31 lipca 2006 - Badania specjalistyczne

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Regionalny Szpital Specjalistyczny "Latawiec" zaprasza do wykonywania badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych w swoim Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej.
Badania są wykonywane na nowej generacji sprzęcie co daje wysoką czułość i specyficzność badań z zakresu: hematologii, koagulologii, analityki ogólnej, biochemii klinicznej, immunodiagnostyki (dotyczącej min, chorób tarczycy, cukrzycy, anemii, markerów nowotworowych, hormonów, diagnostyki WZW, itp), serologii grup krwi, immunodiagnostyki, bakteriologii, toksykologii, alergiczne testy punktowe oraz badania laboratoryjne dla zwierząt.
Nowoczesna organizacja pracy oraz wysokiej klasy specjaliści umożliwiają wykonanie i zrealizowanie badań "na żądanie" (większość wyników otrzymujemy po kilku minutach od momentu dostarczenia materiału do badań).
Nasze laboratoria uczestniczą w Międzynarodowym i Krajowym Programie Kontroli, wyniki jakie tam uzyskujemy gwarantują nam wysoką klasę i wiarygodność naszej pracy. Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszych usług po atrakcyjnie niskich cenach. Oferta badań w całości - . . . czytaj więcej


31 lipca 2006 - Gminne Święto plonów

Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz sołtysi wsi: Lutomi Dolnej - Stanisław Mroczek, Lutomi Górnej - Maria Ćwieląg i Stachowic - Irena Tyc zapraszają na gminne uroczystości dożynkowe organizowane w Lutomi 17 września tego roku.
Gminne Święto Plonów rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą, podczas której nastąpi poświęcenie wieńców dożynkowych i chleba.
Tego dnia odbędzie się jeszcze festyn zakończony zabawa taneczną.
Szczegóły obchodów - >>> zobacz


31 lipca 2006 - Wakacyjna szkółka

Jak co roku Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub zapraszają dzieci do "Wakacyjnej szkółki tenisa ziemnego".
Każdy kto chce nauczyć się grać w tenisa proszony jest o przybycie na korty przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Zajęcia odbywać się będą przez cały sierpień w każdy wtorek i czwartek na dwóch kortach w godzinach 10.00-11.00.
Pierwsze zajęcia już jutro o godzinie 10.00 Organizatorzy zapewniają rakiety i piłeczki oraz fachowych instruktorów.


31 lipca 2006 - Skup pszenicy

Dzisiaj Kombinat Rolny Świdnica rozpoczął skup pszenicy dla firmy Cargill (Polska).
Skup czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00-15.00.
Cena skupu wynosi 390 zł netto+5% VAT za tonę.
Szczegółowe informacje - Kombinat Rolny Świdnica w Pszennie ul. Wiejska,
telefon 074-853-11-60.


31 lipca 2006 - Mikołaj we Wierzbnej

We wsi Wierzbna w Gminie Żarów powstanie Wioska Świętego Mikołaja. Fundacja SERCE - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej otrzymała od Gminy Żarów działkę o powierzchni 3 ha, na której już w niedługim czasie powstaną: Dom Świętego Mikołaja, jego muzeum, sala podarków oraz świetlica dla dzieci. Ale to jeszcze nie wszystko, w planach jest jeszcze minizoo w formie dziedzińca, gdzie dzieci będą mogły podziwiać młode zwierzęta. Będzie również skałka wspinaczkowa i miejsce do działań krajoznawczych. A zimą dzieci będą mogły zjeżdżać na sankach i nartach na specjalnie do tego przygotowanych torach.
Do wejścia w to magiczne miejsce będzie zapraszał Pomnik Świętego Mikołaja o wys.5 m, podarowany dzieciom przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu.
28 lipca Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów wraz z Markiem Michalakiem Prezesem Fundacji "Serce"uroczyście wmurowali kamień węgielny pod budowę wioski, a dzieci z Fundacji Serce zaprezentowały makietę Pomnika Świętego Mikołaja.


31 lipca 2006 - Staruszka czeka na pomoc

Pani Janina Pawlak ma 82 lata. Rok temu w tragicznych okolicznościach straciła męża. Została, a właściwie niezupełnie, bo w jej niełatwym życiu towarzyszy jej aż 9 czworonożnych podopiecznych. Gdy byli razem z mężem, jakoś dawali sobie radę. Dziś niewielka emerytura starcza na bardzo skromną egzystencję i jedzenie dla psów. "Nie mam już siły. Nie mam pieniędzy, żeby te psy utrzymać. Może choć te małe znalazłyby opiekuna" - mówi pani Janina. Trzy z psów są duże, w tym jeden całkiem młody i jeszcze w formie, nadawałby się do pilnowania podwórka. Reszta to niewielkie psy - kundle. Niektóre sprawiają wrażenie bardzo czujnych - nadawałyby się do pilnowania posesji czy magazynu. Pozostałe są miłe i łagodne.
Pani Janina, a my wraz z nią, zwracamy się do wszystkich, którzy chcieliby zaopiekować się pupilami. Chętnych prosimy o kontakt z sekretariatem Urzędu Miejskiego lub Strażą Miejską w Świebodzicach.


31 lipca 2006 - "Wielka Galeria Fotografii"

21 lipca zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć jest dowolna.
Dzisiaj nadeszły kolejne prace. W galerii są już zdjęcia dziesięciu autorów.
Zdjęcia zostały zamieszczone w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie.


31 lipca 2006 - Festyn

13 sierpnia od godziny 15:30 na stadionie miejskim odbędzie się Festyn Rekreacyjny dla Dzieci i ich Rodziców z miasta i gminy Jaworzyna Śląska.
Festyn jest podsumowaniem tegorocznej akcji letniej - "Jaworzyna Śląska - moje ulubione miasto" oraz "Moja wieś, moja gmina, mój powiat". Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie.
Projekt finansowany jest ze środków Gminy Jaworzyna Śląska.


31 lipca 2006 - Projekt dla emigrantów

Kolejny już wniosek na realizację ciekawego projektu został złożony przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy w dniu 31 lipca br. do Fundacji "Erinnerung, Verantwortung, Zukunft" ( Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość) w Berlinie.
W ramach Programu Fundacji "Międzynarodowe Partnerstwa na rzecz pomocy emigrantom w Środkowej i Wschodniej Europie oraz Izraelu" powstał projekt pn. "Możesz pokonać mosty". Powiat Świdnicki będzie go realizował wspólnie z partnerami z Niemiec (Norymbergia), Łotwy (Malpils) i Izraela (Hadera). Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, pozyskamy na realizację projektu 12,5 tys euro. Cały projekt opiewa na kwotę 50 tys. euro. W ramach projektu pomocą rzeczową objęte zostaną rodziny emigrantów w Powiecie Świdnickim, przede wszystkim dzieci i i osoby ze starczą demencją.
Uzyskane środki finansowe przeznaczone zostaną na zakup sprzętu muzycznego dla dzieci, książek polskiej literatury pięknej a także podręczników szkolnych. Aktualnie w Powiecie Świdnickim mieszka 11 rodzin z Kazachstanu i 2 rodziny z Ukrainy (30 osób dorosłych i 9 dzieci).


30 lipca 2006 - Ruszamy z chatem

Dzisiaj, po wielu dyskusjach i wątpliwościach postanowiliśmy jednak "ruszyć" z chatem. Przeważyła opinia, że warto by znalazł się na stronie dziennika.
Liczymy, że stanie się on miejscem spotkań i rozmów mieszkańców Powiatu Świdnickiego. Miejscem gdzie można będzie toczyć dyskusje na każdy temat, miejscem w którym będzie można nawiązać znajomości i przyjaźnie. Życzymy wszystkim długich i ciekawych rozmów.
Może z czasem pojawią się ludzie godni zaufania i mający czas na to by pilnować porządku podczas dyskusji, a do tego czasu liczymy na kulturalne rozmowy.


30 lipca 2006 - Plażówka

Dzisiaj na boiskach przy ulicy Śląskiej odbył się zorganizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - "Wakacyjny Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej". Od godz. 10.00 do 16.00 zgłoszone drużyny grały na dwóch boiskach systemem "każdy z każdym".
Cieszy coraz szersze zainteresowanie tą letnią dyscypliną sportu, oprócz drużyn świdnickich pojawiły sią na zawodach dwójki z Wałbrzycha, Bielawy i Świebodzic.
Turniej wygrali "Starzy Wyjadacze Zupy Pomidorowej" - Świdnica, kolejne miejsca zajęły zespoły: "No Name" z Bielawy i "Lodgar" z Wałbrzycha.
Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale oraz dyplomy. Kolejny wakacyjny turniej plażówki za miesiąc - 27 sierpnia.


30 lipca 2006 - Korzystne zmiany w budżecie

Radni przygotowują się już do oceny wykonania planu finansowania gminy Świebodzice za I półrocze 2006 roku. Warto jednak przypomnieć, że dotychczas dokonano kilku ważnych zmian, które poprawiają wynik finansowy Świebodzic. Na poprzedniej sesji radni podjęli na wniosek burmistrza bardzo ważną decyzję. Wprowadzone zostały mianowicie środki, które gmina otrzymała z tytułu pozytywnie rozpatrzonych wniosków unijnych. Do budżetu wprowadzono 1.472.973 złotych na realizację ulicy Przemysłowej i 2.401.783 złote na rozbudowę wysypiska w Jaworowie.
Te pieniądze pozwolą na spłatę zaciągniętego kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego. To 3.588.159 złotych. Ta decyzja pozwoliła zmniejszyć planowany deficyt z ponad 4 milionów złotych do 536.800 złotych. Inne wpływy do budżetu to 92 tys. złotych dotacji z Państwowego Funduszu osób Niepełnosprawnych. Na najbliższej sesji radni podejmą prawdopodobnie jeszcze jedną uchwałę korygującą. Wprowadza dzięki nowym zapisom dodatkowe pieniądze do budżetu Świebodzic. To między innymi 501 tys. złotych, uzyskanych ze sprzedaży udziałów w spółce "Mikulicz".
- Jestem bardzo zadowolony z realizacji budżetu. Wszystko idzie zgodnie z planem. Mamy większe dochody, dodatkowe, ze źródeł zewnętrznych. Ale i wpływy własne są większe. Dużo więcej, niż szacowaliśmy, zarabia Wodne Centrum Rekreacji. Dzięki tym i innym środkom prędzej niż planowaliśmy uregulujemy należność wykonawcy. Uda się także zrealizować kilka drobniejszych, a koniecznych zadań, na przykład modernizację kotłowni w budynku Urzędu przy ul. Żeromskiego czy remont świetlicy na ulicy Mikulicza - komentuje burmistrz Jan Wysoczański. Po przyjęciu proponowanych zmian dochody gminy wyniosą 44.945.368 złotych. Planowane wydatki to 45.482.168 złotych.


30 lipca 2006 - Nie dla zaszczytów

Raz na pięć lat odbywa się Zjazd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Strzegomiu. W trakcie tego okresu strażacy z jednostek OSP gminy Strzegom uczestniczyli w 1841 akcjach, które wymagały ogromnego profesjonalizmu i sprawności fizycznej. Było to m. in. usuwanie szkód po gwałtownych burzach i nawałnicach, pomoc ofiarom wypadków drogowych oraz likwidacja pożarów. Strażacy z gminy Strzegom wspierali również różnorodne formy pracy kulturalno - oświatowej, popularyzowali dorobek historyczny ruchu, sporo pracy wkładali w organizację gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, a także zabezpieczali imprezy masowe organizowane w gminie. Strzegomski zarząd współpracował ponadto z jednostkami OSP spoza granic kraju: z Auerbach i Zweibruecken w Niemczech oraz Bitsch we Francji.
Zjazd był okazją do podziękowań osobom, które przyczyniły się do sprawnego funkcjonowania OSP - władzom samorządowym gminy Strzegom, prezesom Oddziałów Powiatowego w Świdnicy i Wojewódzkiego we Wrocławiu, Komendzie Powiatowej PSP w Świdnicy i ich funkcjonariuszom.
Zaproszeni goście m. in. komendant powiatowy PSP w Świdnicy Tomasz Szuszwalak i Ireneusz Niedźwiedzki - członek prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie podkreślali profesjonalizm i aktywność strzegomskiej OSP.


29 lipca 2006 - Festiwal Bachowski

Wczoraj w ramach Festiwalu Bachowskiego w świdnickim Kościele Pokoju odbył się koncert na dwoje skrzypiec d-moll, koncert potrójny. Wystąpiła Orkiestra Festiwalowa i Sirkka-Liisa Kaakinen - skrzypce.
Dzisiaj odbył się BACH koncert na dwoje skrzypiec d-moll, koncert potrójny. Wystąpili - Paweł Książkiewicz, Zbigniew Pilch, Aapo Häkkinen, Sirkka-Liisa Kaakinen i Orkiestra Festiwalowa. Zdjęcia z wczorajszego koncertu - >>> zobacz


29 lipca 2006 - Nowa nawierzchnia

Jeszcze w sierpniu rozpocznie się frezowanie i wymiana części nawierzchni na ul. Zamenhofa (2,5 km odcinek od Słotwiny do ulicy Łukasińskiego).
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządca drogi, wyłoży na remont blisko 4,6 mln zł.
Część - łatanej jedynie od lat - drogi zyska nawierzchnię odporniejszą na powstawanie kolein, a tam gdzie będzie trzeba zmieniona zostanie podbudowa jezdni.
Prace powinny zakończyć się w październiku. Do tego czasu kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami i objazdami, o których szczegółowo będą informowały znaki drogowe.


29 lipca 2006 - Inwestycje zgodnie z planem

Na ostatniej Komisji Budżetu Rady Miejskiej w Świebodzicach, której posiedzenie odbyło się 20 lipca, omawiano poziom realizacji miejskich inwestycji z ogólnego planu, przyjętego na najbliższe kilka lat. Wnioski są optymistyczne - większość pomysłów realizowana jest zgodnie z projektem.
O stopniu realizacji mówiła Iwona Dziedzic, naczelnik Wydziału Infrastruktury Technicznej. Omówiła między innymi zrealizowaną już inwestycję - budowę ulicy Przemysłowej.
W realizacji jest w tej chwili budowa oczyszczalnie ścieków w Chwaliszowie. Inna inwestycja, realizowana przy wsparciu środków unijnych, to modernizacja i rozbudowa wysypiska odpadów komunalnych w Starym Jaworowie.
Przypomnijmy - wniosek o dofinansowanie gminy Świebodzice rozstrzygnięty został pozytywnie jeszcze w ubiegłym roku. Na wiosnę wyłoniono wykonawcę zadania - to świdnicki Zakład Techniki Ochrony Środowiska FOLEKO sp. z o.o.


28 lipca 2006 - Punkty paszportowe

Od 1 sierpnia przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie paszportów na terenie Dolnego Śląska będzie się odbywało w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu i jego zamiejscowych delegaturach w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu.
Zmiana liczby punktów paszportowych dotyczy całego terytorium Polski i poprzedza zmiany proceduralne.
Od 28 sierpnia wprowadzony zostanie bowiem nowy system paszportowy, obejmujący pobieranie danych biometrycznych.
Przypominamy również, że od dnia 27 lipca, zmianie uległy wymagania dotyczące fotografii paszportowych. Wraz z wnioskiem paszportowym należy składać dwie jednakowe fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle i mające dobrą ostrość. Zdjęcie ma pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii. Ma ono przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost (en face) z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy.


28 lipca 2006 - Europejskie ścieżki

Przez Świdnicę będzie przebiegać część trasy rowerowej stworzonej w ramach "Eurovelo" - europejskiego projektu ścieżek rowerowych. Cała trasa będzie wiodła z Bałkanów do Chorwacji i będzie liczyć 60 tys. km. Z czego 7,5 km będą stanowić trasy w Świdnicy. Projekt realizowany jest przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju. Miasto przeznaczy na udział w nim 7,5 tys. zł. Za te pieniądze trasa rowerowa do końca października zostanie wyznaczona i oznakowana. Ustawione zostaną tablice informacyjne z przebiegiem trasy. A na nich znajdą się również informacje co ciekawego można zobaczyć po drodze. Miasto będzie kolportować również informatory oraz przewodniki dla rowerzystów. W dodatku przy wyjeździe z miasta zostaną ustawione wiaty przystankowe dla rowerzystów.
Jeden z odcinków "Eurovelo" w Świdnicy będzie przebiegał ulicami: Kopernika, Wodną, Mieszka I, Saperów, Kościelną, 1 Maja, pl. Św. Małgorzaty, Franciszkańską, Rynkiem, Łukową, pl. Grunwaldzkim, Lelewela, Nauczycielską, Parkiem Kasprowicza, Pionierów, Śląską, Zieloną, Przyjaźni, Kraszowicką i Bystrzycką w kierunku Krzyżowej.


28 lipca 2006 - Walimskie Lato Muzyczne

3. Walimskie Lato Muzyczne to 9 koncertów odbywających się od czerwca do września.
5 sierpnia o godz. 17.00 w kościele św. Jadwigi w Walimiu będziemy mogli wysłuchać koncertu organowego Marka Pilcha - znanego nie tylko w kraju wirtuoza gry na tym instrumencie. Będzie mu towarzyszyła żona Magdalena Pilch wzbogacając grą na flecie traverso recital. Dodatkową atrakcją - po raz pierwszy w Walimiu - będzie także koncert na klawesynie. Koncerty organowe mają za zadanie przybliżyć słuchaczom możliwości instrumentu, który na co dzień w skromnym zakresie swoich możliwości wykorzystywany jest podczas liturgii.
Dwie godziny później, w komorze technicznej E Muzeum Sztolni Walimskich, rozpocznie się koncert Chóru Kameralnego Politechniki Wrocławskiej Consonanza pod dyr. Marty Kierskiej-Witczak. Atrakcją jest nie tylko występ znanego chóru w kraju i za granicą (IV miejsce na prestiżowym konkursie chóralnym w Llangollen (Walia, 2001), I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - Hajnówka 1997), ale także niecodzienne miejsce - salą koncertową będzie hala, częściowo obetonowana, która znajduje się ok. 40 m pod ziemią. Niska temperatura (8°C) i duża wilgotność (ok. 90% - organizatorzy zalecają ciepłe ubrania) przybliżają nam warunki pracy więźniów i jeńców wojennych pracujących przy drążeniu podziemi i skłaniają do refleksji.


28 lipca 2006 - Drużyny Podwórkowe

Od 26 do 28 lipca trwał zorganizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - "Wakacyjny turniej piłki nożnej drużyn podwórkowych". Grano w trzech kategoriach wiekowych: Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Open.
Wśród Szkół Podstawowych zwyciężyła drużyna - Ślusarze przed "Bombo Banie", "Parkowcami" i "Tygrysami".
Pośród Gimnazjów najlepszą okazał się zespół - DRValencja, na drugim miejscu uplasowała się drużyna "Daro Squad", trzecie miejsce przypadło "Zagubionym", na czwartym miejscu zakończyła tutniej "Korona".
W kategorii Open zwyciężyła drużyna - Metro Stars wyprzedziła "SKWTT", "Dream Team" i zespół "Zip Skład".
W sierpniu co tydzień na innym osiedlu mistrzostwa dzielnicy, a na koniec wielki finał rozegrają mistrzowie dzielnic. Początek rozgrywek na osiedlu Zawiszów od 31 lipca do 4 sierpnia. Zapisy w dniu rozpoczęcia 31 lipca o godz. 10.00.


28 lipca 2006 - Dwa razy brąz

W mistrzostwach Europy rozegranych dwadzieścia kilometrów od Budapesztu w God w dniach 17-23 lipca, wzięło udział pół tysiąca armwrestlerów (juniorów, mastersów, grandmastersów i osób niepełnosprawnych) z 22 państw. Polskę reprezentowało 43 zawodników. Tradycyjnie już pierwsze dwa dni imprezy zarezerwowane były dla juniorów, kolejne dwa dla seniorów. Małgorzata Ostrowska wystąpiła w 4 konkurencjach: wśród juniorek i seniorek na lewą i prawą rękę. Strzegomska siłaczka zdobyła dwa brązowe medale w kategorii juniorek (do 60 kg), poprawiając tym samym swoje osiągnięcie sprzed roku z Sofii, gdzie wywalczyła jeden brązowy krążek.
W konkurencji seniorów Gosi nie udało się zająć miejsc w czołowej dziesiątce. Na lewą rękę była 14, a na prawą 11. Dwukrotnie najlepsza była Ukrainka Olena Skoryk. - Poziom wśród seniorów w God był zdecydowanie wyższy od tego w Sofii - wyjaśnia Gosia. - Ogólnie swoje występy oceniam na dobrą czwórkę.
Za rok mistrzostwa Europy odbędą się w Szwecji, a jeszcze w październiku br. Gosia Ostrowska wystąpi na MŚ w Manchesterze. Znając jej ambicję, upór - w dobrym tego słowa znaczeniu - i mocne stąpanie po ziemi jesteśmy pewni, że także z tej imprezy wróci z tarczą.


28 lipca 2006 - Konkurs ofert

Żarowski Ośrodek Kultury ogłasza konkurs ofert na kompleksową obsługę handlową podczas uroczystości 60-lecia Klubu KS "Zjednoczeni" Żarów połączonych z Piknikiem Kupieckim. Uroczystości odbędą się 26 sierpnia na Stadionie Miejskim oraz w Parku w Żarowie. Konkurs dotyczy także Dożynek Gminnych, które odbędą się 17 września w Parku Miejskim w Żarowie.
Przedmiotem usługi handlowej jest: gastronomia, sprzedaż napojów lanych w tym piwa, urządzenia rozrywkowe itp.Zgłoszenia wraz z podaniem ceny oraz dokładną ilością miejsc siedzących i stoisk prosimy przesłać na adres:
Żarowski Ośrodek Kultury ul. Armii Krajowej 40 58-130 Żarów. e-mail - >>> napisz
Do 14 sierpnia - 60-lecie KS Zjednoczeni oraz do 28 sierpnia - Dożynki


28 lipca 2006 - Praca Straży Miejskiej

Kilkaset spraw rozparzyli funkcjonariusze Straży Miejskiej w I półroczu 2006 roku. To niemało, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że obecna obsada SM to zaledwie 4 osoby.
Przez pierwsze sześć miesięcy skontrolowano między innymi 393 posesje pod kątem przestrzegania zasad, wynikających z przepisów o utrzymaniu czystości i porządku. Sprawdzono także 19 strychów - głównie pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. O tych i innych faktach mówił na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa w dniu 20 lipca Stanisław Sobieski, który pełni w tej chwili obowiązki szefa Straży Miejskiej. Do udziału w posiedzeniu komisji zaprosił go przewodniczący Witold Zając. Wiele razy funkcjonariusze interweniowali wtedy, gdy stwierdzali picie alkoholu w miejscach publicznych, nie przeznaczonych do tego, a więc poza ogródkami piwnymi. Takich interwencji zanotowano 52.
Straż Miejska przyjęła w I półroczu 390 zgłoszeń od mieszkańców w różnych sprawach. Każda została rozpatrzona. Funkcjonariusze Straży Miejskiej ochraniali też różne miejskie imprezy, systematycznie pełnili dyżury w Urzędzie Miejskim podczas przyjęć mieszkańców czy podczas sesji Rady Miejskiej.


28 lipca 2006 - Szacowanie szkód

W Gminie Dobromierz trwa szacowanie szkód wyrządzonych przez trwającą od wielu tygodni suszę. Komisja zweryfikowała do tej pory ponad 1 300 hektarów upraw zgłoszonych przez rolników.
Straty w uprawach pszenicy wynoszą od 30 do 45% - w zależności od położenia i jakości gleby, w zbożach jarych (jęczmień, owies) od 40 do 60 %, rzepak - 30 %, kukurydza - od 30 do 50 % - w jej przypadku jest bardzo duże zróżnicowanie w stratach, buraki cukrowe - 50 % w tym przypadku sytuacja jest najgorsza, gdyż zgodnie z umową buraki mają być dostarczone do cukrowni 25 września, co nawet przy bardzo obfitych opadach deszczu nie pozwoli roślinom na odbudowanie masy korzeniowej.
Rolnicy, którzy ucierpieli w wyniku suszy mogą składać wnioski w celu potwierdzenia strat przez komisję w sekretariacie Urzędu Gminy Dobromierz. Wniosek taki powinien zawierać informację o powierzchni i rodzaju upraw, ich położeniu oraz przybliżonej wartość strat. Ostatecznych wyników pracy komisji, co do ilości procentowej i szacunkowej wartości strat można się spodziewać około 2 sierpnia br.


28 lipca 2006 - Wakacje na wioskach

Już od 10 lipca Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej realizuje na wsiach projekt pt. "Moja wieś, moja gmina, mój powiat". W świetlicach 11 wsi gminnych do 17 sierpnia, na 10-dniowych turnusach dzieci w wieku od 6-12 lat pod opieką dorosłych mieszkańców, realizują program rekreacyjny i edukacyjny. Celem nadrzędnym jest wykonanie kroniki wsi. W tym okresie odbywają się dwie wycieczki do Jaworzyny Śląskiej ze zwiedzaniem Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa i wypoczynkiem na kąpielisku.
Dzieci przygotowują się też do festynu rekreacyjnego, który odbędzie się 13 sierpnia, na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Uczestniczyć w nim będą goście z partnerskiego miasta Pfeffenhausen, a impreza nosi nazwę "Piknik polsko-bawarski".
Dotychczas w programie brały udział wsie: Tomkowa, Bolesławice i Czechy. Trwają zajęcia w Nowicach, Bagieńcu i Milikowicach. 31 lipca rozpoczną się w Witkowie, Nowym Jaworowie i Pasiecznej, a od 7 sierpnia zajęcia odbędą się w Pastuchowie i Piotrowicach.


28 lipca 2006 - Festiwal Folkloru w Strzegomiu i Świdnicy

Już po raz 15 w Strzegomiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. Za ich przyczyną przez 7 dni odbywa się 7 dużych koncertów. Międzynarodowy festiwal Folkloru w Strzegomiu nie ma charakteru konkursu. Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością, atmosfera święta i zabawy. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia.
W tym roku Festiwal zagości również w Świdnicy. 8 i 11 sierpnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpią:Zespół Folklorystyczny "Tzontemoc" z Meksyku a kolejnego dnia Zespół Pieśni i Tańca "Sloboda" ze Stawropola w Rosji. Szczegóły - >>> zobacz


28 lipca 2006 - Rewal dla pojedynczych

Zbieramy grupę singli chcących wyjechać na wypoczynek do Rewala w dniach 11 - 17 września. Ośrodek "Perła" położony nad samym morzem (wysoki klif), budynek murowany, pokoje 2 i 3 osobowe (łazienka, TV) z balkonem z widokiem na morze. Na terenie ośrodka znajduje się boisko do siatkówki i koszykówki, pokój fitness, kawiarnia. Ośrodek jest ogrodzony i dozorowany całą dobę.
Cena 540 zł od osoby, w tym dojazd i przyjazd autokarem, noclegi, śniadania i objadokolacje, 3 wycieczki autokarowe, dyskoteki, ognisko. Rezerwacja do 26 września.
Szczegółowe informacje: Biuro Matrymonialne "Agappe", Świdnica, Rynek 39/40, tel. 074-851-42-24 czynne od wtorku do piątku od 9.00 do 17.00 a w soboty od 9.00 do 14.00


27 lipca 2006 - Jednak w IV lidze!

Jak udało nam się dowiedzieć z Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej AKS Strzegom będzie grał w nadchodzącym sezonie w IV lidze. Decyzja ta zapadła w czwartek 27 lipca.
Wydział Gier Dolnośląskiego ZPN wyjaśnił, że powodem takiego orzeczenia był brak licencji na rozgrywanie meczów w IV lidze oraz rezygnacja z udziału w rozgrywkach drużyny ZKS Polar Wrocław.
W związku z tym do IV ligi dołączyła drużyna AKS-u Strzegom.


27 lipca 2006 - "Wielka Galeria Fotografii"

Kilka dni temu zaproponowaliśmy wszystkim mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć jest dowolna.
Dzisiaj nadeszły kolejne prace.
Zdjęcia zostały zamieszczone w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie.


27 lipca 2006 - Zawalił się "Renifer"

Zakończyła się akcja na terenie ruin Zakładów Przemysłu Białoskórniczego Renifer w Świdnicy, gdzie zawalił się dach nieczynnego biurowca.
W trakcie poszukiwań wykorzystano psy specjalnie do tego szkolone, które sprawdzały, czy w zwałowisku nie ma ludzi. "Renifer od lat był był dewastowany przez złomiarzy i ratownicy nie wykluczają, że to oni mogli sprawcami katastrofy.
Zakład, którego ostatni właściciel, pochodzący z Holandii, zniknął i pozostawił budynki bez dozoru, jest już niemal kompletnie zniszczony. Mimo że nie ma już żadnych instalacji, maszyn, a nawet wsporników okien czy drzwi, ludzie znajdowali jeszcze elementy metalowe, które nadawały się do sprzedaży. Powyrywali także metalowe wsporniki podtrzymujące stropy w budynku. To prawdopodobnie jest przyczyną zawalenia. Władze Świdnicy próbują od 2 lat odzyskać zakład, jednak na razie bezskutecznie.


27 lipca 2006 - Pomoc dla Romów

Świebodzice trzeci już rok z rzędu uczestniczą w rządowym programie asymilacji rodzin romskich ze społeczeństwem polskim. Także w tym roku pozyskano środki, skierowane głównie na pomoc edukacyjną i pracę z najmłodszymi.
Dzięki złożonym jeszcze w ubiegłym roku wnioskom do budżetu wpłynęło 2.000 złotych na prowadzenie w kolejnym roku szkolnym zespołu folklorystycznego, który działa przy Szkole Podstawowej nr 3. 5 tysięcy złotych pozwoli na organizację wypoczynku letniego i zimowego dla dzieci romskich. Z najbliższej oferty - wyjazdu na kolonie nad morze - skorzysta szóstka dzieci. 14.320 złotych przeznaczonych zostanie na edukację przedszkolną. Dzięki temu dziesięcioro najmłodszych dzieci będzie mogło przez cały rok w pełni korzystać z zajęć w przedszkolu. Dzieci romskie uczęszczać będą całkowicie za darmo, a dotacja i środki z budżetu gminy pokryją udział w zajęciach edukacyjno-wychowawczych oraz koszty posiłków. Do Świebodzic wpłyną w najbliższych dniach kolejne pieniądze. Wynika to z porozumień, jakie Urząd Miejski podpisał z Urzędem Wojewódzkim, pośrednikiem w przekazywaniu rządowych środków. 6.800 złotych to pieniądze na wyprawkę szkolną. Wszystkie dzieci romskie, uczęszczające do szkoły, otrzymają komplet podręczników.
Budżet państwa pokrywa też koszty zatrudnienia asystenta romskiego - osoby pełniącej funkcję łącznika pomiędzy urzędem, szkołami i innymi instytucjami a środowiskiem Romów. Funkcję tę pełni Adrianna Chrzanowska. Jest też szansa, by w tym roku do budżetu miasta wpłynęło kilkanaście tysięcy złotych z przeznaczeniem na remont mieszkań komunalnych, zajmowanych przez romskie rodziny.


27 lipca 2006 - Jarosław Baran

W jutrzejszym programie gościem radia będzie Jarosław Baran. Jest jednym z najbardziej doświadczonych i utalentowanych pilotów w naszym kraju. Uczestnik rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata, rajdowy wicemistrz Europy, wielokrotny mistrz Polski. Obecnie pilot Michała Kościuszki w RSMP i RSMŚ.
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Jarosławowi Baranowi - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


27 lipca 2006 - Otwarte całe lato

Ponad sześćdziesięcioro dzieci uczęszcza od początku wakacji na zajęcia, prowadzone przez świetlice środowiskowe na Osiedlu Sudeckim i Pełcznicy. Podobnie jak w ciągu roku szkolnego, dzieci mają zapewnioną fachową opiekę pedagogiczną i ciekawe zajęcia. Piękna pogoda pozwala na częste wizyty na basenie odkrytym, z czego obie grupy bardzo chętnie korzystają. Ale to nie wszystko. Dzieci spotkały się z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, poznały zasady bezpiecznego wypoczynku. Plan zajęć objął także wizytę w siedzibie SM oraz w siedzibie Komisariatu Policji. Uczestnicy zajęć wzięli też udział w specjalnie zorganizowanym dla nich konkursie dotyczącym bezpieczeństwa.
Kolejne projekty, to regularnie wycieczki. Była wyprawa na Chojnik, był wyjazd do Wrocławia. Do końca wakacji takich wypraw będzie jeszcze kilka. Codziennie dzieci zapewnione mają dobre, smaczne jedzenie. Wychowankami na Osiedlu Sudeckim opiekują się Anna Obiegły i Izabela Siekierzyńska, zaś na Pełcznicy - Dorota Mania i Małgorzata Litwin. Dzieci nie kryją, że bardzo lubią swoje panie, a wysoka frekwencja na zajęcia świadczy o tym, że w grupie lepiej i ciekawiej spędza się czas wakacji niż w domu czy na podwórku.


27 lipca 2006 - Stypendia dla najzdolniejszych

Podczas lipcowej Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu 23 uczniów i studentów z gminy odebrało decyzje o przyznaniu stypendium za wybitne osiągnięcia. Stypendia wręczył burmistrz Lech Markiewicz.
W minionym roku szkolnym stypendyści uzyskali bardzo wysokie wyniki w nauce bądź odnieśli spore sukcesy na polu sportowym lub artystycznym. Przyznane nagrody pieniężne są dowodem uznania dla ich dotychczasowych osiągnięć, jak również motywacją do dalszego rozwijania swoich pasji i umiejętności.
W gronie wyróżnionych znaleźli się: Ostrowska Małgorzata (armwrestling), Ważydrąg Grzegorz (piłka siatkowa), Ważydrąg Marcin (piłka siatkowa), Grabowicz Adriana (judo), Jaszowski Mariusz (boks), Kuntusz Dariusz (boks), Rydwański Michał (judo), Chwała Marcin (nauka), Kucharska Kamila (literatura, plastyka), Sękowska Aleksandra (nauki humanistyczne), Twarogowska Anna (nauka), Waliszewska Agnieszka (nauka), Zator Michał (matematyka, ekonomia), Zatryb Robert (nauka), Kulas Adam (wspinaczka sportowa), Kuriata Janusz (tenis ziemny), Majchrowska Anna (boks), Michaluk Bartłomiej (piłka siatkowa), Pituch Paweł (piłka siatkowa), Rogala Patryk (judo, Trojan Michał (piłka nożna, nauka), Wolski Krzysztof (piłka ), Domaradzki Dawid (piłka nożna, siatkowa).


26 lipca 2006 - Nowe fotografie paszportowe

Od jutra, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. nr 130 poz. 904 z 19 lipca 2006 r.), zmianie ulegają wymagania dotyczące fotografii paszportowych.
Wraz z wnioskiem paszportowym od 27 lipca br. należy składać dwie jednakowe fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle i mające dobrą ostrość. Zdjęcie ma pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii. Ma ono przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost (en face) z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy. Zakłady fotograficzne wykonują fotografie według nowego wzoru.
Zmiany dotyczące fotografii paszportowych wiążą się z wprowadzeniem od 28 sierpnia br. w całym kraju nowego systemu paszportowego, obejmującego pobieranie danych biometrycznych. >>> zobacz zmiany.


26 lipca 2006 - Małe Mistrzostwa Świata

31 lipca rusza w Świebodzicach turniej piłki nożnej "Małe Mistrzostwa Świata".
Mecze odbywać się będą w dwóch kategoriach wiekowych: 10 - 13 lat i 14 - 16 lat.
Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć do 27 lipca do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach ul. Mieszka Starego 6 do działu Sportu i Rekreacji lub na portiernie.
Na kartach należy umieścić nazwę drużyny (nazwa państwa), imię i nazwisko zawodnika oraz rok urodzenia. Dla najlepszych drużyn przewidziane są medale i nagrody.


26 lipca 2006 - Tesco dla świdnickich szkół

Ruszyła V edycja akcji "Tesco dla szkół", organizowanej w Świdnicy pod honorowym patronatem prezydenta Świdnicy. Klienci sklepu Tesco dokonując zakupów mogą przekazywać punkty wybranym szkołom. Każda szkoła, która przekroczy minimalny i łatwy do osiągnięcia próg punktowy otrzyma wybrane prze siebie nagrody gwarantowane. Wśród nich są komputery, projektory multimedialne, kamery i aparaty cyfrowe.
Dzięki ubiegłorocznej akcji nową pracownię komputerową otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 8. Sprzęt audiowizualny trafił do Szkoły Podstawowej Nr 4, sprzęt sportowy do Szkoły Podstawowej Nr 1, sprzęt edukacyjny do Szkoły Podstawowej Nr 6. W sumie do dziś firma przekazała szkołom w całej Polsce prawie pół tysiąca nagród o łącznej wartości 4,5 mln zł.


26 lipca 2006 - Pracują w wakacje

Już po raz trzeci w gminie Strzegom zorganizowano międzynarodowy młodzieżowy obóz, w ramach którego młodzi Niemcy i Polacy zajmują się renowacją i porządkowaniem niemieckich pomników i nagrobków żołnierzy poległych podczas I i II wojny światowej. Inicjatorem tych działań jest Fundacja Volksbund Deutche Kriegsgraberfursorge e.V. (Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi). Wspólna praca na rzecz przywrócenia świetności pomnikom stała się doskonałą okazją do zacierania wzajemnych polsko-niemieckich uprzedzeń i nawiązywania międzynarodowych przyjaźni. Trzydziestoosobowa grupa wolontariuszy zamieszkała w Pałacu w Morawie należącym do Fundacji św. Jadwigi. Młodzież oprócz tego, że zajmuje się porządkowaniem grobów, bierze udział w rozmaitych szkoleniach i seminariach. Odwiedziła ona również strzegomski Urząd Miejski i spotkała się z przedstawicielami władz gminy. W planach ma także zwiedzanie Dolnego Śląska.


26 lipca 2006 - Siatkówka plażowa w Dobromierzu

W miniony weekend na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbył się dwudniowy Turniej Siatkówki Plażowej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Wystartowało w nim 14 dwuosobowych drużyn.
W sobotę w turnieju udział wzięło 5 drużyn. Pierwsze miejsce wywalczyła para: Adrian Skoczylas i Krzysztof Jabłoński. Drugie miejsce zdobyli Robert Malinkiewicz i Krzysztof Nydza, a miejsce trzecie Jacek Kruszelnicki i Radek Rowicki. W niedzielnej edycji turnieju wystartowało już 9 drużyn. Po zaciętej i bardzo wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła para: Marcin Jaskułowski i Tomasz Szyszka. Na drugim miejscu uplasowali się Andrzej Chołda i Witek Makijewski a trzecie miejsce przypadło parze Norbert Gajek i Marcin Goławski.
Turniej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba drużyn biorących w nim udział i ogromny doping licznie zgromadzonej publiczności.


26 lipca 2006 - Festyn

13 sierpnia od godziny 15:30 na stadionie miejskim odbędzie się Festyn Rekreacyjny dla Dzieci i ich Rodziców z miasta i gminy Jaworzyna Śląska.
Festyn jest podsumowaniem tegorocznej akcji letniej - "Jaworzyna Śląska - moje ulubione miasto" oraz "Moja wieś, moja gmina, mój powiat". Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie.
Projekt finansowany jest ze środków Gminy Jaworzyna Śląska.


26 lipca 2006 - Roboty publiczne dłużej

Nie sześć, a jedenaście miesięcy będą trwały roboty publiczne organizowane przez Urząd Miejski w Świdnicy. W pierwszej grupie osób na pół roku zatrudnienie znalazło 20 bezrobotnych. Prezydent Świdnicy w lutym zapowiadał, że jeśli się sprawdzą, część z nich znajdzie zajęcie na dłużej. - Z efektów pracy jesteśmy zadowoleni. Z entuzjazmem o nowych pracownikach wypowiadają się również dyrektorzy biblioteki oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dlatego 13 osobom zaproponowaliśmy kontynuowanie prac przez kolejne pięć miesięcy. Trzem osobom, zgodnie z umową z Powiatowym Urzędem Pracy, przedłużyliśmy kontrakt na trzy miesiące. Jedna osoba w ramach zastępstwa będzie pracować dłużej o miesiąc. Pracownicy ucieszyli się z tej wiadomości - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Przez pięć miesięcy - do grudnia - 7 osób dodatkowo pracuje w Referacie Komunikacji UM w Świdnicy (m.in. przeprowadzają ankiety wśród podróżnych), 4 osoby ponownie pomagają w pracach porządkowych i remontowych w Ośrodku Sportu i Rekreacji, jedna pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a jedna w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu. Przez trzy miesiące dwie osoby pracują w Wydziale Spraw Obywatelskich, a jedna w MBP. Również jedna osoba w ramach zastępstwa pracuje przez miesiąc w Biurze Rady Miejskiej.
Szansę na zatrudnienie w ramach robót publicznych mieli długotrwale bezrobotni - minimum 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednak wśród grupy pracowników są osoby, które ostatnią stałą pracę miały np. w 1999 roku. Do pracy skierowane zostały również osoby powyżej 50 roku życia. Na kolejny etap robót publicznych miasto otrzyma z urzędu pracy 52 tys. zł. Samo dołoży ponad 37 tys. zł. Po zakończeniu robót zatrudnienie na co najmniej 3 miesiące znajdzie minimum 6 osób.


26 lipca 2006 - Groźny ogień

Występujące, od kilku tygodni upały, spowodowały wzrost zagrożenia pożarowego. Szczególnie narażone są uprawy zbóż i lasy. Wczoraj, tylko dzięki szybkiej reakcji wędkarzy, którzy powiadomili o zdarzeniu straż pożarną, nie doszło do tragedii.
Płonęło zboże na obszarze przyległym do Żwirowni. Szybka reakcja wędkarzy oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzynie Śląskiej doprowadziły do zdławienia ognia w zarzewiu i uniknięcia większej tragedii.
Pamiętajmy: w obecnej sytuacji pogodowej, każdy niedopałek papierosa, rozpalone ognisko, wysypany nie wypalony grill - to pożar.


25 lipca 2006 - Pływanie inaczej

29 lipca na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbędą się "Mistrzostwa w pływaniu inaczej - im. Wodnika Szuwarka".
Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie "oryginalnego" stroju wraz z dmuchanym atrybutem - kółko, materac, motylki, delfinki itp.
Zgłoszenia do zawodów przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 10.00, wpisowe wynosi 10 złotych. O godzinie 11.00 rozpoczną się mistrzostwa.


25 lipca 2006 - Festiwal trwa

Dzisiaj w Kościele Pokoju w Świdnicy odbył się kolejny koncert w ramach odbywającego się Festiwalu Bachowskiego.
Koncert zatytułowany - Bach prywatnie.
Wystąpili: Bożena Harasimowicz sopran i Matteo Messori klawesyn.
Wczoraj w Sali Chrztów Kościoła Pokoju preludia i fugi Bacha - Koncert Włoski wykonał Aapo Hakkinen - klawesyn.
Zdjęcia z obu koncertów - >>> zobacz


25 lipca 2006 - Wakacyjna szkółka

Jak co roku Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub zapraszają dzieci do "Wakacyjnej szkółki tenisa ziemnego".
Każdy kto chce nauczyć się grać w tenisa proszony jest o przybycie na korty przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Zajęcia odbywać się będą przez cały sierpień w każdy wtorek i czwartek na dwóch kortach w godzinach 10.00-11.00.
Pierwsze zajęcia - 1 sierpnia o godzinie 10.00 Organizatorzy zapewniają rakiety i piłeczki oraz fachowych instruktorów.


25 lipca 2006 - Upały, upały

Informujemy, że na terenie województwa dolnośląskiego w dniach 25-29 lipca wystąpi 2 stopień (w dwustopniowej skali) zagrożenia upałami.
Temperatura maksymalna w dniach od 24 do 26 lipca wynosić będzie 30-33°C, a od 27 do 29 lipca 32-35°C.
Temperatura minimalna w całym okresie wyniesie od 16 do 19°C.
Skutkiem upałów może być nasilenie się objawów chorób meteotropowych i układu krążenia oraz uszkodzenie asfaltowych nawierzchni dróg i wzrost zagrożenia pożarowego.


25 lipca 2006 - Karawaniarze w Świdnicy

Dwustu uczestników 72. Międzynarodowego Zlotu Campingu i Caravaningu, który odbędzie się we Wrocławiu (28 lipca-6 sierpnia), odwiedzi Świdnicę.
Wycieczkę autokarową do Świdnicy zaplanowano na 3 sierpnia. Caravaniarze zwiedzą Rynek oraz Kościół Pokoju. Wśród gości z całego świata będą caravaniarze-hobbyści, dziennikarze czasopism turystycznych oraz właściciele biur podróży. "Study tour", bo tak nazywa się ich wizyta, ma zachęcić do przyjazdu do Świdnicy ponownie.
W tym roku w podobnych "study tour" wzięło udział blisko 200 osób z Finlandii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Austrii, Szwecji, Ukrainy, Hiszpanii, Japonii i Polski. Byli to przedstawiciele mediów specjalizujących się w promocji turystyki oraz właściciele i przedstawiciele biur podróży.


25 lipca 2006 - "Dirt Picnic" w "Dirt Parku"

3 lata temu wpadli na pomysł, by w Strzegomiu wybudować obiekt dla miłośników jazdy ekstremalnej na rowerze. Dziś mogą być z siebie dumni, ponieważ udało im się go zrealizować. Strzegomscy bikerzy mają "Dirt Park" - miejsce, w którym mogą wykonywać powietrzne ewolucje na swoich jednośladach. Z pewnością doceniają jego wartość, bo wybudowali go własnymi siłami. Sami wyszukali odpowiedni plac przy skrzyżowaniu ul. Parkowej z ul. Krótką, nawieźli ziemię, zaprojektowali i uformowali przeszkody. W swoich działaniach mogli liczyć na pomoc ze strony radnego Andrzeja Gregorczyka. - Jeszcze w trakcie budowy wpadliśmy na pomysł, aby na torze zorganizować pokazy - mówi Michał Soczyński, jeden z pomysłodawców. - A wszystko po to, żeby promować nasz sport.
Jak pomyśleli, tak zrobili i na początku lipca na świeżo wybudowanym przez nich obiekcie odbyły się pokazy, na które przyjechały ekipy rowerowe z Wrocławia, Oławy, Jelcza Laskowic, a nawet z Poznania. Blisko 70 osób zafascynowanych i uprawiających ten sport. Na imprezie nie zabrakło nawet burmistrzów Strzegomia. Podczas "Dirt Picnic" oprócz pokazów odbyły się różne konkursy: na przejazd, na najwyższy skok czy najwyżej przejechaną ścianę.
Młodzi organizatorzy zebrali sporo pozytywnych opinii dotyczących zarówno obiektu, jak i samej imprezy. Mimo to, mają zamiar udoskonalania i rozbudowywania "Dirt Parku", po to, by w przyszłości zorganizować w Strzegomiu pokazy na większą skalę.


25 lipca 2006 - Szacowanie strat

Wczoraj w Jaworzynie Śląskiej został powołany Zespół Gminny ds. szacowania zakresu wielkości szkód w uprawach polowych spowodowanych klęską suszy. Komisji przewodniczyc będzie Natalia Kita - Z-ca Burmistrza. Na wniosek zainteresowanych osób fizycznych i prawnych prowadzących gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej poszkodowanych klęską suszy, Zespół Gminny dokonuje szacunków zakresu strat w uprawach rolnych w oparciu o wizję w terenie, zeznania świadków itp.
Zespół rozpoczyna pracę od jutra. Wszystkich, którzy chcą, aby wyszacować im szkody spowodowane suszą, proszeni są o pilny kontakt z sołtysem swojej wsi.


25 lipca 2006 - Długi bez przebaczenia

Władze miasta zapowiadają walkę z nierzetelnymi najemcami, na których skarżą się sami świdniczanie. Osoby, które od wielu miesięcy zalegają z opłatami czynszu mogą wkrótce trafić do Krajowego Rejestru Długów. - Kilkakrotnie już próbowaliśmy pomóc mieszkańcom, którzy nie płacą czynszu. Dawaliśmy możliwość odpracowania długów, a nawet je umarzaliśmy. Na pomoc mogą również liczyć osoby, które chcą uwolnić się od problemów i oferują w zamian pracę na rzecz miasta i mieszkańców. To pokazuje, że wszyscy, którzy chcieli skorzystać z szansy, uczynili to. Jednak jest spora grupa, która nadal unika płacenia czynszu - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i zaznacza. - Akcja nie będzie wymierzona przeciwko osobom, które mają na tyle trudną sytuację życiową, że przez chwilę lub przez dłuższy czas nie są w stanie płacić. Zamierzamy uderzyć w notorycznych dłużników, którzy wybrali taki sposób na życie. Na wszystko inne im starcza tylko nie na czynsz. Widzą to inni lokatorzy i nie podoba im się taka bezkarność, skoro sami płacą sumiennie czynsz, co nie odbywa się bez wyrzeczeń.
A długi lokatorów to prawdziwa zmora. Do dziś 3 tys. osób zalega z płaceniem czynszu na niebagatelną kwotę 7,7 mln zł. Największy dług - 52,7 tys. zł ma świdniczanka, która zalega z płatnościami od 9 lat! - Przez to mieszkańcy muszą dłużej czekać na naprawę cieknących dachów, dziurawych rynien, czy też odpadających tynków - zaznacza wiceprezydent Pałac.
Jeśli uda się dopełnić wszystkich prawnych formalności notorycznym dłużnikom będzie groził wpis do Krajowego Rejestru Długów. Oznacza to, że taki dłużnik np. nie będzie mógł kupić nic na raty, nie dostanie kredytu, nie kupi również telefonu w promocji. Osobie wpisanej do rejestru trudno będzie również wynająć mieszkanie. Taki stan może potrwać nawet przez 10 lat, chyba że dług zostanie wcześniej spłacony.


25 lipca 2006 - Janik nie sprostał wicemistrzowi świata

Jeden z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących pięściarzy strzegomskiej sekcji AKS-u - Łukasz Janik zadebiutował na mistrzostwach Europy seniorów. Jego występ na tej imprezie trudno jednak obiektywnie ocenić, ponieważ w swojej pierwszej walce trafił na wicemistrza świata - Rosjanina Romana Romańczuka i zgodnie z przewidywaniami przegrał.
Europejski czempionat odbywał się w bułgarskim Płowdiw i zgromadził na starcie najlepszych bokserów z naszego kontynentu. Wśród nich był Łukasz Janik - aktualny mistrz Polski w wadze ciężkiej (91 kg). Podopieczny Zenona Kaczora był wielką nadzieją na dobry występ w ME, najwięksi optymiści widzieli go nawet na podium. Wiele zależało od dobrego losowania, tak aby nie trafić w pierwszych walkach na bokserów wywodzących się z krajów byłego Związku Radzieckiego. Jak wiadomo, pięściarze ci stanowią o sile boksu amatorskiego w Europie, a na świecie mogą się z nimi równać jedynie Kubańczycy. Niestety, Łukasz już w debiucie (1/8 finału) trafił na utytułowanego Rosjanina i nie miał za wiele do powiedzenia - pojedynek został przerwany w drugiej rundzie, gdyż Romańczuk osiągnął ponad 20 pkt. przewagi. W ogóle reprezentacja Polski spisała się w Płowdiw słabo. Żaden z ośmiu startujących w Bułgarii pięściarzy nie przebił się do strefy medalowej Mistrzostwa zdominowali - Rosjanie, którzy w 11 kategoriach wagowych zdobyli: 11 medali (w tym 9 złotych i 2 srebrne).


25 lipca 2006 - Groził, że zabije siebie i dziecko

W sobotę wieczorem 20 letnia mieszkanka Świdnicy, powiadomiła Komendę Powiatową Policji w Świdnicy o awanturze z nietrzeźwym konkubentem, który zamknął się w mieszkaniu wraz z pięciomiesięcznym dzieckiem i zagroził, że zabije siebie i dziecko, mężczyzna posiadał przy sobie siekierę i nóż.
Natychmiast podjęte działania przez policjantów, wyważenie drzwi do pokoju w którym przebywał mężczyzna wraz z niemowlakiem, doprowadziły do zatrzymania desperata, który okaleczył siebie, jednak dziecku nie zrobił krzywdy.
23 latek został przewieziony do Szpitala gdzie po opatrzeniu przez lekarza osadzony został w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.


24 lipca 2006 - Festiwal Folkloru w Strzegomiu i Świdnicy

Już po raz 15 w Strzegomiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. Za ich przyczyną przez 7 dni odbywa się 7 dużych koncertów. Międzynarodowy festiwal Folkloru w Strzegomiu nie ma charakteru konkursu. Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością, atmosfera święta i zabawy. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia.
W tym roku Festiwal zagości również w Świdnicy. 8 i 11 sierpnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpią:Zespół Folklorystyczny "Tzontemoc" z Meksyku a kolejnego dnia Zespół Pieśni i Tańca "Sloboda" ze Stawropola w Rosji. Szczegóły - >>> zobacz


24 lipca 2006 - "Wielka Galeria Fotografii"

Kilka dni temu zaproponowaliśmy wszystkim mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć jest dowolna.
Mamy już kilka osób, które przysłały do nas swoje prace.
Zdjęcia zostały zamieszczone w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie.


24 lipca 2006 - Zmiana miejsca koncertu

Z powodu panujących upałów wszystkie koncerty w ramach Festiwalu Bachowskiego zaplanowane w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa zostają przeniesione do Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Zmiana dotyczy koncertu dzisiejszego o godzinie 20.00 i koncertu mającego się odbyć 26 lipca.
Poza zmianą miejsca wszystko inne pozostaje bez zmian.


24 lipca 2006 - Schlag und Söhne

W Świdnicy gościł spadkobierca słynnej świdnickiej firmy produkującej organy - Schlag und Söhne. Stoi on na czele stowarzyszenia, którego członkowie, wśród których jest poseł na Sejm RP Ryszard Wawryniewicz za cel postawili sobie renowację organów głównych w Kościele Pokoju. Jest to ogromnie trudne zadanie i przede wszystkim kosztowne: cały instrument składający się z tysięcy piszczałek trzeba rozmontować, wyczyścić i wymienić niemal wszystkie elementy wykonane z cyny. Jak powiedział pan Schlag w doskonałym stanie zachowały się drewniane części piszczałek, co ograniczy koszty, a przede wszystkim pozwoli zachować brzmienie organów sprzed remontu.
W niedzielne południe chętni pod przewodnictwem pana Schlaga mieli okazję zajrzeć do wnętrza organów w Kościele Pokoju.


24 lipca 2006 - Rozwińmy skrzydła marzeń

Pod koniec kwietnia gmina Strzegom przesłała do Kuratorium Oświaty wniosek o dofinansowanie lokalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2006 r.
Współautorkami programu "Rozwińmy skrzydła marzeń" poza pracownikami Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego były wicedyrektorki największych szkół w gminie - Elżbieta Smyk, Beata Ślipko, Mirosława Markiewicz i Agnieszka Kisielewicz.
Projekt uzyskał dotację w wysokości 56 640 zł, która będzie przeznaczona na sfinansowanie dodatkowych godzin w pracowni internetowej, zajęć z języków obcych, wyjazdów do teatru i na regionalne wycieczki edukacyjne oraz prowadzenie wybranych kół zainteresowań.


24 lipca 2006 - Turniej siatkówki plażowej

22 lipca na terenie Miejskiego Kąpieliska w Świebodzicach przy ul. Rekreacyjnej 1 rozpoczął się Turniej Piłki Siatkowej - Plażowej. Impreza odbywała się w 30 stopniowym upale. Do udziału w niej zgłosiło się 5 drużyn.
Po 6 godzinnych zmaganiach z przeciwnikiem, upałem i poranionymi stopami - Turniej wygrała drużyna o nazwie mówiącej wiele o upodobaniach kulinarnych zwycięzców ‘ Starzy Wyjadacze Zupy Pomidorowej" w składzie Dariusz Byczkowski - Michał Tomiałowicz.
II miejsce zajęła drużyna " Lodgar" w składzie Mariusz Wojasiński -Tomasz Korościk. III miejsce zajęła drużyna ze Świebodzic o tajemniczo brzmiącej nazwie "YM" w składzie Grzegorz Schabowski - Bartosz Rochatka. IV miejsce przypadło drużynie z Dzierżoniowa " Koliberki" w składzie Ryszrd Głowacz - Krzysztof Jankowski. V miejsce zajęła drużyna "Dream Team" w składzie Krzysztof Rucinski - Jarosław Żyłka Turniej został zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach Zawody rozgrywane były przy licznie zgromadzonej publiczności, frekwencja w tym dniu na kąpielisku była rekordowa 1266 osób. Turniej sprawnie sędziowała Partycja Chudy. Wszystkie drużyny zadeklarowały udział już w kolejnym turnieju piłki siatkowej, który planowany jest na 19 sierpnia br.


24 lipca 2006 - Zakaz wstępu do lasu

Od dziś obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasu wydany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Jawor. Zakaz ten spowodowany jest niską wilgotnością ściółki leśnej i wysokim zagrożeniem pożarowym.
Zakaz będzie obowiązywał aż do odwołania w lasach Nadleśnictwa Jawor, w obrębie których znajdują się również lasy położone w gminie Dobromierz.
Zakaz taki wprowadza się gdy w ciągu pięciu następujących po sobie dni wilgotność ściółki leśnej spada poniżej 10 %. Jak nas poinformowało Nadleśnictwo Jawor wilgotność ściółki leśnej mierzona o godz. 9 rano w ciągu ostatnich 5 dni wynosiła: środa - 7%, czwartek - 8%, piątek - 7%, sobota - 8%, niedziela - 8%, dzisiaj - 9%.
Za nieprzestrzeganie zakazu i nieuprawnione wejście do lasu grożą mandaty karne w wysokości od 200 do 500 zł.


23 lipca 2006 - Bogaty drugi dzień festiwalowy

Dzisiaj podczas drugiego dnia Festiwalu Bachowskiego odbyły się dwa koncerty. Pierwszy z nich miał miejsce w kościele św. Katarzyny w Makowicach. BACH - poprzednicy i spadkobiercy. Palestrina Monteverdi, wykonał chór kameralny Cantus Polonicus, Matteo Messori - organy, Jan Tomasz Adamus - dyrygent.
Drugi koncert odbył się w świdnickim kościele Św. Krzyża. Brahms Liszt Mendelssohn, Bożena Harasimowicz - sopran, Matteo Messori - organy, chór kameralny Cantus Polonicus, Jan Tomasz Adamus - dyrygent.
Zdjęcia z koncertu w Makowicach - >>> zobacz


23 lipca 2006 - Nowa książka o Świdnicy

DrukarniaCyfrowa.NET w Świdnicy wydała publikację historyczną zatytułowaną "Szkice z historii miasta Świdnicy" autorstwa Heinricha Schuberta z 1911 roku w przekładzie świdniczanina Sobiesława Nowotnego, który napisał do tej książki także przedsłowie do czytelnika - przeczytaj.
Książka jest do nabycia w księgarnich świdnickich, informacji turystycznej i punktach handlowych przy obiektach turystycznych. Do końca tygodnia będzie dostępna również w kioskach. Książkę można zamówić także przez internet u wydawcy - zamów. - ulica Łukasińskiego 7, Świdnica


23 lipca 2006 - Pomostem na studia

Niespełna cztery tygodnie zostały maturzystom z małych miejscowości Dolnego Śląska na złożenie wniosku o stypendium pomostowe. Świeżo upieczeni studenci, którzy w terminie prześlą komplet dokumentów, mają szansę na roczne stypendium naukowe, które pomoże im przetrwać pierwszy rok studiów magisterskich.
Program Stypendiów Pomostowych na Dolnym Śląsku współorganizują, już po raz trzeci, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości oraz Fundacja Edukacji Międzynarodowej. W roku akademickim 2006/2007 każde z 15 takich stypendiów wyniesie 3500 zł rocznie (350 zł miesięcznie). Termin składania wniosków o przyznanie stypendium pomostowego upływa 15 sierpnia 2006. Więcej informacji o Programie Stypendiów Pomostowych oraz formularz wniosku - >>> zobacz


22 lipca 2006 - Galeria została otwarta

Wczoraj zaproponowaliśmy wszystkim mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia.
I już mamy pierwszą osobę, która to uczyniła i przysłała do nas swoje prace. Pierwszą osobą otwierającą galerię jest Wiktor Bąkiewicz ze Świdnicy.
Zdjęcia są już zamieszczone w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii".


22 lipca 2006 - Pawana

Dzisiaj na terenie przepięknych ruin zespołu pałacowo-klasztornego w Wierzbnej odbył się przegląd zespołów dawnych.
Była to część konkursowa, w której rywalizowały przybyłe zespoły.
Później był też korowód taneczny po Wierzbnej i okolicach, spektakl zespołu Serenissima Wratislavia a także wspólna zabawa z publicznością.
Jutro nastąpi uroczyste wręczenie pucharu przez Burmistrza Żarowa zwycięskiej drużynie oraz zabawa z publicznością.


22 lipca 2006 - Pierwszy dzień festiwalu

Dzisiejszym koncertem w Kościele Pokoju w Świdnicy rozpoczął się coroczny Festiwal Bachowski.
Pierwszego dnia wystąpił Ensemble Christophorus pod dyrekcją Marka Pilcha. Luterische Messe a-dur & kantata 184 - śpiewali: Marzena Lubaszka - sopran, Joanna Dobrakowska - alt, Piotr Szewczyk - tenor i Jacek Ozimkowski - bas.
Jutro kolejny dzień festiwalowy. Tym razem koncert odbędzie się w malowniczym Kościele w Makowicach pod Świdnicą. Zdjęcia z pierwszego koncertu - >>> zobacz


21 lipca 2006 - Wielka Galeria Fotografii

Zapraszamy wszystkich, tych mieszkańców ziemi świdnickiej dla, których fotografowanie jest pasją - do przysyłania swoich najlepszych zdjęć.
Chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - Wielka Galeria Fotografii.
Czas powstania zdjęcia nie ma żadnego znaczenia, ważne aby były to zdjęcia ciekawe, interesujące, zdjęcia, które utrwaliły ważne wydarzenia, w inny sposób ukazały jak żyjemy, pokazujące "nasz świat" ten mały i ten duży, nasze radości i smutki, i każde inne.
Wybór pozostawiamy autorom zdjęć. Maksymalnie może to być pięć - sześć zdjęć. Serwis www.dziennik.swidnica.pl zaprasza do nadsyłania swoich prac. Wysyłajcie!, może wśród Was są wielcy artyści a Wy jeszcze o tym nie wiecie.
>>> wyślij swoje zdjęcia, nie zapomnij dopisać swoje imię i nazwisko.


21 lipca 2006 - Mikulicz

Zarząd EMC Instytut Medyczny S.A. informuje o zawarciu 19 lipca tego roku umowy z Gminą Świebodzice, której przedmiotem jest nabycie przez Spółkę 4.824 udziałów w "MIKULICZ" Sp. z o.o., do której należy szpital w Świebodzicach. Udziały te stanowią 90% wszystkich udziałów i uprawniają do 90% głosów na Zgromadzeniu Wspólników.
"MIKULICZ" Sp. z o.o. świadczy usługi medyczne na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sprzedaż udziałów następuje za kwotę 501.696 zł, tj. po 104 zł za jeden udział. Jednocześnie EMC Instytut Medyczny SA na podstawie umowy zobowiązana jest, w okresie 48 miesięcy od dnia nabycia udziałów, do wniesienia do "MIKULICZ" Sp. z o.o. kwoty 2 mln zł tytułem wkładu pieniężnego na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego z przeznaczeniem na dokonanie inwestycji w majątek trwały, w tym na remonty i budowę infrastruktury oraz sprzęt medyczny i techniczny. W przypadku uznania przez władze "MIKULICZ" Sp. z o.o. zaistnienia w okresie inwestycyjnym dodatkowych potrzeb EMC Instytut Medyczny SA zobowiązuje się do zapewnienia udzielenia pożyczek o łącznej wartości do 1.400.000 zł. Dodatkowo inwestor zobowiązał się, w okresie 12 miesięcy od dnia nabycia udziałów, do utrzymania stanu zatrudnienia na poziomie nie niższym niż 120 osób.
Zakup udziałów Spółki "Mikulicz sp. z o.o." jest kolejnym etapem realizacji strategii rozwoju Spółki EMC Instytut Medyczny S.A. Szpital w Świebodzicach jest piątym z kolei szpitalem włączonym do sieci EMC i trzecim na terenie Dolnego Śląska. Nowo przejęty szpital ma charakter powiatowy i obejmuje opieką medyczną mieszkańców Świebodzic oraz pozostałych miejscowości powiatu świdnickiego. Szpital posiada kontrakt z NFZ, opiewający na kwotę 7.077.161 zł. W szpitalu funkcjonują obecnie oddziały: chorób wewnętrznych, chirurgiczny, ginekologiczno- położniczy, dziecięcy i noworodkowy. Dotychczasowy zakres działalności medycznej zostanie zachowany. Dodatkowo Spółka zamierza rozwijać działalność medyczną o nowe usługi, wynikające z zapotrzebowania mieszkańców powiatu świdnickiego.
W najbliższych miesiącach Spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje w szpitalu 2 mln zł. Obecnie rozpoczynają się prace projektowe i modernizacyjne. W planach inwestycyjnych przewidziano min. remont bloku operacyjnego, komputeryzację oraz dostosowanie części obiektu do obowiązujących norm, szkolenia oraz poprawienie standardu opieki nad pacjentami.


21 lipca 2006 - Awaria wodociągu

Wczoraj w godzinach wieczornych nastąpiła awaria sieci wodnej w okolicach wsi Bolesławice. Dzisiaj od godzin rannych Oddział Usług Wodociągowych i Komunalnych, przystąpił do jej usuwania.
Rurociąg na którym, powstała awaria zasila Jaworzynę Śląską od wiaduktu kolejowego w kierunku wsi Bolesławice, Tomkowa, Stary Jaworów, Milkowice, Witków i Nowy Jaworów. Usuwanie awarii potrwa do godzin popołudniowych. W związku z wysokim stopniem skomplikowania uszkodzenia, trudno jest określić dokładną godzinę usunięcia awarii.
W tej chwili woda pitna do rejonów pozbawionych wody dostarczana jest beczkowozem.


21 lipca 2006 - Jubileusze w Auerbach

Piętnastoosobowa delegacja strażaków wzięła udział w trzydniowych jubileuszowych uroczystościach, które odbyły się w Niemczech, w partnerskim mieście Auerbach.
Okazji do świętowania było kilka. Najważniejsze z nich to: 150-lecie istnienia Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Auerbach, 35-lecie powstania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz 10-lecie Związku Straży Pożarnej w Niemczech. Na uroczystości przybyło wielu gości, w tym przedstawiciele Bundestagu, niemieccy posłowie i zwierzchnicy Straży Pożarnej z Berlina. Strażacy z gminy Strzegom byli jedyną delegacją zaproszoną z Polski. Polska delegacja oprócz życzeń, podarowała jednostce OSP z Auerbach specjalnie wykonany na tą okazję witraż z patronem wszystkich strażaków - św. Florianem.
W muzeum w Auerbach została zorganizowana wystawa, na której wyeksponowano, historyczny już, drobny sprzęt strażacki. Miłym akcentem było umieszczenie w nim gabloty z polskimi suwenirami, świadczącymi o wieloletniej współpracy z gminą Strzegom.
Doniosłym wydarzeniem jubileuszów stało się przyznanie najwyższego odznaczenia na polu międzynarodowej współpracy jednostek strażackich. Otrzymali je: Urszula Olszewska (prezes Zarządu ZOSP RP), Ryszard Wikliński (komendant Zarządu ZOSP RP) oraz Henryk Bodnar (były komendant Zarządu ZOSP RP). Jubileuszowe uroczystości zakończyły się zawodami strażackimi. Strażacy biorący w nich udział mieli za zadanie pokonać tor przeszkód w jak najszybszym czasie. I w tym nie byłoby nic niezwykłego. Ale to, że przebrani byli w ludowe stroje i po drodze musieli doić owce oraz rąbać drwa z pewnością nie było stereotypowe.


21 lipca 2006 - Gniewków na wesoło

Wczoraj na boisku sportowym w Gniewkowie odbyła się kolejna impreza z cyklu "Wesołe lato na wsi".
Na dzieci czekało wiele atrakcji: malowanie twarzy, gry i zabawy sportowe.
Jednak największym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek.
Organizatorzy zadbali o to by każde dziecko biorące udział w zabawach otrzymało drobny upominek.


21 lipca 2006 - Nowe fotografie paszportowe

Od 27 lipca, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmianie ulegają wymagania dotyczące fotografii paszportowych. Wraz z wnioskiem paszportowym od tego dnia należy składać dwie jednakowe fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle i mające dobrą ostrość. Zdjęcie ma pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii. Ma ono przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost (en face) z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy.
Zakłady fotograficzne już dziś wykonują fotografie według nowego wzoru dla klientów, którzy wnioski paszportowe będą składać po 26 lipca.
Osoby planujące złożyć wniosek paszportowy do 26 lipca br. włącznie muszą dołączyć do niego dwie aktualne fotografie wykonane według dotychczas obowiązujących zasad. Mają to być zdjęcia o wymiarach 5 x 4 cm przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy, a na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko. Zmiany dotyczące fotografii paszportowych wiążą się z wprowadzeniem od 28 sierpnia br. w całym kraju nowego systemu paszportowego, obejmującego pobieranie danych biometrycznych. >>> zobacz


21 lipca 2006 - Jak ryba w wodzie

Drugi już rok dzięki środkom finansowym pozyskanym z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Swiebodzice realizują projekt pt " Jak Ryba Wodzie". Woda jest środowiskiem bardzo przychylnym dla osób niepełnosprawnych, w niej każdy bez względu na schorzenie może poczuć się lepiej, zajęcia na basenie bo właśnie tam realizowany jest projekt, stanowią doskonałe uzupełnienie żmudnych i męczących ćwiczeń przeprowadzanych na sali rehabilitacyjnej. Ćwiczenia w wodzie mają oddziaływanie ogólne. Wpływają na wydolność organizmu przez uaktywnienie układu krążeniowo - oddechowego. Umożliwiają poprawę koordynacji ruchów, zmniejszenie napięcia mięśniowe. Tak więc celem zasadniczym projektu jest dawanie organizmowi poprzez masaż wodny , poprzez ruch w wodzie impulsów pobudzających ciało, czyli mówiąc krótko rehabilitacja. Podczas realizacji projektu pojawił się nam wspaniały tzw. "efekt uboczny" , dzięki regularnym zajęciom dzieci i młodzież opanowała sztukę pływania - umiejętność tak ważną w życiu człowieka jak pisanie lub czytanie. "Jak Ryba w Wodzie" to dla uczestników zajęć nie tylko tytuł projektu - to odzwierciedlenie stanu ich ducha, umysłu i ciała gdy przebywają w wodzie.


21 lipca 2006 - Plac dla wykonawcy

Wczoraj przekazany został wykonawcy plac budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. W ramach zawartej umowy planowane są do wykonania ściany nadziemia, konstrukcja i pokrycie dachu sali oraz kominy. Niniejszy zakres prac zakończony zostanie do dnia 31 października tego roku.
W marcu Gmina występowała o środki zewnętrzne w ramach Kontraktu wojewódzkiego. Jednakże pula środków z budżetu państwa była niewystarczająca i projekt umieszczony został na liście rezerwowej. Jeżeli Gmina otrzyma dodatkowe fundusze na realizację zadania z w/w Kontraktu, to w bieżącym roku wykonany zostanie jeszcze dodatkowy zakres prac.


20 lipca 2006 - Wyprawka szkolna

Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych w gminie Strzegom realizowany jest rządowy program wyrównywania warunków startu szkolnego uczniów "Wyprawka szkolna". Dzieciom podejmującym naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych w roku szkolnym 2006/2007, których rodzice znajdują się w trudnej sytuacji materialnej przysługuje pomoc, również w postaci podręczników. W gminie Strzegom 81 pierwszoklasistów z rodzin spełniających określone kryterium dochodowe otrzyma taką właśnie wyprawkę.
Z roku na rok podręczniki i przybory szkolne są coraz droższe, a na podstawowy komplet stać coraz mniej rodzin. Program ten dla wielu rodziców jest jedynym sposobem na to, by zaopatrzyć swoje dzieci w podręczniki szkolne.


20 lipca 2006 - Egzamin na stopień nauczyciela mianowanego

Wczoraj w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyły się egzaminy dla kandydatek ubiegających się o stopień nauczyciela mianowanego. Do egzaminu przystąpiły trzy nauczycielki: Joanna Styrkowiec - Dusza - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie, Joanna Daniel - nauczyciel bibliotekarz również zatrudniona w Żarowskim Gimnazjum i Jolanta Kubarska - nauczycielka religii ze Szkoły Podstawowej w Mrowinach.
Wszystkie egzaminowane nauczycielki wykazały się kompetencją i ogromną wiedzą z zakresu swoich przedmiotów, imponowała również ich gotowość do pogłębiania swojej wiedzy i to zarówno z zakresu dydaktyki jak i z zakresu rozwiązywania problemów wychowawczych i opiekuńczych.
Serdecznie gratulujemy zdanego egzaminu i cieszymy się że nowy rok szkolny rozpoczną już jako nauczycielki mianowane.


20 lipca 2006 - Nowy prezes szpitala

Od początku lipca spółką "Mikulicz" kieruje nowy prezes Andrzej Gałecki.
Andrzej Gałecki jest z wykształcenia lekarzem, ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych. W latach 90-tych uzyskał dodatkowe wykształcenie i kwalifikacje, pozwalające mu na kierowanie placówkami służby zdrowia. Ukończył między innymi Podyplomowe Studium Zarządzania w Opiece Zdrowotnej AM i AE w Poznaniu. Posiada uprawnienia - po pomyślnie zdanym egzaminie państwowym - kandydatów na członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Pracę zawodową rozpoczął jako lekarz w 1978 roku. Stopniowo zajmował coraz wyższe stanowiska w pionie zarządzającym placówkami służby zdrowia. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Okręgowego Szpitala Kolejowego SPZOZ we Wrocławiu.
Na stanowisko prezesa Spółki "Mikulicz" powołany został dzięki rekomendacji EMC Instytut Medyczny SA, która to spółka objęła 90% udziałów w Spółce "Mikulicz".


20 lipca 2006 - Chodnik w Marcinowicach

Trwają prace przy budowie chodnika przy ulicy J. Tuwima w Marcinowicach.
Środki na ten cel pochodzą z budżetu gminy. Wykonano już roboty z zakresu przebudowy uszkodzonej sieci kanalizacji burzowej. Obecne dobiega końca układanie kostki brukowej.
Prace wykonują pracownicy zatrudnieni w Urzędzie Gminy Marcinowice w ramach robót publicznych.


20 lipca 2006 - Beata Balcerak

W jutrzejszym programie gościem radia będzie Beata Balcerak bardzo utalentowana i doskonale znana wrocławska pilotka rajdowa startująca w RSMP i PPZM. Będziemy mieli okazję do ciekawej rozmowy z zeszłoroczną pilotką Ryszarda Pluchy.
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Beacie Balcerak - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


20 lipca 2006 - Pływanie inaczej

29 lipca na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbędą się "Mistrzostwa w pływaniu inaczej - im. Wodnika Szuwarka".
Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie "oryginalnego" stroju wraz z dmuchanym atrybutem - kółko, materac, motylki, delfinki itp.
Zgłoszenia do zawodów przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 10.00, wpisowe wynosi 10 złotych. O godzinie 11.00 rozpoczną się mistrzostwa.


20 lipca 2006 - Festiwal Folkloru

Już po raz 15 drewniany kogucik oraz IX Symfonia L.V. Beethovena obwieszczą kolejny Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Dla wielu osób sprawą oczywistą jest, iż impreza ta na stałe wpisała się w dolnośląskie letnie kalendarium. Jednak każdy kolejny Międzynarodowy Festiwal Folkloru to efekt licznych zabiegów i ciężkiej pracy wielu ludzi.
Gwarancją udanej imprezy są bez wątpienia ciekawe koncerty, sympatyczni konferansjerzy czy dobra pogoda. Ale to nie wszystko! Sprawami technicznymi, porządkowymi, ochroną obiektu, bezpieczeństwem, czyli wszystkim, co jest niezbędne do prawidłowego przebiegu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru zajmują się ludzie oddani folklorowi.
W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. Za ich przyczyną przez 7 dni odbywa się 7 dużych koncertów. Międzynarodowy festiwal Folkloru w Strzegomiu nie ma charakteru konkursu. Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością, atmosfera święta i zabawy, jaka tu panuje.
Co roku gośćmi imprezy są zespoły z innych regionów Polski. Barwnym elementem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu są występy gości zagranicznych prezentujących to, co w ich tradycji najpiękniejsze. Dzięki tym prezentacjom publiczność ma szanse poznać folklor różnych zakątków świata. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia. Szczegóły - >>> zobacz


19 lipca 2006 - Gra o wielką dotację

Grę o wielkie pieniądze - 20 mln zł, a może nawet więcej - rozpoczął Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy wraz z największymi odbiorcami ciepła w mieście. Na wrzesień ustalono bowiem termin składania wniosków o dofinansowanie przez EkoFundusz projektów, dzięki którym ograniczana będzie emisja zanieczyszczeń. MZEC chce w nim wystartować. - Na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia, w których biorą udział odbiorcy ponad połowy produkowanego ciepła. Dlatego konieczne jest współdziałanie ze spółdzielniami mieszkaniowymi i Miejskim Zarządem Nieruchomości. Cieszę się, że po kilku spotkaniach udało się przekonać do współpracy prezesów spółdzielni - mówi Ryszard Sobański, prezes MZEC w Świdnicy.
Dla powodzenia tych rozmów duże znaczenie miała zgoda miasta na przejęcie przez spółkę kosztów wykonania dokumentacji - ok. 100 tys. zł. Warto ponieść to ryzyko, gdy jest szansa na pozyskanie pieniędzy na inwestycje, z których korzyści odniosą mieszkańcy - tłumaczy wiceprezydent Ireneusz Pałac. A jeśli przygotowywany wniosek będzie wysoko oceniony, korzyści mogą być naprawdę duże. Przede wszystkim dzięki kontynuowanym dociepleniom budynków zmniejszą się wydatki świdniczan na ogrzewanie mieszkań. Spółka zdobędzie pieniądze niezbędne na inwestycje, dzięki którym spełni wymagania dotyczące ochrony środowiska. Pomysłów jest kilka. Na przykład wykorzystywać może do produkcji ciepła kotły spalające biomasę. Rozważane jest także wydanie uzyskanych z EkoFunduszu pieniędzy na wymianę przestarzałych sieci cieplnych lub zmianę systemu przygotowania ciepłej wody. Wyposażone w wodomierz przyłącza wody prosto z MZEC mogłyby zastąpić niebezpieczne i przez ciągłe podwyżki cen gazu coraz droższe w użyciu podgrzewacze gazowe.
Wartość całego projektu szacowana jest na około 60 mln zł, w tym udział MZEC-u na około 12 mln.


19 lipca 2006 - Odpoczywają i bawią się

Tegoroczne lato dało już wiele powodów do zadowolenia odpoczywającym na urlopach jak również dzieciom i młodzieży przebywających na koloniach i innych formach letniego wypoczynku.
O dzieciach nie zapomniała Gmina Marcinowice. Od 7 lipca do 1 sierpnia trwają zajęcia rekreacyjno-sportowo w różnych miejscowościach. Najbliższe zajęcia odbędą się: 26 lipca - Tworzyjanów, 27 lipca - Śmiłowice, 28 lipca - Chwałków, 31 lipca - Kątki, 1 sierpnia - Szczepanów.
Organizatorem zajęć jest Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zorganizowano również jednodniowe wyjazdy dzieci i młodzieży do Kotliny Kłodzkiej. Z tej formy wypoczynku skorzysta około 480 dzieci. Wyjazdy sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


19 lipca 2006 - Wakacyjny Turniej Badmintona

W minioną środę na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbył się "Wakacyjny Turniej Badmintona" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
W imprezie udział wzięło 16 zawodników. Po zaciętej, sportowej rywalizacji zwyciężył Mateusz Chryplewicz, który w nagrodę otrzymał darmową, tygodniową wejściówkę na dobromierski basen.
Drugie miejsce zajął Jacek Szozda a trzecie najlepsza wśród dziewczyn Justyna Rybak.


19 lipca 2006 - Biuro Obsługi Klienta

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy otworzone zostało Biuro Obsługi Klienta. Celem utworzenia takiej komórki było usprawnienie przyjmowania i obsługi interesantów, którzy niejednokrotnie nie wiedzieli do jakiego wydziału się zgłosić aby załatwić konkretną sprawę.
W szczególności dotyczyło to osób starszych bądź niepełnosprawnych. Teraz w jednym miejscu można uzyskać wszelkie informacje.
Biuro Obsługi Klienta znajduje się na I piętrze i otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 15.15, tel. 0-74 8500493.
W biurze udzielane będą między innymi informacje o sposobie prawidłowego sporządzania wniosków, sposobie załatwiania spraw, wymaganych dokumentach i opłatach obowiązujących przy składaniu wniosków, podań i innych dokumentów, stanie zaawansowania prowadzonej sprawy, biuro będzie przyjmowało przesyłki pocztowy oraz korespondencje składanej przez klientów (z wyjątkiem ofert przetargowych, konkursowych), a następnie ich rejestrowanie w elektronicznym obiegu dokumentów, udostępnianie aktów prawnych (Dzienników Ustaw, Monitorów Polskich, Uchwał Rady Powiatu, Uchwał Zarządu Powiatu, Zarządzeń Starosty) w formie elektronicznej lub tradycyjnej.


19 lipca 2006 - Małe Mistrzostwa Świata

31 lipca rusza w Świebodzicach turniej piłki nożnej "Małe Mistrzostwa Świata".
Mecze odbywać się będą w dwóch kategoriach wiekowych: 10 - 13 lat i 14 - 16 lat.
Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć do 27 lipca do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach ul. Mieszka Starego 6 do działu Sportu i Rekreacji lub na portiernie.
Na kartach należy umieścić nazwę drużyny (nazwa państwa), imię i nazwisko zawodnika oraz rok urodzenia. Dla najlepszych drużyn przewidziane są medale i nagrody.


19 lipca 2006 - Wakacje z MDK-iem

Ostatniego dnia lipca rusza "Wakacyjna olimpiada gier podwórkowych i rekreacyjnych" organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
Dla młodych świdniczan, którzy spędzają wakacje w mieście przewidziano m.in. turnieje piłkarskie, zawody w rzucaniu do celu, a także wiele innych atrakcji.
Oto szczegółowe terminy oraz miejsca rozgrywek:
31 lipca-4 sierpnia - kompleks rekreacyjno sportowy przy ul. Galla Anonima 1,
7-11 sierpnia - boisko sportowe przy SP nr 8,
14-18 sierpnia - kompleks boisk przy ul. Kilińskiego,
21-25 sierpnia - boisko sportowe obok targowiska na Osiedlu Młodych.
Zajęcia będą prowadzone w godz. 10.00-14.00.


19 lipca 2006 - Zajęcia w Reklanie

Dla tych, którzy chcą podczas wakacji nie tylko uprawiać sporty, ale przeżyć przygodę z plastyką czy zobaczyć cos nowego, przygotowano zajęcia w Reklanie.
W poniedziałki i środy można uczestniczyć w zabawach tematycznych, budować wioskę indiańską, wykonywać ozdoby. Są także wspólne wyjścia na basen, do kręgielni, czy jazda konna. We wtorki i czwartki od 10.00 do 14.00 spotykają się uczestnicy warsztatów tkackich. Na sam koniec wakacji, 25 sierpnia, podczas uroczystego wernisażu pokażą swoje dzieła.
W piątki świebodzicki Reklan zaprasza małych turystów. Przewidziano kilka ciekawych wycieczek, w tym do Lwówka Śląskiego czy do rezerwatów Krucza Góra i Głazy Krasnoludków. Pierwsze wyprawy - bardzo udane - już za młodzieżą. Wspólnie wybrano się do Zagórza Śląskiego. A turystów czekają jeszcze wycieczki rowerowe po okolicy.


19 lipca 2006 - Termomodernizacja w urzędzie

W budynku Urzędu Miejskiego w Strzegomiu trwa remont. Wykonywany jest nowy węzeł cieplny wraz instalacją centralnego ogrzewania.
Prace modernizacyjne potrwają do 2 września. Za ich wykonanie odpowiedzialne jest konsorcjum firm: "Adla" Mariusz Włodarczyk z Jeleniej Góry i "Technix" Olgierd Gnyp z Piechowic. Koszt remontu wyniesie 214 202,32 zł. Jeszcze w tym roku w budynku urzędu planowana jest również wymiana okien. Już został ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji.
Remonty te w dużej mierze możliwe są dzięki pozyskanemu przez gminę Strzegom kredytowi termomodernizacyjnemu.


19 lipca 2006 - Budowa wodociągu

Ruszyła budowa wodociągu przy ulicy Cembrowskiego w Żarowie.
Prace potrwają tam do końca sierpnia tego roku, a ich całkowity koszt wyniesie 60 tysięcy złotych.
Po zakończeniu robót, do sieci wodociągowej będą mogli podłączyć się wszyscy mieszkańcy ulicy Cembrowskiego.19 lipca 2006 - Teren do zagospodarowania

Burmistrz Miasta Jaworzyny Śląska informuje, że gmina posiada w swoich zasobach nieruchomości przeznaczone do wykorzystania na działalność produkcyjno-usługową.
Teren o powierzchni 0,66 ha leży w granicach miasta Jaworzyna Śląska przy ulicy Towarowej.


18 lipca 2006 - Nowa książka o Świdnicy

DrukarniaCyfrowa.NET w Świdnicy wydała publikację historyczną zatytułowaną "Szkice z historii miasta Świdnicy" autorstwa Heinricha Schuberta z 1911 roku w przekładzie świdniczanina Sobiesława Nowotnego, który napisał do tej książki także przedsłowie do czytelnika - przeczytaj.
Książka jest do nabycia w księgarnich świdnickich, informacji turystycznej i punktach handlowych przy obiektach turystycznych. Do końca tygodnia będzie dostępna również w kioskach. Książkę można zamówić także przez internet u wydawcy - zamów. - ulica Łukasińskiego 7, Świdnica


18 lipca 2006 - Szczęśliwa Dorota

Mimo ogromnej ilości propozycji, między innymi z Włoch, Szwajcarii, Hiszpanii oraz z polskich klubów - najlepsza siatkarka Europy w 2005 roku zawiesza uprawianie sportu. Dziś z radością mówi o macierzyństwie. Zawsze mówiła, że chce mieć dzieci, pracować z dziećmi, ale dotychczas nie było na to czasu. Czy jej osobiste szczęście oznacza koniec przygody z siatkówką ? W tej chwili Pani Dorota otrzymuje wiele propozycji pracy w mediach. Mówi, że macierzyństwo i pracę zawodową można ze sobą połączyć. A czy wróci na parkiet ? Jeśli tylko zdrowie pozwoli, nie wyklucza takiej możliwości.


18 lipca 2006 - Wakacje z OSiR-em

Wakacyjna akcja rozpoczęła się na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji 3 lipca. Aż do 25 sierpnia trwać będą imprezy, skierowane głownie do dzieci i młodzieży. Prócz pracowników OSiR przez całe lato 40 studentów-praktykantów pracować będzie z dziećmi. Wykonują różne prace pomocnicze, wspierają etatowych pracowników. A pracy jest dużo, bowiem OSiR przygotował kilka różnych form zajęć.
Na boisku sportowym spotykają się niemal codziennie grupy piłkarskie, biorące udział w turnieju piłki nożnej. W piątki od 9.00 do 15.00 korzystać można za darmo z kręgielni. Dla małych i młodych sportowców udostępniana jest także hala sportowa przy ul. Mieszka Starego. Choć zajęcia miały odbywać się od 9.00 do 13.00, to ze względu na upały hala udostępniana jest także po południu i wieczorem. Można zagrać w tenisa stołowego lub w koszykówkę.
Na wakacje uruchomiono także system nadzwyczajnych ulg w biletach wstępu do Wodnego Centrum Rekreacji. Mimo lata, obiekt jest oblegany przez odwiedzających. W poniedziałki, środy i piątki o godz. 8, 9 i 10 uczniowie ze Świebodzic mogą wejść na godzinę basen za 2 złote. Normalna cena to 5 złotych. Ale oczywiście największym powodzeniem cieszy się w ostatnich tygodniach basen odkryty, gdzie dzięki preferencyjnemu systemowi cen uczniowie ze Świebodzic mogą spędzić cały dzień nawet za złotówkę. Na basen przychodzi codziennie ok. 700 osób, ale zdarzyły się rekordy po 1000 osób.


18 lipca 2006 - Pomostem na studia

Niespełna cztery tygodnie zostały maturzystom z małych miejscowości Dolnego Śląska na złożenie wniosku o stypendium pomostowe. Świeżo upieczeni studenci, którzy w terminie prześlą komplet dokumentów, mają szansę na roczne stypendium naukowe, które pomoże im przetrwać pierwszy rok studiów magisterskich.
Program Stypendiów Pomostowych na Dolnym Śląsku współorganizują, już po raz trzeci, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości oraz Fundacja Edukacji Międzynarodowej. W roku akademickim 2006/2007 każde z 15 takich stypendiów wyniesie 3500 zł rocznie (350 zł miesięcznie). Termin składania wniosków o przyznanie stypendium pomostowego upływa 15 sierpnia 2006. Więcej informacji o Programie Stypendiów Pomostowych oraz formularz wniosku - >>> zobacz


17 lipca 2006 - Zboża i rzepak

14 lipca w świetlicy w Witoszowie Dolnym obradowała Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Tematem posiedzenia było spotkanie rolników gminy Świdnica z przedstawicielami podmiotów skupujących zboża i rzepak. Leszek Sadowiski - Przedstawiciel Firmy "MRÓZ" Oleje z Burkatowa, stwierdził iż zakład jest w pełni przygotowany do skupu rzepaku. Ceny rzepaku będą prawdopodobnie kształtować się w granicach 890 - 930 zł za tonę. Termin zapłaty 14 dni. Rzepak skupuje także Firma Sadkowski. Firma skupuje także zboża i kukurydzę. Kierownik Działu Pasz firmy Cargill - Tadeusz Simiński poinformował o budowie nowego młyna na Bielanach Wrocławskich. W związku z tym wzrośnie zapotrzebowanie na skup zbóż. Skup będzie odbywać się w oparciu o magazyny zewnętrzne - m.in. w Pszennie, a cenę kształtować będzie rynek. Płatność powinna nastąpić w ciągu 14 dni. Prezes RSP Burkatów - Zdzisław Urbański potwierdził, iż jego spółdzielnia również będzie skupować zboża.
Wójt gminy Teresa Mazurek poinformowała, że wystąpiła do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zgodę na powołanie Komisji do szacowania strat w związku z długotrwałą suszą, która dotknięta 1326 indywidualnych rolników, 7 Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, oraz Gospodarstwa Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa i gospodarstwa rolne z o.o. Jeżeli Wojewoda Dolnośląski wyrazi zgodę na powołanie Komisji niezwłocznie rozpocznie ona pracę. Po oszacowaniu strat rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyty suszowe albo odraczać płatności zaciągniętych wcześniej kredytów.


17 lipca 2006 - Basen z widokiem

Na basenach w Dobromierzu można nie tylko mile spędzić czas ale również podziwiać wspaniałe widoki. Tą zaletę wykorzystują licznie przybywający amatorzy kąpieli wodnych i słonecznych, którzy napawają się rozległymi widokami na podgórskie równiny - począwszy od Ślęży poprzez Strzegom, Świdnicę, aż po Pogórze Wałbrzyskie. Obszar widokowy jest bardzo rozległy i przy przejrzystym powietrzu można sięgnąć wzrokiem naprawdę daleko.
Kompleks basenowy składa się z trzech niecek od 60 do 180 cm głębokości. Ale pobyt na basenie to nie tylko kąpiele i opalanie. Na przybyłych gości czekają dodatkowe atrakcje np. turnieje siatkówki plażowej czy piłki nożnej plażowej a dla najmłodszych olbrzymi dmuchany zamek. Dodatkowo na basenach funkcjonują punkty gastronomiczne. Zakupić można np.: ciepłe przekąski, gotowaną kukurydzę, słodycze, napoje, lody, watę cukrową.
Basen czynny jest codziennie w godz. 10:00 - 18:00 Ceny biletów wynoszą od złotówki do 6 złotych a poniedziałek i czwartek jest dniem bezpłatnym.


17 lipca 2006 - Ruszyły prace na przejeździe

Dzisiaj ruszyły prace remontowe przejazdu kolejowego przy ul. Komunardów. Roboty potrwają około dwóch tygodni. W tym czasie przejazd zostanie gruntowanie przebudowany i wymienione zostaną płyty najazdowe. By prace trwały jak najkrócej robotnicy prowadzą remont na dwie zmiany.
W związku z robotami kierowcy korzystają jedynie z przejazdu przy ul. Wałbrzyskiej. Na czas remontu przygotowano objazdy i do przejazdu przy ul. Wałbrzyskiej od ul. Komunardów można dojechać ul. Kolejową. Na odcinku od ul. Komunardów do ul. Małej na ul. Kolejowej obowiązuje ruch w obu kierunkach. By uniknąć ogromnych korków na skrzyżowaniu przy przejeździe, w godzinach szczytu, ruchem kierują funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.


17 lipca 2006 - Praca dla księgowej

Firma Marketface, zajmująca się rekrutacją pracowników, poszukuje kandydatów dla firmy mającej swoją siedzibę w WSSE Podstrefa Żarów na stanowisko - księgowa. Idealna kandydatka powinna posiadać:
doświadczenie w pracy na stanowisku księgowego, umiejętność prowadzenia rozliczeń płacowych oraz ZUS, znajomość zasad rachunkowości, procedur i rozliczeń finansowych, praktyczną znajomość informatycznych systemów finansowo - księgowych, umiejętność pracy w zespole oraz znajomość języka włoskiego.
Oferujemy pracę w dynamicznie rozwijającej się firmie, możliwość podnoszenia własnych kwalifikacji - szkolenia oraz atrakcyjne warunki wynagrodzenia.
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza - wypełnij i >>> wyślij


17 lipca 2006 - Trzydziestka - inaczej

W związku z remontem przejazdu przy ul. Komunardów zmieniła się od dzisiaj trasa autobusów MPK na linii nr 30. Jadąc z ulicy Ofiar Oświęcimskich autobus przejedzie ul. Kolejową, Wałbrzyską, Żeromskiego, Muzealną i dalej bez zmian.
Jadąc z placu Grunwaldzkiego autobus przejedzie ul. Żeromskiego, pl. Grunwaldzkim, Wałbrzyską, Kolejową i dalej bez zmian.
Autobus linii nr 30 będzie pomijać przystanek przy ul Żeromskiego i Muzealnej.


16 lipca 2006 - Sesja w gminie

20 lipca odbędzie się kolejna sesja Rady Gminy Świdnica.
Po sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji, radni podejmą kolejne, między innymi: w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica, w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2006, w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie wsi Słotwina, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości i gruntów stanowiących własność Gminy Świdnica we wsiach - Krzczonów, Lutomia Dolna, Makowice, Bystrzyca Górna, Witoszów Dolny.


16 lipca 2006 - Gazeta wakacyjna

Gazeta wakacyjna Jaworzyny Śląskiej, rysunki z najpiękniejszymi zakątkami Jaworzyny Śląskiej i spektakl teatralny - to wszystko ma być wynikiem twórczych zajęć dzieci podczas warsztatów artystycznych, które zorganizował ośrodek kultury w Jaworzynie Śląskiej.
Tak jeszcze kilka dni temu mówiono. Dziś gazeta już jest. Można ją bezpłatnie otrzymać na kąpielisku i w Muzeum oraz w kiosku LOTTO przy ul. Wolności i i kiosku przy stacji PKP. Dla tych, którzy nie dotrą do tego wydawnictwa znalazła się w internecie - >>> zobacz


16 lipca 2006 - Czytają przedszkolakom

W lipcu i sierpniu pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i redakcji "Wiadomości Świdnickich" będą odwiedzać dyżurujące przedszkola w ramach akcji "Czytamy przedszkolakom".
Każde z wybranych przedszkoli odbędzie cykl czterech spotkań z książką. Spotkanie trzecie to wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej, połączona ze zwiedzaniem, spotkaniem z lokalnym autorem oraz czytaniem wybranej przez dzieci bajki. Równocześnie w przedszkolach ogłoszony został konkurs plastyczny na ilustrację bajek, które dzieci poznają podczas spotkań. Nagrodzone prace, wraz ze zdjęciami autorów, zostaną wydrukowane w "Wiadomościach Świdnickich" po zakończeniu akcji.


16 lipca 2006 - 60 lat Klubu "Karolina"

Wczoraj zakończyły się uroczystości związane z obchodami 60-lecia Miejskiego Klubu Sportowego "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej.
Bogaty program imprezy zachęcił mieszkańców do wspólnego biesiadowania i zabawy. Święto klubu było znakomitą okazja do spotkania się po latach byłych działaczy i zawodników, wspomnień i długich rozmów. Z okazji jubileuszu odbyły się wyścigi kolarzy w różnych kategoriach wiekowych.
Ważnym punktem obchodów było uhonorowanie pamiątkowymi dyplomami zasłużonych działaczy, sportowców i sympatyków klubu. Rozegrano też mecz piłki nożnej, rywalizowali oldboje z seniorami Karoliny. Po zaciętej walce seniorzy wygrali 4:2. W trakcie meczu najważniejsza była wspólna zabawa i rywalizacja pokoleń. Uroczystości zakończyła wieczorna zabawa w czasie, której bawili się sympatycy klubu, sportowcy oraz mieszkańcy miasta.


16 lipca 2006 - Mistrzowie drezyny

22 lipca odbędą się już po raz IV Mistrzostwa Polski w drezynowaniu.
Przewidziano jazdę drezyną ręczną na czas i jazdę rekreacyjną na czas.
Opłata startowa wynosi 5 złotych, młodzież i kobiety po 3 złote.
Podczas tego dnia będzie masę atrakcji, a będą to między innymi: ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sztolni Walimskich. wystawa pamiątek kolejowych, ekspozycja militariów z II Wojny Światowej, prezentacje gospodarstw agroturystycznych, garncarstwo artystyczne i wiele innych.


15 lipca 2006 - Festiwal Folkloru

Już po raz 15 drewniany kogucik oraz IX Symfonia L.V. Beethovena obwieszczą kolejny Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Dla wielu osób sprawą oczywistą jest, iż impreza ta na stałe wpisała się w dolnośląskie letnie kalendarium. Jednak każdy kolejny Międzynarodowy Festiwal Folkloru to efekt licznych zabiegów i ciężkiej pracy wielu ludzi.
Gwarancją udanej imprezy są bez wątpienia ciekawe koncerty, sympatyczni konferansjerzy czy dobra pogoda. Ale to nie wszystko! Sprawami technicznymi, porządkowymi, ochroną obiektu, bezpieczeństwem, czyli wszystkim, co jest niezbędne do prawidłowego przebiegu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru zajmują się ludzie oddani folklorowi.
W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. Za ich przyczyną przez 7 dni odbywa się 7 dużych koncertów. Międzynarodowy festiwal Folkloru w Strzegomiu nie ma charakteru konkursu. Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością, atmosfera święta i zabawy, jaka tu panuje.
Co roku gośćmi imprezy są zespoły z innych regionów Polski. Barwnym elementem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu są występy gości zagranicznych prezentujących to, co w ich tradycji najpiękniejsze. Dzięki tym prezentacjom publiczność ma szanse poznać folklor różnych zakątków świata. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia. Szczegóły - >>> zobacz


15 lipca 2006 - Opłaty po nowemu

Stosowną uchwałą świdniccy radni ustalili opłatę za korzystanie z miejsc na cmentarzach komunalnych przez kolejne 20 lat.
Wynoszą one od 40 do 220 złotych. Wprowadzenie nowych opłat było konieczne, ponieważ dotychczasowa uchwała nie określała wysokości opłat za przedłużenie terminu korzystania z miejsc grzebalnych na cmentarzach na kolejne 20 lat.
A sporo świdniczan o taki termin chciało wydłużyć utrzymanie grobów swoich bliskich.


15 lipca 2006 - Place dla dzieci

Dla dzieci, które pozostały w swoim domach gmina Świdnica oddaje wyremontowane place zabaw. Usunięto z placów urządzenia nie nadające się do dalszego użytkowania, a tym samym niebezpieczne dla dzieci. Miejsca po usuniętym sprzęcie uzupełniono i wyrównano. Tereny wszystkich placów zabaw spełniają wymogi bezpiecznej zabawy dla dzieci. Estetyka urządzeń, oraz terenu nie budzą zastrzeżen i są utrzymane w czystości.
Ponadto w Bojanicach, Burkatowie, Komorowie, Makowicach, Pankowie, Pszennie place zabaw zostały doposażone o nowe urządzenia tj. huśtawki, ławki, domki, bujaki sprężynowe.
W trosce o bezpieczeństwo wszystkich dzieci korzystających z placów zabaw mieszczących się w gminie Świdnica, sołtysi oraz Rady Sołeckie zadeklarowały pomoc w systematycznym sprawdzaniu sprawności i ewenteualnej naprawie sprzętu rekreacyjnego znajdującego się na placach.


14 lipca 2006 - Grosik dla turystów

Od początku tego tygodnia na turystów przybywających do perły świdnickich zabytków - Kościoła Pokoju, czeka kolejna atrakcja.
Obok kościoła stanął stylowy kram gdzie chętni mogą zakupić wybijany na poczekaniu - świdnicki grosz. Obsługujący tą średniowieczną "mennicę" ubrany jest w strój z epoki.
W najbliższym czasie na stoisku mają pojawić się kolejne interesujące pamiątki.


14 lipca 2006 - Młody włamywacz

Wczoraj przy ul. Pułaskiego w Świdnicy patrol policji zatrzymał w bezpośrednim pościgu 16 letniego mieszkańca Świdnicy, który dokonał włamania do sklepu Elektra.
Nieletni po wybiciu szyby wystawowej wszedł do środka sklepu, gdzie dokonał kradzieży kasy fiskalnej, gdy policjanci podjęli pościg za włamywaczem porzucił on skradzioną kasę i ukrył się w jednej z bram na ul. Pułaskiego. Po zatrzymaniu i dowiezieniu do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy okazało się, iż nieletni jest pijany w wydychanym powietrzu miał 1,87‰ alkoholu. Został osadzony do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych KPP w Świdnicy.
Straty sklepu do którego się włamał - znany już wcześniej Policji nieletni wynoszą 1000 zł. Nieletnim zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy.


14 lipca 2006 - Budynki przekazane

Rada Miejska w Świdnicy zgodziła się na użyczenie na rzecz Caritas Diecezji Świdnickiej nieruchomości byłej Szkoły Podstawowej nr 9 przy ulicy Kraszowickiej.
Natomiast obiekt dawnej Szkoły Podstawowej nr 12 przy ulicy Jagiellońskiej zostanie użyczony Świdnickiemu Stowarzyszeniu Oświatowemu "Bliżej Dziecka".
Przy ul. Kraszowickiej 27 powstanie Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej, a przy ul. Jagiellońskiej 30 niepubliczna szkoła o uprawnieniach szkoły publicznej.


14 lipca 2006 - Nowy dyrektor

Dzisiaj, Zarząd Powiatu Świdnickiego rozstrzygnął konkurs na stanowisko dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. Swoje oferty złożyło 7 kandydatów.
Zarząd Powiatu przy rozstrzygnięciu konkursu brał pod uwagę: wykształcenie kandydata, doświadczenie zawodowe oraz pomysł na usprawnienie funkcjonowania Zarządu Dróg Powiatowych. Ostatecznie najlepszym kandydatem okazał się Pan Leszek Loch, mieszkaniec Powiatu Świdnickiego, który wykazał się najwyższymi kwalifikacjami. Nowy dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych jest inżynierem budowy dróg i mostów i posiada wieloletnie doświadczenie w pracy związanej z zarządzaniem i funkcjonowaniem dróg.


14 lipca 2006 - Wypoczywają

Ponad 500 dzieci z gminy Świdnica korzysta tegorocznego lata i letniego wypoczynku.
Oprócz organizowanych od ponad 5 lat przez gminę Świdnica w ramach profilaktyki zdrowotnej "Zielonych świetlic środowiskowych" i letniego wypoczynku w Niesulicach, dzieci i młodzież wypoczywają w: Lubiatowie k/ Gdańska na obozie integracyjnym zorganizowanym przez KRUS dla 7 dzieci rolników, Płotkach k/ Piły na Pojezierzu Pomorskim i Borowicach k/ Żywca na letnich koloniach zorganizowanych przez Caritas Diecezji Świdnickiej - 38 dzieci ze SP w Lubachowie, Lewinie Kłodzkim na kolonii zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, której koszty w całości pokrywa kuratorium - 9 dzieci, w miejscowościach nadmorskich na obozie sportowym - 16 uczniów z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej oraz w Niesulicach na obozie zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP w Świdnicy dla 20 dzieci i młodzieży z rodzin byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.
Program rekreacyjny obozu połączony będzie z elementami jazdy konnej i żeglarstwa. Całość przedsięwzięcia finansuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komendant Hufca ZHP w Świdnicy.


14 lipca 2006 - Wystawa w muzeum

12 lipca odbyło się w salach Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy otwarcie wystawy zatytułowanej "Na Szkle Malowane".
Na wystawie znalazły się dzieła sztuki ludowej pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Nachodzie - Czechy.

Zdjęcia z otwarcia wystawy - >>> zobacz


14 lipca 2006 - Udana zabawa

Wystartowały letnie imprezy dla dzieci w gminie Dobromierz organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Pierwsza impreza z cyklu "Wesołe lato na wsi" odbyła się w miniony czwartek w Jugowej.
Na dzieci czekały liczne atrakcje. Były zmagania sportowe i konkursy rekreacyjne a znakiem rozpoznawczym były wesoło pomalowane twarze najmłodszych. Organizatorzy zadbali by dla każdego dziecka biorącego udział w zmaganiach nie zabrakło nagrody. Największym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek do skakania sprowadzony specjalnie na tą okazję. Na zakończenie było wielkie ognisko i pieczenie kiełbasek. Do końca wakacji w każdy czwartek, w miejscowościach gminy Dobromierz odbywać się będą podobne imprezy.
Dodatkowo w każdą środę i piątek odbywają się zajęcia sportowe organizowane przez Gminę Dobromierz a prowadzone przez pracowników świetlic środowiskowych. Zajęcia te odbywają się równolegle w Borowie, Czernicy, Dobromierzu, Gniewkowie, Jaskulinie, Jugowej, Kłaczynie, Pietrzykowie, Roztoce i Szymanowie. W Jugowej i Kłaczynie zajęcia są w każdy wtorek i czwartek a w Borowie, Czernicy, Dobromierzu, Gniewkowie, Jaskulinie, Pietrzykowie, Roztoce i Szymanowie w każdą środę i piątek.


13 lipca 2006 - Elektroniczny nabór

Wprawdzie zakończyła się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Świdnickim, ciągle można jeszcze z listy wolnych miejsc wybrać sobie szkołę. - "W tej chwili trwa nabór dodatkowy do szkół średnich. Uczniowie, którzy jeszcze nie zadecydowali o dalszej edukacji, mogą się ciągle zapisywać. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić, w której szkole są wolne miejsca." - wyjaśnia Grzegorz Rzeszotarski z Wydziału Oświaty, zajmujący się elektronicznym naborem. Aby sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową - >>> zobacz. - "System ułatwił uczniom wybór i dostanie się do wymarzonej szkoły. Uniknęliśmy zamieszania związanego z wyborem przez jednego ucznia kilku szkół." - mówi Grzegorz Rzeszotarski. Każdy uczeń po zalogowaniu do systemu mógł śledzić wyniki rekrutacji. Na swoim koncie internetowym miał podane wszystkie informacje dotyczące dokumentów jakie musi dostarczyć do szkoły. Pozwoliło to na oszczędność czasu i pieniędzy, szczególnie dla młodzieży dojeżdżającej. Tym bardziej, że uczniów spoza powiatu będzie sporo. - "Mieliśmy w tym roku ponad 2 tysiące absolwentów szkół gimnazjalnych. Nabór na tym etapie wynosi 2.380 uczniów. Jest to więc bardzo dobry wynik. Wskazuje, że ok. 300 uczniów pochodzi spoza naszego powiatu." - cieszy się Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty.


13 lipca 2006 - Cmentarze wojenne

Dzisiaj, wojewoda Krzysztof Grzelczyk spotkał się z Dowódcą Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. dyw. Fryderykiem Czekajem. Spotkanie dotyczyło przygotowania i przywrócenia godnego wyglądu nekropoliom wojennym Dolnego Śląska na święto Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia.
Na terenie województwa znajduje się 88 nekropolii wojennych, spoczywają na nich żołnierze polscy i żołnierze innych narodowości, którzy polegli podczas I i II wojny światowej, a także jeńcy wojenni, ofiary masowych zbrodni niemieckich oraz terroru komunistycznego. Wiele cmentarzy jest zaniedbanych.
Na tym tle, nasz - świdnicki cmentarz żołnierzy radzieckich prezentuje się wspaniale. Na co dzień jest zadbany i czysty.


13 lipca 2006 - Ankieta

Czy Pani/Pana zdaniem komunikacja miejska kursuje zgodnie z rozkładem jazdy? Na jakim poziomie utrzymywana jest czystość w autobusie? Te i jeszcze dziewięć innych pytań zadają ankieterzy podróżującym komunikacją miejską. Siedem osób zatrudnionych w ramach robót publicznych przeprowadzi wywiady w sumie z 1,5 tys. osób, które korzystają z autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w powiecie świdnickim.
Dzięki ankietom miasto chce się dowiedzieć nie tylko jak świdniczanie oceniają jakość świadczonych usług przez MPK, ale też jakimi trasami autobusy powinny jeszcze jeździć.
Badania ankietowe zakończą się w przyszłym tygodniu.


13 lipca 2006 - Stypendia w Żarowie

Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie (miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 316 złotych.
Stypendium na rok szkolny 2006/2007 - szczegóły - >>> zobacz


13 lipca 2006 - Ci sami, a jednak nowi

Jeszcze pod koniec czerwca zostały przeprowadzone konkursy na stanowiska dyrektorów PSP w Kostrzy i ZSP w Jaroszowie.
Zgodnie z ustawą oświatową w pracach komisji konkursowej uczestniczyło: trzech przedstawicieli organu prowadzącego, trzech przedstawicieli nadzoru pedagogicznego, dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej, dwóch przedstawicieli rodziców oraz dwóch przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych.
W obu konkursach startowało po jednym kandydacie. Na stanowisko w Kostrzy - Halina Wydmuch, pełniąca obowiązki dyrektora tej szkoły, a w Jaroszowie - Jacek Krogel, dotychczasowy dyrektor ZSP. Komisja, po zapoznaniu się ze złożoną dokumentacją i wyczerpujących pytaniach skierowanych do biorących udział w konkursie, wyłoniła Halinę Wydmuch i Jacka Krogela jako pretendentów na wyżej wymienione stanowiska. Ich kandydatury zostały przedstawione kuratorowi oświaty.


13 lipca 2006 - Zasiłki w gminie

31 sierpnia 2006 roku kończy się kolejny okres zasiłkowy świadczeń rodzinnych. Od 1 września 2006 roku organem właściwym do realizacji świadczeń rodzinnych będzie tylko i wyłącznie wójt gminy a w naszej gminie upoważniony przez wójta ośrodek pomocy społecznej.
W celu zabezpieczenia prawidłowej realizacji następnego okresu zasiłkowego obejmującego czas od 1.09.2006 r. do 31.08.2007 r. przygotujmy się do niego wspólnie tj. ośrodek pomocy społecznej i wszyscy zainteresowani czyli mieszkańcy naszej gminy.
Szczegóły - >>> zobacz


13 lipca 2006 - Sportowe lato

Rozpoczął się cykl letnich imprez dla dzieci zorganizowanych przez Gminę Dobromierz. Dwa razy w tygodniu w miejscowościach gminy odbywać się będą zajęcia sportowo-kulturalne pod nazwą "Sportowe lato w gminie Dobromierz".
Pierwsze zajęcia odbyły się w Kłaczynie. Na dzieci, które nie wyjechał na wakacje czekały liczne atrakcje. Dzieci mogły wybrać formę zajęć: zajęcia w świetlicy lub na boisku. Ze względu na duży upał początkowo dzieci rysowały w świetlicy a potem bawiły się na boisku sportowym. Organizatorzy zadbali o sprzęt sportowy oraz o napoje chłodzące.
Takie zajęcia odbywać się będą do końca wakacji. Prowadzone będą przez pracowników świetlic środowiskowych. Zajęcia będą organizowane równolegle w Jugowej i Kłaczynie w każdy wtorek i czwartek natomiast w miejscowościach: Borów, Czernica, Dobromierz, Gniewków, Jaskulin, Pietrzyków, Roztoka i Szymanów w każdą środę i piątek.


13 lipca 2006 - Pomoc żywnościowa

Bank Żywności w Świdnicy pamiętając o bezrobotnych mieszkańcach Gminy Świdnica przygotował pomoc żywnościową. Dla 300 osób zrobiono paczki żywnościowe zawierające mleko w kartonach, mąkę i ryż. Jest to bardzo duża pomoc, która nie obciąża budżetu gminy. Osoby bezrobotne, które otrzymały zawiadomienia z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy o przyznaniu paczek żywnościowych, mogą się po nie zgłaszać w Banku Żywności w Świdnicy, ul. Wodna 6 w dniu 17 lipca 2006 r. w godzinach od 10 -12. Po wyznaczonym terminie żywność nie będzie wydawana. Wójt Gminy Świdnica serdecznie dziękuje za przekazaną pomoc żywnościową. Uwaga bezrobotni ! Przypominamy wszystkim osobom bezrobotnym z prawem i bez prawa do zasiłku o konieczności zgłaszania się w wyznaczonych przez Powiatowy Urząd Pracy terminach u pośrednika pracy. Terminowe zgłaszanie się w urzędzie pracy zapewnia wszystkim bezrobotnym ubezpieczenie zdrowotne. Nie przestrzeganie wyznaczonych przez urząd pracy terminów pozbawia bezrobotnych i członków ich rodzin ubezpieczenia zdrowotnego i możliwości korzystania z placówek służby zdrowia. Należy zadbać o te uprawnienia.


13 lipca 2006 - Stypendia szkolne

Burmistrz Strzegomia, za zgodą stron, zmienił decyzje administracyjne, i przyznał dodatkowe kwoty stypendiów szkolnych dla uczniów, którzy zrealizowali przyznane im wcześniej kwoty. Stypendia szkolne, zgodnie z interpretacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, mogą być przeznaczone na dodatkowe zajęcia oraz pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym. Świadczenia te nie są wymienione w formie zamkniętego katalogu, ponieważ ich rodzaj zależy od potrzeb ucznia.
Dodatkowymi zajęciami mogą być zajęcia wyrównawcze, nauka języków obcych, zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, kółka zainteresowań itp. Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym to zarówno tornister, strój na zajęcia wychowania fizycznego, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, jak również atlas historyczny, encyklopedia, pokrycie kosztów abonamentu internetowego, wyjazdu na wycieczkę szkolną, zieloną szkołę, czy nawet mikroskop dla ucznia zainteresowanego biologią, pod warunkiem, że są związane z procesem edukacyjnym. Zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiającego uczniowi dotarcie do szkoły leży w kompetencjach resortu polityki społecznej i nie powinien być finansowany w ramach stypendium szkolnego.
Obuwie i odzież mogą stanowić pomoc o charakterze edukacyjnym jedynie w sytuacji, gdy wiążą się w sposób oczywisty i bezpośredni z procesem edukacji ucznia (np. kimono dla ucznia trenującego karate). Burmistrz przyznał dodatkowe kwoty stypendiów szkolnych, o łącznej sumie 108 200 zł, dla: 42 uczniów po 350 zł, 159 uczniów po 300 zł, 212 uczniów po 150 zł i 140 uczniów po 100 zł.


13 lipca 2006 - Remonty na placach zabaw

Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie naszych dzieci bawiących się na placach zabaw. Dla zapewnienia tego bezpieczeństwa 14 czerwca zespół powołany przez Burmistrz Miasta przeprowadził kontrolę urządzeń na placach zabaw pod kątem bezpieczeństwa. Kontrolę przeprowadzono na wszystkich placach zabaw, nad którymi nadzór sprawuje Gmina ( 8 placów na terenie wiejskim i 3 w mieście).
Na tej podstawie sporządzony został kosztorys ofertowy. Następnie zlecono wykonanie prac remontowych do ZGKiM w Jaworzynie Śląskiej. Prace remontowe placów mają być zakończone do 20 lipca. Przebywanie dorastającej młodzieży na placach zabaw powoduje, że urządzenia te dewastowane są niemal codziennie, a środki przeznaczone na realizację napraw nie wystarczają na malowanie urządzeń lecz jedynie na utrzymanie ich w sprawności.
Przykład placu zabaw w Piotrowicach dowiódł, że zaangażowanie mieszkańców może doprowadzić do powstania estetycznych placów z nowymi, atestowanymi urządzeniami. Przy projektowaniu budżetu na 2007 rok zostanie zgłoszona propozycja częściowej wymiany urządzeń zabawowych, bądź budowy nowego placu zabaw - jeżeli inicjatywę taką wykażą mieszkańcy lub organizacje pozarządowe.


13 lipca 2006 - Być rodzicem

"Być rodzicem" to dla przyszłych i obecnych rodziców, opiekunów i ich sprzymierzeńców - źródło inspiracji oraz zachęty do poszukiwania i odkrywania drogi do bycia mądrym i świadomym rodzicem poprzez budowanie zdrowej komunikacji z dziećmi i prawdziwego kontaktu opartego na szacunku, otwartości i zaufaniu.
Po kampanii społecznej "Klub Pancernika Klika w Fotelikach", w której bierzemy udział już drugi rok, tym razem włączyliśmy się do programu "Być rodzicem" prowadzonym przez Fundację Komunikacji Społecznej. Zachęcamy do zapoznania się z obu programami.
"Być rodzicem" - >>> zobacz, "Klub Pancernika Klika w Fotelikach" - >>> zobacz


13 lipca 2006 - Pływanie inaczej

29 lipca na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbędą się "Mistrzostwa w pływaniu inaczej - im. Wodnika Szuwarka".
Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie "oryginalnego" stroju wraz z dmuchanym atrybutem - kółko, materac, motylki, delfinki itp.
Zgłoszenia do zawodów przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 10.00, wpisowe wynosi 10 złotych. O godzinie 11.00 rozpoczną się mistrzostwa.


12 lipca 2006 - Zapłacą po połowie

Miasto Świdnica wraz z Dolnośląskim Zarządem Dróg Wojewódzkich sfinansuje przebudowę Placu Wolności. Obecnie nawierzchnia w rejonie jednego z głównych skrzyżowań jest w fatalnym stanie. Zgodnie z uchwałą świdnickich radnych miasto podpisze porozumienie, w którym zobowiąże się do przekazania na ten cel w 2006 i 2007 r. 1,3 mln zł. Całość prac ma pochłonąć 2,6 mln zł.
Plac Wolności, na którym krzyżują się dwie drogi wojewódzkie jest bardzo obciążony ruchem drogowym, a jego nawierzchnia czeka na gruntowny remont od kilku lat, stąd decyzja. Wyremontowana zostanie jezdnia, chodniki, zatoki autobusowe oraz sygnalizacja świetlna. Władze Świdnicy od trzech lat zabiegają o rozpoczęcie przebudowy. Jak dotychczas udało się wyegzekwować od zarządcy drogi sfinansowanie dokumentacji technicznej.
- Ze względu na wysokie koszty inwestycji drogowych oraz problemy finansowe zarządców w wydatkach związanych z budową i remontami dróg uczestniczą gminy, na których terenie się one znajdują. Dotyczy to nie tylko naszego województwa. Dlatego przebudowę placu sfinansujemy z DZDW po połowie - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Po zrealizowaniu zadania ruch prowadzący przez Plac Wolności zostanie udrożniony, a bezpieczeństwo, komfort jazdy i estetyka miasta w tym rejonie wzrośnie.
Według planu prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a zakończą w przyszłym roku. Obecnie prowadzone są badania natężenia ruchu na skrzyżowaniach w okolicach Placu Wolności. Wyniki będą pomocne przy opracowywaniu zastępczej organizacji ruchu, która będzie wprowadzona na czas przebudowy.


12 lipca 2006 - Wakacje w Jaworzynie

Gazeta wakacyjna Jaworzyny Śląskiej, rysunki z najpiękniejszymi zakątkami Jaworzyny Śląskiej i spektakl teatralny - to wszystko ma być wynikiem twórczych zajęć dzieci podczas warsztatów artystycznych, które zorganizował ośrodek kultury w Jaworzynie Śląskiej. Dzieci chętnie biorą udział w tak różnorodnych zajęciach, tym bardziej, że mają świadomość, że ich praca przyniesie jakiś spodziewany efekt, np. gazetę, która będzie rozdawana na kąpielisku, w Muzeum i na terenie Jaworzyny Śląskiej. W wydawnictwie znajdą się ciekawe wywiady: z kustoszem Muzeum i prezesem NSW, który jest organizatorem kąpieliska w Jaworzynie Śląskiej oraz informacje o imprezach w trakcie tegorocznych wakacji. Celem zajęć jest udowodnienie młodym ludziom, że Jaworzyna Śląska jest ciekawym i atrakcyjnym turystycznie miastem. Zajęcia finansowane są przez Gminę Jaworzyna Śląska, a projekt nosi nazwę: "Jaworzyna Śląska moim ulubionym miastem".
Podobne zajęcia odbędą się w sierpniu w całej gminie. Dzieci z każdej wsi, wykonają w ramach zajęć, album, w którym zawarte będą informacje o ich miejscowości i mieszkańcach. Ten projekt nosi nazwę "Moja wieść, moja gmina, mój powiat" i również finansowany jest ze środków Gminy Jaworzyna Śląska.


12 lipca 2006 - Harcerze wypoczywają

W Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca ZHP Świdnica w Niesulicach trwa I turnus. Przebywa na nim 350 osób. Cały obóz przebiega pod hasłem "Dziki Zachód". Dzieci wypoczywają od 30 czerwca, a zmiana turnusów odbędzie się w piątek 14 lipca.
Formy wypoczynku prezentują się następująco: obóz rekreacyjny, żeglarski, konny, windsurfingowy i harcerski. Przez cały czas trwania I turnusu uczestnikom sprzyja wspaniała pogoda, która ułatwia plażowanie i kąpiele w jeziorze Niesłysz. Baza Obozowa Hufca ZHP Świdnica przyjmuje również gości z innych hufców Polsce: Katowice, Krapkowice i Wrocław.


12 lipca 2006 - Koniec pobłażania

Gmina Żarów wypowiada "wojnę" wszystkim dłużnikom zasobów komunalnych, którzy posiadają zobowiązania finansowe z tytułu najmu lokali mieszkalnych oraz użytkowych. Najemca nie może czuć się bezkarnie. Koniec pobłażania.
Na koniec kwietnia tego roku lista dłużników zawierała 621 osób, z tego 155 osób posiada zadłużenie w kwocie powyżej 1000 zł. Gmina Żarów nie może pozwolić, aby taka sytuacja dłużej miała miejsce, dlatego też podejmować będzie działania zmierzające do odzyskania należnych środków finansowych. Najbardziej przykre jest to, że wśród dłużników znajdują się osoby, które mogłyby na bieżąco wywiązywać się z zobowiązań, jednak lekceważą swoje obowiązki.
W przypadkach nie wyegzekwowania należności, Gmina Żarów wypowiadać będzie dotychczasowe umowy najmu lokali mieszkalnych, a rodziny przekwaterowane będą do lokali mieszkalnych o gorszym standardzie, położonych niekoniecznie na terenie miasta Żarów, ale także na terenie pozostałych miejscowości gminy. Tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, Gmina Żarów deklaruje swoją pomoc, jednak oczekuje współpracy ze strony mieszkańców.
Zamierzamy zorganizować w ramach umowy z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy prace społecznie użyteczne, z których część dochodu byłaby przeznaczona na pokrycie zobowiązań finansowych wobec gminy.
O szczegółach można będzie dowiedzieć się podczas spotkania z Burmistrzem Miasta Żarów, które odbędzie się 17 lipca o godzinie 16.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie.


12 lipca 2006 - Zmiana rozkładu

Zmienione zostały godziny kursowania autobusów MPK Świdnica linii numer 15 i 4. Autobus linii numer 15 odjedzie z placu Grunwaldzkiego o godzinie 4.21 (dotychczas - godz. 4.26 ), a z Łażan o godzinie 4.52 (dotychczas - godzinie 4.57).
Autobus linii nr 4 odjedzie z placu Św. Małgorzaty o godz. 5.35 (dotychczas - godzinie 5.30).
Szczegółowe informacje znajdują się na słupkach przystankowych oraz pod numerem telefonicznym 074 851-81-55.


12 lipca 2006 - Plażowa piłka nożna

W minioną niedzielę na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbył się Turniej Plażowej Piłki Nożnej drużyn 2osobowych.
W imprezie udział wzięło 6 drużyn: "Chwaliszów", "Zawsze w plecy", "AC Pajace", "Kasiora", "Wałbrzych" i "Struga City".
Po zaciętej, sportowej walce zwyciężyła drużyna "Kasiora" w składzie: Marcin Danaj i Bogdan Pyda. Drugie miejsce zajęła drużyna "Zawsze w plecy", która występowała w składzie Damian Danaj i Łukasz Patycki a trzecie miejsce przypadło drużynie "AC Pajace" w składzie Tomasz Citków i Krzysztof Kazimierski.


12 lipca 2006 - Przejazd w remoncie

Od kilkunastu miesięcy władze Świdnicy zabiegały u kierownictwa Polskich Kolei Państwowych o przeprowadzenie remontu przejazdu przy ul. Komunardów. W końcu się udało. Roboty rozpoczną się w poniedziałek, 17 lipca. I potrwają około dwóch tygodni. W tym czasie przejazd zostanie gruntowanie przebudowany i wymienione zostaną płyty najazdowe. By prace trwały jak najkrócej robotnicy będą prowadzić remont na dwie zmiany.
W związku z robotami kierowcy napotkają na utrudnienia. Będą mogli korzystać jedynie z przejazdu przy ul. Wałbrzyskiej. Na czas remontu przygotowano objazdy i do przejazdu przy ul. Wałbrzyskiej od ul. Komunardów będzie można dojechać ul. Kolejową. Na odcinku od ul. Komunardów do ul. Małej na ul. Kolejowej będzie obowiązywał ruch w obu kierunkach (obecnie na odcinku tym obowiązuje ruch w jednym kierunku). By uniknąć ogromnych korków na skrzyżowaniu przy przejeździe, w godzinach szczytu, ruchem kierować będą funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość i liczyć się z nadłożeniem drogi. Za utrudnienia przepraszamy.


12 lipca 2006 - Program pilotażowy

Powiat Świdnicki przystąpił do projektu pn. "Mobilność Pracowników" ogłoszonego przez Europejską Komisję w roku 2006. Program ma wspierać proces tworzenia się europejskiego rynku pracy. - "W ramach projektu powstanie 15 raportów na temat cudzoziemców, którzy pracują i mieszkają w naszym kraju. Raporty będą miały postać wywiadów z trzema Austriakami żyjącymi w Polsce, trzema Hiszpanami, trzema obywatelami Luxemburgu, trzema Szwedami i trzema Niemcami. Partnerzy z innych krajów przeprowadzą takie same raporty np. o Polakach żyjących w Hiszpanii czy Niemczech. Gotowe raporty prześlemy do Komisji Europejskiej." - mówi Marzena Korona - Kruk.
Projekt pozwoli na poznanie i przyjrzenie się, jak układały się losy ludzi, którzy zdecydowali się porzucić swój kraj i osiedlić na obczyźnie. Dowiemy się, czy trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości na przykładzie życia i pracy cudzoziemców w innym kraju UE. - "Dowiemy się także, które instytucje w Polsce pomagają obcokrajowcom w załatwianiu różnych formalności meldunkowych, jak rejestrują oni swoje samochody, w jakiej wysokości i jak płacą podatki, czy łatwo im znaleźć pracę, co z emeryturą, a nawet jakie szkoły polecają swoim rodakom przybywającym do naszego kraju." - mówi Marzena Korona-Kruk. Wszystko zostanie zapisane w formie elektronicznej i umieszczone na specjalnie stworzonym do tego portalu internetowym. Dodatkowo materiał przesłany będzie do różnych instytucji działających na rynku pracy i zajmujących się zatrudnieniem. Powstaną również praktyczne informatory pt.: "Praca w Polsce" , "Praca w Szwecji" itd. Projekt pozwoli na rozwiązanie tych problemów i udzieli odpowiedzi na wiele pytań.


11 lipca 2006 - Zadbajmy o czystość

Od wielu lat teren przy ulicy Dworcowej w Żarowie stanowił problem gminy, gdyż notorycznie był zanieczyszczany. Wiosną tego roku Gmina Żarów w ramach prac społecznie użytecznych uporządkowała teren, a dzięki władzom PKP wyremontowany został budynek stacji kolejowej. Obecnie trwają prace remontowe wiaty przystankowej PKS. Chcąc zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu miasta, zwłaszcza centralnej części, która powinna być wizytówką naszej Gminy postanowiono, że uruchomiony 1 lipca roku szalet miejski przy ul. Dworcowej w Żarowie udostępniony będzie mieszkańcom nieodpłatnie. Biorąc pod uwagę powyższe zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców Gminy Żarów, aby korzystali z szaletu miejskiego, dzięki czemu nie powróci problem sprzed kilku miesięcy. To nam wszystkim powinno zależeć na estetyce miejsca, w którym żyjemy, nie tylko władzom, ale także jego mieszkańcom, zgodnie z powiedzeniem " Jak nas widzą, tak o nas mówią".


11 lipca 2006 - Remonty w szkołach

Okres wakacyjny to najlepszy czas na remonty w szkołach. Młodzież wypoczywa a w tym czasie ekipy remontowe przygotowują placówki do nowego roku szkolnego. Inwestycje i remonty nie ominęły także powiatowych szkół ponadgimnazjalnych.
Remonty większe i mniejsze wykonane zostaną w Zespole Szkół nr 1, Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr III, Schronisku Młodzieżowym, Zespole Szkół nr 3, Szkole Budowlano-Elektrycznej i Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Remont odbędzie się także w Zespole Szkół w Świebodzicach, Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mrowinach, Powiatowym Zespole Szkół w Bystrzycy Dolnej, Zespole Szkół w Strzegomiu, Szkole Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 3 oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach.
Planuje się zmodernizować stadion przy Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Już wykonano projekt na to zadanie. Obecnie Wydział Oświaty szuka środków zewnętrznych za sfinansowanie inwestycji. Do końca 2006 roku gruntownie zmodernizowana zostanie baza lokalowa w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy.
To tylko niektóre z realizowanych przez Powiat inwestycji. Remonty w placówkach powiatowych pochłoną prawie 3 mln zł.


11 lipca 2006 - Pijani kierowcy

W ciągu 6 miesięcy bieżącego roku policjanci zatrzymali na Dolnym Śląsku 7635 nietrzeźwych kierowców. Świdniccy policjanci w tym czasie zatrzymali 453 nietrzeźwych kierowców, każda z tych osób była potencjalnym sprawcą wypadku drogowego, a co za tym idzie stanowiła zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.
W tym czasie na drogach powiatu świdnickiego zaistniało 113 wypadków drogowych, w których zginęło 8 osób a 32 zostały ranne.
Pomimo rygorystycznego traktowania kierowców, którzy jadą na "podwójnym gazie" nadal znajdują się tacy, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Takich mało odpowiedzialnych kierowców nie brakowało także w miniony weekend. Na drogach powiatu zatrzymanych zostało 13 nietrzeźwych kierowców, wśród których rekordzista miał 2,73‰ alkoholu w wydychanym powietrzu. W trzech przypadkach policjanci zabezpieczyli pojazdy na parkingach strzeżonych.
Miniony weekend to trzy wypadki drogowe, sprawcą jednego był pijany 35 letni mieszkaniec Strzegomia (1,95‰), który na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu i potrącił kierującą rowerem 32 letnią kobietę, rowerzystka z objawami wstrząśnienia mózgu pozostała na obserwacji w szpitalu. Kierujący pojazdem został osadzony w PDOZ KPP w Świdnicy do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Samochód zabezpieczono na parkingu strzeżonym.


11 lipca 2006 - Zlot w Warszawie

Reprezentacja hufca ZHP Świdnica (ok. 70 osób) wyjechała na Zlot Chorągwi Dolnośląskiej ZHP, który odbędzie się w dniach 12-14 lipca w Warszawie.
Komendantem zlotu jest hm. Piotr Pamuła. W gronie naszej reprezentacji, znalazła się ekipa "artystyczna", która przygotuje widowisko plenerowe w Teatrze w Łazienkach, pt.: "Tam czas nie był tylko czekaniem". Widowisko, jak i cały Zlot zorganizowany jest dla uczczenia 10 rocznicy śmierci druha hm. Stefana Mirowskiego, bohatera chorągwi.
W uroczystym Zlocie weźmie udział ok. 1000 harcerzy i instruktorów z Dolnego Śląska. Widowisko plenerowe zorganizowane jest dla wszystkich żyjących żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów, zaproszonych gości oraz uczestników Zlotu. Reżyserem jest druhna hm. Violetta Sobczak. Uczestnicy Zlotu wezmą udział m.in.: w grze historycznej po Warszawie oraz zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego.


11 lipca 2006 - Pawana

Fundacja "Zamek Chudów" i Towarzystwo Kultury Dawnej "Serenissima Wratislavia" zapraszają w dniach 18-23 lipca na III Ogólnopolski Przegląd Tańców Dawnych "Pawana 2006" Od 18 do 21 lipca będą odbywały się warsztaty we Wrocławiu prowadzone przez Pania Brunę Gondoni instruktorkę z Włoch. 21 lipca na rynku wrocławskim odbędzie się zakończenie warsztatów występami zespołów i zabawą z publicznością. Wystąpią m.in. Serenissima Wratislavia, Belriguardo, Chastelana, Drużyna Bractwa Białej Bramy z Gliwic, Riverenza, Pive, Gayarde, Bialostocensis, Veris Vetustatum, Zespół flagowy z Węgier, Zespół muzyczny Drolls z Białorusi.
22 lipca Przegląd przeniesie się na teren ruin zespołu pałacowo-klasztornego we Wierzbnej. W programie Przegląd zespołów czyli część konkursowa zakończona werdyktem jury i wyłonieniem zwycięzców, spektakl zespołu Serenissima Wratislavia, korowód taneczny po Wierzbnej i okolicach, wspólna zabawa z publicznością. Wszystko zakończy się pokazem sztucznych ogni na tle ruin klasztoru o godzinie 22.00. 23 lipca - uroczyste wręczenie pucharu przez Burmistrza Żarowa zwycięskiej drużynie oraz zabawa z publicznością.


11 lipca 2006 - Nabór do Straży Pożarnej

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy prowadzi nabór kandydatów do służby w PSP. 1 września o godzinie 9.00 w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy, przy ulicy Niepodległości 8 odbędzie się nabór kandydatów do służby przygotowawczej w Państwowej Straży Pożarnej.
Wymagane jest posiadanie dowodu osobistego, książeczki wojskowej, zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub internisty dopuszczające do testu wysiłkowo - sprawnościowego, wystawione nie wcześniej niż jeden miesiąc przed datą jego przeprowadzenia oraz strój sportowy. Szczegółowe wymagania - >>> zobacz


10 lipca 2006 - Mistrzowie drezyny

22 lipca odbędą się już po raz IV Mistrzostwa Polski w drezynowaniu.
Przewidziano jazdę drezyną ręczną na czas i jazdę rekreacyjną na czas.
Opłata startowa wynosi 5 złotych, młodzież i kobiety po 3 złote.
Podczas tego dnia będzie masę atrakcji, a będą to między innymi: ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sztolni Walimskich. wystawa pamiątek kolejowych, ekspozycja militariów z II Wojny Światowej, prezentacje gospodarstw agroturystycznych, garncarstwo artystyczne i wiele innych.


10 lipca 2006 - Paszporty biometryczne

Jeszcze tylko przez 18 dni mieszkańcy gminy Świdnica, mogą składać wniosek o wydanie nowego paszportu w siedzibie Urzędu Gminy w Świdnicy.
Od 1 lipca wszystkie wnioski można składać m.in. w siedzibie oddziału Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego 23A (nr tel. 074-849-40-41). Zaniechanie możliwości składania wniosków w jednostkach samorządu terytorialnego wynika z faktu, iż ulegnie całkowitej przemianie tryb zarówno przyjmowania wniosków jak i wydawania paszportów. Tradycyjna forma złożenia i sprawdzenia wniosku zostanie poszerzona o obowiązek pobrania danych biometrycznych i danych osobowych oraz wprowadzenia ich do systemu ewidencji paszportowej prowadzonej w formie elektronicznej.
Paszporty biometryczne wchodzą w życie 28 sierpnia tego roku. Istotną zmianą jest wprowadzenie do paszportów zabezpieczeń elektronicznych w postaci chipu z zakodowana informacją o posiadaczu paszportu. Wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, służyć ma przede wszystkim zminimalizowaniu strat materialnych, jakie niesie ze sobą przestępczość związana z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami dokumentów. Dokument ten podnosi także prestiż Polski na arenie międzynarodowej, ponieważ jest jednym z najnowocześniejszych w świecie. Wszystkie wydane dotychczas paszporty zachowują swoją ważność do dnia określonego w książeczce paszportowej.
Paszport biometryczny będzie wydawany jak dotychczas na okres 10 lat. Czas oczekiwania na wydanie nowego paszportu zgodnie z trybem postępowania administracyjnego wyniesie do 30 dni.


10 lipca 2006 - "Wakacje z OSiR-em"

W Świebodzicach w ramach tegorocznej akcji "Wakacje z OSiR-em" dzieci poza zajeciami sportowymi na basenie, rywalizacją na kręgielni i rozgrywkami w piłkę nożną, mają organizowane wycieczki.
7 lipca uczestnicy Wakacji z OSiRem wyjechali do Zagórza Śląskiego.
Dzieci poza zwiedzaniem Zamku Grodno miały też chwile na odpoczynek nad jeziorem Bystrzyckim.


10 lipca 2006 - Bezpieczna czwórka

W roku szklonym 2005/2006 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu przystąpiła do dolnośląskiego konkursu o tytuł "Szkoły dbającej o bezpieczeństwo". Celem ogólnym programu było hasło: podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci poprzez ochronę przed zagrożeniami płynącymi ze środowiska zewnętrznego.
Przeprowadzane przez nas działania uwzględniające wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów i wnioski z analizy wypadkowości w szkole były działaniami zorganizowanymi i wieloaspektowymi. Kładliśmy nacisk nie tylko na zdrowie fizyczne ale i emocjonalne naszych uczniów. Staraliśmy się wychodzić naprzeciw wszystkim potrzebom sygnalizowanym przez nich. Były to zarówno potrzeby bezpiecznego poruszania się po drogach, jak również bezpiecznych zabaw, znajomości praw dziecka, odpoczynku podczas wycieczek i bezpiecznego surfowania po Internecie.
Nasz program w oczach Dolnośląskiej Rady d/s Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży oraz Kuratorium Oświaty zasłużyła na nagrodę. Na ręce dyrektora Tadeusza Wasyliszyna pani kurator Beata Pawłowicz przekazała Certyfikat Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo i podziękowanie od Wojewody Dolnośląskiego.


9 lipca 2006 - Pierwsza msza

Dzisiaj o godzinie 8.00 w nowo powstałej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraszowicach odprawiono mszę inauguracyjną.
Całą uroczystość poprowadził nowy proboszcz parafii - ks. Jarosław Żmuda. Podczas homilii obecni byli przedstawiciele świdnickich parafii, m.in. ks. prałat Jan Bagiński z parafii św. Stanisława i Wacława oraz ks. Edward Szajda z parafii św. Andrzeja Boboli. Ks. Jan Bagiński przyznał, że z trudem rozstaje się ze swoimi wiernymi. Parafia św. Stanisława i Wacława pomniejszyła się bowiem o około 1500 wiernych. Gwoli przypomnienia: parafia została ustanowiona przez biskupa Diecezji Świdnickiej 23 czerwca, w dniu, w którym właśnie przypadło święto i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. I to nie jedyny "przypadek". Przed wojną w obiekcie znajdował się dom zakonny sióstr Elżbietanek oraz przyboczna kaplica. W ołtarzu głównym znajdowała się figura poświęcona właśnie wezwaniu dzisiejszej parafii.
Prace remontowe prowadzone od 27 czerwca, trwają nadal. Ks. Jarosław planuje na nowo przywrócić piękno XIX-wiecznej kaplicy, która jeszcze do 1952 roku spełniała funkcję sakralną. W okresie komunistycznym byłe prewentorium przeznaczono na siedzibę Kolumny Transportu Sanitarnego. Dopiero od kilku lat zabytkowy obiekt powrócił w ręce Kościoła.


9 lipca 2006 - W Holandii

W Harderwijk - Holandia, odbył się 7 Turniej Piłki Nożnej, w którym wzięło udział sześć młodzieżowych drużyn z różnych krajów. Piłkarze AKS-u Strzegom też tam byli!
Sportowa delegacja z Polski spędziła w krainie tulipanów cztery dni, rozegrała pięć meczów i w efekcie uplasowała się na trzecim miejscu. Wyniki meczy z udziałem strzegomian:
Magdeburg - Strzegom 2:1, Trento-Villazzano - Strzegom 1:0, Strzegom - Nove Zamky 2:1, Znojmo - Strzegom 0:0, Strzegom - Harderwijk 9:1.
W turnieju zwyciężyła drużyna Nove Zamky przed Magdeburgiem.


9 lipca 2006 - Praca

Daicel Safety Systems Europe - firma z branży motoryzacyjnej o międzynarodowym zasięgu w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do fabryki w Żarowie kandydatów (absolwentów) do działów:
inżynierii produkcji, produkcji, kontroli jakości i działu personalno-administracyjnego.
Wymagania - wykształcenie wyższe, dobra znajomość języka angielskiego, doświadczenie zawodowe nie jest wymagane.
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego w języku polskim oraz angielskim na adres: ul. Strefowa 6, 58-130 Żarów lub e-mailem - >>> napisz


9 lipca 2006 - Dodatkowe pieniądze

"Powiat Świdnicki przystąpił w bieżącym roku do konkursu na dofinansowanie programu wyrównywania szans edukacyjnych ogłoszonego przez Wojewodę Dolnośląskiego i znalazł się na liście jednostek, które otrzymają wsparcie finansowe z rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych. W tym momencie do budżetu powiatu wpłynęła już kwota ponad 400 tys. zł. W sumie z MEN otrzymamy 824,808 zł. Połowa środków trafi do szkół jeszcze w tym miesiącu." - wyjaśnia Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty.
Warto zaznaczyć, że warunkiem złożenia wniosku było zadeklarowanie wkładu własnego samorządu. Dodatkowo na oświatę wydamy 1,6 mln zł, gdyż powiat przeznaczy na ten cel 800 tys. zł z własnego budżetu. Dzięki temu od września uczniowie otrzymają stypendia. Będzie to pomoc dla tych uczniów, którzy nie mają żadnej pomocy z innych źródeł. Zyskają także powiatowe szkoły. Program przewiduje zakup podręczników do szkolnych bibliotek, które uczniowie będą mogli wypożyczać nawet na cały rok szkolny. Biblioteki wzbogacą się również o komputery do czytelni multimedialnych z dostępem do internetu.
Od września na uczniów czekać będą także dodatkowe zajęcia lekcyjne oraz wszelkie kółka rozwijające zainteresowania i uzdolnienia.


8 lipca 2006 - Filmowcy na dworcu

Dzisiaj, na dworcu Świdnica - Przedmieście zrealizowano niektóre ze scen filmu wojennego. Przy współpracy polskiej, niemieckiej i litewskiej powstaje film oparty na faktach II wojny światowej. Świdnicki dworzec zaadaptowano na litewską stację "Wystruć".
Oczywiście nie zabrakło strojów z epoki, które nadały całości specyficzny klimat przedwojnia. Realizatorzy upatrzyli sobie okolice Świdnicy (akcja również rozgrywa się również na dworcu Bystrzyca Dolna oraz w Sobótce) dzięki nieczynnym już, niestety, liniom kolejowym. Ekipa nie miała większych trudności z realizacją zamierzonych scen na świdnickim dworcu. Wnętrze zostało odmalowane, zaś tablica Świdnica Przedmieście wisząca na peronie została tymczasowo zastąpiona nazwą litewskiej stacji "Wystruć" - oczywiście wszystko na potrzeby filmu. Całość rozegrała się we wnętrzu budynku dworcowego, zaś podstawiony wagon towarowy i dym imitujący parę z lokomotywy dodawały całości klimat czasów minionej epoki.
Nie jest to jedyna adaptacja filmowa świdnickich dworców. W Świdnicy w 1998 zrealizowano film Witolda Adamka "Poniedziałek", gdzie niektóre ze scen zaaranżowano na dworcu Świdnica Kraszowice.


8 lipca 2006 - Po co on tam stoi?

Kilka lat minęło od kiedy przy ulicy Sprzymierzeńców i placu Wojska Polskiego w Świdnicy przestał funkcjonować szpital.
Wielu młodych świdniczan nawet nie pamięta, że kiedyś tam był. Dziwi ich ten znak i zmusza do myślenia. Dlaczego tam stoi ?
Na miejscu dawnego szpitala jest dziś Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej. Przyszli księża będą w przyszłości "uleczać" ludzkie dusze jednak taki świecki, informacyjny znak drogowy nie jest im potrzebny.


8 lipca 2006 - Być rodzicem

"Być rodzicem" to dla przyszłych i obecnych rodziców, opiekunów i ich sprzymierzeńców - źródło inspiracji oraz zachęty do poszukiwania i odkrywania drogi do bycia mądrym i świadomym rodzicem poprzez budowanie zdrowej komunikacji z dziećmi i prawdziwego kontaktu opartego na szacunku, otwartości i zaufaniu.
Po kampanii społecznej "Klub Pancernika Klika w Fotelikach", w której bierzemy udział już drugi rok, tym razem włączyliśmy się do programu "Być rodzicem" prowadzonym przez Fundację Komunikacji Społecznej. Zachęcamy do zapoznania się z obu programami.
"Być rodzicem" - >>> zobacz, "Klub Pancernika Klika w Fotelikach" - >>> zobacz


8 lipca 2006 - Pijana matka

6 lipca policjanci ze Świebodzic zatrzymali do wytrzeźwienia 33 letnią mieszkankę Świebodzic, matkę czwórki dzieci.
Dzieci w wieku od 3 do 13 lat pozostawione były bez opieki natomiast matka w tym czasie przebywała u sąsiadki, gdzie spożywała alkohol. W czasie rozmowy z policjantami była bardzo agresywna, jak się okazało miała 2,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Pijana kobieta została zatrzymana do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w KPP w Świdnicy, natomiast dzieci umieszczone zostały w Placówce Opiekuńczej.


8 lipca 2006 - Strefa to zysk dla wszystkich

Blisko 4,5 tysiąca nowych miejsc pracy i prawie 35 mln zł wpływów do miejskiej kasy ma przynieść Podstrefa Świdnica Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Tak wynika ze szczegółowej analizy przedstawionej na ostatniej sesji przez Mirosława Grebera, prezesa WSSE "Invest-Park". Świdnicka podstrefa w dwa lata od swojego powstania urosła z kilkunastu do 106 hektarów (czeka na powiększenie do 129 ha!). Zagospodarowana jest w blisko 70 proc. Zezwolenia wydane do dziś przedsiębiorcom gwarantują co najmniej 1.013 miejsc pracy w samej podstrefie. Inwestycje zaś osiągną 350 mln zł (obecnie przedsiębiorcy zainwestowali 68,7 mln zł i zatrudnili 158 osób). To jednak nie koniec, ponieważ według planu cały obszar strefy inwestorzy obejmą do końca 2008 roku.
Dzięki temu według prognoz w samej świdnickiej podstrefie do 2012 r. zatrudnienie znajdzie 3.710 osób. Po za nią 790 osób, co daje minimum 4,5 tys. nowych miejsc pracy w Świdnicy. Dodajmy, że również w innych podstrefach w Wałbrzychu, Dzierżoniowie i Żarowie pracują świdniczanie - blisko tysiąc osób. Według ostrożnych szacunków dzięki świdnickiej podstrefie zatrudnienie znajdzie blisko 3,5 tysiąca mieszkańców Świdnicy (75 proc. wszystkich zatrudnionych). Wbrew krążącym opiniom na inwestycjach w podstrefę miasto nie dość, że nie straci, to jeszcze zarobi - 34,9 mln złotych
- Te liczby pokazują, że strefa napędza całą świdnicką gospodarkę i ten wysiłek, który podjęliśmy kilka lat temu nie idzie na marne. Realizacja tych założeń jest jedynie kwestią czasu. Świdniczanie już widzą prawie gotowe nowe fabryki. Tych hal będzie wciąż przybywać. Dzięki rozwojowi gospodarczemu mniej pieniędzy będziemy musieli przeznaczać na pomoc społeczną, a państwo na zasiłki dla bezrobotnych. Te korzyści są nie do przecenienia - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


7 lipca 2006 - Ruszył festiwal

Wczoraj w Świdnicy rozpoczął się IX Festiwal Teatru Otwartego. Pierwszego dnia wystąpiły teatry; Teatr Voskresinnia z Ukrainy, Centrum Uśmiechu z Legnicy i Szósta Deska ze Świdnicy.
W ramach festiwalu miał miejsce wernisaż prac Ewy Solimy. Wystawa odbyła się w pięknych pomieszczeniach Galerii Fotografii.
Jak powiedziała nam artystka to najpiękniejsze miejsce w jakim wystawiała dotychczas swoje prace.
Zdjęcia z festiwalu i wernisażu Ewy Solimy - >>> zobacz


7 lipca 2006 - Pływanie inaczej

29 lipca na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbędą się "Mistrzostwa w pływaniu inaczej - im. Wodnika Szuwarka".
Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie "oryginalnego" stroju wraz z dmuchanym atrybutem - kółko, materac, motylki, delfinki itp.
Zgłoszenia do zawodów przyjmowane będą w dniu zawodów do godziny 10.00, wpisowe wynosi 10 złotych. O godzinie 11.00 rozpoczną się mistrzostwa.


7 lipca 2006 - Najładniejsze ogródki

Pod koniec czerwca burmistrz Jan Wysoczański powołał komisję konkursową, która od lipca do września przeprowadzi w Świebodzicach konkurs - "Najładniejsze okno, balkon i posesja w mieście". Przewodniczącą komisji została tradycyjnie już zajmująca tę funkcję radna Barbara Kościelniak, przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej.
Ponadto w skład komisji weszli: Joanna Kazanowicz, podinspektor Wydziału Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego, radna Anna Grzelak, Maria Potocka, kierownik Wydziału Usług Komunalnych Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach, Teresa Andruszko, pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Dariusz Gramiak pracownik Urzędu Miejskiego.
Do 15 września komisja wyłoni i oceni te okna, balkony i posesje, które warte są wyróżnienia. W połowie października zorganizowane zostanie uroczyste spotkanie, na którym laureaci otrzymają nagrody - wydawnictwa książkowe oraz rośliny ogrodowe i domowe. Jedną nagrodę przewidziano dla osoby, która złoży kupon zgłoszeniowy, wskazujący osobę, wzorcowo dbającą o swoją posesję. Kupony drukowane będą przez całe wakacje w "Gońcu świebodzickim". - Konkurs prowadzimy od wielu lat i jestem przekonana, że dzięki temu wzrosła estetyka naszego miasta - mówi Barbara Kościelniak.


7 lipca 2006 - Wnioski po zasiłki

Pracownicy Referatu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy wydają i przyjmują wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 września tego roku i zakończy 31 sierpnia w roku przyszłym.
- Apelujemy do wszystkich, by uważnie czytali wnioski i wypełniali je drukowanymi literami według wzorów, które wywiesiliśmy na tablicy ogłoszeń. Ważne, by starający się o świadczenia rodzinne mieli ze sobą komplet dokumentów. Dzięki dobremu przygotowaniu oszczędzimy sobie nawzajem nerwów i czasu. Mówię to nie bez powodu, ponieważ większość osób wypełnia wnioski tuż przy okienku, co skutecznie przedłuża procedurę i oczekiwanie innych osób - mówi Zenon Wojak, kierownik Referatu Świadczeń Rodzinnych UM w Świdnicy.
Osoby, które złożą prawidłowo wnioski jeszcze w lipcu mogą liczyć na wypłatę świadczeń we wrześniu. Osoby, które złożą komplet dokumentów w sierpniu i we wrześniu otrzymają świadczenia w październiku.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy, pok. nr 1, tel. (74) 8562-844.


7 lipca 2006 - Dofinansowanie wspólnot

W ramach drugiego terminu składania wniosków na dofinansowanie inicjatyw budowlanych podejmowanych przez Wspólnoty Mieszkaniowe z Gminy Żarów złożonych zostało 9 wniosków, z czego zaakceptowanych zostało 8 wniosków na dofinansowanie robót dachowych oraz elewacyjnych.
Wnioski złożone zostały przez zarządców nieruchomości: Zakład Gospodarki Lokalowej sp. z o.o. w Żarowie, Biuro "DOM" Zarząd i Obrót Nieruchomościami oraz Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej.
"Ze środków Gminy Żarów mogą być dofinansowane następujące prace budowlane: wykonanie elewacji (w tym: docieplenie, osuszanie itp.), remont dachu, wykonywanie we własnym zakresie pionów sanitarnych dla wszystkich mieszkańców wspólnoty". Lista wspólnot, które otrzymały dofinansowanie - >>> zobacz


7 lipca 2006 - Kanalizacja na wsi

W tym roku Gmina Świdnica wybuduje kanalizację pomiędzy wsiami Komorów a Słotwiną, skąd ścieki trafią do oczyszczalni Zawiszów w Świdnicy.
W rejonie byłej oczyszczalni ścieków w Komorowie powstanie również nowa pompownia, a istniejąca pompownia w Słotwinie zostanie gruntownie zmodernizowana.
Na realizację inwestycji gmina złożyła wniosek o udzielenie pożyczko-dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu. Prace zostały już rozpoczęte a roboty wykonuje firma "Eko-Wod" ze Świdnicy.


6 lipca 2006 - Przejazd w remoncie

Od kilkunastu miesięcy władze Świdnicy zabiegały u kierownictwa Polskich Kolei Państwowych o przeprowadzenie remontu przejazdu przy ul. Komunardów. W końcu się udało. Roboty rozpoczną się w poniedziałek, 17 lipca. I potrwają około dwóch tygodni. W tym czasie przejazd zostanie gruntowanie przebudowany i wymienione zostaną płyty najazdowe. By prace trwały jak najkrócej robotnicy będą prowadzić remont na dwie zmiany.
W związku z robotami kierowcy napotkają na utrudnienia. Będą mogli korzystać jedynie z przejazdu przy ul. Wałbrzyskiej. Na czas remontu przygotowano objazdy i do przejazdu przy ul. Wałbrzyskiej od ul. Komunardów będzie można dojechać ul. Kolejową. Na odcinku od ul. Komunardów do ul. Małej na ul. Kolejowej będzie obowiązywał ruch w obu kierunkach (obecnie na odcinku tym obowiązuje ruch w jednym kierunku). By uniknąć ogromnych korków na skrzyżowaniu przy przejeździe, w godzinach szczytu, ruchem kierować będą funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość i liczyć się z nadłożeniem drogi. Za utrudnienia przepraszamy.


6 lipca 2006 - Defibrylator dla starostwa

Jeszcze w tym miesiącu Starostwo Powiatowe w Świdnicy otrzyma automatyczny defibrylator. Urządzenie zupełnie za darmo przekaże nam Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach programu "1% defibrylator". Defibrylator to urządzenie, które bardzo skutecznie potrafi przywrócić pracę serca osobie, która uległa wypadkowi i której serce przestało bić. Fundacji zależy na rozpropagowaniu idei powszechnego dostępu do tego typu urządzeń poprzez ich obecność we wszystkich miejscach publicznych - na dworcach, w hipermarketach, w szkołach, w siedzibie straży pożarnej i policji a także w urzędach.
- "Defibrylator ma za zadanie przywrócić akcję serca przez oddziaływanie na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej mocy. W Polsce, na wzór Stanów Zjednoczonych, planuje się upowszechnienie użycia defibrylatorów w miejscach dużych skupisk ludzkich. Automatyczne defibrylatory, które od ratującego wymagają wykonania tylko bardzo łatwych czynności, np. podpięcia elektrod i naciśnięcia przycisku." - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, Dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego Starostwa.
Taki automatyczny defibrylator otrzyma również Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Specjalnie wyznaczona grupa pracowników starostwa we wtorek przejdzie specjalne szkolenie z obsługi urządzenia. - "Wystarczy podłączyć defibrylator do chorego za pomocą kabli z samoprzylepnymi elektrodami, a dalsze czynności są konsekwencją wyniku analizy EKG wykonanej samodzielnie przez AED. Ich wykorzystanie w reanimacji ofiar zatrzymania krążenia przez świadków zdarzenia, którzy ukończyli kurs obsługi AED, może znacznie poprawić szanse przeżycia w przypadku zatrzymania krążenia." - mówi Zbigniew Okarmus. Defibrylator zawiśnie w budynku starostwa już we wtorek 11 lipca.


6 lipca 2006 - Pomóżcie Wojtkowi

Mimo, że zakończyliśmy kilkanaście dni temu akcję "praca dla młodych podczas wakacji" to zdecydowaliśmy się zamieścić to ogłoszenie. Może znajdzie się ktoś kto pomoże Wojtkowi. Ma 17 lat, w tym roku skończył pierwszą klasę technikum gastronomicznego. Podejmie się każdej pracy na terenie Świdnicy lub w okolicy. Jest, jak pisze o sobie - osobą kreatywną lubiaca pracę z ludźmi. Zna się również na komputerach i programach takich jak Word.
Gotów jest podjąć pracę od zaraz. Oferty, jeśli się pojawią proszę przesyłać na adres redakcji - >>> napisz, ofertę prześlemy Wojtkowi.


6 lipca 2006 - Żarów - lato 2006

Tegoroczna oferta wakacyjna jest formą wypoczynku aktywnego, otwartego skierowanego do jak największej grupy naszych małych mieszkańców.
Coroczną tradycją w Gminie Żarów stał się wyjazd dzieci nagrodzonych za najlepsze osiągnięcia w nauce, typowanych przez dyrektorów szkół. W tym roku zorganizowanie tej formy wypoczynku powierzone zostało Caritas Diecezji Świdnickiej, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w tym zakresie. Z wypoczynku skorzysta 25 dzieci i młodzieży w okresie 12-25 sierpnia. Dzieci wypoczywać będą w Ośrodku Wypoczynkowym "Geovita" w Płotkach.
Ponadto 26 czerwca 8 dzieci z rodzin najniżej sytuowanych wyjechało do Lewina Kłodzkiego w ramach kolonii organizowanej przez Kuratorium Oświaty. Turnus potrwa do 09 lipca.
W ramach Stowarzyszenia Dzieci Chorych "Serce" 20 osobowa grupa dzieci przebywać będzie w Lipnicy Wielkiej na Orawie, w terminie 31 lipca do 11 sierpnia. A w ramach wypoczynku stacjonarnego przygotowano - >>> zobacz


6 lipca 2006 - Bezpieczne wakacje

Strzegomskie Centrum Kultury mając na uwadze dobro dzieci, a w szczególności ich bezpieczeństwo zaprasza do udziału w zajęciach, które odbywać się będą w SCK w lipcowe wtorki i czwartki w godzinach od 16.00 do 18.00. "Bezpieczne Wakacje" obejmować będą różnego typu zajęcia prowadzone przez mających przygotowanie pedagogiczne instruktorów SCK. Przewidziane są również spotkania z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej. Dla uatrakcyjnienia zajęć zaplanowano liczne konkursy z nagrodami, a także wakacyjne dyskoteki.
SCK jest jednocześnie organizatorem letnich biwaków, które odbywają się w miesiącach wakacyjnych na terenie miasta i gminy Strzegom.


6 lipca 2006 - Dla siatkarzy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach organizuje i zaprasza chętnych do gry w siatkówkę plażową na dwa turnieje, które odbędą się na terenie kąpieliska OSiR-u przy ul. Rekreacyjnej w terminach 22 lipca i 19 sierpnia.
W turnieju biorą udział drużyny 2-osobowe w wieku powyżej 16 lat i zgłoszone u sekretarza w dniu zawodów. Wpisowe od każdej drużyny - 10,00 zł. Wszyscy zawodnicy otrzymują wodę mineralną. Sposób przeprowadzenia zawodów w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Zwycięskie drużyny za miejsca I - IV otrzymują okolicznościowe trofea.
O godzinie 9.00 rozpocznie się zgłaszanie drużyn a o godzinie 10.00 - zawody.
Informacje pod numerem tel. 074/666-96-21


6 lipca 2006 - Szkolenia dla kobiet

Gminne Centrum Informacji wraz z Referatem Rolnictwa zaprasza kobiety z terenów wiejskich do skorzystania z bezpłatnych szkoleń.
Zakres szkoleń obejmuje - kurs językowy, zajęcia z zakresu przedsiębiorczości, pogłębianie wiedzy w zakresie organizacji pozarządowych i rozwoju lokalnych społeczności, doradztwo zawodowe.
W szkoleniach organizowanych przez Instytut Organizacji Przedsiębiorstw i Technik Informacyjnych "InBIT" Sp. z o.o. w Szczecinie, mogą uczestniczyć kobiety z terenów wiejskich w tym długotrwale bezrobotne i bezrobotne do 25 roku życia oraz kobiety zatrudnione w ramach umowy o pracę, w tym na czas określony.
- Zachęcamy wszystkie panie z gminy Strzegom do korzystania z tego typu szkoleń - mówi sekretarz gminy Sabina Cebula - Jest to szansa na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Warto dodać, że w wyniku dużego zainteresowania w/w kursami, zostaną one zorganizowane najbliżej miejsca zamieszkania, dodatkowo każdy z uczestników jest ubezpieczony na czas trwania szkoleń. Jeżeli grupa uczestników nie będzie zbyt liczna, organizator szkolenia zapewnia zwrot kosztów dojazdu do miejsca szkolenia. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego faxem lub pocztą do 14 lipca. Adres: Instytut Organizacji Przedsiębiorstw i Technik Informacyjnych "InBIT" Sp. z o.o. 70 - 385 Szczecin, ul. Mickiewicza 47, tel. 091/ 423 33 11 wew.127. Formularze zgłoszeniowe można otrzymać u sołtysów, w Referacie Rolnictwa oraz Gminnym Centrum Informacji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.


6 lipca 2006 - Wracają na trasę

Od poniedziałku, 10 lipca autobusy MPK linii nr 5 i 6 (kursy do Miłochowa i z powrotem) wracają na swoją dotychczasową trasę.
W związku z tym zmienią się rozkłady jazdy tych linii. Do tej pory, w związku z przebudową ul. Towarowej część autobusów nie przejeżdżała ulicami Jodłową i Kopernika. Zamiast tego od przystanku Westerplatte DZM pojazdy jechały do Jagodnika i Miłochowa.
Od poniedziałku utrudnień takich nie będzie. Nowe rozkłady zostaną rozwieszone na słupkach przystankowych. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 074 851-81-55.


6 lipca 2006 - Wizyta na Litwie

Wczoraj, do Rejonu Święciańskiego wyjechali Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy oraz Jerzy Jabłoński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. Delegacja ze Świdnicy bierze udział w rozpoczynających się dzisiaj, obchodach Dnia Państwa Litewskiego oraz święta miasta Święciany. W programie dwudniowej wizyty przewidziano również spotkanie z przedsiębiorcami.
Z Rejonem Święciańskim Świdnica współpracuje od maja 2002 r. Rejon położony jest w północno-wschodniej części Litwy. Stolicą jest miasto Święciany położone 86 km od Wilna.


6 lipca 2006 - Podsumowanie roku

30 czerwca dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Świdnica podsumowali w Pszennie wyniki zakończonego roku szkolnego 2005/2006.
W roku szkolnym 2005/2006 do szkół podstawowych uczęszczało 1026 uczniów w 57 oddziałach. Na jeden oddział przypadało średnio 18,00 uczniów.
Do gimnazjów uczęszczało 744 uczniów w 34 oddziałach. Na jeden oddział przypadało średnio 21,88 uczniów. Ogółem do szkół podstawowych i gimnazjów uczęszczało 1770 uczniów w 91 oddziałach. Średnia ilość uczniów na jeden oddział wynosiła 19,45. Statystyki w całości - >>> zobacz


6 lipca 2006 - Łukowa w kwiatach

Zakończył się pierwszy etap zagospodarowania ul. Łukowej. Zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją na specjalnych stylowych wysięgnikach na kamienicach zamontowano 24 kosze z kwiatami m.in. surfiniami, pelargoniami. Przy części dawnego parkingu posadzono 10-letnie drzewa - katalpy. Tuż przy nich ustawiono trzy wieże z różnokolorowych kwiatów oraz trzy ławki. Prace pochłonęły 35 tys. zł.
W ramach dalszego zagospodarowania jednej z reprezentacyjnych ulic miasta, która prowadzi do świdnickiego Rynku, zaplanowano m.in. wymianę nawierzchni na kostkę granitową.


6 lipca 2006 - Giełda Minerałów

Podczas finału zawodów jeździeckich o Puchar Świata WKKW w Morawie odbyła się XXI Regionalna Giełda Minerałów organizowana tradycyjnie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej.
W giełdzie uczestniczyło 24 wystawców prezentujących zbiory minerałów polskich i światowych. Zapaleni zbieracze to głównie mieszkańcy Dolnego Śląska. Jurorzy, którym przewodniczył Stanisław Sitarz, dokonali oceny prezentowanych zbiorów przyznając nagrody w postaci kryształowych pucharów.
W kategorii "minerały Polski", I miejsce - Józef Domański (Strzegom), II miejsce - Mieczysław Kurzydło (Jawor), III miejsce - Andrzej Korzekwa (Strzegom),
W kategorii "minerały Świata" - I miejsce - Piotr Siadkowski (Gniewków), II miejsce - Przemysław Mazur i Łukasz Młynek (Jawor), III miejsce - Franciszek Zięba (Jawor).
Wręczono również nagrody specjalne:
Posła na Sejm RP - Henryka Gołębiewskiego: Kamil Karło (Jawor)
Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza: Józef Domański (Strzegom)
Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu - Stanisława Sitarza: Leszek Barnaś (Świdnica)
Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej: Andrzej Korzekwa (Strzegom)
Dyrektora Firmy JAREX O/Strzegom - Eugeniusza Krysiaka: Michał Olechnowski (Lubin)
Nagrodzony został także najmłodszy tegoroczny wystawca minerałów - 6-letni Daniel Zrąbkowski ze Strzegomia.


6 lipca 2006 - Park coraz piękniejszy

Trzeciego lipca zostały rozpoczęte prace pielęgnacyjno - konserwatorskie na zabytkowym drzewostanie w Parku Miejskim w Żarowie. Wykonawcą robót jest Zakład Usług Ogrodniczych "Arbor" Marek Klikczyński z Płocka, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu przetargowym. Prace mają na celu uporządkowanie terenu parku i ukazanie piękna drzew, wśród których znajduje się 111 sztuk unikatowych i monumentalnych okazów pomnikowych. Na uwagę zasługują cypryśniki błotne, sosny czarne, dęby szypułkowe, tulipanowce amerykańskie, klony i robinie akacjowe.
W parku znajduje się największy dąb szypułkowy na Dolnym Śląsku, którego obwód sięga 670 cm, a także klon zwyczajny jeden z czterech znanych na terenie zachodniej Polski. Nad prawidłowością prowadzonych prac kontrole sprawują inspektor nadzoru specjalizujący się w chirurgii drzew oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wałbrzychu. Prace są prowadzone systemem alpinistycznym.


5 lipca 2006 - Autostrada szans

Powiat świdnicki, miasto Świdnica, gmina wiejska Świdnica i gmina Żarów wspólnie finansują pierwsze etapy budowy korytarza łączącego te miejscowości z autostradą A4. - Dogodne i bezpieczne połączenie z autostradą A4 to szansa na szybki rozwój całego regionu. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Już teraz sporo ludzi dojeżdża ze Świdnicy do pracy we Wrocławiu. Ruch taki odbywa się również
w przeciwnym kierunku, więc z wagi inwestycji samorządowcy zdają sobie sprawę. Sporo ludzi pracuje również w żarowskiej podstrefie. Korzyści z nowego drogowego połączenia z pewnością odniosą wszyscy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Właśnie o tej sprawie rozmawiali w ubiegłym tygodniu: władze samorządowe ze Świdnicy, Oławy, Żarowa, szefowie zarządów dróg i przedstawiciele koncernów Electrolux i Colgate-Palmolive. Samorządowcy już wcześniej wzięli sprawy w swoje ręce. Dzięki temu gotowa jest już obwodnica Mielęcina - droga w żarowskiej podstrefie. W Świdnicy zakończyła się przebudowa ulicy Stęczyńskiego, a jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa ul. Kazimierza Wielkiego i budowa tzw. drogi północnej, która połączy ul. Kazimierza Wielkiego i tereny inwestycyjne na Zawiszowie z drogą wojewódzką w kierunku Strzegomia. Powiat świdnicki prowadzi budową drogi Łażany-Mielęcin, która również jest częścią planu. Zaś w Żarowie trwają prace kończące włączenie żarowskiej podstrefy do nowej drogi w Łażanach.
Zgodnie z ustaleniami do 2009 r. ma powstać nieco ponad 20-kilometrowy odcinek nowej drogi, który poprzez drogę krajową nr 5 i węzeł Kostomłoty połączy Świdnicę i Żarów z autostradą.


5 lipca 2006 - Komendant zawieszony

3 lipca, w związku ze złożeniem przez Komendanta Straży Miejskiej w Świebodzicach Andrzeja Koszyka oświadczenia ustnego o tym, iż został on skazany wyrokiem sądu w sprawie karnej, burmistrz Jan Wysoczański podjął decyzję o zawieszeniu go w czynnościach służbowych. Komendant przebywa w tej chwili na zwolnieniu lekarskim. Wcześniej złożył do depozytu legitymację służbową, posiadane upoważnienia oraz pieczątkę.
Burmistrz zapowiada, iż w związku z otrzymaniem informacji niezgodnej z tą, jaką posiadał, mianując Andrzeja Koszyka Komendantem Straży Miejskiej w Świebodzicach, a dotyczącej stażu pracy Komendanta w Służbie Bezpieczeństwa, który rzekomo wynosił 8 miesięcy, w rzeczywistości zaś 8 lat, podejmie czynności, zmierzające do rozwiązania z Andrzejem Koszykiem umowy o pracę.
Do czasu powołania nowego komendanta obowiązki kierowania Strażą Miejską w Świebodzicach powierzono jednemu z jej funkcjonariuszy - Stanisławowi Sobieskiemu.


5 lipca 2006 - Zagra - Zakaz Wjazdu

8 lipca - Asia, Monika, Ania, Piotrek, Adam, Sylwek, Artur, Mariusz i Paweł z grupy "Zakaz Wjazdu" zagrają kolejny koncert w Piwnicy Świdnickiej w Świdnicy.
Zakaz Wjazdu +jam session oraz Highwind - początek o godzinie 20.00, wstęp na koncert jest wolny.


5 lipca 2006 - Praca

Poszukujemy osoby chętne do pracy na umowę zlecenie, w świetlicach środowiskowych w miejscowościach: Wierzbna, Buków.
Wymagania: wykształcenie pedagogiczne (mile wdziani absolwenci Pedagogiki, bądź studenci ostatnich lat pedagogiki, psychologii), doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, odpowiedzialność, dyspozycyjność.
Osoby zainteresowane prosimy o złożenie: listu motywacyjnego wraz z curriculum vitae, oraz kserokopię dyplomu potwierdzającego kwalifikacje, bądź zaświadczenie z uczelni - odnośnie studiowania na kierunku pedagogika, do 25 lipca w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Żarowie, I piętro, pok. Nr 4.


5 lipca 2006 - Wspinają się na szczyty

W czerwcu odbyły się nieoficjalne Mistrzostwa Dolnego Śląska we wspinaczce sportowej w Lubinie. Zawodnicy wspinali się po najwyższej w Polsce sztucznej ścianie. Do tego celu wykorzystano wieżę ciśnień potocznie zwaną "kielichem". Wysokość obiektu imponująca, bo aż 30 m.
Aby wspinać się po takim obiekcie oprócz techniki zawodnicy muszą posiadać dobre przygotowanie wytrzymałościowe. Najlepsze wyniki strzegomskich wspinaczy: Adam Kulas 4 miejsce w seniorach i 1 miejsce w juniorach, Leszek Kulas 2 miejsce w juniorach, Mateusz Zalewski 4 miejsce w juniorach, Filip Soczyński 5 miejsce w juniorach, Paulina Krynicka 2 miejsce w juniorkach i Beata Karczewska 3 miejsce w juniorkach.
Dla wszystkich juniorów były to przedbiegi do najważniejszych zawodów w Polsce, a mianowicie do Mistrzostw Polski Juniorów we wspinaczce sportowej, które odbyły się w Tarnowie. TOSIR już po raz drugi zorganizował zawody tej rangi. Do rywalizacji zgłosiło się prawie 150 zawodników z całej Polski. We wspinaczce przeszkadzał upał oraz stres spowodowany wyczekiwaniem na swoją kolej, by zaprezentować posiadane umiejętności.
Po eliminacjach do finału dostało się troje zawodników ze Strzegomia: Adaś Kulas, Paulina Krynicka i Mateusz Zalewski. Szansy na zdobycie medalu nie zmarnował Adam Kulas, który po pięknej rywalizacji z kolegą z Tarnowa zajął II miejsce i tym samym został wicemistrzem Polski Juniorów we wspinaczce sportowej.


5 lipca 2006 - Electrolux szuka liderów

W świdnickiej fabryce kuchenek rusza projekt Lider. Firma przyjmie do pracy kilkanaście osób, które za kilka miesięcy zajmą się szkoleniem nowej załogi. - Poszukujemy ludzi świeżo po studiach technicznych np. absolwentów kierunków mechanicznych, elektrycznych, inżynierii produkcji, budowy maszyn, chemii itp. Młodzi ludzie, którzy chcą rozpocząć pracę w naszym nowym zakładzie powinni wykazać się zdolnościami przywódczymi, dobrą organizacją pracy, odpornością na stres oraz umiejętnością pracy w grupie. Mile widziana jest również dobra znajomość języka angielskiego - wylicza Dagmara Słowik, szefowa rekrutacji w świdnickiej fabryce kuchenek firmy Electrolux. Do projektu Lider mogą się zgłosić również osoby bez wyższego wykształcenia (minimum średnie) z 2-3-letnim doświadczeniem w pracy na produkcji (najlepiej w firmie z branży AGD lub motoryzacyjnej).
- Chcemy zatrudnić - 12-15 osób, które rozpoczną pracę początkowo na produkcji (stanowisko: pracownik - specjalista produkcji). Przejdą one 3-5-tygodniowe szkolenie we włoskiej Forli. Po powrocie do Polski z tej grupy wyłaniane będą osoby, które obejmą stanowiska brygadzistów, liderów, mistrzów zmianowych (zarówno w dziale produkcji jak i w magazynach, jakości). Ich zadaniem będzie wyszkolenie pozostałych pracowników - dodaje kierownik ds. personalnych świdnickiej fabryki.
Oferty z kodem ref. ABP/ELX/06 można przesyłać drogą elektroniczną - >>> wyślij. Ważne, by dopisać: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, Dz. U. nr 133 poz. 883.


4 lipca 2006 - Bilet wakacyjny

Dobra wiadomość dla młodych świdniczan. W kasie biletowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (pl. Grunwaldzki) sprzedawane już są nowe miesięczne bilety wakacyjne. Radni na wczorajszej sesji, 3 lipca, zaakceptowali zmiany. Oszczędności w porównaniu z dotychczasowym biletem ulgowym szkolnym mogą sięgnąć nawet 50 zł. Skąd pomysł na bilet wakacyjny? W czasie wakacji uczniowie nie kupują miesięcznych biletów szkolnych. Nie rośnie również sprzedaż biletów jednorazowych, dlatego powstał pomysł wprowadzenia nowego biletu. Chcemy, stworzyć uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych możliwość niedrogiego przemieszczania się komunikacją miejską np. do ośrodków rekreacyjnych. Przy okazji liczmy, że więcej osób będzie podróżować autobusami MPK.
Bilet po Świdnicy kosztuje 14 zł za miesiąc. Na liniach podmiejskich 16,10 zł. Na pozamiejskich do 10 km - 18,20 zł, a powyżej 10 km - 24,50 zł. W roku szkolnym ulgowe bilety miesięczne kosztują od 42 zł do 73,50 zł. Miesięczny bilet wakacyjny ważny jest z aktualną legitymacją szkolną.


4 lipca 2006 - Pawana

Fundacja "Zamek Chudów" i Towarzystwo Kultury Dawnej "Serenissima Wratislavia" zapraszają w dniach 18-23 lipca na III Ogólnopolski Przegląd Tańców Dawnych "Pawana 2006" Od 18 do 21 lipca będą odbywały się warsztaty we Wrocławiu prowadzone przez Pania Brunę Gondoni instruktorkę z Włoch. 21 lipca na rynku wrocławskim odbędzie się zakończenie warsztatów występami zespołów i zabawą z publicznością. Wystąpią m.in. Serenissima Wratislavia, Belriguardo, Chastelana, Drużyna Bractwa Białej Bramy z Gliwic, Riverenza, Pive, Gayarde, Bialostocensis, Veris Vetustatum, Zespół flagowy z Węgier, Zespół muzyczny Drolls z Białorusi.
22 lipca Przegląd przeniesie się na teren ruin zespołu pałacowo-klasztornego we Wierzbnej. W programie Przegląd zespołów czyli część konkursowa zakończona werdyktem jury i wyłonieniem zwycięzców, spektakl zespołu Serenissima Wratislavia, korowód taneczny po Wierzbnej i okolicach, wspólna zabawa z publicznością. Wszystko zakończy się pokazem sztucznych ogni na tle ruin klasztoru o godzinie 22.00. 23 lipca - uroczyste wręczenie pucharu przez Burmistrza Żarowa zwycięskiej drużynie oraz zabawa z publicznością.


4 lipca 2006 - Wyrazy uznania

W związku z uruchomieniem w Świebodzicach Ośrodka Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach składam na ręce Pana Zenona Bryi serdeczne wyrazy uznania i podziękowania.
Osoby niepełnosprawne w miejscu zamieszkania ciągle odczuwają brak instytucjonalnego stałego wsparcia informacyjnego, dlatego cieszy fakt iż dzięki działaniom Polskiego Związku Niewidomych oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, jest szansa na to aby to zmienić. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Ośrodka zwiększy się zapewne aktywność osób niepełnosprawnych i to zarówno w życiu publicznym, społecznym jak i obywatelskim.
Dzięki informacją zdobytym w Ośrodku - Niepełnosprawni mają szansę pozyskać środki finansowe na poprawę warunków swojego życia oraz na szereg udogodnień w miejscu zamieszkania likwidujących m.in. bariery architektoniczne.. Usamodzielniona osoba niepełnosprawna to Osoba szczęśliwa a na tym właśnie zależy wszystkim, którzy pracują na rzecz człowieka niepełnosprawnego.
Z wyrazami szacunku w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


4 lipca 2006 - Niezwykły koncert

Ostatniego dnia czerwca w kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej miał miejsce niezwykły koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "Aulodie" z Pragi. Wydarzenie to zgromadziło niemałą publiczność, która żywo reagowała na każdy z prezentowanych utworów. Sami członkowie zespołu zachwycili zebranych nie tylko piękną grą na fletach, ale także swoimi strojami, co w połączeniu z podniosłym charakterem miejsca koncertu dało niesamowite wrażenie.
Był to już ostatni występ czeskiego zespołu w Polsce. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszym mieście tak doskonałych artystów. Repertuar "Aulodie" jest wciąż mało popularny, ale widownia zgromadzona na ich występach najlepiej świadczy o tym, że dźwięki takiej muzyki cieszą uszy słuchaczy i na długo pozostają w ich pamięci!


4 lipca 2006 - Więcej czasu dla debiutantów

30 tysięcy złotych i laptop jako pierwsza nagroda w konkursie dla absolwentów "Debiut Gospodarczy" nadal do wzięcia. Do 21 lipca został przedłużony termin składnia koncepcji działalności przyszłej firmy oraz wymaganych dokumentów.
W tym roku konkurs organizowany jest w ramach projektu "Partnerstwo Miast z Europy Środkowej ku Wydajnej Mobilności Pracowników". Na jego realizację miasto otrzymało pieniądze z Komisji Europejskiej w ramach Europejskiego Roku Mobilności Pracowników.
Szczegółowy regulamin konkursu oraz materiały do pobrania - >>> zobacz. Szczegółowych informacji udziela Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, tel. 074 8562-891.


4 lipca 2006 - Niepowtarzalne koncerty

8 lipca odbędą się dwa koncerty z cyklu 3. Walimskiego Lata Muzycznego.
Koncerty organizuje Muzeum Sztolni Walimskich. Muzycy występują na ziemi i pod ziemią. O godzinie 17.00 w Kościele św. Jadwigi w Walimiu odbędzie się recital organowy Bogdana Tabisza z udziałem Marka Strońskiego (trąbka) - wstęp wolny.
Dwie godziny później (o 19.00) odbędzie się w podziemnej komorze Muzeum Sztolni Walimskich koncert Kameralnego Chóru Akademii Medycznej, dyr. Agnieszka Franków-Żelazny.
Ceny biletów wstępu: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł.


4 lipca 2006 - Nabór do Straży Pożarnej

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy prowadzi nabór kandydatów do służby w PSP. 1 września o godzinie 9.00 w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy, przy ulicy Niepodległości 8 odbędzie się nabór kandydatów do służby przygotowawczej w Państwowej Straży Pożarnej.
Wymagane jest posiadanie dowodu osobistego, książeczki wojskowej, zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub internisty dopuszczające do testu wysiłkowo - sprawnościowego, wystawione nie wcześniej niż jeden miesiąc przed datą jego przeprowadzenia oraz strój sportowy. Szczegółowe wymagania - >>> zobacz


3 lipca 2006 - Wniosek o powiększenie podstrefy

Władze Świdnicy wystąpią do Rady Ministrów o kolejne powiększenie świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
Zgodę na powiększenie podstrefy wyrazili już świdniccy radni.
Miasto zabiega o włączenie do strefy terenów w rejonie ul. Metalowców, Przemysłowej i Kopernika o łącznej powierzchni 22,8 ha.
Jeśli Rada Ministrów wyrazi zgodę świdnicka podstrefa będzie liczyć prawie 129 ha.


3 lipca 2006 - Festiwal Szachowy

W dniach 30 czerwca - 2 lipca w Żarowie rozegrany został X Międzynarodowy Festiwal Szachowy pamięci Michała Sośnickiego. W ramach Festiwalu rozegrane zostały dwa turnieje szachowe P'15 i P'30. W pierwszym turnieju w piątek wystartowało 70 osób w tym aż 13 szachistów z tytułami arcymistrza lub mistrza międzynarodowego. Wygrał Vladimir Sergeev z Ukrainy.
W sobotę i niedzielę rozegrany został turniej szachów P'30, w którym wystartowało 46 osób w tym 7 zawodników legitymujących się tytułami arcymistrza lub mistrza międzynarodowego. Turniej ten wygrał Bartłomiej Heberla z Katowic.
Wyniki turnieju P'15 >>> zobacz Wyniki turnieju P'30 >>> zobacz


3 lipca 2006 - Klub Pancernika . . .

"Klub Pancernika Klika w Fotelikach" po raz drugi. W tym roku kampania rozpoczęła się wraz z wakacjami i koncentruje się na dwóch pierwszych tygodniach lipca oraz dwóch ostatnich tygodniach sierpnia, czyli na wyjazdach oraz powrotach wakacyjnych, wskazując jednocześnie, iż przewożenie dzieci w urządzeniach zabezpieczających jest konieczne podczas każdej, nawet najkrótszej, podróży samochodem.
Organizatorzy przewidują też wiele konkursów dla dzieci i rodziców, które publikowane będą w trakcie trwania kampanii na specjalnie uaktualnionej i uatrakcyjnionej stronie internetowej >>> zobacz.
Na stronie dzieci będą mogły znaleźć wiele gier i elementów interaktywnych, które pozwolą im zaprzyjaźnić się z pancernikiem i nauczyć czegoś na temat bezpiecznych zachowań na drodze, dorośli natomiast będą mogli zapoznać się z kompleksowymi informacjami na temat urządzeń zabezpieczających. Szczegóły akcji - . . . czytaj więcej


3 lipca 2006 - Kolejny raz w tym rejonie

Dziś około 12.30 doszło do kolejnego wypadku na ulicy Riedla. Tym razem do zderzenia doszło w okolicy skrzyżowania z ulicą Marcinkowskiego.
Piszemy o tym ponieważ w ostatnim czasie w tym rejonie lub w pobliżu miało miejsce kilka podobnych zdarzeń. Co kilka dni słyszymy trzask wpadających na siebie samochodów.
Co jest tego przyczyną ?, przecież ulica Riedla jest ulicą prosta, szeroką, obowiązuje na niej tak jak w przypadku całego Osiedla ograniczenie szybkości do 40 km na godzinę. Czyżby powodem było rozkojarzenie kierujących, nieuwaga, upały? Trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie, niemniej jednak niepokoją tak liczne kolizje w tym rejonie.


3 lipca 2006 - Wnioski po nagrody

W połowie sierpnia upływa termin składania wniosków po nagrody w dziedzinie kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W ten sposób rokrocznie nagradzani są świdniczanie wyróżniających się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać m.in.: świdnickie stowarzyszenia działające w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty oraz Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek powinien zawierać: dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres, informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana, uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją.
W tym roku na wyróżnionych czeka w nagrodę minimum 2,5 tys. zł. Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych -Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27) do 15 sierpnia.


3 lipca 2006 - Zatrzymali pijaną pielęgniarkę

Wczoraj krótko przed północą policjanci z Komendy Powiatowej w Świdnicy zostali powiadomieni przez jednego z pacjentów, że na Izbie Przyjęć Szpitala w Świdnicy dyżur pełni prawdopodobnie nietrzeźwa pielęgniarka.
Policjanci natychmiast udali się na miejsce. Tam od pełniącej dyżur pielęgniarki faktycznie wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało u niej prawie 2,4 promile alkoholu w organizmie.
W wyniku zaistniałej sytuacji lekarz dyżurny odsunął pielęgniarkę od pełnienia obowiązków służbowych. Aktualnie policjanci sprawdzają, czy pielęgniarka spożywała alkohol podczas dyżuru, czy też przyszła do pracy nietrzeźwa. Jeśli ponadto potwierdzą, że jej zachowanie naraziło na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, grozi jej kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


3 lipca 2006 - Wernisaż - Ewa Solima

Wystawa malarstwa Ewy Solimy będzie towarzyszyć IX Festiwalowi Teatru Otwartego w Świdnicy.
Od 6 lipca do 6 sierpnia w Galerii Fotografii zobaczyć będzie można szereg obrazów inspirowanych podróżami w dalekie zakątki świata. Ewa Solima jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jej malarstwo to podróże przez wszystkie kontynenty. Na płótnach możemy zobaczyć małpkę z płaskowyżu Nazca, chińskie pieczątki, baobaby z Madagaskaru, Tahitańskie wzory tatuaży czy barwne pióropusze z Brazylijskiej samby.
Malarstwo pełne koloru, motywów etnograficznych i orientalnej symboliki.
Zapraszamy o godzinie 19.00


3 lipca 2006 - Stadion dla dzieci i młodzieży

W okresie od 1 lipca do końca wakacji stadion sportowy w Jaworzynie Śląskiej jest dostępny w godzinach od 8.00 do 21:00 dla wszystkich tych, którzy mają ochotę pograć w piłkę nożna, siatkówkę czy też koszykówkę. Wszyscy zainteresowani w razie potrzeby będą mogli nieodpłatnie wypożyczyć sprzęt do gry od gospodarza obiektu.
Również rodzice dzieci młodszych mogą wypoczywać na tym obiekcie. Bieżnia wokół stadionu, w przeciwieństwie do ulic i chodników miejskich, jest idealnym miejscem do bezpiecznej jazdy rowerem, szczególnie dla małych dzieci.
W przypadku rozgrywek prowadzonych przez drużyny sportowe zorganizowane - wymagany jest nadzór osoby pełnoletniej.


3 lipca 2006 - Otwarto specjalny punkt

Od końca czerwca działa w w Świebodzicach Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. Jego koordynatorem jest Zenon Bryja, prezes świebodzickiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych.
- Ośrodek służyć ma wszystkim osobom niepełnosprawnym, o różnych przypadłościach i chorobach. Udostępnia informacje w bardzo szerokim zakresie: dotyczące uprawnień osoby chorej, możliwości rehabilitacji, wsparcia, możliwości uzyskania dotacji na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. - mówi Zeznon Bryja.
Tu też można się dowiedzieć, jak poszukać pracy dla osoby niepełnosprawnej, z jakich form rehabilitacji skorzystać, za jakie usługi medyczne zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia czy też dokąd pojechać do sanatorium i jak w związku z tym załatwić formalności.
Ośrodek Informacji funkcjonuje w siedzibie Telekomunikacji Polskiej SA, na parterze, przy ul. Świdnickiej 8. Jest czynny od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00. Telefon: 0-74-854-08-64. Pytania można tez wysyłać mailem - >>> napisz
Uroczyste otwarcie zaplanowano na 5 lipca.


3 lipca 2006 - Im starsze, tym lepsze

Stare Dobre Małżeństwo ma wielu fanów w różnym przedziale wiekowym, o czym mogliśmy się przekonać podczas koncertu, który odbył się w czerwcu w SCK.
Sala widowiskowa szybko zapełniła się rozentuzjazmowaną publicznością. Dzień przed koncertem organizatorzy musieli dodrukować bilety, ponieważ nie ma to jak występ na żywo ulubionego zespołu. Żaden fan nie potrafi sobie odmówić takiej przyjemności, zwłaszcza że ceny biletów były bardzo atrakcyjne.
Stare Dobre Małżeństwo istnieje od ponad 20 lat i ma niezwykłą łatwość w nawiązywaniu kontaktu z publicznością. Podczas koncertu wokalista - Krzysztof Myszkowski humorystycznymi komentarzami między wykonywanymi utworami szybko zjednał sobie sympatię słuchaczy, co nie było żadną niespodzianką. Zespół zaskoczył natomiast fanów zaprezentowanym repertuarem. Zagrał bowiem wiele utworów ze swojej najnowszej płyty, których publiczność jeszcze nie słyszała. Nie zabrakło jednak i utworów znanych, na tyle dobrze fanom, by mogli śpiewać je razem z zespołem.
Twórczość SDM jest doskonałym dowodem na to, że poezja wcale nie musi być nudna, przepojona smutkiem i cierpieniem. Publiczność była występem zachwycona, wręcz nawet nim oczarowana. Po koncercie zespół rozdawał autografy i z przyjemnością pozował do zdjęć. Przypominamy, że organizatorem imprezy była Komenda Szczepu ZHP w Strzegomiu.


2 lipca 2006 - To już trzy lata

Wczoraj dziennik.swidnica.pl skończył trzy lata. Zaczynaliśmy 1 lipca 2003 roku.
Od tej pory spotykamy się z Państwem każdego dnia. W tym okresie zamieściliśmy wiele tysięcy informacji o wydarzeniach mających miejsce w naszym powiecie. W galerii znalazło się ponad 9 tysięcy zdjęć z różnych wydarzeń, z tych ważnych i tych mniej ważnych. Dorobiliśmy się ogromnego zbioru linków. Zawiera on w tej chwili około 650 adresów stron internetowych z naszego rejonu. Są to adresy urzędów, instytucji, firm, adresy mieszkańców i inne.
Spośród wielu tysięcy naszych czytelników około tysiąc mieszka na stałe poza granicami naszego kraju.


2 lipca 2006 - Dzień bez alkoholu

Dzisiejsze VIII Świdnickie Dni Trzeźwości to przede wszystkim koncerty zespołów.
Obok Arki Noego wystąpiły grupy Fiesta Loca i Antares.
Do wieczora na świdnickim rynku trwała zabawa bez alkoholu.
Mieszkańcy mogli wysłuchać też wspomnień trzeźwiejących alkoholików o ich walce z nałogiem.
Dni Trzeźwości zakończył o godzinie 20.00 Apel Jasnogórski.


2 lipca 2006 - Uroczyste otwarcie fabryki

Od pięciu lat działa w Świebodzicach polski oddział firmy Moneva. 30 czerwca dokonano uroczystego otwarcia nowego zakładu w strefie przy ul. Przemysłowej. Wśród gości znalazła się grupa z Niemiec - współwłaściciele firmy i ich rodziny oraz zarząd spółki. Honory gospodarzy czynili współwłaściciel Wolfgang Frech i prezes firmy Holger Knobloch. Wśród gości z Polski znaleźli się burmistrz Jan Wysoczański, wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska, przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Góra i dyrektor UM Paweł Ozga. Wolfgang Frech wyraził nadzieję, że pomiędzy niemieckim inwestorem a miastem nadal będzie układała się dobra współpraca.
- Jesteśmy dumni, że bierzemy udział w takiej uroczystości. Duża to zasługa burmistrza Wysoczańskiego, który stara się, by każdy mieszkaniec miał pracę. To on przyciąga do gminy inwestorów - mówił ksiądz Danilewicz.
Burmistrz zaś wyraził wielką radość z tego, że ma przyjemność uczestniczyć w otwarciu pierwszej nowej fabryki w okresie swojego zarządzania miastem. - Dzięki wam rozpoczęła się budowa strefy. Są następni chętni, między innymi także z Niemiec - zapowiedział. Dyrektorem świebodzickiego zakładu Moneva Polska jest Andrzej Knichnicki. To on nadzorował całą inwestycję. Kosztowała ona niemało, bo ok. 3 miliony euro.
Zakład zatrudnia dziś 80 osób. To o 20% więcej niż w poprzedniej hali produkcyjnej. 80% pracowników to mieszkańcy Świebodzic. Kto wie - może w przyszłości będzie tu pracować jeszcze więcej ludzi, gdyż zakupiony teren pozwala na swobodny rozwój zakładu i budowę nowych hal.


2 lipca 2006 - Telefony zaufania

Policjanci włączają się w realizację projektu Caritas Archidiecezji Warszawskiej "Nadzieja".
Jest to kampania Przeciwdziałania Prostytucji Przymuszonej i Handlowi Ludźmi, realizowana we współpracy z organizacjami działającymi na terenie Niemiec, Holandii, Szwajcarii oraz Włoch, czyli tam gdzie docierają polskie obywatelki.
W ramach projektu funkcjonują lokalne punkty wsparcia, punkty informacyjne, bazy lokalowe oraz telefony zaufania.
Kobiety pragnące podjąć pracę zarobkową poza granicami naszego kraju mogą uzyskać niezbędne informacje pod czynnym całą dobę telefonu zaufania: 0 604-222-222 oraz działającym od maja do lipca na terenie Niemiec telefonie alarmowym: 08-000-111-777.


2 lipca 2006 - W teatrze

Dzieci, młodzież i rodzice - członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic, w ramach projektu "Sezam" - dofinansowanego przez Starostwo Powiatu Świdnickiego obejrzeli dzisiaj w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu kolejne już przedstawienie. Tym razem był to "Król Maciuś I" w reżyserii Czesława Sieńko na podstawie książki znanego autora i przyjaciela dzieci - Janusza Korczaka.
Projekt Sezam ma m.in. za zadanie wychować nowego, młodego widza teatralnego, który jest "uzależniony od sztuki".


2 lipca 2006 - Nowy chodnik

Na odcinku ul. Gronowskiej od budynku nr 11-13 do skrzyżowania z ul. Anielewicza został wybudowany nowy chodnik.
Betonową kostką wyłożono 140 metrów kwadratowych powierzchni. Za wykonanie prac odpowiedzialny był Zakład Usług Komunalnych ze Strzegomia. Pod koniec czerwca w obecności wykonawców i pracowników WGKiD burmistrz Lech Markiewicz dokonał odbioru inwestycji.
Środki finansowe na budowę chodnika pochodziły z budżetu gminy. Nowy chodnik zapewni pieszym bezpieczne poruszanie się, jak również pozwoli pasażerom, głównie dzieciom dojeżdżającym do szkoły, w znacznie lepszych warunkach oczekiwać na autobus.


1 lipca 2006 - Biesiada dla Singli

Po raz kolejny Biuro Matrymonialne AGAPPE ze Świdnicy organizuje imprezę dla pojedynczych.
Tym razem będzie to biesiada w ogrodzie kawiarni ALEX w Świdnicy nad Zalewem Witoszówka.
Zapewniona muzyka, taniec i biesiadne jedzenie. Imprezę będzie prowadził Jacek Czwojdziński.
Cena zaproszenia 50 zł od osoby, w tym konsumpcja.
Zaproszenia można nabyć w Biurze Matrymonialnym AGAPPE w Świdnicy, Rynek 39/40, telefon 074-851-42-24, czynne od wtorku do piątku od 9,00 do 17,00, sobota od 9,00 do 14,00 lub w kawiarni ALEX.


1 lipca 2006 - Nagrodzeni przez burmistrza

Na zakończenie roku szkolnego burmistrz Jan Wysoczański nagrodził najlepszych uczniów w mieście, wyróżniających się zarówno pod względem nauki, zachowania, jak i osiągających bardzo dobre wyniki w olimpiadach przedmiotowych, konkursach i zawodach sportowych.
Nagrodą były cenne wydawnictwa książkowe, wręczane podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w każdej placówce. Nagrody takie otrzymali: Szkoła Podstawowa nr 2: Jakub Podemski, Mateusz Brączkowski, Jakub Szynalski, Michał Wieczorek, Agnieszka Bazun, Szkoła Podstawowa nr 3: Martyna Kuklińska, Grzegorz Wołoch, Szkoła Podstawowa nr 4: Maciej Uglis, Monika Wiciak, Szkoła podstawowa nr 6: Magdalena Ślęk, Magdalena Izdebska, Łukasz Nazarkiewicz, Publiczne Gimnazjum nr 1: Anna Melańczuk, Mateusz Lennik, Katarzyna Rybińska, Publiczne Gimnazjum nr 2: Justyna Poniewierska, Angelika Lenard, Anna Dębicka, Katarzyna Ostynowicz, Wioletta Trzos, Karolina Lesińska, Nela Grzelak, Martyna Maliborska, Patrycja Śliwa, Justyna Przybysz, Olga Czerniawska, Roksana Koryciarz.


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma