31 lipca 2005 - Ostatni koncert

Wczoraj wieczorem w Świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława wystąpił THE HILLIARD ENSEMBLE w składzie: David James altus, David Gould altus, Rogers Covey-Crump tenor, Steven Harrold tenor, Gordon Jones baryton oraz David Beavan bas. Dzieło Gesualdo to jedno z najbardziej wyrafinowanych zjawisk w historii muzyki europejskiej. W wykonaniu światowej sławy zespołu wokalnego HILLIARD ENSEMBLE usłyszeliśmy sześciogłosowe Lamentacje Jeremiasza zawarte w katolickiej liturgii tzw. ciemnej jutrzni odprawianej w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Koncert ten zakończył tegoroczny Festiwal Bachowski. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


31 lipca 2005 - 4 tysiące złotych za pomysł

Prezydent Świdnicy ogłosił otwarty konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania pl. Jana Pawła II, wraz z przyległymi ulicami. Autorzy koncepcji mają do spełnienia szereg warunków m.in. powinni wskazać miejsce na skwerze, gdzie stanie pomnik Jana Pawła II, określić jego bryłę, zaproponować układ, rodzaj a nawet kolorystykę nawierzchni alejek na skwerze. Dla zwycięzcy przewidziano 4 tys. zł nagrody, a dla dwóch autorów wyróżnionych prac, po tysiąc złotych. Termin składania ofert upływa 15 września. Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, tel. (74) 856-28-56. Regulamin Konkursu - >>> zobacz


31 lipca 2005 - Informacja dla studentów

W związku z coraz większym zainteresowaniem studentów stypendiami z Unii Europejskiej, Starostwo Powiatowe w Świdnicy informuje, iż wytyczne, zasady pozyskiwania, wymagane załączniki oraz wzory tych wniosków będą dostępne i gotowe do pobrania od 1 września 2005 roku na stronie internetowej powiatu. Wypełnione wnioski będą przyjmowane w budynku Starostwa Powiatowego Świdnicy w pokoju 123 na I piętrze do 10 października 2005 roku. Stypendia studenckie przeznaczone są dla studentów (dziennych i zaocznych) zamieszkałych na terenie Powiatu Świdnica.


31 lipca 2005 - Zastaw dla konsorcjum

Świdniccy radni wyrazili zgodę na ustanowienie hipoteki na budynkach Urzędu Miejskiego, Urzędu Stanu Cywilnego oraz obiektach rekreacyjno-sportowych przy ul. Śląskiej w Świdnicy. Lider konsorcjum, firma ISO, która realizuje budowę kompleksu budynków komunalnych przy ul. Kopernika – Piotra Skargi wystąpił do miasta o gwarancję zapłaty za roboty budowlane. Zgodnie z prawem gmina nie może odmówić udzielenia takiej gwarancji, co wiąże się z wydaniem bezpowrotnie ok. 200 tys. zł. Zaś ok. 5 tys. zł kosztuje ustanowienie hipoteki. Z tego też powodu, w wyniku negocjacji z konsorcjum, wybrano tę formę zabezpieczenia. Dzięki temu prace budowlane mają być prowadzone bez przeszkód.


31 lipca 2005 - Centrum do rewitalizacji

Na lipcowej sesji radni przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Strzegomia. Dokument stanowi podstawę do przeprowadzenia kompleksowej odnowy centrum miasta. - Zależy nam na całkowitym odnowieniu zabytkowego centrum. Rewitalizacja przyczyni się do poprawy estetyki oraz zwiększenia atrakcyjności turystycznej miasta - wyjaśnia burmistrz Lech Markiewicz. Program obejmuje Rynek oraz dochodzące do niego ulice: św. Anny, Bohaterów Getta, Czerwonego Krzyża, Dąbrowskiego, Kamienna, Kościelna, Kościuszki, Krótka, Ogrodowa, Paderewskiego, Parkowa, Rynek, Szkolna, św. Tomasza, Świdnicka i Wojska Polskiego. Dokument szczegółowo opisuje zadnia, które będą realizowane. Wśród nich znajduje się renowacja Wieży Targowej. Realizacja programu wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, dlatego została rozłożona w czasie. Zadania wykonywane będą w latach 2005 - 2009.- Będziemy się starali o pozyskanie środków z funduszy europejskich. Dlatego przy wszystkich zadaniach wskazana została również docelowa struktura ich sfinansowania - dodaje burmistrz. Plan uwzględnia udział środków unijnych, środków własnych gminy, jak również udział finansowy podmiotów prywatnych np. osób prywatnych, które tworzą wraz z Gminą wspólnoty mieszkaniowe.


31 lipca 2005 - Turniej Siatkówki Plażowej

Wczoraj na kąpielisku OSiR-u w Świebodzicach odbył się Turniej Siatkówki Plażowej lipiec - 2005. Do turnieju zgłosiło 12 drużyn. Siedem z Wałbrzycha, trzy ze Świebodzic, jedna ze Świdnicy oraz jedna z Wrocławia. Turniej rozgrywano systemem brazylijskim do 21 punktów (z dwu punktową przewagą). Zwyciężyła drużyna "WWW.TOTOMIX" w składzie: Krzysztof Kurpiel oraz Robert Popciński z Wałbrzycha (byli zawodnicy "Juwentur" Wałbrzych). Drugie miejsce zajęła drużyna "JAREX" w składzie: Arkadiusz Jaskólski (były zawodnik "Bolesławiec") oraz Marek Olczyk (były zawodnik "Dors" Świdnica). Trzecie miejsce zajęła drużyna "AWF-Wrocław" z Wrocławia w składzie: Włodzimierz Rejno i Cezary Tomiałowicz, a czwarte "Emeryci i Renciści" ze Świebodzic w składzie: Grzegorz Schabowski oraz Jarosław Kosiński. Zwycięskie drużyny od miejsca I-go do IV-go otrzymały wspaniałe okolicznościowe puchary. Kolejny turniej odbędzie się 7 sierpnia.


31 lipca 2005 - Zapraszają na koncert

Fundacja Św. Jadwigi z Morawy organizuje koncert muzyki klasycznej. W programie występ trzech kwartetów smyczkowych. Koncert organizowany jest już trzeci rok z kolei. Odbędzie się on w ostatnią sobotę sierpnia w kaplicy Św. Jadwigi w Strzegomiu. Kierownictwo artystyczne sprawuje Mechtild Ortschig. Wstęp jest wolny, a występ rozpocznie się o godzinie 19.00.
W programie: Joseph Haydn; Kwartet smyczkowy C - Dur:, Wolfgang Amadeus Mozart; Kwartet smyczkowy d - moll, Antonin Dvořák; Kwartet smyczkowy F - Dur:


30 lipca 2005 - Koncerty

Wczoraj w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa odbył się koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej. Wystąpiły: Bożena Kirkov skrzypce, Katarzyna Czypka wiolonczela i Barbara Adamczyk klawesyn.
A po godzinie 20.00 w sali Teatru Miejskiego w koncercie zatytułowanym: "BACH ty stary nudziarzu", wystąpili Marzena Lubaszka sopran, Joanna Dobrakowska alt, Orkiestra Festiwalowa - Zbigniew Pilch koncertmistrz.
Zdjęcia z obu koncertów - >>> zobacz
Dzisiaj w świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława o godzinie 20.00 odbędzie się ostatni koncert Festiwalu Bachowskiego. Wystąpi Hilliard Ensemble - jedna z najbardziej cenionych w świecie kameralnych grup wokalnych.


30 lipca 2005 - Będą remontować

Strzegomskie baseny czeka gruntowna modernizacja. Przebudowa potrwa dwa lata. Całkowity koszt inwestycji to prawie dziewięć mln zł. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Latem zeszłego roku był czynny tylko mały basen, duży ze względu na stan techniczny został zamknięty. - Jest to budowla jeszcze przedwojenna, z 1936 roku - wyjaśnia Andrzej Rajtar, kierownik OSiR. - Przez te wszystkie lata były on tylko konserwowany, nie prowadziliśmy żadnych większych inwestycji. Duży basen nie spełniał już norm bezpieczeństwa, ani higieny. Nie posiada stacji uzdatniania wody, ani żadnych filtrów, które są teraz wymagane na obiektach tego typu. Ekspertyzy wykazały nieszczelności. Konieczna jest całkowita przebudowa obiektu. Na miejscu obecnych basenów powstanie nowoczesny obiekt spełniający wszystkie wymogi. Będzie to coś na wzór odkrytego aquaparku z szeregiem atrakcji. W miejsce dotychczasowych niecek zamontowane będą gotowe elementy wykonane ze stali nierdzewnej. W miejscu dużego basenu zaplanowano basen główny z obszarem do skoków, pływania oraz masażami wodnymi i gejzerami. W miejscu małego powstanie basen rekreacyjny z wyspą, z masażami, gejzerami i ślizgawkami. Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Pozostałe atrakcje to zjeżdżalnia rynnowa, "rwąca rzeka", siatki do wspinaczki oraz trampoliny. W obu basenach będzie podgrzewana woda. Planuje się, że nowa pływalnia będzie czynna od maja do września. Istnieje również możliwość zadaszenia obiektu w późniejszym czasie.


29 lipca 2005 - Upały, wiatry, ulewy

Na obszarze Polski południowo-zachodniej od godzin popołudniowych w piątek, tj. 29.07.05, nocą oraz w godzinach porannych w sobotę, tj. 30.07.05 od zachodu regionu będzie powoli przemieszczać się strefa frontalna z opadami deszczu i burzami - możliwy grad.
Gwałtownym burzom towarzyszyć będzie bardzo porywisty wiatr o prędkości ok. 25 m/s (ok. 90 km/godz.) Jednocześnie nadal będzie utrzymywać się bardzo wysoka temperatura powietrza od 35-38 st. w piątek i do 27-30 st. w sobotę. Porywy wiatru i intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia, wzrosty stanów wód, uszkodzenia drzewostanu i poważne utrudnienia komunikacyjne. Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury.
Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę będzie monitorował sytuację na terenie województwa.


29 lipca 2005 - Festiwal Bachowski

Wczoraj w ramach Festiwalu Bachowskiego w Kwadransie organowym w Kościele Pokoju w Świdnicy na małych organach zagrał Marek Pilch. Wieczorem w tym samym kościele z koncertem wystąpiła skrzypaczka Sirkka-Liisa Kaakinen. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowała sonaty Bacha.

Zdjęcia z obu koncertów - >>> zobacz


29 lipca 2005 - Pogaduchy w Krzyżowej

Krzyżowa zaprasza na cykl spotkań dla rolników "Między nami rolnikami" w ramach programu "Pogaduchy w Krzyżowej". Tematem spotkania, będzie hodowla królików. Gościem specjalnym będzie dr Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki w Krakowie - autor wielu prac na temat hodowli i karmienia królików oraz królików ekologicznych. Na spotkaniu rolnicy będą mogli dowiedzieć się nie tylko o hodowli i karmieniu królików, ale także o sytuacji na rynku i warunkach zbytu. Popyt na króliki ciągle rośnie. Doskonała jakość mięsa z większą zawartością białka i mniejsza zawartością cholesteryny niż w innych rodzajach mięs powoduje, że to smaczne mięso znajduje ciągle nowych konsumentów. Hodowla nie należy do najprostszych, króliki łatwo zapadają na różne choroby. Jeśli chodzi o króliki ekologicznie, ich hodowla przynosi większe zyski, ale jednocześnie wymaga sporej wiedzy fachowej. - wyjaśnia dr Paweł Bielański. Spotkanie odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 19.00 w Domu Gościnnym, Fundacja Krzyżowa, Wstęp wolny


29 lipca 2005 - Czekali 10 lat

Ponad 50 osób z terenu gminy otrzymało odznaczenia państwowe. Po prawie dziesięciu latach starań, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę o ustanowieniu "Krzyża Zesłańca Sybiru". - Z listy odznaczonych powstanie zapis dla przyszłych dziejów, który będzie widocznym śladem tragicznej historii zesłańców - mówi Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu. Podczas spotkania Koła Związku Sybiraków, dokonano uroczystej dekoracji jego działaczy Krzyżem Zesłańca Sybiru. Odznaczono ponad 50 osób w tym dwie pośmiertnie, dając wyraz ich wierności ideałom wolności. Wszyscy oni byli deportowani w latach 1939 - 1956 z ojczyzny na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji. - Jestem dumny, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości i być bliżej ludzi, którzy są żywą historią - powiedział podczas spotkania burmistrz Lech Markiewicz. Organizatorami uroczystości byli: Jerzy Orabczuk - prezes Koła Związku Sybiraków, Augustyn Bodnar - wiceprezes oraz Krystyna Stankiewicz - skarbnik.


28 lipca 2005 - Biesiada u Piasta

30 lipca w Świdnicy na terenie przy Zalewie Witoszówki odbędzie się Biesiada u Piasta.
Biesiadę o godzinie 16.00 rozpoczną: Kabaret Inteligentny i Mandaryna.

Gwiazdą tego wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk.


28 lipca 2005 - Las na śmieciach

Zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem na środowisko i otoczenie to główne zadania rekultywacji wyeksploatowanego wysypiska w Żółkiewce. Koszt inwestycji to ponad 7,5 miliona złotych. Efektem będzie zieleń i las na śmieciach. Projekt rekultywacji wysypiska przewiduje w pierwszym etapie prace związane z uporządkowaniem terenu na składowisku oraz u jego podstawy, uregulowanie gospodarki wodno - ściekowej i wykonanie strefy izolacyjnej. Rekultywacja wymaga także ujęcia biogazu wysypiskowego - studniami zaopatrzonymi w specjalne filtry, a także ujęcia wody odpadowej - rowem i studniami chłonnymi. - Celem inwestycji jest ograniczenie ujemnego wpływu składowanych niegdyś odpadów na powietrze atmosferyczne, glebę i wodę - mówi Lech Markiewicz, burmistrz strzegomia. - Nie bez znaczenia jest także przywrócenie walorów estetyczno - krajobrazowych terenu. Lokalne składowisko odpadów funkcjonowało od 1978 roku w miejscu starej, wyeksploatowanej żwirowni na obszarze około 4 ha. Rok temu wysypisko przestało pełnić swoją funkcję. Aktualnie prowadzona jest procedura przetargowa na rekultywację wysypiska. Koszt całkowity inwestycji wyniesie ponad 7,5 miliona złotych. Fundusze będą pochodziły w 75 % europejskiego funduszu rozwoju regionalnego, a w 25 % z funduszy własnych gminy oraz funduszu ochrony środowiska.


28 lipca 2005 - "Latający pingwin"

University Hospital of Northern Norway jest placówką wiodącą w teleradiologii na całym świecie, wskazaną przez Światową Organizacją Zdrowia. Decydując się 10 lat temu na to przedsięwzięcie niewielu wróżyło im sukces. Ten sukces osiągnęli po wielu latach pracy i teraz chcą podzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi krajami. Podobne rozwiązania wprowadzono już na Łotwie i tam inwestycja zwróciła się w ciągu roku. Teraz szpital Latawiec ma szansę stać się placówką wiodącą w teleradiologii w Polsce. Na zaproszenie Starosty Świdnickiego Jacka Wajsa do Świdnicy przyjechała delegacja profesorów z norweskiego szpitala. Rozmawiano o przyszłości medycyny i nowych rozwiązaniach, ale także wskazano możliwości sfinansowania inwestycji, co było niezwykle ważną kwestią z uwagi na trudną sytuację finansową polskiej służby zdrowia. Pojawiła się możliwość skorzystania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Fundusz ten utworzyły trzy pozaunijne kraje: Norwegia, Liechtenstein i Islandia. Dla Polski jest przeznaczone 533 mln euro, a jednym z priorytetów jest właśnie rozszerzenie dostępności do opieki zdrowotnej. Profesor Jan Stromer z Norwegii podkreślał, że postęp w zakresie technologii telekomunikacyjnej spowodował, iż usługi, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem, mogą być transferowane do innych ośrodków medycznych. "Teleradiologia obejmuje połączenie ośrodków medycznych szybkim łączem teletransmisyjnym i przesyłanie cyfrowych obrazów badań rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy też konwencjonalnych zdjęć RTG. Jej szczególnymi zaletami są duże oszczędności czasowe i finansowe, możliwość korzystania z doświadczenia najlepszych specjalistów - niezależnie od miejsca ich pobytu. Połączenie "on line" między placówkami daje możliwość uzyskania natychmiastowej konsultacji radiologicznej przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W systemie teletransmisji istnieje również możliwość weryfikacji wyników badań i kwalifikacji pacjentów do skomplikowanych zabiegów operacyjnych przez różnych specjalistów. Kolejnym krokiem podjętych przez Starostę działań będzie wizyta lekarzy ze świdnickiego szpitala w Norwegii, obejrzenie wdrożonych tam rozwiązań i napisanie projektu z partnerem z Norwegii.


28 lipca 2005 - Wyprawka szkolna

Program ma na celu wyrównanie szans edukacyjnych uczniów podejmujących naukę szkolną w klasie pierwszej szkoły podstawowej w 2005 roku.
Jest to kontynuacja programów z lat 2002-2004 obejmujących cały kraj.
Gmina Jaworzyna Śląska ponownie przystąpiła do programu i w wyniku przeprowadzonej akcji 30 uczniów, z gminy, rozpoczynających naukę w klasach pierwszych w roku szkolnym 2005/2006 otrzyma bezpłatnie komplety podręczników.


28 lipca 2005 - Zatrzymali sprawcę

Wczoraj na terenie gminy Świdnica, w czasie libacji alkoholowej na przystanku autobusowym 56 letni Daniel P. pchnął nożem swojego 51 letniego sąsiada Mieczysława Sz. Do zdarzenia doszło około godziny 21.30. Do grupy osób spożywających alkohol przyszedł Mieczysław Sz. między nim a Danielem P. doszło do kłótni, której skutkiem było ugodzenie przybysza nożem. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie przybyli policjanci Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, którzy zatrzymali sprawcę zdarzenia. Po przewiezieniu mężczyzny do Komendy okazało się iż w wydychanym powietrzu miał 2,66 promila alkoholu. Został on zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w PDOZ KPP w Świdnicy. W dniu dzisiejszym poszkodowany mężczyzna zostanie poddany badaniu przez biegłego, który wypowie się w sprawie obrażeń jakich doznał w wyniku ugodzenia nożem. Od opinii biegłego będzie zależała kwalifikacja prawna czynu.


27 lipca 2005 - Nowy partner

Strzegom podejmie starania o podpisanie porozumienia o współpracy z miastem Pavullo we Włoszech. Dotychczas Pavullo było jedynie naszym miastem zaprzyjaźnionym.
Kontakty nawiązano w 2002 roku. Wtedy po raz pierwszy Strzegom gościł przedstawicieli tamtejszych władz. Wzajemne wizyty i nawiązane kontakty w dziedzinie sportu, kultury i oświaty pozwalają stwierdzić, że współpraca przyniesie obustronne korzyści.
Porozumienie szczegółowo określi jej zakres i warunki.


27 lipca 2005 - Lato Artystyczne 2005

Od 15 do 30 lipca Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej stał się "artystyczną osadą", gdzie młodzież odkrywa własny potencjał twórczy, rozwija zdolności i zainteresowania poszukując nowych środków wyrazu.
Międzynarodowe warsztaty zorganizowane - jak co roku - przez Annę Michalak (Ośrodek Działań Artystycznych "Dorożkarnia" w Warszawie) i Marka Stanielewicza (ASP Wrocław) pod nazwą "Przez sztukę do zrozumienia" skierowano do młodzieży w wieku 15 - 25 lat z Polski, Czech, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Włoch i Niemiec.. W ramach projektu uczestnicy mają możliwość uczenia się sztuki aktorskiej i reżyserii, pantomimy i tańca. W ramach projektu odbywają się również warsztaty scenografii i charakteryzacji teatralnej (podstawy makijażu, "body painting", maski - odlewy gipsowe) prowadzone przez Carolin Jones z Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie już dziewiąty raz spotkają się w Krzyżowej studenci grafiki, którzy doskonalą swój warsztat graficzny, wymieniają doświadczenia artystyczne i techniczne. Unikalny charakter projektu polega na tym, iż jest to jedyne forum dla studentów akademii z Polski, Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy, Słowacji i Niemiec. Już po raz drugi odbywają się także w Krzyżowej warsztaty rzeźby i warsztaty ceramiczne. Program spotkania rzeźbiarzy oparty jest na pracy w drewnie. Zadaniem uczestników to wykonanie dużych, wolnostojących form, które zintegrują się z krajobrazem i będą świadectwem ich obecności na tej ziemi. W warsztatach ceramicznych z kolei wykorzystana została unikalna technologia plenerowych pieców "Raku" (z Japonii) i piece elektryczne. Warsztaty prowadzi artystka ceramik z Wrocławia. W imprezie bierze udział 90 młodych twórców i adeptów sztuki z 9 krajów (Włochy, Niemcy, Litwa, Rosja, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy, Polska. 28 lipca o godzinie 17.00 młodzi artyści zaprezentują swoje prace w pałacu w Krzyżowej.


27 lipca 2005 - Metallica w Grodkowie

Polski Fan Klub zespołu Metallica zaprasza na VII Zlot Fanów Zespołu Metallica.
Imprezy odbywać się będą w Domu Kultury w Grodkowie w województwie opolskim w dniach 13-14 sierpnia.
W trakcie imprezy odbędzie się wiele koncertów a wystąpią między innymi zespoły: Mikotallica, Horroscope, Spanish Fly, Pro Creation i inne. Będą również konkursy. Do dyspozycji przyjezdnych oświetlone pole namiotowe, toalety i prysznic. Dwa dni na świeżym powietrzu. Szczegóły - >>> zobacz


27 lipca 2005 - Wysokie temperatury

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.
Wydział Zarządzania Kryzysowego. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody informuje, że jutro i pojutrze na obszarze Polski południowo - zachodniej. wzrosną temperatury a maksymalna wyniesie od 32 do 36 stopni.

Wysoka temperatura powietrza będzie powodować złe samopoczucie, osłabienie organizmów ludzi i zwierząt i wpłynie niekorzystnie na stan nawierzchni dróg.


26 lipca 2005 - Zieleń zlikwidowana

Radni zadecydowali o likwidacji Zakładu Zieleni Miejskiej i Usług Pogrzebowych. Zakład będzie funkcjonował jeszcze tylko do końca września tego roku. Do tego czasu zinwentaryzowane i rozliczone zostanie jego mienie. Majątek znajdujący się w użytkowaniu likwidowanego zakładu przejmie Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu. ZUK przejmie również należności i zobowiązania oraz wszystkich pracowników Zakładu Zieleni. - Nie będzie żadnych zwolnień - podkreśla Lech Markiewicz. Jest to jedynie reorganizacja, która usprawni wykonywanie prac porządkowych w mieście. - Działania Zakładu Zieleni i ZUK-u nawzajem się uzupełniały, a niejednokrotnie pokrywały. Czasami były trudności z ich synchronizacją. Teraz będzie dużo łatwiej pewne prace zaplanować i wykonać - dodaje burmistrz.


26 lipca 2005 - Noc Celtycka

Żarowski Ośrodek Kultury powraca w tym roku do organizacji imprezy "Noc Celtycka". Ideą spotkań przy blasku księżyca jest poznawanie kultury celtyckiej i obrzędowości z nią zawiązanej.
Tym razem miłośników Gallów i Celtów gościć będzie wieś Siedlimowice, która już dzisiaj zaprasza na niezwykłą noc. Noc pełną poezji, prezentowanej przez poetę i pisarza Roberta Gawłowskiego, noc z pochodem i płonącymi pochodniami, noc z wielkim ogniskiem i spektaklem. Impreza rozpocznie się 30 lipca o godzinie 20,00.


25 lipca 2005 - Kantaty Bacha

Dzisiaj w Kościele Pokoju w Świdnicy odbył się kolejny koncert w ramach Festiwalu Bachowskiego. Kantaty Bacha śpiewali - Marzena Lubaszka sopran, Joanna Dobrakowska alt, Charles Daniels tenor i Jacek Ozimkowski bas. Grali - Wolfgang Kube obój, Zbigniew Pilch skrzypce, Mikołaj Zgółka skrzypce, Joanna Kostylew altówka, Tomasz Lisiecki wiolonczela, Janusz Musiał kontrabas i Jan Tomasz Adamus organy - dyrygent.
Zdjęcia z dzisiejszego i wczorajszego koncertu - >>> zobacz


25 lipca 2005 - Wratislavia

W dniach 9-20 września odbędzie się kolejny już Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W tym roku koncerty odbędą się we Wrocławiu, Oławie, Świdnicy, Jeleniej Górze, Miliczu, Bolesławcu, Wołowie, Głogowie, Oleśnicy, Szczawnie Zdroju, w Ząbkowicach Śląskich, Brzegu Dolnym, Lubiążu, Lwówku Śląskim, Lubaniu, Lubiniu, Lubomierzu, Wałbrzychu, Jaworze, Polkowicach, Zgorzelcu, na zamku w Kliczkowie, Libercu i w Gorlitz. Podczas festiwalu wystąpią miedzy innymi: Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii z Brna, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum, Chór Europäische Vocalsolisten Berlin, Chór Rustavi (Gruzja), Zespół Unicorn (Austria), Żeński Chór Telewizji Bułgarskiej, Narodowa Czeska Orkiestra Symfoniczna z Pragi, Chór i orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, Chór Synagogalny, Cappella Istropolitana, Ensemble Mikado (Austria), Chór Konzertchor Darmstadt, Chór The Philharmonia Chorus, English Concert, Zespół wokalny Discantus (Francja), Chór PR z Krakowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.
W Świdnicy koncerty odbędą się 9 i 14 września.


25 lipca 2005 - Problem z notebookiem ?

Jeżeli zepsuł Ci się notebook możesz go bez problemu naprawić w naszej firmie PS Serwis zajmującej się serwisowaniem komputerów od 1998 roku. Naprawiamy komputery wszystkich typów, czyli stacjonarne oraz notebooki. Dodajemy kości pamięci RAM, naprawiamy elektronikę matryc LCD, układy zasilania oraz zasilacze, płyty główne, twarde dyski, wymieniamy napędy CD, DVD, Combo, DVD-RW, akumulatory, instalujemy systemy operacyjne.


25 lipca 2005 - VI Memoriał im. Pawła Sosika

13 sierpnia w Świebodzicach odbędzie się Międzynarodowy Wyścig Kolarski: "VI Memoriał im. Pawła Sosika" Wyścig jest imprezą o zasięgu międzynarodowym, uwzględnioną w kalendarzu imprez Polskiego Związku Kolarskiego, zawody odbędą się w kategorii junior młodszy i kobiety "OPEN" Start i meta wyścigu usytuowana zostanie na ulicy Piastów w dzielnicy Osiedle Piastowskie w Świebodzicach. Start o godzinie 12:00. Wyścig przeprowadzony zostanie na dystansie 90,5 km. Trasa wyścigu przebiega ulicami miasta Świebodzice i sołectw: Jaskulin, Szymanów, Modlęcin, Olszany. Spodziewany jest udziału czołówki - kadry kobiet Polski, Czech i Litwy oraz najlepszych juniorów młodszych. Imprezą towarzyszącą wyścigowi głównemu o godzinie 10:00 na ww. trasie będą zawody kolarskie pracowników resortów MON i MSW: "III MISTRZOSTWA DOLNEGO ŚLĄSKA SŁUŻB MUNDUROWYCH" Organizatorzy spodziewają się udziału około 200 zawodników.


24 lipca 2005 - Bach w muzeum

Dzisiaj odbędzie się kolejny koncert w ramach "VI Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Koncert - Das musicalisches Opfer w wykonaniu Magdaleny Pilch - traverso, Zbigniewa Pilcha - skrzypce, Joanny Kostylew - altówka i Tomasza Lisieckiego - wiolonczela. Artyści zagrają w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy o godzinie 20.00.
Zdjęcia z wczorajszego koncertu w Kościele Św. Katarzyny w Makowicach - >>> zobacz


24 lipca 2005 - Park w Łażanach

Gmina Żarów ubiega się o dofinansowanie na remont i modernizację zabytkowego parku we wsi Łażany. Ma tam powstać centrum sportowo-rekreacyjno-edukacyjne. Całość zamierzenia będzie kosztowała około 560 tys złotych, a wnioskowana kwota dofinansowania - około 370 tys. złotych. Przywrócenie dawnej świetności parku romantycznego w Łażanach zależy w dużej mierze od dofinansowania, dlatego Gmina czeka niecierpliwie na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Najprawdopodobniej we wrześniu dowie się, czy otrzyma dofinansowanie. Nie czekając na środki strukturalne rozpoczęto prace porządkowe w parku. Roboty związane z czyszczeniem parku, wycinką drzew, cieciami korekcyjnymi, wykonują osoby zatrudnione przez Urząd Miejski jako pracownicy interwencyjni oprócz nich pracują tam społecznie, inni mieszkańcy Łażan.


24 lipca 2005 - Plantacja konopi indyjskich

21 lipca funkcjonariusze Sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ujawnili uprawę konopi indyjskich - 18 młodych sadzonek o wysokości od 10 do 30 cm. To nie pierwsze działania mające na celu zwalczanie przestępczości narkotykowej. Pod koniec czerwca policjanci Komisariatu Policji w Świebodzicach przeprowadzili działania mające na celu zatrzymanie osób, zamieszkałych w Świebodzicach, które trudniły się rozprowadzaniem środków odurzających wśród nieletnich. W wyniku przeszukań mieszkań, zatrzymanych zostało kilku nieletnich oraz osoby dorosłe. Sprawy nieletnich, którzy popełnili czyn zabroniony trafią do Sądu Rodzinnego, natomiast wobec 2 dorosłych, którzy zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Świdnicy, zastosowany został areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. W jednym przypadku wobec osoby, która jako środek zapobiegawczy otrzymała dozór policyjny zabezpieczono również mienie na kwotę 3000 zł. W tej sprawie będą prowadzone dalsze intensywne czynności przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Świebodzicach.


23 lipca 2005 - Bach w Świdnicy

Dzisiaj koncertem w Kościele Św. Katarzyny w Makowicach rozpoczął się VI Międzynarodowy Festiwal Bachowski.
W kościele muzykę Bacha zaprezentowali - Zbigniew Pilch, który grał na skrzypcach i Jan Tomasz Adamus grający na organach.
Muzycy zagrali sonaty Bacha.

Festiwal potrwa do 30 lipca.


23 lipca 2005 - Tańce dawne

Dzisiaj w Wierzbnej zakończył się pierwszy dzień Ogólnopolskiego Przeglądu Tańca Dawnego Pawana 2005.
Piierwszego, konkursowego dnia zaprezentowały się zespoły z całej Polski. A były to zespoły: Serenissima Wratislavia, Piva, Chastelana, Alta Nicopolensis, Chorea Antiqua, Capella Antiqua Bialostociensis, Bell Riguardo.
Całość prezentacji konkursowej przeplatana była koncertami w wykonaniu "Pro Musica Antuiqua" z Jeleniej Góry, zespół ten przygotował oprócz występów muzycznych rys historyczny i prezentację poszczególnych gatunków muzyki dawnej. Przegląd odbywa się w pięknej scenerii ruin pałacowych. Zdjęcia z przeglądu - >>> zobacz


23 lipca 2005 - Wspaniała impreza

Bezpieczne wakacje nad wodą - pod takim hasłem odbywała się dzisiaj na terenie żwirowni w Jaworzynie Śl. kolejna już akcja propagująca bezpieczeństwo dzieci, której inicjatorem była Pani Katarzyna Potoczna - Prezes Fundacji "Nasze dzieci" z Żarowa. Celem akcji było zapoznanie jej uczestników z przyczynami powstawania zagrożeń, zachowania w czasie wystąpienia zagrożenia, reagowania oraz wskazanie możliwości i sposobów udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Cała akcja miała formę pokazu działań grup ratowniczych wraz z ich bieżącym omówieniem, była jednocześnie sprawdzianem możliwości współdziałania służb ratowniczych: WOPR, OSP oraz Policji. Ratownicy Wałbrzyskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili akcję ratowania tonącego przy użyciu łodzi motorowej, akcję poszukiwania zaginionego po przewróceniu łodzi pływającej oraz akcję ratowania tonącego przy użyciu liny. Każdorazowo, po przypłynięciu do brzegu przekazywali poszkodowanego strażakom – członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzynie Śl., którzy udzielali pierwszej pomocy przedlekarskiej i zabezpieczali poszkodowanego do czasu przybycia lekarza. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników sobotniej imprezy czuwali policjanci z jaworzyńskiego Posterunku Policji. Logistyczną stronę imprezy zabezpieczyli gospodarze i jednocześnie organizatorzy kąpieliska na żwirowni - Niezależne Zrzeszenie Wędkarskie w Jaworzynie Śl. Dodatkowymi atrakcjami imprezy były: możliwość wyrobienia sobie karty pływackiej, bezpośredni udział w szkoleniu ratowniczym (nauka przeprowadzenia sztucznego oddychania oraz masażu serca), przepłynięcie łodzią motorową, rzuty kołem ratowniczym i pływanie łodzią bez silnika. Była to również doskonała okazja do zaprezentowania technik ratownictwa a także sprzętu ratunkowego jakim posługują się ochotnicze jednostki wopr i osp. Pomimo, że pogoda nie zachęcała do spędzenia sobotniego popołudnia nad wodą to i tak trwająca blisko 3 godziny impreza zgromadziła wielu zainteresowanych.


23 lipca 2005 - Wtorkowe obrady

W najbliższy wtorek, o godzinie. 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 47) rozpocznie się sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W jej trakcie radni podejmą uchwały w sprawie:
* zmiany uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniego Planu Inwestycyjnego;
* zmian w budżecie;
* przeznaczenia do sprzedaży w przetargu nieograniczonym nieruchomości położonej w Świdnicy przy ulicy 1 Maja i Folwarcznej wraz ze sprzedażą gruntu;
* rozpatrzenia skargi w związku z odmową przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego;
* wyrażenia zgody na wniesienie przez gminę do Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego aportu w postaci prawa współwłasności lokalu w budynku przy ulicy Jagiellońskiej;
* zmiany uchwały w sprawie taryfy opłat za usługi przewozowe;
* ustanowienia hipoteki na nieruchomości zabudowanej dla zabezpieczenia kontynuacji budowy kompleksu budynków mieszkalnych w rejonie ul. Kopernika - P. Skargi.


22 lipca 2005 - Imprezy, koncerty, festyny

Jutro w Świdnicy rozpoczyna się Festiwal Bachowski. Pierwszy z koncertów odbędzie się o godzinie 20.00 w Kościele Św. Katarzyny w Makowicach. Usłyszymy sonaty Bacha w wykonaniu Zbigniewa Pilcha i Jana Tomasza Adamusa.
Na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrane zostaną ostatnie mecze, które wyłonią zwycięzców poszczególnych grup Turnieju Piłkarskiego Silesian CUP.
W pięknej scenerii Pałacu we wsi Wierzbna rozpoczyna się o godzinie 15.00 Ogólnopolski Przegląd Tańca Dawnego PAWANA 2005.
Na popularnej "Żwirowni" w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 13.00 odbędzie się impreza pod hasłem "Bezpieczne wakacje nad wodą"
Szczegóły imprez - >>> zobacz


22 lipca 2005 - Silesian Cup

Jutro odbędą sie ostatnie mecze Turnieju Piłkarskiego Silesian CUP.
Z naszych drużyn o czołowe miejsca walczyć będą:
o pierwsze miejsce AKS Strzegom zmierzy się z Siofokiem SC, o trzecie walczyc będzie Stal Świdnica z FC Valmiera w innej grupie także Stal Świdnica rozegra mecz o trzecie miejsce z NFV Kreis Vechta 2.
W półfinałach zagrają: Polonia Sparta Świdnica - JAW Hamm, FC Chomutov - Victoria Świebodzice oraz Polonia - Stal Świdnica. Zdjęcia - >>> zobacz


22 lipca 2005 - Goście z Bibarach przyjadą do Świdnicy

W piątek, 29 lipca, w Świdnicy będzie gościć pięcioosobowa grupa młodych ludzi z Biberach wraz z opiekunami. Goście z Niemiec - partnerskiego miasta Świdnicy, chcą podjąć współpracę, przy realizacji projektów z dziedziny kultury i kontaktów młodzieży. Mieszkańcy Bieberach planują zorganizować festiwal muzyki hip-hop i szukają odpowiedniej lokalizacji. Podczas pobytu zapoznają się z bazą Świdnickiego Ośrodka Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury i Klubu Bolko. Zwiedzą miasto oraz odwiedzą: Galerię Fotografii ŚOK, Teatr, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kościół Pokoju, a także nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej.


22 lipca 2005 - Wyróżnienie dla Gminy

W tym roku nasza Gmina wzięła udział w konkursie na najlepiej oświetloną gminę w 2005 roku. Decyzja taka została podjęta po przeprowadzeniu wymiany 100% opraw w mieście i gminie i rozpoczęciu inwestycji związanej z wymianą sieci oświetlenia drogowego w rejonie ulic Wolności, Ceglanej i Spółdzielczej. Konkurs organizuje Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza członek Polskiej Konferencji Pracodawców Prywatnych w raz z Narodową Agencją Poszanowania Energii S.A. oraz redakcjami "Gazety Samorządu i Administracji" i "Polskich Dróg". Jak poinformował nas Zarząd Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza komisja konkursu "Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2005 roku" w grupie miast i gmin do 70 tys. mieszkańców w kategorii inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic przyznała naszej gminie wyróżnienie za modernizację oświetlenia drogowego na terenie miasta i gminy. Wyróżnienie to ma charakter prestiżowy i chociaż nie wiąże się żadnymi nagrodami rzeczowymi stanowi jednak doskonałą promocję dla Gminy. Nagrody i wyróżnienia będą wręczone podczas specjalnej uroczystości w czasie targów Światło i Elektronika 2005 - 29 września 2005 roku w Centrum Targowo - wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie.


22 lipca 2005 - Zapobiegli tragedii

19 lipca do jednego z mieszkań na Osiedlu Młodych w Świdnicy udał się dzielnicowy tego rejonu, w celu przeprowadzenia czynności sprawdzających w ramach NIEBIESKIEJ KARTY. W mieszkaniu zastał 47 letniego mężczyznę oraz jego 80 letnią matkę. Wypytując staruszkę o sytuację rodzinną, usłyszał jak syn z drugiego pomieszczenia wykrzyczał, aby zeznawała tak jak należy, bo jak nie to ją zabije. Dzielnicowy natychmiast zareagował na słowa nietrzeźwego syna. Wyprowadzając na korytarz wezwał patrol, który przetransportował mężczyznę do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w celu wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Po przebadaniu na alkoteście okazało się, iż w wydychanym powietrzu miał 2,5 promila alkoholu. Staruszka była zastraszana przez swojego syna, który zabierał jej całą rentę a ją karmił chlebem do którego podawał herbatę. Kobieta była bita przez swojego wyrodnego syna, gdyby nie interwencja dzielnicowego, cała historia mogła zakończyć się tragicznie. Natychmiast do mieszkania starszej pani wezwano Pogotowie Ratunkowe, mimo iż starsza pani kilka lat nie była badana przez lekarza nie chciała pojechać do szpitala, pozostała w mieszkaniu, w którym odwiedził ją psycholog z Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o areszt.
To nie pierwszy przypadek znęcania się nad najbliższymi.
19 lipca, Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt na okres 3 miesięcy wobec 34 letniego mieszkańca Świdnicy, który od listopada 2004 roku do lipca 2005roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i córką bijąc je i grożąc pozbawieniem życia.
O tym, że sprawcy takich zdarzeń nie są bezkarni może również świadczyć przypadek 23 letniego mieszkańca Pszenna, który od 2003 roku znęcał się nad swoją 70 letnią babką, która była przez niego bita. Wobec niego Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt na trzy miesiące.


22 lipca 2005 - Biwakowanie z SCK

Strzegomskie Centrum Kultury rozpoczyna akcję lato pod nazwą Letnie Biwakowanie. W lipcu i sierpniu odbędzie się 12 festynów, w których udział weźmie około 1600 dzieci z terenu miasta i gminy Strzegom. Podczas kilkugodzinnych festynów o charakterze rekreacyjno-sportowym odbędą się różnego typu konkursy, gry i zabawy ze spadochronem, tunelami, gąsienicami, a także skoki na trampolinie. Dzieci będą mogły spróbować pieczonych ziemniaków, otrzymają słodycze i napoje. Nie zabraknie też dobrej muzyki i wspólnego śpiewania. Środki finansowe na organizacje biwaków pochodzą z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym oraz ochrony i promocji zdrowia. Szczegółowy plan "biwakowania" - >>> zobacz


22 lipca 2005 - Przetargi

Urząd Miejski w Strzegomiu ogłasza przetarg na remont obiektów zabytkowych, budowę kanalizacji we wsi Graniczna a także na modernizację instalacji centralnego ogrzewania w Strzegomskim Ośrodku Kultury - zobacz.
Również Liceum Ogólnokształcące Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy ogłasza przetargi - zobacz..


22 lipca 2005 - Nowy właściciel

20 lipca odbyły się rokowania w sprawie sprzedaży nieruchomości zabudowanej kotłownią osiedlową położoną na Osiedlu Piastów w Żarowie. Wcześniej do przetargu stanęły dwi firmy firmy branży ciepłowniczej: Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Wałbrzychu, FORTUM DZT z Wałbrzychu. Ostatecznie nowym właścicielem kotłowni osiedlowej został PEC SA z Wałbrzycha. Akt notarialny zostanie zawarty do 31 sierpnia tego roku. Od nowego sezonu grzewczego ciepło w domach mieszkańców Osiedla Piastów, w Gimnazjum im. Jana Pawła II a także w Przedszkolu Miejskim zapewni już nowy właściciel.


21 lipca 2005 - Higieniczne szkolenie

Przedsiębiorcy branży spożywczej, dyrektorzy szkół z zapleczem żywieniowym oraz producenci rolno-spożywczy spotkali się na szkoleniu zorganizowanym przez specjalistów z Urzędu Marszałkowskiego. Szkolenie dotyczyło wdrożenia systemu HACCP w zakładach spożywczych i jednostkach, które przetwarzają żywność. Mimo tego, iż niektóre zakłady produkują smaczną żywność, czasami robią to w warunkach nie zapewniających odpowiednich zasad higieny. Takie przedsiębiorstwa mogą czuć się zagrożone, ponieważ nie sprostają wymogom nowego prawa obowiązującego przemysł spożywczy. Czym jest HACCP? HACCP (analiza zagrożeń i krytyczny punkt kontroli) jest systemem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Generalizując, jest pewnym systemem norm i zasad dotyczących zachowania odpowiednich reguł higieny w styczności z żywnością. Szkoleniowcy mówili także o praktycznym wdrożeniu programu. - Największe problemy przy wdrożeniu HACCP w zakładach spożywczych nie stanowią inwestycje czy też potrzeba certyfikacji związana z wymaganiami klienta, ale personel - mówi jeden z prowadzących szkolenie. - Ludzie pracujący w swoim zawodzie od kilkunastu lat częstokroć przyzwyczajeni są do postępowania w zakładzie według określonych schematów będących w sprzeczności z obowiązującymi zasadami HACCP. Organizacją i koordynacją spotkań szkoleniowych zajmuje się Wydział Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


21 lipca 2005 - "Bezpieczne wakacje nad wodą"

Fundacja "Nasze Dzieci", Ochotnicza Straż Pożarna, Posterunek Policji i Urząd Miasta w Jaworzynie Śląskiej przy współpracy z WOPR-Wałbrzych zapraszają 23 lipca od godziny 13.00 na akweny wodne-Żwirownię w Jaworzynie Śląskiej na imprezę pod hasłem "Bezpieczne wakacje nad wodą". W programie:
- pokaz ratownictwa wodnego, przygotowany przez WOPR Wałbrzych i OSP Jaworzyna Śląska
- możliwość uzyskania karty pływackiej podczas imprezy, koszt: 20,-zł
Organizatorzy zapraszają dzieci z rodzicami, młodzież i dorosłych do wspólnego spędzenia czasu na terenie Żwirowni.


21 lipca 2005 - Rewitalizacja w Świebodzicach

Radni świebodziccy przyjęli Lokalny Program Rewitalizacji. Prace nad programem rozpoczęły się w styczniu. Gotowy dokument liczy ponad 90 stron i jest z jednej strony dokładnym, bieżącym opisem miasta i jego infrastruktury, z drugiej zaś strony zawiera zestaw zadań, które gmina chciałaby wykonać. Przyjęcie lokalnego programu rewitalizacji otwiera Świebodzicom drogę w staraniach o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, - "Zdegradowane obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe". Program będzie stanowił jeden z podstawowych załączników w przypadku składania przez gminę wniosków. Samorządowcy spodziewają się, że konkursy zostaną ogłoszone przez odpowiednie służby Unii Europejskiej na przełomie września i października. Świebodzice będą już wówczas przygotowane do składania konkretnych wniosków. W programie założono między innymi remont znacznej części budynków wraz z przebudową poddaszy i parterów w obrębie Ryku oraz ulic: Żeromskiego, Sienkiewicza, Kopernika, Krasickiego, Słowackiego i przy pl. Jana Pawła II, czyli w ścisłym centrum miasta. W planowanych zadaniach ujęto także remont murów obronnych, przebudowę "Warszawianki"., przebudowę i remont Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi, regulacje potoku Szczawnik i budowę wielopoziomowych publicznych parkingów wzdłuż ul. Wałbrzyskiej. "Rewitalizacja to proces przemian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych w zdegradowanych dzielnicach miast, który w swoich założeniach ma przyczynić się do poprawy ładu przestrzennego i ożywienia gospodarczego" - tłumaczyła podczas sesji Rady Miejskiej Grażyna Sikorska, główny specjalista ds. Unii Europejskiej w świebodzickim urzędzie.


20 lipca 2005 - Silesian ruszył

W rozpoczętym dzisiaj Turnieju Piłkarskim Silesian CUP drużyny reprezentujące Powiat Świdnicki walczyły ze zmiennym szczęściem. Rezultaty naszych druzyn:
kategoria U-17
KP Polonia Sparta Świdnica - B 1938 Idestrup 1:3,
KP Polonia Sparta Świdnica - WKS Kleczków Wrocław 0:0,
KS Stal Świdnica - WKS Kleczków Wrocław 2:0,
kategoria U-15, grupa C
KP Polonia Sparta Świdnica - SV Rövershagen 3:0,
KP Polonia Sparta Świdnica - B 1938 Idestrup 4:1,
kategoria U-13 grupa D-1
UKS Zawisza Świdnica - KKS ASPN Juventa Starachowice 2:3,
kategoria U-11 grupa E-1
UKS Zawisza Świdnica - AKS Strzegom 0:4,
AKS Strzegom - Siofok FC 1:5,
kategoria U-11 grupa E-2
KS Stal Świdnica - GCKiS Kobierzyce 1:0,
Zjednoczeni Żarów - FC Valmiera 0:9.


20 lipca 2005 - Nowe rondo

Praca wre na świdnickich drogach.
Na utrudnienia mogą kierowcy napotkać w rejonie skrzyżowania ulicy. Sprzymierzeńców z ulicą Pionierów Świdnickich, gdzie budowane jest rondo. W tym miejscu dochodziło często do wielu wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów, dlatego zapadła decyzja o budowie ronda, którego jednym z zadań jest uspokojenie ruchu i jego upłynnienie.
Prace powinny się zakończyć w połowie sierpnia, a ich koszt szacowany jest na ok. 35 tys. zł.


20 lipca 2005 - Ukończyli kurs

Zakończył się kurs opiekunów koloni. Uczestniczyło w nim dwadzieścia osób z gminy Strzegom. Wszystkie one musiały spełnić określone przez organizatora kryteria. Były to osoby z terenu naszej gminy, absolwenci szkół średnich i wyższych, mile widziane było także doświadczenie w opiekowaniu się dziećmi. Kurs odbył się w pierwszej połowie lipca. Zajęcia trwały 6 dni, a przeprowadzili je trenerzy z firmy szkoleniowo-doradczej ze Świdnicy. Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie potwierdzające zaliczenie kursu.. Organizatorem było Gminne Centrum Informacji. Środki na ten cel pracownicy GCI pozyskali z Dolnośląskiego Urzędu Pracy.


20 lipca 2005 - Milion na szkolne remonty

Blisko milion złotych będą kosztowały remonty w placówkach oświatowych, prowadzonych przez miasto. Generalne remonty sanitariatów, wraz z wymianą rur, armatury sanitarnej i kafelek prowadzone są: w Przedszkolu nr 1, Szkole Podstawowej nr 5, 6, Gimnazjum nr 1 i 2. Dodatkowo w Gimnazjum nr 2 remontowany jest dach sali gimnastycznej, a w salach lekcyjnych wymieniane oświetlenie. Zaś remont kuchni prowadzony jest w Przedszkolu nr 14. Najwięcej pieniędzy, bo 400 tys. zł, pochłonie remont dachu budynku głównego Szkoły Podstawowej nr 8. Zakończenie robót planowane jest na listopad. Miasto czyni starania, by pozyskać pieniądze na ten cel z Kontraktu wojewódzkiego. Gdyby tak się stało, pozyskane pieniądze przeznaczymy na opracowanie dokumentacji technicznej termomodernizacji budynków szkół podstawowych. Obecnie przygotowywany jest przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej termomodernizacji budynków Gimnazjum nr 1, 2, 3 i 4.


20 lipca 2005 - Bawią się świetnie

Tegoroczna akcja lato obejmuje w Świebodzicach półkolonie i zajęcia artystyczne dla tych dzieci, które pozostały na lato w mieście oraz wyjazdowy obóz w Niesulicach. Grupa "niesulicka", pełna świetnych wrażeń, właśnie wróciła do domu. Wciąż za to trwają zajęcia w świetlicach środowiskowych. Codziennie około dwudziestka dzieci spotyka się na Osiedlu Sudeckim, gdzie w świetlicy od 10.00 rano czekają wychowawczynie. Gdy dopisuje pogoda - dzieci idą na basen. Gdy jest chłodno – panie organizują ciekawe zajęcia na miejscu. Spotkanie kończy ciepły posiłek w stołówce Szkoły Podstawowej nr 3. Podobnie jest na Pełcznicy, gdzie na zajęcia zapisało się około 30 dzieci. Też są zabawy, gry i basen. Ciepłe posiłki dowożone są z Baru Smakosz. W niektóre dni szczególne atrakcje dla obu grup. Taką była na przykład wycieczka do Szklarskiej Poręby, gdzie dzieci zobaczyły miedzy innymi wodospady Szklarka i Kamieńczyk. W najbliższych dniach dzieci pojadą do Dworzyska do Cisów, gdzie odbędzie się pieczenie kiełbasek. Miejsce wycieczki kończącej turnus wybiorą same dzieci. Może będzie to Międzygórze, a może Ślęża. A w sierpniu do świetlica zawitają nowe dzieci, których rodziców nie stać, by zafundować im wyjazdowy wypoczynek. Dziećmi opiekują się na Osiedlu Sudeckim Ilona Wydziszewska i Anna Obiegły oraz odbywająca studencką praktykę Katarzyna Tomczyszyn. Na Pełcznicy z dziećmi pracują Małgorzata Litwin i Dorota Mania. Wszystkie panie i dzieci dziękują serdecznie paniom kucharkom, które przygotowują pyszne i urozmaicone obiady.


20 lipca 2005 - Chodniki i nawierzchnie

Teraz, podczas sprzyjającej pogody prowadzone są w Świdnicy remonty ulic i chodników. Ekipy robotników obecne są przy ul. Letniej, gdzie po wykonaniu odwodnienia i kanalizacji deszczowej układana jest kostka betonowa. Zaś przy ul. Łokietka remontują zatokę postojową. Trwają prace I etapu budowy chodnika na odcinku przy ul. Armii Krajowej. Jeszcze w lipcu rozpocznie się budowa chodnika przy ul. Parkowej. Na przełomie lipca i sierpnia rozpocznie się remont jezdni pl. Wolności, prowadzącej do ulicy Westerplatte (zamknięty będzie jeden pas ruchu). Z początkiem sierpnia na ul. Westerplatte (odcinek od ul. Kasztanowej do Strzelińskiej) będzie wylewana nakładka asfaltowa odporna na koleiny. Również w sierpniu wybudowany będzie chodnik na ul. 1 Maja (odcinek od ul. Konopnickiej do Bohaterów Getta, po stronie Ogrodu Jordanowskiego). Pod koniec sierpnia, nowa kostka granitowa ozdobi pl. Jana Pawła II. Wyłożona zostanie na odcinku od ul. Długiej do wjazdu do Katedry. Do końca tego roku na remonty cząstkowe dróg asfaltowych i szutrowych miasto wyda ponad pół miliona złotych.


20 lipca 2005 - Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu

14 lipca 2005 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu z udziałem Starosty Powiatowego, radnych powiatowych oraz zaproszonych gości Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadinsp. Andrzeja Matejuka i I Z-cy Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy mł. insp. Andrzeja Lasockiego. Głównym tematem spotkania była sytuacja w świdnickiej Policji. Komendanci przekazali radnym informacje o okolicznościach wyjaśnianych zdarzeń. Właśnie informacje przekazane przez kierownictwo Komendy Powiatowej Policji stały się podstawą do wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Komendant Wojewódzki podkreślił, iż darzy całkowitym zaufaniem kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy uznając przyjęty sposób postępowania za właściwy. Zadaniem policjantów jest ściganie przestępców. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie są oni zatrudnieni. To zadanie świdniccy policjanci wypełnili w sposób właściwy - także ujawniając przypadki działań niezgodnych z prawem we własnych szeregach. Radni zadawali pytania szczegółowe, uznając treść udzielonych wyjaśnień za w pełni satysfakcjonujące. Wszelkie wątpliwości radnych rozwiała pełna informacja dotycząca pracy KPP w Świdnicy za pierwsze półrocze 2005 roku.


20 lipca 2005 - Pojedzie do Pekinu

Czternastolatek ze Strzegomia będzie reprezentował Polskę na światowej arenie. Adam Kulas jedzie na Puchar Świata. Adam jest zawodnikiem strzegomskiej sekcji wspinaczkowej. Na Mistrzostwach Polski w Tarnowie został wicemistrzem Polski w wspinaczce sportowej na trudność. Tym samym zawodnik DKW Strzegom stanął przed szansą wyjazdu w sierpniu na Puchar Świata do Pekinu. Ograniczeniem były tylko fundusze, potrzebne było 4500 zł. - Poprosiliśmy lokalne władze o wsparcie finansowe - wyjaśnia Robert Grabowicz, instruktor strzegomskiej sekcji. - Burmistrz nie omówił. Gmina pokryje koszty biletów lotniczych. DKW Strzegom poszukuje sponsorów, którzy sfinansują pozostałe wydatki. - Brakuje nam jeszcze jakieś 1500 zł - dodaje instruktor. - Chętnych, którzy chcieliby pomóc, prosimy o kontakt telefoniczny, nr 0 880 504 348.


20 lipca 2005 - Campus Akademicki

Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej zaprasza serdecznie wszystkich przyszłych studentów na obóz adaptacyjny - Campus Akademicki Międzyzdroje 2005.
Campus akademicki to 10 dni odlotowej imprezy podzielonej na 2 etapy - 3 dni Wrocław i 7 dni Międzyzdroje. W czasie tych paru dni poznacie miasto, jego najciekawsze miejsca (zarówno bibliotekę jak i dyskotekę...), dowiecie się o wszelkich tajnikach życia studenta, które Wasi przyszli znajomi będą poznawali przez lata. Zaprosimy Was na liczne imprezy w studenckim stylu (całonocne party na statku, koncert Sidneya Polaka, kabaretony, wielkie grilowanie, otrzęsiny, bieg nocny, ogniska, całonocne dyskoteki i wiele innych). Wynudzonym leżeniem na plaży zorganizujemy czas ( liczne turnieje sportowe, paintball, cała masa warsztatów jak taneczne, dziennikarskie, sztuka negocjacji, asertywności itd. itp.). Poznacie studentów z uczelni całego kraju (łącznie około 1200 uczestników !!) Spotkamy Was z ciekawymi ludźmi ze świata kultury, sztuki, nauki, biznesu, polityki. Poznacie najważniejsze osoby uczelni! Będziecie mogli usłyszeć o tajnych studenckich sposobach na przetrwanie ciężkich chwil! Wszystkie te atrakcje w ciągu 10 dni sprawią, że obóz adaptacyjny stanie się niezapomnianym przeżyciem a w przyszłym roku będziesz kombinować jak tu znów stać się kotem, by móc przechrzcić się z nami jeszcze raz ! Informacje na temat obozu - >>> zobacz


19 lipca 2005 - Oblężenie basenu

Podczas panujących w ostatnim czasie upałów ogromną popularnością cieszy się Kąpielisko Miejskie w Świdnicy.
Od chwili jego otwarcia przez basen przewinęło się około piętnastu tysięcy osób.
Największym powodzeniem cieszy się jak zwykle pośród dzieci.
Dla tych spędzających wakacje w mieście jest jedną z atrakcyjniejszych form spędzenia czasu.


19 lipca 2005 - Silesian Cup

Jutro w ramach odbywającego się w Świdnicy Turnieju Piłkarskiego - Silesian CUP rozegrane zostaną mecze w kilku grupach wiekowych. Z drużyn reprezentujących nasz powiat zagrają:
Polonia Sparta Świdnica - B 1938 Idestrup, KS Stal Świdnica - WKS Kleczków Wrocław, WKS Kleczków Wr. - Polonia Sparta Świdnica, B 1938 Idestrup - Polonia Sparta Świdnica, Polonia Sparta Świdnica - SV Rövershagen, Frederiksverk Boldklub - MKS Victoria Świebodzice, KKS ASPN Juventa Starachowice - Zawisza Świdnica, Zawisza Świdnica - Siofok FC, GCKiS Kobierzyce - Stal Świdnica, Stal Świdnica - Frederiksverk Boldklub 2, Zawisza Świdnica - AKS Strzegom, AKS Strzegom - Siofok FC, FC Valmiera - Zjednoczeni Żarów, Stal Świdnica - GCKiS Kobierzyce.
Mecze te rozegrane zostaną w godzinach 9.00 - 16.00.


19 lipca 2005 - Zawiązali stowarzyszenie

Wiejskie kluby sportowe z gminy zawiązały Gminny Ludowy Klub Sportowy. Podstawowym celem stowarzyszenia jest propagowanie i rozwój kultury fizycznej. Gminny Ludowy Klub Sportowy z siedzibą w Strzegomiu powstał pod koniec 2004 roku. Do zawiązania stowarzyszenia dotychczas działające kluby "zmusiła" ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Po zmianie przepisów tylko jako organizacja pozarządowa mogą ubiegać się o środki z budżetu gminy na swoją działalność. Decyzję o zawiązaniu stowarzyszenia, w porozumieniu z samorządem, podjęły wspólnie wszystkie LZS. - Na każdym kroku mieliśmy wsparcie burmistrza. Zawiązaliśmy współpracę, którą teraz będziemy kontynuować - tłumaczy Tadeusz Zarzycki, prezes stowarzyszenia. - Na jednym z pierwszych posiedzeń wybraliśmy nasz zarząd. W skład wybranego zarządu wchodzi dziewięć osób: Stanisław Dworak, Adam Dziedzic, Stanisław Kubiak, Leszek Noworól, Henryk Podsiadło (wiceprezes), Marek Wiśniewski, Jacek Wójcik (sekretarz) i Tadesz Zarzycki. Są to przedstawicie klubów członkowskich. - Cały zarząd działa społecznie - podkreśla prezes.


19 lipca 2005 - Stypendia szkolne wypłacone

740 wniosków o przyznanie stypendium socjalnego wpłynęło do gminy Świdnica, z tego zakwalifikowanych pozytywnie zostało 611 wniosków na łączną kwotę 57'433,60 zł. Gmina wypłaciła 126 stypendiów szkolnych w formie finansowej na kwotę 11'504,40 zł oraz 485 w formie rzeczowej na kwotę 45'931,20 zł. Wszystkie stypendia w formie finansowej zostały wypłacone w pierwszej połowie czerwca, natomiast stypendia w formie rzeczowej w większości zostały zrealizowane w czerwcu i lipcu, a w tej chwili pozostało niewiele osób, które są w trakcie realizowania przyznanego stypendium. Zgodnie z Regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Świdnica, uchwalonym przez Radę Gminy Świdnica, wnioskodawcom, którzy spełnili kryteria i otrzymali stypendium, zostanie wypłacona równowartość przyznanego stypendium na podstawie przedłożonej faktury VAT na takie wydatki jak: koszt udziału w zajęciach dodatkowych, pozaszkolnych (w szczególności nauka języków obcych, zajęcia muzyczne, sportowe), pomoce rzeczowe (podręczniki, lektury, encyklopedie, słowniki, przybory szkolne, stroje sportowe itp.), koszt związany z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (przede wszystkim dojazd do szkoły, zakwaterowanie w akademiku, posiłki w stołówce szkolnej). Ustalając wysokość stypendium rozpatruje się indywidualnie sytuację w rodzinie uwzględniając takie okoliczności jak bezrobocie, występowanie osób niepełnosprawnych, czy ciężko chorych, wielodzietność. Miernikiem trudnej sytuacji jest kryterium dochodowe. Miesięczna wysokość dochodu w rodzinie ucznia, uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne, nie może być większa niż 316 zł netto na jedną osobę w rodzinie. Gmina wypłaciła jednorazowo 611 stypendiów na kwoty od 67,20 zł do 224 zł w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie.


18 lipca 2005 - Wyróżnieni za projekt

Strzegomskie liceum zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prezentowano projekt "Pamięć dla Przyszłości". Praca ta dotyczyła obchodów Dnia Holokaustu i przeciwdziałania zbrodniom przeciwko ludzkości. Autorami byli uczniowie klasy drugiej. Zespół liczył dwadzieścia osób. Grupą opiekowała się Małgorzata Kucharska, Monika Rydel i Sławomir Potocki. - Podkreślić trzeba, że nagrodzono tylko jedną szkołę, natomiast równorzędne wyróżnienia zdobyły trzy placówki, dwie z dużych miast - Warszawy i Łodzi i jedna z mniejszej miejscowości - właśnie naszego Strzegomia - mówi jedna z uczestniczek konkursu. - Cieszy nas to niezmiernie. Organizatorami konkursu byli: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Stowarzyszenie "Dzieci Holocaustu" w Polsce.


18 lipca 2005 - Silesian Cup

19 lipca na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się Miedzynarodowy Turniej Piłkarski Silesian Cup 2005. Po raz drugi Świdnica będzie gościć młodych piłkarzy z wielu krajów Europy. Wystąpią zespoły: SV Rövershagen, JAW Hamm, TSV Ottersberg z Bremen, NFV Kreis Vechta, B 1938, Frederiksvřrk Boldklub, MFK Kosice, Siofok FC, wystąpią też zespoły z kraju: WKS Kleczków Wrocław, FC Chomutov s.r.o. GCKiS Kobierzyce, KKS ASPN Juventa Starachowice, UKS Dystans Chełm, Zjednoczeni Żarów, AKS Strzegom oraz Sparta, Polonia, Stal i Zawisza ze Świdnicy.


18 lipca 2005 - Obóz w Niesulicach

W piątek 50-ro dzieci i młodzieży wróciło z obozu wypoczynkowo - terapeutycznego w Niesulicach, który jest kolejną formą wakacyjnego wypoczynku dla dzieci zorganizowany przez gminę Świdnica. Harcerska baza obozowa w Niesulicach położona jest na Pojezierzu Lubuskim, nad najczystszym i jedynym z największych jezior tego regionu - jeziorem Niesłysz (powierzchnia 515 ha, max. głębokość 39,5m). Pierwsza klasa czystości wody stwarza wspaniałe warunki do kąpieli. Baza posiada pomost kąpielowy ze strzeżonym kąpieliskiem. Duży akwen sprzyja uprawianiu żeglarstwa, windsurfingu, czy nurkowania. W programie obozu były między innymi Festiwal Piosenki Obozowej, wędrówki i wyprawy terenowe, imprezy na orientację, olimpiada sportowa, zajęcia i konkursy plastyczne, ogniska, dyskoteki, gry, zabawy, nauka piosenek, plażowanie i kąpiele w jeziorze, zajęcia sportowe, teatralne, muzyczne, rozgrywki w koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, filmy, rowery, kajaki... Dzieci spędziły 2 tygodnie wspaniale wypoczywając, ucząc się i bawiąc. Organizowanie takich obozów jest dla wielu z nich jedyną możliwością wyjazdu z domu na wakacje i jest ciekawym przeżyciem. Wszyscy wrócili zadowoleni, szczęśliwi, opaleni, z mnóstwem wrażeń i pięknych wspomnień.


18 lipca 2005 - Akcja ratunkowa w Tworzyjanowie

14 lipca na łuku drogi w okolicach Tworzyjanowa (droga ze Świdnicy do Wrocławia) kierujący samochodem Opel Astra Zygmunt I (l.59) wyprzedzał na łuku drogi samochód ciężarowy MAN. W końcowej fazie tego manewru uderzył o przedni zderzak wyprzedzanego samochodu. W efekcie wpadł do rowu, po odbiciu się o skarpę uderzył w bok ciężarówki i ostatecznie znalazł się powtórnie w rowie. W wyniku zdarzenia pasażerka samochodu osobowego doznała obrażeń zagrażających życiu. Akcja ratunkowa prowadzona była przez policjantów i pogotowie ratunkowe z wykorzystaniem śmigłowca. Pasażerkę przetransportowano do Szpitala Wojskowego we Wrocławiu. Kierowca opla przewieziony został do szpitala w Świdnicy. Przez dwie godziny ruch na trasie nr 35 odbywał się wahadłowo.


18 lipca 2005 - Psy na cenzurowanym

Akcję, która doprowadzić ma do policzenia faktycznej liczby psów na terenie Świebodzic prowadzi od kilku tygodni Straż Miejska. Funkcjonariusze w systematyczny sposób odwiedzają poszczególne ulice, patrolują mieszkania i posesje, by ustalić, ile rzeczywiście czworonożnych pupili żyje w mieście. W rejestrach Urzędu Miejskiego figuruje zaledwie 360 psów. Tymczasem służby miejskie szacują, że jest ich kilka tysięcy. Przegląd jednej tylko ulicy pozwolił zarejestrować tam 42 czworonogi. Tylko 5 z nich zostało zgłoszonych w Zakładzie Obsługi Komunalnej. Rejestracja psa wiąże się oczywiście z opłatą, która w Świebodzicach wynosi 42 złote. Brak zgłoszenia to spory uszczerbek dla budżetu. - Nie będziemy na razie karać właścicieli psów, bo nie na karach nam zależy, lecz na normalnym uregulowaniu problemu. Za pośrednictwem gońców, na podstawie wizji dokonanej przez Straż Miejską, poszczególne osoby zostaną wezwane do rejestracji psa i uiszczenia opłaty. Gdy to nie poskutkuje, sięgniemy wówczas rzeczywiście po ostrzejsze środki i Straż Miejska będzie karała takie osoby mandatami. Oczywiście dużo wyższymi niż przewidziana opłata - zapowiada Paweł Ozga, dyrektor Urzędu Miejskiego. Rejestracja psów powinna przyczynić się także do stwierdzenia, ile psów w mieście to psy bezpańskie, a ile wałęsających się czworonogów to efekt niefrasobliwości właścicieli. Takie osoby będą również karane za brak opieki nad zwierzęciem. Być może wyeliminuje to sytuację, o jakiej na ostatniej sesji Rady Miejskiej mówiła radna Halina Serafin - watahy psów w rejonie ulicy Prusa i Szkolnej zaczynają zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Bezpańskie i wałęsające się psy będą wyłapywane i przewożone do schroniska dla zwierząt.


18 lipca 2005 - Praca

Urząd Miasta Jaworzyna Śląska zatrudni inżyniera o specjalności budowa dróg i mostów.
Wymagania:
wykształcenie wyższe, uprawnienia do pełnienia funkcji inspektora nadzoru w branży drogowej lub uprawnienia do projektowania dróg, znajomość programów pomocowych i procedur aplikowania o środki UE, umiejętność kosztorysowania robót, znajomość obsługi komputera, prawo jazdy kat. B.
CV oraz list motywacyjny należy składać w sekretariacie Urzędu Miasta do dnia 05.08.2005 r.


17 lipca 2005 - Mamy wicemistrza

Adam Kulas został wicemistrzem Polski w wspinaczce sportowej na trudność. Tym samym zawodnik DKW Strzegom ma szansę pojechać na Puchar Świata do Pekinu. Mistrzostwa Polski odbyły się pod koniec czerwca w Tarnowie. Strzegom reprezentowało czterech zawodników: Leszek i Adam Kulas, Damiana Grabowicz i Marcin Iwanicki. Adam był bezkonkurencyjny w kategorii juniorów młodszych. W sobotnich eliminacjach jako jedyny ukończył wszystkie cztery drogi. W finale następnego dnia po bardzo efektownej wspinaczce zdobył wicemistrzostwo Polski we wspinaczce sportowej na trudność. Teraz czternastolatek ma szanse pojechać w sierpniu do Pekinu na zawody Pucharu Świata Juniorów. Ograniczeniem są tylko fundusze, potrzebne jest 4500 zł. - Kwota nie jest mała, ale jest to też niecodzienna sytuacja. Największe koszty to przelot do Pekinu, pobyt i licencja międzynarodowa - wyjaśnia Robert Grabowicz, instruktor strzegomskiej sekcji. - Mamy nadzieję, że uda się pozyskać potrzebne fundusze i zawodnik ze Strzegomia będzie mógł reprezentować Polskę. Klubowi koledzy Adama w starszych kategoriach, po bardzo wyczerpującej rywalizacji, zajęli VI miejsce - Leszek Kulas, a IX - Damian Grabowicz. Start w Mistrzostwach Polski to kolejne punkty do rankingu Polskiego Związku Alpinizmu. Obecnie strzegomscy zawodnicy zajmują miejsca: Adam Kulas - II (kategoria junior młodszy), Leszek Kulas - IV (kategoria junior), Damian Grabowicz - IX (kategoria młodzieżowiec), Marcin Iwanicki - XIV (kategoria młodzik). Przed strzegomianami jeszcze dwa starty w Pucharze Polski. - Efektownie zapowiada się rywalizacja najmłodszych grup wiekowych pod koniec lipca w Gdańsku. Na Długim Targu stanie 16- metrowa ściana, na która będą wspinali się juniorzy z całej Polski i goście z Ukrainy, Łotwy, Szwecji, Niemiec i Czech - dodaje instruktor.


17 lipca 2005 - Także i twoje dziecko. . .

Tych z rodziców, którzy nie dopuszczają do siebie myśli, że ich dziecko może mieć kontakt z narkotykami czy alkoholem, otrzeźwić powinny wyniki badań, które przeprowadzone zostały w świebodzickich szkołach w związku z realizacją programu "Nie warto umierać przez narkotyki i alkohol". Program prowadzony był w kwietniu w Gimnazjum nr 1 i nr 2, w Zespole Szkół oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących. Dziś poznaliśmy wyniki anonimowych ankiet. Wyniki badań są zatrważające. Alkohol, narkotyki, w tym przede wszystkim marihuana, to substancje doskonale znane większości świebodzickiej młodzieży. W Zespole Szkół Ogólnokształcących do kontaktu z tytoniem przyznało się 79% badanych uczniów. W tym 33% przyznaje się do regularnego palenia papierosów. 100% uczniów miało kontakt z piwem, 88% licealistów w swoim życiu przynajmniej raz piło wino, a 86% - wódkę. Marihuany próbowało 47% uczniów, w tym 16% - wielokrotnie. Kontakt z grzybami halucynogennymi miało 10% badanych, z lekami uspokajającymi nasennymi - 28%, z popularnym "klejem" - 1%, z extazy - 3%, z amfetaminą - 6%. Żaden z licealistów nie przyznał się do kontaktu z heroiną i kokainą. 69% miało propozycję użycia lub zakupu narkotyków. Najłatwiej - według młodzieży - zdobyć narkotyki na dyskotekach i prywatkach (67%), na ulicy (48%) lub w szkole (14%). Młodzież doskonale orientuje się gdzie i za ile można kupić narkotyk, zna osoby uzależnione, a także szkolnych dystrybutorów. Badanie objęło 88 uczniów klas II. W Zespole Szkół przy ul. Piłsudskiego wyniki badań przedstawiają się jeszcze bardziej pesymistycznie. Tu badaniami objęto 46 osób, uczniów klas I. Tu podobnie - 79% miało kontakt z nikotyną. Ale procent palaczy, którzy sięgają po tę używkę regularnie, wynosi aż 63%. 100% miało kontakt z piwem, w tym 65% - wielokrotnie. 76% badanych piło w swoim życiu wino, 81% - wódkę. 26% ankietowanych piło wódkę wielokrotnie! 52% przyznaje się do kontaktu z marihuaną. 26% ogółu paliło popularną trawkę wielokrotnie. 11% używało grzybów halucynogennych, 26% - używało leków uspokajających, 1% - substancji wziewnych, 27% - ekstazy, 29% amfetaminy. We własnej ocenie 20% uczniów z Zespołu Szkół uznaje siebie za osoby uzależnione od jakiejkolwiek substancji lub zajęć, w przypadku licealistów jest to 14%. Wśród motywów sięgania po alkohol najczęściej pojawia się argument "jestem już dorosły, mogę sobie na to pozwolić". Niektórzy powołują się na funkcjonujące normy społeczne - "tak wypada w towarzystwie".


17 lipca 2005 - Zakończone rozgrywki

Zakończyły się rozgrywki Międzypowiatowej Świdnickiej Ligi Piłki Nożnej LZS. Wczoraj na odnowionych obiektach w Wiśniowej odbył się finał ligi o pierwsze i drugie miejsce pomiędzy zwycięzcami dwóch grup rozgrywkowych, oraz o miejsca 3-4 pomiędzy drużynami, które zajęły drugie miejsca w grupach.
W meczu o miejsca 3-4 drużyna z Goli Świdnickiej pokonała 4 : 1 drużynę z Gościsławia, a w meczu o pierwsze miejsce Wiśniowa pokonała Goczałków 7 : 3. Tabela finałowa ligi:
1 - LZS Wiśniowa, - Gmina Świdnica
2 - LZS Goczałków,- Gmina Strzegom
3 - LZS Gola Świdnicka- Gmina Marcinowice
4 - LZS Gościsław - Gmina Udanin (powiat Środa Śl.)
Turniej w Wiśniowej zakończył się festynem. Zwycięska drużyna awansowała do dalszych rozgrywek na szczeblu regionu wałbrzyskiego, które odbędą się 31 lipca w powiecie dzierżoniowskim.


17 lipca 2005 - Przekazali żywność

Blisko 20 tys. litrów mleka, 4 tys. kg ryżu, 4 tys. kg mąki, makaron i inne produkty żywnościowe przekazał Świebodzicom świdnicki oddział Caritasu. Żywność trafiać będzie do najbardziej potrzebujących rodzinom. Burmistrz Jan Wysoczański, który poinformował o tym na sesji Rady Miejskiej, zapowiedział, że część trwałych produktów stanowić będzie bazę paczek żywnościowych, które Urząd Miejski i Ośrodek Pomocy Społecznej przygotują na Dni Świebodzic. W paczkach znajdzie się na pewno wędlina i inne, dodatkowe artykuły. Miasto ma na ten cel zabezpieczone środki w budżecie. Wystarczy ich także na przygotowanie podobnej akcji zimą, przed Bożym Narodzeniem. Jan Wysoczański serdecznie podziękował za pamięć biskupowi świdnickiemu ks. prof. Ignacemu Decowi oraz księdzu Gargasiewiczowi, który kieruje oddziałem Caritasu. "Zawsze o nas pamiętają, wspierają nas i za to jesteśmy bardzo wdzięczni".


16 lipca 2005 - Wnioski od poniedziałku

Od poniedziałku, 18 lipca, pracownicy Referatu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy będą wydawać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 września 2005 r. i zakończy 31 sierpnia 2006 r. Wypełnione wnioski będą przyjmowane w następujących grupach. Od 1 sierpnia:
* od osób, które składają wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami oraz o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na dzieci urodzone w roku 1990 r. i młodsze (np. 1991 r., 1992 r. itd.);
* od osób składających wnioski o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego
Od 1 września:
* od osób, które składają wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami na dzieci urodzone w roku 1989 r. i starsze (np. 1988 r., 1987 r. itd.); Niezależnie od tych terminów osoby, składające wnioski o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej - składają je u komornika, który prowadzi egzekucję zobowiązań alimentacyjnych na wniosek zainteresowanych.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, pok. nr 1, tel. (74) 856-28-44. Są również dostępne na www.swidnica.bip-gov.pl. Pierwszą wypłatę świadczeń rodzinnych w nowym okresie zasiłkowym zaplanowano na październik z wyrównaniem świadczeń za wrzesień. Od maja 2004 r. do czerwca 2005 r. na świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne przeznaczono blisko 12 mln zł. Z pomocy skorzystało blisko 60 tys. świdniczan.


16 lipca 2005 - Wieża w butelkach

Niektóre przypominają złote eksponaty z królewskiego skarbca, a jeszcze inne kunsztowne ozdoby z cepelii. Jedne są małe i wąskie, a inne duże i obłe. Wszystkie łączy jednak to samo - są butelkami i każdy może je podziwiać na nowej wystawie zorganizowanej w Wieży Targowej. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu postanowił uświetnić i uatrakcyjnić walory turystyczne Wieży Targowej, prezentując kolekcję zdobionych butelek. Wszystkie prezentowane prace zostały wykonane przez członków klubu w ramach koła plastycznego. - Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca wakacji - mówi Krzysztof Osoba, pracownik Punktu Informacji Turystycznej. - Te prace są eksponowane z możliwością zakupu przez zwiedzających. Ceny wahają się od 3 do 10 złotych. Fundusze pozyskane w ten sposób pozwolą na zakup materiałów plastycznych i dalszą działalność koła. Do odwiedzenia wieży zachęca także nowa aranżacja izby tortur. Dyby stoją otworem dla chcących zrobić sobie epokowe zdjęcie. Dodatkowo w Wieży można nabyć liczne pamiątki o Strzegomiu.


16 lipca 2005 - "Zielone świetlice"

Formy wypoczynku zorganizowane przez gminę w 2004 r. cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, dlatego podobne formy zaplanowaliśmy na tegoroczne wakacje. W letnim wypoczynku weźmie udział 470 dzieci. W świetlicach środowiskowych zostały zorganizowane "zielone świetlice". Znajdują się one w 13-tu miejscowościach: Boleścin, Bystrzyca Górna, Grodziszcze, Komorów, Lutomia Górna, Modliszów, Mokrzeszów, Opoczka, Panków, Pszenno, Słotwina, Wilków i Witoszów Dolny. Z pobytu w świetlicach korzysta ok. 390 dzieci. Organizacja tych zajęć w okresie wakacji jest dla dzieci i ich rodzin wspaniałym wypoczynkiem i atrakcją. W planach zajęć półkolonii znalazły się takie pozycje jak zabawy ze śpiewem, konkursy sprawnościowe, zajęcia plastyczne, czy sportowe, gry stolikowe, poznawanie ciekawych miejsc naszej okolicy, piesze wycieczki do lasu, nad staw, nauka tańca ludowego, poznawanie i smakowanie rodzajów sera, nauka robienia naleśników i sałatki owocowej, wyjazdy na basen do Bielawy, pieczenie kiełbasek na ognisku, a także profilaktyka antyalkoholowa i antynikotynowa, spotkania z przedstawicielami policji. Dzieci spotykały się od 1 do 15 lipca codziennie od poniedziałku do piątku od 9 do 14. Firma Cargill Polska z Bielan Wrocławskich dofinansowała letni wypoczynek kwotą 10'000 zł, co pozwoli na wydłużenie o cały tydzień czas trwania półkolonii w 4-ch świetlicach, do których uczęszcza najwięcej dzieci: Grodziszcze, Lutomia Górna, Panków i Słotwina. Obóz wypoczynkowo - terapeutyczny w Niesulicach jest kolejną formą wakacyjnego wypoczynku dla dzieci zorganizowany przez gminę Świdnica. Na obóz zakwalifikowało się 50 dzieci i młodzieży. 11 dzieci uczestniczyć będzie w 2-tygodniowych koloniach w Dusznikach Zdroju, które w całości finansuje Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. 15 dzieci pojedzie na tygodniowy wypoczynek do Różanki, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy.


16 lipca 2005 - Najpierw dokumentacja

100 tys. zł na dokumentację otrzyma Sudeckiego Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych, które wspólnie z Urzędem Miejskim przygotowało projekt budowy Świdnickiego Parku Przemysłowego. Minister Gospodarki i Pracy postanowił przyznać SSIG grant na ten cel. Dokumentacja jest pierwszym etapem przedsięwzięcia. Według planu Świdnicki Park Przemysłowy zlokalizowany będzie na terenie poprzemysłowym, byłej Świdnickiej Fabryki Urządzeń Pomiarowych. Zajmie blisko 6 hektarów we wschodniej części miasta. Koncepcja zakłada, że zbudowane zostaną dwie nowoczesne hale produkcyjno-usługowe o powierzchni ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych. Dzięki temu małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły niewielkim nakładem finansowym szybko uruchomić produkcję. Będą miały również szansę skupiać się tylko na swojej działalności, bowiem zostanie im zapewniona profesjonalna pomoc poprzez doradztwo i obsługę prawną. Jak wynika z szacunków, rozpoczęciem działalności na terenie ŚPP zainteresowanych będzie ok. 30 firm, dzięki czemu pracę znajdzie co najmniej 300 osób.


16 lipca 2005 - Punkt działa

Wakacje to szczególny okres, kiedy łatwiej jest o kontakt z alkoholem czy narkotykami. Dlatego też jesteśmy cały czas gotowi na udzielanie pomocy osobom, które tego potrzebują - młodzieży, rodzicom, pedagogom - zapewnia Teresa Leszczyńska, szefowa Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Świebodzicach.
Przez całe lato, podobnie jak w czasie roku szkolnego, w Ośrodku, który mieści się w budynku dawnego przedszkola na Osiedlu Sudeckim 12, psycholodzy i terapeuci prowadzą dyżury. Poradnia dla osób uzależnionych i współuzależnionych czynna jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00. Jest to filia ZOZ Czarny Bór. Telefon do poradni: 854-78-18.
Ponadto w tygodniu skorzystać można z następujących form pomocy:
- punkt konsultacyjny w zakresie przeciwdziałania narkomanii dla nauczycieli, rodziców i młodzieży szkolnej - piątek od 16.15 do 1815; w punkcie tym można uzyskać informacje na temat sposobów udzielania pomocy osobom uzależnionym i zagrożonym uzależnieniem oraz na temat miejsc terapii;
- punkt konsultacyjny w zakresie udzielania porad prawnych dla członków rodzin dotkniętych problemem alkoholowym oraz przemocą w rodzinie - wtorek od 16.00 do 18.00;
- punkt konsultacyjny w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz rodzin z "problemem" (w różnym zakresie) - wtorek od 16.00 do 19.00; telefon kontaktowy do punktów konsultacyjnych: 666-95-99.
- psycholog dla osób uzależnionych i współuzależnionych - poniedziałek od 8.00 do 15.00,
- lekarz psychiatra dla osób uzależnionych i współuzależnionych - poniedziałek od 12.30 do 16.00.


16 lipca 2005 - Docenili najzdolniejszych

Dwudziestu jeden najzdolniejszych uczniów i studentów z terenu gminy Strzegom otrzymało stypendia. W budżecie zarezerwowano na ten cel 30 tys. zł. Stypendia przyznano na okres sześciu miesięcy. Ich wysokość waha się od 100 do 200 zł miesięcznie. Do urzędu wpłynęło w sumie 55 wniosków o przyznanie stypendium. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów są: dyrektorzy szkół, kierownik OSiR, dyrektor SCK, rodzice lub opiekunowie prawni kandydata oraz sam kandydat, jeśli jest pełnoletni. Szczegółowo zasady przyznawania stypendiów określa uchwała Rady Miejskiej. Warunki, które trzeba spełnić to udokumentowane osiągnięcia na konkursach i olimpiadach oraz inne wybitne sukcesy wykraczające ponad przeciętne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, muzyki, plastyki, literatury itp. Pod uwagę brane są również wysokie wyniki w nauce i aktywność na rzecz lokalnego środowiska. Celem stypendiów jest wspieranie rozwoju młodych talentów, pomoc finansowa i promocja najzdolniejszych uczniów i studentów. Wnioski o przyznanie stypendium można składać dwa razy w roku: do 15 czerwca i po raz drugi do 15 grudnia danego roku. Michał Rydwański, Małgorzata Ostrowska, Michał Zator, Paweł Kaliniak, Kornelia Puchalska, Dariusz Kontusz, Marcin Chwała, Mateusz Buczek, Grzegorz Karpiński, Szymon Romanowski, Bartłomiej Michaluk, Jarosław Salwiński, Wojciech Ćwik, Adam Kulas, Maciej Krakowski, Radosław Dywan, Michał Bochyński, Michał Budzowski, Anna Twarogowska, Agnieszka Waliszewska, Katarzyna Olech.


15 lipca 2005 - KRAUSE inwestuje w Świdnicy

Spółka córka, znanego niemieckiego koncernu KRAUSE-Werk kupiła blisko 9-hektarową działkę w Świdnicy. Niedawno przedstawiciele władz miasta podpisali z właścicielami firmy akt notarialny. Na terenach inwestycyjnych przy ul. Przemysłowej KRAUSE Sp. z o.o. chce wybudować halę produkcyjną, która w pierwszej fazie będzie liczyć 10 tys. m kw. - Firma działa w okolicach Świdnicy i w samej Świdnicy już od 1993 roku. Obecna hala produkcyjna już nam nie wystarcza. Firma dynamicznie się rozwija, a wraz z tym zmieniają się nasze potrzeby. Propozycja władz miasta była bardzo korzystna, dlatego zdecydowaliśmy się pozostać w Świdnicy. Na decyzji zaważył również fakt, że w naszej fabryce pracuje wykwalifikowana załoga i nie chcieliśmy jej tracić przenosząc produkcję do innego miasta - mówi Małgorzata Gierlik, dyrektor naczelny KRAUSE . i dodaje, że w nowym zakładzie będzie nie tylko więcej miejsca na samą produkcję. - Warunki pracy również zdecydowanie się poprawią. Z decyzji koncernu zadowolone są władze Świdnicy. - To oznacza, że trud wprowadzenia ulg, mimo trudnej sytuacji finansowej miasta, nie poszedł na marne. Dodam, że już dawno obniżyliśmy dla wszystkich przedsiębiorców podatki od nieruchomości. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce Świdnica oferuje nawet 10-letnie zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy stwarzają miejsca pracy. W dodatku dzięki większym przedsiębiorcom i ci mniejsi znajdują zajęcie, coraz częściej stają się kooperantami, co również stwarza nowe miejsca pracy - mówi Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy. - Ważne jest to, że potrafimy również poza świdnicką podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" stworzyć dogodne warunki dla inwestorów. Wierzę, że decyzje firm KRAUSE, czy Comfort są skuteczną zachętą dla innych, że w naszym mieście warto inwestować - dodaje Ryszard Wawryniewicz, zastępca prezydenta.


15 lipca 2005 - Campus Akademicki

Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej zaprasza serdecznie wszystkich przyszłych studentów na obóz adaptacyjny - Campus Akademicki Międzyzdroje 2005.
Campus akademicki to 10 dni odlotowej imprezy podzielonej na 2 etapy - 3 dni Wrocław i 7 dni Międzyzdroje. W czasie tych paru dni poznacie miasto, jego najciekawsze miejsca (zarówno bibliotekę jak i dyskotekę...), dowiecie się o wszelkich tajnikach życia studenta, które Wasi przyszli znajomi będą poznawali przez lata. Zaprosimy Was na liczne imprezy w studenckim stylu (całonocne party na statku, koncert Sidneya Polaka, kabaretony, wielkie grilowanie, otrzęsiny, bieg nocny, ogniska, całonocne dyskoteki i wiele innych). Wynudzonym leżeniem na plaży zorganizujemy czas ( liczne turnieje sportowe, paintball, cała masa warsztatów jak taneczne, dziennikarskie, sztuka negocjacji, asertywności itd. itp.). Poznacie studentów z uczelni całego kraju (łącznie około 1200 uczestników !!) Spotkamy Was z ciekawymi ludźmi ze świata kultury, sztuki, nauki, biznesu, polityki. Poznacie najważniejsze osoby uczelni! Będziecie mogli usłyszeć o tajnych studenckich sposobach na przetrwanie ciężkich chwil! Wszystkie te atrakcje w ciagu 10 dni sprawią, że obóz adaptacyjny stanie się niezapomnianym przeżyciem a w przyszłym roku będziesz kombinować jak tu znów stać się kotem, by móc przechrzcić się z nami jeszcze raz ! Informacje na temat obozu - >>> zobacz


15 lipca 2005 - Dyplom dla Oli

Aleksandra Sękowska ze strzegomskiego LO zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie "Tolerancja. Zgoda na inność". Wręczenie nagród odbyło się 29 czerwca w redakcji "Polityki". Konkurs kierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego organizatorami była redakcja tygodnika "Polityka", Związek Nauczycielstwa Polskiego, Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Polskie Radio BIS. Jury przeczytało 550 nadesłanych prac i po krótkich obradach wytypowało zwycięzców. Obrady nie były burzliwe, ponieważ jurorzy okazali się zadziwiająco zgodni w swoich wyborach. - Poszukiwaliśmy prac samodzielnych, oryginalnych, szczerych, nacechowanych wrażliwością i umiejętnością obserwacji życia wokół nas. Cieszyliśmy się szczególnie, gdy samodzielności myślenia i oceniania towarzyszyły umiejętności literackie - interesująca forma, ciekawy opis, poprawność językowa. Takie właśnie są prace naszych laureatów - podsumowywali członkowie jury. W komisji oceniającej zasiadali: prof. Maria Szyszkowska - filozof i prawnik, Ewa Bluszcz - prezes Wydawnictwa Szkolnego PWN, Dorota Obidniak z ZNP oraz publicyści POLITYKI - Ewa Nowakowska i Ryszard Marek Groński.


15 lipca 2005 - Nauczyciele egzaminowani

Dziś w Urzędzie Gminy Świdnica od rana odbywały się postępowania egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego. Nauczyciele kontraktowi, po odbyciu stażu 2 lata i 9 miesięcy, przystąpili dziś do ważnego w ich karierze zawodowej egzaminu. W tym roku o stopień nauczyciela mianowanego starało się pięciu nauczycieli: Jolanta Makowska, nauczyciel kształcenia zintegrowanego - Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej, Iwona Ćwieląg - nauczyciel oddziału przedszkolnego w Komorowie, Danuta Piątek, nauczyciel matematyki i fizyki - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Andrzej Żebrowski, nauczyciel wychowania fizycznego - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Małgorzata Ochenduszko, nauczyciel języka polskiego - Szkoła Podstawowa w Pszennie. Każdy nauczyciel zaprezentował 5-osobowej komisji swój dorobek zawodowy i musiał zdać specjalny egzamin. Członkowie komisji mieli maksymalnie 10 punktów, które mogli przyznać kandydatowi. W tym roku kandydaci spełnili wszystkie warunki zgodne z rozporządzeniem MENiS w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Wszyscy także zaprezentowali się komisji w sposób interesujący wykazując się wiedzą merytoryczną i prawa oświatowego.


15 lipca 2005 - Infomat już działa

12 tys. złotych kosztował multimedialny kiosk informacyjny, dzięki któremu mieszkańcy naszego powiatu mogą bezpłatne korzystać z serwisu internetowego Powiatu Świdnickiego. Inaczej nazywany multimedialnym kioskiem informacyjnym lub infokioskiem - infomat jest komputerem o ergonomicznej budowie i specjalistycznym oprogramowaniu. Multimedialna forma prezentacji oferowana przez infokiosk przyciąga odbiorców i podnosi atrakcyjność przekazu. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Zainstalowane oprogramowanie umożliwia bezproblemowe dotarcie do informacji nawet osobom nie mającym na co dzień do czynienia z komputerem. Użytkownik dotyka palcem ekranu i wybiera interesujące go informacje. Powiatowy infomat zainstalowany jest wewnątrz budynku starostwa na II piętrze, jako wolno stojące stanowisko. Najważniejsze ułatwienia jakie przynosi infomat to: o dostęp do informacji publicznej o powszechny dostęp do internetu dla każdego mieszkańca o wsparcie biura obsługi interesanta o terminal systemu obiegu dokumentów o podnoszenie jakości świadczonych usług o kreowanie wizerunku nowoczesnego urzędu, otwartego i przyjaznego interesantom. Najogólniej mówiąc, dzięki zainstalowaniu infomatu - w jednym miejscu i w bardzo prosty sposób - każdy mieszkaniec może uzyskać wyczerpującą informację o powiecie, w tym m.in. prezentację powiatu, jego historię, informacje o urzędzie, jednostkach organizacyjnych, samorządzie, dostęp do BIP, informacje dla mieszkańców i inwestorów, baza i oferta jednostek oświatowych, turystycznych i sportowych, etc. Wprowadzenie infomatu, po Biuletynie Informacji Publicznej, jest kolejnym krokiem na drodze efektywnej informatyzacji administracji i upowszechnianiu użycia Internetu przez obywateli. Jednak proces pełnego wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów dopiero został zapoczątkowany.


15 lipca 2005 - Silesian Cup

We wtorek 19 lipca na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się Miedzynarodowy Turniej Piłkarski Silesian Cup 2005. Po raz drugi Świdnica będzie gościć młodych piłkarzy z wielu krajów Europy. Wystąpią zespoły: SV Rövershagen, JAW Hamm, TSV Ottersberg z Bremen, NFV Kreis Vechta, B 1938, Frederiksvřrk Boldklub, MFK Kosice, Siofok FC, wystąpią też zespoły z kraju: WKS Kleczków Wrocław, FC Chomutov s.r.o. GCKiS Kobierzyce, KKS ASPN Juventa Starachowice, UKS Dystans Chełm, Zjednoczeni Żarów, AKS Strzegom oraz Sparta, Polonia, Stal i Zawisza ze Świdnicy.


15 lipca 2005 - Będą opóźnienia

Prawdopodobne z kilkumiesięcznym opóźnieniem rozpocznie się realizacja jednej z najważniejszych dla Świebodzic inwestycji - modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacji miejskiej. Wszystko z powodu opieszałości Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, do którego należy 7 gmin, w tym Świebodzice. Dwa miesiące temu, podczas specjalnego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska dyrektor WZWiK Stefan Ewangeliu zapewniał, że pierwsza symboliczna łopata wbita zostanie na miejscu inwestycji w październiku tego roku. Na posiedzeniu Komisji Budżetu w dniu 13 lipca radni dowiedzieli się, że to niemożliwe. Zadanie rozpocznie się prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Jak poinformowała naczelnik Wydziału Infrastruktury Iwona Dziedzic, Związek wciąż jeszcze nie wyłonił Inżyniera Kontraktu, co jest warunkiem niezbędnym, by uruchomić kolejne procedury. Termin otwarcia ofert przewidziano na 29 lipca, a podpisanie umowy dopiero na 8 września. A dopiero inżynier kontraktu ma możliwość przeprowadzenia procedur przetargowych, na mocy których wyłoniony zostanie projektant i wykonawca prac. Nie ma więc fizycznej możliwości, by zadanie rozpoczęło się w tym roku.


14 lipca 2005 - 31. przejście turystyczne na Dolnym Śląsku

Jutro o godzinie 12.00 zostanie otwarte przejście na szlaku turystycznym Orle-Jizerka (po stronie polskiej położone jest na terenie miasta Szklarska Poręba w powiecie jeleniogórskim). Przejście przecinające polsko-czeską granicę państwową przeznaczone jest dla ruchu pieszego, rowerowego i narciarskiego. Przejście otwarte będzie:
ˇ od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 8.00 do 20.00,
ˇ od 1 października do 31 marca w godzinach od 8.00 do 18.00.
Odprawy graniczne prowadzone są przez Łużycki Oddział Straży Granicznej.
Otwarcie nowego przejścia turystycznego na granicy polsko-czeskiej przyczyni się do ożywienia gospodarczego, wzrostu wymiany kulturalnej i turystycznej oraz rozwoju współpracy między społecznościami po obu stronach granicy.
Jednocześnie informujemy, że wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski czyni starania o uruchomienie kolejnych przejść turystycznych.


14 lipca 2005 - Nie wymienili praw jazdy

Statystyki prowadzone przez Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świdnicy pokazują, że zostało jeszcze około 4 tys. osób, które jeżdżą bez ważnego prawa jazdy. W ubiegłym roku kierowców, których obowiązywała wymiana prawa jazdy było 28 tys. Do grudnia wymieniono 18.800 praw jazdy. W grudniu także mijał termin obowiązkowej wymiany tego dokumentu. Okazało się jednak, że nie wszyscy zdążyliby z wymianą dokumentu i przedłużono termin o 4 miesiące. W tym roku natomiast nowy dokument odebrało 5410 mieszkańców naszego powiatu. - "30 kwietnia 2005 roku upłynął termin wymiany praw jazdy wydanych do 30 kwietnia 1993 roku. Mimo tego, aż 4 tys. kierowców porusza się po drogach bez uprawnień." - podkreśla Piotr Bizoń z Wydziału Komunikacji. -"Ci, którzy tego nie zrobili mogą mieć poważne kłopoty" - dodaje. W art. 88 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym możemy dowiedzieć się, że: "dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem jest prawo jazdy określonej kategorii". Jeśli więc ten dokument jest nieaktualny oznacza to, że jest nieważny i kierowca nie powinien jeździć samochodem. -"W ostatnim czasie odnotowano także takie przypadki, w których ubezpieczyciele odmawiali wypłaty odszkodowania w przypadku kolizji właśnie z powodu tego, że kierowca nie posiadał aktualnego prawa jazdy" - wyjaśnia Piotr Bizoń. Należy dodać jeszcze, że w przypadku braku aktualnego prawa jazdy policjant może nam zabrać niewłaściwy dokument i wypisać mandat. Kolejna wymiana praw jazdy potrwa do 30 czerwca 2006 r. Wymieniane będą te dokumenty, które wydane zostały w terminie od 1 maja 1993 r. do 30 czerwca 1999 r. Wszystkie osoby objęte obowiązkiem wymiany prawa jazdy zachęcamy, aby zrobić to jak najszybciej. Pozwoli to na uniknięcie stania w długich kolejkach i zaoszczędzi czas. Koszt wymiany to ok. 76 zł ( 70 zł sama wymiana prawa jazdy, 1 zł opłata ewidencyjna, reszta to znaczki skarbowe). W przypadku zmiany nazwiska lub adresu należy przygotować dodatkowo kserokopie dokumentów potwierdzających ten fakt. Każdy załącznik wymaga zakupu znaczka skarbowego o wartości 0,50 zł.


14 lipca 2005 - Szansa na obwodnicę

Dzisiaj Radni świebodziccy przyjęli na wniosek burmistrza uchwałę zmieniającą zapisy w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Pojawiła się szansa, by inwestycję pn. obwodnica na Osiedlu Piastowskim rozpocząć już w przyszłym roku. Szansa ta wynika z możliwości pozyskania na ten cel środków unijnych z puli przewidzianej na rozbudowę infrastruktury drogowej. Wniosek może być zgłoszony do 29 lipca, stąd w trybie nadzwyczajnym zwołano sesję, by przyjąć poprawki w dokumencie. Świebodzice będą starać się o pozyskanie pieniędzy z programu, w którym obowiązuje zasada "zaprojektuj i wybuduj", czyli koszty przygotowania projektu również mogą być dofinansowane przez UE. - Planujemy między innymi poszerzenie istniejącej drogi, budowę dodatkowych zatoczek autobusowych, wykonanie chodnika z drugiej strony jezdni. Jeśli pomysł zostanie zaakceptowany, chcielibyśmy także wykonać od razu równolegle ścieżkę rowerową. Dążyć będziemy do tego, by inwestycja pozwoliła osiągnąć prawdziwie europejski standard - zapowiadała na posiedzeniu Komisji Budżetu naczelnik Wydziału Infrastruktury Iwona Dziedzic. Prócz tego obwodnica doczekałaby się zmodernizowanego oświetlenia. Rozbudowa całej drogi jest o tyle istotna, że prowadzi ona do coraz większego kompleksu sportowego, między innymi Wodnego Centrum Rekreacji. - Jeśli myślimy o dalszym rozwoju terenów sportowych i rekreacyjnych, to inwestycja ta jest niezbędna i pilna. Na pewno bowiem komunikacja w tym rejonie wymaga usprawnienia. Jeśli powstaną kolejne obiekty, w tym hotel, będzie to tym pilniejsze - mówił na posiedzeniu przewodniczący Komisji Budżetu Tadeusz Gruszka.


14 lipca 2005 - Szukają kronikarza

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom zatrudni osobę na stanowisku kronikarza Ziemi Strzegomskiej.
Oferty zawierające opis koncepcji prowadzenia kroniki wraz z CV należy składać do dnia 9 sierpnia 2005 r. w siedzibie BPMiG Strzegom przy ul. Świdnickiej 21-23.

Szczegółowych informacji udziela dyrektor BPMiG Strzegom pod nr tel. 649-27-10.


14 lipca 2005 - Pępek lata

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach, Rada Sołecka oraz Rada Parafialna zapraszają na Festyn "Pępek lata".
Festyn odbędzie się 17 lipca o godzinie 16.00 na boisku sportowym w Szczepanowie.
W programie między innymi:
blok konkursów dla dzieci i młodzieży, zamek dmuchany, suchy basen z piłeczkami a także zabawa taneczna.


14 lipca 2005 - Wracają zadowolone

Dziś z Niesulic wraca grupa świebodzickiej młodzieży. 72 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów spędziła w bazie harcerskiej Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy dwa tygodnie udanych wakacji, które ufundował Urząd Miejski w Świebodzicach. Do Niesulic nad jeziorem Niesłusz niedaleko Świebodzina pojechały dzieci wytypowane przez szkoły i Ośrodek Pomocy Społecznej. Ich rodziców nie stać było na zapewnienie wakacji. Komenda Hufca w czerwcu wygrała konkurs ogłoszony przez burmistrza miasta na organizację wyjazdowego wypoczynku. Koszt wyniósł 35 tysięcy złotych. W zamian zaoferowano bardzo ciekawy program pobytowy. Młodzież spała w namiotach, ale korzystała z bardzo przyzwoitej bazy sanitarnej i jadła posiłki w murowanym budynku. Atuty Niesulic to piękna okolica i sprawdzona, doświadczona kadra pedagogów i instruktorów harcerskich. Nawet podczas niepogody młodzi ludzi nie mieli prawa się nudzić. 6 lipca bazę w Niesulicach zwizytowały wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska i szefowa Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Teresa Leszczyńska. Obie pani wróciły zadowolone. - Nie pierwszy raz współpracujemy z Komenda Hufca w Świdnicy. Jesteśmy pełni uznania dla tego, co robi kadra kierowana przez komendanta Piotra Pamułę. Sprawdziłyśmy, że nasza młodzież jest pod dobrą opieką i dobrze się bawi - komentuje pani wiceburmistrz. - Hufiec zaproponował nam dobrą ofertę programową i bardzo dobrą cenę. W ostatnich dwóch latach korzystaliśmy z usług innych organizatorów wypoczynku, ale cieszymy się, że "wróciliśmy' do Niesulic - dodaje Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Oświaty.


14 lipca 2005 - Plan Rozwoju Miejscowości

Mieszkańcy sołectw Pogorzała, Grodziszcze i Pszenno podjęli uchwały o przyjęciu "Planu Rozwoju Miejscowości". W każdym z planów została scharakteryzowana dana miejscowość, zinwentaryzowano zasoby w ujęciu społecznym, środowiskowo-przyrodniczym, kulturowym oraz gospodarczym. Dokonano również oceny mocnych i słabych stron miejscowości. Przedstawiono opis przedsięwzięcia i tak wieś Pogorzała postawiła sobie trzy cele: budowa pętli autobusowej z parkingiem oraz urządzeń dla potrzeb obsługi ruchu komunikacyjnego i turystycznego, remont i przebudowa budynku świetlicy wiejskiej, . zagospodarowanie terenu cmentarza ewangelickiego. Celem dla wsi Pszenno jest: modernizacja i remont świetlicy wiejskiej, budowa chodnika przy ul. Piaskowej, budowa parkingu ul. Piaskowa, przebudowa boiska sportowego. Dla wsi Grodziszcze najpilniejszym zadaniem jest: ogrodzenie boiska sportowego oraz zakup wyposażenia placu zabaw dla dzieci. Odnowa wsi to proces obejmujący bardzo wiele działań wpływających na podwyższenie jakości życia na wsi i tożsamości mieszkańców wsi. Projekty odnowy wsi powstają z uwzględnieniem realiów gminy: planu zagospodarowania, strategii gminy i budżetu. Z pomocy finansowej w ramach "Odnowy wsi oraz zachowania i ochrony dziedzictwa kulturowego" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego mogą korzystać przede wszystkim sołectwa. SPO przewiduje, że dotacje mogą trafić tylko do miejscowości leżących na obszarach gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich, liczących nie więcej niż 5'000 mieszkańców. Dofinansowanie stanowi 80% kosztów projektu i może sięgnąć nawet 450'000 złotych na jedną miejscowość. Oznacza to, że razem z udziałem gminy, po otrzymaniu dotacji na wieś może trafić do 562'500 zł. Jest to pierwszy unijny program skierowany bezpośrednio do środowiska wiejskiego, którego celem jest aktywizacja tego środowiska i poprawa infrastruktury społecznej i kulturalnej wsi. Wnioski o dofinansowanie złożone zostały w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu.


14 lipca 2005 - Zajęcia siatkarskie

Klub Sportowy DORS już w sierpniu organizuje zajęcia sportowe ogólnorozwojowe oraz zajęcia specjalistyczne z piłki siatkowej halowej oraz plażowej dla wszystkich chętnych gimnazjalistów oraz licealistów.
Jednocześnie informujemy, iż podczas tych zajęć odbywać będzie się nabór do sekcji piłki siatkowej męskiej - grupy szkoleniowej. Zajęcia rozpoczynają sie dnia 16 sierpnia o godzinie 13,00 na płycie głównej stadionu OSiR w Świdnicy. Zapraszamy!
Wszystkich chętnych prosimy już teraz o przesyłanie wstępnych deklaracji uczestnictwa w zajęciach na adres e-mailowy - >>> wyślij


13 lipca 2005 - Solidarność z ofiarami terroru

Odpowiadając na apel Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zarządził - jako wyraz żałoby - dwuminutową ciszę, w czwartek 14 lipca o godziny 13.00. W ten sposób pracownicy Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz spółek podlegających miastu uczczą ofiary zamachów terrorystycznych w Londynie. Jak mówi Wojciech Murdzek, te symboliczne dwie minuty ciszy będą znakiem jedności i solidarności narodów Europy wobec zagrożeń, jakie stwarza międzynarodowy terroryzm. Prezydent apeluje do wszystkich świdniczan, by się przyłączyli do żałoby i oddali cześć ofiarom londyńskiego zamachu.


13 lipca 2005 - Polityczna nagonka - Oświadczenie

Zakończyła pracę Komisja Rewizyjna Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, która wnikliwie skontrolowała działalność organizacji. O kontrolę prosiłem również ja, jako dyrektor biura SSIG. Decyzję taką podjąłem po tym, jak radny powiatu świdnickiego, Ryszard Kuc publicznie postawił zarzuty, że Stowarzyszenie ma zbyt wysokie wydatki na promocję i reklamę oraz, że środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie kampanii wyborczej prezydenta Wojciecha Murdzka, prezesa Stowarzyszania oraz Wspólnoty Samorządowej. Jest to nieprawdą. Kontrola potwierdziła to, co od początku zaznaczałem, Stowarzyszenie nie wyłożyło pieniędzy na kampanię wyborczą żadnej z osób. Zaś twierdzenia radnego oraz ich powielanie, można ocenić jedynie w kategorii nagonki politycznej oraz próby sparaliżowania organizacji, która pomaga przedsiębiorcom i obraca blisko milionem złotych rocznie.
A oto ustalenia Komisji Rewizyjnej SSIG - >>> przeczytaj


13 lipca 2005 - Umocniony obóz wojsk pruskich pod Bolesławicami

W latach 1756-1763 w wielu krajach Europy toczyły się działania zbrojne (tzw. wojna siedmioletnia). Powstały wówczas dwa wrogie sobie sojusze wojskowe, w których przeciwnikiem m.in. Prus i Anglii była Austria, Rosja, Francja i Saksonia. Jednym z celów wojny była próba odzyskania przez Austrię utraconego kilkanaście lat wcześniej na rzecz Prus Śląska.
W 1761 r. sytuacja militarna Prus stała się szczególnie ciężka. Stopniowo terytorium tego państwa było zajmowane przez koalicję antypruską, w której główną rolę odgrywały Rosja i Austria. W dniu 20 sierpnia 1761 r. armia pruska pod dowództwem króla Fryderyka II przybyła pod Bolesławice w pobliżu Świdnicy i założyła tam umocniony obóz. To fragment kolejnego tekstu historycznego dyrektora świdnickiego muzeum - Wiesława Rośkowicza zamieszczonego w dziale historia - >>> przeczytaj


13 lipca 2005 - Nowy Bank

Dzisiaj w południe została otwarta w Świdnicy nowa placówka bankowa. Jest nią znany dotychczas tylko z internetu - MultiBank.
Robert Madej, przedstawiciel Centrum MultiBanku przedstawił zaproszonym gościom ogromne możliwości i szeroką ofertę banku.
Następnie Przewodniczący Rady Powiatu - Krzysztof Wierzęć w towarzystwie dyrektora banku - Jacka Orłowskiego uroczyście przecięli wstęgę.
Świdnica jest kolejnym miastem, czterdziestym ósmym już w Polsce gdzie MultiBank ma swój oddział.


13 lipca 2005 - "Wieczory Świdnickie"

16 lipca w ramach "Wieczorów Świdnickich" gościć będziemy w Świdnicy Knabenchor Hannover Johann Rosenmüller Ensemble pod dyrekcją - Jörga Breidinga. Podczas koncertu w świdnickiej Katedrze śpiewać będzie: chóralną muzykę kościelną Andreasa Hammerschmidta Chór Chłopięcy z Hanoweru założony w roku 1950 przez Prof. Heinza Henniga. Kontynuuje dawną tradycję chóralną Hanoweru sięgającą poprzez 19-wieczny Chór Dworu Hanowerskiego, Chór Kościoła Dworskiego, aż po Chór Chłopięcy późnogotyckiej Marktkirche i szkoły łacińskiej. Repertuar Chóru Chłopięcego z Hanoweru obejmuje dzieła chóralne od renesansu po muzykę współczesną. Wykonywane są zarówno symfoniczne utwory chóralne, jak również literatura a’capella. Knabenchor Hannover należy dzięki swym umiejętnościom do najczęściej zapraszanych chórów występujących w kręgu muzyki dawnej. Wskazują na to nagrania kantat J. S. Bacha z Leonhardt-Consort, Kantaty Buxtahudego nagrane z Amsterdam Baroque Orchestra pod kierunkiem Tony Koopmana. W programie chóru obok licznych koncertów, udziału w krajowych i zagranicznych festiwalach znajdujemy również regularne nagrania CD, nagrania dla radia i telewizji. Odbyte tournee do Izraela, Japonii, Rosji, Ameryki Środkowej i Południowej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Południowej Afryki przyniosły zespołowi wiele uznania. Motety H. Schütza pod kierownictwem Heinza Henniga, które ukazały się jako "Muzyka religijna 1648" zdobyły niemiecką nagrodę płytową - Deutschen Schallplattenpreis. Nagrodą francuskiej krytyki prasowej Diapason D'Or zostały wyróżnione wszystkie nagrania H. Schütza zrealizowane przez zespół. Na początku roku 2003 ukazała się nakładem wydawnictwa Ars Musici najnowsza płyta CD Chóru - G. F. Händla - Oratorium "Mesjasz" nagrana wspólnie z barokową orkiestrą L'ARCO pod kierownictwem Jörga Breidinga. Koncert w Katedrze rozpocznie się o godzinie 19.00, wstęp wolny.


13 lipca 2005 - Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu

Czerwcowa sesja Rady Powiatu w Świdnicy miała być ostatnią sesją przed przerwą wakacyjną. Okazało się jednak, że wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie, dotyczące zatrzymań w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy podyktowały konieczność bliższego przyjrzenia się zaistniałej sytuacji. Na wniosek jedenastu Radnych zwołano nadzwyczajną sesję Rady Powiatu, która odbędzie się już jutro o godzinie 17.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Oprócz tematów związanych z kryzysem w powiatowej policji Radni będą omawiać także inną ważną dla mieszkańców naszego regionu sprawę dotyczącą restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.


13 lipca 2005 - Co dalej ?

15 lipca odbędzie się Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Członków Klubu MKS Świdnica.
To pierwsze spotkanie od czasu powstania tego Klubu. Być może podczas niego wyjaśni się i rozwiąże wiele problemów i kłopotów w jego działalności.
Okazuje się, że mimo awansu do pierwszej ligi zamiast radości z tym związanej wyszło na jaw prawdziwe oblicze Klubu.
Co dalej ? - >>> przeczytaj


12 lipca 2005 - Sygnał TV też można ukraść

Dzisiaj. świdniccy policjanci w jednym z mieszkań na terenie miasta ujawnili nielegalne podłączenie do sieci gazowej oraz sieci telewizji kablowej. Nie wszyscy pamiętają, że takie działania są przestępstwem. Kradzież gazu zagrożona jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Nielegalne podłączenie do sieci telewizji kablowej naraża sprawcę takiego czynu na karę pozbawienia wolności do lat 3. Są i takie osoby, które podłączone są do sieci TV w sposób legalny, ale korzystając z niedozwolonych urządzeń (tzw. filtrów), zwiększają ilość dostępnych w pakiecie programów. Używanie takiego urządzenia odkodowującego jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Ściganiem takich czynów zajmuje się także Policja. Nie dla każdego jest to oczywiste - zwłaszcza gdy w jego mieszkaniu pojawiają się funkcjonariusze demontujący przyłącze telewizji kablowej i zabierający komputer.


12 lipca 2005 - Park Przemysłowy

Minister Gospodarki i Pracy zatwierdził, przygotowany wspólnie przez Urząd Miejski w Świdnicy i Stowarzyszenie, projekt: "Przygotowanie dokumentacji dla realizacji projektu inwestycyjnego Świdnickiego Parku Przemysłowego". Stowarzyszenie otrzyma grant w wysokości 100 tys. zł. Świdnicki Park Przemysłowy zlokalizowany będzie na terenie poprzemysłowym byłego ŚFUP-u. Planuje się wybudowanie, w pełni uzbrojonych hal przemysłowych, w których osoby zainteresowane będą mogły rozpocząć działalność gospodarczą wymagającą takiego zaplecza technicznego. Wykonanie dokumentacji na Świdnicki Park Przemysłowy to kolejny krok do starania się o dotację na wybudowanie tego parku.


12 lipca 2005 - Aresztowania

28 czerwca. na wniosek Prokuratury Okręgowej w Świdnicy miejscowy sąd tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy 6 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy i jednego byłego funkcjonariusza tej jednostki wcześniej wydalonego ze służby za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego. Każdemu z aresztowanych przedstawiono po kilka lub kilkanaście zarzutów zarzucając im: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami na szeroką skalę, przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych oraz utrudnianie postępowań karnych i przekraczanie swoich uprawnień. Jak ustalono w wyniku prowadzonych wspólnie z Inspektoratem Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu czynności policjanci współpracowali z miejscowym gangiem w okresie od 1997 r. do lipca 2004 r. W zamian za pieniądze i nieodpłatne usługi agencji towarzyskich ochranianych przez tę grupę - przekazywali oni informacje o grafikach służb patrolowych bądź planowanych akcjach. Aresztowani funkcjonariusze policji byli pracownikami Wydziału Kryminalnego i Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. O samym śledztwie dotyczącym działalności świdnickiego gangu informowano wcześniej dwukrotnie. Aktualnie podejrzanych w tej sprawie jest 76 osób z których 36 zostało tymczasowo aresztowanych. Wszystkie te osoby przebywają w areszcie, gdyż z uwagi na ciężar zarzutów i rozmiar sprawy nie zdecydowano się uchylić żadnego z tych środków. Z uwagi na konieczność wykonania dalszych czynności dowodowych termin zakończenia śledztwa jest odległy i nie wyklucza się, że liczba podejrzanych wzrośnie.


11 lipca 2005 - Przegląd Tańca Dawnego w Wierzbnej

Żarowski Ośrodek Kultury oraz Fundacja "Zamek Chudów" zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu świdnickiego na niezwykłą imprezę. Po raz drugi w ruinach opactwa w Wierzbnej odbędzie się "Ogólnopolski Przegląd Tańca Dawnego PAWANA 2005". Podczas dwudniowej imprezy wystąpią zespoły tańca dawnego z całej Polski: Serenissima Wratislavia, Piva, Chastelana, Alta Nicopolensis, Chorea Antiqua, Capella Antiqua Bialostociensis, Bell Riguardo. Całość przeplatana będzie koncertami w wykonaniu "Pro Musica Antuiqua" z Jeleniej Góry, który to zespół przygotował oprócz występów muzycznych rys historyczny i prezentację poszczególnych gatunków muzyki dawnej. Na przybyłych czekają liczne atrakcje: nauka tańca dawnego, konkursy i zabawy dla najmłodszych, festyn z możliwością kosztowania średniowiecznych potraw i wina, sprowadzonego specjalnie na tę imprezę. Będą na Państwa czekały również kramy z pamiątkami i jak zwykle wspaniała atmosfera tego niezwykłego miejsca. Szczegóły przeglądu - >>> zobacz


11 lipca 2005 - Inwestycje w Gminie

Na terenie Gminy Jaworzyna Śląska realizowanych jest obecnie szereg inwestycji. Do najbardziej zaawansowanych zalicza się Budowę Remizy Strażackiej OSP w Jaworzynie Śląskiej.
Trwa też remont placu przed Samorządową Przychodnią Zdrowia, powstanie tam również parking. Remontowany jest przystanek autobusowy przy ul. 1-go Maja.
Zamówione zostały wiaty przystankowe typu PROFIT do zamontowania w miejsce istniejącego przystanku autobusowego na pętli przy ul. Wolności w Jaworzynie Śląskiej, oraz do budowanego przystanku w Milikowicach.


10 lipca 2005 - Trzeci Puchar Świata, trzeci zwycięzca

Ostatnia próba międzynarodowych zawodów w WKKW zaliczanych do klasyfikacji PŚ, konkurs skoków, rozegrany został w coraz gorszych warunkach - z powodu padającego deszczu podłoże było coraz bardziej śliskie i grząskie. Nic więc dziwnego, że żaden jeździec nie ukończył tej próby bez punktów karnych, bądź to za zrzutki, bądź za przekroczenie normy czasu. Kolejność na trzech czołowych miejscach nie uległ jednak zmianie. Zwycięzcą, mimo jednej zrzutki, został Szwed Magnus Gallerdal na koniu Keymaster, para która startowała na IO w Atenach, gdzie Szwedzi zajęli 9. miejsce zespołowo. Puchar Świata gości w Strzegomiu po raz trzeci i za każdym razem wygrywa inny zawodnik, ale po wyrównanej walce ze zwycięzcami z poprzednich lat. I tak tym razem drugie miejsce zajął zeszłoroczny zwycięzca, Andreas Dibowski na Little Lemon B, a trzecie dwukrotna zwyciężczyni finału PŚ, zwyciężczyni ze Strzegomia sprzed dwóch lat, Linda Algotsson na My Fair Lady. Oboje ukończyli z takim samym wynikiem parkur - 11 pkt. karnych, oboje ukończyli całe zawody z takim samym wynikiem (46,5), ale Niemiec miał mniejsze spóźnienie w krosie. Wyniki - >>> zobacz


10 lipca 2005 - Przetarg był "czysty"

Wałbrzyska Prokuratura Rejonowa umorzyła sprawę, w której występowało czterech pracowników Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Zarzuty Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Świdnicy, a później samej prokuratury dotyczyły nieprawidłowości, których mieli dopuścić się urzędnicy przy rozstrzyganiu przetargu na budowę bloków komunalnych przy ul. Kopernika-Piotra Skargi. - Ponadto radny Bolesław Marciniszyn dopatrywał się działań korupcyjnych i "ustawiania przetargu", jednak sprawiedliwości stało się zadość. Umorzenia sprawy spodziewaliśmy się od dawna, ponieważ od początku uważaliśmy, że urzędnicy są niewinni, co nie zmienia faktu, że z decyzji prokuratury cieszymy się - mówią zgodnie Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy i jego zastępca Ireneusz Pałac. Władze Świdnicy liczą, że grupa radnych - forsująca opinię, że jest afera związana z budową bloku - opamięta się. - Te działania były próbą storpedowania ambitnego programu budowy mieszkań komunalnych. Już teraz możemy wprost powiedzieć, że opóźnienia związane z zakończeniem budowy mieszkań mają związek ze złą aurą, którą roztaczali również radni. Konsorcjum, które zajmuje się budową, miało trudności z otrzymaniem kredytów w banku na realizację zadania. Niektóre instytucje przyznawały, że skoro sprawę budowy bada prokuratura, to nie będą ryzykować udzielając wieloletniego kredytu - mówi Prezydent Świdnicy. - Najsmutniejsze jest to, że teraz ci sami radni, chcą rozliczać Prezydenta, że dopuścił do opóźnień w budowie bloku. Jednak takie postępowanie pozostawię bez komentarza - mówi Ireneusz Pałac. Dodajmy, że decyzja prokuratury, po uprawomocnieniu się kończy zamieszanie związane z budową bloków. Bowiem w maju Prezydent Wojciech Murdzek, również w rezultacie działań Komisji Rewizyjnej, stanął przed Komisją orzekającą w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej. Dowiódł jednak swojej niewinności i został całkowicie oczyszczony z zarzutów. - W urzędzie nie ma afer, korupcyjnych układów i podczas mojej pracy ich nie będzie - podkreśla stanowczo Prezydent Świdnicy.


9 lipca 2005 - Trudna próba terenowa

Międzynarodowe zawody w WKKW rozgrywane w Strzegomiu są przedostatnią eliminacją Pucharu Świata w tej konkurencji. Konkretnie rangę PŚ ma jedynie seria CIC***-W, a dodatkowo jej ważności dodaje to, że dla polskich zawodników jest ona podstawą do rozdania medali mistrzostw Polski seniorów. Kros rozgrywany był w trudnych warunkach, gdyż padający deszcz spowodował, że podłoże stało się śliskie i grząskie. Sędziowie zmuszeni byli nawet wyłączyć jedną z 23 zaplanowanych przeszkód. Z 41 par zawodnik-koń, które wystartowały do krosu próbę tę ukończyło 37, w tym 9 bez żadnych punktów karnych. Nie było wśród nich prowadzącej po ujeżdżeniu, dwukrotnej zwyciężczyni finału PŚ, Lindy Algotsson. Szwedka spóźniła się na klaczy My Fair Lady o 6 sekund (2,4 pkt. k.) i spadła na 3. miejsce. Prowadzenie objął jej rodak, Magnus Gallerdal, który na koniu Keymaster ukończył kros w czasie 7 minut, a więc dokładnie w norme czasu. Drugie miejsce zajmuje ubiegłoroczny zwycięzca zawodów strzegomskich, Niemiec Andreas Dibowski na koniu Little Lemon B, Dwusekundowe spóźnienie nie zmieniło jego pozycji w klasyfikacji - po ujeżdżeniu także był drugi. Różnice między czołową trójką są minimalne i ostatnia próba, skoki przez przeszkody zapowiadają się bardzo ciekawie. Z polskich jeźdźców żaden nie zdołał ukończyć krosu bez punktów karnych, ale wynik Pawła Spisaka zwiększył się zaledwie o 0,4 pkt. karnego, za przekroczenie normy czasu zaledwie o 1 sekundę. Reprezentant klubu Dako-Galant Skibno, olimpijczyk z Aten, zajmuje nadal 5. miejsce w klasyfikacji. Kamil Rajnert, który dzielił ze Spisakiem piąte miejsce po ujeżdżeniu, miał niestety w krosie jedno wyłamanie i spadł na 29.pozycję. W gronie Polaków zajmuje trzecie miejsce, tuż za Julią Krzyżanowską, która na koniu Efez przekroczyła tylko normę czasu za 3,6 pkt. karnego. Po jednym wyłamaniu (+ przekroczenie normy czasu) zanotowali także: Artur Społowicz na obu koniach (Wag i Menuet), Robert Powała (Introwersa). Nie obroni tytułu mistrza Polski Jerzy Krukowski (Rakowiec Kwidzyn), gdyż wycofał się z zawodów po upadku w krosie na klaczy Donna Sara. Upadek z konia (Ostler) przytrafił się także Łukaszowi Kaźmierczakowi (Gryf Biały Bór) i zawodnik ten także nie ukończył krosu. Wyniki - >>> zobacz


9 lipca 2005 - Silesian Cup

We wtorek 19 lipca na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się Miedzynarodowy Turniej Piłkarski Silesian Cup 2005. Po raz drugi Świdnica będzie gościć młodych piłkarzy z wielu krajów Europy. Wystąpią zespoły: SV Rövershagen, JAW Hamm, TSV Ottersberg z Bremen, NFV Kreis Vechta, B 1938, Frederiksvřrk Boldklub, MFK Kosice, Siofok FC, wystąpią też zespoły z kraju: WKS Kleczków Wrocław, FC Chomutov s.r.o. GCKiS Kobierzyce, KKS ASPN Juventa Starachowice, UKS Dystans Chełm, Zjednoczeni Żarów, AKS Strzegom oraz Sparta, Polonia, Stal i Zawisza ze Świdnicy.


8 lipca 2005 - Światowe WKKW w Strzegomiu

Klub Stragona Strzegom trzeci rok z rzędu organizuje eliminacje Pucharu Świata w WKKW. W tym roku w konkursie tym (CIC***-W) startuje 30 koni, w tym cała polska czołówka, gdyż seria ta jest jednocześnie mistrzostwami Polski seniorów. Wśród zagranicznych zawodników są przede wszystkim dwie wyśmienite amazonki: Szwedka Linda Algotsson - dwukrotna zwyciężczyni finału PŚ, oraz Belgijka Karin Donkers - 3. w finale PŚ 2004, wielokrotna reprezentantka swego kraju na Igrzyskach Olimpijskich. Przyjechał także Niemiec Andreas Dibowski, który wygrał zawody PŚ w Strzegomiu w ubiegłym roku, olimpijczyk z Aten. Do Strzegomia zawodnicy przywieźli aż 190 koni, gdyż poza serią Pucharu Świata rozgrywane są cztery inne: CCI***, CIC** (jednocześnie Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców), CIC* (jednocześnie Mistrzostw Polski Juniorów) oraz krajowa seria P. WKKW to konkurencja składająca się z ujeżdżenia, krosu oraz skoków przez przeszkody. We czwartek i piątek (7-8 lipca) rozgrywane było ujeżdżenie w poszczególnych seriach. W tej najważniejszej, elimincji PŚ, zgodnie z przewidywaniami pierwszą próbę wygrał faworytka, Linda Algotsson na klaczy My Fair Lady z doskonałym wynikiem - 33,1 pkt. karnego. Drugi, z niewiele gorszym wynikiem, jest Andreas Dibowski na koniu Little Lemon B (34, 7 pkt. k.), na którym właśnie triuimfowł rok temu i na którym startował w Atenach. Z Polaków najlepiej spisali się także olimpiczycy z Aten: Kamil Rajnert (Hubertus Biały Bór) na koniu Bartang i Paweł Spisak (Dako Galant-Skibno) na Weriuszu. Obaj otrzymali tę samą ocenę - 40,0 pkt. karnego i dzielą 5. miejsce ex aequo. Gorzej powiodło się w ujeżdżeniu broniącemu tytułu mistrza Polski z 2004 roku, Jerzemu Krukowskiemu (Rakowiec Kwidzyn), który na klaczy Donna Sara ukończył tę próbę z wynikiem 46,9 pkt. k. i zajmuje 19. miejsce w serii CIC***-W, a w klasyfikacji MP wyprzedza go jeszcze Łukasz Kaźmierczak (Gryf Biały Bór) na Ostlerze, oceniony na 46,2 pkt. k. Wyniki - >>> zobacz


8 lipca 2005 - "Wieczory Świdnickie"

16 lipca w ramach "Wieczorów Świdnickich" gościć będziemy w Świdnicy Knabenchor Hannover Johann Rosenmüller Ensemble pod dyrekcją - Jörga Breidinga. Podczas koncertu w świdnickiej Katedrze śpiewać będzie: chóralną muzykę kościelną Andreasa Hammerschmidta Chór Chłopięcy z Hanoweru założony w roku 1950 przez Prof. Heinza Henniga. Kontynuuje dawną tradycję chóralną Hanoweru sięgającą poprzez 19-wieczny Chór Dworu Hanowerskiego, Chór Kościoła Dworskiego, aż po Chór Chłopięcy późnogotyckiej Marktkirche i szkoły łacińskiej. Repertuar Chóru Chłopięcego z Hanoweru obejmuje dzieła chóralne od renesansu po muzykę współczesną. Wykonywane są zarówno symfoniczne utwory chóralne, jak również literatura a’capella. Knabenchor Hannover należy dzięki swym umiejętnościom do najczęściej zapraszanych chórów występujących w kręgu muzyki dawnej. Wskazują na to nagrania kantat J. S. Bacha z Leonhardt-Consort, Kantaty Buxtahudego nagrane z Amsterdam Baroque Orchestra pod kierunkiem Tony Koopmana. W programie chóru obok licznych koncertów, udziału w krajowych i zagranicznych festiwalach znajdujemy również regularne nagrania CD, nagrania dla radia i telewizji. Odbyte tournee do Izraela, Japonii, Rosji, Ameryki Środkowej i Południowej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Południowej Afryki przyniosły zespołowi wiele uznania. Motety H. Schütza pod kierownictwem Heinza Henniga, które ukazały się jako "Muzyka religijna 1648" zdobyły niemiecką nagrodę płytową - Deutschen Schallplattenpreis. Nagrodą francuskiej krytyki prasowej Diapason D'Or zostały wyróżnione wszystkie nagrania H. Schütza zrealizowane przez zespół. Na początku roku 2003 ukazałą się nakładem wydawnictwa Ars Musici najnowsza płyta CD Chóru - G. F. Händla - Oratorium "Mesjasz" nagrana wspólnie z barokową orkiestrą L'ARCO pod kierownictwem Jörga Breidinga. Koncert w Katedrze rozpocznie się o godzinie 19.00, wstęp wolny.


8 lipca 2005 - Ważni goście odwiedzają nasz powiat

Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego generał dywizji Ryszard Lacner oraz Dowódca III Okręgu Wojskowego z Niemiec - generał dywizji Josef Priller odwiedzili Powiat Świdnicki. Ich przyjazd do naszego powiatu był owiany tajemnicą, generałowie podlegają bowiem całkowitej ochronie, dlatego też szczegóły ich przyjazdu były utajnione. Dodatkowo poruszających się po terenie naszego powiatu attache wojskowych eskortowała policja. Samochody policyjne na sygnale przejeżdżające w deszczowe południe przez świdnicki rynek wzbudziły zaciekawienie i zdziwienie wielu mieszkańców miasta. Dziwił także przyjazd tak ważnych gości właśnie do naszego powiatu. Okazało się, że generał z Niemiec żegnał się z zaprzyjaźnionym współpracującym Śląskim Okręgiem Wojskowym. - "Generał Josef Priller wybrał dwa miejsca w Powiecie Świdnickim, które chciał zwiedzić - Świdnicę i Krzyżową. Argumentował swój wybór znaczeniem historycznym naszego powiatu. To właśnie te miejsca, a w szczególności Krzyżowa, są symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Przy tym obecność Kościoła Pokoju - tak znamienitego zabytku rangi światowej - zachęciła do przyjazdu do naszego regionu." - wyjaśniał Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świdnicy Krzysztof Krztoń. "Jestem pod ogromnym wrażeniem miejsc, które tu zobaczyłem. Muszę przyznać, że zachwyciła mnie stolica waszego powiatu i zamierzam wrócić tu niebawem z rodziną." - podkreślał na koniec niemiecki generał.


8 lipca 2005 - Bezpieczny rower

2 lipca w Jaworzynie Śląskiej, fundacja "Nasze Dzieci" z Żarowa wraz z jaworzyńskimi policjantami, członkami ochotniczej straży pożarnej w Jaworzynie Śląskiej i burmistrzem miasta przeprowadziła akcję -."Bezpieczny rower". W czasie wspólnej zabawy informowano dzieci, młodzież oraz rodziców o zagrożeniach płynących z nieprawidłowego poruszania się po drogach. Poruszono aspekty nieobowiązkowego ubezpieczenia oc i nw dla rowerzystów - szczegółowych informacji udzielali przedstawiciele PZU. Zaprezentowano rower wyposażony w obowiązkowe oświetlenie, hamulce, dzwonek. Pokazano rowerzystę wyposażonego w kask ochronny, ochraniacze na kolana i łokcie - uświadamiano wszystkich o zaletach stosowania w/w elementów. Przeprowadzono konkurs dotyczący bezpieczeństwa na drogach, właściwego zabezpieczenia rowerów przed kradzieżami - udzielającym prawidłowych odpowiedzi wręczono nagrody. Strażacy zaprezentowali pokaz ratownictwa drogowego, udzielania pierwszej pomocy ofiarom oraz wydobywania uczestników wypadku z uszkodzonych samochodów.


7 lipca 2005 - Festiwal rozpoczęty

Dzisiaj sztuką "Pieśń o pięknej Morylindzie" w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia, na świdnickim rynku rozpoczął się doroczny Festiwal Teatru Otwartego.
Tego popołudnia wystąpił jeszcze dwukrotnie - Teatr Voskresinnia ze Lwowa. Zaprezentował świdnickim widzom sztukę "Marzenie" i "Święty i grzeszny".
Festiwal potrwa do 9 lipca i wystąpią jeszcze teatry z Warszawy, Krakowa, Zielonej Góry, Legnicy i Wałbrzycha.


7 lipca 2005 - Stypendia

W roku szkolnym 2004/2005 przyznano stypendia 415 uczniom na łączną kwotę 76.368 zł, z której 61.968 zł pochodzi z dotacji celowej z budżetu państwa, a 14.400 zł ze środków własnych gminy.
Stypendia przeznaczone są na pomoc dla uczniów, więc we wrześniu żadnemu ze stypendystów nie powinno brakować przyborów i podręczników szkolnych.
Kolejny nabór wniosków na stypendia tego typu odbędzie się w okresie od 01.09.2005 do 15.09.2005 r.


7 lipca 2005 - Nie ma zagrożenia

Wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski informuje, że Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody jest w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w kraju i regionie.
Z przekazanych danych wynika, że nie ma żadnych sygnałów o zagrożeniu dla mieszkańców Dolnego Śląska.
Pomimo to wojewoda zwrócił się do Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i wojska o zwiększenie ochrony obiektów użyteczności publicznej oraz mających charakter strategiczny.


6 lipca 2005 - Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu

Czerwcowa sesja Rady Powiatu w Świdnicy miała być ostatnią sesją przed przerwą wakacyjną. Okazało się jednak, że wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie, dotyczące zatrzymań w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy podyktowały konieczność bliższego przyjrzenia się zaistniałej sytuacji. Na wniosek jedenastu Radnych zwołano nadzwyczajną sesję Rady Powiatu, która odbędzie się już 14 lipca o godzinie 17.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. Oprócz tematów związanych z kryzysem w powiatowej policji Radni będą omawiać także inną ważną dla mieszkańców naszego regionu sprawę dotyczącą restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.


6 lipca 2005 - Wystawa w Krzyżowej

Wędrująca po Polsce wystawa pt. "Polacy i Niemcy przeciwko komunistycznej dyktaturze" po raz kolejny - po Krakowie i Gdańsku - zostanie uroczyście otwarta w Pałacu w Krzyżowej. Uroczystość odbędzie się w piątek, 8 lipca 2005 r., w ramach konferencji: "Przełom polityczny lat 1989/1990 w środkowoeuropejskim dyskursie publicznym", organizowanej przez Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Fundację "Krzyżowa" i Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Do udziału w sympozjum zaproszeni zostali literaturoznawcy, kulturoznawcy, historycy, publicyści oraz filozofowie i politolodzy z Europy Wschodniej i Środkowej. Spotkanie w tym gronie daje okazję do przedyskutowania szeroko rozumianej problematyki okresu przełomu politycznego. Wspólna polsko-niemiecka wystawa przygotowana została przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Fundację Konrada Adenauera i Fundację Ettersberg w Weimarze. Na kilkudziesięciu planszach autorzy przedstawili historię walki z komunistycznymi reżimami w Polsce i w Niemczech wschodnich. Formy oporu były różne: konspiracja i walka zbrojna, demonstracje i robotnicze strajki, tworzenie opozycyjnych struktur, kultura niezależna, indywidualny sprzeciw wobec narzucanej ateizacji, protesty organizowane i wspierane przez Kościoły. Wystawa jest wyrazem wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy w Polsce i w NRD walczyli z totalitaryzmem, uciskiem i prześladowaniami, a szczególnie wobec tych, którym nie dane było doczekać zwycięstwa wolności. W uroczystości otwarcia wystawy w Krzyżowej udział wezmą Annemarie Franke (Fundacja Krzyżowa), Prof. dr Ryszard Terlecki (IPN Kraków), Stephan Raabe (Fundacja Konrada Adenauera) i Markus Pieper (Fundacja Ettersberg, Weimar). Zwiedzać ją będzie można od 8-go lipca do 28 sierpnia w Pałacu w Krzyżowej (I piętro, sala 207 i 208).Wystawa zostanie jeszcze w tym roku zaprezentowana m.in. w Warszawie i w Oświęcimiu.


6 lipca 2005 - Kurs języka angielskiego

4 lipca w Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała S.C. odbyło się spotkanie organizacyjne z uczestnikami wakacyjnego intensywnego kursu języka angielskiego. Przeprowadzony został Longman English Placement Test, określający poziom językowy uczestników, którzy chcą uczęszczać na kurs na poziomie średnio-zaawansowanym.
Informujemy, iż są jeszcze wolne miejsca:
ˇ W grupach dopołudniowych (godziny zajęć: 11.00 -13.30) -1 miejsce w grupie średnio-zaawansowanej
ˇ W grupach popołudniowych (godziny zajęć: 16.30 -19.00) -3 miejsca w grupie początkującej.
Szczegółowych informacji na temat kursów udziela Iwona Machoń-Pluszczewska (/074/857-72-83)


5 lipca 2005 - Wakacje w Niesulicach

1 lipca, już po raz 37. rozpoczęły się obozy w Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca ZHP Świdnica w Niesulicach. Od 1968 roku okolice jeziora Niesłysz stały się ulubionym miejscem spędzania czasu przez świdnickich harcerzy i młodzież. W tej chwili trwa I turnus, na którym łącznie przebywa 350 uczestników, w tym 51 dzieci zrekrutowanych przez pedagogów szkolnych w ramach zlecenia wypoczynku przez UM w Świdnicy. W tym roku wszystkie trzy turnusy będą prowadzone pod hasłem tradycji i obrzędów ludowych. Wiąże się to z np.: z tematyką zajęć programowych, nazwami podobozów (Kurna chata, Zgrana kapela, Dziurawe czółno), wystrojem obozu itp. Do tradycyjnych zajęć należą: festiwal piosenki, olimpiada sportowa, biegi terenowe, wycieczki piesze i rowerowe, kajakowanie itp. Oprócz tego, prowadzone są obozy specjalistyczne: żeglarski, konny i windsurfingowy. I turnus zakończy się 15 lipca. Na stronie internetowej hufca będą na bieżąco umieszczane zdjęcia z obozów w Niesulicach - www.swidnica.zhp.pl.


5 lipca 2005 - Festyn Rodzinny

W niedzielę - 10 lipca o godzinie 15.00 na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpocznie się kolejny już Festyn Rodzinny.
Na terenie przyległym do hali lodowiska odbędą się między innymi:
- gry i zabawy rekreacyjne
- dmuchany zamek-zjeżdżalnia
- spektakl dla dzieci
- konkurs "mikrofon dla każdego"
- na koniec dla rodziców gra zespół taneczny


5 lipca 2005 - Ostrzeżenie

Informujemy, że na obszarze Polski południowo-zachodniej od godzin południowych we wtorek, tj. 5 lipca 2005, od zachodu regionu będzie powoli przemieszczać się strefa frontalna z opadami deszczu i burzami. Opady deszczu będą utrzymywać się do jutra. Natężenie opadów może być umiarkowane lub silne. Burzom towarzyszyć będzie porywisty wiatr do ok. 20 m/s (ok. 72 km/godz.). Przewidywana wysokość opadów na najbliższą dobę w części nizinnej regionu od 20 do 30 mm, lokalnie ok. 40 mm. W Sudetach od 30 do 40 mm, lokalnie 50-70 mm. Porywy wiatru i intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia, wzrosty stanów wód i utrudnienia komunikacyjne.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury.
Informujemy również, że Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę będzie monitorował sytuację na terenie województwa.


4 lipca 2005 - Skuteczny apel

Apel samorządowców z Dolnego Śląska podpisany m.in. przez Ireneusza Pałaca, Zastępcę Prezydenta Świdnicy przyniósł skutek. W piśmie skierowanym do Marka Szczepańskiego, Podsekretarza Stanu Ministerstwa Gospodarki i Pracy przedstawiciele samorządów prosili o zmianę rozporządzenia z 9 maja. A to stanowiło, że jeśli samorządy nie podpisały umowy na uzyskanie pieniędzy ze ZPORR do 18 maja, to muszą ponownie występować o ocenę wniosków, ale już na innych zasadach. Wprowadzone rozporządzenie sprawiło, że opóźnia się realizacja przebudowy ul. Towarowej. Mimo że już 12 kwietnia wojewoda uzyskał informację z Ministerstwa Gospodarki i Pracy, że nie ma przeszkód w podpisaniu umowy z gminą, otrzymaliśmy ją dopiero 23 maja. Po interwencji samorządów rozporządzenie MGiP zostało zmienione i dokumenty zostaną podpisane. Liczymy, że dzięki temu już w połowie sierpnia ruszą roboty przy ul. Towarowej. Niedawno ogłoszono przetarg, który ma być rozstrzygnięty po 25 lipca.


4 lipca 2005 - Linia zawieszona

Przez ponad pół roku funkcjonowała w Świebodzicach linia 36, przewożąca pasażerów ze Świebodzic do Szczawna Zdroju i na podzamcze w Wałbrzychu. Od 1 lipca działalność linii została zawieszona. - Właściciel, czyli wałbrzyskie MPK, nie dotrzymało warunków zawartego przez nas porozumienia. Po pierwsze nie trzymano się ustalonych wcześniej tras. Firma samowolnie, nie informując nas o tym, dokonywała zamian - tłumaczy Paweł Ozga, dyrektor Urzędu Miejskiego. Początkowo umowa mówiła o utrzymaniu linii do końca maja. W wyniku rozmów miasto wyraziło zgodę na korzystanie z przystanków autobusowych do końca czerwca, licząc na zmianę postępowania przewoźnika. Najważniejszy zarzut dotyczył prowadzenia przewozów na terenie miasta, co było niezgodne z porozumieniem. - Nie możemy pozwolić na to, by zewnętrzna firma prowadziła przewozy miejscowe. Mamy zawartą umowę z firmą DLA z Wrocławia. Miasto dopłaca do komunikacji wewnętrznej i czyni to dla dobra mieszkańców. DLA zawarło z nami umowę, dającą gwarancję pewnych warunków. Nie możemy dopuszczać do ich łamania - tłumaczy Paweł Ozga. A że linia 36 prowadziła wewnętrzne przewozy na terenie miasta - udowodniono. Kilkakrotnie funkcjonariusze Straży Miejskiej skontrolowali sposób prowadzenia przewozów. Problemem pozostają nie wniesione do dziś opłaty za korzystanie z przystanków autobusowych, do czego zobowiązało operatora linii 36 stosowne porozumienie. Miasto liczy na to, że opłaty zostaną wniesione na konto urzędu. - Linia nie funkcjonuje nie z naszej winy, jak to ktoś stara się przekazać, lecz z powodu braku porozumienia pomiędzy stronami. Uczciwość w realizacji umowy musi być zachowana. Niestety, nie było tego - komentuje dyrektor. Co zaś z komunikacją w stronę Szczawna i Podzamcza? Na razie połączenia w tamtym kierunku bezpośrednio ze Świebodzic nie będzie. Ale miasto otwarte jest na propozycje.


4 lipca 2005 - Wniosek po nagrody

Do 15 sierpnia są przyjmowane wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować m.in.: stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana; uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją. Dla osób najbardziej wyróżniających się przewidziano nagrodę indywidualną lub zbiorową. Stosowne wnioski należy składać do 15 sierpnia w Referacie Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49), pok. nr 27. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. (74) 856-28-52.


4 lipca 2005 - Sezon rozpoczęty

Ponad sześćdziesiąt osób ze Strzegomia znalazło pracę przy zbiorze truskawek w Strzelcach Świdnickich. Są to przede wszystkim ludzie młodzi, którzy w ten sposób dorabiają sobie w czasie wakacji. Z plantatorem owoców i warzyw stowarzyszenie Euro-Partner współpracuje już 4 lata. Co roku stwarza to okazję do dodatkowego zarobku. Na spotkanie organizacyjne przybyło prawie 180 osób, pracę mogła podjąć jednak tylko jedna trzecia chętnych. Zbiór truskawek potrwa aż do jesieni. Pracodawca zapewnia, że wytrwali pracownicy zatrudnieni będą również przy zbiorze innych owoców i warzyw.


4 lipca 2005 - Nowe składy komisji

W związku z objęciem mandatu radnego przez Tadeusza Fedorowicza, który wszedł do Rady w miejsce Marka Betleja, na ostatniej sesji radni zatwierdzili nowe składy Komisji Oświaty i Wychowania oraz Komisji Handlu, Przemysłu, Usługi Bezrobocia. Wybrano także nową przewodniczącą Komisji Oświaty. Została nią Halina Sefarin - nauczycielka z ogromnym doświadczeniem zawodowym, która doskonale zna problematykę oświatową. Nowa pani przewodnicząca, która przez kilka tygodni pełniła już obowiązki szefowej komisji, zorganizowała pod koniec roku szkolnego posiedzenie, na które zaprosiła wszystkich szefów miejskich placówek edukacyjnych. Była to okazja do pochwalenia się osiągnięciami i przedstawienia problemów, jakie nurtują szkoły. Po zmianach skład Komisji Oświaty i Wychowania wygląda następująco: Halina Serafin, Maria Dobrzańska, Ewa Dziwosz, Tadeusz Fedorowicz, Tadeusz Gruszka, Anna Grzelak, Leszek Gucwa, Wiesław Sołek i Mariusz Szafraniec. W Komisji Handlu, Przemysłu, Usług i Bezrobocia pracują: Witold Zając (przewodniczący), Przemysław Dowgiało, Ewa Dziwosz, Tadeusz Fedorowicz, Wojciech Latuszek, Eugnieusz Mohyluk i Wiesław Sołek.


4 lipca 2005 - Rozdają żywność

Stowarzyszenie Euro-Partner rozdało 12 ton żywności. Z pomocy skorzystało 400 osób. Jest to efekt ponad rocznej współpracy z Bankiem Żywności w Świdnicy. Rozdawana żywność to między innymi mąka, mleko w kartonach, mleko w proszku, ser topiony, ser żółty, szynka konserwowa, makaron i ryż. Artykuły te można było odebrać w pomieszczeniach Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. - Burmistrz udostępnił nam je bezpłatnie. Pomoc uzyskaliśmy również od Strzegomskiej Straży Miejskiej. Pomogła nam ona w utrzymaniu porządku i wydawaniu darów - podkreśla Janusz Musiał, przewodniczący zarządu stowarzyszenia. Przy wydawaniu żywności pracowało społecznie 11 osób. Ich zadaniem było zorganizowanie bezpłatnego transportu, pomieszczenia na przechowywanie żywności, a także jej rozdanie. - Wszystkim tym osobom należy się szczególne uznanie i wdzięczność za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc - dodaje przewodniczący.


3 lipca 2005 - Prezydent na Litwie

Trzyosobowa delegacja Władz Świdnicy wyjeżdża po niedzieli na Litwę. Między 5 a 7 lipca w Rejonie Święciańskim gościć będą: Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy, Michał Ossowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy oraz Danuta Nowicka, Kierownik Referatu Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki świdnickiego urzędu. Władze miasta wezmą udział w obchodach Dnia Państwa Litewskiego. Jednak głównym celem pobytu jest zacieśnienie współpracy, która trwa od maja 2002 roku. Rejon Święciański położony jest w północno - wschodniej części Litwy. Szczegóły o naszym partnerskim Rejonie można znaleźć na www.svencionys.lt, również w języku polskim.


3 lipca 2005 - Wypoczynek dzieci

Okres wakacji to czas odpoczynku dla wielu młodych ludzi. Jedną z form wypoczynku są kolonie i w taki właśnie sposób wypoczywała 28 osobowa grupa dzieci z czeskiego Tanvaldu. Przyjechali oni na zaproszenie Wójta Gminy Marcinowie Waldemara Budzyńskiego. Dzieci podziwiały wiele zakątków na Dolnym Śląsku. Obecnie do wyjazdu przygotowuje się grupa polskich dzieci z gminy Marcinowie. W dniach 7-16 lipca pojadą one do Tanvaldu dokąd zostały zaproszone przez Starostę partnerskiego czeskiego miasta Petra Poláka.


3 lipca 2005 - Plusy spółek

Niemal wszystkie spółki z udziałami miasta zakończyły 2004 rok z zyskami. Tak wynika z ostatnich zgromadzeń wspólników, w ich trakcie przyjęto - przewidziane prawem - sprawozdania z prac organów, sprawozdania finansowe, udzielono absolutorium zarządom i radom nadzorczym. A oto najważniejsze wyniki spółek. Zysk za 2004 rok Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sięga 314 tys. zł i został przeznaczony na kapitał zapasowy. Zaś na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników ŚPWiK zapadła decyzja o podwyższeniu kapitału spółki o 3,3 mln zł z przeznaczeniem na realizację infrastruktury w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Spółka Wodna Bystrzyca za 2004 rok odnotowała 1,8 mln zł zysku. Pieniądze przeznaczy na pokrycie strat z 2001 roku i bieżącą działalność. Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów zamknęło 2004 rok zyskiem 510 tys. zł, przeznaczono go na cele inwestycyjne. 235 tys. zł zysku w 2004 roku wypracował Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, pieniądze przeznaczono na fundusz zapasowy i pokrycie strat za lata poprzednie. Zaś Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w 2004 roku nie przyniosło zysku. Ponad 150 tys. zł straty wynikło z wyksięgowania kosztów inwestycji, która nie doszła do skutku. Stratę pokryto z funduszu zapasowego z poprzednich lat. Korzyść z dobrych wyników miejskich spółek mogą odnieść również mieszkańcy. Jeśli wprowadzenie jakichkolwiek podwyżek będzie konieczne, to nie będą one wysokie. Władze Świdnicy wyznają zasadę, że mieszkańcy nie powinni dopłacać znacznych kwot do funkcjonowania spółek. Dlatego te obniżają koszty swojego funkcjonowania (m.in. poprzez pozbywanie się zbędnych nieruchomości i inne działania).


2 lipca 2005 - Basen za 1,5 zł, a nawet za darmo

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek podjął decyzję w sprawie petycji mieszkańców Świdnicy. Radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska złożyła interpelację, podpisaną przez świdniczan, z prośbą o wprowadzenie promocyjnej ceny biletu wstępu dla dzieci na basen letni Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Z symulacji wpływów wynika, że obniżenie ceny biletu ulgowego z 2 zł do 1zł nie jest możliwe, ponieważ wiązałoby się to z uszczupleniem budżetu OSiR-u o 50 tys. zł. Jednak wprowadzono karnety na 10 wejść, dzięki którym cena biletu wynosi 1,50 zł za wstęp, zamiast 2 zł. Niezależnie od tego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wytypuje dzieci, które otrzymają bezpłatne karnety. Liczymy, że te działania pozwolą skorzystać z basenu młodym świdniczanom, pochodzącym z rodzin będących w trudnej sytuacji finansowej.


2 lipca 2005 - Ciekawie w Marcinowicach

Czerwiec obfitował w wiele imprez kulturalnych. Sprzymierzeńcem również była pogoda. Oprócz "Prezentacji Artystycznych Powiatu Świdnickiego", które były organizowane wspólnie z Fundacją Forum Krasków, na uwagę zasługuje również "Noc Kupały". Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach wraz z właścicielką młyna - Marią Pollak. W leśnej scenerii przy "Ślężańskim Młynie" w Szczepanowie dzieci z koła teatralnego szkoły podstawowej w Strzelcach przedstawiły krótką inscenizację nawiązującą do nocy świętojańskiej. W programie nie zabrakło występów utalentowanej młodzieży z gminy oraz zespołów artystycznych: zespół taneczny "WIR", Zespół taneczno-wokalny z Zebrzydowa, Małgosia Wilk, Alicja Zielińska, Daria Kowal, Ela Kuzio, Natalia Czop, Dawid Tymiński. Na zaproszenie Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury przyjechał również zespół "Nokturn" ze Świdnicy, oraz Zespół tańca towarzyskiego PLUS z Wrocławia. Choć impreza miała miejsce 25 czerwca do dziś jeszcze można o niej usłyszeć w rozmowach mieszkańców i uczestników imprezy.


2 lipca 2005 - Nowa trasa na Puchar Świata

Na tegoroczne zawody jeździeckie International Horse Trials Strzegom przygotowano cztery ciekawe, ambitne i dobrze dopracowane trasy terenowe. 23 przeszkody rozmieszczone na terenie hipodromu są autorstwa Christiana Zehe, specjalisty w tej dziedzinie. Najdłuższa trasa liczy 5130 m, najkrótsza 2700 m, a wszystko to na powierzchni 25 ha. Ponieważ Strzegomskie zawody są kwalifikacją do zawodów najwyższej rangi, a jeźdźcy i konie przygotowują się tu do głównych wydarzeń tego roku, czyli: finału Pucharu Świata w Malmö i Mistrzostw Europy. Dlatego zadania na przeszkodach są pomyślane tak, by stanowiły szansę i wyzwanie, by jeździec i koń uczyli się nowych umiejętności, ale by wymagania nie były ekstremalne. - Przy ustawianiu trasy terenowej moim celem było umożliwienie publiczności obserwowania wielu przeszkód z jednego miejsca - mówi Christian Zehe - Mamy nadzieję, że w tym roku sprostaliśmy temu zadaniu jeszcze lepiej niż dotąd, bowiem zmieniliśmy koncepcję przejazdu przez przeszkody wodne. Dzięki temu można będzie podejść bliżej do trasy crossu, nie narażając siebie ani nie przeszkadzając koniom. Przyjemność obserwowania warto połączyć ze spacerem wzdłuż całego crossus: zobaczą Państwo przeszkody z bliska, zażyją ruchu i nacieszą oczy wspaniałym pejzażem. W ostatnich trzech latach zawody w Strzegomiu z lokalnej imprezy wyrosły na znany i uznany turniej o europejskiej randze. Widok znakomitych jeźdźców i doborowych koni wynagrodzi publiczności wszelkie trudy podróży. Jest tu na co popatrzeć! - dodaje Christian Zehe Rywalizację na tak wysokim poziomie widzowie w tym roku będą mogli podziwiać z nowej dodatkowo ustawionej trybuny na 1000 miejsc siedzących.


2 lipca 2005 - Ziemia świdnicka na fotografii

25 plansz ze zdjęciami i opisami miejsc zgromadzono na wystawie "Najpiękniejsze miejsca i cenne zabytki ziemi świdnickiej", której wernisaż zaplanowano na 8 lipca. Fotografie autorstwa Bożeny Pytel i Pawła Świątkiewicza wystawione będą w zakrystii Kościoła Pokoju w Świdnicy. Wystawę "Najpiękniejsze miejsca i cenne zabytki ziemi świdnickiej" będzie można oglądać od 9 do 30 lipca, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-13.00 lub 15.00-17.00, a w niedzielę od godz. 15.00 do 17.00. Wstęp wolny.


2 lipca 2005 - LZS Młodzików

Dzisiaj na obiektach sportowych w Strzelcach Świdnickich odbył się finałowy turniej piłki nożnej młodzików pomiędzy pierwszymi i drugimi drużynami rozgrywek ligowych Grupy I i II Międzypowiatowej ligi piłki nożnej LZS Młodzików. Do turnieju awansowały: Witoszów, Zebrzydów (II miejsca w grupach) oraz Kątki i Strzelce (I miejsce w grupach). W meczu o miejsce III pomiędzy drużynami Witoszowa i Zebrzydowa zwyciężył Zebrzydów (3:1), a w meczu o pierwsze miejsce pomiędzy Kątkami i Strzelcami zwyciężyły Strzelce Świdnickie (4:0). Tabela końcowa:
1 m LZS "Strzelec" Strzelce Świdnickie (gmina Marcinowice)
2 m LZS Kątki (gmina Marcinowice)
3 m LKS Zebrzydów (gmina Marcinowice)
4 m LKS Witoszów (gmina Świdnica)
Dwie zwycięskie drużyny będą reprezentować powiat świdnicki na strefowym turnieju młodzików "Puchar Lata 2005", który odbędzie się 17 lipca w Burkatowie.


1 lipca 2005 - Mamy 2 lata

Dziś mijają dwa lata od kiedy powstał nasz serwis. Jako pierwsi podjęliśmy pracę nad stworzeniem codziennie aktualizowanego serwisu informacyjnego poświęconego naszemu powiatowi i do dziś pozostajemy na rynku mediów elektronicznych jedynym codziennym serwisem informacyjnym naszego rejonu. Promujemy miasto, promujemy powiat. O naszym rejonie wiedzą na wszystkich kontynentach świata. Ponad 10% naszych czytelników pochodzi z różnych stron świata. Po dwóch latach funkcjonowania strony odnotowujemy nawet ponad 2000 wizyt jednego dnia - przy średniej miesięcznej ilości 1200 wizyt. Na naszym forum zarejestrowanych jest prawie pół tysiąca użytkowników. Dziękujemy za listy wszystkim tym, którzy pamiętali o naszej rocznicy i zapraszamy do dalszej lektury.


1 lipca 2005 - Wyjechali do Niesulic

51 uczniów świdnickich szkół wyjechało dziś rano wraz z harcerzami na obóz do Niesulic. Kolejna grupa 99 osób wyjedzie nad jezioro Niesłysz 29 lipca.
Na zafundowanie wakacji 150 świdniczanom, pochodzącym z rodzin o niskich dochodach, miasto wydało 75 tys. zł. 30 tys. zł dołożyła Komenda Hufca ZHP, która wygrała konkurs ogłoszony przez Prezydenta Świdnicy na organizację letniego wypoczynku.1 lipca 2005 - Zmiany w Marcinowicach

Dzisiaj na XXVIII sesji Rady Gminy Marcinowie został odwołany z funkcji sekretarza gminy Pan Krzysztof Różyczki w związku z powołaniem go z dniem 1 lipca br. na funkcję Zastępcy Wójta Gminy Marcinowice. Sekretarz gminy zostanie powołany po okresie wakacyjnym. Obecni na sesji podziękowali Panu Różyckiemu za dotychczasową pracę i życzyli powodzenia na nowym stanowisku. Na sesji podjęto również uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Marcinowice na lata 2005-2013 oraz w sprawie wyrażenia zgody na wystąpienie Gminy Marcinowice ze Stowarzyszenia pn. "Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych" w Świdnicy.


1 lipca 2005 - Zebranie sołtysów

Trzecie w tym roku posiedzenie sołtysów, odbyło się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej. W naradzie uczestniczyli sołtysi, władze Miasta Jaworzyny Śląskiej oraz pracownicy Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy Jaworzyna Śl. Zdzisław Skarbek - Dyrektor SOK i BP w Jaworzynie Śl. omówił plan tegorocznych dożynek, które odbędą się w Jaworzynie Śląskiej, na stadionie sportowym. Dożynki swym przebiegiem i charakterem nie będą odbiegać od tych organizowanych w latach ubiegłych. Sołtysi otrzymali również informacje dotyczące letniej akcji "Bezpieczne lato 2005", której organizatorem jest Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śl. Dzieci i młodzież z Gminy Jaworzyna Śląska będą mogły spożytkować wolny czas na zajęcia, przygotowane specjalnie dla nich na czas wakacji. Przygotowano szereg ciekawych ofert dla najmłodszych: zabawy, konkursy plastyczne, wycieczki m.in. do Karpacza, Zagórza Śląskiego. Dzieci spędzą również kilka dni na kąpielisku strzeżonym w Jaworzynie Śl. Wyjaśnione zostały procedury związane ze zmianą klasyfikacji użytków rolnych. Kolejne zagadnienia dotyczyły systemów informacji kryzysowej. W celu zminimalizowania strat i ochrony życia ludzkiego wprowadza się nowe systemy ostrzegania i alarmowania ludności. Przedstawione zostały procedury postępowania w zakresie ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach. Natalia Kita - z-ca Burmistrza odpowiadała na wnioski Sołtysów z poprzedniej narady, dotyczyły one stawek za wodę i ścieki.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii