31 lipca 2004 - Zakończenie Festiwalu

Dzisiejszym koncertem - Die Davidsharfe (Harfa Dawidowa) z Londynu zakończył się w Świdnicy kolejny Międzynarodowy Festiwal Bachowski.
Koncert odbył się w świdnickiej Katedrze. Jak zwy-kle dopisali licznie przybyli melomani. Tegoroczny Festiwal gościł w Kościele w Makowicach a w Świdnicy koncerty odbywały się w Kościele Pokoju i w Katedrze. Również Muzeum Dawnego Kupiectwa było miejscem trzech koncertów. Na jesień, miłośnikom muzyki poważnej przygotowano w dniach 4.09-1.10 - XX Jubileuszowe Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej. Podczas Dni Muzyki królować będzie nam Stanisław Moniuszko.


31 lipca 2004 - Turyści i przyjezdni nie zabłądzą

Nowa tablica informacyjna stanęła kilka dni temu przed Rartuszem. Jest obszerna, wyraźna, bez trudu może wiec być pomocna dla turystów i przyjezdnych. Co ważne - wykonana została bez wyda-wania choćby złotówki z kasy miejskiej. - Myśleliśmy o takiej tablicy od dawna. Skorzystaliśmy z oferty bydgoskiej firmy Burmedia, która wykonała tablicę we własnym zakresie, pokrywając wydatki wpływami od firm, które wyraziły ochotę by się na niej reklamować - wyjaśnia Ryszard Gierstel, naczelnik Wydziału Działalności Gospodarczej, Zatrudnienia, Strategii i Promocji. Dane znajdujące się na tablicy zostały zweryfikowane przez Wydział Infrastruktury Technicznej, stąd są w pełni aktualne. Tablica informuje o ważnych zabytkach, bazie noclegowej, siedzibie firm, które wsparły przedsięwzięcie. Niedługo podobna tablica, ale już bez oferty reklamowej, stanie na placu Dworcowym przy postoju taksówek. To dalsza część realizacji zawartego z firmą Burmedia porozumienia.


31 lipca 2004 - Nowa szkoła

Dobiega końca rozbudowa Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie (gmina Jaworzyna Śląska). Prace przy rozbudowie trwały 4 lata i była to jedna z ważniejszych inwestycji w gminie. Stara szkoła nie spełniała wymagań, była mała, słabo wyposażona. W nowej będzie mogło uczyć się 200 dzieci ze starego Jaworowa, Milikowic, Witkowa, Bolesławic, Nowic, Pasiecznej i Tomkowej. To będzie szkoła integracyjna, bez barier. Już posiada dobrze wyposażoną pracownię komputerową.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w nowej szkole, połączone z gminnymi dożynkami, zaplanowano na 12 września. Na uroczystości zaproszono księdza kardynała Henryka Gulbinowicza.


30 lipca 2004 - Bezpańskie zwierzęta

Ulice naszych miast zapełniły się bezpańskimi psami. Okres wakacyjny to czas kiedy ze względu na wyjazdy przestajemy kochać zwierzęta. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Świdnicy razem ze strażą miejską zwróciło się do Dolnośląskiej Izby Weterynaryjnej o stworze-nie w Świdnicy całodobowego pogotowia weterynaryjnego. Nie ma tu bowiem lekarza, który na mocy umowy z miastem przyjmowałby zwierzęta potrącone na ulicy, ranne, chore, czy też bezpańskie. Przy Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Świdnicy funkcjonuje stanowisko, którego pracownik może sprawdzać, w jakich warunkach przebywają zwierzęta gospodarskie. Raz w tygodniu w urzędzie gminy Świdnica dyżurują także dzielnicowi, którym można zgłaszać przypadki niewłaściwego traktowania zwierząt.


30 lipca 2004 - Świdnickie organy

Dzisiaj pod Teatrem Miejskim w Świdnicy zebrało się liczne grono osób chcących zapoznać się z historią świdnickiej firmy organowej Schlage & Sohn. Oprócz świdniczan w grupie znalazły się osoby z Jawornika a także z Wałbrzycha.
Dziś zaprezentowano organy znajdujące się w świdnickiej Katedrze.
Historię firmy organowej przedstawiła zwiedzającym Agnieszka Dudzińska z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Natomiast muzyk - Jan Tomasz Adamus, grając - zaprezentował wspaniałe dźwięki tego historycznego instrumentu.


30 lipca 2004 - Akcja Letnia 2004

W gminie Jaworzyna Śląska odbywają się różnorodne zajęcia w ramach akcji "Lato w mieście, lato na wsi". W Piotrowicach od tygodnia trwają stałe zajęcia dla ponad 30 dzieci - w tym wyjazdy na basen Aquarius do Bielawy oraz do ZOO we Wrocławiu. Dzieci mają więc wakacje, które z pewnością będą wspominać długo. W Nowicach i Starym Jaworowie trwają wakacyjne zajęcia w świetlicach środowiskowych. A oprócz tego dzieci z tych wio-sek już były na basenie Aquarius oraz wyjadą do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Także Pastuchów nie zapomniał o swoich naj-młodszych. Dla nich, na początku sierpnia zaczną się stałe zajęcia w Szkole Pod-stawowej oraz na boisku w Przyłęgowie, rozgrywki sportowe i wyjazdy: do Kina "Korona" we Wrocławiu i na trening piłkarski drużyny III-ligowej "Śląsk" Wrocław oraz na basen do Bielawy. W Czechach i Jaworzynie Śląskiej akcja letnia zacznie się już na początku sierpnia. Do akcji włączyła się także biblioteka, która przez dwa tygodnie lipca organizowała zajęcia czytelnicze, konkursy i zabawy dla maluchów. W sierpniu będą dwutygodniowe zajęcia świetlicowe i kolejne wycieczki. Ich organizacją zajmą się świetlice środowiskowe. Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej jest także organizatorem kolonii letnich w Zakopanem, Darłówku i Kudowie Zdroju. Czytaj - więcej


30 lipca 2004 - Paszporty poza Świebodzicami

Wojewoda zwrócił się do radnych Rady Miejskiej w Świebodzicach o przejęcie przez miasto części usług, związanych z wydawaniem paszportów. Radni jednak odmówili wojewodzie. Odmowa ta jest jak najbardziej logiczna. Sprawy związane z paszportami leżą w gestii administracji rządowej. Gdy chce ona zlecić swoje zadania samorządom, winna zabezpieczyć środki na ten cel. Tymczasem wojewoda nie gwarantował przekazania żadnych pieniędzy. Wyliczono, że zatrudnienie jednej choćby osoby wiązałoby się z wydatkowaniem z budżetu miasta kwoty ok. 25 tysięcy złotych rocznie. Należałoby także zakupić komputer i inne urządzenia biurowe. I oczywiście utrzymać lokal. W związku z tym radni odmówili przejęcia spraw paszportowych. Nadal możemy je załatwiać w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, gdzie na II piętrze działa biuro specjalnie do tego powołane.
Wygodniej i szybciej jednak (a także taniej, bowiem bez dodatkowej opłaty manipulacyjnej, która pobiera starostwo), załatwimy sprawy paszportowe w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego 23 a. telefon 84-94-007, 84-94-002.


29 lipca 2004 - Myśliwi

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odbywają się w Fundacji "Krzyżowa" w Krzyżowej dyskusje o aktualnych tematach dotyczących: rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego. Tym razem spotkają się myśliwi. 2 sierpnia spotkanie pod hasłem: "Darz Bór", Szkody łowieckie, jak im zapobiegać ?, Tradycje i zwyczaje w dolnośląskich kołach myśliwskich. Prezesi Kółek Łowieckich ze Świdnicy i Strzegomia ("Dzik", "Głuszec", "Jeleń", "Knieja", "Orzeł", "Sylwan") informować będą na jaką zwierzynę poluje się w naszym regionie, kiedy można polować, jak uzyskać pozwolenie na polowanie. Myśliwi odkryją tajniki sztuki myśliwskiej, opowiedzą o zwyczajach i obyczajach w łowiectwie używając swoistej mowy myśliwskiej. Wskażą również kryteria pozyskiwania zwierzyny. Rozmawiać będą również o szkodach wyrządzanych przez zwierzynę, i o odszkodowaniach.


29 lipca 2004 - Badania profilaktyczne

Przychodnia "NEX-MEDICAL" w Świebodzicach ul. Kolejowa 19 zaprasza mieszkańców Świebodzic do korzystania z programu edukacyjno - diagnostycznego prewencji i wczesnego rozpoznawania przewlekłej choroby płuc. Program adresowany jest do kobiet i mężczyzn od 40 do 65 roku życia, palących papierosy oraz byłych palaczy. Zapraszamy też do udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy wraz z diagnostyką. Program adresowany jest do kobiet w wieku od 30 do 59 roku życia. Zainteresowanych informujemy, iż konsultacje oraz badania diagnostyczne związane z wymienionymi programami profilaktycznymi są bezpłatne. Niepubliczny Ośrodek Zdrowia "NEX-MEDICAL" podpisał w tej sprawie umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, który pokrywa koszty badań.


28 lipca 2004 - Pytamy mieszkańców

Rusza kolejna akcja organizowana przez Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Celem akcji będzie zbadanie i w efekcie określenie poziomu satysfakcji pacjentów z korzystania z usług udzielanych przez placówki służby zdrowia. Ankieta jest anonimowa i obejmie w pierwszej fazie lecznictwo otwarte, czyli wszystkie przychodnie naszego powiatu. W drugiej fazie akcja obejmie pacjentów szpitala oraz pogotowia ratunkowego. Akcja rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do września tego roku. Szacuje się, iż informacje zostaną zebrane od ok. 500 - 1 tys. osób. Ankieta - zobacz, wypełnij i wyślij


28 lipca 2004 - Plener malarski

26 lipca w Dobromierzu odbyło się otwarcie pleneru malarskiego. W plenerze udział bierze 24 malarzy a są to między innymi członkowie Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków z Wrocławia, uczniowie z III LO w Świdnicy oraz młodzi artyści z terenu gminy Dobromierz. Dzisiaj rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, które prowadzi pani Teresa Rajska. 31 lipca odbędzie się wystawa prac poplenerowych w trakcie, której będzie można zakupić prace powstałe podczas pleneru.


28 lipca 2004 - Remontują studnie

W Pożarzysku rozpoczął się remont zabytkowej studni. Zaproponowane przez architekt Annę Kalinowską rozwiązanie architektoniczne powoduje zachowanie charakteru miejsca i umożliwia ekspozycję mechanizmu studni. Otwór okienny, przez który będziemy mogli swobodnie go oglądać, osłonięty będzie taflą bezpiecznego szkła i utworzy wrażeniowe okiennice. Ściany, pokrycie dachowe pozostaną ceramiczne. Teren wokół budynku i posadzka wewnątrz wyłożone zostaną zielonym łupkiem. Planuje się zakończenie prac remontowych we wrześniu i wtedy każdy zainteresowany będzie mógł zobaczyć w terenie tę małą formę architektoniczną, która nierozerwalnie się łączy z Pożarzyskiem.


27 lipca 2004 - Jarmark średniowieczny

1 sierpnia w Wierzbnej odbędzie się już drugi Jarmark Średniowieczny. W programie między inny-mi: prezentacje dawnych rzemiosł, potyczki rycerskie, gry plebejskie, pokazy tańca dawnego i wiele innych a wszystko to odbywać się będzie w przepięknej scenerii pałacu w Wierzbnej.
W jarmarku uczestniczyć będą: członkowie bractwa Wratislavia, Oddział Najemnej Piechoty z Leg-nicy, Sanatio ante Societatem i Opolskie Bractwo Rycerskie.


27 lipca 2004 - Program dla Romów

Zgodnie z rządowym programem, dotyczącym asymilacji środowisk Romów w Polsce, Świebodzice otrzymały dofinansowanie na ten cel. W sumie na realizację różnych celów miasto otrzymało blisko 70 tysięcy złotych. Zgodnie z ustaleniami pomiędzy samorządami a rządem, Świebodzice dołożą do realizacji programu ok. 15 tysięcy złotych. Już teraz kilkoro z romskich dzieci skorzystało z możliwości wyjazdu na kolonię wypoczynkową do Mosiny. Trwają przygotowania do powołania do życia zespołu folklorystycznego. Na początku roku szkolnego kupione zostaną stroje i niezbędne instrumenty. Wiceburmistrz Wiszniewska zaproponowała kolejne spotkania, na których regularnie mają być omawiane zgłaszane przez Romów postulaty. Władze miasta spodziewają się między innymi, że druga strona wypracuje konkretne propozycje podziału środków.


27 lipca 2004 - GCI działa

W czerwcu, dzięki pomocy pracowników GCI, dwie osoby rozpoczęły własną działalność gospodarczą. Najbardziej przydatne okazały się informacje uzyskane w Info - Centrum odnośnie uruchomienia działalności gospodarczej oraz pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania, a także możliwość nieodpłatnego skorzystania z udostępnionego sprzętu (Internet, fax, ksero itp.) Jedna z osób uruchomiła sprzedaż akcesoriów skórzanych. Działalność swoją prowadzi od miesiąca, a może już pochwalić się dodatnim bilansem sprzedaży. Natomiast druga osoba otworzyła kafejkę internetową ze sprzedażą sprzętu komputerowego. Rozpoczęcie w/w działalności świadczy o istnieniu realnych szans zaistnienia na polskim rynku pracy. Gratulujemy młodym przedsiębiorcom i cieszymy się, że choć w takim stopniu przyczyniliśmy się do ich sukcesu.


26 lipca 2004 - Festiwal Bachowski

Dzisiaj o godzinie 20 w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbył się kolejny koncert w ramach Festiwalu Bachowskiego.

Występujący - Jarosław Pietrzak skrzypce i Aleksandra Rupocińska klawesyn, zaprezentowali słuchaczom - BACHA 6 sonat na skrzypce i klawesyn obligato - sonaty I h-moll / III E-dur26 lipca 2004 - Wystąpili

Kilkudziesięciu młodych ludzi z Niemiec, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Białorusi i Polski, uczestników XI Lata Artystycznego - zorganizowanego w Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej spotkało się dziś po południu na świdnickim Rynku z mieszkańcami miasta.
Młodzież zaprezentowała swój dorobek. Wystąpiły grupy taneczne, teatralne.
Plastycy, rzeźbiarze tworzyli swoje dzieła na oczach przechodniów.


26 lipca 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
* Świdniczanie, nie musicie niepotrzebnie umierać - mówi prof. Jan Lubiński, światowej sławy onkolog-genetyk.
* W ciągu jednego dnia zawaliło się życie 4-osobowej rodziny ze Świebodzic.
* Jest realna szansa na pracę dla kilkuset osób.
* Czy powiat świdnicki staje się prawdziwym siedliskiem narkotykowych dilerów?
* Nasza raport z placów zabaw: jest trochę lepiej, ale ciągle za mało miejsc, gdzie dzieci mogłyby się bezpiecznie bawić.
* Historia jednej fotografii - jak powstawało osiedle Młodych.
* Pani Aneczka - o kim z taką czułością mówią mieszkańcy miasta?
* Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych.


26 lipca 2004 - Są wakaty

W szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Świdnickiego są jeszcze poszukiwani nauczyciele do nauki następujących przedmiotów:
1. język angielski
- w Zespole Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Świdnicy, - Zespole Szkół w Świebodzicach, - Zespole Szkół w Strzegomiu, - Zespole Szkół w Jaworzynie Śląskiej.
2. język niemiecki
- w Zespole Szkół w Strzegomiu.
3. przedmioty zawodowe o kierunku mechanicznym
- w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
4. przedmioty zawodowe o kierunku samochodowym
- w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
5. Technologia informacyjna
- w Zespole Szkół w Jaworzynie Śląskiej.


26 lipca 2004 - Piłka Plażowa

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach organizuje i zaprasza chętnych do gry na boisko do siatkówki plażowej kąpieliska OSiR-u przy ul. Rekreacyjnej na: "Turniej Siatkówki Plażowej 2004"
Turniej zostanie przeprowadzony 31 lipca o godzinie 10:00. W turnieju biorą udział drużyny 2-u osobowe w wieku powyżej 16 lat i zgłoszone u sekretarza w dniu zawodów. Wpisowe od każdej drużyny - 10,00 zł.
Wszyscy zawodnicy otrzymują wodę mineralną. Sposób przeprowadzenia zawodów w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Zwycięskie drużyny otrzymują okolicznościowe statuetki.


26 lipca 2004 - Ankieta

W związku z przystąpieniem Miasta Świdnicy do opracowywania Strategii Promocji Turystycznej serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wypełnienia załączonej ankiety. Materiał uzyskany od Państwa będzie podstawą do dalszych prac nad Strategią.
Zapraszam do wypełnienia całej ankiety lub interesujących Państwa części i przesłanie pliku pocztą elektroniczną na adres drg@um.swidnica.pl
lub pozostawienie wydruku w Informacji Turystycznej - Wewnętrzna 2 / Rynek 37 lub w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, pok. 1b do dnia 2 sierpnia 2004. Ankieta - >>> wypełnij


25 lipca 2004 - Parada w Rynku

Ponad 1oo młodych ludzi z Niemiec, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Białorusi i Polski uczestniczy w XI Lecie Artystycznym zorganizowanym w Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. W pałacu i dawnych obiektach gospodarczych należących niegdyś do rodziny hitlerowskiego opozycjonisty Ja-mesa von Moltke, rozbrzmiewa muzyka. Młodzi ludzie biorący udział w specjalistycznych warsztatach tańczą, malują i rzeźbią. Swoje artystyczne dokonania zaprezentują na specjalnej pa-radzie, która odbędzie się jutro na świdnickim Rynku.


25 lipca 2004 - Festiwal Bachowski

Jutro w salach Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy o godzinie 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Bachowskiego.
Tym razem będzie to - BACH 6 sonat na skrzypce i klawesyn obligato: sonaty I h-moll / III E-dur w wykonaniu Jarosława Pietrzaka - skrzypce oraz Aleksandry Rupocińskiej - klawesyn.

Zdjęcie z sobotniego koncertu w Kościele świętej Katarzyny w Makowicach.


25 lipca 2004 - Uczniowie spoza Powiatu Świdnickiego

Znane są już ostateczne wyniki naboru do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Po przeprowadzeniu ostatecznej analizy okazało się, że aż 288 uczniów spoza naszego powiatu zasili szeregi pierwszych klas powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. W bieżącym roku gimnazja w powiecie ukończyło 2 364 uczniów, aż 2 504 absolwentów skierowało swoje kroki do szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. Jest to ogromny sukces naszych szkół, które dzięki wysokiemu poziomowi nauczania i pro-wadzonym kampaniom reklamowym zachęcającym do wybrania konkretnej szkoły naszego powiatu cieszyły się tak wysokim zainteresowaniem wśród młodzieży.


25 lipca 2004 - Program dla Romów

Zgodnie z rządowym programem, dotyczącym asymilacji środowisk Romów w Polsce, Świebodzice otrzymały dofinansowanie za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego na ten cel. Niestety, do tej pory nie ma możliwości rozdysponowania przyznanych środków. Pieniądze pozostawione do dyspozycji przez UW mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów kolonii dla dzieci z rodzin romskich lub partycypację w kosztach utrzymania dzieci w przedszkolach. Mogą być też przeznaczone na utworzenie zespołu folklorystycznego i organizację zajęć pozalekcyjnych. Do tej pory jednak ze strony mniejszości nie wpłynęły żadne zgłoszenia dotyczące realizacji tych celów. Miasto otrzymało także 40 tysięcy złotych na dofinansowanie remontów mieszkań, zajmowanych przez Romów. 7 lipca na spotkaniu z wiceburmistrz miasta Elżbietą Wiszniewską poinformowano o tym przedstawicieli środowiska romskiego. Przedstawiono także wstępną propozycję konkretnej pomocy dla 12 rodzin, które zostały zakwalifikowane na podstawie wcześniejszych zgłoszeń i decyzji specjalnej komisji. Jednak propozycja ta spotkała się z dezaprobatą ze strony Romów. W związku z tym nie na w tej chwili możliwości udzielenia konkretnej pomocy.


25 lipca 2004 - Uwaga! czytelnicy

W terminie od 1 do 31 sierpnia w wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom odbędzie się inwentaryzacja księgozbioru.
Prosimy czytelników o wcześniejsze zaopatrzenie się w książki.
W okresie inwentaryzacji wypożyczalnia dla dorosłych i czytelnia będą nieczynne.24 lipca 2004 - Maltańczycy w Świdnicy

Dzisiaj o godzinie 8 a nie jak zapowiadano wcześniej o godzinie 9 - przez Świdnicę przejechała 10-osobowa grupa rowerzystów członków dolnośląskiej służby maltańskiej, która przyłączy się we Wrocławiu do Międzynarodowego Rajdu Rowerowego Maltańskiej Służb Medycznej Bruksela-Wrocław. Rowerzystów przywitała na świdnickim Rynku młodzież z II i III Liceum Ogólnokształcącego oraz strażacy - ochotnicy z OSP Jednostki Specjalistycznej.


24 lipca 2004 - Bilety na koncert wylosowane

Dzisiaj koncertem we wsi Makowice rozpoczyna się Festiwal Bachowski.
Koncert odbędzie się w Kościele świętej Katarzyny o godzinie 20, a będą to Bachowski suity wiolonczelowe w wykonaniu Teresy Kamińskiej.
Do Makowic będzie kursował specjalny autobus linii 60.
Bilety na koncert w cenie 7 i 12 złotych
Wejściówki na koncert dzisiejszy lub jutrzejszy wylosowali: Joanna Dorosińska i Grażyna Baran


24 lipca 2004 - Tanie zakupy

Chcesz kupić ręcznik, kołdrę, pościel, skarpetki ?
chciałbyś to kupić tanio ? Możesz !
Jest w Walimiu sklep gdzie ręczniki kupisz już za 2,50 a duży kąpielowy za 7 złotych czy inny za 11 złotych, skarpetki kupisz już od 1,50 zł.
Walim ulica Kościuszki 2,
sklep znajduje się w budynku Domu Kultury.
Jeśli znają Państwo podobnie tanie sklepy to pro-simy poinformujcie innych poprzez nasz internetowy DZIENNIK.


24 lipca 2004 - Podpisano kontrakt

Szpital "Latawiec" w Świdnicy otrzyma 10 mln zł. zapisanych w "Kontrakcie dla województwa dolno-śląskiego na rok 2004". 19 lipca umowę podpisali starostowie naszego powiatu z marszałkami województwa dolnośląskiego. Pieniądze pochodzące z budżetu państwa mają zostać przeznaczone na działania związane z unowocześnianiem i rozbudową systemu ochrony zdrowia w naszym regionie. W ramach kontraktu wojewódzkiego na lata 2001-2003 wydatkowana została kwota 52 178 tys. zł. W efekcie oddano nowe łóżka szpitalne, zwiększono liczbę oddziałów w szpitalu o 5, wykonano budynek diagnostyczno-zabiegowy (5 sal operacyjnych) oraz zaadaptowano budynek na szpitalny oddział medycyny ratunkowej. W kwietniu okazało się, że na całe Województwo Dolnośląskie do podziału w ramach kontraktu pozostało tylko 23 mln zł, z czego po 10 mln otrzymał "Latawiec" oraz wrocławska opera a 3 mln szpital w Miliczu. Kontrakt będzie dotyczył tylko tego roku, gdyż nie ma informacji, jak będzie wyglądało finansowanie w przyszłych latach.


24 lipca 2004 - Kolejny inwestor

Miasto Świebodzice sprzedało kolejną działkę pod inwestycję. Nabywcą 2,64 ha gruntów w rejonie strefy przemysłowej przy ul. Strzegomskiej - jest spółka SPS. Spółka ma swoją siedzibę w Świebodzicach, przy ul. Mikulicza, ale planuje rozbudowę i dalszy rozwój. Akt notarialny dotyczący sprzedaży zawarto w połowie lipca. W trakcie negocjacji ustalono, że firma zapłaci miastu za grunt 488 tysięcy złotych brutto. Należność rozłożona została na cztery lata. Działka, wystawiona dwukrotnie na sprzedaż, nie znalazła nabywcy pod-czas przetargu. Dopiero po nim swoją ofertę zgłosiła zainteresowana spółka. W ciągu trzech lat SPS zamierza wybudować cztery hale produkcyjne, magazyn i biurowiec. Od maja 2005 roku w zakładzie ma pracować ok. 30 osób. Docelowo liczba zatrudnionych przekroczy 100 osób. Firma zajmuje się produkcją urządzeń klimatyczno-wentylacyjnych oraz szaf elektrycznych.


24 lipca 2004 - Porozumienie Międzygminne

Gmina Dobromierz jest kolejnym uczestnikiem Po-rozumienia Międzygminnego. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 21 lipca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Gmina Dobromierz jest siódmą gminą, która przystąpiła do porozumienia.
2 kwietnia przedstawiciele gmin: Jaworzyna Śl., Marcinowice, Udanin, Strzegom, Świebodzice i Żarów zawiązali Porozumienie Międzygminne w celu zmniejszenia ilości odpadów i kosztów ich utrzymania. W związku z tym, w Strzegomiu (na terenie ZUK) powstało "Międzygminne Centrum Segregacji Odpadów", którego zadaniem jest magazynowanie, sortowanie, prasowanie oraz sprzedaż po recyklingu odpadów z poszczególnych gmin. Aktualnie trwają rozmowy z czterema kolejnymi gminami: Kąty Wrocławskie, Kostomłoty, Mściwojów i Paszowice, które są zainteresowane przystąpieniem do Porozumienia Międzygminnego.


23 lipca 2004 - Gdzie i za ile

W związku ze zbliżającą się porą żniw sprawą szczególnie interesującą rolników jest gdzie, za ile i na jakich zasadach mogą sprzedać zboże. Tej właśnie kwestii poświęcone było środowe spot-kanie rolników w strzegomskim Urzędzie Miejskim. Tegoroczny skup jest swego rodzaju nowum, bo po pierwsze, zmieniły się zasady skupu interwencyjnego zbóż, a po drugie ceny w dużej mierze uzależnione są od cen na unijnym rynku rolnym. Na zaproszenie burmistrza i pracowników Referatu Rolnictwa w spotkaniu udział wziął dyrektor Regionalnej Agencji Rynku Rolnego oraz przedstawiciele wszystkich lokalnych firm zajmujących się skupem płodów rolnych: PZM "PZZ" Bolesławiec, Cargill Polska we Wrocławiu, AGRO-SYSTEM Żarów, PHU AGRO-PLUS Małuszów, SŁODOWNIA Strzegom, RPPHU "Ziębice" - Magazyn Strzegom i Magazynu Świebodzice - TRAGO. Każda z firm przedstawiła proponowane przez siebie zasady i miejsca skupu oraz ceny i preferowane parametry zbóż.


23 lipca 2004 - Akcja "identyfikator"

Z inicjatywy Starosty Świdnickiego Jacka Wajsa od niedawna kombatanci i inne osoby uprawnione będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego mogą korzystać z pierwszeństwa do udzielanych świadczeń zdrowotnych. Aby ułatwić realizację tego przywileju przygotowano specjalnie numerowane identyfikatory, na których widnieje imię i nazwisko osoby objętej uprawnieniem.
Dodatkowo starosta poprosił wszystkie przychodnie publiczne i niepubliczne o umieszczenie wzoru identyfikatora i informacji na temat całej akcji w widocznym dla wszystkich pacjentów miejscu


23 lipca 2004 - Kredyt zgodny z budżetem

Dopiero teraz, po podsumowaniu I półrocza, zaistniała w Świebodzicach konieczność zaciągnięcia kredytu na pokrycie tegorocznego deficytu. Decyzja, którą podjęli radni 15 lipca, jest zgodna z zapisami uchwały budżetowej. Świebodzice zaciągną kredyt w wysokości 2.684.000 złotych. Kwota ta nie będzie jednak wykorzystana w całości od razu. Pierwsza transza w wysokości 1,5 miliona złotych uruchomiona zostanie po podpisaniu umowy z bankiem. We wrześniu Miasto wykorzysta 520 tysięcy złotych, a pozostała kwotę 664 tysiące złotych prawdopodobnie w grudniu. Taki harmonogram obniży w znaczny sposób koszty kredytu. Jego zaciągnięcie dopiero na początku II półrocza świadczy o prowadzeniu racjonalnej, oszczędnej polityki finansowej przez obecne władze Świebodzic. Rada Miejska upoważniła Burmistrza Miasta do wyboru kredytodawcy. Właściwy bank wyłoniony zostanie w procedurze przetargowej.


22 lipca 2004 - Nagrody wręczone

Dzisiaj w Hotelu Park miała miejsce uroczystość wręczenia nagród najlepszym policjantom z Powiatu Świdnickiego.
Nagrody otrzymali między innymi:
sierż. szt. Jan Studnicki z Posterunku Policji w Marcinowicach, st. sierż. Tomasz Kowal z Posterunku Policji w Dobromierzu, sierż. Wojciech Miazga z Komisariatu Policji w Świebodzicach, sierż. szt. Marcin Jabłoński z Komisariatu Policji w Strzegomiu, sierż. Łukasz Miłkowski z Komisariatu Policji w Żarowie, sierż. Janusz Kozendra z Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej.


22 lipca 2004 - Są wakaty

W szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Świdnickiego są jeszcze poszukiwani nauczyciele do nauki następujących przedmiotów:
1. język angielski
- w Zespole Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Świdnicy, - Zespole Szkół w Świebodzicach, - Zespole Szkół w Strzegomiu, - Zespole Szkół w Jaworzynie Śląskiej.
2. język niemiecki
- w Zespole Szkół w Strzegomiu.
3. przedmioty zawodowe o kierunku mechanicznym
- w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
4. przedmioty zawodowe o kierunku samochodowym
- w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
5. Technologia informacyjna
- w Zespole Szkół w Jaworzynie Śląskiej.


22 lipca 2004 - "Nasze Sprawy"

Z okazji planowanych obchodów 50-lecia nadania praw miejskich Jaworzynie Śląskiej, zamierzamy wydać okazjonalny biuletyn informacyjny "Nasze Sprawy".

Prosimy mieszkańców gminy, którzy chcieliby umieścić interesujące artykuły dotyczące tego tematu o przekazywanie odpowiednich materiałów w formie elektronicznej do Urzędu Miasta w Jaworzynie Śl.22 lipca 2004 - Ankieta

W związku z przystąpieniem Miasta Świdnicy do opracowywania Strategii Promocji Turystycznej serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wypełnienia załączonej ankiety. Materiał uzyskany od Państwa będzie podstawą do dalszych prac nad Strategią.
Zapraszam do wypełnienia całej ankiety lub interesujących Państwa części i przesłanie pliku pocz-tą elektroniczną na adres drg@um.swidnica.pl
lub pozostawienie wydruku w Informacji Turystycznej - Wewnętrzna 2 / Rynek 37 lub w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, pok. 1b do dnia 2 sierpnia 2004. Ankieta - >>> wypełnij


22 lipca 2004 - Piłka Plażowa

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach organizuje i zaprasza chętnych do gry na boisko do siatkówki plażowej kąpieliska OSiR-u przy ul. Rekreacyjnej na: "Turniej Siatkówki Plażowej 2004"
Turniej zostanie przeprowadzony 31 lipca o godzinie 10:00. W turnieju biorą udział drużyny 2-u osobowe w wieku powyżej 16 lat i zgłoszone u sekretarza w dniu zawodów. Wpisowe od każdej drużyny - 10,00 zł.
Wszyscy zawodnicy otrzymują wodę mineralną. Sposób przeprowadzenia zawodów w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Zwycięskie drużyny otrzymują okolicznościowe statuetki.


22 lipca 2004 - Przed emeryturą

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy informuje, iż dnia 31 lipca 2004 roku w godzinach od 8°° do 16°° będzie można dokonać czynności rejestracyjnych osób ubiegających się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. W tym celu zostaną uruchomione dyżury osób, które będą dokonywały czynności związane z rejestracją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy, w Filii Świebodzice i w Filii Strzegom. Osoby zamieszkałe na terenie gminy Jaworzyna Śląska i Żarów - rejestracji mogą dokonywać wyłącznie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy. Rejestracji będą mogły dokonywać osoby, które spełniają wszelkie warunki niezbędne do nabycia uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego na zasadach określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
Tekst informacji w całości - >>> przeczytaj


21 lipca 2004 - Tragiczna kąpiel

We wtorek utonęły w Świdnicy i Gogołowie dwie osoby. Pierwszą ofiarą jest 52-letni świdniczanin, wyłowiony z zalewu Witoszówki. Sekcja zwłok wy-każe, co było przyczyną jego śmierci i czy był pod wpływem alkoholu. Z kamieniołomu w Gogołowie strażacy wyłowili ciało 15-letniego Krzysztofa G., mieszkańca jednej z pobliskich wiosek. Razem z kolegami poszedł się kąpać w miejsce niedozwolone. Policja przestrzega, aby nie korzystać ze zbiorników niestrzeżonych i niebezpiecznych, a takimi są na pewno wyrobiska i kamieniołomy.


21 lipca 2004 - Finansujemy profilaktykę

Świdnica dofinansuje kwotą 23 tys zł Genetyczno-Onkologiczny Pilotażowy Program Opieki nad Rodzinami z Genetyczną Predyspozycją do Nowotworów realizowany przez Poradnię Onkologiczną świdnickiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Program będzie realizowany w okresie 2004-2005 na terenie Świdnicy. Polega on na przeankietowaniu wszystkich mieszkańców Świdnicy, w celu wyłonienie tzw. grupy zwiększonego ryzyka, u której w wyniku badań genetycznych zostaną wykluczone lub potwierdzone predyspozycje do zachorowań na nowotwory. System diagnostyki genetycznej został opracowany w Polsce przez zespół prof. Lubińskiego. Badania w naszym mieście poprowadzi lekarz medycyny Ewa Kilar oraz dr n. medycznych Tomasz Huzarski z Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Diagnoza genetyczna raka pozwala na wiele lat wcześniej przeciwdziałać zachorowaniom, np. w przypadku raka piersi ryzyko zachorowania zmniejsza się dzięki tej metodzie z 80% na 10%. Ponadto przeankietowanie całej populacji Świdnicy kompleksowym i profesjonalnym badaniem zabezpiecza działania profilaktyki onkologicznej na okres 20 lat.


21 lipca 2004 - Modlęcin górą!

Zasłużonym zwycięstwem drużyny LZS "Czarni" Modlęcin zakończył się II Turniej Piłki Nożnej Wiejskich Klubów Sportowych Gminy Strzegom. W meczu finałowym, po dramatycznej serii rzutów karnych, pokonała ona zespół z Rogoźnicy.
Następne miejsca zajęły: LZS "Granit" Rogoźnica, LZS "Unia" Jaroszów, LZS "Herbapol" Stanowice.
Zawody piłkarskie, które odbyły się 18 lipca br. na boisku sportowym w Rogoźnicy, połączono z obchodami 50 - lecia istnienia miejscowego LZS. Podczas oficjalnego otwarcia sportowej imprezy uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy LZS "Granit" oraz osoby, które pomagały w realizacji zadań statutowych LZS.


21 lipca 2004 - Zdali egzamin

Wczoraj w Urzędzie Gminy w Marcinowicach odbyło się posiedzenie komisji egzaminacyjnej, powołanej w celu przeprowadzenia postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego. Dwoje nauczycieli z Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach przystąpiło i pomyślnie zdało egzamin. W skład komisji wchodzili: przedstawiciel organu prowadzącego szkołę jako jego przewodniczący, wicedyrektor Gimnazjum oraz trzej eks-perci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Osobom przystępującym do egzaminu wydano zaświadczenie o zdaniu egzaminu, a w najbliższym czasie otrzymają akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego.


21 lipca 2004 - Nagrody dla najlepszych

Z okazji zbliżającego się Święta Policji Starosta Świdnicki Jacek Wajs nagrodzi najlepszych policjantów z terenu Powiatu Świdnickiego. Starosta przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy środki finansowe w wysokości 3 tysiące zł. Nagrody otrzyma 6 funkcjonariuszy policji szczególnie wyróżniających się w zakresie wypełniania powierzanych obowiązków i służby. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 22 lipca podczas Akademii z okazji obchodów 85 rocznicy Święta Policji.


21 lipca 2004 - Świebodzice mają strategię

Na ostatniej sesji, 15 lipca, radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli dokument pod nazwą Strategia Rozwoju Gminy Świebodzice. Opracowanie powstawało przez kilka miesięcy z czynnym udziałem mieszkańców miasta. Jego twórca jest Miejski Zespół Usług Projektowych w Świebodzicach, którym kieruje inżynier Jerzy Jakimiec. "Strategia rozwoju gminy umożliwia stabilną i długofalową realizację opracowanych programów rozwojowych,. Przyniesie to zdecydowanie lepsze rezultaty, niż działania nawet intensywne, ale niespójne lub nie zastępujące po sobie w optymalnej kolejności. Ta oczywista prawda przyświecała środowiskom samorządowym Gminy Świebodzice w podjęciu prac nad realizacją niniejszego przedsięwzięcia. Statutowe organy samorządowe uzyskały tutaj pełne wsparcie wszystkich liczących się gminnych środowisk społecznych, politycznych i gospodarczych" - czytamy we wprowadzeniu do "Strategii". Radni nad przyjęciem dokumentu głosowali jednogłośnie.


21 lipca 2004 - Mieszkania do kupienia

Gmina Jaworzyna Śląska informuje,
że posiada do sprzedaży na terenie miasta Jaworzyna Śląska i na terenie gminy
- mieszkania i inne nieruchomości.

Szczegółowy wykaz lokali - >>> przeczytaj


20 lipca 2004 - Opinie o kandydatach

Rada Miejska w Świebodzicach powołała zespół, który wyda opinię na temat kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy. W tej sprawie do Rady Miejskiej zwrócił się Prezes Sądu Okręgowego, wnioskując o wybór pięciu ławników - do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Powołany przez Radę Miejska zespół tworzą: Elżbieta Wiszniewska jako przewodnicząca, Anna Grzelak jako zastępca przewodniczącej zespołu oraz Eugeniusz Mohyluk i Ewa Dziwosz jako członkowie. Zespół pracować będzie do końca sierpnia. Do 31 sierpnia przedstawi Radzie swoje propozycje. Na razie ewentualnych kandydatów zaproponował Prezes Sądu Okręgowego. Są to Bernard Krawczyk i Monika Tataj do Sądu Pracy oraz Stanisław Wilman do Sądu Okręgowego. Wszyscy są mieszkańcami Świebodzic. Najbliższe wybory na ławników będą miały charakter uzupełniający.


20 lipca 2004 - Oświetlenie na piątkę

Urząd Miejski w Strzegomiu został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie "Na najlepiej oświetlona gminę 2004 roku" Jury konkursu zorganizowanego przez: Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Narodową Agencję Poszanowania Energii oraz Redakcje: "Gazety Samorządu i Administracji" i "Polskich Dróg" przyznało II nagrodę w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu" za iluminację Bazyliki p.w Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 30 września w Pałacu Kultury i Nauki. Poprzedzi ją otwarcie konferencji "Światło w architekturze" zorganizowanej w ramach XII Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego "Światło 2004".


20 lipca 2004 - Kolejna firma w strefie

W dniu 22 lipca Starosta Świdnicki będzie uczestniczył w uroczystościach wręczenia zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Podstrefa Żarów dla firmy DAICEL Safety System Europe sp. z o.o. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Gimnazjum w Żarowie. Jeszcze w tym roku firma rozpocznie budowę swojej fabryki a w przyszłym roku planuje rozpocząć produkcję i zatrudnianie pracowników. Jest to szansa dla wielu bezrobotnych mieszkańców naszego powiatu na znalezienie pracy. Po uroczystościach starosta i władze żarowa spotkają się z prezesem Daicel Chemical Industrie Panem Daisuke Ogawa, aby porozmawiać o szczegółach przyszłej inwestycji.


20 lipca 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
*Kolejek czar czyli dlaczego przed wydziałem komunikacji kłębią się tłumy ludzi?
* Boimy się, że złomiarze rozkradną wszystko co się da i w końcu dojdzie tu do tragedii - alarmują mieszkańcy ulicy Równej. Znów chodzi o tereny ZEM-u.
* Powtórka, ale tajna czyli ponowny proces byłego świdnickiego proboszcza.
* Warto oddać krew, bo można tym komuś uratować życie - o tym starają się przekonać świdniczan panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Świdnicy.
* Nasza kochana pani Jadzia - trudno nie mówić w ten sposób o pewnej sympatycznej pani z warkoczem, która codziennie puka do naszych drzwi z listem lub przesyłką.
* Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych.


19 lipca 2004 - Bociany

Mieszkańcy Świdnicy mogą włączyć się działania związane z VI Międzynarodowym Spisem Bociana Białego organizowanym w naszym kraju przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura". VI spis prowadzony jest w całej Europie, części Azji i Afryki. Zebrane dane pozwolą ocenić sytuację bocianów i kontynuować działania dla ich ochrony. Poprzedni spis wykazał, iż w Polsce zakłada gniazda około 40 900 par tych ptaków. Oznacza to, że co czwarty bocian jest Polakiem. Dlatego też powodzenie akcji zależy w dużej mierze od dokładnego policzenia gniazd w Polsce. Świdnica z racji swoich rozmiarów, znacznej urbanizacji i industrializacji jest miastem, w którym bociany z całą pewnością będą się osiedlać mniej chętnie. Mieszkańcy mogą jednak zgłaszać w Urzędzie Miejskim gniazda znalezione również poza miastem, w trakcie wakacyjnych, weekendowych wycieczek pieszych i rowerowych. Informacje o lokalizacji gniazd zostaną przekazane organizatorom spisu.
Zgłoszenia można przesyłać pocztą na adres: Urząd Miejski, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica, z dopiskiem Referat Ochrony Środowiska, telefonicznie pod nr: 8562-886 lub elektronicznie na adres: e-mail: rzecznik@um.swidnica.pl


19 lipca 2004 - Strzegom i Świdnica razem

Strzegom już XIII organizuje Międzynarodowy Festiwal Folkloru. W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem będzie również miasto Świdnica. Z inicjatywą połączenia sił przy organizacji tegorocznego Festiwalu wyszły strzegomskie władze samorządowe. Współpraca ma na celu przede wszystkim popularyzację tego wydarzenia na Dolnym Śląsku. W tym roku mieszkańcy okolicznych miast będą mieli okazję zobaczyć koncerty zespołów festiwalowych poza Strzegomiem. Zespoły wystąpią również w Świdnicy oraz Szczawnie Zdroju. To posunięcie spowoduje, że Festiwal Folkloru przestanie dotyczyć samego Strzegomia, a stanie się wspólną imprezą kilku miast. XIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru przyjął nazwę Strzegom-Świdnica 2004. Mamy nadzieję, że tegoroczna wspólna inicjatywa będzie kontynuowana również w następnych latach, a tym samym rozpocznie proces ubiegania się Świdnicy o certyfikat miasta festiwalowego. Certyfikat ten przyznaje Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.


19 lipca 2004 - Grali dla ...

W dniach 17-18 czerwca w Parku Miejskim w Żarowie odbył się Charytatywny Festiwal Mach 2004 (Music Against Children's Hurt).
Koncert odbywał się na rzecz Dawida Misiurki, chorego chłopca. Podczas aukcji, licytacji i loterii zebrano 1300 złotych.
Pieniądze te zostaną przekazane rodzicom chłopca na jego dalsze leczenie.
Organizatorem imprezy była Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy Żarów oraz Żarowski Ośrodek Kultury.


18 lipca 2004 - XXII Sesja Rady Miejskiej

21 lipca odbędzie się XXII Sesja Rady Miejskiej. W porządku obrad sesji znalazły się m.in. następujące uchwały:
- w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu pn. "Przebudowa ulicy Towarowej w Świdnicy w kierunku Wrocław-Dzierżoniów"
- zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu spółki "Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy" - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
- w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Gminą Miejską i Gminą Wiejską Świdnica
- w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu "Rozbudowa i modernizacja sieci wodociągowej na terenie Miasta i Gminy Świdnica".


18 lipca 2004 - Koniec systemu argentyńskiego

17 lipca Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o kredycie konsumenckim. Projekt ustawy wyszczególnia czyn nieuczciwej konkurencji, który polega na prowadzeniu działalności gospodarczej w systemie konsorcyjnym, to znaczy na:
- zarządzaniu mieniem gromadzonym w ramach grupy z udziałem konsumentów utworzonej w celu finansowania zakupu praw, rzeczy ruchomych, nieruchomości lub usług na rzecz uczestników grupy,
- lub na organizowaniu grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupów w systemie konsorcyjnym. Sprawca czynu nieuczciwej konkurencji ma wg. ustawy podlegać karze pozbawienia wolności, której dolna i górna granica zagrożenia jest uzależniona od wartości mienia zgromadzonego w systemie konsorcyjnym.
Wejście w życie ustawy będzie się wiązało z zakazem zawierania umów w tzw. systemie argentyńskim. Niestety, do umów zawartych w tym systemie przed dniem wejścia w życie ustawy będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe, czyli dla tych wszystkich, którzy dali się już złapać w argentyńską pułapkę przed wejściem w życie ustawy, nic się nie zmieni.


18 lipca 2004 - Maltańczycy w Świdnicy

W sobotę, 24 lipca o godz. 9.00 przez Świdnicę przejedzie 10-osobowa grupa rowerzystów członków dolnośląskiej służby maltańskiej, która przyłączy się we Wrocławiu do Międzynarodowego Rajdu Rowerowego Maltańskiej Służb Medycznej Bruksela-Wrocław.
Rowerzystów przywita na świdnickim Rynku młodzież z II i III Liceum Ogólnokształcącego oraz strażacy - ochotnicy z OSP Jednostki Specjalistycznej.


17 lipca 2004 - Pod jedne skrzydła

Urząd Miejski w Świdnicy w drodze konkursu wyłonił brokera ubezpieczeniowego, który nieodpłatnie opracuje strategię ubezpieczeniową dla Miasta Świdnicy, wraz z określeniem zakresu ubezpieczenia i ryzyka związanego z powstaniem ewentualnych szkód. Broker zobowiązany zostanie również do opracowania najważniejszych postanowień Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, która posłuży do wyłonienia w drodze przetargu ubezpieczyciela dla Miasta Świdnicy. W tej chwili kilkadziesiąt jednostek podległych Miastu jest ubezpieczonych w różnych towarzystwach. Celem Prezydenta Miasta jest doprowadzenie do sytuacji, w której zawarta zostanie umowa z jednym ubezpieczycielem, który obejmie opieką ubezpieczeniową wszystkie jednostki. Pozwoli to na zwiększenie zakresu ubezpieczenia oraz dokonanie oszczędności w miejskiej kasie, które prawdopodobnie powstaną dzięki efektowi skali. Umowa z brokerem - firmą Jargo sp. z o.o. z Wrocławia, która przedstawiła najlepszą ofertę - podpisana zostanie niebawem. Jesienią odbędzie się natomiast przetarg, który wyłoni ubezpieczyciela.


17 lipca 2004 - Lato nie jest nudne!

Przez cały lipiec wszystkie chętne dzieci ze Świebodzic mogą uczestniczyć w zajęciach, zorganizowanych przez Urząd Miejski w klubie Reklan i na świetlicach środowiskowych. Zajęcia trwają od godziny 9.00 do 13.00, a wychowawcy dbają o to, bo codziennie przygotować wychowankom ciekawy program. Zajęciami w Klubie Reklan przy ul. Wolności kieruje Wiesława Senczyszyn. Wraz z czterema wychowawcami - nauczycielami ze świebodzickich szkół - sprawuje opiekę na 130 dziećmi, które codziennie uczestniczą w zajęciach. Dzieci odwiedziły już Zamek Książ, próbując odnaleźć zagubione tam skarby, poznają świebodzickie zabytki. Podobny program zajęć prowadzony jest w świetlicach środowiskowych, gdzie na zajęcia przychodzi około 80 podopiecznych, w większości stałych uczestników zajęć trwających podczas roku szkolnego. Półkolonie będą kosztować miasto 8 tysięcy złotych. Niewielkim więc kosztem zapewniono ciekawie zorganizowany czas dla dużej grupy dzieci.


17 lipca 2004 - Do Krakowa

Klub "Herbatka" działający przy SOKiBP w Jaworzynie zaprasza dorosłych na wycieczkę do KRAKOWA (także: Łagiewniki, Wieliczka, Wadowice).
Wyjazd 21 sierpnia o godzinie 3.oo.
Cena: 40zł z ubezpieczeniem grupowym.
Zapisy: poniedziałki i czwartki od 9.oo-11.oo w SOKiBP, sala n6, Klub "Herbatka".

Ośrodek Kultury w Jaworzynie przyjmie w darowiźnie PRALKĘ FRANIĘ do pracowni plastyczno-ceramicznej. Zabezpieczamy transport. Telefon 85-88-760.


16 lipca 2004 - Silesian Cup - zakończony

Dzisiaj na świdnickim Rynku miało miejsce uroczyste zakończenie Turnieju Piłkarskiego Silesian Cup. Po występach zespołów tańca nowoczesnego nastąpiło rozdanie nagród w różnych kategoriach wiekowych.
W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
U12 - Zawisza Świdnica,
U13 - Vastus sport Klub Dedrecen,
U15/U14 - Jagiellonia Białystok,
U17/U16 - Polonia Świdnica.
W każdej grupie nagrodzono pucharami pierwsze trzy zespoły.


16 lipca 2004 - Miejski Plan Rozwoju

Szanowni Państwo, przystępujemy do pracy nad Miejskim Planem Rozwoju Lokalnego oraz nad Wieloletnim Planem Inwestycyjnym. Podczas tworzenia tych dokumentów ocenimy szczegółowo potrzeby inwestycyjne naszego Miasta oraz biorąc pod uwagę możliwości budżetowe, ustalimy kolejność oraz terminy realizacji inwestycji. Dzięki tym planom będziemy mogli występować o środki z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej oraz sprawnie pracować nad kolejnymi, rocznymi budżetami kierując się przede wszystkim zasadą korzyści inwestycji dla całej społeczności. Tekst Planu Rozwoju w całości >>> przeczytaj


16 lipca 2004 - Lato w mieście

W ramach akcji "Lato w mieście" Samorządowy Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej zaprasza młodzież na cykl spotkań muzycznych:
Karaoke-studio nagrań, połączone z organizacją Wieczoru Muzycznego Karaoke. Od 19 do 30 lipca 2004 (poniedziałek - piątek) w godzinach 10.oo - 14.oo.
Zajęcia bezpłatne w ramach akcji "Lato na wsi, lato w mieście".


16 lipca 2004 - Sesja Rady Powiatu

Najbliższa sesja Rady Powiatu odbędzie się 21 lipca, o godzinie 10.00 w sali narad Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Radni spotkają się, aby uchwalić zmiany w budżecie powiatu na rok bieżący. Związane jest to z szeregiem inicjatyw mających zwiększyć bezpieczeństwo pub-liczne i ochronę przeciwpożarową. W budżecie zabezpieczono środki w wysokości 65 tys. zł, które wspomogą remont budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Zabezpieczono także środki na zakup karetki reanimacyjnej z pełnym wyposażeniem dla SP ZOZ Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy oraz zakup dwóch samochodów osobowych dla Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Zakup jednego z nich będzie dodatkowo współfinansowany przez Gminę Marcinowice oraz firmę ELMOT. Zakłada się także, że dzięki wygenerowanym oszczędnościom uda się zakupić samochód typu bus dla Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Działanie związane z zakupem karetki ma szansę otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości do 75% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych, w związku z czym musi zostać wyszczególnione w budżecie powiatu. Starosta podjął rozmowy z Komendą Główną Straży Pożarnej dotyczące dodatkowych środków na remont jednostki w przypadku gdy Rada zaakceptuje udział własny Powiatu.


15 lipca 2004 - Jutro ! - Biesiada Tyska

Biesiada Piwna, którą Browary zafundowały amatorom "jasnego z pianką" w całej Polsce, nie ominie także Świdnicy. Nad zalewem Witoszówki miłośnicy piwa i ludycznych rozrywek będą mogli pobawić się w rytmie znanych i lubianych standardów muzycznych i rywalizować w zabawnych konkurencjach. Świdnica będzie miała swój film promocyjny. Przygotowała go warszawska agencja telewizyjna. Kilka obrazów z naszego miasta ma być swego rodzaju dźwiękową i wizualną pocztówką.
W filmie znajdują się wypowiedzi znanych w lokalnym środowisku ludzi ze świata samorządu, kultury, sportu. Film powstał na zlecenia firmy organizującej trasę promocyjną Browarów Tyskie. Po raz pierwszy sześciominutowy film będzie zaprezentowany podczas "biesiady tyskiej" nad zalewem Witoszówki. Później zostanie przekazany do dyspozycji samorządu i posłuży do celów promocyjnych.
Biesiada już jutro ! zapraszamy


15 lipca 2004 - Budują dom dla dzieci

Od kilku dni gośćmi dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy jest 17-osobowa grupa młodzieży dzieci z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły w Lessnitz. Nastolatki w wieku 13-18 lat wspólnie z młodymi świdniczanami i żarowianami nie tylko razem wypoczywają, ale m. in. pracują wspólnie przy budowie nowej siedziby "Serca", Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej, która znajduje się przy ul. Kościelnej. Porządkują teren, sprzątają. W sumie wspólnie pracuje, bawi się i odpoczywa 50 dzieci. Cała grupa odwiedziła wrocławskie zoo, za darmo. Goście zobaczyli także zamek Książ, walimskie podziemia i zamek Grodno. Wspólne wakacje dzieci odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, a finansuje je Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży. Dom, przy którym pracowali młodzi ludzie, będzie w przyszłości służył dzieciom z całej Europy.


15 lipca 2004 - Zagrają dla Dawida

17 lipca, w parku Miejskim w Żarowie, w wielkim koncercie Muzyka Przeciwko Dziecięcej Krzywdzie, zagra kilka zespołów z całego kraju. Podczas koncertu będą prowadzone licytacje i zbiórki a wszystko dla Dawida. Od dwóch lat Dawid leży w łóżku. Jego leczenie jest bardzo kosztowne, rodzice nie są w stanie poradzić sobie finansowo. Dlatego młodzi ludzie z Żarowa postanowili im pomóc.
Koncert dla Dawida rozpoczyna się o godzinie 15.00 w parku Miejskim. Potrwa całą noc. Wstęp jest bezpłatny.
program koncertu: godz. 15.20 - Native (Wałbrzych), godz. 16.20 - Jaques de Lousse (Wrocław), godz. 17.20 - Blind Angel (Dzierżoniów), godz. 18.20 - licytacja, godz. 19.00-20.00 - Blain (Bydgoszcz), godz. 20.00-21.00 - Anal Front (Żarów), godz. 21.00 - 22.30 - gwiazda wieczoru LEAF (Wrocław), godz. 22.40 - 23.40 - Core Xolio (Kraków), godz. 23.40 - 00.40 - Cf 98 (Kraków), godz. 00.40 - 01.40 - Huana (Bydgoszcz), godz. 01.40 - nocne ognisko.


14 lipca 2004 - Będą łapać

W lipcu i sierpniu na terenie Świebodzic kilkakrotnie będzie przeprowadzana akcja wyłapywania bezpańskich psów. W związku z tym w imieniu Urzędu Miejskiego apelujemy do mieszkańców - pilnujcie swoje psy! Specjalnie do tego celu przygotowana firma wyłapywać będzie psy snujące się samopas po terenie miasta, bez kagańca, smyczy czy obroży z numerkiem. Psy przewożone będą do schroniska dla zwierząt w Legnicy. Właściciel, który będzie chciał odzyskać swojego czworonoga, będzie musiał udać się po niego osobiście i zapłacić za okres przechowywania zwierzęcia. Akcja będzie przeprowadzana kilkakrotnie, aż do skutku. Kiedyś miasto regularnie wyłapywało bezpańskie psy. Dziś nie ma takich możliwości finansowych, stąd firma zatrudniona zostanie na dwa wakacyjne, najbardziej uciążliwe miesiące. Wakacje zwykle są okresem, gdy wielu właścicieli psów podchodzi do nich dość niefrasobliwie. Pamiętajmy jednak, że w oparciu o przepisy prawa właściciele mają swoje obowiązki, związane z utrzymaniem zwierzęcia.


14 lipca 2004 - Akcja Letnia 2004

Bogactwo oferowanych dzieciom i młodzieży form wakacyjnego wypoczynku. umożliwia aktywne spędzanie czasu wolnego wszystkim chętnym. Kolonie letnie odbyły się: w Murzaschichle k. Zakopanego i I turnus w Kudowie Zdróju Czermnej. Do 16 sierpnia w 10 dniowych turnusach w Kudowie odpoczywać będzie jeszcze 125 dzieci. Do Darłówka Zachodniego 15 sierpnia wyjedzie 30 osobowa kolonia. Akcję "Lato w mieście i na wsi" zaprogramowano od 15 lipca do końca sierpnia. Zajęcia wakacyjne odbywać się będą w Piotrowicach i Pastuchowie, Nowicach, Starym Jaworowie, Milikowicach, Czechach i Jaworzynie Śląskiej. Dzieci, poza zajęciami sportowymi i kulturalnymi, będą miały zorganizowane wycieczki. Szacuje się, że w akcji letniej w miejscu zamieszkania będzie uczestniczyć około 150 dzieci. Na koloniach zaś z naszej gminy będzie wypoczywać 150 dzieci.


14 lipca 2004 - Usługi turystyczne

Zanim podpiszesz umowę z biurem podróży postaraj się sprawdzić, jaką opinią cieszy się biuro i dokładnie przyjrzyj się jego ofercie. Informacje na ten temat możesz uzyskać w Polskiej Izbie Turystyki lub jej regionalnych oddziałach, u właściwego wojewody lub w Departamencie Turystyki Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (tel. 022 693 46 47). Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług biura istotne jest dokładne przeczytanie umowy o świadczenie usług turystycznych oraz sprawdzenie, czy zawiera wszystkie niezbędne elementy i informacje. Umowa powinna być sporządzona na piśmie w dwóch egzemplarzach i określać między innymi: organizatora turystyki, numer jego zezwolenia oraz imię i nazwisko osoby, która w jego imieniu podpisała umowę, rodzaj środka transportu oraz datę i miejsce wyjazdu oraz planowanego powrotu, położenie, rodzaj i kategorię obiektu hotelarskiego, rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwę i adres ubezpieczyciela, podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy. Jeśli któryś z punktów umowy nie został dotrzymany albo zagwarantowane warunki pobytu okazały się znacznie gorsze, możesz złożyć reklamację - dokładnie tak samo jak w przypadku zakupu wadliwego towaru. W zgłoszeniu reklamacyjnym należy wskazać niezgodności stanu faktycznego z umową, dołączyć dowody potwierdzające zasadność reklamacji oraz wskazać wysokość żądanego odszkodowania. Biuro podróży ma termin 30 dni na udzielenie odpowiedzi na reklamację. Jeśli nie odpowie, uznaje się że reklamacja została uwzględniona. W przypadku braku reakcji ze strony biura lub w sytuacji odrzucenia reklamacji pozostaje droga sądowa.


13 lipca 2004 - Silesian Cup

O godzinie 8.00 na boiska wyszły pierwsze zespoły. Najwyższą wygraną zanotował na swoim koncie FK Zemplin Michalovce I ze Słowacji, który pokonał 7:0 Górnika Piaski. W innej grupie wiekowej reprezentanci tego samego klubu pokonali SVI-Zwolle z Holandii 5:0.
Rezultaty naszych drużyn w grupach wiekowych:
C1 - Polonia Świdnica - Dosta Bystrc Brno z Czech 3:0,
C3 - Sparta Świdnica - Sandecja Nowy Sącz 1:3,
D1 - Viktoria Świebodzice - Salos Kraków 0:2,
D2 - Zawisza Świdnica - TJ Susice Czechy 0:2,
B1 - Viktoria Świebodzice - Salos Kraków 1:0,
B2 - Polonia Świdnica - GKS Kobierzyce 0:1,
druga nasza drużyna w tej samej grupie Stal Świdnica - SV GW Pirna Niemcy 4:0
Po południu na świdnickim rynku nastąpiło oficjalne otwarcie Silesian Cup. Zgromadzone zespoły obejrzały występ świdnickich zespołów tanecznych.


13 lipca 2004 - Skansen parowozów

9 lipca Rada Miejska na sesji nadzwyczajnej podjęła uchwałę zezwalającą Burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej (z chwilą nabycia przez Gminę praw własności) na wydzierżawienie na okres 20 lat, nieruchomość "SKANSENU" na rzecz Muzeum Techniki i Przemysłu na Śląsku oraz na darowiznę ruchomości na rzecz w/w Muzeum, po upływie sześciu miesięcy od daty zawarcia aktu notarialnego.


13 lipca 2004 - Powrót na tarczy

W dniach 1-4 lipca zespół AKS - u Strzegom (rocznik 1990 i młodsi) wystąpił w V Międzynarodowym Turnieju Piłkarskim o Pu-char Miasta Znojmo w Czechach. Stałym punktem umowy partnerskiej z miastem Znojmo, podpisanej 15 sierpnia 1998 r., są coroczne, międzynarodowe turnieje piłki nożnej w różnych kategoriach młodzieżowych. Strzegomscy zawodnicy uczestniczyli w bardzo silnie obsadzonym turnieju piłkarskim (ekipy z Czech, z Holandii, ze Słowacji i z Włoch). Zespół AKS - u występował do tej pory we wszystkich edycjach, odnosząc jedno końcowe zwycięstwo - w 2002 r. W ubiegłym roku po bardzo dobrej grze zajął 3 miejsce. W tym roku niestety nie sprostali rywalom i przegrali swoje wszystkie mecze.


13 lipca 2004 - Kursy

Dolnośląskie Stowarzyszenie Ochrony Bezrobotnych w Świdnicy prowadzi zapisy na:
- Kurs Rzemiosła Handlowego,
- Kurs Trenera i Doradcy w Biznesie
w ofercie między innymi:
Relatywnie krótki czas zdobywania nowego zawodu, ceniony certyfikat wśród pracodawców, możliwość atrakcyjnych i realnych zarobków "od ręki", wygodny kredyt na sfinansowanie nauki (bez żyrantów, zaświadczeń), wartość kursu rzemiosła handlowego 4.000,- zł (możliwy kredyt do 3 lat), wartość kursu trenera i doradcy w biznesie 7.000,- zł kredyt jak wyżej
Zgłoszenia udziału i rezerwację miejsc w kursach przyjmujemy w Biurze Stowarzyszenia, ul. 1 maja 23, 58 - 100 Świdnica, tel/fax 074/ 856 94 39 w godz. od 8.00 do 16.00 w dniach od poniedziałku do piątku. Zgłoszenia do 15 sierpnia.


13 lipca 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
* Policja szuka ludzi do pracy! Jeśli masz mniej niż 28 lat, świetne zdrowie i zapał do walki ze złem - zgłoś się! Szczegóły wewnątrz numeru.
* Przy zbieraniu owoców można zarobić 30 zł dziennie czyli wakacyjna praca dla młodych.
* Rolnicy z powiatu boją się, że nie będą mieli gdzie sprzedać zboża.
* Siedem lat po powodzi - czy czujemy się bezpieczni? Nasz specjalny raport.
* Zwróć uwagę, co twoje dziecko robi przy komputerze. W sieci czekają pedofile.
* Sołtysowanie mają we krwi czyli z czego słynie pewna rodzina w Przyłęgowie.
* Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych.


12 lipca 2004 - Silesian Cup już jutro

Na obiektach sportowych należących do Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trwają ostatnie prace kosmetyczne przed jutrzejszymi rozgrywkami w ramach Silesian Cup.
Będzie to pierwszy tak wielki turniej piłkarski drużyn młodzieżowych w Polsce.
Do Świdnicy zjeżdżają już pierwsze zespoły, czynne jest też biuro prasowe.
Jutro o godzinie 8.00 rozpoczynają się pierwsze mecze. Rywalizacja odbywać się na boiskach przy ulicy Śląskiej i na boisku sportowym na Osiedlu Zawiszów.


12 lipca 2004 - 140 uczniów spoza Powiatu Świdnickiego

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu w Świdnicy zapoznał się z przygotowaną przez Wydział Oświaty i Wychowania wstępną oceną wyników naboru do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2004/2005. W bieżącym roku gimnazja w powiecie ukończyło 2 364 uczniów, aż 2 504 absolwentów skierowało swoje kroki do szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. Okazuję się, że szkoły prowadzone przez Powiat Świdnicki są atrakcyjne dla 140 absolwentów gimnazjów spoza naszego Powiatu. Takie rezultaty naboru należy uznać za sukces naszych szkół. Świadczy to również o wysokim poziomie nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego. Tymczasem w szkołach trwa szereg prac remontowych, tak aby uczniowie po powrocie z wakacji mieli możliwość korzystania z wyremontowanej auli czy toalet.


12 lipca 2004 - World Masters Judo Championships Vienna 2004

Zawodnicy strzegomskiej sekcji Oldboy's w dniach 03-04 lipca 2004 uczestniczyli w Mistrzostwach Świata Judo Masters, które odbyły się w stolicy Austrii - Wiedniu. W zawodach wystartowało ponad 1000 zawodników z całego świata. Strzegom reprezentowali Krzysztof Poterała, Marian Góra i Waldemar Brukwicz. Krzysztof Poterała stoczył trzy walki i ostatecznie zajął IX miejsce w kategorii 90kg (grupa wiekowa M3 - 40-45 lat), natomiast Marian Góra i Waldemar Brukwicz stoczyli po dwie walki i uplasowali się na miejscach jedenastych. Był to bardzo duży sukces naszych zawodników i należą im się wielkie brawa, że odważyli się wystartować w takiej randze zawodów. Mistrzostwa zaszczycili swoją obecnością takie sławy judo jak: Henry Stöhr (wicemistrz olimpijski z Seulu), Wojciech Reszko (mistrz Europy), Koga (wicemistrz olimpijski z Atlanty) i wielu innych wyśmienitych sportowców.


11 lipca 2004 - Armaty pruskie

W muzeum Broni i Militariów w Świdnicy trwają prace przy wykonaniu wiernej kopii armat pruskich z połowy XIX wieku.
Armaty robione są zgodnie z dokumentacją wykonaną przez dyrektora Muzeum Wojska w Dżonowie pana Kwasiewicza. Armaty takie brały udział w oblężeniu Świdnicy i przy jej obronie.
Prace nad nimi zostaną ukończone najprawdopodobniej pod koniec lipca i w sierpniu staną na skarpie muzeum stając się jego kolejną atrakcją.


11 lipca 2004 - Czysta woda

Czysta woda

Jak informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy woda pobrana w I półroczu 2004 roku z ujęcia w Pszennie oraz z ujęcia wody przy ulicy Bokserskiej w Świdnicy odpowiadała normom sanitarnym dotyczącym jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
10 lipca 2004 - Silesian Cup!

Po raz pierwszy Euro-Sporting Turniej w Polsce odbędzie się w Świdnicy. Rozgrywki turniejowe Silesian Cup przeprowadzone będą w dniach 13 - 16 lipca na obiektach Ośrodka Spor-tu i Rekreacji. Patronat nad turniejem objął Prezes PZPN - Michał Listkiewicz. W Turnieju udział wezmą drużyny piłkarskie z Belgii, Czech. Słowacji, Holandii, Niemiec, Węgier i drużyny z wielu miast Polski, wystąpią również nasze świdnickie zespoły.
Pierwsze mecze już 13 lipca od godziny 8. W tym dniu odbędzie się również ceremonia otwarcia Euro-Sporting Turnieju. Ceremonia o godzinie 17 na świdnickim Rynku.
Plan Silesian Cup - zobacz


10 lipca 2004 - Dla dzieci

Place zabaw w Parku Centralnym i w parku przy ulicy Pionierów w Świdnicy zostaną doposażone w nowe urządzenia. Rozpoczął się już montaż urządzeń w Parku Centralnym, a w następnym tygodniu pojawią się one przy ulicy Pionierów.
Na zakup urządzeń wydane zostanie ponad 20 tys. zł, które pochodzą z oszczędności, jakie Miasto poczyniło dzięki zawarciu bardzo korzystnej umowy na koszenie miejskich trawników


9 lipca 2004 - Festiwal trwa

Przedstawieniem pod tytułem "Sznurkowe Skrzaty" w wykonaniu Teatru Wielkie Koło z Będzina zainaugurowany został wczoraj VII Festiwal Teatru Otwartego. Tego wieczoru wystąpiły jeszcze między innymi: Teatr Żywy z Bielawy oraz Teatr Bom-Baż z Jeleniej Góry.
Dzisiaj kolejny dzień festiwalowy. Wystąpią teatry z Wrocławia, Nowej Soli oraz grupa teatralna "Voskresinna" z Ukrainy.


9 lipca 2004 - Mamy audytora

Urząd Miejski w Świdnicy, jako jedna z kilku jednostek sektora finansów publicznych w regionie wałbrzyskim posiada już audytora wewnętrznego legitymującego się certyfikatem Ministerstwa Finansów. Jednostki samorządu terytorialnego, których budżet po stronie dochodów lub wydatków przekracza 35 mln zł, zobowiązane zostały do wszczęcia audytu wewnętrznego, polegającego na wprowadzeniu procedur kontrolnych zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Audytorzy wewnętrzni zobowiązani są do złożenia egzaminu przed komisją państwową do końca 2004 r. Dotychczas takie uprawnienia uzyskały w całej Polsce 423 osoby, a w regionie wałbrzyskim przedstawiciele 8 jednostek sektora finansów publicznych, w tym sześciu samorządów.


9 lipca 2004 - Handel na "Allegro"

Policjanci z PG zatrzymali 38-letniego świdniczanina, który zarabiał na życie przeprowadzając transakcje w internetowym portalu Allegro. Na dużą skalę handlował tam elektronarzędziami i sprzętem RTV, miesięcznie zarabiał nawet kilka tysięcy złotych, ale nie rozliczał się z fiskusem. Był przez dłuższy czas obserwowany przez policję. W jego domu znaleziono sporo drogich narzędzi a także nielegalne oprogramowanie. Grozi mu do trzech lat więzienia. Na Allegro można sprzedawać pojedyncze rzeczy, jeśli handlujemy na większą skalę trzeba się liczyć z tym, że policja zapuka do naszych drzwi. Policjanci z PG śledzą bowiem bacznie transakcje internetowe.


8 lipca 2004 - Sapard - podpisane porozumienie

Wniosek jaki złożył Powiat Świdnicki o pomoc finansową w ramach programu SAPARD, Działanie nr 3 "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich" znajduje się na liście wniosków przewidzianych do finansowania z tego programu unijnego. W związku z tym w dniu 5 lipca we Wrocławiu została podpisana umowa między Powiatem Świdnickim a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznająca środki unijne w ramach programu SAPARD. Powiat Świdnicki otrzyma zwrot 49,90 % całkowitych kwalifikowanych kosztów inwestycji w kwocie 239 594 zł. Całość kosztów inwestycji wynosi 492.999,92 zł. Nasz wniosek dotyczy modernizacji drogi powiatowej w Kostrzy.


8 lipca 2004 - VII Festiwal Teatru Otwartego

Dzisiaj godzinie 17.00 na świdnickim rynku rozpoczyna się VII Festiwal Teatru Otwartego. Jako pierwszy w festiwalu wystąpi Teatr Wielkie Koło z Będzina. Festiwal Teatru Otwartego ma charakter niekonkursowy, którego istotą jest wspólne spotkanie, budowanie kreatywnego klimatu wymiany kulturalnej i teatralne poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytania o kondycję współczesnego człowieka oraz stojące przed nimi wyzwania. Istota pomysłu opiera się na powiązaniu i pokazaniu różnych form teatralnych. Festiwal Teatru Otwartego organizowany jest od 1998 roku.
Szczegółowy program - >>> zobacz


8 lipca 2004 - Zdążyć z pomocą

Za wsparcie realizacji Programu "Zdążyć z Pomocą" Gmina Strzegom wyróżniona została "Certyfikatem dobroczynności". Ideą przewodnią programu jest ratowanie zagrożonego życia dzieci, przywracanie im zdrowia, wspieranie ich edukacji oraz niesienie pomocy w trudnych warunkach materialnych. Zakupiona przez gminę Księga 2002 Twórcy Wizerunku Polski jest drugą Księgą w serii wydawniczej "Złote myśli ludzi wielkiego umysłu, talentu i serca". Całkowity dochód z jej sprzedaży zasilił fundusze przekazywane na leczenie i rehabilitację dzieci objętych ogólnopolskim programem "Zdążyć z Pomocą", który od sześciu lat jest realizowany pod patronatem światowej sławy kardiochirurga, profesora Zbigniewa Religi. Program wspiera także znaczne grono autorytetów świata nauki, kultury i sztuki. Realizuje w ten sposób cele statutowe Fundacji Dzieciom. Stanisław Kowalski jej założyciel i fundator mówi - "Mam poczucie spełnionego obowiązku i osobistej satysfakcji, że Fundacja, którą założyłem w 1994 roku, służy dzieciom chorym i niepełnosprawnym, jest potrzebna społeczeństwu i działa dla dobra publicznego".


8 lipca 2004 - Plan zatwierdzony i będzie karetka

Członkowie Rady Społecznej SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy na wczorajszym posiedzeniu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali plan finansowy powiatowego pogotowia ratunkowego na br. Przychody w tym roku wyniosą ogółem 4800 000 w tym wpływy z NFZ 380 tys. zł miesięcznie natomiast koszty wyniosą 4781 600 z czego wynika, że pogotowie się zbilansuje uzyskując dodatni wynik finansowy w wysokości 18 400. Zobowiązania pracownicze realizowane są na bieżąco a realizacja ustawy "203" i "110" została zakończona. Opłacalnym okazało się przerobienie z funduszy Powiatu Świdnickiego 9 samochodów na gaz, gdyż dzięki temu wygenerowano 50% oszczędności w stosunku do ceny benzyny. Rozmawiano także na temat stanu karetek, najmłodsza karetka pochodzi z 2001 roku a najstarsza z 1993 r. Starosta Świdnicki przypomniał zebranym, że w budżecie powiatu na ten rok zarezerwowano środki na zakup nowej karetki dla powiatowego pogotowia. Dzięki środkom unijnym pojawiła się także szansa na zwrot środków do 75 % wartości zakupu karetki.


7 lipca 2004 - Pieniądze od konserwatora zabytków

750 tysięcy złotych od Generalnego Konserwatora Zabytków dostanie świdnicki Kościół Pokoju. Od 1995 roku nieprzerwanie trwa remont. Dzięki tym pieniądzom będzie można wyremontować także przybudówki, które obecnie znajdują się w fatalnym stanie. Perła Świdnicy - tak mówi się o Kościele Pokoju wyścig o dofinansowanie remontu wygrała między innymi z zamkiem Książ. Kościół Pokoju, wraz z identycznym kościołem w Jaworze, jako jedyne zabytki na Dolnym Śląsku zostały wpisane w 2001 roku na listę UNESCO.


7 lipca 2004 - Projekt e-Powiat

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się piąte już spotkanie w sprawie możliwości ubiegania się o środki unijne na informatyzację wszystkich urzędów miast i gmin oraz starostwa jakie funkcjonują na terenie Powiatu Świdnickiego. Na spotkanie oprócz Sekretarzy i Informatyków zaproszeni zostali szefowie miast i gmin naszego Powiatu. Wprowadzenie do urzędów elektronicznego obiegu dokumentów jest dużym, skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Dzięki niemu jednak będzie możliwe wdrożenie systemu zarządzania jakością ISO. W efekcie mieszkańcy naszego powiatu będą mogli np. składać wnioski o paszport, prawo jazdy czy pozwolenie na budowę wykorzystując do tego celu internet. Podobnie podmioty gospodarcze będą mogły np. rejestrować firmy, składać deklaracje o podatkach czy sprawdzać bieżące informacje na temat organizowanych przetargów bez konieczności odwiedzania urzędów. Z wprowadzeniem elektronicznego systemu obiegu dokumentów wiąże się wiele korzyści takich jak m. in. jasność i przejrzystość wszystkich procedur w Urzędzie, poprawa wydajności i jakości pracy. Poza tym każdy będzie miał stały wgląd w stan załatwienia swojej sprawy. Spotkanie zakończyło się podpisaniem porozumienia w sprawie budowy systemu informatycznego dla Powiatu Świdnickiego.


7 lipca 2004 - Z wizytą w Torgau

W ostatni weekend czerwca w niemieckim mieście Torgau zorganizowano "Dzień Miast Partnerskich". Na spotkanie to zostali zaproszeni przedstawiciele wszystkich miast partnerskich Torgau: fińskiego Hämeenkyrö, niemieckiego Singel Fingen, czeskiego Znojmo oraz Strzegomia. Nasze miasto reprezentował Zastępca Burmistrza Wiesław Witkowski oraz Kierownik Referatu Planowania Inwestycji - Irena Kowalska. Jednym z najważniejszych celów spotkania była próba stworzenia wspólnego projektu rewitalizacji starówek Torgau i jego miast partnerskich. Projekt ten miałby być finansowany ze środków unijnych. Bogaty program wizyty obejmował również zwiedzanie atrakcji turystycznych miasta, uczestnictwo w koncertach i festynach letnich zorganizowanych specjalnie na tą okazję. Na zaproszenie Pani Burmistrz Andrei Stande w Torgau grał także strzegomski zespół muzyczny "VABANK". Występy te spotkały się z dużą sympatią wśród tamtejszych mieszkańców. Akcentem podkreślającym partnerstwo i współpracę wszystkich miast było zasadzenie w centralnym punkcie Torgau drzew przyjaźni - każde miasto ma swoje drzewko.


7 lipca 2004 - Sukces Przedszkola nr 16

Przedszkole Integracyjne nr 16 przy ul. Marcinkowskiego otrzyma dzisiaj w Warszawie Polski Certyfikat "Partnerskie Przedszkole", który jest potwierdzeniem wysokiej jakości pracy przedszkola i gwarancją istnienia w nim możliwie najlepszych warunków do rozwoju dzieci. Dyrektor Przedszkola Alicja Żywicka, jej społeczny zastępca Agata Giedrewicz oraz reprezentujący Prezydenta Miasta Tadeusz Niedzielski - dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego odbiorą certyfikat, z rąk Minister Barbary Labudy - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystość odbędzie się w warszawskim Belwederze.


6 lipca 2004 - Nowy szef Rotary

Krzysztof Wierzęć, świdnicki przewodniczący rady powiatu świdnickiego i biznesmen, jest od wczoraj nowym prezydentem Klubu Rotary Świdnica - Wałbrzych.
Przewodniczenie rotarianom przejął od Sławomira Piątka, wiceprezesa firmy Tabory Kolejowe z Oleśnicy.
Wczoraj wieczorem w Hotelu Piast Roman odbyło się oficjalne przejęcie insygniów władzy przez nowego prezydenta. Krzysztof Wierzęć będzie przewodził rotarianom do 30 czerwca przyszłego roku.


6 lipca 2004 - Wakacyjne remonty

W kilku świdnickich szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolu rozpoczną się niebawem wakacyjne remonty. Firmy budowlane nadal mogą pobierać w Miejskim Biurze Przetargów specyfikacje przetargowe i startować w przetargach, które wyłonią wykonawców robót. W Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Folwarcznej modernizowane będą sanitariaty. Podobnie w SP nr 6 przy ul. Wodnej oraz w Gimnazjach: nr 1 przy ul. Słobódzkiego oraz nr 2 przy ul. Ofiar Oświęcimskich. W Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 16 przy ul. Marcinkowskiego planowana jest adaptacja pomieszczeń dla potrzeb oddziałów specjalnych.
Firmy zainteresowane udziałem w przetargach mogą zasięgnąć informacji o bieżących zamówieniach w Miejskim Biurze Przetargów (pokój nr 124, I piętro Urzędu Miejskiego, tel. 8562-850), skorzystać z tablicy ogłoszeń Urzędu lub działającego w Internecie Biuletynu Informacji Publicznej www.swidnica.bip-gov.pl


6 lipca 2004 - Rada społeczna pogotowia

W dniu 7 lipca o godzinie 9.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy.

Tematem posiedzenia będzie zaopiniowanie planu finansowego na 2004 rok.
6 lipca 2004 - Nabytki muzeum

Prywatne Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy w ostatnim czasie wzbogaciło swoje zbiory o kilkanaście sztuk broni krótkiej i maszynowej.
Są to głównie pistolety produkcji czeskiej ale nie tylko.
Muzeum otwarte jest codziennie prócz poniedziałku w godzinach 11 - 14.
Poza godzinami otwarcia muzeum przyjmować może grupy wcześniej umówione.


6 lipca 2004 - Pierwsza operacja

Wczoraj w Strzegomskim Centrum Medyczno - Diagnostycznym w Strzegomiu, przeprowadzona została pierwsza operacja wady wzroku.
Pacjent miał zoperowaną wadę krótkowzroczności. Przeprowadził ją dr Konstantin Ustinow, znany chirurg okulista. Nigdy wcześniej w Strzegomiu nie przeprowadzono tak skomplikowanej operacji, takie przeprowadzają jedynie duże ośrodki: szpitale i kliniki.


5 lipca 2004 - Kolejne "Pogaduchy w Krzyżowej"

Przypominamy, że w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca odbywają się w Fundacji "Krzyżowa" dyskusje o aktualnych tematach dotyczących: rolnic-twa, przemysłu spożywczego i przetwórczego. Na lipcowe spotkanie, którego hasło brzmi "W wodzie leży siła", Krzyżowa zaprasza wszystkich miłośników ryb słodkowodnych. Gościem spotkania lipcowego będzie pan dr Stieler, prezes Saksońskiego Związku Hodowców Ryb. Na spotkaniu będzie można porozmawiać na temat ryb słodkowodnych, ich środowiska, a także wciąż rosnącego znaczenia na rynku, hodowli oraz sprzedaży. Zebrani dowiedzą się także czy możliwa jest hodowla ryb we własnym ogrodzie. Spotkanie odbędzie się 5 lipca o godz. 19.00 w Pałacu w Krzyżowej, wstęp wolny.


5 lipca 2004 - Sesja w Gminie

8 lipca o godzinie 9°° - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, ul. Głowackiego Nr 4. odbędzie się XXIV sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji podjęte zostaną uchwały między innymi:
- w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2004r,
- w sprawie zaciągnięcia kredytu na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Modernizacja i rozbudowa Szkoły Podstawowej w Lutomii Dolnej"
- w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej nr 109/2 o pow. 0.01 ha położonej we wsi Krzczonów od Gminnej Spółdzielni "Samopomoc - Chłopska" w Świdnicy,
- w sprawie sprzedaży gruntu położonego na terenie Gminy Świdnica dla właściciela sąsiadujących działek (Słotwina), (Mokrzeszów),
- w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w formie przetargu nieograniczonego nieruchomości niezabudowanej stanowiącej własność Gminy Świdnica ( dz. nr 85/2 - Słotwina), (dz. nr 729 - Mokrzeszów) , ( dz. nr 648/9 i 682- Lutomia Dolna), (dz. nr 648 - Lutomia Dolna ), (dz. nr 119/26 Burkatów), (dz. nr 119/23 Burkatów), (dz. nr 648/2 - Lutomia Dolna), (dz. nr 648/3 i 648/7 - Lutomia Dolna),


5 lipca 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
* Drukujemy dla was nowy, letni rozkład jazdy miejskich autobusów.
* Matka zawiadomiła prokuraturę, że świdniccy lekarze o mało nie doprowadzili do śmierci jej syna.
* Na własne życzenie stracił pracę czyli kolejne przypadki Sławomira L., zastępcy wójta Świdnicy.
* Dlaczego lepiej nie wrzucać odzieży do kontenerów PCK?
* Czy kolejne śledztwo w sprawie Sikorskiego całkiem odstraszy nam inwestorów?
* Trzeba się umieć bawić czyli jak ludzie na wsiach spędzają wolny czas.
* Szczegółowy program Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy.
* Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych.


4 lipca 2004 - Wydarzenie

Dzisiaj wybieramy kolejne, już drugie w tym roku wydarzenie. Wybieramy spośród wielu wydarzeń mających miejsce w naszym powiecie. Lista wydarzeń minionego kwartału nie jest zamknięta, można wysyłać również swoje propozycje. To kolejny etap - wydarzenia poszczególnych kwartałów złożą się na listę roku i wtedy to zostanie wybrane wydarzenie roku 20004. Życzymy przyjemnej zabawy.


4 lipca 2004 - Badania

Wójt Gminy Świdnica przy udziale Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "BHMed" sp. z o.o.
Organizuje w dniu 10 lipca profilaktyczne badania mieszkańców Gminy Świdnica. Badania będą prowadzili:
Chirurg - ortopeda - Marek Duszkiewicz
Stomatolog - Łukasz Kierul
Internista - Roman Nowak
Gorąco zachęcamy rodziców do przybycia z dziećmi na bezpłatne badania w zakresie konsultacji chirurgiczno-ortopedycznej (skolioza, płaskostopie itp.) i stomatologicznej (próchnica, choroby przyzębia, wady zgryzu itp.). Ponadto przewidziane są badania dla dorosłych w zakresie:
EKG, badanie poziomu cukru, badanie ciśnienia, badanie przepływowe żył.
Powyższe badania profilaktyczne odbędą się w godzinach 9.00-13.00 w NZOZ BHMed w Boleścinie (budynek byłej szkoły podstawowej).


4 lipca 2004 - Festiwal Szachowy

Dzisiaj zakończył się IX Międzynarodowy Festiwal Szachowy poświęcony Pamięci Michała Sośnickiego. Turniej rozgrywany był w dniach 1-4 lipca. W zawodach wzięło udział około dwustu zawodników z kraju i z zagranicy. Najmłodszy zawodnik miał 8 lat a najstarszy 72 lata. W turnieju startował między innymi polski arcymistrz Łukasz Zborowski oraz arcymistrz Spartak Wysoczij zawodnik z setki najlepszych szachistów świata. Tegoroczny Festiwal ze względu na skromne środki finansowe rozgrywany był w Internacie ZSB-E.
Gdzie dotychczasowi sponsorzy ? gdzie Telewizja Wrocław ?
Zdjęcia z Festiwalu Szachowego - zobacz


4 lipca 2004 - Składowisko odpadów komunalnych otwarte!

29 czerwca w Jaroszowie nastąpiło oficjalne otwarcie jednego z najnowocześniejszych na Dolnym Śląsku składowisk odpadów komunalnych. Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka "Ekologiczne Centrum Utylizacji", a głównym udziałowcem grupa firm TRANS - FORMERS. We wtorek uruchomiono pierwszą kwaterę, o powierzchni 5,8 hektara, która może przyjąć ok. 500 tys. metrów sześciennych śmieci. Składowisko w Jaroszowie o łącznej powierzchni 32 hektarów, przewidzianej w decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, będzie mogło docelowo odebrać ok. 13 mln metrów sześciennych odpadów. Składowisko w Jaroszowie uzyskało tzw. "pozwolenie zintegrowane" czyli zgodę Wojewody Dolnośląskiego na prowadzenie składowiska odpadów. Pozwolenie to gwarantuje całkowite bezpieczeństwo ekologiczne. Ponadto, cała inwestycja spełnia wymogi unijne. Składowisko będzie przyjmować odpady komunalne z całego województwa dolnośląskiego: głównie z Wrocławia, Świdnicy oraz Strzegomia.


4 lipca 2004 - Zielone wakacje

Po raz kolejny nasza gmina organizuje letni wypoczynek dla dzieci w formie półkolonii - "Zielone świetlice środowiskowe". W okresie wakacji od 19 do 30 lipca na bazie 13 świetlic wiejskich, zostaną zorganizowane półkolonie dla dzieci pozostających w okresie wakacji w domu. Udział w półkoloniach będą brały dzieci zakwalifikowane przez opiekunów prowadzących zajęcia. Każda świetlica obejmie opieką około 30 dzieci przez okres 2 tyg., od poniedziałku do piątku przez pięć godzin dziennie - od 9.00 do 14.00. "Zielone wakacje" są skierowane przede wszystkim do dzieci z terenu naszej gminy, które w okresie wakacji pozostają w domu. W ramach półkolonii organizowane będą zajęcia plastyczne, gry, zabawy, konkursy i wycieczki. "Zielone świetlice środowiskowe" będą zorganizowane w świetlicach w Boleścinie, Bystrzycy Górnej (Dom Dziecka), Grodziszczu, Mokrzeszowie, Modliszowie, Komorowie, Lutomi Górnej, Opoczce, Pankowie, Pszennie, Słotwinie, Wilkowie, Witoszowie Dolnym.


4 lipca 2004 - Pomost dla maturzystów

O tydzień wydłużył się termin składania wniosków w 4 edycji programu stypendialnego "zDolny Śląsk", którą ogłosiły w tym tygodniu Fundacja Edukacji Międzynarodowej i Samorząd Dolnego Śląska. Uczniowie z całego Województwa Dolnośląskiego, którzy w zakończonym właśnie roku szkolnym osiągnęli znaczące sukcesy na polu naukowym, artystycznym lub sportowym, mogą nadsyłać swe zgłoszenia do 16 lipca.
Termin składania wniosków na drugi z konkursów ogłoszonych w tym tygodniu przez Fundację Edukacji Międzynarodowej i władze samorządowe Dolnego Śląska - "Stypendia Pomostowe" dla maturzystów z małych miejscowości, którzy dostali się na studia - nie ulega zmianie. Jest to w dalszym ciągu 31 lipca 2004 Informacje oraz formularze zobacz i pobierz


3 lipca 2004 - Caritas będzie miało siedzibę

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na użyczenie nieruchomości zabudowanej położonej w Świdnicy przy ul. Przyjaźni 2 dla CARITAS Diecezji Świdnickiej. Decyzją Wojewody Dolnośląskiego z 2001 r. nieruchomość stała się własnością Powiatu Świdnickiego. Do dnia 9 czerwca 2004 r. użytkownikiem nieruchomości był Zakład Techniki Medycznej Służby Zdrowia we Wrocławiu.
18 czerwca CARITAS Diecezji Świdnickiej wystąpił z wnioskiem o użyczenie budynków po byłych ZTM na cele magazynowe. Budynki będą wykorzystywane do przechowywania odzieży używanej, mebli, sprzętu rehabilitacyjnego oraz żywności przeznaczonej na pomoc charytatywną dla mieszkańców Diecezji oraz mieszkańców innych diecezji. W zamian za użyczenie Caritas zobowiązał się do ochrony obiektów oraz utrzymania porządku na terenie posesji.


3 lipca 2004 - Wnioski o nagrody

Do 31 lipca działające w Świdnicy stowarzyszenia kulturalne, jednostki kultury i oświaty mogą składać w Referacie Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy wnioski o przyznanie na-grody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagroda przyznawana jest osobom, organizacjom lub instytucjom działającym na terenie miasta. Uchwała o ustanowieniu dorocznej nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury została podjęta przez Radę Miejską w roku 2000. Na podstawie przyjętego regulamin wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę organizacji, instytucji, dane dotyczące całokształtu dotychczasowej działalności albo informacje o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana, uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją. Wnioski należy składać w Referacie Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 49 (tel.8562-852), w terminie do 31 lipca br. Regulamin przyznawania nagrody jest do wglądu w Referacie lub na stronie internetowej www.um.swidnica.pl BIP - Prawo lokalne - inne.


2 lipca 2004 - Wakacje z akcją

W ramach "Akcji Letniej" Strzegomskie Centrum Kultury organizuje półkolonie w 17 świetlicach na terenie gminy. Akcja letnia skierowana jest do dzieci i młodzieży. W ramach zajęć przewidziane są zajęcia sportowo - rekreacyjne, plastyczne, teatralne, nauka tańców integracyjnych oraz dyskoteki. Akcja letnia w świetlicach gminnych realizowana będzie od 28 czerwca do 30 lipca. Środki na dofinansowanie akcji pochodzą z opłat dla gminy za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Przeznaczona na ten cel kwota 24 500 zł, poza wsparciem budżetu półkolonii letnich, zasili Zespół Szkolno - Przedszkolny w Stanowicach, organizatora zielonej szkoły w Ustroniu Morskim, obóz harcerski w Rozewiu, obóz dla dzieci i młodzieży organizowany przez AKS Strzegom, turnus rehabilitacyjny organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Strzegomiu oraz kolonie organizowane przez TPD w Strzegomiu. Przewiduje się, że akcja letnia obejmie swoim zasięgiem około tysiąca dzieci.


2 lipca 2004 - Wypoczynek dzieci

Miasto Świdnica przeznaczyło na organizację zajęć w szkołach ponad 40 tys. zł, ale to nie wszystko. Miasto dofinansowuje także wypoczynek wakacyjny organizowany przez organizacje społeczne. Ze środków na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych organizacje otrzymały następujące kwoty: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - 14.250 zł, Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom UT UNUM SINT - 24.000 zł, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Świdnica - 25.000 zł, Młodzieżowy Dom Kultury - 30.000 zł. Ze środków na profilaktykę alkoholową dodatkowe środki w wysokości 7.000 zł otrzymały także świdnickie szkoły.


2 lipca 2004 - Wakacje

Publikujemy rozpoczęty wczoraj wykaz szkół oferujących dzieciom nieodpłatny wypoczynek.
W Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Kraszowickiej 27, od 28 do 9 lipca, w godz. 8.45-14.00 dla dwóch grup dzieci młodszych i starszych zaplanowano wycieczki piesze i rowerowe, wycieczkę autobusową oraz wyjścia na basen. Szkoła ta przewiduje dla uczestników drugie śniadanie. Zajęcia dla dzieci i młodzieży będzie prowadzić także dwa gimnazja. Gimnazjum nr 1 przy ul. Słobódzkiego 21, w okresie od 28 czerwca do 9 lipca, w godz. 8.30-13.00 proponuje wycieczki piesze i rowerowe, zajęcia sportowe połączone z nauką i doskonaleniem pływania oraz nauką gry w tenisa ziemnego, a także turnieje sportowe. Podczas wyjść na basen młodzież będzie także miała możliwość zdobycia kart pływackich. Gimnazjum nr 2 przy ul. Ofiar Oświęcimskich 30, w okresie od 28 czerwca do 20 sierpnia, w godz. 8.30-13.15 zaprasza na organizowane zajęcia sportowe (siatkówka, tenis, koszykówka) oraz do kawiarenki internetowej. Informacje dodatkowe można uzyskać bezpośrednio w szkołach.


2 lipca 2004 - Ostatnie posiedzenie

30 czerwca odbyło się ostatnie w dotychczasowym składzie posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia w Świdnicy. Rada zaopiniowała zmiany do planu podziału środków finansowych Funduszu Pracy, które dodatkowo udało się pozyskać na walkę z bezrobociem w Powiecie Świdnickim w tym roku. Jak już informowaliśmy więcej funduszy zostanie przekazanych na prace interwencyjne - 156.275 zł, w tym Program 50 PLUS, którym objęte zostaną osoby powyżej 50 roku życia. Więcej pieniędzy udało się także pozyskać na roboty publiczne i staże. W sumie na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu samorząd powiatowy pozyskał dodatkowo 800.000 zł. Oprócz tego Powiatowy Urząd Pacy w Świdnicy pozyskał ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Społecznego 1.153.700 zł na programy skierowane do młodzieży i na zwalczanie długotrwałego bezrobocia. Celem pierwszego z nich jest wsparcie startu zawodowego młodzieży, która w 2004 r. nie ukończyła 25 roku życia, w tym absolwentów szkół wszystkich typów. Natomiast drugi projekt skierowany jest do osób powyżej 25 roku życia zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy, które figurowały w rejestrze ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. W związku z tym Rada Zatrudnienia zaopiniowała także kierunki szkoleń grupowych realizowanych w ramach projektów z EFS m.in. podstaw księgowości, języków obcych, obsługi komputera, ,prawa jazdy i inne.


2 lipca 2004 - Akcja znakowania rozpoczęta

Zapraszamy wszystkich chętnych do bezpłatnego znakowania wartościowych przedmiotów, np. telefonów komórkowych, rowerów. Są to rzeczy, które najczęściej padają łupem złodziei. Znakowanie na pewno nie wyeliminuje kradzieży, ale pozwoli na szybkie dotarcie do jego prawowitego właściciela w przypadku kontroli oraz utrudnia sprzedaż rzeczy przez złodzieja.
Znakowaniem wartościowych rzeczy zajmą się w okresie wakacji nasi dzielnicowi st. post. Remigiusz Strzelczyk oraz sierż. Arkadiusz Piaseczny w godzinach ich dyżurów w Urzędzie Gminy od 12.00 do 13.30 w każdy wtorek. Kontakt z dzielnicowymi:
Pokój nr 118, tel 852 30 67 w. 118
e-mail: policja@gmina.swidnica.pl


1 lipca 2004 - Absolwenci szkół gimnazjalnych

Od jutra w Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy będzie można uzyskać kompleksowe informacje na temat liczby wolnych miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych w naszym powiecie w podziale na ich typy. Zapewniamy, że nie będzie takiej sytuacji, w której młodzi ludzie pozo-staliby bez możliwości dalszej edukacji. Na pewno dla nikogo nie zabraknie miejsca, chociaż może zdarzyć się , że nie każdy uczeń będzie miał możliwość kontynuowania edukacji w wymarzonej, wybranej przez siebie szkole. Wydział Oświaty ustalił, że wszystkich absolwentów szkół gimnazjalnych w naszym powiecie jest 2364 a oddziałów otwartych jest na 3000 miejsc.
Informacje o szkołach można uzyskać pod numerem telefonu 8500 480, bądź osobiście w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, Wydział Oświaty i Wychowania.


1 lipca 2004 - Wakacje

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami, dla dzieci i młodzieży przygotowano w świdnickich szkołach różnorodne formy wypoczynku oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Nieodpłatnie, od poniedziałku do piątku uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach rekreacyjno-sportowych organizowanych w sześciu szkołach.
Zajęcia będą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 4, przy ul. Marcinkowskiego 4-6 na Osiedlu Młodych. Od 5 do 23 lipca zajęcia będą się odbywać także w SP nr 1 przy ul. Galla Anonima. Od godz. 9.00 do 13.30 uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, kulinarnych, grach i zabawach, wycieczkach terenowych. Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Folwarcznej 2 organizuje zajęcia od 28 czerwca do 9 lipca, a następnie pomiędzy 19 i 39 lipca oraz pomiędzy 23 i 31 sierpnia, zawsze w godz. 8.30-13.00. W "piątce" zaplanowane są zajęcia sportowo-rekreacyjne, komputerowe, a także - końcem wakacji - dwie wycieczki autobusowe poza miasto.
Pozostałe szkoły w jutrzejszych informacjach.


1 lipca 2004 - Turnieje piłkarskie

Podczas obchodów Festynu Kamienia w Strzego-miu rozegrano dwa turnieje piłkarskie. Jeden z nich zorganizowano dla młodzików, natomiast drugi dla drużyn kamieniarskich. W IV Międzynarodowym Turnieju Młodzików o Puchar Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza. drużyny grały systemem "każdy z każdym"
Końcowa tabela:
1. Znojmo 9 pkt.
2. Żarów 6 pkt
3. Magdeburg 3 pkt
4. AKS Strzegom 0 pkt
Dodatkową atrakcją turnieju młodzików było pokazowe spotkanie piłkarskie pomiędzy drużyną strzegomskich dziewcząt, trenowaną przez Przemysława Stempniewicza a chłopcami należącymi do piłkarskiej sekcji AKS-u. Pomimo większych umiejętności sportowych chłopców, wygrali oni tylko 4 : 3, strzelając zwycięską bramkę kilka sekund przed końcem meczu.


1 lipca 2004 - Turnieje piłkarskie

W ramach Festynu Kamienia odbył się Turniej Firm Kamieniarskich. Do udziału w nim zgłosiło się aż 14 drużyn, dlatego zawody rozgrywano w/g sys-temu pucharowego. W finale kilkustopniowej rywalizacji, drużyna Kamieniarzy nieznacznie pokonała zespół KAM - TRANS 1 : 0.
Uroczystego wręczenia pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych laureatom Turnieju Piłkarskiego Firm Kamieniarskich dokonał Burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz.
Klasyfikacja końcowa:
1 - KAMIENIARZE
2 - KAM-TRANS
3 - GRABINEX
4 - UNIGRANIT


1 lipca 2004 - Pomost dla maturzystów

Akcję "zDolny Śląsk" uzupełni 15 stypendiów pomostowych dla uzdolnionych maturzystów z małych miejscowości Dolnego Śląska, którzy dostali się w tym roku na studia magisterskie. Przez najbliższy rok akademicki będą otrzymywać co miesiąc bezzwrotne stypendium, które pomoże im przetrwać pierwszy rok studiów. Każde stypendium wyniesie 3800 zł rocznie (380 zł miesięcznie).
Wnioski o stypendium - na formularzach udostępnionych na stronie internetowej pobierz - przesyłać trzeba do 31 lipca 2004 roku pocztą na adres: Fundacja Edukacji Międzynarodowej, ul. Zielińskiego 38, 53-534 Wrocław z dopiskiem "Stypendia Pomostowe". Listę stypendystów poznamy w połowie września.


1 lipca 2004 - "Złoty Las" na sprzedaż

Wójt Gminy Świdnica ogłasza I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości zabudowanych położonych we wsi: Modliszów, Luba-chów - "Złoty Las"
Przetarg odbędzie się w dniu 19 lipca 2004 roku o godzinie 10.00 w siedzibie Urzędu Gminy w Świdnicy ul. Głowackiego. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 10 % ceny wywoławczej tj. 100.900,00 zł , najpóźniej do dnia 16 lipca 2004 roku. przelewem na konto Gminy Świdnica - BZ II O/Świdnica 08 1090 2819 0000 0006 9401 1343 a dowód wpłaty okazać komisji przetargowej.
Szczegóły przetargu >>> przeczytaj


1 lipca 2004 - Gazeta na medal

Strzegomska nauczycielka, Małgorzata Kucharska została nagrodzona w XI Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Szkolnych o "Pałuckie Pióro 2004". Podsumowanie eliminacji odbyło się 21 czerwca w Wągrowcu. Nagrodę przyznano w uznaniu za inspirujące materiały opisujące doskonalenie warsztatu dziennikarskiego uczniów. Spotkania redakcji odbywają się w ramach koła dziennikarskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu. Kolegium redakcyjne nawiązało współpracę z Gazetą Strzegomską. Raz w miesiącu zamieszczana jest w bieżącym numerze jako wkładka. Dzięki temu dociera nie tyko do społeczności szkolnej, ale także do mieszkańców całej gminy. Chociaż miesięcznik adresowany jest głównie do młodych ludzi, między innymi gimnazjalistów, to chętnie sięgają po nią również osoby starsze. Nakład uzależniony jest od funduszy, jakie uda pozyskać się na jej powielenie (przekracza 200 egzemplarzy, już jako wkładka). Obecnie redakcja jest na etapie wypracowywania stałych działów i wprowadzania zmian stopki. Szczególne podziękowania należą się szkolnemu zespołowi redakcyjnemu: Ani Twarogowskiej, Anicie Chmielińskiej, Tomaszowi Chojniakowi, Agnieszce Waliszewskiej, Kamilowi Kasińskiemu, Jakubowi Szeli, Milenie Sieniuć, Marlenie Stanowskiej, Edycie Szczerbie, Ali Środoń oraz Marysi Karwackiej.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała