30 września 2005 - Siatkarka z honorami

Świdniccy radni klubu Wspólnota Samorządowa: Anna Bielawska, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Michał Ossowski, Michał Kulig, Lesław Podgórski oraz Michał Szukała zwrócili się do Prezydenta Świdnicy o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Dorocie Świeniewicz.
- Jesteśmy dumni z rodowitej świdniczanki - Doroty Świeniewicz i już od lat obserwujemy jej sportowe poczynania. Dzięki ostatnim sukcesom polskich siatkarek i za sprawą Pani Doroty, Świdnica została rozsławiona na całym świecie z czego się cieszymy. Nie miałem wątpliwości i wszcząłem procedurę nadania jej tytułu Honorowego Obywatela Miasta - mówi Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy.
W ubiegłym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznano księdzu prałatowi Kazimierzowi Jandziszakowi oraz pośmiertnie - Romanowi Pasykowi.


30 września 2005 - Tajemnice Świebodzic

Nowa książka wydawnictwa CMM Świdnica zatytułowana "Największe Tajemnice Świebodzic" jest już do nabycia w księgarni:
EMPiK Świdnica (Rynek), Księgarnia Świebodzice (Rynek).
Autorem książki jest Rafał Wietrzyński urodzony w 1975 roku w Świebodzicach, ekonomista, historyk, podróżnik i pisarz.
Jest absolwent Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, autorem reportaży i publikacji związanych z historią tego regionu i nie tylko (m.in. "Szkice z dziejów Świebodzic", "Śladami świebodzickich zabytków", "100 największych bitew w dziejach Polski"). Obecnie mieszka w Anglii. Więcej - >>> zobacz


30 września 2005 - Szkolna Liga LA

Wczoraj na Stadionie na Osiedlu Zawiszów odbyły się zawody Szkolnej Ligi LA Szkół Gimnazjalnych Chłopców i Dziewcząt na szczeblu powiatowym. Organizatorem był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i Szkolny Związek Sportowy. W zawodach wzięło udział blisko 150 chłopców i dziewcząt z gimnazjów nr 1, 2, 3, 4 ze Świdnicy i gimnazja z Marcinowic i Żarowa. Rywalizowano w konkurencjach - biegi na 100 m, 300 m, 600 m, 1000 m, sztafeta 4 x 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem.
Klasyfikacja na szczeblu miasta Świdnica:
Chłopcy - Gimnazja
1 - Gimnazjum nr 1, 2 - Gimnazjum nr 3, 3 - Gimnazjum nr 4, 4 - Gimnazjum nr 2. Dziewczęta - Gimnazja
1 - Gimnazjum nr 1, 2 - Gimnazjum nr 4, 3 - Gimnazjum nr 2, 4 - Gimnazjum nr 3.
Zwycięskie drużyny chłopców /Gimn. Nr 1/ i dziewcząt /Gimn. Nr 1/ Szkolnej Ligi La gimnazjalistów reprezentować będą powiat świdnicki na szczeblu dolnośląskim w zawodach, które odbędą się we Wrocławiu 5 października tego roku.


30 września 2005 - Nowy świdnicki radny

Jan Musiej został przyjęty w poczet radnych Rady Miejskiej w Świdnicy. Podczas piątkowych obrad, 30 września, radny Musiej złożył ślubowanie. Zastąpił w RM niedawno zmarłego Adama Koźbiała. Na tej samej sesji radni zdecydowali, że Jan Musiej dołączy do składu Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świdnicy.
Jan Musiej ma 68 lat. Z zawodu jest nauczycielem, prezesem świdnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Był już radnym w kadencji 1994-1998 oraz 1998-2002 r.


30 września 2005 - Bezpieczniejsze dzieci

Zasady bezpieczeństwa w kontaktach z psem poznały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu. Pokaz przeprowadzili funkcjonariusze z Powiatowej Komendy Policji.
Przede wszystkim nie wolno drażnić psa. Trzeba zachować bezpieczną odległość. A kiedy już się pojawi w pobliżu ... - Należy zachować spokój. Nie można wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Najlepiej przykucnąć, skulić się i zasłonić piąstkami szyję - instruowali policjanci.
Było to tylko jedno ze spotkań w ramach realizowanego przez "czwórkę" programu "Bezpieczna szkoła". Jego cele to podniesienie bezpieczeństwa dzieci w szkole oraz podczas drogi do niej i z powrotem. - Chcemy również uświadomić uczniom jakie zagrożenia czekają na nich ze strony środowiska zewnętrznego - mówi Agnieszka Kisielewicz, wicedyrektor PSP nr 4. Program placówka realizuje już trzeci rok. Obejmuje on także szkolenia dla samych nauczycieli.
W ramach całego przedsięwzięcia szkoła współpracuje z wieloma różnymi instytucjami: policją, strażą pożarną i strażą miejską. W najbliższym czasie odbędą się kolejne spotkania. Zaplanowano także różnorodne konkursy i quizy oraz spektakl.


30 września 2005 - VII Nocny Maraton Szachowy - BLITZ

Jutro i pojutrze odbędzie się w Żarowie VII Nocny Maraton Szachowy - BLITZ. Maraton rozgrywany będzie w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 min. na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów,a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają GRĘ KRÓLEWSKĄ bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.


29 września 2005 - Czwarte urodziny

30 września o godzinie 11:00 w klubie Włókniarz odbędzie się wspólna impreza OSiR-u i Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i młodzieży Niepełnosprawnej. Stowarzyszenie jak co roku obchodzi swoje Urodziny w tym roku to już 4-te. Imprezę rozpocznie przegląd Zespołów Teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych z: Domu Pomocy Społecznej dla dorosłych - Jaskulin, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach, z Powiatowego Zespół Szkół ze Szkoły Życia ze Świebodzic, z Liceum Ogólnokształcącego ze Świebodzic, ze Szkoły Podstawowej nr 3 ze Świebodzic i z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.


29 września 2005 - Mistrzostwa Gminy

Wczoraj na obiektach sportowych w Mokrzeszowie odbyły się mistrzostwa gminy wiejskiej Świdnica w piłce nożnej szkół podstawowych organizowane w ramach Gminnej Ligi Szkół. Organizatorem imprezy była szkoła podstawowa w Mokrzeszowie oraz Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica"
Wyniki końcowe turnieju:
1 miejsce SP Bystrzyca Górna 2 miejsce SP Grodziszcze, 3 miejsce SP Lutomia, 4 miejsce SP Pszenno, 5 miejsce SP Mokrzeszów 6-7 miejsce Witoszów i Lubachów
zwycięskim zespołom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz puchary.


29 września 2005 - Historia motocykli Harley Davidson

24 września na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zwolennicy motocykli mieli swoje prawdziwe święto. Wydarzenie to zgromadziło jednak nie tylko pasjonatów, ale i mnóstwo ludzi, którzy na co dzień wybierają inne środki komunikacji. Kilka minut po godz.17 gospodarze imprezy powitali zebranych i dokonali oficjalnego otwarcia wystawy poświęconej historii motocykli Harley - Davidson oraz wystawy poświęconej historii ruchu motocyklowego na Dolnym Śląsku. Dzięki uprzejmości jednego z organizatorów tej wystawy można było podziwiać zdjęcia ukazujące przedwojenny Wrocław, również pan Krystian Wrocławski udostępnił zwiedzającym swoją kolekcję pucharów i zwycięskich kasków, należących niegdyś do jego ojca. Odbył się także pokaz mody harleyowej, któremu towarzyszyły dźwięki muzyki wykonywanej przez zespół "Birma" (Irek Nowacki "Pióro").


29 września 2005 - Sesja w Żarowie

Jutro o godzinie 8:00, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Żarowie przy ul. Zamkowej odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Żarowie. Radni zajmą się między innymi: wprowadzeniem zmian w budżecie Gminy Żarów na 2005 rok, sprawą zmiany uchwały w sprawie założenia przez Gminę Żarów i Biuro Projektów Deyle Polska Spółki z o.o. Termy Żarów, zmianą uchwały w sprawie zasad wnoszenia i zbywania udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego przez Burmistrza Miasta Żarów, przystąpieniem do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczącego części terenu wsi Zastruże.


29 września 2005 - Kodeks pracowników urzędu

W ramach realizacji zadań programu "Przejrzysta Polska" Urząd Gminy Świdnica opracował Kodeks Etyczny Pracowników Urzędu. Treść Kodeksu to nie formuły prawne zaciągnięte z ustaw, czy narzucone przez kierownictwo Urzędu zasady. Kodeks powstał na podstawie ankiety wypełnionej przez pracowników Urzędu i stanowi ich własność.
Kodeks stanowi zbiór najważniejszych zasad, którymi kierują się pracownicy Urzędu. Każdy pracownik miał wpływ na zapisy zawarte w Kodeksie Etycznym, a zgłaszane uwagi i propozycje były uzgadniane i uwzględniane w treści kodeksu.


29 września 2005 - Wygrała platforma

22064 uprawnionych do głosowania, a tylko 7476 wydanych kart. Daje to 33,88% frekwencji, czyli mniej niż w skali całego kraju. W niedzielnych wyborach parlamentarnych najwięcej głosów w gminie Strzegom zdobyła Platforma Obywatelska. Mieszkańcy gminy na posłów oddali 7156 ważnych głosów. Platforma Obywatelska uzyskała 2316 (32,36%) wszystkich głosów, drugie było Prawo i Sprawiedliwość - 1609 (22,48%), trzecia Samoobrona - 961 (13,43%). Tylko 22 głosy (0,31%) otrzymał Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski. Trzech kandydatów na posłów w okręgu wałbrzyskim pochodziło z terenu gminy Strzegom. Największe poparcie z nich wśród mieszkańców gminy uzyskał Henryk Rosiek (PO) - 1502 głosy. Pozostali: Teresa Kopciuch z Ligi Polskich Rodzin - 210, a Adam Węgrzyn z Polskiego Stronnictwa Ludowego - 41 głosów. Żadnemu z tych kandydatów nie udało się zdobyć mandatu poselskiego. W wyborach do senatu mieszkańcy gminy oddali 7111 głosów. Największym poparciem cieszył się Mieczysław Szyszka z PIS, otrzymał 2615 głosów, drugi był Roman Ludwiczuk (PO) - 1904 głosów, a trzeci Marek Dyduch (SLD) - 1411 głosów. Najliczniejszy obwód wyborczy w gminie mieścił się w Zespole Szkół przy ul. Krótkiej 6, gdzie uprawnionych do głosowania było 1931. Najmniejszy, w świetlicy wiejskiej w Rusku, liczył 316 osób. Największa frekwencja była w obwodowej komisji nr 1 mieszczącej się w Publicznej Szkole Podstawowa Nr 2 przy ul. Adama Mickiewicza 1 i wyniosła 41,53%. Najgorzej pod tym względem było w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 przy ul. Jeleniogórskiej 19, gdzie do urn poszło 27,36% uprawnionych.


28 września 2005 - Teraz mecz z Bielskiem

Zgodnie z przewidywaniami tą rundę Pucharu Polski świdnickie siatkarki mają już za sobą. Dzisiaj bez problemu pokonały na wyjeździe zespół UKS Dwójka Stęszew.
MKS Świdnica - UKS Dwójka Stęszew 3:0 w setach: 25/13, 25/20 i w ostatnim secie 25 do 11.
Kolejnym przeciwnikiem będzie, jak już wcześniej zapowiadalismy drużyna z Bielska - BKS Stal Bielsko-Biała. Bielszczanki to od lat czołowy Polski zespół, wielokrotny Mistrz Polski.
Mecz w Świdnicy odbędzie się 12 października o godzinie 17.00 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.


28 września 2005 - Podziękowania Posła

Dziękuję za udział w wyborach wszystkim mieszkańcom naszego regionu, a szczególnie tym, którzy poparli mnie i mój program: Praca, Prawo i Sprawiedliwość.
Dzięki zaufaniu, jakim ponownie mnie Państwo obdarzyliście, będę mógł pomóc mieszkańcom Świdnicy i naszego regionu, pracując w Sejmie. Dziękuję i zachęcam Państwa do stałego kontaktu.
Ryszard Wawryniewicz.
Telefon komórkowy 601 880 811. adres emailowy - ryszard@wawryniewicz.pl


28 września 2005 - Etycznie w starostwie

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Świdnicy mogą pochwalić się opracowanym przez siebie Kodeksem Etycznym Pracowników. Jest on efektem przystąpienia powiatu do społecznej akcji "Przejrzysta Polska". -"Niezależnie od udziału w akcji staramy się zawsze przestrzegać norm postępowania pracowników naszego urzędu, kładziemy duży nacisk na rzetelność, wzajemny szacunek i kulturę osobistą" - podkreśla Tomasz Kempa Sekretarz Powiatu. Zanim przystąpiono do pracy nad Kodeksem, została przeprowadzona anonimowa ankieta na temat tego, jakie powinny być priorytetowe wartości, którymi należy kierować się w pracy. Na podstawie ankiety opracowano projekt kodeksu, który następnie poddano konsultacji. Projekt kodeksu opracowali wytypowani z każdego wydziału pracownicy. Następnie odczytano go w wydziałach starostwa a zgłoszone przez pracowników uwagi zostały ujęte w ostatecznej wersji Kodeksu. Powiatowy Kodeks określa wartości i zasady etyczne, obowiązujące pracowników naszego urzędu, mające znaczenie priorytetowe przy realizacji powierzonych zadań. Opracowanie Kodeksu Etycznego ma utrwalić pozytywny wizerunek samorządu powiatowego, zagwarantować wysoki poziom obsługi mieszkańców a przede wszystkim zwiększyć zaufanie do samorządu powiatowego.


28 września 2005 - Konieczna aktualizacja

Aktualna ewidencja gruntów rolnych to od przyszłego roku warunek konieczny przy ubieganiu się o dopłaty unijne. Rolnicy muszą się spieszyć. Temat ten zdominował wrześniową naradę sołtysów. - Przeprowadzanie pomiarów jest uzależnione od warunków pogodowych, dlatego w tym roku nie zdążymy wykonać wszystkich - wyjaśniał Waldemar Sołek z wałbrzyskiego oddziału Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych. - Rozpoczęte postępowanie będzie jednak brane pod uwagę przy ubieganiu się o dopłaty. Aktualizacja wiąże się z dość wysokimi kosztami. Maleją one jednak, kiedy jest więcej chętnych z jednej wsi. - Im więcej hektarów tym taniej. Rolnicy mogą się dogadywać między sobą - mówi Sołek. Aby rozpocząć pomiary należy przedstawić nr działki i wielkość powierzchni, która jest do przekształcenia. Dane te zawiera wypis z ewidencji gruntów rolnych prowadzonej przez starostwo powiatowe, jest to jednak płatne. Informację na podstawie, której można rozpocząć postępowanie rolnicy uzyskają bezpłatnie także w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska. Kierunek aktualizacji musi być dodatkowo zgodny z planami zagospodarowania przestrzennego gminy.


27 września 2005 - Piątkowe obrady

W najbliższy piątek, 30 września, o godzinie 11.00 rozpoczyna się sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Pierwszą uchwałą, jaką podejmą radni, będzie stwierdzenie wstąpienia w skład Rady Miejskiej w Świdnicy, Jana Kazimierza Musieja. Zaraz po tym radny Musiej złoży uroczyste ślubowanie.
W programie sesji zaplanowano przedstawienie protokołów z kontroli dokonanych przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Świdnicy. Pierwsza z nich dotyczyła umowy pomiędzy Urzędem Miasta, a firmą brokerską Jargo z Wrocławia, a druga zadłużenia miasta w latach 2000-2005 ze szczególnym uwzględnieniem okresu 2002-2005r.
Radni podejmą również szereg uchwał, m.in. w sprawie: zmian w budżecie, wyrażenia zgody na zamianę gruntów pomiędzy miastem a Skarbem Państwa, darowizny na rzecz Skarbu Państwa dwóch działek przy ulicy Wałbrzyskiej, wyrażenia zgody na zamianę gruntów pomiędzy miastem a Polskim Związkiem Działkowców w Warszawie a także w sprawie przeznaczenia do sprzedaży w przetargu działek przy ulicy Świętokrzyskiej.


27 września 2005 - Kolejne wpłaty

Burmistrz miasta Jan Wysoczański oraz ksiądz dziekan Augustyn Nazimek serdecznie dziękują za wszystkie wpłaty, z których sfinansowany będzie pomnik Papieża Jana Pawła II. Do tej pory wpłat takich dokonali: A. i A. Szczykała, J. Nazarkiewicz, B. i R. Zawaccy, K. Wojdat, państwo Dworak, B.Klonowska, J. Puterek, T. Widła, J. Kowalczyk, J. Grundowska, I. Dziedzic, firma Elman, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Moneva Polska, V. Wróbel, K. Paszkiewicz, J. Krumplewska, J. Kosowska, I. Sułkowska, S. Oczkoś, E. Gmerek, T. Gruszka, M. Potocka, W. Krawczyk, E. Krumplewski, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Miejskie PZW, Pracownicy ZwiK, Polskie Stowarzyszenei Diabetyków, Śnieżka - Invest, R. Gierstel, Toyota Wrocław, T. Binkowska, Fregata sp. z o.o. , H. Kubasik, J. Dziemba, K. Górczyńska, M. Gregorczyk, J. Kuna, W. Góra, H. Serafin, B. Ryznar, G. Bajorska, K. Wabowska, K. Wójtowicz, Z. Choińska, K. Gładka, Zakłąd Fryzejrski Simona, państwo Brodnat, Sosnowicz, Marszałek, A. i M. Bartkiewicz, A. Kurzawa, M.S. Jawa, M.W Szymańscy, "Sped Car" E. Wojdat, AMM Kędra Gajek, M. Basista, S. Drożdziak, M. Potocka, R.A. Mróz, H. Dreluch, T. Janiszewska, T. Barczyszyn, M. Łabacz, T. Jakimowicz, K. Lis, R. Muzyka, R. Skóra, G. Gajda, E. Nanowska, D. Świtała, B. Borgoń, J. Szlosek, J. Walczak, E. Ozga, M. Buczek, K. Siodlarz, M. Rawska, J. Madejczyk, M Łękawski, H. Lauk, B. Rachwał, A.R. Pofelscy, T.B. Kożuchowicz, D.A. Tatarscy, Dżonik Wajs, L. Rubaniec, S.W. Ślęzak, J. Waligórski, I. Seydak, E. Mohyluk, P. Ozga, T. Szozda, K i S Wygoda, A. l Smaza, R. Węcek, C. Siodlarz, H. Rolla, A. Pofelski, Z. Urbanowski, J. Piwko, B. Dolecki, E. Wiszniewska, Z. Urbanowska, A. Wiśniewska, B. Jarocka, A. i S. Fedorowicz, I. Olearczyk, M. Respond, Ł. Krawczyk, H. Lauk, K. Lachowicz, J. Torzecka, W. Jarocki.
Organizatorzy zbiórki, w tym burmistrz Jan Wysoczański i przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Góra, a także koordynujący zbiórkę ks. proboszcz Augustyn Nazimek apelują do tych, którzy chcieliby wesprzeć budowę pomnika, by dokonywali wpłat na podane konto: Kredyt Bank Świebodzice 83 1500 1764 1217 6002 9718 0000 z dopiskiem "Pomnik Jana Pawła II".


27 września 2005 - VII Nocny Maraton Szachowy - BLITZ

Pierwszego i drugiego października odbędzie się w Żarowie VII Nocny Maraton Szachowy - BLITZ. Maraton rozgrywany będzie w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 min. na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów,a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają GRĘ KRÓLEWSKĄ bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29 września. Formularz zgłoszeniowy - >>> zobacz. Szczegółowy program zawodów - >>> zobacz


27 września 2005 - Wybory parlamentarne

Podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych w dziesięciu obwodach wyborczych w Gminie Świdnica frekwencja wyniosła średnio 32,5%. W całej Polsce średnia przekroczyła 40%. Z ogólnej liczby 12.222 mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania do urn wybrało się 3.969 osób. Na kandydatów do senatu oddano głosów: Barcicki Mariusz 711, Drożdż Kazimierz 444, Dyduch Marek 619, Kania Marian Andrzej 414, Kucharski Stanisław 714, Ludwiczuk Roman Edward 855, Marciniak Andrzej 130, Sałdacz Jan 581, Szpytma Bogusław Krzysztof 432, Szyszka Mieczysław 1.363.
Na ugrupowania do sejmu: Ruch Patriotyczny 16, Polska Partia Pracy 24, Liga Polskich Rodzin 339, Partia Demokratyczna 62, Socjaldemokracja Polska 125, Prawo i Sprawiedliwość 948, Sojusz Lewicy Demokratycznej 457, Platforma Obywatelska RP 691, Polska Partia Narodowa 15, Polskie Stronnictwo Ludowe 173, Platforma Janusza Korwina-Mikke 56, Ogólnopolska Koalicja Obywatelska 9, Samoobrona 857, Narodowe Odrodzenie Polski 13.


27 września 2005 - Biegi Przełajowe

22 września na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe Powiatu Świdnickiego. Organizatorem biegów byli: Powiatowy Szkolny Związek Sportowy i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W zawodach w klasyfikacji miasta Świdnica wzięło udział 316 uczniów Szkół Podstawowych i 101 gimnazjalistów.
SP - klasy IV i młodsze: Joanna Kwaśniewska /SP 4/, Paula Bilinkiewicz /SP 10/, trzecia była Gabriela Bobowska /SP 8/.
Wśród chłopców zwyciężył Gracjan Klimczak /SP 10/ przed Pawłem Osiakiem /SP 3/ i Janem Brygadzinem /SP 15. SP - klasy V-VI w grupie dziewcząt wygrała Karolina Liphardt /SP 1/ przed Adą Ryś /SP 1/ i Martyną Podgórską /SP 4/.
Wśród chłopców pierwszy był Jakub Pasiewicz /SP 6/ przed Jakubem Decem /SP 4/ i Igorem Mateją /SP 8/.
W klasyfikacji Szkół Gimnazjalnych pośród dziewcząt zwyciężyła .Aleksandra Małodobra /G 4/, przed Darią Zabdyr /G 1/ i Michelle Schiewe /G 1/.
Z chłopców najlepszym był Krystian Batko /G 3/ przed Rafałem Babiszem /G 3/ i Mateuszem Tworzydło /G 1/.


27 września 2005 - Zabójstwo

Świdniccy policjanci zatrzymali 2 mężczyzn podejrzewanych o zabójstwo 33 letniego mieszkańca Dobromierza. Do zdarzenia doszło ok. godziny 22 - 24 września na terenie Dobromierza. Trzej mężczyźni mieszkańcy Dobromierza wspólnie spożywali alkohol w parku, między dwoma z nich doszło do kłótni w wyniku, której 33 latek został dotkliwie pobity a następnie po skrępowaniu rąk i nóg wrzucony do studzienki kanalizacyjnej. Podjęte natychmiast czynności dochodzeniowo śledcze doprowadziły do zatrzymania 2 młodych mężczyzn podejrzewanych o dokonanie zabójstwa, którzy przyznali się do dokonania ww czynu.


27 września 2005 - Gminne Biegi Przełajowe

W sobotę, 24 września odbyły się gminne biegi przełajowe szkół podstawowych. W imprezie wystartowało 60 uczniów z PSP Nr 2, PSP Nr 3, PSP Nr 4 oraz z Jaroszowa, Goczałkowa i Olszan.
Trasę biegów - 600 m dla dziewcząt i 800 m dla chłopców - wyznaczono wokół boisk Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 2 w Strzegomiu. Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy "OLIMPIA" Strzegom w ramach cyklu "Sobota na sportowo".
Rywalizację szkół podstawowych wygrała PSP Nr 3, wyprzedzając PSP Nr 4 i PSP Nr 2.
Najlepsze zespoły otrzymały puchary i pamiątkowe dyplomy.


26 września 2005 - Wybory świdniczan

40,04 proc. spośród 50.237 uprawnionych do głosowania mieszkańców Świdnicy poszło wczoraj do urn. Największą frekwencję odnotowano w komisji wyborczej, która mieściła się w Areszcie Śledczym. Tam swoje głosy oddało 71,34 proc. uprawnionych do głosowania.
Oto lista kandydatów na posła, na których oddano najwięcej głosów:
1. Zbigniew Chlebowski - 3.732, 2. Ryszard Wawryniewicz - 3.438, 3. Adam Markiewicz - 1.237, 4. Alicja Synowska - 924, 5. Waldemar Wiązowski - 645, 6. Henryk Gołębiewski - 599, 7. Paweł Sulowski - 445, 8. Grzegorz Kołacz - 431, 9. Magdalena Banaś - 389, 10. Katarzyna Mrzygłocka - 275
Lista kandydatów na senatorów, na których głosowali świdniczanie:
1. Mieczysław Szyszka -7.765, 2. Roman Ludwiczuk - 6.099, 3. Mariusz Barcicki - 4.141, 4. Marek Dyduch - 3.399, 5. Kazimierz Drożdż - 2.821, 6. Stanisław Kucharski - 1.789, 7. Bogusław Szpytma - 1.664, 8. Jan Sałdacz - 1.343, 9. Marian Kania - 899, 10. Andrzej Marciniak - 733.
Zdjęcia ze sztabu wyborczego PIS w Świdnicy - >>> zobacz


26 września 2005 - Tragedia w komendzie

Dzisiaj w KPP Świdnica 47 letni funkcjonariusz Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej popełnił samobójstwo. Jak wynika ze wstępnych ustaleń poczynionych pod nadzorem obecnego na miejscu Komendanta Powiatowego Policji i Przedstawicieli inspektoratu KWP we Wrocławiu asp.sztab. z 20 letnim stażem służby, przyszedł do pracy przed godz.6.00 i po pobraniu broni służbowej rozpoczął dyżur. Około godz. 9.30 funkcjonariusz został znaleziony w swoim pokoju z raną postrzałową głowy. Natychmiast powiadomiono prokuratora, który na miejscu wykonał czynności w tej sprawie. Zapewniono również pomoc psychologa rodzinie.
Tragiczne zdarzenie, do którego doszło nie ma żadnego związku z postępowaniem prowadzonym przeciwko świdnickim funkcjonariuszom.


26 września 2005 - Wyjazd na mecz pucharowy

W najbliższą środę zespół świdnickich siatkarek wyjeżdża na pucharowy mecz do trzecioligowego zespołu UKS Dwójka Stęszew.
Zwycięzca tego meczu rozegra 12 października spotkanie w kolejnej rundzie pucharu z BKS STAL Bielsko Biała, czołowym Polskim zespołem, drużyną wielokrotnego mistrza Polski.
Mamy nadzieję i ogromna wręcz pewność, że to Świdnica będzie gościć tak znakomity zespół. Po latach marazmu w świdnickiej siatkówce, nadszedł czas, że witają do nas znane w kraju zespoły.


26 września 2005 - Polsko-Czeskie spotkania

23 września, odbyła się pierwsza z trzech imprez w ramach XVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Od świtu dzieci uczestniczące w spotkaniu -wraz z opiekunami- zwiedzały Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, następnie uczestniczyły we Mszy Świętej prowadzonej przez Ks. Proboszcza Janusza Stokłosę. Ostatni punkt programu - to spotkanie na terenie żwirowni, gdzie zaprezentowała się grupa muzyczno-taneczna PLUM ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.
W odwiedziny - oprócz dzieci z Boguszowa, Żarowa, Nowej Rudy - przyjechała także młodzież z Czech z dyrektorem Szkoły w Teplicach n/Metują p. Radimem Valky na czele. Młodzież czeska również odwiedziła Szkołę Podstawową w ramach wymiany partnerskiej.


25 września 2005 - Czeskie prezentacje

Między 6 a 8 października w czeskim Trutnovie odbędzie się III Wystawa Gospodarcza - Karkonosze 2005. W targach mogą wziąć udział również świdniccy przedsiębiorcy i to na preferencyjnych warunkach.
- Sześć świdnickich firm już podjęło decyzję. Czekamy na zgłoszenia od kolejnych przedsiębiorców, ale trzeba się spieszyć. Zachęcamy do uczestnictwa w targach, ponieważ jest to dobra okazja do zdobycia nowych rynków zbytu oraz partnerów gospodarczych - mówi Ryszard Sobański, prezydent Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy. W 2003 i 2004 roku na trutnowskich targach wystawiło się ponad 80 firm z Polski i Czech oraz organizacje działające na rzecz przedsiębiorców. Wystawę gospodarczą odwiedza rokrocznie 3-4 tysiące osób.
Podobnie jak przed laty i w tym roku zaplanowano "Dzień Polski". W jego ramach przewidziano prezentacje polskich i czeskich instytucji działających na rzecz przedsiębiorców oraz rozmowy czeskich i polskich przedsiębiorców.
Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w wystawie można uzyskać w SIPH, tel. 853-50-09.


25 września 2005 - Dobry występ kolarzy

Kolejny dobry występ zanotowali kolarze górscy MKS Karolina-CHAS z Jaworzyny Śląskiej podczas XI Międzynarodowych Zawodów w Kolarstwie Górskim MTB. Tym razem ścigali się na 8 km rundzie wśród malowniczych Gór Kruczych w Lubawce. Startowało 105 zawodników, w tym kadra Polski juniorów i orlików na ostatnie Mistrzostwa Świata MTB.W młodszych kategoriach wiekowych: dzieci do 10 lat - I miejsce zajęła Anna Stelmach , w kategorii Żak dziewcząt - II miejsce zajęła Kamila Szewczyk, w kategorii Żak chłopcy - wygrał Łukasz Kolarski. W kategorii junior po dwóch etapach V miejsce zajął Szewczyk Szymon, w kat. młodzik VII miejsce - Jakub Schwartz, VIII miejsce - Kamil Wojtas, kat. junior młodszy XV miejsce - Wojciech Przyborowski.


25 września 2005 - Wysoka przegrana

Wczoraj rozegrano część spotkań dziesiątej kolejki IV ligi. Beniaminek w lidze - AKS Strzegom nie zdołał na swoim boisku przeciwstawić się Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławkie i przegrał wysoko bo aż 4:1.
Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie to spadkowicz z trzeciej ligi.


25 września 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym w dniu dzisiejszym meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał w Szczawnie z drużyną 1985 Szczawno Zdrój 1:2 (0:0).
Bramkę dla Victorii zdobył w 79 min. meczu Błażej Piotrowski z rzutu wolnego.
Także Stal Świdnica doznała porażki przegrywając z Kryształem Stronie Śląskie 0:1


25 września 2005 - Piłkarska klasa A

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo klasy "A" zanotowano następujące wyniki:
Grom Witków - Zieloni Mrowiny 4:5
Gwarek Wałbrzych - Jedlinianka Jedlina Zdrój 2:1
Sudety Dziećmorowice - Włókniarz Głuszyca 1:1
Biały Orzeł Mieroszów - Granit Roztoka 9:1
Victoria II Świebodzice - Górnik Boguszów Gorce 3:1
Karolina Jaworzyna Śląska - AKS II Strzegom 2:1
Juventur Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 1:2
Iskra Witków Śląski - LZS Bystrzyca Górna 4:2


25 września 2005 - Jesienne spotkania przyjaciół

Na najbliższy weekend zaplanowano "V Jesienne spotkania przyjaciół". W tym roku spotkania obchodzone będą pod hasłem "Weekend literacki Biberach w Świdnicy". Głównym celem spotkań jest prezentacja kultury naszego zachodniego sąsiada oraz przyjaciół z Anglii i Ukrainy. Od 1 do 3 października zaplanowano m.in. koncert muzyków z Biberach, Ukrainy, występy tancerek z Anglii, wieczór literacki z pisarzem Wernerem Toporskim oraz wykład Ludgera Semmelmanna na temat literatury niemieckiej, - Mamy nadzieję, że impreza zintegruje mieszkańców naszych miast, pobudzi do refleksji na temat tego, co nas łączy i nauczy tolerancji dla inności. Takie spotkanie to wspaniała okazja do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz dyskusji na temat przyszłych projektów partnerskich - mówi Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miasta, organizatora spotkań. "V Jesienne spotkania przyjaciół" finansowo wspiera Urząd Miejski w Świdnicy, a organizacyjnie Świdnicki Ośrodek Kultury i Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych.


24 września 2005 - Nieudany wyjazd

Dzisiejszy wyjazd świdnickich siatkarek na mecz ligowy do Chorzowa z tamtejszym Sokołem Chorzów nie należał do udanych.
Po trzysetowej walce uległy swoim przeciwniczkom, stawiając zdecydowany opór tylko w pierwszym secie, przegrały go ostatecznie do 24.
SCS Sokół Chorzów - MKS Świdnica 3:0, w setach 26/24, 25/19 i 25/15. Najbliższy mecz siatkarki rozegrają w Świdnicy pierwszego października o godzinie 16.00 jak zwykle w Hali Sportowej na Zawiszowie. Zawodniczki proszą o tak gorący doping jak podczas pierwszego meczu.


24 września 2005 - Walczą o puchar księstwa

Wczoraj i dzisiaj rozgrywane są III Regaty Żeglarskie o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie OMEGA - "Książęcy Szkwał" zakończą tegoroczne Europejskie Dni Zielonej Alternatywy.
W sobotnio-niedzielnych zmaganiach w Sławie bierze udział blisko 200 osób.
Regaty zorganizowane są w systemie przesiadkowym.


24 września 2005 - Muzyka kameralna

Wczoraj w Kościele Zielonoświątkowym odbyły się XXI. Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej z cyklu Muzyka kameralna w zabytkach sakralnych Świdnicy. Z koncertem wystąpił Chór mieszany PRIMA VOCE pod dyrekcją Zdzisława Patały. Chór III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy od powstania prowadzą nauczycielki muzyki: Teresa Pulsakowska-Daniel, Zdzisława Patała oraz Barbara Piórkowska. Repertuar chóru obejmuje pieśni patriotyczne i ludowe, utwory wielogłosowe kompozytorów dawnych i współczesnych. Obok utworów J. S. Bacha, W. A. Mozarta, A. Brucknera chór wykonuje pieśni współczesnych kompozytorów polskich: J. Świdra, A. Koszewskiego, T. Szeligowskiego. Bardzo ważnym momentem w życiu chóru był niewątpliwie występ w Krzyżowej podczas wizyty byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Jerzego Buzka oraz wspólny koncert ze światowej sławy tenorem Wiesławem Ochmanem.


24 września 2005 - Pomogli Viatori

Zarząd SPiKŚ zdecydował na swoim posiedzeniu na początku września o wsparciu kwotą 1.000 złotych zespołu Viatori. Pomoc ta wykorzystana była przez zespół przy organizacji wyjazdu nad morze, do Międzyzdrojów, na zaproszenie ks. prof. Wiettliba. Od 12 do 22 września zespół występował w nadmorskich miejscowościach ze swoim recitalem, między innymi z utworami z realizowanej właśnie płyty "Tryptyk Rzymski", do której wykorzystana została poezja Papieża Jana Pawła II. Viatori to zespół znany nie tylko na świdnickich scenach. Tworzony przez grupę 40 pasjonatów, kierowany jest od samego początku przez Ryszarda Fidlera. Viatori to przede wszystkim zespół grający muzykę religijną - w tradycyjnym i nowoczesnym wykonaniu. Często sięgają po znane pieśni i utwory, prezentując je w nowej aranżacji. Grają i śpiewają także własne kompozycje. Zespół gra nie tylko muzykę religijną, choć ta jest rzecz jasna najbliższa. Zespół Viatori wystąpił na wigilijny spotkaniu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Koncert tak bardzo się spodobał, iż postanowiono, że tradycją będzie występ świdnickiej grupy podczas symbolicznego opłatka.


24 września 2005 - Dolnośląskie ujeżdżanie

Zawodniczki LKS Stragona startowały w najważniejszych zawodach ujeżdżeniowych w Polsce - na Partynicach i w Książu. W drugi weekend września na terenie Państwowego Toru Wyścigów Konnych Partynice we Wrocławiu jeźdźcy rywalizowali w Zawodach Ogólnopolskich i Mistrzostwach Polski Seniorów. Stragonę reprezentowała seniorka Katarzyna Konarska oraz trzy juniorki młodsze Hanna Bokszczanin, Żaneta Obidowska (dosiadająca kuca) i Katarzyna Słomiany. Starty wypadły pomyślnie: Katarzyna Konarska na ogierze Oleon ukończyła rundę N na czwartej pozycji, natomiast na Metylanie zajęła trzecie miejsce. Trenowane przez nią juniorki uplasowały się w pierwszej dziesiątce. Hanna Bokszczanin była czwarta, Żaneta Obidowska piąta, a Katarzyna Słomiany szósta. Tydzień później, na terenie jednej z najpiękniejszych polskich stadnin, w Książu, odbyły się Mistrzostwa Polski Młodych Koni. W zawodach tych do rywalizacji mogły przystąpić tylko konie cztero, pięcio i sześcio letnie hodowli polskiej i zagranicznej, dla której prowadzona była oddzielna klasyfikacja. W tym roku po serii konkursów eliminacyjnych do finału zakwalifikowała się Katarzyna Konarska na czteroletnim Metylanie. Ostatecznie para ta zajęła w finale 10 miejsce wśród koni hodowli polskiej.


24 września 2005 - O odwadze cywilnej

W dniach 23 - 25 .września we Wrocławiu i w Krzyżowej 50 młodych Niemców i Polaków rozmawia wraz z naukowcami i świadkami wydarzeń o odwadze cywilnej. Efektem spotkania ma być m.in. wspólne wyłonienie nazwisk postaci historycznych, które według młodych ludzi wykazały się w sposób szczególny odwagą cywilną w czasach III Rzeszy i II wojny światowej, podczas dyktatury komunistycznej w Polsce i NRD oraz w obu krajach po przełomie politycznym 1989 roku. Inicjatorem konferencji jest niemiecka organizacja Aktion Gemeinsinn, a jej partnerami są Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta przy Uniwersytecie Wrocławskim oraz Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. W obradach udział wezmą m.in. dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Krzysztof Ruchniewicz z Centrum Willy Brandta i Ks. Wolfgang Globisch. Stronę niemiecką reprezentować będą m.in. prof. Carl-Christoph Schweitzer (przewodniczący Aktion Gemeinsinn), dr Rainer Eckert z Forum Historycznego w Lipsku, dyrektor Niemieckiego Instytutu Polskiego w Darmstadt prof. Dieter Bingen oraz prof. Hartmut Jaeckel z Berlina i prof. Gerd Mayer z Tybingi.


24 września 2005 - Zjazd Absolwentów

Pierwszego i drugiego października II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy będzie obchodziło 55 lat swojego istnienia. Z tej okazji szkoła organizuje Zjazd Absolwentów.
Przypomnisz sobie młodość zasiadając w dawnych salach do polskiego, matematyki, być może chemii... Tego dnia będą to kawiarenki. Po południu spotkamy się w auli i będziemy wspominać stare, dobre czasy, a wieczorem wspólny bal w studniówkowej sali przy ul. Księżnej Agnieszki. Drugiego dnia może ognisko ?
Koszt uczestnictwa w Zjeździe z balem dla Absolwenta (w tym koszt wydawnictwa i upominków - 35 zł) wynosi 160 zł. Osoba towarzysząca na balu - 125 zł.
Numer konta Koła Absolwentów przy II LO Bank Zachodni S.A. I Oddział w Świdnicy Nr rachunku: 49 1090 2369 0000 0001 0360 4937
Na dowodzie wpłaty bądź przelewie prosimy o podanie roku ukończenia szkoły.


24 września 2005 - Kamieniołom w muzeum

Po 60 latach od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gross - Rosen kamieniołom, w którym pracowali i ginęli więźniowie należy wreszcie do muzeum. Gościem honorowych uroczystości włączenia był minister spraw zagranicznych prof. Władysław Bartoszewski. Gross-Rosen to największy obóz na Ziemiach Odzyskanych. Śmierć poniosło w nim 40 tys. ofiar. - Dlatego to właśnie tu, po Oświęcimiu i Majdanku powinien powstać pomnik, mauzoleum dla całej Europy, a nawet świata - mówił były więzień, Andrzej Obeliński. W uroczystości wzięli udział byli więźniowie, kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojewódzkich i powiatowych, duchowieństwo i stowarzyszenia. - Muzea są narzędziem przybliżania prawdy, a ten kamieniołom to autentyczny dowód na to jak było. Cieszę się, że mogłem być uczestnikiem tego ważnego aktu, że spotkało się nas tylu. Jest to wyrazem szacunku dla tych, którzy tu byli, cierpieli i ginęli - powiedział prof. Bartoszewski.


23 września 2005 - Dzień bez samochodu

Wczoraj w Świdnicy obchodzono "Europejski dzień bez samochodu". W europejskim dniu bez samochodu odbyło się szereg atrakcji. Już od rana uczniowie świdnickich szkół podstawowych brali udział w konkursie plastycznym na plakat i rysunek malowany na nawierzchni parkingu Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Najmłodsi otrzymali słodycze w ramach akcji "Zielona Żabka".
W galerii nowe zdjęcia: ze sprzątania cmentarza, z dnia wspinaczki, z meczu siatkówki a także z dnia bez samochodu - >>> zobacz


23 września 2005 - Wybory 2005

Na kilka godzin przed zapanowaniem ciszy wyborczej zamknęliśmy nasz wyborczy plebiscyt na ugrupowania polityczne biorące udział w "Wyborach 2005". Ostatniego dnia uaktywniły się niektóre z nich chcąc poprawić swoją pozycję. W naszym plebiscycie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z 324 przed Platformą Obywatelską-285 i Narodowym Odrodzeniem Polski-156.
Pozostałe miejsca:
Platforma Janusza Korwin-Mikke-122, Socjaldemokracja Polska-97, Partia Demokratyczna-61, Samoobrona-55, Polska Partia Narodowa-49, Ruch Patriotyczny-39, Liga Polskich Rodzin-38, Ogólnopolska Koalicja Obywatelska-34, Wyborcy Andrzeja Marciniaka-28, Polska Partia Pracy-27, Sojusz Lewicy Demokratycznej-27, Polskie Stronnictwo Ludowe-10. Oddano ponad 1350 głosów.


23 września 2005 - Spory nie tylko o podatki

Swoje poglądy i programy swoich ugrupowań prezentowali świdnickim przedsiębiorcom kandydaci do parlamentu najważniejszych ugrupowań politycznych na jednej z ostatnich przedwyborczych debat. 21 września w hotelu Piast-Roman spotkali się nie tylko członkowie SPiKŚ, ale także zaproszeni przez nich goście oraz członkowie sztabów wyborczych poszczególnych kandydatów - liderów list wyborczych. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim podatków i polskiego prawodawstwa. Przedsiębiorcy chcą jasnego, czytelnego systemu podatkowego, opowiadają się za podatkiem liniowym. W tym zakresie mogą liczyć jedynie na poparcie Platformy Obywatelskiej, która promuje ideę 3 X 15. Reszta panów miała różne propozycje - od zachowania obecnego systemu (SLD), poprzez wprowadzenie dodatkowej 50-procentowej stawki podatku dochodowego (Samoobrona), po wprowadzenie podatku obrotowego z jednoczesnym zniesieniem podatku od zysków kapitałowych (Liga Polskich Rodzin). Wszyscy kandydaci byli zgodni co do jednego - usprawnić należy polski wymiar sprawiedliwości. W wyborze metody takiej zgodności już nie było, choć przedsiębiorcy uznali wszystkie pomysły za godne rozważenia. Spotkanie prowadzili Edward Szywała i Beata Moskal-Słaniewska.


23 września 2005 - Sprawozdanie przyjęte

Na sesji w dniu 16 września radni pozytywnie i bez uwag przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2005 roku. Dzień wcześniej dokument zyskał pozytywną opinię Komisji Budżetu. Na sesji przewodniczący Władysław Góra podkreślił brak jakichkolwiek uwag merytorycznych i formalnych do przedstawionego sprawozdania ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej. Budżet realizowany jest zgodnie z przyjętymi w 2004 roku zapisami, które potem uległy niewielkiej korekcie. Tadeusz Gruszka, przewodniczący Komisji Budżetu wyraził uznanie dla burmistrza Jana Wysoczańskiego za efekty w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na realizacje zadań w mieście. W I półroczu 2005 roku do budżetu wpłynęło 1,8 mln złotych. Wyraził też nadzieję, że tak dobra realizacja może spowodować zmniejszenie na koniec roku planowanego deficytu budżetowego. Halina Serafin, przewodnicząca Komisji Oświaty stwierdziła, że przekroczenie 50% planu dochodów i wydatków pozwala z optymizmem patrzeć na II półrocze. Podkreśliła także, że dokonane w budżecie w ciągu roku zmiany powodują jego urealnienie, a wszystkie są przedtem bardzo dokładnie przeanalizowane i przemyślane.


22 września 2005 - Przeprowadzka na Kopernika

Jeszcze w tym tygodniu pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić do nowo wybudowanego bloku komunalnego przy ul. Kopernika 11. W nowym budynku zamieszka 47 rodzin. Blok ma cztery kondygnacje, trzy klatki schodowe i 48 mieszkań. Jego kubatura to 9.700 m3, a powierzchnia użytkowa 2.198 m2. Budynek wzniesiono w 18 miesięcy (2 lutego 2004 r.- 15 sierpnia 2005 r.) nakładem blisko 3,5 mln zł. Ale to dopiero I etap budowy kompleksu mieszkań komunalnych przy ul. Kopernika. Niedawno rozpoczęło się wyburzanie budynku dawnego hotelu robotniczego, którego miejsce ma zająć drugi z bloków komunalnych. Zakończenie prac budowlanych bloku, gdzie będzie mogło zamieszkać 48 rodzin przewidziano na koniec października 2006 r. Przypomnijmy, że najemców lokali komunalnych do nowego bloku wyłoniono w ramach pionierskiej licytacji czynszów. Osoby, które wylicytowały największą stawkę czynszu i zgodziły się przekazać dotychczas zajmowany lokal otrzymały pierwszeństwo w wyborze mieszkań. Nową metodą zasiedlania mieszkań zainteresowały się inne samorządy w Polsce m.in. Kraków i Poznań.


22 września 2005 - Szukam znajomych

Rok 1988 - szkoła podstawowa nr. 6 im. gen. K. Świerczewskiego w Świdnicy - klasa 1 B oraz rok 1990 (I. Komunia Św.) - czy ktoś rozpoznaje siebie na zdjęciach? Jak wyglądamy dziś? Gdzie mieszkamy? Czym się zajmujemy?
Wszystkich byłych uczniów (tej klasy), którzy chcieliby nawiązać kontakt z dawnymi kolegami oraz koleżankami proszę o kontakt - >>> napisz.
Zdjęcia - >>> zobacz


22 września 2005 - Kółko dziennikarskie

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zaprasza do uczestnictwa w nowym kółku o profilu dziennikarskim - oferta skierowana jest do wszystkich, którzy interesują się współczesnymi mediami - prasą, telewizją, internetem, ale także krytyką artystyczną - muzyczną, filmową. W ramach zajęć przewidziane są próby pisarskie uczestników w wybranych formach dziennikarskich takich jak: recenzja, esej, felieton, reportaż, wywiad, sprawozdanie, a także zorganizowane wyjazdy z opiekunem kółka, umożliwiające młodzieży uczestniczenie w wydarzeniach kulturalno-artystycznych poza Świdnicą. Zajęcia obejmą także gry komunikacyjne. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek od godziny 16 do 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury, w pracowni filmowej.


22 września 2005 - VII Nocny Maraton Szachowy - BLITZ

Pierwszego i drugiego października odbędzie się w Żarowie VII Nocny Maraton Szachowy - BLITZ. Maraton rozgrywany będzie w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 min. na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów,a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają GRĘ KRÓLEWSKĄ bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29 września. Formularz zgłoszeniowy - >>> zobacz. Szczegółowy program zawodów - >>> zobacz


22 września 2005 - Płacą za dojazdy

W budżecie miasta przewidziano w tym roku 41.600,00 złotych na dowóz dzieci do szkół. W I półroczu wydatkowano 18.720,00 zł, czyli 45% tej kwoty. Pieniądze te przeznaczone były na dowóz do placówek oświatowych 7 dzieci niepełnosprawnych w roku szkolnym 2004/2005 (wydatki roku 2005). Od nowego roku szkolnego 2005/2006 jest to 8 dzieci. Miasto opłacało także dojazdy 22 dzieci z dzielnicy Ciernie do Gimnazjum nr 2. Jest to zgodne z obowiązkiem ustawowym, bowiem odległość od miejsca zamieszkania do szkoły wynosi ponad 3 km. Średnio na jedno dziecko koszt dowozu wyniósł ok. 115 zł miesięcznie. Dzieci niepełnosprawne dowożone są poza Świebodzice - do Świdnicy, Nowego Siodła i Wałbrzycha. Większość korzysta ze środków komunikacji publicznej, a miasto refunduje poniesione koszty. Są także dzieci dowożone przez rodziców prywatnymi samochodami. W najbliższym czasie dowóz ten będzie przebiegał sprawniej, gmina bowiem otrzymała 184 tysiące złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W najbliższym czasie odbędzie się przetarg na zakup dwóch samochodów. Jeden pozostanie do dyspozycji Urzędu Miejskiego, drugi służyć będzie właśnie niepełnosprawnym dzieciom.


22 września 2005 - Świętowali rocznice

Strzegomska "czwórka" świętowała pierwszą rocznicę nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. W uroczystościach uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice i przyjaciele szkoły. Obchody szkolnego święta rozpoczęła msza św. w bazylice celebrowana przez ks. prałat Stanisława Siwca. Po niej wszyscy zebrani przeszli do szkoły. Podczas apelu chór szkolny zaśpiewał hymn szkoły, którego premiera miała miejsce rok wcześniej podczas uroczystości nadania szkole imienia. Wystąpiła również działająca przy szkole grupa teatralna Zozolle. Imię wieszcza serc i uśmiechów Szkole Podstawowej nr 4 nadano 16 września. - Wybór patrona nie był decyzją pochopną. Przez kilka miesięcy szukaliśmy postaci, której życie i twórczość mogło być inspiracją dla młodego pokolenia - mówi Tadeusz Wasyliszyn, dyrektor szkoły. - Ostatecznie wolą całej społeczności szkoły wybrany został Kornel Makuszyński. Do aktu nadania placówka przygotowywała się aż dwa lata. Przez ten okres szkoła prowadziła program edukacyjny wiedzy o życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego.


22 września 2005 - Wizyta seniorów z Niemiec

Od piątku do niedzieli gościli w Krzyżowej seniorzy z niemieckiego Klubu Seniora. 15 Niemców wraz z 15-ma przedstawicielami Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej brało udział w specjalnie na tę okazję przygotowanym programie. Grupę powitał w imieniu Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek - Sekretarz Gminy Zbigniew Mudy. Sobota była bardzo pracowitym dniem. Goście z samego rana zostali oprowadzeni po ośrodku w Krzyżowej, żeby zaraz potem wziąć udział w wykładach i dyskusjach na temat: "Ucieczki i wypędzenia z punktu widzenia Polaków i Niemców". Po obiedzie wycieczka zwiedziła Zamek Książ. Popołudnie i wieczór goście spędzili w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej. Wieczór upłynął pod znakiem występów artystycznych ZPiT "Bystrzyca". . W niedzielę, goście przyjechali do Mokrzeszowa i uczestniczyli w uroczystościach dożynkowych.


21 września 2005 - MKS Świdnica - TS Wisła Kraków

Dzisiaj w swoim pierwszym meczu w pierwszej lidze MKS Świdnica podejmował zawodniczki z Krakowa. Po pięciu setach MKS Świdnica pokonał TS Wisłę Kraków 3:2 w poszczególnych setach - 25/27, 18/25, 25/9, 25/22 i 15/10. W zespole Wisły Kraków grała była zawodniczka Polonii Świdnica Renata Piekarz obecnie Kolendowska. Najlepszą zawodniczką meczu została Justyna Szczygieł. Nagrodę rzeczową ufundowała firma TEXA z Wrocławia. W zespole świdnickim udanie zadebiutowała nowa rozgrywająca, była zawodniczka Tomasovii Tomaszów Lubelski - Magdalena Dej. Skład zespołu: Anna Lis, Magdalena Antoniak, Anna Katyńska, Alicja Graca, Justyna Szczygieł, Magdalena Dej, Magdalena Wiśniewska, Teresa Bromm, Irmina Zamara, Agnieszka Sadłocha, Elżbieta Talarska i Ada Szczęsna. Następny mecz MKS Świdnica rozegra w Chorzowie z Sokołem Chorzów. U siebie zagra 1 października i grać będzie z LTS Legionovia Legionowo. Mecz odbędzie się o godzinie 16.00. Dziękujemy firmie MIRAL za pomoc. Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


21 września 2005 - Przegrali 4 do zera

Na ten wynik złożyły się solidarnie obie nasze drużyny występujące w IV lidze. Polonia Sparta Świdnica przegrała w Oławie z MKS Oława 2-0. Bramki dla oławian strzelili: Gancarczyk 35, Ochmański 90. Zawiódł także AKS Strzegom przegrywając z BKS Bolesławiec 2-0. Dla Bolesławca bramki zdobyli: Nitarski 86 i Kumoś 88. W tabeli nasze zespoły nie błyszczą zajmując - AKS Strzegom dziesiąte miejsce a za nimi na jedenastym znajduje się Polonia-Sparta Świdnica.


21 września 2005 - "Super Belfer"

Redakcja Programu "Super Belfer" informuje, że program z udziałem Pani Anny Bielawskiej zostanie wyemitowany na antenie TVP Wroclaw - TV Regionalna.
Premiera - 26 września 2005. godzina 18,30
powtórka - 27 września 2005. godzina 8,15
powtórka - 27 września 2005. godzina 17,00
powtórka - 28 września 2005. godzina 17,15
powtórka - 29 września 2005. godzina 19,30
Zapraszamy do oglądania i czynnego udziału w glosowani sms-ami.
Redakcja programu oczekuje na zgłoszenia uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów swojego,nauczyciela, tego którego uważacie za najlepszego - e-mail: >>> wyślij


21 września 2005 - Kamieniołom do muzeum

Po 60 latach od wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gross - Rosen kamieniołom, w którym pracowali więźniowie stanie się wreszcie częścią muzeum.
Uroczystość włączenia odbędzie się już jutro o godzinie 12.00. Inicjatorami przedsięwzięcia są: Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, Fundacja Kamieniołomy Gross-Rosen oraz Muzeum Gross-Rosen.
Gościem honorowym uroczystości będzie prof. Władysław Bartoszewski.


21 września 2005 - Jutro bez samochodu!

Jutro, przypada "Europejski dzień bez samochodu". Z tego też powodu Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek apeluje do świdniczan, by zgodnie z tegorocznym hasłem - "Do pracy bez samochodu" zdecydowali się i zostawili swoje auta pod domami. - Proponuję wybrać inne środki lokomocji np. autobusy, rowery, hulajnogi. Można również pójść do pracy pieszo. Wygraną przewidziano dla wszystkich: lepszą kondycję, mniejsze zanieczyszczenie powietrza, a przy dzisiejszych cenach benzyny również spore oszczędności - mówi prezydent Murdzek. W europejskim dniu bez samochodu zaplanowaliśmy szereg atrakcji. Od godzinie 9.00 uczniowie świdnickich szkół podstawowych wezmą udział w konkursie plastycznym na plakat i rysunek namalowany na nawierzchni parkingu Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Zaś od godzinie 13.00, w Rynku, dorosłych będziemy przekonywać do ograniczenia podróży samochodem, a najmłodszym będziemy rozdawać słodkości w ramach akcji "Zielona Żabka".


21 września 2005 - II Memoriał im. Henryka Zająca

24 września o godzinie 9:00 w hali sportowej na osiedlu Zawiszów odbędzie się II Memoriał im. Henryka Zająca, w ramach którego rozegrane zostaną mecze ligi kadetów. Swój udział w tegorocznym turnieju zapowiedziały kluby WKS Śląsk Wrocław, JKKS Górnik Wałbrzych, MKK-MDK Jelenia Góra oraz nowy klub sportowy z naszego miasta - UKS "Śnieżne Wrony" Świdnica. Henryk Zając rozpoczynał karierę trenera koszykówki od pracy ze świdnicką młodzieżą. W latach 1970-1990 był trenerem czołowych zespołów koszykarskich I ligi seniorów Polski. W tym czasie trenował drużynę Górnika Wałbrzych, z którą zdobył kilkakrotnie tytuł Wicemistrza Polski oraz w 1981 r. tytuł Mistrza Polski. Prowadził również drużynę żeńską ROW Rybnik oraz męską Stal Bobrek Bytom, z którą w 1991 r. wywalczył III miejsce w Mistrzostwach Polski. W latach 90-tych zajął się aktywnym wspieraniem koszykówki wśród młodzieży na terenie naszego miasta.
I Memoriał im. Henryka Zająca, w którym udział wzięły drużyny młodzików z klubów sportowych Śląsk Wrocław i Górnik Wałbrzych oraz Szkoły Koszykówki BASKET Świdnica odbył się 23 września 2004 roku. Wszystkich sympatyków koszykówki i nie tylko serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej wspaniałej imprezie.


21 września 2005 - Dożynki gminne - Pożarzysko 2005

W niedzielę, 18 września w Pożarzysku odbyły się Dożynki Gminy Żarów. Obchody otworzyła msza święta. Po niej wszyscy udali się na boisko, gdzie odbyła się cześć artystyczno - rozrywkowa.
Reprezentacje wsi prezentowały ułożony przez siebie repertuar, ponadto wystąpił kabaret "Jakiś Tam" oraz zespół ludowy "Krąg". Był też czas na taniec i wspólną zabawę podczas biesiady z zespołem "Sobiescy" oraz podczas zabawy tanecznej.
Podczas dożynek zostały również wręczone odznaczenia - Srebrny Krzyż Zasługi - dla Pana Marka Baryłko oraz odznaczenie "Zasłużony dla rolnictwa" dla kilkunastu innych rolników z terenu gminy Żarów.


20 września 2005 - Dzień wspinaczki

Dzisiaj w ramach "Europejskich Dni Zielonej Alternatywy" był dniem " wspinaczki". Pokazy zorganizowane przez Państwową Straż Pożarną i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Przed wieżą służącą do treningu wspinaczkowego na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zgromadziła się młodzież ze świdnickich szkół, były też dzieci z przedszkoli. Każdy odważny mógł pobróbować swych sił i zmierzyć się z własnymi słabościami na "ścianie" wieży.


20 września 2005 - Historia motocykli Harley

"Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza 24 września na otwarcie działu poświęconego historii motocykli Harley - Davidson oraz wystawy pt. "Historia ruchu motocyklowego na Dolnym Śląsku".
W programie: pokazy jazdy zabytkowych motocykli, pokaz mody harleyowej i koncert zespołu "Birma".
Szczegóły - >>> zobacz


20 września 2005 - Pierwszy mecz

Jutro o godzinie 17.00 świdnickie siatkarki rozegrają swój pierwszy mecz w pierwszej lidze. W Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów zmierzą się z zespołem TS Wisła Kraków. Sezon potrwa do 13 maja 2006 roku. W tym czasie w Świdnicy wystąpią zespoły: TS Wisła Kraków, MMKS Dąbrowa Górnicza, Energia Gedania Gdańsk, KS Pałac Bydgoszcz, UMKS Łańcut, Start Łódź, SCS Sokół Chorzów, SPS Politechnika Częstochowa, SMS PZPS Sosnowiec, ŁKS Łódź, TPS Rumia, AZS Ostrowiec Świętokrzyski, KPS Skra Bełchatów i LTS Legionovia Legionowo. Serdecznie zapraszamy i prosimy o gorący doping dla naszej drużyny.


20 września 2005 - Karty Usług

Nie wiesz jak i gdzie załatwić sprawę w naszym urzędzie - zrobiliśmy "ściągi" dla wszystkich petentów korzystających z usług świdnickiego starostwa. Te ściągi to Karty Usług. Na 70 kartach pracownicy urzędu opisali w sposób prosty i przejrzysty najczęściej świadczone przez starostwo usługi. Opracowaliśmy "katalog usług" zawierający zestawienie najczęściej świadczonych usług przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Dzięki temu dużo prostsze i szybsze stanie się załatwianie koniecznych spraw w naszym urzędzie. - wyjaśnia Zygmunt Worsa - Wicestarosta Świdnicki. W wielu przypadkach zdarza się tak, że podstawowe informacje o funkcjonowaniu samorządu są teoretycznie jawne i dostępne dla społeczności lokalnej. Zazwyczaj jednak dostęp do nich nie jest łatwy. Bardzo często zdarza się także, że język i forma dokumentów są na tyle "nieprzyjazne", że przeciętny obywatel nawet posiadający do nich dostęp niewiele z nich rozumie. Każda karta zawiera podstawowe informacje ułatwiające interesantom załatwienie swoich spraw w urzędzie: wykaz dokumentów potrzebnych do załatwienia sprawy, wysokość opłat, termin załatwienia sprawy, podstawę prawną, nazwę wydziału odpowiedzialnego za załatwienie sprawy oraz informację o możliwości odwołania się od podjętej decyzji. Do końca miesiąca Karty Usług zostaną wydrukowane i wywieszone w widocznym miejscu w starostwie, pomiędzy sekretariatem a kancelarią, aby każdy miał do nich łatwy dostęp.


20 września 2005 - Dożynki Gminne 2005

Dożynki Gminne rozpoczęły się Mszą św. Następnie cały korowód przeszedł udekorowaną trasą na teren boiska sportowego. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek powitała wszystkich uczestników dożynek. Podziękowała za ogromny trud rolnikom. Starostami tegorocznych Dożynek byli: Tadeusz Cisoń i Halina Woźnicka. Pięciu rolników otrzymało od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Wójta Gminy tytuł "Zasłużonego dla rolnictwa". Odznaczeni zostali: Mieczysław Ryszawy, Janusz Kozioł, Marcin Szostak, Tadeusz Cisoń i Tadeusz Szydełko. Specjalną Nagrodę Wójta Gminy otrzymała - Halina Matlak za zaangażowanie i pomoc w upowszechnianiu i wdrażaniu programów z zakresu produkcji zwierzęcej i roślinnej w Gminie Świdnica oraz pomoc rolnikom w pozyskiwaniu środków unijnych. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła część artystyczna. Gminne zespoły zaprezentowały swoje programy dożynkowe. Dużą atrakcją były stragany sołectw. Pięknie zaprezentowały się Boleścin, Grodziszcze, Komorów, Lutomia Dolna, Panków, Pszenno, Słotwina oraz Witoszów Dolny. Nagrodzone zostały Lutomia oraz Panków. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia. Nagrodę za najpiękniejszy wieniec otrzymała Bystrzyca Górna oraz Mokrzeszów. Przez cały czas trwania uroczystości dzieci miały możliwość uczestniczenia w zawodach sportowych. Dożynki zakończyły się festynem i zabawą taneczną.


20 września 2005 - "Pociąg Radości"

23 września w Jaworzynie Śląskiej rozpoczynają się kolejne już, XVI Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zatytułowane "Pociąg Radości".
W programie między innymi: zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. występy artystyczne na Żwirowni w Jaworzynie Śląskiej, w planie przewidziane jest także wspólne ognisko.
Szczegóły - >>> zobacz


20 września 2005 - Praca od gminy

Trzystu dwudziestu bezrobotnych znalazło w pierwszym półroczu 2005 roku pracę w jednostkach organizacyjnych gminy. Samorząd wydał na ten cel ponad 670 tys. zł. Wśród nowozatrudnionych osób jest aż 250 kobiet. Jedna trzecia zatrudnionych bezrobotnych to osoby mieszkające na terenie wsi. Około 25% to osoby po pięćdziesiątym roku życia, które mają bardzo małe szanse zatrudnienia na otwartym rynku pracy. - Tego typu forma pomocy jest bardzo ważna dla osób, które mają już wypracowany okres do emerytury, ale brakuje im zatrudnienia na okres co najmniej 6 miesięcy w ramach stosunku pracy - mówi Krystyna Lipińska-Wardęga, inspektor ds. kadrowych w urzędzie. Na sto dziewięćdziesiąt cztery z tych wszystkich miejsc pracy gmina pozyskała dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. Osoby bezrobotne zatrudniono w formie prac interwencyjnych (94 osoby), robót publicznych (68 osób), umów zlecenie (52 osoby) oraz staży (32 osoby). Siedemdziesiąt cztery osoby zatrudniono w ramach zobowiązań wobec PUP. - Z całej tej grupy osób 38 wypracowało już prawo do zasiłku, a 5 przeszło na emeryturę. Miejsca pracy, o których mowa zorganizowano w Zakładzie Zieleni Miejskiej i Usług Pogrzebowych, Zakładzie Usług Komunalnych oraz Ośrodku Sportu i Rekreacji. Część osób pracowała na terenach wiejskich w świetlicach, szkołach, przy pracach melioracyjnych i utrzymywaniu czystości. Nowozatrudnione osoby wykonywały również prace w placówkach oświatowych, Ośrodku Pomocy Społecznej, Biurze Obsługi Szkół Samorządowych, bibliotece miejskiej i jej filiach, w urzędzie oraz na rzecz organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy.


19 września 2005 - Wreszcie czysto

Dzisiaj w ramach "Europejskich Dni Zielonej Alternatywy" i akcji "Sprzątanie świata" młodzież i wolontariusze uczestniczący w projekcie Fundacji Krzyżowa - "Wolontariusze w służbie zabytkom" sprzątali tereny cmentarza żydowskiego w Świdnicy i tereny jemu pobliskie. Miasto przygotowało dla sprzątających rękawice i worki na śmieci. W ciągu kilku godzin akcji teren cmentarza został całkowicie wysprzątany czego efektem było kilkanaście worków pełnych butelek, papierów i innych odpadków porzuconych tutaj przez mało kulturalnych ludzi odwiedzających to miejsce.


19 września 2005 - Trybunalska bez ruchu

Ruszył remont ulicy Trybunalskiej. Ulica będzie zamknięta dla ruchu kołowego do 30 listopada tego roku.
Remontowany jest odcinek ulicy od skrzyżowania ulicy Różanej do ulicy Długiej. W pierwszej kolejności wykonywane będą roboty instalacyjne związane z wymianą przyłączy oraz remont sklepień przypiwnicznych. Po tych pracach zostanie położona nowa nawierzchnia jezdni oraz chodników.


19 września 2005 - Hojni świdniczanie

Ponad dwie tony żywności udało się zebrać w Świdnicy w ramach akcji "Podziel się Posiłkiem" przeprowadzonej 16-17 września przez Świdnicki Bank Żywności. W zbiórce wzięło udział 394 wolontariuszy. W Świdnicy wspierał ich Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, który namawiał klientów marketu "Intermarche" do przekazywania darów. Świdnicki Bank Żywności zebrał łącznie 9.666 kg żywności. Darczyńcy przekazali m.in. mąkę, makaron, ryż, cukier, olej, tłuszcze, kaszę. A oto szczegółowe wyniki zbiórki:
Dzierżoniów-Bielawa - 2.340 kg, Świdnica - 2.121 kg, Wałbrzych - 1.396 kg, Jelenia Góra - 1.030 kg, Stronie Śląskie - 414 kg, Kłodzko - 331 kg, Świebodzice - 319 kg i Lądek Zdrój - 104 kg
Celem ogólnopolskiego programu "Podziel się Posiłkiem" jest walka z niedożywieniem dzieci.


19 września 2005 - Turniej tenisa

W dniach 17-18 września 2005 Świdnica była gospodarzem II Finału Krajowego Rodzinnego Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Rady Krajowej Zrzeszenia LZS. W turnieju wzięło udział ponad 100 zawodniczek i zawodników z województw: świętokrzyskiego i dolnośląskiego w turnieju indywidualnym oraz 19 rodzin.
Wyniki końcowe w klasyfikacji rodzin:
1 miejsce - Rodzina Państwa Bańka-powiat kłodzki, 2 miejsce - rodzina Państwa Makowskich-powiat kłodzki, 3 miejsce - rodzina państwa Poręba - powiat świdnicki. Pozostałe rodziny z powiaty świdnickiego zajęły: 11 miejsce- rodzina Makowskich, 14 rodzina - Bielaków i kolejne Szwarcowie, Kurowscy, Latarowscy, Pawłowscy i rodzina Bielasów.


19 września 2005 - Dołożą do drogi

14 września bieżącego roku została podjęta uchwała Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w wyniku której wniosek Gminy Żarów o budowę drogi od WSSE podstrefa Żarów do drogi powiatowej w Łażanach został wybrany do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 1 659 352,00 zł.
Gmina Żarów rozpoczęła teraz procedurę przetargową na wyłonienie wykonawcy budowy w/w odcinka drogi.


19 września 2005 - Owocna współpraca

W tym roku Strzegom obchodzi jubileusz współpracy partnerskiej z niemieckim Auerbach. Umowę o partnerstwie miast podpisano 16 września 1995 roku. W ramach partnerstwa prowadzone są działania na rzecz pokoju i przyjaźni polsko-niemieckiej. Zmiany obciążeń historycznych i wzajemnych uprzedzeń przede wszystkim poprzez wymianę młodzieżową. Dzięki temu z Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej z Warszawy udało się pozyskać 40 tyś. zł na remont Wieży Targowej i aż 400 tyś zł na adaptację obiektów pokoszarowych na przychodnię zdrowia. - Korzystamy z doświadczeń naszych sąsiadów w wielu dziedzinach - mówi burmistrz Lech Markiewicz. - Wymieniamy doświadczenia w dziedzinie służby zdrowia, kultury, sportu, turystyki i promowania regionu. Przez ten okres kontakty z Auerbach nawiązali harcerze, zakłady pracy, instytucje, stowarzyszenia, zespoły folklorystyczne oraz szkoły. Bardzo dobrze układa się współpraca strzegomskiej straży pożarnej z jej odpowiedniczką: Freiwillige Feuerwehr der Stadt Auerbach. Niemcy przekazali naszym jednostkom 2 samochody pożarnicze, kilkadziesiąt sztuk aparatów oddechowych z maskami i rezerwowymi butlami. Auerbach wsparło również Strzegom po powodzi w 1997 roku. Przekazano pomoc finansową i sprzęt szkolny dla Szkoły Podstawowej nr 6 w Strzegomiu. Sprzęt szkolny od Niemców w 2001 roku otrzymało również Gimnazjum Nr 2. Partnerstwo, aktywizuje różne środowiska i przekonuje mieszkańców Strzegomia do tej formy współdziałania.


18 września 2005 - Donos na Polonię . . .

W ostatnim czasie ukazała się nakładem Domu Wydawniczego BELLONA, Warszawa, książka pod tytułem "Donos na Polonię czyli jest, jak jest . . . ." zaprzyjaźnionego i swego czasu piszącego dla czytelników "dziennika" - Andrzeja Niewinnego Dobrowolskiego.
10 sierpnia nasza redakcja przeprowadziła wywiad z autorem na temat tej książki.
Zapraszamy do przeczytania - >>> przeczytaj


18 września 2005 - Wybory do MRM w Żarowie

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie VI Kadencji ogłasza wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej VII Kadencji. Prawo wyborcze posiada każdy obywatel Gminy Żarów, który w dniu wyborów ma ukończone 13, nie ma zaś ukończonych 23 lat.
Zasady wybierania są następujące: W gimnazjum i organizacjach młodzieżowych na każde rozpoczęte 100 osób przyznaje się jeden mandat. Radnych wybiera się w wyborach demokratycznych, wolnych, bezpośrednich, równych i tajnych. Osoby, które nie są uczniami gimnazjum i organizacji młodzieżowych zbierają podpisy na kartach rekomendacyjnych. Osoby z największą ilością podpisów uzyskają mandat Radnego. Karty można odebrać w Urzędzie Miejskim w Żarowie u pani Aleksandry Szymkiewicz. Karta zawiera: imię i nazwisko kandydata, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy oraz szkołę lub miejsce pracy; imiona i nazwiska osób rekomendujących wraz z datą urodzenia, adresem zamieszkania i własnoręcznym podpisem.
Termin składania kart upływa 30 września o godzinie 15:00.


18 września 2005 - Wolontariusze ratują zabytki

Jutro w Świdnicy roczną pracę rozpoczynają wolontariusze, w ramach projektu "Wolontariusze w służbie zabytkom", realizowanego przez Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Do projektu, którego partnerem jest Świdnica, zgłosiło się w sumie 20 osób z Czech, Niemiec i Polski. Kilka osób z tej grupy będzie pomagać w konserwacji okładzin ściennych w Kościele Pokoju. A na Cmentarzu Żydowskim wolontariusze przeprowadzą m.in. inwentaryzację grobów. Od października kolejna grupa będzie pomagała w zagospodarowaniu dworca Świdnica Kraszowice.


18 września 2005 - Dobra postawa AKS Strzegom

W rozegranych wczoraj meczach IV ligi oba zespoły reprezentujące nasz powiat wygrały swoje mecze.
Polonia-Sparta Świdnica wygrała 2:1 z Pogonią Oleśnica a AKS Strzegom wygrał 3:1 z Piastem Nowa Ruda i po tym meczu zajmuje szóstą pozycję w tabeli rozgrywek. Polonia-Sparta Świdnica jest na ósmym miejscu.


18 września 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligii okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał drużynę Hutnika Szczytna 3:0 (0:0). Bramki dla Victorii zdobyli: 47 min. Prusiński, 50 min. Weirauch, 72 min. Borowiak.
A zespół Stali Świdnica zremisował w Bielawie z tamtejszą Bielawianką 1:1. Bramkę dla Stali strzelił Szymon Majcherczyk.


18 września 2005 - Piłkarska klasa A

W meczu 6 kolejki rozgrywek klasy A - Zjednoczeni Żarów rozgromili drużynę Karoliny Jaworzyna Śląska 7-0.
pozostałe wyniki:
Iskra Witków Śląski - Grom Witków 1-1
Górnik Boguszów Gorce - Zieloni Mrowiny 0-0
Granit Roztoka - Sudety Dziećmorowice 1-1
AKS Strzegom - Biały Orzeł Mieroszów 1-2
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Victoria II Świebodzice 1-0
LKS Bystrzyca Górna - Juventur Wałbrzych 1-1
Włókniarz Głuszyca - Gwarek Wałbrzych 5-2


18 września 2005 - Strefa coraz bliżej

Wojewoda zezwolił na wyłączenie z produkcji rolnej dziewięciohektarowej działki przeznaczonej pod specjalną strefę ekonomiczną w Strzegomiu. Radni udzielili burmistrzowi upoważnienia do rozpoczęcia negocjacji z wałbrzyskim Invest Parkiem. - Wydatki, które poniesie gmina w związku z przygotowaniem tego terenu pod strefę są bardzo wysokie, dlatego pytaliśmy o zdanie radnych - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Koszty, o których mowa to kwota prawie 6 mln zł. Z tego 1,6 mln zł to koszty uzbrojenia terenu. Kolejne 4 mln zł to opłata, którą należy ponieść za wyłączenie gruntów przeznaczonych pod strefę z produkcji rolnej. - Przewidujemy, że połowa tej kwoty, tzw. I opłata nie zostanie naliczona z uwagi na wartość zbywanej nieruchomości. Spłata pozostałej należności, tzw. opłaty rocznej jest rozbita na dziesięć lat - uzupełnił Janusz Przytuła, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. To jeszcze jednak nie koniec wydatków związanych z powstaniem strefy w Strzegomiu. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest Park żąda od gminy 20% prowizji za pośrednictwo przy sprzedaży tego terenu inwestorowi. - Chcemy negocjować wysokość prowizji. Wiemy, że innym gminom w pertraktacjach z Invest Parkiem udało się ją obniżyć. Koszty są olbrzymie, dlatego rodzą się wątpliwości, ale strefa musi powstać. Potrzebujemy nowych miejsc pracy - podsumował burmistrz.


18 września 2005 - Sukces młodzieży z żarowskiej gminy

Sukcesem zakończył się udział Gminy Żarów w Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych oraz Fundację Trzeźwy Umysł. Szkoły z gminy zaangażowały się w kampanię, biorąc udział w różnego rodzaju działaniach o charakterze profilaktycznym. Dzięki temu dzieci i młodzież miały okazję wziąć udział w imprezach sportowych, promujących zdrowy aktywny styl życia bez używek. W ramach kampanii prowadzone były także zajęcia profilaktyczne. Dzięki Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł", dzieci wzięły także udział w czterech konkursach indywidualnych i jednym grupowym. Były to między innymi: "Co zrobisz, gdy wygrasz?", "Mierz wysoko", "Jak wypocząć z trzeźwym umysłem?", "Napisz do Dudka" oraz "Ja wśród innych". Wśród laureatów ogólnopolskiej akcji "Zachowaj Trzeźwy Umysł" znaleźli się przedstawiciele Gminy Żarów. W konkursie indywidualnym są to: Paula Niczyporuk ze Szkoły Podstawowej w Mrowinach, Wojciech Gimżewski z SP w Żarowie, Krzysztof Patynek z SP w Imbramowicach. Natomiast w konkursie grupowym "Ja wśród innych" nagrodzona została: klasa szósta w roku szkolnym 2004/2005 z SP w Zastróżu.


18 września 2005 - Lepsza obsługa inwestora

Prezydent Świdnicy stosownym zarządzeniem wprowadził zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Najwięcej zmian dokonano w strukturze Departamentu Rozwoju Gospodarczego. Dzięki nim opieka nad konkretnym projektem inwestycyjnym zostanie powierzona jednej osobie. Wszystko po to, by przedsiębiorcy mogli liczyć na lepszą obsługę i pomoc.
Pod DRG, zgodnie z zapisami Strategii Rozwoju Miasta na lata 2000-20015, podlega obecnie promocja turystyczna i informacja turystyczna. Do tej pory dwa różne referaty zajmowały się promocją turystyczną. W związku z tymi zmianami inne nazwy mają niektóre referaty np. Referat Promocji Gospodarczej Miasta i Obsługi Inwestorów zmienił nazwę na Referat Promocji Gospodarczej i Projektów Inwestycyjnych, Referat Integracji Europejskiej i Funduszy Strukturalnych zastąpił Referat Programów Strategicznych, Funduszy Zewnętrznych i Promocji Turystycznej. Ten ostatni będzie się zajmował nie tylko funduszami unijnymi, ale pozyskiwaniem środków z wielu innych funduszy zewnętrznych. Będzie również odpowiadał za przygotowanie i wdrożenie Strategii Rewitalizacji Śródmieścia.


17 września 2005 - Jubileusz

Dzisiaj od rana I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy obchodzi 60 lat swojego istnienia.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława, koncelebrowaną przez księży - absolwentów szkoły. Następnie uroczyście został odsłonięty obelisk przed szkołą po czym "Kasprowiczanie" przeszli ulicami miasta, przechodząc obok wieloletniej siedziby szkoły przy ul. Budowlanej i internatu przy ul. Muzealnej. Wieczorem absolwenci bawili się na balu w sali przy ul. księżnej Agnieszki.
Zdjęcia z przemarszu ulicami miasta - >>> zobacz


17 września 2005 - Nagrody kulturalne przyznane

Sobiesław Nowotny i Mirosław Sośnicki otrzymają doroczną nagrodę Prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioskowała o to Komisja powołana przez prezydenta Wojciecha Murdzka, która zapoznała się z dorobkiem pięciu kandydatów, zgłoszonych przez komisję kultury rady miejskiej, świdnickie instytucje i stowarzyszenia. Mirosława Sośnickiego uhonorowano nagrodą 3 tys. zł za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Nagrodę w tej samej wysokości otrzyma również Sobiesław Nowotny za upowszechnianie i ochronę kultury.
Uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na październik.


17 września 2005 - Ograniczają hałas

Urządzenia emitujące hałas negatywnie oddziaływujący na środowisko będą mogły pracować tylko od poniedziałku do piątku od 6.00 rano do 20.00 wieczorem. Takie ograniczenia na terenie całej gminy wprowadziła uchwała przyjęta na XVII Sesji Rady Miejskiej. - Uchwała ta jest odpowiedzią na liczne interwencje i skargi mieszkańców gminy kierowane zarówno do urzędu jak i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - wyjaśniał Janusz Przytuła, naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. Ograniczenie to obejmie przede wszystkim palniki wrębowe - urządzenia pracujące w kopalniach granitu. Naruszenie go będzie podlegać karze grzywny. Jest to rozszerzenie dotychczas obowiązującej uchwały w sprawie ograniczenia czasu pracy palników wrębowych w kopalniach granitu na terenie wsi Kostrza. - Spotykaliśmy się z wieloma przedsiębiorcami, których ta uchwała obejmie. Sami oni stwierdzili, że będą musieli przejść na nowocześniejsze, emitujące mniejszy hałas urządzenia, bo takie są wymogi unijne - dodał Zbigniew Rodak, przewodniczący komisji bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego oraz ochrony środowiska. Po wejściu w życie uchwały wszelkie naruszenia tego ograniczenia będzie karane zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń. Wystarczy zgłosić fakt pracy urządzeń poza wyznaczonymi godzinami Policji lub Straży Miejskiej.


16 września 2005 - II Memoriał im. Henryka Zająca

24 września o godzinie 9:00 w hali sportowej na osiedlu Zawiszów odbędzie się II Memoriał im. Henryka Zająca, w ramach którego rozegrane zostaną mecze ligi kadetów. Swój udział w tegorocznym turnieju zapowiedziały kluby WKS Śląsk Wrocław, JKKS Górnik Wałbrzych, MKK-MDK Jelenia Góra oraz nowy klub sportowy z naszego miasta - UKS "Śnieżne Wrony" Świdnica. Henryk Zając rozpoczynał karierę trenera koszykówki od pracy ze świdnicką młodzieżą. W latach 1970-1990 był trenerem czołowych zespołów koszykarskich I ligi seniorów Polski. W tym czasie trenował drużynę Górnika Wałbrzych, z którą zdobył kilkakrotnie tytuł Wicemistrza Polski oraz w 1981 r. tytuł Mistrza Polski. Prowadził również drużynę żeńską ROW Rybnik oraz męską Stal Bobrek Bytom, z którą w 1991 r. wywalczył III miejsce w Mistrzostwach Polski. W latach 90-tych zajął się aktywnym wspieraniem koszykówki wśród młodzieży na terenie naszego miasta.
I Memoriał im. Henryka Zająca, w którym udział wzięły drużyny młodzików z klubów sportowych Śląsk Wrocław i Górnik Wałbrzych oraz Szkoły Koszykówki BASKET Świdnica odbył się 23 września 2004 roku. Wszystkich sympatyków koszykówki i nie tylko serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej wspaniałej imprezie.


16 września 2005 - Gmina Fair Play

Gminie Żarów przyznany został przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Fundację "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" tytuł i certyfikat Gmina Fair Play 2005. Podstawowym celem konkursu było wyłonienie, nagrodzenie i wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestowania. Ogólnie mówiąc w konkursie sprawdzana jest przyjazność inwestycyjna gminy. Otrzymanie certyfikatu oznacza, że inwestowanie na terenie gminy jest sprawne, bezpieczne, szybkie oraz uczciwe. Weryfikacja jest przeprowadzona przez audytorów, którzy nie mają interesu ani w sukcesie ani w porażce gminy. Audytorem nie może być mieszkaniec danej gminy. "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji to gmina, w której inwestor może liczyć na zaangażowanie i życzliwość w rozwiązywaniu swoich problemów związanych z inwestycją. Laureaci konkursu są szeroko promowani przez organizatorów konkursu w mediach, podczas targów InvestCity, w polskich i zagranicznych Izbach Gospodarczo-Handlowych (m. in. Europa, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia). Burmistrz Miasta Żarów Lilla Gruntkowska została zaproszona na Galę IV edycji konkursu, który odbędzie się 12 października w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do wzięcia udziału w uroczystości wręczenia nagród i certyfikatów.


16 września 2005 - Dni Zielonej Alternatywy

W sobotę rozpoczynają się Europejskie Dni Zielonej Alternatywy, organizowane w ramach imprez Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Atrakcji nie powinno zabraknąć dla nikogo. W programie przewidziano m.in. pływanie na dywanie, festiwal piosenki, regaty żeglarskie, wycieczki i wiele innych. Dni potrwają do 25 września kiedy w Sławie zakończą się III Regaty Żeglarskie o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie OMEGA. Szczegóły - >>> zobacz


16 września 2005 - Agencje zatrudnienia

19 września o godzinie 11.00 w DUW odbędzie się konferencja pt. "Agencje zatrudnienia - partner czy konkurencja dla publicznych służb zatrudnienia".
Celem konferencji jest wymiana informacji pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej, urzędami pracy a reprezentantami agencji zatrudnienia na Dolnym Śląsku na temat problemów występujących we wzajemnej współpracy, a także wyjaśnieniu niejasności związanych ze stosowaniem przepisów oraz nowych regulacji prawnych.
W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele dolnośląskich agencji pośrednictwa pracy, agencji pracy tymczasowej, agencji doradztwa personalnego, agencji pośrednictwa do pracy za granicą, a także przedstawiciele administracji rządowej i dolnośląskich urzędów pracy oraz przedstawiciele ZUS-u, urzędów skarbowych i Państwowej Inspekcji Pracy.


16 września 2005 - XVIII Dni Fotografii

Wernisażem wystawy Międzynarodowego Konkursu Fotografii "Zestaw 2005" rozpoczynają się dzisiaj w Świdnicy XVIII Dni Fotografii - Galeria Fotografii, Rynek, godz. 18.00). Na godz. 19.15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) zaplanowano wernisaż wystawy "Pejzaże" Ctibora Kost'ala (Czechy) oraz autorski pokaz przeźroczy. O godz. 21.00 w Klubie "Bolko" Piotr Tomczyk zaprezentuje swoje prace autorskie w ramach fotografii reklamowej. Godzinę później o 22.00, również w Klubie "Bolko", rozpocznie się pokaz diaporam Pawła Sokołowskiego. 17 września w Klubie "Bolko" zaplanowano "XIV Fotomaraton Świdnica 2005". Od godz. 12.00 do 15.00 w Sali Lustrzanej Świdnickiego Ośrodka Kultury będą trwały warsztaty fotograficzne "Fotografia reklamowa", które poprowadzi Piotr Tomczyk oraz prezentacja firmy "Elfo". O godz. 17.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Wiktora Wołkowa "Moje Podlasie" oraz spotkanie autorskie. O godz. 20.30 w Klubie "Bolko" Sławomir Fiebig pokaże swoje diaporamy. Po nim o godz. 21.30 diaporamy zaprezentują Paulina Surma i Łukasz Stępień Zaś w niedzielę (18 września) w samo południe, w holu ŚOK zostanie otwarta wystawa "XIV Fotomaraton Świdnica 2005" - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.


16 września 2005 - Dofinansowanie dla Gminy

Zarząd Województwa Dolnośląskiego wybrał projekty, które uzyskają dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w zakresie "Obszary wiejskie" Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Dla województwa dolnośląskiego dostępna jest kwota ponad 100 mln zł.
Gmina Świdnica na swoje projekty otrzyma prawdopodobnie ok. 3 mln zł.
Na liście projektów wybranych przez Zarząd Województwa znalazły się trzy projekty gminy a są to: budowa kanalizacji sanitarnej z przyłączami we wsi Witoszów Dolny, modernizacja drogi gminnej w miejscowości Pszenno oraz budowa wodociągu wraz z przyłączami we wsi Pogorzała
Modernizacja drogi gminnej w miejscowości Słotwina jest projektem rezerwowym. Projekt ten zostanie dofinansowany w miarę posiadanych środków po zakończeniu postępowań przetargowych przez gminy, które dostały dofinansowanie.


16 września 2005 - Wnioski po stypendia kulturalne

Ostatniego dnia października upływa termin składania wniosków o stypendium w dziedzinie kultury. Stypendia przewidziano dla świdniczan, którzy wykażą się dorobkiem artystycznym, zajmują się upowszechnianiem kultury bądź sprawują opiekę nad zabytkami. Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie.
Wniosek powinien zawierać krótkie podanie o stypendium adresowane do Prezydenta Miasta, dane osobowe kandydata, informację o dorobku wraz z dokumentacją. Bardzo ważny jest również program stypendium obejmujący: cel, na który ma być przeznaczone stypendium, plan pracy w okresie pobierania stypendium oraz termin jej zakończenia.
Każda z osób może się ubiegać o przyznanie maksymalnie 12 miesięcznego stypendium. Może ono wynieść maksymalnie 730 zł miesięcznie. Stosowne wnioski należy składać do 31 października w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49), pok. 27. Ewentualne pytania można kierować do Referatu Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (pok. 126), tel. (74) 8562-852.


16 września 2005 - Debata wokół scalania

Bez scalenia gruntów nie jest możliwe ich zagospodarowanie. Do tej pory z wnioskiem o rozpoczęcie stosownego postępowanie w tej sprawie nie wystąpił jednak żaden właściciel działek, których ten problem dotyczy. Postępowanie takie wszczyna się na wniosek lub z urzędu. Wątpliwości rodzą się wokół tego czy gmina powinna wystąpić z taką inicjatywą. - Wcześniej czy później trzeba będzie przeprowadzić takie postępowanie - wyjaśniał Janusz Przytuła, Naczelnik Wydziału Nieruchomości. - Pytanie tylko czy powinniśmy wyprzedzać temat skoro zainteresowani nie składają wniosków, a dla gminy będą to spore koszty. Scalenie jest niezbędne dla zagospodarowania terenów zgodnie z nowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Polega na połączeniu wszystkich działek indywidualnych właścicieli w jedną. Tylko wówczas jest możliwe wytyczenie dróg i uzbrojenie działek na nowopowstającym osiedlu. Konieczny jest wówczas również nowy podział geodezyjny tych terenów. - Problem scalenia gruntów dotyczy działek, które obecnie są użytkowane rolniczo, a w nowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczono je pod budownictwo mieszkaniowe, usługi i rzemiosło - tłumaczyła Irena Kowalska, kierownik Referatu Planowania Inwestycji. Brak uregulowania tej kwestii uchwałą rady powoduje, że właściciele nie mogą podejmować jakichkolwiek działań na ich własnych działkach. - Najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji będzie poinformowanie właścicieli tych działek o nowych ustaleniach planu zagospodarowania i możliwościach rozwiązania problemu scalenia, a podjęcie ostatecznej decyzji uzależnić od ich zainteresowania tą kwestią - podsumował dyskusję Stanisław Sitarz, przewodniczący rady miejskiej.


15 września 2005 - Eurodeputowani w Świdnicy

Eurodeputowani z Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego, na czele z jej przewodniczącym Paolem Costą gościli dzisiaj w Świdnicy. Miasto oraz Kościół Pokoju zwiedziła 40-osobowa delegacja, złożona z deputowanych i zagranicznych dziennikarzy akredytowanych w Polsce. Wraz z nimi do Świdnicy przyjechał Marek Szczepański, wiceminister gospodarki i pracy. Wizyta gości ma związek z projektem promocyjnym Dolnego Śląska realizowanym przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Zdjęcia z wizyty - >>> zobacz


15 września 2005 - Kasprowiczanie przed zjazdem

60-lecie istnienia będzie obchodziło w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Obchody zaplanowano na 17 i 18 września. Oficjalne uroczystości rozpoczną się mszą świętą w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława, koncelebrowaną przez księży - absolwentów szkoły. Po mszy odbędzie się część oficjalna - specjalny jubileuszowy program przygotują obecni pracownicy i uczniowie liceum. Następnie "Kasprowiczanie" przemaszerują ulicami miasta, mijając między innymi wieloletnią siedzibę szkoły przy ul. Budowlanej i internat przy ul. Muzealnej. Wieczorem absolwenci będą się bawić na balu w sali przy ul. księżnej Agnieszki. Szczegółów dotyczące zapisów, opłat itp. na stronie www - >>> zobacz. Można też dzwonić lub mailować do szkoły: 852-22-92, >>> napisz


15 września 2005 - Wygraj z bezrobociem

Gminne Centrum Informacji organizuje kolejne warsztaty dla osób bezrobotnych. Hasło cyklu brzmi "Wygraj z bezrobociem - nie trać poczucia wartości".
Warsztaty pod takim hasłem mają przyczynić się do wsparcia i aktywności osób bezrobotnych, długotrwale pozostających bez pracy. - Ważne jest, aby nie tracili oni poczucia własnej wartości, jest to niezwykle istotne w poszukiwaniu pracy - mówi Anna Góralska, lider GCI.
Głównym celem szkoleń będzie przygotowanie osób bezrobotnych do ponownego wejścia na rynek pracy przezwyciężenia stresu związanego z poszukiwaniem pracy oraz prezentowania siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Uczestnicy projektu dzięki opiece doświadczonych konsultantów nauczą się pewności siebie. Ułatwi im to przedstawianie własnych umiejętności i możliwości zawodowych w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami. Planowane terminy spotkań to 20 i 27 września. Osoby zainteresowane skorzystaniem z nieodpłatnego szkolenia proszone są o zapisy w GCI, tel. 8 56 05 26 lub 856 05 29.


15 września 2005 - Dożynki Gminne

18 września w Mokrzeszowie odbędzie się Gminne Święto Plonów. Dożynki, rozpoczną się uroczystą Mszą św., podczas której nastąpi poświęcenie wieńców dożynkowych i chleba.
W programie tego szczególnego dnia:
korowód dożynkowy - przejście na szkolny stadion sportowy, program artystyczny - występy zespołów tanecznych i wokalnych.
Festyn zakończy się zabawą taneczną.


15 września 2005 - Festyn z nagrodami

W ostatnią sobotę na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbył się Festyn, który był podsumowaniem akcji letniej "Bezpieczne Wakacje' 2005". Podczas festynu rywalizowano w rzutkach, rodzinnych i indywidualnych rozgrywkach szachowych, walczyły też międzyświetlicowe drużyny 5-osobowe o wyposażenie świetlic, odbył się też konkurs plastyczny i konkurencje rowerowe. W rozgrywkach Międzyświetlicowych I miejsce zdobyła Świetlica Środowiskowa w Nowicach (wieża stereo), II miejsce zdobyła Świetlica Środowiskowa w Piotrowicach (radiomagnetofon z CD), III miejsce Świetlica Środowiskowa w Czechach i Świetlica w Jaworzynie (sprzęt muzyczny).
Rozdano również kilkadziesiąt nagród rzeczowych dzieciom i rodzicom w pozostałych konkurencjach.


14 września 2005 - Konkurs dla szkolnych ekologów

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek ogłosił konkurs na zbiórkę makulatury oraz zużytych baterii. Ekologiczny konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich świdnickich szkół. Rozpoczyna się już jutro, 15 września 2005 roku. i potrwa do 15 maja roku następnego. Spośród szkół, które wezmą udział w konkursie i zbiorą najwięcej makulatury lub zużytych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia, Prezydent wyróżni trzy najlepsze. Za I miejsce przewidziano 2 tys. zł, za II miejsce - 1,5 tys. zł, zaś za III miejsce - 1 tys. zł. Pieniądze otrzymają trzy szkoły, które zbiorą najwięcej baterii i trzy placówki, które zbiorą najwięcej makulatury. Do rozdysponowania jest w sumie 9 tys. zł.


14 września 2005 - Zwycięstwo w ramach przygotowań

Dzisiaj w świdnickiej hali sportowej na Żawiszowie rozegrany został mecz sparingowy pomiędzy MKS Świdnica występującym w tym sezonie w pierwszej lidze siatkówki kobiet i zespołem Gwardii Wrocław występującym w Polskiej Lidze Siatkówki Kobiet od kilku lat.
Zwyciężyły siatkarki ze Świdnicy 3:1.
Był to już ostatni mecz przygotowujący zespół świdnicki do występów na pierwszoligowych parkietach.
17 i 18 września świdniczanki uczestniczyć będą w corocznym turnieju rozpoczynającym sezon rozgrywkowy. Turniej odbywa się w Jaworze.


14 września 2005 - Targi rozpoczęte

Dzisiaj w siedzibie firmy Metex rozpoczęły się V Czeskie Dni Drewna - Świdnica 2005

Na początku odbyło się seminarium poświęcone technice odpylania i filtracji prowadzone przez przedstawicieli firmy ACWorld jednego z europejskich liderów w produkcji odciągów wiórów. Potem aż do późnych godzin popołudniowych można było oglądać całą masę nowoczesnych maszyn i urządzeń do obróbki drewna. Jutro kolejny dzień targów.
Firma METEX ulica Bystrzycka 22 - Świdnica zaprasza do oglądania.


14 września 2005 - "Pociąg Radości"

23 września w Jaworzynie Śląskiej rozpoczynają się kolejne już, XVI Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zatytułowane "Pociąg Radości".
W programie między innymi: zwiedzanie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. występy artystyczne na Żwirowni w Jaworzynie Śląskiej, w planie przewidziane jest także wspólne ognisko.
Szczegóły - >>> zobacz


14 września 2005 - Daicel zatrudnia

46 osób chce zatrudnić japońska firma Daicel rozpoczynająca produkcję w żarowskiej strefie. Daicel spośród japońskich inwestorów jest największą firmą zajmującą prawie 24 ha. Zakład będzie produkował chemiczne wypełniacze do poduszek powietrznych.
Wzory podań oraz niezbędne druki i formularze dostępne są w Żarowskim Stowarzyszeniu Bezrobotnych przy ul. Armii Krajowej 53 w Żarowie (budynek Urzędu Miejskiego), I piętro, pokój nr 6, w godz. od 8:00 - 14:00. Podania o pracę będzie przyjmować Żarowskie Stowarzyszenie Bezrobotnych do 23 września.


14 września 2005 - Kanalizacja dla Granicznej

Rusza budowa sieci kanalizacji sanitarnej we wsi Graniczna wraz z przesyłem do Oczyszczalni Ścieków w Strzegomiu. Będzie to pierwszy element systemu kanalizacji dla północnej części gminy Strzegom. Środki na realizację tej inwestycji są ujęte w planie budżetu na 2005 rok. Zakończenie budowy planowane jest w pierwszym półroczu przyszłego roku. - Projekt przewiduje, że we wsi Graniczna zostanie wykonana główna przepompownia ścieków, która umożliwi przepompowanie ścieków na teren Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Strzegomiu ze wszystkich wiosek rejonu północnego gminy - wyjaśnia Aleksander Struzik, naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Komunalnej. Gmina posiada również projekty budowlane i wykonawcze wraz z pozwoleniem na budowę na wykonanie kanalizacji sanitarnej dla wsi Goczałków, Rogoźnica i Jaroszów. Czas realizacji i finansowanie tych inwestycji rozłożono na kilka lat i uzależniono od pozyskania środków spoza budżetu gminy.


14 września 2005 - Będzie debata

W imieniu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich zapraszam serdecznie na debatę wyborczą, która odbędzie się 21 września (środa) w hotelu Piast Roman w Świdnicy. Początek o godzinie 19.00.
Świdniccy przedsiębiorcy zaprosili do udziału w niej liderów list czołowych partii politycznych, które wystawiają swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych w okręgu wałbrzyskim. Swoją obecność do dziś potwierdził Zbigniew Chlebowski z Platformy Obywatelskiej, Waldemar Wiązowski z Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Sulowski z Ligi Polskich Rodzin i Bartłomiej Nowotarski z Partii Demokratycznej. Dyskusja dotyczyć będzie przede wszystkim wizji polskiej gospodarki w najbliższych latach. Prócz członków SPiKŚ w spotkaniu uczestniczyć będą zaproszeni goście z kręgów biznesu i administracji.


13 września 2005 - V Czeskie Dni Drewna - Świdnica 2005

W dniach 14-17 września odbędą się w Świdnicy V Czeskie Dni Drewna - Świdnica 2005. Podczas trwania targów odbywać się będą pokazy maszyn i narzędzi do obróbki drewna. Maszyny i narzędzia zaprezentują takie firmy jak Rojek, RWT, Mynar, ACWord, ELBH, Houfek, Pilous, Lisy Dvorak, Griggio i Freud. Zapraszamy w ciągu tych czterech dni w godzinach 9-17.00 do siedziby Firmy METEX w Świdnicy przy ulicy Bystrzyckiej 22. Szczegóły - >>> zobacz


13 września 2005 - Dni Gór i Dni Nepalu

Już w październiku odbędzie się wspaniała impreza dla miłośników wspinaczek i krajobrazów górskich. X jubileuszowe "Dni Gór" połączone będą z "Dniem Nepalu". W programie obok punktu poświęconego Himalajom i ich eksploracji, znalazły się występy zespołu folklorystycznego, filmy oraz przeźrocza poświęcone kulturze oraz architekturze Nepalu, degustacja potraw nepalskich, kiermasz biżuterii i odzieży nepalskiej oraz tradycyjnie wystawa fotograficzna. Dni Gór odbędą się w dniach 14-15 października Współorganizatorem tegorocznych Dni Gór jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


13 września 2005 - Ponad 6 mln euro stracone w 9 godzin

Polityka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w kwestii oceny wniosków beneficjentów i przyznawania środków unijnych przybierała już różne kształty - ignorowania wymogów formalnych wniosków (co o całe miesiące przedłuża przygotowywanie prawidłowej umowy), upolitycznienia RKSu, przekłamywania faktów (jak np. w przypadku stypendiów unijnych dla uczniów i studentów, gdzie winą za brak wypłat obarczano wojewodę, mimo że ten z wypłatami nie ma nic wspólnego) - teraz jednak przekroczone zostały wszelkie granice absurdu. Może to kosztować region utratę ponad 6 mln euro! Od 31 marca br. znana była nieprzekraczalna data składania wniosków na dofinansowanie ze środków rezerwy budżetowej skarbu państwa projektów realizowanych w ramach działania 3.1 ZPORR (infrastruktura turystyczna, poprawa stanu powietrza, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich). Wyznaczono ją na 15 września 2005 roku, na godzinę 16.00 (fizyczne dostarczenie do Ministerstwa Gospodarki w Warszawie). Niestety już teraz wiadomo, że nie będzie to możliwe. Samorządowe władze województwa wyznaczyły datę obrad Regionalnego Komitetu Sterującego na 14 września br. Uchwała Zarządu Województwa na podstawie decyzji RKS kwalifikująca projekty do realizacji jest warunkiem bezwzględnie koniecznym do złożenia wniosku. Tę uchwałę potencjalni beneficjenci decyzją urzędu marszałkowskiego będą mogli odebrać 15 września (czyli w ostatnim dniu terminu) od 7.00 rano w siedzibie urzędu! Pracownicy pana marszałka zapomnieli, że przygotowane przez beneficjentów wnioski muszą być jeszcze sprawdzone przez Biuro Zarządzania Funduszami Europejskimi i Wydział Finansowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a dopiero później dostarczone do Warszawy. Pytanie: jak uczynić to w 9 godzin, gdy potencjalnie może być to grubo ponad 50 wniosków, każdy po około 6-8 stron tekstu? Wyprzedzając piątkowy zarzut kierownictwa urzędu marszałkowskiego pod adresem wojewody, że nie przekazał wniosków do ministerstwa, już dzisiaj mówimy stanowczo: to nie jest możliwe! Zadziwiające jest, że marszałek - mając pięć miesięcy - wyznacza termin na realizację tak ważnej dla regionu sprawy liczony w godzinach. Ciekawe, jakie uzasadnienie tej decyzji z ust marszałka usłyszą beneficjenci, którzy już dzisiaj skazani zostali na utratę rządowej dotacji? O całej sprawie urząd wojewódzki został poinformowany przez jednego z wnioskodawców, do którego trafiło pismo z urzędu marszałkowskiego.


13 września 2005 - Pałace, parki i ogrody

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa można uznać za rozpoczęte. 17 i 18 września będzie można bezpłatnie oglądać, zwiedzać, spacerować po zabytkowych obiektach w naszym regionie, ale i całej Polsce. Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane od 14 lat z inicjatywy Rady Europy i pod patronatem Unii Europejskiej, na wzór francuskich Dni Otwartych Zabytków. Polska bierze udział w akcji od 1992 roku. W tym roku wiodącymi tematami obchodów są: "Pałace, parki i ogrody", "Piękno starego detalu", "Nowe w starym, czyli rewitalizacja i adaptacja do nowych funkcji zabytków poprzemysłowych".. Celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest zwrócenie uwagi na wartość zabytków i potrzebę ich ochrony poprzez bezpłatne otwarcie najciekawszych, które są, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. - Warto promować regionalne dziedzictwo z ukazaniem jego bogactwa i różnorodności - mówi Jacek Dąbrowski, dyrektor fundacji św. Jadwigi z Morawy. - W najbliższych okolicach jest wiele obiektów, którym warto się przyjrzeć z bliska i poznać wspólne korzenie kultury europejskiej. Chodzi też o to by skierować uwagę społeczeństwa na nierzadko unikatowe obiekty. 17 i 18 września będzie można m.in. zwiedzać Pałac w Morawie i zabytkowy park otaczający obiekt. W tych dniach warto będzie także odwiedzić Żarów, Jaworzynę Śląską, Świdnicę, Krzyżową i wiele innych miejscowości.


13 września 2005 - Kapituła pracuje

Ukonstytuowała się kapituła Statuetki Przedsiębiorczości - wyróżnienia, które po raz trzeci świdniccy przedsiębiorcy wręczą swoim kolegom. Inicjatorem przyznawania nagrody jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, kapitułę zaś stanowią wszyscy dotychczasowi laureaci. Zarząd SPiKŚ funkcję przewodniczącego kapituły powierzył Zdzisławowi Jadczakowi, współwłaścicielowi firmy M&J. Funkcję wiceprzewodniczącego pełni Andrzej Lepak-Przybyłowicz, współwłaściciel Galessu. Przez najbliższe miesiące członkowie kapituły typować będą nominatów w poszczególnych kategoriach: przemysł, usługi, handel, menadżer. Pod koniec roku w tajnym głosowaniu wybiorą laureatów, a decyzja kapituły, utrzymywana do ostatniej chwili w tajemnicy, ogłoszona będzie na dorocznym Balu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w ostatnią sobotę przyszłego karnawału - 29 stycznia 2006. "Nagroda ma promować przede wszystkim osoby, bo to od nich zależy sukces firmy" - mówi Zdzisław Jadczak, nowy szef kapituły.


13 września 2005 - Opinia się liczy

Urząd Miejski już po raz drugi przeprowadzi ankietę wśród mieszkańców gminy. Badania będą przeprowadzone w dniach od 12 września do 15 października. Na wyniki trzeba będzie poczekać do połowy listopada. Celem badań będzie poznanie zdania mieszkańców na temat lokalnych mediów, Urzędu Miejskiego, jako instytucji i ludzi tam pracujących. Coraz częściej opinia publiczna staje się wymiernym źródłem informacji o różnych zagadnieniach. Polacy przyzwyczajają się i oswajają z sondażami. Mają świadomość, że to, co powiedzą odegra ważną rolę w procesie opiniotwórczym. Badania będą prowadzone w formie ankiety, która trafi, co do dziesiątego mieszkańca gminy. Ankieta będzie anonimowa, co sprzyja większej szczerości przy udzielaniu odpowiedzi przez respondentów. Badania będą prowadzone przez ankieterów, indywidualnie, drogą telefoniczną oraz elektroniczną. Część ankiet będzie także załączona do lokalnej prasy. Mieszkańcy wsi należących do gminy Strzegom także będą mieli możliwość wzięcia udziału w badaniach i wyrażenia swojego zdania. Zadaniem sołtysów będzie rozprowadzenie ankiet do mieszkańców. Po zakończeniu badań nastąpi porządkowanie i opracowanie zebranych materiałów. Wyniki i ich analiza zostaną opublikowane w raporcie badawczym na stronie internetowej


13 września 2005 - "Podziel się Posiłkiem"

Rozpoczyna się trzecia edycja programu na rzecz walki z niedożywieniem dzieci "Podziel się Posiłkiem" Kupując produkty Danone oznaczone logotypem "Podziel się Posiłkiem" lub biorąc udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności, która odbędzie się 16 i 17 września, do programu może się włączyć każdy z nas. Zbiórkę przeprowadzą Banki Żywności w całej Polsce, weźmie w niej udział ponad 19 000 wolontariuszy. W tym roku zbieramy: mąkę, makaron, konserwy, oleje, dżemy, odżywki dla dzieci, cukier, soki, płatki śniadaniowe. W naszym powiecie zbiórka odbędzie się w Świdnicy, Świebodzicach, a koordynuje ją Świdnicki Bank Żywności. Wszystkie sklepy w których odbędą się zbiórki będą oplakatowane, dostępne będą ulotki i inne materiały promujące akcję /czapki-daszki, chorągiewki/.


12 września 2005 - Świdnickie Forum Gospodarcze

Na zaproszenie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Klubu Rotary Świdnica-Wałbrzych gościem dzisiejszego Świdnickiego Forum Gospodarczego był Tadeusz Syryjczyk. Spotkanie odbyło się w hotelu Piast-Roman. Tadeusz Syryjczyk jest dyrektorem Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju w Londynie, wcześniej był ministrem transpotu, ministrem gospodarki, doradcą premier Hanny Suchockiej, jest także wieloletnim członkiem honorowym SPiKŚ. Zdjęcia z wizyty - >>> zobacz


12 września 2005 - Dziennikarze polonijni

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych w świdnickim Kościele Pokoju gościli dziennikarze prasy polonijnej. Zauroczeni kościołem wysłuchali informacji o naszej "perełce" pośród innych wspaniałych zabytków.
Przyjechali do nas w ramach tzw. Study Tour. Duża grupa dziennikarzy to uczestnicy XI Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która w tym roku odbywa się w wałbrzyskim zamku Książ. Zdjęcia z wizyty w kościele - >>> zobacz


12 września 2005 - Przygotowania trwają

14 września o godzinie 17.30 rozegrany zostanie mecz sparingowy pomiędzy pierwszoligowym MKS Świdnica a Gwardią Wrocław występującą w Polskiej Lidze Siatkówki Kobiet.
To już ostatni mecz przygotowujący zespół świdnicki do występów na pierwszoligowych parkietach.
17 i 18 września świdniczanki uczestniczyć będą w corocznym turnieju rozpoczynającym sezon rozgrywkowy. Turniej odbywa się w Jaworze.


12 września 2005 - Posprzątają świat

Świebodzickie dzieci i młodzież jak co roku włączają się w akcję "Sprzątanie świata". Młodzi świebodziczanie sprzątać będą teren przedszkola, szkoły lub najbliższe otoczenie wokół placówki. Rewiry zostały ustalone, rękawice i worki zakupione, w piątek rano rozpoczynają się wielkie porządki w mieście. Przedszkolaki sprzątać będą teren wokół budynków. Uczniowie Gimnazjum nr 1 wybiorą się z workami nad Pełcznicę i na Osiedle Słoneczne. Młodzież z Gimnazjum nr 2 wysprząta rejon od ulicy Solnej w stronę Cisów. Szkoła Podstawowa nr 3 jako swój teren do sprzątania przyjęła Osiedle Sudeckie i ulicę Kościuszki, a ich koledzy z "czwórki" lasy w kierunku Wilczej Góry, lasy ciągnące się do ulicy Szamkowej i lasek dębowy. Zespół Szkół Specjalnych ma powierzoną część Parku Krajobrazowego, ciągnący się w stronę Książa. Licealiści z ogólniaka posprzątają teren wokół szkoły po remoncie oraz Lasek Grochotowski. Ich rówieśnicy z Zespołu Szkół także posprzątają najbliższe otoczenie szkoły, część dzielnicy Pełcznica w stronę Książa i leżące nieopodal tereny ogródków działkowych. Dzieci z SP nr 2 zajmą się zbiórką makulatury, z SP nr 6 sprzątać będą okolice szkoły na Cierniach, a podopieczni Caritasu także zajmą się najbliższym otoczeniem placówki. - Urząd koordynuje te wszystkie działania, wyznacza punkty zbiórki zebranych worków ze śmieciami, zaopatruje szkoły z niezbędny sprzęt - rękawice i worki na odpady. Fundusze na ten cel pochodzą z Gminnego Fundusz Ochrony Środowiska - mówi Joanna Kazanowicz z Wydziału Infrastruktury. Zebrane odpady na wysypisko odwiozą służby Zakładu Usług Komunalnych. .


12 września 2005 - Zlikwidowali nielegalną wytwórnię

9 września, świdniccy policjanci będąc w jednym z mieszkań ujawnili i zabezpieczyli aparaturę do produkcji bimbru. Po wejściu do mieszkania 84 letniego mężczyzny policjanci wyczuli specyficzny zapach alkoholu, w kuchni znajdował się duży 20-litrowy garnek z zacierem, z którego poprowadzona była rurka do drugiego naczynia. Mężczyzna posiadał w mieszkaniu dwa słoiki 2,5 litrowe, w których znajdował się bimber oraz butelkę 0,70 litra wypełnioną cieczą w kolorze żółtym - gotowy wyrób z dodatkiem karmelu.
Zatrzymany mężczyzna oświadczył, iż bimber produkował na potrzeby własne.
Za nielegalny wyrób alkoholu zgodnie z ustawą o wytwarzaniu alkoholu i wyrobów tytoniowych grozi mu kara do roku pozbawienia wolności.


11 września 2005 - Zjazd Absolwentów

Pierwszego i drugiego października II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy będzie obchodziło 55 lat swojego istnienia. Z tej okazji szkoła organizuje Zjazd Absolwentów.
Przypomnisz sobie młodość zasiadając w dawnych salach do polskiego, matematyki, być może chemii... Tego dnia będą to kawiarenki. Po południu spotkamy się w auli i będziemy wspominać stare, dobre czasy, a wieczorem wspólny bal w studniówkowej sali przy ul. Księżnej Agnieszki. Drugiego dnia może ognisko ?
Koszt uczestnictwa w Zjeździe z balem dla Absolwenta (w tym koszt wydawnictwa i upominków - 35 zł) wynosi 160 zł. Osoba towarzysząca na balu - 125 zł.
Numer konta Koła Absolwentów przy II LO Bank Zachodni S.A. I Oddział w Świdnicy Nr rachunku: 49 1090 2369 0000 0001 0360 4937
Na dowodzie wpłaty bądź przelewie prosimy o podanie roku ukończenia szkoły.


11 września 2005 - Liga okręgowa


Stal Świdnica uległa na własnym boisku Pogoni Pieszyce 0:1 (0:0).
W zespole seniorów zadebiutował Patryk Szokało, który w ostatnim meczu juniorów z Nysą Kłodzko strzelił 3 bramki.
Stal wystąpiła w składzie: Marcin Jaźwik, Rafał Wilk, Dawid Sikora (Tomasz Oleksy), Aleksander Galuba, Piotr Bartkowiak, Marek Patyk, Łukasz Kołakowski, Robert Krenczyk (Adam Żuk), Damian Błaszczyk, Szymon Majcherczyk, Patryk Szokało.


11 września 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligii okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował w Ziębicach z drużyną Sparty 0:0.
Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Kiryczuk, Fleszar, Błaszczak, Lehner, Kiełbowicz, Piotrowski, Weirauch, Stoma, Sobota, Białkowski. Po przerwie grali: Rochatka, Borowiak, Karczmarz, Zanin.


11 września 2005 - Piłkarska klasa A

Wicelider rozgrywek Zjednoczeni Żarów zremisował z liderem Białym Orłem Mieroszów 0-0.
Mecz był bardzo wyrównany, obie strony miały dużo sytuacji do strzelenia bramki. Najlepszym zawodnikiem na boisku był bramkarz Robert Kokoszka.
Pozostałe wyniki
Grom Witków - Górnik Boguszów Gorce 7-1
Zieloni Mrowiny - Jedlinianka Jedlina Zdrój 1-1
Gwarek Wałbrzych - Granit Roztoka 1-0
Sudety Dziećmorowice - AKS Strzegom 0-1
Victoria II Świebodzice - Włókniarz Głuszyca 0-0
Karolina Jaworzyna Śląska - LKS Bystrzyca Górna 2-1
Juventur Wałbrzych - Iskara Witków Śląski 3-1


11 września 2005 - Centrum już wkrótce

Kończy się remont przyszłego Centrum Wsparcia Lokalnego w Świebodzicach. Na ten cel zaadoptowany będzie budynek dawnego przedszkola przy ul. Piłsudskiego. Remont trwa od ubiegłego roku. Pierwotnie planowano dwuetapowy remont i stopniowe oddawanie do użytku poszczególnych pomieszczeń. Jednak stan konstrukcji budynku, nieznany przed rozpoczęciem prac, wymusił jednoczesną modernizację wszystkich kondygnacji. W sierpniu Świebodzice pozyskały na inwestycję 50 tysięcy złotych z funduszy Sejmiku Wojewódzkiego w ramach kontraktu wojewódzkiego. Kwota ta przeznaczona została na dofinansowanie prac budowlanych. W tej chwili trwa malowanie pomieszczeń. Potem ekipy zajmą się remontem elewacji i zagospodarowaniem terenu. W tym czasie - prawdopodobnie w drugiej połowie października - do budynku będzie mógł się przeprowadzić Ośrodek Pomocy Społecznej, który w tej chwili ma swoją siedzibę przy ul. Żeromskiego. Przed zimą, gdy zakończone zostaną wszystkie roboty, uruchomione zostaną wszystkie funkcje Centrum, a więc przede wszystkim miejska jadłodajnia. Osoby ubogie i bezdomne będą też mogły w nowym Centrum skorzystać nieodpłatnie z łaźni i zaopatrzyć się w czystą odzież, przekazaną w ramach darów.


10 września 2005 - Wratislavia Cantans

Wczoraj w Świdnickim Kościele Pokoju z koncertem wystąpił Gruziński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Rustavi. Zespół powstał w 1968 roku w miasteczku Rustavi i stąd pochodzi jego nazwa. W czasie swojego istnienia odbył ok. 60 tras koncertowych prowadzących przez różne strony świata i liczących w sumie ponad 3000 występów. Artyści zdążyli już nagrać ok. 600 pieśni pochodzących z różnych regionów Gruzji. Zespól podczas wczorajszego koncertu wykonał ludowe i historyczne pieśni Gruzji.
Przed koncertem w ramach Wratislavi Cantans przedstawicielka organizatora festiwalu, w imieniu dyrektora - Lidii Geringer de Oedenberg wręczyła Prezydentowi Miasta Świdnicy Wojciechowi Murdzkowi i jego zastępcy Ryszardowi Wawryniewiczowi specjalny medal w podziękowaniu za wieloletnią pomoc Festiwalowi. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


10 września 2005 - Przegrani w komplecie

Oba zespoły piłkarskie reprezentujące Powiat Świdnicki w czwartej lidze doznały porażki w meczach wyjazdowych.
Polonia-Sparta Świdnica przegrała z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2-1, a strzegomski AKS przegrał z Polonią Trzebnica 3-1.


10 września 2005 - Ważne dla wyborców

Do 15 września przyjmowane są wnioski o dopisanie do spisu wyborców na Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to osób, które na terenie Świdnicy są zameldowane na pobyt czasowy, nie są w ogóle zameldowane lub w dniu wyborów będą przebywały w Świdnicy, a są zameldowane w innej miejscowości. Stosowne wnioski można składać w pok. 10, w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49. 25 września w dniu wyborów parlamentarnych w Świdnicy będą działały 32 lokale wyborcze. Cztery spośród nich są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych:
- obwód głosowania nr 13 - Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Równa 18,
- obwód głosowania nr 14 - ŚOK - Klub "Bolko", pl. Grunwaldzki 11,
- obwód głosowania nr 28 - Szkoła Podstawowa nr 1 (sala nr 16), ul. Galla Anonima 1,
- obwód głosowania nr 29 - Szkoła Podstawowa nr 1 (sala nr 30), ul. Galla Anonima 1,
Osoby niepełnosprawne z innych obwodów, które chciałby wziąć udział w głosowaniu w lokalach wyborczych przystosowanych do ich potrzeb, do 15 września powinny złożyć stosowny wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego. Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do lokali wyborczych mogą liczyć na pomoc. W niedzielę wyborczą będzie kursował specjalny samochód. Zgłoszenia będą przyjmowane 25 września, w godz. 12.00-18.00, pod numerem telefonu 8562-823.


10 września 2005 - Miejscowe plany zagospodarowania

Jesienią ubiegłego roku rozpoczęto prace zmierzające do uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego "nowej generacji". Opracowaniem objętych zostało czternaście obrębów wiejskich tj.: Boleścin, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Burkatów, Lubachów, Makowice, Miłochów, Modliszów, Opoczka, Pogorzała, Pszenno, Wilków, Witoszów Dolny, Witoszów Górny. Obszary te, poddane są największej presji inwestycyjnej, szczególnie w zakresie budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, dlatego też dla nich w pierwszej kolejności ustalone zostaną warunki i zasady zabudowy i zagospodarowania terenu. Równolegle, w porozumieniu z Powiatem Świdnickim oraz Gminą Miejską Świdnica prowadzone są prace planistyczne zmierzające do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru związanego z korytarzem projektowanego przebiegu drogowego obejścia miasta Świdnicy w ciągu drogi krajowej nr 35 (wiodącej z Wrocławia na przejście graniczne w Lubawce) oraz drogi wojewódzkiej nr 382 (łączącej Strzegom i Dzierżoniów). Przy okazji sporządzania planów miejscowych dla obwodnicy miasta Świdnicy oraz na terenie wsi Zawiszów, w bezpośrednim sąsiedztwie miejskich obszarów aktywności gospodarczej, wyznaczone zostaną tereny o łącznej powierzchni od 100 do 300 ha, mogące spowodować przyrost zatrudnienia i aktywizację gospodarczą Gminy Świdnica. Dzięki współpracy z Ryszardem Wawryniewiczem - Zastępcą Prezydenta Miasta Świdnicy, przy pomocy pracowników Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego, przygotowana została oferta promująca walory przyszłych terenów inwestycyjnych.


9 września 2005 - Dłużej z wnioskami

Od dziś o dwie godziny dłużej pracuje Referat Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Coraz więcej osób składa wnioski na nowy okres zasiłkowy i tworzą się kolejki, dlatego by ułatwić mieszkańcom załatwienie spraw związanych ze świadczeniami rodzinnymi RŚR czynny jest w godzinach 7.30-17.30 Świdnica ulica Armii Krajowej - pokój 1.


9 września 2005 - 30 lat zespołu Krąg

Z okazji 30 lecia Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" organizujemy zjazd byłych tancerzy połączony z biesiadą i barwnym korowodem. Liczymy, że uda się wszystkim wygospodarować wolny czas tego dnia - i następnego, bo będą poprawiny - aby można było się wspólnie spotkać w wielkim, rodzinnym "Kręgu". Zgłoszenia udziału można przesyłać na nasz adres emailowy - e-mail: >>> wyślij
Dodatkowych informacji na temat odpłatności udziela Bożena Kuźma pod numerem (74) 853 13 37 lub Wojtek Skiślewicz pod numerem 0606 67 16 46.


9 września 2005 - Oceniają sprawozdanie

Radni świebodziccy oceniają w tej chwili sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2005 roku, które w sierpniu przedłożył burmistrz Jan Wysoczański. Sesja, na której przyjęte będzie sprawozdanie, odbędzie się 16 września o godzinie 13.00. Można już dziś przypuszczać, że opinia radnych będzie pozytywna. Budżet realizowany jest zgodnie z planem. Nie ma żadnych zagrożeń dla jego wykonania. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku gmina osiągnęła dochody w wysokości 18.796.542 zł, co stanowi 52% planu rocznego. Dodatkowe wpływy do budżetu stanowiła transza pożyczki z narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w wysokości 1,256 mln złotych, która przeznaczona została na dalszy etap budowy oczyszczalni ścieków w Chwaliszowie. Miasto - także zgodnie z planem - skorzystało z kredytu bankowego. Wydatki miasta w pierwszym półroczu wyniosły 20.373.047 złotych. To 50,6% planu. Najwięcej pieniędzy gmina przeznacza na utrzymanie placówek oświatowych. Od stycznia do czerwca na przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja wydano 7,17 mln złotych. Drugą najdroższą sferą wydatków jest pomoc społeczna. Na ten cel w I półroczu wydano 4,29 mln złotych.


9 września 2005 - Spotkanie w Klubie Seniora

7 września zarząd Klubu Seniora przy Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej spotkał się aby omówić plan wizyty gości z niemieckiego Klubu Seniora. W spotkaniu uczestniczyły także przedstawicielki Fundacji "Krzyżowa" Sonja Stankowski oraz Urzędu Gminy Monika Bocoń. 15 osób z okolic przygranicznego miasta Cottbus odwiedzi naszą gminę w następny weekend. Razem z 15-ma przedstawicielami Klubu Seniora z Bystrzycy Niemcy spędzą 3 dni w ramach programu Akademia Europejska organizowanego przez Fundację "Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego." W programie znajdą się przede wszystkim wykłady i dyskusje na takie tematy jak: "Sytuacja Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej", "Ucieczki i wypędzenia z punktu widzenia Polaków i Niemców", czy "Polska między Rosją a Niemcami". Poza wykładami odbędzie się oprowadzanie po ośrodku w Krzyżowej i zwiedzanie Zamku w Książu. Goście obejrzą występy ZPiT"Bystrzyca" oraz będą uczestniczyli w Dożynkach Gminnych w Mokrzeszowie.


9 września 2005 - Praktyki zagraniczne

Dwie siedmioosobowe grupy uczniów z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum w Mokrzeszowie realizują praktyki zawodowe w Niemczech. Praktyki organizowane są w porozumieniu z Dolnośląskim Regionalnym Stowarzyszeniem "Obszary wiejskie" we Wrocławiu. Pierwsza grupa uczniów z klasy II Technikum w zawodzie - technik agrobiznesu, wyjechała 29 sierpnia. na trzy tygodnie do Centrum Kształcenia Praktycznego Saksońskiego Krajowego Ośrodka ds. Rolnictwa w Koellitsch. Praktykanci zapoznają się z organizacją hodowli bydła , trzody chlewnej, owiec, pracować będą również w gospodarstwach na specjalistycznym sprzęcie rolniczym. Druga grupa uczniów klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w zawodzie - ogrodnik wyjedzie na trzytygodniową praktykę w zakresie ogrodnictwa i pielęgnacji krajobrazu do Centrum Kształcenia Praktycznego Saksońskiego Krajowego Ośrodka ds. Rolnictwa w Pillnitz k/Drezna. Praktykanci pod okiem specjalistów uczyć się będą wykonywania elementów architektury ogrodowej, tworzenia własnych dzieł z piaskowca , projektowania ogrodów, doboru roślin do nasadzeń. Przewidziane są również wycieczki do ogrodu botanicznego w Dreźnie oraz zwiedzanie miasta. Na zakończenie praktyk uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty. Współpraca ze stroną niemiecką w zakresie organizowania praktyk trwa już drugi rok i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowana w przyszłości.


9 września 2005 - Nagrody za trzeźwy umysł

Wśród laureatów konkursów organizowanych w ramach akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł” znaleźli się uczniowie z naszej gminy. Nagrody przyznano indywidualnie sześciu osobom i trzem klasom. W tegorocznej kampanii odbyły się cztery konkursy indywidualne: "Co zrobisz jak wygrasz", "Mierz wysoko", "Jak wypocząć z trzeźwym umysłem”, „Napisz do Dudka”. Nagrodzeni uczniowie z gminy Strzegom to: Mateusz Głód, Malwina Bawolska, Karolina Ormowska, Karol Skawiński, Martyna Szuba i Daniel Domaradzki. Natomiast w konkursie "Ja wśród innych" wyróżniono klasę IIa i IIb z Gimnazjum w Goczałkowie i Va z PSP nr 4 w Strzegomiu. - Celem projektu jest odciąganie młodzieży od alkoholu i narkotyków m.in. poprzez sport - informuje Andrzej Jakubenko, inspektor ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Strzegom. - Akcja odbywała się już czwarty raz, my braliśmy w niej udział po raz pierwszy. W kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" udział brało osiem szkół z terenu gminy Strzegom. W sumie w tegorocznej edycji uczestniczy aż 927 samorządów w całej Polsce. Patronuje jej Minister Edukacji Narodowej i Sportu. Akcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Projekt finansują samorządy lokalne oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.


8 września 2005 - Prezentacja dla Polonii

Świdnica weźmie udział w XI Światowej Konferencji Gospodarczej Polonii, która w tym roku odbywa się w wałbrzyskim zamku Książ. Już w najbliższą niedzielę ponad 300 uczestników konferencji będzie miało okazję zobaczyć prezentację multimedialną oraz film promocyjny o Świdnicy. Ale na tym nie koniec. Dyskusję o inwestycjach rozpocznie Ryszard Wawryniewicz, Zastępca Prezydenta Świdnicy. Zaś w panelu dotyczącym turystyki weźmie udział Waldemar Skórski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W trakcie konferencji w jednej z zamkowych sal - Sali Klubowej - zostanie otwarte dla zwiedzających stoisko promocyjne miasta. Przedstawicieli Polonii zaprosimy również na odwiedzenie Świdnicy we wtorek lub środę. Niezależnie od tego w poniedziałek do Świdnicy przyjedzie blisko 50 dziennikarzy prasy polonijnej, w ramach tzw. Study Tour. Goście zwiedzą Rynek i Kościół Pokoju.


8 września 2005 - Kasprowiczanie przed zjazdem

60-lecie istnienia będzie obchodziło w tym roku I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. W tym roku uroczystości rocznicowe przygotowuje Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy prawnik, były dyrektor wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej Sebastian Kujacz. W skład komitetu wchodzą również: Iwona Biedroń-Szady, Anna Ignatowicz-Kołodko, Zofia Ignatowicz-Pękała, Anita Odachowska, Ewa Suchodolska-Jakubów, Ewa Zielonka-Kumorek, Sławomir Kaptur, Tomasz Kurzewski, Jerzy Łopacki, Bolesław Marciniszyn, Waldemar Skórski, Mieczysław Winiarz, Zygmunt Worsa i Henryk Zawada.
Komitet już na pierwszym swoim spotkaniu postanowił, że obchody 60-lecia szkoły będą szczególne. Pierwsze efekty działań absolwentów "Kasprowicza" już w mieście widać - nazwę ulicy, przy której znajduje się szkoła, zmieniono z Pionierów na Pionierów Ziemi Świdnickiej. Kolejny plan to nadanie imienia Jana Kasprowicza sąsiadującemu z liceum parkowi. Projekt kamienia, który upamiętni to wydarzenie, przygotowuje właśnie Waldemar Skórski. Szczególna ma być również jubileuszowa publikacja, którą przygotowują polonista Stanisław Bielawski i Anita Odachowska.


8 września 2005 - Solidarność zaprasza

Świebodziccy członkowie NSZZ "Solidarność", tak jak ich koledzy w całej Polsce, świętują jubileusz 25-lecia postania związku. Przedstawiciele komisji zakładowych brali już udział w powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich uroczystościach. W Świebodzicach kulminacja obchodów wypada w połowie września. 13 września o godz. 17.00 w Klubie Reklan otwarta zostanie wystawa "Droga do wolności". Organizatorem jest NSZZ "Solidarność" Świebodzice oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na wystawie zaprezentowane zostaną dokumenty, egzemplarze podziemnej prasy, znaczki pamiątkowe, przesyłki pocztowe, zdjęcia i wszelkie inne pamiątki, pochodzące z lat 80-tych. Wystawa prezentowana będzie do 18 września. Od 14 do 16 września wystawę będzie można oglądać w godzinach od 12.00 do 18.00, w sobotę, 17 września od 15.00 do 18.00, zaś w niedzielę 18 września od 11.00 do 18.00. Organizatorzy mają nadzieję, że z możliwości obejrzenia eksponatów skorzysta przede wszystkim młodzież, dla której może być to żywa lekcja historii. Kulminacją obchodów będzie msza polowa, odprawiona 18 września na stadionie OSiR przy ul. Rekreacyjnej. Msza odprawiona będzie o godzinie 13.00.


8 września 2005 - "Rajd Granica 2005"

Już po raz trzynasty, w dniach 15-18 września. w Karkonoszach odbędzie się Ogólnopolski Harcerski, Górski "Rajd Granica 2005". Komendantem rajdu jest od wielu lat komendant hufca ZHP Świdnica - hm. Piotr Pamuła. Hufiec Świdnica jest organizatorem jednej z 7 tras rajdu oraz rozgrywki finałowej. W rajdzie weźmie udział 700 uczestników z całej Polski. Będą oni rywalizować i wędrować po terenie Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, który jest współorganizatorem rajdu, udostępniając swoje strażnice na miejsca noclegowe. Po dwóch dniach rywalizacji na trasach, uczestnicy spotkają się w Szklarskiej Porębie w sobotę po południu. Z hufca Świdnica wezmą udział reprezentacje: 10 ŚDW "Mrówkojady", 8 ŚDW "Szarotki", 223 ŚDW "Impeesa", 30 ŚDW "Dęby", X MKI "Szefczyki", 8 ŚDH "Szarotki", 123 DSH "Araukaria", 15 ŚDW "Froter" oraz DH "Burzyna" ze Strzegomia. Liczymy na piękną pogodę oraz wiele harcerskich przygód. Rajd Granica organizowany jest pod patronatem Komendanta Głównego Straży Granicznej RP gen. Józefa Klimowicza oraz Naczelnika ZHP hm. Wiesława Maślankę. Przewodnik hasłem rajdu są słowa Papieża Jana Pawła II - "Nie czyńcie skautingu zbyt łatwym, stawiajcie wyzwania". W niedzielę, przed apelem końcowym, odprawiona zostanie msza święta.


8 września 2005 - Festyn Rodzinny

10 września na stadionie sportowym w Jaworzynie Śląskiej już od godziny 15.00 rozpocznie się "Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny".
W programie Festynu między innymi: rozgrywki sportowo-rekreacyjne, konkurencje indywidualne dla dzieci, rozgrywki szachowe, konkurencje rowerowe, konkurs plastyczny drużynowy "Pocztówka z Jaworzyny" oraz międzyświetlicowe konkurencje 5-osobowych drużyn.
Wiele konkursów z nagrodami.


8 września 2005 - Druga na Dolnym Śląsku

Dwie zawodniczki klubu LKS Stragona Strzegom wystartowały w Mistrzostwa Dolnego Śląska. Zawody rozegrano na terenie toru wyścigów konnych Partynice we Wrocławiu. Mistrzostwa rozgrywano w trzech kategoriach wiekowych. Najliczniej obsadzona była klasa juniorów (P-1,2,3). Również dużo zawodników zgłoszono do kategorii młodych jeźdźców (runda N), a zdecydowanie najsłabszą obsadę miała najtrudniejsza runda C-3,4,5, w której o medale walczyli seniorzy. Wśród juniorów zwyciężyła Aleksandra Tomczyk na Ritordo, a debiutująca w mistrzostwach, zawodniczka Stragony - Hanna Bokszczanin, ukończyła rywalizację na szóstym miejscu. Najlepszą wśród młodych jeźdźców okazała się Anna Bielak na Wilanderze z klubu AKU Thomson. Seniorskie złoto przypadło Monice Słowik na Thomsonie, a srebro powędrowało do dosiadającej Oleona Katarzyny Konarskiej z LKS Stragona. W najbliższym czasie rozegrane zostaną kolejne zawody: w ujeżdżeniu na WTWK Partynice we Wrocławiu (9-11 września) oraz Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Książu (16-18 września). W zawodach tych startować będą zawodnicy z całej Polski, nie zabraknie także reprezentantów klubu LKS Stragona Strzegom.


8 września 2005 - Ruszy przebudowa

Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów podejmie się przebudowy ul. Towarowej. Zwycięzca przetargu za swoje prace zainkasuje 5 mln 565 tys. zł, mniej o ponad 1,8 mln zł, a na taką kwotę opiewała najdroższa oferta. Za kilka dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Jedna z najważniejszych miejskich inwestycji ruszy najpóźniej na początku października. Zakończenie prac planowane jest na jesień 2006 roku. Po przebudowie nowa droga połączy tereny inwestycyjne przy ul. Przemysłowej z terenami przy ul. Towarowej i ulicą Westerplatte. Stworzy również dogodny tranzyt m.in. z kierunku Wrocławia w kierunku Dzierżoniowa i odwrotnie. Dzięki temu zmniejszy się natężenie ruchu w ścisłym centrum miasta. 75 proc. potrzebnej kwoty zostanie przeznaczone w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. 25 proc. miasto ma dołożyć z własnego budżetu. Pieniądze z funduszy unijnych będą zwracane w ratach, dopiero po ich zainwestowaniu. Z tego też powodu Rada Miejska w Świdnicy zgodziła się, by miasto zaciągnęło na ten cel kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego.


8 września 2005 - Siatkówka - nabór do sekcji

Od 6 września Miejski Klub Siatkówki - Świdnica prowadzi zajęcia grupy naborowej dla dziewcząt.
Mile widziane uczennice od klasy czwartej i starsze. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 15.30 - 17.00. Chętne dziewczęta zapraszamy do Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatne.


8 września 2005 - Nowiny ze strefy

Na Żarowskiej Podstrefie Ekonomicznej dobiegły końca prace związane z budową fabryki DAICEL. Ta japońska firma produkować będzie napełniacze do poduszek powietrznych. Niebawem odbędzie się nabór pracowników. Kolejną fabryką kończącą budowę jest światowy potentat sprzętu AGD, szwedzki koncern ELEKTROLUX. Produkować będzie zmywarki do naczyń. Firma już prowadzi rekrutację pracowników. Trwają prace przy budowie fabryki BRIDGESTONE. Firma produkować będzie gąsienice dla maszyn budowlanych. Dwie następne firmy znajdują się w fazie projektowej. Są to T&P i INOX. Zajmą się produkcją podzespołów dla ELEKTROLUXA. Hiszpańska firma COLOROBIA zakończyła proces wykupu gruntu. W przyszłości będzie produkować dla takich firm jak Opoczno czy Cersanit.


8 września 2005 - Strzegom na Agrykoli

Strzegom promował się na warszawskiej Agrykoli podczas VI Pikniku Olimpijskiego. Organizatorami imprezy był Polski Komitet Olimpijski i miasto stołeczne Warszawy. W tym roku po raz pierwszy na tej imprezie prezentowały się dyscypliny jeździeckie. Obok różnych dyscyplin olimpijskich, na Agrykoli prezentowały się także imprezy jeździeckie. Nie zabrakło wśród nich największej w kraju - International Horse Trials Strzegom. Wspólnie z gminą organizator eliminacji Pucharu Świata zachęcał do odwiedzania Strzegomia i wzięcia udziału w International Horse Trials Strzegom 2006. Strzegomskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników pikniku. Odwiedził je nawet prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski. Poszczególne dyscypliny jeździeckie prezentowali najbardziej utytułowani zawodnicy danej konkurencji. WKKW prezentował Artur Społowicz - olimpijczyk z Aten, uczestnik strzegomskich zawodów i zwycięzca crossu na tegorocznym finale Pucharu Świata w Malmö. Jeździecką część pikniku poprowadził Marek Siudym. W trakcie pikniku odbyła się też aukcja zorganizowana przez Stowarzyszenia Podkuwaczy Polskich, wykonane przez Jacka Kowerskiego na oczach widzów dwie podkowy zostały zlicytowane, a pieniądze przekazane na konto przyszłorocznej edycji International Horse Trials Strzegom. Piknik Olimpijski propaguje zdrowy, rodzinny styl życia poprzez uprawianie sportu w myśl hasła "Żyj sportowo". Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.


7 września 2005 - Konkurs przedłużony

4 tys. zł może otrzymać zwycięzca konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania pl. Jana Pawła II, wraz z przyległymi ulicami. Autorzy koncepcji mają do spełnienia szereg warunków m.in. powinni wskazać miejsce na skwerze, gdzie stanie pomnik Jana Pawła II, określić jego bryłę, zaproponować układ, rodzaj, a nawet kolorystykę nawierzchni alejek na skwerze. Dla zwycięzcy przewidziano 4 tys. zł nagrody, a dla dwóch autorów wyróżnionych prac, po tysiąc złotych.
Termin składania ofert został przedłużony do 15 października po to, by jeszcze więcej osób miało czas na przelanie na papier własnych pomysłów. Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, tel. (74) 856-28-56. Regulamin konkursu w załączniku - >>> zobacz


7 września 2005 - Przegląd odwołany

Ze względów organizacyjnych V Jaworzyński Przegląd Zespołów Rockowych w tym roku nie odbędzie się.
Decyzja została podjęta po rezygnacji kilku zespołów, które miały wziąć udział w przeglądzie. Sympatyków tej cyklicznej imprezy serdecznie przepraszamy.
Spróbujemy jeszcze raz za rok.


7 września 2005 - Poszukuję znajomych

Mam na imię Marcin Gally (Gabrys, to moje dawne nazwisko), osiem lat temu opuściłem Świdnicę i wyjechałem do Niemiec.
14 lat mieszkałem w Świdnicy, mieszkałem na ulicy Jagiellońskiej i chodziłem do szkoły podstawowej nr. 12. Bardzo bym się ucieszył gdyby ktoś ze znajomych do mnie napisał, może mnie ktoś jeszcze pamięta, może rozpozna, aby to ułatwić wysyłam zdjęcie sprzed kilku lat - >>> zobacz
Pozdrawiam wszystkich. Napiszcie do mnie.


7 września 2005 - Zmagania językowe

Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy organizuje IV Powiatowy Konkurs z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zainteresowani uczestnictwem w zmaganiach a także uczniowie wskazani przez nauczycieli języków obcych. Oceniane będą prezentacje (maksymalnie 10 - minutowe) dowolnego fragmentu literackiego w wybranym języku obcym. Organizatorzy zaznaczają, że prezentacja może przyjąć formę monologu, dialogu, pracy indywidualnej lub zespołowej. Oprócz zaprezentowania umiejętności językowych uczestnicy mogą opracować scenografię i charakteryzację odpowiednią do prezentowanego utworu.
- "Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie i wzbogacanie umiejętności posługiwania się językiem obcym. Chcemy rozwijać zainteresowanie młodego człowieka literaturą obcojęzyczną, a także zależy nam, aby poprzez takie konkursy wzbudzać zamiłowanie do nauki języków obcych." - wyjaśnia Dyrektor Szkoły Teresa Łukasiewicz.
Konkurs odbędzie się 26 września w godz. 9.00 - 13.00 w siedzibie Zespołu Szkół Nr 1 na ul. Budowlanej 7-9 w Świdnicy. Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy.


7 września 2005 - AKS wygrywa, Polonia-Sparta słabiutko

Dzisiaj rozegrana została kolejka spotkań w IV lidze piłkarskiej. Niestety Polonia-Sparta Świdnica nie była w stanie pokonać na własnym boisku drużyny BKS Bolesławiec. Mecz zakończył się wynikiem 0:0.
Trwa natomiast dobra passa drużyny ze Strzegomia. AKS Strzegom pokonał 2:1 Prochowiczankę Prochowice i wyprzedza w tabeli Polonię - Spartę Świdnica zajmując ósme miejsce. Polonia Sparta zajmuje 11 pozycję.


7 września 2005 - Pielęgniarki poczekają

Przedstawiciele związków zawodowych Szpitala Mikulicz spotkali się 5 września w Urzędzie Miasta z władzami Świebodzic. Głównym tematem rozmów były konsekwencje zobowiązań, wynikłych z tytułu ustawy 203, jakie ponieść mogłaby świebodzicka placówka. W 1999 roku sejm przyjął ustawę, na mocy której średni i niższy personel medyczny otrzymał podwyżki płac. Podwyżki były jednak wirtualne, bowiem za decyzją nie poszły pieniądze. Tamte obciążenia dziś generują dużą część zadłużenia zakładów opieki zdrowotnej. W przypadku Szpitala Mikulicz zadłużenie z tego tytułu sięga około 1 miliona złotych. Pielęgniarki wyraziły swoje zrozumienie i zadeklarowały, iż będą czekać nadal, aż możliwość wypłaty będzie możliwa. Jan Wysoczański obiecał, że wykorzysta wszelkie możliwości, by wyegzekwować pieniądze z budżetu centralnego. Jeśli nie będzie innego wyjścia - szpital zaciągnie kredyt przynajmniej na częściową realizację zobowiązań. W spotkaniu uczestniczyli prócz burmistrza i pani prezes wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska, dyrektor UM Paweł Ozga, z ramienia Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia Elżbieta Rudnicka i Ewa Gałusińska, z ramienia Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Violetta Strzelczyk, Małgorzata Grabowska, Krystyna Nitkiewicz i Ewa Czwartoś oraz Piotr Marek, reprezentujący Dolnośląską Izbę Lekarską.


7 września 2005 - Atlas wzmocniony

Zakończyły się prace związane ze wzmocnieniem fontanny z Atlasem na świdnickim rynku.
Przemurowano fragment sklepienia piwnicy fontanny oraz wzmocniono filar, który podtrzymuje rzeźbę.
Wkrótce zostanie ściągnięte drewniane zabezpieczenie fontanny. Prace kosztowały 4,3 tys. zł.
W przyszłym roku kapitalnego remontu doczekają się wszystkie, cztery rynkowe fontanny.


7 września 2005 - Świadczenia rodzinne

31 sierpnia tego roku roku skończył się okres zasiłkowy świadczeń rodzinnych, trwający od 1 maja .2004 roku. W związku z tym w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy należy składać nowe wnioski o świadczenia rodzinne na następny okres zasiłkowy, który obejmuje czas od 1 września .2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. Ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych i zaliczce alimentacyjnej wprowadza nowe zasady udzielania świadczeń rodzinnych.
Apelujemy zatem do wszystkich osób z terenu naszej gminy uprawnionych do świadczeń rodzinnych, aby zgłaszały się po wnioski uprawniające do świadczeń rodzinnych w pok. 114 na parterze, ul. Głowackiego 4. Informujemy jednocześnie, że wnioski o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy należy składać najpóźniej do 30 września 2005 r. Ustawowy obowiązek wypłaty świadczeń rodzinnych za miesiąc wrzesień przypada na dzień 31 października 2005 r.


7 września 2005 - Fotoradar w Strzegomiu

Gmina Strzegom planuje zakup fotoradaru. Urządzenie będzie na wyposażeniu strzegomskiej Straży Miejskiej. Ostatniego sierpnia jego możliwości oceniali radni, policjanci i strażnicy miejscy. - Stosowanie tego urządzenia ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i porządku na naszych drogach - mówi Kazimierz Chajduga, komendant Straży Miejskiej w Strzegomiu. Tym samym zostanie ograniczona znacznie liczba kierowców popełniających wykroczenia drogowe. Przed prezentacją w urzędzie fotoradar został umieszczony na Al. Wojska Polskiego i w krótkim czasie zarejestrował kilkadziesiąt wykroczeń. Korzyści wynikające z praktycznego wykorzystania Radarowego Systemu Kontroli Prędkości Pojazdów przekonały radnych z komisji bezpieczeństwa do pozytywnego zaopiniowania oraz wszczęcia procedur prowadzących do zakupu tego typu urządzenia na wyposażenie Straży Miejskiej. - Tego typu urządzenia sprawdziły się już w wielu gminach na terenie kraju i z roku na roku na polskich drogach jest ich coraz więcej - dodaje komendant. Fotoradar jest urządzeniem wykonującym fotografie pojazdom przekraczającym prędkość progową. Rejestruje samochód wraz z numerem rejestracyjnym, wizerunek kierującego, prędkość pojazdu oraz prędkość dozwoloną, a także miejsce wykroczenia. Wszystkie dane uwidocznione są na wykonanej fotografii.


6 września 2005 - Obywatelstwo Polskie

Jutro wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski wręczy w imieniu prezydenta RP akty nadania obywatelstwa polskiego 19 cudzoziemcom. Uroczystość odbędzie się o godz. 11.00 w sali kolumnowej DUW.
Akty nadania obywatelstwa polskiego otrzymają osoby z Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Peru, Republiki Mauritiusa, Republiki Tunezji, Rosji, Syrii, Ukrainy i Uzbekistanu.
Wśród osób, które jutro otrzymają akt nadania obywatelstwa polskiego znajduje się mieszkaniec powiatu świdnickiego zamieszkały w Żarowie. Osoba ta do tego momentu legitymuje się obywatelstwem peruwiańskim.


6 września 2005 - Wodne Centrum nieczynne

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach informuje, że w okresie od 5 września do 16 września Wodne Centrum Rekreacji będzie nieczynne. Przerwa spowodowana jest okresowym przeglądem gwarancyjnym urządzeń i technologii basenowych.
Ponownie zapraszamy od 17 września. Godziny otwarcia i ceny wstępu pozostają bez zmian. Bilety pracownicze, których termin ważności upływa w okresie przerwy są ważne do 30 września a ważność kart abonenckich zostaje przedłużona o 14 dni.


6 września 2005 - Więcej dla najlepszych sportowców

Stosowną uchwałą wprowadzono zmiany do regulaminu stypendiów sportowych przyznawanych przez miasto. Dotychczas nagrodzeni otrzymywali maksymalnie roczne stypendium w wysokości 30 proc. miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia (w tym roku 730,22 zł).
Sztywna stawka stypendium nie pozwalała na jej różnicowanie w zależności od rangi i poziomu wyników sportowych. Zmienione zapisy w uchwale już na to pozwalają. Najzdolniejsi sportowcy będą mogli otrzymać do 30 proc. miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia.


6 września 2005 - Wratislavia

W dniach 9-20 września odbędzie się kolejny Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Tym razem Festiwal wykroczy poza granice kraju. Koncerty odbędą się po raz pierwszy w Niemczech i Czechach. Ten Festiwal jest ostatnim festiwalem pod kierunkiem Lidii Geringer de Oedenberg, która po jego zakończeniu rezygnuje z szefowania i zamierza poświęcić czas polityce.
W Świdnicy koncerty odbędą się 9 i 14 września. Pierwszy z nich, koncert 9 września odbywać się będzie w Kościele Pokoju a drugi w Świdnickiej Katedrze Św. Stanisława i Św. Wacława. Szczegóły - >>> zobacz


6 września 2005 - W hołdzie ofiarom

Byli więźniowie, kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele władz, duchowieństwa, szkół i stowarzyszeń wzięli udział w niedzielnych uroczystościach w Gross - Rosen. Co roku w tym samym miejscu, podobnym słowem, gestem, podobną symboliką, wspominamy początek tragicznego rozdziału dziejów Polski, Europy i świata. Trudno pojąć ogrom przemocy, ilość ofiar, siłę zła. Trudno pojąć, że to ludzie ludziom zgotowali taki los. Naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać. Mordercza 12-godzinna praca w kamieniołomie, głodowe racje żywnościowe, brak należytej opieki lekarskiej, nieustanne maltretowanie więźniów powodowały dużą śmiertelność. KL Gross-Rosen był postrzegany jako jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych. Szacuje się, że śmierć w obozie poniosło około 40 000 osób.
Były więzień obozu, Jan Brodzik opowiedział jeden z najtragiczniejszych epizodów w niechlubnej historii Gross- Rosen. Historię śmierci siedmiu więźniów powieszonych przez hitlerowców dla rozrywki. - Nigdy więcej wojny, nigdy więcej obozów koncentracyjnych, nigdy więcej straszliwych pieców krematoryjnych - mówił Brodzik. Uroczystości upamiętniające niemiecką agresję na Polskę odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę września. Organizatorami jest Towarzystwo Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross - Rosen, Muzeum Gross - Rosen oraz Urząd Miejski w Strzegomiu.


5 września 2005 - Świdnica w drugim etapie

Świdnickie oferty inwestycyjne zakwalifikowano do drugiego etapu konkursu "Grunt na Medal", organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Miasto zgłosiło dwa tereny inwestycyjne położone na wschód od dzielnicy Zawiszów - o powierzchni blisko 24 ha i ponad 22 ha. Działki przy ul. Kazimierza Wielkiego mają m.in. dobry dostęp do mediów, korzystną lokalizacja (bliskość dróg i bocznicy kolejowej). Wkrótce do Świdnicy przyjedzie specjalna komisja z PAIiIZ, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która dokona oceny terenów w ramach drugiego etapu konkursu. Do 30 listopada w każdym województwie zostanie wybrany grunt najlepiej przygotowany dla inwestorów. Laureaci "Gruntu na Medal" będą mogli promować swoją gminę, jako najlepsze miejsca do lokowania inwestycji. Będą mieć również możliwość wykorzystywania logo konkursu we wszystkich materiałach promocyjnych, a wyróżnione działki będą rekomendowane przez Agencję w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym.


5 września 2005 - Dzień Dolnego Śląska 2005

Wczoraj na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych - Partynice odbyła się po raz pierwszy impreza plenerowa "Dzień Dolnego Śląska" organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Urząd planuje na stałe wprowadzić taki dzień do kalendarza imprez. Ma się on odbywać w każdą pierwszą niedzielę września, kiedy na Partynicach rozgrywane są najważniejsze gonitwy sezonu. Da to dolnośląskim samorządom dużą możliwość wypromowania się. Ponad dwadzieścia dolnośląskich samorządów zaprezentowało swoje stoiska promocyjne. Gmina Świdnica także zgłosiła swoje uczestnictwo w tej wielkiej wojewódzkiej imprezie. Stoisko Gminy Świdnica wzbudzało bardzo duże zainteresowanie wśród gości, którzy chcieli wiedzieć wszystko o ofercie turystycznej, szlakach rowerowych, terenach inwestycyjnych oraz innych atrakcjach naszego regionu. Na stoisku dużo się działo i było bardzo żywo. "Kądziołki" śpiewały znane piosenki i sprzedawały domowej roboty ciasta, kapela przygrywała, dwie pary z ZPiT "Bystrzyca" chodziły po terenie Partynic i rozdawały artykuły promocyjne gminy, a goście przychodzili robić zdjęcia w naszej zagrodzie. Atrakcją "Dnia" był konkurs Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Wróblewskiego na najlepsze stoisko oraz prezentację promocyjną gminy. Najciekawszym z nich okazało się stoisko Gminy Świdnica. W nagrodę Gmina otrzymała odtwarzacz DVD oraz dyplom z gratulacjami. "Jest to dla nas ogromna promocja, zwłaszcza, że bierzemy udział w takiej imprezie po raz pierwszy" - powiedziała Pani Wójt.


5 września 2005 - Sesja w Żarowie

8 września o godzinie 10.00, w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Żarowie. Podczas sesji Radni zajmą się miedzy innymi: sprawą nadania instalacji artystycznej z 1981 roku pod nazwą "Pomnik Pamięci Narodowej" przy ul. Bolesława Chrobrego w Żarowie rangi pomnika i umieszczenia na nim tablicy pamiątkowej, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie wsi Buków, gmina Żarów, wsi Imbramowice, Kalno i wsi Tarnawa. Zajmą się również sprawą nadania statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Żarowie.


5 września 2005 - Dożynki Gminne

Wczoraj na stadionie sportowym w Jaworzynie Śląskiej odbyły się Dożynki Gminne. Po uroczystej Mszy Św. w kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej, goście przemaszerowali dożynkowym korowodem przez ulice miasta niosąc ze sobą przepiękne wieńce przygotowane specjalnie na tę okazję. Orszakowi przewodniczyli Starostowie Dożynek, którzy na teren stadionu wjechali bryczką zaprzężoną w dwa konie, a kończyli go motocykliści z klubu Harley Davidson i innych. Otwarcia Dożynek dokonała Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Halina Dydycz, a towarzyszyły temu salwy broni armatniej z XVI wieku, która na tę okoliczność została udostępniona przez Bractwo Kurkowe z Wrocławia. W swym przemówieniu do mieszkańców gminy, Pani Burmistrz podkreśliła ogromny wysiłek rolników, znaczenie ich pracy dla całej społeczności naszej gminy oraz omówiła problemy polskiego rolnictwa w rok po akcesji do Unii Europejskiej. Kluczowym elementem Dożynek Gminnych, jak co roku, był obrzęd wręczenia chleba. Przedstawiciele poszczególnych sołectw w gminie przekazali dar chleba wraz z życzeniami na ręce zaproszonych gości. Po dokonaniu tego staropolskiego zwyczaju zebrani tak licznie na stadionie mogli podziwiać wspaniałe motocykle, pokazy strażackie a także występy zespołów artystycznych. Wszystkich szczególnie zachwycił Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "KRĄG" ze Świdnicy. Zakończeniem oficjalnej części programu dożynek było wręczenie przez Panią Burmistrz dyplomów dla sołectw, ogrodów działkowych i niemieckiej gminy Markt Pfeffenhausen za aktywny udział w obchodach dożynkowych i przygotowanie stoisk wystawowych.


5 września 2005 - Sesja w Strzegomiu

8 września o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. odbędzie się XLVII Sesja Rady Miejskiej Strzegomia. Podczas sesji odbędzie się między innymi wręczenie dyplomów za osiągnięcia wysokich wyników sportowych dla zawodników, trenerów, działaczy sportowych Gminy Strzegom. Radni dyskutować będą także na temat utworzenie podstrefy Strzegom Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" i o obciążeniach finansowych dla Gminy z tego wynikających.


4 września 2005 - Odsłonięcie pomnika

Po uroczystej Mszy Świętej w Katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława koncelebrowanej przez ks. prof. Ignacego Deca - biskupa świdnickiego uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na plac Grunwaldzki gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego protest robotników ŚFUP w 1976 roku. Po uroczystości odsłonięcia na placu spotkaliśmy Andrzeja Kalbarę. To on w 1981 roku odsłaniał ten właśnie pomnik postawiony wówczas na terenie zakładu. Zdjęcia z wczorajszych i dzisiejszych wydarzeń - >>> zobacz


4 września 2005 - Remis Stali

W dzisiejszym spotkaniu Stal Świdnica zremisowała bezbramkowo w Szczawnie Zdroju z tamtejszym Miejskim Klubem Sportowym 0:0. Stal wystąpiła w składzie: Marcin Jaźwik, Rafał Wilk, Aleksander Galuba, Piotr Bartkowiak, Krzysztof Komidaj (Marek Patyk), Łukasz Kołakowski, Robert Krenczyk, Damian Błaszczyk, Szymon Majcherczyk, Tomasz Oleksy, Łukasz Kozar.
W pierwszej połowie przewagę posiadali gospodarze, którzy kilkakrotnie zagrozili bramce Marcina Jaźwika m.in strzał w poprzeczkę w 17 minucie. W drugiej połowie do głosu doszli piłkarze Stali, którzy coraz częściej atakowali bramkę Szczawna. W 65 minucie w pole karne gospodarzy wbiegł Robert Krenczyk i ewidentnie podcinany upadł na murawę, ale sędzia nakazał grać dalej. Od około 70 minuty gra się wyrównała.


4 września 2005 - Porażka Victorii

Seniorzy Victorii Świebodzice przegrali na własnym boisku z drużyną Polonii Bystrzyca Kłodzka 0:1 (0:0). Bramka dla zespołu gości padła w 58 min. spotkania.
Drużyna Victorii wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Zalewski, Fleszar, Kiryczuk, Prusiński, Kiełbowicz, Weirauch, Borowiak, Sobota, Karczmarz, Rochatka. Po przerwie grali: Bodio, Białkowski, Piotrowski, Błaszczak.
Groźnej kontuzji doznał w tym spotkaniu zawodnik Victorii Piotr Zalewski, który został odwieziony do szpitala.


3 września 2005 - Festiwal Techniki

Dzisiaj w ramach III Sowiogórskiego Festiwalu Techniki w obiekcie podziemnym w Świdnicy odkrytym w czerwcu 2004 roku ( pisaliśmy o tym szerzej 1 czerwca tamtego roku - patrz archiwum) odbyła się konferencja popularno-naukowa zatytułowana "Wielcy twórcy Gór Sowich". Po otwarciu konferencji przez Prezydenta miasta Świdnicy swoje wykłady mieli: Stanisław Kotelko, "Joachim Achilles pionier dolnośląskiej epidemiologii", Ewa Chabros, Stefan Białek "Historia jednej fortuny" i Dariusz Sienko "Manfred von Richthoffen as lotnictwa I wojny światowej". Wstęp był wolny, była to jedna z nielicznych okazji do obejrzenia tego obiektu przez mieszkańców Świdnicy.


3 września 2005 - Obchodów - dzień drugi

Dzień dzisiejszy był kolejnym dniem obchodów Święta "Solidarności." w Świdnicy. Po wczorajszym wykładzie dr Pawła Piotrowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej i otwarciu wystawy "Solidarność" w Miejskiej Bibliotece Publicznej, dziś uroczystości miały miejsce w Teatrze Miejskim. Po wystąpieniu Wiesława Modzelewskiego, przewodniczącego MKK NSZZ "Solidarność" Powiatu Świdnica, w którym w kilku słowach przypomniał tamte wydarzenia sprzed lat, wspomniał też i dziękował ludziom, tamtym cichym w wiekszości bohaterom. O tamtych czasach i o ich wpływie na dzień dzisiejszy mówili także Wojciech Murdzek - Prezydent Świdnicy i ks. prof. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki. Po części oficjalnej wystąpił znany wszystkim satyryk-kabareciarz Jacek Federowicz. Dla młodszych znany z programu "Dziennik TVP" a dla starszych również z radia, głównie z roli "kolegi kierownika" i wielu innych ośmieszających tamten nieludzki system. Jacek Fedorowicz wystąpił w towarzystwie ludzi grających w "Dzienniku TVP" Jego występ został gorąco przyjęty przez pełną salę w ten ważny dla "Solidarności" wieczór.


3 września 2005 - XII Targi Świdnickie

Tłumy zwiedzających przewinęły się dziś przez świdnicki rynek, bowiem już od godziny 10 dostępne były dla oglądających stoiska wystawowe XII Targów Świdnickich.
Podczas dzisiejszego dnia na Rynku odbył się także Festyn Pieczonego Dzika.
Festyn ten to impreza plenerowa nawiązująca do symboliki herbu Świdnicy i dawnych tradycji kupieckich w mieście.


3 września 2005 - IV liga piłkarska

Obie reprezentujące powiat świdnicki drużyny IV ligi piłki nożnej rozgrywały mecze na terenie przeciwnika. Polonia - Sparta Świdnica wygrała z Piastem Nowa Ruda 2:0. Zespół ze Świdnicy wystąpił w składzie: Polonia-Sparta: Hruszowiec - R. Charytanowicz, Marszałek, Gawryszewski, Kraus, Idziak (71 Owczarzak), Charciarek (68 Abramowski), K. Goździejewski, Piech (60 Kopernicki), Filipczak, M. Goździejewski (80 Korbecki).
AKS Strzegom rozgromił KP Brzeg Dolny 3:0.
6 września Polonia-Sparta Świdnica podejmować będzie BKS Bolesławiec a zespół ze Strzegomia zagra z Prochowiczanką Prochowice.


2 września 2005 - Plebiscyt zakończony

Dzisiaj kończymy trwający od kilku tygodni plebiscyt kandydatów do sejmu i senatu. Kiedy go zaczynaliśmy nie znani byli jeszcze prawdziwi kandydaci, to były propozycje naszych Czytelników. Uznaliśmy, że teraz kiedy już są znani i znane są ugrupowania z których będą startować to powinniśmy nową zabawę ograniczyć tylko do nich. Ponieważ kandydatów jest tak wielu więc ograniczymy głosowanie do ugrupowań. Niedługo ruszamy. W zakończonym plebiscycie zwyciężył Zbigniew Chlebowski uzyskując 932 głosy, drugie miejsce przypadło Ryszardowi Wawryniewiczowi - 921 głosów a trzeci w tej rywalizacji był Tomasz Kurzawa - 807 głosów. Pozostałe lokaty - >>> zobacz
Napłynęło 14868 e-maili. Głosów nieważnych, z pustymi niewypełnionymi polami było 216. Na jednego z kandydatów napłynęło ponad dwa tysiące głosów, i nie był to żaden ze zwycięzców, jednak z różnych powodów głosy nie zostały zaliczone. Kilku kandydatów otarło się o taką ilość głosów. Zgodnie z obietnicą wylosowaliśmy osobę, która otrzyma od nas piękny album "Polska - Zabytki UNESCO". Osobą tą jest pani Ewelina Jabłońska ze Świdnicy.


2 września 2005 - Wygrał kolejne mistrzostwa

W tym roku już po raz drugi pracownik Starostwa Powiatowego w Świdnicy Piotr Kaczmarczyk zajął czołowe miejsce na Mistrzostwach Polski Pracowników Samorządowych w Tenisie Ziemnym. Rozgrywki trwały trzy dni. W ostatniej rundzie po ponad trzygodzinnym zmaganiu pokonał najgroźniejszego przeciwnika i na podium stanął jako zwycięzca. Mistrzostwa zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Redzie. Wcześniej w Koninie w podobnych rozgrywkach Piotr zajął II miejsce. Nasz Mistrz i Wicemistrz to niezwykle sympatyczny i zarazem skromny człowiek, na co dzień pracuje w Wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska świdnickiego starostwa. Piotr w tenisa gra od 17 lat. Podkreśla, że jest to bardzo ciężka praca, wymagająca silnej woli, wytrwałości i samozaparcia. "Osiągnięcia nie przychodzą łatwo. Medalami chwalić się można dopiero po wielu latach treningu". - mówi Piotr Kaczmarczyk.


2 września 2005 - Siatkówka - nabór do sekcji

Od 6 września Miejski Klub Siatkówki - Świdnica prowadzi zajęcia grupy naborowej dla dziewcząt.
Mile widziane uczennice od klasy czwartej i starsze. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach 15.30 - 17.00. Chętne dziewczęta zapraszamy do Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatne.


2 września 2005 - Fotoradar na piratów drogowych

Urząd Miejski w Świdnicy zamierza zakupić fotoradar. Kilka dni temu w UM urządzenie zaprezentowała gdańska firma ZURAD. Jak wskazują statystyki, w miejscach, gdzie działa fotoradar już po pierwszych tygodniach nawet o połowę spada liczba kierowców, którzy przekraczają prędkość. Mieszkańcy Świdnicy alarmują, że w wielu miejscach nie mogą bezpiecznie przejść przez jezdnie i apelują do władz miasta, by rozwiązały ten problem. Stąd konieczność wyposażenia w przenośne urządzenia miejskich stróży prawa. Obecnie czekamy na oferty od firm, które sprzedają fotoradary. Koszt nowego urządzenia wynosi 150-240 tys. zł. Zakup chcielibyśmy sfinansować z wpływów, które będą pochodziły z mandatów za łamanie przepisów drogowych. Warto zaznaczyć, że dotkliwe kary dotykają w 15 proc. mieszkańców danego miasta. W dodatku urządzenie będzie wyskalowane w ten sposób, by za przewinienia karano piratów drogowych, a nie osoby, które o kilka kilometrów przekroczą dozwoloną prędkość.


1 września 2005 - Najzdolniejsi otrzymali stypendia

Ponad 40 tys. zł otrzymali najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Dzisiaj Starosta Jacek Wajs i Wicestarosta Zygmunt Worsa nagrodzili najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim. Czeki na kwotę od 100 do 500 zł wręczono 134 osobom - 28 maturzystom oraz 106 olimpijczykom. Najwyższą średnią 6.0 uzyskało pięciu maturzystów. Uczelnie wyższe tylko czekają na takich uczniów.
Nagrody dla maturzystów to już w powiecie świdnickim tradycja. Po raz pierwszy wręczono je pięć lat temu, chcąc wyróżnić najlepszych uczniów. Podobnie jest w tym roku. Samorząd powiatowy nagrodzi również osoby reprezentujące powiat w konkursach i olimpiadach. Trzy lata temu nagrodzonych zostało 74 osób, dwa lata temu - 99 osób a w zeszłym roku podobnie jak w tym aż 134 uczniów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ta liczba ciągle rośnie. Taka sytuacja świadczy pozytywnie o poziomie nauczania w naszych szkołach.


1 września 2005 - Zjazd Absolwentów

Pierwszego i drugiego października II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy będzie obchodziło 55 lat swojego istnienia. Z tej okazji szkoła organizuje Zjazd Absolwentów.
Przypomnisz sobie młodość zasiadając w dawnych salach do polskiego, matematyki, być może chemii... Tego dnia będą to kawiarenki. Po południu spotkamy się w auli i będziemy wspominać stare, dobre czasy, a wieczorem wspólny bal w studniówkowej sali przy ul. Księżnej Agnieszki. Drugiego dnia może ognisko ?
Koszt uczestnictwa w Zjeździe z balem dla Absolwenta (w tym koszt wydawnictwa i upominków - 35 zł) wynosi 160 zł. Osoba towarzysząca na balu - 125 zł.
Numer konta Koła Absolwentów przy II LO Bank Zachodni S.A. I Oddział w Świdnicy Nr rachunku: 49 1090 2369 0000 0001 0360 4937
Na dowodzie wpłaty bądź przelewie prosimy o podanie roku ukończenia szkoły.


1 września 2005 - Spotkania z Nauką i Techniką

30 i 31 sierpnia w Baszcie, która jest także siedzibą Naczelnej Organizacji Technicznej, miały miejsce II Świdnickie Spotkania z Nauką i Techniką. Podczas dni o historii wodociągów i kanalizacji w Świdnicy mówili - Bożena i Stanisław Jarzyna. Waldemar Skórski przedstawił procesy urbanistyczne w Świdnicy zachodzące w latach 1868 - 1945, o działalności i przyszłości Fundacji Otwartego Muzeum Techniki mówił profesor Stanisław Januszewski. Kolejne spotkania już 6 i 7 września
Zdjęcia z II Świdnickich Spotkań z Nauką i Techniką >>> zobacz


1 września 2005 - Mediator u sołtysów

Ośrodek Szkoleń Mediator ze Świdnicy uczestniczył w naradzie sołtysów gminy Strzegom. Przedstawiono bogatą ofertę bezpłatnych kursów dla rolników i ich domowników. Na spotkaniu poruszono także temat organizacji dożynek, kanalizowania oraz bieżących problemów wsi. Sołtysów przywitali eksperci z Mediatora. Przedstawili ofertę szkoleń dla osób odchodzących z rolnictwa, którzy mogliby podjąć zatrudnienie w przemyśle lub sektorze usług niezwiązanych z rolnictwem. Przedstawiciele wsi dostali zestaw materiałów informacyjnych dla mieszkańców z ich miejscowości. - Szkolenia są szansą na zdobycie dobrego, nowego zawodu - powiedział Lech Markiewicz. - Warto rozpropagować tą informację wśród mieszkańców gminy - dodał burmistrz. Szkolenia będą trwały od trzech do sześciu miesięcy w zależności od tematu kursu. Na naradzie sołtysi kilku wsi zwrócili się z prośbą do dyrektora ZUK-u o ustawienie dodatkowych pojemniki na segregację odpadów. Sołtys Modlęcina zdała także relację z przygotowań do dożynek i jednocześnie zaprosił w swoim i mieszkańców imieniu na tę uroczystość. Wrócił także temat kanalizowania wsi. - Proszę o rozwagę sołtysów, aby poszczególni mieszkańcy wsi przyłączali się do sieci kanalizacyjnej - powiedział Lech Markiewicz. - Przeznaczono ogromne nakłady finansowe na budowę nitki kanalizacyjnej, aby usprawnić życie mieszkańców. Ogromną rolę odegra tutaj mobilizacja mieszkańców przez sołtysów, aby przyłączali się do sieci. Sołtysi na naradzie zdali także relację ze swojej działalności, a także zgłosili drobne, bieżące problemy dotyczące swoich wsi.


1 września 2005 - Bezpieczna droga do szkoły

W związku z obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w pierwszych dniach roku szkolnego, przeprowadzone zostaną 1- 2 oraz 5 - 9 września, działania kontrolno - profilaktyczne pod nazwą "Bezpieczna droga do szkoły". Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz monitorowanie ruchu drogowego w rejonach szkół i na drogach uczęszczanych przez dzieci i młodzież. Kontrolowany będzie również stan trzeźwości kierujących i prędkość pojazdów, a nadto stan techniczny, oznakowanie i wyposażenie autobusów szkolnych służących do przewozu dzieci i młodzieży do szkół. Sprawdzana będzie również prawidłowość oznakowania oraz urządzeń zabezpieczających w rejonach placówek oświatowych. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego przeprowadzane zostały w szkołach spotkania o charakterze profilaktyczno - edukacyjnym z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


1 września 2005 - Biblioteka - od 12 września

Jeszcze nie zakończyła się przeprowadzka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy z ul. Siostrzanej do dawnego Pałacu Opatów Cystersów, przy ul. Franciszkańskiej.
- Niedawno zakończyły się ostatnie, nieplanowane wcześniej roboty wykończeniowe, dlatego nie możemy przyjmować czytelników w nowym miejscu od 1 września, jak planowaliśmy.
Zapraszamy wszystkich od 12 września - mówi Krystyna Bartela, dyrektor MBP.


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa