31 października 2005 - Czwartego kolejna sesja

4 listopada odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy.
Rozpocznie się ona o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej UM. Radni podejmą uchwały w sprawie:
- określenia na 2006 rok limitu wydawania nowych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką,
- określenia stawki dotacji dla Informacji Turystycznej na 2006 rok,
- zmian w budżecie,
- przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości gruntowej położonej przy ulicy Przemysłowej i Szarych Szeregów,
- przyznania nagrody jubileuszowej po 20 latach pracy Prezydentowi Świdnicy.


31 października 2005 - Starają się o środki

"Latawiec" ma szansę skorzystać z norweskich rozwiązań. Na zaproszenie profesora Jana Stromera z Norwegii delegacja Powiatu Świdnickiego odwiedziła tamtejszą Klinikę Uniwersytecką: University Hospital of Northern Norway, aby przyjrzeć się wprowadzonym tam rozwiązaniom teleinformatycznym. Udało się także pozyskać do współpracy partnera wiodącego w pozyskiwaniu funduszy z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. University Hospital of Northern Norway jest placówką, którą Światowa Organizacja Zdrowia wskazała jako wiodącą w teleradiologii na świecie. Decydując się 10 lat temu na to przedsięwzięcie niewielu wróżyło im sukces. Ten sukces osiągnęli po wielu latach pracy i teraz chcą podzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi krajami. Teraz szansę na skorzystanie z norweskich rozwiązań ma świdnicki Latawiec. Na spotkaniu w Tromso rozmawiano przede wszystkim o projekcie, który wraz z pomocą powiatu przygotuje szpital Latawiec. Placówka będzie starała się pozyskać na jego realizację środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Warto podkreślić, że przy okazji jest szansa zakupu do szpitala bardzo potrzebnego sprzętu specjalistycznego: angiografu i tomografu. Dla Polski z Norweskiego Mechanizmu Finansowego przeznaczone jest 533 mln euro, a jednym z priorytetów jest właśnie rozszerzenie dostępności do opieki zdrowotnej.


31 października 2005 - Turniej karateków

29 października w Głogowie odbyły się ogólnopolskie zawody w kyokushin karate "XXII puchar Polski seniorów". W imprezie wzięli udział trzej zawodnicy z ŚKKK - Kamil Gierula (kat. do 65 kg), Bartek Całka (kat. do 70 kg) i Szczepan Palmowski (kat. do 80 kg). Wysoki poziom zawodów wynikał z udziału reprezentantów Polski w tym turnieju. Świdniczanie pokazali zarówno dobre przygotowanie jak i ogromną motywację do walki, co jest zasługą trenera i szefa ekipy Zbigniewa Romanowskiego. Szczepan Palmowski w swojej kategorii wagowej do 80 kg. zajął 3 miejsce, wygrywając po drodze dwie bardzo zacięte walki. Niestety zerwanie ścięgna kciuka lewej ręki uniemożliwiło mu kontynuowanie zawodów na dalszym etapie. Na słowa uznania zasługują także bardzo utalentowany junior Kamil Gierula, który odpadł w 1/8 turnieju nieznacznie przegrywając dopiero w drugiej walce po dogrywce. Trzecim reprezentantem naszego miasta był Bartek Całka startujący w kat. do 70 kg., który dotarł do 1/8 finału. Razem z zawodnikami do Głogowa przybyli również kibice ze Świdnicy, którzy głośnym dopingiem zagrzewali kolegów do walki.


30 października 2005 - Wręczenie nagrody

Wczoraj w zabytkowym Pałacu Opatów Cysterskich odbyło się Świdnickie Forum Gospodarcze zorganizowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Podczas forum odbyła się uroczystość wręczenia nagrody specjalnej Wiecznego Pióra 2005, które SPiKŚ przyznało profesorowi Bronisławowi Geremkowi przy okazji obchodów swojego 15-lecia.
Profesor podziękował za wyróżnienie a następnie wygłosił wykład dotyczący pozycji Polski w Unii Europejskiej po wyborach na Prezydenta RP. Zdjęcia z wręczenia nagrody - >>> zobacz


30 października 2005 - AKS Strzegom - górą

Nie takiego obrotu sprawy spodziewali się świdniccy kibice dopingujący swoją drużynę.
Na trzy rzuty karne podyktowane przez sędziego jedynie zawodnik AKS-u Strzegom potrafił go wykorzystać. W 51 minucie po faulu Marcina Hruszowca na Bartoszu Konarskim, ten ostatni bez problemu umieścił piłkę w siatce. i było 1:0 dla AKS-u. Natomiast świdniczanie - Charytanowicz i Abramowski nie potrafili swoich strzałów na bramkę z rzutu karnego zamienić choćby na jednego gola.
Polonia/Sparta Świdnica - AKS Strzegom 0:1.


30 października 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo klasy okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę Skałek Stolec 3:1 (1:0).
Bramki dla Victorii zdobyli: 45 min. Borowiak, 55 min. Rogowski, 62 min. Rogowski. Victoria wystąpiła w tym meczu w składzie: Kącki, Prusiński, Fleszar, Piotrowski, Kiryczuk, Stoma, Weirauch, Rogowski, Kiełbowicz, Borowiak, Karczmarz. Po przerwie zagrali: Rochatka, Zanin, Gzara, Lehner.


30 października 2005 - Liga piłki nożnej LZS

Powiatowa Rekreacyjna Liga Piłki Nożnej LZS
grupa I
LZS SUDETY Kątki - PKS ŚLĘŻA Wiry - 5:0
LZS SMOLNIK Śmiałowice - LZS BŁĘKITNI Komorów - 1:4
LZS HERKULES Bojanice - LKS CZARNI Szczepanów - 0:3
LZS Gola Świdnicka - LZS POGOŃ Strzelce - 2:5
LZS ZRYW Zebrzydów - LZS BŁĘKITNI Bystrzyca Dolna - 1:0
LKS ORZEŁ Mysłaków - pauza grupa II
LZS GROM Bartoszówek - GRYF Kraszowice - 3:0
LZS BŁYSKAWICA Kalno - LZS Tomkowice - 1:8
LZS CZARNI Modlęcin - LZS ZJEDNOCZENI Gościsław - 8:4
LKS ZRYW Imbramowice - LZS ORZEŁ Goczałków - 2:1
LZS SOKÓŁ Kostrza - LZS BŁĘKITNI Tworzyjanów - 3:7
LZS GRANIT Rogoźnica - pauza


30 października 2005 - Medal dla radnej

Barbara Kościelniak, świebodzicka radna, otrzymała Medal za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nadany jej decyzją ministra środowiska. Uroczyste wręczenie odznaczenia odbyło się na sesji Rady Miejskiej w dniu 28 września, a wręczał je burmistrz Jan Wysoczański. Były także kwiaty od przewodniczącego Władysława Góry i serdeczne gratulacje od kolegów i koleżanek z rady. Barbara Kościelniak od początku kadencji jest przewodniczącą Komisji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Od początku pracy w radzie wykazała się wieloma inicjatywami, związanymi szczególnie z ochroną środowiska. Jej uwaga skupia się przede wszystkim na edukacji ekologicznej. Inna sfera zainteresowań Barbary Kościelniak to wszystko to, co wiąże się z ochroną przeciwpowodziową. Sama jest mieszkanką dzielnicy Ciernie, dobrze więc wie, jak groźny może być żywioł i jakie były skutki powodzi, które nawiedziły miasto w ostatnich latach. Jest rzeczniczką budowy suchego zbiornika dla Świebodzic, co byłoby najskuteczniejszą ochroną miasta przy ewentualnym następnym atakiem żywiołu.


30 października 2005 - Powstała Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO

Z inicjatywy władz Świdnicy i Jawora w Zamościu powstała Lokalna Organizacja Turystyczna pod nazwą Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO. - Razem chcemy promować nasze najcenniejsze zabytki, zgodnie z porzekadłem: duży może więcej. Informacja na temat zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jest wciąż niepełna, stąd nasza inicjatywa - tłumaczy Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy. 25-26 października w Zamościu zorganizowano spotkanie założycielskie Ligi. Wzięli w nim udział ze strony Świdnicy: Prezydent , Wojciech Murdzek oraz Waldemar Pytel, pastor Parafii Ewangelicko-Augsubrskiej. Podczas zebrania wybrano pierwsze władze organizacji, która zrzesza obecnie 14 miast i miejsc, w których znajdują się obiekty z listy UNESCO m.in. Warszawę, Oświęcim, Wieliczkę, Toruń.
Prezesem Ligi został Marcin Zamoyski, Prezydent Zamościa. Zaś na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano pastora Pytla. Liga będzie zabiegać o to, by przy najważniejszych traktach np. autostradach, stanęły tablice zapraszające do konkretnych miejsc. Dzięki temu mógłby powstać samochodowy szlak turystyczny miejsc UNESCO. Organizacja będzie starać się również, by obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, zostały zakwalifikowane jako Narodowy Produkt Turystyczny. Gdy tak się stanie przed samorządami i kustoszami obiektów otwiera się droga do funduszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, po które będzie można sięgnąć.


30 października 2005 - Z bonifikatą

Rada Miejska Świebodzic, dostosowując przepisy lokalne do obowiązujących ustaw, przyjęła uchwałę, która pozwala na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności nieruchomości z zastosowaniem dużych bonifikat. Uchwała dotyczy wszystkich użytkowników gruntów, na których posadowione są lub będą budynki mieszkalne, a więc domów osób fizycznych, prawnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Z bonifikaty będą też mogli skorzystać użytkownicy gruntów rolnych. Ci, którzy wystąpią ze stosownym wnioskiem do Urzędu Miejskiego, otrzymają aż 60% bonifikaty. Pozostałą kwotę mogą zapłacić w ratach. Pierwsza nie może wynieść mniej jak 30% wartości ustalonej opłaty, podlegającej zapłacie. Pozostała kwota może być rozłożona do 10 lat, a oprocentowanie wyniesie w tym przypadku tylko 5%. Nowa ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przyjęta została przez Sejm 29 lipca 2005 roku, a weszła w życie w październiku. W tej chwili wszystkie gminy wprowadzają podobne rozwiązania na swoim terenie.


29 października 2005 - To tylko ćwiczenia

Dzisiaj w godzinach rannych wielu świdniczan mieszkających w pobliżu Kościoła Pokoju zaskoczonych było pędzącymi w jego kierunku wozami strażackimi. Niektórzy z nich z niepokojem spoglądali na mury Kościoła. Nieszczęścia nie było. Okazało się, że były to tylko ćwiczenia różnych rodzajów służb ratowniczych.
W ćwiczeniach brały udział jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Jednostka Specjalistyczna Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świdnicy, Służby medyczne.
Zdjęcia z ćwiczeń - >>> zobacz


29 października 2005 - Pieniądze na szkolenie

Ponad 10 tys. zł otrzyma Urząd Miejski w Świdnicy na realizację programu "Kompetentny urzędnik - szansą dla lokalnego rozwoju". Pieniądze na ten cel miasto otrzyma z funduszy Unii Europejskiej - Counterpart Funds - środków CPF ogólnych.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji pracowników administracji samorządowej po to, by nabrali większych umiejętności w zdobywaniu funduszy unijnych. W przedsięwzięciu wezmą udział w dużej mierze osoby, już przeszkolone w pozyskiwaniu środków. W wyniku projektu w Urzędzie Miejskim oraz w jednostkach podległych miastu i stowarzyszeniach ma powstać 25-osobowa grupa wykwalifikowanej kadry, która będzie efektywnie wdrażać, monitorować i rozliczać projekty, na które uzyskano dofinansowanie ze środków unijnych. Dzięki temu do minimum zmniejszone zostanie prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki w realizacji projektów, co może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. By tego uniknąć trzydniowe szkolenie, które zostanie przeprowadzone 7-9 listopada, obejmować będzie zarówno teorię, jak i praktykę, głównie: zarządzanie, monitorowanie i rozliczanie projektów.


29 października 2005 - Podpisujemy umowę

W poniedziałek 31 października o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej podpisane zostanie porozumienie o współpracy włoskiego miasta Pavullo nel Frignano ze Strzegomiem.
Pavullo nel Frignano to miasto leżące w prowincji Modena niedaleko Bolonii, w łańcuchu włoskich Apenin. W gospodarce miasta przeważają nowoczesne zakłady charakteryzujące się wysokim poziomem techniki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że linie technologiczne są tak skonstruowane, aby produkcja była jak najmniej uciążliwa dla środowiska naturalnego. Mieszkańcy głównie zajmują się produkcją sera oraz słynnej na cały świat szynki bolońskiej. Na terenie miasta znajdują się również liczne piekarnie, które obsługują olbrzymi obszar Włoch.


29 października 2005 - Defibrylator w Urzędzie Miejskim w Świdnicy

Świdnicki magistrat, jako jeden z dwóch urzędów miejskich w Polsce otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy defibrylator, służący do ratowania ludzkiego życia. Podarunek z rąk przedstawiciela Fundacji odebrał 27 października Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. - Urząd Miejski w Świdnicy oraz Urząd Stanu Cywilnego, który obsługuje mieszkańców aż trzech gmin odwiedza codziennie bardzo dużo osób. Liczba ta zwiększyła się jeszcze bardziej od czasu, kiedy zajmujemy się świadczeniami rodzinnymi. Naszymi klientami są osoby w różnym wieku, z różnymi schorzeniami, często starsze, dlatego musimy być przygotowani na różne sytuacje. Przeszkolenie pracowników z zakresu pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora spowoduje, że będziemy mogli skutecznie działać w sytuacjach zagrożenia życia, przed przyjazdem zespołu reanimacyjnego - mówi prezydent Murdzek. Defibrylator to urządzenie, które bardzo skutecznie potrafi przywrócić krążenie krwi u osoby, której serce przestało bić. Specjalne i bezpieczne urządzenia przekazywane przez WOŚP są skonstruowane tak, aby mogli je obsługiwać ratownicy bez wykształcenia medycznego, po ukończeniu podstawowego szkolenia pierwszej pomocy. Mają być stosowane dopiero po wezwaniu pogotowia ratunkowego i po próbach przywrócenia krążenia krwi w sposób tradycyjny, czyli poprzez sztuczne oddychanie i masaż serca. Jest proste w obsłudze i za pomocą poleceń głosowych w języku polskim informuje ratownika o konieczności wykonania kolejnych czynności. Urządzenie, które zostanie zamontowane w Urzędzie Miejskim będzie służyło nie tylko w celu ochrony zdrowia osób odwiedzających urząd, ale wykorzystywane będzie również przez służby ratownicze, np. podczas imprez masowych.


29 października 2005 - Sieć Gmin wiodących

10 października br na ręce Burmistrza Miasta Żarów Lilli Gruntkowskiej Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Joanna Mikuła złożyła wyrazy podziękowania za udział przedstawiciela Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ogólnopolskiej Konferencji Gmin Wiodących oraz za aktywną dotychczasową współpracę w obszarze rozwiązywania problemów alkoholowych. Gmina Żarów na podstawie działań podejmowanych w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych została uznana za gminę wyróżniającą się w tej dziedzinie i została zakwalifikowana do Ogólnopolskiej Sieci Gmin Wiodących w roku 2004. Utrzymując status gminy wiodącej staliśmy się ważnym partnerem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w kreowaniu i monitorowaniu lokalnych strategii z zakresu polityki wobec alkoholu. Ogromnym wyróżnieniem jest dla nas zamieszczenie naszej gminy w wykazie gmin jaki wzbogacił najnowszą publikację pt. " Rekomendacje do realizowania i finansowania gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w 2006 r". Gmina Żarów jest jedną z 4 gmin miejsko-wiejskich w województwie dolnośląskim, które zostały zamieszczone w opisanym projekcie.


28 października 2005 - Życie muzyczne w mieście

Już od godziny jedenastej trwały wykłady sesji popularnonaukowej "Dzieje życia muzycznego w Świdnicy" odbywającej się pod honorowym patronatem posła na Sejm RP Ryszarda Wawryniewicza.
Z wykładami wystąpili: profesor Walentyna Węgrzyn-Klisowska, która mówiła o życiu muzycznym w Świdnicy od pierwszych źródeł do 1939 roku, Joanna Gul przybliżyła budownictwo fortepianów i pianin, Reiner Sachs mówił o sytuacji budowniczych organów a Jan Górski o życiu muzycznym w mieście po 1945 roku. Sesję zakończył Wolfgang Brylla omawiając koncerty w Kościele Pokoju.
Po południu w Muzeum Dawnego Kupiectwa została otwarta wystawa ukazująca życie muzyczne w Świdnicy. Zdjęcia z wystawy - >>> zobacz


28 października 2005 - Wizyta konsula

Dzisiaj w godzinach popołudniowych przebywał w Świdnicy Vladymir Pietrowicz - Kuzniecow Minister Pełnomocny Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej. Najpierw spotkał się z Wicestarostą Zygmuntem Worsą w Starostwie, następnie razem udali się na cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Podczas zwiedzania cmentarza rozmawiano o jego utrzymaniu. A po krótkim spacerze na świdnickim Rynku udał się do Świebodzic gdzie wieczorem miał uczestniczyć w otwarciu wystawy fotograficznej "Ludzie którzy wygrali wojnę" Wystawa pochodzi ze zbiorów Rosyjskiej Agencji Informacji Międzynarodowej. Zdjęcia z pobytu konsula w Świdnicy - >>> zobacz


28 października 2005 - Nagrody dla odwiedzających "Tour Salon"

Mieszkanka z Lądka Zdroju i Lichenia wraz z osobami towarzyszącymi spędzą weekend w Świdnicy w Pokojach Gościnnych "Eliza" i Zajeździe "Pod Wierzbą".
Zaś wrocławianin wraz z osobą towarzyszącą bawił się będzie na balu andrzejkowym w Hotelu "Piast Roman". To zwycięzcy loterii, którą przeprowadzono wśród odwiedzających stoisko miasta podczas poznańskiego Międzynarodowego Salonu Turystycznego "Tour Salon". W dniach 19-22 października Świdnica promowało swoje walory turystyczne wraz z Jaworem, w ramach stoiska Makroregionu Śląskiego.
Stoisko promocyjne miasta cieszyło się sporym zainteresowaniem. O szlaki turystyczne, najciekawsze zabytki oraz kalendarz imprez pytał również . . . właściciel biura turystycznego z Afryki.


28 października 2005 - Uroczysta Sesja MRM

Wczoraj w Żarowie odbyła się inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej VII Kadencji. W obecności zaproszonych gości, między innymi Burmistrz Lilli Gruntkowskiej i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarowie Stanisława Szczęsnego zostało odczytane sprawozdanie z prac Rady szóstej kadencji.
Uroczyste ślubowanie Radnych odebrali Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady. I tak rozpoczął się dziewiąty rok funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie.


28 października 2005 - Zatrzymali sprawców brutalnych napadów

W nocy z 4 na 5 października w Świebodzicach dokonano napadu na Stanisława K. Zamaskowani sprawcy, po wejściu do mieszkania przez okno, w brutalny sposób krępując ręce i nogi 73 letniego mężczyzny doprowadzili go do stanu bezbronności a następnie dokonali kradzieży pieniędzy, telefonu komórkowego i innych przedmiotów na kwotę 3 500 zł.
Kilka dni później w okolicach Dobromierza do stojącego na skraju wsi domu, w którym samotnie mieszkała 58 letnia kobieta, wtargnęli nocą przez okno piwniczne zamaskowani mężczyźni. Grożąc kobiecie nożem, stosując przemoc fizyczną, zabrali złotą obrączkę i kilkaset złotych
Mimo iż sprawcy działali w kominiarkach i rękawiczkach, intensywne i wzmożone działania świdnickich policjantów doprowadziły do zatrzymania dwóch bardzo brutalnych i bezwzględnych sprawców tych zdarzeń.
Wobec obu zatrzymanych Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt na okres 3 miesięcy. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


28 października 2005 - Poleci do Tokio?

Odnosiła już sukcesy na zawodach w Polsce, z powodzeniem rywalizowała z najlepszymi zawodniczkami Europy. Teraz przyszedł czas, aby Małgorzata Ostrowska - strzegomska siłaczka - sprawdziła się na tle najsilniejszych kobiet na świecie w konkurencji armwrestlingu. Małgosia jest członkiem kadry narodowej i od dwóch lat startuje w najważniejszych imprezach mistrzowskich. Jej najważniejszymi dotychczasowymi osiągnięciami są: brązowy medal na ME w kategorii juniorek na lewą rękę w 2005 r., złote medale MP juniorek na prawą i lewą rękę w 2005 r., srebrny medal MP w kat. seniorek na prawą rękę i 6 lokata na ME seniorek na lewą rękę w 2005 r. Poza tym 16-latka odnosiła wiele różnych sukcesów w Pucharze Polski i w lokalnych zawodach. Jest duża szansa, aby Gosia wzięła udział w XXVII Mistrzostwach Świata w Armwrestlingu, które odbędą się w dniach od 27 listopada do 5 grudnia w stolicy Japonii - Tokio. Jedyną przeszkodą w wyjeździe na MŚ są fundusze. Koszt ogólny wyjazdu wynosi 7000 zł. - Mam nadzieję, że uda się zebrać odpowiednie środki finansowe na wyjazd Gosi na imprezę tak dużej rangi, gdzie mogłaby zmierzyć się ze światową czołówką i nabrać niezbędnego doświadczenia w obliczu dalszych lat jej kariery - wyjaśnia Robert Ostrowski - ojciec Małgosi i jednocześnie trener. - Marzy mi się występ na MŚ i godne reprezentowanie Polski. Znam już siłę rywalek z Europy, teraz chciałabym porównać swoje umiejętności do zawodniczek z innych kontynentów - dodaje młoda sportsmenka. Chętne osoby, firmy czy zakłady, które chciałyby pomóc Gosi w sfinansowaniu wyjazdu do Japonii, prosimy o kontakt: armgosia@wp.pl studioostry@interia.pl


27 października 2005 - O środowisku w Kasprowiczu

"Czyste środowisko - rzeczywistość, szansa czy mrzonka ?"
Pod takim hasłem 26 października odbyło się w "Kasprowiczu" sympozjum ekologiczne. Uczniowie przygotowywali plakaty promujące czyste środowisko, następnie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klasy II a. Po wysłuchaniu zaproszonych gości, wzięli czynny udział w dyskusji. Wśród gości znaleźli się: przedstawiciel Starostwa Powiatowego - Janusz Marlinga z Oczyszczalni Ścieków - Bożena Jarzyna i Sylwia Urbańska z Nadleśnictwa Świdnica - p. Wolak z Zakładu Oczyszczania Miasta - Zbigniew Zastawny z Zakładu Gospodarki Komunalnej Świebodzice - Maria Potocka.


27 października 2005 - Partnerzy poszukiwani

Producent uszczelek do wodociągów i uszczelniania stolarki drzwiowej i okiennej szuka partnerów - hurtowni, sklepów i przedsiębiorstw w wymienionych branżach.
Kontakt - Těsnění Hartman, spol. s r.o.
549 22 Nový Hrádek - Rzy 190
IČO: 25944631
DIČ: CZ25944631
tel./fax: 00 420 494 660 366, e-mail: hartman@hartman.cz mobil - komórka: +420 777 888 456, www.hartman.cz


27 października 2005 - Szkolenie - Ptasia grypa

Dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się szkolenie na temat zagrożenia pandemią ptasiej grypy oraz zasadami organizowania działań podczas ewentualnego wystąpienia zjawiska zarażenia ptaków na obszarze województwa dolnośląskiego.
W szkoleniu udział wzięli powiatowi lekarze weterynarii, komendanci powiatowi Państwowej Straży Pożarnej oraz komendanci powiatowi Policji.
Wśród prowadzących szkolenie był między innymi dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego DUW Józef Rzemień, Wojewódzki Lekarz Weterynarii Henryk J. Mądry, Komendant Wojewódzki PSP Zbigniew Szczygieł oraz Komendant Wojewódzki Policji Andrzej Matejuk.


27 października 2005 - Płatne parkowanie

Funkcjonowanie strefy płatnego parkowania i pobieranie opłat za parkowanie samochodów w Strzegomiu reguluje Uchwała Rady Miejskiej w Strzegomiu z 2003 roku.
Pobieranie opłat za parkowanie w obszarze strefy uzasadnione jest ograniczoną liczbą miejsc parkingowych oraz potrzebami organizacji ruchu dla zwiększenia płynności parkujących pojazdów. Środki pochodzące z opłat za parkowanie gmina przeznacza na remonty i bieżące utrzymanie dróg. Strefę płatnego parkowania na terenie miasta stanowi obszar obejmujący: Rynek, ul. Świdnicka (tylko wyznaczone miejsca parkowania), ul. Ogrodowa, ul. Bohaterów Getta, ul. Kościelna, ul. Św. Anny i pl. Jana Pawła II. Opłaty pobierają pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00 oraz w soboty 9.00 - 14.00. Wysokość opłaty za parkowanie uzależniona jest od czasu parkowania. Postój do 30 minut kosztuje w Strzegomiu 0,50zł, do 1 godziny 1,00zł, za drugą godzinę 1,20 za trzecią godzinę 1,40zł a za czwartą i za kolejne 1,00 zł. Zainteresowani mogą skorzystać z opłat abonamentowych miesięcznych, półrocznych i rocznych. Abonamenty można kupić w urzędzie w Wydziale Infrastruktury Gospodarki Komunalnej, pokój nr 31.
Osobom, które nie dokonają opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania grozi kara w wysokości 50,00zł.


27 października 2005 - Zlikwidowali plantację

25 października funkcjonariusze Policji z Żarowa na ogródkach działkowych w Żarowie ujawnili i zlikwidowali uprawę konopii indyjskich. Właścicielem działki jest 52-letni mieszkaniec Żarowa, który zatrzymującym go policjantom powiedział, że rośliny hodował dla zwierząt.
Wszystkie sadzonki zostały wyrwane i zabezpieczone do badań. Właścicielowi działki za nielegalną uprawę konopii grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
To nie pierwsza likwidacja plantacji konopii. We wrześniu bieżącego roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zlikwidowali uprawę 346 krzewów konopii z okolic Modliszowa.


27 października 2005 - Autobusy linii nr 5 i 6 pojadą inaczej

W związku z przebudową ul. Towarowej od 29 października do 15 grudnia zmieniona zostanie trasa przejazdu autobusów MPK linii nr 5 i 6 (tylko kursy do Miłochowa i z powrotem).
Autobusy tych linii nie będą przejeżdżały ul. Jodłową i Kopernika. Zamiast tego od przystanku Westerplatte DZM pojadą bezpośrednio do Jagodnika i Miłochowa.
Za utrudnienia przepraszamy.


27 października 2005 - Urząd Gminy nieczynny

Uprzejmie informujemy, że 31 października (w poniedziałek) Urząd Gminy będzie nieczynny.
Wszystkich Mieszkańców pragnących skorzystać w tym dniu z usług Urzędu serdeczne przepraszamy. W zamian za ten dzień, 5 listopada (w sobotę) Urząd Gminy będzie czynny w godzinach: 7:30 - 15:30.


27 października 2005 - Gmina pięknieje

Jutro o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu rozstrzygnięty zostanie XIV konkurs na estetykę wsi i zagrody.
W tegorocznej edycji udział w kategorii estetyka wsi wzięło 11 miejscowości.
O miano najładniejszej zagrody wiejskiej walczyło 96 gospodarstwa z 15 wsi.
Informacje - telefon 856 05 21


27 października 2005 - Mini koszykówka

W dniach 25-26 października w sali gimnastycznej w Pszennie odbył się gminny turniej minipiłki koszowej szkół podstawowych organizowany w ramach gminnej ligi szkół. Bezpośrednim organizatorem imprezy była szkoła podstawowa w Pszennie, a nagrody (puchary, dyplomy) ufundował Gminny Ludowy Klub Sportowy Świdnica ze środków przyznanych na działalność sportową z Gminy Świdnica.
W kategorii dziewcząt 1 miejsce wywalczyła-SP Pszenno, 2 miejsce-SP Mokrzeszów, 3 m - SP Bystrzyca Górna, 4 m - SP Grodziszcze, 5 m - SP Witoszów, 6 m - SP Lutomia, 7 m - SP Lubachów.
W kategorii chłopców 1 miejsce zajęła także SP Pszenno, 2 m - SP Grodziszcze, 3 m - SP Bystrzyca Górna, 4 m - SP Witoszów, 5 m - SP Lutomia, 6 m - SP Lubachów.


26 października 2005 - Zwycięstwo !

Nareszcie ! długo musieli czekać świdniccy sympatycy siatkówki żeńskiej by wreszcie nadeszło zwycięstwo.
W rozegranym dzisiaj spotkaniu pomiędzy MKS Polonia Świdnica a TPS Rumia, zwyciężyły siatkarki ze Świdnicy 3:1 w poszczególnych setach: 25/16, 25/23 w trzecim, bez większego problemu zwyciężyły siatkarki z Rumii 25/14 ale nasze zawodniczki w czwartym, secie, w którym do ostatniej chwili trwała zacięta walka, przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzysć i wygrały 27 do 25.


26 października 2005 - Przetarg rozstrzygnięty

Nieco ponad 8,2 mln zł będzie kosztował projekt i wykonanie przebudowy ul. Kazimierza Wielkiego wraz z budową ronda przy ul. Stęczyńskiego. Rozstrzygnięto już przetarg, który wyłonił wykonawcę tych prac - Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.
Według planu roboty budowlane rozpoczną się po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, prawdopodobnie w marcu 2006 roku. Obecnie rozpoczęły się prace projektowe. Jeżeli powodzeniem zakończą się starania o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - wniosek złożony przez Urząd Miejski w Świdnicy został już pozytywnie oceniony pod względem formalnym - to inwestycja będzie zakończona na jesieni przyszłego roku. W przeciwnym wypadku zakończenie prac planowane jest na maj 2007 r. Dzięki przebudowie ul. Kazimierza Wielkiego ma się zwiększyć atrakcyjność terenów inwestycyjnych w rejonie dzielnicy Zawiszów. Poprawi się również komunikacja w kierunku Żarowa. Nie bez znaczenia jest również budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Stęczyńskiego, Kazimierza Wielkiego, Henryka Pobożnego, Łukasińskiego, gdzie dochodziło do wielu wypadków. Po zakończeniu inwestycji w tym rejonie z pewnością będzie bezpieczniej. By skrócić czas realizacji zadanie władze miasta zdecydowały, że projektem i wykonaniem zajmie się jedna firma.


26 października 2005 - Praca w Czechach

Spółka z o.o. Krystal Beset jest firmą budowlaną i zajmuje się montażem fasad Novabrik i murów oporowych Risistone. Firma działa na terenie całej Republiki Czeskiej jako autoryzowane przedsiębiorstwo dla czesko-kanadyjskiego przedsiębiorstwa Novabrik Czech..
Firma zamierza zatrudnić 15 monterów (trzy grupy po pięciu monterów)
Wymagane kwalifikacje: murarz monter plyt gipsowych (doświadczenie w pracy w branży budowlanej minimum 3 lata), prawo jazdy kat B (samochody osobowe), niekaralność, pracowitość, odpowiedzialność, lojalność, uczciwość, dobry stan zdrowia, pozwalający pracować na rusztowaniu.
Ze swojej strony proponujemy: całoroczną pracę w Czechach, praca na akord 15000-25000 koron brutto, czterotygodniowy urlop, praca w systemie zmianowym, płaca w koronach lub euro, zapewniamy zakwaterowanie, a także ubranie robocze.
Kontakt: tel. +420 461 722 585: p.Dvořáková, p.Dvořák, Ing.Křivinka
fax:+420 461 721 553 p.Dvořák: +420 602 432 810
e-mail: krystal.dv@quick.cz sdvorakova@novabrik.com
Adresa: Krystal Beset,s.r.o. Lezník 133 572 01 Polička, okr.Svitavy Pardubický kraj


25 października 2005 - Defibrylator od WOŚP dla Świdnicy

W czwartek, 27 października we Wrocławiu Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek odbierze defibrylator, który Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podarowała Urzędowi Miejskiemu w Świdnicy.
Niespełna dwa tygodnie temu władze miasta zwróciły się do Fundacji z prośbą o bezpłatne podarowanie takiego urządzenia. Wniosek zyskał akceptację i dzięki temu defibrylator już wkrótce będzie mógł ratować życie świdniczan. Jego oficjalne przekazanie zaplanowano na czwartek, na godzinę 14.00, w Sali Marmurowej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
Akcja "1 proc. podatku - Defibrylator" zainicjowana przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to element Programu Nauczania Pierwszej Pomocy. Defibrylator to urządzenie, które bardzo skutecznie potrafi przywrócić pracę serca osobie, która uległa jakiemuś wypadkowi i której serce przestało bić.


25 października 2005 - Aktywizują młodzież

Gminne Centrum Informacji zorganizowało kolejne warsztaty dla młodzieży. Tematem szkoleń są techniki aktywnego poruszania się po rynku pracy. Młodzi ludzie opuszczając mury szkolne posiadają ogrom wiedzy teoretycznej, jednak problem pojawia się w sytuacji, kiedy trzeba ją zastosować w praktyce. - Sporą trudnością jest nie tylko samo znalezienie zatrudnienia, ale zaprezentowanie swojej wiedzy potencjalnemu pracodawcy - mówi Sabina Cebula, sekretarz gminy.
Podczas kilkugodzinnych warsztatów młodzież w sposób nieszablonowy poznawała techniki prezentacji własnej osoby oraz poszukiwania pracy. Tym razem spotkania miały nieco inny charakter, dominowały w nich nietypowe metody analizowania mocnych i słabych stron własnej osobowości. Zróżnicowane zabawy, testy i quizy stworzyły bardzo luźną atmosferę spotkania.
- Mamy nadzieję, że zaproponowana forma warsztatów została pozytywnie odebrana przez młodych ludzi, a wybrane metody szkoleniowe pozwoliły im dokonać oceny własnych możliwości i oczekiwań związanych z wymarzoną pracą - dodają pracownicy GCI. Zaplanowano cykl czterech spotkań, w których w sumie weźmie udział około 80 osób. Środki na przeprowadzenie szkoleń GCI pozyskało w drodze konkursu zorganizowanego przez Dolnośląski Urząd Pracy.


25 października 2005 - "Ludzie którzy wygrali wojnę"

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza 28 października 2005 r o godzinie 18,00, na wernisaż wystawy fotograficznej: "Ludzie którzy wygrali wojnę"
Gościem honorowym wernisażu będzie Vladymir Pietrowicz - Kuzniecow, Minister Pełnomocny Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej.
Wystawa pochodzi ze zbiorów Rosyjskiej Agencji Informacji Międzynarodowej, zrealizowana dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Polska - Wschód Oddział w Wałbrzychu. Czynna będzie w dniach od 28.10 do 06.11 tego roku w sali OSiR Świebodzice "Reklan" ul. Wolności13


25 października 2005 - Reklama pomocy

Urząd Miejski w Świdnicy wspiera projekt "Mój jest ten kawałek podłogi", realizowany przez warszawską Fundację Dzieci Niczyje.
Organizacja ta znana jest z akcji społecznych m.in. "Dziecko w sieci", "Zły dotyk", czy też "Dzieciństwo bez przemocy". Projekt "Mój jest ten kawałek podłogi" polega na udostępnieniu miejsca na powieszenie tablic z komercyjną reklamą m.in. w urzędach, centrach handlowych i biurowcach.
- Nie prosimy o pieniądze. Prosimy tylko o jeden metr kwadratowy ściany lub podłogi w biurze - tłumaczą organizatorzy projektu. Z tego też powodu w urzędzie powieszono dwie tablice reklamowe.
Dzięki projektowi Fundacja Dzieci Niczyje może otrzymać na swoją działalność nawet 25 tys. zł.


25 października 2005 - Sesja w Gminie Świdnica

27 października o godzinie 9°° w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się XLIII sesja Rady Gminy. Podczas sesji radni omówią między innymi raport o stanie bezpieczeństwa Gminy a także zajmą się rozwojem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie. Podejmą uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na bieżący rok, w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, oraz w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości zabudowanej we wsi Witoszów Dolny.


25 października 2005 - Dodatkowe źródła

W urzędzie odbyły się warsztaty malowania na szkle. Do udziału zaproszono rolniczki z terenu gminy Strzegom.
Tego typu warsztaty organizowane są w gminie co roku. Są to zajęcia plastyczne, jak malowanie na szkle, układanie kompozycji kwiatowych, zajęcia hafciarskie. W minionych latach rolnicy odwiedzili także kuźnie zajmująca się kowalstwem artystycznym oraz szkółkę ogrodnictwa, gdzie dowiedzieli jak rozpocząć i prowadzić tego typu działalność.
Organizatorem wszystkich zajęć jest referat rolnictwa i doradcy z powiatowego zespołu DODR. - Chcemy w ten sposób promować małą przedsiębiorczość, pokazać rolnikom dodatkowe źródła zarobkowania na wsi - mówi Alicja Czekajło, kierownik referatu rolnictwa. Zajęcia malowania na szkle przeprowadziła Mirosława Panek, która zajmuje się tym zawodowo, a na co dzień prowadzi w Strzegomiu pracownię witraży.


25 października 2005 - V Dzień Papieski

"W szkole Jana Pawła II" - pod tym hasłem odbył się 17 października w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej festiwal twórczości Jana Pawła II.
W festiwalu wzięło udział 9 szkół: Szkoły Podstawowe z Bystrzycy Górnej, Grodziszcza, Lutomi Dolnej, Mokrzeszowa i Witoszowa Dolnego, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bystrzycy Górnej, Gimnazjum z Lutomi Dolnej, II Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy oraz Zespół Szkół Hotelarsko - Turystycznych ze Świdnicy.
Uczniowie czytali papieskie encykliki i recytowali poezję Jana Pawła II. Spotkanie odbyło się w dostojnej, poważnej atmosferze zamyślenia upamiętniającej wybór kardynała Wojtyły na papieża. Organizatorem spotkania była Pani Teresa Wagilewicz, polonistka ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.


24 października 2005 - Ambasadora USA urzekły zabytki

Dzisiaj w Świdnicy gościł z kurtuazyjną wizytą Victor Ashe, Ambasador USA w Polsce. Ambasador zwiedził m.in. Kościół Pokoju, odwiedził również fabrykę - Wagony Świdnica, należącą do amerykańskiego koncernu Greenbrier. W samo południe Victor Ashe złożył wizytę Prezydentowi Świdnicy, Wojciechowi Murdzkowi. Ambasador przyznał, że urzekły go świdnickie zabytki, a przede wszystkim Kościół Pokoju.
- Victor Ashe stwierdził, że mamy się czym chwalić i możemy być dumni z naszej historii. Ambasador Ashe przez 16 lat był burmistrzem 213-letniego miasta Knoxville. Sam przyznał, że takich zabytków, jak świdnickie próżno tam szukać - mówi Prezydent Wojciech Murdzek i dodaje. - Z Ambasadorem Ashe'm rozmawialiśmy o współpracy zarówno kulturalnej, jak i gospodarczej.


24 października 2005 - Termin przesunięty

Przesunięto termin rozparzenia wniosków o przyznanie stypendium socjalnego. Decyzje zapadną dopiero w listopadzie. Do urzędu wpłynęło ponad 700 wniosków. To mniej niż w pierwszej edycji. Wtedy złożono 1200 podań, a z pomocy skorzystało 1000 osób. Odrzucone wnioski nie spełniały wymogów formalnych. - Sporo wniosków było niepełnych, a osoby je składające nie zgłosiły się po wezwaniu do ich uzupełnienia. Niektórzy mieli po prostu za wysokie dochody. Wiele osób w ogóle nie wiedziało, jakie źródła dochodu są brane pod uwagę - mówi naczelnik.
Stypendium przyznaje się na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym. Oznacza to, że w zależności od wysokości dochodów, pieniądze mogą być przyznane na okres jednego lub kilku miesięcy. Zgodnie z przyjętym regulaminem termin składnia wniosków co roku upływa 15 września dla uczniów i 15 października dla słuchaczy niektórych szkół policealnych. Są one dostępne w Biurze Obsługi Interesanta oraz we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Przyznana dotacja wynosi 180 tys. zł na cały rok. Podkreślić należy, że większość tej kwoty została wykorzystana w pierwszym półroczu bieżącego roku. Wysokość stypendiów może wahać się od niecałych 45 do 112 złotych miesięcznie.


24 października 2005 - W Świdnicy wygrał Tusk

Dokładnie 52,38 proc. uprawnionych do głosowania świdniczan wzięło udział w niedzielnych wyborach Prezydenta RP.
Spośród 50.129 osób, głos oddało 26.270. Najwięcej głosów - 14.790 - świdniczanie oddali na Donalda Tuska. Poparło go w sumie 56,30 proc. Na Lecha Kaczyńskiego głosowało w Świdnicy 11.586 osób - 44,10 proc.


24 października 2005 - Inauguracja

27 października o godzinie 15:30 w sali obrad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbędzie się uroczysta, inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej VII Kadencji.
Podczas niej zostaną pożegnani Radni VI Kadencji, zaś nowo wybrani przedstawiciele młodzieży złożą przysięgę oraz oficjalnie rozpoczną dwuletnią kadencję.
Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców naszego miasta.


24 października 2005 - Areszt za rozbój

19 października funkcjonariusze Sekcji Kryminalnej KPP w Świdnicy zatrzymali Andrzeja Z. lat 21, który dokonał rozboju na 67 letnim mieszkańcu Świdnicy. Mężczyzna był bity i kopany po całym ciele, a następnie po doprowadzeniu do stanu bezbronności został mu skradziony zegarek marki Tissot wartości 600zł.
21 października Andrzej Z. został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Świdnicy, który zastosował wobec niego 3 miesięczny areszt tymczasowy.


24 października 2005 - "Europa w Mokrzeszowie"

Zespół Szkół Rolnicze Centrum w Mokrzeszowie od wielu lat prowadzi bardzo aktywną współpracę międzynarodową, w ramach której realizowane są między innymi praktyki zagraniczne, programy edukacyjne, wymiana młodzieży. Za działania promujące integrację europejską szkoła otrzymała w sierpniu 2005 roku certyfikat z Brukseli. Również obecny rok szkoły będzie pracowity, ponieważ Komisja Konkursowa przyjęła do realizacji aż dwa projekty złożone przez szkołę w ramach programu Socrates - Comenius. Jeden z projektów "Pierwsze kroki w europejskim świecie zawodowym" jest kontynuacją z ubiegłego roku szkolnego i realizowany jest z partnerami z Niemiec, Węgier i Włoch. Właśnie w październiku wyjechała delegacja nauczycieli i uczniów do Ehingen (Niemcy) w celu ustalenia szczegółów i zakresu zadań na ten rok szkolny. Międzynarodowym kandydatem drugiego projektu jest mokrzeszowska szkoła. Projekt "Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii" jest realizowany z partnerami z Niemiec, Rumunii i Polski (Zespół Szkół Nr 3 z Dzierżoniowa). Na realizację obu projektów Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Agencja Narodowa Programu Socrates Comenius z Warszawy przyznała szkole prawie 8 tysięcy EURO. Szkoła w Mokrzeszowie została również zaproszona jako parter do programu Comenius 2, w ramach którego będzie realizowany projekt "Etyka w biznesie". Partnerami w tym projekcie są szkoły z 8 państw europejskich. Finansowanie projektu, w tym również wyjazdów zagranicznych nauczycieli należy do koordynatora, którym jest słoweńska szkoła. Długoletnie doświadczenie dyrektora i nauczycieli oraz ich zaangażowanie w zakresie podejmowania różnych działań międzynarodowych jest gwarantem kolejnych sukcesów w tym zakresie.


23 października 2005 - Piąta porażka

Żle się dzieje w świdnickiej siatkówce męskiej. We wczorajszym meczu, przy własnej publiczności siatkarze "Dors" Świdnica nie byli w stanie sprostać przeciwnikom z Milicza.
Dors Świdnica - Dziekan Milicz 1:3. To już piąta z rzędu porażka, która nie wróży dobrze na przyszłość. Świdniczanie zamykają tabelę rozgrywek III ligi.


23 października 2005 - Zmiany w organizacji ruchu

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii. Zmiany będą obowiązywać już od piątku, 28 października, od godz. 18.00 do środy, 2 listopada, do godz. 15.00.
W rejonie cmentarza przy ul. Łukasińskiego wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się:
po prawej stronie ul. Łukasińskiego, po prawej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela, po lewej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (w rejonie świątecznego przystanku MPK).
W rejonie cmentarza przy al. Brzozowej, wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na al. Brzozową, zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Pionierów, ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Śląskiej, również ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Sadowej, celem zwiększenia liczby miejsc do parkowania oraz upłynnienia przejazdu przez tę ulicę.
W rejonie cmentarza przy ul. Bobrzańskiej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Słowiańskiej.
29 października, na cmentarzach przy ul. Łukasińskiego i Brzozowej zostaną ustawione przenośne toalety.


23 października 2005 - Ręczni przegrali

Ostatni mecz piłkarze ręczni ze Świdnicy rozegrali w Ostrowie Wielkopolskim z tamtejszą "Ostrovia". Zespół z Ostrowa był w tym meczu przeciwnikiem nie do pokonania. Zawodnicy Ostrovii przewyższali naszych zawodników szybkością i skutecznością.
Niewykorzystane rzuty karne i 16 nieskutecznych rzutów w pierwszej połowie ułożyło mecz.
Całej drużynie z Ostrowa należy pogratulować niesamowicie szybkiej gry, to naprawdę można było podziwiać.
Do tego doszła mała hala, która spowodowała wrażenie niesamowitej gry.
"Ostrovia" Ostrów Wielkopolski - ŚKPR "Świdnica" 39-25 (20-11).


23 października 2005 - III Uliczny Bieg Piastów

Wczoraj w Świebodzicach odbył się III Uliczny Bieg Piastów - "B.Chrobrego" przy wietrznej lecz słonecznej pogodzie. Trasa biegu głównego przebiegała ulicami: M. Starego, Siemowita, B. Chrobrego, Mieszka I, Piasta i Dąbrówki. Start biegu głównego miał miejsce przed halą sportową a meta na parkingu przy obiekcie. Bieg przeprowadzono w dwóch grupach: "open" tj. 16 - 100 lat, oraz dzieci i młodzież do 15 lat. W tej grupie na starcie na dystansie 10 km stanęło 48 zawodników w tym 7 kobiet, reprezentowali różne środowiska sportowe z Dolnego Śląska i z innych rejonów Polski. Do grupy dzieci i młodzieży do lat 15 zgłosiło się 117 zawodników głównie ze Świebodzic. Linia startu w kategorii "open" i młodzieży powyżej lat 12 umiejscowiona była przed halą sportową a grupy młodsze miały wyznaczoną trasę biegu na parkingu. Ogółem na starcie stanęło 165 zawodniczek i zawodników. Otwarcia biegu dokonała Halina Serafin - Przewodnicząca Komisji Sportu Rady Miejskiej w Świebodzicach oraz Jan Szkuta Z-ca Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach. Wyniki biegi - >>> zobacz


23 października 2005 - Siatkówka IV liga

W rozegranym w wczorajszym meczu o mistrzostwo IV ligii siatkówki mężczyzn zespół Silesii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną Młodzika Bystrzyca Oławska 1:3 w poszczególnych setach: 21:25, 26:24, 25:13, 25:22. Po tej przegranej siatkarze ze Świebodzic są na przedostatnim miejscu w grupie.
Druga drużyna występująca w tej klasie rozgrywek AKS Strzegom pokonał Tygrysy Strzelin 3:0 w setach: 25:20, 25:17, 25:14 i zajmuje piąte miejsce w tabeli.


23 października 2005 - Pasowanie w gimnazjum

Wczoraj odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków Gimnazjum nr 4. Uroczystość uatrakcyjniło przedstawienie pt. "Jeden dzień na Olimpie", przygotowane przez uczniów klasy 2c i 2d oraz nauczycieli M.Werner i D.Bednarczyk.
Wzięły w nim udział dwie grupy bohaterów: bogowie greccy rozprawiający o losach świata oraz gimnazjaliści poszukujący Itakii będącej metaforą ludzkiego życia.
Uczniowie brali udział w konkurencjach, aby w ten sposób dać dowód swych umiejętności intelektualnych i sportowych. Byli po prostu świetni, więc Zeus i inni bogowie postanowili ich przyjąć do grona gimnazjalistów. Powszechną wesołość wzbudził Hermes krążący pomiędzy ludźmi a bogami na hulajnodze.
Uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaczarowany przepis na dobrze udany dzień, aby odnosili same sukcesy, a porażki, były minimalne.


23 października 2005 - Turniej Piłki Siatkowej

Gmina Marcinowice wraz z Powiatowym Zrzeszeniem LZS w Świdnicy organizują Strefowy Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn.
Turniej odbędzie się 5 listopada. Drużyny męskie zagrają na sali gimnastycznej w Strzelcach Świdnickich a kobiety rywalizować będą na sali sportowej Gimnazjum w Marcinowicach.
Zgłoszenia drużyn przyjmowane będą do 31 października w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy, przy ulicy Łukasińskiego 13, telefon 856-83-52. Dla zespołów przewidziano dyplomy i puchary.


23 października 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał drużynę Górnika Zagłębia II Wałbrzych 1:0 (0:0). Bramkę dla Victorii zdobył w 90 min. meczu Białkowski.
Zespół Victorii wystąpił w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Prusiński, Fleszar, Piotrowski, Kiryczuk, Kiełbowicz, Weirauch, Rogowski, Stoma, Białkowski, Karczmarz. Po przerwie grali: Rochatka, Lehner, Borowiak. Po tym meczu zespół Victorii zajmuje szóstą pozycje w tabeli.
Stal Świdnica uległa na własnym boisku Lechii Dzierżoniów 1:3 (1:0). Bramkę dajacą prowadzenie Stali strzelił z rzutu karnego Robert Krenczyk, w drugiej połowie strzelali już tylko goście.
Stal wystąpiła w składzie: Marcin Jazwik, Rafał Wilk, Piotr Bartkowiak, Dawid Sikora, Krzysztof Komidaj (Łukasz Kołakowski), Robert Krenczyk, Damian Błaszczyk, Łukasz Wolański, Patryk Dworzyński, Szymon Majcherczyk i Tomasz Oleksy. Stal znajduje się na piętnastym - przedostatnim miejscu w tabeli rozgrywek.


23 października 2005 - Piłkarska klasa A

Zjednoczeni Żarów - AKS II Strzegom 4-1
Sudety Dziećmorowice - Victoria II Świebodzice 2-0
Grom Witków - Gwarek Wałbrzych 3-1
LKS Bystrzyca Górna - Granit Roztoka 1-0
Iskra Witków Śląski - Włókniarz Głuszyca 3-3
Juventur Wałbrzych - Jedlinianka Jedlina Zdrój 4-0
Karolina Jaworzyna Śląska - Górnik Boguszów Gorce 2-1
Biały Orzeł Mieroszów - Zieloni Mrowiny 7-0


23 października 2005 - Warcaby

Wczoraj w szkole podstawowej w Siedlcach (gmina Lubin) odbyły się dolnośląskie finały w warcabach stupolowych organizowane w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Bardzo udany by ł start reprezentacji powiatu świdnickiego liczącej 40 osób z gmin wiejskiej Świdnica 25 osób i Żarów 15 osób. W punktacji gmina Świdnica zajęła drugie miejsce za Lubinem a Żarów uplasował się na szóstym miejscu.
W punktacji powiatów, powiat świdnicki zajął pierwsze miejsce umacniając się tym samym na pozycji lidera całych Dolnośląskich Igrzysk LZS 2005.


23 października 2005 - Laureatki

O tym, że w świebodzickim Gimnazjum nr 2 istnieje kuźnia talentów artystyczno-recytatorskich, wiemy już od dawna. Młodzież, pod kierunkiem pedagogów rozwija swoje pasje, uzdolnienia i umiejętności, prezentując je w różnych formach. 20 października w Jaworzynie Śląskiej, gdzie odbyły się finałowe-dolnośląskie zmagania najlepszych recytatorów, wytypowanych w eliminacjach powiatowych w Konkursie Poezji Religijnej w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. W finałach udział brały reprezentantki Świebodzic: Ola Graca, podopieczna pani Małgorzaty Chojdy-Ozgi oraz Kasia Ostynowicz i Violetta Trzos. Kasia zdobyła tytuł laureatki a Viola otrzymała wyróżnienie.


23 października 2005 - Piłka gimnazjalistów

18 i 21 października odbywały się mecze w ramach rozgrywek Współzawodnictwa Międzyszkolnego w Piłce Nożnej Gimnazjalistów. Cztery gimnazja grały spotkania systemem każdy z każdym 2 x 20 min. Po rozegraniu sześciu meczy kolejność w tabeli jest następująca:
1 miejsce Gimnazjum nr 4
2 miejsce Gimnazjum nr 3
3 miejsce Gimnazjum nr 1
4 miejsce Gimnazjum nr 2
Zwycięska drużyna przechodzi do rozgrywek szczebla powiatowego.
Organizatorem zawodów Współzawodnictwa Międzygimnazjalnego jest Świnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


23 października 2005 - Ruszyła amatorska liga

Dzisiaj wystartowała Strzegomska Amatorska Liga Piłki Nożnej Halowej.
Całe rozgrywki zostały podzielone na dwie rundy. Pierwsza potrwa od października do grudnia, a druga od stycznia do marca. Mecze rozgrywane będą systemem ligowym (każdy z każdym). Każde spotkanie potrwa 30 minut (dwa razy 15 minut). Drużyny są 5 osobowe, ale każdy zespół mógł zgłosić 12 zawodników do rozgrywek.
Do rozgrywek zgłosiło się 9 drużyn: Viva-Studio Słońca i Wirażu, R.R.Granity, M.K.S. Strzegom, F.C. Jeziorany, F.C. Kamionka, Biali Wojownicy, Ireczki, Barca i Kam-Trans.
- Ruszamy z taką ligą po raz pierwszy, chcielibyśmy, aby te rozgrywki odbywały się, co roku - mówi Andrzej Rajtar, kierownik OSiR. Mam nadzieję, że nasza liga będzie się cieszyć dużym zainteresowanie i w przyszłym roku będzie już tylu chętnych żeby stworzyć dwie klasy, co by bardzo uatrakcyjniło cały cykl - dodaje kierownik OSiR


22 października 2005 - Zgodnie z oczekiwaniami

W zakończonym kilkanaście minut temu meczu siatkarek pierwszej ligi pomiędzy SKS Start Łódź a MKS Świdnica niespodzianki nie było.
Zgodnie z przewidywaniami zawodniczki ze Świdnicy nie sprostały łodziankom. Jedynie drugi set był zacięty w pozostałych jak zwykle tylko bicie.
SKS Start Łódź - MKS Świdnica 3:0, w poszczególnych setach: 25/14, 25/23 i w ostatnim 25/13.


22 października 2005 - Sportowe wydarzenie

Jak udało nam się dowiedzieć pierwszego grudnia czeka nas sportowa atrakcja.
Mamy nadzieję, że to wydarzenie ściągnie tłumy na halę sportową na Osiedlu Zawiszów.
1 grudnia przyjedzie do Świdnicy 10-krotny mistrz Egiptu, pięciokrotny mistrz Afryki zespół siatkarek - Concerning Ahly Club.
W zespole tym występuje 10 reprezentantek Egiptu. Reprezentacja tego kraju awansowała do Mistrzostw Świata 2006 w Japonii.


22 października 2005 - Pierwszy chat

Wczoraj o godzinie 17 odbył się pierwszy chat z dziennikiem. Bohaterem pierwszego w ponad dwuletniej działalności "dziennika" był Waldemar Skórski - Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Tematem rozmowy był szeroko rozumiany rozwój gospodarczy w Świdnicy. Czy był udany ?, to mogą ocenić tylko dyskutujący. Zdaniem redakcji był udany choć szkoda, że tak niewiele osób wzięło w nim udział.
Chcemy by chat z dziennikiem stał się powszechnym, by odbywał się częściej. Dlatego prosimy o nadsyłanie propozycji z kim miałby się odbyć następny i czego, jakiego tematu miałby dotyczyć ?. Czekamy na propozycje. Tematyka może być dowolna a poszczególne miasta powiatu pełne są spraw ważnych.


22 października 2005 - Ze zmiennym szczęściem

W rozegranym dzisiaj spotkaniu czwartej ligi piłkarskiej Polonia/Sparta Świdnica zremisowała na wyjeździe z Nysą Zgorzelec 1-1 i zajmuje ósme miejsce w tabeli.
Natomiast zespół AKS-u Strzegom przegrał na własnym boisku bardzo wysoko bo stracił aż cztery bramki nie strzelając żadnej. AKS Strzegom - Orzeł Ząbkowice Śląskie 0-4.
Po tej porażce strzegomianie spadli na przedostatnie miejsce i tylko jednym punktem wyprzedzają ostatni zespół.


22 października 2005 - "Twarze"

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza mieszkańców Gminy Marcinowice do udziału w Konkursie Plastycznym "Twarze".
Tematem konkursu jest ukazanie twarzy mieszkańców gminy, uchwycenie chwili, konkretnej sytuacji wymalowanej na twarzy modela. Każdy uczestnik może przedstawić tylko jedną pracę, którą należy złożyć w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach do 31 października tego roku. Należy podać dane autora - imię i nazwisko, adres, wiek oraz telefon kontaktowy. Prace zostaną nagrodzone.


22 października 2005 - Finał konkursu

W dniach 19 - 22 października w Jaworzynie Śląskiej odbywał się Finał Konkursu Recytatorski Poezji Religijnej, konkurs przeprowadzony został w ramach XVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Dzieci i młodzież startowała w kilku kategoriach wiekowych.
Od początku października trwały eliminacje na różnych szczeblach. Teraz odbył się Wielki Finał.
Ostateczna klasyfikacja - >>> zobacz


21 października 2005 - Ambasador USA odwiedzi Świdnicę

W poniedziałek, 24 października, w Świdnicy będzie gościł Victor Ashe, Ambasador USA w Polsce.
Jak tłumaczą przedstawiciele ambasady wizyta ma charakter kurtuazyjny. Ambasador Ashe chce zwiedzić Kościół Pokoju. Złoży wizytę w fabryce - Wagony Świdnica, należącej do amerykańskiego koncernu Greenbrier.
W samo południe spotka się z Prezydentem Świdnicy, Wojciechem Murdzkiem.


21 października 2005 - Poświęcenie pomnika

19 października, to dzień do którego całe Świebodzice przygotowywały się przez ostatnie miesiące. To późną wiosną tego roku radni miejscy na wniosek burmistrza Jana Wysoczańskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Władysława Góry podjęli decyzję o budowie pomnika Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Świebodzic. Plan udało się zrealizować.
W Reklanie spotkali się radni, zaproszeni goście, wśród nich wicewojewoda Stanisław Janik, szefowie miejskich placówek, samorządowcy z ościennych gmin. Nie zabrakło twórców dzieła, w tym poznańskiego rzeźbiarza Andrzeja Biernackiego. " Pomnik ten będzie przypominał o wielkim pontyfikacie. My odejdziemy, a postać ta pozostanie. Tu, w tym mieście, gdzie tyle dobrego wydarzyło się za jego pontyfikatu. Myślę, że w wielu wypadkach był inspiracją dla tego, co się tu działo, dla waszych pomysłów. On i jego nauka dobra i wiary" - mówił biskup.
Nie mniej wzruszony tego dnia był Jan Wysoczański, który osobiście, do ostatniej chwili nadzorował montaż i wykończenie terenu wokół posągu. Dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niezwykłego posągu. Biskup Ignacy Dec zgodnie z obrządkiem pomnik poświęcił, a hołd Papieżowi oddali wszyscy tłumnie zgromadzeni mieszkańcy. Spotkanie swoimi występami umiliły panie z zespołu Złoty Kłos oraz dzieci - te większe ze Szkoły Podstawowej nr 6 i te mniejsze - z Przedszkola nr 2 im. Jana Pawła II. Wcześniej, w Reklanie, piękny koncert muzyki Chopina dał Tomasz Sośniak.


21 października 2005 - Prace w parku

5 października. pomiędzy Gminą Żarów i Zakładem Produkcyjno - Usługowym WYS - EKO z Wałbrzycha podpisana została umowa na wykonanie opracowania inwentaryzacji i gospodarki drzewostanem w parku miejskim w Żarowie oraz na łączących się z nim alejach dębowych, ze wskazaniem wytycznych konserwatorskich w zakresie chirurgii drzewnej lub wycinki, określeniem koniecznych zabiegów do wykonania wraz z ustaleniem kosztów oraz akceptacją konserwatorską. Opracowanie to pozwoli na wykonanie odpowiednich zabiegów na terenie parku miejskiego mających na celu wyeksponowanie i ochronę cennych gatunków drzew oraz ochronę terenu parku przed nie kontrolowanym rozrastaniem się samosiejek. Są to następne działania które czynią z tego terenu miejsce przystępne dla mieszkańców, gdzie mogą oni spędzać swój wolny czas na rekreacji i wypoczynku.
Opracowanie wykonane zostanie do 15 listopada. Po tym terminie rozpocznie się weryfikacja specjalistycznych firm w celu wyłonienia wykonawcy zadania. Planowany termin rozpoczęcia prac w terenie przy drzewostanie to początek przyszłego roku.


21 października 2005 - Zakaz Wjazdu

Jutro o godzinie 20:02 w pubie Highlander odbędzie się koncert grupy Rockowej Zakaz Wjazdu. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Zespół istnieje od stycznia tego roku. Na Świdnickim przeglądzie zespołów "Zimowa Truskawka 2005" Zakaz Wjazdu otrzymał wyróżnienie za profesionalizm i wrażenia artystyczne. Grupa koncertowała w Świdnicy oraz w Żarowie i Kaliszu. Zespół aktualnie jest w trakcie nagrywania płyty demo.
Na codzień występują w składzie: Joanna Barczyk, Monika Bartczyszyn i Aleksandra Majchrzak - vocal, Piotr Krakowski - gitara elektryczna, Adam Mackiewicz - gitara akustyczna, Sylwester Wenerski - perkusja, Artur Wojtysiak - klawisze, Mariusz Woliński - bas i Paweł Napierała - realizacja dźwięku. Więcej o zespole na ich stronie internetowej - >>> zobacz


21 października 2005 - Zostali uczniami

W ośmiu podstawówkach z gminy Strzegom ślubowanie złożyło już 183 pierwszaków. W listopadzie ślubować będą dzieci z PSP nr 2.
W całej gminie w klasach pierwszych jest 249 uczniów. Uroczystość złożenia uczniowskiej przysięgi była wielkim wydarzeniem dla maluchów, ich rodziców oraz nauczycieli i dyrekcji.
Na szkolnym święcie w Rogoźnicy i Olszanach gościł burmistrz Lech Markiewicz. Pierwszoklasiści zobowiązali się do godnego reprezentowania swojej klasy i szkoły, do sumiennego wywiązywania się ze wszystkich obowiązków szkolnych.


20 października 2005 - Marsz Życia

Jutro, po raz pierwszy w Świdnicy odbędzie się Marsz Życia, wszak październik jest miesiącem walki z chorobą nowotworową. - W naszym stowarzyszeniu działa 55 osób, ale ze statystyk wynika, że kobiet po mastektomii w powiecie świdnickim jest dużo więcej. Wierzę, że takim marszem wyrazimy solidarność z chorymi i sprawimy, że kobiety, które zamknęły się w sobie i walczą z chorobą w osamotnieniu, bardziej się otworzą - mówi Stanisława Rydza, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia "Amazonki', które organizuje Marsz Życia. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Świdnicy, Wojciech Murdzek i Starosta Powiatu Świdnickiego, Jacek Wajs. Marsz finansowo wspiera Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Plan Marszu Życia przedstawia się następująco: zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 12.00 przy ul. Konopnickiej (przy "Bunkrze"). Przemarsz odbędzie się następującymi ulicami: Konopnickiej, Zamkową, Kotlarską. Uczestnicy marszu zatrzymają się w Rynku przed głównym wejściem do Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Tam zaplanowano wystąpienia gości oraz zespołu tanecznego z Młodzieżowego Domu Kultury. Tuż po marszu w Klubie Bolko odbędą się wykłady: - godz. 14.00-14.45 - dr n. med. Marek Rząca, onkolog - wygłosi wykład na temat zastosowania metod chirurgicznych w leczeniu nowotworów złośliwych piersi, - godz. 14.45-16.00 - dr Ewa Kilar, onkolog - wygłosi wykład na temat indywidualizacji leczenia w nowotworach złośliwych piersi, związanych z postępem wiedzy dotyczącej diagnostyki onkologicznej.


20 października 2005 - Gimnazjum za Tuskiem

W Gimnazjum nr 2 odbyły się prawybory. Zdecydowaną większością głosów zwyciężył Donald Tusk.
W głosowaniu udział wzięły 292 osoby, 284 uczniów i 8 nauczycieli.
Spośród wszystkich oddanych głosów tylko trzy były nieważne. Zwycięzca otrzymał 201 głosów, co stanowi 69,6% ważnych oddanych. Na Lecha Kaczyńskiego zagłosowało 88 osób - 30,4% ważnych oddanych głosów.
Organizatorem prawyborów była Mirosława Markiewicz - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i szkolny samorząd uczniowski.


20 października 2005 - Podsumowanie wypoczynku letniego

Podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki 6 października podsumowano zorganizowany w Gminie Świdnica wypoczynek letni dla uczniów.
W posiedzeniu Komisji uczestniczyli nauczyciele opiekunowie "Zielonych świetlic". Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jadwiga Generowicz przypomniała, że w lipcu działało 13 takich świetlic w różnych miejscowościach. Komisja dokonała przeglądu kilku z nich. Pani Anna Marcinkowska, Pełnomocnik Wójta Gminy ds. problemów alkoholowych, poinformowała, że w okresie 1-15 lipca 50 dzieci wyjechało na obóz do Niesulic, 13 świetlic objęło opieką ok. 370 dzieci. Zajęcia w świetlicach odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 14:00. Dzięki otrzymanej pomocy finansowej od firmy Cargill Polska gmina zorganizowała dodatkowy tydzień zajęć w czterech świetlicach. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Burdek przedstawiła dodatkową informację o wyjeździe dzieci do Różanki w okresie 20-27 lipca oraz na kolonię do Dusznik Zdroju w okresie 18-31 sierpnia. Nauczyciele pracujący z dziećmi w tym okresie otrzymali podziękowania a sami przedstawili wnioski do pracy na następne wakacje.


20 października 2005 - Pierwsze przymiarki

Rozpoczęły się prace nad budżetem gminy na rok 2006. Do końca września projekty planów wydatków złożyły wydziały, referaty i biura Urzędu Miejskiego oraz zakłady budżetowe gminy. Kolejny krok to dopasowanie planów do możliwości finansowych gminy. Środków w budżecie nie wystarczy na realizację wszystkich zadań proponowanych przez dyrektorów, naczelników i kierowników. Konieczne będą cięcia. - Budżet nie jest z gumy. Przy rosnących wydatkach na oświatę konieczna jest rezygnacja z niektórych inwestycji. Plany wydatków zaproponowane przez urzędników szczegółowo przeanalizują również sami radni. Najpierw wstępnie na spotkaniu roboczym z burmistrzem, później na komisjach i to oni uchwałą Rady Miejskiej zadecydują o ostatecznej wersji budżetu gminy na 2006 rok.


20 października 2005 - Sybiracy

Wczoraj w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbyło się spotkanie członków Związku Sybiraków. Uroczystość rozpoczęła się odsłuchaniem hymnu Sybiraków, co wśród kombatantów wywołało wzruszenie i wspomnienia tamtych trudnych lat na obczyźnie. Następnie głos zabrał Zygmunt Zelek - Przewodniczący Zarządu Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej, który przypomniał historię Związku. Podczas spotkania trzynaście osób zostało odznaczonych, przyznanym przez Prezydenta RP, Krzyżem Zesłańców Sybiru. Zaszczytu tego dostąpili: Halina Barcicka, Eugeniusz Charkowski, Emilia Hendzel, Franciszek Kirpo, Kamilia Kawa, Leopold Malinowski, Leopold Mika, Felicja Węclewicz, Maria Porada, Maria Sokołowska, Karol - Zdzisław Węclewicz, Jadwiga Polus oraz Edward Zaniewski. Uroczystej dekoracji dokonali: Burmistrz Halina Dydycz oraz Kazimierz Chęcik - Przewodniczący Rady Miejskiej.


19 października 2005 - Pomóżcie nam . . .

Kilka minut temu do naszej redakcji dotarł email, w którym młodzi przyjaciele Denisa Trifanowa proszą o pomoc. Wielu z nich o jego deportacji dowiedziało się wczoraj z telewizji TVN.
Doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie ten list zacytować w całości i jego treścią zainteresować innych, co teraz właśnie czynimy.
"Mam na imię Karola i mam 15 lat, pisze w imieniu wielu nastolatków. Dla was takiej redakcji nie jest to może nic takiego ważnego..... ale dla nas młodych i wielu starszych świdniczan tak.....
Chodzi o Denisa Trifanowa.... pewnie słyszeliście, że wczoraj go deportowali. On przez 2 dni ma być w jakimś ośrodku opiekuńczym a jego mama w areszcie. Podobno jutro mają ich wywieźć. To był dla nas szok. Ja i moi znajomi dowiedzieliśmy się o wszystkim z telewizji a dokładniej z faktów na tvn. Błagam pomóżcie nam. Wiem, że nie za bardzo można zrobić coś w tej sprawie ale nie możemy się poddawać. Denis mieszkał tutaj od 10 lat, miał tutaj mnóstwo przyjaciół, czuł się tutaj szczęśliwy, wiele razy mi to mówił a o Ukrainie nie wspominał nic, może miał powody. Nie możemy tak tego zostawić. Nawet się z nim nie pożegnaliśmy. Jeżeli nie chcecie lub nie możecie nic zrobić to chociaż przyślijcie mi kontakty osób, które mogą nam pomóc. Pomóżcie nam. Walczmy o swojego mieszkańca. Błagam odpiszcie na ten list. Bardzo prosimy, bardzo. Czekamy. W was cała nadzieja. Czekamy i błagamy."
W imieniu swoim i przyjaciół - Karolina


19 października 2005 - Więcej zieleni

Blisko 15 tys. zł z budżetu miasta zostanie wydane na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy ul. Prądzyńskiego. Wokół urządzeń służących do zabawy nasadzono już 40 jałowców, które będą stanowiły naturalną barierę ochronną. Obecnie przy urządzeniach wysypywane jest amortyzujące podłoże z grysu. Wytyczana jest również alejka. Zakończenie prac zaplanowano jeszcze na październik. Przypomnijmy, że w sierpniu na placu zabawa, przy ul. Prądzyńskiego kosztem 28 tys. zł zamontowano nową karuzelę, zjeżdżalnię, równoważnię oraz dwie huśtawki. Oprócz terenu rekreacyjnego przy ul. Prądzyńskiego więcej zieleni będzie również wokół placu zabaw przy ul. Kilińskiego, w dzielnicy Zarzecze. Posadzono tam 40 jałowców. Dołączy do nich jeszcze 20 drzew ozdobnych. Nasadzenia będą kosztowały blisko 3 tys. zł. Zaś na wiosnę planowane jest doposażenie placu zabaw.


19 października 2005 - Pomoc dla przedsiębiorców

Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego oferuje pomoc dla przedsiębiorców. Mogą oni skorzystać z bezpłatnych szkoleń oraz zwrócić się o porady indywidualne.
Oferta skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Szkolenia i porady dotyczą pozyskiwania środków finansowych z programów unijnych.
Przedsiębiorcy zainteresowani wzięciem udziału w tego typu szkoleniu powinni zgłosić się do Gminnego Centrum Informacji - Urząd Miejski, pok. 30, tel. 856 05 26, 856 05 29. Program proponowanego przez agencję szkolenia obejmuje wykład oraz konsultacje indywidualne dla przedsiębiorców szerzej zainteresowanych danym zagadnieniem. Udział w szkoleniu oraz porady indywidualne są bezpłatne.


19 października 2005 - Zbadaj plecy swojemu dziecku

Wszyscy mieszkańcy naszego powiatu mogą w najbliższą sobotę wziąć udział w rodzinnym Festynie Integracyjnym "Żyjmy Zdrowo" organizowanym na Osiedlu Zawiszów, na placu pod Szkołą Podstawową nr 1 w Świdnicy. Festyn rozpocznie się o godz. 10.00 barwnym korowodem, który przemaszeruje ulicami osiedla. Program Festynu jest niezwykle bogaty i każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Dla zwolenników czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu zaplanowano udział w grach i zabawach zręcznościowych a na uzdolnionych plastycznie czekają liczne konkursy plastyczne. Oprócz gier i zabaw będzie można skorzystać z porad specjalistów, dowiedzieć się jak lepiej poznawać i porozumiewać się z własnym dzieckiem. Ważnym punktem Festynu będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych wad postawy u dzieci w ramach "Akademii Zdrowych Pleców". Specjaliści wyjaśnią także jak zdrowo żyć i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące ptasiej grypy. W organizację Festynu włączyła się także Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy. Każdy zainteresowany rowerzysta będzie mógł oznakować swój rower a dorośli i dzieci będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.
Organizatorami Festynu są: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, Fundacja Ziemi Świdnickiej na rzecz Wspierania Profesjonalnej Pomocy "SKSK", Polski Czerwony Krzyż i Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


19 października 2005 - Rock and roll z babim latem

W sobotę na strzegomskim Rynku było rockendrolowo. Mimo dokuczającego chłodu atmosfera wrzała. Zagrał zespół Zero Procent i Bohema.
Młodzież bawiła się świetnie z zespołem Zero Procent z Żarowa. Gościli w Strzegomiu już czwarty raz. BOHEMA, z charyzmatycznym wokalistą Piotrem Lipką, zachwycił strzegomian żywiołowością i profesjonalnością gry. Było rozdawanie autografów, wspólne zdjęcia z wykonawcami i bardzo interesujące rozmowy. Koncert Rock and Roll z Babim Latem zorganizowany specjalnie dla młodzieży, poprowadziła również młodzież. W rolę konferansjerów po raz pierwszy wcielili się uczniowie strzegomskiego ogólniaka, Ania i Karol, którzy mimo debiutu świetnie poradzili sobie z tym trudnym zadaniem.
Strzegomskie Centrum Kultury dziękując strzegomskiej młodzieży za wspaniałą zabawę zaprasza 26 listopada na koncert andrzejkowy z gwiazdą wieczoru zespołem SUMPTUASTIC.


19 października 2005 - Próba wyłudzenia kredytu

Świdniccy Policjanci z Sekcji POG zatrzymali na gorącym uczynku wyłudzenia kredytu bankowego w wysokości 14000 zł mieszkankę gminy Świdnica.
24 letnia kobieta przedłożyła w Banku własnoręcznie wytworzone zaświadczenie o zatrudnieniu i miesięczne raporty ZUS. Mając wzór pieczątek imiennych i firmowych przy użyciu komputera stworzyła stemple, które zostały naniesione na druki przedłożone w Banku.
17 października po zatrzymaniu, które możliwe było dzięki współpracy z Bankiem kobiecie zostały przedstawione zarzuty. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Zatrzymana przyznała się do zarzucanych jej czynów, dobrowolnie poddała się karze z art. 335 kpk. Po wykonani czynności została zwolniona.


19 października 2005 - "Dziennik telewizyjny"

Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej w Gimnazjum nr 4 odbył się uroczysty apel. Uczniowie przygotowali dla swoich nauczycieli specjalne wydanie "Dziennika telewizyjnego", który w całości poświęcony był informacjom z pokoi nauczycielskich, korytarzy szkolnych, sal lekcyjnych oraz plotkarskich kuluarów uczniowskich.
Dowcipne, pełne humoru teksty, pomysłowe stroje, śmieszne i niebanalne rekwizyty skutecznie bawiły zgromadzoną publiczność . Atrakcyjność uroczystości podniosły: profesjonalna gra młodych aktorów i występy chóru szkolnego. Piosenki tj. "Śpiewać każdy może", "Wieża Babel" czy "Fantazja" nucili niemal wszyscy.
Impreza zakończyła się płynącymi prosto z serca życzeniami dla wszystkich pedagogów.


19 października 2005 - Prawo własności za pół procent

Świdniccy radni wyrazili zgodę na udzielanie 99-procentowej bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Nowa uchwała obowiązuje od 14 października, wprowadza korzystniejszą formę załatwiania wniosków oraz dostosowuje prawo lokalne do ustawy uchwalonej 29 lipca 2005 r. Najistotniejszą zmianą wynikającą z ustawy jest fakt, że nabycie własności odbywać się będzie na podstawie decyzji Prezydenta Miasta, zamiast w drodze aktu notarialnego, co pozwali na uniknięcie kilkusetzłotowej opłaty notarialnej. Prawo do nabycia własności na podstawie tej ustawy mają osoby fizyczne użytkujące grunty na cele: mieszkaniowe, rolne oraz pod garażami. Takie prawo przysługuje również osobom prawnym: spółdzielniom mieszkaniowym i wspólnotom lokalowym.
Nowa uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy nie likwiduje bonifikat do tej pory stosowanych w mieście, a co więcej pozwalają skorzystać z bonifikaty dodatkowo osobom prowadzącym działalność kulturalną, oświatową, wychowawczą, sportową lub turystyczną oraz pożytku publicznego, które otrzymały grunt na ten cel i nie prowadzą działalności zarobkowej. Rozszerzenie uprawnień wynikających z ustawy o wspomnianą grupę użytkowników pozwoli na pełne skorzystanie z jej dobrodziejstwa przez wspólnoty lokalowe. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bonifikaty udzielone właścicielom lokali mieszkalnych nie będą musiały być zwracane, w przypadku sprzedaży lokalu z gruntem przed upływem 5 lat od jego nabycia. Zgodnie z obowiązującym prawem oraz koniecznością poniesienia opłat nabycie własności gruntu kosztuje świdniczan około 0,5 proc. jego ceny rynkowej.
Uchwała Rady Miejskiej wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego - stąd pierwsze decyzje będą mogły być wydane z początkiem grudnia.


18 października 2005 - Nielegalne zatrudnienie

20 października z inicjatywy wojewody dolnośląskiego Stanisława Łopatowskiego odbędzie się seminarium pt. "Zwalczanie nielegalnego zatrudnienia w województwie dolnośląskim - obszary współpracy między zainteresowanymi instytucjami". Celem spotkania jest wymiana doświadczeń i omówienie problemów związanych z przeprowadzaniem kontroli legalności zatrudnienia przez służby wojewody, inspektorów urzędów celnych i inne instytucje. Przedstawione zostaną również nowe regulacje prawne dotyczące zatrudniania cudzoziemców pełniących funkcje kierownicze w podmiotach gospodarczych w świetle przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. W seminarium udział wezmą osoby zajmujące się kontrolą legalności zatrudnienia z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Izby Celnej, Straży Granicznej oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędów skarbowych, Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.


18 października 2005 - Poświęcenie pomnika

Już od 11 października stoi pomnik Jana Pawła II, twórcą postaci jest poznański rzeźbiarz Andrzej Biernacki. Sylwetka papieża ma 4,8 m wysokości. Cały pomnik waży 20 ton. Wykonany został z granitu z kamieniołomu w Zimniku.
Jutro o godzinie 13.00 odbędzie się oficjalna uroczystość, związana z poświęceniem pomnika. Wcześniej w klubie Reklan radni, szefowie placówek miejskich, duchowni, zaproszeni goście, w tym samorządowcy z ościennych gmin, spotkają się z najwyższym duszpasterzem regionu - biskupem świdnickim ks. prof. Ignacym Decem.
Nadal trwa zbiórka środków na pomnik. Nadal więc władze i księża apelują o datki na specjalne konto: Kredyt Bank Świebodzice 83 1500 1764 1217 6002 9718 0000 z dopiskiem "Pomnik Jana Pawła II".


18 października 2005 - Nowe latarnie staną na Trybunalskiej

Odlane z żeliwa latarnie zostaną ustawione wzdłuż ul. Trybunalskiej. Nowe oświetlenie będzie nawiązywało do zabytkowych lamp ze świdnickiego Rynku. Dwie latarnie i dwa kinkiety zostaną ustawione do końca listopada na remontowanym właśnie odcinku. Kolejne w przyszłym roku. Docelowo przy ul. Trybunalskiej zamontowanych zostanie sześć latarni i dwa kinkiety.
Koszt urządzeń i ich zamontowania wyniesie ok. 35 tys. zł.


18 października 2005 - Nadanie tytułu

Podczas uroczystej Mszy św. imieninowej Biskupa Ignacego Deca odprawionej w Katedrze Świdnickiej, Biskup zapowiedział nadanie przez papieża Benedykta XVI tytułu Infułata księdzu Kazimierzowi Jandziszakowi, proboszczowi parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Osiedlu Młodych w Świdnicy.


18 października 2005 - Napad na staruszkę

Świebodziccy policjanci zatrzymali dwóch sprawców napadu na staruszkę.
Do zdarzenia doszło w Świebodzicach, gdzie dwóch młodych mężczyzn od kilku dni przygotowywało się do napadu na 71 letnią mieszkankę Świebodzic. W godzinach wieczornych 11 października wtargnęli do mieszkania staruszki bijąc ją deską i pięściami po głowie doprowadzili do stanu bezbronności a następnie przeszukując kobietę zażądali wydania pieniędzy. Kiedy kobieta zaczęła wzywać pomocy sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia. Podjęte przez policjantów czynności jeszcze tej samej nocy doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, będących w stanie upojenia alkoholowego. Obaj zostali zatrzymani do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych KPP w Świdnicy.
14 października na wniosek Komisariatu Policji w Świebodzicach Sąd Rejonowy w Świdnicy wobec obu brutalnych sprawców zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy.
Za rozbój grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


18 października 2005 - Nie jesteś sam

Jutro w godzinach 20.00-4.00 w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się II Bal Charytatywny "Nie jesteś sam", z którego dochód w całości zostanie przeznaczony dla chorych dzieci z Jaworzyny Śląskiej.
W programie miedzy innymi: Leszek Kopeć z Polskiego Radia Wrocław zaprezentuje autorski, dwugodzinny recital, zabawa taneczna, wybór króla i królowej Balu, loteria fantowa. Program Balu - >>> zobacz


18 października 2005 - Wieści z tatami

W ostatni weekend juniorzy młodsi i juniorzy strzegomskiej sekcji judo wzięli udział w eliminacjach do Ogólnopolskich Turniejów Klasyfikacyjnych. Wśród pierwszych najlepiej spisał się Michał Rydwański, a wśród drugich - Aleksander Kumor.
Eliminacje do OTK juniorów młodszych odbyły się 15 października w Poznaniu. Był to premierowy start strzegomskich młodzików (rocznik 1990-92) w tej kategorii wiekowej. Kolejny znakomity start w 2005 roku zanotował Michał Rydwański, który zdystansował swoich rywali w wadze do 46 kg. Do finałów OTK, które rozegrane zostaną 22 października awansowały także Patrycja Szmidt (waga do 44 kg) oraz Klaudia Kurzej (waga do 52 kg). Niewiele zabrakło do kwalifikacji Dawidowi Jastrzębskiemu, który ostatecznie zajął 5 miejsce. We wrocławskich eliminacjach do OTK juniorów (16.10) rewelacyjnie walczył Aleksander Kumor. Strzegomianin pokonał m. in. klubowego kolegę - Szymona Romanowskiego i dwukrotnego medalistę ME juniorów młodszych - Tomasza Kowalskiego. Do finałowej rozgrywki (5 listopada w Warszawie) awansował ponadto Michał Zawierucha w wadze do 90 kg.


18 października 2005 - Więcej podstrefy

Jeśli Rada Ministrów wyrazi zgodę świdnicka podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" powiększona zostanie o ponad 23 hektary. Podczas piątkowej sesji, 14 października, Rada Miejska w Świdnicy zmieniła uchwałę z 26 sierpnia i wyraziła zgodę na objęcie przywilejem strefy ekonomicznej 21,2 ha terenów w obrębie dzielnicy Zawiszów. Dodatkowo radni wyrazili zgodę na powiększenie podstrefy o ponad 2-hektarową działkę przy ul. Przemysłowej. Lada dzień w Ministerstwie Gospodarki i Pracy złożony będzie wniosek, dotyczący poszerzenia podstrefy. Ma on związek z dużym zainteresowaniem zachodnich inwestorów terenami w Świdnicy. Obecnie Podstrefa Świdnica WSSE 'Invest Park" zajmuje obszar 47,5 ha.


18 października 2005 - Wieś piękniejsza

10 października rozstrzygnięty został konkurs pt. "Estetyka wsi".
Brały w nim udział sołectwa Gminy Jaworzyna Śląska. W konkursie zwyciężyło sołectwo Nowice przed Piotrowicami i sołectwem Bolesławice.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na kolejnej naradzie sołtysów. Przeprowadzony konkurs dowiódł, jak bardzo zmieniło się oblicze wsi, które nie tylko pięknieją, ale przede wszystkim wykazują coraz większą dbałość o jakość swoich świetlic, obiektów sportowych i placów, mających służyć ich mieszkańcom. Zwycięzcom i nie tylko, gratulujemy.


18 października 2005 - Świdnica na "Tour Salon"

Podczas rozpoczynającego się w środę (19 października) w Poznaniu, Międzynarodowego Salonu Turystycznego "Tour Salon" obecna będzie również Świdnica. W ramach stoiska Makroregionu Śląskiego, miasto będzie promowało swoje walory turystyczne wraz z Jaworem.
16 edycja "Tour Salon" będzie trwała od 19 do 22 października. W największych w Polsce targach turystycznych weźmie udział ponad 700 wystawców z kilkudziesięciu krajów reprezentujących wszystkie kontynenty.


18 października 2005 - Skatepark

Dokładnie 9.728 m kw. ma działka, która zostanie użyczona świdnickiemu Stowarzyszeniu "Wyzwolenie", a to chce przy ul. Kanonierskiej wybudować skatepark.
Pomysł utworzenia skateparku spodobał się władzom miasta, dlatego Prezydent Świdnicy, skierował na piątkową sesję (14 października) uchwałę bezpłatnego użyczenia działki przy ul. Kanonierskiej. Teren ten od kilku lat nie był zagospodarowany. Jak zapowiadają przedstawiciele Stowarzyszenia "Wyzwolenie" pieniądze na realizację swoich planów, będą starali się pozyskać ze środków Unii Europejskiej.
Zapewniają, że skatepark ma być miejscem do bezpiecznego uprawiania tej dyscypliny m.in. zapewniona będzie pomoc pielęgniarki, będzie również działała wypożyczalnia ochraniaczy.
Radni, stosowną uchwałą, wyrazili zgodę na użyczenie gruntów stowarzyszeniu.


17 października 2005 - Ruszyła przebudowa

Rozpoczęła się jedna z najważniejszych inwestycji w Świdnicy - przebudowa ul. Towarowej. 75 proc. potrzebnej kwoty na ten cel miasto otrzyma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. - Bez unijnych funduszy marzenia o tej inwestycji musiałyby zostać przesunięte o pięć lat - przyznaje Ireneusz Pałac, Zastępca Prezydenta Świdnicy, który dziś - 17 października - odsłonił tablicę budowy.
Ogromna tablica informuje o wysokości środków pozyskanych z funduszy europejskich i jest elementem promocji projektu przebudowy ul. Towarowej, współfinansowanego przez Unię Europejską.


17 października 2005 - Rozporządzenie

Komisja Europejska potwierdziła wystąpienie w Rumunii wirusa H5N1. W związku z tym 15 października tego roku. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk podpisał rozporządzenie "w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu". Wprowadza ono zakaz:
ˇ organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowych, gołębi, bażantów, kuropatw,
ˇ przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, dostarczania oraz każdego sposobu zbycia ww. zwierząt na targowiskach,
ˇ utrzymywania drobiu na otwartej przestrzeni.
Rozporządzenie w całości - >>> zobacz


17 października 2005 - Ruszyła rejestracja

Do 28 października w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przeprowadzana jest rejestracja przedpoborowych (rocznik 1987 i starsi, którzy jeszcze nie stawali do rejestracji).
Osoby, które zgłaszają się do rejestracji powinny mieć ze sobą dowód osobisty, a jeśli nie ukończyły 18 roku życia inny dokument, pozwalający stwierdzić tożsamość np. legitymację szkolną. Aby rejestracja sprawnie przebiegała blisko 600 osobom wysłaliśmy wezwania z terminem oraz godziną rejestracji. Jednak wyznaczony termin jak i godzinę można zmienić, po wcześniejszym zgłoszeniu, osobiście w siedzibie UM, w pok. nr 10 lub telefonicznie - (74) 8562 820.
Osobom, które nie zgłoszą się do rejestracji w terminie albo nie przedstawią wymaganych dokumentów grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności. Można również zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policjanta.


17 października 2005 - Talent z Jaroszowa

Mateusz Zając wygrał powiatowy etap Recytatorskiego Konkursu Poezji i Prozy Religijnej. Tym samym zakwalifikował się do kolejnego - wojewódzkiego.
Mateusz jest uczniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.
Wcześniej, w eliminacjach gminnych również był niepokonany.
Sukcesy odniósł już w zeszłorocznej edycji konkursu. Wtedy w eliminacjach powiatowych był drugi, a w finale wojewódzkim czwarty.
Recytatorski Konkursu Poezji i Prozy Religijnej organizowany jest w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.


17 października 2005 - Tajemnice Świebodzic

Nowa książka wydawnictwa CMM Świdnica zatytułowana "Największe Tajemnice Świebodzic" jest już do nabycia w księgarni:
EMPiK Świdnica (Rynek), Księgarnia Świebodzice (Rynek).
Autorem książki jest Rafał Wietrzyński urodzony w 1975 roku w Świebodzicach, ekonomista, historyk, podróżnik i pisarz.
Jest absolwent Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, autorem reportaży i publikacji związanych z historią tego regionu i nie tylko (m.in. "Szkice z dziejów Świebodzic", "Śladami świebodzickich zabytków", "100 największych bitew w dziejach Polski"). Obecnie mieszka w Anglii. Zdjęcie - >>> zobacz


17 października 2005 - III Uliczny Bieg Piastów

22 października odbędzie się w Świebodzicach III Uliczny Bieg Piastów - "B. Chrobrego" o łącznej długości około 10 km a trasa przebiegać będzie ulicami Osiedla Piastowskiego.
Start do biegu głównego nastąpi o godz. 12:00 pod halą sportową a uczestnicy biegać będą ulicami: M. Starego następnie 300 metrów polną drogą w kierunku starej kotłowni. Następnie ulicą Siemowita (koło Spółdzielni Mieszkaniowej) i skręcając w prawo wbiegają na ulicę B. Chrobrego i kolejno ulicami po obwodnicy osiedla tj. Mieszka I-go, Piasta, Dąbrówki i dookoła parkingu naprzeciw hali sportowej.
W kategorii "OPEN" za zajęcie miejsc od I do III zawodnicy otrzymają okolicznościowe medale (statuetki) oraz upominki rzeczowe.


17 października 2005 - Siatkówka dla początkujących

Miejski Klub Siatkówki - Świdnica prowadzi nabór do grupy poczatkowej dziewcząt.
Mile widziane uczennice od klasy czwartej i starsze. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 15.30.
Chętne dziewczęta zapraszamy do Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatne.


17 października 2005 - Zakaz Wjazdu

22 października o godzinie 20:02 w pubie Highlander odbędzie się koncert grupy Rockowej Zakaz Wjazdu. Wstep na koncert jest bezpłatny.
Zespół istnieje od stycznia tego roku. Na Świdnickim przeglądzie zespołów "Zimowa Truskawka 2005" Zakaz Wjazdu otrzymał wyróżnienie za profesionalizm i wrażenia artystyczne. Grupa koncertowała w Świdnicy oraz w Żarowie i Kaliszu. Zespół aktualnie jest w trakcie nagrywania płyty demo.
Na codzień występują w składzie: Joanna Barczyk, Monika Bartczyszyn i Aleksandra Majchrzak - vocal, Piotr Krakowski - gitara elektryczna, Adam Mackiewicz - gitara akustyczna, Sylwester Wenerski - perkusja, Artur Wojtysiak - klawisze, Mariusz Woliński - bas i Paweł Napierała - realizacja dźwięku. Więcej o zespole na ich stronie internetowej - >>> zobacz


16 października 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym boisku drużynę Stali Świdnica 4:0 (1:0). Bramki dla Victorii zdobyli: 25 min. Falkenberg (samobójcza), 80 min. Lehner, 84 min. Borowiak, 89 min. Piotrowski (rzut karny). W 86 min. Roman Kącki obronił rzut karny wykonywany przez zawodnika Stali Świdnica. Po tej kolejce Victoria zajmuje czternastą pozycję w tabeli, tuż za nią jest Stal Świdnica..


16 października 2005 - Piłkarska klasa A

Victoria Świebodzice - Gwarek Wałbrzych 4:1
Zjednoczeni Żarów - Grom Witków 1:2
AKS II Strzegom - LKS Bystrzyca Górna 1:1
Granit Roztoka - Iskra Witków Śląski 2:3
Włókniarz Głuszyca - Juventur Wałbrzych 1:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 3:0
Górnik Boguszów Gorce - Biały Orzeł Mieroszów 1:0
Zieloni Mrowiny - Sudety Dziećmorowice 2:6


16 października 2005 - Powiatowa liga LZS

LKS CZARNI Szczepanów - LZS BŁĘKITNI Komorów 4:1
LZS SMOLNIK Śmiałowice - LZS POGOŃ Strzelce 2:2
LZS HERKULES Bojanice - PKS ŚLĘŻA Wiry 0:12
LZS Gola Świdnicka - LZS BŁĘKITNI Bystrzyca Dolna 3:3
LZS ZRYW Zebrzydów - LKS ORZEŁ Mysłaków 3:1
LZS GROM Bartoszówek - LZS Tomkowice 1:1
LZS GRANIT Rogoźnica - LZS ZJEDNOCZENI Gościsław 4:3
LZS BŁYSKAWICA Kalno - LZS ORZEŁ Goczałków 3:0
LZS CZARNI Modlęcin - LZS BŁĘKITNI Tworzyjanów -2:4
LKS ZRYW Imbramowice - LZS SOKÓŁ Kostrza 3:1
GRYF Kraszowice - pauzował


16 października 2005 - Bez zmian

Wczoraj siatkarze DORS-Świdnica, tak dobrze spisujący się w roku ubiegłym, czwarty raz zostali pokonani.
W meczu w Lubinie zdołali wygrać jedynie seta. URBEX-Cuprum Lubin - Dors Świdnica 3:1 w poszczególnych setach: 25/22, 25/21, 24/26, 25/16. Drużyna Dorsów zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.
Za tydzień podejmuje na własnym boisku zespół Dziekana Milicz z Milicza. Może tym razem do świdnickich siatkarzy uśmiechnie się szczęście.


16 października 2005 - Siatkówka IV liga

W trzeciej kolejce spotkań o mistrzostwo IV ligii siatkówki mężczyzn zespół Silesii Świebodzice przegrał na własnym parkiecie z drużyną Pogoni Góra 0:3 w setach 19/25, 16/25, 14/25 i zajmuje piąte miejsce w tabeli.
W meczu kolejnej naszej drużyny z powiatu występującej w lidze, AKS Strzegom nie sprostał Młodzikowi Bystrzyca Oława i przegrał w pięciu setach. Młodzik Bystrzyca Oława - AKS Strzegom 3:2 w poszczególnych setach - 21/25, 25/23, 17/25, 28/26, 17/15. AKS Strzegom nadal bez zwycięstwa zajmuje siódmą lokatę w tabeli.


16 października 2005 - Nagrody

18 października o godzinie 12.30 nastąpi otwarcie wystawy "Rodzina Kultur" Międzynarodowego Konkursu Plastycznego a zwycięzcom zostaną wręczone nagrody.
Konkurs odbył się w ramach XVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Uroczystość odbędzie się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej.
Pełna lista wyróżnionych i nagrodzonych - >>> zobacz


16 października 2005 - Marsz Życia

W piątek, 21 października, po raz pierwszy w Świdnicy odbędzie się Marsz Życia, wszak październik jest miesiącem walki z chorobą nowotworową. - W naszym stowarzyszeniu działa 55 osób, ale ze statystyk wynika, że kobiet po mastektomii w powiecie świdnickim jest dużo więcej. Wierzę, że takim marszem wyrazimy solidarność z chorymi i sprawimy, że kobiety, które zamknęły się w sobie i walczą z chorobą w osamotnieniu, bardziej się otworzą - mówi Stanisława Rydza, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia "Amazonki', które organizuje Marsz Życia. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Świdnicy, Wojciech Murdzek i Starosta Powiatu Świdnickiego, Jacek Wajs. Marsz finansowo wspiera Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Plan Marszu Życia przedstawia się następująco: zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 12.00 przy ul. Konopnickiej (przy "Bunkrze"). Przemarsz odbędzie się następującymi ulicami: Konopnickiej, Zamkową, Kotlarską. Uczestnicy marszu zatrzymają się w Rynku przed głównym wejściem do Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Tam zaplanowano wystąpienia gości oraz zespołu tanecznego z Młodzieżowego Domu Kultury. Tuż po marszu w Klubie Bolko odbędą się wykłady: - godz. 14.00-14.45 - dr n. med. Marek Rząca, onkolog - wygłosi wykład na temat zastosowania metod chirurgicznych w leczeniu nowotworów złośliwych piersi, - godz. 14.45-16.00 - dr Ewa Kilar, onkolog - wygłosi wykład na temat indywidualizacji leczenia w nowotworach złośliwych piersi, związanych z postępem wiedzy dotyczącej diagnostyki onkologicznej.


16 października 2005 - ISO dla urzędu

Strzegomski urząd ubiega się o certyfikat ISO. Rozpoczął się już cykl szkoleń przygotowujących urzędników do procesu wdrożenia systemu zarządzania jakością.
Ostatniego dnia września odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń dla kadry kierowniczej urzędu przygotowujących do wdrożenia normy ISO. Szkolenie dotyczyło ogólnej wiedzy o systemie zarządzania jakością opartym na międzynarodowym standardzie PN - EN ISO 9001:2001.
- Wdrożenie ISO usprawni wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów (EOD) oraz podpisu elektronicznego w urzędzie - tłumaczy sekretarz gminy Sabina Cebula. - Wdrożenie EOD poprzedzone będzie również modernizacją sieci komputerowej oraz częściową wymianą sprzętu komputerowego. Norma ISO 9001 wprowadzi w urzędzie narzędzia, które będą miały podwyższyć efektywność zarządzania. Będzie to powiązanie polityki jakości z mechanizmem mierzalnych celów operacyjnych, audyty wewnętrzne, działania korygujące i zapobiegawcze, systematyczne przeglądy efektywności systemu przez kierownictwo.


15 października 2005 - Beznadzieja

Dziś już nie mówmy, że trzeba coś zmienić, dziś powiedzmy sobie, że zmienimy !.
Dzisiejszy mecz świdnickich zawodniczek to żałosne widowisko. Nawet nie będę pisał co nie wychodziło w grze bo to widzieli wszyscy dookoła. Jeśli najbliższy tydzień nie przyniesie zmian kadrowych w składzie zespołu to nie mamy co marzyć o dłuższym pobycie naszego zespołu w pierwszej lidze.
Szkoda tylko młodych zawodniczek, które nie mają szans na ogranie się w zespole, w zespole, który w większości tworzą zawodniczki od lat nie rokujące nadziei, a tworzą go zawodniczki, które żyją wszystkim tylko nie siatkówką, mające wydumane problemy, oszukujące siebie i innych.
Świętym prawem kibica jest żądać przynajmniej woli walki, bo nikt z nich nie wymaga by nasze zawodniczki z dnia na dzień stały się mistrzyniami. A nimi nie staną się nigdy jeśli nie dostaną szansy na grę. A nie dostają jej bo jedyną czynnością trenera jest robienie chaotycznych, bezsensownych zmian, nie wnoszących niczego do gry zespołu a wręcz przeciwnie, te zmiany robią tylko "wodę z mózgu".
MKS Świdnica - AZS Ostrowiec Świętokrzyski 0:3 w setach 13/25, 18/25 i 17/25. Cały mecz ze zmianami, czasami z przerwami trwał 60 minut.


15 października 2005 - Czwartoligowcy w dolnej strefie

Po ostatnich iście hokejowych przegranych Polonii/Sparty Świdnica nareszcie wygrany mecz. Ale aby nie było tak wesoło i radośnie bramkę świdniccy zawodnicy zawdzięczają mizernemu oku przeciwnika, który sam umieścił ją w swojej bramce.
Nawet piłkarski serwis internetowy "90 minut" nie mógł uwierzyć w wygraną Sparty i zwycięstwo przyznał drużynie z Lubina - >>> zobacz Druga drużyna reprezentująca nasz powiat w czwartej lidze zagrała tak jak wszyscy mogli tego oczekiwać i nie sprawiła niespodzianki, przegrała z Górnikiem/Zagłębie Wałbrzych 0-2.


15 października 2005 - Remis szczypiornistów

W rozegranym dzisiaj meczu piłkarze ręczni ŚKPR "Świdnica" po bardzo zaciętym i wyrównanym spotkaniu zremisował z Zagłębiem II Lubi 36 do 36 do przerwy świdniczanie prowadzili 19 do 17.
Świdniczanie prowadzili przez większą część spotkania, w końcówce meczu Lubin odskoczył na dwie bramki, ale świdniczanie zdołali dogonić rywali i mecz zakończył się remisem.
Za tydzień nasi szczypiorniści grać będą w Ostrowie Wielkopolskim.


15 października 2005 - Warcaby

Dzisiaj w Bystrzycy Górnej odbył się Międzystrefowy Turniej Warcabowy rozgrywany w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W zawodach wystartowało 62 zawodników i zawodniczek z powiatu świdnickiego, kłodzkiego i dzierżoniowskiego Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz albumy o Gminie Świdnica.
Czterech najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej weźmie udział w finale dolnośląskim.
Wyniki zawodów - >>> zobacz


14 października 2005 - Papież na swoim miejscu

11 października, wczesnym popołudniem, na placu Jana Pawła II stanął pomnik Papieża Polaka. Kilka godzin trwał załadunek potężnych, granitowych fragmentów. Niezwykły ładunek ostrożnie przewieziono z Zimnika, gdzie przez ostatnie trzy miesiące był wykonywany. Twórcą postaci Jana Pawła II jest poznański rzeźbiarz Andrzej Biernacki. Sylwetka papieża ma 4,8 m wysokości. Cały pomnik waży 20 ton. Wykonany został z granitu z kamieniołomu w Zimniku - to jeden z najtwardszych kamieni w Polsce. W wykonywaniu postaci papieża Andrzeja Biernackiego wspierał fachową siłą doświadczony kamieniarz Eugeniusz Dubrownik. W montażu pomnika, który trzeba było precyzyjnie połączyć, asystowali mieszkańcy miasta i przedstawiciele władz, na czele z burmistrzem Janem Wysoczańskim. Sylwetka Karola Wojtyły widoczna jest dziś dla wszystkich, którzy przejeżdżają przez centrum Świebodzic. 16 października, w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, pod pomnikiem o godz. 15.00 wierni spotkają się na modlitwie różańcowej. Oficjalna uroczystość, związana z poświęceniem pomnika, rozpocznie się 19 października, w środę, o godzinie 12.00. W klubie Reklan radni, szefowie placówek miejskich, duchowni, zaproszeni goście, w tym samorządowcy z ościennych gmin, spotkają się z najwyższym duszpasterzem regionu - biskupem świdnickim ks. prof. Ignacym Decem. Godzinę potem, o 13.00, pomnik zostanie uroczyście poświęcony. Nadal trwa zbiórka środków na pomnik. Nadal więc władze i księża apelują o datki na specjalne konto: : Kredyt Bank Świebodzice 83 1500 1764 1217 6002 9718 0000 z dopiskiem "Pomnik Jana Pawła II".


14 października 2005 - Nie jesteś sam

19 listopada w godzinach 20.00-4.00 w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się II Bal Charytatywny "Nie jesteś sam", z którego dochód w całości zostanie przeznaczony dla chorych dzieci z Jaworzyny Śląskiej.
W programie miedzy innymi: Leszek Kopeć z Polskiego Radia Wrocław zaprezentuje autorski, dwugodzinny recital, zabawa taneczna, wybór króla i królowej Balu, loteria fantowa. Program Balu - >>> zobacz


14 października 2005 - V PFAiN WYDMY 2005

Zgłoś swój film na V Przegląd Filmów Amatorskich i Niezależnych WYDMY 2005 Witamy wszystkich miłośników filmu amatorskiego i niezależnego. Z przyjemnością informujemy, że ruszyły przygotowania do V edycji Przeglądu Filmów Amatorskich i Niezależnych WYDMY 2005. Przegląd odbędzie się 26-27 listopada br. w Promocyjnym Klubie Muzycznym BURDL w Gdańsku. Wszystkich twórców zainteresowanych pokazaniem swoich prac trójmiejskiej publiczności zapraszamy do zgłaszania filmów. Prace przyjmowane będą do 1 listopada tego roku.. Jak zgłosić film na przegląd? Jeżeli chcesz zgłosić swoją pracę na V PFAiN WYDMY w pierwszej kolejności zapoznaj się z regulaminem znajdującym się na stronie przeglądu >>> zobacz
Następnie skorzystaj z formularza zgłoszeniowego i wypełniony prześlij materiał na adres:
Promocyjny Klub Muzyczny BURDL ul. Trzy Lipy 2 80-172, Gdańsk z dopiskiem WYDMY 2005


14 października 2005 - Zagraniczne wyjazdy szkoleniowe

Otrzymanie grantu na zagraniczne wyjazdy szkoleniowe, wizyty studyjne, czy konferencje jest możliwe dla wielu grup zawodowych już od 1998 roku. Mimo, iż z dofinansowania z edukacyjnych programów Unii Europejskiej skorzystało już wiele osób i korzyści związane z wyjazdami są ogromne, nadal sporo potencjalnych beneficjentów nie podejmuje żadnego działania w tym kierunku, pomimo, iż szkolenia, wizyty studyjne i konferencje najczęściej są dofinansowane w 100%. >>> przeczytaj


14 października 2005 - Nagrodzeni w Świdnicy

Podczas wczorajszych uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej nagrodzono 13 nauczycieli placówek podlegających miastu. Nagrodę Prezydenta Świdnicy, Wojciech Murdzek wręczył wraz z Michałem Ossowskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. Wyróżnienia i 3 tys. zł w nagrodę przypadło pedagogom, którzy mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Oto lista nagrodzonych: Katarzyna Skupień, Elżbieta Krakowińska, Marzena Sochacka, Ryszard Chołko, Beata Kęska, Beata Wąż, 7. Lilla Gil, Gabriela Oleksy, Małgorzata Wawszczyk, Beata Zegarłowska, Elżbieta Gąsior, Zbigniew Curyl i Wioletta Ziobrowska.


14 października 2005 - Nauczyciele nagrodzeni

Tradycyjnie jak co roku w przeddzień Święta Edukacji Narodowej burmistrz Jan Wysoczański uhonorował najlepszych nauczycieli miejskich jednostek oświatowych. Dla wyróżniających się pedagogów były dyplomy, przekazywane przez zastępcę burmistrza Elżbietę Wiszniewską, piękne kwiaty, wręczane przez przewodniczącego Rady Miejskiej Władysława Górę, a do tego nagroda pieniężna. Nauczyciele i przedstawiciele władz miasta spotkali się na uroczystym obiedzie w restauracji Galery.
Nagrody burmistrza otrzymali: Janina Witek i Teresa Sikorska z SP nr 2, Anna Borowiec i Danuta Włosek z SP nr 3, Halina Wasilewska, Wiesława Grochowska i Krystyna Michalak z SP nr 4, Jolanta Bieniasz z SP nr 6, Dariusz Dołhań i Dorota Filipek z Gimnazjum nr 1, Zofia Marek, Dorota Wyzińska i Halina Serafin z Gimnazjum nr 2, Elżbieta Raszewska z Przedszkola nr 2 oraz Izabela Zawadzka-Żyłka z Przedszkola nr 3.
Nagrody otrzymali także wszyscy dyrektorzy placówek: Izabela Trawińska, Edward Godziński, Elżbieta Muzyka, Agnieszka Budzińska, Małgorzata Schabowska, Jadwiga Ilczuk i Beata Gil.


14 października 2005 - Święto w gimnazjum

Społeczność Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu wybrała osobę Jana Pawła II - Apostoła Miłości i Nadziei na patrona szkoły. Uroczystość nadania szkole imienia wraz z poświęceniem sztandaru odbyły się 10 października.
Obchody święta Gimnazjum nr 2 rozpoczęła Msza święta koncelebrowana w kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Biskup Świdnicki - Ignacy Dec.
Następnie wszyscy przeszli ulicami miasta pod budynek szkolny, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Dla upamiętnienia obchodów nadania imienia Gimnazjum nr 2 na boisku szkolnym uczestnicy wypuścili kilkaset balonów. Balony wypełnione były nie tylko helem, ale też prośbami i osobistymi intencjami.
Akt nadania Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II odczytał dyrektor placówki Zbigniew Cebula. Dużym przeżyciem było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Kolejny punkt uroczystości miał miejsce w sali gimnastycznej. Dyrektor gimnazjum w swoim przemówieniu podkreślił, że nadanie imienia jest najważniejszą chwilą w historii szkoły.


13 października 2005 - Będą się ścigać

16 października odbędzie się VI Runda Dolnośląskich Mistrzostw Okręgu w KJS - III Konkurs Świdnicki JATA Fiat Dealer. Organizatorem zawodów o Puchar Prezydenta Miasta Świdnica jest Automobilklub Sudecki. Rajd jest dostępny dla wszystkich chętnych kierowców amatorów - warunkiem wystartowania jest posiadanie własnego samochodu z ważna polisą OC i NNW. Rajd składa się z 14 prób sprawnościowych wytyczonych w całości na nawierzchni szutrowej. Start, Meta oraz Park Zamknięty usytuowane zostały w Świdnicy na ul. Szarych Szeregów na terenie parkingu Remy Automotive Poland Sp. z o.o. (dawniej Elmot). Również w tym miejscu mieścić się będzie Biuro Zawodów do którego załogi powinny zgłaszać się w niedzielny poranek pomiędzy 7:15 a 8:50. Badania Kontrolne odbędą się na terenie głównego sponsora Konkursu - firmy Jata Fiat Dealer, w godz. 7:30-9:15. Start pierwszej próby sprawnościowej (Wieruszów) zaplanowany jest o godz. 10:57. Pierwszy zawodnik spodziewany jest na mecie w Świdnicy o godzinie 16:10. Rajd składa się z 14 prób sportowych o łącznej długości 8 km, w tym czterokrotny przejazd słynnej otaczarni.


13 października 2005 - Żarów nagrodzony

Wczoraj w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta Gala IV edycji konkursu "Gmina Fair Play" - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli Lilla Gruntkowska - burmistrz miasta Żarów oraz Przemysław Sikora - pracownik Urzędu Miejskiego w Żarowie, zostały ogłoszone wyniki tegorocznej edycji oraz wręczone statuetki, wyróżnienia honorowe oraz certyfikaty "Gmina Fair Play" 2005. Podstawowym celem konkursu było wyłonienie, nagrodzenie i wsparcie samorządów w pełni zaangażowanych w tworzenie jak najlepszych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestowania. Certyfikatem wyróżniane są gminy aktywne i skuteczne na polu pozyskiwania i przyciągania inwesotrów, dotrzymujące podjętych zobowiązań, a ewentualne problemy rozwiązujące na drodze wzajemnego porozumienia. Gmina Żarów była jedną ze 123 gmin, które otrzymały certyfikat "Gmina Fair Play". "Gmina Fair Play" - to gmina, w której inwestor może liczyć na zaangażowanie i życzliwość w rozwiązywaniu swoich problemów związanych z inwestycją. Otrzymanie certyfikatu oznacza, że inwestowanie na terenie gminy jest sprawne, bezpieczne, szybkie oraz uczciwe. Poza tym będąc laureatem konkursu Gmina Żarów automatycznie uzyskuje rekomendację od Krajowej Izby Gospodarczej oraz gwarancję promocji w mediach i podczas targów InvestCity. Certyfikat z pewnością nie jest tylko wyróżnieniem prestiżowym. To potwierdzenie, że praca Gminy Żarów na rzecz inwestorów jest na najwyższym poziomie i spełnia wszystkie wymagane standardy. Jest to bardzo dobry sposób na promocję gminy.


13 października 2005 - Dostali nagrody

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu z okazji Dnia Edukacji Narodowej nagrodzeni zostali dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. Starosta Świdnicki przeznaczył na nagrody 65 tys. zł. Nagroda przyznawana jest corocznie. Wykaz nagrodzonych:
Nagrody pieniężne otrzymało 26 pedagogów, którzy szczególnie wyróżnili się w swojej pracy, brali udział w kreowaniu modelu edukacyjno-wychowawczego szkoły, wprowadzali liczące się innowacje pedagogiczne, doskonalili swój warsztat pracy a także potwierdzili uzyskanie dobrych wyników przez swoich wychowanków. Starosta Świdnicki przeznaczył na nagrody 65 tys. zł. Nagroda przyznawana jest corocznie. Wykaz nagrodzonych:
Michał Żabrowski, Renata Duda, Łucja Łyko, Irena Horbaczewska, Ewa Tutka, Lucyna Mydłowska, Grażyna Kubiczek, Jolanta Brońska, Andrzej Ząbek, Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz, Joanna Duda, Stanisław Zięcina, Maria Czechlik, Elwira Podhalicz, Marek Śnieżek, Halina Fitas, Liliana Majewska-Woźniak, Katarzyna Jaszewska, Eugenia Damaziak, Jacek Durlik, Małgorzata Posadzy, Anna Jajko, Zenona Mrozowska, Bogumiła Chołko, Czesław Słodziński i Zbigniew Suchyta.


13 października 2005 - Będą dotować zabytki

Właściciele zabytków położonych na terenie gminy Strzegom mogą liczyć na pieniądze od samorządu. Dotacje będą przyznawane na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku będzie szczegółowo określana przez Radę Miejską w budżecie. Dotacje będą udzielane tylko na wniosek zainteresowanego. Mogą ubiegać się o nie osoby i podmioty posiadające tytuł prawny do konkretnego zabytku. Obiekt musi być położony w granicach administracyjnych gminy i figurować w rejestrze zabytków. Kwota przyznanych środków nie może przekroczyć 50% wartości koniecznych nakładów. W pierwszej kolejności dotowane będą prace zabezpieczające konstrukcje. Po nich remonty elewacji, naprawy pomieszczeń wewnętrznych. Później prace konserwatorskie i prace restauratorskie zabytków ruchomych. Pod uwagę będzie brana także ranga obiektu, jego znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, a także jego stan zachowania i zakres niezbędnych prac. - Ilość i wysokość przyznawanych dotacji będzie uzależniona od możliwości finansowych gminy. Odrestaurowane zabytki zwiększą atrakcyjność turystyczną gminy.


13 października 2005 - Dzień Edukacji Narodowej

Dzisiaj wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczył odznaczenia i nagrody zasłużonym pracownikom oświaty. Obchody uświetnił występ Zespołu Muzyki Dawnej "Carmen Alacre" ze szkoły podstawowej w Dobroszycach.
W tym roku na Dolnym Śląsku przyznano 156 Medali Komisji Edukacji Narodowej, 2 Złote Krzyże Zasługi, 32 Srebrne Krzyże Zasługi, 61 Brązowych Krzyży Zasługi, 37 Nagród Ministra Edukacji Narodowej, 78 Nagród Kuratora.
Wśród nagrodzonych pracowników oświaty jest 10 osób z powiatu świdnickiego: 1 Srebrny Krzyż Zasługi, 1 Brązowy Krzyż Zasługi, 5 Medali Komisji Edukacji Narodowej, 1 Nagroda Ministra Edukacji Narodowej II stopnia, 2 Nagrody Kuratora.


13 października 2005 - Dziękujemy za wsparcie

Pomnik papieża Jana Pawła II od kilku dni cieszy oczy świebodziczan. Nie zebrano jednak jeszcze całej kwoty, która sfinansować ma jego budowę. Zbiórka trwa nadal. Tymczasem burmistrz miasta Jan Wysoczański oraz ksiądz dziekan Augustyn Nazimek serdecznie dziękują za wszystkie wpłaty, z których sfinansowany będzie pomnik Papieża Jana Pawła II. Do tej pory - wpłat takich dokonali: W. Zając, M. Frączek, J. Kwiatkowska, H. Twarog, E. Lehner, I. Fedorowicz, J. Mikuła, Z. Zaniewski, Zakład Pogrzebowy "Hades" K. Górczyńska, W. Tomczak, M. Dobrzańska, B. Szepankowska, A. Gniatkowski, L. Warwas, D. Trusewicz, A. Grzelak, Związek Sybiraków - Koło Świebodzice, M. Grudzińska, W. Orzeł, R. Drzymulski, A. Olszówka, B. Wiwer, Protrans - Prochera, A. Szymecka, G. i F. Chruściccy, Zakład Wodociągów i Kanalizacji, M. Olendzki - Mirjan, A. i A. Szczykała, J. Nazarkiewicz, B. i R. Zawaccy, K. Wojdat, państwo Dworak, B. Klonowska, J. Puterek, T. Widła, J. Kowalczyk, J. Grundowska, I. Dziedzic, firma Elman, Spółdzielnia Mieszkaniowa, Moneva Polska, V. Wróbel, K. Paszkiewicz, J. Krumplewska, J. Kosowska, I. Sułkowska, S. Oczkoś, E. Gmerek, T. Gruszka, M. Potocka, W. Krawczyk, E. Krumplewski, Związek Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Koło Miejskie PZW, Pracownicy ZWiK, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Śnieżka - Invest, R. Gierstel, Toyota Wrocław, T. Binkowska, Fregata sp. z o.o. , H. Kubasik, J. Dziemba, K. Górczyńska, M. Gregorczyk, J. Kuna, W. Góra, H. Serafin, B. Ryznar, G. Bajorska, K. Wabowska, K. Wójtowicz, Z. Choińska, K. Gładka, Zakłąd Fryzejrski Simona, państwo Brodnat, Sosnowicz, Marszałek, A. i M. Bartkiewicz, A. Kurzawa, M.S. Jawa, M.W Szymańscy, "Sped Car" E. Wojdat, AMM Kędra Gajek, M. Basista, S. Drożdziak, M. Potocka, R.A. Mróz, H. Dreluch, T. Janiszewska, T. Barczyszyn, M. Łabacz, T. Jakimowicz, K. Lis, R. Muzyka, R. Skóra, G. Gajda, E. Nanowska, D. Świtała, B. Borgoń, J. Szlosek, J. Walczak, E. Ozga, M. Buczek, K. Siodlarz, M. Rawska, J. Madejczyk, M Łękawski, H. Lauk, B. Rachwał, A.R. Pofelscy, T.B. Kożuchowicz, D.A. Tatarscy, Dżonik Wajs, L. Rubaniec, S.W. Ślęzak, J. Waligórski, I. Seydak, E. Mohyluk, P. Ozga, T. Szozda, S. Wygoda, K. Wygoda, A. Smaza, R. Węcek, C. Siodlarz, H. Rolla, A. Pofelski, Z. Urbanowski, J. Piwko, B. Dolecki, E. Wiszniewska, Z. Urbanowska, A. Wiśniewska, B. Jarocka, S. Fedorowicz, A. Fedorowicz, I. Olearczyk, M. Respond, Ł. Krawczyk, H. Lauk, K. Lachowicz, J. Torzecka, W. Jarocki.


12 października 2005 - Nie dały rady

Chyba nikt kto wybrał się na dzisiejszy mecz do Hali Sportowej nie żałuje czasu. Dla wielu kibiców była to okazja zobaczyć czołowy zespół w Polsce. Nikt też nie ma żalu do naszego zespołu, bo i nikt nie liczył na wygranie tego spotkania. Można było podziwiać szybką urozmaiconą grę zespołu z Bielska. MKS Świdnica tylko w pierwszym secie nawiązał walkę potem było już tak jak miało być. Bielsko panowało na boisku niepodzielnie. MKS Świdnica - BKS Stal Bielsko-Biała 0:3 w poszczególnych setach 21/25, 12/25 i w trzecim secie 13/25. Wielu kibiców miało nie lada gratkę. Zawodniczka z Bielska, reprezentantka kraju, mistrzyni Europy Agata Mróz nie odmówiła nikomu swojego autografu a chętnych było wielu.
Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


12 października 2005 - Zakaz Wjazdu

22 października o godzinie 20:02 w pubie Highlander odbędzie się koncert grupy Rockowej Zakaz Wjazdu. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Zespół istnieje od stycznia tego roku. Na Świdnickim przeglądzie zespołów "Zimowa Truskawka 2005" Zakaz Wjazdu otrzymał wyróżnienie za profesjonalizm i wrażenia artystyczne. Grupa koncertowała w Świdnicy oraz w Żarowie i Kaliszu. Zespół aktualnie jest w trakcie nagrywania płyty demo.
Na codzień występują w składzie: Joanna Barczyk, Monika Bartczyszyn i Aleksandra Majchrzak - vocal, Piotr Krakowski - gitara elektryczna, Adam Mackiewicz - gitara akustyczna, Sylwester Wenerski - perkusja, Artur Wojtysiak - klawisze, Mariusz Woliński - bas i Paweł Napierała - realizacja dźwięku. Więcej o zespole na ich stronie internetowej - >>> zobacz


12 października 2005 - Odszkodowania nie będzie

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił dzisiaj, 12 października, apelację złożoną przez polsko-izraelską spółkę - "Pałac Lodowy" Sp. z o.o. w Świdnicy. Spółka zaskarżyła wyrok świdnickiego Sądu Okręgowego ze stycznia tego roku, a ten oddalił jej pozew przeciwko miastu o odszkodowanie w wysokości 1,3 mln zł plus odsetki. Firma twierdziła, że taka suma należy jej się w zamian za rzekomo poniesione nakłady w wynajmowanym od miasta w latach 90-tych krytym lodowisku. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny i kończy kilkuletni spór prawny. Przypomnijmy w 1996 roku, kryte lodowisko przy ul. Śląskiej w Świdnicy ówczesne władze miasta wydzierżawiły spółce "Pałac Lodowy". Spółka miała wykorzystywać obiekt do prowadzenia całorocznego lodowiska. Po niespełna osiemnastu miesiącach działalności, w maju 1998 r. "Pałac Lodowy" oświadczył, iż wypowiada umowę dzierżawy, ponieważ - zdaniem spółki - obiekt posiadał wady, które uniemożliwiały prawidłowe i zgodne z przepisami korzystanie z niego. Miasto nie przyjęło tego oświadczenia. Eksperci ocenili bowiem, że obiekt można użytkować: nie grozi mu katastrofa budowlana, a zdrowiu i życiu korzystającym z lodowiska nic nie zagraża. Polsko-izrealska spółka przestała wywiązywać się ze swoich zobowiązań, a samo lodowisko zamknięto. Z tego też powodu w lutym 1999 r. miasto wypowiedziało umowę dzierżawy obiektu, a wkrótce po przejęciu, lodowisko zostało udostępnione świdniczanom i funkcjonuje do dziś. Tymczasem w 2001 r. spółka "Pałac Lodowy" pozwała miasto, domagając się odszkodowania w wysokości 1,3 mln za poniesione nakłady wraz z odsetkami i kosztami procesu (ok. 3 mln zł). Po blisko 4-latach postępowania sądowego pozew został oddalony w styczniu tego roku. Miasto dowodziło, że obiekt był w należytym stanie, o czym świadczą nie tylko opinie ekspertów, ale także fakt, iż jest on z powodzeniem użytkowany.


12 października 2005 - Mistrzostwa Polski Juniorów

W dniach 8-9 października w Sosnowcu odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Juniorów - Kyokushinai Karate. W mistrzostwach startowali także świdniccy karatecy. Kamil Gierula wywalczył 2 miejsce w kategori do 65kg w finale przegrywając z obecnim mistrzem polski juniorów i seniorów. Po drodze do finału stoczył 4 walki z czego jedną udało mu się wygrać po bardzo efektownym i efektywnym iponie (uderzenie nogą ushiro mawashi w głowę), oprócz Kamila startował Daniel Bukowy ale nie powtórzył ubiegłorocznego trzeciego miejsca. Na pocieszenie należy dodać, że przegrał walkę z zawodnikiem, który wygrał tą kategorię wagową. Szefem ekipy był sensej Zbigniew Romanowski.


12 października 2005 - Zatrzymany złodziej samochodów

8 września w Świdnicy skradziony został samochód osobowy Audi A3 1,9 TDI wartości 40 tys. zł. Po kradzieży, złodziej skontaktował się z właścicielem proponując zwrot samochodu za kilka tysięcy złotych. W wyniku podjętych 10 października czynności przez funkcjonariuszy Zespołu do walki z przestępczością samochodową Sekcji Kryminalnej KPP w Świdnicy, ustalono miejsce przechowywania samochodu. W garażu na terenie gminy Strzelin policjanci ujawnili części i podzespoły skradzionego samochodu Audi, samochód BMW pochodzący z kradzieży na terenie Wrocławia jak również elementy samochodu VW Golf 4. Ponadto 11 października na terenie Wrocławia odnaleziony został skradziony we Wrocławiu samochód Citroen C 5 wartości 50 tys., który po kradzieży przechowywany był w wynajmowanym garażu na terenie Wrocławia, Samochód Audi i Citroen zostały skradzione w podobny sposób. W obu przypadkach złodziej chciał od właścicieli pojazdów w zamian za oddanie samochodów po kilka tysięcy złotych. Sprawca kradzieży Audi i Citroena jest mieszkańcem Wrocławia. 11 października został zatrzymany przyznał się do kradzieży, za kradzieże grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


12 października 2005 - Praca w Żarowie

Elextrolux Poland SP. Z O.O., firma mająca swoją siedzibę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, podstrefa Żarów, poszukuje kandydatów na stanowisko:
Specjalista ds. zakupów niebezpośrednio produkcyjnych. Wymagania:
wykształcenie min. średnie, doświadczenie na podobnym stanowisku - min. 1 rok, prawo jazdy kat. B, znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego - >>> wyślij lub na adres: Electrolux Poland Sp. z o.o., 58-130 Żarów, ul. Fabryczna 4.
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. nr 133 poz. 883)."


12 października 2005 - Narada z sołtysami

6 października Sołtysi poszczególnych wsi już po raz piąty w tym roku spotkali się z reprezentantami władzy Gminy Jaworzyna Śląska na specjalnie zorganizowanej naradzie. Głównym tematem narady było podsumowanie tegorocznych uroczystości dożynkowych. Dużo miejsca poświęcono też na omówienie spraw związanych z możliwością uzyskania przez sołectwa środków finansowych z funduszy unijnych. Głos w tej sprawie zabrała Pani Elżbieta Sobótka z Dolnośląskiej Izby Rolniczej, która udzieliła zebranym wyczerpujących informacji na temat "konkursu grantowego", jako doskonałej szansy dla wszystkich sołectw na uzyskanie dofinansowania na propagowanie atutów wsi i produktów lokalnych. Kolejne zagadnienie dotyczyło możliwości nieodpłatnego uzyskania akcji Spółki Fabryki Cukru S.A. w Pastuchowie, o czym poinformowała zebranych Pani Grażyna Polewczyk - przedstawicielka Spółki Fabryki Cukru S.A. w Pastuchowie. Dla rolników z Gminy Jaworzyna Śląska przeznaczono 381 akcji. Wartość nominalna akcji wynosi 1 zł. Ich nabywcą może być rolnik, który kontraktował buraki cukrowe do Cukrowni Pastuchów w latach 1991 - 1996. Akcje wydawane będą rolnikom od 24 października tego roku w siedzibie Spółki Fabryki Cukru Pastuchów S.A. w godz. od 9:00 do 16:00.


11 października 2005 - Ruszyła rejestracja

Od dziś, 11 października do 28 października w Urzędzie Miejskim w Świdnicy przeprowadzana jest rejestracja przedpoborowych (rocznik 1987 i starsi, którzy jeszcze nie stawali do rejestracji).
Osoby, które zgłaszają się do rejestracji powinny mieć ze sobą dowód osobisty, a jeśli nie ukończyły 18 roku życia inny dokument, pozwalający stwierdzić tożsamość np. legitymację szkolną. Aby rejestracja sprawnie przebiegała blisko 600 osobom wysłaliśmy wezwania z terminem oraz godziną rejestracji. Jednak wyznaczony termin jak i godzinę można zmienić, po wcześniejszym zgłoszeniu, osobiście w siedzibie UM, w pok. nr 10 lub telefonicznie - (74) 8562 820.
Osobom, które nie zgłoszą się do rejestracji w terminie albo nie przedstawią wymaganych dokumentów grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia wolności. Można również zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policjanta.


11 października 2005 - Jak głosowano w Gminie Świdnica

W niedzielę, 9 października, odbyły się wybory Prezydenta RP.
W dziesięciu obwodach wyborczych Gminy Świdnica - frekwencja wyniosła średnio 43,42%.
Z ogólnej liczby 12.733 mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania swoje głosy oddało 5.253 osób. Oto wyniki w Gminie Świdnica:
Tusk 33,98, Kaczyński 29,05, Lepper 23,34, Borowski 9,16, Kalinowski 1,6, Korwin-Mikke 1,24, Bochniarz 1,01, Ilasz 0,19, Tymiński 0,17, Bubel 0,11, Pyszko 0,08 i Słomka 0,08


11 października 2005 - Sesja zmian

Na piątek, 14 października zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni podejmą następujące uchwały:
- w sprawie powiększenia terenu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" - podstrefa Świdnica. Uchwała z 26 sierpnia określiła powierzchnię nowych terenów na nieco ponad 22 ha. Jednak przywilejem strefy może zostać objęta jedynie powierzchnia 21,2 ha, stąd potrzeba zmiany uchwały
- w sprawie oddania w użyczenie nieruchomości gruntowej położonej w Świdnicy przy ul. Kanonierskiej 15, gdzie stowarzyszenie "Wyzwolenie" chce utworzyć skate park.
- w sprawie udzielenia bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.
Początek obrad o godzinie 16.00 w Sali narad Urzędu Miejskiego (ul. Armii Krajowej 47).


11 października 2005 - Sesja w Żarowie

13 października o godzinie 15.00 odbędzie się w Żarowie kolejna Sesja Rady Miejskiej.
Głównym punktem i najważniejszym podczas tej sesji, którym zająć się muszą żarowscy radni będzie rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie znacznego powiększenia powierzchni Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Podstrefa Żarów. W pozostałej części sesji radni zajmować się będą sprawozdaniem z realizacji uchwał podjętych na ostatniej sesji, która odbyła się 30 września.


11 października 2005 - Jak głosowano w Strzegomiu

22065 uprawnionych i 9614 ważnych głosów oddanych w niedzielnych Wyborach Prezydenckich w gminie Strzegom. Do urn w 20 lokalach wyborczych poszło 43.91% mieszkańców gminy. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Donald Tusk reprezentujący Platformę Obywatelska uzyskując 36,5% poparcia. Drugi wynik należy do kandydata Prawa i Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego, głosowało na niego 29,18% Strzegomian. Trzeci był kandydat Samoobrony Andrzej Lepper z 18,37 % głosów.
Tak jak w naszej gminie, tak i w całym kraju żaden z kandydatów nie przekroczył 50 procentowego poparcia, co oznacza ze wyścig o urząd Prezydenta RP potrwa do 23 października 2005 roku. Tego właśnie dnia odbędzie się druga tura wyborów, w której zdecydujemy, kto zostanie głową państwa na następne 5 lat. Czy to będzie Donald Tusk, czy Lech Kaczyński rozstrzygnie się za dwa tygodnie.
Szczegółowe wyniki:
Donald Tusk - 3509 głosów - 36.50 %, Lech Kaczyński - 2805 głosów - 29.18 %, Andrzej Lepper - 1766 głosów - 18.37 % , Marek Borowski - 1088 głosów - 11.32 % , Janusz Korwin-Mikke - 166 głosów - 1.73 %, Henryka Bochniarz - 126 głosów - 1.31 %, Jarosław Kalinowski- 94 głosów - 0.98 %, Liwiusz Iliasz - 22 głosów - 0.23 %, Stanisław Tymiński - 16 głosów - 0.17 %, Leszek Bubel - 11 głosów - 0.11 %, Adam Słomka - 7 głosów - 0.07 %, Jan Pyszko - 4 głosów - 0.04 %


11 października 2005 - Praca w Żarowie

Elextrolux Poland SP. Z O.O., firma mająca swoją siedzibę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, podstrefa Żarów, poszukuje kandydatów na stanowisko:
Pracownik magazynu - operator wózka widłowego - wykształcenie średnie - doświadczenie w pracy na wózku min. 2 lata
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego - >>> wyślij lub na adres: Electrolux Poland Sp. z o.o., 58-130 Żarów, ul. Fabryczna 4.
Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. nr 133 poz. 883)."


11 października 2005 - Tajemnice Świebodzic

Nowa książka wydawnictwa CMM Świdnica zatytułowana "Największe Tajemnice Świebodzic" jest już do nabycia w księgarni:
EMPiK Świdnica (Rynek), Księgarnia Świebodzice (Rynek).
Autorem książki jest Rafał Wietrzyński urodzony w 1975 roku w Świebodzicach, ekonomista, historyk, podróżnik i pisarz.
Jest absolwent Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości, autorem reportaży i publikacji związanych z historią tego regionu i nie tylko (m.in. "Szkice z dziejów Świebodzic", "Śladami świebodzickich zabytków", "100 największych bitew w dziejach Polski"). Obecnie mieszka w Anglii. Więcej - >>> zobacz


10 października 2005 - Nagrody dla nauczycieli

Na czwartek zaplanowano w Świdnicy uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Z tej okazji 13 nauczycielom, którzy mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej wręczone zostaną nagrody Prezydenta Świdnicy, w wysokości 3 tys. zł każda.
W ramach spotkania zaprezentowany zostanie montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Uroczystości rozpoczynają się w czwartek, 13 października, o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej 18.


10 października 2005 - Świdnickie wyniki po I turze

Nieco ponad połowa uprawnionych do głosowania świdniczan wzięła udział w niedzielnych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spośród 50.157 wyborców swój głos oddało 25.101 osób. Oto liczba głosów oddanych w 32 Obwodowych Komisjach Wyborczych w Świdnicy:
1. Donald Tusk - 11.048
2. Lech Kaczyński - 7.451
3. Marek Borowski - 3.332
4. Andrzej Lepper - 2.002, 5. Korwin-Mikke - 442, 6. Henryka Bochniarz - 355, 7. Jarosław Kalinowski - 151, 8. Liwiusz Ilasz - 68, 9. Stanisław Tymiński - 38, 10. Leszek Bubel - 21, 11. Jan Pyszko - 21 i 12. Adam Słomka - 7


10 października 2005 - Siatkówka dla początkujacych

Miejski Klub Siatkówki - Świdnica prowadzi nabór do grupy początkowej dziewcząt.
Mile widziane uczennice od klasy czwartej i starsze. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 15.30.
Chętne dziewczęta zapraszamy do Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatne.


10 października 2005 - Po kawałku

Na ulicy Dolnej trwają prace remontowe. Ułożone zostanie 100 m nowego chodnika. Gmina wyda na to prawie 30 tys. zł. Jest to kontynuacja prac rozpoczętych w zeszłym roku. Wtedy ułożono odcinek od wiaduktu kolejowego do budynku nr 6. Cała ulica Dolna jest bardzo długa, dlatego całe przedsięwzięcie trzeba było podzielić na etapy. Prace są trochę utrudnione. Pod chodnikiem przebiega stary kanał "Młynówka", który doprowadzał wodę do młyna mieszczącego się kiedyś przy ulicy Kasztelańskiej. - Wystające płyty tego kanału utrudniają układanie chodnika - wyjaśniają inspektorzy strzegomskiego urzędu. Chodnik wykładany jest kostką granitową. Prace wykonuje Zakład Usług Komunalnych. Potrwają one jeszcze około miesiąca.


10 października 2005 - Bieg przełajowy

7 października na obiektach sportowych w Żarowie odbyły się sztafetowe biegi przełajowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W zawodach wystartowało po 9 reprezentacji ze szkół podstawowych (dziewcząt i chłopców), 10 reprezentacji dziewcząt ze szkół gimnazjalnych, 12 reprezentacji chłopców ze szkół gimnazjalnych oraz po 10 reprezentacji ze szkół ponadgimnazjalnych (dziewcząt i chłopców). wyniki końcowe biegów:
szkoły podstawowe dziewczęta SP 4 Świdnica przed SP Żarów 2 i SP Marcinowice 3. wśród chłopców zwyciężyła reprezentacja SP Żarów przed SP 4 Świdnica i SP Jaworzyna.
Klasyfikacja szkół gimnazjalnych: dziewczęta - Lutomia Dolna przed Pszennem i nr 1 Świdnica a wśród chłopców zwyciężyło gimnazjum nr 3 Świdnica przed nr 1 Świdnica i Marcinowicami.
A w szkołach ponadgimnazjalnych wśród dziewcząt zwyciężyło I LO Świdnica przed ZSO III Świdnica i ZSE Świdnica a pośród chłopców ZSO III Świdnica przed ZS 1 Świdnica i ZSBE Świdnica.


9 października 2005 - Druga tura

Poznaliśmy już wstępne wyniki wyborów prezydenckich.
Do drugiej tury wyborów przeszli dwaj kandydaci: Donald Tusk (38,4 proc.) i Lech Kaczyński (32,1).
Frekwencja w kraju była większa niż podczas niedawnych wyborów parlamentarnych i wyniosła ponad 50%. A na Dolnym Śląsku była niższa i wyniosła około 45%.
Zdjęcie z lokalu wyborczego numer 24 mieszczącego się w Przedszkolu "Słoneczko" na Osiedlu Młodych w Świdnicy.


9 października 2005 - Szkolenia dla świeżo upieczonych

Zaczynasz właśnie naukę w szkole średniej lub na pierwszym roku studiów, pochodzisz z regionu o wysokim bezrobociu i dobrze się uczysz? Zgłoś się na bezpłatne warsztaty psychologiczne, dzięki którym rozwiniesz swoje zdolności interpersonalne, łatwiej odnajdziesz swoje miejsce w nowym środowisku i dowiesz się, jak przezwyciężać niesprzyjające warunki, by osiągać sukcesy naukowe i rozwijać życiowe pasje. Cykl warsztatów organizowanych przez Fundację Edukacji Międzynarodowej wystartuje pod koniec października.
Program finansuje rządowy program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich ze środków otrzymanych od Ministerstwa Polityki Społecznej. Warunkiem udziału w projekcie jest udokumentowania średnia ocen z poprzedniego roku szkolnego co najmniej 4,0 oraz wypełnienie i przesłanie organizatorom do 14 października karty zgłoszeniowej. Udział w czterech treningach, obozie wyjazdowym, a także koszt zakwaterowania i wyżywienia podczas wszystkich spotkań pokrywa organizator, młodzież uczestnicząca może także liczyć na zwrot kosztów podróży do Wrocławia.
Zgłoszenia tel. 782 26 26 lub e-mail - >>> wyślij


9 października 2005 - Awaria

Mimo niedzieli, mimo iż tego dnia miały miejsce wybory prezydenckie to ekipy techniczne świdnickich wodociągów nie maja czasu na świętowanie.
Dzisiaj jedna z ekip pogotowia wodociągowego miała ręce pełne roboty.
W jednym z domów na ulicy Marcinkowskiego nastąpiła awaria i mimo iż woda płynęła chodnikami to mieszkańcy zostali bez wody w mieszkaniach.


9 października 2005 - Bez zmian

Mimo iż zespół Dors Świdnica był gospodarzem meczu nie zmieniło to niczego, nie pomogła własna sala.
Zespół ze Świdnicy okazał się pod każdym względem zespołem niedojrzałym. Jedynie w pierwszym secie stawił opór. Potem z każdą chwilą rosła przepaść w umiejętnościach.
Dors Świdnica - Sudety Kamienna Góra 0:3 w poszczególnych setach 21/25, 19/25 i w trzecim 16/25 Drużyna Dorsów zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.


9 października 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę Trojana Lądek Zdrój 4:2 (2:1). Bramki dla Victorii zdobyli: Karczmarz - 2, oraz Rogowski - 2. Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Kiryczuk, Fleszar, Piotrowski, Prusiński, Kiełbowicz, Weirauch, Rogowski, Stoma, Sobota, Karczmarz. Po przerwie grali: Lehner, Rochatka, Borowiak.
W drugim meczu występująca w lidze okręgowej Stal Świdnica pokonała na własnym boisku Zjednoczonych Ścinawka 2:1 Bramki dla Stali: Robert Krenczyk i Tomek Oleksy. Skład Stali Świdnica: Marcin Jaźwik, Piotr Bartkowiak, Jarosław Falkemberg, Aleksander Galuba (Dawid Sikora), Rafał Wilk, Łukasz Wolański, Patyk Dworzyński (Dariusz Florian), Robert Krenczyk, Damian Błaszczyk, Szymon Majcheczyk, Tomasz Oleksy.


9 października 2005 - Piłkarska klasa A

LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Żarów 1-2
Sudety Dziećmorowice - Górnik Boguszów Gorce 1-0
Biały Orzeł Mieroszów - Jedlinianka Jedlina Zdrój 4-1
Karolina Jaworzyna Śląska - Włókniarz Głuszyca 2-4
Grom Witków - Victoria II Świebodzice 4-2
Juventur Wałbrzych - Granit Roztoka 1-1
Iskra Witków Śląski - AKS II Strzegom 3-3
Gwarek Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 1-1


9 października 2005 - Finały Dolnośląskie

Wczoraj odbyły się finały piłki koszykowej kobiet i mężczyzn w ramach VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Finał kobiet odbywał się w Żmigrodzie, natomiast finał mężczyzn w Goszczu.
Doskonale spisali się koszykarze GLKS Świdnica zajmując II miejsce w finale, nieco słabiej poszło drużynie dziewcząt, która po zaciętych pojedynkach zajęła szóste miejsce na Dolnym Śląsku.
Według nieoficjalnych danych w punktacji VI Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi (cykl całoroczny) powiat świdnicki wysunął się na pierwsze miejsce wyprzedzając powiat kłodzki i oławski.


9 października 2005 - Zjednoczenie Niemiec

Po raz pierwszy w historii obchodów rocznicy Zjednoczenia Niemiec w Powiecie Bergstrasse w uroczystościach brała udział delegacja z Powiatu Świdnickiego. Po raz pierwszy także poproszono o wygłoszenie przemówienia Polaka - Starostę Jacka Wajsa. Nie zabrakło odniesień do historii i architektów zjednoczenia. Wspomniano Papieża Jana Pawła II, który w czerwcu 1979 roku przemawiał w czasie pierwszej swojej podróży w Warszawie. Jako kolejnego architekta niemieckiego zjednoczenia wymieniono także Lecha Wałęsę, laureata pokojowej nagrody Nobla i jednego z założycieli związku "Solidarność".
Dzięki nieugiętej i odważnej postawie wielu ludzi w Polsce i Niemczech zaszły przemiany, które doprowadziły do upadku komunizmu oraz nadejścia nowej ery wolności i wewnętrznego pokoju dla wielu narodów cierpiących dotąd pod jarzmem totalitarnego reżimu.
Na koniec głos zabrała Margareta Bauer - przedstawicielka "Inicjatywy przeciwko wrogości wobec obcokrajowców w Powiecie Bergstrasse". - Dzisiaj obchodzimy Dzień Zjednoczenia Niemiec i jesteśmy szczęśliwi, że nasz naród może znów żyć w jedności, Polska jest dla nas jednym z najważniejszych sąsiadów i dobre partnerstwo między waszym a naszym powiatem jest znaczącym i ważnym krokiem w przyszłość - dodała.


9 października 2005 - Bez zastrzeżeń

Dochody były większe, a wydatki mniejsze od założonych. RIO pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy w pierwszym półroczu 2005 roku. Większe od założeń rocznych będą dochody z podatku od nieruchomości, od środków transportowych i z tytułu opłaty eksploatacyjnej. - Mniejsze wydatki, a co za tym idzie nadwyżka budżetowa to wynik przesunięcia płatności za realizowane obecnie inwestycje na drugą połowę roku - informuje burmistrz Lech Markiewicz.
Na podstawie przedłożonych dokumentów finansowych Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię. W oparciu o kryterium przestrzegania prawa stwierdzono, że budżet został zrealizowany prawidłowo. Zakładane dane liczbowe zgadzały się wykonaniem. Skład orzekający RIO stwierdził, że nie naruszono zasad prowadzenia gospodarki budżetowej. Podkreślono również, że ocena celowości i gospodarności leży w gestii Rady Miejskiej w Strzegomiu. Radni analizowali informacje o wykonaniu budżetu na komisjach. Nie wnieśli żadnych zastrzeżeń do przedłożonych dokumentów. Burmistrz zaznacza, że w przyszłości władze będą musiały zastanowić się nad reorganizacją sieci placówek oświatowych. Rosnące wydatki na oświatę znacznie ograniczają możliwość rozpoczynania nowych inwestycji.


9 października 2005 - Miesiąc na odszczurzanie

Od 15 października do 15 listopada zarządcy oraz właściciele wszystkich obiektów mają obowiązek przeprowadzenia deratyzacji. Obowiązek taki na właścicieli obiektów niezależnie od ich rodzaju, przeznaczenia, czy też sposobu użytkowania nakłada uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy z 1997 roku, która wprowadziła szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.
Właścicielom nieruchomości, którzy nie wykonają odszczurzania, bądź nie zlecą go firmie zajmującej się deratyzacją grozi mandat w wysokości maksymalnie 500 zł.


9 października 2005 - Z wizytą u Czechów

Grupa uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu złożyła wizytę partnerskiej szkole w Czechach. - Już po raz czwarty nasze dzieci brały udział w przemarszu pięknymi uliczkami Nového Města nad Metuji i odbywających się na Rynku Nowomiejskich spotkaniach - opowiada Bożena Bednarska, nauczyciel z PSP nr 2. W tym roku uroczystości miały niezwykły charakter. Minęło właśnie 500 lat od dnia, w którym polski król Aleksander nadał temu miastu przywilej kupowania soli w Wieliczce bez wnoszenia opłaty celnej. Spowodowało to znaczny rozkwit kupiectwa, a co za tym idzie - rozwój całej miejscowości. Podczas trzydniowej wizyty młodzi strzegomianie mieli okazję poznać nowoczesną szkołę w Novym Měste i uczestniczyć w zajęciach sportowych, komputerowych oraz ceramicznych. Zwiedzili też okoliczne miejscowości oraz muzeum i miejsca związane z życiem czeskiej pisarki Bożeny Nemcovej. Niektórym uczniom czescy rówieśnicy zafundowali dodatkowe atrakcje. - Pierwszy raz w życiu leciałam samolotem - wspomina Martyna z VI klasy. - Trochę się bałam, ale gdy już wystartowaliśmy, strach mi przeszedł. Wierzcie mi, to były najlepsze chwile w moim życiu. Dla innych wycieczka była okazją do poznania kuchni naszych południowych sąsiadów. Po raz pierwszy jedli knedliczki. Polscy uczniowie "zasmakowali" też czeskiego sportu narodowego. - Pierwszy raz grałem w hokeja - relacjonuje Kamil z klasy IV. - Ale oczywiście przegrałem z Czechami. Wszyscy uczniowie pełni wrażeń czekają teraz na grudniową wizytę swoich rówieśników w Strzegomiu.


9 października 2005 - Dopłata do remontów

210 tys. zł świdnicki samorząd przeznaczył na dotacje dla wspólnot mieszkaniowych. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs, który z grona 61 wspólnot wyłonił te, które otrzymają zwrot nawet połowy kosztów wydanych m.in. na remonty lub ocieplenie elewacji, czy też remonty dachów. 35 wspólnot otrzyma dofinansowanie do remontów dachu (od 500 zł do 15.000 zł). 13 wspólnot otrzyma dopłatę do ocieplenia i remontów elewacji (od 4.700 do 17.100 zł). Spośród 61 wniosków do konkursu nie zakwalifikowano dwóch. Jedno zadanie nie było realizowane w tym roku, zaś drugie nie dotyczyło prac, które obejmował konkurs. 11 wspólnotom, mimo złożenia poprawnych wniosków nie przyznano dofinansowania z kilku powodów np. remont lub ocieplenie elewacji nie dotyczyło frontowych ścian budynku, remont dachów kosztował mniej niż 500 zł w przeliczeniu na lokal i nie przekroczył 5 proc. kosztu ogólnego remontu. Władze Świdnicy od lat przyznają dotację dla wspólnot mieszkaniowych, co sprawia, że rokrocznie coraz więcej osób decyduje się na remonty elewacji i dachów budynków. Dzięki temu zwiększa się estetyka miasta. W ubiegłym roku o dotacje (do rozdysponowania było 50 tys. zł) ubiegało się 55 wspólnot mieszkaniowych ze Świdnicy. Do konkursu zakwalifikowano wnioski 33 spośród nich. 16 wspólnot otrzymało pieniądze i wykonało deklarowane prace.


8 października 2005 - Znowu czegoś zabrakło

Dzisiejszy mecz świdnickich siatkarek podobnie jak dwa ostatnie nie należał do udanych. Jedyną zmianą jest to, że wygrały choć dwa sety. Nadal jednak rażą nieskutecznością, słabym rozegraniem, długimi momentami słabej gry trwającymi całe sety. MKS Świdnica - SKRA Bełchatów 2:3 w poszczególnych setach 25/21, 25/23, 16/25, 13/25 i w ostatnim 6/15. Jeśli ten zespół nic nie zmieni w sposobie i stylu gry to skazany jest na ciągłe przegrywanie. W ostatniej relacji z meczu podkreślaliśmy niemoc obu stron, niemoc ze strony zespołu i niemoc ze strony trenera. Chyba nadszedł czas na zmiany. Zespół SKR-y Bełchatów prowadzi Wiesław Czaja, znakomity przed laty siatkarz. To pierwszy sezon kiedy dowodzi zespołowi żeńskiemu.


8 października 2005 - Czwartoligowcy w dolnej strefie

Po ostatniej porażce piłkarzy Polonii/Sparty Świdnica z Orłem Ząbkowice 3:6 nikt nie podejrzewał, że dziś sytuacja może się powtórzyć. A jednak, stało się, dzisiaj zespół ze Świdnicy poległ w Lubaniu z zespołem Łużyce Lubań 5:3. Po tej kolejce rozgrywek zajmuje jedenastą pozycję.
Lepiej wypadł zespół ze Strzegomia. W dzisiejszym meczu strzegomianie zremisowali na własnym boisku z zespołem MKS Oława 1:1. Niestety taki wynik daje dopiero czternaste miejsce w tabeli.


8 października 2005 - Inauguracja sezonu

7 października, w pięknie odnowionym dawnym Pałacu Opatów Cysterskich, przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy miało miejsce uroczyste otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej i inauguracja sezonu kulturalnego 2005/2006.
Podczas uroczystości wręczono doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Otrzymali je: Sobiesław Nowotny i Mirosław Sośnicki.
Godzinę wcześniej na deskach Teatru Miejskiego wystąpiła z tej okazji z recitalem "Rozdane Pocałunki" Grażyna Barszczewska.
Obszerny fotoreportaż z uroczystości - >>> zobacz


8 października 2005 - Sesja w powiecie

Kolejna sesja Rady Powiatu odbędzie się w środę, 12 października o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Początek Sesji zapowiada się bardzo uroczyście. Nauczyciele otrzymają nagrody Starosty z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Następnie Radni wysłuchają sprawozdania z działalności Zarządu za miniony okres oraz przyjmą protokół z kontroli przeprowadzonej przez zespół kontrolny Komisji Rewizyjnej z zakresu prawidłowości udzielanych odpowiedzi Radnym na składane interpelacje i zapytania.
Po tej części sesji Radni będą obradować nad uchwałami Rady Powiatu: uchwałą zmieniającą budżet powiatu, zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia powiatowego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dotyczącą środków z PFRON. Ostatnia uchwała dotyczyć będzie zmian w akcie założycielskim Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr III w Świdnicy.


7 października 2005 - Remont i utrudnienia

W poniedziałek, 10 października rozpoczynają się prace przy zmianie nawierzchni ul. Westerplatte (odcinek od ul. Piekarskiej do pl. Wolności). Przez blisko 10 dni, na 60-metrowym odcinku, kierowcy napotkają na zamkniętą część jezdni w kierunku centrum miasta. Nową nawierzchnię zyska również inna część ul. Westerplatte (odcinek od ul. Strzelińskiej do Kasztanowej). Roboty drogowe rozpoczną się 15 października i potrwają do 28 października. W tym czasie na odcinku 300 metrów będzie obowiązywał ruch wahadłowy. Dla kierowców będzie dostępny tylko jeden pas jezdni. Ruchem będzie sterować sygnalizacja świetlna. Prace, sfinansowane przez Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich będą kosztowały 120 tys. zł.


7 października 2005 - Certyfikat dal Guinnesowców

Strzegomskie LO otrzymało certyfikat. Londyńska komisja potwierdziła pobicie rekordu świata. - Właśnie karmiłem mojego jarząbka… - relacjonuje Tomasz Marczak, nauczyciel, który prowadził rekordową lekcję. Kilka minut po godz. 16.00 w poniedziałek 3 października do jego drzwi zadzwonił kurier. Przyniósł certyfikat zatwierdzający pobicie Rekordu Guinnessa w najdłuższej lekcji świata przez uczniów strzegomskiego LO. 69 godzin ciężkiej pracy zostało wynagrodzone. - Jestem rekordzistką Guinnessa, nie mogę uwierzyć w swoje szczęście - mówi jedna z uczestniczek. Na zatwierdzenie wyczynu cała społeczność uczniowska czekała ponad pół roku. Wynik z Londynu stał się miła niespodzianką, nie tylko dla tych, którzy wątpili w powodzenie pomysłu.


7 października 2005 - Zaułek na sprzedaż

Świdniccy radni zdecydowali, że działki przy ul. Świętokrzyskiej zostaną sprzedane w drodze przetargu. Wnioskował o to Prezydent Świdnicy zniecierpliwiony słabym postępem prac przy budowie Zaułka Świętokrzyskiego. Prace budowlane zatrzymały się we wschodniej części ul. Świętokrzyskiej, na stanie zerowym - piwnicznym. Firma "Pebek" nie jest właścicielem działek, na których prowadzi prace i nie może zaciągnąć kredytu na kontynuację zabudowy. Z racji tego, że miasto nie może odsprzedać tych gruntów bez przetargu, przygotowano porozumienie, które rozwiąże obecnie obowiązującą umowę użyczenia i nieruchomość zostanie sprzedana. W podpisanym porozumieniu zwarto szczegółowe warianty wzajemnych rozliczeń, ponieważ prace projektowe, badania archeologiczne oraz część prac budowlanych dotychczas wykonano. Na rozwiązaniu umowy użyczenia miasto z pewnością nie straci, a co więcej może zyskać, gdy do przetargu stanie kilka firm. Mamy bowiem zagwarantowane pieniądze ze sprzedaży działek, ponieważ jesteśmy ich właścicielem. Dodatkowo do czasu rozstrzygnięcia przetargu przedsiębiorstwo zabezpieczy obiekt i plac budowy. Gdyby przez 1,5 roku nie udało się sprzedać nieruchomości miasto odkupi je od firmy za połowę ich wartości. Podjęte decyzje rozwiążą problem własnościowy, a dzięki temu budowa będzie mogła być kontynuowana przez zwycięzcę przetargu. Biorąc pod uwagę potrzebne do spełnienia formalności, rozstrzygnięcia I przetargu można się spodziewać na przełomie grudnia i stycznia.


7 października 2005 - Ładniejsze świetlice

Osiemdziesiąt osiem tysięcy złotych wydała już w tym roku gmina na remonty w świetlicach wiejskich. Prace wykonano w dziewięciu obiektach. Mowa o świetlicach w Strzegomiu, Goczałkowie, Tomkowicach, Rogoźnicy, Kostrzy, Modlęcinie, Międzyrzeczu, Stawiskach i Żółkiewce. Zakres wykonanych robót był bardzo zróżnicowany. Od prac malarskich począwszy, poprzez wymianę okien i drzwi, na położeniu nowej podłogi i wyremontowaniu elewacji skończywszy. Prace wykonywane były sukcesywnie od początku roku. Najdroższą inwestycją było wykonanie podłogi sprężystej w świetlicy wiejskiej w Rogoźnicy. Wydano na ten cel prawie 23 tys. zł. Sporo kosztowała także wymiana okien w Goczałkowie (19 tys. zł) i Tomkowicach (14 tys. zł) oraz malowanie w Międzyrzeczu (15 tys. zł). W całej gminie jest 17 świetlic, 16 wiejskich i jedna osiedlowa na Grabach. W każdej z nich odbywają się nie tylko imprezy rozrywkowe, ale różnorodne zajęcia, konkursy i spotkania dla mieszkańców.


7 października 2005 - Dobra praca

Wiele się dziś mówi na temat wyczekujących kolejek z wnioskami o przyznanie świadczeń rodzinnych, o braku usataleń co do terminów wypłat. Ustawodawca wychodząc na przeciw owym problemom określił termin wypłaty świadczeń rodzinnych do końca października dla tych wszystkich świadczeniobiorców, którzy złożyli wnioski do końca sierpnia br. Gmina Żarów terminy wyprzedziła! Świadczenia rodzinne w gminie Żarów realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej wyprzedzając ustawowe terminy. Otóż w Żarowie nie ma od świtu wystających kolejek. Wnioski przyjmowane są systematycznie bowiem najtrudniejszy czas mamy już za sobą. Decyzje wydajemy na bieżąco a świadczeniobiorcy otrzymują należne świadczenia przed terminem. Ci, którzy złożyli wniosek w sierpniu otrzymali świadczenia we wrześniu ( ustawowo wypłaty do końca października). Grupa uprawnionych do zaliczki alimentacyjnej otrzymała wypłatę zaliczki końcem września. Aktualnie są wydawane decyzje na wnioski składane we wrześniu oraz bieżące. Wszyscy pracowali na pełnych obrotach.


6 października 2005 - Mecze odwołane

7 i 8 października w Świebodzicach miało dojść do spotkania drużyn występujących na codzień w Polskiej Lidze Siatkówki. Niestety z przyczyn niezależnych od organizatora nie dojdzie do tego spotkania.
Dwumecz pomiędzy KS "GWARDIA" Wrocław i KP "POLSKA ENERGIA" Sosnowiec został odwołany.


6 października 2005 - Nowy rok akademicki

2 października odbyła się już V Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Technologii Teleinformatycznych w Świdnicy.
Uroczystości rozpoczęły się w Katedrze Świdnickiej. Mszę celebrował biskup świdnicki Ignacy Dec.
Następnie w siedzibie szkoły w obecności władz miejskich odbyła się immatrykulacja studentów pierwszego roku. Rozdano dyplomy inżynierom, absolwentom uczelni. Wykład inauguracyjny rok akademicki 2005/2006 wygłosił deputowany parlamentu europejskiego - Ryszard Czarnecki.


6 października 2005 - Wnioski stypendialne do 15 października

W połowie października upływa termin składania wniosków na stypendia socjalne dla dzieci i młodzieży.
Warunkiem otrzymania stypendium jest dochód nie przekraczający na jednego członka rodziny 316 zł (wraz z innymi formami pomocy np. zasiłkami).
Wnioski należy składać w Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy w godz. 8.00-16.00. Podczas I transzy wypłat, tuż przed wakacjami, stypendia otrzymało 1.2 tys. świdniczan, na kwotę 220 tys. zł.


6 października 2005 - Festiwal

11 listopada w Żarowie odbędzie się VII Festiwal Pieśni Patriotycznej. Organizatorem festiwalu jest Żarowski Ośrodek Kultury.
Honorowymi Patronami Festiwalu są Burmistrz Miasta Żarów Lilla Gruntkowska, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniew Chlebowski, Prezes Funduszu Regionu Wałbrzyskiego - Józef Gruszka.
Udział w części konkursowej Festiwalu mogą zgłaszać soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne do ośmiu osób oraz chóry. Każdy uczestnik zobowiązany jest do przygotowania trzech utworów o treści patriotycznej, w tym jeden utwór acapella, jeden utwór z repertuaru współczesnego (np. utwory Kaczmarskiego, Pietrzaka i innych) lub utwór własny - tekst i kompozycja. Warunkiem uczestnictwa w Festiwalu jest nadesłanie karty zgłoszenia do 31 października. Karta zgłoszenia i regulamin - >>> zobacz


6 października 2005 - Ważne dla wyborców

9 października w dniu wyborów prezydenckich w Świdnicy będą działały 32 lokale wyborcze. Cztery spośród nich są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych: obwód głosowania nr 13 - Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, ul. Równa 18, obwód głosowania nr 14 - Świdnicki Ośrodek Kultury, Klub "Bolko", pl. Grunwaldzki 11, obwód głosowania nr 28 - Szkoła Podstawowa nr 1 (sala nr 16), ul. Galla Anonima 1, obwód głosowania nr 29 - Szkoła Podstawowa nr 1 (sala nr 30), ul. Galla Anonima 1.
Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych mogą liczyć na pomoc. W niedzielę wyborczą będzie kursował specjalny samochód. Zgłoszenia będą przyjmowane 9 października, w godz. 12.00-18.00, pod numerem telefonu 8562-823.
Lokale wyborcze będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. Podobnie jak w przypadku wyborów parlamentarnych w nowych miejscach będą pracowały trzy Obwodowe Komisje Wyborcze: obwód głosowania nr 3 - Miejska Biblioteka Publiczna - już nie przy ul. Siostrzanej, a przy Franciszkańskiej 18, obwód głosowania nr 10 - zamiast Dom Nauczyciela, Szkoła Podstawowa nr 3, przy pl. Wojska Polskiego 3 i obwód głosowania nr 13, - zamiast Klubu Integracyjnego Limba,


6 października 2005 - Casting

Studio Wokalne "Katharsis" przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy zaprasza na Casting dzieci w wieku 8-16 lat, którzy śpiewają i chcą śpiewać profesjonalnie.
Ocenie podlegać będzie między innymi: emisja głosu, interpretacja utworów, praca na scenie, praca z mikrofonem, profesjonalne aranżacje utworów, udział w koncertach, konkursach i festiwalach w całej Polsce. Casting odbędzie się 19 października w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Marcinkowskiego (przy SP 4) o godzinie 19.00. Telefon 0605-609-301


6 października 2005 - Progów nie będzie

Na prośbę mieszkańców ulicy Wiosennej i Pogodnej o zamontowanie tam progów spowalniających, Burmistrz Miasta Żarów wystosowała pismo do dyrektora Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Pismo to dotyczy wprowadzenia zmian w organizacji ruchu drogowego, poprzez zamontowanie progów spowalniających, a tym samym ograniczających prędkość pojazdów samochodowych na ulicach wewnątrzosiedlowych.
W odpowiedzi otrzymała pismo o następującej treści "Niedopuszczalne jest umieszczenie progów spowalniających m.in. bliżej niż 40 m od skrzyżowania ulic. Powyższa zasada nie została spełniona w przypadku przedłożonego projektu." Pomimo starań Burmistrza Żarowa Lilli Gruntkowskiej progi spowalniające nie zostaną zamontowane, ponieważ zbyt krótkie są proste odcinki dróg pomiędzy skrzyżowaniami ulic Wiosennej i Pogodnej. Poza tym decyzje Starosty Świdnickiego w/w sprawie konsultowane są zawsze z Komendantem Policji Ruchu Drogowego w Świdnicy.


6 października 2005 - Recytatorskie eliminacje

Uczniowie z jaroszowskich szkół okazali się najlepsi w recytowaniu poezji i prozy religijnej. Gminne eliminacje konkursu odbyły się pod koniec września. - Konkurs cieszy się wielką popularnością. Dzieci i młodzież bardzo chętnie przygotowują się i biorą w nich udział - mówi Tomasz Dziurla, opiekun uczniów z Jaroszowa. Przygotowania do eliminacji uczniowie i ich opiekunowie rozpoczęli jeszcze na początku września. W konkursie wzięło udział 16 uczestników, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej gminy. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Kupczyk, Leszek Cisoń oraz Lech Radomski stwierdziła, że w kategorii szkoły podstawowe najlepsi byli:
1. Mateusz Zając - PSP w Jaroszowie
2. Martyna Boruszewska - PSP nr 2 w Strzegomiu
3. Kamila Drożdż - PSP nr 2 w Strzegomiu,
a wśród gimnazjalistów:
1. Małgorzata Koszarska - Gimnazjum w Jaroszowie
2. Alicja Gapa - Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu
3. Anna Zaremba - Gimnazjum w Goczałkowie
Laureaci tegorocznych gminnych eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Przed nimi jeszcze jednak wiele ciężkiej pracy. Już za dwa tygodnie, 11 i 12 października w Jaworzynie Śląskiej odbędą się eliminacje powiatowe. Recytatorski Konkursu Poezji i Prozy Religijnej organizowany jest w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.


5 października 2005 - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Październik jest miesiącem, w którym Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej co roku organizuje duże imprezy w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Dzisiaj dobiegły końca eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej a już 11,12 i 13 października od 10:00 odbędą się eliminacje powiatowe. Finał Dolnośląski zaplanowano na 19, 20, 21 i 22 października od godziny 10:00. Wszystkie spotkania z recytatorami odbywają się w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży czego dowodem jest rok ubiegły kiedy to w konkursie uczestniczyło ponad dwa tysiące młodych recytatorów z Dolnego Śląska.
W tym roku dodatkowo każdy uczestnik prezentuje wybrany utwór Jana Pawła II.
w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. odbywa się też Konkurs Plastyczny "Rodzina Kultur"
Już wpłynęło ponad dwieście prac. Rewelacyjnych prac, i to należy podkreślić. Jury znowu będzie miało problem z wyborem tych najciekawszych.. Oprócz malarstwa, zgłoszono do konkursu również rzeźby. Wystawa otwarta zostanie 18 października o godz. 12:30. Jesień wcale nie musi być szaro-bura i nieciekawa. Zapraszamy do spotkań w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej.


5 października 2005 - Uzupełnili ubytki

Kamienny most na Strzegomce przeszedł remont.
Była to pierwsza tak gruntowna modernizacji od lat '70-tych. Chodzi o most na Osiedlu Graby łączący ulicę Dolną z Brzegową.
W ramach prac remontowych uzupełniono ubytki kamienne w moście i przełożono kostkę kamienną na pokładzie mostowym.
Prace trwały dwa tygodnia. Koszt inwestycji to 28 tys. zł.


5 października 2005 - Dyżur radnego i konkurs

Jutro w Starostwie Powiatowym, dyżur radnych Rady Powiatu w sprawach skarg i wniosków pełnił będzie radny powiatu - Henryk Niedźwiecki.
Dyżur pełniony jest w sali 224 budynku Starostwa Powiatowego w godzinach 13.00 - 15.00.
A 19 października o godzinie 16.30 w sali 225/226 Starostwa Powiatowego spotka się z ulubieńcami graffiti, w celu uzgodnienia zasad konkursu "graffiti na murach miasta".
Jest to konkurs otwarty, zaproszenia radny kieruje do grup zorganizowanych a także do "malujących" samotnie, uczniów klas gimnazjalnych i licealnych oraz wszystkich tych, którzy zajmują się tą trudną sztuką malarską. Przewidziano nagrody - organizator nie sponsoruje materiałów w postaci farby. kontakt w sprawie - >>> napisz email lub zadzwoń, tel. 604 476 381 codziennie od 12.00 - 14.00


5 października 2005 - Wsparto potrzebujących

Kolejny już zraz z okazji święta miasta zorganizowano pomoc rzeczową dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Tym razem rozdano 800 paczek żywnościowych. Pomoc to dary od Caritasu, od sponsorów prywatnych, a wreszcie zakupy dokonane przez Ośrodek Pomocy Społecznej. W paczce, a raczej "pace", jaka pobierała rodzina, było 6 kg mąki, 4 kg ryżu, 1 kg sera, 1 kg sera, 1 kg sera żółtego, 10 l mleka oraz wędliny. Taka pomoc choć na jakiś czas zabezpieczy najpilniejsze potrzeby. W czasach takiej biedy nie możemy zapominać o ludziach, którzy nierzadko głodują. Niektórzy co bardziej niezadowoleni mogą się zżymać, że nie wystąpiły w Świebodzicach super-zespoły. Ale ja wolę zaoszczędzić na zespołach, a dać ludziom konkretną pomoc, bardziej dziś potrzebną niż rozrywka. Jeśli czasy się zmienią, będzie też więcej rozrywki. Teraz byłoby to niemoralne - mówi burmistrz Jan Wysoczański.


5 października 2005 - Trwa remont

Trwa wymiana instalacji grzewczej w budynku SCK. Remont potrwa do połowy października. Działalność Centrum została chwilowo zawieszona i ruszy pełna parą dopiero po piętnastym. Remont obejmuje budowę całkowicie nowej instalacji gazowej wraz z montażem nagrzewnic powietrza i ogrzewaczy gazowych oraz instalacji ogrzewczej w budynku. Prace wykonuje wyłoniona w drodze przetargu głogowska spółka MERT. Koszt wymiany instalacji to ponad 130 tys. zł.
Remont jest podyktowany rolą, jaką SCK pełni w mieście. Był konieczny, aby mieszkańcy, niezależnie od pory roku, w pełni mogli korzystać z tego budynku. Szacuje się, że obiekt rocznie odwiedza około 14 tys. osób. Za remontem przemawiały również względy ekologiczne. Stara kotłownia emitowała bardzo duże zanieczyszczenia. Nowoczesne ogrzewanie gazowe rozwiąże ten problem. Modernizacja ogrzewania i kompleksowy remont budynku SCK jest jednym z zadań realizowanych w ramach Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Strzegom. Prace rozłożono na dwa etapy. Pierwszy to właśnie trwająca wymiana ogrzewania. Drugi, który zaplanowano na przyszły rok, obejmuje remont elewacji, wymianę stolarki okiennej, podłóg i wykładzin oraz malowanie pomieszczeń. W sumie na remont SCK gmina zamierza wydać ponad 200 tys. zł. Jest to pierwsza tak duża inwestycja w tym obiekcie od początku jego istnienia, czyli od przeszło 30 lat.


4 października 2005 - Dzieciaki już się cieszą

21 października zostanie oddana sala sportowo-widowiskowa, która będzie obsługiwała 600 uczniów Szkoły Podstawowej w Żarowie. Prowadzone będą tam lekcje wychowania fizycznego oraz zajęcia pozalekcyjne. Sala posiada scenę umożliwiającą wystawianie sztuk teatralnych, co tym samym daje szersze możliwości dla rozwoju młodych aktorów występujących w teatrzykach szkolnych. Poza tym będą prowadzone zajęcia taneczne, muzyczne, oraz ćwiczenia rekreacyjno-ruchowe. Obiekt ten spełniała również funkcję auli szkolnej, co pozwoli przenieść z Żarowskiego Ośrodka Kultury uroczystości szkolne, które odbywały się tam dotychczas.
Sala o powierzchni 240 m2 posiada magazyn sprzętu, szatnie dziewcząt i chłopców oraz nowe sanitariaty. Podłoga sportowa na legarach, elastyczna przygotowana do ćwiczeń i gier zespołowych.
Zadowolenia nie ukrywają również rodzice uczniów, ponieważ obiekt ten zapewnienia bezpieczeństwo prowadzenia zajęć w/f. Korytarze szkolne na których do tej pory prowadzone były zajęcia nie spełniały wymogów przewidzianych do prowadzenia tego typu zajęć.


4 października 2005 - Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej

7 i 8 października do hali OSiR przy ul. Mieszka Starego 6, zawita "duża siatkówka". W tych dniach zostanie zorganizowany dwumecz piłki siatkowej mężczyzn pomiędzy drużynami:
KS "GWARDIA" Wrocław i KP "POLSKA ENERGIA" Sosnowiec.
W piątek 7-go mecz rozpocznie się o godzinie 18:00 a rewanż w sobotę godzinie14:30. Cena biletu wstępu wynosi 10,00 złotych do nabycia codziennie w hali OSiR-u.
Zapraszamy do hali OSiR-u na obejrzenie dwóch meczów widowiskowej dyscypliny sportu na wysokim poziomie która, w Polsce ma coraz więcej fanów.


4 października 2005 - Agencja Towarzyska

We wczesnych godzinach porannych 2 października funkcjonariusze Sekcji POGI Sekcji Kryminalnej KPP w Świdnicy przy współudziale grupy realizacyjnej tutejszej jednostki przeprowadzili czynności w jednej z agencji towarzyskich na terenie powiatu świdnickiego. W wyniku sprawnej realizacji i podjętych działań zatrzymano 35 letniego mieszkańca Świdnicy Krzysztofa K. właściciela agencji. W trakcie prowadzonych działań potwierdzono czerpanie korzyści majątkowych przez w/w z cudzego nierządu. Na terenie posesji ujawniono ponadto skradziony w maju br. z województwa opolskiego samochód terenowy Land Rover wartości około 120 tysięcy zł. 35 latek prowadził agencję od 2 miesięcy, rozwijając interes szeroko reklamował się w lokalnej prasie.


4 października 2005 - Ostrzeżenie przed ptasią grypą

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdnicy przekazał ostrzeżenie w związku z zagrożeniem wirusem ptasiej grypy.
Służby weterynaryjne zalecają działania zmniejszające ryzyko szerzenia się choroby. Oto one:
- dopilnowanie przez dorosłych zachowania szczególnej higieny przez dzieci bawiące się poza domem - dokładne mycie się po powrocie do domu. Zachowanie higieny osobistej szczególnie przy pracy w gospodarstwie rolnym, UWAGA: dzieci są szczególnie narażone na zachowanie ptasią grypą.
- izolacja ptaków (drobiu) od czynników zewnętrznych w tym izolacja od dzikich ptaków,
- dokładne zabezpieczenie pojemników z karmą i wodą pitną dla drobiu, poprzez wstawienie ich do pomieszczeń w celu niedopuszczenia do nich dzikiego ptactwa,
- konieczność przeprowadzenia dokładnego mycia i dezynfekcji rąk przed wejściem do obiektów, w których trzyma się drób. Dokładne mycie rąk po opuszczeniu obiektów z drobiem, - odizolowanie gołębników od obiektów, w których trzyma się drób - wirusy przenoszone są m.in. przez odchody zarażonych dzikich ptaków i gołębi,
- zalecenie, aby osoby bezpośrednio stykające się z drobiem na fermach nie miały kontaktu z innym ptactwem np. gołębiami,
- ograniczenie przechodzenia osób (szczególnie postronnych) przez obiekty, w których bytuje drób,
- odseparowanie drobiu od trzody chlewnej. Wirus drobiu może zarazić trzodę, podobnie jak można trzodę chlewną zarazić ludzkim wirusem grypy,
- Natychmiastowe informowanie służb weterynaryjnych o zauważonych objawach chorobowych u drobiu lub pojawieniu się martwych dzikich ptaków,
- Zaleca się w hodowli oddzielenie kur od kaczek, gęsi i innych ptaków wodnych, ponieważ ptactwo wodne jest jednym z głównych nosicieli wirusa ptasiej grypy. Ptactwo wodne z wirusem ptasiej grypy może nie wykazywać objawów choroby, ale kał z wirusem zanieczyszcza wodę i środowisko - może to spowodować wybuch epidemii, powodując poważne straty gospodarcze. Służby weterynaryjne zaznaczają, że nie każdy wirus ptasiej grypy jest groźny dla człowieka, jednak zawsze należy zachować ostrożność i rozsądek.


4 października 2005 - Uwaga przedpoborowi

Rozpoczyna się rejestracja przedpoborowych. Prowadzona będzie od 13 do 19 października w sali konferencyjnej strzegomskiego Urzędu Miejskiego. Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji podlegają mężczyźni, obywatele polscy, urodzeni w 1987 roku zameldowani na stałe lub przebywający czasowo ponad dwa miesiące na terenie gminy Strzegom. Zgłosić powinni się również mężczyźni, którzy nie ukończyli 24 lat życia, jeżeli nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Przedpoborowy obowiązany jest zgłosić się osobiście do rejestracji, w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu lub wezwaniu imiennym. Zgłaszający się powinien przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Osoby trwale niezdolne do osobistego zgłoszenia się do rejestracji wskutek kalectwa, ułomności lub choroby obłożnej może spełnić ten obowiązek za pośrednictwem pełnoletniego członka najbliższej rodziny. W takim przypadku osoba dokonująca zgłoszenia przedpoborowego obowiązana jest przedstawić dokument stwierdzający niemożność osobistego zgłoszenia się przedpoborowego, własny dowód osobisty oraz dokument pozwalający stwierdzić tożsamość przedpoborowego.


4 października 2005 - VII Nocny Maraton Szachowy

W nocy z pierwszego na drugiego października odbył się w Żarowie VII Nocny Maraton Szachowy BLITZ Żarów’2005 o puchar Burmistrza Miasta Żarów.
W tegorocznym turnieju wystartowało 115 osób. Nie udało się pobić rekordu z ubiegłego roku gdzie grały 132 osoby. Jednak turniej ten był jak dotąd najsilniejszym turniejem w historii i jednym z najsilniejszych w tym roku na Dolnym Śląsku. Wśród uczestników było 3 arcymistrzów szachowych, w tym Tomasz Markowski, Dolnoślązak reprezentujący Polonię Warszawa. Jest to wielokrotny mistrz Polski Seniorów i brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Europy w roku 2000.
W kategorii OPEN zwyciężył Paweł Jaracz (AZS UMCS Lublin) przed Tomaszem Markowskim (Polonia Plus GSM Warszawa) oraz Łukaszem Cyborowskim (Grodzisk Mazowiecki)
Najlepszy junior Bartosz Siembab (Zjednoczeni Ścinawka)
Najlepsza juniorka i kobieta: Dominika Hermanowicz (Miedź Legnica)
Najlepszy zawodnik z terenu powiatu świdnickiego: Marek Piguła, najlepszy zawodnik z gminy Żarów Paweł Paradowski.
Najstarszy zawodnik: Ryszard Więckowski 75 lat (Hetman Wrocław), najmłodszy zawodnik Bartosz Wożniak 9 lat (Polonia Wrocław).
Klasyfikacja drużynowa (wynik 4 najlepszych zawodników z drużyny) - BKSz Prokonex Brzeg przed MKS Liczyrzepa Jelenia Góra, ASSz Miedź Legnica, KS Polanica Zdrój i Goniec Żarów.


4 października 2005 - Wyróżnienie dla Jaworzyny Śląskiej

29 września na XIII Międzynarodowych Targach Sprzętu Oświetleniowego i III Międzynarodowych Targach Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń w Warszawie - Burmistrz Halina Dydycz odebrała wyróżnienie dla Urzędu Miasta w Jaworzynie Śląskiej za modernizację oświetlenia drogowego na terenie miasta i gminy w konkursie zorganizowanym przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza, redakcji Gazety Samorządu i Administracji, Agencji SOMA, Narodowej Agencji Poszanowania Energii S.A. i redakcji Polskich Dróg na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku 2005.


3 października 2005 - Szerzej na Zamenhofa

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace przy poszerzaniu ul. Zamenhofa. Po ich zakończeniu droga krajowa nr 35 (odcinek od skrzyżowania z ul. Riedla do skrzyżowania z ul. Curie-Skłodowskiej) ma mieć po dwa pasy w każdym z kierunków i w sumie 14 metrów szerokości. Po przebudowie ruch w tej części miasta ma się stać bardziej płynny, a co za tym idzie bardziej bezpieczny. Władze miasta od trzech lat zabiegały w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o sfinansowanie przebudowy, tej jednej z najważniejszych dla ruchu tranzytowego, drogi. Efektem są rozpoczynające się prace. Generalnym wykonawcą przebudowy ul. Zamenhofa jest firma Strabag, która wygrała przetarg zorganizowany przez GDDKiA i zrealizuje inwestycję wartą 2,5 mln zł. Do prac dołoży się również miasto. Blisko 60 tys. zł z budżetu miasta zostanie przeznaczone na dofinansowanie wymiany okien w dwóch budynkach, które znajdą się najbliżej poszerzanego odcinka. Pas drogowy zostanie odgrodzony od domów mieszkalnych murem dźwiękochłonnym, wybudowanym ze specjalnej cegły oraz nasadzonym zielenią. W związku z pracami drogowymi konieczne jest wycięcie kilkunastu klonów rosnących w pasie poszerzanej drogi, jednak po zakończeniu inwestycji drzewa zostaną posadzone w innym miejscu. Poszerzenie o 3,5 m ul. Zamenhofa potrwa, według planu, do końca listopada. To jednak nie koniec. Władze Świdnicy czynią starania, by w przyszłym roku powstała dokumentacja na poszerzenia kolejnej części ul. Zamenhofa. Tym razem odcinka od skrzyżowania z ul Riedla do skrzyżowania z ul. Sikorskiego.


3 października 2005 - zDolni Ślązacy dostaną stypendia

Znane są już nazwiska 48 utalentowanych uczniów z województwa dolnośląskiego, którzy otrzymywać będą w tym roku szkolnym stypendia piątej edycji programu "zDolny Śląsk". Kapituła programu ogłosiła też listę 14 świeżo upieczonych studentów z małych miejscowości, którym przyznano stypendia pomostowe na przetrwanie pierwszego roku studiów. Zespół Stypendialny rozpatrzył 244 wnioski z całego województwa. Przyznano 28 stypendiów naukowych, 11 artystycznych i 9 sportowych. Zwycięzcy otrzymywać będą przez cały rok szkolny miesięczne stypendia w wysokości od 100 do 200 złotych.
W tym roku już po raz trzeci programowi "zDolny Śląsk" towarzyszy Program Stypendiów Pomostowych. Stypendia dla uzdolnionych maturzystów z małych miejscowości Dolnego Śląska, którzy dostali się w tym roku na dzienne studia magisterskie, otrzyma 14 osób. Każde stypendium pomostowe wyniesie 3500 zł rocznie (350 zł miesięcznie).
Wszyscy stypendyści otrzymają akty stypendialne w trakcie Gali zaplanowanej na 26 października 2005.
Z powiatu świdnickiego stypendia otrzymali: w kategorii gimnazja - sportowe - Marta-Sułek z Piotrowic i stypendium pomostowe-sportowe - Marcin Misek z Tomkowic.


2 października 2005 - III Uliczny Bieg Piastów

22 października odbędzie się w Świebodzicach III Uliczny Bieg Piastów - "B. Chrobrego" o łącznej długości około 10 km a trasa przebiegać będzie ulicami Osiedla Piastowskiego.
Start do biegu głównego nastąpi o godz. 12:00 pod halą sportową a uczestnicy biegać będą ulicami: M. Starego następnie 300 metrów polną drogą w kierunku starej kotłowni. Następnie ulicą Siemowita (koło Spółdzielni Mieszkaniowej) i skręcając w prawo wbiegają na ulicę B. Chrobrego i kolejno ulicami po obwodnicy osiedla tj. Mieszka I-go, Piasta, Dąbrówki i dookoła parkingu naprzeciw hali sportowej.
W kategorii "OPEN" za zajęcie miejsc od I do III zawodnicy otrzymają okolicznościowe medale (statuetki) oraz upominki rzeczowe.


2 października 2005 - Druga kolejka

We wczoraj rozegranym meczu trzeciej ligi siatkówki męskiej DORS Świdnica uległ w Oławie w pięciu stetach. To kolejny mecz tak pechowo przegrany. Olavia Oława - Dors Świdnica 3:2 w poszczególnych setach 23:25, 22:25, 25:15, 25:23, 15:11.
Skład: Piotr Małodobry, Mariusz Jerzyk, Dariusz Byczkowski, Sławomir Jankowski, Łukasz Jadach, Krzysztof Górka, Tomasz Dyczek, Krzysztof Januszko, Michał Tomiałowicz i Marcin Wójciak.
Trenerem zespołu DORS-ów jest Tadeusz Wasyliszyn. Następny mecz odbędzie się w Świdnicy 8 października o godzinie 17 w Hali na ulicy Pionierów. Przeciwnikiem będzie zespół Sudety Kamienna Góra.


2 października 2005 - IV liga siatkówki

W rozegranym wczorajszym meczu IV ligii siatkarzy zespół Silesii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę AKS - u Strzegom 3:1.
Zespół Silesii wystąpił w tym meczu w następującym składzie: Szuliński, Sysiak, Solarewicz, Szram, Rajzer, Hałada, Schabowski (libero). Na zmiany wchodzili: Hałas, Florkowski.


2 października 2005 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligii okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał z drużyną Bielawianki Bielawa 0:2 (0:0).
Victoria wystąpiła w tym meczu w następującym składzie: Kącki, Błaszczak, Fleszar, Piotrowski, Lehner, Kiełbowicz, Prusiński, Białkowski, Stoma, Sobota, Borowiak. Na zmiany wchodzili: Weirauch, Rogowski, Zanin, Karczmarz.
W dzisiejszym spotkaniu Stal Świdnica odniosła swoje pierwsze zwycięstwo pokonując w Lądku Zdroju tamtejszy Trojan 3:2(2:0) Bramki dla Stali strzelili: Patryk Dworzyński - 2 oraz Szymon Majcherczyk.
Stal wystąpiła w składzie: Marcin Jaźwik, Piotr Bartkowiak, Jarosław Falkemberg, Aleksander Galuba. Rafał Wilk, Łukasz Wolański, Patyk Dworzyński (Łukasz Kołakowski), Robert Krenczyk, Damian Błaszczyk, Szymon Majcheczyk, Tomasz Oleksy.


2 października 2005 - Wystawa w Trutnovie

Wspólnie z Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową miasto weźmie udział w III Wystawie Gospodarczej - Karkonosze 2005, którą zaplanowano w czeskim Trutnovie na 6-8 października. Podczas targów swoje stoiska otworzy osiem firm ze Świdnicy i okolicznych miejscowości. Również w tym roku zaplanowano "Dzień Polski", weźmie w nim udział 15 firm z regionu wałbrzyskiego. W 2003 i 2004 roku na trutnowskich targach wystawiło się ponad 80 firm z Polski i Czech oraz organizacje działające na rzecz przedsiębiorców. Wystawę gospodarczą odwiedza rokrocznie 3-4 tysiące osób.


2 października 2005 - Wpadka

29 września w Świebodzicach funkcjonariusze z tamtejszego Komisariatu Policji w wyniku prowadzonych czynności zatrzymali 4 osoby - mieszkańców Świebodzic. W mieszkaniach zatrzymanych ujawnili alkohol w plastikowych butelkach, który przelewany był do szklanych butelek o różnej pojemności. Zabezpieczono 50 szklanych butelek z alkoholem, które nie posiadały znaków akcyzy. Alkohol niewiadomego pochodzenia sprzedawany był na terenie Świebodzic. Zostanie on przesłany do badań laboratoryjnych.
W toku prowadzonych działań funkcjonariusze w czasie przeszukań zabezpieczyli amfetaminę i marihuanę. Osoby u których zabezpieczono alkohol i narkotyki zostały zatrzymane w PODZ KPP w Świdnicy. Zatrzymanym za posiadanie narkotyków grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Czterem zatrzymanym mężczyznom za sprzedaż i posiadanie alkoholu bez znaków akcyzy grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.
Wszyscy zatrzymani byli już wcześniej znani policji. Dwaj mężczyźni byli już karani za posiadanie alkoholu bez znaków akcyzy.


2 października 2005 - Przejrzyste zatrudnienie

Zmieniły się zasady zatrudniania nowych urzędników w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Prezydent miasta Wojciech Murdzek podjął decyzję, że od tej pory - jeśli zajdzie potrzeba zatrudnienia nowych urzędników - każdorazowo ogłaszany będzie konkurs. Rekrutację będzie prowadziła co najmniej trzyosobowa komisja, a ogłoszenia o wolnych miejscach pracy będą publikowane m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej urzędu oraz na tablicy ogłoszeń. Kandydaci, którzy spełnią formalne wymogi zamieszczone w ogłoszeniu, będą dopuszczani do kolejnego etapu procedury, którym będzie rozmowa kwalifikacyjna. W tym procesie komisja konkursowa będzie oceniała kandydata przyznając mu punkty. Po ocenie kandydatów komisja dokona wyboru najlepszego i wybór ten uzasadni. Decyzję ostateczną o zatrudnieniu danej osoby podejmie Prezydent, a wyniki naboru zostaną publicznie ogłoszone. Przyjęte zarządzeniem Prezydenta zasady będą dotyczyć każdego stanowiska urzędniczego, a więc także stanowisk kierowniczych. Wpłyną nie tylko na przejrzystość pracy urzędu, ale przede wszystkim zwiększą szansę osób poszukujących pracy na zatrudnienie i karierę w Urzędzie Miejskim. Wszyscy kandydaci spełniający przyjęte kryteria będą mieli bowiem równe szanse. Do wprowadzenia nowego systemu naboru pracowników urząd przygotowywał się już od kilku miesięcy. Zadanie to jest bowiem jednym z priorytetów akcji "Przejrzysta Polska", której Świdnica jest uczestnikiem. Dodatkowo konieczność wprowadzenia zmian w procedurze naboru wprowadziły w życie znowelizowane przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Świdnicki urząd planuje pójść o krok dalej, niż wymagają tego przepisy. W tej chwili przygotowywana jest dodatkowa procedura naboru na wszystkie wolne nieurzędnicze stanowiska pracy, w tym wszystkie stanowiska obsługi.


2 października 2005 - Biegi Przełajowe

30 września. odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych. Zawody miały miejsce na obiektach ŚOSiR przy ul. Śląskiej. Organizatorem był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji i Szkolny Związek Sportowy. W zawodach wzięło udział 100 chłopców i 80 dziewcząt. Dziewczęta biegały na dystansie 10 x 800 m, chłopcy na dystansie 10 x 1000 m.
Wśród chłopców zwyciężyli uczniowie ze SP 4 przed SP 6, SP 8, SP 5, SP 1, SP 3, SP 15, SP 10, SP 9 i SP 12.
Wśród dziewcząt najszybszymi okazały się reprezentantki z SP 4 kolejne miejsca zajęły: SP 8, SP 1, SP 12, SP 10, SP 15, SP 3, SP 9.
Po dwie najlepsze drużyny awansowały do zawodów szczebla powiatowego, które odbędą się 7 października w Żarowie.


1 października 2005 - Co się dzieje ?

Po piłkarsku powiedzielibyśmy - był to mecz do jednej bramki. To, co zaprezentowały dzisiaj świdnickie siatkarki woła o pomstę do nieba. Nikt się nie łudził, że mamy mocny zespół startując w lidze. Ale też nikt nie pomyślał, że ten zespół kompletnie niczego nie umie lub potrafi w jednej chwili zapomnieć, że tydzień temu lub dwa - jeszcze umiał. Czas zastanowić się czy drużyna nie umie, bo trener nie potrafi jej tego nauczyć, a może tego zespołu nauczyć się już nie zdoła. Kompletna nieudolność, brak pomysłu w grze. Przykro to mówić, ale samooszukiwanie się niczego w tej sytuacji nie zmieni. Czas podjąć zdecydowane kroki. Bo zostanie zaprzepaszczona okazja do gry w pierwszej lidze. Jest jeszcze czas na wzmocnienie zespołu. Z tego co redakcja wie prowadzone są rozmowy z zawodniczkami na pozycji atakującej i rozgrywajacej. Rozmowy sa mocno zaawansowane.
MKS Świdnica - LTS Legionovia 1:3 w setach 11/25, 26/24, 12/25 i 21/25.
Trener Legionovii - Janusz Patriak zaskoczony jest bardzo łatwym zwycięstwem, spodziewał się większego oporu, szczególnie po zwycięstwie MKS-u Świdnica nad Wisłą Kraków.


1 października 2005 - Czwartoligowcy na tarczy

Nie popisały się nasze czwartoligowe zespoły. Polonia-Sparta Świdnica przegrała na wyjeździe z Orłem Ząbkowice 3:6.
Podobnie, choć w mniejszym wymiarze przegrał na wyjeździe AKS Strzegom. Drużyna ze Strzegomia uległa Pogonii Oleśnica przegrywając 1:0.
W tabeli rozgrywek IV ligi Polonia-Sparta Świdnica zajmuje 11 miejsce a zespół AKS Strzegom plasuje się na 14 pozycji..


1 października 2005 - Kulturalne otwarcie

Na piątek, 7 października, zaplanowano uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. W niegdysiejszym Pałacu Opatów Cystersów, przy ul. Franciszkańskiej, wystąpi z recitalem "Rozdane Pocałunki" Grażyna Barszczewska.
W tym też dniu zaplanowano inaugurację sezonu kulturalnego 2005/2006 oraz wręczenie dorocznych nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury: Sobiesławowi Nowotnemu i Mirosławowi Sośnickiemu.


1 października 2005 - Nieustalony mężczyzna

29 września do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy trafił mężczyzna, który nie pamięta jak się nazywa, gdzie mieszka.
Mężczyzna ubrany w koszulę flanelową w granatowo-biało-jasno-niebieską kratę, czarną skórzaną kurtkę, spodnie dżinsowe - granatowe, buty skórzane koloru brązowego.
Wszystkie osoby, które znają przedstawionego na zdjęciu mężczyznę prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod bezpłatnym nr telefonu 997 lub 8528227.

1 października 2005 - Sołtysi w Miliczu

Sołtysi i członkowie rad sołeckich odwiedzili gminę Milicz. Podczas wyjazdu mieli okazję zobaczyć, jakie możliwości ma rolnik poza uprawianiem pola.
- Celem seminarium było wskazanie sposobów uzyskania innych niż typowo rolnicze źródeł dochodów w gospodarstwie na podstawie funkcjonujących na tamtym terenie przedsięwzięć - informuje Alicja Czekajło, kierownik referatu rolnictwa.
Sołtysi odwiedzili gospodarstwa agroturystyczne, kwaterę myśliwską, ogrodnictwo zajmujące się produkcją pomidorów szklarnianych oraz łowiska, komercyjne i przyzagrodowe połączone z polem namiotowym.
Tego typu wyjazdy dla rolników są organizowane przez gminę już od kilku lat. Co roku odbywa się ich kilka. Za każdym razem bezpłatnie korzysta z nich kilkadziesiąt osób. Tym razem skorzystano z zaproszenia Powiatowego Zespołu Doradców DODR w Miliczu.


1 października 2005 - Ratujmy kasztanowce

Od kilku lat trwa inwazja groźnego szkodnika kasztanowców. Z tego też powodu Prezydent Świdnicy zwrócił się do zarządców nieruchomości i świdniczan z apelem o systematyczne grabienie opadłych liści kasztanowców oraz niszczenie zimujących w nich poczwarek.
Metoda grabienia i palenia liści jest obecnie najbardziej bezpieczna i skuteczna w ograniczaniu szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka.
Inspektorzy ochrony środowiska zaznaczają, że palenie liści niszczy poczwarki szrotówka, a także grzyby chorobotwórcze powodujące znaczne uszkodzenia liści kasztanowca.


1 października 2005 - Zadbajmy o serce

Występowały przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, były pokazy, badania i porady.
Strzegomianie obchodzili Międzynarodowy Dzień Serca.
Na parkingu SCK odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy, konkursy o tematyce prozdrowotnej i medycznej oraz bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi i EKG.
Można było również poznać najnowsze informacje na temat ptasiej grypy.
Wszystko to, abyśmy zaczęli myśleć o zdrowiu zanim zachorujemy.
Imprezę zorganizowało Strzegomskie Centrum Kultury, z pomocą przyszło Strzegomskie Centrum Medyczno - Diagnostyczne oraz świdnicki SANEPID.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała