31 sierpnia 2004 - Komputery w Stowarzyszeniu

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych uruchomi już niebawem dwie pracownie komputerowe, dzięki którym znacznie powiększy się oferta organizowanych przez Stowarzyszenie szkoleń dla przedsiębiorców. Dwie kompletne pracownie, składające się łącznie z 22 komputerów oraz mebli, Stowarzyszenie otrzymało w darowiźnie od swojego partnera w niemieckim Dessau, z którym w najbliższym czasie rozpocznie współpracę w zakresie organizacji szkoleń i kursów zawodowych.


31 sierpnia 2004 - Nowe sanitariaty

Miły prezent czeka na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4, którzy jutro zainaugurują nowy rok szkolny. Po ponad 5 miesiącach oddano do użytku nowe sanitariaty. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane "Domex". Polegały one na rozbudowie budynku PSP Nr 4 o część zawierającą nowe sanitariaty oraz zaadoptowaniu byłych sanitariatów zlokalizowanych w poziomie piwnic na szatnie dla uczniów. Na całość prac remontowych wydatkowano kwotę 164 640,94 zł. Z budżetu gminy przeznaczono na ten cel 131 537,94, a dzięki staraniom burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza pozyskano dotację z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w wysokości 33 103 zł.


31 sierpnia 2004 - Wieś w Unii

Wczoraj w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyło się szkolenie na temat pozyskiwania środków pochodzących z Unii Europejskiej przeznaczonych dla rolnictwa i terenów wiejskich. W szkoleniu udział wzięli sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich, członkowie Komisji ds. Rolnictwa Rady Miejskiej w Żarowie, oraz zainteresowani rolnicy z terenu gminy Żarów. Szkolenie przeprowadził Kierownik Działu Integracji i Współpracy Europejskiej Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Świdnicy pan Marcin Dynia. Dotyczyło ono następujących programów unijnych: inwestycje w gospodarstwach rolnych, ułatwienie startu młodym rolnikom, odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego, wspieranie gospodarstw niskotowarowych, dostosowanie gospodarstw rolnych do standardów Unii Europejskiej.


31 sierpnia 2004 - Fotoradar dla Świdnicy ?

Miasto Świdnica rozważa w tej chwili możliwość zakupu fotoradaru. W tej chwili kompletowane są oferty firm produkujących te urządzenia i poszukiwane są źródła finansowania ewentualnego zakupu. - Jak wykazują statystyki nadmierną prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych - mówi Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek - Jeśli fotoradar utrwaliłby się w świadomości kierowców, przyczyniłby się ograniczenia prędkości na terenie miasta, a tym samym znacznej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.


31 sierpnia 2004 - Ocalić od zapomnienia

Strzegomska Bazylika dominuje nad miastem. Jest największym klejnotem nie tylko samego Strzegomia, ale całego regionu. 15 września 2002 roku została podniesiona do godności Bazyliki Mniej-szej. Podczas tej uroczystości arcybiskup Francesco Pio Tamburirino porównał ją do latarni, która od wieków świeci wszystkim pokoleniom idącym przez ziemię strzegomską ku wiecznej światłości. Ks. Stanisław Siwiec (Kustosz Bazyliki) wspólnie z burmistrzem Strzegomia Lechem Markiewiczem postanowili upamiętnić to wydarzenie wydając książkę "Bazylika Strzegomska - Latarnia Bożego Światła" pod redakcją kustosza.
Książka jest do nabycia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, pokój 48, III piętro Cena: 20 zł Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków UM i Gminy Strzegom.


30 sierpnia 2004 - Uwaga ważny komunikat

Uwaga ważny komunikat dla kierowców, mieszkańców i najemców lokali użytkowych przy ul. Budowlanej, Łukowej i placu Grunwaldzkim w Świdnicy. Ulica Budowlana, z uwagi na konieczności wymiany sieci wodociągowej zostanie zamknięta dla ruchu pomiędzy 1 i 9 września. Wszystkich użytkowników - zarówno mieszkańców jak i dzierżawców lub właścicieli lokali użytkowych przepraszamy za ewentualne niedogodności. Prace budowlane będą prowadzony w sposób jak najmniej uciążliwy i zakończone w możliwie najkrótszym terminie. Utrudnienia w ruchu na ul. Budowlanej powstaną także po 15 września. Po wymianie sieci wodociągowej wymieniana będzie nawierzchnia, wytyczane będą miejsca parkingowe i remontowane chodniki. Ulica będzie wówczas zamykana dla ruchu etapami.


30 sierpnia 2004 - Konkurs dla absolwentów!

Prawie 30 tysięcy złotych i lokal na prowadzenie działalności gospodarczej to pierwsza nagroda w ogłoszonym przez świdnicki Urząd Miejski konkursie dla absolwentów "Debiut Gospodarczy". Na zgłoszenie koncepcji swojej działalności absolwenci mają czas do 13 września. Konkurs jest elementem Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych, realizowanego w Świdnicy od dwóch lat. W ramach programu osoby bezrobotne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą liczyć na preferencyjne warunki wynajęcia lokalu od Miasta (pełna płatność czynszu dopiero w piątym roku działalności) lub skorzystać z dofinansowania części kosztów inwestycji i wyposażenia miejsc pracy. W ramach programu Miasto dofinansowuje także część kosztów wynagrodzenia osób bezrobotnych zatrudnianych przez lokalnych przedsiębiorców.
Szczegóły konkursu i regulamin >>> zobacz


30 sierpnia 2004 - Hala na Piastowskiej i świetlica w Zastrużu

Uczniowie Gimnazjum w Żarowie jeszcze trochę poczekają na dokończenie hali sportowej przy swojej szkole. Przewidywany termin oddania hali na potrzeby młodzieży i mieszkańców miasta to 31 grudnia 2005 roku. Dokończenie budowy hali sportowej nie koliduje z planem budowy - na bazie pozostałej części obiektu - aquaparku. Projekt jest aktualny i prace nad jego wdrożeniem są nadal prowadzone, choć brak przepisów o partnerstwie publiczno - prywatnym nie ułatwia realizacji planu. Zdecydowanie szybciej, bo 30 września tego roku zostaną zakończone prace adaptacyjne w części budynku szkoły w Zastrużu na świetlicę wiejską. Remont szkoły, którą prowadzi stowarzyszenie "Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła" będzie zakończony przed 1 września. Koszt remontu i adaptacji to - 70.000 zł. Pieniądze wyasygnowała Gmina.


30 sierpnia 2004 - Rajd rowerowy

Prezydent Miasta Świdnica w porozumieniu z Burmistrzem Strzegomia w ramach pracy nad projektem pod nazwą Księstwo Świdnicki - Jaworskie zaprasza do wzięcia udziału w Rajdzie Rowerowym w dniu 25 września 2004 roku na trasie Strzegom - Świdnica. Chętni mieszkańcy Gminy Strzegom mogą zgłaszać swój udział w rajdzie do dnia 20 września 2004 roku w Wydziale Oświaty, Kultury, Sportu, Promocji i Współpracy z Zagranicą (Urząd Miejski w Strzegomiu, Rynek 38, pokój 49, tel. 8560-555, Pani Teresa Niedźwiedzia). Rajd startuje ze Strzegomia - Kościół Świętej Jadwigi - godzina 12:00. Zawodnicy Ubezpieczeni będą przez organizatora głównego - Urząd Miejski w Świdnicy.


29 sierpnia 2004 - Glinka 33

Stefano Baldini 33-letni reprezentant Włoch wygrał bieg maratoński, ostatnią konkurencję rozgrywaną na zakończenie igrzysk olimpijskich w Atenach.
W biegu maratońskim startowało dwóch Polaków.
36-letni Waldemar Glinka występujący na codzień w GLKS Świdnica z czasem 2:19.47 zajął 33. miejsce a 34-letni Michał Bartoszak był 36 z czasem 2:20.27.29 sierpnia 2004 - Potrzebne mieszkania socjalne

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zmierza do rozpoczęcia w przyszłym roku budowy kolejnego budynku mieszkalnego - tym razem z mieszkaniami socjalnymi. Budynek, jeśli Rada Miejska zgodzi się na jego budowę, miałby powstać u zbiegu ulic Parkowej i Gdyńskiej. Przygotowanie projektu technicznego zakończy się do 15 października. Działania zmierzające do rozpoczęcia planów budowy przyspieszyło wejście w życie ustawy o finansowym wsparciu budownictwa socjalnego w latach 2004-2005. Dzięki zapisom ustawowym gmina może otrzymać z budżetu centralnego dofinansowanie w wysokości 35% kosztów budowy. Brak mieszkań socjalnych jest jedną z najważniejszych bolączek Miasta Świdnica. Czeka na nie 271 rodzin.


29 sierpnia 2004 - II Turniej Siatkówki Plażowej - Sierpień 2004

Wczoraj po raz drugi rozegrany został turniej piłki siatkowej. Zawody zostały przeprowadzone na terenie kąpieliska OSiR-u w Świebodzicach.
Zwyciężyła drużyna ze Świdnicy w składzie: Wójcik Artur, Nawrot Maciej, drugie miejsce drużyna z Wałbrzycha w składzie: Dusza Radosław i Wal Michał, trzecie Wałbrzych - Korościk Tomasz, Wojasiński Mariusz a czwarte miejsce drużyna ze Świebodzic w składzie: Rochatka Bartosz i Piotrowski Błażej. Częściowe koszty imprezy pokrył pan Adam Pofelski ze Świebodzic. Była to ostatnia impreza w ramach cyklu imprez pn. "Wakacje z OSiR-em 2004". Sędzią Głównym zawodów był pana Mikołaj Nikołjuk z Jeleniej Góry. Organizatorem - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.


29 sierpnia 2004 - Uzbrajamy strefę

Trwa uzbrajanie terenów w WSSE Podstrefa Żarów na potrzeby inwestorów. Prace prowadzą doświadczone i znane firmy: konsorcjum firm - Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych "EKO - WOD" oraz Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Spodziewany efekt to 1,2 km nowych dróg, 1,2 km sieci wodociągowej oraz 2,5 km kanalizacji. Prace powinny zakończyć się 5 grudnia tego roku. Również w żarowskiej podstrefie Zakład Energetyczny z Wałbrzycha wykonał sieć energetyczną do zakładu "FRANC - TEXTIL".


28 sierpnia 2004 - Ateny 2004

Jutro ostatni dzień Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Dla nas wszystkich ważnym wydarzeniem będzie start naszego biegacza, dwukrotnego mistrza Polski w maratonie - zawodnika GLKS Świdnica - Waldemara Glinki.
W jutrzejszym maratonie prócz Waldemara Glinki wystartuje drugi reprezentant Polski - Michał Bartoszak. Trzymamy kciuki za naszych zawodników. Bieg rozpocznie się o godzinie 17.00
zdjęcie ze strony www.piast.gliwice.pl


28 sierpnia 2004 - Praca nad Planem trwa

W Urzędzie Miejskim w Świdnicy trwają intensywne prace nad Planem Rozwoju Lokalnego. Zespół roboczy opracowujący Plan zakończył już część analityczną planu, która w najbliższych dniach trafi do Komisji Opiniującej, w skład której wchodzą między innymi radni Rady Miejskiej. Od 30 sierpnia rozpocznie się proces oceny zadań inwestycyjnych zgłoszonych przez mieszkańców i instytucje miejskie do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.


28 sierpnia 2004 - Koncert muzyki klasycznej

Dzisiaj w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury zakończyło się bogate w wydarzenia muzyczne lato.
A zakończyło się koncertem uczestników IV Letniej Akademii Muzycznej w Krzyżowej, którzy doskonalili swój warsztat pod okiem specjalistów na co dzień wykładających w wyższych szkołach muzycznych z Poznania, Hanoweru, Lubeki i Wrocławia.


28 sierpnia 2004 - Spotkanie

Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" w Świdnicy serdecznie zaprasza na spotkanie Koła Miejskiego.
Spotkanie odbędzie się 3 września o godzinie 18.00 w Biurze Poselskim Posła Zbigniewa Chlebowskiego.

Świdnica - Rynek 39-40


28 sierpnia 2004 - Remonty dróg, kanalizacja i rowy

Dobra pogoda sprzyja remontom dróg. W Żarowie nową nawierzchnię uzyska ul. Krasińskiego, a mieszkańcy będą mieli wygodny estetyczny chodnik. Jak zapewnia Świdnickie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów - wykonawca robót - prace zakończą się około 20 września. W Kalnie, Pożarzysku, Imbramowicach i na osiedlu domków jednorodzinnych w Żarowie zakończył się pierwszy etap remontów dróg gruntowych. We wrześniu rozpocznie się realizacja kolejnego etapu. Do jesiennych szarug drogi zostaną dobrze przygotowane. W listopadzie zakończona zostanie budowa kanalizacji sanitarnej dla 16 domków jednorodzinnych przy ul. Klonowej w Żarowie. W Wierzbnej i Przyłęgowie konserwowane są rowy melioracyjne. Prace wykonują pracownicy zatrudnieni przez Urząd Miejski w Żarowie. Jak ważne są to zadania przekonujemy się dopiero po znacznych opadach lub roztopach.


28 sierpnia 2004 - Strony internetowe

Prezentujemy strony internetowe. Dziś - Świdnica - Moje Miasto. >>> zobacz
Strona istnieje od lipca 2002 roku. Zawiera ogromny zbiór fotografii Świdnicy.
A co nowego pojawiło się ostatnio na stronie? Kolejna porcja aktualnych fotografii. Tym razem nowe zdjęcia dodali Robert Bielewski oraz Ruzams.
Zdjęcia pochodzą z różnych miejsc naszego miasta, dlatego część obiektów może wydawać się obca. Obecnie znajduje się na stronie ponad 1100 zdjęć współczesnych ze Świdnicy i okolic, ponad 400 zdjęć historycznych, grafiki, rendery i kilka historycznych map.


27 sierpnia 2004 - Imprezy

Jutro w sali Klubu Bolko w Świdnicy wystąpi legenda polskich scen - zespół Flapjack. Fanom znany głównie z koncertów i trzech nagranych do tej pory płyt: Ruthless Kick, Fairplay oraz Juicy Planet Earth. Wejściówki na koncert otrzymują - od Świdnickiego Ośrodka Kultury: Łukasz Baran i Przemysław Grzyb a od DZIENNIKA: Dorota Pławszak i Mateusz Szymański. Wszystkim gratulujemy i życzymy udanej zabawy podczas koncertu.
To nie koniec imprez w dniu jutrzejszym. W świdnickim Klubie Bolko odbędzie się Jarmark podręczników, książek i płyt a w sali teatralnej - Koncert muzyki klasycznej. Natomiast w Świebodzicach rozegrany zostanie II Turnieju Siatkówki Plażowej.
Szczegóły imprez >>> zobacz


27 sierpnia 2004 - Sprostowanie

Nie jest prawdą jak poinformowano w wydaniu dolnośląskiego dziennika "Fakty" TVP3 w dniu 25 sierpnia br., iż w Świdnicy wprowadzono zakaz sprzedaży podręczników w szkołach. Pismami z dnia 23 marca 2004 r. i 11 sierpnia br. Prezydent Miasta Świdnicy przypomniał dyrektorom szkół o konieczności przestrzegania prawa w tym zakresie, przekazując kopie pism Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Wojewody Dolnośląskiego skierowane do wszystkich dolnośląskich samorządów i odnoszące się do zagadnienia sprzedaży podręczników przez pracowników szkół. Tym bardziej nieprawdziwa jest informacja o tym, iż rzekomy zakaz wprowadzono pod naciskiem lokalnych księgarzy. Skróty dokonane w wypowiedziach zawartych w wyemitowanym materiale filmowym spowodowały, iż fakty nie zostały przedstawione we właściwym świetle.


27 sierpnia 2004 - Sesja Rady Powiatu

Najbliższa sesja Rady Powiatu odbędzie się 31 sierpnia, o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Radni wysłuchają sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie za rok ubiegły a także informacji o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2004 roku.
Sesję zdominują jednak tematy oświatowe dotyczące zakładania szkół dla dorosłych w naszym powiecie oraz nadawania im statutów. Radni będą głosować także nad uchwałą dotyczącą zasad udzielania stypendiów naukowych oraz socjalnych z budżetu powiatu dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych dla młodzieży prowadzonych przez nasz powiat.


26 sierpnia 2004 - Sesja Rady Miejskiej

Jutro o godzinie 11 rozpocznie się XXIII Sesja Rady Miejskiej. Radni dyskutować będą m.in. nad projektem Gminnego Programu Ochrony Środowiska i Gminnego Programu Gospodarki Odpadami, wysłuchają raportu o stanie bezrobocia i aktywnych formach walki z bezrobociem, a także raportu na temat stanu przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywności systemu poszukiwania i wspierania inwestorów. Wśród projektów znalazły się m.in. uchwały: w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Świdnica, w sprawie ustalenia regulaminu stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień przyznawanych w Gminie Miasto Świdnica w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki, w sprawie nadania Statutu Domowi Dziennego Pobytu w Świdnicy.
Obrady te transmitować będzie lokalna telewizja kablowa.


26 sierpnia 2004 - Mieszkania

Biorąc pod uwagę trudną sytuację mieszkaniową gminy Żarów oraz fakt, iż sukcesywnie przybywa wyroków eksmisyjnych przeciw członkom Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach w wielu przypadkach eksmitowane rodziny mają prawo do lokalu socjalnego, który gmina zobowiązana jest im zapewnić, podjęto próby wspólnego pozyskania ze SM w Świebodzicach lokali mieszkalnych. Odbyło by się to poprzez dokonanie zamiany lokali mieszkalnych pomiędzy zasobami Spółdzielni a zasobami komunalnymi. Aby przyspieszyć realizację wyroków Spółdzielnia Mieszkaniowa wyszła też z propozycją częściowego partycypowania w kosztach adaptacji wolnych pomieszczeń na terenie gminy Żarów.


26 sierpnia 2004 - Pracodawcy ! Konkurs

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy zaprasza Pracodawców do udziału w konkursie na organizację prac interwencyjnych, którego celem jest wsparcie zatrudnienia osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy:
W ramach prac interwencyjnych można skorzystać z 6 i 12-miesięcznego subsydiowanego zatrudnienia osób figurujących w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy w postaci refundacji części kosztów poniesionych na wynagrodzenia w wysokości 411 zł miesięcznie wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne. Umowy w sprawie organizacji prac interwencyjnych będą zawierane do wyczerpania limitu środków.
Szczegółowych informacji dotyczących zasad udziału w Programie dla Pracodawców udziela Powiatowy Urząd Pracy w pokój nr 12 i pod numerem telefonu 85 61 822.
Szczegóły konkursu >>> zobacz


25 sierpnia 2004 - Stypendium ze środków UE

Informacja dla rodziców uczniów uprawnionych do starania się o stypendium ze środków Unii Europejskiej (zameldowanych na stałe na terenach wiejskich) W związku z opóźnianiem się wydania stosownych aktów prawnych przez administrację centralną i Urząd Marszałkowski informujemy, że należy wstrzymać się z zakupami podręczników i innymi wydatkami związanymi z początkiem roku szkolnego, które będą refinansowane w formie stypendiów. Dalszych informacji należy zasięgnąć we wrześniu w szkołach ponadgimnazjalnych, do których uczęszczają uprawnieni uczniowie.


25 sierpnia 2004 - Krąg podbił serca Madziarów

Z okazji 50 lecia partnerskiego miasta Kazincbarcika oraz święta narodowego Węgier - Dnia św. Stefana przed węgierską publicznością występował zespół Krąg prowadzony przez Marię Skiślewicz i Wojtka Skiślewicza. Podczas minirecitalu w Dniu św. Stefana Krąg pokazał "Taniec z Flagami" - układ choreograficzny przygotowany specjalnie z okazji przyjęcia nowych krajów do UE oraz zatańczył krakowiaka. Następnego dnia w czasie wieczornego koncertu przerwanego dość pechowo przez gwałtowną burzę miała miejsce premiera programu zawierającego tańce lubelskie. Występy Kręgu bardzo podobały się węgierskiej publiczności oraz uczestniczącym w uroczystościach delegacjom. Zaowocowało to zaproszeniem zespołu na przyszłoroczne obchody 700 lecia polskiego Knurowa i wstępnymi uzgodnieniami dotyczącymi ewentualnego wyjazdu do bawarskiego Burgkirchen.


25 sierpnia 2004 - Remonty w UM

Kończy się już remont adaptacyjny Biura Obsługi Klienta w żarowskim urzędzie. Wnętrze jest pięknie przygotowane i trwa jego wyposażanie, a od wtorku 24 sierpnia również dach poddany został remontowi, by dopełnić estetycznego wyglądu obiektu. Nad wejściem zainstalowana zostanie tablica, a 1 września drzwi Biura Obsługi Klienta otworzą gościnnie podwoje i... będzie to jedyne wejście do Urzędu Miejskiego w Żarowie. Dotychczasowe wejście będzie bowiem przez pewien czas zablokowane, ponieważ piękne zabytkowe drzwi zostaną poddane renowacji, by odzyskały dawną świetność. Oddanie klientom Urzędu Miejskiego w Żarowie wspaniałej sali recepcyjnej nie kończy remontu w żarowskim urzędzie. Prace będą trwały nadal. W trakcie przygotowań jest aranżacja sekretariatu i pomieszczeń na I piętrze. Remonty utrudnią nieco pracę urzędnikom, ale dzięki BOK - owi klienci nie odczują ich skutków.


25 sierpnia 2004 - "Przyjaciel potrzebny od zaraz"

Starostwo Powiatowe w Świdnicy uczestniczyło w przygotowaniu organizowanej wczoraj przez Stowarzyszenie Pomocy na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach międzynarodowej konferencji "Przyjaciel potrzebny od zaraz". Spotkanie odbyło się w ramach projektu finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację "Edukacja dla Demokracji". Na spotkaniu doświadczeniami i informacjami wymieniły się organizacje pozarządowe z Polski, Czech, Białorusi oraz Niemiec. Rozmawiano także o współpracy organizacji pozarządowych z samorządem oraz udziale kobiet w gremiach decyzyjnych gmin. Po tej debacie przedstawiciele kobiecych organizacji pozarządowych napisały list do Izabeli Jarugi-Nowackiej - Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, w którym omówiły cele spotkania i przedstawiły wnioski z przeprowadzonej debaty. Spotkanie umilały występy Zespołu Ludowego z Białorusi.


25 sierpnia 2004 - Zastępca Wójta

Wójt Gminy Świdnica ogłasza nabór ofert na stanowisko: "Zastępcy Wójta Gminy Świdnica". Kandydaci powinni spełniać następujące kryteria:
wykształcenie wyższe, doświadczenie w prowadzeniu inwestycji infrastrukturalnych i kubaturowych, mile widziane doświadczenie samorządowe oraz znajomość języków obcych, - udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu, znajomość procedur i programów pomocowych UE oraz krajowych, dyspozycyjność, prawo jazdy, własny samochód do celów służbowych
CV ze zdjęciem oraz list motywacyjny należy składać w sekretariacie Urzędu Gminy o 15 września do godziny 15.30.
oferta pracy w całości


25 sierpnia 2004 - Nabór do szkoły

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie Prowadzi rekrutację na rok szkolny 2004/2005 do następujących szkół dla Dorosłych:
2-letnie Policealne Studium Agrobiznesu
2-letnie Policealne Studium Zawodowe - zawód: technik ekonomista
2-letnie Policealne Studium Żywienia i Gospodarstwa Domowego
3-letnie Technikum Zawodowe na podbudowie Szkoły Zawodowej zawód: technik architektury krajobrazu
Gimnazjum dla Dorosłych
telefon (074) 850-87-36, 850-87-96, internetowa strona szkoły www.ckuzsr.republika.pl


25 sierpnia 2004 - Flapjack - bilety do wygrania

Na koniec wakacji w sali Klubu Bolko w Świdnicy wystąpi legenda polskich scen - zespół Flapjack. Fanom znany głównie z koncertów i trzech nagranych do tej pory płyt: Ruthless Kick, Fairplay oraz Juicy Planet Earth. Wystąpi w składzie którego trzon jest żywą historią polskiej muzyki rockowej: Robert "Lica" Friedrich, członek takich zespołów jak 2 Tm 2,3 (Tymoteusz) oraz Arka Noego; Maciej "Ślimak" Starosta, drugi z założycieli Flapjacka, bębni w Acid Drinkers od ponad 18 lat, od dwóch lat w Houku i w Arce Noego, Grzegorz "Guzik" Guziński, lider zespołu Homosapiens na wokalu, Maciej Jahnz udzielający się na gitarze również w zespole Houk. Poza tym Hrap-Luck (bass) oraz nowa twarz we Flapjacku - Gienia.


24 sierpnia 2004 - Filia biblioteki w Pastuchowie

1 września filia biblioteki SOKiBP w Pastuchowie będzie funkcjonować w lokalu Prywatnego Gospodarstwa Rolnego przy ulicy Stawowej 5.
Urząd Gminy sfinansował prace polegające na odnowieniu wnętrz w zakresie wymiany instalacji elektrycznej, prac malarskich, naprawy drzwi wejściowych i schodów oraz zakupił wykładzinę.
Przeniesienie biblioteki nastąpiło w związku z likwidacją Samorządowego Przedszkola w Pastuchowie, w której miała siedzibę.


24 sierpnia 2004 - "Oferta - rzecznik" tylko do jutra !

Wójt Gminy Świdnica, ogłasza konkurs na stanowisko:
"Specjalisty do spraw promocji Gminy, informacji publicznej i rzecznika prasowego"
Kandydaci na w/w stanowisko winni spełniać następujące kryteria:
- znajomość j. obcych min. 2-ch w tym j. niemiecki biegle,
- znajomość problematyki marketingowej i promocyjnej,
- obsługa internetu,
- dyspozycyjność,
- prawo jazdy.
Tylko do jutra do godziny 15.30 można składać swoje oferty.
oferta pracy w całości


24 sierpnia 2004 - Staw przy Wyspiańskiego

Porozumieniem zakończyło się spotkanie pani Burmistrz z Zarządem Ogródków Działkowych. Rozważano gospodarkę terenami działkowymi na terenie miasta. Prezes wyraził gotowość przekazania miastu części terenów, ze względu na fakt niepełnego ich wykorzystywania przez działkowców. Nastąpi to po scaleniu terenów działkowych, którego proces rozpocznie się prawdopodobnie jesienią 2005. Dzięki temu Żarów zyska uzbrojone, piękne tereny pod budownictwo jednorodzinne, jak i miejsca rekreacyjne dla mieszkańców Żarowa. Marzenie wielu mieszkańców miasta o ożywieniu stawu przy ul. Wyspiańskiego i przywróceniu walorów wypoczynkowych temu miejscu ma szansę stania się faktem.


24 sierpnia 2004 - Nabór do szkoły

Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie Prowadzi rekrutację na rok szkolny 2004/2005 do następujących szkół dla Dorosłych:
2-letnie Policealne Studium Agrobiznesu
2-letnie Policealne Studium Zawodowe - zawód: technik ekonomista
2-letnie Policealne Studium Żywienia i Gospodarstwa Domowego
3-letnie Technikum Zawodowe na podbudowie Szkoły Zawodowej zawód: technik architektury krajobrazu
Gimnazjum dla Dorosłych
telefon (074) 850-87-36, 850-87-96, internetowa strona szkoły www.ckuzsr.republika.pl


23 sierpnia 2004 - Nowy plac dla dzieci

21 sierpnia odbyło się w Chwałkowie uroczyste otwarcie wiejskiego placu zabaw, którego sponsorem jest miejscowy przedsiębiorca, właściciel "Woda Bonart" Wojciech Małaczek. Plac zabaw jest wielką atrakcją dla dzieci i młodzieży. Wszystkie elementy zostały wykonane z drewna. Obok huśtawek, zjeżdżalni, piaskownicy, drabinek itp. jest boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę. Otwarciu towarzyszył festyn, który zorganizowała Rada Sołecka wraz ze sponsorem. Dorośli i młodzież przy dźwiękach muzyki bawili się do późnych godzin nocnych.


23 sierpnia 2004 - Chcemy pojednania

"Groby żołnierskie są wezwaniem do pokoju". Słowa te oddają sens pracy młodych Niemców, którzy w ramach międzynarodowego obozu młodzieżowego, zajmowali się renowacją i porządkowaniem niemieckich pomników i grobów żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej.
Zwieńczeniem tego dzieła było złożenie wieńców okolicznościowych. Uroczystość odbyła się 21 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Strzegomiu. - Kiedy patrzymy na nagrobki dociera do nas, jakim złem jest wojna - powiedział w imieniu uczestników obozu, Christoph Galle. - Dzięki tej pracy mieliśmy możliwość zbliżenia się do powyższej prawdy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że mieliśmy okazję pokazać mieszkańcom naszą chęć pojednania. Od 7 do 22 sierpnia w morawskim pałacu gościła 13 - osobowa grupa Niemców. Wspólnie ze strzegomskimi licealistami zajmowała się renowacją i porządkowaniem grobów i pomników w Strzegomiu. Poza pracą poznawali polską kulturę i zwiedzali Dolny Śląsk. Tegoroczny obóz był początkiem szerszej współpracy. Planuje się cykliczną organizację tego typu spotkań. W Europie pod tym samym hasłem organizowanych jest ok. 55 podobnych obozów.


23 sierpnia 2004 - Potrzebni do pracy

Od dzisiaj Żarowskie Stowarzyszenie Bezrobotnych rozpoczyna przyjmowanie podań o pracę w związku z rekrutacją pracowników do firmy Yagi Poland Factory Sp. z o.o. Japońska Firma będzie zajmowała się produkcją części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników [ EKD 34 30 A] (elementy piast do kół samochodowych, łożyska itp.)
Planowane zatrudnienie to 37 osób:
- dział "Kuźnia" potrzebuje 8 osób z wykształceniem mechanicznym lub elektrycznym,
- "Matryce" - 2 osoby z wykształceniem mechanicznym,
- "Obróbka maszynowa" - 15 osób z wykształceniem mechanicznym lub elektrycznym,
- "Kontrola jakości" - 5 osób z wykształceniem mechanicznym,
- "Planowanie" - 1 mężczyznę i 6 kobiet z wykształceniem co najmniej średnim
Podania należy składać w siedzibie Żarowskiego Stowarzyszenia Bezrobotnych przy ulicy Armii Krajowej 53, I piętro, pokój nr 6, od pn. - pt. w godzinach od 9:00 - 13:00.


22 sierpnia 2004 - XXXIV Wrocławskie Dni Duszpasterskie

W dniach 23-25 sierpnia odbędą się we Wrocławiu XXXIV Wrocławskie Dni Duszpasterskie, które w tym roku będą poświęcone problemom Kościoła w Europie i w Polsce. Odbędą się one w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu pl. Katedralny 14. Na tych cieszących się zawsze dużym zainteresowaniem zarówno wśród duchowieństwa jak i osób świeckich z całej Polski aktualna problematykę teologiczną i społeczną omawiają wybitni teologowie, filozofowie, znawcy Katolickiej Nauki Społecznej Kościoła oraz działacze społeczni z kraju i z zagranicy. Warto zwrócić uwagę m.in. na wykłady prowadzone przez ks. abp. Damiana Zimonia z Katowic, ks. bp. Jana Tyrawę do niedawna jeszcze wrocławskiego biskupa pomocniczego, a obecnie ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, biskupa łowickiego ks. bp. Andrzeja Dziubę, prof. Marię Braun - Gałkowską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ustępującego rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego, pierwszego ordynariusza Diecezji Świdnickiej ks. bp. Ignacego Deca.
terminarz - >>> zobacz


22 sierpnia 2004 - Źle się dzieje w MKS-ie

W związku z sygnałami o trudnej sytuacji finansowej w sekcji siatkówki kobiet Klubu MKS Świdnica, Komisja Rewizyjna tego Klubu chciała przeprowadzić kontrolę prawidłowości zarządzania finansami. Kontrola taka, choć jest zapisana w statucie klubu - od miesiąca nie może dojść do skutku. Wyraźnie widać, że jest "nie na rękę" władzom Klubu. Chcąc zniechęcić Komisję do kontroli władze każą pisać do siebie podania. A ostatnim argumentem na odwleczenie przeprowadzenia kontroli jest urlop prezesa. W zaistniałej sytuacji, Komisji nie pozostaje nic innego jak zgłosić sprawę do sądu jako organu założycielskiego i wnioskować o nakazanie przeprowadzenia takiej kontroli.


22 sierpnia 2004 - Żarów ma już plan

W ubiegłym tygodniu Wojewoda Dolnośląski ogłosił w "Dzienniku Urzędowym Województwa Dolno-śląskiego" uchwałę Rady Miejskiej w Żarowie, zawierającą plan zagospodarowania przestrzennego Żarowa. Dzięki temu dokumentowi już w połowie września 2004r. Urząd Miejski w Żarowie zaproponuje osobom chętnym do osiedlenia się w naszym mieście we własnym domku działki pod budownictwo jednorodzinne. Wszystkie usytuowane są w atrakcyjnych, spokojnych miejscach, ale najciekawsze położenie będą miały działki zlokalizowane przy ul. Słowiańskiej. Jest to pobliże zalewu "Andrzej" tuż przy lesie, blisko urokliwych brzozowych za-gajników i z pięknymi widokami.


22 sierpnia 2004 - Sesja Rady Miejskiej

27 sierpnia o godzinie 11 rozpocznie się XXIII Sesja Rady Miejskiej. Radni dyskutować będą m.in. nad projektem Gminnego Programu Ochrony Środowiska i Gminnego Programu Gospodarki Odpadami, wysłuchają raportu o stanie bezrobocia i aktywnych formach walki z bezrobociem, a także raportu na temat stanu przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywności systemu poszukiwania i wspierania inwestorów. Wśród projektów znalazły się m.in. uchwały: w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Świdnica, w sprawie ustalenia regulaminu stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień przyznawanych w Gminie Miasto Świdnica w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki, w sprawie nadania Statutu Domowi Dziennego Pobytu w Świdnicy.


22 sierpnia 2004 - "Świebodzicki Strong Man 2004"

Dzisiaj na kąpielisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przeprowadzono kolejną trzecią edycję "Świebodzicki Strong Man 2004"
W wyniku przeprowadzenia siedmiu konkurencji w kolejności miejsca zajęli:
1 - Artur Lech - Wałbrzych, wygrał 4 konkurencje,
2 - Tomasz Piotrowski - Świebodzice, wygrał 2,
3 - Piotr Augustyniak - Świebodzice, wygrał 1,
4 - Janusz Dobrotowski - Wałbrzych,
5 - Mariusz Piwowar - Świebodzice,
6 - Rafał Kwiatkowski - Świebodzice.
Za pierwsze trzy miejsca zawodnicy dostali nagrody finansowe w wysokości 250, 150 i 100 zł. od pana Euzebiusza Wojdata. Okolicznościowe puchary - statuetki otrzymali od państwa Izabeli i Janusza Smoter. Dla najlepszego - najsilniejszego świebodziczanina okolicznościowy puchar od pana Roberta Walus.


21 sierpnia 2004 - Nagrody

23 sierpnia o godzinie 14,00 nagrody pieniężne z rąk pani Burmistrz odbiorą modelarze: Paweł Chromy, Jacek Nowak i ich opiekun pan Jerzy Ciupiński. Jest to skromny dowód uznania dla wielkich sukcesów naszych modelarzy zarówno w Mistrzostwach Polski, jak i Mistrzostwach Świata, na których żarowianie zaprezentowali się rewelacyjnie. Wybitni młodzi lekkoatleci: Michał Mossoń, Tomasz Rudnik, Artur Panna, Krzysztof Bryk, Sebastian Pietraga, Wojciech Dominik otrzymają stypendia sportowe. Ich trenerom: pani Jolancie Kumor, Zygmuntowi Worsie, Januszowi Dominikowi dziękujemy za znakomite przygotowanie młodych sportowców i życzymy dalszych sukcesów.


21 sierpnia 2004 - Premier Marek Belka odwiedzi Powiat Świdnicki

Na zaproszenie Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego Powiat Świdnicki odwiedzi prof. Marek Belka - Prezes Rady Ministrów RP i Christian Wulffa - Premiera Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, którzy wezmą udział w spotkaniu z młodzieżą z Polski i Niemiec. Program spotkania obejmuje wystąpienia premierów oraz dyskusję z młodzieżą Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii uczestniczącą w warsztatach historycznych poświęconych odwadze cywilnej i wspólnej historii Polaków i Niemców. Spotkanie zaplanowano na 1 września o godzinie 11.45 w Krzyżowej.


21 sierpnia 2004 - "Świebodzicki Strong Man 2004"

Jutro o godzinie 12 w Świebodzicach odbędą się kolejne zawody siłaczy "Świebodzicki Strong Man 2004"
Rozegrane zostaną między innymi:
spacer farmera, przewracanie opony, holowanie wielkiej opony w wodzie, ciągnięcie samochodu, szkocka belka - rzut, tragarz, przysiady ze sztangą.
Zawody rozegrane zostaną na obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy M. Starego 6


20 sierpnia 2004 - "Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła"

Burmistrz Żarowa - Lilla Gruntkowska wydała w minionym tygodniu pierwsze w historii gminy Żarów zezwolenie na prowadzenie szkoły. Otrzymało je Stowarzyszenie "Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła" z Zastruża. Placówkę wpisano do ewidencji. Wręczenie zaświadczenia o wpisie nastąpi 30 sierpnia na uroczystym spotkaniu z dyrektorami placówek oświatowych, nauczycielami, którzy w czasie wakacji przeszli pomyślnie próg awansu zawodowego: dyplomowanymi i mianowanymi oraz nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mrowinach - panią Moniką Jagłą, której wręczony zostanie akt powierzenia stanowiska.


20 sierpnia 2004 - 4 Wyścig Górski

Jutro o godzinie 11.30 startem pierwszej załogi rozpoczyna się 4 Wyścig Górski - IX i X Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.
Wyścig rozgrywany jest na drodze wojewódzkiej Rościszów - Przełęcz Walimska, jest to najtrudniejsza trasa w wyścigach w Polsce. Do wyścigu zgłosiły się 44 załogi, startują na: Subaru Impreza WRX - Leszek Kuzaj, Lancia Delta Integrale, Mercedes Benz 450 SLC 5.0, Mini Cooper, Porshe 911, Mitsubishi Lancer Evo 7, Honda Civic VTI, i kilka innych maszyn. Organizatorem wyścigu jest Automobilklub Sudecki.
szczegóły wyścigu >>> zobacz


20 sierpnia 2004 - Szkolenia tylko w SSIG

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy organizuje kolejne szkolenie dla przedsiębiorców - producentów i handlowców artykułami spożywczymi w zakresie procedur oceny ryzyka - HACCP. Szkolenie odbędzie się 29 sierpnia,
zapisy: tel. (074) 857-86-25. Stowarzyszenie szuka także chętnych do wzięcia udziału w kursach językowych z zakresu języka niemieckiego, angielskiego i rosyjskiego w biznesie. Prócz chętnych uczestników, do Stowarzyszenia mogą się także zgłaszać nauczyciele, którzy poprowadzą zajęcia. Adres strony internetowej Stowarzyszenia: www.sigps.pl


20 sierpnia 2004 - Uroczystość

Jutro na cmentarzu komunalnym przy ulicy Olszowej w Strzegomiu młodzież z niemieckiej Fundacji Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. (Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi) oraz przedstawiciele władz samorządowych złożą wieńce okolicznościowe.
Uroczystość ta jest zwieńczeniem dwutygodniowego obozu, podczas którego młodzież niemiecka wspólnie ze strzegomskim licealistami porządkowała i odnawiała pomniki.
Wśród zaproszonych gości jest konsul generalny Republiki Niemieckiej w Polsce - dr Helmut Schöps.
szczegóły uroczystości >>> zobacz


20 sierpnia 2004 - Remonty w szkołach.

Kończą się wakacje a wraz z nimi zbliżają się do końca remonty w szkołach. Prace remontowe wynikają z zaleceń pokontrolnych Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
W Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej wykonano gruntowny remont sali gimnastycznej. Zakończenia prac przewidziano na 25 sierpnia.
Również w tym samym czasie zakończony zostanie remont w budynku Szkoły Podstawowej w Pastuchowie, gdzie do tej pory wymieniono część okien i drzwi i jedno z pomieszczeń przystosowano do wydawania napojów.
Na ukończeniu jest też remont Szkoły w Starym Jaworowie gdzie do głównych prac należał remont dachu.


19 sierpnia 2004 - Żarowianie !

W związku ze zbliżającymi się obchodami dotyczącymi 50-lecia nadania miastu Żarów praw miej-skich w dniu 7 października 1954 roku apelujemy do mieszkańców naszej gminy z prośbą o użyczenie różnych eksponatów, gadżetów, pamiątek, zdjęć rodzinnych pochodzących sprzed 50 lat, które po wykorzystaniu zostaną zwrócone.
Przynosić je można do Żarowskiego Ośrodka Kultury


19 sierpnia 2004 - Finał konkursu pianistycznego w Krzyżowej

30 sierpnia o godzinie 17.00 w Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się uroczyste wręczenie nagród finalistkom konkursu pianistycznego, którego eliminacje odbędą się dwa dni wcześniej. Konkurs zorganizowany został z inicjatywy Klubu ZONTA z Biberach. Jest to organizacją zrzeszającą kobiety pracujące zawodowo, które angażują się w pomoc zdolnym, młodym kobietom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Nagrody zostały ufundowane i będą wręczone przez panią Weronikę Jochum von Moltke, która jest światowej sławy pianistką. Odbędzie się również krótki koncert pani Weroniki i trzech finalistek. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: za zdobycie I miejsca - 500 euro, II miejsca - 400 euro, III miejsca - 300 euro. Ponadto zdobywczyni I miejsca w konkursie będzie miała możliwość wzięcia udziału w muzycznej Letniej Akademii w 2005 r. w Zgorzelcu, na której również lekcji udzieli pianistka Weronika Jochum von Moltke.


19 sierpnia 2004 - Podsumowanie Akcji Letniej

27 sierpnia o godzinie 19.oo w Samorządowym Ośrodku Kultury odbędzie się impreza podsumowująca akcję letnią w gminie Jaworzyna Śląska.
Będzie można obejrzeć fotografie z kolonii letnich i zajęć organizowanych na wsiach podczas wakacji oraz wyjazdów i wycieczek. Pracownia plastyczna w SOKiBP przygotowuje wystawę prac ceramiczno-plastycznych, jakie powstały na kolonii artystycznej w Kudowie Zdr. i podczas zajęć w ośrodku kultury. Muzycznie zaprezentują się dzieci, które uczestniczyły w lipcowych spotkaniach Karaoke. Zaproszenia zostały już dostarczone do sponsorów tegorocznej akcji oraz inicjatorów i wychowawców zajęć wakacyjnych w gminie Jaworzyna Śląska. Wstęp na imprezę - wolny. Serdecznie zapraszamy.


19 sierpnia 2004 - Certyfikat dla każdego

Czuwająca nad przebiegiem strzegomskiego festiwalu Rada Artystyczna przyznała zespołom certyfikaty. Doceniono tradycyjne instrumentarium, wykonanie wokalne oraz oryginalny przekaz zespołu z Rapa Nui. W programie chińskiej grupy WA za najbardziej wartościowy uznano taniec wojowników. Indie w najciekawszy sposób zaprezentowały muzykę oraz tańce rytualne. Tajów nagrodzono za wykonanie muzyczne, tradycyjne instrumentarium i symbolikę programu. W występie lokalnego zespołu Kostrzanie za godną polecenia uznano formę pokazania krakowskiego zwyczaju wielkanocnego i tańców łowickich. Odtworzona przez Meksykanów legenda o walce księżyca ze słońcem urzekała radę wiernym odtworzeniem azteckich strojów, muzyką oraz świetną dramaturgią.
Na strzegomskiej stronie internetowej zamieszczonych zostało dużo zdjęć i filmów z Festiwalu - >>> zobacz


18 sierpnia 2004 - Posezonowa obniżka cen

Kończy się okres letni, a wraz z nim popyt na letnią odzież i inne towary przydatne w tym czasie. Kupując przeceniony towar klienci bardzo często wprowadzani są w błąd w kwestii możliwości reklamowania wadliwych towarów. Sprzedawcy bowiem z góry wyłączają możliwość reklamacji przecenionych towarów, nawet jeśli w dniu zakupu nie są one dotknięte wadami - czyli są pełnowartościowe. Takie działanie jest niedopuszczalne, ponieważ jest sprzeczne z przepisami prawa. Nabywca zawsze ma prawo reklamować przeceniony towar, jeśli w dniu zakupu nie miał wad. Klient kupuje towar pełnowartościowy i informacje typu "towar przeceniony nie podlega reklamacji" nie są dla niego wiążące. Szczegółowo kwestie zasad obowiązujących w obrocie konsumenckim reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2002r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z powołanym aktem prawnym nie można reklamować tylko tych wad towaru, o których konsument wiedział w momencie zakupu. Jeśli więc towar został przeceniony z powodu np. braku guzika, klient nie będzie on mógł reklamować tej wady. Ma jednak pełne prawo reklamować każdą inną wadę, jaka ujawni się w zakupionym towarze. W sytuacji, gdy przecena powodowana jest defektem towaru, sprzedawca powinien poinformować o tym konsumenta. Brak wady sprawia, iż klient może składać reklamację na każdą wadę, która ujawni się w terminie 2 lat od daty zakupu.


18 sierpnia 2004 - Międzynarodowa dzieweczka

Największa impreza kulturalna w Strzegomiu dobiegła końca. XIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru przyciągnął tłumy mieszańców ciekawych ludowych korzeni, zagranicznego i rodzimego folkloru. Koncerty podczas czterech dni festiwalowych obejrzało ponad 15 tys. widzów. Każde-go wieczoru sporą widownię gromadził występ grupy z Rapa Nui. Zmysłowe tańce, skąpe kostiumy i egzotyczna uroda wykonawców skupiały uwagę większej części mieszkańców. Nie przebił ich nawet koncert popularnych swego czasu Brathanków, których gwiazda po odejściu Halinki Mlynkowej nieco przygasła. Wprowadzony przez nich folkowo - rockowy klimat na scenie idealne wpasował się w charakter imprezy. Widzowie docenili dobór zespołów. Tegoroczna edycja była bardzo egzotyczna. Jednych zachwycała subtelność Chinek bądź falujące tańce Hindusów, drugich tajemnicze misterium meksykańskie i uroda Tajek. W takim towarzystwie nawet gospodarze festiwalu, Kostrzanie wyglądali dość osobliwie. Duży aplauz publiczność zyskało wykonanie piosenki "Szła dzieweczka do laseczka" przez międzynarodową reprezentację wszystkich gości festiwalowych.
Na strzegomskiej stronie internetowej zamieszczonych zostało dużo zdjęć i filmów z Festiwalu - >>> zobacz


18 sierpnia 2004 - Paszporty już nie w Starostwie

Tylko do końca sierpnia br. otwarte będzie biuro paszportowe w świdnickim starostwie. Nie powiodły się prośby Starosty Jacka Wajsa skierowane do Wojewody o finansowanie biura paszportowego. Należy to bowiem do zadań własnych Wojewody. Nie przekazywał on funduszy na prowadzenie biura starostwu powiatowemu i raczej nie przekaże urzędom gminnym. Od roku paszporty wydawane są w Starostwie bez wcześniej pobieranej opłaty w wysokości 15 zł. Aby pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji szefowie miast i gmin powiatu świdnickiego na spotkaniu w październiku ubiegłego roku ze Starostą wyrazili wstępną wolę na wspólne prowadzenie spraw paszportowych. Termin przejęcia spraw paszportowych przez gminy planowano na dzień 1 stycznia 2004 r., ale ponieważ przygotowanie biura paszportowego wymaga czasu, termin ten przedłużono. Biuro takie prowadzi już od dłuższego czasu Urząd Miasta i Gminy w Strzegomiu a Urząd Gminy w Dobromierzu przejął to zadanie. Przygotowuje się Żarów, gmina wiejska Świdnica i najprawdopodobniej Marcinowice. Pozostałe urzędy tego zadania nie przejmą z powodu braku środków. Z związku z tym po 1 sierpnia mieszkańcy Świdnicy czy Świebodzic będą musieli jeździć do Wałbrzycha lub do Wrocławia, aby wyrobić sobie paszport lub załatwić tą sprawę za dodatkową opłatą w Orbisie. Pocieszające, że do krajów UE już nie będzie on potrzebny.


17 sierpnia 2004 - Sołtys w mieście

Wszystko wskazuje na to, że społeczność rolnicza naszego miasta będzie miała swojego reprezentanta w randze Sołtysa bowiem Rada Miejska w Świebodzicach na swej ostatniej Sesji podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w przedmiocie utworzenia jednostki pomocniczej sołectwa Ciernie na terenie Gminy Świebodzice. Już wkrótce społeczność ulic: Ciernie, Bocznej, Strzegomskiej od nr.40-82 i Zielonej będzie miała możliwość w ramach konsultacji odpowiedzieć na zadane pytanie: "Czy jesteś za utworzeniem na terenie Gminy Świebodzice jednostki pomocniczej p.n. Sołectwo Ciernie". Odpowiedź twierdząca oznaczać będzie, że środowisko rolnicze widzi potrzebę powołania do życia instytucji Sołtysa. Występowanie i przed-stawianie interesów sołectwa wobec władz, osób prywatnych oraz różnych instytucji wydaje się mieć kapitalne znaczenie zwłaszcza w obliczu integracji naszego rolnictwa z rolnictwem europejskim.


16 sierpnia 2004 - Umorzenie za remont

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy z 16 lutego 2004 r. w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty wierzytelności Gminy Miejskiej Świdnica, do których nie stosuje się ustawy Ordynacja podatkowa, do 30. 06. 2004 r. mieszkańcy mogli składać wnioski o umorzenie zaległości do wysokości wydatków poniesionych na remont lokalu. Zadłużenie musiało powstać przed 1 stycznia 2004 r., a remont musiał zostać wykonany po 31.12.1998 r. Dotyczyło to remontów, do których najemcy zostali zobowiązani, ale także tych które wykonali z własnej woli, jeśli podniesiony został standard lokalu. Koszt umorzenia musiał być udokumentowany fakturą lub rachunkiem uproszczonym, zaś różnicę pomiędzy wartością remontu a rzeczywistym długiem należało uregulować. Łączna kwota tych umorzeń wyniosła 23 tys. zł. Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek stosuje różne formy pomocy zadłużonym mieszkańcom. Po spełnieniu określonych warunków możliwe jest staranie się o umorzenie długu, odroczenie lub rozłożenie go na raty, umorzenie odsetek czy choćby odpracowanie zaległości. O szczegóły można pytać w Referacie Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (pokój nr 221, tel. 8562-877).


16 sierpnia 2004 - Remont w Szkole Podstawowej w Pastuchowie.

Dzięki Programowi Aktywizacji Obszarów Wiejskich (PAOW) możliwy stał się remont pomieszczeń pod potrzeby najmłodszej grupy dzieci (przedszkolaków), które od 1 września będą uczęszczały do szkoły w Pastuchowie. Wsparcie finansowe MENiS pozwoliło na częściową wymianę okien w dużym budynku tej szkoły. To kolejne środki na cele oświatowe pozyskane z zewnątrz przez Burmistrza Halina Dydycz. Pomoc finansowa wyniosła: z PAOW 7 241 zł, natomiast dofinansowanie z 1% rezerwy MENiS - 10 tys. zł. Wszystkie prace remontowe zostaną ukończone przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego


15 sierpnia 2004 - Św. Stefan, 50-lecie i Festiwal

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" będzie reprezentował Świdnicę na Festiwalu Kulturalnym Miast Partnerskich, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia w węgierskim Kazinbarcika, w ramach tegorocznych obchodów 50-lecia miasta. 38-tysięczne Kazinbarcika jest miastem partnerskim Świdnicy od 1999 r. Prócz festiwalu, na którym wystąpi kilkuset wykonawców, 20 sierpnia w Kazinbarcika uroczyście obchodzony będzie dzień św. Stefana - patrona Węgier i ich pierwszego króla. Podczas tak ważnego dla Węgrów święta nie zabraknie również przedstawicieli władz Świdnicy.


15 sierpnia 2004 - WFOŚiGW dofinansuje budowę kotłowni w szkole

13 sierpnia, Zastępca Burmistrza Natalia Kita podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Wałbrzychu na częściowe dofinansowanie realizowanej, nowej kotłowni w Szkole Podstawowej w Starym Jaworowie. Kwota dofinansowania wyniesie 47 tys. zł.
Wniosek nasz był pierwszym, który zyskał dofinansowanie Funduszu dla tego typu kotłowni. A dodajmy, że jest to kotłownia węglowa z paleniskiem retortowym.


15 sierpnia 2004 - Dodatkowe środki na remonty

Dzięki zdobyciu przez Urząd Miejski w Świdnicy dodatkowych 217 tys. zł zwiększy się skala remontów wykonywanych w tym roku w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach. Dodatkowe 137 tys. zł, przyznane na wniosek Prezydenta Miasta Wojciecha Murdzka, Świdnica otrzyma z rezerwy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Pieniądze te pozwolą na zmodernizowanie sanitariatów w Szkołach Podstawowych nr 5 i 6 oraz w Gimnazjach nr 1 i 2, przy czym modernizacja ta będzie miała zasięg większy niż pierwotnie planowano. Największa część tej kwoty - 100 tys. zł przeznaczona zostanie na remont dachu SP nr 8 przy ul. Wałbrzyskiej (sala gimnastyczna), zgodnie z zaleceniami Państwowej Straży Pożarnej. Kwotę 80 tys. zł udało się Miastu pozyskać z Kontraktu Wojewódzkiego. Zostanie ona przeznaczona na adaptację pomieszczeń Przedszkola Integracyjnego nr 16 przy ul. Marcinkowskiego dla potrzeb oddziałów specjalnych.


14 sierpnia 2004 - Ostatni koncert

Występem zespołu "Rajabhat Institute Suan Dusit" z Meksyku zakończyła się świdnicka część XIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru - Strzegom - Świdnica.
A jutro o godzinie 17.00, Koncertem Galowym - pożegnany zostanie w Strzegomiu.
W tegorocznym Festiwalu wystąpiły:
Chiny, Chile (Wyspy Wielkanocne), Meksyk, Armenia, Tajlandia, Włochy, Niemcy, Polska
Zdjęcia z festiwalu w Świdnicy - >>> zobacz


14 sierpnia 2004 - Wyprawka dla pierwszaka

W ramach rządowego programu wyrównywania startu szkolnego uczniów w 2004 r. pod nazwą "Wyprawka szkolna", do 137 uczniów pierwszych klas świdnickich szkół podstawowych trafiły wyprawki w formie kompletu niezbędnych podręczników. Otrzymało je 24% blisko 600-osobowej grupy pierwszaków.
Wyprawki trafiły do dzieci pochodzących z rodzin o najniższych dochodach. Dzieci mające zostać objęte pomocą typował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz szkolne Komisje do spraw Pomocy Materialnej.


13 sierpnia 2004 - Folklor

Dzisiaj w świdnickiej sali teatralnej ŚOK-u wystąpił zespół "Rajabhat Institute Suan Dusit" A jutro ostatni już koncert w Świdnicy w ramach Festiwalu. Wystąpi grupa "Anahuak Danzas MEXI-CANAS A.C." Zespół powstał w starożytnym mieście Tenochtitlan (w języku nahuati Miejsce Owocu Kaktusa). Na początku XVI wieku w Tenochtitlan mieszkało ponad 200 tyś. ludzi, co czyniło je jednym z największych miast świata. Jednak w 1520 roku Hiszpanom udało się zdobyć stolicę Azteków. Zdobywcy zburzyli dużą część budynków i na ruinach Tenochtitlanu zbudowali nowe miasto - Meksyk. Głównym zadaniem i pierwotnym celem grupy jest propagowanie oraz uchronienie od zapomnienia najbardziej starożytnych tańców, które jeszcze dziś są bardzo ważne dla tradycji i kultury, a jednocześnie kształtują dzisiejszy bardzo bogaty obraz kultury społeczeństwa meksykańskiego.


13 sierpnia 2004 - Garaż dla Straży

W Wierzbnej trwa budowa dwustanowiskowego garażu dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Prace wykonują w czynie społecznym strażacy z Wierzbnej. 15 lipca 2004 roku Gmina Żarów podpisała z przedstawicielami OSP Wierzbna porozumienie na dokończenie budowy. Materiały na budowę zakupione zostały z budżetu Gminy Żarów, natomiast prace wykonywane są społecznie przez samych strażaków, co pozwoli na znaczne obniżenie kosztów budowy. Funkcję kierownika budowy pełni nieodpłatnie pan Henryk Pokrzywnicki. W chwili obecnej zostały wybudowano ściany garażu.


13 sierpnia 2004 - Powstaje miasteczko

Kończy się budowa Miasteczka Ruchu Drogowego, które zostanie otwarte początkiem września na terenie Szkoły Podstawowej nr 8, przy ul. Wałbrzyskiej w Świdnicy. Miasteczko Ruchu Drogowego to swego rodzaju poligon do nauki przepisów ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży. Na placu wielkości boiska do piłki ręcznej odwzorowane zostały ulice jedno i dwukierunkowe, skrzyżowania, rondo, zwężenia dróg, przejazd kolejowy, przystanek autobusy, próg zwalniający, strefa zamieszkania itp. - słowem wszystko, co może spotkać na swojej drodze rowerzysta. To tutaj, pod okiem nauczycieli, uczniowie będą mogli nauczyć się przepisów i zachowania na drodze, zanim jako rowerzyści staną się uczestnikami ruchu. Pomysłodawcą utworzenia miasteczka jest Zespół Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który działa przy Prezydencie Miasta Świdnicy. Stworzenie miasteczka ma kosztować ok. 22 tys. zł, jednak Miasto chce pozyskać dla tego przedsięwzięcia także sponsorów prywatnych i instytucjonalnych.


13 sierpnia 2004 - Środowiskowy Dom Samopomocy

Od 1 września zacznie działać w Świdnicy Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężonym kalectwem. Konkurs na prowadzenie takiego Domu ogłoszono w lipcu tego roku. 3 sierpnia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie została złożona jedna oferta przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy. Specjalnie powołana do celów opiniowania złożonych wniosków Komisja jednogłośnie przyjęła propozycję zorganizowania i prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy. Stowarzyszenie otrzyma 106 tys. 500 zł dotacji na cztery miesiące czyli do końca roku. Stwierdzono, że organizacja posiada odpowiednią bazę lokalową o powierzchni 400 m2 do realizacji takiego zadania oraz posiada doświadczenie w zakresie współdziałania z osobami upośledzonymi intelektualnie w tym niepełnosprawnymi fizycznie. Stowarzyszenie będzie musiało prowadząc ten Dom zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość aktywnego, autentycznego i dającego zadowolenie życia oraz poczucia więzi z ludźmi i środowiskiem lokalnym. W planach jest zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników m.in. terapeutów, logopedy, psychologa oraz fizjoterapeuty. Uwzględniono także udział wolontariuszy.


13 sierpnia 2004 - Festiwal Folkloru

Dzisiaj o godzinie 19 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpi zespół z Tajlandii.
Koncert odbędzie się w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Zespół "Rajabhat Institute Suan Dusit" prezentuje folklor regionów położonych w obrębie Bangkoku jak i całej Tajlandii. Taniec Tajów to sztuka dramatyczna, czysta ekspresja cyklów narodzin, śmierci i codziennego życia ludzi, którzy żyją na ziemi położonej przy morzu. Muzyka jest pełna egzotyki i wschodnich tradycji. Łączy siłę z romantycznymi nutami i z głębią uczuć. Piękne dziewczęta tańczące w balecie przyciągają uwagę zarówno ze względu na swoją urodę jak i na doskonałą technikę tańca.
W Strzegomiu kolejny dzień festiwalowy zaczyna się już o godzinie 10 i potrwa do godziny 23. Szczegółowy plan dnia


12 sierpnia 2004 - "Oferta - rzecznik"

Wójt Gminy Świdnica, ogłasza konkurs na stanowisko:
"Specjalisty do spraw promocji Gminy, informacji publicznej i rzecznika prasowego"
Kandydaci na w/w stanowisko winni spełniać następujące kryteria:
- znajomość j. obcych min. 2-ch w tym j. niemiecki biegle,
- znajomość problematyki marketingowej i promocyjnej,
- obsługa internetu,
- dyspozycyjność,
- prawo jazdy.
oferta pracy w całości


12 sierpnia 2004 - Wieczór narodowy w Kostrzy

Zgodnie z tradycją lat ubiegłych, jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru odbywa się w Kostrzy. Miejsce występów nie jest przypadkowe, ponieważ Zespół Pieśni i Tańca "Kostrzanie" był pomysłodawcą i inicjatorem festiwalu.
Koncert w Świetlicy Wiejskiej w Kostrzy zgromadził dużą publiczność, zarówno tę starszą, jak i młodszą. W imprezie wzięły udział władze samo-rządowe naszej gminy oraz przedstawiciele Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Gościem specjalnym był wiceprezydent Światowej Organizacji C.I.O.F.F. - dr Udomsak Sammunwong z Tajlandii, który był po raz pierwszy na naszym festiwalu. Na scenie zaprezentowały się cztery zagraniczne zespoły: z Indii, Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui), Meksyku oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z niemieckiego Auerbach. Od czwartku rozpoczyna się główna część XIII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Koncerty będą się odbywać na strzegomskim stadionie OSiR.


12 sierpnia 2004 - Zakończenie wystawy

Ponad 2500 osób zobaczyło wystawę malarstwa Armina Müllera - niemieckiego malarza, pisarza, poety i dramaturga, a jednocześnie świdniczanina. Wystawa prezentowana była w świdnickim Kościele Pokoju od 25 czerwca do 11 sierpnia, a dziś wraca do Niemiec. Wystawa została otwarta podczas II Forum Polskich Miast i Miejsc UNESCO, które odbywało się w czerwcu w Świdnicy i Jaworze. Do Świdnicy przywiózł ją wówczas Wolfgang Knappe - Prezydent Fundacji MARIA PAWLOWNA BEGEGNUNGSSTÄTTE z zamku Kromsdorf w Weimarze. Wczoraj, z przebywającym w Świdnicy Wolfgangiem Knappe spotkali się: Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy Ryszard Wawryniewicz, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UM Waldemar Skórski, Rafał Borkowski - dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, Iwona Rosiak i Marzena Korona-Kruk ze Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast oraz przedstawiciele Powiatu Świdnickiego. Rozmawiano o kolejnych wspólnych projektach realizowanych przez Miasto Świdnica i Miasto Weimar.


12 sierpnia 2004 - Strona internetowa

W maju tego roku powstała kolejna strona poświęcona jednej z miejscowości w powiecie świdnickim.
W internetowym serwisie www.przylegow.prv.pl można znaleźć informacje o wydarzeniach, galerię zdjęć wsi Przyłęgów, jej historię, informacje o mieszkańcach i inne. Strona posiada również Forum na którym można porozmawiać o sprawach wsi. Stronie życzymy powodzenia, a autorom wytrwałości by nie podzieliła losu innych, pojawiających się i zaraz znikających stron.


12 sierpnia 2004 - Remonty

Zgodnie z zatwierdzonym planem robót na 2004 rok realizowane są prace remontowe mieszkaniowego zasobu gminy Strzegom. Zrealizowano już prace na kwotę ok. 100 tys. zł. Wykonano m.in. remonty lokali w najmie i pod zasiedlenie. Zakończono prace remontowe części zabytkowego budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki 2 w Strzegomiu. Wykonano również prace konserwatorsko-modernizacyjne w kilku placówkach oświatowo-kulturalnych funkcjonujących na terenie naszej gminy. Pomalowano pomieszczenia bibliotek w Goczałkowie i w Jaroszowie. Prowadzone są prace porządkowe na byłym cmentarzu żydowskim przy ul. Wałbrzyskiej w Strzegomiu. Zamontowano nową piaskownicę dla dzieci oraz ławeczki na podwórku przy ul. Dolnej 44 na Osiedlu Graby. Wykonane zostały również prace remontowe w strzegomskim Ratuszu. Podczas remontu, przypadkowo pod blaszanym obiciem balkonu odkryto stare, granitowe balustrady. Po wyczyszczeniu staną się one dodatkową ozdobą Ratusza.


11 sierpnia 2004 - Komputery do szkół

We wrześniu i październiku od ośmiu świdnickich szkół podstawowych trafi w tym roku dziewięć nowych pracowni komputerowych - łącznie 100 komputerów. Dzięki temu większość z nich będzie miała po dwie pracownie. Miastu Świdnica udało się pozyskać środki na zakup komputerów za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. W większości pochodzą one z Europejskiego Funduszu Społecznego. Miasto zobowiązało się przygotować na własny koszt pomieszczenia w szkołach, wykonać w nich instalację, wyposażyć w biurka i przeszkolić nauczycieli-opiekunów. W zależności od warunków i potrzeb na każdą ze szkół przeznaczono od 9 do 35 tys. zł. Każda pracownia zostanie wyposażona w 10 stanowisk komputerowych dla uczniów i jedno stanowisko dla nauczyciela. Unia Europejska pokryje nie tylko koszt zakupu komputerów, ale także oprogramowania i wykonania wewnętrznej sieci komputerowej w każdej pracowni. Koszt podłączenia pracowni do sieci Internet pokrywany będzie tak jak dotychczas przez szkołę. Nowe pracownie powstaną w Szkołach Podstawowych nr: 1, 4, 5, 6, 8, 10 i 12. O wiele wcześniej, w budżecie Świdnicy na rok 2004, zaplanowano 140 tys. zł na zakup dwóch pracowni komputerowych - dla szkół podstawowych nr 9 i 12. Pochodzą one ze środków na profilaktykę i przeciwdziałanie alkoholizmowi. W poprzednich latach z tego samego źródła Miasto finansowało zakup pracowni dla Szkół Podstawowych nr 3, 5 i 10.


11 sierpnia 2004 - Przedsmak tego, co nas czeka...

Wczoraj na strzegomskim Rynku podziwialiśmy występy zespołów festiwalowych. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Chin i Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui). Program chińskiego zespołu "Wa Ethnic Folklore Group of Yunnan" jest mieszanką folkloru ośmiu regionów tego kraju. Grupa istnieje od 1967 roku, z krótką przerwą w latach osiemdziesiątych. Zespół koncertuje w Polsce od czterech tygodni. Dotychczas występował głównie w Azji. W Europie odwiedził Hiszpanię i Francję, w Polsce goszczą po raz pierwszy. O swoich wrażeniach o naszym kraju mówią - "Polska jest piękna. Zachwyca widokami i architekturą. Natomiast Polacy są bardzo mili i entuzjastyczni. Wizyta w Polsce i uczestnictwo w festiwalu jest dla nas okazją do zapoznania się z kulturą innych krajów." Na zakończenie zespół z Chin zaśpiewał po polsku "Szła dzieweczka do laseczka", publiczność chętnie mu przy tym wtórowała. Pomiędzy egzotycznymi zespołami z zagranicy rodzimy folklor zaprezentowały się nasze lokalne zespoły: Goczałkowianie, Olszaniacy i Kostrzanie. Spore wrażenie na publiczności zrobił żywiołowy występ zespołu z Rapa Nui. Grupa urzekała emanującą poprzez śpiew i taniec spontanicznością i radością życia. Kolejne występy będą odbywały się od czwartku do niedzieli na stadionie OSiR.


11 sierpnia 2004 - Zapraszamy organizacje pozarządowe

1 września o godzinie 16 w pokoju nr 226 Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbędzie się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z powiatu. Spotkanie będzie miało charakter informacyjny. Pracownicy odpowiedzialni za kontakty z organizacjami pozarządowymi przedstawią nowy wniosek o dotację dla organizacji, wzór umowy o wykonanie zadania publicznego oraz wzór sprawozdania z wykonania zadania publicznego przez organizację pozarządową. Do tej pory nie wszystkie organizacje wiedziały, gdzie szukać takich wniosków i jakie przedsięwzięcia i imprezy mogą uzyskać dofinansowanie z budżetu powiatu. Zdarzało się także, że stowarzyszenia zapominały o możliwości skorzystania z funduszy powiatowych i na uzyskanie dotacji było już za późno. Dzięki zaplanowanemu spotkaniu mamy nadzieje, że możliwie jak największa ilość wniosków zostanie złożona i będzie wypełniona bezbłędnie.
Wnioski do Pobrania
Wzór oferty realizacji zadania publicznego
Ramowy wzór umowy o wykonanie zadania publicznego
Wzór sprawozdania z wykonania zadania publicznego


11 sierpnia 2004 - Lato z Komarami

Zapraszamy wszystkich na "Lato z Komarami".

Impreza odbędzie się jak co roku w Parku Miejskim w Żarowie. Gwarantujemy świetną zabawę!
Rozpoczęcie imprezy o godzinie 18.00.

Konkursy z nagrodami, wspaniała zabawa dla całych rodzin a wieczorem dyskoteka.10 sierpnia 2004 - Pierwsi goście

Właśnie rozpoczyna się tydzień folkloru w Strzegomiu. Wczoraj do naszego miasta przyjechali pierwsi goście festiwalowi, zespoły z Chin oraz z Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui).
Oba te zespoły po raz pierwszy będą występować na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. W poprzednich latach gościliśmy już inny zespół z Chin, ale do tej pory nie występował u nas żaden zespół z Wyspy Wielkanocnej. Obydwa zespoły będą jeszcze dziś koncertować na strzegomskim Rynku, a później przez wszystkie dni festiwalowe na stadionie OSiR-u.


10 sierpnia 2004 - Chiny

W ramach Festiwalu Folkloru, gościliśmy dziś w Świdnicy zespół z Chin. Jest to etniczna grupa folklorystyczna narodu Wa, pochodzi z Simao w prowincji Yunnan w południowo - wschodniej części Chin. Prowincja liczy 394 tyś. km2, a zamieszkuje ją 4,1% całej ludności Chin.
Zespół wystąpił w 26 osobowym składzie.
Dyrektorem zespołu jest Ding Yanbo. Zespół Wa Ethnic Folklore Group Of Yunnan zaprezentował folklor z ośmiu regionów Chin.


10 sierpnia 2004 - Trwa sezon kolonijny

Gmina Marcinowice w trosce o dobro najmłodszych zorganizowała wyjazd 20 dzieci na kolonie letnie do zaprzyjaźnionej gminy czeskiej - Jiretin pod Bukowu. Dzieci zwiedziły Pragę, centrum rozrywkowe Babylon, kąpielisko w Tanvaldzie, Liberec, Jablonec oraz odbyły kilka wycieczek w góry. W dniu 7 sierpnia br. Kolejna grupa dzieci wyjechała nad morze na kolonie organizowane przez CARITAS Archidiecezji Wrocławskiej. Dzieci będą tam przebywały przez 14 dni. Koszty pobytu dzieci finansuje gmina.


9 sierpnia 2004 - XIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru

W tym roku po raz pierwszy współorganizatorem Festiwalu Folkloru jest również Świdnica.
Z pomysłem połączenia sił przy organizacji tegorocznego Festiwalu wyszły strzegomskie władze samorządowe.
XIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru przyjął nazwę Strzegom - Świdnica 2004.
Jutro o godzinie 19.00 w ramach festiwalu odbędzie się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury koncert zespołu z Chin.


9 sierpnia 2004 - Gazeta Świdnicka

W najnowszym numerze Gazety Świdnickiej:
- Jak zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem, czyli ranking szkół jazdy z powiatu świdnickiego,
- Ze Świdnicy wyruszyła historyczna, pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę. 15 sierpnia wierni z naszej diecezji wezmą udział w święcie Wniebowzięcia NMP, - Rolnicy z naszego powiatu są zainteresowani przejściem na renty strukturalne. Ilu z nich jednak spełni liczne warunki ?, - W Wierzbnej mieszka człowiek, który potrafi, jako jeden z nielicznych, tworzyć zegary słoneczne. Skąd taka pasja u emeryta ? - Raport o stanie zabytków w naszym powiecie. Są wśród nich wzorowo odnowione, ale sporo jest takich, które ulegają ruinie, bo trudno znaleźć na nie nabywców. Które zabytki są do kupienia?


8 sierpnia 2004 - Imprezy, zabawy

Podczas weekendu w Świdnicy odbywały się liczne imprezy. Przez dwa dni w sali teatralnej ŚOK odbywały się otwarte próby dla publiczności, Griseldy Vivaldiego. Próby były pierwszym etapem produkcji spektaklu, który w pełnej wersji scenicznej zostanie pokazany w przyszłym roku. Podczas prób otwartych usłyszeliśmy artystów o wyjątkowych możliwościach wokalnych.
Również wczoraj nad świdnickim Zalewem Witoszówki odbyło się "LATO W PODRÓŻY z Polskim Radiem Wrocław" Zabawę zakłóciły niespodziewane opady deszczu ale ci, którzy sie go nie przestraszyli byli zadowoleni.
Zdjęcia z obu wymienionych powyżej wydarzeń oraz zdjęcia z wcześniejszej parady Amsterdam Dance Mission Control - >>> zobacz


8 sierpnia 2004 - Skansen Starych Parowozów

28 października 1843 roku oddano do eksploatacji druga na Dolnym Śląsku linię kolejowa łączącą Wrocław ze Świebodzicami. Stacja początkowa nazywała się Wrocław Świebodzki, a końcowa Świebodzice. Na 49 km nowo wybudowanej linii leżała mała osada Jaworzyna Śląska, która to w niedługim czasie stała się ważniejszym węzłem kolejowym na Dolnym Śląsku. Już w 1844 roku oddano do eksploatacji linię do Świdnicy, a w 1856 do Legnicy przez Strzegom. Na obu końcach nowo wybudowanej linii wybudowano parowozownię, lecz i gdy w Jaworzynie wzrosło natężenie ruchu postanowiono wybudować drugą parowozownię, były to lata 20. Pierwszą parowozownię wzniesiono w 1895 roku, zlokalizowana jest ona naprzeciwko dworca, tak w ówczesnych czasach budowano. Na dzień dzisiejszy jest zachowana ona w całkiem dobrym stanie, a to dzięki temu, że PKP ma tu swoje magazyny. Nowa parowozownia miała dłuższe stanowiska, mogła przyjmować większe parowozy. - >>> przeczytaj


8 sierpnia 2004 - Program 50 PLUS

4 sierpnia bieżącego roku Świebodzice przystąpiły do Programu "50 Plus", którego celem jest wsparcie zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 50-go roku życia.
To grupa osób, której najtrudniej znaleźć pracę. Zorganizowane w ramach tego programu prace interwencyjne pozwoliły nam zatrudnić 40 osób.
7 sierpnia 2004 - Wycieczka w nagrodę

Zgodnie z zapowiedzią publikujemy pozostałą część listy uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, zachowaniu i w nagrodę wyjadą na zagraniczną wycieczkę:
Łukasik Marta - MDK, Mańdok Marta - Gimn. nr 2, Masłowska Malwina - Gimn. nr 4, Mierzejewska Katarzyna - SP nr 4, Mnitowska Iga - SP nr 8, Muzyka Łukasz - Gimn. nr 4, Nawojowska Agata - SP nr 1, Oleńkiewicz Adam - Gimn. nr 1, Owcarz Sylwia - Gimn. nr 4, Pałamarz Tomasz - SP nr 5, Pamuła Kamila - SP nr 6, Patro Izabela - MDK, Próchniak Ewa - Gimn. nr 1, Siejda Jakub - SP nr 9, Szarek Agata - SP nr 6, Szczepaniak Magdalena - Gimn. nr 3 Szostak Marta - Gimn. nr 3, Urbańczyk Daria - SP nr 12 Zapart Julianna - Gimn. nr 4, Zegarłowska Natalia - Gimn. nr 1


7 sierpnia 2004 - Griselda

Dzisiaj i jutro w sali teatralnej ŚOK odbywają się otwarte próby dla publiczności, Griseldy Vivaldiego. Próby są pierwszym etapem produkcji spektaklu, który w pełnej wersji scenicznej zostanie pokazany w przyszłym roku. Opera pochodzi z 1735 roku i w czasach współczesnych wykonywana była do tej pory tylko we fragmentach i nie doczekała się wydania.
Być może przeszkodą były wyjątkowo wysokie wymagania, jakie Vivaldi postawił śpiewakom. Świdnicki projekt wydaje się być wydarzeniem o ponadregionalnym znaczeniu. Podczas prób otwartych usłyszymy artystów o wyjątkowych możliwościach wokalnych i szczególnej wrażliwości na estetykę brzmienia. Griselda zawiera wiele wzruszająco pięknych arii, ale zadziwia przede wszystkim niespotykaną wirtuozerią.
Zapraszamy o godzinie 18.00 - wstęp wolny


7 sierpnia 2004 - Parada

Wczoraj o godzinie 17 sprzed Klubu R2 przy ulicy Armii Krajowej w Świdnicy miała wyruszyć parada Amsterdam Dance Mission Control.
Parada miała przemieścić się ulicami miasta przy muzyce klubowej, jednak tak się nie stało.
Jak poinformowali nas organizatorzy parady, nie otrzymali od policji zgody na wyjazd spod klubu i wyruszenie na miasto. Młodym, dość licznie zgromadzonym ludziom nie pozostało nic innego jak zabawa na przyklubowym placu.


7 sierpnia 2004 - Nowy wiadukt

Już od wtorku mieszkańcy naszego powiatu będą mogli korzystać z wyremontowanego wiaduktu w ciągu drogi powiatowej w miejscowości Bolesławice. Wykonawcą robót wyłonionym w przetargu było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Prace obejmowały m.in. wymianę izolacji, wykonanie płyty żelbetonowej na konstrukcji, ustawienie krawężnika kamiennego, wykonanie nawierzchni na obiekcie i dojazdach oraz ustawienie poręczy. Dzięki wykonanym pracom remontowym w znaczącym stopniu wzrośnie bezpieczeństwo użytkowników drogi oraz wzmocni się trwałość całej konstrukcji. Całkowity koszt robót wyniósł 125 000 zł. Uroczyste oddanie wiaduktu do użytku nastąpi 10 sierpnia o godzinie 10.00


7 sierpnia 2004 - Bezpieczeństwo mieszkańców

Aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Dolnego Śląska, Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wdrożył do pracy program komputerowy "Baza Sił i Środków Województwa Dolnośląskiego". Zadaniem programu jest gromadzenie, przechowywanie i analizowanie informacji o całości zasobów sił dostępnych w powiatach województwa oraz o środkach przewidzianych do wykorzystania przy likwidacji zdarzeń kryzysowych. Zakres informacji dostępnych w bazie umożliwia efektywną i skoordynowaną pracę zespołów powiatowych zarządzania kryzysowego i gminnych zespołów reagowania. Proces wdrażania aplikacji dla 169 gmin i 29 powiatów Dolnego Śląska rozpoczął się w połowie 2003 roku od bezpłatnego przekazania programu dla użytkowników. Równocześnie pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzą nieodpłatne szkolenia dla użytkowników programu.


6 sierpnia 2004 - Lato z podróży

Jutro o godzinie 14.15 nad świdnickim Zalewem Witoszówki rozpoczyna się "LATO W PODRÓŻY z Polskim Radiem Wrocław"
A w nim między innymi:
zabawy i konkursy dla dzieci, dla dorosłych, koncerty zespołów: Kto To, ASO, Oddział Zamknięty, pokazy sprzętu i sprawnościowe: policji, straży pożarnej. Studio Polskiego Radia Wrocław - nagrywanie płyt CD dla dzieci z ich głosami, i wiele innych atrakcji.


6 sierpnia 2004 - Wycieczka w nagrodę

Część listy uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, zachowaniu i w nagrodę wyjadą na zagraniczną wycieczkę:
Bielewska Justyna - SP nr 4, Borkowski Wojciech - Gimn. nr 3, Burblis Łukasz - Gimn. nr 3, Cebula Paweł - Gimn. nr 3, Chwir Kamila - Gimn. nr 2, Czajkowski Marcin - Gimn. nr 1, Czarnecki Maciej - SP nr 5, Deberny Agnieszka - Gimnazjum nr 2, Dybciak Joanna - SP nr 10 Działowski Michał - Gimn. nr 1, Filek Agnieszka - SP nr 4, Fryc Urszula - Gimn. nr 2, Góralska Anna - Gimn. nr 4, Gregorczyk Joanna - SP nr 4, Grudziński Tomasz - Gimn. nr 1, Jarosz Alicja - Gimn. nr 2, Kadziewicz Paulina - SP nr 3, Kocaba Przemysław - SP nr 8, Kolej Aleksandra - SP nr 6, Komorowski Wiktor - SP nr 8, Koperska Patrycja - SP nr 4, Kotowicz Malwina - SP nr 15, Kudyba Łukasz - Gimn. nr 1, Legut Mateusz - SP nr 1, Liszka Krzysztof - Gimn. nr 3
Jutro dokończenie listy uczestników wycieczki.


6 sierpnia 2004 - Centrum dla bezrobotnej młodzieży

Ciekawą inicjatywą podzielili się przedstawiciele fundacji zajmującej się młodymi bezrobotnymi w Niemczech. Grupa z Gerlitz przebywa obecnie w Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej, gdzie bierze udział w projekcie, w ramach którego poznaje dolnośląską architekturę i zwiedza tutejsze zabytki. W Niemczech fundacja prowadzi "Młodzieżowy Dom Budowlańca", który zrzesza młodych bezrobotnych w wieku 16-26 lat, organizuje przez rok staże w firmach działających w branży budowlanej. Przez ten okres młodzi ludzie otrzymują środki finansowe w wysokości 410 euro na miesiąc (kieszonkowe, na wyżywienie, dofinansowanie wynajmu mieszkania), odbywając staż lub mając okazję podjęcia prac dorywczych. Dodatkowo organizowane są dla nich liczne szkolenia i konsultacje w zakresie tematyki budowlanej. Dzięki temu przyszli budowlańcy czy architekci pozostają aktywni zawodowo, nie czują się zagubieni i mogą sprawdzić czy faktycznie praca w tej branży im odpowiada. Pomysł zorganizowania podobnego centrum na terenie Powiatu Świdnickiego spotkał się z ogromnym zainteresowaniem Wicestarosty jak i przedstawicieli świdnickiego Stowarzyszenia Bezrobotnych. Przy współpracy strony niemieckiej oraz samorządu powiatowego jakakolwiek fundacja czy stowarzyszenie mogłoby zająć się realizacją podobnego pomysł na terenie naszego powiatu.


5 sierpnia 2004 - Wycieczka w nagrodę

18 sierpnia absolwenci końcowych klas świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu, w nagrodę wyjadą na zagraniczną wycieczkę. Wyjazd uczniów jako nagroda Prezydenta Miasta jest już tradycją - organizowany jest już od 6 lat. Wycieczka potrwa od 18 do 21 sierpnia i weźmie w niej udział 45 uczniów. Wraz z nimi wyjedzie 3 opiekunów. Wyłącznym kryterium decydującym o zakwalifikowaniu młodzieży na wyjazd były wyniki w nauce i zachowaniu, a miejsca rozdzielono wg. proporcji, biorąc pod uwagę liczbę uczniów w końcowych klasach szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniów typowały Rady Pedagogiczne biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie średnią ocen. Na organizację wyjazdu młodzieży Miasto Świdnica przeznaczyło 24 tys. zł. Jutro opublikujemy listę osób, które pojadą na wycieczkę.


5 sierpnia 2004 - ParadaJutro o godzinie 17 sprzed Klubu R2 przy ulicy Armii Krajowej w Świdnicy wyruszy parada Amsterdam Dance Mission Control - Muzyka Klubowa

5 sierpnia 2004 - Skansen Parowozów

30 lipca nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej dzierżawy "skansenu" parowozów między Burmistrzem Jaworzyny Śląskiej Panią Haliną Dydycz, a Polskimi Kolejami Państwowymi. Jednocześnie podpisano umowę o poddzierżawieniu skansenu pomiędzy Gminą Jaworzyna Śląska, a Muzeum Przemysłu i Techniki na Śląsku, które będzie prowadzić jaworzyński skansen. Jest to fakt, który rokuje szansę na uratowanie zabytkowych eksponatów w postaci parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych. Liczymy, iż podobnie jak w przeszłości tak i obecnie skansen będzie przyciągał turystów do naszego miasta, co pozwoli na rozwój muzeum i miasta Jaworzyna Śląska. Planuje się również uruchomić przejazdy retro na linii kolejowej Jaworzyna Śl. - Pastuchów.


4 sierpnia 2004 - Puchar Polski

Dzisiaj o godzinie 16 na wypełnionym po brzegi stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji doszło do niecodziennego spotkania.
W ramach pierwszej rundy Pucharu Polski, czwartoligowa Sparta Świdnica spotkała się z pierwszoligowcem - Pogonią Szczecin.
Mecz zakończył się zwycięstwem Pogonii Szczecin 3:2. Jednak Sparta nie musi wstydzić się swojego występu, może go uważać za w pełni udany. Obie bramki dla Sparty zdobył Abramowski.
Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


4 sierpnia 2004 - Lato z Radiem Wrocław

7 sierpnia o godzinie 14°° nad świdnickim Zalewem Witoszówki - "Lato w podróży z Polskim Radiem Wrocław"
W programie wiele atrakcji, między innymi:
zabawy, śpiewania i konkursy z nagrodami dla dzieci, konkursy i quizy dla wszystkich, koncerty zespołów: "Oddział Zamkniety", "Kto To", pokazy sprzętu policyjnego, strażackiego, nagrywanie płyt CD z głosami dzieci przez Polskie Radio Wrocław, a na zakończenie dyskoteka pod gwiazdami,


4 sierpnia 2004 - Mogą wystąpić utrudnienia

W ciągu najbliższych dni tj. od 9 do 13 sierpnia w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świdnicy mogą wystąpić utrudnienia w rejestracji pojazdów spowodowane kolejnym etapem wdrażania "Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców" (CEPiK). Utrudnienia mogą się przejawiać przerwami w rejestracji a w związku z tym wydłużonym czasem oczekiwania w kolejce.
Konieczność wdrożenia systemu CEPiK spoczywa na wszystkich powiatach w całej Polsce. Przypominamy także, że od dnia 1 stycznia tego roku przy załatwianiu wszelkich spraw związanych z rejestracją pojazdów należy okazać ubezpieczenie OC.


4 sierpnia 2004 - XXV sesja Rady Gminy Świdnica

5 sierpnia o godzinie 9°° - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego 4 odbędzie się XXV sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji przewidziano między innymi podjęcie uchwał :
- w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2004,
- w sprawie trybu postępowania o udzielanie dotacji podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań gminy, sposobu ich rozliczenia oraz kontroli wykonania zadań zleconych,
- w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Pogorzała,
- w sprawie odwołania członka stałej Komisji Rady Gminy.


4 sierpnia 2004 - Nowy kort

W Bagieńcu przybyła nowa atrakcja. Spędzając czas w Bagieńcu oprócz zwykłych atrakcji, takich jak połowy ryb w tamtejszych stawach hodowlanych, zwiedzanie okolic zamku lub spacerów po okolicznych wzgórzach i trasach leśnych, także miłośnicy tenisa ziemnego, dzięki uprzejmości Pana Józefa Bekera zamieszkałego w Bagieńcu pod nr 19, mogą spędzić czas na korcie tenisowym. Jest to kort wymiarowy o nawierzchni tartanowej w kolorze ceglastym, przy którym znajdują się ściany do indywidualnych ćwiczeń


3 sierpnia 2004 - Wielki mecz !

Jutro na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dojdzie do niecodziennego spotkania.
W ramach pierwszej rundy Pucharu Polski, czwartoligowa Sparta Świdnica zmierzy się z pierwszoligowcem - Pogonią Szczecin.
Mecz rozegrany zostanie o godzinie 16 na stadionie przy ulicy Śląskiej.
Zapraszamy wszystkich sympatyków i prosimy o doping.


3 sierpnia 2004 - "Polacy i Niemcy po Gospodarsku"

Projekt Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast pt. "Polacy i Niemcy po Gospodarsku" otrzymał dotację w ramach III edycji Programu Partnerstwo Miast i Obywateli Fundacji Batorego. Koordynatorem projektu jest pani Marzena Korona - Kruk wiceprzewodnicząca Towarzystwa. Projekt powstał przy współpracy Urzędu Miejskiego. Projekt "Polacy i Niemcy po Gospodarsku" będzie zorganizowany w ramach imprezy pod nazwą "Jesienne Spotkania Przyjaciół", która jest organizowana przez ŚTPM w pierwszy weekend października każdego roku. Głównym celem projektu jest uruchomienie stałego programu współpracy ukierunkowanego na aktywizację przedstawicieli biznesu obu miast partnerskich.
Projekt w całości - >>> zobacz


3 sierpnia 2004 - Gazeta Świdnicka

W tym numerze Gazety Świdnickiej:
* Dlaczego mieszkańcy osiedla Zarzecze nie mogą otwierać okien?
* Pracownicy Pafalu coraz bardziej zaniepokojeni - zwolnienia już się zaczęły.
* Zabił swojego kolegę tylko dlatego, że nie chciał się z nim napić wódki.
Kulisy wstrząsającej zbrodni w okolicach Marcinowic.
* Dzieciaki z gminy Jaworzyna Śląska już za niecały miesiąc pójdą do nowej, wymarzonej szkoły.
* Idol w Świdnicy czyli fotoreportaż z castingu do najpopularniejszego w ostatnich latach programu lansującego młodych artystów.
* Paweł Chromy, znany modelarz, znów jest najlepszy!
* Jak co tydzień mnóstwo ogłoszeń drobnych.


3 sierpnia 2004 - Rolniku !

Stosowane przez podmioty skupowe ceny za rzepak i zboża są zdecydowanie niższe niż w krajach Unii Europejskiej. Ceny te są niższe od ceny minimalnej jaka będzie obowiązywała od 1 listopada tego roku. Jeżeli masz możliwości magazynowe i finansowe przechowaj zboże. Sprzedając pszenicę w cenie niższej niż 480 złotych za tonę umacniasz zmonopolizowany i nieuczciwy rynek przetwórców zbóż i działasz na szkodę wszystkich.
Dolnośląska Izba Rolnicza, Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" Rolników Indywidualnych, ZZR "SAMOOBRONA", ZZR "OJCZYZNA", Dolnośląskie Związek Dzierżawców i Właścicieli Nieruchomości Rolnych, ZZ Centrum Narodowe Młodych Rolników, ZMW RP "Wici"


2 sierpnia 2004 - "Nasza Europejska Szkoła"

Urząd Miejski w Świdnicy otrzymał z funduszy złotowych Unii Europejskiej - Counterpart Funds dofinansowanie na realizację projektu pt. "Nasza Europejska Szkoła". Celem projektu jest rozwój kompetencji w zakresie programowania i wdrażania funduszy Unii Europejskiej ze szczególnym nastawieniem na programy wspierające rozwój edukacji. Bezpośrednimi beneficjantami projektu są nauczyciele, dyrektorzy szkół w Świdnicy, oraz pracownicy samorządowi współpracujący z placówkami oświatowymi i zajmujący się problematyką Unii Europejskiej. Głównym zadaniem realizowanym w ramach projektu jest szkolenie i merytoryczne przygotowanie beneficjentów projektu do pełnienia roli szkolnych koordynatorów projektów programów Unii Europejskiej. W ramach projektu zakłada się przeszkolenie 20 osób, które po zakończeniu projektu przeprowadzą szkolenie w swoich placówkach oraz przygotują projekty dla swoich placówek.
Projekt w całości - >>> zobacz


2 sierpnia 2004 - Młodzi strażacy na obozie

W obozie szkoleniowo - wypoczynkowym zorganizowanym przez Zarząd Powiatowy Związku OSP RP w Świdnicy uczestniczyło 5 druhów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w tym: 2 osoby z MDP OSP Jaworzyna Śl., 1 osoba z MDP OSP Milikowice i 2 osoby z MDP OSP Nowice. Uczestnicy obozu zdobywali wiedzę na temat ochrony przeciwpożarowej i wypoczywali w Ośrodku Wczasowo - Kolonijnym "PIONIER" w Łękocinie od 12 lipca do 26 lipca 2004r. Wypoczynek szkolenie naszych przyszłych członków Ochotniczych Straży Po-żarnych dofinansowano z budżetu gminy w wysokości 2000 zł


1 sierpnia 2004 - Wydarzenie

Wczoraj zakończyliśmy kolejny plebiscyt. Czytelnicy Dziennika wybierali spośród wielu propozycji - wydarzenie minionego kwartału. Zwyciężył w nim Waldemar Glinka, zdobywca drugi raz z rzędu tytułu Mistrza Polski w maratonie. Waldemar Glinka jest naszym drugim olimpijczykiem.
Przypomnijmy, że dotychczas Świdnica reprezentowana była na olimpiadzie przez siatkarkę świdnickiej Polonii - Halinę Aszkiełowicz. Była to olimpiada w Meksyku w 1968 roku. Pani Halina przywiozła stamtąd brązowy medal olimpijski. Również Panu Waldemarowi życzymy udanego olimpijskiego występu. Wyniki plebiscytu - >>> zobacz


1 sierpnia 2004 - Dyżur radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.

4 sierpnia dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków będą pełnili:
radny - Lesław Krata,
radny - Marian Kudyba.
Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.


1 sierpnia 2004 - Wypoczynek trwa

W klubie Reklan i w świetlicach środowiskowych na Pełcznicy i Osiedlu Sudeckim oraz w Szkole Podstawowej nr 3 odbywały się półkolonie dla świebodzickich dzieci. Na zajęcia przychodziło każdego dnia od 180 do 200 dzieci. Dzieci miały zapewnione zajęcia świetlicowe, wyjścia na basen, a także udział w wycieczkach poza Świebodzice. Zorganizowano również wyjazd do wrocławskiego ZOO i do jaworzyńskiego skansenu lokomotyw oraz poszukiwanie skarbów w książańskim lesie. Nie zabrakło konkursów na piosenkę czy wiersz, dzieci poznały też zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Na zakończenie odbyła się zabawa z licznymi prezentacjami dzieci i konkursy z nagrodami. Turnus półkolonii we wszystkich placówkach trwał do końca lipca. W sierpniu zajęcia będą trwały w świetlicy przy ul. Mikulicza.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała