31 grudnia 2005 - Nadsyłajcie zdjęcia

Udanych zabaw sylwestrowych i szczęśliwego Nowego Roku życzy wszystkim - redakcja serwisu internetowego www.dziennik.swidnica.pl
Prosimy o nadsyłanie zdjęć z dzisiejszych zabaw i balów sylwestrowych.
Nadesłane i opisane zamieścimy.


31 grudnia 2005 - Świeniewicz najlepszą siatkarką Europy!

Dorota Świeniewicz została najlepszą siatkarką w Europie w 2005 roku - poinformowała o tym oficjalnie Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) w piśmie wysłanym do Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
"Wyboru dokonał Komitet Wykonawczy na swym posiedzeniu 16 grudnia."
Nagroda zostanie wręczona polskiej siatkarce 23 czerwca 2006 roku, na gali w Wiedniu, podczas losowania europejskiej Ligi Mistrzów.
Dorota Świeniewicz, która gra we włoskim Desparze Perugia, zdobyła w tym roku mistrzostwo Europy, Puchar i mistrzostwo Włoch oraz Puchar CEV.
W mistrzostwach Europy w Zagrzebiu została wybrana najlepszą zawodniczką.


31 grudnia 2005 - Program stypendialny zakończony

29 grudnia odbyła się ostatnia wypłata stypendiów szkolnych w Gminie Żarów. Na stypendia przeznaczono 172.066 zł. Stypendia otrzymało 784 osób. Na świadczenia materialne przeznaczono 93.890,04 zł, na świadczenia pieniężne kwotę 73.533,40 zł. Przyznano również 19 zasiłków szkolnych na kwotę 4.462,56 zł. Stypendia były przyznawane zgodnie z przepisami ustawy "o systemie oświaty" i z regulaminem przyznawania pomocy materialnej uchwalonym przez Radę Miejską Żarowa. Ich wysokość kształtowała się w zależności od dochodu rodziny i uczęszczania do danego typu szkoły od 44,80 zł do 112 zł miesięcznie.


30 grudnia 2005 - Informacje dostępne dla każdego

Na ostatnim posiedzeniu Radni Powiatu przyjęli projekt uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2006 rok. W tym roku Starostwo postanowiło umożliwić mieszkańcom powiatu by w sposób jasny i przejrzysty mogli uzyskać informacje o projekcie budżetu oraz o rozliczeniu budżetu z poprzedniego roku.
W tym celu opracowany i wydany został Informator Budżetowy Powiatu Świdnickiego pt. "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy ?". Informacje zawarte w broszurce pokazują skąd pochodzą pieniądze i na co zostają wydane.
W styczniu Informator będzie rozdawany jako wkładka do gazet lokalnych, tak aby każdy mógł zapoznać się z nim.


30 grudnia 2005 - Budżet na 2006 rok uchwalony

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w 2005 roku uchwalono budżet na 2006 rok. Charakteryzując ten budżet Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta powiedziała, że jest to budżet stabilny, proinwestycyjny. Budżet, który będzie znacznie oddziaływał na sferę społeczną i poprawę życia mieszkańców w gminie. Ten budżet oznacza, że przede wszystkim zwiększą się wydatki na Oświatę zwiększono również środki na Pomoc Społeczną. Na Kulturę i Ochronę Dziedzictwa Narodowego zwiększą się wydatki o 731.410 zł w stosunku do roku poprzedniego. Związane jest to głównie z modernizacją parku w Łażanach, który ma stać się centrum sportowo - edukacyjno - rekreacyjnym wsi. Wyremontowany zostanie Żarowski Ośrodek Kultury, świetlice wiejskie. Dzięki dofinansowaniu przez Gminę wspólnot mieszkaniowych, zbudowana zostanie siec wodociągowa na osiedlu domków jednorodzinnych przy ulicy Dworcowej. Najważniejszą inwestycją realizowaną przez Gminę będzie budowa drogi łączącej drogi powiatowe nr.3396 D i 2880 D, Wybudowanie drogi usprawni ruch z Żarowskiej Podstrefy w kierunku Wrocławia omijając Łażany. Nadwyżka dochodów nad wydatkami w kwocie 1.623.332 zł przeznaczona została na pokrycie przypadających do spłaty w 2006 roku rat kredytów długoterminowego inwestycyjnego na budowę szkoły - Gimnazjum i pożyczki zaciągniętej na spłatę zobowiązań ZUS. Podsumowując uchwalony budżet Lilla Gruntkowska Burmistrz Żarowa stwierdziła, że poziom wzrostu dochodów gminy jest imponujący. Zwiększają się również wydatki Gminy, ale biorąc pod uwagę ciągle wysoki wskaźnik inwestycji (28 %) jest to zapowiedź poprawy bytu mieszkańców. Na Sesji powołano również Skarbnika Gminy Żarów została nim Pani Iwona Wojciechowska.


30 grudnia 2005 - W nowej siedzibie

Od 5 stycznia rozpocznie się przeprowadzka Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach do nowo wyremontowanych pomieszczeń przy ul. Piłsudskiego 8. Staraniem miasta powstaje tam Centrum Wsparcia Lokalnego. Prócz nowych biur OPS znajdzie się tam stołówka z pełnym zapleczem, gdzie tradycyjnie wydawane będą gorące posiłki dla osób ubogich. Prócz stołówki na parterze budynku funkcjonować będzie zaplecze sanitarne, w tym natryski, z których będą mogli skorzystać potrzebujący.
Przeprowadzka Ośrodka Pomocy Społecznej potrwa dwa dni. Z tego właśnie powodu 5 i 6 stycznia nie będzie działało biuro, działać natomiast będzie kasa (godziny otwarcia: 10.00 - 14.00).
Pracownicy OPS przepraszają za wszelkie niedogodności wynikające z przeprowadzki. Zapraszają petentów od 9 stycznia, zapewniając nieporównywalnie lepsze warunki przyjmowania mieszkańców. Na ten też dzień przewidziane jest uroczyste otwarcie Centrum, którego siedziba przygotowywana była przez ostatnie półtora roku.


29 grudnia 2005 - Spotkanie sylwestrowe

Zapraszamy wszystkich mieszkańców na spotkanie sylwestrowe, które rozpocznie się 31 grudnia o godzinie 23.00 na placu przed "Nefrytem".
Podczas spotkania przewidziane są liczne atrakcje, m.in. konkurs na najciekawszą kreację sylwestrową z nagrodą - telewizorem - ufundowaną przez Panią Burmistrz, pokaz sztucznych ogni, prezentacja filmu "Minął rok", a także przekazanie insygniów władzy młodemu rokowi 2006 przez 2005. Biesiadę poprowadzi zespół Górzanie. Na miejscu będzie można rozgrzać się kubkiem gorącej herbaty.
Organizatorami spotkania są: Burmistrz Miasta Żarów Lilla Gruntkowska, Żarowski Ośrodek Kultury, Komenda Policji w Żarowie oraz Komenda Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarowie.


29 grudnia 2005 - Sylwester w Rynku

Wybór najstarszego i najmłodszego uczestnika sylwestrowej zabawy oraz pokazy sztucznych ogni to jedne z atrakcji miejskiego Sylwestra, na którego zaprasza burmistrz Świebodzic Jan Wysoczański. Wspólna zabawa rozpocznie się o godzinie 22.00, a zakończy o 2.00. Mieszkańcy bawić się będą mogli przy dźwiękach muzyki mechanicznej. O 23.50 do zebranych przemówi gospodarz miasta, a potem rozpocznie się wielkie wspólne odliczanie do północy. Potem rozpocznie się pokaz fajerwerków, zorganizowany w tym roku tak, by wystrzały nie zagroziły bezpieczeństwu zebranych.
Organizatorzy uprzedzają, że niedozwolone będą indywidualne pokazy sztucznych ogni, a Straż Miejska będzie miała za zadanie upominać tych, którzy nie zastosują się do tej prośby.
"Chcemy, by to była wesoła i bezpieczna zabawa. A fajerwerki w rękach osób nieprzygotowanych stanowią zagrożenie i dla nich samych, i dla osób znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Dlatego jedyne ognie sztuczne, jakie tego dnia podziwiać będzie można w Rynku, to te, które sami przygotujemy. A w zasadzie nie my, jako urząd, ale specjalistyczna, doświadczona i godna zaufania firma, która współpracuje z nami od dawna" - komentuje Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Kultury.


29 grudnia 2005 - Harcerska "Koniczynka"

XVI Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej ściągnął do Strzegomia dzieci i młodzież z całego Dolnego Śląska. W tym roku bezkonkurencyjne były zuchy.
O wygraną walczyło dwadzieścia zespołów, zuchy i harcerze, z Bierutowa, Bystrzycy Kłodzkiej, Kamiennej Góry, Legnicy, Świdnicy i Strzegomia.
Ostatecznie zwyciężyła gromada zuchowa "Dzielna Orlęta" z Kamiennej Góry. Druga była drużyna harcerska "Buczyna" ze Strzegomia, a trzecie miejsce przypadło drużynie "Arsenał" (Strzegom) i grupie "Cztery Dzielne Kobiety" ze Świdnicy. Jury przyznało również wyróżnienie, otrzymała je strzegomianka - Iza Kisielewska. Organizatorem festiwalu jest Szczep ZHP "Dziś - Jutro - Pojutrze" im. Floriana Marciniaka w Strzegomiu.


29 grudnia 2005 - Order za życzliwość

Medal za Życzliwość i Pomoc - najwyższe diecezjalne odznaczenie, przyznawane osobom świeckim, otrzymał burmistrz Jan Wysoczański z rąk Biskupa Świdnickiego prof. Ignacego Deca. W ten sposób zwierzchnik władz kościelnych chciał uhonorować gospodarza miasta i wszystkich jego współpracowników, za działania podejmowane od lat na rzecz ludzi ubogich i potrzebujących.
Biskup po raz pierwszy o swojej decyzji poinformował podczas spotkania z samorządowcami powiatu świdnickiego, jakie miało miejsce w świdnickiej Kurii 22 grudnia. Mówił też o tym niezwykłym wyróżnieniu podczas spotkania wigilijnego 24 grudnia.
W Świebodzicach przez cały okres sprawowania władzy przez Jana Wysoczańskiego przykłada się szczególną wagę do walki z biedą i bezrobociem. Wspólne spotkania wigilijne i wielkanocne są już piękna tradycją, a prócz dobrego słowa potrzebujący mieszkańcy liczyć mogą na materialne wsparcie. Świebodzice przodują też w powiecie pod względem zaangażowania w organizację prac interwencyjnych i robót publicznych, co setkom osób każdego roku zapewnia dochody.


28 grudnia 2005 - Szukamy kandydatów

W ostatnim czasie wzrosła liczba dzieci, którym należy zapewnić opiekę. Powiatowy Dom Dziecka w Bystrzycy Górnej jest zapełniony i "pęka w szwach". Przebywa w nim prawie 70 wychowanków inne oczekują na miejsce. W przypadku jego braku dzieci kierowane są do placówek poza powiat. "Dlatego nieustannie poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze. Czekamy na ludzi odpowiedzialnych, z wielkim sercem, zorientowanych w potrzebach dzieci i nastawionych na ich realizację." - mówi Beata Galewska Dyrektor PCPR. "Jednak chętnych spełniających ustawowe wymogi jest zbyt mało, w tej chwili mamy trzech kandydatów na rodziny zastępcze, ale to za mało, aby przeprowadzić dla nich szkolenie" - dodaje.
Marzeniem pracowników PCPR jest znalezienie rodzin dla dzieci z Domu Dziecka i powrót do naszego powiatu dzieci wysłanych do domów dziecka w innych powiatach. Zawodowe rodziny zastępcze, wychowujące od trojga do sześciorga niespokrewnionych dzieci otrzymują wynagrodzenie za pracę: od 1621 zł do 2269 zł miesięcznie oraz świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w rodzinie dziecka.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z PCPR pod numerami telefonu 074 8500427 - Lidia Starzyk lub 074 8500 426 - Beata Galewska.


28 grudnia 2005 - Większe stypendia

28 grudnia zakończyło się wypłacanie przez Urząd Miejski dodatkowych środków, przyznanych z budżetu państwa na stypendia socjalne. Pieniądze trafiły do 537 uczniów, zakwalifikowanych we wcześniejszej procedurze. Dzieci otrzymały już pieniądze w październiku i listopadzie. Teraz czekała na nie dodatkowa pula. Z budżetu państwa przekazano Świebodzicom w grudniu 55 tysięcy złotych. Łącznie ze środkami przyznanymi wcześniej wartość wypłaconych stypendiów wyniosła 183 tysiące złotych. Wysokość stypendiów była różna - od kilkudziesięciu do ponad stu złotych, a zależała od dochodów osiąganych w rodzinie. Naliczenie następowało zgodnie z przyjętym wcześniej regulaminem, zatwierdzonym przez Radę Miejską.


28 grudnia 2005 - Czwarty raz

Sportowcy z powiatu świdnickiego zrzeszeni w LZS brali w minionym roku udział w VI edycji Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi, rywalizując w dwudziestu najpopularniejszych dyscyplinach sportowych. W Igrzyskach zostały sklasyfikowane reprezentacje 79 gmin (na ponad 200 startujących) z 27 dolnośląskich powiatów. Według danych Rady Dolnośląskiej Zrzeszenia LZS, w Igrzyskach wzięło łącznie udział 162 tysiące osób. Z samego powiatu świdnickiego w turniejach na różnego rodzaju szczeblach - gminnych, powiatowych, strefowych i wojewódzkich - uczestniczyło ponad 32 tysiące mieszkańców.
Po raz czwarty z rzędu w klasyfikacji powiatów zwyciężył powiat świdnicki. I zgodnie z tradycją u zwycięzcy odbywało się uroczyste podsumowanie VI Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Uroczystość odbyła się 16 grudnia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się miedzy innymi Zdzisław Paliga - dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej Urzędu Marszałkowskiego, Ryszard Lech - przewodniczący rady Dolnośląskiej Zrzeszenia LZS oraz wiceprzewodniczący Andrzej Cywiński, Starosta powiatu świdnickiego Jacek Wajs oraz wicestarosta Zygmunt Worsa. Gośćmi na uroczystości byli również przedstawiciele gmin i powiatów uczestniczących w Igrzyskach.
Uroczystość otworzył starosta świdnicki, który nie ukrywał zadowolenia z faktu zwycięstwa w Igrzyskach powiatu świdnickiego. Wręczonio dyplomy oraz puchary. Uhonorowano również działaczy najbardziej zaangażowanych w organizację i przebieg igrzysk. Z naszego powiatu uhonorowany został Leszek Noworól - sekretarz Rady Powiatowej LZS.


28 grudnia 2005 - Przy wigilijnym stole

Jak co roku w Świebodzicach zorganizowano wigilijne spotkanie, na które zaproszono wszystkich potrzebujących i samotnych mieszkańców. Kolejny tez raz gościem był Jego Ekscelencja Biskup Świdnicki prof. Ignacy Dec. 24 grudnia w południe rozpoczęła się msza święta w kościele pw. Św. Alberta. Przewodniczył jej właśnie ksiądz biskup, a towarzyszyli mu świebodziccy duchowni.
Godzinę później, w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęło się wigilijne spotkanie. W tym roku przy stołach zasiadła rekordowa liczba 800 osób. Honory gospodarza czynił burmistrz Jan Wysoczański, któremu towarzyszyli wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska i dyrektor UM Paweł Ozga, radni z przewodniczącym Władysławem Górą na czele, duchowni i siostry zakonne. W trakcie posiłku pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej i Ośrodka Sportu i Rekreacji rozdali wytypowanym wcześniej osobom paczki żywnościowe. Otrzymało je w sumie 750 rodzin, a każda paczka warta była 40 złotych. Duża część jej zawartości została ufundowana przez niezawodnych sponsorów.
Także sponsorzy przyczynili się do tego, co znalazło się na stołach. Między innymi chleb i ciasta zostały całkowicie zafundowane przez świebodzickich piekarzy i cukierników. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd. Słowa uznania za sprawne zorganizowanie miejskiej Wigilii należą się pracownikom OPS, OSiR i Urzędu Miejskiego.


28 grudnia 2005 - Najładniejsza zagroda

20 grudnia w świetlicy środowiskowej w Kalnie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na Najładniejszą Zagrodę w Gminie Żarów 2005. Komisja dwukrotnie odwiedziła zagrody, które stanęły do konkursu. Skupiała się głównie na utrzymaniu porządku i czystości, zabezpieczeniu maszyn rolniczych, wyglądu budynków gospodarczych i mieszkalnych oraz innych czynnikach, które stanową o ogólnym wizerunku zagrody. Pierwsze miejsce zdobyła zagroda państwa Heleny i Jerzego Guła z Imbramowic, drugie miejsce przypadło państwu Jadwidze i Andrzejowi Kubka z Bukowa, natomiast trzecie pani Magdalenie Kowalik z Bożanowa. Pozostałe zagrody biorące udział w konkursie, należące do Grażyny Bielak z Przyłęgowa, Józefa Fity z Imbramowic, Władysławy i Mariana Salamon z Kalna, Sławomira Cidyło z Mielęcina, Haliny i Kazimierza Jastrzębskiego z Kalna oraz Mariana Borowskiego z Mrowin zostały ocenione na równym poziomie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody.
W czasie spotkania odbyła się prezentacja multimedialna na temat projektowania zagrody przygotowana przez Elżbietę Maśko, pracownika Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na spotkanie przybyła też Lilla Gruntkowska - Burmistrz Miasta Żarów, Wiesława Furtak - Dyrektor Żarowskiego Ośrodka Kultury oraz sołtysi wsi.


28 grudnia 2005 - Etycznie w radzie

Rada Miejska w Strzegomiu przyjęła swój kodeks etyczny. Radni pracowali nad nim przez kilka miesięcy.
- Opracowanie Kodeksu Etycznego Rady Miejskiej w Strzegomiu przyczyni się do poprawy wizerunku radnych wykonujących zadania publiczne na rzecz społeczności strzegomskiej - wyjaśnia Stanisław Sitarz, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.
O przystąpieniu do tworzenia kodeksu wszyscy radni zadecydowali jednogłośnie. Ostateczną wersję kodeksu radni przyjęli 20 grudnia. poprzez złożenie podpisu akceptującego wartości i zasady, którymi będą kierowali się podczas służby publicznej. Kodeks Etyczny jest wzorem dla wszystkich radnych Rady Miejskiej w Strzegomiu, którzy w swojej pracy publicznej kierują się obowiązującym porządkiem prawnym, ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi oraz troską o dobro i pomyślność Ojczyzny i wspólnoty samorządowej Gminy Strzegom.


28 grudnia 2005 - Laureat konkursu "Bliżej Teatru"

16 grudnia w warszawskiej Akademii Teatralnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom tegorocznej edycji XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej Teatru - Teatr 2005". Centralna Komisja działająca przy Towarzystwie Kultury Teatralnej po rozpatrzeniu 50 zgłoszeń z 12 komisji wojewódzkich przyznała 10 nagród zespołowych i 12 indywidualnych. Fundatorami nagród było Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Gimnazjum nr3 w Świdnicy otrzymało dyplom i nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji teatralnej. W uzasadnieniu wygłoszonym podczas wręczania nagrody zebrani na uroczystości usłyszeli słowa uznania dla wieloletniej i wielotorowej działalności teatralnej prowadzonej w świdnickim gimnazjum. W ostatnich dwóch latach szkoła realizowała własny Projekt Edukacji Teatralnej, opracowany i dokumentowany przez polonistki - Edytę Wicińską i Barbarę Pidanty.
Sukces szkoły, promujący nasze miasto w Polsce, to wynik ogromnej pracy nauczycieli i młodzieży. Warto dodać, że inspiratorem i organizatorem niektórych zadań i konkursów teatralnych był Świdnicki Ośrodek Kultury, laureat ubiegłorocznego konkursu "Bliżej Teatru".


27 grudnia 2005 - Dobra tradycja

Święta Bożego Narodzenia to czas pokoju, miłości, radosnej nowiny. W duchu dobrej tradycji gmina Żarów po raz kolejny jest organizatorem pomocy dla najbardziej potrzebujących wsparcia mieszkańców gminy.
Od kilku lat Żarowskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych wspólnie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Radą Miejską w Żarowie oraz Młodzieżową Radą Miejską organizuje Akcję Świątecznej Pomocy mającą na celu dostarczanie paczek świątecznych żywnościowych do rodzin, które same nie są w stanie pokonać trudności związanych z przygotowaniem wigilijnej wieczerzy. W tym roku paczka Od Św. Mikołaja trafiła również do dzieci. Czas świąteczny sprzyja takiej działalności. Okazuje się, że przed świętami bardziej niż kiedykolwiek pojawia się w nas potrzeba dzielenia się z innymi zwłaszcza z tymi słabszymi.
Organizatorzy z radością zauważają, że ta potrzeba jest coraz wyraźniejsza. W tym roku "sięgnęła zenitu". Dzięki ofiarności lokalnych przedsiębiorców, mieszkańców dzielących się żywnością oraz pieniędzmi ofiarowanymi podczas niedzielnej kwesty udało się przygotować blisko 300 paczek świątecznych.
Za umiejętność dzielenia się z innymi dziękujemy tym wszystkim, którzy znaleźli miejsce w swoim sercu aby wesprzeć dobrą tradycję - organizatorzy.


27 grudnia 2005 - Uroczystość

22 grudnia w Hotelu "Piast-Roman" w Świdnicy odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu ISO 9001:2000 firmie Mediator ze Świdnicy. Mediator jest Ośrodkiem Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego, działa w branży szkoleniowej już od 1990 roku. Działa na terenie sześciu województw południowo - zachodniej Polski. Klienci i partnerzy cenią firmę za wiedzę oraz doświadczenie, a także za kreatywne i niestandardowe podejście do stawianych sobie zadań. Do tej pory Mediator przeszkolił około 15 000 osób. Oferta szkoleniowa kierowana do potencjalnych klientów jest bardzo urozmaicona. Oferując tak szeroki wachlarz szkoleń, bierze się pod uwagę potrzeby rynku, zachodzące zmiany w gospodarce i przede wszystkim dostosowuje się szkolenia do wymogów indywidualnego klienta. Od 2005 roku firma realizuje również siedem projektów dofinansowywanych z Unii Europejskiej, w ramach których przeszkolonych zostało bezpłatnie ponad 3000 osób.


27 grudnia 2005 - Powrót do źródeł

Mieszkańcy Żółkiewki mogą ponownie korzystać z własnej wypożyczalni książek. Siedziba biblioteki wróciła do tej podstrzegomskiej wsi po 33 latach przerwy.
W połowie grudnia odbyło się uroczyste otwarcie filii, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnieni bibliotekarze i zaproszeni goście.
Nowooddane lokum biblioteki mieści się w budynku świetlicy wiejskiej i ma powierzchnię około 30 m2. Księgozbiór liczy 10 199 woluminów. Funkcję bibliotekarki pełnić będzie Maria Pińkoska, która również prowadzi wypożyczalnię w Kostrzy.
Prace adaptacyjne trwały 1,5 miesiąca - środki na remont pochodziły głównie z budżetu gminy Strzegom. W restaurację pomieszczenia zaangażowana była Rada Sołecka wsi Żółkiewka oraz Stadnina Koni z Żelazowa, która zapewniła iędzy innymi transport i pracowników.


27 grudnia 2005 - Sesja

29 grudnia o godzinie 9°° - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się XLVII sesja Rady Gminy.
Podczas sesji radni podejmą uchwały między innymi w sprawach: uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2006, w sprawie budżetu gminy na przyszły rok, uchwalą miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Boleścin, Burkatów, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Lubachów, Makowice, Miłochów, Modliszów, Opoczka, Pogorzała, Witoszów Dolny oraz Witoszów Górny.


27 grudnia 2005 - Niech ta Gwiazda Betlejemska ...

22 grudnia, Burmistrz Jan Wysoczański i przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Góra zaprosili do klubu Reklan w radnych, szefów instytucji miejskich, przedsiębiorców, duchownych i reprezentantów instytucji powiatowych na krótka uroczystość bożonarodzeniową. Była okazja do podsumowania mijającego roku i złożenia sobie najlepszych życzeń. "Niech ta Gwiazda Betlejemska, Która świeci dziś o zmroku, Doprowadzi nas do szczęścia W nadchodzącym nowym roku ..." - recytowały uczennice z Koła Aktywności Twórczej, które pod opieką Haliny Serafin działa przy Gimnazjum nr 2. Występ młodzieży: Klaudii Abelunas, Karoliny Dziwosz, Anny Chmielek, Elżbiety Popakul oraz akompaniującego im na saksofonie Zbyszka Kujata był pierwszym akcentem miłej uroczystości. Tradycyjnie już zgromadzonym przekazano Betlejemskie Światełko Pokoju, które za pośrednictwem skautów, a w Polsce harcerzy, przemierza nasz kontynent. A przywiózł je do Świebodzic Komendant Hufca ZHP Piotr Pamuła. Jan Wysoczański mówił o sukcesach ostatniego roku, szczególnie o pozyskiwanych dla miasta środkach zewnętrznych i nowych inwestorach, lokujących w Świebodzicach swoje inwestycje. Wszystkim fundatorom dziękował za datki, wniesione na rzecz budowy pomnika Jana Pawła II. Władysław Góra podkreślił, że sukcesy miasta wynikają ze zgodnej współpracy burmistrza i Rady Miejskiej. Opłatek pobłogosławił ksiądz proboszcz Dariusz Danielewicz. Łamiąc się nim, zebrani złożyli sobie najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności.


23 grudnia 2005 - Klingenburg zainwestuje w Świdnicy

Ponad dwuhektarową działkę w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" zakupiła niemiecka firma Klingenburg International Sp. z o.o. Dzisiaj, 23 grudnia, podczas spotkania z Prezydentem Świdnicy, Wojciechem Murdzkiem, Mirosław Greber, prezes WSSE "Invest Park" wręczył Sławomir Bielakowi, prezesowi firmy, zezwolenie na prowadzenie działalności w świdnickiej podstrefie. Klingenburg przy ul. Metalowców chce wybudować zakład produkcji wymienników ciepła, które minimalizują zużycie energii. Proekologiczne elementy są montowane w systemach klimatyzacyjnych. - Od 2004 roku prowadzimy w Świdnicy biuro handlowe, jednak postanowiliśmy rozszerzyć swoją działalność. Zdecydowała o tym dobra lokalizacja miasta, bardzo dobrze przygotowane, uzbrojone grunty. Duże znaczenie ma również połączenie drogowe oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników - mówi Sławomir Bielak, prezes Klingenburg International. Budowa wartego 5 mln zł zakładu ma według planu rozpocząć się w marcu 2006 roku, a zakończyć w październiku. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na styczeń 2007 roku. W pierwszej fazie projektu w zakładzie znajdzie zatrudnienie 25 osób, docelowo 50.


23 grudnia 2005 - Apel wojewody

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk zwrócił się do starostów, prezydentów, wójtów oraz burmistrzów naszego regionu z następującym apelem:
"Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest czasem szczególnym, kiedy jeszcze mocniej powinniśmy zadbać o to, by nikt nie czuł się samotny, opuszczony, bez dachu nad głową. Dlatego właśnie zwracam się do Państwa, aby w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na osoby bezdomne i samotne, zależy mi, aby w miarę możliwości zapewnić im ciepły posiłek i nocleg. Wierzę gorąco, że wyczulą Państwo dyspozycyjne służby, aby reagowały szybko, sprawnie i z szacunkiem dla tych, którzy oczekują pomocy."


23 grudnia 2005 - Štedrovečerni setkáni

Wigilia polsko-czeska organizowana przez PSP nr 2 w Strzegomiu wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń naszej gminy. W tym roku po raz czwarty cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionego Novego Mesta nad Metuji z Czech uczestniczyła w popularnych jasełkach. W piątek, 15 grudnia w sali SCK uczniowie zaprezentowali program artystyczny związany z Bożym Narodzeniem. Efektowna scenografia, bogate stroje, wzruszające teksty, przepięknie zaśpiewane kolędy przez chórzystów ze strzegomskiej i czeskiej szkoły stworzyły niezwykle świąteczną i rodzinną atmosferę. Wśród zaproszonych gości byli: zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, sekretarz gminy Sabina Cebula oraz ksiądz kanonik Marek Żmuda. Ze strony czeskiej gościli starosta Jiri Tymel i Dagmar Kreśkowa. Ze sceny w kierunku uczniów, nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców popłynęły najserdeczniejsze życzenia świąteczno-noworoczne przekazane przez zaproszonych gości. Tę wzruszającą uroczystość poprzedziła wieczerza wigilijna przygotowana przez dyrekcję PSP nr 2. W przededniu jasełek, w restauracji "Stragona" spotkali się na opłatku nauczyciele, rodzice i uczniowie. Czescy goście przyjechali z choinką "stromyčkiem" oraz przywieźli pierniczki, które następnie dzieci polskie i czeskie zdobiły lukrem i wspólnie wieszały na drzewku. Ta typowo polska tradycja dzielenia się opłatkiem i składania życzeń została już zaadoptowana przez uczniów i nauczycieli ze szkoły czeskiej. Jest ona dla wszystkich źródłem radości oraz ważnym momentem integrującym dorosłych i dzieci z obydwu szkół.


23 grudnia 2005 - Spotkanie świąteczne

21 grudnia w Urzędzie Gminy w Świdnicy odbyło się coroczne spotkanie wigilijne. Przy Wigilijnym stole spotkali się goście zaproszeni przez Panią Wójt Teresę Mazurek. W imieniu Wójta Gminy Świdnica przybyłych gości powitała Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty - Jadwiga Generowicz. W świąteczny nastrój wprowadziły wszystkich dzieci z Przedszkola w Witoszowie Dolnym śpiewając pastorałki. Życzenia złożyła Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek dziękując za współpracę, wsparcie i życzliwość. Życzenia złożył także Przewodniczący Rady Gminy - Wiesław Malisz. Wzniesiono toast za szczęśliwy Nowy Rok. Było dużo życzeń.


22 grudnia 2005 - Zawody Gimnazjalistów

Wczoraj w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy odbyły się zawody w tenisie stołowym, w którym wzięli udział gimnazjaliści. W rozgrywkach wzięły udział drużyny złożone z trzech chłopców lub trzech dziewcząt z tej samej szkoły, rocznik 1990 i młodsi. Mecze grano systemem "każdy z każdym" do trzech wygranych gier.
Po rozegraniu sześciu spotkań wśród chłopców oraz wśród dziewcząt zdecydowanie w obu kategoriach wygrało Gimnazjum nr 1.
Tradycyjnie organizatorem "Współzawodnictwa międzyszkolnego" jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


22 grudnia 2005 - Świąteczne Kolędowanie

Wczoraj na świdnickim Rynku odbyło się jak co roku - Świąteczne Kolędowanie. Dla licznie zgromadzonych tego popołudnia mieszkańców miasta w Galerii Fotografii wystąpił Świdnicki Chór Miejski. A zmarzniętych uczestników kolędowania przed Teatrem "dokarmiali" strażacy z Burkatowa rozdając gotowany przez siebie barszcz. Ich wóz bojowy oblegany był przez dzieci chcące choć przez chwilkę poczuć się strażakami. W kolędowaniu wzięli udział między innymi Wojciech Murdzek - Prezydent Świdnicy i Biskup Świdnicki - Ignacy Dec. Po przejęciu Światła Betlejemskiego przez Biskupa Świdnickiego z rąk harcmistrza Piotra Pamuły - Komendanta Hufca nastąpiło składanie życzeń i wspólne łamanie się opłatkiem.
Zdjęcia z Kolędowania >>> zobacz


22 grudnia 2005 - Rok Fizyki

Na zakończenie Ogólnoświatowego Roku Fizyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyło się spotkanie poświęcone wybitnemu uczonemu Albertowi Einsteinowi. Wykład oraz program artystyczny przygotowali uczniowie klas I a oraz II a, pod kierunkiem mgr Henryka Zawady. Przedstawiono dorobek naukowy tego fizyka, jego pasje oraz anegdoty z życia. Dzięki koleżankom i kolegom, którzy przybliżyli sylwetkę Alberta Einsteina mogliśmy spojrzeć na tego naukowca nie tylko przez pryzmat jego zasług dla rozwoju fizyki, ale również od innej, bardziej ludzkiej strony.


22 grudnia 2005 - Słodownia w normie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska skontrolował strzegomską słodownię. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Monity w sprawie słodowni gmina składała już od 2003 roku. Gmina nie ma jednak prawa do kontrolowania i stosowania jakichkolwiek środków przymuszających wobec zakładów. Nadzór pod kątem ochrony środowiska sprawuje nad nimi WIOŚ. - Gmina może jedynie prosić zakład o podjęcie stosownych działań, dlatego burmistrz w ciągu ostatnich dwóch lat zawiadamiał o tej sprawie inspektorat ochrony środowiska - wyjaśnia pracownik ds. ochrony środowiska. Słodownia była w tym czasie już kilkakrotnie kontrolowana, jednak nie zawsze zakład stosował się do zaleceń inspektorów. Efekt był taki, że mieszkańcy nadal narzekali na "zapachy", a burmistrz składał kolejne zawiadomienia w WIOŚ. Ostatnią kontrolę przeprowadzono jesienią tego roku. Wykazała ona, że system antyodorowy pracuje prawidłowo, a jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń. Inspektorzy nie stwierdzili również uciążliwości zapachowych.


22 grudnia 2005 - Konkurs choinek

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy ogłosił konkurs na oryginalny wystrój drzewka (choinki). Podczas ubierania choinki należało spełnić jeden warunek: drzewko musiało być przystrojone jednym elementem, z wykorzystaniem najwyżej dwóch kolorów. Konkurs dotyczył zarówno klas młodszych (w tym zerówki) jak i klas IV - VI. Zebrane drzewka zostały wyeksponowane na tle zimowej dekoracji w auli szkolnej.
Nad całością czuwały pp. Dorota Kubak - Rzepecka i Grażyna Gałuszka.


21 grudnia 2005 - Unijne miliony na drogi

Świdnicki samorząd otrzyma ponad 9 mln zł z Unii Europejskiej. Ostatecznie zaakceptowano dwa projekty złożone przez Świdnicę w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Miasto otrzyma dofinansowanie na przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego wraz z budową ronda, a także na połączenie dróg nr 382 i 3396D z kierunku Strzegomia i Żarowa, jako aktywizacja terenów inwestycyjnych miasta i gminy Świdnica. Nieco ponad 6 mln zł miasto otrzyma na przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego. Projekt i przebudowa, realizowane wspólnie z Powiatem Świdnickim pochłoną ponad 8 mln zł. Zaś na połączenie dróg z kierunku Strzegomia i Żarowa, ze środków ZPORR, może trafić do miasta ponad 3,2 mln zł. Wartość zadania, które rozpocznie się z początkiem 2006 roku opiewa na nieco ponad 5 mln zł. Akceptacja wniosku przybliża przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego. Wszak roboty budowlane powinny się rozpocząć jeszcze w kwietniu 2006 roku i zakończyć nie w maju 2007 roku, a na jesieni przyszłego roku. Gdy ul. Kazimierza Wielkiego zostanie przebudowana, zwiększy się atrakcyjność terenów inwestycyjnych w rejonie dzielnicy Zawiszów. Poprawi się również komunikacja w kierunku Żarowa. Ważna jest również budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Stęczyńskiego, Kazimierza Wielkiego, Henryka Pobożnego, Łukasińskiego, gdzie dochodziło do wielu wypadków. Podpisanie umowy na dofinansowanie tych inwestycji nastąpi prawdopodobnie jeszcze w styczniu 2006 roku.


21 grudnia 2005 - Wigilia Publiczna

Dzisiaj w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbyła się tradycyjna Wigilia Publiczna. W tym roku przygotowano 150 miejsc dla ubogich, samotnych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Gminy. W Wigilii uczestniczyli także przedstawiciele władz Gminy Jaworzyna Śląska: Pani Halina Dydycz Burmistrz, Pani Natalia Kita Zastępca Burmistrza, Pan Zbigniew Czajkowski Radny Rady Miejskiej; Pan Zdzisław Skarbek Dyrektor SOKiBP oraz ks. Proboszcz Janusz Stokłosa.
Po świątecznym przedstawieniu przygotowanym przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, zebrani wspólnie odmówili modlitwę i połamali się opłatkiem. Pani Burmistrz podziękowała tym, którzy zorganizowali Wigilię oraz złożyła wszystkim życzenia zdrowia, wiele radości i szczęścia, a przede wszystkim, jak najmniej problemów w Nowym 2006 Roku. Wreszcie goście zasiedli przy suto zastawionych stołach. Było to możliwe dzięki pomocy sponsorów, którzy przekazali na ten szczytny cel środki pieniężne, rzeczowe i żywność. O świąteczną atmosferę zadbały również panie ze Stowarzyszenia "Wspierajmy się", które śpiewały kolędy. Dzięki takim akcjom jak ta, każdy, kto na co dzień boryka się z wieloma przeciwnościami losu, może poczuć się ważny i potrzebny i spędzić tę chwilę w gronie innych osób, radując się ze Świąt Bożego Narodzenia.


21 grudnia 2005 - Zmiana władzy

Jutro o godzinie 9.30 nastąpi zmiana na stanowisku Wojewody Dolnośląskiego.
Dotychczasowy wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski przekaże urząd nowo powołanemu wojewodzie Krzysztofowi Grzelczykowi.
Nowy wojewoda do niedawna był dyrektorem Biura Współpracy z zagranicą we wrocławskim urzędzie miejskim.
Trzydzieści minut później w sali DUW odbędzie się pierwsza konferencja prasowa nowego wojewody dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka.


21 grudnia 2005 - Komunikacja

PKS w Świdnicy informuje, że w okresie przedświątecznym, nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego roku 2006 autobusy będą kursować nieco inaczej.
Komunikacja w tym czasie będzie prowadzona w sposób następujący - >>> zobacz


20 grudnia 2005 - Norwegowie w Świdnicy

Dzisiaj w sali Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozegrano mecz międzypaństwowy w piłkę ręczną drużyn młodzieżowych do lat 21 pomiędzy reprezentacjami Polski i Norwegii.
Po stojącym na wysokim poziomie i zaciętym spotkaniu w końcówce meczu szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili Norwegowie wygrywając całe spotkanie 37 do 36.
Jutro Norwegowie zagrają kolejny mecz z reprezentacją Polski. Tym razem zagrają w Dzierżoniowie.


20 grudnia 2005 - Apel Starosty Świdnickiego

Doświadczenia z lat ubiegłych wykazały, że przy dużych opadach śniegu na drogach powiatu świdnickiego tworzą się zaspy okresowo uniemożliwiające ruch pojazdów. W takich sytuacjach ratowanie życia i zdrowia mieszkańców jest znacznie utrudnione a czasami wręcz niemożliwe. Pomocą mogłyby tu służyć pojazdy z napędem na cztery koła. W związku z powyższym zwracam się z gorącą prośbą do posiadaczy takich pojazdów o zgłoszenie swojego samochodu do bazy danych sprzętu pomocnego w ratowaniu życia i dojazdu do ludzi uwięzionych w zaspach. Sposób i zasady wykorzystania pojazdu każdorazowo uzgadniane będą z jego właścicielem. Wszelkich informacji w powyższej sprawie udziela:
Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwo Powiatowe w Świdnicy
Al. Niepodległości 8-10 Tel. 851 88 94


20 grudnia 2005 - Napad z bronią

Wczoraj dyspozytorka Radio-Taxi powiadomiła Komendę Powiatową Policji w Świdnicy o napadzie z bronią na taksówkarza. Na miejsce zdarzenia oficer dyżurny wysłał patrole, które podjęły czynności, mające na celu zatrzymanie sprawcy. Po rozpytaniu taksówkarza okazało się, iż młody mężczyzna, miał zapłacić za kurs, ponieważ nie posiadał przy sobie pieniędzy, pozostawił dowód osobisty taksówkarzowi i poszedł do domu, po powrocie przystawiając taksówkarzowi pistolet, zażądał wydania pieniędzy. Między mężczyznami doszło do szamotaniny. Mężczyzna wyszarpał swój dowód i zbiegł z miejsca zdarzenia. Po kilku minutach policjanci otrzymali informację o napadzie na pracownika stacji Shell, gdzie młody mężczyzna nie zapłacił za alkohol, a wobec interweniującego pracownika stacji zagroził użyciem broni. Natychmiast podjęte czynności przez policjantów doprowadziły do zatrzymania 18 letniego mieszkańca Świdnicy, który w czasie zatrzymania był agresywny. Młody mężczyzna został rozpoznany przez taksówkarza jako sprawca napadu. Po przebadaniu na alkoteście okazało się, iż w wydychanym powietrzu miał 2,37‰ alkoholu. Został osadzony w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych KPP w Świdnicy. Sprawca zostanie doprowadzony do Prokuratury z wnioskiem o areszt, grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.


20 grudnia 2005 - Przy wspólnym stole

24 grudnia, w sam dzień Wigilii, burmistrz miasta, jego zastępcy, radni, duchowni świebodziccy, spotkają się na wielkim wigilijnym spotkaniu z potrzebującymi, zorganizowanym jak co roku w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przedtem, o 12.00, odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. św. Alberta. Tym bardziej uroczysta, że swoją obecność zadeklarował Biskup Świdnicki prof. Ignacy Dec. Biskup towarzyszyć też będzie zebranym na wspólnym posiłku. Już dziś sponsorzy przygotowują produkty i potrawy na ten niezwykły dzień. Niezwykły, bo przy wspólnym, świątecznym stole siada w Świebodzicach zwykle około 800 osób. Tak będzie i tym razem. Każda osoba, wytypowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej, otrzyma paczkę żywnościową, która pozwoli łatwiej przeżyć Święta. Takich osób do dziś wytypowano 750.
- Niektórzy mówią, że to populizm. Mogą mówić. Ja wiem, że dzięki środkom zaoszczędzonym na ten cel w budżecie, dzięki datkom wiernych sponsorów, ludziom jest choć trochę łatwiej. Ci, co dużo gadają, niech pokażą, co dla nich zrobili. Dla mnie jako dla gospodarze miasta wstydem byłoby, gdyby w święta ktoś był głodny - komentuje Jan Wysoczański.
Konsekwentnie więc przygotowana będzie wieczerza. A przecież nie musiałoby tak być. - Moglibyśmy jedynie rozdać przygotowane paczki. Ale to nie o to chodzi. Takie spotkanie, to okazja do wspólnej modlitwy, przełamania się opłatkiem, życzeń, śpiewania pastorałek i kolęd. Chcemy być tego dnia razem. Chcemy pokazać, że myślimy o problemach ludzi, którzy są często w bardzo trudnej życiowej sytuacji - dodaje wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska.


20 grudnia 2005 - Grand Prix dla Milicza

Blisko 140 młodych siatkarzy z 9 szkół podstawowych uczestniczyło w Finale Grand Prix Dolnego Śląska w mini piłce siatkowej chłopców. Zawody, które odbyły się 17 grudnia w hali OSiR-u zgromadziły na starcie zespoły z Legnicy, Milicza, Oławy i gospodarzy imprezy - strzegomian.
W turnieju rywalizowano wśród klas czwartych, piątych i szóstych. Rozstrzygnięcia w poszczególnych kategoriach miały wpływ na końcową klasyfikację Finału Grand Prix, który wyłonił najlepszą szkołę podstawową na Dolnym Śląsku w mini-siatkówce.
Po czterogodzinnych zmaganiach okazało się, że zwycięzcą GP została "dwójka" z Milicza, wyprzedzając legnicką czwórkę i PSP Nr 8 z Oławy. Tym samym, miliczanie obronili tytuł zdobyty przed rokiem. Najlepszą ze strzegomskich szkół została PSP Nr 4, która zajęła ostatecznie 4 miejsce. Wygrana młodych siatkarzy z Milicza była bezdyskusyjna, świadczy o tym obecność ich na 5 z 9 miejsc na podium we wszystkich kategoriach wiekowych. Strzegomianie spisali się na miarę swoich aktualnych możliwości. Miejmy nadzieję, że w przyszłorocznym finale uplasują się już na medalowej pozycji. Najlepsze drużyny otrzymały pamiątkowe medale, puchary i dyplomy.


19 grudnia 2005 - Zmiana trenera

Meczem siatkarek MKS Świdnica w Dąbrowie Górniczej zakończył się kilkuletni okres pracy w świdnickim klubie trenera Ryszarda Kruka.
Powodem rezygnacji z usług trenera były słabe wyniki osiągane przez zespół, wyniki poniżej oczekiwań i możliwości tego zespołu.
Zespół w rundzie rewanżowej prowadzić będzie dotychczasowy II trener i prezes klubu - Elżbieta Gaszyńska.


19 grudnia 2005 - Świąteczna komunikacja

W odróżnieniu do lat poprzednich w Wigilię, również wieczorem świdniczanie będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej.
Zgodnie z sugestiami pasażerów autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą kursowały w Wigilię według sobotniego rozkładu jazdy.
W Boże Narodzenie i II dzień świąt według świątecznego rozkładu.


19 grudnia 2005 - Linux w LO

Na terenie gminy Strzegom formuje się grupa użytkowników Linuxa. Strzegomska Grupa Użytkowników Linuxa (SLUG) już w najbliższy wtorek organizuje pierwszy wykład. Głównym celem nowopowstałej grupy SLUG jest rozpowszechnienie wolnego oprogramowania. W związku z tym SLUG zaprasza wszystkich zainteresowanych tematem na wykład poświęcony Linuxowi. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in., czym jest Linux i jaka jest jego historia. Wykład odbędzie się jutro o godzinie 16.00 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu. Na spotkaniu przestawione zostaną też sprawy organizacyjne i cele, jakie stawia przed sobą SLUG. Wykład poprowadzą licealiści - Maciej Demkiewicz i Sebastian Halik.


19 grudnia 2005 - "Elfy św. Mikołaja"

Wczoraj w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbył się II finał akcji "Elfy św. Mikołaja". Na zaproszenie Fundacji "Nasze Dzieci" oraz SOKiBP odpowiedziała duża liczba mieszkańców Gminy, co ucieszyło, przede wszystkim, organizatorów. Sala wypełniona była po brzegi, zwłaszcza najmłodszymi pociechami - to do nich głównie adresowana była akcja. Dzieci z całej Gminy przybyły na uroczystość wraz z rodzicami i opiekunami. Na zebranych czekało wiele atrakcji, m.in. konkursy i zabawy z udziałem dzieci i dorosłych oraz pokazy mistrzów Polski w tańcu breakdance.
W uroczystości wziął udział jeszcze jeden bardzo ważny gość - św. Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci świątecznymi prezentami. Łącznie rozdano ok.300 paczek. Imprezę uświetnił występ zespołu Sumptuastic, który swoją muzyką porwał widownię do wspólnej zabawy. Rozśpiewani goście mogli wykazać się swoim talentem wokalnym także podczas karaoke, śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy.


19 grudnia 2005 - Konkurs Szopek

Wczoraj w sali widowiskowej ŻOK odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej VIII konkursu "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa". Mieszkańcy miasta Żarów mogli nie tylko podziwiać pięknie wykonane szopki, ale również stroiki świąteczne wykonane przez miejscowych twórców oraz ozdoby choinkowe. Podczas zwiedzania wystawy można było spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych przygotowanych dzięki hojności żarowskich kupców. Nagrody w konkursie zdobyli: Grand Prix VIII konkursu "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa" przyznano pracy zespołowej - Krystian Jaszczyk, Jakub Osipowicz, Wojciech Siejda ze Szkoły Podstawowej w Żarowie, opiekun Jerzy Ciupiński. Szopka wzorowana na żelaznym moście w Łażanach z 1795r. Pozostałe nagrody - >>> zobacz


19 grudnia 2005 - "Zimowe Rockowania 2005"

Strzegomskie Centrum Kultury organizuje kolejny już, II Przegląd Zespołów Rockowych "Zimowe Rockowania 2005" Impreza odbędzie się 29 grudnia o godzinie 15.00 w sali SCK w Strzegomiu.
W przeglądzie weźmie udział 12 zespołów:
Cosmosqud, Fikcja, Out Of Control ze Strzegomia, AA Team, Morion i Zakaz Wjazdu ze Świdnicy, Niebo, Lolitas Masturbate i Żywioł z Wałbrzycha oraz ReSin Sok Boys i Cockroach z Mieroszowa.


19 grudnia 2005 - Piłka halowa

Wyniki VI Kolejki Piłki Halowej
Wiśnia - Lumbago 4:6,
Wiśnia - T. Kozak 2, S. Draus 1, R. Górski 1,
Lumbago - M. Dziurbacz 2, K. Kalinowski 2, SZ. Majcherczyk 1, D. Sobiś 1
Westsidaz - 6:9
Westsidaz - Ł. Śliwowski 1, M. Jaźwiak 2, P. Cieśla 1, J. Sekuła 1, P. Rzepecki 1
Z Archiwum X - P. Hałuszko 2, M. Gajda 2, Ł. Wolański 3, M. Sieńko 1, P. Czykieta 1
Gamaflora - Piotpol 9:3
Gamaflora - M. Kutela 2, Ł. Krystyniak 5, T. Faruński 2, K. Olczyk 1
Piotpol - K. Sajdak 2, R. Ludwik 1
Romira Highlander - Dacco BeBa 6:5
Romira - R. Pawłowski 1, D. Filipczak 1, M. Jesionka 1, J. Filipczak 1, J. Gawryszewski 1
Dacco - K. Goździejewski 1, A. Łagiewka 1, J. Fojna 1, T. Mojsa 1, M. Karaś 1
Spartakus - Blues 12:2
Spartakus - B. Iwaniczuk 1, D. Szustyka 2, M. Piątkowski 4, M. Kopernicki 3, R. Kruchlak 2
Blues - M. Hudziak 2
Kammar - Biopaliwa Lutomii 12:2
Kammar - Ł. ŁukasikK 2, K. Kmieciak 3, M. Rogowski 3, S. Okarma 3, A. Sołtysiak 1
Biopaliwa - T. Urbańczyk 2


19 grudnia 2005 - Karty usług

W ramach akcji społecznej "Przejrzysta Polska" z dniem 30 listopada weszło w życie Zarządzenie Burmistrza Miasta Żarów w sprawie wprowadzenia do stosowania kart usług świadczonych przez Gminę Żarów. Karty stanowią zwięzły opis zadania realizowanego przez dany referat. Zostały one utworzone w celu ułatwienia dostępu do świadczonych usług oraz poszerzenia wiedzy o sposobie ich załatwiania. Karta taka zawiera: nazwę usługi, podstawę prawną, wykaz potrzebnych dokumentów, wysokość opłat, określenie czasu realizacji usługi a także tryb odwoławczy. Karty dostępne są w Biurze Obsługi Klienta w formie papierowej i na życzenia klienta wydawane wraz z formularzami oraz do wglądu u sołtysów oraz na na stronie internetowej urzędu www.um.zarow.pl a także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej http//.bip.zarow.dolnyslask.pl
Zapraszamy do korzystania z kart oraz wyrażania swej opinii w tej sprawie na wymienionych stronach oraz na piśmie w Biurze Obsługi Klienta lub u sołtysów.


18 grudnia 2005 - Sprawcy zatrzymani

14 grudnia świdniccy policjanci z Sekcji Kryminalnej KPP w Świdnicy dokonali zatrzymania kobiety, która wspólnie z konkubinem zamieszkiwała w altance na terenie ogrodów działkowych w Bystrzycy Dolnej.
W altanie znajdowały się duże ilości sprzętu, między innymi kosiarki elektryczne, piły elektryczne, piły stołowe, piły spalinowe, wiertarka, szlifierki oscylacyje oraz narzędzia budowlane: poziomice, kielnie, pianki uszczelniające i farby emulsyjne.
W wyniku poszukiwań 15 grudnia policjanci zatrzymali właściciela altanki 32 letniego mieszkańca Lubachowa. Ustalono trzech poszkodowanych, właścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponieśli straty w wyniku włamań. Świdniccy policjanci zabezpieczyli sprzęt wartości kilku tysięcy złotych. Sprawcy za kradzieże z włamaniem grozi do 8 lat pozbawienia wolności.


18 grudnia 2005 - Fajerwerki 2005

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, rozporządzeniem z 2 grudnia 2005 r., wprowadził zakaz używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych do 29 stycznia 2005 roku. Zakaz używania materiałów pirotechnicznych obowiązuje w miejscach publicznych i w innych miejscach, jeżeli może to spowodować bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, mienia lub środowiska.
Przypominamy, że zakaz nie ma charakteru bezwzględnego, to znaczy, że:
- można organizować pokazy sztucznych ogni, spełniając warunki ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych,
- a także można kupować fajerwerki i organizować ich prywatne pokazy w miejscach, które nie mają charakteru publicznego, i w sposób bezpieczny dla ludzi, mienia i środowiska.


18 grudnia 2005 - Braterska pomoc

Początek grudnia jest tradycyjnie okresem, w którym strażacy z niemieckiego Auerbach i okolic odwiedzają gminę Strzegom, aby obdarować polskie rodziny strażackie paczkami i upominkami z okazji Mikołajek oraz świąt Bożego Narodzenia. Wizyta delegacji straży pożarnej z Niemiec wpisała się już na stałe w kalendarz imprez odbywających się w naszej gminie. Dziesięć lat temu zawiązano współpracę partnerską z Auerbach, a kontakty między obiema jednostkami strażackimi są jednym z najważniejszych jej punktów. W trakcie dwudniowych odwiedzin, auerbachowscy strażacy przekazali artykuły żywnościowe i przemysłowe najbardziej potrzebującym rodzinom strażackim w Domu Parafialnym w Strzegomiu i wymienili się upominkami świątecznymi z zaprzyjaźnionymi rodzinami strażackim w OSP Strzegom. Przedstawiciele niemieckiej jednostki strażackiej spotkali się ponadto z członkami OSP Rogoźnica. Pobyt w Polsce nie ograniczył się tylko do obustronnego wręczenia upominków. Był czas na wspólne spotkania i rozmowy oraz na zwiedzanie Strzegomia i okolic. W ich trakcie wspominano początki współpracy, wymieniano się doświadczeniami i snuto plany na przyszłość.


17 grudnia 2005 - Szybkie 0:3

Dzisiaj siatkarki MKS Świdnica rozgrywały mecz wyjazdowy w Dąbrowie Górniczej.
Mecz trwał 55 minut. Świdniczanki nie stawiając większego oporu uległy gładko w trzech setach.
MMKS Dąbrowa Górnicza - MKS Świdnica 3:0 w poszczególnych setach 24/14, 25/16 i w ostatnim 25/9. Z każdym przegranym przez świdnickie siatkarki meczem zwiększa się strata punktowa do rywalek spoza strefy spadkowej.


17 grudnia 2005 - Budżet gotowy

15 grudnia zebrała się Rada Miejska Świebodzic, by rozpatrzyć projekt budżetu miasta na 2006 rok. Propozycja burmistrza Jana Wysoczańskiego została wcześniej drobiazgowo przeanalizowana na komisjach problemowych Rady. Planowane na przyszły rok dochody to kwota 39.394.876 złotych. W stosunku do przewidywanego wykonania budżetu za rok 2005 oznacza to wzrost o 6,4%. Wydatki zaplanowano na poziomie 43.519.835 złotych. To wzrost o 2,4%. Deficyt budżetowy w wysokości 4.124.959 złotych pokryty zostanie przychodami z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych i emisji obligacji. W opinii burmistrza Jana Wysoczańskiego taka konstrukcja budżetu pozwoli nie tylko na realizację zadań bieżących, ale prowadzenie przez gminę inwestycji. Świebodzice liczą na środki z Unii Europejskiej. I właśnie planowana w 2006 roku emisja obligacji o wartości 3,5 miliona złotych zabezpieczyć ma przede wszystkim wkład własny w planowane przedsięwzięcia, które mają dużą szansę na unijne dofinansowanie. - Jak co roku, budżet nie zadowala nikogo, jest bowiem przygotowany na miarę możliwości, a nie oczekiwań. Gdyby chcieć je spełnić, potrzeba by było jeszcze 20 milionów dodatkowych dochodów. Jest to jednak na pewno budżet, który otwiera przed gminą nowe możliwości na lata 2007-2013, przede wszystkim w sferze inwestycji - mówił na jednym z posiedzeń, podczas których opiniowano budżet Jan Wysoczański. Za przyjęciem dokumentu głosowało 13 radnych, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.


17 grudnia 2005 - Nagroda za makowiec

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na Najlepszy Świąteczny Makowiec. Aby wziąć udział w konkursie należy tylko przynieść ciasto 21 grudnia do godziny 16.00 do Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Świątecznego Kolędowania na świdnickim Rynku tego samego dnia.
Na zwycięzcę czeka cenna nagroda.


16 grudnia 2005 - Rozpoczęcie produkcji zmywarek

Wczoraj w Żarowskiej Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyła się uroczystość z okazji rozpoczęcia produkcji zmywarek w zakładzie Electrolux.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gminy: Lilla Gruntkowska - Burmistrz Miasta Żarów i Leszek Michalak Zastępca Burmistrza, prezes WSSE "Invest-Park" Mirosław Greber. Obecni byli również przedstawiciele Gliwickiego Biura Projektów "Proj-Przem" i firmy Skanska. Wśród gości nie zabrakło również 68 obecnych pracowników produkcyjnych Electroluxu, wśród których 95% to mieszkańcy Gminy Żarów.
Gości przywitał Dyrektor Zakładu w Żarowie Krzysztof Spiehs, który podziękował władzom Gminy za umożliwienie powstania tej inwestycji w Żarowie, jak również za pomoc przy rekrutacji pracowników. Za aktywny udział w procesie tworzenia produkcji podziękowania otrzymali również pracownicy zakładu. Jednak niekwestionowaną bohaterką dnia była 100 zmywarka, której powstawanie mogli obserwować wszyscy zaproszeni goście.
Przedstawiciele Electroluxu wyrazili nadzieję, że za rok 15 grudnia zejdzie z taśmy milionowa zmywarka.


16 grudnia 2005 - Odzyskano kołpaki

Odzyskano skradzione kołpaki. Szukamy poszkodowanego.
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy poszukuje osoby, której w nocy z 9 na 10 grudnia tego roku z ulic Zamenhofa / M. Kunic skradzione zostały 4 kołpaki z samochodu marki Skoda. Poszkodowanego prosimy o kontakt pod numerem telefonu 074 85 28 371 lub 997.


16 grudnia 2005 - SPZOZ Świdnica w czołówce

W kolejnym rankingu Tygodnika "Wprost" Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy uzyskał w wysoką lokate. Wyróżniony został w następujących specjalnościach:
16 miejsce w kraju uzyskała oddział okulistyczny w specjalizacji: wycięcie fragmentu ciała szklistego przy odwarstwieniu siatkówki lub retinopatii cukrzycowej
13 miejsce w specjalizacji: usunięcie soczewki oka przy zaćmie
23 miejsce w specjalizacji: usunięcie zmiany na powiece oka, w tym większość drobnych zabiegów ambulatoryjnych
19 miejsce w kraju zajął oddział otolaryngologiczny w specjalizacji: operacje jam nosowych i zatok przynosowych
13 miejsce w specjalizacji: wyłuszczenie migdałków podniebiennych
Oddział ginekologiczno-położniczy zajął 23 miejsce w kraju w specjalizacji: Usuwanie zmian w piersiach
Oceniano: Zakres diagnostyki, wyposażenie, liczba przeprowadzanych zabiegów medycznych i techniki ich wykonania, doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów, liczba powtórnie przyjętych pacjentów, odsetek powikłań pooperacyjnych i długość pobytu pacjenta po zabiegu operacyjnym, kompetencje personelu.


16 grudnia 2005 - Czytelnia Internetowa w Bibliotece

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żarów otrzymała 13 grudnia ku 3 zestawy komputerowe w ramach programu "Ikonka" realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
Uruchomienie Czytelni Internetowej w Bibliotece Publicznej w Żarowie umożliwi bezpłatny i szeroki dostęp do zasobów edukacyjnych wszystkim chętnym, bez względu na przynależność do biblioteki. Wielu naszych mieszkańców otrzyma szansę skorzystania z zasobów edukacyjnych sieci Internet, dotarcia zarówno do zbiorów Polskiej Biblioteki Internetowej jak również innych cennych źródeł informacji, często dotychczas niedostępnej.
Czytelnie internetowe mieć będzie także szkoła podstawowa i gimnazjum. Otrzymały po cztery zestawy oraz 10 multimedialnych programów edukacyjnych. Od styczna z czytelni internetowej będą mogli skorzystać uczniowie i nauczyciele.


16 grudnia 2005 - Wieczerza Wigilijna

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza 18 grudnia na Wieczerzę Wigilijną.
W programie wieczoru: życzenia i łamanie się opłatkiem, kolędowanie chórów, symboliczna Wigilia.
Wieczerza odbędzie się w Rynku obok fontanny i rozpocznie się o godzinie 16.30.
W przypadku niepogody impreza zostanie przeniesiona do SCK przy ulicy Paderewskiego 36.


16 grudnia 2005 - Z dziesiątki "Idą święta"

W pięknie przystrojonej sali przy zapalonych świecach pierwszaków ze świdnickich szkól przywitali konferansjerzy z klasy 1a i 3a Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy. Tak rozpoczął się II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas pierwszych pt. "Idą święta". Uczestnicy zaprezentowali wiersze o tematyce mikołajkowej i bożonarodzeniowej. Dzieci doskonale opanowały teksty pamięciowo, a poziom ich recytacji jury oceniło bardzo wysoko i przyznało nagrody: I miejsce dla Wojciecha Opoki z SP 6, II miejsce dla Martyny Radyńskiej z SP 4 i III miejsce dla Aleksandry Taraban z SP 10.
Oczekując na wyniki konkursu uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchali piosenek oraz pastorałek w wykonaniu uczniów klasy 1a i 3a. Następnie wszyscy zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy i świąteczne upominki, a najlepszych uhonorowano nagrodami rzeczowymi. W świątecznej atmosferze zakończył się konkurs, który zorganizowały - Joanna Kurzawa i Renata Pasik.


16 grudnia 2005 - Niezawodni przyjaciele

Zawsze możemy na nich liczyć, od lat. Rozumieją, że sytuacja mieszkańców naszego miasta jest inna od tej, w której są mieszkańcy Walbröl - mówi wiceburmistrz Świebodzic Elżbieta Wiszniewska o grupie wiernych i wypróbowanych przyjaciół z Niemiec. Podczas wizyty z okazji Święta Niepodległości w ramach spontanicznie urządzonej zbiórki Niemcy uzbierali 350 euro. Przekazali je na konto Urzędu Miejskiego z przeznaczeniem dla osób potrzebujących. Teraz, w okresie świąt Bożego Narodzenia, taki datek przyda się na pewno. Za to burmistrz Wysoczański złożył burmistrzowi Waffenschmidtowi serdeczne podziękowania. Teraz jest kolejny powód do podziękowań. Wcześnie rano 15 grudnia pod Urząd Miejski zajechał samochód pełen darów. Było w nim sporo sprzętu niezbędnego dla osób niepełnosprawnych, w tym wózki inwalidzkie i łóżka. Ale były także podarunki dla rodzin, którym potrzebne są przedmioty codziennego użytku, w tym sporo odzieży. Dary zostaną rozdysponowane wśród potrzebujących. W tę długą podróż wybrali się Gerhard Wurths i jak zwykle niezastąpiony Armin Fuchs. Ich poświęcenie jest o tyle warte podkreślenia, że zaraz po rozpakowaniu furgonu obaj panowie pożegnali się i ruszyli w długą drogę do Niemiec. Wystarczyło jedynie czasu na krótkie spotkanie w Urzędzie Miejskim i kilka pamiątkowych zdjęć. W imieniu tych wszystkich, którzy skorzystają z przyjacielskiej pomocy, serdecznie dziękujemy!


15 grudnia 2005 - Ostrzeżenie meteorologiczne

Wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski informuje, że na obszarze województwa dolnośląskiego po południu i wieczorem 15 grudnia wystąpi dość silny i porywisty wiatr osiągający średnią prędkość od 9 do 12 m/s (ok. 30-45 km/godz.), w porywach od 20 do 23 m/s (ok. 70-85 km/godz.), w nocy z 15 na 16 grudnia przejściowo słabnący.
16 grudnia nastąpi ponowny wzrost prędkości wiatru, który osiągać będzie średnią prędkość od 12 do 15 m/s (ok. 45-55 km/godz.), w porywach od 23 do 26 m/s (ok. 80-95 km/godz.). W nocy z 16 na 17 grudnia br. wiatr będzie słabnąć. Jednocześnie występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, wieczorem 16 grudnia przechodzące w opady śniegu. Powyżej 600 m npm w całym okresie opady śniegu. Okresami opady będą umiarkowane. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm, w górach od 25 do 50 cm. Nastąpi ochłodzenie, spadek temperatury powietrza od 2, 3 st. w dzień 16 grudnia do 0, -1 st. wieczorem i -2, -5 st. 17 grudnia nad ranem.
Silny i porywisty wiatr może powodować szkody w drzewostanie, uszkodzenia budowli i linii napowietrznych. Opady śniegu i spadek temperatury powodujący oblodzenie dróg będą przyczyną trudności komunikacyjnych. Wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury. Informujemy również, że Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę będzie monitorował sytuację na terenie województwa.


15 grudnia 2005 - Sławomir Jarek - popularny Virnik

W jutrzejszym Odcinku Specjalnym Radia Luz, gościem specjalnym będzie Sławomir Jarek - popularny Virnik.
Zapraszamy do słuchania tej audycji - godzina 19.00.
Zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań Virnikowi pod - zapytaj.
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


15 grudnia 2005 - Nowy samochód dla policji

Samochód - bus marki Opel, specjalnie przygotowany dla potrzeb Policji, przyjechał do miasta rano 15 grudnia. To dar miasta dla naszych stróżów prawa. Wydano na niego 100 tysięcy złotych.
Podczas bardzo krótkiego pokazu i zupełnie nieoficjalnego, bowiem w ratuszu trwała sesja Rady Miejskiej, policjanci pokazali Janowi Wysoczańskiemu auto. Burmistrz pozwolił sobie na kilkusekundowy, inauguracyjny sygnał, a potem wrócił obrady a policjanci - do działań operacyjnych, bo był to bardzo trudny dla nich dzień, pełen zdarzeń wymagających zaangażowania całego Komisariatu.


15 grudnia 2005 - Grudniowa sesja Rady Powiatu

21 grudnia o godzinie 12.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się XXXV Sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Po wysłuchaniu sprawozdania Starosty z działalności Zarządu od ostatniej sesji Radni przeanalizują przygotowany materiał na temat działalności merytorycznej i finansowej Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych za lata 2002-2004. Niezwykle ważnym punktem obrad będzie uchwalenie budżetu powiatu na 2006 r. Przyjęty zostanie również Program Współpracy Powiatu Świdnickiego z Organizacjami Pozarządowymi, podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego na przyszły rok. Program Współpracy będzie corocznie wskazywał priorytetowe zadania, na których realizację przekazane zostaną środki finansowe z budżetu powiatu. W porządku obrad sesji znalazł się także temat związany z podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Świdnica porozumienia w sprawie przekazania i przejęcia w zarząd drogi powiatowej - ul. Śląskiej, w granicach administracyjnych miasta Świdnica.
Godzinę przed rozpoczęciem sesji nastąpi uroczysta prezentacja zakupionego z budżetu powiatu samochodu wielozadaniowego Unimog marki Mercedes do utrzymania dróg. Mercedes-Benz Unimog jest wielozadaniowym pojazdem specjalistycznym przeznaczonym do pracy w najcięższych warunkach. Pojazd, który kosztował powiat ok. 1 mln zł, będzie wykorzystywany zarówno w zimie jak i w okresie letnim. Posiada bowiem możliwość koszenia traw, obcinania gałęzi wzdłuż drogi, czyści rowy i frezuje pobocza. W zimie natomiast będzie możliwość szybkiego i sprawnego odśnieżania nawet tych najtrudniejszych miejsc na drogach i posypywania śliskich nawierzchni jezdni. Jest to jedyny taki samochód na terenie Dolnego Śląska.


15 grudnia 2005 - Goście z Danii i Niemiec w II LO

W II LO młodzi dziennikarze z Niemiec i Danii zbierali materiały do swoich pierwszych publikacji. Goście II Liceum są uczestnikami warsztatów dziennikarskich prowadzonych w tym tygodniu w Krzyżowej. Jednym z ich zadań jest napisanie reportażu o polskiej szkole. II LO stało się miejscem, w którym grupa postanowiła zbadać nastroje panujące wśród polskiej młodzieży po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. "Sześcioosobowa grupa obcokrajowców zadawała nam pytania dotyczące naszego stosunku do Polski i UE oraz naszej wizji przyszłości w kraju. Interesowała ich sytuacja materialna rodzin w Polsce. Pytali również o to, co może być atutem naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej oraz jaka sytuacja spowodowałaby nasz wyjazd z kraju." - relacjonuje Honorata Obałka, uczennica klasy II b. Spotkanie uczniów z Niemiec, Danii i Świdnicy, które odbyło się w ramach zajęć z języka angielskiego było świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych i nawiązania nowych kontaktów z zagranicznymi szkołami.


15 grudnia 2005 - Turniej Tenisa Stołowego

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się zawody tenisa stołowego chłopców szkół podstawowych. Trzyosobowe reprezentacje szkół grały w dwóch grupach systemem "każdy z każdym". Następnie drużyny z drugich miejsc w grupach zagrały mecz o 3 miejsce, a zwycięzcy z grup walczyli o miejsce pierwsze. W turnieju zwyciężyli chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 5 przed SP 4, SP 3 i SP 8.
Dwie najlepsze drużyny awansowały do rozgrywek szczebla powiatowego.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


15 grudnia 2005 - Remont trwa dalej

Jutro rozpoczyna się remont trzeciej części ul. Trybunalskiej. Prace będą prowadzone na odcinku od skrzyżowania ul. Trybunalskiej, Spółdzielczej i Różanej do al. Niepodległości. Do marca 2006 roku zostaną zabezpieczone podziemne piwnice, ulica zyska nową nawierzchnię, chodniki oraz stylowe oświetlenie. Z tego też powodu na tym odcinku kierowcy napotkają na utrudnienia. Zapewniony zostanie jedynie dojazd dostawcom do sklepów oraz do Aresztu Śledczego. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy. Trzeci etap remontu według planu będzie kosztował 170 tys. zł. Dodajmy, że, 8 grudnia, zakończył się drugi etap remontu w rejonie skrzyżowania. Od tego czasu przejezdna jest już ulica Spółdzielcza (odcinek od ul. Trybunalskiej do 8 maja) oraz Różana (od ul. Trybunalskiej do ul. Łukowej).


15 grudnia 2005 - Debata o kulturze

Dzisiaj w Żarowie odbyła się debata dotycząca działań edukacyjno - kulturotwórczych ŻOK. Podczas debaty zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczące życia kulturalnego w gminie, gdzie jesteśmy? dokąd zmierzamy?, nasze oczekiwania, plany. Przedstawiony został program działań ŻOK na najbliższe miesiące a także na lata następne. Główny nacisk położony zostanie na organizowanie pracowni tematycznych (zajęcia plastyczne, taneczne, literackie, teatralne i inne) w szczególności dla dzieci i młodzieży nie tylko w mieście ale i na wsi.
Nie możemy pozwolić na to, aby następne pokolenie młodych ludzi odeszło "w niebyt kultury". Chcemy aby Ośrodek Kultury był domem otwartym dla wszystkich mieszkańców Ziemi Żarowskiej.


15 grudnia 2005 - Stypendia dla sportowców

13 grudnia w Urzędzie Miasta w Jaworzynie Śląskiej odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów dla ośmiu najlepszych sportowców Gminy. Uroczystość odbyła się z udziałem Burmistrz Haliny Dydycz, Przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Chęcika, rodziców stypendystów oraz samych zainteresowanych.
Jednorazowe stypendia w kwocie 325 zł zostały przyznane na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Stypendia otrzymali: Marta Sułek, Szymon Szewczyk, Marcin Ścisłowski, Mateusz Brylski, Kazimierz Korzystka, Magdalena Korzystka, Joanna Szarek i Grzegorz Szarek.


15 grudnia 2005 - Nielegalny alkohol

W wyniku działań, jakie miały miejsce w październiku tego roku na terenie Świebodzic, wczoraj policjanci przeprowadzili kilkanaście przeszukań mieszkań, w jednym z nich znaleźli 35 litrów spirytusu w plastikowych, 1-litrowych butelkach.
W czasie drugiego przeszukania u 43 letniego mieszkańca Świebodzic, w jego garażu znajdowało się osiemdziesiąt 1-litrowych butelek wypełnionych spirytusem.
Do wyjaśnienia zatrzymanych zostało 3 mężczyzn.


15 grudnia 2005 - Młodzi parlamentarzyści

Na początku grudnia we Wrocławiu odbył się I Dolnośląski Dziecięcy Sejmik Ogniskowy. Nie zabrakło na nim przedstawicieli ze Strzegomia. Sejmik zorganizował regionalny oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Krajowy Komitet Wychowania Resocjalizującego w Warszawie. Strzegomskie placówki TPD otrzymały 7 mandatów. Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Iskierki reprezentowali "posłowie": Anna Pielka, Sandra Kowalska i Patryk Pielka. Natomiast Środowiskowy Klub Młodzieżowy TPD "senatorowie": Katarzyna Gmurczyk, Tomasz Baronowski i Mirosław Zawadowski oraz Anna Garbacz, którą mianowano marszałkiem sejmiku. Głos zabierali przedstawiciele poszczególnych ognisk. Ania Pielka przedstawiła problemy dzieci ze środowiska małego miasta, a Katarzyna Gmurczyk opowiedziała o swojej placówce i problemach młodzieży z gminy Strzegom. Sejmik obradował pod hasłem "Dziecko to też obywatel". - Organizatorzy chcieli dowiedzieć się o czym marzą dzieci i młodzież, podopieczni placówek TPD oraz jaką mają wizję lepszego świata, w którym chcieliby żyć - wyjaśnia Dorota Sozańska, opiekun Środowiskowego Klubu Młodzieżowego w Strzegomiu. Marzenia dzieci i młodzieży związane z placówkami to ciepłe posiłki, dostęp do komputerów i Internetu oraz obozy, zimowiska, akcje zima i lato w mieście i na wsi. Podczas obrad młodzi parlamentarzyści wspólnie z zespołem ekspertów opracowali rezolucję zawierającą prośbę do władz samorządowych, rządowych i ludzi dobrej woli zawierającą postulaty, jakich nie powstydziliby się dorośli parlamentarzyści. Uchwała I Dolnośląskiego Sejmiku Ogniskowego zostanie rozesłana do władz różnego szczebla. Krajowy Sejmik Dzieci i Młodzieży odbędzie się wiosną przyszłego roku w Warszawie. Strzegom będzie na nim reprezentowała Anna Garbacz.


14 grudnia 2005 - Już w strefie spadkowej

Tego nikt się nie spodziewał, że dzisiejszy mecz drużyn sąsiadujących w tabeli i walczących o odskoczenie od strefy spadkowej skończy się takim rezultatem. Miało być trzy do zera, tego oczekiwali kibice przed meczem. Co ostrożniejsi liczyli na wygraną bez względu na jej wysokość. Ale nasz zespół kolejny już raz udowodnił, że potrafi zaskoczyć największych optymistów. Zamiast przeskoczenia zespołu z Częstochowy powiększyła się nasza do nich strata, wyprzedził nas również zespół Wisły Kraków. Tak wiec zespół znalazł się już w strefie spadkowej.
MKS Świdnica - SPS Politechnika Częstochowa 2:3 w poszczególnych setach 23/25, 25/17, 21/25, 25/23, 14/16.


14 grudnia 2005 - Blisko dwa tysiące nowych woluminów

Ponad 36 tysięcy złotych otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa". Wynika to z porozumienia zawartego w tym roku pomiędzy ministrem kultury a miastem. Za te pieniądze placówka kupiła ponad 1.900 nowości wydawniczych. - Wzbogaciliśmy się o literaturę naukową dla studentów i młodzieży kształcącej się, a tych pozycji wciąż nam brakowało. Zakupiliśmy wiele lektur szkolnych, książek dla dzieci, a także literaturę piękną dla dorosłych. Uzupełniliśmy nasz księgozbiór o wiele najnowszych pozycji, których wszystkich nie sposób wyliczyć - mówi Krystyna Bartela, dyrektor MBP w Świdnicy. Dużą część z zakupionych niespełna dwa tygodnie temu książek można już wypożyczać. Zasiliły one księgozbiory głównej siedziby biblioteki oraz jej cztery filie. Część woluminów można oglądać wystawione w gablotach w budynku przy ul. Franciszkańskiej, ale nie oznacza to, że nie można ich wypożyczyć. Oprócz wspomnianych funduszy w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy wydała 50 tys. zł na zakup 2.200 nowych książek. 25 tys. zł kosztowała prenumerata 100 tytułów czasopism.


14 grudnia 2005 - Mikołajkowe Mistrzostwa Strzegomia

Zawodnicy strzegomskiej sekcji judo mają tradycyjnie w pierwszej części grudnia swoje lokalne zawody. Mistrzostwa Strzegomia - bo o nich mowa - są świetną okazją do wręczenia naszym judokom paczek z okazji Mikołajek oraz do podsumowania występów w kończącym się 2005 roku.
Turniej Mikołajkowy zgromadził na starcie prawie 80 zawodników z gminy Strzegom, zarówno tych najmłodszych - stawiających dopiero pierwsze kroki w judo, jak i tych, którzy trenują już od dłuższego czasu. Rywalizowali oni w sumie w 24 kategoriach wagowych (od 23 kg do 90 kg), na tatami w hali sportowej przy ul. Mickiewicza 2. Zawody po raz pierwszy rozgrywano w tym miejscu, rok temu odbywały się one jeszcze w starej, wysłużonej hali przy ul. Św. Jana.


14 grudnia 2005 - Sala komputerowa

Imbramowice to wioska położona w centralnej części gminy Żarów. Do szkoły podstawowej uczęszcza tam 141 uczniów z pięciu wsi gminy i z jednej wsi z gminy Mietków. Od dawna szkoła starała się o utworzenie pracowni komputerowej dla swoich uczniów. W 2004 roku powstał projekt MEN i S "Pracownia komputerowa dla szkół w 2004 roku". Program ten był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Żarowie udało się pozyskać dodatkowe środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu na wyposażenie sali komputerowej. Zaistniała również konieczność przeszkolenia nauczycieli w zakresie obsługi komputera. Środki na ten cel przekazała szkole Gmina Żarów. Po długich oczekiwaniach do szkoły w Imbramowicach przyjechało: 10 komputerów z oprogramowaniem, serwer dla nauczyciela, drukarka laserowa, skaner, laptop i rzutnik multimedialny. Wartość sprzętu przekazanego przez ministerstwo to 51 tys. Z sali komputerowej uczniowie skorzystają nie tylko na lekcjach informatyki, ale również na innych przedmiotach. Szkoła otrzymała również edukacyjne programy komputerowe pomocne przy prowadzeniu lekcji z matematyki i przyrody. Szkoła w Imbramowicach mimo że jest szkołą wiejską nie odbiega od standardów europejskich. Budynek dydaktyczny jest odnowiony a sale lekcyjne są dobrze wyposażone. W tym roku oddano do użytku nowoczesną salę gimnastyczną, z której młodzież korzysta nie tylko w czasie lekcji. Otwarcie nowoczesnej pracowni komputerowej dopełni całości i sprawi, że nasze dzieci będą miały komfortowe warunki do nauki.


14 grudnia 2005 - Turniej Tenisa Stołowego

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 8 odbyły się zawody w tenisie stołowym dziewcząt ze szkół podstawowych. Trzyosobowe reprezentacje szkół grały ze sobą indywidualnie i w deblu do trzech wygranych gier systemem "każdy z każdym"". Poszczególne mecze trwały do trzech wygranych setów. Po rozegraniu wszystkich spotkań klasyfikacja najlepszych drużyn przedstawia się następująco:
1 miejsce - SP 4, 2 miejsce - SP 5, 3 miejsce - SP 8. Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


13 grudnia 2005 - Najlepsi pływacy są z II LO

Ósmego grudnia odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w pływaniu. I miejsce przypadło w udziale dziewczętom i chłopcom z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Nie pokonano ich ani w sztafetach, ani indywidualnie.
Najczęściej nagradzani byli: Michał Norbert (I miejsce w stylu klasycznym, II w stylu dowolnym) i Alicja Szumańska (I miejsce w stylu klasycznym). W zwycięskich sztafetach płynęły: A. Szumańska, K. Dec, A. Zerka, M. Włodarczyk, E. Czerwiec, M. Toruńska. Na podium stanęli także Tomasz Polaszek (styl grzbietowy), Tomasz Niewiadomski (styl klasyczny) oraz Adam Matryba (styl dowolny). Opiekunowie grupy: Renata Zapart-Dec i Maciej Wodziński.


13 grudnia 2005 - Opera dla gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum nr 1 uczestniczą w projekcie edukacyjnym "Mała Akademia Opery". Udział w tym programie to efekt przynależności szkoły do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia i współpracy dyrekcji z Wydziałem Edukacji Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. - Ramowy plan nauczania w gimnazjum nie zaspokaja w pełni potrzeb edukacji muzycznej młodych ludzi. A pozaszkolny kontakt młodzieży z muzyką klasyczną jest niewielki – mówi Bronisław Forski, dyrektor gimnazjum. Program realizuje Opera Wrocławska. Projekt obejmuje cztery 60-minutowe wizyty artystów Opery Wrocławskiej w szkole. W spotkaniach uczestniczy każdorazowo około 200 uczniów. Tematyka obejmuje prezentacje różnych grup instrumentów, głosów solistów, tańca baletowego oraz operowy savoir vivre. Profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone audycje pozwalają uczniom zbliżyć się do tajemnic świata muzyki klasycznej, pokazać jej bogactwo, rozbudzić zainteresowanie operą i baletem, przygotować do właściwego odbioru przedstawień operowych. Spotkania te sponsoruje Urząd Marszałkowski. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku. Co miesiąc będą odbywały się wyjazdy grup młodzieży do Opery Wrocławskiej na specjalnie przygotowane i dostosowane do ich oczekiwań przedstawienia. - Reakcje uczniów uczestniczących w dotychczasowej fazie projektu pozwalają nam żywić przekonanie, że planowany cykl wyjazdów do opery spotka się z dużym zainteresowaniem -– dodaje dyrektor. - Mamy nadzieję, że pozwoli to na pełen rozwój osobowości i wrażliwości muzycznej uczniów naszej szkoły.


13 grudnia 2005 - Przegląd zakończony

W XIII Przeglądzie Teatrów Szkolnych w Żarowie udział wzięły 24 zespoły teatralne składające się z 350 młodych aktorów. Jury w składzie: Barbara Ziółkowska, Danuta Epler oraz Ryszard Dykcik przyznało nagrodę Grand Prix - Grupie Teatralnej "Bez Komentarza" z Zespołu Szkół z oddziałami integracyjnymi w Wałbrzychu.
Natomiast Jury Dziecięco - Młodzieżowe przyznało swoją pierwsza nagrodę Grupie Teatralnej z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie za przedstawienie pt. "Mur". Młodzi aktorzy tej grupy zaprezentowali przedstawienie poruszające problemy młodzieży. Szczegółowe wyniki konkursu - >>> zobacz


13 grudnia 2005 - Wzrasta zainteresowanie

Coraz więcej mieszkańców odwiedza Gminne Centrum Informacji. W większości są to osoby korzystające z Internetu. - Przychodzą do nas zarówno ci, którzy świetnie sobie radzą, jak i osoby, które po raz pierwszy stykają się ze stronami internetowymi - mówią pracownicy GCI. Centrum na bieżąco prowadzi szkolenia osób zainteresowanych obsługą poczty elektronicznej, Internetu, komputera oraz urządzeń biurowych. Organizuje także warsztaty szkoleniowe i prezentacje multimedialne dla absolwentów oraz młodzieży szkolnej. Poruszane na nich są przede wszystkim tematy związane z lokalnym rynkiem pracy oraz funduszami unijnymi. Z tego rodzaju usług w ostatnim czasie korzystali m.in. uczniowie strzegomskiego technikum. GCI odwiedza także młodzież z policealnego studium zawodowego. GCI mieści się w Urzędzie Miejskim, pierwsze piętro, pok. 30. Czynne jest od poniedziałku do piątku od 7.30 do 20.30, a w soboty od 8.00 do 16.00.


12 grudnia 2005 - Comfort zainwestuje 90 mln zł

W samo południe wmurowano kamień węgielny pod budowę drugiego zakładu Industrie Maurizio Peruzzo Comfort Sp. z o.o. Firma działa w Świdnicy od 1991 roku. W zakładzie przy ul. Bystrzyckiej, gdzie produkowane są poliestrowe włókniny techniczne znalazło zatrudnienie 160 osób. Właśnie rozpoczęła się kolejna inwestycja włoskiej firmy. Na działce zakupionej w Świdnicy przy ul. Przemysłowej zostanie uruchomiony kolejny zakład produkcyjny spółki IMP Comfort. Firma zakupi min. najnowocześniejszą na chwilę obecną w Europie linię do produkcji włókna poliestrowego na bazie płatków PET, które produkowane są ze zużytych butelek plastikowych. W ten sposób - w ramach spółek Grupy IMP w Polsce - zostanie zamknięty cykl produkcji włóknin technicznych, a mianowicie: od butelki pozyskiwanej na wysypisku śmieci do włókniny technicznej mogącej stanowić warstwę wyściełającą mebli, ocieplenie odzieży lub też geowłókninę do budowy dróg. - Rozpoczęcie budowy nowego, wartego 90 mln zł zakładu to dowód zaufania dla naszej grupy w Polsce. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, ale też szans na rozwój firmy stworzonych w Świdnicy przez władze miasta. Postawiliśmy drugi raz na to miasto, ponieważ jest to dobre miejsce do prowadzenia interesów. Możemy również liczyć na wykwalifikowaną kadrę, co ma duże znaczenie. Wkrótce zatrudnimy kolejnych pracowników - w sumie 70 osób - mówi Bogdan Kowalik, prezes Industrie Maurizio Peruzzo Comfort Sp. z o.o. w Świdnicy. Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy dodaje: - Przykład rozszerzenia działalności przez firmę Comfort pokazuje, że potrafimy zachęcić przedsiębiorców już obecnych w Świdnicy do jeszcze większych inwestycji. Tworzone przez lata ulgi oraz konsekwentne nie podwyższanie podatków, a wręcz ich zmniejszanie sprawia, że mamy kuszącą propozycję dla inwestujących również poza świdnicką podstrefą Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


12 grudnia 2005 - Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na pokonkursową wystawę szopek bożonarodzeniowych. Wystawa otwarta zostanie 18 grudnia o godzinie 10.
Również tego dnia w sali widowiskowej będzie można zasiąść przy wigilijnym stole, skosztować świątecznych potraw oraz przełamać się z innymi opłatkiem.


12 grudnia 2005 - Nie jesteście sami

Strzegomskie Koło Polskiego Związku Niewidomych obchodziło Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Jest to święto ludzi niewidomych i niedowidzących. Na świecie jest obchodzone od 1970, w Strzegomiu od kilku lat. Biała laska jest nie tylko narzędziem do samodzielnego poruszania się, ale również symbolem osób z wadami wzroku. Jej historia sięga 1921 roku. Pomysłodawcą był angielski fotograf James Biggs. Po utracie wzroku, chcąc nadal pozostać niezależnym zaczął poruszać się przy pomocy laski. Ze względów bezpieczeństwa pomalował ją na biało. Międzynarodowy Dzień Białej Laski daje sposobność do zainteresowania władz oraz mediów problemami osób niewidomych. - Nasze koło istnieje przede wszystkim dzięki wsparciu gminy. Czasami pomagają nam również sponsorzy, ale zdarza się to bardzo rzadko - powiedział Eugeniusz Kłos, przewodniczący zarządu koła. Strzegomskie koło zrzesza ponad 60 osób z terenu gminy. Spotyka się w każdy wtorek w swojej siedzibie (budynek SCK od strony ul. Legnickiej). Są to przede wszystkim spotkania towarzyskie. Można wtedy przyjść i podzielić się swoimi bolączkami. - Koło istnieje dzięki swoim członkom, dzięki temu, że chcą się spotykać i tak aktywnie działają. A my jesteśmy tylko wsparciem - podkreślał Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza. W świątecznym spotkaniu koła uczestniczył również burmistrz Lech Markiewicz, sekretarz gminy Sabina Cebula, przewodniczący rady Miejskiej Stanisław Sitarz oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Beata Galewska. Dyrektor CPR przedstawiła formy pomocy, z których mogą skorzystać członkowie koła. - Nie jesteście Państwo sami, możecie liczyć na wsparcie gminy i naszego centrum. Zachęcam do korzystania z naszej pomocy, do składania wniosków, mamy sporo środków do rozdysponowania - zachęcała dyrektor.


12 grudnia 2005 - Kobieta w zwierciadle przemocy

Pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Ewa Waszkiewicz, Dolnośląskie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw "Karta 99" oraz Archidiecezja Wrocławska zapraszają na konferencję pt. "Kobieta w zwierciadle przemocy". Seminarium rozpocznie się o godzinie 15.00 w sali 1221 DUW. Poświęcone będzie skutkom przemocy i sposobom wychodzenia z niej. W programie przewidziano m.in. projekcję filmu "Pręgi" reż. Magdaleny Piekorz (za zgodą dystrybutora) oraz dyskusję panelową.
Spotkanie poprzedzi konferencja prasowa która odbędzie się 14 grudnia o godz. 14.00 w sali 1223 DUW. Wezmą w niej udział: Ewa Waszkiewicz, Joanna Wajda z DSPOP "Karta 99", przedstawiciele Archidiecezji Wrocławskiej,a także kobiety, które odważyły się mówić o swoich doświadczeniach przemocy w rodzinie.


12 grudnia 2005 - "Elfy Św. Mikołaja"

Fundacja "Nasze Dzieci" wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną serdecznie zapraszają na II Finał akcji "Elfy Św. Mikołaja" który odbędzie się 18 grudnia w Jaworzynie Śląskiej w godzinach od 14.00 do 17.00.
Podczas trwania II Finału na zaproszenie Klubu "Climax" ze Świdnicy wystąpi Zespół Sumptuastic. Zaprezentują się również Mistrzowie Polski w tańcu breakdance. Dla dzieci przygotowanych jest wiele konkursów i zabaw. Przez cały czas trwania Finału Św. Mikołaj będzie rozdawał paczki dzieciom z najuboższych rodzin.


11 grudnia 2005 - Głosujmy na Dorotę

Trwa tradycyjny Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na 10 Najlepszych Sportowców Polski. W gronie nominowanych znalazły się dwie siatkarki - Dorota Świeniewicz i Agata Mróz.
W całej historii (70 plebiscytów) siatkarze i siatkarki nie zwyciężyli nigdy i nie zawsze otrzymywali nawet nominacje do Plebiscytu. W 18. głosowaniu Czytelników "PS" (w 1952 r.) 4. miejsce zajęła Mirosława Zakrzewska (siatkarka Unii Łódź). Edwardowi Skorkowi (Legia Warszawa) jako jedynemu siatkarzowi udało się zaistnieć dwa razy w tych prestiżowych wyborach (10. miejsce 1974 r. i 7. w 1976 r.). Dwa lata temu najlepsza siatkarka Europy 2003 Małgorzata Glinka, w 69. edycji Plebiscytu, zajęła wysokie, 4. miejsce. Głosujmy na naszą, kilka lat temu zawodniczkę występującą w Polonii Świdnica Dorotę Świeniewicz. Najlepsza zawodniczka chorwackich Mistrzostw Europy 2005. Od wielu lat filar reprezentacji narodowej, dwukrotna mistrzyni kontynentu. Długo by wymieniać sukcesy Doroty (m.in. ME juniorek, mistrzostwo Italii, przez wiele lat jedna z najlepszych siatkarek włoskiej Serie A). Doceńmy jej osiągnięcia, bo na splendory zasłużyła jak mało kto w tej dyscyplinie sportu.
Kupony plebiscytowe publikuje "Przegląd Sportowy" do 24 grudnia. Można będzie również głosować za pośrednictwem SMS-ów i audiotele. Zakończenie głosowania nastąpi 2 stycznia 2006 roku, a wyniki ogłoszone zostaną 7 stycznia, podczas uroczystej, transmitowanej przez TVP, gali w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie.


11 grudnia 2005 - Nagroda za makowiec

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich do udziału w konkursie na Najlepszy Świąteczny Makowiec. Aby wziąć udział w konkursie należy tylko przynieść ciasto 21 grudnia do godziny 16.00 do Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Świątecznego Kolędowania na świdnickim Rynku tego samego dnia.
Na zwycięzcę czeka cenna nagroda.


11 grudnia 2005 - Wicemistrzyni świata

Ogromny sukces sportowy odniosła 16-letnia Małgorzata Ostrowska. Na zakończonych 5 grudnia mistrzostwach świata w armwrestlingu w Tokio uczennica ZSO w Strzegomiu wywalczyła dwa medale w kategorii juniorek srebrny i brązowy! Osiągnięcia młodej sportsmenki są godne podkreślenia, tym bardziej, że jej wylot do stolicy Japonii wahał się do ostatniej chwili. Ostatecznie reprezentantka Polski w siłowaniu się na ręce poleciała do dalekiej Azji i godnie reprezentowała strzegomską gminę. Gosia startowała w czterech konkurencjach: na lewą i prawą rękę, w kategorii juniorek i seniorek (waga do 60 kg). Najlepsze wyniki uzyskała wśród juniorek. Drugie i trzecie miejsce na MŚ usatysfakcjonowało Ostrowską, choć jak przyznała po zakończeniu imprezy, w rywalizacji na prawą rękę mogła nawet zdobyć złoty medal. Tak się ułożyły zawody, że w półfinale i w finale spotkałam się z tą samą przeciwniczką ze Słowacji Lucią Debnarovą . W 1/2 finału ją pokonałam, jednak w decydującym pojedynku Słowaczka była już lepsza stwierdziła nowokreowana wicemistrzyni świata juniorek. Wcześniej pokonała zawodniczki Japonii i Uzbekistanu. Na lewą rękę wygrała też Słowaczka, Małgorzata Ostrowska zdobyła brązowy medal. Lepsza od Polki była jeszcze Szwedka Felicia Rydstedt. W konfrontacji z seniorkami Ostrowska wypadła na miarę swoich obecnych możliwości w obu konkurencjach zajęła niezłe 10 lokaty. Tegoroczne wyniki, m. in. medale na ME i MŚ juniorek sprawiły, że nasza strzegomska siłaczka będzie jedną z faworytek internetowego plebiscytu na najlepszego sportowca gminy Strzegom, który ruszył 9 grudnia.


11 grudnia 2005 - Secret w Żarowie

Szóstego stycznia 2006 roku w Żarowie nastąpi otwarcie Klubu Secret.
Tego wieczoru gośćmi specjalnymi będą gwiazdy polskiej sceny klubowej: Dj Bazz i Dj Czopka. Królować będzie house, techno, progresive trance.
Patronat nad imprezą obejmuje: FTB DJ Tour 2006 ( FTB.PL ), DjClub.PL, TopDj.PL, Radiostacja oraz ClubZone.PL


11 grudnia 2005 - Kochanowskiego jak nowa

Mieszkańcy ul. Kochanowskiego w Strzegomiu wkrótce przestaną narzekać na zły stan techniczny drogi i chodnika. Właśnie rozpoczęły się prace remontowe. - Z inicjatywą modernizacji tej ulicy wystąpiła Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach proponując partycypowanie w kosztach robót - wyjaśnił Aleksander Struzik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa. Gmina zobowiązała się do sfinansowania remontu nawierzchni ulicy i wymiany krawężników. Wartość tych prac to około 200 tys. zł. Po stronie spółdzielni zakres prac obejmuje remont chodników. Remont polega na wykonaniu nawierzchni z kostki betonowej. Termin zakończenia prac uzależniony jest od warunków pogodowych.


11 grudnia 2005 - Gimnazjalna siatkówka

8 grudnia w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Po rozegraniu 6 spotkań systemem "każdy z każdym" klasyfikacja przedstawia się następująco:
prowadzi Gimnazjum nr 1 przed Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 2.
Dzień później, w Gimnazjun nr 4 swoje mecze rozgrywali gimnazjaliści. Wsród chłopców była bardzo wyrównana rywalizacja. Trzy gimnazja miały taką samą ilość punktów i taki sam stosunek setów - o zwycięstwie zadecydował dopiero stosunek "małych punktów". Zwyciężyli chłopcy z Gimnazjum nr 3 przed Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2.
Zwycięzcy swoich grup przechodzą do kolejnego etapu rozgrywek na szczeblu powiatowym, który rozgrywany będzie już w nowym roku.
Organizatorem współzawodnictwa międzyszkolnego są: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


10 grudnia 2005 - Niespodzianki nie było

Tym razem siatkarki Świdnickiego klubu MKS Świdnica rozgrywały mecz w Gdańsku z liderem rozgrywek pierwszej ligi i zdecydowanym kandydatem do awansu do najwyższej ligi rozgrywek - Ligi Siatkówki Kobiet, Energą Gedanią Gdańsk.
Ten mecz świdniczanki przegrały w trzech setach.
Energa Gedania Gdańsk - MKS Świdnica 3:0, 25/17, 25/12, 25/19.


10 grudnia 2005 - Zewnętrzne egzaminy

Zewnętrzne egzaminy zawodowe budzą kontrowersje. Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, wraz z Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy, zorganizowały konferencję na temat: Jak pracować z informatorem o egzaminie zewnętrznym w zawodzie technik hotelarstwa. Na 5-6 grudnia 2005 zaproszono nauczycieli z województwa dolnośląskiego i opolskiego, którzy wypracowali modelowe rozwiązanie zadania egzaminacyjnego z informatora oraz stworzyli propozycję kryteriów oceny tego zadania. Konferencja rozpoczęła się w nowo otwartych pomieszczeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. W programie konferencji znalazły się między innymi wykłady pani Dyrektor DCTZ i DN - Małgorzaty Jeżowskiej oraz pana Dyrektora Hotelu Tumskiego we Wrocławiu - Zbigniewa Pasieki. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia Kościoła Pokoju i okolic Rynku Świdnickiego. Wszystkie spotkania warsztatowe - prowadzone przez nauczycieli ZSHT odbyły się w szkolnym schronisku młodzieżowym przy ulicy Kanonierskiej 3. Wnioski wypracowane na konferencji otrzymają OKE we Wrocławiu i CKE. Uczestnicy konferencji rozstawali się w nadziei, że ich praca zostanie wzięta pod uwagę przy projektowaniu egzaminów zawodowych, które czekają uczniów technikum już w czerwcu 2006 roku.


10 grudnia 2005 - Miasto się stroi

W przyszłym tygodniu w świdnickim Rynku oraz przy pl. Wolności staną dwie blisko 10-metrowe choinki. Zostaną również przystrojone i oświetlone. To jednak nie są jedyne akcenty świąteczne w mieście. Już teraz działają kurtyny świetlne zamontowane na drzewach. Do 32 kurtyn z lat poprzednich dołączyło sześć nowych, zakupionych w tym roku. Na okres Świąt Bożego Narodzenia rozbłyśnie również kilkadziesiąt innych świątecznych ozdób wzdłuż ulic: Kotlarskiej, Grodzkiej, Długiej, Pułaskiego oraz na słupach w okolicach pl. Grunwaldzkiego. Ozdoby zostaną zainstalowane po niedzieli. W tym roku na dekoracje świąteczne miasto wyda blisko 27 tysięcy złotych.


10 grudnia 2005 - Posiłek dla potrzebujących

Od 5 grudnia rozpoczęto w Jaworzynie Śląskiej wydawanie pierwszych, bezpłatnych posiłków w ramach akcji zimowego dożywiania najuboższych mieszkańców Gminy, która jest realizowana z rządowego programu "Posiłek dla potrzebujących". Na potrzebujących czeka nie tylko smaczny, gorący posiłek (zupa z wkładką i chlebem), ale również miła atmosfera. Posiłki przygotowuje Przedszkole Samorządowe w Jaworzynie Śląskiej, korzystając przy tym z pomocy osoby zatrudnionej w ramach robót publicznych. Gotowe jedzenie przywożone jest następnie do Ośrodka Kultury przez członków Jaworzyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Bezrobotnym i tam wydawane przez Panie ze Stowarzyszenia "Wspierajmy się". Średnio wydawanych jest 100 posiłków dziennie. Mogą z nich korzystać osoby z całej Gminy, ale w większości są to mieszkańcy miasta i jego najbliższych okolic. Do tej pory zapisane są 123 osoby. Posiłki wydawane są w dni robocze (pn. - pt.) w godz. 12°°- 13°°. Zapisy na posiłek przyjmuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworzynie Śląskiej. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 858-42-23 lub 858-42-22 oraz w siedzibie Ośrodka.


10 grudnia 2005 - Budżet gotowy

15 grudnia zbierze się w Świebodzicach Rada Miejska, by rozpatrzyć projekt budżetu miasta na 2006 rok. Projekt w tej chwili opiniowany jest przez poszczególne komisje Rady. Planowane na przyszły rok dochody to kwota 39.394.876 złotych. W stosunku do przewidywanego wykonania budżetu za rok 2005 oznacza to wzrost o 6,4%.
Wydatki zaplanowano na poziomie 43.519.835 złotych. To wzrost o 2,4%. Deficyt budżetowy w wysokości 4.124.959 złotych pokryty zostanie przychodami z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych i emisji obligacji. W opinii burmistrza Jana Wysoczańskiego taka konstrukcja budżetu pozwoli nie tylko na realizację zadań bieżących, ale prowadzenie przez gminę inwestycji. Świebodzice liczą na środki z Unii Europejskiej. I właśnie planowana w 2006 roku emisja obligacji o wartości 3,5 miliona złotych zabezpieczyć ma przede wszystkim wkład własny w planowane przedsięwzięcia, które mają dużą szansę na unijne dofinansowanie.
Projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu.


10 grudnia 2005 - Szkolenie

Kurs Kadrowo-Płacowego - Płace rozpoczyna się 10 stycznia przyszłego roku. Trwają jeszcze zapisy.
Uległa przesunięciu data Szkolenia - "Zamknięcie Roku 2005" dla jednostek sporządzających sprawozdanie finansowe roku, z 14 grudnia na 16 styczna 2006 roku. Również na to szkolenia trwa w dalszym ciągu nabór. Szczegóły szkolenia - >>> zobacz


10 grudnia 2005 - Srebrna Maska dla Jaroszowa

Dzieci z kółka artystycznego PSP w Jaroszowie zdobyły Srebrną Maskę podczas II Spotkań Teatralnych Szkół Korczakowskich z Dolnego Śląska. Sukcesem zakończył się również zeszłoroczny występ kółka. Wtedy zdobyli pierwszą nagrodę - Złota Maskę. Przegląd organizuje szkoła podstawowa w Chojnowie. W tegorocznej edycji wystąpiło siedem grup z Jawora, Nowej Rudy, z Jaroszowa i Chojnowa. Jaroszowianie wystąpili w składzie: Ewelina Myszka, Maciek Zawada i Paulina Kupisz z klasy Va oraz Jakub Dziurla, Paulina Koziałkowska, Angelika Halczuk, Sylwia Wilczak i Martyna Tomaszewska z IVa oraz Monika Ścigajło z klasy IV b. Mali artyści zaprezentowali się w przedstawieniu "Perły szczęścia nie dają" i zdobyli drugą nagrodę w kategorii klas IV-VI. Przygotowania trwały dwa miesiące. Próby odbywały się po lekcjach trzy razy w tygodniu. - Wspólnie wybieraliśmy scenariusz, przydzielaliśmy role, planowaliśmy scenografię, wykonaliśmy dekorację oraz przygotowaliśmy rekwizyty i stroje - relacjonuje Elżbieta Szczepaniak, opiekun kółka.


9 grudnia 2005 - Czernowice w Bolku

Dzisiaj w Świdnickim Klubie Bolko wystąpiła z koncertem Żydowska Orkiestra - Czernowice
Na program Orkiestry, mieszczącej się w nurcie klezmerskim, złożyły się tradycyjne żydowskie pieśni i piosenki ludowe z Bukowiny, a także popularne melodie w interpretacji Lva Feldmana - prowadzącego Orkiestrę. W Żydowskiej Orkiestrze Czernowice, gra 15 muzyków ze wszystkich żyjących na Bukowinie grup etnicznych: Żydów, Polaków, Ukraińców, Rosjan i Rumunów. Orkiestra jest jednocześnie żywym dowodem starań gminy żydowskiej w Czernowicach, by znów ożywić kulturową tożsamość i nawiązać do swych bogatych tradycji. W krótkim czasie swojego istnienia Orkiestra z sukcesem występowała na różnych festiwalach, zdobyła nagrody na Festiwalu "Shalom, Ukraino!" oraz międzynarodowym Festiwalu "Bukowińskie Spotkania" w Polsce. Tym razem Orkiestra swoim wspaniałym koncertem sprawiła wiele radości świdnickiej publiczności. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


9 grudnia 2005 - Nowe procedury naboru

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek całkowicie przebudował zasady, na jakich w przyszłości zatrudniani będą nowi pracownicy Urzędu Miejskiego. Od września obowiązują nowe procedury naboru na stanowiska urzędnicze, a 29 listopada weszło w życie kolejne Zarządzenie Prezydenta, tym razem wprowadzające procedurę naboru również na stanowiska pracowników obsługi.
Zgodnie z nową procedurą informacja o rozpoczęciu naboru każdorazowo umieszczana będzie w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej UM. Wymagania wobec kandydatów na stanowiska obsługi zostaną precyzyjnie określone w ogłoszeniu. Od momentu jego opublikowania mieszkańcy będą mieli minimum dwa tygodnie na złożenie swoich ofert. Zostaną one przeanalizowane pod kątem wymagań formalnych, a następnie wyboru najlepszego kandydata dokona Prezydent Miasta. Przyjęte przez Prezydenta zasady wpłyną nie tylko na większą przejrzystość pracy urzędu, ale przede wszystkim zwiększą szansę osób poszukujących pracy na zatrudnienie w Urzędzie Miejskim. Kandydaci spełniający przyjęte kryteria będą mieli bowiem równe szanse. Wprowadzenie nowego systemu naboru pracowników to jeden z elementów akcji "Przejrzysta Polska", której Świdnica jest uczestnikiem.


9 grudnia 2005 - Zbiórka w sklepach

Jutro w Strzegomskich sklepach - Biedronka, Savia i Intermarche w godzinach 10-18 przeprowadzona zostanie zbiórka żywności.
W trosce o los tych najbiedniejszych Mikołajowie przyjmować będą zakupione produkty użyteczne w domu. Organizator zbiórki, Strzegomskie Centrum Kultury zapewnia, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia przekaże je najbardziej potrzebującym.


9 grudnia 2005 - Mikołajkowe pływanie

Tradycyjnie jak co roku 6 grudnia rozegrane zostały Mikołajkowe Zawody Pływackie, w których wzięli udział uczniowie świdnickich szkół podstawowych. Pływano indywidualnie /50 metrów stylem dowolnym/ w 5 kategoriach wiekowych w klasach II - VI.
Zwycięzcami w swoich kategoriach okazali się:
wśród chłopców:
kl. II - Miłosz Pinkiewicz /Szkoła Społeczna/, kl. III - Filip Frączak /SP 6/, kl. IV - Mateusz Krzesiński /SP 4/, kl. V - KrzysztoF Gaszyński /SP 4/, kl. VI - Michał Kulczycki /SP 8/,
wśród dziewcząt:
kl. II - Michalina Gąsior /SP 8/, kl. III - Aleksandra Godylak /SP 4/, kl. IV - Oliwia Lachowicz /SP 4/, kl. V - Dominika Sasin /SP 8/, kl. VI - Monika Olbrycht /SP 4/
Na zakończenie pływały 8-osobowe sztafety reprezentujące poszczególne szkoły. W tej rywalizacji zwyciężyły sztafety: dziewcząt z SP 4, chłopców z SP 8. Organizatorem zawodów byli: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


9 grudnia 2005 - Będzie centrum

Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2006 roku powstanie w Świebodzicach Gminne Centrum Reagowania Kryzysowego. Powstanie takich centrów nałożył na samorządy lokalne ustawodawca. Na mocy ustawy Prawo Wodne zlikwidowano w samorządach komitety przeciwpowodziowe. W ich miejsce w oparciu o ustawę o stanie klęski żywiołowej powstały zespoły o dużo szerszych kompetencjach i zakresie zadań. W Świebodzicach Gminny Zespół Reagowania Kryzysowego tworzy 14 osób. Na czele stoi Paweł Ozga, dyrektor Urzędu Miejskiego, a jego zastępcą jest Wojciech Orzeł, inspektor odpowiedzialny za obronę cywilną i zarządzanie kryzysowe w mieście. Prócz nich w zespole pracują przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej czy Zakładu Gospodarki Komunalnej.
- Nasze kompetencje są bardzo szerokie i obejmują działania począwszy od zagrożenia wszelkimi klęskami żywiołowymi po zagrożenia katastrofami naturalnymi i awariami technicznymi. To wymaga nie tylko utworzenia zespołu ludzi, ale także bazy - wyjaśniał Wojciech Orzel na spotkaniu z radnymi z Komisji Bezpieczeństwa. Siedziba Centrum w Świebodzicach znajdzie się w budynku przy ulicy Wiejskiej 22, gdzie dziś mieści się już siedziba Straży Pożarnej i Policji.


8 grudnia 2005 - Przygotowania do obchodów

W 2007 roku Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy będzie obchodził 60-lecie istnienia. Dla szkoły, miasta i powiatu będzie to duże i ważne wydarzenie. Mechanik wykształcił bowiem tysiące absolwentów, którzy rozjechali się po całym świecie. Wielu z tych, którzy zostali w pobliżu Świdnicy, aktywnie uczestniczy dziś w życiu miasta i powiatu. Inni dzięki swej pracy bądź pasji zyskali uznanie w kraju i za granicą. Pragniemy zaprosić ich do udziału w jubileuszu. Chcemy zawiadomić wszystkich, którzy należą do licznego grona absolwentów Mechanika, że za dwa lata będą mieli okazję spotkać się ze swymi kolegami i koleżankami ze szkolnych ław, ze swoimi nauczycielami i powspominać, jak to było za uczniowskich lat. Prosimy, aby absolwenci, którzy przeczytają tę informację, zawiadomili o zjeździe kolegów ze szkoły, z którymi mają kontakt. Dyrekcja szkoły prosi także o kontakt osoby mające adresy, telefony, emaile do swoich kolegów absolwentów ZSM, którzy rozjechali się po kraju i świecie.
Przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się w listopadzie br. W miniony czwartek odbyło się drugie spotkanie zorganizowane przez dyrekcję szkoły: Krzysztofa Anklewicza (także absolwent Mechanika), Grażynę Sosnowską i Edwarda Dzikowskiego z grupą mieszkających w Świdnicy i okolicy absolwentów. Są to znani w mieście i regionie byli uczniowie Mechanika, którzy mają pomóc dyrekcji w tworzeniu Klubu Absolwentów, a także w przygotowaniach do zjazdu. Do nich zaliczają się m.in. obecni na spotkaniu: Stanisław Godula, Henryk Rataj, Wiktor Karol, Janusz Szostak, Stanisław Wądołowski, Krzysztof Wierzęć, Tomasz Całka, Marek Łozowicki, Mariusz Kozłowski, Stanisław Ćwirko, Andrzej Moneta.
Prosimy wszystkich zainteresowanych współpracą z Klubem Absolwentów i pomocą przy organizacji zjazdu o kontakt z dyrekcją szkoły pod numerami tel.0748524094, 0748522152.


8 grudnia 2005 - Miejskie Mikołajki

Tradycyjnie jak każdego roku Urząd Miejski zaprosił 6 grudnia wszystkie dzieci z miasta do udziału w Mikołajkach. Już od 10.30 w Rynku zebrały się tłumy przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych, by bawić się przy dźwiękach muzyki. Piękny program artystyczny przygotowali tym razem uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Za przygotowanie odpowiedzialny był dyrektor Ryszard Godziński i nauczycielki Aleksandra Szyc, Jolanta Styrna i Agnieszka Ryszawy. Dzieci odwiedził nie jeden, ale czterech świętych Mikołajów! Pod czerwonymi strojami i za białymi brodami ukryli się Alina Stachowiak, Grzegorz Kowalczyk, Tomasz Ulankiewicz i Krystian Kopecki. W workach Mikołajów ukryte były cukierki, które otrzymywały wszystkie maluchy. Przy okazji - wielkie podziękowania dla niezawodnej Śnieżki, która wsparła swoimi znakomitymi słodyczami. Zabawa w Rynku trwała do 13.00. A po południu w SP nr 3 dzieci znów spotkały się na wspólnej zabawie. I znowu były występy artystyczne oraz paczki dla tych dzieci, które najbardziej tego dnia potrzebowały upominków. Słodkie prezenty trafiły do 160 przedszkolaków i uczniów. Do wspólnego święta włączyła się aktywnie wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska, dla której jest to jeden z najmilszych dni w roku. O piękne choinki zadbał dyrektor Urzędu Miejskiego Paweł Ozga. Całość koordynowały Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Oświaty i Alicja Pawlica z tegoż wydziału.


8 grudnia 2005 - Chcą się bawić

"Dzieci ze wsi też chcą się bawić" - taki tytuł nosi projekt na zagospodarowanie terenu pod plac zabaw w Piotrowicach dofinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie IV" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Celem projektu jest zwiększenie liczby miejsc bezpiecznego wypoczynku dla najmłodszych, a także podtrzymywanie i tworzenie więzi między dziećmi i rodzicami. Projekt przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci pochodzących ze wsi.
Z inicjatywą zorganizowania placu zabaw dla dzieci wiejskich wystąpiła Pani Katarzyna Potoczna - prezes Fundacji "Nasze Dzieci" i radna wsi Piotrowice - Genowefa Nowak.
Fundacja "Nasze Dzieci" wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie. Na ponad 100 wniosków, które wpłynęły w ramach programu "Działaj Lokalnie" - 53 przeszły pozytywnie ocenę, a wniosek Fundacji uplasował się na 3 pozycji zyskując maksymalną kwotę dotacji 7000 zł.


7 grudnia 2005 - Plebiscyt - zapraszamy

Dzisiaj rozpoczynamy plebiscyt podczas, którego nasi czytelnicy będą wybierać najlepszych ich zdaniem, najpopularniejszych - artystów, ludzi kultury, nauczycieli, sportowców, trenerów, polityków, menadżerów, szefów firm, firmy z sukcesami, i wybrane zostanie najważniejsze wydarzenie mijającego roku.
Chcemy by w przeciwieństwie do innych plebiscytów, organizowanych w ramach poszczególnych miast ten nasz obejmował cały powiat, chcemy by wyłonił ludzi interesujących a głosującym sprawił wiele radości z zabawy.


7 grudnia 2005 - 109 szachistów w jaworzyńskim turnieju

3 grudnia do Jaworzyny Śląskiej przyjechało wielu miłośników gry w szachy. Odbywał się tu X Jubileuszowy Indywidualny Turniej Szachowy. W zawodach wzięli udział zawodnicy z różnych stron województwa dolnośląskiego, a także z opolskiego i śląskiego. Jeden z zawodników - Nazar Ustianowicz - przyjechał aż ze Lwowa na Ukrainie. Największym powodzeniem cieszył się turniej wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
Wyniki turnieju:
w kat. "open": I m. Łaszewicz Paweł - Zjednoczeni Ścinawka, II m. Nowak Ryszard - Polonia Wrocław, III m. Grossman Ryszard - Polonia Wrocław
w kat. 17-18 lat: I m. Siembab Bartosz - Zjednoczeni Ścinawka, II m. Szumilas Paweł - Miedź Legnica, III m. Łasut łukasz - Zjednoczeni Ścinawka
w kat. 15-16 lat: I m. Pyrzyński Michał - Hetman Wałbrzych, II m. - Słabicki Andrzej - Sokół Nowa Ruda, III m. Kaśków Piotr - Goniec Żarów
w kat. 13-14 lat: I m. Piguła Marek - ELTUR Bogatynia, Szumilas Piotr - Miedź Legnica, III m. Gulik Paweł - Dwie Wieże Dzierżoniów
w kat. 11-12 lat: I m. Szydełko Marcin - Zjednoczeni Ścinawka, Gulik Michał - Dwie Wieże Dzierżoniów, Malec Robert - Miedź Legnica
w kat. Do 10 lat: I m. Woźniak Bartosz - Polonia Wrocław, II m. - Terochin Piotr - Miedź Legnica, III m. Malec Tomasz - Miedź Legnica
w kat. Kobiet: I m. Rychlik Hanna - Hetman Wałbrzych, II m. Łasut Paulina - Zjednoczeni Ścinawka, Walas Aleksandra - Wielka Pieniawa Polanica Zdrój
Najlepsi zawodnicy GLKS "Zebra": Stecki Witold, Niewiadomski Jarosław, Kowalczuk Wojciech, Owocki Jacek.
Najlepszym zawodnikiem niezrzeszonym z Jaworzyny Śląskiej był Prędecki Andrzej. Najstarszym był Szczepankowski Eugeniusz (72 lata).


7 grudnia 2005 - Stażyści w Niemczech

W ubiegłym miesiącu w ramach środków finansowych programu edukacyjnego Unii Europejskiej Leonardo da Vinci gościła w Niemczech piętnastoosobowa grupa młodzieży z rejonu Dzierżoniowa, Bielawy i Świdnicy. Grupa wyjechała tam na trzytygodniowy staż zawodowy. Projekt obejmował dwie grupy zawodowe: mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych. Uczniowie, którzy wytypowani zostali przez organizacje cechowe na podstawie kryterium ocen szkolnych i opinii pracodawców, na co dzień uczą się zawodu w rzemieślniczych zakładach mechaniki samochodowej. Na miejscu mogli poznać specyfikę funkcjonowania zakładów tej branży w Niemczech. Partnerem Izby przy realizacji tego projektu była Izba Rzemieślnicza w Dreźnie. Okres stażu podzielono na dwa bloki. Podczas pierwszego tygodnia uczniowie odbywali praktykę oraz zajęcia teoretyczne z niemieckimi wykładowcami w specjalistycznym Centrum Kształcenia Zawodowego. Następne dwa tygodnie młodzież odbyła staż w rzeczywistych warunkach pracy w niemieckich serwisach samochodowych takich firm jak Audi, Skoda, Opel, Peugeot, Volvo, w stacjach obsługi samochodów ciężarowych i specjalistycznych (np. pojazdów do oczyszczania miasta). Atrakcyjnym punktem pobytu uczniów w Dreźnie była wizyta w Fabryce Volkswagena. Jest to nowoczesna fabryka w dużej części przeszklona co sprawia, że zwiedzający mają możliwość wglądu w poszczególne fazy produkcji samochodu. W ogromnej hali montażowej młodzież mogła obserwować jak odbywa się produkcja najnowszych modeli samochodów marki Volkswagen.


7 grudnia 2005 - Prezenty rozdane

Wczoraj jak co roku Świdniccy policjanci obdarowali dzieci prezentami. Już po raz 5 Święty Mikołaj wspólnie z policjantami odwiedził jedną ze świdnickich szkół.
W tym roku bogatymi prezentami obdarowane zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 9 na Kraszowicach, Mikołaj zamiast saniami przyjechał policyjnym radiowozem na sygnałach. 60 maluchów otrzymało paczki w których znajdowały się artykuły szkolne, słodycze i zabawki.
W zapewnieniu maluchom wspaniałych prezentów pomogły firmy i prywatni sponsorzy ze Świdnicy, Świebodzic i Strzegomia.


7 grudnia 2005 - Obcojęzyczne potyczki

Już po raz trzeci w Świebodzicach odbyły się Gimnazjalne Potyczki Językowe - konkurs sprawdzający stopień znajomości języka angielskiego i niemieckiego wśród gimnazjalistów okolicznych miejscowości. Organizatorami konkursu są nauczyciele języków obcych w Gimnazjum nr 1 - anglistki Magdalena Boczanowska i Regina Wąsowska oraz germanistki Beata Kilińska, Marzena Kulas i Monika Ostrówka.
Konkurs z roku na rok zdobywa większe zainteresowanie wśród okolicznych gimnazjów. Tym razem w językowych zmaganiach wzięło udział po pięć drużyn w kategoriach języka angielskiego i niemieckiego. Były to trzyosobowe zespoły z Gimnazjów nr 1 i nr 2 ze Świebodzic, z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu oraz Gimnazjum w Roztoce.
Zawodnicy musieli zmierzyć się z rozmaitymi sytuacjami, które mogą napotkać w obcojęzycznych konwersacjach. Jury sprawdziło też znajomość zagadnień dotyczących kultury i geografii krajów angielsko i niemieckojęzycznych w postaci pytań i rozpoznawania przysłów. Nie zabrakło też żywej rozmowy w związku z postawionym zagadnieniem. Tegoroczne Potyczki Językowe w kategorii języka angielskiego bezsprzecznie wygrała drużyna gospodarzy, czyli Gimnazjum nr 1, natomiast ze strony języka niemieckiego najlepsi okazali się uczniowie z Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu.
Zwycięzcy wrócili do domów z zestawami książek bądź słowników ufundowanych przez sponsorów - wydawnictwa Lektor Klett i Longman. Organizatorzy osłodzili też pozostałym zespołom gorycz porażki obdarowując ich dyplomami uczestnictwa i okolicznościowymi drobiazgami.


6 grudnia 2005 - Koncert Laureatów

9 grudnia o godzinie 18.00 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Koncert Laureatów. W koncercie wezmą udział laureaci Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przeprowadzonego w ramach XVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W programie:
Koncert Laureatów - program przygotowany przez Ryszarda Dykcika z udziałem najlepszych Recytatorów tegorocznej edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej
Zwiedzanie pokonkursowej wystawy prac plastycznych "Rodzina Kultur". Konkurs odbył się w październiku tego roku. Uczestnikami byli - oprócz Polski - również Czesi: Praha i Teplice n/Metuji. To już ostatnia szansa, aby obejrzeć najładniejsze prace,
Koncert Poezji Śpiewanej.


6 grudnia 2005 - Stypendia "unijne" zostały przyznane

Stypendia ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w roku akademickim 2005/2006 zostały już przyznane. 136 studentów z Powiatu Świdnickiego będzie otrzymywało stypendium przez okres 9 miesięcy (począwszy od października 2005 do czerwca 2006 roku). W związku z wysokimi kosztami związanymi z rozpoczęciem roku akademickiego ustala się stypendium w wysokości: 203,50 zł / 1 miesiąc w 2005 roku 151,00 zł / 1 miesiąc w 2006 roku. Studenci, którym zostało przyznane stypendium zostaną powiadomieni o tym fakcie listownie
Lista studentów. którzy otrzymali stypendium - >>> zobacz


6 grudnia 2005 - Stypendyści Jana Pawła II

Albert Fidos, Justyna Koszarska, Magdalena Karczewska i Małgorzata Pyk z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu zostali stypendystami Jana Pawła II. Wyłoniła ich Wysoka Kapituła Konferencji Episkopatu Polski i Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżnieni gimnazjaliści odznaczają się wybitnymi uzdolnieniami i wysokimi średnimi (powyżej 5,0). Uczestniczą w konkursach i przeglądach artystycznych. Cieszą się nienaganną opinią w szkole i w swoim środowisku. Angażują się również w akcje charytatywne i w prace na rzecz swoich parafii. Stypendia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" są rozpisaną na kilka lat opieką. Przyznane już w gimnazjum, trwają przez okres liceum i studiów. Ułatwiają zdobycie stosownego wykształcenia. Są także niebagatelną szansą na budowanie swoistego potencjału chrześcijańskiego, który potem będzie procentował w życiu społecznym, kulturalnym, gospodarczym i politycznym kraju.


6 grudnia 2005 - Konsul odwiedza Powiat Świdnicki

Helmut Schöps - Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu odwiedził nasz Powiat, gdzie spotkał się ze Starostą Świdnickim Jackiem Wajsem i Prezydentem Wojciechem Murdzkiem. Złożył również wizytę w Sudeckiej Izbie Przemysłowo - Handlowej. Konsul podkreślał, że po raz pierwszy gościł w Świdnicy a stolicą naszego powiatu jest zachwycony. - "Będę przekonywał swoich rodaków do odwiedzenia Świdnicy. To bardzo ładne miasto i piękny region." - mówił Konsul. Głównym tematem rozmów była komunikacja, gospodarka i turystyka. Podczas rozmów padło zapewnienie, że przedsiębiorcy z terenu powiatu będą mogli nawiązać kontakty gospodarcze z przedsiębiorcami z Niemiec. Posłuży temu forum firm niemieckich organizowane we Wrocławiu, w którym po raz pierwszy weźmie udział nasz powiat. Konsul Schöps zainteresowany jest również wydarzeniami kulturalnymi, jaki mają miejsce na terenie powiatu świdnickiego. Ofertę kulturalną chciałby otrzymywać na bieżąco a w najciekawszych imprezach zapowiedział swój osobisty udział. Zadeklarował również, że będzie wspierał wszelkie działania organizowane przez starostwo, dotyczące współpracy polsko-niemieckiej.


6 grudnia 2005 - Podatki

Średnio o 2,5% wzrosną w Świebodzicach od 1 stycznia stawki podatku od nieruchomości. Podwyżka jest zgodna ze wskaźnikiem inflacji. Radni omówili najpierw projekt uchwały na posiedzeniu Komisji Budżetu, zapoznając się precyzyjnie z prognozami z tytułu podatku od nieruchomości na rok przyszły. Projekt nie budził żadnych zastrzeżeń. Bez zastrzeżeń przyjęty został także na sesji w dniu 22 listopada.
Radni nad projektem głosowali jednogłośnie. Wpływy z tytułu podatku od nieruchomości w roku 2005 wyniosą około 6,6 mln złotych od osób prawnych i 1,79 mln złotych od osób fizycznych.
Szacuje się, że w roku 2006 gmina pozyska z tytułu podatku od nieruchomości od osób prawnych 6,928 mln złotych (wzrost 104,8%) i od osób fizycznych 1,894 mln złotych (wzrost 105,8%). Podatek od nieruchomości jest najistotniejszą pozycją w dochodach własnych gminy. Stawki podatku od nieruchomości wynoszą zatem w Świebodzicach od 1 stycznia - >>> przeczytaj


5 grudnia 2005 - Lodowisko od jutra

Od jutra w Świdnicy czynne będzie sztuczne lodowisko. Pod koniec ubiegłego tygodnia zakończył się montaż nowego systemu chłodzącego agregat mrożący lodowiska.
- Znacznie wzrosła sprawność układu, zaskakując tym nawet projektantów. Urządzenie nie tylko jest bardziej wydajne, ale też mniej energochłonne. Zaś najbardziej widocznym efektem jest zamrożenie płyty lodowiska w dwa dni, co dotychczas zajmowało od siedmiu do dziesięciu dni. Przede wszystkim jednak dzięki nowemu urządzeniu będziemy oszczędzać pieniądze, nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - mówi Krzysztof Czarnecki, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Remont instalacji chłodniczej lodowiska rozpoczął się w listopadzie i pochłonął ponad 220 tys. zł. Na przyszły rok planowane jest dokończenie modernizacji instalacji chłodniczej. Zamontowanie pompy ciepła pozwoli odzyskiwać energię do układu centralnego ogrzewania, co jeszcze bardziej obniży koszty funkcjonowania obiektu. Fakt, że nowe urządzenie będzie oszczędzać energię elektryczną pozwolił na obniżenie ceny biletów ulgowych, z których najczęściej korzystają dzieci i młodzież.
Od jutra wstęp na sztuczne lodowisko będzie kosztował 3 zł (poprzednio 4 zł), karnet na 10 wejść - 25 zł (poprzednio 35 zł), karnet ulgowy miesięczny 70 zł (poprzednio 80 zł). Bilet dla grup szkolnych w dni nauki będzie kosztował 1 zł (poprzednio 1,50 zł). Dorośli za wstęp na lodowisko zapłacą 6 zł. Obiekt przy ul. Śląskiej 33 od poniedziałku do piątku, do godz. 15.30 jest do dyspozycji szkół i grup zorganizowanych. Ogólnodostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 15.30-16.30, 17.00-18.00, 18.30-19.30, 20.00-21.00. Zaś w dni wolne od pracy można się poślizgać w następujących godzinach: 8.00-9.00, 9.30-10.30, 11.00-12.00, 12.30-13.30, 14.00-15.00, 15.30-16.30, 17.00-18.00, 18.30-19.30, 20.00-21.00.


5 grudnia 2005 - Dochody i wydatki

Prawdopodobnie pod koniec grudnia świdniccy radni uchwalą budżet miasta na 2006 rok. Projekt dokumentu Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przedstawił jeszcze na listopadowej sesji. Według planu w przyszłym roku dochody miasta wyniosą 123.962.317 zł, a wydatki 120.246.817 zł. Mimo, że wydatki ograniczano na ile to było możliwe, to w dziedzinach najważniejszych dla mieszkańców do rozdysponowania będzie więcej pieniędzy. Znacznie więcej pieniędzy niż w tym roku miasto planuje przeznaczyć na pomoc społeczną. Prawie dwa razy tyle pieniędzy wydanych zostanie na świadczenia rodzinne - blisko 15,9 mln zł (obecnie blisko 7,8 mln). W sumie na pomoc społeczną w 2006 roku zaplanowano 26,9 mln zł (w 2005 r. - blisko 19,1 mln zł). Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych również na oświatę - prawie 36,9 mln zł (w 2005 r. 33,2 mln zł). Również przyszły roku upłynie w Świdnicy pod znakiem milionów złotych wydanych na inwestycje. Ponad 14,6 mln zł, według planu, przeznaczonych zostanie m.in. na przebudowę ul. K. Wielkiego, budowę drugiego budynku komunalnego przy ul. Kopernika oraz zagospodarowanie Podstrefy Świdnica Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Według prognoz dług gminy w 2006 roku wyniesie 38.848.000 zł, co daje 31,3 proc. planowanych dochodów. I będzie o 7,5 proc. niższy niż w 2005 roku - 38,9 proc. - To trudny budżet, ale najlepszy z możliwych do zrealizowania w obecnej sytuacji miasta. W przyszłym roku zbiegną się terminy spłat zaległości sprzed wielu lat m.in. kredytów i obligacji. Wiele pieniędzy będziemy musieli wyłożyć również na prace przy budowie infrastruktury potrzebnej nowym inwestorom. Myślę, że jeśli zaciskając pasa 2006 rok przetrzymamy to 2007 będzie o wiele lepszy - uważa Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy.


5 grudnia 2005 - Będzie lotnisko?

Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej powraca do pomysłu utworzenia pod Świebodzicami lotniska dyspozycyjnego, które mogłoby obsługiwać ościenne gminy. Na koniec listopada w Świebodzicach odbyło się drugie spotkanie w tej sprawie. Prowadzili je dyrektor AZW Jerzy Siatkowski i pełniący honory gospodarza dyrektor Urzędu Miejskiego Paweł Ozga. Jest szansa na to, by już w przyszłym roku zaczęło funkcjonować lotnisko, spełniające wymogi w zakresie bezpieczeństwa, pozwalające na starty i lądowania statków powietrznych. Lotnisko mogłoby być wykorzystywane dla potrzeb ratownictwa lotniczego, usług agrolotniczych, mogłoby służyć jako lotnicza baza przeciwpożarowa czy lokalne lądowisko dla lotnictwa nieregularnego. Pomysł ten udałoby się szybko zrealizować, gdyby ideą zarazić samorządy powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego, a może nawet dzierżoniowskiego. Stąd propozycja Jerzego Siatkowskiego dotyczy zawiązania związku komunalnego, w skład którego mogłyby wejść następujące miasta i gminy: Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice, Strzegom, Marcinowice, Szczawno Zdrój, Jaworzyna Śląska, Żarów, Stare Bogaczowice, Boguszów Gorce i Głuszyca. Drzwi dla innych zainteresowanych pozostałyby oczywiście otwarte. W ramach związku realne byłoby pozyskanie środków na budowę lotniska, a w grę wchodzi inwestycja o wartości 5 milionów złotych. 25-30% stanowić musi jednak wkład własny. Przy rozłożeniu niezbędnych wydatków na wszystkie gminy, wydatek nie byłby wielki.
Jerzy Siatkowski zapowiada, że od pomysłu nawet przy braku zainteresowania gmin nie odstąpi. Zrealizuje jedynie mniejszy zakres planu. Już za 100 tysięcy można wykonać niezbędne przyłącza energetyczne, a za 300 tysięcy wybudować gospodarczym sposobem niezbędny pierwszy hangar. Te plany Aeroklub chciałby zrealizować już wiosną przyszłego roku.


5 grudnia 2005 - Zagrali dla kolegów

Strzegomscy licealiści już po raz drugi zbierali pieniądze na stypendia dla swoich kolegów. W tym roku wspólnie z rodzicami, nauczycielami i lokalnymi VIP-ami wystawili „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
W akcie I mogliśmy podziwiać grę uczniów. Akt II odegrali nauczyciele, a III przedstawiciele rady rodziców oraz VIP-y. Zagrał zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, sekretarz gminy Sabina Cebula, ksiądz proboszcz Marek Żmuda, zastępca starosty Zygmunt Worsa i dyrektor LO Zbigniew Suchyta. Adaptacja i reżyseria to dzieło polonisty Tomasza Marczaka. Scenografię wykonali rodzice - Wincenty Karwacki, Mariusz Sokołowski i Zbigniew Poznański. Obsługą techniczną zajęli się sami uczniowie. Na próbie generalnej pojawiła się nawet ekipa telewizyjna TVP3, która akurat wtedy przygotowywała materiał filmowy o Tomaszu Marczaku biorącym udział w konkursie na "Superbelfra"". Tradycja organizacji takich nietypowych spektakli zrodziła się w ubiegłym roku. Wtedy odegrano "Antygonę" Sofoklesa. Cel jest jeden - pomóc kolegom. Dochody z przedsięwzięcia przekazane są na stypendia dla najlepszych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego. W zeszłym roku udało się nagrodzić w ten sposób czterech uczniów. Pieniądze ułatwiły im start na studiach. W tym roku zebrano kwotę 2000 zł.


5 grudnia 2005 - Nowy chodnik

W obrębie skrzyżowania ulicy Jana Pawła II i ulicy Tadeusza Kościuszki w Jaworzynie Śląskiej rozpoczęły się prace remontowe chodnika. Rozebrany zostanie istniejący chodnik z płyt betonowych i masy mineralno-bitumicznej, i ułożony zostanie nowy z kostki betonowej typu "Polbruk" na powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych. Wymienione zostaną również na nowe krawężniki i obrzeża betonowe.
Wartość zadania zgodnie z ofertą przetargową wynosi 44.462,97 zł. Zakończenie prac przewiduje się na 15 grudnia jeszcze tego roku. Z uwagi na prowadzenie prac na całej długości chodnika wykonawcy proszą o korzystanie z przejścia po drugiej stronie drogi, a kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac.


4 grudnia 2005 - Mistrzostwa akrobatów

Dzisiaj w Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów odbyły się Dolnośląskie Mistrzostwa Juniorów i Młodzików w akrobatyce sportowej, skokach na trampolinie i ścieżce.
W trakcie zawodów zawodników odwiedził Mikołaj, i wręczył paczki uczestnikom tego sportowego wydarzenia. Organizatorem zawodów był Dolnośląski Związek Sportów Gimnastycznych we Wrocławiu i MKS "Polonia" w Świdnicy.
Fotoreportaż z zawodów - >>> zobacz


4 grudnia 2005 - Pogoń bez szans

Wczoraj odbył się mecz w ramach rozgrywek II ligi piłki ręcznej mężczyzn pomiędzy Pogonią Oleśnica a Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej. Zespół z Oleśnicy jest beniaminkiem tych rozgrywek. Nasza świdnicka drużyna nie dała żadnych szans i nadziei dla nowicjuszy ligowych na odniesienie satysfakcjonującego wyniku. Szczypiorniści ŚKPR "Świdnica" pewnie i zdecydowanie odnieśli zwycięstwo wynikiem 21-36 (10-17). Kolejną wspaniałą serią popisał się Piotr Kijek zdobywając 14 bramek.
Za tydzień bardzo trudny pojedynek w Gorzowie na zakończenie I rundy rozgrywek. Kolejny mecz u siebie świdnicka drużyna rozegra 28 stycznia 2006 roku z Arotem Tęcza Leszno.


4 grudnia 2005 - Superbelfer w LO

Strzegomscy licealiści zgłosili swojego polonistę - Tomasza Marczaka - do plebiscytu "Superbelfer". Jest to konkurs na najlepszego dolnośląskiego nauczyciela. - Tomasz Marczak to nauczyciel z powołania, który niewątpliwe lubi swoja pracę - mówią uczniowie. Nauczyciel już trzeci raz został wybrany na opiekuna samorządu uczniowskiego. Angażuje się w życie szkoły. Organizuje nietypowe przedstawienia andrzejkowe, w których grają uczniowie, nauczyciele, rodzice i lokalne VIP-y. Polonista wspólnie ze swoimi uczniami pobił rekord Guinnesa na najdłuższą lekcję świata. Dzięki takim nauczycielom jak on szkoła zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na "Super Szkołę". Akcję prowadzi Wrocławska TVP3. Niedawno dziennikarze odwiedzili strzegomskie LO. Nauczyciel przez cały dzień był pod czujnym okiem kamery. Reporterzy rozmawiali z uczniami, zbierali opinie na temat profesora. Licealiści opowiadali anegdoty o swym nauczycielu. Przytaczali jego słynne powiedzonka. Mówili o jego sposobie prowadzenia lekcji oraz metodach na nieposłusznych podopiecznych. Reporterzy obejrzeli także próbę koła teatralnego i nakręcili prowadzoną przez nauczyciela lekcję. Po całodniowej wizycie w szkole, dziennikarze odwiedzili Tomasza Marczaka w jego domu. Chcieli poznać go nie tylko od strony pedagogicznej, ale również prywatnej. "Dzień z życia" Tomasza Marczaka telewizja wrocławska wyemituje 6 grudnia o godz. 17.10. Konkurs rozpoczął się w listopadzie i potrwa do czerwca przyszłego roku. Wygra nauczyciel, który otrzyma najwięcej głosów. Na strzegomskiego kandydata głosować mogą wszyscy. Trzeba tylko wysłać sms-a na nr 7150, a w treści wpisać hasło, które podane będzie podczas emisji programu.


3 grudnia 2005 - Trzy razy 19

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozegrały wyjazdowe spotkanie z zespołem SMS PZPS I Sosnowiec. Zespół SMS-u składa się z dziewcząt w wieku licealnym. Te młode dziewczyny uczą się tam dopiero grać w siatkówkę. Ale umiejętnościami przerastają nasz "seniorski, doświadczony" zespół. Młode siatkarki z Sosnowca gładko, bez najmniejszych problemów pokonały świdniczanki w trzech setach.
SMS PZPS I Sosnowiec - MKS Świdnica 3:0 w poszczególnych setach 25/19, 25/19, 25/19.


3 grudnia 2005 - Jubileusz "Jubilata"

Wczoraj w Sali Teatru Miejskiego odbył się uroczysty koncert z okazji jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat".
"Jubilat" to zespół amatorski ze wszystkimi przywilejami tego statusu. W ciągu 30 lat przez zespół przewinęło się kilkaset dziewcząt i chłopców ze Świdnicy i okolic. Jubileusz był okazją do wspomnień i spotkań po wielu latach. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


3 grudnia 2005 - Stypendia od grudnia"

Do 7 grudnia w Świdnicy będą wypłacone stypendia socjalne, na które przeznaczono 256 tys. zł. W Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy złożono 1.131 wniosków. W blisko 50 przypadkach dochód na jednego członka rodziny przekroczył 316 zł, dlatego te wnioski musiały zostać rozpatrzone negatywnie. W 6 przypadkach decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ wnioskodawcy złożyli niepełną dokumentację. Stypendia otrzyma 1.076 uprawnionych świdniczan. Są one wypłacane w szkołach, kasie Urzędu Miejskiego oraz przelewane na konta bankowe. Obejmują okres od września do grudnia i w zależności od miesięcznego dochodu wynoszą od 179, 20 zł (44,80 zł miesięcznie) do 448 zł (112 zł miesięcznie). Do 16 grudnia zaś wypłacone zostaną zasiłki szkolne, które są przyznawane w związku ze zdarzeniami losowymi (śmiercią osoby bliskiej, chorobą, kradzieżami). Do rozdysponowania jest nieco ponad 25 tys. zł. Świadczenie wypłacone będzie w formie jednorazowej pomocy, maksymalnie 280 zł. W 2005 roku świdnicki samorząd ma otrzymać na stypendia i zasiłki 494 tys. zł. Dołoży do tego ponad 30 tys. zł.


3 grudnia 2005 - zDolni gimnazjaliści

Uczniowie ze strzegomskiego Gimnazjum nr 2 zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista. Konkurs odbywa się 3-etapowo w dwóch kategoriach: humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza. Pierwszy etap odbywa się w szkole, drugi w powiecie, a finałowy na szczeblu wojewódzkim. Do rywalizacji zgłosiły się 360 gimnazjów z całego województwa dolnośląskiego, w tym wszystkie gimnazja z terenu gminy Strzegom. W każdej z dwóch części konkursu przeprowadzonych na szczeblu szkolnym wzięło udział ponad 14 tyś. gimnazjalistów z całego Dolnego Śląska. Do dalszego etapu przeszło prawie tysiąc uczniów. W powiecie świdnickim zakwalifikowało się 53 uczniów z części humanistycznej i 62 uczniów z części matematyczno-przyrodniczej. A wśród nich uczniowie z Gimnazjum nr 2. Z części humanistycznej: Iwona Dyś, Justyna Chwała, Łukasz Ubycha, Paula Mazan, Kamil Gajecki, Karol Rogóż. A z części matematyczno-przyrodniczej: Iwona Dyś, Kamil Sarlej, Kamil Gajecki, Jakub Rodkiwicz, Paula Mazan, Krystian Tokarski, Łukasz Zięba. Organizatorem konkursu jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.


2 grudnia 2005 - Fajerwerki 2005

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców regionu wojewoda dolnośląski Stanisław Łopatowski, rozporządzeniem z 2 grudnia 2005 r., wprowadza zakaz używania materiałów i wyrobów pirotechnicznych do 29 stycznia 2005 roku. Zakaz używania materiałów pirotechnicznych obowiązuje w miejscach publicznych i w innych miejscach, jeżeli może to spowodować bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, mienia lub środowiska.
Przypominamy, że zakaz nie ma charakteru bezwzględnego, to znaczy, że:
- można organizować pokazy sztucznych ogni, spełniając warunki ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych,
- a także można kupować fajerwerki i organizować ich prywatne pokazy w miejscach, które nie mają charakteru publicznego, i w sposób bezpieczny dla ludzi, mienia i środowiska.


2 grudnia 2005 - Plan na zagospodarowanie ul. Riedla

7 grudnia zostanie wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów u zbiegu ulic: Zamenhofa, Riedla, Wróblewskiego. Projekt planu będzie zawierał również prognozę oddziaływania na środowisko. O konieczności opracowania planu zagospodarowania rejonu targowiska mówiło się od dawna, ponieważ aktualny plan dla tego terenu już nie obowiązuje. Terenem tym interesowało się również wiele firm, które chciały w tym miejscu wybudować obiekt usługowo-handlowy. Przygotowanie projektu planu zajęło wiele miesięcy i uwzględnia interesy kupców. Projekt zawiera więc wszystkie ustalenia, które władze miasta poczyniły z drobnymi handlowcami. Podstawowe - to możliwość kontynuowania przez nich działalności. Projektowany dokument określa przeznaczenie terenów w rejonie ul. Riedla oraz ich zagospodarowanie. Na działce o powierzchni 4,3 tys. m kw. może powstać obiekt handlowo-usługowy (poniżej 2 tys. m kw.) wraz z miejscami parkingowymi. Na działce o pow. 1,6 tys. m kw. zarezerwowano miejsce na plac targowy (będzie działać przez 10 lat). Kupcy będą mogli prowadzić działalność nie tylko na samym placu, ponieważ projekt planu dopuszcza wybudowanie hali targowej. Projektant zarezerwował także miejsce na tereny zielone, ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Projekt planu udostępniony będzie zainteresowanym od 7 grudnia 2005 r. do 6 stycznia 2006 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnica (ul. Armii Krajowej 49), pok. 210, w godz. od 7.30 do 15.30. Dyskusję publiczną nad proponowanymi rozwiązaniami zaplanowano na 15 grudnia na godz. 15.00 w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


2 grudnia 2005 - "Czerwony Kapturek" charytatywnie

Każda, nawet najmniejsza inicjatywa mająca na celu pomoc biedniejszym jest godna podkreślenia i zasługuje na uwagę. Uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu wystąpili w przedstawieniu pt. "Czerwony Kapturek", z którego dochód zostanie przeznaczony dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy Górnej. Klasa Id wpadła na pomysł zagrania bajki miesiąc temu. - Idea przedstawienia wyszła od samych uczniów - mówi wychowawczyni klasy, Danuta Ehlert. - Cała klasa bez wyjątku była zaangażowana w jego przygotowanie. Prace nad "Czerwonym Kapturkiem" rozpoczęły się na początku listopada i trwały kilka tygodni. Uczniowie wykonali wszystko własnoręcznie, począwszy od scenografii, a skończywszy na strojach. Młodzi aktorzy byli bardzo przejęci przed występem, dla większości z nich był to debiut przed tak dużą publicznością, zgromadzoną w Strzegomskim Centrum Kultury. - Bardzo się denerwowaliśmy, były duże emocje, jednak na szczęście wszystko się udało - stwierdziła 13-letnia Magda, grająca rolę babci Czerwonego Kapturka. Po zakończeniu charytatywnej imprezy okazało się, że zebrano ok. 490 zł. Pieniądze te zostaną przekazane uczniom SOSW w Bystrzycy Górnej w trakcie grudniowej wizyty uczniów Gimnazjum nr 2 w tamtejszym ośrodku wychowawczym. Przedstawienie zostanie powtórzone 9 grudnia w SCK z okazji Imprezy Mikołajkowej dla dzieci niepełnosprawnych. Jej organizatorem będzie Wspólnota Samorządowa.


2 grudnia 2005 - Szkolenie

W dniach 1-12 grudnia w Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anny Szywały rozpoczął się kurs przygotowujący do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych Przewoźnika w Krajowym i Międzynarodowym Transporcie Osób i Rzeczy. Trwają jeszcze zapisy.
A już 14 grudnia w godzinach 9.00-15.00 odbędzie się Szkolenie - "Zamknięcie Roku 2005" dla jednostek sporządzających sprawozdanie finansowe roku. Szczegóły szkolenia - >>> zobacz


1 grudnia 2005 - Młodzi akrobaci

4 grudnia w Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów odbędą się Dolnośląskie Mistrzostwa Juniorów i Młodzików w akrobatyce sportowej, skokach na trampolinie i ścieżce. Początek zawodów o godzinie 10.30.
Podczas zawodów od godziny 12.00 na hali będzie gościł Mikołaj, który wręczać będzie paczki uczestnikom tego sportowego wydarzenia.
Organizatorem zawodów jest Dolnośląski Związek Sportów Gimnastycznych we Wrocławiu i MKS "Polonia" w Świdnicy.


1 grudnia 2005 - Mikołajkowy Turniej Szachowy

Samorządowy Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej zaprasza wszystkich miłośników gry w szachy na X Jubileuszowy Mikołajkowy Indywidualny Turniej Szachowy. Turniej odbędzie się 3 grudnia w godzinach 9:00-16:00.
Wpisowe: 10 złotych dla osób do 18 lat i 20 złotych dla osób powyżej 18 lat. Dzieci do 11 lat i kobiety są zwolnione z wpisowego.
Obowiązuje dziewięć rund - System Komputerowy Szwajcarski. 15 minut dla każdego uczestnika. Turniej Szachowy poprowadzi sędzia klasy państwowej - Franciszek Jankowski Puchary, nagrody pieniężne i ciekawe nagrody rzeczowe zostaną przyznane w wielu kategoriach wiekowych. Dla uczestników przygotowano 130 miejsc startującym w turnieju.
Do zobaczenia w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej, ulica Powstańców 3.


1 grudnia 2005 - Kodeks etyczny pracowników

Pracownicy Urzędu Miejskiego w Świdnicy mają już swój Kodeks Etyczny. Określili oni wartości i zasady, do których powinni dążyć i których winni przestrzegać przy realizacji swoich obowiązków służbowych, w kontaktach ze społecznością lokalną, współpracownikami i pracodawcą. Postanowienia Kodeksu opierają się na fundamentalnych wartościach: odpowiedzialności, sprawiedliwości, uczciwości, rzetelności, profesjonalizmu, fachowości, jawności, otwartości i braku tolerancji dla korupcji. Do stosowania jego postanowień zobowiązali się wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego. Zapoznają się z nim także nowe osoby przyjmowane do pracy w Urzędzie. Kodeks Etyczny zostanie wywieszony w biurze informacyjnym Urzędu Miejskiego. Dokument został opracowany w ramach organizowanej przez Gazetę Wyborczą ogólnopolskiej akcji "Przejrzysta Polska", której Świdnica jest uczestnikiem. Pełna treść kodeksu - >>> przeczytaj


1 grudnia 2005 - Gmina w obiektywie

Miasto i Gmina Strzegom ogłasza konkurs fotograficzny "Gmina Strzegom w obiektywie".
Najciekawsze zdjęcie wybiorą internauci. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody niespodzianki.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów jak i zawodowych fotografików ze Strzegomia i okolic.
Regulamin i karta zgłoszeń - przeczytaj i pobierz


1 grudnia 2005 - Wizyta studyjna

Dzięki współpracy Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie oraz Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego z Europejskim Stowarzyszeniem Instytucji Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży /EAICY/i Centrum Kształcenia Metodami Aktywnymi w Alzacji /CEMEA/ zorganizowano w dniach 17-24 listopada wizytę studyjną w pozaszkolnych centrach wychowawczo-opiekuńczych we Frankfurcie nad Menem i w Strasburgu dla przedstawicieli analogicznych instytucji z Polski. Do udziału zaproszeni zostali reprezentanci placówek wychowania pozaszkolnego wszystkich województw. Wśród delegatów znalazł się także dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy - mgr Zbigniew Curyl. Istotą spotkania było propagowanie współpracy pomiędzy placówkami wychowania pozaszkolnego w krajach Unii Europejskiej, wymiana spostrzeżeń oraz doświadczeń pedagogicznych. Wizyta przebiegała w ramach Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej, jakim ogłoszono przez Radę Europy mijający rok 2005. Czas ten został wykorzystany na promowanie programu Edukacji do Demokratycznego Obywatelstwa /Education for Democratic Citizenship - EDC/.


1 grudnia 2005 - Owocne negocjacje

Podstrefa w Strzegomiu jest już coraz bliżej. Zakończyły się negocjacje z Wałbrzyską Specjalna Strefą Ekonomiczną. Radni udzielili burmistrzowi upoważnienia do wydania zlecenia na pośrednictwo sprzedaży gruntów przyszłym inwestorom.
Gmina zapłaci niższą prowizję za pośrednictwo sprzedaży gruntów przeznaczonych pod specjalną strefę ekonomiczną. Będzie to 15%, a nie jak wstępnie żądał Invest-Park - 20%. - Z zadowoleniem przyjmujemy tą informację. Pięć procent to teoretycznie nie dużo, ale przy kwotach, które wchodzą w grę będą to dla gminy spore oszczędności - mówi radny Tomasz Kołodziejski.
Invest-Park jest zainteresowany kolejnymi terenami w gminie Strzegom. Decyzje co do nowych lokalizacji zostaną podjęte w przeciągu najbliższych tygodni.


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma