31 grudnia 2004 - Bieg Sylwestrowy

2 stycznia, o godzinie 12.00 w świdnickim Parku Centralnym wystartuje doroczny, trzynasty już Bieg Sylwestrowy. W Biegu mogą wziąć udział wszyscy - od przedszkolaka do seniora. Zawodnicy wystartują w 10 kategoriach wiekowych. Najmłodsi będą mieli do pokonania odcinek 50 m, najstarsi pobiegną na dystansie 4 km. Dla każdego z uczestników przewidziano drobne upominki, a dla finalistów także statuetki i nagrody rzeczowe. Uczestników rozgrzeje ciepła herbata. Zapisy do biegu od godziny 11.00 (obok Hali Sportowej przy ul. Pionierów) Organizatorem Biegu Sylwestrowego jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


31 grudnia 2004 - Wniosek przygotowywany

Miasto Świdnica, wspólnie z Gminą Świdnica, przygotowuje się do ponownego złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Województwa Dolnośląskiego budowy Zakładu Uzdatniania Wody przy ul. Bokserskiej i budowy sieci wodociągowej. Wspólny wniosek Miasta i Gminy Świdnicy był już oceniany przez Panel Ekspertów. Wnioskowi zabrakło wówczas zaledwie 0.6 pkt do pozytywnego zakwalifikowania do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Ogłoszenie uzupełniającego naboru wniosków zapowiadane jest na początku 2005 roku.


31 grudnia 2004 - Sparing liderów

Wczoraj w hali sportowej w Świdnicy rozegrany został mecz sparingowy drużyn prowadzących w rozgrywkach III i IV ligi siatkówki męskiej. Świdnicki zespół ULKS DORS zmierzył się z ZPAS POLIAMID Nowa Ruda. Rozegrano sześć setów. Sparing zakończył się zwycięstwem gości 4:2. Mecz potraktowany został przez trenerów szkoleniowo. Możliwość grania mieli wszyscy zawodnicy.


31 grudnia 2004 - Budżet uchwalony

29 grudnia Radni Rady Miejskiej uchwalili budżet na 2005 rok. Jest to pierwszy od lat przypadek w Gminie, kiedy uchwalony został budżet przed rozpoczęciem nowego roku. Co to oznacza dla naszych mieszkańców? Uchwalony budżet to możliwość rozpoczęcia działań przewidzianych do realizacji. Jest ich sporo w 2005 r. Wśród zadań inwestycyjnych mamy m.in.: budowa I etapu kanalizacji, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, budowa sali widowiskowo - sportowej w Starym Jaworowie, budowa obiektu sportowego w Bolesławicach, budowa remizy strażackiej, budowa chodnika przy ul. Kościuszki. Przy realizacji zadań będziemy zabiegać o środki unijne. W I kwartale 2005 roku zostaną rozdysponowane środki z nadwyżki budżetowej. Część z nich zostanie przeznaczona na realizacje zadań, które nie znalazły się w budżecie. Wielkość budżetu na 2005 r. po stronie dochodów i wydatków wynosi 14.118.982 zł.


31 grudnia 2004 - Unia Europejska nie dla przestępców

27 grudnia we wczesnych godzinach rannych funkcjonariusze Sekcji dw. z Przestępczością Obrotu Gospodarczego w jednej z podświdnickich wsi zatrzymali Sławomira Ł. 23 letniego właściciela firmy, handlującej metalami i złomem. Ustalono że, wymieniona osoba w miesiącach letnich 2004 r. przeprowadziła na terenie Niemiec transakcje kupna metali na kwotę 638 000 Euro, nie zgłaszając tego do opodatkowania w Polsce i tym samym narażając Skarb Państwa na straty. Zakupiony w Niemczech towar sprzedawał on w Polsce, bez uiszczenia jakichkolwiek podatków. Policjanci po wyłamaniu drzwi, dostali się do mieszkania, gdzie zastali 9 agresywnie zachowujących się mężczyzn. Jeden z nich usiłował wyskoczyć przez okno z pierwszego piętra. Ustalono, że przebywający tam Piotr K. uczestnik "imprezy", poszukiwany jest w związku z napadem rabunkowym, z bronią w ręku, dokonanym na terenie Kłodzka. Akcję udało się przeprowadzić dzięki współpracy z niemieckimi organami podatkowymi. Sławomirowi Ł. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.


30 grudnia 2004 - Żłobki drożej

Od 1 stycznia o 5 zł podrożeje w Świdnicy opłata stała za pobyt dziecka w żłobku. Taką decyzję podjęła wczoraj Rada Miejska. Dotychczas opłata stała za przedszkole wynosiła 95 zł (plus opłata za wyżywienie - 4 zł/dziennie).
Obliczając nową stawkę - 100 zł/miesięcznie - uwzględniono inflację oraz planowane w 2005 r. podwyżki o ok. 7% cen energii elektrycznej, cieplnej, gazu, wody, o ok. 2% wynagrodzeń osobowych oraz o około 3% kosztów artykułów i usług związanych z utrzymaniem kuchni. Opłata za wyżywienie dzieci pozostała na tym samym poziomie.


30 grudnia 2004 - Było ostro

Kończący się rok Strzegomskie Centrum Kultury zakończyło mocnym akcentem. Zorganizowany pod patronatem Polskiego Radia Wrocław Festiwal Zespołów Rockowych "Zimowe Rockowania" wypełnił sale widowiskową fanami ostrych rifów i łagodnych ballad. Cel był prosty "ożywienie i popularyzacja sceny rockowej". Festiwal miał być także inspiracją dla młodych artystów do muzycznych poszukiwań i tworzenia własnych utworów. Jak się okazało lokalna scena rockowa ma się dobrze. Do konkursu zgłosiło się 19 zespołów. Spośród nich wybrano 9, które wystąpiły podczas koncertu finałowego: AA TEAM - ŚWIDNICA, ANYWAY - DOBROMIERZ, BLIND ANGEL - Dzierżoniów, COSMO SQUAD - STRZEGOM, DERISION - GOCZAŁKÓW, ENER"ZA " NOWA RUDA, FIKCJA - STRZEGOM, LAME - STRZEGOM, ZERO PROCENT - ŻARÓW. Za najlepszy zespół strzegomskiego festiwalu jury uznało grupę ZERO PROCENT. Jak mówi Wojciech Czerniatowicz z PRW " Zero Procent to zespół, który od początku do końca był przygotowany do tego występu. 100 % profesjonalizmu! Pojawili się na scenie i wiedzieli, co mają robić. Nie było błędów widocznych gołym okiem, wokal był czytelny, muzycy grali poprawnie. Mój podziw wzbudził leworęczny gitarzysta. Zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł oraz możliwość występu podczas Dni Ziemi Strzegomskiej. Polskie Radio Wrocław zajmie się promocją zwycięskiego zespołu " Na pewno zaprosimy ich do studia, gdzie będą mogli opowiedzieć, jak to się stało, że są, że zaczęli grać. Słuchacze usłyszą też jakiś ich utwór. Co będzie dalej to już nie zależy od nas. My oddamy ich do oceny słuchaczom, od tego są listy przebojów. Również sami muzycy biorący udział w festiwalu też stawiali na Zero Procent. Członkowie zespołu Anyway nazwali ich "Profesjonalni amatorzy". Kamil Farnczak (wokalista Zero Procent) zapytany po festiwalu o jego ocenę " Jak na pierwszy raz fajnie to wszystko wypadło. Bardzo cieszymy się z wygranej. Często bierzemy udział w takich festiwalach. Chcemy się w ten sposób promować, ale przede wszystkim dobrze się bawić i poznawać inne zespoły. Jesteśmy w trakcie nagrywania płyty. Bardzo liczymy na to, że kiedyś uda nam się ją wydać.


30 grudnia 2004 - Sylwester w Rynku

Na godzinę 22.00 zaprasza mieszkańców w ostatni dzień roku burmistrz miasta Jan Wysoczański. W Świebodzicach tradycyjnie, jak od wielu już lat, mieszkańcy spotkają się w centrum miasta, by wspólnie witać Nowy Rok. Co ważne - dobre przygotowanie służb porządkowych, Straży Miejskiej i Policji gwarantują pełne bezpieczeństwo uczestników. W Świebodzicach nigdy nie miały miejsca żadne znaczące incydenty w tę szczególną noc. Świebodziczanie bawić się będą przy dźwiękach muzyki. Zabawa przeplatana będzie konkursami, w tym na najstarszego i najmłodszego uczestnika Sylwestra w Rynku oraz na Szczęśliwą Parę 2004. Dla zwycięzców przewidziano upominki - szampana i słodycze. O godzinie 23.50 Jan Wysoczański podsumuje mijający rok i złoży sprzed Ratusza życzenia. Potem nastąpi wspólne odliczanie czasu do północy. Tuż po wybiciu godziny "0" rozpocznie się pokaz sztucznych ogni. A potem dalej trwać będzie zabawa, której koniec przewidziano na godzinę 2.00.


30 grudnia 2004 - Od mostu do mostu

Zakończono prace udrożnieniowe Strzegomki. Oczyszczanie odcinka wzdłuż ulic Dolnej i Brzegowej gmina wykonała na własny koszt. Tego typu prace nie należą do zadań własnych gminy. Zarządcą rzeki jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - Inspektorat w Legnicy. - Ze względów przeciwpowodziowych gmina zdecydowała się sama je wykonać - wyjaśnia burmistrz - Była to kontynuacja prac rozpoczętych w zeszłym roku. Oczyszczanie rzeki nadzorował legnicki inspektorat RZGW. Koszt wykonanych prac to 15 tys. zł. Wykonała je firma DROG-ZIEM ze Stanowic. Sporo zanieczyszczeń to jeszcze pozostałości po powodzi w 1997 roku. Usunięto zarośla, żwir i namuł oraz śmieci wrzucane do rzeki przez samych mieszkańców. Akumulatory, wózki dziecięce, opony, a nawet kanapy. - W przyszłym roku będziemy oczyszczać kolejne odcinki - deklaruje burmistrz.


30 grudnia 2004 - Biskup w Gimnazjum nr 3

22 grudnia, Jego Ekscelencja biskup Ignacy Dec odwiedził Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Wspólnie z pracownikami oraz uczniami szkoły uczestniczył w uroczystościach przygotowujących do przeżycia świąt Bożego Narodzenia. Zgromadzeni w sali gimnastycznej goście obejrzeli montaż poetycko-muzyczny "Przeżyjmy święta Bożego Narodzenia po chrześcijańsku". Scenariusz opracowała katechetka Alina Barć, piękne wykonanie kolęd, piosenek oraz akompaniament przygotowała Joanna Grębowska-Szpak, okolicznościową scenografię wyczarowały Anna Kostrzewska i Beata Samoraj. Niezwykła atmosfera udzieliła się obecnym na sali - występującej, uzdolnionej młodzieży i przeżywającym to misterium widzom. Za to wszystko w pięknych i zarazem prostych słowach podziękował ksiądz biskup Ignacy Dec. Na zakończenie dyrektor szkoły - Ludmiła Grześkowiak wyraziła wdzięczność Jego Ekscelencji za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Gimnazjum nr3 oraz zaprosiła na wspólny poczęstunek połączony z symbolicznym przełamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń. Ta kameralna część przebiegła w miłej atmosferze. Ksiądz biskup zjednał sobie serca pedagogów, doceniając ich ważną rolę w kształtowaniu postaw wychowanków oraz przekazując życzenia cierpliwości i radości z wykonywania tak trudnego zawodu.


29 grudnia 2004 - Szpital "Latawiec"

Każdy podatnik może wpłacić określoną kwotę do wysokości 1% należnego podatku na konto Fundacji "Pomóżmy Naszym Pacjentom" w okresie pomiędzy pierwszym dniem roku następującego po roku, za które dokonywane jest rozliczenie podatkowe a ostatnim dniem złożenia zeznania podatkowego (najpóźniej - 30 kwietnia) oraz wskazać ten fakt w formularzu PIT. Stosowny wpis do rejestru organizacji pożytku publicznego został dokonany w dniu 1.12.04 na mocy postanowienia Sądu Rejonowego - IX wydział KRS Wrocław Krzyki. Fundacja figuruje również na liście znajdującej się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pod numerem KRS 0000222928 - >>> zobacz
Fundacja Pomóżmy Naszym Pacjentom ul. Leśna 27-29, 58-100 Świdnica
Nr konta: PKO S.A I/O Świdnica 55124019781111001004943607


29 grudnia 2004 - Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

W dniach 5-7 stycznia odbędzie się w Świdnicy XIII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. W czasach obecnych, obchody kolędnicze w swych dawnych tradycyjnych formach należą już do rzadkości. Bardzo ważnym jest ocalenie od zapomnienia tej interesującej, oryginalnej dziedziny ludowego folkloru. W ciągu trzech dni przeglądu na scenie teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpią zespoły przedszkolne, zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów i wiejskich Ośrodków Kultury.


29 grudnia 2004 - Biuletyn nr 2

Wszystkim pracownikom oraz czytelnikom Biuletynu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia z ogromną radością pragniemy złożyć życzenia wesołych i spokojnych Świąt spędzonych w gronie kochającej rodziny i przyjaciół. Życzymy również, aby nadchodzący Nowy Rok przyniósł wiele radości, aby spełniły się najskrytsze Wasze marzenia, a sukcesy zawodowe i osobiste były udziałem każdego z nas. To słowo wstępne drugiego numeru biuletynu zakładowego Miejskiego Zakładu Energii Cieplnej w Świdnicy - >>> zobacz


29 grudnia 2004 - Siłacze

Dzisiaj w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbyły się "IV Zimowe Otwarte Mistrzostwach Świebodzic w Wyciskaniu Sztangi Leżąc". Wyniki końcowe:
W kategorii - Junior młodszy do lat 18: I miejsce - Okopniuk Paweł lat 16, waga 82 kg - wynik 147 kg
II miejsce - Podraza Artur lat 18, waga 90 kg - wynik 140 kg
III miejsce - Wółkiewicz Łukasz lat 17, waga 72 kg - wynik 117 kg
W kategorii - Junior 19 do 23 lat:
I miejsce - Skirgajłło Kamil lat 23, waga 75 kg - wynik 152 kg
II miejsce - Rogoziński Bart. lat 23, waga 74 kg - wynik 103 kg
III miejsce - Maciejewicz Rad. lat 23, waga 78 kg - wynik 92 kg
W kategorii - Senior 24 do 40 lat:
Piwowar Mariusz lat 27, waga 73 kg - wynik 140 kg
W kategorii: Masters 41 lat i powyżej
Okopniuk Zbigniew - lat 54, waga 100 kg - wynik 150 kg


29 grudnia 2004 - "Latawiec"

Oddział PZU Życie S.A. we Wrocławiu przekazał Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Świdnicy kwotę w wysokości 12 000 zł brutto ( dwanaście tysięcy złotych) z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu soczewek na oddział okulistyczny w szpitalu "Latawiec". SP ZOZ za przekazaną kwotę będzie mógł zakupić około 25 soczewek wewnątrzgałkowych - co umożliwi wykonanie dodatkowych operacji oczekującym w kolejce pacjentom. Informujemy, że na rzecz szpitala w ciągu roku wpłynęło prawie 0,5 mln złotych darowizn - dziękujemy wszystkim firmom oraz osobom prywatnym. Z powiatu świdnickiego wsparły nas min.: Galess, Świdnicka Fabryka Pomp, Biuro ANDA, MZEC, Klub Rotary Świdnica - Wałbrzych, Franc- Textil, Franc - Gardiner, osoby prywatne, oraz Energia Pro z Wałbrzycha. Pozostałe darowizny wpłynęły od firm: Sanofis, Famed - Żywiec i PZU Życie.


28 grudnia 2004 - Konferencja rzeczników

Starszy wizytator Kuratorium Oświaty Danuta Nowak zorganizowała dla szkół powiatu świdnickiego konferencję na temat praw ucznia. Konferencja odbyła się 21 grudnia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Według wyników badań dotyczących szkolnych rzeczników praw ucznia przeprowadzonych przez Dolnośląski Parlament Dzieci i Młodzieży w ponad 10% szkół nie istnieje funkcja rzecznika Praw Ucznia, a jeśli już jest, to co piąty rzecznik nie ma dobrych relacji z nauczycielami. Prawie połowa rzeczników zajmuje się głównie rozwiązywaniem konfliktów między uczniami, rzadziej między uczniami a nauczycielami. Najbardziej niepokojące jest to, że prawie 40% rzeczników nie spełnia oczekiwań i potrzeb uczniów. Dlatego też konferencja miała na celu przybliżenie problematyki przestrzegania praw ucznia w szkołach powiatu świdnickiego. W programie spotkania był wykład pt. "Prawa dziecka w świetle prawa międzynarodowego" prowadzony przez dyr. PPP w Świdnicy Grażynę Pływacz i Ewę Kuras oraz "Prawa ucznia w świetle prawa oświatowego. Rola i zadania rzecznika praw ucznia" prowadzony przez organizatora.


28 grudnia 2004 - Konkurs fotograficzny

Młodzieżowy Dom Kultury organizuje konkurs fotograficzny pod nazwą "Uchwyć Św. Mikołaja". Tematyką konkursu jest szeroko rozumiana kultura Świąt Bożego Narodzenia. Mogą to być zdjęcia choinki, świątecznych przygotowań domowych... tak, aby ze zdjęć mogło się czuć atmosferę Świąt. A może komuś uda się sfotografować Św. Mikołaja?.
Zdjęcia w formacie 10x15 cm. można przesyłać na adres:
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Nauczycielska 2, 58 - 100 Świdnica, z dopiskiem: fotografia Krzysztof Jas.
Na zdjęcia czekamy do 15 stycznia 2005 roku.


28 grudnia 2004 - Komunikat

Urząd Miasta w Jaworzynie Śląskiej uprzejmie informuje, że w dniu 30 grudnia 2004 roku kasa Urzędu Miasta będzie czynna do godziny 13:00, a ostatniego dnia roku będzie nieczynna.

28 grudnia 2004 - Nadzwyczajna sesja

30 grudnia o godzinie 10.00 odbędzie się XXXII - nadzwyczajna sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja odbędzie się w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego 4.
Głównym tematem sesji, którym zajmą się radni, będą zmiany budżetu gminy na rok 2004.

> 27 grudnia 2004 - Sesja w Strzegomiu

Jutro o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się sesja budżetowa Rady Miejskiej. Podczas sesji radni strzegomscy zajmą się między innymi: przyjęciem protokołu z XXXIV Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu odbytej 20 grudnia, projektem budżetu Gminy Strzegom na rok przyszły, odczytaniem projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem Burmistrza, opinią komisji i wniosków, dyskutować będą nad wniesionymi poprawkami i nad projektem uchwały budżetowej.


27 grudnia 2004 - Stypendia unijne - komunikat

Studenci, którzy otrzymali stypendia studenckie ze środków unijnych powinni podawać numery swoich kont osobistych.
W przypadku błędnego podania numeru konta lub konta, które nie jest założone imiennie na studenta, który uzyskał stypendium, środki nie będą mogły być przekazane i zostaną zwrócone do Urzędu Marszałkowskiego.27 grudnia 2004 - Alkohol bez akcyzy

22 grudnia w Świebodzicach, w czasie realizacji czynności służbowych funkcjonariusze KP Świebodzice wspólnie z sekcja POG KPP w Świdnicy, w mieszkaniu Romana K. lat 41 ujawnili znaczne ilości pustych butelek oraz butelki wypełnione alkoholem niewiadomego pochodzenia. Ponadto w mieszkaniu zabezpieczono komputer z nielegalnym oprogramowaniem. Roman K. przyznał się, iż od roku trudni się handlem alkoholem, który kupuje od rosyjskojęzycznych handlowców na miejscowym targowisku. Za rozrobioną butelkę półlitrową spirytusu bierze 10zł. Komputer, który znajdował się u niego w mieszkaniu kupił od osoby trzeciej. Wiedział, że posiadał on nielegalne oprogramowanie, jak stwierdził zatrzymany, komputer był wykorzystywany do własnych potrzeb.
Następnego zatrzymania dokonano w mieszkaniu 51 letniego Mariana K., u którego ujawniona została znaczna ilość nakrętek od butelek, 30 butelek z alkoholem, kanister z zawartością cieczy. W czasie przesłuchania Marian K. powiedział, iż alkohol posiadał dla potrzeb własnych, zakupił go na targu. W jego mieszkaniu również znaleziono komputer z nielegalnym oprogramowaniem. Obaj zatrzymani byli w przeszłości karani.


27 grudnia 2004 - Konkursu ofert - ciąg dalszy

Na ogłoszony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, uzupełniający konkurs ofert - 15 szpitali z Dolnego Śląska złożyło swoje kolejne oferty stawek. Wśród szpitali jest również świdnicki "Latawiec".
Podczas wcześniejszego konkursu, Fundusz uznał, że żądania szpitala są zbyt wygórowane i nie podpisał kontraktu. Negocjacje z dyrektorami szpitali biorącymi udział w drugim konkursie ofert rozpoczną się 28 grudnia tego roku.


27 grudnia 2004 - Kafejka w Olszanach

Od stycznia ruszy młodzieżowy klub internetowy w Olszanach. Jest to pierwsza wiejska pracownia komputerowa z najnowocześniejszą usługą - neostradą. Inicjatorem powstania klubu był Henryk Rosiek, radny z Olszan. - W obecnych czasach trudno jest funkcjonować bez Internetu. Uważałem, że mieszkańcy wsi też powinni mieć do niego dostęp. Szkoła w Olszanach dostała komputery od Intermarche. Pojawił się jednak problem podłączenia do sieci. I tu z pomocą przyszła Telekomunikacja Polska. Staramy się realizować każdy projekt, który służy zwiększeniu dostępu do nowoczesnych usług - podsumowuje Stanisław Jurcewicz, dyrektor działu klientów indywidualnych TP S.A. w Wałbrzychu.
Zamontowano system abonencki umożliwiający podłączenie 50 użytkowników. Szkoła otrzymała bezpłatny pakiet internetowy - neostrada 1024 - Jesteśmy prawdopodobnie jedną z pierwszych wsi w okręgu dolnośląskim, w której zastosowano tak kosztowne i eksperymentalne rozwiązanie - dodaje Rosiek. Realizacja całego przedsięwzięcia trwała rok. Środki na ten cel pochodziły z budżetu gminy. Drobne prace remontowe wykonali członkowie młodzieżowej rady sołeckiej. Z klubu internetowego będą korzystać nie tylko uczniowie, ale również wszyscy mieszkańcy wsi. Będzie ona otwarta w godzinach popołudniowych.


27 grudnia 2004 - Stara strona w nowym wydaniu

Z inicjatywy Marka Michalaka (prezesa SPDC "Serce" w Świdnicy, filia w Żarowie, kawalera Orderu Uśmiechu) i Aleksandry Szymkiewicz w dniach 10-20.05.1996r. zostały zorganizowane warsztaty w Urzędzie Miejskim w Żarowie na temat praw dziecka i ucznia, w których udział wzięli zaangażowani w prace SU uczniowie szkół podstawowych gminy. W wyniku warsztatów zrodziła się inicjatywa powołania dziecięcej reprezentacji wobec organu prowadzącego, jakim jest Gmina, celem uzyskania poparcia dla poprawy sytuacji dzieci i młodzieży w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym i poza-szkolnym (gminnym). To słowa wstępu mówiące o historii powstania Młodzieżowej Rady Miasta w Żarowie. Strona internetowa Rady zyskała nowe opracowanie graficzne.
Autorzy serdecznie zapraszają do jej odwiedzin. Na www.mrm.z.pl, można znaleźć wiele informacji o Radzie i aktualności z przebiegu jej pracy.


26 grudnia 2004 - Koncert Sylwestrowy

W ostatni dzień grudnia o godzinie 19.00 w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się Koncert Sylwestrowy. Lekki program pod tytułem ARIE DLA FARINELLEGO, na który składają się najbardziej efektowne arie z repertuaru słynnego kastrata. Wykonawcami będą "Harmonologia" w kameralnym, ośmioosobowym składzie i sopran Marzena Lubaszka. W programie również słynne bożonarodzeniowe "Concerto grosso" Corellego. Na koniec koncertu - lampka szampana.
bilety 30 złotych, przy zakupach powyżej 30 biletów - 25 złotych


26 grudnia 2004 - Jubileusz TPD

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci obchodzi 85-lecie swojej działalności. Zawsze stało na stanowisku, że źródeł dziecięcych krzywd i niepowodzeń należy upatrywać przede wszystkim w niedomogach rodziny, że tylko dobra rodzina jest w stanie zapewnić dziecku właściwy rozwój fizyczny i psychiczny. W dużej mierze opiera ono swoją działalność na pracy społecznej jego członków. Dzięki ich zaangażowaniu, wielkiemu sercu i doświadczeniu również na twarzach dzieci "gorszych szans" pojawia się uśmiech. Historia strzegomskiego TPD sięga lat pięćdziesiątych. Już wtedy działała tutaj szkoła pod patronatem Towarzystwa. W latach siedemdziesiątych na terenie gminy funkcjonowały trzy koła: jedno w Strzegomiu przy Związku Nauczycielstwa Polskiego, kolejne w Kostrzy i Żółkiewce. Koła te kontynuowały swoją działalność również w latach osiemdziesiątych. Obecnie w mieście istnieją dwie placówki: Środowiskowy Klub Młodzieżowy przy Zespole Szkół i Środowiskowe Ognisko Wychowawcze "Iskierki". Ten pierwszy może funkcjonować dzięki przychylności dyrektora szkoły Sławomira Dudzińskiego i zaangażowaniu Doroty Sozańskiej - nauczycielki. Działalność tego drugiego to przede wszystkim zasługa Krystyny Lis, emerytowanej nauczycielki i wielkiej przyjaciółki dzieci. Ognisko skupia ponad 100 małych wychowanków. Strzegomskie Towarzystwo to szerokie grono ludzi wielkiego serca. Wszyscy oni zostali wyróżnieni odznaką TPD oraz oficjalnymi podziękowaniami podczas uroczystości jubileuszowej.


26 grudnia 2004 - Zakaz

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, rozporządzeniem z 6 grudnia 2004 roku, wprowadza zakaz używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych do 27 lutego 2005 roku. Zakaz używania materiałów pirotechnicznych obowiązuje w miejscach publicznych, a także w innych miejscach, gdzie mogą one spowodować bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, mienia lub środowiska. Tekst rozporządzenia w całości - >>> zobacz


26 grudnia 2004 - Sprawcy rozboju zatrzymani

23 grudnia kierujący autobusem linii 4 kursującej między Świdnicą a Pszennem, Józef K. lat 45 wysiadł z autobusu zamykając go, a następnie udał się do pobliskiego sklepu. Po chwili, gdy wracał zauważył, iż drzwi autobusu są otwarte, a w środku przebywa młody mężczyzna. Gdy kierowca chciał go zatrzymać doszło między nimi do szarpaniny. Wtedy Józef K. został odepchnięty, a napastnik zbiegł. Jak się po chwili okazało zbiegł z pieniędzmi w kwocie 52 zł pochodzącymi ze sprzedaży biletów. Poszkodowany telefonicznie powiadomił KPP w Świdnicy o zdarzeniu. Na miejsce natychmiast został wysłany patrol, który po dokonaniu przeszukania terenu zatrzymał sprawcę kradzieży oraz trzech innych osobników, którzy przebywali razem z nim. Całą czwórkę wskazali świadkowie, którzy przebywali na miejscu zdarzenia. Po zatrzymaniu i dowiezieniu do KPP w Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Noc spędzili w PDOZ. Sprawca kradzieży Daniel K. lat 19 został przesłuchany w charakterze podejrzanego, został mu postawiony zarzut z art. 281kk, pozostali trzej: Kamil K. lat 21, Paweł S. lat 22 i Krzysztof K. lat 22 po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domu.


26.12.2005 - Uwaga! Ważna informacja

Osoby posiadających dowody osobiste wydane w latach 1973-1980 muszą to zrobić do końca tego roku. Stare dowody wymieniane są w związku z Ogólnopolskim Programem Wymiany Dowodów Osobistych.
Przewiduje on następujący harmonogram wymiany dokumentów:


Rok wydania Rok wymiany
1981-1991....................2005
1992-1995....................2006
1996-2000....................2007
W związku z wątpliwościami i pytaniami, w specjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało także, że wszystkie dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do 31 grudnia 2007 r. Nie ma więc obaw, że ten kto nie zdąży złożyć wniosku na czas zostanie z nieważnym dokumentem.


25 grudnia 2004 - Wigilia

Tradycją stało się, że z okazji najważniejszych świąt chrześcijańskich Burmistrz Miasta zaprasza najbardziej potrzebujących mieszkańców na wspólny posiłek. Tak było i w tym roku - w samą Wigilię, na sali OSiR odbyło się wyjątkowe spotkanie. Wyjątkowe, bo na sali zasiadło wspólnie około 800 osób. Wcześniej w kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego na Osiedlu Piastowskim odprawiona została msza święta ze specjalna, bożonarodzeniową intencją. Odprawił ją sam Ekscelencja ks. biskup Ignacy Dec, zwierzchnik Diecezji Świdnickiej. Potrzebujących wytypował Ośrodek Pomocy Społecznej. Dla nich był to nie tylko świąteczny posiłek z tradycyjnymi potrawami i życzeniami przy opłatku. Ogromną pomocą były też paczki żywnościowe. W ich przygotowaniu pomocą służyli jak od lat to robią, liczni sponsorzy. - Może to nie jest wielka pomoc, ale zrobiliśmy wszystko, na co stać samorząd. Święta winny być okresem radości. A trudno się cieszyć, gdy człowiek jest głodny. Takiej sytuacji chcieliśmy uniknąć - by ktokolwiek ze świebodziczan głodował podczas Bożego Narodzenia - powiedział burmistrz Jan Wysoczański.


24 grudnia 2004 - Kolejne życzenia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia. Niech te święta odmienią Wasze życie, niech staną się początkiem lepszego jutra.
Równie gorące życzenia z okazji zbliżającego się Nowego Roku - wszystkim dotychczasowym oraz przyszłym czytelnikom naszego Dziennika
składa redakcja.
W dziale życzenia świąteczne - zamieściliśmy kolejne życzenia, które doszły do naszej redakcji.


24 grudnia 2004 - Czesko - polskie świętowanie

Wspólna Wigilia zaprzyjaźnionych szkół z Novego Mešta nad Metuji i strzegomskiej "dwójki" staje się tradycją. W tym roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 po raz trzeci gościła swoich przyjaciół z Czech. - Czujemy się tu już jak w domu - mówi dyrektor czeskiej podstawówki. Wspólnie przygotowywana uroczystość co roku jest okazją do wzajemnego poznawania zwyczajów i specjałów bożonarodzeniowych obu narodów oraz wspólnego kolędowania. Głównym punktem wizyty były jasełka pt. "Wiara, nadzieja, miłość", które zakończyło symboliczne owinięcie się przez wszystkich obecnych pasem przyjaźni i pokoju. - Takie przedsięwzięcia zacieśniają stosunki między naszymi narodami. Cieszy mnie, że przyjaźń zaczynają budować najmłodsi - powiedział podczas spotkania Igor Šedo, konsul generalny Republiki Czeskiej w Polsce. Zaproszeni przedstawiciele władz otrzymali płyty z kolędami w wykonaniu uczniów szkoły nr 2 nagrane w profesjonalnym studio.


23 grudnia 2004 - Najlepszy świąteczny wypiek

Podczas drugiej edycji Świątecznego Kolędowania odbył się konkurs na najlepszy świąteczny wypiek. Bez specjalnych wątpliwości pierwsze miejsce zdobyła pani Emilia Młynarczyk, która wraz z uczniami ZSHT przygotowała ciasto "Mafines". Oto zwycięski przepis, który być może urozmaici świąteczne i noworoczne stoły: Potrzeba przygotować: 3 bardzo dojrzałe banany, 1 szklankę cukru, 1,5 szklanki mąki, 0,5 szklanki majonezu (koniecznie "Świdnickiego"), 1 jajko, 1 łyżeczka sody, 0,5 łyżeczki soli oraz wedle uznania: orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, migdały. Wszystkie składniki za wyjątkiem drobno posiekanych bakalii wymieszać mikserem. Dodać bakalie i jeszcze raz wymieszać. Nakładać do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą foremki tak dobranej, aby masa sięgała do jej połowy. Piec przez co najmniej 20 minut w nagrzanym do 220 stopni piekarniku.


23 grudnia 2004 - Sesja budżetowa

Przyszłoroczny budżet będzie głównym punktem obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. Rada zapozna się także z materiałem dotyczącym sytuacji ekonomicznej miejskich jednostek, zakładów budżetowych i spółek z udziałem gminy, działających w obszarze gospodarki komunalnej. W planowanym porządku obrad znalazło się m.in. także przyjęcie Miejskiego Planu Rozwoju Lokalnego dla Gminy Miasto Świdnica oraz Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego na zapłatę wcześniejszych zobowiązań Miasta Świdnicy oraz projekt uchwały w sprawie przejęcia od PKP budynku dworca kolejowego Świdnica Miasto. Sesja odbędzie się 29 grudnia o godzinie 11.00, sala narad Urzędu Miejskiego przy ul. Armii Krajowej 47.


23 grudnia 2004 - Mikołaje są wśród nas

W okresie przedświątecznym staramy się pamiętać przede wszystkim o tych, do których nie zawsze dociera Mikołaj. Już po raz czwarty gmina Strzegom ufundowała paczki mikołajkowe dla prawie 350 dzieci z miasta i 120 z terenów wiejskich. Strzegomskie Centrum Kultury zorganizowało zbiórkę darów w miejscowych marketach. Młodzi wolontariusze w mikołajkowych czapeczkach i szalikach nakłaniali klientów Intermarche, Savi, Biedronki i Żabki do dzielenia się zakupionymi produktami. Paczki otrzymały rodziny, którym taka pomoc bardzo się przyda. Wspólnota Samorządowa objęła patronatem dzieci niepełnosprawne. Ze swoich składek członkowie Wspólnoty ufundowali 50 paczek. Tegorocznym Mikołajem było także Intermarche. Po raz drugi przekazało ono całą ciężarówkę darów. Produkty te otrzymała strzegomska stołówka charytatywna oraz świetlica środowiskowa "Iskierki". Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej obdarowali paczkami mikołajkowymi dzieci z rodzin o niskim statusie materialnym. Środki na ten cel pochodziły ze zbiórki pieniędzy przeprowadzonej pod strzegomskimi kościołami. Paczki otrzymało prawie 200 milusińskich. W naszej gminie Mikołajami stają się też dzieci. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 co roku odwiedzają wychowanków Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Zawożone im słodycze, ubrania i artykuły higieniczne fundują pozyskiwani przez szkołę sponsorzy.


23 grudnia 2004 - Ulotki

22 grudnia Narodowe Odrodzenie Polski w Świdnicy przeprowadziło akcję informacyjną wśród mieszkańców ulic Trybunalskiej, Nauczycielskiej, w Rynku oraz przy al. Niepodległości. W ulotkach informowano mieszkańców o zagrożeniu ze strony społeczności żydowskiej, która wysuwa kolejne roszczenia majątkowe w stosunku do władz miasta. Roszczenia te dotyczą lokali, w których przed wojną znajdować się miały miejsca związane z ich, kulturalnym i religijnym życiem. NOP przeciwne jest zwracaniu żydom czy komukolwiek tego czego nikt z mieszkańców Świdnicy nigdy im nie zabierał. Jak mówią członkowie NOP, żydom często wcale nie zależy na ponownym wykorzystaniu lokali dla tych celów, a jedynie ich spieniężenie czego przykładem jest plac po spalonej przed wojną synagodze przy alei Niepodległości.


23 grudnia 2004 - W Strzegomiu będzie kasa

Strzegomska gazownia zlikwidowała kasę. Sprawą zainteresowała się Gmina. Najbardziej jednak decyzja ta poruszyła mieszkańców. Kasa przy strzegomskim rejonie przestała pracować dwa miesiące temu. Dwaj strzegomianie Józef Łata i Stanisława Rudnicki rozpoczęli akcję zbierania podpisów mieszkańców opowiadających się za ponownym jej uruchomieniem. Jest na niej już 500 nazwisk. Spółka gazownicza pozostała jednak przy swoim stanowisku - Nie uruchomimy kasy ponownie. W najbliższym czasie zlikwidowana będzie również sama rozdzielnia - poinformował Piotr Zemełko z wałbrzyskiego oddziału Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa - Obsługę Strzegomia przejmie Rejon Świdnica. Rozwiązanie dla problemu znalazła Gmina. Postanowiono, że płatności za gaz będzie przyjmowała kasa Zakładu Usług Komunalnych. Będzie się ona mieścić w budynku zajmowanym kiedyś przez Telekomunikację przy ulicy Bankowej. Opłata za przyjmowanie wpłat będzie wynosić 1,50 zł i jest to kalkulacja po kosztach. Kasa zacznie funkcjonować już za kilka tygodni.


22 grudnia 2004 - Wspólna Wigilia

Dzisiaj na świdnickim Rynku odbyło się wspólne kolędowania mieszkańców z władzami. Jak każda wigilia, tak i ta rozpoczęła się od składania życzeń i dzielenia się opłatkiem. Życzenia mieszkańcom złożyli - Biskup Świdnicki ks. Ignacy Dec, Prezydent Miasta Wojciech Murdzek, Starosta Świdnicki Jacek Wajs, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Ossowski i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Wierzęć. Byli harcerze, którzy przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. Był gorący barszcz dla zziębniętych i cukierki dla dzieci. W ramach uroczystości odbył się również: kiermasz wyrobów świątecznych, prezentacja wypieków zgłoszonych na konkurs "Najlepszy świąteczny placek", została wręczona nagroda dla zwyciężczyni. Koncert kolęd wykonali laureaci Festiwalu Piosenki Świątecznej.
Zdjęcia ze spotkania w Rynku - >>> zobacz


22 grudnia 2004 - Caritas w Świdnicy

Dzisiaj o godzinie 10.00 otwarto w Świdnicy - siedzibę Caritas. Diecezjalna Caritas mieści się w barakach byłych Zakładów Techniki Medycznej przy ul. Przyjaźni. W obiektach oprócz biur, mają swoje miejsce również magazyny. Trafiają tutaj dary - głównie jest to żywność. Duża ich część pochodzi z z Unii Europejskiej. Pracę znalazły tutaj między innymi pielęgniarki środowiskowe. Pięć osób zatrudniono do pracy w biurze Caritas.
Zdjęcia z uroczystości otwarcia Caritas - >>> zobacz


22 grudnia 2004 - Konkurs fotograficzny

Młodzieżowy Dom Kultury organizuje konkurs fotograficzny pod nazwą "Uchwyć Św. Mikołaja". Tematyką konkursu jest szeroko rozumiana kultura Świąt Bożego Narodzenia. Mogą to być zdjęcia choinki, świątecznych przygotowań domowych... tak, aby ze zdjęć mogło się czuć atmosferę Świąt. A może komuś uda się sfotografować Św. Mikołaja?.
Zdjęcia w formacie 10x15 cm. można przesyłać na adres:
Młodzieżowy Dom Kultury ul. Nauczycielska 2, 58 - 100 Świdnica, z dopiskiem: fotografia Krzysztof Jas.
Na zdjęcia czekamy do 15 stycznia 2005 roku.


22 grudnia 2004 - Jak to robią inni

Klub europejski "Dzieci Europy" działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu przygotował apel pod tytułem "Tradycje bożonarodzeniowe w krajach Unii Europejskiej".
Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście dowiedzieli się między innymi co jedzą podczas świąt w Grecy, jakie kolędy śpiewają Niemcy i kto przynosi dzieciom prezenty w Hiszpanii.22 grudnia 2004 - Nieczynny w Wigilię


Świdnicki Urząd Miejski zamknięty będzie w Wigilię Bożego Narodzenia - w piątek 24 grudnia.

Mieszkańcy mogą załatwiać swoje sprawy do 23 grudnia lub bezpośrednio po świętach.

W Sylwestra, 31 grudnia Urząd będzie pracował w normalnych godzinach - od 7.30 do 15.30.


22 grudnia 2004 - Pijana aptekarka

2,59 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miała Lilla Z. współwłaścicielka jednej z aptek na Świdnicy. O zdarzeniu telefonicznie powiadomiła Pogotowie Ratunkowe anonimowa klientka, która podczas realizacji recept w aptece zauważyła, iż aptekarka dziwnie się zachowuje, ponieważ myliła ceny leków i leki przy wydawaniu. Aptekarka została zatrzymana do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w PODZ KPP w Świdnicy.
19 grudnia został jej przedstawiony zarzut z art. 160 §1 kk.
Aptekarka - Lilla Z. dobrowolnie poddała się karze.


22 grudnia 2004 - Nieczynne

24 grudnia w godz. od 7.30 do 13.00 dyżur w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach pełnić będą pracownicy:
ul. Rynek 1 - Urzędu Stanu Cywilnego (tel. 6669523),
- Sekretariatu Urzędu ( łączy Biuro Podawcze ),
- Biura Podawczego (tel. 6669500; 6669555).
- Wydziału Spraw Obywatelskich i Ochrony Ludności (tel. 6669551).

Pozostałe Wydziały tego dnia będą nieczynne.


22 grudnia 2004 - Nowy mur oporowy w Pankowie

Mieszkańcy Pankowa mogą już od wczoraj swobodnie korzystać z drogi, w pobliżu której w tym roku osunął się mur oporowy zagrażając jednocześnie bezpieczeństwu użytkowników drogi. Oprócz odbudowy muru oporowego zakres prac objął poszerzenie jezdni do 6 m a także wykonanie chodnika, kanalizacji deszczowej i poręczy na obiekcie oraz schodów dla komunikacji przyległych posesji. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy solidarnie zrzekli się praw do swojej ziemi, kiedy wiadomo już było, że inwestycja będzie wymagała poszerzenia jezdni o prywatne tereny. Dzięki wykonanym pracom poprawiło się nie tylko bezpieczeństwo ale i komfort jazdy wszystkich korzystających z drogi użytkowników. Całkowity koszt robót wyniósł 175 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu powiatu.


21 grudnia 2004 - XIII Finał

Po raz trzeci Żarowski Sztab WOŚP wspólnie z Telewizją Tele-Raj organizują w dniu XIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 9 stycznia 2005 roku, wspólna akcję - licytację telewizyjną przedmiotów podarowanych Sztabowi. W poprzednich latach aukcja na żywo, prowadzona z telewizyjnego studia, cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Świdnicy, Świebodzic, Żarowa i Ząbkowic Śląskich. W tym roku, usprawniając i rozszerzając akcję, przygotowana zostła strona internetowa poświęcona aukcji pod adresem www.aukcja.adner.net. Na tych stronach niebawem ukażą się szczegółowe informacje o licytacji, o licytowanych przedmiotach wraz z ich zdjęciami i cenami wywoławczymi. Organizatorzy zwracają się do mieszkańców Świdnicy z gorącą prośbą o zbiórkę ciekawych i szczególnych przedmiotów z przeznaczeniem na aukcje. Więcej szczegółów na w/w stronie.


21 grudnia 2004 - Żarowska perełka odnowiona

Żarowska perełka odnowiona Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" w dniu 20 grudnia uroczyście otworzyła pięknie wyremontowany zabytkowy budynek zakupiony od gminy Żarów. Perełka żarowskiej architektury została starannie wyremontowana począwszy od elewacji na zewnątrz budynku i strychu wewnątrz, po ostatnie kondygnacje z piwnicą włącznie. Budynek mieści się przy ul. Zamkowej 1, w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta, w odległości 2 km od obszaru podstrefy Żarów. W pałacyku przygotowano kompleksowo wyposażone mieszkania, które mają zostać wynajęte inwestorom japońskim pracującym w strefie. Do dyspozycji na dwóch piętrach jest łącznie 10 apartamentów wraz z łazienkami, pomieszczenie kuchenne z jadalnią. Przewidziano także możliwość wynajmowania pomieszczeń mieszkalnych i biurowych dla gości odwiedzających Powiat Świdnicki. Cena za dobę wynosi 70 zł, natomiast za miesiąc 2 tys. zł. W budynku znalazły się także takie atrakcje jak sauna i siłownia. Szczegółowych informacji na temat oferty udziela Jerzy Adamek, nr tel. (74) 664 91 64.


21 grudnia 2004 - "Świąteczne kolędowanie"

Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek i Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają mieszkańców miasta do wspólnego kolędowania na świdnickim Rynku. Organizowane od roku "Świąteczne kolędowanie" odbędzie się w środę, 22 grudnia o godzinie 17.30. Jak każda wigilia, tak i ta na świdnickim Rynku rozpocznie się od składania życzeń i dzielenia się opłatkiem.
Życzenia złożą mieszkańcom Biskup Świdnicki ks. Ignacy Dec, Prezydent Miasta Wojciech Murdzek, Starosta Świdnicki Jacek Wajs, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Ossowski i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Wierzęć. Nie zabraknie także harcerzy, którzy przekażą Betlejemskie Światło Pokoju. Będzie także 100 litrów barszczu i cukierki dla dzieci. W ramach uroczystości odbędzie się również: kiermasz wyrobów świątecznych, prezentacja wypieków zgłoszonych na konkurs "Najlepszy świąteczny placek", koncert kolęd w wykonaniu laureatów Festiwalu Piosenki Świątecznej oraz spektakl "Uliczne jasełka" w wykonaniu Teatru Prawdziwego z Bielawy i Pracowni Teatralno-Plastycznej "Kot" z Wrocławia.


21 grudnia 2004 - "Świąteczne Śpiewanki" w Grodziszczu

Mieszkańcy Grodziszcza, a zwłaszcza osoby samotne oraz rodziny dzieci uczęszczających na zajęcia do świetlicy, zostali zaproszeni w ubiegłym tygodniu do świetlicy środowiskowej. Wychowawcy świetlicy, Pani Alina Król oraz Justyna Kukla, przygotowały spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Prawie 20 dzieci z Grodziszcza, które 2 razy w tygodniu przychodzi na zajęcia do świetlicy środowiskowej, zaśpiewało kolędy i wyrecytowało wiersze. Impreza środowiskowa miała na celu integrację społeczności lokalnej oraz przypomnienie polskich tradycji związanych ze świętami. Występom artystycznym towarzyszyła wystawa świątecznych prac dzieci wykonanych podczas zajęć w świetlicy. Podczas wigilijnego spotkania nie mogło zabraknąć barszczu, pasztecików, ciast i owoców przygotowanych przez gospodarza świetlicy, Panią Zofię Sarę oraz rodziców dzieci. Na pamiątkę w uczestnictwie, dorośli goście otrzymali gipsowe szopki.


20 grudnia 2004 - Nagrody rozdane

Po raz VII w Żarowskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs pn. "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa". Jury po wnikliwym obejrzeniu i przeanalizowaniu 26 prac postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Helena Bułakowska ze Strzegomia, Joanna Markiewicz z Siedlimowic, dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi, Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach, Marek Lazurek z Wrocławia, Rafał Szajwaj i Daniel Kucharski z Gimnazjum w Strzegomiu, Aneta Stanowska, Agata Krzysztofik i Agnieszka Matyszkiewicz z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Jolanta Romanowska i Aleksandra Panek z Paszowic, Sylwia Złotnicka i Katarzyna Duś z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Magdalena Szyłejko i Daria Czyż ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach. Główną nagrodę GRAND PRIX VII-ego konkursu "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa" jury przyznało Kacprowi Magiereckiemu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach. Wszyscy nagrodzeni otrzymali jako nagrody, porcelanę stołową, którą ufundowały Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej.


20 grudnia 2004 - Nowe samochody

17 grudnia Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy otrzymała trzy nowe samochody, które przekazane zostały przez Starostę Powiatu Świdnickiego - Jacka Wajsa. VW Passat trafi do sekcji Ruchu Drogowego, tak szybkiego auta można pozazdrościć - drżyjcie piraci drogowi, VW Golf Combi zasili Sekcję Kryminalną, Ford Focus patrolował będzie rejon należący do Komisariatu Policji w Marcinowicach. W bieżącym roku Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy otrzymała 8 samochodów, ale to nie wszystko w przyszłym roku o nowy samochód wyposażony zostanie Zespół d/s Nieletnich i Patologii KPP.


20 grudnia 2004 - Spotkanie opłatkowe

Wójt Gminy Świdnica zaprosiła instruktorów, choreografów oraz akompaniatorów zespołów amatorskich działających w Gminie Świdnica na spotkanie opłatkowe. Podczas spotkania w siedzibie Urzędu Gminy, Wójt - Teresa Mazurek wraz z Dyrektorem Gminnego Zespołu Oświaty Jadwigą Generowicz oraz Przewodniczącym Rady Gminy Wiesławem Maliszem wręczyła instruktorom podziękowania za kultywowanie i rozpowszechnianie polskiej tradycji i kultury ludowej. Zaangażowanie zaproszonych, ich aktywność i rozwijanie tego, co rodzime, dały najpiękniejszy obraz ludowej twórczości. Wójt Gminy złożyła gościom życzenia sukcesów, pomyślności w życiu osobistym.


20 grudnia 2004 - Piłkarki ręczne

W rozegranym wczoraj meczu o mistrzostwo II ligi piłki ręcznej pań zespół Victorii Świebodzice przegrał na wyjeździe z drużyną Vitaralu II Jelfy Jelenia Góra 13:24. Tym samym I rundę spotkań nasza drużyna zakończyła z dwoma zwycięstwami oraz dwoma porażkami. Te wyniki dają naszym piłkarką ręcznym trzecie miejsce na półmetku rozgrywek.


19 grudnia 2004 - "Najlepszy Świąteczny Placek"

Podczas "Świątecznego kolędowania" na świdnickim Rynku odbędzie się również konkurs na "Najlepszy Świąteczny Placek". Aby wziąć w nim udział, należy do godziny 16.30 w środę 22 grudnia, dostarczyć do Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43) swój wypiek wraz z przepisem. Jurorami będą konsumenci, którzy za symboliczną złotówkę kupią "talon do konsumpcji" i potem przy jego pomocy zagłosują na określony wyrób. Osoba, która wygra konkurs na "Najlepszy Świąteczny Placek" otrzyma talon na zakupy świąteczne o wartości 200 zł.


19 grudnia 2004 - Amatorska Liga Koszykówki

Dzisiejsze wyniki meczy ALK.
Mecze rozegrano w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach

KRA - JAT / 76 : 34 / 16:9, 17:6, 20:5, 23:14.
KRA - Markiewicz M. (18), Antoniak A. (16), Wiatrak M. (15).
JAT - Ogryzek Z. (15), Zdunek P. (9), Piłat S. (6).

NEW - DEX / 86 : 54 / 23:8, 28:14, 17:11, 18:21.
NEW - Jackowski T. (26), Korniak D. (19), Zając A. (14),
DEX - Zygart R. (11), Gielata P. (10), Grześków E. (9).

EVO - PRM / 72 : 70 / 18:13, 16:20, 20:18, 18:19.
EVO - Myszak M. (23), Stec Ł. (21), Kulik W. (18),
PRM - Czubocha P. (17), Szopa P. (16), Kierul Ł. (13).


19 grudnia 2004 - Wernisaż wystawy "Nowe"

Wczoraj w Galerii Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się zorganizowany z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA "Zamek Książ" - wernisaż wystawy "NOWE" Wystawa skupia młodych artystów: Małgorzata Ciesielska, Jarosław Kasprowiak, Robert Kukla, Adriana Michalak, Miłosz Pobiedziński, Marzena Prokopowicz-Sawicka, Tomasz Rodziewicz, Paweł Sokołowski, Anna Stoksik którzy po skończeniu różnych uczelni plastycznych osiedli w Wałbrzychu i Świdnicy, zasilając lokalne środowiska twórcze. Prezentacja ich dzieł ma charakter referującego przeglądu, a nie wystawy tematycznej. Bowiem łączy ich niewiele poza więzią pokoleniową i przynależnością terytorialną. Zróżnicowani programowo i estetycznie, często dają świadectwo oddziaływania pracowni, w której kształtowali swoją artystyczną wrażliwość. Wynieśli opanowane podstawy warsztatu i wyobraźnię plastyczną, a teraz próbują się określić, wybierając estetyczne ramy autoekspresji.
Zdjęcia z wernisażu - >>> zobacz


18 grudnia 2004 - Znowu w czołówce

W drugi weekend grudnia odbyły się Mistrzostwa Wrocławia w balderingu. Wśród zawodników nie zabrakło reprezentantów strzegomskiego klubu wspinaczkowego. Baldering to wspinanie na trudność bez liny. Inicjatorem imprezy było wrocławskie środowisko wspinaczkowe i władze miasta. Wzięło w nich udział 6 strzegomian. Najlepszy wynik wśród juniorów to II miejsce Leszka Kulasa. Startujący w tej samej kategorii Damian Grabowicz i Adam Kulas zajęli odpowiednio IV i V miejsce. W Mistrzostwach Dolnego Śląska Leszek Kulas i Damian Grabowicz zdobyli największą ilość punktów co w ostateczności dało im I miejsce. Zawodnicy ci startowali również w tegorocznym Pucharze Polski. W ogólnej klasyfikacji Polskiego Związku Alpinizmu aktualnie zajmują następujące pozycje: Leszek Kulas - VI, Adam Kulas - VII, Damian Grabowicz - XI. Na sukces ten złożyły się bardzo dobre starty we wszystkich eliminacjach.


18 grudnia 2004 - DORS bez porażki

W zakończonym przed kilkoma minutami meczu wyjazdowym, siatkarze DORS Świdnica bez większych problemów pokonali rywali ze Strzegomia. Wynik meczu: AKS Strzegom - DORS Świdnica - 0:3, w poszczególnych setach: 17/ 25, 24/26 i w ostatnim 18 do 25. Wynik drugiego seta jest efektem, próby zmian taktycznych i ogrywania nowych zawodników. W tabeli rozgrywek czwartoligowych, prowadzi DORS Świdnica, który wygrał wszystkie dotychczasowe swoje mecze.


18 grudnia 2004 - Wystawa

Po raz VII Żarowski Ośrodek Kultury zorganizował konkurs pn. "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa". Jednym z celów konkursu była integracja mieszkańców Dolnego Śląska wokół tematu "małej ojczyzny".
Jutro o godzinie 10.00 w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury o godzinie 10.00 odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej. W trakcie wystawy przewidziana jest degustacja ciast świątecznych, wspólne śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem. Fundatorem wszystkich nagród są Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. Konkurs wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Świdnicy


18 grudnia 2004 - Komputer za butelki

Już po raz drugi odbył się gminny konkurs ekologiczny mający na celu wyłonienie placówki oświatowej, która zebrała najwięcej odpadów. 17 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Lubachowie, która zebrała 441,5 kg butelek PET. "Zmuszają nas mieszkańcy, sami przynoszą butelki i dopytują się o konkurs", mówi opiekunka ze zwycięskiej szkoły. Zdradziła, że w szkole butelki zbierane są cały rok. We wrześniu Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs międzyklasowy, w którym zebrano dużą część butelek. Jeden z uczniów szkoły, Marcin sam przyniósł 10 reklamówek PETów. "Gdyby nie mama, to sam bym tego nie zebrał" - mówi. "Społeczność Lubachowa nauczyła się sortować i teraz zbierają, bo dziecko w szkole zbiera." - dodaje opiekunka. długopisy. Zwycięzcy kupią nowy komputer do pracowni szkolnej. Wójt Gminy poinformowała przedstawicieli szkół, że w tym roku został zatwierdzony Program Gospodarki Odpadami i już co niektórzy widzą w swojej miejscowości pojemniki do segregacji śmieci. "W przyszłym roku pojemniki będą w każdej miejscowości." - informuje Pani Wójt. "Musimy pamiętać, że czysto będzie tam, gdzie jest mało brudzących, a nie dużo czyszczących" - powiedział na zakończenie Przewodniczący Komisji Zdrowia, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych, Stanisław Ochocki. Ostateczna klasyfikacja szkół: 1-SP w Lubachowie, 2-SP w Bystrzycy Górnej, 3-SP w Mokrzeszowie, 4 - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy Górnej, 5 SP w Lutomi Dolnej.


17 grudnia 2004 - Wernisaż

Wczoraj w Galerii "W Centrum" Klubu Bolko w Świdnicy odbył się wernisaż prac Władysławy Michalak i Małgorzaty Boguszewskiej.
Władysława Michalak - z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania plastyk.
Małgorzata Boguszewska - z wykształcenia stomatolog.
Obie Panie od kilku lat malują amatorsko. Zdjęcia z wernisażu - >>> zobacz


17 grudnia 2004 - Siatkówka w Strzegomiu

Jutro w Strzegomiu o godzinie 17.00 dojdzie do spotkania lokalnych drużyn siatkarskich występujących w rozgrywkach IV ligi męskiej.
Spotkają się dotychczasowy lider DORS Świdnica z przedostatnią drużyną w tabeli - AKS Strzegom.


17 grudnia 2004 - Świdnica nagrodzona

Świdnica otrzymała kolejną nagrodę za iluminację świetlną centrum miasta. Tym razem Miasto zajęło 1 miejsce w kategorii oświetlenie dekoracyjne w międzynarodowym konkursie oświetleniowych organizowanym przez firmę Philips. Konkurencja była bardzo duża. O zwycięstwo w poszczególnych kategoriach: przestrzenie publiczne, przemysł, obiekty socjalne, obiekty sportowe, drogi i oświetlenie dekoracyjne walczyło kilkaset realizacji z całego świata, m.in. z Holandii, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, państw Skandynawii, Rosji, Turcji, Chin, Pakistanu, Indii, Indonezji, Korei, Singapuru i Malezji. W kategorii oświetlenie dekoracyjne, Polska Organizacja Philipsa zgłosiła dwie realizacje - Stare Miasto w Świdnicy i Skocznię Wielka Krokiew w Zakopanem. To właśnie Świdnica wygrała jako jedyna nagrodzona z Polski w całym konkursie. Drugie miejsce w tej kategorii zajęło oświetlenie parku Manzanares w Madrycie, trzecie - oświetlenie miasteczka filmowego Ramoji w miejscowości Hyderabad w Indiach, a wyróżnienie honorowe przypadło realizacji oświetlenia centrum finansowego w porcie Victoria w Hong Kongu. Świdnica została wcześniej ogłoszona "Najlepiej oświetloną gminą 2002 r.". Doceniono wówczas zarówno oświetlenie zabytkowych kamieniczek w centrum i świdnickiej katedry, ale także modernizację systemu oświetlenia ulicznego w całym mieście. Polityka miasta zmierza do oszczędności, ale nie polegają one - tak jak w niektórych gminach - na wyłączaniu oświetlenia ulicznego wieczorem i w nocy. Modernizacja oznacza w Świdnicy wymianę starych opraw na nowe i energooszczędne oraz stosowaniu precyzyjnych urządzeń sterowania oświetleniem. Oświetlanie zabytków i kamienic w Rynku rozpoczęto jeszcze w latach 90-tych i będzie kontynuowane. W przyszłości, po remoncie elewacji, oświetlone zostaną kamienice i dziedziniec bloku śródrynkowego oraz zabytkowe fontanny.


17 grudnia 2004 - Rozmowy o roszczeniach

20 grudnia - wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski spotka się z przedstawicielem ministra spraw zagranicznych do spraw współpracy polsko-niemieckiej, ambasador Ireną Lipowicz.
Celem spotkania jest omówienie szeroko pojętych stosunków polsko-niemieckich, w tym rzeczywistej skali zjawiska roszczeń dawnych obywateli III Rzeszy i ich spadkobierców, czyli byłych właścicieli nieruchomości na Dolnym Śląsku w stosunku do ich obecnych właścicieli oraz Skarbu Państwa.


17 grudnia 2004 - VI Turniej tenisa stołowego - Makowice 2004

Sołectwo Opoczka po raz szósty organizuje turniej dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych ze wsi Opoczka, Makowice, Jakubów i Bojanice. Tegoroczny turniej odbędzie się pod hasłem "Zamiast amfetaminy - łyk adrenaliny". Przed rozpoczęciem turnieju odbędzie się pogadanka z uczestnikami turnieju wskazująca na zdrowy styl życia. Pogadankę przeprowadzą dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Turniej odbędzie się jutro o godzinie 10:00 w świetlicy wiejskiej w Makowicach. Corocznie skupia on około 50 uczestników, którzy zostaną podzieleni na następujące grupy: chłopcy w wieku do 12 lat, dziewczęta w wieku do 12 lat, chłopcy w wieku 12 do 18 lat, dziewczęta w wieku 12 do 18 lat, mężczyźni powyżej 18 lat.


17 grudnia 2004 - Narada Sołtysów

Burmistrz Miasta Jaworzyna Śląska zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy na naradę sołtysów z uroczystym podsumowaniem i wręczeniem nagród uczestnikom konkursu "Najładniejsza Zagroda Gminy Jaworzyna Śląska".

Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 12.00 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej.


16 grudnia 2004 - Urząd ma nową komórkę

W grudniu w strzegomskim Urzędzie Miejskim rozpoczęło swoją działalność Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą. Podstawowe zadanie nowej komórki to promocja miasta i gminy w szerokim tego słowa znaczeniu, zarówno w kraju jak i za granicą. W szczególności współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, oprawa promocyjna i medialna imprez kulturalnych i sportowych. Do kompetencji biura należy także prowadzenie polityki prasowej urzędu oraz redagowanie Informatora Gminy Strzegom i serwisu internetowego www.strzegom.pl. Tym samym promocja została oddzielona od Wydziału Oświaty tworząc samodzielną komórkę. - Reorganizacja była koniecznością. Chcieliśmy zintegrować wszystkie działania związane z budowaniem wizerunku gminy. Takie rozwiązanie wpłynie na poprawę polityki promocyjnej i informacyjnej urzędu - wyjaśnia Lech Markiewicz, burmistrz Strzegomia. Biuro Promocji mieści się na trzecim piętrze w pokoju nr 49, numer telefonu 8560 555. Sport został przeniesiony do pok. nr 26.


16 grudnia 2004 - Wernisaż

Dzisiaj o godzinie 18.00 w Galerii "W Centrum", świdnickiego Klubu Bolko, odbędzie się wernisaż prac Władysławy Michalak i Małgorzaty Boguszewskiej. Władysława Michalak - z wykształcenia ekonomistka, z zamiłowania plastyk amator, tworzy olejami na płótnie - najchętniej maluje kwiaty i krajobrazy.
Małgorzata Boguszewska - z wykształcenia stomatolog, amatorsko maluje od kilku lat i sprawia jej to wielką przyjemność. Głównie pracuje akwarelami.


16 grudnia 2004 - Wiedeńczycy w Strzegomiu

W drugi weekend grudnia na strzegomskim rynku odbył się Jarmark Wiedeński. Organizująca go Fundacja dla Miasta Strzegomia chciała przenieść na grunt polski elementy przedświątecznych tradycji austriackich. Założyciele fundacji to strzegomianie mieszkający obecnie w Austrii. Powołali ją do życia, aby promować swoje miasto za granicą, propagować sztukę i kulturę polską oraz wspierać artystów. Jarmark to już trzecia impreza polsko-austriacka z udziałem fundacji. - Takie inicjatywy są potrzebne, bo tylko przez wzajemne poznawanie się można przełamywać istniejące stereotypy - mówiła Jolanta Charzewska - Miller, wicekonsul honorowy Republiki Austrii. - Cieszy fakt, że znaleźli się ludzie, którzy chcą działać na rzecz swojego miasta. Organizowanie jarmarków w okresie przedświątecznym to tradycja charakterystyczna dla krajów niemieckojęzycznych. W pierwszą sobotę adwentu uroczyście celebruje się zapalanie świec na wieńcu. Za to okres świąt, zwłaszcza wieczerza wigilijna uroczyściej obchodzona jest w Polsce. - Jarmark jest idealną okazją do poznawania zwyczajów bożonarodzeniowych naszych europejskich sąsiadów, ale także sposobnością do pokazania różnorodności i bogactwa naszych tradycji - podsumowała Charzewska - Miller.


15 grudnia 2004 - Zaczynamy życzenia !

Od dziś w dziale "Mieszkańcy" zaczynamy zamieszczać życzenia świąteczne i noworoczne.
Zapraszamy wszystkich do ich nadsyłania.
"Mieszkańcy" to dział dla wszystkich. Prócz życzeń w dziale tym możesz przedstawić się, zaprosić na imprezę a wszystko to ze zdjęciem.


15 grudnia 2004 - Co na sesji

W poniedziałek, żarowscy radni podczas XXXI Rady Miejskiej podjęli uchwały między innymi w sprawach: wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych, podatku od posiadania w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenu gór-niczego złoża granitu "Gołaszyce" i wiele innych. Ponadto Rada Miejska przyjęła stanowisko w sprawie udzielania zwolnień podatkowych w podatku od nieruchomości dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Żarów - stanowisko przyjęte zostało jednogłośnie, ogółem głosowało 13 radnych. Zdjęcia z sesji - >>> zobacz


15 grudnia 2004 - Konferencja na temat bezpieczeństwa

Starostwo Powiatowe w Świdnicy we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy zorganizowały warsztaty robocze kadry policji świdnickiej z przedstawicielami samorządu z powiatu. W ciągu dwóch najbliższych dni pracownicy zarządzania kryzysowego, ośrodków pomocy społecznej oraz zarządów dróg i komunikacji współodpowiedzialni za problematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa obywateli spotkali się, aby omówić trudne zagadnienia dotyczące tego tematu i wypracować wspólne mechanizmy działania. W programie szkolenia znalazły się bloki tematyczne dotyczące przepisów i aktów prawnych regulujących postępowanie z osobami bezdomnymi, roli instytucji powołanych do udzielania pomocy, przepisów regulujących handel na ulicy, bezpieczeństwa imprez masowych, udziału służb policyjnych w systemie bezpieczeństwa Powiatu Świdnickiego. Zebrani poznają program poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prawa człowieka. Nie zabrakło również spraw dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych. Przeznaczono na nie 4 bloki tematyczne: "Temat Dziecko - ofiara przestępstwa", "Przestępczość narkotykowa", "Przestępczość nieletnich", "Pedofilia". Warsztaty szkoleniowe odbywają się dziś i jutro w Ośrodku Szkoleniowym MSWiA w Szklarskiej Porębie.


15 grudnia 2004 - Spotkania świąteczne

17 grudnia godzinie 14:00 w Urzędzie Gminy Świdnica odbędzie się spotkanie opłatkowo-świąteczne z instruktorami, choreografami, akompaniatorami zespołów amatorskich działających w Gminie Świdnica.
Tego samego dnia o godzinie 16.00 spotkają się w świetlicy wiejskiej w Grodziszczu wychowankowie i opiekunowie świetlicy środowiskowej z mieszkańcami. Dla przybyłych przygotowali "Świąteczne Śpiewanki", muzyczno-poetycki wieczór poświęcony bożonarodzeniowej polskiej tradycji.


15 grudnia 2004 - Światełko w Strzegomiu

Po raz czternasty Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Polski. W niedzielę 12 grudnia słowaccy skauci przekazali je polskim harcerzom na Łysej Polanie w Tatrach. Dzień przed Wigilią światełko dotrze do Strzegomia. Każdego roku akcję roznoszenia po całej Europie Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczynają skauci z Austrii. Ogień przywożą z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. W Katedrze Wiedeńskiej przekazują go skautom z sąsiednich krajów. Przed Wigilią światło trafi do polskich domów, szkół, szpitali, kościołów i urzędów. Tegoroczne przesłanie akcji zawarto w słowach "Betlejemskie Światło Pokoju światłością świata, Europy, Polski." W tym roku po raz pierwszy zostanie ono przekazane nie tylko władzom miasta. Harcerze będą rozdawać je mieszkańcom gminy na parterze Urzędu Miejskiego 23 grudnia od godziny 10.00 do 15.00.


15 grudnia 2004 - Kasy fiskalne

Związek Rzemiosła Polskiego wystąpił do Ministerstwa Finansów z protestem przeciwko zapowiadanym przez resort finansów zmianom w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.
Zmiany te między innymi nakładają obowiązek instalacji kas na zakłady świadczące usługi fryzjersko - kosmetyczne oraz fotograficzne.15 grudnia 2004 - Sesja Młodych w Żarowie

Jutro w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbędzie się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Głównym tematem będzie udział radnych w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którą współpracuje ona nieprzerwanie od kilku lat.
Poza tym radni zajmą się organizacją MACH Festiwalu, którego druga edycja przewidziana jest na lipiec przyszłego roku.14 grudnia 2004 - Uczniowie mogą liczyć na pomoc materialną

W tym miesiącu 822 uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z terenów miejskich i prowadzonych przez Powiat Świdnicki otrzyma po 199,32 zł stypendium. Pomoc materialna zostanie wypłacona ze środków budżetu powiatu. Nie są to stypendia unijne, ale środki, które udało się zagospodarować z budżetu Powiatu Świdnickiego. Stypendia unijne zakładają pomoc dla młodzieży wiejskiej, w związku z tym zdecydowano, że środki samorządu pójdą do młodzieży miejskiej, która także w wielu przypadkach znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej. Stypendia zostaną wypłacone za cztery miesiące br. za wrzesień, październik listopad i grudzień. W sumie wypłacone zostanie 163.845 zł. Kryterium przyznania pomocy materialnej jest dochód na jednego członka rodziny nie większy niż 250 zł brutto. Stypendia otrzymają: ZS nr 1 w Świdnicy - 127 uczniów, ZS Hotelarsko - Turystycznych - 51 uczniów, ZS nr 3 w Świdnicy - 56 uczniów, ZS Budowlano-Elektrycznych - 83 uczniów, ZS Ekonomicznych - 50 uczniów, ZS Mechanicznych - 42 uczniów, ZS w Świebodzicach - 49 uczniów, ZS w Strzegomiu - 88 uczniów, ZS w Żarowie - 55 uczniów, ZS w Jaworzynie Śląskiej - 19 uczniów, ZS RCKU w Mokrzeszowie - 53 uczniów, I LO w Świdnicy - 26 uczniów, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy - 33 uczniów, III LO w Świdnicy - 33 uczniów, ZS Ogólnokształcących w Świebodzicach - 39 uczniów, ZS Ogólnokształcących w Strzegomiu - 18 uczniów.


14 grudnia 2004 - Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich

Jutro o godzinie 9.30 w Sali Sejmikowej DUW, wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski uroczyście otworzy Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich. W spotkaniu wezmą także udział: podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tomasz Nowakowski, dolnośląski kurator oświaty Teresa Kaleta oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyplomacji i nauki. Zjazd ma na celu propagowanie aktywności młodzieży w Unii Europejskiej, poszerzanie wiadomości młodych ludzi na temat UE, funkcjonowania jej struktur, stosunków międzynarodowych, współpracy między szkolnymi klubami europejskimi. Poruszona zostanie również tematyka wymian młodzieżowych, uczestnictwa w projektach Wolontariatu Europejskiego w ramach programu "Młodzież" UE. W programie zjazdu przewidziano również konkurs na najlepsze stoisko klubu europejskiego.


14 grudnia 2004 - Ośrodek Pomocy Społecznej w nowej siedzibie

Wczoraj w Jaworzynie Śląskiej odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej. Ośrodek przeniósł się z ciasnych pomieszczeń Urzędu Miasta w Jaworzynie Śląskiej do budynku Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej, dotychczas nie w pełni wykorzystanego. Do dyspozycji pracowników oddano znacznie większą powierzchnię użytkową niż mieli we wcześniejszym miejscu pracy. Uroczystego otwarcia dokonali zaproszeni goście: Halina Dydycz Burmistrz Miasta, Natalia Kita Zastępca Burmistrza, Kazimierz Chęcik Przewodniczący Rady Miejskiej, Ks. Kanonik Janusz Stokłosa Proboszcz Parafii w Jaworzynie Śl., Krystyna Szpei przedstawicielka Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Krzysztof Kubek Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy, Wiesław Długosz Kierownik Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej, oraz Edmund Banach Kierownik Zespołu Zaopatrzenia i Finansów Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.


14 grudnia 2004 - "Sobota na sportowo"

"Sobota na sportowo" to gminny program aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży prezentowany na powiatowej konferencji dydaktycznej organizowanej przez kuratorium oświaty. Inicjatorem jest Szkoła Podstawowa nr 4, a jego cel to propagowanie aktywności ruchowej. W ciągu roku regularnie uczestniczy w nim ponad 500 uczniów. Projekt realizowany jest od trzech lat. Zrodził się z potrzeby uzupełnienia wychowania fizycznego o dodatkowe zajęcia. W ramach programu uczniowie uczestniczą w weekendowych imprezach sportowych - Zajęcia przeznaczone są głównie dla tych dzieci, które nie należą do klubów sportowych - mówi Tadeusz Wasyliszyn, dyrektor "czwórki". - Kształtujemy nawyk aktywności fizycznej w czasie wolnym, tworzymy warunki zdrowej rywalizacji sportowej. Program ten to również wyrównywanie szans pomiędzy dziećmi z terenów wiejskich i miasta. W jego ramach zakupiono stroje i sprzęt sportowy. Zajęcia odbywają się w trzech salach gimnastycznych w Strzegomiu, ma to szczególne znaczenie dla dzieci nie posiadających dostępu do sal. Prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego ze szkół podstawowych i gimnazjów z gminy. Zwieńczeniem całorocznych treningów jest meeting lekkoatletyczny, w którym startują wszyscy zawodnicy. Efekty programu już są widoczne. Rośnie zainteresowanie zawodami sportowymi oraz liczba startujących w nich szkół. - Jestem przekonany, że dzięki temu przedsięwzięciu z obecnych małych sportowców wyrosną zdrowi, sprawni i wolni od cywilizacyjnych zagrożeń ludzie - dodaje Wasyliszyn.


14 grudnia 2004 - Kongres Związku Rzemiosła Polskiego

W pierwszych dniach grudnia odbył się Nadzwyczajny Kongres Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, poświęcony głównie zmianom statutowym.
Określono cele i kierunki działania samorządu rzemieślniczego w Polsce.
Z ramienia Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy w Kongresie wzięło udział trzech delegatów.


14 grudnia 2004 - Wolontariusze zgłoście się

Świdnicki Ośrodek Kultury poszukuje dziesięciu chętnych osób do uczestnictwa w XIII Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osoby mogą zgłaszać się do ŚOK-u w Rynku tylko w dniu dzisiejszym, w godzinach 12.00-16.00.
Konieczne jest przybycie osobiste, trzeba się będzie bowiem podpisać. Należy przynieść ze sobą zdjęcie i numer PESEL. Wolontariuszami mogą być osoby w wieku powyżej 16 lat. XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 9 stycznia 2005 roku.


14 grudnia 2004 - Konferencja

W dniach 2-3 grudnia odbyła się Dolnośląska Konferencja poświecona współpracy z rodzicami w szkołach z oddziałami integracyjnymi, której organizatorem był Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mokrzeszowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 44-ech placówek oświatowych i szkół z całego Dolnego Śląska, łącznie ponad 160 osób, w tym również rodzice i uczniowie. Zaproszonych gości powitała Elwira Kinast dyrektor szkoły i jednocześnie Przewodnicząca Dolnośląskiego Zespołu d/s Integracji. W imieniu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty otwarcia Konferencji dokonała Dyrektor Edyta Sobala. Podczas Konferencji zajmowano się budowaniem relacji między placówką oświatową, a domem dziecka niepełnosprawnego i zadaniami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wobec rodziny i formami jej wsparcia. Odbywały się liczne warsztaty poświęcone problemom organizacji kształcenia integracyjnego.


13 grudnia 2004 - Umorzenia dla ZOZ-u

Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek umorzył zaległości podatkowe świdnickiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Zaległości w wysokości 233 tys. zł dotyczyły podatku od nieruchomości, a ich umorzenie pozwoliło ZOZ-owi na zakup leków potrzebnych do końca roku.
Łącznie Prezydent Świdnicy umorzył już w tym roku prawie 340 tys. zł, stanowiących zaległości podatkowe ZOZ-u. Jest to forma pomocy dla znajdującej się w złej kondycji finansowej publicznej służby zdrowia. Sytuacja świdnickiego ZOZ-u jest o tyle trudna, iż do tej pory nie posiada on podpisanego kontraktu na przyszły rok. Stało się tak z powodu zaproponowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia zbyt niskich stawek za leczenie pacjentów. Stawki nie pokrywałyby rzeczywistych potrzeb pacjentów świdnickich szpitali. Prezydent deklaruje dalszą pomoc ZOZ-owi oraz wsparcie w walce o bardziej korzystny kontrakt z NFZ.


13 grudnia 2004 - Program na żywo

Jutro, gościem Programu na Żywo w Telewizji Tele-Raj będzie Ireneusz Pałac - Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy, który będzie odpowiadał na pytania dotyczące zasad przydziału nowo budowanych mieszkań przy ul. Piotra Skargi-Kopernika.
Początek programu o godzinie 19.30, a więcej o zasadach na stronach internetowych Urzędu: zobacz - 1 i zobacz - 2


13 grudnia 2004 - Dzień Patrona

Dzisiaj odbyły się w "Kasprowiczu" obchody Dnia Patrona. Klasy II c i II e1 przygotowały program artystyczny poświęcony twórczości wielkiego poety. Następnie odbył się konkurs "Wiedzy o Kasprowiczu". Startowali w nim przedstwiciele wszystkich klas pierwszych. Dwuosobowe drużyny odpowiadały na pytania, dotyczące życia i twórczości artysty. Konkurs wygrała klasa I a, drugie miejsce przypadło klasie I e, a trzecie I d 2. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny.
Zadaniem było przygotowanie ilustracji do wiersza Kasprowicza. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Jewstrat z klasy I d2, drugie Ewelina Zacirka z I d1, trzecie Cecylia Oryszczyn również klasy i d1. W związku ze zbliżającymi się wyborami na przewodniczącego Samorządu Szkolnego, kandydaci mieli okazję podczas apelu zaprezentować swoje programy wyborcze. Na zakończenie apelu wystąpił szkolny kabaret."


13 grudnia 2004 - Posiadali narkotyki - zostali zatrzymani

10 grudnia w Świdnicy został zatrzymany Tomasz S. lat 31 mieszkaniec jednej z miejscowości pod Jelenią Górą. Tomasz S. został zauważony w okolicach rynku przez patrol policji, na widok policjantów nagle zmienił kierunek marszu, gdy został zatrzymany okazało się, iż posiada przy sobie środki odu-rzające w postaci marihuany w ilości 2,4 grama, narkotyk posiadał w pojemniczku po kliszy fotograficznej. W miejscu zamieszkania Tomasza S. dokonano przeszukania, narkotyków nie znaleziono. Jak oświadczył zatrzymany narkotyki posiadał na własny użytek.
Tego samego dnia o godzinie 16 w Świdnicy przy ul. Traugutta policjanci legitymowali Mariusza M. lat 27 mieszkańca Świdnicy, który posiadał przy sobie lufkę oraz 1,4 grama marihuany. Po przewiezieniu Mariusza M. do KPP w Świdnicy okazało się, iż jest on pod wpływem alkoholu 1,12 promila. Mariusz M. oświadczył, iż narkotyk znalazł na klatce schodowej w miejscu swojego zamieszkania. Obaj panowie zostali zatrzymani.


13 grudnia 2004 - Rzemieślnicy w Dreźnie

W ostatnich dniach listopada, do Drezna wyjechała delegacja Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości ze Świdnicy. Edward Czerniec - Prezydent Izby, Zbigniew Chmura - V-ce Prezydent Izby, Stanisław Paluch - Sekretarz Rady Izby, Krzysztof Szykowny - Pracownik Izby, wyjechali na zaproszenie tamtejszej Izby Rzemieślniczej by wspólnie świętować Dzień Mistrza Cechowego. Tradycją tego święta jest publiczne ogłaszanie ilości mistrzów oraz wyróżnianie najlepszych. Tego roku tytuły mistrza przyznano ponad pięciuset absolwentom rzemiosła, spośród których siedmioro, uhonorował Prezydent Izby Rzemieślniczej w Dreźnie - Claus Dittrich, Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Dreźnie - Peter Zogelmann oraz Minister ds. Saksoni - Georg Milbradt. Imprezie towarzyszyły występy orkiestry Big Band oraz pokazy mody. W przeddzień uroczystości delegacja Izby Rzemieślniczej ze Świdnicy spotkała się na wspólnej kolacji, podczas której pogłębiono partnerskie stosunki obu Izb. Wieczorem delegacja udała się do opery drezdeńskiej na przedstawienie baletu Wiliama Fosthe.


13 grudnia 2004 - Zakaz

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, rozporządzeniem z 6 grudnia 2004 roku, wprowadza zakaz używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych do 27 lutego 2005 roku. Zakaz używania materiałów pirotechnicznych obowiązuje w miejscach publicznych, a także w innych miejscach, gdzie mogą one spowodować bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, mienia lub środowiska. Tekst rozporządzenia w całości - >>> zobacz


13 grudnia 2004 - Do końca roku

Przedsiębiorcy zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej powinni do końca roku - zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawo działalności gospodarczej - uzupełnić wpis o następujące dane: numer PESEL, wskazanie stałych miejsc wykonywania działalności gospodarczej (zakład główny, oddziały), określenie przedmiotu wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Obowiązek ten dotyczy również osób, które czasowo zawiesiły działalność gospodarczą. Świdnicki przedsiębiorca, jeśli uaktualni wpis, lecz nie wniesie żadnych zmian, do końca roku nie poniesie dodatkowych kosztów. Zmiana wymaga natomiast opłaty w wysokości 50 zł.


12.12.2005 - Stypendia

Podjęta została uchwała o udzielaniu stypendiów za wybitne osiągnięcia. Na wsparcie materialne mogą liczyć szczególnie uzdolnieni uczniowie i studenci w wieku do 25 lat z terenu gminy Strzegom. Nagrodzeni zostaną także laureaci konkursów i olimpiad na szczeblu co najmniej powiatowym oraz osoby wykazujące się dużą aktywnością na rzecz lokalnego środowiska. Stypendia będą przyznawane na okres od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia danego roku. Ich maksymalna kwota nie przekroczy 300 zł. Będą ona wypłacane w kasie urzędu lub przelewem na wskazany rachunek do 25 dnia każdego miesiąca. W przypadku niepełnoletniego ucznia stypendium wypłacane będzie rodzicom lub opiekunowi prawnemu. Osoby zainteresowane uzyskaniem stypendium i spełniające powyższe warunki mogą składać wnioski w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w terminie do 15 czerwca i 15 grudnia każdego roku


12.12.2005 - Uwaga! Ważna informacja

Osoby posiadających dowody osobiste wydane w latach 1973-1980 muszą to zrobić do końca tego roku. Stare dowody wymieniane są w związku z Ogólnopolskim Programem Wymiany Dowodów Osobistych.
Przewiduje on następujący harmonogram wymiany dokumentów:


Rok wydania Rok wymiany
1981-1991....................2005
1992-1995....................2006
1996-2000....................2007
W związku z wątpliwościami i pytaniami, w specjalnym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało także, że wszystkie dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do 31 grudnia 2007 r. Nie ma więc obaw, że ten kto nie zdąży złożyć wniosku na czas zostanie z nieważnym dokumentem.


12 grudnia 2004 - Sesja w Żarowie

Jutro o godzinie 10.00 w sali budynku Urzędu Miejskiego w Żarowie, odbędzie się XXXI Sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji radni zajmą się między innymi projektami uchwał w sprawach:
wysokości rocznych stawek podatku od środków, transportowych, podatku od posiadania psów, w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenu górniczego złoża granitu "Gołaszyce", planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie wsi Wierzbna, w sprawie udzielania zwolnień podatkowych w podatku od nieruchomości dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Żarów.


12.12.2005 - Stypendia

Podjęta została uchwała o udzielaniu stypendiów za wybitne osiągnięcia. Na wsparcie materialne mogą liczyć szczególnie uzdolnieni uczniowie i studenci w wieku do 25 lat z terenu gminy Strzegom. Nagrodzeni zostaną także laureaci konkursów i olimpiad na szczeblu co najmniej powiatowym oraz osoby wykazujące się dużą aktywnością na rzecz lokalnego środowiska. Stypendia będą przyznawane na okres od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia danego roku. Ich maksymalna kwota nie przekroczy 300 zł. Będą ona wypłacane w kasie urzędu lub przelewem na wskazany rachunek do 25 dnia każdego miesiąca. W przypadku niepełnoletniego ucznia stypendium wypłacane będzie rodzicom lub opiekunowi prawnemu. Osoby zainteresowane uzyskaniem stypendium i spełniające powyższe warunki mogą składać wnioski w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w terminie do 15 czerwca i 15 grudnia każdego roku


12 grudnia 2004 - Wigilia

21 grudnia w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej od-będzie się trzynasta już Publiczna Wigilia Bożego Narodzenia, w której uczestniczyć będzie 150 osób pokrzywdzonych przez los - samotnych i ubogich. Każdego roku organizatorzy spotykają się z życzliwością osób, do których występują o wsparcie rzeczowe lub finansowe. Przygotowywana jest bowiem prawdziwa wieczerza wigilijna, a uczestnicy spotkania obdarowywani są dodatkowo owocami i słodyczami. W tak trudnych czasach organizacja wigilii dla coraz większej liczby osób musi graniczyć z cudem. Ten cud od 12 lat zdarzał się rokrocznie dzięki wsparciu sponsorów - piekarzy i cukierników, właścicieli sklepów i pracowników stołówek w gminie. Poszerzając krąg sponsorów, zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o darowiznę finansową, nawet najskromniejszą. Za te środki zakupione zostaną owoce i słodycze dla uczestników wieczerzy. Nr konta, na które należy wpłacać darowizny: BZ WBK 1 Oddz. w Jaworzynie Śląskiej Nr 42 10902369 0000 0006 0201 8514 Liczymy na życzliwość i otwarte serca dla drugiego człowieka. Dyrekcja i pracownicy SOKiBP.


12.12.2005 - Amatorska Liga Koszykówki

Dzisiejsze wyniki meczy ALK.
Mecze rozegrano w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach

NEW - TOP / 80 : 78 / 19:13, 21:22, 18:20, 22:23.
NEW - Jackowski T. (34), Zając A. (16), Krzywicki R. (14).
TOP - Urbanowski (26), Owsianny D. (24), Kwaiatkowski Sz.(14).

DEX - JAT / 92 : 42 / 13:9, 20:12, 27:12, 32:9.
DEX - Grześków R. (20), Sokołowski J. (20), Szymonik T. (18)
JAT - Zdunik P. (20), Kłok M. (12).

KRA - WRC / 101 : 49 / 26:8, 20:9, 34:16, 21:16
KRA - Markiewicz M. (38), Maśko A. (23), Wiatkak M. (16),
WRC - Chaiński P. (14), Czop W. (14), Schiller G. (10).


11 grudnia 2004 - Nadal bez kontraktu

Narodowy Fundusz Zdrowia twierdzi, ze nie jest w stanie sfinansować, jego zdaniem zbyt wygórowanych żądań dwóch dolnośląskich szpitali.
Jednym z tych szpitali jest świdnicki Latawiec. W tej sytuacji nie doszło do podpisania kontraktu.
Pojawiła się jednak szansa na dodatkowe negocjacje, ponieważ NFZ ogłosił dodatkowy konkurs dla tych szpitali. Konkurs potrwa do 24 grudnia a ewentualne umowy zostaną podpisane ostatniego grudnia tego roku.


11 grudnia 2004 - Znamy już zwycięzców konkursu

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, po raz pierwszy zorganizowały Konkurs Plastyczny zatytułowany - "Bożonarodzeniowa Kartka Pocztowa". Wręczenie nagród, ufundowanych przez licznych sponsorów tego konkursu, odbędzie się 14 grudnia o godzinie 17.00 w SOKiBP. Laureaci są już znani.
Lista nagrodzonych - >>> zobacz


11 grudnia 2004 - Piłkarki ręczne

18 grudnia zespół piłkarek ręcznych Victorii Świebodzice zagra w Jeleniej Górze z drużyną Vitaralu - Jelfy w kolejnym meczu o mistrzostwo II ligi kobiet. W dotychczas rozegranych meczach zespół ze Świebodzic odniósł dwa zwycięstwa i poniósł jedną porażkę. Z dorobkiem 4 punktów plasuje się w czołówce drużyn występujących w tej klasie rozgrywkowej.


11 grudnia 2004 - Policyjne

8 grudnia, w mieszkaniu Jana N. lat 51, mieszkańca Świdnicy funkcjonariusze KPP w Świdnicy zabezpieczyli aparaturę do wyrobu alkoholu i trzy beczki, w których znajdował się zacier. Produkcją alkoholu Jan N. zajmował się od grudnia ubiegłego roku, do dziś. Wyprodukowany alkohol sprzedawał swoim znajomym i rodzinie biorąc po 5 zł za butelkę. Aparaturę do wyrobu alkoholu skonstruował własnoręcznie. W ciągu roku Jan N. wyprodukował 120 litrów alkoholu z 600 litrów zacieru. Jak wyjaśnia zatrzymany, wiedział jak produkować alkohol.
9 grudnia Jacek A. lat 32, mieszkaniec Świebodzic, jadąc samochodem marki Fiat Panda, na trasie Świebodzice - Strzegom wpadł na przebiegającego przez jezdnię dzika. W wyniku zderzenia kierujący pojazdem doznał złamania ręki. Cała historia miałaby swój koniec, gdyby na miejsce nie przyjechał patrol policji. Podczas oględzin samochodu okazało się, iż w bagażniku znajduje się 1000 płyt CD z najnowszymi produkcjami filmowymi. Dzikiem zajął się leśniczy a kierowca został przewieziony szpitala.


10 grudnia 2004 - Na Towarową

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, zatwierdził do realizacji pierwszych 17 projektów złożonych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Jednym z nich jest projekt przebudowy ul. Towarowej, złożony przez Miasto Świdnica. Będzie to jedna z większych inwestycji drogowych na Dolnym Śląsku, które otrzymają dofinansowanie. Świdnicki wniosek został wysoko oceniony przez ekspertów. Urzędnicy Urzędu Miejskiego przygotowywali wniosek samodzielnie - bez udziału firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Całkowity koszt projektu to 8,7 mln zł, z czego 6,5 mln ma wynieść dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przebudowa ulicy Towarowej na odcinku między ulicą Przemysłową a Westerplatte jest kolejnym etapem obejścia centrum Świdnicy (relacji Wałbrzych-Dzierżoniów, Legnica-Dzierżoniów). Będzie kontynuacją ciągu od ul. Szarych Szeregów, przez ul. Przemysłową, Kopernika, aż do ul. Westerplatte i dalej perspektywicznie Kasztanową do Bystrzyckiej. Co ważne - budowa ul. Towarowej poprawi dostępność do już istniejących terenów inwestycyjnych i pozwoli Miastu na włączenie do oferty inwestycyjnej kolejnych 7 hektarów gruntów.


10 grudnia 2004 - Witryny Superlinii

Biblioteka Publiczna (SOKiBP) w Jaworzynie Śląskiej włączyła się do akcji "Witryny SuperLinii" kierowanej przez Wydawnictwo Media Express i Redakcję miesięcznika (nie tylko dla puszystych) "SUPER LINIA". Po zgłoszeniu chęci udziału w akcji, otrzymaliśmy 60-kilogramową przesyłkę z miesięcznikami, kwartalnikami, ulotkami na temat odchudzania, zdrowego stylu życia oraz książki - powieści, opowiadania, leksykony itp. W czytelni dla dorosłych urządzony jest kącik z podarowanymi wydawnictwami. Zapraszamy Czytelników - nie tylko puszystych - do odwiedzin i zapoznania się z ciekawymi materiałami.


10 grudnia 2004 - Wybiorą najlepszego

Strzegomscy internauci po raz pierwszy będą wybierać najlepszych sportowców Amatorskiego Klubu Sportowego. W plebiscycie wyłonieni zostaną trzej najlepsi zawodnicy w 5 dyscyplinach: boks, judo, piłka nożna i siatkówka oraz wspinaczka sportowa. Nazwiska pretendentów do miana najlepszych - w różnych kategoriach wiekowych - zgłosili trenerzy i opiekunowie poszczególnych sekcji. Głosować można od 8 grudnia 2004 r. do 15 stycznia 2005 r. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas 11 edycji Balu Sportowca, który odbędzie się 22 stycznia w Strzegomiu. Kandydaci do tytułu >>> zobacz


9 grudnia 2004 - Podwyżki czynszu

Od 1 marca przyszłego roku zwiększą się w Świdnicy czynsze za mieszkania komunalne. Stawka wzrośnie z 2,55 zł/m2 na 3,15 zł/m2 powierzchni użytkowej. Czynsze w lokalach socjalnych - 1,27 zł za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni - pozostaną bez zmian. Obecnie obowiązujące w Świdnicy stawki czynszu za mieszkania komunalne są jednymi z niższych wśród miast o podobnej wielkości. Maksymalnie najemcy płacą 2,55 zł/m2, jednak średnio stawka ta wynosi 1,97 zł/m2, ponieważ ustalając faktyczną stawkę czynszu uwzględnia się czynniki podwyższające lub obniżające wartość użytkową mieszkań - położenie budynku, położenie lokalu, wyposażenie w instalacje, urządzenia techniczne, ogólny stan techniczny budynku. Nawet maksymalna stawka (2,55 zł/m2) nie pozwala jednak Miastu utrzymywać budynków w należytym stanie technicznym, bowiem stanowi ona zaledwie 1,3% wskaźnika wartości odtworzeniowej budynku. Aby budynek był remontowany i utrzymywany w dobrym stanie, czynsz powinien wynosić około 3 procent wartości odtworzeniowej, czyli nawet ponad 5 zł za metr kwadratowy. Obecna stawka czynszu za mieszkania komunalne obowiązuje w Świdnicy od 2001 roku i pomimo wzrostu kosztów odtworzenia i remontów budynków - nie ulegała dotychczas zmianie. Podwyżka stała się więc nieuchronna, jednak pozwoli ona na utrzymywanie budynków w stanie niepogorszonym. Do tej pory remonty te były dotowane z wpływów z najmu lokali użytkowych (ok. 300 tys. zł rocznie). Mieszkańcy nadal będą mogli liczyć na dodatki mieszkaniowe, a część najemców już teraz może wnioskować o wykup mieszkania wg. nowych bardzo korzystnych zasad, przewidujących bonifikaty nawet do 99%.


9 grudnia 2004 - Strażacka przyjaźń

Strażacy z partnerskiego miasta Auerbach już po raz siódmy przywieźli świąteczne paczki dla rodzin strażackich z gminy Strzegom. Podarunki to prze-de wszystkim żywność dla najbardziej potrzebujących rodzin strażackich. Produkty te sponsorowało pięć niemieckich firm - Co roku współpracują z nami te same firmy - podkreśla Jörg Haferkorn, komendant straży pożarnej w Auerbach - natomiast zabawki i odzież to podarunki od na-szych rodzin. Niemiecka pomoc objęła około 68 rodzin z gminy Strzegom, w sumie 95 osób. - Przedświąteczna wizyta w Polsce nie jest dla nas żadnym obowiązkiem. Przyjeżdżamy tu z przyjaźni. Rozumiemy trudną sytuację i chcemy pomóc - dodaje komendant. Współpraca między jednostkami straży to nie tylko pomoc materialna dla najbardziej potrzebujących. Poza nią zaprzyjaźnione rodziny niemieckie i polskie wymieniają się paczkami świątecznymi.


9 grudnia 2004 - Mikołaj w Społecznej

Mikołajki w Społecznej Szkole Podstawowej w Świdnicy kojarzą się uczniom nie tylko z Panem w czerwonej czapce, z długą brodą, który rozdaje prezenty. To również dzień, w którym szkoła otwiera swoje podwoje i w ramach integracji pozwala na tzw. "nocowanki". To już kolejny raz nauczyciele wspólnie z uczniami przynoszą materace, śpiwory oraz szczoteczki do zębów i zostają na noc. Wszyscy śpią w swoich klasach. Tu czeka ich noc atrakcji: Mikołaj, prezenty, wspólne jedzenie zamawianej pizzy, zabawy i gry sportowe. Najtrudniej jest wtedy zasnąć. Nie pomagają nawet bajki lub straszne historie czytane przez nauczycieli "do poduszki" lub opowiadane przez uczniów. Rekordziści potrafią nawet wytrwać do 3.00 w nocy. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i następnego dnia rano rodzice zabierają nie zawsze chętne do odejścia pociechy. Cóż, spotkamy się na "nocowance" za rok!!!


9 grudnia 2004 - Pokonać bariery

Strzegomskie Info - Centrum przedstawiło osobom niepełno-sprawnym możliwości korzystania z form aktywności zawodowej. W spotkaniu informacyjnym, które odbyło się pod koniec listopada uczestniczyło około 30 osób. Głównym punktem była prezentacja multimedialna. Zawierała ona programy pomocowe, stypendia socjalne, pożyczki, dopłaty i dodatki dla osób niepełnosprawnych, a także adresy do instytucji, w których osoby zainteresowane mogą szukać wsparcia i pomocy. Największą uwagę zwróciły programy celowe PFRON-u (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). W jego ramach można ubiegać się o pomoc w zdobywaniu wiedzy i umiejętności pozwalających na usamodzielnienie się. Na przykład program "Pegaz" służy aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier transportowych, "Junior" ułatwia znalezienie pracy absolwentom. Z kolei program "Student" pomaga osobom niepełnosprawnym uzyskać wykształcenie na poziomie wyższym. Szczegółowe informacje dostępne są w oddziałach wojewódzkich PFRON.


9 grudnia 2004 - Mieszkania - nabór chętnych

W drugim kwartale przyszłego roku oddany zostanie do użytku pierwszy z dwóch budynków u zbiegu ulic Piotra Skargi i Kopernika w Świdnicy. Powstanie w nim 48 mieszkań. Tyle samo będzie w drugim budynku, którego budowa rozpocznie się wiosną. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek ogłosił nabór kandydatów na wynajem mieszkań w pierwszym budynku. Oferta skierowana jest do osób, które jednocześnie: zrezygnują z dotychczas zajmowanego lokalu komunalnego i które nie posiadały w okresie ostatnich dwóch lat zaległości czynszowych. Zakwalifikowani kandydaci wezmą udział w przetargu ofertowym, którego przedmiotem będzie wysokość stawki czynszu. Stawka wywoławcza czynszu za 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania wynosić będzie 4,88 zł (bez opłat za media). Ponadto oferenci będą zobowiązani do udokumentowania dochodów pozwalających na pokrywanie opłat czynszowych. Pierwszeństwo w uzyskaniu najmu będą miały osoby znajdujące się na listach wykwaterowań oraz osoby, które zaproponują wyższą stawkę czynszu za 1m2 powierzchni użytkowej mieszkania. Budynek mieszkalny przy ul. Kopernika - Piotra Skargi składa się mieszkań: jedno, dwu i trzypokojowych. Każde posiada kuchnię, łazienkę, wc i przedpokój. Mieszkania są wysokostandardowe, wyposażone w indywidualny system ogrzewania gazowego, a przy budowie zastosowano nowoczesne metody ocieplenia budynku. Szczegółowe informacje na temat oferty oraz druki ofert można uzyskać w Referacie Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pok. nr 221, 223, tel. (074) 856 28 79, 856 28 77.


8 grudnia 2004 - Dziś uroczystość - jutro zakupy

Dzisiaj o godzinie 18.oo nastąpiło uroczyste ot-warcie centrum handlowego Tesco w Świdnicy. To już 47 placówka Tesco w Polsce i siódma na Dolnym Śląsku. W uroczystości otwarcia wzięło udział wielu gości ze świata polityki, kultury i biznesu. Jutro o godzinie 10.00 hipermarket będzie dostępny dla wszystkich chcących zrobić zakupy. Do dyspozycji klientów jest około 30 tysięcy produktów, wystawionych na 5 tysiącach metrów kwadratowych, oprócz tego w obiekcie jest 30 punktów handlowo-usługowych. W świdnickim Tesco znalazło pracę ponad 350 osób z miasta i okolicy. Zdjęcia z otwarcia - >>> zobacz


8 grudnia 2004 - Stypendia dla zdolnych

Wczoraj w Urzędzie Gminy Marcinowice odbyło się uroczyste spotkanie Wójta Gminy Waldemara Budzyńskiego oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Władysława Gołębiowskiego z młodzieżą, która otrzymała stypendia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu. W gronie utalentowanych artystycznie znalazło się 16 osób: Elżbieta Kuzio, Dorota Gerus, Daria Kowal, Justyna Królik, Krzysztof Krzemiński, Dawid Nacoń, Małgorzata Nacoń, Katarzyna Pawlik, Grzegorz Prochorewicz, Marek Prochorewicz, Aleksandra Prochorewicz, Aleksandra Przybyło, Izabela Przybyło, Kamil Rudnicki, Karolin Skrzyńska, Małgorzata Wilk, Alicja Zielińska. Przyznanie stypendium to swoistego rodzaju motywacja młodych ludzi do doskonalenia swoich zdolności.


8 grudnia 2004 - Aukcja elektroniczna zakończona

Starostwo Powiatowe w Świdnicy po raz pierwszy zorganizowało przetarg w trybie aukcji elektronicznej. Musieliśmy go przełożyć na 8 grudnia ponieważ w planowanym pierwotnie terminie 19 listopada nie wpłynęła żadna pozytywnie wypełniona oferta. Przetarg miał charakter licytacji i dotyczył zakupu sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. Cena wyjściowa wynosiła 64.400 zł za całą dostawę i była to cena maksymalna. Biorący udział w aukcji składali w trakcie jej trwania kolejne korzystniejsze oferty obniżając cenę o 100 zł do 500 zł. Aukcja miała charakter jednoetapowy i trwała 60 min, od godz. 10.00 do 11.00. Ostatecznie spośród trzech ofert wygrała oferta złożona przez firmę "Zeto" ze Świdnicy na kwotę 63.800 zł.


8 grudnia 2004 - Zaplanuj karierę z GCI

Już po raz czwarty strzegomskie Info - Centrum przygotowywało gimnazjalistów do sytuacji panującej na rynku pracy. W prezentacji multimedialnej, która odbyła się 26 listopada uczestniczyło około 20 uczniów. - Cieszymy się, że zainteresowanie wzrasta wraz z ilością przeprowadzanych spotkań. Pozytywnym faktem jest to, iż młodzież na etapie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej ma świadomość konieczności dokonywania wyborów i pokierowania swoim życiem tak, aby w przyszłości zabezpieczyć sobie odpowiedni start w dorosłe życie- mówią pracownicy Info - Centrum. Prezentację dostosowano do potrzeb młodych słuchaczy. Po zapoznaniu uczestników z działalnością GCI podpowiadano, czym należy sugerować się przy wyborze dalszego kierunku kształcenia oraz jak zaplanować swoją karierę zawodową. Młodzież uczyła się ponadto prowadzenia efektywnej rozmowy kwalifikacyjnej, dowiedziała się jak założyć własną firmę i co zrobić, aby stać się szefem swojego przedsięwzięcia. W najbliższym czasie planuje się kolejne tego typu prezentacje. Szczegółowych informacji udziela Gminne Centrum Informacji. tel. 8560526


8 grudnia 2004 - Sesja w Gminie

Jutro o godzinie 9°° w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, ul. Głowackiego Nr 4. odbędzie się XXXI sesji Rady Gminy Świdnica. Podczas sesji nastąpi podjęcie uchwał, między innymi: w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2004, w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Świdnicy, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w formie przetargu nieograniczonego nieruchomości niezabudowanej stanowiącej własność Gminy Świdnica (Gogołów, Mokrzeszów, Witoszów Dolny), w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Świdnica, w sprawie powołania członka stałej komisji rady gminy.


7 grudnia 2004 - Zakaz

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, rozporządzeniem z 6 grudnia 2004 roku, wprowadza zakaz używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych do 27 lutego 2005 roku. Zakaz używania materiałów pirotechnicznych obowiązuje w miejscach publicznych, a także w innych miejscach, gdzie mogą one spowodować bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, mienia lub środowiska. Tekst rozporządzenia w całości - >>> zobacz


7 grudnia 2004 - Świdnica udziałowcem WSSE "Invest-Park"

Miasto Świdnica formalnie przystąpiło do spółki Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park", obejmując 165 udziałów spółki o łącznej wartości 1,65 mln zł. Świdnica wniosła do spółki 17,49 ha terenów przy ul. Przemysłowej-Metalowców-Wokulskiego, które już od kwietnia, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, tworzą świdnicką podstrefę WSSE "Invest-Park". Akty notarialne o przystąpieniu do spółki i przeniesieniu na nią prawa własności działek Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podpisał wczoraj w Wałbrzychu. Ze strony spółki umowę podpisali dwaj Wiceprezesi Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" - Jarosław Witkowski i Jan Banik. Niebawem poznamy pierwszych inwestorów, którzy stworzą swoje przedsiębiorstwa na terenie świdnickiej podstrefy. Zarząd WSSE prowadzi w tej sprawie negocjacje z kilkoma firmami. Tymczasem Miasto Świdnica przygotowuje kolejne tereny pod nowe inwestycje produkcyjne.


7 grudnia 2004 - Sztuka z VIP -ami

W strzegomskim liceum wystawiono "Antygonę" w niecodziennej obsadzie. Zagrali uczniowie, nauczyciele i samorządowcy. Cel był jeden - zarobić na stypendium dla najzdolniejszych uczniów. Pomysł ufundowania stypendium wypłynął od rodziców. Postanowiono, że pieniądze zostaną zebrane podczas balu andrzejkowego, którego główną atrakcją będzie przedstawienie. Tomasz Marczak, polonista prowadzący szkolne koło teatralne zadecydował, że wystawiona zostanie "Antygona". Do grania w spektaklu zaproszono nauczycieli oraz lokalnych VIP-ów - Pierwszy zgodę wyraził starosta świdnicki Jacek Wajs. To ułatwiło nam przekonanie kolejnych aktorów - wyjaśnia Zbigniew Suchyta, dyrektor ogólniaka. W przedstawieniu wystąpiła również Sabina Cebula, wiceprzewodnicząca rady powiatu i sekretarz gminy Strzegom, Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza, Wioletta Urban, dyrektor SCK, ksiądz Marek Żmuda. Przedstawienie obejrzało ponad 300 osób. Aktorzy otrzymali owacje na stojąco. Cały dochód z imprezy to 3250 zł, z tego 1350 zł przyniosła sama loteria. Stypendium otrzyma dwóch najlepszych absolwentów. Ma ono ułatwić im rozpoczęcie nauki akademickiej. - Chcemy, aby takie bale andrzejkowe połączone z przed-stawieniami stały się tradycją. Już dziś planujemy, że w przyszłym roku będzie to komedia - podsumował imprezę Zbigniew Suchyta.


7 grudnia 2004 - Wymiana prawa jazdy

Do wypełnionego wniosku o wymianę prawa jazdy należy dołączyć: jedno zdjęcie, kserokopię starego prawa jazdy, dowód wpłaty na konto - Powiat Świdnicki nr 39109028190000000101959742
W przypadku zmiany adresu bądź nazwiska należy dostarczyć również kserokopię dokumentu stwierdzającego zmianę (dowód osobisty poświadczenie o zameldowaniu lub skrócony odpis aktu małżeństwa). Do wniosku należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej o wartości - za wniosek 5 zł + 0,50 zł od każdego załącznika. Załącznikiem jest: kserokopia prawa jazdy, kserokopia dowodu osobistego, kserokopia (oryginał) poświadczenia zameldowania, kserokopia skróconego odpisu aktu małżeństwa. Przy odbiorze nowego dokumentu prawa jazdy zainteresowani powinni zgłaszać się z dowodem osobistym i starym dokumentem prawa jazdy. Wnioski są wydawane w sekretariacie Urzędu Miasta w Jaworzynie Śląskiej.


7 grudnia 2004 - "Mieszkańcy" - ten dział jest dla Was

Jeżeli chcesz, kogoś pozdrowić, złożyć życzenia, może zaprosić na imieniny. Może chcesz by pojawili się w kościele podczas ważnej dla Ciebie uroczystości, a jeśli już się odbyła i chciałbyś pokazać przyjaciołom z kim jesteś - napisz, przyślij zdjęcie. Jeżeli byłeś w ciekawym miejscu i jesteś tam na zdjęciu a chciałbyś by inni o tym wiedzieli - również napisz, wyślij foto - zamieścimy. Z uwagi na małe dotychczas wykorzystanie działu "mieszkańcy", postanowiliśmy zmienić go całkowicie i zrezygnować z nielicznych w nim adresów. Od dziś będzie służył powyższym celom. Zapraszamy do korzystania. Są już pierwsi, którzy nadesłali pozdrowienia - >>> zobacz


7 grudnia 2004 - Sala gimnastyczna - gdzie ?

8 grudnia o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Mickiewicza odbędzie się zebranie Rady Rodziców z Władzami Miasta. Zebranie zwołuje się w sprawie (planowanego przez Władze Miasta) rozpoczęcia budowy Sali Gimnastycznej w Starym Jaworowie. Na zebranie Rada Rodziców zaprasza również inne zainteresowane osoby.
Ulotki o tej treści widnieją w całej Jaworzynie Śląskiej. Dziwna to sprawa, bo jak się dowiedzieliśmy - władze miasta zleciły opracowanie projektu technicznego sali gimnastycznej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie i czynią starania by znaleźć pieniądze na ten cel spoza budżetu miasta.


7 grudnia 2004 - Jarmark po wiedeńsku

W grudniu na strzegomskim rynku odbędzie się Bożonarodzeniowy Jarmark Wiedeński. Organizująca go Fundacja dla Miasta Strzegomia chce sprawić, aby mieszkańcy wcześniej poczuli klimat zbliżających się świąt, dlatego też od 10 do 12 grudnia przygotowuje szereg okolicznościowych atrakcji. W piątek Strzegomskie Centrum Kultury tradycyjnie zorganizuje Wieczerzę Wigilijną. Świąteczną atmosferę dopełni bożonarodzeniowa szopka, składanie życzeń, staropolskie łamanie się opłatkiem, wspólna wieczerza oraz kolędowanie chórów. W sobotnim programie Fundacja zaplanowała występy szkolnych zespołów, chórów oraz znanej wiedeńskiej śpiewaczki operowej, Urszuli Rojek. W niedzielę natomiast blok programowy poprowadzi zespół "Sławiniacy" z Lublina. Ponadto wystawione zostaną obrazy i rysunki polskich i austriackich malarzy, zaprezentuje się Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii "Forum Polonii", odbędzie się degustacja wina i kuchni wiedeńskiej, kiermasz świątecznych upominków. Dla dzieci przygotowane będą mikołajkowe prezenty oraz przejażdżki bryczką. Patronat nad jarmarkiem objął Konsulat Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu.


7 grudnia 2004 - Dyżur radnych

Dyżury Radnych Rady Miejskiej w Świdnicy.

Jutro dyżur radnych w sprawach skarg
i wniosków pełnić będą:
radna - Danuta Dulewicz,
radna - Elżbieta Gluza.
Dyżur pełniony jest w godzinach od 13.00 do 16.00
w sali 104 Urzędu Miejskiego
przy ul. Armii Krajowej 49.


6 grudnia 2004 - Granit dla najpiękniejszej

Uczestniczki międzynarodowego konkursu piękności - Miss Polonia International otrzymały upominki wykonane ze strzegomskiego granitu. Prezenty ufundowało Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej. Uczestniczkom przekazali je przedstawiciele Fundacji dla Miasta Strzegomia.
Konkurs odbył się w Wiedniu. Jego organizatorem już po raz trzeci był polsko - austriacki magazyn "Żongler Polonia-Nova". Pretendentki do miana najpiękniejszej pochodzą ze środowisk polonijnych z całego świata. Tytuł Miss Polonia International 2004 zdobyła 18-letnia Patrycja Kozicka z Kanady. Otrzymała ona kwiaty od kwiaciarni "Lilia" oraz witraż z pracowni Mirosławy Panek. O poczęstunek zadbała restauracja "Stragona".


6 grudnia 2004 - Radiowy Mikołaj

Dzisiaj w godzinach południowych na świdnickim Rynku zagościli dziennikarze radiowi z Wałbrzycha. Tłumnie przybyłym dzieciom, prezenty rozdawał Mikołaj Radia BRW. Przechodnie otrzymali ponad trzysta upominków. Dzieci śpiewały, mówiły wierszyki.
Mikołajkową imprezę zorganizowało wspólnie z Urzędem Miejskim i Świdnickim Ośrodkiem Kultury - Radio BRW. Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz


6 grudnia 2004 - Prezydent zaprasza

Jutro odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka z mieszkańcami miasta. Tym razem jest ono adresowane głównie do mieszkańców Osiedla Zarzecze, ale mile widziani będą także mieszkańcy pozostałych dzielnic Świdnicy.
Spotkanie odbędzie się w Gimnazjum nr 4 przy ulicy Jodłowej 21.
Dyskusja rozpocznie się o godzinie 17.00.


6 grudnia 2004 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

9 grudnia o godzinie 10.oo w sali widowiskowej SOK w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej. W programie sesji znalazły się między innymi następujące uchwały:
- w sprawie ustalenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportu,
- w sprawie wyrażenia zgody na spłatę zobowiązań Spółki Wodno - Ściekowej Strzegomka wobec Na-rodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,
- w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z gminą Peyremale z Francji,
- w sprawie opłat za świadczenia prowadzonego przez Gminę Jaworzyna Śl. Przedszkola Samorządowego z grupą żłobkową w Jaworzynie Śl.
- w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Społecznej.


6 grudnia 2004 - Niebieski Święty Mikołaj

Już po raz 4 Niebieski Święty Mikołaj odwiedził uczniów Szkół Podstawowych. Pomysłodawcami Niebieskiego Świętego Mikołaja są policjanci z KPP w Świdnicy. Dzieci ze świdnickiej "12" i "7" otrzymały prezenty ufundowane przez sponsorów - przedsiębiorców świdnickich. 80 obdarowanych maluchów bawiło się wspólnie z Mikołajem i Komisarzem Lwem, śpiewając piosenki i mówiąc wiersze. Dzieci z zaciekawieniem spoglądały w stronę czekających na nie prezentów.


6 grudnia 2004 - Stawki za wodę i ścieki

Rada Miejska w Świdnicy przyjęła na ostatniej sesji, zaproponowane przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, nowe stawki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Wysokość stawek - za dostarczenie wody, jak też odbiór i oczyszczenie ścieków - wzrośnie od 1 stycznia 2005 r. dla większości odbiorców. Powodem podwyżek jest konieczność przeprowadzenia przez ŚPWiK niezbędnych inwestycji, w tym modernizacji stacji uzdatniania wody przy ul. Bokserskiej. Podwyżka cen za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, to z kolei efekt rozpoczętych przed laty inwestycji związanych z budową nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Warto dodać, iż przy obliczaniu nowych stawek dla gospodarstw domowych, ŚPWiK przyjął zerową stawkę zysku. Woda będzie dostarczona, a ścieki odebrane i oczyszczone jedynie po kosztach. Nowe ceny - >>> zobacz


5 grudnia 2004 - Z Mikołajem na Rynku

Jutro w godzinach 11 - 13 na świebodzickim Rynku odbędzie się wielka "Impreza Mikołajkowa".
Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Przewidujemy atrakcyjne konkursy, wspólną zabawę taneczną z Mikołajem, prezentacje Przed-szkoli nr 1, nr 2 i nr 3, występy dzieci ze szkól podstawowych, zabawy zręcznościowe, prezentacje najlepszego listu do Świętego Mikołaja i wiele innych atrakcji. Organizatorami zabawy są: Urząd Miejski w Świebodzicach, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, Szkoły Podstawowe nr 4 i 6 w Świebodzicach i Św. Mikołaj. Również jutro w świebodzickiej pływalni w godzinach 8 - 15 zorganizowane zostaną zabawy w wodzie dla dzieci ze szkół podstawowych mających w tym dniu zajęcia na basenie oraz dla grup spoza miasta, które dokonały rezerwacji na ten dzień. Konkursy i zabawy będą prowadzić ratownicy WOPR z Wałbrzycha. Przewidywane są słodkie nagrody.


5 grudnia 2004 - Łapówka

W nocy 2 grudnia, do rutynowej kontroli drogowej zatrzymany został obywatel Ukrainy Orest K. lat 33. Ponieważ policjanci wyczuli od zatrzymanego woń alkoholu, przystąpili do czynności związanych z dowiezieniem go do Komisariatu Policji w Świebodzicach w celu dokonania sprawdzeń na alkoteście. Gdy kierowca został poinformowany o celu przewiezienia do KP zaproponował funkcjonariuszom przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 70 zł oraz 10 dolarów. Policjanci odmówili, a wtedy zatrzymany zaczął kierować w stosunku pod ich adresem groźby pozbawienia życia przez niego, bądź przez ludzi wynajętych. Za wręczenie korzyści majątkowej Orestowi K. grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.


5 grudnia 2004 - Stypendia odłożone

Rada Miejska nie podjęła na ostatniej sesji uchwały w sprawie stypendiów dla uczniów i studentów. Uchwała została wykreślona z porządku obrad, ponieważ w dniu sesji Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty, która ma wejść w życie 1 stycznia 2005, a która określa nowe zasady przyznawania pomocy materialnej m.in. dla uczniów szkół publicznych i niepublicznych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich i językowych. Pomoc materialna będzie mogła mieć charakter socjalny (stypendia i zasiłki szkolne) albo motywacyjny (stypendia za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe). Ostateczne brzmienie przyjętej przez Sejm ustawy (obecnie ustawa jest w Senacie) zadecyduje o kształcie i zakresie proponowanych przez Prezydenta Miasta Wojciecha Murdzka szczegółowych rozwiązań w zakresie stypendiów dla świdnickich uczniów i studentów.


5 grudnia 2004 - Spółka

1 stycznia Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Strzegomiu stanie się jednoosobową spółką Gminy Strzegom. Jest to krok w stronę unijnych wymogów. Jeszcze w tym roku powołane zostaną organy spółki. Przepisy unijne, które stopniowo zaczynają obowiązywać w Polsce, obligują do przekształceń w sferze komunalnej. Podstawą do restrukturyzacji ZWiK-u jest akt przekształcenia poprzedzony odpowiednią uchwałą Rady Miejskiej. Reorganizacja komunalnych zakładów budżetowych w gminie Strzegom rozpoczęła się w latach 1994-1996. Powołanie spółki jest kontynuacją tego procesu. - Dobra kondycja zakładu zadecydowała o tym, że jest on przekształcany jako pierwszy - wyjaśnia koordynujący restrukturyzację Andrzej Fojna. Bardzo dobra struktura organizacyjna, własne ujęcia i stacje uzdatniania wody oraz własne oczyszczalnie ścieków (w Strzegomiu i Rusku), a także właściwa polityka inwestycyjna gminy to największe atuty strzegomskiego ZWiK-u. Jego najsłabszym punktem jest niedobór środków finansowych, spowodowany przede wszystkim zaległościami płatniczymi mieszkańców. Przygotowania do przekształcenia zakładu w spółkę prawa handlowego trwały ponad rok - Jak przy każdej restrukturyzacji naj-większe trudności były z inwentaryzacją majątku - mówi Fojna.


5 grudnia 2004 - 20 licencji na taksówki

Rada Miejska w Świdnicy ustaliła przyszłoroczny limit wydawania nowych licencji na taksówki osobowe. W przyszłym roku świdnicki Urząd Miejski może ich wydać nie więcej niż dwadzieścia. Gminy muszą co roku ustalać liczbę przeznaczonych do wydania nowych licencji na taksówki. Obligują je do tego przepisy ustawy o transporcie drogowym. Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek zaproponował, aby przyszłoroczny limit wynosił 20, prosząc wcześniej o opinię korporacje zrzeszające taksówkarzy i Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Zaproponowaną wysokość limitu przyjęła na ostatniej sesji Rada Miejska. Wyznaczony przez Radę Miejską limit licencji na rok 2004 wynosił 50. Mieszkańcy wykorzystali jednak tylko 14 licencji, a 3 osoby zrezygnowały z dotychczasowych licencji. Limit w wysokości 20 licencji pozwoli więc na uzupełnienie liczby taksówek w przypadku, gdy posiadający licencję będą rezygnować z działalności. Na dzień 1 listopada 2004 r. w ewidencji podmiotów posiadających w Świdnicy licencje na wykonywanie transportu drogowego taksówką figurowało 183 taksówkarzy.


5 grudnia 2004 - Umowa Szkoły Hotelarskiej

Szkoła Hotelarska w Świdnicy podpisała umowę z Wyższą Szkołą Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Na mocy porozumienia zawartego z prof. Tauberem obie placówki zobowiązały się do współpracy w zakresie kształcenia i badań specjalistycznych oraz rozwoju środowiska zawodowego i akademickiego. Zarówno samorządy młodzieżowe jak i kadra pedagogiczna mogą liczyć na korzyści płynące z podpisanego w poniedziałek porozumienia. Uczniowie i nauczyciele ZSHT mogą brać udział w konferencjach, seminariach, imprezach kulturalnych organizowanych w Poznaniu, a studenci szkoły poznańskiej liczyć na zaproszenia ze strony świdnickiej szkoły hotelarskiej. Porozumienie umożliwi absolwentom świdnickiej szkoły hotelarskiej odbywanie praktyk jeszcze przed rozpoczęciem przez nich nauki w Poznaniu. Dla najlepszego absolwenta świdnickiej szkoły ufunduje również stypendium na pokrycie kosztów czesnego.


5 grudnia 2004 - Porażka Victorii

W rozegranym wczoraj meczu II ligi piłki ręcznej kobiet, zespół Victorii Świebodzice przegrał na własnym parkiecie z drużyną Łącznościowca Szczecin 19:33 (11:13). Do 26 minuty prowadziła Victoria 11:10. Drużyna Łącznościowca II Szczecin wystąpiła w bardzo mocnym składzie, wsparta kilkoma zawodniczkami z pierwszej drużyny występującymi w ekstraklasie piłkarek ręcznych.


4 grudnia 2004 - DORS znowu górą

W dzisiejszym meczu siatkówki IV ligi męskiej zespół DORS Świdnica gładko zwyciężył swoich przeciwników z Lubania - Indyjska Lubań 3:0.
W poszczególnych setach 25/15, 25/14 i w ostatnim 25 do 21. Mecz trwał zaledwie 55 minut.


4 grudnia 2004 - Turniej Tańca

Dzisiaj w hali sportowej na świdnickim Zawiszowie odbył się zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury, XII Świdnicki Festiwal Tańca.
W Turnieju wzięło udział osiem szkół Tańca. Oprócz tancerzy świdnickich wystąpili tancerze z Rawicza, Oławy i Wrocławia.
W festiwalu, w ośmiu kategoriach wystąpiło około pięciuset zawodniczek i zawodników. Zdjęcia z Festiwalu - >>> zobacz


4 grudnia 2004 - Środki dla szkół

Rada Miejska w Świdnicy dokonała zmiany tegorocznego budżetu, przeznaczając dodatkowo po-nad 540 tys. zł na wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników szkół podstawowych i gimnazjów, wydatki związane z zakupem oleju opałowego i energii elektrycznej, usług remontowych oraz na naukę pływania dla uczniów klas II i III szkół podstawowych. Środków tych brakowało w budżetach szkół. Od lat wielu lat subwencja oświatowa przekazywana gminom przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu jest zaniżona, w związku z czym, aby zapewnić środki na funkcjonowanie oświaty, Miasto musi dopłacać co roku znaczące sumy ze środków własnych. W przyszłym roku będzie to ok. 5,5 mln zł, przy ponad 19 mln subwencji z Ministerstwa.


4 grudnia 2004 - Młodzieżowa sesja

7 grudnia o godzinie 14.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przy ulicy Armii Krajowej 47 odbędzie się XIV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy.
W programie sesji przewidziano między innymi dyskusję nad przygotowaniem akcji "Razem pomożemy dzieciom" i "Kultura przede wszystkim". Radni zajmą się również omówieniem spraw bieżących.


4 grudnia 2004 - ...dla zwierząt...

Świdnica, wspólnie z Bielawą i Dzierżoniowem (gminą miejską i wiejską), podpisze od 1 stycznia nowe porozumienie międzygminne w sprawie wspólnego prowadzenia schroniska dla zwierząt w Dzierżoniowie. Wraz z końcem roku kończy się bowiem porozumienie, jakie gminy zawarły przed laty ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt AZYL. Już niebawem, w oparciu o przepisy ustawy o organizacjach pożytku publicznego, rozpisany zostanie konkurs na prowadzenie schroniska. Jeśli wśród organizacji społecznych nie będzie zainteresowania tą formą działalności, zorganizowany będzie przetarg na świadczenie usług na zasadach komercyjnych


3 grudnia 2004 - Zostaliśmy nagrodzeni

Urząd Miejski w Świdnicy został jednym ze zwycięzców konkursu na najlepiej zorganizowaną kampanię "Europejski Dzień Bez Samochodu", do której zaliczone zostały wszystkie imprezy zorganizowane we wrześniu pod wspólnym hasłem "Książęcy Szkwał". Imprezy promowały alternatywne środki transportu, a więc: żeglarstwo, jazdę na rowerze i przewozy kolejowe. Propagowały także wspinaczkę skałkową i siatkówkę. Konkurs, którego laureatem został Urząd Miejski, organizowany był przez Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi. Świdnicki Urząd, w ramach cyklu "książęcych" imprez, zaproponuje wkrótce kolejną imprezę sportową - tym razem dla miłośników jazdy na nartach. Szczegóły niebawem.


3 grudnia 2004 - Mikołajkowy Turniej

W poniedziałek, 6 grudnia, w Zespole szkół w Marcinowicach odbędzie się Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw. Turniej jest imprezą rekreacyjno - integracyjną dla dzieci. Tego dnia Mikołaj obdaruje słodyczami wszystkie dzieci.
Imprezę organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach i Rada Powiatowa Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe a finansuje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach.


2 grudnia 2004 - Wigilia

21 grudnia w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się trzynasta już Publiczna Wigilia Bożego Narodzenia, w której uczestniczyć będzie 150 osób pokrzywdzonych przez los - samotnych i ubogich. Każdego roku organizatorzy spotykają się z życzliwością osób, do których występują o wsparcie rzeczowe lub finansowe. Przygotowywana jest bowiem prawdziwa wieczerza wigilijna, a uczestnicy spotkania obdarowywani są dodatkowo owocami i słodyczami. W tak trudnych czasach organizacja wigilii dla coraz większej liczby osób musi graniczyć z cudem. Ten cud od 12 lat zdarzał się rokrocznie dzięki wsparciu sponsorów - piekarzy i cukierników, właścicieli sklepów i pracowników stołówek w gminie. Poszerzając krąg sponsorów, zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o darowiznę finansową, nawet najskromniejszą. Za te środki zakupione zostaną owoce i słodycze dla uczestników wieczerzy. Nr konta, na które należy wpłacać darowizny: BZ WBK 1 Oddz. w Jaworzynie Śląskiej Nr 42 10902369 0000 0006 0201 8514 Liczymy na życzliwość i otwarte serca dla drugiego człowieka. Dyrekcja i pracownicy SOKiBP.


2 grudnia 2004 - Komedia odwołana

Komedia z Lubaszenko i Czajką "Niektórych gatunków orłów" , która miała się odbyć 4 grudnia w świdnickim Teatrze Miejskim, została odwołana z przyczyn nie leżących po stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Przepraszamy wszystkich widzów.

Bilety można zwracać od zaraz, w czasie godzin pracy ŚOK


2 grudnia 2004 - Powstanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu w Świdnicy Zarząd Powiatu przedstawił pomysł utworzenia Centrum Powiadamiania Ratunkowego jeszcze w grudniu tego roku. Idea utworzenia Centrum wiąże się z koniecznością integracji wszystkich sił i działań ratowniczych w jednym miejscu. W rzeczywistości projekt wygląda tak, że w obecnej siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, przy Al. Niepodległości 11 dyżurowaliby dwaj dyspozytorzy - straży i pogotowia. Mieszkańcy powiatu w razie wypadku lub zagrożenia na drodze będą mogli wykręcać tylko jeden numer alarmowy: 112. do tej pory w takich przypadkach należało zawiadomić pogotowie i staż, wykręcając numery alarmowe 999 i 998. Po zintegrowaniu służb ratowniczych w jednym miejscu dyspozytorzy będą mieli ułatwione zarządzanie w sytuacjach kryzysowych tym bardziej, że funkcjonuje już tam Centrum Zarządzania Kryzysowego. Lokalizacja CPR przy Al. Niepodległości 11 pozwoli na zminimalizowanie czasu dojazdu karetki do wypadku, gdzie często każda minuta zwłoki może mieć skutki tragiczne. W przyszłości zakłada się także utworzenie w tym miejscu całodobowego ambulatorium. Realizację projektu rozłożono na dwa lata, a wstępny kosztorys opiewa na kwotę ok. 80 tys. zł. Zakłada się, że część środków uda się pokryć ze źródeł zewnętrznych, między innymi ze środków unijnych. Na terenie naszego powiatu i w jego obrębie znajdują się główne szlaki komunikacyjne, wzrasta liczba użytkowników dróg, a tym samym ilość wypadków. Wymaga to częstych interwencji służb ratowniczych, które uchodzą za jedne z najlepszych na Dolnym Śląsku. Obecnie w Polsce funkcjonuje 119 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, z których większość funkcjonuje właśnie na bazie siedziby straży pożarnej.


2 grudnia 2004 - I Zjazd SDPL

4 grudnia o godzinie 15.00 odbędzie się I Zjazd Powiatu Świdnickiego - Socjaldemokracji Polskiej. Miejscem spotkania będzie sala Domu Nauczyciela w Świdnicy przy alei Niepodległości. Oprócz członków SDPL naszego powiatu w zjeździe udział wezmą: marszałek Marek Borowski, eurodeputowany Józef Pinior, senator Mirosław Lubiński, poseł Czesław Pogoda.
Konferencja prasowa z posłem Józefem Pinorem planowana tego dnia we Wrocławiu odbędzie się w Świdnicy po zakończeniu Zjazdu.


2 grudnia 2004 - Biuletyn nr 1

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer Biuletynu Zakładowego. Publikacją tą mamy nadzieję, na ciekawe i rzetelne przedstawienie Państwu informacji z "życia" naszego zakładu oraz jego najbliższego otoczenia. Mamy szczere życzenie, aby to pismo cyklicznie trafiało do Państwa i w zadowalającym stopniu zaspakajało potrzebę informacji. Chcielibyśmy również zachęcić do współtworzenia tego Biuletynu przez dzielenie się z nami wiadomościami, które według Państwa powinny się znaleźć na łamach naszego pisma. To słowo wstępne do wydanego pierwszego numeru Biuletynu zakładowego jaki wydaje dla swoich pracowników Miejski Zakład Energii Cieplnej w Świdnicy. Pierwszy numer - >>> zobacz


1 grudnia 2004 - Rock przeciw AIDS

Rock przeciw AIDS, to wspólne hasło dzisiejszych imprez w Świdnicy. W godzinach południowych na Rynku odbył się happening poświęcony temu problemowi a kilkadziesiąt minut później w Klubie Bolko z koncertem wystąpiły zespoły: Undertaker, Saint & Sinners, AA Team, ORC, Zero Procent, Ghoestman.
W trakcie dzisiejszego dnia odbyła się między innymi sonda uliczna i prezentacja multi-medialna.
Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz


1 grudnia 2004 - Muzycy poszukiwani

Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej poszukuje zespołu muzycznego/muzyka na Zabawę Sylwestrową 2004/2005.

Zgłoszenia z ofertą cenową prosimy kierować na adres e-mailowy: wyślij,
telefonicznie lub faksem : 074/85-84-136


1 grudnia 2004 - Młodzież w Krzyżowej

W Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego przebywa liczna grupa młodzieży z Polski - Lubań, Danii - Otterup, oraz Niemiec - Zittau, Leipzig. W czasie pięciodniowego pobytu w Krzyżowej, grupa zajmuje się podczas swoich zajęć następującymi tematami:
Krąg z Krzyżowej - przezwyciężenie politycznych, religijnych, gospodarczych przeciwieństw. Postawa członków Kręgu z Krzyżowej do opozycji niemieckiej. Programowe założenia Kręgu z Krzyżowej. Zamach na Hitlera w lipcu 1944. Działania opozycyjne i ruch oporu w realnym socjaliźmie. Odrodzenie Państwa Polskiego w 1918. Powiernictwo PRUSKO-POLSKIE. Zaangażowanie Polaków w wydarzenia na Ukrainie - POMARAŃCZOWA REWOLUCJA. UE a Polska. Grupa w ramach pracy nad tematami odwiedzi Obóz Koncentracyjny Gross-Rosen w Rogoźnicy.


1 grudnia 2004 - Regulacje prawne

2 grudnia o godzinie 12.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja poświęcona nowym regulacjom prawnym, wprowadzonym przez uchwaloną przez Sejm RP ustawę z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej, którą otworzy wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski. Spotkanie odbędzie się z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców, organizacji pracowników, organizacji przedsiębiorców oraz samorządów zawodowych i gospodarczych. Konferencję poprowadzi główna autorka ustawy Małgorzata Okońska-Zaremba.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii