31 marca 2004 - Wystawa motocykli

3 i 4 kwietnia w Muzeum Broni i Militariów odbędzie się wystawa motocykli. Wystawę organizują motocykliści świdniccy z klubem motocyklowym MC Gremium, Muzeum Broni i Militariów oraz SMS Commando.
W trakcie wystawy można: postrzelać z broni sportowej, zwiedzić muzeum, zjeść wojskową grochówkę, będzie kiełbasa i piwo.
Wstęp trzy złote.


31 marca 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
14 kwietnia dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radna - Julitta Stefańska-Broda,
radny - Janusz Szalkiewicz.

Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.


31 marca 2004 - W najbliższym numerze "Gońca Świebodzickiego"

W najbliższym numerze "Gońca Świebodzickiego"
Kiedy Basen? - relacja z wizyty na placu budowy i przedstawienie harmonogramu prac,
Strategia już wkrótce - kończą się prace nad ważnym dla miasta dokumentem,
Pełcznica nie musi być groźna - konkluzje z narady radnych i gości,
Nowy prezes w spółce "Mikulicz", która od 1 kwietnia zarządzać będzie szpitalem w Świebodzicach,
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego,
Wycieczka do Londynu - jak ją wygrać - konkurs europejski dla młodzieży


31 marca 2004 - Zamiast FISKUSOWI daj HARCERZOWI

16 lutego 2004 roku Związek Harcerstwa Polskiego został wpisany do rejestru organizacji pożytku publicznego. Daje to możliwość po raz pierwszy, rozliczając swoje dochody za rok 2003, przekazania 1% swojego podatku na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Aby to uczynić, należy PRZED złożeniem zeznania podatkowego obliczyć 1% swojego podatku za rok 2003, wpłacić na poczcie lub w banku tą kwotę na rzecz wybranej organizacji, podając jej nazwę (i) jednostkę terenową oraz klauzulę "dla ..... - 1% podatku zgodnie z art. 27d ustawy". W praktyce oznacza to, że 99% podatku należnego płacimy fiskusowi i 1% (w gotówce albo przelewem) na konto organizacji.
Komenda Hufca ZHP w Świdnicy, ul. Lelewela 18 posiada wszystkie niezbędne informacje i materiały (dowody wpłat) dotyczące zabiegu przekazania 1% podatku - tel. 074/8520179.
Konto dla ZHP:
PKO BP S.A. IX o/Warszawa 95 102010970000720200858670 - "dla ZHP, zgodnie z art. 27d ustawy".
Dodatkowe informacje: www.1procent.pl, infolinia: 0801 800114. Prosimy rodziców zuchów i harcerzy oraz sympatyków harcerstwa o zainteresowanie się możliwością wsparcia harcerstwa. Wpłaty gotówkowe na rzecz ZHP dokonywane w oddziałach PKO Bank Polski S.A. są zwolnione z wszelkich opłat.


31 marca 2004 - Kolejne szkolenia dla rolników

Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz serdecznie zaprasza wszystkich producentów rolnych do uczestnictwa w szkoleniu, które odbędzie się we worek 6 kwietnia o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Organizatorem tego spotkania jest Referat Rolnictwa i Gminne Centrum Informacji. Szkolenie przeprowadzą przedstawiciele firm: Osadkowski - Cebulski Sp. z o.o. - Maciej Srokowski i DuPont Poland Sp. z o.o. - Andrzej Brachaczek. W czasie spotkania poruszone będą następujące kwestie: znaczenie monitorowania i diagnostyki chorób rzepaku, prognoza rynku zbóż, rzepaku, buraków w Polsce i na Świecie, technologia ochrony rzepaku, buraków, kukurydzy preparatami firmy DuPont.


31 marca 2004 - Strategia Świebodzic

18 marca po raz ostatni spotkał się zespół roboczy, który stanowił grupę doradczą dla projektantów, którzy przygotowują Strategię Rozwoju Świebodzic. Wymieniono ostatnie uwagi, uzupełniono zapisy. W najbliższych dniach dopracowana wersja strategii trafi do radnych, którzy raz jeszcze przyjrzą się umieszczonym tam zapisom. Później dyskutować będą na ten temat podczas posiedzeń komisji i wreszcie na sesji. Strategia potrzebna jest miastu z dwóch względów. Po pierwsze według zapisów unijnych miasto musie posiadać spisaną wizję rozwoju, współgrającą z planami regionalnymi, by ubiegać się o fundusze ze środków pomocowych. Drugi jednak argument, kto wie, czy nie ważniejszy, to stworzenie jasnej, spójnej wizji, ku której miasto będzie zmierzać przez najbliższe lata. Trzy najważniejsze zasady tworzenia strategii to przygotowanie jej po uzgodnieniach i uzyskaniu akceptacji przez kolną społeczność, stworzenie jej jako zapisu prostego i zrozumiałego oraz niezmienność strategii. Winna być ona niezależna od układów politycznych i aby taka była, musi zawierać cele najbardziej obiektywne i potrzebne z punktu widzenia interesów mieszkańców i miasta.


30 marca 2004 - Konkurs - Wydarzenie

Dzisiaj rozpoczynamy kolejny konkurs. Zabawa ta skierowana jest do naszych wiernych czytelników. Naszym zamierzeniem jest wybór ważnych wydarzeń mających miejsce w naszym powiecie. Takich wydarzeń będziemy szukać każdego kwartału. Ostatnia zabawa będzie polegać na wyborze wydarzenia spośród laureatów wcześniejszych kwartalnych laureatów. I już w styczniu przyszłego roku dokonamy wyboru tego najważniejszego. Będzie to Wydarzenie Roku. Zabawmy się więc. Zobaczmy czy to co uważamy za ważne zdaniem innych jest również takim.


30 marca 2004 - Sprzątamy po raz drugi

Już za dwa tygodnie, 17 kwietnia odbędzie się ko-lejna, tym razem wiosenna akcja sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej u zbiegu ulic Pionierów i Śląskiej w Świdnicy. Z narzędziami ogrodniczymi, kiełbas-kami i dobrym humorem do akcji będzie można przyłączyć się już od godziny 10.00. Wszystkie osoby, które wezmą udział w tej pożytecznej zabawie mogą liczyć na ognisko, pyszną harcerską grochówkę i niezapomnianą atmosferę. Przekonali się o tym wszyscy ci, którzy fleszę sprzątali już jesienią. W gronie osób porządkujących twierdzę znaleźli się wówczas m.in. Prezydent Miasta Wojciech Murdzek z małżonką, radni miejscy, świdniczanka Martyna Jakubowicz. harcerze świdnickiego Hufca ZHP oraz wielu mieszkańców. Plany sprzątania twierdzy mógłby pokrzyżować tylko padający w tym dniu rzęsisty deszcz. Jeśli sobotni poranek będzie deszczowy, sprzątanie Twierdzy przeniesione zostanie na inny termin.


30 marca 2004 - Przygotowania do II Festynu Kamieniarskiego

26 marca odbyło spotkanie związane z organizacją tegorocznego Festynu Kamieniarskiego. Pomysł organizacji takiej imprezy w naszym mieście zrodził się w zeszłym roku, inicjatorem było czasopismo branżowe "Świat Kamienia". Ideą Festynu jest promocja miejscowej branży kamieniarskiej oraz strzegomskiego bogactwa naturalnego, jakim jest granit. Pomysł ten szybko znalazł swoich zwolenników wśród kamieniarzy i władz samorządowych. W przygotowania tegorocznego Festynu Kamieniarskiego włączyło się Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Doświadczenie Stowarzyszenia w organizowaniu tego typu imprez w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności Festynu, a tym samym promocji naszego miasta i całego Dolnego Śląska zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. W tym roku z Festynem połączono odbywającą się już od kilku lat w naszym mieście Giełdę Minerałów.


30 marca 2004 - Prezes powołany

24 marca, powołano na stanowisko prezesa spółki "Mikulicz", która zarządzać będzie szpitalem im. Jana Mikulicza, Józefa Grochowskiego. Józef Grochowski ma 45 lat. Jest mieszkańcem Świebodzic. Licencjat zdobył w Wałbrzyskiej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Pracę magisterską obronił na Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Jest absolwentem zarządzania i marketingu. Od początku zawodowej kariery związany był z Polskimi Kolejami Państwowymi, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery - od dyżurnego ruchu po funkcję naczelnika dyspozytury zakładu PKP Cargo S.A. Zakład Przewozów Towarowych we Wrocławiu. Nowy prezes od pierwszych dni nie narzeka na brak pracy. Końcówka marca była czasem, gdy dokonywano ostatnich formalności, związanych z przejęciem szpitala od SP ZOZ. 25 marca podpisano w Świdnicy akt notarialny, na mocy którego właścicielem mienia nieruchomego i ruchomego szpitala zostało miasto. 1 kwietnia szpital będzie już działał jako jednostka podległa samorządowi. W tym roku szpital będzie świadczył usługi w takim samym zakresie, jak do tej pory. W przyszłości być może zakres tych usług zostanie zwiększony, by zapewnić jeszcze lepszą opiekę medyczną i poprawić stan finansów placówki.


30 marca 2004 - GCI szkoli

6 kwietnia o godzinie 10.00 w sali Urzędu Miejskiego w Strzegomiu zostanie zorganizowane szkolenie przez GCI i Referat Rolnictwa dla mieszkańców wsi.
Tematy szkolenia :
- znaczenie monitorowania i diagnostyki chorób rzepaku
- prognoza rynku zbóż, rzepaku, buraków w Polsce i na Świecie
- technologia ochrony rzepaku, buraków i kukurydzy


29 marca 2004 - Turniej tenisa

27 marca w świebodzickiej hali OSiR rozegrano Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o puchar Burmistrza Świebodzic.
Do zawodów przystąpiło 35 zawodników w tym dwie panie. Turniej prowadzono do trzech wygranych setów na dziewięciu stołach.
Świebodzice reprezentowały trzy osoby tj. Władysław Góra, Andrzej Szczykała oraz Tadeusz Grzelak.

W indywidualnym turnieju kolejne miejsca zajęli:

1. Cyprian KALETA,
2. Andrzej SULEWSKI,
3. Michał BURZYŃSKI,
4. Grzegorz MECHLA,
5. Małgorzata KĘSIK,
6. Jerzy KARYKOWSKI,
7. Stefan PRZEPIÓRSKI,
8. Zdzisław Karolczyk
9. Janusz RYMKIEWICZ,
10. Ireneusz SZCZAP,
11. Andrzej PIĄTKOWSKI,
12. Jan RAJCA,
13. Julian DANILEWICZ
14. Mirosław SADOWSKI,,
15. Jerzy MECHLA,
16. Zbigniew WOJNOWSKI.
W deblu wystąpiło 13 par:
1. miejsce zajęła para BOSEK - MECHLA
2. miejsce zajęła para KĘSIK - STANISZEWSKI
3. miejsce zajęła para RAJCA - JANKIEWICZ
4. miejsce zajęła para KALETA - BROSIG.

29 marca 2004 - GCI poszerzyło swoją ofertę

W ostatnim czasie na zaproszenie mieszkańców Dobromierza i Żarowa odbyły się spotkania pracowników GCI z osobami zainteresowanymi działalnością Centrum, na których przedstawiono szeroką ofertę jaką proponuje Info - Centrum oraz zaproszono do korzystania z jego usług. Potrzeba, jaką stwarza rynek pracy, dotycząca umiejętności obsługi komputera, przyczyniła się do zorganizowania przez pracowników Centrum kursu z podstaw jego obsługi. Zapisało się ponad 70 chętnych. Szkolenia odbywają się co tydzień i trwają trzy dni po trzy godziny (czwartek od godz. 16.00 - 19.00, piątek od godz. 16.00 - 19.00, sobota 10.00 - 13.00). Szkolenia prowadzone są przez pracowników GCI - Pawła Basińskiego i Piotra Gmyrka. Program obejmuje opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu:
- bhp w biurze i przy urządzeniach biurowych,
- podstawowych informacji dotyczących systemu Windows,
- podstaw obsługi programów: Word, Excel, Internetu,
- podstaw obsługi urządzeń biurowych.
Kurs jest bezpłatny dla absolwentów i osób bezrobotnych,


29 marca 2004 - Gazeta Świdnicka

W jutrzejszym numerze gazety:
* Jak świdniczanie witali nowego biskupa ?
* Co robił w Świdnicy Minister Sprawiedliwości
  Grzegorz Kurczuk ?
* Czy grozi nam wiosenna powódź ?
* Spór o mur czyli sąsiedzkie waśnie.
* Jak co tydzień krzyżówka, ogłoszenia drobne oraz plebiscyt na Świdniczanina Roku.


29 marca 2004 - Udrożnienie Strzegomki i Pełcznicy

Wreszcie po siedmiu latach starań Gmina Strzegom dostała pozytywną odpowiedź z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dotyczącą udrożnienia rzek Strzegomki i Pełcznicy. Powódź z 1997 roku na odcinkach rzek przepływających przez Naszą Gminę wyrządziła ogromne szkody. Pieniądze na ich naprawę WZGW znalazł dopiero w momencie, kiedy gmina Strzegom przeprowadziła remonty na odcinku Strzegomki płynącym przez miasto. Jak dotąd dzięki środkom finansowym pochodzącym z budżetu gminy i zatrudnieniu osób w systemie robót publicznych udało się przeprowadzić następujące prace: miejscowe odmulenie dna, usunięcie zatorów, wycięcie drzew i krzewów z koryta cieku, usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń. W bieżącym roku roboty te będą kontynuowane nie tylko na samej Strzegomce, ale także dopływach tej rzeki, szczególnie na rowach burzowych.


28 marca 2004 - Eliminacje - boks

Blisko 50 zawodników rywalizowało w eliminacjach strefowych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Boksie, które odbyły się w miniony weekend w hali sportowej przy ul. Pionierów w Świdnicy.
Zawodnicy startujący w eliminacjach pochodzili z województw dolnośląskiego i lubuskiego. W sobotę odbyły się półfinały, w których bokserzy Polonii Świdnica walczyli ze zmiennym szczęściem. Z szóstki startujących do finału oprócz czwórki mającej w nim zapewniony start awansowali jedynie Piotr Żurek (w kategorii 63 kg) i Adrian Treczyński (57 kg). W decydujących o awansie do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży pojedynkach świdniczanie radzili sobie zdecydowanie lepiej. Zwycięstwa odniósł każdy z sześciu zawodników. Oprócz dwóch wyżej wymienionych sztuka ta udała się Marcinowi Szubertowi w kategorii 48 kg, Piotrowi Grudzińskiemu (52 kg), Pawłowi Wernikowi (60 kg) i Arturowi Cieplikowi (80 kg). Gratulujemy sukcesu naszym bokserom i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.


28 marca 2004 - Remis Sparty

Po ubiegłotygodniowej porażce z Łużycami Lubań 1:5 tym razem Piłkarze Sparty Świdnica zdobyli jeden cenny punkt na własnym boisku w trzeciej kolejce rundy rewanżowej IV ligi. Pozostaje jednak pewien niedosyt, gdyż gdyby nie słaba skuteczność, można było wygrać z MKS-em Oława.
Sparta Świdnica - MKS Autoliv Oława 0:0
Skład Sparty:
Hruszowiec, Stypuła, Idziak, Kraus, Gawryszewski, Kania (Kloc), Goździejewski, Filipczak (Ł Piecyk), Korbecki (Drozdowski), Abramowski, Marszałek.
Skład MKS-u:
Mordal, Błachaniec, Pluciński, Bęś, Sikorski, Ochmański (Wołowicz), A. Gancarczyk, M. Gancarczyk. Gortowski (Sobczak), Samek (Sajewicz).


28 marca 2004 - Gładka wygrana GLKS-u

Tenisiści stołowi GLKS-u Świdnica bez najmniej-szych problemów pokonali AZS PW II Wrocław w spotkaniu przedostatniej kolejki grupy wschodniej III ligi. Podopieczni Jarosława Kozłowskiego wygrali w Pszennie 10:0, a punkty zdobywali:
Rogóż (2,5), Zarembski (2,5), Kuc (2,5), Czapka (2,0) i Kozłowski (0,5). O tym, czy świdniczanie awansują do II ligi, zadecyduje ostatnie ligowe spotkanie w Żmigrodzie z liderem rozgrywek - tamtejszym klubem. W listopadzie minimalnie lepsi okazali się nasi tenisiści, którzy wygrali zaledwie jednym "małym" punktem. - Musimy powalczyć o zwycięstwo - mówi trener Kozłowski. Kluczowe będą chyba gry deblowe, dzięki którym można wygrać, ale które mogą stać się również przysłowiowym gwoździem do trumny.


28 marca 2004 - Sporty ekstremalne

Wczoraj w w hali strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się I Otwarte Zawody Wspinaczkowe Strzegom 2004. W zawodach udział wzięło 32 zawodników i zawodniczek z Dolnego Śląska. Organizatorem zawodów był Dolnośląski Klub Wspinaczkowy.
Seniorki
1. Małgorzata Stankiewicz (Strzegom), 2. Anna Mierzejewska (Strzegom)
Seniorzy
1. Artur Wojszczak (Dzierżoniów), 2. Damian Grabowicz (Strzegom), 3. Tomasz Kazimierski (Dzierżoniów), Michał Polaszczyk (Lądek Zdrój).
Juniorki
1. Patrycja Budzanowska (Wrocław), 2. Małgorzata Pietyra (Strzegom), 3. Paulina Krynicka (Strzegom). Juniorzy
1. Mateusz Łazor (Dzierżoniów), 2. Leszek Kulas (Strzegom), 3. Adam Kulas (Strzegom).


28 marca 2004 - Spotkanie geografów i przyrodników

17 marca w Gimnazjum w Goczałkowie odbyło się spotkanie nauczycieli geografii i przyrody gminy Strzegom. Organizatorami spotkania byli: Jolanta Jankowska (PSP w Goczałkowie), Renata Dziurla (ZSZ Strzegom) i Janusz Kulczycki (Gimnazjum w Goczałkowie). Temat spotkania dotyczył "Integracji środowiska nauczycieli geografii i przyrody wokół działań dydaktyczno - wychowawczych". Głównym celem tego spotkania była integracja nauczycieli geografii i przyrody oraz wymiana doświadczeń w zakresie uczenia na poszczególnych poziomach nauczania. W zasadniczej części spotkania dyskutowano również o poszczególnych osiągnięciach uczniów w kształceniu programowym, co w przyszłości pozwoli nam efektywniej rozwiązywać problemy i niepowodzenia uczniów z zakresu dydaktyki geograficzno - przyrodniczej, na jakie trafiają na progu nauki w nowych szkołach. Pomysł organizowania tego typu spotkań został pozytywnie zaopiniowany przez uczestników. Kolejne planowane jest już w czerwcu bieżącego roku.


27 marca 2004 - Odeszli

odeszli

19 marca: Emil Huzar 43 lata,
20 marca: Antoni Pazdur 74 lata,
21 marca: Jan Wróbel 86 lata, Eugeniusz Siemiątkowski 45 lat,
22 marca: Janina Nowakowska 79 lat, Janina Charkowska 94 lata,
23 marca: Wilhelm Handel 87 lata,
26 marca: Jolanta Czujkowska 50 lata,
27 marca: Krystyna Michel 71 lat,


27 marca 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
31 marca dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radna - Zofia Skowrońska-Wiśniewska,
radny - Janusz Solecki.

Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.


27 marca 2004 - Poszukiwani stażyści

Już niebawem w Starostwie Powiatowym w Świdnicy zostanie utworzona nowa komórka zajmująca się pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej. W związku z tym Starosta Świdnicki poszukuje kandydatów do odbycia stażu w nowotworzonej komórce starostwa. Praca w tym wydziale polegać będzie między innymi na:
opracowywaniu projektów do Funduszy Strukturalnych, udzielaniu informacji o możliwościach pozyskiwania środków z unijnych funduszy pomocowych, realizowaniu projektów.
Wymagania:
wyższe wykształcenie - preferowane kierunki: prawo, administracja, kierunki humanistyczne, ekonomia, bardzo dobra znajomość języka obcego - preferowany angielski, francuski, miejsce zamieszkania na terenie Powiatu Świdnickiego, umiejętność nawiązywania kontaktów, mile widziane doświadczenie w pracy nad projektami młodzieżowymi, chęć podnoszenia kwalifikacji, dyspozycyjność.
Oferty zawierające CV, list motywacyjny i ewentualne rekomendacje prosimy składać w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7,
w Sekretariacie Starosty z dopiskiem na kopercie "Projekty UE". W razie pytań prosimy dzwonić pod nr tel. 8500-439.


27 marca 2004 - Puchar Burmistrza

4 kwietnia w świebodzickiej hali sportowej OSiR-u odbędzie się turniej tenisa stołowego.
Turniej odbywać się będzie pod hasłem "Festiwal Tenisa Stołowego - Stop Nałogom i Przemocy"
Turniej to Otwarte Mistrzostwa Świebodzic o Puchar Burmistrza.
Turniej zostanie przeprowadzony na piętnastu stołach w godzinach od 10:00 - 17:00
Więcej informacji na temat turnieju zobacz
Wstęp jest bezpłatny


26 marca 2004 - Wieczór z poezją

Irena Conti di Mauro, znakomita poetka, była dzisiejszego wieczoru gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Klubu Rotary oraz Stowarzyszenia Kobiet.
Autorka przywitała się ze wszystkimi obecnymi w sali Hotelu Park. Spotkanie przebiegało pod hasłem "Miłość, pokora, pojednanie - poezja poza stereotypem".
Podczas spotkania z autorką można było wysłuchać najnowszych wierszy i wymienić poglądy nie tylko na temat poezji.


26 marca 2004 - Pierwszy dzień wiosny

22 marca ulicami Strzegomia przemaszerował kolorowy i kwiecisty korowód przedszkolaków ze wszystkich strzegomskich przedszkoli. Razem z przedszkolakami bryczką jechała Pani Wiosna. Organizatorem wiosennego korowodu było Strzegomskie Centrum Kultury. Dzieci odwiedziły Urząd Miejski, gdzie czekali już na nie przedstawiciele władz samorządowych. Przedszkolaki przyniosły Burmistrzowi Lechowi Markiewiczowi własnoręcznie wykonane kwiaty i stroiki, natomiast Burmistrz poczęstował je cukierkami. Spod urzędu korowód pomaszerował pod SCK, gdzie odbyła się krótka prezentacja wokalna w wykonaniu każdego z przedszkoli. Po zakończeniu, imprezy Marzanny wywiózł na sygnale samochód strażacki. SCK serdeczne podziękowania składa Państwu Konarskim (za użyczenie bryczki), Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Strzegom (za udostępnienie samochodu strażackiego) oraz Straży Miejskiej (za dbanie o bezpieczeństwo dzieci).


26 marca 2004 - Bezpieczeństwo - temat nr 1

2 kwietnia odbędzie się kolejna, XVIII sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Wiodącym tematem sesji będą sprawy związane z bezpieczeństwem mieszkańców. W porządku obrad znalazła się informacja z wykonania w 2003 r. zamierzeń zawartych w programie kadencyjnym na lata 2003-2006 "Świdnica - bezpieczne miasto" oraz przyjęcie harmonogramu realizacji zamierzeń w 2004r. Na sesji przedstawiony zostanie raport na temat stanu bezpieczeństwa w mieście oraz bezpieczeństwa w szkołach. W porządku obrad przewidziano podjęcie 10 uchwał, w tym m.in.:
- w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy Księdzu Prałatowi Kazimierzowi Jandziszakowi
- w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy śp. Romanowi Pasykowi.
- w sprawie zmiany uchwały ustalającej zasady zarządu mieniem Gminy Miasto Świdnica w zakresie najmu lokali użytkowych.
- w sprawie utworzenia obwodów głosowania w szpitalach i areszcie śledczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11. Między 16.00 a 16.30 przewidziano wystąpienia mieszkańców.


26 marca 2004 - Wyjazd do Warszawy

1 i 2 kwietnia na zaproszenie Ambasadora Izraela do Warszawy wyjeżdża grupa młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego wytypowana do wzięcia udziału w projekcie polsko-niemiecko-izraelskim organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. W programie przewidziano wizytę w Ambasadzie Izraela i spotkanie z Ambasadorem, wizytę w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu, spotkanie w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz wyjście do Teatru Żydowskiego. Młodzież będzie mogła także zasmakować izraelskich potraw i porozmawiać ze studentami z Polskiej Unii Studentów Żydowskich. Chcemy, aby grupa 36 młodych Polaków, Niemców i Izraelczyków spotkała się, poznała a potem wspólnymi doświadczeniami podzieliła z rówieśnikami w swoich krajach. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się pokazać, że przeszłość nie powinna odbijać się na teraźniejszości i przyszłości tylko pozostawać z szacunkiem w naszej pamięci. Zwróciliśmy się z prośbą o objęcie honorowym patronatem naszego projektu przez Prezydenta RP oraz Ambasadora Niemiec w Warszawie. W realizację projektu włączył się także Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu oraz Polish/American/Jewish Alliance - PAJA, które to organizacje posiadają ogromne doświadczenie w tym zakresie.


25 marca 2004 - Uroczystości - Biskupstwo

Dzisiaj w Świdnicy odbyły się uroczystości święcenia oraz Ingres Biskupa Świdnickiego ks. Prof. Ignacego Deca.
O godzinie 16 z kościoła pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej wyruszyła procesja. Licznie zgromadzeni przeszli przez Rynek i ulicą Długą doszli do do katedry przy pl. Jana Pawła II gdzie odbyły się główne uroczystości.
Od stuleci ta majestatyczna Katedra nie zgromadziła tak wielkiej liczby dostojnych gości. Całe lata nie widziała tylu wiernych. Ten dzień zostanie zapisany na zawsze w bogatej historii miasta.
Od godziny 10.00 do 15.00 obok katedry działał punkt pocztowy. Można w nim było opieczętować okolicznościowe karty pocztowe wydane wspólnie przez Polski Związek Filatelistów - Koło w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy i Pocztę Polską z okazji Święceń Biskupich i Ingresu Biskupa Świdnickiego. Również pieczęć była okolicznościowa.
Zdjęcia z uroczystości - zobacz


25 marca 2004 - Członkowie Honorowi

Marszałek Województwa Dolnośląskiego i poseł Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski decyzją Klubu 25 będą nowymi Członkami Honorowymi Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Dyplomy potwierdzające te decyzje oraz klubowe krawaty otrzymają podczas urodzinowego spotkania SPiKŚ 5 kwietnia. Obaj od lat związani są z przedsiębiorcami świdnickimi. Na ręce obu przesłano listy, informujące o decyzji Stowarzyszenia W gronie Członków Honorowych znajdują się między innymi prof. Leszek Balcerowicz, Marek Borowski, Tadeusz Syryjczyk, Andrzej Arendarski, Jan Lityński, Jerzy Ignaszak oraz wiele innych osób, które sumiennie i z oddaniem służą dobru naszej dużej, a także tej małej ojczyzny. Członkiem honorowym SPiKŚ był także nieżyjący już niestety znakomity publicysta Andrzej Szczypiorski.


25 marca 2004 - Wały przeciwpowodziowe w naszej Gminie

Piecze na wałami przeciwpowodziowymi Gminy Strzegom sprawuje Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu - oddział w Świdnicy. Zarząd odpowiedzialny jest za utrzymanie, konserwację i naprawy wałów. Prace modernizacyjne przy wałach są wstrzymane do momentu opracowania studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Bystrzycy. Będzie to kompleksowe opracowanie zawierające globalny plan zabezpieczenia dorzecza tej rzeki łącznie z budową zbiorników retencyjnych. Opracowanie zawierać będzie również ocenę stanu urządzeń hydrotechnicznych i naturalnych cieku oraz zestawienie porównawcze stanu obecnego dorzecza ze stanem sprzed powodzi w 1997 roku. W chwili obecnej trwają prace modernizacyjne na Strzegomce i Pełcznicy. Nadzór nad pracami sprawuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - Inspektorat w Legnicy.


25 marca 2004 - Nowe godziny urzędowania także w kwietniu

W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu przedłużonymi godzinami urzędowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Starosta Jacek Wajs postanowił realizować ten pomysł także w kwietniu. Od pierwszego marca w każdy wtorek poszczególne wydziały Starostwa Powiatowego w Świdnicy, które mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami naszego Powiatu czynne są do godziny 18.00. Jest to program pilotażowy, który ma umożliwić mieszkańcom sprawniejsze załatwianie spraw urzędowych. Do tej pory bywało tak, że aby zarejestrować samochód czy wyrobić paszport musieliśmy brać dzień wolny. We wtorki dłużej pracują: Wydział Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych, Wydział Budownictwa, paszporty, sekretariat i kasa bankowa. Dodatkowo interesantów przyjmuje Rzecznik Konsumentów. Otrzymaliśmy szereg pozytywnych sygnałów, że dzięki tej zmianie mieszkańcy naszego powiatu są zadowoleni i jest to dla nich dużym udogodnieniem. We wtorki interesantów przyjmuje również Starosta Świdnicki Jacek Wajs.


25 marca 2004 - Wieczór z poezją

Irena Conti di Mauro, znakomita poetka, będzie gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Klubu Rotary oraz Stowarzyszenia Kobiet w piątek, 26 marca. Autorka promować będzie swoją najnowszą książkę - kolejny tom pięknych poezji. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem "Miłość, pokora, pojednanie - poezja poza stereotypem". Rozpocznie się ono o godz. 18.00 w hotelu Park. Będzie to okazja do rozmowy z autorką, bardzo zaprzyjaźniona ze Świdnicą. Można będzie wysłuchać najnowszych wierszy i wymienić poglądy nie tylko na temat poezji.


24 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową trwa obecnie 2 lata (przy rękojmi był to 1 rok) od chwili wydania towaru. Konsument reklamujący towar nie może od razu żądać i domagać się zwrotu pieniędzy. Teraz osoba zgłaszająca niezgodność towaru z umową może domagać się najpierw jej naprawy lub wymiany na nową, zgodną z umową. Nie obowiązuje też zasada, że przy kolejnej usterce rzeczy już raz naprawianej przez sprzedawcę konsument może odstąpić od umowy. Żądania obniżenia ceny czy odstąpienia od umowy wchodzą w grę dopiero, gdy naprawa lub wymiana są niemożliwe, wymagają nadmiernych kosztów lub narażają kupującego na znaczne niedogodności. Termin do zgłoszenia reklamacji wynosi dwa miesiące od chwili dostrzeżenia niezgodności towaru z umową. Sprzedawca ma obowiązek w terminie 14 dni ustosunkować się do żądań reklamacyjnych. Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Podczas robienia zakupów pamiętać należy, że sprzedawcy nie mają obowiązku przyjmowania zwrotu towarów - nawet, jeśli nie były używane, rozpakowane itd. Obecnie więc tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy w swoim sklepie wprowadzi taki zwyczaj.


24 marca 2004 - Spotkanie strzegomskich kamieniarzy

26 marca odbędzie się kolejne spotkanie grupy inicjatywnej strzegomskich kamieniarzy z Burmistrzem Lechem Markiewiczem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzegomiu Stanisławem Sitarzem oraz przedstawicielami czasopisma "Świat Kamienia" w sprawie organizacji w Strzegomiu II Festynu Kamieniarskiego. Zainteresowanie włączeniem się w organizację tegorocznego Festynu wyraziło Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. W spotkaniu udział weźmie Prezes Stowarzyszenia Bogdan Cybulski wraz z rzecznikiem i sekretarzem Stowarzyszenia. Włączenie się Stowarzyszenia w przygotowanie Festynu Kamieniarskiego w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności imprezy, a tym samym promocji naszego miasta i całego Dolnego Śląska zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.


24 marca 2004 - "Weiße Rose"

Tytuł wystawy Wir wollten das andere" (my chcieliśmy inaczej). Wystawa nazywana jest również wędrującą wystawą, przyjeżdża do Polski po raz pierwszy z Niemiec, z Uniwersytetu Ludowego z Ulm. Fundacja Krzyżowa starała sie o nią przez wiele miesięcy. Otwarcie wystawy nastąpi 26 marca o godz. 18 w pałacu w Krzyżowej. "Weiße Rose" - wystawa była już w Budapeszcie, Berlinie, Trier, Hamburgu. Prezentuje sylwetki dwudziestu dwojga młodych ludzi, abiturientów, którzy w latach 1933-1945 wystąpili przeciwko reżimowi Hitlera. Walczyli na różne sposoby: rozklejali plakaty, rozrzucali ulotki, ukrywali kolegów narodowości żydowskiej. 19 osób żyje do dziś, opowiadają co przeżyli. Koncepcyjnym celem wystawy jest przede wszystkim przemówić do młodych ludzi. Ze swoim motywem przewodnim " Cywilna Odwaga' ma charakter ponadczasowy i niezależny. Wystawa jest wizualnie niezwykle ciekawa, wartość jej wynosi 100.000 euro. Składa się z podświetlanych bloków. Wielkość ekspozycji 9m x 7m.


24 marca 2004 - Szpital

Jutro o godzinie 8.30 w Kancelarii Notarialnej Winicjusza Wójcikiewicza zostanie podpisany akt notarialny, który ostatecznie przypieczętuje przekazanie w dniu 1 kwietnia br. gminie Świebodzice Szpitala Rejonowego w Świebodzicach.
Wraz ze szpitalem Gmina przejmie zadania z zakresu ochrony zdrowia, majątek ruchomy i nieruchomy, po jego wydzieleniu ze struktury organizacyjnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.


24 marca 2004 - Zebrania Wiejskie w Gminie Świdnica

Na terenie Gminy Świdnica odbywają się od kilku dni Zebrania Wiejskie. Zebrania odbyły się już m.in. w Pogorzale, Bystrzycy Dolnej, Lutomii Górnej, Witoszowie Górnym, Makowicach.
Tematem spotkań jest m.in. podjęcie decyzji co do podziału środków przyznanych Sołectwu z budżetu Gminy Świdnica. Wójt Gminy Świdnica podjęła decyzje, że 70% środków powinno być przeznaczane na poprawę estetyki wsi, a pozostałe 30 % może być przeznaczane na inne cele.
Poszczególne wsie otrzymały do dyspozycji od kilku do kilkunastu tys. zł. Wysokość środków zależy od ilości mieszkańców. Zebranie jest również okazją do podejmowanie przez mieszkańców innych decyzji i wniosków skierowanych do władz Gminy, której przedstawiciele są obecni na spotkaniach. Zebrania Wiejskie odbywają się zgodnie z harmonogramem i będą się odbywać do końca kwietnia.


24 marca 2004 - Zamiast FISKUSOWI daj HARCERZOWI

16 lutego 2004 roku Związek Harcerstwa Polskiego został wpisany do rejestru organizacji pożytku publicznego. Daje to możliwość po raz pierwszy, rozliczając swoje dochody za rok 2003, przekazania 1% swojego podatku na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Aby to uczynić, należy PRZED złożeniem zeznania podatkowego obliczyć 1% swojego podatku za rok 2003, wpłacić na poczcie lub w banku tą kwotę na rzecz wybranej organizacji, podając jej nazwę (i) jednostkę terenową oraz klauzulę "dla ..... - 1% podatku zgodnie z art. 27d ustawy". W praktyce oznacza to, że 99% podatku należnego płacimy fiskusowi i 1% (w gotówce albo przelewem) na konto organizacji.
Komenda Hufca ZHP w Świdnicy, ul. Lelewela 18 posiada wszystkie niezbędne informacje i materiały (dowody wpłat) dotyczące zabiegu przekazania 1% podatku - tel. 074/8520179.
Konto dla ZHP:
PKO BP S.A. IX o/Warszawa 95 102010970000720200858670 - "dla ZHP, zgodnie z art. 27d ustawy".
Dodatkowe informacje: www.1procent.pl, infolinia: 0801 800114. Prosimy rodziców zuchów i harcerzy oraz sympatyków harcerstwa o zainteresowanie się możliwością wsparcia harcerstwa. Wpłaty gotówkowe na rzecz ZHP dokonywane w oddziałach PKO Bank Polski S.A. są zwolnione z wszelkich opłat.


23 marca 2004 - Komunikaty - Uroczystości

Dodatkowe parkingi. Dodatkowe parkingi dla uczestników uroczystości, którzy przyjadą spoza Świdnicy zapewnione zostaną przy ul. Kliczkowskiej, obok dawnego biurowca ŚFUP-u. Parking ten będzie dozorowany do godzin wieczornych, natomiast wahadłowy bezpłatny transport do centrum miasta zapewniony zostanie przez autobusy MPK, które z ulicy Kliczkowskiej dojeżdżać będą do placu Grunwaldzkiego (dawny przystanek "31"). Autobusy zostaną oznaczone i w stronę ulicy Kliczkowskiej odjeżdżać będą również z placu Grunwaldzkiego.


23 marca 2004 - Czternaste urodziny

5 kwietnia, 14 lat od pierwszego spotkania, członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich składać będą sobie nawzajem urodzinowe życzenia. Wymyślona przez Edwarda Szywałę organizacja jest jedną z najdłużej tego typu działających w Polsce. Na zasadzie dobrowolnego stowarzyszenia przedsiębiorcy, kupcy, przedstawiciele wolnych zawodów spotykają się regularnie, by wyrażać swoje opinie, dyskutować z zaproszonymi gośćmi, uczestniczyć w działaniach integracyjnych. Obchody rocznicowe odbędą się w hotelu Piast-Roman. Gośćmi specjalnymi będą między innymi Janusz Steinhoff, były wicepremier, skrupulatny recenzent poczynań gospodarczych obecnego rządu, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Henryk Gołębiewski oraz poseł Zbigniew Chlebowski. Spotkanie poświecone będzie tematycznie naszej integracji z Unia Europejską. Zaproszono Futyma Kwintet, który to zespół grać będzie melodie z różnych krajów członkowskich. Całość zakończy bankiet.


23 marca 2004 - Giełda Birofilii

W niedzielę w Klubie Bolko odbyła się XII Międzynarodowa Giełda Birofilii a także Święto Piwa. Na giełdę zjechało ponad dwustu miłośników piwa i wszystkiego co jest z nim związane. Przyjechali z różnych zakątków naszego kraju. Byli też czesi i niemcy.
W czasie trwania imprezy rozmawiano na temat utworzenia w Polsce stowarzyszenia piwowarów domowych.
Następna giełda już za rok a odbędzie się najprawdopodobniej również w Świdnicy.
zobacz zdjęcia z giełdy


23 marca 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
31 marca dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radna - Zofia Skowrońska-Wiśniewska,
radny - Janusz Solecki.

Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.


23 marca 2004 - Szachy

Wyniki 11 rundy (ostatniej) Dolnośląskiej Ligi Szachowej (III liga)

KSz Wielka Pieniawa - LZS Goniec, Żarów - 3:3,
Władysław Drażek - Paweł Paradowski - remis,
Wojciech Dudek - Piotr Szkut - 1:0,
Jan Klimowicz - Stefan Paradowski - remis,
Michał Gadek - Marcin Garbacz - 0:1,
Paweł Żak - Michał Bieszczad - 0:1,
Aleksandra Walas - Magdalena Bieszczad - 1:0


23 marca 2004 - Telefon zaufania

Od 1 kwietnia uruchomiony zostanie w Starostwie Powiatowym w Świdnicy telefon zaufania, który będzie odpowiednikiem niebieskiej linii jaka funkcjonuje w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Mieszkańcy naszego powiatu będą mogli dzwonić w każdy wtorek w godzinach od 15.00 do 18.00 i zgłaszać wszelkie informacje dotyczące przestępstw, których stali się ofiarami lub świadkami. Będzie to na razie program pilotażowy i jeśli okaże się, że pomysł Starosty Świdnickiego zostanie pozytywnie przyjęty przez mieszkańców naszego powiatu zostaną przedłużone godziny, w których telefon ten będzie czynny. Przy telefonie dyżurować będzie odpowiednio przygotowana do tego osoba z wykształceniem psychologicznym lub pedagogicznym. Wszystkie informacje będą na bieżąco przekazywane Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Numer telefonu zaufania: 8500 500.


23 marca 2004 - Sesja w Gminie Świdnica

26 marca o godzinie 9 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się XX sesja Rady Gminy. Podczas sesji rozpatrzona zostanie sprawa sprzedaży drogi położonej w Witoszowie Górnym. Podjęte zostaną uchwały, między innymi: - w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy za rok 2003, - w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Świdnicy, - w sprawie zaciągnięcia pożyczki na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej we wsi Mokrzeszów Górny", - w sprawie zaciągnięcia pożyczki na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Modernizacja i rozbudowa Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej", - w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Świdnica - Pani Teresy Mazurek, - w sprawie ustalenia na rok 2004 kwoty bazowej będącej podstawą naliczania diet radnym Rady Gminy Świdnica,


22 marca 2004 - Komunikaty - Uroczystości

W związku z uroczystością święcenia biskupiego oraz Ingresu Biskupa Świdnickiego, 25 marca, kierowcy parkujący w śródmieściu będą się musieli liczyć z tym, iż wszędzie tam gdzie zaparkowany pojazd będzie naruszał przepisy ruchu drogowego i będzie stanowił zagrożenie dla ruchu, konieczne będzie jego odholowanie na parking strzeżony na koszt właściciela. Czynności tej dokonają służby porządkowe.
Aby uroczystość nie zakłóciła w sposób znaczący funkcjonowania placówek handlowych i usługowych znajdujących się na ulicach planowanych do zamknięcia, w dniu 25.03 ich właściciele i użytkownicy proszeni są o zrealizowanie dostaw towarów do godz. 14.00. Wszystkie osoby pracujące bądź załatwiające swoje sprawy w centrum miasta oraz wierni uczestniczący w procesji i Ingresie proszeni są o pozostawienie swoich pojazdów pod domem i skorzystanie z komunikacji miejskiej.


22 marca 2004 - Gazeta Świdnicka

W jutrzejszym wydaniu Gazety Świdnickich prze-czytają państwo:
* Czy mimo braku pracy w Świdnicy można ją znaleźć?
* Wielki dzień dla miasta czyli wprowadzenie nowego biskupa.
* Co czeka świdnicki Pafal pod skrzydłami nowego właściciela?
* W tym numerze specjalny dodatek - Prezentacje Gospodarcze.
* Jak co tydzień krzyżówka, ogłoszenia drobne oraz plebiscyt na Świdniczanina Roku.


22 marca 2004 - Rolnicze szkolenie

W dniu 23 marca 2004 r. o godz. 10.00 w świetlicy wiejskiej w Pszennie odbędzie szkolenie rolników i podmiotów działających w rolnictwie na terenie Gminy Świdnica.
Tematem szkolenia jest: prawidłowa organizacja skupu zbóż w roku 2004, kształtowanie rynku zbożowego po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Szkolenie poprowadzi Pan Wojciech Bieszczad z Cargill (Polska) sp. z o.o.


22 marca 2004 - Wiadomości Świdnickie

W kolejnym wydaniu "Wiadomości Świdnickich" mogą Państwo przeczytać:
* Czy na świdnickim SLD pojawiła się znów rysa?
* W czwartek 25 marca w Świdnicy będzie ciasno i tłoczno. A wszystko za sprawą święcenia na pierwszego biskupa świdnickiego - naszego biskupa księdza Ignacego Deca.
* Miss Wiosny Wybrana. Głosami czytelników "Wiadomości" miss naszej gazety została Roksana Jurkiewicz.
* Świdniczanie są ciągle winni ponad 6 mln złotych z tytułu zaległości czynszowych.
* Ruszyły piłkarskie rozgrywki ligowe - najobszerniejszy sportowy serwis powiatowy.


22 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Na sprzedawcę nałożone zostały obowiązki związane z oznakowaniem wyrobu. Muszą oni podać bezpośrednio na towarze lub na nalepce trwale z nim związanej następujące informacje: nazwę towaru, producenta lub importera, kraj pochodzenia, znak bezpieczeństwa i znak zgodności, dane o dopuszczeniu do obrotu w Polsce oraz stosownie do rodzaju produktu - określenie jego energochłonności i inne dane wskazane odrębnymi przepisami. Jeden z podstawowych przywilejów konsumenta to dostęp do rzetelnej informacji o cenach. W każdym miejscu sprzedaży towary mają być opatrzone wyraźnymi, napisanymi odręcznie lub wydrukowanymi cenami na wywieszkach (etykietach), tabliczkach lub plakatach. Wywieszki nie muszą być trwale złączone z produktem, wystarczy, że umieści się je bezpośrednio przy nim lub w takiej jego bliskości, aby nie można było pomylić cen różnych wyrobów. Na wywieszce muszą być podane: cena zbiorcza, cena indywidualna i nazwa towaru. Sprzedawca powinien więc pamiętać, że cena musi być widoczna, a nie zaklejona np. datą ważności towaru. Cena podana na sklepowej półce nie powinna też różnić się od zapłaconej w kasie. Gdy wystąpią takie zaniedbania handlowiec naraża się na wysokie kary nakładane przez Inspekcję Handlową.


22 marca 2004 - Zawody Wspinaczkowe

W sobotę 27 marca br. na ściance wspinaczkowej w hali strzegomskiego OSiR odbędą się Otwarte Zawody we wspinaczce na trudność.
W zawodach udział wezmą zawodnicy z całego Dolnego Śląska.
Organizatorzy przewidują kategorie wiekowe.

Eliminacje rozpoczynają się o godz. 10.00.
Finały zaplanowano na 13.00.21 marca 2004 - Odpracowywanie zaległości

W Świdnicy rusza kolejna edycja programu odpracowywania zaległości czynszowych. Zatrudnienie znajdzie w pierwszej fazie 15 osób.
Program uruchomiono po raz pierwszy w zeszłym roku. Dzięki niemu zatrudnienie i możliwość spłaty długów otrzymało 22 świdniczan. 15 osób zatrudnionych było wówczas w Miejskim Zarządzie Nieruchomości, a 7 osób u prywatnych wykonawców robót budowlanych - głównie przy pracach porządkowych. Na spłatę długów za niezapłacony czynsz przekazywana była część wynagrodzenia jakie otrzymywały te osoby za pracę. Druga edycja programu rozpoczyna się za kilka dni. Jako pierwsze wykonywane będą prace porządkowe na terenie całego miasta. Lista przyszłych pracowników jest już zamknięta, ale istnieje lista rezerwowa, do której mogą się dopisywać osoby chcące odpracować zaległości czynszowe. Aby znaleźć się na tej liście należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy i posiadać predyspozycje do pracy w ramach programu.
Zgłoszenia przyjmuje Referat Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miasta.


21 marca 2004 - Zacięty mecz w Strzegomiu

W minionym tygodniu rozegrano pierwsze mecze rundy play-off tegorocznych rozgrywek Powiatowej Ligi TKKF w piłce siatkowej mężczyzn organizowanej przez Ognisko Bolko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu.
Zwycięzca grupy A - Goksir Świdnica - nie miał naj-mniejszych problemów z odniesieniem pierwszego zwycięstwa w spotkaniu z drugą drużyną grupy B - Gamelem Jaworzyna Śląska (wynik 3:0). Zdecydowanie bardziej zacięty pojedynek mogli zobaczyć kibice w Strzegomiu, gdzie tamtejsi Oldboysi dopiero w tie-breaku uporali się z Bolko I Świdnica.
W zaległym spotkaniu rundy zasadniczej Licznikowiec Świdnica wygrał 3:1 z Kupcami Świdnica, ale w związku z tym, że zespoły te zajmowały dwa ostatnie miejsca w grupie A, mecz ten nie miał żadnego znaczenia dla układu tabeli.


21 marca 2004 - Komunikaty - Uroczystości

W związku z uroczystością święcenia biskupiego oraz Ingresu Biskupa Świdnickiego, 25 marca zamknięte zostaną niektóre ulice dla ruchu kołowego:

Zamknięcie ulic związane będzie ze wzmożonym działaniem służb porządkowych, ratowniczych i medycznych. Nad bezpieczeństwem uczestników i mieszkańców czuwać będzie większa niż zwykle liczba policjantów i funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Mimo ograniczeń w ruchu zapewniony będzie prawidłowy dojazd karetek pogotowia i wozów bojowych straży pożarnej.
Na czas uroczystości, od godz. 14.00 do 18.00, zniesione zostanie pobieranie opłat w Strefie Płatnego Parkowania.
Mieszkańcy obszaru śródmieścia proszeni są o wyrozumiałość i nieparkowanie pojazdów na poprzednio wymienionych ulicach, w szczególności na trasie procesji (ul. Kotlarska, Rynek, ul. Długa). Ważne jest aby w tym dniu zwrócić baczną uwagę na oznakowanie drogowe, które spowoduje w mieście chwilowe, lecz duże zmiany w organizacji ruchu drogowego. Niestety, jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia paraliżu komunikacyjnego podczas uroczystości Ingresu .


21 marca 2004 - Wysoka porażka Sparty Świdnica

Piłkarze świdnickiej Sparty nie zaliczą sobotniego spotkania do udanych.
Porażka w pierwszym meczu drugiej rundy 1:5 z Łużycami to nokaut.
Skład Sparty:
Hruszowiec - Szuba, Gawryszewski, Marszałek (68` Idziak), Kraus, Abramowski, Stypuła, Felich, Kloc (46` Goździejewski), Kania (46` Filipczak), Korbecki (71` Drozdowski).


21 marca 2004 - Odeszli

odeszli

13 marca: Teresa Mijak 60 lat,
14 marca: Czesław Zalewski 72 lata,
16 marca: Krystyna Bielec 72 lata,
17 marca: Anna Kajzer 68 lat, Helena Krawiec 92 lata,
18 marca: Jerzy Kowacz 75 lat,
19 marca: Edward Dymitrowicz 85 lat, Marianna Kondak 74 lata,21 marca 2004 - W okrojonym składzie

Tylko sześciu zawodników z pola i dwóch bramkarzy znalazło się w składzie Bel-Polu Świdnica na wyjazdowe spotkanie z Łącznościowcem Szczecin. Nic więc dziwnego, że gospodarze nie mieli większych problemów ze zdobyciem dwóch punktów. Mimo porażki świdnicki zespół zasługuje na pochwałę ze względu na wolę walki, której niestety w poprzednich spotkaniach poszczególnym piłkarzom wyraźnie brakowało.
Szczególnie wyróżnił się Mateusz Kaczmarczyk, który zastąpił na pozycji prawego skrzydłowego nieobecnego Brygiera i zapisał na swoim koncie dziesięć celnych trafień. Dzielnie wspierali go Ernest Jarosz i Jarosław Gnysiński, dorzucając po dziewięć bramek.
Łącznościowiec Szczecin - Bel-Pol Świdnica 40:32


21 marca 2004 - Juniorzy zakończyli sezon

Juniorzy Bel-Polu Świdnica zakończyli swoje rozgrywki. Po zwycięstwie przed tygodniem z trzecią drużyną MOS Śląsk Wrocław 46:20 (23:9) podopieczni Wiesława Iwanio mieli zapewnione trzecie miejsce w lidze i w Lubinie z Victorią/Zagłębie grali o przysłowiową pietruszkę. W bardzo wąskiej sali świdniczanie nie byli w stanie do końca rozwinąć skrzydeł, ale bez żadnych kłopotów pokonali gospodarzy 29:23, wygrywając do przerwy 14:11. W meczu, w którym ani razu nie oddali prowadzenia, najlepiej zaprezentował się Łukasz Czerwiński, zdobywca 15 bramek. Do siatki lubinian trafiali ponadto Piotr Kijek (9 razy), Dariusz Kijek (2), Bartosz Rostek (2) i Marcin Augustyniak (1).


20 marca 2004 - Miejsca parkingowe

W związku z uroczystością święcenia biskupiego oraz Ingresu Biskupa Świdnickiego, 25 marca zamknięte zostaną niektóre ulice dla ruchu kołowego:

w godzinach od 14.00 do 17.00:
Żeromskiego (tylko we fragmencie krzyżującym się z ul. Kotlarską i Zamkową), Kotlarska (na całej długości), Zamkowa (na całej długości)

w godzinach od 14.00 do 20.00:
Długa (do Pl. Jana Pawła II), 8 Maja, Trybunalska (od skrzyżowania z ul. Różaną w stronę ulicy Długiej), Środkowa (na całej długości)

w godzinach od 14.00 do 20.00 na końcu ulicy Różanej obowiązywał będzie znak C2 (nakaz jazdy w prawo). Także świdnicki Rynek, w godz. od 14.00 do 22.00, zamknięty zostanie dla ruchu kołowego. Tego dnia zamieni się w parking dla zaproszonych gości. Do Rynku nie będą mogły także wjeżdżać samochody dostawcze oraz taksówki osobowe.


20 marca 2004 - Trzecie w lidze

W rozegranym dzisiaj we Wrocławiu meczu siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi niespodziewanie zwyciężyły siatkarki MKS Świdnica. Zespół Gwardii Wrocław wystąpił w mocno okrojonym składzie ze względu na potrzeby pierwszego zespołu, który po dzisiejszym zwycięstwie zapewnił sobie występ w finale Pucharu Polski.
Gwardia Wrocław - MKS Świdnica 0:3
w poszczególnych setach: 16/25, 17/25, 12/25.
Dzięki temu zwycięstwu nasze zawodniczki zajęły trzecie miejsce w tegorocznych rozgrywkach drugiej ligi.
Gratulujemy !


20 marca 2004 - Współpraca Toyoty ze strzegomskim ZSZ

18 marca Zespół Szkół Zawodowych w Strzegomiu odwiedził Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland - Yutaka Miyamoto. Było to pierwsze spotkanie w ramach współpracy Toyoty z ZSZ w Strzegomiu. Firma przekazała szkole model skrzyni biegów, który będzie służył uczniom klasy samochodowej jako pomoc dydaktyczna. Wśród zaproszonych gości byli: Starosta Świdnicki - Jacek Wajs i Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Jednym z najważniejszych elementów polityki firmy jest rozwój regionu, w którym działa Toyota. "Bardzo nam zależy na wsparciu ze strony lokalnych władz i ludności - podkreślił w swoim przemówieniu prezes Miyamoto. - Pragniemy również przyczyniać się do podnoszenia kwalifikacji młodych ludzi, udostępniając im różne materiały do nauki." Strzegomski ZSZ dołączył więc do placówek edukacyjnych, które mogą cieszyć się z nawiązania kontaktów z tą japońską firmą. Wcześniej skrzynia biegów została przekazana szkołom o podobnym profilu w Świdnicy i Wałbrzychu.


20 marca 2004 - Lepsze drogi na Zawiszowie

Podjęta została decyzja o budowie ronda na Zawiszowie i ulicy Kazimierza Wielkiego w nowym, docelowym przebiegu. W tym roku wykonana zostanie dokumentacja techniczna przedsięwzięcia, natomiast całość inwestycji zostanie zakończona prawdopodobnie w roku 2006. Inwestycja, prowadzona wspólnie przez Miasto i Powiat Świdnicki, kosztować będzie około miliona złotych. Na skrzyżowaniu ulic: Kazimierza Wielkiego, Stęczyńskiego, Henryka Pobożnego i Łukasińskiego wielokrotnie dochodziło do kolizji drogowych. Poza tym, z uwagi na brak chodnika przy ul. Kazimierza Wielkiego, istnieje zagrożenie dla pieszych zmierzających w stronę kościoła przy ul. Galla Anonima. W tej chwili piesi poruszają się krawędzią jezdni. Zespół Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działający przy Prezydencie Miasta uznał, iż konieczna jest przebudowa skrzyżowania i budowa ronda, tym bardziej że w związku z rozwojem Podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Żarowie ruch w tym miejscu będzie się zwiększał coraz bardziej. Dodatkowo, Prezydent Miasta i Starosta Świdnicki uznali, że konieczne jest wybudowanie ulicy Kazimierza Wielkiego w nowym przebiegu - pierwotnie planowanym w planie zagospodarowania przestrzennego Zawiszowa. Ulica Kazimierza Wielkiego przesunięta zostanie w stronę starszych bloków Zawiszowa i połączona z ul. Długosza oraz szosą w stronę Żarowa. Tym samym zlikwidowane zostanie uciążliwe nieutwardzone przejście w stronę kościoła. Na 400-metrowym odcinku obecnej ulicy Kazimierza Wielkiego powstaną natomiast miejsca parkingowe i bezpieczny chodnik.


19 marca 2004 - Święcenia Biskupie i Ingres Biskupa

W związku z uroczystością święcenia biskupiego oraz Ingresu Biskupa Świdnickiego ks. Prof. Ignacego Deca, która odbędzie się 25 marca, w kościele pw. św. Stanisława i św. Wacława, nastąpią ograniczenia w ruchu na terenie miasta, w szczególności w godziny od 14.00 do 20.00. Uroczystość Ingresu rozpocznie się o godzinie 16.00 procesją z kościoła pw. św. Józefa przy ul. Kotlarskiej. Procesja przejdzie Rynkiem i ul. Długą do katedry przy pl. Jana Pawła II, gdzie nastąpią główne uroczystości.
Bliższe informacje o utrudnieniach w ruchu, o miejscach parkingowych w kolejnych dniach.


19 marca 2004 - Karty okolicznościowe

25 marca, w dniu Ingresu Biskupa, od godziny 10.00 do 15.00 obok katedry będzie działał punkt pocztowy. Można w nim będzie opieczętować okolicznościowe karty pocztowe wydane wspólnie przez Polski Związek Filatelistów - Koło w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy i Pocztę Polską z okazji Święceń Biskupich i Ingresu Biskupa Świdnickiego. Również pieczęć będzie okolicznościowa. Po godzinie 15.00 będzie możliwe opieczętowanie nią kart na poczcie głównej. Pieczęć będzie na poczcie także przez następnych 28 dni. Okazuje się, że zainteresowanie kartami jest już bardzo duże. Świdnickie koło filatelistów ma już na nie zamówienia nawet z Kanady.


19 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta.
Ze względu na wciąż pojawiające się wątpliwości i niejasności w kwestii uprawnień konsumentów i obowiązków sprzedawców przypomnę, iż od 1 stycznia 2003 roku obowiązują nowe przepisy - ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu cywilnego.
Dotychczasowa odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady została zastąpiona odpowiedzialnością z tytułu niezgodności towaru z umową. Na czym polega niezgodność towaru z umową? Niezgodność należy interpretować szeroko. Obejmuje ona zarówno dotychczasowe pojęcie wady fizycznej i prawnej, niekompletność rzeczy, w tym brak wymaganej informacji na opakowaniu towaru, brak etykiet lub oznaczeń co do sposobu użytkowania, brak instrukcji obsługi lub informacji niezbędnej do korzystania z towaru, jak również względy estetyczne. Wedle ustawy domniemywa się, że towar jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego typu produkty są zwykle używane oraz jeśli jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym rzeczy tego rodzaju.
cdn....


19 marca 2004 - Turniej sportowy w Gimnazjum Nr 1

17 marca w ramach współpracy Gimnazjum Nr 1 ze Strzegomskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych odbyły się rozgrywki sportowe. Wzajemna rywalizacja odbywała się zgodnie z zasadą fair play, co wpłynęło na wspaniałą atmosferę i przyniosło obopólną satysfakcję zarówno uczniom Gimnazjum Nr 1 jak i dzieciom specjalnej troski. Nad sprawnym przebiegiem i organizacją zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego Robert Czubala i Zbigniew Wroński. Po zakończeniu zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali medale. Uczniowie gimnazjum wykazują inicjatywę w organizacji imprez sportowych i rekreacyjnych dla dzieci specjalnej troski, chętnie uczestniczą w spotkaniach z osobami niepełnosprawnymi, dostrzegają i akceptują różnice występujące miedzy nimi, a osobami niepełnosprawnymi i promują ich równe szanse w życiu społecznym.


19 marca 2004 - Ruszają prace na Śląskiej

Za kilka dni - na mocy porozumienia między Miastem Świdnica a Powiatem Świdnickim - rozpocznie się kolejny etap przebudowy ulicy Śląskiej, tym razem na odcinku pomiędzy ul. Sadową (boczne wejście na cmentarz) i ulicą Zieloną. Budowa finansowana będzie wspólnie z Powiatem, ponieważ ul. Śląska jest drogą powiatową. Prace, tak jak na poprzednich odcinkach, polegać będą na poszerzeniu jezdni oraz wybudowaniu chodników. Efektem będzie poprawa jakości jezdni oraz - co najważniejsze - zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, którzy w tej chwili muszą poruszać się krawędzią jezdni lub wąskim poboczem. Budowa obecnego etapu zakończy się w maju. W roku 2005 remontowany będzie kolejny, ostatni już odcinek ul. Śląskiej. Oczywiście, w związku z rozpoczynającymi się pracami nastąpią utrudnienia w ruchu w pobliżu ul. Śląskiej, jednak wyznaczone zostaną odpowiednie objazdy. Dla ruchu tranzytowego ulicami: Kraszowicką, Bystrzycką i Westerplatte, a od strony Bystrzycy: ul. Słowiańską i Wałbrzyską. Dla ruchu lokalnego zalecany będzie objazd ulicami: Sadową i Przyjaźni.


19 marca 2004 - Kolejne sukcesy DKW Strzegom

Na początku marca na ściance wspinaczkowej AZS Wrocław przy ul. Przybyszewskiego odbyły się Otwarte Mistrzostwa Wrocławia we wspinaczce na czas. Zawodnicy mieli do pokonania kilkunastometrową ścianę, startowali parami i wygrywał ten, który pierwszy dotarł do szczytu ściany. W rywalizacji tej nie zabrakło naszego klubu wspinaczkowego. Damian Grabowicz z DKW Strzegom pokonał ściankę w kilka sekund i został najlepszym juniorem w kategorii do lat 16.


18 marca 2004 - Jest promesa!

"Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich" znajduje się na liście wniosków prze-widzianych do finansowania z tego programu unijnego. W związku z tym otrzymaliśmy promesę na wstępne finansowanie inwestycji umożliwiającą przeprowadzenie zamówienia publicznego na wybór wykonawcy. Przypomnijmy: Na wrześniowej sesji w ubiegłym roku Radni Powiatu Świdnickiego przyjęli jednogłośnie uchwałę dotyczącą Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Świdnickiego na lata 2003-2005. Wszystko w związku z możliwością ubiegania się o pomoc finansową z Programu SAPARD. Dzięki nowym okolicznościom powiat, dla którego wcześniej środki Sapardu były niedostępne, mógł ubiegać się o dofinansowanie modernizacji dróg powiatowych leżących na terenach wiejskich. Koniecznym było podjęcie stosownej uchwały, bez której złożenie wniosku do programu SAPARD byłoby niemożliwe. Nasz wniosek do tego programu złożony został w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu w terminie i dotyczy modernizacji drogi powiatowej w Kostrzy. Otrzymana 12 marca br. promesa, oprócz zgody na współfinansowanie inwestycji, zawiera informację o kwocie pomocy finansowej, która nie będzie wyższa niż : 246.000 zł co stanowi 49,90 % kwalifikujących się do finansowania kosztów inwestycji wynoszących 492.999,92 zł.


18 marca 2004 - Wystawa w Klubie Bolko

24 marca o godzinie 18:00 w Galerii Klubu "BOLKO" w Świdnicy odbędzie się wernisaż fotografii Bolesława Pawluka.
Bolesław Pawluk urodził się i wychowywał w Piławie Górnej, obecnie jest mieszkańcem Bielawy. Największą jego pasją jest fotografowanie. Wystawiał już w Bielawie, Dzierżoniowie, w Czechach.
Teraz kolej na Świdnicę. Serdecznie zapraszamy. Prace autora wystawy na jego stronie internetowej - zobacz


18 marca 2004 - Ekonomistki wicemistrzyniami Dolnego Śląska

10 marca we Wrocławiu odbył się finał rozgrywek w piłce siatkowej dziewcząt w kategorii szkół średnich o mistrzostwo Dolnego Śląska.
Drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. W. Stysia w Świdnicy w składzie:
Daria Tragarz, Joanna Krysiak, Katarzyna Desput, Agata Cichowska, Agnieszka Sudoł, Ewelina Ochyj, Aneta Opyrchał, Katarzyna Żmija, Dagmara Dubojska, Agnieszka Pietkun zdobyła wicemistrzostwo województwa i obroniła tytuł zdobyty w ubiegłym roku.
Dziewczęta potwierdziły tym samym swoją wysoką klasę mistrzowską, ambicję, wolę walki i wiarę w zwycięstwo. Drużynę tę brawurowo przeprowadzili przez wszystkie szczeble eliminacyjne doświadczeni nauczyciele - trenerzy pracujący w Zespole Szkół Ekonomicznych - Zbigniew Sorbian i Andrzej Ząbek.
Gratulujemy sukcesu !


18 marca 2004 - Powstało Stowarzyszenie

"Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej" zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Stowarzyszenie. Rozpoczęło się tworzenie formalnych struktur Stowarzyszenia w Powiecie Świdnickim. Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej powstała wiosną 2002 roku - pół roku przed wyborami samorządowymi, w których jako Komitet Wyborczy Wspólnota Samorządowa wystawiła swoich kandydatów. Większość z tych osób została wybrana szefami gmin, starostą powiatu został także kandydat Wspólnoty Samorządowej. Kilkadziesiąt osób z list wyborczych Wspólnoty Samorządowej zostało radnymi rad gmin i rady powiatu. Wspólnotę Samorządową od początku charakteryzuje to, że w jej skład wchodzą osoby posiadające duże doświadczenie w pracy w samorządzie. Daje to gwarancję skuteczności w realizowaniu potrzeb mieszkańców i stabilności władzy jako przewidywalnej i praworządnej. Wspólnotę Samorządową cechuje także otwartość i wyrażona w statucie chęć zachęcania społeczności lokalnej do większego udziału w życiu publicznym. W każdej z gmin, od czasu wyborów samorządowych działają nieformalne struktury Wspólnoty Samorządowej. Teraz zostaną one sformalizowane poprzez stworzenie Kół Lokalnych, do których będą mogli także dołączać nowi członkowie. Przewodniczącym Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej jest Wojciech Murdzek. W skład Zarządu wchodzą: Sabina Cebula (jako zastępca przewodniczącego, Lilla Gruntkowska (sekretarz), Teresa Mazurek (skarbnik) oraz Maria Jaworska.


18 marca 2004 - Festiwal Piosenki

20 marca odbędzie się Wiosenny Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej. Organizatorami Festiwalu są: 18 ŚDH "Leśne Duchy", Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy Górnej, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Urząd Gminy Świdnica. Drużyny zaprezentują się w trzech kategoriach: zuchowej, harcerskiej i wędrowniczej. Gromady zuchowe przygotowują jedna piosenkę "wiosenną" i jeden pląs-zabawę. Natomiast pozostałe drużyny wykonywać będą dwie piosenki - jedną "wiosenną" i jedną harcerką. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody i dyplomy. Nagrodę specjalną otrzyma najbardziej rozbawiona i rozśpiewana drużyna. Każdy zuch otrzyma upominek. Harcerze korzystają z gościny Wiejskiego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Górnej. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby nas dopingować, aby w pierwszy dzień wiosny zawitali do Bystrzycy Górnej ( od godz. 10.oo - do ok. 12.oo ). Będzie wiosennie, w harcerskim stylu i na pewno wesoło.


18 marca 2004 - Piłkarze z AKS w Magdeburgu

Na zaproszenie dyrektora katolickiego Norbertus Gimnazjum w Magdeburgu Heinricha Wiemeyera drużyna piłkarzy ze strzegomskiego AKS (rocznik 1999 i młodsi) z trenerem Przemysławem Stępniewiczem odwiedziła Magdeburg. Nasi piłkarze wzięli udział w halowym turnieju piłki nożnej Norby Cup 2004. W sumie w turnieju udział wzięło 8 drużyn 9 osobowych (6 grających i 3 rezerwowych) z Bochum, Hannoveru, Hildesheim, Magdeburga i Strzegomia. Drużyny były podzielone na dwie grupy, każda z nich w swojej grupie rozegrała trzy mecze. Nasi piłkarze grali w grupie z dwoma drużynami z Norbertus Gimnazjum z Magdeburga i z drużyną z Bochum. Ze wszystkich spotkań wyszli zwycięsko:
AKS Strzegom - TUS Neustadt Magdeburg 4:0 (bramki: Lenio, Olech)
AKS Strzegom - Goethe Gimnazjum Bochum 2:0 (bramki: Bartków, Lenio)
AKS Strzegom - Norbertus Gimnazjum 5:0 (bramki: Olech, Siemiński 2, Lenio 2)
Awansowali do finału, gdzie spotkali się z drużyną S.C. Norbertus Magdeburg. W finale walka była bardzo zaciętą, wynik meczu rozstrzygnięto w rzutach karnych. Nasza drużyna również okazała się niepokonana i wygrała 2:1 (bramki: Olech, Bartków), a tym samym została zwycięzcą turnieju. Drużyna otrzymała puchar, a piłkarze pamiątkowe medale.


17 marca 2004 - II Międzynarodowy Turniej Zaprzyjaźnionych Szkół

Organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawowa nr 2 w Strzegomiu pod patronatem Burmistrza Miasta Strzegom, odbędzie się w dniu 27 marca 2004 roku ( sobota) od godziny 10.00 - 14.30) w hali sportowej przy ulicy Świętego Jana.
W turnieju piłki siatkowej wezmą udział 2 drużyny nauczycieli z Czech (Nové Město nad Metuji) oraz 2 drużyny nauczycieli ze szkół z terenu naszej Gminy. Główną, przechodnią nagrodą jest "Granitowa Piłka" wykonana przez strzegomskich kamieniarzy Marka i Zbigniewa Zych, na której corocznie będą mocowane tabliczki z informacją o zwycięskiej drużynie. Uczestnicy Turnieju otrzymają pamiątkowe plakietki i dyplomy.


17 marca 2004 - Archiwalne zdjęcia z budowy zapory i jeziora

W latach 1912-17 przegrodzono Bystrzycę poniżej Zagórza tamą o wysokości 44 m i długości 230 m, a w pobliskim Lubachowie zbudowano niewielką elektrownię wodną. W efekcie tych zabiegów pow-stało długie i kręte jezioro o stromych brzegach i powierzchni 51 ha, mieszczące średnio 8 mln m3 wody, malowniczo położone wśród lasów, u stóp urwiska z zamkiem na szczycie. Koryto Bystrzycy znajdowało się niegdyś w miejscu, gdzie dziś stoi Zagórze. W plejstocenie traktem tym wdarł się lądolód z północy, a ustępując, zatarasował drogę materiałem skalnym. Bystrzyca musiała więc poszukać sobie innego koryta i w ten sposób powstał obecny, epigenetyczny przełom, po drugiej stronie góry Choina.
Twórca internetowej strony Lubachowa, zamieścił dużą ilość bardzo interesujących zdjęć z okresu budowy zapory.
zobacz


17 marca 2004 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

19 marca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się XX Sesja Rady Miejskiej. W programie miedzy innymi:
- zmiany w budżecie gminy na 2004 rok,
- zaciągnięcie kredytu długoterminowego na inwestycję - rozbudowa Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie,
- sprawa skargi mieszkanki Jaworzyny Śląskiej na Burmistrza Panią Halinę Dydycz,
- przedstawienie informacji z przeprowadzonych kontroli przez Komisję Rewizyjną.
Zapraszamy mieszkańców Miasta i Gminy. Sesja odbędzie się w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej, przy ul. Powstańców.


17 marca 2004 - Jak zapobiegać pożarom?

Jutro o godzinie 9 w Klubie Bolko w Świdnicy odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". W konkursie wezmą udział dwuosobowe zespoły reprezentujące szkoły podstawowe i gimnazja miasta oraz gminy Świdnica, a także szkoły średnie z terenu gminy. Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch grupach wiekowych: I grupa wiekowa do 16 lat (szkoły podstawowe i gimnazja), II grupa wiekowa od 16 do 19 lat (szkoły średnie). Organizatorzy turnieju ufundowali dla zwycięskich drużyn (1,2,3 miejsca) w poszczególnych grupach wiekowych puchary i dyplomy. Przewidziano również atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców indywidualnych oraz upominki i poczęstunek dla wszystkich uczestników konkursu.


17 marca 2004 - Doradca samorządowy

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie Starosty Świdnickiego z prezydentem, burmistrzami, wójtami z terenu Powiatu Świdnickiego. Spotkanie dotyczyło tworzenia punktów informacyjnych dla rolników w związku z akcesją Polski do UE. Program polega na utworzeniu w gminie 1-2 stanowisk finansowanych ze środków Powiatowego Urzędu Pracy. Pozyskane w ten sposób etaty pozwolą na uruchomienie punktu, w którym rolnicy będą mogli uzyskać pomoc przy wypełnianiu dokumentów związanych z rejestracją gospodarstwa, wypełnianiem wniosków o dopłaty bezpośrednie, a w dalszym etapie informacji o możliwości pozyskiwania środków z unijnych funduszy pomocowych.


17 marca 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach
Wyniki meczy z 14 marca
NEW - WRC 82 : 71
16 : 17, 27 : 10, 22 : 24, 17 : 20
NEW - Jackowski T. (33), Zając M. (13), Krzywicki R. (9)
WRC - Trzop W. (26), Chaiński P. (18), Szyler G. (11)
DEX - GAG 87 : 49
24 : 10, 24 : 10, 23 : 17, 16 : 12
DEX - Szymonik T. (29), Sokołowski J. (28), Zygart R. (23)
GAG - Jakubowski D. (12), Koziński D. (12), Rosiak M. (10)
MJR - ARO 76 : 67
9 : 22, 25 : 14, 20 : 14, 22 : 17
MJR - Mroczkowski B. (18), Schabowski G. (18), Sujka K. (17)
ARO - Więcek R. (22), Hałas Mi. (18), Solarewicz K. (17)
KRA - PIS 107 : 60
25 : 18, 27 : 9, 28 : 17, 26 : 16
KRA - Markiewicz M. (41), Maśko A. (28), Slatan W. (16)
PIS - Boroń D. (15), Brodziak M. (13), Wróblewski M. (11)
Mecze przełożone na inny termin - CRO - MET, MET - TOP


16 marca 2004 - Uwaga! Zmiana konta

Z dniem 1 kwietnia, w związku ze zmianą Banku, który będzie prowadził obsługę budżetu Gminy Miejskiej Świdnica (będzie to Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna I Oddział w Świdnicy) ulegnie zmianie numer konta, na które mieszkańcy dokonują podstawowych wpłat do budżetu Miasta.

Nowy numer to
97 12401978 1111 00 1001665027
Dotychczasowy numer w Powszechnej Kasie Oszczędności BP będzie obowiązywał do 30 kwietnia 2004 roku.


16 marca 2004 - "Breslau - 1945 - Wrocław"

Pałac w Krzyżowej od 16 marca do 30 maja br.
Wystawa "Breslau - 1945 - Wrocław" ma na celu upowszechnienie wiedzy o faktach, procesach historycznych (zakończenie wojny, organizacja nowych władz, krystalizowanie się życia społecznego), zapoznanie z dziedzictwem kulturowym współczesnego Wrocławia i uwrażliwienie, w szczególności młodego pokolenia, na piękno zabytków kultury materialnej otaczającego ich środowiska. Wystawa jest podzielona na kilka bloków tematycznych w układzie chronologicznym, w ramach których można wyszczególnić najciekawsze dokumenty i zdjęcia. Wystawa jest prezentowana w języku polskim i niemieckim. Ekspozycja czynna codzienne w godzinach 9.00 do 18.00.


16 marca 2004 - Poszukiwani stażyści

Już niebawem w Starostwie Powiatowym w Świdnicy zostanie utworzona nowa komórka zajmująca się pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej. W związku z tym Starosta Świdnicki poszukuje kandydatów do odbycia stażu w nowotworzonej komórce starostwa. Praca w tym wydziale polegać będzie między innymi na:
opracowywaniu projektów do Funduszy Strukturalnych, udzielaniu informacji o możliwościach po-zyskiwania środków z unijnych funduszy pomocowych, realizowaniu projektów.
Wymagania:
wyższe wykształcenie - preferowane kierunki: prawo, administracja, kierunki humanistyczne, ekonomia, bardzo dobra znajomość języka obcego - preferowany angielski, francuski, miejsce zamieszkania na terenie Powiatu Świdnickiego, umiejętność nawiązywania kontaktów, mile widziane doświadczenie w pracy nad projektami młodzieżowymi, chęć podnoszenia kwalifikacji, dyspozycyjność.
Oferty zawierające CV, list motywacyjny i ewentualne rekomendacje prosimy składać w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7,
w Sekretariacie Starosty z dopiskiem na kopercie "Projekty UE". W razie pytań prosimy dzwonić pod nr tel. 8500-439.


16 marca 2004 - Spotkanie w gminie

Wczoraj w Urzędzie Gminy Świdnica odbyło się spotkanie grupy roboczej e- Powiat Świdnicki. W spotkaniu wzięli udział: Starosta Świdnicki - Jacek Wajs, Teresa Mazurek - Wójt Gminy Świdnica oraz przedstawiciele samorządów z terenu powiatu świdnickiego. Celem spotkania było przygotowanie wspólnej inicjatywy w sprawie pozyskania środków z funduszy Unii Europejskiej na realizacje inwestycji w sferze komputeryzacji urzędów administracji publicznej z terenu powiatu świdnickiego. Omówione zostały możliwości pozyskiwania środków z fundusz europejskich oraz zasady współpracy. Podczas spotkania postanowiono, że samorządy przygotują informacje na temat stanu komputeryzacji oraz swoich potrzeb w tym zakresie. Projekt będzie obejmować wprowadzenie jednolitego systemu elektronicznego obiegu dokumentów w urzędach samorządowych. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem tekstu porozumienia jednostek samorządowych w sprawie wspólnego ubieganie się o środki z Unii Europejskiej.


16 marca 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
Jutro dyżur radnych w sprawach skarg i wniosków będą pełnili:
radny - Kazimierz Ogrodnik,
radny - Lesław Podgórski.
Dyżury pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00 w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.16 marca 2004 - Spotkanie z sołtysami

Na początku marca z inicjatywy Dyrektora Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu Mariana Naydy i Zastępcy Dyrektora Jacka Machelskiego odbyło się spotkanie Burmistrza Lecha Markiewicza z sołtysami wsi Gminy Strzegom. W spotkaniu wzięli udział również Komendant Straży Miejskiej Kazimierz Chajduga oraz Kierownik Referatu Rolnictwa Alicja Czekajło. W siedzibie ZUK omówiono sprawę bezpieczeństwa na wsiach Gminy Strzegom oraz kwestię ochrony środowiska i segregacji odpadów komunalnych. Na terenie Gminy Strzegom zostaną przeprowadzone wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji oraz rekontrole gospodarstw, które w zeszłym roku nie posiadały umów na wywóz nieczystości stałych, jak również nie miały uregulowanej gospodarki odpadów komunalnych. Ponadto w niektórych miejscowościach funkcjonariusze Straży Miejskiej będą przyjmować swoich interesantów.


15 marca 2004 - Zespół Szkół Społecznych

19 marca o godzinie 14 Zespół Szkół Społecznych w Świdnicy ul. Mickiewicza 1-3
zaprasza uczniów wraz z rodzicami na "Otwarte drzwi"
W programie:
przedstawienia przygotowane przez uczniów, rozmowy z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, rozmowy z dyrektorem szkoły i gronem pedagogicznym, możliwość uczestniczenia w zajęciach, prezentacja bazy szkoły.
Informujemy, że trwają już zapisy uczniów do klasy "O", klasy pierwszej Szkoły Podstawowej, klasy pierwszej Społecznego Gimnazjum, oraz nabór uzupełniający do klas innych na rok szkolny 2004/2005
telefon /0-74/852-43-75 e-mail: sspisg@poczta.onet.pl strona www.szkolaspoleczna.pl


15 marca 2004 - Jutro w Gazecie Świdnickiej

Jutro przeczytacie:
* Dlaczego świdniczanie przed wyjściem do urzędu powinni się porządnie wysiusiać?
* Dlaczego ostatnio ginie w mieście wszystko, co jest ze stali?
* Czy pracownicy Pafalu mogą wreszcie z optymizmem spojrzeć w przyszłość swojego zakładu?
* Wojownik za ladą - bandyci, uważajcie na żarowskie ekspedientki!
* Jak co tydzień krzyżówka, ogłoszenia drobne oraz plebiscyt na Świdniczanina Roku.


15 marca 2004 - Zespół Zadaniowy

W związku z tym, że już od maja będziemy pełnoprawnymi członkami UE Dyrektorzy poszczególnych Wydziałów Starostwa Powiatowego w Świdnicy poproszeni zostali o wytypowanie w ramach obecnego zakresu obowiązków służbowych jednej osoby z wydziału do tworzonego w Starostwie Zespołu Zadaniowego. Zespół zajmował się będzie opracowywaniem projektów wykorzystujących środki z Funduszy Strukturalnych. Osoby wchodzące w skład Zespołu zostaną przeszkolone w zakresie zabiegania o w/w środki i będą odpowiedzialne za przygotowanie strony merytorycznej projektu w zakresie funkcjonowania swojego Wydziału. Zespół Zadaniowy będzie ściśle współpracował z nowotworzoną komórką w starostwie ds. integracji europejskiej.


15 marca 2004 - Współpraca Toyoty ze strzegomskim ZSZ

18 marca Zespół Szkół Zawodowych w Strzegomiu odwiedzi Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland - Yutaka Miyamoto. Firma Toyota przekaże szkole model skrzyni biegów. Model ten posłuży uczniom klas mechanicznych jako pomoc dydaktyczna. Wcześniej skrzynia taka została przekazana szkole o podobnym profilu w Wałbrzychu. W ramach współpracy uczniowie odwiedzają również zakład Toyoty w Wałbrzychu. Podczas tych wycieczek zwiedzają halę produkcyjną oraz dowiadują się o możliwości zatrudnienia w firmie. Współpraca Toyoty z ZSZ w Strzegomiu oraz ze szkołami w Świdnicy i Wałbrzychu, jest elementem polityki firmy polegającej na nawiązaniu kontaktów ze szkołami kształcącymi w kierunkach mechanicznych pod kątem przyszłego zatrudnienia absolwentów tych szkół. Początek spotkania zaplanowano na godz. 13.30.


15 marca 2004 - Siatkówka

Dobiegła końca runda zasadnicza rozgrywek Powiatowej Ligi TKKF w piłce siatkowej mężczyzn. Teraz czas na play-off oto terminarz:
Goksir - Gamel: 19 marca, godz. 18.00
Gamel - Goksir: 23 marca, godz. 18.00
ew. Goksir - Gamel: 2 kwietnia, godz. 18.00
Oldboys - Bolko I: 17 marca, godz. 19.30
Bolko I - Oldboys: 26 marca, godz. 19.00
ew. Oldboys - Bolko I: 31 marca, godz. 19.30
Grupa A
Licznikowiec - Clavis 1:3, Kupcy - Bolko I 1:3, Goksir - TKKF Chemik 3:0
LKS Chemik - pauza
Grupa B
Nauczyciele - Mechanik 0:3, Gamel - Oldboys 3:2
Bolko II - Oldboye 0:3, Bigersi - pauza


15 marca 2004 - Powiatowa liga szachowa

Wczoraj z inicjatywy klubu LZS Goniec Żarów i Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy ruszyły rozgrywki Świdnickiej Powiatowej Ligi Szachowej. Do rozgrywek zgłosiło się 12 czteroosobowych drużyn. Rozgrywki odbywają się systemem turniejowym, każda z drużyn rozegra mecz ze wszystkimi pozostałymi drużynami.
Pierwszy turniej, w którym grane były 4 rundy, odbył się w Zebrzydowie (Gmina Marcinowice). Kolejny turniej odbędzie się 18.04 w Rogoźnicy, a ostatni i uroczyste zakończenie 25.04 w Żarowie.
Tabela po 4 rundach:
1 - LZS Goniec Żarów - 8 - 14,
2 - Granit I Roboźnica - 7 - 14,
3 - LZS Mielęcin - 7 - 12,5,
3 - LKS Zryw Łażany - 7 - 12,5,
5 - UKS Wieża Żarów - 5 - 10,
6 - "Pogromcy" Żarów - 4 - 7,5,
7 - Granit II Rogoźnica - 3 - 7,
8 - LZS Sady - 3 - 6,5,
9 - ULKS SOSz-W Bystrzyca Górna - 2 - 4,5,
10 - Młodzieżowy Ośrodek Wychow. Mrowiny - 2 - 3,
11 - "Szach-Mat" Kątki - 0 - 3,
12 - LKS Przyłęgów - 0 - 1,5.


15 marca 2004 - Zamiast FISKUSOWI daj HARCERZOWI

16 lutego 2004 roku Związek Harcerstwa Polskiego został wpisany do rejestru organizacji pożytku publicznego. Daje to możliwość po raz pierwszy, rozliczając swoje dochody za rok 2003, przekazania 1% swojego podatku na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego. Aby to uczynić, należy PRZED złożeniem zeznania podatkowego obliczyć 1% swojego podatku za rok 2003, wpłacić na poczcie lub w banku tą kwotę na rzecz wybranej organizacji, podając jej nazwę (i) jednostkę terenową oraz klauzulę "dla ..... - 1% podatku zgodnie z art. 27d ustawy". W praktyce oznacza to, że 99% podatku należnego płacimy fiskusowi i 1% (w gotówce albo przelewem) na konto organizacji.
Komenda Hufca ZHP w Świdnicy, ul. Lelewela 18 posiada wszystkie niezbędne informacje i materiały (dowody wpłat) dotyczące zabiegu przekazania 1% podatku - tel. 074/8520179.
Konto dla ZHP:
PKO BP S.A. IX o/Warszawa 95 102010970000720200858670 - "dla ZHP, zgodnie z art. 27d ustawy".
Dodatkowe informacje: www.1procent.pl, infolinia: 0801 800114. Prosimy rodziców zuchów i harcerzy oraz sympatyków harcerstwa o zainteresowanie się możliwością wsparcia harcerstwa. Wpłaty gotówkowe na rzecz ZHP dokonywane w oddziałach PKO Bank Polski S.A. są zwolnione z wszelkich opłat.


14 marca 2004 - MTB w Jaworzynie

Kolarstwo. MTB w Jaworzynie.
Sekcja kolarska MKS Karolina Jaworzyna Śląska pragnie za-prosić sympatyków kolarstwa na wyścig kolarski MTB organizowany na terenie tamtejszej żwirowni. Zawody, które odbędą się w sobotę, 20 marca, rozegrane zostaną w następujących kategoriach: żak (niezrzeszeni, 10-12 lat), kobiety open, młodzik, junior młodszy, junior oraz elita plus masters open.
Start pierwszej z nich przewidziany jest na godzinę 11.00.14 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta.
Ze względu na wciąż pojawiające się wątpliwości i niejasności w kwestii uprawnień konsumentów i obowiązków sprzedawców przypomnę, iż od 1 stycznia 2003 roku obowiązują nowe przepisy - ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie Kodeksu cywilnego.
W rozumieniu ww. ustawy konsumentem jest osoba fizyczna, która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą. Zgodnie z ww. regulacją sprzedawca ponosi większą odpowiedzialność za jakość oferowanych towarów.
Odpowiada nie tylko za ich odpowiednie oznakowanie, opakowanie, stan plomb, zabezpieczeń itd., ale także za reklamę. Musi np. uznać reklamację pasty, która nie wybieliła klientowi zębów "na błysk" w trzy tygodnie, choć zapewniały o tym tele-wizyjne reklamy.
cdn....


14 marca 2004 - Odeszli

odeszli

7 marca: Teodor Weder 95 lat,
9 marca: Zofia Pałac 73 lata, Adam Wąsik 66 lat,
Weronika Sułek 82 lata, Mieczysław Maziarski 78 lat,
11 marca: Maria Forbich 90 lat,
12 marca: Marcin Palej 82 lata.
14 marca 2004 - Igrzyska LZS

Wyniki Turnieju Tenisa rozegranego wczoraj w Bystrzycy Grn.
Dziewczęta rocznik 1991 i młodsze
1-Marszałek Anita Świdnica, 2-Paszkowska Patrycja-Dzierżoniów, 3-Postrożny Maria-Czarny Bór,
Chłopcy rocznik 1991 i młodsi
1-Makowski Marcin-Jaworzyna, 2-Zadrożny Robert-Dzierżoniów, 3-Śmiałowski Kamil-Walim,
Dziewczęta rocznik 1989-90
1-Włodek Aneta-Dzierżoniów, 2-Brzeżek Elwira-Dzierżoniów, 3-Stefanowska Marta-Marcinowice,
Dziewczęta rocznik 1988-86
1-Dymura Alicja-Świdnica, 2-Dębińska Paulina-Świdnica, 3-Olszewska Karolina-Walim,
Chłopcy rocznik 88-86
1-Piwowarczyk Grzegorz-Świdnica, 2-Karasiński Michał-Świdnica, 3-Pawlus Piotr-Dzierżoniów,
Gminy
1-Świdnica, 2-Dzierżoniów, 3-Czarny Bór,
Powiaty
1-Świdnica, 2-Dzierżoniów, 3-Wałbrzych


14 marca 2004 - Most na Bystrzycy przy ul. Westerplatte

Rycina, której autor jest nieznany, przedstawia nowo wybudowany w 1823 roku most na rzece Bystrzycy.
Znajdował się on w miejscu obecnego mostu w pobliżu szpitala przy ulicy Westerplatte.
W dziale historia zamieszczone zostały dzieje tego interesującego kiedyś mostu.

zobacz


14 marca 2004 - Bezpieczeństwo w Gminie

11 marca odbyło się w Urzędzie Gminy Świdnica II posiedzenie Społecznej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Gminy, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, Urzędu Gminy oraz placówek oświatowych.
Głównym tematem posiedzenia było przedstawienie analizy bezpieczeństwa na terenie Gminy Świdnica, przygotowanej przez KPP w Świdnicy. Na terenie powiatu świdnickiego w 2003 roku zanotowano wzrost przestępczości. W kategorii przestępstw rozboje, kradzieże zanotowano dynamikę wzrostu na poziomie 110%. Na terenie miasta i gminy Świdnica wyniosło to 125%. W 2003 roku zwiększono jednak wykrywalność przestępstw do poziomu 63% (w województwie dolnośląskim - 61%).


14 marca 2004 - Oddadzą budynek

12 marca Starosta Świdnicki Jacek Wajs i Wicestarosta Zygmunt Worsa przebywali w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie na rozprawie przed Komisją Majątkową w Departamencie ds. Wyznań. Podpisana została ostateczna ugoda między Powiatem Świdnickim a Zgromadzeniem Sióstr Św. Elżbiety Prowincja Wrocławska o przekazaniu budynku byłego Prewentorium przy ul. Przyjaźni należącego wcześniej do Prowincji, potem do SP ZOZ w Świdnicy a obecnie do Powiatu Świdnickiego. Formalne przekazanie budynku nastąpi w ciągu najbliższych 30 dni. Przypomnijmy, że jeszcze tak niedawno w nieciekawych warunkach mieszkali tam pracownicy służby zdrowia. Dzięki staraniom władz powiatu udało się pozyskać i wyremontować mieszkania przy ul. Żeromskiego w Świdnicy, gdzie mieszkańcy ul. Przyjaźni zostali przeniesieni w 2003 roku. Takie rozwiązanie przyczyniło się do możliwości przekazania budynku bez jakichkolwiek obciążeń.


13 marca 2004 - Siatkówka

W dzisiejszym meczu siatkarki MKS Świdnica w żenujący sposób przegrały z młodziutkim zespołem Gwardii Wrocław 1:3 w setach 16/25, 25/22, 23/25 i 16/25.
Zespół świdnicki z meczu na mecz gra coraz gorzej, zespół jest bez sił i formy i w tym stanie jest bez szans w ostatnim meczu we Wrocławiu. Młode zawodniczki z Wrocławia górowały w każdym elemencie i imponowały chęcią i zapałem do gry. Nasz zespół nie wykazuje takiego zapału, tym dziewczynom gra w siatkówkę chyba nie sprawia już przyjemności.
W tym sezonie miało być inaczej a wyszło jak zawsze. Prezesie! może już czas na odważne i potrzebne decyzje.
W pierwszym meczu o awans od pierwszej ligi - Olimpia Jawor przegrała w Pszczynie 0:3.


13 marca 2004 - Dyżury Radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
17 marca dyżur radnych w sprawach skarg i wniosków będą pełnili:
radny - Kazimierz Ogrodnik,
radny - Lesław Podgórski.
Dyżury pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00 w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.13 marca 2004 - "Kangur 2004" w Mechaniku

18 marca o godzinie 8.00 odbędzie się w "Mechaniku" Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR 2004". Szkołę reprezentować będzie 19-stu uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy dołączą do rzeszy matematyków z innych krajów biorących udział w takim przedsięwzięciu w tym samym czasie.
Opiekunem jest pani Bogumiła Kociumaka.13 marca 2004 - "Pegaz"" i "Komputer dla Homera"

Oddział Dolnośląski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wznowił kolejną edycję programów pn. - "PEGAZ 2003" oraz - "KOMPUTER DLA HOMERA 2003". Program "Pegaz 2003" obejmuje dofinansowanie zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego oraz dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Natomiast program "Komputer dla Homera 2003" jest programem dotyczącym dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego, skierowanym do osób niewidomych i niedowidzących.
Wnioski, które składać należy bezpośrednio w siedzibie Oddziału PFRON we Wrocławiu, ul. Szewska 6/7, w terminie do 31 marca 2004 roku można otrzymać w oddziale Funduszu bądź w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie7, pokój 121 lub też pobrać elektronicznie ze strony internetowej pobierz
Bliższych informacji udzielają: Oddział Dolnośląski Pefron: tel. /071/ 346 74 46, 346 74 42 PCPR w Świdnicy: tel. /074/ 85 00 425


12 marca 2004 - Żałoba w związku z wybuchami w Madrycie

W związku z ogłoszeniem przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski żałoby narodowej Świdnicki Ośrodek Kultury, po konsultacji z władzami miasta i artystami postanowił:
- odwołać w piątek 12 marca występ kabaretu Ani Mru-Mru i przenieść go na poniedziałek, 15 marca na godzinę 17. Bilety zachowują ważność lub można je zwrócić i uzyskać gotówkę od godz. 8.00 w poniedziałek w siedzibie ŚOK.
- odwołać w piątek 12 marca recital Aleksandra Vinitskiego i przenieść go na poniedziałek, 15 marca na godzinę 18.00. Bilety zachowują ważność lub można je zwrócić i uzyskać gotówkę od godz. 8.00 w poniedziałek w siedzibie ŚOK.
- odwołać sobotnie koncerty 2. Świdnickiego Festiwalu Gitarowego i przenieść je na niedzielę, 14 marca. Odwołane koncerty odbędą się wraz z koncertem finałowym o godzinie 18.00. Bilety z soboty zachowują ważność w niedzielę lub można je zwrócić i uzyskać gotówkę od godz. 8.00 w poniedziałek w siedzibie ŚOK.


12 marca 2004 - Koniec akcji

Przez kilka miesięcy prowadziliśmy akcję promocji na Ukrainie. Akcja skierowana była do firm z Powiatu Świdnickiego. Dziś została zakończona. Dużym zaskoczeniem w czasie jej trwania było zainteresowanie firm z Wrocławia (11 firm), Kątów Wrocławskich, Lubania, Bolesławca, Ząbkowic, Poznania (4 firmy), Krakowa (2 firmy) oraz jeden wielki znany producent materiałów ceramicznych. Łącznie z takiej możliwości skorzystały 22 firmy. Niepokój budzi kompletny brak zainteresowania tą akcją w naszym rejonie. W Świdnicy z możliwości promocji skorzystały jedynie dwie firmy, z powiatu - nie zgłosiła się żadna. Czyżby tak dobrze wiodło się naszym firmom ?


12 marca 2004 - Latawiec

9 marca w Szpitalu "Latawiec" gościła Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w składzie min. Maria Berny, Senator Marek Balicki, Senator Mirosław Lubiński, Poseł Adam Markiewicz Tematem przewodnim były zagadnienia związane z restrukturyzacją finansową i przekształceniami organizacyjnymi samodzielnych publicznych zespołów opieki zdrowotnej oraz działania w tym zakresie podejmowane przez samorząd terytorialny na terenie województwa dolnośląskiego. Celem wizyty w Szpitalu "Latawiec" było zapoznanie się z działalnością SP ZOZ Świdnica jako placówki będącej w procesie przekształceń systemowych. Komisja zapoznała się także z dokumentami dotyczącymi restrukturyzacji i przekształceń organizacyjnych w SP ZOZ Świdnica. Goście z ciekawością zwiedzili także Szpital "Latawiec". Gospodarzem wizyty był Dyrektor Jacek Domejko. W spotkaniu uczestniczył również Starosta Powiatu Świdnickiego Jacek Wajs.


12 marca 2004 - Po sesji

W środę 10 marca odbyła się najważniejsza w tym roku sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Radni uch-walili budżet powiatu na 2004 rok. Uchwała budżetowa została przyjęta większością głosów. Radni obradowali także między innymi na temat stanu bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego oraz ochrony przeciwpożarowej Powiatu Świdnickiego. Głosowano także nad zmianą uchwały w sprawie przekształcenia SP ZOZ w Świdnicy, w wyniku czego z dniem 1 kwietnia br. Gmina Świebodzice przejmie Szpital w Świebodzicach wraz z jego zadaniami. Podjęto również uchwałę w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Patronem szkoły został wybrany przez uczniów, znany podróżnik, dziennikarz, reżyser i producent filmowy Tony Halik. Radni wysłuchali także wykładu na temat polityki strukturalnej Unii Europejskiej.


12 marca 2004 - Warsztaty ZHP

W dniach 12-14 marca w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Bystrzycy Górnej Komenda Hufca ZHP Świdnica organizuje warsztaty kształceniowe. W warsztatach uczestniczyć będzie 25 osobowa grupa instruktorów hufca, drużynowych i przybocznych.
Tematy przewodnie tego przedsięwzięcia to:
- program wychowawczy ZHP - "Barwy Przyszłości"
- gry i zabawy - nowe pomysły na zbiórki
- nasze ważne sprawy, czyli aktualności harcerskie,


12 marca 2004 - exPRESSem

W nowym exPRESSem miedzy innymi:
- Literackie Talenty 2004 (konkurs)
- Trio Fortepianowe (koncert)
- Wstydliwy problem !?
- O użytkowaniu wieczystym (ostatnia część materiału radnego Henryka Niedźwieckiego)
- Ojciec Jan Grande naucza (11)
- Ostatni niemiecki burmistrz Świdnicy


11 marca 2004 - Ani Mru-Mru

Jutro o godzinie 20.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpi kabaret Ani Mru-Mru. Historia kabaretu nie jest długa, powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Za datę powstania przyjmuje się datę pierwszej próby, na której byli obecni wszyscy ówcześni wykonawcy: Joanna Kolibska, Grzegorz Tatara, Maciej Wojnarowski i Marcin Wójcik - pomysłodawca i założyciel. W grudniu 2001 roku ANI MRU-MRU po raz kolejny zmieniło skład - obecnie Kabaret tworzą Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. ANI MRU-MRU bierze udział we wszystkich festiwalach i przeglądach oraz występuje wszędzie tam gdzie zostanie zaproszony..


11 marca 2004 - Wysokie notowania strzegomskiego LO

W jednym z marcowych wydań tygodnika "Newsweek" (nr 11/2004 z dnia 14 marca 2004 r.) opublikowano ogólnopolski ranking 100 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce oraz listy najlepszych tego typu szkół w poszczególnych województwach. Ranking powstał w oparciu o dane uzyskane ze 112 najlepszych uczelni (wg "Newsweeka" z 2003 r.). Procent maturzystów przyjętych na studia obliczono dzieląc liczbę studiujących przez liczbę osób, które zdały maturę w roku szkolnym 2002/2003. W przypadku województwa dolnośląskiego dane są niepełne, ponieważ Uniwersytet Wrocławski nie udzielił takich informacji. Miło nam poinformować, że LO ZSO im. S. Żeromskiego w zestawieniu dotyczącym województwa dolnośląskiego zajęło bardzo wysokie 16 miejsce (29,22% maturzystów w roku szkolnym 2002/2003 zostało przyjętych na studia wyższe) i jednocześnie jest najwyżej sklasyfikowanym liceum w Powiecie Świdnickim. Najlepszym liceum ogólnokształcącym w województwie dolnośląskim okazało się V LO im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. W czołowej dziesiątce plasuje się aż 7 szkół z Wrocławia. Konkurencja była więc bardzo duża, tym bardziej trzeba docenić tak dobra lokatę naszej szkoły.


11 marca 2004 - Młodzi odkrywcy

Półtora tysiąca gimnazjalistów niemal z całego Dolnego Śląska wzięło udział w II Festiwalu Młodego Odkrywcy, który zorganizowany został dziś w świdnickim Klubie Bolko. Przez kilka godzin młodzi ludzie skupieni w 16 Klubach Młodego Odkrywcy pokazywali przygotowane wcześniej eksperymenty odwołujące się do nauk ścisłych i przyrodniczych, które w doskonały sposób uzupełniają tematykę szkolnych lekcji i rozbudzają w młodych ludziach pasje pogłębiania wiedzy i odkrywania świata. Autorem i pomysłodawcą Festiwalu było Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, które finansowo wsparła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży a organizacyjnie Świdnicki Ośrodek Kultury.


11 marca 2004 - Szkolenia dla rolników

Od października zeszłego roku w świetlicach wiejskich na terenie Gminy Strzegom odbywają się szkolenia dla rolników dotyczące pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej. Zaplanowano 16 spotkań w 13 wioskach i w Strzegomiu. Do tej pory odbyło się już 10, w najbliższym czasie kolejne w Modlęcinie (11.03), Żółkiewce (15.03.), Strzegomiu (16.03. i 17.03.), Goczałkowie (22.03.) i Godzieszówku (23.03.). Spotkania prowadzą doradcy z Rejonowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w szkoleniach uczestniczą również pracownicy Referatu Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Szkolenia podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Konsultanci przedstawiają zasady pozyskiwania dopłat podstawowych (do 1 ha pola) oraz dopłat uzupełniających (do 1 ha uprawy roślin, do których aktualnie obowiązują oraz w jakich kwotach). Podczas spotkania rolnicy uczą się również jak prawidłowo wypełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów (nadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwu) oraz wniosek o przyznanie płatności obszarowych. Szkolenia te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników, w każdym z nich uczestniczy średnio około 40 osób.


10 marca 2004 - Narada sołtysów

Dzisiaj w Urzędzie Gminy Świdnica odbyła się narada Sołtysów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. Przedstawili oni zasady udzielania kredytów preferencyjnych. Przedstawiony został również nowy produkt bankowy "Pakiet gospodarz". Zasadniczą część spotkania zajęło przestawienie, przez Panią Teresę Mazurek Wójta Gminy, najważniejszych inwestycji jakie zostały przewidziane na rok 2004.
Omówione zostały również zasady podziału środków budżetowych przez Sołectwa Gminy Świdnica. Zarządzeniem Wójta Gminy Świdnica z dnia 8 marca został wprowadzony podział środków przyznanych do dyspozycji Sołectwa. Zgodnie z Zarządzeniem 70% środków będzie można przeznaczyć na poprawę estetyki wsi, w szczególności remonty świetlic, obiektów zabytkowych, budowę chodników, malowanie barierek, przystanków, koszenie poboczy drogowych, sprzątanie przystanków. 30% środków może być przeznaczane na inne cele, w tym na organizacje imprez wiejskich dla mieszkańców, dofinansowanie zespołów wiejskich, dofinansowanie imprez sportowych i szkolnych. Powyższe proporcje podziału nie mogą być zmieniane bez zgody Wójta Gminy. Wprowadzono również zasady rozliczania zaliczek, które powinny być rozliczone w ciągu 14 dni od pobrania. Podczas spotkania poruszono również inne bieżące sprawy, m.in. komunikacja zbiorowa na terenie Gminy, szkolenia dla rolników, bony paliwowe.


10 marca 2004 - Jak zaplanować karierę?

Świdnickie szkoły, firmy oraz instytucje mogą wziąć udział w "Dniu Przedsiębiorczości" organizowanym wspólnie przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Kancelarię Prezydenta RP, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych i Business Centre Club. Dzień Przedsiębiorczości zaplanowano na 27 kwietnia. Prezydent Miasta Wojciech Murdzek podjął decyzję, iż do inicjatywy włączy się także Miasto Świdnica. Ideą Dnia Przedsiębiorczości jest włączenie środowisk przedsiębiorców w edukację młodych ludzi, stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania młodym ludziom wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy oraz zbudowanie mostów między szkołą a miejscem pracy. 27 kwietnia, dzięki kontaktom nawiązanym pomiędzy szkołami i firmami, pary: uczeń-pracownik będą mogły przez kilka godzin pracować razem. Młodzi ludzie uczestniczyć będą razem z pracownikiem w jego codziennych obowiązkach, zapoznając się z regułami panującymi w miejscu pracy, dzięki czemu uzyskują odpowiedzi na pytania dotyczące specyfiki zawodu oraz wymaganych kwalifikacji i predyspozycji do wykonywania pracy na danym stanowisku. Pozwoli im to odpowiedzieć sobie także na pytanie: "czy ten zawód chce wykonywać?", a poza tym uświadomi związek pomiędzy wysiłkiem włożonym w wykształcenie a karierą zawodową. Ponadto uczniowie zapoznają się z funkcjonowaniem firmy jako systemu gospodarczego oraz dowiedzą się jak ważne znaczenie w miejscu pracy mają kontakty między ludźmi. Firmy i szkoły zainteresowane udziałem w Dniu Przedsiębiorczości mogą kontaktować się z Panią Magdaleną Walentynowicz-Wichrowską, z Departamentu Rozwoju Gospodarczego świdnickiego Urzędu Miejskiego (tel. 074/ 856 28 91).


10 marca 2004 - O promocji i nie tylko

Jutro na zaproszenie świdnickiego Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy urzędnicy odpowiedzialni za promocję turystyczną w gminach i powiatach części regionu dolnośląskiego spotkają się z przedstawicielami biur podróży, firm turystycznych, hoteli, pensjo-natów, gospodarstw agroturystycznych naszego regionu oraz innych organizacji turystycznych, w tym: Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i informacji turystycznych. Tematem spotkania będą możliwości współpracy i wspólnej promocji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 - zwiedzaniem Kościoła Pokoju i wystawy Polskich Miast i Miejsc UNESCO. Część oficjalna rozpocznie się o godz. 12.00 w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Rynku. Po spotkaniu uczestnicy zostaną także zachęceni do zwiedzenia świdnickiego Rynku i Kościoła pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława.


9 marca 2004 - Patron Szkoły

W tym tygodniu radni Powiatu podejmą uchwałę w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Świdnicy.
Patronem szkoły został znany, nieżyjący już dziś podróżnik - Tony Halik. Szkoła o nadanie imienia starała się od kilku miesięcy.
Wcześniej przeprowadzono wśród uczniów i ich rodziców wybory patrona i zdecydowaną ilością głosów wygrał wtedy Tony Halik.


9 marca 2004 - Igrzyska LZS

Drużyna Gminy Marcinowice wywalczyła IV miejsce w V Dolnośląskie Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi.
Opiekunowie drużyny - Bylica Józef i Dybul Marek
Skład drużyny:
LZS "FLORIAN" Zebrzydów: Adamowicz Robert, Drozd Jakub, Socha Artur, Szczepanik Bartosz, Świdziński Jakub - Kapitan
LZS "SUDETY" Kątki: Ciuba Krzysztof, Ciuba Wojciech, Czubak Wojciech, Dybul Kamil, Niewiadomski Łukasz. LZS "Orzeł" Mysłaków: Chwastyk Łukasz
Rozegrane mecze:
1 - Zebrzydów-Radwanice 1:1 (1:1)
2 - Zebrzydów-Działoszyn 1:0 (0:0)
3 - Zebrzydów-Ruja 0:2 (0:1)


8 marca 2004 - Nowe oblicze Krzyżowej

W pierwszy poniedziałek marca odbyło się spot-kanie rolników z dr Stenzlem z Löbau w Fundacji Krzyżowa. Pan dr Stenzel jest jednym z producentów wyrobów mięsnych w Saksonii. Zaopatruje potężną sieć handlową "Kaufland" w Niemczech. Tematem spotkania była współpraca przygraniczna małych i średnich przedsiębiorstw. Po wykładzie wywiązała się gorąca dyskusja. "Browar Śląski" Lwówek Śląski i "Stonehill Tobacco" z Kamiennej Góry częstowali polskimi wyrobami tytoniowymi i piwem. Rolnicy mieli również okazję spróbować znakomitych produktów mięsnych dr Stenzla. Wszystkich zainteresowanych sprawami rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego zapraszamy na kolejne spotkanie w następnym miesiącu. Jego tematem będzie "Wizja rolnictwa dolnośląskiego w Unii Europejskiej". Gościem wieczoru będzie Leszek Grala przewodniczący Izby Rolniczej na Dolnym Śląsku. Spotkania odbędzie się 5 kwietnia (pierwszy poniedziałek miesiąca). Wstęp wolny.


8 marca 2004 - Jutro w Wiadomościach Świdnickich

W kolejnym wydaniu "Wiadomości Świdnickich" mogą Państwo przeczytać:
* Wybory Miss Wiosna!
* 50 kilometrów od Świdnicy, w Chełmsku koło Kamiennej Góry, na zaproszenie starosty spotkali się nasi lokalni samorządowcy, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Kiedyś wystarczyła sala w Starostwie Powiatowym, później pojawiły się "czwartkowe obiady" w Park Hotelu, dziś trzeba było za publiczne pieniądze wynająć hotel.
* W miejscu, gdzie dziś znajduje się McDonald's znajdował się do niedawna pomnik XXX-lecia PRL. A pomnik kanclerza Niemiec Bismarcka stał na obecnym placu 1000-lecia Państwa Polskiego.
* Osiem pytań do władz miejskich przygotowali rodzice obciążonej zamiarem likwidacji SP 15. Chcą wiedzieć, ile warta jest ich szkoła.
* Jak samorządy radzą sobie z problemem kaucji mieszkaniowej? W których gminach pieniądze są wpłacane, a w których zdecydowano się iść z obywatelami do sądu.
* Około 1,5 miliona złotych miasto zarobiło w ubiegłym roku na sprzedaży gruntów.
* Z dziejów Dzikolandii.
* Mistrzynie w odstawkę, czyli rzecz o świdnickich siatkarkach.


8 marca 2004 - Sesja tuż, tuż

Już w środę 10 marca o godzinie 10.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Będzie to najważniejsza sesja w tym roku ponieważ Radni uchwalą budżet powiatu na 2004 rok. Radni będą obradować także między innymi na temat stanu bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego oraz ochrony przeciwpożarowej Powiatu Świdnickiego, zmienią uchwałę w sprawie przekształcenia SP ZOZ w Świdnicy, a także podejmą uchwałę w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Dodatkowo wysłuchają wykładu na temat polityki strukturalnej Unii Europejskiej.


8 marca 2004 - Jutro w Gazecie Świdnickiej

W jutrzejszym wydaniu gazety przeczytacie:
* Wielki plebiscyt Gazety Świdnickiej - wybieramy
Świdniczanina Roku 2003!
* Sprawdź, które świdnickie przychodnie mają specjalistyczne gabinety.
* Dlaczego prokuratura znów zajmuje się świdnickim Latawcem?
* Rusza wiosenna runda rozgrywek IV ligi piłki nożnej.
* Jak co tydzień krzyżówka i mnóstwo ogłoszeń drobnych.


8 marca 2004 - Odeszli

odeszli:

28 lutego: Eugeniusz Grobelko 81 lat, Franciszek Malina 82 lata,
29 lutego: Ryszard Szyszka 59 lat, Zbigniew Cyranik 47 lat,
1 marca: Walerian Pająk 75lat, Aleksander Ratajczak 73 lata, Anna Dobrowolska 97 lat, Feliks Paciorek 69 lat,
3 marca: Regina Bartoszyńska 79 lat,
4 marca: Anna Stemler 86 lata.8 marca 2004 - Z młodzieżą do Unii

W kwietniu Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich obchodzi swoje czternastolecie. "Urodziny" SPiKS przypadają dokładnie 5 kwietnia. Jednak ze względu na bliskie już w tym momencie święta główna część obchodów zostanie przeprowadzona w drugiej połowie miesiąca. Tematem wywoławczym obchodów będzie nasze wejście do Unii Europejskiej. Stowarzyszenie współuczestniczyć będzie w organizacji "Seminarium Europejskiego", którego inicjatorem jest Zespół Szkół Mechanicznych. Goście - wybitni eksperci od spraw europejskich - uczestniczyć będą w przedpołudniowej debacie z młodzieżą z klubów europejskich z całego powiatu. Wieczorem wezmą udział w spotkaniu z dorosłymi - przedsiębiorcami. Stowarzyszenie zobowiązało się także do organizacji i ufundowania nagród dla młodzieży. Tematyka dotyczyć będzie oczywiście Unii. Swoich reprezentantów wystawić będą mogły wszystkie szkoły, biorące udział w seminarium. Na zwycięzcę czeka wspaniała nagroda - wyjazd do jednej ze stolic obecnej Unii. Dla zdobywców II i III miejsca przygotowane będą atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wstępie termin konkursu ustalono na 15 kwietnia. Oficjalne obchody 14-lecia i seminarium europejskie zaplanowano na 19 lub 20 kwietnia.


8 marca 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Ośrodek Spotu i Rekreacji w Świebodzicach
wyniki z dnia 7 marca
KRA - CHE 78 : 71
23 : 18, 11 : 17, 24 : 15, 20 : 21.
KRA - Slatan W. (39), Markiewicz M. (16), Maśko A. (10).
CHE - Korłub M. (21), Banach Ł. (15), Piłat S. (14).

ARO - GAG 116 : 47
29 : 8, 23 : 10, 27 : 17, 37 : 12.
ARO - Hałas Ma. (32), Solarewicz K. (23), Hałas Mi. (18). GAG - Koziński D. (19), Sura G. (14), Idryjan G. (10).


7 marca 2004 - Monopol przełamany

Po raz szósty w Zamku Książ odbyła się uroczystość wręczenia Muflonów - nagród dla najbardziej przedsiębiorczych firm i gmin regionu wałbrzyskiego. Tym razem wałbrzyski monopol został prze-łamany - wśród nagrodzonych znalazły się firmy ze Świdnicy i Świebodzic, a konkurs na najbardziej przedsiębiorczą gminę roku wygrało Kłodzko. Do konkursu nominowano kilka firm, których właściciele zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Ich start zakończył się dużym sukcesem - firma Steinbudex Jerzego Majorka zdobyła Muflona w kategorii "Najlepsza usługa". Hotel "Piast-Roman" zdobył trzecie miejsce w kategorii "Najlepsze małe przedsiębiorstwo". - Jestem kompletnie zaskoczony tym wyborem. Dowodem na to niech będzie fakt, że nie przygotowałem sobie żadnej mowy. To duży zaszczyt, na który nie pracuje się rok czy dwa" - mówił po uroczystości wzruszony Jerzy Majorek. Właściciel hotelu Piast-Roman na uroczystości stawili się w komplecie - byli państwo Krzyżanowscy i Tymczyszynowie, ale nagrodę odebrał senior rodu, Roman Krzyżanowski. To kolejne wyróżnienie, jakie hotel zdobył w ciągu ostatnich miesięcy.
zobacz zdjęcia


7 marca 2004 - Szachy - wyniki

Wyniki X rundy Dolnośląskiej Ligi Szachowej
Goniec Żarów - Politechnika Wrocław 2-4

Paweł Paradowski - Michał Lercel 0-1,
Piotr Szkut - Piotr Klukiewicz 0-1,
Artur Adamek - Marek Ożyhar 1-0,
Marcin Garbacz - Jerzy Knap 0-1,
Michał Bieszczad - Kazimierz Bieniek 1-0,
Magdalena Bieszczad - Marta Nowakowska 0-1.


7 marca 2004 - Siatkówka TKKF

Jeszcze tylko jedna kolejka pozostała do rozegrania zespołom występującym w Powiatowej Lidze TKKF w piłce siatkowej mężczyzn, organizowanej przez Ognisko Bolko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu. Wyniki ostatniej kolejki spotkań:
Grupa A
Clavis Świdnica - Kupcy Świdnica 3:0
TKKF Chemik Żarów - LKS Chemik Żarów 2:3
Bolko I Świdnica - Goksir Dobromierz 1:3
Liczniikowiec Świdnica - pauza

Grupa B
Oldboys Strzegom - Bolko II Świdnica 3:0
Mechanik Świdnica - Gamel Jaworzyna 3:2
Oldboye Świdnica - Bigersi Świdnica 3:0
Nauczyciele Świdnica - pauza


7 marca 2004 - Modernizacje melioracji

W 2003 roku Urząd Miejski w Świebodzicach naprawił 12.617 metrów bieżących rowów melioracyjnych. Jeden metr bieżący rowu to koszt rzędu 7-12 złotych. W sumie na melioracje wydano w 2003 roku w Świebodzicach 159.340 złotych. Do prac tych wykorzystywani byli pracownicy zatrudnieni przez urząd w ramach robót publicznych, dlatego udało się na ten cel przeznaczyć sporo środków z Urzędu Pracy. Było to 64.800 złotych. Gmina dołożyła ze swojej kasy 79.200 złotych. Środki, które zbierali członkowie Spółki Wodnej, wyniosły 15.340. Każdy rolnik - członek spółki wnosi opłatę w wysokości 10 złotych rocznie od każdego hektara upraw. W roku 2004 modernizacje melioracji będą kontynuowane. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż położenie Świebodzic powoduje, iż każdego roku wiosną spływają tu ogromne ilości wód z gór. Brak skutecznego systemu melioracyjnego powoduje zalewanie pól, szczególnie w najbliższym sąsiedztwie Pełcznicy. W tym roku szczególna wagę przywiązywać się będzie do naprawy urządzeń drenażowych.


7 marca 2004 - Porażka Bel - Polu

Podopiecznym Konrada Schneidera nie udał się sobotni rewanż za porażkę w poprzedniej rundzie z Żagwią Dzierżoniów. Występujący bez Ernesta Jarosza świdniczanie zasłużenie przegrali 31:37, prezentując się w drugiej połowie zdecydowanie gorzej niż rywale. Ostatni raz Bel-Pol schodził z parkietu z tarczą 31 stycznia, gdy po dramatycznej końcówce pokonał faworyzowaną Nielbę Wągrowiec.
Od tej pory nasi szczypiorniści spisywali się zdecydowanie poniżej oczekiwań i w kolejnych spotkaniach ulegli rywalom z Oborników Śląskich, Ostrowa Wlkp. i Leszna, a w minioną sobotę z Dzierżoniowa.


7 marca 2004 - Nożna w powiecie

Piłkarze Cukrownika Pszenno nieźle wypadli w przedostatnim meczu sparingowym przed rundą rewanżową. W Bielawie zremisowali z IV-ligową Bielawianką 3:3.
Skład Cukrownika: Janik - Masny, Gajda, Sibila, Lisowski, Dychus, Miśkiewicz, Malczyk, Kutela, Morąg, Goździejewski (Filip, Fąfara, Strugała).

W innym meczu sparingowym :
Pogoń Pieszyce - Zjednoczeni Żarów 2:1
Skład Zjednoczonych: Suski - A. Ciupiński, Król, Chłopek, Kozibroda, Okarma, Sołtysiak, Łuczak, Gancarzewicz, Gwóźdź, Łukasik (Porabik).


7 marca 2004 - Sparta i AKS w półfinale

Sparta Świdnica i AKS Strzegom zagrają w półfinale Pucharu Polski na szczeblu Okręgu Wałbrzyskiego. Oba nasze zespoły bez najmniejszych problemów pokonały rywali występujących w niższych klasach rozgrywkowych.

Górnik/Zagłębie Wałbrzych - Sparta Świdnica 1:1
Skład Sparty: Hruszowiec - Szuba (Ł. Piecyk), Marszałek, Borys (Krygier), Stypuła, Goździejewski, Abramowski, Filipczak, Kloc, Korbecki, Kania.
Zieloni Łagiewniki - AKS Strzegom 6:2
Skład AKS-u: Zieliński - Wójcik, Bęś, Nowakowski, Klimala, Bajek, Arendarczyk, Zatorski, Świdurski, Borowiec, Janiec, Matuszak, Gądek, Miętkiewicz.


6 marca 2004 - Tylko Panie !

Jutro w Żarowie mężczyznom wstęp wzbroniony !
"Babska Sprawa"
Założeniem imprezy pod tym tytułem jest zwrócenie uwagi na najbardziej nurtujące współczesną kobietę problemy: zdrowy tryb życia, uroda, nowinki techniczne, ułatwiające kobietom funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości, kobiece spojrzenie na sztukę, a także integracja środowiska kobiet. Na spotkanie zaprosiliśmy: przedstawicieli firmy farmaceutycznej z Wrocławia, firmę kosmetyczną, która nie tylko będzie promować swoje produkty, ale również będzie służyć doradztwem swoich stylistów i wizażystów, salon fryzjerski ze Świdnicy, znaną artystkę - fotogafika, producenta nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych z Warszawy.
Spotkanie obfitować będzie także w elementy artystyczne, jak: pokazy taneczne, występy zespołu muzycznego, a każda z pań otrzyma pamiątkowy upominek.


6 marca 2004 - Negocjacje na finiszu

4 marca Rada Społeczna Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy podjęła decyzję o wykreśleniu szpitala w Świebodzicach ze struktur SP ZOZ. Zmiany w statucie umożliwią rejestrację nowego podmiotu, świadczącego usługi zdrowotne, w Urzędzie Marszałkowskim. Na posiedzeniu obecnych było 7 spośród 11 członków Rady. Wszyscy głosowali jednomyślnie. Dyrektor SP ZOZ Jacek Domejko i wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska przedstawili stan negocjacji, jakie prowadzone są przez władze miasta i dyrekcję ZOZ-u. Wypracowano ostateczny tekst porozumienia, który reguluje podział kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i sprawy pracownicze. Wszyscy dotychczasowi pracownicy szpitala w Świebodzicach staną się pracownikami nowej spółki "Mikulicz". Gmina Świebodzice przejmie także zobowiązania wobec pracowników z tytułu niewypłaconych do dziś zaległych wynagrodzeń. Zobowiązania z tego tytułu wynoszą na dziś ok. 1 mln złotych. Gmina pod-pisze z pracownikami ugody, na mocy których zobowiązania te zostaną uregulowane w okresie 2005-2006. Na sesji 10 marca - Rada Powiatu podejmą uchwałę o zmianie terminu przekazania szpitala. W tej chwili trwają prace inwentaryzacyjne, dotyczące mienia ruchomego i nieruchomego w szpitalu w Świebodzicach. Majątek ten zostanie nieodpłatnie przekazany gminie Świebodzice.


6 marca 2004 - POD "Stokrotka"

Podczas konferencji delegatów Pracowniczych Ogrodów Działkowych "Stokrotka" w Strzegomiu, która odbyła się 2 marca, przekazano szczegółowe informacje z przebiegu działalności w 2003 roku. W spotkaniu uczestniczyło 68 osób, w tym zaproszony na spotkanie Burmistrz Lech Markiewicz. Złożono sprawozdanie z działalności Zarządu POD "Stokrotka" za 2003 rok oraz przedstawiono projekt planu pracy i preliminarza finansowego na rok bieżący. Burmistrz Markiewicz poruszył problem doręczania korespondencji do Zarządu POD "Stokrotka" oraz problem wywozu śmieci z terenu ogrodów działkowych. Burmistrz zaproponował pomoc przy doręczaniu pism, wniosków i różnych informacji działkowcom. Rozwiązaniem problemu wywozu śmieci jest deklaracja Burmistrza, że po wyznaczeniu konkretnego miejsca ustawienia kontenera na odpady zgromadzone odpady będą wywożone raz w tygodniu na koszt gminy.


6 marca 2004 - Misja do Włoch

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich wrócili z misji do Włoch. Program wypełniony był spotkaniami z przedstawicielami samorządów, biznesu, izb gospodarczych. Przygotowano także bogaty program turystyczny. Goście z Polski zwiedzali między innymi Rzym i Pizzę, a także mniejsze miasta okolic Rzymu. Goszczeni byli między innymi przez samorządowców z Sant'Oreste, Torrina Tiberina, Capeny, Civitella San Paolo, Campagnano di Roma, Nazzano i Filacciano. Przedsiębiorcy spotkali się między innymi z szefem Unione degli Industirali di Roma - panem Gainuca Francia. Reprezentowana przez niego instytucja skupia największe firmy przemysłowe okręgu Rzymu. W imieniu agencji gospodarczej PROMOLATIO polską delegację przyjmował dyrektor generalny Federico d'Errico. Jednak najbardziej prestiżowym spotkaniem była dyskusja na temat biznesowej przyszłości pomiędzy naszymi krajami z Luca Daniele Biolato - wiceministrem spraw zagranicznych Włoch. - Wiele sobie obiecujemy po tych spotkaniach, bowiem pierwsze kontakty zostały już nawiązane. Przyjęto nas ciepło, serdecznie. Teraz my chcemy odwdzięczyć się tym samym. Będziemy aktywnymi uczestnikami misji, jaką Włosi chcą zorganizować do Polski - mówi prezes SPiKŚ Edward Szywała.


6 marca 2004 - List do Redakcji

W dniu wczorajszym napłynął do naszej redakcji list pana Waldemara Skórskiego, Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Świdnicy dotyczący wpisu jaki pojawił się na naszym forum w dniu 2 marca bieżącego roku pod tytułem "Korupcja w Urzędzie - bajka?" autorstwa "Boba Budowniczego". Naszym zdaniem w tekście tym ani razu nie pojawiła się nazwa urzędu, nie padło żadne nazwisko, mimo to Redakcja mająca coś innego do zrobienia a w związku z tym nie mająca czasu na szarpanie się po sądach zdecydowała się opublikować żądanie oraz przeprosiny jakich zażądał pan Skórski i niżej to czynimy zamieszczając ich tekst (również nadesłany): "W związku z zaniedbaniem swoich obowiązków jako administratorów Forum internetowego portalu www.dziennik.swidnica.pl przepraszamy wszystkie osoby, które zostały pomówione w oszczerczym poście "Korupcja w Urzędzie - bajka? autora o pseudonimie "Bob Budowniczy" z dnia 2 marca 2004."
treść listu


5 marca 2004 - Nowa pani komendant

W poniedziałek 1 marca nadkomisarz Izabela Basztura oficjalnie przejęła obowiązki Komendanta Komisariatu Policji w Świebodzicach. Stało się to na uroczystej odprawie, w której uczestniczył Komendant Powiatowy Krzysztof Kubek i burmistrz Jan Wysoczański. Pani komendant jest pierwszym szefem tego typu placówki na całym Dolnym Śląsku. W konkursie, który rozstrzygnięto 25 lutego, pokonała czterech konkurentów. Zdaniem Izabeli Basztury decydujące znaczenie miało jej doświadczenie we współpracy z jednostkami pozapolicyjnymi - samorządami, szkołami, ośrodkami pomocy społecznej, organizacjami pozarządowymi. Nowa pani komendant chce zadbać o inny, lepszy odbiór policji przez społeczeństwo. Kierować będzie zespołem liczącym 30 funkcjonariuszy policji. Współpracować będzie z dotychczasowym zastępcą Kazimierzem Białoniem. Pani komendant będzie chciała systematycznie szkolić świebodzickich policjantów. Ma to wpływać na poprawę ich relacji z mieszkańcami i zyskanie większych kompetencji. Izabela Basztura jest rodowitą świebodziczanką. Jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1993 roku skończyła Podyplomowe Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Ma stopień nadkomisarza. Posiada między innymi certyfikat ds. profilaktyki narkotykowej i zapobiegania HIV/AIDS. Jest też specjalistą zespołu ds. nieletnich i patologii. Ukończyła kursy dotyczące wstępnej pomocy psychologicznej dla osób dotkniętych przemocą i ofiar gwałtu. Przez cały czas mieszka w Świebodzicach. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci - 14-letniego syna i 10-letniej córki, żoną policjanta. Mąż Andrzej jest szefem Wydziału Prewencji w świdnickiej KPP.


5 marca 2004 - Przed walnym

Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich ustalił, że Walne Zgromadzenie członków SPiKŚ odbędzie się 17 marca. Zebrani wysłuchają sprawozdania z działalności zarządu w roku 2003. Zapoznają się też ze sprawozdaniem finansowym. Swoja opinię przedstawi Komisja Rewizyjna.
W głosowaniu udzielone zostanie skwitowanie wobec przedstawionego sprawozdania finansowego. Dotyczy to działalności poprzedniego zarządu, którym kierował Marek Jodko.


5 marca 2004 - Zimowy Rajd

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy oraz Krąg Instruktorski "Mrówkojady" już po raz jedenasty organizują w dniach 5-7 marca Harcerski Zimowy Rajd "Bałwan". W tym roku odbywa się on w okolicach Jugowic. W rajdzie wezmą udział drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze naszego hufca. W tym roku tematem przewodnim zimowego rajdu jest Las Sherwood - czyli historia Robin Horda. Drużyny rajdowe w ciekawy i pomysłowy sposób będą musiały przygotować różne sceny z życia Robin Horda, a także sprawdzić swoje umiejętności harcerskie, turystyczne i historyczne. Zgłoszonych jest 150 osób. Przewidujemy jak zawsze na tym rajdzie wspaniałą zabawę.


5 marca 2004 - OSP

W ostatnich dniach lutego odbyła się kampania sprawozdawcza w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Na zebraniach, oprócz strażaków - ochotników, członków Zarządu Gminnego Związku OSP RP, był także Wójt Gminy Waldemar Budzyński. W spotkaniach OSP uczestniczyli proboszcz ks. Antoni Chabraszewski, Radni i Sołtysi. W większości OSP prezesi złożyli sprawozdania, w których przedstawili osiągnięcia jednostek oraz propozycje do planów pracy na rok bieżący. W wielu jednostkach poruszano sprawę wyposażenia w sprzęt, odzież ochronną, szkolenia, a także poruszano sprawę remontu strażnic. Pojawiły się wątpliwości - co będzie z ochotniczymi strażami i ich wyposażeniem, jeżeli staniemy się członkiem Unii Europejskiej? W dwóch OSP dokonano zmian w składach Zarządu tj. w OSP Mysłaków - rezygnację z funkcji prezesa złożył druh Zbigniew Gerus, a na jego miejsce wybrano druha Ryszarda Kasołkę oraz w OSP Wirki rezygnację z funkcji naczelnika złożył druh Piotr Michalak, a na jego miejsce wybrano radnego - strażaka PSP w Świdnicy druha Ryszarda Spyrkę.


5 marca 2004 - Spotkanie z mieszkańcami jaroszowskich "Hoteli"

1 marca br. Burmistrz Lech Markiewicz, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Spółki ECU spotkali się z mieszkańcami jaroszowskiego osiedla "Hotele". Było to kolejne spotkanie dotyczące zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Osiedla "Hotele".
Potrzeby te związane są z rozpoczęciem prac prowadzących do uruchomienia składowiska odpadów komunalnych w wyrobisku "Halina" w Jaroszowie. Większość mieszkańców wyraziła wolę przeniesienia się do lokali pozyskiwanych przez Gminę z ruchu ludności. Pozostali chcą pozostać w swoich mieszkaniach, które wymagają jednak licznych remontów. W wyniku inspekcji jaroszowskiego osiedla zadecydowano o wymianie m.in.: stolarki okiennej, podłóg, pieców kaflowych, kuchni węglowych oraz pokrycia dachowego. W budżecie na rok 2004 zarezerwowano środki (ok. 300 tys. zł) na przeprowadzenie koniecznych prac remontowych. "Gmina powinna wywiązać się ze swoich deklaracji. Jeżeli będą wolne mieszkania to oferty będą składane w pierwszej kolejności mieszkańcom "Hoteli". Cała sprawa ciągnie się już 12 lat, chciałbym ją zamknąć raz na zawsze. Mam nadzieję, że za około półtora roku wszyscy mieszkańcy osiedla będą usatysfakcjonowani" - zapewnił Burmistrz Lech Markiewicz. Burmistrz przedstawił również ofertę 10 miejsc pracy dla mieszkańców Jaroszowa i Ruska w Spółce ECU. Następne spotkanie w tej sprawie zaplanowano w połowie marca.


4 marca 2004 - Centrum Zarządzania Kryzysowego

30 marca odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone organizacji i zadaniom Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego. Zespół powołany został przez Starostę Świdnickiego w celu zapewnienia sprawnego zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwania w Powiecie Świdnickim. W skład Zespołu weszli przedstawiciele służb, inspekcji i straży z terenu powiatu, które biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych jak również służb wspomagających te działania.
Siedzibą Zespołu jest Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego mieszczące się w Świdnicy przy ul. Niepodległości 10.


4 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Paragon fiskalny
Jeśli sprzedawca zgodzi się na przyjęcie zwracanego przez klienta towaru (który np. okazał się być dla klienta niewłaściwy - zły rozmiar, nie taki kolor itp.), jednakże zażąda zwrotu oryginału paragonu fiskalnego twierdząc, iż wymagają tego przepisy podatkowe, popełnia błąd. Brak oryginału paragonu fiskalnego nie uniemożliwi sprzedawcy rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.
Ministerstwo Finansów kilka lat temu zaleciło jedynie, aby zwrot towarów przez klientów odnotowywać w odrębnie prowadzonej ewidencji.


4 marca 2004 - Szkolenia informacyjne dla rolników

Od października zeszłego roku w świetlicach wiejskich na terenie Gminy Strzegom odbywają się spotkania informacyjne dla rolników dotyczące po-zyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej. Prowadzący szkolenie przedstawiają zasady dopłat oraz jak i gdzie należy składać wnioski. Podczas spotkania rolnicy uczą się również jak prawidłowo wypełniać wniosek o wpis do ewidencji producentów oraz wniosek o przyzna-nie płatności obszarowych. W sumie zaplanowano 16 spotkań w 13 wioskach i w Strzegomiu. Szkolenia prowadzą konsultanci z Rejonowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W najbliższym czasie takie szkolenia odbędą się w Olszanach - 8 i 9 marca, Modlęcinie - 11 marca, Żółkiewce - 15 marca, Strzegomiu - 16 i 17 marca, Goczałkowie - 22 marca i Godzieszówku - 23 marca.


4 marca 2004 - Spotkanie w Urzędzie Gminy

10 marca o godzinie 10.00 w Urzędzie Gminy Świdnica odbędzie się narada Sołtysów.
Porządek narady przewiduje między innymi:
spotkanie z przedstawicielami Banku BGŻ temat: "Kredyt preferencyjny i pakiet gospodarz pod środki unijne" oraz omówienie budżetu na 2004 rok i omówienie zasad podziału środków na Rady Sołeckie w 2004 roku3 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Dowód zakupu
Sprzedawcy często żądają od klientów przedłożenia paragonu fiskalnego twierdząc, iż przyjmą i załatwią reklamację tylko po przedstawieniu paragonu. Takie informacje są błędne i niezgodne z przepisami. Żeby zareklamować towar powinno się posiadać dowód zakupu. Nie musi to być koniecznie paragon fiskalny, można przedstawić kartę gwarancyjną z pieczątką sklepu. Jeśli sprzedawca nie kwestionuje dokonania zakupu w jego sklepie, może przyjąć reklamację bez dowodu zakupu.


3 marca 2004 - Spotkanie ze sportowcami

27 lutego po raz pierwszy odbyło się spotkanie z kierownikami, trenerami i zawodnikami z Ludowych Zespołów Sportowych działających na terenie Gminy Strzegom. W spotkaniu uczestniczyli za-wodnicy z LZS Bartoszówek, Goczałków, Modlę-cin, Olszany, Stanowice, Tomkowice oraz z Klubu Sportowego "Unia Jaroszów". Burmistrz Lech Markiewicz podziękował sportowcom, trenerom oraz działaczom za zaangażowanie, włożoną pracę, a przede wszystkim promowanie sportu na wsi. W spotkaniu uczestniczył również Zastępca Burmistrza Wiesław Witkowski oraz Przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Tadeusz Zarzycki.


3 marca 2004 - Goniec Świebodzicki

W najbliższym numerze "Gońca Świebodzickiego", który ukaże się w kioskach już jutro:
- przyszłość strefy ekonomicznej, tworzonej na terenie byłego lotniska,
- powitanie nowej pani komendant Komisariatu Policji,
- na co wydano składki w ramach Spółki Wodnej,
- jak wygląd świebodzickie rolnictwo przed wejściem do Unii Europejskiej,
- jak mieszkańcy segregują odpady,
- zapowiedzi imprez kulturalnych i sportowych.


3 marca 2004 - Dzielnicowi w Gminie

Już od kilku tygodni mieszkańcy Gminy Świdnica mają większą możliwość spotkania się ze swoimi dzielnicowymi st. post. Remigiuszem Strzelczykiem oraz sierż. Arkadiuszem Piasecznym. Jeden z pokoi w Urzędzie Gminy został przygotowany dla funkcjonariuszy policji.
Z dzielnicowymi można się spotykać w Urzędzie w każdy wtorek w godzinach od 8.00 do 14.00. Dzielnicowi pełnią dyżury również w Gimnazjum w Lutomi Dolnej w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 16.00-19.00. Dyżury policjantów w Urzędzie Gminy pozwalają mieszkańcom na większy kontakt z dzielnicowymi.
Wsie podległe policjantom:
st. post. Remigiusz Strzelczyk
Słotwina, Komorów, Mokrzeszów, Modliszów, Bojanice, Opoczka, Makowice, Pszenno, Wilków, Niegoszów, Panków 12, Sulisławice, Wiśniowa, Zawiszów,
sierż. Arkadiusz Piaseczny
Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Pogorzała, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Burkatów, Lubachów, Lutomia Dolna, Lutomia Górna, Lutomia Mała, Stachowice, Stachowiczki, Jakubów, Boleścin, Krzczonów, Grodziszcze, Krzyżowa, Wieruszów, Jagodnik, Miłochów, Gogołów.


3 marca 2004 - Konferencja Metodyczna

28 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Strzegomiu odbyła się Konferencja Metodyczna pod hasłem "Praca metodą projektu". W spotkaniu tym uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy Strzegom oraz Gminy Niemcza i Stoszowice. Szkoła Nr 2 zaprezentowała cztery projekty realizowane w latach 2000 - 2004. Wizytator Dorota Uzar wygłosiła wykład na temat teorii projektu, podała szereg definicji projektu, jego rodzaje, cele, etapy realizacji i przykłady, zarówno na świecie jak i na terenie Miasta i Gminy Strzegom. PSP Nr 2 już od 8 lat realizuje szkolne projekty. W 1999 r. nawiązała kontakt ze szkołą w Novem Mesto nad Metuji. Obustronna współpraca sprzyja poszerzaniu kontaktów nie tylko między uczniami, ale również i nauczycielami. Dopełnieniem spotkania była prezentacja książek metodycznych: Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.


2 marca 2004 - Konferencja

3 marca szefowie miast i gmin z terenu Powiatu Świdnickiego spotkają się na pierwszej w tym roku Powiatowej Konferencji Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Miast i Gmin Powiatu Świdnickiego. Na konferencję zaproszeni zostali także Stanisław Jurcewicz - Radny Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego, Stanisław Ręcławowicz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Zbigniew Szczygieł - Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz wszyscy szefowie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Powiecie. Konferencja podzielona została na 3 bloki tematyczne: promocja i fundusze strukturalne, bezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia i ochrona środowiska. Rozmowy będą przebiegały więc wokół tematów wspólnej promocji gospodarczej, udziału w targach, wspólnym pozyskiwaniu środków z UE, sytuacji służby zdrowia i bezpieczeństwa w powiecie. Szefowie miast i gmin zastanowią się nad organizacją badań mammograficznych dla bezrobotnych kobiet z powiatu świdnickiego oraz przyjrzą się programowi ochrony środowiska i gospodarki odpadami w powiecie. Oprócz tego omówione zostaną bieżące sprawy dotyczące współpracy samorządów.


2 marca 2004 - Spotkanie z dyrektorami zakładów budżetowych

Jutro o godzinie 12.30 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się spotkanie Burmistrza Lecha Markiewicza z dyrektorami i kierownikami zakładów budżetowych Gminy Strzegom. Spotkanie poświęcone jest sprawozdaniom z wykonania budżetu za rok 2003 w poszczególnych jednostkach oraz zatrudnianiu w 2004 roku osób bezrobotnych w zakładach budżetowych w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych.
Wstępnie zaplanowano stworzenie 20 miejsc pracy w ramach robót publicznych przy realizacji następujących zadań: kontynuacja oczyszczania rzeki Strzegomki, prace brukarskie w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji, położenie sieci wodociągowej we wsi Granica i Tomkowice, opieka nad chorymi w miejscu ich zamieszkania. W ramach prac interwencyjnych planuje się stworzyć 55 miejsc pracy. Miejsca wykonywania pracy to Zakład Usług Komunalnych, Zakład Zieleni Miejskiej i Usług Pogrzebowych (w mieście i na terenie wsi), Spółka Wodna, Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły i przedszkola.


2 marca 2004 - Młodzież zapobiega pożarom

Już 18 marca o godzinie 9 w Klubie Bolko w Świdnicy odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". W konkursie wezmą udział dwuosobowe zespoły reprezentujące szkoły podstawowe i gimnazja miasta oraz gminy Świdnica, a także szkoły średnie z terenu gminy. Rywalizacja odbywać się będzie w dwóch grupach wiekowych: I grupa wiekowa do 16 lat (szkoły podstawowe i gimnazja), II grupa wiekowa od 16 do 19 lat (szkoły średnie). Organizatorzy turnieju ufundowali dla zwycięskich drużyn (1,2,3 miejsca) w poszczególnych grupach wiekowych puchary i dyplomy. Przewidziano również atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców indywidualnych oraz upominki i poczęstunek dla wszystkich uczestników konkursu.


2 marca 2004 - Spotkanie z sołtysami

W piątek 5 marca o godzinie 10.00 w Zakładzie Usług Komunalnych w Strzegomiu odbędzie się spotkanie Burmistrza Lecha Markiewicza z sołtysami 22 wiosek Gminy Strzegom. W spotkaniu weźmie udział Komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu podinsp. Robert Kleniuk oraz Dyrektorzy ZUK Marian Nayda i Jacek Machelski. Na spotkaniu omówiona zostanie sprawa bezpieczeństwa na wioskach Gminy Strzegom oraz kwestia segregacji śmieci. ZUK planuje rozstawić w wioskach pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów (na papier, szkło i plastik). Spotkanie z sołtysami zorganizowano w celu pozyskania informacji o problemach związanych z gospodarką odpadami w poszczególnych miejscowościach oraz wyznaczenie miejsc ustawienia pojemników do segregacji.


2 marca 2004 - "Pegaz" i "Komputer dla Homera"

Odział Dolnośląski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wznowił kolejną edycję programów pn. "PEGAZ 2003" oraz "KOMPUTER DLA HOMERA 2003". Program "Pegaz 2003" obejmuje dofinansowanie zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu, dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego oraz dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Natomiast program "Komputer dla Homera 2003" jest programem dotyczącym dofinansowania zakupu sprzętu komputerowego, skierowanym do osób niewidomych i niedowidzących. Wnioski, które składać należy bez-pośrednio w siedzibie Oddziału PFRON we Wrocławiu, ul.Szewska 6/ 7, w terminie od 1 do 31 marca można otrzymać w oddziale Funduszu bądź w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie7, pokój 121 lub też pobrać elektronicznie ze strony internetowej www.pfron.org.pl
Bliższych informacji udzielają:
Oddział Dolnośląski Pefron: tel. /071/ 346 74 46, 346 74 42
PCPR w Świdnicy: tel. /074/ 85 00 425


2 marca 2004 - Dyżury Radnych

Jutro dyżur radnych

w sprawach skarg i wniosków pełnić będą:
Bolesław Marciniszyn i Sławomir Mazurek.

Dyżur pełniony będzie w godzinach
od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49 w Świdnicy.


2 marca 2004 - Nabór chętnych

Miejski Klub Siatkówki Świdnica prowadzi nabór dziewcząt z klas III szkół podstawowych do sekcji siatkówki.
Zajęcia odbywać się będą w środy o godzinie 16.30 w hali sportowej na Zawiszowie.
Nabór trwać będzie do końca marca.
Zapraszamy.
1 marca 2004 - Z teki Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Reklamacja towaru

Jeżeli zakupiony towar jest niezgodny z umową (kiedyś określało się niezgodność jako wady towaru) można złożyć do sprzedawcy reklamację. Każdy towar podlega reklamacji.
Informacja podawana przez sprzedawcę, że "po odejściu od kasy reklamacje nie będą przyjmowane" jest niezgodna z prawem.
Sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamację i ustosunkować się do żądań klienta w terminie 14 dni.


1 marca 2004 - Trójka - dalej

Troje uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im Jana Kasprowicza w Świdnicy zakwalifikowało się do etapu centralnego Olimpiady - Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 roku.
Uczniowie ci to: Aleksandra Skowrońska z kl. Ib, Magda Burblis z IVd i Aleksandra Furtak z IV b.
Całą trójkę do Olimpiady przygotował profesor Paweł Barański. Gratulujemy tak ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za występy w Warszawie!


1 marca 2004 - Przetarg w marcu

W marcu odbędzie się przetarg na wyłonienie firmy, która w imieniu Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy zajmie się windykacją należności z tytułu niezapłaconego czynszu za wynajmowane lokale. Poprzednie tego typu działania nie przyniosły w pełni zadowalających efektów, jednak należy mieć nadzieję, iż ponowna próba przyniesie lepszy efekt dla budżetu miasta. Przewiduje się przeznaczenie do windykacji długi o nominalnej wartości ponad 2 miliony złotych.


1 marca 2004 - Jutro w Gazecie Świdnickiej

Jutro przeczytacie:
* Prezent dla świdniczan - będziemy w historii!
* 500 miejsc pracy dla mieszkańców powiatu świdnickiego.
* Czy czujemy się bezpieczniej w swoich miastach?
* Rodzina ze Świebodzic występuje do sądu przeciwko policjantowi.
* Jak co tydzień krzyżówka i mnóstwo ogłoszeń drobnych.


1 marca 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Ośrodek Spotu i Rekreacji w Świebodzicach
wyniki meczy z 28 lutego
DEX - MJR - 72 : 73
23 : 21, 13 : 12, 21 : 21, 15 : 19. (MJR - zdekopl.)
DEX - Zygart R. (18), Sokołowski J. (17), Szymonik T. (12)
MJR - Mroczkowski B. (25), Sujka K. (16), Kwiatkowski K. (15)
ARO - PIS - 102 : 58
23 : 15, 22 : 13, 25 : 12, 31 : 18
ARO - Więcek R. (23), Solarewicz K. (21), Wackowski D. (18)
PIS - Wróblewski M. (16), Wilinski M. (13), Brodziak P. (10)
NEW - CRO - 92 : 45
19 : 8, 23 : 15, 22 : 13, 28 : 9
NEW - Jackowski T. (22), Krzywicki R. (21), Matejek D. (18)
CRO - Gefert K. (13), Kopiec J. (12), Okupniarek R. (10)
CHE - TOP - 94 : 88
25 : 18, 30 : 23, 15 : 20, 24 : 27
CHE - Ogryzek Zb. (25), Jarosz K. (23), Banach Ł. (21)
TOP - Pawelec T. (41), Jędrzejczyk D. (18), Kwiatkowski Sz. (15)
WRC - MET - 98 : 76
25 : 16, 25 : 19, 27 : 22, 21 : 19
WRC - Chaiński P. (27), Trzop W. (24), Golusik D. (18)
MET - Piotrowski Bł. (32), Muzyk J. (16), Piotrowski Ba (13).


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała