30 września 2004 - Biberach w Świdnicy

Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast oraz Urząd Miejski w Świdnicy zapraszają na cykliczną imprezę pod nazwą "Jesienne Spotkania Przyjaciół", która obchodzona będzie pod hasłem "Dni Biberach" - "Polacy i Niemcy po gospodarsku".
Jesienne Spotkania Przyjaciół potrwają od 1 do 3 października. W programie imprezy znalazła się konferencja gospodarcza, multimedialna prezentacja atrakcji turystycznych Biberach i Górnej Szwabii, warsztaty ikebany dla zainteresowanych przygotowane przez Klub Ikebany z Biberach, występy widowiskowej grupy fanfarzystów z Biberach, bezpłatne projekcje filmów (niemieckiego: "Good bye Lenin" Wolfganga Beckera i polskiego: "Pianista" Romana Polańskiego), stoiska partnerskie na rynku świdnickim promujące wyroby charakterystyczne z Biberach (niemieckie szpezle i piwo), występy kapeli pop "The Beat Pigs" z Biberach, wystawa fotograficzna Steffena Dietze z Biberach i wiele innych atrakcji.


30 września 2004 - Sesja w Strzegomiu

5 października o godzinie 13.00, w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu - Rynek 38, odbędzie się kolejna Sesja Rady Miejskiej.
Głównym tematem obrad będzie "Oświata w Gminie Strzegom".

Serdecznie zapraszamy.
30 września 2004 - "BLITZ" Żarów '2004

W dniach 2 - 3 października odbędzie się w Żarowie VI Nocny Maraton Szachowy "BLITZ" Żarów '2004 o puchar Burmistrza Miasta Żarowa. Turniej rozegrany zostanie w Gimnazjum na Osiedlu Piastów.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.


30 września 2004 - Suchy zbiornik

Prawdopodobnie 22 października odbędzie się wyjazdowe posiedzenie członków Komisji gospodarki komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Rady Miejskiej. Radni skorzystają z zaproszenie kłodzkiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i przyjrzą się funkcjonowaniu suchych zbiorników retencyjnych. Komisja odwiedzi dwa takie miejsca - w Międzygórzu i Stroniu Śląskim. W obu przypadkach zbiorniki są usytuowane na terenie parków krajobrazowych. - Być może będzie to argument dla nieprzekonanych radnych, którzy podważają teorię usytuowania takiego zbiornika na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Tymczasem według opinii specjalistów, w tym miedzy innymi Radosława Gawlika, zbiornik taki jest najskuteczniejszym rozwiązaniem. Najbardziej narażony jest rejon Pełcznicy i Cierni. Tym ludziom należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stworzyć system, chroniący ich życie i mienie - mówi Barbara Kościelniak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. Jest już przygotowana wstępna koncepcja budowy takiego zbiornika. Koszty pokryje w całości budżet państwa.


30 września 2004 - Niedziela bez GCI

Od 1 października Info-Centrum świadczy swoje usługi od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.00 do 19.00. Jednocześnie przypominamy, że z usług i pomocy pracowników GCI może skorzystać każda zainteresowana osoba. Oferujemy usługi w zakresie:
dostępu do Internetu i aplikacji biurowych, szkoleń, pomocy w poszukiwaniu pracy, wykonania wizytówek, folderów reklamowych, bindowania, lamino-wania, redagowania dokumentów.
Zapraszamy również na naszą stronę internetową >>> zobacz, gdzie znajdą Państwo więcej informacji m.in. na temat rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą oraz sposobów autoprezentacji. Podpowiadamy jak napisać dobry list motywacyjny i CV, jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak założyć własną działalność gospodarczą i wiele więcej.


30 września 2004 - Praca

"PKP Przewozy Regionalne" spółka z o.o. Dolno-śląski Zakład Przewozów Regionalnych we Wrocławiu przyjmie do pracy 7 pracowników na stanowisko konduktora w Sekcji Przewozów Pasażerskich we Wrocławiu.
Wymagania:
Wykształcenie - co najmniej średnie, uregulowany stosunek do służby wojskowej, wiek do 35 lat, pier-wsza kategoria zdrowia,
Podania o przyjęcie należy składać w Dziale Spraw Pracowniczych (pok.48 lub 46) bądź w sekretariacie (pok.44) w terminie do 10 października 2004 r.


30 września 2004 - "Geny i Zdrowie"

2 października o godzinie 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy odbędzie się wykład dr nauk med. Tomasza Huzarskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie na temat: "możliwości jakie dają badania genetyczne w profilaktyce schorzeń nowotworowych". Organizatorami programu są: Urząd Miejski w Świdnicy, Medyczne Studium Zawodowe w Świdnicy oraz Onkologiczna Poradnia Genetyczna - Szpital Latawiec w Świdnicy.
Zdrowie jest najcenniejszym skarbem więc warto o nim wiedzieć wiele. Wstęp na spot-kanie wolny.


29 września 2004 - Garść statystyki

41 świdnickich rodzin umieszczonych na listach przydziału otrzymało w pierwszym półroczu tego roku mieszkania komunalne.
Połowa z nich zadeklarowała chęć wyremontowania przyznanego lokalu we własnym zakresie.
Na dzień 30 czerwca br. lista osób oczekujących na przydział mieszkania w Świdnicy liczyła 401 osób, z czego 130 rodzin oczekiwało na lokal mieszkalny (mieszkanie komunalne) a 271 rodzin na lokal socjalny.


29 września 2004 - Dni Biberach w Świdnicy

Do naszej redakcji nadszedł list Thomasa Kapitela z Biberach zapowiadający przyjazd zespołu muzycznego do Świdnicy. List jest następującej treści:
Drodzy przyjaciele w Świdnicy. Wysyłam wam fotografię zespołu "The Beatpigs", który towarzyszył będzie delegacji z Biberach na obchodzone w Świdnicy "Dni Biberach" Zespół wystąpi w klubie Bolko 1 i 2 października. "The Beatpigs" jest zespołem rockandrollowym i ma w swoim repertuarze ponad 100 utworów. Do zobaczenia w Świdnicy.
A my czekamy, i chętnie posłuchamy.


29 września 2004 - Trzydzieści lat minęło

W tym roku mija trzydzieści lat działalności Strzegomskiego Centrum Kultury. 9 października w sali widowiskowej SCK odbędzie się koncert jubileuszowy. Z okazji Jubileuszu prezydent RP Aleksander Kwaśniewski postanowił odznaczyć Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski wieloletniego kronikarza Strzegomia, Walentego Wyrwę, a Brązowym Krzyżem Zasługi dyrektor SCK, Wiolettę Urban. Dyplomem Ministra Kultury zostanie uhonorowany burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Podczas koncertu jubileuszowego zostaną również wręczone 32 osobom odznaczenia Ministra Kultury - "Zasłużony Działacz Kultury" oraz pamiątkowe dyplomy Burmistrza Strzegomia. Na przestrzeni lat placówką kierowali kolejno: Bolesław Stochmal, Henryk Rudnicki, Teresa Stochmal, Anastazja Dziewulska, Aleksander Mann i obecnie Wioletta Urban. Największym corocznym wyzwaniem dla SCK jest organizacja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Ważnymi w życiu kulturalnym gminy imprezami są Dni Ziemi Strzegomskiej, Strzegomska Wieczerza Wigilijna, Święto otwartych Serc, Strzegomski Tydzień z Teatrem oraz Festiwal Piosenki Religijnej i Refleksyjnej. Sporym przedsięwzięciem są również organizowane przez SCK półkolonie dla dzieci o niskim statusie materialnym, w latach 2001-2004 wzięło w nich udział około 5000 dzieci z terenu gminy Strzegom oraz dwóch gmin ościennych.


29 września 2004 - Stypendysta

1 października, w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, odbędzie się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów.

Stypendium to otrzymują uczniowie z najwyższą średnią ocen w Polsce. Jednym z takich uczniów jest uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy - Mateusz Wyrzykowski z klasy III c.


29 września 2004 - Klub Karate Kyokushin

Świdnicki Klub Karate Kyokushin zaprasza na treningi karate odbywające się we wtorki i czwartki od godziny 17 do 18 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza przy ul. Pionierów w Świdnicy. Zapisy i pierwsze zajęcia odbędą się 5 października. Z nami nauczysz się podstawowych technik obrony przed pojedynczym i kilkoma napastnikami, podniesiesz poziom sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej. Zajęcia prowadzi instruktor posiadający licencję wydaną przez Ministerstwo Edukacji i Sportu. Więcej informacji pod numerem telefonu 0-692-789-399


29 września 2004 - Trwają prace na Piłsudskiego

Rozstrzygnięto przetarg na kolejny etap remontu budynku przy ulicy Piłsudskiego 8. Powstanie tu Centrum Wsparcia Lokalnego. Początkowo planowano w tym roku jedynie uruchomienie jadłodajni. Remont rozpoczęto wczesną wiosnę, okazało się jednak, że problemy konstrukcyjne w tym budynku są poważniejsze, niż początkowo sądzono. Budynek trzeba więc wyremontować w całości, do końca. Kontynuowane jest więc to, co przewidziano wcześniej - siedziba pod Ośrodek Pomocy Społecznej. W ten sposób przy Piłsudskiego powstanie Centrum Wsparcia Lokalnego. Przetarg na wykonawstwo robót wygrała firma STEMAR Marka Piwko. Do 15 grudnia wykonawca zobowiązany jest zakończyć roboty. Całość prac kosztować będzie ok. 290 tysięcy złotych, a wykonawca na swoje prace udzieli 36-miesięcznej gwarancji.


28 września 2004 - Wybrany zastępca wójta

1 października 2004 roku zarządzeniem Wójta Gminy Świdnica po dokonaniu oceny 15-tu kandydatów powołany na zastępcę Wójta Gminy Świdnica zostanie Pan Zbigniew Kanicki. Świebodziczanin ma wykształcenie wyższe zdobyte na wrocławskiej Akademii Rolniczej. Od 1994 roku pracuje w samorządzie terytorialnym: najpierw 4 lata obejmował stanowisko Wójta Gminy Stare Bogaczowice, a do tej chwili pracował w Urzędzie Marszałkowskim w Wydziale Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma także doświadczenie na stanowiskach kierowniczych, które obejmuje już od 1985 roku. Ponadto Pan Zbigniew brał udział w wielu szkoleniach i warsztatach, m.in. z zakresu kształtowania wojewódzkiej polityki wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, planowania, monitorowania, kontroli finansowej i oceny funduszy strukturalnych, realizacji projektów infrastrukturalnych i innych. Zna dwa języki obce. Interesuje się motoryzacją, narciarstwem i lubi majsterkować.


28 września 2004 - Program na żywo

Dziś, o godzinie 19.30 na antenie Telewizji Tele-Raj zostanie wyemitowany program na żywo z udziałem Prezydenta Miasta Wojciecha Murdzka oraz jego zastępcy Ireneusza Pałaca. Program będzie poświęcony wynikom kontroli Najwyższej Izby Kontroli w sprawie budowy budynków komunalnych przy ul. Piotra Skargi oraz sprzedaży terenów przy ul. Sikorskiego pod przyszłe centrum handlowo-rozrywkowe.
Pytania do gości można zadawać telefonicznie pod numerami telefonów - 8518027, 8518040.


28 września 2004 - Zagraniczne praktyki

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mokrzeszowie po raz z kolejny przebywali na trzytygodniowych praktykach zagranicznych w Niemczech. Organizatorem praktyk był Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen s.V we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Izbą Rolniczą we Wrocławiu oraz Stowarzyszeniem Obszarów Przygranicznych "Pogranicze" przy dofinansowaniu ze strony organu prowadzącego szkołę. Byli to uczniowie z kl. II Technikum 4-letniego. Miejscem praktyk były renomowane, szkoleniowe gospodarstwa ogrodnicze i rolnicze w Pillnitz i Köllitsch na terenie Saksonii. Młodzież wykonywała między innymi projekty ogrodów z wykorzystaniem małej architektury krajobrazu. Poznawała ekologiczną produkcję roślinną i zwierzęcą. Zdobyte przez uczniów umiejętności zostały potwierdzone otrzymanymi certyfikatami. Nasi partnerzy niemieccy zadbali również o dobrą organizację czasu wolnego umożliwiając uczestnikom praktyk zwiedzanie Drezna i Pillnitz ze szczególnym uwzględnieniem zamków, ogrodów przypałacowych i Ogrodu Botanicznego oraz zapewniając wiele innych atrakcji.


28 września 2004 - Nowe tarcze

Od początku tego roku Urząd Miejski w Świdnicy wymienił 178 tarcz znaków drogowych na kwotę około 20 tys. zł. Tarcze wymieniane były z powodu ich naturalnego zużycia, a także uzupełniane w wyniku zmian w organizacji ruchu drogowego lub z powodu kradzieży.
Na drogach gminnych wymienione zostały 103 tarcze znaków, na drogach wojewódzkich - 54, na drogach powiatowych - 21 tarcz.
28 września 2004 - Będą nowe drogi

Jeszcze przed nadejściem zimy zrealizowane zostaną dwie nowe inwestycje drogowe. Kontynuowane będą prace związane z usuwaniem szkód popowodziowych. Kolejny raz gmina skorzysta ze środków rządowych na naprawę dróg na Cierniach. Tym razem to już IV etap remontów. Naprawiona zostanie droga od numeru 74 do pętli autobusowej. Przy okazji poprawiona zostanie sama pętla. Wyremontowany zostanie także łącznik ciągnący się od Osiedla Piastowskiego, od ulicy Łącznej do Bolesława Chrobrego, czyli fragment ulicy Mieszka I. Droga ta od dawna wymaga naprawy, tym razem będzie to naprawa poważna. Remont ulicy kosztować będzie 112 tysięcy złotych. Wykonawcą obu prac w wyniku wygranego przetargu będzie firma Stańczyk.


27 września 2004 - Turniej Samorządowców

25 września w Hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach został przeprowadzony Turniej Halowej Piłki Nożnej pod nazwą - Turniej Samorządowców.
Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:
1 miejsce - Gmina Świebodzice,
2 miejsce - Starostwo Powiatowe Wałbrzych,
3 miejsce - Gmina Strzegom,
4 miejsce - Miasto Wałbrzych,
5 miejsce - Starostwo Powiatowe Świdnica.
16 października będzie okazja do rewanżu, tego dnia zaplanowano rozegranie kolejnego turnieju.


27 września 2004 - Gminne Centrum Informacji w Świdnicy

Już wkrótce Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy uruchomi Gminne Centrum Informacji, które będzie obsługiwało mieszkańców miasta i gminy wiejskiej Świdnica. Z nieodpłatnych usług Centrum będą mogli korzystać bezrobotni absolwenci i ludzie młodzi, którzy nie mają możliwości rozwoju osobistego i znalezienia pracy ze względu na brak dostępu do informacji oraz możliwości korzystania z usług organizacji świadczących pomoc osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. GCI będzie oferować nieodpłatny dostęp do pracowni multimedialnej oraz szkoleń z zakresu: jak szukać pracy?, jak rozmawiać z pracodawcą?, jak założyć działalność gospodarczą?. Środki na zorganizowanie i prowadzenie Gminnego Centrum Informacji Stowarzyszenie otrzymało na drodze konkursu z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.


27 września 2004 - Pij mleko

Dzisiaj w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Świdnicy odbyło się spotkanie poświęcone "Dopłatom do spożycia mleka i przetworów mlecznych". Organizatorem spotkania była Agencja Rynku Rolnego wraz z Dolnośląską Izbą Rolniczą. Tematyka spotkania skierowana była do przedstawicieli samorządu terytorialnego i pracowników placówek oświatowych zainteresowanych uczestniczeniem w programie. Celem programu jest promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych wśród dzieci uczęszczających do placówek oświatowych, poprzez stosowanie dopłat. Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z naszego powiatu a także przedstawiciele urzędów gmin i starostwa odpowiedzialni za sprawy oświatowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń. W efekcie uczniowie mogliby dzięki dopłatom unijnym wypić szklankę mleka, mleko smakowe lub zjeść jogurt podczas jednej z przerw w zajęciach lekcyjnych. Wnioski o zatwierdzenie do udziału w programie można składać w ciągu całego roku kalendarzowego.


27 września 2004 - Apel o grabienie liści

W związku z trwającą od kilku lat inwazją groźnego szkodnika kasztanowców, Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy Ireneusz Pałac zwrócił się do mieszkańców Miasta z apelem o systematyczne wygrabianie i wypalanie opadłych liści kasztanowców, co w konsekwencji ma doprowadzić do wyniszczenia zimujących w nich poczwarek szrotówka kasztanowcowiaczka i ograniczenia populacji szkodnika w roku przyszłym.


27 września 2004 - Kolejna sesja Rady Powiatu

29 września o godzinie 10.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się XXI Sesja Rady Powiatu w Świdnicy. W porządku obrad znalazły się tematy związane z zaopiniowaniem przekształcenia Specjalistycznego Szpitala Zespolonego im. Batorego w Wałbrzychu oraz szpitala w Stroniu Śląskim. W sprawie przekształceń w wałbrzyskim szpitalu związanych z utworzeniem m.in. oddziału chorób zakaźnych Starosta Świdnicki wysłał pytanie do Dyrektora NFZ we Wrocławiu o przesłanki kontraktowania świadczeń udzielanych przez powyższy oddział od 1 stycznia br. pomimo poważnych uchybień formalno-prawnych jakie zawierała złożona oferta. Zarząd Powiatu w związku z tymi uchybieniami zaopiniował bowiem powyższe przekształcenia negatywnie. Starosta o odpowiedź prosił do dnia zwołania sesji Rady Powiatu w Świdnicy. Oprócz tego Radni będą głosować nad porozumieniem dotyczącym realizacji programu e-Powiat, dzięki któremu uda się wprowadzić informatyzację urzędów.


27 września 2004 - Ślązak to też Europejczyk

22 września do Świebodzic zawitała grupa młodzieży z Węgier, Bułgarii i Niemiec. Przyjechali do Polski w ramach projektu organizacji Eco Euro Wieś z Wałbrzycha.
Międzynarodowa młodzież mieszka obecnie w Zagórzu, skąd czyni wypady do pobliskich miejscowości. Młodzi ludzie zapoznają się z pracą poszczególnych samorządów i współpracujących z nimi organizacji, poznają regionalne zabytki, ciekawe miejsca. A przede wszystkim integrują się ze środowiskami młodzieżowymi zwiedzanych miast i w stworzonej przez nich samych grupie. Z młodzieżą spotkali się także przedstawiciele władz miasta Świebodzice, opowiedzieli pokrótce o funkcjonowaniu urzędu i sprawowanych przez siebie funkcjach, odpowiedzieli też na pytania gości dotyczące działań na rzecz mieszkańców, wybitnych postaci z czasów obecnych i już minionych. Później goście zwiedzili wystawę poświęconą miastu i pojechali spędzić miłe chwile w Wodnym Centrum Rekreacji.


26 września 2004 - Festyn Żeglarski

Przez cały weekend nad Zalewem Witoszówka odbywał się Festyn Żeglarski "Książęcy Szkwał". Początkowo plany organizatorów nieco pokrzyżował padający deszcz, ale pomimo to wielu świdniczan uczestniczyło w imprezie. Największym powodzeniem cieszyły się przejażdżki żaglówkami i motorówką OSP JS po Zalewie Witoszówka. Sami tylko żeglarze przewieźli ponad 400 osób, głównie dzieci. Lepsza pogoda była w niedzielę, dzięki czemu świdniczanie chętniej odwiedzali tereny nad Zalewem. Przez dwa dni odbyło się wiele koncertów muzycznych i tanecznych, publiczność zabawiali klowni a nawet fakir z prawdziwymi wężami. Najwięcej widzów bawiło się jednak podczas niedzielnego koncertu zespołu szantowego "Róża wiatrów".
Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz


26 września 2004 - Wernisaże, wystawy

Wczoraj miały miejsce kolejne wydarzenia związane z Dniami Fotografii.
W świdnickiej Galerii Fotografii odbyła się wystawa Antanasa Sutkusa "Daily Life Archives 1959 - 1993" a następnie w Muzeum Dawnego Kupiectwa miał miejsce wernisaż fotografii Macieja Fiszera "Syberia - Śnieżne Wrota".
A dzisiaj w holu teatru odbyło się wręczenie nagród w Fotomaratonie i wystawa prac autorów biorących w nim udział. Zdjęcia z Dni Fotografii - >>> zobacz


26 września 2004 - Goniec Świebodzicki

W najnowszym numerze "Gońca Świebodzickiego"

- podsumowanie I półrocza budżetowego
- relacja z Dni Świebodzic
- jak świebodzicka młodzież uczestniczyła w Sprzątaniu Świata
- dobre pomysły nowej pani prezes spółki "Mikulicz"


26 września 2004 - Kolejny etap

W dniach 2-8 października rusza kolejny etap projektu międzynarodowego realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Tym razem młodzież z zaprzyjaźnionego powiatu Bergstrasse w Niemczech przyjedzie do Krzyżowej i wspólnie z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu weźmie udział w warsztatach o tematyce historycznej dotyczącej 60 rocznicy Kręgu w Krzyżowej. Młodzież pozna historię tego miejsca, zwiedzi Świdnicę oraz pozna atrakcje Wrocławia (Ostrów Tumski, Rynek, uniwersytet, Panoramę Racławicką). W programie znalazło się także zwiedzanie sztolni w Osówce oraz szereg imprez sportowych na terenie kompleksu w Krzyżowej. Większość uczestników z Niemiec po raz pierwszy odwiedzi Polskę.


26 września 2004 - Zmiana przepisów o świadczeniach rodzinnych

Kolejny raz zmieniły się przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych. Według nowych przepisów osoby, które do dnia 30 kwietnia br. otrzymywały świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a które chcą otrzymać wyrównanie dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka, są zobowiązane dostarczyć do Referatu Świadczeń Rodzinnych świdnickiego Urzędu Miejskiego zaświadczenie o wysokości przysługującego w kwietniu 2004 r. świadczenia z funduszu alimentacyjnego z wyszczególnieniem kwot i dzieci, na których rzecz świadczenia były wypłacone. Osobom, które dostarczą zaświadczenia do dnia 5 października br. wyrównanie dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka zostanie wypłacone wraz z przyznanymi świadczeniami w październiku. Osoby, które nie zdążą do 5 października, a doniosą zaświadczenia w terminie późniejszym, otrzymają wyrównanie w listopadzie.
Szczegółowych informacji udziela Referat Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego, pokój nr 1, parter.


25 września 2004 - Imprezy, imprezy

Dzisiaj w Świebodzicach o godzinie 10 - II Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców "GOOOL 2004"
W Zagórzu odbędą się zawody wędkarskie a w Świdnicy kolejny koncert Świdnickich Dni Muzyki Kameralnej, tym razem koncert odbędzie się w ko-ściele Zielonoświątkowym.
Książęcy Szkwał - kolejny już dzień, od godziny 14.00 nad zalewem Witoszówki - Festyn żeglarski.
Szczegóły imprez - >>> zobacz


25 września 2004 - Pisze do nas

Andrzej Niewinny Dobrowolski. Urodzony w 1945 w Częstochowie. Po przeniesieniu się do Szwecji mieszka tam do dziś. Od lat kilkunastu tłumacz literacki, dziennikarz, felietonista. Autor wydawanych w Polsce przekładów z języka angielskiego, szwedzkiego i duńskiego. Współpracuje z wieloma wydawnictwami krajowymi oraz polonijnymi w Eu-ropie, Ameryce i Australii. Członek Stowarzyszenia Dzienni-karzy Rzeczpospolitej Polskiej. Autor nadsyła nam regularnie swoje felietony.
Dzisiaj zamieszczamy kolejny - przeczytaj


25 września 2004 - Pomoc zDolnym Ślązakom

42 utalentowanych uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska otrzyma w tym roku szkolnym stypendia czwartej edycji programu "zDolny Śląsk". Organizatorzy tej akcji stypendialnej, Fundacja Edukacji Międzynarodowej i samorząd Województwa Dolnośląskiego, postanowili nagrodzić w sumie 24 młodych naukowców, 10 sportowców i 6 artystów, przyznano też dwa stypendia specjalne.
Pomoc finansową otrzyma także 15 świeżo upieczonych studentów z małych miejscowości. Wśród nagrodzonych znalazła się świdniczanka - Justyna Bielewska.


25 września 2004 - Zamiana na Europartnera

Rośnie liczba osób znajdujących pracę z pomocą strzegomskiego Koła Bezrobotnych. W stosunku do roku ubiegłego liczba zatrudnionych wzrosła średnio o połowę. Sprawozdanie z działalności stowarzyszenia przedstawiono 16 września podczas VI Walnego Zebrania Koła Bezrobotnych. Jednym z przyjętych wniosków była zmiana nazwy Koła Bezrobotnych na Stowarzyszenie Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Zawodowej Bezrobotnych EUROPARTNER. - Nazwę zmieniono ze względu na rozszerzenie działalności Stowarzyszenia. Pozwoli nam to na nawiązywanie nowych kontaktów z pracodawcami lokalnymi i zagranicznymi. Promując zatrudnienie chcemy postawić szczególny nacisk na podjęcie przez bezrobotnego własnej działalności gospodarczej z wykorzystaniem środków unijnych - mówi Ryszard Kozłowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia.


24 września 2004 - Dni Fotografii

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczęły się Dni Fotografii - Świdnica 2004. O godzinie 18.00 w holu Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy i miła uroczystość wręczenia nagród w Międzynarodowym Konkursie Fotografii "Zestaw '2004".
Kilkanaście minut później w Katedrze otwarto wystawę Adama Bujaka "Jan Paweł II" po której odbyło się spotkanie z autorem.
Jutrzejszy dzień również będzie pełen wydarzeń związanych z fotografią.
Szczegóły - >>> zobacz


24 września 2004 - Daicel wbija pierwszą łopatę

Wczoraj nastąpiło uroczyste wkopanie kamienia węgielnego, które zapoczątkowało budowę nowej fabryki w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Żarowie. Firma Daicel Safety system Europe sp. z o.o. jest wiodącym producentem napełniaczy do poduszek powietrznych na szybko rozwijającym się rynku europejskim. Decyzje o lokalizacji fabryki podejmowano w czasie dwóch lat. Po przeprowadzeniu rozeznania na terenie Europy Środkowo-Wschodniej wybrano właśnie Polskę i w dalszej części negocjacji strefę w naszym powiecie. W żarowskiej strefie jest to już trzeci japoński inwestor. Podczas uroczystości podkreślano, że to m. in. dzięki sprawnej administracji powiatowej i szybkiemu załatwieniu formalności niezbędnych do rozpoczęcia budowy fabryki udało się miesiąc wcześniej wbić pierwszą łopatę w ziemię. Planuje się, że fabryka zacznie funkcjonować już w pierwszej połowie przyszłego roku a w 2006 sprzedawać swoje produkty. Daicel zamierza wprowadzić na rynek naj-nowszą technologię dotyczącą bezpieczeństwa i planuje zwiększyć produkcję napełniaczy z 3,3 mln szt. do 15 mln szt. rocznie. W planach jest także uruchomienie produkcji ważnych komponentów wchodzących w skład napełniaczy. Jest to także szansa dla bezrobotnych z terenu naszego powiatu ponieważ utworzone zostaną nowe miejsca pracy.


24 września 2004 - Program Współpracy

W związku z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek współpracy z organizacjami pożytku publicznego, na ostatniej sesji Rady Gminy przyjęto "Program Współpracy samorządu Gminy Świdnica z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2005"

Szczegóły programu - >>> zobacz24 września 2004 - Pociąg Radości

17 września odbyły się w Jaworzynie Śl. XI Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach których przeprowadzono imprezę o nazwie Pociąg Radości. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Po mszy korowód dzieci z polskich i czeskich szkół przeszedł na teren Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku, gdzie rozpoczęła się pierwsza część imprezy. Wspólne zaba-wy i zwiedzanie muzeum wspaniale zintegrowały polskie i czeskie dzieci. Wielką radość sprawiło dzieciom oprowadzenie po terenie muzeum przez ich starszych kolegów z Zespołu Szkół im. prof. Wasiutyńskiego z Jaworzyny Śląskiej, którzy bardzo ciekawie opowiadali o historii kolejnictwa i poszczególnych eksponatów znajdujących się w muzeum. Dalsza część imprezy odbyła się na stadionie gdzie rozegrano zawody sportowe, które obudziły w dzieciach ducha koleżeńskiej rywalizacji.


23 września 2004 - Outsourcing IT

Outsourcing IT staje się coraz powszechniejszą formą korzystania z usług IT w nowoczesnych organizacjach. Decydują o tym dwa podstawowe czynniki:
- wysoka jakość stałej obsługi infrastruktury IT
- koszty zapewnienia firmie wszelkich niezbędnych usług informatycznych zgodnie z oczekiwanym standardem.
W powiecie Świdnica firmą, która specjalizuje się w tego typu usługach jest firma ada.com.pl z siedzibą w Żarowie, przy ulicy Krzywoustego 2A, tel. 074 / 8570380, 8570620.
Wśród jej usług możemy znaleźć:
- administracja sieciami komputerowymi
- serwis i sprzedaż sprzętu i oprogramowania
- odzyskiwanie danych
ada.com.pl w chwili obecnej obsługuje wiele znanych firm polskich i zagranicznych działających w powiecie Świdnica, referencje są do wglądu zainteresowanych.
ada.com.pl to również sprzedaż we własnych sklepach komputerowych i przez sklep internetowy. W ofercie: komputery, aparaty cyfrowe, drukarki, płyty główne, procesory i inne podzespoły...
Dodatkowo ze strony internetowej firmy można ściągnąć za darmo najnowsze sterowniki oraz przydatne programy.


23 września 2004 - "BLITZ" Żarów '2004

W dniach 2 - 3 października odbędzie się w Żarowie VI Nocny Maraton Szachowy "BLITZ" Żarów '2004 o puchar Burmistrza Miasta Żarowa. Turniej rozegrany zostanie w Gimnazjum na Osiedlu Piastów. W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Zgłoszenia należy nadsyłać do dnia 25 września na adresy, albo za pomocą formularza elektronicznego - zamieszczonych na stronie internetowej Maratonu - >>> zobacz


23 września 2004 - Pij mleko

Starostwo Powiatowe pomoże w przygotowaniu spotkania informacyjnego dotyczącego "Dopłat do spożycia mleka i przetworów mlecznych", które organizowane będzie w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Świdnicy, w dniu 27 września o godzinie 12.00. Organizatorem spotkania jest Agencja Rynku Rolnego wraz z Dolnośląską Izbą Rolniczą. Tematyka spotkania skierowana jest do przedstawicieli samorządu terytorialnego i pracowników placówek oświatowych zainteresowanych uczestnictwem w programie. Celem programu jest promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych wśród dzieci uczęszczających do placówek oświatowych, poprzez stosowanie dopłat. Szklanka mleka, mleko smakowe lub jogurt dla dzieci to efekt programu dopłat unijnych, realizowanych przez ARR. Już od 1 września dotowane produkty mleczne mogą trafić do placówek oświatowych.


23 września 2004 - Nowa droga w Kostrzy

Wczoraj w Kostrzy został uroczyście oddany do użytku nowy odcinek drogi i chodniki. Fundusze na budowę drogi powiatowej pozyskano z programu Sapard, Działanie nr 3 "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich". Jak poinformowała Monika Żmijewska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego, przyjęcie uchwały dotyczącej Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Powiatu Świdnickiego na lata 2003-2005 pozwoliło na ubieganie się o dotację z programu Sapard na modernizację dróg powiatowych leżących na terenach wiejskich. Wniosek dotyczący budowy drogi w Kostrzy złożony został w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu. 12 marca br. powiat otrzymał promesę, która oprócz zgody na współfinansowanie inwestycji, zawierała informację o kwocie pomocy finansowej. Przyznane z Sapardu środki nie będą wyższe niż 246.000 zł, co stanowi 49,90 % kwalifikujących się do finansowania kosztów inwestycji wynoszących 492.999,92 zł.


23 września 2004 - IX Dni Fotografii

Jutro rozpoczynają się IX Dni Fotografii - Świdnica 2004.
W holu Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się wernisaż wystawy Międzynarodowego Konkursu Fotografii, a godzinę później w Katedrze - wernisaż wystawy Adama Bujaka "Jan Paweł II" po której odbędzie się spotkanie z autorem.
Szczegóły >>> zobacz


23 września 2004 - 725 lat Świebodzic

19 września mieszkańcy Świebodzic obchodzili 725-lecie uzyskania praw miejskich. Uroczystości rozpoczęły się Polową Mszą Świętą w intencji Miasta, odprawioną przez Jego Eminencję ks. biskupa Ordynariusza Świdnickiego prof. Ignacego Deca. Burmistrz Jan Wysoczański zmienił w tym roku koncepcję Dni Świebodzic. "Nie można wydawać pieniędzy na huczne zabawy, gdy wielu mieszkańców cierpi biedę" - powiedział. Po mszy rozpoczęło się rozdawanie bezpłatnych posiłków dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Warunkiem otrzymania posiłku było posiadanie wcześniej rozdanych talonów. Każdy, kto zgłosił się do OPS-u miał możność skorzystania z bezpłatnego posiłku. Wydano kilkaset kiełbasek i kilkaset kaszanek. Później była już tylko zabawa.


22 września 2004 - Na rowerze i na linach

W Świdnicy, podobnie jak w wielu polskich miastach obchodzony jest dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Większość pracowników Urzędu Miejskiego przybyła dziś do pracy pieszo, wiele osób przyjechało rowerami, na rowerze przybył także Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, ale w najbardziej oryginalny sposób przybyła do pracy Edyta Czerniec z Departamentu Rozwoju Gospodarczego - wyposażona w deskorolkę, ochraniacze i kask. Już drugi rok z rzędu zamknięty był parking przed Urzędem Miejskim, który uczniowie świdnickich szkół podstawowych pomalowali kredą w różnokolorowe wzory. Dzisiaj rozpoczął się także Dzień Wspinaczki organizowany wspólnie przez Urząd Miejski, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Sekcję Wałbrzysko-Kłodzką oraz Państwową Straż Pożarną. Impreza odbywała się na terenach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy al. Niepodległości i uczestniczyła w niej młodzież ze świdnickich szkół ponadgimnazjalnych, która nie tylko się wspinała na linach, ale również obejrzała filmy o górach, brała udział w pokazach ratowniczych i pokazach umiejętności wspinaczkowych.


22 września 2004 - Klub Karate Kyokushin

Świdnicki Klub Karate Kyokushin zaprasza na treningi karate odbywające się we wtorki i czwartki od godziny 17 do 18 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza przy ul. Pionierów w Świdnicy. Zapisy i pierwsze zajęcia odbędą się 5 października. Z nami nauczysz się podstawowych technik obrony przed pojedynczym i kilkoma napastnikami, podniesiesz poziom sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej. Zajęcia prowadzi instruktor posiadający licencję wydaną przez Ministerstwo Edukacji i Sportu. Więcej informacji pod numerem telefonu 0-692-789-399


22 września 2004 - Gospodarze niepokonani

Nie było niespodzianki w pierwszym turnieju siatkarskim "O Puchar Burmistrza Strzegomia". Zwycięzcą zawodów, które odbyły się 18 września w hali sportowej przy ul. Św. Jana 1 zostali zawodnicy reprezentujący barwy miejscowego TKKF Strzegom. Organizatorem turnieju było Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Strzegomiu. W imprezie siatkarskiej wystartowały 4 drużyny: z Jaworzyny Śląskiej, Świdnicy, Żarowa oraz ze Strzegomia. Spotkanie półfinałowe pomiędzy gospodarzami, a drużyną Bolko Świdnica było przedwczesnym finałem. Przez cały trzy setowy mecz trwała zacięta i emocjonująca rywalizacja, a poszczególne sety kończyły się na przewagi. Ostatecznie wygrali strzegomianie 2:1. W finale zawodnicy TKKF Strzegom podejmowali zespół z Jaworzyny Śląskiej. Było to dużo łatwiejsze spotkanie od półfinału, ponieważ - mimo wygranego seta - przeciwnicy nie stawili zbyt dużego oporu. Po zakończeniu turnieju, odbyła się uroczystość wręczenia pamiątkowych pucharów, której dokonał burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz.


22 września 2004 - Przetargi, ogłoszenia

W dziale przetargi - ogłoszenia. Tym razem są to oferty Gminy Świdnica i dotyczą sprzedaży trzech budynków. Jednego w Makowicach i dwóch budynków w Lutomi Górnej. >>> zobacz

W dalszym ciągu do sprzedania jest nieruchomość położona w Świdnicy, przy ulicy Bystrzyckiej.
Wszystko o obiekcie - >>> zobacz

Starostwo Powiatowe w Świdnicy ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę trzech samochodów dla Starostwa. >>> zobacz


21 września 2004 - Order Uśmiechu

Dzień dzisiejszy był kolejnym dniem uroczystości związanych z nadaniem Szkole Podstawowej nr 8 imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz przekazaniem sztandaru społeczności szkolnej. Uroczystości uświetniło złożenie przez uczniów przyrzeczenia, wbicie symbolicznych gwoździ w drzewiec sztandaru przez ofiarodawców oraz część artystyczna.
Następnym ważnym punktem uroczystości było wręczenie "Orderu Uśmiechu" znanej z programu telewizyjnego pod tytułem "Z kamerą wśród zwierząt" - Hannie Gucwińskiej.
Po zakończeniu uroczystości w teatrze, wszyscy jej uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta pod budynek szkoły gdzie odsłonięta została pamiątkowa tablica.


21 września 2004 - Obwieszczenie

Prezydent Miasta Świdnicy informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Dziel-nicy produkcyjno - składowo - usługowej" w rejonie ulic Mazowiecka - Przemysłowa - Kopernika - granica administracyjna wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 28.09 do 21.10.2004 r. (w dni robocze i soboty) w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49 (pokój nr 210) w godz. 7.30 - 15.30.
Dyskusja publiczna odbędzie się w dniu 14.10.2004 r. w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego (sala konferencyjna) o godz. 16.00. Uwagi należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Świdnicy z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, do 4 listopada 2004 r. Tekst obwieszczenia w całości >>> zobacz


21 września 2004 - Akcja kurierska

Mobilizacja wszystkich kurierów z powiatu nastąpi 23 września o godzinie 10.00. Będą to ćwiczenia organizowane przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy a także Wojskową Komendę Uzupełnień przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Przedstawiciele Wydziałów Zarządzania Kryzysowego powiatów ościennych zaproszeni zostali do przyjrzenia się przeprowadzanej akcji. Akcje kurierskie organizuje się przeważnie w sytuacji zagrożenia wojną lub atakiem terrorystycznym. Kurierzy mają za zadanie dostarczyć karty powołania żołnierzom rezerwy w trybie natychmiastowego stawiennictwa w przypadku gotowości mobilizacyjnej i bojowej jednostek wojskowych jak również w przypadku zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz kart powołania do czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Najczęściej takie akcje są przeprowadzane pod presją czasu a zadania wykonywane są przez kurierów bez względu na warunki atmosferyczne. Nie przewiduje się wariantów nie wykonania zadania. Piątkowe ćwiczenia pozwolą sprawdzić czas i sprawność przebiegu akcji.


21 września 2004 - Sesja już w piątek

24 września o godzinie 11.00 odbędzie się kolejna Sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W programie sesji m.in. przedstawienie protokołów z kontroli w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Świdnickim Ośrodku Kultury. W porządku obrad znalazło się również 11 projektów uchwał, w tym w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Rada Miejska ma także w planach przeznaczenie do sprzedaży dwóch działek - przy ul. Krętej i Składowej oraz prawa użytkowania wieczystego do działki przy ul. Gdyńskiej.


21 września 2004 - Rolnicy świętowali

Gospodarzem tegorocznych dożynek, które odbyły się 19 września była społeczność Stanowic. Dożynkowe wieńce i bochny chleba zaprezentowali rolnicy z 16 wsi. Święto plonów rozpoczęła msza, po zakończeniu której uformowano korowód dożynkowy, a na jego czele, jadący bryczką: Dorota Dmytrarz i Krzysztof Kuczma, starostowie dożynek. Za nimi przy dźwiękach kapeli podążali siewcy, kosiarze, żeńcy, chłopcy z cepami i piekarze, obrazujący cykl powstawania chleba. Tą część korowodu zamykał wieniec uwity przez gospodarzy dożynek. Dalej szli przedstawiciele wsi niosący chleby, grupy wieńcowe, ludowe zespoły oraz zaproszeni goście. Podczas głównego ceremoniału żniwno-dożynkowego burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz obdarowany został chlebem z tegorocznej mąki. Oprócz sołtysów poszczególnych wsi i przedstawicieli władz miejskich w Dożynkach Gminnych udział wzięli posłowie: Zbigniew Chlebowski i Franciszek Franczak. Oficjalnym uroczystościom towarzyszyły liczne imprezy. Na scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej ze Stanowic, zespoły ludowe: "Olszaniacy", "Kostrzanie" "Goczałkowianki", artyści z chóru Retro i z chóru śpiewaczego ze Stanowic. Niecodziennym wydarzeniem był pokaz mody, projektantki ze Stanowic, Marty Nieradek.


21 września 2004 - Złoty Las

Wójt Gminy Świdnica ogłasza sprzedaż nieruchomości zabudowanej - Ośrodek "Złoty Las" w Luba-chowie na terenie Gminy Świdnica w województwie Dolnośląskim.
Ośrodek bardzo atrakcyjnie położony wśród lasów i zbiornika wodnego. W skład nieruchomości wchodzą tereny zielone, dwa pawilony gastronomiczno - hotelarskie, budynek portierni, pole biwakowe, miejsca parkingowe przy wjeździe do ośrodka, całość terenu jest ogrodzona.
Szczegółowe informacje >>> zobacz


21 września 2004 - Wiadomości Świdnickie

W najnowszym wydaniu "Wiadomości Świdnickich" przeczytać można:
* Czy nasze miasto kocha inwestorów ?
* Rozpoczynają się XII Międzynarodowe Dni Fotografii.
* Republika kolesiów, czyli - Mamy za dużo urzędników - mówił na początku kadencji prezydent Murdzek i rozpoczął reorganizację. Szybko okazało się, że szykowane są miejsca dla "swoich". Czy rządzi nami republika kolesiów ?
* Chcą podać Miasto do sądu, czyli nie będą płacili !
* Zmieniły się zasady wykupu mieszkań w Świdnicy.
* Jeśli zdrowie pozwoli i jeszcze będę miał chęć...Czy Adam Markiewicz znów będzie prezydentem ?
Tylko w "Wiadomościach Świdnickich" znajdziecie też Państwo zdjęcia wszystkich tegorocznych pierwszoklasistów ze Szkół Podstawowych w Świdnicy.


20 września 2004 - Sprzątanie Świata

Dzisiaj rano nad zalewem Witoszówki zebrała się liczna grupa młodych ludzi na rowerach. Następnie wszyscy dojechali do Modliszowskiego lasu na wspólne sprzątanie.
Sprzątanie zorganizowane zostało we współpracy z Nadleśnictwem Świdnica i Kołem Łowieckim "Knieja Świdnica"

Sprzątanie to kolejny etap "Książęcego Szkwału".


20 września 2004 - SP 8 Kawalerem Orderu Uśmiechu

Jutro o godzinie 10:00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury dalszy ciąg rozpoczętych w niedzielę uroczystości nadania SP nr 8 imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Podczas jutrzejszej uroczystości nastąpi przekazanie sztandaru społeczności szkolnej. Uroczystość uświetni m.in. złożenie przyrzeczenia przez uczniów oraz wbicie symbolicznych gwoździ w drzewiec sztandaru przez ofiarodawców a następnie odbędzie się część artystyczna w wykonaniu uczniów.
A po godzinie 13:00 na ścianie budynku szkoły zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.


20 września 2004 - Bezpańskie psy w Gminie Świdnica

Zgodnie z budżetem uchwalonym na bieżący rok, Gmina ma 10'000 zł na wyłapywanie bezpańskich psów. Uchwała z dnia 26 lutego 2004 w sprawie wyłapywanie psów w Gminie Świdnica zobowiązuje Gminę do stałego łapania zwierząt domowych, które uciekły, zabłąkały się czy zgubiły. Często to właściciele wyrzucają psy z samochodu czy autobusu i odjeżdżają. Urząd przyjmuje średnio ok 5 zgłoszeń miesięcznie o błąkających się zwierzętach, głównie psach. Ustala się, czy zwierzę na pewno nie ma opiekuna. Podczas wywiadu środowiskowego szuka się zarówno byłego właściciela, jak i potencjalnego przyszłego. W tym roku prawie 10 psów znalazło w ten sposób nowego pana i uniknęło schroniska dla zwierząt. Dodatkową zachętą dla niezdecydowanych jest fakt, iż Gmina szczepi psy na swój koszt. Psy znalezione na terenie Gminy w przypadku nie znalezienia opiekuna trafiają do schroniska dla zwierząt "Azyl" w Dzierżoniowie.


20 września 2004 - Program na żywo

W jutrzejszym programie na żywo emitowanym w telewizji regionalnej "Tele Raj" kontynuowany będzie temat "3 uchwały" ostatniej sesji Rady Miejskiej.
Dotyczy ona nowych zasad sprzedaży mieszkań komunalnych i nowych zasad umorzeń zaległości czynszowych. Gościem programu będzie wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac. Pytania do gościa można zadawać telefonicznie pod numerami telefonów - 8518027, 8518040. Początek programu o godzinie 19.30.


20 września 2004 - Jest praca w strefie

700 miejsc pracy ma do zaoferowania do końca 2005 roku Toyota Motor Manufacturing Poland, mieszcząca się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wałbrzychu. W związku z uruchomieniem nowych zakładów skrzyń biegów, silników oraz kuźni i odlewni korpusów fabryka zamierza zwiększyć zatrudnienie. Jest to szansa na znalezienie pracy przez wielu bezrobotnych. Poszukiwani są pracownicy produkcji oraz pracownicy utrzymania ruchu. Wszystkich zainteresowanych Toyota zaprasza na spotkania informacyjne:
- 23 września o godz. 12.00 w sali narad przy ul. Wolności 13 w Świebodzicach,
- 24 września o godz. 12.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7
Pracownik produkcji musi mieć wykształcenie zawodowe, umiejętność pracy w zespole oraz łatwość zdobywania wiedzy. Pracownik Utrzymania ruchu powinien mieć wykształcenie min. zawodowe (elektryk, tokarz, frezer), doświadczenie w pracy w dziale utrzymania ruchu, umiejętność pracy w zespole oraz łatwość zdobywania wiedzy. Swoje zgłoszenie można także wysłać pocztą na adres: Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. ul. Uczniowska 26, 58-306 Wałbrzych Arkusze zgłoszeniowe dla kandydatów dostępne są w siedzibie firmy oraz Powiatowych Urzędach Pracy w Wałbrzychu, Świdnicy oraz w ich filiach.


19 września 2004 - Podróż sentymentalna

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych ze stacji kolejowej Świdnica - Kraszowice co kilkadziesiąt minut odjeżdżały drezyny zabierając przybyłych chętnych na odbycie wspaniałej wycieczki. Piękną trasą pośród pól, lasów, pokonując liczne zabytkowe wiadukty uczestnicy kończyli jazdę w Lubachowie na nieistniejącej już stacji kolejowej.
Spragnieni dodatkowych wrażeń mogli wejść i zwiedzić znajdującą się w pobliżu dawną kopalnię srebra.
Obie wycieczki odbyły się w ramach "Książęcego Szkwału"
Zdjęcia z wycieczki >>> zobacz


19 września 2004 - Dwójka nad Metują

Odpowiadając na zaproszenie szkoły partnerskiej Krčin, delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu gościła w Nové Mesto nad Metują. Uczestniczyło w niej 43 uczniów, 7 nauczycieli oraz dyrekcja szkoły. Współpraca ze stroną czeską trwa już trzy lata. Podczas wrześniowej wizyty polska delegacja wzięła udział w obchodach Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, w czasie której zaprezentowała krótki program artystyczny. Strzegomianie wspólnie z mieszkańcami świętowali rocznicę powstania Nové Mesto nad Metują. Uczniowie ubrani w ludowe stroje z różnych regionów Polski uczestniczyli w pochodzie niosąc herb Strzegomia. Uczniowie wzięli również udział w zajęciach lekcyjnych w czeskiej szkole oraz zwiedzili okoliczne miejscowości.


19 września 2004 - Sprzątanie

Jutro w ramach Książęcego Szkwału odbędzie się wielkie sprzątanie lasu modliszowskiego.
Sprzątanie to zorganizowane jest we współpracy z Nadleśnictwem Świdnica i Kołem Łowieckim "Knieja Świdnica".
Uczestnicy akcji dojadą do lasu rowerami.

Zbiórka chętnych już o godzinie 9.30 nad Zalewem Witoszówki.


19 września 2004 - "Pochyl się nad sobą"

W ramach profilaktyki antynarkotykowej młodzież ze świdnickich liceów miała okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach profilaktycznych "Sztuka w służbie profilaktyki" sfinansowanych z budżetu powiatu. 17 września odbył się koncert Jarosława Wajka zatytułowany "Jutro jest... wtedy pochylisz się nad sobą". Jarek Wajk był wokalistą zespołu Oddział Zamknięty, był idolem nastolatków. Nie ominęły go jednak problemy związane z alkoholem i narkotykami. Dzisiaj śpiewa o tym, że narkotyki mogą zabić. Program koncertu to swoisty muzyczny pamiętnik artysty. Przestrzega w nim młodych ludzi przed zagrożeniem, jakie stanowią narkotyki i zachęca do zdrowego, wolnego od używek stylu życia oraz dokonywania mądrych wyborów. Kolejne spotkania odbędą się już niebawem tak, aby wszyscy uczniowie szkół ponad-gimnazjalnych z naszego powiatu mogli w nim uczestniczyć.


19 września 2004 - Rozgrywki

25 września Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Bel-Pol" meczem wyjazdowym do drużyny "Krokus" Bystrzyca Kłodzka rozpocznie rozgrywki II ligi mężczyzn grupy I. W sezonie 2004/2005 w rozgrywkach grupowych weźmie udział 10 drużyn.
Pierwsza runda zakończy się 4 grudnia. Awans do I ligi wywalczy zespół, który zakończy rywalizację na pierwszym miejscu. Drużyna seniorów wystąpi w składzie: Chmist Jarosław, Czerwiński Łukasz, Gbiorczyk Kamil, Gnysiński Jarosław, Kaczmarczyk Mateusz, Kijek Piotr, Kowalczyk Jacek, Kwiatkowski Jakub, Lipka Artur, Rogosz Tomasz, Rostek Bartosz, Terebun Krzysztof, Wasilewicz Tomasz, Zapart Jacek, Sadowski Tomasz, Gluza Wiktor.


18 września 2004 - Dodatkowe pieniądze

Uzyskano dodatkowe środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z których będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Ze środków mogą skorzystać osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, podejmujące lub prowadzące działalność gospodarczą oraz mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie powiatu świdnickiego. Pomoc finansową można uzyskać na realizację następujących zadań: pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej, dofinansowanie do wysokości 50 % oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności, zwrotu kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności określonych przez służby medycyny pracy, uczestnictwa w szkoleniach organizowanych dla bezrobotnych osób niepełnosprawnych przez Powiatowy Urząd Pracy, dofinansowania uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Wnioski na obowiązujących drukach należy składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, pok. 121. Informacje pod numerem telefonu 85-00-425.


18 września 2004 - Zaczęło szkwalić

Wczoraj - konferencją pt. "Polityka ochrony środowiska w Unii Europejskiej", w której wzięło udział ok. 200 uczniów świdnickich szkół, rozpoczęła się dziś impreza pod nazwą "Książęcy Szkwał", organizowana już po raz drugi przez miasta wchodzące w skład Księstwa Świdnicko-Jaworskiego: Świdnicę, Jawor, Bolków, Strzegom, Żarów i Jaworzynę Śląską. Książęcy Szkwał potrwa do 26 września.
Jedną z pierwszych imprez sportowych otwierających tegoroczny "Książęcy Szkwał" będą regaty żeglarskie w klasie omega o puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, które rozpoczynają się już dzisiaj. Odbywają się na jeziorze w Sławie, w województwie lubuskim. Szczegółowy plan imprez >>> zobacz


18 września 2004 - Stypendia unijne

15 września w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie przedstawicieli powiatów województwa dolnośląskiego wytypowanych do prac związanych z przygotowaniem regulaminu przyznawania stypendiów z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ogniu pytań postawiony został gość spotkania z Urzędu Marszałkowskiego - Zenon Tagowski Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki, który starał się rozwiać niejasności związane z unijnymi stypendiami dla młodzieży uczącej się i studentów. Do tej pory porozumienie podpisało 21 powiatów i kolejnych 5 deklaruje chęć przystąpienia do współpracy. Powiat Świdnicki wytypowano na koordynatora realizacji projektu w imieniu powiatów naszego województwa. W efekcie wczorajszego spotkania opracowano projekt regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych dla studentów. Wypracowanie zasad przyznawania stypendiów pozwoli na ich sprawiedliwe rozdysponowanie pomiędzy powiatami i wyznaczy jednakowe zasady dla wszystkich co w efekcie ułatwi realizację programu. Dyrektor wydziału Edukacji obiecał, że jeszcze przed ogłoszeniem konkursu na składanie wniosków odbędzie konferencja, na której omówione zostaną kwestie dotyczące starania się o środki unijne w ramach tego programu.


17.09.2003 - Najtańszy notebook

Od wczoraj u świdnickiego dystrybutora notebooków Actina rozpoczęła się sprzedaż komputerów notebook po zaskakująco niskich cenach.
Model Actina FOX wyposażony jest w procesor AMD Athlon 2500+, pamięć 256MB DDRAM, matrycę 15" XGA 1024x768", kartę graficzną: VIA KT400N 64MB DDRAM, napęd: Combo DVD / CD-RW, modem 56k, kartę sieciową 100Mbps, bateria LiOn, waga: 3,2kg, porty: centronics (drukarka), PS/2 (klawiatura, mysz), 2 porty phone jack(głośniki, mikrofon), 4 porty USB 2.0, czytnik kart do aparatu cyfrowego SD, TV-Out S-Video, RJ-45 (sieć), RJ-11 (modem), PCIMCIA II, IEEE1394-FireWire.
Cena 2 868 zł netto
Szczegóły na stronie firmy ACTINA


17 września 2004 - Kornel Makuszyński

16 września Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 otrzymała imię Kornela Makuszyńskiego, nazywanego przez krytyków literackich "Wieszczem serc i słonecznych uśmiechów". Obchody rozpoczęły się Mszą świętą koncelebrowaną w Bazylice Mniejszej pw. Św. App. Piotra i Pawła, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Biskup Świdnicki - Ignacy Dec. Następnie biskup dokonał poświęcenia sztandaru. Z kościoła uczestnicy przemaszerowali pod budynek szkolny. Akt nadania PSP Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego odczytał i przekazał dyrektorowi placówki - Tadeuszowi Wasyliszynowi, przewodniczący Rady Miejskiej - Stanisław Sitarz. Z kolei biskup Ignacy Dec, poseł na Sejm RP - Zbigniew Chlebowski oraz burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz odsłonili pamiątkową tablicę. Ważnym akcentem uroczystości było przekazanie sztandaru przez Radę Rodziców dyrektorowi a następnie przedstawicielom Pocztu Sztandarowego. W imieniu władz samorządowych, burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz gratulował Szkole i życzył jej dalszych sukcesów w procesie wychowawczym młodego pokolenia.


17 września 2004 - Sprzątanie świata 2004

Kolejny raz w "sprzątaniu świata" wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe w Gminie Świdnica. "Czystość wokół nas" - pod takim hasłem odbyło się w tym roku sprzątanie świata w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Od samego rana ponad 140 dzieci brało udział w organizowanym przez szkołę programie edukacji ekologicznej. Wyposażone w rękawice i plastikowe worki dzieci ze starszych klas zbierały odpady z boiska, parkingu oraz w okolicy ogrodzenia szkoły. W sumie zebrano prawie 10 worków śmieci. W SP w Lubachowie starsze dzieci sprzątały tereny blisko szkoły, a młodsi mieli oczyścić boisko i teren szkoły. Zebrano prawie 30 worków śmieci. 110 uczniów SP w Bystrzycy Górnej zebrało ponad 20 worków z posortowanymi śmieciami. W jednych był papier, w drugich plastik, a w jeszcze innych szkło. Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym została wysprzątana przez swoich 76 uczniów wraz z terenem dookoła szkoły, remizą strażacką, cmentarzem, leśniczówką, świetlicą wiejską a także przystankami, na których dzieci codziennie czekają na autobus po lekcjach. W sumie zebrało się ponad 30 worków.


17 września 2004 - Już jako "Przystań"

Od 27 sierpnia Dom Dziennego Pobytu w Świdnicy nosi nazwę "Przystań".
Taką decyzję na wniosek kierownictwa i pensjonariuszy domu podjęła Rada Miejska w Świdnicy.
Dom świadczy usługi opiekuńcze na rzecz osób starszych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, emerytów, rencistów oraz osób samotnych, względnie mających złą sytuację rodzinną.17 września 2004 - Dożynki u prezydenta

Gmina Strzegom reprezentowała województwo dolnośląskie w Dożynkach Prezydenckich. Piąta edycja, która odbyła się 12 września w Spale, była jednocześnie pierwszą po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Gospodarzem święta plonów był prezydent Aleksander Kwaśniewski z małżonką.
Dożynkowe wieńce zaprezentowali rolnicy z całej Polski. Korowód dożynkowy województwa dolnośląskiego prowadził zespół Kostrzanie, a wieniec dożynkowy uwiła Helena Sołowia ze wsi Olszany.


17 września 2004 - Przetargi, ogłoszenia

W dziale przetargi - ogłoszenia nowe oferty. Tym razem są to oferty Gminy Świdnica i dotyczą sprzedaży trzech budynków. Jednego w Makowicach i dwóch budynków w Lutomi Górnej. >>> zobacz

W dalszym ciągu do sprzedania jest nieruchomość położona w Świdnicy, przy ulicy Bystrzyckiej.
Wszystko o obiekcie - >>> zobacz

Starostwo Powiatowe w Świdnicy oferuje do sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa położone w Rusku, gmina Strzegom. Podaję także do publicznej wiadomości, że zostały wszczęte postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć: w Żarowie i Jaworzynie Śląskiej. >>> zobacz


16 września 2004 - Psycholodzy pomagają

Od 1 września do 30 listopada w Gimnazjach Nr 1, 2, 3 i 4 w Świdnicy, przez 10 godzin w tygodniu działać będą punkty psychologiczne. Z porad psychologa mogą korzystać uczniowie, rodzice a także nauczyciele. Wynagrodzenie specjalistów (12 tysięcy zł) zostanie opłacone z budżetu miejskiego. Funkcjonowanie punktów zaplanowano w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na bieżący rok.


16 września 2004 - XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii 2005

Ojciec Święty Jan Paweł II jako pierwszy pielgrzym zarejestrował się przez internet na XX Światowe Dni Młodzieży w Kolonii. Tym samym Komitet organizacyjny uruchomił panel rejestracyjny dla grup z całego świata. We współpracy z Komitetem Niemieckim zostały przygotowane również polskie formularze rejestracyjne >>> zobacz. Z internetowej rejestracji skorzystało już 10 polskich grup, które jako pierwsze wyraziły chęć wyjazdu na XX ŚDM. Są wśród nich grupy z diecezji krakowskiej, świdnickiej, katowickiej, elbląskiej, białostockiej, koszalińskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, wrocławskiej i sosnowieckiej. Ta ostatnia jest grupą, która do Kolonii zamierza dotrzeć na rowerach. Aby zarejestrować grupę z Polski należy przy wypełnieniu formularza uzyskać aprobatę koordynatora diecezjalnego i wpłacić zaliczkę na konto Krajowego Biura ŚDM.
Więcej informacji na stronie diecezji świdnickiej >>> zobacz


16 września 2004 - Łukasz Adasik najlepszy!

W dniach od 10 do 12 września w Strzegomiu odbyła się kolejna edycja Motocyklowego Finału Pucharu Polski. Organizatorem trzydniowej imprezy był Automobilklub Sudecki z siedzibą w Świdnicy. Honorowy patronat nad nią objęli: minister Edukacji Narodowej i Sportu - Mirosław Sawicki oraz poseł na Sejm RP - Zbigniew Chlebowski. W zawodach, których dyrektorem jest Wacław Droń wzięło udział ok. 40 najlepszych zawodników w Polsce, reprezentujących 5 klubów motocyklowych. W klasyfikacji generalnej obejmującej wszystkich motocyklistów zwyciężył - jak przed rokiem - strzegomianin Łukasz Adasik. W klasyfikacji zespołów klubowych najlepszy okazał się Automobilklub Sudecki, natomiast wśród zespołów okręgowych bezkonkurencyjny był PZM we Wrocławiu. Dekoracji laureatów dokonali: poseł na Sejm RP - Zbigniew Chlebowski, burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu - Lucjan Korszek, prezes Automobilklubu Sudeckiego - Roman Grygianiec oraz z - ca kierownika d/s organizacyjnych - Robert Jagła.


16 września 2004 - Wratislavia Cantans 2004

Dzisiaj w świdnickiej Katedrze odbył się drugi z koncertów 39 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans 2004.
Dla licznie zgromadzonych dzisiejszego wieczoru słuchaczy wystąpił Latvia State Choir pod kierunkiem Marisa Sirmaisa.
Chór śpiewał łotewską muzykę ludową.
16 września 2004 - Psy mają gdzie...

Mieszkańcy centrum Świdnicy, którzy mieli do tej pory problem gdzie "za potrzebą" wyprowadzić na spacer psa, mogą już korzystać z psiej toalety, która została urządzona na nowopowstałym skwerze przy ul. Spółdzielczej. Na skwerze, prócz ławek dla właścicieli psów, powstało też specjalne miejsce dla czworonogów. Toaleta będzie regularnie sprzątana przez miejskie służby. Jeśli miejsce będzie się cieszyło powodzeniem wśród właścicieli psów, podobne toalety będą też urządzane w innych częściach miasta.


15 września 2004 - EFS

Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy ogłasza zapisy na szkolenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - PROJEKT "MŁODZIEŻ Z UNIĄ" dla osób bezrobotnych które w 2004 roku nie ukończyły i nie ukończą 25 roku życia, zarejestrowanych w Urzędzie (w tym absolwentów wszystkich typów szkół) nie dłużej jednak niż 24 miesiące oraz na kolejne szkolenia tym razem dla osób bezrobotnych powyżej 25 roku życia, figurujących w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy od 12 miesięcy do 24 miesięcy.
szczegóły dla osób do 25 roku życia >>> zobacz
szczegóły dla osób powyżej 25 roku życia >>> zobacz


15 września 2004 - Nabór do SMS "COMMANDO"

Wszyscy chętni zainteresowani ciekawymi zajęciami z zakresu terenoznawstwa, wspinaczki górskiej, strzelectwa sportowego oraz szeroko pojętego survivalu są mile widziani.
Zapraszamy młodzież męską i żeńską ze szkół gimnazjalnych i średnich.
Nabór potrwa do końca września, a kolejne zebrania odbywać się będą w każdy piątek o godzinie 17.00


15 września 2004 - Rodzina zastępcza

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze
- niespokrewnione z dzieckiem,
- zawodowe niespokrewnione z dzieckiem: ● wielodzietne, ● specjalistyczne, ● o charakterze pogotowia rodzinnego.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają następujące warunki:
dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej, mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich, nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczone we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona, wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymania osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu, nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim, mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania, uzyskały pozytywna opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 85-00-427, 85-00-426 lub osobiście w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Marii Skłodowskiej Curie 7 I piętro, pokój 119 b.


15.08.2004 - Konkurs dla absolwentów!

Prawie 30 tysięcy złotych i lokal na prowadzenie działalności gospodarczej to pierwsza nagroda w ogłoszonym przez świdnicki Urząd Miejski konkursie dla absolwentów "Debiut Gospodarczy". Na zgłoszenie koncepcji swojej działalności absolwenci mają czas do 27 września. Konkurs jest elementem Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych, realizowanego w Świdnicy od dwóch lat. W ramach programu osoby bezrobotne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą liczyć na preferencyjne warunki wynajęcia lokalu od Miasta (pełna płatność czynszu dopiero w piątym roku działalności) lub skorzystać z dofinansowania części kosztów inwestycji i wyposażenia miejsc pracy. W ramach programu Miasto dofinansowuje także część kosztów wynagrodzenia osób bezrobotnych zatrudnianych przez lokalnych przedsiębiorców.
Szczegóły konkursu i regulamin >>> zobacz


15.08.2004 - Prywatyzacja ZGL

13 września w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowana została koncepcja prywatyzacji Zakładu Gospodarki Lokalowej w Żarowie, przygotowana przez firmę DORADCA Consultans Ltd. Jest to program Ministerstwa Skarbu Państwa, a koszty przygotowania dokumentów pokrywane są w 80 % ze środków UE w ramach programu PHARE a w 20 % z budżetu państwa. W spotkaniu udział wzięła Pani Burmistrz Miasta Żarów, Dyrektor ZGL, oraz Prezesi ZUK i ZWiK oraz Radni Rady Miejskiej w Żarowie. Prezentację koncepcji prywatyzacji przedstawił Pan Rafał Grądzki - przedstawiciel Doradca Consultans Ltd. Po przedstawieniu analizy prywatyzacji odbyła się dyskusja wśród zebranych uczestników. Na wszelkie pytania i przedstawiane problemy odpowiadał przedstawiciel firmy przygotowującej opracowanie Pan Rafał Grądzki. W najbliższym czasie przewidziana jest kolejna dyskusja na temat prywatyzacji na posiedzeniu Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Żarowie.


15 września 2004 - Imprezy, imprezy

Jutro w świdnickiej Katedrze Św. Stanisława i Św. Wacława o godzinie 20.00 w ramach 39 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans 2004 zaśpiewa Latvia State Choir pod kierownictwem Maris Sirmais.
A 17 września w Jaworzynie Śląskiej w ramach XV Polsko - Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, Vlak Radosti - Pociąg Radości, a w nim między innymi zwiedzanie Skansenu Parowozów.
Szczegóły - >>> zobacz


14 września 2004 - Dożynki w Starym Jaworowie

Głównym i najważniejszym punktem tegorocznych dożynek w Starym Jaworowie było otwarcie nowej szkoły. Władze gminy w osobach Burmistrza Miasta - Haliny Dydycz, Przewodniczącego Rady Miejskiej - Kazimierza Chęcika oraz Z-cy Burmistrza - Natalii Kity wręczyły symboliczny klucz z aktem przekazania szkoły dziewięciu wsiom, na ręce jej Dyrektora - Macieja Plenclera oraz delegacji rodziców i dzieci. Szkołę poświęcił ks. Biskup Józef Pazdur. Starostowie gminnych dożynek ze Starego Jaworowa - Kazimierz Ordowski i Halina Janik z życzeniami, by chleb z tegorocznych zbiorów dzielić równo i sprawiedliwie, ofiarowali go władzom miasta: Halinie Dydycz, Natalii Kicie i Kazimierzowi Chęcikowi. W trakcie uroczystości dożynkowych odznakami honorowymi "Zasłużony dla Rolnictwa" przyznanymi przez Ministra Rolnictwa, uhonorowano: Jana Araszczuka, Adama Babczyszyna, Edwarda Cegielskiego, Józefa Chromego, Tadeusza Chrzana, Władysławę Cielecką, Stanisława Gulijskiego, Janusza Jończyka, Franciszka Jurka, Andrzeja Karnieja, Antoniego Krawczyka, Witolda Lemparta, Adama Malinę, Eugeniusza Malinę, Franciszka Mydlarskiego, Kazimierza Ordowskiego, Jana Owczarczyka, Stanisława Pakułę, Andrzeja Partykę, Stanisława Ptaszkiewicza, Tadeusza Skowrońskiego, Mieczysława Sydora, Zbigniewa Wiśniewskiego, Waldemara Ząbka, Piotra Ziębę, Stanisława Ziębę, Józefa Ziobro.


14 września 2004 - Konkursy i cenne nagrody

Już tylko tydzień pozostał na składanie prac w konkursie na Koncepcję Najlepszej Trasy Rowerowej w Księstwie Świdnicko-Jaworskim. Jest o co powalczyć, bo nagrody są niebagatelne. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda w wysokości 2000 zł, za zajęcie drugiego - 1000 zł, a za zajęcie trzeciego miejsca: 500 zł. Koncepcje należy składać do 20 września w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Ciekawe nagrody - rower, hulajnoga i akcesoria rowerowe czekają także na zwycięzców konkursu na najbardziej oryginalny sposób dotarcia do pracy podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu - 22 września. Nagrody o wartości 200 zł czekają również na uczestników Książęcego Rajdu Rowerowego - 25 września - otrzyma je najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu. 600 zł to z kolei wartość nagród w konkursie dla dzieci pod nazwą "Bezpieczeństwo Dzieci na Drodze". Regulaminy konkursów znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Miejskiego - www.um.swidnica.pl


14 września 2004 - Chodniki i jezdnie w remoncie

W Świdnicy wyremontowano w tym roku 3456m2 chodników, przy ośmiu ulicach: Jagiellońskiej, Armii Krajowej, Kanonierskiej, Piłsudskiego, Garbarskiej, Kościuszki, Łukasińskiego i Długiej, na łączną kwotę 219 tys. zł. Do grudnia wyremontowane zostaną jeszcze chodniki przy ul. 8 Maja (koszt. 8.800 zł), ul. Waryńskiego (5.000 zł) i przy ul. Budowlanej (koszt: 120 tys. zł). W tym roku wyremontowano także 5000 m2 jezdni asfaltowych - przy ul. Waryńskiego, Sikor-skiego i na pl. Grunwaldzkim. Łączna wartość robót to 370 tys. zł. Za 48 tys. zł wykonane zostały także dwie zatoki parkingowe - przy ul. Ks. Bolka i Prądzyńskiego. Na przełomie września i października, przed okresem zimowym planowany jest także przegląd stanu technicznego nawierzchni jezdni oraz chodników. Na remonty cząstkowe w wyniku tych przeglądów przeznaczona zostanie kwota ok. 20 tys. zł


14 września 2004 - MKS wycofany z Pucharu Polski

Ogromnym zaskoczeniem jest wycofanie, czy też nie zgłoszenie się do rozgrywek Pucharu Polski zespołu siatkówki MKS Świdnica.
Ostatnio naczytaliśmy się wiele zapewnień prezesa klubu o wzmocnieniach i o przygotowaniach drużyny do nowego sezonu rozgrywek. Kibice z utęsknieniem czekali na środowy mecz z Wisłą Kraków. To była jedyna okazja do obejrzenia w Świdnicy zespołu tak wiele znaczącego w historii siatkówki w Polsce. Niestety nie dojdzie do niego. Walkower 0:3. Strefa siatkówki - >>> zobacz


13 września 2004 - Powiedzmy 4 razy tak

Od wczoraj we wszystkich powiatach i gminach regionu wałbrzyskiego ruszyła kampania informacyjna Platformy Obywatelskiej dotycząca przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum. Dzisiaj na świdnickim Rynku Platforma Obywatelska rozpoczęła zbieranie podpisów. W referendum Platforma zadaje cztery pytania:
- czy jesteś za zmniejszeniem liczby posłów w Sejmie o połowę ?
- czy jesteś za likwidacją Senatu ?
- czy jesteś za wyborem posłów do Sejmu w jednomandatowych okręgach wyborczych w systemie większościowym ?
- czy jesteś za zniesieniem immunitetu parlamentarnego ?
Aby Sejm zajął się wnioskiem, Platforma musi zebrać 500 000 podpisów.


13 września 2004 - "STOP" dla kradzieży

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek spotkał się dzisiaj z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych, Policji, Straży Miejskiej oraz większości firm skupujących w Świdnicy złom metalowy. Te-matem spotkania było stworzenie koalicji przeciw-ko nieuczciwymi złomiarzom, którzy kradną mienie prywatne i publiczne. Giną włazy do studzienek kanalizacyjnych, kratki ściekowe, kable, elementy trakcji energetycznych, całe ogrodzenia i bramy - wszystko co nieuczciwym złomiarzom udaje się spieniężyć. Dlatego też, aby zapobiec kradzieżom, Prezydent Wojciech Murdzek prosił o współpracę wszystkie strony, w tym najważniejszą - właścicieli punktów skupujących surowce wtórne. Elementem akcji wymierzonej w nieuczciwych złomiarzy będą także szeroko zakrojone działania świdnickiej Policji i Straży Miejskiej. Wszyscy mieszkańcy, mający pomysły na to jak zapobiegać kradzieżom proszeni są o kontakt telefoniczny z Urzędem Miejskim - tel. 8562-830, a osoby, które były świadkami kradzieży złomu lub wiedzą gdzie do takich kradzieży dochodzi proszone są o bezpośredni kontakt ze Strażą Miejską pod bezpłatnym numerem tel. 986 lub z Policją pod nr 997.


13 września 2004 - Sesja w Gminie

16 września o godzinie 9.00 odbędzie się XXVI sesja Rady Gminy Świdnica. W trakcie sesji podjęte zostaną uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2004, w sprawie wyrażenia zgody na nabycie sieci wodociągowej w Mokrzeszowie, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w formie przetargu nieograniczonego nieruchomości niezabudowanej stanowiącej własność Gminy Świdnica - w Słotwinie, Lutomii Dolnej, w Pszennie, Witoszowie Dolnym. W sprawach sprzedaży gruntów, i inne.


13 września 2004 - Ze środka na remonty

W pierwszym półroczu tego roku dochód środka specjalnego "miejskie drogi", na którego konto za pośrednictwem Urzędu Miejskiego wpływają opłaty za zajęcie pasa drogowego z tytułu handlu i awarii, opłaty za umieszczenie reklam w pasie drogowym oraz opłaty za wjazd do Rynku wyniósł 143.458,84 zł. Pieniądze zostaną wydatkowane na remonty dróg.13 września 2004 - Konkursu "Zestaw 2004"

Na konkurs fotograficzny "Zestaw 2004" nadesłano 185 prac 92 autorów.
Jurorzy przyznali następujące nagrody.
Grand Prix - medal i 3000 zł dla Roberta Krawczyka /Lublin/ za zestaw "Oddech",
W kategorii fotografia reportażowa:
1 - 2000 zł dla Jacka Szczerbaniewicza /Jelenia Góra/ za zestaw "Toskania"
2 - 1000 zł dla Henryka Rocka /Chorzów/ za zestaw "Słoneczne wakacje"
Wyróżnienie - 300 zł dla Adama Lacha /Wrocław/ za zestaw "Spotkania"
W kategorii fotografia poszukująca:
1 - 2000 zł dla Jacka Szczerbaniewicza /Jelenia Góra/ za zestaw "Wspomnienia z mojego miasta"
2 - 300 zł dla Anny Imieli /Wrocław/ za zestaw "Tydzień u przyjaciółek"
Wyróżnienie - 300 zł dla Roberta Krawczyka /Lubin/ za zestaw " tytuł jest niepotrzebny"


12 września 2004 - Tysiąc zabytków w Świdnicy

Biuro Ochrony i Konserwacji Zabytków Urzędu Miejskiego w Świdnicy opracowuje gminną ewidencję zabytków nieruchomych. W ramach tego zadania weryfikowany jest tzw. wykaz zabytków budownictwa, architektury i urbanistyki, opracowany jeszcze w latach 80-tych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W czerwcu i lipcu przeprowadzona została inwentaryzacja terenowa, w wyniku której powstała lista obiektów pominiętych w starym zapisie, głównie z powodu braku dostępu służb konserwatorskich do budynków w zespołach koszarowych i dzielnicach zajmowanych w czasie tworzenia starego wykazu przez wojska radzieckie i polskie. W tej chwili wyniki inwentaryzacji wprowadzane są do komputerowej bazy danych, natomiast ostateczna lista zabytków ma powstać do końca września. Po weryfikacji będzie liczyła ok. 1000 pozycji.


12 września 2004 - Stuletnie okna wymienione!

Publiczna Szkół Podstawowa nr 3 w Strzegomiu doczekała się nowych okien z PCV. Roboty trwały od 26 sierpnia do 1 września. Stare okna pochodziły z początku XX wieku i były już mocno zniszczone. Nowe okna spełniają wymogi konstrukcyjne, jakościowe i funkcjonalne. Z budżetu gminy na ten cel wydatkowano kwotę 32 450,14 zł.
"Dzięki tej inwestycji poprawi się estetyka i bezpieczeństwo oraz zwiększy się higiena pracy w kierowanej przeze mnie placówce" - stwierdziła dyrektor PSP Nr 3 Jadwiga Wójtowicz.


12 września 2004 - Konkurs

Burmistrz Miasta i Gminy Żarów, ogłasza konkurs na zaprojektowanie i wykonanie schematu kolorystycznego serwisu internetowego Urzędu Miejskiego w Żarowie. Termin nadsyłania prac upływa 15 września. W konkursie może wziąć udział każda osoba, której nie jest obce projektowanie i wykonywanie stron internetowych. Zadaniem jest: zaprojektowanie i wykonanie schematu kolorystycznego, układu i wyglądu czcionek, ikon dla serwisu internetowego Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Zgłoszenia i pytania prosimy kierować pod adresem informatyk@um.zarow.pl.
Szczegóły konkursu - >>> zobacz


13 września 2004 - Wratislavia Cantans - Bilety

Ile koncertów w ramach 39. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans 2004 odbędzie się we wrześniu w Świdnicy ?
Jeśli znasz odpowiedź >>> wyślij ją nam.
Nagrodą są 4 pojedyncze wejściówki na świdnickie koncerty Wratislavii.
Zwycięzcy poinformowani zostaną drogą e-mailową. Wykaz laureatów zostanie zamieszczony również w informacjach "Dziennika".
Najbliższy koncert już 16 września.


12 września 2004 - Jak zapobiec kradzieżom ?

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek spotka się jutro z przedstawicielami instytucji i firm, aby wypracować metody walki z nieuczciwymi złomiarzami, którzy kradną mienie publiczne. Problem kradzieży znaków drogowych, kratek ściekowych, włazów do studzienek kanalizacyjnych, kabli i innych metalowych przedmiotów, które złodzieje oddają do punktów skupu złomu narasta od lat i dotknął już wielu osób i instytucji. Co roku kradzieże te powodują duże straty finansowe. W spotkaniu zmierzającym do opracowania strategii walki z tym procederem wezmą udział m.in. przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Polskich Kolei Państwowych oraz - po raz pierwszy - działających w Świdnicy firm, które skupują złom. Spotkanie odbędzie się o godzinie 13.00. Prezydent Wojciech Murdzek zaprasza wszystkich mieszkańców do podzielenia się swoimi pomysłami na walkę z nieuczciwymi złomiarzami. Wszelkie uwagi można zgłaszać listownie na adres: Urząd Miejski w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49 lub telefonicznie pod nr: 8562-830.


11 września 2004 - Umiłowani Diecezjanie!

19 września Kościół w Polsce będzie obchodzić już po raz 38 Dzień Środków Społecznego Przekazu. W misji ewangelizacyjnej Kościół stara się wykorzystywać różne formy, by dotrzeć z orędziem Chrystusa do każdego człowieka. Na terenie Metropolii Wrocławskiej pozytywną rolę w dziele ewangelizacji pełni od lat Katolickie Radio Rodzina. Istnieją także w przyszłości realne szanse, by radio to objęło swoim zasięgiem także znaczny teren naszej Świdnickiej Diecezji, która mogłaby tworzyć własne bloki programowe dotyczące spraw lokalnych. Katolickie Radio Rodzina jako stacja niekomercyjna utrzymuje się dzięki wsparciu wielu mieszkańców Dolnego Śląska. Składam serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim, którzy w niedzielę 19 września złożą ofiarę do puszek w dorocznej zbiórce na utrzymanie tej katolickiej rozgłośni. Dziękuję również tym wszystkim, którzy od lat wspierają Radio Rodzina modlitwą i ofiarą. Niech zatem dzieło ewangelizacji prowadzone przez Katolickie Radio Rodzina rozwija się dla chwały Bożej i pożytku duchowego Wrocławskiej Metropolii i naszej Świdnickiej Diecezji. Dziękując za troskę o naszą katolicką rozgłośnię z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
Ignacy Dec - Biskup Świdnicki.


11 września 2004 - Dożynki w Gminach

Jutro w Kalnie odbędą się Dożynki Gminy Żarów. Gospodarzami tegorocznej uroczystości będą wsie Kalno i Bożanów. Obchody rozpoczną się o godzinie 13 Mszą Świętą.

A we wsi Stary Jaworów o godzinie 12 - uroczystością otwarcia nowej szkoły Podstawowej rozpoczną się Dożynki Gminy Jaworzyna Śląska.11 września 2004 - Chipowanie stu trzydziestu

Już w październiku rozpocznie się zapowiadane przez Miasto Świdnica chipowanie psów - elektroniczne znakowanie zwierząt, które w przypadku ich zagubienia pomoże Straży Miejskiej szybko ustalić adres właściciela. Docelowo ma to zapobiec wzrostowi liczby bezpańskich psów biegających po ulicach miasta, a także - w przypadku ugryzienia człowieka przez psa - szybko wykluczyć podejrzenie zarażenia wścieklizną. Chipowanie obejmie w tym roku 130 zwierząt z ulic: Pułaskiego, Mennickiej, Teatralnej i Przechodniej. Miasto podpisało umowę z firmą, która dostarczy sprzęt do chipowania: jeden czytnik ręczny dla Straży Miejskiej, jeden czytnik ręczny oraz implanter dla weterynarza, 130 transponderów (chipów). Całość (wraz z kosztami zabiegów) ma kosztować ok. 10 tys. zł, (koszt jednego chipa to 21,99 zł). Tegoroczne chipowanie to dopiero początek. W przyszłym roku zabiegowi ma zostać poddanych 500 psów, a w następnych latach kolejne zwierzęta. Zakupione zostaną także czytniki oraz implantery dla pozostałych świdnickich weterynarzy. W ubiegłym roku Straż Miejska przeprowadziła spis świdnickich psów. Okazało się, że w 61 tys. mieście, żyje ich blisko 4,5 tysiąca.


11 września 2004 - Imprezy, imprezy - jutro

Na pożegnanie lata w Strzegomiu o godzinie 16.00 odbędzie się koncert podczas którego zagra zespół IRA, a także zespół rockowy Laotańskie Słowiki ze Strzegomia oraz zespoły zaprzyjaźnione z sąsiednich miast, Eljot z Wałbrzycha oraz Zero Procent z Żarowa.
Natomiast w Świdnicy o godzinie 20.00 w Kościele Pokoju zagra zespół kameralny "Musica Aeterna" koncert pod hasłem Muzyka Baroku.
A w Strzegomiu około godziny 10.00 zakończy się Motocyklowy Finał Pucharu Polski.


11 września 2004 - Zbliżają się dożynki

Comiesięczne spotkania burmistrza Lecha Markiewicza i pracowników Referatu Rolnictwa z sołtysami pozwalają na bieżąco zapoznawać się z problemami poszczególnych wsi leżących w obrębie gminy Strzegom. Sołtysi mają możliwość bezpośredniego zgłaszania burmistrzowi potrzeb wsi i mieszkańców. Wrześniowe spotkanie było w dużej mierze poświęcone przygotowaniom do zbliżających się dożynek gminnych. Sołtysi przedstawili również wnioski dotyczące koniecznych napraw remontowych różnych obiektów wiejskich oraz związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa na terenie wsi.


10 września 2004 - Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu

W Świdnicy odbędzie się pasowanie na Kawalera Orderu Uśmiechu Hanny Gucwińskiej. Ceremonia dekoracyjna znanej z wrocławskiego ZOO Gucwińskiej to nie jedyna uroczystość, która 21 września odbędzie się w noszącej miano Stolicy Dziecięcych Marzeń, Świdnicy. Tego dnia rozpoczną się też obchody Światowego Dnia Dziecięcego Orderu Uśmiechu. A wszystko przy okazji nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu - Szkole Podstawowej nr 8. Tego dnia zjedzie prawie cała kapituła Orderu Uśmiechu: kanclerz - dr Cezary Leżeński, wicekanclerz - hm. Danuta Rosner, wicekanclerz - Marek Michalak, sekretarz generalny - Marek Pawłowski, sekretarz pra-sowy - Wiesława Piątek, członek kancelarii - Halina Sroczyńska, członek Kapituły - Barbara Kolago, członek Kapituły - Irena Conti Di Mauro. Pojawią się także inni kawalerowie Orderu Uśmiech - Antoni Gucwiński, minister Paweł Jaros (rzecznik praw dziecka) i świdniczanin Eugeniusz Kępa. Warto dodać, że Świdnica licząca nieco po-nad 60-tysięcy mieszkańców ma aż dwóch kawalerów dziecięcego wyróżnienia: obok wspomnianego cukiernika, także najmłodszego kawalera Marka Michalaka.
Szczególy obchodów - >>> zobacz


10 września 2004 - Warto inwestować w Świdnicy

Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek podpisał dziś akt notarialny, na sprzedaż działki o powierzchni 9,3 ha przy ulicy Przemysłowej. Nabywcą jest polsko-włoska firma Industrie Maurizio Peruzzo Comfort sp. z.o.o. Według deklaracji Zarządu firmy zatrudnienie w nowym zakładzie produkującym włókniny dla przemysłu meblowego i motoryzacyjnego znajdzie 40 osób. Firma Comfort, ma już swój zakład przy ulicy Bystrzyckiej i zatrudnia 138 osób. W kolejnych latach, na kupionej dzisiaj działce, powstanie jeszcze kilka nowych hal produkcyjnych. Do budowania nowych przedsiębiorstw szykują się już także trzej inwestorzy, którzy wcześniej kupili działki przy ul. Wokulskiego i Przemysłowej. Prowadzone są rozmowy z inwestorami zainteresowanymi kupnem działek w innych częściach miasta. Do podpisania kolejnych aktów notarialnych dojdzie więc niebawem. Kilku inwestorów jest zaintesowanych budową fabryk w nowopowstałej świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. Miasto Świdnica prowadzi natomiast intensywne prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla tego obszaru.


10 września 2004 - Biesiada pokutna

Dzisiaj w Krzyżowicach koło Gniechowic w powiecie wrocławskim rozpoczęła się XXXVI Biesiada Pokutna Bractwa Krzyżowców organizowana przez znanego świdnickiego krajoznawcę Andrzeja Scheera. Na imprezę tą organizowaną cyklicznie od kilkunastu lat zjeżdża z całej Polski oraz z Niemiec i Czech kilkadziesiąt osób. Tym razem w dniach 10-12 września w czasie czterech wycieczek autokarowych biesiadnicy obejrzą krzyże i kapliczki pokutne, płyty nagrobne, figury przydrożne i pomniki wojenne w powiecie wrocławskim i średzkim.


10 września 2004 - Łażański most na festiwalu techniki

W dniach 3-5 września w parowozowni w Dzierżoniowie odbył się II Sowiogórski Festiwal Techniki. Podczas prezentacji zabytków techniki, pokazano pierwszy w Europie żelazny most. Łażański żelazny most pochodzi z 1796 roku, zniszczony został pod koniec II wojny. Niedawno fragmenty mostu zostały wydobyte z dna rzeki (na zdjęciu). Obecnie na bazie wydobytych ze Strzegomki elementów i konkursu Politechniki Wrocławskiej planowana jest ekspozycja dla zwiedzających. Póki co, żarowscy mistrzowie modelarze przygotują jego model - temat wzięli już na warsztat. Oprócz wielu atrakcji, unaoczniających dokonania techniczne poprzedników z minionych czasów towarzyszyły całkowicie współczesne rozrywki: koncerty, przejażdżki drezyną, przedstawienie teatralne.


10 września 2004 - Rynek okiem kamery

Zrealizowano pierwszy etap zintegrowanego dozoru wizyjnego, który ma funkcjonować w obrębie centrum. Koszt zakupu i podłączenia monitoringu m.in. szybkoobrotowej kamery dzienno-nocnej, monitorów, rejestratora cyfrowego, przewodów wyniósł 46 tys. zł i w całości został pokryty ze środków gminy. Policja wzięła na siebie zadanie obsługi urządzeń. Pierwsza kamera zainstalowana została na budynku Rynek 6 i obejmuje swoim zasięgiem ulice: Św. Anny aż do stacji paliw, Kościuszki w kierunku poczty - wraz z tarasem Góry Krzyżowej, a przede wszystkim wschodnią i północną pierzeję rynku. Kolejne kamery zostaną zainstalowane na budynkach Rynek 19 (nad pomnikiem św. Jana Nepomucena) i Dąbrowskiego 2 (nad apteką). Jak mówi burmistrz Lech Markiewicz - "Pierwsza kamera to pierwszy krok w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców", "Strzegom stał się wizytówką współpracy samorządu i policji w dziedzinie bezpieczeństwa - podkreślił Krzysztof Kubek - Komendant Powiatowy Policji.


10 września 2004 - Remontujemy zabytki

W bieżącym roku Miasto Świdnica wyda ponad 628 tys. zł na remonty i renowacje zabytków. Kwota 275 tys. zł przeznaczona jest na dalszą adaptację i remont pomieszczeń po Urzędzie Stanu Cywilnego na cele Muzeum Dawnego Kupiectwa, opracowanie dokumentacji remontu fontann na świdnickim Ryn-ku oraz pozostałe prace konserwatorskie.
Kwotę 353 tys. zł przeznaczono na roboty budowlane, prace restauratorskie i prace konserwatorskie przy zabytkach sakralnych i zabytkowych obiektach parafialnych. Największa dotacja - 180 tys. zł - przeznaczona została na remont świdnickiej Katedry pw. św. Stanisława i św. Wacława. Parafia pw. św. Józefa otrzymała kwotę 72 tys. zł, Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. św. Trójcy - 51.000 zł, Zbór Kościoła Zielonoświątkowego - 40.000 zł, Parafia Prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy - 10.000 zł. W ubiegłym roku na roboty budowlane, prace restauratorskie i konserwatorskie przy zabytkach sakralnych i zabytkowych obiektach parafialnych z budżetu Miasta Świdnica wydatkowano kwotę 265.000 zł


9 września 2004 - Plan Rozwoju Lokalnego

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jaworzynie Śl. uchwalono Plan Rozwoju Lokalnego dla Gminy. Jest to plan kroczący, co oznacza, że będzie każdego roku aktualizowany. Stanowi podstawę opracowania wykazu limitu wydatków na programy inwestycyjne oraz podstawę tworzenia projektów budżetu w zakresie inwestycji na kolejne lata. Zadania do planu przedłożone zostały przez Radnych, Sołectwa, organizacje działające w gminie oraz jednostki organizacyjne. Ich wybór odbywał się w oparciu o uchwalone przez Radę kryteria zadań inwestycyjnych, które pozwoliły ustalić rangę każdego ze zgłoszonych do projektu zadania. Zadania umieszczone na liście stanowić będą wstępny wykaz zamierzeń na lata następne oraz alternatywę w przypadku zaniechania realizacji zadania pierwotnie umieszczonego w planie lub zaistnienia w budżecie możliwości sfinansowania dodatkowych zadań. Plan opracowany został na lata 2004-2006 z perspektywą do 2009 roku.


9 września 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach organizuje kolejną, IV-tą edycję rozgrywek Amatorskiej Ligi Koszykówki 2004/2005. Dla zainteresowanych informujemy, że planowane są zebrania organizacyjne w Hali sportowej przy ul. M. Starego 6 w dniach:
21 września o godz. 20:15 - omówienie regulaminu, wysokość opłat, system, 28 września o godz. 20:15 - zatwierdzenie regulaminu, wpłacenie wpisowego, losowanie.
Inauguracja rozgrywek nastąpi 3 października o godz. 16:00


9 września 2004 - Piłka w Starostwie

3 września na zawiszowskim boisku sportowym w Świdnicy odbył się mecz pomiędzy "młodymi" piłkarzami ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy, a doświadczoną kadrą złożoną m.in. ze Starosty, Wicestarosty, Przewodniczącego Rady Powiatu, Wiceprezydenta Świdnicy, Radnych Rady Powiatu i dyrektorów jednostek organizacyjnych. Zatriumfowało doświadczenie i rutyna oraz dwa lata wspólnych treningów, drużyna "młodych" przegrała. Mimo to gracze zapowiadają dalsze mecze w obecnym składzie, który dopiero się zawiązał. Piłkarze muszą się "dotrzeć" i poznać swoje walory piłkarskie. Piątkowy mecz na pewno nie będzie naszym ostatnim meczem - zapowiada drużyna, wkrótce rozegramy rewanżowe spotkanie.


9 września 2004 - Modernizacja ogrzewania

W okresie od 23 lipca do 27 sierpnia w Przedszkolu Nr 3 przy ul. Parkowej 8 w Strzegomiu odbywała się wymiana instalacji grzewczej. Modernizacja ogrzewania polegała na wyremontowaniu pomieszczenia, zainstalowaniu pieca na paliwo gazowe w miejsce wyeksploatowanego pieca węglowego oraz na wymianie instalacji centralnego ogrzewania. Jest to jedna z najnowocześniejszych - o mocy 170 kW - kotłowni w okolicy, która poza walorami estetycznymi ma duże możliwości oszczędności gazu. Ponadto inwestycja spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Na całość prac z budżetu gminy Strzegom wydatkowano ok. 230 tys. zł. Wymiana instalacji w PP Nr 3 jest kontynuacją modernizacji systemów grzewczych na terenie gminy Strzegom. Coraz więcej placówek oświatowych może pochwalić się funkcjonalnymi kotłowniami, co pozwala na duże oszczędności z tytułu ich eksploatacji i znaczną ochronę środowiska.


9 września 2004 - Wielkie pływanie

Przez cztery pierwsze dni funkcjonowania Wodnego Centrum Rekreacji obiekt odwiedziło dwa i pół tysiąca osób. Centrum otwarto 3 września.
Cennik Wodnego Centrum Rekreacji w Świebodzicach
Wstęp normalny - pierwsza godzina 8,00 zł. każda następna minuta 0,15 zł.
Wstęp ulgowy - pierwsza godzina 5,00 zł. każda następna minuta 0,10 zł.
- wstęp ulgowy dotyczy osób od 3 do 18 lat
- dzieci do lat 3 - wstęp bezpłatny
Wstęp do sauny (doliczany do basenu) , każda minuta 0,30 zł.
Obiekt czynny codziennie od godz. 7.00 do 21.00. Przy wejściu na basen obowiązuje posiadanie czepka i klapek kąpielowych. Czepki można wypożyczyć lub kupić na miejscu.


9 września 2004 - Do sprzedaży

Nieruchomość położona jest w Świdnicy, przy ulicy Bystrzyckiej 7 A, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod działalność wytwórczo-magazynową z towarzyszącymi usługami. Lokalizacja w strefie peryferyjnej miasta korzystna ze względu na dogodne połączenia komunikacyjne. Dostęp i dojazd od ul. Bystrzyckiej. W sąsiedztwie zabudowa przemysłowa, wytwórczo-magazynowa oraz usługowo-mieszkalna. Atrakcyjne położenie ze względu na bliskie odległości do granic Czech ( 30 km ) oraz Niemiec ( 135 km ).
Wszystko o obiekcie - >>> zobacz


8 września 2004 - To już 10 lat !

Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych ma już 10 lat ! Tradycje edukacyjne sięgają jednak roku 1962, kiedy to w Świdnicy powstaje "zemowska" szkoła zawodowa. Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych jest od 1994 r. kontynuatorem wspaniałych sukcesów znanej w mieście i regionie szkoły. Nie chcemy zrywać z tak świetną przeszłością. Nasz jubileusz będzie wielkim świętem wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy przewinęli się przez mury budynku przy ul. Równej 18 od 1962 aż do chwili obecnej. Dziesięciolecie istnienia ZSHT zostanie uświetnione przez nadanie szkole imienia Tony Halika. Szczegóły obchodów - >>> zobacz


8 września 2004 - Wystawa w Krzyżowej

Jutro o godzinie 17.00 w pałacu w Krzyżowej zostanie otwarta wystawa "Lipsk 89 - miasto wschodnio-niemieckiej rewolucji" Po wystawieniu w Szczecinie, Warszawie i Krakowie będzie ona pokazywana od 9 do 30 września w Domu Spotkań w Krzyżowej. Wystawa nawiązuje do tematyki stałej ekspozycji w Krzyżowej "Odrzucając kłamstwo" i przedstawia kolejny przykład demokratycznej opozycji wobec systemu komunistycznego. Jeszcze za czasów NRD działacze ruchu obrony praw człowieka zaczęli gromadzić dokumentacje dotyczące opozycji wobec wschodnio-niemieckiej dyktatury. Rezultatem tych wysiłków było powstanie w marcu 1990 roku stowarzyszenia "Archiwum Ruchu Obywatelskiego". Wystawa "Lipsk 89" pokazywana była przez wiele lat w siedzibie stowarzyszenia oraz w wielu miastach zachodnio-niemieckich. Swój udział w otwarciu zapowiadali pan dr Kazimierz Wójcicki, Dyrektor Instytutu Polskiego w Lipsku oraz pan Michael Wildt ze Stowarzyszenia "Archiwum Ruchu Obywatelskiego", organizatora wystawy. Wystawę będzie można zwiedzać codzienne w godzinach od 8.00 do 19.00.


8 września 2004 - Wystawa wag

W Muzeum Dawnego Kupiectwa trwa wystawa - Wagi Stołowe.
Na wystawie znajduje się 40 unikalnych wag z kolekcji Marii i Marka Sandeckich. Jest to niewielki fragment kolekcji znajdującej się we Włocławku i składającej się z około pięciuset wag i odważników. A są to wagi równoramienne, jak i nierównoramienne (bezmiany), wagi dziesiętne, uchylne oraz techniczne. Na wystawie znajdują się wagi stołowe z największego zbioru takich wag w Polsce a liczącego dwieście cennych okazów. Wystawa czynna będzie we wrześniu i październiku.


8 września 2004 - Więcej pracy, więcej miejsca

Od 1 sierpnia strzegomski Ośrodek Pomocy Społecznej funkcjonuje w nowej siedzibie. Został przeniesiony z Urzędu Miejskiego do byłej siedziby Telekomunikacji Polskiej S.A. przy ulicy Bankowej 13. Zmiana siedziby była podyktowana kilkoma względami. Najważniejszym z nich było podniesienie jakości usług i komfortu osób korzystających z tych usług oraz poprawa warunków pracy samych pracowników. Kwestie te stały się istotne z wejściem w życie 1 maja nowej ustawy o świadczeniach rodzinnych zwiększającej zakres spraw, jakimi zajmuje się pomoc społeczna. Obecnie do kompetencji ośrodka należy realizacja ustawy o pomocy społecznej, świadczeniach rodzinnych i dodatkach mieszkaniowych.


8 września 2004 - "Klub Światła"

"Oświetlenie ogólne sal lekcyjnych wykonane było oprawami żarowymi (parter, I, II piętro) mocowanymi do sufitu na wieszakach. Korytarze oświetlano plafonierami za żarówki, mocowanymi bezpośrednio do sufitu."
To fragment tekstu autorstwa mgr inż Kazimierza Kobiałka jaki ukazał się numerze drugim kwartalnika "Klub Światła" wydawany przez Philips Lighting Farel. Artykuł opisuje modernizację oświetlenia i korzyści z niej wynikające, przeprowadzoną jesienią 2003 roku w w Gimnazjum nr I im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Śląskiej.


8 września 2004 - Zwyciężył Kam-Trans

4 września odbył się I Turniej Firm w Piłce Nożnej o Puchar Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Zwycięzcą I edycji Turnieju Firm okazała się reprezentacja firmy KAM-TRANS, która w finale wygrała z Granitem 4:1. O ile w pierwszej połowie mecz był stosunkowo wyrównany, to w drugiej jego części wyższość Kam-Trans - u nie podlegała dyskusji. Wygrana mogła być bardziej okazała, jednak dobrze spisywał się bramkarz Granitu. Przypomnijmy, że drużyna Kam-Trans zajęła drugie miejsce w tegorocznym Turnieju Firm Kamieniarskich, rozegranym podczas obchodów Festynu Kamienia w Strzegomiu. Dyplomy i pamiątkowe medale, wręczył kierownik OSiR - u Andrzej Rajtar. Ostateczna kolejność turnieju:

1. KAM-TRANS,
2. GRANIT,
3. ZUBI KOPACZ,
4. GRANIMEX,
5. RZEMIEŚLNICY,
6. ROMEX.

8 września 2004 - Sesja w Żarowie

Jutro żarowska Rada Miejska na kolejnej sesji rozpatrywać będzie 13 projektów uchwał, wśród których dwa dotyczą ważnego aspektu naszego życia - ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Przygotowane dokumenty stanowią szczegółowe programy działań w naszej Gminie w tym zakresie. Warto się z nimi zapoznać, bo wynikają z nich interesujące rozwiązania dla każdego mieszkańca. Dwie kolejne uchwały porządkują sprawy oświatowe, związane z nowym rokiem szkolnym: sieć szkolną w związku z wpisem do ewidencji Publicznej Szkoły Podstawowej w Zastrużu prowadzonej przez Stowarzyszenie "Nasze Dzieci - Wspólna Szkoła" i wymiar obowiązkowych godzin dla niektórych nauczycieli - dyrektorów placówek, pedagogów, psychologów i logopedów. Uchwalany będzie także nowy statut naszej Gminy. Najciekawszą, najbardziej przyszłościową propozycją jest projekt e-powiat - mający na celu modernizację infrastruktury administracji elektronicznej. Dzięki wspólnemu projektowi współdziałanie gmin powiatu świdnickiego będzie dużo sprawniejsze, a tym samym sprawy mieszkańców będą załatwiane szybciej i w pełnym porozumieniu. Usprawnione zostanie także przygotowywanie wspólnych wniosków o środki unijne.


7 września 2004 - Dożynki w Grodziszczu

W tym roku Dożynki Gminne odbyły się w Grodziszczu. Starostami byli - cieszący się dużym szacunkiem, mieszkańcy wsi Grodziszcze, Pani Bogumiła Szmigielska i Pan Władysław Mitek. W korowodzie rozpoczynającym Dożynki udział wzięła Wójt Gminy Świdnica Pani Teresa Mazurek oraz zaproszeni goście. W korowodzie widzieliśmy wieńce przywiezione z wsi Grodziszcze, Boleścin, Krzczonów, Krzyżowa, Wieruszów, Gogołów, Słotwina, Mokrzeszów, Lutomia Dolna i Górna, Bystrzyca Górna, Zawiszów, Komarów, Pszenno i Panków. Pani Wójt życzyła rolnikom wysokich plonów i zachęcała do korzystania z pomocy oferowanej przez Unię Europejską. "Nadchodzą lepsze czasy dla polskiego rolnictwa, a nasze tradycje spowodują, że wejdziemy do Unii Europejskiej z podniesionym czołem" - mówiła Pani Wójt. Dożynki były okazją do wręczenia wyróżnień i podziękowań. Tytuły i odznaczenia "Zasłużonego dla rolnictwa" przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Kucharski Zygmunt ze wsi Grodziszcze, Mitek Władysław ze wsi Grodziszcze, Kowalski Marian ze wsi Krzczonów, Kowalik Marian ze wsi Miłochów oraz Kukla Eugeniusz ze wsi Boleścin.
W konkursie na najładniejszy wieniec pierwsze wspólne miejsce zajęły - Bystrzyca Górna i Komorów, drugie - Słotwina i Grodziszcze a trzecie - Gogołów i Krzczonów.


7 września 2004 - Wizyta w Nymburku

W dniach 2 - 5 września trzyosobowa delegacja Żarowa: burmistrz - Lilla Gruntkowska, przewodniczący rady miejskiej - Stanisław Szczęsny oraz pracownik ds. promocji i współpracy - Grzegorz Szwegler gościła w czeskim Nymburku - od maja tego roku mieście partnerskim Żarowa. Była to pierwsza oficjalna wizyta u naszych partnerów. Termin był nieprzypadkowy, ponieważ w tych dniach odbywały się Dni Nymburka organizowane w tym historycznym mieście już od wczesnego średniowiecza. Kiedyś miały charakter jarmarku odpustowego, a obecnie są największą imprezą promocyjną. Do dawnych czasów nawiązywała parada strażników miejskich w historycznych strojach i turniej rycerski - jak w naszej Wierzbnej. Wśród wielu atrakcji nie zabrakło występów dzieci i młodzieży, nymburskiej orkiestry i zwiedzania miasta. W muzeum Hrabala, na poczesnym miejscu znajduje się obraz Jacka Szumańskiego przedstawiający żarowski zamek z wejściem do Teatru "Bezdomnego" noszącego imię wybitnego pisarza. Rozmowy o rozwoju współpracy miast odbywały się w renesansowym ratuszu. Szczegóły zostaną zawarte w przygotowywanym programie.


7 września 2004 - Dożynki

W najbliższą niedzielę odbędą się Dożynki Gminne - Gminy Jaworzyna Śląska. W tym roku gospodarzem będzie wieś - Stary Jaworów.
Ważnym wydarzeniem będzie uroczyste otwarcie nowej szkoły Podstawowej. Uroczystość ta rozpocznie się o godzinie 12.00.
Odbędzie się również polowa Msza Święta. Przewidziano występy artystyczne, stoiska gastronomiczne i wiele innych atrakcji. Szczegóły dożynek - >>> zobacz


7 września 2004 - Strzegomianin w Kamionkach

II v-ce Mistrz Polski w rajdach popularnych Paweł Krysiak wystartuje 18 września w konkursie "Kryterium Kamionki" samochodem Fiat CC Sporting przygotowanym przez GABEL SPORT GARAGE w grupie A. Będzie to pierwszy start Mistrza Świdnicy w tego typu imprezie całkiem nowym dla niego samochodem. Paweł pojedzie ze swoim dotychczasowym pilotem Łukaszem Jurgą. "Kryterium Kamionki" to cykl czterech imprez organizowanych co roku przez Autoklub Świdnicki. Każda z nich składa się z trzech przejazdów odcinka Kamionki - Przełęcz Jugowska o długości 6 km i różnicy wysokości 300 m, znanego z Rajdu Elmot. Szczegóły zawodów - >>> zobacz


7 września 2004 - "Rodzina Kultur"

w dniach 19-22 października odbędą się w Jaworzynie Śląskiej XV Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. W ramach dni przeprowadzony zostanie Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "RODZINA KULTUR" Celem konkursu jest pobudzenie zainteresowań dzieci i młodzieży europejskim dziedzictwem kulturowym. Istotnym wspólnym elementem rozwoju narodów europejskich na przestrzeni wieków jest chrześcijaństwo. Na zakończenie konkursu 19 października rozdane zostaną nagrody i odbędzie się wernisaż prac. Kolejnym wydarzeniem dni będzie Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej zadaniem, którego zadaniem jest popularyzacja poezji i prozy o treściach religijnych autorów duchownych i świeckich, pielęgnowanie wartości estetycznych i literackich języka polskiego a także stwarzanie dzieciom i młodzieży warunków do rozwijania uzdolnień aktorskich. Finały w poszczególnych kategoriach odbywać się będą w dniach 20-22 października.


7 września 2004 - Przetargi, ogłoszenia

W dziale przetargi - ogłoszenia dziś kolejne oferty przetargowe.
Poszukiwani są dostawcy oleju opałowego, materiałów biurowych. Do sprzedaży działki w Nowym Jaworowie oraz budynek gospodarczy w Piotrowicach. Poszukiwani są wykonawcy robót dachowych a także wykonawcy poważnych robót budowlanych. W dziale znajdują się jeszcze inne oferty.

Przetargi - ogłoszenia - >>> zobacz


6 września 2004 - Ekologia bez granic

Wśród zaproszonych gości był Minister Środowiska RP Jerzy Swatoń, przedstawiciel Ministerstwa Środowiska z Niemiec - Wolf-Eberhard Kuhl oraz z Czech - Petr Nahodil. Tematem konferencji były dobrowolne zobowiązania ekologiczne przedsiębiorstw oraz wsparcie działań proekologicznych ze strony państwa. Konferencję rozpoczął Starosta Świdnicki, który zaznaczył, że wybór Krzyżowej jako miejsca konferencji nie był przypadkowy. Obok znaczenia historycznego tego miejsca, przez wiele lat istniało tu gospodarstwo rolne należące do rodziny von Moltke. Dzięki zainicjowaniu cyklu programów ekologicznych w Krzyżowej wraca ona do swoich rolniczych korzeni. Mówił także, że dzięki konferencji będziemy patrzeć na ekologię nie bacząc na granice administracyjne. Aby rozwiązać współczesne problemy naszego środowiska nie wystarczą bowiem wysiłki jednego, czy kilku narodów. Minister Środowiska podkreślał, że Ruch Czystej Produkcji jest jednym z ważniejszych instrumentów ochrony środowiska i ma już 15-letnią tradycję. Mija także 15 lat jak powołano Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Mówił, że polski system finansowania ochrony środowiska uznano za modelowy i może być wykorzystywany przez inne kraje rozwijające się. Na konferencji wręczono 8 firmom certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości oraz podpisano list intencyjny między Polską, Saksonią i Czechami w zakresie wymiany doświadczeń.


6 września 2004 - Konkurs Świdnicki Grant - Kultura 2005

Prezydent Miasta Świdnicy ogłasza otwarty konkurs (z wykluczeniem pracowników Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz osób poniżej 18 roku życia) na projekt przedsięwzięcia kulturalnego z następujących dziedzin: plastyka (w tym m.in. foto-grafia), muzyka, teatr, literatura, taniec, film.
Projekt może obejmować różne zdarzenia z tych dziedzin np. organizację festiwalu, pleneru, warsztatów artystycznych, nagranie płyty czy produkcję filmową. Zdarzenie może mieć charakter ciągły lub jednokrotny i będzie realizowane według zwycięskiego projektu przez autora, przy współpracy ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury.
szczegóły konkursu - >>> zobacz


6 września 2004 - Gross - Rosen

40 tysięcy ofiar - tyle ofiar pochłonął przez cztery i pół roku obóz koncentracyjny Gross - Rosen. Co roku, w pierwszą niedzielę września, na terenie byłego obozu odbywają się uroczystości dla uczczenia pamięci ofiar. Organizatorami uroczystości są: Burmistrz Strzegomia, Towarzystwo Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross - Rosen i Muzeum Gross - Rosen. Tegorocznym obchodom patronował Biskup Świdnicki Jego Ekscelencja ks. bp. Ignacy Dec oraz Starosta Powiatu Świdnickiego Jacek Wajs. Udział ich wzięli byli więźniowie, przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego, powiatowego oraz samorządów gminnych, a także reprezentanci organizacji kombatanckich i sybirackich, państwowej i ochotniczej straży pożarnej, księża i harcerze. Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał latem 1940 roku, jako filia KL Sachsenhausen. Pierwszy transport więźniów przybył tu 2 sierpnia 1940 roku. Pracowali oni w miejscowym kamieniołomie granitu. W 1944 roku obok centrali w Gross-Rosen powstało ok. 100 filii zlokalizowanych przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Sudetów i Ziemi Lubuskiej. Przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 000 więźniów. Szacuje się, że śmierć w obozie poniosło około 40 000 osób. Jednym z najtragiczniejszych okresów w dziejach tego obozu była jego ewakuacja.


6 września 2004 - Minuta - ofiarom

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w Osetii Północnej i śmiercią setek niewinnych osób w tym wielu dzieci, dzisiaj o godzinie 12-tej we wszystkich szkołach Powiatu Świdnickiego uczczono pamięć ofiar bezmyślnego terroru minutą ciszy. Ta chwila pozwoliła zrozumieć jak bezwzględny i okrutny jest terror bez względu na jego formę i uwarunkowania. W południe w hołdzie ofiar włączone zostały syreny Powiatowej Jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Władze Miasta Świdnicy, w liście kondolencyjnym przesłanym do Ambasadora Rosji w Polsce, wyraziły współczucie i smutek z powodu tragedii jaka zaistniała w Biesłanie.


5 września 2004 - Projektant poszukiwany

Znasz perfekcyjnie AUTOCADA ?
Skończyłeś - skończyłaś studia, lub jesteś w trakcie ?
Instalacje Sanitarne. Jeśli tak ?
Możesz otrzymać możliwość współpracy.
Prosimy o podania oraz CV na e-mail - >>> wyślij lub telefon 0601 87 13 47


5 września 2004 - Dotacje

Organizacje pozarządowe mogą już składać wnioski o udzielenie dotacji na realizację zadań w 2005 roku. Dotacje z budżetu powiatu udziela się na realizację zadań powiatu podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych i niedziałającym w celu osiągnięcia zysków.
Podstawowymi kryteriami przyznania dotacji są:
- koszty zadania, merytoryczna wartość projektu zbieżna z hierarchią potrzeb i zadań powiatu, korzyści płynące dla społeczności lokalnej, perspektywa kontynuacji zadania, dotychczasowe dokonania organizacji.
Wzór wniosku o udzielenie dotacji dostępny jest na stronie: www.bip.powiat.swidnica lub w Biurze ds. Europejskich i Promocji Powiatu.
Wnioski o udzielanie dotacji na rok 2005 należy składać w Biurze ds. Europejskich (pok.123 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy) Termin składania wniosków upływa dnia 30 września 2004.


5 września 2004 - Osiedlenie

Informujemy repatriantów zamieszkałych na terenie Gminy Świdnica o możliwości złożenia do 8 października wniosku do Wojewody Dolnośląskiego o udzielenie zezwolenia na osiedlenie się. Następuje to w związku ze zmianami ustawy o repatriacji zawartymi w Dz. U. Nr 175, poz. 1691 z dnia 28 sierpnia 2003 roku. Wnioski takie mogą składać współmałżonkowie repatriantów, którzy w chwili obecnej przebywają na terenie RP na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Wszyscy zainteresowani w razie dodatkowych pytań mogą kontaktować się telefonicznie z pracownikiem Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu pod nr telefonu 340-66-09 codziennie w godzinach 8.00-16.00.


5 września 2004 - Mieszkania, mieszkania

We wtorek o godzinie 19.30 telewizja lokalna w programie na "żywo" rozmawiać będzie z zastępcą prezydenta Świdnicy Ireneuszem Pałacem oraz Arkadiuszem Sobczakiem ze świdnickiego Urzędu Miejskiego. W programie poruszone zostaną trzy tematy: nowych zasad sprzedaży mienia komunalnego, nowych zasad sprzedaży mieszkań z zasobów komunalnych, umarzania zaległości podatkowych. Zapraszamy przed telewizory.


5 września 2004 - Remont - utrudnienia

Od ubiegłego tygodnia nastąpiły utrudnienia w ruchu drogowym na ulicy 1 Maja w Jaworzynie Śląskiej. Drogowcy rozpoczęli roboty remontowe na odcinku od skrzyżowania z ulicą Pocztową do skrzyżowania z ulicą Świdnicką. Taka sytuacja potrwa do 30 września. Generalnym inwestorem zadania jest Zarząd Dróg Powiatowych w Świdnicy. Gmina Jaworzyna Śląska również ma swój udział w tej inwestycji, pokrywa koszty budowy chodnika na odcinku od ulicy Pocztowej do ulicy Jana Pawła II. Zakres prac obejmuje wymianę starych betonowych krawężników, oraz budowę nowego chodnika o nawierzchni z kostki betonowej. Ponadto, w ramach tej inwestycji wyrównana będzie istniejąca nawierzchnia asfaltowa i ułożona nowa warstwa ścieralna.


4 września 2004 - Wystawa wag

Dzisiaj w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa odbyło się otwarcie wystawy - Wagi Stołowe.
Na wystawie znajduje się 40 unikalnych wag z kolekcji Marii i Marka Sandeckich. Jest to niewielki fragment kolekcji znajdującej się we Włocławku i składającej się z około pięciuset wag i odważników. A są to wagi równoramienne, jak i nierównoramienne (bezmiany), wagi dziesiętne, uchylne oraz techniczne. Na wystawie znajdują się wagi stołowe z największego zbioru takich wag w Polsce a liczącego dwieście cennych okazów.


4 września 2004 - Otwarcie basenu

Wczoraj w Świebodzicach dokonano uroczystego otwarcia nowego krytego basenu kąpielowego. Jest to nowoczesny, piękny i funkcjonalny obiekt.
Znajduje się w nim nie tylko basen do pływania, ale także basen z biczami wodnymi, sauna no a przede wszystkim zjeżdżalnia. Od września na basenie prowadzone będą zajęcia szkolne dla dzieci ze Świebodzickich szkół. Wszystkie korzystać będą mogły z obiektu na podobnych zasadach. Po południu i w weekendy basen otwarty będzie dla wszystkich chętnych. Od 1 lipca basen kryty w Świebodzicach ma swojego kierownika. Burmistrz powołał na to stanowisko Monikę Karasińską.


4 września 2004 - Inauguracja w Katedrze

Dzisiaj w świdnickiej Katedrze koncertem fragmentów "Litanii Ostrobramskich" Stanisława Moniuszki (skomponował je w 1869 r.) rozpoczęły się XX Jubileuszowe Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dni Muzyki Kameralnej jest "Muzyka Stanisława Moniuszki w zabytkach sakralnych Świdnicy".
Utwór wykonał chór "Poznańskie Słowiki" pod dyrekcją profesora Stefana Stuligrosza.


4 września 2004 - Zawody strzeleckie w Jaworze

Dzisiaj odbyły się wojewódzkie zawody strzeleckie z broni kulowej na terenie strzelnicy sportowej LOK w Jaworze przy ul. Tarczowej. Celem zawodów była popularyzacja strzelectwa sportowego w LOK oraz wyłonienie najlepszych zawodników do reprezentowania organizacji dolnośląskiej na zawodach centralnych LOK. W strzelaniu wzięło udział kilkudziesięciu zawodników z województwa dolnośląskiego. Powiat świdnicki był reprezentowany przez dwa zespoły ze Świdnicy i jeden ze Świebodzic.
I miejsce wśród pań w klasyfikacji indywidualnej w konkurencji strzelania z karabinka sportowego zdobyła Barbara Elmanowska ze Świdnicy. W klasyfikacji zespołowej drużyna "Traf" Świdnica zajęła IV miejsce natomiast MKS DZW LOK Świebodzice V miejsce. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami oraz medalami. Reprezentanci Świdnicy przygotowywali się do zawodów na strzelnicy sportowej przy Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy.


3 września 2004 - W Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej

1 września rozpoczął się rok szkolny w Centrum Edukacyjnym w Lutomi Dolnej, w którego skład wchodzą 2 oddziały przedszkolne, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczyć się tu będzie 532 dzieci. Wszystkie będą miały zapewniony dojazd do szkoły bezpiecznymi autobusami szkolnymi i MPK. Uczniowie mają do dyspozycji pastelowo pomalowane klasy, salę gimnastyczną oraz stołówkę. W planach jest zbudowanie boisk sportowych. Koszt inwestycji wyniósł ponad 2 miliony złotych. Uroczyste otwarcie Centrum Edukacyjnego w Lutomi Dolnej odbędzie się 16 października.


3 września 2004 - Żarów - miastem

W związku z obchodami 50 - lecia nadania miastu Żarów praw miejskich 7 października 2004 roku w godzinach popołudniowych odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Gimnazjum przy ul. Piastowskiej w Żarowie. Podczas sesji zostanie m.in. przedstawiony wykład historyczny, który przybliży nam dzieje naszego miasta od lat 50-tych oraz odbędzie się część artystyczna w wykonaniu młodzieży. Część II obchodów tych uroczystości odbędzie się 9 października w centrum miasta przy D.H. "NEFRYT". Przewidziano między innymi: wystawę rekwizytów, różnych przedmiotów i pamiątek pochodzących sprzed 50-ciu lat, wystawę pocztówek i zdjęć upamiętniających Żarów w latach PRL-u oraz konkurs plastyczny dla dzieci, zlot starych aut - symboli tamtych lat, przegląd piosenek z lat 50, 60, 70, 80, 90-tych w wykonaniu dzieci przedszkolnych. Prosimy mieszkańców Żarowa o udzielenie informacji na temat osób nagrodzonych odznaczeniami państwowymi i lokalnymi (do końca lat 80-tych) w celu zaproszenia na uroczystą sesję lub prosimy samych zainteresowanych o zgłaszanie tego faktu do Urzędu Miejskiego w Żarowie. Szczegóły obchodów - >>> zobacz


3 września 2004 - Adaptacja na mieszkania socjalne

Od 1 września dzieci z naszej Gminy mogą już odbywać naukę w nowo dobudowanym budynku Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie. Głównym celem budowy było uruchomienie nowoczesnej szkoły, przystosowanej dla osób niepełnosprawnych oraz stworzenie jednej placówki, do której uczęszczaliby uczniowie z okolicznych wsi. Dotychczas Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie z filią w Bolesławicach mieściła się w 4 budynkach. Utrzymanie takiej ilości budynków było nieekonomiczne. Rozbudowa szkoły pozwoli zmienić tę sytuację i budynki dotychczas wykorzystywane na cele dydaktyczne będą mogły być wykorzystane na inne cele, m.in. na cele mieszkaniowe. Jeden ze "starych budynków" szkoły Gmina planuje przeznaczyć na mieszkania socjalne, poprzez uczestnictwo w pilotażowym programie budowy domów socjalnych. Program ten przewiduje pomoc finansową dla gmin, podejmujących przedsięwzięcia zmierzające do tworzenia lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych.


3 września 2004 - Imprezy

Jutro koncertem fragmentów "Litanii Ostrobramskich" w wykonaniu chóru "Poznańskie Słowiki" rozpoczynają się XX Jubileuszowe Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej. Koncerty odbywać się będą pod hasłem "Muzyka Stanisława Moniuszki w Zabytkach Sakralnych Świdnicy"
Także jutro w Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie otwarta wystawa - Wagi Stołowe. Eksponaty pochodzą z kolekcji Marii i Marka Sandeckich.
W Zagórzu w Ośrodku "Wodniak" trwa V Wielobój Sportowo - Rekreacyjny. Szczegóły - >>> zobacz


3 września 2004 - Dożynki

5 września na boisku sportowym we wsi Klecin odbędą się Dożynki Gminy Marcinowice. W programie między innymi korowód wieńców dożynkowych, przyśpiewki okolicznościowe, występy amatorskich zespołów artystycznych, konkursy i zabawy dla dzieci i rodziców z nagrodami, malowanie twarzy, karuzela i łódź Wikingów, zamek dmuchany i basen z piłeczkami a na koniec zabawa taneczna.


3 września 2004 - Witaj szkoło!

Skończył się czas beztroskich wakacji. 1 września odbyła się inauguracja roku szkolnego w placówkach oświatowych w gminie Strzegom. Uroczyście rozpoczęto naukę w największej szkole podstawowej na terenie gminy - PSP Nr 4 (aż 29 oddziałów). Ceremonia była połączona z oddaniem do użytku nowych, funkcjonalnych sanitariatów i wyremontowanych szatni dla uczniów. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych łącznie z burmistrzem Strzegomia - Lechem Markiewiczem, a także dyrekcja, grono nauczycielskie, uczniowie i ich rodzice. Swoją obecnością zaszczycił również ks. Prałat Stanisław Siwiec. Już niedługo, bo 16 września odbędzie się uroczystość nadania Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu imienia Kornela Makuszyńskiego oraz poświęcenia sztandaru przez ks. Biskupa Świdnickiego - Ignacego Deca i przekazania go szkole.


3 września 2004 - Piknik w Skansenie

28 sierpnia na terenie byłego Skansenu Parowozów odbył się piknik z okazji otwarcia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Piotr Gerber i Burmistrz Jaworzyny Śl. - Halina Dydycz przywitali zaproszonych gości. Podczas pikniku przedstawiciele muzeum zaprezentowali plany dotyczące działania Muzeum oraz podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w proces jego tworzenia. Szczególne zaakcentowano wkład Dyrektora Biura Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. - Marka Białego oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Haliny Dydycz. Na pikniku obecni byli przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy szkół, oraz wszyscy, którzy pomagają w tworzeniu Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Obecne działania rokują nadzieję na pomyślny rozwój i działalność Muzeum w Jaworzynie Śląskiej.


2 września 2004 - "Ekologia bez granic"

6 września w Krzyżowej odbędzie się konferencja "Ekologia bez granic". Tematem będą dobrowolne zobowiązania ekologiczne przedsiębiorstw oraz wsparcie takich działań ze strony państwa, oprócz oficjalnych wystąpień, wręczone będą dla 8 firm certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości. Zostanie również nadany tytuł Polskiego Lidera Czystszej Produkcji dla firmy która zwyciężyła w krajowych eliminacjach. Podpisany zostanie list intencyjny pomiędzy Polską, Saksonią i Czechami na temat współpracy w zakresie wymiany doświadczeń i rozwoju Systemów Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych. W ramach porozumienia organizowane będą wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe, wymienione zostaną doświadczenia w zakresie czystszych technologii. W konferencji udział wezmą przedstawiciele przedsiębiorstw związanych od 15 lat z Polskim Ruchem Czystszej Produkcji, przedstawiciele firm niemieckich (Saksonia) i przygranicznych z Czech. Przybędą przedstawiciele urzędów centralnych z Polski, Saksonii i Czech. Będą również przedstawiciele urzędów i samorządów terytorialnych z województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego.


2 września 2004 - Siłownia

Nie tak dawno w nowe urządzenia doposażone zostały place zabaw w świdnickim Parku Centralnym i w parku przy ul. Pionierów. W ubiegłym tygodniu rozpoczął się natomiast montaż nowych urządzeń na boisku środowiskowym przy ul. Prądzyńskiego, na największym świdnickim Osiedlu Młodych.
Nowe ogólnodostępne urządzenia posłużą do ogólnorozwojowych ćwiczeń siłowych. Będą wykonane z trwałych materiałów i zabezpieczone przed zniszczeniem. Nowy kosz do gry w koszykówkę za-montowany zostanie także przy ul. Bobrzańskiej.


2 września 2004 - Patenty

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się uroczyste wręczenie Patentów Weteranom Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Patentami uhonorowane zostały osoby, które w latach walki zbrojnej z najeźdźcami z honorem pełnili żołnierską powinność.
Są to najstarsi żołnierze Rzeczypospolitej Polskiej, dla których fakt otrzymania Patentu stanowi bardzo ważne wydarzenie świadczące o tym, że pomimo różnych zawirowań historii, Ojczyzna o nich nie zapomniała W imieniu Prezesa Rady Ministrów Patenty wręczył Starosta Świdnicki Jacek Wajs.
Wysłuchał wzruszających a zarazem tragicznych historii każdego z weteranów. Nie ma jednak słów, które mogłyby wyrazić wdzięczność i głęboki szacunek dla ich dokonań,
Patenty otrzymali:
Tadeusz Alberski, Eugeniusz Uracz, Józef Murdzek, Adolf Cik, Adam Klima


2 września 2004 - Biuro Obsługi Klienta

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Żarowie otwarto Biuro Obsługi Klienta. W uroczystość otwarcia wzięli udział Poseł na Sejm RP - Zbigniew Chlebowski i Wicestarosta Powiatu Świdnickiego - Zygmunt Worsa.
W biurze można otrzymać i złożyć wnioski oraz podania w sprawach:
- mieszkaniowych - m.in. o przyznanie lokalu mieszkalnego, o zamianę, o przyznanie dodatku mieszkaniowego,
- ewidencji działalności gospodarczej, zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zezwoleń na przewóz osób,
- ewidencji ludności i dowodów osobistych, meldunków, paszportów,
- sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych, sprzedaży i dzierżawy gruntów,
- budownictwa, ochrony środowiska, nazw ulic i numeracji porządkowej nieruchomości, dróg, porządku i czystości w gminie,
- podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości, środków transportu i posiadania psów.
Znajduje się w nim również kasa w której można wnieść opłaty i podatki ponoszone na rzecz gminy. Biuro znajduje się w nowo wyremontowanym pomieszczeniu, wyposażone jest w nowoczesny sprzęt.


2 września 2004 - Ranking stron

W związku z częstymi awariami rankingu stron powiatowych zamieszczonego na serwerze Toplista.pl postanowiliśmy uruchomić nowy ranking. Jest on dostępny pod znanym już wszystkim adresem www.ranking.dziennik.swidnica.pl.
Niestety część stron na skutek awarii serwera Toplista.pl zniknęła z rankingu.
Dlatego też wszystkich starych użytkowników rankingu jak i tych nowych prosimy o dodanie swoich stron za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie rankingu i uczestnictwo w zabawie wyboru najlepszej strony powiatowej.


1 września 2004 - Gross - Rosen

W najbliższą niedzielę na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross - Rosen w Rogoźnicy odbędą się uroczystości związane z 65 rocznicą niemieckiej agresji na Polskę.
Organizatorem uroczystości są: Burmistrz Strzegomia, Towarzystwo Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross - Rosen i Muzeum Gross - Rosen.
Honorowy patronat objął Biskup Świdnicki Jego Ekscelencja ks. bp. Ignacy Dec oraz Starosta Powiatu Świdnickiego Jacek Wajs.
Uroczystości rozpocznie polowa msza św. o godzinie 13.00 następnie uczestnicy złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć więźniów.


1 września 2004 - Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej

4 września rozpoczynają się XX Jubileuszowe Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dni Muzyki Kameralnej jest "Muzyka Stanisława Moniuszki w zabytkach sakralnych Świdnicy"
Tegoroczne Dni organizują: Świdnicki Ośrodek Kultury, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, Kuria Biskupia w Świdnicy i Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława
Parafia Ewangelicko-Augsburska pod wezwaniem św. Trójcy oraz Zbór Zielonoświątkowy
Kierownictwo artystyczne - Stanisław Góra.
Cztery osoby, które wyślą swoje dane otrzymają bilety na sobotni koncert - >>> wyślij


1 września 2004 - Rajd

W najbliższą niedzielę 5 września odbędzie się II Konkurs Świdnicki - JATA Fiat Dealer.
Jest to 1 Runda Pucharu Automobilklubu Sudeckiego w KJS. Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, fundując także ufundował Puchar. Konkurs przeprowadzony zostanie na czternastu widowiskowych szutrowych próbach. Zawodników rywalizujących w pięciu różnych klasach będziemy mogli oglądać miedzy innymi na znanej i lubianej próbie "Otaczarnia".
Start, meta, oraz biuro zawodów będą się mieścić na terenie Remy Automotive Poland (dawny Elmot) na ul. Szarych Szeregów w Świdnicy. Miejsce doskonale znane sympatykom sportów motorowych chociażby z lokalizacji strefy serwisowej Rajdu Elmot - eliminacji RSMP. Długość trasy wynosi ponad 110 km, w tym 7,4 km prób sportowych. Szczegóły rajdu >>> zobacz


1 września 2004 - Strony internetowe

1 września, dzień rozpoczęcia roku szkolnego, w ten dzień nie możemy zaprezentować innej strony niż szkolną stronę internetową.
Dziś prezentujemy stronę szkoły podstawowej im Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej.
Strona zawiera dużo przydatnych i ciekawych informacji.
Znajdują się tam miedzy innymi: informacje o szkole, wymienione są wszystkie koła zainteresowań, wymieniona kadra nauczycielska, informacje o patronie szkoły. Na stronie znajduje się gazetka szkolna gotowa do ściągnięcia. Strona - >>> zobacz


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa