29 lutego 2004 - Mecze sparingowe

Piłka nożna.
Podopieczni Grzegorza Krawca zmierzyli się w minioną sobotę z 15 drużyną w tabeli IV ligi - Bielawianką Bielawa. Mimo widocznej przewagi występujący w mocno rezerwowym składzie świdniczanie przegrali przed własną publicznością
Sparta Świdnica - Bielawianką Bielawa 1:2
AKS Strzegom - Konfeks Legnica 4:2
Victoria Świebodzice - Kuźnia Jawor 2:2
Cukrownik Pszenno - Zgodą Grodziszcze 3:4
Stal Świdnica - Grom Wilków 1:1


29 lutego 2004 - Pegazik

27 lutego w Zespole Szkół w Marcinowicach odbyły się eliminacje IX Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum Województwa Dolnośląskiego.

Laureatami eliminacji zostali:
W kategorii "MŁODSI":
Joanna Stein, Grzegorz Hliwa, Krzysztof Gańko
W kategorii "STARSI":
Ola Skowronek, Dawid Piętka, Łukasz Chwastyk


29 lutego 2004 - Mecz szachowy

IX Runda Dolnośląskiej Ligi Szachowej
UKS Debiut Przedwojów - LZS Goniec, Żarów - 4,5:1,5

Jacek Winter - Czeslaw Stec - 1:0
Wojciech Kmiecik - Pawel Paradowski - remis
Marcin Jurkowski - Stefan Paradowski - 1:0
Wieslaw Lipien - Marcin Garbacz - 1:0
Jozef Sobota - Jan Kipczak - 0:1
Emilia Kmiecik - Magdalena Bieszczad - 1:0


29 lutego 2004 - Odeszli

Odeszli

20 lutego - Janina Lachcik 90 lata,
21 lutego - Stefania Mucha 78 lat,
22 lutego - Franciszka Dziedzic 93 lata,
23 lutego - Hieronim Witek 80 lat, Ludwik Grodek 65 lat,
24 lutego - Ryszard Jelonek 55 lat,
25 lutego - Czesław Szul 77 lat,
26 lutego - Marek Waszak 48 lat,


29 lutego 2004 - Siatkówka TKKF

W minionym tygodniu rozegrano kolejne spotkania Powiatowej Ligi TKKF w piłce siatkowej mężczyzn, organizowanej przez Ognisko "Bolko" Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej
Grupa A
Licznikowiec Świdnica - TKKF Chemik Żarów 1:3
Goksir Dobromierz - LKS Chemik Żarów 3:2
Bolko I Świdnica - Clavis Świdnica 3:0
Kupcy Świdnica - pauza
Grupa B
Nauczyciele Świdnica - Oldboye Świdnica 0:3
Bolko II Świdnica - Bigersi Świdnica 3:0
Odlboys Strzegom - Mechanik Świdnica 3:2
Gamel Jaworzyna Śl. - pauza


29 lutego 2004 - Książka dr Doroty Suli

Ukazała się książka dr Doroty Suli pt. "Arbeitslager Riese. Filia KL Gross-Rosen". Książka ta stanowi kompendium wiedzy na temat wykorzystania więźniów KL Gross-Rosen przy realizacji projektu budowlanego w Górach Sowich (Eulengebierge), a znanego pod kryptonimem "Riese" (Olbrzym). Pierwszy rozdział autorka poświęciła tajemniczej budowli Riese. Nie dyskutując ze zwolennikami teorii, iż miały to być podziemne fabryki udowadnia swoje stanowisko, iż przeznaczeniem tej budowli była główna kwatera Hitlera. Problem ten jednak nie leży w gruncie rzeczy w kręgu zainteresowań autorki. Swoją uwagę skupia ona na losach ludzi zaangażowanych wbrew swojej woli w realizację tego projektu. Na podstawie nielicznych zachowanych źródeł archiwalnych omawia ona 13 obozów podległych KL Gross-Rosen, a zlokalizowanych w Górach Sowich, opatrzonych tym samym kryptonimem co budowla - AL Riese. Książka opatrzona jest mnóstwem przypisów, więc przy okazji stanowi świetny przegląd źródeł do omawianego tematu. Książka oprócz wartości poznawczej ma za zadanie przypominać i utrwalić w pamięci ten tragiczny fragment historii.
Omawiana książka jest pięknym okazem edytorskim, a nabyć ją można: w Muzeum Gross-Rosen w Wałbrzychu ul. Szarych Szeregów 9 i w Muzeum Rogoźnicy ul. Ofiar Gross-Rosen 26, zamówienia można również składać telefonicznie (0-74) 842 15 80, fax 842 15 94 oraz pocztą emailową zamów teraz


28 lutego 2004 - Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Pod hasłem ""MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻA-ROM" w dniu wczorajszym odbyły się w Urzędzie Gminy w Marcinowicach eliminacje Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem tego-rocznej edycji był Zarząd Gminny Związku OSP RP w Marcinowicach.
Największą liczbę punktów uzyskali:
1 - Mariusz Kozakiewicz - Gimnazjum w Marcinowicach
2 - Kornel Łagocki - Szkoła Podstawowa w Wirach
3 - Łukasz Mackiewicz - Szkoła Podstawowa w Zebrzydowie
4 - Bartłomiej Kozakiewicz - Szkoła Podstawowa w Strzelcach
Uczestnicy eliminacji Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej otrzymali dyplomy, radio-magnetofon (za I miejsce) i aparaty fotograficzne (za II, II, IV miejsce) ufundowane przez Zarząd Gminny Związku OSP RP w Marcinowicach, ponadto laureat I miejsca wyjedzie latem (bezpłatnie) na obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Na zakończenie uczestnicy i opiekunowie zapoznali się z wyposażeniem samochodu LUBLIN OSP Marcinowice - przystosowanym do ratownictwa drogowego.


28 lutego 2004 - Bez pomnika

Urząd Miejski w Świdnicy usunie niebawem jedno z drzew stanowiących pomnik przyrody. Topola czarna - bo o niej mowa - ma 603 cm w obwodzie i rośnie przy skrzyżowaniu ulicy Bokserskiej i Śląskiej w Świdnicy.
Zamierające drzewo utraciło już swe walory pomnikowe i jednocześnie stanowi zagrożenie dla ludzi i mienia. W związku z tym Wojewódzki Konserwator Przyrody we Wrocławiu zgodził się zdjąć z topoli ochronę prawną. Formalne skreślenie drzewa z ewidencji pomników przyrody nastąpi w drodze rozporządzenia Wojewody Dolnośląskiego.


28 lutego 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Inspekcja Handlowa.

W wielu placówkach handlowych, usługowych i gastronomicznych na terenie Powiatu Świdnickiego udostępnia się klientom nieaktualny adres Inspekcji Handlowej.
Z końcem ubiegłego roku Inspekcja Handlowa mieści się w Wałbrzychu przy ul. Chrobrego 13,
tel. 842 50 17.


28 lutego 2004 - "Złote Motyle"

Wczoraj odbył się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej Wieczór Artystyczny, na którym promowany był tomik poezji "Złote Motyle" - zbiór wierszy napisanych przez młodzież na Dni Goethego (grudzień 2003). W trakcie spotkania młodzi poeci z Jaworzyny i Świdnicy - prezentowali swoje wiersze, które znalazły się w tomiku. Dodatkowo można było obejrzeć obrazy pana Romana Janasza, mieszkańca Jaworzyny. Miłym akcentem była niespodzianka w postaci torta urodzinowego, artysta w tym dniu obchodził swoje 40-te urodziny.
W uroczystości udział wzięli autorzy wierszy, władze i mieszkańcy miasta. Tomik poezji można nabyć w Ośrodku Kultury za symboliczne 5 złotych, a prace plastyczne można zamówić u p. Romana Janasza. Zdjęcia -
>>> zobacz


28 lutego 2004 - Współpraca z niemieckim gimnazjum

24 lutego w Strzegomiu gościł Pan Heinrich Wiemeyer dyrektor katolickiego Norbertus Gimnazjum z Magdeburga, z którym od 9 lat współpracuje strzegomskie Liceum Ogólnokształcące.
Młodzież realizuje projekty związane z historią polsko - niemiecką pod hasłem "Pamięć jest tajemnicą pojednania". Współpraca przebiega dwuetapowo: wiosną młodzież ze Strzegomia wyjeżdża do Magdeburga, a jesienią młodzież z Magdeburga przyjeżdża z rewizytą do Strzegomia. Projekt ze strony polskiej koordynuje Pani Monika Rydel, nauczyciel języka niemieckiego ze strzegomskiego LO. W tym roku projekt zostanie rozszerzony o współpracę sportową. W marcu drużyny ze strzegomskiego AKS-u pojadą na Turniej Sportowy do Magdeburga. Planuje się również wyjazdy uczniów z LO na półroczne wymiany do Magdeburga, dwóch uczniów wyjeżdża już we wrześniu, będą mieszkać z niemieckimi rodzinami. Pan Heinrich Wiemeyer spotkał się z Burmistrzem Lechem Markiewiczem. Na spotkaniu podsumowano dotychczasową współpracę, omówiono również kolejne wspólne działania.


28 lutego 2004 - Praca w Trutnovie

Starosta miasta Trutnov informuje:
w Trutnovie - partnerskim mieście Świdnicy powstała nowa firma INFINEON TECHNOLOGIES.
Firma ta poszukuje pracowników na stanowiska:
Inżynier elektronik - analityk,
Inżynier procesów / Inżynier produktu.

oferta szczegółowa


27 lutego 2004 - Dotacje na inwestycje

Przedsiębiorcy, którzy chcą kupić nowe maszyny i urządzenia lub środki transportu oraz hotele i restauracje, które planują zakup mebli, mogą ubiegać się o dotację na ten cel ze środków unijnego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych. Dotacja obejmuje również instalację i uruchomienie zakupionych środków. Wysokość dotacji o jakie starać się mogą przedsiębiorcy może obejmować kwotę od 2 do 50 tys. euro, a wymagany udział własny przedsiębiorcy wynosi od 20 do 50% wartości inwestycji. Ze środków tych warto skorzystać, bo na województwo dolnośląskie przypada z Funduszu aż 2,125 mln euro. Dokładny termin składania wniosków nie jest na razie znany, jednak wiadomo, iż będzie to data marcowa.
Wnioski przyjmować będzie Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego (pl. Solny 16 tel. 071/ 344 58 41), ale szczegółowe informacje o dotacjach przedsiębiorcy mogą uzyskać również w Biurze Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych (al. Niepodległości 14, tel. 857-86-27).


27 lutego 2004 - Jubileusz Biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Elizy Orzeszkowej w Strzegomiu w bieżącym roku obchodzić będzie jubileusz 55 - lecia swego istnienia.
Już teraz dobiegają końca prace remontowe w głównej siedzibie biblioteki. Z okazji jubileuszu 55-lecia zaplanowano przeprowadzenie wielu imprez. 29 października w restauracji "U Bohuna " wystąpi m. in. Jarek Królikowski - śpiewak Opery Wrocławskiej. Odbędą się również 3 spotkania autor-skie: - z Katarzyną Grocholą (28 maja) - jedną z najbardziej utalentowanych pisarek w Polsce, autorką głośnej książki "Nigdy w życiu", - z Olgą Tokarczuk (21 października) - wybitną prozaiczką i eseistką, - z Ireną Borecką - kierowniczką strzegomskiej biblioteki w latach 1972 - 74, prezesem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Ciekawą inicjatywą będzie wydanie przy współpracy z Biurem Promocji książki pt. "Panorama kulturalna Ziemi Strzegomskiej". Książka ta zawierać będzie sylwetki artystów działających na terenie naszej gminy (nakład - 500 egzemplarzy). Jej uroczysta promocja odbędzie się 1 maja w Wieży Targowej w Strzegomiu.


27 lutego 2004 - Kamizelki dla Policji

Starostwa Świdnicki Jacek Wajs zdecydował o za-kupie 35 sztuk kamizelek ostrzegawczych dla Ko-mendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Kamizelki otrzymają poszczególni dzielnicowi z terenu Powiatu Świdnickiego.
Dodatkowo zostały zamówione także kamizelki ostrzegawcze dla Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
Koszt wykonania kamizelek wynosi ok. 3 tys. zł.


27 lutego 2004 - Turniej piłki siatkowej

W mijającym miesiącu odbył się w Marcinowicach gminny cykl turniejów piłki siatkowej o Puchar Przewodniczącego Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wyniki końcowe turniejów:
1 - Marcinowice,
2 - Biała,
3 - Wiry,
pozostałe miejsca: 4 - Sady, 5 - Mysłaków, 6 - Szczepanów, 7 - Strzelce , 8 - Kątki.


26 lutego 2004 - Oferty do Chin

Świdnica reprezentowane było dziś na Chińsko-Polskiej Konferencji Biznesu, która odbyła się w Warszawie. W konferencji, w której wziął udział Waldemar Skórski - dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy uczestniczyli: Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Minister Handlu w Rządzie ChRL, przedstawiciele Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Wojewoda Dolnośląski oraz przedstawiciele 12 chińskich firm, które zainteresowane były nawiązaniem nowych kontaktów handlowych a także możliwościami inwestowania w Polsce. Miasto przekazało swoje oferty sześciu firmom zainteresowanym inwestycjami bezpośrednimi w Polsce, natomiast z dwiema szczególnie zainteresowanymi firmami przeprowadzono bezpośrednie rozmowy.


26 lutego 2004 - Dla młodych zapaśników

Trwają przygotowania do uruchomienia w Świebodzicach nowej sekcji sportowej. Będą to zajęcia z zapasów.
Zapraszamy wszystkie zainteresowane dzieci i młodzież na spotkanie organizacyjne. Odbędzie się ono 2 marca o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4.
Młodych ludzi trenować będzie wałbrzyski trener.


26 lutego 2004 - Uwaga! Zmiana nazwy

Od 24 lutego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych Powiatu Świdnickiego działa pod inną nazwą, jako Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych. Uchwała Walnego Zebrania w tej sprawie zapadła już w zeszłym roku, jednak dopiero w tym tygodniu, stosownych zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym dokonał sąd rejestrowy. Nazwa musiała się zmienić, bo Stowarzyszenie rozpoczęło ekspansję również poza powiat.
Jego członkiem jest również Gmina Walim, i być może do Stowarzyszenia zechcą przyłączyć się także inne gminy.
Adres siedziby i numery telefonów pozostają bez zmian. SSIG mieści się przy al. Niepodległości 14, tel. (74) 857-86-27 (wsparcie firm), (+74) 857-86-25 (administracja), fax (74) 853-86-26.


26 lutego 2004 - Aktywni uczestnicy rynku pracy

wczoraj odbyło się spotkanie uczniów klasy V Liceum Handlowego i IV Liceum Zawodowego Kucharz z Zespołu Szkół w Strzegomiu z Burmistrzem Strzegomia Lechem Markiewiczem, Sekretarzem Gminy Sabiną Cebulą oraz przedstawicielami Gminnego Centrum Informacji INFO-CENTRUM Strzegom. Spotkanie to jest kolejnym krokiem w cyklu działań, w zakresie kształtowania aktywnego uczestnika rynku pracy, realizowanego w Zespole Szkół w Strzegomiu skierowanego do uczniów klas maturalnych. Uczniowie dwóch klas maturalnych obejrzeli multimedialną prezentację GCI, poznali szeroki wachlarz proponowanych usług, wykaz szkół pomaturalnych i wyższych, w których mogą kontynuować naukę.
Przedstawiciele Gminnego Centrum Informacji Anna Góralska, Ewelina Mikulec, Paweł Basiński omówili główne cele działania Info - Centrum. Uczniów szczególnie interesowały informacje dotyczącej oferty kierowanej do przyszłych absolwentów. Uczennica Emilia Gmurczyk wyraziła nadzieję, że GCI pomoże w rozwiązywaniu problemu bezrobocia. "Ważne jest to, że dzięki stronom internetowym www.gci.strzegom.pl mogę uzyskać wiele informacji - nawet nie wychodząc z domu. Jest to bardzo potrzebna inwestycja, gdyż daje nam możliwość znalezienia pracy i zdobycia jak najwięcej informacji dotyczących warunków pracy, zapoznania się z prawem pracy, a nawet wykonania na nasze życzenie wizytówek, folderów, reklam".


26 lutego 2004 - "Super Szkoła"

Na początku bieżącego miesiąca Zespół Szkół Mechanicznych im. M. Kopernika w Świdnicy zdobył certyfikat szkoły przyjaznej uczniom oraz zakwalifikował się do II etapu konkursu "Super Szkoła".
Konkurs zorganizowany został przez Super-express. Certyfikat podpisali: Marek Borowski - marszałek sejmu oraz redaktor naczelny gazety. Świdnicka Szkoła znalazła się w grupie 120 szkół najlepiej ocenionych przez uczniów co niewątpliwie uważać można za ogromny sukces.
Mamy nadzieję, że sukces ten może pomóc w akcji promocyjnej wśród rodziców uczniów szkół gimnazjalnych szukających nowej szkoły. "Mechanik" oferuje nowe atrakcyjne kierunki nauczania.


25 lutego 2004 - To były tylko złudzenia

Z dzisiejszego występu siatkarek MKS Świdnica zadowolony może być jedynie zespół Olimpii Jawor. W drugim secie nasz zespół był kompletnie bezradny, wynik 13 do 25 świadczy, że na parkiecie istniał tylko zespół z Jawora. Marzenia o potędze okazały się płonne. Drużyna nie zrobiła żadnych postępów, wiele zawodniczek nie grało w przeszłości tak słabo jak obecnie. Zespół prezentuje siatkówkę w jaką grało się przed wielu, wielu laty. Grając taką siatkówkę nie ma co marzyć o pierwszej lidze, można raczej mieć obawy czy starczy ona w przyszłości na drugą. Wszystkim pod rozwagę, czy to co nazywamy świdnicką siatkówką - siatkówką jest ? to przypomina taki lepiej zorganizowany TKKF. Po szybkim awansie do drugiej ligi, ten sezon należy uznać za stracony. Licznie przybyła publiczność obejrzała żenujące widowisko.
MKS Świdnica - Olimpia Jawor 2:3 w setach 25/20, 13/25, 20/25, 25/21, 13/15.
Rywalizację tych drużyn wygrała Olimpia i to ona wystąpi w finale, w walce o pierwszą ligę.


25 lutego 2004 - W Ambasadzie Izraela

Starostwa Świdnicki Jacek Wajs będzie przebywał jutro w Warszawie w związku z umówionym spotkaniem z Ambasadorem Izraela w Polsce Panem Davidem Peleg. Starosta poprosi Ambasadora o objęcie honorowego patronatu nad projektem polsko-niemiecko-izraelskim realizowanym przez Powiat Świdnicki, którego nazwa brzmi "So much connect us ... Let's find it! Tyle nas łączy - Poszukajmy tego!". W realizację projektu włączył się pan David Wajntraub, który odwiedził nasz powiat wraz z grupą studentów z Izraela w ramach programu "Izrael w sercu". Opowiadali oni młodzieży z naszego powiatu o codziennym życiu w Izraelu. O pomoc poprosiliśmy także Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu oraz Polish/American/Jewish Alliance - PAJA, które to organizacje posiadają ogromne doświadczenie w tym zakresie. Środki na realizację programu staramy się pozyskać z programu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, będziemy także szukać sponsorów. Mamy nadzieję, że w efekcie projekt ten przyczyni się do zainteresowania i otwartości na proces budowy dialogu młodych ludzi tych trzech narodów, a w przyszłości będzie to miało przełożenie na rozwijającą się współpracę gospodarczą.


25 lutego 2004 - Kolejna sesja

27 lutego odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W porządku obrad sesji znalazło się m.in. sprawozdanie merytoryczne i finansowe z wykonania "Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świdnicy" w roku ubiegłym oraz uchwalenie tego planu na rok bieżący. Rada przyjmie także plan pracy na najbliższy rok i przyjmie między innymi następujące uchwały:
- zmieniająca uchwałę Rady Miejskiej w Świdnicy w sprawie pobierania opłat za usługi świadczone przez przedszkola miejskie w Świdnicy,
- w sprawie bankowej obsługi budżetu Gminy Miasta Świdnica,
- w sprawie przyjęcia aktualizacji i uzupełnienia programu rozwoju Miasta Świdnicy, pod nazwą "Strategia Rozwoju Miasta Świdnicy na lata 2000 - 2015",
- w sprawie utworzenia środków specjalnych w Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świdnicy,
- w sprawie obniżenia stawek czynszu za lokale użytkowe na terenie miasta Świdnicy.
Sesja rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego.


25 lutego 2004 - Starania o zasoby

Jeszcze w ubiegłym roku radni z Komisji Gospodarki Mieszkaniowej złożyli wniosek na ręce burmistrza o podjęcie działań, których efektem ma być przejęcie od Starostwa Powiatowego w Świdnicy budynków przy ul. Bolesława Prusa 7 i Piłsudskiego 31, które zajmował Zespół Szkół Zawodowych. Budynki te można by było włączyć do zasobów komunalnych miasta i przeznaczyć na lokale socjalne lub lokale do remontu dla młodych rodzin. W ślad za wnioskiem wice-burmistrz Paweł Ozga przygotował i przesłał pismo do Starostwa. Choć pismo złożono dwukrotnie, Starostwo nie wypowiedziało się jeszcze na ten temat. Ale należy być optymista - budynek Starostwu nie jest potrzebny, więc może wkrótce stanie się on własnością miasta.


25 lutego 2004 - Pegazik

W Galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury 24 lutego odbyły się eliminacje miejsko-gminne IX Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych Województwa Dolnośląskiego.
W tym roku aż 57 reprezentantów szkół stanęło do konkursu, aby zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Kryteria oceny uczniów konkursu stanowiły: interpretacja utworu, dobór repertuaru, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Laureatami strzegomskich eliminacji zostali:
W kategorii "młodsi":
miejsce I - Magdalena Mazur z kl. V Szkoły Podstawowej w Jaroszowie
miejsce II - Adrianna Lebiedzińska z kl. IV Szkoły Podstawowej nr 2
miejsce III - Ewelina Owczarz z kl. VI Szkoły Podstawowej z Rogoźnicy
W kategorii "Starsi":
miejsce I - Karolina Asynger z klasy I Gimnazjum nr 2
miejsce II - Agnieszka Gapińska z klasy III Gimnazjum nr 2
miejsce III - Anna Korgul z klasy III Gimnazjum nr 1
Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza. Wezmą również udział w eliminacjach powiatowych w Świdnicy.


24 lutego 2004 - Powstała Diecezja Świdnicka

W dniu dzisiejszym ogłoszona została decyzja Papieża Jana Pawła II w sprawie utworzenia Diecezji Świdnickiej. Ojciec Święty mianował też biskupa nowej diecezji. Został nim rektor Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Ignacy Dec. 25 marca tego roku nastąpi uroczystość święcenia nowego biskupa oraz objęcia przez niego władzy biskupiej.
Nowa diecezja składać się będzie z 13 dotychczasowych dekanatów Archidiecezji Wrocławskiej i 9 dekanatów Diecezji Legnickiej. Zarówno Prezydent Miasta Wojciech Murdzek jak i Starosta Świdnicki Jacek Wajs, którzy uczestniczyli w uroczystym ogłoszeniu decyzji Papieża Jana Pawła II, z zadowoleniem przyjęli wiadomość o utworzeniu Diecezji Świdnickiej. - Jest to wielkie i oczekiwane od dawna wydarzenie historyczne dla Świdnicy i Powiatu Świdnickiego. Powody do zadowolenia będą mieć przede wszystkim wierni, dla których bliskość biskupa jest bardzo ważna. Jednak utworzenie diecezji ważne jest także dla przyszłości powiatu i miasta. Umiejscowienie siedziby diecezji w Świdnicy niewątpliwie przyczyni się do rozwoju miasta i wzrostu jego znaczenia w regionie dolnośląskim - podkreślają Prezydent Wojciech Murdzek i Starosta Jacek Wajs.


24 lutego 2004 - Fundacja pomoże

"Przyjaciel potrzebny od zaraz" to program, który realizować będzie świebodzickie Stowarzyszenie Pomocy na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Wsparcia na realizację tego pomysłu udzielił Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Świebodzickie stowarzyszenie otrzymało 25 tysięcy złotych. Za pieniądze te dzieci i młodzież niepełnosprawna będą mogli uczestniczyć w wernisażach prac plastycznych, organizowanych w trzech partnerskich miastach. Wystawy odbędą się wiec w białoruskim Marina Gorka, czeskich Jilemnicach i oczywiście w Świebodzicach. Nie jest to pierwszy przypadek udzielenia tak znacznego wsparcia organizacji. W ubiegłym roku stowarzyszenie uczestniczyło w innym programie fundacji "Jak dobrze mieć sąsiada". Przygotowano wówczas wspólny program artystyczny polsko-czeski. Występy podobały się bardzo, a poza tym rozliczyliśmy się wzorowo z pozyskanych wtedy środków - 19.950 złotych - informuje prezes Ewa Dziwosz. Wielkim zaszczytem było przyznanie stowarzyszeniu tytułu Ambasadora Przemian w Regionie. Pod dyplomem nadającym tytuł w imieniu Fundacji podpisał się Jan Nowak-Jeziorański, który zasiada w zarządzie szacownego gremium. To nie jedyny program, jaki stowarzyszenie chciałoby realizować w tym roku. Wśród złożonych wniosków o dofinansowanie jest także podanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej o środki na realizację projektu pt. "Zakazany owoc". To program o mentalnym i fizycznym dojrzewaniu młodzieży niepełnosprawnej.


24 lutego 2004 - "Z.M.I.O.T.A." w Żarowie

"Z.M.I.O.T.A." to skrót od Zwiastun Małych Intelektualnych Odkryć Tysiąclecia Absurdów, mająca na celu promocję "Młodych Gniewnych" i tych artystów, których warto przedstawić lokalnemu środowisku. Na XIII już edycję Z.M.I.O.T.Y. zapraszamy 28 lutego, do Żarowskiego Ośrodka Kultury o godzinie 18.00. Prezentować będziemy: Elżbietę Kulas, poetkę z zamiłowania, która nie stroni i od form plastycznych, wiersze Elżbiety Kulas przepełnione są ezoteryką i w pełni kobiecą wrażliwością, a w wykonaniu aktorów "Teatru Bezdomnego" z pewnością nabiorą nowego wymiaru. Zaprosiliśmy również znanego nie tylko w Polsce, ale i Europie artystę - fotografika Jarosława Michalaka, którego quasi diaporamy, nazywane przez niego suitami fotograficznymi będzie można również podziwiać, tym razem zaprezentowane zostaną następujące suity: "Pod wezwaniem św. Michała Archanioła", "Powroty" i "Przesłanie dla nadwrażliwych". Gościnnie wystąpi również "Teatr Szóstej Deski" ze Świdnicy w sztukach Dariusza Duchiewicza (aktora, autora i reżysera teatru), p.t. "Płyta Adrianny" oraz "Anastazja i psychiatra". Wszystkich serdecznie zapraszamy do bliskich spotkań z żywą sztuką w Piątym Wymiarze czyli Metafizyce.


24 lutego 2004 - Sesja w Gminie

26 lutego o godzinie 9°° odbędzie się XIX sesja Ra-dy Gminy Świdnica. Sesja jak zwykle odbędzie się w sali narad UG przy ulicy Głowackiego.
Podczas sesji między innymi głosowania:
nad uchwałą budżetową,
w sprawie udzielenia upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych,
w sprawie ustalenia zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt,
w sprawie ustalenia odpłatności za przedszkola,
w sprawie likwidacji Przedszkola w Lutomi Górnej,
w sprawie sprzedaży w trybie bezprzetargowym przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa na rzecz Kombinatu Rolnego Spółka z.o.o w Świdnicy gruntów położonych na terenie Gminy Świdnica.


24 lutego 2004 - Strefa rusza

Rozstrzygnięto pierwszy przetarg na sprzedaż terenów pod budowę zakładu przemysłowego na terenie tzw. lotniska przy ulicy Strzegomskiej w Świebodzicach. Pierwszym inwestorem będzie firma Moneva Polska sp. z o.o. Zakład należy do niemieckiej grupy Frech, która posiada swoje zakłady na terenie całej Europy. Moneva od trzech lat funkcjonuje w Świebodzicach w obiektach dawnego Termetu. Produkuje precyzyjne odlewy ze stopów aluminiowych dla potrzeb przemysłu maszynowego, elektromaszynowego, motoryzacyjnego i budownictwa. Rozwój produkcji na terenie Polski zmusza spółkę do budowy nowego obiektu przemysłowego. Wybór padł na Świebodzice z powodu dobrej lokalizacji i dogodnych warunków, stworzonych przez miasto. Firma kupiła w przetargu nieograniczonym 3 hektary gruntu, oferując cenę 545.500 złotych. Inwestycja rozpocząć się ma pod koniec roku lub na początku 2005. Produkcja uruchomiona zostanie w nowym zakładzie w 2006 roku. Docelowo Moneva zatrudniać będzie w Świebodzicach około 100 osób, głównie na stanowiskach robotniczych. Będą to przede wszystkim mieszkańcy miasta. Wartość inwestycji, łącznie z wyposażeniem zakładu w niezbędne urządzenia, wyniesie ok. 2,5 mln euro. W krótkiej uroczystości z okazji rozstrzygnięcia przetargu, jaka odbyła się w Urzędzie Miejskim 23 lutego, udział wziął - prócz dyrektora Knihnickiego i burmistrza Wysoczańskiego - starosta Jacek Wajs.


23 lutego 2004 - Nie tylko dla kobiet

Stowarzyszenie "Kobiecy Głos", skupiające aktywne kobiety z terenu Świebodzic, prowadzi systematyczne dyżury dla tych wszystkich, którym potrzebna jest pomoc w związku z różnymi życiowymi problemami. W każdy wtorek od godziny 14.00 członkinie organizacji dyżurują w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Ratuszu. Zgłosić się do nich można na przykład w wypadku występowania przemocy czy molestowania w rodzinie. Wolontariuszki przygotowane są do tego, by udzielić porady prawnej czy podpowiedzieć, gdzie udać się po pomoc psychologiczną. Udzielą także innych form wsparcia i pomocy. W swojej działalności "Kobiecy Głos" obejmuje opieką przede wszystkim panie. Systematycznie przeprowadza różnego rodzaju akcje społeczne na terenie miasta, uświadamia kobietom ich prawa, wspiera w różnych losowych sytuacjach.


23 lutego 2004 - Goście w telewizji

Jutro o godzinie 19.30 w studiu Telewizji lokalnej gościć będzie zastępcę prezydenta Świdnicy Ryszard Wawryniewicz oraz dyrektor Departamentu Rozwoju UM Waldemar Skórski. Tematem rozmowy podczas programu będzie "Strategia rozwoju miasta Świdnicy na lata 2000 - 2015". Dokumentem tym radni miejscy zajmować się będą podczas najbliższej piątkowej sesji.
Pytania do naszych gości przyjmujemy pod numerem telefonu 851 80 27.


23 lutego 2004 - GCI dla uczniów

Pracownicy Gminnego Centrum Informacji przygotowali prezentacje dla uczniów dwóch klas maturalnych ze strzegomskiego Zespołu Szkół Zawodowych. Podczas spotkania przedstawią szeroki wachlarz usług, jakie GCI proponuje absolwentom oraz wykaz szkół pomaturalnych i wyższych, w których mogą kontynuować naukę.
Prezentacja odbędzie się 25 lutego br. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej strzegomskiego Urzędu Miejskiego.


23 lutego 2004 - Jutro w "Wiadomościach Świdnickich"

W najbliższym wydaniu "Wiadomości Świdnickich" przeczytać Państwo będą mogli między innymi:
* 75 dni zostało do tegorocznych matur. Jak uczniowie bawili się na studniówkach?
* Przez dwa lata zarobiła 630 tys. złotych.
* Doniesienia na nieprawidłową pracę policji.
* O inwestycji przy ulicy Sikorskiego i Strzelińskiej opowiada Jarosław Dudkiewicz, przedstawiciel firmy "Condix".
* Mamy księcia i księżną. Przez cztery miesiące czytelnicy "Wiadomości Świdnickich" wybierali księcia, księżną i dwór księstwa świdnicko-jaworskiego. W piątek 20 lutego odbyła się uroczysta koronacja obdarzonych zaufaniem świdniczan. Kto rządzi w mieście?


23 lutego 2004 - Nowe godziny urzędowania

Starosta Świdnicki Jacek Wajs postanowił wprowadzić w Starostwie Powiatowym nowe godziny urzędowania. Od pierwszego marca w każdy wtorek poszczególne wydziały Starostwa Powiatowego w Świdnicy, które mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami naszego Powiatu czynne będą do godziny 18.00. Jest to program pilotażowy, który ma umożliwić mieszkańcom sprawniejsze załatwianie spraw urzędowych. Do tej pory bywało tak, że aby zarejestrować samochód czy wyrobić paszport musieliśmy brać dzień wolny. W ten dzień dłużej czynny będzie Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych, Wydział Budownictwa, paszporty, sekretariat i kasa bankowa. Dodatkowo interesantów przyjmować będzie Rzecznik Konsumentów. Dzięki tej zmianie mamy nadzieję, że mieszkańcy powiatu będą zadowoleni i będzie to dla nich dużym udogodnieniem. We wtorki interesantów przyjmować będzie również Starosta Świdnicki Jacek Wajs. W starostwie uruchomiony zostanie także punkt kontaktowy, gdzie dyżurować będzie przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.


23 lutego 2004 - Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski
We wtorek 24 lutego br. o godzinie 10.00 w Strzegomskim Centrum Kultury odbędą się gminne eliminacje IX Konkursu Recytatorskiego "Pegazik".
Jest to konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych całego Województwa Dolnośląskiego.

23 lutego 2004 - Jutro w "Gazecie Świdnickiej""

W jutrzejszym wydaniu gazety między innymi:
* Grypa zabija! - w Świdnicy mnóstwo ludzi ma
groźne, pogrypowe powikłania,
* Watykan ogłosi Diecezję Sudecką!
* Czy żarowska "Organika" pójdzie na złom?,
* Bitwa o ucznia czyli specjalny dodatek poświęcony edukacji,
* Jak co tydzień ogłoszenia drobne i krzyżówka.


23 lutego 2004 - Konferencja metodyczna

W sobotę 28 lutego w PSP Nr 2 w Strzegomiu odbędzie się konferencja metodyczna pod hasłem "Praca metodą projektu". W konferencji wezmą udział nauczyciele i dyrektorzy szkół z terenu Gminy Strzegom oraz nauczyciele z czeskiego miasta Nove Mesto nad Metuji. W programie przewidziano prezentacje projektów współpracy międzynarodowej oraz innych projektów realizowanych przez nauczycieli z PSP Nr 2, a także warsztaty poświęcone konstruowaniu projektu.
Patronat nad konferencją obejmują Burmistrz Lech Markiewicz, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty Edyta Sobala, Dyrektor DODN we Wrocławiu Marzena Kamieńska.


22 lutego 2004 - Wystawa

Wczoraj w świdnickim Kościele Pokoju otwarta została "Wystawa Polskich Miast i Miejsc UNES-CO". Wystawa przyjechała z Kopalni Soli w Wieliczce, a jej autorem jest Wojciech Gawroński, kustosz Muzeum Żup Solnych w Krakowie. Świdnica, dzięki Kościołowi Pokoju znajduje się w gronie 17 polskich miast i miejsc, których nazwa widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie na Listę wpisanych jest ponad 730 obiektów ze 125 krajów: są to obiekty dziedzictwa kulturowego, obiekty przyrodnicze w stanie naturalnym oraz obiekty przyrodnicze trwale zmienione przez środowisko kulturowe. Na wystawie prezentowane są wszystkie polskie obiekty wpisane na listę UNESCO.
Wystawa czynna do połowy kwietnia. Bezpłatne zwiedzanie w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 11-13 oraz od 15 do 17 lub w inne dni po telefonicznym uzgodnieniu.
>>> zobacz zdjęcia z otwarcia wystawy


22 lutego 2004 - Stanowisko SPiKŚ

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich z zadowoleniem przyjęło wiadomość przekazaną przez Prezydenta Miasta Wojciecha Murdzka, że w dniu 10 lutego podpisany został aneks do aktu notarialnego, który pozwolił zakończyć spór, powstały wokół inwestycji przy ul. Sikorskiego. Zakończona została sprawa, która podważała autorytet Miasta, jako sprzyjającego przedsiębiorcom, nie można bowiem głosić, że Świdnica będzie sprzyjać przedsiębiorcom i że władza stwarzać będzie korzystne warunki do tworzenia nowych miejsc pracy, a potem przez kilka lat uniemożliwiać inwestorowi, w tym wypadku nabywcy gruntu przy ul. Sikorskiego, realizację zaplanowanego przedsięwzięcia. Teraz ten etap mamy już za sobą. Władze Miasta dały dobry znak firmom, które chciałyby inwestować na terenie Świdnicy. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich będzie popierać wszelkie działania władz promujące i wspierające działalność gospodarczą i inwestycyjną, która będzie służyć mieszkańcom i tworzyć nowe miejsca pracy. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich jest za równym traktowaniem wszystkich przedsiębiorców działających na terenie miasta. Uważamy, że decyzja podjęta przez Prezydenta, kończąca kompromitujący Miasto spór, była słuszna i przyniesie w przyszłości wymierne korzyści mieszkańcom Świdnicy jak i budżetowi miasta.
Prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Świdnickich
Edward Szywała


22 lutego 2004 - Szachy w Żarowie

Wyniki Powiatowego Indywidualnego Turnieju Szachowego "Złota Wieża" rozegranego w dniu dzisiejszym. Czołowa klasyfikacja:
1 Kipczak Jan - ŻARÓW - 6
2 Szkut Piotr - STRZEGOM - 5.5
3 Garbacz Marcin - ŻARÓW - 5.5
4 Adamek Artur - ŻARÓW - 4.5
5 Paradowski Stefan - MIELĘCIN - 4
6 Maciuszek Marcin - KRUKÓW - 4
Wśród seniorów najlepszy był Jan Kipczak, seniorek Magdalena Bieszczad z Mikoszowej,
juniorów Marcin Maciuszek, juniorek Sylwia Krzyżanowska z Żarowa


22 lutego 2004 - Nie udało się

Dzisiaj po raz drugi siatkarki MKS Świdnica przegrały w wyjazdowym meczu I rundy play-off z Olimpią Jawor.
Olimpia Jawor - MKS Świdnica 3:2,
w setach 21/25, 25/21, 21/25, 25/18, 15/8
Po tym meczu wynik rywalizacji to 2:2.
O wszystkim zadecyduje ostatni mecz do, którego dojdzie w najbliższą środę w świdnickiej sali sportowej na Zawiszowie.
Mecz rozpocznie się o godzinie 17. Zapraszamy wszystkich sympatyków i prosimy o gorący doping. Wstęp wolny.


22 lutego 2004 - Arot lepszy

Szczypiorniści Bel - Polu Świdnica grali wczoraj z sąsiadem z tabeli - dziesiątym Arotem-Tęcza Leszno. Spotkanie było bardzo zacięte i stało na wysokim poziomie. Niestety, lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 32:29. - Mimo porażki jestem generalnie zadowolony z postawy Bel-Polu - powiedział po meczu kierownik do spraw sportowych świdnickiego klubu Jan Masłowski - widać postęp w grze naszych piłkarzy i to cieszy.
Skład Bel-Polu: Jarosz (11), Brygier (7), Omański (4), T. Lipka (4), Gnysiński (2), Kwiatkowski (1), Musiał, Zapart, M. Kaczamrczyk.


22 lutego 2004 - Odeszli

odeszli
14 lutego: Tadeusz Bistyk 50 lat, Monika Szeredi 86 lat,
15 lutego: Andrzej Sobiecki 44 lata, Agnieszka Kamocka 37 lat, Helena Apanowicz 83 lata,
16 lutego: Bronisława Nowak 88 lat, Władysława Okarmus 80 lat, Janina Zając 56 lat, Bolesław Mrozowski 80 lat, Maria Jóźwiak 90 lat,
17 lutego: Władysław Przyborowski 84 lata,
18 lutego: Kazimierz Babicz 68 lat, Czesław Dyduch 71 lat,
19 lutego: Władysława Budzyń 76 lat.


21 lutego 2004 - Może jutro ?

Dzisiaj odbył się mecz I rundy play - off siatkówki kobiet II ligi pomiędzy Olimpią Jawor a MKS Świdnica. Po dwugodzinnej walce zakończył się on zwycięstwem gospodarzy z Jawora 3:2 w poszczególnych setach: 25/27, 25/21, 22/25, 25/21, 15/11. Nie udał się więc wyjazd MKS-u Świdnica i jutro w Jaworze zostanie rozegrany kolejny mecz. Miejmy nadzieję, że jutro nasze zawodniczki zdołają wykrzesać siły by zwyciężyć ostatecznie, w przeciwnym bowiem razie dojdzie do ostatniego spotkania tych zespołów w Świdnicy.


21 lutego 2004 - Dwukrotna przegrana

W minionym tygodniu Sparta Świdnica grała dwukrotnie. W środę gościli w Wałbrzychu u lidera V ligi - Górnika/Zagłębie. W trudnych warunkach, na murawie pokrytej śniegiem lepsi okazali się (a przynajmniej zdobyli więcej bramek) gospodarze.
Rezultat końcowy: 2:3.
Skład Sparty: Kujawski - Szuba, Iwan, Marszałek, Kraus, Tur, Goździejewski, Dziurbacz, Abramowski, Kania, Korbecki (Filipczak, Krupczak, Krygier, Borys, R. Charytanowicz).
W sobotę podopiecznym Grzegorza Krawca znów się nie powiodło - tym razem w Świdnicy lepsza okazała się Prochowiczanka Prochowice, która wygrała 0:1. Podobnie jak w środę warunki do gry były bardzo ciężkie (fatalny stan murawy, bardzo silny wiatr). W pierwszej połowie dużą przewagę osiągnęli świdniczanie, ale nie byli w stanie jej udokumentować. W najważniejszych momentach mylili się m.in. Korbecki, Filipczak i Abramowski. A na koniec dobra wiadomość. Gawryszewski, Felich i Kraus, którzy dołączyli do Sparty w trakcie przerwy zimowej, są już praktycznie zawodnikami tego klubu. Niebawem wyjaśni się również sprawa Drozdowskiego, który przez ostatnie dwa tygodnie chorował.
Skład Sparty: Hruszowiec - Tur, Krupczak, Marszałek, Abramowski, Kraus, Filipczak, Kania, Felich, Korbecki, Kloc (Iwan, Krygier, Ł. Piecyk, Dziurbacz).


21 lutego 2004 - Sparing

W meczu pomiędzy AKS Strzegom a Stalą Świdnica wyraźnie lepsi okazali się ci pierwsi, którzy pełnili rolę gospodarzy, i wygrali wysoko, bo aż 5:1. Piłkarze Piotra Araszczuka już w pierwszej części przejęli inicjatywę na murawie, jednak ich przewaga nie była tak duża, jak po zmianie stron. Przez pierwsze 45 minut padła tylko jedna bramka dla strzegomian. Tuż po przerwie szansę na doprowadzenie do remisu miał Marek Patyk, ale nie wykorzystał rzutu karnego. W odpowiedzi miejscowi podwyższyli na 2:0. Chwilę później Szymon Majcherczyk zmniejszył stratę, zdobywając gola kontaktowego. Końcówka spotkania należała jednak zdecydowanie do AKS-u, którego zawodnicy jeszcze trzykrotnie umieszczali piłkę w siatce Rejzera.
Skład Stali: Jaźwik - Florian, Wierzbicki, Gros, Wilk, Komidaj, Krenczyk, Błaszczyk, Dworzyński, Patyk, Majcherczyk (Rejzer, Kobuz).


20 lutego 2004 - Zabawmy się

Od dziś zaczynamy nową zabawę, a może nie będzie to wcale zabawa a będzie to Nasz sygnał ostrzegawczy dla rządzących, że muszą coś w swoich dotychczasowych działaniach zmienić by wrócić do Naszych łask, byśmy przy najbliższych wyborach dokonali tego właściwego.
Spróbujmy, głosując w tej zabawie - zobaczyć jak scena polityczna wyglądałaby dziś, kogo darzymy zaufaniem a kto je utracił. Jeszcze jest czas.


20 lutego 2004 - Komisja zbada

W dniu dzisiejszym Prezydent Miasta Wojciech Murdzek poprosił Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej o zbadanie sprawy renegocjacji umowy sprzedaży terenów przy ul. Sikorskiego na rzecz Pana Krzysztofa Raczka, reprezentującego firmę Condix z/s w Poznaniu oraz sprawy finansowania inwestycji przy ul. Piotra Skargi, w szczególności w odniesieniu do zarzutów postawionych w oświadczeniach wygłoszonych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przez Radnego Bolesława Marciniszyna.


20 lutego 2004 - Koncert w Żarowie

Jutro o godzinie 18.00 w Żarowskim Ośrodku Kultury przy ul. Amii Krajowej 40 odbędzie się koncert rockowy. Do udziału zaprosiliśmy "No Profit" z Wrocławia, "Native" z Wałbrzycha i naszą eksportową, mocno brzmiącą gwiazdę "Anal Front", z Żarowa.
Wspólna zabawa potrwa do godziny 22.00,
bilety po 5.00 zł.
Impreza organizowana jest przez ośrodek kultury przy mocnym wsparciu Młodzieżowej Rady w Żarowie. Serdecznie zapraszamy.


20 lutego 2004 - Prelekcja dla nauczycieli

17 lutego funkcjonariusze ze Straży Miejskiej we Wrocławiu, mł. insp. Paweł Pilski i st.str. Grzegorz Muchorowski, przeprowadzili w strzegomskim Urzędzie Miejskim szkolenie informacyjne o zagrożeniu ze strony sekt religijnych i grup destrukcyjnych. Szkolenie było przeznaczone dla nauczycieli oraz pedagogów i psychologów szkolnych. Funkcjonariusze wyjaśnili pojęcie sekty i grupy destrukcyjnej, omówili prawne podstawy ich funkcjonowania. Przedstawili również schematy postępowania i pozyskiwania informacji w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów w konkretnej szkole.


20 lutego 2004 - Powstaje strategia rozwoju miasta

Trzydzieści siedem osób znalazło się w społecznie pracującym zespole ds. Strategii Rozwoju Miasta Świebodzice, powołanym do życia na przedostatniej sesji przez Radę Miej-ską. To radni, urzędnicy, działacze społeczni, przedstawiciele ugrupowań politycznych. Po raz pierwszy spotkali się z planistami w Klubie Reklan 16 lutego. Dość szybko, bo już 20 lutego, wyznaczono termin następnego spotkania. Na nie uczestnicy zespołu wykonać mają specyficzną "pracę domową". W konkretnych zespołach tematycznych - jest między innymi zespół infrastruktury technicznej, ekologii czy promocji - zdiagnozowane zostaną najważniejsze problemy.
Pomóc w tym mają szczegółowe pytania, przygotowane przez zespół projektowy. Radni i członkowie zespołu otrzymali "Wstęp i założenia do strategii rozwoju miasta Świebodzice". To dokument obrazujący w jaki sposób powstawać będzie docelowe opracowanie. Wyznacza metody pracy i to, co ma być efektem - cele, które miasto realizować będzie w dłuższych i krótszych okresach. Wstępnie dokonano także marketingowej oceny Świebodzic. Wskazano na mocne i słabe strony miasta, na istniejące szanse i zagrożenia. Teraz członkowie społecznego zespołu dokonują korekty przedstawionych założeń. Dopisują swoje postulaty, które fachowcy poddadzą ocenie. To pierwszy krok. Jerzy Jakimiec, dyrektor Miejskiego Zespołu Usług Projektowych, który czuwa nad całością przedsięwzięcia, jest optymistą i wierzy w efektywną i dobrą współpracę. Chciałby, aby już w kwietniu poddać strategię ogólnej dyskusji na sesji, by dokument był jak najszybciej gotowy w wersji ostatecznej.


19 lutego 2004 - OFF-ROAD

W dniach 20-22 lutego w przepięknej, pewnie jeszcze zimowej, scenerii Gór Sowich, odbędzie się impreza dla wszelkich pojazdów terenowych, impreza o niespotykanym dotąd charakterze na polskiej scenie OFF-ROAD. Będzie to rodzaj wyścigu non-stop (w tej edycji 12 godzin) po zamkniętym kilkukilometrowym torze usytuowanym na długiej górskiej łące o zmiennym nachyleniu. Reguły gry są stosunkowo proste: wygrywa ten kto w przewidzianym czasie dowolna techniką i prawie dowolnym sprzętem, mając dookoła siebie rywali, przejedzie trasę największą ilość razy!!! Szczegóły oczywiście w regulaminie, okrojonym do minimum! Impreza będzie doskonałym poligonem doświadczalnym dla pojazdów, w tym nie zarejestrowanych wehikułów własnej konstrukcji, "zwykłych" terenówek mniej lub bardziej podrasowanych czy ciężarówek dowolnej maści. To również sprawdzian wytrzymałości dla załóg, odporności na stres bezpośredniej rywalizacji. A rywalizować warto! Dla zwycięzców pierwszych trzech miejsc sponsorzy i organizatorzy przygotowali cenne nagrody rzeczowe (wyciągarki, hi-lifty, liny...), których pula ciągle się zwiększa! Dla wszystkich uczestników gadżety, posiłki i wieczorne piwko.
Zapraszamy też widzów. Przygotowaliśmy doskonały punkt widokowy, z którego widać znakomitą większość trasy, ciepłą strawę i napoje z kuchni polowej, możliwość nabycia pamiątkowej koszulki imprezy i niezapomniane wrażenia. Regulamin zawodów


19 lutego 2004 - Hotelarska na szóstkę

Pięcioletnie starania Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy zakończyły się sukcesem. Od 21 stycznia tego roku "hotelarska" jest pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Stowarzyszenie jest międzynarodową organizacją pozarządową działającą od 1988 r. Obecnie zrzesza 320 szkół z ponad 30 państw europejskich. Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych ze Świdnicy jest 6-stą szkołą z Polski przyjętą do tego Stowarzyszenia. Głównym przedmiotem działalności AEHT jest promocja europejskich standardów wśród szkół zajmujących się hotelarstwem i turystyką poprzez m. in. wymianę młodzieży i nauczycieli, tworzenie bliższych więzi między szkołami a biznesem, wypracowanie wspólnych metod nauczania, wymianę materiałów dydaktycznych, wiedzy oraz umiejętności. Dzięki temu, że świdnicka szkoła hotelarska jest członkiem AEHT młodzież będzie mogła także bezpłatnie uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach i konkursach o tematyce hotelarsko-turystycznej. Już dzisiaj ZSH-T otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w szeregu imprez zaplanowanych w przeciągu tego roku m.in. w Portugalii, Chorwacji we Włoszech, na Węgrzech w Polsce i Austrii.


19 lutego 2004 - Sesja budżetowa

W dniu 23 lutego o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się XXI Sesja Rady Miejskiej. Sesja poświęcona jest uchwaleniu budżetu Gminy Strzegom na rok 2004.
W programie sesji między innymi:
- zmiana uchwały w sprawie poboru w drodze inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego,
- ustalenie najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości jednego punktu dla pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Strzegom,
- obniżenie wysokości wskaźników procentowych, które mają wpływ na wysokość dodatku mieszkaniowego,
- wyrażenie opinii o przekształceniu SP ZOZ Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, - wyrażenie opinii o przekształceniu Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Rościszowie,
- sprawozdanie z pracy stałych komisji Rady Miejskiej w Strzegomiu za 2003 rok, - Sprawozdanie z działalności Burmistrza Strzegomia.


19 lutego 2004 - Gwiazdy opery i operetki

Kazimierz Kowalski, znany śpiewak i autor telewizyjnego programu "W krainie uśmiechu" zaprosił na koncert do Świdnicy gwiazdy opery i operetki. W rytmach przebojów z tego repertuaru będziemy mogli bawić się w ostatnią sobotę karnawału, a dodatkową atrakcją będzie lampka szampana, na którą Kazimierz Kowalski i artyści zapraszają po spektaklu.
Z całą pewnością będzie to niezapomniany wieczór.
Koncert odbędzie się 21 lutego w Teatrze Miejskim o godzinie 18.00.


19 lutego 2004 - "Kasprowicz" szkołą przyjazną uczniom

"Super Express" ogłosił wyniki I etapu konkursu "Super Szkoła". Z ponad 260 tysięcy ankiet, z blisko 3 tysięcy szkół z całej Polski świdnicki "Kasprowicz" zakwalifikował się do II etapu tego konkursu. I Liceum ze Świdnicy znalazło się w półfinałowej 120 (po 20 szkół z każdej kategorii), najlepiej ocenionych przez uczniów. Do ścisłego finału zostanie zakwalifikowanych tylko 18 szkół (po 3 z każdej kategorii). Tym samym szkoła otrzymała "Certyfikat szkoły przyjaznej uczniom za pozytywną ocenę wystawioną przez uczniów". Certyfikat został podpisany przez marszałka Sejmu RP - Marka Borowskiego oraz redaktora naczelnego "Super Expressu" - Mariusza Ziomeckiego.


19 lutego 2004 - Latuszek zamiast Pantala

Od 13 lutego drugim wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świebodzicach jest Wojciech Latuszek. Zastąpił on na tym stanowisku odwołanego na sesji dwa dni wcześniej Zdzisława Pantala. Wojciech Latuszek jest radnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jego kandydatura została zgłoszona przez szefa klubu radnych SLSD Przemysława Dowgiało i była to jedyna zaproponowana osoba. Wojciech Latuszek jest rad-nym po raz trzeci. Po raz pierwszy zasiadał we władzach miasta w latach 1988-90 w ostatniej Miejskiej Radzie Narodowej. Po raz drugi zdobył mandat w kadencji 1998-2002. W roku 2002 mieszkańcy Świebodzic po raz kolejny obdarzyli go mandatem zaufania.


18 lutego 2004 - Wrocław w Świdnicy

Jak już wcześniej zapowiadaliśmy - dziś po godzinie 19 doszło do spotkania prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i Wiceprezydenta Sławomira Najnigiera z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz zaproszonymi przez nich przedstawicielami władz miasta Świdnicy i Powiatu Świdnickiego.
Spotkanie zorganizowało SPiKŚ.
Głównym tematem dyskusji była rola samorządu terytorialnego w tworzeniu sukcesu miasta i stymulowanie rozwoju regionalnego a wybór gości nie był przypadkowy bowiem Wrocław należy do czołówki miast polskich, które wypracowały już pewne wzorce działania i mogą być one dla nas wzorcem do naśladowania.


18 lutego 2004 - Burmistrz i Komendant Policji przyjmują razem

W każdy wtorek począwszy od 17 lutego w godzinach od 14.00 do 15.00 Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz będzie przyjmował wspólnie z Komendantem Policji komendantem Robertem Kleniukiem mieszkańców Gminy Strzegom w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego.
18 lutego 2004 - "Złote motyle"

W piątek, 27 lutego o godzinie 17.oo w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się promocja tomiku poezji "Złote motyle" z VIII Dni Goethego (które odbyły się w grudniu ubiegłego roku). W tomiku znajdują się wiersze, które zachwyciły jurorów i organizatorów konkursu poetyckiego w ramach Dni Goethego. Promocja tomiku połączona zostanie z wystawą obrazów Romana Janasza, mieszkańca Jaworzyny od 1989 roku. Na wystawie będzie można obejrzeć akwarele: Baletnia, Las-jesień, Ruiny w lesie, Zima (Mroźny poranek), Las-lato (Szyszkin), Kościół Pokoju w Świdnicy, Wóz na drodze, Pies z bażantami, oraz obrazy olejne: Przed Karczmą - Zima, Zima w Parku, Koń, Świteź, rysunki a także prace wykonane ołówkiem: opętanie, koń w uśmiechu, portret dziewczynki i inne. Uwaga, w dniu wystawy - artysta obchodził będzie 40 urodziny.


18 lutego 2004 - "Jubilat" doceniony

Podczas uroczystej sesji "Dolnośląskiego Sejmiku Animatorów Amatorskiej Twórczości Artystycznej" zorganizowanej 16 lutego w Wałbrzychu pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego obchodzący w tym roku swoje trzydziestolecie Zespół Pieśni i Tańca "Jubilat" otrzymał dyplom Marszałka za "działalność artystyczną i szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz upowszechniania kultury ludowej na Dolnym Śląsku". Podczas tej samej uroczystości choreograf zespołu Lubomir Szmid otrzymał dyplom Ministra Kultury za "szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury". Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że wieloletni trud członków "Jubilata" i jego choreografa został dostrzeżony i nagrodzony. Serdeczne gratulacje.


18 lutego 2004 - Wystawa UNESCO w Świdnicy

21 lutego, w świdnickim Kościele Pokoju otwarta zostanie "Wystawa Polskich Miast i Miejsc UNESCO". Wystawa przyjechała z Kopalni Soli w Wieliczce, a jej autorem jest Wojciech Gawroński, kustosz Muzeum Żup Solnych w Krakowie. Organizatorami wystawy są: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy oraz Miasto Świdnica. Świdnica, właśnie dzięki Kościołowi Pokoju znajduje się w prestiżowym gronie 17 polskich miast i miejsc, których nazwa widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie na Listę wpisanych jest ponad 730 obiektów ze 125 krajów: są to obiekty dziedzictwa kulturowego, obiekty przyrodnicze w stanie naturalnym oraz obiekty przyrodnicze trwale zmienione przez środowisko kulturowe. Na wystawie prezentowane będą wszystkie polskie obiekty wpisane na listę UNESCO. Znajdują się one w Warszawie, Toruniu, Malborku, w Puszczy Białowieskiej, Zamościu, Wieliczce, Krakowie, Oświęcimiu, Świdnicy, Jaworze, Kalwarii Zebrzydowskiej i w sześciu miejscowościach podhalańskich.
Świdnica prezentowana jest m.in. poprzez lotnicze zdjęcia wykonane w ubiegłym roku przez Janusza Moniatowicza. Na otwarcie wystawy, które nastąpi 21 lutego o godz. 17.00, zaproszeni zostali m.in. ambasadorowie: Niemiec, Czech i Szwecji oraz przedstawiciele UNESCO w Polsce. Wystawa będzie czynna do połowy kwietnia. Bezpłatne zwiedzanie w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 11-13 oraz od 15 do 17 lub w inne dni po telefonicznym uzgodnieniu.


17 lutego 2004 - Rafał Dutkiewicz w Świdnicy

W dniu jutrzejszym, gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich będzie prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W spotkaniu, prócz członków SPiKŚ, udział wezmą nasi świdniccy samorządowcy. Jednym bowiem z tematów dyskusji będzie rola samorządu terytorialnego w tworzeniu sukcesu miasta i stymulowanie rozwoju regionalnego. Wybór Rafała Dutkiewicza jako gościa - podyktowany jest między innymi tym, iż Wrocław należy do czołówki polskich miast i czerpanie z wypracowanych tam wzorców może być dla mniejszych ośrodków bardzo przydatne.


17 lutego 2004 - "IM-PULS" dla pracowników służby zdrowia

W ramach "Wojewódzkiego Programu Wspierania Ponownego Zatrudnienia Pracowników Zwolnionych w wyniku Restrukturyzacji Dolnośląskiej Służby Zdrowia IM-PULS" Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy dysponuje w tym roku środkami na zatrudnienie 7 osób:
- prace interwencyjne - 5 osób,
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - 2 osoby
Prace interwencyjne polegają na utworzeniu przez pracodawcę miejsc pracy dla skierowanych osób bezrobotnych, na co otrzyma on odpowiednie dofinansowanie.
Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy obejmuje koszty poniesione przez przedsiębiorcę na zakup środków trwałych w kwocie do 6.000,00 zł. Szczegółowych informacji i wnioski można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy: - pokój 12, tel. 856 18 22 dot. organizacji prac interwencyjnych, - pokój 11, tel. 856 18 11 dot. refundacji kosztów doposażenia.
Prosimy o deklarację przestąpienia do udziału w Programie do dnia 12.03.2004 roku.


17 lutego 2004 - Siostra Floriana Marciniaka w Gross-Rosen

13 lutego gościliśmy delegację z Powiatu Kościańskiego i Gminy Czempiń. Starosta Powiatu Koś-cian Andrzej Jęcz, Przewodniczący Rady Powiatu Edward Strzemiński, Burmistrz Czempinia Dorota Lew oraz Komendantka Hufca ZHP im. Floriana Marciniaka w Kościanie hm. Jolanta Kasprzak towarzyszyli Pani Helenie Pocieniak, najmłodszej siostrze pierwszego Naczelnika Szarych Szeregów harcmistrza Floriana Marciniaka. Pani Helena po raz pierwszy odwiedziła miejsce śmierci swojego brata, który zginął w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy koło Strzegomia. Wizyta związana była z przypadająca 20 lutego 60-tą rocznicą śmierci Marciniaka. Związane z rocznicą uroczystości odbędą się 20 lutego w Czempiniu, harcmistrz pochodził z miejscowości Gorzyce leżącej w tej gminie. Pani Sekretarz Gminy Strzegom Sabina Cebula przyjęła delegację w Strzegomiu. Była to okazja do zaprezentowania walorów naszej Gminy oraz wymiany doświadczeń. W zwiedzaniu obozu gościom towarzyszył Dyrektor Muzeum Gross-Rosen Andrzej Gwiazda.


17 lutego 2004 - Zimowy Bal Przebierańców 2004

11 lutego w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbył się Bal dla Najmłodszych. Dzieci - przebrane za klauny, czarownice, pieski, muchomorki, walecznych rycerzy itp. - bawiły się trakcie 3-godzinnej imprezy, na której było mnóstwo konkursów i zabaw z nagrodami.
Wybrano Króla (Bartuś, przebrany za pieska - z przesymaptycznie merdającym ogonkiem i Królową Balu (Sandra, przebrana za muchomorka). Para królewska będzie nam panować przez cały rok 2004. Nagrodzono także Olę, za najładniejszy strój czarownicy.
Imprezę prowadziła Marta Jajko, muzykę prezentował Łukasz Sadkowski, dekorację na bal przygotowały dzieci w trakcie ferii zimowych w Ośrodku Kultury


16 lutego 2004 - Współpraca z Węgrami

20 lutego o godzinie 14.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej między szkołami z Polski i Węgier. Umowę podpiszą Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy oraz węgierska szkoła Endre Suranyi Szakekzőiskola z Kazincbarcika. Przypieczętuje to rozwijającą się od ubiegłego roku współpracę między szkołami i będzie początkiem współpracy między Powiatem Świdnickim a województwem Borsod-Abaúj-Zemplén.


16 lutego 2004 - Jutro w Gazecie Świdnickiej

* Do woja? O nie! - młodzi świdniczanie chcą armii
zawodowej
* Początek końca czyli dlaczego trzeba będzie
likwidować szkoły w Świdnicy?
* Nigdzie się nie wybieram - starosta Jacek Wajs w specjalnym wywiadzie dla naszej
gazety.
* Zakupy w Tesco już na Boże Narodzenie, czyli wreszcie mamy hipermarket.
* Jak co tydzień ogłoszenia drobne i krzyżówka.


16 lutego 2004 - Warsztaty dla rolników

12 lutego w strzegomskim Urzędzie Miejskim od-były się warsztaty szkoleniowo - informacyjne dla rolników. Szkolenie przeprowadzili doradcy z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (oddział Świdnica). Dotyczyło ono omówienia działań w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich. Program będzie realizowany w latach 2004-2006. "Jest to ogólnopolska akcja informacyjna. Założeniem było, aby w każdym powiecie odbyło się przynajmniej jedno spot-kanie. Doradcy i trenerzy prowadzący warsztaty zostali odpowiednio przeszkoleni w tym kierunku", podkreśla Marcin Dynia - Kierownik Działu Informacji i Współpracy Europejskiej (DWODR - oddział Świdnica), "istotne jest informowanie o istnieniu źródeł, z których można pozyskać środki finansowe i sygnalizowanie szerokich możliwości, jakie pojawią się po 1 maja 2004." Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Wzięło w nim udział ponad sto osób.


16 lutego 2004 - Jutro w Wiadomościach Świdnickich

W kolejnym wydaniu "Wiadomości Świdnickich" polecamy do przeczytania:
* Ofiary przestępstw mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych świdnickich sędziów i prokuratorów.
* Kwiaty, słodycze i maskotki - świdniczanie masowo obchodzili walentynki. Niektórzy korzystali z pomocy uroczej walentynki, która 14 lutego odwiedzała zakochanych świdniczan
* W dwóch największych zakładach pracy w Świdnicy - Elmocie i Pafalu, mimo niskich temperatur za oknami, jest gorąco.
* Jestem w opozycji, czyli historia tych, którzy mało znaczą, a czasami mogą dużo.
* Chcemy swojej dyrektorki, swojej nauczycielki i swojej sprzątaczki, deklarują rodzice
z dwóch świdnickich szkół, o których zamiarze likwidacji radni właśnie zadecydowali
* Pożegnaliśmy zasłużonych działaczy świdnickiego sportu.


16 lutego 2004 - Goniec - III liga

wynik 8 rundy Dolnośląskiej Ligi Seniorów w szachach
(III liga) rozegranej 15 lutego
LZS Goniec Żarów - GLKS Zebra Jaworzyna Śl. 1,5-4,5
wyniki poszczególnych szachownic:
1 - Stec Czesław - Stecki Witold 0:1
2 - Szkut Piotr - Kowalczuk Wojciech 0:1
3 - Paradowski Stefan - Niewiadomski Jarosław 0:1
4 - Garbacz Marcin - Owocki Jacek 0:1
5 - Kipczak Jan - Gabrysiak Marian 1/2
6 - Bieszczad Magdalena - Żak Klaudia 1:0


16 lutego 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
18 lutego dyżur radnych w sprawach skarg i wniosków będą pełnili:
radny - Michał Kulig,
radny - Krzysztof Lewandowski.
Dyżury pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00 w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.16 lutego 2004 - Nowe pomieszczenia dla komunikacji

Na mocy porozumienia zawartego między Starostwem Powiatowym w Świdnicy i Gminą Strzegom ustalono, że w naszym mieście, jako jedynym w całym powiecie, w dalszym ciągu funkcjonował będzie Zamiejscowy Referat Komunikacji. Aby Referat mógł prawidłowo funkcjonować przydzielono mu większe pomieszczenia. Referat Komunikacji w dalszym ciągu mieści w budynku Urzędu Stanu Cywilnego, zmieniły się tylko pokoje urzędowania, aktualnie Referat zajmuje część dotychczasowych pomieszczeń USC. Urząd Stanu Cywilnego i biuro paszportowe zajęły pokoje Komunikacji, numery telefonów pozostaną bez zmian. Dokonano w nich niezbędnych remontów. Zakupione zostały również nowe meble biurowe, w najbliższym czasie planuje się zakup komputerów. Remont i zakup sprzętów biurowych finansowany jest ze środków Gminy Strzegom. Inwestycji dokonano z myślą o mieszkańcach, aby w celu załatwienia spraw leżących w gestii Referatu Komunikacji nie musieli jeździć do Świdnicy.


16 lutego 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki meczy ALK rozegranych w dniu wczorajszym we świebodzickiej hali sportowej
W rezegranych tego dnia meczach padły następujące wyniki:
* NEW - PRM 93 : 61
17 : 11, 29 : 9, 31 : 23, 16 : 18.
NEW Krzywicki R. (26), Mroczkowski A. (15), Matejek D. (14),
PRM - Szopa P. (21), Sierakowski P. (11), Kipek T. (10).,
* KRA - GAG 120 : 48
27 : 6, 21 : 15, 33 : 16, 39 : 11.
KRA - Markiewicz M. (39), Slatan W. (26), Bobowski T. (16),
GAG - Koziński J. (19), Sura G. (12), Gorczakowski A. (8).,
* TOP - CRO 91 : 64 22 : 16, 23 : 7, 23 : 20, 23 : 21.
TOP - Owsiany D. (42), Jędrzejczyk D. (24), Pawelec T. (18),
CRO - Gefert K. (26), Okupniarek R. (23), Wagilewicz K. (7).
DEX - MET 102 : 74
* 24 : 7, 22 : 21, 24 : 29, 32 : 17. DEX - Szymonik T. (39), Zygart R. (21), Federowicz J. (15),
MET - Piotrowski Ba. (37), Rak A. (14), Białkowski P. (13),


15 lutego 2004 - Coraz bliżej

W dzisiejszym meczu MKS Świdnica już bez większych problemów pokonał Olimpię Jawor 3:0 w poszczególnych setach 25/21, 25/13, 25/22.
Naszym zawodniczkom do finału pozostaje wygrać jeszcze jeden mecz z tą drużyną, a wtedy ..... ?
Może po latach, wreszcie upragniona pierwsza liga. Życzymy im tego.
W mieście widać dobrą i sprzyjającą, nie spotykaną od lat atmosferę. Może pojawią się wreszcie prawdziwi sponsorzy. Świdnicę stać na przynajmniej jedną pierwszoligową dyscyplinę, najbliżej tego są w tym roku nasze siatkarki. Trzymamy kciuki. Jak wołają nasi kibice: jeszcze jeden, jeszcze jeden.
Zdjęcia z tego meczu - >>> zobacz


15 lutego 2004 - Janusz Kulig nie żyje

Janusz Kulig zginął w wypadku koło Bochni w piątek 13 lutego 2004 roku. Fiat stilo, którym pra-widłowo jechał Kulig wpadł pod pociąg na przejeździe kolejowym w miejscowości Rzezawa. Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn rogatki przejazdu były otwarte... Kulig nie miał najmniejszych szans w zderzeniu z pociągiem. Tory zasłaniał budynek, a widoczność była zerowa. Dodatkowo było ciemno i padał śnieg.
Odszedł od nas Wspaniały Człowiek i doskonały sportowiec. Zawsze uśmiechnięty, perfekcyjny kierowca. Z samochodem potrafił zrobić wszystko. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych. Janusz Kulig aż trzykrotnie sięgał po tytuł Mistrza Polski w rajdach samochodowych w klasyfikacji generalnej. Posiadał niezliczoną ilość tytułów w poszczególnych klasach i kategoriach. W 2002 roku zdobył tytuł wicemistrza Europy, był rajdowym mistrzem Europy Strefy Centralnej. Kulig był też rekordowym, bo aż pięciokrotnym zwycięzcą Rajdu Elmot. Kochał tą imprezę i swoich kibiców. Zawsze chętnie tutaj startował. W Świdnicy w 1997 po raz pierwszy wygrał eliminację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Potem zwyciężał jeszcze w 1998, 2000, 2001 i 2002 roku za kierownicą renault megane MAXI, forda focusa wrc i seata cordoby wrc. Był wszechstronnym kierowcą, a w swojej karierze startował przeróżnymi samochodami klasy wrc, grupy N i przednionapędowych F2. Miał nieprawdopodobne wyczucie auta i prezentował ogromny spokój za kierownicą. Był znany i ceniony w kraju, ale kochali go również kibice m.in. z Czech, Słowacji i Węgier gdzie wielokrotnie startował w barwach tamtejszych zespołów. Z gracją walczył do ostatnich metrów odcinka specjalnego, a jego pojedynki z Krzysztofem Hołowczycem, Leszkiem Kuzajem, czy też kierowcami z rajdowych Mistrzostw Świata przejdą do historii tego sportu. Odszedł od nas człowiek z wielką osobowością, miał wspaniałe sportowe plany na ten sezon... Niestety nie będzie już mógł ich zrealizować, a my już nigdy nie będziemy mogli podziwiać Jego finezyjnej jazdy. Zapanowała pustka...
Karol Ferenc
Rzecznik Prasowy Automobilklubu Sudeckiego Janusza Kuliga w Świdnicy
>>> zobacz


15 lutego 2004 - Victoria też słabiutko

Cóż można powiedzieć o dzisiejszym meczu. Wynik wszystko mówi. Początek meczu był dość obiecujący. Do 15 minuty mecz był wyrównany potem jednak Gorzów zdobywał coraz większą przewagę by w końcu wygrać cały mecz różnicą szesnastu bramek.
Victoria Świebodzice - AZS AWF Gorzów 20:36 (8:16)
W zespole Victorii wyróżnić można jedynie Piotra Przybylskiego w bramce i Piotra Brągiela w polu.


15 lutego 2004 - Słaby występ ręcznych

Po bardzo słabym występie przed tygodniem w Obornikach Śląskich (przegrana 20 punktami) 250 kibiców zgromadzonych w hali sportowej na Zawiszowie spodziewało się rehabilitacji ze strony podopiecznych Konrada Schneidera. Początek spotkania nie zapowiadał tego, że świdniczanie stracili gdzieś wolę walki i zaangażowanie. Jednak kibice kolejny raz opuszczali halę ze zwieszonymi głowami. Mimo remisu kilka minut przed końcem meczu zawodnicy nasi, nie dość, że nie potrafili zakończyć meczu zwycięsko to dali sobie odebrać choć remis, tak więc mecz zakończył się kolejną porażką. Bel - Pol Świdnica - Ostrowia Ostrów WLKP 33:34
Skład Bel-Polu: Jarosz (8), Gnysiński (8), Brygier (7), Omański (4), Kwiatkowski (3), A. Lipka (2), M. Kaczmarczyk (1), Zapart, W. Kaczmarczyk, Musiał, Łabędź, Terebun, Lasz, Kalarus.


15 lutego 2004 - Odeszli

7 lutego: Janina Polaczenko 81 lat,
9 lutego: Kazimiera Baudo 81 lat, Piotr Pacholewski 33 lata, Krzysztof Huzarski 64 lata, Antoni Mazur 82 lata,
10 lutego: Maria Styrna 67 lat, Maria Magierska 92 lata, Halina Pokojska 82 lata,
11 lutego: Stanisława Wójcik 93 lata, Agnieszka Heinsz 93 lata, Maria Noworól 66 lata,
12 lutego: Józef Wagner 78 lat, Emil Kramarz 70 lat, Artur Wiśniewski 34 lata, Janina Kalinowska 75 lat, Peter Dluczek 60 lat.


15 lutego 2004 - Mecz sparingowy

W sobotnim meczu sparingowym Cukrownik Pszenno po dobrej grze pokonał w Świebodzicach Victorię 3:1. Na boisku w Cierniach pierwsze pół godziny należało do występujących w mocno eksperymentalnym składzie gospodarzy, którzy kilkakrotnie zagrozili bramce Bartka Iwana. Swoją przewagę udokumentowali w 15 minucie, gdy pięknym strzałem z 20 metrów tuż pod poprzeczkę popisał się Rafał Weirauch. W miarę upływu czasu inicjatywę przejmowali cukrownicy i w 35 minucie po błędzie defensywy Victorii Michał Goździejewski skierował piłkę do siatki. Nie minęły dwie minuty i podopieczni Janusza Masnego objęli prowadzenie po kolejnym golu Goździejewskiego. Po zmianie stron w 65 minucie piłka po raz czwarty znalazła się w siatce, na bramkę uderzał Mariusz Kwaszewski, bramkarz strzał obronił, ale dobitka Goździejewskiego była już nie do obrony.
Skład Cukrownika: Iwan - Dychus, Gajda, Filip (Fąfara), Sibila, Masny (Kwaszewski), Malczyk, Miśkiewicz, Morąg, Kutela, Goździejewski.
Skład Victorii: Kącki - Fleszar, Satyła, Górecki, Piotrowski, Weirauch, Stoma, Kmieciak, Rogowski, Białkowski, Pryka.


15 lutego 2004 - Prawo do tańszych leków

Jak informuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Danuta Mazur apteki mają obowiązek informowania pacjentów o istnieniu tańszych odpowiedników leków, które pacjent może nabyć, jeśli nie stać go na zakup droższego specyfiku przepisanego przez lekarza na recepcie. W wielu przypadkach zdarzają się sytuacje, kiedy pacjentów po prostu nie stać na wykupienie wszystkich leków przepisanych przez lekarza i są zmuszani do rezygnacji z ich wykupienia. W tej sprawie Rzecznik Konsumentów wystąpiła z zapytaniem do Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Prezes Rady Aptekarskiej DIA wyjaśnił, iż w sprawie możliwości zamiany przez farmaceutę leku droższego na tańszy o identycznym działaniu, apteka ma obowiązek poinformować pacjenta o istnieniu tańszego odpowiednika i możliwości jego wydania, pod warunkiem, że jego cena nie przekracza limitu ceny. Jeśli chcemy, aby nastąpiła zamiana leku droższego na tańszy wymogiem jest, aby nie posiadał on adnotacji przy nazwie na recepcie "nie zamieniać", umieszczonej wcześniej przez lekarza. Zamianie podlega jednak tylko lek o takiej samej dawce i ilości tabletek.


14 lutego 2004 - Pierwszy krok

Siatkarki MKS Świdnica pokonały dzisiaj Olimpię Jawor 3:1 w poszczególnych setach 25/21, 25/15, 22/25 i ostatni 25/22.
To dopiero pierwszy krok w walce o finał. Do finału potrzebne są jeszcze dwa wygrane mecze z tą drużyną. Dzisiejszy mecz był meczem trudnym i nierównym w wykonaniu naszych zawodniczek, najważniejsze, że wygrany.
Przed nimi jutro następny mecz do rozegrania. Zapraszamy do hali na Zawiszowie na godzinę 11 i prosimy kibiców o gorący doping.


14 lutego 2004 - Nowy program dla pracodawców

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy zaprasza pracodawców gotowych do utworzenia nowych miejsc pracy na okres do 24 miesięcy do wzięcia udziału w specjalnie przy-gotowanym do tego celu programie. W jego ramach przewiduje się zatrudnienie bezrobotnych na prace interwencyjne. Do programu będą skierowani bezrobotni, którzy ukończyli 53 lata - kobiety i 58 lat - mężczyźni, z którymi rozwiązanie stosunku pracy w ostatnim zakładzie nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Wsparcie Funduszu Pracy polegać będzie na refundacji części poniesionych kosztów związanych z zatrudnieniem skierowanych osób, tj. części wynagrodzenia, nagród w kwocie 390 zł. miesięcznie oraz składki na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty. Zainteresowani proszeni są o kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5, pokój Nr 12, tel. 856-18-22.


14 lutego 2004 - Kolizja

Wczoraj w Świdnicy około godziny 16 na skrzyżowaniu ulic M. C. Skłodowskiej i L. Zamenhofa w okolicy stacji benzynowej doszło do zderzenia ambulansu pogotowia ratunkowego z pojazdem ochrony Impel.
Sprawcą kolizji był kierowca Impela, który wymusił pierwszeństwo przejazdu. W związku z kolizją ruch w tym miejscu był utrudniony przez około 30 minut.


14 lutego 2004 - Strzegomscy skate'ci u Burmistrza

W poniedziałek 9 lutego Burmistrz Lech Markiewicz spotkał się z przedstawicielami strzegomskich skate'ów. Dziś jest ich ok. 50, ale liczba ta stale rośnie, a miejsca, w których aktualnie jeżdżą nie są do tego odpowiednio przystosowane.
Fani deskorolki i rolek wskazali na potrzebę stworzenia w naszym mieście Skate - parku, gdzie mogliby bezpiecznie jeździć nie zakłócając spokoju innym mieszkańcom.


14 lutego 2004 - Manfred von Richthofen

Czerwony Baron oraz jego samolot to symbole znane na całym świecie. Można je spotkać niemalże wszędzie - w grach komputerowych, w pizzeriach, barach, pubach, restauracjach, w świecie zabawek, w znakach firm różnych branży, w klubach muzycznych, w winie, na jachtach, łodziach i żaglówkach... Ostatnim punktem oporu skutecznie broniącym się przed "szaleństwem Czerwonego Barona" jest miasto Świdnica. Tu nadal dla wielu ludzi Czerwony Baron to "niemiecki rzeźnik", który mordował Polaków, a nie idealny, znany całemu światu symbol tak użyteczny przy promocji miasta.
To właśnie Świdnica może pochwalić się największym związkiem z Czerwonym Baronem. W Świdnicy Czerwony Baron dorastał, bawił się, chodził do szkoły. To w Świdnicy, po śmierci Czerwonego Barona, powstało jego muzeum i miejsce pamięci. To tutaj leżą na nieistniejącym już cmentarzu - jego ojciec i brat. Czy nam się to podoba czy też nie, Czerwony Baron jest najbardziej znanym świdniczaninem na świecie. Dlatego od kilku dni w naszym dzienniku jest dla niego miejsce, kiedy po prawej stronie u góry ekranu pojawi się baner Richthofena - kliknij w niego lub skorzystaj z adresu strony: www.baron.dziennik.swidnica.pl


13 lutego 2004 - Sprawa Pogotowia

17 lutego o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe. Zebrani zajmą się przede wszystkim omówieniem warunków proponowanego kontraktu w zakresie ratownictwa medycznego, przyjrzą się zasadom dalszego funkcjonowania zespołów ogólnolekarskich i zespołu transportowego w Świdnicy oraz zasadom funkcjonowania podstacji wyjazdowej w Strzegomiu. Dodatkowo uczestnicy spotkania będą rozmawiać na temat zasad dalszej realizacji ustawy "203 zł i zakupu karetki przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


13 lutego 2004 - Spotkanie ze Strażą Miejska i Policją

W dniu 11 lutego 2004 r. w strzegomskim Komisariacie Policji odbyło się comiesięczne spotkanie robocze Burmistrza Lecha Markiewicza z przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji. Tematem spotkania było bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie Gminy Strzegom. W spotkaniu uczestniczył zastępca Burmistrza Wiesław Witkowski, Komendant Komisariatu Policji nadinsp. Robert Kleniuk oraz Komendant Straży Miejskiej Kazimierz Chajduga. Podczas spotkania omówiono współpracę Straży Miejskiej i Policji w naszej Gminie, w ramach prowadzenia wspólnych patroli i interwencji oraz współpracę Straży i Policji z placówkami oświatowymi. Określone zostały także kierunki działania Straży Miejskiej i Policji na najbliższy okres. Ustalono również, że w każdy wtorek w godzinie od 14.00 do 15.00 wspólnie z Burmistrzem będzie przyjmował Komendant Komisariatu Policji w sprawach dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego. Zaplanowane zostały wspólne służby Straży i Policji oraz działanie z wykorzystaniem psa na terenie jednej ze strzegomskich szkół.


13 lutego 2004 - Jubileuszowy Konwent Powiatów

W dniach 19 - 20 lutego 2004r. Starosta Świdnicki Jacek Wajs weźmie udział w posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, który odbędzie się na terenie Powiatu Zgorzeleckiego.
Spotkanie poświęcone będzie tematyce oświatowej, służby zdrowia i ochrony środowiska. Związane będzie także z 5 -letnim istnieniem powiatów w ocenie RIO. Starostowie oraz Prezydenci Miast na prawach powiatów Dolnego Śląska odwiedzą teren Kopalni Węgla Brunatnego "Turów" i Elektrowni Turów i złożą wizytę w Szpitalu Powiatowym w Zgorzelcu.


13 lutego 2004 - Zmiana godzin pracy Urzędu

Strzegom.
W związku ze zmianą przepisów Kodeksu pracy dotyczącą czasu pracy pracowników informujemy, wszystkich korzystających z usług tutejszego urzędu, że od dnia 1 marca 2004 roku zmieniają się godziny otwarcia Urzędu Miejskiego.
Urząd Miejski w Strzegomiu będzie czynny do poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
12 lutego 2004 - Market

10 lutego podpisany został aneks do aktu notarialnego pomiędzy Miastem Świdnica i Krzysztofem Raczkiem reprezentującym firmę Condix z Poznania, a dotyczący sprzedaży gruntów przy ul. Sikorskiego. W wyniku wielomiesięcznych negocjacji zmieniono postanowienia umowy. Po pierwsze Condix dopłaci Miastu dodatkowe 800 tys. zł do ceny sprzedaży, które prawdopodobnie przeznaczone zostaną na zniwelowanie skali oddziaływania hipermarketu na lokalny handel. Po drugie zagwarantowane zostały w umowie terminy wykonania poszczególnych etapów inwestycji oraz korzystne dla miasta warunki ewentualnego odkupu gruntów w momencie nie zrealizowania przez Condix zaplanowanych inwestycji oraz odpowiedniej wysokości kary umowne, które będzie musiał zapłacić Condix jeśli nie wywiąże się z zobowiązań. Ponadto zmieniono także niekorzystny zapis, który do tej pory mówił, iż budowa pasażu dla lokalnych kupców będzie uzależniona od tego ilu z nich zgłosi się do współfinansowania budowy. W obecnym akcie, który jest bardziej korzystny dla kupców mówi się już o preferencyjnych warunkach najmu lokali w pasażu handlowym. Ponadto dotychczasowy akt zamykał Miastu drogę do egzekwowania od inwestora jego wcześniejszych planów, jeśli miasto nie uchwali Planu Zagospodarowania Przestrzennego w odpowiednim czasie. Ten zapis uchylono. Efektem negocjacji na popularnej "strzelnicy" przy ul. Sikorskiego powstanie hipermarket o powierzchni nie większej niż 5000 m2, market z materiałami budowlanymi i ogrodniczymi, pasaż handlowy dla miejscowych kupców, centrum kulturalno-sportowo-rekreacyjne składające się m.in. z kortów tenisowych, sauny, solarium, dyskoteki oraz kina, hotel o klasie minimum 3 gwiazdek oraz bar typu "fast food". Budowa ruszy prawdopodobnie wiosną, a całość inwestycji ma zostać zakończona najpóźniej do 2008 roku.


12 lutego 2004 - Roczna Odprawa Policji

W poniedziałek 9 lutego w Sali konferencyjnej Zakładu Usług Komunalnych odbyła się roczna odprawa Komisariatu Policji w Strzegomiu. W spotkaniu wziął udział Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy insp. Krzysztof Kubek, Komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu nadinsp. Robert Kleniuk oraz Komendant Straży Miejskiej w Strzegomiu Kazimierz Chajduga. Na spotkaniu omówiono wyniki pracy w zakresie służb prewencyjnej i kryminalnej strzegomskiej Policji w 2003 roku, podsumowano również współpracę Policji ze Strażą Miejską. Zastępca Komendanta kom. Dariusz Wasielewski ocenił pracę strzegomskiej Policji w 2003 roku, przedstawił wyniki realizacji programu "Bez pobłażania". Na terenie naszej Gminy nastąpił największy w powiecie spadek przestępczości.


12 lutego 2004 - Transmisja z obrad

Jutro świdnicka Telewizja Lokalna Tele - Raj przeprowadzi transmisję z obrad Sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.
Transmisja rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do jej końca.
Zapraszamy przed telewizory.


12 lutego 2004 - Jeszcze tylko trzy miesiące

11 lutego Starosta Świdnicki Jacek Wajs uczestniczył w konferencji poświęconej poziomowi przygotowań Województwa Dolnośląskiego do absorpcji środków unijnych i funkcjonowania w UE. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele zarządu województwa, lokalnych władz samorządowych i agencji rozwoju regionalnego. W konferencji wzięła również udział pani Krystyna Gurbiel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, która przekazała aktualne informacje na temat stanu przygotowań Polski do sprawnego wykorzystania funduszy strukturalnych UE. "Pozostały już tylko trzy miesiące do akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zasłużone miejsce w jednoczącej się Europie, jakie zyskujemy po latach bolesnych transformacji, daje nam szansę na rozwój gospodarczy, który zapewni przyszłym pokoleniom Polaków stabilizację i wysoki poziom życia. To, w jaki sposób z tej szansy skorzystamy, zależy wyłącznie od nas" - mówił Wojewoda Dolnośląski Stanisław Łopatowski. Uczestnicy konferencji podkreślali, że największe zadanie spoczywać będzie na samorządach, które same staną się bezpośrednimi beneficjentami unijnej pomocy. Spotkanie było okazją do weryfikacji w przeddzień akcesji sytuacji w regionie, a także możliwością wymiany doświadczeń związanych z wykorzystaniem środków przedakcesyjnych oraz przeglądu dotychczas przeprowadzonych działań, mających na celu sprawne i szybkie przyjmowanie środków finansowych z Brukseli.


12 lutego 2004 - "ŚWIDNICA - JUNIOR 2004"

Młodzieżowy Dom Kultury i Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego im.PFT organizują VIII Ogólnopolski Konkurs Modeli Redukcyjnych "Świdnica - Junior 2004" Konkurs rozpocznie się 14 lutego a zakończy się 21 lutego rozdaniem nagród.
Wystawa modeli dla zwiedzających dostępna będzie w dniach 17 - 20 lutego w godzinach 10-15. Modele wystawiane będą w salach Muzeum dawnego Kupiectwa.
Szczegóły konkursu i regulamin: >>> przeczytaj


11 lutego 2004 - I runda play off

W najbliższą sobotę i niedzielę świdnickie siatkarki meczami z Olimpią Jawor rozpoczną I rundę play off. Oba mecze o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet odbędą się na hali sportowej na osiedlu Zawiszów.
Sobotni mecz rozpocznie się o godzinie 16 a niedzielny o godzinie 11.
Wstęp na mecze jest wolny.11 lutego 2004 - Sesja budżetowa

Przyjęcie budżetu miasta na rok 2004 będzie naj-ważniejszym punktem obrad sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 13 lutego o godzinie 11.
Ponadto przyjętych ma być kilkanaście uchwał, a wśród nich m.in.: w sprawie obniżenia stawek czynszu za lokale użytkowe na terenie miasta, zmiany w uchwale określającej zasady nabycia, zbycia i obciążenia oraz wydzierżawiania lub najmu nieruchomości gminnych, zmiany w uchwale określającej zasady wynajmu lokali mieszkalnych, uchwała w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty wierzytelności Gminy Miejskiej Świdnica, do których nie stosuje się przepisów ustawy "Ordynacja podatkowa", w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarzy komunalnych. W porządku obrad znajduje się ponadto pakiet uchwał związany z reorganizacją w przedszkolach i szkołach, a mianowicie: uchwały w sprawie zamiaru likwidacji przedszkoli miejskich nr 5 i 19, uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Miejskiego Przedszkola Specjalnego Nr 18 oraz uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 15.


11 lutego 2004 - Prelekcja dla nauczycieli

W dniu 17 lutego bieżącego roku o godzinie 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się prelekcja dla nauczycieli i dyrektorów szkół oraz pedagogów i psychologów szkolnych na temat zagrożenia ze strony grup destrukcyjnych i sekt religijnych.
Szkolenie przeprowadzą funkcjonariusze Straży Miejskiej z Wrocławia.11 lutego 2004 - "FERIE ZIMOWE 2004"

W dniach 9 lutego w świebodzickiej hali odbył się turniej piłki nożnej chłopców lat 17 i więcej.
Rozgrywki przeprowadzono w ramach programu
"FERIE ZIMOWE 2004"

W rozegranych tego dnia meczach padły następujące wyniki:

JAJCO - PARALIŻ... 8 : 0,
ELITA - III LO.......... 1 : 7,
NWOK - JUST 5 ......0 : 5,
KROKIETY - KAMIKADZE .....2 : 1,
EMERYCI - SMOKI ...............3 : 0,
DZIKIE WĘŻE - PCK .............0 : 6

11 lutego 2004 - Międzynarodowy obóz w Strzegomiu

9 i 10 stycznia gościliśmy przedstawicieli niemieckiej Fundacji Volksbund Deutsche Kriegsgrä-berfürsorge e.V. (Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi) współpracującej z Fundacją Polsko Niemiecką "Pamięć". Celem wizyty było dopracowanie szczegółów związanych z organizacją międzynarodowego obozu młodzieżowego, który odbędzie się w dniach 8-22 sierpnia na terenie naszej Gminy. Panowie Klinge i Skowronek spotkali się z Burmistrzem Lechem Markiewiczem i Dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego Zbigniewem Suchytą oraz z Dyrektorem Zakładu Zieleni Miejskiej i Usług Pogrzebowych Ireneuszem Traczykiem. W obozie weźmie udział 15 osób z Niemiec i 10 uczniów z klasy językowej strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego. Fundacja działa pod hasłem "Praca dla pokoju - pojednanie nad grobami". Młodzież pracująca dla fundacji opiekuje się niemieckimi pomnikami i grobami w całej Europie. Młodzież niemiecka będzie mieszkać w Pałacu w Morawie. Uczestnicy obozu będą zajmować się renowacją i porządkowaniem niemieckich grobów i pomników w Strzegomiu. Program wizyty przewiduje wycieczki do Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Książa oraz do obozu koncentracyjnego Gross - Rosen. W całej Europie pod tym samym hasłem organizowanych jest ok. 55 takich obozów. Rokrocznie organizowany jest również na terenie Niemiec międzynarodowy obóz dla młodzieży z całej Europy oraz USA, w tegorocznym weźmie udział młodzież ze strzegomskiego LO.


10 lutego 2004 - Oświata na "żywo"

W czwartek, 12 lutego o godzinie 19:30 Telewizja Lokalna Tele-Raj przekaże na "żywo" program, którego głównym tematem będzie sytuacja w świdnickiej oświacie.
W studiu gościć będą:
zastępca prezydenta Świdnicy Ryszard Wawryniewicz oraz dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Tadeusz Niedzielski.
Pod numerami telefonów - 8518040, 8518027 i 8518035 przyjmujemy pytania, które chcieliby Państwo zadać naszym gościom.


10 lutego 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
18 lutego dyżur radnych w sprawach skarg i wniosków będą pełnili:
radny - Michał Kulig,
radny - Krzysztof Lewandowski.
Dyżury pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00 w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.10 lutego 2004 - Do remontu

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku przeprowadzony zostanie remont kładki dla pieszych nad rzeką Bystrzycą przy ulicy Okrężnej w Świdnicy. Po wielu latach eksploatacji kładka przestała być obiektem całkowicie bezpiecznym.
Metalowe elementy są mocno skorodowane i muszą zostać jak najszybciej wymienione.
10 lutego 2004 - "FERIE ZIMOWE 2004"

W dniach 2-4 lutego w świebodzickiej hali odbył się turniej piłki nożnej chłopców do lat 13. Rozgrywki przeprowadzono w ramach programu "FERIE ZIMOWE 2004"
W turnieju wzięło udział 14 drużyn.
Końcowa klasyfikacja:
I miejsce - ALFONSIKI, II miejsce - MILANO,
III miejsce - PINGWINY, IV miejsce - CHIPENDAYSI,
V miejsce - PASZCZAKI, VI miejsce - FACECI W CZERNI,
VII miejsce - MANCHESTER, VIII miejsce - ZŁOTA EKIPA.


9 lutego 2004 - Wiadomości Świdnickie

W najnowszym numerze przeczytają Państwo między innymi:
Powiat - Czy starosta Wajs zostanie odwołany z swojego stanowiska? Spora grupa radnych nie jest zadowolona z tego jak zarządza naszym mieniem.
Miasto - Ktoś tu nie zrozumiał przepisów prawa - mówi Stanisław Aleksandrowicz,
właściciel świdnickiej hurtowni "Alema", któremu miasto każe zapłacić 24-tysięczny podatek od nieruchomości.
Gospodarka - Związkowcy "Elmotu" sprzymierzyli swoje siły w walce o utrzymanie zakładu na terenie Świdnicy.
Niespodzianka dla Czytelników - Wiadomości mają dla Was zaproszenia na 8 kolacji
w najlepszych świdnickich lokalach
Pożegnania - Zmarł świdnicki satyryk i fraszkopisarz Janusz Lichwa.


9 lutego 2004 - Misja do Włoch

Na zaproszenie wójta Marcinowic Waldemara Budzyńskiego przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich przyłączą się do misji gospodarczej, która w dniach 22-29 lutego odwiedzi Włochy. Gmina Marcinowice od kilku lat współpracuje z gminą Torrina Tiberina, leżącą w prowincji Rzym. Jej wójt - Luciano Forconi zaproponował tym razem spotkanie o charakterze gospodarczym, które może być okazją do nawiązania ciekawych kontaktów. W planie wizyty jest spotkanie w siedzibie Związku Przedsiębiorców Rzymu. Będzie na nim okazja do wymiany informacji z następujących dziedzin: wydobycie, maszyny do obróbki drewna, przemysł włókienniczy, produkcja podpałek kominkowych, grille, pochodnie, turystyka. W Promo Lazio polska delegacja spotka się z przedsiębiorcami i reprezentantami Regionu Lacjum. Przewidziano także rozmowy z samorządowcami Związku Gmin doliny Tybru - Soratle. Delegacji przewodniczyć będzie wójt Budzyński. Starostwo Powiatowe reprezentować będzie wicestarosta Zygmunt Worsa. Z ramienia stowarzyszenia do Włoch pojadą: Jerzy Skonieczny, zainteresowany kupnem włoskiej linii technologicznej, Bogusław Solima, właściciel kamieniołomów, który już w tej chwili handluje z Włochami, Marek Kowalski, który chciałby zintensyfikować sprzedaż włoskich maszyn do obróbki drewna na terenie Polski oraz prezes SPiKŚ Edward Szywała. W gronie przedsiębiorców znajdzie się także Janusz Beyster. Przedsiębiorcy sami pokryją koszty związane w wyjazdem.


9 lutego 2004 - Odeszli

odeszli:
28 stycznia: Halina Siwak 62 lata, Maciaj Cieślik 45 lat, Helena Adamczuk 80 lat,
29 stycznia: Genowefa Hulak 80 lat, Aleksander Łukomski 70 lat,
30 stycznia: Maria Dutkiewicz 61 lat, Wacław Barszczewski 60 lat,
31 stycznia: Stefania Karwacka 89 lat, Wiesława Kosakowska 58 lat, Henryk Świejkosz 80 lat, Wincenty Augustyniak 91 lat,
2 luty: Aniela Jabłońska 92 lata, Leszek Łaskawski 69 lat, Emilia Książkiewicz 97 lat,
3 luty: Lucjan Rymczak 80 lat,
4 luty: Zofia Pawlak 75 lat, Krystyna Piotrowska 72 lata, Bronisław Galiński 53 lata,


9 lutego 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki wczoraj rozegranych spotkań ALK w Świebodzicach
* MJR - GAG 105 : 41
32 : 8, 25 : 9, 21 : 14, 27 : 10
MJR - Goc P. (24), Sujka K. (20), Schabowski G. (19),
GAG - Idryian G. (14), Koziński J. (11), Konracki D. (8).
* KRA - TOP 85 : 71
24 : 15, 18 : 18, 20 : 18, 23 : 20
KRA - Slatan W. (28), Wiatrak M. (22), Markiewicz M. (21),
TOP - Kwiatkowski J. (44), Śmigielski R. (31), Jędrzejczyk D. (24),
* CHE - MET 90 : 37
24 : 7, 30 : 9, 16 : 9, 20 : 12.
CHE - Ogryzek Zb., (29), Jarosz K. (25), Banach Ł. (18),
MET - Piotrowski Ba. (14), Piotrowski Bł. (25), Muzyk K. (12),
* DEX - CHE 20 : 0 vo
* WRC - PRM 80 : 81
15 : 13, 13 : 14, 25 : 18, (PRM - zdekompletowana)
WRC - Trzop W. (22), Krawczyk B. (22), Chaiński P. (15),
PRM - Szopa P. (29), Strachowicz A.(19), Kierul Ł. (22),


9 lutego 2004 - Piłka ręczna - II liga

W rozegranym w sobotę meczu piłki ręcznej mężczyzn o mistrzostwo II ligi Victoria Świebodzice uległa Wolsztyniakowi Wolsztyn i przegrała 30:42 (11:25).
Victoria Świebodzice wystąpiła w składzie:
Przybylski, Barna - Gbiorczyk (9), Hipner (8), P. Brągiel (5), Andruszkiewicz (3), W. Brągiel (2), Bronicki (1), Pytlak (1), Gregorczyk (1).8 lutego 2004 - Piłka stołowa

34 drużyny wystartowały w I Wielkim Turnieju Piłki Stołowej pod patronatem posła na sejm RP Zbigniewa Chlebowskiego o Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu, Kultury i Współpracy Międzynarodowej Sławomira Mazurka, który rozpoczął się wczoraj w pubie Highlander w Świdnicy. W dzisiejszym finale walczyło 17 drużyn. Pierwsze miejsce w turnieju przypadło parze Tomasz Klemke - Karol Pochybełko, która w finale wygrała z dwójką Łukasz Dajnowicz - Andrzej Malesa. Na trzecim stopniu podium zameldowali się Artur Gałązka i Piotr Pyczek. - Jest to pierwsza tego typu forma spędzania czasu dla młodych ludzi w naszym mieście - powiedział tuż po zakończeniu finałów jeden z organizatorów turnieju, radny Sławomir Mazurek. - Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania, co nas bardzo cieszy. W maju planu-jemy przeprowadzić kolejny taki turniej. Zawodom przyglądało się dwóch zawodowych piłkarzy stołowych, z którymi nawiązaliśmy kontakt. Będziemy chcieli, aby nasz turniej został włączony do rozgrywek ligowych. A jest na to duża szansa.
Zdjęcia z turnieju.


8 lutego 2004 - IV Halowy Turniej Piłki Nożnej

W dniach 4-6 lutego z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Gimnazjum Nr I w Strzegomiu odbył się IV Halowy Turniej Piłki Nożnej.
Już czwarty rok z rzędu, w pierwszym tygodniu ferii zorganizowali taką imprezę sportową. Z roku na rok chętnych do rywalizacji jest coraz więcej. Zainteresowanie piłką nożną wciąż wzrasta. Nowością w tym roku była rywalizacja drużyn dziewczęcych. Cieszy, więc fakt, że młodzi ludzie w czasie ferii chcą aktywnie spędzić swój czas wolny. Pierwszego dnia Turnieju rywalizowały dziewczęta szkół gimnazjalnych i średnich. Na najwyższym podium stanęła drużyna "MAVERICK" w składzie: Szczerba Edyta, Winkowska Anna, Waliszewska Agnieszka, Szczygłowska Agnieszka, W drugim dniu do rozgrywek przystąpili chłopcy klas V i VI szkół podstawowych. Złote medale zdobył zespół "CHAMPIONY" w składzie: Bartków Mateusz, Olech Bartosz, Lenio Karol, Ćwik Wojciech, Ćwik Paweł, Karkowski Maciej. W ostatnim dniu turnieju rywalizowały drużyny chłopców I i II klas gimnazjalnych. Zwycięzcami okazała się drużyna "FC KIEPY" w składzie: Brokos Bartosz, Bednarski Patryk, Piekut Łukasz, Michella Adrian. Zwycięzcom gratulujemy i do zobaczenia za rok.


8 lutego 2004 - O samorządzie z Dutkiewiczem

Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, będzie gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w dniu 18 lutego. Przedsiębiorcy chcą, by podzielił się pomysłami, dotyczącymi skutecznej promocji miasta i tworzenia atmosfery przyjaznej inwestycjom. Członkowie SPiKŚ na spotkanie to zaproszą przedstawicieli samorządowców naszego miasta i powiatu. Są zdania, że z dobrych przykładów należy korzystać. Nie warto wyważać otwartych drzwi, gdy istnieją już gotowe wzorce postępowania.
Następnym gościem SPiKŚ - tradycyjnie w trzecią środę marca - będzie prawdopodobnie wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, który już potwierdził swoja wolę udziału we wspólnym wieczorze z ludźmi biznesu.


8 lutego 2004 - Udany turniej

Ponad sto osób wzięło udział we wczorajszym IX Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora MDK w świdnickiej hali na Zawiszowie. Tenisiści rywalizowali w pięciu kategoriach.
Dziewczęta: 1-Alicja Dymura, 2-Sylwia Kowalczyk, 3-Joanna Knapik,
Szkoły podstawowe: 1-Marcin Makowski, 2-Mateusz Ryczan, 3-Adam Szamocki,
Gimnazja: 1-Marcin Jochym, 2-Marcin Babczyszyn, 3-Wojciech Grzegorzewski,
Szkoły ponadgimnazjalne: 1-Marcin Korus, 2-Krzysztof Skowronek, 3-Bartosz Sulewski,
Dorośli: 1-Paweł Korus, 2-Tomasz Pieśla, 3-Robert Derkowski.
zdjęcia z turnieju.


8 lutego 2004 - Mecze sparingowe w powiecie

W miniony weekend nasze drużyny rozegrały kolejne spotkania towarzyskie.
W sobotę Sparta Świdnica przegrała z Polonią Środa Śląska 1:3 by z kolei w niedzielę wygrać z Orłem Ząbkowice 4:3.
Występujący w klasie okręgowej piłkarze AKS-u Strzegom nie sprostali na własnym terenie Olimpii Kamienna Góra i przegrali 2:6.
Rezerwy AKS-u (klasa A) podejmowały na własnym terenie Grom Witków i wygrały 4:3.
W derbach powiatu w Świebodzicach pomiędzy tamtejszą Victorią a Stalą Świdnica padł remis 2:2.


7 lutego 2004 - Sesja budżetowa

Przyjęcie budżetu miasta na rok 2004 będzie najważniejszym punktem obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 13 lutego o godzinie 11. Ponadto podczas sesji przyjętych ma być kilka-naście uchwał, a wśród nich m.in.: w sprawie zmian w "Miejskim Programie Aktywizacji Bezrobotnych", w sprawie obniżenia stawek czynszu za lokale użytkowe na terenie miasta, zmiany w uchwale określającej zasady nabycia, zbycia i obciążenia oraz wydzierżawiania lub najmu nieruchomości gminnych, zmiany w uchwale określającej zasady wynajmu lokali mieszkalnych, uchwała w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty wierzytelności Gminy Miejskiej Świdnica, do których nie stosuje się przepisów ustawy - "Ordynacja podatkowa", w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z cmentarzy i urządzeń cmentarzy komunalnych. W porządku obrad znajduje się ponadto pakiet uchwał związany z reorganizacją w przedszkolach i szkołach, a mianowicie: uchwały w sprawie zamiaru likwidacji przedszkoli miejskich nr 5 i 19, uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Miejskiego Przedszkola Specjalnego Nr 18 oraz uchwała w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 15.


7 lutego 2004 - Dużo chętnych

Dzisiaj o godzinie 14 w świdnickiej piwiarni Highlander rozpoczął się I Wielki Turniej Piłki Stołowej pod patronatem posła na sejm RP Zbigniewa Chlebowskiego o Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu, Kultury i Współpracy Międzynarodowej Sławomira Mazurka.
Turniej cieszył się tak dużym zainteresowaniem wśród licznie przybyłych młodych ludzi, że aby rozegrać wszystkie mecze zostanie zakończony dopiero jutro, a nie jak planowano by już dzisiaj uhonorować zwycięzców i rozdać nagrody.
Zdjęcia z turnieju.


7 lutego 2004 - Holendrzy niegroźni

Dzisiaj na stadionie w Pszennie doszło do zapowiadanego wcześniej sparingowego spotkania po-między piłkarzami amatorskiego klubu piłkarskiego S.V. Eghel a gospodarzami - Cukrownikiem Pszenno. Gospodarze nie zachowali się jak nakazuje polska tradycja i nie byli dla holendrów wcale gościnni. Po dobrym meczu zwyciężyli 4:1.
Mecz doszedł do skutku dzięki Martinowi Dudajkowi, byłemu mieszkańcowi Pszenna, który na stałe mieszka obecnie w Holandii i gra amatorsko w S.V. Eghel. Jakiś czas temu, podczas wizyty w rodzinnej miejscowości, zaproponował trenerowi Januszowi Masnego rozegranie spotkania towarzyskiego w Pszennie. Propozycja ta wydawała się mało realna, ale przed kilkoma tygodniami Holendrzy ponowili swoją propozycję i zgodnie z zapowiedzią pojawili się w Świdnicy już w piątek, 6 lutego.
Zdjęcia z meczu.


7 lutego 2004 - Lepsza obsługa

Wczoraj w Urzędzie Gminy Świdnica dokonano uroczystego otwarcia nowoczesnej Sali Obsługi Klientów. W grudniu ubiegłego roku Gmina zakupiła część budynku, w którym dotychczas miał swoją siedzibę Oddział Banku Zachodniego. W budynku przeprowadzono remont tak by dostosować go do potrzeb urzędu, nowa, duża sala ułatwi kontakt urzędników z załatwiającymi swoje sprawy. W uroczystości którą poprowadziła wójt gminy Teresa Mazurek uczestniczyli między innymi: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Henryk Gołębiewski, wójt gminy Dobromierz Maria Jaworska, wójt Żarowa Liliana Gruntkowska, wójt Jaworzyny Śląskiej Halina Dydycz, starosta świdnicki Jacek Wajs, poseł na sejm RP Adam Markiewicz, wiceprezydent Świdnicy Ryszard Wawryniewicz, przewodniczący rady powiatu Krzysztof Wierzęć, przewodniczący rady miejskiej w Świdnicy Michał Ossowski i wielu innych zaproszonych gości.


6 lutego 2004 - Z Marszałkiem o Latawcu

Z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 3 lutego do Świdnicy przyjechał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Henryk Gołębiewski. Przyjechał w jednym konkretnym celu - by odwiedzić szpital Latawiec. Gospodarzem wizyty był szef SP ZOZ Jacek Domejko, także członek SPiKŚ. Marszałek był po raz pierwszy w obiekcie od 1997 roku. Choć w latach 90-tych przyczynił się znacznie, między innymi jako wojewoda wałbrzyski, do pozyskania środków na budowę szpitala, układ polityczny, jaki istniał w momencie oddawania do użytku pierwszych oddziałów spowodował, iż Henryk Gołębiewski nie uczestniczył w ich otwarciu. Gość nie krył podziwu dla świdnickiej placówki. W jego opinii to szpital na europejskim poziomie, a przedłużanie jego budowy do niepotrzebnie marnotrawione pieniądze. Obiecał, że będzie czynił wszystko, by Latawiec otrzymał dodatkowe środki. Aby skończyć budowę i scentralizować w Świdnicy usługi medyczne w lecznictwie zamkniętym - zlikwidować ostatecznie obiekt przy ul. Westerplatte - potrzeba 36 milionów złotych. Tymczasem na ten rok cały Dolny Śląsk otrzyma na inwestycje związane ze służbą zdrowia 26 milionów


6 lutego 2004 - W Domu Dziecka w Sobótce

Uczniowie klasy IV LE 1 z "wychowawczynią Miro-sławą Kwaśniak w październiku 2003 r. zainicjowali współpracę z wychowankami Domu Dziecka w Sobótce i postanowili przygotować dla nich mikołajkowe prezenty. Do akcji, którą zatytułowali "Paczka od Świętego Mikołaja" włączyła się cała społeczność szkoły na czele z Dyrekcją, Radą Szkoły i Samorządem Szkolnym. Rodzice uczniów pomagali w pozyskiwaniu sponsorów, co zaowocowało pozyskaniem dla dzieci wielu cennych prezentów. Pierwsze spotkanie uczniów z "Ekonomika" z wychowankami Domu Dziecka i wręczeniem przygotowanych upominków odbyło się 16 grudnia 2003 r. w siedzibie Zespołu Szkolno - Wychowawczego w Sobótce. Atmosfera imprezy była niezwykła, wręcz magiczna. Dzieci szybko zaakceptowały gości i wspólnie bawiły się i śpiewały. Spotkanie uatrakcyjnił poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ciężko było się rozstać, ale obiecaliśmy przyjechać na wspólną zabawę karnawałową. Zabawa ta odbyła się 28 stycznia 2004 r. i podobnie jak poprzednio było wspaniale, sympatycznie i miło, a co najważniejsze dzieci z Domu Dziecka traktowały uczniów Ekonomika jak swoich przyjaciół.


6 lutego 2004 - Stół "pingpongowy" dla Goczałkowa

Wszystko zaczęło się od tego, że na jednym ze spotkań mieszkańcy naszej wsi zgłosili potrzebę zakupu stołu pingpongowego do świetlicy wiejskiej, mówi Pani Barbara Sikora, mieszkanka Goczałkowa, wtedy Sołtys Stefan Dudyk rozpoczął starania o pozyskanie środków finansowych na ten cel.
Zakup stołu sfinansowała nasza Gmina i 29 stycznia br. został on dostarczony do świetlicy.


6 lutego 2004 - Spotkanie z PLATO

Wczoraj w sali narad świdnickiego Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie przedstawiające ideę projektu PLATO, Program ma na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, poprawianie jakości ich działania, przekazywanie najlepszych wzorców, wspieranie międzynarodowych doświadczeń i aktywnej sieci kontaktów i pomaganie polskim firmom w przygotowaniu do działania na rynkach europejskich. Swoje doświadczenia w tym zakresie przekazali przedsiębiorcy polscy i belgijscy. W programie Plato Dolny Śląsk udział bierze 150 osób zarządzających małymi i średnimi firmami oraz 12 opiekunów - przedstawicieli firm, które odniosły sukces.


6 lutego 2004 - Tenis stołowy

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy i Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają wszystkich chętnych do udziału w IX Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora MDK, który odbędzie się już jutro o godzinie 10.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 na osiedlu Zawiszów. Chłopcy i mężczyźni będą rywalizować w czterech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz młodzież pracująca i dorośli powyżej 19 lat), natomiast dziewczęta i kobiety wystartują razem w jednej kategorii. Zapisy odbędą się jutro w godzinach 9.00 - 9.30. Opłata startowa dla młodzieży pracującej i dorosłych wynosi 5 złotych, a dla pozostałych uczestników - 2 zł.


5 lutego 2004 - Książka dr Doroty Suli

Ukazała się książka dr Doroty Suli pt. "Arbeitslager Riese. Filia KL Gross-Rosen". Książka ta stanowi kompendium wiedzy na temat wykorzystania więźniów KL Gross-Rosen przy realizacji projektu budowlanego w Górach Sowich (Eulengebierge), a znanego pod kryptonimem "Riese" (Olbrzym). Pierwszy rozdział autorka poświęciła tajemniczej budowli Riese. Nie dyskutując ze zwolennikami teorii, iż miały to być podziemne fabryki udowadnia swoje stanowisko, iż przeznaczeniem tej budowli była główna kwatera Hitlera. Problem ten jednak nie leży w gruncie rzeczy w kręgu zainteresowań autorki. Swoją uwagę skupia ona na losach ludzi zaangażowanych wbrew swojej woli w realizację tego projektu. Na podstawie nielicznych zachowanych źródeł archiwalnych omawia ona 13 obozów podległych KL Gross-Rosen, a zlokalizowanych w Górach Sowich, opatrzonych tym samym kryptonimem co budowla - AL Riese. Książka opatrzona jest mnóstwem przypisów, więc przy okazji stanowi świetny przegląd źródeł do omawianego tematu. Książka oprócz wartości poznawczej ma za zadanie przypominać i utrwalić w pamięci ten tragiczny fragment historii.
Omawiana książka jest pięknym okazem edytorskim, a nabyć ją można: w Muzeum Gross-Rosen w Wałbrzychu ul. Szarych Szeregów 9 i w Muzeum Rogoźnicy ul. Ofiar Gross-Rosen 26, zamówienia można również składać telefonicznie (0-74) 842 15 80, fax 842 15 94 oraz pocztą emailową zamów teraz


5 lutego 2004 - Wyróżnienie

Pod koniec stycznia w Muzeum Miejskim Wrocławia odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu na "Wizerunek polskiej strony monety euro", zorganizowanego przez Narodowy Bank Polski w ramach inauguracji emisji 16 monet kolekcjonerskich z serii "Herby województw". Pierwszą z cyklu była moneta z herbem Dolnego Śląska. Do konkursu zgłosiło się 112 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które przesłały ponad 560 prac. Komisja dokonała wyboru siedmiu projektów, z których 3 otrzymały nagrody a cztery wyróżnienia. Jedno z wyróżnień otrzymała praca Natalii Kozakow, uczennicy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Opiekunem merytorycznym uczniów biorących udział w powyższym konkursie była Mirosława Ryś-Kwaśniak. Nagrody uczniom wręczył prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz.


5 lutego 2004 - Turniej Piłki Stołowej

I Wielki Turniej Piłki Stołowej pod patronatem posła na sejm RP Zbigniewa Chlebowskiego o Puchar Przewodniczącego Komisji Sportu, Kultury i Współpracy Międzynarodowej Sławomira Mazurka.
Turniej odbędzie się w najbliższą sobotę w piwiarni Highlander w Świdnicy o godzinie 14.
Zapisy zakończone zostaną godzinę przed rozpoczęciem turnieju. Wpisowe wynosi 3 złote od pary zawodników.


5 lutego 2004 - Kontrolowali

Na styczniowej sesji Rady Powiatu w Świdnicy odczytano protokół z kontroli przeprowadzonej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Kontrolowano przede wszystkim struktury organizacyjne powiatowego centrum, zakres jego działania oraz własne inicjatywy i działania w zakresie współpracy z gminami oraz innymi instytucjami powiatu. Okazało się, że w 2002 r. w dziale poradnictwa rodzinnego i terapii rodzinnej objętych nią było 190 rodzin zastępczych. Łączna kwota świadczeń w 2002 r. wyniosła 1.826.406 zł. W okresie od stycznia do sierpnia 2003 r. Sąd ustanowił 21 nowych rodzin zastępczych, w których umieścił 34 dzieci. Łączna kwota świadczeń w tym okresie wyniosła 1.509.285 zł. Jeśli chodzi o kolejne zadanie Centrum czyli pogotowie rodzinne to w 2003 r. w rodzinach zastępczych pełniących funkcje pogotowia przebywało 15 dzieci. Powiatowe Centrum to także interwencja kryzysowa. W 2002 r. w ramach interwencji kryzysowej do Centrum zgłosiło się łącznie 283 osoby natomiast w 2003 r. łącznie pomocy udzielono 236 osobom. W wyniku kontroli Komisja Rewizyjna stwierdziła między innymi, że pracownicy wykonują swoje zadania sprawnie i z należytą dbałością i doceniła liczne działania pracowników centrum.


5 lutego 2004 - Potrzebne wyposażenie

Meble, elementy wyposażenia mieszkania, sprzęt AGD, materiały budowlane - to wszystko potrzebne jest jednej ze świdnickich rodzin, której mieszkanie końcem stycznia strawił ogień.
Osoby, które posiadają niepotrzebne, lecz sprawne sprzęty lub osoby które wymieniają akurat meble, aby pomóc rodzinie mogą kontaktować się z Dolnośląskim Stowarzyszeniem Ochrony Bezrobotnych, które ma swoją siedzibę przy ulicy 1-go Maja 23 w Świdnicy. Numer telefonu Stowarzyszenia: 856-94-39. Możliwe jest zorganizowanie transportu.


4 lutego 2004 - Pieniądze z UE

Komisja Europejska przyznała Świdnicy 23 tys. euro na realizację programu w ramach "Europejskiego Roku Edukacji Poprzez Sport 2004". "Profilaktyka uzależnień poprzez sport" - tak nazywa się program, który będzie realizowany w Świdnicy już od wiosny. Ma on na celu przede wszystkim zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży szkolnej i pokazanie pozytywnej roli sportu w rozwoju człowieka. W ramach programu przewidziane są pozalekcyjne sportowe zajęcia profilaktyczne, w tym sportowe soboty na terenie szkół prowadzone przez nauczycieli i policjantów mających przygotowanie pedagogiczne, zajęcia sportowe na terenie boisk szkolnych i środowiskowych, festyn rodzinny w centrum miasta, konkurs sportowy z elementami profilaktyki uzależnień oraz organizacja warsztatów szkoleniowych dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie organizacji wolnego czasu. W przeliczeniu na złotówki Świdnica otrzyma od Komisji Europejskiej 105.551,60 zł, płatne po 1 maja, po wejściu Polski do struktur Unii Europejskiej. Drugie tyle na realizację programu Miasto przeznaczy ze środków własnych przewidzianych na profilaktykę alkoholową. Tylko od 1996 roku Świdnica, wyróżniona m.in. dyplomem oraz flagą Rady Europy, wnioskowała do funduszy europejskich o środki na realizację 29 programów. 19 programów zostało dofinansowanych łączną kwotą przekraczającą 1,15 mln zł, a osiem wciąż oczekuje na rozpatrzenie.


4 lutego 2004 - Wyrównywanie różnic

Powiat Świdnicki został ujęty w wykazie powiatów spełniających warunki programu wyrównywania różnic między regionami. Ze środków może być udzielona pomoc między innymi na likwidację barier transportowych. Dofinansowanie obejmuje:
- 75 % kosztów zakupu pojazdu lub
- 90 % kosztów przystosowania pojazdu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
O dofinansowanie mogą ubiegać się fundacje, stowarzyszenia prowadzące co najmniej rok działalność statutową w zakresie rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych, którym dla prowadzenia tej działalności niezbędny jest środek transportu oraz jednostki samorządu terytorialnego, które zorganizowały lub planują zorganizować na swoim terenie przewóz osób niepełnosprawnych. Dofinansowaniem objęty jest zakup fabrycznie nowych samochodów osobowych tzw. mikrobusów lub autobusów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych.
Starostwo Powiatowe zamierza ubiegać się o środki finansowe z PFRON na pomoc dla pracodawców w wyposażeniu nowych miejsc pracy.
Wnioski można składać do 16 lutego 2004 roku.
Informacje: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul M. Skłodowskiej-Curie 7, pok. 121, tel. 8500-425.


4 lutego 2004 - "BIZNES JUNIOR 2004"

Konkurs "Biznes Junior" ma już pięcioletnią tradycję. Organizowany jest przez firmę "MARKAD" pod patronatem Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Poprzez zabawę ma kreować postawy przedsiębiorcze. Rozpoczął się jak zwykle w listopadzie, a zakończy w kwietniu bieżącego roku. Wszystko odbywa się na wirtualnym rynku wygenerowanym przez program BIZNES JUNIOR. Uczestnicy podejmują około dwudziestu decyzji zarządczych. W konkursie wystartowało 723 zespoły. W I etapie Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia reprezentowało 7 zespołów. W wyniku podjętych pięciu decyzji i rozwiązaniu dwóch testów do II etapu zakwalifikowało się 90 zespołów. Olbrzymi sukces zanotował ZSE, którego dwa zespoły zakwalifikowały się do dalszego etapu.
"Down Jones" w składzie: Paweł Janiszewski (prezes zarządu), Paulina Pegza (dyr. ds. ekonomicznych), Karolina Kiliszewska (dyr. ds. produkcji), Katarzyna Holutiak (dyr. ds. marketingu), Magdalena Kowalczyk (dyr. ds. zatrudnienia i organizacji). Wszyscy z klasy IV LE 1.
"Alfa Beta" w składzie: Justyna Łukawska (prezes zarządu) Krystyna Martyka (dyr. ds. ekonomicznych) Grzegorz Witkowski (dyr. ds. produkcji) Edyta Lolko (dyr. ds. marketingu) Weronika Łydka (dyr. ds. zatrudnienia i organizacji) V LE 2
Opiekunem jest mgr Jolanta Brońska - nauczyciel przedmiotów ekonomicznych.


4 lutego 2004 - Dyżury Radnych

Dzisiaj dyżur radnych w sprawach skarg i wniosków pełnić będą:
Lesław Krata i Marian Kudyba.

Dyżur pełniony będzie w godzinach od 13.00 do 16.00 w sali 104 Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 49 w Świdnicy.
3 lutego 2004 - Międzygimnazjalny Festiwal Muzyki

W miniony piątek w Strzegomskim Centrum Kultury odbył się międzygimnazjalny Minifestiwal Muzyki "Gimnazja tańczą, grają i śpiewają". W festiwalu wzięły udział gimnazja z terenu Gminy Strzegom oraz Gimnazjum nr l ze Świebodzic i Gimnazjum z Ujazdu Górnego. Organizatorem imprezy od jej pierwszej edycji jest Gimnazjum w Goczałkowie we współpracy z SCK.
W kategorii śpiew wyróżniono:
I miejsce - czteroosobowy zespół z Gimnazjum nr 1 ze Świebodzic z wokalno - instrumentalnym wykonaniem utworu Boba Dylana
II miejsce - Anna Węgrzyn i Barbara Leszczyńska (Gimnazjum w Goczałków)
III miejsce - Magda Bylica (Gimnazjum w Jaroszowie) i Marcin Malinowski (Gimnazjum w Ujeździe Górnym)
a w kategorii tanecznej:
I miejsce - zespół Łid (Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu)
II miejsce - zespół B-boys from the underground (Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu)
III miejsce - zespół Breake dance (Gimnazjum w Ujeździe Górnym)
Grand Prix zdobyło trio z Gimnazjum w Ujeździe Górnym w składzie Klaudia Staworowska, Anna Chołodniuk i Mateusz Czyczerski.
Nagrody laureatom wręczył Zastępca Burmistrza Wiesław Witkowski, Wizytator Dorota Uzar i Dyrektor Gimnazjum w Goczałkowie Janusz Kulczycki.


3 lutego 2004 - Narkotyki

Trwa śledztwo sprawie handlu narkotykami w jednym z nocnych lokali w Świdnicy.
W ubiegłym tygodniu zatrzymano taksówkarza i dwie kobiety podczas akcji prowadzonej przez policję. U zatrzymanych znaleziono narkotyki a u mężczyzny w domu wagę i sprzęt do konfekcjonowania narkotyków. W związku z wcześniejszymi informacjami o prowadzonym tam handlu narkotykami i pojawiającą się bronią, lokal od dłuższego czasu poddany został dokładnej obserwacji przez policję.


3 lutego 2004 - Konkurs rozstrzygnięty

Informuję, że w dniu 30 stycznia 2004 r. podczas XVIII Sesji Rady Gminy Świdnica podjęto uchwałę o odwołaniu dotychczasowej Skarbnik Gminy Pani Krystyny Posadzy w związku z jej przejściem na emeryturę. Rada Gminy Świdnica powołała również nowego Skarbnika Gminy. Na to stanowisko została powołana Pani Anna Szymkiewicz.
Wyboru Rada Gminy dokonała na wniosek Wójt Gminy Teresy Mazurek. Należy przypomnieć, że w styczniu 2004 r. został ogłoszony konkurs ofert na to stanowisko. Komisja konkursowa spośród zgłoszonych kandydatur wybrała Panią Annę Szymkiewicz. Nowa Skarbnik Gminy jest mieszkanką Gminy Świdnica, ukończyła Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości oraz kursy z zakresu prawa pracy i podatków. Swoją pracę w Urzędzie Gminy rozpocznie w tym miesiącu.


2 lutego 2004 - Nowe przychodnie

Dzisiaj przed południem nastąpiło uroczyste otwarcie dwóch ośrodków zdrowia. Nowego ośrodka doczekał się Dobromierz i Roztoka. Są to obiekty nowoczesne i dostosowane do wymogów dnia dzisiejszego. W uroczystości wzięli udział między innymi: wójt gminy Dobromierz Maria Jaworska, starosta świdnicki Jacek Wajs, poseł na sejm RP Adam Markiewicz, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski.
Wybudowanie nowych ośrodków w Dobromierzu i Roztoce kosztowało około 900 tysięcy złotych, to jest zdecydowanie mniej niż koszt remontu starych obiektów, które musiano by wyremontować.


2 lutego 2004 - "Gazeta Świdnicka"

Jutro przeczytacie:
- Widziałem rzeczy tak okropne, że aż ściskało się serce... - to wspomnienia świdniczanina, który wrócił z Iraku.
- Ryzykanci czyli kto ma chrapkę na poszpitalne obiekty w Świdnicy?
- Rozpoczynamy prezentację świdnickich dzielnicowych.
- Poranek przed księgarnią czyli premiera piątego tomu przygód Harrego Pottera.
- Jak co tydzień ogłoszenia drobne i krzyżówka.


2 lutego 2004 - Dla przedsiębiorców

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza wszystkich przedsiębiorców na spotkanie przed-stawiające ideę projektu PLATO, mającego na celu aktywne i długofalowe wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Program realizowany jest przy wsparciu Rządu Wspólnoty Flamandzkiej pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Partnerem projektu w woj. dolno-śląskim jest Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego. Celem programu Plato jest profesjonalizacja polskich małych i średnich firm. Plato, dzięki przekazywaniu najlepszych wzorców, wspieraniu międzynarodowych doświadczeń i aktywnej sieci kontaktów, pomaga polskim firmom w przygotowaniu do działania na rynkach europejskich. W programie Plato Dolny Śląsk udział weźmie 150 osób zarządzających małymi i średnimi firmami oraz 12 opiekunów - przedstawicieli polskich i belgijskich firm, które odniosły sukces.
Podczas spotkania, które odbędzie się 5 lutego o godzinie 17.00 w sali narad Urzędu Miejskiego (ul. Armii Krajowej 47), o projekcie opowiedzą jego organizatorzy oraz specjaliści z Izby Przemysłowej-Handlowej Halle-Vilvoorde (Belgia.
Internet: informacje o programie
Swój udział w konferencji można zgłosić telefonicznie: nr tel. 856 - 28 - 72
(p. Elżbieta Zielińska)


2 lutego 2004 - "Wiadomości Świdnickie"

Jutro kolejne wydanie "Wiadomości Świdnickich", a w nim:
- Kradną auta?
Czy nasze samochody są bezpieczne? Chyba nie. W ubiegłym tygodniu na terenie powiatu świdnickiego doszło do 14 włamań do pojazdów. Ogólna suma strat, którą właściciele w związku z tym ponieśli, to 9 tysięcy 600 złotych. Wniosek: nikt, kto parkuje samochód "pod chmurką", nie może spać spokojnie.
- Miasto
Faceci z pałką w gimnazjach? Część radnych uważa, że to dobry pomysł. Inni chcą debaty o bezpieczeństwie w szkołach.
- Samorząd
Asekurancki i nierozwojowy. Bezpieczny i stabilny. Jaki jest budżet Świdnicy na 2004 rok?
Interwencje
Do naszej redakcji wpływa coraz więcej skarg od świdniczan, którzy boją się mieszkać we własnych domach.
- Pod paragrafem
Starsza kobieta zmarła z wyziębienia kilka metrów przed swoim domem.
- Wydarzenia
Obszerna relacja z XI Balu Prasy i Sportu.


2 lutego 2004 - Użytkowanie wieczyste na własność

Użytkownicy wieczyści gruntów wreszcie doczeka-li się długo oczekiwanych przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz.U. Nr 113, poz. 1209) Z ustawy tej mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne będące najpóźniej w dniu 26 maja 1990 r. oraz w dniu wejścia w życie ustawy, tj. 24 października 2001 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych domami mieszkalnymi oraz nieruchomości stanowiących użytki rolne. Znaczy to, że wnioski o nieodpłatne nadanie prawa własności nieruchomości, użytkownicy wieczyści mogą składać do Burmistrza Miasta Świebodzice najpóźniej do dnia 23 października 2005 r
Do wniosku (druki do pobrania w pok. 15 Ratusza Miejskiego) należy załączyć:
- aktualny odpis z księgi wieczystej, w którym ujawniona powinna być nieruchomość będąca przedmiotem uwłaszczenia,
- odpis dokumentu stwierdzającego nabycie użytkowania lub współużytkowania wieczystego nieruchomości (akt notarialny).
Szczegółowych informacji udziela Wydział Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Świebodzicach - p.15 w Ratuszu tel. 666 95 25 lub 666 95 26


1 lutego 2004 - Gładka wygrana GLKS-u

Tenisiści stołowi GLKS-u Świdnica odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu i ósme w tym sezonie grupy wschodniej III ligi. W Strzelinie podopieczni Jarosława Kozłowskiego nie mieli najmniejszych problemów z pokonaniem tamtejszej drugiej drużyny Granitu, która w tabeli plasuje się na przedostatnim miejscu. Punkty dla GLKS-u zdobywali: Rogóż (3,5), Zarembski (2,5), Czapka (2,5) i Kuc (1,5). Przy okazji informujemy, że w trzeciej rundzie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim świdniczanie zmierzą się z zespołem Top I Bolesławiec.


1 lutego 2004 - Victoria bez viktorii

Victoria prowadziła tylko w pierwszych minutach meczu. Później ca-ły czas goniła rywali by w końcówce zdecydowanie ulec szczypiornistom AZS Zielona góra.
Mecz zakończył się wynikiem:
AZS Zielona Góra - Victoria Świebodzice 36:18
Victoria wystąpiła w składzie: Żołędziowski - Hipner (7), Przybylski, W. Brągiel (4), Próchno (1), Huriez (6),Gawroński, Andruszkiewicz, Gbiorczyk


1 lutego 2004 - Siatkówka Powiatowej Ligi TKKF

Wszystkie spotkania 11 kolejki Powiatowej Ligi TKKF w piłce siatkowej organizowanej przez ognisko Bolko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Świdnicy zakończyły się wynikami 3:0 dla gospodarzy.
W grupie A z różnych względów odbył się tylko jeden mecz. Goksir Dobromierz odprawił z kwitkiem świdnicki Licznikowiec, który plasuje się na przedostatnim miejscu.
W grupie B nie było żadnych problemów z rozegraniem wszystkich spotkań. Dobrą passę kontynuują siatkarze Gamel, którzy już po raz trzeci z rzędu pokonali rywali bez straty seta. Tym razem ich ofiarą padli Bigersi, którzy w tegorocznych rozgrywkach nie odnotowali jeszcze zwycięstwa. Zespół Bolko II również 3:0 pokonał Nauczycieli, a lider - strzegomski Oldboys - bez trudu ograł ekipę o podobnej nazwie - Oldboye. Ci ostatni w zaległym pojedynku do zera ograli Bolko.


1 lutego 2004 - Nowe zdjęcia

W dziale zdjęcia zamieściliśmy fotografie z dwóch wydarzeń.
Umieszczone zostały tam zdjęcia z uroczystego balu w hotelu Piast-Roman, w którym Świdnickie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców wręczyło po raz pierwszy "Statuetki Przedsiębiorczości" oraz z akcji wydania i sprzedaży kolejnego tomu książki - Harry Potter, które miało miejsce w świdnickiej księgarni Eureka


1 lutego 2004 - Piłka nożna w powiecie

Drużyny piłkarskie z powiatu świdnickiego w zimowej aurze rozgrywały w minioną sobotę pierwsze spotkania sparingowe przed zbliżającą się wielkimi krokami rundą rewanżową.
AKS Strzegom podejmował na własnym boisku czwartoligową Kuźnię Jawor i zwyciężył 2:1.
Występujący w klasie A drugi zespół AKS-u Strzegom odniósł zwycięstwo w swoim pierwszym meczu kontrolnym z juniorami Polonii Świdnica 5:4.
Cukrownik Pszenno z kolei w swoim pierwszy meczu sparingowym zremisował 3:3 z występującym w klasie A Gromem Witków.
Świebodzicka Victoria grała na własnym terenie z juniorami Górnika/Zagłębie Wałbrzych. Spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem gospodarzy 7:1


1 lutego 2004 - Nowe ulice

Świebodzicom przybyły nowe ulice.
Nadano im nazwy - Wysoka i Przemysłowa. Obie leżą w rejonie Pełcznicy. Ulica Wysoka położona jest w sąsiedztwie ulicy Długiej. Rejon ten przeznaczony jest na cele mieszkalno-usługowo-przemysłowe. Powstają tam w tej chwili domy mieszkalne.
Ulica Przemysłowa to ulica biegnąca w bok od ulicy Strzegomskiej, w rejonie przeznaczonym pod inwestycje - działalność usługową i drobny przemysł. Stąd właśnie taką nazwę zaproponowali radni.


1 lutego 2004 - Bel-Pol pokonał Nielbę Wągrowiec

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się dobrze dla naszych piłkarzy. Po rzutach Andrzeja Brygiera i Jacka Zaparta Bel-Pol prowadził 2:0. Niestety, później jednak cały czas prowadzili goście. Dopiero w 52 minucie meczu nasz zespół doprowadził do remisu 27:27, by w końcówce odnieść zwycięstwo jedną bramką.
BEL-POL Świdnica - Nielba Wągrowiec 32: 31
Skład Bel-Polu:
Kwiatkowski (9), Gnysiński (7), Zapart (2), A. Lipka (1), Brygier (6), Musiał (1), M. Kaczmarczyk (1), Łabędź (3), Omański (2), W. Kaczmarczyk, Lasz, Terebun.


1 lutego 2004 - Odeszli

odeszli
24 stycznia: Marianna Piekarska 81 lat, Maria Ząbczyk 79, Bronisława Szczurek 79 lat, Janina Szopa 81 lat, Waleria Grzybowska 68 lat, Mirosław Piksa 17,
25 stycznia: Bolesław Jan Mikołajewicz 84 lata, Czesław Bębenek 67 lat, Elżbieta Okapiec 83 lata, Franciszka Kuchta 68 lat, Stefania Wąsowska 91 lat,
26 stycznia: Halina Dzika 68 lat, Janina Mikołajek 66 lat, Maria Szczepańska 50 lat, Tadeusz Probala 72 lata, Stanisława Rzewuska 91 lat,
27 stycznia: Bogusław Szill 66 lat, Michał Halczak 17 lat,
28 stycznia: Halina Siwak 62 lata, Robert Cieślik 45 lat, Maria Buczyńska 64 lata,
29 stycznia: Helena Adamczuk 79 lat.


1 lutego 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Tabela po ostatniej kolejce spotkań Amatorskiej Ligi Koszykówki rozegranej na hali sportowej OSiRu w Świebodzicach.
1. MJR 8 13 72
2. TOP 6 12 226
3. WRC 7 12 48
4. CHE 7 11 202
5. KRA 6 11 170
6. NEW 7 11 131
7. DEX 6 11 30
8. PRM 7 10 32
9. ARO 7 10 - 23
10. MET 6 8 - 96
11. NTS 6 7 - 211
12. R72 5 7 - 10
13. GAG 7 7 - 230
14. CRO 6 6 - 292


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała