30 kwietnia 2005 - Uroczyste otwarcie

Wczoraj w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Żarowie uroczyście otwarty został nowy zakład Franc Textil. Wybudowany w ciągu pięciu miesięcy. W cały proces inwestycyjny począwszy od projektowania, nadzoru i wykonawstwa były zaangażowane wyłącznie firmy z Powiatu Świdnickiego. Budynek o powierzchni 6000 m2 charakteryzuje się atrakcyjnym połączeniem klasycznego budynku ze standardową halą przemysłową (projekt świdnickiego architekta A. Grzybowskiego). Zakład po uruchomieniu w przeciągu 4 miesięcy stworzył 60 nowych miejsc pracy, razem zatrudnia 260 osób. Zakład uroczyście otworzyło dwoje obywateli Szwecji: Pani Birgitta Johnsson oraz Pan Bengt Mauritzson jako najstarsi i najwierniejsi klienci, którzy z firmą współpracują już od 12 lat czyli od narodzin Franc Textil. Relacja fotograficzna z uroczystości - >>> zobacz


30 kwietnia 2005 - Historyczna sesja

Urząd Miejski w Świdnicy, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa zapraszają wszystkich świdniczan na sesję historyczną pod nazwą "Świdnica w latach 1945-1947". Zaplanowano ją na 14 maja, w godz. 14.30 - 17.00, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 43). W jej trakcie przedstawione będą referaty na następujące tematy:
- Osadnictwo polskie w regionie świdnickim w latach 1945-1946 - prof. dr Elżbieta Kościk,
- Świdnica w latach 1945-1946 - mgr Danuta Kotełko,
- Geneza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Świdnicy w latach 1945-1946 - dr Tomasz Balbus,
- Stosunki polsko - niemieckie w Świdnicy po II wojnie światowej - mgr Marcin Wolny,
O godz. 17.30 w Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta zostanie wystawa - "Świdnica w latach 1945-1947". Historię miasta w tamtych latach zilustrują fotografie, dokumenty i plansze.
Apelujemy do osób, które osiedliły się w mieście w latach 1945-1947, by skontaktowały się do 10 maja z Referatem Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel. 856-28-52). Tych świdniczan w sposób szczególny chcemy zaprosić na historyczną sesję.


29 kwietnia 2005 - Drugi maja

2 maja jest dniem pracującym dla Urzędu Miejskiego. Tego dnia, w godzinach 7.30-15.30 świdniczanie będą mogli załatwić wszystkie swoje sprawy.

W poniedziałek 2 maja autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy dostępnego na przystankach i pod adresem: www.mpk.swidnica.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 851-81-55.


29 kwietnia 2005 - Poparcie dla Pani Burmistrz

Burmistrz Halina Dydycz na XLII sesji Rady Miejskiej, zwana absolutoryjną, uzyskała poparcie dla dalszego pełnienia funkcji. Podczas głosowania pani burmistrz uzyskała 8 głosów poparcia, przy 6 głosach sprzeciwiających się udzieleniu absolutorium. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, rok rocznie burmistrz poddaje się ocenie radnych. Musi od nich uzyskać tzw. absolutorium. Najpierw jednak sprawozdanie z wykonania budżetu składa do oceny Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Swoją opinię muszą wyrazić także komisje Rady Miejskiej - rewizyjna i budżetu. Rozstrzygająca jest opinia RIO, która profesjonalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a więc ustawą o finansach publicznych, metodologią konstruowania i oceniania budżetu, i co najważniejsze w sposób obiektywny, ocenia pracę burmistrza. Taką pozytywna opinię RIO również w tym roku uzyskała burmistrz Halina Dydycz.


29 kwietnia 2005 - Szukają do pracy w Irlandii

Absolwenci Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy mają szansę pracy w hotelu Arklow Bay Conference and Leisure Hotel w Irlandii. Dwie menedżerki zarządzające hotelem odwiedzą Powiat Świdnicki 4 maja, gdzie o godz. 9.00 spotkają się ze Starostą Świdnickim Jackiem Wajsem i Dyrektorem ZSH-T Aldoną Liszką. Staż lub praca w nowoczesnym hotelu o wysokim standardzie, położonym nad jeziorem, w malowniczej scenerii krajobrazów Irlandii to marzenie niejednego absolwenta. Los uśmiechnął się właśnie do uczniów szkoły hotelarskiej, której absolwenci pracowali już w tym hotelu. Na wybrańców czeka kontrakt roczny, ale jest także możliwość pracy w sezonie na trzy lub cztery miesiące dla kilku uczniów. Ile osób zostanie zatrudnionych i kiedy absolwenci wyjadą do Irlandii dowiemy się po środowym spotkaniu, gdzie zostaną przedstawione wymagania i szczegóły oferty pracy w hotelu. Hotel można podziwiać na stronie internetowej www.arklowbay.com.


29 kwietnia 2005 - Jest absolutorium

Na wczorajszej XXXVI sesji Rady Gminy Świdnica Rada bezdyskusyjnie i prawie jednogłośnie (przy jednym wstrzymującym się od głosu) podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica - Teresie Mazurek za ubiegły rok.
Przeprowadzone kontrole i analizy ekonomiczne i finansowe nie wykazały żadnych uchybień ani niegospodarności.28 kwietnia 2005 - Hanna Bakuła

30 kwietnia w Świdnicy gościć będzie znana polska malarka Hanna Bakuła. Tego dnia o godzinie 17.00 w Galerii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy jej prac. Po wernisażu już w holu Teatru Miejskiego - Hanna Bakuła wystąpi z kolei jako autorka książek. Będzie to spotkanie połączone z promocją jej książki.
Organizatorami spotkania są: Świdnicki Ośrodek Kultury, Galeria Vitroart oraz Księgarnia Eureka.


28 kwietnia 2005 - Bilety grupowe

W związku z licznymi pytaniami Świdnicki Ośrodek Kultury informuje, że istnieje możliwość nabycia grupowych biletów na występ Jerzego KRYSZAKA w poniedziałek, 2 maja o godzinie 20. Zamówienia na bilety w ilości równej lub większej niż 20 sztuk z 50% bonifikatą, tj. w cenie 15 złotych, można składać osobiście albo telefonicznie w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury do jutra, do godziny 16. Zapraszamy: tel. 852 13 37, 852 29 78


28 kwietnia 2005 - Kultura, przedsiębiorczość i bezpieczeństwo

Znane już są wyniki konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Świdnicy na realizację zadań z zakresu kultury, rozwoju przedsiębiorczości, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz ratownictwa i ochrony ludności.
Oto zwycięzcy: Kultura: - 7,5 tys. zł otrzyma Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast na działania związane z integracją europejską oraz współpracę z miastami partnerskimi,
Rozwój przedsiębiorczości: - 198 tys. zł przyznano Sudeckiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych na realizację Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych w Świdnicy (m.in. na refundację dla tworzących nowe miejsca pracy, dofinansowanie remontów lokali dla przedsiębiorców),
- 15 tys. zł przyznano Dolnośląskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Bezrobotnych na promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową osób pozostających bez pracy (np. kursy, szkolenia),
Porządek i bezpieczeństwo publiczne oraz ratownictwo i ochrona ludności: - 5 tys. zł przyznano Sudeckiemu Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu m.in. na ratownictwo wodne (sekcja płetwonurków), nauczanie i doskonalenie umiejętności pływania wśród dzieci i młodzieży, udział w akcjach ratowniczych podczas klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.


28 kwietnia 2005 - Uroczystości majowe

Jak co roku w maju Powiat Świdnicki będzie uroczyście obchodził dni 1, 3 i 8 maja. 1 maja to rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja i jak dotychczas główne uroczystości odbędą się na placu przed kościołem pw. NMP Królowej Polski, ul. Prądzyńskiego a zakończą się Msza Święta. celebrowana przez Ks. Prałata Andrzeja Raszple z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Kościół pw. NMP Królowej Polski ul. Prądzyńskiego W tym roku rocznica zakończenia II Wojny Światowej obchodzona będzie szczególnie uroczyście. Msza Święta odbędzie się już 7 maja i będzie celebrowana przez Jego Eminencje Kardynała Henryka Gulbinowicza. Uroczystości rocznicowe połączone będą ze świętem Patrona Polski i Diecezji Świdnickiej św. Stanisława BM. Zaraz po Mszy Św. delegacja harcerzy z hufca w Świdnicy z pochodniami w rękach złoży wieniec kwiatów pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim. Szczegóły - >>> zobacz


28 kwietnia 2005 - "Piłkarska Kadra Czeka"

Dzisiaj w Bystrzycy Górnej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju "Piłkarska Kadra Czeka" w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W turnieju wystartowały cztery drużyny: ULKS "Kłos" Lutomia (Gimnazjum w Lutomi), ULKS "Biegacz" Pszenno (gimnazjum w Pszennie), Gimnazjum Witoszów, SOSzW Bystrzyca Górna. W turnieju zwyciężył ULKS "Kłos" Lutomia, przed ULKS "Biegacz" Pszenno, Gimnazjum Witoszów i SoSzW Bystrzyca Górna. Drużyna z Lutomi będzie reprezentowała Gminę Świdnica na turnieju powiatowym w Komorowie 1 maja.


28 kwietnia 2005 - Akademia Medyczna

Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Oddział w Świdnicy, Wydział Zdrowia Publicznego - ogłasza rekrutację na rok akademicki 2005/2006 na licencjackie studia zawodowe na kierunku pielęgniarstwo - 3 lata.
Rekrutacja od 30 maja do 17 czerwca 2005 roku (tegoroczni maturzyści do 23 czerwca br.)
58- 100 Świdnica, ul. Traugutta 5
Sekretariat szkoły, telefon/fax 0-74/ 852-29-57 e-mail - >>> wyślij


28 kwietnia 2005 - Brunatno-czerwone święto - 1 maja

W związku ze zbliżającym się świętem 1-go maja Narodowe Odrodzenie Polski w Świdnicy, Wałbrzychu, Dzierżoniowie i Wrocławiu przeprowadzi akcje przeciwko propagowaniu, zakazanej przez polskie prawo, ideologii komunistycznej. Na Dolnym Śląsku święto 1-go maja obchodzili hucznie zarówno działacze NSDAP w III Rzeszy jak i PRL-owscy komuniści. Dziś chętnie z tym świętem identyfikują się działacze "socjaldemokratycznych" tworów jak SDPL czy SLD hołdując tym razem "nowoczesnemu" socjalizmowi Unii Europejskiej.. Wśród mieszkańców zostanie rozdanych kilkanaście tysięcy ulotek oraz naklejek z symbolem akcji. Materiały trafią także pocztą do posłów i radnych czerwonej proweniencji.


28 kwietnia 2005 - Już jutro Gala Bokserska

Jutro w świebodzickiej hali sportowej odbędzie się Gala Boksu Zawodowego.
Pięściarze walczyć będą w ośmiu kategoriach. Walką wieczoru będzie pojedynek o Mistrzostwo Świata TWBA pomiędzy Mariuszem Cendrowskim i Alexem Polizzinim z Belgi.
Podczas gali wystąpi wielu znanych zawodników a wśród nich między innymi Przemysław Saleta w formule K1. Szczegółowe informacje dotyczące Gali, zawodników, miejsc gdzie można kupić bilety są na stronie poświęconej Gali - >>> zobacz


28 kwietnia 2005 - Młodzi z II LO w Grecji

13 kwietnia w ramach projektu Sokrates-Comenius młodzież z II LO w Świdnicy wyjechała do Joaninna w Grecji chcąc przybliżyć Grekom polską kulturę. Był to już drugi zagraniczny wyjazd w tym roku szkolnym w ramach projektu. Do Grecji wyjechali: Natalia Zegarłowska, Paulina Jęczmień, Tomasz Grudziński Alicja Jarosz, Anna Olech, Małgorzata Szabunia oraz Bartosz Utzig. Opiekunami grupy byli: dyrektor Jacek Iwancz, oraz panie - Anna Bielawska i Urszula Tokarska-Łokić.
Zaprezentowano śląską kulturę, wiązanka pieśni i tańców ludowych. W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce na początku kwietnia (śmierć Jana Pawła II), przygotowano także ulubioną piosenką Papieża. Wywołała ona wiele emocji i wycisnęła mnóstwo łez.
Tomek - "Pojechaliśmy występować i zwiedzać, a zaprzyjaźniliśmy się z tymi ludźmi tak, że ciężko nam było ich opuścić. Jednego z Greków-Gorgasa, traktuję jak brata."


27 kwietnia 2005 - Bilety rozlosowane

W przeprowadzonym w naszym serwisie internetowym konkursie związanym z mającą odbyć się w piątek Galą Boksu, bilety wylosowali: Ewelina Stefek, Marcin Walczak, Aleksander Kulon, Dariusz Kaspura i Łukasz Pyrzyński. Po ich odbiór zapraszamy do Świdnickiego Ośrodka Kultury w godzinach 8-16. Dziękujemy za udział w konkursie, życzymy wielu wrażeń podczas Gali Boksu.


27 kwietnia 2005 - Cargill - Dobroczyńca Roku

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż na wielkiej ogólnopolskiej gali Konkursu o tytuł Dobroczyńcy Roku, która odbyła się 19 kwietnia 2005 r., Cargill Polska oddział Bielany Wrocławskie otrzymał statuetkę Dobroczyńcy Roku w kategorii Edukacja i Oświata. Cargill był jedyną firmą, która otrzymała nagrodę z 66 nominacji, które wpłynęły do komisji oceniającej wnioski. We wszystkich kategoriach wniosków było łącznie ponad 360, a nagrodzonych zostało tylko 8 firm, w tym właśnie Cargill. Nagroda przyznawana jest raz do roku za działalność firmy na rzecz społeczności lokalnych. Oddział firmy Cargill został doceniony za wkład pracy w wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze środowisk wiejskich poprzez m. in. szeroką działalność kulturowo-edukacyjną na terenie gminy Świdnica. Dzięki firmie Cargill Szkoła Podstawowa w Grodziszczu wzbogaciła się o pracownię językową, która to przyczyniła się do dużego zainteresowania dzieci nauką języka obcego, a w chwili obecnej są już widoczne efekty i umiejętności językowe. Dzieci z 5 miejscowości w 5 świetlicach wiejskich w Komorowie, Pszennie, Bystrzycy, Boleścinie i Opoczce w czasie wakacji mogły uczestniczyć w wycieczkach (2 wycieczki autobusowe w każdej świetlicy). Koszt organizowanych wakacji to kwota 11000 zł. Dużą pomocą dla dzieci ze środowisk biednych był zakup "pierwszego wyposażenia szkolnego", z którego skorzystało 50 dzieci na ogólną kwotę 4000 zł. 20 dzieci zostało obdarowanych odzieżą, zabawkami, książkami i środkami toaletowymi. Co warto podkreślić, współpraca Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy z firmą Cargill jest współpracą stałą już od dwóch lat. GZO ma juz zapowiedzi kolejnych inicjatyw charytatywnych.


27 kwietnia 2005 - Konkurs Keyboardowy

22 kwietnia odbył się we Wrocławiu, w auli Młodzieżowego Domu Kultury "Krzyki", kolejny już, wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Konkursu Keyboardowego, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Jednym z laureatów etapu wojewódzkiego został Wiktor Kamiński, uczestnik zajęć grupy keyboardowej, którą prowadzi w Dziale II "Bartek" Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy " pani Agnieszka Banach. Wiktor zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej i jest jednym z dwóch wykonawców, którzy mogą pojechać na etap finałowy do Częstochowy. Gratulujemy Wiktorowi i życzymy dalszych sukcesów zarówno w szkole, do której uczęszcza (SP nr 6 w Świdnicy), jak i w działalności estradowej związanej z aktywnym uczestniczeniem w zajęciach MDK.


27 kwietnia 2005 - Dzielnicowi przyjmują

Od 4 maja w Szkole Podstawowej w Świdnicy przy ulicy Wałbrzyskiej 39 zostanie uruchomiony punkt przyjęć interesantów przez Dzielnicowych tego rejonu. Dzielnicowi przyjmować będą w budynku nr B Szkoły w holu głównym w każdą środę w godzinach 17.00 - 18.00. Wszystkich mieszkańców ulicy Wałbrzyskiej oraz rejonów do niej przyległych chcących skorzystać z pomocy lub porady dzielnicowego serdecznie zapraszamy.


27 kwietnia 2005 - Powstaje gminny katalog firm

W ramach akcji "Przejrzysta Polska" gmina Strzegom rozpoczęła realizację kolejnego zadania. Powstaje gminny katalog firm. Nie będzie to jednak kolejny informator gospodarczy. Obejmie on przede wszystkim firmy prowadzące działalność usługową. Dotyczy to wszystkich usług, które są niezbędne do załatwienie spraw w urzędzie. Takich jak komunalne, geodezyjne, budowlane, pogrzebowe, przewozowe, projektowe, ksero, związane z zawieraniem związku małżeńskiego (np. filmowanie, fotografowanie). Wykaz pomoże w realizacji jednej z zasad akcji "Przejrzysta Polska" - uczciwej i wolej konkurencji. - Katalog ten uniemożliwi polecanie firm swoich znajomych - wyjaśnia Agnieszka Tymczyszyn, gminny koordynator akcji. - Da to mieszkańcom możliwość swobodnego wyboru wykonawcy danej usługi. Po opracowaniu będzie on dostępny dla każdego klienta urzędu w formie papierowej oraz w formie elektronicznej na stronie www.strzegom.pl/przejrzystapolska Gminny katalog jest otwarty dla wszystkich firm. Zgłoszenie obejmuje nazwę firmy, nazwisko właściciela, adres firmy, telefon, fax, adres e-mail oraz przedmiot działalności. Można go dokonać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta lub w Referacie Inicjatyw Gospodarczych pok. nr 35, telefonicznie pod numerem 856 05 47, faxem - 856 05 16 lub za pośrednictwem strony internetowej.


27 kwietnia 2005 - Spotkanie z Krzysztofem Żarkowskim

21 kwietnia w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyło się spotkanie z leśnikiem, ornitologiem i fotografikiem Krzysztofem Żarkowskim. Pan Krzysztof bardzo interesująco opowiadał o florze i faunie naszego regionu. Swoją prelekcję wzbogacił pokazem slajdów. Spotkanie nie wyczerpało wszystkich tematów i wiele zdjęć zostało jeszcze do pokazania więc pan Krzysztof obiecał, że na pewno jeszcze nie raz odwiedzi bibliotekę, z która chce nawiązać stały kontakt. Do spotkania dzieci zostały dobrze przygotowane bowiem w bibliotece odbyły się lekcje biblioteczne dla klas I - III pt. " Ptaki- skrzydlate zwiastuny wiosny ". Ogółem odbyło się 8 lekcji, w których uczestniczyło 150 dzieci ze wszystkich świebodzickich szkół podstawowych. W oparciu o książki i czasopisma znajdujące się w bibliotece uczniowie poznali wiele ciekawostek z życia bociana, jaskółki, kukułki i skowronka. Na zakończenie przy wtórze śpiewu ptaków ( nagranego na taśmie magnetofonowej) z zapałem i niezwykłą pomysłowością rysowały poznane ptaki. Rysunki można obejrzeć w bibliotece.


26 kwietnia 2005 - Zmiany w budżecie dla inwestorów

Władze Świdnicy chcą sprzedać za 11,7 mln ponad 30 hektarów gruntów w dzielnicy Zawiszów, jednemu z zagranicznych inwestorów zainteresowanych tym terenem. Podpisanie aktu notarialnego przewidywane jest na początek sierpnia 2005 roku. Jednak, by transakcja doszła do skutku miasto musi wykonać szereg prac przy uzbrojeniu działki i budowie potrzebnej infrastruktury. Większością głosów radni zgodzili się na proponowane zmiany w budżecie. Dzięki nim będzie można rozpocząć prace przy przygotowaniu terenu dla inwestorów, którzy mają zagospodarować docelowo ok. 80 hektarów ziemi. I tak m.in. za blisko 6,5 mln zł zostanie wybudowana infrastruktura na północ od dzielnicy Zawiszów, za 2 mln powstanie droga łącząca ul. Pogodną z Kazimierza Wielkiego. Prace przy przygotowaniu terenów na Zawiszowie rozpoczną się już niebawem i potrwają do połowy przyszłego roku.


26 kwietnia 2005 - 60 lat harcerstwa świdnickiego

24 kwietnia Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy - Apelem Hufca zainaugurowała obchody 60-lecia istnienia harcerstwa świdnickiego. Na apelu drużynowi otrzymali dyplomy-podziękowania oraz najnowszą książkę Barbary Wachowicz "To Zośki wiara!" za dotychczasową służbę na rzecz dzieci i młodzieży. Po apelu odbyła się uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez prałata Kazimierza Jandziszaka - proboszcza parafii pw. NMP KP. Msza odbywała się z okazji Dnia Świętego Jerzego - patrona skautów i harcerzy. W kościele odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą harcerzom i instruktorom świdnickiego hufca ZHP oraz żołnierzom - harcerzom Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Odsłonięcia tablicy dokonali: Wojciech Murdzek - Prezydent Świdnicy, Józef Broda - Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oddział Świdnica, hm. Edward Dyrda najstarszy instruktor hufca oraz Paweł Kuś - najmłodszy zuch hufca Świdnica.


26 kwietnia 2005 - Charytatywny Festiwal MACH

W dniach 2 i 3 lipca w Parku Miejskim w Żarowie odbędzie się druga edycja Charytatywnego Festiwalu MACH. Podobnie jak rok temu, cały dochód będzie przeznaczony na pomoc 13 - letniemu chłopcu z Gminy Żarów - Dawidowi Misiurce. Podczas pierwszego dnia festiwalu przewidziane są koncerty zespołów rockowych, takich jak: Farben Lehre, Leniwiec, Fruhstuck, Rivendell, Anal Front, After Breakfast i Zakaz Wjazdu. Wstęp wolny! Drugiego dnia w Żarowskim Ośrodku kultury odbędzie się impreza w stylu house, na która zapraszamy wszystkich fanów tej muzyki. Zapraszamy wszystkich na tegoroczny MACH! Nie zapomnijcie o tym, że każdy wasz datek może uratować zdrowie i życie! Organizatorem imprezy jest Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie przy współpracy z Żarowskim Ośrodkiem Kultury.


26 kwietnia 2005 - Usługi w Unii

Zakładanie przedsiębiorstw w krajach unijnych oraz transgraniczne świadczenie usług to główne tematy szkolenia zorganizowanego przez Gminne Centrum Informacji. Celem spotkania było zapoznanie z wymogami prawnymi oraz administracyjnymi przy prowadzeniu działalności gospodarczej w realiach Unii Europejskiej. Najszerzej omówiono kwestię firm usługowych. Kurs poprowadził przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Największe zainteresowanie było usługami w zakresie budownictwa, informatyki, gastronomii i medycyny.


26 kwietnia 2005 - Kolejni goście w Akademickim Radiu LUZ!

Jutro o godzinie 17:00 w Akademickim Radiu LUZ rozpocznie się audycja z dyrektorem 33 Rajdu Elmot Remy panem Romanem Grygiańcem. Z pewnością będziemy mogli dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów dotyczących organizacji pierwszej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Natomiast 28 kwietnia o godzinie 20:05 rozpocznie się spotkanie z zawodnikami Peugeot Sport Polska – Mariuszem Pelikańskim i Danielem Dymurskim. W tym roku wystartują oni w Rajdzie Elmot Remy za kierownicą Peugeota 206 Super 1600. Spotkania są częścią cyklu spotkań Internetowego Radia Rajdowego - wspólnej inicjatywy Automobilklubu Sudeckiego i Akademickiego Radia Luz. Zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań Romanowi Grygiańcowi, Mariuszowi Pelikańskiemu i Danielowi Dymurskiemu pod adresem - zapytaj. Radio Luz nadaje w internecie w formacie ogg vorbis w kilku różnych jakościach, a także w technologii shoutcast. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz Już niebawem kolejne spotkania, zapraszamy do odwiedzania strony 33 Rajdu Elmot Remy - >>> zobacz


26 kwietnia 2005 - Wyłudzenia

W marcu funkcjonariusze Sekcji do walki z Przestępczością Obrotu Gospodarczego KPP w Świdnicy uzyskali informację dotyczącą wyłudzeń kredytów przez grupę osób ze Świdnicy. Organizatorami przestępczego procederu było kilku właścicieli legalnie działających świdnickich firm. Wystawiali oni stwierdzające nieprawdę dokumenty, na podstawie których uzyskiwano kredyty gotówkowe różnej wysokości w bankach na terenie miasta. Przeprowadzone w dniach 12 - 20 kwietnia działania doprowadziły do zatrzymania czterech osób: Beaty S. lat 41, Adama S. lat 41, Heleny M. lat 46 oraz Krzysztofa G. lat 36. Wobec wymienionych zastosowano dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w łącznej wysokości 33.000 zł. Prowadzona sprawa ma szerszy zasięg. Wartość pobranych kredytów wynosi około 700.000 zł. Trwają czynności zmierzające do ujawniania wszystkich przypadków wyłudzeń kredytów.


26 kwietnia 2005 - Teatr Bezdomny

Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala zaprasza 28 kwietnia o godzinie 19.00 na monodramat "Konopielka" E. Redlińskiego w reżyserii i wykonaniu Ryszarda Dykcika oraz 5 maja również o godzinie 19.00 na autorski program kabaretu "Jakiś Tam" na premierę "Straszne Strachy".
Przedstawienia odbędą się w sali przy ul. Zamkowej w Żarowie.


25 kwietnia 2005 - Pomagamy wypełnić PIT

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Urząd Skarbowy, Bank Spółdzielczy. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.org.pl. Najniższą prowizję (1zł) od wpłat dokonywanych na konto KH pobierają placówki Biura Handlowego "Anda" - ul. Różana (koło BGŻ), ul. Of. Oświęcimskich (dawna Opolanka), ul. Kopernika.


26 kwietnia 2005 - Piłka nożna

W rozegranym w niedzielę w Mysłakowie meczu o mistrzostwo klasy "B" zespół Orła Mysłaków wygrał z liderem tabeli Victorią II Świebodzice 1:0 (0:0). Bramka dla gospodarzy padła w 65 min. Żółte kartki zobaczyli: Wróblewski i Sokołowski. W niedzielę 1 maja o godz. 11 Victoria II Świebodzice podejmować będzie na boisku przy ul. Sportowej drużynę LZS Burkatów. Wstęp na mecz bezpłatny. Zapraszam wszystkich kibiców na to spotkanie.
W rozegranym również w niedzielę meczu o mistrzostwo klasy okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał drużynę Skałki Stolec 2:1 (0:1). Bramki dla Victorii zdobyli: Zalewski 65 min., Piotrowski 75 min. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Błaszczak, Fleszar, Kiryczuk, Prusiński, Kiełbowicz, Piotrowski, Rogowski, Stoma, Gzara, Zalewski. Po przerwie grali: Weirauch, Kmieciak. Mecz w wykonaniu naszego zespołu bardzo przeciętny, cieszą trzy punkty martwi styl w jakim zostały zdobyte.
W meczu o mistrzostwo klasy okręgowej juniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował z drużyną Unii Złoty Stok 1:1 (0:0). Bramkę dla Victorii zdobył: Stoma 87 min.


25 kwietnia 2005 - Znaleziono kluczyki do samochodu

Przed budynkiem PKO BP w Świdnicy znaleziono kluczyk do samochodu Renault oraz zestaw kluczy z zegarkiem. Klucze zostały zdeponowane w Biurze Rzeczy Znalezionych w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Zgubę można odebrać osobiście w budynku Starostwa, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, w pok. 306 lub 301, telefon. 8500474.


25 kwietnia 2005 - Węgierski sukces

W dniach 16-17 kwietnia w węgierskim Mosonmagyarovar odbył się IX Międzynarodowy konkurs modeli redukcyjnych. Dla uczestników wystawiających zorganizowano wiele imprez towarzyszących. Rejs statkiem po rzecze i zwiedzanie ruin starorzymskiej zabudowy miasta. Zapewniono również wycieczkę do zamku Hedervar, który jest perełką turystyczna rejonu. Uroczyste otwarcie zawodów odbyło się w obecności władz państwowych z ministrem kultury na czele. Do konkursu wystawiono 1540 modeli oraz niezliczone modele wyeksponowane tylko na wystawę. Międzynarodowy skład jury miał wiele pracy, która zakończyła się późno po północy. Niedzielne rozdanie nagród było wielkim zaskoczeniem dla naszej drużyny ( wystawiliśmy do konkursu 32 modele !!! ). Wcześniej nie podano publicznie wyników i tylko domysły nasze mogły coś sugerować. Jakim więc było zaskoczeniem, gdy usłyszeliśmy nazwiska modelarzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy Justyna Gryz - miejsce III, Krzysztof Stolarczyk - III miejsce, Mateusz Kania VI miejsce, Mateusz Świrski III miejsce, Mateusz Nawrocki I miejsce, Michał Krzysztofik VI miejsce, Mateusz Sobieraj V miejsce. Oprócz nagrodzonych modelarzy w zawodach wzięli udział: Piotr Kulej, Joachim Etel, Łukasz Wojak, Maciej Pękalski, Maciej Stolarczyk, Łukasz Kubiszyn, Tomasz Szyłkowski, Piotr Jasiczek, Łukasz Urbanik, Jakub Wierbowiecki i najstarszy z naszych modelarzy Arkadiusz Walerowicz. To szczególne wyróżnienie stawia naszych młodych świdnickich modelarzy w gronie ścisłej czołówki europejskiej.


25 kwietnia 2005 - Okrągła rocznica

Piąte urodziny obchodzi w tym roku stowarzyszenie Euro-PARTNER. W międzyczasie zmieniła się nazwa i poszerzył krąg działaczy. Cel pozostał jednak ten sam. - Od początku istnienia cel jest niezmienny. Pomagamy osobom bezrobotnym w znalezieniu pracy - mówi Janusz Musiał, przewodniczący zarządu stowarzyszenia. Koło bezrobotnych, od niedawna stowarzyszenie Euro-PARTNER, ma na swoim koncie wiele sukcesów. W trakcie pięciu lat działalności nawiązało ścisłą współpracę z wieloma instytucjami rządowymi, organizacjami pozarządowymi oraz samorządem i przedsiębiorcami. - Wszystko to zaowocowało wieloma nowymi miejscami pracy w kraju i za granicą - mówi przewodniczący. - Współpracujemy z pracodawcami z Hiszpanii, Holandii, Włoch, a także Europejskim Centrum Pracy oferującym pracę w wielu krajach zachodnich. Siedziba stowarzyszenia mieści się w strzegomskim Urzędzie Miejskim, pok. 30, tel. 074/ 856 05 26.


25 kwietnia 2005 - "Nie palę, Nie piję, Nie biorę"

24 kwietnia w Świebodzicach odbył się Festiwal Tenisa Stołowego pod hasłem "Nie palę, Nie piję, Nie biorę". Turniej odbywał się pod patronatem i o puchar Burmistrza Świebodzic. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach po raz drugi był organizatorem zawodów tenisa stołowego o tak dużym zasięgu przy współpracy Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy. Do turnieju zgłosiło się 120 zawodników z różnych rejonów naszego województwa. Na widowni przebywało około 100 miłośników tej widowiskowej konkurencji. Świebodzice reprezentowało 13 zawodników. Wyniki zawodów - >>> zobacz


25 kwietnia 2005 - XVI Konferencja Majowa

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na XVI Konferencję Majową na temat: "Rolnictwo ekologiczne i przyroda w Krzyżowej - nowe perspektywy spotkań i programów edukacyjnych" Konferencja odbędzie się w dniach 5-8 maja. Od roku, dzięki wsparciu Niemieckiego Federalnego Ministerstwa Ochrony Konsumentów, Wyżywienia i Rolnictwa, Fundacja "Krzyżowa" proponuje w swojej ofercie programowej projekty ekologiczne skierowane do młodzieży oraz oferuje programy dokształcające dla rolników z regionu dolnośląskiego. Podejmując te tematy chcielibyśmy w czasie XVI Konferencji Majowej wspólnie z Państwem zastanowić się nad szansami i przyszłością programów ekologicznych realizowanych w ramach naszej działalności.
Zachęcamy do udziału w konferencji. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 0-74 8 500 365 lub e-mail: >>> wyślij


25 kwietnia 2005 - "Medyk" zaprasza

Policealna Szkoła Medyczna ogłasza rekrutację w roku szkolnym 2005/2006 na następujące kierunki:
- Terapeuta zajęciowy - 2 lata lub 1 rok dla absolwentów LO o profilu socjalnym,
- Opiekunka środowiskowa - 1 rok (dzienne i zaoczne),
- Asystent osoby niepełnosprawnej - 1 rok (dzienne i zaoczne).
Rekrutacja od 4 maja do 20 czerwca 2005
58- 100 Świdnica, ul. Traugutta 5
Sekretariat szkoły, telefon/fax 0-74/ 852-29-57 e-mail - >>> wyślij


25 kwietnia 2005 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki meczy play off z 24 kwietnia
Amatorskiej Ligi Koszykówki w Świebodzicach.
TOP - MRJ 73 : 70 / 19:13, 19:20, 20:20, 15:17 /
TOP - Łabiak M. (25),Kwiatkowski Sz. (18), Owsianny D. (14),
MRJ - Sujka K. (31), Moskwiak M. (12), Goc P. (8)
WYNIK 1 : 0 TOP

WRC - PRM 81 : 74 / 26:15, 16:26, 16:18, 23:15 /
WRC - Trzop W. (25), Krawczyk B. (25),Chaiński P. (20)
PRM - Czubocha P. (19), Szopa P. (15), Zajączkowski M.(15)
WYNIK 1 : 0 WRC

KRA - EVO 90 : 67 / 15:18, 22:22, 22:13, 31:14 /
KRA - Markiewicz M. (40), Maśko A. (23), Antoniuk A. (12)
EVO - Myślak M. (20), Stec Ł. (19), Bożemski M.(17)
WYNIK 1 : 0 KRA

8 maja zagrają: 18:00 KRA - EVO (2), 19:15 TOP - MRJ (2), 20:30 WRC - PRM (2)


24 kwietnia 2005 - Dyplomaci w Świdnicy

Dyplomaci w Świdnicy Przedstawiciele ministerstw obrony narodowej Polski, Egiptu, Turcji, Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech i Szwecji gościli dzisiaj w Świdnicy. Attache wojskowi akredytowani w Pradze wraz z rodzinami zwiedzali Dolny Śląsk, w tym Świdnicę. W mieście odwiedzili Kościół Pokoju, Muzeum Dawnego Kupiectwa i Świdnicką Katedrę. - Wizyta w Polsce ma związek z rocznicą naszego wstąpienia do NATO oraz z kolejną rocznicą zakończenia II wojny światowej. Chcieliśmy pokazać naszym kolegom z innych krajów, jaka Polska jest naprawdę i przełamać przy okazji sporo panujących stereotypów. Świdnica bardzo nam się podoba - zapewnia pułkownik Cezary Lipert, Attache obrony, wojskowy i lotniczy przy Ambasadzie RP w Pradze. Dyplomaci zapowiedzieli, że już niebawem znów zagoszczą w Świdnicy. Zdjęcia z wizyty - >>> zobacz


24 kwietnia 2005 - Sesja Rady Powiatu

27 kwietnia o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego odbędzie się XXVII sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Na sesję zaproszono Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, który przedstawi informację o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej Powiatu Świdnickiego za 2004 r. Radni zapoznają się także z wynikami kontroli z realizacji inwestycji Szpital "Latawiec" w budowie. Ważnym punktem obrad będzie także udzielenie absolutorium dla Zarządu Powiatu oraz przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z realizacji budżetu za 2004 rok. Radni zatwierdzą także sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów z ubiegłorocznej działalności. Radni będą głosowali także nad uchwałą w sprawie wniesienia skargi kasacyjnej do NSA w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Dotyczy to zmian w statucie SP ZOZ Świdnica, umożliwiających świadczenie odpłatnych usług medycznych po wyczerpaniu limitów otrzymywanych z NFZ na podstawie dobrowolnych deklaracji pacjentów na zasadach określonych w regulaminie porządkowym zakładu.


24 kwietnia 2005 - Akademia Medyczna

Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Oddział w Świdnicy, Wydział Zdrowia Publicznego - ogłasza rekrutację na rok akademicki 2005/2006 na licencjackie studia zawodowe na kierunku pielęgniarstwo - 3 lata.
Rekrutacja od 30 maja do 17 czerwca 2005 roku (tegoroczni maturzyści do 23 czerwca br.)
58- 100 Świdnica, ul. Traugutta 5
Sekretariat szkoły, telefon/fax 0-74/ 852-29-57 e-mail - >>> wyślij


24 kwietnia 2005 - Niezwykły kolor wiosny

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy przygotował kolejną, atrakcyjną wystawę plastyczną. Wystawa "Wiosna - czas nadziei" wprowadzi wszystkich w klimat ciepła i wielobarwnej rzeczywistości, pełnej rodzącego się życia. Na ten niezwykły wernisaż zapraszamy 28 kwietnia(czwartek), o godz. 17. 00 do MDK przy ul. Nauczycielskiej 2. Prace prezentowane na wystawie bezpośrednio inspirowane są porą roku i związanymi z nią przemianami zarówno tymi, które każdy z nas zauważa przechadzając się po parkach i ulicach naszego miasta; ale również tymi, które ujawniają się gdzieś głęboko w nas, a które uzdolniona artystycznie młodzież, doskonale potrafi odebrać i przetworzyć tak, by powstało dzieło sztuki. Będziemy mogli zobaczyć prace wszystkich uczestników zajęć z pracowni plastycznej, prowadzonej przez dwie niestrudzone panie: Wandę Szwegler i Joannę Waksmundzką. Prace niezwykle różnorodne, zarówno pod względem świata przedstawionego - gdyż tak wiele indywidualności gromadzą zajęcia plastyczne - jak również środków wyrazu. Przygotujmy się na wielobarwne prace w różnych technikach malarskich (pastele, farby oraz rysunki i grafiki). Z pewnością warto chwilę zatrzymać się w MDK, a gwarantuję, że później jakoś inaczej, jakoś wyraźniej popatrzmy na kolory wiosny.


24 kwietnia 2005 - Gmina przedsiębiorcom

Przedsiębiorcy, którzy przejściowo lub trwale znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na pomoc gminy. Formy i zasady tej pomocy szczegółowo określa ordynacja podatkowa. - Tego typu pomoc nazywa się pomocą publiczną – wyjaśnia Ewa Michaluk, kierownik referatu podatkowego. – Udzielana jest na wniosek podmiotu zainteresowanego w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Pomoc publiczna udzielana przez gminę może mieć formę odroczenia terminu płatności, rozłożenia płatności na raty lub umorzenia zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. W zeszłym roku do urzędu wpłynęło w sumie 72 wniosków. Najczęściej przedsiębiorcy wnioskowali o rozłożenie płatności na raty oraz o odroczenia zapłaty podatku lub zaległości. W 38 przypadkach wydano decyzje pozytywne. Przedsiębiorcy starający się o tego typu pomoc muszą spełnić określone wymogi formalne. Przede wszystkim należy złożyć wniosek oraz przedłożyć dokumentację dotyczącą działalności firmy. Trzeba również udzielić organowi podatkowemu wszelkich dodatkowych, niezbędnych informacji. - Wszystkie te wymogi wynikają z Ordynacji podatkowej. Są zgodne również z unijnymi normami prawnymi w tym zakresie - dodaje kierowniczka.


24 kwietnia 2005 - Za mało na stypendia

Świdnicki samorząd ma za mało pieniędzy na rządowe stypendia socjalne. Z oficjalnych pism dowiedzieliśmy się, że na ten cel otrzymamy 327 tys. 693 zł. - Stypendia socjalne, o czym świadczy sama nazwa, są przeznaczone dla osób w trudnej sytuacji socjalnej. Mizeria środków, którą zapewnia nam Ministerstwo Edukacji i Sportu sprawia, że osoby, którym brakuje pieniędzy musimy dodatkowo segregować. Biednych, dzielimy na biedniejszych, a tak być nie powinno. Brakuje nam co najmniej 300 tysięcy złotych, by pieniądze otrzymali wszyscy uprawnieni. Rząd po raz kolejny zafundował samorządom ustawę, która daje im podwyżkę, jednak nie finansów, a zobowiązań. Tymczasem w tym roku o ponad milion złotych Ministerstwo Finansów zmniejszyło nam subwencję oświatową. Na dokładanie do stypendiów nie będzie nas stać - mówi Ryszard Wawryniewicz, Zastępca Prezydenta Świdnicy. W Świdnicy o stypendia socjalne stara się 1.350 osób. - Postaramy się zrobić wszystko, by stypendia otrzymała jak największa liczba uczniów. Będziemy występować do Wojewody Dolnośląskiego i MENiS o zwiększenie dotacji - mówi wiceprezydent Wawryniewicz.


24 kwietnia 2005 - Program radiowy z Tomaszem Kucharem

Jutro w Akademickim Radiu Luz gościć będzie Tomasz Kuchar. Audycja z wrocławskim zawodnikiem rozpocznie się o godzinie 20:05 i jest częścią cyklu spotkań Internetowego Radia Rajdowego. Mamy nadzieje, że ta inicjatywa Automobilklubu Sudeckiego i Akademickiego Radia Luz pomoże kibicom w lepszym kontakcie z zawodnikami i organizatorem przed rajdem, a także w trakcie jego trwania. Jeszcze raz serdecznie zachęcamy do słuchania audycji - poniedziałek, godzina 20:05 tylko w Akademickim Radiu Luz Radio Luz nadaje w internecie. Zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań Tomaszowi Kucharowi - zapytaj. Radio Luz nadaje w internecie w formacie ogg vorbis w kilku różnych jakościach, a także w technologii shoutcast. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz Już niebawem kolejne spotkania, zapraszamy do odwiedzania strony 33 Rajdu Elmot Remy - >>> zobacz


23 kwietnia 2005 - "Świdnica - Bezpieczne Miasto"

Władze miasta, szefowie powiatowej policji, straży pożarnej i miejskiej podsumowali działania w 2004 roku w ramach programu kadencyjnego na lata 2003-2006 - "Świdnica - Bezpieczne Miasto". Z przedstawionej informacji wynika m.in., że 10 tys. zł w ubiegłym roku wydał Urząd Miejski na dodatkową służbę policjantów. Patrole piesze szczególną uwagę zwracały na tzw. "miejsca strachu". Wspólne patrole z policją pełniła Straż Miejska. Do pilnowania porządku zatrudniano również firmy ochroniarskie. Departament Infrastruktury Miasta zajmował się poprawą oświetlenia w miejscach, które zostały wskazane jako zagrożone przestępczością. W placówkach oświatowych podległych miastu przeprowadzono szereg zajęć profilaktycznych. Na zajęcia pozalekcyjne i profilaktyczne wydano prawie 30 tys. zł. W 2004 roku zadbano również o poprawę bezpieczeństwa w ruchu na drogach. W ramach takich działań za blisko 23 tys. zł wybudowano na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 miasteczka ruchu rowerowego. Za blisko 146 tys. zł powstała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Łukasińskiego z Ks. Bolko. 110 tys. zł miasto wydało na odnowienie oznakowania na jezdniach. To tylko niektóre działania, które podjęto w ubiegłym roku.


23 kwietnia 2005 - Kto nam zalega

Prawie pięć milionów zł są winni gminie mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy. Są to należności z tytułu podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku od środków transportowych. - Jest to stan wymagalnych należności podatkowych na 31 grudnia 2004 r. - tłumaczy Maria Kwiatkowska, skarbnik gminy. - Nie zostały one uiszczone w ustawowych terminach, a podatnicy nie wystąpili do organu podatkowego, jakim jest burmistrz z prośbą o odroczenie terminu płatności lub o rozłożenie na raty. Dłużnikami gminy są zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Największe zaległości, bo aż ponad 4,5 mln zł są z tytułu podatku od nieruchomości. Większa cześć tej kwoty to zobowiązania niezapłacone przez lokalnych przedsiębiorców. Wśród osób fizycznych największe zaległości wynikają z tytułu podatku rolnego. - Zaległości podatkowe są sukcesywnie ściągane - mówi skarbniczka. - Po upływie terminów płatności referat podatkowy wysyła upomnienie do dłużników. Po urzędowym przypomnieniu wielu podatników wpłaca zaległy podatek. Pozostałe sprawy kierowane są na drogę egzekucyjną. Wystawiane są wówczas tytuł wykonawcze do urzędów skarbowych. Należności gminy ściągają wtedy już poborcy skarbowych i przekazują na konto gminy. Skutecznym sposobem zabezpieczania niezapłaconych podatków jest również ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomościach należących do podatnika. Należności zabezpieczone hipotecznie nie ulegają przedawnieniu.


23 kwietnia 2005 - Puchar Polski

W rozegranym w środę w Świdnicy meczu 1/8 finału Pucharu Polski na szczeblu okręgu wałbrzyskiego zespół Victorii Świebodzice pokonał po dogrywce drużynę Polonii Świdnica 4:3 (3:2, 3:3). Bramki dla Victorii zdobyli: Zalewski (12 min, 76 min.) oraz Rogowski (44 min.) Piotrowski (97 min.). Victoria w tym meczu wystąpiła w następującym składzie: Kącki, Lehner, Fleszar, Błaszczak, Kiryczuk, Kiełbowicz, Rogowski, Rak, Piotrowski, Gzara, Zalewski. Po przerwie grali: Mosór, Kmieciak w drugiej części dogrywki na boisku pojawił się Dominiak. Mecz rozpoczął się wyśmienicie dla naszego zespołu bo już w 12 min. Piotr Zalewski zdobył pierwszą bramkę dla Victorii. Później do głosu doszli zawodnicy Polonii, którzy w krótkim odstępie czasu zdobyli trzy bramki nie tracąc żadnej. W 44 min. kontaktową bramkę strzelił Marcin Rogowski. Druga część spotkania przebiegała pod dyktando drużyny Victorii. W 74 min piękną akcję całego zespołu wykończył strzałem Piotr Zalewski. W 87 min. meczu Victoria mogła zdobyć zwycięskiego gola. Andrzej Gzara przeprowadził solową akcję minął bramkarza Polonii i mając pustą bramkę fatalnie przestrzelił. W 94 min. meczu czwartą bramkę dla Victorii zdobył Błażej Piotrowski z rzutu wolnego wykonywanego z pola bramkowego, chwilę potem Marcin Rogowski został ukarany przez sędziego drugą żółtą a w konsekwencji czerwoną kartką. Od tego momentu zaznaczyła się przewaga Polonii z której jednak nic konkretnego nie wynikało. W kolejnej rundzie Pucharu Polski Victoria Świebodzice podejmować będzie 3 maja o godzinie 17 Spartę Świdnica .


23 kwietnia 2005 - Sesja w Gminie Świdnica

28 kwietnia o godzinie 9°° - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego odbędzie się XXXVI sesja Rady Gminy Świdnica. Radni podejmą uchwały w w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica za 2004 rok, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży bezprzetargowej gruntu położonego na terenie Gminy Świdnica dla właściciela przyległych działek (Słotwina), w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym dotychczasowemu najemcy lokalu użytkowego w budynku stanowiącym własność Gminy Świdnica (Krzyżowa), w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w trybie bezprzetargowym dotychczasowemu najemcy lokalu użytkowego w budynku stanowiącym własność Gminy Świdnica wraz z ułamkową częścią gruntu (Bystrzyca Dolna) oraz w sprawie ustalenia zasad wypłacania diet radnym Rady Gminy Świdnica. To tylko niektóre sprawy, którymi podczas sesji zajmować się bedą radni.


23 kwietnia 2005 - Piekarze i cukiernicy

W marcu, dziesięcioosobowa grupa uczniów rzemiosła z regionu wałbrzyskiego wyjechała na trzytygodniowy staż zawodowy do Francji. Projekt obejmował dwie grupy zawodowe: piekarzy i cukierników. Partnerem Izby przy realizacji tego projektu była Izba Rzemieślnicza Departamentu Morbihan z siedzibą w mieście Vannes w regionie Bretania we Francji. Przez trzy tygodnie francuski partner sprawował opiekę nad polskimi uczniami. Opiekunem stażystów był Pan Jacek Sikora - cukiernik ze Świdnicy. Po powrocie do kraju stażyści zwrócili uwagę na różnice technologiczne w produkcji niektórych wyrobów piekarsko-cukierniczych, odmienny asortyment produkcji oraz wyposażenie zakładów w maszyny i urządzenia. Dużą popularnością cieszyły się polskie wyroby, które prezentowali uczniowie, a że w większości byli to uczniowie III roku nauki, mieli co pokazać: Andrzej Kujawa ze Świdnicy i Wojciech Jagliński z Wałbrzycha wykonywali chałki z sześciu i dwunastu wałków, Łukasz Troszczyński i Rafał Hodun z Wałbrzycha oraz Kamil Wojkowski ze Świdnicy zaskoczyli Francuzów wyrobami cukierniczymi - sernikiem, tortami i innymi smakołykami. Uczniowie przywieźli ze sobą pomysły na wyroby inne, niż tradycyjne w naszym regionie. Marcin Kaczorowski zaprezentował tartę z jabłkami, Justyna Maniak - rogaliki na śniadanie "po francusku". Wojciech Kliś i Tomasz Suchodolski zwrócili uwagę na różnego rodzaju bagietki np. z kawałkami czekolady czy z truskawkami. Nieprzewidzianym punktem pobytu polskich uczniów we Francji był wyjazd do Nantes, gdzie w tym czasie odbywały się Targi Serhotel oraz mistrzostwa w piekarstwie rzemieślniczym o Puchar Europy.


22 kwietnia 2005 - Marsz Pamięci

21 kwietnia 268 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy i w Goczałkowie, Gimnazjum w Jaroszowie oraz Goczałkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu oraz zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka nr 5 w Jaworze z inicjatywy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Jaroszowie uczciło w Marszu Pamięci obchody 60-tej rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Gross Rosen w ramach Miesiąca Pamięci. Uczniowie oddali hołd pomordowanym w "Apelu Poległych", złożyli wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem Męczeństwa i Martyrologii. Następnie z przewodnikami Muzeum Gross Rosen obejrzeli film, zwiedzili obóz oddając hołd i pamięć ofiarom zbrodni.


22 kwietnia 2005 - Matury i pobór

Wojewoda Stanisław Łopatowski informuje, że w związku z nałożeniem się terminów tegorocznych egzaminów maturalnych oraz terminów niektórych powiatowych komisji poborowych i lekarskich nieobecność na poborze spowodowana zdawaniem matury będzie traktowana jako usprawiedliwiona (art. 32 ust. 4 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej).22 kwietnia 2005 - Absolutorium dla Prezydenta

Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2004 roku. Tak zadecydowała większością głosów świdnicka Rada Miejska.
Wykonanie budżetu za 2004 rok wyniosło:
- dochody - 90 mln 354 zł (102,5 proc. planu)
- wydatki - 88 mln 503 zł (97,6 proc. planu)
Po raz pierwszy od wielu lat wystąpiła nadwyżka w budżecie, która wyniosła w 2004 roku ponad 1,8 mln zł.


22 kwietnia 2005 - Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych

W Świdnickim Ośrodku Kultury po raz pierwszy odbył się Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych "Wyobraźnia bez granic" W Przeglądzie wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych i przedszkoli świdnickich. Nagrodę główną - Statuetkę zdobyło Przedszkole nr 14 za spektakl "Jarzębinka i jej przyjaciele".
Wyróżnienia otrzymali:
Oddział Przedszkolny przy SP nr 3, Oddział Przedszkolny przy SP nr 4, Przedszkole Integracyjne nr 16, Przedszkole "Wesoła Piątka", Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 3, Nagrody indywidualne otrzymali:
Fabian Zaraś z Przedszkola nr 16, Kamila Fornalik z Przedszkola "Wesoła Piątka", Szymon Jóźnicki z Przedszkola "Promyk", Paulina Kalinowska, Luiza Sidorska i Paulina Pleśnierewicz z Oddziału Przedszkolnego przy SP nr 4, Aleksandra Taraban z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3, Olaf Budkiewicz z Przedszkola nr 4.


22 kwietnia 2005 - "Medyk" zaprasza

Policealna Szkoła Medyczna ogłasza rekrutację w roku szkolnym 2005/2006 na następujące kierunki:
- Terapeuta zajęciowy - 2 lata lub 1 rok dla absolwentów LO o profilu socjalnym,
- Opiekunka środowiskowa - 1 rok (dzienne i zaoczne),
- Asystent osoby niepełnosprawnej - 1 rok (dzienne i zaoczne).
Rekrutacja od 4 maja do 20 czerwca 2005
58- 100 Świdnica, ul. Traugutta 5
Sekretariat szkoły, telefon/fax 0-74/ 852-29-57 e-mail - >>> wyślij


22 kwietnia 2005 - Odwiedzą Świdnicę

W niedzielę w Świdnicy będą gościć Atache Wojskowi akredytowani w Pradze, a wśród nich przedstawiciele Egiptu, Grecji, Szwecji, Hiszpanii, Czech, Rosji, Litwy i Ukrainy.
Podczas kilku godzinnego pobytu w naszym mieście zwiedzą Kościół Pokoju, przejdą obok Pałacu Cystersów, odwiedzą Muzeum Dawnego Kupiectwa, oglądać będą także świdnicką Katedrę.22 kwietnia 2005 - Zdrowie najważniejsze

O higienie i zdrowym trybie życia uczyli się nawzajem uczniowie szkoły podstawowej nr 3 i dzieci z przedszkola nr 3.
Zaprzyjaźnione placówki zorganizowały Dzień Służby Zdrowia. Były piosenki, tańce i inscenizacje.
Cała impreza odbyła się w Strzegomskim Centrum Kultury. Gośćmi honorowymi byli pracownicy Strzegomskiego Centrum Medyczno - Diagnostycznego.


21 kwietnia 2005 - Kolarz z czerwonym paskiem

20 kwietnia podczas uroczystego pożegnania uczniów trzeciej klasy LO SMS w Kolarstwie, świadectwo z "czerwonym paskiem" wręczono Jakubowi Placzce.
Na tej ważnej dla szkoły uroczystości obecny był prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wojciech Walkiewicz


21 kwietnia 2005 - Kasy fiskalne

Dzisiaj o godzinie 14-tej odbyła się w sali konferencyjnej Cechu w Świdnicy narada - spotkanie informacyjne w sprawie obowiązku zainstalowania kas fiskalnych w zakładach usługowych (fryzjerskie, kosmetyczne, tapicerskie i inne) w roku 2005.
W spotkaniu wzięli udział kompetentni przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Świdnicy odpowiadając na wiele pytań zainteresowanych Rzemieślników. W naradzie wzięło udział około 35 osób.


21 kwietnia 2005 - Casting

- uważasz, że umiesz śpiewać?, - masz od 8 do 18 lat?, - chcesz rozwijać się wokalnie?, - marzysz, by stanąć na scenie?
emisja głosu, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia dykcyjne, praca z mikrofonem, udziały w konkursach, festiwalach i koncertach, profesjonalne aranżacje utworów, warsztaty wokalne.
Przyjdź 29 kwietnia o godzinie 18.30 do Centrum Przyjaźni Dziecięcej przy ul. Długiej 33 w Świdnicy. tel. 852-52-90 lub 605-609-301, Studio wokalne - "KATHARSIS"


21 kwietnia 2005 - Harcerska Msza Święta

24 kwietnia o godzinie 12.3o w Kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych odbędzie się harcerska msza święta, która zainauguruje obchody 60-lecia Świdnickiego Harcerstwa. Podczas uroczystej mszy, z ceremoniałem harcerskim, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona harcerzom i instruktorom świdnickiego hufca oraz żołnierzom "Szarych Szeregów" i Armii Krajowej. Zapraszamy wszystkich rodziców harcerzy oraz pozostałych mieszkańców miasta i powiatu. Tuż przed mszą, na terenach przykościelnych odbędzie się o godz. 11.45 uroczysty apel hufca, na którym wręczymy podziękowania, nagrody i dyplomy dla wyróżniających się instruktorów i drużynowych. Każda jednostka otrzyma pamiątkową szarfę na proporzec. Kolejnym etapem obchodów 60-lecia będą uroczystości majowe (21 maja) związane z wizytą literatki Barbary Wachowicz, która zaprezentuje wystawę i kominek w Sali teatralnej ŚOK wraz ze świdnickim harcerzami.


21 kwietnia 2005 - 214 lat Konstytucji 3 Maja

Wójt Gminy Świdnica zaprasza na uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość odbędzie się 3 maja w Gogołowie przy Świetlicy Wiejskiej.
Program uroczystości:
12:20 - 13:00 Występ Orkiestry Strażackiej
13:00 - 14:00 Uroczysta Msza Św. w Kościele w Gogołowie
14:15 - 14:30 Okolicznościowe wystąpienie Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek
14:30 - 14:50 "Witaj majowa jutrzenko" - uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszennie
14:50 - 15:05 Zespół dziecięcy "Tęcza" z Grodziszcza
15:10 - 15:45 ZPiT "Bystrzyca" z Bystrzycy Górnej
15:45 - 16:15 Zespół "Kądziołeczka" z Lutomi Dolnej
16:30 Festyn: loteria fantowa, zabawa taneczna


21 kwietnia 2005 - Turnieju Małego Aktora

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza najmłodszych - dzieci w wieku przedszkolnym i z klas "o" - z powiatu świdnickiego do udziału w VII edycji Turnieju Małego Aktora, który odbędzie się 18 maja. Mali aktorzy zobowiązani są przygotować jeden wierszyk lub fragment baśni opowiadania poetów i pisarzy polskich. Udział w Turnieju należy zgłosić poprzez nadesłanie czytelnie wypełnionej karty uczestnictwa na adres ŻOK-u do 10 maja. Honorowy Patronat nad Turniejem sprawuje Przewodniczący Rady Miasta Żarów - Stanisław Szczęsny. Fundator nagrody specjalnej Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu - Jan Jerzy Kamiński. Turniej wspiera Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Regulamin oraz kartę zgłoszenia można ściągnąć ze strony Ż.O.K. www.zok.w.pl


21 kwietnia 2005 - Do przedszkola

Tylko do 28 kwietnia przyjmujemy zapisy do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2005/2006. Rodziców dzieci 3,4,5,i 6-cio letnich serdecznie zapraszamy. Przyjdźcie, zobaczcie, zapiszcie dziecko. Warto inwestować w rozwój Swojego dziecka.
Przedszkole Miejskie Nr 4 w Świdnicy ul. Lelewela 10 pracuje od 6.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Prowadzimy ciekawe formy i metody pracy. Stwarzamy przyjazną atmosferę w trakcie pobytu dziecka w placówce.


21 kwietnia 2005 - "Nie palę, Nie piję, Nie biorę"

24 kwietnia w Świebodzicach odbędzie się Festiwal Tenisa Stołowego pod hasłem "Nie palę, Nie piję, Nie biorę". Turniej odbywa się pod patronatem i o puchar Burmistrza Świebodzic. Rozgrywki odbędą się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 13, młodzież 14-17 i 18-20 lat, kobiety do lat 16 i powyżej oraz mężczyźni 21-40 i od 41 lat bez ograniczeń. Turniej odbędzie się w haki sportowej OSiRu. Wstęp wolny.


20 kwietnia 2005 - Szlakiem Grodów Piastowskich

Po raz pierwszy w Powiecie Świdnickim odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Szlakiem Grodów Piastowskich". Wyścig zostanie rozegrany w dniach 20-24 kwietnia i będą to jubileuszowe 40 już zmagania zawodników. Przez około dwie godziny zawodnicy będą przebywali w Świdnicy, gdzie z rynku 24 kwietnia ruszy IV Królewski etap wyścigu. Umożliwi to zainteresowanym mieszkańcom bezpośredni kontakt z zawodnikami z profesjonalnych grup, a także będzie to doskonała okazja do promocji stolicy naszego powiatu. Wyścig jest jedną z największych imprez sportowych o charakterze międzynarodowym organizowanych na Dolnym Śląsku. Otwiera sezon międzynarodowych wyścigów kolarskich w naszym kraju. Startują w nim najlepsze polskie grupy zawodowe i traktują go jako wiosenne Mistrzostwa Polski. Historia wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich sięga 1966 r. W tym czasie tylko trzem zawodnikom udało się zwyciężyć dwukrotnie. Byli to: Ryszard Szurkowski, Zdzisław Wrona i Piotr Wadecki. Szurkowski, Szozda, Mytnik, Wadecki to tylko niektóre nazwiska wielkich gwiazd kolarstwa, które będzie można w tych dniach zobaczyć w Świdnicy. W ostatnich edycjach wyścigu brało udział ok. 20 ekip tj. 120 zawodników z czego 40% to ekipy zagraniczne ze Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy i Rosji. Cała trasa liczy ok. 700 km i będzie przebiegała przez Legnicę, Lubin, Głogów, Chojnów, Chocianów, Przemków, Polkowice, Świdnicę, Nową Rudę, Kamienna Górę, Bolków, Jelenią Górę i Jawor.


20 kwietnia 2005 - Świdnicki etap wyścigu kolarskiego

W niedzielę w świdnickim Rynku o godzinie 10.40 rozpocznie się IV etap 40. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Szlakiem Grodów Piastowskich". Na trasie Świdnica-Legnica kolarze będą mieli do pokonania 206,2 km. Trzykrotnie okrążą świdnickie Stare Miasto. Trasa będzie wiodła z Rynku ulicami: Długą, Pułaskiego, Grodzką, Zamkową, Kotlarską. Po trzecim okrążeniu zawodnicy z ul. Długiej dojadą do ul. Sprzymierzeńców i wyjadą za miasto. Z tego też powodu kierowcy i piesi napotkają na utrudnienia. Na wymienionych ulicach, w niedzielę w godz. 7.00-12.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania pojazdów.


20 kwietnia 2005 - Medyczne zestawy ratownicze

Aby poprawić bezpieczeństwo policjantów biorących udział w niebezpiecznych akcjach wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski zakupił 26 zestawów medycznych oraz sfinansował pięćdziesięciu policjantom szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego. Zestawy zostaną przekazane Nieetatowym Grupom Reagowania Policji w powiatach województwa dolnośląskiego. W skład każdego zestawu wchodzi 26 środków medycznych (m.in. opatrunek wentylacyjny na rany postrzałowe, szyna Kramera, kompresy na oparzenia) specjalnie wybranych pod kątem specyfiki działania NGRP przez koordynatora ratownictwa medycznego. Cena jednego zestawu to 814 zł, łączna kwota 21 164 zł. Przekazanie zestawów ratowniczych dla policji odbędzie się w piątek 22 kwietnia br. o godz. 10.00 w Sali Kolumnowej DUW.


20 kwietnia 2005 - Sklep debiutanta

Tomasz Gadziński jeden z laureatów konkursu "Debiut Gospodarczy", organizowanego przez Urząd Miejski w Świdnicy w ramach Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych otworzył swój sklep z odzieżą - skate shop "Fresh" - łączący się z kulturą HIP-HOP, RAP oraz jazdą na deskorolce i rolkach. - Jestem szczęśliwy, bo od dawna marzyłem, aby otworzyć swój sklep. Nie poprzestaję jednak na tym - mówi Tomasz Gadziński, który już myśli o utworzeniu skateparku i organizowaniu koncertów.


20 kwietnia 2005 - Sesja w Strzegomiu

21 kwietnia o godzinie 15.00 odbędzie się XL Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. Radni będą głosować nad udzieleniem burmistrzowi absolutorium. Radni podejmować będą uchwały, między innymi w sprawie nadania Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu ul. Mickiewicza 1 imienia Jana Pawła II, w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Strzegom, wyznaczą podmiot obowiązany do przyjęcia skazanych w celu wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian nieściągalnej grzywny. Wystąpi Roberta Kleniuka - Komendant Policji w Strzegomiu - zapozna radnych stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie gminy Strzegom w ubiegłym roku.


20 kwietnia 2005 - Pomagamy wypełnić PIT

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Urząd Skarbowy, Bank Spółdzielczy. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.org.pl. Najniższą prowizję (1zł) od wpłat dokonywanych na konto KH pobierają placówki Biura Handlowego "Anda" - ul. Różana (koło BGŻ), ul. Of. Oświęcimskich (dawna Opolanka), ul. Kopernika.


20 kwietnia 2005 - "Młodzież zapobiega pożarom"

Już po raz XXVIII odbył się Centralny Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".
19 kwietnia w Kłodzku odbył się etap wojewódzki, podczas którego powiat świdnicki reprezentowała m.in. Daria Urbańczyk uczennica klasy I B z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. Podopieczna pana Mariusza Kuca zajęła II miejsce w ogólnej klasyfikacji i tym samym będzie reprezentować województwo dolnośląskie na etapie centralnym, który odbędzie się 27-29 maja tego roku.


20 kwietnia 2005 - Impresje muzyczne

Żarowski Ośrodek Kultury oraz kawiarnia "ŻAK" zapraszają na trzeci koncert z cyklu "Impresje Muzyczne".
Koncert odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 19.00 w sali widowiskowej ŻOK.
Zagrają zespoły: "Gofry" oraz "DRUM PULS TAMTAM".

Wstęp wolny!


20 kwietnia 2005 - Obsługa imprezy

Organizator Pikniku Jaworzyńskiego, który odbędzie się 21 maja na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, zaprasza do składania ofert na kompleksową obsługę gastronomiczną (ze sprzedażą piwa) podczas trwania imprezy.
Pisemne oferty należy składać do 5 maja na adres: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna ul. Powstańców 58-140 Jaworzyna Śląska
tel./fax.: 074/85-84-136
Wymagania jakie należy spełnić - >>> zobacz


19 kwietnia 2005 - 15 lat minęło. . .

Wczoraj w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury obchodzono 15-lecie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Tego wieczoru odbył się między innymi wykład szefa Centrum im. Adama Smitha dr Roberta Gwiazdowskiego "Swoboda działaności gospodarczej w Polsce", po którym wręczono Statuetki przedsiębiorczości SPiKŚ za rok 2004 lokalnym przedsiębiorcom, wzorowo prowadzącym swoje firmy. Przed wręczeniem Nagród Wiecznego Pióra 1990-2005 wystąpili artyści Opery Lwowskiej - Hryhoriy Smoliy i Gabruk Mykola. Wieczne Pióra otrzymał prof. Bronisław Geremek, prof. Jan Miodek i Jan Lityński. Podczas wieczoru wystąpił znany kabareciarz Krzysztof Daukszewicz.
Fotoreportaż z jubileuszu - >>> zobacz


19 kwietnia 2005 - Wspaniały występ

Na zaproszenie Starosty Świdnickiego w dniach 18-19 kwietnia wizytę w Powiecie Świdnickim złożyli znani lwowscy śpiewacy operowi - Hryhoriy Smoliy i Gabruk Mykola. Po raz pierwszy goście dali koncert w Świdnickim Teatrze z okazji XV - lecia działalności Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Świdnickich. Hryhoriy Smoliy urodził się w 1975 r. w Krasnem koło Lwowa. Jego kariera rozpoczęła się w 1997 r. od występu na Międzynarodowym Konkursie w Karlowych Warach w Czechach. Tam również uzyskał dyplom. W 1998 r. wziął udział w konkursie solistów w Tarnopolu na Ukrainie. Uczył się śpiewu w Pierwszym Instytucie Pedagogiki w Drogobyczu, następnie studiował na Akademii Muzycznej we Lwowie. Od 2000 r. jest solistą w Państwowej filharmonii we Lwowie. Jest także laureatem wielu międzynarodowych konkursów. Jego repertuar składa się z rosyjskich i europejskich pieśni wielkich kompozytorów: m. in. Schuberta, Czajkowskiego i Mozarta. Gabruk Mykola pracuje od 40 lat w Państwowej Filharmonii we Lwowie. Koncertował w wielu krajach Europy: Niemczech, Francji, Rosji i Hiszpanii. Artyści ze Lwowa zostali bardzo ciepło przyjęci przez świdnicką publiczność. W wieczornym repertuarze znalazła się także znana polska piosenka, której wykonanie wywołało entuzjazm publiczności. Lwowiacy po raz pierwszy odwiedzili Powiat Świdnicki, ale podkreślali, że chętnie tu wrócą zaprezentować nowy repertuar.


19 kwietnia 2005 - Stypendia sportowe przyznane

Prezydent Świdnicy przyznał stypendia ośmiu sportowcom startującym w barwach świdnickich klubów. Oto nagrodzeni: - Martin Walczak (stypendium czteromiesięczne) - 16 lat, Akrobatyka Sportowa MKS "Polonia" w Świdnicy, klasa mistrzowska, kadrowicz i reprezentant Polski, wielokrotny zdobywca medali na Mistrzostwach Polski Juniorów, Seniorów, uczestnik Mistrzostw Europy i Świata. Martin Walczak wraz z Tomaszem Żuberkiem był w składzie czwórki męskiej, która wywalczyła w 2004 r. 8 miejsce w Mistrzostwach Świata we Francji, - Tomasz Żuberek (stypendium trzymiesięczne, 18 lat), Mateusz Opyrchał (stypendium trzymiesięczne, 13 lat), Robert Bitner (stypendium trzymiesięczne, 15 lat), Kamil Fieniuk (stypendium trzymiesięczne, 15 lat) - klasa mistrzowska, tworzyli czwórkę męską w akrobatyce z MKS "Polonia" w Świdnicy, wywalczyli trzy złote medale na Mistrzostwach Polski Juniorów, medal złoty, srebrny i brązowy na Mistrzostwach Polski Seniorów oraz zajęli pierwsze miejsca w I i III Pucharze Polski; - Paweł Wernik (dwumiesięczne) - 17 lat, Sekcja Bokserska MKS "Polonia" w Świdnicy, kadra narodowej juniorów, złoty medalista X Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2004 roku, - Piotr Żurek (dwumiesięczne) - 16 lat, bokser MKS "Polonia" w Świdnicy, w kadrze narodowej juniorów, srebrny medalista X Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w 2004 roku, - Daniel Bukowy (stypendium trzymiesięczne) - 20 lat, zawodnik Świdnickiego Klubu Kyoukushinkai Karate, w 2004 roku zajął trzecie miejsce (kategoria kumite mężczyzn do 75 kg) na XV Mistrzostwach Polski Juniorów Karate Kyokushinkai w Głogowie, Każdy ze stypendystów będzie otrzymywał - w określonym czasie - co miesiąc 730,22 zł.


19 kwietnia 2005 - Jaguar

Funkcjonariusze Sekcji dw. z POG KPP w Świdnicy w ramach prowadzonych działań dokonali odzysku mienia przywłaszczonego na szkodę Bankowego Funduszu Leasingowego S. A. Oddział we Wrocławiu. 11 kwietnia do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosił się przedstawiciel firmy windykacyjnej z siedzibą we Wrocławiu, powiadamiając, iż właściciel jednej ze świdnickich firm odmówił wydania samochodu marki Jaguar wartości 100000 zł. Samochód miał być wydany ponieważ została rozwiązana umowa leasingowa zawarta w lutym 2003r. dot. leasingu samochodu. Policjanci ustalili miejsce przechowywania pojazdu. Po przybyciu na miejsce okazało się iż z samochodu zostały ściągnięte koła, a właściciel twierdził, że pojazd jest niesprawny, a wszystkie rachunki zostały przez niego opłacone i nie ma żadnych zaległości. Z dokumentacji firmy windykacyjnej wynikało jednak całkiem coś innego. Funkcjonariusze zabezpieczyli pojazd na parkingu a następnie przekazali go przedstawicielowi firmy windykacyjnej. Właścicielowi Jaguara grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.


19 kwietnia 2005 - Dyskusja w Krzyżowej

23 kwietnia o godzinie 14.30 odbędzie się w Krzyżowej k. Świdnicy dyskusja panelowa, podczas której poruszane będą tematy wspólnej przeszłości i przyszłości Polski, Niemiec i Ukrainy. W panelu udział wezmą Klaus Bachmann, Sławomir Dębski, Michał Kamiński, Helmut Lippelt oraz Mykoła Riabczuk. Dyskusja będzie podsumowaniem trwającego od 20 kwietnia seminarium naukowego młodych Polaków, Ukraińców oraz Niemców. Podstawowym celem seminarium jest uświadomienie uczestnikom, na czym polegają różnice w historii, ustroju politycznym, polityce wewnętrznej i zagranicznej Polski, Niemiec i Ukrainy oraz przyczyn, z których te różnice wynikają, a także podjęcie próby udzielenia odpowiedzi na pytanie w jaki sposób mogą być one przezwyciężone. Przez trzy dni uczestnicy będą wygłaszać referaty na tematy tak kontrowersyjne jak proces dekomunizacji w Polsce, w dawnych Niemczech Wschodnich oraz na Ukrainie, polityka zagraniczna tych państw i ich obszary interesów. Anna Broda, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, w swoim wystąpieniu będzie się zastanawiała czy rewolucję zapoczątkowaną przez Solidarność i pomarańczową rewolucji łączy jedynie entuzjazm i wola obywateli, czy też jest jeszcze więcej podobieństw. Student Uniwersytetu z Kijowa, Artem Papakin, opowie o trudnej i trwającej ponad 600 lat drodze Ukrainy do niepodległości. Zaur Gasimov - Azerbejdżanin, obecnie stypendysta DAAD (Niemieckiej Służby Wymiany Akademickiej) w Niemczech opowie jak Niemcy uczyli się demokracji po 1945 roku. Zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusji. Osoby zainteresowane prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pod numerem telefonu 074 85 00 340 lub >>> wyślij e-mail. Wszelkich informacji udzieli Katarzyna Młyńczak +48 691 848 309.


19 kwietnia 2005 - Niezwykły kolor wiosny

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy przygotował kolejną, atrakcyjną wystawę plastyczną. Wystawa "Wiosna - czas nadziei" wprowadzi wszystkich w klimat ciepła i wielobarwnej rzeczywistości, pełnej rodzącego się życia. Na ten niezwykły wernisaż zapraszamy 28 kwietnia, o godzinie 17. 00 do MDK przy ul. Nauczycielskiej 2. Prace prezentowane na wystawie bezpośrednio inspirowane są porą roku i związanymi z nią przemianami zarówno tymi, które każdy z nas zauważa przechadzając się po parkach i ulicach naszego miasta; ale również tymi, które ujawniają się gdzieś głęboko w nas, a które uzdolniona artystycznie młodzież, doskonale potrafi odebrać i przetworzyć tak, by powstało dzieło sztuki. Będziemy mogli zobaczyć prace wszystkich uczestników zajęć z pracowni plastycznej, prowadzonej przez dwie niestrudzone panie: Wandę Szwegler i Joannę Waksmundzką. Prace niezwykle różnorodne, zarówno pod względem świata przedstawionego - gdyż tak wiele indywidualności gromadzą zajęcia plastyczne - jak również środków wyrazu. Przygotujmy się na wielobarwne prace w różnych technikach malarskich (pastele, farby oraz rysunki i grafiki). Z pewnością warto chwilę zatrzymać się w MDK, a gwarantuję, że później jakoś inaczej, jakoś wyraźniej popatrzmy na kolory wiosny.


19 kwietnia 2005 - Dni Żarowa

Organizator Dni Żarowa 2005, które odbędą się w dniach 03-05 czerwca . zaprasza do składania ofert na wyłączność sprzedaży piwa podczas trwania imprez. Warunki: sprzedaż piwa przez 3 dni (tylko w plastikowych naczyniach), zabezpieczenie minimum 400 miejsc siedzących (ławy i stoły), zabezpieczenie odpowiedniej ilość parasoli, posiadanie ważnej koncesji na sprzedaż alkoholu, zadeklarowanie wpłaty za wyłączność, podpisanie umowy z organizatorem, płatność: 50 % wartości deklarowanej gotówką lub przelewem na konto organizatora na 2 tygodnie przed rozpoczęciem imprezy, 50 % w ostatnim dniu trwania imprezy. Organizator gwarantuje dostęp mediów (prąd, woda), pomieszczenie do przechowywania towaru, wyłączność na sprzedaż piwa. Pisemne oferty należy składać pod adres Żarowskiego Ośrodka Kultury.


19 kwietnia 2005 - Przegląd filmów

Świdnica OFF / przegląd filmów niezależnych jest przeglądem filmowej twórczości niezależnej. Przegląd prezentuje dzieła twórców oraz reprezentatywny program wybranych pokazów filmowych z Wrocławia i Świdnicy.
W zakończonym 17 kwietnia przeglądzie Nagrodę Publiczności otrzymały dwa tytuły: "Gorączka Sobotniej Nocy" Dominika Matwiejczyka i "Cwelarki. Przyjemność. Kara czy Codzienność" grupy filmowej Torba. Wyróżnienie: "Uczulenie czy ospa" Pawła Popko. Wszystkie filmy pokazano drugiego dnia projekcji. Wśród publiczności rozlosowano nagrody rzeczowe w postaci filmów DVD.


18 kwietnia 2005 - Marsz Pamięci

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie zaprasza do udziału uczniów klas VI do udziału w Marszu Pamięci. Marsz odbędzie się z okazji 60-tej rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Plan Marszu:
9.00 - przygotowanie i omówienie trasy Marszu Pamięci,
9.10 - wymarsz z własnych placówek,
11.00 - dotarcie do obozu, zwiedzanie pod kierunkiem przewodnika obiektu, projekcja filmu poświeconego historii obozu i podobozów w Górach Sowich, zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar i uczczenie ich pamięci minutą ciszy, 13.00 - wymarsz z Gross Rosen do placówek,
Po Marszu Pamięci proponujemy przeprowadzenie na lekcjach historii, w ramach tematów poświeconych II wojnie światowej, podsumowanie wiadomości o holokauście, zagładzie i zbrodniach hitlerowskich. Marsz odbędzie się 21 kwietnia. Zapraszamy do udziału.


18 kwietnia 2005 - Szkolenie dla dziennikarzy

Ministerstwo Gospodarki i Pracy wspólnie z Fundacją Edukacji Ekonomicznej organizują 16 maja (hotel Novotel, ul. Wyścigowa 35) dla dziennikarzy i przedstawicieli mediów seminarium pt. "Fundusze strukturalne bez tajemnic - o czym warto pisać?".
Celem seminarium jest przekazanie wiedzy niezbędnej do relacjonowania interwencji wsparcia europejskiego w Polsce, w obecnej i przyszłej perspektywie finansowania UE oraz przedstawienie roli mediów w procesie wdrażania funduszy strukturalnych. Spotkania zostaną przeprowadzone przez Trenerów Krajowego Systemu Przygotowań do Funduszy Strukturalnych (KSP) - Fundacja Edukacji Ekonomicznej.
Uczestnictwo:
Aby wziąć udział w seminarium należy wypełnić i przesłać załączony formularz zgłoszeniowy >>> wyślij, bądź faksem pod nr tel. (22) 828 06 71
Udział w seminarium jest bezpłatny.


18 kwietnia 2005 - Zawody na orientację

W sobotę 16 kwietnia Komenda Hufca ZHP Świdnica oraz Krąg Instruktorski "Szrot" zorganizowali dla zuchów, harcerzy i instruktorów kolejną edycję zawodów na orientację. Zawody jak zawsze odbędą się w klasyfikacji indywidualnej w kategoriach wiekowych na zasadach sportowych, czyli zwycięża ten zawodnik, który w jak najkrótszym czasie pokona bezbłędnie wyznaczoną trasę zaliczając po kolei wszystkie punkty. Wyniki: kategoria K12 - 1. Natalia Norbert, 2. Monika Niedźwiedziska, 3. Anna Makowiecka, K14 - 1. Paula Fortuna, 2. Emilia Zakrawasz, 3. Kamila Pamuła, K16 - 1. Daria Szczepaniak, 2. Małgorzata Banach, 3. Katarzyna Anklewicz, K18 - 1. Anna Góralska, 2. Katarzyna Lwowska, 3. Agnieszka Ostrowska, K OPEN - 1. Teresa Dubel, 2. Elżbieta Zwolińska, 3. Ewelina Syska, M12 - Konrad Żemojcin, 2. Tomasz Grzelak, 3. Aleksander Luba, M14 - 1. Jakub Feldman, 2. Maciej Anklewicz, 3. Jakub Kubś, M16 - Krystian Tekiela, 2. Daniel Klimek, 3. Andrzej Kuryło, M18 - Kacper Godlewski, 2. Radosław Wiązowaty, 3. Radosław Malinowski, M OPEN - 1. Sławomir Wiązowaty, 2. Paweł Kłak, 3. Michał Mroczkowski.


18 kwietnia 2005 - Piłka nożna

W rozegranym w dniu dzisiejszym meczu ligi okręgowej juniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał na wyjeździe z "czerwoną latarnią" tabeli drużyną Zjednoczonych Żarów 0:2. Skład Victorii w tym meczu przedstawiał się następująco: Wiśniewski, Kicenka, Satyła, B. Kuranicński, P. Kuranciński, Borgoń, Hałdaś, Bodio, Łukoić, Waligórski, Wyrzykowski. W następnym spotkaniu nasi juniorzy zagrają z drużyną Unii Złoty Stok w niedzielę 24 kwietnia o godzinie 17.
W Żarowie w meczu ligi okręgowej seniorów zespół Zjednoczonych Żarów pokonał Victorię Świebodzice 2:1 (0:0). Bramki dla zespołu Zjednoczonych zdobył Łukasik - (70), Porabik (75), Victorii Zalewski (85). Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Prusiński, Fleszar, Błaszczak, Kiryczuk, Stoma, Piotrowski, Weirauch, Kiełbowicz, Rogowski, Zalewski. Po przerwie grali: Kmieciak, Lehner, Gzara. Kolejne spotkanie nasz zespół rozegra w niedzielę 24 kwietnia 2005 r. a ich rywalem będzie zespół Skałki Stolec.


18 kwietnia 2005 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki z 14 i 17 kwietnia Amatorskiej Ligi Koszykówki w Świebodzicach.
KRA - EVO 108 : 70 / 20:19, 27:11, 28:21, 33:19 /
KRA - Markiewicz M. (36), Wiatrak M. (17), Slatan W. (16),
EVO - Myślak M. (36), Murdzek M. (16), Stec Ł. (10).
WRC - EVO 90 : 76 / 22:13, 16:25, 29:12, 23:26 /
WRC - Chaiński P. (20), Trzop W. (19), Krawczyk B. (17),
EVO - Myślak M. (51), Kaczkowski M. (9), Bożemski M. (7).
TOP - MRJ 62 : 57 / 13:6, 22:13, 10:21, 17:17 /
TOP - Łabiak M. (25), Siczek Ł. (13), Owsianny D. (12),
MRJ - Moskwiak M. (20), Sujka K. (15), Rochatka B. (10).
KRA - PRM 78 : 58 / 16:12, 25:9, 14:15, 23:22 /.
KRA - Markiewicz M. (34), Bobowski T. (23), Wiatrak M. (7).
PRM - Szopa P. (26), Kierul Ł.(12), Strachowicz A. (11).

W rozgrywkach prowadzi zespół NEW przed KRA i zespołem TOP.


17 kwietnia 2005 - Jubileusz

Jutro o godzinie 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury rozpoczną się obchody 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
W programie przewidziano:
- wykład szefa Centrum im. Adama Smitha dr Roberta Gwiazdowskiego "Swoboda działaności gospodarczej w Polsce",
- wręczenie Statuetek przedsiębiorczości SPiKŚ za rok 2004 (kapituła wyróżnia statuetkami lokalnych przedsiębiorców, wzorowo prowadzących zakłady produkcyjne, usługowe, wykonujących wolny zawód oraz menadżerów),
- występ artystów Opery Lwowskiej - Hryhoriy Smoliy i Gabruk Mykola,
- wręczenie Nagród Wiecznego Pióra 1990-2005, lauretami są: to prof. Bronisław Geremek, prof. Jan Miodek i Jan Lityński,
- autorski spektakl Emiliana Kamińskiego,
- bankiet.


17 kwietnia 2005 - Biegi przełajowe

15 kwietnia na obiektach sportowych w Czarnym Borze odbyły się Mistrzostwa strefy VI w Biegach Przełajowych. Organizatorami biegów byli: DZ LZS Wrocław, PZ LZS Wałbrzych, Gmina Czarny Bór, UKN "Melafir" Czarny Bór. W zawodach wystartowało łącznie 259 zawodniczek i zawodników. Impreza była dofinansowywana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy z naszego powiatu. W punktacji gmin zwyciężyli zawodnicy z Marcinowic a w punktacji powiatów także nasi reprezentanci powiatu.
Tabela wyników - >>> zobacz


17 kwietnia 2005 - Balony, balony

10 kwietnia na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie k/Ostrowa Wlkp. rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodzików w kl. F4B, - "18 Festiwal Modeli Balonów na Ogrzane Powietrze o Mały Puchar Gordon Benetta" . Impreza odbyła się pod patronatem Aeroklubu Polskiego, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Urzędu Miasta Ostrowa Wlkp. Udział Wzięło 20 zespołów (Aerokluby regionalne i inne organizacje). Przejazd na miejsce konkursu odbył się samochodami prywatnymi rodziców zawodników. MDK Świdnica reprezentowali: Michał Zając, Kamil Zawojak, Sławomir Kotarski, Jarosław Kotarski i Krzysztof Skrzynecki. W klasyfikacji zespołowej zwyciężyła ekipa Aeroklubu Częstochowskiego przed Kujawskim i Białostockim, nasi zawodnicy zajęli miejsca: zesp.I - 7 i zesp.II - 11, w klasyfikacji indywidualnej notowani byli tylko trzej pierwsi zawodnicy, nasi zawodnicy byli poza pierwszą trójką.


17 kwietnia 2005 - Zatrzymali sprawców rozboju

Podjęte natychmiast czynności przez funkcjonariuszy Zespołu d/s Nieletnich i Patologii KPP w Świdnicy doprowadziły do ustalenia a następnie zatrzymania sprawców rozboju dokonanego na 13 letnim mieszkańcu Świdnicy. Do zdarzenia doszło 11 kwietnia w Świdnicy. Dwóch nieletnich w wieku 15 i 16 lat podeszło do Jana S., przytrzymując go za ręce, doprowadzili do stanu bezbronności a następnie po przeszukaniu kieszeni, dokonali kradzieży telefonu komórkowego. Czynności prowadzone przez policjantów doprowadziły do odzyskania skradzionego telefonu. Sprawcami rozboju zajmie się teraz Sąd Rodzinny i Nieletnich.


17 kwietnia 2005 - Turniej Gier i Zabaw

11 maja o godzinie 9.30 w świdnickiej sali sportowej na Zawiszowie odbędzie się III Turniej Gier i Zabaw "W zdrowym ciele zdrowy duch". W turnieju wezmą udział dzieci w wieku przedszkolnym.
Zgłoszenia do udziału w turnieju przyjmowane będą do 25 kwietnia w Przedszkolu Niepublicznym "PROMYK" w Świdnicy, ul. Ofiar Oświęcimskich 43a oraz telefonicznie pod numerem 852-21-21
Regulamin turnieju - >>> zobacz


17 kwietnia 2005 - "Nie palę, Nie piję, Nie biorę"

24 kwietnia w Świebodzicach odbędzie się Festiwal Tenisa Stołowego pod hasłem "Nie palę, Nie piję, Nie biorę". Turniej odbywa się pod patronatem i o puchar Burmistrza Świebodzic. Rozgrywki odbędą się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 13, młodzież 14-17 i 18-20 lat, kobiety do lat 16 i powyżej oraz mężczyźni 21-40 i od 41 lat bez ograniczeń. Turniej odbędzie się w haki sportowej OSiRu. Wstęp wolny.


16 kwietnia 2005 - Nowa Hala Sportowa

Dzisiaj w Strzegomiu otwarta została nowa hala sportowa. Nowy obiekt to dwadzieścia tysięcy metrów sześciennych kubatury i dwa tysiące sześćset metrów kwadratowych powierzchni użytkowej z czego tysiąc sto to sama sala główna. Do tego trzy sale specjalistyczne i nowoczesne zaplecze. To wszystko od dziś służyć będzie mieszkańcom Strzegomia. Podczas uroczystego otwarcia wstęgę wspólnie przecięli Stanisław Jurcewicz - wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, Tadeusz Wasyliszyn - strzegomski działacz sportowy, Jacek Wszoła - mistrz olimpijski i burmistrz Lech Markiewicz. - Macie świetnego burmistrza sportowca, dlatego możecie dziś podziwiać nową halę - powiedział podczas otwarcia obiektu Andrzej Worsa, wicestarosta świdnicki. - Na starej hali były wyniki w skali regionalnej, krajowej i światowej. Teraz na nowej pewnie będą jeszcze większe.
Zdjęcia z otwarcia nowej hali sportowej - >>> zobacz


16 kwietnia 2005 - Obsługa imprezy

Organizator Pikniku Jaworzyńskiego, który odbędzie się 21 maja na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, zaprasza do składania ofert na kompleksową obsługę gastronomiczną (ze sprzedażą piwa) podczas trwania imprezy.
Pisemne oferty należy składać do 5 maja na adres: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna ul. Powstańców 58-140 Jaworzyna Śląska
tel./fax.: 074/85-84-136
Wymagania jakie należy spełnić - >>> zobacz


15 kwietnia 2005 - Dzień Sapera

Dzisiaj pod Pomnikiem na terenie byłej jednostki wojskowej w Świdnicy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Sapera.
Na uroczystość przybyli kombatanci, władze miejskie, powiatu, przedstawiciele policji, straży pożarnej, wojska i duchowieństwa. Zasłużonym kombatantom wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie wojskowe.
Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


15 kwietnia 2005 - Dotacje dla wspólnot mieszkaniowych

Minimum 60 tysięcy złotych świdnicki samorząd przeznaczy na dotacje dla wspólnot mieszkaniowych. A te, mogą wydać pieniądze m.in. na remonty elewacji i dachów. Wspólnoty, które otrzymają dotacje zostaną wyłonione w drodze konkursu. Dotacja nie może przekroczyć 50 proc. całkowitych kosztów poszczególnych zadań: remontu lub ocieplenia elewacji, remontu dachu, wykonania przyłącza uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej. Uchwała w sprawie dotacji (podjęta na sesji Rady Miejskiej w Świdnicy 1 kwietnia) została przesłana do Wojewody Dolnośląskiego. Wejdzie w życie 14 dni po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego (prawdopodobnie w połowie maja). Zaraz po publikacji zostanie ogłoszony konkurs (z co najmniej 30 dniowym wyprzedzeniem). Prawdopodobnie już pod koniec czerwca komisja, powołana przez Prezydenta Świdnicy podejmie decyzje, które ze wspólnot otrzymają dotację. Do rozdysponowania wstępnie przeznaczono 60 tys. zł. Ta kwota niebawem może ulec zmianie, bowiem odpowiadając na potrzeby mieszkańców, trwają poszukiwania pieniędzy, by zwiększyć pulę dotacji dwu-trzykrotnie. W ubiegłym roku o dotacje (do rozdysponowania było 50 tys. zł) ubiegało się 55 wspólnot mieszkaniowych ze Świdnicy. Do konkursu zakwalifikowano wnioski 33 spośród nich. 16 wspólnot otrzymało pieniądze i wykonało deklarowane prace.


15 kwietnia 2005 - Wyniki Pegazika

Świdnicki Ośrodek Kultury 11 i 12 kwietnia zorganizował Eliminacje Powiatowe 10. Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" Na Eliminacjach Wojewódzkich tego konkursu nasz powiat reprezentować będą w kategorii "młodsi" - Agnieszka Lisowska, Krzysztof Gańko, Anna Kubinka, w kategorii "starsi": Kinga Rudownik, Patryk Drozd, Łukasz Chwastyk, Małgorzata Zielińska.


15 kwietnia 2005 - Przyjdź do starostwa na konsultacje!

Przyszła wiosna a z nią ruszyły prace na budowach. Można jednak zaobserwować, że wzmożona aktywność inwestorska nie zawsze odbywa się w warunkach nie zagrażających zdrowiu lub życiu. Często na gorąco rodzą się nowe pomysły na poprawianie już zatwierdzonych projektów. Pośpiesznie wprowadzane zmiany, bez odpowiednio przygotowanej dokumentacji mogą okazać się groźne w skutkach dla podjętej inwestycji, a w konsekwencji powodować liczne kłopoty i niepotrzebny wzrost kosztów budowy. Dodatkowo wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzanych na budowach Dolnego Śląska wykazują wiele zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników wykonujących prace budowlane. Pobudzeniu dojrzałej świadomości inwestorskiej będzie służyć zintegrowane spotkanie konsultacyjne organizowane w Starostwie Powiatowym w Świdnicy przez Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu i Starostę Powiatu Świdnickiego. 22 kwietnia w budynku Starostwa w godzinach 12.00 - 15.15 na wszystkich uczestników procesu budowlanego tj. inwestorów, inspektorów nadzoru, kierowników budów, projektantów a także wykonawców robót budowlanych czekać będą: przedstawiciel PIP, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz pracownik Wydziału Budowlanego Starostwa Powiatowego w Sali 226. Będą służyć poradą i pomocą prawną w zakresie bezpiecznego organizowania procesu budowlanego. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


15 kwietnia 2005 - Finał Dolnośląski

Wczoraj i dzisiaj w Świdnicy odbył się Finał Dolnośląski Mini Siatkówki Dziewcząt i Chłopców. Wśród dziewcząt zwyciężyła SP-6 z Wałbrzycha przed SP-97 z Wrocławia, SP-2 z Bolesławca i Sp-8 z Lubina. Wśród chłopców zwyciężyła drużyna SP-2 z Milicza przed SP-2 z Bolesławca, Sp-3 z Ząbkowic Śląskich oraz SP-20 z Legnicy.
Niepokoi brak dziewcząt ze Świdnicy, miasta ogromnych tradycji siatkarskich.


15 kwietnia 2005 - Międzyszkolny Turniej Teatralny

Świdnicki Ośrodek Kultury po raz piąty zorganizował Międzyszkolny Turniej Teatralny. Turniej odbywał się w ramach Projektu Edukacji Teatralnej. W tegorocznej edycji turnieju wzięło udział 7 szkół. Uczestnicy musieli zmierzyć się w 7 konkursach: plastycznym, dziennikarskim, muzycznym, recytatorskim, fotograficznym, historyczno-naukowym i inscenizacji teatralnej. Główną nagrodą było DVD i otrzymało je III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, które zebrało łącznie 56 punktów. II miejsce zdobyło Gimnazjum nr 4 w Świdnicy - 55 punktów, III miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy - 51 punktów. Wszystkie szkoły biorące udział otrzymały nagrody książkowe.


15 kwietnia 2005 - Wiosenne Zawody na Orientację

Komenda Hufca ZHP Świdnica oraz Krąg Instruktorski "Szrot" organizują jutro dla zuchów, harcerzy i instruktorów kolejną edycję zawodów na orientację. Zawody jak zawsze odbędą się w klasyfikacji indywidualnej w kategoriach wiekowych na zasadach sportowych, czyli zwycięża ten zawodnik, który w jak najkrótszym czasie pokona bezbłędnie wyznaczoną trasę zaliczając po kolei wszystkie. Centrum zawodów zlokalizowane będzie w Lubachowie w w godzinach od 9.oo do 14.oo.


15 kwietnia 2005 - Sprawcy pobicia zatrzymani

Trzej młodzi mężczyźni wtargnęli do mieszkania Daniela S. Kopiąc go po całym ciele, uderzając pięściami, doprowadzili do stanu bezbronności. Kradnąc mu papierosy i portfel z zawartością pieniędzy w kwocie 30 zł., oddalili się z miejsca zdarzenia. Podjęte natychmiast czynności przez policjantów z Komisariatu Policji w Strzegomiu doprowadziły do zatrzymania sprawców. Cała trójka była pod wpływem alkoholu. Po zatrzymaniu zostali osadzeni w PDOZ KPP w Świdnicy. Pokrzywdzony doznał licznych obrażeń ciała, po opatrzeniu przez lekarza został zwolniony do domu. 12 kwietnia roku Sąd Rejonowy w Świdnicy wobec sprawców zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Wszystkim został postawiony zarzut z art. 280 §1 kk, który zagrożony jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.


14 kwietnia 2005 - Mieszkania dla wychowanków Domu Dziecka

160 metrowe mieszkanie na ul. Komunardów w Świdnicy czeka na swoich małych lokatorów z Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Jest to kolejna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Świdnicy dotycząca tworzenia mieszkań usamodzielnienia dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba dzieci, którym należy zapewnić opiekę. W przypadku braku miejsc dzieci kierowane są do placówek poza nasz powiat. Aby uniknąć takich rozwiązań, powiat postanowił uruchomić dodatkowe mieszkanie dla 12 dzieci i młodzieży z powiatu pozbawionych opieki rodzicielskiej. Dzieci będą pod opieką 2 opiekunów i 2 wychowawców. Mimo, że nic nie jest w stanie zastąpić dzieciom miłości i opieki rodziców, warunki jakie im proponujemy są zbliżone do warunków panujących w normalnej rodzinie. Dzieci będą same robiły zakupy, gotowały i sprzątały a także z pomocą opiekunów robiły opłaty, dbały o swoje mieszkanie i finanse. Takie mieszkanie usamodzielnienia funkcjonuje już na terenie naszego powiatu i mieszka w nim 12 dzieci. Dodatkowo Powiat przekazał lokal na zorganizowanie kolejnego mieszkania usamodzielnienia dla podopiecznych Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej. Znajduje się on na ul. Żeromskiego w Świdnicy i obecnie trwa tam generalny remont. Mieszkanie zostanie oddane do użytku we wrześniu tego roku. W drugim kwartale br. uruchomiony zostanie także hostel dla matki z dzieckiem. W budżecie powiatu na ten cel przeznaczono 160 tys. zł


14 kwietnia 2005 - Program radiowy z Grzegorzem Grzybem

Automobilklub Sudecki oraz Akademickie Radio LUZ pragną zaprosić 15 kwietnia o godzinie 17.00 na audycję z gościem specjalnym - Mistrzem Polski w kategorii Super 1600, oraz F2 - Grzegorzem Grzybem. Z najszybszym zawodnikiem tzw. "ośki" na 32 Rajdzie Elmot porozmawiamy o przygotowaniach do tegorocznego startu i planach zespołu na ten sezon. Program ten będzie pierwszym interaktywnym spotkaniem realizowanym wraz z Akademickim Radiem LUZ w ramach Internetowego Radia Rajdowego. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem kibiców. Radio Rajdowe będzie także nadawać "na żywo" podczas dwóch dni trwania 33 Rajdu Elmot Remy. Dzięki internetowi każdy z dostępem do sieci może słuchać naszego radia. Zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań Grzegorzowi Grzybowi - zapytaj. Radio Luz nadaje w internecie w formacie ogg vorbis w kilku różnych jakościach, a także w technologii shoutcast. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz Już niebawem kolejne spotkania, zapraszamy do odwiedzania strony 33 Rajdu Elmot Remy - >>> zobacz


14 kwietnia 2005 - Wsparcie dla uczniów

W tym roku po raz pierwszy gmina udzielać będzie pomocy socjalnej uczniom. Dotychczas do urzędu wpłynęło już 1200 wniosków. Wszystkie one zostaną rozpatrzone do początku maja. Pierwszy termin składnia wniosków minął po koniec stycznia. Zainteresowane osoby mogą jednak jeszcze w tym roku skorzystać z pomocy socjalnej. Zgodnie z przyjętym regulaminem termin składnia wniosków co roku będzie upływał 15 września dla uczniów i 15 października dla słuchaczy szkół policealnych. - Obowiązek pośredniczenia w udzielaniu tego typu pomocy nałożono na gminy z początkiem tego roku, dlatego w tym roku wyjątkowo pojawiły się inne terminy - wyjaśnia Urszula Podsiadły- Szubert, naczelnik wydziału oświaty. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Przyznana dotacja wynosi prawie 180 tys. Kwota stypendiów może wahać się od niecałych 45 do 112 złotych miesięcznie. - Jeśli zdecydujemy się na wypłacanie stypendium w najniżej kwocie to pomoc ta obejmie niecałe 400 osób - dodaje naczelniczka.


13 kwietnia 2005 - Obowiązkowa wymiana praw jazdy

30 kwietnia 2005 roku upływa termin wymiany praw jazdy wydanych do 30 kwietnia 1993 roku. Termin ten został wydłużony o 4 miesiące, ponieważ okazało się, że nie wszyscy zdążyliby z wymianą dokumentu do końca grudnia ubiegłego roku. Wszystkie osoby objęte obowiązkiem wymiany prawa jazdy zachęcamy, aby zrobić to jak najszybciej. Pozwoli to na uniknięcie stania w długich kolejkach i zaoszczędzi czas. Koszt wymiany to ok. 76 zł ( 70 zł sama wymiana prawa jazdy, 1 zł opłata ewidencyjna, reszta to znaczki skarbowe). W przypadku zmiany nazwiska lub adresu należy przygotować dodatkowo kserokopie dokumentów potwierdzających ten fakt. Każdy załącznik wymaga zakupu znaczka skarbowego o wartości 0,50 zł.


13 kwietnia 2005 - Dzień Sapera

Dzień Sapera, to dla Wojsk Inżynieryjnych jedno z najważniejszych Świąt obchodzonych co roku 16 kwietnia w rocznice forsowania Odry i Nysy Łużyckiej.
Dzień wcześniej od godziny 11.00 odbędą się uroczystości w Świdnicy przy ulicy Parkowej. Weteranom zostaną wręczone odznaczenia, odbędzie się też prezentacja broni wystawiona przez Muzeum Broni i Militariów.


13 kwietnia 2005 - Victoria

W rozegranym dzisiaj zaległym meczu ligi okręgowej juniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał Nysę Kłodzko aż 7:1 (3:0). Bogatym łupem bramkowym podzielili się: Borgoń - 3, Stoma - 2, Mikołajewski, Bodio. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Osóbka, Satyła, Kicenka, B. Kuraniciński, Łukoić, Hałdaś, Borgoń, Bodio, Waligórski, Stoma, Zanin. Po przerwie grali: A. Kuranciński, Mikołajewski, Wyrzykowski, Rak, Horodeczny. Mecz toczył się przy zdecydowanej przewadze naszego zespołu o czym świadczy wynik spotkania. Kolejny mecz nasz zespół rozegra już w najbliższą niedzielę 17 kwietnia 2005 r. w Żarowie ze Zjednoczonymi.
W rozegranym także dziś zaległym meczu w lidze okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał 1985 Szczawno Zdrój 3:0 (2:0). Bramki dla Victorii zdobyli: 29 min. Weirauch z rzutu wolnego, 32 min. Prusiński, 65 min. Zalewski. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Błaszczak, Fleszar, Kiryczuk, Prusiński, Kiełbowicz, Piotrowski, Weirauch, Rogowski, Kmieciak, Zalewski. Po przerwie grali: Lehner, Gzara, Rak. Nasza drużyna w pełni zrehabilitowała się za pechową porażkę z AKS Strzegom. W niedzielę 17 kwietnia 2005 r. czeka nasz zespół wyjazd do Zjednoczonych Żarów.


13 kwietnia 2005 - Sukces

Szkolna gazetka "Identyfikator" zajęła III miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Szkolnych "Forum Pismaków '2005". Na konkurs wpłynęło 211 gazetek uczniowskich z całej Polski. Indywidualną Nagrodę za najciekawszy artykuł otrzymała Marta Marchewka z klasy IITE2. Odbyły się również warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez dr Katarzynę Bocheńską, pracownika naukowego Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej z Poznania, podczas których uczestnicy poznawali trudną sztukę pisania reportażu. Znana pisarka, Katarzyna Grochola, opowiadała o swojej pracy twórczej i podpisywała książki. Opiekunem gazetki od samego jej powstania jest Janina Kosztur. Gazetka powstaje składzie: Daniel Ofiara - redaktor naczelny, Rafał Lichota - skład komputerowy, Marta Marchewka - dziennikarz, Justyna Schwałkowska, Przemek Staniszewski i Eryk Cichocki - dziennikarze, Paweł Markowicz - fotografik, Ada Nowak - rysunek.


13 kwietnia 2005 - Wyróżnienie za dbałość o zabytki

Jako jedyne miasto z Dolnego Śląska Świdnica została laureatem tegorocznej edycji konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków - "Zabytek zadbany". Miasto zostało docenione za przeprowadzenie remontu i konserwacji w Pałacu Opatów Cysterskich w Świdnicy i adaptację obiektu dla Miejskiej Biblioteki Publicznej. Taką decyzję podjęła komisja konkursowa, która ocenia m.in. dbałość o zachowanie historycznej architektury oraz formy użytkowania obiektu. Pamiątkowy emblemat oraz dyplom zostaną wręczone Władzom Świdnicy przez Ministra Kultury - 18 kwietnia w gdańskim Dworze Artusa - z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. - Świdnica jest miastem charakterystycznym, w którym jest bardzo dużo historycznych zakątków. Są takie perełki, jak Kościół Pokoju, ale też inne zabytkowe budowle w nienajlepszym stanie. Od wielu lat promujemy i wspomagamy wszelkie remonty zabytków. Jednak środków na wszystko nie wystarcza, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że remont Pałacu Opatów Cysterskich został dostrzeżony - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Prace adaptacyjne i rewaloryzacyjne pochłonęły ponad 7 mln zł. Do konkursu świdnicką budowlę zgłosiła Barbara Nowak-Obelinda, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu. - Miałam przeczucie, że to jedna z największych inwestycji samorządowych w kraju, w cennym zabytku, gdzie nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzu zachowało się sporo historycznych elementów. Nie bez znaczenia było również przekazanie obiektu bibliotece, na niedochodową działalność, co w tych trudnych czasach jest rzadkością. Udanym pomysłem była również adaptacja, polegająca na zabudowaniu dziedzińca - tłumaczy swoją decyzję Barbara Nowak-Obelinda.


13 kwietnia 2005 - Złota Bogusia

Wczoraj w Sulechowie juniorki starsze Gwardii Impel Wrocław, drugi raz z rzędu zdobyły mistrzostwo Polski w siatkówce.
Bogumiła Barańska jeszcze kilka lat temu zawodniczka Polonii Świdnica uznana została najlepszą, podobnie jak w ubiegłym roku - atakującą i najlepszą zawodniczką swojej drużyny. Nagrodę wręczył jej niedawny trener reprezentacji męskiej - Waldemar Wspaniały.


13 kwietnia 2005 - Obsługa imprezy

Organizator Pikniku Jaworzyńskiego, który odbędzie się 21 maja na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, zaprasza do składania ofert na kompleksową obsługę gastronomiczną (ze sprzedażą piwa) podczas trwania imprezy.
Pisemne oferty należy składać do 5 maja na adres: Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna ul. Powstańców 58-140 Jaworzyna Śląska
tel./fax.: 074/85-84-136
Wymagania jakie należy spełnić - >>> zobacz


13 kwietnia 2005 - Aktywny bezrobotny

Prawie osiem milionów złotych wydał w zeszłym roku powiat świdnicki na programy związane z przeciwdziałaniem bezrobociu. Różne formy aktywizacji objęły 4289 osób. - Największa liczbę miejsc pracy stworzyli pracodawcy z terenu Strzegomia, Świebodzic i Świdnicy - poinformowała na sesji powiatu poświęconej temu zagadnieniu Grażyna Walczak, kierownik PUP. Środki na aktywizację bezrobotnych pochodziły z Funduszu Pracy. Największa część tych pieniędzy przeznaczona została na prace interwencyjne. Forma ta objęła też najwięcej osób, bo aż 890. Inne działania to roboty publiczne, staże, szkolenia i przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników. Powiatowemu Urzędowi Pracy udało się również pozyskać ponad 800 tys. z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki te przeznaczono na projekt "Młodzież z Unią", którym wzięło udział 696 młodych ludzi.


13 kwietnia 2005 - Klub Seniora działa już 9 lat

12 kwietnia 1996 roku rozpoczął działalność Klub Seniora przy Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej. Z tej okazji po 9 latach zorganizowano jubileuszowe spotkanie. Na spotkaniu zostały przedstawione sprawozdania z działalności klubu. Prezes Klubu Stanisław Kraiński odczytał historię Klubu. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek wspólnie z Zarządem Klubu przekazała zasłużonym klubowiczom podziękowania za poświęcenie i zaangażowanie podczas długoletniej pracy społecznej na rzecz klubu. Podziękowania otrzymali: Wanda Biedroń, Irena Kaczyńska, Teresa Kraińska, Anna Kulak, Maria Mika, Józefa Przeniosło, Wacław Tyborowski oraz Stanisław Kraiński.


13 kwietnia 2005 - Wygrały indeksy

Dwie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Świdnicy, dzięki udziałowi w Olimpiadzie "Losy Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 r.", mogą poszczycić się zdobytymi indeksami na wyższe uczelnie.
Aleksandra Skowrońska (kl. II b) zdobyła tytuł finalisty, natomiast Dominika Luśniak (kl. II b) tytuł laureata, na etapie ogólnopolskim tejże Olimpiady. Opiekunem uczennic jest prof. Paweł Barański.


13 kwietnia 2005 - Nowa Hala w Strzegomiu

16 kwietnia o godzinie 10.00 odbędzie się uroczystość otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 2 w Strzegomiu. Gośćmi honorowymi uroczystości będą Henryk Gołębiewski - Podsekretarz Stanu w MENiS, Marek Dyduch - Poseł na Sejm RP i Sekretarz Generalny SLD, Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm RP oraz Stanisław Łopatowski - Wojewoda Dolnośląski.
W programie dnia:
10:00 - uroczyste otwarcie Hali Sportowej
12:00 - mecz piłki nożnej dziewcząt AKS, KS Lubin
12:30 - pokaz walk bokserskich - mała sala
13:00 - Turniej Karate KYOKUSHINKAI o Puchar Burmistrza Strzegomia
15:30 - mecze piłki siatkowej AKS Strzegom, Katowice, KS Nowa Ruda i JUVENTUR Wałbrzych
18:00 - turniej piłki nożnej OLDBOY'S
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 074/ 856 05 55.


13 kwietnia 2005 - Jubileusz

18 kwietnia o godzinie 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury rozpoczną się obchody 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
W programie przewidziano:
- wykład szefa Centrum im. Adama Smitha dr Roberta Gwiazdowskiego "Swoboda działalności gospodarczej w Polsce",
- wręczenie Statuetek przedsiębiorczości SPiKŚ za rok 2004 (kapituła wyróżnia statuetkami lokalnych przedsiębiorców, wzorowo prowadzących zakłady produkcyjne, usługowe, wykonujących wolny zawód oraz menadżerów),
- występ artystów Opery Lwowskiej - Hryhoriy Smoliy i Gabruk Mykola,
- wręczenie Nagród Wiecznego Pióra 1990-2005, laureatami są: to prof. Bronisław Geremek, prof. Jan Miodek i Jan Lityński,
- autorski spektakl Emiliana Kamińskiego,
- bankiet.


13 kwietnia 2005 - Siatkówka zaprasza

Sekcja siatkówki MKS Polonia Świdnica zaprasza na zajęcia sportowo-rekreacyjne dziewczęta klas trzecich szkół podstawowych, które odbywać się będą w środy i piątki w godzinach 17.00 - 18.30. Pierwsze zajęcia odbędą się 6 maja na hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Telefon kontaktowy Piotr Godula 852-17-87


12 kwietnia 2005 - Będzie pomnik Jana Pawła II

W związku z niekwestionowaną rolą, jaką odegrał Ojciec Święty w życiu każdego z nas, władze miasta wspólnie z Biskupem Świdnickim, Ignacym Decem podjęły inicjatywę, która ma doprowadzić do powstania pomnika Jana Pawła II - Największego Polaka. Liczymy, że w budowanie tego dzieła włączą się zarówno świdniczanie, jak i wierni z całej diecezji, wszak będzie to dar od nas wszystkich i również podziękowanie za ustanowienie Diecezji Świdnickiej. Według planu monument ma stanąć przy pl. Jana Pawła II, tuż obok świdnickiej Katedry. O wszelkich sprawach organizacyjnych będziemy informować w kolejnych komunikatach. Liczymy, że nauka Ojca Świętego i świadectwo jego życia pozostaną na zawsze w sercach świdniczan, a przede wszystkim znajdą odzwierciedlenie w naszych postawach. Wszelkie dzieła, które będą płynęły z potrzeby ich serca, będziemy w możliwy sposób wspierali.


12 kwietnia 2005 - Piłka

W rozegranym w niedzielę meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał z drużyną AKS Strzegom 0:1 (0:1). Goście bramkę zdobyli w 6 min. spotkania po katastrofalnym błędzie naszego bramkarza. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Zalewski, Fleszar, Błaszczak, Prusiński, Kiełbowicz, Rogowski, Piotrowski, Rak, Stoma, Rochatka. Po przerwie grali: Kiryczuk, Weirauch, Gzara. W 56 min. meczu czerwoną kartką został ukarany zawodnik Victorii Rochatka za uderzenie przeciwnika bez piłki. Sam mecz był bardzo przeciętnym widowiskiem w którym sprawiedliwym wynikiem byłby remis. Drużyna lidera zaprezentowała się bardzo "mizernie" i aż strach pomyśleć co ich czeka z taką grą w szeregach czwartoligowców.


12 kwietnia 2005 - Pomoc dla uczniów

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy Świdnica podjęła uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Świdnica. Pomoc materialną o charakterze socjalnym mogą otrzymywać: uczniowie szkół publicznych i niepublicznych, do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających udział dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w tym także w stopniu głębokim w zajęciach rewalidacyjno - wychowawczych, do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki, słuchacze kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia. Miesięczna wysokość dochodu w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 316 zł netto na osobę. Regulamin w całości - >>> zobacz


12 kwietnia 2005 - Siatkówka zaprasza

Sekcja siatkówki MKS Polonia Świdnica zaprasza na zajęcia sportowo-rekreacyjne dziewczęta klas trzecich szkół podstawowych, które odbywać się będą w środy i piątki w godzinach 17.00 - 18.30. Pierwsze zajęcia odbędą się 6 maja na hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Telefon kontaktowy Piotr Godula 852-17-87


12 kwietnia 2005 - Wycięli zagrożenie

Stara akacja ściągnęła do Stanowic cały sztab ludzi. Drzewo mocno pochyliło się w kierunku drogi powiatowej. Zaczęło tym samym zagrażać jej użytkownikom oraz pobliskim zabudowaniom. O zagrażającym drzewie strzegomski urząd powiadomiła Zdzisława Dmytrarz – sołtys wsi Stanowice. Akcja usunięcia niebezpieczeństwa była o tyle trudna, że drzewo rosło na terenie stanowickiego pałacu, który jest własnością prywatną. Skontaktowanie z właścicielem okazało się niemożliwe. Cała ta sytuacja zmusiła urzędników do podjęcia szybkich działań. Jeszcze tego samego dnia inspektor ds. leśnictwa i ochrony przyrody urzędu Henryk Małachowski w porozumieniu konserwatorem zabytków podjął decyzję o przycięciu drzewa. - Topola zagrażała bezpośrednio mieszkańcom Stanowic, użytkownikom drogi oraz przyległym zabudowaniom- mówi inspektor Małachowski - Musieliśmy działać natychmiast, żeby nie doszło do tragedii. Dodatkowo zajęliśmy się także innym drzewem na terenie przyległym do stanowickiego pałacu. Przycięciem drzewa zajął się Zakład Zieleni Miejskiej i Usług Pogrzebowych - Z obcięciem konarów nie było większego problemu - mówi Ireneusz Traczyk - kierownik ZZMiUP. - Dysponujemy odpowiednim sprzętem i ludźmi przeszkolonymi do takich działań. Prace tego typu wykonujemy na terenie całej gminy od 1995 roku. Drzewo rosło przy dość ruchliwej drodze powiatowej w pobliżu skrzyżowania. Blisko 30 stopniowe odchylenie się go od pionu w kierunku ulicy, stwarzało duże zagrożenie dla przechodniów i pojazdów. Zabezpieczeniem miejsca wycinki zajęła się strzegomska straż miejska. Na kilkanaście minut został zatrzymany ruch uliczny.


12 kwietnia 2005 - Cukrownia...

Wczoraj świdniccy policjanci zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Fiat 126p, którym poruszało się trzech mężczyzn. Jak się okazało wszyscy byli pod wpływem alkoholu a w samochodzie przewożone są elementy stalowe, które wcześniej zostały skradzione z terenu Cukrowni "Świdnica" w Pszennie. Zarówno od kierowcy jak i pasażerów czuć było woń alkoholu. Wszyscy zostali przewiezieni do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, gdzie przebadano ich na alkoteście. Pasażerowie malucha byli nietrzeźwi, kierujący pojazdem, mieszkaniec Dzierżoniowa został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w PDOZ KPP w Świdnicy. Za jazdę po spożyciu alkoholu grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.


12 kwietnia 2005 - Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Pierwszego kwietnia 2005 roku zainaugurowano działalność jaworzyńskiego Muzeum. Jest to prywatna instytucja kultury, założona przez dr nauk technicznych Piotra Gerbera; ochrona dóbr kultury materialnej była i jest jedną z jego głównych dziedzin działalności naukowej. Swe doświadczenie i dokonania naukowe dr P. Gerber zamierza rozwijać w utworzonym na bazie byłego skansenu parowozów, Muzeum. Stworzył je by ratować zabytki techniki XIX i XX wieku i udostępniać wiedzę o tym okresie społeczeństwu; technika przemysłowa poprzednich wieków miała ogromny wpływ na rozwój cywilizacyjny wielokulturowego Śląska. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa mogło powstać dzięki determinacji władz samorządowych Jaworzyny Śląskiej. Starania władz gminnych o przejęcie terenu i obiektów oraz majątku ruchomego byłego Skansenu Parowozów wspierane były przez samorządy powiatowy i wojewódzki, przez parlamentarzystów i stowarzyszenia miłośników kolei. Szczególną troskę o zachowanie kolejowych zabytków wykazał pan Ryszard Boduszek, Prezes Sympatyków Kolei we Wrocławiu.


12 kwietnia 2005 - Wiosenne Zawody na Orientację

W najbliższą sobotę 16 kwietnia Komenda Hufca ZHP Świdnica oraz Krąg Instruktorski "Szrot" organizują dla zuchów, harcerzy i instruktorów kolejną edycję zawodów na orientację. Zawody jak zawsze odbędą się w klasyfikacji indywidualnej w kategoriach wiekowych na zasadach sportowych, czyli zwycięża ten zawodnik, który w jak najkrótszym czasie pokona bezbłędnie wyznaczoną trasę zaliczając po kolei wszystkie. Centrum zawodów zlokalizowane będzie w Lubachowie w w godzinach od 9.oo do 14.oo.


12 kwietnia 2005 - "Noc z Andersenem" w Strzegomiu

Strzegomska "czwórka" włączyła się w międzynarodową akcję czytania dzieciom. W nocy z 1 na 2 kwietnia bajki czytali samorządowcy, nauczyciele i rodzice. Obchody zorganizowała biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4. - Usłyszeliśmy o akcji i postanowiliśmy się przyłączyć - wyjaśnia Katarzyna Kupczyk, szkolna bibliotekarka. Do nocnego czytania zaproszono przedstawicieli strzegomskiego samorządu, szkolnych nauczycieli i rodziców. - Zależało nam na zaangażowaniu ludzi znanych w naszym mieście, którzy są dla dzieci autorytetami i mogą posłużyć za wzór. Nie mieliśmy problemów ze znalezieniem chętnych - mówi Marzena Wyroda, nauczycielka z PSP nr 4. Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników imprezy było spanie poza domem - podoba mi się, że mogę spać w szkole z kolegami - mówi jeden z uczniów - fajne są też zabawy i piosenki. Sporo emocji wywołała również nocna wizyta firmy ochroniarskiej. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się również rodzice maluchów. Mamy przygotowywały posiłki, a ojcowie wkopywali drzewo. W strzegomskiej "Nocy z Andersenem" udział wzięło 65 dzieci z klas trzecich szkoły. Akcja organizowana była z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej obchodzonego 2 kwietnia - w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Jej celem jest wspieranie czytelnictwa wśród dzieci, propagowanie idei głośnego czytania. Impreza zainicjowana została 5 lat temu w Czechach. Dotychczas brały w niej udział również Słowacy i Węgrzy. W zeszłym roku po raz pierwszy włączyło się 5 polskich placówek. W tym było ich już 20.


11 kwietnia 2005 - IDOL

W najbliższą środę 13 kwietnia o godzinie 20.15 w Polsacie wyemitowany zostanie 4 odcinek finałowego konkursu IDOL, wystąpi między innymi 16 letni Kamil Franczak z zespołu "Zero Procent". Oglądamy i głosujemy na naszego kandydata.

Wokalista rockowego zespołu "Zero procent". Przed jurorami IDOLA zaśpiewał "Domek bez adresu" Czesława Niemena.


11 kwietnia 2005 - Sukces DORS-ów

Dotarła do nas miła wiadomość dla świdnickich kibiców siatkówki męskiej. Siatkarze ULKS DORS Świdnica i Dziekan Milicz awansowali do 3 ligi. Zespół wywalczył awans w składzie: Piotr Małodobry, Artur Wójciak, Dariusz Byczkowski, Krzysztof Januszko, Krzysztof Górka, Wojciech Wyczesany, Krzysztof Gol, Łukasz Jadach, Marcin Wójciak, Marek Olczyk, Tomasz Dyczek, Sławomir Jankowski, Maciej Nawrot, Michał Tomiałowicz, Marcin Kuc, Mariusz Jerzyk, Marcin Turzański i Kamil Dziedzic. Trenerem zespołu jest Elżbieta Gaszyńska, prezesem klubu Krzysztof Wierzbicki.


11 kwietnia 2005 - Zaszczepią dzieci potrójnie

Świdniccy 6-latkowie są za darmo chronieni przed chorobami. Za 9 204 zł świdnicki samorząd zakupił 263 sztuki szczepionki MMR II, która ma chronić dzieci przed odrą, świnką i różyczką. Obecnie wszyscy 6-latkowie są obowiązkowo szczepieni, ale tylko przeciwko odrze. Brak jest natomiast szczepienia przeciwko śwince, która przebiega często z poważnymi powikłaniami, a na nie szczególnie narażeni są chłopcy. Dopiero od 2003 roku obowiązkowe szczepienie szczepionką potrójną (przeciwko odrze, śwince i różyczce) wprowadzone zostało do kalendarza szczepień, ale wyłącznie dla dwulatków. Jednak już 5 lat Urząd Miejski w Świdnicy prowadzi program szczepień po to, by 6-latkowie byli lepiej chronieni. Dlatego też i w tym roku wszyscy chłopcy urodzeni w 1999 roku, zameldowani w Świdnicy i zadeklarowani w jednej z miejscowych przychodni, mogą zostać zaszczepieni zamiast szczepionką tylko przeciwko odrze - szczepionką potrójną. O terminie szczepienia dzieci przedstawiciele przychodni informują rodziców. W ciągu czterech lat potrójną szczepionkę podano 1 014 chłopcom w wieku 6 lat.


11 kwietnia 2005 - Sesja W Jaworzynie Śląskiej

15 kwietnia o godzinie 9.00 odbędzie się XLI sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Sesja odbędzie się w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej, przy ul. Powstańców 3. Radni rozpatrzą projekty w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na budowę wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej w Starym Jaworowie, przebudowa obiektu sportowego w Bolesławicach, w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2005 rok, w sprawie uchwalenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego Gminy Jaworzyna Śląska, w sprawie wystąpienia Gminy Jaworzyna Śląska z Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych i podjęcie uchwały w tej sprawie.


11 kwietnia 2005 - Oczyszczona z zarzutów

Prawda zwyciężyła i okazało się, że urzędnicy i radni Rady Gminy mieli rację oburzając się od samego początku przeciwko zarzutom stawianym Pani Wójt. Gazety informują, że świdnicka prokuratura zakończyła trwające ponad rok śledztwo w sprawie nieprawidłowości w urzędzie. Sprawa ma związek z najważniejszą w 2003 roku inwestycją w gminie - budową szkoły w Lutomii Dolnej. Ostatecznie Wójt została oczyszczona z zarzutów, ponieważ zebrany materiał dowodowy ich nie potwierdził. Oczyszczeni z zarzutów zostali także były Zastępca Wójta Gminy Sławomir Laskowski oraz reprezentant wykonawcy Józef Turek.


10 kwietnia 2005 - Turniej Szachowy o "Złotą Wieżę"

Dzisiaj w Radkowie odbyły się Eliminacje Dolno-śląskie Ogólnopolskiego turnieju Szachowego o "Złotą Wieżę" oraz Finał Drużynowy szachów organizowany w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Organizatorami turnieju byli Dolnośląskie Zrzeszenie LZS, Gmina Radków oraz Klub Szachowy MLKS "Zjednoczeni" Ścinawka. W turnieju wzięło udział 9 drużyn z Dolnego Śląska.
W eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju "Złota Wieża" zwyciężył MLKS Zjednoczeni Ścinawka przed GLKS Zebra Jaworzyna Śląska i UKS Debiut Przedwojów. Do finału krajowego awansowała drużyna MLKS Zjednoczeni Ścinawka. W ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS zwyciężył GLKS Zebra Jaworzyna Śląska przed UKS Debiut Przedwojów i Sokołem Nowa Ruda.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary, a za zajęcie miejsc I – III medale i nagrody rzeczowe. Imprez dofinansowana została ze środków Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego


10 kwietnia 2005 - Jubileusz

18 kwietnia o godzinie 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury rozpoczną się obchody 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
W programie przewidziano:
- wykład szefa Centrum im. Adama Smitha dr Roberta Gwiazdowskiego "Swoboda działalności gospodarczej w Polsce",
- wręczenie Statuetek przedsiębiorczości SPiKŚ za rok 2004 (kapituła wyróżnia statuetkami lokalnych przedsiębiorców, wzorowo prowadzących zakłady produkcyjne, usługowe, wykonujących wolny zawód oraz menadżerów),
- występ artystów Opery Lwowskiej - Hryhoriy Smoliy i Gabruk Mykola,
- wręczenie Nagród Wiecznego Pióra 1990-2005, laureatami są: to prof. Bronisław Geremek, prof. Jan Miodek i Jan Lityński,
- autorski spektakl Emiliana Kamińskiego,
- bankiet.


10 kwietnia 2005 - Kasa za pomysł

Masz pomysł? Potrafisz go dobrze zareklamować, wypromować? Wiesz jak wcielić go w życie? Jeśli tak - to możesz na tym nieźle zarobić. Od ponad roku działa w Strzegomiu Gminne Centrum Informacji. Jednym z zadań instytucji jest między innymi udzielanie informacji na temat grantów, czyli nagród pieniężnych oraz rzeczowych za realizację przedsięwzięć z takich dziedzin jak np. edukacja, kultura, przedsiębiorczość. GCI pośredniczy w wyszukiwaniu grantów. W ten sposób każdy może spróbować swoich sił i podjąć się realizacji danego przedsięwzięcia. Granty są przyznawane indywidualnym osobom, ale także organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom, jednostkom samorządu terytorialnego. Ważny jest tutaj pomysł, jego oryginalność i długotrwały pozytywny efekt. Schemat działania w tym zakresie wygląda następująco: fundacje, organizacje rządowe ogłaszają konkursy na realizację różnorodnych projektów w wielu dziedzinach. Może to być np. propozycja stworzenia centrum kulturalnego w jakiejś małej wsi. Równie dobrze, może to być plan skutecznej ochrony środowiska, czy zmniejszenia poziomu bezrobocia w mieście. Następnie, jeżeli ktoś będzie miał pomysł- jak taką propozycję zrealizować, może liczyć na granty, czyli sposób finansowania. Na stronie internetowej www.gci.strzegom.pl są przedstawione aktualne granty, na które zostały ogłoszone konkursy z podanymi terminami zgłaszania projektów. Po pełniejszą informację zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 20:30 oraz w sobotę od 8:00 - 16:00 Gminne Centrum Informacji.


10 kwietnia 2005 - Konkurs

12 kwietnia o godzinie 9.00 w Domu Nauczyciela w Świdnicy odbędzie się IV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych odbędzie się 5.04.05 o godz. 9 00 w Domu Nauczyciela w Świdnicy, po raz kolejny jest Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Głównymi celami konkursu są: rozwijanie i wzbogacanie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, rozwijanie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzanie wiedzy realioznawczej, motywowanie do nauki języka niemieckiego. Uczestnicy konkursu będą mieli okazję do zaprezentowania swojej wiedzy językowej połączonej z wiadomościami dotyczącymi państw niemieckojęzycznych oraz do popisania się znajomością zwyczajów charakterystycznych dla tych krajów. Ponadto w części finałowej laureaci będą mogli pochwalić się umiejętnościami językowymi w różnych sytuacjach życiowych podczas konwersacji z naszym gościem specjalnym panem Chrisem Schmitz - pracownikiem MDSM Krzyżowa


10 kwietnia 2005 - Nowa Hala w Strzegomiu

16 kwietnia o godzinie 10.00 odbędzie się uroczystość otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 2 w Strzegomiu. Gośćmi honorowymi uroczystości będą Henryk Gołębiewski - Podsekretarz Stanu w MENiS, Marek Dyduch - Poseł na Sejm RP i Sekretarz Generalny SLD, Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm RP oraz Stanisław Łopatowski - Wojewoda Dolnośląski.
W programie dnia:
12:00 - Turniej Karate KYOKUSHINKAI o Puchar Burmistrza Strzegomia,
12:30 - pokaz walk bokserskich - mała sala,
14:30 - mecz piłki nożnej dziewcząt AKS, KS Lubin,
15:30 - mecze piłki siatkowej AKS Strzegom, Katowice, KS Nowa Ruda i JUVENTUR Wałbrzych,
18:00 - turniej piłki nożnej OLDBOY'S.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 074/ 856 05 55.


9 kwietnia 2005 - Turniej Małego Aktora

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza najmłodszych - dzieci w wieku przedszkolnym i z klas "o" - z powiatu świdnickiego do udziału w VII edycji Turnieju Małego Aktora, który odbędzie się 18 maja. Mali aktorzy zobowiązani są przygotować jeden wierszyk lub fragment baśni opowiadania poetów i pisarzy polskich. Udział w Turnieju należy zgłosić do 10 maja. Regulamin oraz kartę zgłoszenia Turnieju można ściągnąć ze strony Żarowskiego Ośrodka Kultury >>> zobacz. Honorowy Patronat nad Turniejem sprawuje Przewodniczący Rady Miasta Żarów - Stanisław Szczęsny. Fundator nagrody specjalnej Dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu - Jan Jerzy Kamiński. Turniej wspiera Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00.


9 kwietnia 2005 - Muzycy

Prezentujemy amatorskie nagranie wideo z próby zespołu After-Breakfast. zobacz i posłuchaj
Oto co mówią muzycy tego zespołu. Gramy ze sobą dopiero parę miesięcy, ale niektórzy z nas mieli już doświadczenie z innych projektów. Gramy to czego słuchamy, czyli punk-rock inspirowany zespołami takimi jak Blink 182, Green Day, Bad Religion, czy Anti-Flag. Skład to: Wojtek Kutołowski - perkusja, Darek Paśko - gitara, Marcin Miszkiel - bas i wokal, i Adam Semenowicz - gitara wokal. Cały czas tworzymy nowe kawalki, w tym skladzie pierwszy koncert zagramy prawdopodobnie na Dniach Zarowa 3 czerwca 2005.
Zapraszamy wszystkich fanów szybkiego punk-rockowego grania.


9 kwietnia 2005 - Biały Marsz

Po zamachu na życie Ojca Świętego Jan Pawła II studenci jako wyraz protestu przeciwko złu na świecie, zorganizowali w Krakowie, w duchowej jedności z Ojcem Świętym "Biały Marsz". Dzisiaj, kiedy Papież jest już w domu Ojca wszyscy Polacy znów zjednoczyli się w swoich sercach i wierze. Strzegomscy wierni nie opuścili Ojca Świętego 13 maja 1981. i także zorganizowali "Biały Marsz" po ulicach miasta. Teraz też nie zawiedli. 5 kwietnia tłumy ludzi, każdy z zapaloną świecą, w skupieniu, zadumie i modlitwie przeszli ulicami Strzegomia. Marsz rozpoczął się o godzinie 20:00 pod pomnikiem Jana Pawła II przy Bazylice Św. Piotra i Pawła. Wierni oddali hołd Papieżowi świadectwem zjednoczenia. Idea marszu zrodziła się bardzo spontanicznie i pochodziła od mieszkańców Strzegomia. Biały Marsz odbył się także w środę i czwartek skupiając, z dnia na dzień, coraz większa liczbę wiernych.


8 kwietnia 2005 - Pożegnalny krąg

"Podajmy sobie dłonie, by drogi nie zagubić, będziemy coraz bardziej potrzebni jedni drugim." Wczoraj, o godzinie 21.37 po Apelu Jasnogórskim, Świdniccy harcerze wraz z mieszkańcami zawiązali przed katedrą Pożegnalny Krąg. Był to symbol pożegnania się z Ojcem Świętym za pomocą harcerskiego obrzędu kończenia zbiórek, zadań i uroczystości. Z trudem udało się pomieścić wszystkich chętnych na placu kościelnym. Odśpiewano tradycyjne pieśni harcerskie: Pieśń Pożegnalną, Bratnie Słowo, Modlitwę Harcerską, Idzie Noc, a także ulubione piosenki Jana Pawła II: Barka i Abba Ojcze. Pożegnano się symbolicznym harcerskim CZUWAJ i złożeniem zniczy przed Katedrą.


7 kwietnia 2005 - Przeżyjmy to wspólnie

Zapraszamy na jutro, na godzinę 10.00 - wszystkich chętnych, szczególnie młodzież i sportowców do wspólnego uczestniczenia w ostatniej drodze Naszego Papieża JANA PAWŁA II.
Jeżeli chcesz wspólnie przeżyć i pożegnać Ojca Świętego, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na transmisję na dużym ekranie Mszy Żałobnej.
Spotkanie odbędzie się w sali sportowej przy ulicy Pionierów.


7 kwietnia 2005 - Pożegnalny Krąg

"Podajmy sobie dłonie, by drogi nie zagubić,
będziemy coraz bardziej potrzebni jedni drugim."
Dla każdego harcerza krąg jest czymś wyjątkowym. Jest chwilą zadumy nad tym, co się już odbyło, ale także zapowiedzią kolejnego spotkania. Dlatego też my, harcerze, chcemy w specjalny sposób pożegnać się z Ojcem Świętym i wzmocnić naszą nadzieję na to, że będzie zawsze obok nas. Spotkajmy się w dzisiejszy wieczór poprzedzający pogrzeb Ojca Świętego, o symbolicznej godzinie 21.37 - zawiążmy harcerski krąg po Apelu Jasnogórskim przed wejściem do Katedry Świdnickiej. Wspólnie pogrążmy się w chwili zadumy i modlitwy. Stańmy w blasku pochodni, harcerskiego ognia braterstwa i zjednoczmy się w modlitwie i zadumie. Zapraszamy do kręgu wszystkich uczestników wieczornej modlitwy oraz mieszkańców Świdnicy. Niech spotkanie to zapisze się w naszych sercach jako harcerskie pożegnanie z Ojcem Świętym, który nigdy o nas nie zapomniał.


7 kwietnia 2005 - Nieprzebrane tłumy na wczorajszej mszy

Wczoraj o godzinie 18.00 na świdnickim Rynku została odprawiona msza święta w intencji Ojca Świętego. Uroczystości przewodniczył Jego Ekscelencja, ks. prof. Ignacy Dec, Biskup Świdnicki. W dotychczasowej historii Świdnicy nigdy wcześniej Rynek nie gościł takich tłumów. Obszerna relacja zdjęciowa z wczorajszej uroczystości - >>> zobacz

Natomiast dzisiaj na mszę świętą do Świdnickiej Katedry pw. św. Stanisława i Wacława zapraszają władze Świdnicy, Powiatu Świdnickiego oraz okolicznych gmin. Mszę o godzinie 18.00 odprawi wikariusz biskupi, ksiądz prałat Kazimierz Jandziszak.


7 kwietnia 2005 - W geście solidarności

Jutro o godz. 10.00 rozpocznie się ostatnie pożegnanie Ojca Świętego. Tego dnia zamknięte będą szkoły, instytucje państwowe i samorządowe. Do tego gestu dołączyli się solidarnie przedsiębiorcy prywatni. W Świebodzicach zamknięte będą wszystkie sklepy oraz niemal wszystkie firmy. Wiele witryn sklepowych udekorowano portretami Jana Pawła II i elementami żałobnymi. Wizerunki Ojca Świętego wywieszano w oknach prywatnych mieszkań. Udekorowano Urząd Miejski, a w szkołach dzieci spontanicznie przygotowały kąciki pamięci, oddając hołd Papieżowi. - Cieszy nas jako władze miasta to, że przedsiębiorcy spontanicznie, bez żadnej namowy czy sugestii, zamykają tego dnia firmy. Wszyscy chcemy na pewno w sposób szczególny przeżywać chwile pożegnania z Ojcem Świętym. Dzięki takiej właśnie decyzji będzie to możliwe - mówi Paweł Ozga, dyrektor Urzędu Miejskiego.


7 kwietnia 2005 - Odbędą się

Mecze piłkarskie zaplanowane na świdnickich boiskach na sobotę i niedzielę pomimo żałoby zostaną rozegrane. Decyzję taką wydał prezydent miasta.
Zawodnicy minutą ciszy uczczą minutą ciszy pamięć Jana Pawła II. a na strojach sportowych będą mieć oznaki żałoby. Prosimy kibiców by również godnie uczcili pamięć Papieża.


7 kwietnia 2005 - Gimnazjum żegna Patrona

Burmistrz Miasta Żarów Lilla Gruntkowska oraz Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie Helena Słowik zapraszają dziś na godzinę 20.00 wszystkich Mieszkańców na uroczyste pożegnanie Patrona żarowskiego Gimnazjum. Uroczystość odbędzie się na placu przy Gimnazjum.
Ojcu Świętemu poświęcimy nasze modlitwy oraz zrobimy wielkie płonące serce pełne miłości.

Prosimy o przyniesienie zniczy.


7 kwietnia 2005 - Jutro Msza żałobna za Ojca Świętego

Jutro o godzinie 8.00 w Kościele w Jaworzynie Śląskiej, odbędzie się uroczysta msza żałobna za Ojca Świętego Jana Pawła II.

Informujemy, iż jutro Urząd Miasta Jaworzyna Śląska, będzie nieczynny.
Dzień ten będzie wolny od świadczenia pracy w celu uczczenia śmierci i uczestnictwa w uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego Jana Pawła II.


7 kwietnia 2005 - Będzie pomnik i plac

Jednogłośnie wypowiedzieli się radni Rady Miejskiej Świebodzic na nadzwyczajnej sesji, poświęconej pamięci Jana Pawła II. Ich decyzją dotychczasowy Plac Legionów przemianowany zostanie na plac Jana Pawła II. Mieszkańcy miasta wybudują także pomnik Ojca Świętego. Radni spotkali się 5 kwietnia w klubie Reklan. Towarzyszyli im księża, pracownicy Urzędu Miejskiego i placówek miejskich, działacze społeczni, przedstawiciele różnych instytucji i zakładów. Sesję na wniosek burmistrza Jana Wysoczańskiego przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Góra zorganizował spontanicznie, tuż po tym, jak docierać zaczęły sygnały od mieszkańców, iż chcą ufundować pomnik największemu z Polaków. Imieniem Jana Pawła II nazwane będzie jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Świebodzic. Tam też stanie pomnik. Jego autorem będzie poznański plastyk Andrzej Biernacki. W najbliższym czasie przedstawi on kilka koncepcji, a radni wybiorą tę, która spodoba się świebodziczanom najbardziej. Kamienna figura Ojca świętego będzie miała około 4 metrów wysokości. Jest też ofiarodawca granitu. Stanisław Schmidt, mieszkaniec miasta, na co dzień pełni funkcję dyrektora ds. produkcji kopalni Zimnik koło Strzegomia. Pan Stanisław Zobowiązał się, iż dostarczy kamień nieodpłatnie. Deklaracje wpłat napływają ze wszystkich stron – poczynając od właścicieli prywatnych firm, po osoby bezrobotne, zatrudnione przez miasto w ramach prac interwencyjnych. Wielu z nich zadeklarowało comiesięczne, kilkuzłotowe składki. Świebodziczanie chcieliby, aby pomnik został odsłonięty 16 października tego roku. To nie tylko rocznica pontyfikatu Jana Pawła II, ale także data ważna z tego względu, iż 16 października 2003 roku Papież otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Świebodzic.


7 kwietnia 2005 - Świdnica na EXPO 2005

Jako jedyne dolnośląskie miasto - obok Wrocławia - Świdnica promuje się na światowej wystawie EXPO 2005 w japońskim mieście Aichi. Oprócz materiałów informacyjnych dla inwestorów w języku angielskim i japońskim, wśród odwiedzających kolportowane są symboliczne "bilety" zapraszające do Wrocławia i Świdnicy. W naszym narodowym pawilonie prezentowane są również dwa filmy o Polsce, a w nich są zdjęcia ze Świdnicy. - Kilka japońskich firm już zdecydowało się prowadzić swoje interesy na Dolnym Śląsku. Nasza obecność na EXPO - wspólnie z Wrocławiem - ma za zadanie poszerzyć nasze kontakty gospodarcze i przyciągnąć nowych inwestorów z Japonii do Świdnicy. Liczymy, że dzięki wystawie również więcej ludzi usłyszy o Świdnicy i będzie chciało odwiedzić nasze miasto - mówi Ryszard Wawryniewicz, zastępca prezydenta Świdnicy.


7 kwietnia 2005 - Powiatowa Rada Gospodarcza

Po raz pierwszy w Powiecie Świdnickim doszło do spotkania przedstawicieli samorządu z powiatu z przedsiębiorcami. Tematem przewodnim spotkania była debata pt. "Region Świdnicki w UE, nadzieje obywateli, zadania dla samorządów terytorialnych oraz organizacji okołobiznesowych i pozarządowych". W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. Stanisław Czaja, który przeprowadził dyskusję na temat "Jak żyć w UE - społeczeństwo obywatelskie gwarantem sukcesu naszego regionu w zjednoczonej Europie". Omówił najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu wniosków unijnych, zaznaczył jednak, że z coraz większym sukcesem sięgamy po środki UE. Podkreślił konieczność przygotowania lokalnego raportu o skutkach uczestnictwa w UE dla Powiatu Świdnickiego i okolic i zaznaczył, że taki raport mogłaby przygotować nowopowstała Rada Gospodarcza. Ważnym punktem debaty była dyskusja nad celowością powołania Powiatowej Rady Gospodarczej. Projekt utworzenia Rady Gospodarczej na poziomie powiatu sprawdził się w większości krajów UE. - Nie zależy nam na doraźnych fajerwerkach, ale na ustaleniu stabilnych formuł porozumiewania się biznesu z samorządem. Dojrzeliśmy do tego, aby stworzyć taką Radę w powiecie - mówił Zdzisław Olejczyk z Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Zebranym spodobał się pomysł Bogusława Solimy - członka Stowarzyszenia Przedsiębiorców, który zaproponował, aby stworzyć takie Rady w każdej gminnie i wspólnie promować jej wiodące produkty.


6 kwietnia 2005 - Dzisiaj msza w Rynku w Świdnicy

Władze miasta uzgodniły z Biskupem Świdnickim termin mszy świętej, która będzie odprawiona w intencji Ojca Świętego w świdnickim Rynku. Eucharystię zaplanowano na dzisiaj na godzinę 18.00. Przewodniczył jej będzie Jego Ekscelencja, ks. prof. Ignacy Dec, Biskup Świdnicki. Tuż po mszy rozpocznie się czuwanie, które potrwa co najmniej do godz. 21.00. Na tę godzinę zaplanowano Apel Jasnogórski. Prosimy o zabranie na modlitwę świec i lampionów, które w trakcie nabożeństwa wspólnie zapalimy.
Natomiast jutro na mszę świętą do Świdnickiej Katedry pw. św. Stanisława i Wacława zapraszają władze Świdnicy, Powiatu Świdnickiego oraz okolicznych gmin. Mszę o godzinie 18.00 odprawi wikariusz biskupi, ksiądz prałat Kazimierz Jandziszak. Na obie uroczystości zapraszamy wszystkich świdniczan.


6 kwietnia 2005 - Żegnaj Ojcze Święty

Od chwili, gdy smutna wiadomość o śmierci Jana Pawła II dotarła do wiernych, spontanicznie gromadzą się w kościołach, by raz modlić się o duszę Tego, który odmienił nie tylko naszą Ziemię, ale i nasze serca. W niedzielę o 16.00 zorganizowano pierwszą mszę świętą w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. We wtorek o godzinie 9.00 na mszy spotkali się samorządowcy, do których spontanicznie dołączyły dzieci i młodzież szkolna. Ale młodzież chce znów spotkać się na wspólnej modlitwie, wspominając Ojca Świętego – Papieża, który szczególnie umiłował młodych ludzi, przekazując im posłannictwo kontynuowania Jego dzieła. Spełniając te prośby, świebodziccy kapłani odprawią dwie szczególne msze. W czwartek, 7 kwietnia, o godz. 16.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła spotkają się dzieci ze szkół podstawowych. O godz. 19.00 na mszy świętej modlić się będą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Po mszy wszyscy przejdą z zapalonymi świecami w Białym Marszu pod krzyż na Osiedlu Piastowskim do kaplicy obok kościoła p.w. Św. Brata Alberta Chmielowskiego na Osiedlu Piastowskim, gdzie nasze spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.


5 kwietnia 2005 - Apel Prezydenta o odświętny wystrój

Przez 26 lat pontyfikatu Ojca Świętego, Jana Pawła II byliśmy świadkami cudu, jaki z udziałem Papieża dokonywał się w naszych oczach. Cudu poruszenia sumień, przemiany serc, "odnowienia oblicza, tej Ziemi", także cudu ciągłego budzenia w nas wiary, miłości i nadziei, mającej oparcie w jego całkowitym zawierzeniu Chrystusowi. Dzisiaj, gdy Ojciec Święty odszedł do Pana, niezwykłe wydarzenia trwają nadal. Inaczej nie można wytłumaczyć tej ogromnej, spontanicznie wyrażanej więzi i pamięci o Janie Pawle II, jaką okazują świdniczanie. W imieniu Prezydenta Wojciecha Murdzka, którego zastępuję w trakcie jego nieobecności, pragnę podziękować wszystkim mieszkańcom miasta, którzy w ostatnich dniach tak wyraźnie, w sposób poruszający i dojrzały dawali świadectwo swej wiary w Boga oraz uczuć wobec Papieża. Przekonany jestem o wadze każdego, najdrobniejszego nawet gestu: zawieszenie flagi narodowej, zapalenie świecy w oknie, przypięcie wstążki do ubrania lub jej zawiązanie na samochodowej antenie. Dlatego zachęcam, abyśmy wspólnie - jeszcze bardziej - upowszechniali oznaki naszego przywiązania do Jana Pawła II, naśladując te już przyjęte lub nowe, inne zgodne z naszą wrażliwością i potrzebą serca. Dzieląc się pomysłami i okazując sobie życzliwość sprawmy razem, aby szczególnie w najbliższy czwartek i piątek - dzień pogrzebu - wystrój naszych domów, wystaw sklepowych, ulic i innych miejsc pracy był możliwie najpełniejszym wyrazem żywionych przez nas uczuć
- apeluje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


5 kwietnia 2005 - Marsz Żałobny i sesja

Marsz Żałobny
Mieszkańcy Strzegomia organizują Biały Marsz dla uczczenia pamięci Ojca Świętego Jan Pawła II. Marsz rozpocznie się dzisiaj o godzinie 20.00 spod Pomnika Papieża przy Placu Kościelnym w Strzegomiu.

Sesja Nadzwyczajna
Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej Gminy do udziału w Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu dla uczczenia śmierci Papieża Jana Pawła II. Sesja odbędzie się w dniu 7 kwietnia o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego. Po sesji odbędzie się przemarsz do Bazyliki, w której o godzinie 16.00 odprawiona zostanie Msza Św.


5 kwietnia 2005 - Kondolencje

"A przecież nie cały umieram,
To, co we mnie niezniszczalne trwa!
Teraz staję twarzą w twarz z Tym, który Jest."
Jan Paweł II
Odszedł Jan Paweł II, nasz Papież, nasz Przyjaciel, Ojciec nas wszystkich. Odszedł do wieczności, ale mamy Go przed oczami i w naszych sercach. Zamyślonego, cierpiącego, ale pogodnego - Wielkiego Człowieka. Kiedy 13 maja 2004 w imieniu wszystkich mieszkańców Powiatu Świdnickiego dziękowałem za utworzenie Diecezji Świdnickiej, po raz ostatni mogłem bezpośrednio spotkać się z Papieżem, uścisnąć jego dłoń. Ta chwila pozostanie w mojej pamięci na zawsze.
Dzisiaj nie ma słów, które mogłyby wyrazić smutek i żal, w jakim wszyscy jesteśmy pogrążeni. Każdy z nas na swój sposób przeżywa to pożegnanie z Papieżem Polakiem, każdy odbywa sentymentalną podróż do swojej duszy, żegna się i dziękuje za wszystko. Dziękujmy za Karola Wojtyłę, Polaka z Wadowic, który potrafił pojednać ludzi wszystkich kultur i narodów, zbliżyć do siebie, nauczyć miłości do bliźniego i pokazać, co w życiu jest najważniejsze. Nie było w dziejach człowieka, który potrafił gromadzić wokół siebie tylu ludzi: młodych i starych, człowieka, którego wszyscy kochali, szanowali i słuchali. Łączmy się w żalu z całym światem i w dniu pogrzebu Jana Pawła II zapalmy świecę w oknie każdego mieszkania, aby w ten symboliczny sposób złożyć hołd zmarłemu Papieżowi. Niech to światełko będzie znakiem na to, że Ojciec Święty pozostanie w naszych sercach na zawsze.
Byłeś, Jesteś i Będziesz z nami!
Starosta Świdnicki - Jacek Wajs


5 kwietnia 2005 - W piątek urząd będzie zamknięty

Władze Świdnicy na wiele sposobów starają się, aby w ramach swych uprawnień, w sposób godny uczcić pamięć Ojca Świętego i umożliwić pracownikom Urzędu Miasta, jednostek oraz spółek miejskich oglądanie bezpośredniej transmisji z uroczystości pogrzebowych. - Dlatego proszę o zrozumienie i odłożenie na inny termin spraw, które muszą być załatwione w wymienionych instytucjach i firmach. Zwracam się do świdnickich pracodawców, by zainteresowani pracownicy mieli szansę uczestniczenia za pośrednictwem mediów w tym wydarzeniu - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta miasta. Urząd Miejski w Świdnicy w dniu pogrzebu Papieża będzie zamknięty. W piątek odwołano również zajęcia lekcyjne w szkołach, które prowadzi gmina. Autobusy komunikacji miejskiej będą kursowały według świątecznego rozkładu jazdy. Uwzględnione będą jednak potrzeby przedsiębiorstw, do których będą dojeżdżali świdniczanie.


5 kwietnia 2005 - Kondolencje

Pogrążeni w bólu i smutku, jak miliony ludzi na całej Ziemi żegnamy Ojca Świętego, Ojca Polaków, męża stanu, uduchowionego kapłana, filozofa i etyka, tego, którego miłość czuliśmy w każdej chwili, w każdym zakątku świata. Świętej Pamięci
Jan Paweł II Papież, Ojciec, Człowiek jest już przed obliczem Boga Najwyższego. Ufamy, że wspomni tam o nas, że jego świętą obecność będziemy czuli zawsze.
Jego dusza odeszła do Boga. Pozostały jednak jego słowa. Oby brzmiały jak najgłośniej, prowadząc nas drogą miłości, tolerancji, wybaczenia. Niech brzmią w ciszy, jaka została po Nim - największym z Polaków. W naszych sercach pozostanie każdy gest, jaki wykonał, każdy uśmiech i każdy grymas bólu. Był naszym Przewodnikiem za życia. Pozostanie nim nadal.
Władze Świebodzic


5 kwietnia 2005 - Stowarzyszenie żegna Papieża

Członkowie SPiKŚ przesłali do Rzymu kondolencje, kierując je do Jego Ekscelencji apba Stanisława Dziwisza. W ten sposób choć tak symbolicznie świdniccy przedsiębiorcy chcą oddać hołd Wielkiemu Polakowi i podzielić się swoim smutkiem. "Na ręce Jego Eminencji pragniemy złożyć wyrazy naszego ogromnego żalu i bólu. Odszedł Ktoś, w kogo odejście tak naprawdę do ostatnich chwil nie chcieliśmy uwierzyć. Jednak czy odszedł? Być może teraz jeszcze bardziej jest z nami. . .
Świętej Pamięci
Jan Paweł II
Papież, Ojciec Święty, Człowiek
pozostanie na zawsze w naszych sercach i umysłach. Będziemy starali się przez wszystkie następne lata naszej bytności na Ziemi pamiętać nie tylko Jego dobro, charyzmę, autorytet, wszystkie gesty, lecz także mądrość nauk, zawartych w Dziele jakie zostawił. Niech nadal prowadzi nas drogą miłości, przebaczenia, tolerancji.
członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich


5 kwietnia 2005 - Odwołane

Obrady Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego zaplanowane na 6-7 kwietnia zostały przełożone na 12-13 maja. Program nie ulega zmianie.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi Papieża Jana Pawła II w piątek - 8 kwietnia Starostwo Powiatowe w Świdnicy wraz z jednostkami podległymi będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Kurs na temat Funduszy Europejskich w tym zintegrowanego programu operacyjnego Rozwoju Regionalnego Termin kursu w czwartek, 7 kwietnia br. w godzinach 10.00 - 13.00 pozostaje bez zmian (sala 1002 tzw. audiowizualna na I p. Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego), natomiast uległ zmianie termin kursu w piątek, 8 kwietnia, który odbędzie się 14 kwietnia w sali 1002 (tzw. audiowizualna na I p. DUW), w godzinach 10.00 - 13.00. Uwaga ! W związku ze zmianą drugiego terminu prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w szkoleniu na czwartek, 14 kwietnia do 12 kwietnia (wtorek) pod numerem telefonu Biura Prasowego Wojewody - 340 65 90.


5 kwietnia 2005 - Urząd nieczynny

W związku z uroczystościami pogrzebowymi Jana Pawła II, które odbędą się w piątek, 8 kwietnia od godziny 10:00, Urząd Gminy będzie w tym dniu nieczynny.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy.5 kwietnia 2005 - Przyjacielskie spotkanie

Z przyjacielską wizytą w Świebodzicach przebywali pod koniec marca Brunchilde i Armin Fuchs w partnerskiego miasta Świebodzic - Waldbrol. Ich wizyta związana była między innymi z uczestnictwem w jubileuszu powstania świebodzickiego szpitala i uroczystościach z okazji setnej rocznicy śmierci profesora Jana Mikulicza-Redeckiego. Za wielką pomoc, okazywaną od lat świebodzickiej służbie zdrowia, otrzymali specjalny okolicznościowy medal. To właśnie Armin Fuchs, Niemiec, który urodził się przed wojną na wałbrzyskim Gaju, a potem mieszkał z matką w Cierniach, zapoczątkował kontakty pomiędzy miastami. 13 lat temu po raz pierwszy odwiedził świebodzicki Urząd Miejski. Trzy lata potem została podpisana umowa partnerska. Ostatnia wizyta państwa Fuchs w Świebodzicach dotyczyła także omówienia uczestnictwa delegacji niemieckiej w majowym święcie miasta. Z Waldbrol przyjedzie prawdopodobnie cały autokar niemieckich przyjaciół. Armin Fuchs chce także wspomóc Świebodzice w zbieraniu środków na odbudowę jednej z najpiękniejszych i najcenniejszych świebodzickich nekropolii - grobowca rodziny von Kramsta. Kolejna jego inicjatywa to skontaktowanie miłośników historii miasta z panem Grossmanem, który pracował przez wiele lat w zakładach w Schranbergu w Szwarcwaldzie, które w tamtym czasie współpracowały ściśle ze świebodzickimi Zakładami Gustawa Beckera. Jest szansa, by za jego pośrednictwem nawiązać kontakt z Towarzystwem Miłośników Beckera, które działa w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy - Zakłady Beckera produkowały przez dziesiątki lat jedne z najsłynniejszych w Europie zegarów.


5 kwietnia 2005 - Zgłoś swoją firmę

W ramach akcji "Przejrzysta Polska" gmina Strzegom rozpoczyna realizację kolejnego zadania. Powstaje gminny katalog firm. Nie będzie to jednak kolejny informator gospodarczy. Obejmie on przede wszystkim firmy prowadzące działalność usługową. Dotyczy to wszystkich usług, które są niezbędne do załatwienie spraw w urzędzie. Takich jak komunalne, geodezyjne, budowlane, pogrzebowe, przewozowe, projektowe, ksero, związane z zawieraniem związku małżeńskiego (np. filmowanie, fotografowanie). Wykaz pomoże w realizacji jednej z zasad akcji "Przejrzysta Polska" - uczciwej i wolnej konkurencji. Według twórców programu katalog ten uniemożliwi polecanie do wykonywania usług niezbędnych w postępowaniu administracyjnym firm osób znajomych urzędników. Po opracowaniu będzie on dostępny dla każdego klienta urzędu w formie papierowej oraz w formie elektronicznej na stronie www.strzegom.pl/przejrzystapolska Da to mieszkańcom możliwość swobodnego wyboru wykonawcy. Gminny katalog jest otwarty dla wszystkich firm. Zapraszamy zainteresowanych do składania wniosków. Zgłoszenie obejmuje nazwę firmy, nazwisko właściciela, adres firmy, telefon, fax, adres e-mail oraz przedmiot działalności. Można go dokonać osobiście w Biurze Obsługi Interesanta lub w Referacie Inicjatyw Gospodarczych pok. nr 35, telefonicznie pod numerem 856 05 47, faxem - 856 05 16 lub za pośrednictwem strony internetowej.


5 kwietnia 2005 - Zdolni z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy

Rozstrzygnięto powiatowe interdyscyplinarne konkursy wiedzy dla gimnazjalistów organizowane przez wałbrzyskie licea. W konkursie DISCE PUER (organizator I LO im. J. Paderewskiego w Wałbrzychu) spośród 178 uczestników laureatem (III miejsce) został Tomasz Pawlak z kl. 3c, finalistami I stopnia Katarzyna Anklewicz i Marcin Sobala - oboje z klasy 3a.
W konkursie BYĆ KIMŚ II organizowanym przez II LO im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu wzięło udział 278 uczniów. Tytuł finalisty I stopnia zdobyła Katarzyna Anklewicz, zaś II stopnia Daria Szczepaniak z kl. 3a. Udział w takich konkursach jest dla uczniów okazją do sprawdzenia swojej wiedzy oraz poznania oferty wałbrzyskich liceów, które zachęcają nagrodzonych do podejmowania u nich dalszej nauki.
2 kwietnia w wałbrzyskim I LO wręczono nagrody za konkurs literacko - dziennikarski MŁODY SKRYBA. Wyróżniono wywiad ucz. Izabeli Horbik - dziennikarki redakcji gazetki szkolnej Gimnazjum nr 3 "GONG 3".
Młodym zdolnym świdniczanom gratulujemy


4 kwietnia 2005 - Msza w intencji Papieża Jana Pawła II

Świebodzice, jak wszystkie miasta w Polsce, żegnają Ojca Świętego, Jana Pawła II. Jest to pożegnanie tym bardziej szczególne i bolesne, gdyż Jan Paweł II był Honorowym Obywatelem Świebodzic. Pierwsza Msza Św. w intencji Papieża odbyła się już w niedzielę w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Jutro, 5 kwietnia, we wtorek o godz. 9.00 w tym samym kościele spotkają się świebodzickie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, by pożegnać Najwybitniejszego z Polaków. O godz. 16.00 w Klubie Reklan przy ul. Wolności zbierze się na nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Świebodzic. Radni oddadzą hołd Papieżowi. Wypowiedzą się na temat nadania jego imienia jednemu ze szczególnych w Świebodzicach miejsc. Zdecydują też o budowie w Świebodzicach pomnika Jana Pawła II. Z prośbą o odprawienie specjalnej mszy wystąpiła świebodzicka młodzież. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższym czasie. Zapraszam serdecznie do Świebodzic na to ostatnie pożegnanie, w które tak naprawdę wciąż jeszcze nie możemy uwierzyć...


4 kwietnia 2005 - Msza w intencji Ojca Świętego

W imieniu Biskupa Świdnickiego, ks. prof. Ignacego Deca zapraszam na Mszę Świętą w intencji Jana Pawła II. Jego Ekscelencja odprawi ją dziś o godzinie 18.00 w Świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i Wacława. Tuż po eucharystii rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do godziny 21.00. W świątyni będzie również wystawiona księga kondolencyjna, do której będą mogli się wpisywać wierni. Ks. prof. Ignacy Dec, na wieść o śmierci Ojca Świętego, przerwał swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Dziś nad ranem wrócił do Świdnicy.


4 kwietnia 2005 - Żałoba - Odwołane imprezy

W związku z żałobą po śmierci Papieża Jana Pawła II wszystkie imprezy, spotkania, konkursy jakie zapowiadaliśmy w informacjach zostają odwołane lub przesunięte w czasie.
O nowych terminach będziemy informować na bieżąco.
Dziś już wiemy, że otwarcie nowej hali widowiskowo-sportowej w Strzegomiu odbędzie się 16 kwietnia. Program otwarcia nie uległ zmianie. Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych przeniesiony został na 12 kwietnia, również w tym przypadku godziny nie ulegają zmianie. Wszystkie imprezy w Świdnickim Ośrodku Kultury zostają zawieszone co najmniej do 10 kwietnia. Obchody 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich odbędą się 18 kwietnia o godzinie 18.00.


3 kwietnia 2005 - Jubileusz

8 kwietnia o godzinie 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury rozpoczną się obchody 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
W programie przewidziano:
- wykład szefa Centrum im. Adama Smitha dr Roberta Gwiazdowskiego "Swoboda działaności gospodarczej w Polsce",
- wręczenie Statuetek przedsiebiorczości SPiKŚ za rok 2004 (kapituła wyróżnia statuetkami lokalnych przedsiębiorców, wzorowo prowadzących zakłady produkcyjne, usługowe, wykonujących wolny zawód oraz menadżerów),
- występ artystów Opery Lwowskiej - Hryhoriy Smoliy i Gabruk Mykola,
- wręczenie Nagród Wiecznego Pióra 1990-2005, lauretami są: to prof. Bronisław Geremek, prof. Jan Miodek i Jan Lityński,
- autorski spektakl Emiliana Kamińskiego,
- bankiet.


3 kwietnia 2005 - Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO

Świdnica utworzy i przystąpi do Lokalnej Organizacji Turystycznej pod nazwą Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO, której inicjatorami byli m.in. prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek oraz burmistrz Jawora, Artur Urbański. W mieście znajduje się drewniany Kościół Pokoju, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz Świdnicy organizację ma utworzyć 18 innych miejsc m.in. Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto wraz z Wawelem w Krakowie oraz sześć kościołów drewnianych w południowej Małopolsce. Pojedyncze obiekty jest trudniej promować. Podobnie rzecz się ma ze środkami zewnętrznymi. Łatwiej jest je pozyskiwać zorganizowanym podmiotom. Dzięki Lidze Kościół Pokoju oraz całe miasto będzie intensywniej promowana zarówno w kraju jak i zagranicą. Zamierzeniem organizacji, jest utworzenie np. szlaku dziedzictwa UNESCO, wspólne wydawnictwa. Toruń ma zająć się rejestracją organizacji. Także tam będzie siedziba stowarzyszania. Spotkania będą natomiast organizowane w poszczególnych miastach. Rocznie Świdnica będzie płaciła 500 zł na utrzymanie biura Ligi. Na utworzenie i przystąpienie Ligi Miast i Miejsc UNESCO wyrazili już zgodę świdniccy radni. Gdy rady pozostałych miast i gmin wyrażą zgodę organizacja zostanie powołana.


3 kwietnia 2005 - Konkurs

5 kwietnia o godzinie 9.00 w Domu Nauczyciela w Świdnicy odbędzie się IV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych odbędzie się 5.04.05 o godz. 9 00 w Domu Nauczyciela w Świdnicy, po raz kolejny jest Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Głównymi celami konkursu są: rozwijanie i wzbogacanie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, rozwijanie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzanie wiedzy realioznawczej, motywowanie do nauki języka niemieckiego. Uczestnicy konkursu będą mieli okazję do zaprezentowania swojej wiedzy językowej połączonej z wiadomościami dotyczącymi państw niemieckojęzycznych oraz do popisania się znajomością zwyczajów charakterystycznych dla tych krajów. Ponadto w części finałowej laureaci będą mogli pochwalić się umiejętnościami językowymi w różnych sytuacjach życiowych podczas konwersacji z naszym gościem specjalnym panem Chrisem Schmitz - pracownikiem MDSM Krzyżowa


3 kwietnia 2005 - Zawody pływackie

1 kwietnia w Wodnym Centrum Rekreacji OSiR w Świebodzicach odbyły się "Wiosenne Zawody Pływackie Szkół Podstawowych w Świebodzicach" Na widowni obecni byli kibice ze szkół oraz rodzice, którzy mocno dopingowali swoich najmłodszych uczestników tej wspaniałej imprezy - zawodów. Zawody te, miały również na celu wyłonić szkołę - reprezentującą Świebodzice na zawodach powiatowych w Świdnicy zaplanowane - 8 kwietnia. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Szkoła Podstawowa Nr 2, otrzymując Puchar Przechodni ufundowany przez panią Ewę Dziwosz Prezesa Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach. Tym samym szkoła ta będzie reprezentować Świebodzice na zawodach powiatowych. - gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zwyciężcy poszczególnych kategorii - >>> zobacz


3 kwietnia 2005 - Gorąca zupa dla głodnych

Zapach gotującej się zupy, życzliwe głosy w kuchni, stół nakryty obrusem, witają wszystkich tych, którzy pragną posilić się w Stołówce Charytatywnej przy parafii pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła. Instytucja funkcjonuje już od przeszło siedmiu lat, a z jej usług korzystają głównie ludzie biedni, bezdomni. Dziennie stołówkę odwiedza kilkadziesiąt osób, gdzie każdy może liczyć na litr gorącej zupy i pieczywo. Największe oblężenie jadłodajnia przeżywa w okresie jesienno - zimowym, ale i w okresie letnim nie brakuje chętnych. Praca w stołówce zaczyna się wczesnym rankiem, od przygotowania zupy. Dziennie gotuje się jej ok. 200 litrów. Od godziny 12:00 rozpoczyna się wydawanie posiłków. Czasami jest tyle chętnych, że zupa zostaje wydana w przeciągu pierwszych 15 - 20 minut. - Nie pozwalamy na to, żeby ktokolwiek wyszedł od nas głodny - mówią kucharki - nawet jak się spóźni. Stołówka Charytatywna utrzymuje się dzięki dobrej woli sponsorów i gospodarności jej opiekunów. Połowa funduszy na ten cel pochodzi z pieniędzy gminnych (w ubiegłym roku było to 60000 złotych), a drugą połowę stanowią dary żywnościowe oraz pieniężne. Regularnie wspiera ją Bank Żywności z Wrocławia oraz lokalne piekarnie i sklepy.


3 kwietnia 2005 - Konferencja w Krzyżowej

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego orz Ekoconnect - Międzynarodowe Centrum Rolnictwa Ekologicznego Środkowej i Wschodniej Europy zapraszają na pierwszą konferencję poświęconą tematowi: "Rolnictwo ekologiczne w Europie Środkowo - Wschodniej. Marketing i rozwój rynku" Konferencja odbędzie się 8-9 kwietnia w Krzyżowej i skierowana jest do rolników zajmujących się produkcją ekologiczną i przetwórstwem produktów rolnych. Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych nowymi kierunkami produkcji w rolnictwie na rynkach europejskich oraz możliwościami i perspektywami rolnictwa ekologicznego. Dwudniowa konferencja przygotowana została z myślą, o wszystkich rolnikach, gospodarzach i osobach zajmujących się wszelkimi formami upraw ekologicznych. Głównymi tematami tej konferencji będą: "nowe perspektywy dla ekologicznych gospodarstw rolnych, Dlaczego warto jeść żywność ekologiczną?, Czy istnieje w Polsce rynek produktów ekologicznych?". Ponadto można będzie się dowiedzieć w jaki sposób zmienić profil gospodarstwa lub firmy. Referenci z Polski i zagranicy przedstawią nam jak wygląda produkcja ekologiczna z perspektywy dużego banku (Władysław Walenciukiewicz - Dyrektor oddziały BGŻ w Świdnicy), rynek rolny w perspektywie międzynarodowej. Podczas konferencji wszyscy uczestnicy będą mieli okazję do skosztowania ekologicznych smakołyków oraz podyskutować i wymienić poglądy przy eko-piwie, wodzie i winie. Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Fundacji "Krzyżowa" lub pod numerem telefonu 0-74 8 500-124, 0-74 8 500 306, 0-74 8 500 300, e-mail - >>> wyślij . Konferencja jest współfinansowana jest przez Federalne Ministerstwo Ochrony Konsumentów, Żywności i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec oraz przez Bank Gospodarki Żywnościowej we Wrocławiu.


2 kwietnia 2005 - Papież Jan Paweł II - nie żyje

16 października 1978 roku z komina znajdującego się nad Kaplicą Sykstyńską wydobył się biały dym - tradycyjny symbol oznaczający, że zebranym na konklawe kardynałom udało się wybrać nowego papieża. W godzinę później zebrani na Placu św. Piotra wierni ujrzeli po raz pierwszy papieża Jana Pawła II. Poprzednik Karola Wojtyły, Jan Paweł I pełnił swoją funkcję zaledwie 33 dni. Nikt nie spodziewał się zapewne, że pierwszy od 450 lat papież nie będący Włochem odciśnie tak wielkie piętno na Kościele, ale także na kształcie współczesnego świata.


Odszedł na wieczność. Papież Jan Paweł II nie żyje. Odszedł o godzinie 21:37


2 kwietnia 2005 - Żałoba

Ogromny smutek wywołała wiadomość o odejściu wielkiego Polaka, Ojca Świętego. Jan Paweł II dał nam przykład jak żyć. Teraz pozostała po nim wielka pustka. Słów na wyrażenie smutku i żalu brakuje...
Podobnie jak w całej Polsce, tak i w Świdnicy flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu.

Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek


1 kwietnia 2005 - Ojciec Święty Jan Paweł II

Ojciec Święty Jan Paweł II - ostatnie wydarzenia. Tak ktoś zatytułował pierwszy wpis na forum.
Kim jest dla Ciebie, jak Go wspominasz? - >>> napisz


1 kwietnia 2005 - Śpiewająco w MDK-u

Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury odbyły się dwie imprezy. Pierwszą z nich był III Konkurs piosenki dla dzieci i młodzieży "Przebój z Jajem 2005" Bezpośrednio po zakończeniu konkursu piosenki odbyły się Dni Pagórków. Następnie laureatom zostały wręczone nagrody. Wszyscy, którzy przybyli do ogrodu MDK-u bawili się świetnie a kogo nie rozgrzała muzyka ten mógł się ogrzać przy ognisku piekąc kiełbaski.
Fotoreportaż z imprezy - >>> zobacz


1 kwietnia 2005 - Chcieli i mają

Strzegomski skate park jest już gotowy. Inicjatorami całego przedsięwzięcia byli młodzi strzegomianie. Swoim pomysłem skutecznie zarazili władze miasta. - Szukaliśmy w Strzegomiu placu, na którym moglibyśmy bezpiecznie pojeździć na desce, rolkach lub rowerach - mówi jeden ze skatów. - Z każdego kolejnego byliśmy wyganiani lub wzywano policję. To właśnie Ci młodzi ludzie, dokładnie rok temu przedstawili swój pomysł burmistrzowi.- Byłem pod wrażeniem argumentów i odwagi gimnazjalistów. W swojej pracy dotychczas praktycznie nie spotkałem się z takimi inicjatywami i to ze strony młodzieży - mówi Lech Markiewicz. - Pomysł bardzo mnie zainteresował. W krótkim czasie udało się przygotować projekt i kosztorys inwestycji oraz uzyskać aprobatę radnych. Z uwagi na znaczne koszty, budowę skate parku podzielono na dwa etapy. W zeszłym roku przygotowano betonowy plac. W lutym tego roku w wyniku przetargu wyłoniono firmę, która wyprodukuje i zamontuje elementy do wykonywania ewolucji. 31 marca zamontowano elementy kończąc tym samym całe przedsięwzięcie. - Skate Park w Strzegomiu to świetna sprawa, bardzo dużo moich kolegów nie może się już doczekać chwili otwarcia. Cieszymy się, że coś takiego powstało, że burmistrz zauważył nasze potrzeby - mówi jeden ze skatów. - Mamy nareszcie swoje miejsce, gdzie możemy się wyszaleć.


1 kwietnia 2005 - Nagrody rozdane

31 marca odbył się etap regionalny V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych zorganizowany przez Izbę Rzemieślniczą i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy, Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów, reprezentujących cechy: w Bielawie, Dzierżoniowie, Świdnicy oraz Wałbrzychu. W Konkursie zwyciężyła Monika Nowicka - uczennica kl. II Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Bielawie,
II lokatę zajęła Anna Jaśkiewicz - uczennica kl. III Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy,
III miejsce zajął Andrzej Feret - uczeń III kl. Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie,
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy dyplomy oraz upominki. Zdobywcy I i II miejsca będą reprezentować Izbę Rzemieślniczą i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy w finale Konkursu w Warszawie, który planowany jest w połowie maja.


1 kwietnia 2005 - Nowy rzecznik

Od 1 kwietnia 2005 r. polityką informacyjną Urzędu Miejskiego w Świdnicy kieruje Stefan Augustyn. Zastąpił on na stanowisku rzecznika prasowego, Rafała Bednarza, który od 1 kwietnia jest kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Stefan Augustyn ma 26 lat. Jest magistrem filologii polskiej - specjalność dziennikarstwo. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat współpracował lub pracował w dolnośląskich mediach. Ostatnio w "Słowie Polskim Gazecie Wrocławskiej". Zna tematykę samorządową i specyfikę miasta.


1 kwietnia 2005 - Daniec w Świdnicy

16 kwietnia wystąpi w Świdnicy Marcin Daniec. Tego dnia w sali I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Pionierów odbędą się dwa koncerty.
Pierwszy o godzinie 17.00 i drugi o godzinie 20.00. Bilety w cenie 30 złotych można zakupić w Świdnickim Ośrodku Kultury w Rynku i w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim.
Serdecznie zapraszamy.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała