28 lutego 2006 - Stypendia dla najzdolniejszych

Jeszcze w tym tygodniu na konta świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzonych przez miasto, trafi blisko 41 tys. zł. Pieniądze przeznaczone są dla uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce w I semestrze roku szkolnego 2005/2006 (średnia ocen od 4,75 wzwyż).
Najzdolniejsi otrzymają 112 zł. Stypendium naukowe w Świdnicy otrzyma 227 uczniów szkół podstawowych oraz 188 gimnazjalistów.
O przyznanie stypendiów wnioskowali dyrektorzy szkół. Wysokość pomocy różnicowali w zależności od wyników osiąganych w nauce. W tym roku szkolnym na stypendia naukowe miasto przeznaczy w sumie ponad 121 tys. zł.


28 lutego 2006 - Niesulice 2006

Jak co roku, harcerze zapraszają do swojej bazy obozowej w Niesulicach. W tym roku zaplanowano trzy turnusy 15 dniowe: I turnus 30.06-14.07.2006, II turnus 14-28.07.2006, III turnus 28.07-11.08.2006.
W ofercie są obozy: rekreacyjny, sportowy, żeglarski, konny, windsurfingowy, kolonia dla maluchów i obóz rowerowy.
Szczegółowa oferta zawarta jest na stronie świdnickiego hufca www.swidnica.zhp.pl. Na stronie znajdują się również zdjęcia z obozów w Niesulicach. Dla stałych klientów ceny promocyjne.


28 lutego 2006 - Ulotki - ptasia grypa

Informujemy, że wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zlecił wydrukowanie 30 tys. ulotek dotyczących zachowania się ludzi w sytuacji zagrożenia ptasią grypą. Ulotki zostaną przekazane starostom województwa dolnośląskiego.
Ponadto do międzynarodowego portu lotniczego Wrocław-Strachowice przesłano materiały informacyjne w języku polskim i angielskim dla osób udających się, bądź powracających z krajów, w których stwierdzono występowanie ptasiej grypy.
Ulotka - >>> zobacz
W celu jak najlepszego przygotowania wszystkich służb powiatowych Dolnego Śląska wojewoda Krzysztof Grzelczyk zarządził przeprowadzenie ćwiczeń w zakresie zwalczania ptasiej grypy.
Ćwiczenia odbędą się 2 marca w powiecie milickim - rejonie, gdzie występuje największe skupisko dzikich ptaków na terenie naszego województwa. Rozpoczną się o godz. 11.00 w miejscowości Stawno (koło Milcza).
Wszystkie służby weterynaryjne i sanitarne Dolnego Śląska są w stanie gotowości i na bieżąco monitorują sytuację na terenie zwiększonego ryzyka.


28 lutego 2006 - Oszczędności na biletach

Blisko 500 tys. sztuk biletów jednorazowych drukuje kwartalnie Urząd Miejski w Świdnicy. W tym samym czasie drukowanych jest 4 tys. sztuk biletów miesięcznych. Druk biletów pochłania rocznie 35 tys. zł.
Chcąc obniżyć te koszty od marca UM w Świdnicy będzie udostępniał miejsce na biletach ogłoszeniodawcom bądź reklamodawcom. W sprawie reklam i ogłoszeń na biletach można kontaktować się z Małgorzatą Lubandy, Referat Komunikacji UM w Świdnicy, tel. (74) 8562-855, e-mail - >>> napisz
Z komunikacji świadczonej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne korzysta na terenie miasta i gminy Świdnica oraz w Żarowie i Marcinowicach ponad 250 tys. osób miesięczne.


28 lutego 2006 - Finał wojewódzki

Jutro w hali sportowej na osiedlu Zawiszów od godziny 11.00 odbędzie się finał województwa dolnośląskiego w piłce siatkowej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych.
W finale wystąpi drużyna ZSO II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy oraz najlepsze drużyny z okręgów:
wrocławskiego, jeleniogórskiego i legnickiego. Skład naszej drużyny: Łynko Beata, Owcarz Katarzyna, Prucnal Monika, Rostek Agnieszka, Szczęsna Ada, Zapart Zuzanna, Socha Ewa, Bajorek Monika, Małodobra Monika, Mieżał Barbara, Kopacz Paulina, Piędziak Karolina, Dominas Paula. Opiekun: Tomasz Gołowkin.


28 lutego 2006 - Praca - konkurs

Wczoraj ogłoszono konkurs na dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. Krystyna Bartela, obecna dyrektorka placówki, z początkiem kwietnia przechodzi na emeryturę. W miejskiej bibliotece pracuje od 1976 r. Od 1977 r. do 31 marca kieruje MBP im. Cypriana Kamila Norwida.
Następca dyrektor Barteli zostanie wybrany w drodze konkursu. Swoje aplikacje mogą składać osoby z wykształceniem wyższym magisterskim, minimum trzyletnim stażem pracy na stanowisku kierowniczym oraz posiadający wiedzę: z zakres zarządzania kulturą, działalności i finansowania bibliotek, finansów publicznych i samorządu terytorialnego oraz pozyskiwania środków m.in. z Unii Europejskiej. Preferowani będą kandydaci ze znajomością języków: angielskiego, niemieckiego. Oferty będą przyjmowane do końca marca. Szczegóły na www.um.swidnica.pl/praca


28 lutego 2006 - Zakaz Wjazdu zaprasza

4 marca 2006 roku w Piwnicy Świdnickiej w Świdnicy wystąpią zespoły - Ghost Man oraz Zakaz Wjazdu.
Koncert zaczyna się o godzinie 19.00.
Wstęp na koncert jest wolny.
Zapraszamy wszystkich chętnych.


28 lutego 2006 - Gościnny Strzegom

Zwycięstwem zespołu z Jawora zakończył się V Halowy Turniej Oldbojów o Puchar Burmistrza Strzegomia, który rozegrano w ostatni weekend w hali OSiR. Ich wygrana nie podlegała żadnej dyskusji. W zawodach wystartowało pięć zespołów: 3 strzegomskie oraz 2 drużyny przyjezdne z Jawora i Żórawiny. Od początku ton rywalizacji nadawali jaworzanie, wśród których występowali byli zawodnicy Kuźni. W pierwszym pojedynku pokonali Żurawinę 2:1, później AKS Strzegom II 2:1, w trzecim meczu łatwo ograli AKS I 5:0 i na końcu rozgromili Ireczki 6:0. Zawodnicy z Jawora przewyższali pozostałe drużyny pod względem przygotowania fizycznego, zgrania i pomysłu na grę. W ich barwach występował najlepszy bramkarz turnieju – Mirosław Stabicki, który przepuścił tylko dwie bramki.
Najlepiej ze strzegomskich drużyn spisał się drugi zespół AKS-u, który zajął drugie miejsce. Strzegomianie zgromadzili tyle samo pkt., co trzecia Żurawina. O wyższym miejscu gospodarzy zadecydowało zwycięstwo w bezpośrednim pojedynku 3:2.
Po zakończeniu turnieju wiceburmistrz Strzegomia – Wiesław Witkowski wręczył puchar zwycięzcom i okolicznościowe dyplomy wszystkim startującym. Uhonorowano również najlepszego strzelca zawodów – został nim Waldemar Kołodziejczyk z Żurawiny, który uzyskał 9 bramek. W turnieju zwyciężył Jawor wyprzedzając AKS Strzegom II, Żórawinę, Ireczki i AKS Strzegom I.


27 lutego 2006 - Pięć lat Cantileny

Dzisiaj w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbył się uroczysty koncert Chóru Cantilena. Chór ma już pięć lat.
Powstał w 2001 roku przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Tradycje chóralistyki w Polsce są bardzo długie. Dolny Śląsk, a z nim Świdnica, nie odbiegają od nich. Dlatego tak duża była chęć stworzenia chóru, który mógłby być wizytówką muzyczną miasta, dając możliwości realizacji swoich pasji jej mieszkańcom. I tak się stało, dzięki staraniom Jana Górskiego, muzyka i pedagoga. Członkowie chóru to amatorzy i profesjonaliści kochający muzykę i śpiew. Pierwszym dyrygentem chóru był Krzysztof Górski, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, akompaniatorem Oliwia Górska. W lutym 2003 roku funkcję dyrygenta objęła Maria Sadłowska, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Chórowi akompaniuje duet instrumentalny: Jolanta Kotowicz - skrzypce i Kazimierz Krawczyk - akordeon.
Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny w swoim charakterze, ale zdecydowana większość wykonywanych utworów to pozycje polskich kompozytorów. Zespołowi życzymy wielu lat wspaniałych koncertów. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


27 lutego 2006 - XIII Rajd Bałwan

W dniach 24-26 lutego odbył się XIII zimowy Rajd Bałwan.
Zaraz po przyjeździe do SP w Jugowicach odbyły się zajęcia plastyczne i każdy musiał wykonać na kawałku materiału swój wizerunek, potem zszyć go z innymi pracami. Całość była potrzebna na wieczorny kominek. Kominek z okazji Dnia Myśli Braterskiej przygotowała 223 DSH "Impessa". Dwie osoby Julka Zapart i Ela Zwolińska złożyły zobowiązanie instruktorskie.
W sobotę od rana trwały przygotowania do biegu patrolowego. Na pierwszym punkcie został sprawdzany był ekwipunek. Na drugim punkcie odbyła się musztra, na kolejnych punktach było terenoznawstwo, węzły, struktura ZHP, znaki patrolowe. Cala trasa liczyła ok. 12 km. Po południu odbył się festiwal piosenki. Na zakończenie dnia niespodziewany alarm z pozorowanym wypadkiem. Drużyny musiały udzielić pierwszej pomocy i zawiadomić pogotowie ratunkowe. W niedzielę rano zamiast tradycyjnego przeciągania liny była gra "Małża" później apel, na którym rozdano dyplomy i nagrody.
W kategorii harcerskiej I miejsce zajęła 10 ŚDH "Mrówkojady", II miejsce 29 ŚDH Dęby, III miejsce 23 ŚDH "Araukaria".
W kategorii starszoharcerskiej I miejsce zajęła 10 ŚDH "Mrówkojady", II miejsce 10 ŚDW "Mrówkojady". W kategorii wędrowniczej I miejsce zajęła 223 ŚDW "Impeesa", II miejsce 8 ŚDW "Szarotki", III miejsce 10 ŚDW "Mrówkojady".


27 lutego 2006 - Turniej w Świebodzicach

Osiem Zespołów w sobotę 24 lutego w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach walczyło już po raz drugi o Puchar Komendanta Policji w Świebodzicach.
Drużyny reprezentujące Świebodzice to Komisariat Policji, Toyota i Urząd Miasta. Wałbrzych reprezentowały zespoły: KMP Wałbrzych oraz Zakład Koksowniczy, Strzegom - Komisariat Policji , Świdnicę - Powiatowa Straż Pożarna, Komenda Wojewódzka Policji nie dojechała na zawody i tym samym oddała walkowera. Patronka zawodów Pani Komendant Izabela Basztura podczas otwarcia Turnieju podkreślała iż podstawowym celem rozgrywek jest świetna zabawa. Jak Komendant powiedziała tak też było, na boisku panowała rywalizacja iście olimpijska tym bardziej, że właśnie podczas rozgrywek do uczestników dotarła wiadomość o doskonałym występie naszego biatlonisty Tomasza Sikory. Z trybun mecze oglądali zagorzali kibice piłki nożnej pan Starosta Zygmunt Worsa a także kibicujący bardzo wytrwale swojej drużynie pan Jan Nowakowski, który dodatkowo ufundował puchary dla najlepszych zawodników.
Zwycięzcą turnieju została Toyota, kolejne miejsca zajęli - Komisariat Policji w Strzegomiu, Zakład Koksowniczy Wałbrzych, Urząd Miasta Świebodzice, Powiatowa Straż Pożarna Świdnica, Komenda Policji Świebodzice, Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu i KWP Wrocław.


27 lutego 2006 - Niebezpiecznie w "Reniferze"

Budynki, po byłych świdnickich zakładach "Renifer" grożą zawaleniem. Pofabryczne obiekty rozbierają złomiarze. Niebezpieczeństwo grozi również dzieciom, które z ciekawości mogą wejść na teren zakładu. W związku z zagrożeniem Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zwołał spotkanie
z przedstawicielami prokuratury, policji, straży miejskiej i inspektoratu nadzoru budowlanego. - Osobom, które wchodzą na teren zakładu grozi niebezpieczeństwo, dlatego apeluję, by tego nie czyniły. Zaś świdniczan, którzy widzą na terenie dawnego "Renifera" jakiekolwiek osoby, proszę, by zgłaszały ten fakt policji lub straży miejskiej. W ten sposób można uratować ludzkie życie - zaznacza Wojciech Murdzek.
Właścicielem obiektu, po dawnych zakładach "Renifer" od 2004 roku jest holenderski biznesmen, który ostatnio nie odpowiada na korespondencję od żadnych instytucji. Po piątkowym spotkaniu ustalono, że miasto wspólnie ze służbami porządkowymi zabezpieczy obiekt przed dostępem osób z zewnątrz i odpowiednio go oznakuje. Policja i straż miejska baczniej będą patrolować teren. Będą trwały również poszukiwania właściciela zakładu.


27 lutego 2006 - STOP złodziejom samochodów

78 w 2003 roku 84 w kolejnym i ponad 90 w ubiegłym roku - nocne kradzieże samochodów to prawdziwa plaga. Powyższe statystyki dotyczą tylko Powiatu Świdnickiego. W Polsce przypadków takich jest dużo więcej. Powiat Świdnicki wraz z Komendą Powiatową Policji mówią STOP nocnym złodziejom. Jest to kolejna wspólna inicjatywa samorządu powiatowego i policji. Będziemy wspólnie realizować program prewencyjny organizowany przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu pod nazwą "STOP - 24".
"Program ten zakłada rejestrację w odpowiedniej jednostce Policji pojazdów, których właściciele deklarują, że nie będą się nimi poruszać w porze wieczorowo-nocnej pomiędzy godzinami: 24.00 a 4.00 rano." - wyjaśnia Krzysztof Niziołek Zastępca Komendanta Policji w Świdnicy. "Taka rejestracja daje Policji możliwość zatrzymania zarejestrowanego pojazdu oznakowanego specjalną naklejką na przedniej szybie do kontroli, jeśli porusza się on w wymienionych godzinach." - dodaje Komendant. Odblaskowe naklejki widoczne będą w nocy nawet z daleka. "To dobry pomysł i na ostatnim Zarządzie Powiatu zdecydowaliśmy się przyłączyć do tej akcji" - mówi Jacek Wajs Starosta Świdnicki.
Program ten ma jeszcze jedną ważną zaletę: ma za zadanie odstraszyć potencjalnych sprawców kradzieży pojazdów, ułatwić Policji zatrzymanie skradzionego samochodu. Akcja "STOP - 24" z powodzeniem prowadzona jest na terenie Wrocławia.


27 lutego 2006 - Badania w Stowarzyszeniu

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach, informuje iż z dniem 28 lutego w ramach działań profilaktycznych z zakresu ochrony zdrowia, w siedzibie Stowarzyszenia przy Osiedlu Sudeckim 12, w godzinach od 8,00 do 9,00 będzie można zbadać poziom cukru we krwi. Badania będą wykonywane w każdy wtorek.
Wszyscy chętni proszeni są o przybycie na badanie na czczo.


27 lutego 2006 - Pegazik w Żarowie

22 lutego w Żarowskim Ośrodku Kultury odbyły się gminne eliminacje do XI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Zaprezentowało się osiemnaścioro uczestników w kategorii szkół podstawowych i ośmioro w kategorii gimnazjum. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom recytacji. Kolejny etap to eliminacje powiatowe w Swidnicy. Komisja konkursowa w składzie: Stanisława Biernacka dyrektor Biblioteki Miejskiej w Żarowie, Ryszard Dykcik i Marcin Trzpiot postanowiła, że naszą gminę w powiecie reprezentować będą następujące osoby: w kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce - Urszula Zywer ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu. Opiekunem jest Małgorzata Kluska.
2 miejsce - Joanna Sip ze Szkoły Podstawowej w Żarowie. Opiekun - Marta Śliwa.
3 miejsce - Aleksandra Jędrzejewska ze Szkoły Podstawowej w Żarowie. Opiekun - Anna Dziedzic.
W kategorii gimnazjum:
1 miejsce - Maria Borowska. Opiekun - Joanna Styrkowiec-Dusza.
2 miejsce - Marta Kominkiewicz. Opiekun - Małgorzata Stawowa.
3 miejsce - Karol Chołody. Opiekun - Małgorzata Stawowa.
Nagrody w eliminacjach ufundowały: Stanisława Biernacka dyrektor Biblioteki Miejskiej w Żarowie i Wiesława Furtak dyrektor ŻOK.


27 lutego 2006 - Nagroda od maltańczyków

Medalami bitymi na 50-lecie Służby Maltańskiej nagrodzono Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. Limitowaną serię odznaczeń przyznaje Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego. Wojciech Murdzek jest jedynym prezydentem w Polsce, który otrzymał taki honor. W ten sposób Zakon Maltański chciał docenić wkład Prezydenta w utworzenie Maltańskiej Służby Medycznej w Świdnicy.
- Takie odznaczenie to dla mnie zaszczyt. Jednak najbardziej cieszę się z tego, że Maltańska Służba Medyczna powstała w Świdnicy, która jest stolicą Diecezji. Cieszę się, że są śmiałkowie, którzy chcą nieść pomoc innym i liczę, że swoją decyzją zachęcą też kolejnych - mówi Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy.
MSM zainaugurowała swoją działalność w Świdnicy w minioną sobotę, 25 lutego. Blisko 30 osób tworzących świdnicką służbę chce działać zgodnie z hasłem Zakonu Maltańskiego: "Ochrona wiary i pomoc potrzebującym". Pierwszym komendantem MSM w Świdnicy został Janusz Zieliński.


26 lutego 2006 - Ostrovia lepsza

Nie udało się świdnickim piłkarzom ręcznym pokonać zespołu Ostovii. Początkowa strata bramek ustawiła całe spotkanie na wygraną gości. Zespół z Ostrowa był szybszy od naszych zawodników. Przez całe spotkanie świdniczanie tylko zbliżali się na kilka bramek (3) do rywali. Najlepszym (równym) zawodnikiem w drużynie świdnickiej był Jakub Kwiatkowski.
No cóż, wypada tylko zakasać rękawy i brać się do pracy w dalszej części sezonu.
Przed spotkaniem, odbyło się uroczyste zakończenie kariery zawodniczej Wojciecha Sobczaka, który żegna się z boiskiem ale wkracza na grunt działalności organizacyjnej klubu. Jest to duże wzmocnienie dla działalności klubu.


26 lutego 2006 - Pegazik

W Strzegomskim Centrum Kultury w dniach 20 - 21 lutego odbyły się gminne eliminacje XI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Koordynatorem eliminacji był Wydział Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Do drugiego etapu konkursu przystąpiło 56 laureatów z 10 szkół. Jury zakwalifikowało do eliminacji powiatowych następujących uczniów:
w kategorii "młodsi" - Kamil Świędrych - PSP nr 2 w Strzegomiu, Mateusz Zając - PSP w Jaroszowie, Michał Sozański - PSP nr 2 w Strzegomiu
w kategorii "starsi" - Aleksandra Lebiedzińska - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Karolina Asynger - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Magdalena Mazur - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu.
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Lubera - PSP nr 2 w Strzegomiu, Karolina Kupczyk - PSP nr 4 w Strzegomiu, Marcin Wołowiec - PSP w Jaroszowie, Paulina Michaluk - Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, Maciej Wojtków - Gimnazjum w Goczałkowie, Anna Zaremba - Gimnazjum w Goczałkowie.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu. 16-17 marca w świdnickim Klubie Bolko odbędą się eliminacje powiatowe.


26 lutego 2006 - Turniej tenisowy

Dzisiaj w hali sportowej szkoły podstawowej w Imbramowicach (gmina Żarów) odbył się strefowy turniej tenisa stołowego będący eliminacjami do finału dolnośląskiego w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W zawodach wystartowało łącznie 49 zawodniczek i zawodników z powiatów: świdnickiego i dzierżoniowskiego ( nie zgłosił się powiat wałbrzyski ). Sędzią głównym zawodów był Ryszard Dudkowski, wspomagali go - Monika Dudkowska, Janusz Dominik, Wojciech Dominik.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Impreza była dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Lista finalistów - >>> zobacz


26 lutego 2006 - Ronal Cup

W 18 kolejce turnieju Ronal Cup padły następujące wyniki:
Kammar - Wiśnia 7:2
Blues - Biopaliwa Lutomii 16:10
Romira Highlander - Gamaflora 15:1
Dacco Beba - Spartakus 6:5
Krause - Piotpol 6:10
Lumbago - Westsidaz 10:0
W tabeli rozgrywek prowadzi Dacco Beba 48 punktów i wyprzedza Romirę 45 oraz Spartakusa 39, Kammar 37, Blues 24, Piotpol 24, Gamaflora 21, Wiśnia 21, Lumbago 19, Biopaliwa Lutomii 15, Krause 12 i Westsidaz 0.


25 lutego 2006 - Spotkanie

Wczoraj odbyło się spotkanie członków organizacji pozarządowych z przedstawicielami władz miasta i instytucji miejskich. - W strategii jest mowa o "mocnych stronach" - przywitał ich dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, Tadeusz Niedzielski. - Te "mocne strony" siedzą właśnie tutaj. Organizacji pozarządowych mamy wiele. Nie tylko w sensie ilościowym, ale i jakościowym. W mieście powstały trzy zespoły zadaniowe zajmujące się różnymi zagadnieniami: jeden do spraw problemów osób chorych, starszych i niepełnosprawnych, drugi do spraw problemów rodzin dysfunkcyjnych i trzeci, zajmujący się pozostałymi kwestiami, jak bezrobocie lub bezdomność.
Utworzono także zespół monitująco-ewaluacyjny, który będzie koordynował pracę pozostałych trzech zespołów. W jego skład weszli Grażyna Ciążeńska, Elżbieta Gluza, Tadeusz Niedzielski, Krystyna Lasek, Robert Klimkiewicz, Natalia Hetman, Magdalena Mucha i Alicja Synowska. Zespoły zadaniowe będą się spotykać raz w miesiącu, a wszystkie razem - raz na sześć miesięcy.


25 lutego 2006 - Uwaga na domokrążców

22 lutego do mieszkania 82 letniej Świdniczanki przyszły dwie kobiety podające się za opiekunki. W czasie pobytu w mieszkaniu mówiły iż są od księdza i przyniosły jej dar w postaci koca i poszewek otrzyma go jeżeli okaże banknot 100zł. Starsza pani wyciągnęła pieniądze a następnie oszustki powiedziały, że przed budynkiem stoi ksiądz, który chce ją poznać. Staruszka wyszła z mieszkania pozostawiając kobiety same. Po powrocie okazało się, że kobiet nie było a z mieszkania zniknęło 3 200 zł. Policjanci odnotowują różne przypadki kradzieży na szkodę osób starszych, złodzieje pod pretekstem pomiaru wody, sprzedaży odzieży wchodzą do mieszkań w których niepostrzeżenie okradają starszych ludzi.
Po raz kolejny zwracamy się z apelem do osób starszych mieszkających samotnie o rozwagę i nie wpuszczanie do mieszkań osób, których nie znają. Często łupem złodziei stają się oszczędności całego życia.
Chcąc uniknąć podobnych zdarzeń Policjanci świdniccy 7 marca o godzinie 11.00 organizują w Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy przy ul. Saperów spotkanie dla seniorów gdzie wyjaśnią ak nie stać się ofiarą oszustów.


25 lutego 2006 - Złota Klaudia, srebrny Michał

W miniony weekend zawodnicy strzegomskiej sekcji judo wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Judo Juniorów Młodszych w czeskim Libercu.
AKS Strzegom reprezentowało sześciu zawodników. Najlepiej spisali się Klaudia Kurzej i Michał Rydwański. Klaudia wywalczyła złoto, a starszy z braci Rydwańskich musiał uznać wyższość swojego finałowego przeciwnika i ostatecznie zajął drugą lokatę. Najbardziej cieszy fakt, że oboje są jeszcze młodzikami, a zdobywają już medale wśród juniorów młodszych. Pozostałym strzegomskim judokom nie powiodło się i zajęli oni dalsze lokaty.


25 lutego 2006 - Przejrzysty Żarów

Gmina Żarów w grudniu 2004 roku przystąpiła do akcji społecznej "Przejrzysta Polska" prowadzonej przez Gazetę Wyborczą przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Programu Przeciw Korupcji, Fundacji im. S. Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego. Zadaniem tej akcji było promowanie uczciwości i skuteczności w samorządzie gminnym, co winno przyczynić się do poprawy jakości życia publicznego oraz do pobudzenia aktywności obywatelskiej. Samorządy terytorialne przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami udoskonalały praktykę sprawowania władzy, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii. Gmina Żarów za realizację programu została nagrodzona certyfikatem wydanym przez organizatorów oraz została umieszczona na specjalnej "mapie przejrzystości". Mamy nadzieję, że uzyskany przez nas certyfikat stanie się prawdziwym znakiem jakości. Liczymy na to, że wysiłek Uroczystość na której zostaną wręczone certyfikaty odbędzie się w Warszawie 4 marca tego roku.


24 lutego 2006 - Eliminacje zakończone

22 lutego, przeprowadzono eliminacje miejskie Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Jury w składzie: Mariusz Kozłowski, Mariola Mackiewicz, Wioletta Ziobrowska wysłuchało 26 recytacji. W ramach kategorii "Młodsi" wyróżniono następujące osoby: Jakub Kleina - Szkoła Podstawowa nr 1, Katarzyna Radoń - Szkoła Podstawowa nr 12, Marianna Chojnowska - Szkoła Podstawowa nr 5, Emilia Kozłowska - Szkoła Podstawowa nr 8, Anna Kubinka - Szkoła Podstawowa nr 8, Dominika Dobrowolska - Szkoła Podstawowa nr 10, Magdalena Magier - Szkoła Podstawowa nr 10.
Jurorzy nagrodzili, a tym samym zdecydowali o awansie do eliminacji powiatowych następujących recytatorów: Marta Wysoczańska - Szkoła Podstawowa nr 10, Aleksandra Ostojska - Szkoła Podstawowa nr 9, Małgorzata Bura - Szkoła Podstawowa nr 6, Michał Blach - Szkoła Podstawowa nr 4. 14 osób, które wzięły udział w eliminacjach w kategorii "Starsi" oceniało jury w składzie: Halina Kopeć, Joanna Chojnowska, Bożena Kuźma.
Wyróżniono następujące osoby: Łukasz Grabicki - Gimnazjum nr 4, Malina Ulanowska - Gimnazjum nr 4, Patrycja Koperska - Gimnazjum nr 1, Magdalena Wojtowicz - Gimnazjum nr 1, Alina Andrzejewska - Gimnazjum nr 3. Do eliminacji powiatowych w tej kategorii trafili: Justyna Michajluk - Gimnazjum nr 2, Ilona Ptak - Gimnazjum nr 3, Oliwia Papież - Gimnazjum nr 3.


24 lutego 2006 - Grają ręczni

Jutro o godzinie 18.oo w hali Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Osiedlu Zawiszów odbędzie się mecz pomiędzy ŚKPR Świdnica a Ostrovią Ostrów Wlkp.
Mecz rozgrywany jest w ramach rozgrywek II ligi piłki ręcznej.
Drużyna z Ostrowa w tym sezonie walczy o awans do I ligi.
Mecz zapowiada się niezwykle ciekawie.


24 lutego 2006 - Spotkanie z mieszkańcami

Na czwartek, 2 marca, zaplanowano spotkanie Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami Osiedla Młodych, Osiedla Zwierzynieckiego oraz ulicy Sikorskiego i ulicy Ofiar Oświęcimskich.
Spotkanie, poświęcone będzie bieżącym sprawom mieszkańców i rozpocznie się o godzinie 18.00, w Szkole Podstawowej nr 4 (I piętro), przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.


24 lutego 2006 - Kobiety z Andrzejem Rosiewiczem

Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza wszystkie Panie, a także Panów im towarzyszących na koncert z okazji Dnia Kobiet pt. "Najwięcej witaminy, mają polskie dziewczyny".
Gwiazdą imprezy będzie Andrzej Rosiewicz - znany i lubiany artysta polskiej estrady. Popularny wykonawca rozbawi każdą Panią, a także dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Po koncercie odbędzie się tradycyjne spotkanie z artystą. Przy kawie, herbacie i lampce szampana Panie będą mogły osobiście porozmawiać z Andrzejem Rosiewiczem, otrzymać od niego autograf, a także zrobić wspólne zdjęcie. Koncert odbędzie się 5 marca o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej SCK.
Bilety w cenie 15 PLN są już do nabycia w SCK, w godz. 8.00 – 18.00, od poniedziałku do piątku. Bilety można również zamawiać telefoniczne 074-649-44-00 lub pocztą elektroniczną - zamów


24 lutego 2006 - Igrzyska Młodzieży Szkolnej

23 lutego w Gimnazjum w Żarowie rozegrany został turniej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach.
W turnieju startowało 10 reprezentacji szkół podstawowych, a wygrała SP 26 z Wałbrzycha wyprzedzając SP Żarów. Obie szkoły uzyskały awans do finału dolnośląskiego.
W turnieju zwyciężyła SP z Wałbrzycha wyprzedzając SP Żarów i SP Szczytna, SP Srebrna Góra, SP 3 Kłodzko, SP Boguszów Gorce, SP Jaworzyna Śląska, SP 12 Wałbrzych, SP Złoty Stok oraz SP Piława Dolna.
Żarowianie wystąpili w składzie: Mateusz Sołek, Przemysław Borowski, Damian Daniel i Agnieszka Sołek.


24 lutego 2006 - Puchar Komendanta Policji

W sobotę 25 lutego - w Hali Widowiskowo - Sportowej świebodzickiego OSiR-u przy ul Mieszka Starego 6, odbędzie się już po raz drugi Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Policji w Świebodzicach.
Organizatorem imprezy jest Komisariat Policji w Świebodzicach, w współorganizatorem OSiR Świebodzice.
Do dzisiaj głosiło się 10 drużyn:
KP Świebodzice, KP Strzegom, KMP Wałbrzych, KRP Świdnica, KWP Wrocław, Straż Pożarna Świebodzice, Straż Pożarna Świdnica i Urząd Miasta Świebodzice.
Dodatkowe informacje o imprezie można uzyskać od Roberta Mosóra tel. KP Świebodzicach 074 854 06 23


23 lutego 2006 - Strzegomska atrakcja

Gejzery, masaże wodne, "rwąca rzeka", zjeżdżalnia "rynna wodna", trampoliny, siatki do wspinania. A do tego wszystkiego podgrzewana woda. Tak wkrótce będą wyglądać strzegomskie baseny. W lutym rozstrzygnięto przetarg na przebudowę istniejących basenów i zagospodarowanie terenu wokół nich.
Modernizacja strzegomskiego kąpieliska będzie drugą ważną inwestycją sportowo-rekreacyjną, którą realizuje się w ostatnim okresie. Pierwszą z nich było oddanie do użytku nowej hali sportowej. - Takie inwestycje jak hala sportowa i gruntownie przebudowane baseny sprawią, że będziemy mogli pochwalić się jednym z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w okolicy - powiedział burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Koszt inwestycji to 9 303 796, 90 zł brutto i zostanie pokryty w całości ze środków budżetowych. Zastosowane rozwiązania pozwolą wydłużyć okres korzystania ze strzegomskich basenów z nieco ponad dwóch miesięcy do pięciu (maj - wrzesień). - Wpłynie to na zwiększenie frekwencji i atrakcyjności basenów, a strzegomianie nie będą musieli wyjeżdżać do innych miast. W maju, czerwcu i we wrześniu będzie można przeprowadzać np. lekcje nauki pływania wśród najmłodszych uczniów - stwierdził kierownik OSiR-u Andrzej Rajtar.


23 lutego 2006 - Spotkanie szkoleniowe

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy informuje, że 28 lutego o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Domu Nauczyciela w Świdnicy przy ulicy Niepodległości 14 odbędzie się spotkanie szkoleniowe rodzin zastępczych.
Na spotkaniu poruszane będą tematy:
- dzieci i świat narkotyków - nowe realia,
- powody dla których dzieci i młodzież sięgają po narkotyki i alkohol,
- zaprzeczanie i ułatwianie - najczęstsze postawy rodziców,
- czy można ograniczyć ryzyko uzależnienia ? - jak pomóc.
Spotkanie ma charakter otwarty i zapraszamy wszystkich zainteresowanych problematyką uzależnień.


23 lutego 2006 - Praca na sześć miesięcy

Roboty publiczne organizowane przez Urząd Miejski w Świdnicy będą trwały w sumie pół roku. - Powiatowy Urząd Pracy w pełni zaakceptował nasz wniosek. Pracownicy ucieszyli się z tej nowiny. Tym bardziej, że będziemy chcieli części z nich dać zatrudnienie na dłużej, dlatego zachęcałem by skorzystali z szansy. Sporo osób przyznało, że praca, którą mają często po wielu latach przerwy sprawia, że ich notowania u przyszłych pracodawców rosną - mówi Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy, który spotkał się dziś z zatrudnionymi w ramach robót publicznych. Powiatowy Urząd Pracy początkowo zapewniał dofinansowanie organizacji robót do połowy lutego.
20 bezrobotnych rozpoczęło pracę na początku stycznia, a zakończy ją na początku lipca. 11 osób znalazło zatrudnienie w Urzędzie Miejskim, cztery w Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji, trzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz po jednej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Domu Dziennego Pobytu. Bezrobotni w UM zajmują się m.in. pracą biurową oraz liczeniem pasażerów komunikacji miejskiej. W ŚOSiR prowadzą prace porządkowe oraz konserwatorskie w obiektach ośrodka. W MBP opiekują się małymi czytelnikami, organizują im zajęcia, a także prowadzą prace porządkowe i konserwatorskie. Prace gospodarcze i porządkowe prowadzą w DDP. Zaś w MOPS jedna osoba zajmuje się pracą biurową. Za swoją pracę będą otrzymywać miesięcznie od 900 do 1.300 zł brutto. Szansę na zatrudnienie w ramach robót publicznych mieli długotrwale bezrobotni - minimum 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednak wśród grupy pracowników są osoby, które ostatnią stałą pracę miały np. w 1999 roku. Do pracy skierowane zostały również osoby powyżej 50 roku życia.
Na organizację robót publicznych miasto będzie otrzymywać z urzędu pracy blisko 17 tys. zł miesięcznie. Samo dołoży blisko 9,4 tys. zł miesięcznie.


23 lutego 2006 - Bernardyn ocalał

Jadący wczoraj z Dzierżoniowa autobus uderzył w przebiegającego przez jezdnię psa. W wyniku zderzenia w autobusie uszkodzona została przednia lampa oraz przedni zderzak.
Pies rasy Bernardyn przeżył zderzenie. Na miejsce zdarzenia przybył właściciel psa, który powiedział i zwierzę nie było trzymane na smyczy.
Obecni na miejscu policjanci ukarali właściciela psa mandatem karnym w kwocie 200 złotych z art. 77 kw, - Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany.


23 lutego 2006 - Awarie, awarie

20 lutego nastąpił znaczny spadek ciśnienia wody na odcinku pomiędzy Stacją Uzdatniania Wody a południową częścią miasta Jaworzyny Śl. Jest to sieć magistralna przebiegająca obok Ciepłowni w Zawiszowie, Osiedla Młodych w Świdnicy o łącznej dł. ok 20 km. zasilające miejscowości: Bolesławice, Bagieniec, Tomkowa, Milikowice, Witków, Stary Jaworów, Nowy Jaworów, oraz południową część miasta Jaworzyny Śl.
Po wnikliwych poszukiwaniach w terenie zlokalizowano miejsce awarii. Okazało się bowiem, że wystąpiły 2 awarie na w/w magistrali: jedna w Bolesławicach na bagiennym podmokłym terenie, druga w komorze zasuw pod Zawiszowem. 22 lutego od wczesnych godzin rannych przystąpiono do usuwania awarii, która zakończyła się pełnym sukcesem ok godz. 14.00. Przez następne godziny trwało napełnianie sieci.
Do późnych godzin nocnych pracownicy zasypywali wykop i odpowietrzali rurociągi. Po godzinie 22.00 okazało się że mamy następną awarię. Tym razem pękła rura wodociągowa na ul. Świdnickiej a dziś w godzinach rannych odnotowaliśmy kolejną awarię na zasilaniu wysypiska w St. Jaworowie.


23 lutego 2006 - Pegazik

28 lutego o godzinie 9.00 w auli Szkoły Podstawowej w Lubachowie odbędą się eliminacje gminne XI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "PEGAZIK" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa dolnośląskiego.
Prezentacje będą oceniane przez obiektywne, niezależne jury z ŚOK i MDK w Świdnicy.
Laureaci gminnego etapu będą reprezentować Gminę w powiatowych eliminacjach, które odbędą się w Świdnickim Ośrodku Kultury (Klub "Bolko").


22 lutego 2006 - Będą zmiany

Prawdopodobnie już w połowie marca zaczną obowiązywać zmiany w organizacji ruchu na ul. Armii Krajowej. To efekt sugestii zgłoszonych przez mieszkańców tej ulicy, którzy nie są zadowoleni z wprowadzonej w listopadzie 2005 r. organizacji ruchu na odcinku od ul. Niecałej do ul. Ofiar Oświęcimskich. Mieszkańcy ul. Armii Krajowej skarżyli się m.in. na uciążliwości związane z przejazdem samochodów ciężarowych, prędkość aut poruszających się na tej trasie oraz brak możliwości parkowania. Wszystkie sugestie oprócz przywrócenia ruchu jednokierunkowego zostały przyjęte. Zaś z wprowadzonych zmian zadowoleni byli mieszkańcy innych części miasta oraz klienci centrum administracyjnego. Mimo tego Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przychylił się do próśb mieszkańców domów przy ul. Armii Krajowej. Dlatego wkrótce na części tej ulicy (odcinek od ul. Niecałej do Ofiar Oświęcimskich) nie będą mogły poruszać się samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 t, prędkość zostanie ograniczona do 40 km/h, a na łuku drogi przed przejściem dla pieszych przy ul. Sybiraków do 30 km/h. Ponadto wyznaczone zostanie miejsce do parkowania dla osoby niepełnosprawnej oraz miejsca dla dostawców towaru do sklepu. Po jednej stronie drogi będzie dopuszczone parkowanie pojazdów oprócz godz. 8.00-17.00 w dni robocze.
Wprowadzenie tych zmian zmniejszy z pewnością ruch na ul Armii Krajowej, dlatego zmienione zostanie podporządkowanie dróg na skrzyżowaniach ul. Armii Krajowej - Niecała - Sybiraków oraz Armii Krajowej - Ofiar Oświęcimskich - Sybiraków (przebieg drogi głównej będzie taki, jak przed wprowadzeniem ruchu dwukierunkowego). Marcowe zmiany będą zapowiadały specjalne tablice informacyjne. Zmienione również będzie oznakowanie.


22 lutego 2006 - Chorały gregoriańskie w Katedrze

5 marca o godzinie 19.00 w Katedrze Świdnickiej odbędą się kolejne Wieczory Świdnickie. Wykład pt. Idea wierności u św. Stanisław B. i M. i w Jasnogórskich Ślubach Narodu wygłosi o. dr Mariusz Tabulski, paulin, prefekt kleryków WSD Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce. W drugiej części usłyszymy chorał gregoriański: Nieszpory z uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz antyfony ku czci Matki Bożej w wykonaniu Scholi Gregoriańskiej kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie pod kierownictwem muzycznym ks. Wojciecha Gygiel. Śpiew liturgiczny w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kształtował się na podłożu muzyki synagogalnej, częściowo syryjskiej i bizantyńskiej, a także na gruncie greckiej muzyki późnoantycznej. Repertuar chorału gregoriańskiego obejmuje śpiewy mszalne, śpiewy brewiarzowe, oraz śpiewy procesyjne i pogrzebowe. Chorał gregoriański jako istotny element codziennego życia klasztornego, stanowi dziś nie tylko bezcenne dziedzictwo mnichów, lecz jest także wyzwaniem dla zabieganego, współczesnego świata. Jego modlitewny i medytacyjny charakter zyskuje sobie wielką popularność i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi, spragnionych ciszy i spokoju.


22 lutego 2006 - Badali swoje serce

W pierwszej połowie lutego mieszkańcy gminy Strzegom mieli możliwość zbadania kondycji swojego serca. Komputerowe badania odbywały się w specjalnie do tego przystosowanym ambulansie medycznym. Badanie serca metodą CARDIOCAR QRS umożliwia inny, niż stosowany do tej pory sposób oceny sygnałów elektrokardiograficznych (EKG), dostarczający nowych informacji, które w standardowym EKG są często nieobecne bądź nieczytelne. Pozwala na dokładną ocenę aktywności elektrycznej serca, w łatwy do interpretacji sposób ukazującej lekarzowi zaburzenia tej aktywności, które odzwierciedlają zmiany chorobowe (gł. niedokrwienne). Umożliwia ono wcześniejsze wykrycie i profilaktykę choroby wieńcowej oraz wdrożenie leczenia, zanim wystąpią powikłania, m.in. w postaci zawału lub skierowanie na czas na badania specjalistyczne. - W ciągu kilku dni z naszej oferty skorzystało ok. 30 osób. Spodziewaliśmy się większego zainteresowania ze strony mieszkańców gminy Strzegom, ale zważywszy na fakt, że jest okres zimowy, jest to i tak zadowalająca liczba - stwierdził Krzysztof Moks, lekarz medycyny. - Mam nadzieję, że w tym roku jeszcze przyjedziemy do Strzegomia. Odpowiednio przeszkolony personel medyczny wykonuje komputerowe badanie serca w systemie objazdowym na terenie całego kraju, na podstawie licencji Instytutu Badań Fizykomedycznych w Poznaniu.


22 lutego 2006 - Pegazik w Jaworzynie Śląskiej

Natalia Marciniak, Natalia Rudolf i Martyna Jabłońska będą reprezentowały gminę Jaworzyna Śląska w konkursie recytatorskim "Pegazik". Dziewczynki są uczennicami Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Szkoła ta przeprowadziła eliminacje, w których wzięło udział 23 uczniów.
Z tej grupy zakwalifikowano 7 osób do etapu gminnego, jaki odbył się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej w dniu 22 lutego 2006r. Młode recytatorki zachwyciły jury swobodą wypowiedzi, czytelnym przedstawieniem prezentowanego utworu, ładną i wyraźną mową.
"Śniadanie króla" A. A. Milne'a w wykonaniu Natalii Marciniak, "Terkotka" K. Ujejskiego w wykonaniu Natalii Rudolf i "Niewidoma dziewczynka" J. Twardowskiego będą prezentowane 16 marca podczas etapu powiatowego w świdnickim Klubie Bolko.
Głównym organizatorem konkursu jest Kłodzki Ośrodek Kultury i tam odbędzie się ostatni etap konkursu. Jaworzyńskim laureatkom życzymy sukcesów w następnych konkursowych etapach.


22 lutego 2006 - Młodzi głosują

W poniedziałek odbyły się warsztaty młodzieżowe realizowane w ramach projektu "Youth' Voting Europe II - The EU Constitution". W ubiegłym roku Powiat Świdnicki wspólnie z regionami z Belgii, Włoch oraz Niemiec przystąpił do unijnego programu Sokrates i przygotował w ramach tego programu projekt dot. głosowania w strukturach UE.
Pierwsze spotkanie w naszym kraju odbyło się w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. 23 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wraz z dwoma przedstawicielami strony niemieckiej z Centrum Kształcenia Politycznego wspólnie wypracowywało najlepsze metody przekazywania wiedzy na temat UE. Z piętnastu metod przećwiczone zostały 3 najciekawsze. Powtórzono także najważniejsze informacje dot. Unii i jej konstytucji, okazało się bowiem, że nie wszystkie kwestie były znane naszym uczniom. Tak przygotowana młodzież stała się tzw. multiplikatorem i będzie mogła dalej przekazywać zdobytą wiedzę w swojej szkole. Mają na to ok. 3 miesiące. Projekt zakończy konferencja prasowa zorganizowana na terenie naszego powiatu w Świdnicy w maju tego roku.


22 lutego 2006 - Młodzi pływacy

13 lutego prawie 150 dzieci ze świebodzickich szkół podstawowych wzięło udział w II Mistrzostwach Pływackich Szkół Podstawowych o Puchar Przechodni.
Impreza odbyła się w Wodnym Centrum Rekreacji w Świebodzicach. Na starcie stanęły reprezentacje świebodzickich szkół podstawowych SP. 2, SP 3, SP 4, SP 6. Uczniowie rywalizowali w 6 kategoriach wiekowych na dystansie 25, 50 i 100 metrów.
Podczas Mistrzostw rozegrano także wyścigi sztafetowe dla dziewcząt i chłopców. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zwyciężyła już po raz drugi reprezentacja SP 2 na drugim miejscu znalazła się SP 3 kolejne miejsca SP 4 i SP 6. Zwycięzcy otrzymali puchar przechodni ufundowany przez Ewę Dziwosz prezesa Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Imprezę prowadził ratownik WCR Sebastian Gregorczyk.


22 lutego 2006 - Komisje w nowym składzie

Jerzy Jabłoński, Marian Kudyba, Lesław Podgórski i Michał Szukała nie są już członkami Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Świdnicy. Radny Jabłoński miał zrezygnować z członkostwa w komisji w chwili wyboru na wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy. I tak też się stało.
Radni Kudyba, Podgórski i Szukała zrezygnowali z członkostwa w Komisji Rewizyjnej argumentując, że ta już od dawna nie wypełnia prawidłowo swoich zadań. Obecnie Marian Kudyba pracuje w Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury, Lesław Podgórski w Komisji Oświaty, a Michał Szukała w Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej.


21 lutego 2006 - Nigdy faszyzmu, nigdy wojny

Z okazji 61. rocznicy wyzwolenia KL Gross-Rosen, na terenie muzeum w Rogoźnicy uroczyście otworzono wystawę pt. "Robotnicy przymusowi na wyspie Rugia - ofiary systemu narodowo - socjalistycznego."
Organizatorem wystawy z ramienia Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych - Okręg Poznań był Norbert Widok, były więzień KL Gross - Rosen, honorowy gość wystawy. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowała się również berlińska fundacja "Neue Kultur". Środki finansowe przekazała na ten cel m. in. Unia Europejska w ramach Programu "Kultura 2000".
W uroczystym otwarciu wzięli udział byli więźniowie, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych oraz inni zaproszeni goście.


21 lutego 2006 - IX Dni Pagórków

W miniony piątek w Klubie NOT w Świdnicy odbyły się już IX Dni Pagórków. W imprezie uczestniczyli - Andrzej Szymaniuk - Prezes Wysokogórskiego Klubu Tanecznego, Robert Wittig - Prezes Świdnickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Ireneusz Pałac - Wiceprezydent Miasta Świdnicy, Marian Janaszek - Prezes Koła PTTK nr 2 przy "Wagonach", Piotr Snopczyński.
Podczas spotkania wręczono Górskie Odznaki Turystyczne. Odznakę "Popularną" otrzymał Kacper Dębicki, "Brązową" - Michał Dębicki, a honor noszenia "Złotej GOT odznaki turystycznej przypadł w udziale Krzysztofowi Paruchowi.
Kolejne - jubileuszowe X Dni Pagórków, odbędą się 17 marca, będą także obfitować w niezwykłe wrażenia - odbędzie się projekcja filmowej opowieści z ostatniej wyprawy Piotra Snopczyńskiego na szczyt - Aconcagua w Andach.


21 lutego 2006 - Zabawa karnawałowa

W najbliższą sobotę w Świdnickim Klubie Bolko odbędzie się ostatnia w tym roku zabawa karnawałowa.
To już jedna z nielicznych okazji do tańca.
Imprezę poprowadzi dj Waldi.
Impreza rozpoczyna się o godzinie 20.00.21 lutego 2006 - Krzyże wręczone

Krzyże Sybiraka odebrało 13 lutego kilkudziesięciu Sybiraków, mieszkających w Świebodzicach lub okolicach. Decyzje o przyznaniu wyróżnienia dotyczyły 50 osób. Nie wszyscy mogli być na uroczystości. Część z powodu złego stanu zdrowia. Ale kilka osób nigdy już przybyć nie zdoła - odeszli w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
Na liście wyróżnionych znaleźli się: Helena Bajorska, Maria Bajorska, Józef Baran, Stanisława Bloch, Anna Bogdańska, Janina Chmura, Alfred Czuchro, Irena Czuba, Józefa Drzał, Mieczysława Gajek, Jan Giniewicz, Bronisław Gładki, Halina Górska, Danuta Horodecka, Jadwiga Jarońska, Bronisława Jarzębska, Zdzisław Jarzębski, Jan Kościelniak, Zofia Kowaleczko, Rozalia Kułakowska, Sabina Kupiec, Janina Łabędzka, Aniela Malinowska, Anna Najwer, Józefa Nazarkiewicz, Janina Nieborak, Maria Olędzka, Helena Olszewska, Izabela Owoc, Mieczysław Pachowicz, Jadwiga Pięta, Helena Pilch, Anna Pluta, Helena Polesińska, Czesława Rutkowska, Zbigniew Sankowski, Danuta Skrzypińska, Jan Strojczyk, Witold Szmidla, Stanisław Sznajder, Janina Szostak, Zofia Szymkowiak, Janina Świdniak, Franciszek Walczak, Kazimierz Walczak, Halina Wilman, Halina Winiarska, Edward Wojnicz, Zofia Zuba, Maria Żebryk. Uroczystego wręczenia w imieniu Rządu RP dokonał wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk w asyście burmistrza Jana Wysoczańskiego.


21 lutego 2006 - Praca w Policji

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu ogłasza nabór do służby w policji na terenie województwa dolnośląskiego. Planowane przyjęcia do służby: 60 osób - 9 maja, 160 osób - 28 sierpnia, 160 osób - 21 listopada tego roku. Służba w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w Oddziale Prewencji Policji we Wrocławiu, w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Legnicy, w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, w Legnicy, w Wałbrzychu i we Wrocławiu, w Komendzie Powiatowej Policji w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Górze, Jaworze, Kamiennej Górze, Kłodzku, Lubaniu, Lubinie, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Polkowicach, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Świdnicy, Trzebnicy, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu, Złotoryi.
Wymagania - >>> zobacz - kwestionariusz - rtf - >>> pobierz - doc - >>> pobierz
Test sprawnościowy (film), normy czasowe - >>> zobacz


21 lutego 2006 - Oficjalnie poświęcony

Choć czynne już od początku stycznia, Centrum Wsparcia Lokalnego niedawno zostało uroczyście otwarte. Zgodnie też z tradycją, pomieszczenia Ośrodka Pomocy Społecznej, który od kilku tygodni pracuje w nowym miejscu, zostały poświęcone przez samego Biskupa Świdnickiego prof. Ignacego Deca.
Burmistrz Jan Wysoczański wspominał dawne plany, dotyczące budynku przy ul. Piłsudskiego. Mówił o tym, że już w 1998 roku zapadła decyzja, dotycząca remontu. Ale zmieniła się władza i pomysłu nie można było zrealizować. Dwa lata temu powrócono do tej idei, i rozpoczął się niełatwy, kosztowny remont. Ale - co podkreślał burmistrz - inwestycja dotyczyła wielu mieszkańców i to tych naprawdę potrzebujących. Małgorzata Gruszka, szefowa OPS złożyła na ręce burmistrza podziękowania, dołączając do nich bukiet pięknych, wiosennych już tulipanów.
Goście, wśród których znaleźli się radni, księża miejscowych parafii, przedstawiciele świebodzickich przedsiębiorców, szefowie placówek miejskich, naczelnicy wydziałów UM, zaproszeni zostali na krótkie odwiedziny w ośrodku.


21 lutego 2006 - Janusz Kuriata mistrzem

Janusz Kuriata po raz kolejny potwierdził swój nieprzeciętny talent. Mieszkaniec Modlęcina zdobył 19 lutego mistrzostwo Wałbrzycha w tenisie ziemnym do lat 10.
Jest to już drugi sukces utalentowanego chłopca na przestrzeni ostatnich czternastu dni (niedawno odniósł zwycięstwo w KGHM Emax Polish Indors we Wrocławiu). W gronie jedenastu młodych zawodników był typowany na pewnego zwycięzcę i jako faworyt spełnił pokładane w nim oczekiwania. W sumie rozegrał sześć spotkań, bezapelacyjnie zwyciężając wszystkich przeciwników.


20 lutego 2006 - Najlepsi narciarze wśród... piekarzy

Zuzanna i Sebastian Szymańscy, reprezentujący świebodzicką piekarnię "Na Światłach" triumfowali na V Mistrzostwach Polski Piekarzy w Narciarstwie Alpejskim. W austriackiej miejscowości ST. Lambrecht w dolnych Alpach już po raz kolejny na zaproszenie firmy C.Witt - backaldrin sp. z o.o. spotkali się przedstawiciele piekarzy i cukierników z całej Polski.
Na starcie zawodów stanęło w sumie ponad 200 zawodników. Ścigano się w kilku kategoriach wiekowych, bowiem na starcie stanęły nawet dzieci, dla których rozegrano oddzielną konkurencję. Sebastian Szymański miał najlepszy czas w kategorii mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. Jego żona Zuzanna zajęła drugie miejsce wśród pań w wieku od 18 do 30 lat. Młodzi państwo Szymańscy przywieźli z Austrii nie tylko trofea, które w tej chwili zdobią specjalną półkę w biurach piekarni, ale także wspaniałe wspomnienia.


20 lutego 2006 - Prokuratura wyjaśnia

18 lutego Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 17 lutego w Świdnicy pożaru budynku internatu Schroniska dla Nieletnich zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, tj. o czyn z art. 163 § 1 kk.
W sprawie tej do chwili obecnej ustalono co następuje: Na dwa dni przed zdarzeniem, część wychowanków grupy II zaplanowała ucieczkę ze schroniska. W celu wydostania się na zewnątrz postanowili obezwładnić wychowawcę i zabrać mu klucze od drzwi wejściowych. Pomysłodawcami tego planu byli Wojciech B., Marcin Ż, Tomasz M. i Sylwester S. Do grupy dołączył nieletni Dawid L. Zaplanowano, że do obezwładnienia wychowawcy dojdzie na terenie świetlicy grupy II. Wychowawcę zwabił do świetlicy Wojciech B. W chwili, gdy wychowawca wchodził do świetlicy, został uderzony, najprawdopodobniej metalowym prętem, w głowę. Uderzenie częściowo zamortyzował przedramieniem. W wyniku uderzenia wychowawca doznał lekkich obrażeń głowy i przedramienia. Następnie wychowankowie rzucili się na niego i go obezwładnili. Wykorzystując chwilowe niezdecydowanie wychowanków wychowawca uciekł. Zamknięto drzwi do pomieszczeń na I piętrze budynku. Wychowankowie próbowali sforsować drzwi, a gdy to się im nie udało, ułożyli przy drzwiach wejściowych stos z mebli i z innego wyposażenia pomieszczenia, który następnie podpalili. Zabarykadowali także drzwi po drugiej stronie korytarza. Wychowankowie, między innymi Wojciech B., Marcin Ż. oraz nieletni Grzegorz I. włamali się do pomieszczenia magazynku, z którego dokonali kradzieży pieniędzy w kwocie co najmniej 300 zł. Część pieniędzy wyrzucili przez okno przypadkowym osobom.
Większość wychowanków rozpoczęła niszczenie pomieszczeń zajmowanych przez grupę III. Około godziny drugiej w nocy przybył na miejsce zdarzenia prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy, który podjął negocjację z wychowankami i skłonił ich do opuszczenia okupowanych pomieszczeń. 18 i 19 lutego Prokurator Rejonowy w Świdnicy wydał postanowienia o przedstawieniu siedmiu osobom zarzutów popełnienia przestępstw z artykułów 163§1 kk, 288§1 kk i innych. Podejrzani zaprzeczyli, aby powodem ich zachowania była chęć ucieczki. Wyjaśnili, że zbuntowali się przeciwko niewłaściwemu traktowaniu ich przez wychowawców, którzy mieli nagminnie stosować wobec nich różne kary- zakaz palenia papierosów, oglądania telewizji, komunikowania się telefonicznie z rodzinami, sprzątania poza kolejnością. Wychowawcy mieli także stosować przemoc fizyczną wobec wychowanków. Zastrzeżenia te nie odnosiły się do wychowawcy Andrzeja M., a atak na niego był związany z pełnionym w tym dniu dyżurem. Okoliczności związanych z nadużywaniem kar oraz przemocy fizycznej nie potwierdzili pozostali wychowankowie. Twierdzili, że warunki w schronisku są dobre. Wobec 4 podejrzanych w dniu dzisiejszym Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.


20 lutego 2006 - International Horse Trials Strzegom

W dniach 22-25 czerwca tego roku w Strzegomiu odbędą się Międzynarodowe zawody jeździeckie o Puchar Świata - International Horse Trials Strzegom. W 2006 roku zostaną rozegrane 4 międzynarodowe konkursy rangi - CCI***, CIC***World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW.
Zawody te będą już czwartymi zawodami z cyklu Pucharu Świata organizowanymi w Strzegomiu. Dotychczasowe imprezy w 2003, 2004 i 2005 roku zakończyły się zwycięstwami tak wspaniałych zawodników jak Linda Algotson, Andreas Dibowski, Magnus Gellerdal. W ubiegłym roku startowało blisko 200 koni tworząc wspaniałe sportowe widowisko. W 2006 roku w związku ze zmianami przepisów WKKW i wydłużeniem minimalnego dystansu w CCI*** organizatorzy planują dołożenie do istniejącej już trasy 2-3 przeszkód w okolicach parku pomiędzy Parkurem, a Pałacem.
Dla wielu jeźdźców i koni zawody w Strzegomiu będą kwalifikacją do zawodów najwyższej rangi. Przygotowują się tu do głównych wydarzeń roku: finału Pucharu Świata w Malmö i Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy Młodzieżowych oraz Juniorskich.


20 lutego 2006 - Prolog

Niemal pół roku po zakończeniu 2. MACH Festiwalu w Żarowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert MACH Prolog - impreza satelicka Festiwalu. Jej celem było wyłonienie zespołu z naszego regionu, który zostanie zaproszony do udziału w koncercie plenerowym w lipcu, a także zebranie środków na cel tegorocznego festiwalu - dożywianie dzieci. W części konkursowej wzięły udział 4 zespoły - Zero Procent, GiP, Sesir Na Glavi oraz Fikcja. Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce zespołowi Zero Procent z Żarowa - otrzymał on nagrodę w wysokości 300 zł ufundowaną przez firmę NCC Industri "Kruszywa". By podkreślić przewagę zespołu nad pozostałymi, drugiej nagrody nie przyznano, zaś trzecie miejsce przypadło zespołowi Fikcja. Po zakończeniu konkursu przyszedł czas na występ gwiazdy - zespołu Leniwiec z Jeleniej Góry. Pomimo pewnych problemów technicznych odbył się godzinny koncert, który zapisał się w pamięci przybyłych. W trakcie koncertu udało się zebrać z biletów 829 zł i 72 gr, co można przeliczyć na 221 ciepłych posiłków. Dziękujemy wszystkim za przybycie, sponsorowi za ufundowanie głównej nagrody, zespołom za koncerty i przepraszamy za wszelkie niedociągnięcia.


20 lutego 2006 - Szkolenie zakończone

To było pierwsze takie szkolenie - dzięki funduszom z Unii Europejskiej rolniczki ze Świebodzickiej dzielnicy Ciernie mogły nieodpłatnie uczestniczyć w kursie, który dał im nowy zawód. Przez dwa i pół miesiąca panie poznawały tajniki zawodu "bukieciarz - florysta".
Podczas 100 godzin zajęć, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 6, poznawano wiadomości z anatomii i fizjologii roślin, uczono się rozróżniać rodzaje roślin ozdobnych, artykułów dekoracyjnych. Najważniejsze były jednak zajęcia praktyczne. Całość zajęć przygotowała i przeprowadziła Monika Kołakowska, nauczyciel Zespół Szkół Rolnicze Centrum w Mokrzeszowie, która na co dzień uczy młodzież sztuki bukieciarstwa i projektowania terenów zielonych.
15 lutego w Ośrodku Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego w Świdnicy uroczyście wręczono certyfikaty, poświadczające ukończenie kursu. Z rąk wykładowczyni odebrały je: Alina Banaś, Dorota Biurowiec, Danuta Bilińska, Bożena Dobrzańska, Mariola Fila, Monika Graca, Beata Herdzin, Barbara Kościelniak, Lucyna Łach, Grażyna Łyszkowska, Anna Mielnik, Justyna Nydza, Justyna Nydza, Ewelina Piwowar, Barbara Stolarczyk, Angelika Świtała, Helena Rusewicz, Agnieszka Wdowiak, Wiesława Wdowiak, Renata Wetzel i Małgorzata Wysoczańska.


19 lutego 2006 - Spotkanie z mieszkańcami

Na środę, 1 marca, zaplanowano spotkanie Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami Osiedla Młodych, Osiedla Zwierzynieckiego oraz ulicy Sikorskiego i Ofiar Oświęcimskich.
Spotkanie, poświęcone będzie bieżącym sprawom mieszkańców i rozpocznie się o godzinie 18.00, w Szkole Podstawowej nr 4 (I piętro), przy ul. Marcinkowskiego 4-6.


19 lutego 2006 - Turniej tenisowy

Dzisiaj w świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica będący eliminacjami powiatowymi do rozgrywek strefowych w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W zawodach wystartowało łącznie 116 zawodniczek i zawodników w ośmiu kategoriach wiekowych ze wszystkich gmin powiatu świdnickiego.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a zajmujący pierwsze miejsca dodatkowo puchary ufundowane Przez Wiesława Malisza - Przewodniczącego Rady Gmina Świdnica. Organizatorzy imprezy składają podziękowanie Państwu Renacie i Andrzejowi Łapacz z Lutomi za pomoc w zorganizowaniu imprezy. Wyniki końcowe - >>> zobacz


19 lutego 2006 - Sejmik żeglarzy

Dzisiaj w klubie NOT w Wałbrzychu odbył się IX Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy Wałbrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Wybrano nowe władze Związku: Zarząd, Komisję Rewizyjna i Dyscyplinarną. Prezesem Zarządu Wa OZŻ został Krawiec Zbigniew (klub Pasat - Wałbrzych) Wiceprezesem został Zaparta Andrzeja (klub Qbryg - Świdnica). Wysoko oceniono pracę ustępujących z Zarządu - Waldemara Chodorowicza i Andrzeja Musioła. W szczególności fakt, że potrafili utrzymać sprawnie działający Związek w okresie ogólnego załamania aktywności żeglarskiej w latach 1995 - 2002. Mimo, że w nowych władzach przewagę mają przedstawiciele żeglarzy świdnickich, Sejmik zdecydował o pozostawieniu siedziby Związku w Wałbrzychu. Jednym z powodów tej decyzji były dogodne warunki lokalowe jakie zaproponował na biuro Zarządu młody, ale prężnie działający wałbrzyski klub Pasat.


19 lutego 2006 - Piłka dziewcząt

19 lutego w hali sportowej w Imbramowicach rozegrany został Turniej piłki nożnej dziewcząt do lat 13. W zawodach wzięły udział 4 drużyny: UKS Harcek Żarów, AZS Wrocław, AZS Widawa Bierutów i SP Sokołowice.
Zwyciężyły dziewczęta z SP Sokołowice przed UKS Harcek Żarów, AZS Wrocław i AZS Widawa Bierutów. Najskuteczniejszym strzelcem z 11 bramkami została Marika Piotrowska (Sokołowice) wyprzedziła Katarzynę Brzeską i Kingę Tusińską z Żarowa, obie strzeliły po 5 bramek. Obie żarowianki zostały uznane najlepszymi zawodniczkami turnieju.


19 lutego 2006 - Gitarowy piątek

Marek Długosz z recitalem "Hommage a Chopin" wystąpi w Świdnicy w piątek, 24 lutego. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30 w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Marek Długosz to jeden z czołowych polskich gitarzystów. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Świdnickiego Festiwalu Gitarowego. Intensywnie koncertuje, zarówno jako solista i kameralista - m.in. jako członek Wrocławskiego Kwartetu Gitarowego, w duecie z wokalistką jazzową Anną Rejdą, a także wspólnie z zespołem flamenco Danza del Fuego. Sztukę gry na gitarze studiował na Universität für Musik w Wiedniu, uczestniczył również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych wirtuozów i profesorów gitary. Jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych. Recital "Hommage a Chopin" powstał przy współpracy z Instytutem Polskim w Wiedniu, gdzie miał swoją premierę 14 marca 2002 roku Od tego czasu recital został wykonany w kilkunastu krajach (m.in. w Instytutach Polskich, w Moskwie, Rzymie, Pradze, Bukareszcie, Wilnie a także podczas festiwali i koncertów w Lublanie, Dubrovniku, Bejrucie, Nikozji i Lyonie). Głównym założeniem programu jest zaprezentowanie najciekawszych utworów napisanych oryginalnie na gitarę i dedykowanych pamięci Chopina, bądź w różnym stopniu inspirowanych jego twórczością. W programie recitalu znalazły się kompozycje najwybitniejszych hiszpańskich i południowoamerykańskich twórców, utwory kompozytorów polskich oraz kompozycje z kręgu bossanowy.


19 lutego 2006 - Koniec rozgrywek

Szachiści Gońca Żarów grający w Dolnośląskiej Klasie A grupa Południe zakończyli rozgrywki. Ostatnią kolejkę rozegrali w Kamiennej Górze gdzie rozegrali mecze z drużynami z Kamiennej Góry i Przedwojowa wygrywając wszystkie swoje mecze.
Żarowskie drużyny zakończyły rozgrywki na miejscach: Goniec I Żarów na 4 miejscu a Goniec II Żarów na dziesiątym.


19 lutego 2006 - Praca w Żarowskiej strefie

T&P Polska - włoska firma produkująca komponenty do sprzętu AGD, elektrozawory, odkamieniacze, pojemniki regenerujące, młynki, systemy ubezpieczeniowe poszukuje kandydatów do pracy.
A w związku z planowanym otwarciem nowej fabryki w Żarowie, produkującej gąsienice gumowe dla sprzętu wykorzystywanego do robót ziemnych, pracowników poszukuje także Japońska firma Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o.o. Szczegółowe wymagania - >>> zobacz


19 lutego 2006 - Wrony przegrały

Wrony przegrały wczorajszy mecz w Zielonej Górze z Zastalem I 115-49. Świdniczanie nie byli faworytami tego meczu jednak można było osiągnąć lepszy wynik.
Na wyjątkowo niskim poziomie była obrona. Brakowało pomocy. Wrony tylko 2 razy zablokowały rzucającego zawodnika drużyny przeciwnej. Zbiórki funkcjonowały dość dobrze ale nie było co zbierać, ponieważ skuteczność Zastalowców była bardzo duża(8 trójek). Kwartę życia (6 punktów) rozegrał Paweł Ganowski oraz Krzysztof Stolarczyk, który popisał się rzutem w zegar. Najwięcej punktów rzucił Jacek Pałac(11). Punkty: Pałac 11, Ganowski 8, Cierpik 7, Borkowski 6, Jasiński 6, Wiącek 4, Łozowicki 3, Tworzydło 2, Merecki 2, Tabak 0, Nowicki 0, Stolarczyk 0.


18 lutego 2006 - Cała prawda

W dzisiejszym meczu siatkarki MKS Świdnica zademonstrowały wszystko co potrafią, a przeciwnik podczas meczu pokazał, że potrafią niewiele. Wyszły na jaw ostatnie lata pracy, lub raczej lata nicnierobienia, a to wszystko w myśl zasady, że jakoś to będzie. Szkoda tylko, że nam kibicom, w czasie kiedy głośno o Dorocie Świeniewicz, coraz głośniej o Ani Barańskiej pozostało żyć już tylko wspomnieniami potęgi świdnickiej siatkówki. A może by powrócić do podstaw ? może powrócić do szkolenia i pracy z młodzieżą. Ale by móc zatrzymać dobrą wychowankę potrzebne będą pieniądze, a o nie coraz trudniej. Dziwią więc zachowania różnych świdnickich środowisk, które z dumą mówią o naszych wspaniałych siatkarkach, podają je jako przykład, ale też nie wykazują za grosz chęci pomocy.
I to, co mogłoby w najprostszy sposób służyć promocji miasta, promocji firm jest niezauważalne, wszyscy wola iść pod prąd i szukać innych form, często kosztowniejszych i nie przynoszących żadnych efektów.
MKS Świdnica - SKS Budowlani Start Łódź 0:3 w setach 12/25, 7/25 i 9/25.


18 lutego 2006 - Bunt w Schronisku

Wczoraj doszło do buntu w Schronisku Dla Nieletnich w Świdnicy. Około godziny 22.00 jeden z wychowanków uderzył w głowę wychowawcę, po czym grupa 21 nieletnich zabarykadowała się w pomieszczeniu na pierwszym piętrze. Zaczęli podpalać materace. Pozostali wychowankowie zostali wyprowadzeni przez przybyłych policjantów z Komendy Powiatowej w Świdnicy i grupę antyterrorystów z Wrocławia. Negocjatorzy po rozmowach z "buntownikami" doprowadzili do zakończenia oporu i opuszczenia pomieszczeń. Pożar ugasili strażacy ze Świdnicy. Zbuntowani twierdzą, że powodem protestu było nieprzestrzeganie regulaminu przez wychowawców Schroniska.


18 lutego 2006 - Poborowi u lekarza

Blisko 530 świdniczan stanie do 9 marca przed Powiatową Komisją Lekarską. Od 13 lutego do siedziby PKL (Dom Nauczyciela, ul. Niepodległości) wzywani są wszyscy mężczyźni urodzeni w 1987 r. lub urodzeni w latach 1982-1986 jeśli do tej pory nie stawili się do poboru.
- Do poboru wzywamy również kobiety urodzone w latach 1978-1988, które w tym roku szkolnym kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych. Pierwsze panie staną przed Powiatową Komisją Lekarską na przełomie marca i kwietnia mówi Ewa Szymańska odpowiedzialna ze strony Urzędu Miejskiego w Świdnicy za przeprowadzenie poboru.


18 lutego 2006 - Ania Barańska

W sieci internetowej ukazała się kolejna oficjalna strona poświęcona świdnickiej siatkarce.
Tym razem jest to strona - Ani Barańskiej.
Na stronie znajduje się biografia Ani, wymienione zostały jej dotychczasowe osiągnięcia, jest też galeria zdjęć.
Każdy kto zechce jej coś przekazać może wpisać się do księgi gości. Jest też forum gdzie można będzie podyskutować

Oficjalna strona Ani Barańskiej - >>> zobacz


18 lutego 2006 - Wieczór Jasełkowy

Wieczór artystyczny, 16 lutego zgromadził sporą liczbę widzów, rodziców, znajomych, uczniów Gimnazjum oraz zwykłych mieszkańców. Na scenie, gościnnie, pojawiła się grupa młodzieżowo-dziecięca ze Świebodzic, którą opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Szkolnych "De Notre Dame", prezentując bardzo wysoki poziom artystyczny. Zespół otrzymał podziękowanie za występ. Następnie na scenie zaprezentowała się grupa z Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, prezentując nagrodzone w konkursie jasełkowym przedstawienie. Kwiaty, dyplom oraz nagrodę pieniężną w wys. 350,-zł odebrali nauczyciele, opiekunowie grupy: Pan Marian Gawron i Pan Zbigniew Pietrzak. Na koniec kilka miłych słów skierował do publiczności i organizatorów spotkania Dyrektor Gimnazjum - Krzysztof Sołtys. Wyróżnienie - 150 złotych, dyplom i kwiaty otrzymały: Alicja Pindel i Lidia Soboczyńska.


17 lutego 2006 - Zmiany w kursowaniu

Od poniedziałku zmieniony zostanie rozkład jazdy linii nr 10. Zmiany mają związek ze zlikwidowaniem linii "S". W rozkładzie nie ma już kursów, które obsługiwała linia nr 10 startująca z ul. Kopernika o godzinie 4:56 i 12:56. Autobusy linii nr 10 nie będą również już wyjeżdżały z Pogorzały o godz. 6:31 i 14:31.
Godziny jednego z wieczornych kursów dostosowano do potrzeb pasażerów. Od 20 lutego autobus linii nr 10 będzie odjeżdżał z przystanku przy ul. Strzelińskiej o godzinie 20:30. Z Pogorzały wyjedzie zaś o godzinie 21:05.
Szczegółowe informacje można znaleźć na przystankach oraz pod nr tel. (074) 851-81-55.


17 lutego 2006 - "Młodzi głosują"

W poniedziałek odbędą się warsztaty młodzieżowe realizowane w ramach projektu "Youth' Voting Europe II - The EU Constitution". W ubiegłym roku Powiat Świdnicki wspólnie z regionami z Belgii, Włoch oraz Niemiec przystąpił do unijnego programu Sokrates i przygotował w ramach tego programu projekt dot. głosowania w strukturach UE. Program ma charakter edukacyjny i skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z tych czterech państw wchodzących w skład Wspólnoty Europejskiej. Pierwsze spotkanie w naszym kraju odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Świdnicy. 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wraz z dwoma przedstawicielami strony niemieckiej z Centrum Kształcenia Politycznego będzie wspólnie wypracowywać najlepsze metody przekazywania wiedzy na temat UE. Przeszkolona młodzież stanie się tzw. multiplikatorem i będzie mogła dalej przekazywać zdobytą wiedzę w swojej szkole. Będą mieli na to ok. 3 miesiące. Jest to już druga edycja tego programu. W poprzedniej edycji oprócz Niemiec, Belgii i Włoch wzięli udział partnerzy ze Słowacji. Polska jest partnerem w ramach tego projektu po raz pierwszy. Koordynatorem projektu jest partner z Lipska - także z partnerskiego regionu Dolnego Śląska - Saksonii.


17 lutego 2006 - Pięć lat chóru

27 lutego, świdnicki Chór Miejski "Cantilena" będzie świętował pięciolecie swojego istnienia. Dzięki staraniom Jana Górskiego, muzyka i pedagoga ponad 30 mieszkańców Świdnicy i okolic po raz pierwszy spotkało się w lutym 2001 roku. Członkowie chóru to amatorzy i profesjonaliści kochający muzykę i śpiew. Pierwszym dyrygentem chóru był Krzysztof Górski, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, akompaniatorem Oliwia Górska. W lutym 2003 roku funkcję dyrygenta objęła Maria Sadłowska, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem rektora, E. Maćkowiaka i u prof. Stefana Stuligrosza. Chórowi akompaniuje duet instrumentalny: Jolanta Kotowicz - skrzypce i Kazimierz Krawczyk - akordeon. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, ale zdecydowana większość wykonywanych utworów to pozycje polskich kompozytorów. Chór "Cantilena" nagrał płytę CD z pieśniami o Świdnicy, która stanowi załącznik do książki "Pegaz nad Świdnicą". Jesienią 2003r. występował w niemieckim Wald-Michelbach, na koncercie jubileuszowym chóru MGV Union (1873 r.). W 2004 roku rozpoczął nowy sezon artystyczny własnym koncertem w Kościele Pokoju w ramach XX Jubileuszowych Dni Muzyki Kameralnej. W 2005 r. odbyło się wiele koncertów okolicznościowych w Świdnicy i okolicach. Ten rok chór rozpoczął uroczystym koncertem w ramach Wieczorów Świdnickich.


17 lutego 2006 - Sesja w Gminie

21 lutego o godzinie 14.00 w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy odbędzie się XLIX sesja Rady Gminy Świdnica.
Radni podczas sesji zajmą się między innymi uchwaleniem regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków a także zmianą budżetu na bieżący rok.17 lutego 2006 - Sukcesy strzegomskich tenisistów

W dniach od 11 do 13 lutego we Wrocławiu, w Centrum Tenisowym REDECO odbyły się Halowe Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego w kategorii kadetów.
W grze podwójnej para strzegomsko - żarowska: Wiktor Hajduk - Piotr Kruk (odpowiednio MKS 1985 Szczawno Zdrój/ WKT Atrii Wałbrzych) awansowała aż do finału, gdzie jednak uległa deblowi Jacek Marciniak - Wojciech Tabis (KKT Wrocław/ MOS Zgorzelec) 3:6, 0:6.
W półfinale para Hajduk, Kruk po bardzo wyrównanym, trzysetowym boju pokonała debel Angrys - Paweł Kmiecik (oboje KKT Wrocław) 6:4, 3:6, 10:7.


16 lutego 2006 - Bogdan Hołownia & Jorgos Skolias

Drugiego dnia XIII Świdnickich Nocy Jazzowych w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpili - Bogdan Hołownia & Jorgos Skolias.
Program składał się ze standardów jazzowych, soulowych, bluesowych i pop. Wszystkie utwory bardzo interesująco zaaranżowane a improwizacje przeniosły słuchaczy w świat zaskakująco piękny i nieoczekiwany.
Jutro trzeci dzień koncertowy. Wystąpią - Ewa Bem & Andrzej Jagodziński - TRIO
Zdjęcia z obu koncertów - >>> zobacz


16 lutego 2006 - Dyrektor Remy

Steven J. Bugatti, dyrektor na Europę ds. ekspansji firmy Remy, był wczoraj gościem Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Dyrektor mówił o uwarunkowaniach, które sprawiły, że firmy Remy, wydzielona 11 lat temu z General Motors, zdecydowała się inwestować w Polsce. Z perspektywy 7 lat, bo właśnie wtedy doszło do sprzedaży Amerykanom Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ELMOT, inwestycję można uznać za bardzo udaną. Z 9 zakładów Remy, produkujących alternatory i rozruszniki, świdnicki zakład jest drugi. Wyprzedza go tylko wybudowana całkowicie od nowa nowoczesna fabryka w Meksyku. Przedsiębiorcy byli zainteresowani plusami i minusami, jakie amerykański dyrektor dostrzega w Polsce. Do tych pierwszych zaliczył wysoki poziom edukacji i tradycje kulturowe. Do minusów - pionową hierarchizację pracowników, nierówna wydajność i mały poziom decyzyjności średniej kadry kierowniczej. Jak wyjaśnił prezes świdnickiej fabryki, Janusz Szostak (zarazem prezes SPiKŚ), stan załogi dla celów firmy jest dziś optymalny. 6 lat temu zakład zatrudniał 1200 pracowników i osiągał przychody ze sprzedaży na poziomie 20 milionów dolarów. W tej chwili pracuje tu 500 osób, a planowany na 2006 rok przychód to 60 milionów dolarów. W roku 2007 ma wzrosnąć nawet do 100 milionów i owszem, przełoży się to na zwiększenie stanu zatrudnienia, lecz tylko w sferze produkcyjnej.


16 lutego 2006 - Mini piłka siatkowa

Wczoraj w ramach współzawodnictwa międzyszkolnego na hali sportowej na Zawiszowie odbyły się zawody czwórek chłopców w mini piłce siatkowej szkół podstawowych. Do turnieju przystąpiło sześć drużyn ze szkół nr 1, 3, 4, 6, 8, 10. W turnieju zwyciężyli chłopcy z SP 4 wyprzedzając SP 1, SP 3 i SP 6. Organizatorem turnieju byli : Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Dwie najlepsze drużyny z etapu miejskiego SP 4 i SP 1 awansowały do rozgrywek powiatowych. Składy drużyn:
SP 4 - Maciek Strzała, Kuba Dec, Patryk Nerka, Paweł Budny, Michał Główczak, Paweł Kulig, Krzysztof Ożga, Wojtek Natanek, Piotr Kowalik, Dariusz Mroczek.
SP 1 - Wojtek Szuba, Mateusz Darowski, Michał Morawski, Krzysiek Zaręba, Mateusz Pławecki, Rafał Miętkiewicz, Mateusz Milczarek, Mikołaj Nawojowski, Mateusz Nowicki, Piotr Wróblewski.


16 lutego 2006 - Stulatka o złotym sercu

Mieszkanka Strzegomia - Pani Józefa Borkowska skończyła 14 lutego sto lat! Tak szczególna rocznica urodzin była okazją do złożenia gratulacji i życzeń dalszych lat życia jubilatce przez władze państwowe, samorządowe, różne organizacje społeczne, grono najbliższych przyjaciół i oczywiście rodzinę. - Jest to osiągnięcie wielkiego formatu, gdyż tylko nieliczni, szczęśliwi wybrańcy losu mają prawo i zaszczyt czcić taką rocznicę - mówiła w trakcie uroczystości Beata Nejman, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Strzegomiu. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu - Wojciech Kidybiński, który odczytał list gratulacyjny od premiera RP Kazimierza Marcinkiewicza, władze samorządowe Strzegomia, przedstawiciele ZUS, Caritas i innych instytucji. Uroczystość uświetniły występy Chóru Retro oraz dzieci z PP Nr 3. Mimo 100 lat, Pani Józefa Borkowska jest osobą bardzo sprawną. Jej wielką miłością są książki. Zawsze dużo czytała. Teraz bardzo ubolewa, że już nie może tego robić, ponieważ przeszła poważną operację oczu. Z zapałem za to słucha wszelkiego rodzaju wiadomości. - Pani Józefa jest osobą bardzo serdeczną i lubianą. Chętnie odwiedzają ją sąsiedzi. Ja traktuję ją jak swoją mamę - powiedziała Pelagia Grządziel, sąsiadka i opiekunka. Długoletnie i uczciwe życie Pani Józefy Borkowskiej - rzadko w przeszłości usłane różami - jest wzorem życia człowieka, który darzy szacunkiem innych ludzi, a najbliższych otacza miłością i przywiązaniem.


16 lutego 2006 - Zajęcia aktywizujące

Chcesz się dobrze zaprezentować pracodawcy, podczas rozmowy kwalifikacyjnej ?,
Chcesz, aby pracodawca zwrócił szczególną uwagę na Twoje CV, list motywacyjny ?,
Chcesz efektywnie poszukiwać pracy ?.
Weź udział w bezpłatnych zajęciach aktywizujących organizowanych przez Żarowskie Stowarzyszenie Bezrobotnych w dniach 6-8 marca.
Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się w siedzibie Żarowskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych, ul. Armii Krajowej 53, w godzinach od 8:00 do 15:00 do dnia 1 marca.


16 lutego 2006 - Odcinek specjalny

Jutro gościem programu będzie dr inż. Dariusz Materka znawca zagadnień dotyczących budowy i funkcjonowania samochodów.
Będzie to bardzo dobra okazja do porozmawiania o budowie samochodów rajdowych i działania poszczególnych ich podzespołów. Porozmawiamy również o ewolucji i przyszłości techniki motoryzacyjnej
Zapraszamy do słuchania programu w piątek tuż po godzinie 19.
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań Dariuszowi Materkowi - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


16 lutego 2006 - Bez prowizji

Kolejną firmą, która przyjmuje bez prowizji, (O zł) wpłaty z tytułu 1% na rzecz Komendy Hufca ZHP w Świdnicy jest sieć oddziałów i punktów kasowych Banku Spółdzielczego w Świdnicy.
Oddziały Banku Spółdzielczego: Świdnica - ul. Długa 9, ul. Długa 44, ul. Spółdzielcza 33, Świebodzice - ul. Sienkiewicza 2, Żarów - ul. A. Krajowej 48, Głuszyca - ul. Grunwaldzka 55, Marcinowice - ul. Tuwima 4, Punkty Kasowe: Jaworzyna Śląska - ul. Polna 4, Jedlina Zdrój - ul. Chrobrego 1, Walim - ul. Boczna 9.
Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.


15 lutego 2006 - US Army Band

Dzisiaj rozpoczęły się w Świdnicy XIII Świdnickie Noce Jazzowe. W wypełnionej sali Klubu Bolko wystąpił zespół Armii Amerykańskiej US Army Band. Orkiestra rozpoczęła działalność w 1940 r. Wraz z grupą partnerską, Chórem Żołnierzy Amerykańskiej Armii w Europie, jest obecnie trzecią największą wojskową organizacją muzyczną, największą poza Stanami Zjednoczonymi i głównym muzycznym ambasadorem wojska amerykańskiego w Europie. Zespół występował na tak znanych festiwalach jazzowych jak Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Torgau (Niemcy), Festiwalu Jazzowym North Sea w Holandii, Festiwalu Jazzowym w Montreux (Szwajcaria) oraz Festiwalu Jazzowym w regionie Umbria (Włochy). Repertuar zespołu zawiera od tradycyjnych przebojów złotego okresu muzyki bigbandowej aż po muzykę współczesną.
Jutro kolejny dzień koncertowy. Wystąpią - Bogdan Hołownia & Jorgos Skolias


15 lutego 2006 - Kurs

LKS Stragona Strzegom oraz Dolnośląski Związek Jeździecki organizują kurs podstawowy i licencyjny gospodarzy toru w konkurencji WKKW.
Warunkiem uczestniczenia w kursie jest posiadanie minimum licencji III klasy sędziowskiej w dyscyplinie WKKW oraz licencji gospodarza toru.
Udział w kursie jest bezpłatny, koszty kursu pokrywa LKJ Stragona Strzegom.

Regulamin oraz program kursu - >>> zobacz


15 lutego 2006 - Świdniczanki górą

Wczoraj w hali sportowej przy ulicy Pionierów odbyły się półfinały strefy wałbrzyskiej w piłce siatkowej dziewcząt szkół gimnazjalnych. W finale spotkały się dziewczęta z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy i gimnazjalistki z Nowej Rudy. Zwycięstwo odniosły świdniczanki 2:0 w setach 25/12 i 25/18. Świdniczanki wystąpiły w składzie: Anna Malina, Katarzyna Missa, Magda Kukla, Monika Gasińska, Alicja Pospiszyl, Martyna Walczak, Karina Adamus, Anna Piguła, Martyna Partyka i Paulina Szustka. Wyróżnioną w turnieju została Anna Malina z Gimnazjum nr 1, a z Nowej Rudy Marika Żyła.


15 lutego 2006 - Praca w Policji

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu ogłasza nabór do służby w policji na terenie województwa dolnoślaskiego. Planowane przyjęcia do służby: 60 osób - 9 maja, 160 osób - 28 sierpnia, 160 osób - 21 listopada tego roku. Służba w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w Oddziale Prewencji Policji we Wrocławiu, w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Legnicy, w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, w Legnicy, w Wałbrzychu i we Wrocławiu, w Komendzie Powiatowej Policji w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Górze, Jaworze, Kamiennej Górze, Kłodzku, Lubaniu, Lubinie, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Polkowicach, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Świdnicy, Trzebnicy, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu, Złotoryi.
Wymagania - >>> zobacz - kwestionariusz - rtf - >>> pobierz - doc - >>> pobierz
Test sprawnościowy (film), normy czasowe - >>> zobacz


15 lutego 2006 - Dni otwarte

9 lutego w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy odbyły się "Dni Otwarte". Gimnazjum gościło w swoich progach uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 5, 6 i 9 wraz z wychowawcami. Atrakcją spotkania były prezentacje szkolnych kół zainteresowań. Uczniowie klas 6 podzieleni na kilkunasto osobowe grupy mieli okazję obejrzeć zajęcia i wziąć w nich aktywny udział. Uczestnicy "Klubu Europejskiego" przygotowali dla swych młodych kolegów konkurs wiedzy o Europie. "Młodzi chemicy" pokazali ciekawe doświadczenia. Na zajęciach koła języka niemieckiego i języka angielskiego zaprezentowano kulturę, tradycje Niemiec i Szkocji. Wybitni matematycy uczyli wszystkich chętnych składania origami, a młodzi aktorzy na zajęciach "Koła Żywego Słowa" przedstawili parodię "Świtezianki". W czytelni zostały zaprezentowane osiągnięcia gimnazjalistów w konkursach i zawodach sportowych, także efekty prac uczniów nad projektami międzyprzedmiotowymi - "Jak Cię widzą tak Cię piszą", "Kwiaty w literaturze i sztuce". Zainteresowani mogli przejrzeć kroniki szkoły, klas, oraz księgę Absolwentów. W sali informatycznej można było uczestniczyć w prezentacji multimedialnej projektów nad którymi uczniowie pracowali przez szereg lat. "Drzwi Otwarte Czwórki" umożliwiły uczniom klas VI poznanie szkoły, nauczycieli, przyszłych kolegów.


14 lutego 2006 - Jesteśmy przygotowani

Wczoraj w Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego. Zwykle powołany przez Starostę Zespół spotyka się w sytuacjach ekstremalnych, a więc dużego zagrożenia. Aktualna sytuacja w naszym powiecie wymagała podjęcia natychmiastowych i konkretnych decyzji. Zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele starostwa, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Służby Zdrowia rozmawiali na tematy związane ze stanem dróg oraz zagrożeniami spowodowanymi ewentualnym wzrostem temperatur i topnieniem śniegu. Przedstawiono również aktualny stan na rzekach. - "Życie zwykle wyprzedza nasze wyobrażenia i dzieją się niezaplanowane zdarzenia, na które musimy być przygotowani" - podkreślał Starosta Świdnicki odwołując się do konkretnego wydarzenia, które miało miejsce w nocy z soboty na niedziele - "Otrzymałem informację, że rzeką płynie ogromny zator lodowy. Gdyby kra uderzyła w przęsło gminnego mostu to z pewnością most uległby całkowitemu zniszczeniu." Był problem ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu i fachowców. Mnóstwo gorączkowych telefonów. Na szczęście tym razem nie sprawdziło się najgorsze. Zator lodowy nie dotarł do mostu. W nocy z czwartku na piątek zgłoszono że na drodze wojewódzkiej na trasie Świdnica-Strzegom, w ogromnym wyżłobieniu w jezdni zebrało się ponad 30 cm wody. Uniemożliwiało to bezpieczne i bezkolizyjne przejechanie tą trasą. "Dopiero na następny dzień udrożniono rów. Jeśli w ciągu kilku dni Zarząd Dróg Wojewódzkich nie podejmie żadnych działań, zlikwidujemy dziurę własnymi siłami a fakturą obciążymy ZDW" - dodał. Działania podjęte przez Powiat mają zmobilizować uśpionych zarządców do łatania dziur i poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach.


14 lutego 2006 - Stypendia sportowe czekają

Do 28 lutego świdnickie kluby sportowe oraz szkoły mogą składać wnioski w sprawie przyznania stypendiów sportowych swoim wychowankom. Stypendia przyznawane są zawodnikom-amatorom osiągającym wysokie wyniki sportowe w kraju oraz za granicą. Mogą się o nie ubiegać sportowcy reprezentujący świdnickie stowarzyszenia kultury fizycznej. Od tego roku komisja konkursowa może różnicować wysokość stypendium w zależności od rangi i poziomu wyników sportowych. W tym roku stypendium nie może przekroczyć miesięcznie 752,78 zł (30 proc. miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia). Stypendium może być przyznane maksymalnie na rok i wypłacane co miesiąc. W 2006 roku do rozdysponowania jest 17,6 tys. zł. Wniosek o przyznanie stypendium zawierający dane osobowe zawodnika, dokument potwierdzający przynależność zawodnika do danego stowarzyszenia kultury fizycznej, opis osiągnięć sportowych, dokumenty potwierdzające opisane osiągnięcia należy składać do 28 lutego.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, będą przyjmowane w Urzędzie Miejskim. Stypendia sportowe Prezydent Świdnicy przyznał po raz pierwszy w ubiegłym roku ośmiu zawodnikom. Na ten cel przeznaczono ponad 16 tys. zł.


14 lutego 2006 - Turniej Piłki Nożnej Dzieci

11 lutego w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Dzieci. W turnieju wzięło udział 8 drużyn,
Pierwsze miejsce po bardzo zaciętym meczu finałowym zdobyła pierwsza drużyna z Wałbrzycha Górnik Zagłębie I, przed Górnikiem Zagłębie II na trzecim miejscu uplasowali się piłkarze - Zjednoczeni Żarów. Kolejne miejsca zajęli: AKS Strzegom, Orzeł Ząbkowice, Victoria Świebodzice I i wspólnie ostatnie drużyny Górnik Nowe Miasto i Victoria Świebodzice II.
Puchary i dyplomy dla uczestników ufundowane zostały przez organizatora OSiR Świebodzice. Turniej w Świebodzicach swoją obecnością zaszczycił "łowca talentów" trener i koordynator OZPN pan Zygmunt Zołoziński, który ze swojej strony ufundował statuetki dla najlepszych: zawodnika, bramkarza i strzelca oraz dodatkową nagrodę rzeczowa dla najmłodszego uczestnika Turnieju, która przypadła Piotrowi Borzych.


14 lutego 2006 - Spisali się na medal

W minioną sobotę zawodnicy strzegomskiej sekcji judo wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Judo Młodzików w czeskich Litomericach. Wystartowało ośmiu zawodników i każdy z nich zdobył medal. Tradycyjnie Michał Rydwański i Klaudia Kurzej nie dali szans swoim rywalom. Rydwański zakończył wszystkie swoje pojedynki przed upływem regulaminowego czasu (najdłuższa jego walka trwała zaledwie 30 sekund). Bardzo dobrze spisał się Dawid Jastrzębski, który w finale kategorii do 42 kg pokonał swojego klubowego kolegę Daniela Kurzeja. Patrycja Szmidt rozgromiła swoje rywalki w kategorii do 48 kg. Ciężkie boje o złoto stoczył Karol Kurzej, który musiał pokonać odwiecznego rywala Davida Vodička. Po kontrowersyjnie prowadzonej walce przez sędziów, Karol Kurzej w końcu rzucił przeciwnika i otrzymał ippon. Brązowe medale wywalczyli Maksym Żydek i Patryk Rogala. Żydek od niedawna uprawia judo i ostatnio nie osiągał znaczących wyników. W Czechach spisał się za to rewelacyjnie - stoczył pięć walk i ostatecznie zajął trzecie miejsce. Trenerzy - Mariusz Fajfer i Tomasz Skórkowski - nie kryli zadowolenia po zawodach. Na koniec jeden z nich stwierdził "Jak tak dalej będziemy ich lać, to Czesi nas więcej nie zaproszą".


14 lutego 2006 - Benefis

10 lutego - zjawili się w gmachu Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy szczególni goście, bo i okoliczność ich przybycia była wyjątkowa. Trzydziestopięciolecie pracy zawodowej w tej instytucji, żegnając się z nią zarazem, obchodziła Pani Ela Stadler - opiekunka i dobry duch budynku przy Nauczycielskiej 2. Na tę wyjątkową okoliczność pracownicy MDK przygotowali benefis, aby powspominać najpiękniejsze i najzabawniejsze chwile MDK i Pani Eli. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wiceprezydent Świdnicy - Ireneusz Pałac, Tadeusz Niedzielski - Dyrektor Departamentu do spraw Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, Jan Górski - były Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, Andrzej Szymaniuk - Prezes Wysokogórskiego Klubu Tanecznego, Komitet Rodzicielski MDK, grono pedagogiczne oraz pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Benefis poprowadził Dyrektor MDK - Zbigniew Curyl. Program benefisu uświetniły występami dzieci i młodzież z poszczególnych pracowni Młodzieżowego Domu Kultury. Wszystkie pokazy przetykały słowa wspomnień. Ten przepiękny wieczór wspomnień zamknięty został wspólnym wykonaniem piosenki "Jest taki dom" dla Pani Stadler przez kadrę MDK.


13 lutego 2006 - Jest kolejny Super Volley

Ukazał się kolejny numer magazynu siatkarskiego Super Volley.
Magazyn rozprowadzany jest tylko poprzez kluby siatkówki i dostępny będzie 18 lutego na Sali Sportowej na Zawiszowie podczas meczu siatkówki pomiędzy MKS Świdnica i SKS Start Łódź. Mecz odbędzie się o godzinie 17.00.
Dostępny jest jeszcze poprzedni numer z kalendarzem na ten rok i artykułem o Dorocie Świeniewicz.


13 lutego 2006 - 2 mln zł dla organizacji

Wyjazdowa forma wypoczynku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, organizowanie szkoleń, seminariów i konferencji związanych z różnymi formami edukacji dzieci i młodzieży, organizowanie konkursów i turniejów międzyszkolnych dla dzieci i uczniów, a także prowadzenie działalności profilaktycznej i świadczenie usług z zakresu ratownictwa wodnego to cztery konkursy, które ostatnio ogłoszono dla organizacji pozarządowych. Termin składania zgłoszeń na te zadania upływa 9 marca. Zaś rozstrzygnięcie zaplanowano do 23 marca. Od początku roku ogłoszono 29 konkursów, w których do rozdysponowania jest prawie 2 mln zł.


13 lutego 2006 - Teatr Bezdomny

Ministerstwo Kultury po raz XII organizuje Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W tym roku Żarów ma w nim swojego przedstawiciela - Teatr Bezdomny, prowadzony przez Ryszarda Dykcika. Sztuka zgłoszona do konkursu to "Droga w ciemności" Roberta Gawłowskiego, opowiadająca o ostatnich chwilach życia św. Edyty Stein. Przedstawienie zostało już dopuszczone do pierwszego etapu. Teatry wybrane do niego mogą starać się o przyznanie refundacji poniesionych kosztów wystawienia sztuki. Zmaganiom teatrów przyglądać się będzie Komisja Artystyczna, która zadecyduje o tym, kto zakwalifikuje się do etapu finałowego. W etapie tym Jury przyznać może indywidualne nagrody pieniężne lub wyróżnienia dla autorów, realizatorów i wykonawców, zaś w wyjątkowych przypadkach również nagrodę zbiorową. Całemu Teatrowi Bezdomnemu życzymy powodzenia!


13 lutego 2006 - Walentynki

Jutro o godzinie 19.00 w Klubie Bolko w Świdnicy odbędzie się koncert piosenek "nie tylko o miłości".
Wykonawcą będzie Tomek Sochacki.

Po koncercie Tomka zagoszczą w klubie - "walentynkowe klimaty do tańca.


13 lutego 2006 - Spotkanie z Markiem Perzyńskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z Markiem Perzyńskim, autorem wielu książek o tematyce dolnośląskiej. Dlaczego księża w Dusznikach Zdroju wchodzili do paszczy wieloryba, po co cystersi w Krzeszowie zbudowali pawilon na wodzie, z jakiego powodu w podwrocławskiej Lutyni płacze kula armatnia, a czego nie znosiła u swojego męża Daisy von Pless można się dowiedzieć z książki "Dolnego Śląska skarby, osobliwości i cuda". Najmagiczniejsze z magicznych miejsc Wrocławia - Ostrów Tumski opisał Marek Perzyński w swojej książce Tajemnice wrocławskiego Ostrowa Tumskiego i zamków biskupich.
Co takiego jest w Lądku, że zachwycił człowieka, który tyle widział w życiu ? Magiczne wody życia, wspaniały klimat, niebanalna architektura. Najstarsze uzdrowisko na ziemiach polskich, którym zachwycał się prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams i jego najbliższe okolice to przewodnik po Lądku Zdroju, Jaskini Niedźwiedziej, zamku w Jaworniku i kopalniach złota.
Spotkanie z Markiem Perzyńskim odbędzie się 16 lutego o godzinie 17.00 w Bibliotece przy ul. Świdnickiej 15.


13 lutego 2006 - RONAL CUP

We wczorajszej kolece spotkań piłki halowej padły następujące wyniki:
Krause - Lumbago 9:10,
Blues - Romira Highlander 2:16,
Dacco Beba - Piotpol 13:6,
Spartakus - Kammar 2:7,
Biopaliwa - Wiśnia 3:9,
Gamaflora - Westsidaz 10:0,
W tabeli rozgrywek prowadzi Dacco Beba wyprzedzając Romirę Highlander, Spartakusa, Kammar, Gamaflorę, Blues, Piotpol, Wiśnia, Lumbago, Biopaliwa, Krause i Westsidaz.


13 lutego 2006 - Siatkarskie "czwórki"

10 lutego w hali sportowej na Zawiszowie odbyły się zawody czwórek dziewcząt w piłce siatkowej w ramach rozgrywek "Współzawodnictwa międzyszkolnego". W turnieju wzięło udział 5 drużyn. Zwyciężyła SP-1 przed SP-4, SP-6, SP-8 i SP-5.
Dwie najlepsze drużyny awansowały do rozgrywek szczebla powiatowego. Zwycięskie drużyny grały w składzie:
SP 1 - Karolina Liphardt, Agata Strzelecka, Katarzyna Krzeszowska, Patrycja Dorosz, Anna Szydłowska, Alicja Kłos, Kamila Kurzeja, Natalia Stopa, Paulina Lenda, Martyna Świerad.
SP 4 - Magdalena Krzyśko, Sandra Konieczna, Julia Ślęzak, Izabella Natanek, Lucyna Gruszyńska, Katarzyna Barchewicz, Monika Olbrycht, Karolina Pietraszewska, Joanna Żmidzińska, Agata Ryndziewicz.
Organizatorem zawodów jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacj oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


13 lutego 2006 - Eliminacje - Concours Musical de France

W dniach 25-26 lutego w Krakowie odbędą się VII Eliminacje Krajowe w ramach Concours Musical de France pod patronatem Ministerstwa Kultury. Kraków jest ostatnim etapem przed finałowym koncertem w Paryżu jaki będzie miał miejsce 1 i 2 kwietnia. Oprócz Polski przesłuchania odbywają się we Francji w Hiszpanii, Belgii i na Łotwie.
W tym roku region świdnicki reprezentować będzie 11 uczestniczek, PSM I Stopnia i POM "Gama", w tym 3 mieszkanki Gminy Świdnica, które zaprezentują 10 utworów konkursowych.
Barbara Kuś, wystąpi w dyscyplinie Fortepian klasyczny, Sylwia Przygoń i Natalia Król, wykonają na 4 ręce F. Schuberta "Pstrąga".
Wśród pozostałych uczestniczek konkursu znalazły się: Alicja Delikatny, Anna Micińska, Zuzanna Ryciak, Małgorzata Kubas, Marta Socha, Marta Krzemińska, Joanna Krzemińska, Monika Gdesz.


13 lutego 2006 - Odjazdowy koncert

Koncert zespołu Strachy na lachy na długo pozostanie w pamięci zarówno strzegomskiej publiczności, jak i samego zespołu. Jak stwierdzili wykonawcy było odjazdowo, dlatego przedłużyli występ o pół godziny. W sobotni wieczór do Strzegomia zjechali fani zespołu z różnych miejscowości: z Jawora, Lądka Zdrój, Szczawna Zdrój, Żar, Wrocławia, Legnicy i Boguszowa Gorc. W trakcie całego koncertu zdecydowana większość z nich tańczyła i śpiewała przed sceną razem z zespołem. Oczywiście wszyscy czekali na najnowszy singiel "Dzień dobry, kocham Cię", który formacja wykonała na bis.
W Galerii "eS" zaraz po koncercie, Grabaż - lider grupy wraz z pozostałymi członkami zespołu rozdawał autografy i bardzo chętnie fotografował się ze swoimi fanami. Odpowiadał również na pytania dotyczące działalności zespołu. Pomimo, że koncert nie zgromadził oczekiwanej liczby fanów, to jednak okazał się ważnym wydarzeniem kulturalnym.


12 lutego 2006 - Galeria Dziennika

Od dziś uruchamiamy "Galerię Dziennika". Będziemy w niej prezentować dorobek artystów tworzących i mieszkających w naszym powiecie. Są pośród nich tacy, którzy wystawiali i prezentowali swoje prace w wielu galeriach w kraju i za granicą, są też i tacy, którzy nie udostępniali swoich prac szerszej publiczności.
Zaprezentujemy jednych i drugich. Być może uda nam się w najbliższym czasie zaprezentować też prace innych twórców. W tej chwili prowadzimy z nimi rozmowy.
Dziś prezentujemy cykl obrazów zatytułowanych "Lalki Świata" Ewy Solimy.


12 lutego 2006 - Żywność

W lutym 2006 rozpoczęły się pierwsze dostawy żywności w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) 2006. Do końca października, Banki Żywności realizując ten program, przyjmą aż 43 tysiące ton produktów spożywczych z przeznaczeniem na dożywianie osób potrzebujących. Gotowe produkty spożywcze są przekazywane przez Banki Żywności do ponad 2500 organizacji charytatywnych, prowadzących dożywianie. Wszystkie produkty dystrybuowane w ramach Programu są wyraźnie oznaczone "POMOC UE" oraz Program "Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2006" . Znajduje się na nich też wyraźna informacja "Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży".
W związku z planowaną reformą polityki rolnej w UE, przekazywanie części nadwyżek interwencyjnych organizacjom społecznym jest dziś zagrożone. Banki Żywności w całej Europie zwróciły się do eurodeputowanych o wsparcie organizacji społecznych w działaniach na rzecz utrzymania i wzmocnienia programu PEAD w Europie. 14 lutego o godz. 15.30 w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się konferencja prasowa europejskich Banków Żywności oraz europarlamentarzystów, którzy już zadeklarowali swoje zainteresowanie wspieraniem tej inicjatywy. W spotkaniu w Strasburgu udział wezmą także przedstawiciele Federacji Polskich Banków Żywności.
Świdnicki Bank Żywności tel/fax /074/ 856 94 39, e-mail: stow_swid@free.ngo.pl


11 lutego 2006 - Ręczni wygrali

Dzisiaj odbył się kolejny mecz II ligi piłki ręcznej mężczyzn. Do Świdnicy przyjechał zespół SKS Orlik Brzeg, który przed tym spotkaniem zajmował 7 miejsce w tabeli, bezpośrednio po drużynie świdnickiej, ze stratą 1 punktu. Zwycięstwo dawało zespołowi z Brzegu awans w tabeli. Świdniccy piłkarze od początku zagrali skutecznie w obronie i nie oddali w trakcie meczu ani na moment prowadzenia, które momentami wynosiło 9 bramek. Na wyróżnienie zasługuje postawa bramkarza Tomasza Wasilewicza. Wynik spotkania 31-27 (19-13). Za tydzień drużyna świdnicka wyjeżdża na mecz do drużyny - Zagłebie II Lubin.


11 lutego 2006 - Przegrały ale po walce

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozgrywały mecz wyjazdowy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po przegranym spotkaniu w pierwszej rundzie rozgrywek I ligi nikt nie sądził, że dziś mogą tam cokolwiek zdziałać. Okazało się jednak, że mimo przegranego meczu nie poddały się bez walki. Wygrały seta a w kolejnym trwała zacięta walka do końca. Szkoda, bo mógł być choć jeden punkt zdobyty na trudnym terenie.
AZS Ostrowiec Świętokrzyski - MKS Świdnica 3:1 w poszczególnych setach 25/10, 21/25, 26/24 i w ostatnim 25/19.
W najbliższą sobotę świdniczanki podejmą na własnym parkiecie SKS Start Łódź.


11 lutego 2006 - Praca po areszcie

Jak pisać listy motywacyjne i szukać pracy tego uczą osadzonych w świdnickim Areszcie Śledczym szkoleniowcy Ochotniczych Hufców Pracy oraz doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji OHP. - Pomagamy osadzonym w wejściu na rynek pracy. Chcemy przeciwdziałać pogłębianiu się izolacji osób opuszczających areszt śledczy. Grupa osadzonych uczestniczy w warsztatach dotyczących rynku pracy, umiejętności pisania dokumentów aplikacyjnych i poszukiwania ofert pracy - mówi Ilona Jarecka, lider Klubu Pracy OHP w Świdnicy. Świdnicki Klub Pracy OHP powstał z inicjatywy władz miasta w 2002 r. OHP udostępniono bezpłatnie lokal przy ul. 1 Maja 23. Za jego eksploatację, materiały biurowe oraz rachunki telefoniczne Klubu Pracy płaci Urząd Miejski w Świdnicy. W 2005 r. z porad placówki skorzystały 342 osoby poszukujące pracy. Z 360 ofert pracy skorzystało 297 osób. Klub Pracy zorganizował 10 giełd pracy oraz 11 warsztatów szkoleniowych.


11 lutego 2006 - Deszcz nagród

Jak nas poinformowała redakcja oficjalnej strony polskiego i zawodowego armwrestlingu - www.armpower.net, strzegomianka Małgorzata Ostrowska została uznana "Sportowcem Roku 2005" w armwrestlingu w Polsce. Internauci mogli głosować na swoich faworytów do końca stycznia 2006 roku. W sumie na 6-ciu wytypowanych zawodników oddano 1245 głosów.
Zwyciężczyni - Małgorzata Ostrowska zdobyła 427 głosów i o 101 wyprzedziła drugiego w plebiscycie Marcina Krefta, reprezentującego barwy Złotego Lwa Lębork. - Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie. Nie spodziewałam się, że zajmę pierwsze miejsce i wyprzedzę Marcina Krefta i Walentynę Zaklicką - przyznała Gosia. Nasza siłaczka, oprócz zaszczytnego tytułu otrzymała zestaw odżywek ufundowany przez organizatora plebiscytu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Ostrowska wywalczyła aż 13 medali na zawodach w Polsce i zagranicą. Zdobyła również tytuł najlepszego sportowca w gminie Strzegom w 2005 r.


11 lutego 2006 - Bez prowizji

Każda wpłata 1% podatku na rzecz Komendy Hufca ZHP Świdnica wpłacana w placówkach Biura Handlowego "Anda" jest zwolniona z prowizji i wynosi zero złotych. Biura Andy: 1. ul. Różana, obok Banku BGŻ, 2. ul. Of. Oświęcimskich, obok dawnej Opolanki, 3. ul. Kopernika, koło Ronda, 4. ul. Dąbrowskiego, sklep Jaskółka, Os. Młodych, 5. ul. Księżnej Jadwigi, Os. Zawiszów.
Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.


11 lutego 2006 - Zapraszamy na szkolenie

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy informuje o spotkaniu organizowanym z pracownikami Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotyczącym problematyki związanej z realizacją "Programu wyrównywania różnic między regionami" w 2006 roku, które odbędzie się 21 lutego o godzinie 10:00 w Świdnicy przy Alei Niepodległości 14 (Dom Nauczyciela).
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Koszty przejazdu pokrywają uczestnicy.


10 lutego 2006 - Zostaje

8 lutego 2006 r. odbyła się XXXV sesja Rady Powiatu Świdnica. W punkcie 10. obrad radni mięli podjąć uchwałę o zamiarze likwidacji Zespołu Szkół w Jaworzynie Śl. Wniosek radnych powiatowych z Jaworzyny Śląskiej o ściągnięcie uchwały z porządku obrad został odrzucony.
Rada debatowała nad uchwałą ponad półtorej godziny. Radni z Jaworzyny Śląskiej - Stanisław Buchowski, Krzysztof Sołtys - wsparci wystąpieniem pani burmistrz Haliny Dydycz apelowali o niepodejmowanie uchwały, gdyż jest to równoznaczne z likwidacją szkoły. Dyrektor Zieliński przedstawił sytuację demograficzną w szkole. Mały nabór w roku szkolnym 2005/2006 sprawił, że szkoła przeżywa ogromne trudności, gdyż dotacja dla szkoły naliczana jest w oparciu o bon oświatowy. Radni z Jaworzyny Śl. argumentowali, że jeżeli szkoła nie uzyska odpowiedniego naboru to i tak nie będzie można jej zamknąć, gdyż musi nastąpić stopniowe jej wygaszanie. Z kolei - prowadzenie naboru w atmosferze likwidacji - skazuje ten nabór na niepowodzenie. Po burzliwej dyskusji, podczas której padały argumenty za i przeciw likwidacji, Rada nie przyjęła uchwały o zamiarze likwidacji szkoły. Wypowiedź Starosty nie pozostawia złudzeń, jeżeli szkoła nie osiągnie naboru na odpowiednim poziomie zostanie wygaszana. Szkoła zostaje, ale jej problemy się nie kończą. Jest to początek dyskusji nad przyszłością szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Jaworzynie Śląskiej. Samorząd gminny jest otwarty na współpracę.


10 lutego 2006 - Oszczędności dzięki gońcom

21 gońców do roznoszenia decyzji ustalających podatek od nieruchomości na 2006 rok zatrudnił Urząd Miejski w Świdnicy. O stanowisko gońca starało się 47 osób, ostatecznie pracę znalazło 21 osób. Do 1 marca rozniosą one 15 tysięcy decyzji. Dzięki rezygnacji z usług doręczycieli Poczty Polskiej miasto zaoszczędzi ponad 50 tys. zł. Na wypłaty oraz organizację pracy przeznaczonych zostanie ok. 26 tys. zł. Zaś za dostarczenie takiej liczby przesyłek listem ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru należałoby się liczyć z wydatkiem ok. 81 tys. zł.
Dodajmy, że nabór na stanowisko gońca był jawny. Zgodnie z obowiązującą procedurą w UM w Świdnicy gońców wyłoniono w drodze konkursu.


10 lutego 2006 - Zabawa Karnawałowa

Szóstego lutego w Przedszkolu Miejskim w Żarowie odbył się bal przebierańców dla wszystkich dzieci a było ich w tym dniu aż osiemdziesięcioro dwoje. Wodzirejami w czasie balu byli dwaj klowni: Wacek i Placek, którzy przy muzyce zabawiali dzieci, organizując różne konkursy i zabawy.
Przedszkolaki były poprzebierane w różnorodne stroje. Nie brakowało tu: księżniczek, wróżek, Batmanów czy też Spidermenów, jak również pszczółek, misiów i pajacyków. Wspaniałej zabawie nie było końca. Zadowolone były nie tylko dzieci ale i rodzice, którzy chętnie bawili się ze swoimi pociechami.


10 lutego 2006 - Wynagrodzenie na nowo

13 głosami za, przy sześciu wstrzymujących się przyjęto uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydentowi Świdnicy, Wojciechowi Murdzkowi.
Ze względów oszczędnościowych nie obsadzona została funkcja drugiego Wiceprezydenta. Obowiązki jego w głównej mierze przejął Prezydent, dlatego Przewodniczący Rady Miejskiej złożył wniosek o przydzielenie Prezydentowi podwyżki. Wniosek motywowany jest przede wszystkim bardzo dobrymi wynikami osiąganymi w pracy: przyciągnięcie strategicznych inwestorów, pozyskanie milionów z Unii Europejskiej na projekty drogowe. Wojciech Murdzek od początku kadencji otrzymał tylko raz podwyżkę, pod koniec 2003 r., w wysokości 330 zł. Obecnie otrzymuje co miesiąc nieco ponad 6 tys. zł pensji (9.210 zł brutto). Zgodnie z decyzją Rady od lutego Prezydent będzie otrzymywał co miesiąc nieco ponad 7 tys. zł.


10 lutego 2006 - Ferie zimowe w Rogoźnicy

Najmłodsi mieszkańcy Rogoźnicy nie narzekali na nudę i brak zajęcia podczas ferii zimowych. Dzieci spędziły ten dwutygodniowy okres w miłej i rodzinnej atmosferze.
Rogoźnickie ferie odbywały się w miejscowej świetlicy wiejskiej. Uczestnicy codziennych zajęć mieli okazję brać udział w różnych zabawach i grach oraz konkursach z nagrodami.
Atrakcją ferii był kulig w plenerze, wraz z pieczeniem kiełbasek pod patronatem sołtysa wsi Rogoźnica - Henryka Radkowskiego.


9 lutego 2006 - II Polonez Świdnicki

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego wzięli udział w "II Polonezie Świdnickim". W rytm Poloneza w samo południe ruszyło kilkaset osób.
W pierwszej parze tańczył Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, któremu towarzyszyła przyszłoroczna maturzystka Izabela Pospiszil.
- Z nostalgią wspominam swoją studniówkę. 30 lat temu, podobnie jak teraz Polonez należał do punktów głównych tej uroczystej zabawy. Cieszę się, że ta tradycja nie zanika i również świdniczanie zamierzają ją podtrzymywać - mówi Wojciech Murdzek.
Organizatorem "II Poloneza Świdnickiego", był Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Zdjęcia z tego wydarzenia - >>> zobacz


9 lutego 2006 - Nowy wiceprzewodniczący

Jerzy Jabłoński w tajnym głosowaniu został wybrany Zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy. Kandydaturę radnego Jabłońskiego poparło 12 radnych.
Jego kontrkandydata radnego Michała Kuliga - 8 radnych. Jerzy Jabłoński ma 54 lata. Po raz pierwszy piastuje mandat radnego Rady Miejskiej w Świdnicy.
W poprzedniej kadencji, w latach 1998-2002, był radnym Rady Powiatu Świdnickiego. Na co dzień jest prezesem świdnickiego przedsiębiorstwa "Elbud".


9 lutego 2006 - Żegnam Cię piękny Sztandarze . . .

12 lutego w Katedrze Świdnickiej na mszy świętej o godzinie 9.30 Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej przekaże Sztandar - Związkowi Harcerstwa Polskiego Hufcowi im. Szarych Szeregów Świdnicy.
Sztandar Świdnickiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przez 14 lat pełnił wzorowo służbę biorąc udział w wielu znaczących patriotycznych uroczystościach w kraju i za granicą. Do najważniejszych należy udział w uroczystościach 50 rocznicy bitwy o Monte Cassino, udział w pogrzebie Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego w Krakowie na Wawelu, w poświęceniu nagrobka Marszałka Polski Edwarda Rydza Śmigłego na warszawskich Powązkach, udział w uroczystościach kombatanckich na Jasnej Górze w Częstochowie, uroczystościach na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy oraz wielu innych uroczystościach podczas świąt narodowych miasta i powiatu.
Wszystkich, którym leży na sercu słowo patriotyzm, zapraszamy.


9 lutego 2006 - Puls inwestycji

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek w poniedziałek, 13 lutego weźmie udział w debacie "Ostatnie pięć minut na inwestycje!". Oprócz Prezydenta Murdzka w debacie wezmą udział m.in. prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", prezes Toyota Motor Manufacturing Poland, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz doradca Ministra Gospodarki. Goście zaproszeni przez redakcję dziennika "Puls Biznesu" będą starali się odpowiedzieć na pytania:
- Dlaczego warto inwestować w strefach?
- Przepis na sukces – czym zachęcić do wyboru własnej strefy?
- Co warto zmienić, żeby inwestorzy chętniej wybierali Polskę?
- Jak długo jeszcze będzie warto inwestować w strefach?
Wnioski z debaty zostaną opublikowane w dodatku "Specjalne Strefy Ekonomiczne", który będzie zamieszczony w "Pulsie Biznesu" 20 lutego.


9 lutego 2006 - Odcinek specjalny

Jutro gościem programu będzie świetnie znana wrocławska załoga rajdowa Krzysztof Tercjak i Bartłomiej Czekański.
Z zawodnikami rozmawiać będziemy o Rajdzie Magurskim, o dotychczasowych startach, a także o planach na przyszłość. Mamy nadzieję, że kibice, którzy nie wyjechali na pierwszą eliminację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski aktywnie włączą się w naszą dyskusję, a nam, w studiu, uda stworzyć się prawdziwie rajdowy klimat.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek tuż po godzinie 19.
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań Krzysztofowi Tercjakowi i Bartłomiejowi Czekańskiemu - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


9 lutego 2006 - Podsumowanie pracy

6 stycznia w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się spotkanie komisji bezpieczeństwa. Było ono połączone z podsumowaniem roku żarowskiej Policji. Na spotkaniu obecni byli Komendant i funkcjonariusze Komendy w Żarowie, Komendant Powiatowy, Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miejskiej. Przedstawiona została statystyka porównawcza z rokiem 2005. Jak się okazało, znacząco wzrosła wykrywalność sytuacji łamania prawa, co ma oddźwięk w ilości przyznanych w roku 2005 mandatów. Komendant Aleksander Cieślik podkreślił, że znaczący wpływ na tę sytuację miała poprawa warunków pracy policji. Pomogły również otrzymane w ubiegłym roku samochody - Opel Astra oraz Fiat Palio. W tym roku żarowska Policja otrzymała jeszcze jeden samochód - Volkswagen Transporter. Komendant Powiatowy podkreślił, że pod względem wyników Żarów znajduje się w czołówce powiatu, konkurując z większymi miejscowościami. Zarówno on, jak i Burmistrz Miasta przedstawili ważne ich zdaniem kwestie, które w obecnym roku należy poprawić, między innymi zwiększyć wykrywalność przestępstw popełnianych przez nieletnich,organizować spotkania ze społecznościami lokalnymi. Jeden z Żarowskich funkcjonariuszy Grzegorz Olipra otrzymał z rąk Komendanta Powiatowego Policji awans na stopień sierżanta.


9 lutego 2006 - Stan wód

W związku z występowaniem dodatnich temperatur powietrza i opadów deszczu informujemy, że w najbliższych dniach przewiduje się zwiększony dopływ wody roztopowej do rzek. Zlodowacenie wynosi od 5 do 40 cm, na zbiornikach retencyjnych nawet do 50 cm. Stan wód na większości rzek Dolnego Śląska nadal utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego (podniósł się o ok. 10 cm). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w trzech punktach pomiarowych: ˇ w miejscowości Pleśno na rzece Lubsza (stan ostrzegawczy przekroczony o 36 cm),
ˇ w miejscowości Zagrodno i Chojnów na rzece Skora (stan ostrzegawczy przekroczony o 26 cm w Zagrodnie i 22 cm w Chojnowie),
ˇ w miejscowości Lądek na rzece Biała Lądecka (stan ostrzegawczy przekroczony o 2 cm).
Dzisiaj, nadal utrzymuje się temperatura powyżej 0°C. Na nizinnym obszarze Dolnego Śląska zanika pokrywa śniegowa (nawet o 60%). W powiecie świdnickim i jaworskim trzy gospodarstwa zostały podtopione przez spływającą z pól wodę. Działania na tym terenie prowadzą jednostki ochrony przeciwpożarowej. Natomiast w powiatach legnickim i złotoryjskim na rzece Skora wystąpiły niewielkie spiętrzenia kry lodowej.


9 lutego 2006 - Rozgrywki w Mechaniku

Rozpoczęły się rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych.
Odbyła się już pierwsza kolejka rozgrywek. Wyniki:
III LO - ZSM - 3:1
ZS nr 1 - I LO - 0:3
II LO - ZSB-E - 1:3
Prowadzi I LO przed ZSB-E, III LO, ZSM, II LO i ZS nr 1.


9 lutego 2006 - Pomogą szpitalowi

Wczorajsza sesja Rady Powiatu w Świdnicy była poświęcona głównie tematom opieki zdrowotnej w naszym powiecie. Starosta podkreślał, że trzeba zrobić wszystko, aby budowę szpitala "Latawiec", która ciągnie się już nieprzyzwoicie długo, ukończyć jak najszybciej. Na pewno nie będzie to możliwe przy tak niskich środkach z kontaktu wojewódzkiego, jaki ma dostać szpital. Zakłada się, że otrzymamy 8 mln zł. Jest to niewiele biorąc pod uwagę fakt, że na zakończenie inwestycji i przeniesienie do "Latawca" oddziałów ze starej, mocno zniszczonej bazy na ul. Westerplatte potrzeba ok. 32 mln. Zadeklarowana kwota jest więc kroplą w morzu potrzeb. Dlatego na wczorajszą sesję Starosta i Zarząd Powiatu zaprosili wszystkie osoby, które mogłyby wspomóc sfinalizowanie budowy szpitala. Poseł Ryszard Wawryniewicz mówił o złym rozproszeniu środków budżetu państwa na terenie Dolnego Śląska - "Czy można mówić o zrównoważonym rozwoju Dolnego Śląska kiedy większość środków z budżetu państwa została przekazana na inwestycje ulokowane we Wrocławiu. Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław. Z czterech finansowanych inwestycji naszego regionu tylko 1 pochodzi spoza Wrocławia. Należałoby zmienić tą tendencję." - wyjaśniał. "Nie chcemy, aby traktowano nas jak brzęczącą muchę. Chcemy być traktowali tak dobrze jak Wałbrzych czy Wrocław". - apelowała Anna Zaleska Radna naszego Powiatu. Zakłada się, że gdyby przeszła senacka poprawka do budżetu, kontrakty wojewódzkie zwiększone zostałyby o 86 mln. Posłowie zapewniali, że zrobią wszystko, aby część pieniędzy trafiła do "Latawca".


8 lutego 2006 - Janik i Kaczor w blasku złota

Łukasz Janik, Rafał Kaczor - złoto, Mariusz Jaszowski, Paweł Peczyński i Maciej Chałupka - brąz. Z tak okazałym dorobkiem - w sumie 5 medali - wrócili z 77. Indywidualnych Mistrzostw Polski seniorów w boksie zawodnicy strzegomskiej sekcji AKS-u.
Impreza odbyła się w dniach od 2 do 5 lutego w poznańskiej "Arenie". Gdy przed czempionatem zapytaliśmy trenera strzegomian Zenona Kaczora o nadzieje związane z występem swoich podopiecznych, ten odrzekł: - Każdy z dziewięciu startujących ma potencjalne szanse na medal. Największe, nawet na złoto mają: Łukasz Janik, Mariusz Jaszowski, Paweł Peczyński i Rafał Kaczor lub Mariusz Burzyński, ponieważ obaj walczą w tej samej kategorii wagowej. Zakładam zdobycie 5 medali. Trzeba przyznać, że szkoleniowiec postawił swoim pięściarzom ambitne zadanie, ale widocznie wiedział, co mówi, bo właśnie z taką liczbą krążków wrócili z mistrzostw.
Dorobek medalowy strzegomian:
złote medale - Łukasz Janik, Rafał Kaczor
brązowe medale - Maciej Chałupka, Mariusz Jaszowski, Paweł Peczyński


8 lutego 2006 - Więcej strefy w Świdnicy?

Gotowy jest wniosek na powiększenie o blisko 6,8 ha świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Polska firma zajmująca się przetwórstwem produktów rolnych deklaruje inwestycję przy ul. Towarowej, jednak chce skorzystać z preferencji, które obowiązują na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Przygotowywany jest również wniosek o powiększenie podstrefy przy ul. Pogodnej o 6,1 ha. Terenem tym interesują się zagraniczni inwestorzy.
Zgodę na powiększenie podstrefy wyraziła już Rada Miejska w Świdnicy. Ostateczną decyzję podejmie Rada Ministrów. Jeśli przychyli się do wniosków Świdnicy podstrefa ekonomiczna będzie liczyć 106 ha.


8 lutego 2006 - Stan wód

Informujemy, że stan wód na większości rzek województwa dolnośląskiego utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego (podniósł się o ok. 10 cm). Jedynie w miejscowości Lądek na rzece Biała Lądecka jest on nieznacznie przekroczony. Zlodowacenie rzek wynosi od 5 do 40 cm, na zbiornikach retencyjnych nawet do 50 cm. Dzisiaj, utrzymuje się temperatura powyżej 0°C. Na nizinnym obszarze Dolnego Śląska zanika pokrywa śniegowa. W powiecie świdnickim i jaworskim trzy gospodarstwa zostały podtopione przez spływającą z pól wodę. Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk na bieżąco monitoruje sytuację w regionie. Wojewódzkie służby, inspekcje i straże, Powiatowe Zespoły Reagowania Kryzysowego oraz Gminne Zespoły Reagowania pozostają w pełnej gotowości do realizacji określonych w procedurach zadań. Na każdym ze zbiorników pełnione są całodobowe dyżury. Cały czas prowadzona jest obserwacja stanu wody i urządzeń.


8 lutego 2006 - Bal karnawałowy

4 lutego w Szkole Podstawowej w Żarowie odbył się bal karnawałowy. Celem głównym, jaki przyświecał organizatorom było zgromadzenie środków na zakup sztandaru, w związku z realizowaną procedurą nadania imienia szkole. Imprezę uświetnił pokaz tańca towarzyskiego, w wykonaniu młodzieży z Klubu "Impuls" w Świdnicy.
Organizatorzy dziękują bardzo: Agacie i Andrzejowi Koniecznym - "Agro - System", Katarzynie Klimowicz - prezes PCO, Kazimierzowi Kozłowskiemu - Piekarnia "Jutrzenka", Eugeniuszowi Kowalskiemu - GS "SCH" oraz osobom zaangażowanym w organizację imprezy: Iwonie Nieradce, Malgorzacie Biedrzyckiej, Wioletcie Piotrowskiej, Jolancie Czermańskiej, Elizie Witkowskiej, Irenie Myrcie, Teresie Kubiak, Weronice Przewoźnej, Elżbiecie Suchorabskiej oraz wspaniałym kucharkom: Genowefie Żmudzie i Małgorzacie Bryk.
Informujemy, że realizacja dwuletniego programu wyboru patrona szkoły dobiega końca. Wyłoniono dwóch kandydatów na patrona szkoły: Kornela Makuszyńskiego i Jana Brzechwę. Obecnie wśród rodziców, uczniów i nauczycieli przeprowadzane jest głosowanie, w wyniku którego zostanie wybrany kandydat na patrona szkoły. Uchwałę w sprawie nadania imienia podejmie Rada Miejska w Żarowie.


8 lutego 2006 - Prezentacje Jasełkowe '2006

10 lutego o godzinie 10:00 w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się przegląd zespołów jasełkowych "Gwiazda Betlejemska". Zaprezentują się zespoły: ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej z prezentacją pn."Tajemnica Bożego Narodzenia", z Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej i ze Świetlicy Środowiskowej w Bolesławicach z prezentacją "Niezwykła noc".
Na grupy czekają nagrody pieniężne, które będzie można wykorzystać np. przy organizacji klasowych wycieczek. A 16 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy rodziców, przyjaciół oraz mieszkańców gminy na Wieczór Jasełkowy, podczas którego będzie można obejrzeć nagrodzone prezentacje. Dodatkowo swój udział zapowiedziała również grupa ze Świebodzic, podopieczni Zgromadzenia Sióstr Szkolnych "De Notre Dame".


7 lutego 2006 - Bez pouczenia

Świdnicka Straż Miejska zapowiada restrykcyjne działanie wobec osób, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa: nie odśnieżają chodników, dachów, nie strącają sopli i nawisów lodowych. O zaostrzenie działań wystąpił do stróży prawa Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. - Wobec osób, które nie dbały o bezpieczeństwo dotychczas stosowaliśmy głównie pouczenia i to skutkowało. Jednak postanowiliśmy częściej sięgać do mandatów, ponieważ z naszych szacunków wynika, że blisko 40 proc. mieszkańców Świdnicy lekceważy swój obowiązek. A gra toczy się o ludzkie zdrowie, więc tego problemu nie zamierzamy bagatelizować - mówi Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy. Za odśnieżanie chodników, dachów, słowem dbanie o bezpieczeństwo odpowiadają zarządcy nieruchomości. Nie dostosowanie się do tych wymogów jest wykroczeniem za co grozi 500-złotowy mandat. Sprawy osób, które nie przyjęły mandatu są kierowane do Sądu Grodzkiego. Ten może nałożyć nawet 5 tys. zł grzywny. Podczas sezonu zimowego 2004/2005 Straż Miejska w Świdnicy pouczyła 23 osoby i wypisała 5 mandatów karnych. Od początku zimy w tym roku pouczono również 23 osoby. Strażnicy wręczyli 3 mandaty, a sprawą dwóch osób zajmie się Sąd Grodzki.


7 lutego 2006 - Konkurs wiedzy

W ZSH-T im. Tony Halika odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Hotelarstwie im. L. Wellmanna. Dzięki wieloletniej współpracy z MDSM "Krzyżowa" impreza odbyła się właśnie w Krzyżowej.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich. Celem konkursu było sprawdzenia wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu przedmiotów zawodowych. Konkurs składał się z dwóch etapów: pierwszy to test i drugi to część praktyczna, scenki rodzajowe w recepcji w wybranym języku. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja powołana przez organizatorów w składzie: dyrektor hotelu Holiday Inn Maciej Knyrek, dyrektor Hotelu Tumskiego Zbigniew Pasieka, dyrektor MDSM "Krzyżowa" Anna Marie Franke, wicedyrektor ZSH-T Grzegorz Stawarz oraz nauczyciel języka angielskiego Agnieszka Michalska.
Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Kazimierczak wyprzedziła Michała Bałutę oraz Urszulę Chodór. Wszyscy są przedstawicielami klasy trzeciej a.
Nagrody wręczał wicestarosta Zygmunt Worsa i dyrektor ZSH-T Aldona Liszka.


7 lutego 2006 - Porozumienie w sprawie ZPORR

Sfinalizowane zostało porozumienie trójstronne w sprawie podziału kompetencji w procesie wdrażania ZPORR 2004-2006. Stronami porozumienia, które obowiązuje od 6 lutego br., są: instytucja zarządzająca ZPORR (obecnie minister rozwoju regionalnego), samorząd województwa dolnośląskiego oraz wojewoda dolnośląski. Dzięki podpisanemu porozumieniu możliwa jest szybsza i sprawniejsza ocena wniosków o dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Dokument określa m.in. podział kompetencji pomiędzy instytucjami w procesie oceny wniosków, a także umożliwia wojewodzie bezpośredni kontakt z wnioskującymi w przypadku konieczności korekty błędów w dokumentacji.


7 lutego 2006 - Zgodnie z prawem

W połowie stycznia Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wydała postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie działania na szkodę Miasta i Gminy Strzegom w okresie 1998 - 2004 r. przez burmistrza Lecha Markiewicza w związku z likwidacją SPZOZ w Strzegomiu oraz w związku z prowadzoną budową hali sportowej.
W okresie od 2000 r. do 30 kwietnia 2004 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Strzegomiu uzyskiwał ujemne wyniki finansowe. 16 stycznia 2004 Rada Miejska w Strzegomiu podjęła uchwałę o jego likwidacji. Gdyby nie podjęcie zdecydowanych i radykalnych kroków zadłużenie SPZOZ rosłoby w dalszym ciągu (40 tys. zł miesięcznie), co negatywnie wpłynęłoby na funkcjonowanie służby zdrowia w Strzegomiu. Umorzenie śledztwa przez prokuraturę oznacza, że burmistrz Lech Markiewicz - umożliwiając likwidację SPZOZ - nie przekroczył swoich kompetencji i nie dopuścił się działania na szkodę miasta i gminy Strzegom.
W kwietniu 2005 r. oddano do użytku nową halę widowiskowo - sportową. Na wybudowanie hali Gmina Strzegom otrzymała dotację od Totalizatora Sportowego w wysokości 1,3 mln zł. Kontrole Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu dotyczące jej realizacji i rozliczeń dotacji nie ujawniły żadnych nieprawidłowości.
Jak widać z ilości spraw skierowanych ostatnio do prokuratury i nie potwierdzających się kolejnych zarzutów, działania oponentów mają na celu stworzenie nieprzyjaznej atmosfery w obliczu tegorocznych wyborów.


7 lutego 2006 - Zasiłek rodzinny dla rolników

Kolejna zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadziła nowe zasady ustalania prawa do zasiłku rodzinnego dla rodzin rolników. Istotną zmianą jest obniżenie przelicznika z 1 hektara przeliczeniowego z kwoty 194 zł do 135.50 zł z hektara przeliczeniowego w gospodarstwie rolnym.
Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania zasiłku rodzinnego nie uległo zmianie i wynosi 504 zł na osobę lub 583 zł na osobę jeżeli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.


7 lutego 2006 - Reorganizacja szkół

Świdniccy radni zdecydowali, że dwie świdnickie szkoły (nr 3 i 15) zostaną połączone w szkołę nr 315, a kolejna przekazana Diecezji Świdnickiej (SP nr 9) oraz Stowarzyszeniu Oświatowemu "Bliżej Dziecka" (SP nr 12).
Inną propozycję przedstawił Radzie Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, który zaproponował połączenie trzech szkół (nr 3, 10 i 15) oraz przekazanie szkoły nr 9 Diecezji Świdnickiej, a szkoły nr 12 Stowarzyszeniu "Bliżej Dziecka" (nr 12). Radni jednak zdecydowali inaczej, co zdaniem Prezydenta może sprawić, że placówki w śródmieściu będą ze sobą konkurowały o ucznia. Z pewnością w jednej z nich będzie mniej dzieci, co w kolejnych latach może nie ocalić szkoły. Tak więc inne rozwiązanie tworzy sytuację mniej stabilną.


6 lutego 2006 - Honorowa siatkarka

Dorota Świeniewicz Honorowym Obywatelem Miasta Świdnica. Tak zadecydowali świdniccy radni, podczas piątkowych obrad. Znana siatkarka urodziła się 27 lipca 1972 w Głuszycy. Od najmłodszych lat mieszkała w Świdnicy, gdzie rozpoczęła przygodę z siatkówką w Miejskim Klubie Sportowym "Polonia". W barwach tego klubu grała do 1993 r. W latach 1993-1997 grała w Bialskim Klubie Sportowym "Stal", a od 1998 r. do dziś we włoskim klubie "Despar Perugia". - Dorotę Świeniewicz cechuje ogromny hart ducha, pracowitość, odwaga i upór. Sukcesy tej zawodniczki mają ogromny wpływ na promocję naszego miasta. Jest wzorem do naśladowania dla wielu młodych ludzi, a tym samym przyczynia się do rozwoju siatkówki i sportu w naszym mieście - czytamy w uzasadnieniu uchwały o nadaniu tytułu. O przyznanie honorów siatkarce rodem ze Świdnicy wnioskowali radni klubu Wspólnota Samorządowa. Do dziś tytuły Honorowego Obywatela przyznano trzem osobom: księdzu prałatowi Kazimierzowi Jandziszakowi, Clausowi Wilhelmowi Hoffmannowi, nadburmistrzowi partnerskiego miasta w Niemczech - Biberach oraz pośmiertnie Romanowi Pasykowi. Z racji ogromu zajęć Doroty Świeniewicz obecnie trwa ustalanie terminu uroczystego wręczenia statuetki oraz honorowego tytułu.


6 lutego 2006 - Pogaduchy w Krzyżowej

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Fundacji "Krzyżowa" odbywają się dyskusje o aktualnych tematach dotyczących rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego.
Dzisiejsza dyskusja toczyła się pod hasłem - "Zawsze będziemy potrzebne".
Dlaczego teraz jest najlepszy czas, aby założyć hodowlę kur? Kazimierz Stankowski, Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Przyszłość", rozmawiał dzisiaj o sukcesywnej hodowli kur, ważnych doświadczeniach, rynku i jego perspektywach.


6 lutego 2006 - Tenis stołowy w "Mechaniku"

Dzisiaj w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w tenisa stołowego. Organizatorami byli: Powiatowy Szkolny Związek Sportowy i ZSM. Uczestniczyło w nim 10 drużyn męskich oraz 10 żeńskich. W kategorii dziewcząt wygrała drużyna z KSP Kłodzko, drugie miejsce zajęły dziewczyny z ZSO Kłodzko, a trzecie ZS- 3 z Dzierżoniowa. W kategorii chłopców wygrała drużyna ZSP - 1 Kłodzko, II miejsce I LO Świdnica, a III ZS - 7 Wałbrzych.
Dwa pierwsze miejsca będą reprezentować strefę wałbrzyską w mistrzostwach Dolnego Śląska, które rozegrane zostaną 15 marca w Brzegu Dolnym.


6 lutego 2006 - Amatorska Liga Koszykówki

Wyniki wczorajszej kolejki spotkań Amatorskiej Ligi Koszykówki w Świebodzicach.
WWW - Krakersi - 49:93
Tsunami - True Soldier - 58:46
Mir-Jan Roma - NZOZ Primadent - 51:48
12 lutego zagrają:
godzina 12:00 Mir-Jan Roma - Tsunami
godzina 13:00 Mir-Jan Roma - Krakersi
godzina14:00 Krakersi - True Soldier


6 lutego 2006 - Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych

Już po raz IX w dniach 31.01-01 lutego 2006 r. odbył się w Gminie Świdnica przegląd zespołów kolędniczych. W przeglądzie udział wzięło siedemnaście ekip. Jury wyłoniło zwycięzców prezentujących swoje przedstawienia w czterech kategoriach. I-szą Nagrodę Wójta Gminy Świdnica przyznano Obrzędowemu Teatrzykowi "Tradycja" z Bystrzycy Górnej, (nagroda w kwocie 600 zł)
II-gą Nagrodę Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty przyznano Szkole Podstawowej z Lubachowa za przedstawienie p.t."Leć kolędo w świat", (nagroda w kwocie 400 zł)
III-cią Nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica przyznano zespołowi z Przedszkola w Pszennie za przedstawienie p.t."W drodze do Jezusa", (nagroda w kwocie 400 zł).
IV-tą Nagrodę Przewodniczącego Komisji Oświaty przyznano Gimnazjum w Witoszowie Dolnym za przedstawienie p.t."Tak było". (nagroda w kwocie 400 zł)
W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek, Sekretarz Zbigniew Mudy, członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, radni Rady Gminy, dyrektorzy placówek oświatowych oraz dzieci i młodzież - uczestnicy przeglądu.


6 lutego 2006 - Narkotesty dla policji

100 testerów do identyfikacji narkotyków zakupił świdnicki samorząd. Warte 1,2 tys. zł narkotesty będą wykorzystywane do działań prewencyjnych przez Zespół ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowych Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Dzięki testerom funkcjonariusze będą mogli natychmiast sprawdzić, czy osoba, którą podejrzewają o posiadanie środków odurzających rzeczywiście je posiada. Zakup testerów to jeden z elementów Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na bieżący rok.


6 lutego 2006 - Dwukrotny wicemistrz

Wczoraj w Zawadzie pod Opolem rozegrano Halowe Mistrzostwa Polski Kadetów.
W finałach singla kadetów wicemistrzem kraju został Marcin Chlebowski przegrywając w finale z Szymonem Tatarczykiem (Arka Gdynia) 3/6 7/5 6/4.
Wicemistrzem został również w grze podwójnej - Mariusz Jóźwicki/Tomasz Piekart (Arka Gdynia/SKT Sopot) - Jacek Marciniak/Marcin Chlebowski (KKT Wrocław) 7/6 6/4.


5 lutego 2006 - Polonez Świdnicki

9 lutego w Świdnicy odbędzie się drugi Polonez Świdnicki.
Pomysłodawca tej imprezy - Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy chce by taniec tego dnia stał się coroczną tradycją.
"Polonez" miał się odbyć kilkanaście dni wcześniej ale został przełożony na późniejszy termin z powodu żałoby narodowej.
Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00. W tym roku organizatorzy spodziewają się około sześciuset uczestników.


5 lutego 2006 - Sesja w Gminie Świdnica

Jutro o godzinie 9°° odbędzie się XLIX sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi sprawozdaniem z działalności Wójta Gminy w okresie między sesjami, realizacją uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
Podejmą także uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.
Podczas sesji uroczyście wręczony zostanie Złoty Krzyż Zasługi Pani Zofii Fryczyńskiej.


5 lutego 2006 - Od dziś już można

W ostatnim czasie przygotowaliśmy miejsce w którym można zamieszczać ogłoszenia lekarskie. W dziale "zdrowie" można umieszczać informację o swoich gabinetach, przychodniach, świadczonych usługach medycznych. Zapraszamy apteki, lekarzy, przychodnie. Wejdź na stronę, >>> zobacz i skontaktuj się z nami.


5 lutego 2006 - Siatkówka w szkołach

6 lutego rozpoczynają się rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych. Rozgrywki będą miały charakter ligowy, każda szkoła zagra z każdą - mecz i rewanż. Do udziału zgłosiło się sześć drużyn: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Zespół Szkół nr 1, III LO, II LO i I LO.
Dyrektor ZSM mgr inż.Krzysztof Anklewicz ufundował Puchar dla zwycięskiej drużyny. Organizatorem rozgrywek jest nauczyciel wychowania fizycznego ZSM Piotr Godula.
Liga zakończy się około 11 kwietnia tego roku.


5 lutego 2006 - Tenis stołowy

19 lutego 2006 roku w Świetlicy wiejskiej w Lutomi Dolnej odbędzie się Powiatowy turniej tenisa stołowego w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Początek turnieju godzina 9.00 Patronat honorowy nad turniejem obejmie Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Za zajęcie miejsc 1-3 organizatorzy przewidzieli dyplomy oraz puchary.
Regulamin Powiatowych rozgrywek - >>> zobacz


5 lutego 2006 - Nowe mieszkania

Czwarty blok Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oficjalnie odebrany. Do nowego budynku przy ul. Głowackiego 37/39 już wkrótce będzie mogło się przeprowadzić 31 rodzin. W czteropiętrowym, dwuklatkowym bloku powstały mieszkania jedno i dwupokojowe (od 32 do 56 m kw.). Kaflami wyłożono kuchnię, łazienkę i przedpokój. Budynek jest centralnie ogrzewany. W podziemiach obiektu przewidziano miejsce na 9 garaży, a na parterze na lokale handlowe. Mieszkania zostaną przydzielone w systemie TBS, co oznacza, że przyszły najemca wpłaca kaucję w wysokości 10 proc. wartości mieszkania. Cenę jednego metra kwadratowego, tzw. wartość odtworzeniową m kw. ustala wojewoda. Obecnie wynosi ona 2.400 zł. Budowa bloku kosztowała 3 mln zł. - Jeszcze w lutym świdniczanie będą mogli się wprowadzić do nowego bloku. Zainteresowani mieszkaniami w ramach TBS mogą się do nas cały czas zgłaszać tym bardziej, że planujemy wybudować kolejny blok. Tym razem będzie mogło w nim zamieszkać 36 rodzin. Jeśli wszystko się uda prace budowlane rozpoczniemy jeszcze w tym roku - mówi Mirosław Gałek, prezes Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nie licząc nowego budynku w ramach TBS do dziś w mieście powstało ponad 121 mieszkań dla ok. 300 osób.


5 lutego 2006 - Odkryli "dziuplę"

2 lutego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali powiadomieni o kradzieży samochodu Volkswagen T4. Podjęte natychmiast czynności pościgowe przez funkcjonariuszy ruchu drogowego i sekcji kryminalnej doprowadziły do zatrzymania jednego ze sprawców kradzieży i odzyskania skradzionego pojazdu. W wyniku uzyskanych informacji i prowadzonych czynności na terenie powiatu policjanci dotarli do 3 "dziupli", w których składowane są rowery, elektronarzędzi oraz akcesoria samochodowe. Tak duże ilości zabezpieczonych przedmiotów wskazują, iż mogą one pochodzić z przestępstwa. W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do zatrzymania drugiego ze sprawców kradzieży samochodu.


5 lutego 2006 - Piłka halowa

4 lutego 2006 roku w hali sportowej w Dobromierzu odbył się Powiatowy Turniej halowej piłki nożnej dzieci do lat 13 (szkół podstawowych). Organizatorem turnieju było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, bezpośrednim organizatorem był GOKSiR Dobromierz. Impreza ta zainaugurowała - VII Dolnośląskie Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi.
W turnieju zwyciężyła SO Strzegom przed SP Strzelce, SP Lutomia, SP Pszenno, SP Rogoźnica, SP Marcinowice, SP Dobromierz II, SP Dobromierz I i SP Żarów.
Zwycięskim zespołom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz puchary, a w finale strefowym w Dzierżoniowie - 12 lutego, powiat świdnicki będą reprezentować: SP Strzegom i SP Strzelce.


5 lutego 2006 - Drzwi Otwarte Czwórki

Gimnazjum nr 4 w Świdnicy organizuje 9 lutego Drzwi Otwarte Czwórki.
W programie między innymi:
uroczyste rozpoczęcie, zwiedzanie szkoły, udział w zajęciach pozalekcyjnych, prezentacja osiągnięć uczniów Gimnazjum, prezentacje multimedialne.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów klas szóstych, wychowawców, rodziców do odwiedzenia szkoły już od godziny 14. 00. Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 074-8523129.


4 lutego 2006 - Rozrywka dla seniorów

Organizacja, która przeprowadza szkolenia m.in. w Europie, wczoraj w Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy rozpoczęła warsztaty dla osób pracujących z seniorami, wolontariuszy oraz dla samych seniorów. Łącznie bierze w nich udział 25 osób.
- Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. I ten stan rzeczy wymaga również od nas odpowiedniego przygotowania. Z tego też powodu cyklicznie podejmujemy działania edukacyjne, dzięki którym formy, które adresujemy do starszych osób są bardziej atrakcyjne, a wsparcie bardziej profesjonalne. Wszystko po to, aby do miejsc, w których osoby w wieku senioralnym spotykają się przychodzili chętniej i byli zadowoleni z czasu tam spędzonego - tłumaczy Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Podczas praktycznych zajęć uczestnicy szkolenia mają się nauczyć jak jeszcze ciekawiej organizować imprezy wielopokoleniowe, słowem łączyć i integrować. Warsztaty odbyły się w dniach 2-3 lutego, odbędą się także 3-5 marca a poprowadzą je eksperci Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza". Projekt kwotą 4,5 tys. zł wspiera Urząd Miejski w Świdnicy.


4 lutego 2006 - Siatkówka w Marcinowicach

Wczoraj w Zespole Szkół w Marcinowicach odbyły się Zawody Powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt ze szkół gimnazjalnych.
W turnieju zwyciężyły dziewczęta z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. Drugie miejsce zajęły siatkarki reprezentujące Gimnazjum w Marcinowicach. Kolejne miejsca zajęły dziewczęta z Gimnazjum nr 2 ze Strzegomia i kolejne miejsce Gimnazjum z Pszenna.
Najlepszymi zawodniczkami wybrano:
Alicję Pospiszyl z gimnazjum w Świdnicy, Aleksandrę Buczek z gimnazjum Strzegomskiego oraz Magdę Pieprz i Patrycję Zwięczak z gimnazjum w Marcinowicach.


4 lutego 2006 - Od lutego bez prowizji

Każda wpłata 1% podatku na rzecz Komendy Hufca ZHP Świdnica wpłacana od 1 lutego w placówkach Biura Handlowego "Anda" jest zwolniona z prowizji i wynosi zero złotych. Biura Andy: 1. ul. Różana, obok Banku BGŻ, 2. ul. Of. Oświęcimskich, obok dawnej Opolanki, 3. ul. Kopernika, koło Ronda, 4. ul. Dąbrowskiego, sklep Jaskółka, Os. Młodych, 5. ul. Księżnej Jadwigi, Os. Zawiszów.
Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.


3 lutego 2006 - Laureatka z Gimnazjum

Gimnazjum nr 3 w Świdnicy po raz kolejny może poszczycić się sukcesem w wojewódzkim konkursie "zDolny Ślązak Gimnazjalista".
W tym roku szkolnym Ola Dzięgielewska, uczennica kl. 3b, prowadzona przez polonistkę Jolantę Gabryliszyn, jako jedyna w Świdnicy zdobyła tytuł laureata w V Dolnośląskim Konkursie Polonistycznym.
Oprócz dyplomu i nagrody Ola uzyska zwolnienie z egzaminu gimnazjalnego - część humanistyczna, otrzymując równocześnie maksymalną liczbę punktów.
Taki sukces na pewno zwiększy jej szansę dostania się do wymarzonej szkoły średniej. Gratulujemy


3 lutego 2006 - Siatkarskie trójki

2 lutego w ramach rozgrywek "współzawodnictwa międzyszkolnego" odbył się Turniej piłki siatkowej trójek dziewcząt ze szkół podstawowych. W finałowych zmaganiach spotkały się drużyny szkół: SP 1, SP 4, SP 8 i SP 15. Pierwsze miejsce zajęła SP 4 wyprzedzając SP 1, SP 8 na czwartym miejscu znalazła się SP 15.
Dwie najlepsze drużyny awansowały do rozgrywek powiatowych gdzie reprezentować będą Świdnicę. Składy obu drużyn: SP 4: Karolina Serwin, Marta Kowalczyk, Aleksandra Rutkowska, Beata Krzanowska, Martyna Podgórska, Izabela Jaworska, Klaudia Śliwa, Katarzyna Kowalska.
SP 1: Ada Lawer, Karolina Kurzeja, Angelika Pieńkos, Basia Pawłowska, Agnieszka Maziarz, Ola Kamińska, Katarzyna Natanek, Ania Połomska.
Organizatorem turnieju byli: Świdincki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


3 lutego 2006 - Uroczyste otwarcie

10 lutego o godzinie 13.00 otwarte zostanie w Świebodzicach Centrum Wsparcia Lokalnego przy ul. Piłsudskiego. Kosztem blisko 900 tys. złotych stworzono placówkę, w której swoją nową siedzibę znalazł Ośrodek Pomocy Społecznej i miejska jadłodajnia. OPS funkcjonuje w nowym miejscu od 9 stycznia. W tej chwili uruchamiana jest jadłodajnia, która wydaje bezpłatne posiłki potrzebującym. Przypomnijmy, że w Świebodzicach osoby biedne liczyć mogą na talerz gorącej zupy i chleb bez żadnych formalności. Nie ma też żadnych ograniczeń w ilości wydawanego posiłku. - Nasza zasada jest prosta - nikt nie może być głodny. Jeśli człowiek decyduje się skorzystać z takiej formy pomocy, to na pewno jej potrzebuje - komentuje burmistrz Jan Wysoczański. W tej chwili korzystający z posiłków będą jeść obiad w komfortowych warunkach. Zmienią się także warunki pracy kucharek – przygotowano dla nich kuchnię wyposażoną w nowoczesne urządzenia. Nowe meble i urządzenia biurowe, w tym komputery, otrzymał Ośrodek Pomocy Społecznej. - Cieszę się, że obsługujemy petentów w takich warunkach. Przychodzą do nas z trudnymi, życiowymi problemami. Łatwiej o nich rozmawiać, gdy możemy przyjąć ich godnie – mówi szefowa OPS Małgorzata Gruszka. 10 lutego obiekt po raz pierwszy obejrzy część radnych i zaproszeni goście. To jedna z największych ubiegłorocznych inwestycji w Świebodzicach, obiekt, który służy najbardziej potrzebującym mieszkańcom.


3 lutego 2006 - Milion złotych dla organizacji

31 stycznia ruszyła druga tura konkursów organizowanych dla organizacji pozarządowych. Na nowe zadania miasto przeznaczy nieco ponad milion złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na ochronę zdrowia i pomoc potrzebującym np. świdniczanom z chorobą nowotworową, problemem alkoholowym, osobom chorym i niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Przewidziano również fundusze na prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży oraz prowadzenie jadłodajni dla najuboższych. Nie zabraknie również pieniędzy na realizację prac konserwatorskich przy zabytkach.
Termin składania ofert na kolejną partię zadań, w tym wypadku upływa 2 marca. Rozstrzygnięcie drugiej tury konkursów planowane jest najpóźniej na 16 marca tego roku. Szczegółowe informacje i dokumenty - przeczytaj i pobierz
W tym roku ogłoszono już 25 konkursów, a do rozdysponowania jest obecnie blisko 1,8 mln zł.


3 lutego 2006 - Remont w urzędzie

Od stycznia trwa remont generalny Urzędu Miejskiego w Żarowie. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, odnowione pokoje, poszerzona klatka schodowa. Remont poprawi estetykę urzędu, wpłynie na komfort obsługi klienta i na poprawę warunków pracy urzędników.
Konieczność przeprowadzenia remontu wynika nie tylko z faktu, że większość pomieszczeń pamięta czasy PRL, ale również ze względu na zmiany organizacyjne w Urzędzie Miejskim w Żarowie. Zmiana struktury organizacyjnej była konieczna dla poprawy funkcjonowania Urzędu Miejskiego. Dotychczas niektórzy klienci musieli odwiedzać kilka pokoi na różnych piętrach aby załatwić formalności dotyczące jednej sprawy. Po przeprowadzonym remoncie współpracujące ze sobą w toku załatwiania spraw referaty będą usytuowane na jednym poziomie. Takie rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla klientów ale również dla pracowników urzędu, pozwoli bowiem usprawnić ich pracę i poprawić koordynację działań.


2 lutego 2006 - Zatwierdzono taryfy

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żarowie zatwierdzone zostały taryfy zbiorowego zaopatrzenia w wodę i ścieki w Gminie Żarów.
Ustalono również dopłatę do taryf. W porównaniu z cenami aktualnie obowiązującymi następuje średni wzrost cen dla gospodarstw domowych oraz innych odbiorców i wynosi 3%. Użytkownicy zapłacą więcej za pobór wody o 6 gr, za odprowadzanie ścieków 8 gr. Nie zmieniają się ceny dla odbiorców przemysłowych. Wzrost cen spowodowany jest wzrostem opłat za usługi z których Zakład Wodociągów i Kanalizacji musi korzystać: oczyszczanie ścieków, dostawa energii, usługi transportowe, pocztowe, bankowe. Wzrosły również ceny materiałów używanych w eksploatacji urządzeń ZWiK.
Znaczny wpływ na wzrost cen miały również wprowadzane w latach 2000 - 2002 przepisami centralnymi podwyżki opłat za korzystanie ze środowiska oraz podatek od nieruchomości. Brakujące środki konieczne do utrzymania systemu wodociągowego gminy są rekompensowane dopłatą z budżetu gminy. W tym roku uchwalono dopłatę w wysokości 270 tys. zł.


2 lutego 2006 - W Świebodzicach - bez obaw

Nie trzeba było chorzowskiej tragedii, by w Świebodzicach zadbano o stan dachów na obiektach użyteczności publicznej, szczególnie tych o płaskiej konstrukcji. Od początku intensywnych opadów szefowie placówek miejskich kontrolują to, co dzieje się na budynkach. 30 stycznia burmistrz Jan Wysoczański, nie czekając na decyzje Sztabu Kryzysowego, zwołał naradę, na której uczulił wszystkich obecnych, by zachowali szczególną staranność przy oczyszczaniu dachów. Z satysfakcją stwierdził, że nikomu o jego obowiązkach przypominać nie trzeba. Najtrudniejszy jest dach na Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Osiedlu Sudeckim. Nie zagraża on zawaleniem w żadnej sytuacji - konstrukcja posiada odpowiednie podpory. Dach jest oczyszczony już od początku stycznia. Podobnie jest na płaskim dachu Szkoły Podstawowej nr 6. Dużo obaw budził stan dachów na największych w mieście obiektach sportowych. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Dachy nad Wodnym Centrum Rekreacji i nad halą sportową posiadają odpowiedni spadek i śnieg zsuwa się na bieżąco. Tylko dwa miejsca nad halą są płaskie i wymagały interwencji. - Cztery piąte obiektu posiada odpowiedni spadek. Na części zebrał się śnieg i lód. Nie zagrażał on bezpieczeństwu obiektu, jednak nasze obawy budziło to, że przy kolejnych opadach miejsce to będzie blokować śnieg. Skorzystaliśmy ze specjalistycznej firmy, zajmującej się pracami na wysokościach - wyjaśnia dyrektor Andrzej Gniatkowski. Firma WYS-EKO, którą kieruje alpinista Roman Kałuża, pracowała przy usuwaniu śniegu przez trzy kolejne dni. W tej chwili dach jest całkowicie oczyszczony. 2 lutego Świebodzice w ramach planowych w tej chwili kontroli odwiedziła inspekcja Państwowego Nadzoru Budowlanego ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Stan obiektów należących do miasta oceniono bardzo dobrze.


2 lutego 2006 - Odcinek specjalny

Jutro gościem w programie Odcinek Specjalny będzie Jacek Wyrzykowski - kierowca rajdowy, wieloletni koordynator zespołu rajdowego Tomasza Kuchara, obecnie współpracujący z Leszkiem Kuzajem. Człowiek niezastąpiony w kwestiach organizacyjno logistycznych.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek tuż po godzinie 19.
Nagrody (gry komputerowe) w poprzednim programie wylosowali:
Jacek Oryński i Piotr Miłosz. Serdecznie gratulujemy wygranych i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Jackowi Wyrzykowskiemu - zapytaj Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


2 lutego 2006 - Zaproszenia w ŚOK-u

Od jutra Świdnicki Ośrodek Kultury rozpoczyna dystrybucję bezpłatnych zaproszeń na pierwszy koncert XIII Świdnickich Nocy Jazzowych.
Wystąpi Zespół Swingowy Armii Amerykańskiej zwany potocznie US Army Band.
Zaproszenia można odebrać w siedzibie ŚOK w Rynku, na parterze w pokoju numer 8 w godzinach 8-16. Ilość miejsc ograniczona.


1 lutego 2006 - Kolejna sesja Rady Powiatu

8 lutego o godzinie 10.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się pierwsza w tym roku Sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Radni wysłuchają sprawozdania z realizacji inwestycji szpitala "Latawiec" a zaraz po tym sprawozdania Starosty z działalności Zarządu od ostatniej sesji. Radni będą zajmowali się także niezwykle ważną uchwałą dotyczącą zamiaru rozwiązania Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej i likwidacji szkół wchodzących w jego skład. Radni ustalą również szczegółowe zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Hostelu funkcjonującym przy Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.


1 lutego 2006 - Szkolenie dla organizacji

11 lutego o godzinie 10:30 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Gminie.
Omówione zostaną zasady przygotowania ofert i sprawozdań, zgodnie z nowym rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Szkolenie odbędzie się w sali nr 7 budynku SOKiBP. Dodatkowe informacje pod nr telefonu 074/858-82-30 wew. 33


1 lutego 2006 - Zatrzymali złodzieja

27 stycznia podczas nieobecności w domu rodziców 12 letnia mieszkanka Strzegomia wpuściła do mieszkania znajomego, który poprosił o sprawdzenie zawartości dyskietki. 22 latek wykorzystując chwilową nieuwagę nieletniej skradł z sypialni rodziców wiklinowy koszyczek z zawartością wyrobów ze złota wartości około 10000 zł.
Następnego dnia został zatrzymany przez Funkcjonariuszy KP w Strzegomiu, w czasie zatrzymania posiadał przy sobie część złotej i srebrnej biżuterii oraz ujawniono przy nim około 2 gramy amfetaminy.
Złodzieja zatrzymano w celu wytrzeźwienia i wyjaśnienia w PODZ Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


1 lutego 2006 - Noworoczny turniej szachowy

Zwycięstwem Wacława Michaluka wśród seniorów i Wojciecha Chmury w kategorii juniorów zakończył się Noworoczny Turniej Szachowy, który rozegrano 27 stycznia w Strzegomskim Centrum Kultury. W zawodach wzięło udział 16 szachistów, w tym trzech juniorów. Rywalizowali oni w turnieju szachów szybkich w/g tzw. systemu szwajcarskiego, na dystansie 7 rund. Zwycięstwo w każdej partii premiowane było 1 pkt., remis to 0,5 pkt., za przegraną zawodnicy nie otrzymywali żadnych punktów. Wygrywał ten, kto zgromadził ich największą ilość. Najlepszym juniorem okazał się Wojciech Chmura, który zgromadził 4,5 pkt. Drugie miejsce zajął Wojciech Lesiak, a trzecią lokatę - Grzegorz Chmura. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą rywalizacji wśród seniorów został Wacław Michaluk, który wyprzedził Michała Ryszawy i Rafała Przybylskiego. Warto dodać, że zdobywca pierwszego miejsca stracił jedyny punkt, po przegranej z Ryszawym.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała