26 stycznia 2004 - Statuetki wręczone

Pierwsze w historii Statuetki Przedsiębiorczości, przyznane przez Kapitułę, wyłonioną z grona Sto-warzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich zostały wręczone. Otrzymało je pięć z piętnastu nominowanych osób. Wyróżnienia wręczono na dorocznym Balu SPiKŚ 24 stycznia, który tradycyjnie odbył się w hotelu Piast-Roman.
W poszczególnych kategoriach statuetki otrzymali:
- za profesjonalne prowadzenie działalności produkcyjnej - Jerzy Franckiewicz, właściciel firmy    Franc Textil i współwłaściciel polsko-szwedzkiej firmy Franc Gardinier,
- za profesjonalne prowadzenie działalności handlowej - Marek Jodko i Andrzej
   Schiewe, właściciele salonu Volswagen i Audi,
- za profesjonalne świadczenie działalności usługowej - Roman Krzyżanowski,
   współwłaściciel hotelu Piast-Roman,
- za profesjonalne wykonywanie wolnego zawodu - Zbigniew Wróbel lekarz, ginekolog-
   położnik, właściciel prywatnej przychodni Medilab,
- za profesjonalne zarządzanie instytucją, organizacją - poseł Platformy Obywatelskiej,
   Zbigniew Chlebowski.


26 stycznia 2004 - Miasto rozbłysło

Przed sezonem świątecznym dyrektor Zakładu Obsługi Komunalnej Jadwiga Dziemba zaapelowała do świebodzickich przedsiębiorców i kupców o finansowanie iluminacji bożonarodzeniowych. Akcja wypadła znakomicie - na apel odpowiedziało ponad 30 osób i firm. Pozyskano 10.140 złotych. To pozwoliło wyjść z tradycyjnym, świątecznym oświetleniem poza Rynek. Oświetlone były nie tylko ulice przylegające, ale także teren uprzątniętej przed zimą Warszawianki i plac Legionów. Taka akcja została przeprowadzona po raz pierwszy. Nie skończy się ona jedynie symbolicznym "dziękuję". Czterech największych sponsorów może liczyć na półroczną bezpłatną reklamę na zegarze obrotowym przy pl. Legionów. Projekt iluminacji wyszedł spod ręki Bożeny Rogowskiej-Grygier z Pracowni Reklamy AS. Jej pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom, i odwiedzającym miasto. Także - złodziejom, niestety. W pierwszych dniach część iluminacji zniknęła, ale był to incydentalny przypadek.


26 stycznia 2004 - Jutro w gazecie . . .

Jutro przeczytacie:
- Będzie Tesco? - władze miasta i Condix
  podpisują w tym tygodniu umowę,
- Świdniccy superbiznesmeni czyli Statuetki Przedsiębiorczości wręczone,
- Jedni biorą kredyt na inwestycje, inni na przejedzenie. Wszyscy mają, długi
- Wiceprzewodniczący rady krzyczy i obraża innych czyli kultura na sesjach,
- Jak co tydzień ogłoszenia drobne i krzyżówka.


26 stycznia 2004 - Puchar Burmistrza

Wczoraj w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Seniorów o Puchar Burmistrza Świebodzic.
Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
1 m - AKS Strzegom,
2 m - "VICTORIA I" Świebodzice,
3 m - "SPARTA I" Świdnica,
4 m - "POLONIA" Świdnica,
5 m - "VICTORIA II" Świebodzice,
6 m - "SPARTA II" Świdnica,
7 m - "POLONIA" Środa Śląska,
8 m - "KUŹNIA" Jawor
Pierwsze cztery drużyny otrzymały wspaniałe puchary.
Najlepszym strzelcem (5) został Tragarz Rafał z drużyny "SPARTA II" Świdnica.
Turniejowi przyglądało się ok. 700 osób.


26 stycznia 2004 - Siatkówka TKKF

Bez sensacji obyło się w 8 kolejce rozgrywek Powiatowej Ligi TKKF organizowanej przez Ognisko Bolko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Plasujące się wyżej w tabelach obu grup zespoły nie miały problemów z pokonaniem słabszych przeciwników.
Poniżej przedstawiamy wyniki wszystkich spotkań, które odbyły się w ubiegłym tygodniu.
Grupa A
LKS Chemik - Bolko I 0:3
TKKF Chemik - Clavis 3:0
Licznikowiec - Kupcy przeł.
Goksir - pauza
Grupa B
Gamel - Nauczyciele 3:0
Bigersi - Oldboys 0:3
Oldboye - Mechanik 1:3
Bolko II - pauza


25 stycznia 2004 - Wiktoria Victorii

Szczypiorniści Victorii Świebodzice wygrali trzeci mecz w tym sezonie II ligi piłki ręcznej i zrównali się ilością punktów z ich sobotnim rywalem, Energetykiem Gryfino. Był to typowy mecz walki, gdyż każdej z drużyn zależało na zwycięstwie. Do przerwy świebodziczanie prowadzili siedmioma punktami (17:10) i w drugiej części wystarczyło im obronić korzystny dla siebie rezultat. Mimo że energetycy próbowali odrabiać straty, to Victoria zdobyła dwa punkty. Najlepiej punktującymi zawodnikami w szeregach zwycięzców byli Jarosław Hipner (14 bramek) i Piotr Brągiel (11 goli).
Victoria Świebodzice - Energetyk Gryfino 34:28
Skład Victorii: Gbiorczyk (5), P. Brągiel (11), Hipner (14), Bronicki (2), Hillenberg (1), Huriez (1), W. Brągiel, Andruszkiewicz, Próchno, Pytlak, Gregorczyk, Przybylski, Hołowaty.


25 stycznia 2004 - W Powiecie kolejna sesja

28 stycznia o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Świdnicy odbędzie się XV Sesja Rady Powiatu. Radni będą obradować między innymi na temat nowego regulaminu organizacyjnego Starostwa Powiatowego, ponownie przyjrzą się Programowi Realizacji Zadań Oświatowych przez Powiat Świdnicki do 2010 roku, a także zapoznają się z wynikami kontroli przeprowadzonej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. Porządek obrad przewiduje między innymi:
Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu w Świdnicy w okresie od poprzedniej sesji.
Interpelacje i zapytania radnych.


25 stycznia 2004 - Odeszli

Odeszli:
17 stycznia: Bronisław Maśko 85 lat, Czesława Durał-Wolska 75 lat,
18 stycznia: Jan Detko 77 lat,
19 stycznia: Jerzy Juszczal 75 lat, Janusz Lichwa 67 lat,
20 stycznia: Jan Korczyk 87 lat, Sabina Seliskar 88 lat, Cecylia Kozieł 69 lat,
21 stycznia: Dominik Wcisło 29 lat, Aniela Wałczyk 65 lat,
Stanisław Dobrowolski 73 lata, Jan Fedunkiw 90 lat.


25 stycznia 2004 - W gronie członków

21 stycznia w uroczysty sposób wręczono pięciu osobom certyfikaty, poświadczające pełne członkostwo w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Uzyskuje się je po odbyciu statutowego stażu członkowskiego, który wynosi zazwyczaj 6 miesięcy. Zarząd podjął decyzje o skróceniu tego stażu - do czego ma prawo zgodnie ze statutem - do trzech miesięcy. W ten sposób pełnoprawnym członkiem został Jacek Domejko. Certyfikatem i znaczkiem klubowym wyróżniono Jarosława Rąpałę, Andrzeja Ćwika, Jerzego Jabłońskiego, Marka Kowalskiego i Jacka Domejko. Wypełnili oni wzorowo staż, uczestnicząc w niemal wszystkich spotkaniach - zarówno oficjalnych, comiesięcznych, jak i towarzyskich. Uczestniczyli też czynnie w zajęciach sportowych. I regularnie opłacali składki.


25 stycznia 2004 - Towarzystwo Miłośników Świebodzic

Towarzystwo Miłośników Świebodzic przygotowuje się do wydania pierwszego Rocznika Świebodzickiego. Chcemy, by znalazły się w nim rzeczy ciekawe i warte poznania ludzkie historie z przeszłości i współczesności, mówiące o niezwykłych losach, zdarzenia warte przybliżenia i zapamiętania - wszystko, co przyczyni się do poznania korzeni naszego miasta. W związku z tym zwracamy się do wszystkich mieszkańców Świebodzic z prośbą, aby pootwierali szuflady, odświeżyli wspomnienia i podzielili się tym z nami. Pragniemy, aby wszystko to, co zachowaliście, zostało opowiedziane, zapisane i pokazane. Zapraszamy do współredagowania Rocznika Świebodzickiego. Interesują nas wszelkiego rodzaju dokumenty - zdjęcia, pocztówki, listy, pisma urzędowe. Wszystkie materiały nam dostarczone zostaną skopiowane, a wspomnienia zapisane. Chętnych do podzielenia się swoimi informacjami prosimy o kontakt z Miejską Biblioteką Publiczną w Świebodzicach osobiście lub telefonicznie: 666 95 75, 666 95 63.


24 stycznia 2004 - MKS górą

W zakończonym dzisiaj meczu siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi zawodniczki MKS Świdnica dość pewnie zwyciężyły Gaudię Trzebnica w trzech setach.
W pierwszym secie po chwilowym prowadzeniu Gaudii zwyciężył MKS do 17, następne sety również zostały wygrane przez nasze zawodniczki do 12 i do 18.24 stycznia 2004 - Piłka, piłka

25 stycznia w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach o godzinie 10:00 rozegrany zosta-nie Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji w którym udział weźmie 6 drużyn z terenu byłego województwa wałbrzyskiego.
A o godzinie 16:00 rozpocznie się Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Świebodzic. Swój udział potwierdziły drużyny: "VICTORIA" Świebodzice, "SPARTA" Świdnica, "POLONIA" Świdnica, "POLONIA" Środa Śląska, AKS Strzegom oraz "KUŹNIA" Jawor.
Sponsorem turnieju jest KWH Pipe Poland Sp.o.o. Warszawa. Zapraszamy - wstęp wolny.


24 stycznia 2004 - Konferencja z Zarządem

21 stycznia podczas konferencji Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich przedstawiono założenia programowe na najbliższe dwa lata. Sporo czasu zajęła dyskusja na temat prób ustanowienia w Świdnicy Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Członkowie Stowarzyszenia ustosunkowali się także do przedłożonego projektu budżetu miasta na 2004 rok oraz do propozycji współorganizacji Targów Świdnickich. "Przede wszystkim chcemy, by nam nie przeszkadzano. Obserwujemy ostatnio próby, często niestety udane, zniszczenia firm, zniszczenia wizerunku ich właścicieli. To także niszczenie miejsc pracy" - mówił prezes Edward Szywała. Podstawowym założeniem programu, który przygotował zarząd, jest integracja środowiska gospodarczego. Stowarzyszenie chce stworzyć silne lobby, które wypowiadać się będzie publicznie na różne tematy, związane z wydarzeniami gospodarczymi w mieście, regionie i kraju. Członkowie zarządu podkreślali, że choć wewnętrznie czują się zżyta, koleżeńską grupą, za mało są widoczni na zewnątrz. I to właśnie chcieliby zmienić. "Chcemy by lepiej się żyło nam wszystkim. Także przedsiębiorcom, bo od ich pomyślności zależy los i dobrobyt innych" - zapewniali członkowie zarządu. Podkreślali także, że ich firmy, z założenia nastawione na dodatni wynik finansowy, nie tylko dają pracę, ale płacą podatki, z których tworzony jest budżet kraju i budżet miasta. Tymczasem nie czują się rozpieszczani przez władze. Kilkakrotnie co prawda podkreślono dobrą, miłą atmosferę rozmów z obecnym prezydentem Wojciechem Murdzkiem i jego zastępcami, jednak za odbytymi dotychczas rozmowami nie idą na razie żadne konkrety.


24 stycznia 2004 - Przychylni przedsiębiorcom

"Deklarujemy dalej przychylność dla tych, którzy prowadzą na terenie miasta działalność gospo-darczą. Dowodzi tego między innymi decyzja o zamrożeniu wysokości podatku od nieruchomości w tym roku. Stan budżetu nie pozwala już na to, by podatek ten obniżyć, więc postanowiliśmy go przy-najmniej nie podwyższać" - mówił na spotkaniu z członami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 21 stycznia prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Stowarzyszenie w przygotowanym dzień wcześniej oświadczeniu dość krytycznie podszedł do zaproponowanego przez Wojciecha Murdzka projektu budżetu. Zarzucono przede wszystkim zbytnią pasywność i brak prorozwojowych inwestycji. Prezydent bronił swoich racji. Stwierdził, że poziom zadłużenia budżetu ogółem sięgnął 52%. Granicą dopuszczalną prawem jest co prawda 60%, ale musi pozostać jakiś margines bezpieczeństwa. Stąd miasto nie będzie zaciągać kredytów inwestycyjnych w tym roku. Podobnie jednak jak w latach ubiegłych zaciągnie kredyt bieżący. Sięgają po niego niemal wszystkie okoliczne samorządy i jest to efekt fatalnej sytuacji finansów państwa. Ten budżet zakłada bardzo niski, najniższy od lat deficyt budżetowy - 2,5 miliona złotych. Nie udało się go zrównoważyć, ale pozytywne jest to, że to będzie pierwszy rok, w którym nie nastąpi dalsze zadłużenie - tłumaczył Wojciech Murdzek.


24 stycznia 2004 - Hala Tenisowa

"Hala Tenisowa" - nowy klub w Świdnicy zaprasza wszystkich sympatyków tenisa ziemnego, za-wodników, amatorów, dzieci oraz tych, którzy chcą nauczyć się grać, do obiektu przy ulicy Składowej (za nową halą FRANC-TEXTILU).
Dysponujemy dwoma kortami z doskonałą na-wierzchnią i ogrzewaniem. Oferujemy możliwość gry także na dwóch nowych kortach ziemnych odkrytych wyposażonych w maty przeciwwiatrowe. W ciągu roku organizujemy cykliczne turnieje - Sylwetrowy Turniej Deblowy w hali oraz turniej dla dzieci na kortach ziemnych z okazji Dnia Dziecka. Przy naszym klubie proponujemy także spotkania przy kominku - grill, napoje, miła atmosfera. Zapraszamy przez cały rok.


23 stycznia 2004 - U wojewody

26 stycznia o godzinie 13.00 w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Stanisław Łopatowski oraz kurator oświaty Teresa Kaleta spotkają się z dyrektorami 23 dolnośląskich szkół wyróżnionych w rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej".
Podczas uroczystości, w trakcie której odbędą się prezentacje multimedialne poszczególnych szkół, wojewoda wręczy dyrektorom listy gratulacyjne i pamiątkowe albumy.
Wśród wyróżnionych znalazły się także świdnickie szkoły, są to:
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy,
Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy,
Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.


23 stycznia 2004 - Kombatanci bez zniżki

Wydział Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Świebodzicach uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 11 października 2002 roku o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz.U. Nr 181 poz. 1515) od dnia 11 listopada 2002 roku nie obowiązuje zniżka w wysokości 10 % udzielana przy zakupie od Gminy na własność lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego , jeżeli osoby te w dniu zakupu były ich najemcami.


23 stycznia 2004 - exPRESSem

W nowym exPRESSem:
- (PRESS RAPORT): ... W "Domu na Wzgórzu" akcja ekologiczna, czysta woda, wnioski o nagrody, koniec nieporozumień z PKS, XII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych, znowelizowany kodeks pracy
W stałych cyklach:
express sportowy, ojciec Jan Grande, inkwizytor ze Świdnicy.


23 stycznia 2004 - Łatwy mecz ?

Jutro o godzinie 17 w hali sportowej na świdnickim Zawiszowie rozegrany zostanie mecz o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet pomiędzy zajmującą pierwsze miejsce w tabeli MKS Świdnica a Gaudią Trzebnica, która zajmuje ostatnie.
Zapraszamy kibiców i prosimy o doping.


23 stycznia 2004 - Pobór 2004

Pobór na terenie województwa dolnośląskiego zo-stanie przeprowadzony w okresie od 2 lutego do 23 kwietnia 2004 roku.
Obowiązkowi zgłoszenia się do powiatowych komisji lekarskich podlegają mężczyźni urodzeni w 1985 roku, oraz mężczyźni urodzeni w latach 1980-1984, którzy dotychczas nie stawili się do poboru.
Do poboru wzywa się także mężczyzn, którzy ukończyli 17 lat życia i zgłosili się ochotniczo do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
Do stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi wzywa się: poborowych urodzonych w latach 1976-1984 uznanych ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem poboru, poborowych, którzy złożyli wnioski o ponowne ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej.
Do stawienia się przed powiatowymi komisjami poborowymi wzywa się poborowych urodzonych w latach 1976-1984 którzy złożyli wnioski: o odroczenie zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny, o skierowanie do odbycia służby zastępczej.
Do poboru wzywa się kobiety urodzone w latach 1980-1986, które w roku szkolnym 2003/2004 kończą naukę w średnim i pomaturalnych lub policealnych szkołach medycznych.
Pobór na terenie Miasta i Gminy Strzegom przeprowadzi Powiatowa Komisja Lekarska i Powiatowa Komisja Poborowa w Świdnicy ul. Żeromskiego 16 w okresie od dnia 19 marca do dnia 31 marca 2004 roku.


22 stycznia 2004 - Sesja w Świebodzicach

Jutro o godzinie 13.00 rozpocznie się w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego dziewiętnasta sesja Rady Miejskiej. W programie przewidziano między innymi dyskusję i głosowanie nad piętnastoma projektami uchwał. Najważniejszą z nich jest uchwała budżetowa, która określi dochody i wydatki Świebodzic na 2004 rok. W tej chwili trwają ostatnie konsultacje w komisjach problemowych rady, które wydają swoją opinię na temat przedłożonego projektu. Prócz tego radni podejmą decyzję w sprawie ustalania i wypłacania diet radnych, zatwierdzą plany komisji problemowych na bieżący rok, przyjmą zasady usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych. Pod obrady trafi także propozycja zawarcia porozumienia międzygminnego, dotyczącego prowadzenia wspólnej segregacji odpadów, nadających się do wtórnego przetworzenia. Radni podejmą też decyzję w sprawie niektórych opłat miejskich - między innymi za usuwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, czy za umieszczanie reklam na nieruchomościach, będących w zarządzie Zakładu Obsługi Komunalnej. Radni przyjmą też prawdopodobnie nazwy dwóch nowych ulic. Propozycje przedłożone przez burmistrza to Wysoka i Ceglana. Obie znajdują się w rejonie Pełcznicy.


22 stycznia 2004 - Wspólne kolędowanie chórów

Już po raz piąty Chóry Szkół Muzycznych I sto-pnia z terenu Województwa Dolnośląskiego spot-kają się na wspólnym kolędowaniu. Konkurs rozpocznie się o godz. 9.00, 24 stycznia i potrwa do 13.00. Część konkursowa obejmująca przesłuchania uczestników odbędzie się w Teatrze Miej-skim natomiast koncert finałowy rozpocznie się o godz. 16.00 w Bazylice św. Stanisława i św. Wacława. Organizatorem konkursu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. L. Różyckiego w Świdnicy. W organizację włączyły się także: Ministerstwo Kultury - Centrum Edukacji Artystycznej, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Świdnickie Towarzystwo Muzyczne oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Patronat honorowy objęli Starosta Świdnicki Jacek Wajs oraz Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek
Wstęp na V Dolnośląskie Kolędowanie jest wolny.


22 stycznia 2004 - Policjanci zapraszają

Komisariat Policji w Świebodzicach informuje, że w miesiącach styczniu i lutym zostaną zorganizowane spotkania mieszkańców naszego miasta z policjantami i dzielnicowymi. Każdy, kto pragnie zasygnalizować policji sprawy ważne dla mieszkańców lub spotkać się z własnym dzielnicowym jest serdecznie oczekiwany. Spotkania rozpoczynają się o godzinie 17.00
Oto terminy spotkań:
27 stycznia - Ciernie, spotkanie w klubie Reklan
3 lutego - Osiedle Sudeckie, spotkanie w świetlicy ul. Spokojnej
10 lutego - Osiedle Piastów, spotkanie w SM
17 lutego - Pełcznica, spotkanie w SP nr4
24 lutego - centrum miasta, spotkanie we Włókniarzu


21 stycznia 2004 - Zgaszony Płomień

W dzisiejszym meczu siatkarki MKS Świdnica rozegrały zaległy mecz z drużyną aspirującą do pierwszej czwórki - MKS Płomień Sosnowiec i zwyciężyły w trzech setach 25/20, 26/24 i 25/16.
Dzisiejszy mecz jest jedenastym kolejnym z rzędu meczem zwycięskim.

Pogratulować należy takiego dorobku.21 stycznia 2004 - Koniec nieporozumień z PKS

W drodze do Żarowa autobusy świdnickiego PKS-u będą mogły zatrzymywać się na placu św. Małgorzaty. Taką propozycję złożył PKS-owi Prezydent Miasta Świdnicy. Mając na względzie potrzeby pasażerów, Prezydent zaproponował aby autobusy kierujące się w stronę Żarowa zatrzymywały się na przystanku obok kiosku z prasą. Z ulicy Kolejowej autobusy będą więc jechały inną trasą: przez pl. Grunwaldzki, aleję Niepodległości, pl. Wolności, ul. Wrocławską i 1 Maja.
Dzięki takiemu rozwiązaniu autobusy PKS-u nie będą powodowały na pl. św. Małgorzaty dodatkowego utrudnienia w ruchu i nie będą blokowały zatok przystankowych przewidzianych dla autobusów MPK (do tej pory wpływało to na punktualność autobusów MPK). Porozumienie, które ma być zawarte w tej sprawie będzie obowiązywało od 1 lutego br. Autobusy PKS-u oraz - jeśli przyjmą propozycję Miasta - także przewoźnicy prywatni, w kierunku do Żarowa będą się więc zatrzymywać na pl. św. Małgorzaty oraz na ul. Łukasińskiego (przy wylocie z miasta).


21 stycznia 2004 - Wystawa Agnieszki Doberny

Jutro o godzinie 16.00 w holu Filii nr 2 - Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kozara - Słobódzkiego w Świdnicy nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac młodej artystki Agnieszki Deberny. Wykonuje szkice rysunkowe, ołówkiem, węglem, pisakiem, piórkiem i tuszem. Tworzy kompozycje barwne pastelami olejnymi i suchymi, akwarelami i temperami. Maluje na jedwabiu. Nie są Jej również obce techniki graficzne takie jak: linoryt czy monotypia. Agnieszka zdobyła wiele wyróżnień i nagród w konkursach plastycznych. Wystawa potrwa tydzień. Zapraszamy.


21 stycznia 2004 - Zimowe Zawody na Orientację

24 stycznia Świdnicka Komenda Hufca ZHP organizuje
Zimowe Zawody na Orientację
Zawody odbędą się w Bystrzycy Górnej w Ośrodku
Szkolno Wychowawczym.
Przewidziano następujące kategorie wiekowe uczestników:
K i M 12 ur. w latach 1992 i później
K i M 14 ur. w latach 1990 i 91
K i M 16 ur. w latach 1988 i 89
K i M 18 ur. w latach 1986 i 87
K i M OPEN - ur. w latach 1985 i wcześniej


21 stycznia 2004 - Ekologiczna aktywizacja

"Ekologiczna aktywizacja społeczności Świdnicy" tak nazywa się wspólna kampania Miasta Świdnicy oraz wrocławskiego Stowarzyszenia EKO-IDEA działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim, w ra-mach której na terenie Miasta prowadzone będą działania o charakterze pro ekologicznym i pro społecznym. Kampania organizowana jest przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej koordynatorem jest Gimnazjum nr 2.
Dzisiaj w sali narad Urzędu Miejskiego odbyły się warsztaty, w którym wzięły udział władze miasta, przedstawiciele firm i organizacji pozarządowych oraz zainteresowani nauczyciele i uczniowie. Podczas spotkania odbyła się dyskusja nad możliwością współpracy w zakresie kampanii "Ekologiczna aktywizacja społeczności Świdnicy".


20 stycznia 2004 - Jeszcze tylko dwa tygodnie

Tylko do 31 stycznia Referat Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy przyjmuje wnioski o przyznanie nagród za osiągnięcie wysokich wyników sportowych oraz za szczególną aktywność i osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki. Nagrody przyznawane są za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe uzyskane w roku 2003 zawodnikom, działaczom, trenerom, instruktorom działającym na terenie Świdnicy.
Podstawą przyznania nagrody jest:
- dla zawodników: osiągnięcie wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie
międzynarodowym, krajowym, - dla trenerów, instruktorów, działaczy kultury fizycznej
i turystyki: osiągnięcie przez szkolonych zawodników wysokich wyników sportowych.
- osiągnięcia sportowe w pracy z dziećmi i młodzieżą,
- aktywność i osiągnięcia w działalności społecznej w dziedzinie kultury fizycznej i
turystyki.


20 stycznia 2004 - Nowe pomieszczenia

Nowe pomieszczenia Referatu Komunikacji w przygotowaniu.
Referat Komunikacji w Strzegomiu zmienia swoją siedzibę. W dalszym ciągu będzie się mieścił w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, zmienią się tylko pokoje urzędowania.
Po remoncie referat będzie mieścił się w dotychczasowych pomieszczeniach USC i biura paszportowego, a USC i biuro paszportowe w pomieszczeniach Komunikacji.

Numery telefonów pozostaną bez zmian.


20 stycznia 2004 - Szkolenia, szkolenia....

Na przełomie stycznie i lutego Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego organizuje kolejne szkolenie z zakresu minimum sanitarnego, które jest skierowane do osób pracujących w firmach zajmujących się produkcją i obrotem artykułami spożywczymi. W pierwszej połowie lutego rozpocznie się cykl szkoleń z zakresu HACCP, które jest kierowane bezpośrednio do osób kierujących firmami z branży spożywczej. Przypominamy, że zgodnie z przepisami każda z firm z tej branży musi wdrożyć u siebie system HACCP. W drugiej połowie lutego rozpocznie się kolejne szkolenie pt.: "ABC działalności gospodarczej" skierowane do osób zamierzających rozpocząć lub które rozpoczęły działalność gospodarczą, a w szczególności tych, które będą się starać o uzyskanie pożyczki z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności oraz chcą uczestniczyć w Miejskim Programie Aktywizacji Bezrobotnych. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z Biurem Stowarzyszenia: Świdnica, al. Niepodległości 14,
telefon 857-86-27, e-mail: biuro


20 stycznia 2004 - Poszukujemy

Krystyna Styrna obecnie zamieszkała w Kanadzie poszukuję dawno niewidzianej ale nigdy niezapomnianej koleżanki z dzieciństwa - Marysi Cieślickiej. ODEZWIJ się !


20 stycznia 2004 - Dyżury Radnych

Jutro dyżur radnych
w sprawach skarg i wniosków pełnić będą:
Adam Koźbiał i Jerzy Jabłoński.
Dyżur pełniony będzie w godzinach
od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49 w Świdnicy.


19 stycznia 2004 - Zespoły kolędnicze

W dniach 22-26 stycznia w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej odbędzie się VII Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych.
Od godziny 9.30 w dniu 22 i 23 stycznia prezentować się będą zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli, Wiejskich Domów Kultury i Ośrodka Szkolno Wychowawczego.
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 26 stycznia o godzinie 10.00 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Bystrzycy Górnej. Organizator Przeglądu - Gminny Zespół Oświaty serdecznie zaprasza wszystkich miłośników kolęd.


19 stycznia 2004 - Kabaret

W minioną sobotę w Strzegomiu i w Świdnicy wystąpił Kabaret Moralnego Niepokoju. Początki Kabaretu sięgają 1993 roku, jednak aby poczuć się młodziej za oficjalną datę powstania - członkowie kabaretu podają rok 1996, kiedy to po raz pierwszy w życiu zobaczyli przed sobą mikrofon. Poznali się studiując na wspólnym roku polonistykę, gdzie stworzyli literacką gazetę "Podniebienie". Na jej łamach drukowali swoje wiersze o miłości, śmierci i całej reszcie, a także z czasem utwory fraszkopodobne. Wrodzony talent estradowy sprawił, że stali się ozdobą kolejnych edycji Dni Polonistyki na ich uczelni, a legenda o ich przedstawieniach zaczęła krążyć po Polsce. Wysoka ocena kabaretu okazała się prawdą o czym przekonali się licznie przybyli widzowie.


19 stycznia 2004 - ZNP w Strzegomiu ma nową siedzibę

12 stycznia ZNP w Strzegomiu uroczyście otworzył swoją nową siedzibę. Jest nią wydzielony w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących lokal z odrębnym wejściem. Wyremontowało go Przedsiębiorstwo JARO w ramach kompensaty zadłużenia wobec Gminy Strzegom. Prezes Oddziału Międzygminnego ZNP w Strzegomiu, Pani Hanna Krosta, serdecznie podziękowała Burmistrzowi - Lechowi Markiewiczowi oraz Naczelniczce Wy-działu Oświaty, Kultury, Sportu, Promocji i Współpracy z Zagranicą - Urszuli Podsiadły-Szubert, Dyrektorowi Wydziału Oświaty Starostwa Świdnickiego - Stanisławowi Szelewie i Dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu - Zbigniewowi Suchycie za ich osobiste zaangażowanie w rozwiązaniu problemu siedziby oddziału. Wyraziła też wdzięczność za życzliwość i cierpliwość Dyrektor SCK - Wioletty Urban, która użyczyła oddziałowi pomieszczenie w SCK na czas "wyczekiwania" siedziby. W uroczystości uczestniczył również Józef Grabek z Rady Wojewódzkiej OPZZ i Piotr Krygier członek ZG ZNP w Warszawie.


19 stycznia 2004 - Jutro przeczytacie

W jutrzejszej Gazecie Świdnickiej:
- Władza w nowych limuzynach czyli które samorządy kupują nowe auta?
- Były proboszcz jednak nie bez winy - ciąg dalszy strzałów z plebani.
- Ludzie mają dość czyli Big Brother pod pudłem.
- Trzy lata procesu, 116 tys. zł kosztów, to finał sporów w ŚPWiK.
- Jak co tydzień ogłoszenia drobne i krzyżówka.


18 stycznia 2004 - Informacja

W związku z dużą ilością pytań do DZIENNIKa dotyczącą warunków zamieszczania - reklam, ogłoszeń czy też artykułów sponsorowanych - ofertę oraz cennik zamieściliśmy w dziale redakcja i na forum.


18 stycznia 2004 - Komunikat Urzędu Skarbowego w Świdnicy

Urząd Skarbowy w Świdnicy uprzejmie informuje, iż zwrot nadpłaty wynikający z zeznania podatkowego za 2003 r. może być dokonany:
1.przekazem pocztowym po pomniejszeniu nad-płaty o koszt zwrotu (porto),
2.przelewem na aktualny rachunek bankowy (ROR) zgłoszony do urzędu:
- na druku NIP-3 - osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej,
- na druku NIP-1 - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
W związku z dostosowaniem się do standardów unijnych Banki zmieniły rachunki, o czym poinformowały swoich klientów. Wobec powyższego podatnicy winni zaktualizować na druku NIP-3 wcześniej zgłoszone do Urzędu rachunki bankowe.
3.w kasie banku - po zwrot nadpłaty należy zgłosić się osobiście w wyznaczonym przez Urząd banku i czasie.
Podatnik sam decyduje o wyborze formy zwrotu nadpłaty przez złożenie oświadczenia na druku PIT-36 lub PIT-37 w rubryce K "DODATKOWE INFORMACJE". W celu szybszego otrzymania zwrotu zachęca się do zgłoszenia posiadanego rachunku bankowego.


18 stycznia 2004 - Jubileusz Związku Sybiraków

24 stycznia w Strzegomiu odbędzie się uroczystość jubileuszowa 75-lecia istnienia i zarazem 15-lecia reaktywowania Związku Sybiraków. Uroczystość rozpocznie Msza Św. w Bazylice Mniejszej o godz. 16.00 z udziałem chóru starocerkiewnego. W programie przewidziano przyjęcie okolicznościowe, na którym zostanie odznaczony Krzyżem Sybirackim kapelan strzegomskiego Koła Sybiraków ks. Marek Żmuda.
W obchodach jubileuszowych wezmą udział przedstawiciele władz miasta oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków Jadwiga Pichurska, Prezes Świebodzickiego Koła Sybiraków Tadeusz Fedorowicz, mjr Czesław Stankiewicz ze Śląskiego Okręgu Wojskowego, a także związkowcy i sympatycy.


18 stycznia 2004 - "Dom na wzgórzu""

Projekt, którego tytuł brzmi "Dom na Wzgórzu" ma na celu systematyczne przekształcanie Domu Dziecka w placówkę wielofunkcyjną spełniającą zadania z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną dla Powiatu Świdnickiego. Polega to na dążeniu do utworzenia małej kameralnej placówki. Taka forma opieki jest bardziej przyjazna dzieciom, sprzyja nawiązywaniu pozytywnych, twórczych relacji między nimi i lepiej przygotowuje do dorosłości. W jednej kondygnacji budynku zostało wydzielone mieszkanie, w którym mieszka obecnie 16 dzieci w wieku 8-18 lat. Dzieci mają mieszkać tam do momentu pełnego usamodzielnienia się, zdobywając jednocześnie kwalifikacje zawodowe, ucząc się, przygotowując do samodzielnego życia. We wrześniu ubiegłego roku Starosta i Wicestarosta Świdnicki podpisali z Wojewodą Dolnośląskim porozumienie, na mocy którego przekazano placówce w Bystrzycy Górnej środki finansowe wysokości 30 tys. zł na realizację tego programu. W najbliższym czasie mają powstać jeszcze dwa takie mieszkania.


18 stycznia 2004 - Odeszli

odeszli
9 stycznia: Edward Tobiasz 75 lat, Józef Pluta 74 lata,
10 stycznia: Jerzy Zalas 45 lat, Tadeusz Korcz 54 lata,
11 stycznia: Kazimierz Hołówka 70 lat, Bogusław Budziwół 49 lat, Zbigniew Szumlicz 70 lat,
12 stycznia: Kazimierz Woźniak 74 lata, Kazimierz Piotrowski 74 lata,
13 stycznia: Helena Kołodziej 72 lata; Jan Pietrzyk 66 lat, Kazimiera Cieślak 66 lat, Stefania Marcinek 76 lat,
14 stycznia: Tadeusz Mulawa 56 lat, Alina Ciobut 66 lat,
15 stycznia: Jadwiga Rusak 82 lata.


18 stycznia 2004 - "TESCO DZIECIOM"

Wczoraj w świebodzickiej hali sportowej odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej "TESCO DZIECIOM" w kategorii "młodzik" chłopców urodzonych w roku 1992 i młodsi.
Do turnieju zgłosiło się osiem 10-cio osobowych drużyn.
Końcowy układ turnieju:
1 - UKS "BASZTA" Wałbrzych
2 - "GÓRNIK / ZAGŁ." Wałbrzych II
3 - "GÓRNIK / ZAGŁ." Wałbrzych I
4 - "VICTORIA" Świebodzice, 5 - "KAROLINA" Jaworzyna Śląska,
6 - "BIELAWIANKA" Bielawa, 7 - AKS Strzegom, 8 - "LECHIA" Dzierżoniów
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz "słodkie pełne reklamówki" od pana Czesława GRZESIAKA "TESCO" Polska - sponsora turnieju, za co organizatorzy i zawodnicy bardzo serdecznie dziękują.


18 stycznia 2004 - Siatkówka TKKF

W rozegranych w ubiegłym tygodniu meczach amatorskich siatkówki TKKF w Świdnicy zanotowano następujące wyniki:
Grupa A
Clavis - LKS Chemik 2:3
Goksir - Kupcy 3:0
Bolko I - Licznikowiec 3:0
TKKF Chemik - pauza
Grupa B
Bolko II - Gamel 0:3
Oldboys - Nauczyciele 3:0
Mechanik - Bigersi przeł.
Oldboye - pauza


18 stycznia 2004 - Z kraju tulipanów do Pszenna

Być może na początku lutego dojdzie do bardzo ciekawego spotkania z udziałem piłkarzy Cukrownika z amatorskim zespołem KVVB Eghel z Holandii. O to, jak do tego doszło, zapytaliśmy trenera Janusza Masnego. - Któregoś razu na treningu pojawił się jeden z mieszkańców Pszenna, który na co dzień pracuje w Holandii i gra w jednym z tamtejszych amatorskich zespołów - powiedział trener. - Zapytał, czy bylibyśmy zainteresowani rozegraniem meczu z jego zespołem. Zgodziłem się, ale propozycję puściłem mimo uszu, bo wydawała mi się mało realna. Niedawno ten sam człowiek pojawił się znowu i powiedział, że Holendrzy przyjadą na kilka dni do Polski na początku lutego i chcieliby zagrać jakiś sparing. Spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się 7 lutego.


18 stycznia 2004 - Zacięty mecz

Nie było łatwo piłkarzom ze Świdnicy we wczorajszym meczu piłki ręcznej.
Bel-Polowcy stoczyli bardzo zacięty pojedynek z rywalem zza miedzy, a jednocześnie outsiderem tegorocznych rozgrywek II ligi piłki ręcznej, Victorią Świebodzice. Szczególnie gorąco było w końców-ce sobotniego meczu.
Bel-Pol Świdnica - Victoria Świebodzice 35 : 31
Skład Bel-Polu: Kwaitkowski (7), Gnysiński (9), T. Lipka (4), Brygier (5), Musiał (1), M. Kaczmarczyk (3), W. Kaczmarczyk (5), Omański (1), Zapart, A. Lipka, Łabędź, Terebun, Lasz.
Skład Victorii: P. Brągiel (6), W. Brągiel (7), Hipner (3), Gbiorczyk (9), Hillenberg (1), Bronicki (3), Próchno (2), Huriez, Barwa, Przybylski, Pytlak


17 stycznia 2004 - Planowe zwycięstwo

Dzisiaj w sali na Zawiszowie MKS Świdnica łatwo pokonał bardzo młody zespół - SMS PZPS II Sosnowiec 3:0
w setach : 25/13, 25/19, 25/14.
Zespół z Sosnowca to 14 - 15 letnie zawodniczki. Bardzo ważnym dla układu sił w tabeli będzie środowy mecz kiedy to MKS Świdnica zagra z MKS Płomieniem Sosnowiec.17 stycznia 2004 - Jubileusz pożycia małżeńskiego

Dzisiaj w strzegomskim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się niezwykła uroczystość.
Uczczone zostało 50-lecie zgodnego i szczęśliwego pożycia małżeńskiego Państwa Janiny i Czesława Nowak z Międzyrzecza.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sitarz wręczyli Państwu Nowak Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawany przez Prezydenta RP.


17 stycznia 2004 - Zapraszamy do wspólnej akcji

"Ekologiczna aktywizacja społeczności Świdnicy" tak nazywa się wspólna kampania Miasta Świdnicy oraz wrocławskiego Stowarzyszenia EKO-IDEA działającego przy Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach której na terenie Miasta prowadzone będą działania o charakterze pro ekologicznym i pro społecznym. Kampania organizowana jest przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej koordynatorem jest Gimnazjum nr 2. Pierwszym elementem akcji było wydanie kalendarza ekologicznego "12 świąt i więcej" prezentującego 12 działań planowanych w tym roku w ramach kampanii. Kalendarz trafi do wszystkich zainteresowanych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, ale zostanie też zaprezentowany na warsztatach, które odbędą się 21 stycznia br. o godzinie 11.30 w sali narad Urzędu Miejskiego. Podczas spotkania, w którym wezmą udział władze miasta, przedstawiciele firm i organizacji pozarządowych oraz zainteresowani nauczyciele i uczniowie odbędzie się dyskusja nad możliwością współpracy w zakresie kampanii "Ekologiczna aktywizacja społeczności Świdnicy".


17 stycznia 2004 - Będzie kanalizacja

Ponad 20 milionów złotych - tyle kosztować ma do-celowo kompleksowe wykonanie kanalizacji w Świebodzicach. W tej chwili kanalizacji brak w 75% miejskiej zabudowy. Jedynie na Osiedlu Piastowskim system odprowadzania ścieków funkcjonuje bez zarzutu. Realizacja tak ogromnego przedsięwzięcia rozpocznie się już w tym roku i będzie możliwa dzięki środkom unijnym. Świebodzice od 2000 roku należą do Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Prócz Świebodzic członkami związku są Wałbrzych, Jedlina, Boguszów Gorce, Szczawno Zdrój, Walim i Głuszyca. Wspólne przygotowanie programu skanalizowania tych właśnie gmin pozwoliło na uzyskanie pomocy finansowej z unijnych funduszy ISPA. Cały program oszacowano na 230 milionów złotych. Unia Europejska przeznaczy 69% środków potrzebnych na jego realizację. Resztę stanowić będzie wkład własny poszczególnych gmin. Była to ostatnia przed akcesją szansa na pozyskanie środków finansowych z funduszy ISPA, która przez związek została skutecznie wykorzystana. Uzyskano także nie stosowany wcześniej wyjątkowo wysoki stopień dofinansowania.


16 stycznia 2004 - Powracają paszporty

Informujemy, że od 19 stycznia br. Urząd Gminy Dobromierz rozpoczyna obsługę mieszkańców gminy w zakresie prowadzenia spraw paszportowych. Przejęcie zadań nastąpiło na mocy porozumienia z dnia 19 listopada 2003 roku zawartego pomiędzy Wojewodą Dolnośląskim Stanisławem Łopatowskim a Wójtem Gminy Dobromierz Marią Jaworską. Wnioski paszportowe będą przyjmowane w Urzędzie Gminy pl. Wolności 24 - Referat Organizacyjno-Prawny pokój nr 17 (II piętro).
Wszelkie informacje dotyczące spraw paszportowych będą udzielane pod numerem telefonu 85 86 206 wewnętrzny 42.


16 stycznia 2004 - Spotkanie ze Strażą Miejska i Policją

14 stycznia w strzegomskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie robocze Burmistrza Lecha Markiewicza z przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji. Tematem spotkania było bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie Gminy Strzegom. Podczas spotkania omówiono współpracę Straży Miejskiej i Policji w naszej Gminie, w ramach prowadzenia wspólnych patroli i interwencji oraz współpracę Straży i Policji z placówkami oświatowymi. Przeanalizowano powszechne wydarzenia w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wskazano również miejsca szczególnie zagrożone w Gminie. Określone zostały także kierunki działania Straży Miejskiej i Policji na najbliższy okres.


16 stycznia 2004 - Komputery dla organów bezpieczeństwa

Już niebawem organy bezpieczeństwa działające na terenie naszego powiatu zostaną zasilone w sprzęt komputerowy. W grudniu ubiegłego roku Staroście Świdnickiemu udało się pozyskać kilka komputerów z Banku Zachodniego w Poznaniu, który w tym czasie w ramach restrukturyzacji i modernizacji swoich oddziałów na terenie naszego kraju wymieniał dotychczasowy sprzęt na nowszy.
Komputery w przyszłym tygodniu otrzymają Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Areszt Śledczy oraz Sąd Rejonowy. Starosta zaznaczył także, że będzie starał się, aby takich inicjatyw było jak najwięcej.


15 stycznia 2004 - Siatkówka

W najbliższą sobotę rozegrany zostanie mecz piłki siatkowej Ko-biet o mistrzostwo II ligi pomiędzy drużyną SMS II PZPS Sosnowiec zajmującą aktualnie ósme miejsce w tabeli rozgrywek a świdnickim MKS Polonia.

Zapraszamy do hali na Zawiszowie o godzinie 15.
Wstęp wolny.


15 stycznia 2004 - Czysta

Czysta.
Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy, woda pobrana w IV kwartale 2003 r. z ujęcia w Pszennie i z ujęcia przy ul. Bokserskiej w Świdnicy odpowiadała normom sanitarnym określonym w odpowiednich przepisach wydanych przez Ministra Zdrowia.
Tak więc możemy ją pić bez obaw.15 stycznia 2004 - Jest projekt budżetu

Radni otrzymali projekt budżetu Świebodzic na 2004 rok. Suma bilansowa budżetu to 33.354.100 złotych. W tym bieżące wydatki miasta oszacowano na 30.278.060 złotych. Różnica - ponad 3 miliony złotych - to transze kredytowe z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek w kadencji 1998-2002. Dochody gminy oszacowano na 27.074.900 złotych. Do budżetu wpłynie także ponad 3,5 miliona złotych jako kolejna transza pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizowane przez gminę inwestycje proekologiczne. Brakująca kwota - 2.684.100 złotych pokryta zostanie kredytem bankowym. W budżecie przewidziano wpływy na poziomie 1,8 mln złotych z tytułu sprzedaży mienia komunalnego. Ogółem jednak przewiduje się, że poziom dochodów gminy będzie o 2,5 mln niższy niż w roku 2003. Wynika to z ogólnej złej sytuacji finansowej kraju i zmniejszającymi się w związku z tym dochodami między innymi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. Mimo skromnego budżetu - kontynuowana będzie budowa krytej pływalni, oczyszczalni ścieków w Chwaliszowie, budowa kanalizacji. Prowadzone będą także remonty dróg i chodników.


15 stycznia 2004 - Podwyżka

12 stycznia 2004 roku Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej większością głosów podjęła uchwałę o stawkach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Przyjęto uchwałę zaproponowaną przez Klub Radnych "PRZYSZŁOŚĆ". W skutek tej uchwały cena wody dla mieszkańców wzrośnie o 15%, natomiast ścieków o 5%.
Rada Miejska odrzuciła propozycję Radnych Niezależnych aby dokonać korekty cen jedynie o poziom inflacji tj. o 2%.15 stycznia 2004 - Najzdolniejsi sportowcy

Dzisiaj odbyło się spotkanie na, którym Burmistrz Strzegomia nagrodził najzdolniejszych sportowców. Trenerzy AKS - sekcji piłki nożnej i siatkowej oraz judo wytypowali spośród swoich za-wodników 28 najlepiej zapowiadających się. Burmistrz Lech Markiewicz wręczył im nagrody rzeczowe (sprzęt sportowy), a ich rodzicom listy gratulacyjne. Wyróżnieni zawodnicy to:
- z sekcji judo: Jarosław Kryczenkow, Aleksander Kumor, Szymon Romanowski, Łukasz Rydwański, Paweł Zalewski, Paweł Żyła,
- z sekcji piłki siatkowej: Damian Cierakowski, Bartłomiej Michaluk, Jarosław Żyłka, Michał Bocheński, Adrian Pokaluk,
- z sekcji piłki nożnej: Mateusz Bartków, Karol Lenio, Maciej Matusiak, Michał Trojan, Paweł Laskowski, Danil Dworzan, Adrian Jaskiewicz, Paweł Mądrzak, Jacek Pomy-kała, Bartosz Madej, Jakub Siemiński, Omar Adham, Wojciech Wiraszka, Jakub Posacki, Dawid Świdziński, Damian Kłosowski i Kacper Drozd.


15 stycznia 2004 - Czas na nagrody

XII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych do-biegł końca. W ciągu 4-dni zobaczyliśmy 20 prezentacji. Nagrodzone zostały: Przedszkole nr 14 w Świdnicy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy Górnej, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, Szkołę Podstawową w Strzelcach, Przedszkole nr 6 w Świdnicy, Przedszkole Publiczne nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Świebodzicach, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Wiejski Dom Kultury w Bystrzycy Górnej, Fundację Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint" w Świdnicy, Szkołę Podstawową nr 15 w Świdnicy, Szkolę Podstawową nr 10 w Świdnicy i Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy oraz wyróżniło zespół ze Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie.
Nagrody indywidualne otrzymali: Andrzej Pidanty, Natalia Hliwa, Kinga Zych, Robert Matyga, Maciej Dasowicz, Krzysztof Jurkiewicz, Olaf Osienieczko, Daniel Waligóra, Tomasz Nowak.


14 stycznia 2004 - Udało się!

Można śmiało stwierdzić, że udział Powiatu Świdnickiego w profesjonalnych targach turystycznych organizowanych w niemieckim mieście Manheim zakończył się sukcesem. Powiat po raz pierwszy wziął udział w tak dużej i prestiżowej imprezie. Swoje oferty prezentowało tam ponad 260 wystawców z całego świata. Powiat Świdnicki jako jedyny promował Polskę, co było dla nas ogromnym wyróżnieniem. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, prasy niemieckiej oraz władz regionu. Przywieźliśmy szeroką ofertę turystyczną ze wszystkich miast i gmin naszego powiatu. Oprócz tego zaprezentowaliśmy informacje dotyczące bazy noclegowej - hoteli, schronisk turystycznych, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych, a także ofertę z Krzyżowej i informacje dotyczące Kościoła Pokoju, które to miejsca zawsze oblegane są przez zagranicznych turystów. Swoistym magnesem okazały się przywiezione z Polski regionalne przysmaki: chleb ze smalcem, ogórki kiszone, wyroby wędliniarskie, miód i polskie "Michałki" na tle profesjonalnego stoiska Powiatu Świdnickiego, ze zdjęciami z najpiękniejszych miejsc naszego regionu. Dzięki takiemu przygotowaniu stoisko powiatu odwiedziło mnóstwo osób, które planują spędzić swój czas w naszym regionie.


14 stycznia 2004 - Spotkanie Dyrektorów Zakładów Budżetowych

9 stycznia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się coroczne spotkanie dyrektorów zakładów budżetowych Gminy Strzegom z Burmistrzem Lechem Markiewiczem i Zastępcą Burmistrza Wiesławem Witkowskim. Spotkanie poświęcone było działalności tych jednostek w 2004 roku. Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in. najistotniejsza sprawa dla Burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, a mianowicie, kwestia utworzenia dodatkowych miejsc pracy i zatrudnianie pracowników interwencyjnych w zakładach budżetowych Gminy Strzegom.


14 stycznia 2004 - Nowe godziny urzędowania

Starosta Świdnicki Jacek Wajs postanowił wprowadzić w Starostwie Powiatowym nowe godziny urzędowania. Od pierwszego marca w każdy wtorek starostwo czynne będzie do godziny 18.00. Jest to program pilotażowy, który ma umożliwić mieszkańcom naszego powiatu sprawniejsze załatwianie spraw urzędowych. Do tej pory bywało tak, że aby zarejestrować samochód czy wyrobić paszport musieliśmy brać dzień wolny. Dzięki tej zmianie mamy nadzieję, że mieszkańcy powiatu będą zadowoleni i będzie to dla nich dużym udogodnieniem.


14 stycznia 2004 - Autobusy bez zarzutu

Pracownicy Urzędu Miejskiego skontrolowali pracę Dolnośląskich Linii Autobusowych, które od 1 stycznia wykonują przewozy w zakresie komunikacji miejskiej na terenie Świebodzic. Kontrola nie wykazała żadnych uchybień. Przeciwnie - świebodziczanie są zadowoleni z jakości obsługi.
Niskopodłogowe Mercedesy ułatwiają korzystanie z autobusu osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z dziećmi. Bilety na linię obsługiwaną przez DLA kupić można jedynie u kierowców. Ceny wynoszą 2, 12, i 1 złotych. Kierowca za sprzedaż biletu nie pobiera żadnej prowizji. Stare bilety, dotyczące poprzedniego przewoźnika, można zwracać do punktów, w których dokonano zakupu. Świebodzice zawarły umowę z DLA na pół roku. W tym czasie dofinansowanie obsługi linii Ciernie - Pełcznica sięgnie kwoty 24 tys. złotych. To poziom pięciokrotnie niższy niż kwoty przekazywane w ostatnich latach do KZK. Pół roku ma być okresem testowym dla obu stron. Władze miasta obserwować będą jakość świadczonych usług, zaś wrocławska firma oceni opłacalność przedsięwzięcia.


14 stycznia 2004 - Szansa dla przedsiębiorców

W ramach partnerstwa pomiędzy powiatami Świdnickim i Bergstrasse, jak również Kłodzkim i Gross-Gerau oraz miastami Płock-Darmstadt, w dniu 29 marca 2004 roku odbędzie się Niemiecko-Polska Giełda Współpracy. Daje ona możliwość do nawiązania konkretnych kontaktów gospodarczych z niemieckimi przedsiębiorstwami. Sudecka Izba Przemysłowo - Handlowa, Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Darmstadt zaangażowały się w przygotowanie przedsiębiorców polskich i niemieckich do udziału w Targach.
Organizacją giełdy jak i naborem niemieckich firm, które na podstawie przesłanych z Polski ankiet zechcą uczestniczyć w targach jest Izba Przemysłowo-Handlowa w Niemczech. Udział w giełdzie jest bezpłatny, należałoby jedynie pokryć koszty transportu, jednego noclegu, dwudniowego wyżywienia oraz ewentualnie tłumacza. Mamy nadzieję, że ta propozycja spotka się z życzliwością oraz zainteresowaniem ze strony polskich przedsiębiorców, dzięki czemu grupa przedsiębiorców z naszego powiatu nawiąże kontakty handlowe z niemieckimi partnerami. Wypełnione ankiety, które otrzymały Sudecka Izba P-H oraz stowarzyszenie przedsiębiorców świdnickich wraz z dodatkową informacją na temat ewentualnej znajomości języka niemieckiego lub angielskiego prosimy przesłać do dnia 23 stycznia 2004 r. na adres:
Starostwo Powiatowe w Świdnicy Biuro ds. Promocji
ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, 58-100 Świdnica


13 stycznia 2004 - Bomba czy nie bomba ? - kosztowne pytanie

Wczoraj około godziny 22 u zbiegu ulic Of. Oświęcimskich i Osiedla Zwierzynieckiego znaleziono dwa porzucone pakunki (torbę i po drugiej stronie ulicy plecak) oba miejsca zostały zabezpieczone i do czasu przyjazdu ekipy specjalistów pirotechników z komendy wrocławskiej pilnowane przez policję i straż miejską. Na miejscu pojawiła się również straż pożarna i karetka pogotowia. Około godziny pierwszej dotarli specjaliści od ładunków wybuchowych i szybko usunęli oba podejrzane pakunki. Jak to się najczęściej zdarza okazało się, że nie są to "bomby". Kolejny to raz kiedy praca tak wielu ludzi i pieniądze podatników zostały zmarnowane.


13 stycznia 2004 - Wrocław na świdnicko

Na zaproszenie Wojewody Dolnośląskiego Prezydent Wojciech Murdzek uczestniczył w spotkaniu noworocznym z udziałem parlamentarzystów, reprezentantów samorządów terytorialnych, przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i gospodarki. Podczas spotkania podsumowano miniony rok i rozmawiano na temat aktualnej sytuacji w województwie. Ciekawostką jest to, że spotkanie uświetnił swoim występem Chór PRIMA VOCE działający przy III LO w Świdnicy a poczęstunek przygotowany przez jedną z restauracji powiatu świdnickiego podawali uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.


13 stycznia 2004 - Sesja w Strzegomiu

16 stycznia o godzinie 14.30 odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu poświęcona przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
Porządek obrad przewiduje wystąpienie Dyrektora SPZOZ Michała Szukały dotyczące działalności SPZOZ.
Głos Zabierze również Dariusz Gajecki, Prezes Zarządu Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego Spółka z o.o. na temat zabezpieczenia usług zdrowotnych w przekształconym SPZOZ.


13 stycznia 2004 - Odeszli

w ubiegłym tygodniu odeszli:

4 stycznia: Jacek Chwałowski 34 lata, Urszula Lipnicka 76 lat,
5 stycznia: Bogdan Wantuch 43 lata, Józef Panna 75 lat, Jan Bełza 58 lat, Marianna Skupniewicz 80 lat,
7 stycznia: Bogdan Gaweł 48 lat, Anna Cader 84 lata,
8 stycznia: Stefania Gozdick 78 lat, Ryszard Melerowski 62 lata, Kazimiera Boraca 74 lata,
9 stycznia: Stefan Wiśniewski 52 lata,


13 stycznia 2004 - Jeszcze o wielkim graniu

11 stycznia w każdym zakątku miasta można było spotkać wolontariuszy WOŚP, którzy z radością przyjmowali nawet najdrobniejszy datek. Wolontariusze ruszyli do pracy już o godzinie 8 rano, ale uroczyste otwarcie grania nastąpiło dopiero w południe. Dominowały bardzo optymistyczne i radosne nastroje, a po krótkich przemówieniach przewodniczącej sztabu, Zofii Marek, oraz burmistrzów pani Elżbiety Wiszniewskiej i pana Pawła Ozgi nastąpiło przecięcie symbolicznej wstęgi i od tego momentu aż do godziny 22 orkiestra grała dużo i głośno. Swoje programy zaprezentowały wszystkie szkoły i przedszkola naszego miasta oraz indywidualni wykonawcy. Oprócz występów na chętnych czekały loterie fantowe i kawiarenki. Ważnym punktem akcji była licytacja rozmaitych przedmiotów, z której dochód przekroczył 4 tysiące złotych. Najwięcej zapłacono za puchar ufundowany specjalnie na Finał przez świebodzicką firmę Olimp, aż 500zł. Około tysiąca złotych zebrano z licytacji orkiestrowych gadżetów, przysłanych przez Jurka Owsiaka - woreczka szczęścia, koszulki, kalendarza, kubka. O godzinie 20, jak w całym kraju, poleciało do nieba światełko. Dynamiczny pokaz ogni sztucznych, ufundowanych przez Urząd Miasta, zaspokoił oczekiwania zgromadzonych. Dzięki ofiarności mieszkańców świebodzicki sztab orkiestry zebrał, ponad 26 tys. złotych.


13 stycznia 2004 - Pieniądze z PERON-u

Starostwo Powiatowe w Świdnicy, w 2004 roku, zamierza ubiegać się o środki finansowe z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację "Programu wyrównywania różnic między regionami" obejmującego dwa obszary:
1. pomoc finansową udzielaną ze środków PFRON pracodawcom na wyposażenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych odpowiednio do ich potrzeb i możliwości.
2. pomoc finansową udzielaną ze środków PFRON na likwidację barier transportowych; pieniądze otrzymać mogą jednostki samorządu terytorialnego organizujące na swoim terenie przewóz osób niepełnosprawnych oraz fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne, których statut przewiduje działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Pracodawcy, organizacje pozarządowe i samorządy z terenu Powiatu Świdnickiego zainteresowane udziałem w programie mogą składać wnioski do 15 lutego 2004 r. Stosowne formularze można otrzymać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, pok. 121, tel. 85-00-425.


12 stycznia 2004 - Invest-Park

Odpowiedź władz Miasta Świdnicy w osobach Prezydenta Wojciecha Murdzka, Zastępcy Prezydenta Ryszarda Wawryniewicza i Zastępcy Prezydenta Ireneusza Pałaca na oświadczenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w sprawie utworzenia w Świdnicy podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.

Pełny tekst oświadczenia


12 stycznia 2004 - Jutro przeczytacie

W jutrzejszej Gazecie Świdnickiej:
- Oddajcie nasze kaucje! - mówią właściciele mieszkań komunalnych,
- Czekanie na podpis czyli wędrówka po departamentach świdnickiego urzędu,
- Czy władze miasta zatrzymają uciekających przedsiębiorców ?
- Matka z siedmiorgiem dzieci walczy o lepsze mieszkanie,
- Chora jaworzynianka prosi o pomoc.


12 stycznia 2004 - Orkiestra w Strzegomiu

Wczoraj w Strzegomiu, podobnie jak wielu innych miastach całej Polski zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Występowały strzegomskie szkoły i przedszkola z różnymi programami wokalno - tanecznymi, zespół folklorystyczny "Kostrzanie" oraz młodzieżowe zespoły rockowe FUSY i CLIPBOARD. Licytowano również gadżety WOŚP, m.in. koszulki z logo WOŚO, kubek z logo, kalendarz, oprawione logo WOŚP, książkę pt. "72 godziny z życia Jurka Owsiaka" itp. Program zakończyło światełko do nieba o godz. 20.00. Pieniądze w całym mieście zbierało 50 wolontariuszy. W sumie zebrano 14 tysięcy 212 zł i 3 grosze.


12 stycznia 2004 - Wygrali więcej

W Jaworzynie zebrano 8.008,19 złotych (w poprzednim roku było ponad 4.ooo zł) Z samej licytacji, którą prowadziły panie: Natalia Kita - Wiceburmistrz i Bożena Mechla - Prezes ZPS "Karolina" uzyskaliśmy 2.360 zł (!)
m.in. - zegar strażacki sprzedano za 230 zł
- koza Matylda sprzedana za 200 zł
- armata (jedynie) za 100 zł
- jelonki drewniane za 180 zł
- bilet półroczny na trasie Świdnica-Jaworzyna za 200 zł
W Biegu Ulicznym VIP-ów wygrał Pan Antoni Szewczyk z MKS "Karolina", kolejne miejsca to: Krzysztof Sołtys -dyrektor Gimnazjum w Jaworzynie, Marek Wernecki - przedstawiciel Ochotniczej straży Pożarnej i Andrzej Bugajski - przedstawiciel Urzędu Miasta. Najsympatyczniejszym VIP-em okazała się pani Sylwia Niedźwiedzka (właścicielka sklepu LOTTO)
Zagrały wszystkie zespoły, które zaplanowały koncerty w Jaworzynie: Eljot ze Świebodzic, Broken Reed z Jaworzyny, The Fuse ze Świdnicy, My ze Stronia Śląskiego i Grans z Kłodzka. Impreza w SOKiBP skończyła się o 23.3o.


12 stycznia 2004 - Porażka

Podopieczni Konrada Schneidera nie zdołali wywalczyć punktów w spotkaniu z liderem II ligi piłki ręcznej mężczyzn, Wolsztyniakiem Wolsztyn.
Doznali kolejnej porażki tym razem przegrali 22 : 32 Skład Bel-Polu:
Terebun, Lasz, Kwiatkowski (3), Gnysiński (6), Omański (4), Brygier (5), A. Lipka (1), Zapart (2), W. Kaczmarczyk (1), M. Kaczmarczyk, T. Lipka, Łabędź.


12 stycznia 2004 - SP 1 we Wrocławiu

Zespół UKS Zawisza z SP nr 1 w Świdnicy, którego opiekunem jest Artur Sara, wziął udział w Turnieju Halowej Mini Piłki Nożnej o Puchar "Złotego Karpia" we Wrocławiu. W turnieju tym, który jest rozgrywany od ponad 20 lat, wzięło w tym roku udział 38 reprezentacji szkolnych z terenu miasta Wrocławia i Dolnego Śląska.
W debiucie naszym młodym piłkarzom nie udało się niestety wyjść z grupy. Lepsi okazali się rywale ze Żmigrodu, którzy pokonali świdniczan 4:1. Zawisza pokonał jednak SP 51 z Wrocławia i w grupie X zajął 2. miejsce.
Zespół UKS Zawisza wystąpił w składzie: Paweł Maziarz, Mariusz Miętkiewicz, Łukasz Piorun, Janusz Walczak, Marek Piguła, Krzysztof Bryl, Paweł Tkacz, Kamil Hatala, Dawid Sara, Maciej Madziała.


12 stycznia 2004 - Sprzątamy chodniki

Uprzątnięcie chodnika przylegającego do posesji to obowiązek właściciela nieruchomości. Wiele osób zapomniało o tym w ostatnich tygodniach. Za pozostawienie nieuprzątniętego śniegu i lodu grozi mandat, który nałożyć może Straż Miej-ska. Właściciel ponosi także odpowiedzialność w przypadku, gdy na oblodzonym chodniku zdarzy się wypadek.
Przypominamy o tym obowiązku, bowiem zima dopiero się zaczęła. Za drogi na terenie Świebodzic odpowiadają różne instytucje, w zależności od kategorii. Za drogi krajowe, a więc ulicę Wałbrzyską do skrzyżowania z Piłsudskiego, ulice Piłsudskiego i Jeleniogórską odpowiada Rejon Dróg Krajowych w Wałbrzychu przy ul. Wrocławskiej 142. Wszelkie uwagi dotyczące tych właśnie traktów kierować można pod nr telefonu: 840-29-11 i 840-08-20. Za drogi wojewódzkie, a więc ulice: Świdnicką, Wolności, Strzegomską oraz Wałbrzyską do skrzyżowania z Piłsudskiego odpowiada Rejonowy Oddział Dróg nr 3 w Wałbrzychu przy ul. Wieniawskiego 3, tel. 664-23-07, 843-87-59 i 843-88-02. Za wszystkie pozostałe ulice w Świebodzicach odpowiada Zakład Obsługi Komunalnej. Tam dzwonić można pod numery: 666-96-10, 666-96-04, 666-96-05 i 666-96-07.


12 stycznia 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Wczorajsze wyniki meczy ALK.
Mecze rozegrano w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach

KRA - MJR 73 : 48
21 : 11, 14 : 13, 17 : 13, 21 : 11.
KRA - Slatan W. (26), Markiewicz M. (16), Wiatrak M. (14).
MJR - Sujka K. (26), Mroczkowski B. (10), Schabowski G. (4).

CHE - NEW 94 : 67
23 : 11, 27 : 20, 17 : 21, 27 : 15.
CHE - Ogryzek Zb. (27), Jarosz K. (23), Banach Ł. (23).
NEW - Jackowski T. (20), Matejek D. (13), Andruszko M. (12).

DEX - PRM 82 : 74
18 : 19, 21 : 14, 22 : 21, 21 : 20.
DEX - Szymonik T. (24), Zygart R. (18), Grześków E. (16).
PRM - Szopa P. (24), Skoronóg T. (19), Kipek T. (13).

TOP - WRC 109 : 77
22 : 17, 27 : 16, 18 : 17, 42 : 27.
TOP - Łabiak M. (48), Kwiatkowski Sz. (24), Owsiany D. (24),
WRC - Trzop W. (30), Chaiński P. (16), Krawczyk B. (16).


11 stycznia 2004 - Orkiestra zagrała

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W miastach i wsiach powiatu świdnickiego zbierano na sprzęt medyczny służący do ratowania życia niemowląt i dzieci najmłodszych.

W dziale ZDJĘCIA> zamieściliśmy kilkanaście fotografii z przebiegu finału w Świdnicy i Jaworzynie Śląskiej.


11 stycznia 2004 - Kto posprząta po psie?

Brudzące, szczególnie w centrum miasta psy i ich niefrasobliwi właściciele - na ten między innymi temat dyskutowali radni na posiedzeniu Komisji Gospodarki. W tej chwili funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą nałożyć na właściciela mandat. Warunek jest jeden - delikwent musi być złapany na gorącym uczynku. Radni doszli do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie edukacja i apelowanie do właścicieli o to, by bez przymusu i sankcji sprzątali po swoich pupilach, szczególnie w starej zabudowie, gdzie psie odchody pozostają wprost na chodniku. Przewodniczący komisji Barbara Kościelniak zobowiązała się poszukać w Polsce skutecznych rozwiązań tego bardzo dokuczliwego problemu.


11 stycznia 2004 - Najlepsi w rejonie

Gazeta "Rzeczpospolita" ogłosiła wyniki rankingu szkół średnich. W rankingu brane były pod uwagę licea ogólnokształcące, technika i szkoły równo-rzędne. Wyliczano tzw. wskaźnik olimpijski, w jego skład wchodzi: liczba laureatów olimpiad przedmiotowych ogólnopolskich + finaliści tychże olimpiad, mnożono tę liczbę przez liczbę olimpiad, w których szkoła osiągnęła sukcesy i całość dzielono przez liczbę wszystkich uczniów w szkole.
I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza wypadło w tym rankingu bardzo dobrze. Na Dolnym Śląsku zajęliśmy 14 miejsce, natomiast w Polsce 235. "Kasprowicz" jest najlepszą szkołą w naszym rejonie. Na 17 miejscu (na Dolnym Śląsku) uplasował się ZS B-E im. Jana III Sobieskiego, a na 18 ZS Ekonomicznych im. W. Stysia.
Oczywiście wszystkie szkoły są szkołami świdnickimi.


10 stycznia 2004 - Wygrały kolejny mecz

Przed chwilą w Andrychowie zakończył się mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi pomiędzy MKS Andrychów a MKS Świdnica.
Po pięciosetowej walce MKS Świdnica pokonał swego imiennika - MKS Andrychów 3 : 2
w setach 25/17, 24/26, 25/20, 22/25 i w piątym secie zwyciężył 15/11.
Świdnicki zespół nadal przewodzi w tabeli rozgrywek drugoligowych.


10 stycznia 2004 - Oświadczenie SPiKŚ

Publikujemy Stanowisko Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w sprawie utworzenia w Świdnicy Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest to dokument ważny z kilku względów. Po pierwsze wyraża poparcie dużej, skonsolidowanej grupy przedsiębiorców regionu świdnickiego dla tego pomysłu. Po drugie - w stanowisku tym poruszone są problemy i sprawy, o których do tej pory nie mówiło się głośno, może to być pretekst do poważnej dyskusji na forum mediów i w kontaktach pomiędzy przedstawicielami przedsiębiorców i władzy lokalnej. Głos SPiKŚ to głos 46 ludzi biznesu, którzy dziś zatrudniają łącznie około 3.600 osób, a łączne roczne obroty ich firm osiągają wartość około 130 mln euro.
Pełny tekst oświadczenia


10 stycznia 2004 - OSP - nowa siedziba

Trwają prace przy adaptacji nowej siedziby Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej - Jednostki Specjalistycznej w Świdnicy przy ul. Głowackiego.
Przewidywane zakończenie pierwszego etapu adaptacji planowane jest na koniec marca tego roku, przewieziony zostanie sprzęt i pojazdy, a wcześniej bo już w drugiej połowie lutego nastąpi przeniesienie dyżurki.
Strażacy serdecznie dziękują Prezydentowi Miasta Wojciechowi Murdzkowi, Zastępcy Prezydenta Miasta Ireneuszowi Pałacowi oraz Radzie Miasta za przychylność i dużą pomoc przy realizacji zadania.


9 stycznia 2004 - Konkursu "Moja szkoła w Unii Europejskiej"

Ruszyła II edycja konkursu "Moja szkoła w Unii Europejskiej". Jego głównymi tematami są wykorzystanie funduszy strukturalnych UE oraz funkcjonowanie i rola Parlamentu Europejskiego. W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie szkoły gimnazjalne oraz średnie, zarówno publiczne, jak i niepubliczne. Przeznaczony jest on dla młodzieży w wieku 13-19lat. Zainteresowane konkursem szkoły otrzymają materiały informacyjne odpowiadające poszczególnym obszarom tematycznym. Konkurs organizowany jest przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, którego partnerem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Na poziomie regionalnym wsparcia organizacyjnego i merytorycznego szkołom udzielać będą Regionalne Centra Informacji Europejskiej.
Swój udział w konkursie można zgłaszać do 12.04.2004 a działania informacyjne w szkołach, które zgłoszą chęć udziału w tym przedsięwzięciu, rozpoczną się już w styczniu 2004 roku. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, ankieta zgłoszeniowa oraz wszystkie materiały edukacyjne dostępne są pod adresem:
www.mojaszkola.ukie.gov.pl


9 stycznia 2004 - Rodzina - Fundament Człowieczeństwa

Jutro odbędzie się w "Kasprowiczu" sympozjum na temat "Rodzina - fundament człowieczeństwa". Ksiądz Roman Tomaszczuk, który jest organizatorem sympozjum zaprosił gości z następujących instytucji: Poradnie Rodzinne przy parafiach św. Stanisława i św. Wacława oraz NMP Królowej Polski w Świdnicy, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Świdnicy, Sąd Rejonowy w Świdnicy, Stowarzyszenie Inicjatyw Wobec Zagrożeń ANAN w Świdnicy, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny we Wrocławiu. Podobnie jak miało to miejsce podczas poprzedniego sympozjum, przez pierwsze trzy godziny lekcyjne zaproszeni goście będą odwiedzać poszczególne klasy (wg osobnego harmonogramu) i rozmawiać z uczniami na temat rodziny, jako fundamentu człowieczeństwa. O godzinie 11.00, cała brać uczniowska spotka się na auli, gdzie nastąpi podsumowanie imprezy. Na zakończenie wystąpi przed młodzieżą chrześcijański zespół muzyczny "40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach" z Wrocławia.


9 stycznia 2004 - Licytuj - program na żywo

Świdnicka Telewizja Lokalna Tele-Raj razem z Żarowskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowała program "na żywo" a w nim przeprowadzi licytację atrakcyjnych gadżetów. Wśród nich znajdą się między innymi: zdjęcie z autografem Adama Małysza, płyta zespołu Sweet Noise i plakat z podpisami muzyków, koszulka woodstockowego chuligana oraz ... koza.
Siedzących o tej porze w domu zapraszamy przed telewizory, zaczynamy o godzinie 17. Zapraszamy również do aktywnego w nim udziału. Dochód z tegorocznego finału WOŚP po raz drugi przeznaczony będzie na zakup sprzętu medycznego dla ratowania życia niemowląt i dzieci najmłodszych.


9 stycznia 2004 - Ważne dla najemców lokali użytkowych!

W ostatnim czasie wielu najemców nieruchomości otrzymało z Urzędu Miejskiego wezwania o złoże-nie informacji w sprawie podatku od nieruchomości oraz decyzje w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na rok 2003 od najmowanych lokali użytkowych. Konieczność naliczenia podatku od od lokali użytkowych, w którym prowadzona jest działalność gospodarczą wynika z nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dokonanej przez Sejm. Rzecz dotyczy lokali wynajmowanych od samorządów (gmina, powiat, województwo), od Skarbu Państwa lub rządowych agencji (mienia wojskowego, nieruchomości rolnych). Prezydent Wojciech Murdzek ma świadomość, że ta kolejna niekorzystna dla przedsiębiorców decyzja Parlamentu stwarza dla wielu poważne problemy. Prezydent próbował wykorzystać wątpliwości prawne i dopóki było to możliwe, nie egzekwował należnego podatku. Rozumiejąc, że trudna sytuacja gospodarcza w kraju, dodatkowe wydatki mogą powodować u przedsiębiorców nowe trudności, Prezydent informuje, iż istnieją możliwości zmniejszenia uciążliwości związanych z podatkiem od nieruchomości. Przepisy ordynacji podatkowej dopuszczają stosowanie odroczeń terminów płatności podatku, spłat ratalnych oraz umorzeń zaległości podatkowych. Prezydent zamierza wykorzystywać swe uprawnienia w tym zakresie we wszystkich uzasadnionych przypadkach. Każdy wniosek w tej sprawie zostanie rozpatrzony szczegółowo i z najwyższą uwagą. W tej chwili w Urzędzie Miejskim trwają prace nad modyfikacją uchwały Rady Miejskiej łącznie z analizą możliwości rekompensaty najemcom lokali nowych obciążeń finansowych poprzez korekty stawek czynszu.


8 stycznia 2004 - Orkiestra Świątecznej Pomocy

Orkiestra Świątecznej Pomocy
szczegółowy program imprez w miastach powiatu świdnickiego: Jaworzyna Śląska, Strzegom, Świdnica, również informacja o transmisji telewizyjnej - Telewizji Lokalnej Tele-Raj we współpracy z Żarowem.
znajduje się w dziale ZAPOWIEDZI


8 stycznia 2004 - Pustostany do remontu

Miejski Zarząd Nieruchomości ogłosił przetarg na remont trzech pustostanów, które są własnością Miasta.
Lokale te muszą być wyremontowane do końca lutego, a ich zasiedlenie przez szczęśliwych lokatorów nastąpi w marcu tego roku.
Mieszkania będą miały status lokali socjalnych.
8 stycznia 2004 - Zatrudnimy

Wójt Gminy Świdnica zaprasza do składania ofert na stanowisko Skarbnika Gminy.
Kandydatem może być osoba, która spełnia warunki określone w art. 35 ust 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. 03.15.148 z późn. zm.).
Dodatkowo od kandydata wymaga się znajomości problematyki samorządu gminnego oraz ustawy o finansach publicznych. Do oferty należy dołączyć życiorys wraz z przebiegiem pracy zawodowej, kserokopię posiadanych kwalifikacji zawodowych i uprawnień.
Oferty w zamkniętych kopertach z dopiskiem "Skarbnik Gminy" należy składać do dnia 20.stycznia 2004 r. w biurze podawczym Urzędu Gminy Świdnica
ul. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica.


8 stycznia 2004 - Rolnicy

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa rolnego, to zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. prawem zobowiązany jesteś do zawarcia, z dowolnie wybranym zakładem ubezpieczeń, umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, zwanego "ubezpieczeniem OC rolników", zobowiązany jesteś do ubezpieczenia budynków, wchodzących w skład Twojego gospodarstwa, od ognia i innych zdarzeń losowych, zwanego "ubezpieczeniem budynków rolniczych", jeżeli nie spełniłeś obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, zgodnie z ogólnymi warunkami tego ubezpieczenia określonymi w umowie, obowiązany jesteś wnieść opłatę w wysokości:
- za ubezpieczenie OC rolników - równowartość zł 30 euro,
- za ubezpieczenie budynków rolniczych - równowartość zł 100 euro.
Wniesienie opłaty nie zwalnia z obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia, zatem każ-de ujawnienie braku ubezpieczenia oznacza kolejne obciążenie rolnika dolegliwą opłatą


7 stycznia 2004 - Sprawdzian dla promocji

Na zaproszenie partnerskiego Powiatu Bergstrasse w Niemczech (land Hesja) już za dwa dni weźmiemy udział w profesjonalnych targach turystycznych organizowanych przez stronę niemiecką w Manheim. Powiat po raz pierwszy bierze udział w tak dużej i prestiżowej imprezie. Swoje oferty prezentować będzie tam ponad 260 wystawców z całego świata. Powiat Świdnicki jedzie tam jako jedyny z Polski, co jest ogromnym wyróżnieniem. Do Niemiec wieziemy szeroką ofertę turystyczną ze wszystkich miast i gmin naszego powiatu. Oprócz tego zaprezentujemy informacje dotyczące naszej bazy noclegowej - hoteli, schronisk turystycznych, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych, a także ofertę z Krzyżowej, która jest zawsze oblegana przez zagranicznych turystów. Dodatkowo przygotowaliśmy regionalne przysmaki, które zwiedzający będą mogli zasmakować: chleb ze smalcem, ogórki kiszone, wyroby wędliniarskie, miód i polskie "Michałki". A wszystko to zaprezentujemy na tle profesjonalnego stoiska Powiatu Świdnickiego, ze zdjęciami z najpiękniejszych miejsc naszego regionu, które zostało w ostatnim czasie wykonane specjalnie na cele promocyjne. Targi potrwają trzy dni od 9 do 11 stycznia 2004 r.


7 stycznia 2004 - Tragiczny finał

W minioną niedzielę około godziny 22 na policję zadzwonił mężczyzna i poinformował, że w jego mieszkaniu znajdują się zwłoki kolegi, przyznał się także, że to on jest sprawcą zabójstwa. Nieżyjący posiadał rany zadane nożem, jednak bezpośrednią przyczyną zgonu było pęknięcie tętniaka mózgu. Wcześniej, ofiara i napastnik wspólnie spożywali alkohol, który doprowadził między nimi do awantury zakończonej w tak tragiczny sposób.7 stycznia 2004 - Podstrefa dla Świdnicy

Posłowie ziemi świdnickiej oraz Wojewoda Dolno-śląski poprą starania Świdnicy o utworzenie na jej terenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Decyzję w sprawie utworzenia podstrefy musi podjąć Rada Ministrów, na wniosek Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej po uzyskaniu opinii wojewody i Rady Miejskiej w Świdnicy. Wojewoda Dolnośląski, z którym spotkał się ostatniego dnia roku Prezydent Wojciech Murdzek obiecał, że pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek. Uchwałę w sprawie zgody na ustanowienie na swym terenie podstrefy w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" Rada Miejska w Świdnicy podjęła na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 2003 roku. Rada uznała, że podstrefa może powstać na terenach pomiędzy ul. Przemysłową i Szarych Szeregów, w sąsiedztwie firmy Elmot DR. Łączna powierzchnia działek zaproponowanych do WSSE wynosi 17,49 ha.


7 stycznia 2004 - Broń dla Orkiestry

Starosta Świdnicki Jacek Was postanowił jak co roku włączyć się w tegoroczną edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra będzie grała już po raz 12 w niedzielę 11 stycznia 2004 r., ale po raz drugi zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla ratowania życia niemowląt i dzieci młodszych. Starosta przekazał do licytacji replikę zabytkowej broni palnej. Wszystkich zainteresowanych jej nabyciem oraz innych przedmiotów przekazanych do licytacji zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Przebieg licytacji będzie transmitowany o godz. 17.00 w telewizji lokalnej Tele-Raj.


6 stycznia 2004 - Ważne dla przedsiębiorców!

Wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani dotychczas w ewidencji działalności gospodarczej, w Świdnicy jest ich około 9 tys., muszą do końca tego roku uzupełnić wpisy w ewidencji - zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawo działalności gospodarczej. Wpis należy uzupełnić o następujące dane: numer PESEL, wskazanie stałych miejsc wykonywania działalności gospodarczej (zakład główny, oddziały), określenie przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Obowiązek ten dotyczy również osób, które czasowo zawiesiły działalność gospodarczą. Jeżeli przedsiębiorca nie zgłosi żadnych zmian, to uzupełnienie wpisu o wyżej wymienione dane jest bezpłatne. W dalszym ciągu przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, wraz ze zgłoszeniem do ewidencji, mogą złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) oraz zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne, które dotychczas musieli złożyć w Urzędzie Skarbowym. Urząd Miejski prowadzi tę działalność już od sierpnia 2003 roku, choć jest to zadaniem ustawowym gmin dopiero od 2004 roku. Wnioski i zgłoszenia są przyjmowane w pokoju nr 1 znajdującym się na parterze Urzędu Miejskiego.


6 stycznia 2004 - Dyżury Radnych

Jutro dyżur radnych w sprawach skarg i wniosków pełnić będą: Danuta Dulewicz i Elżbieta Gluza.
Dyżur pełniony będzie w godzinach
od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49 w Świdnicy.6 stycznia 2004 - Paszporty

Wojewoda dolnośląski zwraca się z prośbą do mieszkańców Dolnego Śląska o sprawdzenie terminu upływu ważności paszportów. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w okresie urlopowym, najlepiej już teraz udać się do biur paszportowych w celu dokonania wszystkich czynności związanych z wymianą paszportu. Obecnie we wszystkich oddziałach paszportowych notowany jest niewielki ruch, co oznacza załatwienie formalności w ciągu kilkunastu minut. Mieszkańcy naszego powiatu mogą sprawy paszportowe załatwić w:
Świdnica Starostwo Powiatowe ul. M. Skłodowskiej-Curie 7
telefon 0-74 850 04 59
Świdnica Rynek 31 - Biuro Podróży s. c. - Bożena Kraus, Beata Olipra,
telefon 074 852-26-74
Strzegom Rynek 32/36 - Usługi Turystyczne "Gromad - Tourist"
Grażyna Rzeczycka
telefon 074 855-03-98


6 stycznia 2004 - Ciężki puch

200 drzew, głównie w parkach, zostało uszkodzonych w wyniku ostatnich opadów śniegu. Ich gałęzie i grube konary łamały się pod ciężarem białego puchu. Przechodnie powinni szczególnie uważać na uginające się konary. Ostrożność warto zachować nie tylko na ulicy, ale także podczas spacerów w parkach. Od dziś, po sygnałach mieszkańców, ekipa techniczna (wyłoniona przez Miejski Zarząd Nieruchomości w drodze przetargu) usuwa też zwisające z dachów sople. Podobnie powinni uczynić inni zarządcy nieruchomości.


5 stycznia 2004 - Komputery dla Policji

Urząd Miejski w Świdnicy przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy komputery wraz z oprogramowaniem (5 zestawów).
Sprzęt ten będzie wykorzystywany przez dzielnicowych z rejonu Świdnicy, którzy na co dzień współpracują z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów. Pozwoli to na usprawnienie pomocy wielu rodzinom, w których występują problemy związane z przemocą i nadużywaniem alkoholu. Przekazany sprzęt jest używany, ale posiada gwarancję. Dostawcą było Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe "DIR". Całkowity koszt zakupu wynosi 5.150 zł.


5 stycznia 2004 - Jutro przeczytacie

W jutrzejszej Gazecie Świdnickiej:
- Pacjencie, nie choruj! - bo nie ma się gdzie    leczyć.
- Świdnica będzie miała specjalną strefę ekonomiczną?
- Ile płacimy za pogrzeb, ślub czy chrzest?
- Jak pewna firma w Strzegomiu chciała ułatwić ludziom życie.
- Jak co tydzień ogłoszenia drobne i krzyżówka.


5 stycznia 2004 - Dokarmiamy dzikie ptaki

Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy dokarmiają dzikie ptactwo - łabędzie i kaczki - zimujące na Zalewie Witoszówka. Gdy jest bardzo zimno, ptaki dostają około dziesięciu bochenków chleba dziennie. Pieczywo przekazuje bezpłatnie jeden ze świdnickich piekarzy. Łabędzie i kaczki zimują na Witoszówce każdego roku. Tego roku ptaki wybrały bardzo dobre miejsce na swoje stanowisko, tuż przy brzegu. W razie przymarznięcia, ratownikom OSP-Jednostki Specjalistycznej łatwiej będzie dostać się do nich i odkuć od lodu. Pomogła też Straż Miejska, która dostarczyła ptakom słomę. Co roku pomaga również Farma Miejska Pana Macieja Karpińskiego. Tej zimy na Witoszówce zimuje ok. 80 łabędzi i ok. 300-400 kaczek. Co roku ich populacja się zwiększa. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą strażacy-ochotnicy z OSP-Jednostki Specjalistycznej, którzy w razie czego będą odkuwać ptaki od lodu. Apelujemy do wszystkich mieszkańców Świdnicy o dokarmianie ptactwa na Zalewie Witoszówka, zwłaszcza podczas mroźnych dni. W miarę możliwości chleb dla ptaków powinien być świeży i rozdrobniony.


5 stycznia 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki meczy rozegranej ALK w dniach 3 i 4 stycznia.
Mecze rozgrywano na hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w
Świebodzicach.
KRA - MET 103 : 55
26 : 13, 30 : 6, 16 : 17, 31 : 19.
KRA - Markiewicz M. (35), Wiatrak M. (29), Slatan W. (17).
MET - Piotrowski Bł. (25), Matuszak (12), Piotrowski Ba. (6),
GAG - CRO 62 : 53
14 : 16, 12 : 13, 14 : 13, 22 : 11.
GAG - Koziński J. (14), Idryian G. (12), Baraniak W. (7).
CRO - Gefert K. (17), Okupniarek R. (13), Wagilewicz K. (12).
CHE - DEX 88 : 80
30 : 13, 15 : 26, 22 : 20, 21 : 21.
CHE - Jarosz K. (23), Banach Ł. (21), Ogryzek Zb. (20).
DEX - Szymonik T. (22), Gielata P. (20), Zygart R. (15).
TOP - ARO 128 : 80
33 : 18, 27 : 16, 38 : 16, 30 : 30.
TOP - Kwiatkowski J. (44), Śmigielski R. (31), Jędrzejczyk D. (24),
ARO - Solarewicz K. (31), Hałas Ma. (23), Szymanowski K. (11).
NEW - MJR 70 : 58
12 : 19, 21 : 14, 24 : 18, 13 : 7.
NEW - Andruszko M. (25), Jackowski T. (17), Matejek D. (16),
MJR - Sujka K. (30), Goc P. (12), Kibler St. (8).
PRM - R72 86 : 76
20 : 18, 20 : 22, 25 : 98, 21 : 17.
PRM - Szopa P. (25), Kierul Ł. (22), Skoronóg T. (13).
R72 - Liana D. (26), Szczęsny Ł. (24), Bąk J. (13).


4 stycznia 2004 - Odeszli

odeszli:
30 grudnia:
Franciszek Wnęk 69 lat,
31 grudnia:
Marceli Kubaczyk 90 lat, Roman Cymerys 53 lata,
Zbigniew Jarzębowski 45 lat,
1 stycznia:
Władysław Byczkowski 84 lata, Maria Żygadło 67 lat,
Henryk Rażniewski 80 lat,
2 stycznia: Michalina Makuch 80 lat.


4 stycznia 2004 - Uwaga! Ważna informacja

Osoby posiadających dowody osobiste wydane w latach 1962-1972 muszą to zrobić do końca marca tego roku. Stare dowody wymieniane są w związku z Ogólnopolskim Programem Wymiany Dowodów Osobistych. Przewiduje on następujący harmonogram wymiany dokumentów:
Rok wydania Rok wymiany
1962-1972 do końca 03.2004
1973-1980....................2004
1981-1991....................2005
1992-1995....................2006
1996-2000....................2007
W związku z wątpliwościami i pytaniami, w specjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało także, że wszystkie dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do 31 grudnia 2007 r. Nie ma więc obaw, że ten kto nie zdąży złożyć wniosku na czas zostanie z nieważnym dokumentem.


3 stycznia 2004 - Kierowco - pamiętaj !

Od wczoraj parkowanie w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania jest znów płatne. Nowością w funkcjonowaniu Strefy jest przede wszystkim większa wyrozumiałość dla kierowców, którzy wnieśli opłatę za postój, ale przekroczyli czas tego postoju. Do tej pory takie osoby wzywane były do zapłaty 50 zł. Teraz będą mogły zapłacić za kolejne minuty i godziny postoju, i będą to mogły uczynić nawet w ciągu dwóch kolejnych dni. Opłata zostanie wówczas naliczona od momentu wystawienia wezwania do czasu zgłoszenia się w biurze Strefy Płatnego Parkowania. Ceny biletów parkingowych pozostają bez zmian. Najtańszy bilet kosztuje 30 gr i uprawnia do parkowania w strefie przez 20 minut. Bez zmian pozostały także granice strefy.


3 stycznia 2004 - Poszukujemy

W związku z tym, że dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły spodziewanego rezultatu ponawiamy apel. W dalszym ciągu brat Danusi Wołczko prosi o kontakt, z jej koleżankami ze szkoły, w której uczyła w latach 50-tych jak również koleżanek i kolegów z kółka teatru amatorskiego, też z tego okresu.


3 stycznia 2004 - Nowy rok - nowe stawki

Przypominamy, że od 1 stycznia 2004 obowiązują nowe stawki w podatkach lokalnych - w podatkach od nieruchomości i w podatkach od środków transportu. Właściciele samochodów osobowych opłacają od kilku lat podatek w cenie benzyny. Gmina nadal pobiera podatek transportowy od samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, ciągników siodłowych, naczep i autobusów. Stawki tych podatków radni ustalili na sesji w dniu 12 grudnia. Średnia podwyżka w stawkach podatkowych w poszczególnych kategoriach wyniosła około 200 złotych. Stawki zostały zróżnicowane ze względu na masę pojazdu, rodzaj środka transportowego, liczbę osi i rodzaj zawieszenia pojazdu. Na niższe stawki mogli liczyć właściciele pojazdów o zawieszeniu pneumatycznym lub równoważnym, gdyż takie zawieszenie mniej wpływa na zużycie dróg. W poszczególnych kategoriach procentowy wzrost stawek wyglądał bardzo różnie - od 1,6% do 41,7%. Różnice te wyniknęły między innymi z braku systemowej regulacji podatków w latach ubiegłych. Generalnie poziom podatków od środków transportowych jest zbliżony do poziomu zastosowanego w sąsiednich gminach. Tylko w kilku przypadkach stawka zbliżona jest do maksymalnego pułapu, dopuszczonego przez ministra finansów. W większości stawki stanowią wypośrodkowane wielkości pomiędzy kwotą minimalną i maksymalną.
Stawki


2 stycznia 2004 - Do lekarza

Komunikat Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach - Aleje Lipowe 15
Porady lekarskie od dnia 1 stycznia 2004r. w godzinach 19 do 7 w dni robocze oraz całodobowo w dni wolne od pracy i święta udziela Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, plac Wojska Polskiego 2A

tel. 853-24-44


2 stycznia 2004 - Nominacje do statuetki

Statuetka Przedsiębiorczości od tego roku ma stać się stała nagrodą, przyznawaną co rok przez Kapitułę, wyłonioną z grona członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Statuetka przyznawana będzie w pięciu kategoriach. Ma wyróżniać tych, którzy we wzorowy, etyczny sposób wykonują swój zawód przedsiębiorcy czy menadżera na terenie powiatu świdnickiego. Na ostatnim w 2003 roku posiedzeniu Kapituła, której pracom przewodniczy Edward Szywała, dokonała wyboru osób, które nominowane są do nagrody. Które z tych osób otrzymają wyróżnienia, dowiemy się 24 stycznia, na dorocznym Balu Stowarzyszenia. Przyznawanie statuetek ma być nie tylko formą wyróżnienia najlepszych przedsiębiorców, zarządzających i przedstawicieli wolnych zawodów, ale także promocją miasta i regionu.
Lista nominowanych.


2 stycznia 2004 - Dodatkowy samochód

Ostatniego dnia minionego roku o godzinie 10.00 w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy nastą-piło przekazanie nowego samochodu patrolowego. W przekazaniu uczestniczyli między innymi starosta świdnicki Jacek Wajs oraz komendant policji Krzysztof Kubek.
Starostwo dofinansowało zakup samochodu kwotą 23 tysięcy złotych.
Samochód przeznaczony został dla "drogówki" do obsługi całego Powiatu Świdnickiego.


2 stycznia 2004 - Koncert odwołany

Zapowiadany od dłuższego czasu koncert Elżbiety Adamiak
z przyczyn niezależnych od Świdnickiego Ośrodka Kultury
- zostaje odwołany.

Koncert miał odbyć się 4 stycznia 2004 w sali teatralnej ŚOK. Zawiedzionych przepraszamy.


1 stycznia 2004 - W Nowy Rok mamy pół roku

W tę minioną, rozbawioną noc także my - redakcja DZIENNIKa, mieliśmy swoje małe święto.
Przy strzelających korkach od szampana, równo o północy Dziennik skończył pół roku swojego internetowego życia. To niewiele i wiele zarazem na rynku olbrzymiej konkurencji i lokalnych zawiści. Po półrocznym doświadczeniu jesteśmy nieskromnie przekonani, że trwać będziemy. Trwać będziemy dla Was Drodzy Czytelnicy - internauci. W tym okresie przekazaliśmy Wam około 800 informacji ważnych i mniej ważnych. Na bieżąco informowaliśmy Was o mających się odbyć imprezach. Stworzyliśmy możliwość dopisania się na naszych "łamach" każdemu posiadaczowi strony internetowej, począwszy od stron instytucji a skończywszy na stronach domowych mieszkańców całego powiatu świdnickiego. Do Waszej dyspozycji uruchomiliśmy Forum. Tam możecie mówić i dyskutować, być może również kłócić się - o wszystkim ze wszystkimi.
Stwierdziliśmy, że niedopuszczalne jest by np. Muzeum Broni i Militariów, by MKS Świdnica nie istniały w internecie. Powinny ! i są, mają swoje witryny.
Politykom i samorządowcom stworzyliśmy szansę zaistnienia na naszych stronach, a jak ją wykorzystają to już zależy tylko od nich samych. Chcemy być i istnieć dla Was, a od Was oczekujemy częstszego kontaktu z nami. Naszym celem jest stworzenie swego rodzaju centrum informacji. Byście mogli Państwo znaleźć to, czego szukacie w jednym miejscu, byście nie musieli "biegać" po internecie.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku - życzymy naszym dzisiejszym i przyszłym czytelnikom.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii