31 maja 2005 - Stan po burzy

Po wczorajszych burzach i intensywnych opadach deszczu, które przeszły nad województwem dolnośląskim, informujemy, że ruch na liniach kolejowych odbywa się bez większych przeszkód z wyłączeniem trasy Bierutów-Oleśnica. Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe są przejezdne.
W rejonie wrocławskiego Zakładu Energetycznego uszkodzonych jest 500 stacji średniego napięcia. Uszkodzenia linii energetycznej występują również w rejonie ZE Wałbrzych (nieczynne 3 linie ŚN - awarie powinny zostać usunięte do godz. 14.00), oraz ZE Legnica (uszkodzona 1 linia ŚN - awarie usunięte będą do godz. 10.00). Są trzy ofiary śmiertelne.
W Powiecie Świdnickim pozbawionych dachu nad głową zostało 6 osób, jeden budynek został uszkodzony, w 15 budynkach zalane zostały piwnice, w 80 miejscach brakuje prądu. 16 dróg gminnych jest nieprzejezdnych.


31 maja 2005 - Prezydent pisze do świdniczan

Dziś i jutro blisko trzy tysiące mieszkańców świdnickiego osiedla Zawiszów otrzyma do skrzynek pocztowych apel od prezydenta. Ma to związek z ruszającymi z początkiem czerwca pracami przy wyrównywaniu terenu inwestycyjnego w północnej części dzielnicy Zawiszów. Miasto przygotowuje grunty dla zachodniego inwestora, który chce na ponad 30 ha wybudować zakład produkcyjny. Według deklaracji zainwestuje on minimum 40 mln euro i da pracę co najmniej 400 osobom. Prace przy tzw. makroniwelacji będą prowadzone bez przerwy w czerwcu i lipcu. Rozpoczęcie budowy fabryki zaplanowano zaś na wrzesień. - W tym czasie mogą Państwo odczuć pewne niedogodności, za co z góry przepraszam i proszę o wyrozumiałość. Liczę, że na efekty tych działań nie będzie trzeba długo czekać. Myślę, że będą się z nich cieszyć przede wszystkim mieszkańcy, ponieważ inwestor zadeklarował zatrudnić co najmniej 400 osób. Sądzę, że dla takiego celu zgodzą się Państwo znieść wszelkie uciążliwości. W przyszłości być ich nie powinno, co wynika z charakteru produkcji, która będzie prowadzona na tym terenie. Dodatkowo ziemny nasyp i pas wysokiej zieleni oddzieli Państwa budynki od terenów przemysłowych - napisał w apelu skierowanym do mieszkańców Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy.


31 maja 2005 - Świdnicki Festiwal Gitarowy

W dniach 2-5 czerwca odbędzie się w Świdnicy - "Świdnicki Festiwal Gitarowy". W czasie czterech dni festiwalowych wystąpią z koncertami między innymi: zespół Viva Flamenco, Michał Nagy, Piotr Pałac i Marzena Buchwald - Różyczka, Dariusz Domański z Sylwią Matulewską, Orkiestra Filharmonii Sudeckiej.
Podczas festiwalu usłyszymy przeboje hiszpańskiej muzyki klasycznej oraz światową premierę cyklu miniatur Grzegorza Wierzby napisanych na zamówienie festiwalu. Koncerty odbywać się będą w sali Teatru Miejskiego, w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz w auli Państwowej Szkoły Muzycznej. Informacje festiwalowe - >>> zobacz


31 maja 2005 - Szkolenia dla organizacji pozarządowych

W czerwcu na przedstawicieli organizacji pozarządowych czekają szkolenia zorganizowane przez Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu. Szkolenia pomogą organizacjom w wyjaśnieniu gdzie i jak pozyskiwać środki finansowe z zewnętrznych źródeł na swoją działalność. A jest z czego wybierać. Na organizacje czekają bowiem pieniądze m.in. z Europejskiego Funduszu Społecznego a także z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, należy je jedynie umiejętnie pozyskiwać. Szkolenia są bezpłatne a poprowadzi je Marzena Korona-Kruk odpowiedzialna w powiecie za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Szkolenia odbędą się w starostwie powiatowym (sala 226) w dniach:
10 czerwca - godz. 16.00) - Fundacje w Polsce i pozyskiwanie grantów,
20 czerwca - godz. 16.00) Fundusze Europejskie dla organizacji pozarządowych
30 czerwca - godz. 16.00) Nowe Instrumenty Finansowe w Polsce: Norweski Mechanizm Finansowy oraz Interreg III A - Czechy/ Sachsonia.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem serdecznie zapraszamy. Potwierdzenia udziału należy przesyłać drogą elektroniczną - >>> wyślij lub telefonicznie - 8500-439.


31 maja 2005 - Thrash - Kai Festival

Strzegomskie Centrum Kultury po raz kolejny zaprasza na THRASH - KAI FESTIVAL. Jest to reaktywacja imprezy sprzed wielu lat.
Tegoroczna edycja przeznaczona jest dla zespołów metalowych z różnymi odcieniami. Cała impreza odbędzie się 18 czerwca w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. Celem przeglądu jest aktywizacja muzyczna środowiska młodzieżowego oraz doskonalenie warsztatu instrumentalnego. Inspirowanie do sięgania po utwory wzbogacające repertuar oraz tworzenia własnych utworów. Warunkiem udziału w Przeglądzie jest dostarczenie lub nadesłanie karty zgłoszenia i kasety lub płyty CD (demo) z utworami, które zostaną zaprezentowane podczas przeglądu. Termin dostarczenia materiałów: 6 czerwca 2005 roku.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy do pobrania - pobierz


31 maja 2005 - Odszkodowania za drogi

Przypominamy, że 31 grudnia 2005 roku mija termin na składanie wniosków o odszkodowanie za nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych, a zajętych pod drogi publiczne przed dniem 31 grudnia 1998 roku (reguluje to ustawa zamieszczona w Dz.U. Nr 133, poz 872).
Wnioski takie należy kierować do właściwego miejscowo starosty.
Po 31 grudnia bieżącego roku. prawo do odszkodowania bezpowrotnie wygasa.


31 maja 2005 - Niedługo Dni Żarowa

Burmistrz Miasta Żarów i Żarowski Ośrodek Kultury w dniach 3-5 czerwca zapraszają na Dni Żarowa.
Gwarantujemy moc atrakcji i wspaniałą zabawę. Będą konkursy, bajki, zabawy, koncerty zespołów, wystąpią między innymi - zespół Kombi, Babylon, Twins.
Odbędą się też imprezy sportowe.
W dniach 3-5 czerwca wszystkie drogi prowadzą do Żarowa !

Szczegółowy plan obchodów Dni Żarowa - >>> zobacz


31 maja 2005 - Dzień Dziecka

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Szkoły z terenu Gminy zapraszają na Dzień Dziecka, który odbędzie się jutro w godzinach od 9.00 do 12.00 na boisku sportowym w Marcinowicach.
W programie między innymi:
teatr "Piotruś Pan" z Wrocławia, fakir, pokazy teatru ulicznego, konkursy i zabawy dla dzieci oraz zabawa taneczna.


31 maja 2005 - Kongres Eucharystyczny

Kongres Eucharystyczny rozpocznie się mszą w kaplicy brata Alberta - 2 czerwca o godzinie 17.00. Po nabożeństwie wierni przejdą do Kościoła Św. Mikołaja na błogosławieństwo biskupie trasą odwrotną niż w dniu Bożego Ciała, czyli Ulicami Mieszka Starego, Mieszka I, ulicą Strzegomską, Żeromskiego i Kopernika. Przewiduje się, że przejście ulicami miasta zajmie 40 minut. Parafianie zbiorą się przy ołtarzu w Rynku, gdzie wystąpi chór i orkiestra górnicza. Przy ołtarzu krótkie rozważanie wygłosi ksiądz biskup Ignacy Dec. Uroczystości zakończą się w kościele pw. św. Mikołaja, gdzie udzielone zostanie błogosławieństwo.


31 maja 2005 - Zajęcia siatkarskie

Klub Dors Świdnica zaprasza wszystkich chętnych gimnazjalistów oraz licealistów na zajęcia z piłki siatkowej (męskiej), które odbywają się w sali gimnastycznej I LO w Świdnicy.
Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, środę oraz piątek w godzinach 16,00-17,30 oraz na zajęcia odbywające się w czwartki na stadionie ŚOSiR w godzinach 18,00-19,30 na boiskach do piłki siatkowej plażowej.
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, zapraszamy Jutrzejsze zajęcia - odwołane!


31 maja 2005 - Turniej tenisowy

Wczoraj na kortach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się indywidualny Turniej Tenisa Ziemnego szkół podstawowych i gimnazjalnych. W turnieju udział wzięło 21 uczniów świdnickich szkół. Wśród dziewcząt ze szkół podstawowych zwyciężyła Karolina Serwin przed Sandrą Pokrzywą, trzecie miejsce - Bianka Kurowska. Wśród chłopców pierwszy był Jakub Dec przed Piotrem Kowalikiem i Krzysztofem Kruszniewiczem. W rywalizacji szkół gimnazjalnych wśród dziewcząt zwyciężyła Paulina Grzyb przed Iwoną Borcz i Agatą Kmieć a wśród chłopców - Mateusz Kwinta przed Piotrem Orzechowskim i Pawłem Cieślą.


30 maja 2005 - Ostrzeżenie meteorologiczne

Informujemy, że na terenie województwa dolnośląskiego w godzinach wieczornych i w nocy z poniedziałku na wtorek 30/31 maja będą występować burze z intensywnymi opadami deszczu i porywistymi wiatrami osiągającymi około 60-70 km/godz. Lokalnie mogą też wystąpić opady gradu.
Jednocześnie wojewoda zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury.
Informujemy również, że Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę będzie monitorował sytuację na terenie województwa.


30 maja 2005 - "Kamyk na szańcu"

Jeszcze do 3 czerwca można zwiedzić wystawę pt.: "Kamyk na szańcu", przygotowaną przez harcerzy w ramach obchodów 60 - lecia Świdnickiego Harcerstwa.
Wystawa otwarta jest w godzinach 8.oo - 16.oo w Teatrze Miejskim w Świdnicy na I i II piętrze. Na wystawie zaprezentowane są pamiątki związane z Aleksandrem Kamińskim oraz bohaterami jego książki "Kamienie na szaniec" - Rudym, Alkiem, Zośką oraz Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, braćmi Romockimi i innymi bohaterami Szarych Szeregów. Serdecznie zapraszamy młodzież. Wstęp wolny


30 maja 2005 - Udane wakacje

Tydzień wakacji spędziła w naszym powiecie grupa 31 osób z zaprzyjaźnionego Powiatu Bergstrasse. Są to efekty udziału Powiatu Świdnickiego w targach turystycznych w Mannheim. Dużą grupę odwiedzających nasz powiat stanowili pracownicy Starostwa Powiatowego w Bergstrasse, ich rodziny a także grupa młodych ludzi, którzy postanowili spędzić tydzień urlopu w naszym regionie. Niemcy sami zorganizowali sobie ten wyjazd i sami pokryli koszty pobytu i podróży. W przygotowaniu pobytu i ułożeniu programu pomagała Marzena Korona - Kruk z biura promocji świdnickiego starostwa. Na prośbę gości przygotowano dokładny program ich pobytu w Polsce. Wielu z nich po raz pierwszy odwiedziło nasz kraj. Oprócz zwiedzania najciekawszych miejsc powiatu turyści pojechali do Wrocławia, zwiedzali Karpacz a także Muzeum Tkactwa w Lubawce. W piątek 27 maja grupa odwiedziła także starostwo świdnickie i spotkała się ze starostą Jackiem Wajsem, który wręczył każdemu foldery turystyczne promujące nasz powiat. Niemcy wyjeżdżali do swojego powiatu zachwyceni i pełni wrażeń, z mnóstwem zdjęć, miłych wspomnień a także z torbami pełnymi zakupów zrobionych w świdnickich sklepach.


30 maja 2005 - AKS Strzegom w IV lidze

29 maja 2005 roku. przejdzie do annałów piłkarskiej sekcji AKS-u Strzegom jako dzień, w którym drużyna seniorów osiągnęła swój największy sukces w historii i awansowała do IV ligi. Stało się to dzięki efektownemu zwycięstwu strzegomian nad Stalą Świdnica 7:1 i wygranej Victorii Świebodzice nad Kryształem Stronie Śląskie 2:1.
Po udanej rundzie jesiennej, w strzegomskim środowisku piłkarskim coraz częściej pojawiały się głosy, że drużyna Mieczysława Bieniusiewicza ma bardzo dużą szansę na awans do IV ligi. Nadmierny optymizm niektórych próbowano studzić, twierdząc, że do końca rozgrywek zostało jeszcze 15 kolejek i wszystko się może zdarzyć. Dzisiaj - na trzy spotkania przed zakończeniem sezonu - już wiemy, że strzegomski zespół będzie występował od sierpnia w IV lidze!


30 maja 2005 - Dzień Dziecka z Policją

1 czerwca Komendę Powiatową Policji w Świdnicy odwiedzą dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Świdnicy. W ramach dnia otwartego dzieci będą mogły zwiedzić Komendę, zapoznać się z pracą policjantów, porozmawiać na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz na tematy związanie z ich bezpieczeństwem.
Chętni będą mogli przejechać się policyjnym radiowozem oraz zapoznać się z pracą przewodnika i zobaczyć tresurę psa policyjnego. Tego dnia dzieci przebywać będą na terenie Komendy pod opieką kom. A. Wojnowskiego, mł. asp. Grażyny Działowskiej i mł. asp. Katarzyny Czepil.


30 maja 2005 - X Dni Goethego

W niedzielę, 12 czerwca odbędzie się wyścig kolarski na rowerach górskich pn. GRAND PRIX J.W. GOETHEGO. Współorganizatorem jest MKS "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej. A kilka dni później tj. 15, 16 i 17 czerwca w przeuroczej miejscowości Bagieniec, w gminie Jaworzyna Śląska odbędą się X już Dni Goethego. Młodzież szkół średnich oraz gimnazjaliści z powiatu świdnickiego uczestniczyć będą w warsztatach artystycznych: teatralnych, plastycznych i spotkaniach dziennikarskich. To będą trzy dni pracy i przygotowań do Finału Dni, jaki odbędzie się w Bagieńcu 17 czerwca od 20:00-24:00. W tym dniu zaprezentują się aktorzy w spektaklu plenerowym i finaliści konkursu recytatorskiego poezji Goethego. Prezentowane będą prace plastyczne oraz jednodniówka HAUST dziennikarzy. Rozstrzygnięty zostanie konkurs dziennikarski i poetycki. Swój udział zapowiedziały zespoły poezji śpiewanej z gm. Jaworzyna Śl. i z Teplic n/ Metuji (Czechy) oraz zespół instrumentalny DRUM PULS TAMTAM z Żarowa (bębny).
Szczegółowy program - >>> zobacz
Regulaminy konkursów mających się odbyć w czasie Dni Goethego - >>> zobacz


30 maja 2005 - Licytacja mieszkań

Dzisiaj w sali USC w Świdnicy odbył się pierwszy w kraju przetarg na mieszkania komunalne w nowowybudowanym budynku przy ulicy Kopernika-Piotra Skargi . Budynek składa się z 48 mieszkań: jedno-, dwu- i trzypokojowych. W przetargu wystartowało czterdzieści rodzin. . Najwyższą wylicytowaną stawką czynszu jest 6 złotych 21 groszy za jeden metr kwadratowy miesięcznie. Plusem najwyższej wylicytowanej stawki jest prawo wyboru mieszkania. Najniższa wylicytowana stawka to 4 zł 80 groszy.


30 maja 2005 - Igrzyska Młodzieży Szkolnej

Organizatorem XXX Jubileuszowych Miejskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej jest Szkolny Związek Sportowy i Szkoła Podstawowa nr 3 w Świebodzicach, pełniąc w tym roku role gospodarza turnieju. Udział w rozgrywkach lekkoatletycznych wezmą reprezentacje wszystkich miejskich szkół - od szkół podstawowych zaczynając na liceach kończąc. Całość rozpocznie się 1 czerwca o godzinie 9.00 na Stadionie OSiR przy ul. Sportowej w Świebodzicach uroczystą defiladą sportowców. Odegrany zostanie hymn państwowy i hymn olimpijski. Od godziny, 9.45 do 13.20 rozegranych zostanie kilkanaście konkurencji, miedzy innymi biegi na różnych dystansach skok w dal, rzut piłka i pchnięcie kulą. W międzyczasie zaprezentowana zostanie część artystyczna. Zakończenie imprezy przewidziane jest na godzinę 13.30.


30 maja 2005 - MDK-owski akcent

Podczas tegorocznych Dni Świdnicy MDK-owskich akcentów będzie kilka. Wśród nich Turniej Tenisa Stołowego. Współorganizatorem - obok MDK-u - jest Szkoła Podstawowa nr 1 i Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawody rozpoczną się 10 czerwca (piątek) w Hali Sportowej OSiR na Zawiszowie o godz. 9.00. Turniej ma charakter otwarty. Mogą w nim brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, członkowie ognisk TKKF, zawodnicy zrzeszeni i niezrzeszeni. Zapisy w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzone będą jeszcze w dniu zawodów, w godz. 8.00 - 8.30. Zapisy na II blok (szkoły średnie i osoby dorosłe) trwać będą od 14.00 do 14.30. Dla zdobywców czołowych miejsc przewidziano puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Podczas zawodów obowiązywać będą przepisy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.


29 maja 2005 - Kandydaci - sondaż

Kto według Ciebie powinien brać udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych ?
W wypadku kandydatów mniej znanych szerszej opinii publicznej prosimy o uzasadnienie swojego typu.
4 czerwca rozpoczniemy sondaż, w którym czytelnicy serwisu będą typować najlepszego kandydata do parlamentu z naszego rejonu. Zgłoś swojego kandydata - >>> napisz


29 maja 2005 - Grand Prix Świdnica

Dzisiaj na kortach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy odbył się Turniej Tenisowy Grand Prix..
Startujący zawodnicy wystąpili w dwóch grupach wiekowych: do lat 45 i powyżej.
W turnieju udział wzięło 29 zawodników z Wrocławia, Lubina, Wałbrzycha, Jawora, Sobótki, Bielawy i Świdnicy.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary a pozostali uczestnicy dyplomy.


29 maja 2005 - Szachy błyskawiczne

Dzisiaj w Gimnazjum w Żarowie odbyły się Mistrzostwa miasta i gminy Żarów w szachach błyskawicznych o puchar Sekretarza Gminnego Zrzeszenia LZS w Żarowie.
W kategorii OPEN wygrał Paweł Paradowski przed Czesławem Stecem i Dariuszem Bieszczadem, który był najlepszy wśród juniorów. W kategorii juniorek najlepsza była Jowita Dranka, a w kategorii kobiet Beata Wilczyńska.


29 maja 2005 - Nauka pływania

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji przymierza się do realizacji programu, w ramach którego prowadzone będą bezpłatne lekcje pływania dla dzieci romskich. "Otrzymaliśmy taką propozycję z Urzędu Wojewódzkiego. Jest szansa, by dzieci romskie przez pół roku dwa razy w tygodniu korzystały nieodpłatnie z basenu" - wyjaśnia Ewa Dziwosz. W związku z tym przez najbliższe tygodnie prowadzona będzie rekrutacja chętnych dzieci. Rodzice mogą się zgłaszać w każdy czwartek między 16.00 a 17.00. W holu Wodnego Centrum Rekreacji dyżurować będzie osoba, przyjmująca zgłoszenia. Program skierowany jest do dzieci ze szkól podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jeśli uda się zorganizować grupę, zajęcia rozpoczną się już we wrześniu.


28 maja 2005 - Turniej Wiosny

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczął się IX Świdnicki Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej i skokach na trampolinie im. H. Chmielewskiego.
W turnieju wystartowało ponad 120 zawodników i zawodniczek z Rzeszowa, Wrocławia, Katowic, Warszawy, Sulechowa, Złotoryi, Świnoujścia, Rudy Śląskiej, Bielska Białej, Jawora, Poznania i Świdnicy. Do Świdnicy przyjechały także ekipy z Francji, Czech, USA, Ukrainy, Hiszpanii i Szwajcarii. Jutro kolejny dzień zawodów. Zdjęcia z Turnieju - >>> zobacz


28 maja 2005 - Wanda Chotomska w Świebodzicach

Na początku czerwca już po raz trzeci kilkoro popularnych i lubianych pisarzy odwiedzi ponad 30 miejscowości Dolnego Śląska w ramach imprezy ''Z książką na walizkach'' organizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Na spotkaniach autorskich w bibliotekach i szkołach opowiadać będą o bohaterach swoich książek, początkach kariery pisarskiej i planach na przyszłość. W ramach tej akcji gościem świebodzickiej Biblioteki będzie Wanda Chotomska, z którą spotkanie odbędzie się 2 czerwca w klubie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Wolności 13 o godzinie 9.30. Wanda Chotomska to najpopularniejsza pisarka dla dzieci w Polsce. Jej wiersze, opowiadania, piosenki i teatrzyki zna kilka pokoleń Polaków. Wydała ponad sto sześćdziesiąt książek, pracuje dla radia i telewizji, uczestniczy w setkach spotkań autorskich w kraju i za granicą, jest autorką i aktorką kabaretów i widowisk dla dzieci, pisze scenariusze filmowe, sztuki teatralne a nawet opery. To dzięki niej dzieci przyznają Order Uśmiechu. Propozycja ta wyszła od małego chłopca, jednego z pacjentów szpitala rehabilitacyjnego, z którymi spotkała się Wanda Chotomska. Wspomniała potem o tym w wywiadzie telewizyjnym z okazji 5 rocznicy nadawania Jacka i Agatki (to najpopularniejsza Dobranocka XX wieku), a idea ta została podjęta przez "Kurier Polski". To zaowocowało stworzeniem tego sympatycznego, dziecięcego odznaczenia, którego zresztą Wanda Chotomska też jest laureatką .


27 maja 2005 - Sesja i Festyn

Dzisiaj w świetlicy wiejskiej w Pankowie odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Świdnica z okazji Piętnastolecia istnienia i działalności samorządu gminnego.
Po sesji na boisku sportowym z okazji Dnia Samorządowca odbył się festyn. Rozegrano mecze piłki nożnej, bawiono się do późnych godzin przy muzyce.
Zdjęcia z Dnia Samorządowca - >>> zobacz


27 maja 2005 - Ruszą prace na Zawiszowie

Z początkiem czerwca ciężki sprzęt budowlany wjedzie na tereny inwestycyjne w północnej części dzielnicy Zawiszów. Grunty przygotowujemy dla zachodniego inwestora, który chce na ponad 30 ha wybudować zakład produkcyjny. Według deklaracji przedsiębiorstwo zainwestuje minimum 40 mln euro i da pracę co najmniej 400 osobom. Prace przy wyrównywaniu terenu (tzw. makroniwelacji) będą prowadzone bez przerwy w czerwcu i lipcu. Rozpoczęcie budowy fabryki zaplanowano zaś na wrzesień. Hale produkcyjne od budynków mieszkalnych i szkoły będzie oddzielał nasyp ziemi oraz wysoki pas zieleni. - Proszę mieszkańców, aby ze zrozumieniem podeszli do uciążliwości, na które w najbliższych miesiącach będą napotykać. Efekty prowadzonych prac będą widoczne. Liczę, że świdniczanie przyjmą z radością fakt, że już niebawem będą mieli szansę znaleźć nową pracę - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


27 maja 2005 - Zmiana w programie

W ostatniej chwili nastąpiła zmiana w programie Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
W sobotę nie wystąpi Monika Brodka, jak się okazało, w tym samym czasie będzie odbierała nagrodę w Opolu.
Zamiast niej nad zalewem Witoszowskim wystąpi Marcin Rozynek. Życzymy zadowolenia i wielu wrażeń. Poprawiony program - >>> zobacz


27 maja 2005 - Wyróżnione we Wrocławiu

Prace sześciu świdniczanek - podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury - zostały wyróżnione podczas VIII Biennale Grafiki i Rysunku Dla Dzieci, zorganizowanego przez Młodzieżowy Domu Kultury "Śródmieście" we Wrocławiu. Jury nagrodziło w ten sposób prace Doroty Czerwonki, Pauliny Patro, Ady Dudy, Justyny Naumów, Doroty Radomskiej i Karoliny Kozioł. Na konkurs nadesłano 540 prac. Nagrodzono 20 z nich, wyróżniono 45. Do wystawy dopuszczono w sumie 255 plastycznych dzieł młodych i bardzo młodych twórców. Wernisaż odbędzie się w Galerii MDK "Śródmieście" 2 czerwca o godz. 12.00 we Wrocławiu przy ul. Dubois 5. Od następnego dnia do końca czerwca podziwiać będzie można to, co stworzyły dzieci i młodzież. Prócz wyróżnionych pokazane zostaną także inne prace świdniczan, które jury zakwalifikowało do wystawy. Będą to miedzy innymi grafiki i rysunki Emilii Kozłowskiej, Joanny Krzemińskiej, Pauliny Holutiak, Piotra Studnickiego, Katarzyny Juchimiuk, Roksany Augustyn, Pauliny Studnickiej, Łukasza Kuranta, Julii Słobodzian i Oli Kamińskiej Dzieci pracują pod opieką Joanny Waksmundzkiej, Wandy Szwegler i Elżbiety Tarnowskiej.


26 maja 2005 - Święto

Jedna procesja z okazji Uroczystości Bożego Ciała miała miejsce dzisiaj w Świdnicy.
Tłumy wiernych wyruszyły z placu przy Katedrze p.w. św. Stanisława i św. Wacława, tuż po mszy świętej.
Procesja idąc w stronę kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przy ul. Prądzyńskiego, przeszła ulicą Długą, przez Rynek, ulicą Kotlarską i Żeromskiego, następnie ulicami Ofiar Oświęcimskich, Zamenhofa, Riedla i Ks. kard. Wyszyńskiego doszła do Kościoła na Osiedlu Młodych, gdzie tłumy wiernych uczestniczyły w dalszej części uroczystości.


26 maja 2005 - Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego

W dziale "zapowiedzi" - Dziennika, zamieściliśmy długo oczekiwany - szczegółowy plan obchodów tegorocznych Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Wygląda dość interesująco. Każdy powinien znaleźć w nim coś dla siebie..


26 maja 2005 - Wieczory Świdnickie - Wieczór Piąty

Dzisiaj o godzinie 19.00 w Katedrze Świdnickiej pw. św. Stanisława i św. Wacława odbędzie się już piąty "Wieczór Świdnicki."
Podczas wieczoru usłyszymy między innymi wykład ks. prof. dr. hab. Antoniego Kiełbasy SDS zatytułowany - "Archidiecezja Wrocławska w ostatnich dniach II wojny światowej"
Usłyszymy - Kameralny Chór Filharmonii Narodowej Republiki Mołdawii z Kiszyniowa, który wykona utwory A. Scarlattiego, G. Verdiego, F. Poulenca, W. Uspianskiego, N. Gołowanowa i P. Czesnokowa.
Organizatorami koncertu są : Świdnicka Kuria Biskupia, Świdnicki Ośrodek Kultury i Fundacja "Pro Arte". Wieczorom patronują: Biskup Świdnicki JE Ks. Biskup Ignacy Dec, Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek oraz Starosta Powiatu Świdnickiego - Jacek Wajs.


26 maja 2005 - Liga okręgowa - skomentuj na forum

W dzisiejszym spotkaniu seniorzy Stali Świdnica pokonali Niemczankę Niemcza 3:1 (1:0). Bramki dla naszego zespołu zdobyli: Sylwester Bartkowiak, Szymon Majcherczyk, Paweł Kmieć.
Skład Stali: Jacek Paryła, Jarosław Faltemberg, Mariusz Liczbiński, Tomasz Mojsa, Rafał Wilk, Łukasz Kozar, Krzysztof Komidaj, Robert Krenczyk, Szymon Majcherczyk, Paweł Kmieć, Sylwester Bartkowiak (Dawid Sikora).
Wynik ten daje jeszcze szanse na utrzymanie się w Lidze Okręgowej
Juniorzy Stali gładko pokonali rówieśników z Jaworzyny 5:0 (2:0). Bramki: Kamil Kamiński, Mariusz Bobowski, Piotr Deutschmann, Jakub Łaba (k), Paweł Piskorz.


26 maja 2005 - Wiosna w obiektywie

Do 10 czerwca do Młodzieżowego Domu Kultury nadsyłać można fotografie na konkurs "Wiosna w obiektywie". Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców Powiatu Świdnickiego. Każdy uczestnik może nadesłać do 10 prac czarno-białych lub kolorowych, w formacie 10x15 lub 13x18. Dopuszczone będą także zdjęcia w innych formatach. W konkursie mogą brać udział prace do tej pory niepublikowane. Organizatorem konkursu jest Krzysztof Jas, instruktor pracowni fotograficznej "Pozytyw". Wernisaż prac i rozstrzygnięcie konkurs nastąpi 14 czerwca w MDK Bartek na Osiedlu Młodych o godz. 17.00.


26 maja 2005 - Udana prezentacja

W miniony weekend Bolków, Jawor i Świdnica pod szyldem Księstwa Świdnicko-Jaworskiego promowały nasz region w Centrum Handlowym "Blue City" w Warszawie. Mieszkańcy Mazowsza interesowali się przede wszystkim walorami turystycznymi i krajoznawczymi Pogórza Sudeckiego oraz regionalnymi produktami. Wszystko to w ramach kampanii promocyjnej pod hasłem "Spotkajmy się w Polsce" organizowanej przez Dolnośląską i Polską Organizację Turystyczną oraz Centrum Handlowe "Blue City" w Warszawie.
Kolejną prezentację Księstwa Świdnicko-Jaworskiego zaplanowano w czerwcu w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu.


26 maja 2005 - Ekologiczne inwestycje

Pierwsza łopata ma zostać wkopana w październiku tego roku. Ma to być pierwszy krok w realizacji potężnych inwestycji ekologicznych, realizowanych w oparciu o środki z funduszu europejskiego ISPA. Wartość całego projektu szacuje się dziś na 60 milionów euro. O terminach rozpoczęcia prac zapewniał dyrektor Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji Stefan Ewangeliu na spotkaniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska 23 maja. Inicjatorką dyskusji na temat planowanych w Świebodzicach inwestycji była Barbara Kościelniak, której sprawy te są bardzo bliskie. Wśród sześciu zadań, planowanych przez Związek, dwa projekty dotyczą Świebodzic. To modernizacja oczyszczalni ścieków, zlokalizowanej na Cierniach oraz budowa kanalizacji, na co miasto czeka od lat powojennych. Świebodzice byłby wiec największym z gmin członkowskich beneficjantem programu.


26 maja 2005 - Zabrał torebkę i uciekł

23 maja na Osiedlu Słowiańskim, idącą Urszulę M. zaatakował jadący na rowerze mężczyzna. Kobieta broniła się nie chcąc utracić cennych dokumentów znajdujących się w torebce. Sprawca uderzył ją w twarz, wyrwał torebkę, reklamówkę i oddalił się w kierunku Parku Centralnego. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci podjęli czynności mające na celu zatrzymanie sprawcy. Penetrując Park zauważyli młodego mężczyznę odpowiadającego rysopisowi sprawcy, który przeglądał portfel. Po zatrzymaniu przyznał się on do kradzieży torebki i reklamówki, które po przeglądnięciu wyrzucił, wskazał miejsce pozbycia się skradzionych rzeczy. Policjanci po przeszukaniu terenu odnaleźli torebkę, w której znajdował się dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa. Skradzione rzeczy zostały odzyskane, a sprawca zatrzymany do wyjaśnienia w PDOZ Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Za rozbój grozi mu kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.


26 maja 2005 - Piętnastolecie

Jutro o godzinie 15°° w świetlicy wiejskiej w Pankowie odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Gminy Świdnica z okazji Piętnastolecia istnienia i działalności samorządu gminnego.
Jutro będzie obchodzony także Dzień Samorządowca.
26 maja 2005 - Mistrzostwa w lekkiej atletyce

W dniu 20 maja na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyły się Dolnośląskie Lekkoatletyczne Mistrzostwa LZS i Szkół. Organizatorami imprezy byli: Dolnośląskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe i Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki.

Wyniki końcowe mistrzostw - >>> zobacz


25 maja 2005 - Popiersie naukowca rodem ze Świdnicy

W tym roku przypada 150 rocznica urodzin prof. Alberta Neissera. Wybitny dermatolog i wenerolog przyszedł na świat 22 stycznia 1855 roku w Świdnicy (zmarł w 1916 r. we Wrocławiu). Przez wiele lat kierował Kliniką Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Sympozjum naukowo-historyczne poświęcone osobie Alberta Neissera rozpoczyna się w piątek 27 maja we Wrocławiu i potrwa do 29 maja. Jego część odbędzie się również w Świdnicy. W sobotę (28 maja) w Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie odsłonięte popiersie naukowca, które wykonał - na zlecenie Urzędu Miejskiego - wrocławski artysta Ryszard Gluza. Początek uroczystości
o godz. 14.00. W jej trakcie przemówienia wygłoszą: w języku niemieckim Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, a w języku angielskim prof. Eugeniusz Baran. Do Świdnicy przyjedzie grupa ok. 70 naukowców z Polski i zagranicy. Goście będą zwiedzać miasto i świdnickie zabytki m.in. katedrę.


25 maja 2005 - Poszukujemy kontrolera do pracy w starostwie

Starosta Świdnicki poszukuje kandydata na samodzielne stanowisko ds. kontroli finansowej. Wymagania:
- wykształcenie wyższe ekonomiczne,
- staż pracy min. 5 lat,
- znajomość zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego,
- znajomość języka obcego w stopniu
komunikatywnym (preferowany język angielski lub niemiecki),
Preferowane doświadczenie zawodowe w samorządzie terytorialnym.
Oferty należy składać w zamkniętej kopercie w sekretariacie Starosty Świdnickiego w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7 do dnia 10 czerwca do godz. 15.00.


25 maja 2005 - Dzisiaj Dezerter

Dzisiaj o godzinie 19.00 w Klubie Bolko w Świdnicy pojawi się legenda punk-rocka, zespół Dezerter. Grają od 14 lat, zaczynali na fali posierpniowej odwilży i obok takich kapel jak TZN Xenna czy Deuter stanowili wtedy czołówkę polskiego, zbuntowanego rocka.
Utwór-legenda: "Spytaj milicjanta" stał się hymnem kontestacji młodego pokolenia początków lat osiemdziesiątych.
Nagrali 12 płyt, a ostatnia - Nielegalny Zabójca Czasu ukazała się w połowie ubiegłego roku. Przed Dezerterem atmosferę podgrzeje Anal Front z Żarowa i dawno nie słyszany w Świdnicy ... to będzie niespodzianka dla widzów.
bilety - 20 złotych


25 maja 2005 - Święto - Boże Ciało

Jedną procesję z okazji Uroczystości Bożego Ciała zaplanowano w Świdnicy. Jutro wierni wyruszą z placu przy Katedrze p.w. św. Stanisława i św. Wacława, tuż po mszy świętej. A ta rozpocznie się o godz. 9.30. Procesja będzie zmierzała w stronę kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przy ul. Prądzyńskiego. W związku z uroczystościami zmieniona zostanie organizacja ruchu w centrum miasta.
W godzinach 8.00 - 13.00, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania pojazdów na części ulic: Długiej, Rynek, Kotlarskiej i Żeromskiego. Informowały będą o tym stosowne znaki drogowe. Apelujemy do kierowców o usunięcie samochodów ze wspomnianych dróg, aby ułatwić przemarsz procesji. Pojazdy, które nie zostaną usunięte będziemy zmuszeni odholować na koszt ich właścicieli. Czasowe utrudnienia w ruchu będą występować również przy ul. Ofiar Oświęcimskich, Zamenhofa, Riedla i Ks. kard. Wyszyńskiego.


25 maja 2005 - Boże Ciało i Kongres

Dwukrotnie świebodziczanie przejdą uroczyście ulicami swojego miasta - jutro w ramach procesji Bożego Ciała, a 2 czerwca z okazji Kongresu Eucharystycznego. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się po mszą święta o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Potem z kościoła wyruszy procesja i skieruje się w stronę Rynku, gdzie będzie przygotowany pierwszy ołtarz. Następnie wierni przejdą ulicami Kopernika i Żeromskiego do Kościoła św. Mikołaja (znów ołtarz), potem ulicą Strzegomską pod kościół św. Franciszka (kolejny ołtarz). Dalej procesja ruszy ulicą Łączną w kierunku ulic Mieszka I oraz Mieszka Starego i zakończy pochód pod ołtarzem przy kaplicy Brata Alberta. Obchody Kongresu Eucharystycznego rozpoczną się 1 czerwca mszą o godz. 18.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu. 2 czerwca uroczystości rozpocznie msza w kaplicy brata Alberta o godzinie 17.00. Po nabożeństwie wierni przejdą do Kościoła Św. Mikołaja na błogosławieństwo biskupie trasą odwrotną niż w dniu Bożego Ciała. Przewiduje się, że tym razem przejście ulicami miasta zajmie 40 minut. Parafianie zbiorą się przy ołtarzu w Rynku, gdzie wystąpi chór i orkiestra górnicza. Przy ołtarzu krótkie rozważanie wygłosi ksiądz biskup Ignacy Dec. Uroczystości zakończą się w kościele pw. św. Mikołaja, gdzie udzielone zostanie błogosławieństwo.


25 maja 2005 - Żywność dla ubogich

W ostatnich dniach ubogie rodziny w Świebodzicach otrzymały wsparcie w postaci darów żywnościowych. Za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej przekazano 1 tonę wędlin bardzo dobrej jakości i w dobrym gatunku z firmy Konstar. Przebadana przez weterynarzy wędlina nie budziła żadnych zastrzeżeń, mimo to wycofana została z niektórych sieci handlowych. Za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu trafiła do potrzebujących. Do wędlin dodano także pół tony smalcu. 23 i 24 maja do podopiecznych organizacji pozarządowych trafiło 1,3 tony szynki, wyprodukowanej w Starachowicach. Darczyńcą był współpracujący z radną Ewą Dziwosz Bank Żywności w Świdnicy. Wędliny trafiły między innymi do członków Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskiego Związku Niewidomych i Polskiego Związku Diabetyków.


25 maja 2005 - Witkacy na scenie

Stanisław Witkiewicz, twórca nie do końca określony, nie zawsze rozumiany, niekoniecznie akceptowany, do dziś, choć od jego śmierci minęło ponad 60 lat, fascynuje młodych ludzi. Korzystając właśnie z tekstów Witkacego, Grupa Cedeen z Młodzieżowego Domu Kultury przygotowała dwa spektakle: "Czy to bajka czy nie? - czyli Wisteliuszeczek i Magdaleneczka " oraz "Gdy mateczka wyszła z domu. ".
Premiera obu przedstawień odbędzie się 31 maja w teatrze miejskim w Świdnicy o godz. 18.00. Reżyserem spektakli jest Joanna Chojnowska, a na scenie zobaczyć będzie można zespół w składzie: Aleksandra Łyczkowska, Joanna Górska, Natalia Dernicka, Katarzyna Iwanio, Zofia Maziarz, Aleksandra Ćwik, Helena Chmiel, Magdalena Biedka, Karolina Mitek, Kamila Adamus, Dorota Hauke, Kamil Gąszowski, Przemysław Pest, Marcin Wilczek, Krzysztof Światowy i Łukasz Podgórski.


25 maja 2005 - Niedługo Dni Żarowa

Burmistrz Miasta Żarów i Żarowski Ośrodek Kultury w dniach 3-5 czerwca zapraszają na Dni Żarowa.
Gwarantujemy moc atrakcji i wspaniałą zabawę. Będą konkursy, bajki, zabawy, koncerty zespołów, wystąpią między innymi - zespół Kombi, Babylon, Twins.
Odbędą się też imprezy sportowe.
W dniach 3-5 czerwca wszystkie drogi prowadzą do Żarowa !

Szczegółowy plan obchodów Dni Żarowa - >>> zobacz


25 maja 2005 - Festyn w Kątkach

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach i Rada Sołecka zapraszają na festyn, który odbędzie się 28 maja . w godzinach od 15.00 do 24.00 w Kątkach.
W programie między innymi:
- prezentacje zespołów artystycznych,
- zabawy i konkursy dla dzieci,
- turniej wsi,
- obficie zaopatrzony bufet,
- zabawa taneczna pod gwiazdami.


24 maja 2005 - Buty dla strażaka

Zarząd Powiatu zdecydował o udzieleniu wsparcia finansowego w postaci zakupu butów sportowych dla strażaka Marka Leśnickiego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Świdnicki ogniomistrz został powołany do polskiej ekipy sportowej na Światowe Igrzyska Policjantów i Strażaków, które odbędą się w dniach 26 czerwca do 5 lipca w Quebec w Kanadzie.
Strażak Marek Leśnicki od wielu lat trenuje biegi długodystansowe, a w kadrze Polski strażaków biega już 7 lat. Bieganie jest jego pasją. Ma już spore osiągnięcia. W 2003 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich Służb Mundurowych w Barcelonie, gdzie zdobył dwa złote medale. Oprócz tego startuje w wielu imprezach na terenie kraju i godnie reprezentuje Powiat Świdnicki.


24 maja 2005 - Nie takie "stare klaty"

W połowie maja we Wrocławiu odbyły się V Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski MASTERS w Judo. Reprezentacja strzegomskich oldboyów wywalczyła na nich cztery medale. - Młodsza grupa judoków miała zawody w tym samym dniu. Wyjeżdżaliśmy o tej samej porze. Życzyliśmy młodszym zawodnikom "powodzenia młode klaty!", na co usłyszeliśmy "powodzenia stare klaty" - opowiada Marian Góra, jeden z zawodników. - Już po turnieju spotkaliśmy się i gratulowaliśmy sobie nawzajem zdobytych medali. Jest to najlepszy dowód na to jak sport łączy pokolenia. Judocy rywalizowali w trzech kategoriach. Na podium stanęli:
Marian Góra II miejsce - srebro - M3 (40-44 lat) 81 kg,
Zbigniew Mrozowski II miejsce - srebro - M4 (44-49 lat) 90 kg,
Andrzej Rajtar III miejsce - brąz - M3 (40-44 lat) 90 kg,
Marek Rydwański III miejsce - brąz - M2 (35-39 lat) 73 kg


24 maja 2005 - Pamięci Papieża

Tuż po śmierci papieża Jana Pawła II Rada Miejska Świebodzic na wniosek mieszkańców podjęła decyzję o budowie pomnika tego wielkiego Polaka. Stanie on na dawnym Placu Legionów - od kwietnia placu Jana Pawła II.
W ostatnich dniach władze miasta i kościoła świebodzickiego wystosowały list do mieszkańców i instytucji, w którym zwraca się z prośbą o rozpropagowanie akcji zbierania pieniędzy na ten cel.
Odsłonięcie pomnika planowane jest na 16 października 2005r. - na Placu Jana Pawła II w Świebodzicach. "Pamiętajmy o jednym - pomnik nie jest stawiany dla Papieża - On rzeczywiście takich pomników nie potrzebuje. Ten pomnik stawiamy dla nas samych - bo to my go potrzebujemy - jako symbolu tych wartości, które Papież przedstawiał i głosił " - piszą autorzy listu.
Wpłat można dokonywać na konto Parafii Św. Mikołaja w Świebodzicach Kredyt Bank Świebodzice 83 1500 1764 1217 6002 9718 0000 z dopiskiem "Pomnik Jana Pawła II ".


24 maja 2005 - Korzyść majątkowa

23 maja funkcjonariusze KPP w Świdnicy podczas wykonywania czynności służbowych zatrzymali do kontroli rowerzystę. Od zatrzymanego rowerzysty wyczuli woń alkoholu, po doprowadzeniu do KPP i sprawdzeniu na alkoteście okazało się, iż mężczyzna jest pod wpływem alkoholu, w wydychanym powietrzu miał 1,54‰ alkoholu. W trakcie sporządzania przez dokumentacji, mężczyzna usiłował wręczyć korzyść majątkową w wysokości 30 zł. O fakcie tym poinformowany został oficer dyżurny jednostki. Banknoty zabezpieczono jako dowód w sprawie. Zatrzymany mężczyzna kierował rowerem wbrew zakazowi Sądowemu, został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w PDOZ KPP w Świdnicy. Za usiłowanie wręczenia korzyści majątkowej grozi mu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.


24 maja 2005 - Turniej Aktora z Przedszkola

Wczoraj w Sali Klubowej NOT-u (Baszta) rozpoczął się trzydniowy Turniej Aktora z Przedszkola. Jest to jedna z największych w mieście imprez, podczas których najmłodsi recytatorzy mogą się popisać swoimi umiejętnościami i talentem. Turniej odbywa się w godzinach od 10.00 do 11.30. Wielki finał odbędzie się 1 czerwca w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. W eliminacjach turnieju bierze udział około 500 dzieci. 60-80 z nich prezentować będzie się przed jury. Do finału przejdzie 25 najmłodszych adeptów sceny. Podziwiają ich nie tylko koledzy i wychowawcy, lecz zaproszeni na tę uroczystość rodzice i dziadkowie. Takie jest zresztą przesłanie Turnieju - nie tylko popularyzacja poezji i piękna języka polskiego, lecz integracja rodzinna.


24 maja 2005 - Do Anglii przez Strzegom

Uczestnicy International Horse Trials Strzegom 2005 powalczą w tym roku również o normy kwalifikacyjne do Mistrzostw Europy. Strzegomskie zawody mogą więc stać się przepustką na mistrzostwa, które odbędą się w dniach 16-18 września w Blenhaim w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu w drugi weekend lipca na International Horse Trials Strzegom 2005 będziemy mogli podziwiać jeździecką rywalizację aż w 4 międzynarodowych i 3 krajowych konkursach. Łączna pula nagród wyniesie 140 000 złotych. W głównym konkursie CIC*** jeźdźcy rywalizować będą o dwa prestiżowe puchary: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Przewodniczącej Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, a także o punkty do klasyfikacji Pucharu Świata i Mistrzostw Polski Seniorów. - Na dwa miesiące przed rozpoczęciem zawodów otrzymaliśmy wstępne zgłoszenia ekip z 11 krajów – informuje Marcin Konarski, dyrektor zawodów. - Biorąc pod uwagę przebieg dotychczasowej rywalizacji w Pucharze Świata i fakt, że Strzegom jest ostatnią europejską eliminacją spodziewamy się, że lista zawodników będzie naprawdę imponująca. Rywalizację na tak wysokim poziomie widzowie w tym roku będą mogli podziwiać z nowej dodatkowo ustawionej trybuny na 1000 miejsc siedzących. Organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcji pozasportowych. Kompleksowe informacje na temat samych zawodów i aktualnej klasyfikacji w Pucharze Świata WKKW można na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie klubu LKS Stragona www.stragona.strzegom.pl


23 maja 2005 - Więcej drzew

Kilkuletnie lipy i klony nasadzono na świdnickich ulicach: 1 Maja, Saperów, Sprzymierzeńców, Wrocławskiej i Żeromskiego.
Posadzono je w miejsce starych i schorowanych drzew, które w ostatnim czasie usunięto.
Klony i lipy są naturalną barierą dla hałasu i zanieczyszczeń, które generuje ruch uliczny. Zakup 42 drzew, ich posadzenie oraz roczna pielęgnacja pochłoną 36,5 tys. zł.
Na jesieni planujemy posadzić 11 lip przy ul. Łukasińskiego.


23 maja 2005 - Piłka nożna - liga okręgowa

Wczoraj seniorzy Stali Świdnica ulegli Victorii Świebodzice 3:2(1:0). Niestety po tej porażce seniorzy praktycznie stracili szansę na utrzymanie się w Lidze Okręgowej.
Skład Stali: Paryła, Bartkowiak P., Faltemberg, Liczbiński, Wilk, Komidaj(Sikora), Kozar, Krenczyk, Bartkowiak S.(Mojsa), Majcherczyk, Kmieć(Wójciga).
Skład Victorii: Kącki, Zalewski, Fleszar, Kiryczuk, Lehner, Prusiński, Rak, Piotrowski, Rogowski, Wilmański, Karczmarz. Na zmiany wchodzili: Rochatka za Wilmańskiego, Stoma za Lehnera, Nowak za Karczmarza.


23 maja 2005 - Sesja w Gminie

25 maja o godzinie 11.00 odbędzie się XXXVII sesja Rady Gminy Świdnica. Sesja jak zawsze odbywać się będzie w sali narad Urzędu Gminy Świdnica. Radni podejmować będą uchwały, między innymi w sprawie zmiany budżetu gminy na 2005 rok, wprowadzenia opłaty prolongacyjnej, w sprawie przeznaczenia do zamiany nieruchomości położonych na terenie Gminy Świdnica - Mokrzeszów, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w formie przetargu nieograniczonego nieruchomości niezabudowanych stanowiących własność Gminy Świdnica - Gogołów, a w formie bezprzetargowej gruntu w Witoszowie Dolnym, sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru i wiele innych.


23 maja 2005 - Kult zakończył obchody

Wczoraj dobiegły końca dwudniowe obchody Dni Ziemi Strzegomskiej.
W sobotę mecze rozegrali siatkarze, rywalizowali szachiści, występowały dzieci. Wieczór koncertem zakończyła Doda.
Wczoraj zaprezentowały się natomiast amatorskie zespoły muzyczne a gwiazdą wieczoru był zespół Kult z Kazikiem Staszewskim na czele.

zdjęcie internet


23 maja 2005 - Piłka nożna - klasa B

W rozegranym wczoraj meczu o mistrzostwo klasy "B" zespół Victorii II Świebodzice pokonał Orła Witoszów 3:0 (1:0). Pierwsza bramka dla naszej drużyny została okrzyknięta przez kibiców jako bramka "stadiony świata" jej autorem był Robert Pryka.
Victoria wystąpiła w tym meczu w nastepujacym składzie: Wiśniowski, Broszczak, Król, Bielawski, Dominiak, Nowak, Pryka, Sokołowski, Wojdat, Kępiński, Kmieciak. Po przerwie grali: Olszówka, Czarkowski, Tomczak, Rajnik.
Już 29 maja czeka nasze rezerwy bardzo ważny mecz w Mokrzeszowie z zespołem Zielonych. W przypadku zwycięstwa nasza drużyna zapewni sobie awans do klasy "A".


23 maja 2005 - Kostka zamiast asfaltu

Zakończyła się modernizacja 140-metrowego odcinka ulicy Budowlanej od skrzyżowania ulicy Żeromskiego do ulicy Łukowej.
Przebudowany został chodnik i jezdnia.
Zniszczoną asfaltową nawierzchnię zastąpiła kostka granitowa, która bardziej pasuje do staromiejskiej zabudowy w tym rejonie Świdnicy. Roboty kosztowały 44,5 tysiąca zł.


23 maja 2005 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki meczy play off z wczorajszych rozgrywek
Amatorskiej Ligi Koszykówki w Świebodzicach.
TOP - KRA 62 : 56 / 16:16, 17:14, 12:16, 17:10 /
TOP - Łabiak M. (21), Kwiatkowski Sz. (14), Mokrzycki L. (13).
KRA - Slatan W. (22), Markiewicz M. (12), Wiatrak M. (8).
WYNIK 2 : 0 dla TOP

NEW - WRC 69 : 61 / 11:18, 18:14, 22:14, 18:15 /
NEW - Jackowski T. (19), Zając A. (16), Krzywicki R. (10).
WRC - Krawczyk B. (18), Szymanowski K. (14), Trzop W. (13).
WYNIK 2 : 0 dla NEW

o miejsca V - VI PRM - EVO 20 : 0 vo WYNIK 1 : 0 dla PRM


23 maja 2005 - Koleje marzeń

21 maja rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Kolej Marzeń" 2005, zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej. Prace podziwiać było można w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, a w tej chwili w Ośrodku.
Wśród nagrodzonych znaleźli się podopieczni MDK-U: Laura Popek, Patrycja Jurek i Anna Wawrzkowicz.
Wyróżnienia otrzymali: Pia Amanda Baka, Roksana Augustyn, Mikołaj Zięba, Julia Jakubik, Igor Szukalski, Kinga Jacek, Piotr Studnicki, Aleksander Turkosz, Ula Dobrowolska, Dominika Flak i Janek Kozłowski.


22 maja 2005 - Spotkanie autorki z harcerzami

Wczoraj w Teatrze Świdnickiego Ośrodka Kultury z okazji 60-tej rocznicy świdnickiego harcerstwa została otwarta wystawa "Kamyk na szańcu" autorstwa Barbary Wachowicz.
Z tej okazji świdniccy harcerze przygotowali także piękny kominek, który poprowadziła druhna Barbara Wachowicz oraz druh Krzysztof Jakubiec, który wcielił się w postać Aleksandra Kamieńskiego.
Natomiast dzisiaj w Galerii Fotografii odbyło się spotkanie Barbary Wachowicz w roli literatki, autorki pasjonujących opowieści o życiu, twórczości i tajemnicach Wielkich Polaków ze świdnickimi harcerzami.
Zdjęcia ze spotkania - >>> zobacz


22 maja 2005 - Super LO

Strzegomski ogólniak zakwalifikował się do finału konkursu "Super szkoła 2004". Jest tym samym jedną z trzech najwyżej ocenionych w swojej kategorii szkół publicznych kraju. - Do konkursu zgłosił nas samorząd uczniowski na podstawie ankiet, które wypełnili uczniowie. My dowiedzieliśmy się o tym dopiero z pisma od organizatora - mówi Zbigniew Suchyta, dyrektor LO. W lutym rozpoczął się I etap konkursu. Zgłosiło się do niego 2258 szkół. Podzielono je na sześć kategorii uzależnionych od rangi szkoły (podstawówki, gimnazja i szkoły średnie) i wielkości miejscowości, w której się znajdują. Do drugiego etapu przeszło 120 (po 20 w każdej kategorii) najlepiej ocenionych przez uczniów placówek. Po ocenie przez kuratorium i władze samorządowe do finału zakwalifikowało się już tylko po trzy z każdej kategorii. Ostatni etap rywalizacji odbędzie się na początku czerwca. W trzydziestominutowej prezentacji finaliści przedstawią osiągnięcia swojej szkoły. Strzegomski ogólniak będzie konkurował z II Liceum Ogólnokształcącym z Sopotu i Zespołem Szkół w Świątkach. Jury wyłoni sześciu zwycięzców. W nagrodę otrzymają oni wyposażenie pracowni komputerowej. - Sukcesem jest już samo bycie finalistą konkursu, w którym uczestniczyło ponad dwa tysiące polskich szkół. Dla nas to bardzo duża reklama - dodaje dyrektor.


22 maja 2005 - Charytatywny Festiwal MACH

W dniach 2 i 3 lipca w Parku Miejskim w Żarowie odbędzie się druga edycja Charytatywnego Festiwalu MACH. Podobnie jak rok temu, cały dochód będzie przeznaczony na pomoc 13 - letniemu chłopcu z Gminy Żarów - Dawidowi Misiurce. Podczas pierwszego dnia festiwalu przewidziane są koncerty zespołów rockowych, takich jak: Farben Lehre, Leniwiec, Fruhstuck, Rivendell, Anal Front, After Breakfast i Zakaz Wjazdu. Wstęp wolny! Drugiego dnia w Żarowskim Ośrodku kultury odbędzie się impreza w stylu house, na która zapraszamy wszystkich fanów tej muzyki. Zapraszamy wszystkich na tegoroczny MACH! Nie zapomnijcie o tym, że każdy wasz datek może uratować zdrowie i życie! Organizatorem imprezy jest Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie przy współpracy z Żarowskim Ośrodkiem Kultury.


22 maja 2005 - "Piłkarska Kadra Czeka"

Wczoraj w Łagowie koło Zgorzelca odbył się Dolnośląski Finał Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt do lat 15 "Piłkarska Kadra Czeka". W turnieju spotkało się osiem drużyn kobiecych finalistów eliminacji strefowych. Impreza była organizowana w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Jedyny zespół z naszego powiatu jaki wystartował w zawodach - GLKS Marcinowice zajął w turnieju drugie miejsce za LKS Ziemia Lubińska.
Natomiast chłopcy grali w Krosnowicach koło Kłodzka. Tam drużyna z Marcinowic zajęła szóste miejsc na osiem startujących zespołów. Zwyciężyli chłopcy z Jelcza Laskowice.


21 maja 2005 - "Rodzina w muzeum"

Dzisiaj w Jaworzynie Śląskiej na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbył się Piknik Jaworzyński pod hasłem "Rodzina w muzeum". Piknik rozpoczął się uroczystą sesją Rady Miejskiej podczas, której zasłużonym mieszkańcom wręczono odznaczenia państwowe. Później odbywały się występy zespołów artystycznych ze szkół jaworzyńskich, ze szkół gminy Jaworzyna Śląska a także z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Wystąpił również Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha.
Miłośnicy kolei przygotowali dla wielu chętnych przejażdżki drezynami. Wieczorem na estradę wstąpiły zespoły muzyczne między innymi z Głuszycy i z Republiki Czeskiej. Zdjęcia z pikniku - >>> zobacz


21 maja 2005 - Święto - Boże Ciało

Jedną procesję z okazji Uroczystości Bożego Ciała zaplanowano w Świdnicy. Wierni wyruszą z placu przy Katedrze p.w. św. Stanisława i św. Wacława, w czwartek (26 maja), tuż po mszy świętej. A ta rozpocznie się o godz. 9.30. Procesja będzie zmierzała w stronę kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przy ul. Prądzyńskiego. W związku z uroczystościami zmieniona zostanie organizacja ruchu w centrum miasta.
W najbliższy czwartek, w godz. 8.00 - 13.00, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania pojazdów na części ulic: Długiej, Rynek, Kotlarskiej i Żeromskiego. Informowały będą o tym stosowne znaki drogowe. Apelujemy do kierowców o usunięcie samochodów ze wspomnianych dróg, aby ułatwić przemarsz procesji. Pojazdy, które nie zostaną usunięte będziemy zmuszeni odholować na koszt ich właścicieli. Czasowe utrudnienia w ruchu będą występować również przy ul. Ofiar Oświęcimskich, Zamenhofa, Riedla i Ks. kard. Wyszyńskiego.


21 maja 2005 - Spotkanie z Barbarą Wachowicz

Jutro o godzinie 16.oo w Galerii Fotografii w Rynku, odbędzie się spotkanie z Barbarą Wachowicz - literatką, autorką pasjonujących opowieści o życiu, twórczości i tajemnicach Wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki. Laureatką Srebrnego Asa, Złotego Mikrofonu, Orderu Uśmiechu, tytułu Mistrz Mowy Polskiej VOX Populi, Orderu "Polonia Mater Ostra Est".
Zapraszamy - wstęp wolny


21 maja 2005 - Stawiamy na informację

Sprecyzowaliśmy zasady funkcjonowania serwisu informacyjnego strzegomskiego Urzędu Miejskiego. 16 maja burmistrz wydał zarządzenie szczegółowo opisujące te zasady. Uruchomienie serwisu samorządowego jest jednym z zadań fakultatywnych, które gmina realizuje w ramach akcji "Przejrzysta Polska". Celem tego zadania było zwiększenie mieszkańcom dostępu do informacji o działalności samorządu. Strzegomski serwis informacyjny nazwaliśmy "@IGS". Składa się on z trzech filarów: Internetowego Serwisu Miasta i Gminy Strzegom, "Informatora Gminy Strzegom" oraz współpracy z mediami. - Wszystkie te formy informowania już od dawna funkcjonowały w naszym urzędzie. W ramach "Przejrzystej Polski" musieliśmy tylko zbudować procedurę przygotowywania i rozpowszechniania informacji - wyjaśnia Agnieszka Tymczyszyn, koordynator akcji w gminie. W procedurze wskazano osoby odpowiedzialne za dostarczanie i przygotowywanie serwisu oraz zakres tematyczny informacji, które powinny być w nim zawarte. Sprecyzowano również zasady kontroli i oceny funkcjonowania serwisu. W załącznikach do zasad znajduje się także wykaz mediów, z którymi współpracuje urząd oraz lista kolportażowa "Informatora Gminy Strzegom".


20 maja 2005 - Oświadczenie

W czwartek, 19 maja, Komisja orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej oczyściła mnie z zarzutów czynionych przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Świdnicy. Tego rezultatu byłem pewien od początku. Decyzja "strażnika finansów" jest niezwykle ważna z kilku powodów. Pokazała, że Komisja Rewizyjna nie miała racji ferując niesprawiedliwe wyroki. Po kontrolach Urzędu Zamówień Publicznych, Najwyższej Izby Kontroli stało się jasne to, co od początku mówiłem: w urzędzie nie ma afer, korupcyjnych układów i ich nie będzie. Wszelkie kontrole oprócz kilku zaleceń nic nie przyniosły. W mojej ocenie, przedstawiciele RIO swoją decyzją dali sygnał, że nie warto tracić energii na śledztwa, doszukiwanie się wydumanych afer. Liczę, że da to również do myślenia Komisji Rewizyjnej, która szuka kolejnych wątków aferalnych. Takie działania mogą bardziej zaszkodzić mieszkańcom, którzy czekają na pracę, czy też nowe mieszkania. Wojciech Murdzek - Prezydent Świdnicy.


20 maja 2005 - 60 lat świdnickiego harcerstwa

W 60. rocznicę świdnickiego harcerstwa, 21 maja o godz. 17.oo w Teatrze Świdnickiego Ośrodka Kultury zostanie otwarta wystawa "Kamyk na szańcu" autorstwa Barbary Wachowicz.
Świdniccy harcerze przygotowali piękny kominek, który poprowadzi druhna Barbara Wachowicz oraz druh Krzysztof Jakubiec, który wcieli się w postać Aleksandra Kamieńskiego.
Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu patriotyczne wychowanie młodego pokolenia.


20 maja 2005 - Spotkajmy się w Świdnicy

Przez dwa dni będziemy zapraszać mieszkańców stolicy Polski do Świdnicy. Wszystko to w ramach kampanii promocyjnej pod hasłem "Spotkajmy się w Polsce" organizowanej przez Dolnośląską i Polską Organizację Turystyczną oraz Centrum Handlowe "Blue City" w Warszawie. Właśnie w stolicy Polski w sobotę rozpoczyna się kampania zachęcająca do odwiedzenia Dolnego Śląska.
Jej celem jest zaprezentowanie również naszego regionu. Świdnica otworzy stoisko wspólnie z Bolkowem i Jaworem. Promować będziemy zarówno miasto, jak i Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Odwiedzający otrzymają foldery w formie małej encyklopedii o Świdnicy i księstwie, zobaczą prezentację multimedialną i będą mieli okazję spróbować produktów regionalnych. Nie zabraknie producentów słodyczy, zielarzy i browarników. W centrum handlowym ustawione zostaną również modele . . . wagonów ze świdnickiej fabryki oraz aparat do wczesnego wykrywania paradontozy, który produkowany jest w Świdnicy.
Stoiska promocyjne czynne będą w sobotę (21 maja) od godz. 10.00 do 22.00, a w niedzielę (22 maja) od 10.00 do 20.00. Centrum "Blue City" mieści się w Warszawie przy Al. Jerozolimskich.


20 maja 2005 - Imprezy w Powiecie

Jutro w Strzegomiu rozpoczynają się "Dni Strzegomia". W czasie dwudniowej imprezy odbędą się między innymi: Gminny Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu, prezentacje artystyczne dziecięcych i młodzieżowych grup artystycznych, koncerty zespołów muzycznych. Główną atrakcją tegorocznych "Dni" będzie niedzielny występ zespołu Kult.

A w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się "Piknik Jaworzyński". Rozpocznie się już rano uroczystą sesją rady miejskiej. Imprezy Pikniku Jaworzyńskiego odbywać się będą w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Tego dnia wejście na teren Muzeum będzie bezpłatne.
22 maja w Pszennie na boisku szkolnym odbędzie się Festyn pod nazwą "Żyj zdrowo i kolorowo". Szczegóły imprez - >>> zobacz


20 maja 2005 - Wakacje w Powiecie Świdnickim

Pojawiły się kolejne efekty udziału Powiatu Świdnickiego w targach turystycznych w Mannheim. Już za parę dni do Świdnicy przyjedzie grupa 31 turystów z zaprzyjaźnionego Powiatu Bergtstrasse. Jest wśród nich grupa pracowników Starostwa Powiatowego w Bergstrasse, ich rodzin a także grupa młodych ludzi, którzy postanowili spędzić tydzień w naszym regionie. Niemcy sami zorganizowali sobie ten wyjazd i sami pokryją koszty pobytu i podróży. W przygotowaniu pobytu i ułożeniu programu pomagała Marzena Korona - Kruk z biura promocji świdnickiego starostwa. - Niemcy lubią być zawsze bardzo dobrze przygotowani. Wprawdzie mieli nasze ulotki informacyjne, które zabrali za sobą podczas targów w Mannheim. Mimo wszystko poprosili dodatkowo o pomoc w przygotowaniu i rozpisaniu każdego dnia ich pobytu w naszym powiecie i jego okolicach. Zaproponowany przez nasze biuro program bardzo im się spodobał - podkreśla Marzena Korona-Kruk. Oprócz zwiedzania najciekawszych miejsc powiatu turyści pojadą do Wrocławia, zwiedzą Karpacz a także Muzeum Tkactwa w Lubawce. W piątek 27 maja grupa odwiedzi także starostwo świdnickie i spotka się ze starostą Jackiem Wajsem.


20 maja 2005 - Muzyka łączy Europę

Marta Parcheta z piosenką "Fallin" Alici Keks była bezkonkurencyjna podczas III Międzygimnazjalnego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. W SCK prezentowało się Gimnazjum z Goczałkowa, Gimnazjum nr 2 ze Strzegomia oraz gościnnie Gimnazjum nr 1 ze Świebodzic. Gospodarzem całej imprezy było strzegomskie Gimnazjum nr 1. Uczniowie klas pierwszych tej właśnie szkoły wyśpiewali też dwa pierwsze miejsca. Pierwsze zdobyła Marta Parcheta, a drugie Wojciech Cebula ("Yesterday" The Beatles). Trzecie przypadło Radosławowi Sołtysowi z Gimnazjum nr 2 z piosenką "Trooper" Iron Maiden. Nagrody ufundował burmistrz Strzegomia, a były nimi statuetki oraz podręczniki do nauki języków obcych.


20 maja 2005 - Mistrzostwa w szachach

29 maja w Gimnazjum w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Miasta i Gminy Żarów w szachach błyskawicznych o puchar Sekretarza Gminnego Zrzeszenie LZS w Żarowie.
Rejestracja zawodników rozpocznie się o godzinie 9.15, a gry turniejowe o godzinie 10.00. W turnieju mogą wziąć udział tylko mieszkańcy miasta i gminy Żarów.
Zwycięzców poszczególnych kategorii otrzymają medale i puchary. Turniej organizują: GLKS Goniec Żarów, ULKS Wieża Żarów.


20 maja 2005 - Festiwal Piosenki Przedszkolnej

Świdnicki Ośrodek Kultury 16 i 17 maja zorganizował przesłuchania XIV Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, wzięło w nich udział 70 dzieci. Do GALI XIV FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ zakwalifikowały następujące osoby: Angelika Konopacka, Natalia Szeliga, Natalia Zielińska, Alicja Grudzińska, Karolina Szuba, Agata Plewińska, Aleksandra Anioł, Anna Bardowska, Joanna Bim, Sandra Szustak, Natalia Januszewska, Alicja Babula, Olga Guźlińska, Weronika Krystek, Hubert Konior, Wojtek Jaworski, Szymon Wiraszka, Karolina Ścisłowicz, Maciej Janiak, Jakub Janiak, Natalia Malczyk, Alicja Delikatny.
GALA XIV FESTIWALU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ odbędzie się 1 czerwca o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku.


19 maja 2005 - Prezydent oczyszczony z zarzutów

Komisja orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej nie miała wątpliwości i dzisiaj uznała, że Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek nie złamał dyscypliny finansów publicznych. Sprawa ma związek z budową bloków przy ul. Kopernika - Piotra Skargi w Świdnicy. Komisja rewizyjna Rady Miejskiej Świdnicy zarzuciła prezydentowi liczne nieprawidłowości w związku z realizacją tej inwestycji. Okazały się one nieprawdziwe, co potwierdziła Komisja uniewinniając dziś prezydenta. Czekamy na uzasadnienie tej decyzji.


19 maja 2005 - Obozy w Niesulicach - 2005

Atrakcyjnie jak co roku przedstawia się oferta aktywnego wypoczynku w Niesulicach przygotowana przez Komendę Hufca ZHP ze Świdnicy.
Będą to: obóz żeglarski, konny, rowerowy, sportowy, rekreacyjny, windsurfingowy, kursy żeglarskie i kolonia dla maluchów.

Szczegóły na stronie internetowej ZHP - >>> zobacz


19 maja 2005 - Sesja Rady Powiatu

Majowa sesja Rady Powiatu odbędzie się 25 maja o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Po przedstawieniu sprawozdania z działalności Zarządu za miniony okres Radni wysłuchają informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Świdnickiego za ubiegły rok. Radni zapoznają się także z oceną stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego za miniony rok. Ważnym punktem obrad będzie także przyjęcie Strategii Rozwoju Powiatu Świdnickiego oraz zmiany w wieloletnim programie inwestycyjnym. Radni będą głosowali nad uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości zabudowanych położonych w Świebodzicach i Żarowie na rzecz zainteresowanych gmin. Nieruchomości zostaną wykorzystane na cele mieszkalnictwa socjalnego w Żarowie oraz na prowadzenie domu opieki społecznej w Świebodzicach. 20 uchwał to uchwały oświatowe dotyczące przekształceń w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu.


19 maja 2005 - Adam Kulas w Kadrze

Zawodnik DKW Strzegom 10 maja został powołany do kadry narodowej w wspinaczce sportowej. Adam Kulas będzie reprezentował Polskę w Pucharze Europy Juniorów. - Powołanie do kadry jest wynikiem bardzo dobrych startów na zawodach rangi ogólnopolskich - relacjonuje Robert Grabowicz, instruktor wspinaczki. Adam wystartuje w grupie juniorów młodszych ICC. Obecnie strzegomski klub wspinaczki sportowej czeka na potwierdzenie terminów zawodów, w których Adam weźmie udział. - Rozpoczęliśmy także starania o licencję ICC i dofinansowanie z Polskiego Związku Alpinizmu - dodaje instruktor.


19 maja 2005 - Nowy blok ŚTBS

Ostatniego dnia grudnia 2005 roku, według planu, ma się zakończyć budowa czwartego już bloku Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Obiekt powstaje przy ul. Głowackiego w Świdnicy. W czteropiętrowym, dwuklatkowym bloku będzie mogło zamieszkać 31 rodzin. W podziemiach przewidziano miejsce na 9 garaży, a na parterze na lokale handlowe. Mieszkania jedno- i dwupokojowe będą miały od 32 do 56 m kw. Wszystkie będą wyposażone w kuchnie z kafelkami oraz łazienki z wannami. O mieszkanie w ŚTBS starają się obecnie 84 osoby. Na budowę nowego bloku towarzystwo zaciągnęło 1,6 mln zł kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Do dziś w ramach TBS w mieście powstało ponad 121 mieszkań dla ok. 300 osób.


19 maja 2005 - Remonty nawierzchni

Po okresie zimowym, na drogach Jaworzyny Śląskiej pojawiło się dużo dziur. Stanowiły one zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszego.
Były utrudnieniem dla wszystkich. Stan nawierzchni dróg zaczął ulegać poprawie.
Pod koniec kwietnia zaczęto remontować wszystkie dziury masą mineralno - bitumiczną.
Również dziury w drodze powiatowej, począwszy od Nowego Jaworowa w kierunku Piotrowic tj. ulice: 1-Maja, Wolności i Westerplatte, które były przedmiotem ciągłych interwencji kierowców i mieszkańców miasta, są już naprawiane.


19 maja 2005 - Mistrzostwa w Opolu

W dniach 14-15 maja odbyły się w Opolu Mistrzostwa Polski Kadetów i Seniorów Polskiej Unii Taekwon-do. Był to kolejny start naszych zawodników i kolejne sukcesy.
Angelika Janasz: brąz w układach formalnych do 5 cup i brąz w walkach light contact kadetów do 50 kg.
Michał Janasz brąz w walkach light contact kadetów do 60 kg.
Przemysław Bohuszewicz brąz w walkach light contact kadetów powyżej 66 kg.


18 maja 2005 - Stypendia dla wszystkich

W Świdnicy stypendia socjalne otrzymają wszyscy uprawnieni, jednak będą one obejmowały okres pięciu miesięcy (dla najbiedniejszych) lub trzech miesięcy. Taką decyzję podjęły władze miasta, zdając sobie sprawę, że są zmuszone dzielić biednych na jeszcze biedniejszych. Według planu w 2005 roku świdnicki samorząd ma otrzymać na stypendia i zasiłki 344 tys. 941 zł. To połowa potrzebnych pieniędzy. Co ważne, w czerwcu będziemy dysponować tylko 207 tys. zł (wynika to z algorytmu przekazywania pieniędzy). Jednorazowe wypłaty przewidziano na 20 czerwca. Jednocześnie czynimy starania, by pozyskać większe środki na wrześniowe wypłaty. Poniżej przedstawiamy, w jakiej wysokości stypendia będą wypłacane (kategorie I-IV obejmują osoby, które otrzymają świadczenia za 5 miesięcy, kategoria V za 3 miesiące).
Kategoria I (dochód miesięczny netto do 31,60 zł na osobę w rodzinie) - 560 zł jednorazowego stypendium,
Kategoria II (dochód miesięczny netto do 63,20 zł na osobę w rodzinie) - 420 zł jednorazowego stypendium,
Kategoria III (dochód miesięczny netto do 94,80 zł na osobę w rodzinie) - 336 zł jednorazowego stypendium,
Kategoria IV (dochód miesięczny netto do 126,40 zł na osobę w rodzinie) - 280 zł jednorazowego stypendium,
Kategoria V (dochód miesięczny netto 126,40 - 316 zł na osobę w rodzinie) - 134,40 zł jednorazowego stypendium,
Zgodnie ze zmianą ustawy o systemie oświaty, jedno dziecko może otrzymać wsparcie o wartości od 44,70 zł do 112 zł miesięcznie.


18 maja 2005 - Sesja w Żarowie

Jutro w Żarowie o godzinie 10.00 w sali konferencyjna Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna Sesja Rady Miejskiej. Podczas sesji żarowscy radni zajmą się między innymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego wsi Bożanów, Kruków, Mielęcin i wsi Porzażysko, sprawą nadania nazw ulic w mieście, w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego w celu współdziałania gmin w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych oraz zmianami w tegorocznym budżecie.


18 maja 2005 - 60 lat świdnickiego harcerstwa

Barbara Wachowicz - literatka, autorka pasjonujących opowieści o życiu, twórczości i tajemnicach Wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Chopina, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki. Laureatka Srebrnego Asa, Złotego Mikrofonu, Orderu Uśmiechu, tytułu Mistrz Mowy Polskiej VOX Populi, Orderu "Polonia Mater Ostra Est". Na zaproszenie świdnickich harcerzy Barbara Wachowicz - gościć będzie w Świdnicy 21 maja ze swoją wystawą "Kamyk na szańcu". Jest to jedyna wystawa poświęcona Bohaterom Powstania Warszawskiego, harcerzom z Szarych Szeregów, a przede wszystkim Druhowi Aleksandrowi Kamieńskiemu, autorowi najsłynniejszej książki czasu okupacji "Kamienie na Szaniec". Wystawa oraz kominek o godz. 17.oo poprzedzający ją, będą głównym punktem obchodów 60. lecia harcerstwa świdnickiego. Harcerze już dzisiaj zapraszają uczniów szkół powiatu świdnickiego do zwiedzania wystawy, która będzie udostępniona od 23 maja w Teatrze Miejskim w Świdnicy. W niedzielę 22 maja o godzinie 16.oo w Galerii Fotografii, odbędzie się spotkanie z autorką wystawy. Wszędzie obowiązuje wstęp wolny. Zapraszamy.


18 maja 2005 - Unia dla przedsiębiorców

Przedstawiciele firm ze Strzegomia i okolic dowiedzieli się jak pozyskiwać środki z funduszy unijnych. Szkolenie przeprowadzili konsultanci z wrocławskiego Instytutu Zarządzania i Samorządności. Jest to instytucja doradczo-szkoleniowa, która zajmuje się m.in. przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych o dotacje z programów unijnych i krajowych dla przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Omówiono programy skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Bardzo atrakcyjna jest oferta dla małych firm działających krócej niż trzy lata. - W porównaniu z innymi programami jest tu stosunkowo łatwo otrzymać wsparcie. Sięga ono do 50 tys. euro - poinformowali konsultanci. Przedsiębiorstwa działające ponad 3 lata lub zatrudniające powyżej 10 osób są potencjalnymi beneficjentami działań w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost. Jest to wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji lub podnoszących swoją konkurencyjność poprzez inwestycje. - Są to trudne programy i większe szanse mają firmy, które już przećwiczyły korzystanie z eurodotacji lub korzystają z pomocy profesjonalnych doradców – mówili prowadzący. O wsparcie z Phare przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się po raz kolejny na przełomie czerwca i lipca. Będzie to ostatnia edycja tego programu. Dolnośląscy przedsiębiorcy będą mogli również otrzymać wsparcie z Funduszu Dotacji Inwestycyjnych. Są to środki na zakup nowych środków trwałych w wysokości do 50 % poniesionych kosztów. Na szkoleniu obecni byli także przedstawiciele Raiffeisen Bank. Przedstawili ofertę banku w zakresie udzielania kredytów pod inwestycje dotowane z programów unijnych. Wszelkie informacje na temat dotacji unijnych i kolejnych szkoleń można uzyskać telefonicznie - 071/ 784 57 32, 323 09 11 oraz mailowo - wyślij pytanie


18 maja 2005 - "Najpiękniejszy miesiąc to maj"

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach oraz Rada Sołecka w Szczepanowie zapraszają na festyn "Najpiękniejszy miesiąc to maj", który odbędzie się 22 maja w godzinach od 15.00 do 24.00 na boisku sportowym w Szczepanowie.
W programie między innymi:
- prezentacje zespołów artystycznych,
- VI Festiwal Piosenki Popularnej,
- wesołe miasteczko,
- zabawa taneczna pod gwiazdami


18 maja 2005 - Mistrzostwa w aerobiku

Pragniemy poinformować, że jutro o godzinie 10.00 w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 na Zawiszowie odbędą się II Powiatowe Mistrzostwa w Aerobiku organizowane przez Gimnazjum nr 2 w Świdnicy.
Inicjatorem tego wydarzenia jest pani Joanna Pijanowska.

Serdecznie zapraszamy na halę sportową.17 maja 2005 - "Piknik Bolka"

Otrzymaliśmy dzisiaj plan "Pikniku Bolka" który stanowi jedną z części Dni Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
"Piknik Bolka" odbędzie się w dniach 10-12 czerwca na zielonych terenach Zalewu Witoszówki. Już niebawem zaprezentujemy pozostałe imprezy w ramach świdnickiego święta.

Szczegółowy plan Pikniku Bolka - >>> zobacz


17 maja 2005 - Konkursy rozstrzygnięte

W tym roku po raz pierwszy gmina Strzegom ogłosiła otwarte konkursy na realizację zadań publicznych. Oferty złożyło kilkanaście lokalnych organizacji pozarządowych. Do tej pory rozstrzygnięto dwa konkursy. Jeden z nich obejmował zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia, przeciwdziałania patologiom społecznym oraz pomocy społecznej i działalności charytatywnej. Drugi natomiast kultury fizycznej i turystyki. Podpisano umowy z 12 organizacjami. - Komisja konkursowa odrzuciła tylko dwie oferty - wyjaśnia Urszula Podsiadły-Szubert, pełnomocnik burmistrza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Jedna z nich nie spełniała wymogów merytorycznych, druga formalnych. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie kolejny konkurs. Tym razem skierowany on będzie do wszystkich organizatorów akcji letniej. Będą oni mogli składać swoje oferty w ramach ochrony i promocji zdrowia oraz przeciwdziałania patologiom społecznym. W sumie do tej pory gmina przeznaczyła na realizację zdań publicznych prawie 540 tys. zł. Informacje na temat ogłoszonych i rozstrzygniętych konkursów zamieszczone są w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie www.strzegom.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać również pod nr tel. 074/ 856 05 25.


17 maja 2005 - Strażakom . . .

Maj to miesiąc spotkań ludzi zaangażowanych w działalność przeciwpożarową. Również w tym roku - 12 maja, Burmistrz Miasta Halina Dydycz i Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chęcik, na spotkanie z okazji Dnia Strażaka zaprosili przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Spotkanie uświetniła swoim występem grupa dzieci z kl. 1 c ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej z wychowawczynią P. Mikołajczyk. Znajomość strażackiego zawodu mile zaskoczyła obecnych strażaków. Burmistrz Miasta oraz Przewodniczący Rady Miejskiej, na ręce obecnych przedstawicieli jednostek ochrony przeciwpożarowej złożyli podziękowania za zaangażowanie, pasję i bezinteresowną służbę. Przekazali życzenia wszelkiej pomyślności w służbie i życiu osobistym od komendantów Straży Pożarnej: KW PSP - Zbigniewa Szczygła, KP PSP - Tomasza Szuszwalaka oraz Prezesów Zarządów Związku OSP RP: ZW ZOSP RP - Wacława Dziendziela i ZP ZOSP RP - Ryszarda Wiklińskiego


17 maja 2005 - Konkurs dla dzieci

Bawie się, eksperymentuję i bezpiecznie się czuję - pod takim hasłem odbędzie się konkurs na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego dziecka przedszkolnego.
Zabawa - konkurs odbędzie się 19 maja o godzinie 9:30 w świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Organizatorzy zapraszają serdecznie mieszkańców wsi.


17 maja 2005 - Narkotykom NIE

Policjanci, strażnicy miejscy i pedagodzy wzięli udział w szkoleniu poświęconym problemowi narkomanii. - Szkolenia z zakresu profilaktyki i pomocy osobom uzależnionym organizujemy od trzech lat - informuje Maria Wojnowska, kierownik Referatu Inicjatyw Gospodarczych. - Środki na ten cel pochodzą z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Tegoroczne szkolenie poruszało problem narkomanii. Tym razem jednak z zupełnie innej strony. Program szkolenia dotyczył pomocy dla rodziców osoby uzależnionej. Uczestnicy poznali schematy rozmowy i informowania rodziców o problemie. -Do tej pory wiedziałem, czym są narkotyki i narkoman z nazwy - mówi jeden z uczestników szkolenia. - Teraz wiem jak rozmawiać z takim człowiekiem, jakich zachowań się spodziewać, ale przede wszystkim jak rozmawiać i jak pomóc rodzicom młodego narkomana. Zajęcia przeprowadzili terapeuci z wrocławskiej Pracowni Profilaktyki i Terapii "Kontakt". Trwały one trzy dni i były połączeniem teorii z praktyką. Na uczestnikach duże wrażenie zrobił sposób prowadzenia zajęć oraz wysokie kwalifikacje prowadzących. - Ciekawa forma szkolenia z podaniem przykładów zastosowania zdobytej wiedzy. Wysokie kompetencje i dobre przygotowanie terapeutek - to najczęściej powtarzające się komentarze. Uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty o ukończeniu szkolenia. - Wierzę, że szkolenie pomogło zrozumieć wszystkim uczestnikom, że problem narkotyków i narkomanii dotyczy nas wszystkich. A zdobyta wiedza pomoże w efektywnej walce z problemem - podsumował burmistrz.


17 maja 2005 - Wywołaj swoje zdjęcia nie wychodząc z domu!

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.fotoafm.pl i ściągniesz BEZPŁATNIE program AFM E-NET.
Program umożliwia w prosty i bezpieczny sposób obróbkę i przesłanie zdjęć do wywołania.
Jednorazowo możesz wysłać dowolną ilość odbitek. Program AFM E-NET nie ogranicza objętości wysyłanego pakietu.
Gotowe zdjęcia możesz odebrać osobiście w jednym z licznych punktów sieci AFM np. w Świdnicy, Dzierżoniowie, Wrocławiu, Nowej Rudzie i wielu innych miastach. Listę punktów znajdziesz w programie. Zdjęcia mogą być także wysłane do Ciebie pocztą lub kurierem.
Dzięki programowi wysyłasz dowolną ilość zdjęć, odbierasz gdzie chcesz, a w dodatku za tą wygodę nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, bo cena zdjęcia wywołanego przez internet jest taka sama jak w zakładzie fotograficznym. Laboratorium mieści się w Bielawie na ul. Berlinga 68. Tel: 074/833 47 40 Mail: biuro@afm-fotomati.pl
SPRAWDŹ NAS: WWW.FOTOAFM.PL


16 maja 2005 - Młodzieżowcy obradują

Jutro o godzinie 15:30 w sali obrad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbędzie się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Podczas sesji omawiana będzie forma współpracy MRM z Żarowskim Ośrodkiem Kultury w czasie tegorocznych Dni Żarowa.
Kluczowym tematem jest jednak 2. MACH Festiwal, impreza organizowana przez Radę, która odbędzie się 2 lipca.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obecności na sesji.


16 maja 2005 - Niewybuch

10 maja mieszkaniec Tworzyjanowa podczas kopania studni wykopał 9 sztuk pocisków artyleryjskich różnego kalibru i jedną minę. Miejsce zdarzenia otoczone zostało taśmą przez przybyłych na miejsce policjantów, którzy zabezpieczali teren. Powiadomiono Straż Pożarną i Pogotowie Ratunkowe. O godzinie 17.00 do Tworzyjanowa przyjechał patrol saperów z Jednostki Wojskowej w Głogowie, saperzy po zabezpieczeniu niewybuchów i sprawdzeniu terenu przetransportowali je na poligon. Pamiętajmy, że o każdej pozostałości z czasów II wojny natychmiast powinniśmy powiadomić Policję, przechowywanie, przenoszenie, samodzielne zdetonowanie takiego pocisku może zakończyć się tragedią.


16 maja 2005 - Strzegom w BRW

19 maja o godzinie 10.00 Radio BRW wyemituje cykl audycji pt. "Uroki Dolnego Śląska".
Jednym z miast, które zaprezentują się na fonii będzie Strzegom. To już druga taka audycja o Strzegomiu, pierwsza miała miejsce 12 maja.
Słuchacze Radia BRW poznają atrakcje historyczne i kulturalne naszego miasta. Radio BRW nadaje na częstotliwości 101,1 FM.


15 maja 2005 - Świdnicki Festiwal Gitarowy

W dniach 2-5 czerwca odbędzie się w Świdnicy - "Świdnicki Festiwal Gitarowy". W czasie czterech dni festiwalowych wystąpią z koncertami między innymi: zespół Viva Flamenco, Michał Nagy, Piotr Pałac i Marzena Buchwald - Różyczka, Dariusz Domański z Sylwią Matulewską, Orkiestra Filharmonii Sudeckiej.
Podczas festiwalu usłyszymy przeboje hiszpańskiej muzyki klasycznej oraz światową premierę cyklu miniatur Grzegorza Wierzby napisanych na zamówienie festiwalu. Koncerty odbywać się będą w sali Teatru Miejskiego, w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz w auli Państwowej Szkoły Muzycznej. Informacje festiwalowe - >>> zobacz


15 maja 2005 - Porażka Stali

W dzisiejszym spotkaniu seniorzy Stali Świdnica ulegli na własnym boisku drużynie 1985 Szczawno Zdrój 1:0 (0:0). Jedyna bramka dla gości padła z rzutu karnego, który podyktowany został za popchnięcie napastnika gości przez zawodnika Stali - Marka Patyka.
Skład Stali: Jaźwik, Faltemberg, Liczbiński, P. Bartkowiak, Krenczyk, Kozar, Mojsa, Wilk, Kmieć, Majcherczyk, Patyk.
Juniorzy Stali Świdnica odnieśli 4 zwycięstwo z rzędu gromiąc tym razem w wyjazdowym spotkaniu MKS Nysę Kłodzko 5 : 0 ! Był to zarazem 7 mecz bez porażki.


15 maja 2005 - Wiosenne porządki

Remonty, naprawy, wymiana piasku oraz nasadzenia krzewów, słowem przygotowania do sezonu letniego idą w mieście pełną parą. Właśnie zakończył się remont i konserwacja urządzeń na 10 placach zabaw. Uszkodzone szczeble drabinek zostały wymienione na nowe, niesprawne zjeżdżalnie, czy też huśtawki naprawione, natomiast drewniane urządzenia zakonserwowane. Te z urządzeń, które zagrażały bezpiecznym zabawom najmłodszych świdniczan usunęliśmy. Prace pochłonęły 1,9 tys. zł. 800 zł więcej kosztowała wymiana 50 ton piasku w 10 piaskownicach. Na zagospodarowywanym terenie rekreacyjnym przy ul. Prądzyńskiego posadziliśmy 30 modrzewi. W tym samym miejscu oraz wzdłuż alei Goplany, nad zalewem Witoszówka nasadziliśmy 150 ozdobnych krzewów. Również nad zalewem, w miejsce drzew zniszczonych przez wandali posadziliśmy 14 lip. Nasadzenie nowych roślin kosztowało 900 zł. Ale to nie koniec prac. Wciąż trwa naprawa i malowanie ławek w świdnickich parkach. Naprawiono i pomalowano 178 ławek, do końca miesiąca dołączy do nich blisko 50 kolejnych. Prace te pochłoną w sumie ok. 3 tys. zł.


15 maja 2005 - Victoria wygrała

W rozegranym w dniu dzisiejszym meczu ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym zespół Włókniarza Kudowa Zdrój 1:0. Bramkę dla naszej drużyny zdobył: Wilmański. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Zalewski, Fleszar, Błaszczak - (Rak), Lehner, Prusiński, Piotrowski, Rogowski - (Stoma), Kiełbowicz, Karczmarz - (Nowak), Wilmański.
W rozegranym również meczu o mistrzostwo ligi okręgowej juniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował z druzyną Pogoni Duszniki Zdrój 1:1. Bramkę dla naszego zespołu zdobył: Zanin.


15 maja 2005 - Inwestujemy

Na ulicy Rybnej położono nową nawierzchnię na odcinku od skrzyżowania z ulicą 3 Maja do ulicy Szarych Szeregów. Koszt – 29 tys. zł. Nowy asfalt położono również w Goczałkowie Górnym na odcinku drogi od skrzyżowania z drogą powiatową do posesji nr 18. Koszt robót to prawie 20 tys. zł. Zakończono II etap prac w Morawie. Prace kosztowały ponad 23,5 tys. zł. Wykonano podbudowę tłuczniową i ułożono krawężniki na Osiedlu w Goczałkowie. Wartość wykonanych pracy to ponad 29 tys. zł. Zmodernizowana została również ulica Wspólna w Strzegomiu. Kosztowało to prawie 30 tys. zł. Ulica Parkowa na odcinku od skrzyżowania z ul. Krótką do przejazdu kolejowego doczekała się podbudowy tłuczniowej. Wartość robót to ponad 28,6 tys. zł.


15 maja 2005 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki meczy play off z dzisiejszych rozgrywek
Amatorskiej Ligi Koszykówki w Świebodzicach.
TOP - KRA 74 : 61 / 15:17, 18:17, 22:14, 19:13 /
TOP - Łabiak M. (24), Kwiatkowski Sz. (20), Owsianny D. (8).
KRA - Markiewicz M. (20), Slatan W. (14), Maśko A. (10).
WYNIK 1 : 0 dla TOP

NEW - WRC 90 : 78 / 25:11, 17:22, 29:17, 19:28 /
NEW - Jackowski T. (23), Zając A. (22), Zając M. (18).
WRC - Krawczyk B. (23), Trzop W. (15), Chaiński P. (14).
WYNIK 1 : 0 dla NEW

Drużyna "MJR" wycofała się z dalszych rozgrywek.


15 maja 2005 - Kto da więcej?

Świdniczanie starający się o lokale w bloku przy ul. Kopernika-Piotra Skargi sami ustalą czynsze. Przetarg ofertowy, czyli swoista licytacja mieszkań odbędzie się w poniedziałek, 30 maja, o godz. 16.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego. 58 osób, które ubiegają się o mieszkania w powstającym budynku, musi złożyć swoje propozycje (minimalnie 4,71 zł za metr kwadratowy) do 30 maja do godz. 14.00 (Referat Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, pok. 221). Dwie godziny później, przy udziale świdniczan, nastąpi otwarcie kopert z propozycjami. Na ich podstawie powstanie lista w kolejności od najwyższej stawki, do najniższej. Lokatorzy, którzy zaproponują najwięcej za najem lokalu, będą mogli wybrać sobie mieszkanie. Nie może ono mieć jednak więcej pokoi niż wynosi liczba członków rodziny przyszłego lokatora oraz nie może być przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzkę lokatorów zaplanowano na przełom lipca/sierpnia. Zainteresowani lokatorzy mogą oglądać mieszkania w budowanym bloku (20 maja od godz. 12.00 i 21 maja w godz. 8.00-14.00). Budynek składa się z 48 mieszkań: jedno -, dwu - i trzypokojowych.


14 maja 2005 - Oświadczenie

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie w masmediach (m. in. "Wiadomościach Świdnickich" nr 19/820 z dnia 10 maja br.) informacjami o kandydowaniu w wyborach do Parlamentu RP z list Platformy Obywatelskiej RP Panów Bolesława Marciniszyna i Jerzego Kubary wyjaśniamy, że w/w Panowie nigdy nie byli i nie są członkami Platformy Obywatelskiej RP oraz nie uzyskali koniecznego poparcia uprawnionych władz jako kandydaci PO w zbliżających się wyborach. Jednocześnie informujemy, że oficjalnymi kandydatami PO RP z powiatu świdnickiego w wyborach do Parlamentu RP są:
Zbigniew Chlebowski, Alicja Synowska, Tomasz Kurzawa, Henryk Rosiek.

Zarząd Powiatu Świdnickiego Platformy Obywatelskiej RP


14 maja 2005 - Festyn Rodzinny w Wirkach

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza na Dzień Strażaka Festyn Rodzinny w Wirkach. Impreza odbędzie się jutro na boisku sportowym w Wirkach w godzinach 15.00-24.00.
W programie między innymi:
- prezentacje zespołów artystycznych,
- wesołe miasteczko,
- zabawy i konkursy dla dzieci,
- zabawa taneczna.
Zapraszamy i życzymy miłej zabawy.


14 maja 2005 - Konfrontacje Małych Form Teatralnych

12 maja w Teatrze świdnickim rozpoczęły się VI Konfrontacje Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim zorganizowane przez Społeczną Szkołę Podstawową i Społeczne Gimnazjum w Świdnicy. Jest to przegląd przedstawień przygotowanych przez uczniów i ich opiekunów w języku angielskim. Celem konkursu jest zaprezentowanie przez uczniów swoich umiejętności językowych i teatralnych, a także propagowanie nauki języka w formie zabawy Uroczystość otworzył Zygmunt Worsa - vice Starosta Starostwa Powiatowego w Świdnicy. W przedstawieniach udział wzięło 7 grup ze szkół gimnazjalnych oraz liceów ze Świdnicy, Dzierżoniowa, Bielawy oraz Strzegomia. Jury przyznało dwa I miejsca dla Społeczniaków ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy za przedstawienie "The not very little Red Riding Hood" oraz dla zespołu "Who-knows?" z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy za przedstawienie "Western in the west side city".
II miejsce przyznano dla klasy I gimnazjum z Zespołu Szkół Niepublicznych w Bielawie, które wystąpiło z przedstawieniem "School". III miejsce dla "Crazy Actors Society" z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, które zaprezentowało się w przedstawienie "Cinderella". Najlepszą aktorką okazała się Katarzyna Świątko z II LO w Świdnicy, a najlepszy aktor to Leszek Karaszewski ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy.


14 maja 2005 - Nagrody dla sportowców

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przyznał nagrody za 2004 rok za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. W kategorii "Zawodnik" nagrody otrzymają:
- Waldemar Glinka (GLKS Świdnica) - lekkoatleta, m.in. mistrz Polski w maratonie w 2004 roku, zajął 33 miejsce w biegu maratońskim mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich Ateny 2004,
- Martin Walczak (Sekcja Akrobatyki Sportowej MKS "Polonia" w Świdnicy) - kadrowicz i reprezentant Polski, wielokrotny zdobywca medali na Mistrzostwach Polski Juniorów, Seniorów, uczestnik Mistrzostw Europy i Świata,
- Marcin Hruszowiec (Klub Piłkarski "Sparta" w Świdnicy) - kapitan IV-ligowej drużyny seniorów, w 2004 roku poprowadził zespół do zdobycia Pucharu Polski na szczeblu dolnośląskim,
W tej samej kategorii nagrodę zespołową przyznano zawodnikom sekcji bokserskiej MKS "Polonia", którzy w 2004 roku zajęli I miejsce na X Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieżowej: Pawłowi Wernikowi, Piotrowi Żurkowi, Marcinowi Szubertowi, Adrianowi Treczyńskiemu oraz Arturowi Cieplikowi.
W kategorii "Trener" doceniono osiągnięcia Andrzeja Dziedzica z sekcji boksu MKS "Polonia". Zaś w kategorii "Działacz", za aktywność, nagrodę przyznano Wiesławowi Żurkowi (KP "Sparta") oraz Danielowi Perskiemu (sekcja akrobatyki MKS "Polonia").
Nagrodzeni indywidualnie otrzymają po 2,2 tys. zł, nagrodzeni zespołowo - w sumie 5 tys. zł. Oficjalne wręczenie nagród przewidziano na czerwiec.


14 maja 2005 - Podwyżka dla burmistrza

Na wniosek Przewodniczącego Rady Miejskiej Władysława Góry radni podwyższyli uposażenie burmistrza Jana Wysoczańskiego.
Wynika to ze zmian w tabeli wynagrodzenia samorządowców. Burmistrz Wysoczański zarabiać więc będzie 4.890 złotych tytułem wynagrodzenia zasadniczego (do tej pory 4.530 zł). Ponadto otrzyma 1.920 złotych jako dodatek funkcyjny, 978 złotych jako dodatek za wieloletnią pracę – w tym przypadku 20% wynagrodzenia zasadniczego. Oprócz tego odrębną uchwała radni przyjęli, że burmistrz otrzymywać będzie dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego. Przyznanie tego dodatku to wyraz docenienie przez samorząd pracy gospodarza gminy. Łącznie więc pensja burmistrza wyniesie 10.512 złotych brutto.
Za przyjęciem takich stawek głosowało 16 obecnych na sesji radnych. Nikt nie był przeciwny, a trzech radnych wstrzymało się od głosowania.


14 maja 2005 - Piłka nożna

W rozegranym 12 maja meczu ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę Niemczanki Niemcza 2:1 (1:0). Bramki dla Victorii zdobyli: Kiełbowicz, Zalewski. Victoria wystąpiła w tym meczu następującym składzie: Kącki, Błaszczak, Fleszar, Lehner, Zalewski, Prusiński, Piotrowski, Rogowski, Kiełbowicz, Karczmarz, Wilmański. Po przerwie grali: Rak, Gzara, Kiryczuk. Kolejne spotkanie nasi seniorzy zagrają w niedzielę 15 maja na wyjeździe w Kudowie Zdrój z drużyną Włókniarza.
W rozegranym tego samego dnia meczu o mistrzostwo klasy okręgowej juniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę Karoliny Jaworzyna Śląska 2:0 (1:0). Bramki dla Victorii zdobył Dawid Stoma.


13 maja 2005 - Liga Lekkoatletyczna

Dzisiaj na stadionie sportowym na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyła się Szkolna Liga Lekkoatletyczna Gimnazjów.
W zawodach udział brały dziewczęta i chłopcy świdnickich szkół. Wśród dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum nr 1 przed Gimnazjum nr 4, 3 i Gimnazjum nr 2, a wśród chłopców rywalizację wygrali podobnie jak wśród dziewcząt - chłopcy z Gimnazjum nr 1, wyprzedzając Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 2.


13 maja 2005 - Mistrzostwa ratowników

Wczoraj na obiekcie zapory sztucznego zbiornika wodnego Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim rozgrywane były IV Mistrzostwa Grup Ratownictwa Wysokościowego Państwowej Straży Pożarnej Województwa Dolnośląskiego. Gospodarzem zawodów była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Celem zawodów było sprawdzenie stopnia wyszkolenia ratowników wysokościowych, wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych, wyłonienie najlepszych ratowników wysokościowych na Mistrzostwa Polski Grup Ratownictwa Wysokościowego, które odbędą się w dniach 17-18 czerwca w Łodzi.
Zawodnicy mieli do pokonania dystans około 2000 metrów, w tym między innymi bieg terenowy, zjazd po przepinkach na ścianie tamy, wspinanie się przy użyciu technik alpinistycznych.
W zawodach zwyciężył bryg. Marek Wydmuch - KP PSP Świdnica przed st. kpt. Robertem Paszczykiem - KP PSP Złotoryja i st. str. Sławomirem Szmigielem - KP PSP Świdnica. Zespołowo zwyciężyli ratownicy ze Świdnicy.
Fotoreportaż z zawodów - >>> zobacz


13 maja 2005 - Kronikarze dadzą przykład

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprosili świdnickich kronikarzy do wzięcia udziału w rozpoczynającym się w jutro II Międzynarodowym Forum Kronikarzy Regionalnych. Patronat nad spotkaniem objął Andrzej Pawluszak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Centrum Badań Śląskoznawczych i Bohemistycznych Uniwersytetu dowiedziało się o naszych cennych materiałach i poprosiło o wygłoszenie referatu oraz zaprezentowanie kronik. II Forum odbywa się od 13 do 15 maja w Oławie, Domaniowie i Oleśnicy Małej. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu blisko 35 kronikarzy z Dolnego Śląska, a także Niemiec, Czech, Bułgarii i Ukrainy.


13 maja 2005 - Przedszkole do sierpnia

Wczesną wiosną radni Świebodzic podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Przedszkola nr 1. Decyzja ta wynikała z coraz większego niżu demograficznego - do placówki uczęszczało coraz mniej dzieci. 22 marca decyzję radnych pozytywnie zaopiniował Dolnośląski Kurator Oświaty. W związku z tym na ostatniej sesji radni podjęli ostateczną decyzję o likwidacji placówki. Będzie ona istniała do 31 sierpnia tego roku. Dzieci, które w tej chwili uczestniczą w zajęciach, przeniesione zostaną do innych placówek oświatowych. Pracę tam znajdą także wszyscy pedagodzy, zatrudnieni w tej chwili w Przedszkolu nr 1. W związku z tą decyzją radni podjęli następną uchwałę, ustalając nową sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. W Świebodzicach istnieć będą nadal Przedszkole nr 2 przy ul. Księcia Bolko, Przedszkole nr 3 z grupą żłobkową przy ul. Spokojnej oraz oddziały przedszkolne w szkołach nr 4 i 6.


13 maja 2005 - Odzyskali telefon

Podjęte natychmiast czynności doprowadziły do zatrzymania sprawców rozboju. 22 letni mieszkaniec Świdnicy w dniu 7 maja został napadnięty przez grupę młodych mężczyzn, którzy po przewróceniu go na ziemię i grożeniu pobiciem doprowadzili do stanu bezbronności, a następnie skradli mu telefon komórkowy marki Samsung i pieniądze w kwocie 6 zł. Prowadzone w tej sprawie intensywne czynności przez funkcjonariuszy sekcji kryminalnej KPP w Świdnicy pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie sprawców. Po zatrzymaniu pięciu młodych mężczyzn zostało osadzonych w PDOZ Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy do wyjaśnienia. Utracony w wyniku rozboju telefon został odzyskany. W dniu 10 maja 2005 roku Sąd Rejonowy w Świdnicy wobec Adriana G. lat 20, Damiana D. lat 18 oraz Dawida G. lat 18 wszyscy zamieszkali w Świdnicy, zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.


12 maja 2005 - Historyczna sesja i wystawa

14 maja o godzinie 14.30 rozpoczyna się specjalna, historyczna sesja pod nazwą "Świdnica w latach 1945-1947". W sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury swoje referaty przedstawią naukowcy, a oto ich tematy:
ˇ Osadnictwo polskie w regionie świdnickim w latach 1945-1946 - prof. dr Elżbieta Kościk,
ˇ Świdnica w latach 1945-1946 - mgr Danuta Kotełko,
ˇ Geneza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Świdnicy w latach 1945-1946 - dr Tomasz Balbus,
ˇ Stosunki polsko - niemieckie w Świdnicy po II wojnie światowej - mgr Marcin Wolny,
O godz. 17.30 w Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta zostanie wystawa - "Świdnica w latach 1945-1947". Historię miasta w tamtych latach zilustrują fotografie, dokumenty i plansze.
Od 15 maja wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku do piątku, w godz. 10.00-15.00, a w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00.


12 maja 2005 - Rezygnacja przyjęta

Decyzją Rady Miejskiej 29 kwietnia wygasł mandat radnego Marka Betleja. Radny Betlej 4 kwietnia złożył na ręce przewodniczącego Władysława Góry stosowną rezygnację. Motywował ją względami osobistymi. Radni przyjęli wolę kolegi. Jednocześnie upoważnili przewodniczącego do złożenia Markowi Betlejowi podziękowań za dwuipółletnią, owocną pracę. Marek Betlej pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej. Zgodnie z obowiązującą procedurą jego obowiązki przyjęła tymczasowo radna Halina Serafin. Przewodniczącego poinformował następnego z listy kandydata na radnego, iż przysługuje mu prawo przejęcia mandatu. Jeśli kandydat wyrazi zgodę, zostanie zaprzysiężony na najbliższej sesji. Prawdopodobnie będzie to Tadeusz Fedorowicz.


12 maja 2005 - Zdobądź odznakę

Wałbrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego organizuje I Rajd Szlakami Jana Nepomucena. Uczestnicy imprezy będą zdobywać Odznakę Turystyki Pieszej. Rajd odbędzie się 4 czerwca. Piechurzy wyruszą z Wałbrzycha i Strzegomia. Wszyscy spotkają się w Dobromierzu. Istnieje również możliwość ustalenie dodatkowych tras. Należy zgłosić ten fakt organizatorowi. Wpisowe wynosi 8 zł. W ramach tej kwoty uczestnicy otrzymają ciepły posiłek, znaczek rajdowy i materiały krajoznawcze. Udział należy zgłosić w wałbrzyskim PTTK do 20 maja. Dodatkowe informacje można uzyskać w biurze PTTK w Wałbrzychu przy ul. Konopnickiej 19, tel. 074/ 842 40 51, 842 40 52.


12 maja 2005 - Stal Świdnica

We wczorajszym spotkaniu podopieczni Adama Posłusznego pokonali juniorów Gwarka Wałbrzych 2:1 (1:0). Bramki dla naszego zespołu zdobyli: Piotr Deutschmann (28') oraz Adam Żuk (74').
Skład Stali: Skład Stali: Kosiński Wojciech - Gęsikowski Daniel, Bednarczyk Damian, Stefan Marcin, Łukasz Kołakowski, Mścich Przemysław (77' Cąber Błażej), Soszka Bartosz (53' Czapski Mariusz), Matuszak Michał, Żuk Adam (89' Krynicki Bartosz), Deutschmann Piotr (80' Piskorz Paweł), Szokało Patryk (85' Ignasiak Andrzej).
Natomiast seniorzy Stali ulegli w Wałbrzychu drużynie Akropolu 2:1 (1:0). Bramkę dla naszego zespołu zdobył w 67' z rzutu karnego Rafał Wilk.
Skład Stali: Marcin Jaźwik - Mariusz Liczbiński, Jarosław Faltemberg, Robert Krenczyk (65' Tomasz Mojsa), Łukasz Kozar, Piotr Bartkowiak, Krzysztof Komidaj, Szymon Majcherczyk, Jabub Sekuła (46'Paweł Kmieć 84' Jacek Paryła), Rafał Wilk, Marek Patyk.


12 maja 2005 - Przedszkolaki na sportowo

Wczoraj drużyny ośmiu przedszkoli świdnickich stanęły do zmagań sportowych. To już trzecia edycja Turnieju Gier i Zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch" zorganizowanym przez Przedszkole Niepubliczne "Promyk", przy współudziale Gminy Miejskiej Świdnica oraz Powiatowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. W tym roku zawody uświetnił występ grupy tanecznej z Przedszkola "Promyk" prowadzonej przez Wojciecha Skiślewicza oraz pokazy karateków z sekcji Kyokuskin trenowanej przez Jacka Michalskiego. Zawodnicy biorący udział w turnieju wykazali się duchem walki sportowej. Gorący doping kibiców, rodziców i nauczycieli mobilizował w dwójnasób. Zacięta walka o cenne punkty trwała do ostatniej chwili. W klasyfikacji końcowej uzyskano miejsca: pierwsze miejsce - Przedszkole Miejskie Nr 14 przed Przedszkolem nr 15, 1, 3, 16, Przedszkolem Niepublicznym "Promyk", Przedszkolem miejskim nr 6 i nr 4. Wszyscy sportowcy otrzymali puchary, dyplomy, nagrody i słodki poczęstunek.


11 maja 2005 - Certyfikat wręczony

9 maja w Ślężańskim Młynie odbyła się wyjątkową uroczystość wręczenia Certyfikatu ISO 9001:2000 Firmie Szkoleniowo - Doradczej Anna Szywała S.C, który jest potwierdzeniem, że dbałość o jakość świadczonych usług edukacyjnych jest priorytetem firmy i daje Klientom gwarancję spełnienia ich wysokich i stale rosnących wymagań. Na ręce Prezesa Firmy Pani Anny Szywały certyfikat globalny i polski EN ISO 9001:2000 wręczył Prezes Zarządu DEKRA INTERTEK CERTIFICATION Sp. z o.o. Pan Georg Jankowski.
Uroczystość uświetniła swym udziałem i mini - wykładem pt. "Przyszłość Edukacji" Pani Minister Irena Dzierzgowska. Znamienitymi gośćmi byli przedstawiciele władz samorządowych, Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Wałbrzycha, liczni wykładowcy, dyrektorzy i naczelnicy Wydziałów Oświaty, dyrektorzy placówek oświatowych wszystkich szczebli nauczania, oraz menedżerowie, przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów z naszego regionu.
Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


11 maja 2005 - Owocna wizyta

Koncerty oraz wystawy, takie mają być efekty wizyty przedstawiciela włoskiego miasta Bassano del Grappa. Luciano Fabris, odpowiednik polskiego wiceburmistrza, niedawno odwiedził Świdnicę. Zwiedził świdnickie zabytki, zobaczył krótki występ zespołów folklorystycznych działających przy Świdnickim Ośrodku Kultury oraz odwiedził Muzeum Dawnego Kupiectwa. - Podczas spotkania ustaliliśmy, że włoski organista albo klawesynista wystąpi w trakcie świdnickiego Festiwalu Bachowskiego. Nie jest wykluczone, że jeszcze w tym roku zorganizujemy wystawę ich lokalnego postimpresjonisty, malarza-zakonnika, Ojca Venzo - zapowiada Witold Tomkiewicz, wicedyrektor ŚOK. Bassano del Grappa jest zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów oddalone od Wenecji. Słynie z pięknego mostu projektu Andrea Palladia. Zwane jest też kolebką paralotniarstwa.


11 maja 2005 - Polski Projekt 400 Miast

13 maja rozpocznie się w województwie dolnośląskim regionalna edycja Polskiego Projektu 400 Miast, największego programu prewencji zawałów serca i udarów mózgu realizowanego w Europie. Program ten skierowany jest do mieszkańców wszystkich polskich miast, liczących nie więcej niż osiem tysięcy mieszkańców. Między 13 a 15 maja odbędą się we Wrocławiu szkolenia dla przedstawicieli władz, służby zdrowia i społeczności lokalnych z miast, które przystąpiły do Projektu. W tych miastach od 16 maja do 19 czerwca odbędą się tygodnie badań przesiewowych, tj. bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego, oznaczenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Z miast powiatu świdnickiego w programie biorą udział Jaworzyna Śląska i Żarów.


11 maja 2005 - Rozśpiewane przedszkolaki

13 maja o godzinie 11.00 w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Świdnicy odbędzie się Przegląd Piosenki Zdrowotnej pod hasłem "Zdrowym być - to zdrowo żyć".
W przeglądzie udział wezmą dzieci świdnickich przedszkoli.
Dla wszystkich uczestników oraz ich opiekunów przygotowano upominki oraz pamiątkowe dyplomy.11 maja 2005 - 20-latka ugodziła nożem

Strzegomscy policjanci zatrzymali do wyjaśnienia i wytrzeźwienia 20 letnią kobietę, która ugodziła nożem swojego konkubenta. Do zdarzenia doszło 9 maja w jednym z mieszkań na terenie Strzegomia. W czasie spożywania alkoholu między kobietą a jej konkubentem doszło do kłótni. Dziewczyna wyzywana była słowami wulgarnymi i kilkakrotnie została uderzona w twarz. W czasie kłótni chwyciła za nóż i 3-krotnie ugodziła swego partnera w udo, a następnie udała się do kuchni, po kilku minutach gdy wróciła do pokoju mężczyzna leżał nieprzytomny na łóżku, kobieta ręcznikiem próbowała tamować krew. Zbiegła do sąsiadki skąd powiadomiła Pogotowie Ratunkowe. Mężczyzna zmarł w Szpitalu w wyniku wykrwawienia w trakcie akcji reanimacyjnej. W czasie przesłuchania kobieta przyznała się do pchnięcia nożem swego konkubenta. Został jej przedstawiony zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci, grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.


11 maja 2005 - Studenci z Poznania przyjadą do Świdnicy

Rozwojem miasta, szansami, barierami, a także przemianami, jakie zaszły w Świdnicy od 1989 roku interesują się studenci kierunku - Gospodarka przestrzenna Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. 20 żaków będzie gościło w Świdnicy - 13 maja, wtedy rozpoczynają w mieście zajęcia terenowe. Studenci Katedry Ekonomiki Przestrzennej i Środowiskowej AE chcą poznać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego Świdnicy oraz dokumenty wyznaczające strategię rozwoju miasta.


11 maja 2005 - Chotomska w Strzegomiu

Pisarka odwiedzi nasze miasto w ramach dolnośląskiej akcji "Z książką na walizkach, czyli drugie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami". Spotkanie odbędzie się 2 czerwca w PSP nr 4. W ramach akcji tego samego dnia w szkole w Stanowicach odbędzie się również kiermasz książek pisarki.
Książki Chotomskiej już teraz można kupić w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Strzegom. Organizatorami akcji są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo Literatura z Łodzi oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jej ideą jest propagowanie działalności bibliotek i rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.


11 maja 2005 - Piknik Jaworzyński

21 maja w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Piknik Jaworzyński. Większość imprez tego dnia będzie miała miejsce w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znanego do niedawna pod nazwą - Skansen Parowozów.
Piknik rozpocznie się już o godzinie 9.15 Sesją Rady Miejskiej a zakończy około godziny 22.00 zabawą taneczną.
Tego dnia wstęp do Muzeum będzie bezpłatny.

Szczegółowy plan Pikniku Jaworzyńskiego - >>> zobacz


11 maja 2005 - Powiat przekaże środki na stypendia

Jeszcze w tym tygodniu 818 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego otrzyma obiecane stypendia unijne. Środki będą pochodziły z budżetu powiatu. Taką decyzję podjął na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu w Świdnicy. - "Nie możemy już dłużej czekać, aż środki spłyną z Urzędu Marszałkowskiego do naszego budżetu. Uczniowie i ich rodzice, wiedząc o przyznanym stypendium, ponieśli określone koszty, zrobili zakupy, zebrali faktury, a od stycznia nie dostali ani złotówki. Zdecydowaliśmy, że wszystkie osoby, które złożyły faktury w styczniu i w lutym otrzymają zwrot poniesionych kosztów jeszcze w tym tygodniu" - podkreśla Starosta Świdnicki Jacek Wajs. Powiat założy 140 tys. zł z własnych środków i do końca tygodnia przekaże pieniądze do szkół, które będą wypłacać je uczniom. Uczniowie otrzymają pieniądze z wyrównaniem za całe półrocze. W sumie każdy dostanie po 600 zł. Jest to refundacja poniesionych wydatków, które muszą być udokumentowane.
Przypomnijmy, zwrot środków można otrzymać za przedstawienie faktury lub dowodu wpłaty: za wyżywienie w placówkach zbiorowego żywienia, zakwaterowanie w internacie, bilety miesięczne na dojazdy do/ze szkoły, strój gimnastyczny, obuwie sportowe, podręczniki i słowniki szkolne, wydatki obligatoryjnie wymagane przez szkołę (czyli np. strój galowy, koszule, buty, przybory szkolne i inne określone przez każdą szkołę, do której uczęszcza uczeń).


11 maja 2005 - AKS nie zwalnia tempa

Siedem zwycięstw w siedmiu kolejkach rundy rewanżowej. Tak imponującego bilansu nie pamiętają najwierniejsi sympatycy seniorów AKS-u. Jak tak dalej pójdzie, to już niedługo całe środowisko piłkarskie ze Strzegomia będzie mogło świętować awans drużyny do IV ligi! Każda wygrana naszych zawodników przybliża ich do upragnionego celu.
Kolejną przeszkodą - teoretycznie niezbyt trudną - był zespół Skałek Stolec, który w poprzedniej kolejce stoczył niezwykle zacięty pojedynek, pokonując 5:4 Niemczankę Niemcza. Tym razem jednak nie byli wstanie sprostać piłkarzom AKS Strzegom.
AKS Strzegom - Skałki Stolec 5:1 (3:0) bramki dla AKS-u: Gądek (3), Konarski (10), Konarski (33), Borowiec (60), Wiśniewski (82) skład AKS-u: Zieliński - Borowiec (Świdurski), Bajek, Miętkiewicz, Ślęczka, Pasieka (Szymczyk), Daś, Janiec, Nowakowski, Gądek (Arendarczyk), Konarski (Wiśniewski)


11 maja 2005 - Biegi Przełajowe

10 maja już po raz VII licząc od powstania powiatów, a po raz 21 na obiektach sportowych w Bystrzycy Górnej spotkali się uczniowie-zawodnicy ośrodków (SOSZW) szkół (Zespołów szkół podstawówki + gimnazja + zawodowe) specjalnych na VII Otwartych Dolnośląskich Biegach Przełajowych. W imprezie wystartowało łącznie 226 zawodniczek i zawodników z 11 szkół podstawowych specjalnych, 10 gimnazjów i 5 szkół zawodowych specjalnych z dolnego śląska. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek - gorący kapuśniaczek, przygotowany przez SOSZW w Bystrzycy Górnej, a najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach wiekowych zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i medalami oraz drobnymi upominkami. Najlepsze szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary oraz upominki rzeczowe. Impreza została zorganizowana przez SOSZW w Bystrzycy Górnej oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy.
Końcowa klasyfikacja biegu - >>> zobacz


10 maja 2005 - Obniżka dla kupców

Po uprawomocnieniu się uchwały radnych, podjętej w czwartek (5 maja), mniej za handel zapłacą świdniccy kupcy. Sprawa dotyczy tych osób, które ze swoimi tymczasowymi stoiskami (nie mogą być to obiekty budowlane) zajmują gminne drogi. W myśl uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy z 28 maja 2004 roku handlujący musieli płacić 2 zł dziennie za metr kwadratowy zajmowanego pasa drogi. Nowa uchwała wejdzie w życie po 14 dniach od jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Od tego czasu handlujący zapłacą 50 groszy dziennie za metr kwadratowy zajętego pasa drogi.


10 maja 2005 - Wiosenne porządki

Na prośbę burmistrza pracownicy ZUK-u i zieleni miejskiej posprzątali teren Góry Krzyżowej.
Prace trwały trzy dni. Dziennie pracowało tam średnio 20 osób. Zabrano w sumie 4 kontenery śmieci, z tego jeden stanowiły już wysegregowane szkło i plastik.
- Od razu prowadziliśmy selektywną zbiórkę śmieci. Zebraliśmy 16 worków szkła i 19 plastiku - poinformował Jacek Machelski, zastępca dyrektora ZUK-u.


10 maja 2005 - Poszukuję

Wyjechałam ze Świdnicy z rodziną do Francji a później do Ameryki w 1967 roku. Mieszkałam na ulicy Jagiellońskiej, mam na imie Jola. Mile wspominam moje dzieciństwo spędzone w Świdnicy. Może ktoś kto mnie znał, odezwie się, szczególnie poszukuję mojej koleżanki. Szczegóły i zdjęcie - >>> zobacz


10 maja 2005 - Powiat Świdnicki gospodarzem

Planowane pierwotnie na kwiecień obrady Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego odbędą się w Powiecie Świdnickim w dniach 12-13 maja w Kraskowie. Gościem specjalnym drugiego dnia obrad będzie Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, który łącznie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty przedstawi kierunki zmian w polskim systemie oświaty, oceni realizację zadań organów prowadzących szkoły i omówi zagadnienia związane z subwencją oświatową oraz stypendiami za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. W pierwszym dniu zebrani starostowie z całego Dolnego Śląska będą rozmawiać na temat promocji turystycznej swoich powiatów i całego regionu. Przyjrzą się programowi najważniejszych inwestycji drogowych na terenie naszego województwa oraz funkcjonowaniu Inspekcji Transportu Drogowego. Tematykę tą przybliżą zaproszeni goście: Dyrektor Oddziału Wrocławskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. Profesor Janina Fatyga z Dolnośląskiego Ośrodka Badawczego przedstawi numeryczny model terenu oraz elektroniczną bazę danych o glebach jako podstawę kształtowania i ochrony środowiska w powiatach naszego regionu. Dyrektor Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych będzie zachęcał zebranych do wstąpienia do stowarzyszenia a Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy przedstawi sprawy dotyczące stypendiów unijnych i systemu informacji oświatowej.


10 maja 2005 - Dni Ziemi Strzegomskiej

Po raz pierwszy mieszkańcy gminy zadecydowali, kogo chcą oglądać podczas Dni Ziemi Strzegomskiej 2005. W tym roku także nie będzie biletów wstępu na tą imprezę. Niekwestionowanym zwycięzcą, zakończonego 15 stycznia plebiscytu okazał się Kult, otrzymując blisko połowę wszystkich głosów. To właśnie ten zespół z Kazikiem Staszewskim na czele będzie gwiazdą obchodów dni naszej ziemi. W Strzegomiu zobaczymy także zespół Virgin z wokalistką Dorotą Rabczewską, który zajął 4 miejsce w plebiscycie. Na scenie zaprezentuje się też rockowy zespół Happysad oraz kilka grup amatorskich, łącznie z zespołem Zero Procent dla którego ten występ to nagroda za zwycięstwo w grudniowym festiwalu Zimowe Rockowania.
Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbędą się w dniach 21-22 maja, a ich bazą tradycyjnie będzie Stadion OSiR w Strzegomiu przy ulicy Mickiewicza.
Szczegóły w dziale zapowiedzi - >>> zobacz


10 maja 2005 - "Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza"

Świebodzickie PO organizuje akcję pod hasłem "Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza".
Akcja organizowana przez struktury Platformy Obywatelskiej w Świebodzicach ma na celu powołanie do życia nowego instrumentu aktywności obywatelskiej mieszkańców. Instrument ten to możliwość większego uczestnictwa świebodziczan w działaniach na rzecz gminy poprzez stworzenie prawnych podstaw (w ramach prawa lokalnego) do podejmowania przez mieszkańców inicjatyw uchwałodawczych.
Co należy zrobić by Twój pomysł na rozwiązanie danego problemu stał się "Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą" i stanął pod obrady Rady Miejskiej w Świebodzicach. Treść inicjatywy w całości - >>> zobacz


9 maja 2005 - Rajd Mrówczy

W sobotę 7 maja odbył się VII Rajd Mrówczy, który dla gimnazjum nr 4 i szkoły podstawowej nr 10 przygotowały 10 ŚDH "Mrówkojady" i 8 DSH "Szarotki". Tegoroczny rajd pod hasłem "Pamięć i przygoda" rozpoczął się w Strzegomiu a zakończył w obozie Gross - Rosen. Każdy startujący w rajdzie patrol na trasie miał wykonać 8 zadań, które były związane z historią Szarych Szeregów. Po przejściu całej trasy młodzież zwiedziła obóz i zapaliła znicze pod tablicą upamiętniającą śmierć Floriana Marciniaka. Najlepsze w gimnazjum okazały się patrole kl. 3 c "Jełopy III", kl. 3a "Poszukiwacze" i kl. 1 c "Cepy I". Za przygotowanie rajdu harcerzom serdecznie dziękujemy - uczestnicy.


9 maja 2005 - Pieniądze dla straży

10 maja o godzinie 12.00 w sali kolumnowej DUW w obecności wicewojewody dolnośląskiego Ryszarda Lachera, zostanie podpisane porozumienie o przekazaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska dla Państwowej Straży Pożarnej dotacji w wysokości 1,5 mln zł.
Porozumienie podpiszą Lech Poprawski, prezes WFOŚiG oraz Zbigniew Szczygieł, komendant wojewódzki PSP. Pieniądze będą przeznaczone na realizację zadań związanych z likwidacją zagrożeń środowiska podczas zdarzeń nadzwyczajnych.


9 maja 2005 - Strzegom w BRW

W czwartek 12 maja i tydzień później 19 maja o godz. 10.00 Radio BRW wyemituje cykl audycji pt. "Uroki Dolnego Śląska".
Jednym z miast, które zaprezentują się na fonii będzie Strzegom.
Słuchacze Radia BRW poznają atrakcje historyczne i kulturalne naszego miasta. Radio BRW nadaje na częstotliwości 101,1 FM.


9 maja 2005 - Zadbamy o drogi krajowe

Miasto będzie dbać o utrzymanie drogi krajowej nr 35 (5,5-kilometrowy odcinek), którą zarządza Rejon Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Wałbrzychu. GDDKiA planuje w 2005 roku przekazać Świdnicy na ten cel 187 tys. zł. Miasto dołoży do tej kwoty 15 tys. zł. Według planu 73 tys. zł zostanie przeznaczone na utrzymanie sygnalizacji świetlnej, 60 tys. zł na utrzymanie i konserwację zieleni wzdłuż duktu, 40 tys. na oczyszczanie jezdni i chodników oraz zimowe utrzymanie chodników, a 30 tys. na konserwację systemu odwodnienia dróg. Gotowy jest już projekt porozumienia, które władze miasta podpiszą z przedstawicielami GDDKiA. Podobne porozumienia obowiązywały w Świdnicy od lat. W 2004 roku Generalna Dyrekcja przekazała na utrzymanie drogi krajowej 193,6 tys. zł, a 50 tys. zł dołożyło miasto.


9 maja 2005 - Drzewa oznakowane

W ostatnich tygodniach kwietnia i na początku maja uczniowie świebodzickich szkół i przedszkoli wykonali ostatnie prace związane z projektem ekologicznym, którego inspiratorem i koordynatorem była radna Barbara Kościelniak. Teraz pozostaje czekać na podsumowującą konferencję. Młodzież i dzieci zawiesili w sumie ponad 200 tabliczek informacyjnych, którymi oznakowano warte zapamiętania okazy drzew w mieście i jego okolicach, na przykład w Książańskim Parku Krajobrazowym. Wśród oznaczonych drzew znalazło się kilka pomników przyrody, okazy liczące sobie kilkaset lat oraz rzadkie gatunki, takie jak daglezja. Można więc, wybierając się na spacer po parkowych alejkach, a nawet podczas zakupów, zauważyć drewniane tabliczki z wypalonymi polskimi nazwami gatunkowymi zawieszone w miarę wysoko, na tyle, żeby nie kusiły wandali. Miejmy nadzieję, że uszanują kilkumiesięczną pracę innych.


9 maja 2005 - Nagrodzone w konkursach słowa

20 kwietnia Monika Czachara, jaworzynianka, uczennica klasy 1c dziennikarskiej z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy otrzymała nagrodę i dyplom za zajęcie III miejsca podczas finału V Konkursu Dziennikarskiego (kategoria - recenzja) organizowanego przez Gimnazjum nr 4 we Wrocławiu.
A 5 maja Kinga Rudownik z kl. 3b została wyróżniona w finale eliminacji wojewódzkich X Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK w Kłodzku. Opiekunem artystycznym Kingi jest polonistka Edyta Wicińska.
Mistrzyniom słowa pisanego i mówionego gratulujemy!


9 maja 2005 - Kostka i płyty betonowe do wzięcia

Dziesiątki ton elementów betonowych nieodpłatnie przekaż miasto zainteresowanym przedsiębiorcom. W związku z licznymi remontami dróg i chodników odzyskujemy betonowe elementy, które są wykorzystywane do kolejnych prac. Jednak zgromadziliśmy ich więcej niż obecnie potrzebujemy. Na placu składowym Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej (ul. Kopernika) zalegają dziesiątki ton krawężników, kostki i płytek betonowych. Osoby, które chciałyby bezpłatnie otrzymać wspomniane materiały prosimy o kontakt z Referatem Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy, pod numerem telefonu (74) 856-28-96.


9 maja 2005 - Piłka w Świebodzicach

W rozegranym wczoraj meczu XXIII kolejki ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował z Lechią Dzierżoniów 0:0. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym skłądzie: Kącki, Prusiński, Fleszar, Błaszczak, Zalewski, Kiełbowicz, Rak, Rogowski, Piotrowski, Stoma, Rochatka. Po przerwie grali: Kiryczuk, Karczmarz, Gzara.
W meczu o mistrzostwo klasy okręgowej juniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał z liderem tabeli drużyną Lechii Dzierżoniów 0:2 (0:0). Bramki dla Lechii padały w 70 min. oraz 85 min. spotkania.
W kolejnym meczu tego dnia w Klasie "B" seniorów zespół Victorii II Świebodzice pokonał Ślęzę Biała 2:1 (2:0). Bramki dla Victorii zdobyli: Wilmański, Ślabski - karny.
W związku ze zmianą serwera uległ zmianie adres strony Victorii Świebodzice. Nowy adres to: www.victoria.swiebodzice.com


9 maja 2005 - Stal wygrywa

We wczorajszym spotkaniu seniorzy Stali Świdnica pokonali na boisku w Ziebicach tamtejszą Sparte 1:0. Bramkę na wagę 3 punktów dla Stali zdobył w 82 minucie Robert Krenczyk.
Skład Stali: Marcin Jaźwik - Mariusz Liczbiński, Jarosław Faltemberg, Robert Krenczyk, Łukasz Kozar, Piotr Bartkowiak, Krzysztof Komidaj, Szymon Majcherczyk, Paweł Kmieć, Rafał Wilk, Marek Patyk.
Natomiast juniorzy starsi Stali Świdnica pokonali w wyjazdowym spotkaniu Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3 : 1. Bramki dla Stali zdobyli: Szokało 7min., Kośiński 21min., Deutschman 75min.
Skład Stali: Kosiński Wojciech - Gęsikowski Daniel, Bednarczyk Damian, Stefan Marcin (75' Piskorz Paweł), Cąber Błażej(46' Czapski Mariusz), Mścich Przemysław, Soszka Bartosz (62' Kołakowski Łukasz ), Matuszak Michał, Żuk Adam, Deutschmann Piotr(82' Ignasiak Andrzej), Szokało Patryk (82' Krynicki Bartosz).


9 maja 2005 - Wnioski

Przypominamy, że termin składania wniosków o dopłaty obszarowe mija 15 maja 2005 roku.
Wnioski składane później spowodują wypłatę odpowiednio mniejszej kwoty (za każdy dzień zwłoki 1% mniej).
Informujemy, że wnioski składa się corocznie podając aktualne uprawy. Złożenie wniosku w ubiegłym roku nie upoważnia do dopłat w roku bieżącym.


9 maja 2005 - Problemy wsi

Zasady naliczania opłat za wodę i wywóz nieczystości, rozbudowa sieci kanalizacyjnej, dziury w drogach to główne tematy, ostatniej narady sołtysów. Na spotkanie, prócz przedstawicieli wsi, przybyli dyrektorzy ZWiK-u i ZUK-u oraz reprezentanci Zarządu Dróg Powiatowych. Najwięcej uwagi poświecono zasadom naliczania opłat za wodę przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Strzegomiu. Kontrowersje budziły opłaty za wodomierze główne na przyłączu oraz za indywidualne na sieci rozdzielczej, czego rezultatem jest podwójna opłata abonamentowa. Sołtysi pytali także o etap rozbudowy sieci kanalizacyjnej we wsi Olszany i Stawiska. - Rozbudowa sieci wciąż trwa - mówił Stanisław Romanowicz, dyrektor ZWiK. - Każdy, kto chce się przyłączyć może przyjść do firmy i ustalić warunki przyłączenia. O zasady naliczania opłat za wywóz nieczystości zapytano prezesa Zakładu Usług Komunalnych. Sołtysi pytali, dlaczego nie płaci się za zapełniony pojemnik, tylko "od osoby". Z dużym uznaniem wypowiadali się natomiast o pomyśle sortowania odpadów. Niektórzy prosili o zwiększenie liczby pojemników na sortowanie śmieci. - Mamy zamówione już nowe pojemniki - mówi Marian Nayda, dyrektor ZUK. Z przedstawicielem Zarządu Dróg Powiatowych rozmawiano o fatalnym stanie nawierzchni. Sołtysi apelowali do przedstawiciela infrastruktury technicznej Urzędu Miejskiego o nowe tablice ogłoszeń we wsiach, pewne zmiany w ustawieniu znaków informacyjnych, także o zwiększenie liczby wiat przystankowych.


9 maja 2005 - Łapówka

4 maja funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Świdnicy na terenie Strzegomia zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, którego zachowanie wskazywało na jazdę po spożyciu alkoholu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, iż mężczyzna w wydychanym powietrzu ma około 2 promile alkoholu. Zatrzymany - obywatel Ukrainy - Sergiej J. lat 45 w zamian za odstąpienie przez funkcjonariuszy od wykonania czynności służbowych zaproponował im korzyść majątkową w wysokości 100 zł. O fakcie wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariusze powiadomili Oficera Dyżurnego Jednostki a banknot zabezpieczyli jako dowód. Sergiej J. został zatrzymany do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w PDOZ KPP w Świdnicy. Za wręczenie korzyści majątkowej grozi mu kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.


9 maja 2005 - "Bieg Pamieci - Rogoźnica 2005"

7 maja na obiektach sportowych w parku w Rogoźnicy odbyły się Dolnośląskie Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci - Rogoźnica 2005".
Organizatorami biegu byli: Gmina Strzegom, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy. W zawodach wystartowało 734 zawodników a ukończyło 691.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych za miejsca 1-6 otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, puchary, statuetki, pamiątkowe koszulki oraz książki o obozie Gross-Rosen. Impreza rozpoczęła się złożeniem wieńców w Muzeum po pomnikiem Pomordowanych. Wyniki biegu - >>> zobacz


8 maja 2005 - 33 Rajd Elmot

Wczoraj ze świdnickiego rynku na trasy 33 Rajdu Elmot wystartowały 62 załogi. Do pokonania miały 14 odcinków specjalnych.
Prowadzący po kilku odcinkach specjalnych Leszek Kuzaj i Maciej Szczepaniak mieli wypadek i zostali przetransportowani do szpitala w Wałbrzychu. Prowadzenie objęli Bracia Bębenek i wyprzedzali załogę Grzegorz Grzyb i Przemysław Mazur. Podczas wczorajszego etapu odpadło z rywalizacji 12 załóg. Dzisiaj kierowcy prócz walki z czasem mają do pokonania padający deszcz a w wyższych partiach padający śnieg. W rajdzie w dalszym ciągu prowadzą bracia Bębenek.
Zdjęcia z wczorajszego startu ze świdnickiego Rynku - >>> zobacz


8 maja 2005 - "Zawiszów II" uchwalony

Na ostatniej sesji świdniccy radni zgodzili się na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy mieszkaniowej Zawiszów. W tej części miasta powstanie strefa przemysłowa zwana "Zawiszów II". Będzie również miejsce na usługi, a tereny przemysłowe od szkoły i mieszkań oddzieli pas zieleni. Zgodnie z zapisami uchwały miasto wykona na tym terenie szereg prac. Wybuduje drogi, sieć kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz wodociąg. Ze wstępnych szacunków wynika, że prace pochłoną ok. 10,4 mln zł. Pieniądze na ten cel władze miasta chcą pozyskać ze sprzedaży terenów inwestorom.


8 maja 2005 - Egzotyczni goście

Niespodziewaną wizytę w Strzegomiu złożyli przedsiębiorcy z Nigerii. Odwiedzili kilka polskich miast z ofertą inwestycyjną. Zainteresowali się miedzy innymi strzegomskimi kamieniołomami. W Afryce prowadzą bardzo podobną działalność górniczo - wydobywczą, co w Strzegomiu, stąd zainteresowanie. Wraz z nigeryjską delegacją był także prezes katowickiej firmy, która od lat zaopatruje afrykańskie kopalnie w materiały wybuchowe - stosowane przy wydobyciu. Delegację oprowadzał Stanisław Sitarz udzielając wyczerpujących informacji na temat struktury gospodarczej. Uczestnicy delegacji spotkali się również z burmistrzem Lechem Markiewiczem. Czas pokaże jakie będą rezultaty tej wizyty.


8 maja 2005 - Pieniądze na ochronę zabytków

Dokładnie 353 tys. zł z budżetu Świdnicy zostanie w tym roku przeznaczone na ochronę zabytków. Organizacje, którym przyznane zostały pieniądze wybrano w drodze konkursu otwartego na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony dóbr kultury w 2005r. Pieniądze zostaną wydane m.in. na roboty budowlane, prace restauratorskie i konserwatorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. O dotacje starało się pięć podmiotów. Najwięcej pieniędzy przyznano Parafii pw. Św. Stanisława i Wacława. 118 tys. zł (wniosek opiewał na 120 tys. zł) zostanie przeznaczonych na konserwację portalu południowego oraz dwóch epitafiów w fasadzie zachodniej katedry. Parafia pw. św. Józefa otrzyma 93 tys. zł (wnioskowano o 140,8 tys. zł) na przygotowanie dokumentacji technicznej remontu Kościoła pw. św. Józefa oraz konserwację ołtarza głównego. Kuria Biskupia przeznaczy 70 tys. zł (wnioskowała o 135 tys. zł) na remont elewacji dawnego Kolegium Jezuickiego przy pl. Jana Pawła II. 50 tys. zł (wnioskowała 70 tys. zł) otrzyma Parafia Ewangelicko-Augsburska na renowację okładzin ściennych w Kościele Pokoju. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego otrzyma 22 tys. zł (wnioskował o 96 tys. zł) na założenie izolacji przeciwwilgociowej oraz osuszanie murów w Zespole Pokapucyńskim przy ul. Muzealnej.


8 maja 2005 - Program Romski okrojony

W ubiegłym roku z inicjatywy rządu szeroko rozpropagowano w całym kraju Program Romski, którego podstawowym celem było doprowadzenie do większej integracji Romów z Polakami. Także Świebodzice były beneficjantem tego programu. W tym roku nie będzie on mógł być realizowany w tak szerokim zakresie. Pieniądze, które otrzymała gmina są dużo niższe niż w roku 2004. Do budżetu wpłynęło 29.467 złotych. W roku poprzednim było to ponad 75 tys. złotych. Pieniądze przekazane przez Urząd Wojewódzki wystarczą na utrzymanie nauczyciela romskiego, asystenta romskiego oraz prowadzenie zespołu folklorystycznego. Ale i na te cele środki są zbyt skromne i prawdopodobnie Szkoła Podstawowa nr 3, w której prowadzony jest program, będzie musiała dołożyć z własnych pieniędzy. "To wielka szkoda. Te dzieci robiły bardzo duże postępy. Możliwość uczestniczenia w zajęciach była bardzo dobra dla ich rozwoju intelektualnego" - mówi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego. Kolejny raz za dobrym w założeniach pomysłem nie idzie równie dobra realizacja. Gmin zaś nie stać na to, by realizować program z własnych środków.


7 maja 2005 - Ziemia na park przemysłowy

Na 6 lat zostaną użyczone Sudeckiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Gospodarczych grunty położone przy ul. Inżynierskiej i Kliczkowskiej w Świdnicy. Tak zdecydowała Rada Miejska w Świdnicy podczas czwartkowej sesji. Tereny te mają tworzyć powstający Świdnicki Park Przemysłowy. To kolejny instrument, którym władze Świdnicy chcąc wspierać przedsiębiorców i sprawić, by miasto stało się dla inwestorów jeszcze bardziej atrakcyjne.


7 maja 2005 - Licealiści na Wiejskiej

Troje uczniów strzegomskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących będzie reprezentować Dolny Śląsk podczas XI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. 1 czerwca w ławach Sejmu Rzeczypospolitej zasiądzie 33 dolnoślązaków. Młodzi posłowie zostali wyłonieni w drodze konkursu. Pisali prace tematycznie związane z historią i współczesnym rozumieniem demokracji. Strzegomscy laureaci to uczniowie klasy II - Aleksandra Sękowska i Kamil Kasiński oraz Agnieszka Wójcik z klasy I. Wszyscy oni są podopiecznymi polonistki Małgorzaty Kucharskiej. Agnieszka i Kamil zakwalifikowali się dodatkowo do komisji sejmowych XI Sejmu Dzieci i Młodzieży. W komisjach problemowych województwo dolnośląskie będzie reprezentowało tylko 4 uczniów, a z tego aż dwoje ze strzegomskiego LO. Na początku maja laureaci z Dolnego Śląska spotkają się z przedstawicielami władz województwa. Otrzymają wówczas mandaty poselskie, wezmą także udział w warsztatach obejmujących zajęcia integracyjne i problemowe dotyczące hasła: "Demokracja - warunki jej umacniania".


7 maja 2005 - Konkurs na letni wypoczynek

Co najmniej 150 uczniów świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów, pochodzących z rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej wyjedzie na bezpłatne kolonie lub obozy. Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek ogłosił konkurs, który ma wyłonić organizatorów takich wyjazdów w lipcu i sierpniu. Miasto przeznaczy na ten cel 75 tys. zł. Kolonie bądź obozy będą trwały minimum 14 dni. Do 7 czerwca w siedzibie Urzędzie Miejskiego przyjmowane są zgłoszenia do konkursu. Trzy dni później komisja powołana przez prezydenta rozstrzygnie, komu należy przyznać pieniądze. Zaś uczestników kolonii i obozów będą typowały szkoły. W tym roku na zimowy wypoczynek miasto przeznaczyło 55 tys. 649 zł. Rok temu na zimowiska i kolonie wydano ponad 142 tys. zł. Szczegółowe warunki konkursu można znaleźć na www.um.swidnica.pl.


7 maja 2005 - Za mało na stypendia

Do budżetu Świebodzic wpłynęły dodatkowe środki przewidziane na cele oświatowe. 127.934 złote to pieniądze na fundusz stypendialny, który od tego roku obligatoryjnie musi utworzyć każda gmina. Pieniądze pochodzić mają z budżetu centralnego, jest ich jednak za mało. "To, co otrzymaliśmy, pokryje zaledwie 40% potrzeb. Będziemy musieli okroić stypendia w proporcjonalny sposób" – zapowiada Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego. Do wydziału spłynęło ponad 600 wniosków o stypendia. Wszystkie zasadne. W tej chwili trwają ostatnie uzupełnienia dokumentów, a wydział przygotowuje się do pierwszych wypłat. Nie będą one jednak zbyt wysokie. Teoretycznie rozpiętość stypendium winna wynieść od 44,80 do 89,60 złotych. Zbyt małe środki spowodują, że najniższe stypendium wyniesie 18 złotych miesięcznie. To nie wystarczy na zakup nawet jednego podręcznika czy pary butów sportowych. Gminy wykonać musiały bardzo dużą pracę dokumentacyjną, efekt jednak będzie marny. "Pomysł był na pewno dobry, ale jego wykonanie pozostawia dużo do życzenia. Znów na nas spada odium niezadowolenia, bo to my jesteśmy instytucją, która wypłaca pieniądze" - mówi Zofia Choińska.


7 maja 2005 - Święto kwitnących sadów

Jutro na boisku sportowym w miejscowości Sady odbędzie się jak co roku impreza pod nazwą "Święto kwitnących sadów".
Program imprezy:
15.00 Rozpoczęcie imprezy (informacje, muzyka),
16.00 Blok rozrywkowo - rekreacyjny dla dzieci,
17.00 Festiwal Piosenki Popularnej,
18.30 Występy amatorskich zespołów artystycznych,
19.30 Biesiada i koncert zespołu Casanova,
21.30 Zabawa pod gwiazdami


7 maja 2005 - Bilety wstępu wylosowane

Bilety wstępu na dzisiejszy koncert Martyny Jakubowicz występującej z zespołem VooVoo wylosowali:
Karolina Kirsz - Świdnica,
Dorota Kruźlak - Jaworzyna Śląska,
Ryszard Urbańczyk - Świdnica,
Artur Adamek - Żarów.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wielu wrażeń.


6 maja 2005 - 33 Rajd Elmot - utrudnienia

Jutro o godzinie 10.30 ze świdnickiego Rynku wyruszą załogi uczestniczące w 33. Rajdzie Elmot. Zmagania będą trwały dwa dni. Z tego też powodu kierowcy i piesi napotkają na utrudnienia w ruchu. W sobotę w godzinach 9.00-12.00 będzie można na nie napotkać w samym Rynku, a także w jego okolicach: od ul. Środkowej do Pułaskiego i na drodze prowadzącej od ul. Trybunalskiej do Rynku. Na tych trasach obowiązuje zakaz zatrzymywania się pojazdów, będą one również dodatkowo otaśmowane. Mniejsze utrudnienia, ale na tym samym terenie wystąpią również w niedzielę w godzinach 15.00-17.00. Do rajdowych kibiców apelujemy o ostrożność i sportowe zachowanie.


6 maja 2005 - "Rynki lokalne a rynek globalny"

Dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia Unia Przedsiębiorców Dolnego Śląska w Świdnicy przy ulicy Żeromskiego 14, na zaproszenie Krzysztofa Wierzęcia - Prezesa Stowarzyszenia, gościł prof. zw. dr hab. Andrzej Stanisław Barczak, wybitny ekonomista i ekonometryk. Uczestnikami spotkania byli samorządowcy i przedsiębiorcy powiatu świdnickiego. Profesor poprowadził prelekcję na temat "Rynki lokalne a rynek globalny". Wykład zakończył się dyskusją, dotyczącą płaszczyzny porozumienia między przedsiębiorcami a samorządowcami.


6 maja 2005 - Martyna Jakubowicz i VooVoo

Jutro w Świdnickim Ośrodku Kultury, o godz. 19.30 rozpocznie się koncert Martyny Jakubowicz, promujący jej nową płytę - "Tylko Dylan". Martynie Jakubowicz podczas sobotniego występu towarzyszyć będą muzycy zespołu VooVoo - Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Matusewicz, Piotr Zyzelewicz oraz Marcin Bors i Łukasz Matuszyk. W jego trakcie będzie można usłyszeć polskie przekłady utworów Boba Dylana w nowych aranżacjach Bartka Straburzyńskiego. Nie zabraknie bardzo dobrze wszystkim znanych: "Master of War", "Lay Lady Lay" - kompozycji, które urzekły Martynę Jakubowicz. Płyta "Tylko Dylan" ma świdnicki akcent, wszak ilustrował ją świdnicki artysta Ryszard Chmiel. Przed koncertem będziecie okazja podziwiać inne prace jego autorstwa.


6 maja 2005 - Nowe przejście graniczne

Dzisiaj uruchomione zostało przejście na szlaku turystycznym Chełmsko Śląskie - Libná. Z przejścia przecinającego polsko-czeską granicę państwową będą mogli korzystać piesi, rowerzyści i narciarze. Odprawy graniczne prowadzone będą przez Łużycki Oddział Straży Granicznej. Przejście otwarte będzie:
ˇ od 1 kwietnia do 30 września w godz. od 8.00 do 20.00,
ˇ od 1 października do 31 marca w godz. od 8.00 do 18.00.
Otwarcie nowego przejścia turystycznego na granicy polsko-czeskiej przyczyni się do ożywienia gospodarczego, wzrostu wymiany kulturalnej i turystycznej oraz rozwoju współpracy między społecznościami po obu stronach granicy. Wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski czyni starania o uruchomienie nowych przejść turystycznych.


6 maja 2005 - Bieg Pamięci "Rogoźnica 2005"

Jutro odbędzie się XX Jubileuszowy Ogólnopolski Bieg Pamięci "Rogoźnica 2005". Będzie to równocześnie Finał Dolnośląski w Biegach Przełajowych w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i mieszkańców wsi. Tradycyjnie trasa biegu przeprowadzona będzie w parku w Rogoźnicy. Imprezę rozpocznie o godzinie 12.15 złożenie wieńców pod Mauzoleum na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Po złożeniu wieńców zawodnicy przejadą na trasę biegu. Zakończenie imprezy i wręczenie medali około godz.15.00.


6 maja 2005 - Dzień Strażaka w Urzędzie Gminy

Z okazji Dnia Patrona Strażaków - Świętego Floriana Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek zorganizowała w Urzędzie Gminy okolicznościowe spotkanie. Zaproszony został komendant PSP, wszyscy prezesi i naczelnicy gminnych jednostek straży pożarnej, a także przedstawiciele zarządu miejsko-gminnego oraz powiatowego. Spotkanie umiliły dzieci z Przedszkola w Pszennie, które zaśpiewały strażackie i wiosenne piosenki oraz zatańczyły tradycyjne polskie tańce. Następnie odbyła się krótka dyskusja na temat bezpieczeństwa w Gminie Świdnica. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek przedstawiła projekt wieloletniego programu bezpieczeństwa w Gminie Świdnica, który będzie wiodącym tematem na jednej z najbliższych sesji Rady Gminy. Po wygłoszeniu kilku przemówień przez zebranych, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek wręczyła przybyłym strażakom okolicznościowe podziękowania oraz drobne upominki potrzebne każdemu strażakowi.


6 maja 2005 - Niezwykłe zakupy

Wczoraj zakończyła się w Świdnicy - trwająca trzy tygodnie - kampania "Przyjazne zakupy". Młodzież z 7 świdnickich szkół ( Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjów nr 2 i 4, I LO, Zespołu Szkół nr 1, II LO oraz Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych) wraz z opiekunami dotarła do ponad 22 sklepów. - Placówki handlowe znajdowały się głównie w otoczeniu szkół. W porozumieniu z właścicielami oraz kierownikami sklepów młodzi ludzie przygotowali listy produktów prozdrowotnych oraz w proekologicznych opakowaniach. Produkty te zostały wyróżnione specjalnymi znakami graficznymi oraz zaprezentowane na plakatach - tłumaczy Justyna Jędrzejewska z wrocławskiego Stowarzyszenia "Eko Idea". - Kampania "Przyjazne Zakupy" okazała się atrakcyjna dla sklepów. Wzmocniła pozytywny wizerunek tych placówek, dla których zdrowie klientów i dbałość o środowisko naturalne są wartością nadrzędną. Świdniczan zapraszamy do udziału w "Przyjaznych Zakupach" w roli konsumentów, aby kierowali się w swoich wyborach dbałością o zdrowie własne i "zdrowie" swojego otoczenia naturalnego. Kampanię zorganizowało wrocławskie Stowarzyszenie "Eko Idea", a wsparcia udzielił Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Głównym celem akcji jest promocja świadomych zachowań konsumenckich, korzystnych dla zdrowia i dla środowiska.


6 maja 2005 - Absolutorium udzielone

16 radnych świebodzickich głosowało na sesji absolutoryjnej za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2004. Trzech radnych opozycji wstrzymało się od głosu, nie było jednak słów krytyki. Dobrze wykonanego budżetu gratulowali burmistrzowi Janowi Wysoczańskiemu radni i szefowie placówek podległych miastu. Tadeusz Gruszka, przewodniczący Komisji Budżetu, podkreślił ilość zadań inwestycyjnych, realizowanych w 2004 roku. Mówił także o innych plusach minionego roku - o zmniejszeniu deficytu o kwotę blisko 400 tys. złotych w stosunku do pierwotnych planów czy o skutecznym przejęciu szpitala przez gminę. Burmistrz Jan Wysoczański odbierając gratulacje zapewnił, że będzie starał się z jeszcze większa starannością realizować zadania. Podkreślił też rolę opozycji – "opozycja pobudza nas do działania i to dobry objaw". Burmistrz podkreśli, że dobre wykonanie budżetu, co potwierdziła pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, to efekt pracy wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego.


6 maja 2005 - Charytatywny Festiwal MACH

W dniach 2 i 3 lipca w Parku Miejskim w Żarowie odbędzie się druga edycja Charytatywnego Festiwalu MACH. Podobnie jak rok temu, cały dochód będzie przeznaczony na pomoc 13 - letniemu chłopcu z Gminy Żarów - Dawidowi Misiurce. Podczas pierwszego dnia festiwalu przewidziane są koncerty zespołów rockowych, takich jak: Farben Lehre, Leniwiec, Fruhstuck, Rivendell, Anal Front, After Breakfast i Zakaz Wjazdu. Wstęp wolny! Drugiego dnia w Żarowskim Ośrodku kultury odbędzie się impreza w stylu house, na która zapraszamy wszystkich fanów tej muzyki. Zapraszamy wszystkich na tegoroczny MACH! Nie zapomnijcie o tym, że każdy wasz datek może uratować zdrowie i życie! Organizatorem imprezy jest Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie przy współpracy z Żarowskim Ośrodkiem Kultury.


6 maja 2005 - Kabaret "Jakiśtam" odwołany

Świdnicki Ośrodek Kultury informuje, iż z powodów technicznych koncert kabaretu "Jakiśtam" zostanie przełożony na późniejszy termin, o którym Państwa powiadomimy.

Przepraszamy5 maja 2005 - Świdnicka podstrefa

Wczoraj Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej.
Przewiduje się zmianę granic strefy polegającą na: włączeniu 30,0514 ha w Świdnicy, wymianę, niemal ekwiwalentną gruntów, polegającą na włączeniu 14,5404 ha i wyłączeniu 14,5408 ha, co powoduje zmniejszenie powierzchni strefy o 0,0004 ha. W podstrefie Świdnica Spółka Electrolux Poland zainwestuje co najmniej 40 mln euro i utworzy co najmniej 400 miejsc pracy.


5 maja 2005 - Czwartkowe obrady

Dzisiaj o godzinie 16.00 rozpoczyna obrady świdnicka rada miejska. W trakcie sesji radni mają zadecydować m.in. w sprawach:
- zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy mieszkaniowej Zawiszów (teren ograniczony od północy granicą administracyjną miasta, od wschodu linią rozgraniczającą projektowany przebieg ulicy Kazimierza Wielkiego, od południa granicą terenów inwestycyjnych Osiedla Zawiszów i od zachodu granicą terenów kolejowych). Decyzja ma związek z planami utworzenia w tej części miasta strefy przemysłowej zwanej "Zawiszów II". Zaplanowano jednak nie tylko miejsce na przemysł, ale też usługi i zieleń; - oddania w użyczenie na 6 lat gruntów położonych przy ul. Inżynierskiej i Kliczkowskiej. Mają one tworzyć tereny powstającego Świdnickiego Parku Przemysłowego; - wyrażenia zgody przez Radę Miejską w Świdnicy na przejęcie przez miasto części zadań dotyczących utrzymania dróg krajowych, co leży w gestii Rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zgoda ma dotyczyć np. bieżącego utrzymania dróg, ich konserwacji oraz przebudowy; - zmiany uchwały ustalającej stawki opłat za zajęcie pasa drogowego.


5 maja 2005 - Pojechali do Anglii

Urząd Miejski w Świebodzicach zgodził się pośredniczyć w naborach do pracy w Anglii, które prowadzi warszawska firma New Euro Works. "Deficyt pracy w Świebodzicach jest tak duży, że wspomożemy każde działania, które pomogą ludziom znaleźć miejsca stałego czy czasowego zatrudnienia" - komentuje wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska. Euro New Works poszukuje do pracy w przemyśle spożywczym, przetwórstwie tworzyw sztucznych, a także blacharzy samochodowych i fryzjerki. Podstawowym warunkiem w kwalifikacji była podstawowa znajomość języka angielskiego. W następnej grupie nie będzie to już tak ważne. Zainteresowanie okazało 75 osób. Tyle właśnie podań wpłynęło do Urzędu Miejskiego. Większość - 58 osób - chciała pracować w zakładach spożywczych. Przez sito kwalifikacyjne przeszło w I etapie 17 osób. Niestety, na rozmowach kwalifikacyjnych sprawdziły się jedynie dwie - Maria Jóźków i Piotr Linik. Problemem był języka angielski. Pani Maria i pan Piotr do Anglii pojechali 28 kwietnia. Firma rekrutująca prócz miejsca pracy zapewniła im dojazd i kwatery. W Świebodzicach 19 lub 20 maja odbędzie się ponowne spotkanie rekrutacyjne. Osoba odpowiedzialną za rekrutację na terenie Świebodzic jest Magdalena Przybytniak, tel. 0-608-32-28-83.


5 maja 2005 - Przedsmak lipca

Ostatniego kwietnia w Morawie rozegrano Regionalne Zawody Jeździeckie o Puchar Burmistrza Strzegomia w Ujeżdżeniu i WKKW. Na hipodromie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich prezentowali się zawodnicy nie tylko z Dolnego Śląska. Na tym właśnie obiekcie już w lipcu odbędą się międzynarodowe zawody International Horse Trials Strzegom 2005 będące eliminacją Pucharu Świata w WKKW. Zawody zakończyły się sukcesem jeźdźców LKS Stragona. Na pięć rozegranych konkursów aż w czterech zwyciężali zawodnicy strzegomskiego klubu. W ujeżdżaniu nie miała sobie równych Katarzyna Konarska. Wygrała we wszystkich trzech kategoriach. W L i P jadąc na koniu Metylan, a w najtrudniejszej kategorii N na Oleonie. We Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w klasie L zwyciężyła Katarzyna Słomiany, zawodniczka LKS Stragona na koniu Herodos. W klasie P puchar powędrował w ręce Katarzyny Kokowskiej z SKJ Sopot, startującej na koniach Czarnolas i Enyman. - Poziom sportowy zawodów był bardzo zróżnicowany, ponieważ wystartowało tu kilku utytułowanych zawodników, np. Kasia Olech i Kasia Kokowska. Są to medalistki Mistrzostw Polski. Brali udział także początkujący zawodnicy, którym trudno jest w tej rangi zawodach zająć dobre miejsce. Ale gdzieś ci młodzi jeźdźcy muszą zaczynać. Na tego typu zawodach mogą zdobywać punkty do kolejnych klas sportowych - podsumowuje Marcin Konarski, dyrektor zawodów i wice prezes LKS Stragona.


5 maja 2005 - Żeglarze w mundurach

W dniach 30 kwietnia 1 maja na jeziorze Sławskim odbyły się, w ramach obchodów piętnastolecia powstania NSZZ Policjantów, I Regaty Żeglarskie o Puchar Komendanta KWP we Wrocławiu i Przewodniczącego NSZZ Policjantów Województwa Dolnośląskiego. Startowało 11 załóg w klasie Omega, z różnych jednostek Policji Województwa Dolnośląskiego, w tym jedna załoga z KPP w Nowej Soli. Zwyciężyła załoga z KPP w Trzebnicy, drugie miejsce zajęła załoga z KPP w Nowej Soli. Załoga w składzie: Andrzej Zapart, Robert Hamuda i Karol Hamuda z KPP w Świdnicy zajęła III miejsce. Regaty zorganizowano z inicjatywy Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów w Świdnicy i Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów we Wrocławiu. Korzystając z pomocy Policyjnego Klubu "WODNIK" przy KWP we Wrocławiu i Kluby Żeglarskiego "Passat" z Wałbrzycha.


5 maja 2005 - Uroczystości w Gminie

Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gogołowie rozpoczęły się mszą św., w której uczestniczyły także władze gminy Świdnica. Następnie po wystąpieniu Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek rozpoczęły się występy artystyczne przygotowane przez mieszkańców Gogołowa, młodzież SP z Pszenna, ZPiT "Bystrzyca", Zespół Dziecięcy "Tęcza" oraz Zespół "Kądziołeczki". Roman Bogusławski, radny Gminy Świdnica licytował małe niespodzianki i duże niespodzianki. Mieszkańcy chętnie podbijali cenę i większości wyszło to na dobre (wiertarka, czy rasowy kogut), ale niektórzy zakupili najdroższy w życiu kilogram ziemniaków.


4 maja 2005 - Martyna Jakubowicz w Świdnicy

W sobotę (7 maja) w Świdnickim Ośrodku Kultury, o godz. 19.30 rozpocznie się koncert Martyny Jakubowicz, promujący jej nową płytę - "Tylko Dylan". Martynie Jakubowicz podczas sobotniego występu towarzyszyć będą muzycy zespołu VooVoo - Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Matusewicz, Piotr Zyzelewicz oraz Marcin Bors i Łukasz Matuszyk. W jego trakcie będzie można usłyszeć polskie przekłady utworów Boba Dylana w nowych aranżacjach Bartka Straburzyńskiego. Nie zabraknie bardzo dobrze wszystkim znanych: "Master of War", "Lay Lady Lay" - kompozycji, które urzekły Martynę Jakubowicz. Płyta "Tylko Dylan" ma świdnicki akcent, wszak ilustrował ją świdnicki artysta Ryszard Chmiel. Przed koncertem będziecie okazja podziwiać inne prace jego autorstwa.


4 maja 2005 - Nowa ekologiczna kotłownia

Blisko 337 tys. zł kosztowała modernizacja kotłowni basenu krytego przy ul. Równej w Świdnicy. 144 tys. zł na ten cel pochodziło z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Do tej pory obiekt basenu ogrzewała stara kotłownia węglowa. Nowa kotłownia jest zasilana gazem i spełnia wszelkie normy dotyczące ochrony środowiska.
Dzięki zainstalowaniu nowych urządzeń znacznie spadła emisja zanieczyszczeń przedostających się do powietrza. Modernizacja systemu grzewczego basenu rozpoczęła się w lutym, a zakończyła pod koniec kwietnia.


4 maja 2005 - Konkurs

Burmistrz Świebodzic ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2005 roku w trybie wspierania zadania publicznego pod nazwą: - Wypoczynek letni dzieci i młodzieży szkolnej - LATO 2005

Pełny tekst warunków konkursowych - >>> przeczytaj


4 maja 2005 - Turniej szachowy

Wczoraj w Żarowie odbył się turniej szachowy z okazji Rocznicy Konstytucji 3 Maja. Organizatorem turnieju były kluby szachowe GLKS Goniec Żarów i ULKS Wieża Żarów. W turnieju udział wzięło 50 osób.
Najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali puchary i medale, których sponsorem był Zbigniew Bartnik - Sekretarz Gminy Żarów. Turniej odbył się dzięki przychylności Pani Dyrektor Kazimiery Mossoń w Zespole Szkół w Żarowie.


4 maja 2005 - Młodzi piłkarze

Wczoraj na obiektach sportowych w Kątkach (gmina Marcinowice) odbyły się eliminacje strefowe turnieju "Piłkarska Kadra Czeka" Chłopców w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W turnieju wystartowały cztery zespoły - finaliści powiatów : dzierżoniowskiego i świdnickiego. Z rywalizacji zwyciesko wyszedł zespół LZS Strzelec Strzelce (GLKS Marcinowice) LKS "Florian" Zebrzydów (GLKS Marcinowice), LKS Sparta Oleszna (Gmina Łagiewniki) i LKS Koliber Uciechów (gmina Dzierżoniów). Do finału dolnośląskiego awansowała drużyna LZS Strzelec. Finał odbędzie się 21 maja.
Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz piłki ufundowane przez organizatorów.
Organizatorami turnieju byli: DZ LZS Wrocław, GLKS Marcinowice.


4 maja 2005 - Gość telewizji

Dzisiaj gościem programu miejskiego w Telewizji Teletop będzie Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy.
Tematem rozmowy będzie realizacja budżetu miasta oraz udzielnie prezydentowi absolutorium za 2004 rok. Początek programu o godzinie 19.30.


3 maja 2005 - Rocznica Konstytucji

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przed placem świdnickiego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski zgromadzili się mieszkańcy miasta. Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele władz miasta, posłowie, radni, kombatanci i harcerze. Po wystąpieniu okolicznościowym starosty świdnickiego - Jacka Wajsa i prezydenta miasta Świdnicy - Wojciecha Murdzka, wystąpiły dzieci z litewskiego zespołu tanecznego. Następnie wszyscy obecni na placu udali się do kościoła, gdzie wzięli udział w uroczystej Mszy świętej. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


3 maja 2005 - Akcja BRD

Ciekawą i wartościową inicjatywą, przed tegorocznym Rajdem Elmot Remy, jest Akcja BRD - Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przeprowadzana jest przy współudziale Automobilklubu Sudeckiego oraz Wydziału Ruchu Drogowego miasta Świdnica i Wałbrzycha. W programie uczestniczy znany kierowca rajdowy Marcin Turski, który w tym roku powraca na rajdowe trasy za kierownicą Subaru Imprezy gr. N. Po spotkaniu odbędzie się pokaz sportowej jazdy. Jeśli będziesz uważnie słuchać i poprawnie odpowiesz na 5 pytań - masz niepowtarzalną szansę zasiąść na fotelu obok Marcina Turskiego!
Program akcji BRD:
4 maja - Gimnazjum Walim - 8.30, Zespół Szkół Mechanicznych w Wałbrzychu - 10.00
5 maja - Technikum Elektryczne Świdnica - 8.15, Gimnazjum nr 2 Świdnica - 10.00, Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy - 12.00


3 maja 2005 - Uroczystości w Marcinowicach

Dzisiaj w Marcinowicach miała miejsce uroczystość Gminna związaną z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz obchodami Dnia Strażaka.
Uroczystości odbyły się na boisku sportowym w Marcinowicach. W bogatym programie dnia były: Msza Święta, występy zespołów artystycznych: litewski zespół folklorystyczny, kapela i zespół dziecięcy z Czech, zespoły Gminnego Ośrodka Kultury, zabawa taneczna.


3 maja 2005 - Kościuszko i "gość specjalny"

Michał Kościuszko startujący w 33 Rajdzie Elmot Remy Suzuki Ignis Super 1600 będzie gościem w Radiu Luz we wtorek około godziny 19:00. Michał przyjedzie do wrocławskiego studia prosto z Krakowa, więc w razie ewentualnego opóźnienia naszej audycji prosimy o zrozumienie. Około godziny 20:00 - 20:30 w Radiu pojawi się gość specjalny... - wielokrotny Mistrz Polski w rajdach samochodowych. Jego wizyta będzie z pewnością nie lada atrakcją dla wszystkich kibiców sportów motorowych. Serdecznie zapraszamy do słuchania audycji. Zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań naszym gościom - zapytaj. Radio Luz nadaje w internecie w formacie ogg vorbis w kilku różnych jakościach, a także w technologii shoutcast. Polecamy słuchanie stacji w winampie - >>> włącz Zapraszamy do odwiedzania strony 33 Rajdu Elmot Remy - >>> zobacz


3 maja 2005 - "Boryna pod Giewontem"

Zespół "Boleścin" z Boleścina oraz Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy zapraszają na widowisko kabaretowe "Boryna pod Giewontem".

Widowisko odbędzie się 7 maja o godzinie 19.00 w świetlicy wiejskiej w Boleścinie.


3 maja 2005 - "Zielony Dąb"

Wczoraj na obiektach sportowych w Żarowie odbył się Ogólnopolski Mityng Lekkoatletyczny "Zielony Dąb" będący jednocześnie mistrzostwami strefy VI w lekkiej atletyce w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Organizatorami imprezy byli : ULKS "Zielony Dąb" w Żarowie oraz DZ LZS Wrocław.
Impreza była dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Wyniki końcowe zawodów - >>> zobacz


2 maja 2005 - "Piłkarska Kadra Czeka"

Wczoraj w Komorowie odbyły się mistrzostwa powiatu świdnickiego w piłce nożnej "Piłkarska Kadra Czeka". Impreza jest organizowana w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W turnieju zwyciężyła drużyna LZS Strzelce przed LKS Zebrzydów, ULKS Lutomia i LKS Wierzbna. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary, a Strzelce i Zebrzydów będą reprezentowały powiat świdnicki na eliminacjach strefowych, które odbędą się jutro w Kątkach i Zebrzydowie. Cały turniej połączony był z festynem, który trwał do późnych godzin nocnych. Wszyscy uczestnicy otrzymali gorący posiłek zafundowany przez GLKS Świdnica.


2 maja 2005 - Oznaczają drzewa

Trwa akcja dotycząca znakowania pomników przyrody oraz ciekawych okazów drzew w okolicach miasta. Z nadejściem wiosny rusza ostatnia faza tegoż projektu. Przez miesiące zimowe typowano warte upamiętnienia drzewa i krzewy oraz przygotowywano gustowne tabliczki z nazwami okazów flory. Teraz przyszedł czas na umieszczanie ich na miejscach. Pierwsze do pracy ruszyły przedszkolaki, które w tak szczególny sposób upamiętniły Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Dzieci z Przedszkola nr 2 przy pomocy pań nauczycielek oraz panów konserwatorów przyozdobiły drzewa na terenie obu budynków przedszkola. W ostatnim tygodniu kwietnia oraz na początku maja tabliczki na drzewach zawieszą uczniowie pozostałych placówek oświatowych ze Świebodzic, w tym szkół średnich.


2 maja 2005 - Dni Godności

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy zaprasza na obchody Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pod patronatem honorowym Starosty Świdnickiego i Prezydenta Miasta Świdnicy. Uroczystości odbędą się 4 maja na rynku w Świdnicy o godz. 17.00. W programie przewidziano występy artystyczne osób niepełnosprawnych intelektualnie z:
- Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego ze Świdnicy,
- Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy,
- Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Świdnicy,
- Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wałbrzycha.
Atrakcją będą występy zaproszonych gości: Kabaretu z Chorzowa oraz zespołu "Ivan & Delfin" z przebojem "Jej czarne oczy". Dodatkowo będzie można obejrzeć wystawę prac i zdjęć osób niepełnosprawnych w Galerii Fotografii a także zakupić wyroby na kiermaszu przy wejściu do Teatru. Nie zabraknie pokazów umiejętności straży pożarnej z udziałem osób niepełnosprawnych. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną to impreza cykliczna, która ma na celu przede wszystkim integrację tych osób ze środowiskiem, w którym żyją. Na wszystkie imprezy wstęp wolny!


1 maja 2005 - Bakuła w Świdnicy

Wczoraj w Świdnicy gościła znana polska malarka Hanna Bakuła. W Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy jej prac. Po wernisażu w holu Teatru Miejskiego - Hanna Bakuła wystąpiła jako autorka książek. Było to spotkanie połączone z promocją jej książki. Organizatorami spotkania byli: Świdnicki Ośrodek Kultury, Galeria Vitroart oraz Księgarnia Eureka. Dawno żadna wystawa nie zgromadziła tak licznej publiczności i nie cieszyła się takim zainteresowaniem. Zdjęcia z wernisażu i spotkania z zainteresowanymi jej twórczością - >>> zobacz


1 maja 2005 - Bezpieczna Taksówka dla Kobiet

Ponad 20 taksówek z firmy Euro Taxi ze Świdnicy już od 6 maja będzie bezpiecznie woziło kobiety i osoby starsze z naszego powiatu. Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie Liga Kobiet Polskich. "Kobiety w Polsce nie mają poczucia bezpieczeństwa. Boją się wychodzić na ulicę po zmroku, przejść przez park, boją się jeździć autobusami nocnymi. Tanie i bezpieczne taksówki będą dla nich doskonałym rozwiązaniem" - wyjaśnia Elżbieta Dudziak Prezes Stowarzyszenia. Długo szukano korporacji, która zgodziłaby się świadczyć nieodpłatnie dodatkowe usługi. Na prośby włączenia się do akcji odpowiedziała świdnicka korporacja Euro Taxi. Zaproponowano, wzorem innych państw europejskich, by i w Polsce kursowały nocne taksówki ze specjalną niższą taryfą dla kobiet. Kobieta szybciej i chętniej zdecyduje się na skorzystanie z usług taksówki, jeśli będzie ona reklamowana jako taksówka dla niej, taksówka bezpieczna i tańsza. Zwyczajem będzie także czekanie taksówkarza do momentu, kiedy kobieta lub osoba starsza wejdzie do domu, a na specjalne życzenie odprowadzi on kobietę pod same drzwi mieszkania, pomoże przy wsiadaniu i wysiadaniu a nawet zaniesie zakupy. Takie rozwiązania spotyka się w wielu krajach Europy, np. w Niemczech. Akcja ruszy od 6 maja i będzie miała charakter otwarty. Bezpieczną taksówkę będzie można zamówić pod numerem tel. 9526.


1 maja 2005 - "Piłkarska Kadra Czeka"

Wczoraj w Tworzyjanowie odbyły się strefowe eliminacje w piłce nożnej dziewcząt "Piłkarska Kadra Czeka". Do turnieju zgłosiły się trzy drużyny: ULKS Kłos Lutomia (Gimnazjum Lutomia), GLKS Marcinowice (Gimnazjum Marcinowice), Gimnazjum Stare Bogaczowice (powiat Wałbrzych). Pomimo wcześniejszych zapowiedzi nie pojawiła się żadna drużyna z powiatu dzierżoniowskiego. Turniej rozegrano systemem każdy z każdym. Zwyciężyły dziewczęta z GLKS Gimnazjum Marcinowice przed ULKS Gimnazjum Lutomia i Gimnazjum Stare Bogaczowice. Wszystkie uczestniczki turnieju otrzymały gorące kiełbaski ufundowane przez Gminę Marcinowice. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, piłki ufundowane przez Dolnośląskie i Powiatowe Zrzeszenie LZS. Impreza była dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Drużyna GLKS Gimnazjum Marcinowice będzie reprezentować powiat świdnicki i strefę VI na finale dolnośląskim 21 maja w Łagowie.


1 maja 2005 - Absolutorium dla burmistrza

Szesnaście głosów za i dwa wstrzymujące. To wynik głosowania nad udzieleniem poparcia dla działalności burmistrza w 2004 roku. Dochody gminy w minionym roku były większe od zakładanych. Racjonalna polityka finansowa pozwoliła na wypracowanie ponad 1 mln zł nadwyżki budżetowej. Tym samym po raz pierwszy od kilkunastu lat zmniejszyło się zadłużenie gminy. - Nie przypuszczaliśmy, że uda się nam tak sprawnie zrealizować trudny budżet roku 2004. Była to wspólna praca naczelników, kierowników i dyrektorów - powiedział w swoim wystąpieniu burmistrz. - Wszyscy oni przyczyniają się do tego, że mieszkańcom naszej gminy żyje się lepiej. Mimo znacznie obciętej subwencji oświatowej z budżetu państwa o 1,5 mln zł zrealizowano wszystkie zadania własne gminy. Udało się zakończyć podjęte inwestycje. Na podstawie przedłożonych dokumentów finansowych również Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię. W oparciu o kryterium przestrzegania prawa stwierdzono, że budżet został zrealizowany prawidłowo. Zakładane dane liczbowe zgadzały się wykonaniem.


1 maja 2005 - 3 Maja w Żarowie

3 maja w Żarowie obchodzona będzie 60 Rocznica Zwycięstwa Nad Faszyzmem i Zakończenia II Wojny Światowej oraz 214 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 zbiórką przed Nefrytem w Żarowie.
21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa