Grażyna Ciążeńska i Kazimierz Bełz.

Dyżury pełnią w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego w Świdnicy
przy ul. Armii Krajowej 49.
21 grudnia 2003 - Order Uśmiechu

W piątek w Hotelu Park odbyła się miła uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu.
Z okazji 35-lecia Orderu i za zasługi na polu pomocy dzieciom upośledzonym order otrzymała Henryka Sokołowska z Wieruszowa oraz Gisela Siebe z Niemiec, która zajmuje się akcjami charytatywnymi na rzecz dzieci w Polsce i nie tylko.
Na uroczystości zabrakło Danuty Kuroń, która nie mogła przyjechać z powodu poważnej choroby męża Jacka Kuronia, nie dojechała również Hanna Gucwińska.


21 grudnia 2003 - odeszli

13 grudnia: Krystyna Zawada 59 lat,
14 grudnia: Robert Domin 65 lat, Barbara Dziatkiewicz 76 lat,
15 grudnia: Jerzy Stankowski 57 lat,
    Irena Żurawska-Rolak 53 lata, Edward Kaczor 67 lat,
16 grudnia: Marianna Gałczyńska 82 lata,
    Marianna Adamska 71 lat,
17 grudnia: Antonina Boczek 75 lat,
    Rozalia Wyrzykowska 73 lata, Tadeusz Lasek 78 lat,
    Juliusz Kubasiewicz 72 lata.


20 grudnia 2003 - "GOOOL - 2003"

Dzisiaj w Świebodzicach rozegrano piłkarski Tur-niej Samorządowców "GOOOL - 2003" W turnieju wystąpiły:
Reprezentacja Starostwa Powiatowego Świdnica,
Reprezentacja Starostwa Powiatowego Wałbrzych,
Reprezentacja Gminy Wałbrzych,
Reprezentacja Gminy Świebodzice.
Kolejność zajętych miejsc turnieju:
I miejsce - Starostwo Świdnica,
II miejsce - Gmina Wałbrzych,
III miejsce - Starostwo Wałbrzych,
IV miejsce - Gmina Świebodzice.
Najlepszym strzelcem został Robert Kaśków.
Podczas turnieju zebrano od zawodników 320,00 PLN na "Caritas" w Świebodzicach.


20 grudnia 2003 - Skarga radnych

My niżej podpisani Radni Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, zwracamy się do Pana Wojewody - jako organu nadzorczego, o unieważnienie uchwały Rady Miejskiej podjętej w dniu 28 listopada 2003 w sprawie: określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości na terenie gminy Jaworzyna Śląska na rok 2004.
Uważamy, że przedmiotowa uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa.

Pełny tekst protestu w tej sprawie


20 grudnia 2003 - Wygrały z Gwardią Wrocław

W rozegranym dzisiaj o godzinie 17 w sali sportowej na Zawiszowie meczu siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligii MKS Świdnica pokonał Gwardię II Wrocław 3:1
w poszczególnych setach 22/25, 25/13, 25/17, 25/20
Był to ostatni w tym roku mecz. Następny dopiero 10 stycznia.
MKS Świdnica wyjeżdża do MKS Andrychów.
Po dzisiejszym spotkaniu nasz zespół zajmuje w dalszym ciągu pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek.20 grudnia 2003 - Pomoc w formie usług opiekuńczych

Ustawa o pomocy społecznej nakłada na gminę obowiązek zorganizowania opieki dla osób starszych, chorych, nie-pełnosprawnych w miejscu zamieszkania. Usługi opiekuńcze zapewniają opiekę osobie chorej, niepełnosprawnej. Pomoc ta polega na zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych, tj. podstawowa opieka higieniczno-sanitarna, pielęgnacyjna zlecona przez lekarza, utrzymanie w czystości i porządku pokoju chorego, zakup artykułów żywnościowych, przygotowywanie posiłków, pomaganie przy ich spożywaniu. W/w pomoc jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym. Pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej na podstawie wywiadu środowiskowego określa sytuację osoby i rodziny w zaspakajaniu potrzeb i świadczeniu usług socjalnych, a także ustala część wydatków podlegających zwrotowi za świadczone usługi.
W Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzegomiu wyżej wymienioną formę pomocy świadczą zatrudnione pielęgniarki oraz przeszkolone opiekunki dla 72 osób z terenu miasta i Gminy Strzegom. Wśród 72 podopiecznych, 47 jest samotnych a pozostali zamieszkują w rodzinie, która nie może zapewnić pomocy. Celem pomocy społecznej jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka, dlatego pomoc usługowa jest jedną z form, która przyczynia się do polepszenia samopoczucia potrzebującego i akceptacji ze strony zarówno siebie, jak i najbliższych.


19 grudnia 2003 - Zmiana na lodowisku

Od 20 grudnia zmieniają się godziny ślizgawek.
W soboty, niedziele, święta i ferie ślizgawki odbywać się będą w następujących godzinach:
8.20 - 9.20, 10.00 - 11.00, 11.40 - 12.40,
13.20 - 14.20 15.00 - 16.00 16.40 - 17.40
18.20 - 19.20 20.00 - 21.00
W dni powszednie godziny ślizgawek nie ulegają zmianie.
W okresie ferii świątecznych od 20 grudnia 2003 do 4.01.2004 lodowisko czynne będzie jak w soboty, niedziele i święta, z wyjątkiem:
24 grudnia i 31 grudnia: 8.20 - 9.20, 10.00 - 11.00, 11.40 - 12.40, 13.20 - 14.20,
W dniu 25 grudnia - lodowisko będzie nieczynne.


19 grudnia 2003 - Multimedia dla miłośników motoryzacji

TVN Turbo - nowy kanał grupy ITI jest już w sieci Multimedia Polska. Sukcesywnie uruchamiamy jego emisję w kolejnych lokalizacjach i oceniamy, że do końca roku pojawi się we wszystkich miastach objętych naszą siecią.
TVN Turbo, jak informuje nadawca, to kanał tematyczny poświęcony motoryzacji. Sztandarowym magazynem będzie "Automaniak", który poprowadzi Martyna Wojciechowska. W programie będzie można oglądać audycje poświęcone luksusowym samochodom, poradom dla posiadaczy aut używanych, nauce techniki jazdy po relacje z rajdów.
TVN Turbo jest piątym kanałem z grupy ITI (obok TVN , TVN7, TVN24 i TVN Meteo) dostępnym w sieci Multimedia Polska.
Abonenci Multimedia Polska będą go mogli oglądać w pakiecie B.


19 grudnia 2003 - Kiermasz Świąteczny w Gimnazjum nr 2

Tradycyjnie już w Gimnazjum nr 2 odbył się 10 grudnia 2003 r. Kiermasz Świąteczny. Prezentowane prace nawiązywały do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Idea Kiermaszu Świątecznego zrodziła się, jak twierdzi dyrektor Gimnazjum Pan Zbigniew Cebula, cztery lata temu. Po podziale szkoły na "podstawówkę" i gimnazjum pojawiły się problemy z wyposażeniem gimnazjum, brakowało funduszy na ten cel. Wtedy właśnie pojawił się pomysł, który przerodził się już w coroczną tradycję, kiermaszu z pracami uczniów, pomysłodawczynią projektu była Pani Beata Kozłowska. Na imprezę szkoła zaprasza uczniów, nauczycieli, rodziców oraz władze samorządowe. W tym roku frekwencja była wyjątkowo duża. Licznie pojawili się przedstawiciele samorządu: Burmistrz Lech Markiewicz, Naczelnik Wydziału Oświaty Urszula Podsiadły-Szubert oraz strzegomscy radni. Kiermasz poprzedziło przedstawienie pt. "Mały Książe" w wykonaniu uczniów gimnazjum. Po przedstawieniu licytowano bombki ręcznie pomalowane przez uczniów szkoły. Aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.


19 grudnia 2003 - "Aktywizacja obszarów wiejskich"

Wczoraj we Wrocławiu odbyło się uroczyste za-kończenie ogólnopolskiego programu szkoleniowego pt."Aktywizacja obszarów wiejskich" organizowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Konferencję otworzył Marszałek Janusz Pezda. W konferencji brało udział 36 jednostek samorządu terytorialnego - gminy i powiaty województwa dolnośląskiego. W cyklu szkoleń uczestniczyła grupa szkoleniowa z Urzędu Gminy Marcinowice, w skład której wchodzili wójt gminy Waldemar Budzyński, radny Leszek Przybylski, pracownicy urzędu Krzysztof Balant, Ryszard Porębski, Jadwiga Mierzwa oraz prezes ZUWiK Tomasz Czaja. Od maja grupa ta brała udział w cyklu comiesięcznych szkoleń tematycznych, ponadto każdy z uczestników brał udział w wybranym szkoleniu specjalistycznym. Program szkoleniowy miał charakter praktyczny i zorientowany był na potrzeby uczestników. Reprezentacja gminy Marcinowice pod opieką mentora przygotowała projekt pn. "Uporządkowanie gospodarki ściekowej otuliny Ślężańskiego Parku Krajobrazowego". Każdy z uczestników otrzymał certyfikat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


19 grudnia 2003 - "Każdy piecze coś na Święta"

Federacja Młodych Socjaldemokratów koło lokalne Powiatu Świdnickiego, pragnie podjąć działania, by w okresie przedświątecznym wspomóc najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. W związku z tym w dniach 19 - 21 grudnia przeprowadzimy akcję nazwaną "Każdy piecze coś na Święta". Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Rutkowskiego, rolnika z Szymanowa, otrzymaliśmy ponad 500 kg zboża, które zmieliliśmy w młynie, a uzyskaną w ten sposób mąkę (zapakowaną w kilogramowe torby) przekażemy organizacjom społecznym, które same wytypują ze swego grona najbardziej potrzebujących. Akcja terytorialnie obejmuje powiat świdnicki, a organizacje przez nas wytypowane to: Stowarzyszenie Pomocy Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Polski Związek Emerytów i Rencistów, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Dolnośląskie Stowarzyszenie Ochrony Bezrobotnych, Stowarzyszenie Inicjatyw Wobec Zagrożeń ANAN oraz Polski Związek Niewidomych. Zdajemy sobie sprawę, iż akcja ta nie zaspokoi wszystkich potrzeb mieszkańców powiatu, wierzymy jednak, że pomoże choć trochę i - przede wszystkim - będzie czytelnym sygnałem, że młodzi ludzie nie pozostają bierni wobec problemów innych ludzi.


19 grudnia 2003 - Jesteśmy "bezpieczni"

Już po raz drugi Miasto Świdnica zostało wyróżnione w konkursie "Bezpieczna Gmina" organizowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyniki konkursu zostały ogłoszone wczoraj w Warszawie. Przedstawiciel Prezydenta Wojciecha Murdzka odebrał dyplom gratulacyjny z rąk Ministra.
Świdnica została wyróżniona razem z 9 innymi gminami: Czeladzią, Dzierżoniowem, Lubartowem, Lublińcem, Łukowem, Pruszczem Gdańskim, Stalową Wolą, Zgierzem i Żarami. Świdnica wyróżniona została za podejmowanie szeregu działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na terenie miasta. Złożyło się na to wiele przedsięwzięć realizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat.
Cieszymy się, że Minister docenił naszą pracę, choć prawdziwym wyróżnieniem będzie dla nas faktyczna opinia mieszkańców Świdnicy - mówi Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. W zeszłorocznej edycji konkursu uczestniczyły 174 gminy, ale w tym roku zainteresowanie gmin było już większe: Ministerstwo otrzymało 223 zgłoszenia.


18 grudnia 2003 - Zapraszamy ze świecami!

Przypominamy, iż w poniedziałkowy wieczór 22 grudnia, na świdnickim Rynku odbędzie się impreza pod nazwą "Świąteczne Kolędowanie". Oprócz możliwości ubierania przez dzieci choinki, wspólnych życzeń i śpiewania kolęd, łamania się opłatkiem, częstowania cukierkami i barszczem, uczestnicy zostaną uwiecznieni na "rodzinnej" fotografii, wykonanej z kosza strażackiej drabiny. Do tego właśnie celu każdemu przyda się świeczka. W imieniu Prezydenta Miasta i Starosty Świdnickiego zapraszamy wszystkich na Rynek. Zaczynamy o godz. 17.45, jednak rodzice z dziećmi mogą przyjść wcześniej, aby wspólnie ubrać choinkę. Organizatorami imprezy są: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe i Świdnicki Ośrodek Kultury.


18 grudnia 2003 - Nowe tablice z rozkładami jazdy

Na około 30 większych przystankach autobusowych w Świdnicy pojawiły się nowe tablice z rozkładami jazdy autobusów MPK. Tablice zostały wykonane metodą gospodarczą w warsztatach MPK. Są bardziej chuliganoodporne, tak aby mogły dłużej służyć mieszkańcom. Kolejne nowe tablice zawieszone zostaną wiosną przyszłego roku. Świdnica jest "bezpieczną gminą", ale nie omijają jej codzienne problemy związane z dewastacją przystanków. Chuligani niszczą nie tylko rozkłady jazdy, ale wybijają też szyby. Jedna szyba kosztuje ok. 150 zł, a tylko w tej chwili konieczna jest wymiana kilkunastu. Z uwagi na brak środków nowe szyby będą wstawiane dopiero w przyszłym roku.


18 grudnia 2003 - Strzegomianie mogą sprzedawać makulaturę

W pierwszych dniach grudnia z inicjatywy dyrektorów Zakładu Usług Komunalnych, Mariana Naydy i Jacka Machelskiego, oraz za zgodą Rady Miejskie Gminy Strzegom i przy wsparciu finansowym Gminy, na ulicy Dolnej 17 otworzono punkt skupu surowców wtórnych. W całą akcję zaangażował się Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, wspomógł zakup witryny okiennej, drzwi i wagi dla skupu. Na razie skupowana jest makulatura twarda i miękka w cenie 12 gr. za kg. Docelowo planuje się również skup opakowań szklanych. Celem akcji jest dotarcie do indywidualnych dostawców surowców, co stanowi rozwinięcie dotychczasowej proekologicznej polityki ZUK-u. W przyszłości planuje się również powstanie w placówkach oświatowych Gminy Strzegom tzw. Eko-punktów, które będą prowadziły zbiór makulatury.
Dochód ze sprzedaży surowców wtórnych zasili budżety szkół. Środki z tej akcji zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczek szkolnych, nagród dla uczniów, zakup pomocy naukowych. Skup jest otwarty w godz. 8.00 - 15.00 od poniedziałku do piątku.


18 grudnia 2003 - Szkoła Społeczna

W tym roku po raz trzeci zorganizowany został przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Konkurs "zDolny Ślązak Gimnazjalista" i "zDolny Ślązaczek". Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum w Świdnicy po raz kolejny bierze w nim udział. W ubiegłym roku mieliśmy w tym konkursie pięciu finalistów i dwóch laureatów. Do dnia dzisiejszego poza językiem angielskim i językiem niemieckim odbyły się już pierwsze szkolne etapy we wszystkich konkursach przedmiotowych. Miło nam donieść, że do drugiego etapu - powiatowego zakwalifikowali się ze Społecznego Gimnazjum następujący uczniowie: biologia - Marcin Janczyk, Kosma Jawor, fizyka - Marcin Janczyk, wiedza o społeczeństwie - Leszek Karaszewski, matematyka - Marcin Janczyk, język polski - Katarzyna Kępa, Joanna Różniak, Kosma Jawor, Dawid Wróblewski, chemia - Marcin Janczyk, Dawid Wróblewski, Kosma Jawor, geografia - Leszek Karaszewski, ze Społecznej Szkoły Podstawowej do interdyscyplinarnego "zDolnego Ślązaczka" - Joanna Marszałek, Maja Gajek. Wzięliśmy również udział w konkursie Ojczyzna Polszczyzna w którym do kolejnego etapu zakwalifikowało się trzech uczniów: Joanna Różniak, Katarzyna Kępa, Kosma Jawor. Etapy powiatowe odbędą się w styczniu. Za wszystkich uczniów trzymamy kciuki.


17 grudnia 2003 - FL-283 na wystawie

Dzisiaj w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta została wystawa "100 LAT LOTNICTWA".
Wystawa przedstawia rozwój lotnictwa poprzez prezentację modeli lotniczych.
Wśród eksponatów znajduje się bardzo ciekawy model śmigłowca FL-282, który w czasie wojny montowany był w naszym mieście.
Więcej na temat montażu tego śmigłowca w Świdnicy znajduje się w dziale HISTORIA
Na wystawie obejrzeć można wiele innych ciekawych modeli. Serdecznie zapraszamy na wystawę.


17 grudnia 2003 - II Turniej Piłki Halowej

W nocy z piątku na sobotę w hali na Zawiszowie rozegrany został II Turniej Piłki Halowej.
Uczestniczyły w turnieju reprezentacje Urzędu Miasta, Starostwa, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, kamieniarzy ze Strzegomia oraz samorządowcy z Wałbrzycha.
Wszyscy uczestnicy a było ich około 100 wpłacali na konto Justyny Rzepeckiej z przeznaczeniem na zakup komputera. Dziewczynka od urodzenia cierpi na porażenie mózgowe i komputer ze specjalnym oprogramowaniem będzie jej pomocny w ćwiczeniach logopedycznych. Potrzebna kwota została zebrana i przekazana.


17 grudnia 2003 - Sesja

Dzisiaj w sali USC odbyła się kolejna, 14 już sesja Rady Powiatu.
Tematem głównym sesji była służba zdrowia oraz chęć przejęcie przez samorząd Świebodzic tamtejszego szpitala.
Miłym akcentem podczas dzisiejszej sesji było złożenie podziękowań Andrzeja Rzepeckiego wszystkim tym dzięki, którym jego córka Justynka już dziś może cieszyć się otrzymanym komputerem.

17 grudnia 2003 - Sadzą drzewka

Przy ulicy Prądzyńskiego w Świdnicy posadzono kilkadziesiąt ozdobnych drzewek.
Na ten cel wydano już około 10 tysięcy złotych z kasy miejskiej.
W tym rejonie w przyszłości powstanie kompleks boisk sportowych - obiektów tak bardzo potrzebnych mieszkańcom tej dzielnicy.


17 grudnia 2003 - Biesiada Wigilijna

Dzisiaj o godzinie 16.30 odbyła się "Instruktorska Biesiada Wigilijna" hufca ZHP Świdnica.
W ramach biesiady rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną. Odbyło się wspólne śpiewanie kolęd oraz degustacja przygotowanych przez instruktorów potraw wigilijnych.
Informujemy jednocześnie, że do 23 grudnia 2003 można odbierać w hufcu przy ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo - Betlejemskie Światło Pokoju.17 grudnia 2003 - Nowe oświetlenie

Przy ulicy Kanonierskiej w Świdnicy stoją już nowe latarnie. Na ulicy jest jaśniej.
Prace wykonał zakład energetyczny, wymieniając instalację napowietrzna na nową bezpieczniejszą - podziemną.
Z budżetu miasta wydano na ten cel około 60 tysięcy złotych. W przyszłym roku na tej ulicy wyremontowane zostaną chodniki.

17 grudnia 2003 - "Albert" remontuje

Trwa remont świdnickiego Banku Żywności. Wykonywany jest siłami pensjonariuszy z "Alberta".
Obecnie trwają ostatnie prace malarskie i niebawem remont dobiegnie końca. I mimo prowadzenia tych prac bank ani na chwilę nie przerwał swojej działalności. Cały czas wydawana jest żywność potrzebującym.
W banku nadal znajduje się ponad siedem ton konserw, które niedawno przekazała Agencja Rynku Rolnego.
16 grudnia 2003 - Ślizg na Bele - Czym

Rok 2004, to jubileusz 10-lecia "Mistrzostw Polski w Ślizgu na Bele Czym". Zabawę zaczynamy 17 stycznia w Ustroniu, tydzień później - 24 stycznia na Czarnej Górze k. Stronia Śląskiego, 31 stycznia - w Bytomiu-Dolomitach, a 7 lutego - w Krynicy. Wielki Finał rozegrany zostanie 14 lutego w Karpaczu, na stoku Orlinek.
Do Finału zakwalifikuje się 10 najciekawszych załóg eliminacyjnych, które wezmą udział w dwu-dniowym obozie integracyjnym przed imprezą. Informacje oraz zapisy na stronie organizatora Mistrzostw: www.beleco.pl.16 grudnia 2003 - Wynagrodzenia

Informujemy, że zwróciliśmy się z prośbą do Prezydenta Miasta Świdnicy Wojciecha Murdzka o rozpatrzenie możliwości zagwarantowania w budżecie miasta na 2004 rok środków na wzrost wynagrodzeń w wysokości 2% dla pracowników 4 jednostek organizacyjnych objętych działaniem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej, tj. OSiR, ŚOK, MBP, oraz ŚPWiK Świdnica Spółka z.o.o
Powodem skierowania naszej prośby jest wzrost płac w Urzędzie Miejskim o 4% w bieżącym roku, podczas gdy pracownicy w/w jednostek otrzymali tylko 2%-wy wzrost płac. Należy dodać, że z wyłączeniem ŚPWiK, w którym nie nastąpił wzrost wynagrodzeń w tym roku. Liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do naszej prośby, ponieważ w przeciwnym wypadku pracownicy podległych jednostek mogliby odnieść wrażenie, że władza dzieli pracowników samorządowych na równych i równiejszych.
Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego "Świdniczanie" Jacek Wolszczak


16 grudnia 2003 - "Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją"

Dzisiaj w sali USC w Świdnicy odbyła się konferencja dotycząca dysleksji zorganizowana przez świdnicki oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji pod hasłem "Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją"
W konferencji uczestniczyło 130 przedstawicieli z całego powiatu świdnickiego oraz przedstawiciele oddziałów TPD z Dolnego Śląska.
W spotkaniu udział wzięła prezes Polskiego Towarzystwa Dysleksji - prof. dr hab. Marta Bogdanowicz.
16 grudnia 2003 - Sesja Rady Powiatu

Jutro o godzinie 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego po raz czternasty Radni Powiatu Świdnickiego spotkają się na sesji.
Sesję zdominują przede wszystkim tematy oświaty i służby zdrowia. Radni zapoznają się m.in. z "Programem realizacji zadań oświatowych przez Powiat Świdnicki do roku 2010".
Przewidziano także wystąpienie Burmistrza Świebodzic Jana Wysoczańskiego, który zaproponuje Radnym formę przejęcia świebodzickiego szpitala przez gminę.16 grudnia 2003 - Wesprzyj bezdomnych

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach apeluje gorąco do wszystkich mieszkańców, by informowali pracowników socjalnych o wszelkich przypadkach, w których z powodu zimna czy niedożywienia zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie. W godzinach popołudniowych czy nocnych informacje takie przekazywać można do Straży Miejskiej lub Policji. Jest to szczególnie ważne w okresie silnych mrozów.
Gmina Świebodzice jest dobrze przygotowana do udzielania pomocy osobom samotnym, starszym, bezdomnym. Jadłodajnia OPS codziennie od 12.00 do 15.00 wydaje gorące, nielimitowane posiłki oraz chleb. Każdego dnia wydaje się tutaj ok. 300 porcji zup i ok. 80 bochenków chleba, przekazywanych nieodpłatnie przez zaprzyjaźnione piekarnie.
Potrzebujący mogą zaopatrzyć się w odzież w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej przy ul. Piłsudskiego 8. W każdej spawie zasięgnąć można dodatkowych informacji w siedzibie OPS przy ul. Żeromskiego 13 od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30. Pracownicy ośrodka służą wszelką radą i pomocą. Tel. 66-69-580 do 588.


15 grudnia 2003 - Wystawa

17 grudnia o godzinie 18 w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta zostanie wystawa "100 LAT LOTNICTWA". Wystawa przedstawia rozwój lotnictwa poprzez prezentację modeli lotniczych. Modelarstwo nierozerwalnie związane jest z lotnictwem, a w naszym mieście ma długą i znakomitą historię, naznaczoną wieloma sukcesami na konkursach i wystawach w kraju i za granicą. Inspiratorem wystawy jest Stowarzyszenie Hobbystów, Modelarzy i Miłośników Militariów - organizacja społeczna, która działa dla naszej społeczności mając na uwadze szczególnie dzieci i młodzież. Celem stowarzyszenia jest rozwój modelarstwa, wspieranie poszukiwań i restauracja zabytków wojskowości oraz techniki, a także szerzenie wiedzy historycznej dotyczącej naszego miasta i regionu. Zbiór wystawionych modeli jest własnością modelarzy stowarzyszenia oraz przyjaciół z innych ośrodków modelarskich i osób prywatnych. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, być może stanie się ona inspiracją do innego spojrzenia na zabytki techniki oraz historię lotnictwa.


15 grudnia 2003 - Sesja w Gminie

17 grudnia 2003 roku o godzinie 9°° - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, ul. Głowackiego 4 odbędzie się XVI sesja Rady Gminy Świdnica.
Zostaną podjęte uchwały między innymi:
- w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w rachunku bieżącym na realizację zadań własnych gminy,
- w sprawie zmiany budżetu gminy na 2003 rok,
- w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne zbycie na rzecz Powiatu Świdnickiego nieruchomości niezabudowanych będących własnością Gminy Świdnica,
- w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola w Lutomi Górnej,
- w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości, gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą dla przedsiębiorców na terenie gminy Świdnica,


15 grudnia 2003 - Remonty w remizie

Jeszcze w tym roku w remizie OSP-Jednostki Specjalistycznej przy ul. Głowackiego w Świdnicy rozpoczną się prace remontowo-budowlane. W remizie OSP wykonane zostanie przyłącze sieci energetycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz przeprowadzone zostaną wstępne prace remontowe. Wykonanie tych prac jest konieczne, aby możliwe stało się przewiezienie samochodów i sprzętu OSP-JS z remizy przy ul. Kliczkowskiej do obiektu przy ul. Głowackiego.
Znajdą się tam również biura Zarządu Miejsko-Gminnego OSP. W obiekcie przewidziano także salę wykładową, pokoje gościnne i pełne zaplecze socjalne.
W projekcie budżetu na przyszły rok planuje się kwotę 180 tys. zł na powyższą inwestycję, co stanowić będzie ok. 25% wkładu własnego, niezbędnego do uzyskania środków z budżetu państwa w wysokości 500 tys. zł. Źródłem tej dotacji mają być rządowe środki przeznaczone na zagospodarowanie mienia przejętego po wojskach federacji rosyjskiej.


15 grudnia 2003 - Bezpieczeństwo ruchu

Jutro o godzinie 10.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda Stanisław Łopatowski otworzy posiedzenie Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Podczas narady przedstawiony zostanie między innymi roczny raport dotyczący stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Dolnym Śląsku oraz raport o działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego w powiatach i gminach naszego województwa.
15 grudnia 2003 - Jest sponsor!

Starostwo Powiatowe w Świdnicy znalazło sponsora, który zakupi Towarzystwu Pomocy Osobom Głuchym i Niedosłyszącym "Krzyk Ciszy" piecyki niezbędne do ogrzania pomieszczeń siedziby towarzystwa. Przypomnijmy: miesiąc temu Towarzystwo zwróciło się do Starosty Świdnickiego Jacka Wajsa z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów związanych z funkcjonowaniem klubu.
Jest on jedynym miejscem wspólnych spotkań osób niesłyszących, jednakże w wyniku m.in. kradzieży został pozbawiony podstawowego wyposażenia.
Starostwo przekazało już Towarzystwu trzy stoliki komputerowe, stolik pod sprzęt RTV oraz kompakt łazienkowy. Mamy nadzieję, że dzięki tej pomocy klub już niebawem będzie mógł pracować w swojej nowej siedzibie i organizować spotkania dla swoich członków.


15 grudnia 2003 - Czekały na Mikołaja

Dzieci ze Szkoły Społecznej w Świdnicy tradycyjnie spędziły noc z 5 na 6 grudnia w szkole. W tym roku na Mikołaja czekały klasy pierwsze.
Uczniowie stawili się w szkole około godziny 18 ze śpiworami i prowiantem, ponieważ tradycja nakazuje zachowanie warunków obozowych. Klasę I SSP, której wychowawcą jest Jolanta Lawer, odwiedził św. Mikołaj przynosząc prezenty, natomiast klasa I SG pod opieką wychowawcy - Anny Matusz oraz Marty Pyrc czas do późnych godzin nocnych spędziła na zabawach integracyjnych, grach logicznych i rozgrywkach w piłkę ręczną.
W sobotę rano uczniowie wspólnie przygotowali śniadanie. To na pewno dobry sposób na pokazanie dzieciom szkoły z innej strony, przecież nieczęsto się zdarza, by uczniowie z własnej woli chcieli spędzić w szkole noc i to na dodatek w czasie weekendu.


14 grudnia 2003 - Nowe zdjęcia

W dziale ZDJĘCIA zamieszczone zostałe fotografie z "Bożego Narodzenie bez barier" zorganizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury i Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, które odbyło się 11 grudnia w sali teatralnej ŚOK.
W programie wystąpiły między innymi zespoły "Ale Babki", "Jubilat" i młodzież Z ZSHT, rozstrzygnięto konkurs "Kartka świąteczna", "Stroik świąteczny".
W dziale tym zamieszczone zostały również zdjęcia z V Olimpiady Niepełnosprawnych.
Olimpiada odbyła się w sali gimnastycznej III Gimnazjum w Świdnicy.


14 grudnia 2003 - Porażka Bel-Polu

AZS Zielona Góra - Bel-Pol Świdnica 34 : 23
Skład Bel-Polu: Kubik, Terebun, Lasz, Jarosz (7), Gnysiński (4), T. Lipka (1), J. Zapart (1), Kwiatkowski (1), Brygier (5), Korny (1), Kaczmarczyk (1), Omański (2).

Młodzieżowcy Bel-Polu - Chrobry Głogów 37 : 24,
Bramki dla Bel-Polu: P. Kijek (7), Kaczmarczyk (7), Czerwiński (6), Łabędź (6), Rostek (3), Plebanek (3), Mocura (3), Drożyński (1) i Gołąb (1).

Juniorzy młodsi: Bel-Pol Świdnica - Chrobry Głogów 31:30,
Bramki dla naszej drużyny: Rymsza (10), Rodzaj (5), Makowiejew (1), Sałata (9), Wiciński (2) i Mataczyński (4).

Juniorzy: Bel-Pol - Miedź Legnica 32:21
Bramki dla Bel-Polu: Czerwiński (11), P. Kijek (8), D. Kijek (5), Rostek (4), Augustyniak (2), Mataczyński (1), Babraj (1) i Kubiaczyk (0).

Młodzicy: Bel-Pol - Zagłębie Lubin 10:16,
Bel-Pol - Miedź Legnica 13:16


14 grudnia 2003 - Ukraińska Misja Handlowa

Jutro o godzinie 16.30 w dużej sali USC przy Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbędzie się spotkanie Ukraińskiej Misji Handlowej z władzami miasta, firmami, instytucjami okołobiznesowymi i dziennikarzami.
Wcześniej delegacja ukraińska odwiedzi kilka świdnickich firm, między innymi: Sonel, Franc-Textil, Franc-Gardiner.
W dniu następnym po powrocie z Głuszycy, Nowej Rudy, znów pojawi się w świdnickich firmach.
Realizatorem spotkania z polskiej strony jest świdnickie Centrum Wspierania Biznesu.


14 grudnia 2003 - Amatorska Liga Koszykówki

Ośrodek Sportu i Rekreacji - Świebodzice
wyniki rozegranych dzisiaj spotkań:
MJR - CRO 83 : 55
21 : 9, 14 : 14, 26 : 12, 22 : 20.
MJR - Sujka K. (32), Kwiatkowski K. (20), Goc P. (15).
CRO - Okupniarek R. (19), Gefert K. (15), Kopeć M. (10).

TOP - GAG 120 : 43
25 : 7, 43 : 8, 27 : 11, 25 : 17.
TOP - Łabiak M. (30), Kwiatkowski J. (24), Owsiany D. (22).
GAG - Idryjan G. (18), Sura J. (8), Gorczakowski A. (5).


14 grudnia 2003 - Turniej w Bystrzycy

Wczoraj w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej odbył się Bystrzycki Turniej Tenisa Stołowego. Organizatorami turnieju były GLKS Świdnica, Gmina Świdnica oraz Rada Sołecka w Bystrzycy Górnej.
Wyniki turnieju:
SP ( dziewczęta ): 1. Anna Mglej (Bystrzyca Grn.), 2. Anna Malik (Bystrzyca Grn.), 3. Luiza Dreluch (Bystrzyca Grn.).
SP (chłopcy): 1. Michał Łysoń (Bystrzyca Grn.), 2. Paweł Krzyśków (Burkatów), 3. Michał Kurowski (Burkatów).
Gimnazja ( dziewczęta ): 1. Małgorzata Brania, (SOSzW Bystrzyca Grn.).
Gimnazja (chłopcy): 1. Mateusz Kruczek (Modliszów), 2. Kamil Bernatowicz (Modliszów), 3. Maksymilian Józwik (Bystrzyca Grn.).
Dziewczęta rocznik 1987 i starsze: 1. Joanna Knapik (Bystrzyca Grn.), 2. Magdalena Famuła (Lubachów), 3. Violetta Brania (SOSzW Bystrzyca Grn.).
Chłopcy rocznik 1987-85 : 1. Michał Prorok (Bystrzyca Grn.), 2. Adrian Tomczewski (Bystrzyca Dln.).
Chłopcy rocznik 1984 i starsi: 1. Grzegorz Prorok (Bystrzyca Grn.), 2. Bogdan Zięba (Bystrzyca Grn.), 3. Mirosław Mackiewicz (Bystrzyca Grn.).


14 grudnia 2003 - Odeszli

Odeszli:
5 grudnia - Czesława Banasiak 64 lata, Tadeusz Ignatowicz 79 lat,
6 grudnia - Wiktor Słupski 82 lata, Joanna Surwiłło 75 lat.
7 grudnia - Helena Niedźwiecka 88 lat, Adam Leletko 70 lat,
8 grudnia - Leokadia Dudzińska 87 lat, Anna Sobecka-Cieciak 73 lata,
9 grudnia - Władysława Potomska 86 lat,
10 grudnia - Feliks Baliński 80 lat, Piotr Michel 79 lat, Leszek Stogiński 48 lat, Wiktoria Talaga 80 lat,
11 grudnia - Andrzej Król 45 lat, Marian Pilarski 85 lat, Bogumiła Brewińska 80 lat, Grzegorz Jóźwiak 50 lat.


14 grudnia 2003 - Powiatowa Liga TTKF

Siatkarze - amatorzy
Wyniki w grupie A
Kupcy - Clavis 1:3
LKS Chemik - TKKF Chemik 3:0
Goksir - Bolko I 3:0
Licznikowiec - pauza

Wyniki w grupie B
Gamel - Mechanik 3:2
Bolko II - Oldboys 0:3
Bigersi - Oldboye 0:3
Nauczyciele - pauza


13 grudnia 2003 - REKOLEKCJE ADWENTOWE

W dziale ZAPOWIEDZI
prezentujemy szczegółowy terminarz
Rekolekcji Adwentowych
odbywających się w dniach 14 - 17 grudnia 2003 roku13 grudnia 2003 - Kolejny - wygrany

W rozegranym dzisiaj wyjazdowym meczu siatkarki MKS Świdnica rozegrały mecz z Orłem Kozy.
Nasze zawodniczki nie miały ani przez moment najmniejszych problemów z wygraniem tego pojedynku.
Zwyciężyły gładko 3 : 0 w setach: 25/22, 25/17 i 25/17
Po tym spotkaniu umocniły się na pierwszym miejscu w tabeli rozgrywek II ligi.
13 grudnia 2003 - XI Zawody Pływackie

W odbytych dzisiaj o godzinie 10 - XI Zawodach Pływackich udział wzięli :
zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy ZHP. Zawodnicy startowali w dwóch stylach: dowolnym i klasycznym, rozegrano również sztafety w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Zawody zorganizowała Komenda Hufca ZHP w Świdnicy.


13 grudnia 2003 - Gminne Centrum Informacji

W poniedziałek 15 grudnia o godzinie 12 w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu zostanie uroczyście otwarte Gminne Centrum Informacji.
GCI będzie służyło pomocą w dostępie do ofert pracy, w dostępie do adresów instytucji pośredniczących w poszukiwaniu zatrudnienia bezrobotnym, w szkoleniach.
Bezrobotni, poszukujący pracy będą mogli także skorzystać z komputerów, skanera, ksero, drukarki czy też z internetu znajdującego się w Centrum.
W GCI zatrudnieni zostali ludzie elastyczni i pomysłowi.13 grudnia 2003 - Statuetka przedsiębiorczości

11 grudnia po raz pierwszy spotkała się kapituła, wyłoniona z grona członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, która nada pięciu wybranym osobom Statuetki Przedsiębiorczości. W skład kapituły wchodzą: Marek Kowalski, Jacek Domejko, Krzysztof Wierzęć, Marian Sworobowicz i Edward Szywała.
Statuetki przedsiębiorczości przyznawane będą w pięciu kategoriach: za profesjonalizm w wykonywaniu prywatnej działalności produkcyjnej, handlowej, usługowej, za profesjonalne zarządzanie firmą, instytucją lub organizacją oraz wzorowe wykonywanie wolnego zawodu. Formuła konkursu jest otwarta - nagrodzeni nie muszą być członkami SPiKŚ.
Statuetki wręczone zostaną w styczniu, podczas dorocznego Balu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Laureaci automatycznie staną się członkami kapituły.
"Chcemy promować nie tyle wskaźniki ekonomiczne, co etyczny, przyzwoity sposób prowadzenia interesów. Takie atuty będą dla nas najważniejsze. Uważam, że nadawanie takiej nagrody to dobry sposób promowania najlepszych przedsiębiorców i menadżerów naszego miasta i regionu" - mówi Edward Szywała, szef kapituły.


13 grudnia 2003 - Wspólnie segregują

Świebodzice są jednym z sześciu samorządów, jakie podpisały 10 grudnia porozumienie w sprawie wspólnej realizacji programu selektywnej zbiórki odpadów. Z inicjatywą taką zwrócił się do ościennych gmin burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz dyrektorzy Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu: Marian Najda i jego zastępca Jacek Machelski.
Międzygminne centrum segregacji odpadów, utworzone przy strzegomskim ZUK będzie zajmowało się magazynowaniem, prasowaniem i sprzedażą odpadów. Koszty funkcjonowania centrum pokrywane będą dochodami ze sprzedaży surowców wtórnych oraz dopłat gmin. Dopłaty te uzależnione będą od liczby mieszkańców w gminie i wynosić będą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Taki system pozwoli skutecznie i niedrogo realizować gminom obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Z czasem, gdy odzysk odpadów będzie wyższy, centrum może finansować się wyłącznie w oparciu o własne dochody.
Pod porozumieniem w tej sprawie podpisali się: burmistrz Jaworzyny Śląskiej Halina Dydycz, sekretarz gminy Marcinowice Krzysztof Różycki, burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, wiceburmistrz Świebodzic Paweł Ozga, wójt gminy Udanin Stanisław Kryszczuk oraz wiceburmistrz Żarowa Leszek Michalak. Prawdopodobnie po nowym roku do porozumienia przystąpią gminy Dobromierz i Kostomłoty.


12 grudnia 2003 - Grudniowa Sesja Rady Powiatu

Po raz czternasty Radni Powiatu Świdnickiego spotkają się na sesji w środę 17 grudnia o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego.
Sesję zdominują przede wszystkim tematy oświaty i służby zdrowia. Radni zapoznają się m.in. z "Programem realizacji zadań oświatowych przez Powiat Świdnicki do roku 2010".
Przewidziano także wystąpienie Burmistrza Świebodzic Jana Wysoczańskiego, który zaproponuje Radnym formę przejęcia świebodzickiego szpitala przez gminę.12 grudnia 2003 - Betlejemskie Światło Pokoju

14 grudnia 2003 roku o godzinie 10.00 Betlejemskie Światło Pokoju, przywiezione przez skautów słowackich, przekroczyło granice Polski. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją wędrówkę po kraju. Przekazywane z rąk do rąk przez harcerki i harcerzy z ZHP dotrze do wszystkich potrzebujących, do rodzin, szkół, szpitali, kościołów, urzędów, instytucji, mediów. Podobnie jak w latach ubiegłych, zostanie przekazane Prezydentowi RP, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz do wielu urzędów, instytucji i przyjaciół harcerstwa: policji, straży granicznej oraz wielu innych...
Zgodnie z zasadą skautowej sztafety, Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest przez ZHP skautom z: Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji.
Także w naszym mieście Betlejemskie Światło Pokoju trafi do najbardziej potrzebujących jego ciepła i wszystkiego, co symbolizuje: miłości, jedności, miłosierdzia... Na co dzień Betlejemskie Światło Pokoju będzie dostępne w siedzibie naszego hufca przy ul. Lelewela 18, od poniedziałku 15.12 do piątku 23 grudnia 2003 w godzinach 8.oo-15.oo. Zapraszamy!


12 grudnia 2003 - Nowi członkowie

10 grudnia 2003 na spotkaniu Klubu 25 Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich podjęto decyzję o przyjęciu do grona stowarzyszenia dwóch nowych członków. Są to Janusz Szostak, prezes spółki Elmot - DR oraz Radosław Nowicki, właściciel firmy Taksator, zajmującej się między innymi wycenami. Członkowie Klubu 25 zdecydowali się także dopełnić skład samego klubu. Do swojego grona przyjęli Andrzeja Zająca i Andrzeja Skarula. Klub 25 to klub wyodrębniony ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Należą do niego członkowie-założyciele SPiKŚ i członkowie o najdłuższym stażu, nienagannie wypełniający swoje obowiązki. Maksymalna ilość członków klubu wynosić może właśnie 25. Przywilejem tych osób jest podejmowanie decyzji o przyjmowaniu nowych osób do grona stowarzyszenia.


12 grudnia 2003 - Trudne sprawy

Dzisiaj ważyły się bardzo ważne kwestie. Starosta Jacek Wajs zaprosił prezydenta oraz wszystkich burmistrzów i wójtów z terenu naszego powiatu na spotkanie w celu omówienia spraw paszportowych oraz problemów przed jakimi stoi powiatowa służba zdrowia. Szefowie miast i gmin Powiatu Świdnickiego wraz ze Starostą doszli do porozumienia odnośnie dalszego prowadzenia biura paszportowego przez Starostwo. Przypomnijmy: W październiku Starosta wystąpił do prezydenta, wójtów i burmistrzów z prośbą o przejęcie zadań związanych z wydawaniem paszportów. A wszystko w związku z decyzją Wojewody, w gestii którego leży finansowanie biura paszportowego, o nie przekazaniu na ten cel funduszy. Aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji szefowie miast i gmin powiatu świdnickiego, wyrazili wstępną wolę prowadzenie spraw paszportowych w swoich urzędach. Biuro takie funkcjonuje już w Urzędzie Miasta i Gminy w Strzegomiu. Na dzisiejszym spotkaniu zdecydowali jednak, aby sprawy paszportowe prowadzone były tak jak do tej pory w Starostwie. Już niebawem będzie podpisane stosowne porozumienie,w którym gminy zobowiązały się do pokrycia części kosztów utrzymaniu stanowiska ds. paszportów. Od 1 stycznia nowego roku mieszkańcy powiatu będą więc mogli załatwiać sprawy paszportowe na dotychczasowych zasadach. Wstępnie przygotowano także wspólne stanowisko do Narodowego Funduszu Zdrowia. Odnosi się ono do propozycji złożonej przez NFZ przejęcia przez gminy prowadzenia podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku nie podpisania przez Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej kontraktów na warunkach zaproponowanych przez fundusz. W stanowisku szefowie stanowczo odmawiają przejęcia na siebie obowiązków ciążących na NFZ.


12 grudnia 2003 - Spłacony kredyt

W ubiegłym miesiącu minął termin spłaty ostatniej raty kredytu, która wynosiła 150 tys. zł oraz odsetek od tej kwoty. Kredyt inwestycyjny został zaciągnięty w 2002r. w kwocie 600 tys. zł. Na dzień dzisiejszy gmina nie posiada już zadłużenia. Jest dobrym partnerem dla banków i instytucji finansujących. Obecnie jest to doskonała sytuacja do rozpoczęcia nowych inwestycji. Na najbliższe lata oprócz mniejszych modernizacji i remontów zaplanowana jest również budowa kanalizacji. Na rozpoczęcie tego typu inwestycji konieczne jest zapewnienie środków w budżecie jak również możliwość pozyskania środków z zewnątrz. Jesteśmy gminą o najmniejszym zadłużeniu w powiecie, co ułatwi nam zdobycie środków z innych źródeł. Zadania zaplanowane na 2003r. zostały wykonane w całości.


11 grudnia 2003 - O "Wiadomościach Świdnickich"

   "My, niżej podpisani oświadczamy, że zrywamy wszelką współpracę z redakcją "Wiadomości Świdnickich" oraz "Wiadomości Żarowskich", których wydawcą jest ERRATA S.A ZPChr z prezesem Jerzym Kubarą. Informacji udzielać będziemy tylko w niezbędnym zakresie, zgodnie z wymogami prawa.
   Od wielu miesięcy dziennikarze tej gazety, osoby bez umiejętności formułowania wniosków, komentowania wydarzeń, za to pełni arogancji, pewni władzy mediów i swojej bezkarności szkalują starostwo i gminy powiatu świdnickiego, a zwłaszcza zarządzających jednostkami samorządowymi."

Pełny tekst oświadczenia w tej sprawie


11 grudnia 2003 - Podatki, podatki

Rada Miejska ustaliła także wysokość podatków od środków transportowych. Zgodnie z wnioskiem Prezydenta Miasta, tam gdzie było to możliwe stawki pozostawiono na dotychczasowym poziomie. Zmieniono je w tych pozycjach, w których Minister Finansów podniósł próg minimalny. Tym samym Rada Miejska nie obciążyła właścicieli środków transportowych kosztami większymi niż przewidział to Minister.


11 grudnia 2003 - Kolejny transport

Na ostatniej sesji radni Gminy Marcinowice podjęli uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów.
Najzdolniejsi uczniowie uczęszczający do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz gimnazjum od przyszłego roku zostaną nagrodzeni stypendiami.
Z inicjatywą stworzenia stypendiów wystąpił Wójt Waldemar Budzyński.
Najwybitniejsi uczniowie będą nagrodzeni za szczególne indywidualne osiągnięcia w dziedzinie życia naukowego, artystycznego, sportowego. Stypendia mogą być przyznawane uczniom klas IV-VI szkół podstawowych i I-III gimnazjum.
Wnioski o przyznanie stypendium będą kierowane do Wójta Gminy Marcinowice w terminie do 30 czerwca każdego roku, a następnie opiniowane przez Komisję Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Gminy. Ten krok ma na celu motywację młodych ludzi do podejmowania działań i doskonalenia przez dzieci i młodzież swoich zdolności.


11 grudnia 2003 - Jeden z najlepszych

Fundusz Poręczeń Kredytowych prowadzony przez Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego, wśród funduszy o podobnych rozmiarach, został przez ekspertów oceniony jako jeden z najlepszych w kraju. Świadczy o tym raport Krajowego Stowarzyszenia Funduszy Poręczeniowych oraz opinia niezależnej firmy doradczej Biuro Ekspertyz Finansowych, Marketingu i Konsultingu Uniconsult w Warszawie.
Fundusz Poręczeń Kredytowych SIGPS rozpoczął działalność poręczycielską w końcu 2001 r. Jest jednym z najmłodszych polskich funduszy. W całym kraju działa 47 podobnych jednostek, a do tych najmniejszych zalicza się piętnaście - wśród nich fundusz SIGPS z kapitałem w wysokości 514 tys. zł.
Do tej pory Fundusz udzielił 47 poręczeń na łączną sumę 934.886 zł. Pozwoliło to przedsiębiorcom, zwykle rozpoczynającym działalność gospodarczą, uzyskać kredyty i pożyczki na łączną sumę ponad 2 mln zł. W powiecie świdnickim powstało dzięki temu ok. 70 miejsc pracy.
Poręczenia to nie jedyna domena Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego. Drugą są pożyczki udzielane głównie nowopowstałym przedsiębiorcom. Od momentu uruchomienia funduszu pożyczkowego, którego kapitał wynosi obecnie 500.000 zł, udzielono pożyczek na łączną kwotę 618 tys zł. Powstało dzięki temu kolejne 30 miejsc pracy.


11 grudnia 2003 - Kolejny transport

Kilka dni temu do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Ochrony Bezrobotnych dotarła druga partia konserw mięsnych z rezerw Agencji Rynku Rolnego.
Konserwy dla najbardziej potrzebujących i dla organizacji pozarządowych wydawał będzie Świdnicki Bank Żywności działający przy Stowarzyszeniu.
Wydawanie przeprowadzone zostanie w tygodniu poprzedzającym Święta.
11 grudnia 2003 - I Walne zebranie FMS

7 grudnia odbyło się I Walne Zebranie Członków Federacji Młodych Socjaldemokratów koła lokalnego Powiatu Świdnickiego. Celem Zebrania było wypracowanie wspólnych założeń programowych oraz wyłonienie władz powołanej niedawno organizacji młodzieżowej, powstałej z połączenia Sojuszu Młodej Lewicy oraz Stowarzyszenia Młodej Lewicy Demokratycznej.
Przewodniczącym FMS w Powiecie Świdnickim został dotychczasowy przewodniczący SMLD w Świebodzicach - Przemysław Dowgiało. Na stanowisko sekretarza wybrany został Rafał Lachowicz a stanowisko wice-przewodniczącego objęła Agnieszka Duduś. Wybrani zostali także członkowie Rady Powiatowej oraz delegaci na Zjazd Regionalny FMS, który odbędzie się 13 grudnia we Wrocławiu.
Gośćmi honorowymi Zebrania byli: Stanisław Oczkoś, sekretarz Rady Powiatowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Świdnicy, Ewa Wrochna, wiceprzewodnicząca Rady Powiatowej SLD, Łukasz Znojek, Pełnomocnik Wojewódzki ds. tworzenia FMS na Dolnym Śląsku oraz Poseł RP Adam Markiewicz.


10 grudnia 2003 - Wypadek

Dzisiaj w godzinach popołudniowych na trasie Pszenno - Świdnica, w okolicach zakładu ZEM, doszło do wypadku samochodu ciężarowego.
Powodem wywrócenia się samochodu podczas jazdy było przesunięcie się źle zabezpieczonego ładunku, w wyniku czego samochód wpadł do rowu.
Nastąpiło kilkudziesięciominutowe zakłócenie w ruchu na tej trasie.
Kierowcy zmuszeni byli do skorzystania z objazdu, który prowadził przez parking zakładowy. Do podniesienia samochodu musiano użyć ciężkiego dźwigu.10 grudnia 2003 - Dzień Patrona

12 grudnia, jak co roku, obchodzimy wielkie święto, czyli Dzień Patrona. W bieżącym roku szkolnym organizacją tego wydarzenia zajmuje się klasa II b ( pod opieką prof. Adeli Majewskiej ) i klasa I d2 (pod opieką prof. Edyty Płoteckiej).
Uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona rozpoczną się po trzeciej lekcji o godzinie 10.50, kiedy wszyscy spotkamy się na auli. Tam obejrzymy apel przygotowany przez obie klasy. Oczywiście, jak co roku, przeprowadzony zostanie Konkurs Wiedzy o Kasprowiczu dla klas pierwszych. Około godziny 12.30 uroczystość uświetni koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Andrzeja Dziupińskiego. Zanim został śpiewającym aktorem występował między innymi w Laboratorium Grotowskiego i Kabarecie Autorskim Romana Kołakowskiego. Grał również w teatrach we Wrocławiu i Szczecinie.
Dniu Patrona towarzyszyć będzie wystawa poświęcona pierwszemu dyrektorowi Liceum Kozarowi - Słobódzkiemu.


10 grudnia 2003 - "I Ty możesz zostać mistrzem"

11 grudnia 2003 r. w ramach programu profilaktycznego "I Ty możesz zostać mistrzem" odbędą się w strzegomskim Gimnazjum nr 1 dwa spotkania uczniów ( godz. 9.00 - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i I klasy Gimnazjum nr 1; godz. 11.00 - uczniowie II i III klasy Gimnazjum nr 1) ze znanymi polskim sportowcami, Rafałem Kubackim i Włodzimierzem Chleboszem.
Celem tych spotkań jest promowanie zdrowego stylu życia i przeciwdziałanie wszelkim uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży poprzez wskazanie pozytywnych wzorców do naśladowania.
W ramach akcji sportowcy opowiedzą o swoich osiągnięciach, będą motywować do uprawiania sportu oraz wyjaśnią negatywne skutki uzależnień. Jest to dynamiczny program, w którym aktywnie uczestniczą uczniowie. W przerwie między spotkaniami przewidziano czas na indywidualne pytania oraz autografy.
Spotkania te są finansowane ze środków Gminy przeznaczonych na "przeciwdziałanie alkoholizmowi". Na razie jest to jednorazowe spotkanie, jednak dyrektor Gimnazjum, Bronisław Forski, nie wyklucza szerszej współpracy.


10 grudnia 2003 - Informatyzacja urzędów

12 grudnia o godzinie 12.00 w Starostwie Powia-towym w Świdnicy odbędzie się spotkanie dotyczące strategii informatyzacji Powiatu Świdnickiego oraz Województwa Dolnośląskiego. Z racji tego, iż całe przedsięwzięcie ma charakter regionalny i dotyczy zagadnień mających wpływ na rozwój naszego regionu na spotkanie zaproszeni zostali prezydent oraz wszyscy burmistrzowie i wójtowie z terenu naszego powiatu wraz z osobami odpowiedzialnymi za informatykę w poszczególnych gminach.
Przyjedzie także Dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Podczas spotkania omówione zostanie porozumienie dotyczące utworzenia związku Dolnośląskich Jednostek Samorządu Terytorialnego (wokół poszczególnych projektów informatycznych) oraz wybór przedstawicieli gmin do Projektowych Zespołów Roboczych a także wskazanie Koordynatora Powiatowego.
Wszystko związane jest między innymi z ustawowym wymogiem wprowadzenia do końca 2006 roku elektronicznego obiegu dokumentów w każdym urzędzie na terenie całej Polski. Pierwszym krokiem wprowadzanych zmian było przygotowanie Biuletynu Informacji Publicznej.
Już za parę lat możliwe będzie załatwianie spraw w urzędzie przez Internet.


10 grudnia 2003 - Podatek od posiadania psów

Radni Rady Miejskiej w Świdnicy ustalili wysokość podatku od posiadania psów.
Od 1 stycznia ten podatek będzie wynosił 37 zł, czyli tyle samo co w roku bieżącym.
Nowością jest to, że z podatku zwolniono obok emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłki przedemerytalne i świadczenia przedemerytalne, także osoby posiadające formalny status bezrobotnego.
Podatek płatny jest do dnia 30 czerwca roku podatkowego z góry i bez wezwania lub w ciągu miesiąca od daty wejścia w posiadanie psa.
Osoby, które nabyły psa po 30 czerwca roku podatkowego, zapłacą połowę podatku, a więc 18,50 zł.


10 grudnia 2003 - Spotkanie Mikołajkowe

W dniu 6 grudnia br. w Kątkach w Gminie Marcinowice odbyło się spotkanie mikołajkowe zorganizowane dla miejscowych dzieci.
Pomysłodawcami imprezy byli sołtys wsi Kątki Zdzisław Gieczewski oraz radny Ryszard Spyrka. Dzieci otrzymały paczki, których fundatorami byli: świdnickie PCK, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Marcinowice. Mikołają towarzyszyła młodzież służby medycznej świdnickiego PCK.
Na spotkanie przybyła Pani Teresa Borek Kierownik Biura PCK oraz Sekretarz gminy Krzysztof Różycki
Rozdanie prezentów poprzedziła wspólna zabawa i konkursy. Dzieci z wielką radością przyjmowały paczki od Św. Mikołaja. Popisywały się swoimi zdolnościami wokalnymi i recytatorskimi. Dzięki sponsorom dzieci mogły spędzić wieczór mikołajkowy w ciepłej, rodzinnej atmosferze przy rozświetlonej choince.


9 grudnia 2003 - Dyżury Radnych

Rada Miejska ustaliła kolejne terminy dyżurów radnych w sprawach skarg i wniosków.
Dyżury będą odbywały się w godzinach od 13.00 do 16.00 w sali 104 Urzędu Miejskiego przy ul. Armii Krajowej 49.
Już jutro dyżur pełnić będą Anna Bielawska i Mariusz Barcicki,
a 22 grudnia Grażyna Ciążeńska i Kazimierz Bełz.
Dyżury w roku przyszłym podawać będziemy z kilkudniowym wyprzedzeniem.
9 grudnia 2003 - Uwaga ! zmiana

Strzegomskie Centrum Kultury
informuje, iż z dniem 20 grudnia tego roku zmienia numery telefoniczne na:
649 44 00 do 09
oraz adres e-mail na:
sck2@o2.pl
9 grudnia 2003 - Za wodę i ścieki

Rada Miejska zatwierdziła taryfy za zbiorowe zao-patrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków.
dla gospodarstw domowych:
za dostarczenie 1m3 wody - z 1,70 zł na 1,70,
za odprowadzenie 1m3 ścieków - z 0,86 zł na 0,89,
za oczyszczenie 1m3 ścieków - z 1,48 zł na 1,90,

dla innych odbiorców:
za dostarczenie 1m3 wody - z 1,70 zł na 1,90 zł,
za odprowadzenie 1m3 ścieków - z 0,86 zł na 0,89 zł,
za oczyszczenie 1m3 ścieków - z 1,48 zł na 1,90 zł,

dla przemysłowych odbiorców:
za dostarczenie 1m3 wody - z 2,92 zł na 2,92 zł,
za odprowadzenie 1m3 ścieków - z 1,10 zł na 1,16 zł,
za oczyszczenie 1m3 ścieków - z 1,95 zł na 3,00 zł,
Podwyżka za oczyszczanie ścieków spowodowana jest koniecznością kontynuacji inwestycji polegającej na dokończeniu III etapu modernizacji oczyszczalni ścieków. Inwestycja rozpoczęta przez władze miasta w poprzednich latach, niestety, musi być kontynuowana. To jej rozmach zaplanowany przed laty powoduje obecnie podwyżki. Dzięki działaniom Prezydenta Miasta Wojciecha Murdzka i zastępcy Prezydenta Ireneusza Pałaca udało się uniknąć drastycznej podwyżki opłat za ścieki, a przed takim zagrożeniem mieszkańcy stali jeszcze kilka tygodni temu.


9 grudnia 2003 - Podatki bez zmian

Stawki podatku od nieruchomości, jakie pobierane będą w Świdnicy w roku 2004, nie zmienią się.
Rada Miejska postanowiła pozostawić je na poziomie stawek z roku 2003.
Zmianie uległa jedynie stawka podatku ud gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.
Wysokość tej stawki wzrosła z 0,09 zł na 0,15 zł za m2 powierzchni. Jest to średnia stawka, ponieważ ustawodawca przewidział, że może ona wynosić nawet 0,31 zł.
Co ważne, niezmienna pozostaje także stawka podatku od nieruchomości płaconego od gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W odniesieniu do budynków ta stawka wynosić będzie w przyszłym roku - tak jak w roku 2003 - 15,99 zł/m2. Nie jest to maksymalna stawka przewidziana przez ustawodawcę, który przewiduje, że gmina może ustalić wysokość podatek z tego tytułu nawet do 17,42 zł/m2.


9 grudnia 2003 - Nocny turniej

Po raz drugi Radni Powiatu Świdnickiego spotkają się w godzinach nocnych. Nie będzie to jednak spowodowane przedłużającymi się obradami sesji. Dla celów charytatywnych postanowili zorganizować II Powiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej. Rozgrywki rozpoczną się w piątek 12 grudnia o godz. 22.00 a zakończą drugiego dnia w godzinach rannych.
Oprócz Radnych Powiatu Świdnickiego w turnieju wezmą udział samorządowy i kamieniarze ze Strzegomia, Powiatowa Straż Pożarna oraz Radni Powiatowi i Miejscy z Wałbrzycha.
Z pieniędzy zebranych podczas turnieju, zostanie dofinansowany zakup komputera oraz sprzętu rehabilitacyjnego dla dziewczynki z porażeniem mózgowym.


8 grudnia 2003 - Nagrody

Do 31 stycznia 2004r., do Referatu Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, tel. 856-28-2,
można składać wnioski o przyznanie nagród. za osiągnięcie wysokich wyników sportowych oraz za szczególną aktywność i osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki. Przypomina się, że nagrody przyznawane są za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe uzyskane w roku 2003r. zawodnikom, działaczom, trenerom, instruktorom działającym na terenie miasta Świdnicy.
Uprawnionymi do składania wniosków o przyznanie nagrody są:
- Stowarzyszenia działające w zakresie kultury fizycznej i turystyki w mieście,
- Jednostki kultury fizycznej z terenu miasta,
- Referat Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy,
- Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać:
- dane osobowe kandydata (zespołu)
- dane dotyczące dotychczasowej działalności albo informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana
- uzasadnienie ( osiągnięcie sportowe, efekt pracy trenerów, działaczy) wraz z ewentualną dokumentacją (ksero)


8 grudnia 2003 - Pomóżmy

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc i wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację 14-letniej Marty Bukowskiej. Od urodzenia dotknięta jest upośledzeniem umysłowym sprzężonym z padaczką, krótkowzrocznością i bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Mimo, iż Marta od 4 lat nosi świebodziński gorset ortopedyczny to postępująca skolioza zagraża jej życiu. Jedyną szansą dla Marty jest operacja wszczepienia implantu kręgosłupa, wymagająca dużych nakładów finansowych, którym nie jest wstanie sprostać mama Marty. Jedynym źródłem ich utrzymania jest nauczycielska pensja mamy, bo z tragicznym losem Marty boryka się sama. Pomimo ciężkiego stanu, Marta jest radosnym i pełnym życia dzieckiem. Mamy nadzieje, że Państwa wsparcie finansowe pozwoli na uratowanie jej życia. W imieniu mamy Marty i swoim prosimy o zrozumienie i pomoc. Zainteresowanych odmianą losu Marty Bukowskiej prosimy o wsparcie finansowe.
BANK ZACHODNI WBK S.A
w ŚWIDNICY PL. 1000-LECIA Państwa Polskiego 1
58 - 100 Świdnica
NR RACHUNKU:
88 1090 2369 0000 0006 0201 0023


8 grudnia 2003 - Zmiany w polityce czynszowej

Rada Miejska zmieniła zasady polityki czynszowej na lata 2002-2006. Oprócz zmian polegających na zastąpieniu w dotychczasowej uchwale słów "Zarząd Miasta" słowem "Prezydent Miasta", Rada zmieniła jeszcze jeden istotny zapis.
Otóż dotychczasowa uchwała stanowiła, że stawki czynszu za 1m2 powierzchni użytkowej lokalu ustala się jeden raz w roku.
Ten zapis zmodyfikowano, dzięki czemu ustalanie wysokości stawek możliwe będzie "nie częściej niż jeden raz w roku".
8 grudnia 2003 - Zbiórka

13 grudnia 2003 r. w godzinach 10.00 - 18.00 w marketach i dyscountach w Strzegomiu stać będą Mikołajowie przy specjalnie przygotowanych pojemnikach, w których będzie można podarować najbardziej potrzebującym, zakupione trwałe produkty spożywcze.
Zapewniamy, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia przekażemy je najbardziej potrzebującym rodzinom.

8 grudnia 2003 - Zapraszamy do III edycji

Bezrobotni, którzy zdecydują się uczestniczyć w kolejnej edycji "Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych w Mieście Świdnicy" i stworzyć własne miejsce pracy muszą złożyć wniosek do 10 stycznia 2004 r.
Osoby, które wezmą udział w programie będą mogły liczyć na szeroki wachlarz pomocy. Otrzymają lokal użytkowy z oferty poprzetargowej, z jednoczesnym zwolnieniem ich z części opłat za wynajem. W pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej osoby te uzyskają 100% zwolnienie z czynszu, w drugim - 75%, w trzecim - 50% a w czwartym roku 25%. Dodatkowo wszyscy uczestnicy programu zwolnieni zostaną z opłat związanych z rejestracją w ewidencji działalności gospodarczej, uzyskają pomoc w zarejestrowaniu firmy w ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Statystycznym oraz zostaną przeszkoleni jak prowadzić firmę. Z programu mogą skorzystać także właściciele małych i średnich firm już istniejących w Świdnicy. Mogą oni liczyć na dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia zatrudnionych osób bezrobotnych. Więcej informacji - Departament Rozwoju Gospodarczego świdnickiego Urzędu Miejskiego, pokój 302, tel. 856-28-91,
e-mail: drg@um.swidnica.pl


7 grudnia 2003 - Bel-Pol- nareszcie

Mimo bardzo słabej gry w pierwszej połowie piątko-wego spotkania świdniccy szczypiorniści zdołali po-konać outsidera tegorocznych rozgrywek Energetyka Gryfino 34:30.
Było to pierwsze zwycięstwo Bel-Polu od pięciu meczów.
Skład Bel-Polu:
Jarosz (7), Gnysiński (7), T. Lipka (1), Zapart (1), A. Lipka, Kwiatkowski (4), Brygier (7), Korny, Kaczmarczyk (4), Łabędź (2), Lasz, Terebun.
Podopieczni Wiesława Iwanio w miniony piątek zapisali na swoim koncie już szóstą wygraną w rozgrywkach juniorów na Dolnym Śląsku. W hali na Zawiszowie mimo osłabienia spowodowanego brakiem Dariusza Kijka pokonali Chrobrego Głogów 27:24.
Skład Bel-Polu:
P. Kijek (13), Czerwiński (5), Kubiaczyk (4), Rostek (2), Kuczyński (2), Babraj (1), Augustyniak, Wcisło, Chrzan.


7 grudnia 2003 - II LO najlepsze

Reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy wygrała Powiatowe Zawody Pływackie Szkół Ponadgimnazjalnych, które odbyły się 2 grudnia, na basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy przy ul. Równej.
Organizatorem imprezy był Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Świdnicy i III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.
Zawody rozegrane zostały w dwóch kategoriach (dziewcząt i chłopców) w pięciu konkurencjach: styl dowolny, klasyczny i grzbietowy indywidualnie oraz sztafeta stylem dowolnym i zmiennym.7 grudnia 2003 - Zmiany w planie

Rada Miejska zmieniła wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu spółki Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Zmiany spowodowane zostały w szczególności potrzebą uzbrojenia w sieci wodociągowe i kanalizacyjne strefy przemysłowej położonej w obrębie ulic: Przemysłowa - Kopernika - Szarych Szeregów, co może zaowocować w przyszłości stworzeniem nowych miejsc pracy dla świdniczan. W związku z tymi zmianami odroczona w czasie zostanie budowa Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Bokserskiej. Nie stanowi to jednak zagrożenia dla ciągłej i nieprzerwanej dostawy wody o odpowiedniej jakości. Poza tym obecny stan przygotowania tej inwestycji umożliwia skuteczne staranie się o pozyskanie środków na jej realizację z funduszy strukturalnych.


7 grudnia 2003 - Wieczorek

Jesień to czas zbierania nastrojów, kolorów i wspomnień. Dlatego pod koniec listopada w Szkole Podstawowej Numer 1 odbył się wieczór poetycki pt: "Jesienne liście". Na spotkanie składały się wiersze, których autorami byli sami uczniowie.
Laureatami jesiennego konkursu zostali w kategorii klas młodszych: Maja Wąsowicz z klasy I c i w kategorii klas starszych: Agata Nawojowska z klasy VI a.
Młodzi autorzy samodzielnie wykonywali swoje utwory, towarzyszyło temu wiele emocji. Gościem spotkania był zespół "Viatori" Ryszarda Fidlera, który wykonał kilka nastrojowych piosenek związanych z jesienią, przemijaniem i wiarą. Organizatorami wieczoru były panie: Elżbieta Kufner, Iwona Tomaszewka, Małgorzata Kowalska i Ewa Dziedzic.


7 grudnia 2003 - Piłkarski Mikołaj

Młodzi piłkarze z pierwszej reprezentacji Uczniowskiego Klubu Sportowego Zawisza zostali zwycięzcami III Mikołajkowego Turnieju Halowej Mini Piłki Nożnej "Piłkarski Mikołaj - Dziesięciolatek", który rozegrano w czwartek, 4 grudnia, w hali sportowej na Zawiszowie. W turnieju wzięło udział aż szesnaście zespołów reprezentujących szkoły i uczniowskie kluby sportowe powiatu świdnickiego. Ponad połowa ze zgłoszonych ekip pochodziła ze Świdnicy (szkoły podstawowe nr 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12 i 15 oraz dwie drużyny UKS Zawisza). Swoje reprezentacje wystawiły również SP w Lutomi Dolnej, SP w Marcinowicach, SP w Jaworzynie Śląskiej oraz UKS Harcek Żarów i UKS Koloryt Pastuchów.
Drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego Zawisza I wystąpiła w następującym składzie: Wojciech Szuba, Mateusz Darowski, Rafał Miętkiewicz, Michał Morawski, Krzysztof Zaręba, Mateusz Pławecki, Wojciech Sławiński. Chłopcom, których opiekunem jest Artur Sara, serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych


7 grudnia 2003 - Odeszli

29 listopada: Barbara Duć 48 lat, Bronisław Zarzecki 73 lata,
30 listopada: Ryszard Bąk 54 lata,
1 grudnia: Ferdynand Fiszer 80 lat,
2 grudnia: Andrzej Fijałkowski 70 lat,
Emilia Żmuda 74 lata, Krystyna Chowaniec 65 lat,
3 grudnia: ks. Jan Czajka 73 lata, Stefan Jaworski 73 lata,
Antoni Kruźlak 69 lat,
4 grudnia: Roman Hucuł 96 lat,
5 grudnia: Marian Machnik 72 lata.


6 grudnia 2003 - Cenne zwycięstwo

W rozegranym dzisiaj w godzinach popołudniowych - wyjazdowym meczu siatkówki kobiet II ligii MKS Świdnica pokonał w pięciu setach LKS PTR Pszczyna.
Po tym sukcesie siatkarki MKS Świdnica objęły prowadzenie w tabeli.
LKS PTR Pszczyna - MKS Świdnica 2 : 3
w poszczególnych setach :
25/8, 21/25, 19/25, 25/20, 7/15
6 grudnia 2003 - Ile za żłobek?

Rada Miejska w Świdnicy ustaliła wysokość opłat za pobyt dziecka w żłobku. Od 1 stycznia 2004 r. rodzice, których dzieci znajdują się pod opieką Żłobka Miejskiego nr 1 w Świdnicy zapłacą 95 zł miesięcznie. Odpłatność za wyżywienie dziecka ustalona została w wysokości 4 zł/dzień.
Opłata stała w wysokości 95 zł jest sumą kosztów eksploatacyjnych funkcjonowania kuchni oraz wynagrodzeń personelu kuchennego. Odpłatność w wysokości 4 zł obejmuje koszty tzw. "wsadu do kotła" ustalane na podstawie cen produktów spożywczych oraz dziennych norm żywieniowych na jedno dziecko.
Odpłatność rodziców za świadczenia udzielane przez żłobek należy uiścić z góry za dany miesiąc, do dnia 15 każdego miesiąca. W tej chwili w Żłobku Miejskim przebywa 42 dzieci.


6 grudnia 2003 - Wkrótce nowe zasady

Rada Miejska dostosowała przepisy prawa miejscowego do przyjętej przez Sejm regulacji prawnej dotyczącej poboru opłat na drogach publicznych. Tym samym Strefa Płatnego Parkowania będzie w Świdnicy istnieć nadal, lecz dokonana zostanie zmiana zasad jej funkcjonowania. Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy na mocy których w gminach pobiera się opłaty za parko-wanie nie mogą być oparte o rozporządzenie ministra, a taki był wówczas stan prawny. Trybunał dał parlamentarzystom rok na uregulowanie tej kwestii ustawą - aktem prawnym wyższego rzędu niż rozporządzenie. W wyniku długiego okresu legislacyjnego, ustawa została przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta RP kilkanaście dni temu. Dopiero po opublikowaniu nowej ustawy w Dzienniku Ustaw, gminy mogą podejmować odpowiednie uchwały regulujące pobieranie opłat na drogach publicznych. Miasto Świdnica uczyniło to jako jedno z pierwszych w Polsce, na sesji w dniu 1 grudnia.
Uchwała, która sankcjonuje działanie Strefy Płatnego Parkowania wejdzie w życie za kilka tygodni, ponieważ jako prawo miejscowe wymaga publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa. Przez ten czas kierowcy nie muszą wnosić opłat za parkowanie w strefie. Stosowna informacja o tym jest umieszczona m.in. na automatach do poboru opłat oraz znakach drogowych Nowością w funkcjonowaniu Strefy będzie większa wyrozumiałość dla kierowców, którzy wnieśli opłatę za postój, ale przekroczyli czas tego postoju. Do tej pory takie osoby wzywane były do zapłaty 50 zł. Teraz będą mogły zapłacić za kolejne minuty i godziny postoju, i będą to mogły uczynić nawet w ciągu dwóch kolejnych dni. Opłata zostanie wówczas naliczona od momentu wystawienia wezwania do czasu zgłoszenia się w biurze Strefy Płatnego Parkowania.


6 grudnia 2003 - Powiatowi z miejskimi

4 grudnia w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach spotkali się przedstawiciele Rady Powiatu Świdnickiego i radni miejscy z Komisji Zdrowia.
Tematem spotkania było przejęcie szpitala przez gminę Świebodzice. Spotkanie prowadziła wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska, zaś gośćmi byli dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego Zbigniew Okarmus, radca prawny Małgorzata Kostrzewska oraz Krystyna Kmiecik reprezentująca pielęgniarskie związki zawodowe.
Radni miejscy podtrzymali wolę i chęć przejęcia obiektu, pod warunkiem jednak, że zostanie on przekazany miastu łącznie ze składnikami majątkowymi. Radni powiatowi mieli wiele wątpliwości co do formy przejęcia - miasto chciałoby zarządzać szpitalem za pośrednictwem spółki z o.o., która w tym celu została już powołana do życia. 100% udziałów w spółce posiada gmina samorządowa Świebodzice.
Spotkanie nie zakończyło się konkretnymi wnioskami. W sposób znaczny może to wydłużyć proces przejęcia, który w tej chwili planowany jest na 1 marca 2004. Postanowiono jedynie, że w celu dalszych negocjacji burmistrz miasta winien się spotkać z Zarządem Powiatu Świdnickiego. Rada Powiatu będzie obradować nad formą przekazania szpitala na sesji w dniu 19 grudnia.


6 grudnia 2003 - Wynagrodzenie ustalone

Rada Miejska w Świdnicy ustaliła wysokość wynagrodzenia Prezydenta Wojciecha Murdzka.
Dotychczasowa wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego - elementów składowych wynagrodzenia Prezydenta - nie uległa zmianie.
Rada zmieniła wysokość dodatku specjalnego, jaki otrzymuje Prezydent z mocy prawa. Wysokość tego dodatku nie może być mniejsza niż 20% i nie większa niż 40% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
Rada uznała za właściwy dodatek w wysokości 25%. Tym samym Prezydent będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 9114 zł.


5 grudnia 2003 - Dar Muszkieterów

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przybył do Świdnicy konwój Muszkieterów z licznymi darami.
Wśród nich są między innymi - artykuły spożywcze, artykuły chemii gospodarczej.
Wszystkie podarunki trafią do trzech organizacji pozarządowych zajmujących się dziećmi, a są to: SPDCh - Serce, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Ośrodek Specjalny w Bystrzycy Górnej.
5 grudnia 2003 - Mikołajki

W samo południe rozpoczęły się na świebodzickim Rynku obchody dnia świętego Mikołaja.
Do centrum miasta przybyły dzieci ze wszystkich miejskich placówek - przedszkolaki, dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. Przygotowano dla nich wiele atrakcji - występy artystyczne, wspólne tańce, konkursy, między innymi konkurs na najpiękniej przystrojoną choinkę i konkursy plastyczne. Szkoły prowadziły swoje stoiska, na których sprzedawano stroiki świąteczne i ozdoby wykonane przez dzieci. Pieniążki zasilą budżety szkolne. Największą atrakcją było czterech mikołajów, którzy rozdawali dzieciom słodycze i mandarynki. Zabawę zakończył pokaz sztucznych ogni.


5 grudnia 2003 - Na opiekę

Dodatkowe 130 tysięcy złotych - Prezydent Miasta i Rada Miejska przeznaczyli na zadania z zakresu opieki społecznej.
Środki te przeznaczone zostaną na opiekę nad osobami starszymi, zazwyczaj chorymi, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą przebywać w domach pomocy społecznej.
W ich domach opiekę świadczą opiekunki społeczne.


5 grudnia 2003 - U Wojewody

I znów kolejne spotkanie poświęcone tematyce służby zdrowia. Dzisiaj o godzinie 11.00 Starosta Świdnicki Jacek Wajs spotkał się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Wiktorem Masłowskim oraz z innymi Starostami z terenu Województwa Dolnośląskiego.
Na spotkaniu omawiane były między innymi rozwiązania systemowe zawarte w projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji oraz przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Starostowie omawiali również trudne tematy dotyczące katastrofalnej sytuacji w powiatowych szpitalach.


5 grudnia 2003 - Nowa droga

Odebrano nowy fragment drogi na Cierniach. To II etap inwestycji realizowanej w porozumieniu z Kancelarią Rady Ministrów, Biurem ds. Usuwania Skutków Powodzi - Zespołem ds. Dorzecza Odry. Z budżetu państwa miasto otrzymało na inwestycję ponad 99 tysięcy złotych. Miasto dołożyło 20 tysięcy.
Dzięki temu powstał odcinek 260 m nowej asfaltowej nawierzchni i dojazdami do posesji i systemem odwadniającym.
Wykonawcą było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.
W odbiorze uczestniczyli między innymi wiceburmistrz Paweł Ozga, Iwona Dziecic, naczelnik Wydziału Inwestycji, oraz Edmund Gmerek, inspektor WI, zaś ze strony wykonawcy prezes ŚPBDiM, Stanisław Wrona, i wiceprezes Nikiodem Turek.


4 grudnia 2003 - Gimnazja w Gminie

Gmina Świdnica otrzymała dodatkowe środki w wysokości 60 000 zł dla Gimnazjum w Witoszowie Dolnym oraz 185 000 zł dla Gimnazjum w Pszennie.
Środki pochodzą ze zwiększenia subwencji ogólnej dla Gminy Świdnica na rok 2003, z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
Powyższa kwota zostanie przeznaczona na dofinansowanie zakupu sprzętu szkolnego i pomocy naukowych w nowowybudowanych i remontowanych obiektach oświatowych. Pieniądze już trafiły na konto Gminy Świdnica.
4 grudnia 2003 - Pociągiem a może rowerem?

We wtorek 2 grudnia br. w siedzibie PKP Przewozy Regionalne we Wrocławiu odbyło się spotkanie w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Świdnica-Sobótka-Wrocław z udziałem zainteresowanych stron - wójtów, burmistrzów miast i gmin, przez tereny których ta linia kolejowa przechodzi. Z ramienia Powiatu Świdnickiego udział w spotkaniu wziął etatowy członek Zarządu Bolesław Olejarczyk. Rozmawiano przede wszystkim o możliwościach finansowych, które pozwoliłyby na przywrócenie kursowania pociągów na tej linii.
Wstępny kosztorys nie wygląda jednak optymistycznie. Okazuje się, że koszt naprawy linii kolejowej na tej trasie tak, aby pociągi mogły poruszać się z prędkością 60 km/h to kwota ponad 18 mln zł. Czas przejazdu ze Świdnicy do Wrocławia wyniósłby wtedy 2 godziny i 8 minut. Należałoby bowiem zorganizować objazd w okolicy miejscowości Św. Katarzyny, gdzie na znacznym odcinku brakuje torowiska.
Prawdopodobnie zostało rozkradzione przez złomiarzy. Jeśliby zakładać, że pociągi miałyby poruszać się z prędkością 100 km/h, wymagałoby to budowy zupełnie nowej linii kolejowej, co przekracza niestety koszty remontu.
Starostowie Powiatów Wrocławskiego, Kamiennogórskiego, Jaworskiego i Starosta Świdnicki rozważają możliwość podjęcia inicjatywy utworzenia w miejscu przebiegu dotychczasowych linii kolejowych tras rowerowych. Przy założeniu, że będzie to inicjatywa w skali Województwa Dolnośląskiego, może znacznie ułatwić próby sfinansowania tego przedsięwzięcia ze środków unijnych.


4 grudnia 2003 - Jadłodajnia już od dziś

Dzisiaj o godzinie 15.00 w dawnym Kolegium Jezuickim w Świdnicy otwarta został nowa stołówka charytatywna.
Poświęcenia dokonał Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz - Arcybiskup Metropolita Wrocławski.
Stołówka prowadzona jest przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Wśród wielu darczyńców znalazło się również nasze miasto.
Prezydent - Wojciech Murdzek i Rada Miejska na zakup wyposażenia zaplecza kuchennego przeznaczyli 8 660 złotych.
Jadłodajnia będzie świadczyła pomoc najuboższym. Dziennie wydawanych będzie około 500 darmowych obiadów.


4 grudnia 2003 - Pieniądze na siatkówkę

25 tys. zł trafi do Miejskiego Klubu Siatkówki Świdnica. Tak zaproponował Prezydent Wojciech Murdzek, a zgodę na przekazanie takiej dotacji wyraziła Rada Miejska.
Przekazane środki zostaną przeznaczone na wynagrodzenia kadry szkoleniowej, opłaty sędziowskie, koszty treningów, zawodów, obozów i turniejów, zakup i naprawę sprzętu i odzieży sportowej, opłacenie badań lekarskich zawodników, wynajem obiektów sportowych oraz koszty ubezpieczenia.4 grudnia 2003 - Sesja nadzwyczajna

Jutro o godzinie 9.00 w Urzędzie Gminy Świdnica rozpocznie się Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji podjęte zostaną uchwały między innymi w sprawie stawek za wodę w 2004 roku oraz uchwała w sprawie nabycia przez Gminę Świdnica budynku od Banku Zachodniego WBK S.A. przy ul. Głowackiego 4 w Świdnicy.

3 grudnia 2003 - Pomocy !

szukamy grupy krwi
A Rh minus
na - TERAZ -

Na białaczkę gaśnie dziecko...

nr telefonu do mamy
0 506 124 170


3 grudnia 2003 - Kolejny zakład

Dzisiaj w żarowskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyła się uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod budowę japońskiej fabryki Yagi.
Yagi jest kolejną, po Amatsuji firmą japońską, która zbuduje zakład w tej strefie.
Firma będzie produkowała samochodowe skrzynie biegów.
Zakończenie etapu budowlanego przewidziane jest na jesień przyszłego roku a pierwszych pracowników przyjmować zacznie na początku 2005 roku.3 grudnia 2003 - Tam też mamy swoich przyjaciół

30 listopada 2003 w Fundacji KRZYŻOWA odbyło się spotkanie Starosty Świdnickiego Jacka Wajsa z Ministrem Oświaty i Sportu Landu Brandenburgii Steffenem Reiche. Rozmawiano o możliwości współpracy placówek oświatowych z Brandenburgi i Powiatu Świdnickiego.
Wizyta Ministra Oświaty i Sportu Landu Brandenburgii była częścią programu "Ruch oporu w dyktaturach" przygotowanego przez Chrisa Schmitza z Fundacji KRZYŻOWA i Marzenę Koronę Kruk z ZSH-T. Sponsorem programu była Fundacja 20-lipca 1944 (zamach na Hitlera) założona przez Hrabiego von Schwerindetleff, którego ojciec był jednym z działaczy "Kręgu z Krzyżowej".
Uczestnikami 2-dniowego programu była młodzież szkół średnich Landu Brandenburgii i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Podzielono ich na 10 grup tematycznych tak, aby w każdej znaleźli się zarówno Polacy jak i Niemcy. Młodzi ludzie rozmawiali o ruchu oporu w III Rzeszy Niemieckiej i w Polsce w czasach komunistycznych. Wydaje się, że temat ten traci na aktualności, mało interesuje współczesną młodzież, jednak w trakcie trwania warsztatów widać było emocjonalne zaangażowanie młodzieży.
Ogromny nacisk położono na umiejętność takiego prowadzenia warsztatów, aby nie wzbudzić w młodzieży niemieckiej poczucia winy za tragedię wojny. Zajęcia miały za zadanie przedstawić wydarzenia okresu II wojny i czasów komunistycznych z zaznaczeniem, że młodzi ludzie powinni o nich pamiętać i by nigdy nie dopuścili do ich powtórzenia. Poruszano także bardziej aktualne tematy dotyczące roli Niemców i Polaków w rozwoju UE. Już wiosną przyszłego roku młodzież z Powiatu Świdnickiego pojedzie z rewizytą do swoich niemieckich przyjaciół.


3 grudnia 2003 - Jutro otwarcie stołówki!

Już jutro o godzinie 15.00 w dawnym Kolegium Jezuickim w Świdnicy otwarta zostanie nowa stołówka charytatywna. Poświęcenia dokona Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz - Arcybiskup Metropolita Wrocławski.
Przypominamy, że inicjatorem przedsięwzięcia jest Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Starosta Świdnicki Jacek Wajs wyposaży kuchnię stołówki w sprzęt niezbędny do jej funkcjonowania. Jadłodajnia będzie świadczyła pomoc najuboższym i życiowo niezaradnym mieszkańcom naszego powiatu.
Potrzebujący otrzymają nie tylko wsparcie w postaci darmowych posiłków, ale zostaną także objęci opieką pielęgniarską.
Planuje się, że dziennie będzie wydawanych około 500 obiadów. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa Caritasu w Powiecie Świdnickim.


2 grudnia 2003 - Samorządowcy, politycy

W dziale - Polityka - wprowadziliśmy znaczące zmiany. Zebraliśmy i zbierać będziemy nazwiska samorządowców i polityków z naszego powiatu.
Tych, którzy zechcą posiadać tam swoje internetowe wizytówki - prosimy o kontakt - redakcja

Na dzień dzisiejszy znajduje się tam już wizytówka Wojciecha Murdzka, prezydenta miasta Świdnicy.
2 grudnia 2003 - Zaproszenie na Mikołajki

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Koło Diabetyków, Związek Emerytów i Rencistów, Koło Niewidomych oraz Młodzieżówka SLD zapraszają na
Mikołajki integracyjne.
"Mikołaj z Babcią i z Dziadkiem" rozpocznie się 6 grudnia w klubie Włókniarz o godz. 15.00.
Zabawa potrwa dwie godziny.
2 grudnia 2003 - Wspinaczka

W dniu 29 listopada w hali sportowej w Strzegomiu odbyły się już IV Zawody Wspinaczkowe Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.
W zawodach uczestniczyło 124 członków ZHP z 9 hufców :
Dzierżoniów, Kłodzko, Legnica, Lubin, Milicz, Polkowice, Świdnica, Wołów, Wrocław Fabryczna.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy, którym osobiście gratulowała Komendantka Chorągwi hm. Aldona Wiktorska-Święcka, nagrody i puchary.
wyniki zawodów2 grudnia 2003 - Po sesji

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Świebodzicach przyjęto między innymi uchwały dotyczące wysokości podatków lokalnych w roku 2004. Wysokości stawek wyglądają następująco: od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od 1 m2 -0,63 zł
- pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych od 1 ha - 3,41 zł
- pozostałe grunty od 1 m2 - 0,31 zł
od budynków lub ich części:
- mieszkalnych od 1 m2 - 0,52 zł
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od 1 m2 - 17,42 zł
- zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym od 1 m2 - 8,11 zł
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych od 1 m2 - 3,49 zł
- związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego (w tym komórki składowe) od 1 m2 - 2,91 zł
- od pozostałych budowli (w tym garaże) od 1 m2 - 5,82 zł
Stawki obowiązywać będą od 1 stycznia 2004.
Podatek od posiadania psów wynosić będzie 40 złotych. Połowę tej stawki zapłacą ci, którzy w posiadanie psa wejdą po 30 czerwca. Podatek winno się zapłacić bez wezwania do 31 marca w Zakładzie Obsługi Komunalnej lub Spółdzielni Mieszkaniowej. Z opłaty ustawowo zwolnione są osoby o znacznym stopniu nie-pełnosprawności lub - według starych przepisów - zaliczone zostały do I grupy inwalidzkiej.


1 grudnia 2003 - Puchar Polski

W miniony weekend rozegrano mecze 1/8 Pucharu Polski na szczeblu Okręgu Wałbrzyskiego.
AKS Strzegom niespodziewanie pokonał Victorię Świebodzice, Sparta Świdnica łatwo ograła Dąb Mościsko, a Cukrownik nie sprostał Piastowi Nowa Ruda.
Victoria Świebodzice - AKS Strzegom 0 : 3,
Cukrownik Świdnica - Piast Nowa Ruda 3 : 5,
Sparta Świdnica - Dąb Mościsko 5 : 01 grudnia 2003 - Prace na Warszawiance

Trwają prace porządkowe przy zbiorniku Warszawianka w centrum Świebodzic. Dawniej był to zbiornik wody pitnej. Po podłączeniu Świebodzic do zbiornika w Dobromierzu miejsce to pełnić miało funkcje rekreacyjne. Jednak teren ten był zaniedbany.
Dzięki grupie pracowników, zatrudnionych przez Urząd Miejski w ramach robót publicznych, Warszawianka zyskuje nowe oblicze.
Wykonano już ogrodzenie, wysprzątano teren. Wywieziono między innymi śmieci i butelki pływające po tafli wody.
Dokonano pierwszych nasadzeń. Na wiosnę dostawione zostaną ławki i uruchomiona zostanie fontanna. Przygotowane też zostaną klomby.


1 grudnia 2003 - Bystrzyca najlepsza

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej okazali się zwycięzcami Dolnośląskiego Turnieju Tenisa Stołowego Szkół Specjalnych, który odbył się 25 listopada w Bystrzycy Górnej.
W kategorii dziewcząt indywidualnie zwyciężyła Roksana Bugajska, a w kategorii chłopców bezkonkurencyjny był Przemysław Sałapatek. W klasyfikacji generalnej nasi młodzi tenisiści wyprzedzili aż o 17 punktów rywali ze Środy Śląskiej i niemal o 30 punktów uczniów SPS Bielawa.
Nieco słabiej natomiast spisali się ich starsi koledzy i koleżanki. W kategorii szkół gimnazjalnych indywidualnie najlepiej zaprezentowała się Patrycja Murdzek, która zajęła czwarte miejsce - to samo, na którym sklasyfikowana została jej szkoła.
Organizatorami imprezy byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy Górnej, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy i GLKS Świdnica.


1 grudnia 2003 - Żywność dla potrzebujących

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach, podobnie jak inne gminy w Polsce, prowadzi akcję rozdawania konserw, pochodzących z zapasów rządowych, a pozostających w dyspozycji Agencji Rynku Rolnego. W pierwszej partii Świebodzice otrzymały 805 kg konserw. Konserwy rozdawane są codziennie od 8.00 do 9.00 osobom, które znajdują się pod opieką OPS.
Akcja rozpoczęła się 17 listopada.
Prócz tego każdy głodny może codziennie skorzystać z ciepłego posiłku w miejskiej jadłodajni przy ul. Świdnickiej 7. Codziennie wydaje się tu około 300 posiłków. Posiłki są nielimitowane i skorzystać z nich może każdy potrzebujący.
Prócz tego w jadłodajni można otrzymać chleb. OPS od lat wspierany jest przez świebodzickie piekarnie Jadwigi Świtały i Mirosławy Szymańskiej. Od września do darczyńców dołączyła świdnicka piekarnia Pasol Heleny Jarosz. Dzięki temu ośrodek nie musi dokonywać zakupów chleba.


1 grudnia 2003 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki rozegranych meczy w dniu 30.11.2003r.
TOP - NTS 130 : 60
33 : 8, 23 :20, 38 : 15, 36 : 17.
TOP - Owsiany D. (33), Pawelec T. (32),
Jędrzejczyk D. (22).
NTS - Wrblewski M. (23), Brodziak P. (12),
Goławski J. (10).

WRC - MJR 82 :79
14 : 21, 22 :23, 27 : 20, 19 : 15.
WRC - Trzop W. (30), Chaiński P. (22), Krawczyk B. (117).
MJR - Moskwiak M. (24), Sujka K. (14), Schabowski G. (12).


1 grudnia 2003 - "Mechanika" - Nauka - Technika

W dniu 24 listopada 2003 roku w KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie odbyło się uroczyste zakończenie V Dolnośląskich Dni Nauki i Techniki organizowanych przez Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej Dolnego Śląska. Honorowy patronat nad imprezą objęła Pani Minister - Danuta Hübner oraz Wojewoda Dolnośląski - Pan Stanisław Łopatowski. Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie tytułów Dolnośląskiego Mistrza i Wicemistrza Techniki dla najlepszych zakładów pracy i uczelni wyższych Dolnego Śląska oraz wyróżnień dla szkół ponadpodstawowych w kategorii prac dyplomowych.
Jedno z dwóch wyróżnień otrzymał Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy za pracę "Konstrukcja pojazdu samochodowego na podzespołach Syreny i Wartburga". Nagrodzeni zostali: ubiegłoroczny absolwent "Mechanika" - Wojciech Rachwał oraz promotor pracy - mgr inż. Sławomir Józwicki.
To kolejny wielki sukces szkoły, która została doceniona w tak doborowym towarzystwie, a zarazem dowód, że szkoła wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, liczy się w regionie i aktywnie uczestniczy w jego życiu.
Jest to ważny i pozytywny sygnał dla młodzieży gimnazjalnej, która już niebawem stanie przed wyborem szkoły średniej. "Mechanik" czeka na kolejnych zdolnych, ambitnych i twórczych gimnazjalistów, chcących rozwinąć swoje pasje.


1 grudnia 2003 - Siatkówka - IV kolejka TKKF

W ubiegłym tygodniu czwartą kolejkę spotkań rozegrali siatkarze-amatorzy występujący w 35 edycji rozgrywek Powiatowej Ligi TKKF w piłce siatkowej mężczyzn, organizowanej przez Ognisko "Bolko" Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
Złej passy przełamać nie mogą dobrze prezentujące się w poprzednich edycjach drużyny Clavis i Oldboye, które znów zeszły z parkietów na tarczy i w tabelach swoich grup okupują ostatnie pozycje.
W grupie A najlepiej spisują się siatkarze Goksiru, którzy po raz trzeci wygrali 3:0 i bez straty seta przewodzą stawce.
W grupie B aż trzy zespoły legitymują się kompletem zwycięstw, jednak już za tydzień jedna z drużyn po raz pierwszy będzie musiała poznać gorycz porażki, gdyż w meczu na szczycie zmierzą się ekipy Mechanika i Oldboys.


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma