31 maja 2004 - Jest Burmistrz

Wczoraj do walki o fotel burmistrza stanęli Anna Zalewska i dotychczasowy burmistrz Jan Wysoczański, odwołany z tej funkcji kilka tygodni temu.
Wybory wygrał z ogromną przewagą Jan Wysoczański zdobywając 5,5 tysiąca głosów, na jego przeciwnika Annę Zalewską oddano 1,9 tysiąca głosów.
Frekwencja wyniosła prawie 40 procent. Funkcję burmistrza Jan Wysoczański obejmie w przyszłym tygodniu.


31 maja 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
* Znów wygrał - Jan Wysoczański miażdżącą przewagą pokonał Annę Zalewską. Tym samym znów został burmistrzem Świebodzic.
* Sikorskiego wraca jak bumerang. Aneks do umowy sprzedaży gruntów pod hipermarket to ewidentna niekorzyść dla świdniczan - stwierdziła komisja rewizyjna.
* Ciąg dalszy oświadczeń majątkowych. Tym razem sprawdziliśmy, ile mają po kolejnym roku kadencji radni powiatowi. Powodzi im się coraz lepiej.
* Sprawdziliśmy, jak się mają osadzeni i aresztanci w naszym więzieniu. 2-3-osobowe cele, a w nich telewizory, DVD; trzy posiłki dziennie. Czy oni tam siedzą za karę?
* Program obchodów tegorocznych Dni Świdnicy i Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, najświeższe wieści z naszych boisk i jak zwykle mnóstwo ogłoszeń drobnych.


31 maja 2004 - Kultura japońska

W dniu 27 maja br Starosta Świdnicki Jacek Wajs wziął udział w spotkaniu z inwestorami japońskimi, którzy zdecydowali się ulokować swoje fabryki na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Żarowie w naszym powiecie. Uroczyste spotkanie, na którym zaprezentowano bogatą kulturę japońską odbyło w hotelu Piast-Roman w Świdnicy.
Natomiast dzień później 28 maja o godz. 14.30 w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie Starosta uczestniczył w uroczystej sesji połączonych Rad Miejskich: Rady Miejskiej i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie, po której wraz z inwestorami japońskimi wziął udział w japońskim rytuale parzenia herbaty.
Natomiast 1 czerwca o godzinie 14.00 Starosta weźmie udział w uroczystej "Ceremonii Otwarcia" fabryki japońskiej AKS Precision Ball Polska w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Podstrefa w Żarowie.


31 maja 2004 - Społeczeństwo informacyjne e-VITA"

Na początku marca Gmina Strzegom, przystąpiła do programu Fundacji Wspomagania Wsi "Budowanie społeczeństwa in-formacyjnego - e-VITA". Program skierowany był przede wszystkim do samorządu, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i młodzieży. Do konkursu przystąpiło ponad 83 gmin z całej Polski. W pierwszym etapie należało złożyć wniosek udziału gminy w programie oraz propozycje realizacji budowy społeczeństwa informacyjnego wraz z Kartami Partnera Lokalnego, następnie zespoły robocze z poszczególnych gmin (nas reprezentowali: Zastępca Burmistrza Wiesław Witkowski, Kierownik Referatu Rolnictwa Alicja Czekajło, Radny Paweł Rudnicki, Lider GCI Anna Góralska, informatyk UM Strzegom Wojciech Laskowik) wzięły udział w warsztatach projektowych. Na podstawie złożonego wniosku oraz w wyniku oceny efektów pracy zespołu roboczego nasza Gmina znalazła się wśród dziesięciu najwyżej ocenionych. A tym samym została zaproszona do udziału w ostatnim etapie programu, który obejmie wizytę Komisji Konkursowej w Gminie Strzegom. Ostateczny wybór sześciu gmin, które wezmą udział w części wdrożeniowej programu odbędzie się przy udziale niezależnej Komisji Konkursowej, w porozumieniu i za zgodą wszystkich fundatorów. Wśród laureatów rozdysponowane zostaną środki finansowe w wysokości 2 mln zł. Jest zatem, o co powalczyć. Mamy nadzieję, że ten ostatni etap również uda się nam przejść pomyślnie.


31 maja 2004 - Praca !

Masz zdolności literackie? Znasz aspekty kultury popularnej? Potrafisz napisać zgrabny tekst?
Jesteś Osobą kreatywną i dyspozycyjną?
Twoje wykształcenie jest co najmniej średnie, mile widziane wyższe lub studia w toku? Jeśli tak? Możesz zostać COPYWRITEREM innymi słowy tekściarzem, osobą zajmującą się pisaniem tekstów reklamowych.
Firma Stolgraf Oddział Świdnica serdecznie zaprasza do współpracy
Prosimy przesłać na adres firmy: Stolgraf Świdnica, ul. M. Konopnickiej 13, Świdnica 58-100 lub e-mail: punkt@stolgraf.com.pl
standardowo: podanie oraz CV, mniej typowo: sukcesy, referencje
My oferujemy: Pracę w nowoczesnej firmie, Pracę w silnym i energicznym zespole, Możliwość kształcenia i rozwoju.
Prosimy o zamieszczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych (Dz.U.133, poz.883)


30 maja 2004 - Dni Żarowa

Dzisiaj dobiegły końca na Dni Żarowa (24-30 maja 2004r.), po raz pierwszy połączone z elementami kultury japońskiej.
Nowa konwencja dni miasta wynikała z chęci przybliżenia mieszkańcom powiatu świdnickiego historii, tradycji, kultury i współczesnych osiągnięć Japonii bliskiej nam społecznie poprzez japońskie inwestycje w Żarowie. Cały tydzień obfitował w wiele atrakcji, każdy z pewnością znalazł coś dla siebie.
Kilka zdjęć z obchodów >>> zobacz


30 maja 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

OSiR Świebodzice
wyniki meczy rozegranych w dniu dzisiejszym
KRA - TOP 3 mecz: 20 : 0 vo
Stan rywalizacji: 2 : 1 dla "KRA"
WRC - MJR
1 mecz: 62 : 78 / 12 : 21, 11 : 20, 16 : 24, 23 : 13.
2 mecz: 72 : 59 / 14 : 11, 13 : 10, 27 : 23, 18 : 15.
Stan rywalizacji: 1 : 1 do rozegrania 3 mecz.29 maja 2004 - Majówka

Jutro w ramach dni Świdnicy przed Katedrą Świdnicką odbędzie się Majówka w programie której odbędzie się:
występ chóru pod kierownictwem Ryszarda Fidlera oraz zespołu wokalnego z parafii Św. Ducha w Świdnicy.

Początek imprezy o godzinie 19.0029 maja 2004 - Ważne dla wyborców

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 13 czerwca, w Świdnicy wyznaczone będą lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykaz takich lokali znajduje się na obwieszczeniach o numerach i granicach obwodów głosowania, które rozplakatowane są w mieście. Osoby niepełnosprawne mogą do 3 czerwca złożyć w Urzędzie Miejskim wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Podobnie mogą uczynić wyborcy przebywający czasowo na obszarze miasta lub wyborcy nigdzie nie zamieszkali. W tych sprawach wyborcy mogą zgłaszać się do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego (parter, pokój nr 10, tel. 8562-820).


28 maja 2004 - Firmy inwestują w Świdnicy

Miasto Świdnica podpisało akt notarialny na sprzedaż działki o powierzchni ponad 9 hektarów przy ulicy Przemysłowej. Nabywcą jest polsko-włoska firma Industrie Maurizio Peruzzo Comfort sp. z.o.o., która po pożarze swojego zakładu w Płocku zamierza uruchomić zakład ponownie, ale już w Świdnicy. Działka sprzedana została za 2,13 mln zł, a według deklaracji Zarządu firmy zatrudnienie w nowym zakładzie produkującym tkaniny techniczne znajdzie na początek blisko 30 osób. Tym samym firma Comfort, która ma już swój zakład przy ulicy Bystrzyckiej, zwiększy łączne zatrudnienie w Świdnicy do 130 osób. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy z kolejnymi inwestorami zdecydowanymi na budowę zakładów produkcyjnych w Świdnicy. Są to zarówno firmy zagraniczne, jak i rodzime. O atrakcyjności terenów w Świdnicy świadczy fakt, iż nie wszystkie firmy zainteresowane są inwestowaniem w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej. Pakiet ulg podatkowych, jakie proponuje w tej chwili Świdnica, zachęca przedsiębiorców do uruchamiania swych zakładów także poza strefą.


28 maja 2004 - Dopłaty bezpośrednie

Urząd Gminy w Marcinowicach informuje użytkowników, właścicieli i dzierżawców gruntów rolnych, iż 15 czerwca bieżącego roku mija termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Jednocześnie przypomina, że Urząd Gminy oferuje pomoc w wypełnianiu wniosków codziennie w godzinach 7.30 - 15.30.
28 maja 2004 - Koncert

Jutro o godzinie 19.30 w świdnickim Kościele św. Stanisława i Wacława odbędzie się koncert "Muzyka Przestrzenna" na 7 trąbek historycznych i współczesnych
Igor Cecocho trąbka - kierownictwo artystyczne
Jednym z założeń artystycznych Świdnickiej Opery Kameralnej jest umieszczanie muzyki w najbardziej dla niej odpowiedniej
architekturze. Akustyka świdnickiej fary znakomicie nadaje się na
eksperyment: mozaikę dźwiękową z przestrzennie
rozmieszczonych oraz przemieszczających się trąbek.
bilety: 12 i 7 złotych


28 maja 2004 - V Turniej Piłki Nożnej - OLDBOYS 2004

22 maja na stadionie OSiR - u w Strzegomiu odbył się V Turniej Piłki Nożnej "Oldboys 2004 r." o Puchar Burmistrza Lecha Markiewicza. Turniej piłkarski "starszych panów" był dodatkową atrakcją obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej. Uczestniczyły w nim trzy drużyny: dwie ze Strzegomia i jedna z Puszczykowa k/ Poznania. Spotkania, choć w większości rozgrywane podczas niekorzystnej pogody, były bardzo interesujące i stały na wysokim poziomie. Pomimo widocznych braków kondycyjnych, piłkarze zadziwiali wielką wolą walki, niespożytymi siłami i dużym zaangażowaniem. Zawody oldboyów były okazją do spotkania przyjaciół i znajomych, integracji i wymiany spostrzeżeń - nie tylko na tematy sportowe. Wszyscy świetnie się bawili i potwierdzili chęć udziału w przyszłorocznym turnieju. V Turniej Piłki Nożnej "Oldboys 2004" zakończył się zwycięstwem AKS - u Strzegom, który wygrał 2 mecze. Najlepszymi strzelcami okazali się: Bogdan Kucharski (Ireczki Granit) i Krzysztof Wojdak (AKS). Obaj mieli na koncie po 3 gole. Puchar i okolicznościowe statuetki kapitanom poszczególnych drużyn wręczył Z - ca Burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski.


28 maja 2004 - Wybory 30 maja

W niedzielę 30 maja w Świebodzicach do walki o fotel burmistrza staną Anna Zalewska i dotychczasowy burmistrz Jan Wysoczański, odwołany z tej funkcji kilka tygodni temu. Burmistrzem zostanie ten z kandydatów kto zdobędzie większą ilość głosów niezależnie od frekwencji.

Lokale wyborcze czynne będą w godzinach 6 - 20.
28 maja 2004 - VII Festyn Dziecięcy

30 maja w godzinach 14:00 - 20:00 odbędzie się VII Festyn Dziecięcy, na który serdecznie zapraszają organizatorzy: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 2, Parafia Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Skaplerznej i Siostry Elżbietanki. Tegoroczna edycja festynu organizowana jest pod hasłem "Europejska Rodzina". Podczas imprezy zobaczymy występy artystyczne dzieci i młodzieży ze strzegomskich przedszkoli i szkół, jak również program przygotowany przez szkołę czeską - ich tematyką będzie kultura, muzyka i taniec krajów Europy. Niezwykłą atrakcją będzie wernisaż fotografii "Europejskie pielgrzymki Jana Pawła II". W programie nie zabraknie oczywiście konkursów sprawnościowych i plastycznych oraz loterii fantowej. Odbędzie się też konkurs strzelecki, zorganizowany przez Ligę Obrony Kraju. Podczas Festynu prezentowana będzie ekologiczna akcja prowadzona w naszej Gminie przez Zakład Usług Komunalnych.


27 maja 2004 - Bezpieczni w Unii

Czy nasze poczucie bezpieczeństwo po wejściu do Unii Europejskiej zmieni się? Na takie między innymi pytania starał się odpowiedzieć nadkomisarz Krzysztof Kubek, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, gość Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, który 19 maja spotkał się z przedsiębiorcami. "Nie nastąpiła tu żadna rewolucja. Nic się nie zmieni w systemie funkcjonowania policji. Bardziej chodzi tu o ściślejszą współpracę, która dobrze się rozwija od dawna." - mówił Krzysztof Kubek. W ramach zaś struktur Unii Europejskiej od kilku lat działa EUROPOL - Europejski Urząd Policyjny. Działa on w ramach III filaru zakresu spraw, jakimi zajmuje się Unia Europejska. Nie podlega jednak organom unijnym - jak to dzieje się w przypadku zakresu spraw z I filaru, lecz regulacjom międzyrządowym. Współpraca policji różnych krajów polega przede wszystkim na wymianie informacji, tworzeniu wspólnych baz danych, organizacji wspólnych akcji, tworzeniu i nadzorowaniu specjalnych procedur, umożliwiających akcje policyjne na terenie innego państwa.


27 maja 2004 - Turniej Gmin Ślężańskich.

30 maja o godzinie 14.00 na stadionie w Marcinowicach odbędzie się Samorządowy Turniej Gmin Ślężańskich. Przedstawiciele gminy Dzierżoniów, Marcinowice, Mietków, Niemcza i Sobótka staną do "rywalizacji" w wielu konkurencjach estradowych i sportowych m. in.: Czy znasz swojego szefa, Śpiewać każdy może, Przełajem przez biuro, Mistrz Mównicy, A jeśli w kasie pusto...itp.
W zawody staną wójtowie, burmistrzowie, sekretarze, skarbnicy i pracownicy samorządowi.
Gwarantujemy dobrą zabawę. Wśród atrakcji przewidziany jest również koncert zespołu ONYX.


27 maja 2004 - Konkurs w Lubachowie

Jutro o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej W Lubachowie odbędzie się Gminny Finał II Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem "Unia: Wczoraj - Dziś i Jutro". W Konkursie uczestniczyć będą 3 osobowe zespoły reprezentujące szkoły, zwycięzcy wewnątrzszkolnych eliminacji. Konkurs będzie przeprowadzany w ten sposób, że każda drużyna będzie losować pytania spośród kilkudziesięciu zaproponowanych. W konkursie poruszane będą m.in. tematy dotyczące: Historii Unii Europejskiej, Symboli Unii, Instytucje Unii Europejskiej i zakres ich działania, Programy pomocowe, Przepływ towarów i osób w Unii Europejskiej. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa w Lubachowie.


27 maja 2004 - Aby było bezpieczniej...

20 maja w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy Dyrektor Przedsiębiorstwa Usługowego "Jarexs" Oddział w Strzegomiu - Eugeniusz Krysiak przekazał nowoczesny sprzęt operacyjny strzegomskiemu Komisariatowi Policji. W spotkaniu wzięli udział: Komendant Powiatowy Policji Krzysztof Kubek, Komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu Robert Kleniuk oraz Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Podkreślali oni wyniki, jakimi może pochwalić się nasz Komisariat - mamy w Strzegomiu największą skuteczność w zwalczaniu i ograniczaniu przestępczości w całym Powiecie Świdnickim. Tak dobre wyniki są w dużej mierze efektem ścisłej współpracy Policji z władzami samorządowymi. Współpraca ta przejawia się w różnych formach: Urząd Miejski w Strzegomiu przekazał Policji auto z przeznaczeniem na radiowóz, od marca br. w każdy wtorek od 14:00 do 15:00 Burmistrz przyjmuje interesantów razem z Komendantem Policji, każdego miesiąca w urzędzie odbywają się spotkania Burmistrza z Policją i Strażą Miejską, na których omawiane są kwestie porządku i bezpieczeństwa na terenie Gminy Strzegom. Duże znaczenie mają również wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej. Dodatkowo Policja wraz ze Strażą Miejską prowadzi wiele szkoleń dla pedagogów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół dotyczących bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz profilaktyki przeciwdziałającej wszelkim uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży.


27 maja 2004 - Plany na Sikorskiego

Gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich 19 maja był Jarosław Dutkiewicz, zastępca dyrektora firmy CONDIX, która ponad trzy lata temu została właścicielem ponad 9,5 hektarów gruntów przy ulicy Sikorskiego, przy wylocie na Strzegom. Gość nie krył, że sytuacja w Świdnicy zaskoczyła jego firmę. Stając do przetargu nie przewidywano takich kłopotów i niepotrzebnego medialnego zamieszania. Dla CONDIXu to stracony czas i pieniądze, które wyłożone zostały na zakup gruntu. Gość przyznał, że w żadnym mieście CONDIX nie napotkał na takie per-turbacje i problemy, jak w Świdnicy. W tej chwili firma prowadzi nabór chętnych handlowców, którzy chcieliby się ulokować w galerii handlowej. Kupcy ze Świdnicy będą mieli zagwarantowane pierwszeństwo w najmie lokalu oraz preferencyjne warunki. W tej chwili trwa jeszcze nabór ofert. Można ja składać przez Interenet, korzystając z informacji umieszczonych na specjalnie w tym celu stworzonej stronie www.galeria-handlowa-swidnica.pl


26 maja 2004 - Przetarg

Wójt Gminy Świdnica przyjmuje oferty na sprzedaż nieruchomości zabudowanej położonej na terenie wsi Pszenno - Działka nr 238/7 o powierzchni 0,4528 ha /nieruchomość zabudowana jest magazynem o pow. 340,9 m2,
magazynem o pow. 213,2 m2, budynkiem wagi z funkcją biurową o pow. 68,0 m2/
Cena nieruchomości do rokowań wynosi: 150.000,00 zł
W planie przestrzennego zagospodarowania Gminy Świdnica nieruchomość przeznaczona jest pod składy i magazyny. Księga Wieczysta nr 37601 prowadzona jest przy Sądzie Rejonowym w Świdnicy- V Wydział Ksiąg wieczystych.
Koszty opłaty notarialnej obciążają nabywców.
Oferty pisemne należy składać do dnia 4 czerwca 2004 roku do godz. 15.30 w zaklejonych kopertach z dopiskiem "Pszenno" w Urzędzie Gminy w Świdnicy, ul. Głowackiego 4 /okienko informacji - parter/. Przed złożeniem oferty należy zasięgnąć szczegółowych informacji w Urzędzie Gminy w Świdnicy, ul. Głowackiego 4, sala operacyjna - stanowisko nr 105, tel. 852-30-67, wewn. 105.
Posiedzenie Komisji w celu rozpatrzenia ofert odbędzie się w dniu 7 czerwca 2004 roku.


26 maja 2004 - Powstaje miejska jadłodajnia

Trwają intensywne prace w budynku byłego przedszkola przy ulicy Piłsudskiego. Nowy, funkcjonalny układ pomieszczeń pozwoli zorganizować tu za kilka miesięcy miejską jadłodajnię z pełnym kuchennym zapleczem oraz część sanitarną. W budynku będą więc nie tylko sale jadalne, ale także natryski i przebieralnia, gdzie bezpłatnie będzie można się wykąpać i przebrać. Zakończono już część prac instalacyjnych. Trwają prace tynkarskie. Za kilka dni rozpocznie się układanie kafli. Wykonawcą prac jest firma Marka Piwko SEMAR ze Świebodzic. Całość zadnia to ok. 145 tysięcy złotych netto. Kilka dni temu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o dofinansowaniu modernizacji kotłowni kwota 22 tysięcy złotych. - Strona finansowa to jedno. Drugi aspekt dotyczy ochrony środowiska. Miasto pozbyło się kolejnej węglowej, nieekologicznej kotłowni - mówi burmistrz Stanisław Szymecki, który w imieniu miasta podpisał stosowne porozumienie z WFOŚ. Nowy obiekt zapewni lepsze warunki do przygotowywania i spożywania posiłków, niż obecnie funkcjonująca jadłodajnia w ZOK-u. To inwestycja o ważnym aspekcie społecznym, realizowana w ramach szerokiego programu budowy skutecznego systemu opieki społecznej, który pozwala na udzielanie tej pomocy w godziwych warunkach. W przyszłości piętro dawnego przedszkola będzie prawdopodobnie wykorzystane na siedzibę Ośrodka Pomocy Społecznej.


26 maja 2004 - Spotkanie z Niepublicznymi ZOZ-ami

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie Starosty Jacka Wajsa z przedstawicielami Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej z terenu naszego powiatu. Rozmawiano przede wszystkim o aktualnej sytuacji w służbie zdrowia. Wartość kontraktów w tym roku w porównaniu do roku ubiegłego jest niższa, nadal są kolejki do specjalistów praktycznie we wszystkich przychodniach. Najczęściej wymieniani specjaliści, do których trzeba czekać od 2 tygodni do 1 miesiąca to: reumatolog, endokrynolog, kardiolog, neurolog, psychiatra. Duże problemy są także z oczekiwaniem na zabiegi rehabilitacyjne. Taka sytuacja jest wynikiem niskiego finansowania tych specjalizacji z NFZ i wyznaczonych limitów. Mimo, iż przychodnie dysponują nowoczesnymi gabinetami, sprzętem a przede wszystkim posiadają specjalistów nie mogą przyjmować większej ilości pacjentów. Starosta zachęcił uczestników spotkania do udziału w inicjatywie stworzenia internetowego biuletynu informacyjnego, który zawierać będzie wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad korzystania z opieki zdrowotnej na terenie naszego powiatu. Dzięki niemu mieszkańcy Powiatu Świdnickiego będą mieli możliwość szybkiego dostępu do kompleksowej informacji o systemie opieki zdrowotnej w powiecie. Będzie można w internecie na stronach Powiatu Świdnickiego sprawdzić, która apteka i kiedy dyżuruje a nawet zobaczyć, który lekarz i kiedy przyjmuje.


25 maja 2004 - Pomieszczenia do wynajęcia

Wójt Gminy Świdnica,
ul. Głowackiego 4, 58 - 100 Świdnica,
tel./ fax ( 074) 852-30-67
zaprasza do składania ofert na najem powierzchni biurowych, z zapleczem sanitarnym i socjalnym o łącznej powierzchni 75,00 m2 mieszczących się w budynku Urzędu Gminy przy ul. Głowackiego 4, w Świdnicy.
Oferty proszę składać w zamkniętych kopertach z napisem "Najem pomieszczeń biurowych". Pomieszczenia można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 15.00.
Osobą upoważnioną do kontaktów z oferentami jest Sekretarz Gminy - Pan Zbigniew Mudy (I piętro tel. 852 30 67 w. 203)


25 maja 2004 - Dni Ziemi Strzegomskiej 2004

W miniony weekend po raz kolejny "świętowaliśmy" Dni Ziemi Strzegomskiej. W ramach tego-rocznych obchodów mieliśmy okazję podziwiać jedne z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. W sobotę, 22 maja, dla strzegomskiej publiczności zaśpiewała Ewelina Flinta, a następnego dnia na naszym stadionie wystąpił zespół Blue Cafe. Podczas koncertów panowała naprawdę gorąca atmosfera, gwiazdy skutecznie zagrzewały publikę do zabawy. Po koncercie równie chętnie rozmawiały z fanami, prawie godzinę trwało rozdawanie autografów i robienie zdjęć. Wystąpiły dla nas również dwa zespoły coverowe: "Widmo" i "De Black". Kolejną atrakcją był występ grupy "Salsa" wykonującej muzykę latynoamerykańską. W przerwach występu tego zespołu publiczność miała możliwość spróbowania swoich sił w karaoke. Obchody Dni Ziemi Strzegomskiej nie ograniczyły się jedynie do wieczornych koncertów. W sobotę na stadionie rozegrany został Turniej Piłki Nożnej Oldboy'ów o Puchar Burmistrza Strzegomia, natomiast w Galerii "sE" SCK odbył się Turniej Szachowy dla mieszkańców Miasta i Gminy Strzegom o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej.


25 maja 2004 - IX Dni Goethego

W dniach 9-13 czerwca w malowniczej wsi Bagieniec w gminie Jaworzyna Śląska, odbędą się już IX Dni Goethego. Na imprezę zapraszana jest młodzież, która w twórczych działaniach realizować będzie program Dni. A w trakcie tych kilku dni odbywać się będą: warsztaty teatralne; warsztaty plastyczne; spotkania dziennikarskie; warsztaty poetyckie. Finał Dni odbędzie się 12 czerwca 2004 r. w godzinach wieczornych na dziedzińcu zamku (remontowanym przez Pana Floriana Laudę - na zdjęciu). 12 czerwca odbędzie się także bieg sztafetowy "Szlakiem zaginionego kamienia Goethego"
Udział w biegu i zapisy - >>> zobacz
Szczegółowy program Dni Goethego - >>> zobacz


25 maja 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
- Józef Malina został wybrany przez czytelników na Świdniczanina Roku 2003. Jeśli głosowałeś sprawdź, czy wylosowałeś nagrodę w naszym plebiscycie.
- Ciąg dalszy oświadczeń majątkowych świdnickich radnych.
- Wycinał literki z gazety, wyklejał list z pogróżkami i wysyłał do swojej byłej ofiary. Ciąg dalszy kontrowersyjnej historii świdnickiego instruktora nauki jazdy.
- Byli pracownicy żarowskiej Organiki są zszokowani informacją, że ich zakład pójdzie na żyletki.
- Interweniują samorządowcy i inne firmy, które przegrały przetarg na kupno zakładu.
- Hipermarket w Świdnicy wciąż nie powstaje, a lokalne środowiska kupieckie i przedsiębiorcy zaczynają patrzeć na siebie wilkiem.
- Oferty szkół z naszego powiatu w specjalnym dodatku edukacyjnym.
- Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych.


25 maja 2004 - Uregulowane ulgi

Ostatni projekt uchwały dotyczył ustalenia cen za usługi, świadczone środkami transportu zbiorowego. Ceny na przejazdy lokalne w Świebodzicach pozostały bez zmian. Uregulowano jedynie - korzystając ze znowelizowanych przepisów - cały system ulg, które udzielane są na trasie przejazdu. Uchwałę w tej sprawie opublikowana zostanie w następnym numerze "Gońca Świebodzickiego". W tej chwili usługi świadczy wrocławska firma DLA. Umowa z firmą kończy się 31 maja. Do tego jednak czasu zostanie rozegrany przetarg na świadczenie usług transportowych na II półrocze. Niewykluczone, że od 1 czerwca będzie to także DLA. Wszystko zależy od wzajemnych oczekiwań. Na sesji omówiono także inne sprawy, zgłaszane przez radnych w formie interpelacji lub zapytań.


25 maja 2004 - Super Szkoła 2004

W tegorocznym ogólnopolskim konkursie "Super Szkoła 2004" organizowanym przez Super Express i Urząd Marszałka Rzeczpospolitej Polskiej, tytuł najlepszej polskiej szkoły otrzymało III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.

Finały odbyły się w Warszawie 20 maja 2004 roku.
24 maja 2004 - Dotacje dla stowarzyszeń

Świebodzickie organizacje pozarządowe otrzymały dofinansowanie z budżetu miasta na bieżące działanie. Burmistrz Stanisław Szymecki rozpatrzył pozywanie wnioski, jakie wpłynęły do Urzędu Miasta. Od 1 czerwca gminę obowiązywać będzie - zgodnie ze znowelizowaną ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie inny tok postępowania - konkurs ofert na realizację konkretnych zadań. Po raz ostatni więc zrealizowano wnioski w oparciu o wcześniej obowiązującą procedurę. Środki przyznano: Kołu Filatelistycznemu nr 1 na organizację Międzynarodowej Wystawy Filatelistycznej, kołu Polskiego Związku Wędkarskiego na organizację Dnia Dziecka, Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków na dofinansowanie obchodów Dnia Dziecka oraz na działalność statutową Związkowi Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związkowi Sybiraków oraz Stowarzyszeniu Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.


24 maja 2004 - Sesja tuż, tuż

28 maja odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W porządku obrad znalazło się m.in. przedstawienie sprawozdania z realizacji "Założeń polityki społecznej i gospodarczej na 2003 rok", analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym miasta ze szczególnym uwzględnieniem oceny aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Świdnica, a także przedstawienie sprawozdania z działalności Komisji Oświaty od początku kadencji do końca 2003 roku Wśród projektów uchwał znalazły się m.in.: projekt uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego gminnych dróg publicznych w granicach administracyjnych miasta Świdnica, projekt uchwały w sprawie nadania jednej z ulic miasta Świdnicy nazwy "Ulica Techników", projekt uchwały w sprawie nadania jednej z ulic nazwy "ulica Gen. Władysława Andersa", projekt uchwały w sprawie ustalenia zasad zarządu mieniem miasta w zakresie dzierżaw gruntów wchodzących w skład mienia komunalnego oraz stawek czynszu dzierżawnego, projekt uchwały w sprawie powołania Zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników w wyborach uzupełniających do Sądu Okręgowego w Świdnicy w kadencji 2004-2007, projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu, projekt uchwały w sprawie nadania Szkole Podstawowej Nr 8 w Świdnicy imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu.


24 maja 2004 - Amatorska liga koszykówki

Hala OSiR - Świebodzice
Wyniki meczy z dnia 23 maja
DEX - gra o miejsca I - IV ( do pary "A" )
ARO - gra o miejsca V - VIII (do pary "C")
KRA - TOP 1 mecz: 100 : 82 / 21 : 5, 26 : 19, 18 : 25, 35 : 33.
2 mecz: 61 : 85 / 10 : 21, 20 : 19, 17 : 33, 14 : 12.
Stan rywalizacji: 1 : 1 do rozegrania 3 mecz.
NEW - CHE 3 mecz: 85 : 63 / 24 : 13, 27 : 9, 19 : 18, 15 : 23.
Stan rywalizacji: 2 : 1 dla drużyny "NEW"
WRC - MJR 1 mecz: 62 : 78 / 12 : 21, 11 : 20, 16 : 24, 23 : 13.
2 mecz: 72 : 59 / 14 : 11, 13 : 10, 27 : 23, 18 : 15.
Stan rywalizacji: 1 : 1 do rozegrania 3 mecz.


24 maja 2004 - Dyżur radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
26 maja dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radna - Grażyna Ciążeńska,
radny - Kazimierz Bełz.
Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.23 maja 2004 - Rozmowy o samopomocy

Jutro w świebodzickim klubie Reklan przy ul. Wolności spotkają się wszyscy zainteresowani programem SOS - programem samopomocy sąsiedzkiej, który pozwala na szybkie ostrzeganie w czasie zagrożenia powodzią. Świebodzice są jednym z prekursorów w realizacji tego programu. W gronie organizatorów spotkania jest radna Barbara Kościelniak, przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej. Do osób czynnie zaangażowanych w realizację programu należy także radna Anna Grzelak. System upowszechniany jest szczególnie w dzielnicy Ciernie, które najbardziej ucierpiały w czasie powodzi w 1997, 2000 i 2001 roku. Gośćmi specjalny spotkania będą prof. Włodzimierz Czamara, pomysłodawca programu, oraz dr Lech Poprawski, który prowadzi działania w zakresie zabezpieczeń powodziowych. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00.


23 maja 2004 - Goniec Świebodzicki

W najbliższym wydaniu "Gońca Świebodzickiego"
- z wizyta w Miejskim Ośrodku Zdrowia
- Spółdzielcy uwłaszczeni
- Szkoła Podstawowa nr 6 odzyska samodzielność
- Przed wyborami na Burmistrza Świebodzic - to już 30 maja!
- Ostatni kupon konkursowy - wycieczka do Londynu w nagrodę


23 maja 2004 - Kolejne inwestycje w naszej Gminie

Na początku kwietnia br. rozstrzygnięte zostały dwa przetargi: na wykonanie podbudowy tłucz-niowej z nawierzchnią asfaltową drogi gminnej we wsi Morawa i na wykonanie nakładek bitumicznych na drogach gminnych we wsi Żelazów. Pod koniec kwietnia wyłoniony w drodze przetargu wykonawca - "INBUD" Dzierżoniów - wykonał nawierzchnię bitumiczną na drogach we wsi Żelazów. Inwestycja ta była odpowiedzią na liczne monity mieszkańców Żelazowa w tej sprawie. Szczególnie ważna dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tej wsi była poprawa stanu technicznego drogi prowadzącej do przystanku autobusowego. "Była ona w fatalnym stanie, kilkudziesięciocentymetrowe dziury były bardzo uciążliwe, szczególnie przy deszczowej pogodzie. Trzeba było pokonywać liczne kałuże" - mówi jedna z mieszkanek Żelazowa. Wykonawcą drogi osiedlowej we wsi Morawa była firma DROG-ZIEM ze Stanowic. Wykonano podbudowę tłuczniową wraz z nawierzchnią bitumiczną na odcinku o długości 129 mb. Posiadane środki nie pozwoliły na wykonanie w tej technologii całej drogi osiedlowej. Do wykonania pozostaje ca 120 mb i czynione są starania aby ze środków zaoszczędzonych na innych zadaniach sfinansować pozostały odcinek drogi, w zakresie wykonania podbudowy tłuczniowej.


22 maja 2004 - Dni Świdnicy

Już w poniedziałek rozpoczną się Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. W Świdnicy zaplanowano w tym czasie Dzień Ochrony Środowiska (31 maja - 1 czerwca), w ramach którego odbędą się konferencje, seminaria, wystawy, degustacje potraw regionalnych, prezentacje gospodarstw agroturystycznych i przedsiębiorstw ekologicznych.
Dni Świdnicy, XII Targi Świdnickie oraz Festiwal Nauki i Techniki odbędą się pomiędzy 30 maja a 13 czerwca. W trakcie poszczególnych imprez zaplanowano festyny, konferencje i seminaria, prezentacje targowe (4-6 czerwca), koncerty, m.in. zespołu Paweł Kukiz i Piersi (4 czerwca) i Piaska (5 czerwca). Odbędą się też liczne wystawy i wydarzenia artystyczne, zawody sportowe i imprezy rekreacyjne.
Szczegółowy program imprez >>> zobacz


22 maja 2004 - Imprezy ...

Żarowskie dni miasta - prezentacje kultury japońskiej, pokazy ikebany, mangi, origami, a także warsztaty taneczne, przedstawienia teatralne, festyny, zawody sportowe oraz koncerty, m.in. zespołu Big Cyc.
W Bagieńcu tradycyjne już IX Dni Goethego - warsztaty poetyckie, teatralne, plastyczne i dziennikarskie, zawody sportowe, spektakle plenerowa i wielka bitwa błotna (12 czerwca).
Bolków - dni miasta - festyny, imprezy rekreacyjne, występy artystyczne, pokazy laserowe, koncerty - wystąpi m.in. K.A.S.A.
Świdnica i Jawor (25-26 czerwca)
W obu miastach odbędzie się II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO, seminarium poświecone Kościołom Pokoju, wystawy, koncerty muzyki poważnej.
Dni Jawora - wybory miss ziemi jaworskiej, zawody sportowe i imprezy rekreacyjne, festyny, występy artystyczne i koncerty - wystąpi m.in. "2+1" i Szymon Wydra.
Bolków - Świętojańskie Spotkania Rycerskie, turnieje łucznicze i kusznicze, walkie piesze, tańce dawne, koncerty muzyczne, pokazy, spektakle teatralne oraz gry i zabawy plebejskie.
Strzegom - II Festyn Kamienia - festyny, zawody sportowe, gry i zabawy, koncerty zespołów artystycznych i gwiazd: m.in. Maryli Rodowicz (26 czerwca), a także Puchar Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (26-27 czerwca w Morawie koło Strzegomia) oraz XIX Giełda Minerałów (27 czerwca - również w Morawie).


22 maja 2004 - Pomieszczenia do wynajęcia

Wójt Gminy Świdnica,
ul. Głowackiego 4, 58 - 100 Świdnica,
tel./ fax ( 074) 852-30-67
zaprasza do składania ofert na najem powierzchni biurowych, z zapleczem sanitarnym i socjalnym o łącznej powierzchni 75,00 m2 mieszczących się w budynku Urzędu Gminy przy ul. Głowackiego 4, w Świdnicy.
Oferty proszę składać w zamkniętych kopertach z napisem "Najem pomieszczeń biurowych". Pomieszczenia można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 15.00.
Osobą upoważnioną do kontaktów z oferentami jest Sekretarz Gminy - Pan Zbigniew Mudy (I piętro tel. 852 30 67 w. 203)


21 maja 2004 - Z wizytą w Rzymie

Podziękowania za utworzenie Diecezji Świdnickiej i zaproszenie do odwiedzenia Świdnicy, w imieniu mieszkańców miasta przekazali Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Prezydent Wojciech Murdzek, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Ossowski i Zastępca Prezydenta Ireneusz Pałac, którzy 19 maja wraz z Biskupem Świdnickim ks. prof. Ignacym Decem oraz Starostą Świdnickim Jackiem Wajsem uczestniczyli w audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie. Spotkanie z Ojcem Świętym odbyło się dzień po 84. urodzinach Jana Pawła II. Przedstawiciele władz miasta i powiatu przekazali Ojcu Świętemu list, w którym zawarte było podziękowanie za utworzenie Diecezji Świdnickiej i podkreślone zostało znaczenie, jakie utworzenie diecezji ma dla wiernych kościoła katolickiego. Przedstawiciele władz potwierdzili także przekazane wcześniej przez ks. Biskupa Ignacego Deca zaproszenie do odwiedzenia stolicy nowej diecezji podczas najbliższej Pielgrzymki Papieża do Ojczyzny. Wizyta przedstawicieli władz miasta miała charakter oficjalny, jednak Przewodniczący Rady Miejskiej oraz prezydenci - mając na uwadze sytuację finansową miasta - pojechali do Rzymu na własny koszt i w ramach urlopu.


21 maja 2004 - Dzień Komunalnika

14 maja br. na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu odbyły się obchody Dnia Pracownika Gospodarki Komunalnej, popularnie zwanego "Dniem Komunalnika". Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, Z - ca Burmistrza - Wiesław Witkowski, Z - ca Przewodniczącego Rady Miejskiej - Henryk Rosiek, Naczelnicy wydziałów związanych bezpośrednio z gospodarka komunalną Strzegomia oraz przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z miastem w tym ważnym sektorze gospodarki. Dzięki operatywności Dyrektorów Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu: Mariana Naydy i Jacka Machelskiego oraz pełnej poświęcenia pracy całej załogi, na terenie Gminy realizowane są zadania w zakresie gospodarki odpadami. Wszyscy czynią starania, aby mieszkańcy żyli w bardziej komfortowych warunkach. Na uwagę zasługuje promowanie działań pro-ekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Uroczystości związane z obchodami "Dnia Komunalnika" były okazją do wspólnej zabawy pracowników ZUK i ich rodzin. W ramach imprezy wystąpił zespół muzyczny i odbyła się loteria fantowa. Podziękowania za pomoc w organizacji pikniku należą się firmie Wiesława Wróblewskiego i firmie KAM - TRANS B. i R. Żmijewskich.


21 maja 2004 - Sesja w Marcinowicach

Dzisiaj odbyła się XVI sesja Rady Gminy Marcinowice. Wiodącym punktem sesji był wybór Przewodniczącego Rady Gminy. Nowym Przewodniczącym został Pan Leszek Zazulak.
Dokonano również zmian w składzie Komisji Rewizyjnej i Komisji Rolnictwa Rady Gminy. W interpelacjach radni poprosili Wójta o wyjaśnienie kwestii wyjazdów mieszkańców gminy do Włoch. Wójt Gminy oświadczył, iż Urząd Gmina Marcinowice nie był organizatorem wyjazdów i w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności za nieudany wyjazd uczestników.


21 maja 2004 - XXV sesja Rady Miejskiej

Od miłego akcentu - oficjalnego pożegnania przez radnych i urzędników byłych zastępców burmistrza miasta, Elżbiety Wiszniewskiej i Pawła Ozgi rozpoczęła się ostania sesja Rady Miejskiej. Przygotowano dla nich piękne bukiety kwiatów i ciepłe słowa od byłych współpracowników.
Siedem projektów
Sprawy merytoryczne, przygotowane pod obrady, po raz pierwszy omawiał Stanisław Szymecki, który od 28 kwietnia pełni obowiązki Burmistrza Świebodzic. W nowej roli wystąpił też Hieronim Księżopolski - jako pełnomocnik, powołany przez Stanisława Szymeckiego do pomocy w bieżącym zarządzaniu miastem. W sumie omówiono i przyjęto siedem projektów uchwał. Radni mocą uchwały skorygowali między innymi plan budżetowy na bieżący rok. Wynika to między innymi z przekazania przez budżet państwa dodatkowych środków na nowe zadania, jakie od 1 maja wypełnia gmina. To zadania z zakresu opieki społecznej - wypłata zasiłków rodzinnych. Z budżetu państwa wpłynęło na ten cel około 130 tys. złotych


20 maja 2004 - Spotkanie w Krzyżowej

Dzisiaj już po raz piętnasty na terenie ośrodka Fundacji "Krzyżowa" rozpoczęła się międzynarodowa konferencja pod tytułem: "Polska w Unii Europejskiej - nowe wyzwania dla polsko-niemieckiej współpracy młodzieży" Spotkanie potrwa do 23 maja. Konferencja Majowa jest corocznym spotkaniem przyjaciół i partnerów Fundacji "Krzyżowa" i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, podczas której spotykają się młodzi z Polski, z Niemiec i z innych krajów. W tym roku obchodzimy szczególną rocznicę: od 10 lat Krzyżowa zaprasza gości - głównie młodzież - do swojego Domu Spotkań. Głównym zagadnieniem spotkania jest nowa sytuacja polityczno-społeczna w 15 lat po przełomie ustrojowym w Europie oraz w roku wejścia do Unii Europejskiej krajów Europy Środkowo - Wschodniej, w tym Polski. Program Konferencji jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, ma on charakter warsztatów.


20 maja 2004 - 3 Rajd Strzeliński ETOLL

Automobilklub Sudecki także i w tym roku został organizatorem rundy Rajdowego Samochodowego Pucharu PZM. To druga pod względem wielkości i prestiżu, obok Rajdu Elmot, impreza samochodowa organizowana przez świdnicki klub. Przez ostatnie lata mocno ewoluowała koncepcja trasy tychże zawodów. W tym sezonie czeka nas kolejna nowość. Impreza wędruje w rajdowo dziewicze tereny okolic Strzelina. Zawody odbędą się w dniach 26-27 czerwca 2004, pod nazwą 3 Rajd Strzeliński - ETOLL. Zgodnie z zaleceniami FIA i dla przybliżenia zawodnikom i kibicom tego zupełnie nowego Rajdu postanowiliśmy wydać Przewodnik Rajdowy nr 2, który można pobrać pod adresem:
www.ak-sudecki.pl/strzelinski/rallyguide.pdf
O wszelkich nowościach związanych z 3 Rajdem Strzelińskim - ETOLL będziemy Państwa na bieżąco informować.


20 maja 2004 - Dni Żarowa

Zapraszamy Państwa na Dni Żarowa ( 24-29 maja ), po raz pierwszy połączonych z elementami kultury japońskiej. Nowa konwencja dni miasta wynika z chęci przybliżenia mieszkańcom powiatu świdnickiego historii, tradycji, kultury i współczesnych osiągnięć Japonii bliskiej nam społecznie poprzez japońskie inwestycje w Żarowie. Bogaty program obchodów Dni Żarowa spowodował konieczność zorganizowania ich w kilku miejscach: Gimnazjum im. Jana Pawła II przy ul. Piastowskiej 10 będzie gospodarzem uroczystej inauguracji wraz z sesją naukową, warsztatów towarzyszących tegorocznym Dniom Żarowa (warsztaty origami, ikebany i tańca japońskiego) oraz połączonej sesji rad: Rady Miejskiej i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie; Park Miejski będzie miejscem, gdzie wystąpią zespoły muzyczne, m.in. Anal Front, Zero Procent, Avanti i gwiazda BIG CYC; nie zabraknie również występów naszych ulubieńców zespołu "Żarowianie" czy Orkiestry Dętej; natomiast na stadionie obywać się będą zawody sportowe. Cały tydzień będzie obfitował w wiele atrakcji, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Szczegóły >>> zobacz


20 maja 2004 - Darowizna dla Szkoły

Szkoła Podstawowa w Grodziszczu otrzymała od firmy Cargill (Polska) Sp. z o.o. darowiznę na kompletne wyposażenie pracowni językowej. Wartość darowizny wynosi 17.000 zł.
Za otrzymane środki zostało zakupione laboratorium językowe na 22 stanowiska, kompletne wyposażenie w biurka, krzesła, ekran projekcyjny, rzutnik, odtwarzacz DVD.

Uroczyste otwarcie pracowni językowej nastąpi 27 maja br. podczas nadania szkole imienia Jana Pawła II.


20 maja 2004 - Rozmowy w Starostwie

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie z delegacją przedsiębiorców z Włoch zainteresowanych inwestycjami w Powiecie Świdnickim. W spotkaniu udział wzięli m.in. dyrektor toru wyścigowego "Vallelunga" w Campagnano di Roma Alfredo Scala, przedstawiciel gminy Campagnano di Roma Giorgio Pieratti oraz Jacek Bartoś - członek głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM. Goście z Włoch są również zainteresowani dzierżawą lub kupnem ziemi rolniczej. W spotkaniu uczestniczyli szefowie gmin zainteresowani współpracą ze stroną włoską a także przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.


19 maja 2004 - Mistrzostwa Powiatu w szachach

W dniach 22 i 23 maja w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego Juniorów w szachach.
Organizatorem Mistrzostw Powiatu Świdnickiego jest LZS Goniec Żarów i ULKS Wieża przy Gimnazjum w Żarowie. Turniej zostanie rozegrany w budynku Gimnazjum w Żarowie na Osiedlu Piastów, ul. Piastowska 10

Szczegóły turnieju na stronie internetowej LZS "Goniec" Żarów >>> zobacz


19 maja 2004 - Wizyta Izraelczyka

W dniach 14-17 maja gościliśmy w Powiecie Świdnickim Emmanuela Salem z Izraela. Wizyta związana była z organizowanym przez nasz powiat spotkaniem młodzieży w Krzyżowej w lipcu br. Emmanuel spotkał się także ze Starostą Świdnickim Jackiem Wajsem. Rozmawiano o projekcie polsko-niemiecko-izraelskim, którego pomysłodawcą jest Starosta. Gość chciał wiedzieć, skąd wziął się pomysł jego zorganizowania i dlaczego akurat wybrano te trzy narody. Wspólnie z Domem Angelusa Silesiusa z Wrocławia, który będzie prowadził warsztaty dla młodzieży, opracowaliśmy harmonogram pobytu i program warsztatów lipcowego spotkania. Emmanuel był po raz pierwszy w Polsce i w naszym powiecie. W sobotę i niedzielę zwiedzał najpiękniejsze zakątki Powiatu Świdnickiego i miasta Wrocławia a także wziął udział w spotkaniu z Williamem Whartonem. Na pożegnanie stwierdził, że wprawdzie jest u nas bardzo zimno, ale ludzie są przyjaźni i otwarci i z przyjemnością przyjedzie w lipcu jako lider z 12- osobową grupą młodzieży z Izraela.


19 maja 2004 - Goście z Magdeburga

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu przez dwanaście dni gościł uczniów z Norbertus-Gymnasium z Magdeburga. To dziewiąta wizyta zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec w ramach projektu "Pamięć jest tajemnicą pojednania". Głównym celem projektu jest integracja oraz likwidacja uprzedzeń i wzajemne poznanie się młodzieży. Pierwszy etap realizacji projektu obejmował prace porządkowe i archiwalne w muzeum "Gross-Rossen", spotkanie z byłym więźniem obozu i wywiady na temat II wojny światowej. Wiodącym tematem w czasie pobytu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, był polski i niemiecki ruch oporu w czasie narodowego nacjonalizmu. Realizatorami ze strony polskiej była klasa językowo europejska, a opiekunami pani Monika Rydel i Elżbieta Wapczyńska. Każdego dnia grupa polska i niemiecka spotykała się na zajęciach podsumowujących ich działania. Uczniowie rozmawiali w języku niemieckim i angielskim. Dla gości przygotowano także krótki kurs języka polskiego. Projekt został wsparty przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.


19 maja 2004 - Włosi w powiecie

Włosi zainteresowani inwestowaniem w Powiecie Świdnickim W dniu 20 maja br. o godz. 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się spotkanie z delegacją przedsiębiorców z Włoch zainteresowanych inwestycją w Powiecie Świdnickim pn. "Szkoła bezpiecznej nauki jazdy". W spotkaniu wezmą udział m.in. dyrektor toru wyścigowego "Vallelunga" w Campagnano di Roma Alfredo Scala, przedstawiciel gminy Campagnano di Roma Giorgio Pieratti oraz Jacek Bartoś - członek głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM. Goście z Włoch są również zainteresowani dzierżawą lub kupnem ziemi rolniczej. Na spotkanie zostali zaproszeni także Prezydent, Burmistrzowie oraz Wójtowie zainteresowani współpracą ze stroną włoską a także przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.


18 maja 2004 - Dyżur radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
26 maja dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radna - Grażyna Ciążeńska,
radny - Kazimierz Bełz.
Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.18 maja 2004 - Zawody Wędkarskie

16 maja na zbiorniku wodnym we wsi Rusko odbyły się Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Strzegomia. Organizatorem Zawodów było strzegomskie Koło Wędkarskie, nagrody ufundował Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Swoje uczestnictwo w zawodach zgłosiło 48 zawodników, jednak kiepskie warunki pogodowe "wystraszyły" część z nich i w efekcie końcowym do rywalizacji przystąpiło 31 wędkarzy z terenu Gminy Strzegom. Czołówka zawodów przestawia się następująco:
1 - Bronisław Szczerba (2215 g), 2 - Ryszard Franczak (1445 g), 3 - Andrzej Szczerba (1410 g), 4 - Piotr Gabski (1290 g), 5 - Marian Strojek (1100 g), 6 - Marian Sas (820 g), 7 - Sebastian Chmieliński (750 g), 8 - Rafał Gabski (650 g), 9 - Antoni Osiński (450 g), 10 - Stanisław Romanowicz (445 g)


18 maja 2004 - Turniej recytatorski

W dniach 7-9 maja W Kłodzkim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje wojewódzkie 49 Ogólno-polskiego Konkursu Recytatorskiego.
Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Zofia Maziarz (kl. II d1) otrzymała w tym turnieju wyróżnienie I stopnia.

Opiekunem Zosi jest pani Beata Wierzbicka.18 maja 2004 - ALK - koszykówka

Wyniki z dnia 15 i 16 maja
I runda PLAY OFF (do dwóch zwycięstw)
I para - DEX - ARO
1 mecz: 116 : 86 / 35 : 16, 29 : 19, 22 : 23, 30 : 28
2 mecz: 106 : 93 / 22 ; 19, 27 : 22, 25 : 22, 32 :30
Stan rywalizacji: 2 : 0 dla drużyny DEX.
II para - KRA - TOP
1 mecz: 100 : 82 / 21 : 5, 26 : 19, 18 : 25, 35 : 33
Stan rywalizacji: 1 : 0 dla drużyny KRA.
III para - NEW - CHE
1 mecz: 81 : 70 / 23 : 18, 19 : 18, 19 : 20, 20 : 14
2 mecz: 79 : 83 / 19 : 19, 23 : 21, 23 : 22, 14 : 21
Stan rywalizacji: 1 : 1 do rozegrania trzeci mecz
IV para - WRC - MJR
1 mecz: 62 : 78 / 12 : 21, 11 : 20, 16 : 24, 23 : 13
Stan rywalizacji: 1 : 0 dla drużyny MJR


18 maja 2004 - Program na żywo

Dzisiaj o godzinie 19.30 telewizja regionalna Tele-Raj przeprowadzi rozmowę na żywo z zastępcą prezydenta Świdnicy - Ryszardem Wawryniewiczem.
Tematem programu będzie sprawa utworzenia w Świdnicy podstrefy WSSE Invest Park (plany, konieczne działania, oczekiwania).


17 maja 2004 - Nowa para w Skarżycach!

Duże zaskoczenie wywołało wśród mieszkańców Skarżyc pojawienie się bocianów. Jest to wyjątkowe wydarzenie w tej pod-strzegomskiej miejscowości, ponieważ wcześniej nie odnotowano podobnego przypadku. Na początku maja w gospodarstwie Józefa Kiepury zagnieździła się para bocianów białych. Jak twierdzi pan Józef, który w Skarżycach mieszka od 1946 r., nawet w okresie przedwojennym, gdy wieś zamieszkiwali Niemcy, nie stwierdzono obecności tych pięknych ptaków. Józef Kiepura od dawna myślał o założeniu gniazda dla bocianów i miał nadzieję, że w przyszłości się one pojawią. Pięć lat temu wykonał gniazdo i umieścił je na ściętej gruszy. Dodatkowo ulokował tam atrapę bociana, która miała przyciągnąć prawdziwe ptaki. Każdej wiosny, począwszy od drugiej dekady marca, wypatrywał bocianów, aż wreszcie w tym roku jego marzenia się ziściły. Cała społeczność Skarżyc jest zadowolona i dumna z faktu pojawienia się u nich "tak miłych gości". Szczególnie zadowolone są dzieci, gdyż mogą na żywo obserwować i podziwiać parę bocianów. Ptaki cieszą się ich ogromną sympatią. Fakt wystąpienia bocianów w tej miejscowości świadczy o dogodnych warunkach lokalizacyjnych i o zasobnym w pokarm środowisku naturalnym. Miejmy nadzieję, że już co roku będziemy mogli podziwiać je w tym miejscu.


17 maja 2004 - Uwaga na system argentyński

Niemal każdemu przydarzyła się kiedyś sytuacja, kiedy natychmiast potrzebował gotówki. Od kilku lat na rynku pojawiają się firmy obiecujące pożyczki. Większość z nich działa w tzw. systemie argentyńskim. Przeciętny Polak nie zna zasad działania takiej firmy, nie czyta dokładnie umów, często dopiero po fakcie dociera do niego na co się zdecydował i czuje się oszukany. Liczne skargi na konsorcja trafiają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd bada punkty umowy i to, czy firmy się z nich wywiązują. Po zbadaniu sprawy są często kierowane do SOKiK (d. Sąd Antymonopolowy). W tej chwili badane są następujące firmy działające w systemie argentyńskim argentyńskim (stan na 25.09.2003): - Europejski Fundusz Budowlany, AICE Polska, Auto Plan, Inco, Towarzystwo Finansowo-Inwestycyjne, Skote Polska, Korporacja Finansowa, Powszechny Fundusz Finansowy JAAL, Ogólnopolskie Towarzystwo Finansowe, Fundusz Inwestycyjno-Budowlany PRO-GRESS, Krajowa Agencja Wspierania Przedsiębiorczości GROSZ, Polskie Centrum Kapitałowe LOKATA, Domrat Invest, Towarzystwo Inwestycyjno-Finansowe OMEGA, Krajowa Agencja Nakładów Finansowych KAPITAŁ, MKK-EUROINVESTMENT, Fundusz Rozwoju Budownictwa (eFRBUD), Union Concept Poland, Międzynarodowy Fundusz Inwestycyjno-Kapitałowy, Polska Korporacja Finansowa "Skarbiec", Polska Izba Finansowa "Skarbiec", Towarzystwo Kapitałowo-Inwestycyjne "Milenium", Credit Union, Finance Group Polska, ROSSO Polska, Europejska Grupa, Inwestycyjna FUNDUSZ.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w aktualizowanym wykazie na stronach UOKiK: >>> zobacz


17 maja 2004 - Szkoły

Dwie szkoły z terenu gminy Świdnica otrzymają imię patrona.
W dniu 27 maja Szkoła Podstawowa w Grodziszczu otrzyma imię Jana Pawła II.

Natomiast w Gimnazjum w Lutomii Dolnej 5 czerwca 2004 roku odbędą się uroczystości nadania imienia Unii Europejskiej.

17 maja 2004 - W unijnej rzeczywistości

O wymogach bezpieczeństwa w nowej, unijnej rzeczywistości będzie dyskutował z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Komendant Powiatowy Policji Krzysztof Kubek. Jest on jednym z kilku oficjalnych gości, zaproszonych na najbliższe klubowe spotkanie w dniu 19 maja.
Przedsiębiorcy dyskutować będą o problemach ochrony środowiska i wymogach prawnych, jakie po 1 maja stoją przed nimi. Prelegentem będzie prof. Jerzy Zwoździak. Trzecim tematem tego dnia będą sprawy związane z uzyskiwaniem certyfikatów jakości, które niezbędne są w prowadzeniu na szeroką skalę działalności gospodarczej. Gościem SPiKŚ będzie prezes Georg Jankowski, szef DEKTRA ITS, jednej z największych firm certyfikujących w Europie. Środowy wieczór świdniccy przedsiębiorcy spędzą wspólnie z kolegami z Włoch. Na kolacji obecni będą bowiem członkowie delegacji, w która w ramach misji gospodarczej odwiedza powiat świdnicki. Inicjatorem tego spotkania jest wójt gminy Marcinowice Waldemar Budzyńki.


17 maja 2004 - Gazeta Świdnicka

W najnowszym numerze Gazety Świdnickiej:
- oświadczenia majątkowe świdnickich radnych. Sprawdź, o ile kto się wzbogacił
- cenowe szaleństwo czyli podwyżki paliw. Zobacz, gdzie w Świdnicy kupisz najtańszą benzynę
- oskarżali, teraz sami są oskarżeni. Rozpoczął się proces zwolnionych z restauracji McDonald's piątki pracowników
- jeden na jeden czyli wybory w Świebodzicach. Jest dwoje kandydatów, a kampania wyborcza właśnie się rozpoczęła
- William Wharton w Świdnicy - fotoreportaż z pobytu w naszym mieście światowej sławy amerykańskiego pisarza
- czym będzie się zajmować Caritas diecezji świdnickiej?
- jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych


16 maja 2004 - VII Festyn Dziecięcy

30 maja w godzinach 14:00 - 20:00 odbędzie się VII Festyn Dziecięcy, na który serdecznie zapraszają organizatorzy: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 2, Parafia Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Skaplerznej i Siostry Elżbietanki. Tegoroczna edycja festynu organizowana jest pod hasłem "Europejska Rodzina". Podczas imprezy zobaczymy występy artystyczne dzieci i młodzieży ze strzegomskich przedszkoli i szkół, jak również program przygotowany przez szkołę czeską - ich tematyką będzie kultura, muzyka i taniec krajów Europy. Niezwykłą atrakcją będzie wernisaż fotografii "Europejskie pielgrzymki Jana Pawła II"". W programie nie zabraknie oczywiście konkursów sprawnościowych i plastycznych oraz loterii fantowej. Odbędzie się też konkurs strzelecki, zorganizowany przez Ligę Obrony Kraju. Podczas Festynu prezentowana będzie ekologiczna akcja prowadzona w naszej Gminie przez Zakład Usług Komunalnych. Organizatorzy liczą na wsparcie festynu przez niezawodnych, stałych sponsorów. Charakter imprezy - charytatywnej i bezalkoholowej, której celem jest sprawienie dzieciom radości - zachęcił w ubiegłych latach do sponsorowania liczne grono darczyńców. Cieszy nas pomoc organizacyjna jaką otrzymujemy ze strony: Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, Strzegomskiego Centrum Kultury, Zakładu Usług Komunalnych, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Straży Miejskiej, Policji i Straży Pożarnej.


16 maja 2004 - Powiat Świdnicki - Moja Mała Ojczyzna

10 maja zakończył się konkurs "Powiat Świdnicki - moja mała ojczyzna". W kategorii szkół ponadgimnazjalnych "Kasprowicz" zajął pierwsze miejsce.
Ponadto dwóch naszych uczniów otrzymało nagrody indywidualne. Za zajęcie II miejsca nagrodzono Mateusza Wyrzykowskiego z klasy II c oraz, za zajęcie III miejsca, Rafała Sarniuka z klasy II b. Rafał został także nagrodzony za najlepszą prezentację multimedialną. Opiekunem naszych panów jest pan Paweł Barański.


16 maja 2004 - Rozmowy o samopomocy

24 maja w świebodzickim klubie Reklan przy ul. Wolności spotkają się wszyscy zainteresowani programem SOS - programem samopomocy sąsiedzkiej, który pozwala na szybkie ostrzeganie w czasie zagrożenia powodzią. Świebodzice są jednym z prekursorów w realizacji tego programu. W gronie organizatorów spotkania jest radna Barbara Kościelniak, przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej. Do osób czynnie zaangażowanych w realizację programu należy także radna Anna Grzelak. System upowszechniany jest szczególnie w dzielnicy Ciernie, które najbardziej ucierpiały w czasie powodzi w 1997, 2000 i 2001 roku. Gośćmi specjalny spotkania będą prof. Włodzimierz Czamara, pomysłodawca programu, oraz dr Lech Poprawski, który prowadzi działania w zakresie zabezpieczeń powodziowych. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00.


16 maja 2004 - Zainteresowani współpracą

11 maja w Starostwie Powiatowym w Świdnicy gościliśmy delegację z Powiatu Tucholskiego. Powiat Świdnicki odwiedził członek tamtejszego Zarządu Jan Przybysz, odpowiedzialny za oświatę w powiecie, Skarbnik Powiatu oraz Dyrektor Wydziału Edukacji. Goście zainteresowani byli przede wszystkim organizacją oświaty w naszym powiecie i źródłami jej finansowania. Dodatkowym czynnikiem, który zachęcił ich do odwiedzenia naszego powiatu był fakt zajęcia przez nasz powiat wysokiego trzeciego miejsca w "Rankingu najlepszych powiatów w Polsce" w ubiegłym roku organizowanym przez Związek Powiatów Polskich. Rozmawiano także o przyszłej współpracy obu Powiatów. Powiat Tucholski położony jest w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Zajmuje powierzchnię 1075 km2 i jest zamieszkiwany przez 47817 osób (1998 r.). Siedzibą powiatu i jedynym miastem na jego terenie jest Tuchola. Powiat składa się z 6 gmin: gminy miejsko - wiejskiej Tuchola oraz gmin wiejskich: Cekcyn, Gostycyn, Kęsowo, Lubiewo i Śliwice. Północne i wschodnie rejony powiatu należą do dużego regionu Borów Tucholskich. Powiat Tucholski zaliczyć należy do najatrakcyjniejszych miejsc pod względem turystycznym na Pomorzu


16 maja 2004 - Zaproszenie na sesję

Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach odbędzie się 19 maja. W porządku obrad przewidziano rozpatrzenie siedmiu uchwał, w tym między innymi sprawę poręczenia hipotecznego kredytu w wysokości 500 tys. złotych dla Spółki "Mikulicz", zarządzającej szpitalem. Przy okazji omówiona będzie sprawa funkcjonowania szpitala po pierwszych tygodniach przejęcia go przez samorząd gminny. Rozpatrywane także będą projekty statutów Ośrodka Pomocy Społecznej i SP ZOZ pn. Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach oraz projekt Regulaminu Rady Społecznej SP ZOZ, działającej przy tej właśnie placówce. Radni rozpatrzą też propozycje ustalenia cen za usługi przewozowe świadczone środkami transportu zbiorowego, organizowanego przez gminę na terenie Świebodzic.


15 maja 2004 - William Wharton

Dzisiaj w Świdnicy na zaproszenie Domu Wydawniczego REBIS w Poznaniu i świdnickiej Księgarni EUREKA gościł światowej sławy pisarz i artysta malarz William Wharton.
Po godzinie 12 autor przybył do księgarni gdzie oczekiwały go tłumy czytelników.
Każdy posiadacz jego nowej książki pt. "Rubio" otrzymał jego autograf.
Dzisiejszego dnia pisarz spotkał się także z młodzieżą Zespołu Szkół nr 1.
Zdjęcia z księgarni Eureka >>> zobacz


15 maja 2004 - Burmistrz kontra radny

Pan Krzysztof Woźniak wystąpił do sądu z pozwem, w którym domagał się od Burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza wydania wykazu podatników, będących przedsiębiorcami, którym jako organ podatkowy Gminy Strzegom umorzył w 2002 roku zaległości podatkowe. Postanowieniem z dnia 4 maja 2004 roku Sąd Rejonowy w Świdnicy I Wydział Cywilny odrzucił pozew skierowany przez Pana Krzysztofa Woźniaka przeciwko Burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi uzasadniając to faktem, że droga sądowa w tym przypadku była niedopuszczalna. Sąd odrzucił pozew uznając, że Pan Krzysztof Woźniak po odmowie udostępnienia wykazu nie wyczerpał środków zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym.


15 maja 2004 - Konkurs ŚOK

Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach Projektu Edukacji Teatralnej pragnie zainteresować młodzież konkursem na napisanie dramatu teatralnego na temat "Ze swojego podwórka", który opowiadałby o procesach wychowania i przeciwdziałaniu patologiom społecznym. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace nie przekraczające 10 stron maszynopisu i opatrzone pieczątkę instytucji patronującej należy składać w siedzibie ŚOK-u, Rynek 43, 58-100 Świdnica.
Nagrody i wyróżnienia dla autorów sztuk przyzna specjalnie powołane Jury. Najciekawszy i najlepszy dramat zostanie wystawiony na deskach świdnickiej sceny przez grupę teatralną zawiązaną w czasie trwania warsztatów teatralnych pod kierunkiem Juliusza Chrząstowskiego i Tomasza Dajewskiego na zakończenie Projektu Edukacji Teatralnej w czerwcu br.


15 maja 2004 - Majcher i Leśniak po 32 Rajdzie Elmot

Świdnicka załoga Marcin Majcher / Daniel Leśniak w samochodzie Mitsubishi Lancer evo V zajęła szesnastą pozycję w klasyfikacji generalnej i ósmą w klasie N-4 w zakończonym w miniony weekend 32 Rajdzie Elmot. Świdnicki kierowca wspomagany przez: producenta elektronarzędzi Milwaukee, firmę Metal-Tech, Firmę Budowlaną Tadeusz Majcher, oraz Galpaf i GM Tools Polska rozpoczął rywalizację od bardzo dobrych rezultatów na odcinkach specjalnych. Pierwszy etap zespół zakończył na 12 lokacie w klasyfikacji generalnej ze sporymi szansami na czołową dziesiątkę... >>> przeczytaj


15 maja 2004 - Ortograficzna Corrida zakończona

W kwietniu zakończyły się powiatowe zmagania ortograficzne. W IV Powiatowym Konkursie Ortograficznym "Ortograficzna Corrida" Anna Horoszkiewicz (kl. II f) zajęła III miejsce.

Ania jest uczennicą pani Magdaleny Myczak.
W zmaganiach ortograficznych dzielnie walczyła Patrycja Kafel z klasy II d1.14 maja 2004 - Tajemnicze miejsce

Jest w Świdnicy takie tajemnicze miejsce. Obiekt podziemny zbudowany najprawdopodobniej kilka lat przed wybuchem II wojny światowej.
Przez całe lata nieznany. Kto o nim cokolwiek wie-dział nie przyznawał się do tego.
Obiekt przygotowany został do przetrwania skażeń chemicznych, obiekt posiada własne zasilanie, obiekt ....
Szczegóły wkrótce tylko .... w DZIENNIKU i tylko w nim możesz go zobaczyć już teraz. zdjęcia


14 maja 2004 - "Kabaret Bezdomny"

Jutro o godzinie 18 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej wystąpi "Kabaret Bezdomny" z Żarowa i wystawi "Szpital w stepie szerokim" sztukę dla dorosłych.
Wstęp wolny14 maja 2004 - Skate Park coraz bliżej!

Po okresie przygotowań, zbierania opinii i uzyskaniu poparcia ze strony strzegomskich radnych, na spotkaniu 7 maja Burmistrza Strzegomia z prezesami WPS S.A. w Goczałkowie i PRB DOMEX Sp. z o.o. ustalono termin realizacji pierwszej części inwestycji. Już 15 maja rozpoczną się pierwsze prace. Wykonawcy zapewniają, że prace zostaną zakończone do 1 czerwca br. Firma DOMEX przygotuje i uzbroi teren, a beton zakupiony zostanie w Wytwórni Podkładów Strunobetonowych Goczałków. W związku z różnymi opiniami Strzegomian dotyczącymi budowy takiego parku w naszym mieście, poprosiliśmy Burmistrza Lecha Markiewicza o komentarz: "Inicjatywa młodych ludzi uprawiających skateboarding jest w dalszym ciągu traktowana bardzo poważnie. Jako Burmistrz Strzegomia chcę umożliwić młodym ludziom bezpieczne uprawianie sportu. Nie można w tym wypadku nie docenić inicjatywy młodych ludzi, tym bardziej, że jest to pierwsza taka próba znalezienia pomocy u władz samorządowych w realizowaniu własnych zainteresowań. Ważne jest to, aby nie zatracić porozumienia z młodymi ludźmi, aby wiedzieli, że samorząd jest też dla nich! Spotykam się z różnymi opiniami na temat tej inwestycji, większość z nich jest przychylna, ale są też głosy sprzeciwu. Przy tego typu przedsięwzięciach zawsze pojawia się pytanie o słuszność wydawania publicznych pieniędzy. Sądzę, że tego typu inwestycje są potrzebne naszej Gminie, a przede wszystkim naszej strzegomskiej młodzieży."


14 maja 2004 - Konkurs

Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach Projektu Edukacji Teatralnej ogłasza konkurs na napisanie najciekawszej recenzji teatralnej ze spektaklu obejrzanego na żywo w teatrze w obecnie trwającym sezonie teatralnym 2003/2004.
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia. Prace nie przekraczające dwóch stron maszynopisu i opatrzone pieczątką szkoły należy składać w terminie do 31 maja w siedzibie ŚOK - Rynek 43, 58-100 Świdnica.
Prace oceniać będzie specjalne powołane Jury. Zapraszamy do udziału w Konkursie.


14 maja 2004 - Wypłaty w terminie

W związku z zainteresowaniem mediów tym problemem informuję, że wypłaty pracowników spółki Mikulicz, zarządzającej Szpitalem w Świebodzicach, zostały zrealizowane w terminie - do dnia 10 maja. Wypłat dokonano w pełnej wysokości. Było to możliwe dzięki zaliczce, wypłaconej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Spółka ma zamiar zaciągnąć kredyt w wysokości 500 tys. złotych. W związku jednak z tym, że spółka rozpoczęła działalność 1 kwietnia tego roku, nie ma jeszcze pełnej zdolności kredytowej. Na sesji w dniu 19 maja radni rozważać będą wyrażenie zgody na zabezpieczeni hipoteczne tego kredytu. Gmina udzielić by miała poręczenia w postaci hipoteki - zabezpieczeniem byłaby Hala Sportowa, której wartość szacuje się na 11,123 mln złotych. 500 tys. złotych to szacunkowa wartość miesięcznych obrotów szpitala. Posiadanie w dyspozycji takiej kwoty pozwoliłoby spółce na osiągniecie pełnej płynności finansowej i bieżące regulowania zobowiązań.


13 maja 2004 - Więcej pieniędzy na walkę z bezrobociem

Dzisiaj odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Świdnicy. Poruszonych zostało wiele ważnych tematów między innymi dotyczących środków finansowych przeznaczonych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Członkowie Rady zaopiniowali zmiany do Planu rzeczowo- finansowego Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu przyznane dla Powiatu Świdnickiego na 2004 r. Wstępnie podzielono także środki Funduszu Pracy, które dodatkowo udało się pozyskać na walkę z bezrobociem w Powiecie Świdnickim w tym roku. Więcej funduszy zostanie przekazanych na prace interwencyjne - 156.275 zł, w tym Program 50 PLUS, którym objęte zostaną osoby powyżej 50 roku życia. Także więcej pieniędzy udało się pozyskać na roboty publiczne i staże. W sumie na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu samorząd powiatowy pozyskał dodatkowo 800.000 zł.


13 maja 2004 - Inauguracja jubileuszu Biblioteki Publicznej

7 maja br. rozpoczęto obchody 55 - lecia istnienia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Elizy Orzeszkowej w Strzegomiu. Inauguracja uroczystości połączona była z Dniem Bibliotekarza. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4, która była współorganizatorem imprezy. Zaproszono na nią wiele osób związanych ze środowiskiem bibliotecznym naszej Gminy na czele z Ireną Borecką - kierownikiem strzegomskiej biblioteki w latach 1972 - 74 r.; obecnie pełniącą funkcję Prorektora w Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu. Władze samorządowe Gminy Strzegom reprezentowali: Z - ca Burmistrza - Wiesław Witkowski i Sekretarz - Sabina Cebula. W spotkaniu uczestniczyli także: Andrzej Tyws - Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej we Wrocławiu oraz przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza" - Iwona Podlasińska i Jerzy Kumiega. Kontynuacja obchodów jubileuszu odbyła się w Urzędzie Miejskim. Burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej - Stanisławem Sitarzem oraz delegacje szkół złożyli na ręce Urszuli Jarosińskiej gratulacje i podziękowania dla bibliotekarzy naszej Gminy. Wszyscy docenili rolę Biblioteki Publicznej w krzewieniu i promowaniu czytelnictwa wśród Strzegomian.


13 maja 2004 - William Wharton

15 maja o godzinie 12.00 w Księgarni "EUREKA" przy ul. Długiej 1, gościć będzie światowej sławy pisarz i artysta malarz Wiliam Wharton. Artysta przyjeżdża do Świdnicy i będzie to Jego 10., jubileuszowa, wizyta w Polsce.
W trakcie tej wizyty będzie promować swoją najnowszą książkę p/t "Rubio". Wharton będzie w Świdnicy prawie całą dobę - najdłużej z pośród wszystkich miejsc odwiedzanych w Polsce.
Dla Księgarni "EUREKA" jest to ogromne wyróżnienie, na które zapracowała sobie bardzo dobrą współpracą z poznańskim Domem Wydawniczym REBIS, a to wydawnictwo jest wyłącznym wydawcą książek Wharton'a w Polsce. Wharton przyjeżdża do Polski i do Świdnicy z żoną i synem.
W godzinach 10.00 - 11.00 autor spotka się z młodzieżą i dorosłymi czytelnikami w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Budowlanej,
w godz. 12.00 - 13.00 będzie podpisywał swoje książki w Księgarnia "EUREKA".
W tym czasie dla Jego żony przygotowaliśmy program związany ze zwiedzaniem miasta i zapoznaniem Jej z historią Świdnicy i Dolnego Śląska. Księgarnia "EUREKA" przygotowała także, na okoliczność pobytu pp. Wharton'ów, wystawę plastyczną ilustrującą książkę "Rubio" i przegląd wszystkich dotychczas wydanych w Polsce książek Wiliam'a Wharton'a.
Współorganizatorami pobytu Wharton'a w Świdnicy są: Dom Wydawniczy REBIS w Poznaniu i Księgarnia EUREKA s.j. Barbary Drapich i Krzysztofa A. Zaremby w Świdnicy.


13 maja 2004 - Co z mammografią?

Starostwo Powiatowe w Świdnicy zaplanowało zorganizowanie bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet bezrobotnych, pozostających w ciężkiej sytuacji finansowej. Do maja trwały zapisy chętnych do wzięcia udziału w badaniach. Są to bardzo ważne badania dla kobiet ponieważ pomagają we wczesnym wykrywaniu nowotworu piersi. Niestety są one także bardzo kosztowne. Do badania zgłosiło się ponad 150 kobiet z czego 116 to mieszkanki Świdnicy. W związku z tym badania zostaną przeprowadzone w jednej ze świdnickich przychodni. Obecnie negocjowane są ceny badań i do końca czerwca będzie wiadomo, do której przychodni można się zgłosić.


13 maja 2004 - Profilaktyka poprzez sport

Już od stycznia prowadzone są w Świdnicy zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży w ramach projektu "Profilaktyka uzależnień przez sport". Na realizację tego zadania Urząd Miejski otrzyma od Unii Europejskiej ponad 23 tys. euro, przeznaczając drugie tyle z własnego budżetu. Zajęcia sportowe potrwają do grudnia 2004 roku. Odbywają się przede wszystkim na terenach boisk szkolnych oraz środowiskowych, a prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego oraz policjanci z przygotowaniem pedagogicznym, sportowym i profilaktycznym. W ramach projektu prowadzone są m.in. warsztaty dla nauczycieli oraz liderów młodzieżowych, których realizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów "KLANZA". Od stycznia warsztaty odbywały się już czterokrotnie. Na miesiąc maj zaplanowano przeprowadzenie dwóch spotkań warsztatowych pt.: "Uczymy się bawiąc na wycieczce i zielonej szkole". Będą to trzydniowe spotkania, w trakcie których uczestnicy będą uczyć się prowadzenia różnorodnych zajęć odbywających się poza klasą: na szkolnym podwórku, na wycieczce w parku, w lesie i na "zielonej szkole". W programie proponuje się ciekawe zajęcia ruchowe, a także działania twórcze: plastyczne, muzyczne i wiele innych.


13 maja 2004 - Spotkanie Sekretarzy Gmin

12 maja w strzegomskim Urzędzie Miejskim odbyło się kolejne spotkanie Sekretarzy Gmin Powiatu Świdnickiego. Gminę Strzegom reprezentowała Sekretarz Sabina Cebula. Spotkania te odbywają się cyklicznie, obecność na nich nie jest obligatoryjna, ale z reguły uczestniczą w nich przedstawiciele wszystkich gmin, ponieważ współdziałanie gmin zwiększa szanse pozyskania funduszy z Unii Europejskiej. Na środowym spotkaniu poruszone zostały kwestie pozyskiwania przez gminy środków finansowych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz wdrożenia projektu e-administracji w urzędach. Projekt ten jest przejawem dążenia do budowania społeczeństwa informacyjnego. Wdrożenie e-administracji sprawi, że klient będzie mógł załatwić większość spraw drogą elektroniczną, bez konieczności odwiedzania urzędu. Będzie także możliwość elektronicznego "podglądu" etapu realizacji danej sprawy. Na spotkaniu omówiono również zasady wdrażania normy jakościowej ISO 9001 do urzędów administracji publicznej.


12 maja 2004 - Most przyjaźni i porozumienia

Grupa 22 młodych ludzi z Powiatu Świdnickiego i zaprzyjaźnionego Powiatu Bergstrasse podczas spotkania w Niemczech zajmowała się między innymi budowaniem symbolicznego mostu porozumienia między tymi dwoma narodami i przedstawiła swoje oczekiwania wynikające z udziału w projekcie "Tyle nas łączy ... Poszukajmy tego!". Sens projektu skupia się wokół integracji młodzieży trzech narodów: Polski, Niemiec i Izraela. Podczas dwóch dni warsztatów przygotowanych we współpracy z Domem im. Angelusa Silesiusa, oprócz bliższego poznania się, młodzi ludzie próbowali walczyć ze stereotypami i przezwyciężyć tkwiące w nich uprzedzenia Okazało się, że tych uprzedzeń jest sporo i ciągle Polska postrzegana jest jako biedny kraj. Polacy z kolei widzą Niemców jako miłośników golonki i piwa i twierdzą, że są oni mało tolerancyjni. Dzięki udziałowi w tym etapie projektu udało się dowieść, że tak naprawdę młodzi ludzie niczym się od siebie nie różnią, słuchają tej samej muzyki i podobnie się ubierają. Między uczestnikami spotkania nawiązały się także prawdziwe przyjaźnie - "Nigdy nie byliśmy w Polsce i nie możemy się doczekać, kiedy odwiedzimy Powiat Świdnicki i zobaczymy jak tak naprawdę jest u was" - mówili Niko Gehbauer i Jennifer Göla z Niemiec. Kolejne spotkanie zaplanowane jest w lipcu tego roku. W wakacje spotka się młodzież z Polski i Izraela.


12 maja 2004 - II Meeting Lekkoatletyczny

Uczniowski Klub Sportowy OLIMPIA Granit działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu zapra-sza miłośników lekkoatletyki na II Meeting Lekkoatletyczny, który odbędzie się 15 maja 2004 roku o godzinie 12.30 na stadionie OSiR przy ul. Mickiewicza.
W programie: biegi na 60m, 600m, sztafeta 4 x 100m i skok w dal w kategorii szkół podstawowych oraz biegi na 100m, 1000m, sztafeta 4 x 100m i skok w dal w kategorii szkół gimnazjalnych.
Serdecznie zapraszamy.


12 maja 2004 - Wybory uzupełniające ławników

Już niedługo odbędą się w Świdnicy wybory uzupełniające ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy. O uzupełnienie listy ławników zawnioskował do Rady Miejskiej Prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy, w związku ze zmniejszeniem ich ilości. Świdniccy radni ponownie będą wybierali 10 ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy - VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jednego ławnika do orzekania w sprawach karnych wyżej wymienionego Sądu. Zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych kandydatów na ławników do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych zgłaszają w równej liczbie terenowe organy administracji rządowej, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców. Prezydent Miasta Świdnicy zwrócił się o wskazanie kandydatów na ławników do Wojewody Dolnośląskiego, dwóch związków zawodowych (struktur ponadzakładowych) oraz pięciu organizacji pracodawców z terenu naszego miasta. Termin przyjmowania zgłoszeń kandydatów upływa 1 czerwca 2004 r. Kandydaci na ławników powinni posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, być nieskazitelnego charakteru, mieć ukończone 30 lat i nieprzekroczony 70 rok życia oraz zatrudnienie albo zamieszkiwanie w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Ponadto zgłaszane osoby powinny wykazywać się szczególną znajomością spraw pracowniczych oraz celów ubezpieczenia i potrzeb osób ubezpieczonych.


12 maja 2004 - Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

10 maja w sali Sejmiku Województwa Dolnośląskiego odbyła się V Dolnośląska Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W sesji uczestniczyło dwoje uczniów ze Strzegomia - Agnieszka Gapińska i Paweł Naskręt. Spotkaniu patronował Marszałek Województwa Henryk Gołębiewski. Poniedziałkowe spotkanie składało się z dwóch części: warsztatowej i oficjalnej. W trakcie warsztatów w grupach młodzi posłowie przygotowywali projekt propozycji na Sejm Dzieci i Młodzieży. Programy te były później prezentowane na forum, w części oficjalnej. Poruszone zostały w nich m.in. kwestie zwiększenia liczby godzin przedmiotu WOS, bezpieczeństwa oraz wartości etycznych i moralnych, a także warunków pozwalających Polsce bezproblemowo funkcjonować w strukturach UE. W części oficjalnej wzięli udział zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych oraz dyrektorzy szkół, w których uczą się "posłowie". Naszą Gminę reprezentował Burmistrz Lech Markiewicz oraz dyrektor Gimnazjum Nr 2 - Zbigniew Cebula i dyrektor strzegomskiego LO Zbigniew Suchyta. Głównym punktem obrad było wręczenie mandatów poselskich młodym politykom, którzy 1 czerwca w Warszawie będą reprezentować Dolny Śląsk podczas X Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Mandaty poselskie wręczał m.in. Wicemarszałek Województwa Leszek Ryk.


12 maja 2004 - Caritas Diecezji Świdnickiej

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu w Świdnicy gościł księży odpowiedzialnych za tworzenie struktur Caritasu na terenie Diecezji Świdnickiej. Ksiądz Jerzy Kos - powołany przez Biskupa Świdnickiego na dyrektora świdnickiego Caritasu oraz ks. Jan Gargasiewicz przedstawili plany organizacji Caritasu. Planują między innymi przejęcie dotychczasowych jadłodajni i stacji opieki od wrocławskiego i legnickiego Caritasu. Najpierw muszą jednak znaleźć swój kąt na terenie naszego powiatu i ten problem został zasygnalizowany członkom Zarządu Powiatu. W budynku będzie mieściła się stołówka, rehabilitacja, opieka pielęgniarska a także jest pomysł wprowadzenia wolontariatu. W sumie zatrudnionych będzie ok. 110 osób. 25 maja o godz. 14.00 obędzie się spotkanie obu księży z władzami powiatu i miasta Świdnica oraz z udziałem Kanclerza, na którym padną konkretne propozycje ulokowania świdnickiego Caritasu.


12 maja 2004 - Wybory 30 maja

Wybory na stanowisko Burmistrza Świebodzic odbędą się w niedzielę, 30 maja w godzinach od 6.00 do 20.00
Potwierdza to przesłana do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach decyzja wojewody dolnośląskiego.
Kandydaci na fotel burmistrza będą więc znani 14 maja.11 maja 2004 - Joanna Szczepkowska

13 maja o godzinie 18.00 w świdnickim Teatrze Miejskim w Rynku, odbędzie się wieczór autorski z Wielką Gwiazdą Aktorską Joanną Szczepkowską, która napisała wspaniałą książkę p/t "Fragmenty z życia lustra". Joanna Szczepkowska przyjeżdża do Świdnicy na zaproszenie księgarni "Eureka", w ramach promocji swojej książki. Książkę wydało krakowskie Wydawnictwo Literackie. Wieczór poprowadzi Monika Szymańska - wrocławianka, filolog romański, wydawca książek i znawczyni literatury. Po spotkaniu Joanna Szczepkowska będzie podpisywać swoje książki w holu teatru. Tam też będzie prowadzona sprzedaż książki. Wstęp wolny.


11 maja 2004 - Już obowiązuje - termin do 30 czerwca

Z dniem 4 maja weszła w życie Uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 16 lutego w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty wierzytelności Gminy Miejskiej Świdnica. Według przepisów uchwały należności gminy z tytułu zaległego czynszu za najem lokali mieszkalnych i użytkowych mogą być umarzane do wysokości udokumentowanych wydatków poniesionych przez najemcę na cele remontowe w lokalu, jeśli łącznie spełnione zostały następujące warunki:
- zaległości powstały przed 1 stycznia 2004 r., a wydatki remontowe poniesione zostały po 31 grudnia 1998 r.,
- zakres rzeczowych wydatków dokumentowanych fakturą VAT lub rachunkiem uproszczonym został potwierdzony przez Miejski Zarząd Nieruchomości. W przypadku dokumentowania wydatków kosztorysem powykonawczym MZN dokonuje weryfikacji kosztorysu,
- remont lokalu dotyczył prac, do których wykonania zobowiązany był wynajmujący lub w wyniku remontu podniesiony został standard lokalu,
- przeprowadzony remont jest zgodny z ustaleniami technicznymi dokonanymi z zarządcą budynku, a najemca uzyskał zgodę odpowiedniego organu na użytkowanie.
Umorzenie należności w wyżej opisanych przypadkach może nastąpić pod warunkiem złożenia wniosku przez dłużnika w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca br.


11 maja 2004 - Na żywo

Dzisiaj o godzinie 19.30 - telewizja regionalna Tele - Raj przeprowadzi w programie na żywo, rozmowę z zastępcą prezydenta Świdnicy - Ireneuszem Pałacem. Tematem spotkania będzie budowa mieszkań komunalnych przy ulicy Piotra Skargi/Kopernika w Świdnicy.


11 maja 2004 - Jak dostać pieniądze z UE?

6 maja br. w strzegomskim Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja pod hasłem "Niwelowanie bezrobocia ze środków strukturalnych europejskiego funduszu społecznego". Inicjatorem tego spotkania był Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Szkolenie przeprowadzili konsultanci z firmy ACQUIS CONSULTING z Wrocławia - Magdalena Majszak i Maciej Babiński. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Gmin: Bolków, Dobromierz, Jawor, Marcinowice, Świdnica, Świebodzice, Udanin i Żarów. Podczas konferencji prowadzący przedstawili założenia Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczególny nacisk położono na priorytety i działania w ramach tego funduszu, z których mogą skorzystać gminy. Omówione zostały również warunki uzyskania pomocy finansowej z EFS. Jest to fundusz promujący rozwój zasobów ludzkich. Daje on jednostkom samorządu terytorialnego możliwość wnioskowania nawet o 100% refundowanie poniesionych kosztów w zakresie szkolenie i przekwalifikowania osób bezrobotnych. Spotkanie zakończyły zajęcia warsztatowe, podczas których analizowano problem bezrobocia w poszczególnych gminach, samorządowcy wymieniali się swoim spostrzeżeniami i doświadczeniami.


11 maja 2004 - Najlepsi

27 kwietnia obchodzony był Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Kancelaria Prezydenta RP, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych i Business Centre Club. W tym dniu życzliwe firmy i instytucje przyjęły w całej Polsce uczniów na 3-5 godzinne spotkanie, które ułatwiło młodym ludziom wybór dalszej edukacji i kariery zawodowej. W województwie dolnośląskim w Dniu Przedsiębiorczości wzięło udział 15 szkół i 190 firm i instytucji oferując 481 stanowisk. Każda firma i szkoła oraz szkolny koordynator uczestniczący w "Dniu Przedsiębiorczości" otrzymają dyplomy potwierdzające ich udział w tym przedsięwzięciu natomiast najaktywniejsze firmy, instytucje oraz szkoły zostaną zaproszone na Galę Przedsiębiorczości zorganizowaną we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP i uhonorowane statuetkami "Przedsiębiorczej Szkoły" i "Partnera Przedsiębiorczej Szkoły" W województwie dolnośląskim najlepszą i najbardziej przedsiębiorczą szkołą okazał się Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Witosa w Mokrzeszowie, w którym 71,43 % uczniów z klas I i II wzięło udział w programie zajmując I miejsce wśród szkół ponadgimnazjalnych. ZSRCKU w Mokrzeszowie zaoferowało 17 stanowisk zajmowanych przez pracowników szkoły na czele z dyrektorem Panią Elwirą Kanast. Szkoła jest na I miejscu w rankingu najaktywniejszych firm województwa dolnośląskiego.


11 maja 2004 - Oleje Sudeckie na giełdzie

HALS Fundusz Kapitałowy Spółka z o.o. oraz Zarząd firmy Oleje Sudeckie Spółka z o.o po dokładnych badaniach rynku, analizie możliwości produkcyjnych oraz rynków zbytu uważa, że upublicznienie spółki jest najlepszym rozwiązaniem dla jej dalszego rozwoju. Obecnie Oleje Sudeckie są jednym z liczących się graczy na rynku producentów oleju rzepakowego. Dzięki pozyskaniu kapitału z giełdy i planowanych dalszych inwestycjach w rozbudowę mocy produkcyjnych oraz rozbudowę struktury sprzedaży, firma ma szansę stać się jednym z liderów na tym rynku. HALS Fundusz Kapitałowy objął udziały w ZPNO w Burkatowie 3 lata temu (w 2000 r.). Zainwestował w rozbudowę możliwości produkcyjnych firmy, modernizację linii technologicznych, zakup prasy oraz rafinerii do produkcji oleju rzepakowego. Fundusz zrestrukturyzował również samo przedsiębiorstwo. Zwiększył wydajność produkcji, zoptymalizował zatrudnienie oraz unowocześnił system skupu rzepaku, organizację sprzedaży gotowego oleju i jego pochodnych. Kolejnym krokiem w przygotowaniach spółki do wejścia na giełdę była zmiana nazwy na Oleje Sudeckie Spółka z o.o. W najbliższym czasie spółka zamierza zmienić również formę prawną i przekształcić się w spółkę akcyjną.


11 maja 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
- Dyrektor na gazie, czyli skąd się wzięły promile u Krzysztofa C.?
- Zobacz, jak będą kursować autobusy MPK w związku remontem placu Grunwaldzkiego.
- Katastrofa z zasiłkami - urząd nie ma pieniędzy na wypłatę ludziom świadczeń.
- W "Wagonach Świdnica" ludzie odetchnęli. Ich dotychczasowy właściciel, amerykańska firma "Greenbrier", nie sprzedaje udziałów.
- Strażakiem był ich ojciec, mama od zawsze pomagała innym. Teraz oni są w OSP i zapowiadają, że swoim dzieciom wpoją tę samą miłość.
- Papierowe księstwo świdnicko-jaworskie, papierowi książęta, czyli z wielkiej chmury mały deszcz.
- Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych. Można je zamieścić za darmo, dzwoniąc na numer 852-11-41.


10 maja 2004 - Za drogi

Urząd Miejski w Świdnicy otrzymał nagrodę w IV edycji konkursu "Polskie drogi XXI" organizowanego przez Redakcję "Polskich Dróg" oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów.
Nagrodę przyznano Świdnicy za wdrożenie kompleksowego, obszarowego systemu zarządzania drogami w mieście oraz za działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu.
Wręczenie nagrody nastąpi 12 maja, podczas otwarcia X Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego "Autostrada - Polska" w Kielcach.


10 maja 2004 - Strzegomska artystka powitała UE

W czwartek, 29 kwietnia br. strzegomska artystka Ewa Solima uroczyście odsłoniła na Wrocławskich Bielanach swoją rzeźbę - Integracja II. W uroczystości tej uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Rzeźba Integracja II powstała w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Jest to druga z tej serii rzeźba Ewy (pierwsza, o podobnej wymowie - Integracja I stoi w Słubicach). Zainteresowanie tą pracą wyraził Powiat Wrocławski i zaproponował umieszczenie rzeźby na Bielanach jeszcze przed historyczną już datą 1maja 2004 r. Rzeźba ma 2 m wysokości, wykonana jest ze strzegomskiego granitu, a guziki z kamieni z różnych stron świata. Całości dopełniają elementy metalowe - nici i agrafka. "Poprzez posznurowanie, pospinanie, pozapinanie chciałam pokazać sposoby łączenia, a łączenie to nic innego jak integrowanie się. Niemożliwe wydałoby się zapiąć na agrafkę dwie kamienne kostki tak samo jak niemożliwe wydawało się kiedyś połączenie Polski z Europą, a jednak niemożliwe stało się możliwe." - mówi Ewa - "Chciałam w trwały, oryginalny sposób uwiecznić ten ważny moment w historii naszego kraju" - dodaje. Organizatorem całej imprezy był Powiat Wrocławski. Zebrani wysłuchali hymnu zjednoczonej Europy - "Oda do radości". Dodatkową atrakcją były wystrzały armatnie.


10 maja 2004 - Miedzy nami rolnikami

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odbywać się będą w Fundacji KRZYŻOWA dyskusje o aktualnych tematach dotyczących rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego.
W tym miesiącu wyjątkowo spotkanie odbyło się 10 maja.
Tematem spotkania było : "jak przywrócić do życia najlepszą markę wina ?"10 maja 2004 - Szpital pracuje normalnie

W związku z pogłoskami, chcę poinformować, że nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o funkcjonowanie szpitala w Świebodzicach. Informacja dotyczyła braku środków na wypłaty pracownicze. W związku z przejęciem szpitala przez gminę Świebodzice i przekazaniem go w zarząd gminnej spółce "Mikulicz" istnieje jedynie konieczność wyposażenia jej w odpowiednie środki obrotowe, które zapewnią płynność finansową. Spółka uzyska ją zaciągając kredyt. Sprawa ta będzie rozpatrywana na najbliższej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 maja. Spółka rozpoczęła funkcjonowanie 1 kwietnia. Tymczasem system rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia wygląda w ten sposób, że środki za poprzedni miesiąc, należne z NFI, wpływają na konto podmiotu zarządzającego w ciągu 20 dni od daty zakończenia rozliczeń poprzedniego miesiąca. Oznacza to nawet 50-dniowy okres kredytowania działalności przez podmiot zrządzający. W związku z tym należy wyposażyć podmiot - w odpowiednie środki. Sprawa ta była sygnalizowana podczas wszystkich rozmów i ustaleń dotyczących przejęcia szpitala przez gminę. W tej chwili prezes spółki prowadzi rozmowy z NFI na temat zaliczkowej wypłaty części należności. Jeśli rozmowy te nie dadzą spodziewanego efektu, środki na bieżące zobowiązania - w tym przede wszystkim wypłaty pracownicze - zapewni gmina. Pensje zostaną wypłacone w całości i w terminie.


9 maja 2004 - Rajd weteranów

Po raz pierwszy w Świdnicy, a drugi w kraju, odbył się Ogólnopolski Rajd Rowerów Weteranów.
Nie było tłoku, ale wiek rowerów biorących udział w rajdzie, znacznie przewyższał łączny wiek ich właścicieli. Był między innymi holenderski rower z z 1942 roku wykorzystywany przez Wermacht, niemieckiej firmy PRESTO z 1923 roku i damka z lat dwudziestych. Wszystkie sprawne, odremontowane i bardzo wygodne. Rajd zorganizowało Świdnickie Stowarzyszenie Hobbistów, Modelarzy i Miłośników Militariów. Weterani i ich właściciele pokonali trasę ze Świdnicy do Zagórza Śląskiego.


9 maja 2004 - Zaproszenie na sesję

Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach odbędzie się 19 maja. W porządku obrad przewidziano rozpatrzenie siedmiu uchwał, w tym między innymi sprawę poręczenia hipotecznego kredytu w wysokości 500 tys. złotych dla Spółki "Mikulicz", zarządzającej szpitalem. Przy okazji omówiona będzie sprawa funkcjonowania szpitala po pierwszych tygodniach przejęcia go przez samorząd gminny. Rozpatrywane także będą projekty statutów Ośrodka Pomocy Społecznej i SP ZOZ pn. Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach oraz projekt Regulaminu Rady Społecznej SP ZOZ, działającej przy tej właśnie placówce. Radni rozpatrzą też propozycje ustalenia cen za usługi przewozowe świadczone środkami transportu zbiorowego, organizowanego przez gminę na terenie Świebodzic.


9 maja 2004 - Dyżur radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.
12 maja dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radna - Anna Bielawska,
radny - Mariusz Barcicki.
Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.9 maja 2004 - Pomieszczenia do wynajęcia

Wójt Gminy Świdnica, ul. Głowackiego 4,
58 - 100 Świdnica, tel./ fax ( 074) 852-30-67 zaprasza do składania ofert na najem powierzchni biurowych, z zapleczem sanitarnym i socjalnym o łącznej powierzchni 73,00 m2 mieszczących się w budynku Urzędu Gminy przy ul. Głowackiego 4, w Świdnicy.
Oferty proszę składać nie później niż do dnia 30 maja 2004 r. w zamkniętych kopertach z napisem "Najem pomieszczeń biurowych".
Pomieszczenia można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 15.00. Osobą upoważnioną do kontaktów z oferentami jest Sekretarz Gminy - Pan Zbigniew Mudy (I piętro tel. 852 30 67 w. 205)


9 maja 2004 - Oszczędności w oświetleniu

Już od kilku dni na terenie Gminy Świdnica wyłączane jest w nocy, w godzinach od 23.30 do 3.30, oświetlenie uliczne.
Powstałe z tego tytułu oszczędności w środkach na oświetlenie uliczne będą przeznaczane na modernizację oświetlenia i dodatkowe punkty świetlne.
9 maja 2004 - Odeszli

Odeszli:
28 kwietnia: Julian Jastrzębski 56 lat,
30 kwietnia: Ryszard Skurski 46 lat,
1 maja: Adelajda Tobiś 81 lat, Mieczysław Magnuszewski 66 lat, Stefan Szczepański 80 lat, Patryk Kubisztal 22 lata, Genowefa Maculewicz 84 lata,
2 maja: Witold Jabłoński 58 lat, Jadwiga Gocha 49 lat, Jakub Górka 24 lata,
3 maja: Florian Rudnicki 81 lat, Kazimierz Ślepko 84 lata,
4 maja: Ewercjanna Zelińska 73 lata, Zbigniew Prus 61 lat, Franciszek Sipowicz 80 lat,
5 maja: Genowefa Orłowska 68 lat, Władysław Laskowski 50 lat,
6 maja: Jan Rozmanowski 83 lata,
7 maja: Czesław Jasiczek 48 lat.


8 maja 2004 - Uroczystości

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych przed Pomnikiem Zwycięstwa w Świdnicy odbyły się uroczystości z okazji 59 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przemówienie do zebranych wygłosił prezydent miasta Świdnicy - Wojciech Murdzek. Delegacje ugrupowań politycznych, przedstawiciele instytucji i władze miasta złożyły wiązanki kwiatów, po czym wszyscy zgromadzeni udali się do kościoła p.w. św. Stanisława i św. Wacława i wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej.
zdjęcia z uroczystości >>> zobacz


8 maja 2004 - 32 Rajd Elmotu zakończony

Dzisiaj zakończył się 32 Rajd Elmot. Zwycięzcą został krakowski kierowca Leszek Kuzaj z pilotem Maciejem Szczepaniakiem. Załoga Subaru Poland Rally Team wygrała 10 z 16 odcinków specjalnych i do mety dojechała z przewagą 1:01,6 min nad kolejnymi rywalami.
Drugie miejsce zajęli Michał Sołowow i Maciej Baran (Mitsubishi Lancer Evo VII) a trzecie, ze stratą 1:19,4 min do zwycięzcy zdobyli Maciej Lubiak i Maciej Wisławski (Mitsubishi Lancer Evo VII).
szczegóły i pełne wyniki rajdu na oficjalnej stronie internetowej >>> zobacz


8 maja 2004 - Wyniki konkursu

W naszym powiecie istnieją setki firm. Są wśród nich firmy dobre są i takie gdzie pracownicy pracują bo pracować gdzieś muszą ale najchętniej rzuciliby taką firmę czy pracodawcę. Firma, która zalega z płacami a szef jest bardziej naciągaczem i oszustem. Są również i takie gdzie pracujący czuje się doceniony, dobrze wynagrodzony i z przyjemnością przychodzi do takiej pracy.
Dzisiaj został zakończony konkurs poświęcony tej problematyce i ze zdziwieniem stwierdzić należy, że nie cieszył się większym zainteresowaniem.
wyniki konkursu >>> zobacz


7 maja 2004 - Współpraca ZUK ze szkołami

W czwartek 29 kwietnia br. w sali konferencyjnej Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu odbyło się spotkanie Dyrektorów ZUK - Mariana Naydy i Jacka Machelskiego z Dyrektorami szkół średnich, gimnazjów i szkół podstawowych naszej Gminy. Celem zebrania było omówienie i sprecyzowanie warunków współpracy między zainteresowanymi stronami w zakresie ochrony środowiska i selektywnej zbiórki odpadów na terenie Miasta i Gminy Strzegom. Współdziałanie to ma polegać w głównej mierze na zwiększeniu nacisku na edukację proekologiczną w szkołach poprzez organizowanie konkursów, projektów, prelekcji, pogadanek, wycieczek, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu różnych wystaw. Uświadomienie i promowanie tak ważnych zagadnień wśród dzieci i młodzieży na pewno przyczyni się do utrzymania czystości oraz porządku w naszej Gminie. Dyrektorzy ZUK zwrócili się do zebranych z apelem o utworzenie w poszczególnych placówkach oświatowych tzw. "Eko - punktów", w których uczniowie będą systematycznie zbierać makulaturę. Zakład Usług Komunalnych zadeklarował się we własnym zakresie odbierać ją ze szkół i transportować na teren zakładu. W ramach spotkania odbyła się prezentacja nowo otwartego Centrum Segregacji Odpadów, które gromadzi butelki PET, makulaturę i tekturę, szkło, puszki aluminiowe i tworzywa sztuczne (opakowania po chemii gospodarczej). Dyrektorzy szkół mieli również okazję oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów, dotyczącą ochrony środowiska naturalnego i zasobów globalnych Ziemi.


7 maja 2004 - Manewry i Turniej palanta

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy organizuje 8 maja na terenie boiska Zespołu Szkół Budowlano - Elektrycznych przy ul. Wałbrzyskiej, Manewry Techniczno - Obronne oraz XII Turniej w Palanta. W ramach manewrów odbędzie się wielobój rowerowy i wielobój sprawnościowy w poszczególnych pionach harcerskich. Równocześnie z manewrami odbywać się będzie już po raz XII turniej gry w palanta, europejską wersję bardzo popularnego baseballa. Do zawodów zgłoszonych zostało 150 uczestników. Współorganizatorami imprezy są Krąg Instruktorski "Mrówkojady" oraz Krąg Seniorów i Starszyzny Harcerskiej "Wiarusy".


7 maja 2004 - "Bieg pamięci 2004"

W sobotę, 8 maja o godzinie 13.00 na Stadionie Sportowym i w parku w Rogoźnicy (Gmina Strzegom) odbędzie się organizowany już od 7 lat "Bieg pamięci 2004".
Impreza ma na celu popularyzowanie biegów przełajowych wśród osób niepełnosprawnych. Organizatorem biegu są : Gmina Strzegom, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS - Oddział Terenowy w Świdnicy, Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.


7 maja 2004 - "Goniec Świebodzicki"

W najbliższym wydaniu "Gońca Świebodzickiego"

- Jak świebodziczanie witali Unię Europejską? - relacja z Pikniku Europejskiego,
- Kalendarz wyborczy wyborów na Burmistrza Świebodzic,
- Ekologiczne inicjatywy młodzieży,
- Nowa linia technologiczna w Defalinie.


7 maja 2004 - Prace interwencyjne na terenie gminy

22 kwietnia ruszyły prace interwencyjne na terenie Gminy Świdnica. Zgodnie z umową zawartą z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy pracę znalazło 25 mieszkańców gminy. Urząd Pracy będzie refundował część kosztów związanych z ich zatrudnieniem.
Prace interwencyjne będą trwać 5 miesięcy.
Po upływie umowy z PUP 16 pracowników zostanie zatrudnionych na kolejne 3 miesiące.
Zatrudnieni pracownicy będą podzieleni na kilkuosobowe zespoły i będą pracować przy budowie chodników oraz przy konserwacji urządzeń melioracyjnych.


6 maja 2004 - Oświadczenie

W dniu 31.03.2004r. na spotkaniu koalicji współrządzącej w mieście Świdnicy odczytałem swoje stanowisko, w którym zaprotestowałem przeciwko podejmowaniu szkodliwych dla miasta decyzji, które podejmują prezydenci miasta bez konsultowania ich w gronie koalicjantów. Krytycznie odniosłem się do prób oczerniania mojej osoby przez członków Wspólnoty Samorządowej. W tym czasie trwała kontrola zespołu kontrolnego Komisji Rewizyjnej, która kontrolowała bardzo kontrowersyjną i kosztowną budowę budynków komunalnych przy ul. Kopernika - P. Skargi.
>>> przeczytaj


6 maja 2004 - Wystawa

10 maja o godzinie 12 w salach wystawowych Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się otwarcie, przygotowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, wystawy pt. "Działalność kulturalno-oświatowa polskich jeńców wojennych w niewoli Wehrmachtu w latach 1939 - 1945". Na wystawie będzie można zobaczyć akwarele, obrazy olejne, grafiki, wyroby rękodzieła artystycznego, a także wydawnictwa obozowe itp., które powstawały w latach 1939 - 1945 w różnych obozach jenieckich. Zaprezentowany wybór twórczości i aktywności kulturalnej jeńców w zestawieniu z wyjątkowo trudnymi warunkami w jakich one powstawały uświadamia znaczenie kultury w życiu człowieka niezależnie od warunków w jakich przyszło mu żyć. Ten fenomen tak podsumował prof. J. Hryniewiecki, były jeniec Oflagu II C w Woldenbergu (obecnie Dobiegniew): "Ekspozycja twórczości w obozach jenieckich powstawała z potrzeby tworzenia dzieł trwalszych niż nasze życie..." Wystawę można będzie oglądać do końca sierpnia br.


6 maja 2004 - Spotkanie

17 maja o godzinie 18.30 w biurze Platformy Obywatelskiej odbędzie się spotkanie Zbigniewa Chlebowskiego Posła na Sejm RP oraz Reginy Śliwy - kandydata Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego z mieszkańcami. Główne tematy spotkań to "Korzyści integracji Polski z Unią Europejską dla młodzieży regionu wałbrzyskiego" oraz Inauguracja Kampanii Wyborczej Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego pod hasłem "Dla Polski"
Świdnica - Rynek 39-40


6 maja 2004 - Zakończenie inwestycji w Mokrzeszowie

28 kwietnia zakończona została gminna inwestycja "Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej we wsi Mokrzeszów. Inwestycję wykonała firma PRWiE "EKO-WOD" sp. z o.o. ze Świdnicy. W ramach inwestycji wykonana została oczyszczalnia ścieków, 2 przepompownie ścieków oraz sieć kanalizacyjna w górnej części Mokrzeszowa.
Ogółem wartość wykonanych robót wyniosła 1.275.767 zł. Inwestycja została wykonana ze środków Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu Gminy Świdnica oraz mieszkańców Mokrzeszowa, którzy partycypowali w kosztach inwestycji.


5 maja 2004 - List otwarty do Bolesława Marciniszyna

List otwarty do Bolesława Marciniszyna Radnego Rady Miasta.
Panie Radny,
W związku z rozpowszechnianiem przez Pana na łamach "Wiadomości Świdnickich" zarzutów o moim rzekomym działaniu korupcyjnym przy udzielaniu zamówienia na realizację budynków komunalnych, wzywam Pana do zajęcia jednoznacznej i honorowej postawy.
Jest Pan przewodniczącym zespołu roboczego Komisji Rewizyjnej badającej na wniosek Prezydenta Miasta inwestycję przy ul. Kopernika i Piotra Skargi. W związku z zakończeniem badania ogółu dokumentów i przeprowadzeniem rozmów ze wszystkimi urzędnikami prowadzącymi to zadanie, ma Pan wyrobiony pogląd co do poprawności postępowania przetargowego. Jeśli zatem zdobyta wiedza upoważnia do formułowania zarzutów o korupcję, proszę o wyrażenie tego w sposób jasny i jednoznaczny. . . . czytaj więcej


5 maja 2004 - Pomieszczenia do wynajęcia

Wójt Gminy Świdnica, ul. Głowackiego 4,
58 - 100 Świdnica, tel./ fax ( 074) 852-30-67 zaprasza do składania ofert na najem powierzchni biurowych, z zapleczem sanitarnym i socjalnym o łącznej powierzchni 73,00 m2 mieszczących się w budynku Urzędu Gminy przy ul. Głowackiego 4, w Świdnicy.
Oferty proszę składać nie później niż do dnia 30 maja 2004 r. w zamkniętych kopertach z napisem "Najem pomieszczeń biurowych".
Pomieszczenia można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 15.00. Osobą upoważnioną do kontaktów z oferentami jest Sekretarz Gminy - Pan Zbigniew Mudy (I piętro tel. 852 30 67 w. 205)


5 maja 2004 - Pełnomocnik powołany

Pełnomocnik powołany Hieronim Księżopolski decyzją burmistrza Stanisława Szymeckiego od 4 maja pełni funkcję pełnomocnika burmistrza Świebodzic. Sprawy samorządowe Hieronim Księżopolski zna bardzo dobrze. Z 35 lat pracy 10 to czas spędzony w samorządowcy instytucjach. W latach 198-2002 pełnił funkcję Skarbnika Gminy Świebodzice. Nowo powołany pełnomocnik ma wykształcenie średnie ekonomiczne. Ukończył także Studium Zarządzania Gminą i różnego rodzaju kursy z zakresu zarządzania finansami publicznymi. Podobnie jak Stanisław Szymecki na stanowisko powołany został na czas zamknięty - do czasu zaprzysiężenia nowego burmistrza. "Nie ma dla mnie żadnej problematycznej sprawy, znam pracowników urzędu i jednostek podległych, myślę więc, że pracować będziemy efektywnie" - mówi Hieronim Księżopolski. Stanisław Szymecki powołanie pełno-mocnika tłumaczy przede wszystkim bezpieczeństwem gminy i chęcią sprawnego załatwiania spraw urzędowych, a także koniecznością uzyskania pomocy podczas organizacji nadchodzących wyborów - na fotel burmistrza Świebodzic oraz do Parlamentu Europejskiego.


5 maja 2004 - Absolutorium dla Wójta Gminy

29 kwietnia podczas XXI Sesji Rady Gminy Świdnica pod-jęta została uchwała w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania budżetu Gminy Świdnica za 2003 r. Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu absolutorium za 2003 rok Pani Wójt Gminy Teresie Mazurek.
Wcześniej pozytywne opinie o wykonaniu budżetu za 2003 r. wydała Komisja Rewizyjna Rady Gminy i Regionalna Izba Obrachunkowa. W wyniku zmian dokonanych w 2003 roku plan dochodów wynosił 21.913.438 zł, natomiast plan wydatków 23.923.469 zł. Dochody gminy wykonano w 96,4 procentach, a wydatki w 93 procentach. Udział inwestycji w zrealizowanych wydatkach budżetu gminy w 2003r. wyniósł - 19,5 %.


5 maja 2004 - "Całoroczna edukacja ekologiczna"

W mokrzeszowskiej szkole już od września realizowany jest program "Całorocznej edukacji ekologicznej", który jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W ramach programu odbyły się już zajęcia laboratoryjne, wycieczki, gry i zabawy dla dzieci, konkursy plastyczne, zajęcia teoretyczne. W spotkaniach poświęconych edukacji ekologicznej wzięło już udział 38 przedszkolaków z Przedszkola Nr 3 w Świebodzicach, 30 uczniów ze szkół gimnazjalnych, 78 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Wypracowane wnioski, prace konkursowe, wspólne wycieczki sprzyjały kształtowaniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Za swoją działalność w zakresie propagowania edukacji ekologicznej szkoła została wyróżniona przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i jako jedyna szkoła ponadgimnazjalna w województwie dolnośląskim będzie prezentować swoje osiągnięcia na Dolnośląskiej Konferencji Ekologicznej we Wrocławiu, które odbędą się 02.06.2004 roku.


5 maja 2004 - Gazeta Świdnicka

W najnowszym numerze Gazety Świdnickiej:
- Zatrzeszczało i wybuchło czyli Bolesław Marciniszyn opuścił koalicję. - Nie będę popierał korupcji politycznej - grzmi radny.
- Nie masz pracy, masz dużo wolnego czasu i chęci do zrobienia czegoś pożytecznego? Weź sobie działkę!
- Rolnicy z powiatu świdnickiego bardzo chcieliby kupić ziemię. Tymczasem okazuje się, że wolnych hektarów u nas w ogóle nie ma.
- Maj to nie tylko kwitnące bzy i piękna pogoda. To czas komunii i ogromnych wydatków.
- Wspomnienia satynowego mundurka czyli przypominamy stare, szkolne fotografie mieszkańców miasta.


4 maja 2004 - Gajowa jest gminną

Rada Miejska nadała ulicy Gajowej kategorię drogi gminnej. Gajowa to jedna z nowych ulic w dzielnicy Kraszowice wybudowana razem z ulicami: Łąkową, Sadową i Nasypową w ramach zadania rozpoczętego w październiku 2001 roku, zakończonego we wrześniu 2002 roku, a sfinansowanego z wyemitowanych przez Gminę obligacji komunalnych. Jednej z działek stanowiących drogę w tym obszarze nadano nazwę "ulica Gajowa" w październiku 2003 roku.
Teraz powstała konieczność zaliczenia drogi do określonej kategorii.


4 maja 2004 - Wybory do Parlamentu Europejskiego

W zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego udział weźmie także świdnicki oddział Narodowego Odrodzenia Polski.
Partia ta zarejestrowała swoje listy kandydatów popierając je odpowiednią ilością podpisów dzięki czemu NOP znajdzie się na kartach do głosowania mieszkańców powiatu świdnickiego. Wśród sześciu kandydatów w okręgu numer 12 znalazł się także świdniczanin Dawid Gaszyński.4 maja 2004 - Gimnazjum Nr 2 wita Unię Europejską

30 kwietnia miała miejsce inauguracja obchodów dotyczących włączenia Polski do UE. Na unijną galę do Gimnazjum nr 2 - zaproszeni zostali między innymi Burmistrz Lech Markiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sitarz, Sekretarz Sabina Cebula. Uczniowie szkolnego koła geograficznego przedstawili prezentację multimedialną związaną z krajami należącymi do Unii Europejskiej. Zawarli w niej kalendarium jednoczącej się Europy, a także informacje o wspólnej walucie Euro. W krótkiej inscenizacji ukazali w żartobliwy sposób opinie Europejczyków na temat naszych rodaków. Dopełnieniem tego dnia było posadzenie drzewek przed budynkiem szkoły. Cztery dni później odbyła się druga część uroczystości, tym razem w Strzegomskim Centrum Kultury. Po wysłuchaniu hymnu Polski i Unii Europejskiej, powitaniu zebranych przez Dyrekcję Gimnazjum Nr 2 oraz przemówień zaproszonych gości wystąpiła uczennica klasy III a Agnieszka Gapińska - poseł na Sejm Dzieci i Młodzieży w 2004 roku. Zaprezentowała ona referat pt. "Gdybym był posłem Parlamentu Europejskiego". W ramach obchodów, drugiego dnia odbyła się uczniowska prezentacja poszczególnych krajów UE oraz finał szkolnego konkursu "Potyczki europejskie". Z kolei przedstawiciele szkolnego koła teatralnego wzięli udział w inscenizacji pt. "Wycieczka po Zjednoczonej Europie". Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie nagród laureatom Konkursu "Potyczki szkolne" i Konkursu plastycznego "Polska w Unii Europejskiej".


3 maja 2004 - Rocznica Konstytucji

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przed placem świdnickiego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski zgromadzili się mieszkańcy miasta.
Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele władz miasta, radni, kombatanci i harcerze.
Po wystąpieniu okolicznościowym starosty świdnickiego - Jacka Wajsa, wszyscy obecni na placu udali się do kościoła, gdzie wzięli udział w uroczystej Mszy świętej.
>>> zobacz zdjęcia z uroczystości


3 maja 2004 - Manga - konkurs plastyczny

Z okazji obchodów DNI ŻAROWA Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów organizuje konkurs plastyczny pt. "Manga". Przedmiotem konkursu są postacie z japońskich filmów animowanych. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z powiatu świdnickiego. Format prac - dowolny. Prace (tylko indywidualne) należy składać w Bibliotece Publicznej w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10 do 21 maja 2004 roku w godzinach od 8.00 do 17.30.
Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych, tj. klasy 0-III, IV-VI oraz gimnazjum. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone podczas uroczystych obchodów DNI ŻAROWA w Parku Miejskim 29 maja 2004 roku.


3 maja 2004 - Kadra czeka

LZS Strzelec Strzelce (gmina Marcinowice) został zwycięzcą Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej do lat 16 "Piłkarska Kadra Czeka", który odbył się 2 maja w Komorowie. W finale zespół ten pokonał w rzutach karnych Kłos Lutomia 3:2 (po regulaminowym czasie gry był remis 2:2). Oba zespoły będą reprezentować powiat świdnicki na eliminacjach strefowych, które odbędą się w niedzielę, 16 maja, w powiecie dzierżoniowskim. Turniej został zorganizowany przez Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Gminny Ludowy Klub Sportowy w Świdnicy i LZS Komorów. Sędzią głównym był Marek Dybul, a wspomagali go Wiesław Faluta, Jacek Dybul oraz Dariusz Grądkiewicz. Klasyfikacja końcowa: 1. Strzelec Strzelce, 2. Kłos Lutomia, 3. Orzeł Witoszów, 4. Granit Rogoźnica, 5. LZS Mysłaków, 6. Błękitni Komorów.


3 maja 2004 - Uwaga, nowe opłaty

Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwałę uaktualniającą stawki opłaty administracyjnej za czynności urzędowe wykonywane w Urzędzie Miejskim, a nie objęte przepisami o ustawie skarbowej. Po wejściu w życie uchwały, co nastąpi w 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa, opłaty administracyjne będą wynosiły:
- za uzgodnienie dokumentacji technicznej w zakresie odprowadzania wód deszczowych oraz kolizji z sieciami i urządzeniami oświetlenia ulicznego - 30 zł
- za wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy, dotyczącego jednej działki - 40 zł
- za wydanie wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnica, za mapę formatu A-4 (niezależnie od ilości działek) - 60 zł; przy czym w wypadku położenia działki (działek) na kilku formatach A-4 kwota za wyrys ulegnie zwielokrotnieniu
- za wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy dla jednej działki: należność wynikać będzie z sumowania w/w kwot, przy czym pobrana kwota opłaty łącznej nie będzie mogła przekroczyć 190 zł. Opłatę administracyjną należy wpłacać na konto Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przed podjęciem czynności urzędowych.


3 maja 2004 - Przegrali

Dla gospodarzy był to mecz ostatniej szansy na utrzymanie się w II lidze, bowiem tylko jedna dru-żyna w tym sezonie opuści szeregi drugoligowców. Po raz pierwszy w barwach naszego zespołu seniorów zaprezentował się Piotr Kijek, z którym, po debiutującym kilka tygodni temu Łukaszu Czerwińskim, klub wiąże duże nadzieje na przyszły sezon. W Gryfinie młody szczypiornista zapisał na swoim koncie trzy trafienia. Ustąpił on w tym elemencie Ernestowi Jaroszowi (10 bramek), Jarosławowi Gnysińskiemu (8) i Mateuszowi Kaczmarczykowi (6).
Energetyk Gryfino - Bel-Pol 36:31
II ligę opuszcza Victoria Świebodzice, która przed własną publicznością uległa Żagwi Dzierżoniów 23:41.


3 maja 2004 - W miejskim zarządzie

Rada Miejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Miasto Świdnica zadań związanych z zarządzaniem drogami wojewódzkimi na terenie miasta. Zadania leżące w gestii Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich to utrzymanie czystości pasa drogowego, kanalizacji deszczowej oraz zieleni w pasie drogowym dróg wojewódzkich, a także wykonywanie remontów cząstkowych jezdni i chodników, utrzymanie oznakowania oraz sygnalizacji świetlnej oraz przebudowa ulic. Porozumienia o przekazanie tych zadań gmina podpisuje z zarządcą drogi rokrocznie. W ubiegłym roku na drogi wojewódzkie w mieście Świdnica Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał kwotę 276 tys. zł, a Miasto wydatkowało dodatkowe 107 tys. zł. W ramach realizacji porozumienia, w tym roku DZDW we Wrocławiu planuje przekazać Świdnicy środki w wysokości 223 tys. zł, a Miasto planuje przeznaczyć kwotę w wysokości 94 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na wykonanie warstwy ścieralnej nawierzchni ul. Westerplatte na odcinku od ul. Strzelińskiej do granic administracyjnych miasta oraz na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich. Ponadto, przy solidarnym udziale środków DZDW i Miasta Świdnica planowane jest wykonanie koncepcji programowo-przestrzennej przebudowy Placu Wolności.


3 maja 2004 - Klasa A

Zgoda Grodziszcze - Stal Świdnica 2:3
Bramki dla Stali: Wilk (5), Majcherczyk (13), Błaszczyk (48).
Skład Stali: Jaźwik - Sekuła, Mojsa, Sikora, Krenczyk, Wilk, Gros (Kobuz), Komidaj (Patyk), Kozar, Majcherczyk, Błaszczyk.
Wynik mógł być bardziej okazały, gdyby w końcówce Patyk nie zwlekał zbyt długo z oddaniem strzału w sytuacji sam na sam z bramkarzem Zgody


3 maja 2004 - Sparta

- Lechia Dzierżoniów - Sparta Świdnica 0:1
Sparta: Hruszowiec - Kraus, Krygier, Marszałek, Idziak (Abramowski), R. Charytanowicz, Goździejewski (Ł. Piecyk), Felich, Drozdowski (Korbecki), Kloc (Kania), Filipczak.
Wielu wydaje się, że zajmująca ostatnie miejsce w lidze z 2 punktami na koncie Lechia jest dostarczycielem punktów. Tymczasem świdnicka ekipa musiała nieźle się namęczyć, aby wywieźć z Dzierżoniowa 3 punkty. - Byliśmy nastawieni na zwycięstwo - mówił po meczu trener Krawiec. - Oczywiście zawodnicy myśleli, że pójdzie im całkiem łatwo, a jednak ich przewidywania się nie sprawdziły.
- Nysa Zgorzelec - Sparta Świdnica 1:1
Sparta: Hruszowiec - Szuba (Kloc), Gawryszewski, Marszałek (Ł. Piecyk), Kraus, D. Charytanowicz, Felich, Goździejewski, Abramowski, Filipczak (Kania), Korbecki (Drozdowski).
Do Zgorzelca jechaliśmy po zwycięstwo - mówił w sobotę trener Krawiec. - Niestety, plany pokrzyżowały nam kontuzje Szuby i Filipczaka, których Romek i Jacek doznali w pierwszej połowie.


3 maja 2004 - Świdnica trzecią gminą

Całkiem nieźle spisali się świdniccy biegacze podczas Dolnośląskiego Finału Biegu Przełajowych, który odbył się w Roztoczniku. W punktacji gmin Świdnica uplasowała się na trzeciej pozycji. Nasi reprezentanci zdobyli w sumie 206 punktów. Bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z Oławy, którzy zgromadzili aż 524 punkty. Na drugim miejscu znalazła się gmina Lubin (344).
Spośród świdnickich biegaczy najlepiej indywidualnie wypadli Michał Filipowski i Marta Gajdowska, którzy w swoich kategoriach wiekowych stanęli na najniższych stopniach podium. Punkty dla gminy zdobywali również: Bartosz Tkaczyk (16), Anna Kochanowska (15), Karina Szymkowiak (15), Dorota Ścisłowska (15), Karolina Kiliszewska (14), Marcin Ścisłowski (13), Maks Wojewoda (13), Anna Kiliszewska (12), Kamila Majcherczyk (10), Wiesława Buras (8), Dorota Kamińska (8), Mateusz Grygiel (8), Michał Stempowski (5), Jolanta Tyrała (4), Mateusz Kołosz (2), Angelika Król (4), Marcin Zboch (4), Damian Sułek (3) i Agnieszka Tkaczyk (1).


3 maja 2004 - Klasa okręgowa

- Skałki Stolec - Cukrownik Pszenno 3:1
Cukrownik: Janik - Dychus, Gajda, Filip, Sibila, Lisowski, Fąfara (76 Strugała), Kiliszewski, Kutela, Pawela, Goździejewski (23 Kopernicki).
- Polonia Bystrzyca Kłodzka - AKS Strzegom 1:5
Skład AKS-u: Zielińśki - Wójcik (65 Matuszak), Pasieka, Bęś, Klimala (80 Arendarczyk), Bajek, Marchlewicz, Nowakowski, Gądek, Konarski.
- Kryształ Sronie Śląskie - Zjednoczeni Żarów. 1:1
Skład Zjednoczonych: Suski - Chłopek, Król, Sołtysiak, A. Ciupiński, Łuczak, P. Ciupińśki, Jurek, Gwóźdź (75 Putyra), Porabik, Gancarzewicz.
- Niemczanka Niemcza - Cictoria Świebodzice 2:0
Skład Victorii: Kącki - Fleszar, Zalewski, Błaszczak (83 Broszczak), Liszka, Weirauch, Prusiński (70 Rak), Nowak (55 Kiełbowicz), Rogowski, Piotrowski, Białkowski (60 Rochatka).
pozostałe wyniki: Akropol Wałbrzych - Piławianka Piława Górna 2:1, Polonia Ząbkowice Śląskie - Trojan Lądek Zdrój 1:1, Włókniarz Kudowa Zdrój - Sparta Ziębice 3:0. Mecz Nysy Kłodzko z Górnikiem/Zagłębiem Wałbrzych został przełożony.


2 maja 2004 - Uwaga, duże zmiany w ruchu

W najbliższym czasie na Placu Grunwaldzkim rozpoczną się remonty związane z regulacją krawężników, przebudową chodnika oraz budową zatoki postojowej na 11 miejsc, w miejscu byłego przystanku linii "31". I etap prac rozpocznie się 4 maja ok. godz. 8.00. Prace remontowe mają trwać około 1,5 miesiąca. Inwestycja ta została podzielona na etapy ze względu na fakt, iż obejmuje ważny dla ruchu miejskiego węzeł komunikacyjny. W ramach pierwszego etapu wykonany zostanie ściek z kostki granitowej wokół placu oraz położona zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa. Pierwszy etap obejmie teren od ul. Wałbrzyskiej do wjazdu w rejon przed dworcem PKP (droga będzie przez ok. 2-3 tygodnie wyłączona z ruchu). Drugi etap obejmie teren od dworca do ul. Żeromskiego (droga będzie przez ok. 2-3 tygodnie wyłączona z ruchu). W trzecim etapie prowadzone będą prace wokół "zielonej" części placu, a w czwartym prowadzone będą prace po stronie sklepu "Jonatan". W związku z pracami nastąpią duże zmiany w organizacji ruchu w okolicach placu Grunwaldzkiego. Poszczególne fragmenty placu będą kolejno wyłączane z ruchu. Ponadto czasowe zmiany w organizacji ruchu nastąpią także na ulicach Nauczycielskiej i Lelewela, którą to ulicą wyznaczona zostanie trasa przejazdu autobusów. Dodatkowo zmianom ulegnie też lokalizacja niektórych przystanków autobusowych - przystanek przy Placu Grunwaldzkim zostanie przeniesiony w stronę ul. Wałbrzyskiej.


2 maja 2004 - Sięgnij po środki z PFRON

Pracodawcy i osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, podejmujące lub prowadzące działalność gospodarczą oraz mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Powiatu Świdnickiego będą miały możliwość otrzymania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tym roku:
- pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej przez osoby niepełnosprawne,
- dofinansowania do wysokości 50 % oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności przez osobę niepełnosprawną,
- zwrotu kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności,
- uczestnictwa w szkoleniach organizowanych dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych przez Powiatowy Urząd Pracy,
- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.
Wnioski na obowiązujących drukach należy składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, pok. 121. Informacji telefonicznej PCPR udziela pod nr tel. 8500 - 425.


2 maja 2004 - Do likwidacji, ale...

Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwały w sprawie likwidacji przedszkoli miejskich nr 5 i 19 oraz Miejskiego Przedszkola Specjalnego nr 18. Likwidacja nastąpi z dniem 31 sierpnia br., jednak nie będzie stanowiła likwidacji fizycznej. Podjęta uchwała stanowi bowiem drogę do prywatyzacji przedszkoli. Dzieciom, chodzącym do przedszkoli nr 5 i 19 Rada zapewniła możliwość uczęszczania do przedszkoli publicznych prowadzonych przez Gminę Miasto Świdnica. Oczywiście dzieci będą mogły także uczęszczać do przedszkoli niepublicznych powstałych na bazie "piątki" i "dziewiętnastki". W przypadku Przedszkola Specjalnego nr 18, dzieciom korzystającym dotychczas z usług likwidowanego przedszkola zapewniona zostanie możliwość uczęszczania do oddziałów specjalnych Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 16, bo to właśnie temu przedszkolu przekazane zostanie mienie likwidowanej "osiemnastki". Likwidacja Przedszkola nr 18 nie nastąpi bowiem w celu prywatyzacji. Ma ona związek z koniecznością udostępnienia części nieruchomości zajmowanej przez Przedszkole Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy oraz przede wszystkim z małą liczbą dzieci uczęszczających do "osiemnastki".


1 maja 2004 - Wręczenie Flagi UE

W czwartek do Świdnicy przyjechała Johanna Schicker - członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Przewodnicząca Podkomitetu ds. Nagrody Europejskiej. Wczoraj eurodeputowana spotkała się z władzami miasta, odwiedziła także świdnickich harcerzy a wieczorem, podczas uroczystości odbywających się na świdnickim Rynku wręczyła Miastu Flagę Europejską - wyróżnienie przyznane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w uznaniu zasług podejmowanych przez władze lokalne na rzecz promocji idei jedności europejskiej.
Fotoreportaż z wczorajszych uroczystości >>> zobacz


1 maja 2004 - Wystąpił z Klubu

Komunikat ze spotkania Klubów Radnych Rady Miasta Świdnica: Wspólnota Samorządowa, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin i Stowarzyszenie Bezrobotnych. W dniu 29 kwietnia przyjęta została do wiadomości decyzja radnego B. Marciniszyna dotycząca opuszczenia przez niego koalicji jaką tworzą w/w kluby.
Od dłuższego czasu, w ważnych dla Świdnicy sprawach, istniały zasadnicze różnice zdań pomiędzy Panem B. Marciniszynem a pozostałymi radnymi. Podejmowane w ubiegłych tygodniach próby łagodzenia napięć były przez Pana B. Marciniszyna odrzucane, a jego nieobecność na spotkaniach koalicyjnych uniemożliwiała uzgadnianie wspólnych działań. Dlatego też rezygnacja Pana B. Marciniszyna z uczestniczenia w porozumieniu koalicyjnym naszych klubów, nie dziwi nas. Ubolewamy jednak, że dla uzasadnienia swej postawy Pan B. Marciniszyn podważa wiarygodność Prezydenta Miasta, jego zastępców oraz klubów współtworzących koalicję. Pomimo tego, mamy nadzieję, że prawdziwe okażą się deklaracje Pana Radnego o gotowości do współpracy w oparciu o zasady rzetelności i uczciwości. W innej niż dotychczas formule, przy pełnym respektowaniu przez Niego tych zasad, jesteśmy na to gotowi.
Stanowisko to zostało podpisane przez wszystkich radnych tworzących koalicję:
Mariusz Barcicki, Anna Bielawska, Grażyna Ciążeńska, Elżbieta Gluza, Marian Kudyba, Michał Kulig, Krzysztof Lewandowski, Sławomir Mazurek, Michał Ossowski, Lesław Podgórski, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Michał Szukała.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała