30 czerwca 2006 - Sankcje za brak nowego prawa jazdy

Dzisiaj mija termin wymiany praw jazdy na dokumenty nowego wzoru. Kierowcy, którzy nie wymienili dokumentu, w przypadku kontroli muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu lub pouczenia. Policjanci informują, że kierujący pojazdem silnikowym, który pomimo istniejącego wymogu, nie dokonał w terminie wymiany prawa jazdy nie będzie traktowany jak kierowca, który prowadzi pojazd po drogach publicznych nie mają do tego uprawnień.
Czyn będzie traktowany jako wykroczenie, za które przewidziano pouczenie lub mandat karny w maksymalnej wysokości do 500 zł.
Kierujący pojazdem silnikowym, który pomimo istniejącego wymogu, nie dokonał w wyznaczonym terminie wymiany prawa jazdy nie naraża się jednak na holowanie pojazdu na koszt właściciela.
Jeśli jednak w trakcie kontroli drogowej kierujący okaże dokument starego wzoru musi się liczyć z zatrzymaniem przez policjanta dokumentu i wydania kierującemu pokwitowania uprawniającego do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.


30 czerwca 2006 - Lato z Muzeum Dawnego Kupiectwa

Od 14 lipca do 31 sierpnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można oglądać wystawę czasową obrazków sztuki ludowej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Nachodzie pt. "Malarstwo na szkle". Ponadto można zobaczyć nową ekspozycję stałą dotyczącą dziejów świdnickiego piwowarstwa, a także kramy bogatych kupców, aranżacje karczmy, apteki, czy sklepu kolonialnego.
Muzeum jest czynne: od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00, w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-17.00 a w poniedziałki muzeum jest nieczynne.
Ceny biletów: 2,50 zł - ulgowy, 3,50 zł - normalny.


30 czerwca 2006 - Wakacje na sportowo

Przez całe wakacje na boiskach świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów będą prowadzone zajęcia sportowe i rekreacyjne.
A oto szczegółowy plan:
Szkoła Podstawowa nr 5 - od 3 do 14 lipca zajęcia będą organizowane w godz. 10.00-12.00
Szkoła Podstawowa nr 12 - od 1 lipca do 31 sierpnia zajęcia będą odbywać się w każdą środę w godz. 13.00-14.30
Gimnazjum nr 2 - od 3 do 14 lipca zajęcia będą się odbywać w godz. 9.00-10.30 oraz 12.30-14.00, od 17 lipca do 4 sierpnia w godz. 9.00-10.30 oraz 12.30-14.00, od 7 i 18 sierpnia w godz. 10.00-12.30
Gimnazjum nr 3 - do 6 lipca zajęcia będą odbywać się w godz. 9.00-11.00, od 3 lipca do 21 lipca w godz. 11.00-13.00, od 14 do 18 sierpnia w godz. 9.00-11.00
Gimnazjum nr 4 - do 7 lipca oraz od 21 do 30 sierpnia zajęcia będą odbywać się codziennie w godz. 9.00-10.30. W programie przewidziano m.in. turnieje piłki nożnej, streetball’a, gry w kometkę, gry rekreacyjne
Na organizację zajęć w czasie wakacji z Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień miasto przeznaczy 5,9 tys. zł.


30 czerwca 2006 - Sezon rozpoczęty

Tradycją stały się coroczne wyjazdy osób z gminy Strzegom do zbioru truskawek w Strzelcach Świdnickich.
- Cieszy nas fakt, że liczne grono wśród pracujących przy owocach to młodzież, która po zakończeniu roku szkolnego chce praktycznie wykorzystać nadmiar wolnego czasu - informuje przewodniczący Stowarzyszenia Euro - PARTNER Janusz Musiał. Pracę poprzedziło spotkanie w stowarzyszeniu, na którym pracownicy firmy w Strzelcach Świdnickich przedstawiali warunki pracy i techniki zrywania owoców. Większość osób, to coroczni pracownicy, którzy dzielili się z nowymi osobami swoim doświadczeniem. Jak poinformowali nas pracownicy firmy, prace powinny potrwać do późnej jesieni, zaraz po truskawkach rozpocznie się zbiór czereśni, wiśni, kalafioru, cebuli oraz malin.
Osoby zainteresowane mogą uzyskać informacji w biurze Stowarzyszenia Euro - PARTNER, które mieści się w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, tel. 074 8560 - 526.


30 czerwca 2006 - Kąpiele w Dobromierzu

Baseny kąpielowe w Dobromierzu zapraszają każdego dnia w godzinach 10.00-18.00. 1. Bilet normalny kosztuje 6 złotych a bilet ulgowy 3 zł.
Do biletów ulgowych uprawnieni są: młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich za okazaniem legitymacji szkolnej, studenci za okazaniem legitymacji studenckiej, renciści i emeryci z Gminy Dobromierz za okazaniem legitymacji.
Bilet wstępu dla grup zorganizowanych (wycieczki, kolonie): od poniedziałku do czwartku - 1 zł a od piątku do niedzieli - 2 zł
Dzieci do lat 5 mają wstęp bezpłatny.
Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, średnich oraz studenci z Gminy Dobromierz za okazaniem legitymacji szkolnej bądź studenckiej w poniedziałki i czwartki wchodzą bezpłatnie a we wtorki i środy za złotówkę.


29 czerwca 2006 - Nowa droga

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy spotkały się władze województwa dolnośląskiego, samorządów - Świdnicy, Oławy, Żarowa, szefowie zarządów dróg i przedstawiciele koncernu Electrolux i Colgate-Palmolive.
Podczas spotkania rozmawiano o połączeniach drogowych terenów inwestycyjnych z autostradą A4. Kierownictwu firm zależy, by każda z fabryk w jak najkrótszym czasie miała dogodne połączenie z europejskim systemem komunikacyjnym.
Istnieje realna szansa by nowa droga połączyła Świdnicę i Żarów z autostradą do 2009 roku. Przedsięwzięcie to ma kosztować około 150 milionów złotych. Większość pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej. Do tej pory udało się pozyskać kilkanaście milionów na trzy pierwsze odcinki. Po zakończeniu budowy będzie to całkowicie nowa trasa licząca 21 kilometrów, złożona z czterech pasów ruchu oraz wzmocnionej nawierzchni dla ruchu ciężkich pojazdów.


29 czerwca 2006 - Niepowtarzalne koncerty

8 lipca odbędą się dwa koncerty z cyklu 3. Walimskiego Lata Muzycznego. Koncerty organizuje Muzeum Sztolni Walimskich. Muzycy występują na ziemi i pod ziemią. O godzinie 17.00 w Kościele św. Jadwigi w Walimiu odbędzie się recital organowy Bogdana Tabisza z udziałem Marka Strońskiego (trąbka) - wstęp wolny.
Dwie godziny później (o 19.00) odbędzie się w podziemnej komorze Muzeum Sztolni Walimskich koncert Kameralnego Chóru Akademii Medycznej, dyr. Agnieszka Franków-Żelazny.
Ceny biletów wstępu: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł.


29 czerwca 2006 - Opady

Informujemy, że na obszarze Polski południowo-zachodniej-obszaru dorzecza Odry do ujścia od godzin wieczornych w czwartek, tj. 29 czerwca 2006 wystąpią intensywne opady deszczu. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym będą utrzymywać się do jutra do godz. 20.00. Przewidywana wysokość opadów na najbliższą dobę od 30 do 60mm/12 godz., w Kotlinie Kłodzkiej od 50 do 80 mm/12 godz., a w dorzeczu górnej Odry od 60 do 80 mm/12 godz., miejscami około 100 mm/12 godz.
Jutro 30 czerwca (piątek) na wymienionym obszarze nadal utrzymywać się będą intensywne opady deszczu, po południu od zachodu regionu słabnące. Przewidywana wysokość opadów od 15 do 30 mm/12 godz., a w dorzeczu górnej Odry od 30 do 50 mm/12 godz., miejscami około 60 mm/12 godz.
Opady deszczu mogą spowodować zagrożenie powodziowe, utrudnienia komunikacyjne i na terenach zurbanizowanych, zalania, uszkodzenia dróg i budynków.
Informujemy również, że Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


29 czerwca 2006 - Srebrna Natalia

Natalia Frączek, młoda kolarka ze Świebodzic, o której sukcesach piszemy od dwóch sezonów, nie zawodzi także w tym roku. Śmiało mierzy się już nie tylko z juniorkami, w której to klasie startuje, ale także z seniorkami w zawodach typu open.
Trudno wymienić wszystkie punktowane miejsca, zdobyte w tym roku, kilka jest jednak szczególnie ważnych. W tym sezonie kolarskim Natalia uzyskała już 3 srebrne medale w Mistrzostwach Polski Juniorek, zdobywając tym samym trzykrotnie tytuł I Wicemistrzyni Polski. To efekt startu na torze w Żyrardowie, dwa zaś medale zdobyła w jeździe na czas i ze startu wspólnego w Źerkowie.
Jak dotychczas są to najważniejsze medale i mają dla Natalii ogromne znaczenie. Konkurencja bowiem w kolarstwie szosowym kobiet jest już na bardzo wysokim poziomie i przodują w niej zawodniczki ze szkół mistrzostwa sportowego oraz z kobiecych grup zawodowych, przebić się w tym peletonie nie jest łatwo. A jednak Natalia, zawodniczka LKKS Górnika Wałbrzych, prowadzona przez Trenera Jarosława Nowickiego, powiększa swoją kolekcję medali z zawodów Mistrzostw Polski.
Dotychczas najtrudniejszym sprawdzianem dla młodej, niespełna 18-letniej zawodniczki, był udział w największym w Polsce i jednym z większych w Europie 6 etapowym Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Kobiet po Polsce "EKO-TUR". W ciągu 4 dni zawodniczki pokonały około 480 km. Wystartowało 15 ekip kolarskich z Europy i 5 drużyn z Polski (około 100 zawodniczek w kategorii open). Natalia startowała w grupie Młodzieżowej Reprezentacji Polski. W klasyfikacji generalnej zajęła 15 miejsce i jednocześnie 2 miejsce w klasyfikacji młodzieżowej (wyprzedziła ją zawodniczka z Estonii). Dzięki udanym startom Natalia otrzymała nominację na lipcowe Mistrzostwa Europy w Holandii.


29 czerwca 2006 - "Rodzina w obiektywie"

"Rodzina w obiektywie" to kolejny konkurs fotograficzny organizowany przez portal internetowy Walbrzych.info oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Wałbrzychu.
Konkurs jest organizowany w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W zmaganiach mogą brać udział amatorzy oraz profesjonaliści z Polski i Czech. Nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana, na łamach portalu organizatora oraz na terenie Republiki Czeskiej.
Więcej informacji na stronie portalu >>> zobacz


29 czerwca 2006 - Nowy zarząd

Na ostatnim posiedzeniu sekcji Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu Oddziału Gminy Świdnica, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbyła się konferencja sprawozdawczo-wyborcza.
Po przeprowadzeniu głosowania na prezesa oddziału ponownie został wybrany Henryk Kończak. Nowy Zarząd oddziału będą tworzyć: Henryk Kończak - prezes oddziału, Antoni Duda - przewodniczący sekcji Emerytów i Rencistów, Janina Matusiak, Bogusława Marcinkowska, Ryszard Dudkowski, Agnieszka Malczewska, Jolanta Knerowicz, Alicja Kowalczyk i Krystyna Kwaśnik.
W skład komisji rewizyjnej zostali powołani: Józefa Gryszka, Marta Bejnarowicz i Anna Gączkowska Henryk Kończak i Piotr Krygier zostali delegatami na konferencję okręgową.


29 czerwca 2006 - Kolejni uhonorowani

Grono odznaczonych Krzyżem Zesłańca Sybiru powiększyło się o kolejne 26 osób. Aktu wręczenia tego niezwykle cennego orderu dokonali zastępca burmistrza Wiesław Witkowski i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sitarz. Krzyż Zesłańców Sybiru jest jednym z najważniejszych odznaczeń za zasługi poniesione dla przetrwania, chwały i rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej. Jest ono wyrazem narodowej pamięci i hołdem dla męczeństwa Sybiraków oraz ich wierności ideałom wolności i niepodległości. Odznaczenie to zostało ustanowione dopiero dwa lata temu, po prawie dziesięciu latach starań związku.
Lista osób odznaczonych "Krzyżem Zesłańca Sybiru": Maria Angrys, Kazimierz Bierowiec, Zofia Czeretowicz, Genowefa Falkiewicz, Franciszek Horbacz, Ludwika Jaworska, Liliana Kalinowska, Anastazja Karpińska, Franciszek Krawczyk, Lilia Kilian, Eugenia Krzeszowska, Lucyna Liszka, Wincenty Leonik, Maria Mickiewicz, Agata Mazgała, Bronisława Misek, Władysława Oliwa, Janina Popilarska, Stanisław Sosik, Anna Styczeń, Michalina Sobusiak, Jan Szkut, Maria Szulc, Irena Tomczyńska, Stanisław Zając i Zdzisław Żur.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Ordynariatu Wojska Polskiego Śląskiego Okręgu Wojskowego. Całe spotkanie poprowadził Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.


29 czerwca 2006 - Koncert Aulodie

Jutro o godzinie 19:00 w Kościele Parafialnym w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się koncert 30-osobowego zespołu muzyki dawnej "Aulodie".
Koncert nosi tytuł - "Czarowny Świat Muzyki Dawnej".
Zespół Fletów Prostych pochodzi z Pragi i przebywa obecnie na warsztatach artystycznych w Jaworzynie Śląskiej, współorganizowanych przez Samorządowy Ośrodek Kultury oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.
Pierwszy koncert odbył się w Bagieńcu podczas finału XI Dni Goethego.


29 czerwca 2006 - Nowy dyrektor

Szkoła Podstawowa im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym w Gminie Świdnica ma nowego dyrektora.
27 czerwca bieżącego roku Komisji Konkursowa na zwołanym w tym celu spotkaniu wyłoniła spośród kilku kandydatów - Krystynę Kwaśnik na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym.29 czerwca 2006 - "Święto Plonów"

Wakacje to dla wielu z nas czas wypoczynku i zabawy. Dla rolników jednak to okres wytężonej pracy i zbiorów, z których wszyscy później korzystamy. Warto, więc docenić ich trud i wspólnie świętować udane zbiory.
Tradycją stały się już uroczystości dożynkowe, które obchodzone są na cześć wszystkich trudniących się rolnictwem w Gminie Jaworzyna Śląska.
Tego roku "Święto Plonów" odbędzie się 27 sierpnia. W tym dniu będzie mieć miejsce podpisanie umowy o partnerskiej współpracy z niemiecką Gminą Ostritz i zatwierdzenie umowy podpisanej z francuską Gminą Peyremale.
Przewidzianych jest także wiele atrakcji dla wszystkich mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska.


29 czerwca 2006 - Festyn w Roztoce

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza na Festyn Rodzinny do Roztoki, który odbędzie się 2 lipca na boisku sportowym w godzinach od 11.00 do 24.00.
W programie przewidziano:
turniej piłki nożnej o "Puchar Lata", gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, program estradowy dla dzieci, zabawa przy zespole muzycznym.
Ponadto organizator zapewnił wiele innych atrakcji.


29 czerwca 2006 - Odzyskała dawny blask

Do niedawna odstraszała swym wyglądem, teraz zdobi strzegomski rynek. Mowa oczywiście o kamienicy mieszkalno-usługowej nr 46-47. W ostatnich latach obiekt ulegał niszczeniu. Budynek wyglądał odpychająco. Był szary i brudny. Dziś nabrał blasku.
Zakres prac obejmował gruntowny remont elewacji, wymianę więźby dachowej i pokrycia oraz częściową wymianę stolarki okiennej. Zrobione zostały również nowe obróbki blacharskie. Wszystkie prace wykonano z dużą starannością.
Wykonawca inwestycji - Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane DOMEX Sp. z o.o. ze Strzegomia - został wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego. Urząd Miejski w dniu 7 grudnia zeszłego roku zawarł z firmą umowę.
Remont ukończono 31 maja. Całkowite jego koszty zostały pokryte ze środków własnych gminy. Kontrolę nad prawidłową realizacją inwestycji sprawował inspektor nadzoru Czesław Zamojcin.


28 czerwca 2006 - Nowy dyrektor

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk powołał na stanowisko dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Zbigniewa Michalewskiego.
Kandydat na dyrektora został wyłoniony w drodze konkursu.
Zbigniew Michalewski ma 53 lata, jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej we Wrocławiu, podyplomowego studium z zakresu doradztwa rolniczego i z zakresu genetyki, hodowli roślin i nasiennictwa oraz wielu szkoleń w kraju i za granicą.
Pracował dotąd w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, był także Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Inspekcji Nasiennej. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej, ostatnio pełnił funkcję sekretarza miasta i gminy w Sobótce.


28 czerwca 2006 - Wybieramy

Ten rok jest rokiem wyborów samorządowych. Odbędą się prawdopodobnie 12 listopada. Tego dnia mieszkańcy Powiatu Świdnickiego wybierać będą swoich przedstawicieli do rad miejskich, gminnnych, radnych powiatowych oraz przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego.
Mamy więc trochę czasu na przemyślenie, na zastanowienie się kogo wybrać.
W Świdnicy wybierać będziemy 23 radnych, w Strzegomiu i Świebodzicach po 21 osób, w Żarowie, Jaworzynie Śląskiej, Dobromierzu, gminie Świdnica i gminie Marcinowice po 15 radnych. Do powiatu wybierzemy 29 przedstawicieli, wybierzemy również kilku kandydatów do liczącego 36 osób sejmiku wojewódzkiego.


28 czerwca 2006 - Wernisaż - Ewa Solima

Wystawa malarstwa Ewy Solimy będzie towarzyszyć IX Festiwalowi Teatru Otwartego w Świdnicy.
Od 6 lipca do 6 sierpnia w Galerii Fotografii zobaczyć będzie można szereg obrazów inspirowanych podróżami w dalekie zakątki świata. Ewa Solima jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jej malarstwo to podróże przez wszystkie kontynenty. Na płótnach możemy zobaczyć małpkę z płaskowyżu Nazca, chińskie pieczątki, baobaby z Madagaskaru, Tahitańskie wzory tatuaży czy barwne pióropusze z Brazylijskiej samby.
Malarstwo pełne koloru, motywów etnograficznych i orientalnej symboliki.
Zapraszamy o godzinie 19.00


28 czerwca 2006 - Medalowe żniwo

Tegoroczny Memoriał Judo im. E. Brzegowego - podobnie jak jego poprzednie edycje - zgromadził ma starcie bardzo dużą liczbą młodych zawodników wywodzących się z kilku krajów europejskich. W ósmej jego edycji uczestniczyło 198 judoków z 7 państw - Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Włoch i Polski.
Zawody rozegrane 17 czerwca w strzegomskiej hali OSiR okazały się pomyślne dla gospodarzy - reprezentantów AKS-u Strzegom, którzy w dwóch kategoriach wiekowych (dzieci, młodzicy) zdobyli aż 20 medali, z czego połowę stanowiły te z najcenniejszego kruszcu. - Wiedziałem, że jesteśmy mocni, ale ilość zdobyczy medalowych przerosła moje oczekiwania - stwierdził po zawodach niezwykle uradowany trener strzegomskiej sekcji, Mariusz Fajfer. - Cieszę się również z tego, że organizacja wypadła okazale i mogliśmy bez problemów przeprowadzić tę imprezę.
Przed zawodami odbyła się uroczystość wręczenia odznak Polskiego Związku Judo z okazji 35 - lecia istnienia strzegomskiej sekcji (uhonorowano 11 osób). Warto jeszcze dodać, że na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się już po memoriale - Mariusz Fajfer - dziękując za pomoc władz samorządowych w organizacji zawodów - wręczył burmistrzowi Lechowi Markiewiczowi "Złotą Odznakę" PZJ.


28 czerwca 2006 - Praca - wakacje

Kończymy dziś akcję "Praca - wakacje". Była to akcja skierowana do młodych ludzi chcących pracować w wakacje i do pracodawców mających jakieś zajęcie dla dzieci i młodzieży.
Kolejny już raz stwierdzamy z przykrością, że jest małe zainteresowanie pracodawców tą formą zatrudnienia młodych ludzi. Pracodawcy złożyli raptem trzy propozycje. A każdego roku przybywa młodych, chcących uczciwie zarobić na swoje wakacje, chcących pomóc w ten sposób rodzicom, którzy często nawet kiedy pracują nie są w stanie sfinansować wyjazdu swoim dzieciom.
Nie zniechęcamy się jednak, będziemy to robić każdego roku. Może kiedyś się to wreszcie uda.


28 czerwca 2006 - Pijana matka

Wczoraj około godziny 12.20 funkcjonariusze komisariatu Policji w Świebodzicach zostali powiadomieni przez pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej iż w jednym z mieszkań w Świebodzicach znajduje się 31 letnia kobieta z dziewięciomiesięcznym dzieckiem, która jest bardzo agresywna i wulgarna, ponadto pracownicy OPS wyczuli od kobiety woń alkoholu.
Kobieta jest matką czwórki dzieci. W chwili gdy policjanci przybyli do mieszkania zastali w nim tylko 9 miesięczne dziecko z matką, 12 letnia córka kobiety poszła do Caritasu gdzie opowiedziała o libacji alkoholowej w mieszkaniu, dziewczynka nie chciała pojechać do domu, bała się że dostanie od matki, 10 letnia córka przebywała na basenie a 4 letnia dziewczynka u koleżanki matki.
Gdy do mieszkania przyjechał patrol Policji najmłodsze dziecko było odparzone i brudne. Podjęte natychmiast czynności przez funkcjonariuszy - kontakt z Sądem Rejonowym Wydziałem Rodzinnym w Świdnicy doprowadziły do umieszczenia dzieci w placówkach, w których mają zapewnioną opiekę. Decyzją Sędziego Rodzinnego najmłodsze dziecko zostało umieszczone w Domu Małego Dziecka a pozostała trójka w Domu Dziecka.


28 czerwca 2006 - Spotkanie z rolnikami

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką rolnictwa, ekologii, rozwoju wsi na cykliczne "Pogaduchy dla rolników" - "Między nami rolnikami"
Dyrektor ds. Ekonomicznych - Zbigniew Basisty opowie o sukcesywnym rozwoju "Młyna Dzierżoniów" w Dzierżoniowie, o tradycji oraz o strategii, która zadecydowała o sukcesie firmy.
Zwróci się również z apelem do rolników, z którymi młyn chce nawiązać współpracę. Spotkanie odbędzie się 3 lipca o godzinie 19.00. Wstęp wolny.


28 czerwca 2006 - Budują mosty

Młodzież z ZSO ze Strzegomia pod opieką Moniki Rydel i Aleksandry Maliny rozpoczęła realizację kolejnego międzynarodowego projektu. Pierwsza jego część odbyła się w czerwcu i była realizowana w Niemczech wraz z uczniami Norbertusgymnasium w Magdeburgu. By lepiej się poznać oraz zintegrować, młodzież z Polski została zakwaterowana w domach swoich niemieckich kolegów.
Pierwszy dzień projektu uczniowie spędzili pracując w dwóch grupach. Mieli za zadanie przygotować scenki tematyczne o prześladowaniach Żydów podczas wojny. Innym razem wybrali się na wycieczkę do Berlina, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Wannseekonferanzhaus. Młodzież zwiedziła miasto, obejrzała wiele zabytków i obiektów turystycznych, m.in. pomnik poświęcony Żydom europejskim, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
W dniu rozpoczęcia mundialu, polscy i niemieccy uczniowie razem oglądali na telebimie mecze piłki nożnej. Przedostatni dzień pobytu w Magdeburgu był dniem warsztatów w szkole. Uczniowie wykonali w dwujęzycznych grupach projekty na temat budowania mostów między narodami. Wszystkie zajęcia odbywały się w godzinach dopołudniowych, natomiast popołudnia uczniowie spędzali z niemieckimi przyjaciółmi.
Podczas pobytu udało się nawiązać wiele przyjaźni i znajomości. Niektórzy obiecali sobie spotkanie podczas wakacji. Obie grupy oczekują też niecierpliwie na realizację drugiej części projektu i ponowne spotkanie, które odbędzie się w Strzegomiu w pierwszym tygodniu września.


27 czerwca 2006 - Qbryg zaprasza

Klub Żeglarski "Qbryg" założony 2 lata temu przez pasjonatów żeglarstwa i sportów wodnych serdecznie zaprasza do Mietkowa od strony Borzygniewa.
Własnymi siłami zbudowaliśmy pomost, gdzie cumujemy łodzie, każdą wolną chwilę spędzamy pracując nad utworzeniem miejsca rekreacyjnego dla braci żeglarskiej i wszystkich wodniaków.
Zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu nad wodą i na wodzie, istnieje możliwość wypożyczenia łodzi.
Serdecznie zapraszamy chętnych do wstąpienia w nasze szeregi.
Chcesz wiedzieć więcej - >>> napisz


27 czerwca 2006 - Dwa medale polskich akrobatów

Na Światowych Igrzyskach w Akrobatyce Sportowej, rozgrywanych w dniach 22-24 czerwca w miejscowości Coimbra - Portugalia dwójka męska Poloni Świdnica w składzie Al-Hadad Jonas i Fieniuk Kamil zdobyła złoty medal (kat. 11-16).
Srebrny medal wywalczyła dwójka mieszana Stali Rzeszów Rzeźnikiewicz Mateusz i Helon Magdalena ((kat. 12-19).


27 czerwca 2006 - Wakacje w Jaworzynie Śląskiej

Ośrodek Kultury przygotował ciekawą ofertę dla dzieci, które pozostają w Jaworzynie Śląskiej podczas wakacji tegorocznych wakacji. Już 3 lipca o godzinie 9:00 rozpoczną się zajęcia w ośrodku kultury. Trwać będą dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00.
Dzieci, które zapiszą się na zajęcia, wezmą udział w warsztatach teatralnych, plenerach i warsztatach plastycznych oraz spotkaniach dziennikarskich. Zajęcia prowadzić będą: Ryszard Dykcik, Aneta Szymańska i Marta Górska.
Tematem przewodnim zajęć jest: "Jaworzyna Śląska moim ulubionym miastem". W trakcie zajęć powstaną: spektakl teatralny, prace plastyczne, które obejrzeć będzie można na wystawie oraz gazetka promocyjna Jaworzyny Śląskiej.


27 czerwca 2006 - Nie zapominajmy o przeszłości

Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu, jako koordynator i uczestnik projektu "Rogoźnica 2006", po raz drugi gościło przedstawicieli placówek zrzeszonych w Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. Tym razem spotkali się nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych oraz nauczyciele gimnazjum.
Głównym celem projektu było pogłębienie wiedzy historycznej, regionalnej i obywatelskiej młodzieży oraz rozbudzenie pragnienia tworzenia rzeczywistości w oparciu o wartości humanitarne. Uczestnicy zwiedzali teren byłego obozu KL Gross-Rosen w Rogoźnicy. Brali tam udział w zajęciach warsztatowych dotyczących eutanazji i w wykładzie o katorżniczej pracy więźniów przy budowie fortecy hitlerowskiej w Górach Sowich. Dzień zakończył się zajęciami integracyjnymi przy wspólnym ognisku, prowadzonymi przez Joannę Jurek i Edytę Olesiak.
W drugim dniu, w oparciu o zdobyte doświadczenia, odbyły się zajęcia warsztatowe dla nauczycieli prowadzone przez Małgorzatę Świstek i dla uczniów prowadzone przez Jolantę Piturę. Uczestnicy w grupach wypracowali propozycje zajęć, które pomogą uczniom i nauczycielom w przekazywaniu tak trudnych treści, jak martyrologia narodów w obozach koncentracyjnych, masowa eksterminacja ludności, tragizm wojny i okupacji.
Wspólna prezentacja efektów pracy grup nauczycieli i uczniów potwierdziła ogromne zaangażowanie uczestników w omawianiu tak trudnych zagadnień. Stąd wniosek, że istnieje potrzeba organizowania częściej takich spotkań.


27 czerwca 2006 - Burze, wichury

Informujemy, że dzisiaj na obszarze województwa dolnośląskiego od godzin popołudniowych, wieczorem i w nocy, a także jutro do godziny 15.00, wystąpią burze, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, lokalnie umiarkowane lub silne.
Gwałtownym burzom towarzyszyć będzie porywisty wiatr o prędkości od 30 do 45 km/godz., w porywach od 70 do 85 km/godz. oraz możliwe opady gradu. Jednocześnie nadal będzie utrzymywać się bardzo wysoka temperatura powietrza.
Porywy wiatru i opady deszczu mogą powodować uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, uszkodzenia i zalania budynków oraz dróg, lokalne straty w uprawach, zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów i zagrożenie pożarowe.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury.
Podczas burzy należy wyłączyć sprzęt elektryczny i nie rozmawiać przez telefon komórkowy. Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeśli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni - nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami, ani opierać się o instalację odgromową (piorunochron). Informujemy również, że Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę będzie monitorował sytuację na terenie województwa.


27 czerwca 2006 - Piknik rodzinny

22 czerwca w Szkole Podstawowej w Żarowie odbył się piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Ponieważ dzieci bardzo lubią zabawy plenerowe, a w Dniu Dziecka pogoda nie sprzyjała, postanowiliśmy poczekać ze świętowaniem, aż pogoda się poprawi.
Jak co roku rodzice nie zawiedli i z zaangażowaniem włączyli się w organizację pikniku. Przygotowali swoim pociechom wiele smakołyków. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach zorganizowanych przez nauczycieli. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się karaoke, dzięki któremu objawiło się wiele nowych talentów. Zorganizowano również mini salon fryzjerski, w którym swoje zdolności prezentowały mamy, a dziewczynki ustawiały się w długich kolejkach po modną fryzurę. Chłopcy woleli gustowne tatuaże w kształcie pająka.
Wielką radość sprawił uczniom Pan Józef Klimala, który oferował przejażdżki bryczką. Największe zainteresowanie zarówno uczniów jak i rodziców wzbudził mecz unihokeja pomiędzy nauczycielami i uczniami. Pomimo ogromnych wysiłków jednych i drugich nie udało się zdobyć zwycięskiego gola i mecz zakończył się remisem. Ale w tym dniu nie zwycięstwo było najważniejsze, najważniejsze było to, że wszyscy starsi i młodsi świetnie się bawili, a dzieci już pytają kiedy będzie następny piknik.


27 czerwca 2006 - Dworzec bez zmian

Sprawa dworca sięga ubiegłego roku, kiedy to na jednej z sesji Zbigniew Owczarski - prezes PKS Sp. z o. o. w Świdnicy poinformował, że spółka rezygnuje z utrzymania strzegomskiego dworca. Powodem takiej, a nie innej decyzji były uwarunkowania ekonomiczne i modernizacja spółki. Do momentu rozstrzygnięcia losów strzegomskiego dworca jego majątkiem dysponował syndyk masy upadłościowej.
Gmina Strzegom zgodnie z wolą radnych i mieszkańców przystąpiła do przetargu nieograniczonego w celu wykupu i zagwarantowania dotychczasowej funkcji dworca PKS na ul. Kasztelańskiej.
Przetarg jednak przegrała. Jednak mieszkańcy gminy Strzegom mogą spać spokojnie, bo jak wynika z deklaracji nowego dysponenta a jest nim spółka POLBEM z Wrocławia nie będzie ona chciała zmieniać jego pierwotnej funkcji.


26 czerwca 2006 - Festiwal Szachowy w Żarowie

W dniach 30 czerwca - 2 lipca odbędzie się w Żarowie X Międzynarodowy Festiwal Szachowy Pamięci Michała Sośnickiego.
Festiwal do 2004 roku odbywał się w Świdnicy. W 2005 roku nie został rozegrany, teraz jednak rusza ponownie, tym razem szachiści zjadą do Żarowa.
Festiwal składać się będzie:
z Turnieju Szachów Aktywnych P'15, Turnieju Szachów Błyskawicznych P'5 i Turnieju Szachów Szybkich P'30.
Szczegóły turnieju i formularz - >>> zobacz


26 czerwca 2006 - Prezydent o aniołach biznesu

Już jutro, w podwałbrzyskim Zamku Książ rusza Akademia Muflonów. Akademia to cykl bezpłatnych konferencji dla przedsiębiorców z regionu wałbrzyskiego.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem, organizowanym przez redakcję "Nowych Wiadomości Wałbrzyskich" objęli prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz prezydent Wałbrzycha, Piotr Kruczkowski. Podczas pierwszej konferencji, która odbędzie się pod hasłem "Sztuka Zarządzania - Najlepsze Praktyki w Biznesie" prezydent Murdzek wystąpi z prelekcją.
Będzie mówił o aniołach biznesu, czyli przedsiębiorcach, którzy dysponują kapitałem, a przede wszystkim wiedzą oraz doświadczeniem w biznesie i chcą je udostępniać innym.
Korzystanie z takiego wsparcia może służyć szybkiemu rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw.


26 czerwca 2006 - Żarów Cup‘ 2006

24 czerwca na Stadionie Miejskim w Żarowie rozegrany został VII Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" Żarów Cup‘ 2006. W turnieju tym wystartowało łącznie 12 zespołów w tym 3 zespoły zagraniczne z miast partnerskich. W tym gronie zespół Zjednoczonych Żarów zajął 8 miejsce.
Pierwsze miejsce w turnieju zajął "Śląsk" Wrocław, na drugim miejscu "Górnik-Zagłębie" Wałbrzych, trzecie miejsce zajęła drużyna "Zagłębia" Lubin, kolejne miejsca zajęły: "Górnik" Polkowice, "Polonia-Sparta" Świdnica, "Piławianka" Piława Górna, "Polaban" Nymburk, "Zjednoczeni" Żarów, "Piast" Nowa Ruda, "Hunikum" Újfehértó, "Baszta" Wałbrzych i Sportverein Lohmar.
Najlepszy zawodnik turnieju - Niedźwiedź Kamil "Zagłębie" Lubin, najlepszy strzelec - Siwik Armand "Śląsk" Wrocław, bramkarz - Gałek Daniel "Górnik-Zagłębie" Wałbrzych, obrońca - Miąsik Paweł "Śląsk" Wrocław.


26 czerwca 2006 - Sesja ostatniego czerwca

Na ostatni dzień czerwca zaplanowano obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Początek o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W jej trakcie radni zapoznają się z założeniami polityki społecznej i gospodarczej na 2007 rok, Lokalnym Programem Rewitalizacji Zdegradowanych Obszarów Miejskich na lata 2006-2013. Zapoznają się również z wynikami kontroli Komisji Rewizyjnej - "Przegląd aktywności Urzędu Miejskiego Świdnicy w pozyskiwaniu środków unijnych" oraz "Kontrola umów zawartych przez ŚPWiK Sp. z o.o. ze Spółką Texel w Świdnicy".
Podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie - wyrażenia zgody na udzielenie pomocy finansowej Województwu Dolnośląskiemu na przebudowę skrzyżowania dróg wojewódzkich - placu Wolności, wprowadzenia biletu wakacyjnego, organizacji oraz szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w Domu Dziennego Pobytu, powiększenia terenu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" - podstrefa Świdnica.


26 czerwca 2006 - Wyróżnienie

Grupa teatralna Teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala działającego przy Żarowskim Ośrodku Kultury w Żarowie otrzymała specjalne wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Teatru Narodowego i Związku Artystów Scen Polskich.
Wyróżnienie to ogromny sukces Ryszarda Dykcika opiekuna teatru, reżysera i aktora a także młodych aktorów Pauliny Rosińskiej, Magdy Sokołowskiej, Wojciecha Kutołowskiego i Marcina Trzpiota, autora tekstu Roberta Gawłowskiego i scenografa Jacka Szumańskiego.
Do konkursu pod koniec ubiegłego roku została zgłoszona sztuka Roberta Gawłowskiego pt. "Droga w ciemności". Sztuka opowiada o ostatnich dniach życia siostry Teresy Karmelitanki Edyty Stein.


26 czerwca 2006 - Dla każdego coś dobrego

24 i 25 czerwca odbyły się Dni Dobromierza. Sobotnie świętowanie rozpoczęło się otwarciem sezonu kąpielowego na basenach, na które w tym dniu wstęp był bezpłatny. Na osoby spragnione wodnych i słonecznych kąpieli czekały liczne niespodzianki - dla najmłodszych przygotowano wiele konkursów i zabaw sportowo-rekreacyjnych. O godzinie 15.00 wystartowały koncerty na scenie głównej. Dla licznie zebranej młodzieży zagrali: zespół rockowy Any Way, hip hopowy zespół Largo, zespół PeHa reprezentujący funky-pop oraz gwiazda wieczoru Trzeci Wymiar. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna pod gwiazdami.
Niedzielę można nazwać dniem rodzinnym. Występy rozpoczął koncert uczniów ogniska muzycznego z Dobromierza, następnie na scenie zadebiutował zespół folklorystyczny Dobromierzanie. Dla najmłodszych zaprezentowany został specjalny program estradowy "Baby Show", który wciągnął do wspólnej zabawy wszystkie dzieci a nawet niektórych rodziców. Gwiazdą niedzielnych występów był duet Andreo & Karina wykonujący covery niezapomnianego duetu Albano & Romina Power. W trakcie występów można było zwiedzić specjalnie przygotowane stoiska z wyrobami dekoracyjnymi z siana, stoiska z dorobkiem artystycznym lokalnych twórców ludowych, wśród którym największym zainteresowaniem cieszyły się "szydełkowe" ubrania. Było również stoisko promocyjne Gminy Dobromierz, gdzie oprócz materiałów promujących gminę można było skosztować lokalnych przysmaków.
Dodatkową atrakcją Dni Dobromierza było otwarcie wystawy prac plastycznych studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Młodzi artyści już po raz kolejny przyjechali do Dobromierza na tygodniowy Plener Malarski.


25 czerwca 2006 - Zwycięstwo Finki, Spisak trzeci

Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso po bezbłędnym przejeździe w konkursie skoków utrzymała prowadzenie, zapewniając sobie zwycięstwo w eliminacjach Pucharu Świata w Strzegomiu.
Drugie miejsce zajęła Linda Algotsson ze Szwecji na koniu Stand By Me. Pomimo dwóch zrzutek trzecie miejsce utrzymał również reprezentant Polski, Paweł Spisak. Zawodnik ten wygrał Mistrzostwa Polski Seniorów.
Szczegółowe wyniki - >>> zobacz, galerie - >>> zobacz


25 czerwca 2006 - Nagroda za bystrość

Rusza szósta edycja konkursu stypendialnego "zDolny Śląsk" organizowanego przez Fundację Edukacji Międzynarodowej i władze samorządowe Dolnego Śląska. O roczne stypendia naukowe ponownie ubiegać się mogą uczniowie różnego typu szkół z całego Dolnego Śląska, którzy w tym roku szkolnym odnieśli znaczące sukcesy naukowe, artystyczne lub sportowe. Termin składania wniosków w konkursie zDolny Śląsk mija 31 sierpnia 2006 roku.
Laureaci, których wyłoni jesienią Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień, otrzymają roczne stypendia w wysokości od jednego do dwóch tysięcy złotych.
Wraz z konkursem zDolny Śląsk, rusza dodatkowy, "pomostowy" program pomocy dla dolnośląskich absolwentów szkół średnich. "Stypendia pomostowe" skierowane są tylko do tegorocznych maturzystów z miejscowości liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców, którzy dostali się na dzienne studia magisterskie. Kandydaci na stypendystów mają czas na ubieganie się o stypendium tylko do 15 sierpnia.
Więcej informacji i formularze wniosków - >>> pobierz


25 czerwca 2006 - Biblioteka na wakacjach

Od 1 lipca do 31 sierpnia zmienią się godziny otwarcia Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.
W tym okresie będzie ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

Dodatkowo przez całe wakacje w soboty biblioteka będzie nieczynna.


25 czerwca 2006 - Wypoczynek letni

27 dzieci z gminy Dobromierz wyjedzie na darmowe kolonie finansowane przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, a dodatkowo dla wszystkich dzieci pozostających na miejscu zorganizowane zostaną zajęcia na świeżym powietrzu, które będą trwały przecz cały okres wakacji.
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu po dokonaniu podziału kwoty uzyskanej z Ministerstwa Edukacji Narodowej na organizację wypoczynku letniego przyznało Gminie Dobromierz 7 bezpłatnych miejsc na kolonię dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych. Kolonia w Ośrodku Wypoczynkowym "Maria" w Lewinie Kłodzkim rozpoczyna się już jutro. Przyznano także 20 bezpłatnych miejsc na kolonię dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Kolonia będzie zorganizowana przez Caritas Diecezji Świdnickiej w Ośrodku Wypoczynkowym "Dana" w Łebie - od 22 lipca do 4 sierpnia.
Dla dzieci i młodzieży pozostających w domach Gmina Dobromierz i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizuje w poszczególnych miejscowościach, na boiskach zajęcia sportowe. Dodatkową atrakcją będą ogniska połączone z pieczeniem kiełbasek, zawody sportowe oraz jednodniowa wycieczka autokarowa.
Również Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu przygotował dla dzieci szereg imprez, począwszy od festynów, poprzez cykl imprez pod nazwą "Wesołe Lato na Wsi" odbywających się w poszczególnych miejscowościach gminy, po różnego rodzaju turnieje sportowe.


25 czerwca 2006 - Młodzi, zdolni i ambitni

Swoją postawą, zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami zasłużyli na miano wzorowych uczniów. 19 czerwca w SCK najlepsi absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Strzegom mieli swoją uroczystość.
Wyróżnieni uczniowie przybyli w towarzystwie rodziców, by odebrać gratulacje za całokształt swojej kilkuletniej pracy i otrzymać z rąk burmistrza Strzegomia oraz przewodniczącego Rady Miejskiej nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. W uroczystości udział wzięli również dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych i inni zaproszeni goście. Zgromadzona młodzież osiągnęła bardzo dobre wyniki w nauce, chętnie brała udział w przedmiotowych konkursach szkolnych, pozaszkolnych i olimpiadach, często zajmując na nich wysokie lokaty. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w życiu swojej szkoły, rozsławiając tym samym jej dobre imię.
Podczas uroczystości burmistrz Lech Markiewicz wręczył również nagrody laureatom IV Gminnego Konkursu Matematycznego, który odbył się w dniu 13 czerwca na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu. W zaszczytnym gronie najlepszych absolwentów znaleźli się:
Piotr Bartnicki, Damian Bizoń, Alicja Gapa, Beata Karczewska, Justyna Koszarska, Albert Fidos, Adam Kulas, Joanna Kozłowska, Małgorzata Koszarska, Joanna Lasko, Iwona Dyś, Kamil Gajecki, Justyna Chwała, Paula Mazan, Małgorzata Wilkosz, Mateusz Brzoski, Omar Adham, Adrianna Lebiedzińska, Martyna Boruszewska, Piotr Rudnicki, Kamil Świędrych, Patrycja Kopeć, Justyna Andrzejak, Paulina Gierat, Michalina Duda, Adam Balawender, Piotr Siekaniec, Kajetan Bielawski, Kamil Grabowiec, Konrad Bober, Milena Hajduga, Julita Kuriata, Aleksandra Rakowska, Ewa Bizoń, Jarosław Zawiła i Alicja Baszak.


25 czerwca 2006 - Jodłowa w remoncie

10 lipca powinien zakończyć się remont ulicy Jodłowej i utrudnienia dla kierowców, ponieważ odcinek od ulicy Francuskiej do Kopernika jest zamknięty.
Do tego czasu na 56-metrowym odcinku jezdnia uzyska nową podbudowę betonową, a na niej zostanie położony odporny na koleiny asfalt.
Przy okazji zostanie wykonana zatoczka dla autobusów.
Prace pochłoną 96 tys. zł.


25 czerwca 2006 - Zwrot podatku

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. Od 1 do 30 września 2006 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od położenia gruntów rolnych. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT za zakup oleju napędowego, które zostały wystawione od 1 stycznia 2006 r.
W tym roku zwrot wydanych środków wynosić będzie: 38,70 zł x ilość ha użytków rolnych.
Pieniądze wypłacane będą w terminie 1 - 30 listopada 2006 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku. Procedura i warunki ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego - >>> zobacz


24 czerwca 2006 - Polak w pierwszej trójce

Próba terenowa TOYOTA Horse trials Strzegom zakończyła się bardzo dobrym wynikiem reprezentanta Polski Pawła Spisaka. Awansował on o dwa miejsca i przed decydującą niedzielną próbą skoków jest trzeci w konkursie CIC***. Utrzymał też prowadzenie w Mistrzostwach Polski Seniorów.
Po drugim dniu eliminacji Pucharu Świata WKKW na pierwszym miejscu nadal jest Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Caruso, druga Linda Algotsson na Stand By Me (Szwecja). Trzecia po ujeżdżeniu Karin Donckers po przekroczeniu limitu czasu na crossie spadła na dziesiąte miejsce.
W Mistrzostwach Polski WKKW po próbie terenowej i upadku Łukasz Kaźmierczaka na Ostlerze, z trzeciego na drugie miejsce awansował Jerzy Krukowski na Donnie Sarze. Trzecią lokatę, po bezbłędnym przejeździe crossu, zajmuje Julia Krzyżanowska na Efezie.
W ocenie zawodników trasa cross była świetnie przygotowana, ale też dużo trudniejsza niż rok temu. Podczas konferencji prasowej Piia Pantsu, Linda Algotsson i Paweł Spisak wskazywali na wymagający kompleks wodny i nietypową przeszkodę w postaci piłki nożnej. Wyniki online - >>> zobacz, galerie - >>> zobacz


24 czerwca 2006 - Stypendia przed wakacjami

Na konta świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów trafiło ponad 75 tys. zł. Pieniądze przeznaczone są dla uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce (średnia ocen od 4,75 wzwyż) oraz sporcie.
Najzdolniejsi otrzymają 112 zł. Stypendium naukowe w Świdnicy otrzyma 401 uczniów szkół podstawowych oraz 427 gimnazjalistów. O przyznanie stypendiów wnioskowali dyrektorzy szkół. Wysokość pomocy różnicowali w zależności od wyników osiąganych w nauce.
W tym roku szkolnym na stypendia naukowe miasto przeznaczyło ponad 116 tys. zł.


24 czerwca 2006 - Festyn Rodzinny w Gniewkowie

Już po raz szósty na boisku w Gniewkowie odbył się Festyn Rodzinny organizowany przez: Grono Pedagogiczne, Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej w Gniewkowie, Rady Sołeckie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wójt gminy Maria Jaworska, zastępca wójta Dorota Puć, przewodnicząca rady Jolanta Nitarska, ksiądz proboszcz Piotr Sowa, wizytator kuratorium Renata Kamińska, poseł na Sejm RP Mieczysław Jedoń, władze zarządu powiatowego i gminnego straży pożarnej, radni powiatowi i gminni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz sponsorzy.
Uroczystość rozpoczęła się od Gminnych Zawodów OSP o Puchar Wójta Gminy. Następnie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie w programach artystycznych. W trakcie festynu przeprowadzono konkurs plastyczny oraz konkursy sportowe. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wygrać min. odtwarzacz DVD, królika miniaturkę. Sporą atrakcją dla uczestników festynu były pokazy modeli latających, które odbyły się w przerwie między występami zespołu folklorystycznego Kostrzanie. Mieszkańcy bawili się przy muzyce zespołu Enigma do późnych godzin nocnych.


24 czerwca 2006 - Będzie bilet wakacyjny?

Jeśli radni wyrażą zgodę od 1 lipca młodzi świdniczanie będą mogli korzystać z miesięcznych biletów wakacyjnych. Oszczędności w porównaniu z dotychczasowym biletem ulgowym szkolnym będą mogły sięgnąć nawet 50 zł. Gotowy jest już projekt uchwały, którą zajmą się radni na najbliższej sesji - 30 czerwca.
Skąd pomysł na bilet wakacyjny? W czasie wakacji uczniowie nie kupują miesięcznych biletów szkolnych. Nie rośnie również sprzedaż biletów jednorazowych, dlatego powstał pomysł wprowadzenia nowego biletu. Chcemy, stworzyć uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych możliwość niedrogiego przemieszczania się komunikacją miejską np. do ośrodków rekreacyjnych. Zwiększyć również liczbę podróżnych. Według planu bilet po Świdnicy będzie kosztował 14 zł za miesiąc. Na liniach podmiejskich 16,10 zł. Na pozamiejskich do 10 km - 18,20 zł, a powyżej 10 km - 24,50 zł. W roku szkolnym ulgowe bilety miesięczne kosztują od 42 zł do 73,50 zł.


24 czerwca 2006 - Potrzebne trzy osoby

Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworzynie Śląskiej przyjmie 3 osoby na odbycie stażu zawodowego. Wymagania:
wykształcenie średnie/wyższe o kierunku prawno-administracyjnym lub pracownika socjalnego, skierowanie z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy, preferowane osoby zamieszkałe w gminie Jaworzyna Śląska.

Bliższe informacje u kierownika Ośrodka pod numerem telefonu 074 8584222 lub pocztą elektroniczną - >>> napisz


24 czerwca 2006 - Zakończyli rok szkolny

Ponad 80 dzieci z Przedszkola w Pszennie żegnało mijający rok szkolny. Dla wielu z nich były to ostatnie chwile w nowym budynku przedszkola. Od września rozpoczynają kolejny etap swojej edukacji, tym razem jednak już w szkolnych ławkach.
Budowa przedszkola warta ponad 1 mln zł., została dofinansowana kwotą 150.000 zł dotacji bezzwrotnej w ramach kontraktu wojewódzkiego dla województwa dolnośląskiego. Dziś stanowi jedno z najnowocześniejszych przedszkoli w powiecie i tworzy kompleks edukacyjny wraz z przylegającymi budynkami: Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika i Gimnazjum Pszennie.
Rodziców i gości powitały przedszkolaki specjalnie przygotowanym na tę uroczystość programem artystycznym. Po jego zakończeniu gratulacje rodzicom dzieci uczęszczających do Przedszkola w Pszennie złożyła dyr. przedszkola Ewa Wasilenia, podkreślając szczególne zaangażowanie i chęć współpracy jakiego doświadczyła ze strony rodziców.
Słowa uznania i wyrazy wdzięczności skierowała również na ręce wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek, przewodniczącego Rady Gminy Świdnica Wiesława Malisza, dyrektora GZO J. Generowicz, za szczególne zaangażowanie i trud jaki został włożony w budowę i oddanie nowego budynku przedszkola. Uroczystości zostały zakończone wręczeniem dyplomów i nagród dla przedszkolaków wszystkich III oddziałów funkcjonujących Przedszkolu w Pszennie.


23 czerwca 2006 - Najlepsza w Europie

Dzisiaj w Wiedniu podczas Siatkarskiej Gali, Dorota Świeniewicz, najbardziej utytułowana polska siatkarka odebrała nagrodę dla najlepszej siatkarki Europy w roku 2005.
Dwa razy zdobyła mistrzostwo Europy - 2003 i 2005.
W tym roku ze swoim klubem Desparem Perugia, wygrała Ligę Mistrzyń.
Wcześniej zdobyła Puchar CEV. Była również mistrzynią Serie A, uważanej za najsilniejszą ligę świata. Gratulujemy Pani Dorocie.


23 czerwca 2006 - Piia Pantsu najlepsza po ujeżdżeniu

Po próbie ujeżdżenia w konkursie CIC*** zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Finka, Piia Pantsu startująca na koniu Ypaja Caruso. Drugie miejsce zajmuje Szwedka, Linda Algotsson na Stand By Me, a trzecie Belgijka, Karin Donckers na Lamicell Idem du Roc.
Najlepszy z Polaków Paweł Spisak na Wieruszu w tym konkursie plasuje się na piątym miejscu, prowadząc jednocześnie w Mistrzostwach Polski Seniorów. Drugi jest Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze, a trzeci Jerzy Krukowski na Donnie Sarze. W Mistrzostwach startuje siedem par.
W Strzegomiu rozgrywanych jest pięć międzynarodowych konkursów. Poza CIC***, są to: CCI***, CIC**, CCI** oraz CIC*. We wszystkich konkursach staruje blisko 200 par z 17 krajów. W sobotę odbędzie się druga cześć zawodów, czyli próba terenowa, a w niedzielę skoki na parkurze, które zadecydują o ostatecznych wynikach zawodów. Wyniki online - >>> zobacz, galerie - >>> zobacz


23 czerwca 2006 - Burmistrz wyjaśnia

W związku z szerzeniem nieprawdziwych informacji i haseł, dotyczących przekształcenia Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach, burmistrz Świebodzic Jan Wysoczański wyjaśnia:
Przychodnia w Świebodzicach była, jest i będzie. Nikt nie chce jej zamknąć. Słowo "likwidacja" nie oznacza fizycznej likwidacji placówki, lecz restrukturyzację organizacji i sposobu zarządzania. Ośrodek nadal funkcjonować będzie przy Alejach Lipowych 5 i będzie pełnił ten sam co dotychczas zakres usług dla mieszkańców. Gwarantowane jest dalsze udzielanie świadczeń zdrowotnych, przejęcie obowiązków pracodawcy wobec dotychczasowych pracowników zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Zdrowia, rozszerzenie usług specjalistycznych, ścisła współpraca ze szpitalem, dostępność usług 24 godziny, w tym w soboty i w niedziele, realizacja niezbędnych prac remontowych.
Podejmowane działania mają na celu utrzymanie i lepsze wykorzystanie bazy ośrodka i szpitala, poprawę jakości i dostępności usług dla mieszkańców. Publiczne głoszenie haseł niezgodnych z powyższymi założeniami jest wprowadzaniem w błąd mieszkańców. Moim zdaniem jest to działanie na niekorzyść miasta, mieszkańców, a jedynie mające na celu wywołanie szumu medialnego w zbliżającej się kampanii wyborczej. Apeluję do mieszkańców, by nie dali się omamić, by nie pozwalali, aby coś działo się ich kosztem.
Jan Wysoczański - Burmistrz Świebodzic


23 czerwca 2006 - Inicjatywa w Biurze Rady

Na prośbę współorganizatora - inicjatora przedsięwzięcia pod nazwą - "Obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze w sprawie przychodni zdrowia w Świebodzicach" - Tomasza Kurzawy, który wraz z kadrą przychodni, pacjentami przychodni, kadry szpitala oraz innych mieszkańców Świebodzic przekazali tekst uchwały do Biura Rady Miejskiej w Świebodzicach zamieszczamy ten tekst w całości - >>> zobacz.
Podpisało się pod nimi 751 i odpowiednio 881 osób.


23 czerwca 2006 - Wernisaż - Ewa Solima

Wystawa malarstwa Ewy Solimy będzie towarzyszyć IX Festiwalowi Teatru Otwartego w Świdnicy.
Od 6 lipca do 6 sierpnia w Galerii Fotografii zobaczyć będzie można szereg obrazów inspirowanych podróżami w dalekie zakątki świata. Ewa Solima jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jej malarstwo to podróże przez wszystkie kontynenty. Na płótnach możemy zobaczyć małpkę z płaskowyżu Nazca, chińskie pieczątki, baobaby z Madagaskaru, Tahitańskie wzory tatuaży czy barwne pióropusze z Brazylijskiej samby.
Malarstwo pełne koloru, motywów etnograficznych i orientalnej symboliki.
Zapraszamy o godzinie 19.00


23 czerwca 2006 - Basen odkryty

Już od soboty, 24 czerwca świdniczanie będą mogli korzystać ze wszystkich niecek basenu letniego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W obiekcie przy ulicy Śląskiej do dyspozycji są cztery niecki o wymiarach 75mx10m, 50mx25m oraz różnych głębokościach wraz z 3,5m wieżą do skoków.
Przed sezonem niecka nr 3 została uszczelniona i wymalowana, wymalowano również nieckę nr 1. Prace pochłonęły ok. 50 tys. zł.
Basen przy ul. Śląskiej czynny jest codziennie w godzinach 10.00-19.00. Bilety wstępu kosztują - 2 zł ulgowy i 4 zł normalny. Można również nabyć karnety.


23 czerwca 2006 - Spotkanie w szkole

Dzisiaj na uroczystościach zakończenia roku szkolnego 2005/2006 w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym gościł Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Artur Paprota, wójt gminy Teresa Mazurek, dyrektor departamentu polityki socjalnej Bogusław Szpytman, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jadwiga Generowicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Świdnica Mariusz Barcicki i wiceprezes LPR powiatu świdnickiego Lidia Bakalarczyk.
Uroczystości zakończenia roku szkolnego były okazją do przedstawienia Panu Wicemarszałkowi A. Paprocie realizowanej inwestycji - budowy hali sportowej przy budynku Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Budowa hali będzie największą z dotychczas realizowanych inwestycji oświatowych w gminie Świdnica. Pan wicemarszałek został zapoznany z koncepcją budowy hali, a także omówiono możliwości wsparcia finansowego w/w inwestycji.


23 czerwca 2006 - Medycy zapraszają do teatru

Jutro w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędę się Interaktywne Warsztaty Kardiologiczno- Diabetologiczne.
Masz pytanie do lekarza związane z chorobą serca, nadwagą, nadciśnieniem, cukrzycą, więc przyjdź i zapytaj.
Na wszystkie nurtujące Państwa pytania odpowiedzą lekarze z Oddziału Kardiologicznego Szpitala "Latawiec" w Świdnicy.
Warsztaty rozpoczną się o godzinie 13.00. Wstęp jest wolny.


23 czerwca 2006 - Walimskie Lato Muzyczne

17 czerwca w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu rozpoczęło się 3. Walimskie Lato Muzyczne koncertem egzotycznego zespołu "Leyenda". Zespół założony w 1992 roku tworzą Indianie górskich dorzeczy Amazonki z plemienia Keczua. Rozgłos wykonawcom przyniosła płyta wydana wspólnie a Arką Noego. Zespół zaprezentował oryginalną muzykę indiańską na takich instrumentach jak fletnia pana, charango, bombo, konga, zamponas oraz piosenki misyjno-religijne.
Publiczność zgromadzona w kościele p.w. św. Jadwigi żywiołowo reagowała na wykonania takich utworów jak: El Condor Passa, Allabare, Jesu Christo nagradzając artystów burzą oklasków. Andyjska, egzotyczna dla nas, muzyka wprowadziła dobry nastrój.
Koncert zakończył się owacjami na stojąco i bisem. Serdecznie zapraszamy na następne koncerty.


23 czerwca 2006 - Najlepsi w szkołach

Dom Kultury w Bystrzycy Górnej gościł Prymusów, najzdolniejszych uczniów i sportowców szkół z gminy Świdnica. Wśród 139 uczniów wyróżnionych stypendium naukowym w roku szkolnym 2005/2006, znalazło się: 10 prymusów ze szkół podstawowych i gimnazjów, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy z gratulacjami, 125 uczniów wyróżniających się najwyższymi wynikami w nauce 14 uczniów wyróżniających się osiągnięciami w sporcie.
Należy podkreślić, iż w poprzednim semestrze uprawnionych do stypendium naukowego było 51 uczniów, co w porównaniu z obecnymi wynikami stanowi wzrost o ponad 170%. Wysokość tegorocznego stypendium wyniosła 100zł. zarówno za wyniki w nauce jak i osiągnięcia sportowe.
Wręczając nagrody Prymusa szkoły wójt gminy Teresa Mazurek wyraziła uznanie wszystkim nagrodzonym, podkreślając, iż jest to pokolenie, które powinno spokojnie patrzeć w przyszłość, mając takie osiągnięcia. Jest to z pewnością zasługa nie tylko samych nagrodzonych, ale również ich rodziców, pedagogów i dyrektorów szkół. Tytuł Prymusa Prymusów otrzymała Malwina Kotowicz z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym uzyskując średnią ocen 6,0. Pełna lista najzdolniejszych uczniów - >>> zobacz


23 czerwca 2006 - Stypendia w Jaworzynie

Wczoraj Burmistrz Miasta wręczył stypendia za osiągnięcia sportowe. Trzynastu stypendystów wykazało się w trzech dyscyplinach sportowych: biegi, kolarstwo, dżudo. Z budżetu gminy przeznaczono na ten cel 3 000 zł. Otrzymali je: biegi - jedna osoba otrzymała jednorazowe stypendium w wysokości 100 zł.
kolarstwo - trzy osoby otrzymały trzymiesięczne stypendia w wysokości 100 zł miesięcznie i jedna osoba jednorazowe stypendium w wysokości 100 zł.
dżudo - jedna osoba otrzymała sześciomiesięczne stypendium w wysokości 100 zł miesięcznie, pięć osób otrzymało jednorazowe stypendia w wysokości 100 zł oraz jedna osoba otrzymała pięciomiesięczne stypendium w wysokości 100zł miesięcznie.
Oprócz stypendiów za osiągnięcia sportowe w czerwcu dyrektorzy szkół przyznali stypendia za wyniki w nauce. Stypendia zostały wręczone uczniom na uroczystościach z okazji zakończenia roku szkolnego. Z budżetu gminy przeznaczono na ten cel także 3 000 zł.
Gimnazjum w Jaworzynie Śl. 1 200 zł - stypendia otrzymało 12 osób w wysokości 100 zł,
Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śl. 1 100 zł - stypendia otrzymało 11 osób w wysokości 100 zł,
Szkoła Podstawowa w Pastuchowie 400 zł - stypendia otrzymało 5 osób w wysokości 60 zł i jedna osoba w wysokości 100 zł,
Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie 300 zł - stypendia otrzymało 3 osoby w wysokości 100 zł


23 czerwca 2006 - Dni Dobromierza

W dniach 24-25 czerwca, Dobromierz obchodzi swoje święto.
To coroczne Dni Dobromierza. Podczas tych dni odbędą się imprezy rekreacyjno-sportowe dla młodzieży, konkursy, plener malarski, koncerty.
Wystąpią miedzy innymi: Paweł "KONJO" Konnak, zespół ANY WAY Rock i inni, a gwiazdą wieczoru będzie - Trzeci Wymiar.
Szczegółowy program dwudniowej imprezy - >>> zobacz


23 czerwca 2006 - Grand Prix Goethego

W niedzielę, 25 czerwca już od godziny 11.00 na leśnych terenach wokół Bagieńca odbędzie się kolejny Grand Prix Goethego.
Jest to coroczny wyścig kolarzy na rowerach górskich. Startują amatorzy i zdolni młodzi zawodnicy, miłośnicy rowera. W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału również osoby powyżej 50 roku życia.
Mogą oni startować na rowerach różnego typu. Nie ma żadnych ograniczeń.
Organizatorzy zapraszają także kibiców a będzie na co popatrzeć.


23 czerwca 2006 - Żarów Cup ’ 2006

Jutro na stadionie miejskim w Żarowie odbędzie się VII Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej Żarów Cup ’ 2006 o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk - Janusza Łaznowskiego. Historia Turniejów w Żarowie sięga 2000 roku. Wówczas to, w ramach obchodów 20-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" 2 września po raz pierwszy odbył się Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej dla zawodników 13-letnich i młodszych.
Pomysłodawcami i prekursorami zorganizowania Turniejów w Żarowie byli: ówczesny Burmistrz Żarowa (obecnie poseł na Sejm RP) Zbigniew Chlebowski oraz działacze NSZZ "Solidarność": Andrzej Zając i Andrzej Jóźwiak.
W tym roku po raz pierwszy w Turnieju udział weźmie aż 12 drużyn (zawodnicy rocznik 1993 i młodsi): "Zagłębie" Lubin, "Górnik" Polkowice, "Śląsk" Wrocław, "Górnik-Zagłębie" Wałbrzych, "Piast" Nowa Ruda, "Polonia-Sparta" Świdnica, "Baszta" Wałbrzych, "Piławianka" Piława Górna, "Zjednoczeni" Żarów, "Polaban" Nymburk (Czechy), "Hunikum" Újfehértó (Węgry), Sportverein Lohmar ( Niemcy). Zapraszamy wszystkich na Stadion Miejski od godziny 08:45. Mecz finałowy o I miejsce odbędzie się o godz. 15:00.


23 czerwca 2006 - Zakończyli ligę

18 czerwca w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbyło się uroczyste zakończenie rozgrywek Amatorkiej Ligii Koszykówki.
Rywalizację wygrał zajmując pierwsze miejsce zespół - Krakersi wyprzedzając drużynę Tsunami.
Na trzecim miejscu uplasowała się zespół New York.
Najlepszym strzelcem Ligi Koszykówki został Marcin Markiewicz występujący w zespole Krakersi.


23 czerwca 2006 - Istnieje już 60 lat

9 czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszowie odbyły się obchody 60-lecia istnienia szkoły i 10-lecia nadania imienia Janusza Korczaka.
Zapoczątkowała je uroczysta msza św. koncelebrowana przez biskupa Ignacego Deca. Na uroczystość przybyli znakomici goście: władze samorządowe z burmistrzem Lechem Markiewiczem na czele, dyrektorzy szkół gminy Strzegom, emerytowani nauczyciele, poprzedni dyrektorzy szkoły, rodzice, uczniowie, absolwenci, korczakowska brać z całej Polski - przedstawiciele szkół noszących imię pisarza, władze Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka na czele z przewodniczącą Jadwigą Bińczycką, która uhonorowała biskupa, burmistrza Strzegomia oraz dyrektorów szkoły w Jaroszowie pamiątkowymi medalami korczakowskimi. Spotkanie miało bardzo podniosły charakter. Dyrektor szkoły Jacek Krogel przybliżył historię placówki, podziękował przyjaciołom szkoły za wsparcie i życzliwość. Owacyjnie został przyjęty program artystyczny, zaprezentowany wspólnie przez uczniów, rodziców i nauczycieli - była to przejmująca lekcja miłości, tolerancji i akceptacji, której przyświecały myśli Janusza Korczaka. Widzów porwały dziecięce śpiewy i wspaniale zaaranżowane tańce.
Następnie zaproszeni goście udali się do sal lekcyjnych, gdzie mogli obejrzeć przygotowane prezentacje dotyczące historii szkoły, Jaroszowa, a także osiągnięć uczniów. Zwiedzający ze wzruszeniem odnajdywali się na zdjęciach, wspominali swoich uczniów i nauczycieli. Święto szkoły stało się świętem mieszkańców Jaroszowa i wydarzeniem, które u wielu wywołało głębokie wzruszenie.


23 czerwca 2006 - MPK na wakacje

W poniedziałek, 26 czerwca, zacznie obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Zgodnie z nim do 31 sierpnia zawieszone zostaną następujące linie:
- nr 2 - Świdnica-Komorów,
- nr 60 bis - pl. Grunwaldzki-ul. Bystrzycka.
Nowy wakacyjny rozkład jazdy będzie wywieszony już od najbliższej soboty. Szczegółowe informacje pod numerem tel. 074 8518-155, 074 8562-855 lub www.mpk.swidnica.pl. Ale to nie jedyne zmiany. Od 1 lipca MPK nie będzie obsługiwało części kursów na linii nr 15 Świdnica-Łażany, które zgodnie z porozumieniem przejmie PKS Świdnica. W zamian kilka innych kursów PKS będzie obsługiwało MPK. Szczegółowe informacje pasażerowie znajdą na rozkładach jazdy. Dodajmy, że bilety miesięczne pracownicze sprzedawane na tę linię będą honorowane zarówno przez PKS Świdnica, jak i MPK Świdnica.


22 czerwca 2006 - Hanna Bakuła w "Dzienniku"

W "Galerii Dziennika" kolejna już wystawa.
Po prezentacji twórczości malarki i rzeźbiarki - Ewy Solimy, pochodzącej ze Strzegomia, robiącej niebywała karierę, tym razem prezentujemy twórczość artystki już bardzo znanej, znanej również poza granicami naszego kraju.
Wystawia w "galerii" Hanna Bakuła.
Nade wszystko to malarka, ale to także artystka pisząca, mająca na swoim koncie już kilka wydanych książek.
Zapraszamy do "Galerii Dziennika", tam prócz kilkudziesięciu obrazów także wiele informacji o artystce - >>> zobacz


22 czerwca 2006 - Puchar online

W tym roku po raz pierwszy z TOYOTA Horse Trials Strzegom przeprowadzamy relacje online.
Przez 4 dni trwania zawodów wyniki wszystkich konkursów są publikowane na bieżąco, po przejeździe każdego konia, za pośrednictwem oficjalnej strony - www.WorldCupStrzegom.pl
Na stronie zamieszczane są informacje o przebiegu rywalizacji, jest też galeria zdjęć.
Dzięki temu osoby, które nie mogą podziwiać rywalizacji najlepszych zawodników na żywo mogą śledzić wyniki zawodów.


22 czerwca 2006 - Sesja nieskuteczna

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach radni mieli rozpatrzyć projekt uchwały w sprawie przekazania Miejskiego Ośrodka Zdrowia do prywatyzowanej spółki Mikulicz, zarządzającej w tej chwili szpitalem w Świebodzicach. Sesja jednak została przerwana przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Władysława Górę po tym, jak po wyjściu radnych opozycji zabrakło kworum, zdolnego podejmować prawomocne decyzje.
Zanim jednak doszło do przerwania spotkania, burmistrz Jan Wysoczański przedstawił efekty negocjacji z wrocławską firmą EMC Instytut Medyczny, z którą w ostatnich dniach prowadzone były negocjacje, dotyczące sprzedaży 90% udziałów w spółce Mikulicz. Wedle ustaleń kwota sprzedaży udziałów wyniosłaby 500 tys. złotych. Spółka z Wrocławia przejęłaby także zobowiązania spółki Mikulicz, w tym papiery dłużne (obligacje), a wartość tych zobowiązań wynosi na dziś ok. 1,8 miliona złotych. EMC zobowiązało się także do zabezpieczenia zobowiązań bieżących, co oznaczałoby konieczność wprowadzenia do spółki około 1,4 miliona złotych. Kolejne zobowiązanie, wynikające z przeprowadzonych ustaleń, to 2,4 miliona złotych na inwestycje, które przeprowadzić trzeba w ciągu dwóch najbliższych lat. Ogółem więc wartość całej transakcji to 6,1 miliona złotych. Punktem budzącym najwięcej kontrowersji w czasie negocjacji były sprawy kadrowe. Ostatecznie ustalono, że w ciągu roku z załogi liczącej 198 osób pozostałoby w szpitalu 125 osób, czyli 63%. 30 osób odeszłoby na emeryturę, pozostałe zostałyby zwolnione.
"Innego wyjścia nie ma. Jeśli nie uda się prywatyzacja, szpital będzie trzeba zamknąć. Natomiast co do nagłośnionej, a nieprawdziwej informacji dotyczącej zamiarów likwidacji ośrodka - nikt nie ma takich planów. Połączenie ośrodka, szpitala i dołączenie do tego pogotowia ratunkowego zapewniłoby lepsze funkcjonowanie służby zdrowia w mieście. Burmistrz zaznaczył też, że organizowanie pikiet i protestów to cyniczna gra wyborcza jego oponentów, bowiem miesza się do nich ludzi, którzy nie rozumieją problemu i są wprowadzani w błąd argumentami o "zamknięciu" czy "likwidacji" ośrodka. Apelował o zaprzestanie takich działań. Przewodniczący Góra przerwał sesję do 27 czerwca.


22 czerwca 2006 - Jutro finał

Spektakl plenerowy w wykonaniu uczestników warsztatów teatralnych, poezja Goethego w wyk. uczestników konkursu recytatorskiego, koncert zespołu muzyki dawnej "Aulodie" z Pragi, wystawa prac plastycznych, koncert poezji śpiewanej, prezentacja jednodniówki "Haust" - to niektóre z atrakcji przewidzianych na zakończenie Dni Goethego, które odbędą się jutro, w uroczej wsi Bagieniec, w gminie Jaworzyna Śląska.
Przez trzy dni trwały tam warsztaty artystyczne, w których udział wzięła grupa młodzieży z Jaworzyny Śląskiej i Świdnicy.
Podczas piątkowego finału naszych gości zaprosimy najpierw na spacer po Bagieńcu "Szlakiem Goethego", następnie przeniesiemy się na dziedziniec Zamku, gdzie odbywać się będzie część artystyczna.


22 czerwca 2006 - 40 lat szkoły

Zakończyły się uroczystości związane z blisko rocznymi obchodami 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy. Wczoraj przypadł ostatni dzień obchodów.
W ich trakcie prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przekazał Marii Mastalerz, dyrektor "szóstki" symboliczny czek na 4 tys. zł. Za te pieniądze placówka zakupi sprzęt sportowy.
- To jest moja szkoła! W dodatku widziałem ją zawsze z balkonu, ponieważ mieszkałem nieopodal - opowiada prezydent Murdzek, absolwent SP nr 6 z 1973 roku. - Pamiętam jak w szatni graliśmy w dmuchane. Kładliśmy na ławce drobne monety i z kolegami ile sił w płucach sprawdzaliśmy, kto pierwszy przesunie monetę tak, by nakryła monetę przeciwnika.
Ta szatnia i ławka wyglądają do dziś tak samo.


22 czerwca 2006 - Odznaczeni

"Z ludźmi i dla ludzi" było jest i pozostanie przewodnim celem wspólnych działań dla wyróżnionych Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W dniach 16-18 czerwca w Ośrodku Szkoleniowo-Sportowym Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS w Nowej Bystrzycy odbyły się wojewódzkie obchody 60 - lecia działalności sportowej i Zrzeszenia LZS na Dolnym Śląsku. Uczestniczyły w nich delegacje gminne i powiatowe, zasłużeni działacze, wybitni szkoleniowcy i zawodnicy, przedstawiciele władz wojewódzkich i sportowych.
Tam też wójt Gminy Świdnica została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, za szczególną działalność zawodową i społeczną na rzecz kultury sportowej. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał również Leszek Noworól ze Świdnicy. Odznaczenia wręczył Wicewojewoda Dolnośląski Pan Roman Kulczycki.
W sobotnich uroczystościach spotkali się przedstawiciele organizacji zrzeszających ponad 25 tysięcy osób uprawiających sport w 715 klubach.


22 czerwca 2006 - Ponownie lepsi

Bokserzy AKS-u Strzegom ponownie górą w rywalizacji ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, z klubu TV Alzey. W meczu międzypaństwowym rozegranym na początku czerwca w hali OSiR strzegomianie zwyciężyli 14:6.
- Większość walk była zacięta i bardzo wyrównana - stwierdził po zawodach Zenon Kaczor, szkoleniowiec AKS-u. - Tylko jeden pojedynek zakończył się przed czasem, w którym Michael Wakaln posłał na deski Mateusza Pawlaka. W zgodnej opinii obserwatorów na najwyższym poziomie stała walka pomiędzy Krzysztofem Sadłoniem a Sanem - Borysem Kirschem. Były w niej efektowne wymiany ciosów i obrony, a obaj pięściarze zaprezentowali dobrą formę. Ostatecznie, zwycięzcą został Sadłoń, którego wybrano najlepszym polskim bokserem i technikiem w tym meczu.
Dużą niespodzianką zakończył się pojedynek Mariusza Jaszowskiego z Siergiejem Dżulajanowem. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski, który przyzwyczaił nas do bardzo dobrej postawy, tym razem musiał uznać wyższość przeciwnika i pogodzić się z przegraną. Duże zainteresowanie wzbudziła także walka …dwóch Polaków: mistrza Polski seniorów Rafała Kaczora z Mariuszem Burzyńskim (również uczestnikiem MP).
Reprezentanci TV Alzey nie mieli w tej kategorii swojego przedstawiciela, więc "wypożyczyli" Burzyńskiego. Obaj zawodnicy mają okazję często ze sobą sparować, tak więc znają się praktycznie na pamięć. Jednak w tej chwili lepszym bokserem jest Kaczor, co udowodnił w walce. Syn trenera jest jednym z dwóch kandydatów strzegomskiej sekcji do reprezentowania Polski na igrzyskach w Pekinie w 2008 r. Drugi to Łukasz Janik, który nie wystąpił w tym międzypaństwowym meczu.


22 czerwca 2006 - Świdnica bliżej Francji

Samorządowcy ze Świdnicy, Wałbrzycha i Dzierżoniowa oraz Stowarzyszenie Dom Bretanii w Wałbrzychu podpisali porozumienie o powołaniu Forum Samorządowego Ziemi Wałbrzysko-Świdnicko-Dzierżoniowskiej.
- Z francuskimi partnerami współpracują już świdniccy rzemieślnicy. My zaś mamy doświadczenia współpracy z innymi zagranicznymi partnerami, dlatego zainteresowałem się utworzeniem Forum. Im więcej partnerów, tym większe szanse na szeroką współpracę z regionem Bretanii.
Zamierzamy wymieniać się doświadczeniami nie tylko jako samorządowcy. Będziemy wspólnie uczestniczyć i organizować imprezy kulturalne, sportowe, targowe. Stanie się też możliwa wymiana dzieci i młodzieży. Zachęcimy również naszą społeczność do współpracy z Francuzami - wylicza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, jeden z sygnatariuszy porozumienia.


22 czerwca 2006 - Wiedeńskie obchody

11 czerwca przedstawiciele Fundacji dla Miasta Strzegomia udali się do Wiednia na VI Obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Organizatorami imprezy byli: Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu oraz Polskie Stowarzyszenie Sportowe. Ten wielki Festyn Dziecięcy, trwający około 9 godzin zgromadził na wiedeńskim stadionie Union Sport Zentrum około 1500 uczestników. Fundacja miała własne stoisko, na którym prezentowano materiały promocyjne naszej gminy.
Ponadto, na stoisku fundacji, ozdobionym oryginalnym logo wykonanym przez Zbigniewa Puczkę, można było zakupić obrazy z widokami Strzegomia pędzla Zuzanny Bogackiej, witraże wykonane przez: Mirosławę i Natalię Panek, materiały promocyjne strzegomskiego rzemiosła kamieniarskiego. Prezentowano również ciasta Beaty Michałowskiej oraz kanapki ze swojskim smalcem oraz ogórkami małosolnymi.
W części artystycznej wystąpił zespół Remi Blues w składzie: Krzysztof i Kuba Wtorkiewicz i Remigiusz Knapik. Wyjazd sponsorowany był przez przewodniczącego Rady Fundacji - Jerzego Krzywdę oraz ochotniczą Straż Pożarną ze Stanowic. Trzy puchary z czarnego granitu ufundował i wykonał artysta - rzeźbiarz Adam Ratkowski. Festyn okazał się imprezą bardzo udaną. Zacieśnił i ożywił związki między społecznością Strzegomia a polonią austriacką, promując także ziemię strzegomską wśród społeczności rdzennie austriackiej.


21 czerwca 2006 - Hej Sobótko, Sobótko

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na program staropolskim obrządkiem inspirowany "Noc Świętojańską" czyli "Hej Sobótko, Sobótko".
Śpiewają, bawią i obrzędy przypominają artyści z bliska i daleka.
Miejsce zwyczajowo przyjęte nad Stawem Miejskim, godzina ta sama od 14 lat czyli 19.00 - 24 czerwca.
W programie m.in. świętojańskie wróżby, gdzie jest kwiat paproci, kto znajdzie panieński wianek, wspaniałe piosenki i tańce do świta. Zapraszamy


21 czerwca 2006 - Nagrody dla najlepszych

Jutro o godzinie 9.00 w świetlicy w Bystrzycy Górnej odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i stypendiów dla "Prymusa szkoły", uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, oraz uczniów mających osiągnięcia sportowe, a także szczególnie wyróżniających się w działalności na rzecz szkoły, z gminy Świdnica.
Wszystkie wyróżnienia będą przyznawane za osiągnięcia w II semestrze roku szkolnego 2005/2006. Łączna ilość uczniów, którzy otrzymają stypendia za wyniki w II semestrze wynosi 139, co w porównaniu z I semestrem stanowi wzrost o ponad 170%. Najlepszą uczennicą w roku szkolnym 2005/2006 w gminie Świdnica została Malwina Kotowicz - uczennica II klasy gimnazjum w Witoszowie Dolnym uzyskując średnia ocenę 6,0.


21 czerwca 2006 - Konkurs dla młodych świdniczan

Świdniccy uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą przystąpić do konkursu "Mój pomysł na przyszłą pracę".
Przedsięwzięcie organizuje Urząd Miejski w Świdnicy w ramach projektu "Partnerstwo Miast z Europy Środkowej ku Wydajnej Mobilności Pracowników". Na jego realizację miasto otrzymało pieniądze z funduszy unijnych w ramach Europejskiego Roku Mobilności Pracowników.
Do poniedziałku 26 czerwca przyjmowane są zgłoszenia od szkół gimnazjalnych i średnich, które chcą wytypować trzyosobowe drużyny.
Uczniowie będą mieli do wykonania kilka zadań w czasie wakacji i tuż po nich. Regulamin - >>> zobacz


21 czerwca 2006 - Grają w "Piwnicy"

24 czerwca w Piwnicy Świdnickiej odbędzie się koncert zespołów - Zero Procent oraz Zakaz Wjazdu + jam session.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00.
Wstęp na koncert jest wolny.21 czerwca 2006 - Strażacy z MOW

Z inicjatywy wychowawcy MOW Bolesława Kozów i Prezesa OSP w Mrowinach Pana Stanisława Wójcika w 1998 r. została utworzona przy MOW Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której skład stanowią wychowankowie ośrodka. Chłopcy co roku biorą udział w konkursie wiedzy pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" na szczeblu powiatowym oraz w konkursach plastycznych o tematyce ochrony przeciwpożarowej.
Ideą działalności drużyny jest szerzenie wśród młodzieży wiedzy i umiejętności w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Jest to jedyna w Polsce Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
Udział chłopców w drużynie pozwala na prawidłową integrację ze środowiskiem i ma pozytywny wpływ na ich resocjalizację. Obecnie drużyna pod opieką Bolesława Kozów liczy 12 druhów. 11 czerwca w Zawodach Sportowo - Pożarniczych Gminy Żarów odbywających się w Pożarzysku drużyna zajęła II miejsce. Umundurowanie drużyny zostało sfinansowane ze środków Powiatu Świdnickiego.


21 czerwca 2006 - Dwadzieścia lat minęło

20 lat temu miało miejsce uroczyste otwarcie Publicznego Przedszkola Nr 3 w Strzegomiu. W dniu jego otwarcia 4-oddziałowa placówka gotowa była na przyjęcie 120 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wszystkimi pracami związanymi z przygotowaniem przedszkola do rozpoczęcia swojej działalności kierowała wówczas Krystyna Bawoł. Przez 16 lat pełniła ona funkcję dyrektora placówki. Od 2002 roku obowiązki te sprawuje Alicja Niziołomska, która związana jest z przedszkolem od 1994 roku. Obecnie przedszkole jest placówką 6-oddziałową wraz z oddziałem zamiejscowym w Żółkiewce. Uczęszcza do niego 140 dzieci w wieku przedszkolnym. Kadrę stanowi 9 nauczycieli, katechetka i logopeda. Są to wykwalifikowani i doświadczeni pedagodzy.
Przedszkole realizuje kilka programów: edukacji ekologicznej, adaptacyjny, promocji zdrowia czy też edukację teatralną. Organizuje wiele imprez i uroczystości przedszkolnych. Dzieci biorą udział w licznych konkursach i imprezach środowiskowych, zdobywają wyróżnienia i nagrody. Przedszkole aktywnie współpracuje z biblioteką miejską, SCK, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, Urzędem Miejskim, szkołami, zakładami pracy, innymi instytucjami oraz wieloma życzliwymi ludźmi. W dniu 8 czerwca odbyła się uroczystość wieńcząca 20 lat działalności przedszkola. Swoją obecnością jubileusz zaszczyciły m. in. władze miasta. Gościem honorowym była Krystyna Bawoł - pierwszy dyrektor przedszkola.
Część artystyczna uroczystości odbyła się w Strzegomskim Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowali się najmłodsi przedstawiciele placówki.


21 czerwca 2006 - Podziękowania

Członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic serdecznie dziękują Państwu za wsparcie naszego Stowarzyszenia 1 % podatku dochodowego za rok 2005.
Dzięki Wam, dzięki Państwa hojności udało nam się zebrać w tym roku 3.240,20 zł ( stan na 31 maja br.). Pieniądze te, tak jak informowaliśmy we wcześniejszych deklaracjach przeznaczymy na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego lub dofinansowanie wyjazdów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia.
Dzięki Państwa ofiarności My możemy pomagać innym.
Ewa Dziwosz Prezes Stowarzyszenia


21 czerwca 2006 - Wyrównywanie szans

Powiat Świdnicki przystąpił w bieżącym roku do konkursu na dofinansowanie programu wyrównywania szans edukacyjnych ogłoszonego przez Wojewodę Dolnośląskiego i znalazł się na liście jednostek, które otrzymają wsparcie finansowe.
Jednym z warunków uzyskania w/w środków jest przyjęcie w formie uchwały programu wyrównywania szans edukacyjnych w powiecie świdnickim "Pomoc stypendialna dla uczniów z rodzin ubogich i zagrożonych demoralizacją". Projekt programu zostanie przedstawiony Radzie Powiatu na najbliższej Sesji 28 czerwca 2006.
Program adresowany jest uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Świdnicki pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego, określonego w ustawie o pomocy społecznej. Program realizowany będzie w formie stypendiów, zakupu podręczników, dodatkowych zajęć lekcyjnych i rozwijających zainteresowania i uzdolnienia. W ramach programu zakupione mogą być również zestawy komputerowe do bibliotek szkolnych z dostępem do Internetu, z których będą mogli korzystać uczniowie.


21 czerwca 2006 - Gwiazdy siatkówki w Strzegomiu

Rzadko się zdarza, aby w naszym mieście gościły znane i popularne gwiazdy sportu. Jedną z takich okazji był III Turniej Siatkarski o Puchar Burmistrza Strzegomia. Kibice tej dyscypliny mogli zobaczyć na własne oczy braci Andrzeja i Krzysztofa Stelmachów oraz Adama Kurka, którzy byli gośćmi specjalnymi zawodów.
Turniej odbył się w pierwszej dekadzie czerwca i zgromadził na starcie 6 drużyn. Oprócz dwóch zespołów gospodarzy - AKS-u i Oldboys w imprezie wzięły udział ekipy ze Świdnicy - 2, Ziębic i Strzelec Opolskich.
Od początku trwania turnieju rywalizacja odbywała się pod dyktando strzegomian. Nic więc dziwnego, że oba teamy spotkały się w meczu decydującym o zwycięstwie. Po emocjonującej grze lepsi okazali się siatkarze reprezentujący barwy AKS-u, wygrywając z Oldboysami 3:1. Trzecią lokatę zajęli zawodnicy z Ziębic, którzy ograli drużynę ze Strzelec Opolskich 2:0.
Po zakończeniu zawodów burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, radny Andrzej Gregorczyk i siatkarskie gwiazdy - zaproszone przez Kazimierza Kwaśnickiego - prezesa strzegomskiego TKKF - wręczyli wszystkim uczestnikom okazałe statuetki i puchary. Uczestnicy turnieju mogli również porozmawiać z mistrzami, zdobyć cenne autografy i sfotografować się ze sportowymi idolami.


20 czerwca 2006 - Noc Świętojańska

23 czerwca - Noc Świętojańska w Krzyżowej. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego - z okazji Święta Kupały zaprasza wszystkich mieszkańców Krzyżowej i okolicznych miejscowości na wspólną zabawę i wróżby.
W programie zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci, koncert, śpiew, ognisko.
Szczegółowy program imprezy - >>> zobacz


20 czerwca 2006 - Nagrody dla prymusów

Dziesięciu uczniów świdnickich szkół podstawowych oraz czterech gimnazjalistów otrzymało nagrody za najlepsze wyniki w nauce (średnia ocen na świadectwie od 5,2 do 6,0). Najwyższą średnią 6,0 zdobyła trójka tegorocznych absolwentów (Agata Stańczak z SP nr 12, Joanna Winnicka z SP nr 6 oraz Olga Dzięgielewska z Gimnazjum nr 3).
Każdy z wyróżnionych absolwentów mógł wybrać sobie nagrodę. Dla uczniów szkół podstawowych jej wartość nie mogła przekroczyć 500 zł, a dla gimnazjów 600 zł. Podczas dzisiejszej uroczystości, w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Ossowski wręczyli najzdolniejszym oprócz dyplomów m.in. rower, sprzęt sportowy, akcesoria komputerowe itp. A oto nagrodzeni:
Wojciech Barylak - Szkoła Podstawowa nr 10, Daria Dachowska - Gimnazjum nr 2, Olga Dzięgielewska - Gimnazjum nr 3, Bartłomiej Józwicki - Szkoła Podstawowa nr 4, Łukasz Kotyra - Gimnazjum nr 1, Bartosz Licheński - Szkoła Podstawowa nr 9, Aleksandra Pawlina - Szkoła Podstawowa nr 3, Wojciech Sikora - Szkoła Podstawowa nr 5, Daria Stanejko - Gimnazjum nr 4, Agata Stańczak - Szkoła Podstawowa nr 12, Martyna Świerad - Szkoła Podstawowa nr 1, Joanna Winnicka - Szkoła Podstawowa nr 6, Marlena Wołoszyn - Szkoła Podstawowa nr 15, Dominika Zaremba - Szkoła Podstawowa nr 8.
Ale to nie jedyna gratyfikacja na, którą mogą liczyć najzdolniejsi młodzi świdniczanie. Do końca tygodnia zostaną wypłacone stypendia naukowe za najlepsze wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Właśnie powstaje lista nagrodzonych. Na ten cel miasto przeznaczy 80,5 tys. zł.
W tym roku szkolnym do szkół podstawowych w Świdnicy uczęszczało ponad 3,7 tys. dzieci, a do gimnazjów - ponad 2 tys. osób.
Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


20 czerwca 2006 - Lech i Czech

Celem projektu "Lech i Czech - historia, legenda i współczesność" jest zwiększenie i wzbogacenie współpracy pomiędzy PSP Nr 2 w Strzegomiu, a czeską szkołą Základni škola Novė Město nad Metuji oraz promowanie współpracy transgranicznej w lokalnych środowiskach i upowszechnienie wiedzy o sąsiadach.
W czasie realizacji projektu uczniowie obu szkół poznają postaci i fakty historyczne wspólne dla Polski i Czech, układają legendy oraz wykonują ilustracje. Produktem końcowym projektu będzie wydanie drukiem ilustrowanego, dwujęzycznego zbioru legend "Lech i Czech". Projekt będzie realizowany do końca 2006 roku. W czasie wzajemnych wizyt w partnerskich szkołach uczniowie i nauczyciele będą uczestniczyli we wspólnych zajęciach warsztatowych, będą poznawali walory przyrodnicze oraz zabytki miast i regionów przygranicznych. Od kwietnia uczniowie pod kierunkiem nauczycieli realizowali zadania zaplanowane w projekcie, gromadzili informacje, tworzyli prace.
Na początku czerwca odbyło się w budynku PSP Nr 2 otwarcie wystawy "Lech i Czech". Oprócz nauczycieli i uczniów partnerskich szkół w uroczystości tej uczestniczyli przedstawiciele władz miast: Stanisław Sitarz - przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Jiři Tymel - starosta Noveho Města nad Metuji, Karel Nỳvlat - Mistostarosta, Dagmar Krskova - naczelnik Wydziału Oświaty z N.M. nad Metuji. Swoją obecnością uroczystość zaszczycił także ksiądz Marek Żmuda - proboszcz parafii.
Gości przybyłych na wystawę powitała czeska księżniczka Dobrawa i książę polski Mieszko I w otoczeniu książęcego dworu. Eksponatami wystawy były prace uczniów z Polski (klasy III, V i VI) i z Czech (klasy V i VII), obrazujące życie Słowian w X wieku: prace plastyczne i literackie przedstawiające postaci i fakty historyczne wspólne dla tych dwóch krajów, wytwory artystyczne Słowian i ich ubiory, makiety budowli z czasów wczesnosłowiańskich. Zwiedzający wystawę mogli skosztować potraw, którymi żywili się nasi przodkowie: kaszę ze skwarkami, fasolę, groch, placki pieczone na blasze z miodem. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Zwiedzali ją mieszkańcy naszego miasta - goście IX Festynu Dziecięcego.


20 czerwca 2006 - Nowy plac

Ponad 100 tys. zł miasto wyda w tym roku na wyposażenie placów zabaw oraz budowę boisk. W dodatku przybędzie jedno nowe miejsce - plac zabaw powstanie nad zalewem Witoszówka. Właśnie został rozstrzygnięty przetarg, który wyłonił firmę "Müller" z Jelcza Laskowic, jako dostawcę metalowych urządzeń zabawowych. Dzięki temu na wciąż rozbudowywanym terenie rekreacyjnym przy ul. Prądzyńskiego zostaną ustawione urządzenia do zabawy dla młodych świdniczan m.in. huśtawka, 6-elementowy zestaw sprawnościowy, walec obrotowy, karuzela.
Nowa karuzela z kierownicą zostanie ustawiona na placu zabaw w Parku Centralnym, a na pl. Św. Małgorzaty huśtawka dla małych dzieci.
Na przygotowywanym placu zabaw nad zalewem zostaną zamontowane: huśtawki, zjeżdżalnia i karuzela. Za zakup i ustawienie urządzeń jeszcze w lipcu miasto zapłaci 51,2 tys. zł. Niezależnie od tego nową asfaltową nawierzchnię zyska boisko do koszykówki przy ul. Prądzyńskiego. Nowe boisko z trawiastą murawą powstanie przy ul. Przemysłowej. Zaś plac zabaw przy ul. Paderewskiego zostanie zagrodzony, by bawiące się dzieci nie wybiegały na ulicę.
Obecnie przygotowywany jest przetarg na dostawę i montaż drewnianych urządzeń zabawowych np. huśtawek, a także piaskownic.


20 czerwca 2006 - Wycieczka - nagrodą

16 czerwca najlepsi uczniowie ze wszystkich szkół gminy Dobromierz uczestniczyli w wycieczce do arboretum w Wojsławicach niedaleko Niemczy, odwiedzili również basen w Bielawie.
Wycieczka była formą nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce w mijającym roku szkolnym. Do udziału wytypowano po dwoje najlepszych uczniów z każdej klasy ze szkół z Gniewkowa, Dobromierza i Roztoki. Prymusi zwiedzali najstarsze arboretum na Dolnym Śląsku podziwiając liczne okazy roślin sprowadzonych z całego świata. Poznawali rośliny zagrożone wyginięciem, jak również te występujące bardzo licznie. Najbardziej podobały się wszystkim rozmaite gatunki azalii i rododendronów.
W drugiej części wycieczki uczniowie oddali się szaleństwom na basenie "Aquarius" w Bielawie. Największym powodzeniem cieszyła się ogromna zjeżdżalnia i jacussi oraz basen z podwodnymi gejzerami, przeciwprądami, biczami wodnymi oraz dyszami do masażu wodno-powietrznego. Najodważniejsi pływali również w basenie sportowym o długości 25 metrów i głębokości 2 metrów.


20 czerwca 2006 - Żarowianie w Kraskowie

17 czerwca w Kraskowie odbyły się Prezentacje Twórczości Artystycznej w Powiecie Świdnickim. Mimo niepewnej pogody, mieszkańcy i goście, także zagraniczni, dość licznie przybyli na łąkę, która w tym dniu nabrała charakteru estradowego.
Prace swoich artystów prezentowali przedstawiciele: Świdnicy, Strzegomia, Dobromierza, Marcinowic i oczywiście Żarówa. Stoisko przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w Żarowie odwiedzało wielu gości. Szczególnym zainteresowaniem starszych cieszyły się haftowane obrazki, drewniane ozdoby, biżuteria, najmłodszym najbardziej podobały się "kamienne stworki". Program artystyczny zaprezentowany przez organizatorów, był bardzo urozmaicony. Wspaniały popis akrobacji zaprezentowały dzieci z zespołu "Możoretki" z miasta Tanvald, sopranem zaśpiewała Ela Kuzio z Marcinowic, z Żarowa wystąpił Zespół Muzyki Dawnej.
Żarów reprezentowali: Maria Matusz, Krystyna Kwiatkowaka - haftowane obrazki, Ewa Dzikoń, Anna Krężelewska - drewniane ozdoby, Monika Kuriata - obrazki: kolaż, psy w ołówku, Aneta Wardzyńska, Jadwiga Szumańska - stroiki, Genonefa Krzesińska - ozdoby szydełkowe oraz Elżbieta Kulas - liście gipsowe, bizuteria, "kamienne stworki i świeczniki.


20 czerwca 2006 - Kanalizacja w Witoszowie Górnym

Zakończone zostały prace przy budowie kanalizacji sanitarnej w miejscowości Witoszów Górny.
W tej chwili trwają czynności związane z rozliczeniem finansowym inwestycji z wykonawcą i rozliczeniem w ramach programu ZPORR mające na celu uzyskanie dotacji do inwestycji w wysokości 85% wartości przedsięwzięcia zgodnie z zawartą umową o dofinansowaniu.
Dotacja z EFRR-wynosi 1.217 413,14zł i z budżetu państwa 162.821,75 zł.
W ramach wniosku pośredniego gmina otrzymała już część dotacji w kwocie 649.680,90 zł.


19 czerwca 2006 - Dni Dobromierza

W dniach 24-25 czerwca, Dobromierz obchodzi swoje święto.
To coroczne Dni Dobromierza. Podczas tych dni odbędą się imprezy rekreacyjno-sportowe dla młodzieży, konkursy, plener malarski, koncerty.
Wystąpią miedzy innymi: Paweł "KONJO" Konnak, zespół ANY WAY Rock i inni, a gwiazdą wieczoru będzie - Trzeci Wymiar.
Szczegółowy program dwudniowej imprezy - >>> zobacz


19 czerwca 2006 - Sprawdźmy autokar

Jak co roku sezon letni to czas wytężonej pracy policjantów ruchu drogowego. Wzorem lat ubiegłych również w tym roku policjanci sprawdzać będą autokary przewożące dzieci na kolonie i obozy.
Aby autokar został sprawdzony prosimy rodziców oraz organizatorów wakacyjnych wyjazdów o kontakt z Sekcją Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pod nr telefonu 074 8 528 270.
Nie czekajmy na ostatnią chwilę - kontrola autobusu to nie tylko sprawdzenie trzeźwości kierowcy, niesprawny autokar nie pojedzie w dalszą drogę, co wiąże się z przyjazdem nowego pojazdu, a co za tym idzie z opóźnieniem wyjazdu dzieci na wypoczynek. Opóźnienie wyjazdy to niepotrzebne nerwy zarówno dzieci, rodziców jak również organizatorów. Postarajmy się kilka dni wcześniej powiadomić policjantów o terminie wyjazdu.


19 czerwca 2006 - Wernisaż

19 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbył się wernisaż plastyczny prac wyróżnionych w eliminacjach rejonowych do XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej woj. Dolnośląskiego - rejon Wałbrzych.
Prezentowane prace wyłonione zostały spośród 614 nadesłanych kompozycji artystycznych. Do konkursowej rywalizacji stanęło 25 szkół oraz 3 placówki wychowania pozaszkolnego. Tematyką prezentowanej ekspozycji plastycznej, którą do 20 września można obejrzeć w gmachu MDK, jest krajobraz Polski, widziany przez pryzmat tradycji, teraźniejszości i nadchodzącej przyszłości. Na wystawie prezentowane są prace wyróżnione przez Jury. Nagrodzone prace zostały już odesłane do Nowego Sącza, gdzie młodzi artyści będą konkurować z innymi twórcami.
Wyniki tej rywalizacji poznamy w październiku. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej jest najstarszą w Polsce tego typu imprezą dla młodych twórców, która nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przegląd stwarza młodym artystom możliwość konfrontacji własnych umiejętności z osiągnięciami innych, instruktorom zaś pozwala wymienić cenne uwagi metodyczne, dzięki czemu nie tracą oni swoich artystycznych pasji, którymi zarażają młodzież i dzieci.


19 czerwca 2006 - Żarów Cup ’ 2006

24 czerwca na stadionie miejskim w Żarowie odbędzie się VII Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej Żarów Cup ’ 2006 o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk - Janusza Łaznowskiego. Historia Turniejów w Żarowie sięga 2000 roku. Wówczas to, w ramach obchodów 20-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" 2 września po raz pierwszy odbył się Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej dla zawodników 13-letnich i młodszych.
Pomysłodawcami i prekursorami zorganizowania Turniejów w Żarowie byli: ówczesny Burmistrz Żarowa (obecnie poseł na Sejm RP) Zbigniew Chlebowski oraz działacze NSZZ "Solidarność": Andrzej Zając i Andrzej Jóźwiak.
W tym roku po raz pierwszy w Turnieju udział weźmie aż 12 drużyn (zawodnicy rocznik 1993 i młodsi): "Zagłębie" Lubin, "Górnik" Polkowice, "Śląsk" Wrocław, "Górnik-Zagłębie" Wałbrzych, "Piast" Nowa Ruda, "Polonia-Sparta" Świdnica, "Baszta" Wałbrzych, "Piławianka" Piława Górna, "Zjednoczeni" Żarów, "Polaban" Nymburk (Czechy), "Hunikum" Újfehértó (Węgry), Sportverein Lohmar ( Niemcy). Zapraszamy wszystkich na Stadion Miejski od godziny 08:45. Mecz finałowy o I miejsce odbędzie się o godz. 15:00.


19 czerwca 2006 - Festyn Kamienia

10 czerwca, odbył się już po raz czwarty Festyn Kamienia. Impreza, której organizatorem był Urząd Miejski i Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej przyciągnęła na rynek wielu mieszkańców gminy oraz gości z innych rejonów Dolnego Śląska. Atrakcją tegorocznego festynu była wystawa granitowych rzeźb z elementami z mosiądzu, które przez kilka tygodni wykonywali artyści: Mariusz Łuczkowski, Stanisław Wysocki i Adam Wyspiański. Prezentowano przedwojenne zdjęcia przedstawiających pracę w kamieniołomach, obróbkę granitu i budowle z tego niezwykle pięknego i trwałego materiału. Duże zainteresowanie wzbudziła również projekcja kilkunastominutowego filmu poświęconego branży kamieniarskiej.
O dobra zabawę dla dzieci i ich rodziców zadbało Studio Artystyczne "Magda Szoł" z Krakowa. Było mnóstwo konkursów i quizów z nagrodami. Efektownym punktem imprezy, był pokaz kolekcji autorstwa Marty Nieradki ze Stanowic. Młoda projektantka mody wraz ze swoimi modelkami zaprezentowała 2 kolekcje pt. "Szarości miasta" i "Fantasmagoria".
Na scenie wystąpił młody kabaret z Gimnazjum w Goczałkowie w składzie: Bartosz Majewski i Mateusz Michałowski. Piłkarze rywalizowali w Turnieju Piłkarskim Firm Kamieniarskich. Wśród pięciu drużyn, które wzięły udział w rywalizacji najlepsi okazali się zawodnicy Granimexu. Drugą lokatę zajęła reprezentacja Grabinexu, a trzecią Kam-Trans. W części muzycznej wystąpiły zespoły - Fikcja ze Strzegomia oraz Zero Procent z Żarowa. Gwoździem programu był koncert Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Lider tej niezwykle popularnej grupy z miejsca porwał strzegomską publiczność.


19 czerwca 2006 - Odnowa Pogorzały

"Odnowa wsi" jest to pierwszy unijny program , skierowany bezpośrednio do środowiska wiejskiego, którego celem jest aktywizacja tego środowiska i poprawa infrastruktury społecznej.
Odnowa wsi to idea, która ma przywrócić normalność w stosunkach między ludźmi, odbudować więzi, zintegrować wspólnotę, nadać jej tożsamość i co chyba najistotniejsze: przywrócić wartości. Tak, do tego potrzebna jest wieś. Prawdziwa, polska wieś ze swoim poszanowaniem tradycji, kultury, religii. Wieś, która połączy przeszłość z przyszłością.
20 stycznia wójt gminy Świdnica podpisała umowę z Samorządem Województwa Dolnośląskiego na dofinansowanie realizacji projektu "Odnowa Wsi Pogorzała". Pogorzała w ramach projektu postawiła sobie trzy główne cele: remont i modernizację budynku świetlicy wiejskiej, budowę pętli autobusowej z parkingiem i urządzeniami informacji turystycznej oraz zagospodarowanie terenu cmentarza ewangelickiego w Pogorzale, na którym wykonano już przycinkę drzewostanu, odsłonięto ruiny po byłej kaplicy, ustawiono zachowane płyty nagrobkowe.
Trwają prace przy budowie pętli autobusowej z parkingiem dla samochodów osobowych na 16 miejsc postojowych, na pętli zostanie zamontowana wiata przystankowa, kiosk, tablice reklamowe, ławki. Ruszyły też prace remontowe i modernizacyjne świetlicy wiejskiej. Zakończenie prac planuje się na wrzesień tego roku.


19 czerwca 2006 - Bawiono się w Jaworzynie Śląskiej

17 czerwca na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbyło się plenerowe spotkanie z mieszkańcami miasta i gminy w ramach Dni Jaworzyny. O godzinie 15.00 na scenie pojawił się zespół muzyczny "The Brothers Band" - znany z takich programów jak: "Idol" i "Bar", zespół zagrał największe przeboje polskiej muzyki lat 80-tych i 90-tych. Można było usłyszeć piosenki takich wykonawców jak: Czesław Niemen, Lombard, Lady Pank, czy Perfect.
Tego dnia bawili się wszyscy, młodzi i starsi. Gwiazdą wieczoru był zespół Top One, który po koncercie rozdawał tłumom autografi i robił sobie wspólne zdjęcia ze swoimi fanami. Na zakończenie odbyła się dyskoteka pod chmurką, którą poprowadził DJ Artur, na co dzień - prowadzący programy muzyczne w Radiu FM w Kędzierzynie Koźlu.
W trakcie całej imprezy otwarta była kawiarnia stadionowa. Czynne były również stoiska z zabawkami, biżuterią i oczywiście balonami dla maluchów.


19 czerwca 2006 - Z książką za pan brat

W murach Gimnazjum Nr 1 na początku czerwca odbył się IV Międzygimnazjalny Konkurs Polonistyczno-Czytelniczy organizowany w ramach współpracy nauczycieli z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Strzegom. Tuż po nim do szkoły zawitał oczekiwany gość. W tym roku w konkursie udział wzięły tylko dwie drużyny. Gimnazjum Nr 2 reprezentowały: Ewelina Dziuba, Sandra Kowalska, Monika Pawlak, Anna Pielka. Gimnazjum Nr 1 - Kamila Brokos, Agnieszka Grociak, Daisy Płaszewska, Karolina Sarlej. Jury w składzie: Urszula Jarosińska, Małgorzata Bednarz oraz Joanna Jurek oceniało wiedzę i występy dziewcząt. Publiczność brawami nagradzała niemal idealne wypowiedzi uczestniczek quizu oraz przygotowane przez nie scenki promujące czytelnictwo. Obie drużyny otrzymały nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez organizatorów. Po konkursie odbyło się spotkanie czytelników z Beatą Ostrowicką - autorką popularnych wśród dzieci i młodzieży książek. W trakcie rozmowy poruszone zostały m. in. problemy początkujących twórców oraz tematyka i sprawy podejmowane w powieściach pisarki. Elżbieta Borys - wicedyrektorka Gimnazjum Nr 1 zwróciła uwagę na znaczenie umiejętności czytania w życiu każdego człowieka. Autorka zachęcała młodych czytelników do pisania, czytania i świadomego korzystania z dóbr kultury. Była zainteresowana twórczością młodych literatów z gimnazjum: Moniki Stępień i Alberta Fidosa. Na zakończenie Beata Ostrowicka składała autografy na swoich książkach oraz wpisywała dedykacje do kroniki szkolnej i bibliotecznej. Później udała się do Gimnazjum w Goczałkowie, w którym odbył się kiermasz książek.


19 czerwca 2006 - Bezpieczeństwo w gminie

Ostatnia, LV Sesja Rady Gminy Świdnica poświęcona m.in. sprawom bezpieczeństwa publicznego w gminie. Przedstawiona została analiza bezpieczeństwa publicznego w ubiegym roku i pierwszym kwartału tego roku. Dotyczyła ona takich zdarzeń jak: bójki, rozboje, kradzieże, kradzieże z włamaniem. Szczególnie dwie pierwsze kategorie zdarzeń w ocenie policji są największym problemem.
Mimo, iż ponad 78% mieszkańców gminy czuje się bezpiecznie - jak wynika z przeprowadzonych ankiet, to właśnie podczas weekendów, wg policyjnych statystyk, dochodzi do największych wydarzeń kryminalnych.
W gminie Świdnica miejscami najbardziej niebezpiecznymi są wsie: Witoszów Dolny, Lubachów, Pszenno i Złoty Las.


19 czerwca 2006 - Zagrają

Od 21 czerwca do 1 lipca, 30-osobowy Zespół Fletów Prostych "Aulodie" z Pragi odbywać będzie warsztaty muzyczne w Jaworzynie Śląskiej.
Warunki do realizacji warsztatów stworzyły: Samorządowy Ośrodek Kultury oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.
Pobyt na warsztatach znakomitego zespołu wykorzystano do organizacji na Dolnym Śląsku koncertów pn."Czarowny Świat Muzyki Dawnej". Koncerty odbędą się między innymi w Bagieńcu podczas finału XI Dni Goethego o godzinie 20:00 na Zamku, w Świdnicy 24 czerwca o godzinie 18:00 w sali Teatru Miejskiego a także w Jaworzynie Śląskiej 30 czerwca o godzinie 19:00 w Kościele Parafialnym.


18 czerwca 2006 - Bardzo elitarnie

Zgłoszenia do Toyota Horse Trials Strzegom zakończone. Na liście zgłoszeń światowe sławy oraz blisko 280 koni reprezentujących 17 państw. Jeszcze nigdy na żadnych zawodach jeździeckich w Polsce nie można było zobaczyć takiej obsady.
Widzów czekają nie lada emocje. Już za dwa tygodnie na hipodromie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie będzie można zobaczyć Finkę Piię Pantsu - aktualną vice mistrzynię świata, Francuza Jean Lu Bigot - mistrza Europy, Szwedkę Lindę Algotsson - dwukrotną zwyciężczynię Finału Pucharu Świata, Niemca Andreasa Dibowskiego - uczestnika min. Olimpiady w Ateny, Karin Doncers - vice mistrzynię Europy oraz całą czołówkę polskich zawodników. Nie zabraknie też ubiegłorocznego zwycięzcy Magnusa Gallerdala. Organizatorzy otrzymali aż 50 zgłoszeń koni z Niemiec i 31 ze Szwecji, swoich reprezentantów zgłosili też min. Anglicy, Irlandczycy, Francuzi, a nawet Brazylia.
Walka toczyć się będzie o cenne punkty Pucharu Świata, medale Mistrzostw Polski oraz niebagatelne nagrody finansowe. W najważniejszym konkursie Pucharu Świata o nagrodę TOYOTA MOTOR POLAND do wygrania jest aż 100.000 zł. W tym roku po raz pierwszy cross, najbardziej widowiskową część WKKW, będzie można oglądać na telebimie. Da on podgląd na 90% przeszkód, co niewątpliwie jeszcze bardziej ułatwi i uatrakcyjni obserwowanie zmagań najlepszych jeźdźców globu. Przebieg rywalizacji przekazywać będzie trzech komentatorów.
Organizatorzy przygotowali również dla widzów szereg atrakcji i zabaw z cennymi nagrodami. Specjalny program artystyczny przedstawi znany aktor miłośnik koni Marek Siudym.


18 czerwca 2006 - Goethe w Bagieńcu

20 czerwca rozpoczynają się jedenaste spotkania z młodzieżą na warsztatach artystycznych podczas Dni Goethego.
Dni Goethego odbywają się jak każdego roku w przeuroczej miejscowości Bagieniec w gminie Jaworzyna Śląska.
Podczas XI Dni Goethego w Bagieńcu odbywać się będą konkursy: poetycki, recytatorski, poezji śpiewanej, dziennikarski.
Odbędzie się tez plener malarski i fotograficzny a także warsztaty teatralne.


18 czerwca 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice zremisował w meczu wyjazdowym z drużyną Zjednoczonych Ścinawka 1:1. Bramkę dla Victorii zdobył w 20 min. Karczmarz. Gospodarze wyrównali w doliczonym czasie gry.

Natomiast drużyna Stali Świdnica zdobyła punkty walkowerem.


18 czerwca 2006 - Piłkarska klasa A

Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 2:3
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Włókniarz Głuszyca 1:0
Zieloni Mrowiny - AKS II Strzegom 0:0
Górnik Boguszów Gorce - Granit Roztoka 2:1
Gwarek Wałbrzych - LZS Bystrzyca Górna 2:5
Grom Witków - Karolina Jaworzyna Śląska 2:1
Biały Orzeł Mieroszów - Juventur Wałbrzych 3:1
Sudety Dziećmorowice - Iskra Witków Śląski 5:1


18 czerwca 2006 - Tragedia podczas rajdu

Odbywający się dzisiaj Rajd Strzeliński został przerwany. Około 12.30 na odcinku specjalnym rajdu na ulicy Widokowej w Gęsińcu jedno z aut wypadło z trasy i koziołkując uderzyło w widzów. Do tragedii doszło około godziny 12.30. W tym miejscu nie powinno być publiczności, jednak pojawili się tam widzowie. Na miejscu zginęły dwie osoby. To młoda osiemnastoletnia dziewczyna i 22-letni mężczyzna. Natomiast do szpitala trafiła ciężko ranna kobieta. Rajd został natychmiast przerwany.
Na miejscu pojawiła się policja, która ustala przyczyny wypadku. Pilot i kierowca z wypadku wyszli bez szwanku. Wstępnie wygląda to na nieszczęśliwy wypadek.


17 czerwca 2006 - Puchar online

W tym roku po raz pierwszy z TOYOTA Horse Trials Strzegom przeprowadzimy relacje online.
Przez 4 dni trwania zawodów wyniki wszystkich konkursów będą publikowane na bieżąco, po przejeździe każdego konia, za pośrednictwem oficjalnej strony - www.WorldCupStrzegom.pl
Na stronie zamieszczane będą informacje o przebiegu rywalizacji, nie zabraknie też galerii zdjęć.
Dzięki temu osoby, które nie będą mogły podziwiać rywalizacji najlepszych zawodników na żywo wszystkie najświeższe informacje znajdą na stronie internetowej zawodów.


17 czerwca 2006 - Prywatyzacji ciąg dalszy

Pod koniec maja wybrano oferenta do negocjacji w sprawie zakupu udziałów w spółce Mikulicz, zarządzającej szpitalem w Świebodzicach. Zainteresowanie zakupem udziałów w spółce zgłosiły Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz EMC Instytut Medyczny SA we Wrocławiu. Oferta wałbrzyskiego szpitala została odrzucona ze względów formalnych. Do negocjacji zaproszono EMC.
Negocjacje odbyły się na początku czerwca. Spotykano się kilkakrotnie, by omówić wszystkie, najdrobniejsze szczegóły. Komisji negocjacyjnej przewodniczyła wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska. W grę wchodziła cena zakupu, wartość inwestycji, konieczność przejęcia zobowiązań spółki, zasilenia jej środkami finansowymi, wreszcie - program restrukturyzacji. Obie strony doszły do porozumienia, ale nad ostatecznym kształtem umowy pracują w tej chwili prawnicy obu stron.
- Wszelkie szczegóły zostaną omówione po podpisaniu protokołów przez strony. Do tego momentu trudno mówić o transakcji, więc poczekamy jeszcze kilka dni. W moim przekonaniu wynegocjowaliśmy dobre warunki, dające gwarancje istnienia szpitala. A to był nasz cel - mówi burmistrz Jan Wysoczański.


17 czerwca 2006 - Prezentacje artystyczne

W pięknej scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Kraskowie rozpoczęła się dzisiaj już po raz czwarty impreza plenerowa organizowana przez Starostwo Powiatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach, oraz Fundację Forum Krasków, - "Prezentacje artystyczne Powiatu świdnickiego 2006".
Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzenia artystyczne odbywaja sie nie tylko na estradzie.
Na obszernym terenie parkowym, artyści plastycy, rzeźbiarze, fotograficy i inni prezentują najróżniejsze formy twórczości artystycznej.


17 czerwca 2006 - Lider Edukacji Ekologicznej

Od dwóch lat Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej należy do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój. Do sieci należy 80 szkół i przedszkoli z całego Dolnego Śląska.
Każda szkoła realizowała projekty. Nasze gimnazjum realizowało projekt "Ścieżka Ekologiczna w Bagieńcu" oraz program ochrony "Bociana białego". W marcu odbył się audyt działań ekologicznych przeprowadzony w szkole przez wizytatorów z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
7 czerwca we Wrocławiu odbyło się podsumowanie pracy w zakresie edukacji ekologicznej. Decyzją komisji - Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej zdobyło tytuł "Lidera Edukacji Ekologicznej. Wśród grona liderów znalazły się cztery placówki przedszkole i szkoła podstawowa z Wrocławia, gimnazjum z Obornik Śląskich i nasze gimnazjum.
Gimnazjum otrzymało certyfikat i aparat cyfrowy o wartości 1500 zł.
W powiecie taki tytuł otrzymały jeszcze: Szkoła Podstawowa w Mrowinach i Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu.


17 czerwca 2006 - Wypoczynek

Po ubiegłorocznym zainteresowaniu różnorodnymi formami wypoczynku dla dzieci i młodzieży gmina Świdnica zaplanowała "Zielone świetlice środowiskowe", oraz letni wypoczynek w Niesulicach. Z letniego wypoczynku skorzysta ok. 440 dzieci.
"Zielone świetlice środowiskowe" odbędą się w dniach 3-14 lipca w 13-tu świetlicach - Boleścin, Bystrzyca Górna, Grodziszcze, Komorów, Lutomia Górna, Modliszów, Mokrzeszów, Opoczka, Panków, Pszenno, Słotwina, Wilków i Witoszów Dolny.
Z pobytu w świetlicach korzysta ok. 390 dzieci. Organizacja tych zajęć w okresie wakacji jest dla dzieci i ich rodzin wspaniałym wypoczynkiem i atrakcją. W planach zajęć półkolonii znajdą się takie pozycje jak zabawy ze śpiewem, konkursy sprawnościowe, zajęcia plastyczne, czy sportowe, gry stolikowe, poznawanie ciekawych miejsc naszej okolicy, piesze wycieczki do lasu, nad staw, nauka tańca ludowego, wyjazdy na basen do Bielawy, pieczenie kiełbasek na ognisku, a także profilaktyka antyalkoholowa i antynikotynowa, spotkania z przedstawicielami policji.
50 dzieci z gminy Świdnica uczestniczyć będzie w letnim wypoczynku zorganizowanym w ośrodku wypoczynkowo-terapeutycznym w Niesulicach.


16 czerwca 2006 - Prawybory rozpoczęte

W związku z tegorocznymi wyborami samorządowymi rozpoczynamy internetową zabawę - prawybory.
Chcemy zobaczyć kto może się w nich liczyć. Kto zostanie naszym starostą, prezydentem, burmistrzem czy wójtem. Chcemy zobaczyć czy pojawią się nowe twarze, czy jednak obecnie rządzący otrzymają mandat na kolejne cztery lata. Czy dotychczasowe ich wysiłki znajdą uznanie wśród wyborców. Czyje nazwiska znikną a czyje pojawią się w informacjach prasowych.
Wśród biorących udział w naszej zabawie, jedna osoba otrzyma piłkę z autografem najlepszej w Europie siatkarki - Doroty Świeniewicz. Dla kolejnych pięciu uczestników znajdą się też drobne upominki.


16 czerwca 2006 - Nadanie imienia

Dzisiaj w Żarowie odbyła się uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej. Zgodnie z wolą uczniów, grona pedagogicznego i rodziców patronem szkoły został pisarz Jan Brzechwa.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w żarowskim kościele, na której poświęcony został nowy sztandar szkoły, następnie uczniowie i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami Żarowa do sali widowiskowo - sportowej na akademię.
Dyrektor szkoły i uczniowie złożyli ślubowanie, w którym zobowiązali się dbać o dobre imię szkoły i promować idee pokoju. Po ślubowaniu, chór uczniowski i wszyscy zgromadzeni w sali goście odśpiewali po raz pierwszy hymn szkoły. Część oficjalną zakończył występ dzieci, które zaprezentowały na scenie interpretację najbardziej znanych utworów Jana Brzechwy.


16 czerwca 2006 - We wrześniu rozruch

Komisja Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Świebodzicach wizytowała obiekt oczyszczalni ścieków w Chwaliszowie - inwestycję, która zagwarantuje ochronę zbiornika wody pitnej w Dobromierzu. Spotkanie odbyło się 13 czerwca. Po budowie radnych oprowadzał Leszek Handke, kierownik budowy, przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji Hydrobudowa 9 Poznań. Oczyszczalnia jest praktycznie gotowa do rozruchu, przeszła pomyślnie wszelkie próby techniczne. W tej chwili trwają ostatnie prace przy tworzeniu sieci i przepompowni we wsiach, które obejmuje projekt - w Chwaliszowie i Starych Bogaczowicach. W Chwaliszowie sieć kanalizacyjna obejmie ok. 150 gospodarstw, w Starych Bogaczowicach - ok. 250. Gospodarze w większości chętnie włączają się do sieci. Na opornych na razie są metody administracyjne, ale od przyszłego roku, gdy wejdą w życie restrykcyjne przepisy europejskie, obowiązek korzystania z kanalizacji będzie bezwzględny. Zamknięty obieg ścieków, pokrywy, zakrywające całą instalację, spowodują, że oczyszczalnia nie będzie uciążliwa dla sąsiadów. W skali istniejących obiektów to oczyszczalnia bardzo mała. Dla porównania - oczyszczalnia ścieków w Cierniach, która przyjmuje ścieki z Wałbrzycha, przyjmuje na dobę 40 tys. m3 ścieków. Oczyszczalnia da więc najwyższy wymagalny efekt, usuwając z wody niemal wszystkie zanieczyszczenia. Produktem ubocznym będą osady, które - jeśli nie stwierdzi się w nich obecności metali ciężkich - wykorzystywane będą mogły być w budownictwie czy zagospodarowaniu terenów zielonych, stanowią bowiem doskonały podkład pod rośliny. Zarządcą oczyszczalni będzie Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach.


16 czerwca 2006 - Jaworzyna Świętuje

Jaworzyna Śląska zaprasza na święto swojego miasta. Święto już jutro od godziny 15.00. Wszystkie imprezy odbędą się na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej.
W programie:
godzina 15:00 "Przeżyj to sam" najpiękniejsze polskie przeboje lat 80-tych i 90-tych w wykonaniu zespołu "The Brothers Band"
godzina 16:30 Biesiada w swojskim klimacie Mirka Jędrowskiego z zespołem. Muzyka biesiadna, humor, konkursy, wspólne śpiewanie.
godzina 19:30 Koncert zespołu "Eljot" ze Świebodzic
godzina 20:30 Gwiazda wieczoru: Zespół TOP ONE
godzina 22:00 Dyskoteka pod chmurką (prowadzi DJ Artur)
Zapraszamy, życząc jednocześnie udanej zabawy.


16 czerwca 2006 - Wraca do ścigania

Po ponad rocznej przerwie w startach Paweł Krysiak - młody, zdolny kierowca powraca na rajdowe trasy. Jedyny reprezentant gminy Strzegom weźmie udział w 4 rundzie Rajdowego Samochodowego Pucharu Polskiego Związku Motorowego - Rajdzie Strzelińskim.
Jego rajdową bronią podczas tego niezwykle trudnego rajdu będzie Fiat CC Storting, przygotowany w grupie A. Zawody będą przebiegać w 100% po nawierzchni asfaltowej, zawodnicy będą mieli do pokonania łącznie 250 kilometrów, z tego 95 kilometrów odcinków specjalnych. Rajd Strzeliński odbędzie się w dniach od 17 do 18 czerwca.
- Jestem bardzo szczęśliwy, że po kilkunastu miesiącach przerwy ponownie będę miał okazję zmierzyć się z najlepszymi kierowcami Pucharu PZM na trasach tego jakże trudnego, a zarazem pięknego rajdu - mówi z iskrą w oku Paweł Krysiak. - Jeżeli chodzi o autko, to prawie niczym nie różni się od zeszłorocznego egzemplarza. Chciałem tu podkreślić słowo prawie, ponieważ na tym rajdzie nasz samochód będzie wyposażony w sześciostopniową skrzynię biegów, która przyjedzie do nas z Włoch dopiero na tydzień przed zawodami. Z tego wynika, że okazji do testów będzie niewiele. Paweł podkreśla, że rajd nie należy do najłatwiejszych, tym bardziej dla debiutantów, o czym miał okazję przekonać się na własnej skórze.
- Taktyka na ten rajd jest jedna: dojechać do mety za wszelką cenę i zdobyć tyle punktów na ile będzie to możliwe - wyjaśnia utalentowany kierowca. - Zależy nam na tym, aby przejechać jak najwięcej kilometrów oesowych i zdobyć jak najwięcej doświadczeń. Dlatego pojedziemy na tyle szybko, na ile będą pozwalać możliwości sprzętowe i możliwości kierowcy.


16 czerwca 2006 - Rozbiórka za materiały budowlane

Do końca czerwca przyjmowane będą wnioski firm bądź osób, które chcą bezpłatnie podjąć się rozbiórki garaży w rejonie ul. Jałowcowej i Głowackiego. Chętni w zamian mogą otrzymać odzyskane materiały. Rozbiórka dotyczy jednokondygnacyjnych budynków o powierzchni zabudowy 4.526,75 m kw.
W tym roku planowana jest rozbiórka połowy obiektów. Termin jej rozpoczęcia zaplanowano na 31 października. Dodatkowych informacji od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-15.00 udzielają: - Danuta Jankiewicz - kierownik Referatu Inwestycji Miejskich (tel. 074 8562-875, pokój nr 218, II p.),
- Jarosław Janiak - inspektor w Referacie Inwestycji Miejskich (tel. 074 8562-873, pokój nr 217, II p.).
Wnioski prosimy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49 (pokój nr 27, parter) do 30 czerwca do godz. 15.00, w kopertach z napisem "Rozbiórka obiektów garażowych przy ul. Jałowcowej - Głowackiego w Świdnicy".


16 czerwca 2006 - Sprawcy kradzieży zatrzymani

Do zatrzymania 4 mieszkańców Strzegomia doszło 13 czerwca około godziny 13.00. Komisariat Policji w Strzegomiu został powiadomiony o awarii na kolei.
Ponieważ na odcinku gdzie nastąpiła awaria było kilka zgłoszeń dotyczących kradzieży natychmiast na miejsce udali się policjanci, którzy zatrzymali sprawców pakujących kabel teletechniczny do worka. Straty na szkodę Polskich Kolei Państwowych wynoszą 400 zł.
Mężczyźni w wieku od 20 do 47 lat zatrzymani zostali do wyjaśnienia. Za kradzież grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


16 czerwca 2006 - Grzegorz Grzyb

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościem będzie doskonale znany wszystkim, kierowca rajdowy i wyścigowy Grzegorz Grzyb. Porozmawiamy o zbliżającym się Rajdzie Strzelińskim i serialu KIA Picanto Cup, w którym rzeszowski kierowca uczestniczy w tym roku. Nie zabraknie również dyskusji o tegorocznym Rajdzie Polski. Usłyszycie także zabawne dźwięki z 34 Rajdu Elmot Remy. Atrakcji z pewnością nie zabraknie
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Grzegorzowi - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


16 czerwca 2006 - Przygotowania

Na początku czerwca w siedzibie Urzędu Gminy odbyło się spotkanie w sprawie ustalenia daty tegorocznych uroczystości Gminnego Święta Plonów.
W spotkaniu udział wzięli: sołtysi i przewodniczący Rad Sołeckich wsi Lutomia Górna i Lutomia Dolna. Głównym koordynatorem działań przygotowujących tę uroczystość jest dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jadwiga Generowicz.
Na spotkaniu ustalono, iż Gminne uroczystości Dożynkowe odbędą się 10 września na terenie kompleksu edukacyjnego i boiska sportowego w miejscowości Lutomia Dolna.


15 czerwca 2006 - Świdniczanki laureatkami

Dorotę Świeniewicz (Despar Perugia) i Mariusza Wlazłego (Skra Bełchatów) wybrano najlepszymi siatkarzami w Polsce w plebiscycie zorganizowanym przez miesięcznik "Super Volley". Dorota Świeniewicz wygrała również kategorię najlepiej przyjmująca zawodniczka. W kategorii odkrycie roku zwyciężyła Anna Barańska (Grześki Goplana Kalisz).
Przyznane zostały też inne wyróżnienia. Człowiekiem i trenerem roku czytelnicy oraz internauci wybrali Andrzeja Niemczyka, który poprowadził kobiecą reprezentację do drugiego mistrzostwa Europy. - Zorganizowaliśmy plebiscyt z pewnej potrzeby - powiedział red. naczelny miesięcznika "Super Volley" Janusz Wróbel. - Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego zawodnika ligi ma swoją historię i powinien być kontynuowany. Jednak głosują w nim fachowcy. U nas decydowali kibice za pośrednictwem kuponów oraz internetu. Było około dwustu tysięcy głosów.
Wyniki ogłoszono w warszawskim teatrze "Sabat" Małgorzaty Potockiej. Uczestnicy "Złotej Gali Siatkówki" podkreślali, że impreza była udana i bardzo potrzebna środowisku. Wydawcy "Super Volleya" zapowiadają, że plebiscyt będzie kontynuowany.


15 czerwca 2006 - Wieczory Świdnickie

18 czerwca o godzinie 19.00 w Świdnickiej Katedrze pw św Stanisława i św Wacława rozpocznie się wykład i recital w ramach Wieczorów Świdnickich.".
Wykład tego dnia zatytułowany został "Kościół, jako opozycja moralna - w 50 rocznicę wydarzeń poznańskich" a wygłosi go ks. prof. dr. Hab. Piotr Nitecki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, redaktor naczelny "Nowego Życia".
Po wykładzie, z recitalem - "Który skrzywdziłeś człowieka prostego" wystąpi Roman Kołakowski.


15 czerwca 2006 - Wyprawa na Śnieżnik

W dniach 17-18 czerwca, MDK w Świdnicy organizuje w ramach Dni Pagórków - II Wyprawę Klubową - Śnieżnik 2006 w programie:
17 czerwca - godzina 8.00 - wyjazd MDK Świdnica-Międzygórze. Na miejscu zwiedzanie Międzygórza - Wodospad "Wilczki", Ogród Bajek, Maria Śnieżna, wejście na Śnieżnik, ognisko, Festiwal Piosenki Turystycznej,ceremonia wręczenia odznak turystycznych.
18 czerwca - wejście na Śnieżnik 1425 m, zejście do Kletna, zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej. Powrót do Świdnicy około godziny 20.00.
Koszty: 21 zł na autobus + nocleg kierowcy oraz: 18 zł nocleg "Na Śnieżniku", 17 zł obiado-kolacja, 6 zł śniadanie, 16 zł zwiedzanie "Jaskini Niedźwiedziej"


15 czerwca 2006 - Półkolonie dla świdniczan

Nawet 30 tys. zł zostanie przeznaczone z budżetu miasta na dofinansowanie półkoloni, które zostaną zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy. Zajęcia przeznaczone dla uczniów wszystkich szkół podstawowych odbędą się w ramach dwóch turnusów (od 3 do 14 lipca oraz od 17 do 28 lipca).
Koszt uczestnictwa jednego mieszkańca Świdnicy wynosić będzie 250 zł za turnus, z czego 150 zł pokrywa miasto. Uczestnicy półkoloni mogą liczyć na opiekę pedagoga, drugie śniadanie i obiad oraz szereg atrakcji: pracownię multimedialną z dostępem do Internetu, wycieczkę na basen kryty w Świebodzicach, zajęcia rekreacyjno-sportowe i zabawy, wycieczki autokarowe, zwiedzania miasta, jazdę konną, ognisko i wyjazd do kina.
Zgłoszenia są przyjmowane w Szkole Podstawowej nr 4, ul. Marcinkowskiego 4-6, tel. 074 852-23-66.


15 czerwca 2006 - Za unijne pieniądze

Rozbudowa i modernizacja składowiska odpadów komunalnych w Starym Jaworowie to kolejna w Świebodzicach inwestycja, która realizowana będzie głównie w oparciu o środki europejskie.
Wniosek gminy Świebodzice rozstrzygnięty został pozytywnie jeszcze w ubiegłym roku. Procedury przetargowe jednak są bardzo skomplikowane i dopiero teraz wyłoniono wykonawcę zadania. Będzie nim świdnicki Zakład Techniki Ochrony Środowiska FOLEKO sp. z o.o.
Wartość ogólna zadania to 3.202.377,98 złotych. Aż 75% środków gmina otrzyma z dotacji europejskich, ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Będzie to kwota 2.401.783,48.
Efektem prac będzie między innymi pozyskanie dodatkowego miejsca i dodatkowych możliwości składowania odpadów, bez konieczności poszerzania jego obszaru. Uzyska się to między innymi dzięki wprowadzeniu technologii selektywnej zbiórki odpadów.


15 czerwca 2006 - Wysoka wygrana Victorii

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał na wyjeździe drużynę Pogoni Pieszyce 4:1 (1:0).

Natomiast drużyna Stali Świdnica doznała porażki na własnym boisku w pojedynku ze Spartą Ziębice.
Stal Świdnica - Sparta Ziębice 2:4


15 czerwca 2006 - Piłkarska klasa A

Victoria Świebodzice - Iskra Witków Śląski 3:2
Włókniarz Głuszyca - Granit Roztoka 2:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - AKS II Strzegom 5:0
Górnik Boguszów Gorce - Zjednoczeni Żarów 0:1
Zieloni Mrowiny - LZS Bystrzyca Górna 3:3
Grom Witków - Biały Orzeł Mieroszów 0:1
Gwarek Wałbrzych - Juventur Wałbrzych 3:2
Sudety Dziećmorowice - Karolina Jaworzyna Śląska 2:3


15 czerwca 2006 - Młodziczki zagrały

W dniach 10 i 11 czerwca drużyna młodziczek MKS Polonia uczestniczyła w IV Turnieju Zakończenia Sezonu "O Wstęgę Nysy Szalonej" w Jaworze.
Zespół zajął V miejsce na osiem drużyn. Dla większości młodych zawodniczek były to pierwsze gry "szóstkami", walczyły bardzo dzielnie wspierane przez trzy zawodniczki, które w tym sezonie grały już w lidze młodziczek. Skład: Monika Gasińska (kapitan), Magda Gol, Karina Adamus, Karolina Hopkowicz, Anna Piguła, Karolina Śledź, Katarzyna Wójcik, Ala Ilnicka, Karina Kuźma, Martyna Nowak (tylko sobota), Ola Pawlina i dwie najmłodsze - uczennice IV klasy - Kornela Krakowiak i Marta Gezella dla, których były pierwsze występy w barwach klubowych.
Dziewczęta przegrały z Zawiszą Sulechów i z Gaudią Trzebnica po 0:2 oraz pokonały Olimpie Jawor 2:1 i Dozamet Nowa Sól 2:1.


15 czerwca 2006 - Nowy sołtys

Od 25 kwietnia Lutomia Górna w gminie Świdnica ma nowego gospodarza.
Zgodnie z decyzją mieszkańców wsi nowym sołtysem wsi została Pani Maria Ćwieląg, zastępując na tym stanowisku dotychczasowego i długoletniego sołtysa Pana Bartłomieja Piątek.
Nowa Pani sołtys od kilkunastu lat działała na rzecz społeczności lokalnej poprzez Radę Sołecką.


15 czerwca 2006 - Otwarty Turniej Tenisa Stołowego

17 czerwca rozegrany zostanie III Otwarty Turniej Tenisa Stołowego w Jaworzynie Śląskiej. Turniej odbędzie się w Sali Zespołu Szkół im. Prof. A. Wasiutyńskiego przy ul. Powstańców 12. Zapisy uczestników będą trwały od godziny 8:00 do 9:00. Rozpoczęcie zawodów nastąpi ok. godziny 9:30.
Zawody odbędą się w kategoriach:
szkoły podstawowe (do lat 13), gimnazja, 17 - 21 lat, 22 - 45 lat, powyżej 45 lat, debel. O puchar Prezesa GLKS w Jaworzynie Śląskiej walczyć będą zawodnicy z pierwszych dwóch miejsc w poszczególnych kategoriach oprócz szkół podstawowych.
Nagrody zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta w Jaworzynie Śląskiej. Organizatorem imprezy jest GLKS w Jaworzynie Śląskiej wraz z STS Pastuchów.


15 czerwca 2006 - Strzelał do dzieci

11 czerwca w godzinach popołudniowych 57 letni mieszkaniec Żarowa z okna swojego mieszkania strzelał z broni pneumatycznej do grających w piłkę chłopców w wieku 14 - 16 lat.
Jak wstępnie wyjaśnił zatrzymany, kilkakrotnie zwracał chłopcom uwagę na ich głośne zachowanie, ponieważ prośby nie skutkowały zaczął do chłopców strzelać z wiatrówki, jak powiedział strzelał bez śrutu, chciał przestraszyć chłopców.
Po zatrzymaniu mężczyzny okazało się, iż jest on pod wpływem alkoholu, po przebadaniu na alkoteście okazało się iż w wydychanym powietrzu miał 0,25‰ alkoholu.
Z uwagi na zły stan zdrowia mężczyzna decyzją lekarza został zwolniony do domu. Pistolet został zabezpieczony w Komisariacie w Żarowie. Obecnej prowadzone są czynności w tej sprawie.


15 czerwca 2006 - OSP z Dobromierza najlepsza

Dziesięć drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Dobromierz wystartowało w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się w Gniewkowie. Tak jak w roku ubiegłym drużyna OSP z Dobromierza okazała się najlepsza. Po raz pierwszy w historii zawodów gminnych wystartowała żeńska drużyna z OSP Roztoka. Ekipy rywalizowały w sztafecie z przeszkodami i w konkursie bojowym.
Klasyfikacja końcowa.
Seniorzy - I miejsce - OSP Dobromierz, II - OSP Gniewków, III - OSP Roztoka, IV - OSP Kłaczyna
Seniorki - OSP Roztoka
Dziewczęta 12-15 lat - I miejsce - OSP Dobromierz, II - OSP Roztoka
Chłopcy 12-15 lat - I miejsce - OSP Roztoka, II - OSP Dobromierz
Chłopcy 16-18 lat - OSP Gniewków
Poza konkursem zaprezentowała się najmłodsza drużyna chłopców w wieku do 12 lat z OSP Roztoka.
Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy oraz nagrody, a seniorzy zdobyli puchary za pierwsze trzy miejsca. Zwycięska drużyna z Dobromierza zdobyła Puchar Przechodni Wójta Gminy. W trakcie wręczania nagród dwóch druhów z OSP Gniewków otrzymało odznaczenia za wysługę lat - za 10 lat druh Bogdan Pyda, a za 20 lat druh Robert Swędrowski. Dodatkowo Brązową Odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymało 8 dziewcząt z OSP Dobromierz.
Wszystkie drużyny, które zajęły pierwsze miejsca zakwalifikowały się do Powiatowych Zawodów Sportowo - Pożarniczych, które w tym roku odbędą się w gminie Świdnica.


14 czerwca 2006 - Zagrają

Od 21 czerwca do 1 lipca, 30-osobowy Zespół Fletów Prostych "Aulodie" z Pragi odbywać będzie warsztaty muzyczne w Jaworzynie Śląskiej.
Warunki do realizacji warsztatów stworzyły: Samorządowy Ośrodek Kultury oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.
Pobyt na warsztatach znakomitego zespołu wykorzystano do organizacji na Dolnym Śląsku koncertów pn."Czarowny Świat Muzyki Dawnej". Koncerty odbędą się między innymi w Bagieńcu podczas finału XI Dni Goethego o godzinie 20:00 na Zamku, w Świdnicy 24 czerwca o godzinie 18:00 w sali Teatru Miejskiego a także w Jaworzynie Śląskiej 30 czerwca o godzinie 19:00 w Kościele Parafialnym.


14 czerwca 2006 - Odwołany

8 czerwca na posiedzeniu LV Sesji Rady Gminy Świdnica w wyniku głosowania projektu uchwały z dnia 08-06-206r. w sprawie odwołania z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Gminy - na podst. art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz.U. z dnia 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
Radni stosunkiem głosów: 8 za, 4 przeciw, 0 wstrzymujących sie - uchwalili odwołanie z funkcji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Świdnica radnego Pana Zbigniewa Kondziarza. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.


14 czerwca 2006 - Prezentacje Artystyczne już w czerwcu

Dwa dni wystaw, koncertów i prezentacji kulturalnych, a przede wszystkim świetna zabawa - to wszystko czeka na mieszkańców Powiatu Świdnickiego już w ten weekend. 17 czerwca rozpoczynają się bowiem Międzynarodowe Prezentacje Twórczości Artystycznej Powiatu Świdnickiego 2006 przygotowane przez Starostwo Powiatowe, Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach oraz Fundację Forum Krasków. Zapowiada się dość egzotycznie: muzyka hip-hopowa będzie przeplatała się z twórczością ludową, obok prezentacji zespołów dziecięcych wystąpią ludowe zespoły polskie i zagraniczne z Niemiec i Czech. Wysłuchamy także niecodziennego występu skrzypaczek z Polski i Niemiec, które pomimo braku możliwości wspólnych ćwiczeń i prób spróbują zagrać razem jeden utwór muzyczny. Nie zabraknie również prezentacji twórczości rzeźbiarzy, miedziorytników i malarzy w Galerii Świdnickiej. Przygotowana zostanie również wystawa prac rzemiosła artystycznego i pokaz wykonywania rzeźby oraz haftów.
Pierwszy dzień Przeglądu będzie dniem uroczystego otwarcia wspomnianych wystaw malarskich i rzeźbiarskich oraz występów w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Piątkowe uroczystości mają charakter otwarty, i niezwykle podniosły i uroczysty. Druga część Przeglądu odbędzie się w sobotę w gminie Marcinowice, w dawnej posiadłości - w barokowym kompleksie pałacowym arystokratycznej rodziny Zeidlitz w Kraskowie.
Trzeci dzień będzie dniem poznania przez gości z zagranicy walorów dziedzictwa kulturowego i turystycznego Powiatu Świdnickiego. Tradycyjnie już pokażemy gościom Kościół Pokoju, Fundację "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Katedrę Świdnicką, Starówkę a także Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Warto dodać, że podczas trwania Prezentacji Artystycznych nie zabraknie dodatkowych atrakcji, pokazów i niespodzianek, można oczekiwać także występu gwiazdy wieczoru grupy VOX.


14 czerwca 2006 - Interaktywne Warsztaty

24 czerwca o godzinie 13.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędą się Interaktywne Warsztaty Kardiologiczno - Diabetologiczne.
Jśli masz masz pytanie do lekarza związane z chorobą serca, nadwagą, nadciśnieniem, cukrzycą - przyjdź i zapytaj.
Na wszystkie pytania odpowiedzą lekarze z Oddziału Kardiologicznego Szpitala " Latawiec" w Świdnicy.
Będzie można także bezpłatnie oznaczyć poziom glukozy we krwi i zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi. Wstęp wolny.


14 czerwca 2006 - Żarów Cup

24 czerwca na stadionie miejskim w Żarowie odbędzie się VII Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej Żarów Cup ’ 2006 o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk - Janusza Łaznowskiego.
Historia Turniejów w Żarowie sięga 2000 roku. Wówczas to, w ramach obchodów 20-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" - 2 września po raz pierwszy odbył się Młodzieżowy Turniej Piłki Nożnej dla zawodników 13-letnich i młodszych. Pomysłodawcami i prekursorami zorganizowania Turniejów w Żarowie byli: ówczesny Burmistrz Żarowa (obecnie poseł na Sejm RP) Zbigniew Chlebowski oraz działacze NSZZ "Solidarność": Andrzej Zając i Andrzej Jóźwiak.
W 2006 roku po raz pierwszy w Turnieju udział weźmie aż 12 drużyn (zawodnicy rocznik 1993 i młodsi): "Zagłębie" Lubin, "Górnik" Polkowice, "Śląsk" Wrocław, "Górnik-Zagłębie" Wałbrzych, "Piast" Nowa Ruda, "Polonia-Sparta" Świdnica, "Baszta" Wałbrzych, "Piławianka" Piława Górna, "Zjednoczeni" Żarów, "Polaban" Nymburk (Czechy), "Hunikum" Újfehértó (Węgry), Sportverein Lohmar ( Niemcy).
Patronat nad VII Turniejem objęli: Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm RP, Ryszard Wawryniewicz - Poseł na Sejm RP, Lilla Gruntkowska - Burmistrz Miasta Żarów. Organizatorami Turnieju są: Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ "Solidarność", Gmina Żarów, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Wałbrzychu. Zapraszamy wszystkich na Stadion Miejski od godziny 08:45. Mecz finałowy o I miejsce odbędzie się o godzinie 15:00.


14 czerwca 2006 - Przebudowany wiadukt

Wiekowość i obciążenie ruchem samochodów ciężarowych dojeżdżających w kierunku pobliskich kamieniołomów wpłynęły na zły stan wiaduktu na ul. Niepodległości.
Most wymagał natychmiastowego remontu. Ze względu na to, że obiekt nie musi już spełniać funkcji wiaduktu, a także zbyt duże koszty, zrezygnowano z jego odbudowy. Zamiast tego, wykonano nasyp i odtworzono nawierzchnię bitumiczną.
Przebudowę wiaduktu rozpoczęto 15 marca. 7 czerwca dokonano odbioru inwestycji. Prace remontowe poprowadziło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Krzysztof Zając z Walimia.
Fundusze na modernizację pochodziły z budżetu gminy.


13 czerwca 2006 - Nagrody za ekologię

Uczniowie świdnickiego Gimnazjum nr 4 zebrali najwięcej zużytych baterii, a Szkoły Podstawowej nr 7 najwięcej makulatury. W nagrodę od prezydenta Świdnicy otrzymają po 2 tys. zł. Jeszcze we wrześniu prezydent Wojciech Murdzek ogłosił w świdnickich szkołach konkurs zbiórki zużytych baterii oraz makulatury. Na zwycięskie placówki czekało za I miejsce - 2 tys. zł, za II miejsce - 1,5 tys. zł, a za III miejsce - 1 tys. zł. W kończącym się właśnie roku szkolnym świdniczanie zebrali w sumie 894 kg zużytych baterii. Najwięcej zebrali uczniowie (318 osób) Gimnazjum nr 4 - 0,5472 kg baterii w przeliczeniu na jednego ucznia, a w sumie 174 kg. Tym samym zajęli I miejsce. II miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 3. Jej 186 uczniów zebrało 98 kg. III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5, której 276 uczniów zebrało 140 kg.
Świdniccy uczniowie zebrali również 43,4 t makulatury. W tym konkursie zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 7, której 91 uczniów zebrało 4,9 t. II miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 12, której 213 uczniów zebrało 11,1 t. Zaś III miejsce przypadło Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznemu Gimnazjum, których 79 wychowanków zebrało 3,65 tony makulatury.


13 czerwca 2006 - "Widokówka ze Świdnicy"

9 czerwca o godzinie 16:00 w holu świdnickiego Teatru Miejskiego wręczone zostały laureatom konkursu plastycznego "Widokówka ze Świdnicy" - nagrody i wyróżnienia.
Gościem honorowym wernisażu nagrodzonych prac artystycznych był Prezydent miasta Świdnicy Pan Wojciech Murdzek.
Przyznano 40 nagród i 54 wyróżnienia oraz nagrodę specjalną.


13 czerwca 2006 - Mercedes do zadań specjalnych

11 czerwca odbyło się uroczyste przekazanie terenowego Mercedesa do celów ratowniczych, który Powiat Świdnicki zakupił od Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Czerwony Krzyż w Niemczech jest instytucją finansowaną z budżetu państwa. Ten działający w Powiecie Bergstrasse od 5 lat współpracuje z oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża ze Świdnicy. Po raz pierwszy jednak gościliśmy w naszym Powiecie siedmioosobową delegację z tej organizacji. W sobotę delegacja spotkała się w siedzibie PCK w Świdnicy. Rozmawiano o dalszej współpracy i planach na przyszłe miesiące.
Najważniejszym punktem wizyty było przekazanie samochodu do celów specjalnych dla Powiatu. Mercedes będzie przydatny także w innych sytuacjach kryzysowych jak pożar czy powódź. Wyposażony jest bowiem w sprzęt do udzielenia pierwszej pomocy niezbędny do ratowania ludzkiego życia, jest oznakowany i posiada specjalną sygnalizację świetlną i dźwiękową. Powiat zapłacił za niego 5700 Euro. Samochód wyprodukowano w 2000 roku. Po przyjeździe do Świdnicy przeszedł wszystkie niezbędne badania techniczne. Mechanicy ze stacji diagnostycznej po długich oględzinach stwierdzili, że auto jest w bardzo dobrym stanie.


13 czerwca 2006 - Adam Kulas mistrzem 4 ścianek

Maj był bardzo pracowity dla wspinaczy z sekcji juniorskiej DKW Strzegom działającej przy UKS Olimpia Strzegom. Na początku miesiąca juniorzy uczestniczyli w ostatniej edycji Pucharu Czterech Ścianek, która odbyła się w Pawłowicach, na Górnym Śląsku. Tydzień później w Chorzowie odbyły się pierwsze zawody w ramach Turnieju UKS-ów we wspinaczce sportowej pod patronatem Polskiego Związku Alpinistycznego.
Pawłowice - wyniki: Adam Kulas - I miejsce oraz tytuł Mistrza Czterech Ścianek, Mateusz Zalewski - IV miejsce, Marcin Iwanicki - V miejsce, Jakub Kulas - V miejsce w kategorii dzieci,
Turniej UKS-ów - Chorzów - I edycja. W tych zawodach rewelacyjnie wypadły nasze juniorki oraz dzieci. Dla Mikołaja Wójcika i Jakuba Kulasa był to pierwszy start w takich zawodach. - Dostanie się do finału przez Mikołaja, który był jednym z niewielu startujących siedmiolatków było dla nas zaskoczeniem. Rywalizował z kolegami o trzy cztery lata starszymi i pokonał ich aż siedmiu - pochwalił swojego podopiecznego strzegomski szkoleniowiec - Robert Grabowicz.
juniorzy młodsi: Mateusz Zalewski - III miejsce, Filip Soczyński - VI miejsce
juniorki młodsze: Paulina Krynicka - III miejsce Beata Karczewska - IV miejsce
młodzicy: Marcin Iwanicki - VI Miejsce
dzieci - chłopcy: Mikołaj Wójcik - VI miejsce (siedem lat), Jakub Kulas - IX miejsce (dziewięć lat)


13 czerwca 2006 - Chodniki w gminie

Trwają prace budowlane przy wykonania chodników na terenie gminy Świdnica.
Obecnie na terenie 8 miejscowości (Burkatów, Bystrzyca Dolna, Jakubów, Miłochów, Lutomi Górnej, Bystrzycy Górnej, Mokrzeszowa, Pszenna).
4 zespoły wykonują prace przy układaniu kostki brukowej. Po zakończeniu prac zostaną skierowani do innych miejscowości.
Prace remontowe objęły również naprawy szczątkowe dróg asfaltowych we wsiach: Grodziszcze, Bukatów i Bystrzyca Górna.


13 czerwca 2006 - Niezły "wałek"

W toku czynności operacyjnych policjanci Sekcji Kryminalnej KPP w Świdnicy, u jednego z mieszkańców podświdnickiej wsi ujawnili 3200 kg elementów hartowanej stali grafitowej. Pozostałości poprodukcyjne pochodziły z kradzieży dokonanej z zakładu światowego koncernu, znajdującego się na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Sprawcą okazał się Roman C., lat 27, który przez okres około 6 miesięcy sukcesywnie wywoził z firmy odpady poprodukcyjne i gromadził je w garażu oraz piwnicy. Tona takiej stali, przed jej obróbką kosztuje 580 €, zaś wartość złomowa odzyskanych odpadów szacowana jest na kwotę około 2000 zł. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze.
Przy okazji tej sprawy policjanci odzyskali szereg elektronarzędzi i innych przedmiotów wartości około 7000 zł., pochodzących z wcześniejszych kradzieży i włamań, dokonanych na terenie tej samej wsi.
Do czynów tych przyznał się Krzysztof C. lat 22 - brat Romana, wobec, którego zastosowano dozór policyjny.


13 czerwca 2006 - Zakończenie ALK

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza na uroczyste zakończenie Amatorskiej Ligi Koszykówki z meczem finałowym.
Mecz i zakończenie odbędzie się 18 czerwca o godzinie 10.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego w Świebodzicach.


13 czerwca 2006 - Praca w Pszennie

Gminny Zespół Oświaty zatrudni na umowę - zlecenie gospodarza świetlicy wiejskiej w Pszennie.
Osoby zainteresowane, proszone są o składanie dokumentów do 20 czerwca w pokoju nr 301 Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy, przy ul. Głowackiego 4.
Należy złożyć podanie i koncepcję pracy na stanowisku gospodarza świetlicy.
Bliższe informacji można uzyskać pod numerem telefonu 074-852-30-67 wew. 301


13 czerwca 2006 - Walimskie Lato Muzyczne

Już 17 czerwca, godzinie 19.00 w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu rozpoczyna się 3. Walimskie Lato Muzyczne koncertem zespołu "Leyenda", który tworzą rdzenni Indianie Peru z plemienia Keczua. Zespół "Leyenda" powstał w 1992 r. dzięki pomocy polskich misjonarzy, którzy przebywali w górskich dorzeczach Amazonki.
Brał m.in. w "Międzynarodowym Festiwalu Sakralnym SACRUM IN MUSICA" w Bielsku Białej, "OGÓLNOŚWIATOWEJ PIELGRZYMCE" na Jasną Górę itp. Zespół wydał dwie płyty, w tym jedną z "Arką Noego". Zagrają oryginalną muzykę indiańską oraz piosenki misyjno-religijne (EL CONDOR PASSA, DZIELMY SIĘ WIARĄ JAK CHLEBEM, JEZUS RATOWNIK, ALLABARE, NEGRO JOSE, VUELA TU VUELO, SANTO SANTO, JESU CHRISTO i inne). Wysłuchamy koncertu opartego głównie na andyjskich instrumentach muzycznych, m.in. fletni pana, charango. Wykonawcy wystąpią w oryginalnych, barwnych, indiańskich strojach ludowych. Wstęp wolny.


12 czerwca 2006 - Honorowa Obywatelka Świdnicy

Dzisiaj w Hali Sportowej w Świdnicy odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta, dwukrotnej mistrzyni Europy i najlepszej siatkarce w Europie w roku 2005 - Dorocie Świeniewicz.
Po oficjalnej uroczystości wręczenia tytułu odbył się mecz pomiędzy drużyną złożona z zawodniczek grających kiedyś z Panią Dorotą a drużyną obecnie reprezentującą barwy Klubu MKS Świdnica. Zwyciężyły dziewczęta do niedawna występujące w pierwszej lidze, aktualne zawodniczki MKS Świdnica. Podczas uroczystości odbywały się także konkursy i licytacje. Koszulka Pani Doroty osiągnęła cenę 510 złotych a piłka została zlicytowana znacznie poniżej kwoty jaka padła podczas licytacji internetowej prowadzonej w serwisie internetowym www.dziennik.swidnica.pl gdzie osiągnęła cenę 460 złotych a szczęśliwym posiadaczem został Marek Kowalski - właściciel firmy Metex w Świdnicy. Uroczystości cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kibiców i mediów, dziwić więc może tak wiele wolnych miejsc na sali sportowej podczas kiedy przed halą gromadziły się tłumy.
Czyżby oznaczało to organizacyjną wpadkę jakiegoś urzędnika?.
Fotoreportaż z uroczystości - >>> zobacz


12 czerwca 2006 - "Olimpijczycy 2006"

Jutro o godzinie 12.00 w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego wojewoda Krzysztof Grzelczyk weźmie udział w uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów laureatom i finalistom olimpiad przedmiotowych ze szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa.
Jest to impreza organizowana corocznie przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, nad którą patronat honorowy sprawuje wojewoda dolnośląski.
W roku szkolnym 2005/2006 44 uczniów z Dolnego Śląska zostało laureatami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, a 135 finalistami. Wśród nich są laureaci i finaliści dwóch, a nawet trzech olimpiad. Niektórzy reprezentują Polskę na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.


12 czerwca 2006 - "Sport i zabawa - Na zdrowie"

Pod takim hasłem na początku czerwca odbył się już po raz IX Festyn Dziecięcy. Pomimo nie najlepszych warunków pogodowych na szkolnym boisku PSP Nr 2 i Gimnazjum Nr 2 zgromadzili się mieszkańcy naszej gminy.
Przed publicznością jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z trzech strzegomskich przedszkoli. Na scenie wystąpiły również siostry Elżbietanki i zespół z Czech "Noticzki". W międzyczasie na sali gimnastycznej odbył się mecz piłki siatkowej: nauczycielki kontra reprezentantki miejscowego Urzędu Miejskiego i służby zdrowia. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyły nauczycielki. W tym samym miejscu odbył się także pokaz judo.
Na boisku szkolnym księża rozegrali mecz przeciwko samorządowcom. Był to jeden z ważniejszych punktów programu i przyciągnął on sporą widownię. Nie często bowiem można zobaczyć burmistrza i duchownych w tak niecodziennej sytuacji. Lepszą celnością wykazali się samorządowcy (wygrali 7:3) i to oni zdobyli puchar. W przerwie publiczność rozgrzewały cheerliderki z PSP Nr 2 i z Gimnazjum Nr 2. Po meczu na scenie znów zaczęły się występy. Tym razem można było usłyszeć uczniów Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 oraz PSP Nr 2. W prześlicznych strojach wystąpiły zespoły "Krąg" i "Kostrzanie". Na zakończenie saksofonowy show dali Bartosz Warkoczyński, Krzysztof i Jakub Wtorkiewiczowie oraz Remigiusz Remik.
Przez cały czas trwania festynu każdy z uczestników mógł wziąć udział w wielkiej loterii fantowej, w której wszystkie losy wygrywały! Po pokazach artystycznych nastąpiło losowanie głównych nagród ufundowanych przez licznych sponsorów. Szczęśliwcy wrócili do domu z nowym plecakiem, namiotem, mp "trójkami" czy też rowerem. Całej imprezie towarzyszyły liczne konkursy. Dzieci mogły przejechać się na kucyku bądź motocyklu, a dorośli za darmo zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dodatkową atrakcją była możliwość skosztowania prawdziwej grochówki, domowych ciast i pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem.


12 czerwca 2006 - Prezentacje Regionów

Po raz piąty Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zorganizowało przegląd inscenizacji poświęconych folklorowi regionów Polski. Na tle dekoracji przedstawiających góry, morze, jeziora i lasy wystąpiła grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 14. Dzieci w pięknych ludowych strojach zatańczyły poloneza i krakowiaka. Następnie kolejno zaprezentowały się gimnazja ze Świdnicy, Sobótki i Witoszowa. Uczniowie z dużą dawką humoru opowiedzieli o zwyczajach sobótkowych, dawnych Polan, lwowiaków, warszawiaków, Ślązaków i mieszkańców Rzeszowszczyzny. Młodzi wykonawcy świetnie radzili sobie z gwarą w skeczach i piosenkach. W przerwach między kolejnymi występami publiczność zabawiali konferansjerzy, wprowadzając zebranych w temat przedstawienia.
Zespół muzyczny "Mozaika", także z Gimnazjum nr 3, wykonał wiele porywających ludowych piosenek. Opiekunowie zespołów zadbali nie tylko o treści i walory językowe prezentacji, ale także o oprawę scenograficzną, rekwizyty, stroje. Tak starannie dopracowane przedstawienia dostarczyły gościom i licznie zgromadzonej widowni wiele satysfakcji. Tegoroczny przegląd mógł odbyć się dzięki koordynatorowi - Jolancie Giergicznej - Siwkin, wicedyrektor Gimnazjum nr3 w Świdnicy oraz hojności sponsorów - Firmie "Krause" oraz Urzędowi Miejskiemu w Świdnicy.
Na zakończenie ogłoszono wyniki Konkursu Plastycznego "Obrazki z Polski" oraz wręczono dyplomy i nagrody książkowe. W foyer teatru można było obejrzeć nagrodzone prace oraz wystawę związaną z edukacją regionalną realizowaną w ramach projektu w Gimnazjum nr3.


11 czerwca 2006 - Złota Dorota w Świdnicy

Jutro o godzinie 17.00 odbędzie się wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Dorocie Świeniewicz dwukrotnej mistrzyni Europy i najlepszej siatkarce na Starym Kontynencie.
Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu Młodzieżowego Domu Kultury odbędzie się uroczystość wręczenia tytułu i wystąpienie Prezydenta Miasta - Wojciecha Murdzka, następnie odbędzie się trzysetowy mecz byłych i obecnych zawodniczek MKS "Polonia" i MKS "Świdnica" z udziałem Doroty Świeniewicz, przeplatany konkursami, występami artystycznymi, licytacją piłki i koszulki z autografami Doroty Świeniewicz, wręczenie nagród dla uczestników konkursu i licytacji internetowej w serwisie internetowym www.dziennik.swidnica.pl ponadto sesja zdjęciowa, rozdawanie autografów.
Imprezę zakończy konferencja prasowa. Zapraszamy na Halę Sportową na Osiedlu Zawiszów.


11 czerwca 2006 - Remisowa niedziela

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował na własnym stadionie z drużyną Czarnych Wałbrzych 2:2 (1:1). Bramki dla Victorii zdobyli: 35 min. Borowiak, 55 min. Karczmarz.

Stal Świdnica w meczu wyjazdowym ze Skałkami Stolec zremisowała 2:2.


11 czerwca 2006 - Piłkarska klasa A

Juventur Wałbrzych - Victoria Świebodzice 3:1
AKS II Strzegom - Włókniarz Głuszyca 4:4
Zjednoczeni Żarów - Jedlinianka Jedlina Zdrój 8:1
LZS Bystrzyca Górna - Górnik Boguszów Gorce 2:2
Iskra Witków Śląski - Zieloni Mrowiny 6:2
Granit Roztoka - Grom Witków 0:4
Karolina Jaworzyna Śląska - Gwarek Wałbrzych 1:3
Biały Orzeł Mieroszów - Sudety Dziećmorowice 4:1


11 czerwca 2006 - Pożegnalny wieczorek w SP-10

"Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni Twego życia! Wracaj do nich, ilekroć poczujesz smutek".
Polonezem na 35 par przygotowanym przez Arkadiusza Twaroga rozpoczęły wieczorek pożegnalny klasy szóste. Pięknie ubrani, w doskonałych humorach w obecności rodziców i krewnych żegnali się ze szkołą, w której spędzili wiele lat wychowankowie pań: K. Zając, B. Mazij i B. Wilczewskiej.
Pożegnanie to nie tylko tańce, to także program artystyczny "Wspomnień czar", podczas którego uczniowie wspominali zabawne zdarzenia z minionych lat. W tym gronie spotkają się jeszcze raz na zakończenie roku szkolnego.


11 czerwca 2006 - Dni Świdnicy z ŚOSiRem

Na "Dni Świdnicy 2006" Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował aż cztery turnieje.
Największa frekwencja jak zwykle dopisała na "Turnieju Drużyn Podwórkowych w piłce nożnej". Oprócz turnieju piłkarskiego odbył się: Turniej piłki koszykowej Street Ball, Turniej Plażowej Piłki Siatkowej i Grand Prix Świdnicy w tenisie ziemnym.

Wyniki w poszczególnych turniejach - >>> zobacz


10 czerwca 2006 - Pierwsze Dyktando

Dzisiaj w ramach Dni Świdnicy odbyły się kolejne imprezy. Już od rana na Hali Sportowej na Zawiszowie trwał Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego i Dyskotekowego o Puchar Prezydenta Miasta.
Od godzin rannych trwały także rozgrywki w piłkę plażową, turniej drużyn podwórkowych.
W Bibliotece Miejskiej odbyło się I Dyktando Świdnickie. Do rywalizacji stanęło około trzydziestu osób. Po wieczornych koncertach zespołów nad Zalewem Witoszówki odbył się pokaz sztucznych ogni.
Zdjęcia z dzisiejszych Dni Świdnicy - >>> zobacz


10 czerwca 2006 - Interesująca wystawa

"Piwo nic inszego nie jest, jeno woda ze słodem przystoynie warzona" - tak pisał Szymon Syreński.
Do codziennego spożycia służyło piwo stołowe (biedota spożywała podpiwki). Wypijano go codziennie od 1 do 4 litrów. Piwa pierwszego waru były napojami "reprezentacyjnymi", nierzadko odpowiednikami dobrych win. Takim piwem było piwo świdnickie wysoko cenione w całej środkowej Europie.
Wczoraj w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy otwarta została stała wystawa zatytułowana: "Piwowarstwo Świdnickie".
Kilka zdjęć z otwarcia wystawy - >>> zobacz


10 czerwca 2006 - Kolejne porażki

W dzisiejszych spotkaniach IV ligi piłkarskiej oba zespoły z Powiatu Świdnickiego doznały porażek.
Strzegomianie na własnym boisku ulegli piłkarzom ze Zgorzelca. AKS Strzegom 0-2 Nysa Zgorzelec.

Świdniczanie mecz rozgrywali w Złotoryi i doznali kolejnej dotkliwej porażki. Górnik Złotoryja 5-2 Polonia/Sparta Świdnica.


10 czerwca 2006 - Dzień w Warszawie

Najlepsi uczniowie ZSP w Jaroszowie spędzili kilka dni - w tym Dzień Dziecka - w Warszawie. W trakcie pobytu w stolicy Polski mogli uczestniczyć m. in. w uroczystości odsłonięcia pomnika Janusza Korczaka - patrona ich szkoły.
Termin tego wydarzenia, 1 czerwca, został wybrany nieprzypadkowo, albowiem Janusz Korczak był WIELKIM PRZYJACIELEM DZIECI. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się na skwerze przed Pałacem Kultury i Nauki (przy wejściu do Pałacu Młodzieży). W uroczystości wzięli udział prezydent RP - Lech Kaczyński, prezydent Warszawy - Mirosław Kochalski oraz podsekretarz Stanu w MEN - Stanisław Sławiński. Nie zabrakło też uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.
- Cieszymy się, że na pomniku znajduje się tabliczka upamiętniająca naszą szkołę - mówi dyrektor placówki Janusz Krogel. - Dumni jesteśmy również z tego, że znaczna część pomnika wykonana jest ze strzegomskiego granitu. Wyjazd uczniów - osiągających najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu - możliwy był dzięki finansowej pomocy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jaroszów i Rusko.


9 czerwca 2006 - Zakończony konkurs i licytacja

Ogłoszony w naszym serwisie internetowym konkurs i licytacja piłki z okazji uroczystości wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta dla Doroty Świeniewicz - zostały już zakończone.
Szczęśliwców po odbiór nagród zapraszamy w poniedziałek, 12 czerwca do Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Osoby spoza Świdnicy nagrody otrzymają pocztą.
Lista nagrodzonych - >>> zobacz


9 czerwca 2006 - Rejs trwa

Otrzymaliśmy pierwszą relację z dziewiczego rejsu jachtu IDOL III, zbudowanego w Świdnicy przez Jana Ząbka. Wypłynęli ze Szczecina 4 czerwca i zmierzają w kierunku Sztokholmu - jeżeli pogoda pozwoli to dopłyną...
To była pierwsza wiadomość.
Kolejną wiadomością jest, ze znajdują się już w Szwecji w porcie Kalmar w cieśninie Kalársund. Stąd zamierzają wypłynąć do Sztokholmu, a potem w zależności od warunków meto na Łotwę.
Załoga płynie w składzie: Jan Zabek, Marek Szymański, Andrzej Zapart, Zbyszek Szymanski, Jakub Sobczyk, Adam Zamiara i Andrzej Zapart. Czekamy na kolejną relację i życzymy sukcesu. W galerii kilka zdjęć - >>> zobacz


9 czerwca 2006 - Przemysłowa otwarta

Zakończyła się budowa największej w ostatnich miesiącach inwestycji drogowej w Świebodzicach. Ulica Przemysłowa prowadzi do zakładów, zbudowanych w tzw. strefie przemysłowej.
Uroczystości przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Jan Wysoczański, przewodniczący RM Władysław Góra oraz inż. Iwona Dziedzic, naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej. Wykonawcą generalnym była firma PW Stańczyk sp. jawna, zaś części elektrycznej, w tym montażu nowego oświetlenia - Zakład Robót Teletechnicznych TELFA.
Wykonano 438 mb drogi asfaltowej o szerokości 7 m, 442 mb sieci wodociągowej, 422 mb sieci kanalizacyjnej i 403 mb sieci deszczowej. Powstały nowe, ułożone z kostki betonowej chodniki o szerokości 2 m i łącznej długości 579 mb oraz ścieżka rowerowa - 555 mb.
Całość zadania kosztowała aż 1.955.023,17 złotych, lecz tylko 15% środków pochodziło z Urzędu Miasta. Dotację w wysokości 1.446.736,70 złotych miasto otrzymało ze środków europejskich, ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. 10% to dotacja z budżetu państwa.


9 czerwca 2006 - Najważniejszy był uśmiech

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych organizatorzy Dnia Dziecka w Stanowicach nie odwołali imprezy. Nastąpiły nieznaczne zmiany w programie, a dowodem na to, że impreza się udała, był uśmiech jaki pojawił się na twarzach najmłodszych po jej zakończeniu.
Impreza planowana początkowo na boisku szkolnym musiała zostać przeniesiona z powodu deszczu na teren szkoły i przedszkola w Stanowicach. Oprócz gospodarzy uczestniczyły w niej również dzieci z Olszan i Grochotowa.
Wszyscy uczniowie mieli okazję bliżej się poznać i nawiązać przyjaźnie. Służyły temu zajęcia integracyjne, m. in. zabawa taneczna przy muzyce. Sporą atrakcją było pieczenie kiełbasek dla uczestników Dnia Dziecka przez członkinie Stowarzyszenia "Opoka" na patelni gastronomicznej. Do kiełbasek podano świeże bułeczki przygotowane przez Pana Jurka z piekarni w Olszanach. Organizatorem imprezy dla dzieci było Strzegomskie Stowarzyszenie Kobiet "Opoka", Wspólnota Samorządowa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach.


9 czerwca 2006 - Spotkanie zaprzyjaźnionych

W dniach 3 - 6 czerwca delegacja z Jaworzyny Śląskiej uczestniczyła w służbowym wyjeździe do niemieckiej Gminy partnerskiej Pfeffenhausen. Wizyta była odpowiedzią na pisemne zaproszenie Burmistrza Pfeffenhausen Arno Wolfa na uroczystości Zielonych Świąt "Pfingstvolksfest".
Naszą Gminę reprezentowali: Natalia Kita - Zastępca Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, Anna Sikorska - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, Teresa Gawron - Dyrektorka Szkoły Podstawowej, Barbara Brylińska - Dyrektorka Przedszkola oraz pracownicy Urzędu Miasta: Anna Ligęza i Dariusz Adamowicz. Dzięki uprzejmości niemieckiego Burmistrza i jego współpracowników członkowie delegacji mogli zobaczyć i poznać funkcjonowanie najważniejszych instytucji gminnych w Pfeffenhausen. i przedszkola.
Nie zabrakło również atrakcji turystycznych. Gości z Polski szczególnie zachwyciła wycieczka po okolicach Pfeffenhausen, podczas której zwiedzili: zamek Prunn i Rosenburg, a także Halę Wyzwolenia w Kelheim oraz odbyli rejs statkiem po Dunaju.
Kolejne spotkanie przedstawicieli partnerskich Gmin, odbędzie się już w sierpniu w Jaworzynie Śląskiej.


9 czerwca 2006 - Konkurs rozstrzygnięty

Zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w konkursie fotograficznym "Strzegomski granit w obiektywie". Do konkursu wpłynęło 39 zdjęć przedstawiających zabytki, pomniki i rzeźby oraz inne elementy ze strzegomskiego granitu. Tak jak w poprzednim przypadku - konkursie "Gmina w obiektywie", tak też i teraz pod uwagę brana była ocena wystawiona konkretnemu zdjęciu. Wygrywała fotografia, która miała największą ocenę ze wszystkich zgłoszonych do konkursu. Co ciekawe i jednocześnie rzadko spotykane trzy prace miały tę samą ocenę - 1,94. Organizatorzy zostali zmuszeni do zastosowania drugiego kryterium - ilość głosów oddanych na te konkretne fotografie, aby ustalić kolejność na trzech czołowych miejscach. W wyniku tych ustaleń zapadły następujące rozstrzygnięcia:
1 miejsce - Tomasz Orłowski - zdjęcie przedstawiające pomnik Ojca Świętego w Strzegomiu,
2 miejsce - Mariusz Chmieliński - zdjęcie "Granitowe pole rośnie…",
3 miejsce - Tomasz Osiński - fotografia przedstawiająca pomnik papieża w Świebodzicach,
Wręczenie nagród nastąpi w trakcie IV Festynu Kamienia, który odbędzie się już jutro na strzegomskim rynku.


8 czerwca 2006 - Strzegomski Puchar Świata

Zapraszamy Państwa na Międzynarodowe zawody jeździeckie o Puchar Świata - TOYOTA Horse Trials Strzegom.
W 2006 roku w dniach 22-25 czerwca zostanie rozegrane 5 międzynarodowych konkursów oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW.
W tym roku Puchar Świata zawita do Strzegomia po raz czwarty.
Organizatorzy spodziewają się blisko 200 koni oraz jeźdźców reprezentujących 14 krajów. Strzegomski Puchar Świata to wspaniałe sportowe widowisko i niezapominane emocje. Dotychczasowe imprezy w 2003, 2004 i 2005 roku zakończyły się zwycięstwami tak wspaniałych zawodników światowej czołówki jak: Linda Algotson, Andreas Dibowski, Magnus Gellerdal.
Gorąco zapraszamy do obejrzenia na żywo największej imprezy w WKKW w tej części Europy.


8 czerwca 2006 - Święto Rodziny w "dziesiątce"

Czołem dzieciaki! Co tu się dzieje?
Czemu dziś w klasie jest taki ruch?
Takimi słowami rozpoczęło się dzisiaj spotkanie rodziców i dzieci w klasie IA w SP 10. Najpierw uczniowie zaprezentowali wesoły program artystyczny pt. "Mniam, mniam, słodkich rodziców mam". Potem dali wspaniały koncert piosenki rodzinnej. Bisom nie było końca. Całość uroczystości urozmaiciły konkursy - Gdzie jesteś Mamo? Gdzie jesteś Tato? Jacy jesteśmy.
Wywołały one wiele radości i uśmiechów na twarzach rodziców i ich pociech. W trakcie spotkania dzieci złożyły życzenia i wręczyły swoim rodzicom piękne upominki - torebki i czapki wykonane własnoręcznie z kolorowego papieru.
To było udane spotkanie rodziny. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich - rodziców, uczniów i wychowawczyni Joanny Kurzawy, która wraz z dziećmi tę uroczystość przygotowała.


8 czerwca 2006 - Bezpłatnie podczas Dni Świdnicy

W zbliżający się weekend czeka na mieszkańców powiatu wiele atrakcji związanych z obchodami Dni Świdnicy. Oprócz świetnej zabawy Starostwo Powiatowe w Świdnicy przygotowało dla wszystkich zainteresowanych stoisko z możliwością wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych z zakresu ochrony zdrowia.
Na stoisku dyżurować będą pracownicy Wydziału Zdrowia, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz pielęgniarki z oddziału kardiologicznego Szpitala Latawiec ze Świdnicy. Od godz. 15.00 nad Zalewem Witoszówka będzie można wykonać bezpłatnego pomiaru ciśnienia, badania poziomu cukru a także otrzymać materiały na temat promocji zdrowego stylu życia. Pracownicy PCPR zachęcać będą do tworzenia rodzin zastępczych i przekażą informacje związane z tym zagadnieniem.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.


8 czerwca 2006 - Nagroda dla Krzysztofa

Członek Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, uczestnik zajęć muzycznych w Studiu Piosenki prowadzonym przez Mirosława Jabłońskiego - Krzysztof Małek - zdobył nagrodę w 51 Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim na etapie szkół gimnazjalnych.
Jako laureat został zaproszony do udziału w koncercie, który odbędzie się 9 czerwca o godzinie 11:30 w Klubie Muzyki i Literatury przy pl. Kościuszki we Wrocławiu.


8 czerwca 2006 - Zawody pożarnicze w Zebrzydowie

Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Marcinowicach przy współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy 4 czerwca br. zorganizował Pożarnicze Gminne Zawody Sportowe, połączone z obchodami 60-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Zebrzydowa . W zawodach wzięło udział siedem jednostek z terenu gminy Marcinowice ( OSP Marcinowice, Mysłaków, Strzelce, Śmiałowice, Tworzyjanów, Wirki, Zebrzydów) oraz gościnnie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Tanvaldu w Czechach. Strażacy biorący udział w zawodach mogli wykazać się sprytem i siłą w takich konkurencjach jak rozwijanie węża pożarniczego na czas, bieg z przeszkodami oraz sztafecie. Zwycięską drużyną okazała się być jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Marcinowicach, która w nagrodę otrzymała Przechodni Puchar Prezesa Komendanta Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej.


8 czerwca 2006 - Ruszyła budowa

Rozpoczęto prace przy budowie wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej przy Szkole Podstawowej w Starym Jaworowie. Prace prowadzi "Domex" Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane Sp. z o.o. w Strzegomiu. Inwestycja powstaje przy udziale środków unijnych. Planowany termin zakończenia robót budowlanych wyznaczono na 29 września tego roku.
Projekt budowlany zakłada wybudowanie obiektu o kubaturze 3 375,4 m3 i powierzchni użytkowej 347,9 m2. Budynek składać się będzie z sali głównej, zespołu sanitariatów oraz zaplecza kuchennego.
Wielofunkcyjna świetlica wiejska służyć będzie wszystkim mieszkańcom pobliskich wsi, w szczególności dzieciom i młodzieży szkolnej. Odbywać się w niej będą zajęcia wychowania fizycznego oraz pozalekcyjne zajęcia sportowe. Dorośli mieszkańcy również zyskają możliwość organizowania i uczestnictwa w zajęciach sportowych. Zaprojektowane zaplecze kuchenne umożliwi organizowanie imprez okolicznościowych i zabaw tanecznych.


8 czerwca 2006 - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

W czerwcu w Mokrzeszowie odbył się festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W maju tego roku Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 30 maja właśnie Dniem Rodzicielstwa Zastępczego w Polsce.
- "Cieszymy się, że będziemy mieli swoje święto. Ma ono przyczynić się do podniesienia rangi społecznej takiego rodzicielstwa oraz tworzenia wokół niego korzystnej atmosfery. Jest też okazją do zwrócenia uwagi społecznej na nasze problemy." - mówi Dariusz Ślusarczyk, który od dwóch lat tworzy zawodową rodzinę zastępczą i opiekuje się pięciorgiem dzieci. Pan Dariusz wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy napisał wniosek do Fundacji Ernst & Young na organizację festynu. Warto było, gdyż udało się pozyskać 4 tys. zł dla dzieci.
- "Organizacja festynu okazała się świetnym pomysłem. Przyszło mnóstwo rodzin z dziećmi tworzących rodziny zastępcze a także wielu mieszkańców naszego powiatu. Dzieci wraz z rodzicami chętnie brały udział w przygotowanych dla nich konkursach i zabawach. Nie zapomnieliśmy o wspaniałych nagrodach i poczęstunku na gorąco." - mówi Beata Galewska, Dyrektor PCPR w Świdnicy.
- "Poprzez takie otwarte imprezy chcemy promować ideę rodzicielstwa zastępczego, który jest wielką życiową misją pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to również okazja, aby zyskać nowe spojrzenie na rodziny zastępcze i docenić ich wysiłki." - podkreśla Beata Galewska. Idea rodzinnej opieki zastępczej wiąże się przecież nierozerwalnie z dużym wyzwaniem, ale przede wszystkimi okazywaniem dzieciom miłości, której poskąpił im los.


8 czerwca 2006 - Gminny Dzień Dziecka

Co roku najmłodsi 1 czerwca obchodzą swoje święto. Również i my nie zapomnieliśmy o nich.
Gminny Ośrodek Kultury wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 2 czerwca na stadionie sportowym w Marcinowicach zorganizował Festyn Dziecięcy.
Przygotowano szereg atrakcji: występ zespołu muzycznego Mix Band, pokazy cyrkowe, terenowe gry i zabawy, karaoke z młodzieżowymi i dziecięcymi przebojami piosenki polskiej oraz wiele innych konkursów z nagrodami.


8 czerwca 2006 - Chcieli wyłudzić kredyt

5 czerwca policjanci Sekcji POG z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy na terenie jednego ze Świdnickich Banków zatrzymali 3 osoby, które usiłowały uzyskać kredyt w wysokości 30 tysięcy zł. wykorzystując w tym celu fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach.
Policjanci ustalili, iż osoby te dokonały również kilku innych podobnych czynów w Strzegomiu i Gryfowie Śląskim. Prowadząc swą przestępczą działalność uzyskały kredyt hipoteczny na kwotę 280 tysięcy zł. na zakup domku jednorodzinnego oraz kredyt w kwocie 48 tysięcy zł. na zakup samochodu - Mercedes klasy 600 z 1994 roku.
Zatrzymani to osoby nigdzie nie pracujące. Do swojej działalności używali pieczęci, które jedna z zatrzymanych kobiet zbierała z firm, w których wcześniej pracowała, niektóre z pieczęci zostały wytworzone przez sprawców.
Wszyscy zatrzymani przyznali się do zarzucanych im czynów


8 czerwca 2006 - Ukończyli kurs

Uprawnienia "Projektantów Terenów Zielonych" otrzymało 19 mieszkańców gminy Dobromierz, którzy z pozytywnym wynikiem ukończyli kurs zorganizowany dla osób odchodzących z rolnictwa. Uroczyste wręczenie certyfikatów dających szansę rozpoczęcia pracy w nowym zawodzie odbyło się w Ośrodku Kultury w Dobromierzu, a uczestniczyli w nim oprócz kursantów również przedstawiciele Ośrodka Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego "Mediator", organizatora kursu.
W trwającym od marca kursie udział wzięły 23 osoby, z których 19 ukończyło kurs. Kursanci odbyli również wycieczki do ogrodu botanicznego i ogrodu japońskiego we Wrocławiu oraz do Jugowej, gdzie poznawali różne style i sposoby urządzania ogrodów - tych mniejszych i tych większych. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników kursu musiał samodzielnie zaprojektować ogród - makiety z projektami można było podziwiać podczas uroczystości wręczenia certyfikatów. Kurs został zorganizowany w ramach projektu "Nowy zawód - szansą dla osób odchodzących z rolnictwa", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa. Był to już drugi kurs, zorganizowany przez firmę "Mediator" w ramach tego projektu, w którym brali udział mieszkańcy Gminy Dobromierz.


7 czerwca 2006 - 100-letnia mieszkanka z Wirek

3 czerwca pani Aniela Fiołek z Wirek obchodziła swoje 100 urodziny. Z tej okazji najbliżsi przygotowali dla Pani Anieli przyjęcie urodzinowe w świetlicy wiejskiej.
Do licznych gratulacji przyłączyli się - Wójt Waldemar Budzyński i Sekretarz Gminy Marcinowice, radny - Jerzy Guzik, sołtys wsi Wirki Teresa Michalak,przedstawiciele KRUS ze Świdnicy oraz Ks. Tadeusz Chlipała.
Pani Aniela urodziła się w miejscowości Józefówka na Kresach Wschodnich w byłym województwie Tarnopolskim. Wychowała dwóch synów, dochowała się również wnuków i prawnuków. Serdecznie gratulujemy pani Anieli tak wspaniałego jubileuszu oraz życzymy wielu kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności.


7 czerwca 2006 - Zmiana organizacji ruchu

Od piątku, 9 czerwca od godziny 15.00 do niedzieli, 11 czerwca do godziny 24.00 obowiązywała będzie zmieniona organizacja ruch w rejonie ul. Polna Droga.
Na odcinku od ul. Sprzymierzeńców do ul. Wałbrzyskiej na tej drodze wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Ma to związek ze zwiększeniem liczby miejsc do parkowania samochodów.
Swoje pojazdy uczestnicy Dni Świdnicy będą mogli pozostawiać również po stronie zalewu Witoszówka. Za utrudnienia przepraszamy.


7 czerwca 2006 - Sesja

8 czerwca odbędzie się LV Sesja Rady Gminy Świdnica.
Radni zajmą się analizą bezpieczeństwa Gminie Świdnica, podejmą decyzję w sprawie zaproszenia na pobyt stały do Polski z Kazachstanu rodziny Pani Leokadii Czyżakowskiej.
Zadecydują o zmianie budżetu gminy na bieżący rok, o zaciągnięcia pożyczki na budowę sieci kanalizacyjnej w Witoszowie Górnym, podejmą decyzję między innymi: w sprawie nieruchomości zabudowanej stanowiących własność Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się godzinie 9.00.


7 czerwca 2006 - Konferencja SMS

Podczas wczorajszej konferencji prasowej SMS poznalismy nieco bliżej powołane do życia na początku 2003 roku Stowarzyszenie Myśli Socjaldemokratycznej. Prezesem SMS jest Kazimierz Bełz, zastępcą Bogdan Malina, skarbnikiem Władysław Wołosz.
Stowarzyszenie skupia w swoich szeregach wszystkich gotowych pracować na rzecz społeczności lokalnej bez względu na to skąd pochodzą, są to bezpartyjni, są też członkowie SLD, SDRP.
W tej chwili SMS liczy 40 osób. Celem Stowarzyszenia jest upowszechnianie idei i myśli socjaldemokratycznej.
W zbliżających się wyborach wystartuje z własną wizją rozwoju gospodarczego Świdnicy i regionu. Szefem sztabu wyborczego SMS jest Albert Gaszyński.


7 czerwca 2006 - Polsko-włoskie partnerstwo

Polsko-włoskie partnerstwo Pod koniec maja przedstawiciele władz Strzegomia gościli w partnerskim mieście Pavullo nel Frignano. W trakcie kilkudniowego pobytu rozmawiano m. in. o pogłębianiu współpracy i wzajemnych kontaktach na różnych płaszczyznach życia publicznego.
Była to już trzecia wizyta strzegomian w tym niespełna 15 tys. miasteczku leżącym w prowincji Modena, niedaleko Bolonii. W kwietniu 2003 r. podpisano tam protokół o wzajemnej współpracy miast, a rok później zawodnicy AKS-u Strzegom wzięli udział w turnieju piłkarskim. Włoska delegacja również kilkakrotnie odwiedziła Strzegom, a ukoronowaniem tych wizyt było podpisanie w dniu 31 października 2005 r. umowy partnerskiej między oboma miastami.
Tegoroczny wyjazd strzegomskiej delegacji do Pavullo nel Frignano pokrywał się z wyborami samorządowymi na burmistrza i radnych. Dotychczasowego gospodarza miasta Vito Tedeschiniego zastąpił na tym stanowisku Romano Canovi.. - Wierzę, że współpraca pomiędzy naszymi miastami będzie owocna i przyniesie obopólne korzyści - mówił w trakcie oficjalnej wizyty w miejscowym urzędzie burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. - Żywię głęboką nadzieję, że będzie ona oparta na specjalistycznej wiedzy, programach i inicjatywach wspólnotowych, ale również będzie się rozwijać na polu kulturalno - sportowym. Szczególnie ważna dla obu stron będzie wymiana pomiędzy placówkami szkolnymi, dzięki której młode pokolenie będzie mogło wpływać na kształt i kreować współpracę polsko-włoską, a także integrować się i żyć we wspólnej Europie. Ważnym punktem pobytu we Włoszech był turniej piłkarski, w którym wzięło udział sześć zespołów, w tym młodzicy AKS-u Strzegom ,którzy zajęli drugie miejsce.


7 czerwca 2006 - Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Tegoroczne Jubileuszowe Dziesiąte Dni Żarowa zostały zainaugurowane Uroczystą Sesją Rady Miejskiej. Swoją obecnością na Sesji zaszczycili nas przedstawiciele miast partnerskich Żarowa: Węgierskiego Ujfeherto, Czeskiego Nymburka, przybyli również goście z Niemieckiego Lohmar, z którym Żarów niedługo podpisze umowę partnerską. Nie zabrakło również przedstawicieli Samorządu Powiatowego i Gminnego, jak również gości z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zgodnie z tradycją, na uroczystej Sesji wręczane są Odznaczenia Złoty Dąb. Złote Dęby przyznawane są przez Radę Miejską w uznaniu zasług dla gminy. W tym roku otrzymali je: Jadwiga Kwiecień, Irena Łabaj, Józef Łapeta, Marek Wąsowski i Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Chemik". W trakcie uroczystej Sesji Rady Miejskiej swoje odznaczenia "Maciusie" wręcza również Młodzieżowa Rada Miejska. "Maciusie" przyznawane są w uznaniu zasług za działalność na rzecz dzieci i młodzieży. W tym roku otrzymali je Adam Ciupiński i Kazimierz Kozłowski.
Uroczystą Sesję zakończył występ artystyczny w wykonaniu gości z Ujfeherto.


7 czerwca 2006 - Odzyskano skradzione emblematy

28 maja na ulicy Głowackiego w Świdnicy zatrzymane zostały dwie 14-letnie dziewczyny, które z zaparkowanych na ulicy samochodów zrywały emblematy marek i modeli pojazdów.
Przy zatrzymanych odnaleziono kilkanaście sztuk znaczków, które poszkodowani mogą odbierać w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15 w pokoju nr 2 lub 5, w godzinach 7.30 do 14.30.


7 czerwca 2006 - Jacek Miszczak - nagrodzony

Jacek Miszczak - uczeń klasy 3e Gimnazjum Nr 1 w Jaworzynie Śląskiej został laureatem finału XV Europejskiego Konkursu Szkolnego "" na etapie ogólnopolskim.
Jego praca literacka pod tytułem "Dużo nas dzieli, ale łączy jeszcze więcej" - wyróżniona na etapie wojewódzkim, została nagrodzona na etapie ogólnopolskim w Warszawie.
Praca powstała pod kierunkiem Anny Ryś.
Laureat wraz z opiekunem otrzymali zaproszenie na podsumowanie konkursu, spotkanie laureatów i wręczenie nagród z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Uroczystość odbyła się 1 czerwca 2006 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.


7 czerwca 2006 - Wyjazd do Janowic Wielkich

3 czerwca uczniowie gimnazjum z Roztoki w nagrodę za udział w konkursie na zbiórkę makulatury udali się na wycieczkę do Janowic Wielkich. Trzy godziny wędrowali po górskich szlakach i podziwiali piękno Rudaw Janowickich. Następnie uczestniczyli w festynie pod nazwą "Rodzinne spotkania ze zdrowiem i tańcem", który odbył się na terenie Zespołu Profilaktyki i Rehabilitacji w Janowicach Wielkich.
Wszyscy chętni gimnazjaliści brali udział w konkursach sportowych, plastycznych i muzycznych. W biegu przełajowym okazali się bezkonkurencyjni, zajmując trzy najwyższe miejsca. Wysoko ocenione zostały również ich zdolności plastyczne. Za udział w poszczególnych dyscyplinach otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Główna nagroda za udział w biegach w postaci aparatu cyfrowego przypadła uczniowi klasy II gimnazjum Damianowi Żur.
Wszyscy uczestnicy festynu skorzystali z poczęstunku serwowanego z kuchni polowej (bigos, kiełbaski), a także w ramach promocji zdrowej żywności mogli konsumować wieloowocowe jogurty. Dyrekcja Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza oraz uczniowie gimnazjum w Roztoce dziękują organizatorowi festynu Dyrektorowi Zespołu Profilaktyki i Rehabilitacji - Stanisławowi Biernackiemu za zaproszenie i miło spędzony czas.


6 czerwca 2006 - Odwołany koncert zespołu "Kroke"

Zapowiadany na jutro koncert zespołu "Kroke" ze względu na poważne problemy zdrowotne jednego z wykonawców zostaje odwołany.
Organizatorzy koncertu za zaistniałą sytuację gorąco przepraszają.
Zwrot pieniędzy za zakupione bilety odbywa się w Świdnickim Ośrodku Kultury, Rynek 43, w godzinach 8.00-16.00


6 czerwca 2006 - Konferencja edukacyjno-ekologoczna"

Jutro o godzinie 10.00 w Auli Jana Pawła II w Centrum Naukowo-Dydaktycznym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, odbędzie się II Dolnośląska Konferencja Edukacji Ekologicznej, poświęcona podsumowaniu działań sieci szkół promujących ekorozwój "Ziemia dla wszystkich". Jej celem jest poszerzenie wiedzy ekologicznej, wymiana doświadczeń i upowszechnienie dobrych rozwiązań edukacyjnych szkół w środowisku lokalnym.
W konferencji udział weźmie między innymi Olga Dzięgiel, uczennica Gimnazjum nr 3 w Świdnicy (posłanka z województwa dolnośląskiego). Przedstawi wnioski z sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 1 czerwca w Warszawie.


6 czerwca 2006 - Już za chwileczkę, już za momencik

Już jutro zaczynają się pierwsze imprezy odbywające się w ramach Dni Świdnicy 2006 roku.
Dni Świdnicy to święto wszystkich mieszkańców, dlatego zamierzeniem organizatorów jest, by każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
W tym roku będzie sporo gwiazd, więc starsi i młodsi powinni być zadowoleni. Nie zabraknie również wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych. Zaś święto miasta zakończy się spotkaniem i meczem z Honorową Obywatelką Świdnicy, znaną siatkarką Dorotą Świeniewicz.
Szczegółowy plan obchodów - >>> zobacz


6 czerwca 2006 - Szkolenia, kursy, warsztaty

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C.
W czerwcu zapraszamy na:
- seminarium - nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych - 26 czerwca 06r.
- warsztaty twórcze "Otoczeni Pięknem" - malowanie na jedwabiu, czerpanie i zdobienie papieru, decoupage, formy przestrzenne-maski, florystyka.
oraz kursy zawodowe:
- kurs przygotowujący do uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych przewoźników samochodowych 07 czerwca 06r.
- kurs doskonalący dla kierowców przewożących materiały niebezpieczne (ADR)
- kurs obsługi suwnic sterowanych z poziomu roboczego i elektrowciągarek
- kurs kadrowo-płacowy


6 czerwca 2006 - Zaczarowany świat Sary

Sara Wiśniowska w tym roku skończy 7 lat. Mieszka w Olszanach razem z rodzicami i młodszym braciszkiem Jakubem. Jest uczennicą miejscowej szkoły podstawowej.
Dziewczynka ma wiele zainteresowań, ale największą jej pasją są zwierzęta. Lubi czytać o nich książki i oglądać programy przyrodnicze, ale jeszcze bardziej lubi je rysować. Mało tego. Jak na siedmiolatkę, czyni to genialnie.
I oto, pod koniec maja w Galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury odbył się wernisaż rysunków tej małej dziewczynki. Wystawa nosiła tytuł "Zaczarowany świat zwierząt". Na jej otwarcie przybyło wielu gości, w tym koledzy i koleżanki ze szkoły Sary oraz jej rodzina. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem prac młodziutkiej artystki. Talent dziewczynki zauważyła jej wychowawczyni Wiesława Sumara i to ona usilnie starała się, by dostrzegli go również inni.


6 czerwca 2006 - "Mrówki 2006" przyznane

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek po raz pierwszy przyznał honorowe tytuły "Mrówek" najbardziej pracowitym urzędnikom. Tytuł "Mrówki roku 2006" oraz przybory do pisania otrzymało pięciu pracowników Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Kandydatury swoich pracowników zgłaszali dyrektorzy departamentów i kierownicy wydziałów.
- Nagroda ma charakter symboliczny, ale myślę, że z czasem jej prestiż będzie rósł. Została przyznana osobom, które powinny być wzorem dla innych urzędników. Wzorem pracowitości i życzliwości - wyjaśnia prezydent Murdzek.
Każda z "Mrówek" otrzymała w użytkowanie wieczyste specjalną pieczęć.


6 czerwca 2006 - Strona klubowa

Dzisiaj prezentujemy kolejną stronę internetową jaka powstała w sieci 7 kwietnia tego roku.
Jest to strona internetowa Ludowego Klubu Sportowego "Zieloni Mrowiny".
A na stronie: relacje z meczów seniorów, tabela, forum, księga gości, buttony piłkarskie.
Niedługo pojawią się również informacje o młodzikach "koniczynek".
Zapraszamy - >>> zobacz


5 czerwca 2006 - Licytacja trwa

Siedem dni pozostało do uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Świdnicy Pani Dorocie Świeniewicz. Po uroczystości nadania obywatelstwa odbędzie się część sportowa w trakcie, której Pani Dorota podpisze piłkę osobie, która ją wylicytuje.
Piłka z dedykacją może stać się prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się znajdzie. W tej chwili piłka warta jest już 450 złotych.
Podane zostało również ostatnie pytanie dla czytelników, którzy chcą wylosować numer pięknie wydanego pisma zajmującego się siatkówką - Super Volley z autografem Pani Doroty. Licytacja i pytanie - >>> zobacz


5 czerwca 2006 - "Nasz Mistrz"

Tak o Piotrze Kaczmarczyku mówią jego współpracownicy z wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Piotr kolejny raz zdobył dwa medale na Mistrzostwach Polski w Tenisie Ziemnym organizowanych w Koninie. -"Udało się wywalczyć II i III miejsce. W finale miałem mocnego przeciwnika, zabrakło niewiele, aby zdobyć złoty medal. Spróbuję powalczyć o złoto znowu za rok." - mówi Piotr. Nasz wicemistrz to niezwykle sympatyczny i skromny człowiek, nie lubi chwalić się swoimi osiągnięciami. W tenisa gra od 17 lat. Podkreśla, że jest to bardzo ciężka praca, wymagająca silnej woli, wytrwałości i dyscypliny. -"Poza sezonem trenuję trzy razy w tygodniu, w sezonie cztery nawet pięć razy w tygodniu. Aby osiągać sukcesy nie wystarczy ćwiczyć tylko w sobotę. Osiągnięcia nie przychodzą jednak łatwo, można się nimi chwalić dopiero po wielu latach treningu" - podkreśla Piotr.
Piotr to nie jedyny pracownik starostwa, który swoją pasję sprawdza w zawodach. Do Konina pojechał również Wicestarosta Zygmunt Worsa. Walczył dzielnie, ale szybko odpadł. - "Trenuję jedynie w soboty, a to okazało się za mało" - wyjaśnia Wicestarosta. Może pochwalić się jednak osiągnięciami w zawodach piłkarskich.
-"Mamy mocną drużynę piłkarską. Piłkę kopią radni i pracownicy jednostek podległych starostwu. W drużynie grają dyrektor szkoły i Powiatowego Biura Geodezji." - mówi Wicestarosta. Treningi odbywają się raz w tygodniu w poniedziałek. Na treningi chodzą także inni pracownicy starostwa. Swoich miłośników mają także sporty zimowe. Na Mistrzostwa w Narciarstwie Samorządowców pojechała mocna ekipa z urzędu. Najwyższe miejsce zdobył wtedy Przemysław Nowak.


5 czerwca 2006 - Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia

W połowie maja społeczność Gimnazjum nr 1 uczestniczyła w celebrowanej przez Jego Ekscelencję Ordynariusza Diecezji Świdnickiej Księdza Biskupa Ignacego Deca mszy św. w intencji dziękczynnej za życie i dzieło Kardynała Wyszyńskiego oraz za 5 lat jakże owocnego dla strzegomskiej jedynki patronatu! Rangę uroczystości znacząco podkreśliła obecność wizytatora Kuratorium Oświaty, strzegomskich władz samorządowych i oświatowych oraz dyrekcji wszystkich gminnych i miejskich szkół oraz przedszkoli. Fakt ten, po raz kolejny, stał się świadectwem jednoczącej mądrości, jaką wyzwala wciąż aktualne przesłanie Prymasa Tysiąclecia. W podniosłej atmosferze przebiegło również spotkanie w szkole. Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Gimnazjum Nr 1 gratulowano osiągnięć będących dowodem podejmowania przez społeczność uczniowską wezwania patrona do stawiania sobie wysokich wymagań, kreowania ambicji i rozwijania talentów. Dyrektor Bronisław Forski dziękował wszystkim osobom wspomagającym działania szkoły w radosnym, jak mawiał Prymas, "szybowaniu ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła".
Ksiądz biskup dzielił się wspomnieniami ze swoich spotkań z kardynałem Stefanem Wyszyńskim na uroczystościach milenijnych w 1966 r. w Częstochowie, a potem wielokrotnie na inauguracjach roku akademickiego w katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na pogrzebie arcybiskupa Bolesława Kominka we Wrocławiu. Mówił o pracowitości, sile charakteru i stanowczości kardynała w walce o godność człowieka i wolność Ojczyzny, o jego pokorze i Maryjnej pobożności, a także o miłości i ogromnym szacunku, jakim naród obdarzał swego Prymasa.
Wysłuchano recytacji inspirowanych myślami patrona, wierszy autorstwa uczniów gimnazjum. Łzy wzruszenia wywołały wyśpiewane przez szkolny chór pieśni z Oratorium Tu Es Petrus.


5 czerwca 2006 - II Szkolny Tydzień Czytania

W Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy trwa II Szkolny Tydzień Czytania.
Każdego dnia w auli szkoły wychowawcy klas młodszych i starszych odczytują fragmenty książek.
Młodsze dzieci poznają "Lato Muminków", zaś starsi uczniowie "Tajemniczą wyspę".
Dzięki akcji około 340 uczniów słucha czytanych książek.


5 czerwca 2006 - Mistrz klawiatury

Dział drugi Młodzieżowego Domu Kultury, popularnie określany mianem Bartka, gościł w ubiegły piątek młodych, utalentowanych keybordzistów, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł Mistrza klawiatury. W tegorocznej, drugiej już edycji tego rejonowego konkursu udział wzięło prawie trzydziestu wykonawców z różnych miejscowości województwa dolnośląskiego. Gościliśmy dzieci i młodzież z Jeleniej Góry, Cieplic, Lubania, Wałbrzycha, Strzegomia, Świebodzic, Dzierżoniowa i oczywiście Świdnicy. Młodzi muzycy, w większości reprezentanci domów kultury oraz ognisk muzycznych, walczyli o honorowy tytuł Mistrza Klawiatury w poszczególnych kategoriach wiekowych: I do 9 lat, II 10 - 12 lat, III 13 - 15 lat, IV. 16 -19 lat. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Zwłaszcza reprezentanci III kategorii wiekowej zaprezentowali doskonałe umiejętności interpretacji muzycznej wykonanych utworów, czym przysporzyli oceniającym nie lada trudności w wyłonieniu laureatów. Po wysłuchaniu wszystkich solistów, Jury w składzie: Danuta Zoń - przewodnicząca oraz Katarzyna Krzywniak, Adam Miszkuro i Mirosław Jabłoński - członkowie postanowiło przyznać - laureaci - zobacz


5 czerwca 2006 - Nowy Komendant

1 czerwca Komendant Wojewódzki Policji Nadinspektor Andrzej Matejuk, w obecności przedstawicieli władz powiatu i miasta Świdnicy, wręczył nominację i powołał na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy Inspektora Andrzeja Kląskałę.
Komendant Wojewódzki Policji podkreślił, iż przekazuje nowemu przełożonemu jednostkę sprawnie działającą i osiągającą dobre wyniki, odnosząc się do sukcesów w ograniczeniu przestępczości i uzyskanych parametrach wykrywalności.
W prezentacji nowego Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy wzięła udział kadra kierownicza jednostki, przedstawiciele związków zawodowych i pracownicy korpusu służby cywilnej.


5 czerwca 2006 - Ograli Parmę i Reggianę!

Świetnie spisali się młodzicy AKS-u Strzegom, którzy wzięli udział w XIV Turnieju im. Franco Giacomellego rozegranym we włoskim Pavullo nel Frignano. Podopieczni Przemysława Stempniewicza dotarli do samego finału, gdzie ulegli po dramatycznym i pełnym napięcia boju z FBC Treviso 0:1.
W turnieju wzięło udział 5 włoskich ekip i jedna polska - ze Strzegomia. Nasi młodzi zawodnicy trafili do grupy "B", gdzie zmierzyli się z AC Parmą i AC Reggianą. Kto interesuje się piłką nożną, a w szczególności ligą włoską wie zapewne, że drużyny seniorów obu klubów są znane nie tylko we Włoszech, ale też w całej Europie. Strzegomianie wygrali swoją grupę.
Rywalizację w grupie "A" wygrali zawodnicy FCB Treviso i to oni byli finałowym przeciwnikiem strzegomian. Finał przez dłuższy czas był wyrównany, jednak w miarę upływu czasu przewagę uzyskali Włosi. Bardzo dobrze grał nasz bramkarz - Michał Wyrwa, który w kilku sytuacjach pokazał jak duże drzemią w nim możliwości. Dobrze też spisywała się defensywa, którą dowodził kapitan Maciej Karkowski. Niestety przyszła ostatnia minuta meczu, chwila nieuwagi, i piłkarze Treviso zdobyli gola na wagę zwycięstwa w całym turnieju.
Po zakończeniu turnieju odbyła się tradycyjna uroczystość wręczenia pucharów i pamiątkowych medali. Wręczali je m. in. burmistrzowie obu partnerskich miast: Strzegomia i Pavullo nel Frignano - odpowiednio Lech Markiewicz i Vito Tedeschini.


5 czerwca 2006 - Dzieci ze świetlic środowiskowych

2 czerwca odbyło się niezwykłe spotkanie z okazji Dnia Dziecka z dziećmi ze świetlic środowiskowych. Dzieci prezentowały swoje architektoniczne projekty, które wykonały na zajęciach. Tematem projektów było: "Moja wieś, moje miasto w przyszłości". Wszystkie świetlice otrzymały dyplomy oraz słodycze. Piękne projekty z zainteresowaniem oglądali zaproszeni goście: radni oraz rodzice.
Grupa teatralno-kabaretowa "SPEED" przedstawiła bajkę o Czerwonym Kapturku pt. "Szkoda babci", wg scenariusza Kabaretu "Potem", a następnie odbył się koncert zespołu MAXEL, który do Jaworzyny przyjechał aż z Mazur (700km!).


5 czerwca 2006 - Spotkania z mieszkańcami

Jutro prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek spotka się z mieszkańcami osiedla Zawiszów.
Spotkanie, poświęcone będzie bieżącym sprawom mieszkańców, rozpocznie się o godzinie 18.00, w holu Szkoły Podstawowej nr 1, przy ul. Galla Anonima 1.
Dwa tygodnie później, w poniedziałek 19 czerwca odbędzie się spotkanie z mieszkańcami dzielnicy Kraszowice.


5 czerwca 2006 - Nowa strona

Od kilku dni Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej ma swoją stronę internetową.
A na stronie - aktualności, kalendarz imprez, galerie i wiele innych ważnych działów.


4 czerwca 2006 - Nagroda dla Jacka Sikory

W pierwszą niedzielę czerwca na całym świecie obchodzony jest Dzień Kapitalizmu - oficjalnie znany jako "Międzynarodowy Dzień Wolności i Dobrobytu- dla Uczczenia Zasad i Możliwości wynikających z Kapitalizmu". W związku z tym Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" w Świdnicy przyznało Nagrodę Kapitalizmu Panu Jackowi Sikorze - właścicielowi czekoladziarni w Świdnicy.
Pan Jacek Sikora został wybrany spośród trzech kandydatów. Do Nagrody Kapitalizmu kandydowali także: Prezes Sparty - Polonii Świdnica - Romuald Górski oraz Prezes Fundacji Serce - Marek Michalak.
Nagrodę Kapitalizmu przyznaliśmy Panu Jackowi Sikorze za kreatywność, innowacyjność i otwartość umysłu. Za odwagę w urzeczywistnianiu marzeń oraz postępowania zgodnie z duchem kapitalizmu. Prowadzona działalność może być przykładem na to, jak ciężką pracą i wiarą w siebie można osiągnąć swoje cele. Taka postawa jest godna podziwu i może być wzorem do naśladowania.


4 czerwca 2006 - Kolejne teksty historyczne

... Co kilka lat organizowano wielki festyn Bolkowy, ostatnio w 1936 r. W lecie kąpano się w otwartym basenie kąpieliska miejskiego, udawano się nad zalew do Zagórza czy na wycieczki w pobliskie góry, np. Wałbrzyskie czy Sowie. W zimie biegano na łyżwach po stawach w parku miejskim, zjeżdżano z pobliskich górek na sankach czy nartach, albo w niedzielę udawano się dogodnym połączeniem kolejowym na narty do Rzeczki. Na Wzgórzach Kiełczyńskich i na lotnisku pod Pszennem niektórzy uprawiali sport szybowcowy...
To fragment jednego z dwóch tekstów historycznych Horsta Adlera z Ratyzbony opracowanego przez Edmunda Nawrockiego.


4 czerwca 2006 - Wysokie porażki

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice przegrał w Kudowie Zdroju z drużyną Włókniarza aż 0:4 (0:3).

Cztery stracone bramki to wysoka przegrana, ale Stal Świdnica nie chcąc być "gorsza" przegrała jeszcze wyżej. Polonia Bystrzyca Kłodzka - Stal Świdnica 6:1.


4 czerwca 2006 - Piłkarska klasa A

Victoria Świebodzice - Karolina Jaworzyna Śląska 3:0
Granit Roztoka - AKS II Strzegom 4:0
Jedlinianka Jedlina Zdrój - LZS Bystrzyca Górna 0:0
Górnik Boguszów Gorce - Iskra Witków Śląski 1:0
Zieloni Mrowiny - Juventur Wałbrzych 0:5
Włókniarz Głuszyca - Zjednoczeni Żarów 3:2
Gwarek Wałbrzych - Biały Orzeł Mieroszów 0:2
Sudety Dziećmorowice - Grom Witków 1:1


4 czerwca 2006 - II Gminne Spotkania Artystyczne

Już po raz drugi odbyły się w kompleksie edukacyjnym w Pszennie - II Gminne Spotkania Artystyczne Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych o Puchar Wójta Gminy Świdnica. Impreza miała charakter turnieju artystycznego i wspólnej zabawy połączonej z rozwijaniem umiejętności artystycznych dzieci szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej gminy Świdnica, którą w imieniu gospodarzy otworzył dyr. SP w Pszennie Tadeusz Szarwaryn.
Jury konkursu postanowiło przyznać wyróżnienia dla SP w Lubachowie, SP w Lutomi Dolnej, SP w Pszennie, Gimnazjum w Lutomi Dolnej oraz Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach zajęły:
wśród szkół podstawowych - Szkoła Podstawowa z Bystrzycy Górnej a pośród gimnazjów - Gimnazjum w Pszennie.


3 czerwca 2006 - Sprzątanie Fleszy - brak zainteresowania

Dzisiaj odbyło się zapowiadane od dawna i mocno nagłośnione sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej.
Mimo niezłej pogody, czekających kiełbasek z rożna do akcji prócz kilku stałych uczestników akcji nie włączył się nikt inny. Tym kilku osobom należą się szczególne podziękowania za pracę na rzecz naszej wspólnej perełki jaką są XVIII-wieczne umocnienia Twierdzy Świdnickiej zlokalizowane przy ulicy Śląskiej.
Szkoda, że akcja nie została zauważona choćby przez świdnickie szkoły. Można było przy okazji wspólnej pracy w pięknej historycznej scenerii również miło spędzić czas. A może by tak podzielić teren fleszy między świdnickie szkoły i każda z nich dbałaby o swój fragment. Teraz kiedy w szkołach powoli kończy się nauka byłby odpowiedni czas na takie zajęcia w oczekiwaniu na świadectwa i zasłużone wakacje.


3 czerwca 2006 - "Z książką na walizkach"

Z inicjatywy Dolnośląskiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, dzisiaj w Świdnicy odbyła się duża akcja o walorach promocyjnych i edukacyjnych pod nazwą "Z książką na walizkach, czyli dolnośląskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami". Wzięli w niej udział najpopularniejsi i najbardziej lubiani przez młodych czytelników pisarze: Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Kalina Jerzykowska, Beata Ostrowicka, Izabela Klebańska, Grzegorz Kasdepke, Arkadiusz Niemirski, Kazimierz Szymeczko oraz ilustratorka Joanna Zagner - Kołat.
Zwieńczeniem akcji był festyn z udziałem w/w autorów zorganizowany w Teatrze Miejskim, obejmujący występów artystyczne (występy zespołów tanecznych, wokalnych, grupy Marżoletek z Czech, grupy teatralnej z Legnicy "Centrum Uśmiechu"), wręczone zostaną nagrody w konkursie literackim "Marzenia małe i duże podróże" oraz konkursie na korowód "Reklama książki".


3 czerwca 2006 - Porażki

W dzisiejszych spotkaniach IV ligi piłkarskiej oba zespoły z Powiatu Świdnickiego doznały porażek.Strzegomianie ulegli w Lubiniu tamtejszemu Zagłębiu 0:2.
Natomiast Polonia/Sparta Świdnica mecz rozgrywała na własnym boisku, i nawet to nie pomogło zespołowi. Świdniczanie przegrali z Chrobrym Nowogrodziec 0:1.


3 czerwca 2006 - Z Pszenna do New Hall School

Wielkim sukcesem zakończyła się rekrutacja o stypendium w New Hall School w Chelmsford w hrabstwie Essen dla Łukasza Lipińskiego. Jest on jednym z 7 laureatów tego stypendium w kraju, a jednocześnie uczniem Gimnazjum w Pszennie. Oto jak on sam relacjonuje poszczególne etapy.
O fundacji KFON po raz pierwszy dowiedziałem się dwa lata temu od klientki w księgarni mojej mamy. W styczniu tego roku wysłałem formularz zgłoszeniowy w języku angielskim. 7 marca w Warszawie odbyła się rozmowa kwalifikacyjna. Rozmowę przeprowadzali administrator HMC Projects in Central and Eastern Europe - Patrick Tobin wraz z żoną. Po dwóch tygodniach poinformowano mnie, że zostałem jednym z siedmiu stypendystów HMC na rok szkolny 2006/2007.
Później otrzymałem oficjalne pismo od administratora HMC z gratulacjami i wskazówkami na temat nauki w angielskich szkołach. 21 kwietnia poinformowano mnie że wybrała mnie New Hall School w Chelmsford w hrabstwie Essex. Należy ona do elitarnych szkół brytyjskich oferujących szeroką gamę przedmiotów nauczania i możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportowych.
Gratulujemy Ci Łukaszu.


3 czerwca 2006 - Już nie straszne im błoto i kałuże

Mieszkańcy ulicy Anielewicza w końcu mają nową, asfaltową nawierzchnię jezdni oraz chodnik wraz z kanalizacją deszczową.
Pod koniec maja odbioru inwestycji dokonali Aleksander Struzik - naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa, Zygmunt Augustyn - dyrektor Przedsiębiorstwa Inżynieryjno-Budowlanego INBUD z Dzierżoniowa (wykonawca) i pracownicy WGKiD. Prace trwały, łącznie z przerwą w okresie zimowym, od grudnia 2005 do maja b.r. Środki na remont pochodziły z budżetu gminy.
Nie jest to koniec robót na Osiedlu Wschód. Decyzją burmistrza wykonywany jest aktualnie chodnik przy ulicy Gronowskiej oraz przeprowadzany jest remont przepustu przy ul. Strzelniczej.


2 czerwca 2006 - Festiwalu muzyki elektronicznej i klubowej

Mamy wspaniała informację dla wszystkich fanów muzyki elektronicznej i klubowej> Wczoraj otrzymaliśmy informację od organizatorów największego festiwalu muzyki elektronicznej i klubowej na świecie - CREAMFIELDS. To jedyna taka impreza o zasięgu globalnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1998 w Wielkiej Brytani, która jest kolebką festiwalu. Od tego czasu odbyły się edycje w następujących krajach; Irlandia, Belgia, Czechy, Argentyna, Hiszpania (Andaluzja i Ibiza), Chile, USA, Polska (2003 w Kołobrzegu) i Rosja. W roku 2006 oprócz tej u nas, planowane są edycje na Ukrainie i w Chinach. odbędzie się na terenach lotniska Mirosławice w gminie Sobótka.
Przez osiemnaście godzin, na siedmiu scenach najlepsi DJ i wykonawcy będą prezentować wybrane przez siebie nagrania różnych gatunków muzyki elektronicznej i klubowej począwszy od house przez trance po drum’n’bass. Wśród nich legendarny DJ Paul Van Dyk, gromadzący na imprezach po kilkanaście tysięcy osób, a od kilku lat uważany przez prasę fachową za najlepszego DJa na świecie, Deep Dish duet znakomitych producentów, autorów min przeboju "Say hello", Bob Sinclar, najbardziej znany reprezentant francuskiego nurtu muzyki klubowej, twórca "Love Generation" superhitu nadawanego przez wszystkie liczące się rozgłośnie radiowe i telewizje muzyczne oraz Roni Size pionier breakbeatu, najwybitniejsza postać sceny jungle, człowiek, który tę muzykę wprowadził do mainstreamu.
Zapraszamy na lotnisko w Mirosławicach 1 lipca o godzinie 14.00


2 czerwca 2006 - Licytacja trwa

Od kilku dni prowadzimy licytację piłki z podpisem Doroty Świeniewicz. Z okazji nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Świdnicy Pani Dorota złoży indywidualną dedykację osobie, która wylicytuje piłkę. Podpisze ją w hali sportowej podczas uroczystości 12 czerwca.
Piłka z dedykacją może stać się prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Mamy kolejną kwotę a jest nią 400 złotych za wystawioną piłkę.
Licytacja - >>> zobacz


2 czerwca 2006 - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

3 czerwca w Mokrzeszowie, o godzinie 14.00 odbędzie się festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W maju tego roku Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 30 maja właśnie Dniem Rodzicielstwa Zastępczego w Polsce. - "Cieszymy się, że będziemy mieli swoje święto. Ma ono przyczynić się do podniesienia rangi społecznej takiego rodzicielstwa oraz tworzenia wokół niego korzystnej atmosfery. Jest też okazją do zwrócenia uwagi społecznej na nasze problemy." - mówi Dariusz Ślusarczyk, który od dwóch lat tworzy zawodową rodzinę zastępczą i opiekuje się pięciorgiem dzieci. Pan Dariusz wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy napisał wniosek do Fundacji Ernst & Young na organizację festynu. Warto było, gdyż udało się pozyskać 4 tys. zł dla dzieci. - "Festyn będzie bardzo atrakcyjny, planujemy wiele konkursów i zabaw skierowanych dla wszystkich dzieci. Będą wspaniałe nagrody i poczęstunek na gorąco." - mówi Beata Galewska, Dyrektor PCPR w Świdnicy.
Na festyn mogą przyjść wszystkie dzieci z Powiatu Świdnickiego wraz z rodzicami. "Poprzez takie otwarte imprezy chcemy promować ideę rodzicielstwa zastępczego, który jest wielką życiową misją pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to również okazja, aby zyskać nowe spojrzenie na rodziny zastępcze i docenić ich wysiłki." - podkreśla Beata Galewska. Idea rodzinnej opieki zastępczej wiąże się przecież nierozerwalnie z dużym wyzwaniem, ale przede wszystkimi okazywaniem dzieciom miłości, której poskąpił im los.


2 czerwca 2006 - Młodzi strażacy

Ochotnicza Straż Pożarna w Świdnicy ogłasza nabór młodzieży od 16 roku życia.
Rekrutacja rozpocznie się 6 czerwca.
Przyjęcia w każdy wtorek czerwca od 18:00 do 20:00 w Strażnicy przy ul. Głowackiego 1 w Świdnicy.

Wejście znajduje się przy ulicy Wałbrzyskiej.


2 czerwca 2006 - "Wspieramy-Wspomagamy-Wychowujemy"

Po raz drugi w gminie Świdnica odbyła się konferencja poświęcona profilaktyce uzależnień. Tegoroczne spotkanie dobyło się w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie pt. "Wspieramy-Wspomagamy-Wychowujemy" w ramach profilaktyki uzależnień a instytucji wspierających. Podczas konferencji została powołana komisja wniosków, której zadaniem było przyjmowanie uwag do protokołu z konferencji, które zostały odczytane i jednogłośnie przyjęte po zakończeniu obrad. W czasie konferencji głos zabrali: przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ze Świdnicy, przedstawiciele KP Policji w Świdnicy. Zaprezentowany został stan bezpieczeństwa w gminie Świdnica. Anna Marcinkowska-pełnomocnik wójta gminy ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień, omówiła program profilaktyki uzależnień i pomocy finansowej gminy w tym kierunku.


2 czerwca 2006 - Graby pięknieją

Małymi krokami, odcinek po odcinku, ale nie da się nie zauważyć tej zmiany.
W połowie maja dokonano odbioru fragmentu chodnika na ulicy Dolnej. Został on wykonany, tak jak poprzedni jego odcinek, z kostki granitowej i płyt kamiennych. Wydzielono przy nim również pas zieleni. Za wykonanie inwestycji odpowiedzialny był strzegomski Zakład Usług Komunalnych.
W odbiorze uczestniczyli: Lech Markiewicz - burmistrz Strzegomia, Jacek Machelski - zastępca dyrektora do spraw technicznych z ZUK oraz pracownicy WGKiD.
Koszty modernizacji pokrył budżet gminy.


2 czerwca 2006 - Trójbój lekkoatletyczny

2 czerwca na stadionie "Zawiszów" odbyły się zawody w Trójboju lekkoatletycznym szkół podstawowych klas 3 i 4. Ośmioosobowe zespoły chłopców i dziewcząt zbierały punkty w swoich dyscyplinach do klasyfikacji drużynowej. Dziewczęta biegały na 60 m, 300 m i rzucały piłeczką palantową, natomiast chłopcy biegali na 60 m, 600 m i rzucali piłeczką palantową. Zawody organizowali: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Po zakończeniu trójboju klasyfikacja przedstawiała się następująco: Chłopcy: 1 miejsce - SP 5, 2 miejsce - SP 3, 3 miejsce - SP 1, 4 miejsce - SP 4, 5 miejsce - SP 10, 6 miejsce - SP 12, 7 miejsce - SP 9, najlepszym zawodnikiem był Paweł Osiak /SP 3/
Dziewczęta: 1 miejsce - SP 4, 2 miejsce - SP 5, 3 miejsce - SP 1, 4 miejsce - SP 12, 5 miejsce - SP 9. Najlepszą zawodniczką była Joanna Kwaśniewska /SP 4/ Dwie najlepsze drużyny - wśród chłopców SP 5 i SP 3, wśród dziewcząt SP 4 i SP 5 - awansowały do zawodów strefy wałbrzyskiej, które odbędą się 9 czerwca o godzinie 10.00 również na stadionie Zawiszów.


1 czerwca 2006 - Szansa dla poddostawców

Blisko 300 firm z kraju i zagranicy otrzymało zaproszenie na pierwsze Świdnickie Międzynarodowe Forum Gospodarcze. Spotkanie przedsiębiorców z Polski, Czech i Węgier zaplanowano na 9 i 10 czerwca w Sudeckiej Izbie Przemysłowo Handlowej w Świdnicy (Rynek 1a). - Electrolux, Colgate-Palmolive, Nifco, czy Comfort, to firmy, które budują swoje fabryki w Świdnicy. Chcemy, by znaleźli podwykonawców na miejscu, stąd pomysł poświęcenia pierwszego dnia forum właśnie lokalnemu biznesowi. Udział w seminariach i spotkaniach nic nie kosztuje, a korzyści z nawiązanych kontaktów mogą zaowocować. Z takiej okazji nie można nie skorzystać - zachęca Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Pierwszego dnia najwięksi inwestorzy przedstawią swoje plany i oczekiwania wobec ewentualnych poddostawców z regionu świdnickiego. Następnego dnia organizujemy seminaria, by lokalne firmy wiedziały, jak najlepiej się przygotować do działalności na rynkach zagranicznych. Taka wiedza będzie dla nich bezcenna - dodaje Waldemar Skórski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wśród prelegentów są władze zagranicznych firm, a także dyplomaci z Czech i Węgier. Prelekcję wygłosi również Paweł Wróblewski, dolnośląski marszałek, oraz prezydent Świdnicy. Forum poświęcone jest partnerstwu przedsiębiorców i mobilności pracowników w Unii Europejskiej. To element projektu "Partnerstwo Miast z Europy Środkowej ku Wydajnej Mobilności Pracowników", na który Urząd Miejski w Świdnicy otrzymał ponad 104 tys. euro dofinansowania z Komisji Europejskiej.


1 czerwca 2006 - Mistrzostwa w Aerobiku Rekreacyjnym

30 maja w hali "Zawiszów" odbyły się III Powiatowe Mistrzostwa w Aerobiku Rekreacyjnym szkół gimnazjalnych. Organizatorem imprezy było Gimnazjum nr 2, a głównym koordynatorem przygotowań pani Joanna Pijanowska. W zawodach wzięło udział 16 zespołów z całego powiatu świdnickiego rywalizując w dwóch kategoriach: zespoły sześcioosobowe i trzyosobowe. Poziom rywalizacji i przygotowania drużyn z roku na rok rośnie o czym świadczą minimalne różnice w końcowych ocenach. Jury w składzie: Anna Trzeciak, Lubomir Szmid i Zbigniew Curyl, miało nie lada orzech do zgryzienia. W trójkach konieczna była dogrywka, żeby wyłonić zwycięzcę.
Pośród drużyn sześcioosobowych pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 przed Gimnazjum nr 2 i kolejną drużyna tego gimnazjum. Wszystkie szkoły ze Świdnicy.
Wśród drużyn trzyosobowych najlepszym okazało się Gimnazjum nr 3 ze Świdnicy. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum ze Strzegomia, na trzeciej pozycji mistrzostwa zakończyło Gimnazjum nr 4 ze Świdnicy.


1 czerwca 2006 - Nagroda

Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" w Świdnicy w związku z Dniem Kapitalizmu przyznało tegoroczną Nagrodę Kapitalizmu Panu Jackowi Sikorze - właścicielowi czekoladziarni w Świdnicy. Nagroda Kapitalizmu jest przyznawana osobie, która promuje wolność i rozwój gospodarczy, osobie która przez swoje działania wpływa na rozwój podstaw i ducha Kapitalizmu. Nagroda wręczona zostanie 4 czerwca o godzinie 12.00 w firmie Jacka Sikory.


1 czerwca 2006 - Otwarta lekcja biblioteczna

Wiek szkolny to niepowtarzalny okres w rozwoju człowieka, to czas w którym kształtują się nawyki, w tym również czytelnicze. Czytając dziecku bajkę lub inny utwór literacki, pobudzamy je do kreatywnego wysiłku w rozumieniu i postrzeganiu świata. Poprzez książkę wprowadzamy dzieci w świat fantazji, zapoznajemy z bogactwem fascynujących postaci.
Znakomitą okazją włączającą uczniów do wspólnej zabawy z literaturą była otwarta lekcja biblioteczna "Urodziny Kubusia Puchatka", która odbyła się pod koniec maja PSP im. Adama Mickiewicza w Olszanach. Inicjatorami spotkania byli pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Strzegomiu - Ewa Frąckowiak, Elżbieta Michaluk oraz Maria Pińkoska. W lekcji wzięli udział również zaproszeni goście: Lech Markiewicz, Urszula Podsiadły-Szubert, Sabina Cebula, Urszula Jarosińska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz nauczyciele PSP w Olszanach.
Organizatorzy przygotowali szereg gier i zabaw nawiązujących do utworu A.A. Milne pt. "Kubuś Puchatek". Podczas lekcji uczniowie z klas II i III bawiąc się, aktywnie pracowali. Dzieci miały możliwości uruchomić swoją wyobraźnię, dekorując salę gimnastyczną dla swojego ulubionego bohatera, układając puzzle, rysując plakaty dziwnych stworków oraz przygotowując menu potraw dla Kubusia. Gry przeplatane były zabawami ruchowymi przy muzyce, piosenkami i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klas II i III. Spotkanie przebiegło w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali miłe niespodzianki.


1 czerwca 2006 - 1 czerwca w SP 10

1 czerwca w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy z okazji Dnia Dziecka odbył się między klasowy turniej sportowy dla uczniów z klas 0 - III.
Organizatorki spotkania - Marzena Barylak i Elżbieta Malisz przygotowały konkurencje sprawnościowe m.in. rzut woreczkiem do celu, kręcenie hula hop, bieg zręcznościowy z piłeczką pingpongową.
Wszyscy uczestnicy z dużym zapałem przystępowali do wykonywania zadań. Nagrodą dla "małych sportowców" był słodki poczęstunek i kolorowe dyplomy.


1 czerwca 2006 - Plac zabaw w Piotrowicach

Przed południem we wsi Piotrowice miało miejsce uroczyste oddanie placu zabaw dla dzieci. Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu na zagospodarowanie terenu pod plac zabaw w Piotrowicach "Dzieci ze wsi też chcą się bawić" i sfinansowane zostało ze środków programu "Działaj Lokalnie IV" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, przy współudziale Rady Sołeckiej i mieszkańców wsi Piotrowice, Fundacji "Nasze Dzieci", Gminy Jaworzyna Śląska oraz lokalnych przedsiębiorców. W uroczystości otwarcia placu udział miały również dzieci, które z ochotą garnęły się do przecięcia wstęgi symbolizującej otwarcie placu zabaw.
W uroczystości udział wzięli: Burmistrz Halina Dydycz, Zastępca Burmistrza Natalia Kita, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chęcik, Poseł na Sejm ubiegłej kadencji Mieczysław Jedoń, Prezes Fundacji "Nasze dzieci" Katarzyna Potoczna, Dyrektor Biura Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Marcin Nowakowski, Przedstawiciel "Eko-Wod" w Świdnicy Mariusz Sośniak. Wieś reprezentowali: sołtys wsi Krzysztof Pawłowski i Przewodniczący rady sołeckiej Radosław Mentel.


1 czerwca 2006 - "Imprezę dla Singli"

Jeśli jesteś Singlem, a chcesz nawiązać nowe znajomości i świetnie się bawić to zapraszamy na "Imprezę dla Singli".
Impreza odbędzie się 16 czerwca o godzinie 19.30 w Pubie-Restauracji "Na Skarpie".
W programie: karaoke, zespół muzyczny i dużo dobrej zabawy.
Cena biletu 30 zł od osoby. Bilety można kupić w Biurze Matrymonialnym AGAPPE, Świdnica, Rynek 39/40, telefon 074/851-42-24 lub "Na Skarpie", Świdnica, ul. Wrocławska, telefon 074/852-20-30.


1 czerwca 2006 - Festyn

Fundacja Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint" zaprasza na doroczny festyn charytatywny. Zaczynamy 4 czerwca o godzinie 15.00 nad zalewem Witoszówka.
Atrakcji nie będzie brakowało. W programie liczne występy zespołów muzycznych, konkursy, zabawy, gorące potrawy z grilla, a także bufet z pysznymi domowymi wypiekami. W trakcie festynu zaplanowano również występ znanych świdnickich akrobatów.
Jak co roku przeprowadzimy loterię fantową, a w niej, dzięki sponsorom za każdym losem kryje się nagroda, w tym główna nagroda-niespodzianka. Pieniądze zebrane podczas festynu zostaną przeznaczone na letni wypoczynek 100 dzieci. Zapraszamy całe rodziny.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała