30 kwietnia 2006 - Porozmawiaj z Anią

Zapraszamy serdecznie wszystkich fanów siatkówki na chat z Ania Barańską grającą na co dzień w zespole Mistrzyń Polski - Grześki Kalisz. Chat odbędzie się jutro - 1 maja o godzinie 22.00 na Oficjalnej stronie internetowej Ani. Wszystkich Serdecznie Zapraszamy. Pamiętaj by wejść na stronę i porozmawiać


30 kwietnia 2006 - Victoria dla Stali

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał na własnym boisku z drużyną 1985 Szczawno Zdrój 1:2 (0:0). A świdnicka Stal pokonała na wyjeździe w Stroniu Śląskim zespół Kryształu.
Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 1:2


30 kwietnia 2006 - Piłkarska klasa A

Górnik Boguszów Gorce - Victoria II Świebodzice 3:0
Zieloni Mrowiny - Grom Witków 1:2
LZS Bystrzyca Górna - Iskra Witków Śląski 2:4
Granit Roztoka - Biały Orzeł Mieroszów 1:3
AKS II Strzegom - Karolina Jaworzyna Śląska 0:0
Zjednoczeni Żarów - Juventur Wałbrzych 1:1
Włókniarz Głuszyca - Sudety Dziećmorowice 3:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Gwarek Wałbrzych 2:9


30 kwietnia 2006 - Udane występy

Wczoraj rozegrano 27 kolejkę spotkań w IV lidze piłkarskiej.
Był to udany dzień dla naszych zespołów.
Polonia/Sparta Świdnica wygrała 3-2 z MKS Oława a AKS Strzegom zremisował z wyżej notowanym przeciwnikiem z Bolesławca.
AKS Strzegom 1-1 BKS Bolesławiec


30 kwietnia 2006 - Podziękowanie dla LPR

W związku z mijającą 1 maja drugą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Koło Miejskie Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" w Świdnicy pragnie podziękować członkom Ligi Polskich Rodzin za nieskuteczną działalność w czasie referendum przedakcesyjnego w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
My, Młodzi Demokraci jesteśmy Wam wdzięczni za to, że anty-unijna propaganda nie odniosła skutku. Cieszymy się, że Waszej partii nie udało się zastraszyć Polaków, którzy jednak zagłosowali za akcesją naszego kraju do UE.
Dziękujemy Lidze za to, że jej anty-europejska kampania nie powiodła się, gdyż dzięki temu Polska otrzymała prawie 4 miliardy złotych z funduszy strukturalnych. Od 1 maja 2004 roku dzięki pieniądzom z Unii przybyło ponad 80 tys. miejsc pracy. Polska umocniła pozycję na arenie międzynarodowej, stała się w oczach innych państw wiarygodnym partnerem politycznym i handlowym, zachowując przy tym swoją tożsamość, niezależność i bogatą kulturę. Przyszłość, prezentowana w czarnych barwach przez LPR, związana z członkostwem Polski w strukturach UE nie spełniła się. Za to Wam dziękujemy!
Zarząd Koła Miejskiego Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" w Świdnicy


30 kwietnia 2006 - Memoriał im. Edwarda Brzegowego

Za niecałe dwa miesiące, dokładnie 17 czerwca odbędzie się VIII Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego. Miejscem tegorocznych zmagań będzie hala sportowa OSiR, na ul. Mickiewicza 2.
W czerwcowych zawodach - oprócz gospodarzy - wystapią judocy z Austrii, Czech, Francji, Niemiec i Włoch. Organizatorem imprezy jest AKS Strzegom, OSiR Strzegom, Gmina Strzegom, Dolnośląski Związek Judo oraz Starostwo Powiatowe w Świdnicy.
VIII Memoriał Judo będzie miał szczególną oprawę, gdyż strzegomska sekcja judo obchodzi w tym roku 35 - lecie swojego istnienia. - Odbędą się pokazy walk w judo, zaprezentuje się grupa w akrobatyce sportowej, uhonorowane zostaną również osoby, które zasłużyły się dla naszej dyscypliny sportu. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia strzegomskiej hali - zachęca Mariusz Fajfer, szkoleniowiec AKS-u.


30 kwietnia 2006 - Praca, praca

AG "TEST" Human Resources, to firma konsultingowa wyróżniona Statuetką Najbardziej Poszukiwanej Firmy Doradztwa Personalnego w Polsce. Obecnie zajmuje się procesem rekrutacji pracowników produkcji w Volvo Polska. Firma w poszukiwaniu pracowników postanowiła "wyjść na ulicę" i dlatego też w najbliższym okresie będzie odwiedzać bliskie Wrocławiowi miasta Dolnego Śląska. Na miejsce rekrutacji przyjedzie autobusem, przy którym będzie oferować pracę w zakładach Volvo Polska. Na miejscu będzie można wypełnić kwestionariusz osobowy, oraz uzyskać wszelkie informacje dotyczące poszukiwanych stanowisk, oraz warunków pracy. Akcja jest ciekawym i nietypowym sposobem rekrutacji. Zapraszamy, aby na własne oczy przekonać się jak duże jest zainteresowanie pracą w tak renomowanej firmie jaką jest Volvo. Szukamy osób pełnoletnich, płeć nie ma znaczenia.
Pojazd, z którego będzie prowadzona rekrutacja do pracy w firmie Volvo Polska, to najnowszy model autobusu Volvo, który produkowany jest we Wrocławiu.
Zapraszamy w godzinach 14-17.
10 maja - Świdnica - Rynek, 17 maja - Żarów - centrum. Inne oferty - >>> zobacz


30 kwietnia 2006 - Parafiada Grup Ministranckich

Od dzisiaj do 2 maja Strzegom jest gospodarzem Parafiady Grup Ministranckich. Odbywa się ona w ramach II Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Świdnickiej.
- Chcemy połączyć nasze pielgrzymowanie z nową inicjatywą, którą pragniemy objąć każdego z was - zwrócił się do ministrantów diecezjalny duszpasterz LSO, ks. Jarosław Żmuda. - Zainaugurowaliśmy Parafiadę Grup Ministranckich w Strzegomiu, gdzie mieszkańcy i władze miasta stworzyły niezwykłą okazję do spotkania. W ciągu trzydniowego pobytu w Strzegomiu ministranci wezmą udział w mszach św., nabożeństwach, spotkaniach kulturalnych oraz w zmaganiach sportowych. Przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza rywalizują m. in. w piłce nożnej halowej, koszykówce, tenisie stołowym i konkurencjach lekkoatletycznych. Miejscem zmagań jest hala OSiR i miejscowy stadion.
Patronat honorowy nad imprezą objęli biskup świdnicki Ignacy Dec, posłowie na sejm obecnej kadencji - Zbigniew Chlebowski i Giovanni Roman, marszałek województwa dolnośląskiego - Paweł Wróblewski, starosta powiatu świdnickiego - Jacek Wajs oraz burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz. Urząd Miejski w Strzegomiu jest też jednym ze sponsorów parafiady.


30 kwietnia 2006 - Będą zakazy

61 załóg wystartuje w 34. Rajdzie Elmot-Remy, który jest jednocześnie 2 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i 1 rundą Rajdowego Samochodowego Pucharu Peugota.
Rajd zostanie rozegrany w dniach 6-7 maja.
W dniu startu, 6 maja na ul. Długiej i Pułaskiego będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania pojazdów.


30 kwietnia 2006 - Ortograficzno - sportowe potyczki

26 kwietnia odbył się w hali sportowej OSiR I Gminny Turniej Ortograficzno - Sportowy dla klas trzecich szkół podstawowych pod patronatem burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
W turnieju wzięli udział uczniowie siedmiu szkół podstawowych z naszej gminy. Każdą szkołę reprezentowały ośmioosobowe drużyny. Trzyosobowe zespoły rozwiązywały zadania ortograficzne, a pięcioosobowe zmagały się z konkurencjami sportowymi. Nad poprawnym przebiegiem turnieju czuwała komisja. Dzięki dopingowi kibiców, oprawie muzycznej, tancerkom z PSP Nr 2 oraz piosenkom ortograficznym w wykonaniu klasy z PSP Nr 4, atmosfera była bardzo gorąca i sprzyjała dobrej zabawie. Dzieci ze Stanowic wróciły do szkoły z pięknym, zwycięskim pucharem. Drugie miejsce zajęła drużyna z PSP Nr 4, a trzecie uczniowie z PSP w Kostrzy. Uczestnicy zawodów otrzymali kolorowe dyplomy i pamiątkowe nagrody, ufundowane przez gminę Strzegom.
Turniej przygotowały i poprowadziły nauczycielki: Jolanta Wilczak, Renata Bondarek, Elżbieta Szczepanik oraz Elżbieta Stopyra. Po raz kolejny dzieci klas młodszych udowodniły, że są nie tylko wspaniałymi uczniami i sportowcami, ale potrafią również świetnie się bawić.


29 kwietnia 2006 - Brawoooo

Dzisiaj siatkarki MKS Świdnica podejmowały lidera rozgrywek pierwszej ligi - zespół Energa Gedania Gdańsk. Mimo wielkiej różnicy klas wynikającej z zajmowanych przez obie drużyny miejsc w tabeli, różnica ta nie przełożyła się na obraz meczu. Świdniczanki po raz pierwszy zagrały tak jak, my kibice tego zawsze oczekiwaliśmy. Gdyby zespół grał tak przez cały sezon, o byt pierwszoligowy moglibyśmy być spokojni. Już w pierwszym secie dało się zauważyć, ze o nasze siatkarki łatwo "skóry" nie oddadzą. Poza drugim setem przegranym do 18 w pozostałych wynik mógł być korzystny dla MKS-u. Po wygraniu seta trzeciego, w czwartym zanosiło się na doprowadzenie do remisu w meczu. Końcówka tego seta nie była jednak udana i set a tym samym mecz został przegrany. Mimo wszystko za dzisiejszy mecz, choć przegrany należą się świdniczankom wielkie brawa.
MKS Świdnica - Energa Gedania Gdańsk 1:3 w setach 22/25, 18/25, 26/24 i 22/25.


29 kwietnia 2006 - Miecz sędziowski

Wczoraj po południu do świdnickiego muzeum dotarł cenny eksponat muzealny. Jest nim ceremonialny miecz sędziowski. Miecz datowany jest na XVI-XVII w. Na zastawce zdobi go ornament roślinny i herb Świdnicy. Wykonany jest ze stali. Wykończenia zaś wykonano ze złota, srebra, brązu, mosiądzu i drewna.
Miecz został wypożyczony dzięki uprzejmości prof. Krzysztofa Urbańskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach i zostanie wystawiony w zabezpieczonej gablocie w Sali Rajców Muzeum Dawnego Kupiectwa. Miecz został nam pokazany przez dyrektora muzeum, zaraz po dotarciu do Świdnicy. Zdjęcie miecza - >>> zobacz


29 kwietnia 2006 - Pokonali lidera

Na wysokim poziomie sportowym stało wczorajsze spotkanie piłkarzy ręcznych ŚKPR "Świdnica", którzy podejmowali w ostatniej kolejce rozgrywek II ligi zespół lidera i beniaminka I ligi AZS AWF Gorzów. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana i zakończyła się jednobramkowym prowadzeniem gości. Nasz zespół, w drugiej połowie, pokazał wolę walki i przez cały czas prowadził kończąc zwycięsko ten pojedynek wynikiem 40-38.
Aż żal, że nasi szczypiorniści dysponują takimi możliwościami na koniec rozgrywek. Wszyscy zawodnicy dołożyli do tego zwycięstwa swoją cegiełkę. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Jakub Kwiatkowski, który rzucił 12 bramek oraz bramkarz Tomasz Wasilewicz.
Po tym spotkaniu rozstajemy się z rozgrywkami II ligi do września. Trwają rozgrywki młodzieżowe, a podczas długiego weekendu zespół młodzików walczy w Ćwierćfinałach Mistrzostw Polski w Chorzowie.


29 kwietnia 2006 - Zmiany w oświacie zatwierdzone

Świdniccy radni zdecydowali o zlikwidowaniu Szkół Podstawowych nr 3, 9, 12 i 15. Mają one związek z reorganizacją placówek. Będą one polegały na tym, że od 1 września będzie działać nowa Szkoła Podstawowa nr 315. Placówka powstanie w miejsce likwidowanych szkół nr 3 i 15. Szkołę Podstawową nr 9 od 1 września będzie prowadzić Diecezja Świdnicka, a SP nr 12 Stowarzyszenie "Bliżej Dziecka".
Reorganizacja ma związek z niżem demograficznym, który powoduje, że coraz mniej dzieci idzie do szkoły, a koszty kształcenia i utrzymania budynków stale rosną. Nie zmieni się to przez najbliższe lata. Ministerstwo nie finansuje szkół, a przekazuje subwencję na każde dziecko, więc pieniędzy wciąż brakuje.
- Nie są to łatwe decyzje, jednak w sytuacji obecnej, gdy zbyt mało dzieci uczęszcza do szkół, innej możliwości nie ma, jeśli chcemy racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Zmiany mają również spowodować, że sytuacja w oświacie będzie stabilna. Co ważne przeprowadzając ten proces spotykamy się z ogromnym zrozumieniem i rzeczowymi rozmowami, czy to ze strony pracowników oświaty, czy też rodziców. O zmianach pozytywnie wypowiedziało się również kuratorium - mówi Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.


29 kwietnia 2006 - III Gminny Konkurs Ekologiczny

24 kwietnia roku w Szkole Podstawowej w Imbramowicach odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Ekologicznego kl. II i III. Mottem konkursu była myśl Władysława Szafera "Ten szanuje przyrodę, kto ją pozna". Do etapu gminnego zakwalifikowało się 46 uczestników ze wszystkich szkół Gminy Żarów. W ramach konkursu dzieci musiały wykazać się znajomością roślin, zwierząt, szczególnie chronionych, a także znać miejsca występowania danych gatunków na terenie naszego kraju. Organizatorka konkursu nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Imbramowicach Jolanta Anusz podsumowując konkurs podziękowała wszystkim uczestnikom i wyraziła nadzieję, że zaprezentowana przez dzieci wiedza będzie stosowana przez nie w życiu codziennym, a młodzi ludzie staną się bardziej wrażliwi na problemy najbliższego środowiska i w przyszłości będą racjonalniej gospodarować zasobami przyrody.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz książki o tematyce ekologicznej i płyty CD o tematyce przyrodniczej.
Wśród uczniów klas drugich pierwsze miejsce zajęły Natalia Cichecka i Agata Maćkała SP Żarów, drugie - Wojtek Krawczyszyn – Sp Imbramowice a trzecie - Paulina Dominik SP Żarów i Daria Komar SP Mrowiny.
Pośród uczniów klas trzecich zwyciężył Krystian Kuszczak SP Żarów przed Agatą Urbaniak Sp Imbramowice i Przemkiem Borowskim wraz z Szymonem Pawłowskim SP Żarów.


28 kwietnia 2006 - Wniosek o nieudzielenie absolutorium odrzucony

11 radnych odrzuciło wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Świdnicy o nieudzielenie absolutorium prezydentowi Świdnicy (ośmiu radnych były za wnioskiem, trzech się wstrzymało). Prezydent Wojciech Murdzek podczas dzisiejszych obrad, 28 kwietnia przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu za 2005 r.
Wykonanie budżetu za 2005 rok wyniosło:
* dochody - 108 mln 813 tys. zł (100,9 % planu),
* wydatki - 116 mln 228 tys. zł (95,9 % planu),
* deficyt - 1mln 664 tys. zł (planowano 7 mln 414 tys. zł).
Z wyliczeń wynika, że budżet za 2005 r. był tym, w którym odnotowano najniższe zadłużenie od 2000 r. Zmieniało się ono w następujący sposób:
2000 r. - 41 %, 2001 r. - 39,4 %, 2002 r. - 44,2 %, 2003 r. - 51,6 %, 2004 r. - 39,7 %, 2005 r. - 38,5 %
O realizacji budżetu pozytywnie wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa - strażnik finansów publicznych - opiniując negatywnie wniosek Komisji Rewizyjnej. Odrzucenie wniosku o nieudzieleniu absolutorium oznacza moralne zwycięstwo prezydenta miasta, nad grupą radnych, którzy po raz pierwszy w historii świdnickiego samorządu zgłosili wspomniany wniosek.
Tekst oświadczenia - . . . czytaj więcej


28 kwietnia 2006 - Sześć kandydatek

Dzisiaj w świdnickim Klubie Bolko odbył się casting do Eliminacji Miss Polonia 2006.
Casting rozpoczął się z małym opóźnieniem, na początku zjawiła się tylko jedna kandydatka ale z upływem czasu pojawiać zaczęły się kolejne dziewczęta. Kandydatki wypełniały ankiety, następnie odpowiadały na pytanie komisji.
Musiały także zaprezentować sposób poruszania się.
Komisja do kolejnego etapu, który odbędzie się 20 maja w Zamku Książ zakwalifikowała sześć dziewcząt. Życzymy sukcesu.


28 kwietnia 2006 - Opady

Informujemy, że na obszarze Polski południowo-zachodniej i dorzecza górnej Odry od godzin wieczornych w piątek, tj. 28 kwietnia 2006, od zachodu regionu będzie powoli przemieszczać się strefa frontalna z opadami deszczu i burzami we wschodniej części regionu.
Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym będą utrzymywać się do jutra. Przewidywana wysokość opadów na najbliższą dobę w części nizinnej regionu od 10 do 20 mm, lokalnie ok. 30 mm. W Sudetach i na obszarze dorzecza górnej Odry od 20 do 30 mm, lokalnie ok. 45 mm. Opady deszczu mogą powodować lokalne podtopienia gruntów i wzrosty stanów wody w rzekach.
Informujemy również, że Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę będzie monitorował sytuację na terenie województwa.


28 kwietnia 2006 - Zmiany dla kolarzy

Z ograniczeniami będzie funkcjonowała miejska komunikacja, w związku z wyścigiem kolarskim "Szlakiem Grodów Piastowskich", który zostanie rozegrany w niedzielę, 30 kwietnia w Świdnicy. Ograniczenia w godzinach 9:45 do 12:00
Linia 4 - kursy 9.30 i 10.37 z Pszenna oraz 10.05 i 11.25 z pl. Św. Małgorzaty, koniec i początek trasy na ul. Wrocławskiej,
Linia 5 i 6 - kursy 9.55, 10.20, 10.35, 11.00, 11.15, 11.35 z ul. Kopernika i 9.40, 10.00, 10.15, 10.40, 11.00, 11.25 z E. Plater, objazd z pl. Wolności ulicami: Wrocławską, Saperów, Gdyńską, Łukasińskiego i dalej zgodnie z trasą przebiegu. Analogicznie w kierunku przeciwnym... Pozostałe kursy - >>> zobacz


28 kwietnia 2006 - Świąteczne kursy MPK

W dniach 1-3 maja obowiązywały będą zmienione rozkłady jazdy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
1 i 3 maja autobusy będą kursowały tak jak w niedzielę i święta. Zaś 2 maja pojadą według sobotniego rozkładu.


28 kwietnia 2006 - Młodzi aktorzy

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 odbyło się uroczyste podsumowanie V Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych. W tegorocznym przeglądzie uczestniczyło 12 zespołów z przedszkoli i szkół świdnickich.
Przez dwa dni widzowie oglądali wspaniałe prezentacje, które bawiły, uczyły i wzruszały. Jury w składzie: Joanna Chojnowska, Justyna Bielecka, Teresa Wagilewicz, Katarzyna Masłowska postanowiło nagrodzić następujące zespoły:
w kategorii zespołów przedszkolnych - za grę konwencją, dynamikę, piękne kostiumy, wartości dydaktyczne Przedszkole nr 14 za spektakl "Z wizytą u Baby Jagi" przygotowany przez Annę Wąsowską i Bożenę Kuźniar,
w kategorii klas I - III - za czystość formy, umiejętne wykorzystanie znaku teatralnego Szkołę Podstawową nr 10 za spektakl "Odnaleziony" przygotowany przez . Małgorzatę Komorowską,
w kategorii klas IV - VI - za umiejętność łączenia różnych stylów wypowiedzi, podjęcie problematyki ekologicznej Szkołę Podstawową nr 15 za spektakl "Koszmar leśnego lata", przygotowany przez Agatę Piwowar.
Jury zdecydowało jednocześnie wyróżnić osiem przedstawień z Przedszkola Miejskiego nr 3, nr 6 ze Szkoły Podstawowej nr 6, nr 8, nr 10, nr 12, nr 15 oraz przyznać nagrody indywidualne: dla Martyny Horoszko - Przedszkole nr 14 - za rolę Baby Jagi, dla Weroniki Kamińskiej - SP nr 10 za rolę królowej matki, Michała Walkiewicza - Przedszkole nr 6 - za rolę księcia, Oliwii Kwiatek - Przedszkole nr 3 - za rolę Śnieżki, Krzysztofa Górskiego - SP nr 15 - za rolę Piotrusia, Kamila Rymszy - SP nr 6 - za rolę Bociana, Marceliny Pękalskiej - SP nr 10 - za rolę starszej szamanki i dla Sylwii Ziębickiej - SP nr 12 - za rolę królowej.
Imprezę jak co roku przygotowały panie Teresa Cora i Małgorzata Komorowska.


28 kwietnia 2006 - Promujemy talenty

"Z przyjemnością przedstawiamy szczególny zbiór utworów w wykonaniu zespołu muzycznego Nokturn z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, którego czar i nastrój z pewnością udzieli się Państwu i Państwa bliskim" - tak zaczyna się słowo wstępne promujące wydaną właśnie płytę świdnickiego zespołu Nokturn. Powiat na jej wydanie przekazał z budżetu ponad 7 tys. zł.
Zespół tworzy sześć dziewcząt, uczennic i absolwentek Szkoły Muzycznej w Świdnicy a obecnie licealistek II LO: Kamila Adamus, Urszula Fryc, Ewa Pidanty i Agata Dziubak - śpiew, skrzypce, Katarzyna Iwanio - śpiew, gitara, Małgorzata Szabunia - śpiew, fortepian.
Zespół posiada przygotowany program, na który składają się kompozycje muzyki klasycznej, transkrypcje instrumentalne ze światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory wokalno-instrumentalne z gatunku piosenki literackiej w tym również utwory własne. Do najważniejszych osiągnięć zespołu należą: Grand Prix - "Wyśpiewać siebie", II miejsce na Przeglądzie Piosenki Literackiej "Mimoza" we Wrocławiu, zespół jest podwójnym laureatem Przeglądu Zespołów Artystycznych, otrzymał również liczne nagrody publiczności w wielu konkursach muzycznych. Zespół działa pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego, który jest również autorem aranżacji.


28 kwietnia 2006 - Siatkówka o Puchar Dyrektora ZSM

Zakończyły się rozgrywki piłki siatkowej szkół średnich o Puchar Dyrektora ZSM. Stały one na wysokim poziomie, nie było drużyny, która by nie przegrała jak i nie wygrała meczu. Zakończenie ligi odbędzie się 11 maja o godzinie 10.30 w "Mechaniku".
Rywalizację wygrało III LO wyprzedzając II LO, następne były: ZSB-E, I LO, ZSM i ZS


28 kwietnia 2006 - Nie ma mocnych na Kurzejów

Michał Rydwański i Adriana Grabowicz już od dawna przyzwyczaili nas do sukcesów w różnych turniejach judo. Ostatnio „depczą im po piętach” przedstawiciele usportowionej rodziny Kurzejów, którzy praktycznie z każdych zawodów wracają z tarczą.
Daniel, Karol, Klaudia, Hubert i Daria Kurzejowie zdominowali Międzynarodowy Turniej Młodzików i Dzieci rozegrany w Ceskich Skalicach. Uwaga! Wszyscy zajęli pierwsze lokaty i potwierdzili swój nieprzeciętny talent w tej dyscyplinie sportu. W ogóle występ w Czechach można uznać za rewelacyjny - Trzynaście miejsc na podium, w tym 7 na jego najwyższym stopniu świadczy o tym, że nasza wspólna praca nie idzie na marne - stwierdził zadowolony trener Mariusz Fajfer.
W przedostatnią niedzielę kwietnia strzegomianie wzięli udział w Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików (areną zmagań był Wrocław). I ponownie spisali się na medal. - Cieszy mnie szczególnie wygrana Maksyma Żydka. Zawodnik ten trenuje od całkiem niedawna i stale czyni postępy - pochwalił swojego podopiecznego Tomasz Skórkowski, drugi ze szkoleniowców strzegomskiej sekcji AKS-u. Wyniki - >>> zobacz


28 kwietnia 2006 - "Wyobraźnia bez granic"

Wyniki II Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych "Wyobraźnia bez granic" , który odbywał się 25 i 26 marca w sali teatralnej ŚOK Statuetkę i główną nagrodę otrzymał spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" ze Szkoły Podstawowej nr 10. Wyróżnienia dla przedszkola: nr 14 - "Z wizytą u Baby Jagi", nr 14 - "Calineczka", nr 3 - "Królewna Śnieżka", nr 16 - "Brzydkie kaczątko", nr 6 - "Królewna Śnieżka", nr 4 - "Czarownice z Łysej Góry"
Nagrody indywidualne:
1. Róża Konior - za rolę "Calineczki" - Przedszkole Miejskie nr 14
2. Martyna Horoszko - za rolę "Baby Jagi" - Przedszkole Miejskie nr 14
3. Fabian Zaraś - za rolę "Narratora" - Przedszkole Miejskie nr 16
4. Jakub Ostrowski - za rolę "Narratora" - Szkoła Podstawowa nr 1
5. Nina Okruta - za rolę "Czerwonego Kapturka" - Przedszkole "Promyk"
6. Weronika Kamińska - za rolę "Królowej" - Szkoła Podstawowa nr 10
7. Julia Samek za rolę "Czerwonego Kapturka" - Szkoła Podstawowa nr 4
8. Natalia Szymańska za rolę "Mruczka" - Szkoła Podstawowa nr 4


28 kwietnia 2006 - Wybrali nowe władze

Dzisiaj na spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym Młodych Demokratów zostały wybrane nowe władze.
Nowym przewodniczącym został Adrian Gączkowski. W skład Zarządu weszli: Kamila Malinka, Katarzyna Jędrzejczyk, Michał Gunia i Marcin Paluszek.


28 kwietnia 2006 - Przełaje w Dobromilu

W Dobromilu w powiecie Polkowickim rozegrany został Finał Dolnośląski Wiosennych Biegów Przełajowych LZS.
W imprezie, która odbyła się 21 kwietnia wzięło udział 364 zawodników, w tym reprezentanci Świdnicy i Jaworzyny. Na dystansie 2 kilometrów Marek Rzeczkowski był drugi, a Mateusz Majcherczyk trzeci (obaj Świdnica). Na takim samym dystansie jaworzynianka Dorota Ścisłowska zajęła piąte miejsce, a na dystansie3 kilometrów na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Grygiel ze Świdnicy.


27 kwietnia 2006 - Ścięcie rycerza Taussdorfa

W dniu 27 maja 1568 r. Franciszek Freund, syn burmistrza Świdnicy, udał się z młodym szlachcicem Hansem von Rasselwitz na biesiadę. Odbywała się ona w domu patrycjusza Hansa Fuchsa na rynku. Z nieznanej przyczyny doszło tam do sprzeczki, a gdy wino rozgrzało obecnych, rozpoczęła się bójka. Zginął w niej rycerz Henryk von Reichenbach, zwany Bieler, dodatkowo wielu szlachciców zostało ciężko rannych. W czasie bójki dowódca straży miejskiej Onufry Goldmann przyszedł z pomocą synowi burmistrza.
Wieść o tym wydarzeniu dotarła do cesarza oraz starosty księstwa świdnicko-jaworskiego...
Jest to fragment tekstu historycznego autorstwa Wiesława Rośkowicza.
Ścięcie rycerza Taussdorfa - tekst w całości - . . . czytaj więcej


27 kwietnia 2006 - W Polskim domu Polska flaga

Co roku przed majowymi uroczystościami świdniccy harcerze sprzedają flagi narodowe.
Zachęcamy mieszkańców Świdnicy do wywieszenia flagi narodowej na uroczystość uchwalenia konstytucji 3 Maja, zadbania o wygląd swojej posesji.
Rodzice i Dziadkowie powinni przekazywać dzieciom i młodzieży patriotyczne nawyki, dobre wzorce.
W siedzibie hufca ZHP przy ulicy Lelewela można kupić flagę narodową. Cena 15 zł z kijkiem, 12 zł bez kijka.


27 kwietnia 2006 - Bezpłatne przejazdy

Świdniczanie, którzy ukończyli 70 lat od 11 maja będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy, że wylegitymują się dowodem osobistym lub innym dokumentem, który będzie potwierdzał ich tożsamość. Mimo, że decyzję radni podjęli już w marcu, to może ona wejść w życie dopiero po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Termin ten minie właśnie 11 maja.
Darmowe przejazdy dla 70-latków będą obowiązywać w Świdnicy, gminie Świdnica, Marcinowicach i Żarowie, gdzie kursują autobusy świdnickiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.


27 kwietnia 2006 - Kolonia letnia

Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej posiada już nową ofertę kolonii letnich w roku 2006. Jedną z nich jest wypoczynek w uroczej miejscowości Dźwirzyno k. Kołobrzegu z dużym kompleksem budynków kolonijnych, na bezpiecznym, zabezpieczonym terenie.
W Dźwirzynie znajduje się port rybacki z kutrami, jezioro oraz las sosnowy. Do piaszczystej plaży jest 200 metrów. Smaczna domowa kuchnia z całodziennym wyżywieniem (4 posiłki) zadowoli każde podniebienie. Proponujemy turnusy: 10, 14 i 20-dniowe. Koszt już od 480 złotych z dojazdem.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na www.jaworzyna.net lub tel. 074/85-84-136 - również oferty wypoczynku w Ustce, Ruprechticach.


27 kwietnia 2006 - Wyjadą na Ukrainę

Z wizytą na Ukrainę w przyszłym tygodniu wybierają się: prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Michał Ossowski oraz dyrektor Sudeckiej Izby Przemysłowo Handlowej, Tomasz Kościów. Celem ich wizyty jest m.in. nawiązanie współpracy z ukraińskim Iwano-Frankowskiem. Władze tego miasta zwróciły się do prezydenta Świdnicy z propozycją nawiązania relacji partnerskich. Włodarze Iwano-Frankowska uznały, że Świdnica jest prężnym miastem, które pozyskuje inwestorów, więc warto wymieniać się doświadczeniami.
Delegacja ze Świdnicy będzie zachęcać ukraińskich przedsiębiorców do uczestnictwa w międzynarodowym forum przedsiębiorców Futurallia (partnerem akcji jest SIPH), które na przełomie maja i czerwca odbędzie się we Wrocławiu. Omówione zostaną również szczegóły stażu, który na terenie Świdnicy będzie odbywał zwycięzca konkursu "Młoda Ekonomia", przeprowadzonego wśród studentów uczelni ekonomicznych na Ukrainie. Staż ufundował świdnicki starosta, Jacek Wajs.
Kolejnym tematem rozmów będzie przygotowanie międzynarodowego portalu internetowego "Euro Mobility", który powstanie w ramach realizacji unijnego projektu zwiększającego mobilność pracowników. Od 4 do 7 maja delegacja ze Świdnicy weźmie udział m.in.
w spotkaniach z nowym merem Lwowa, władzami Klubu Dynastia we Lwowie oraz przedsiębiorcami zrzeszonymi w Klubie, a także w spotkaniach na Akademii Komercyjnej i w Instytucie Badań Strategicznych. W Iwano-Frankowsku spotka się z nowym prezydentem miasta, z przedstawicielami władz miejskich, a także przedsiębiorcami. Goście z Polski wezmą udział również w Dniach Iwano-Frankowska.


27 kwietnia 2006 - Odcinek specjalny

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościem będzie świdnicki kierowca rajdowy Marcin Majcher. Porozmawiamy o zbliżającym się wielkimi krokami 34 Rajdzie Elmot Remy i przygotowaniach zespołu Marcina do tego startu oraz całego sezonu.
Nie zabraknie również nowości związanych z drugą eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Wspólnie omówimy także listę zgłoszeń tegorocznego Elmotu, a także działanie Radia Rajdowego Luz.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek o godzinie 19.00
Liczymy na Waszą obecność i czynny udział w programie. Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Marcinowi - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


27 kwietnia 2006 - Ostatni mecz

Jutro o godzinie 18.3o w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów odbędzie się ostatni mecz sezonu 2005/2006 piłkarzy ręcznych Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica". Drużyna świdnicka podejmować będzie zespół lidera rozgrywek II ligi, który zapewnił sobie awans do I ligi, drużynę AZS AWF Gorzów Wlkp. Serdecznie zapraszamy.
Podczas najbliższego weekendu młodzicy ŚKPR "Świdnica" wyjeżdżają do Chorzowa na Ćwierćfinały Mistrzostw Polski. Życzymy awansu do grona półfinalistów.


27 kwietnia 2006 - Będzie las i zieleń

Gmina Strzegom wyłoniła w kwietniu wykonawcę rekultywacji składowiska odpadów komunalnych w Żółkiewce. Zwycięzcą przetargu - spośród pięciu oferentów - został Zakład Ochrony Środowiska FOLEKO Sp. z o. o. w Świdnicy.
- Inwestycja ta stanowi jeden z zasadniczych czynników zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się do poprawy warunków życia mieszkańców i podnoszenia atrakcyjności naszego regionu - mówi burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. - Na realizację przedsięwzięcia otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 75 % wartości inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004 - 2006. Reszta z ogólnej kwoty 5,2 mln zł przeznaczonej na rekultywację pochodzi ze środków własnych gminy.
Rekultywacja pozwoli rozwiązać problem zaśmiecania sąsiednich, bardzo rozległych terenów, wpłynie na uatrakcyjnienie tej okolicy, tym bardziej, że składowisko sąsiaduje z malowniczym, nieczynnym wyrobiskiem granitu, będącym atrakcją dla regionu. Zniknie problem fruwających śmieci na pobliskich polach uprawnych i drodze oraz szkodliwego oddziaływania gazów i odcieków z wysypiska, co ma ogromny wpływ na jakość uprawianych tam roślin.


27 kwietnia 2006 - Mają pomysł na przyszłość

Z ośmiu drużyn szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego trzy wywalczyły główne nagrody w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Była to już druga edycja tego konkursu. - "Mamy pomysł na założenie biznesu. Cieszymy się, że to właśnie nasz projekt najbardziej się spodobał." - mówią uczniowie Zespółu Szkół Ogólnokształcących ze Świebodzic Waldemar Dudek i Maciej Nagięć - zwycięzcy konkursu. Konkurs polegał na przygotowaniu przez dwuosobowe drużyny reprezentujące poszczególne szkoły ponadgimnazjalne prezentacji multimedialnej, w której młodzi ludzie opisali plan osobistej kariery. Do finału konkursu zakwalifikowało się pięć zespołów. "Nasz pomysł na biznes polega na utworzeniu firmy WIDIA produkującej audiobooki. Nagrywalibyśmy przede wszystkim lektury szkolne na płyty CD, ale nie tylko. Głosu użyczaliby profesjonalni lektorzy" - wyjaśniają Maciek z Waldkiem. - "Od dawna interesujemy się nagrywaniem dźwięków i postanowiliśmy jakoś wykorzystać nasze umiejętności. Akurat obejrzałem program w telewizji na temat tego typu działalności i o braku firm, które zajmowałyby się profesjonalnie nagraniami. Od razu pomyślałem, że będzie to świetny sposób na zarobienie pieniędzy" - dodaje Waldemar. W nagrodę zwycięzcy dostali nowoczesne aparaty cyfrowe zakupione ze środków Rady Powiatu. Innym pomysłem, który zdobył uznanie komisji konkursowej był projekt uczniów II LO ze Świdnicy - Krzysztofa Liszki i Łukasza Muzyki. Chłopcy zamierzają otworzyć firmę "Automatyka" ustawiającą automaty do sprzedaży napojów i słodyczy w budynkach użyteczności publicznej. Za zajęcie II miejsca otrzymali odtwarzacze DVD. Trzecie miejsce zajęła prezentacja uczennic z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych - Małgorzaty Cichockiej i Karoliny Wiśniewskiej, które planują po ukończeniu nauki otworzyć szkołę tańca "Passion". W nagrodę za pomysł i ciekawą prezentację otrzymały odtwarzacze MP3.


27 kwietnia 2006 - Kamizelki odblaskowe

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami kierowców, dotyczącymi używania odblaskowych kamizelek Sekcja Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy informuję, iż obowiązujące przepisy "Prawo o Ruchu Drogowym" nie nakładają na kierowców obowiązku używania takich kamizelek.
Niemniej dla własnego bezpieczeństwa w przypadku awarii samochodu w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza kamizelka ta poprawia bezpieczeństwo kierowcy.
Z posiadanych aktualnie informacji wynika iż obowiązek stosowania kamizelek odblaskowych występuje w Austrii, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.
Osoby wyjeżdzjące do w/w krajów winny w samochodach posiadać kamizelki ich brak karany jest wysokimi mandatami.


27 kwietnia 2006 - Wieczornica

Spektakl młodzieżowej grupy teatralnej ZODIAK, prezentacje dziecięce: taneczne i muzyczne oraz występ chóru szkolnego to niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wieczornica odbędzie się 3 maja o godzinie 18:30 w Ośrodku Kultury.
W programie:
godzina 18:30 - Spektakl okolicznościowy w wykonaniu grupy ZODIAK z Samorządowego Ośrodka Kultury.
godzina 18:40 - Prezentacje artystyczne "Słowem, ruchem, muzyką" dziecięcej grupy PLUM z Samorządowego Ośrodka Kultury.
godzina 19:00 - Występ chóru szkolnego ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie.
Wstęp wolny.


27 kwietnia 2006 - Dzień Ziemi

"O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa..." - Leopold Staff.
Takie motto towarzyszyło obchodom Dnia Ziemi zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Żarowie. W tym roku postanowiono uhonorować ten dzień w bardzo praktyczny i efektywny sposób. Nauczyciele przyrody i 105 uczniów z klas IV-VI uczestniczyło w akcji sadzenia świerków w otoczeniu szkoły 21 kwietnia oraz zbiórce makulatury na Osiedlu Piastów w Żarowie - 24 kwietnia. Posadzono 40 drzewek i zebrano 800 kg makulatury.
Takie działania przynoszą wymierne korzyści ekologiczne. Jeśli młody człowiek sam sadzi drzewa, to w przyszłości nie będzie ich łamał. Jeśli ludzie zbierają makulaturę, to przyczyniają się do zmniejszenia nadmiernej eksploatacji drewna na potrzeby przemysłu papierniczego. Dzieci zobowiązały się doglądać posadzonych świerków.


27 kwietnia 2006 - Leśny Dzień Ziemi

Uroczyste obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu należą już do tradycji. Tradycją są też realizowane w szkole programy ekologiczne. Realizowanemu w tym roku programowi przyświeca hasło: "Dbając o środowisko zrobimy dla lasu wszystko".
21 kwietnia uczniowie w barwnym korowodzie, wyposażeni w liczne transparenty, na których widniały hasła ekologiczne, przeszli ulicami naszego miasta, rozdając równocześnie przygotowane przez siebie ulotki „Prośba drzew”. Ich kolorowe, ekologiczne stroje i hasła wykrzykiwane przez megafon zwracały uwagę mieszkańców. W rynku, przed ratuszem spotkali się z władzami miasta i wręczyli na ręce burmistrza Lecha Markiewicza petycję na temat ochrony środowiska.
Następnie udali się do SCK, gdzie odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny zorganizowany przez Beatę Kasprzak i Monikę Mieliwodzką. Wzięły w nim udział 3 - osobowe drużyny ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Strzegom. Konkurs sprawdzał nie tylko poziom wiedzy, ale także umiejętności segregacji śmieci i zręcznościowe uczniów. Pokaz mody ekologicznej był także jedną z punktowanych konkurencji. Zwyciężyły PSP Goczałków, ZSP Jaroszów, PSP w Rogoźnicy przed PSP Nr 2, PSP Nr 4, PSP w Kostrzy a trzecie miejsce zajęły ZSP w Stanowicach, PSP w Olszanach, PSP Nr 3 Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom z rąk dyrektora PSP Nr 4 Tadeusza Wasyliszyna i naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu - Urszuli Podsiadły-Szubert.


26 kwietnia 2006 - Siatkówka I liga

Dzisiaj w świdnickiej hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozegrany został mecz siatkówki Kobiet o Mistrzostwo I ligi. Świdniczanki podejmowały siatkarki ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Sosnowca. Dziewczęta z Sosnowca to nie tylko pierwszoligowy zespół to również reprezentacja Polski Juniorek.
W grze zespołu świdnickiego nie zmieniło się nic, jest jak dotychczas "nijaka" więc i wynik jest podobny.
MKS Świdnica - SMS PZPS I Sosnowiec 0:3 w setach 18/25, 21/25 i 17/25.


26 kwietnia 2006 - Nagrody wręczone

Wczoraj w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbyła się uroczystość wręczenia corocznych nagród sportowych. Nagrody, wyróżnienia i stypendia otrzymali:
14-letni Mateusz Opyrchał i 16-letni Kamil Fieniuk i Piotr Moas - akrobatyka,
16-letni Michał Gątko, Jan Masłowski - piłka ręczna,
18-letni Paweł Wernik, Łukasz Zygmunt i Andrzej Dziedzic - boks,
Romuald Górski - piłka nożna,
Kamil Gierula - karate. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


26 kwietnia 2006 - Większa podstrefa

Rada Ministrów zdecydowała o powiększeniu świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" o 12,9 ha przy ul. Towarowej i Pogodnej.
Ma to związek z inwestycją firmy Elstar Oils SA, która zamierza wybudować w Świdnicy zakład produkujący biokomponenty do paliw. Inwestycja ma przekroczyć 27 mln zł, a firma deklaruje zatrudnienie ok. 90 osób. Pozostały teren, 6,1 ha włączono do strefy z myślą o poddostawcach firm inwestujących w Świdnicy. - Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na decyzję Rady Ministrów. Teraz przygotowania do rozpoczęcia tych inwestycji znacznie przyspieszą. Za każdym razem robimy wszystko, by inwestorzy mogli jak najszybciej rozpocząć budowę. Oni szybciej rozpoczną produkcję, zaś świdniczanie mają szansę na szybsze znalezienie pracy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W ciągu dwóch lat Podstrefa Świdnica WSSE "Invest-Park" urosła z początkowych 17,5 ha do 105,9. Na zdjęciu - Zawiszów - ruszyła budowa Colgate


26 kwietnia 2006 - Groźny pies w szkole

24 kwietnia w Szkole Podstawowej w Żarowie w ramach realizowanego programu "Bezpieczna szkoła" oraz Gminnego Turnieju Wiedzy o Zagrożeniach i Bezpieczeństwie odbyło się spotkanie uczniów oddziałów "O" - III z Policją z udziałem psa szkoleniowego. Owczarek niemiecki o imieniu Kim przyjechał wraz ze swoim opiekunem z Komendy Powiatowej w Świdnicy.
Dzieci zapoznały się z instrukcją - "Jak zachować się w sytuacji zagrożenia - gdy zaatakuje Cię pies", nauczyły przyjmować pozycję bezpieczną tzw. "na żółwia" oraz miały możliwość zobaczenia, jak reaguje pies szkoleniowy na wydawane komendy. Miejmy nadzieję, że informacje te okażą się bardzo przydatne dla uczniów szczególnie dlatego, że w ostatnim czasie dzieci zgłaszały, że boją się błąkających się psów.
"Często jak idę do szkoły to widzę, dużego psa jak biega na mojej ulicy idę z mamą to się nie boję, ale czasami bawię się z koleżankami na podwórku i widzę tego psa. Teraz już wiem co mam zrobić jeśli pies minie zaatakuje" mówi Klaudia Szykowna uczennica kl. II d Szkoły Podstawowej w Żarowie.


26 kwietnia 2006 - Szachy - Finał mężczyzn

W dniach 22-23 kwietnia w Ośrodku Szkoleniowym Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS w Nowej Bystrzycy rozegrane zostały finały indywidualne mężczyzn w szachach w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Spośród zawodników reprezentujących powiat świdnicki, wśród juniorów najlepszy wynik uzyskał Karol Chołody z Żarowa (7 miejsce), a jedenasty był Łukasz Sołek (Żarów).
Wśród seniorów Artur Adamek (Żarów) był dziewiąty a Michał Bieszczad dziesiąty.


26 kwietnia 2006 - Uroczystości 3 Maja

Trzeciego maja na boisku placówek oświatowych w Pszennie odbędą się uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Strażaka.
W programie przewidziano między innymi:
program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum, występ dzieci z Przedszkola w Pszennie, gry i zabawy sportowo - rekreacyjne, potyczki rodzinne, festyn i zabawę taneczną.

Szczegółowy program - >>> zobacz


26 kwietnia 2006 - Prezentacje artystyczne w Mokrzeszowie

Zespół Szkół Rolnicze Centrum w Mokrzeszowie po raz kolejny było organizatorem IV Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych. Tegoroczny Przegląd odbył się w kwietniu i przewidywał dwie kategorie konkursowe: poezję śpiewaną i "rewię bab".
W kategorii "poezja śpiewana" I miejsce zajęły: Agnieszka i Anna Szalkowskie z Zespołu Szkół w Żarowie, II miejsce przypadło Arturowi Ridelowi i Arturowi Kędzierskiemu z Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej, a III miejsce zajęła Iwona Pawełko reprezentująca gospodarzy.
W konkursie na najlepszą wielkanocną babę zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczego Centrum w Mokrzeszowie. Poza tym młodzież przedstawiła swój dorobek artystyczny prezentując liczne prace w formie wystaw. Można było również obejrzeć występ kabaretu z Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej, posłuchać recytacji poezji oraz przeżyć jeszcze raz spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II oglądając montaż słowno-muzyczny "Tryptyk rzymski". Po wrażeniach artystycznych wszyscy uczestniczyli w degustacji wielkanocnych bab. A było co jeść ... Czwarta już edycja Przeglądu potwierdza fakt, że warto jest organizować tego typu imprezy, na których jest okazja do wspólnej zabawy, wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania się oraz pochwalenia się własnymi osiągnięciami.


26 kwietnia 2006 - Regionalne Zawody Jeździeckie

W ostatnią sobotę kwietnia na hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie, k/Strzegomia odbędą się Regionalne Zawody Jeździeckie w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Rozegrane zostaną konkursy w: ujeżdżeniu (kl. L, P, N, C) i skokach (kl. L, LL (art.238)). Organizatorem zawodów jest LKS Stragona Strzegom. Program zawodów - 29 kwietnia:
10.00 - konkursy ujeżdżenia klasy L, P, N, C
14.00 - skoki klasy - LL dokładności bez rozgrywki art. 238 pkt. 1.1, L dokładności bez rozgrywki art. 238 pkt. 1.1
6 maja na tym samym obiekcie rozegrane zostaną ogólnopolskie zawody we Wszechstronnym Konkursie Konie Wierzchowego. Obie sobotnie imprezy będą małą próbką tego, co czeka nas w czwarty weekend czerwca. W dniach od 22 do 25 czerwca odbędą się w Morawie już po raz czwarty zawody z cyklu Pucharu Świata w WKKW, jedynej tej rangi zawody jeździeckie w Polsce. Serdecznie zapraszamy.


26 kwietnia 2006 - Piłkarska Kadra Czeka

W fazę finałową wchodzą strefowe rozgrywki Ogólnpolskiego Turnieju Piłkarskiego dla młodzieży "Piłkarska Kadra Czeka". Przypomnijmy, że kilka lat temu w finale krajowym tej imprezy zagrała drużyna Cukrownika Pszenno. Finały strefowe odbędą się:
- dziewczęta - 2 maja na boisku w Tworzyjanowie - gmina Marcinowice
- chłopcy - 3 maja na boisku w Bystrzycy Dolnej - gmina Świdnica
Rozpoczęcie turniejów o godzinie 10.00.


26 kwietnia 2006 - Nabór do klasy sportowej

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy i Zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" ogłaszają nabór do klasy 4 sportowej na rok szkolny 2006/2007, dziewczęta - piłka siatkowa, chłopcy - lekka atletyka.
W klasie 5 dla chłopców do programu wprowadzone zostanie strzelectwo.
Zajęcia naborowe dla uczennic i uczniów obecnych klas trzecich odbywać się będą w czwartki o 15.30 w hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy. Chętnych zapraszamy od 20 kwietnia.


26 kwietnia 2006 - Turniej Gier i Zabaw 2006

Wczoraj w hali sportowej "Zawiszów" odbył się finał cyklicznej już imprezy "Międzyszkolnego Turnieju Gier i Zabaw", w którym biorą udział szkoły podstawowe ze Świdnicy i okolic. Poprzez eliminacje i półfinały cztery reprezentacje dotarły do ścisłego finału. We wtorkowych zmaganiach spotkały się drużyny szkół SP 1, SP 4, SP 5 i SP Marcinowice. W przygotowanych konkurencjach sprawnościowych i technicznych walczyły 6-osobowe zespoły chłopców i dziewcząt.
Rywalizacja od początku była bardzo wyrównana, choć na prowadzeniu wciąż była drużyna SP 4. O zaciętości i walce do końca może świadczyć fakt, że przed ostatnią konkurencją dwie szkoły, SP 4 i SP 1, miały taką samą ilość punktów a o zwycięstwie miała zadecydować ostatnia potyczka.
W ostateczności "rzutem na taśmę" jednym punktem Finał Międzyszkolnego Turnieju Gier i Zabaw wygrała reprezentacja SP 1, na drugim miejscu była SP 4, na trzecim SP 5 a czwarte miejsce zajęła SP Marcinowice. Drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy. Organizatorem Turnieju byli Szkoła Podstawowa nr 1 i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


26 kwietnia 2006 - Andrzej Grabowski w Świdnicy

Andrzej Grabowski, znany i lubiany aktor obdarzony przez los talentem komediowym wystąpi w Świdnicy w niedzielę, 30 kwietnia.
Grabowski jest zarówno dobrym aktorem teatralnym, jak i filmowym.
Występował w Teatrze Telewizji, dużą popularność przyniosła mu rola Ferdynanda w sitcomie "Świat według Kiepskich".
Występ aktora - kabareciarza rozpocznie się o godzinie 19.30 (sala teatralna ŚOK, Rynek 43). Bilet wstępu - 15 złotych.


26 kwietnia 2006 - Sesja w Gminie

27 kwietnia o godzinie 9.00 odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni podejmą uchwały miedzy innymi: w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica za ubiegły rok, w sprawie zmiany budżetu gminy na bieżący rok, w sprawie przeznaczenia do zamiany udziałów w nieruchomościach położonych na terenie Gminy Świdnica, w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Mirosława Dery na Wójta Gminy Świdnica oraz w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Świdnica - Teresy Mazurek.


26 kwietnia 2006 - Czwórka w sieci

Ministerstwo Edukacji i Nauki od 2004 r. realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Pracownie Komputerowe dla Szkół. W ramach tego projektu każda ze szkół może starać się o nieodpłatne przyznanie nowoczesnej pracowni komputerowej.
W 2005 r. do projektu postanowiła przystąpić PSP nr 4 w Strzegomiu. - Pomysł by wziąć w nim udział wyszedł ode mnie i nauczycieli: Anny Rudnickiej i Krzysztofa Smyka - mówi dyrektor szkoły Tadeusz Wasyliszyn. Po długich oczekiwaniach projekt doczekał się realizacji i w dniu 21 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie w pełni wyposażonej pracowni komputerowej. Ceremonii otwarcia dokonał burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. Szkoła otrzymała sprzęt komputerowy o wartości blisko 50 tys. zł. Na wyposażeniu pracowni znalazły się: serwer, 10 komputerów, skaner, drukarka laserowa, wideoprojektor, komputer przenośny i oprogramowanie edukacyjne. Powstała sala projekcyjna z dodatkowym łączem, sala lekcyjna w nowym przestronniejszym miejscu, w której prowadzone będą zajęcia z wykorzystaniem sieci Internet i mobilnego zestawu multimedialnego, a przy niej salka, w której nauczyciele mogą przygotowywać się do lekcji.
W ramach projektu pięcioro nauczycieli oraz przedstawiciel dyrekcji przeszli odpowiednie szkolenie. Nowa pracownia z pewnością umożliwi realizację zadań szkoły wynikających z nauczania informatyki i innych przedmiotów, wyrówna szanse edukacyjne i podniesie jakość edukacyjną, usprawni komunikację w systemie oświaty, a także przygotuje uczniów do życia w globalnym społeczeństwie informacji. - Jest szansą na sukces szkoły i uczniów - kończy dyrektor.


25 kwietnia 2006 - Świąteczny maj

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz Starosta Świdnicki, Jacek Wajs zapraszają na obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
Już 2 maja godzinie 18.00 w sali teatralnej odbędzie się Widowisko historyczne pt. "Witaj Majowa Jutrzenko" w wykonaniu chóru miejskiego "Cantilena" oraz Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" - wstęp wolny,
3 maja - Uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się o godzinie 12.00 występem Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat" po czym, na placu przed kościołem pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych okolicznościowe przemówienie wygłosi Prezydenta Miasta, a o godzinie 12.oo - Msza Święta w kościele pw. NMP Królowej Polski,
8 maja - Manifestacja z okazji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej (pl. Grunwaldzki - Pomnik Zwycięstwa),
o godzinie 16.30 - "Przejdą lata i wieki przeminą" montaż słowno-muzyczny w wykonaniu grupy teatralnej z Młodzieżowego Domu Kultury,
- Wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta,
- Złożenie wieńca od mieszkańców Świdnicy,
godzina 18.00 - Msza Święta w Katedrze Świdnickiej.


25 kwietnia 2006 - Nagrody przyznane

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Jan Paweł II - pamięć i obecność". Jury w składzie: ks. prałat Jan Bagiński - proboszcz Katedry Świdnickiej, Maciej Hnatiuk - fotografik ZPAF, Tadeusz Niedzielski - dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Urszula Pawłowska - architekt oraz Andrzej Protasiuk - fotografik - Es FIAP, po obejrzeniu 486 prac 109 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 141 prac 40 autorów.
Postanowiono, że otwarcie wystawy odbędzie się 18 maja w Katedrze Świdnickiej o godzinie 19.00. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczysta msza święta o godz.18.00.
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: Grand Prix, medal oraz nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy w kwocie 1.000 EU Tadeusz Zagoździński - Narty za zdjęcia "Samotność wielkości", "A oto ja jestem z wami",
I nagroda oraz 500 EU - Tadeusz Poźniak - Jasionka za całość prac "Pogrzeb Jana Pawła II",
Wyróżnienia po 100 EU - Sylwester Adamczyk - Nowy Sącz "Ostatnie spotkanie", Jakub Adamczyk - Nowy Sącz "Modlitwa".


25 kwietnia 2006 - Szkolna strona

W sieci internetowej znaleźliśmy kolejną stronę z Powiatu Świdnickiego.
Jest to strona Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej. Strona istnieje już od 9 czerwca 2004 roku.
Opiekunem tej szkolnej strony jest nauczycielka - Kinga Twardak.
Na stronie znajduje się dużo informacji o szkole, nauczycielach, są tez zdjęcia uczniów poszczególnych klas.
Poznaj tą szkołę poprzez jej stronę internetową - wejdź i zobacz


25 kwietnia 2006 - Prywatyzacji ciąg dalszy

Rada Miejska w Świebodzicach nie złamała prawa i postąpiła zgodnie ze swoimi uprawnieniami, decydując się na prywatyzację Szpitala im. Mikulicz - wynika z opinii Wojewody Dolnośląskiego. Przypomnijmy - 29 marca radni wyrazili zgodę na sprzedaż do 90% udziałów spółki Mikulicz, która świebodzickim szpitalem zarządza. To pomysł na uratowanie szpitala, wyjście z rosnących długów i doinwestowanie jednostki. Radni przyjęli argumenty burmistrza Jana Wysoczańskiego i przychylili się do jego wniosku, by pójść tą właśnie drogą.
Na tę decyzję błyskawicznie zareagowali radni powiatowi. Na 5 kwietnia w trybie nadzwyczajnym zwołali sesję, która poświęcona była tylko jednej sprawie - szpitalowi w Świebodzicach. Podjęto na niej dwie uchwały. Jedna wzywała Radę Miejską w Świebodzicach do "usunięcia naruszenia prawa", którym to naruszeniem, zdaniem radnych powiatowych, było przyjęcie właśnie uchwały otwierającej drogę do prywatyzacji szpitala. Druga uchwała mówiła o cofnięciu darowizny, bo to właśnie powiat, jako dysponent majątku, przekazał w 2004 roku Świebodzicom budynki szpitala i wyposażenie.
W poprzednim tygodniu na temat całej sytuacji wypowiedział się wojewoda, który z racji sprawowanego urzędu nadzoruje poprawność podejmowanych przez gminy i samorządy powiatowe lokalnych aktów prawnych. I wojewoda nie dopatrzył się żadnych błędów w decyzjach podjętych w Świebodzicach. W tym momencie uchwały Rady Powiaty stają się całkowicie bezprzedmiotowe. Jak radni powiatowi z tego wybrną - jeszcze nie wiadomo. Tymczasem burmistrz kontynuuje działania prywatyzacyjne. 7 kwietnia opublikowane zostały ogłoszenia, zapraszające zainteresowane firmy do rokowań. Wartość spółki wynosi ok. 2,6 mln złotych, a miasto sprzedaje do 90% udziałów w niej. Czyli hipotetycznie kwota transakcji może wynieść około 2,3 mln złotych. Oferty muszą wpłynąć do Urzędu Miejskiego do 7 maja. Potem rozpoczną się negocjacje. Ich efektem ma stać się to, iż większość udziałów znajdzie się w rękach podmiotu prywatnego. Jednak miasto będzie nadal właścicielem co najmniej 10%.


25 kwietnia 2006 - Absolutorium dla burmistrza

Dziewiętnaście głosów za i dwa wstrzymujące. Tak głosowali, dodajmy już imiennie, radni podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu nad udzieleniem poparcia dla burmistrza Lecha Markiewicza za wykonanie budżetu w 2005 roku.
Budżet gminy Strzegom w 2005 r. zamknął się po stronie dochodów kwotą 48 089 851 zł. Natomiast poniesione wydatki to kwota 52 542 727 zł. Powstały deficyt budżetowy w wysokości 4 452 876 zł był mniejszy o 5,3 mln zł od planowanego. - Fakt ten świadczy o prawidłowości wykonania budżetu. Dochody są większe od planu, a wydatki mniejsze od założeń - tłumaczył w swoim wystąpieniu burmistrz. Mimo, że w ubiegłym roku gmina Strzegom musiała dopłacić do funkcjonowania oświaty z własnych środków kwotę w wys. 7 240 360 zł (otrzymana subwencja oświatowa - 10 223 429 zł - nie pokryła wszystkich wydatków) burmistrz przekonywał, że w latach następnych uda się zmodyfikować te działania, tak aby dochody własne gminy były oszczędzane.
Gmina Strzegom pozyskała w 2005 r. w ramach tzw. dotacji inwestycyjnych środki z Unii Europejskiej na rekultywację gminnego wysypiska śmieci w Żółkiewce - ponad 5,5 mln zł, dotację na budowę drogi w Kostrzy w wys. 338 369 zł i dotację na budowę hali sportowej w kwocie 577 900 zł. Wśród wydatków gminy Strzegom, ponad 17 % stanowiły środki przeznaczone na inwestycje. - Niewątpliwie wskaźnik ten byłby znacznie wyższy, gdyby nie rosnące z roku na rok obciążenie gminy zadaniami publicznymi. Dotyczy to takich dziedzin jak oświata, pomoc społeczna i gospodarka komunalna - wyjaśniał Lech Markiewicz. - Podejmowanie nowatorskich rozwiązań oraz fachowość podległych pracowników urzędu pozwala na coraz lepszą jakość świadczonych usług mieszkańców naszej gminy - mówił w imieniu Klubu Radnych Koalicja Samorządowa, radny Henryk Rosiek. - Uważamy, że gospodarowanie środkami publicznymi gminy jest właściwe.


25 kwietnia 2006 - Program dla Romów

Informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - koordynator rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce - ogłosiło kolejną edycję programu na rok 2007. Formularze wniosków do pobrania - >>> zobacz
Termin składania wniosków do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego upływa 15 maja br. Program obejmuje następujące dziedziny:
1. edukacja, 2. Romowie a społeczeństwo obywatelskie, 3. przeciwdziałanie bezrobociu, 4. zdrowie, 5. sytuacja bytowa, 5. bezpieczeństwo i przeciwdziałanie przestępstwom na tle etnicznym, 7. kultura i zachowanie tożsamości etnicznej, 7. wiedza o społeczności romskiej.
Priorytetem programu są działania edukacyjne. Dla podniesienia poziomu wykształcenia w ramach projektu od 2004 r. działa w Polsce system stypendialny dla romskich studentów wyższych uczelni, których w Polsce obecnie jest 45 osób - z czego 4 pochodzą z naszego województwa.
Wnioski mogą składać urzędy miast i gmin, kościoły i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe. Środki przeznaczone na realizację programu na terenie całego kraju wynoszą 5 mln zł rocznie z budżetu państwa, z czego Dolny Śląsk otrzymuje ok. 700 tys. zł rocznie.
Dotychczas składane wnioski obejmują m.in. zajęcia wyrównawcze dla dzieci, zakup wyprawek szkolnych, wyjazdy kolonijne, imprezy muzyczne, kluby sportowe, działalność świetlic środowiskowych, konkursy, szczepienia ochronne i badania profilaktyczne, imprezy muzyczne, warsztaty teatralne, fotograficzne, naukę języków obcych, zatrudnienie asystentów edukacji romskiej, remonty, szkolenia etc.


25 kwietnia 2006 - Sesja Rady Powiatu

Jutro o godzinie 13.00 w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy.
Radni wysłuchają sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji. Po tym punkcie podejmą uchwały w sprawie zmiany budżetu na 2006 rok oraz zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Powiatowy Rzecznik Konsumentów przedstawi sprawozdanie z działalności za miniony rok. Radni podejmą również uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz dodatku mieszkaniowego.
Radni wysłuchają także prezentacji laureatów konkursu "Nie zostanę bezrobotnym", którym na sesji wręczone zostaną ufundowane przez Radę cenne nagrody. Radni przeznaczyli na zakup nagród 5 tys. zł.


25 kwietnia 2006 - Na pomoc zwierzętom

20 kwietnia w Szkole Podstawowej w Lutomii Dolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu organizowanego z przez Koło Łowieckie "Knieja" ze Świdnicy.
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów gminy Świdnica zbierali kasztany i żołędzie przeznaczone na dokarmianie zwierzyny w obwodach dzierżawionych przez w/w koło. We wszystkich placówkach oświatowych młodzież zebrała 11 ton karmy.
Finał to test z wiedzy łowiecko - przyrodniczej.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła SP z Lutomii drugie miejsce SP z Lubachowa i trzecie miejsce a SP z Mokrzeszowa.
W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajęły: Paulina Lorens i Agata Mastyk z SP w Mokrzeszowie, drugie miejsce - Konrad Mojsa z SP w Lubachowie, oraz Łukasz Kucia i Kacper Mucha z SP w Lutomii a trzecie miejsce - : Andrzej Węgorek ze SP w Mokrzeszowie.
Nagrody - sprzęt radiowy i publikacje albumowe, ufundowało Koło Łowieckie "Knieja" ze Świdnicy wspólnie z Nadleśnictwem Świdnica i Biurem Polowań "Luks" Anny Dębickiej-Micińskiej.


25 kwietnia 2006 - W Świebodzicach na sportowo

29 kwietnia od godziny 10,00 W Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach rozpoczyna się - Turniej w Koszykówce o Puchar OSiR-u. Do udziału w imprezie zgłosiły się drużyny z Wałbrzycha, Bielawy, Świdnicy i Świebodzic. Wstęp na zawody jest wolny.
A pierwszego maja o godzinie 14.00 na na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przy ul. Rekreacyjnej zostaną przeprowadzone zawody w wyciskaniu sztangi (dla amatorów). Zawodnicy zostaną podzieleni na kategorie: junior młodszy do lat 18, junior od lat 19 do 23 lat, senior od 24 do 40 lat i weteran od 41 i starsi. Zapisy od godziny 13.00 na płycie boiska górnego w sekretariacie zawodów. Ważenie zawodników odbywać się będzie pół godziny przed startem.


25 kwietnia 2006 - Licealistka w Sejmie

Uczennica ZSO w Strzegomiu, Aleksandra Sękowska, uzyskała mandat poselski i prawo reprezentowania Dolnego Śląska na obradach XII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędą się 1 czerwca 2006 r. w Warszawie.
Ola jest zdolną i bardzo ambitną osobą. Tegoroczna maturzystka zakwalifikowała się do ogólnopolskiego etapu XVIII Olimpiady Filozoficznej. W zeszłym roku zdobyła po raz pierwszy mandat posła. Teraz powtórzyła swój sukces. Napisała pracę na temat "Człowiek w zgodzie z naturą" - jeden z trzech możliwych, na podstawie, której przyznawano mandaty.
18 kwietnia we Wrocławiu odbyły się jednodniowe warsztaty przygotowujące młodych posłów do obrad w Sejmie. Ich uczestnicy pracowali w grupach tematycznych i wysłuchali kilku wykładów o tematyce przyrodniczej. Hasłem wiodącym tegorocznej sesji będzie bowiem: "Ekologia - wybór przyszłości" 8 maja wręczone zostaną laureatom mandaty poselskie. - Praca w Sejmie to jest coś fajnego. Od wewnątrz można poznać, jak on funkcjonuje i nie trzeba się tego uczyć na lekcjach WOS. Niestety nie będę mogła odebrać mandatu poselskiego osobiście. W tym dniu zdaję maturę - mówi Ola.


24 kwietnia 2006 - Miss Polonia 2006

Dnia 28 kwietnia o godzinie 16.00 w świdnickim Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11, odbędzie się casting do Eliminacji Miss Polonia 2006.
W finale regionalnym, który odbędzie się 20 maja w Zamku Książ, kandydatki ubiegać się będą o tytuł Miss Polonia 2006 Regionu Wałbrzyskiego.
Miss Regionu Wałbrzyskiego kwalifikuje się od razu do półfinału, natomiast I i II V-ce Miss przechodzą do Ćwierćfinału Miss Polonia 2006.


24 kwietnia 2006 - Radio LUZ podczas 34 Rajdu Elmot Remy

Radio to niezwykła "instytucja" i od początku swej egzystencji budzi spore zainteresowanie. Buduje wokół siebie pewną specyficzną aurę i z powodzeniem jest obecne w życiu praktycznie każdego z nas. W pewnych sytuacjach jego rola jest wręcz nieoceniona. Okazuje się, że nawet w dzisiejszych czasach można znaleźć niszę, w którą radio, w dodatku radio internetowe, potrafi się celnie wkomponować... Akademickiemu Radiu Luz udało się nawiązać współpracę z Automobilklubem Sudeckim - organizatorem Rajdu Elmot Remy. Początkowo współpraca naszego radia miała polegać na promocji pierwszej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Szybko jednak zaczęliśmy analizować sytuację i doszliśmy do wniosku, że warto byłoby spróbować zrobić nieco więcej, nieco inaczej... Tak zrodziła się inicjatywa pierwszego w Polsce internetowego radia rajdowego. Stworzyliśmy plan działania, zebraliśmy grupę dziennikarzy i konsekwentnie realizowaliśmy nasze założenia. Specyfika sportu samochodowego powoduje, że organizacja takiego radia jest niezwykle trudna i wymaga doskonałego przygotowania logistycznego. Postanowiliśmy zadbać o osoby, które z różnych powodów na rajd przyjechać nie mogą. Zostaje im tylko internet i strony poświęcone sportom samochodowym. Akademickie Radio Luz skupiło się na rzeczach nieosiągalnych dla „tradycyjnej” rozgłośni - strumień informacji może dotrzeć do niemalże każdego zakątka Ziemi, a nasi dziennikarze oprócz wyników i informacji muszą słuchaczowi przekazać również specyficzny klimat panujący na tego typu imprezie. Dzięki organizowaniu przedrajdowych spotkań z czołowymi polskimi zawodnikami oraz organizatorem udało nam się przyciągnąć ogromne rzesze nowych sympatyków. Wirtualny rajdowy świat posiada przecież jak najbardziej realnych słuchaczy, ale ma jednocześnie tę przewagę, że znajduje się z nimi w stałej, bardziej bezpośredniej relacji, gdzie obie strony czerpią od siebie nawzajem inspirację, a słowa "ilość" nie traktowane jest jako synonim słowa "jakość". Widzimy to, czytając setki maili przychodzących od naszych słuchaczy. Również ciepłe słowa od czołowych zawodników rajdowych pozwalają sądzić, że zrobiliśmy właściwy krok i już dziś Akademickie Radio Luz jest postrzegane jako medium, które bardzo intensywnie włączyło się w trudny proces promocji polskiego sportu motorowego. W zeszłym roku Internetowe Radio Rajdowe Luz nadawało "na żywo" aż przez 25 godzin! W tym roku obiecujemy Wam równie interesującą i wyczerpującą relację Zaczynamy tuż przed rozpoczęciem rajdu - w piątek (5 maja) od godziny 18:00 do 22:00 W sobotę (6 maja) nasza relacja potrwa od 9:00 do 22, a w niedzielę (7 maja) rozpoczynamy od 7.30 a relację zakończymy o godzinie 16... Przypominam również, że w najbliższy piątek 28 kwietnia o godzinie 19 odbędzie się audycja Odcinek Specjalny w całości poświęcona 34 edycji Rajdu Elmot Remy. Zachęcamy do pisania maili - napisz. Pytania zadawać można również przez gg - 8704567 Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


24 kwietnia 2006 - Kolonia w Kołobrzegu

Koło Przyjaciół Dzieci przy Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD w Strzegomiu organizuje w dniach od 25 czerwca do 8 lipca turnus kolonijny w ośrodku Bukowina w Kołobrzegu. Koszt wyjazdu wynosi 780 zł.
Uczestnicy to 40 dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 17 lat.
W programie wycieczka autokarowa do Słowińskiego Parku Narodowego, Koszalin, Słupsk, Kluki, Smołdzino, Kołobrzeg i okolice, rejs morski statkiem "Pirat", plażowanie, kąpiele morskie, nauka pływania, wycieczki rowerowe po okolicy. Zapisy w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD, ul. Kościuszki 2. Codziennie od 14.00 do 18.00 (od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem środy)
Zapewniamy doświadczoną kadrę pedagogiczną i dobrą opiekę, wspaniałe warunki w sprawdzonej i zaprzyjaźnionej placówce.


24 kwietnia 2006 - Kamil - mistrzem !

W dniach 22-23 kwietnia odbyły się w hali Katowickiego Spodka Mistrzostwa Polski Seniorów w Karate Kyokushin. W zawodach brało udział ponad 140 zawodników z 52 klubów. W tym doborowym gronie brała także udział reprezentacja Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin, której opiekunem jest sensej Zbigniew Romanowski. Świdnicę reprezentowali Kamil Gierula w kategorii do 65 kg. i Daniel Bukowy w kategorii do 75kg.
Zdecydowane zwycięstwo odniósł w swej kategorii wagowej Kamil Gierula który wygrał wszystkie cztery walki z czego tylko jedna nie zakończyła się przed czasem.
Jest to historyczne zwycięstwo ponieważ nikomu z naszego miasta nie udało się do tej pory stanąć na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski Seniorów. Po drodze w pół finale Kamil Gierula pokonał przez wazari multimedalistę Ryszarda Sypniewskiego (Gorzów Wielkopolski). Sukces ten jest tym wiekszy iż Kamil w tym roku wywalczył tytuł wicemistrza polski juniorów i tytuł mistrza makroregionu dolnośląskiego za co został docenionym przez Urząd Miasta Świdnicy dostając stypendium sportowe. Powiedzieć należy także o występie Daniela Bukowego który pożegnał się z zawodami w ćwierćfinale przegrywając z Marcinem Grzeguszko (Tarnów). Walka wymagała dogrywki która sędziowe ocenili remisowo, a o zwycięstwie zadecydował sędzia matowy. Wspomnieć wypada także o głośnym dopingu ze strony kibiców świdnickich, którzy mimo sporej odległości, dopingowali naszych zawodników w hali katowickiego Spodka. Kamil Gierula został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw.


24 kwietnia 2006 - Od dziś przez internet

Rusza elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego. Ponad 2 tys gimnazjalistów od dzisiaj może rozpocząć składanie swoich ofert do wybranych przez siebie szkół. Absolwenci modą kandydować najwyżej do trzech, ale istnieje możliwość wybrania w każdej szkole dowolnej liczby oddziałów w określonej przez siebie kolejności. Wybierając większą liczbę oddziałów w tych szkołach, zwiększa się swoje szanse w trakcie rekrutacji. - "Należy jednak pamiętać, aby ustalając kolejność wybranych przez siebie oddziałów, określić ich hierarchię w ten sposób, że oddział wybrany jako pierwszy to oddział, do którego najbardziej uczeń chce się dostać. Oddział ostatni to ten, na którym najmniej mu zależy". - wyjaśnia Grzegorz Rzeszotarski z Wydziału Oświaty świdnickiego starostwa zajmujący się przygotowaniem elektronicznego naboru. - "Radzimy absolwentom wybrać chociaż jeden oddział mniej popularny. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że uczeń wybierze wyłącznie oddziały o bardzo dużej liczbie kandydatów i w rezultacie nie dostanie się do żadnego z nich". Dla kandydatów przygotowano specjalny informator gimnazjalisty. Znalazły się w nim wskazówki co do procedury naboru do szkół zarówno dla młodzieży Powiatu Świdnickiego jak i spoza powiatu. Elektroniczny system działa według następujących zasad: kandydat otrzymuje miejsce tylko w jednym oddziale, usytuowanym najwyżej w jego hierarchii, do którego wygrał konkurencję z innymi kandydatami. Gdy kandydat dokonał wyboru, może przystąpić do rejestracji w Systemie Elektronicznego Wspomagania Rekrutacji KSEON Optivum. Login i hasło każdy uczeń otrzyma w swojej szkole. Do systemu można się logować w gimnazjum na lekcjach informatyki, w domu, u kolegi lub w innym miejscu już od 24 kwietnia 2006. Jeśli nie posiada się dostępu do Internetu, to w terminie składania podań, w szkołach ponadgimnazjalnych zostaną uruchomione punkty, w których będą założone konta. Ostateczny termin przyjmowania podań w szkole pierwszego wyboru mija 26 maja 2006. 29 czerwca o godzinie 19:00 na stronie założonego przez kandydata konta oraz na listach wywieszonych w szkole pierwszego wyboru, znajdzie się informacja do którego oddziału się dostał. Po uzyskaniu informacji o przydziale miejsca, oryginały dokumentów trzeba dostarczyć niezwłocznie do szkoły, do której się dostało. W razie pytań można pisać na adres e-mail - e-mail: zapytaj, na każde pytanie zostanie udzielona odpowiedź w ciągu 48 godzin.


24 kwietnia 2006 - Wygrali wysoko

W sobotę szczypiorniści Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej rozegrali mecz z ostatnią drużyną w tabeli Pogonią Oleśnica.
Świdniczanie bez większych problemów łatwo pokonali swoich rywali wygrywając wysoko, bo aż 38:24. Aktualnie ŚKPR Świdnica znajduje się na 7 pozycji w tabeli rozgrywek II ligi piłki ręcznej.


24 kwietnia 2006 - Kolejny dobry rok

Radni świebodziccy na sesji w dniu 21 kwietnia przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu za 2005 rok. Za udzieleniem absolutorium burmistrzowi Janowi Wysoczańskiemu głosowało 14 radnych. Tylko jeden radny był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Rada wystawiła burmistrzowi bardzo dobrą ocenę za realizację planu dochodów i wydatków w 2005 roku.
Wcześniej sprawozdanie budżetowe zostało pozytywnie ocenione przez Regionalną Izbę Obrachunkową, Komisję Rewizyjną i Komisję Budżetu. Szczególnie ta ostatnia dokonała szczegółowej analizy merytorycznej przełożonego sprawozdania.
Posiedzenie Komisji Budżetu w tej sprawie odbyło się 19 kwietnia. Przewodniczący komisji radny Tadeusz Gruszka podkreślał przede wszystkim, że w stosunku do planowanych pierwotnie dochodów w wysokości 38,876 miliona złotych, udało się pozyskać dodatkowo 4,795 miliona. Wiele z tych środków przeznaczonych zostało na inwestycje miejskie, co pozwoliło osiągnąć gminie bardzo dobry wskaźnik 25%. Dzięki temu Świebodzice znalazły się w pierwszej 10. gmin dolnośląskich, jeśli chodzi o wartość inwestycji w stosunku do całego budżetu.
Sam burmistrz Wysoczański podkreślał, że wykonanie budżetu to praca zbiorowa wielu osób - radnych, którzy podejmują decyzje, pracowników Urzędu Miejskiego i jednostek podległych, w tym służb finansowych, które dbają o prawidłowość zapisów.


23 kwietnia 2006 - Udany start

Dzisiaj we Wrocławiu odbył się 24. Maraton Wrocławski. Zwyciężył w nim Kenijczyk Richard Rotich, który dystans 42 km i 195 metrów pokonał w czasie 2 godzin 18 minut i 17 sekund. Wśród pań pierwsze miejsce zajęła Czeszka Ivana Martincowa.
Większość biegnących stanowili amatorzy.
Świdnicki Urząd Miasta reprezentowały dwie ekipy sztafetowe w składzie: "czerwoni" - Agnieszka Fiłonowicz, Elżbieta Wrona, Alicja Pietras, Iwona Radziwiłko, Ireneusz Pałac, Kacper Siwek, Robert Marchewka, Paweł Dolinny i Maciej Rataj, w niebieskiej grupie biegli: Edyta Czerniec, Małgorzata Łaszuk, Maria Kasprowicz-Gładysz, Dorota Kudzia-Moskal, Monika Jamro, Agnieszka Pizuńska, Piotr Galicki, Jacek Piekunko i Rafał Bednarz. Obie sztafety biegły w półmaratonie na dystansie 21,09 km i uzyskały równy czas - 2 godziny i 4 minuty, zdobywając dwa medale. Reprezentant Urzędu - Adam Pietras - wystartował na pełnym dystansie maratońskim (42,195 km) i ukończył bieg na 651 pozycji z czasem 4 godziny 20 minut i 34 sekundy. Łącznie maraton ukończyło 844 zawodników z 19 krajów świata Jeden ze zdobytych medali urzędnicy chcą przekazać swojemu choremu koledze z pracy. - To głównie dla niego wzięliśmy udział w maratonie - podkreśla Rafał Bednarz, zawodnik sztefety "niebieskich".- Wierzymy, że jeśli nam się z sukcesem udało ukończyć bieg, to i jemu uda się zwalczyć chorobę.


23 kwietnia 2006 - Bez zwycięstwa

Wczoraj rozegrano 25 kolejkę spotkań w IV lidze piłkarskiej.
Nie był to szczęśliwy dzień, oba zespoły przegrały swoje spotkania. Świdniczanie grali w Oleśnicy, Pogoń Oleśnica 3-2 Polonia/Sparta Świdnica a Strzegomianie zagrali w Nowej Rudzie z Piastem. Piast Nowa Ruda 2-1 AKS Strzegom


23 kwietnia 2006 - Tylko Victoria zwyciężyła

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice wygrał w meczu wyjazdowym z drużyną Hutnika Szczytna 3:2. Stal Świdnica podejmował na swoim boisku piłkarzy Bielawianki Bielawa i zdołał tylko zremisować 1:1.


23 kwietnia 2006 - Giełda staroci wcześniej

W związku z 34. Rajdem Elmot-Remy nie odbędzie się Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości, cyklicznie planowana na pierwszą niedzielę miesiąca (wypada w drugim dniu rajdu - 7 maja).
O zmianach poinformowano już wystawców podczas kwietniowej Giełdy.
Wszystkich zainteresowanych uprzedzamy, że majową Giełdę staroci zaplanowano w świdnickim rynku na środę, 3 maja.


23 kwietnia 2006 - Sesja w ostatni piątek

Na piątek, 28 kwietnia, zaplanowano obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Rozpoczną się one o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W trakcie sesji radni wysłuchają m.in. sprawozdania z realizacji "Założeń polityki społecznej i gospodarczej na 2005 r.", informacji z wykonania zamierzeń zawartych w harmonogramie na 2005 r. programu "Świdnica - bezpieczne miasto" oraz planów na 2006 r.
W trakcie sesji przewidziano podsumowanie stanu bezpieczeństwa publicznego w Świdnicy w 2005 r. (omówienia dokonają szefowie świdnickiej policji, straży pożarnej, miejskiej oraz ochotniczej straży pożarnej). Radni rozpatrzą sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok i ocenią wykonanie budżetu. Zajmą się również udzieleniem absolutorium prezydentowi Świdnicy (Komisja Rewizyjna wnioskuje o nieudzielenie absolutorium). Komisja Rewizyjna przedstawi także protokół z kontroli pod nazwą "Przegląd aktywności Urzędu Miejskiego Świdnicy w pozyskiwaniu środków unijnych". Ponadto radni podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie: * likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3, 9, 12 i 15 (ma to związek z łączeniem placówek lub przekazywaniem ich organizacjom społecznym), uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obwodnicy miejskiej, utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "Świdnicki Park Przemysłowy", przekazania gruntów położonych przy ul. Inżynierskiej w Świdnicy w formie darowizny na rzecz Funduszu Rozwoju Infrastruktury Technicznej - Świdnicki Park Przemysłowy.


23 kwietnia 2006 - Zabytkowy miecz

Już w przyszłym tygodniu na pół roku do Świdnicy wróci ceremonialny miecz sędziowski.
- Dla Świdnicy to bardzo cenny zabytek. Miecz datowany jest na XVI-XVII w. Na zastawce zdobi go ornament roślinny i herb Świdnicy. Wykonany jest ze stali. Wykończenia zaś wykonano ze złota, srebra, brązu, mosiądzu i drewna. Historycy nie znają okoliczności w jakich zaginął - mówi Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, który w czwartek, 27 kwietnia, wybiera się po eksponat do Muzeum Narodowego w Kielcach.
Cenny miecz musi być przewieziony autem z klimatyzacją i specjalnie na podróż zabezpieczony. W Świdnicy zostanie wystawiony w zabezpieczonej gablocie w Sali Rajców Muzeum Dawnego Kupiectwa. Miecz zostanie wypożyczony dzięki uprzejmości prof. Krzysztofa Urbańskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.


22 kwietnia 2006 - Miało być inaczej a wyszło jak...

Jeszcze kilka miesięcy temu radowaliśmy się, że wspaniały zabytkowy obiekt przy ulicy Jagiellońskiej znalazł właściciela, który przywrócić miał go do dawnej świetności. Niestety jak to w życiu bywa marzenia a rzeczywistość nie zawsze chodzą w parze. Wczoraj wieczorem w budynku tym zawalił się strop.
Czy nowy właściciel Irlandczyk wywiązywał się właściwie ze swoich obowiązków dowiedzie - prowadzone na miejscu dochodzenie.
Na miejscu katastrofy budowlanej natychmiast pojawiły się wszystkie służby ratownicze. Ulica została zablokowana.
Mieszkańcy zostali ewakuowani.
Trwają oględziny obiektu, sprawdzana jest wersja, czy nie ma ofiar pod gruzami.


22 kwietnia 2006 - Czy tam ktoś był ?

20 kwietnia w późnych godzinach wieczornych policja otrzymała informację, że na jednym z wieżowców na Osiedlu Młodych w Świdnicy ktoś chodzi po dachu.
Po ostatnich tragicznych wydarzeniach natychmiast skierowano tam strażaków z drabiną oraz służby medyczne. Informacja, którą otrzymała policja nie była ścisła więc policjanci sprawdzać musieli oba wieżowce. Okazało się jednak, że nie ma tam nikogo, a może sam przyjazd wielu służb spłoszył kogoś. Po około pół godziny policja i ratownicy odjechali a gapiowie rozeszli się do domów.


22 kwietnia 2006 - Strzelcy sportowi

20 kwietnia we Wrocławiu w Wojskowym Klubie Sportowym "Śląsk" odbyło się zakończenie Dolnośląskiej Gimnazjady Młodzieży w strzelaniu z karabinka pneumatycznego.
Udział wzięło 27 gimnazjów z województwa dolnośląskiego. Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy w składzie: A.Bajor, M.Filek, Ż.Adamczyk M.Szymańska, P.Staszyńska, P.Makarowska, U.Panek, M. Śmietana, D.Sikora, M.Ranachowski, M.Gryniewiecki, P.Grabowski, D.Nawrot, M.Miciński i P.Pełka zajęli drugie miejsce drużynowo a indywidualnie najlepsza była U.Panek - 4 miejsce i Ż.Adamczyk - 5 miejsce z klasy 1d.


22 kwietnia 2006 - Jubileusz w Klubie Seniora

28 kwietnia o godzinie 18.00 Zarząd Klubu Seniora w Bystrzycy Górnej organizuje Jubileusz X-lecia istnienia Klubu Seniora. Uroczystości jubileuszowe odbędą się w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej.
Na uroczyste spotkanie w imieniu Prezesa Klubu Seniora Stanisława Kraińskiego została zaproszona m.in. delegacja z zaprzyjaźnionego Klubu EiR z Niemiec.


22 kwietnia 2006 - Remont na ukończeniu

Zmora świebodzickich kierowców i tych, którzy przejeżdżają przez miasto tranzytem - ulica wałbrzyska - już wkrótce będzie normalnie przejezdna.
Zgodnie z obietnicą Generalnej Dyrekcji Dróg, w gestii której znajduje się droga, remont został podjęty tuż po zakończeniu zimowych mrozów. Remont obejmuje nie tylko jezdnię, ale część ciągów pieszych i zatoki autobusowe. Miasto wielokrotnie monitowało o przyspieszenie prac, jednak wykonawca tłumaczył, że mrozy i opady uniemożliwiają ich podjęcie. Burmistrz Jan Wysoczański wystąpił do GDD o wyremontowanie także kolejnego fragmentu ulicy - od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do ulicy Wolności. Jaka będzie odpowiedź - dziś jeszcze nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że pozytywna, bowiem wspomniany fragment został mocno zniszczony podczas zimy i miejscowe łatanie niewiele tu pomoże.
Miasto tymczasem jako administrator dróg gminnych cały czas prowadzi pozimowe naprawy. Widać to w wielu miejscach, między innymi na Osiedlu Piastowskim, gdzie po przeprowadzonych remontach jeździ się już o wiele bardziej komfortowo. Przypomnijmy, że drogi w każdym niemal mieście dzielą się na krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne i za każdy rodzaj odpowiedzialna jest inna instytucja.


21 kwietnia 2006 - Minister sportu we Wrocławiu

22 kwietnia o godzinie 10.00 odbędzie się konferencja prasowa z ministrem sportu Tomaszem Lipcem, który przyjedzie do Wrocławia na zaproszenie wojewody dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka.
Konferencja prasowa, zorganizowana w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotyczyć będzie udziału Wrocławia w organizowaniu Piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2012.
Wezmą w niej udział: minister Tomasz Lipiec, wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk i marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski.


21 kwietnia 2006 - 123 tysiące euro"

Świdnica jako jedyny samorząd w Polsce otrzymała unijne wsparcie na projekt w ramach "Europejskiego Roku Mobilności Pracowników". Projekt pod nazwą "Partnerstwo Miast Europy Środkowej ku skutecznej mobilności pracowników" opiewa na 123 tys. euro. Nieco ponad 104 tys. euro przeznaczono na jego realizację z funduszy unijnych. - Tworzenie miejsc pracy, mobilność pracowników, tworzenie środowiska przyjaznego przedsiębiorcom, środowisko informacyjne oraz dokształcanie ustawiczne to elementy podnoszące konkurencyjność lokalnego rynku pracy w Europie. Realizacji tych zadań będzie służył projekt. Warto dodać, że pojawił się on w samą porę, ponieważ Świdnica znajduje się w przełomowym momencie, gdzie inwestycje liczone są w setkach milionów złotych. W tym roku i do końca przyszłego, według szacunków, w Świdnicy znajdzie zatrudnienie 2-2,5 tysiąca osób - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Przedsięwzięcie zakłada szeroko zakrojoną kampanię informacyjną prowadzoną w czterech miastach partnerskich (czeskich: Trutnovie i Policach oraz w węgierskim mieście Kazincbarcika), poświęconych mobilności i europejskiemu rynkowi pracy. W ramach projektu powstanie wielojęzyczny portal internetowy stanowiący bazę ofert pracy i wymiany doświadczeń na rynku pracy. Projekt zakłada również przeprowadzenie dwóch dużych międzynarodowych imprez targowych o znaczeniu transgranicznym w Świdnicy i Trutnovie oraz giełdę pracy. W projekt zaangażują się na terenie trzech państw: urzędy pracy, stowarzyszenia osób bezrobotnych, centra wspierania biznesu, izby gospodarcze, urzędy miejskie i powiatowe, szkoły średnie techniczne. Projekt realizowany będzie do końca tego roku.


21 kwietnia 2006 - Andrzej Grabowski w Świdnicy

Andrzej Grabowski, znany i lubiany aktor obdarzony przez los talentem komediowym wystąpi w Świdnicy w niedzielę, 30 kwietnia.
Grabowski jest zarówno dobrym aktorem teatralnym, jak i filmowym.
Występował w Teatrze Telewizji, dużą popularność przyniosła mu rola Ferdynanda w sitcomie "Świat według Kiepskich".
Występ aktora - kabareciarza rozpocznie się o godzinie 19.30 (sala teatralna ŚOK, Rynek 43). Bilet wstępu - 15 złotych.


21 kwietnia 2006 - Odcinek specjalny

Do rozpoczęcia 34 Rajdu Elmot Remy pozostały już tylko dwa tygodnie. W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościem będzie tegoroczny uczestnik Rajdowego Pucharu Peugeota, zawodnik Playstation2 Rally Team, podopieczny Tomasza Kuchara - Karol Piątkowski.
Porozmawiamy o przygotowaniach zespołu do Rajdu Elmot Remy, a także o planach na ten sezon. Opowiemy także o nowościach, które czekają nas podczas II eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Zapraszamy do słuchania programu już dziś tuż po godzinie 19.00
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań Karolowi Piątkowskiemu - zapytaj
Pytania zadawać można również przez gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


20 kwietnia 2006 - Finał konkursu "Nie zostanę bezrobotnym"

Osiem drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Świdnickiego walczyło w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Jest to już druga edycja tego konkursu. Wygrać mogą jednak tylko trzy drużyny. A jest o co walczyć. Nowoczesny sprzęt elektroniczny czeka na zwycięzców. Jutro w Domu Nauczyciela odbędzie się drugi i ostatni etap tego konkursu. Z pięciu drużyn nagrodzonych zostanie tylko trzy. - "Celem konkursu jest propagowanie idei aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym Powiatu, kształcenie młodych przedsiębiorczych ludzi, przekonanie młodzieży, że można i trzeba rozwijać siebie i swoją działalność w okolicach miejsca zamieszkania." - mówi Anna Zalewska Radna Rady Powiatu w Świdnicy pomysłodawczyni konkursu.
Konkurs polega na przygotowaniu przez dwuosobowe drużyny reprezentujące poszczególne szkoły ponadgimnazjalne prezentacji multimedialnej, w której młodzi ludzie opisali plan osobistej kariery, wskazali miejsca w Powiecie Świdnickim pod działalność firmy (stowarzyszenia, fundacji), biznes plan firmy, która dałaby zatrudnienie choćby jednej młodej osobie. Finaliści to: Krzysztof Liszka i Łukasz Muzyka z II LO w Świdnicy, Małgorzata Cichocka i Karolina Wiśniewska z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, Sławek Wachol i Janusz Kozdrowski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Maciej Nagięć i Waldemar Dudek z Zespołu Szkół w Świebodzicach i Adam Żuk i Michał Nowakowicz z Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy.
Zwycięzcy zaprezentują się na najbliższej Sesji Rady Powiatu. To właśnie Radni zadecydowali rok temu, aby konkurs odbywał się cyklicznie i przekazali ponad 5 tys. zł na ufundowanie nagród dla najlepszych drużyn.


20 kwietnia 2006 - "Dni otwarte" w urzędach skarbowych

Jutro w godzinach od 9.00 do 13.00 we wszystkich urzędach skarbowych w całej Polsce przeprowadzona zostanie akcja "Dni Otwarte", której inicjatorem jest Ministerstwo Finansów.
Jej celem, podobnie jak w ubiegłym roku, jest przybliżenie specyfiki pracy urzędu oraz pokazanie, że urząd jest przyjazny podatnikom i otwarty na ich potrzeby.
Podobnie jak w roku poprzednim, podatnicy będą mogli uzyskać wszelkie informacje związane z rozliczeniem podatku oraz wypełnieniem zeznań rocznych. Na osoby odwiedzające w tym dniu urzędy skarbowe czekać będą także inne atrakcje - konkursy, prezentacje...


20 kwietnia 2006 - Programu Rewitalizacji

27 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie mające na celu utworzenie dokumentu Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Jaworzyna Śląska.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do czynnego udziału w organizowanym spotkaniu. Godzinę i miejsce spotkania podamy w najbliższym czasie.


20 kwietnia 2006 - Sesja w Gminie

27 kwietnia o godzinie 9.00 odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni podejmą uchwały miedzy innymi: w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica za ubiegły rok, w sprawie zmiany budżetu gminy na bieżący rok, w sprawie przeznaczenia do zamiany udziałów w nieruchomościach położonych na terenie Gminy Świdnica, w sprawie rozpatrzenia skargi Pana Mirosława Dery na Wójta Gminy Świdnica oraz w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Świdnica - Teresy Mazurek.


19 kwietnia 2006 - O strefie w stowarzyszeniu

Dzisiejszego wieczoru w Hotelu Piast - Roman, podczas comiesięcznego spotkania Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców świdnickich gościem przedsiębiorców była Joanna Bensz z firmy AmCham Wrocław c/o PM Group Polska.
Firma AmCham obsługuje inwestycje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej między innymi inwestycje w Kobierzycach oraz w Świdnicy.
Podczas prezentacji zademonstrowała jakie obiekty budują firmy w strefach i jak niektóre z nich są ogromne. Jak wielkie szanse ich powstanie niesie ze sobą, a jest to praca dla bezrobotnych i szansa dla firm polskich we współpracy z "gigantami".


19 kwietnia 2006 - "Demoffkracja"

Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Filmowe Wrofilm zapraszają na drugą odsłonę niezależnych prezentacji filmowych. 27 kwietnia w sali projekcyjnej Ośrodka Kultury odbędzie się seans zatytułowany "Demoffkracja". Twórcy filmowi bez ogródek uderzają w świat mieszczańskich wartości krytykując konsumpcyjny styl życia, obłudę obyczajowości oraz powszechny brak dążeń wznoszących się ponad czysto materialne zaspokajanie własnych potrzeb. "Demoffkracja" to forum, na którym dochodzi do głosu manifest niezgody na zastany fałszywy porządek rzeczy.
>>> zobacz szczegóły.


19 kwietnia 2006 - Prezentacja książki

Zarząd Stowarzyszenia "Ziemia Marcinowicka" zaprasza na prezentację książki pt. "Gmina Marcinowice. Historia i współczesność", która odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godzinie 16.00 w Zagrodzie Turystycznej "Ślężański Młyn" w Szczepanowie.
Książka opowiada o historii gminy Marcinowice i jej szczególnych miejscowościach, ukazanej na tle dziejów Dolnego Śląska. Bogato ilustrowana monografia w przystępny sposób przedstawia bogactwo historyczne i kulturowe Ziemi Marcinowickiej, a także jej zasoby naturalne i walory przyrodnicze.


19 kwietnia 2006 - Konkursy

Żarowski Ośrodek Kultury ogłasza Konkurs na sygnał muzyczny obchodów Dni Żarowa. Termin nadsyłania utworów muzycznych (wyłącznie na CD) mija 20 maja. Prace winne być autorskie, nigdzie dotąd niepublikowane a płyta podpisana imieniem i nazwiskiem.
Żarowski Ośrodek Kultury ogłasza także konkurs fotograficzny "24 godziny z życia miasta".
Praca konkursowa powinna zawierać 4 fotografie w formacie 12,5cm x 17,5 cm. Prace powinny być dostarczone do Ż.O.K.-u w zaklejonej kopercie opatrzone w logo autora. Imię i nazwisko autora powinno być umieszczone w drugiej kopercie opatrzonej w to samo logo.
Termin nadsyłania prac mija 20 maja. Prace nagrodzone przechodzą na własność organizatora. Żarowski Ośrodek Kultury, ul. Armii Krajowej 40, 58-130 Żarów. Tel. 074 858-07-53, e-mail - >>> wyślij


19 kwietnia 2006 - Walka z nielegalnym zatrudnieniem

Jutro we Wrocławiu w sali Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewoda Krzysztof Grzelczyk otworzy konferencję "Rola organów państwa w zwalczaniu nielegalnego zatrudnienia w województwie dolnośląskim".
Celem spotkania będzie wymiana doświadczeń i omówienie problemów związanych z przeprowadzaniem kontroli legalności zatrudnienia oraz zaktywizowanie wszystkich instytucji i organizacji do współdziałania w ograniczaniu szarej strefy na terenie województwa dolnośląskiego.
Na konferencję zostali zaproszeni parlamentarzyści Dolnego Śląska, członkowie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, przedstawiciele Samorządu Województwa i Samorządów Powiatowych, Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Straży Granicznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędów Skarbowych, Izby Celnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Sądów Rejonowych i Powiatowych Urzędów Pracy.


19 kwietnia 2006 - Wielkanocne śniadanie

Aż 800 osób skorzystało z zaproszenia burmistrza Jana Wysoczańskiego i przybyło do sali OSiR-u. na wspólne śniadanie wielkanocne. Wcześniej wiele osób uczestniczyło w modlitwie, odmówionej wspólnie w kościele św. Alberta. Modlitwie przewodniczył gość honorowy - Biskup Świdnicki prof. Ignacy Dec. Śniadania wielkanocne i wspólne posiłki bożonarodzeniowe to w Świebodzicach długa tradycja. Jest wtedy okazja do chwili refleksji, do złożenia sobie życzeń.
Ale spotkania te mają wymiar także czysto praktyczny - potrzebujący zawsze otrzymują także konkretne wsparcie na święta - paczki żywnościowe. W tym roku były one wyjątkowo obfite - każdy otrzymał 8 kg żywności. Część, w tym wędlina, zakupiona została ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej. Część, w tym makaron, mąka i mleko przekazane zostały przez Caritas. Dzięki temu święta w najuboższych domach były trochę weselsze i łatwiej je było zorganizować. "Trudno spędzać Wielkanoc ze świadomością, że w wielu rodzinach może się ona odbywać w niedostatku, przy pustym stole. Dlatego staramy się, nie tylko od święta, ale i na co dzień, by nikt w naszym mieście nie był głodny. Wspólne śniadanie czy opłatek uczą trochę pokory i szacunku dla drugiego, często będącego w dużej potrzebie człowieka" - mówi burmistrz Jan Wysoczański.
Za świątecznym stołem towarzyszyli mu wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska, dyrektor UM Paweł Ozga, radni, szefowie miejskich placówek oraz księża.


19 kwietnia 2006 - Wielkie sprzątanie

Władze Gminy Żarów wystosowały apel do mieszkańców, aby posprzątali posesje po minionej zimie. Wielu mieszkańców odpowiedziało i zabrało się do wiosennych porządków. Również pracownicy zatrudnieni w ramach robót społecznie użytecznych sprzątali teren miasta poprawiając jego estetykę i walory terenów zielonych. Miło popatrzeć na czyste chodniki i ulice. Pięknieją też przydomowe ogrody, których właściciele zabrali się do sadzenia kwiatów i warzyw. Na wielu posesjach wiosna zagościła już na dobre. Jednak nie wszędzie. Niestety nie wszystkim mieszkańcom zależy, aby ich najbliższe otoczenie było ładne i estetyczne. Nie trzeba przecież sadzić, drogich krzewów, efektywnych kwiatów czy budować wyszukanych konstrukcji ogrodowych. Wystarczy, aby ulica była pozamiatana, a ogródek posprzątany.
Poruszając temat utrzymania czystości na posesjach warto zwrócić uwagę na pojawiający się równocześnie problem z usuwaniem odpadów. Wielu mieszkańców w trakcie wiosennych porządków, ale nie tylko, wyrzuca niepotrzebne przedmioty do przydrożnych rowów czy wywozi do lasu lub parku. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że taki proceder jest niedopuszczalny i podlega sankcjom karnym. Jednak najbardziej martwi fakt, że mieszkańcy nie poczuwają się do odpowiedzialności za mienie gminne. Sprzątamy swoje ogrody, a śmieci wyrzucamy na "państwowe". Warto zmienić stare, złe nawyki, to przecież nasza gmina, w parkach bawią się nasze dzieci, to my chodzimy na spacery leśnymi dróżkami. Zatkane odpadami przydrożne rowy stanowią zagrożenie. Warto zastanowić się nad tym, gdzie wyrzucamy nasze śmieci.


19 kwietnia 2006 - Judocy z sukcesami

Okres przedświąteczny był bardzo interesujący i bogaty w różnego rodzaju imprezy w judo. W Litomericach strzegomianie rywalizowali w bardzo mocno obsadzonym turnieju juniorów młodszych. Był on jednocześnie kwalifikacją do kadry narodowej dla naszych południowych sąsiadów. Wystartowało w nim 170 zawodników z Czech, Austrii i Polski, z 23 klubów. Ciężką walkę o wejście do finału stoczyła Klaudia Kurzej, przegrała ten pojedynek z zawodniczką z Austrii. Adriana Grabowicz, choć waży dużo mniej niż jej przeciwniczki, walczyła bardzo dobrze i zajęła 2 miejsce w turnieju.
W eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, której finały odbędą się pod koniec kwietnia w Szczytnie. - Michał Rydwański zakwalifikował się do finałów z pierwszej pozycji.
W drugi weekend kwietnia Jastrzębie - Zdrój było miejscem zmagań o mistrzostwo Polski juniorów i juniorek. W imprezie wystartowało dwóch zawodników ze Strzegomia - bracia Szymon i Maciej Romanowski, Oboje zajęli dziewiąte miejsca.
W tym samym okresie odbył się Międzynarodowy Turniej Młodzików i Dzieci w Rohrbach - w Austrii. Wystartowało w nim prawie 500 zawodników z Austrii, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i z Polski (AKS Strzegom). Michał Rydwański i Daniel Kurzej zwyciężyli w swoich kategoriach. Dziewczęta - Grabowicz i Klaudia Kurzej zdobyły brązowe medale. Najmłodsi - Krystian Biedrzyński pokonał wszystkich przeciwników w kategorii 40 kg, Łukasz Rydwański po efektownych walkach zdobył srebrny medal, a Hubert Kurzej zajął piąte miejsce.
Przed reprezentantami AKS-u Strzegom, turnieje w Ceskich Skalicach, Wrocławiu i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Szczytnie.


19 kwietnia 2006 - Linia zawieszona

Od pierwszego maja tego roku PKS Świdnica zawiesza obsługę linii regularnej na trasie Świdnica - Jaworzyna Śląska - pętla.

Autobusy tego kursu odjeżdżały z Dworca PKS ze stanowiska 8a.


18 kwietnia 2006 - Mechanik z Papieżem

Przełom marca i kwietnia był dla uczniów ZSM czasem szczególnym. W atmosferze wyciszenia, głębokiej refleksji przeżywali I-szą rocznicę śmierci Jana Pawła II i przygotowywali się duchowo do Świąt Wielkiej Nocy.
Już 14. marca odbył się Konkurs Recytatorski, podczas którego uczniowie recytowali wybrane przez siebie utwory Karola Wojtyły. Zmierzyli się z materią trudną i ambitną. Jury w składzie: Bozena Kuźma, Bozena Łysoń, Krystyna Grzelczak, dyr.Krzysztof Anklewicz i Mariusz Kozłowski zadecydowało, że na I-sze miejsce zasłużyły aż trzy osoby: Marcela Burchardt, Katarzyna Augustyn i Tomasz Soński, II-gie miejsce również przyznano kolejnym trzem osobom.
Poetycki wieczór przygotował młodzież do dojrzałego odbioru filmu J. K. Harrisona "Jan Paweł II", w kinie Gdynia. 3 i 4 kwietnia uroczystości rocznicowe obchodzili wspólnie, najpierw w kościele, później w szkole. Wiele osób zaangażowało się w ich organizację min. uczący w szkole księża i prof. Bogumiła Kociumaka. Montaże słowno-muzyczne nie tylko pozwoliły wspominać, ale również przybliżyły sylwetkę Wielkiego Polaka. Uczniowie zapoznali się z biografią, twórczością, działalnością Klucznika Św.Piotra a szóstego kwietnia odwiedzili jego dom rodzinny w Wadowicach. Był też czas na kremówki. Wycieczka do Wadowic była zwieńczeniem obchodów rocznicowych. Po powrocie pozostały już tylko rekolekcje przedświąteczne i przygotowania do matury.


18 kwietnia 2006 - Poezja Śpiewana

Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Przeglądzie Poezji Śpiewanej. Przegląd odbędzie się 7 maja w Żarowskim Ośrodku Kultury.
Zwracamy się również z gorącą prośbą do nauczycieli o zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w przeglądzie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 kwietnia. Ilość uczestników jest nieograniczona.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adres e-mail: martucha_k1@o2.pl. Zgłaszać można się również telefonicznie pod numerem 0 507 081 982. Więcej informacji, karta zgłoszenia oraz pełny regulamin znajduje się pod adresem www.mrm.zarow.pl.


18 kwietnia 2006 - "Z książką na walizkach..."

Z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu 3 czerwca w Świdnicy odbędzie się duża akcja o walorach promocyjnych i edukacyjnych pod nazwą "Z książką na walizkach, czyli dolnośląskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami". Wezmą w niej udział najpopularniejsi i najbardziej lubiani przez młodych czytelników pisarze: Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Beata Ostrowicka, Grzegorz Kasdepke, Arkadiusz Niemirski, Kazimierz Szymeczko.
Zwieńczeniem akcji będzie festyn z udziałem w/w autorów obejmujący kiermasz książek, zabawy i imprezy kulturalne zorganizowane na świdnickim rynku oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Impreza została wpisana do programu kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom".


18 kwietnia 2006 - Pracownicy poszukiwani

Japońska firma Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o.o. w związku z planowanym otwarciem nowej fabryki w Żarowie, produkującej gąsienice gumowe dla sprzętu wykorzystywanego do robót ziemnych, poszukuje kandydatów do pracy na stanowiska operatorów maszyn.
Daicel Safety Systems Europe sp. z o. o. firma z branży motoryzacyjnej o międzynarodowym zasięgu poszukuje do fabryki w Żarowie, kandydatów na stanowisko - pracownik produkcyjny, brygadzista, asystent brygadzisty i referent do działu produkcji.
Szczegóły obu ofert - >>> zobacz


18 kwietnia 2006 - Praca w czasie wakacji

Szukasz pracy w czasie wakacji by dorobić sobie aby następnie wyjechać gdzieś i odpocząć za własne zarobione pieniądze ?
A może masz pracę dla takich właśnie młodych ludzi ? Jeśli tak, to napisz zaglądając na stronę "Pracodawco pomóż im zarobić na niezapomniane wakacje". Wejdź tam i - >>> zobacz


16 kwietnia 2006 - Skarby Generalnego Gubernatorstwa

W ubiegłym roku na łamach miesięcznika Miłośników Historii i Tajemnic - "Inne oblicza historii" ukazał się bardzo interesujący artykuł zatytułowany "Świdnica - składnica skarbów Generalnego Gubernatorstwa" autorstwa J. Roberta Kudelskiego.
Za zgodą autora tego interesującego tekstu - zamieściliśmy go w dziale historia. . . . czytaj więcej


16 kwietnia 2006 - AKS zbiera punkty, Polonia/Sparta - traci

We wczorajszym meczu rozegranym w Świdnicy Polonia/Sparta Świdnica uległa 0-1 Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie. To kolejna porażka piłkarzy ze Świdnicy.
Natomiast AKS Strzegom po zwycięstwie przed tygodniem teraz na swoim kocie odnotował remis. AKS Strzegom 1-1 Polonia Trzebnica


16 kwietnia 2006 - Próba wyłudzenia odszkodowania

Policjanci z Sekcji dw. z Przestępczością Obrotu Gospodarczego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ujawnili przypadek usiłowania wyłudzenia nienależnego odszkodowania komunikacyjnego w kwocie 12100 zł na szkodę jednego z towarzystw ubezpieczeniowych.
5 grudnia 2005 roku na trasie Żarów - Tarnawa doszło do zdarzenia drogowego. Z relacji rzekomych uczestników kolizji wynikało, iż 21-letni mężczyzna, kierujący samochodem marki Fiat 126p wpadł w poślizg i zjechał na lewą stronę jezdni. Jadący z przeciwka 31-letni kierowca ciężarowego Citroena chcąc uniknąć czołowego zderzenia, gwałtownie zahamował, wpadł w poślizg, czego następstwem było uderzenie w drzewo.
W toku prowadzonego przez Policję dochodzenia oraz postępowania szkodowego przez pokrzywdzony zakład, ujawniono szereg rażących sprzeczności w zeznaniach uczestników kolizji. Ustalono, że przedmiotowe zdarzenie nie miało miejsca, a szczegóły z jego przebiegu zostały "wymyślone" przez wymienionych mężczyzn, w celu pokrycia kosztów naprawy, uszkodzonego z winy kierującego, pojazdu. Podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów.


15 kwietnia 2006 - Życzenia Świąteczne

Zdrowych i Wesołych Świąt, Wielu radosnych chwil z okazji Świąt Wielkanocnych, serdecznych spotkań rodzinnych i smacznego jajka życzy naszym wszystkim czytelnikom, sympatykom, współpracownikom - redakcja dziennika.


15 kwietnia 2006 - Pomagamy wypełnić PIT !

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.
Od wpłat dokonywanych na konto KH placówkach Banku Spółdzielczego Handlowego Biura Handlowego "Anda" nie pobierają prowizji - wynosi zero złotych.


15 kwietnia 2006 - "Wielkanoc u Gąsieniców"

Wielkanoc to najradośniejsze święto zarówno w kościelnym roku liturgicznym jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. W SP 10 postanowiono przygotować z dziećmi uroczystość po góralsku pt. "Wielkanoc u Gąsieniców". Jej celem było zapoznanie uczniów z kolejnością wydarzeń związanych z Wielkim Tygodniem, wzbudzanie szacunku do tradycji i przeżyć związanych z obchodem Świąt Wielkanocnych po góralsku, wskazanie na wartości duchowe tego święta. Przygotowania rozpoczęły się od nauki trudnej gwary góralskiej przez dzieci z klasy Ia i IIIa oraz tańców góralskich: zbójnickiego, w murowanej piwnicy i trojaka. Dzieci miały okazję poznać tradycje wielkanocne typowe dla górali np. bicie baziami dziewcząt po piętach czy wyganianie kukły Judasza ze wsi. Przepiękne stroje góralskie oraz przerywniki muzyki charakterystycznej dla Podhala dopełniły całości efektu.
W przedstawienie wplecione zostały sceny religijne z postacią Błękitnego Anioła, który przypomniał sceny sprzed ponad dwóch tysięcy lat, a także piosenki w wykonaniu młodszych dzieci oraz zespołu Asterki.
Przedstawienie zostało zaprezentowane na początku kwietnia w Teatrze Miejskim podczas prezentacji ludowych obrzędów wielkanocnych oraz dla starszych i młodszych uczniów SP 10 w dniu 11 kwietnia. Zostało przygotowane przez nauczycielki nauczania zintegrowanego: Renatę Pasik oraz Joannę Kurzawę i katechetkę Małgorzatę Wawszczyk.


14 kwietnia 2006 - Świdniczanie przed kolarzami

W niedzielę, 30 kwietnia, ze świdnickiego rynku wystartuje IV etap i lotna premia 41. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Szlakiem Grodów Piastowskich", który współorganizuje Urząd Miejski w Świdnicy.
Świdniczanie będą mieli szansę przejechać część trasy rajdu (3,9-kilometrowy odcinek) jeszcze przed kolarzami. Zawodnicy wystartują o godz. 11.00. Godzinę wcześniej, o 10.00 - mieszkańcy Świdnicy.
Zapraszamy do udziału w rajdzie dzieci i młodzież ze świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów wraz z rodzicem (wymóg bezwzględny) oraz wszystkich zainteresowanych aktywnym spędzeniem wolnego czasu. Dla uczestników ufundujemy okolicznościowe koszulki i gadżety. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
Na zgłoszenia 100 osób (uczestnicy rajdu zostaną ubezpieczeni) czekamy do 25 kwietnia pod numerem tel. 074 856 28 51 (Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Świdnicy). Wystarczy podać imię i nazwisko oraz numer PESEL. Decyduje kolejność zgłoszeń.


14 kwietnia 2006 - Zaproszenie na śniadanie

Burmistrz Świebodzic Jan Wysoczański tradycyjnie zaprasza wszystkich potrzebujących na wspólne Śniadanie Wielkanocne. Gościem specjalnym będzie Biskup Świdnicki prof. Ignacy Dec.
Na godzinę 12.00 w sobotę, 15 kwietnia, zapraszamy na wspólną modlitwę do kościoła pw. Św. Mikołaja. O 13.00 rozpocznie się wspólny posiłek w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego.
Dla wszystkich potrzebujących przygotowano świąteczne paczki żywnościowe. Znajdzie się w nich między innymi wędlina. Wartość paczki to ok. 40 złotych. Prócz tego przygotowano mąkę, makaron i cukier, przekazane przez Caritas Polska. Paczki otrzyma 800 osób, wytypowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.


14 kwietnia 2006 - Szkolenia dla kobiet

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała informuje o rozpoczęciu realizacji Projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny - "Mozaika Zawodowa-szkolenia dla reintegracji zawodowej kobiet". Będzie to cykl bezpłatnych kursów umożliwiających podniesienie kwalifikacji zawodowych dla kobiet.
Inauguracją Projektu będzie konferencja, która odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 10:00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Firmy przy ul. Łukasińskiego 2/3 lub pod nr tel. 857-72-83.


14 kwietnia 2006 - Odcinek specjalny

Dzisiaj, zgodnie z Waszymi prośbami, o godz. 19.00 w Radiu Luz usłyszycie powtórkę programu z Jerzym Wierzbołowskim.
Tuż po Świętach ruszamy z przedrajdowymi spotkaniami w Radiu Luz. Z pewnością będzie bardzo ciekawie.
Przypominam również, że w tym roku Akademickie Radio Luz przeprowadzi bezpośrednią transmisję z 34 Rajdu Elmot Remy.
O szczegółach naszej relacji - już wkrótce.


14 kwietnia 2006 - Nabór do klasy sportowej

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy i Zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" ogłaszają nabór do klasy 4 sportowej na rok szkolny 2006/2007, dziewczęta - piłka siatkowa, chłopcy - lekka atletyka.
W klasie 5 dla chłopców do programu wprowadzone zostanie strzelectwo.
Zajęcia naborowe dla uczennic i uczniów obecnych klas trzecich odbywać się będą w czwartki o 15.30 w hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy. Chętnych zapraszamy od 20 kwietnia.


14 kwietnia 2006 - Podsumowanie przeglądu

12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 10 odbyło się podsumowanie XI Szkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych. Jury w składzie: Ewa Oleśkiewicz - dyrektor szkoły, Katarzyna Masłowska - animator kultury, pracownik ŚOK-u w Świdnicy, Zdzisława Salwierak - nauczyciel szkoły, Magdalena Magier - uczennica klasy 5a, po obejrzeniu 10 przedstawień nagrodziło zespoły w trzech kategoriach i przyznało nagrody indywidualne.
W kategorii oddziały przedszkolne Puchar Dyrektora Szkoły zdobył oddział przedszkolny za sztukę "Księżniczka na ziarnku grochu" przygotowaną przez Ilonę Sipowicz. W kategorii klas 1-3 "Odnaleziony" zaprezentowany przez klasę 2b i wyreżyserowany przez Małgorzatę Komorowską oraz "Świat nadziei" w wykonaniu klasy 3a i przygotowany przez Renatę Pasik.
W kategorii klas 4-6 spektakl "Dar rzeki Fly" klasy 5a i wychowawczyni - Grażyny Gałuszki. Jury wyróżniło zespół z klasy 4a za autorskie widowisko teatralne z bogatą scenografią i trafne połączenie muzyki z ruchem scenicznym. Komisja przyznała także nagrody indywidualne Adzie Rycąbel z klasy 2b, Kaudynie Hałambiec z klasy 5b, Kacprowi Gołębiewskiemu z oddziału przedszkolnego oraz trzyosobowemu zespołowi "Reprezentanci zła" z klasy 4a.


13 kwietnia 2006 - Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej

Było to długie sprawozdanie, ale podsumowywało cztery lata pracy. Na Walnym Zgromadzeniu członków Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, które odbyło się 4 kwietnia, o pracy zarządu mówił wieloletni prezes Stanisław Kotełko. W ciągu tych czterech lat zarząd wykonał godną podziwu pracę - wydano trzy "Roczniki Świdnickie", czwarty przygotowano do druku, prowadzono działalność popularno-naukowa, współorganizując 4 sesje naukowe, pracowano z młodzieżą, organizując konkursy w szkołach. Towarzystwo współpracowało z wieloma instytucjami, w tym z samorządem, który wspierał finansowo pomysły organizacji. Na spotkaniu wybrano nową Radę Programową, w skład której weszli: Krystyna Bartela, Krystyna Bełz, Małgorzata Chlebicka, Stanisław Kotełko, Dobiesław Karst, Janina Kocemba-Koehler, Piotr Pamuła, Wiesław Rośkowicz, Teresa Słupianek, Małgorzata Szwedo, Ewa Wazdrąg, Piotr Zagała, Beata Moskal-Słaniewska, Zbigniew Curyl, Agnieszka Dudzińska, Witold Tomkiewicz, Jan Musiej i Urszula Pawłowska.
Z tej grupy na spotkaniu 21 kwietnia wybrany zostanie nowy zarząd i nowy przewodniczący. Prawdopodobnie jednak w ścisłych władzach niewiele się zmieni, bowiem Stanisław Kotełko, który początkowo zamierzał zrezygnować z funkcji, za namową kolegów pozostanie prawdopodobnie na stanowisku szefa Towarzystwa. W nowej kadencji w niezmienionym składzie pracować będzie Komisja Rewizyjna. Tworzą ją: Lucyna Malinowska, Małgorzata Braniecka i Zenon Suliga.


13 kwietnia 2006 - Maraton zamiast biurka

Prawie 20-osobowa grupa pracowników Urzędu Miejskiego wystartuje w 24. Maratonie Wrocław, który zaplanowano na 23 kwietnia. Nasi zawodnicy pobiegną w zawodach w dwóch drużynach, w formie sztafety. Trasa maratonu wytyczona zostanie ulicami Wrocławia. Biegi rozpoczną się i zakończą w Rynku. Start przewidziano na godz. 9.00
- Każdy z członków obu drużyn będzie miał do pokonania średnio kilka kilometrów - mówi Adam Pietras, kapitan świdnickiej drużyny - Traktujemy to przede wszystkim jako promocję miasta, pobiegniemy w jednolitych koszulkach z logo Świdnicy. Nam urzędnikom, co najmniej kilka godzin dziennie pracującym w pozycji siedzącej, z pewnością wyjdzie to na zdrowie.
A jeśli przy okazji uda nam się zdobyć medal i dyplom, to z pewnością będzie to motywacją do kolejnych treningów. Biegający świdniczanie, którzy chcieliby wystartować w Maratonie, Półmaratonie, Minimaratonie lub Biegu Dzieci (wszystkie te imprezy odbywają się we Wrocławiu w dniach 21-23 kwietnia) mogą wysyłać swoje zgłoszenia bezpośrednio do organizatorów 24. Maratonu Wrocław. Szczegóły dotyczące imprezy znajdują się na stronie internetowej - >>> zobacz


13 kwietnia 2006 - Oznakowano pierwszy pojazd

Ruszyła zapowiada akcja znakowania pojazdów w Powiecie Świdnickim, zorganizowana we współpracy Starostwa Powiatowego z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy. Pierwszy naklejką STOP 24 oznakowany został samochód służbowy starostwa. Teraz każdy zainteresowany może zgłosić się na Policję i zadeklarować udział w akcji. Ma ona na celu przede wszystkim zabezpieczenie auta przed kradzieżą, szczególnie w porze nocnej.
Jak informowaliśmy kradzieże samochodów to prawdziwa plaga. Powiat Świdnicki wraz z Komendą Powiatową Policji mówią STOP nocnym złodziejom. Jest to kolejna wspólna inicjatywa samorządu powiatowego i policji.
"To dobry pomysł i na ostatnim Zarządzie Powiatu zdecydowaliśmy się przyłączyć do tej akcji" - mówi Jacek Wajs Starosta Świdnicki. Powiat ze swojego budżetu przekazał 1000 zł na zakup naklejek. Na temat akcji pisaliśmy już 7 kwietnia - >>> zobacz


13 kwietnia 2006 - Nauczą najmłodszych

Ponad 60 zestawów pakietów edukacyjnych trafiło do pięciu świdnickich przedszkoli i sześciu szkół podstawowych. Zawierają one zestaw kartoników do gier przeznaczonych dla dzieci i ich rodzin, książeczki do kolorowania oraz książeczkę dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji. - Zestawy edukacyjne mają głębsze przesłanie. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wszechobecnym konsumpcjonizmem i pogonią za pieniądzem niszczona jest harmonia ze środowiskiem naturalnym, zanikają bliskie relacje między ludźmi, blednie wewnętrzne bogactwo emocjonalne. Stąd nasza propozycja - pakiety edukacyjne, dzięki którym można kształtować wzorce zrównoważonej konsumpcji opartej na respekcie wobec zasobów przyrody, umiarze w korzystaniu z dóbr i świadomym wyborze produktów, usług spośród bogatej oferty rynkowej - wylicza Anna Schindler ze Stowarzyszenia "Eko Idea", które opracowało pakiet. - Pakiet "Magiczne pudełko" odwołuje się do wielu aspektów życia dziecka: zdrowia, środowiska, rodziny, kupowania, rozwijania zdolności. W ramach tych kategorii wprowadzone są opozycyjne zestawienia zachowań, złych i dobrych. Maluchy mając możliwość konstruowania gry, decydowania o jej regułach i przebiegu, uruchamiają swoją aktywność, krytycyzm, kreatywność; uczą się wartościować - dodaje Anna Schindler. Pakiety edukacyjne to element kampanii "Ekologiczna edukacja i aktywizacja społeczności Świdnicy" realizowanej przez Stowarzyszenie "Eko Idea". Projekt jest wspierany finansowo przez Narodowy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Urząd Miejski w Świdnicy.


13 kwietnia 2006 - Naprawy dróg

Rozpoczęły się prace związane z naprawą dróg gruntowych w Gminie Żarów. Prace polegają na ścięciu powstałych nierówności równiarką. Wykonawcą robót jest świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Prace będą odbywały się etapami. W pierwszej kolejności remontowana jest droga dojazdowa do garaży przy ul. Piastowskiej, droga prowadząca do Żarowskiej Podstrefy ekonomicznej - przedłużenie ul. Kwiatowej, ul. Spokojna i Spacerowa w Wierzbnej, ul. Boczna i Kolejowa w Mrowinach, Buków - teren przy wysypisku i cmentarzu, Imbramowice - ul. Spokojna.
Drugi etap zakłada naprawy dróg w Imbramowicach, Pożarzysku, Łazanach. W trzecim etapie prace wykonywane będą w Krukowie, droga Gołaszyce - Kalno i ewentualnie drogi zgłoszone do wyrównania przez sołtysów wsi. Gmina Żarów finalizuje również umowę na naprawę dróg gminnych po zimie. Wykonawcą będzie PPHU "Kombet" ze Świdnicy. Termin wykonania napraw uzależniony jest w znacznej mierze od warunków pogodowych, ale nie potrwa dłużej niż do końca kwietnia.


13 kwietnia 2006 - VIII Jarmark Wielkanocny

W Niedzielę Palmową już po raz ósmy w Strzegomiu odbył się Jarmark Wielkanocny. Jak zwykle cieszył się on wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta. Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w strzegomskiej bazylice. Wzięli w niej udział twórcy ludowi, reprezentanci wsi gminy Strzegom, zespoły folklorystyczne i chóry. Po jej zakończeniu barwny korowód przeszedł ulicami miasta do SCK. W prezentacjach artystycznych wystąpiły strzegomskie Przedszkola nr 2, 3 i 4, które jak co roku zachwyciły zgromadzoną publiczność wspaniałymi kolorowymi strojami, a także oryginalnymi inscenizacjami świątecznymi. Występowały również zespoły folklorystyczne "Kostrzanie", "Goczałkowianie" i "Olszaniacy" oraz Chór Retro.
Licznie zgromadzeni strzegomianie mogli nie tylko podziwiać prezentacje artystyczne na scenie, ale również wziąć udział w kiermaszu świątecznym. Nie zabrakło więc okazałych palm wielkanocnych, stroików, pisanek, kraszanek, haftowanych serwet i obrusów, rzeźb, a także tradycyjnych świątecznych wypieków. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych restauracji "Pod Rumakiem" i "Stragona" wszyscy mogli skosztować staropolskiego żuru wielkanocnego. Przy stoiskach świetlic wiejskich, a także Koła Gospodyń Wiejskich z Olszan każdy mógł się zatrzymać i spróbować piaskowych bab, mazurków. Nie zabrakło także tradycyjnych jaj wielkanocnych w różnych postaciach, swojskiej szynki, kiełbasy, chrzanu oraz nadziewanej kaczki.


13 kwietnia 2006 - Turniej Polsko-Francuski

8 kwietnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbył się Francusko - Polski Turniej Gier Zespołowych. Konkurencje rozgrywane były w trzech dyscyplinach sportowych, siatkówka, koszykówka i piłka nożna. Uczestnikami turnieju były: Liceum Ogólnokształcące ze Świebodzic, Zespół Szkół nr 8 z Wałbrzycha i liceum francuskie z miejscowości Pontivy. Turniej rozpoczęły rozgrywki w piłkę siatkową. W tej konkurencji najlepsi okazali się zawodnicy z Wałbrzycha. Liceum Ogólnokształcące ze Świebodzic w składzie Mateusz Dymitraszewski, Bartłomiej Piotrowski, Paweł Brodziak, Marcin Wróblewski Dariusz Boroń i Wojtek Gajdowski dało popis gry w koszykówkę.
Spektakularne zwycięstwa nad rywalami dały LO Świebodzice remis w ogólnej klasyfikacji. O końcowym ostatecznym zwycięstwie decydowały więc punkty zdobyte w piłkę nożną. Rozgrywki w tej dyscyplinie miały dramatyczny przebieg, do ostatniej chwili ważyły się losy Turnieju. Ostatecznie wygrał Zespół Szkół nr 8 z Wałbrzycha. Zespół francuski wygrał jeden mecz w piłkę nożną w składzie Le Clailnche, Le Moing, Le Gourricrec, Le Livet, Sagory, Bohelay, Mallarde, Galerne, Fourdan, Barach Zawodnicy francuscy byli pod wrażeniem hali Świebodzickiego Osir-u. Uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięska drużyna Puchar ufundowany przez Zespół Szkół nr 8 z Wałbrzycha. Zawody sędziował pan Tomasz Pogożelski nauczyciel wychowania fizycznego.


13 kwietnia 2006 - Stragan Wielkanocny

W ostatnią sobotę przed Wielkanocą świetlica w Pszennie gościła przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych Gminy Świdnica, Grodziszcza, Mokrzeszowa, Komorowa, Lutomi Dolnej, Bystrzycy Górnej, Strzelc Świdnickich, Marcinowic, Przedszkola w Pszennie i Witoszowa Dolnego, zaproszonych gości oraz wszystkich, którzy wzięli udział i odwiedzili Stragan Wielkanocny. Konkurs skierowany był do nauczycieli wychowania przedszkolnego, a także dzieci w wieku przedszkolnym. Uczestnicy konkursu przygotowali stragany, na których prezentowali świąteczne dekoracje, potrawy świąteczne, ludowe tradycje Świąt Wielkiej Nocy, które mogą być przedstawione w wierszach piosenkach i strojach.
Jury w składzie: Mieczysław Stępień- dyr. Delegatury Kuratorium Oświaty, Wiesław Walentowski - dyr. SP w Lubachowie i Marianna Bujko - radna Gminy Świdnica przyznało specjalną nagrodę dla oddziału przedszkolnego przy SP w Lutomi Dolnej, wyróżnienie dla oddziału przedszkolnego przy SP w Bystrzycy Górnej, oraz dla oddziału przedszkolnego przy Zespole Szkół w Marcinowicach.


12 kwietnia 2006 - Nowe tablice ogłoszeniowe

Dwie tablice na nekrologi i ogłoszenia zamontowano przed Miejskim Domem Handlowym w Świdnicy (pl. Grunwaldzki).
O zamontowanie tablic apelowali mieszkańcy, po tym jak miejsca na nekrologi i ogłoszenia zostały usunięte z ulicy Łukowej.
Wnioskowała o to wspólnota mieszkaniowa, która jako właściciel budynku miała prawo do takiej decyzji. Dlatego zapadła decyzja instalacji tablic w innym miejscu. Zakup i montaż tablic kosztował 3,7 tys. złotych.


12 kwietnia 2006 - Niesulice 2006

Jak co roku, harcerze zapraszają do swojej bazy obozowej w Niesulicach. W tym roku zaplanowano trzy turnusy 15 dniowe: I turnus 30.06-14.07.2006, II turnus 14-28.07.2006, III turnus 28.07-11.08.2006.
W ofercie są obozy: rekreacyjny, sportowy, żeglarski, konny, windsurfingowy, kolonia dla maluchów i obóz rowerowy. Szczegółowa oferta zawarta jest na stronie świdnickiego hufca www.swidnica.zhp.pl.
Na stronie znajdują się również zdjęcia z obozów w Niesulicach. Dla stałych klientów ceny promocyjne.


12 kwietnia 2006 - Sukces w Paryżu

Sylwia Prygoń i Natalia Król mieszkające w Grodziszczu-gmina Świdnica, po krakowskim etapie - Concours Musical de France pod patronatem Ministerstwa Kultury Francji, jaki odbył się 25 lutego tego roku otrzymały zaproszenie do zaprezentowania swojego talentu muzycznego podczas finałowego konkursu w Paryżu. Dzięki pomocy ze strony gminy Świdnica, młode pianistki mogły uczestniczyć w finałowym etapie w Paryżu, który odbywał się w dniach 1-2 kwietnia.
Podczas koncertu zaprezentowały utwór na 4 ręce F. Schuberta "Pstrąg" zdobywając nagrodę główną PRIEX CMF w kategorii fortepian na cztery ręce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


12 kwietnia 2006 - Nagrodzeni w konkursie

9 kwietnia w Żarowie został zakończony XII Konkurs "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny". Udział w Konkursie wzięło 101 osób.
Nagrodzeni otrzymali piękne nagrody m.in. sprzęt AGD, RTV, sprzęt sportowy, komplety farb witrażowych i wiele innych.
Wszyscy chętni do zwiedzania wystawy prac mogą to uczynić do 14 kwietnia w Żarowskim Ośrodku Kultury.
Pełna lista nagrodzonych w konkursie - >>> zobacz


12 kwietnia 2006 - PaPaLi 2006

22 kwietnia odbędzie się kolejny Przegląd Piosenki Literackiej PaPaLi. Jest to impreza otwarta dla amatorów o charakterze konkursowo - promocyjnym. Zwycięzca otrzymuje tytuł Grand Prix oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.
Konkurs ma na celu: rozbudzanie i popularyzację amatorskiej twórczości piosenkarskiej i literackiej, doskonalenie warsztatu artystycznego, pomoc i promocję młodych talentów, prezentację i konfrontację dokonań twórczych, popularyzację twórczości Jacka Karczmarskiego
Przegląd przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 16 - 25 lat. Do udziału zapraszamy solistów i zespoły liczące maksymalnie 6 osób. Uczestnicy konkursu biorą udział w przeglądzie z własnym akompaniamentem lub zespołem towarzyszącym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się własne opracowania akompaniamentów na płytach CD w formacie audio.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: piosenka autorska - utwory z tekstem lub muzyką dotychczas niepublikowaną (należy nadesłać maszynopisy utworów) i najlepsza prezentacja - jeden utwór z gatunku szeroko rozumianej piosenki literackiej, drugi z repertuaru Jacka Karczmarskiego. Koordynator imprezy jest Mirosław Jabłoński


12 kwietnia 2006 - Pomysł - oszustwo - zatrzymanie

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy został przesłuchany 17 letni mieszkaniec Świdnicy, który za pomocą telefonu komórkowego oferując promocję oszukał dwie osoby a około 20 osób próbował oszukać, proponując zakupienie karty telefonicznej. Po 15 minutach kontaktował się z osobą prosząc o podanie numeru doładowania, w ten sposób posiadając numer karty doładowywał swój telefon. Bardzo żmudne czynności prowadzone w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania pomysłowego 17 latka ucznia jednej ze świdnickich szkół średnich.
Obecnie policjanci posiadają skuteczne narzędzia do wykrywania sprawców takich oszustw, pomimo iż oszustwo dokonane zostało na szkodę mieszkańca Olsztyna a sprawca mieszka w Świdnicy wspólne działania obu jednostek doprowadziły do jego zatrzymania.


12 kwietnia 2006 - Ruszyły prace w Gminie Żarów

6 kwietnia Gmina Żarów podpisała z Powiatowym Urzędem Pracy porozumienie na organizację prac społecznie użytecznych na terenie Gminy Żarów. Zgodnie z przyjętymi przepisami osoby wykonujące zadania w ramach prac społeczno użytecznych nie tracą statusu osoby bezrobotnej ani świadczeń pobieranych z pomocy społecznej. Pracują nie więcej niż dziesięć godzin tygodniowo, miesięcznie mogą zarobić 240 zł.
W Gminie Żarów zaktywizowanych zostało 20 osób. Prace rozpoczęły się 10 kwietnia i potrwają do 9 lipca. Minął okres zimowy w związku z tym, jest wiele pilnych robót porządkowych na terenie miasta i gminy. W okresie przedświątecznym prace skupiają się na mieście, zamiatane są ulice, porządkowane chodniki i skwery. Następnie sukcesywnie będą sprzątane inne gminne miejscowości. Osoby zatrudniane w ramach robót społeczno użytecznych zajmą się również utrzymaniem zieleni, będą również pomagać przy organizacji gminnych imprez.


12 kwietnia 2006 - I Forum

12 kwietnia w sali Domu Nauczyciela przy ulicy Nauczycielskiej odbyło się I Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych z Powiatu Świdnickiego. Forum ma za zadanie rozwijać współpracę lokalnych władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi. Wskazać jak pokonywać bariery i utrudnienia w pozyskiwaniu środków na działalność stowarzyszeń. Już na wstępie spotkania Jacek Wajs - starosta świdnicki i Wojciech Murdzek - prezytent miasta, zauważyli, jak przepisy zamiast być proste i jednoznaczne, są skomplikowane i utrudniają funkcjonowanie stowarzyszeniom i ludziom w nich działających w większości społecznie. Dobrze, że doszło do tego spotkania, może to spotkanie otworzy oczy ludziom, którzy mogą pomóc organizacjom w ich codziennym życiu. Jeśli nie ? to może kolejne spotkania doprowadzą do stworzenia sytuacji, że energia organizacji zamiast walki o dofinansowanie zostanie w całości skierowana na swoje działania statutowe.


12 kwietnia 2006 - X Strzegomski Tydzień z Teatrem

Najmłodsi mieszkańcy Strzegomia mogli obejrzeć przedstawienie "Szałaputki" w wykonaniu Sceny Animacji Teatru Jeleniogórskiego. Sądząc po gromkich brawach, podobał się zarówno spektakl, jak i wspaniała gra aktorów. Dzieci mogły także zobaczyć przedstawienie "Jaś i Małgosia" w wykonaniu Teatru Lalek Strzegomskiego Centrum Kultury. Z myślą o najmłodszych został zorganizowany konkurs małych form teatralnych do tekstów Wandy Chotomskiej i Jana Brzechwy pt.: "Jak rozmawiać trzeba z psem". Wszyscy uczestnicy wykazali się nie tylko znajomością tekstów, ale również oryginalną interpretacją i grą aktorską. Dzieci za udział w konkursie otrzymały pluszowe maskotki. Uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w I Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych "O Złoty Pantofelek Kopciuszka". Nagrody książkowe dla uczestników konkursu ufundował Wydział Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Laureatem "Złotego pantofelka" zostało Koło Teatralne "Mole Książkowe" z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego. Dla strzegomskiej młodzieży na scenie SCK zaprezentował się Teatr Bezdomny im. Bogusława Hrabala z Żarowa. Amatorski zespół przedstawił - w formie czternastu stacji Drogi Krzyżowej - ostatnie dni życia Św. Edyty Stein.. Wspaniały spektakl wyreżyserował Ryszard Dykcik.
Wielką atrakcją X Jubileuszowego Strzegomskiego Tygodnia z Teatrem było spotkanie z Andrzejem Szubskim - aktorem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. W Klubie Melomana gościł Zespół Folklorystyczny "Goczałkowianie", który przedstawił widowisko słowno-muzyczne "Starego Lwowa Czar". Podczas X Strzegomskiego Tygodnia z Teatrem została zaprezentowana wystawa plakatów, kostiumów i rekwizytów teatralnych pochodzących z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Sceny Animacji Teatru Jeleniogórskiego.


11 kwietnia 2006 - Statuetki Przedsiębiorczości

Statuetki Przedsiębiorczości 10 kwietnia już po raz trzeci trafiły do laureatów. Członkowie Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich uhonorowali w ten sposób innych przedsiębiorców i menadżerów, którzy ich zdaniem zasługują na takie wyróżnienie. W gronie laureatów znaleźli się: w kategorii "profesjonalne prowadzenie działalności handlowej" Barbara Mielniczyn, współwłaścicielka firmy BEL-POL, w kategorii "profesjonalne prowadzenie działalności produkcyjnej" Monika Pilch, dyrektor świdnickiego zakładu produkcyjnego koncernu Bayer, w kategorii "profesjonalne świadczenie usług" Zbigniew Wysoczański, właściciel firmy DROG-ZIEM, a w kategorii "profesjonalne wykonywanie wolnego zawodu i zarządzanie firmą" Marian Sworobowicz, doradca podatkowy, właściciel Kancelarii Doradcy Podatkowego. Nagrodzeni statuetki odbierali z rąk profesora Leszka Balcerowicza, przewodniczącego kapituły Zdzisława Jadczaka, prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mirosława Grebera i prezesa honorowego SPiKŚ Edwarda Szywały.
Ponadto w gronie nominowanych znaleźli się: Marek Kowalski, Ryszard Nowak, Bogdan Kowalik, Janusz Szostak, Janusz Kielar, Jerzy Markiewicz, Jacek Domejko, Tadeusz Roczniak. Wszyscy otrzymali specjalne dyplomy i serdeczne gratulacje od gości, licznie zgromadzonych na uroczystości w hotelu Park. Stowarzyszenie uhonorowało Leszka Balcerowicza obrazem znanej malarki i rzeźbiarki - Ewy Solimy. Obraz wręczyła sama autorka. Po tej uroczystości prof. Balcerowicz odpowiadał na pytania przybyłych przedsiębiorców. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


11 kwietnia 2006 - Alkomat dla świdnickiej policji

Alko-sensor, urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu otrzymała od miasta Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy. Urządzenie za 6 tys. zł zakupiono w ramach funduszy zarezerwowanych w budżecie na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych. Małe urządzenie z drukarką, które jest dowodem w sądzie, będzie pomagać w pracy sekcji prewencji świdnickiej policji.
Funkcjonariusze tej sekcji najczęściej podejmują interwencje w związku z zakłócaniem porządku publicznego, kontrolują również punkty, gdzie sprzedawany jest alkohol.
Dodajmy, że sprzedawcy łamią prawo, gdy nieletni mogą u nich kupić alkohol. Podobnie jest z osobami nietrzeźwymi, bądź sprzedażą na tzw. zeszyt lub pod zastaw. Wspólne działania policji i Komisji ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w 2005 r. sprawiły, że za łamanie zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości odmówiono przyznania koncesji na sprzedaż alkoholu trzem podmiotom.


11 kwietnia 2006 - Niecodzienny dar

Dzisiaj Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy otrzymało nowy sprzęt ratujący życie, otrzymało go całkowicie za darmo. Sprzęt przekazała Fundacja Św. Krzysztofa Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Samochodowych z Wrocławia.
Pogotowie na własność otrzymało defibrylator, respirator, pompę infuzyjną dwustrzykawkową, 10 kołnierzy ortopedycznych dla dzieci i 10 dla dorosłych, pulsoksymetr, 5 kamizelek unieruchamiających kręgosłup oraz 6 laryngoskopów pediatrycznych. Wartość sprzętu to ponad 66 tys. zł.
"Cieszymy się, że Pogotowie może wymienić stary, zużyty sprzęt na zupełnie nowy. Będziemy mieli bardzo nowoczesną aparaturę" - powiedział Krzysztof Świokło Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy podczas dzisiejszej uroczystości przekazania..


11 kwietnia 2006 - Lany Poniedziałek

Święta Wielkanocne dla wielu młodych ludzi, to święta kojarzące się nie tyle z rozdającym pisanki zajączkiem, ale przede wszystkim z lanym poniedziałkiem. Jak co roku na osiedlach, przed kościołami na miejskich skwerach spotkamy młodzież z wiadrami pełnymi wody, czyhającą na przechodniów. Należy jednak pamiętać aby nie przesadzać. Polewanie wodą to wieloletnia tradycja, lecz wiadro zimnej wody wylane na głowę nie należy do przyjemności. Sprawcy takich zdarzeń muszą się liczyć z konsekwencjami swojego postępowania, i nie mogą liczyć na wyrozumiałość policji.
Także w tym roku ulice naszego miasta będą patrolowane przez większą ilość policjantów, którzy w razie potrzeby będą reagowali na chuligańskie wybryki młodych ludzi.
Do rodziców zwracamy się z apelem aby porozmawiali ze swoimi pociechami na temat szkód jakie mogą wyrządzić rzucając workami pełnymi wody w przechodniów lub nadjeżdżające samochody.


11 kwietnia 2006 - Młodzi tancerze

Katarzyna Knapik i Adrian Samoraj - uczestnicy zajęć Klubu Tańca "Impuls", prowadzonego przez Zbigniewa Curyla z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy zdobyli klasę B w ST (kategoria tańce standardowe) podczas Turnieju Tańca Towarzyskiego "Wiosna" w Jeleniej Górze.
Jest to ogromny sukces, ponieważ zdobywcy tytułu liczą sobie dopiero 13 lat - Kasia Knapik i 14 lat - Adrian Samoraj.
Serdecznie gratulujemy!


11 kwietnia 2006 - Tenis stołowy

9 kwietnia w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Krosnowicach odbył się finał dolnośląski tenisa stołowego organizowany w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W zawodach wystartowało 162 zawodniczki i zawodników z 19 powiatów i 35 gmin województwa dolnośląskiego. Organizatorami finału byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłodzku, Gmina Kłodzko i GLKS "Orlęta" Krosnowice. Zawodnicy z Powiatu Świdnickiego zajęli dalsze miejsca, najwyższe miejsce bo czwarte, zajął Sławomir Bielak z Jaworzyny Śląskiej.


10 kwietnia 2006 - Nifco inwestuje w Świdnicy

Polska spółka japońskiego koncernu Nifco otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalność w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Dziś, 10 kwietnia, prezes WSSE "Invest-Park", Mirosław Greber wręczył zezwolenie - prezesowi centrali Nifco, Ryuji Watanabe. - Nifco, to pierwszy japoński inwestor w Świdnicy. Cieszę się, że podobnie jak szwedzki koncern Electrolux i amerykański Colgate-Palmolive firma uznała, że Świdnica to dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Jeszcze dwa lata temu, gdy opowiadaliśmy na różnych gremiach, że w Świdnicy będą działać międzynarodowe firmy niewielu było entuzjastów, a więcej niedowiarków. Cieszę się, że teraz wspólnie z Nifco możemy uznać, że to my mieliśmy rację - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Japońska spółka przy ul. Przemysłowej wybuduje fabrykę nitów, pierścieni, zacisków z tworzyw sztucznych oraz innych części na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.
- Chcemy rozpocząć budowę zakładu w sierpniu, a produkcję już na wiosnę 2007 r. Z pewnością przyda nam się pomoc, by zrealizować ten ambitny plan. W Polsce powstanie pierwszy zakład w Europie Środkowo-Wschodniej. Jestem zadowolony, że wybudujemy go właśnie w Świdnicy - mówi Ryuji Watanabe, prezes koncernu Nifco. Nifco Poland w świdnickim zakładzie zatrudni blisko 100 osób. Wydatki inwestycyjne przekroczą 16 milionów złotych. Przewidywana wielkość sprzedaży to ponad 29 milionów złotych rocznie.


10 kwietnia 2006 - Praca w czasie wakacji

Szukasz pracy w czasie wakacji by dorobić sobie aby następnie wyjechać gdzieś i odpocząć za własne zarobione pieniądze ?
A może masz pracę dla takich właśnie młodych ludzi ? Jeśli tak, to napisz zaglądając na stronę "Pracodawco pomóż im zarobić na niezapomniane wakacje". Wejdź tam i - >>> zobacz


10 kwietnia 2006 - Otrzymają nowy sprzęt

Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy otrzyma jutro nowy sprzęt zupełnie za darmo, który przekaże Fundacja Św. Krzysztofa Pomocy Dzieciom Poszkodowanym w Wypadkach Samochodowych z Wrocławia.
Pogotowie na własność otrzyma defibrylator, respirator, pompę infuzyjną dwustrzykawkową, 10 kołnierzy ortopedycznych dla dzieci i 10 dla dorosłych, pulsoksymetr, 5 kamizelek unieruchamiających kręgosłup oraz 6 laryngoskopów pediatrycznych. Wartość sprzętu to ponad 66 tys. zł.
"Jest to sprzęt ratujący życie pacjentów podczas transportu. Cieszymy się, że Pogotowie może wymienić stary, który jest już zużyty na zupełnie nowy. Będziemy mieli bardzo nowoczesną aparaturę. Dla przykładu podam, że defibrylator posiada możliwość transmisji zapisu EKD poprzez telefon komórkowy do szpitala." - wyjaśnia Krzysztof Świokło Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.


10 kwietnia 2006 - Koncert finałowy

Wczorajszy dzień Świdnickiego Festiwalu Gitarowego zakończył Koncert Finałowy. Wystąpiła Grupa flamenco Remedios. Pochodząca ze Słowacji grupa Los Remedios gra muzykę świata. Ważniejsze inspiracje czerpie z flamenco i jazzu, ale również muzyki XX wieku. Zespół został założony w 2001 roku i błyskawicznie stał się czołowym przedstawicielem tego rodzaju muzyki nie tylko w Słowacji, ale też w centralnej Europie. Członkowie grupy występowali ze światowej sławy muzykami flamenco, jak tancerz Juan Polvillo, Araceli de Alcala, śpiewak Alberto Garcia, Felix de Lola, Maria Aguillar, perkusista Paco Vega oraz gitarzysta Martin Kellner i in. Zespół brał udział w festiwalach muzyki flamenco w Niemczech (Hamburg i Düsseldorf), Czechach (Mnišek), a corocznie występuje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Flamenco w Bratysławie. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


10 kwietnia 2006 - Poezja Śpiewana

Młodzieżowa Rada Miejska w Żarowie zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Przeglądzie Poezji Śpiewanej. Przegląd odbędzie się 7 maja w Żarowskim Ośrodku Kultury.
Zwracamy się również z gorącą prośbą do nauczycieli o zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w przeglądzie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 kwietnia. Ilość uczestników jest nieograniczona.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adres e-mail: martucha_k1@o2.pl. Zgłaszać można się również telefonicznie pod numerem 0 507 081 982. Więcej informacji, karta zgłoszenia oraz pełny regulamin znajduje się pod adresem www.mrm.zarow.pl.


10 kwietnia 2006 - Tragiczny finał

5 kwietnia Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy została powiadomiona o zgonie mężczyzny na klatce schodowej. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań w Świdnicy.
W czasie trwającej libacji alkoholowej między jej uczestnikami doszło do kłótni w której brali udział dwaj koledzy. Po kłótni jeden z uczestników suto zakrapianej imprezy wyszedł do mieszkania sąsiadów tam odnalazł go 54 letni kolega, który widząc siedzącego na fotelu 40 latka miał powiedzieć "tu się schowałeś" następnie chwycił leżący na stole nóż i ugodził nim w okolice serca swojego kolegę.
Mężczyzna z raną kłutą klatki piersiowej w okolicy serca wyszedł z mieszkania, zmarł na klatce schodowej. Podjęte niezwłocznie czynności przez policjantów doprowadziły do zatrzymania sprawcy tego zdarzenia oraz pozostałych uczestników imprezy. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu, sprawca pchnięcia nożem miał w wydychanym powietrzu 2,41‰ alkoholu. Wszyscy zostali osadzeni w PDOZ KPP w Świdnicy do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Sprawca przyznał się iż pchnął nożem swojego kolegę.
7 kwietnia na wniosek Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy Sąd Rejonowy wobec sprawcy zdarzenia zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.


10 kwietnia 2006 - Mieszkania za 5%

Radni gminy Strzegom znowelizowali dotychczasową uchwałę dotyczącą zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy Strzegom. Najważniejszym jej zapisem jest możliwość wykupu mieszkań na własność za 5 % ich wartości. Zmiany w uchwale precyzują zasady pobierania zaliczek na poczet kosztów ponoszonych przez gminę na przygotowanie nieruchomości do sprzedaży oraz określają warunki udzielania bonifikat - 95 % - przy wykupie lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym - czyli przez najemców. Jak podkreśla naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego, Janusz Przytuła zmiany bonifikat podyktowane są znacznym zmniejszeniem zainteresowania wykupem oraz związanym z tym obniżeniem wpływów do budżetu gminy Strzegom z prywatyzacji zasobów mieszkaniowych. - Dotychczasowe bonifikaty (80 %) nie zwiększyły zainteresowania wykupem całych budynków mieszkalnych. Spadła także ilość sprzedawanych pojedynczych lokali. W przypadku utrzymującej się w dalszym ciągu spadkowej tendencji sprzedaży, proponowane będą kolejne zmiany obowiązujących zasad i bonifikat.


9 kwietnia 2006 - Ze zmiennym szczęściem

Oba zespoły reprezentujące nasz powiat w rozgrywkach IV ligi piłkarskiej rozegrały swoje mecze na wyjeździe.
Wczoraj Polonia/Sparta Świdnica przegrała 3:0 z BKS Bolesławiec. Po tym meczu zajmuje w tabeli rozgrywek siódme miejsce.
Strzegomianie pokonali Prochowiczankę Prochowice 1:0.
Dzięki temu zwycięstwu awansowali na czternaste miejsce w tabeli rozgrywek.


9 kwietnia 2006 - Liga okręgowa

> W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował w Bystrzycy Kłodzkiej z Polonią 0:0.
Zespół Victorii zajmuje czwarte miejsce w tabeli rozgrywek, a Stal Świdnica dzięki zwycięstwu nad 1985 Szczawno Zdrój 1:0 opuściła ostatnie miejsce w tabeli awansując na 15 miejsce.


9 kwietnia 2006 - Piłkarska klasa A

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo klasy "A" zanotowano następujące wyniki:
Victoria II Świebodzice - Granit Roztoka 0:1
Grom Witków - Juventur Wałbrzych 2:0
Górnik Boguszów Gorce - Jedlinianka Jedlina Zdrój 3:0
Gwarek Wałbrzych - AKS II Strzegom 6:1
Sudety Dziećmorowice - Zjednoczeni Żarów 3:3
Karolina Jaworzyna Śląska - Iskra Witków Śląski 5:2
Zieloni Mrowiny - Włókniarz Głuszyca 1:2
Biały Orzeł Mieroszów - LZS Bystrzyca Górna 1:0


9 kwietnia 2006 - Niezapomniany koncert

Wczoraj w ramach Świdnickiego Festiwalu Gitarowego na deskach Teatru Miejskiego w Świdnicy wystąpił światowej sławy gitarzysta - Tommy Emmanuel.
W wypełnionej po brzegi sali, zapełnionej słuchaczami z wielu zakątków naszego kraju zagrał jeden z najsłynniejszych obecnie gitarzystów fingerstyle na świecie.
Tommy Emmanuel pochodzi z Australii, jest zdobywcą między innymi czterech platynowych i trzech złotych płyt oraz wielu prestiżowych nagród muzycznych. W 1998 roku nominowany był do największej nagrody dla każdego muzyka, do nagrody - Grammy. Ten występ na długo pozostanie w pamięci każdego komu udało się dostać na niego bilet. Zdjęcia z występu Tommyego Emmanuela - >>> zobacz


9 kwietnia 2006 - Nabór do klasy sportowej

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr8 w Świdnicy i Zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" ogłaszają nabór do klasy 4 sportowej na rok szkolny 2006/2007, dziewczęta - piłka siatkowa, chłopcy - lekka atletyka.
W klasie 5 dla chłopców do programu wprowadzone zostanie strzelectwo.
Zajęcia naborowe dla uczennic i uczniów obecnych klas trzecich odbywać się będą w czwartki o 15.30 w hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Chętnych zapraszamy od 20 kwietnia.


9 kwietnia 2006 - "Noc z Andersenem"

Strzegomska "czwórka" ponownie włączyła się w międzynarodową akcję "Noc z Andersenem". W nocy z 31 marca na 1 kwietnia wspólnie z dziećmi bajki czytali samorządowy i nauczyciele.
Obchody "Nocy z Andersenem" zorganizowała biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4. Podobnie jak w ubiegłym roku uczniowie brali udział w wielu atrakcyjnych zabawach. Wykonywali m. in. dekorację do wybranej baśni, przebierali się za baśniowe postacie, rozwiązywali rebusy, krzyżówki i śpiewali piosenki. W przerwach pomiędzy poszczególnymi zabawami dzieci słuchały baśni czytanych przez zaproszonych gości: burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, wizytator - Edytę Sobalę, naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszulę Podsiadły-Szubert, zastępcę naczelnika Lucynę Jurek, zastępcę dyrektora Gimnazjum Nr 2 Mirosławę Markiewicz, zastępcę dyrektora PSP Nr 4 Janinę Klonowską oraz Aleksandrę Wasyliszyn.
Wielką atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i zaproszonych gości był spektakl "Świniopas" przygotowany przez zespół teatralny "Mole książkowe" działający przy bibliotece szkolnej. Wielkie emocje wzbudził również imponujący tort ufundowany przez kopalnię "Grabinex". Duże wrażenie na uczestnikach zabawy wywarło spotkanie z ochroniarzami firmy "Jarexs", którzy opowiadali o swojej pracy, a każde z dzieci miało możliwość przymierzenia poszczególnych elementów umundurowania oraz obejrzenia "świata" przez noktowizor.


8 kwietnia 2006 - Poziom bez zmian

Dzisiaj w Świdnicy odbył się mecz pierwszej ligi siatkówki kobiet pomiędzy MKS Świdnica a KS Pałac II Bydgoszcz.
Zespół z Bydgoszczy zdobył dwa tygodnie temu tytuł mistrzyń Polski Juniorek. Dzisiejszy mecz dla MKS-u był jedną z ostatnich szans na zakończenie udziału w rozgrywkach - zwyciestwem. Niestety potwierdziło się, że ten zespół, w takim składzie, grać może tylko w rozgrywkach regionalnych. Po gładko przegranym pierwszym secie, jedynie w drugim nasz zespół nawiązał walkę wygrywając go, w trzecim prowadząc w pewnym momencie 18 do 12 dał sobie łatwo odebrać wydawałoby się pewne zwycięstwo. Jeśli to szczyt możliwości tych zawodniczek, to nie ma co się łudzić opuszczeniem ostatniego miejsca w tabeli.
MKS Świdnica - KS Pałac II Bydgoszcz 1:3 w setach 17/25, 25/18, 24/26 i w ostatnim 22/25.


8 kwietnia 2006 - Budżet po zmianach

Świdniccy radni jednogłośnie przyjęli zmiany w tegorocznym budżecie. Dzięki nim może się rozpocząć budowa 39 mieszkań socjalnych. Przypomnijmy. Kwotą 890 tys. zł Bank Gospodarstwa Krajowego dofinansuje budowę bloku, który jeszcze do końca tego roku ma powstać przy ul. Parkowej. Dotacja to efekt wniosku, który złożyły w Ministerstwie Infrastruktury władze Świdnicy. Cała inwestycja będzie kosztować ok. 2,6 mln zł, dlatego brakująca kwota musi zostać dołożona z budżetu miasta. Zwiększone dochody o 1,67 mln zł udało się uzyskać dzięki większym udziałom miasta w podatkach oraz subwencji oświatowej. O taką samą kwotę zaplanowano wydatki.
I tak 1,4 mln zł przeznaczono na wspomnianą inwestycję budowy mieszkań socjalnych. Za 9,9 tys. zł miasto sfinansuje szkolenia pracowników socjalnych i policjantów w zakresie wdrażania procedury "Niebieska karta", która realizowana jest w przypadku interwencji wobec przemocy domowej. 250 tys. zł zostanie dołożone do zimowego utrzymania dróg. Zaś 12,2 tys. zł miasto przeznaczy na współorganizację premii lotnej w Świdnicy wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.


8 kwietnia 2006 - Konsultacje

W sobotę 8 kwietnia we Wrocławiu odbyły się konsultacje szkoleniowe kadry wojewódzkiej rocznika 1992 oraz 1993. Z klubu MKS Świdnica na to zgrupowanie zostały powołane Magdalena Kukla, Karolina Śledź, Karolina Hopkowicz, Monika Gasińska, Aleksandra Buczek (wszystkie rocznik 1992) oraz Martyna Nowak (rocznik 1993).
Celem tej konsultacji był przegląd wszystkich wyróżniających się dziewczyn z dolnośląskich klubów siatkarskich pod kątem występów w ścisłej Kadrze Województwa Dolnośląskiego. Na miejscu zostały przeprowadzone różnorodne badania. Na tle najlepszych dziewczyn z Dolnego Śląska nasze młode siatkarki wypadły bardzo dobrze co już w niedalekiej przyszłości może zaowocować powołaniem do Kadry Dolnośląskiej. Pierwsze zgrupowanie kadry pod koniec maja.


7 kwietnia 2006 - Kolejny dzień

Dzisiaj podczas drugiego dnia Świdnickiego Festiwalu Gitarowego w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa z koncertem wystąpili: Finn Svit (Dania) i Papp Sandor ( Węgry).
Finn Svit, już od 1989 roku aktywnie koncertuje i uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz prowadzi seminaria i zajęcia ze studentami w Austrii, Bułgarii, Danii, Niemczech, Szwecji oraz w Polsce. Przez wiele lat prowadził Orkiestrę Gitarową w Jutland.
Papp Sandor z powodzeniem grywał w Słowacji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Francji, Polsce, a także w Australii. Jest dyrektorem artystycznym międzynarodowego konkursu gitarowego International Guitar Week of Encs. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


7 kwietnia 2006 - "STOP-24"

Policyjne statystyki wskazują na wysoki poziom zdarzeń w kategorii przestępczości samochodowej. Rosnąca liczba samochodów poruszających się po naszych drogach pozwala przypuszczać, że ta kategoria przestępczości może wzrosnąć. Konieczne jest obok prowadzenia rutynowych działań prewencyjnych i operacyjnych opracowanie i wdrożenie stałych programów profilaktycznych skierowanych na ograniczenie przestępczości samochodowej.
Jedną z propozycji świdnickiej Policji skierowaną do właścicieli samochodów nowych i używanych jest program prewencyjny pod nazwą "STOP-24". Program skierowany jest do właścicieli samochodów i polega na rejestracji w odpowiedniej jednostce Policji pojazdów, których właściciele zdeklarują, iż z reguły nie będą się nimi poruszać w porze nocnej pomiędzy godzinami 0.00 a 5.00. Taka rejestracja oraz przyklejenie specjalnych naklejek na szybach daje Policji możliwość zatrzymania pojazdu do kontroli, jeżeli porusza się on w wymienionych godzinach. Naklejka jest dobrze widoczna w sztucznym (nocnym) oświetleniu. Na plakietce umieszczono logo Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz logo Świdnickiej Policji wraz z numerami telefonów alarmowych. Program ma za zadanie odstraszyć potencjalnych sprawców kradzieży pojazdów i ułatwić Policji identyfikację i zatrzymanie skradzionego samochodu.
Zainteresowanych zapraszamy do Komisariatów i Posterunków podległych Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Osoba przystępująca do programu nie ponosi żadnych kosztów. Dodatkowe informacje - telefony 074 8 528 232, 074 8 528 219, 074 8 528 356, 997, 112.


7 kwietnia 2006 - Colgate kupił działkę w Świdnicy

Colgate-Palmolive Manufacturing (Poland) zakupił ponad 22-hektarową działkę w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Spółka na gruntach przy ul. Kazimierza Wielkiego, na północ od świdnickiej dzielnicy Zawiszów, wybuduje fabrykę pasty do zębów.
Amerykański koncern przeznaczy na inwestycję minimum 160 mln zł i zatrudni minimum 400 osób.
W ciągu niespełna dwóch lat Podstrefa Świdnica WSSE "Invest-Park" urosła z początkowych 17,5 ha do 93 ha. Obejmuje w obszarze ul. Metalowców – blisko 19,6 ha i w obszarze dzielnicy Zawiszów – ponad 73,5 ha.


7 kwietnia 2006 - Festiwal rozpoczęty

Wczoraj w Świdnicy rozpoczął się 4. Świdnicki Festiwal Gitarowy.
Festiwal rozpoczął się występem laureatów III Świdnickiego Konkursu Zespołów Kameralnych z udziałem Gitary Klasycznej. Po nich z koncertem wystąpił Śląski Oktet Gitarowy, powstał w październiku 2001 roku. Tworzą go absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Katowicach - Tomasz Spaliński, Jacek Płosa, Franciszek Wieczorek, Katarina Wieczorek, Mariusz Bury, Jan Kudełka, Piotr Kudełka i Krzysztof Kołodziej. Zdjęcia z wczorajszego koncertu - >>> zobacz


7 kwietnia 2006 - Będzie remont części ul. Zamenhofa

Jeszcze nie zakończyło się poszerzenie części ul. Zamenhofa, a już wiadomo, że kolejny odcinek będzie wyremontowany.
O przeprowadzenie prac władze Świdnicy zabiegały od kilku lat, ponieważ kierowcy skarżyli się na jakość nawierzchni na odcinku od Słotwiny do skrzyżowania ul. Zamenhofa z ul. Łukasińskiego w Świdnicy. Na tym 2,4-kilometrowym odcinku droga była łatana wielokrotnie, ale potrzebna jest odnowa nawierzchni. Wszystko wskazuje na to, że zmieni się to jeszcze w tym roku. Właśnie trwa przetarg ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zarządcę drogi krajowej nr 35. Wyłoni on wykonawcę robót. W okresie letnim nawierzchnia jezdni zostanie sfrezowana. Później drogowcy nałożą specjalną masę bitumiczną SMA, która jest bardzo odporna na powstawanie kolein oraz ma dłuższą żywotność. Po zimowej przerwie, w tym tygodniu, ruszyły prace kończące poszerzanie ul. Zamenhofa (odcinek od skrzyżowania z ul. Riedla do skrzyżowania z ul. Marii Curie-Skłodowskiej). Montowane jest oświetlenie uliczne, wkrótce ułożona zostanie nawierzchnia, po dwóch stronach drogi powstanie również nowy chodnik. Kończą się także prace przy montażu ekranów akustycznych. Zakończenie prac planowane jest na maj. Ulica Zamenhofa to jednej z najważniejszych dla ruchu tranzytowego droga.


7 kwietnia 2006 - Odcinek specjalny

Dzisiejszy program Odcinek Specjalny nie odbędzie się.
Już za tydzień Święta i musimy wybrać audycję, którą chcielibyście usłyszeć ponownie - prosimy o przysyłanie Waszych propozycji, którego gościa chcielibyście usłyszeć - napisz
Przypominamy, że Radio Luz także w tym roku przeprowadzi bezpośrednią transmisję z Rajdu Elmot Remy! liczymy na Wasze wsparcie i czekamy na sugestie dotyczące transmisji.


7 kwietnia 2006 - Nowy autobus dla ZUK-u

Wygodny i funkcjonalny, nadający się na dalekie podróże. Długi na prawie 9 m, posiada 30 miejsc siedzących. Autobus Autosan Gemini został własnością Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu. Jak poinformował nas zastępca dyrektora ds. technicznych Jacek Machelski, nowy autokar będzie przeznaczony do przewozów okazjonalnych. - Mam tutaj na myśli nieregularne przewozy, głównie dla uczniów ze szkół, przedszkoli, przedstawicieli organizacji pozarządowych, sportowców i innych. Starsze autobusy nie nadawały się już do takich dalekobieżnych wyjazdów i będą wykorzystywane tylko na krótkich trasach.
Przetarg na zakup autobusu ogłoszono w grudniu ubiegłego roku. Koszt zakupu wyniósł 528 tys. zł brutto. W przyszłości planuje się kolejne, które wpłyną na udoskonalenie transportu osobowego w naszej gminie. W uroczystym przekazaniu Autosanu "Gemini" uczestniczyli m. in. zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski, radni gminy Strzegom oraz dyrekcja ZUK-u.


7 kwietnia 2006 - Spotkanie członków

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach, informuje iż 8 maja o godzinie 16.00 w dawnym Klubie Reklan przy ulicy Wolności 13 odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków.
Zebranie ma charakter sprawozdawczy. Sprawozdanie za rok 2005 jest do wglądu od 31 marca na stronie internetowej i w siedzibie Stowarzyszenia. Obecność obowiązkowa.


6 kwietnia 2006 - Tragiczny wypadek

Do tragicznego zdarzenia drogowego doszło w dniu wczorajszym na drodze Nr 35 między Słotwiną a Mokrzeszowem.
Około godziny 18.30 kierujący samochodem marki VW Passat 48 letni mieszkaniec Wałbrzycha nagle zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem Renault Laguna, kierowanym przez 30 letnią mieszkankę Świdnicy.
W wyniku wypadku kierujący VW Passatem poniósł śmierć na miejscu, natomiast Świdniczanka z urazem głowy, złamaną dolną szczęką oraz złamanym obojczykiem została przewieziona do Szpitala w Wałbrzychu, kierujący Passatem nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.


6 kwietnia 2006 - Dwa lata szansy

Wczoraj odbyła się Sesja Rady Powiatu zwołana w trybie specjalnym. Temat był wyjątkowy, budzący liczne dyskusje i kontrowersje. Wszystko zaczęło się od słynnej już sesji Rady Miasta Świebodzic, gdzie Radni przegłosowali uchwałę o zbyciu nawet do 90 % udziałów w spółce "Mikulicz" prowadzącej szpital. Do tej pory to miasto miało 100 procent udziałów. Teraz szpital może przejąć inwestor zewnętrzny i w takim przypadku świebodzicki samorząd wpływu na szpital nie miałby właściwie żadnego. Do tego dochodzi sprawa darowizny nieruchomości i wyposażenia szpitala jaką na rzecz Miasta Świebodzic dokonał samorząd powiatowy. "Jestem daleki od mieszania się w sprawy prowadzone przez samorządy powiatu, ale sprawa szpitala wychodzi poza granice Świebodzic. Jeśli doszłoby do transakcji to pieniądze powinny trafić do budżetu powiatu. Chodzi nam o majątek mieszkańców całego powiatu, który został przekazany za darmo. Nie mamy nic przeciwko prywatyzacji, spółka powinna dalej realizować zadania z zakresu służby zdrowia bez względu na sytuację i o takiej samej dostępności do usług medycznych dla wszystkich pacjentów." - wyjaśniał Starosta Jacek Wajs. Dyskusja nad przyjęciem porządku obrad trwała długo. Ostatecznie na wniosek klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej wprowadzono do porządku uchwałę o cofnięciu darowizny nieruchomości wraz z wyposażeniem.
"Nie mieliśmy informacji na temat sytuacji szpitala. Nie może być tak, że my nie mamy żadnych sygnałów, czy ktoś darowany majątek przetrwonił czy pomnożył." - mówił Radny Zbigniew Owczarski. - "Mijają dwa lata szansy, aby pokazać geniusz ekonomiczny, który ze szpitala miał zrobić perełkę. Po dwóch latach dowiadujemy się o wysokim zadłużeniu szpitala. Władze miasta nie zrobiły żadnego gestu, nie podjęły rozmów z powiatem a teraz to, co się dzieje, to jest tupanie nogami i grożenie nam, że jeśli zadecydujemy o zwrocie obiektów to gmina je odda. Co to za stwierdzenie? Przecież my oddawaliśmy szpital bez długów. Dwa lata to za mało żeby tak szybko doprowadzić do tak dramatycznej sytuacji." - mówiła Radna Anna Zalewska. Za cofnięciem darowizny zagłosowało 27 Radnych, jedna osoba się wstrzymała.


6 kwietnia 2006 - Posłanka

Olga, uczennica klasy 3b Gimnazjum nr 3 w Świdnicy będzie posłanką województwa dolnośląskiego podczas XII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Obrady Sejmu odbędą się 1 czerwca w Warszawie. Z okazji Dnia Dziecka reprezentanci dzieci i młodzieży zasiądą w ławach poselskich i wypowiedzą się na temat spraw kraju i własnego środowiska.
Sejm Dzieci i Młodzieży, podobnie jak Sejm RP, składa się z 460 posłów.
Młodzi tegoroczni posłowie zostali wybrani przez komisję Kuratorium Oświaty spośród autorów najlepszych prac związanych z ekologią. Hasło XII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży brzmi: "Ekologia - wybór przyszłości". Olga Dzięgielewska jest autorką pracy pt. "Człowiek w zgodzie z naturą".


6 kwietnia 2006 - Festyn Kamienia

W tym roku, 10 czerwca odbędzie się IV edycja Festynu Kamienia. W odróżnieniu od trzech pierwszych, zlokalizowany on zostanie na strzegomskim rynku, co powinno nadać mu większą rangę i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wśród mieszkańców. Od początku roku odbywają się już przygotowania do tego wielkiego święta strzegomian, tak aby zapadł on na dłużej w naszej pamięci.
Nie chcemy zdradzać wszystkich szczegółów, jakie szykują organizatorzy, ale już dzisiaj możemy powiedzieć, że mniej więcej na miesiąc przed czerwcową imprezą siedmiu profesjonalnych artystów będzie wykonywało swoje rzeźby w ramach tzw. Pleneru Kamieniarskiego. Zostaną one następnie odsłonięte w dniu festynu.
Po Świętach Wielkanocnych ruszamy z konkursem fotograficznym, który będzie traktował o wszystkim, co jest związane ze strzegomskim granitem. W tym samym czasie zapoczątkujemy w szkołach różne konkursy plastyczne związane z tą tematyką. Zorganizowany zostanie turniej piłkarski firm kamieniarskich. Na scenie w rynku będą odbywać się kwizy, pokazy mody, konkursy sprawnościowe dla wszystkich, niezależnie od wieku. Będzie można zobaczyć galerie fotografii i telebim ukazujący pracę zakładów kamieniarskich. Atrakcją wieczoru będzie koncert bardzo lubianego i charyzmatycznego lidera grupy Piersi - Pawła Kukiza


6 kwietnia 2006 - Rajd rowerowy

9 kwietnia w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się I Rajd Rowerowy. Pilotem Rajdu jest znany sprzed lat kolarz, olimpijczyk - Józef Beker.
Organizatorem Rajdu na trasie Jaworzyna Śląska - Bagieniec jest Stowarzyszenie "Kultura i Sport dla każdego".
Zbiórka chętnych będzie mieć miejsce na parkingu przy posterunku Policji o godzinie 15.00.
Po dojechaniu do Bagieńca na uczestników czekać będzie ognisko. Dlatego organizatorzy proszą o zabranie ze sobą kiełbasek i pieczywo. W rajdzie może wziąć udział każdy, nie ma ograniczeń wiekowych.


6 kwietnia 2006 - Kierowca poszukiwany

29 marca na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Riedla w Świdnicy kierujący białym samochodem typu BUS potrącił 8 letniego chłopca i zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając rannemu pomocy. Chłopiec ze złamanym trzecim kręgiem lędźwiowym został przewieziony do Szpitala.
Świdniccy policjanci zwracają się z prośbą do świadków zdarzenia o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod nr telefonu 997 lub bezpośrednio z Sekcją Ruchu Drogowego KPP nr tel. 074 8 528 276.
Za ucieczkę z miejsca zdarzenia i za nieudzielanie pomocy poszkodowanemu sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności


6 kwietnia 2006 - Dzierżoniowskie orliki

Strzegomianie okazali się bardzo gościnni. W halowym turnieju piłkarskim w kategorii orlików o Puchar Kierownika OSiR zwyciężyli młodzi zawodnicy z Dzierżoniowa.
Zarówno wśród chłopców urodzonych w 1996 r, jak i w 1997 r. piłkarze Lechii Dzierżoniów nie dali szans AKS-owi Strzegom i Championowi Bielawa. W czterech spotkaniach nie przegrali ani razu, trzy mecze wygrywając i tylko jeden remisując. Wśród starszej grupy gospodarze zajęli 2 miejsce, a wśród młodszej musieli uznać jeszcze wyższość bielawskiego Championa. O zdobyciu drugiej lokaty zadecydowała seria rzutów karnych.
Na zakończenie kilkugodzinnych zmagań, kierownik OSiR-u Andrzej Rajtar oraz opiekun strzegomian Krzysztof Matusiak wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe puchary i dyplomy.


5 kwietnia 2006 - Oświadczenie

W związku z podjętymi dziś przez Radę Powiatu uchwałami, dotyczącymi wezwania do usunięcia przez Gminę Świebodzice naruszenia prawa oraz cofnięcia darowizny w postaci nieruchomości i wyposażenia szpitala w Świebodzicach, oświadczam, że uchwały te są bezprzedmiotowe i bezprawne.
Gmina Świebodzice nie naruszyła warunków umowy, jaka dwa lata temu zawarta została między starostą a burmistrzem. Nie zostały także naruszone warunki darowizny. W związku z tym nie wstrzymuję żadnych działań prywatyzacyjnych, dotyczących spółki "Mikulicz", rozpoczętych na podstawie decyzji Rady Miejskiej w Świebodzicach.
Uchwały podjęte przez Radę Powiatu świadczą o tym, że radni powiatowi, w tym radni ze Świebodzic - Anna Zalewska, Bogdan Kożuchowicz i Edward Szwarcach oraz z Dobromierza - Daria Kurek i Dymitr Błaszczak, nie zdają sobie sprawy, iż realizacja dzisiejszych decyzji oznaczałaby postawienie szpitala w stan upadłości. Sądzę, iż motywem działania radnych Powiatu jest strach przed potencjalną konkurencją świebodzickiej placówki.
Oświadczam, że nie przyjmuję też żadnych innych uwarunkowań, przyjętych na sesji powiatu. Słuchając dzisiejszej wypowiedzi Starosty Świdnickiego dla programu "Fakty" przypuszczam, iż powiat nie dysponuje żadną opinią prawna, dotyczącą darowizny, poczynionej na rzecz samorządu w Świebodzicach.
W moim odczuciu radni powiatowi, w tym radni ze Świebodzic, chcą doprowadzić do likwidacji szpitala w Świebodzicach. Fakt ten jest znany mieszkańcom Świebodzic od dwóch lat i myślę, że będzie on miał wpływ na wyniki najbliższych wyborów samorządowych.
Jan Wysoczański - Burmistrz Świebodzic


5 kwietnia 2006 - "Droga w ciemności"

"Droga w ciemności" to wzruszający spektakl teatralny przedstawiający ostatnie dni życia Edyty Stein, wrocławianki, św. Teresy Benedykty od Krzyża. Sztuka prezentuje drogę z klasztoru sióstr karmelitanek do Oświęcimia, w formie 14 stacji Drogi Krzyżowej. Edyta Stein została kanonizowana przez Jana Pawła II, w piątek, 1 maja 1987 roku. Spektakl w wykonaniu Teatru Bezdomnego z Żarowa. Reżyseria: Ryszard Dykcik. Wykonanie: Paulina Rosińska, Magda Sokołowska, Marcin Trzpiot, Wojciech Kutołowski.
Premiera sztuki odbyła się 9 marca w Żarowie. Spektakl bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez Ministerstwo Kultury.
11 kwietnia o godzinie 18.00 wystawiona zostanie Świdnickim Ośrodku Kultury a 14 kwietnia o godzinie 15.00 w Gimnazjum im Piotra Włostowica w Sobótce.


5 kwietnia 2006 - Muzyczna Wieża Babel

Przeboje Madonny, Tokio Hotel, The Cranberries, Kelly Clarkson, i wielu innych gwiazd muzycznej sceny mogła pod koniec marca usłyszeć strzegomska publiczność zgromadzona w SCK z okazji IV Przeglądu Piosenki Obcojęzycznej "Muzyka łączy Europę". W przeglądzie organizowanym przez Gimnazjum Nr 1 uczestniczyło 24 wykonawców z Wałbrzycha, Świdnicy, Bielawy, Jaroszowa, Goczałkowa i Strzegomia. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych. Uczestnicy wykonywali utwory w kilku językach, m. in. po niemiecku, angielsku, hiszpańsku i francusku. Poziom artystyczny imprezy był tak wysoki, że jury miało problem z wyborem zwycięzców. Po długich i żmudnych obradach jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.
W kategorii szkoły podstawowe zwycięzył zespół wokalny z PSP Nr 28 w Wałbrzychu. Drugie miejsce - Anna Rudewicz i Michał Panas - PSP Nr 28 w Wałbrzychu a trzecie - Dominata - PSP Nr 4 w Strzegomiu. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajął zespół z Gimnazjum Nr 2 w Bielawie, drugie - zespół "Los Chicos y morena" - Gimnazjum w Goczałkowie a trzecie miejsce - Magdalena Zagrodzka, Patrycja Wilk, Oliwia Więcek - Publiczne Gimnazjum Nr 6 w Wałbrzychu. Wyróżniono zespół Angelish - Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu i Martę Parchetę - Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu. W kategorii szkoły średnie zwyciężczynią została Paulina Kondzior - ZSO Nr 3 w Świdnicy przed Martyną Hoffmann - ZS Nr 2 w Wałbrzychu i Dorotą Okrasińską - ZSO w Strzegomiu. Wyróznienia otrzymali - Małgorzata Wilk i Marcin Malinowski - ZSO Nr 3 w Świdnicy.


5 kwietnia 2006 - Ręczna szkół średnich

Dzisiaj w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbył się mecz Finału Rozgrywek Strefy Wałbrzyskiej Szkół Średnich w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Mecz pomiędzy LO Dzierżoniów i LO Świebodzice zakończył się wynikiem 29: 7 dla LO Świebodzice.
Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Joanna Jelińska, Gabriela Kita, Magda Wilmańska, Daria Jurczyk, Ewa Pierzchała, Magda Kuriata, Anna Morka, Monika Fuks, Aleksandra Pleskaczewicz i Martyna Kozłowska.
Trenerem zespołu jest Wiesław Iwanio. Kolejne mecze z udziałem drużyny LO Świebodzice odbędą się również w OSiR w Świebodzicach 30 kwietnia.


5 kwietnia 2006 - PaPaLi 2006

22 kwietnia odbędzie się kolejny Przegląd Piosenki Literackiej PaPaLi. Jest to impreza otwarta dla amatorów o charakterze konkursowo - promocyjnym. Zwycięzca otrzymuje tytuł Grand Prix oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.
Konkurs ma na celu: rozbudzanie i popularyzację amatorskiej twórczości piosenkarskiej i literackiej, doskonalenie warsztatu artystycznego, pomoc i promocję młodych talentów, prezentację i konfrontację dokonań twórczych, popularyzację twórczości Jacka Karczmarskiego
Przegląd przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 16 - 25 lat. Do udziału zapraszamy solistów i zespoły liczące maksymalnie 6 osób. Uczestnicy konkursu biorą udział w przeglądzie z własnym akompaniamentem lub zespołem towarzyszącym. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się własne opracowania akompaniamentów na płytach CD w formacie audio.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: piosenka autorska - utwory z tekstem lub muzyką dotychczas niepublikowaną (należy nadesłać maszynopisy utworów) i najlepsza prezentacja - jeden utwór z gatunku szeroko rozumianej piosenki literackiej, drugi z repertuaru Jacka Karczmarskiego. Koordynator imprezy jest Mirosław Jabłoński


5 kwietnia 2006 - Palmy wielkanocne

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na "XII Pokonkursową Wystawę Palm, Pisanek i Stołów Wielkanocnych", która odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 8.45 w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Tego dnia korowód z Palmami przejdzie ul. Mickiewicza do Kościoła w Żarowie, tam odbędzie się Msza Święta i poświęcenie Palm. O godzinie 10.00 w ŻOK-u nastąpi otwarcie wystawy i wręczenie nagród.
Podczas wystawy będzie można skosztować tradycyjne potrawy Stołu Wielkanocnego.


5 kwietnia 2006 - Sportowa rywalizacja

8 kwietnia w hali sportowej OSiR w Świebodzice w godzinach 14.00-16.00 odbywać się będzie Turniej Gier Zespołowych.
W turnieju udział wezmą - LO Świebodzice, Zespół Szkół nr 8 z Wałbrzycha i Liceum z Francji z miejscowości Pontivy. Turniej rozgrywany jest trzech konkurencjach - koszykówka, siatkówka i piłka nożna.


5 kwietnia 2006 - Palmy wielkanocne w Świdnicy

Jury tegorocznego Konkursu Palm Wielkanocnych w Świdnicy po oglądnięciu zaprezentowanych na konkursie palm wielkanocnych postanowiło nagrodzić i wyróżnić w następujący sposób uczestników konkursu:
pierwsze miejsce - Szkoła Podstawowa w Lubachowie i Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej, druga lokata dla Przedszkola nr 14 w Świdnicy i Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy.
Wyróżnienia otrzymały - Gimnazjum Społeczne w Świdnicy oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy Górnej.


4 kwietnia 2006 - Jeszcze dwie wejściówki

Świdnicki Festiwal gitarowy tuż, tuż. Z tej okazji dla czytelników naszego serwisu mamy do rozlosowania karnety wejściowe na cały festiwal. Pierwszą z wejściówek wylosował - Franciszek Baniowski.
Aby wylosować kolejne, należy prawidłowo odpowiedzieć na jedno pytanie:
kto jest dyrektorem artystycznym Świdnickiego Festiwalu Gitarowego ?
Jeśli znasz odpowiedź to ją do nas >>> wyślij i nie zapomnij podać swoich danych kontaktowych .


4 kwietnia 2006 - VIII Jarmark Wielkanocny

Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza do udziału w VIII Jarmarku Wielkanocnym. 9 kwietnia o godzinie 11:30 odbędzie się uroczysta Msza Św. w Bazylice pw. Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu z udziałem zespołów folklorystycznych, przedstawicieli wsi należących do Gminy Strzegom, a także twórców ludowych. Po jej zakończeniu korowód przejdzie ulicami miasta do SCK przy ul. I. J. Paderewskiego 36, gdzie odbędzie się Jarmark Wielkanocny. W programie artystycznym zaprezentują się strzegomskie przedszkola, zespoły folklorystyczne Kostrzanie, Olszaniacy i Goczałkowianie oraz Chór Retro.
Podczas kiermaszu zaprezentowane zostaną ozdoby wielkanocne, stroiki, palmy, pisanki. Zwiedzający będą mogli również skosztować wielkanocnych wypieków.


4 kwietnia 2006 - Kolejni uczniowie z Niemiec w II LO

Dwa niebywałe przedstawienia teatralne i imponująca wystawa prac stały się wynikiem dwudniowych warsztatów młodzieży z Hildesheim (Niemcy) i z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Uczniowie ze szkoły niemieckiej po raz kolejny przyjechali na tydzień do Krzyżowej. Do swojego projektu zaprosili młodzież z II LO. We worek przyjechali na Równą, by razem z Polakami podyskutować o naszym szkolnictwie. Po świetnie przygotowanej prezentacji liceum, uczniowie wzięli aktywny udział w polskich lekcjach, po czym, przy tradycyjnych ciastach, młodzi mogli podszkolić swój niemiecki, rozmawiając z rówieśnikami z Hildesheim. "To świetni, otwarci ludzie. Od razu dogadaliśmy się!" - mówi Ewelina z 1e. Po spotkaniu w II LO uczniowie przejechali do Krzyżowej na dwa dni intensywnych warsztatów teatralnych i artystycznych. Owocem tych dni pracy była wystawa dzieł stworzonych w technice kolażu oraz dwa przedstawienia: jedno bazujące na awangardowych, eksperymentalnych doświadczeniach reżysera, drugie, łatwiejsze w odbiorze, choć równie plastyczne, odwoływało się do tradycyjnych form scenicznych.
Prezentacja wyników warsztatów odbyła się w czwartek wieczorem w Krzyżowej. W tym pożegnalnym wieczorze udział wzięło ponad czterdziestu uczniów z II LO. Zintegrowane towarzystwo udowodniło po raz kolejny, że między rówieśnikami z dwóch różnych krajów nie ma barier. Już za rok obie szkoły znów spotkają się na wspólnych warsztatach.


4 kwietnia 2006 - Przebój z Jajem 2006

Młodzieżowy Dom Kultury ogłosił wyniki konkursu piosenki - Przebój z Jajem 2006 Jury w składzie: Jan Górski, Magdalena Jęczmień, Jolanta Kotwicz, Joanna Chojnowska postanowiło wyróżnić w kategorii soliści:
Jagodę Banaszczyk - SP 8, Kacpra Sawalę - SP 8 i Ewelinę Brychey - Zespół taneczno-wokalny z Wrocławia "Zgraja".
Zwyciężczynią została Barbara Piotrowska, drugie miejsce zajęła Marysia Hejda - obie z Zespółu "Zgraja" - Wrocław, trzecie miejsce zajęła Marta Litwin - MDK Świdnica.
Jury postanowiło przyznać także wyróżnienia w kategorii zespoły: "Timki" - MDK Świdnica i "Gwiazdeczki" - Społeczna Szkoła Podstawowa.
Zwyciężył zespół "Wirusy" przed zespołem wokalnym "Śpiewać każdy może" oraz zespół "Pączek Band" , wszystkie zespoły z MDK Świdnica.


4 kwietnia 2006 - Mistrzowie ortografii

W połowie marca w Szkole Podstawowej w Żarowie odbył się VI Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas szóstych. W konkursie wzięło udział trzynastu szóstoklasistów z czterech szkół podstawowych gminy. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy z zakresu ortografii i interpunkcji polskiej.
Laureatką tegorocznego konkursu została Katarzyna Urbaniak - uczennica Szkoły Podstawowej w Imbramowicach. Zaszczytne drugie miejsce zajął Mateusz Jastrzębski, trzecie - Agnieszka Sołek - uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarowie. Czwarte miejsce wywalczyła uczennica ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu - Martyna Ożga.
Napisane prace sprawdzała komisja, w składzie: Danuta Dominik, Katarzyna Buczma i Małgorzata Kluska. Mistrzowie ortografii otrzymali piękne dyplomy oraz wspaniałe nagrody książkowe. Pozostałym uczestnikom wręczono podziękowania za udział w konkursie.
Organizatorzy: Marta Śliwa i Barbara Banaś dziękują wszystkim opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu, a uczestnikom za wspaniałą rywalizację.


4 kwietnia 2006 - Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza

W dniach 8-11 czerwca w Raciborzu odbędzie się V Jubileuszowy Raciborski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Racibórz 2006.
Festiwal ma zasięg ogólnopolski.
W związku z tym, że Świdnicki Dom Kultury jest jednym ze współorganizatorów oraz dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży w naszym powiecie tą formą sztuki, zamieszczamy regulamin i kartę zgłoszeń. Regulamin Festiwalu - . . . czytaj więcej. Karta zgłoszeń - pobierz


3 kwietnia 2006 - Uwaga ! Konkurs !

Świdnicki Festiwal gitarowy tuż, tuż. Pierwszy z koncertów odbędzie się już 6 kwietnia o godzinie 18.00 w sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Z tej okazji dla czytelników naszego serwisu mamy do rozlosowania trzy karnety wejściowe na cały festiwal.
Aby jednak wylosować wejściówki, należy prawidłowo odpowiedzieć na jedno pytanie:
kto jest dyrektorem artystycznym Świdnickiego Festiwalu Gitarowego ?
Jeśli znasz odpowiedź to ją do nas >>> wyślij i nie zapomnij podać swoich danych kontaktowych .


3 kwietnia 2006 - I rocznica śmierci Jana Pawła II

Modlitwami, czuwaniem, mszą świętą i koncertem - tak świdniczanie obchodzili I rocznicę śmierci Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 31 marca, Drogą Krzyżową ulicami miasta.
Dzień później, w sobotę, 1 kwietnia, świdniczanie uczestniczyli w całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wzięli udział również w koncercie poświęconym pamięci Jana Pawła II - "Pójdźmy za Nim..."
Tysiące osób w świdnickim rynku zgromadziła niedzielna Eucharystia (2 kwietnia), której przewodniczył Biskup Świdnicki, Ignacy Dec. O godz. 21.37 w Rynku zgasło światło, a w Świdnickiej Katedrze zabiły dzwony. Wieczorne czuwanie zakończyła "Barka", ulubiona pieśń zmarłego Papieża-Polaka.


3 kwietnia 2006 - Rekrutacja do Steel.s Poland Sp. z o.o.

W dniu 28 - 29 marca w Żarowie odbywały się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do pracy we włoskiej firmie Steel.s Poland Sp. z o.o. Firma Steel.s nabyła w Żarowskiej Podstrefie działkę o powierzchni 4 h, zajmie się przetwarzaniem stali nierdzewnej i aluminium oraz produkcją szerokiej gamy wyrobów z tych materiałów.
Zaproszonych do rozmów było 60 osób z Gminy Żarów. Do obsadzenia było 27 stanowisk z tego 7 stanowisk technicznych i 20 stanowisk przy linii produkcyjnej. Rozmowy prowadził przedstawiciel firmy z Włoch Pan Paolo Locati.
Na początku maja będą znane wyniki rekrutacji. Zakwalifikowani pracownicy liniowi będą zatrudniani w grudniu, pracownicy techniczni odbędą najpierw 5-6 miesięczne szkolenie przeprowadzone przez specjalistów z firmy Steel.s we Włoszech.


3 kwietnia 2006 - Sesja w piątek

Zmianami w budżecie oraz uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działki położonej u zbiegu ulic: Zamenhofa-Riedla-Wróblewskiego będą się zajmować radni.
Na piątek, 7 kwietnia, zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy.
Rozpocznie się ona o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego (ul. Armii Krajowej 47).


3 kwietnia 2006 - Ofiarność

W dniach 31 marca - 2 kwietnia na terenie sklepu Intermarche w Świebodzicach wolontariusze - członkowie Stowarzyszenia Pomocy na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przeprowadzili zbiórkę publiczną żywności dla rodzin, w których żyją dzieci niepełnosprawne.
W ramach Akcji zebrano 101 kg żywności. Był w tym: cukier, mąka, makaron, olej, kasze, ryż, konserwy mięsne i rybne, płatki śniadaniowe, mleko, tłuszcze, soki owocowe, dżemy i słodycze. W imieniu wszystkich potrzebujących- dziękujemy ofiarodawcom.


3 kwietnia 2006 - Turniej koszykówki

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza na Turniej Koszykówki o Puchar OSiR-u.
W turnieju wezmą udział drużyny ze Świebodzic, Bielawy, Świdnicy i Wałbrzycha.
Rozgrywki odbędą się 29 kwietnia o godzinie 10.00.
Wstęp na zawody jest wolny.


3 kwietnia 2006 - Wiosna w Strzegomiu...

Wiosna w Strzegomiu spóźniła się w tym roku i zawitała dopiero 31 marca. Najmłodsi czekali na nią bardzo długo i dlatego też z radością ją powitali.
Tradycyjnie dzieci ze strzegomskich przedszkoli z kolorowymi kwiatami przeszli ulicami naszego miasta. Barwny, wiosenny korowód prowadziła kapela zespołu Olszaniacy. W rynku, przed ratuszem gospodarz Strzegomia, burmistrz - Lech Markiewicz przyjął od dzieci symboliczne, pierwsze zwiastuny wiosny. Były też gromkie okrzyki i śpiewy odstraszające zimę na dobre, a zapraszające wiosnę. Dzieci otrzymały słodycze i podziękowanie za tak widowiskowe powitanie wiosny w Strzegomiu.
Na parkingu przed SCK przedszkolaki mogły obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, rozpoczynający prace wiosenne w polu. Były więc ogromne ciągniki, sadzarka do ziemniaków, rozrzutnik do nawozów, siewnik i wszechstronne maszyny uprawiające ziemię. Obok sprzętu rolniczego był podobny sprzęt, tyle że miniaturowy. Dzieci otrzymały też nasiona różnych rodzajów zbóż, a także słodycze. Na zakończenie wszyscy pożegnali marzannę, która odjechała w nieznanym kierunku na jednym z ciągników. Oby jak najdalej i na jak najdłużej.


3.0.2006 - Skąd wziąć pieniądze

Zapraszamy do udziału w konferencji "Wiosna kobiet - skąd wziąć pieniądze na działania dla kobiet". Konferencja odbędzie się 5 kwietnia w Świdnickiej Baszcie, w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej.
Seminarium organizowane jest przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych (RCWIP) oraz Ośrodek Innowacji NOT w Świdnicy w ramach trwającego na Dolnym Śląsku od 3 do 7 kwietnia 2006 tygodnia EFS. Celem seminarium jest przedstawienie zainteresowanym osobom pełnej informacji o możliwościach realizacji projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w szczególności informacji na temat działań służących poprawieniu sytuacji społecznej i ekonomicznej kobiet. Dotychczas wykorzystano jedynie niewielką część funduszy dostępnych na ten cel. Seminarium będzie tematycznie dostosowane do aktualnie ogłoszonych konkursów. Uczestnikom spotkania zostanie zapewniona możliwość skorzystania z konsultacji z doradcami Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Ośrodka Innowacji NOT. Uczestnicy seminarium będą mieli możliwość stworzenia planu korzystania ze środków europejskich i krajowych, dopasowania źródeł finansowania do swoich pomysłów, stworzenia indywidualnego planu działań zmierzających do stworzenia pełnego projektu działań finansowanych ze środków EFS, zapoznać się z ofertą Regionalnego Ośrodka Szkoleniowego EFS prowadzonego przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, oraz ofertą Ośrodka Innowacji NOT.


2 kwietnia 2006 - Konkurs Palm Wielkanocnych

Już we wtorek, 4 kwietnia, odbędą się III Prezentacje Misteriów Wielkopostnych i Obrzędów Wielkanocnych oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs "Palmy Wielkanocne".
Początek o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Pięć dni później w niedzielę, 9 kwietnia, w samo południe z Rynku wyruszy korowód Palm Wielkanocnych i przejdzie ul. Długą na plac Jana Pawła II przed Świdnicką Katedrę.


2 kwietnia 2006 - Tuzin medali

Przedostatnia sobota ponownie okazała się szczęśliwa dla strzegomskich judoków. W czeskim Jabloncu nasi zawodnicy zdobyli aż 12 medali, w tym połowę złotych.
- Szczególnie nas cieszy postawa młodszych judoków, gdyż robią oni stałe postępy, a to daje nadzieje na przyszłość - twierdzą trenerzy Mariusz Fajfer, Tomasz Skórkowski i Andrzej Rozwałka.
Szkoleniowcy są zgodni, że ten rok jest wyjątkowy i podkreślają, że już dawno nie było tyle sukcesów. - Mamy dopiero marzec a przedstawiciele strzegomskiej sekcji judo byli już na 12 turniejach w Polsce i zagranicą, i praktycznie ze wszystkich wracają z tarczą. Za występ w Jabloncu warto pochwalić rodzeństwa Kurzejów, Rydwańskich i Jastrzębskich, których przedstawiciele stanęli na podium.
Na uwagę zasługuje również fakt, że rywalizacja młodzików w kat. do 46 kg została zdominowana przez strzegomian - wygrał Karol Kurzej, drugą pozycję zajął Patryk Rogala, a trzeci był Dawid Jastrzębski. Z kolei zwycięzcą finałowej - bratobójczej - walki w kat. do 38 kg został Łukasz Rydwański, który okazał się lepszy od Maksyma Żydka.


2 kwietnia 2006 - Sprawdzą zakłócenia

Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmie się zakłóceniami w odbiorze programów radiowych w Świdnicy. To efekt interwencji prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. Na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami świdniczanie skarżyli się na zakłócenia w odbiorze programu 1. Polskiego Radia. Informację o zakłóceniach w odbiorze "Jedynki" przekazaną przez prezydenta Polskie Radio skierowało do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który bada, czy ład w eterze jest przestrzegany. Warunkiem rozpoczęcia działań pomiarowo-kontrolnych przez służby techniczne UKE jest wypełnienie specjalnego zgłoszenia z informacją odnośnie występowania zakłóceń. Dysponujemy stosownymi formularzami przekazanymi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zainteresowani mogą je otrzymać w biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Świdnicy (pok. 27, parter, ul. Armii Krajowej 49). Prosimy o jak najszybsze pobieranie formularzy, ponieważ należy je przekazać do UKE najpóźniej do 27 kwietnia. Świdniczanie mogą sami wysłać zgłoszenie na adres:
Urząd Komunikacji Elektronicznej, Dolnośląski Oddział Okręgowy z siedzibą we Wrocławiu, ul. Traugutta 1/7, 50-449 Wrocław. Zgłoszenia można również zostawić w BOI (pok. 27). Będziemy na nie czekać do 21 kwietnia. By ułatwić procedurę UKE prosi o wpisanie w formularzu numeru telefonu kontaktowego.


1 kwietnia 2006 - "Pójdźmy z Nim"

Dzisiaj w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się koncert poświęcony pierwszej rocznicy śmierci Wielkiego Polaka i Przewodnika Duchowego - Jana Pawła II.
Koncert zatytułowany "Pójdźmy z Nim", został wspaniale przygotowany przez świdnickie Gimnazjum nr 3.
Ogromne brawa należą się młodym wykonawcom za piękny i naprawdę dojrzały koncert. Brawooo !
Koncertowi z wielką uwagą przysłuchiwali się między innymi Biskup Świdnicki - Ignacy Dec i Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


1 kwietnia 2006 - Dziękujemy i pamiętamy!

„ Szukałem Was, teraz Wy przyszliście do mnie"
Pragnąc uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II - katechetka Małgorzata Wawszczyk razem z nauczycielką języka polskiego Grażyną Gałuszką i uczniami z klas IV - VI ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy przygotowali montaż słowno - muzyczny, na który składały się fragmenty przemówień Ojca Świętego, slajdy ukazujące Wadowice, lata dziecięce, czas pontyfikatu.
Połączenie tych elementów ubogaconych nastrojową muzyką stworzyło swoisty i niepowtarzalny klimat skłaniający do refleksji. Zaduma i cisza zostały przerwane przez wspólnie śpiewaną Barkę.
W wielu oczach można było zauważyć łzy wzruszenia, tęsknoty i wdzięczności za stałą obecność... czuwanie nad każdym naszym dniem. Dziękujemy i pamiętamy!


1 kwietnia 2006 - Stypendia dla sportowców

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przyznał stypendia pięciu wyróżniającym się świdnickim sportowcom. Otrzymali je: - Mateusz Opyrchał - zawodnik sekcji akrobatyki Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia".
- Kamil Fieniuk - zawodnik sekcji akrobatyki Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia".
- Paweł Wernik - zawodnik sekcji bokserskiej Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia".
- Łukasz Zygmunt - zawodnik sekcji bokserskiej Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia".
- Kamil Gierula - zawodnik Świdnickiego Klubu Kyokushinkai Karate.
Do Urzędu Miejskiego wpłynęły wnioski o przyznanie stypendium 15 świdnickim sportowcom-amatorom. Każdy z pięciu nagrodzonych sportowców, od marca do grudnia 2006 r., będzie otrzymywał co miesiąc stypendium w wysokości 350 zł. Symboliczne wręczenie nagród nastąpi w kwietniu.


1 kwietnia 2006 - Sporne odrolnienie

Komisja trójstronna (w jej skład wchodzą przedstawiciele rządu) zajmie się wnioskiem zgłoszonym przez prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka, na ostatnim posiedzeniu Związku Miast Polskich (23-24 marca). Wniosek legislacyjny, przegłosowany jednogłośnie przez ZMP, dotyczył odrolnienia gruntów. Mimo, że grunty już w stosownych dokumentach przeznaczone są pod działalność inwestycyjną, to jeśli były rolne za zmianę ich przeznaczenia, zgodnie z obowiązującym prawem, wymagana jest opłata. Teoretycznie powinien ją ponieść inwestor.
- Przedsiębiorcom z zagranicy trudno jest zrozumieć nasze skomplikowane prawo. Niemal wszystkie samorządy mają problemy z wytłumaczeniem inwestorom, dlaczego za odrolnienie gruntów muszą płacić. Dlatego i my zdecydowaliśmy się przyjąć to obciążenie na siebie, ponieważ zależy nam na zachęcaniu inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy - mówi Wojciech Murdzek. W 2005 roku za odrolnienie gruntów miasto musiałoby zapłacić 1,5 mln zł. Tylko przychylności dolnośląskiego marszałka zawdzięczamy, że została zmniejszona o 800 tys. zł. ZMP zajmie się również innymi propozycjami zgłoszonymi przez prezydenta Świdnicy. Dotyczą one m.in. racjonalnych zmian w gospodarce mieszkaniowej oraz ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.


1 kwietnia 2006 - Obchody w Gimnazjum

2 kwietnia 2006 roku odbędą się obchody pierwszej rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II, który jest patronem Gimnazjum w Żarowie. O 18.30 rozpocznie się w kościele parafialnym w Żarowie uroczysta msza święta w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Po mszy zebrani przejdą pod budynek gimnazjum, gdzie nastąpi wkopanie kamienia węgielnego pod miejsce pamięci o patronie szkoły. Tablica okolicznościowa z wizerunkiem Papieża Polaka umieszczona zostanie na granitowym cokole zwieńczona symbolicznym znakiem wszystkich chrześcijan - znakiem ryby.
Wraz z kamieniem węgielnym zakopane zostaną pod pomnikiem listy pamiątkowe napisane przez mieszkańców i uczniów szkół z Gminy Żarów . Uczniowie gimnazjum przygotowali na uroczystość montaż słowno - muzyczny. Zgromadzeni pod gimnazjum uczestnicy uroczystości będą mogli również obejrzeć nakręcony w szkole film “Nasz Patron odszedł do domu Ojca”. Po projekcji filmu żarowianie odmówią modlitwę za duszę Jana Pawła II i zapalą znicze. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski.


1 kwietnia 2006 - 100 dni przed

Już tylko 100 dni pozostało do rozpoczęcia Międzynarodowych Zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego zaliczanych do cyklu Pucharu Świata - International Horse Trials Strzegom. Największa impreza w tej części Europy po raz czwarty odbędzie się w Strzegomiu w dniach 22-25 czerwca.
W ubiegłym roku w Strzegomiu obejrzeć można było blisko 200 koni i jeźdźców. Startowały tu już takie gwiazdy światowego jeździectwa jak Linda Algotson - zwyciężczyni Finału Pucharu Świata w 2003 i 2004 roku, czterokrotny złoty medalista olimpijski Matt Rayan, oraz wielu medalistów Mistrzostw Europy i Świata.
Także w tym roku organizatorzy oczekują europejskiej czołówki WKKW. - Cykl Pucharu Świata składa się z 18 zawodów kwalifikacyjnych na całym świecie i finału w Szwedzkim Malmoe - Strzegomskie zawody będą więc jedną z ostatnich szansa dla zawodników z Europy na zakwalifikowanie się do finałowej rozgrywki. Już od jesieni trwają prace budowlane na trasie krosu, mają one na celu jej uatrakcyjnienie zarówno dla zawodników jak i dla widzów - powiedział Marcin Konarski, dyrektor zawodów - W tym roku w związku ze zmianami przepisów WKKW i wydłużeniem minimalnego dystansu planujemy dołożenie do istniejącej już trasy 2-3 przeszkody a pozostałe trzy trasy zostaną nieco zmodyfikowane.
- Najwięcej zmian nastąpi na przeszkodzie wodnej - powiedział Christian Zehe, twórca strzegomskiej trasy. Mamy nadzieję, że dzięki nowym przeszkodom zawody staną się jeszcze bardziej atrakcyjne.


1 kwietnia 2006 - Wieści z oświaty

Pierwszy kwartał tego roku obfitował w ważne i ciekawe wydarzenia dotyczące oświaty w gminie Strzegom. Na lutowej sesji Rady Miejskiej strzegomscy radni podjęli uchwałę o nadaniu Gimnazjum w Goczałkowie imienia Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się w tym roku.
Na tej samej sesji zapadła również decyzja o likwidacji 31 sierpnia PSP w Rogoźnicy. Radni podjęli tę uchwałę ze względu na nierentowność szkoły. Nie oznacza to jednak, że nie będzie jej wcale. Rogoźnicką placówkę wraz z oddziałem przedszkolnym przejmie założone przez rodziców stowarzyszenie "Mała Szkoła" i to oni będą od tej pory odpowiedzialni za jej prowadzenie. Likwidacja PSP w Rogoźnicy podyktowana jest zbyt dużym kosztem jej utrzymania. Biorąc pod uwagę system naliczania subwencji oświatowej w przeliczeniu na ucznia w szkole, gmina jest zmuszona dopłacać ze środków własnych coraz większe kwoty. - W związku z tym, że w szkole z roku na rok uczyło się coraz mniej uczniów i tworzono tzw. klasy łączone, odbijało się to negatywnie na procesie nauczania i uczenia się dzieci - podkreśla naczelnik.
1 marca dyrektor PSP w Kostrzy - Henryka Kupczyńska złożyła wniosek o przejście na emeryturę. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu stanowisko to powierzono Halinie Wydmuch – nauczycielce tej szkoły.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii