31 marca 2006 - Obojętność kosztuje

Kilka dni uchowała się wiata przystankowa zamontowana po remoncie na ul. Łukasińskiego (naprzeciwko ul. Gdyńskiej).
Już wcześniej została zdewastowana przez wandali, a jej remont kosztował podatników 1,6 tys. zł. Po remoncie wiatę zamontowano w ubiegłym tygodniu. Po kilku dniach wandale wybili trzy szyby, których wymiana będzie kosztowała 600 zł.
Apelujemy do mieszkańców, by reagowali na akty wandalizmu i zgłaszali je służbom porządkowym. Za obojętność płacimy wszyscy.


31 marca 2006 - Będzie ochroniarz

Już w kwietniu po korytarzach Starostwa i Powiatowego Urzędu Pracy będzie przechadzał się ochroniarz. Decyzję o zatrudnieniu profesjonalnej ochrony w urzędzie podjął Starosta po kolejnym już zgłoszeniu o bójkach i przepychankach pod pokojami PUP. Zdarzały się także kradzieże w starostwie. Najczęściej ginęła armatura sanitarna, pomysłowi złodzieje wynosili nawet umywalki. Ginęły również portfele i cenne przedmioty z pokoi urzędniczych.
"Nie chcemy, żeby był to osiłek, który będzie straszył petentów. Ma to być osoba, która oprócz funkcji nadzorującej będzie przede wszystkim udzielała informacji petentom korzystającym z naszego urzędu." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Jacek Wajs. Usługi ochroniarskie będzie pełniła firma zewnętrzna.


31 marca 2006 - Świąteczna Zbiórka Żywności

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, informuje, iż w dniach 31 marca oraz 1-2 kwietnia na terenie sklepu INTERMARCHE w Świebodzicach członkowie stowarzyszenia przeprowadzać będą Wielkanocna Zbiórkę Żywności dla najuboższych rodzin, w których żyją dzieci niepełnosprawne.
Kup jedno lub dwa opakowania więcej niż potrzebujesz, szczególnie: cukier, mąka, olej, margaryna, konserwy, dżemy, ryż, kasze, słodycze i przekaż wolontariuszom dyżurującym przy wyjściu ze sklepu.
Dziękujemy Ci za ten dar.


31 marca 2006 - Brawo, Mateusz

Wczoraj w siedzibie PSP w Świdnicy odbyły się eliminacje powiatowe XXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Zwycięzcą kategorii młodszej został Mateusz Walczak, uczeń klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy.
Mateusz najlepiej poradził sobie z testem, pytaniami problemowymi, zdobywając 40,5 punktów. Mateusz reprezentować będzie powiat świdnicki w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 28 kwietnia w Bolesławcu.
Gratulujemy laureatowi i jego opiekunowi Zdzisławie Salwierak.


31 marca 2006 - Uroczystości rocznicowe

Zapraszamy wszystkich na obchody pierwszej rocznicy śmierci naszego Patrona - Jana Pawła II, które odbędą się 2 kwietnia w Żarowie. Scenariusz uroczystości:
- godz. 16.00 - Spektakl "Droga w ciemności" Roberta Gawłowskiego w wykonaniu Teatru Bezdomnego z Żarowa, Sala widowiskowa Ż.O.K.
- godz. 18.30 - Msza święta w kościele parafialnym w Żarowie, w intencji beatyfikacji Naszego Patrona.
- Przejście pod budynek gimnazjum.
- Wkopanie kamienia węgielnego pod miejsce pamięci o Naszym Patronie - tablica okolicznościowa z wizerunkiem Jana Pawła II umieszczona na granitowym cokole zwieńczonym symbolicznym znakiem wszystkich chrześcijan - znakiem ryby.
- Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum.
- Projekcja filmu pt "Nasz Patron odszedł do domu Ojca".
- Wspólna modlitwa za duszę Naszego Patrona i zapalenie zniczy.
- godz. 21.00 - Apel jasnogórski na zakończenie uroczystości.
Prosimy o zabranie ze sobą zniczy, które zostaną zapalone po modlitwie za Naszego Patrona. Serdecznie zapraszamy!


31 marca 2006 - Autobusy inaczej

Od poniedziałku, 3 kwietnia, zmienią się godziny kursowania linii nr 6. Od tego dnia autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą wyruszały z przystanku przy ul. Emilii Plater nie o godz. 6.28, a o 6.23.
Również o 5 minut przyspieszony będzie kurs linii nr 6 z ul. Inżynierskiej - z 6.58 na 6.53.
Szczegółowe informacje są umieszczone na słupkach przystankowych oraz można je uzyskać pod numerem tel. 074 851 81 55.


31 marca 2006 - Szkolenia rozpoczęte

Przeprowadzono pierwsze bezpłatne szkolenia komputerowe dla chętnych, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności z zakresu: budowy komputera, korzystania z programów, Internetu i urządzeń biurowych. - Warsztaty trwały pięć dni, chętnie na nie uczęszczałem, bo prowadzone były w sposób bardzo przystępny oraz w miłej atmosferze” - twierdzi Ireneusz, jeden z uczestników szkolenia. - Ja również jestem zadowolona z warsztatów - dodaje Ewa. - Chciałabym jeszcze skorzystać z innych szkoleń np. z zakresu prac biurowych czy nauki języków obcych. Każda podpowiedź czy sugestia ze strony interesantów jest dla pracowników GCI bardzo ważna. Dlatego jeśli się tylko pojawią inne możliwości w tym zakresie, z przyjemnością będziemy o tym informować. W dalszym ciągu zapraszamy na w/w szkolenia do biura GCI, pok. nr 30 w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.


30 marca 2006 - Przedświąteczne porządki

Sprzątanie po zimie na dobre rozpoczęło się w Świdnicy. Ekipy porządkowe uprzątają jezdnie i chodniki z ponad 3,5 t soli i piasku zalegających na nich po zimie. Wykorzystują do tego m.in. specjalną maszynę, która spulchnia piasek zalegający na ulicy i zmiata go. Do akcji wykorzystywane są również inne urządzenia myjące i czyszczące oraz zamiatarki. Sprzątanie świdnickich ulic i chodników będzie kosztować ok. 66 tys. złotych.
Z porządkami drogowcy chcą zdążyć jeszcze przed Świętami Wielkiejnocy. Generalne porządki przeprowadzane są również w parkach oraz na skwerach. Tereny te są wygrabiane, a krzewy i drzewa przycinane. I te prace powinny się zakończyć przed świętami.


30 marca 2006 - Konkurs Recytatorski

Magdalena Nazimek, Joanna Smaciarz, Emilia Wójcikowska będą reprezentowały gminę Jaworzyna Śląska w kategorii recytacja w 51. Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim dla Uczniów Gimnazjum na eliminacjach rejonowych w Świdnicy, 6 kwietnia br. W kategorii poezja śpiewana wystąpią Karolina i Aleksandra Kloc.
30 marca 2006, w Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbył się etap gminny konkursu, podczas którego jury wysłuchało 15 recytacji w wykonaniu uczniów Gimnazjum.
Gratulujemy wysokiego poziomu zarówno uczestnikom konkursu, jak i opiekunom. Finalistkom życzymy majowego Koncertu Laureatów we Wrocławiu.


30 marca 2006 - Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Niewiele osób pamięta, aby w historii sesji Rady Powiatu uchwała o udzielenie absolutorium dla Zarządu z realizacji budżetu przeszła jednogłośnie. Oznacza to, że wszyscy Radni, nawet ci z opozycji, pozytywnie ocenili wykonanie budżetu za rok 2005. Starosta i pozostali członkowie Zarządu nie kryli zaskoczenia.
"Muszę przyznać, że jestem bardzo wzruszony. Sprawdziło się powiedzenie, które mówi, że nie ważne jak się zaczyna, ale ważne jak się kończy. Ostatnie absolutorium w tej kadencji jest tego dobrym przykładem. Mam wrażenie, że jesteśmy wszyscy jak jedna wielka koalicja, szczególnie kiedy uchwalane są istotne sprawy dla mieszkańców naszego powiatu." - mówił Starosta Jacek Wajs.
Udzielenie absolutorium jak co roku poprzedziło wystąpienie Starosty, który przedstawił Radnym sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok. Przedstawiono także opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie oceniła realizację ubiegłorocznego budżetu. Dochody Powiatu Świdnickiego w 2005 roku wyniosły 98.846.000 zł co stanowi 103,1 % planu rocznego, wydatki zaś zostały zrealizowane w kwocie 97.654.437 zł, co stanowi 93,0 % rocznego planu wydatków. Wykonanie budżetu dzięki dużym oszczędnościom i tzw. "zaciskaniu pasa" zamknęło się nadwyżką w kwocie 1.191.563 zł przy planowanym deficycie w kwocie 9.070.050 zł. Jest się więc z czego cieszyć. Udało się również w minionym roku zrealizować wiele istotnych inwestycji i przedsięwzięć, o których informowaliśmy mieszkańców na bieżąco.


30 marca 2006 - Po długich oczekiwaniach

Mieszkańcy budynku przy ul. Mickiewicza 21 w Żarowie w końcu doczekali się nowych sanitariatów. Przez wiele lat korzystali z WC, które znajdowały się na podwórku.
Od października 2005 roku trwały prace, których celem było dobudowanie węzłów sanitarnych do budynku. Powstało 6 węzłów o łącznej powierzchni 15,4 m2. Teraz każda rodzina będzie korzystała z indywidualnej toalety. Koszt budowy wyniósł 75 tys. zł.


30 marca 2006 - III Kiermasz Wielkanocny

Dzisiaj w SP nr 10 w Świdnicy odbył się III Kiermasz Wielkanocny zorganizowany przez Beatę Wilczewską we współpracy z Dorotą Kubak - Rzepecką i Renatą Pasik. W tym roku uczniowie przygotowali na kiermasz karty świąteczne, pisanki - reliefy, malowanki na szkle, ozdoby na jajka oraz pyszne świąteczne ciasta.
Głównym celem zorganizowanego kiermaszu była zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na Dom Dziecka w Bystrzycy Górnej oraz na Ośrodki Misyjne krajów trzeciego świata.
Poprzez udział uczniów w tego typu przedsięwzięciu kształtujemy ich wrażliwość i potrzebę kultywowania świątecznych tradycji.


30 marca 2006 - Znów w czołówce

Reprezentacja Gimnazjum Nr 1 w piłce siatkowej chłopców ponownie w czwórce najlepszych drużyn na Dolnym Śląsku. Młodzi siatkarze po wygraniu etapu powiatowego (wszystkie mecze do zera) awansowali do półfinału strefy wałbrzyskiej, gdzie odprawili z kwitkiem Gimnazjum Nr 7 z Wałbrzycha i Gimnazjum Nr 1 z Kamieńca Ząbkowickiego.
Kolejnym etapem był finał strefy wałbrzyskiej. I tu uczniowie popularnej "jedynki" znów okazali się najlepsi, pokonując Gimnazjum z Głuszycy, Gimnazjum Nr 7 z Wałbrzycha i Gimnazjum Nr 3 z Dzierżoniowa. Dzięki tym zwycięstwom po raz trzeci z rzędu awansowali do finału dolnośląskiego, i trzeci raz zajęli w nim czwarte miejsce.
Skład drużyny: Marek Oczeretko - kapitan, Michał Bochyński, Paweł Koperski, Paweł Pacholec, Konrad Kruk, Wojciech Ćwik, Paweł Ćwik, Grzegorz Angrys, Paweł Laskowski i Adrian Lisiecki.


30 marca 2006 - Będą mieszkania socjalne

Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje budowę mieszkań socjalnych w Świdnicy. To efekt wniosku o wsparcie, który złożyły w Ministerstwie Infrastruktury władze Świdnicy. Miasto może liczyć na 890 tys. zł. Cała inwestycja będzie kosztować ok. 2,54 mln zł. Za te pieniądze przy ul. Parkowej ma powstać budynek mieszkalny z 39 lokalami socjalnymi (1-, 2-pokojowe, od 33 do 44 m kw.). Obiekt będzie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. - Nowy budynek mieszkalny sprawi, że już wkrótce lista oczekujących na mieszkania socjalne znacznie się skróci. Właśnie lokali socjalnych w Świdnicy brakuje najbardziej. Dla wielu osób to jedyna szansa na zmianę warunków życia na lepsze. Budynek musi powstać jeszcze w 2006 roku, dlatego przygotowania idą pełną parą - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Według planu inwestycja miała zostać zrealizowana w dwa lata, dlatego w budżecie na ten rok, na budowę mieszkań socjalnych przewidziano 300 tys. zł. Potrzeba jednak zdecydowanie więcej pieniędzy, dlatego zostaną dokonane zmiany w budżecie. O nich zadecydują radni na najbliższej sesji rady miejskiej - 7 kwietnia.
Obecnie w Świdnicy na lokale socjalne oczekują 304 osoby. W tym 103 młode rodziny, którym przysługuje lokal ze względu na przegęszczenie w obecnym mieszkaniu i mają niskie dochody. 171 osób oczekuje w związku z wyrokiem eksmisyjnym. Na liście jest również 30 bezdomnych.


30 marca 2006 - Imprezy LZS

2 kwietnia w Zamku Książ odbędzie się kolejna, ostatnia już runda rozgrywek Międzypowiatowej Świdnickiej Ligi Szachowej.

A 27 kwietnia w Jaworzynie Śląskiej w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi odbędą się Strefowe Biegi Przełajowe. Trasa biegu przebiegać będzie na jaworzyńskiej żwirowni.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 19 kwietnia w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 13, tel. 856-83-52, Regulamin biegu - . . . czytaj więcej


30 marca 2006 - Zmniejsz ryzyko zachorowalności

W ostatnią sobotę marca w restauracji "U Bohuna" odbyła się konferencja "Genetyka w onkologii". Jej celem było podjęcie działań profilaktycznych dotyczących zmniejszenia zachorowalności i umieralności na schorzenia nowotworowe. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie "Wspólnota Samorządowa" i Stowarzyszenie Kobiet "Opoka" w Strzegomiu.
Konferencja "Genetyka w onkologii" zapoczątkowała cykl prelekcji poświęconych tej tematyce. Mieszkańcy gminy Strzegom mieli możliwość wypełnienia specjalnej ankiety mającej na celu wykrycie i objęcie opieką lekarską rodzin, w których występują nowotwory. – Badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenia nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, zwiększając przez to szansę całkowitego wyleczenia – przekonywał obecny na konferencji dr n. med. Tomasz Huzarski z Pomorskiej Akademii Medycznej. - Postępy w diagnostyce i prowadzeniu badań kontrolnych w rodzinach z predyspozycją do nowotworów dziedzicznych spowodowały, że u tych osób możliwe jest obecnie uniknięcie zachorowania na raka oraz wczesne i bardzo efektywne ekonomicznie wykrycie nowotworów dzięki temu, że badania kontrolne stosowane są w grupie wysokiego ryzyka.
Tylko w przypadku stwierdzenia podejrzenia o genetyczne uwarunkowania nowotworów w rodzinie, Onkologiczna Poradnia Genetyczna w Świdnicy prześle informacje z określonym terminem konsultacji genetycznej. W zależności od stopnia schorzenia będzie możliwość całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów badania.


29 marca 2006 - Ciekawie w ŚOK-u

Interesująco zapowiada się jutrzejszy dzień w Świdnickim Ośrodku Kultury.
Już o godzinie 10.00 w Sali Teatralnej aktorzy Sceny Animacji Teatru Jeleniogórskiego wystawią - "Dekamerona" w inscenizacji i adaptacji wybitnego czeskiego twórcy - Petera Nosalka.
A o godzinie 18.00, Teatr Lubuski z Zielonej Góry wystawi "Moralność Pani Dulskiej" z Anną Seniuk w roli głównej.
Więcej informacji - >>> zobacz


29 marca 2006 - Rajd odbędzie się !

Ostatnio na forum pojawiły się spekulacje na temat tego czy tegoroczny Rajd "Elmotu" odbędzie się, czy też nie.
Aby zakończyć niepotrzebne dyskusje zapytaliśmy samych organizatorów. Zapewniają oni, że przygotowania do 34 Rajdu Elmot Remy idą pełną parą i zgodnie z planem. niebawem ruszy także strona strona internetowa Rajdu.
A plotka prawdopodobnie wzięła się z tego, że dziennikarz TVP3 oddział - Wrocław pomylił automobilkluby i w Faktach podano informację o odwołaniu świdnickiego rajdu. Rajd odbędzie się jak każdego roku.


29 marca 2006 - "Pegazik" ogłasza

Przedstawiamy protokół z wczorajszego posiedzenia Jury Eliminacji Powiatowych 51. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jury w składzie: Mariusz Kozłowski, Aurelia Kubinka i Tomasz Hrynacz po wysłuchaniu 34 prezentacji postanowiło wyróżnić:
w Turnieju Recytatorskim:
Igę Sokołowską (Zespół Szkół Ogólnokształących - Strzegom), Dorotę Kosik (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych - Świdnica), Katarzynę Augustyn (Zespół Szkół Mechanicznych - Świdnica), Tomasza Synowskiego (III Liceum Ogólnokształcące - Świdnica), Łukasza Podgórskiego (II Liceum Ogólnokształcące - Świdnica).
w Turnieju Wywiedzione ze słowa: Partycję Jaśkiewicz (Zespół Szkół Ogólnokształących -Świebodzice) i Agatę Wachowiak (Zespół Szkół Ogólnokształcących -Świebodzice).
oraz nagrodzić - awansować do Eliminacji Rejonowych 51. OKR:
w Turnieju Recytatorskim: Katarzynę Maksajdę (Zespół Szkół Ekonimicznych - Świdnica), Krzysztofa Światowego (I Liceum Ogólnokształcące- Świdnica), Marcina Jeziorka (II Liceum Ogólnokształcące - Świdnica), Łukasza Chwastyka (III Liceum Ogólnokształcące - Świdnica), Zofię Maziarz - kategoria dorośli - (Uniwersytet Wrocławski).
w Turnieju Wywiedzione ze słowa: Agnieszkę Deberny (Młodzieżowy Dom Kultury- Świdnica).
w Turnieju Poezji Śpiewanej: Mateusza Rusina (Zespół Szkół Ogólnokształących - Strzegom) i Zespół Muzyczny SCHERZO (III Liceum Ogólnokształcące - Świdnica).
Eliminacje Rejonowe 51. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbędą się 11 kwietnia o godzinie 10.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


29 marca 2006 - II LO po raz trzeci w Niemczech

Ostatni tydzień uczniowie II LO i ich opiekunowie spędzili w Orscholz (Niemcy). Wyjazd odbył się w ramach projektu edukacyjnego Socrates Commenius.
Młodzież wzięła udział w "Europejskiej wiośnie" - imprezie niezwykle popularnej w Saarlandzie tuż koło granicy francusko-luksembursiej. Wspólnie ze szkołami partnerskimi z Niemiec, Grecji i Polski stworzono taneczną wersję Odysei. Występ świdniczan nagrodzony został najgłośniejszymi brawami a pochwałom nie było końca.
Pięć dni pobytu upłynęło na próbach do wspólnego przedstawienia, na projektach: artystycznym, kulinarnym i tanecznym. Były także wycieczki: do Trewiru - najstarszego miasta germańskiego oraz do Saarbrücken. Uczniowie poznali historię najbardziej prestiżowej firmy produkującej porcelanę Vileroy & Boch, zobaczyli najstarszą bramę miejską "Porta Nigra". Przede wszystkim jednak mieli możliwość integrowania się z rówieśnikami z Niemiec, mogli przełamywać bariery i stereotypy oraz podszkolić swój niemiecki. Po wizycie świdniczan pojawiły się artykuły w niemieckiej prasie lokalnej oraz na stronie internetowej honorowego gościa całego przedsięwzięcia - Eurodeputowanego FDP Dr. Jorgosa Chatzimarkakisa. Za rok II LO znów przeżyje "Europejską wiosnę", także w Orscholz.


29 marca 2006 - Mocno w internet

Silny patronat medialny, nowy serwis internetowy i nowa domena www.WorldCupStrzegom.pl - to wszystko sprawi, że zawody International Horse Trials Strzegom 2006 będą bardzo mocno obecne w wirtualnej rzeczywistości. Patronat medialny nad strzegomską edycją Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego objął polski portal internetowy Onet.pl. Jest to najchętniej i najczęściej odwiedzany portal w naszym kraju. Onet.pl. osiąga rekordowe wyniki w badaniu znajomości marki - zna go ponad 95 procent polskich internautów. Według danych ze stycznia tego roku strony Onet.pl odwiedzało prawie 6 milionów użytkowników tygodniowo.
- Internet stał się nieocenionym medium. Po ubiegłorocznych zawodach - kiedy w ciągu kilku dni stronę klubu odwiedziło ok. 20 tys. internautów - postanowiliśmy jeszcze mocniej w nim zaistnieć - mówi Marcin Konarski - dyrektor zawodów. - Z naszym nowym partnerem wiążemy duże nadzieje. Wierzymy, że współpraca z liderem polskiego Internetu pozwoli nam dotrzeć i zainteresować jeszcze więcej osób, zarówno pięknem naszej dyscypliny, jak i informacjami o strzegomskim Pucharze Świata. Uruchomiony został też zupełnie nowy serwis www.WorldCupStrzegom.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje o International Horse Trials Strzegom.
Warto zaznaczyć, że zawody Pucharu Świata w WKKW mają pełne poparcie ze strony lokalnych władz samorządowych na czele z burmistrzem Strzegomia Lechem Markiewiczem, który jest jednocześnie przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego.


29 marca 2006 - Trójka na pochwałę

W drugiej dekadzie marca w Gliwicach odbyła się I edycja Pucharu Polski we wspinaczce sportowej. Wzięło w niej udział siedmioro strzegomian.
Cała siódemka przebrnęła eliminacje, a do finału udało się awansować trzem zawodnikom. Sztuki tej dokonali bracia Adam i Leszek Kulas oraz Paulina Krynicka. Najlepszy wynik osiągnął Adam Kulas, który uplasował się na 4 miejscu. Leszek Kulas w najstarszej kategorii wiekowej zajął 9 lokatę, a ich klubowa koleżanka Paulina Krynicka ukończyła zawody jako piąta. W tym roku Adam i Leszek startują w starszych kategoriach wiekowych. Wynik uzyskany przez tego pierwszego cieszy podwójnie, bo rywalizował z zawodnikami, którzy mają od niego większe doświadczenie. - Start w pierwszej edycji PP potraktowaliśmy jako rozgrzewkę. O małym pechu może mówić Leszek Kulas, który miał ogromne szanse na zwycięstwo. Jednak mały błąd techniczny spowodował spadek na miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki - stwierdził trener Robert Grabowicz.
Warto pochwalić występ Pauliny Krynickiej, dla której był to pierwszy start na zawodach tej rangi. Piąte miejsce to dobry prognostyk na przyszłość. Dla pozostałych juniorów młodszych start w gliwickich zawodach miał na celu zdobycie nowych doświadczeń. - Wyznaczone minimum, czyli wejście do półfinału zostało osiągnięte przez wszystkich. Praca wykonana w trakcie zimy nie poszła więc na marne. Przed nami mistrzostwa Polski w Tarnowie, do których już zaczęliśmy się przygotowywać - zakończył usatysfakcjonowany trener.


28 marca 2006 - Szwecja w Świdnicy

Dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy wspaniałym koncertem zatytułowanym "Ponad gór błękitem" w wykonaniu chóru "Ymna" z Göteborga, rozpoczęły się Dni Kultury Szwedzkiej.
Jutro kolejny dzień, o godzinie 8.30, w Klubie "Bolko", odbędzie się filmowy przegląd ekranizacji książek Astrid Lidgren. W Szkole Podstawowej nr 12 w godzinach 8.00-10.00 będzie trwał program edukacyjny dla dzieci - "Choć pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko". Kolejnym miejscem obchodów będzie Miejska Biblioteka Publiczna. O godzinie 10.00 - wykład Michała Hermana (Katedra Skandynawistyki, Uniwersytet Gdański) - "Medelsvensson kontra Kowalski, czyli co przeciętny Szwed i Polak wiedzą o sobie?", o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa fotograficzna - Szwecja w słońcu i chmurach a o godzinie 18.15 kolejny wykład Michała Hermana - "Sauna szwedzka - rozważania nie tylko o higienie". Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


28 marca 2006 - Kochać, znaczy pamiętać . . .

Wychowankowie i Opiekunowie świetlicy środowiskowej w Grodziszczu zapraszają na Wieczornicę poświęconą pamięci Jana Pawła II.
Uroczyste spotkanie z okazji I rocznicy śmierci Ojca Świętego będzie miało miejsce w kościele parafialnym p.w. Św. Anny w Grodziszczu 2 kwietnia o godzinie 19.00.

Serdecznie zapraszamy!


28 marca 2006 - Uroczystości w Strzegomiu

W Strzegomiu także odbędą się uroczystości z okazji I rocznicy śmierci Jana Pawła II.
31 marca o godzinie 18.30 - Droga Krzyżowa na Górę Krzyżową.
1 kwietnia o godzinie 19.30 - Misterium słowno-muzyczne, zakończone Apelem Jasnogórskim - Kościół Najświętszego Zbawiciela i Matki Boskiej Szkaplerznej,
o godzinie 20.15 - Przedstawienie słowno - muzyczne, zakończone Apelem Jasnogórskim - Bazylika Mniejsza pw. Św. App Piotra i Pawła.
W niedzielę, 2 kwietnia o godzinie 16.00 w Kościele Najświętszego Zbawiciela i Matki Boskiej Szkaplerznej odbędzie się Koncert Chóru "Cieplickie Trele" z Jeleniej Góry, a o godzinie 20.00 - Marsz modlitewny ulicami Strzegomia. Rozpoczęcie w Kościele Najświętszego Zbawiciela i Matki Boskiej Szkaplerznej a zakończenie przy pomniku Ojca Św.
3 kwietnia o godzinie 10.30 w SCK rozpoczną się uroczystości rocznicowe.


28 marca 2006 - Konkurs Wielkanocny

Przypominamy, że 30 marca upływa termin na dostarczenie prac konkursowych do Ośrodka Kultury. Część prac już dostarczono. Konkurs wielkanocny został ogłoszony na początku lutego w szkołach, świetlicach środowiskowych. Informacje otrzymali także sołtysi. W tym roku obowiązuje 5 kategorii: kartka świąteczna, pisanka, baranek wielkanocny, palma wielkanocna, stroik wielkanocny. Konkurs adresowany jest do dzieci z przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz do osób powyżej 19 roku życia. Nagrody zostaną wręczone 4 kwietnia.
Więcej informacji w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej.
ul. Powstańców 3 58-140 Jaworzyna Śląska telefon 074/85-84-136
e-mail: imprezy@jaworzyna.net


28 marca 2006 - Świdnica pamięta o Janie Pawle II

W pierwszą rocznicę śmierci Papieża Polaka Biskup Świdnicki, Ignacy Dec i Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zapraszają na mszę świętą, która odbędzie się na świdnickim Rynku. - Ubiegłoroczna msza zgromadziła tysiące świdniczan. Mam nadzieję, że i w tym roku wiernych nie zabraknie. Niech to będzie nasz wyraz pamięci o wielkim Polaku oraz manifestacja wiary - zachęca prezydent Murdzek.
Eucharystia, pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca, rozpocznie się 2 kwietnia, o godz. 20.00, a zakończy ją Apel Jasnogórski. Niedzielne uroczystości poprzedzi piątkowa, 31 marca, Droga Krzyżowa, która o godzinie 19.15 rozpocznie się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dzień, później w sobotę, 1 kwietnia, będzie okazja uczestniczenia w całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele pw. św. Andrzeja Boboli.
Również w sobotę, 1 kwietnia, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II - "Pójdźmy za Nim...". Rozpocznie się o godzinie 17.00. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od poniedziałku, 27 marca, w ŚOK oraz w sekretariacie Gimnazjum nr 3 (ul. Saperów 27 a), placówka ta jest organizatorem koncertu.


28 marca 2006 - Zaproszenie na wspólne modlitwy

2 kwietnia zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w uroczystościach, zorganizowanych z okazji rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. - godzina 18.00, kościół pw. Św. Mikołaja - uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusz Świdnickiego, ks. Biskupa prof. Ignacego Deca - godzina 21.00, plac Jana Pawła II, spotkanie modlitewne pod pomnikiem Ojca świętego - godzina 21.37, plac Jana Pawła II, zapalenie zniczy pod pomnikiem Elżbieta Wiszniewska, wiceburmistrz Świebodzic, także zachęca do wspólnych spotkań: "Myślę, że nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać do udziału w uroczystościach, poświęconych pamięci Jana Pawła II. Był i jest dla nas postacią szczególną. Miałam okazję do uczestniczenia przed kilku w spotkaniu z Nim. Było to niezapomniane, mistyczne wręcz przeżycie. Był wtedy jeszcze sprawny, zdrowy. Gdy obserwowaliśmy rozwój Jego choroby, gdy cierpiał na naszych oczach, cierpieliśmy wraz z Nim. Ale z drugiej strony tak bardzo chcieliśmy Go zatrzymać. Wierzę, że jest wśród nas, że zawsze w myślach, modlitwach możemy prosić Go o pomoc i wsparcie. Świebodzice, miasto, które nadało Papieżowi-Polakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta, uczci Jego pamięć w dniu rocznicy. Nie będzie przepychu, nie będzie wielkich uroczystości. Chcieliśmy, by był to przede wszystkim dzień modlitwy, dzień zadumy. Wspominajmy Go i Jego słowa. We własnych myślach i własnym sumieniu."


28 marca 2006 - Zatrzymali oszustów

Na łamach lokalnej prasy i na słupach ogłoszeniowych jedna ze świdnickich firm ogłaszała się oferując pośrednictwo w załatwianiu pracy w Szwecji. Do firmy zgłosiło się około 30 osób, które chciały podjąć pracę w charakterze pomocy kuchennej, murarza czy kierowcy. Między pośrednikami a zgłaszającymi się osobami podpisywana była umowa, jeden egzemplarz dostawała osoba starająca się o pracę drugi pozostawał w firmie. Jednak na umowie się nie kończyło, wszystkie osoby chcące podjąć pracę musiały wpłacić zaliczkę w wysokości 750 zł (na przejazd), czasami firma rozkładała wpłatę na raty. Po przepracowaniu miesiąca za granicą pieniądze te miały być zwrócone, jeżeli osoba podpisze w Szwecji umowę o pracę. Po podpisaniu umowy z firmą ustalane były terminy wyjazdów, gdy do nich nie dochodziło właściciele tłumaczyli opóźnienia w wyjazdach bądź to zepsuciem się autokaru, bądź też brakiem miejsc w autokarze. Mężczyźni doprowadzili kilkadziesiąt osób do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem o łącznej wartości przekraczającej 10.000 zł.
Żadna z osób, które wpłaciły pieniądze na wyjazd i podpisały umowę z firmą nie wyjechała do Szwecji. Policjanci wyjaśniają, co stało się z pieniędzmi oszukanych osób. Zatrzymani wczoraj mężczyźni wcześniej byli już notowani za podobne przestępstwa. Grozi im od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Wszystkie osoby, które w podobny sposób zostały oszukane proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy z Sekcją dw. z Przestępczością Obrotu Gospodarczego tel. 074 8528 - 209 lub 074 8528- 265.


28 marca 2006 - Za pomoc niewidomym

Elżbieta Wiszniewska, wiceburmistrz Świebodzic, została uhonorowana Złotą Odznaką Honorową przez Polski Związek Niewidomych. Jeszcze w ubiegłym roku decyzję o nadania takiego wyróżnienia podjął Zarząd Główny PZN na wniosek koła w Świebodzicach. Okazja do wręczenia zdarzyła się 23 marca, a odznakę, wraz z pięknym bukietem kwiatów i serdecznymi podziękowaniami za wszelką życzliwość i pomoc, wręczył Zenon Bryja.
"Jestem naprawdę wzruszona tym wyróżnieniem. Była to dla mnie ogromna niespodzianka. Dziękuję serdecznie wszystkim członkom Związku za ten piękny gest. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się układała tak dobrze, jak do tej pory" - mówi Elżbieta Wiszniewska.
Polski Związek Niewidomych to jedna z największych organizacji pozarządowych, działających na terenie Świebodzic. Koło liczy ponad 100 osób.


27 marca 2006 - "Collegium Glacense" w Świdnicy

Polsko-Czeska Wyższa Szkoła Biznesu i Sportu w Nowej Rudzie "Collegium Glacense" już od października będzie kształcić studentów w Świdnicy. Zarządzanie przedsiębiorstwem, to pierwszy kierunek, który zostanie otworzony w Świdnicy. Władze uczelni zapowiadają liczne specjalizacje, zależne od potrzeb regionalnego rynku pracy oraz kolejne, atrakcyjne kierunki. Sale wykładowe na początek zostaną zaaranżowane w Ośrodku Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego "Mediator" w Świdnicy. Oprócz wykładowców Collegium, zajęcia będą prowadzili również doradcy z "Mediatora".
Rafał Wielichowski, kanclerz "Collegium Glacense": - Świdnica to prężnie rozwijający się rynek gospodarczy i pracy. Inwestorzy poszukują młodych ludzi z wyższym wykształceniem i umiejętnością komunikowania się w językach obcych. Collegium to oferuje. W Świdnicy uczelnia ma większe szanse na rozwój, ponieważ panuje tu dobry klimat dla takich przedsięwzięć.
Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy: - Miasto potrzebuje specjalistów, dlatego cieszę się, że uczelnia będzie kształcić studentów również u nas. Na takie inicjatywy patrzymy szczególnie przychylnie. Dzięki możliwościom zdobycia wykształcenia świdniczanie mają szanse na znalezienie lepszej, dobrze płatnej pracy.
Krzysztof Wierzęć, dyrektor Ośrodka Szkoleń "Mediator": - Mamy dobrych wykładowców, skuteczne narzędzia promocji, a w Świdnicy i jej okolicy mieszka dużo młodych, chętnych do nauki. Wyższa szkoła to również dla ośrodka szansa na rozwój, dlatego bez wahania podjęliśmy współpracę z "Collegium Glacense". Wraz z uczelnią zamierzamy kształcić przyszłych, sprawnych menadżerów.


27 marca 2006 - Odwołanie wojewódzkiego inspektora

Informujemy, że dziś, 27 marca, wojewoda dolnośląski odwołał ze stanowiska wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego Mirosława Mikołajewskiego.

Do czasu ponownego obsadzenia tego stanowiska, obowiązki wojewódzkiego inspektora zostały powierzone Matyldzie Miller, która dotychczas pełniła funkcję zastępcy.
27 marca 2006 - Hotelarska ma nowego partnera

Tym partnerem jest Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej z największym punktem konsultacyjnym w Nysie. Dzisiaj na Zarządzie Powiatu zostało uroczyście podpisane porozumienie pomiędzy Wyższą Szkołą a Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Dzięki przyszłej współpracy otworzą się nowe możliwości dla uczniów szkoły hotelarskiej. Absolwenci Policealnego Studium Zawodowego przy ZSH-T kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej oraz technik hotelarstwa posiadający maturę będą mogli uczestniczyć w specjalnym programie zaocznych studiów licencjackich WSTH, po zakończeniu których uzyskają wyższe wykształcenie.
"Podjęliśmy współpracę w zakresie korelacji realizowanych treści programowych Policealnego Studium Zawodowego - technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa - z treściami programowymi realizowanymi przez WSTH, a także współpracę w zakresie problematyki naukowej, dydaktycznej i edytorskiej" - wyjaśnia Aldona Liszka Dyrektor ZSH-T, koordynator porozumienia. "Mamy bardzo dobry program nauczania dla kierunku hotelarskiego, prowadzimy ciekawe wykłady a nasza młodzież nie chce tracić zajęć i zdarza się, że studenci wolą posłuchać wykładowcy niż wychodzić na przerwę." - mówił Bożena Węcka, Dyrektor Instytutu Turystyki Krajów Biblijnych WSTH w Nysie.
Niedawno Wyższa Szkoła podpisała także porozumienie o współpracy z uczelnią niemiecką, co pozwoli studentom uzyskać dyplom uznawany w krajach UE. Dużym udogodnieniem będzie także możliwość kształcenia nawet po nie zaliczonym egzaminie maturalnym. Taki uczeń będzie zobligowany w ciągu dwóch lat zdać egzamin maturalny w ZSH-T, w tym czasie będzie mógł kształcić się poprzez indywidualny tok nauczania w WSTH.


27 marca 2006 - Niesulice 2006

Jak co roku, harcerze zapraszają do swojej bazy obozowej w Niesulicach. W tym roku zaplanowano trzy turnusy 15 dniowe: I turnus 30.06-14.07.2006, II turnus 14-28.07.2006, III turnus 28.07-11.08.2006.
W ofercie są obozy: rekreacyjny, sportowy, żeglarski, konny, windsurfingowy, kolonia dla maluchów i obóz rowerowy. Szczegółowa oferta zawarta jest na stronie świdnickiego hufca www.swidnica.zhp.pl.
Na stronie znajdują się również zdjęcia z obozów w Niesulicach. Dla stałych klientów ceny promocyjne.


27 marca 2006 - Przygotowujemy kartki

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach, informuje iż 1 kwietnia w ramach działań terapeutycznych, w siedzibie Stowarzyszenia przy Osiedlu Sudeckim 12, w godzinach od 10,00 do 13,00 rozpoczynamy przygotowywanie kartek świątecznych w technice dowolnej dla przyjaciół i sponsorów Stowarzyszenia.
Materiały do wykonania kartek dostarcza organizator.


27 marca 2006 - Usiłował wręczyć łapówkę

O godzinie 14.50 - 24 marca funkcjonariusze KPP w Świdnicy zostali powiadomieni o awanturze domowej w podświdnickiej wiosce. Interwencja zakończona została pouczeniem sprawcy. Jednak około godziny 16.15, patrol ponownie interweniował w tej samej sprawie. Tym razem sprawca awantury oddalił się z miejsca zdarzenia i przebywa w pobliskim sklepie.
Ponieważ pouczenie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu został on zatrzymany przez policjantów do wytrzeźwienia. W czasie oczekiwania na badanie lekarskie przed osadzeniem zatrzymany zaproponował policjantom łapówkę w wysokości 100 zł. O fakcie usiłowania wręczenia korzyści majątkowej policjanci powiadomili Oficera Dyżurnego.
Banknoty zostały zatrzymane jako dowód w sprawie a 52 letni mężczyzna z 2.79 promilami alkoholu w wydychanym powietrzu został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.


26 marca 2006 - Dni Kultury Szwedzkiej w Świdnicy

Na wtorek i środę, 28-29 marca, zaplanowano świdnickie obchody XII Dni Kultury Szwedzkiej na Dolnym Śląsku. Rozpocznie je wtorkowy koncert "Ponad gór błękitem" w wykonaniu chóru "Ymna" z Göteborga, który odbędzie się w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy o godzinie 18.30.
W środę od godziny 8.30, w Klubie "Bolko", odbędzie się filmowy przegląd ekranizacji książek Astrid Lidgren. W Szkole Podstawowej nr 12 w godzinach 8.00-10.00 będzie trwał program edukacyjny dla dzieci - "Choć pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko".
Kolejnym miejscem obchodów będzie Miejska Biblioteka Publiczna. O godzinie 10.00 - wykład Michała Hermana (Katedra Skandynawistyki, Uniwersytet Gdański) - "Medelsvensson kontra Kowalski, czyli co przeciętny Szwed i Polak wiedzą o sobie?", o godzinie 18.00 otwarta zostanie wystawa fotograficzna - Szwecja w słońcu i chmurach a o godzinie 18.15 kolejny wykład Michała Hermana - "Sauna szwedzka - rozważania nie tylko o higienie".


26 marca 2006 - Kiermasz Wielkanocny

30 marca Szkoła Podstawowa nr 10 w Świdnicy organizuje III Kiermasz Wielkanocny.
Kiermasz będzie odbywał się w pomieszczeniach budynku oraz przed wejściem do szkoły.
Na kiermaszu można będzie kupić ciasto, kartki świąteczne, malowidła na szkle, reliefy, palmy wielkanocne.
Wszystkich chętnych zapraszamy już od godziny 9.00.


26 marca 2006 - Wzięły udział

Wczoraj we Wrocławiu odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Biura Sportu i Rekreacji UM we Wrocławiu. W turnieju wzięły udział trzy zespoły: MOS Wrocław (II miejsce na Dolnym Śląsku), VOLLEY Bolesławiec (IV miejsce na Dolnym Śląsku) oraz zespół MKS Polonia Świdnica.
Puchar zdobyły dziewczęta z Wrocławia wyprzedzając siatkarki z Bolesławca i MKS Świdnica. Jak powiedział trener świdniczanek - najważniejsze, że dziewczęta zaczęły jeździć i brać udział w turniejach. To jeden z elementów przygotowujących je do przyszłego sezonu.
Najlepszą atakującą turnieju została Paulina Gryguć z MKS Świdnica. Świdniczanki wystąpiły w składzie: Aleksandra Małodobra, Anna Malina, Magdalena Pieprz, Magdalena Kukla, Karolina Śledź, Monika Gasińska, Paulina Gryguć, Aleksandra Jaskólska, N. Stawarska, S. Twardysko i Katarzyna Missa.


26 marca 2006 - Giełda edukacyjna

Po raz czwarty Gimnazjum w Lutomi Dolnej było gospodarzem "Giełdy Edukacyjnej". Przedstawiono ofertę edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych dla przyszłych absolwentów gimnazjów z Witoszowa, Pszenna i Lutomi. Absolwenci gimnazjów Gminy Świdnica są uczniami szkół ponadgimnazjalnych powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego i dzierżoniowskiego. Od dwóch lat w giełdzie uczestniczy Mobilne Centrum Informacji Zawodowej OHP, które przybliża uczniom, rodzicom i przedstawicielom szkół ponadgimnazjalnym "platformę programową dla szkół" będącą ofertą edukacyjną, a zarazem propozycją rozwiązywania problemów młodzieży wybierającej start w dorosłe życie. Giełda wykazała przydatność tej formy wspierania wyboru przyszłej drogi kształcenia, a potem kariery zawodowej. W giełdach uczestniczyło przeciętnie 500 osób. Prezentacje szkół były bardzo bogate. Od ulotek, broszur, kronik szkolnych i klasowych, folderów przedstawiających poszczególne kierunki kształcenia - do gotowych i wspaniałych produktów - efektów pracy uczniów poszczególnych szkół. Barwne ciekawe oferty przyciągały zwiedzających gimnazjalistów i ich rodziców i oraz absolwentów tych szkół. Występy zespołów muzycznych, pokazy sztuki walki i samoobrony wprowadzały elementy wzbogacające i uatrakcyjniające poprzednie giełdy. Na ich sukces wpływały wspaniała atmosfera, edukacyjny charakter i życzliwość wszystkich.


25 marca 2006 - "W zdrowym ciele, zdrowy duch"

23 marca o godzinie 10.00 w świetlicy w Pszennie odbyła się już po raz 3 edycja konkursu wiedzy o zdrowiu. Celem tegorocznego turnieju pt. "w zdrowym ciele, zdrowy duch", było podnoszenie poziomu wiedzy dziecka i kształtowanie właściwych umiejętności w odniesieniu do umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych i zdrowotnych, poznanie, utrwalenie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na terenie przedszkola i poza nim ze szczególnym uwzględnieniem elementarnych zasad bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, uświadomienie dziecku konieczności profilaktyki i ochrony zdrowia własnego i najbliższych, świadomego odbioru siebie jako uczestnika ruchu drogowego. W konkursie udział wzięły przedszkola z: z Grodziszcza, Komorowa, Lubachowa, Witoszowa Dolnego, Bystrzycy Górnej Lutomii Dolnej i Pszenna.
Ogromną radość sprawiło dzieciom pojawienie się karetki pogotowia, którą mogły zobaczyć od środka. Personel medyczny zapoznał przedszkolaków z wyposażeniem karetki i sposobem udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie drużyny otrzymały tę samą liczbę punktów, stąd wszystkie nagrody ufundowane przez Gminny Zespół Oświaty przy Gminie Świdnica były identyczne.


25 marca 2006 - Zmiany na ul. Armii Krajowej

Od soboty, 1 kwietnia, będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu na części ul. Armii Krajowej (odcinek od ul. Niecałej do Ofiar Oświęcimskich).
O planowanych zmianach już informują kierowców duże tablice. Jest na nich umieszczona informacja, jak będzie zorganizowany ruch. A więc od 1 kwietnia ulicą Armii Krajowej (odcinek od ul. Niecałej do Ofiar Oświęcimskich) nie będą mogły przejeżdżać samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 t (do ul. Okulickiego), prędkość zostanie ograniczona do 40 km/h, a na łuku drogi przed przejściem dla pieszych przy ul. Sybiraków do 30 km/h.
Ponadto wyznaczone zostanie miejsce do parkowania dla osoby niepełnosprawnej oraz miejsca dla dostawców towaru do sklepu. Po jednej stronie drogi będzie dopuszczone parkowanie pojazdów oprócz godz. 8.00-17.00 w dni robocze.
Zmieniony zostanie również przebieg drogi głównej (ul. Armii Krajowej-Sybiraków).


25 marca 2006 - Mistrzostwa

W dniach 17-19 marzec w miejscowości Ciepłowody rozegrano XI Mistrzostwa Polski Juniorów, X Mistrzostwa Polski Młodzików i Puchar Polski Seniorów w Taekwondo.
W zawodach zadedebiutował zawodnik z naszego klubu Taekwon-do "Gryf" Świdnica - Mateusz Balant i Andrzej Słabicki jako kadeci w walkach semi i light contact. Paweł Król i Marcin Miszkiel, którzy do tej pory startowali jako juniorzy debiutowali w kategorii seniorów.
Sukcesem może pochwalić się Karol Bąkowski, który w kategorii juniorów w walkach ciągłych + 78 kg zdobył wicemistrzostwo Polski. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie.


25 marca 2006 - Będzie fotoradar

W kwietniu do świdnickiej Straży Miejskiej przyjedzie fotoradar. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg, który wyłonił dostawcę urządzenia. Firma Lifor z Bytomia dostarczy fotoradar przenośny wraz z osprzętem komputerowym i programem do obsługi urządzenia. - Będziemy walczyć z piratami drogowymi, bo to oni stwarzają największe niebezpieczeństwo zarówno dla innych kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych. Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie i chcą srogich kar dla piratów. My zaś chcemy, by ludzie czuli się bezpiecznie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Urządzenie pozwala na rejestrację prędkości samochodów od 10 do 250 km/h. Pozwala nie tylko na identyfikację twarzy kierowcy i numeru rejestracyjnego auta. Za pomocą fotoradaru mogą być np. prowadzone statystyki natężenia ruchu. Zanim fotoradar pojawi się na świdnickich ulicach strażnicy miejscy muszą zostać przeszkoleni (do pracy przyjęte zostaną dodatkowo dwie osoby). Zaś system komputerowy straży podłączony do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Za urządzenie miasto zapłaci 129.990 zł. Najdroższa oferta zgłoszona w przetargu opiewała na 139.899,84 zł.


25 marca 2006 - Przed sesją

Najbliższa sesja, którą zapowiedziano na 29 marca, będzie bardzo ważna w tej kadencji Rady Miejskiej. Radni decydować będą miedzy innymi o prywatyzacji przychodni i szpitala w Świebodzicach.
Na ostatnim spotkaniu Komisji Oświaty, które odbyło się 23 marca, radni zapoznali się nie tylko z projektami stosownych uchwał, ale także z obecną sytuacją finansową obu jednostek samorządowych. O ile w przypadku przychodni można mówić o dobrej sytuacji, o tyle gorzej wygląda sprawa spółki Mikulicz, która zarządza szpitalem. Mimo oszczędności, racjonalizacji kosztów, już dziś wiadomo, że w 2006 roku spółka zrobi stratę i to w wysokości nie mniejszej niż 900 tys. złotych. A nie można zapomnieć, że spółka wzięła olbrzymi kredyt, by wypłacić zobowiązania z tytułu ustawy 203. Kredyt zacznie spłacać jednak dopiero w 2010 roku. Właśnie dlatego, by zracjonalizować wydatki w służbie zdrowia, a przy tym poprawić jakość usług zdrowotnych w mieście, powstała koncepcja prywatyzacji tych instytucji, które dziś należą do miasta. Rada musi jednak wyrazić zgodę na te posunięcia.
Burmistrz Jan Wysoczański wyjaśniał, że cały proces jest długi i proceduralnie obwarowany - w przypadku sprzedaży udziałów musi być ogłoszony przetarg, a sama sprzedaż obwarowana będzie wieloma punktami, gwarantującymi dobre i rzetelne świadczenie usług, gwarancja zaś ma obejmować najbliższe 10 lat. Zamiary Świebodzic jak na razie negatywnie oceniła Rada Powiatu. Burmistrz Wysoczański skomentował tę decyzję w taki sposób, że każdy powinien zajmować się swoimi sprawami, a Świdnica winna dbać raczej o swój szpital, który do dziś wygenerował 50 milionów strat. Działania zaś w Świebodzicach mają właśnie do takiej sytuacji nie dopuścić.


25 marca 2006 - "Droga w ciemności"

"Droga w ciemności" to wzruszający spektakl teatralny przedstawiający ostatnie dni życia Edyty Stein, wrocławianki, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Sztuka prezentuje drogę z klasztoru sióstr karmelitanek do Oświęcimia, w formie 14 stacji Drogi Krzyżowej. Edyta Stein została kanonizowana przez Jana Pawła II, w piątek, 1 maja 1987 roku. Spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego z Żarowa. Reżyseria: Ryszard Dykcik. Wykonanie: Paulina Rosińska, Magda Sokołowska, Marcin Trzpiot, Wojciech Kutołowski.
Premiera sztuki odbyła się 9 marca w Żarowie. Spektakl bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury.
W Jaworzynie Śląskiej sztuka zostanie wystawiona 31 marca o godzinie 19:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury. Wstęp jest bezpłatny. W związku z przypadającą 2 kwietnia - rocznicą śmierci Jana Pawła II, udział w Wieczorze Artystycznym będzie również oddaniem hołdu Wielkiemu Polakowi.
Prosimy o zabranie ze sobą świecy, która zostanie zapalona na koniec spektaklu. Serdecznie zapraszamy.


24 marca 2006 - Interesujące spotkanie

Dzisiaj w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się interesujące spotkanie z dr Maciejem Małachowiczem, autorem "Studium historyczno-konserwatorskiego twierdzy fryderycjańskiej w Świdnicy".
Już dawno nie było w Świdnicy spotkania, które cieszyłoby się tak wielkim zainteresowaniem.
Studium opracowano na zlecenie miasta w 2005 roku. Autor opracowania zaprezentował historię powstania, funkcjonowania i likwidacji twierdzy świdnickiej - unikatowego dzieła XVIII-wiecznej architektury militarnej. Przedstawił jej kształt przestrzenny i architektoniczny zrekonstruowany na podstawie badań, materiałów archiwalnych i inwentaryzacji w terenie. Omówił stan zachowania reliktów architektonicznych i urbanistycznych twierdzy oraz zasady ich ochrony i zagospodarowania.
Opowieść wzbogaciła multimedialna prezentacja archiwalnych planów, rysunków rekonstrukcyjnych, fotografii reliktów.


24 marca 2006 - Konkursy na dyrektorów

Można składać swoje oferty do pracy na stanowisko dyrektora w siedmiu placówkach oświatowych Powiatu Świdnickiego. W sześciu z nich obecnym Dyrektorom skończył się 5-letni czas kadencji i zgodnie z wymogami koniecznym jest ogłoszenie konkursu na te stanowiska. Konkursy ogłoszono w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach, Zespole Szkół Nr 1 w Świdnicy, Zespole Szkół Rolnicze Centrum w Mokrzeszowie, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bystrzycy Górnej, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mrowinach oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy.
Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z podanym adresem zwrotnym i dopiskiem "Konkurs na stanowisko dyrektora ( nazwa danej szkoły lub placówki)", w terminie do 11 kwietnia, w Wydziale Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 7, III p, pok.311 lub na adres: Zarząd Powiatu w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, 58-100 Świdnica.
Konkurs przeprowadzi komisja konkursowa powołana przez Zarząd Powiatu w Świdnicy.
O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania konkursowego kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie.


24 marca 2006 - Odcinek specjalny

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościem będzie Julian Obrocki, świetny dziennikarz, komentator i publicysta znany również jako "Dyferencjał". Ten człowiek to prawdziwa skarbnica wiedzy rajdowej. Na pewno nie zabraknie więc wielu ciekawych historii i anegdot ze świata sportów motorowych.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek tuż po godzinie 19.00
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


24 marca 2006 - SP 3+15= SP 315

Świdniccy radni zadecydowali już wcześniej o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 i 15, a ostatnio zgodzili się na założenie SP nr 315, która powstanie z połączenia dwóch placówek. Nowa szkoła swoją siedzibę będzie miała przy pl. Wojska Polskiego oraz ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej.
Obecnie do szkół nr 3 i 15 uczęszcza 360 uczniów. W nowej placówce w roku szkolnym 2006/2007 według planu będzie się uczyć 335 osób. Liczba uczniów jednak w kolejnych latach będzie się zmniejszać i w 2010 roku, według prognoz, do nowej placówki będzie uczęszczać 295 uczniów.


24 marca 2006 - Powołanie kuratora oświaty

Informujemy, że dzisiaj, tj. 24 marca, wojewoda Krzysztof Grzelczyk powołał na stanowisko dolnośląskiego kuratora oświaty Beatę Pawłowicz, kandydatkę wyłonioną przez komisję konkursową.

Beata Pawłowicz od 15 lat. jest pracownikiem Kuratorium Oświaty i Wychowania, ostatnio pełniła funkcję wicekuratora oświaty.24 marca 2006 - Przyjmujemy zerówkowiczów!

29 marca o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka odbędzie się spotkanie rodziców i sześciolatków, które od 1 września chciałyby rozpocząć naukę w klasie "0" w SP 4.
"Podczas spotkania będziecie mieli Państwo możliwość obejrzenia naszej szkoły, rozmowy z dyrekcją i nauczycielami klas 0-III. Uzyskacie także wszystkie niezbędne informacje, a my będziemy mogli poznać Wasze opinie i oczekiwania" - zaprasza Ewa Lindenberg, wicedyrektor szkoły.
W czasie, gdy dorośli będą rozmawiać, dzieci zaproszone zostaną do nowoczesnej, klimatyzowanej Sali gimnastycznej, jaką dysponuje szkoła, gdzie zorganizowane będą specjalnie dla nich zabawy.


24 marca 2006 - "Dzieci Baśnie Piszą"

" A ty mnie przenieś na skrzydłach w krainę baśni". Pod takim tytułem odbył się już po raz czwarty konkurs literacki w gminie Świdnica. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Celem konkursu było rozwijanie zdolności literackich uczniów, rozbudzanie zainteresowań książką.
Do konkursu zgłosiły się następujące szkoły: SP w Grodziszczu, SP w Lubachowie, SP w Lutomi Dolnej, SP w Mokrzeszowie, SP w Pszennie, SP w Witoszowie Dolnym oraz SP nr 4 w Świebodzicach. Do konkursu przystąpiło 37 dzieci, które pisały własne baśnie, oparte na znanych motywach tego gatunku.
14 marca w SP w Mokrzeszowie obyła się uroczystość wręczenia nagród. Nagrodę główną otrzymała Agata Mastyk z SP w Lutomi Dolnej. Nagrodzono też: Wiktorię Matusiak z SP w Lubachowie, Sylwię Prygoń z SP w Grodziszczu, Macieja Ulgisa - z SP nr 4 w Świebodzicach oraz Andrzeja Węgorka z SP w Mokrzeszowie. Wyróżnione zostały baśnie: Adriany Bieniarz - SP Grodziszcze, Łukasza Czyżewskiego - SP Mokrzeszów, Pauliny Frazie - SP Witosów Dolny, Joanny Kukli- SP Mokrzeszów, Marleny Olszewskiej - SP nr 4 w Świebodzicach, Kingi Szkudlarek - SP Bystrzyca Górna, Pawła Tarczyńskiego - SP Lutomia Dolna i Macieja Weneckiego - SP w Pszennie. Nagrody ufundował Gminny Zespół Oświaty, radny Zbigniew Kondziarz i sołtys wsi Mokrzeszów Jan Pawlica.


24 marca 2006 - Turniej Teatralny

27 marca w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędzie się Międzyszkolny Turniej Teatralny.
Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury.
Turniej odbywa się w ramach Projektu Edukacji Teatralnej. W ramach turnieju odbędą się:
konkurs plastyczny, konkurs dziennikarski, konkurs historyczno-naukowy, konkurs muzyczny, konkurs recytatorski.
Wstęp wolny.


24 marca 2006 - Relikwie w Diecezji Świdnickiej

26 marca o godzinie 15.30 w Katedrze Świdnickiej, Biskup świdnicki Ignacy Dec powita Relikwie Błogosławionego Frelichowskiego patrona polskich harcerzy.
Stefan Wincenty Frelichowski podharcmistrz, drużynowy, męczennik zmarł 23 lutego 1945 roku, dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu w Dachu, zarażając się tyfusem podczas niesienia pomocy chorym.
Harcerzem był do końca, świadczy o tym najlepiej nieustanna pamięć o jego osobie pośród samych harcerzy. Jest ona najlepszym dowodem, że swoje życie zbudował na wartościach zaczerpniętych z idei harcerskiej. Pozostawił po sobie pamiętniki, które są skarbnicą wartości duchowych, intelektualnych, przemyśleń o życiu, pełnieniu służby, pomocy innym. Szczegółowy program peregrynacji na stronie Hufca ZHP Świdnica - www.swidnica.zhp.pl


24 marca 2006 - "Genetyka w onkologii"

25 marca - w restauracji "U Bohuna" o godzinie 15.00 - odbędzie się konferencja "Genetyka w onkologii". Jej celem jest podjęcie działań profilaktycznych dotyczących zmniejszenia zachorowalności i umieralności na schorzenia nowotworowe. Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie "Wspólnota Samorządowa" i Stowarzyszenie Kobiet "Opoka" w Strzegomiu.
Konferencja "Genetyka w onkologii" zapoczątkuje cykl prelekcji poświęconych tej tematyce. Mieszkańcy gminy Strzegom będą mogli wypełnić specjalną ankietę mającą na celu wykrycie i objęcie opieką lekarską rodzin, w których występują nowotwory. - Badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenia nowotworowe na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych, zwiększając przez to szansę całkowitego wyleczenia - podkreśla dr n. med. Tomasz Huzarski z Pomorskiej Akademii Medycznej. Postępy w diagnostyce i prowadzeniu badań kontrolnych w rodzinach z predyspozycją do nowotworów dziedzicznych spowodowały, że u tych osób możliwe jest obecnie uniknięcie zachorowania na raka oraz wczesne i bardzo efektywne ekonomicznie wykrycie nowotworów dzięki temu, że badania kontrolne stosowane są w grupie wysokiego ryzyka.
Tylko w przypadku stwierdzenia podejrzenia o genetyczne uwarunkowania nowotworów w rodzinie, Onkologiczna Poradnia Genetyczna w Świdnicy prześle informacje z określonym terminem konsultacji genetycznej. W zależności od stopnia schorzenia będzie możliwość całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów badania. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Strzegom do uczestnictwa w tej konferencji. Wstęp wolny.


24 marca 2006 - Koncert Orchardu

1 kwietnia z koncertem w Piwnicy Świdnickiej wystąpi zespół - Orchard.
Będzie to koncert w innym, bo półakustycznym, wydaniu.
Grupa wystąpi w składzie: Arkadiusz Ćwirko, Michał Kulniew, Daniel Krzyżanowski i Krzysztof Kołodziejczyk.
Tego wieczoru z Orchardowi towarzyszyć będzie strzegomska grupa - Fikcja.
Koncert zaczyna się o godzinie 19.00.
Wstęp jest wolny.


24 marca 2006 - Długa zima

Nie 750 tys. zł, jak planowano, a milion złotych pochłonęła do tej pory akcja zima. W tym roku zima jest sroższa niż rok wcześniej. W sezonie 2004/2005 dni, w których padał śnieg było 37, a w sezonie 2005/2006 było już ich 51.
W ubiegłym roku na oblodzone jezdnie i chodniki wysypano 2.955 ton mieszanki piasku i soli, a w tym już 3.518 ton. Również rok temu nie było tyle dziur w jezdniach, co obecnie. Nagłe wahania temperatur tzw. przejście przez zero (raz temperatura ujemna innym razem zerowa bądź dodatnia) sprawiły, że na ulicach powstało mnóstwo wyłomów i dziur. Przegląd dróg robiony jest codziennie. Od grudnia do połowy marca zalepiliśmy już 650 m kw. przełomów na drogach wojewódzkich oraz 880 m kw. na drogach miejskich. Co kosztowało odpowiednio 35 tys. zł i 45 tys. zł.
W tym tygodniu rozpoczęły się gruntowne remonty części jezdni. Do połowy kwietnia zamierzamy położyć nową nawierzchnię na 120 m kw. dróg wojewódzkich i 400 m. kw. dróg lokalnych. Remonty będą kosztować w pierwszym przypadku 8 tys. zł, zaś w drugim 25 tys. zł.


23 marca 2006 - Świdnica pamięta o Janie Pawle II

W pierwszą rocznicę śmierci Papieża Polaka Biskup Świdnicki, Ignacy Dec i Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zapraszają na mszę świętą, która odbędzie się na świdnickim Rynku. - Ubiegłoroczna msza zgromadziła tysiące świdniczan. Mam nadzieję, że i w tym roku wiernych nie zabraknie. Niech to będzie nasz wyraz pamięci o wielkim Polaku oraz manifestacja wiary - zachęca prezydent Murdzek.
Eucharystia, pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca, rozpocznie się 2 kwietnia, o godz. 20.00, a zakończy ją Apel Jasnogórski. Niedzielne uroczystości poprzedzi piątkowa, 31 marca, Droga Krzyżowa, która o godzinie 19.15 rozpocznie się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Dzień, później w sobotę, 1 kwietnia, będzie okazja uczestniczenia w całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele pw. św. Andrzeja Boboli.
Również w sobotę, 1 kwietnia, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II - "Pójdźmy za Nim...". Rozpocznie się o godzinie 17.00. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać od poniedziałku, 27 marca, w ŚOK oraz w sekretariacie Gimnazjum nr 3 (ul. Saperów 27 a), placówka ta jest organizatorem koncertu.


23 marca 2006 - Kolejny artykuł w "historii"

"13 maja 2004 roku, jest późne popołudnie. Dzwoni telefon od znajomego. Wreszcie! załatwił, jest zgoda na wejście. Biorę szybko kamerę, aparat i jadę. Czułem, że tam coś jest.
Jadąc wspominam, - był koniec lat siedemdziesiątych, początek osiemdziesiątych. Byłem w tym domu, wszedłem wtedy do piwnicy, ale szybko mnie z niej przegoniono. Wyszedł pan zza stalowych drzwi z wizjerem, drzwi jakich nie spotyka się w zwykłej piwnicy. Padły wtedy szybkie dwa, trzy zdecydowane słowa, wiedziałem, że nie ma co pytać i nie ma po co więcej tam zaglądać".
To fragment tekstu jaki został dodany do działu "historia" - . . . czytaj więcej


23 marca 2006 - Wiosna już.....

Za oknami jeszcze śnieg, a w murach Gimnazjum nr 4 już na dobre zagościła wiosna. A wszystko zaczęło się 21 marca. Tego dnia uczniowie z radością przywitali tę długo wyczekiwaną porę roku.
Młodzież zgodnie z tradycją - pamiętała o barwnych, wymyślnych strojach i promiennych uśmiechach. Ale głośną atrakcją tego dnia była impreza artystyczno-sportowa przygotowana przez panią M. Szczurek, Samorząd Uczniowski pod opieka M. Sorbian i M. Werner Ponieważ wiosna to najlepsza pora roku by pomyśleć o urodzie, dobrej kondycji i pięknym ciele, "młodzi aktorzy" namawiali swoich kolegów do dbania o zdrowie, a także zachęcali do ćwiczenia ciała i umysłu. Po części artystycznej odbył się sportowy turniej międzyklasowy.
10-osobowe zespoły z każdej klasy zmierzyły się w trzech konkurencjach: rzut krążkiem do celu, strzał do bramki, skoki przez skakankę. Na zakończenie imprezy wszyscy głośno zaśpiewali piosenkę Skaldów - "Wiosna".


23 marca 2006 - Leader plus

Jutro kolejne spotkanie uczestników Pilotażowego Programu Leader+.
Tym razem będzie to konferencja podsumowująca realizację I schematu projektu "Ślężańska Odyseja". Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Gimnazjum Gminnego im. Piotra Włostowica w Sobótce przy ul. Świdnickiej 20a.
W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną między innymi zapisy Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich, nad którą z takim trudem wspólnie pracowano w trakcie warsztatów.
Zgodnie z obowiązującą tradycją nie zabraknie atrakcji, a wśród nich występów zespołów folklorystycznych i prezentacji gmin - członków Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich.


23 marca 2006 - Nowa hala sportowa

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już na początku 2008 roku w Świdnicy powstanie druga hala sportowa. Za jej budowę po połowie zapłaci miasto oraz Sąd Okręgowy w Świdnicy. Śródmiejska hala zostanie wzniesiona przy ul. Sprzymierzeńców, na działce wydzielonej z terenu Zakładu Poprawczego i Schroniska dla nieletnich, zatem użytkownicy hali nie będą mieć kontaktu z osadzonymi. Hala będzie dostępna dla sportowców, uczniów, świdniczan i również pensjonariuszy ośrodka. Obiekt będzie przystosowany do organizacji zawodów o randze krajowej i międzynarodowej. Ze swojego budżetu do 2008 r. miasto wyłoży na ten cel nie więcej niż 1,8 mln zł. By wkład ten był jeszcze mniejszy, będą trwały poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania. Będzie to tym łatwiejsze, że inwestycja została wpisana do programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego. Współfinansowanie budowy przez miasto i Skarb Państwa, jest szansą na rozbudowę skromnej dziś świdnickiej bazy sportowej, wszak w mieście działa tylko jedna hala odpowiadająca współczesnym standardom. Inwestycja pochłonie w sumie 3,5 mln zł.


23 marca 2006 - Rośnie nowe osiedle w Żarowie

W malowniczym miejscu niedaleko kopalni Andrzej powstaje nowe osiedle domków jednorodzinnych. Gmina Żarów jesienią 2005 roku uzyskała pozwolenie na budowę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz na budowę dróg i chodników. Poszczególne elementy uzbrojenia będą realizowane sukcesywnie. W bieżącym roku wykonana będzie sieć wodociągowa dla potrzeb właścicieli budynków przy ul. Cembrowskiego. Gmina Żarów wyrówna drogę i utwardzi nawierzchnię. Koncern Energetyczny "EnergiaPro" S.A. poprowadzi sieć energetyczną na terenie osiedla. Przygotowany harmonogram prac przewiduje zakończenie etapu projektowania do końca czerwca 2006 roku. Sieć niskiego napięcia powstanie w okresie letnim, po uzyskaniu przez Gminę odpowiedniego pozwolenia.


23 marca 2006 - Sesja Rady Powiatu

29 marca o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się XXXVIII sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Będzie to najważniejsza sesja w tym roku.
Jednym z punktów obrad jest bowiem udzielenie absolutorium dla Zarządu Powiatu oraz przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z realizacji budżetu za 2005 rok. Zaplanowano przedstawienie wielu opinii i wniosków dlatego też dyskusja na ten temat może być długa. Radni przedstawią również swoje stanowisko w sprawie przeprowadzonej restrukturyzacji w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy oraz pozostawienia jej dalszej działalności. Oprócz tego Radni określą zadania, na które przeznacza się środki przekazane Powiatowi Świdnickiemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także podejmą uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie pomiędzy Powiatem Świdnickim a Gminą Miasto Świdnica zamiany nieruchomości położonych w Świdnicy.
Na koniec sesji Radni tradycyjnie już przedstawią swoje wnioski i oświadczenia oraz wymienią się informacjami na temat spraw dotyczących pracy Pady Powiatu.


23 marca 2006 - Skąd wziąć pieniądze

Zapraszamy do udziału w konferencji "Wiosna kobiet - skąd wziąć pieniądze na działania dla kobiet". Konferencja odbędzie się 5 kwietnia w Świdnickiej Baszcie, w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej.
Seminarium organizowane jest przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) oraz Ośrodek Innowacji NOT w Świdnicy w ramach trwającego na Dolnym Śląsku od 3 do 7 kwietnia 2006 tygodnia EFS. Celem seminarium jest przedstawienie zainteresowanym osobom pełnej informacji o możliwościach realizacji projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w szczególności informacji na temat działań służących poprawieniu sytuacji społecznej i ekonomicznej kobiet. Dotychczas wykorzystano jedynie niewielką część funduszy dostępnych na ten cel. Seminarium będzie tematycznie dostosowane do aktualnie ogłoszonych konkursów. Uczestnikom spotkania zostanie zapewniona możliwość skorzystania z konsultacji z doradcami Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Ośrodka Innowacji NOT. Uczestnicy seminarium będą mieli możliwość stworzenia planu korzystania ze środków europejskich i krajowych, dopasowania źródeł finansowania do swoich pomysłów, stworzenia indywidualnego planu działań zmierzających do stworzenia pełnego projektu działań finansowanych ze środków EFS, zapoznać się z ofertą Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego EFS prowadzonego przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, oraz ofertą Ośrodka Innowacji NOT.
Zgłoś swój udział w seminarium. Dodatkowe informacje można uzyskać w Ośrodku Innowacji NOT tel. 074 8512626, e-mail - zapytaj lub Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych tel. 071 796 30 00.


23 marca 2006 - Twierdza odkryta

Jutro spotkanie z dr Maciejem Małachowiczem, autorem "Studium historyczno-konserwatorskiego twierdzy fryderycjańskiej w Świdnicy".
Studium opracowano na zlecenie miasta w 2005 roku. Autor opracowania zaprezentuje historię powstania, funkcjonowania i likwidacji twierdzy świdnickiej - unikatowego dzieła XVIII-wiecznej architektury militarnej. Przedstawi jej kształt przestrzenny i architektoniczny zrekonstruowany na podstawie badań, materiałów archiwalnych i inwentaryzacji w terenie. Omówi stan zachowania reliktów architektonicznych i urbanistycznych twierdzy oraz zasady ich ochrony i zagospodarowania.
Opowieść wzbogaci multimedialna prezentacja archiwalnych planów, rysunków rekonstrukcyjnych, fotografii reliktów.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 17.00. Wstęp wolny.


23 marca 2006 - "Święto Wiosny" w SP 10

21 marca młodzież z klas IV - VI powitała wiosnę w niecodzienny sposób. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności uczestnicząc w wielu sprawnościowych, artystycznych i literackich konkurencjach.
Uczniowie pokazali swoje klasowe marzanny, wiosenne stroje, rozwiązywali zagadki, czytali trudne wyrazy na czas, strzelali piłeczką do bramki itp. Zaproponowane gry i zabawy przypadły dzieciom do gustu i chętnie brały w nich udział. Wszystkie konkurencje oceniała komisja, która wyłoniła zwycięzców międzyklasowej rywalizacji. I miejsce zdobyła klasa Vb, II lokatę zajęła kl. VIb a trzecia przypadła w udziale kl. VIa.
Zespoły klas IV - VI otrzymały z rąk jurorów dyplomy, a najlepszym wręczono słodki upominek.
Natomiast 22 marca wiosnę witali najmłodsi uczniowie. W konkursach przygotowanych przez panią Wiosnę wzięły też udział dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 6 przy ul. Komunardów. Wszystkie grupy starannie wykonały swoje zadania podczas, których m.in. układały puzzle, rozwiązywały przyrodnicze zagadki. Na zakończenie spotkania pani Wiosna nagrodziła uczestników słodyczami, a goście otrzymali zwiastuny wiosny - kwiatki wykonane z kolorowego papieru.


23 marca 2006 - Za pomocą pogrzebacza...

Dzisiaj nad ranem 20-letni mieszkaniec Świdnicy po zabraniu z mieszkania pogrzebacza, młotka i przecinaka udał się do pobliskiego sklepu optycznego. Chcąc dostać się do środka sklepu zaczął przecinać zabezpieczenia - został zauważony przez patrol policyjny, który natychmiast zatrzymał włamywacza.
Okazało się, iż niedoszły włamywacz poszukiwany jest przez Sąd Rejonowy w Miliczu w celu osadzenia w areszcie do odbycia kary 1 miesiąca pozbawienia wolności.
W chwili obecnej z zatrzymanym sprawcą usiłowania włamania trwają czynności procesowe. Zostanie mu przedstawiony zarzut usiłowania włamania za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.


23 marca 2006 - Współpraca

17 marca Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Halina Dydycz uczestniczyła w spotkaniu poświęconym wstępnym rozmowom na temat możliwości nawiązania współpracy pomiędzy Gminą Jaworzyna Śląska a miastem Ostritz. Podczas spotkania, szefowie gmin zapoznali się z wzajemnymi programami partnerskiej współpracy.
Ostritz to miejscowość położona w powiecie Zittau w Saksonii, 140 km od Jaworzyny Śląskiej i wraz z niewielkim okręgiem Leuba tworzy jeden region pod względem administracyjnym.
Obszar miasta obejmujący 2339 ha, zamieszkuje ponad 2.900 osób. Do piękniejszych zabytków należy klasztor St. Marienthal, którego pochodzenie datuje się na XIII wiek. Dziś wokół klasztoru znajduje się cały kompleks budynków z doskonale wyposażonymi pomieszczeniami - aulami, w których odbywają się liczne konferencje międzynarodowe. Miasto zostało wyróżnione podczas Targów EXPO 2000 i uznane zostało jako wzorcowe pod względem wykorzystania odnawialnych (ekologicznych) źródeł energii.


22 marca 2006 - Konkurs

20 marca w siedzibie hufca odbył się konkurs wiedzy o bohaterach książki "Kamienie na szaniec" zorganizowany przez Komendę Hufca ZHP w Świdnicy i X Młodzieżowy Krąg Instruktorski "Szefczyki" im. Janka Bytnara "Rudego" dla młodzieży gimnazjalnej. W konkursie uczestniczyły reprezentacje pięciu gimnazjów oraz dwie drużyny harcerskie.
Najlepszymi okazali się przedstawiciele z Gimnazjum w Witoszowie (opiekun pani Joanna Meller-Matłosz), a kolejne miejsca zajęli: Gimnazjum nr 3 (opiekun pani Katarzyna Nowak), Gimnazjum nr 2 (opiekun pani Agnieszka Rogaczewska), 29 ŚDH "Dęby" (drużynowy hm. Piotr Pamuła), Gimnazjum z Pszenna (opiekunka pani Jadwiga Ostrowska), 26 ŚDH "Pionierek" (drużynowy pwd. Wojciech Kosiński), Gimnazjum nr 4 (opiekun pani Ewa Czwartacka). Trzy pierwsze miejsca nagrodzone zostały najnowszą książką Barbary Wachowicz z cyklu Wierna Rzeka Harcerstwa pt. "To Zośki wiara" część 2.


22 marca 2006 - Niedługo Święta

Polskie tradycje świąteczne są bardzo bogate i ogromną wagę, my Polacy, przywiązujemy do stołu świątecznego jako symbolu jedności rodziny, pojednania, bezpieczeństwa i dostatku. Każde święta mają swoją symbolikę i zestaw potraw. Dbając o kontynuację tradycji jak również o promocję regionu, samorządów, poszczególnych osób, organizacji społecznych, a przede wszystkim o potwierdzenie najwyższych walorów Polskiej Kuchni zapraszamy do uczestnictwa w II edycji prezentacji "Tradycji Stołu Wielkanocnego".
Impreza odbędzie się 1 kwietnia w sali Zespołu Szkół w Marcinowicach od godz. 14.oo. Chęć udziału zgłosiły organizacje kobiece, młodzież, rady sołeckie, zespoły folklorystyczne. W czasie prezentacji będzie możliwa degustacja potraw. W trakcie imprezy odbędą się również występy zespołów folklorystycznych.


22 marca 2006 - Nifco otworzy fabrykę w Polsce

Japońska spółka Nifco ogłosiła na swojej stronie internetowej, że otworzy w Świdnicy fabrykę plastikowych części samochodowych, takich jak zamknięcia i matryce.
Kapitał przedsiębiorstwa ma wynieść 8 mln zł, spółka będzie początkowo zatrudniała 65 osób, a jej sprzedaż ma wynieść 10 mln zł. Docelowo w 2012 roku zatrudnienie ma wzrosnąć do 120 osób, a przychody przekroczyć 50 mln zł. Przenosząc część produkcji z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii Nifco chce zredukować koszty i dostosować się do odbiorców jej produktów, takich jak Toyota Motors i Suzuki Motors. Odbiorcami wytwarzanych w Świdnicy części mają być również koreańscy i europejscy producenci z branży motoryzacyjnej. Rozpoczęcie produkcji jest planowane wiosną 2007 roku.


22 marca 2006 - Wagarowe Gim-Gol

Świebodziccy gimnazjaliści Dzień Wagarowicz spędzili w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbył się tradycyjnie turniej piłki halowej GIM - GOL.
Do pierwszego pojedynku stanęły klasy pierwsze, po 20 min wynik brzmiał 2 : 1 dla "jedynki". Bramki dla G1 strzelili Krzysztof Węcek i Partyk Bielawski a dla Gimnazjum nr.2 Patryk Marcinkowski. W meczu pomiędzy przedstawicielami drugich klas ponownie triumfowała "jedynka", mecz zakończył się wynikiem 3: 1, gole dla "jedynki" strzelili Piotr Mrugała ( 2 bramki ) i jednego Adrian Wach, dla G2 bramkę strzelił Tyberiusz Walczak. Klasy trzecie powtórzyły wynik poprzedniego spotkania ale tym razem lepsi okazali się uczniowie G2, dwa gole strzelił Radosław Bielak i jednego Mateusz Pluta. Dla G1 jedyną bramkę strzelił Michał Korpała. Najbardziej emocjonujący pojedynek został rozegrany pomiędzy reprezentacjami Szkół. W tym pojedynku lepsi byli gimnazjaliści z "dwójki" to oni zdobyli 4 bramki wśród strzelców; 2 gole strzelił Łukasz Dolecki, po jednym golu Mateusz Pluta, Łukasz Paternoga, dla "jedynki" jedyną bramkę strzelił Radek Szczepański. Wynik tego ostatniego spotkania zadecydował o remisie. Obie drużyny od Organizatora Turnieju czyli Ośrodka Sportu i Rekreacji otrzymały, dyplomy, puchary i piłki. Mecze rozegrane zostały przy udziale licznie zgromadzonej publiczności.


22 marca 2006 - "Szpak" z sukcesem

17 marca w Centrum Kultury Wrocław Fabryczna odbył się Koncert Laureatów XV Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. Spośród 64 zespołów dopuszczonych przez Jury do przesłuchań finałowych, Świdnicki zespół Szpak, przygotowany przez - Joannę Grębowską, został zaproszony na Koncert Laureatów. Zespół ze Świdnicy " jako jedyny reprezentujący świdnickie szkoły zajął 2 miejsce w kategorii Gimnazja. Podczas Koncertu Laureatów zaprezentowało się 13 zespołów w tym zespół Szpak.
Zespół tworzą: Ola Bajorek, Iwona Kuśnierz, Ada Jaworska, Basia Janas, Piotr Pilzak i Tomek Pałamarz. Wykonali oni piosenkę w języku jidisz "Hava Naghila" i co podkreśliło jury - była to jedyna piosenka w tak nietypowym języku. Festiwal posiada rangę ogólnopolską, wśród zespołów byli reprezentanci Szczecina, Zgierza, Swarzędza, Cekcyna. Tym bardziej sukces świdnickich gimnazjalistów cieszy.
Nagrodzonej piosenki będzie można posłuchać także podczas Koncertu poświęconego pamięci Jana Pawła II, który świdniccy gimnazjaliści oraz absolwenci Gimnazjum nr 3 organizują 1 kwietnia o godzinie 17.00 w sali widowiskowej teatru przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Bezpłatne wejściówki na ten koncert będzie można odbierać od 27 marca w sekretariacie szkoły oraz w Świdnickim Ośrodku Kultury.


22 marca 2006 - Aikido

Od stycznia tego roku Wałbrzyski Klub Aikido otworzył pierwszą grupę ćwiczących w Świdnicy.
Treningi odbywają się we wtorki i czwartki w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. Folwarcznej 2.
Ze względu na to, że oddział w Świdnicy jest częścią Wałbrzyskiego Klubu Aikido wszyscy członkowie Klubu Wałbrzyskiego mogą brać udział w treningach Klubu Świdnickiego i odwrotnie.


22 marca 2006 - Komisyjne zmiany

Radny Jan Musiej nie jest już członkiem Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Świdnicy, Janusz Solecki Komisji Budżetu i Finansów.
Radny Musiej dołączył do Komisji Oświaty, radny Solecki do Komisji Rewizyjnej. Zaś do składu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury powołano Jerzego Jabłońskiego.
O takie zmiany wnioskowali wymienieni radni.


22 marca 2006 - Nowe władze strzegomskiej policji

Od 1 marca nowym komendantem Komisariatu Policji w Strzegomiu został podinspektor Aleksander Cieślik. Zastąpił on na tym stanowisku podinspektora Roberta Kleniuka, pełniącego tę funkcję przez ostatnie 11 lat. Aleksander Cieślik był wcześniej komendantem policji w Żarowie. Na podobne stanowisko w Strzegomiu został wybrany w drodze konkursu, który przeprowadził komendant powiatowy policji w Świdnicy. Z Żarowa wywodzi się również jego zastępca, a właściwie zastępczyni - nadkomisarz Iwona Księżopolska. - Jest to osoba bardzo kompetentna i rzetelna i ze swoich obowiązków wywiązuje się bardzo dobrze - twierdzi Cieślik.
Gmina Strzegom jest rejonem, w którym ma miejsce wiele zdarzeń o charakterze kryminalnym i – niestety – jest bardzo dużo kolizji i wypadków drogowych. - Związane jest to z tym, że przez gminę przechodzą zarówno drogi krajowe, jak i wojewódzkie – wyjaśnia komendant.
Na pytanie w jaki sposób zamierza wypełniać swoje obowiązki, odpowiedział, że będzie realizował wszystkie wytyczne wydane przez komendanta wojewódzkiego we Wrocławiu - Mam tutaj na myśli zdecydowane ograniczenie przestępczości, walkę z wykroczeniami szczególnie uciążliwymi dla miejscowej ludności, a więc wszelkimi aktami wandalizmu, spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych oraz niewłaściwym zachowaniem osób będących pod wpływem alkoholu.


22 marca 2006 - Kawał Aconcaguy w MDK

17 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbyły się jubileuszowe - X Dni Pagórków. Głównym tematem była relacja z wyprawy Piotra Snopczyńskiego na Aconcaguę - najwyższy szczyt Andów. Wyprawę ilustrował film z wyprawy. Najwięcej emocji dostarczyła scena zdobycia szczytu - pokazująca ogrom radości tych, którym się udało, ale także przypominająca o dramacie porażki tych, którzy nie dotarli na sama górę. Tę barwną opowieść zamknął piękny gest świdnickiego podróżnika - przekazanie na ręce dyrektora MDK - kamienia ze zdobytego szczytu.
Pan Piotr otrzymał z rąk Andrzeja Szymaniuka - Prezesa Wysokogórskiego Klubu Tanecznego - zegar, aby zatrzymać czas oddany wspólnej pasji, zdobywaniu szczytów.
Rozmawiano też o najbliższych XI Dniach Pagórków, które mają odbyć się w dwudniowym cyklu. Na dzień pierwszy - 22 kwietnia zaplanowano rajd na trasie Bardo Śląskie - Kłodzko wraz z wejściem na Kłodzką Górę, który poprowadzi z grupą Zdobywców Korony Sudetów - Radosław Jan Tokarz z wrocławskiego miesięcznika Sudety. Po ukończeniu trasy koło godziny 20 uczestnicy wyprawy udadzą się do świdnickiej Katedry, po której oprowadzi ich Ksiądz Prałat Jan Bagiński. Wieczór zamknie wspólne spotkanie przy ognisku na terenie posesji Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, inicjujące wiosenny sezon górskich wypraw turystycznych. Spotkanie urozmaici prelekcją Radosław Jan Tokarz oraz projekcja diaporamy - Korona Sudetów. Kolejnego dnia odbędzie się wycieczka na trasie: Świdnica - Sobótka Zachodnia wraz z wejściem na Ślężę. Około godziny 14 planowane jest spotkanie pagórkowiczów w Domu Turystycznym PTTK im. Romana Zmorskiego pod szczytem Ślęży. Atrakcją najbliższych Dni Pagórków będzie rajd sztafetowy po Beskidach, Małopolskim Szlakiem Papieskim, dedykowany pamięci Jana Pawła II.


22 marca 2006 - Kierowca poszukiwany

16 marca przy ulicy Rycerskiej w Świdnicy został uszkodzony prawidłowo zaparkowany tam samochód osobowy.
Kierowca uszkodzonego pojazdu był w tym czasie na szkoleniu w budynku Liceum Ogólnokształcącego.
Prosimy o kontakt z naszą redakcją kierowcę, który był sprawcą tego uderzenia lub świadków tego zdarzenia. Informację przekażemy poszkodowanej.


22 marca 2006 - Grali o Puchar

18 marca w Zespole Szkół w Jaworzynie Śląskiej odbył się Turniej Piłki Halowej o Puchar Naczelnika Sekcji Przewozów Pasażerskich. W turnieju wzięły udział cztery zespoły: ZPS "Karolina", Gimnazjum Nr 1, Piekarnia " Profit - Bis" oraz gospodarze Sekcja Przewozów Pasażerskich w Jaworzynie Śląskiej.
Po zaciętych pojedynkach niespodziewanie wygrali gospodarze turnieju, drugie miejsce zajęła drużyna ZPS Karolina po ostatnim zaciętym meczu z piekarzami (do przerwy Karolina przegrywała 4:2, a ostatecznie wygrała 8:6) , a trzecie miejsce przypadło piekarzom z Piekarni Pana Jacka Wychowanka. Wyłoniono też najlepszego strzelca turnieju, którym został Grzegorz Soboczyński z ZPS "Karolina". Natomiast najlepszym bramkarzem okazał się bramkarz gospodarzy - Piotr Kondratowicz.


21 marca 2006 - Już niedługo zagrzmi

Już niebawem zagrzmi z niej salut armatni. Mowa o armacie jaka powstaje na potrzeby Prywatnego Muzeum Broni i Militariów Świdnicy. Ta unikalna placówka muzealna wystawi na widok publiczny wierną kopię armaty pruskiej z połowy XIX wieku. Jak mówi właściciel muzeum - Stanisław Gabryś - "armata zrobiona została zgodnie z dokumentacją wykonaną przez dyrektora Muzeum Wojska w Drzonowie pana Kwaśniewicza".
Armaty takie brały udział w oblężeniu Świdnicy i również przy jej obronie. I choć jest to tylko kopia, to jak na armatę przystało będzie strzelać. W połowie kwietnia zostanie "przestrzelana" na poligonie a później stanie już w muzeum. Na codzień stać będzie przed bramą wejściową do muzeum a z okazji szczególnych uroczystości oddawać będzie salut armatni. W trakcie takich uroczystości obsługiwać ją będzie grupa młodych ludzi w mundurach z tamtego okresu.


21 marca 2006 - Przejazd z ulgą

Świdniczanie, którzy ukończyli 70 lat wkrótce będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy, że wylegitymują się dowodem osobistym lub innym dokumentem, który będzie potwierdzał ich tożsamość.
- Umożliwienie bezpłatnych przejazdów osobom 70-letnim i starszym nie obciąży zbytnio budżetów gmin, a dla osób starszych z pewnością będzie to duże udogodnienie. Zresztą wiele osób w tej sprawie do mnie się zgłaszało, więc tym bardziej miło mi poinformować o wprowadzonych zmianach - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Uchwała, którą podjęli radni na piątkowej sesji, 17 marca, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Będzie obowiązywać w Świdnicy, gminie Świdnica, Marcinowicach i Żarowie, gdzie kursują autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.


21 marca 2006 - Ważna wystawa

W dniach 10-19 marca odbyła się wystawa prac Ewy Solimy - malarki, rzeźbiarki, projektantki ekstrawaganckich butów i torebek. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu wystawiała we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol.
Ta wystawa towarzyszyła 27. Przeglądowi Piosenki Aktorskiej.
Podczas balu, który zakończył Przegląd Piosenki odbył się performance z udziałem "chinek" prezentujących metalowe torebki oraz licytacja obrazu "Kontrabasistka". Kolekcja 24 płócien przedstawia cykl obrazów inspirowanych podróżami. Artystka przemierza kontynenty, poznaje ciekawych ludzi, poznaje nowe kultury.
Zdjęcia z wrocławskiej wystawy - >>> zobacz


21 marca 2006 - "Dzień Wagarowicza" w Mechaniku

Dzisiaj w coroczny „Dzień Wagarowicza” w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się III Festiwal Nauki. Motywem przewodnim tego dnia była motoryzacja.
Szkoła zaprosiła wielu ciekawych wykładowców ( min. z uczelni wrocławskich, ASP, Toyoty). Jak zostać kierowcą rajdowym opowiadał Grzegorz Kostka, o historii Harle'ya mówił Adam Meller, gościem specjalnym tegorocznego festiwalu była Małgorzata Ostrowska najlepsza polska zawodniczka ubiegłego roku w armwrestlingu. Festiwal zakończyła jazda sprawnościowa samochodem w ramach finału etapu szkolnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Zdjęcia z jazdy sprawnościowej - >>> zobacz


21 marca 2006 - Zaproszenie na wspólne modlitwy

2 kwietnia zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w uroczystościach, zorganizowanych z okazji rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II. - godzina 18.00, kościół pw. Św. Mikołaja - uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusz Świdnickiego, ks. Biskupa prof. Ignacego Deca - godzina 21.00, plac Jana Pawła II, spotkanie modlitewne pod pomnikiem Ojca świętego - godzina 21.37, plac Jana Pawła II, zapalenie zniczy pod pomnikiem Elżbieta Wiszniewska, wiceburmistrz Świebodzic, także zachęca do wspólnych spotkań: "Myślę, że nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać do udziału w uroczystościach, poświęconych pamięci Jana Pawła II. Był i jest dla nas postacią szczególną. Miałam okazję do uczestniczenia przed kilku w spotkaniu z Nim. Było to niezapomniane, mistyczne wręcz przeżycie. Był wtedy jeszcze sprawny, zdrowy. Gdy obserwowaliśmy rozwój Jego choroby, gdy cierpiał na naszych oczach, cierpieliśmy wraz z Nim. Ale z drugiej strony tak bardzo chcieliśmy Go zatrzymać. Wierzę, że jest wśród nas, że zawsze w myślach, modlitwach możemy prosić Go o pomoc i wsparcie. Świebodzice, miasto, które nadało Papieżowi-Polakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta, uczci Jego pamięć w dniu rocznicy. Nie będzie przepychu, nie będzie wielkich uroczystości. Chcieliśmy, by był to przede wszystkim dzień modlitwy, dzień zadumy. Wspominajmy Go i Jego słowa. We własnych myślach i własnym sumieniu."


21 marca 2006 - Czy będzie ładniej w Żarowie ?

My żarowianie znamy i lubimy nasze miasto. Wielu z nas jednak ubolewa, że w Żarowie nie ma rynku, a centrum miasta jest nieestetyczne i mało funkcjonalne. Narzekamy na duży ruch, ciasnotę i parkujące na główniej ulicy samochody. Trudno nie zgodzić się z tymi odczuciami. Żarów powstał i rozrósł się po obu stronach torów kolejowych. Nie mamy rynku i nie możemy go stworzyć, możemy jednak wpłynąć na estetykę centrum miasta i poprawić warunki komunikacji. Tory kolejowe w centrum miasta były przez lata nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Wszyscy pamiętamy, przejeżdżające kilkakrotnie w ciągu dnia pociągi towarowe z Zakładów Chemicznych. Kierowcy musieli stać na jednym przejeździe potem na drugim. Teraz takiego utrudnienia nie ma, torowisko jest od wielu lat niewykorzystywane, pozostało już tylko jako niezbyt estetyczny element miasta. Od dawna władze gminy starały się o przejęcie nieczynnych terenów kolejowych i ich zagospodarowanie. Obecnie trwają rozmowy z PKP, które wreszcie przychylnie odnoszą się do propozycji gminy. Przejęcie torowiska przebiegającego wzdłuż ulicy Krasińskiego i Dworcowej pozwoli na zrealizowanie zadań poprawiających warunki komunikacji w mieście. W najbliższej przyszłości tory zostaną rozebrane, w zapomnienie pójdą również siatki oddzielające je od ulicy Dworcowej. Dzięki temu zrobi się więcej miejsca. Na sposób zagospodarowania powstałego placu ogłosimy konkurs, aby mieszkańcy mogli przedstawić swoją wizję nowego centrum Żarowa. Obecny na spotkaniu w Żarowie dyrektor PKP Tadeusz Szulc zaakceptował propozycję gminy, aby przesunąć siatkę wzdłuż ulicy Dworcowej, w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci uczęszczających z Osiedla do szkoły podstawowej. Obiecał także zakup kamery, która będzie monitorowała teren dworca. Zobowiązał się również pomalować i oszklić budynek stacji.


21 marca 2006 - Cogito ergo sum

W tym roku szkolnym w Gimnazjum w Goczałkowie rozpoczął działalność Klub Młodego Odkrywcy. Prowadzone w ramach klubu zajęcia mają na celu rozbudzanie zainteresowań poznawczych wśród uczniów oraz stwarzanie bodźców sprzyjających rozwojowi twórczego myślenia i rozwiązywania problemów. - Poprzez „naukową” zabawę wyjaśniamy zachodzące w otaczającym nas świecie zjawiska, przeprowadzamy doświadczenia, które przybliżają nam świat wielkich praw, jak i bardzo oczywistych - wydawałoby się - zależności - podkreślają młodzi odkrywcy.
Biorąc udział w Projekcie "Odkrywcy Świata z Międzylesia " i "Veni, Vidi, Vici " uczniowie szkoły zostali zaproszeni na V Festiwal Młodego Odkrywcy, który odbył się 10 marca 2006 r. w Publicznym Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka w Wałbrzychu. Zadaniem klubów było przygotowanie doświadczeń, pokazów i eksperymentów z różnych dziedzin życia w taki sposób, aby osoby zwiedzające mogły same wykonać dane doświadczenie lub dotknąć efektów już przeprowadzonych eksperymentów. - Na festiwalu poznaliśmy koleżanki i kolegów z innych klubów oraz ich pomysły i doświadczenia, które zamierzamy przenieść na własny grunt. Taka forma nauki bardzo nam się podoba, polecamy ją także innym gimnazjalistom i zachęcamy do tworzenia własnych klubów. Naprawdę warto ! - podsumowują członkowie Klubu Młodego Odkrywcy.


21 marca 2006 - Umowa podpisana

Miesiąc po podpisaniu umowy partnerskiej w Lampertheim, 18 marca, wójt gminy Teresa Mazurek wraz z przewodniczącym rady gminy Wiesławem Maliszem podpisali pierwszą dla Gminy Świdnica umowę partnerską z Miastem Lampertheim, które reprezentował m.in. burmistrz miasta Erich Maier, oraz Przewodniczący Rady Maista Dieter Meyer. Uroczystości związane z przypieczętowaniem partnerstwa odbyły się w Krzyżowej - w miejscu gdzie 12 listopada 1989 roku została odprawiona historyczna Msza Pojednania z udziałem Kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i Premiera polskiego rządu Tadeusza Mazowieckiego.
W wydarzeniu tym udział wzięli miedzy innymi: J.E. Ks. Bp Prof. dr hab. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki, wicestarosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa, prezydent miasta Świdnicy - Wojciech Murdzek, przedstawiciele władz gminy Świdnica, dyrektor Fundacji Krzyżowa Annemarie Frank, dyr. placówek oświatowych Gminy Świdnica.


21 marca 2006 - Pomoc dla powiatu

Kwotą 53,2 tys. zł miasto wspomoże Powiat Świdnicki. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację opracowania projektowego obejmującego wykonanie "Koncepcji programowo-przestrzennej" oraz "Studium wykonalności" drogi powiatowej nr 3396D, na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5, a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy. Cała dokumentacja będzie kosztowała 250 tys. zł. I sfinansuje ją powiat, miasto, gmina Świdnica oraz Żarów.
Dzięki temu będzie mogło powstać połączenie drogowe między Świdnicą, przez Żarów, do drogi krajowej nr 5. To część I etapu regionalnego projektu przebudowy układu komunikacyjnego, dzięki któremu Świdnica wraz z okolicznymi miejscowościami zyska korzystne połączenie z autostradą A 4. Skorzysta na tym miasto, ponieważ nowe połączenie stworzy dogodny dojazd do nowobudowanych fabryk, a ma za zadanie przyciągnąć także kolejnych inwestorów. Sprawi również, że część ruchu tranzytowego zostanie wyprowadzona z miasta.


21 marca 2006 - Praca

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy ogłasza nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świdnicy ul. Westerplatte 24 - 26.
Poszukuje kandydata na stanowisko dwóch pracownik administracyjno - biurowych do pracy w pełnym wymiarze czasu. Wymagane jest wykształcenie wyższe - administracja publiczna, prawo. Konieczna umiejętność obsługi komputera (Word, Excel). Niezbędne dokumenty: kopia pierwszych trzech stron dowodu osobistego lub kopia dowodu osobistego, kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (dyplom lub zaświadczenie o stanie odbytych studiów), życiorys (CV), list motywacyjny, inne dodatkowe dokumenty o posiadanych kwalifikacjach i umiejętnościach, ksero świadectw pracy. Dokumenty należy złożyć do 4 kwietnia w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, pokój nr 119 w godzinach od 7.15 do 15.15.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod telefonem 85 00 453. Wymagane dokumenty, powinny być opatrzone klauzulą: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji.


21 marca 2006 - Historia wiecznie żywa

Młodzież gimnazjalna z Dolnego Śląska uczestniczyła w drugiej dekadzie marca w dwudniowych warsztatach pod hasłem "Rogoźnica". W zajęciach, których gospodarzem było Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu wzięło udział 27 uczniów i 13 nauczycieli zrzeszonych w Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. Warsztaty odbywające się z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu miały na celu pogłębić wiedzę historyczną, regionalną i obywatelską uczniów oraz rozbudzić pragnienia tworzenia nowej rzeczywistości w oparciu o wartości humanitarne. 17 marca uczestnicy warsztatów zwiedzili kamieniołomy w Strzegomiu, Borowie i Kostrzy, Muzeum Gross - Rosen oraz zakład kamieniarski Zenona Kiszkiela. Ważnym punktem był uroczysty obiad z udziałem Ewy Walis, reprezentującej marszałka województwa dolnośląskiego, Antoniego Pawlika - wicedyrektora CDN i IP we Wrocławiu, Wandy Górajewskiej - kierownika Dolnośląskiego Centrum Wspierania Uzdolnień, Łukasza Srokowskiego - koordynatora Międzynarodowego Projektu "Odyseja Umysłów" oraz Janusza Barszcza - dyrektora rogoźnickiego muzeum.
Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania najważniejszych zabytków miasta Strzegomia, m. in. Wieży Targowej i Bazyliki Mniejszej. Historię naszego miasta przybliżali Józef Białek i Krzysztof Kaszub. Następnie w Gimnazjum Nr 1 odbyły się zajęcia warsztatowe. Uczniowie w grupach podsumowywali swoją wiedzę na temat obozów koncentracyjnych, wskazywali przyczyny ich powstawania i co najważniejsze - sposoby zapobiegania odradzaniu się ideologii i systemów, niosących ze sobą zagrożenie. Ostatnim punktem warsztatów była prezentacja efektów pracy obu grup. - Jestem pod ogromnym wrażeniem waszych dokonań - zwróciła się do uczniów Wanda Górajewska. - Zaprezentowaliście ogromną wiedzę i wierzę, że wspólnymi siłami przyczynimy się do zwiększenia świadomości tych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą. Dwudniowe warsztaty potwierdziły zasadność ich organizowania.


20 marca 2006 - Dzień Wagarowicza

Jutro pierwszy dzień wiosny, w szkołach zatem coroczny "Dzień Wagarowicza".
W Świebodzicach na sali sportowej odbędą się "Wagary z piłką". Dla młodzieży gimnazjalnej przygotowano Wiosenny Halowy Turniej Piłki Nożnej "GIM-GOL 2006". Turniej zaczyna się o godzinie 12.00.
W Świdnickim Zespole Szkół Mechanicznych odbędzie się Trzeci Festiwal Nauki. Motywem przewodnim tego dnia będzie motoryzacja. Szkoła zaprosiła wielu ciekawych wykładowców ( min. z uczelni wrocławskich, ASP, Toyoty). Jak zostać kierowcą rajdowym opowie Grzegorz Kostka, o historii Harle'ya mówić będzie Adam Meller, gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie Małgorzata Ostrowska najlepsza polska zawodniczka ubiegłego roku w armwrestlingu. Festiwal zakończy jazda sprawnościowa samochodem w ramach finału etapu szkolnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. To tylko niektóre punkty bogatego programu Festiwalu Techniki. Impreza zaczyna się o godzinie 9.00


20 marca 2006 - Relikwie w Diecezji Świdnickiej

26 marca o godzinie 15.30 w Katedrze Świdnickiej, Biskup świdnicki Ignacy Dec powita Relikwie Błogosławionego Frelichowskiego patrona polskich harcerzy.
Stefan Wincenty Frelichowski podharcmistrz, drużynowy, męczennik zmarł 23 lutego 1945 roku, dwa miesiące przed wyzwoleniem obozu w Dachu, zarażając się tyfusem podczas niesienia pomocy chorym.
Harcerzem był do końca, świadczy o tym najlepiej nieustanna pamięć o jego osobie pośród samych harcerzy. Jest ona najlepszym dowodem, że swoje życie zbudował na wartościach zaczerpniętych z idei harcerskiej. Pozostawił po sobie pamiętniki, które są skarbnicą wartości duchowych, intelektualnych, przemyśleń o życiu, pełnieniu służby, pomocy innym. Szczegółowy program peregrynacji na stronie Hufca ZHP Świdnica - www.swidnica.zhp.pl


20 marca 2006 - Bartosz Utzig - laureatem

W dniach 18-19 marca w Pułtusku odbył się finał Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.
Patronat honorowy nad IV edycją Olimpiady objął Kazimierz Marcinkiewicz, Prezes Rady Ministrów RP. Znamy już nazwiska Laureatów i Finalistów IV edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Wśród nich, na drugim miejscu w kraju uplasował się uczeń ZSO II Liceum Ogólnokształcącego Bartosz Utzig.
W tegorocznej edycji Olimpiady w zawodach szkolnych udział wzięło 9315 uczniów z 862 szkół, w zawodach okręgowych - 1376 uczniów z 621 szkół, zaś do eliminacji centralnych zakwalifikowało się 100 uczniów.
Tytuł Laureata IV edycji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej otrzymali uczniowie, którzy uplasowali się na miejscach od 1 do 20 włącznie


20 marca 2006 - Festiwal Piosenki Harcerskiej

18 marca w auli III LO odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Filmowej pod hasłem "Gala Oskarków". Organizatorami festiwalu byli: Komenda Hufca ZHP w Świdnicy i 30 Świdnicka Drużyna Wędrownicza "Dęby" im. Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej. Każda z dwudziestu występujących drużyn prezentowała piosenkę harcerską oraz filmową, a gromady zuchowe piosenkę i pląs zuchowy.
Wszystkie gromady zuchowe i drużyny "Nieprzetartego szlaku" nagrodzone zostały słodyczami za udział, a kolejne miejsca w kategorii harcerskiej zdobyły: 10 ŚDH "Mrówkojady", 15 ŚDH "Troter" i 29 ŚDH "Dęby", a w kategorii w wędrowniczej: 223 ŚDW "Impeesa", 10 ŚDW "Mrówkojady" i 30 ŚDW "Dęby".
Całość prowadziły druhny Nicola Jęsiak i Ewelina Syska.


20 marca 2006 - Turniej Piłki Ręcznej

Wczoraj zakończył się VIII Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta. W turnieju rozgrywanym w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świebodzicach w dniach 17-19 marca udział wzięło 10 drużyn. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła drużyna KPR - Kobierzyce wyprzedzając MKS Zagłębie Lubiń i Szkołę Podstawową nr 4 z Ziębic.
W kategorii chłopców pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Czech z Chrudim, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 3 w Świebodzicach w składzie: Norbert Zielinski, Adrian Strojczyk, Karol Marcinski, Dawid Karbowski, Dawid Żuwalski, Piotr Wójcik, Iwo Kwapis, Maciek Federowicz, Jacek Marcinkowski, Paweł Jańczak, Łukasz Andruszków i Dawid Pachowicz.
Trzecie miejsce zajęła drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego - Relaks - Oborniki Śląskie.
Dodatkową atrakcją rozgrywek były mecze, I Ligowych zespołów w Piłce Ręcznej Kobiet AZS AWF Wrocław kontra Biofactor Jelenia Góra oraz rozstrzygnięty remisowo pojedynek pomiędzy sędziami a trenerami. Impreza przygotowana została z wielkim rozmachem o czym świadczyły słowa trenera Milana Ledla z czeskiego miasta Chrudim. - " Podoba nam się organizacja Turnieju z przyjemnością zawsze tu przyjeżdżamy, nasze miasta mają wiele wspólnego, to miasta liczące 24 tyś mieszkańców, oba mają ciekawą historię i miłośników sportu".


20 marca 2006 - Magdeburg - zwycięstwo strzegomian!

Ostatnie tygodnie należą do młodzików piłkarskiej sekcji AKS-u Strzegom. Najpierw jako reprezentacja naszej gminy w znakomitym stylu wygrali VII Dolnośląskie Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi, a następnie zwyciężyli w tradycyjnym turnieju piłkarskim "Norby Cup" rozegranym w niemieckim Magdeburgu.
Zwycięstwo w Niemczech jest tym bardziej wartościowe, że zostało odniesione w sposób efektowny i nie podlegający żadnej dyskusji. Dość powiedzieć, że podopieczni Przemysława Stempniewicza stracili pierwsze bramki dopiero w finale. Ale po kolei… W pierwszym meczu młodzi strzegomianie zremisowali bezbramkowo z TUS Neustadt, następnie pokonali SC Norbertus 1:0, SV Theessen 95 3:0 i w ostatnim spotkaniu grupowym zwyciężyli LuWi Hannover 1:0. Finałowym przeciwnikiem AKS-u byli Czesi ze Znojmo. Spotkanie zakończyło się rezultatem 2:2 i sędzia zarządził rzuty karne. W nich większą odpornością psychiczną wykazali się zawodnicy AKS-u (wygrana 2:1) i to oni z rąk dyrektora gimnazjum w Magdeburgu - Heinricha Wiemeyera odebrali puchar dla najlepszej drużyny. Tym samym powtórzyli sukces swoich starszych kolegów z 2004 roku.
Najlepszym strzelcem turnieju został Wojciech Chmura - 5 trafień, najlepszym technikiem wybrano Omara Adhama. Skład strzegomian: Alan Adham, Dawid Świdziński, Dawid Domaradzki, Damian Świdziński, Omar Adham, Wojciech Chmura, Damian Kołosowski, Kamil Majewski, Jakub Siemiński, trener - Przemysław Stempniewicz, opiekun - Mariusz Kowalski.


19 marca 2006 - Kolejny sukces Doroty

Gospodyniom Final Four siatkarskiej Ligi Mistrzyń nie udało się wywalczyć złotego medalu. Zespół Małgorzaty Glinki RC Cannes musiał uznać wyższość rywalek z Perugii ulegając 1:3 Pallavolo Doroty Świeniewicz. To kolejny sukces świdniczanki.
Ciekawostką finałowego turnieju jest obecność kolejnej, byłej zawodniczki, która w latach 1992-94 grała w barwach Polonii Świdnica. Niewielu już pamięta o kim mowa. Siatkarką tą jest Katarzyna Gujska, grająca obecnie także we włoskiej lidze, w zespole Foppapedretti Bergamo. Drużyna ta zajęła trzecie miejsce wygrywając z tureckim zespołem Vakifbank Stambuł 3:0. Gratulujemy Dorocie Świeniewicz, gratulujemy też Katarzynie Gujskiej.


19 marca 2006 - Natalia zbiera owoce

Natalia Frączek, niezwykle utalentowana kolarka ze Świebodzic, pnie się w górę w rankingach zawodniczek. Pracę i wyniki Natalii coraz częściej doceniają jej fani.
W plebiscycie "Tygodnika Wałbrzyskiego" Natalia - jako absolutna debiutantka w konkursie - zajęła bardzo wysoką, piąta lokatę. Zdobyła 3.579 głosów, co wobec zwycięzcy, Radosława Romanika z 6.336 głosami jest świetnym rezultatem.
Nagrody wręczano w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie zdroju, podczas tej pięknej uroczystości Natalii towarzyszyli rodzice oraz wiernie kibicujący państwo Góra. Władysław Góra wielki amator kolarstwa, organizator wielu imprez w Świebodzicach, od początku wspiera Natalię i wierzy, że będzie jej kibicował na coraz większych, międzynarodowych imprezach, z Olimpiadą włącznie. Miłym akcentem było to, że trener Natalii, Jarosław Nowicki z KKS Górnik, został jednocześnie trenerem roku. Natalię docenili nie tylko czytelnicy. Jako zawodniczka klubu wałbrzyskiego otrzymała stypendium, przyznawane przez Prezydenta Wałbrzycha najbardziej uzdolnionym młodym sportowcom. Żeby je zdobyć, trzeba pochwalić się najlepszymi wynikami w Polsce i występami na międzynarodowych zawodach. Natalii sukcesów nie brakuje.
Wierzymy, że wsparta finansowo przez samorząd wałbrzyski, a mentalnie przez wiernych kibiców, w tym roku pokaże co potrafi i wiele razy będziemy pisać o jej sukcesach.


19 marca 2006 - Koncerty, imprezy

W najbliższym tygodniu odbędzie się kilka imprez godnych uwagi.
22 marca o godzinie 18.00 w Świdnickim Klubie Bolko odbędzie się zamknięcie wystawy "Amazoński Las Deszczowy" - Mariana Bochynka, w tym samym klubie 24 marca o godzinie 18.00 - wernisaż prac Damiana Christidisa i Jakuba Piaseckiego.
Również 24 marca ale godzinę wcześniej o 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się spotkanie z dr Maciejem Małachowiczem, autorem "Studium historyczno-konserwatorskiego twierdzy fryderycjańskiej w Świdnicy". Jest to spotkanie dla wszystkich interesujących się historią miasta. Tego samego dnia w Miejskim Teatrze - "Świdnica OFF" - przegląd najważniejszych zjawisk w sztuce wideo, w popkulturze i undergroundzie, godzina 18.30.
Czekają nas również dwa koncerty. Pierwszym będzie - Koncert zespołu Habakuk , 24 marca w Klubie Bolko a następnego dnia o godzinie 19.00 w sali teatralnej ŚOK - Świdnickie Noce Jazzowe, wystapi Lee Konitz & Joachim Mencel Trio. Więcej informacji w "kalendarzu imprez" - >>> zobacz


19 marca 2006 - Finał szachów

Wczoraj w Żarowie rozegrany został Dolnośląski Finał w szachach drużynowych "Złota Wieża".
Organizatorami turnieju byli: GZ LZS w Żarowie, DZ LZS Wrocław. W zawodach startowało dziesięć drużyn, 45 zawodników.
Wynik końcowe turnieju:
1 MLKS Zjednoczeni Ścinawka, 2 UKS EL -TUR Bogatynia, 3 UKS Debiut Przedwojów, 4 LZS Energetyk Czerniec, 5 GLKS Goniec Żarów, 6 Skoczek Milicz, 7 GOK Malczyce, 8 M-G Z LZS Jelcz-Laskowice, 9 LZS Mewa Goliszów, 10 LKS Lotnik Jeżów Sudecki.


19 marca 2006 - Nadzieja polskiego tenisa

Ma 10 lat, niesamowitą smykałkę do tenisa ziemnego i odnosi już poważne sukcesy w swojej kategorii wiekowej. Januszowi Kuriacie, bo o nim mowa marzy się zawodowa kariera tenisisty i jeśli dalej będzie się rozwijał w takim tempie, to już wkrótce będzie o nim głośno. W Polsce od dawna nie mieliśmy tenisisty, który z powodzeniem rywalizowałby z największymi tuzami kortów. Dobrze, że pojawiają się młodzi i utalentowani tenisiści, którzy - miejmy nadzieję - zmienią ten niezbyt korzystny obraz polskiego tenisa ziemnego. Jednym z takich talentów jest Janusz Kuriata z Modlęcina.
Rakietę tenisową wziął po raz pierwszy do ręki w wieku 4 lat, a już trzy lata później rozpoczął pierwsze poważne treningi pod okiem Henryka Kubiczka. Aktualnie jego szkoleniowcem jest Robert Kosiński - absolwent poznańskiej AWF. - Gdy zobaczyłem po raz pierwszy Janusza od razu dostrzegłem w nim talent - mówi trener.
A że warto wspomagać finansowo karierę utalentowanego tenisisty, dowodzi lista jego sukcesów. W maju 2005 roku zajął 2 miejsce w regionalnych eliminacjach "Kids Cup". W tym samym roku z drużyną Szczawna-Zdrój wygrał wojewódzkie eliminacje "Talentiady", by w warszawskim finale zająć 10 miejsce. W listopadzie 2005 roku Janusz zadebiutował w turnieju klasyfikacyjnym PZT do lat 12 w Bytomiu. Doszedł tam do trzeciej rundy i uzyskał swoje pierwsze punkty. Jego dotychczas największym osiągnięciem było zwycięstwo w "Małym Challengerze KGHM Emax Polish Indoors" w kategorii do lat dziesięciu (11 lutego 2006 r.). Tydzień po tym sukcesie Janusz Kuriata został mistrzem Wałbrzycha w tej samej kategorii wiekowej.


19 marca 2006 - Pierwsza wystawa

8 marca W Klubie Seniora otwarto pierwszą wystawę, na której promowane były prace dwóch osób, związanych ze Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Swoje rzeźby pokazał Stefan Mikuła, a obrazy, misternie haftowane kolorowymi nićmi - Jadwiga Oszczanowska. Dla pana Stefana to ósma już wystawa. Jego prace znaleźć można na całym świecie: w Grecji, Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, we Francji. To właśnie Francja była jego pierwszą ojczyzną. Tam się urodził, tam spędził dzieciństwo. Do Polski przyjechał w 1948 roku. Ale już jako chłopiec podglądał stolarzy, rzeźbiących misterne ludwikowskie meble. Czuł, że ma do tego przeznaczenie. Życie jednak potoczyło się inaczej. Skończył szkolę zawodową o specjalności elektrotechnicznej, a pracował potem jako spawacz. W tym wiele lat w Famalenie. O drewnie jednak nie zapomniał. Najpierw były korzenie, znajdywane w lesie, zwykły scyzoryk. W 1987 roku praca pana Stefana "Za chlebem" zdobyła I nagrodę w konkursie twórców lokalnych.
Podobnie było z Jadwigą Oszczanowską. Gdy choroba nie pozwoliła jej pracować - a wiele lat pracowała jako szwaczka, musiała znaleźć jakieś wypełnienie czasu. Szukała blisko swego zawodu. I tak zaczęły powstawać piękne serwety i obrusy z haftem Richelieu. Cztery lata temu bratowa namówiła ją do innej przygody z igłą - był to haft krzyżykowy. Gdy patrzy się na znakomicie skomponowane, niezwykle starannie wykonane obrazy pani Jadzi, aż wierzyć się nie chce, że z takim powodzeniem potrafi zamienić pędzel na igłę. Pani Jadwiga nie tylko haftuje, wyszywa. Aktywnie działa w kole Związku w Dobromierzu. Znalazła tam zajęcie i przyjaciół. Już nie czuje się znudzona.
Prace pani Jadwigi i pana Stefana były pierwszymi pokazanymi w Klubie Seniora. I oni, i organizatorzy wierzą, ze to zainspiruje innych do pokazania swoich zdolności.


18 marca 2006 - Kierowca poszukiwany

16 marca przy ulicy Rycerskiej w Świdnicy został uszkodzony prawidłowo zaparkowany tam samochód osobowy.
Kierowca uszkodzonego pojazdu był w tym czasie na szkoleniu w budynku Liceum Ogólnokształcącego.
Prosimy o kontakt z naszą redakcją kierowcę, który był sprawcą tego uderzenia lub świadków tego zdarzenia. Informację przekażemy poszkodowanej.


18 marca 2006 - Wreszcie zwyciężyły

Dzisiaj świdnickie siatkarki, pierwszoligowego Miejskiego Klubu Siatkówki rozgrywały mecz wyjazdowy w Łodzi z ŁKS-em Łódź.
Nareszcie do naszych zawodniczek uśmiechnęło się szczęście i dzisiejsze zwycięstwo przerwało ostatnie pasmo porażek.
ŁKS Łódź - MKS Świdnica 1:3 w setach 25/22, 19/25, 17/25 i w ostatnim 16/25.
Gratulujemy zwycięstwa i czekamy na kolejne.
8 kwietnia świdniczanki podejmować będą w Świdnicy - KS Pałac II Bydgoszcz.


18 marca 2006 - Ręczni także wygrali

Dzisiaj odbył się mecz piłki ręcznej mężczyzn w ramach rozgrywek II ligi.
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica podejmował zespół Krokusa Bystrzyca Kłodzka.
Zwycięstwo odniosła drużyna świdnicka 24-19.
W następnej kolejce 25 marca drużyna ze Świdnicy wyjeżdża na mecz do Dzierżoniowa.
Zapowiada się, jak zawsze, bardzo ciekawe spotkanie pomiędzy tymi drużynami.


18 marca 2006 - Turniej Piłki Ręcznej

Wczoraj w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach rozpoczął się VIII Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Dzieci o Puchar Burmistrza Świebodzic.
W 3 dniowej imprezie udział bierze 10 zespołów w tym z Lubina, Obornik Śląskich, Ziębic, Kobierzyc i drużyna z Chrudim (Czechy). Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie Turnieju. A o godzinie 13.00 rozpoczęły się pierwsze mecze. Do rywalizacji jako pierwsze stanęły zespoły - Biofactor Jelenia Góra kontra AZS AWF Wrocław.


18 marca 2006 - Wybory Małej Miss

W wypełnionej sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, pełnej dopingujących swoje małe pociechy rodziców, odbyły się wczoraj coroczne Wybory Małej Miss.
W tym roku wszystkie kandydatki okazały się zwyciężczyniami.
Wszystkie otrzymały zaszczytny tytuł Małej Miss.

Kilkanaście zdjęć z wyborów - >>> zobacz


18 marca 2006 - Misja gospodarcza w Moguncji

W październiku br. Starostwo Powiatowe po raz pierwszy przygotowuje ciekawe przedsięwzięcie dla przedsiębiorców pn. Misja Gospodarcza w Moguncji. Misja organizowana jest we współpracy z Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową i Konsulatem Generalnym RP w Kolonii, który zobowiązał się poszukać dla przedstawicieli naszych firm potencjalnych partnerów do rozmów biznesowych z terenu Niemiec.
Przy okazji planujemy również zaprezentować możliwości inwestycyjne Powiatu Świdnickiego w celu zachęcenia niemieckich przedsiębiorców do inwestowania na naszym terenie. Warto zaznaczyć, że Konsulat w Kolonii obejmuje zasięgiem działania także Land Hesję, w obrębie którego leży nasz partnerski powiat Bergstrasse. Statystyki prowadzone przez Konsulat pokazują, że najwięcej inwestorów lokujących swój kapitał w Polsce pochodzi właśnie z Landu Hesja.
Wszystkich przedsiębiorców z Powiatu Świdnickiego zainteresowanych wzięciem udziału w misji gospodarczej serdecznie zapraszamy.
Zgłoszenia można składać w Biurze ds. Europejskich i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, pok. 225 lub telefonicznie: 85 00 439, można także zgłosić swój udział drogą elektroniczną - >>> wyślij z dopiskiem "Misja Gospodarcza w Moguncji".


18 marca 2006 - "Droga w ciemności"

"Droga w ciemności" to wzruszający spektakl teatralny przedstawiający ostatnie dni życia Edyty Stein, wrocławianki, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Sztuka prezentuje drogę z klasztoru sióstr karmelitanek do Oświęcimia, w formie 14 stacji Drogi Krzyżowej. Edyta Stein została kanonizowana przez Jana Pawła II, w piątek, 1 maja 1987 roku. Spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego z Żarowa. Reżyseria: Ryszard Dykcik. Wykonanie: Paulina Rosińska, Magda Sokołowska, Marcin Trzpiot, Wojciech Kutołowski.
Premiera sztuki odbyła się 9 marca w Żarowie. Spektakl bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury.
W Jaworzynie Śląskiej sztuka zostanie wystawiona 31 marca o godzinie 19:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury. Wstęp jest bezpłatny. W związku z przypadającą 2 kwietnia - rocznicą śmierci Jana Pawła II, udział w Wieczorze Artystycznym będzie również oddaniem hołdu Wielkiemu Polakowi.
Prosimy o zabranie ze sobą świecy, która zostanie zapalona na koniec spektaklu. Serdecznie zapraszamy.


18 marca 2006 - Awansowali do finału

16 marca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbył się finał rozgrywek w koszykówkę Szkół Średnich Okręgu Wałbrzyskiego.
Do finału zorganizowanego przez Szkolny Klub Sportowy zakwalifikowały się drużyny: LO - Świebodzice, LO - Kłodzko, LO nr 2 Dzierżoniów i LO nr 4 Wałbrzych.
W ścisłym finale wystąpiły drużyny z Dzierżoniowa i Świebodzic. Ostatnia kwarta okazała się bardzo emocjonująca, przy wyniku 49 do 49 rzut osobisty wykonywał uczeń LO w Świebodzicach Bartłomiej Piotrowski. Zdobyty punkt okazał się decydującym ponieważ w cztery sekundy jakie pozostały do końca meczu nie udało się już zmienić wyniku i tym samym drużyna z LO Świebodzice zakwalifikowała się do Dolnośląskiego Finału Szkół Średnich w Koszykówce. Finał odbędzie się 24 marca we Wrocławiu.
Skład zwycięskiej drużyny: Mateusz Dymitraszewski, Marcin Wróblewski, Bartłomiej Piotrowski, Paweł Brodziak, Dariuasz Boroń, Marcin Ciąpała, Wojtek Gajdowski, Michał Hałas, Oktawiusz Chiniewicz i Maciek Muzyk.


17 marca 2006 - Stowarzyszenie jest przeciw

Na Walnym Zgromadzeniu członków Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, które odbyło się 15 marca, przyjęto stanowisko, w którym wyrażono swój sprzeciw wobec próby zamachu politycznego na niezależność Narodowego Banku Polskiego.
Przedsiębiorcy jednogłośnie przyjęli tekst stanowiska, które przesłane zostało na ręce Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Premiera Rządu RP, parlamentarzystów regionu wałbrzyskiego, szefów partii politycznych oraz Prezesa NBP Leszka Balcerowicza. Tekst stanowiska Stowarzyszenia w całości - . . . czytaj więcej


17 marca 2006 - A jednak wyjedziemy!

Cieszą się uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Długo przygotowywali się do udziału w kolejnym programie unijnym. Niestety brak pieniędzy przez chwilę przygasił ich zapał. "Zawsze staramy się wspierać realizowane w szkołach inicjatywy w rożnych formach. Niekiedy potrzeba dofinansować zakup nagród dla finalistów prestiżowych konkursów innym razem po prostu przekazać środki na cele organizacyjne. Szczególnie cenne są starania naszych szkół w sięganiu po środki unijne i udział w ciekawych projektach międzynarodowych" - wyjaśnia Zygmunt Worsa Wicestarosta Świdnicki. Dlatego bez wahania Zarząd Powiatu na ostatnim posiedzeniu zdecydował, że dofinansuje koszty podróży wyjazdu grupy 12 uczniów wraz z opiekunami do zaprzyjaźnionej szkoły z miasta partnerskiego naszego Powiatu - Kazincbarcika. Młodzież uczestniczy w projekcie europejskim EuroGastro Trends Youth Meeting. W dniach od 27 kwietnia do 3 maja uczniowie szkoły będą prezentować tradycje świąteczne i kulturę naszego kraju. W programie oprócz Polski i Węgier biorą udział uczniowie z Grecji, Hiszpanii oraz Włoch. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu nasza młodzież zdobędzie praktyczne umiejętności zawodowe i językowe, które wykorzysta w przyszłej pracy zawodowej." - podkreśla Aldona Liczka Dyrektor ZSH-T w Świdnicy. Młodzież będzie miała zapewnione wyżywienie i noclegi ze środków unijnych. Pozostaje jedynie pokryć koszty przejazdu, które wyniosą 4,5 tys. zł. I właśnie tu pojawił się problem. Wprawdzie młodzież zdecydowała pokryć część kosztów przejazdu z własnej kieszeni, nie udało się nazbierać całości kwoty. Zarząd przekazał 1.200 zł na dofinansowanie kosztów podróży na Węgry.


17 marca 2006 - Przyjechali, pogadali i .... zwyciężyli.

Dzisiaj w Gimnazjum im K. Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach w ramach obchodów Dni Patrona Szkoły, odbył się II Powiatowy Konkurs Krasomówczy. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z Gimnazjów w Pszennie, nr 2 w Świdnicy, nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum w Marcinowicach i ze Szkoły Podstawowej w Marcinowicach.
Jury po wysłuchaniu uczniów postanowiło przyznać:
Pierwsze miejsce Agnieszce Więcław (Gimnazjum w Pszennie), drugie Monikce Skibie (Gimnazjum w Pszennie) i miejsce trzecie Dawidowi Tymińskiemu (Gimnazjum w Marcinowicach).
Wyróżnienie otrzymał Jakub Cajzner (Gimnazjum w Marcinowicach) i Natalia Pawlik (Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu).
Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Organizatorami konkursu byli: Bernadetta Gaik, Renata Konarska i Janusz Gaik.


17 marca 2006 - Zatrzymani sprawcy

16 marca Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy została telefonicznie powiadomiona o podłożeniu bomby w Szkole Podstawowej Nr 6 w Świdnicy. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostali skierowani funkcjonariusze z Grupy Rozpoznania Minersko Technicznego, Straż Pożarna, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne. Dyrekcja szkoły bardzo sprawnie bez paniki ewakuowała około pół tysiąca dzieci. W ciągu 24 godzin od zaistnienia zdarzenia policjanci z Sekcji kryminalnej KPP w Świdnicy ustalili i zatrzymali 2 nieletnich sprawców tego przestępstwa - mieszkańców Strzegomia.
Fałszywe alarmy bombowe policjanci oceniają jako przestępstwa szczególnie niebezpieczne i stąd reakcja nasza jest szybka i bardzo zdecydowana. W chwili obecnej Policja dysponuje skutecznymi narzędziami do identyfikacji sprawców. Należy pamiętać o tym, iż nie tylko nieletni poniosą odpowiedzialność za swój czyn, materiały w ich sprawie zostaną przesłane do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Świdnicy, natomiast rodzice zatrzymanych nieletnich mogą być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej w kwestii pokrycia kosztów akcji.


17 marca 2006 - IV Świdnicki Festiwal Gitarowy

Serdecznie i gorąco zapraszam Państwa na IV już edycję Świdnickiego Festiwalu Gitarowego. Tegoroczny festiwal zyskuje wymiar międzynarodowy. Z pewnością największą gwiazdą będzie Tommy Emmanuel legendarny gitarzysta australijski reprezentujący unikalny sposób gry, który sam określa jako "finger-style". Jego kariera koncertowa trwa już ponad 40 lat ma w swoim dorobku 16 solowych płyt w tym cztery platynowe i trzy złote oraz wiele prestiżowych nagród muzycznych. Na swoim koncie ma występy między innymi z takimi gwiazdami, jak Chet Atkins, Eric Clapton, Stevie Wonder.
Festiwal zainauguruje niezwykły, jedyny tego rodzaju zespół w Polsce - Śląski Oktet Gitarowy, w skład którego wchodzą znakomici artyści wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach, laureaci licznych nagród na konkursach dla solistów. W dorobku oktetu liczne koncerty, głównie za granicami naszego kraju. Międzynarodowy zestaw artystów uzupełnią soliści. Z recitalami wystąpią znakomici klasycy - Sandor Papp z Węgier i Duńczyk Finn Svit. Nie zabraknie akcentów świdnickich - wystąpią uczniowie szkoły muzycznej w Świdnicy oraz laureaci ubiegłorocznej edycji Świdnickiego Konkursu Zespołów Kameralnych. W programie znajdzie się również akcent folkowy - zespół Njorek.
A na koniec finał na miarę międzynarodowego festiwalu. Podsumowaniem różnorodnej uczty muzycznej będzie gitara oraz ognisty taniec i śpiew - koncert grupy Remedios, znakomitego zespołu grającego muzykę flamenco i world-music,


17 marca 2006 - Odcinek specjalny

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny wraz z Kacprem Puszkielem pojawi się reprezentant Subaru Poland Rally Team, wielokrotny mistrz Polski, pilot Leszka Kuzaja, doskonały zawodnik Maciej Szczepaniak!
Zapraszamy do słuchania programu w piątek tuż po godzinie 19.00
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


16 marca 2006 - Twierdza odkryta

Szykuje się nie lada gratka dla wszystkich zainteresowanych historią Świdnicy. Prezydent Wojciech Murdzek zaprasza na spotkanie z dr Maciejem Małachowiczem, autorem "Studium historyczno-konserwatorskiego twierdzy fryderycjańskiej w Świdnicy".
Studium opracowano na zlecenie miasta w 2005 r. Autor opracowania zaprezentuje historię powstania, funkcjonowania i likwidacji twierdzy świdnickiej - unikatowego dzieła XVIII-wiecznej architektury militarnej. Przedstawi jej kształt przestrzenny i architektoniczny zrekonstruowany na podstawie badań, materiałów archiwalnych i inwentaryzacji w terenie. Omówi stan zachowania reliktów architektonicznych i urbanistycznych twierdzy oraz zasady ich ochrony i zagospodarowania.
Opowieść wzbogaci multimedialna prezentacja archiwalnych planów, rysunków rekonstrukcyjnych, fotografii reliktów.
Spotkanie zaplanowano na 24 marca, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Franciszkańska 18, sala na II piętrze), na godzinę 17.00. Wstęp wolny.


16 marca 2006 - Prosimy o kontakt

Prosimy o pilny kontakt Pana Pomezańskiego lub osoby o podobnie brzmiącym nazwisku. Sprawa dotyczy zdjęć ze świdnickiego cmentarza.
e-mail do redakcji - napisz


16 marca 2006 - Inwestycje drogowe w powiecie

Wniosek Powiatu Świdnickiego o finansowanie projektu w ramach ZPORR pt. "Przebudowa drogi powiatowej nr 3396 D na odcinku Mielęcin-Łażany" uzyskał rekomendację Regionalnego Komitetu Sterującego co w efekcie pozwoliło na zatwierdzenie do dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dla naszego Powiatu jest to bardzo ważny odcinek drogi, stanowi bowiem część najkrótszego połączenia pomiędzy drogą krajową nr 5 (Wrocław - Bolków i do przejścia granicznego w Lubawce) a drogą krajową nr 35 (Wrocław - Wałbrzych i do przejścia granicznego w Golińsku). Ten odcinek drogi stanowi także element najkrótszego połączenia drogowego pomiędzy stolicą powiatu Świdnicą a autostradą A4. Z punktu widzenia lokalnego warto zaznaczyć, że łączy on także powiaty: świdnicki i średzki. Dodatkowo dla miejscowości położonych na południe od Świdnicy, stanowi połączenie z często uczęszczaną drogą krajową nr 5 i autostradą A4. 2 lutego została zawarta umowa między Powiatem a Wojewodą Dolnośląskim na realizację projektu. Zgodnie z umową dostaniemy dofinansowanie 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji. A kwota jest niebagatelna - według planu bowiem całość inwestycji to 10 mln zł. Ostateczne kwoty będą znane po zakończeniu postępowań przetargowych. Koszt wykonania projektu i budowy drogi to kwota 6,5 mln zł. Wykonawcą zostało Konsorcjum, które tworzy nasza rodzima firma: Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów oraz Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych "Trak" z Sędzisława. Zaplanowano, że budowa drogi ruszy już w czerwcu, po skompletowaniu całości dokumentów. Mamy także otrzymać ponad 6 mln zł na realizowany wspólnie z miastem Świdnica projekt obejmujący przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego. Dzięki realizacji tych zadań zwiększy się atrakcyjność terenów inwestycyjnych w rejonie Zawiszowa i poprawiona zostanie komunikacja w żarowskiej podstrefie WSSE Inwest Park.


16 marca 2006 - Quiz ekonomiczny

Wczoraj gimnazjaliści Gminy Świdnica gościli w I o/ Banku Zachodniego BZ WBK SA w Świdnicy na pierwszej edycji "Quizu ekonomicznego". Celem konkursu było propagowanie wiedzy z zakresu ekonomii, oraz produktów bankowych na przykładzie oferty Banku Zachodniego WBK S.A.
Quiz ekonomiczny zawierał 30 jednakowych pytań dla każdej drużyny z trzema wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna, była prawidłowa. Za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź drużyna uzyskiwała punkty. Po podliczeniu punktów okazało się, że dwa gimnazja uzyskały taką samą ilość punktów.
Po dokonaniu oceny okazało się, iż dwa gimnazja uzyskały taką samą liczbę punktów. Po rozegraniu dogrywki zwycięzcą zostało Gimnazjum z Witoszowa Dolnego w składzie: Katarzyna Kiedio, Katarzyna Franczak, Michał Strzyżowski. zdobyło największą liczbę punktów w I edycji quizu bankowego i otrzymało nagrodę - odtwarzacz DVD - z rąk Dyr. 1 o/Banku Zachodniego BZ WBK SA Tomasza Gołebiowskiego.
Pokonane gimnazja również otrzymały nagrody.


16 marca 2006 - "Superklasa" - program prewencyjny

Funkcjonariusze Posterunku Policji w Marcinowicach na terenie swojego działania włączają się w realizację programów prewencyjnych w Szkołach Podstawowych i Gimnazjum.
W ostatnim czasie w Szkołę Podstawowej w Marcinowicach przeprowadzili kilka spotkań z dziećmi z udziałem Komisarza Lwa. Bardzo dużą popularnością cieszy się program "Prawo Policja i Ja", w związku z problemami jakie występują w szkołę z niektórymi uczniami wdrożony został program "Superklasa", w programie tym Maskotka Komisarza Lwa, którą otrzymała Szkoła będzie przechodnią nagrodą dla najlepszej klasy. Klasa, która będzie miała najlepsze wyniki w nauce, zachowaniu oraz sporcie, na koniec roku szkolnego najlepsza klasa, pojedzie w nagrodę na wycieczkę jedno lub kilkudniową w wybrane wcześniej miejsce.
Dzięki nowemu programowi uczniowie zostali zmobilizowani do poprawnego zachowania oraz do pozytywnego wpływania na swoich kolegów. Życzymy powodzenia i wytrwałości w prowadzeniu nowego programu a zwycięskiej klasie udanej wycieczki i wspaniałych wrażeń.


16 marca 2006 - Pożyczki dla małych przedsiębiorstw

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, instytucja działająca na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, otrzymał ze środków Unii Europejskiej dotację na udzielanie pożyczek dla małych przedsiębiorstw. Mały przedsiębiorca to taki, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników a jego roczny obrót i/lub bilans nie przekracza 10 mln euro. Wsparcie przeznaczone jest nie tylko dla funkcjonujących podmiotów ale również dla nowo powstających. Pożyczki udzielane są na cele inwestycyjne lub obrotowe. Przedsiębiorcy ubiegając się o pożyczkę muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą posiadać zdolność do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w umownym terminie, prowadzić rachunkowość lub ewidencję księgową zgodnie z obowiązującymi przepisami, mieć odpowiednie warunki oraz możliwości techniczno - organizacyjne do zarządzania proponowanym przedsięwzięciem. Ponadto przedsiębiorcy muszą prowadzić działalność określoną przepisami prawa i spełniać warunki jej wykonywania, nie mogą też mieć w roku poprzedzającym złożenie wniosku o pożyczkę znaczącej straty bilansowej. Warunkiem koniecznym jest również wykazanie terminowej realizacji płatności podatkowych wobec Skarbu Państwa i terminowych opłat składek ZUS. Kwota pożyczki może wynosić maksymalnie 120 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 36 miesięcy, obecnie oprocentowanie wynosi 6,75%, prowizja 2% przyznanej pożyczki. Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Funduszu Regionu Wałbrzyskiego ul. Limanowskiego 15 w Wałbrzychu, tel.0 74 66 44 810, 074 66 44 822. lub na stronie internetowej - >>> zobacz


16 marca 2006 - Świdnica OFF

Pokazy Świdnica OFF skierowane są do widowni, która pragnie zapoznać się ze współczesnym obrazowaniem oraz wielością aspektów kultury multimedialnej. To przegląd najważniejszych zjawisk w sztuce wideo, w popkulturze i undergroundzie. Jest to również próba uchwycenia "ducha czasów", w których przyszło nam żyć. Współczesność jest nie tylko tematem przewodnim pokazów, ale również polem badawczym zjawisk, które zrodziły się mediach w przeciągu kilkunastu lat. Świdnica Off to szansa eksploracji postmodernistycznej estetyki jak również przyjrzenia się kulturze pop wykreowanej przez medium telewizyjne. Wielość wątków owej szalenie ciekawej medialnej strony naszej cywilizacji, bogactwo tematyki kazało autorce programu na wybór najważniejszych zjawisk. Należy mieć nadzieję na dalszą kontynuację tematyki w przyszłych latach. Impreza odbędzie się 24 marca. Szczegóły - >>> zobacz


16 marca 2006 - Nowe władze "Stokrotki"

Pod koniec lutego w domu Działkowca odbyła się konferencja sprawozdawczo - wyborcza delegatów Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Stokrotka" w Strzegomiu. Następcą dotychczasowego prezesa Marka Twaroga, który pełnił tę funkcję przez trzy kolejne kadencje został Zbigniew Rodak.
W konferencji uczestniczyło 84 delegatów, reprezentujących ponad tysięczną grupę działkowców. Dokonali oni oceny działalności zarządu oraz Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej w roku ubiegłym i w całej pięcioletniej kadencji 2001 - 2005 r. Kolejnym punktem obrad było przyjęcie planu działalności na następne 5 lat. Zadania wynikające z tych planów będzie realizował już nowy zarząd. W jego skład - oprócz nowego prezesa Zbigniewa Rodaka - weszli: Józef Białek, Zdzisław Czupis, Jan Demkiewicz, Władysław Halczuk, Eugeniusz Krysiak, Wacław Kwiatkowski, Agnieszka Piesiak, Barbara Pietras, Stanisław Rusak i Krystyna Żarczyńska. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Roman Nayda, a przewodniczącym komisji Rozjemczej - Czesław Gaweł.
Po wybraniu nowych władz, delegaci i zaproszeni goście, m. in. komendanci Policji i Straży Miejskiej w Strzegomiu omawiali kwestie związane z dewastacją działek, niszczeniem nasadzeń, ogrodzeń, altan i innej infrastruktury - głównie przez tzw. zbieraczy złomu. Zobowiązano również nowy zarząd do wypracowania metod współpracy z tymi organami dla poprawy bezpieczeństwa strzegomskich ogrodów.


15 marca 2006 - Pierwsze Powiatowe Forum

12 kwietnia o godzinie 10.30 w sali Domu Nauczyciela przy ulicy Nauczycielskiej odbędzie się I Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych z terenu Powiatu Świdnickiego.
"Zorganizowanie Forum służyć będzie dalszemu i głębszemu rozwijaniu współpracy lokalnych władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi. To jest kolejna nasza inicjatywa w kierunku budowania stałej współpracy z lokalnymi organizacjami." - wyjaśnia Starosta Jacek Wajs. Forum będzie wspaniałą okazją do poznania się i zaprezentowania swoich potrzeb.
"W trakcie Forum poszczególne organizacje będą miały możliwość zaprezentowania swojej działalności oraz wyrażenie własnych potrzeb i oczekiwań względem przyszłej współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi oraz organami administracji rządowej." - mówi Marzena Korona - Kruk ze świdnickiego starostwa odpowiedzialna za organizację Forum.
Serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w Forum. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie telefoniczne (85 00 439) udziału 2-3 przedstawicieli organizacji w Forum do 31 marca br.


15 marca 2006 - Z dziejów Świdnicy

Dzisiaj w dziale "Historia" - dziennika, zamieściliśmy obszerne fragmenty książki Edmunda Nawrockiego zatytułowanej "Z dziejów Świdnicy". Są to szkice, napisane, przetłumaczone albo przygotowane do druku przez autora. Książka wydana została w 1998 roku przez CMM - Tomasz Wyrwa w Świdnicy.
Edmund Nawrocki urodził się w 1928 roku. Ukończył studia na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez 35 lat uczył w Liceum Pedagogicznym w Świdnicy. Opublikował ponad 600 artykułów i kilka druków zawartych m.in. w wydawnictwach: "Dzieje Świdnicy 1243-1526", "Kościół Parafialny św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy" oraz w innych wydawnictwach. Dziękujemy Panu Edmundowi Nawrockiemu za umożliwienie zamieszczenia jego tekstów w naszym dziale historycznym.
Dzięki Panu Edmundowi większość z nas - mieszkańców miasta mogła poznać piękne dzieje naszego rejonu i naszego grodu. . . . czytaj więcej


15 marca 2006 - Podinspektor poszukiwany

Trwa nabór kandydatów na stanowisko podinspektora w Referacie Architektury Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Od osoby, która zostanie wyłoniona w drodze konkursu wymagane jest m.in. wykształcenie wyższe techniczne z zakresu planowania przestrzennego, architektury lub budownictwa, zatrudnienie lub staż bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą przez okres co najmniej trzech miesięcy w urzędzie gminy na stanowisku związanym z przygotowaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, biegła obsługa komputera, znajomość programów projektowych, znajomość j. angielskiego i niemieckiego w stopniu dobrym. Dokumenty aplikacyjne należy składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pok. 27 (parter) - Obsługa Interesantów, w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Nabór do Referatu Architektury", w terminie do dnia 28 marca 2006 r., do godz. 17.00. Szczegóły konkursu na www.um.swidnica.pl/praca


15 marca 2006 - Program pomocy regionalnej

Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Żarowie rozpatrzony zostanie projekt złożonej przez Burmistrza Miasta uchwały w sprawie przyjęcia programu pomocy regionalnej udzielanej dla przedsiębiorców w Gminie Żarów. Aby projekt mógł trafić pod ocenę Rady musiał przejść długą drogę. Najpierw trafił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, następnie projekt przesłano do Brukseli, gdzie 7 lutego 2006 roku uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej. Oznacza to, że udzielanie pomocy na jego podstawie jest zgodne z przepisami unijnymi. Celem programu jest wspieranie nowych inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją dla przedsiębiorców, którzy zainwestują w Żarowskiej Podstrefie WSSE. Inwestorzy, którzy spełnią określone w uchwale warunki mogą liczyć na pomoc w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca chcąc uzyskać wsparcie dla nowego projektu musi zainwestować w strefie równowartość co najmniej 5 mln. euro. Aby uzyskać pomoc przy tworzeniu nowych miejsc pracy, konieczne będzie zatrudnienie co najmniej nowych 50 osób. Inwestor zobowiązuje się również do pokrycia co najmniej 25% kosztów inwestycji ze środków własnych. Nie wolno mu również zlikwidować działalności przez okres 5 lat od jej zakończenia, taki sam okres obowiązuje przy utrzymaniu utworzonych miejsc pracy. Program przewiduje również udzielanie pomocy regionalnej na duże projekty inwestycyjne, gdzie przedsiębiorca musi zainwestować co najmniej 50 mln. euro. Omawiany projekt uchwały dotyczy tylko przedsiębiorców inwestujących w Żarowskiej Podstrefie, nie oznacza to jednak, że gmina gloryfikuje tylko duże strefowe inwestycje. W Gminie Żarów już od listopada 2005 roku funkcjonuje uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, którzy lokują swoje inwestycji na terenie podstrefy ale również działają lub zamierzają działać na terenie naszej gminy. Pomoc dla tych przedsiębiorców ma charakter pomocy "de minimis" co oznacza, że jej wartość nie może przekroczyć w okresie 3 lat 100 tys euro. Chęć skorzystania z programu "de minimis" już wyraziło dwóch przedsiębiorców.


15 marca 2006 - Pegazik

Wyniki Eliminacji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" - kat.”starsi”. Jury po wysłuchaniu 21 recytacji postanowiło wyróżnić następujące osoby:
Magdalenę Mazur - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Oliwię Papież - Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Krzysztofa Gańko - Gimnazjum w Marcinowicach, Dawida Piętkę- Gimnazjum w Marcinowicach i Agnieszkę Lisowską - Gimnazjum w Pszennie.
Nagrodzeni zostali i tym samym awansowali do Eliminacji Wojewódzkich w kat."starsi" następujący recytatorzy:
Ilona Ptak- Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Katarzyna Ostynowicz - Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach i Adriana Lisowska - Gimnazjum w Pszennie.


15 marca 2006 - Zmiany w OSP Rogoźnica

Nowym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnicy została Teresa Molis. Tak zdecydowali delegaci, którzy 25 lutego uczestniczyli w zebraniu sprawozdawczo-wyborczym.
Dotychczasowy prezes Henryk Bodnar zrzekł się funkcji ze względu na stan zdrowia. Za zasługi i długoletnią pracę na rzecz rogoźnickiej OSP mianowano go prezesem honorowym.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rogoźnicy boryka się z wieloma bolączkami, ale największą z nich jest brak autopompy, której koszt zakupu oszacowano na 25 tys. zł. Zarząd OSP w Rogoźnicy, jak i sołtys Henryk Radkowski nie poddają się. - Liczymy na to, że burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wygospodaruje z budżetu gminy kwotę pieniężną, która przy udziale finansowym Zarządu Głównego ZOSP RP czy Wojewódzkiego oraz sponsorów pozwoli zakupić autopompę dla samochodu z jednostki OSP z Rogoźnicy - apeluje sołtys.


14 marca 2006 - Nagrody dla sportowców

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przyznał nagrody za 2005 rok za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki. W kategorii "Zawodnik" nagrodę zespołową przyznano 14-letniemu Mateuszowi Opyrchałowi i 16-letniemu Kamilowi Fieniukowi (Sekcja Akrobatyki Sportowej Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia" w Świdnicy). Nastolatkowie osiągnęli w 2005 r. wysokie wyniki we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymają:
16-letni Michał Gątko ( Klub Piłki Ręcznej "Świdnica"), uzdolniony bramkarz, powołany do kadry narodowej juniorów, 18-letni Paweł Wernik (sekcja boksu MKS "Polonia"), członek kadry narodowej juniorów, srebrny medalista mistrzostw Polski juniorów.
W kategorii "Trener" doceniono osiągnięcia: Piotra Moasa (sekcja akrobatyki MKS "Polonia"), którego podopieczni zdobyli kilkakrotnie tytuły mistrzów, wicemistrzów oraz brązowe medale na mistrzostwach świata, Europy, Polski oraz liczne medale podczas ogólnopolskich olimpiad w 2005 r.; Andrzeja Dziedzica (sekcja boksu MKS "Polonia"), byłego zawodnika tej sekcji. Jego podopieczni w 2005 r. zdobyli srebrne medale i brązowy m.in. na mistrzostwach Polski oraz ogólnopolskiej olimpiadzie.
Zaś w kategorii "Działacz", za aktywność, nagrodę przyznano Romualdowi Górskiemu (Klub Piłkarski "Polonia-Sparta" Świdnica), twórca klubu, który społecznie pracuje na jego rzecz od ponad 10 lat.
Za "całokształt działalności" doceniono Jana Masłowskiego (ŚKPR "Świdnica"), wieloletniego działacza sportowego, założyciela, byłego trenera, a obecnie prezesa klubu.
Nagrodzeni indywidualnie otrzymają po 2,3 tys. zł brutto, nagrodzeni zespołowo - w sumie 2,3 tys. zł brutto. Wyróżnionym przypadnie nagroda w wysokości 1 tys. zł brutto. Każdy otrzyma okolicznościową statuetkę.


14 marca 2006 - Wnioski o przyznanie płatności

Dzisiaj w Urzędzie Gminy Marcinowice odbyło się spotkanie na temat możliwości pozyskania środków z UE w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego na rok najbliższy oraz okres programowania 2007-2013.
Przedstawiciel Powiatowego Biura AR I MR przekazał zebranym informacje, iż od 15 marca do 15 maja br. w biurze powiatowym w Świdnicy, można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Kolejnym tematem były praktyczne i prawne aspekty stosowania ustawy o ochronie roślin. Tematykę tą przedstawił przedstawiciel Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Świdnicy.
W spotkaniu uczestniczył poseł na Sejm RP Ryszard Wawryniewicz.


14 marca 2006 - Przegląd Zespołów

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy i I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy organizują VIII Przegląd Zespołów Artystycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Przegląd odbędzie się 26 - 28 kwietnia w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. W przeglądzie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych (publicznych i niepublicznych), ponad gimnazjalnych placówek wychowania pozaszkolnego, placówek kulturalno - oświatowych i innych. Rywalizacja zespołów odbędzie się w kategoriach:
-Instrumentalne,
- Wokalno -– instrumentalne,
- Wokalne i chóry,
- Jednolite formy taneczne.
Więcej informacji - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy
58 -100 Świdnica, ul. Nauczycielska 2 tel. 074 851 33 30
e-mail: mdkswidnica@poczta.onet.pl Zgłoszenia przyjmowane są do 18 kwietnia.


14 marca 2006 - Poznają swoje przyszłe szkoły

10 marca w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie odbyły się IV Żarowskie Prezentacje Szkół Ponadgimnazjalnych. Zaprezentowało się 12 placówek z powiatu świdnickiego: Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Centrum Kształcenia Praktycznego w Świdnicy, Centrum Kształcenia Praktycznego w Świdnicy, Zespół Szkół Budowlano Elektrycznych, Zespół Szkół Hotelarsko - Turystycznych, Zespół Szkół nr.1 w Świdnicy, I LO, II Lo, Zespół Szkół w Żarowie, Zespół Szkół nr. 3 w Świdnicy, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mokrzeszowie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Każda szkoła miała zapewnioną salę lekcyjną w której mogła przygotować swoją prezentację. Przed klasami wisiały plakaty informacyjne, na których oprócz nazwy, znajdowały się informacje o szkole, proponowane kierunki nauczania, oferowana baza dydaktyczna. Każda prezentująca się placówka miała profesjonalnie przygotowane informatory i foldery, które rozdawała zainteresowanym. Na prezentacjach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szkoły techniczne i zawodowe oprócz folderów przygotowały również pokazy swoich prac wykonywanych na zajęciach lekcyjnych i praktykach. Chłopcy z zainteresowaniem oglądali prezentowane układy elektromechaniczne, wyroby z kamienia, drewna czy żelaza. Dziewczęta wolały odwiedzić mini salon fryzjerski i zobaczyć jak się wyrabia chleb. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyły się przygotowane przez poszczególne placówki prezentacje multimedialne. Dzięki temu, że impreza odbywa się na początku marca uczniowie mają czas na przeanalizowanie uzyskanych informacji i podjęcie ostatecznej decyzji.


14 marca 2006 - Przeciw pożarom

9 marca odbyły się eliminacje miejsko - gminne XXIX edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy pożarniczej pod hasłem: "Młodzież zapobiega pożarom".
W konkursie uczestniczyły 2-osobowe drużyny ze szkół podstawowych, średnich i gimnazjów. Przedstawiciele SP 10 spisali się wyśmienicie, ponieważ Mateusz Walczak w kategorii młodszej zdobył pierwsze miejsce, a Bartosz Soński zajął trzecią lokatę.
30 marca Mateusz reprezentować będzie szkołę w etapie powiatowym. Cała społeczność gratuluje sukcesu i życzy powodzenia Mateuszowi i jego opiekunowi - Zdzisławie Salwierak.


14 marca 2006 - PCPR ciągle szuka rodzin zastępczych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy poszukuje kandydatów na niespokrewnione rodziny zastępcze, Pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem wymaga:
uzyskania pozytywnej opinii ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydat, odbycia szkolenia oraz uzyskania zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Warunki niezbędne do uwzględnienia kandydatury na szkolenie: rodzina daje rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej, kandydaci mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich, nie jest lub nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, nie są ograniczeni we władzy rodzicielskiej, ani też władza nie została im zawieszona, wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu, nie są chorzy na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim, mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania, uzyskali pozytywna opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Osoby zakwalifikowane do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, po uzyskaniu zaświadczenia ze szkolenia podpisują umowę zlecenie, na podstawie której otrzymują wynagrodzenie za pełnienie ww. funkcji.
Wszystkich chętnych, którym los dzieci nie jest obojętny i pragną zostać zawodowymi rodzinami zastępczymi, zapraszamy do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 7 w Świdnicy, pok. 119. Informacje można również uzyskać pod nr tel. 85-00-427 lub 85-00-426


14 marca 2006 - Halówka w szkołach

Dzisiaj w sali gimnastycznej w Lutomi odbył się Gminny Turniej Piłki Halowej Szkół Podstawowych rozgrywany w ramach Gminnej Ligi Szkół. Organizatorem imprezy była szkoła podstawowa w Lutomi oraz GLKS Świdnica. W turnieju wystartowało 6 szkół podstawowych z Gminy Wiejskiej Świdnica.
W rywalizacji zwyciężyła S.P Pszenno wyprzedzając S.P Lutomia, S.P Grodziszcze, S.P Witoszów, S.P Lubachów i S.P Bystrzyca.


13 marca 2006 - Pieniądze na usuwanie szkód

Jutro wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk oraz dyrektor Biura ds. Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych MSWiA Jan Winter wręczą promesy na usuwanie skutków klęsk 30 dolnośląskim gminom poszkodowanym w wyniku powodzi w 2001, 2002 i 2005 roku.
Promesy na około 3,5 mln złotych dotyczą głównie odbudowy dróg i mostów. Uroczystość odbędzie się o godzinie 11.30 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim (sala sejmiku).
W wyniku powodzi w 2001, 2002 i 2005 roku województwo dolnośląskie poniosło straty szacowane na około 349,2 mln zł. W latach 2001-2005 Dolny Śląsk otrzymał ze strony państwa pomoc w wysokości ponad 129 mln zł, m.in. na remont i odbudowę wałów przeciwpowodziowych oraz odbudowę infrastruktury komunalnej.


13 marca 2006 - Wystawa fotografii

Uczniowie i wychowawcy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu gościli w Dzierżoniowie na wystawie fotografii poświęconej Wielkiemu Polakowi - Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Wyjazd ten był pięknym, wychowawczym akcentem przygotowującym młodzież do zbliżającej się rocznicy śmierci Ojca Świętego, oraz inspiracją do szkolnego konkursu plastycznego - zatytułowanego: "Jan Paweł II Wielki - aż po krańce ziemi". - w oczach dziecka", którego rozstrzygnięcie nastapi 31 marca.
Uczniowie i wychowawcy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu składają serdeczne podziękowanie Gminnemu Zespołowi Oświaty za umożliwienie wyjazdu do Dzierżoniowa.


13 marca 2006 - Wagary z piłką

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza na Wiosenny Halowy Turniej Piłki Nożnej "GIM-GOL 2006".
Turniej odbędzie się 21 marca, w Dzień Wagarowicza, o godzinie 12.00 na Hali Sportowo- Widowiskowej OSiR-u.
Turniej jest imprezą dla świebodzickich gimnazjalistów.13 marca 2006 - Karatecy z medalami

Wczoraj w Hali Sportowej w Sieradzu odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Dolnośląskiego. W zawodach wzięło udział 110 zawodników i zawodniczek z 19 ośrodków. Sędzią głównym zawodów był shihan Andrzej Drewniak. W zawodach wzięła udział karatecy Świdnickiego Klubu Karate w składzie: Katarzyna Stryczek, Patrycja Piwowarczyk, Radosław Chudziak, Bartosz Całka, Kamil Gierula i Grzegorz Pałka. Szefem ekipy był Zbigniew Romanowski.
Na najwyższym stopniu podium stanął Kamil Gierula, który od początku był główny kandydatem do zajęcia pierwszego miejsca w kategori do 65 kg. Kamil w finałowej walce pokonał w efektowny sposób przed czasem Pawła Korusa reprezentującego barwy Wrocławskiego Klubu Karate. Sukces Kamila jest tym większy że ten młody utalentowany junior poraz kolejny wywalczył sobie miejsce na podium wśród seniorów. Kolejny sukcesem było obronienie z ubiegłego roku trzeciego miejsca przez Bartosza Całkę w kategorii do 70 kg. Trzeci medal dla Świdnicy wywalczył Grzegorz Pałka zajmując trzecie miejsce w konkurencji do 60 kg. Świdniczanie w klasyfikacji drużynowej zajęli trzecie miejsce. Jest to olbrzymi sukces bowiem Świdnicę reprezentowało sześciu zawodników co w porównaniu z niektórymi ekipami liczącymi po 20 zawodników nie gwarantowało końcowego sukcesu. Na słowa wyróżnienia zasługuje także Patrycja Piwowarczyk która jest pierwszą zawodniczką ze Świdnicy startującą w konkurencji kumite kobiet. Patrycja dotarła do ćwierćfinału gdzie uległa nieznacznie zawodniczce z Wrocławia.


13 marca 2006 - Wyniki Pegazika

Wyniki Eliminacji Powiatowych Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" - kat.”młodsi.
Jury w składzie: Mariusz Kozłowski, Mariola Mackiewicz i Maciej Juszczyk po wysłuchaniu 26 recytacji postanowiło wyróżnić następujące osoby:
Jagodę Glinkę - Szkoła Podstawowa w Pszennie, Martę Wysoczańską - Szkoła Podstawowa nr 10 w Świdnicy, Aleksandrę Ostojską - Szkoła Podstawowa nr 9 w Świdnicy, Michała Blacha - Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy, Urszulę Zywer - Szkoła Podstawowa w Zastrużu, Michała Sozańskiego - Szkoła Podstawowa w Strzegomiu i Krystiana Powąskę - Szkoła Podstawowa w Lutomi.
Nagrodziło a tym samym awansowało do Eliminacji Wojewódzkich w kat."młodsi" następujących recytatorów: Alicję Budzyń - Szkoła Podstawowa w Zebrzydowie, Aleksandrę Piętkę - Szkoła Podstawowa w Marcinowicach i Małgorzatę Burą - Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy.


13 marca 2006 - Szpak, laureatem

W dniach 8 - 9 marca odbyły się we Wrocławiu przesłuchania finałowe XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej.
Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy tworzący zespół wokalny "Szpak Skład" przygotowani przez nauczyciela muzyki - Joannę Grębowską - Szpak zostali Laureatami tegorocznej edycji tego festiwalu.
13 marca 2006 - Piękna na wiosnę

Pod takim właśnie tytułem odbyło się w galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury spotkanie kosmetyczne, którego współorganizatorem był Klub Oriflame w Wałbrzychu.
Panie, które przyszły na spotkanie mogły zapoznać się z najnowszymi, wiosennymi trendami w makijażu oraz pielęgnacją ciała. Przy kawie i herbacie Panie wymieniły również osobiste uwagi i doświadczenia na temat pielęgnowania urody.
Czekając na wiosnę pamiętajmy, że zawsze należy być pięknym, bez względu na porę roku.


13 marca 2006 - Międzynarodowy Konkurs Modeli

W miniony weekend w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VII Międzynarodowy Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Organizatorem imprezy, był - jak co roku - tamtejszy Młodzieżowy Dom Kultury. Konkurs należy do największych tego typu pokazów osiągnięć fascynatów modelarstwa redukcyjnego. Do zawodów wystawionych zostało 512 modeli autorów, wywodzących się z najważniejszych w Polsce ośrodków modelarstwa redukcyjnego. W szranki stanęły także prace najlepszych modelarzy z Czech, Słowacji i Węgier. W konkursie udział wzięła również reprezentacja pracowni modelarstwa redukcyjnego Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, pracująca pod opieką techniczną Stanisława Sawickiego. Młodzież ze świdnickiego MDK zajęła II miejsce w eliminacjach drużynowych VII Międzynarodowego Konkursu Plastikowych Modeli Redukcyjnych. Pierwsze miejsce w kwalifikacji zespołowej przypadło w udziale KSM "Wojewodzianka" Wrocław, trzecie KM "Orzeł" Gniezno. Ponadto reprezentanci Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, zdobyli uznanie jury również w zawodach indywidualnych poszczególnych kategorii: Lukasz Wojak - (samoloty-skala 1/32) junior 1 m-ce, Karol Barć - (figury-wys.16cm) junior 1 m-ce, Michał Krzysztofik - (pojazdy bojowe-skala 1/72) junior 2 m-ce, Dominik Koziarz - (okręty-skala 1/700) junior 3 m-ce Piotr Jasiczek - (motocykle) junior 2 m-ce, Piotr Jasiczek - (pojazdy sportowe) junior 3 m-ce, Arkadiusz Walerowicz - (samoloty I w.ś.-skala 1/72) senior 2 m-ce, Marcin Matejko - (samoloty I w.ś.-skala 1/72) senior 1 m-ce, Marcin Matejko - (samoloty II w.ś.-skala 1/72) senior 2 m-ce, Marcin Matejko - (dioramy lotnicze) senior 1 m-ce, Marcin Matejko - (kolekcje lotnicze) senior 1 m-ce.
Podczas konkursu odbyły się warsztaty dla sędziów modelarstwa redukcyjnego, umożliwiające zdobycie aplikacji sędziowskich oraz narada Krajowego Kolegium Sędziowskiego pod przewodnictwem Mirosława Miarki, które przyznało instruktorowi modelarstwa z MDK w Świdnicyi sędziemu kl.I - Stanisławowi Sawickiemu funkcję głównego sędziego na międzynarodowych konkursach we Wrocławiu i Bogatyni (konkurs Euroregionu Nysa).


13 marca 2006 - Mini piłka siatkowa

9 marca w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" odbyły się kolejne rozgrywki Mini piłki siatkowej szkół podstawowych, tym razem dwójek chłopców i dziewcząt. Na halę sportową na Zawiszowie stawiło się 6 reprezentacji chłopców i 4 dziewcząt. Wszystkie mecze grane były do dwóch wygranych setów.
Wśród dziewcząt zwyciężyła SP 1 przed SP 4, SP 3 i SP 10.
Najlepszą szkołą pośród chłopców była SP 8, która wyprzedziła SP 1, SP 5 i SP 4.
Po dwie zwycięskie drużyny awansowały do rozgrywek szczebla powiatowego, czyli wśród dziewcząt SP 1 i SP 4, a wśród chłopców SP 8 i SP 1. Składy tych drużyn:
Dziewczęta:
SP 1 - Klaudia Grabowska, Marta Żaba, Ola Milanowska, Ala Pawlak, Justyna Piotrowska, Ola Wilczyńska. SP 4 - Karolina Burak, Magdalena Dec, Sylwia Gramiak, Justyna Drąg, Justyna Gos, Aleksandra Mierzejewska Chłopcy:
SP 8 - Łukasz Kot, Bartek Kot, Maciej Kulik, Paweł Myszakowski, Tomek Błaszczyk, Przemek Jurek.


13 marca 2006 - Omnibus

W galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury 9 marca odbyły się Gminne Eliminacje III Międzygminnego Konkursu Wiedzy Ogólnej dla klas VI szkół podstawowych "OMNIBUS". Wysoki poziom wiedzy świadczył o ogromnym zaangażowaniu wszystkich zawodników. Pytania konkursowe dotyczyły wiedzy z różnych dziedzin i często wykraczały poza poziom szkoły podstawowej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało powołane przez organizatorów jury w składzie: Krystyna Lis, Bogumiła Bartyzel i Lech A. Radomski.
W wyniku przeprowadzonych eliminacji do finału konkursu zakwalifikowali się: Kajetan Bielawski - PSP 4 w Strzegomiu, Justyna Andrzejak - PSP 4 w Strzegomiu, Piotr Brodniewicz - ZSP w Stanowicach.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza. 27 kwietnia laureaci będą reprezentować gminę Strzegom w III Międzygminnym Konkursie Wiedzy "OMNIBUS" w Miejskim Centrum Kultury w Świebodzicach.


12 marca 2006 - Wymiana praw jazdy

30 czerwca 2006 roku upływa termin wymiany praw jazdy wydanych w terminie od 1 maja 1993 r. do dnia 30 czerwca 1999 roku. Wszystkie osoby objęte obowiązkiem wymiany prawa jazdy zachęcamy, aby zrobić to jak najszybciej. Pozwoli to na uniknięcie stania w długich kolejkach i zaoszczędzi czas. Oszczędność czasu to nie jedyny atut szybkiej wymiany tego dokumentu.
- "W ubiegłym roku odnotowano takie przypadki, w których ubezpieczyciele odmawiali wypłaty odszkodowania w przypadku kolizji właśnie z powodu tego, że kierowca nie posiadał aktualnego prawa jazdy." - wyjaśnia Piotr Bizoń z Wydziału Komunikacji świdnickiego starostwa. Należy dodać jeszcze, że w przypadku braku aktualnego prawa jazdy policjant może nam zabrać niewłaściwy dokument i wypisać mandat.
Koszt wymiany prawa jazdy to ok. 76 zł ( 70 zł sama wymiana prawa jazdy, 1 zł opłata ewidencyjna, reszta to znaczki skarbowe). W przypadku zmiany nazwiska lub adresu należy przygotować dodatkowo kserokopie dokumentów potwierdzających ten fakt. Każdy załącznik wymaga zakupu znaczka skarbowego o wartości 0,50 zł.


12 marca 2006 - Puchar dla MKS Świdnica

Wczoraj w Strzelinie odbył się Międzynarodowy Turniej w Piłce Siatkowej Młodziczek o Puchar Przewodniczącego Powiatowego Zrzeszenia LZS w Strzelinie. W turnieju wzięło udział 12 zespołów, w tym drużyna z Czech oraz Niemiec. Po rozegraniu kilku ciężkich meczy w grupie i na dalszym etapie rozgrywek sam mecz finałowy z zespołem Echo Twardogóra okazał się najłatwiejszym w całym turnieju. Siatkarki MKS Świdnica wygrały 2:0 w setach 25:9 i 25:19. Tym samym młode siatkarki ze Świdnicy wzięły rewanż za niepowodzenia w sezonie ligowym i zdobyły Puchar. Nasze dziewczyny otrzymały ponadto nagrody indywidualne. Najwszechstronniejszą zawodniczką całego turnieju została Aleksandra Małodobra, najlepiej rozgrywającą Magdalena Pieprz, natomiast najlepiej blokującą Anna Malina.
Zespół wystąpił w następującym składzie: Aleksandra Małodobra, Anna Malina, Magdalena Pieprz, Magdalena Kukla, Katarzyna Missa, Paulina Gryguć, Aleksandra Jaskólska, Anna Piguła, Karolina Śledź, Monika Gasińska i Sonia Twardysko. Trenerem zespołu jest Wojciech Ząbek.
Czołowa czwórka turnieju to: MKS Świdnica, Echo Twardogóra, Volley I Bolesławiec i Tygrysy I Strzelin.


12 marca 2006 - Ronal Cup

Wyniki spotkań XXI kolejki Świdnickiej Ligi Halowej w piłce nożnej.

Biopaliwa Lutomii - Krause 8:7
Wiśnia - Piotpol 6:2
Gamaflora - Kammar 3:4
Dacco Beba - Blues 17:9
Spartakus - Lumbago 9:1
Romira Highlander - Westsidaz 10:0
W tabeli ligi przewodzi Dacco Beba - 60 i wyprzedza Romira Highlander - 57, Spartakus - 48 , Kammar - 46, Piotpol - 33, Wiśnia - 28, Blues - 27, Gamaflora - 23, Lumbago - 22, Biopaliwa Lutomii - 19, Krause - 12 i Westsidaz bez punktów.


12 marca 2006 - Alternatywa dla kina

Kino niezależne wraca do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Na czwartek, 16 marca, na godzinę 19.00 zaplanowano "Filmową śmietankę" - prezentację zróżnicowanych gatunków kina niezależnego.
W programie znajdą się fabularne filmy średnio i krótkometrażowe oraz animacje, które zdobyły uznanie widzów wyrażone w przyznanych nagrodach.
A oto repertuar: "Świnia" reż. Piotr Matwiejczyk, "Brama" realizacja Marek Straszak, "I don't like mess" realizacja Piotr Spigiel, "Gnua" realizacja Piotr Steczek, "Science Fiction" realizacja Zambari, "Czaple" realizacja Zambari, "Ale lala" realizacja Anialka Team, "Bul bul" Anialka Team, "Było co pierwsze" Anialka Team, "Ściany są drzwiami" reż. Voytek Szczytko, "Trzy metry pod wodą" reż. Tomasz Mielnik, "Polsupah" realizacja Alek Wasilewski, "Smile" realizacja Alek Wasilewski. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.


12 marca 2006 - Dofinansowanie dla pracodawców

Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia.
Zgodnie z ustawą obowiązek dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia został przypisany gminom. Przyznaje je wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w drodze decyzji administracyjnej na wniosek zainteresowanego pracodawcy.
Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu ma obowiązek zebrać i przekazać do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu dane, które będą stanowić podstawę przydziału dla gminy środków z dotacji celowej przeznaczonej na dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników w roku 2006 oraz prognozy na rok 2007.
W związku z tym prosi się pracodawców zatrudniających młodocianych pracowników o dostarczenie do Biura Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w terminie do 15 kwietnia informacji zawierających: imię i nazwisko młodocianego pracownika, adres zamieszkania, datę zawarcia umowy o pracę, czas trwania umowy i formę przygotowania zawodowego (przyuczenie do wykonywania określonej pracy lub nauka zawodu).


12 marca 2006 - Ronal Cup

Wyniki spotkań zaległej kolejki Świdnickiej Ligi Halowej w piłce nożnej.

Gamaflora - Wiśnia 5:5,
Piotpol - Biopaliwa Lutomii 10:9,
Dacco Beba - Krause 21:8,
Spartakus - Romira Highlander 6:14,
Blues - Lumbago 4:7,
Kammar - Westsidaz 10:0


11 marca 2006 - Żenujący poziom, dosyć tego!

Dzisiejszy mecz miał rozpocząć serię zwycięstw w potyczkach ze słabszymi zespołami tej ligi. Niestety, to nasz zespół mimo iż jeszcze nie jest na ostatnim miejscu w tabeli to taką grą pokazał, że właśnie to on zasługuje na to miano. Zespół w tym składzie gra już tylko z konieczności ponieważ przepisy nie pozwalają na grę młodzieży bez ważnej licencji. Obecna ekipa nie ma żadnej przyszłości.
Kochany klubie ! daj szansę zagrać młodym zawodniczkom i postaw na wysoki poziom drużyn młodzieżowych. W dzisiejszym sporcie bez pieniędzy nie zwojujecie niczego, zróbcie choć tak by nasze juniorki jak przed laty zaczęły liczyć się w Polsce i niech to one stanowią skład pierwszego zespołu już niebawem drugoligowego. Wystarczy tej żenady pseudozawodowców.
MKS Świdnica - UMKS Łańcut 0:3 w setach 21/25, 9/25 i 18/25,


11 marca 2006 - Giełda Birofilii

Dzisiaj w Klubie Bolko odbyła się XIII Międzynarodowa Giełda Birofilii i III Konkurs Piw Domowych. Na giełdę zjechało ponad dwustu miłośników piwa. Przyjechali z różnych zakątków naszego kraju. Byli też Czesi i Niemcy.
Wystawiano wszystko, co jest związane z piwem: od dawnych butelek i etykiet po takie gadżety jak szklanki czy otwieracze do kapsli.
Podczas giełdy na scenie Klubu Bolko z koncertem wystąpił Jacek Kleyff.
Odbyła się też prezentacja przedpremierowa piwa ciemnego górnej fermentacji "Irlander" z Browaru Namysłów, który wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury był głównym sponsorem tego dużego wydarzenia.


11 marca 2006 - Stare Dobre Małżeństwo

17 czerwca w Strzegomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert znanego i powszechnie lubianego zespołu "Stare Dobre Małżeństwo". Organizatorem imprezy jest Komenda Szczepu ZHP w Strzegomiu.
Zespół zaśpiewa swoje największe przeboje, a także utwory pochodzące z ostatnich płyt. Wspaniałe, nastrojowe ballady do tekstów pióra najlepszych poetów m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury czy Adama Ziemianina sprawiają, że koncerty są wielką ucztą dla miłośników tego typu muzyki.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie zespołu www.sdm.art.pl "Stare Dobre Małżeństwo" jest jak dobre wino. Im starsze - tym lepsze. Im dojrzalsze - tym mocniej uderza do głowy. Trudno z tym polemizować.


11 marca 2006 - Sesja zmian

17 marca o godzinie 11.00 w sali konferencyjna UM w Świdnicy, rozpocznie się sesja rady miejskiej. W jej trakcie radnym przedstawiony zostanie protokół z kontroli wydatków na wspieranie organizacji pozarządowych oraz spraw sądowych, w których stroną jest miasto, przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną.
Radni podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie:
zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszaru: ulicy Sikorskiego, działki położonej u zbiegu ulic Zamenhofa-Riedla-Wróblewskiego, rejonu Kraszowic i ul. Śląskiej, przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszaru: Śródmieście – północ, ul. Sikorskiego (w granicach ulic Sikorskiego-Pogodnej), rozpatrzenia skarg mieszkańców, udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu w związku z realizacją opracowania projektu drogowego, założenia Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy, wyrażenia zgody na budowę hali sportowej przy ul. Sprzymierzeńców, wyrażenia zgody na budowę torów bocznicowych.


11 marca 2006 - Wrony wygrały

Śnieżne Wrony wygrały ostatni mecz w sezonie z Rokitą Brzeg Dolny 93:81 (25:18; 17:31; 22:17; 29:15). Świdniczanie po udanym początku pierwszej kwarty, stracili inicjatywę. Rokita zagrała konsekwentnie w obronie i prowadziła po pierwszej połowie 49:42.
Po przerwie Świdniczanie obudzili się zaskakując przeciwników stalową obroną (o czym nie można było powiedzieć w I połowie). Zawodnicy Wron 9 razy trafili za 3 punkty ( 6x Tabak, 2x Cierpik, 1xŁozowicki). W drugiej połowie Świdniczanie zdominowali walkę pod tablicami. 33 razy zebrali piłkę i 13 (9x Cierpik) razy zablokowali rzucającego przeciwnika. Grzegorz Tabak (24 punkty, 10 przechwytów) i Marcin Cierpik (21 punktów, 15 zbiórek) zaliczyli Double Double. Punkty: Tabak 24(6), Pałac 24, Cierpik 21(2), Jasiński 10, Łozowicki 5(1), Ganowski 4, Wiącek 3, Tworzydło 2.


11 marca 2006 - Szachy

Dzisiaj w Żarowie rozegrany został Powiatowy turniej szachów indywidualnych w ramach VII Dolnośląskich IgrzyskLZS.
W turnieju wystartowało 19 osób. Do finału dolnośląskiego awansowali :
W kategorii seniorów : Stecki Witoldd - GLKS Zebra Jaworzyna Śl., Adamek Artur GLKS Goniec Zarów,
W kategorii seniorek : Wilczyńska Beata - GLKS Goniec Żarów, Dominik Ewelina - GLKS Goniec Żarów,
W kategorii juniorów: Kaśków Piotr - GLKS Goniec Żarów, Bieszdad Dariusz - GLKS Goniec Żarów,
W kategorii juniorek: Dranka Jowita - GLKS Goniec Żarów, Majcher Monika - GLKS Goniec Żarów.


11 marca 2006 - Ikonka

Program Ikonka polega na uruchamianiu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych wszystkich gmin województwa. Punkty te nazywane są "czytelniami internetowymi".
Głównym celem programu jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do sieci Internet w ramach nowo powstających Czytelni Internetowych.
W ramach Programu "Ikonka" Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wyposaża biblioteki w sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz zapewnia bibliotekarzom podstawowe szkolenia w zakresie wykorzystywania zasobów Internetu. Każda czytelnia internetowa otrzymuje bezpłatnie 3 komputery PC wyposażone w system operacyjny, pakiet biurowy i program antywirusowy oraz sprzęt sieciowy typu WI-FI umożliwiający łączenie z Internetem w bezpośrednim sąsiedztwie czytelni. Uruchamianie nowych czytelni internetowych w ramach tego programu, zwłaszcza w małych miejscowościach i na terenach wiejskich - gdzie dostęp do sieci Internet jest w dużym stopniu ograniczony - otwiera społeczności lokalnej możliwości dotarcia do wiedzy często dotychczas niedostępnej. W ramach porozumienia pomiędzy Ministerstwem Nauki i Informatyzacji a Urzędem Gminy Świdnica do Biblioteki w Witoszowie Górnym i Lutomi trafiło 6 komputerów. Od 10 marca wszyscy chętni mogą korzystać z czytelni internetowej w Bibliotece w Lutomi. Z powodów technicznych w dalszym ciągu nie ma możliwości uruchomienia czytelni internetowej w Witoszowie Górnym.


10 marca 2006 - III Festiwal Techniki

21 marca w dzień wagarów w Zespole Szkół Mechanicznych odbędzie się Trzeci Festiwal Nauki. Motywem przewodnim tego dnia będzie motoryzacja. Szkoła zaprosiła wielu ciekawych wykładowców ( min. z uczelni wrocławskich, ASP, Toyoty). Jak zostac kierowcą rajdowym opowie Grzegorz Kostka, o historii Harle'ya mówić będzie Adam Meller, gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie Małgorzata Ostrowska najlepsza polska zawodniczka ubiegłego roku w armwrestlingu. Festiwal zakończy jazda sprawnościowa samochodem w ramach finału etapu szkolnego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. To tylko niektóre punkty bogatego programu Festiwalu Techniki. Impreza zaczyna się o godzinie 9.00


10 marca 2006 - Zmiany od 1 kwietnia

W sobotę, 1 kwietnia, zaczną obowiązywać zmiany w organizacji ruchu na części ul. Armii Krajowej (odcinek od ul. Niecałej do Ofiar Oświęcimskich).
W najbliższym tygodniu (13-17 marca) zostaną ustawione tablice informacyjne zapowiadające zmiany. Będzie na nich umieszczona informacja, jak będzie zorganizowany ruch oraz od kiedy zmiany będą obowiązywać.
Od 1 kwietnia ulicą Armii Krajowej (odcinek od ul. Niecałej do Ofiar Oświęcimskich) nie będą mogły przejeżdżać samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 t (do ul. Okulickiego), prędkość zostanie ograniczona do 40 km/h, a na łuku drogi przed przejściem dla pieszych przy ul. Sybiraków do 30 km/h. Ponadto wyznaczone zostanie miejsce do parkowania dla osoby niepełnosprawnej oraz miejsca dla dostawców towaru do sklepu. Po jednej stronie drogi będzie dopuszczone parkowanie pojazdów oprócz godz. 8.00-17.00 w dni robocze.
Zmieniony zostanie również przebieg drogi głównej (ul. Armii Krajowej-Sybiraków).


10 marca 2006 - "Moja Gmina-Świdnica"

Gospodarzem I Gminnego Konkursu "Moja Gmina-Świdnica" była Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym. Dzisiaj odbył się finał,, który zgromadził szkoły podstawowe oraz gimnazja z Gminy Świdnica.
Konkurs przebiegał w trzech etapach i w 3 kategoriach wiekowych uczniów szkół podstawowych, oraz uczniów gimnazjów. Suma punktów zdobytych we wszystkich etapach konkursu zadecydowała o zajętych miejscach. Fundatorami nagród w tegorocznej I edycji konkursu byli: Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Gminy Świdnica Wiesław Malisz, Dyr. Gminnego Zespołu Oświaty Jadwiga Generowicz.
Jury postanowiło przyznać I nagrodę Szkole Podstawowej z Mokrzeszowa, szkoła otrzymała także Puchar Przechodni stając się gospodarzem przyszłorocznego konkursu. Przyznano III wyróżnienia a otrzymały je: Szkoła Podstawowa z Witoszowa, Szkoła Podstawa im. Jana Pawła II z Grodziszcza i Szkoła Podstawowa z Lubachowa. W kategorii gimnazjów nagrodę główną uzyskało Gimnazjum z Lutomi Dolnej.


10 marca 2006 - Sesja Rady Powiatu

14 marca o godz. 13.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Zwołanie dodatkowego posiedzenia Rady przed planowanym w dniu 29 marca podyktowane jest koniecznością naniesienia zmian w budżecie powiatu. Możemy zwiększyć plan wydatków na zadania inwestycyjne w związku ze spłatą przez SP ZOZ części kredytu bankowego, na który Powiat w 2002 roku udzielił poręczenia. Dzięki temu część środków przeznaczonych zostanie na adaptację parteru budynku przy ul. Żeromskiego 16 na trzy lokale mieszkalne. Pieniądze przeznaczone zostaną również m.in. na roboty remontowe w budynku przy ul. Wałbrzyskiej (dawna siedziba Sanepidu) w celu przystosowania go na siedzibę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Rodzinnego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Radni zadecydują także o ujęciu środków w budżecie na kontynuację inwestycji pn. "Rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie" . Konieczne jest to z uwagi na możliwość rozpoczęcia procedury ubiegania się o środki z kontraktu wojewódzkiego na realizację tej inwestycji. Radni podejmą również uchwałę w sprawie wyrażenia opinii o likwidacji Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach. Rada miejska w Świebodzicach zamierza zlikwidować ten ośrodek a jego działalność przekazać do prowadzenia przez NZOZ "Mikulicz". Likwidacja publicznego zakładu opieki zdrowotnej wymaga opinii powiatu, którego mieszkańcom zakład udziela świadczeń zdrowotnych.


10 marca 2006 - Konkurs Recytatorski

Drodzy Pedagodzy!
Zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Arka". Proponowany konkurs recytatorski poezji i prozy religijnej, to spotkanie z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami w kręgu kultury chrześcijańskiej. Rocznicę urodzin Jana Pawła II pragniemy uczcić poprzez popularyzację literatury o treściach religijnych duchownych i świeckich, a szczególnie twórczość poetycką byłego papieża.
Zgłoszenie pisemne prosimy przesłać do 30 kwietnia. Na adres organizatora: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Nauczycielska 2, 58-100 Świdnica, tel. 074 851 33 30.
Finał konkursu odbędzie się dnia 18 maja w Klubie "Bolko" ŚOK na Pl. Grunwaldzkim.


10 marca 2006 - Jest kurator

10 marca komisja konkursowa powołana przez wojewodę Krzysztofa Grzelczyka wyłoniła kandydatkę na stanowisko dolnośląskiego kuratora oświaty. Została nią Beata Pawłowicz.
Komisja rozpatrywała 5 kandydatur.
W skład komisji weszło po 2 przedstawicieli ministra edukacji i nauki, wojewody dolnośląskiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskiego Związku Logopedów, Związku Zawodowego "Rada Poradnictwa", Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Konkurs na stanowisko kuratora oświaty składał się z dwóch etapów. Pierwszy obejmował formalną ocenę zgłoszonych ofert, drugi - merytoryczną ocenę kandydatów. Oceniania była zaprezentowana przez kandydata koncepcja realizacji zadań nadzoru pedagogicznego, a także organizacji i działania kuratorium oświaty. Głosowanie komisji przebiegało w sposób tajny.


10 marca 2006 - Przegląd poezji miłosnej

Pogłębianie kontaktu z literaturą piękną i uznanie jej wartości estetycznej. To był jeden z głównych celów zorganizowanego pod koniec lutego w Gimnazjum w Goczałkowie IV "Przeglądu Poezji Miłosnej Recytowanej i Śpiewanej Polsko i Obcojęzycznej". Wzięło w nim udział ponad trzydziestu konkursowiczów z Goczałkowa, Jaroszowa, Marcinowic, Roztoki, Strzegomia i Ujazdu Górnego. Przegląd odbywał się w 4 kategoriach: poezja własna o tematyce miłosnej, poezja miłosna znanych poetów, w języku obcym i poezja śpiewana polsko i obcojęzyczna. - Bardzo wysoko oceniliśmy występy gimnazjalistów w kategorii - poezja własna. Nieco słabiej wypadli oni recytując poezję obcojęzyczną, dlatego nie przyznaliśmy pierwszej lokaty - wyjaśniła przewodnicząca jury Wioletta Urban, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.
Wyniki przeglądu:
Poezja znanych poetów - zwycięzyła Klaudia Staworowska - Gimnazjum w Ujeździe Górnym, przed Małgorzatą Koszarską - Gimnazjum w Jaroszowie, Zuzanną Pałką – Gimnazjum w Jaroszowie, Małgorzatą Wilkosz - Gimnazjum w Goczałkowie, Joanną Daniłowicz - Gimnazjum w Goczałkowie i Eweliną Bodniewicz - Gimnazjum w Ujeździe Górnym. Wyróżnienie otrzymała Dorota Tereszkiewicz - Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach
Twórczość własna - pierwsze miejsce zajęła Anna Lipińska - Gimnazjum w Ujeździe Górnym przed Angeliką Zwolską - Gimnazjum Nr 1 Strzegom.
Poezja śpiewana - zwycięzcą została Sylwia Deptała - Gimnazjum w Ujeździe Górnym przed Brygida Smółka - Gimnazjum w Jaroszowie, Marta Parcheta - Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Rut Rakoczy - Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu.
Poezja obcojęzyczna - zwyciężyła Emila Materla - Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach przed Katarzyną Walenczyk - Gimnazjum w Roztoce.


9 marca 2006 - Tour de Pologne w Świdnicy

8 września wyścig kolarski Tour de Pologne po raz pierwszy dotrze do Świdnicy. Właśnie w Świdnicy zaplanowano premię lotną jednej z najważniejszych i najstarszych imprez sportowych na świecie. Dziś Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy podpisał z Czesławem Langiem, dyrektorem generalnym "Lang Teamu" umowę na organizację wyścigu. Prezydenta zaproszono także do Honorowego Komitetu Organizacyjnego 63. Tour de Pologne. - Tour de Pologne to jedna z najpoważniejszych imprez sportowych na świecie, więc cieszę się, że jej szlak wiedzie również przez Świdnicę. Mam nadzieję, że wizyta nie będzie tylko chwilowa - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Świdnica zawsze mi się podobała. To interesujące miasto i również dlatego Tour de Pologne w tym roku odbędzie się w Świdnicy. Myślę, że tak już zostanie, ponieważ chcemy poprzez wyścig promować ciekawe miejsca - dodaje Czesław Lang.
Świdnicką lotną premię ustanowiono na 51,3 km V etapu wiodącego z Legnicy do Jeleniej Góry. Kolarze przejadą w Świdnicy ulicami: Władysława Sikorskiego, Esperantystów, Łączną, Wrocławską, al. Niepodległości, pl. Grunwaldzkim (Premia lotna). Później ul. Żeromskiego, Muzealną, Komunardów, Ofiar Oświęcimskich, Zamenhofa do Słotwiny... Tegoroczna, już 63 edycja wyścigu zostanie rozegrana między 4 a 10 września i liczyć będzie 7 etapów. Start zaplanowano w Warszawie, a metę w Karpaczu. "Lang Team" ma wyłączność i jest posiadaczem licencji na organizację Tour de Pologne, imprezy wpisanej przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych i najbardziej prestiżowych imprez kolarskich na świecie "UCI Pro Tour". Za organizację i zabezpieczenie "Premii lotnej w Świdnicy", odpowiada miasto. Świdniczanie oraz przyjezdni goście będą mogli liczyć na imprezy towarzyszące wyścigowi. Kwotą 12,2 tys. zł miasto pokryje część kosztów współorganizacji kolarskich zmagań. W zamian za to może liczyć na skuteczną promocję w mediach ogólnopolskich, wśród uczestników wyścigów oraz ekip towarzyszących. Zaś podczas prezentacji wyścigu na stoisko promocyjne. Zdjęcia z uroczystego podpisania umowy - >>> zobacz


9 marca 2006 - Konkurs

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny.
Termin nadsyłania kart zgłoszenia upływa 5 kwietnia.
Wystawa prac odbędzie się w dniach 9 - 14 kwietnia 2006 roku. Konkurs ma charakter otwarty i jest kierowany do wszystkich chętnych bez ograniczeń wiekowych.
Regulamin oraz karta zgłoszenia do Konkursu na stronach Żarowskiego Ośrodka Kultury http://www.zok.zarow.pl


9 marca 2006 - Dyżury aptek

Mieszkańcy trzech miast w naszym powiecie mogą spać spokojnie. W razie konieczności zakupu leków w porze nocnej, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy będą mogli bez problemu zrobić to w jednej z dyżurujących aptek w ich rodzinnym mieście. Takie udogodnienia mają mieszkańcy Świdnicy, Strzegomia i Świebodzic. Wprawdzie harmonogramy dyżurów ustalają pomiędzy sobą kierownicy aptek w poszczególnych miastach, muszą potem przedstawić je do akceptacji Zarządowi Powiatu. Ustalono, że wszystkie apteki w naszym powiecie obowiązują następujące godziny pracy:
- w dni robocze od godz. 8.00 - 19.00
- w soboty od godz. 9.00 - 14.00.
Dodatkowo w Świdnicy, Strzegomiu i Świebodzicach ustalono następujące godziny pełnienia dyżurów:
- w dni robocze od godz. 19.00 - 8.00,
- w soboty od godz. 14.00 - 8.00,
- w dni świąteczne od godz. 8.00 - 8.00 dnia następnego.
Dzięki temu chorzy mogą kupić leki zarówno w dzień jak i w nocy.
Często zdarza się także, że nie wiemy, która apteka w jaki dzień dyżuruje. Taka informacja o godzinach pracy apteki, aktualny program dyżurów oraz wszelkie zmiany z tym związane powinny być umieszczone w miejscach widocznych w siedzibie apteki. Mieszkańcy Żarowa, Dobromierza czy Jaworzyny Śl. będą zmuszeni w porze nocnej i innych dniach wolnych od pracy udać się po lekarstwo do jednego z miast, gdzie apteki dyżurują.


9 marca 2006 - 100 dni przed

Już tylko 100 dni pozostało do rozpoczęcia Międzynarodowych Zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zaliczanych do cyklu Pucharu Świata - International Horse Trials Strzegom. Największa impreza w tej części Europy po raz czwarty odbędzie się w Strzegomiu w dniach 22-25 czerwca. W tym roku zostaną rozegrane 4 międzynarodowe konkursy rangi – CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW. Rok temu w Strzegomiu można było obejrzeć blisko 200 koni i jeźdźców, którzy dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń sportowych. Startowały tu takie gwiazdy światowego jeździectwa jak Linda Algotson - zwyciężczyni Finału Pucharu Świata w 2003 i 2004 roku, czterokrotny złoty medalista olimpijski Matt Ryan oraz wielu medalistów mistrzostw Europy i świata. Także w tym roku organizatorzy oczekują na europejską czołówkę WKKW. - Cykl Pucharu Świata składa się z 18 zawodów kwalifikacyjnych na całym świecie i finału w szwedzkim Malmoe - mówi Marcin Konarski, dyrektor zawodów. Strzegomskie zawody będą więc jedną z ostatnich szans dla zawodników z Europy na zakwalifikowanie się do finałowej rozgrywki i dlatego można spodziewać się naprawdę świetnej obsady. - W Strzegomiu już od jesieni 2005 r. trwają prace budowlane na trasie crossu, mają one na celu jej uatrakcyjnienie zarówno dla zawodników, jak i dla widzów - dodaje Konarski. - W tym roku w związku ze zmianami przepisów WKKW i wydłużeniem minimalnego dystansu w CCI***, planujemy dołożenie do istniejącej już trasy 2-3 przeszkody. Pozostałe trzy trasy crossu zostaną nieco zmodyfikowane. - Najwięcej zmian nastąpi na przeszkodzie wodnej - wyjaśnia Christian Zehe, twórca strzegomskiej trasy crossu. Mamy nadzieję, że dzięki nowym przeszkodom kompleks wodny będzie bardziej atrakcyjny dla publiczności.


9 marca 2006 - Odznaczenie dla siostry Chryzanty

Na początku marca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Zesłańców Sybiru siostrze Chryzancie ze strzegomskiego zgromadzenia sióstr Elżbietanek.
Krzyż Zesłańców Sybiru jest jednym z najważniejszych odznaczeń za zasługi poniesione dla przetrwania, chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ono wyrazem narodowej pamięci i hołdem dla męczeństwa Sybiraków oraz ich wierności ideałom wolności i niepodległości.
- Chylę głowę nad Twoim osobistym wkładem we wspólne dokonania narodu Polskiego. Dlatego wyrażam ogromne wzruszenie, mogąc pogratulować tego niezwykłego odznaczenia przyznanego przez Prezydenta RP. Jestem dumny, że tacy ludzie zamieszkują gminę Strzegom - mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu – Stanisław Sitarz. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe gminy Strzegom, siostry Elżbietanki oraz przedstawiciele Związku Sybiraków.


8 marca 2006 - Giełda birofilska

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski oraz przygranicznych rejonów Czech i Niemiec przyjadą w sobotę, 11 marca, do Świdnicy na XIII Giełdę Filabirystyczną i Konkurs Piw Domowych.
Podczas giełdy będzie można zobaczyć wszystko co jest związane z piwem: od dawnych butelek i etykiet po takie gadżety jak szklanki czy otwieracze do kapsli. Dla odwiedzających zorganizowana będzie loteria, a giełdzie towarzyszyć będzie III Konkurs Piw Domowych.
Giełda rozpocznie się o godziny 7.00 i potrwa do 13.30 w świdnickim Klubie "Bolko". Bilet wstępu kosztuje 5 zł, wystawcy za stolik zapłacą 3 zł. Za darmo giełdę będą mogli odwiedzić uczestnicy piątkowego koncertu Jacka Kleyffa.


8 marca 2006 - Czesław Lang w Świdnicy

W czwartek, 9 marca, o godzinie 13.00 Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy podpisze umowę na organizację premii lotnej "Tour de Pologne" z Czesławem Langiem, prezesem firmy "Lang Team".
"Tour de Pologne" to jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich. Podpisanie umowy odbędzie się w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w Rynku.
Na podpisanie umowy i spotkanie z Czesławem Langiem zapraszamy również mieszkańców miasta.


8 marca 2006 - Andrzej Rosiewicz dla Pań

"Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny. I to jest prawda, to jest fakt, dziewczęcy urok, wdzięk i takt. I chyba w całym świecie piękniejszych nie znajdziecie, za jeden uśmiech oddałbym Chicago, Paryż, Krym". Tak śpiewał Andrzej Rosiewicz z okazji Dnia Kobiet podczas koncertu w Strzegomskim Centrum Kultury. Tradycyjnie w SCK z okazji Dnia Kobiet wystąpiła gwiazda polskiej estrady. W ponad godzinnym koncercie Andrzej Rosiewicz zaprezentował nie tylko umiejętności wokalne, ale również taneczne oraz wyszukany dowcip i humor. Po występie w sali widowiskowej Panie, a także Panowie zostali zaproszeni do galerii "eS" na lampkę szampana oraz słodki poczęstunek. Andrzej Rosiewicz chętnie rozdawał autografy oraz fotografował się z fankami. Można było też kupić płyty z przebojami sprzed lat, a także z utworami najnowszymi. Dobra zabawa przy świetnej muzyce była nie tylko wspaniałym prezentem dla wszystkich Pań, ale również okazją do miłego spędzenia niedzielnego popołudnia w gronie znajomych.


8 marca 2006 - Szus po książęcu

Na 18 marca zaplanowano "Książęce Szusowanie" - zawody narciarskie organizowane przez Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Przygotowaliśmy slalom narciarski w Rzeczce, na stoku orczykowym pod Schroniskiem "Orzeł", na Przełęczy Sokolej oraz wiele towarzyszących gier i zabaw na śniegu. Na miejscu będzie można również przetestować narty z kolekcji na sezon zimowy 2006/2007.
Za uczestnictwo osoby dorosłe zapłacą 40 zł, a dzieci - 25 zł. W ramach tej opłaty przewidziano ciepły posiłek, gorący napój, 5 zjazdów, obsługę i zabezpieczenie.
Szczegółowe informacje i zapisy - Edyta Czerniec, Urząd Miejski w Świdnicy, tel. (074) 8562-917 lub 0508 353-752. Impreza odbędzie się w godzinach 10.00 - 17.00


7 marca 2006 - Na Forum bez rejestracji

Okazuje się, że żądanie czy też proponowanie rejestracji przez czytających i piszących nie było nikomu potrzebne.
To był jeden z wielu tematów do wałkowania. Co osoba to kolejny pomysł. A kiedy została wprowadzona rejestracja to nawet Ci co ją proponowali przestali pisać. Jak pokazuje życie nie ma sensu regulować niczego, bo to są pomysły nietrafione.
Wracamy zatem do poprzedniego stanu. Od dzisiaj nie ma już rejestracji na forum.


7 marca 2006 - "Drzwi Otwarte Szkoły"

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Świdnicy zapraszają uczniów klas VI i ich rodziców na "Drzwi Otwarte Szkoły" - 15 marca od godziny 12.00.
W czasie "Drzwi Otwartych Szkoły" będzie można zobaczyć:
- pokazy umiejętności sportowych uczniów z zakresu piłki koszykowej i siatkowej,
- występy zespołów aerobiku, akrobatów sportowych, grupy breake-dance,
- prezentacji przez uczniów doświadczeń z chemii, fizyki i biologii,
- nauka piosenki zespołu Tokio Hotel "Durch den Monsun " w języku niemieckim,
- przedstawienie programu "Krzyżowa", w którym biorą udział uczniowie naszej szkoły,
- konkursy przeprowadzone przez szkolny "Klub Europejski ",
- możliwość skorzystania z kawiarenki internetowej i zwiedzenia pracowni komputerowych.


7 marca 2006 - Za chwilę premiera

W związku z tym, iż sztuka Roberta Gawłowskiego pt. "Droga w ciemności" została przyjęta przez Komisję Artystyczną XII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sztukę tę na scenach Dolnego Śląska będzie wystawiać Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala.
"Jest to spektakl przedstawiający ostatnie dni życia św. Edyty Stein, karmelitanki Teresy Benedykty, wrocławianki. Jest to jej ostatnia droga z klasztoru sióstr karmelitanek do Oświęcimia przedstawiona w formie 14 stacji Drogi Krzyżowej. Autorem sztuki jest Robert Gawłowski, reżyseria - Ryszard Dykcik, wykonanie - Teatr Bezdomny im. Bohumiła Hrabala w Żarowie. Edyta Stein została kanonizowana przez Jana Pawła II w piątek, 1 maja 1987 roku." Premiera będzie miała miejsce w Teatrze Bezdomnym w Żarowie 9 marca o godzinie 19.00. Wystawiona zostanie także w Wałbrzychu, Sokołowsku, Ząbkowicach Śląskich, Bielawie, Strzegomiu, Jaworzynie Śląskiej i Świdnicy.


7 marca 2006 - Sukcesy strzegomskiego ogólniaka

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu może w tym roku szkolnym poszczycić się wieloma osiągnięciami dydaktycznymi. Uczniowie ZSO brali udział w wielu olimpiadach, na różnych poziomach. Są wśród nich tacy, którzy reprezentowali lub będą reprezentować szkołę na etapie wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim.
Uczeń klasy Id Marcin Chwała wziął udział w olimpiadzie, której tematyka łączy ze sobą wiedzę z astronomii, fizyki i astronomicznych aspektów geografii. Marcin w zawodach I i II stopnia rozwiązywał zadania w warunkach pracy domowej. Poprawnie rozwiązane zadania dały mu możliwość startu w zawodach III stopnia, które odbyły się we Wrocławiu 16 stycznia. Finał odbędzie się 9 marca w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Marcin został zakwalifikowany do finału wraz z 21 pasjonatami astronomii z całej Polski. Opiekunką Marcina jest Liliana Kilian.
Do centralnego etapu Olimpiady Języka Rosyjskiego, który odbędzie się w pierwszej dekadzie kwietnia w Warszawie, zakwalifikował się uczeń klasy III b Robert Zatryb. W eliminacjach centralnych weźmie udział 100 najlepszych uczestników z całej Polski. Opiekę nad Robertem sprawuje Regina Puczka.
W olimpiadzie filozoficznej wzięły udział 3 osoby: Sandra Misek z III a, Aleksandra Sękowska z III a oraz Szymon Mozol z II a. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Aleksandra Sękowska. 4 lutego przeszła część pisemną (test i esej), a 18 lutego część ustną tego etapu olimpiady. Dzięki temu uzyskała możliwość wzięcia udziału w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 25-26 marca w Warszawie. Opiekunką Oli jest Małgorzata Kucharska.


7 marca 2006 - Wystawa prac

Podczas tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, temu ważnemu wydarzeniu kulturalnemu towarzyszyć będzie wystawa prac znanej strzegomskiej malarki i rzeźbiarki - Ewy Solimy, zatytułowana "Malarstwo i metalowe torebki".
Wystawa będzie mieć miejsce w Teatrze Muzycznym "Capitol" w dniach 10-19 marca.
Inne prace Ewy Solimy zobaczyć można w "Galerii Dziennika" - >>> zobacz


7 marca 2006 - Praca

Żarowska Firma "LA - VILA" Producent wykończeniowych materiałów budowlanych poszukuje pracownika na stanowisko:
przedstawiciel handlowy,
wymagania: wykształcenie średnie techniczne, doświadczenie zawodowe na danym stanowisku, komunikatywność oraz umiejętność utrzymania dobrych relacji z klientami, kreatywność oraz silna motywacja do pracy w terenie, dyspozycyjność, przedsiębiorczość, prawo jazdy kat. B
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie bądź dostarczenie CV i Listu motywacyjnego do 20 marca na adres:
Żarowskie Stowarzyszenie Bezrobotnych ul. Armii Krajowej 53, 58 – 130 Żarów.


7 marca 2006 - Praca w Policji

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu ogłasza nabór do służby w policji na terenie województwa dolnośląskiego. Planowane przyjęcia do służby: 60 osób - 9 maja, 160 osób - 28 sierpnia, 160 osób - 21 listopada tego roku. Służba w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w Oddziale Prewencji Policji we Wrocławiu, w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Legnicy, w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, w Legnicy, w Wałbrzychu i we Wrocławiu, w Komendzie Powiatowej Policji w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Górze, Jaworze, Kamiennej Górze, Kłodzku, Lubaniu, Lubinie, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Polkowicach, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Świdnicy, Trzebnicy, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu, Złotoryi.
Wymagania - >>> zobacz - kwestionariusz - rtf - >>> pobierz - doc - >>> pobierz
Test sprawnościowy (film), normy czasowe - >>> zobacz


6 marca 2006 - W pierwszą rocznicę

Śmierć papieża Jana Pawła II sprawiła, że kwiecień to w obecnej chwili szczególny miesiąc. Będzie to bowiem czas refleksji, wspomnień i zadumy związanej z odejściem człowieka, który był naszym Wielkim Autorytetem.
W związku z tym Gimnazjum nr 3 w Świdnicy organizuje koncert, poświęcony I rocznicy śmierci Wielkiego Polaka i Przewodnika Duchowego - Jana Pawła II.
Koncert odbędzie się 1 kwietnia o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


6 marca 2006 - Przygotowanie powiatowych służb

Zgodnie z poleceniem wojewody dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka prezydenci miast i starostowie powiatów dolnośląskich przekazali dzisiaj informacje o przygotowanych zabezpieczeniach przed ptasią grypą.
W większości starostw i miast na prawach powiatu odbyły się, przy udziale powiatowych lekarzy weterynarii oraz powiatowych inspektorów sanitarnych, posiedzenia powiatowych zespołów reagowania kryzysowego poświęcone zabezpieczeniu terenu przed rozprzestrzenianiem wirusa H5N1. W stan podwyższonej gotowości do reagowania postawiono wszystkie służby, inspekcje i straże oraz instytucje wspierające działania weterynaryjne oraz sanitarno-epidemiologiczne.
Większość starostw powiatowych zdecydowała lub zakupiła wcześniej jednorazowe kombinezony wraz z maskami, rękawicami i butami ochronnymi spełniające normy sanitarne. Doposażono również służby w sprzęt niezbędny do praktycznej realizacji zadań w okręgu zapowietrzonym (maty, pojemniki na środki dezynfekcyjne, środki dezynfekcyjne, kabinę dekontaminacyjną). Zaproponowano również, aby gminy wytypowały po 4 osoby, które zostaną przeszkolone i zaszczepione, a w sytuacji wystąpienia wirusa będą gotowe do działań w ognisku zdarzenia.
Prowadzona jest także akcja informacyjna. W miejscach ogólnie dostępnych wywieszane są ulotki informacyjne. Treść przekazywana jest również poprzez lokalne media (m.in. TV kablową), ogłoszenia parafialne w kościołach, strony internetowe starostw i urzędów miejskich oraz na spotkaniach organizowanych w szkołach, świetlicach wiejskich, itp. Niektóre powiaty dodatkowo dodrukowały przekazane ulotki, żeby dotrzeć z informacją do wszystkich mieszkańców, szczególnie terenów wiejskich.
Wszystkie służby weterynaryjne i sanitarne Dolnego Śląska są w stanie gotowości i na bieżąco monitorują sytuację na terenie zwiększonego ryzyka.


6 marca 2006 - 21 wspaniałych

Na lutowej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu burmistrz Lech Markiewicz wręczył po raz trzeci stypendia dla najlepszych uczniów i studentów gminy. Dwadzieścia jeden osób będzie otrzymywało stypendia co miesiąc, przez pół roku.
- Ponad połowę z nich stanowią utalentowani sportowcy. - mówi burmistrz Strzegomia.
Wysokość stypendiów waha się od 50 do 150 zł miesięcznie, w zależności od osiągnięć. Wśród tegorocznych stypendystów są również laureaci konkursów i olimpiad na szczeblu co najmniej powiatowym oraz osoby wykazujące się dużą aktywnością na rzecz lokalnego środowiska. Stypendia będą wypłacane w kasie urzędu lub przelewem na wskazany rachunek. W przypadku niepełnoletniego ucznia stypendium wypłacone będzie rodzicom lub opiekunowi prawnemu.
Lista stypendystów: Zuzanna Bogacka, Małgorzata Ostrowska, Jakub Hajduk, Michał Rydwański, Iwona Dyś, Szymon Romanowski, Arkadiusz Bosek, Anna Twarogowska, Dariusz Kuntusz, Łukasz Rydwański, Mariusz Jaszowski, Aleksandra Sękowska, Krystian Kowal, Wojciech Ćwik, Radosław Dywan, Paweł Koperski, Ewa Bizoń, Agnieszka Matyszkiewicz, Damian Ciarkowski, Adam Kulas, Leszek Kulas.
Stypendia naukowe przyznawane są w gminie Strzegom od stycznia 2005 roku. Dotychczas z tej formy pomocy skorzystało 40 osób. Osoby zainteresowane uzyskaniem takiego stypendium mogą składać wnioski w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Strzegomiu do 15 czerwca i 15 grudnia każdego roku.


6 marca 2006 - Alkohol z niewiadomego źródła

3 marca policjanci z Żarowa pełniąc służbę usłyszeli krzyki dochodzące z jednego z budynków w Żarowie. Udali się na interwencję. W mieszkaniu zastali 4 nieletnich oraz 19 letniego mieszkańca Żarowa, który zakupił alkohol i wspólnie z nieletnimi go spożywał. Wszyscy uczestnicy imprezy alkoholowej zostali zatrzymani w KP Żarów do wyjaśnienia. Po złożeniu wyjaśnień okazało się, iż alkohol został zakupiony w Żarowie.
W wyniku podjętych czynności zatrzymano 50 letniego mieszkańca Żarowa, który w mieszkaniu i w pomieszczeniach gospodarczych posiadał około 250 litrów spirytusu w różnego rodzaju opakowaniach szklanych i plastikowych oraz w zbiornikach 20 litrowych. W tym samym mieszkaniu policjanci odnaleźli 700 paczek papierosów. Alkohol i papierosy nie nosiły polskich znaków akcyzy.
Zatrzymany mężczyzna wyjaśnił, iż alkohol i papierosy zakupił we Wrocławiu.
Dzisiaj mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o dozór policyjny - grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.
O spożywaniu alkoholu przez nieletnich zostanie powiadomiony Sąd Rodzinny


6 marca 2006 - Podziękowania

Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach składa na ręce Pani Elwiry Kinast - Dyrektora Zespołu Szkół w Mokrzeszowie serdeczne podziękowanie za zaproszenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej na Zabawę Karnawałową zorganizowaną 24 lutego. Nasze dzieci opuściły mury Waszej szkoły z uśmiechem na twarzy, pełne wrażeń, zachwycone pokazami tanecznymi, wspólnymi tańcami, udziałem w różnego rodzaju konkursach oraz miłym przyjęciem.
Dziękujemy pedagogom za trud włożony w pracę z młodzieżą, za podjęcie wysiłku realizacji pięknej idei współistnienia w przyjaźni, pożytecznie obok siebie świata sprawnych i niepełnosprawnych. Dziękujemy również młodzieży za sprawne poprowadzenie zabawy, za uśmiech, wspólne tańce, piękne pokazy oraz stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery spotkania.
Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


6 marca 2006 - Podsumowanie wypłat stypendiów

31.12.2005 roku Powiat Świdnicki zakończył realizację projektu "Wsparcie materialne edukacji młodzieży z obszarów wiejskich w szkołach średnich". Pomocą materialną objętych było 831 osób, w kwocie 100 zł. miesięcznie. Wartość projektu wynosiła 700.000,00 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego 68,05% tj. 476.350,00 zł.
Niestety realizując projekt Powiat nie wykonał w 100% planowanych wydatków dotyczących stypendiów. W dokumentach przedkładanych przez uczniów potwierdzających poniesienie przez nich wydatków na edukację nie znalazło pokrycia 61.772,05 zł. Głównymi przyczynami były opóźnienia w otrzymywaniu kolejnych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Program stypendialny wymagał od stypendysty wyłożenia własnych środków na dokonanie zakupów, a sytuacja rodzinna stypendystów nie zawsze umożliwiała ich zaangażowanie. W wyniku opóźnień w płatnościach często nie byli oni zainteresowani dokonywaniem kolejnych zakupów. Wielokrotne zmiany w przepisach, instrukcjach i ich interpretacje powodowały konieczność dokonywania zmian w sporządzanych sprawozdaniach i dokumentach rozliczeniowych. Mnożyły się kolejne wersje tych samych dokumentów i cały proces rozliczania dotacji przedłużał się. Aby usprawnić i przyspieszyć realizację projektu Powiat Świdnicki dwukrotnie zakładał własne środki na wypłatę stypendiów, które refundował po otrzymaniu kolejnych dotacji. W związku z ciągłymi zmianami przepisów i ich interpretacji oraz wydłużonym okresem rozliczania dotacji, nastąpiła konieczność dwukrotnego aneksowania umowy o dofinansowanie. W konsekwencji umożliwiło to wydłużenie czasu realizacji projektu, a tym samym wydatkowanie środków do końca ubiegłego roku.


6 marca 2006 - A było tak blisko

Śnieżne Wrony przegrały sobotnie spotkanie z drużyną BOT KS Turów Zgorzelec (3 miejsce) 60:66.
Świdniczanie nie byli faworytami tego meczu jednak niespodzianka była blisko.
Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Wron 31:24. Po przerwie długo utrzymywał się wynik remisowy. W końcówce lepsi okazali się goście, którzy wywieźli ze Świdnicy komplet punktów.
Najwięcej punktów rzucił Zienkiewicz Paweł (BOT KS) 19. Świdniczanie: Tabak 14(1), Pałac 12, Borkowski 10, Cierpik 8, Łozowicki 7 (1), Jasiński 7, Nowicki 2. Dziękujemy za doping. Był to ostatni mecz koszykarzy Wron w Świdnicy w tym sezonie.


5 marca 2006 - Szybciej z dowodami

Aż 22 tysiące świdniczan ma stare dowody osobiste. Jeśli odłożą wymianę dokumentu na ostatnią chwilę, do grudnia 2007 r. będą oczekiwać w dużych kolejkach. By tego uniknąć Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zwrócił się z apelem do kilkunastu urzędów, instytucji i banków, by przypominały świdniczanom o obowiązku.
- Jeśli każdego dnia do urzędu będzie przychodzić już teraz więcej osób, unikniemy ogromnych kolejek. Zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy zaoszczędzą nie tylko sporo nerwów, ale też czasu – mówi Wojciech Murdzek. Nowe dowody osobiste wszyscy świdniczanie powinni wymienić w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego do końca grudnia 2007 r.
Zgodnie z prawem do 31 grudnia 2006 r. mają zostać wymienione dowody osobiste wydane w latach 1992-1995. Zaś od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 będą wymieniane dowody wydane w latach 1996-2000. Nowymi dowodami, których wystawcą jest Prezydent Świdnicy posługuje się tylko 31 tysięcy mieszkańców miasta. W niecałe dwa lata nowe dowody powinno posiadać jeszcze ok. 22 tys. świdniczan. Dodatkowo ok. 2 tys. osób posługuje się dowodami wydanymi przez komendę MO, które już dawno straciły ważność. Sprawy związane z wymianą dowodów osobistych należy załatwiać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 6 - parter, tel. (074) 8562-816, 8562-817 i 8562-821.


5 marca 2006 - Ronal Cup

W 20 kolejce turnieju Ronal Cup padły następujące wyniki:
Blues - Wiśnia 5:3,
Biopaliwa Lutomii- Gamaflora 6:6,
Romira Highlander - Lumbago 9:2,
Dacco Beba- Kammar 5:2,
Spartakus - Krause 9:4,
Piotpol - Westsidaz 10:0
W klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców prowadzi z 70 bramkami - Jacek Filipczak, kolejny z 50 strzelonymi golami jest Jacek Stachyra i Jacek Fojna, 36 bramek strzelił Marcin Rogowski a 34 Bartosz Turzański.


5 marca 2006 - Szachy drużynowe

Wczoraj w Żarowie odbyły się Mistrzostwa powiatu świdnickiego w szachach drużynowych w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS będące eliminacjami do 48 Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o "Złotą Wieżę".
W turnieju wystartowały 4 drużyny.
Najlepsza drużyna awansowała do Finału Dolnośląskiego tych rozgrywek, który odbędzie się 18 marca w Żarowie. Najlepszą drużyną w rywalizacji okazał się Goniec I Żarów, który wyprzedził drugą żarowską drużynę - Goniec II Żarów, na trzecim miejscu zawody zakończyła Zebra Jaworzyna Śląska. Ostatnie miejsce zajął GLKS Strzegom.


5 marca 2006 - Strzegomianie najlepsi

Wczoraj w Grębocicach odbył się Finał Dolnośląski Halowej Piłki Nożnej chłopców do lat 13.
W zawodach udział wzięło 80 zawodników, W turnieju zwyciężyli chłopcy z GLKS Strzegom pokonując w finale Piast Żmigród 4:0. Trzecie miejsce na dolnym śląsku przypadło SP w Grębocicach, kolejne miejsca zajęły: UKP Pogoń Wrocław, Prochowiczanka Prochowice., SP Jaszkowa Dolna, SP Ruszów i GLKS Rudawy Janowice Wielkie.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, które były dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Młodym piłkarzom ze Strzegomia gratulujemy sukcesu.


5 marca 2006 - Pierwsza gimnazjalna klasa integracyjna

Według planu od nowego roku szkolnego w Gimnazjum nr 2 będzie działać pierwsza w Świdnicy gimnazjalna klasa integracyjna. - Wielu rodziców pytało i zabiegało o otworzenie takiego oddziału. Dla ich dzieci to szansa na rozwój wśród rówieśników, a dla uczniów gimnazjum okazja do uwrażliwienia się na problemy innych. Nie ukrywam, że chcemy zmienić obraz postrzegania osób niepełnosprawnych, by ich obecność wśród nas nikogo nie dziwiła, a stała się normalnością - mówi Ewa Hołdowańska, dyrektor Gimnazjum nr 2.
Gotowy jest już podjazd dla osób niepełnosprawnych. Na wakacje zaplanowano likwidację kolejnych barier architektonicznych m.in. budowę windy oraz remont toalet. Prace pochłoną 325 tys. zł. W Gimnazjum nr 2 do dyspozycji uczniów jest 28 sal lekcyjnych, trzy pracownie komputerowe podłączone do Internetu, siłowania, sala gimnastyczna oraz sporo zajęć pozalekcyjnych.
Kadra pedagogiczna również jest przygotowana na nowe wyzwania. W tym roku podyplomowe studia kończy ośmiu pedagogów szkoły. Dwóch nauczycieli już teraz posiada odpowiednie kwalifikacje. - Już dziś czekamy na zgłoszenia rodziców, którzy chcieliby, aby ich pociechy uczęszczały do tworzonej pierwszej klasy gimnazjalnej. Wymagane jest zaświadczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, które uprawnia do takiej nauki – dodaje dyrektor Hołdowańska.
Zainteresowanych gimnazjalną klasą integracyjną prosimy o kontakt z Gimnazjum nr 2 (ul. Ofiar Oświęcimskich 30), tel. (74) 640-62-40. W Świdnicy klasy integracyjne działają już w Szkole Podstawowej nr 1.


4 marca 2006 - Bliskie zwycięstwa

W rozegranym dzisiaj meczu wyjazdowym I ligi siatkówki kobiet MKS Świdnica był bliski odniesienia zwycięstwa. "Znów horror w hali MOSiR, na szczęście zakończony zwycięstwem !" to opinia gospodarzy tego trudnego dla nich spotkania.
TPS Rumia - MKS Świdnica 3:2 w setach 23/25, 25/18, 24/26, 25/19 i w piątym secie 15/9.
Zdobywając jeden punkt zespół świdnicki awansował na 13 miejsce w tabeli.


4 marca 2006 - Przejrzyste urzędy

Przedstawiciele urzędów miejskich ze Świdnicy, Strzegomia i Żarowa oraz Starostwa Powiatowego w Świdnicy odebrali dziś, certyfikaty uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji "Przejrzysta Polska". Uroczystość, z udziałem m.in. wicepremiera, ministra MSWiA Ludwika Dorna oraz posła Jana Rokity odbyła się w Warszawie, w siedzibie Gazety Wyborczej, która patronowała akcji.
Celem "Przejrzystej Polski" było promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach, co powinno owocować poprawą jakości życia publicznego oraz pobudzeniem aktywności obywatelskiej. Filary programu stanowiło sześć zasad rządzenia: przejrzystości, przewidywalności, rozliczalności, fachowości, partycypacji społecznej i braku tolerancji dla korupcji. Samorządy, które zdecydowały się przystąpić do akcji realizowały sześć zadań obowiązkowych, w ramach każdej z powyższych zasad. Możliwa była także realizacja zadań dodatkowych.
Warunkiem otrzymania certyfikatu potwierdzającego udział w akcji było wykonanie w terminie wszystkich zadań konkursowych. Spośród ponad 700 samorządów, które zadeklarowały udział w akcji, ukończyło ją ponad 400 gmin i powiatów. W finale znalazło się 38 dolnośląskich samorządów, w tym 4 samorządy z powiatu świdnickiego: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki, Gmina Strzegom i Gmina Żarów.


4 marca 2006 - Stypendyści

Po raz pierwszy Gmina Świdnica przyznała stypendia dla najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów za osiągnięcia w nauce i sporcie w I semestrze roku szkolnego 2005/2006. Wszyscy zaproszeni goście przybyli do sali narad Urzędu Gminy 3 marca gdzie zostali powitani przez Wójta Gminy Teresę Mazurek, Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica Wiesława Malisza, Dyr. Gminnego Zespołu Oświaty Jadwigę Generowicz, oraz Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Henryka Sarę. Aby otrzymać stypendium za wyniki w nauce uczeń szkoły podstawowej powinien wykazać się średnią ocen min. 5,2, a gimnazjum min. 5,0. Wśród stypendystów znalazło się 16 uczniów szkół podstawowych i 35 gimnazjalistów. Najlepsze wyniki w I semestrze roku uzyskali: Agata Nawojowska z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym ze średnią: 5,67 Malwina Kotowicz z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym ze średnią: 5,62 Paweł Tarczyński ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej ze średnią 5,4 Sylwia Jajeśnica ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej ze średnią 5,4 Wyróżnieni otrzymali dyplomy z gratulacjami. W imieniu nagrodzonych słowa podziękowania złożył Piotr Malik z Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Wykaz stypendystów - >>> zobacz


4 marca 2006 - Z wizytą w dziesiątce

1 marca Szkoła Podstawowa nr 10 gościła sześciolatków z zaprzyjaźnionych przedszkoli - Przedszkole nr 1 i 6 w Świdnicy. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania szkoły. Przyszli pierwszoklasiści wzięli udział z w zajęciach lekcyjnych w klasach pierwszych. Sześciolatki wykazały się doskonałą znajomością liter. Starannie pisały na tablicy pierwsze kolorowe szlaczki. Duże zaciekawienie przedszkolaków wzbudziła sala komputerowa. Z pomocą przyszłych wychowawczyń klas pierwszych maluchy korzystały ze zdobyczy internetu, a więc gier i zabaw dydaktycznych przeznaczonych dla nich. Spędziły tam miłe chwile, mogły zobaczyć, czym zajmują się uczniowie szkoły już od klasy pierwszej.
Mogły odwiedzić również najbardziej tajemnicze i zaczarowane zarazem miejsce - szkolną garderobę, dzięki której uczniowie przenoszą się w świat teatru, magii, baśni. Każdy przedszkolak mógł przebrać się za dowolna postać bajkową. Nakłądał ciekawe nakrycie głowy, maskę i stawał się piratem, wróżką czy małym kotkiem.
Spotkanie było miłym przeżyciem zarówno dla przedszkolaków, jaki uczniów klas pierwszych. Pozwoliło na wzajemne poznanie się, a przede wszystkim rozwiało obawy małych gości przed wrześniowym spotkaniem ze szkołą. Ułatwi im to szkolny start i wejście w nowa rolę - ucznia szkoły podstawowej, tym samym zachęci rodziców do zapisania swoich pociech do SP 10.


4 marca 2006 - Tour de Pologne w Świdnicy

Premia lotna jednego z najważniejszych wyścigów kolarskich – Tour de Pologne odbędzie się w Świdnicy.
9 marca Prezydent Wojciech Murdzek podpisze umowę na organizację wyścigu z Czesławem Langiem, prezesem firmy "Lang Team".
Niegdyś jeden z najlepszych kolarzy będzie gościł o godz. 13.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Na podpisanie umowy i spotkanie z Czesławem Langiem zapraszamy również mieszkańców Świdnicy.


4 marca 2006 - Alkohol niewiadomego pochodzenia

Funkcjonariusze Sekcji POG i Sekcji Kryminalnej prowadząc działania w Świdnicy i pobliskich miejscowości w toku prowadzonych czynności dotarli do osób posiadających alkohol niewiadomego pochodzenia.
W związku ze zdarzającymi się w Polsce przypadkami zatrucia alkoholem niewiadomego pochodzenia, funkcjonariusze KPP w Świdnicy na bieżąco monitorują ten problem. 27 lutego w wyniku przeprowadzonych działań zatrzymali trzy osoby oraz zabezpieczyli 20 litrów alkoholu bez znaków skarbowych akcyzy.
Zatrzymani mężczyźni w swoich wyjaśnieniach mówili, iż alkohol został przywieziony z Czech. W tej sprawie prowadzone są dalsze czynności przez świdnickich policjantów.


4 marca 2006 - Budżetowa broszura

Od 1 marca wśród mieszkańców Świdnicy kolportowany jest informator budżetowy pod nazwą "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy?", wydany w ramach akcji "Przejrzysta Polska".
Licząca 16 stron, kolorowa broszura w przystępny sposób opisuje budżet miasta na rok 2006. Przewodnikiem jest rodzina Świdnickich, która najpierw wprowadza czytelników w tajemnice swojego budżetu i opowiada o tym, jak radzi sobie z domowymi wydatkami, a następnie, krok po kroku, wyjaśnia czym jest budżet miasta, jak powstaje, z czego się składa, na co wydawane są publiczne pieniądze, skąd pochodzą dochody gminy itd. Informator napisany jest przystępnym i zrozumiałym językiem, a najważniejsze wydatki podane zostały w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Broszura, wydrukowana została w ilości 5 tys. szt. Zostanie dołączona do lokalnej gazety, trafi również do świdnickich szkół oraz będzie dostępna nieodpłatnie w biurze obsługi interesantów Urzędu Miejskiego (parter, pokój nr 27). Broszurę można także w całości pobrać ze strony internetowej www.um.swidnica.pl


4 marca 2006 - Electrolux z przedszkolem

Od lat w Przedszkolu Miejskim w Żarowie działa Koło Teatralne, którego mali "aktorzy" uczestniczą we wszystkich przedsięwzięciach teatralnych, jakie odbywają się w Przedszkolu i nie tylko. Mali aktorzy często swoimi występami uświetniają imprezy kulturalne odbywające się na w gminie Żarów, między innymi Dni Polsko-Japońskie, Dni Żarowa. Nie obca jest im rywalizacja na scenie teatralnej, o czym świadczy coroczny udział w organizowanym przez Żarowski Ośrodek Kultury "Przeglądzie Zespołów Kolędniczych" i "Turnieju Małego Aktora", gdzie zdobywają nagrody i wyróżnienia.
Spontaniczność dzieci i ich zaangażowanie to bardzo dużo by osiągnąć sukcesy, jednak największym zmartwieniem do tej pory opiekunek Koła Teatralnego Marioli Król i Jolanty Nowak były stroje, które choć skromne wymagały nakładów finansowych. Część strojów udało się wykonać własnym sumptem, niejednokrotnie przy wsparciu finansowym rodziców dzieci z Przedszkola. Ale te kłopoty mają już za sobą. W wyniku rozmów i przychylności dyrektora Electrolux Poland Sp. z o.o. Krzysztofa Spiehsa Koło Teatralne przy Przedszkolu Miejskim w Żarowie pozyskało oficjalnego sponsora. Dzięki wsparciu sponsora grupa teatralna będzie mogła intensywnie działać w środowisku. Cieszy również fakt, że za swój trud i wysiłek dzieci w nagrodę będą mogły pojechać na wycieczkę do Teatru Lalek we Wrocławiu i zobaczyć profesjonalną scenę i aktorów.
Dyrektor Electrolux Poland Sp z.o.o nie tyko objął opieką Kołko Teatralne Przedszkola Miejskiego w Żarowie. Ale również podarował przedszkolu dwie wysokiej klasy zmywarki do naczyń, które usprawnią pracę przedszkolnej kuchni.


3 marca 2006 - Zmiany w budżecie

Na dzisiejszej sesji radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie. Zakładają one zwiększenie dochodów miasta o blisko 756 tys. zł. Wynikają one z nadwyżki budżetowej za 2005 r., która wystąpiła dzięki działalności Miejskiego Zarządu Nieruchomości oraz zwrotu podatku VAT z firmy "Krokus". O taką samą kwotę co dochody zwiększono wydatki m.in.: 10 tys. zł przeznaczono na zakup wyposażenia mieszkania dla rodziny repatriantów z Republiki Kazachstanu, za 548 tys. zł zrealizowana zostanie "Renowacja elewacji w zabudowie bloku śródrynkowego".
Radni zdecydowali również o przeniesieniu wydatków między działami: dział „Transport i łączność” powiększono o 530 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na przebudowę ul. K. Wielkiego i budowę ronda. (dodatkowe 170 tys. zł w związku z koniecznością przebudowy skrzyżowania z ul. K. Wielkiego i Komunalną), połączenie dróg Nr 382 i Nr 3396D (dodatkowo 360 tys. zł w związku z wyższymi cenami proponowanymi przez wykonawców i koniecznością zrealizowania zadania jeszcze w tym roku).
Z tego też powodu pomniejszono wydatki o 530 tys. zł w dziale „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska”. Radni przenieśli również wydatki między paragrafami – w sumie 790 tys. zł. Potrzeba dokonania tej zmiany w budżecie wynikała z planów realizacji kompleksu środowiskowych boisk sportowych wraz z oświetleniem i trybunami przy Gimnazjum nr 3.


3 marca 2006 - Sport w Żarowie

Wczoraj w Sali Widowiskowo - Sportowej przy Szkole Podstawowej w Żarowie odbyło się uroczyste Podsumowanie roku sportowego w Gminie Żarów. Podczas spotkania z działaczami, trenerami i wyróżniającymi się zawodnikami z klubów sportowych działających w gminie Żarów, Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska przedstawiła największe sukcesy sportowe w roku 2005 w gminie Żarów. Na spotkaniu tym wręczone zostały, jak co roku nagrody w postaci sprzętu sportowego dla klubów sportowych oraz dodatkowo nagrody dla działaczy i trenerów działających w gminie Żarów. Na zaproszenie pani Burmistrz na spotkaniu obecni byli goście specjalni, Mariusz Kowalski - trener koordynator kadry Dolnego Śląska młodziczek w piłce nożnej oraz himalaista Piotr Snopczyński, który zaprezentował swój film przedstawiający jego ostatnią wyprawę na ośmiotysięcznik Gasherbrum II położony na pograniczu Pakistanu i Chin.


3 marca 2006 - Melanż barw, melanż kształtów

Batik to egzotyczna sztuka barwienia materiału, wywodząca się z obszaru wysp Indonezji. Ta technika malarska polega na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Proces woskowania i farbowania można, dla uzyskania specjalnych efektów, powtarzać wielokrotnie.
28 lutego w Sali Klubowej Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy odbył się wernisaż wystawy plastycznej zatytułowanej: "Tkanina artystyczna", nad którym opiekę sprawowały, prowadzące koła plastyczne MDK panie: Wanada Szwegler i Joanna Waksmundzka. Podczas wernisażu wręczono nagrody laureatom konkursów plastycznych: Michalinie Czerniec, Karolinie Chudzińskiej i Ewelinie Obarzanek - podopiecznych Wandy Szwegler - nagrodzonych w Konkursie Plastycznym Bardo szopka oraz Annie Żabie, Mateuszowi Szczepankowskiemu, Piotrowi Studnickiemu - nad którymi opiekę artystyczną sprawuje Joanna Waksmundzka - wyróżnionych w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Pudełko moich marzeń. Wyróżnienia wręczone zostały także uczestnikom X Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Ziemia kłodzka - kraina pięknych krajobrazów: Daria Socha, Izabela Patro, Marta Lisowska.
Nagrodzono także laureatów konkursów fotograficznych - uczestnikom zajęć Krzysztofa Jasa: Michałowi Michałczakowi - w I Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Światła nocy oraz Dominice Pojasek, Adamowi Balsamowi, Natalii Desnickiej, Magdalenie Kuprowskiej i Pawłowi Jasowi - za prace nagrodzone i wyróżnione w I Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym Cztery pory roku w obiektywie. Patrycja Nawrocka i Adam Brożbar - uczestnicy klubu tanecznego MDK Impuls - otrzymali puchary za zajęcie I miejsca w Karnawałowym Konkursie Tańca w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Jeleniej Górze.


3 marca 2006 - Gimnastyka umysłu

Szachy - dyscyplina sportu przeznaczona dla osób o szczególnych predyspozycjach intelektualnych - są w naszym regionie dosyć popularne. Świadczy o tym zainteresowanie, jakim cieszył się strzegomski turniej szachowy w ramach Świdnickiej Międzypowiatowej Ligi Szachowej 2005/06.
Świdnicka Międzypowiatowa Liga Szachowa (główny organizator - GZ LZS Żarów) rozgrywana jest po raz trzeci. Liga szachowa w tym sezonie składa się z 5 osobnych turniejów. Dotychczas odbyły się trzy: w Żarowie, Jaworzynie Śl. i w Strzegomiu. Kolejne zawody zaplanowane są w miejscowości Łażany k/Żarowa i na Zamku Książ. ŚMLS rozgrywana jest systemem kołowym, "każdy z każdym".
Strzegomski turniej odbył się pod koniec lutego, w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Nasz zespół reprezentowało czterech zawodników: Roman Drążek, Wacław Michaluk, Rafał Przybylski i Michał Ryszawy. Gospodarze, których opiekunem jest działacz sportowy i sędzia szachowy Ignacy Kosiński odnieśli 3 zwycięstwa, pokonując TSzZD Dwie Wieże Dzierżoniów 2,5:1,5, UKS Basztę Wałbrzych 4:0 (walkower) i LO Żarów 4:0 (walkower). Sędzią głównym zawodów był Artur Adamek z Żarowa.
Strzegomianie po dziewięciu rundach - z 15 zaplanowanych - zajmują 2 miejsce wspólnie z RWS Stary Zdrój Wałbrzych. Wyprzedzają ich tylko szachiści SSz Zebra Jaworzyna Śląska.


3 marca 2006 - Będzie Zespół Szkoł

27 lutego odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Oświatowej Powiatu Świdnickiego i Gminy Jaworzyna Śląska. Spotkanie w głównej mierze dotyczyło jaworzyńskiego Zespołu Szkół.
W trakcie spotkania rozmawiano o przyszłości szkoły, dyrektor oprowadził zaproszonych gości po placówce. Prezentował walory szkoły, oraz opowiadał o możliwościach dalszego wykorzystania tego obiektu.
Wśród wielu słów jakie padły podczas posiedzenia najważniejsza jest wspólna deklaracja dająca szanse dalszego systematycznego rozwoju szkoły, oraz gwarancji, że jeśli w tym roku zostanie przeprowadzony nabór do klas pierwszych to ci uczniowie będą mogli ukończyć edukacje w tej szkole, gdyż nie ma mowy o likwidacji. Pozostał jednak problem finansowania, oraz dostosowania oferty szkoły do oczekiwań młodzieży. Tymi sprawami będą zajmować się na kolejnych spotkaniach członkowie Rady Powiatu Świdnickiego i Rady Miasta Jaworzyna Śląska oraz dyrektorzy z Zespołu Szkół i jaworzyńskiego Gimnazjum.


3 marca 2006 - Szus po książęcu

Na 18 marca zaplanowano "Książęce Szusowanie" - zawody narciarskie organizowane przez Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Przygotowaliśmy slalom narciarski w Rzeczce, na stoku orczykowym pod Schroniskiem "Orzeł", na Przełęczy Sokolej oraz wiele towarzyszących gier i zabaw na śniegu. Na miejscu będzie można również przetestować narty z kolekcji na sezon zimowy 2006/2007.
Za uczestnictwo osoby dorosłe zapłacą 40 zł, a dzieci - 25 zł. W ramach tej opłaty przewidziano ciepły posiłek, gorący napój, 5 zjazdów, obsługę i zabezpieczenie.
Szczegółowe informacje i zapisy - Edyta Czerniec, Urząd Miejski w Świdnicy, tel. (074) 8562-917 lub 0508 353-752. Impreza odbędzie się w godzinach 10.00 - 17.00


3 marca 2006 - Rozmowy o skupie

22 lutego odbyło się posiedzenie Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej w firmie Mróz - Oleje w Burkatowie. Posiedzenie prowadził przewodniczący Komisji Fabian Bartoszewicz. Tematem posiedzenia była przede wszystkim kontraktacja rzepaku. „Mróz Oleje” w Burkatowie rozpoczęła tegoroczną produkcję 2 stycznia. Sprawą najważniejszą jest aby firma produkowała olej, bo inaczej będzie przynosiła straty. Na dzisiaj produkcja wspomagana jest rzepakiem sprowadzanym z Czech, ale po to tylko by dotrwać do sezonu. Trwają intensywne rozmowy z odbiorcami oleju w tym z Trzebinią. Należy mieć nadzieję, że Firma znajdzie uznanie i odbiorców. Zamierza także budować instalację do produkcji biopaliw, trwają już w tej sprawie rozmowy. Trudno natomiast dzisiaj rozmawiać na temat skupu rzepaku - mówił dyrektor firmy. Pewne jest, że kontrakcja będzie się odbywać a zawarte wcześniej umowy będą honorowane (mimo, iż Oleje Sudeckie żądają od tych umów zapłaty, i jeśli nie dojdzie do porozumienia, będą zawierane umowy indywidualne). Trudno także określić cenę za rzepak. Ale prawdopodobnie nie będzie ona różna między rzepakiem kontraktowanym a nie. Ponieważ głównym czynnikiem wpływającym na cenę będzie miała jakość rzepaku i jego parametry. Termin płatności nie powinny być dłuższe niż 20 dni. . Firmie zależy na pozyskaniu jak największej ilości rzepaku od okolicznych producentów. Ustalono, że sprawa związana z ponownym uruchomieniem olejarni, możliwością kontraktacji rzepaku zostanie rozpropagowana wśród zainteresowanych. Pan Sadowski zadeklarował również udział w spotkaniu z rolnikami jakie mają się odbyć na przełomie marca i kwietnia.


3 marca 2006 - Młodzi artyści z Marcinowic

Tradycyjnie już w Zespole Szkół w Marcinowicach odbyły się gminne eliminacje do etapu powiatowego konkursu recytatorskiego "Pegazik". W konkursie wzięło udział piętnastu uczestników. Dzieci były wspaniale przygotowane. Każdy uczeń zaprezentował dwa utwory: fragment wiersza i prozy. Dominowały ambitne fragmenty znanych poetów i pisarzy: Rolanda Topora, Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Waligórskiego i Czesława Miłosza. Jury było pod dużym wrażeniem dojrzałości niektórych prezentacji szczególnie w wykonaniu rodzeństwa Sylwii i Dawida Piętki, Jakuba Cajznera, Izabeli Przybyło czy Pauliny Lech. Najbardziej spodobał się jednak pucołowaty chłopiec w okularach Krzysztof Gańko, który swoją interpretacją utworu Stanisława Broszkiewicza pt. "Zmierzch" oraz wiersza Andrzeja Waligórskiego "Wolny najmita" zrobił ogromne wrażenie na jury i zebranych gościach. Jury wytypowało trzech najlepszych recytatorów, którzy będą reprezentować gminę w powiatowych zmaganiach w Świdnicy. Są to wspomniany Krzysztof Gańko, Dawid Piętka oraz Sylwia Piętka. Komisja konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia dla Izabeli Przybyło oraz Pauliny Lech. Dzieci doskonaliły swoje umiejętności recytatorskie pod okiem Bernadetty Gaik i Renaty Konarskiej. Organizatorem zmagań gminnych był Gminny Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Zespołu Szkół w Marcinowicach. Przed młodymi artystami kolejne wyzwanie - udział w finale konkursu w Świdnicy.


3 marca 2006 - Darmowe porady

W poniedziałek, 6 marca rozpoczyna działalność ponownie Punkt psychologiczny przy Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy (ul. Ofiar Oświęcimskich 15). Co poniedziałek, w godz. 16.00-18.00 do psycholog Jolanty Jadowskiej będą mogły się zgłaszać ofiary przemocy, bądź osoby, które potrzebują tego typu porady.
Punkt psychologiczny utworzono w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Za jego funkcjonowanie do końca roku 5,4 tys. zł zapłaci Urząd Miejski w Świdnicy. Porady dla osób potrzebujących są bezpłatne.


3 marca 2006 - Samochody dla Policji

Dwa nowoczesne furgony dostali świebodziccy policjanci. Jeden ufundował Komendant Wojewódzki Policji, drugi – samorząd.. "To ewenement w regionie. Żaden samorząd tak bardzo nie wspiera Policji, jak ten w Świebodzicach. Żaden burmistrz nie rozumie tak naszych potrzeb, jak burmistrz Wysoczański" – mówił podczas uroczystości Krzysztof Kubek, Komendant Powiatowy Policji. W tym roku Policja prócz samochodu, który kosztował 110 tysięcy złotych, otrzymała od gminy nowoczesny aparat cyfrowy – tak bardzo potrzebny podczas działań operacyjnych i podczas zatrzymań. A trzeba także przypomnieć, że wycofane z eksploatacji dwa samochody poprzednio użytkowane przez świebodzicką policję także zakupione zostały przez samorząd dzięki inicjatywie burmistrza Jana Wysoczańskiego.
Może się komuś narażę, ale musze to powiedzieć. Samorządowe pieniądze wydaje się łatwo. Wydawać je mądrze – już nie jest tak prosto. W Świebodzicach wydaje się je mądrze. Każdej gminie w Polsce życzyłbym takiego menadżera jak burmistrz, który wie, jak to robić – nie szczędził pochwał burmistrzowi przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Wierzęć. Symbolicznego poświęcenia pojazdów dokonał ksiądz Augustyn Nazimek. Honory gospodarza, a właściwie gospodyni uroczystości pełniła szefowa świebodzickiego komisariatu Izabela Basztura.


2 marca 2006 - Zamknięta ul. Trybunalska

We wtorek, 7 marca, na utrudnienia w ruchu napotkają kierowcy przy ulicy Trybunalskiej. W godzinach 18.00-21.00 zakład energetyczny będzie demontował linię napowietrzną oświetlenia.
Z tego też powodu zamknięta dla ruchu będzie ulica Trybunalska od skrzyżowania z ulicą Długą do skrzyżowania z al. Niepodległości.
Apelujemy do kierowców, by usunęli auta zaparkowane na tym obszarze.
Usprawni to pracę robotników oraz pozwoli uniknąć ewentualnych uszkodzeń pojazdów.


2 marca 2006 - Odcinek specjalny

W najbliższym programie Odcinek Specjalny moim gościem będzie Grzegorz Grzyb doskonale znany wrocławski kierowca rajdowy, wielokrotny mistrz Polski, zeszłoroczny wicemistrz Słowacji.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek tuż po godzinie 19.00
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań Grzegorzowi Grzybowi - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


2 marca 2006 - Dla dobra pacjenta

Samorząd świebodzicki szykuje się do poważnych zmian w systemie służby zdrowia. Pierwszym krokiem ma być włączenie samorządowej przychodni zdrowia do struktur "Mikulicz" sp. z o.o., która w imieniu miasta sprawuje zarząd nad szpitalem. Kolejnym krokiem ma być sprzedaż udziałów prywatnemu inwestorowi. "Są to działania podejmowane wyłącznie dla dobra pacjentów. Opieka zdrowotna ma być bardziej efektywna, a pacjent lepiej i skuteczniej obsłużony. Prowadzenie służby zdrowia nie jest statutowym obowiązkiem gminy. Nawet nie stać nas na to. Szacujemy, że dziś sam szpital potrzebuje nakładów inwestycyjnych - na remonty i zakup sprzętu - rzędu 5 milionów złotych. Samorząd takich pieniędzy nie wyłoży, bo ich nie ma" - wyjaśnia burmistrz Jan Wysoczański. Burmistrz wyjaśnia, że dwa lata temu gmina zdecydowała o przejęciu szpitala, by ochronić go przed likwidacją. Doświadczenia jednak kilkunastu miesięcy pokazują, że obecny system, funkcjonujący w Polsce, nie rokuje dobrze dla lecznictwa zamkniętego. Szpitalowi prócz nakładów potrzebna jest gruntowna restrukturyzacja zatrudnienia. W dzisiejszej formie będzie nadal popadał w długi, wysokość kontraktu jest bowiem zbyt niska. "Mieszkańcy nie mają się czego bać - przeciwnie, planowane zmiany są dla nich dobre" - zapewnia burmistrz.
O trwających przygotowaniach do ewentualnych przekształceń i zmian poinformował Radę Miejską 24 lutego. Przygotowanie dokumentów potrwa kilka najbliższych tygodni. Dopiero wtedy, posiadając pełną wiedzę, radni będą mogli podjąć decyzję o dalszych losach przychodni i szpitala.


2 marca 2006 - Konkurs wiedzy o gminie

Tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Gminie "Moja Gmina Świdnica" odbędzie się w dniu 10 marca o godzinie 9.00 w świetlicy wiejskiej w Witoszowie Dolnym.

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, której przewodniczy Ewa Szafraniec.


2 marca 2006 - Rozdysponowano środki finansowe

W lutym rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony i promocji zdrowia oraz pomocy społecznej. Gmina Strzegom przeznaczyła na ten cel ponad pół miliona zł. Otwarte konkursy ofert wprowadzono w 2004 roku na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o samorządzie gminnym.
Środki finansowe przekazane poszczególnym oferentom są zapisane w uchwale budżetowej w 2006 r. jako dotacja celowa na realizację zadań gminnych zlecanym organizacjom pozarządowym i podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego.
Specjalnie powołana komisja przydzieliła środki finansowe w dwóch kategoriach: na powierzenie realizacji oraz na ich wsparcie. W pierwszym przypadku gmina Strzegom w całości pokrywa realizację zadań publicznych, a w drugim dofinansowuje działalność. Całość kwoty przeznaczonej poszczególnym podmiotom wynosi 552.084,44 zł. Kto otrzymał dotację - >>> zobacz


2 marca 2006 - Ostrzeżenia dla hodowców

Sto ulotek z ostrzeżeniem w związku z zagrożeniem ptasią grypą trafi do świdnickich hodowców kur i gołębi.
Ulotki, przygotowane przez Urząd Miejski w Świdnicy przekaże hodowcom Straż Miejska.
W treści ulotki znalazły się zalecenia dla hodowców, które mają uniemożliwić zakażenie ptaków domowych od dzikiego ptactwa, które migruje na teren Polski.


2 marca 2006 - Rewitalizacja miasta

W ramach tworzenia Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Jaworzyna Śląska odbędzie się kolejny cykl spotkań (warsztatów) przedstawicieli Gminy Jaworzyna Śląska z firmą konsultingową reprezentowaną przez Juliana Kołodzieja i Andrzeja Wilka, oraz przedstawicielami lokalnych stowarzyszeń, kół, klubów i organizacji pozarządowych, a także z przedstawicielami zakładów, przedsiębiorców i grup producenckich.
Spotkania te odbędą się 7 marca o godzinie 10.00 i 14.00 w sali nr 7 w budynku SOK w Jaworzynie Śląskiej Zapraszamy ponownie wszystkie osoby dotychczas nieobecne na spotkaniach, którym zależy na poprawie sytuacji społecznej i infrastrukturalnej naszego miasta, do czynnego udziału w organizowanych warsztatach mających na celu stworzenie dokumentu Lokalnego Programu Rewitalizacji.
Tylko zaproponowane przez Państwa (jako potencjalnych beneficjentów) projekty, mające na celu rozwój miasta, które znajdą się w programie, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unijnych.


2 marca 2006 - Pierwsze środki rozdzielone

Jeszcze 107 tys. zł czeka na organizacje pozarządowe i kluby sportowe, które zdecydują się na realizację zadań z zakresu krzewienia kultury fizycznej, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury, tradycji i regionu oraz z zakresu promocji ochrony zdrowia. Taka kwota pozostała do rozdysponowania po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego w styczniu przez Zarząd Powiatu.
- "Niestety dużo ofert musieliśmy odrzucić z powodu braków formalnych. Najwięcej błędów wynikało z tego, że organizacje nie dostosowały się do postulatu wiarygodności i nie dostarczyły zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego. Zarząd zdecydował o ponownym ogłoszeniu konkursu ponieważ pozostało do podziału ponad połowa środków z tego, co pierwotnie przeznaczyliśmy na realizację zadań kulturalnych, sportowych i promocji zdrowia" - wyjaśnia Wicestarosta Zygmunt Worsa
Rozstrzygnięcie konkursu pokazało jak wiele organizacji aktywnie działa w Powiecie Świdnickim i jak dużo pomysłów skierowanych do mieszkańców uda się dzięki dofinansowaniu zrealizować. Środki pójdą na organizację imprez sportowych, zawodów i olimpiad, organizację szkoleń rozwijających umiejętności sportowe młodzieży, organizację wydarzeń kulturalnych: przeglądów, koncertów, występów artystycznych, plenerów, przedsięwzięć w zakresie kontynuacji i rozwoju tradycji lokalnych, edukacji kulturalnej, wydawanie niekomercyjnych publikacji. Dofinansowane zostaną również działania skierowane na prowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży z zakresu profilaktyki chorób i promocji zdrowia, profilaktyki uzależnień i AIDS, edukacji zdrowotnej w zakresie chorób cywilizacyjnych i aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Oferty na drugą turę konkursu można składać do 31 marca w kancelarii Starostwa Powiatowego w Świdnicy lub wysłać na adres urzędu: ul. M. Skłodowskiej-Curie 7 , 58-100 Świdnica.


2 marca 2006 - Zabawa karnawałowa

24 lutego w Zespole Szkół Rolniczym Centrum w Mokrzeszowie odbyła się wspólna zabawa karnawałowa integrująca środowisko wiejskie, społeczność uczniowską oraz osoby niepełnosprawne. Szkoła w 2002 roku otrzymała zaszczytny tytuł "Lidera Integracji" nadany przez Rzecznika Praw Dziecka. Przez cały czas aktywnie realizuje zadania wynikające z pełnienia tej honorowej funkcji.
Do wspólnej zabawy uczniowie mokrzeszowskiej szkoły zaprosili członków Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Świebodzicach. Z zaproszenia skorzystali też uczniowie sąsiadującej szkoły podstawowej z Mokrzeszowa oraz pobliskich gimnazjów. Zabawę uświetnił swoim występem Zespół Pieśni i Tańca "Mokrzeszów" i Zespół Tańca Nowoczesnego prezentując swoje zdolności taneczne, angażując do wspólnej zabawy gospodarzy i zaproszonych gości.
Spotkanie urozmaicały konkursy prowadzone przez uczniów Zespołu Szkół Rolniczego Centrum w Mokrzeszowie. Wybrano nawet króla i królową balu. Jury zgodnie orzekło, że korony należą się najmłodszym uczestnikom, którzy w pięknych strojach faktycznie królowali na parkiecie.


1 marca 2006 - Piątkowe obrady

Na najbliższy piątek, 3 marca, zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy.
O zwołanie jej w trybie przyspieszonym wnioskował Prezydent Świdnicy. Ma to związek z potrzebą pilnego skorygowania budżetu, po to, by miasto mogło podpisać umowę z wykonawcą tzw. drogi północnej w dzielnicy Zawiszów.
Obrady rozpoczną się o godzinie 11.00 w Sali konferencyjnej UM w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47.


1 marca 2006 - Rejestracja na forum

Z wielu wypowiedzi czytelników forum padały uwagi odnoszące się do bałaganu na jego stronach. Jedną z propozycji ma być obowiązek rejestracji, jednak wielu uważa, że to nic nie zmieni. Coś jednak musimy zrobić i od dziś taki obowiązek staje się faktem. I choć sposób rejestracji jest bardzo prosty to być może sam fakt takiego obowiązku zniechęci do wpisaywania tych, którzy nie mają nic do powiedzenia. Być może wpłynie to na odrobinkę porządku na forum dziennika. Czas pokaże czy tak się stanie.


1 marca 2006 - Umowa partnerska - podpisana

18 lutego przedstawiciele Gminy Świdnica - Wójt Gminy Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Gminy Wiesław Malisz, Sekretarz Gminy Zbigniew Mudy oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jadwiga Generowicz przebywali z delegacją zagraniczną w Lampertheim w celu podpisania umowy partnerskiej.
Szanowni Państwo, - powiedział Erich Meier, Burmistrz Lampertheim - "wielu z Państwa zastanawiało się, dlaczego podpisujemy umowę o partnerstwie właśnie z Gminą Świdnica. Istnieją w zasadzie trzy powody, które ostatecznie zadecydowały o tym, że władze naszego miasta w dniu 9 grudnia 2005 roku jednogłośnie podjęły odpowiednią uchwałę. W roku 2002 powiat Bergstraße podpisał umowę o partnerstwie z miastem Świdnica, wówczas zrodziła się myśl, aby poszukać w Powiecie Świdnickim odpowiedniej gminy partnerskiej. Ważnym kryterium przy wyborze okazał się także fakt, że wieś Krzyżowa leży na terenie Gminy Świdnica. Posiadłość w Krzyżowej - dawna siedziba rodziny von Moltke, centrum działalności opozycjonistów należących do Kręgu z Krzyżowej - ksiądz Alfred Delp - członek Kręgu z Krzyżowej, a jednocześnie honorowy obywatel miasta Lampertheim, stracony 2 lutego 1945 - wszystko to stanowi idealne warunki umożliwiające podjęcie współpracy między Lampertheim i Gminą Świdnica".
Połączyła nas Krzyżowa - te słowa, po oficjalnym powitaniu zaproszonych gości, rozpoczęły przemówienie Wójta Gminy Świdnica. Dla mieszkańców Lampertheim to miejsce działalności Ks. Alfreda Delpa. Dla nas, mieszkańców gminy to perełka, to okno na świat, gdzie 12 listopada 1989 r. miała miejsce Msza Pojednania, w której uczestniczył Kanclerz Niemiec Helmut Kohl i Premier rządu polskiego - Tadeusz Mazowiecki.
Umowę partnerską w imieniu Gminy Swidnica podpisali: Wójt Gminy Teresa Mazurek i Przewodniczący Rady Gminy Świdnica Wiesław Malisz.


1 marca 2006 - Narada sołtysów

W naradzie Sołtysów, która odbyła się 27 lutego w Piotrowicach udział wzięli sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, przedstawiciele władz Urzędu Miasta, przewodniczący Rady Miejskiej, przedstawiciele Komisji ds. Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego Gminy oraz zaproszeni goście.
Pierwszym tematem spotkania było przekazanie przez Panią Elżbietę Lisaj-Orską - Powiatowego Lekarza Weterynarii informacji na temat zagrożenia wystąpienia na naszym terenie wysoce zjadliwego wirusa "ptasiej grypy".
Marta Domeracka z Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy zapoznała zebranych z harmonogramem szkoleń organizowanych przez PZD, oraz zmianami, jakie zaszły w prowadzeniu działalności przez ich placówkę. Kolejnym punktem spotkania było omówienie minionych ferii zimowych i aktywności dzieci biorących w nich udział. Narada zakończyła się dyskusją na temat utrzymania czystości i porządków w Gminie.


1 marca 2006 - "Mozaika" z Gimnazjum

Uczniowie Gimnazjum nr 3 tworzący zespół wokalny "Mozaika" prowadzony pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Joanna Grębowskiej - Szpak już po raz kolejny zakwalifikowali się do XV Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu.
Festiwal ten organizowany jest przez Dom Kultury "Wrocław - Zachód" a jego ranga i poziom stale wzrasta. Od 2001 roku lat patronują mu Dolnośląskie Kuratorium Oświaty oraz samorządowe władze Wrocławia.
Zespół "Mozaika" zaproponował w eliminacjach przedwstępnych piosenkę w języku jidisz pt. "Hava Naghila " i decyzją jury zakwalifikował się do eliminacji finałowych. Odbędą się one 9 marca tego roku.


1 marca 2006 - Bank wspomógł dzieci

Pięknym gestem - przekazaniem czeku wartości 3.000 złotych rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach w dniu 24 lutego. Ofiarodawcą był Bank Zachodni WBK SA, w imieniu którego piękną darowiznę przekazał dyrektor Andrzej Dzikowski. Pomoc dla "czwórki"
Obdarowanym była zaś Szkoła Podstawowa nr 4, a czek odebrała dyrektor Elżbieta Muzyka. Serdecznie podziękowała za pieniądze, które - jak w każdej szkole - na pewno się przydadzą. Zaprosiła także dyrektora do odwiedzenia placówki. Andrzej Dzikowski stwierdził, że najlepszym podziękowaniem dla Banku będą dziecięce uśmiechy. I takie jest właśnie hasło akcji, prowadzonej przez Bank Zachodni WBK od kilku już lat - "Bank Dziecięcych Uśmiechów".
Bank Dziecięcych Uśmiechów to program działalności charytatywnej Banku Zachodniego WBK, który szczególną opieką otacza dzieci z rodzin ubogich lub dzieci osób bezrobotnych. To do nich właśnie kierowana jest pomoc finansowa.


1 marca 2006 - Ważne tematy

Starosta Świdnicki - Jacek Wajs przebywał dzisiaj na Konwencie Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Gospodarzem marcowego konwentu jest Powiat Lwówecki. Gościem specjalnym Konwentu był Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Zebrani Starostowie z naszego regionu rozmawiali o nowych zadaniach powiatowej Służby Geodezyjnej w 2006 roku wynikających z przepisów unijnych, zapoznali się z nowymi standardami w Domach Pomocy Społecznej i Placówkach Opiekuńczo – Wychowawczych. Ważnym punktem obrad była również dyskusja na tematy związane z drogownictwem a przede wszystkim omówione zostały kwestie aktualnego fatalnego stanu dróg po zimie. Poprowadził ją Dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Drugi blok tematyczny zdominowały tematy związane z oświatą i szkolnictwem. Przedstawione zostały kryteria podziału 0,6% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok bieżący a także programy stypendialne i szkolnictwo rolnicze. Punktem kulminacyjnym Konwentu było omówienie inicjatywy współpracy Konwentu Powiatów naszego województwa ze Związkiem Powiatów Saksońskich. Taka inicjatywa ułatwiłaby sięganie po środki unijne i wspólne realizowanie projektów o charakterze transgranicznym.


1 marca 2006 - GCI zaprasza na szkolenia

Gminne Centrum Informacji w Strzegomiu postanowiło ponownie zaprosić na szkolenia z zakresu obsługi komputera, Internetu i urządzeń biurowych.
- Widząc zainteresowanie klientów poszerzaniem swoich umiejętności w tym zakresie, chętnie powtórzymy takie szkolenia. Wcześniej z takiej formy warsztatów skorzystało ok. 40 osób - mówi lider GCI Anna Góralska.
Szkolenia będą dotyczyły podstaw obsługi programów Microsofft Orfice, korzystania z portalów Internetowych oraz obsługi urządzeń biurowych typu ksero, fax, laminowanie, bindowanie. Tryb nauczania będzie dopasowany do posiadanych umiejętności i potrzeb danej osoby. - Jest to znakomita forma nabycia dodatkowych kwalifikacji lub doskonalenia posiadanych, które przydadzą się nie tylko w życiu zawodowym, nie ponosząc przy tym wydatków finansowych - podkreśla sekretarz gminy Sabina Cebula. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pracownikami biura GCI w celu ustalenia terminu szkolenia.


1 marca 2006 - Z "Pegazikiem" za pan brat"...

Tradycją lat ubiegłych w Świebodzicach odbyły się gminne eliminacje do etapu powiatowego XI konkursu recytatorskiego "Pegazik".
Jury wytypowało trzy najlepsze recytatorki, które będą reprezentowały nasze miasto w konkursowych zmaganiach w Świdnicy. Są to uczennice Publicznego Zespołu Szkól Podstawowo-Gimnazjalnych - wszystkie z jednej klasy - III "A" Gimnazjum nr 2: Katarzyna Ostynowicz, Wioletta Trzos i Jolanta Świtala.
Dodać należy, że utalentowane artystycznie dziewczyny już trzeci rok doskonalą swoje umiejętności recytatorskie pod opieką merytoryczną swojej polonistki mgr Haliny Serafin. Pracując w "Kole Aktywności Twórczej" odnosiły wiele spektakularnych sukcesów, popularyzując siebie, szkolę i miasto. Teraz przed nimi kolejne wyzwanie - dobrze zaprezentować się przed wymagającym jury w konkursie powiatowym "Pegazik". Komisja konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia - dla debiutantek z klasy I - Ady Jaśkiewicz i Malwiny Łukasik oraz dla Pauliny Mroczkowskiej - również z klasy III "A" Gimnazjum nr 2.


1 marca 2006 - Spotkanie z mieszkańcami

Na jutro, zaplanowano zostało spotkanie Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami Osiedla Młodych, Osiedla Zwierzynieckiego oraz ulicy Sikorskiego i ulicy Ofiar Oświęcimskich.
Spotkanie, poświęcone będzie bieżącym sprawom mieszkańców i rozpocznie się o godzinie 18.00, w Szkole Podstawowej nr 4 (I piętro), przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.


1 marca 2006 - Kobiety z Andrzejem Rosiewiczem

Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza wszystkie Panie, a także Panów im towarzyszących na koncert z okazji Dnia Kobiet pt. "Najwięcej witaminy, mają polskie dziewczyny".
Gwiazdą imprezy będzie Andrzej Rosiewicz - znany i lubiany artysta polskiej estrady. Popularny wykonawca rozbawi każdą Panią, a także dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Po koncercie odbędzie się tradycyjne spotkanie z artystą. Przy kawie, herbacie i lampce szampana Panie będą mogły osobiście porozmawiać z Andrzejem Rosiewiczem, otrzymać od niego autograf, a także zrobić wspólne zdjęcie. Koncert odbędzie się 5 marca o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej SCK.
Bilety w cenie 15 PLN są już do nabycia w SCK, w godz. 8.00 – 18.00, od poniedziałku do piątku. Bilety można również zamawiać telefoniczne 074-649-44-00 lub pocztą elektroniczną - zamów


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii