31 sierpnia 2006 - "Tour de Pologne" - będą utrudnienia

Trasa wyścigu kolarskiego "Tour de Pologne" będzie wiodła w Świdnicy przez ok. 10 km dróg, dlatego w piątek, 8 września, duże utrudnienia czekają na kierowców samochodów oraz pasażerów komunikacji zbiorowej w całym mieście.
Cała trasa wyścigu będzie wyłączona z ruchu od godz. 12.00 do 13.00. Zmieniona organizacja ruchu zostanie wprowadzona na pl. Grunwaldzkim. Już od godz. 9.30 do 14.30 wyłączony zostanie fragment placu - odcinek od ulicy Żeromskiego do Wałbrzyskiej (w rejonie obecnych przystanków autobusowych). Przystanki komunikacji miejskiej zostaną przeniesione w okolice dworca PKP Świdnica Miasto. W rejonie tym będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się dla pozostałych pojazdów. Ponadto zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Komunardów (odcinek od ul. Muzealnej do Księcia Bolko), a także na całym odcinku ul. Ofiar Oświęcimskich.   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2006 - Pieniądze dla Powiatu

Starania Starosty i wszystkich samorządowców z powiatu o środki na usunięcie zniszczeń wyrządzonych przez tegoroczną powódź przyniosły finansowe efekty. Najwięcej otrzyma gmina Świdnica - 1,5 mln zł., ale to i tak mało z punktu widzenia ogromu strat. Otrzymane środki wykorzysta na pogłębienie koryta rzeki Bystrzycy.
Także samorząd powiatowy w ramach podziału środków otrzymał promesę przyznanej dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pieniądze trzeba będzie wykorzystać do końca tego roku. Dofinansowane będą zadania polegające na remoncie lub odbudowie obiektów komunalnej infrastruktury technicznej zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania powodzi w Powiecie Świdnickim. Wysokość dotacji wynosi 290 000 zł.
Zarząd Powiatu na kolejnym posiedzeniu ustali, co zostanie zrobione za te środki.


31 sierpnia 2006 - Kultywować tradycję

Powstali przeszło dziesięć lat temu przy Kole Gospodyń Wiejskich w Olszanach. Od tego czasu są wizytówką tej podstrzegomskiej miejscowości. Zespół folklorystyczny Olszaniacy, bo o nich mowa, zapisał się złotymi zgłoskami w najnowszej historii naszej gminy. Pierwszym kierownikiem zespołu była Maria Dziadura. Aktualnie kieruje nim Zofia Cholewa, która związana była z Olszaniakami od samego początku. - Pamiętam jak członkinie koła organizowały zabawy dla mieszkańców naszej wsi, a dochód z tych potańcówek przeznaczaliśmy na stroje dla zespołu - mówi. - Takie to były początki. W chwili obecnej do zespołu należą 22 osoby - najstarszy członek liczy 72 lata, a najmłodszy ma 9 lat. W ich repertuarze są przede wszystkim pieśni ludowe i morskie. Występują na różnych imprezach plenerowych, w tym na statkach i w kościołach.
Na próbach i treningach spotykają się w każdy piątek w Domu Ludowym w Olszanach. Spotkania te są również okazją do rozmów, wspominania poprzednich lat oraz snucia planów na przyszłość.
W chwili obecnej Olszaniacy biorą udział w dolnośląskiej liście przebojów radia Wrocław. - W wiosennej edycji 2006 r. zajęliśmy drugie miejsce - mówi Zofia Cholewa. - Wierzę, że w letniej edycji nie będzie gorzej i przynajmniej powtórzymy to osiągnięcie. Na Olszaniaków można głosować do początku września za pośrednictwem SMS-ów.


31 sierpnia 2006 - Będzie nowa nawierzchnia

Drogowcy pojawili się na ulicy Westerplatte. Na odcinku od ulicy Bystrzyckiej do mostu na rzece wymieniają krawężniki.
Wzmocnienia i nową nawierzchnię z asfaltu odpornego na koleinowanie zyska jezdnia. Zakończenie prac zaplanowano na koniec września. Warty 173 tys. zł remont sfinansuje Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Na wspomnianym odcinku kierowcy napotkają na utrudnienia. By były jak najmniejsze drogowcy prace będą prowadzić nocą. Kierowców i mieszkańców za utrudnienia przepraszamy.


31 sierpnia 2006 - Dyrektor Rajdu Nikon w Odcinku Specjalnym!

W piątkowym programie Odcinek Specjalny gościem będzie Ryszard Krawczyk. Z dyrektorem Rajdu Nikon porozmawiam o przygotowaniach do tegorocznej imprezy, o problemach i wyzwaniach stojących przed organizatorem szóstej eliminacji RSMP. W rozmowie nie zabraknie też zapewne wątków nielegalnego zapoznania się z trasą.
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Ryszardowi Krawczykowi - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


31 sierpnia 2006 - Dożynki gminne

Na specjalnie zwołanym wczoraj spotkaniu wójta gminy z sołtysami wsi gminy Świdnica omawiano sprawę organizacji tegorocznych dożynek. Sołtysi wyrażali swoje opinie na temat dożynek i prawie jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym) uznali, iż powinny się one odbyć 17 września w Lutomi wg wcześniej zaplanowanego programu. W dyskusji podkreślili, iż należy podziękować za tegoroczne plony, nawet jeżeli jest ich mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.
"Należy podziękować za plony ziemi, bez względu na okoliczności. Nie topmy się w tym smutku, nie pogłębiajmy tego uczucia. Raczej powinniśmy się wzajemnie wspierać i mówić o problemach."
" Rolnicy powinni rozmawiać o swoich problemach. Dlatego też uważam, że dożynki powinny się odbyć. Będą one właśnie okazją do wzajemnej rozmowy".
"Dla wielu mieszkańców, ale i rolników z terenu gminy Świdnica należy się podziękowanie za ich trud i pracę. Dożynki są właśnie taką formą podziękowania.


30 sierpnia 2006 - Propozycja objazdu dla tirów

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wraz z komendantem wojewódzkim policji gen. Andrzejem Matejukiem sprawdzali wczoraj trasę objazdu wyznaczoną dla tirów o dmc powyżej 18 ton, wprowadzoną w związku z remontem drogi nr 8 na terenie Wrocławia. Wynikiem tego jest przedstawienie nowej propozycji objazdu, najdogodniejszej dla mieszkańców gmin sąsiadujących z Wrocławiem, likwidującej do minimum trudności i zwiększającej bezpieczeństwo.
Wojewoda i komendant proponują objazdy w kierunku Opola i dalej trasą katowicką do Warszawy. Rozwiązanie to już teraz jest wykorzystywane przez część kierowców tirów. W tej sprawie skierowany został dziś wniosek do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział we Wrocławiu o ustalenie objazdu i ustawienie znaków informacyjnych o zalecanym objeździe.
Wprowadzone zmiany spowodują zmniejszenie ruchu pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 18 t na wytyczonym objeździe Wrocławia, a także poprawią bezpieczeństwo użytkowników ruchu.


30 sierpnia 2006 - Hotel nad Zalewem Witoszówka

U zbiegu ulic Wałbrzyskiej i Polna Droga ma powstać hotel. Radni zadecydowali na ostatniej sesji o sprzedaży ponad 3-hektarowej działki w przetargu. Jest ona położona obok terenów rekreacyjnych nad Zalewem Witoszówka, przy wylotowej drodze z miasta, w sąsiedztwie projektowanej obwodnicy.
Budową hotelu zainteresowany jest świdnicki przedsiębiorca. Według planu obiekt na 120 osób mógłby zostać wybudowany już w 2007 roku.
W hotelu zatrudnienie mogłoby znaleźć kilkadziesiąt osób.


30 sierpnia 2006 - Dni Świebodzic

W dniach 8-10 września odbędą się w Świebodzicach "XIV Dni Świebodzic". Większość imprez odbywać się będzie w Klubie Reklan oraz na stadionie sportowym OSiR przy ulicy Rekreacyjnej.
Podczas tych dni odbędzie się wiele imprez w czasie, których okazję do zaprezentowania się będą miały świebodzickie przedszkola i szkoły.
Odbędą się też konkursy i turnieje sportowe miedzy innymi Strong Man, interesująco zapowiada się również walka pań na poduszki. Jak zwykle wiele koncertów muzycznych a obchodów zakończy występujący w roli gwiazdy - Kabaret Ot-To. Szczegółowy program - >>> zobacz


30 sierpnia 2006 - Zyskała nowy wygląd

Gotycko-renesansowa Wieża Targowa w Strzegomiu została wpisana do rejestru zabytków w 1961 roku. Usytuowana w bloku śródrynkowym stanowi dziś jego najstarszy element.
Przez kilka miesięcy wieża znajdowała się pod opieką fachowców. Firma ALPEX Sp. z o.o. z Wałbrzycha przeprowadziła w niej prace remontowe po to, by m. in. zapobiec posuwającemu się zniszczeniu ścian. W tym celu wymienione zostały tynki na elewacjach zewnętrznych, a nowe pomalowano farbami silikatowymi. Z kolei konserwacji poddane zostały elementy kamienne wieży, które oczyszczono i zdezynfekowano, uzupełniono ubytki oraz wykonano iniekcję spękań. Ponadto zamontowano nowe obróbki blacharskie nad kamienną balustradą i podokienniki, a także wykonano "nakładki" na skrzynki przyłączy. Zadanie realizowane było pod kontrolą inspektorów nadzoru strzegomskiego Urzędu Miejskiego oraz osoby sprawującej nadzór z ramienia konserwatora zabytków.
Dziś Wieża Targowa wygląda jak nowa. Idealnie współgra z niedawno odrestaurowaną kamienicą, jednocześnie podnosząc walory estetyczne naszego miasta. Warto przypomnieć, że odświeżenie jej wizerunku było możliwe dzięki dofinansowaniu - w wysokości 96 434 zł - przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe", które udało się pozyskać dzięki staraniom burmistrza Strzegomia. Z kolei pozostała część środków potrzebnych na remont pochodziła z budżetu gminy. Całkowity koszt renowacji wyniósł blisko 130 tys. zł.


30 sierpnia 2006 - Piłka plażowa

Na zakończenie wakacji na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się "II Wakacyjny Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej". Z powodu deszczowej pogody w zawodach wzięło udział 6 drużyn. Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce - Michał Tomiałowicz, Marcin Wójciak - Świdnica,
2 miejsce - Maciej Nawrot, Artur Wójciak - Świdnica,
3 miejsce - Kamil Wdowiński, Witold Abramowicz - Jelenia Góra.
Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale oraz dyplomy, a pozostałym drużynom przypadły pamiątkowe dyplomy.


30 sierpnia 2006 - Będzie praca

Na powiatowych drogowców czeka mnóstwo pracy. Pozostaje do rozłożenia 300 ton "masy na gorąco" używanej do uzupełniania ubytków w nawierzchniach drogowych oraz oczyszczenie zamulonych rowów i poboczy.
W tym celu Zarząd Dróg szuka chętnych bezrobotnych mieszkańców powiatu do podjęcia się tych prac przy remontach dróg.
Na wynagrodzenia dla nich zabezpieczono w budżecie prawie 20 tys. zł.
Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się bezpośrednio do siedziby Zarządu Dróg Powiatowych, ul. Częstochowska 12 lub pod nr tel. 074 851-40-70.


30 sierpnia 2006 - Aby zostali w naszej pamięci

Z okazji 67 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 3 września 2006 roku, w kościele Św. Piotra i Pawła w Dobromierzu o godzinie 12.30 odprawiona zostanie Msza Św. w intencji poległych żołnierzy oraz za członków Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej.
Po uroczystej mszy odsłonięta i poświęcona zostanie tablica pamiątkowa oraz odbędzie się specjalnie przygotowany z tej okazji koncert pieśni patriotycznej i wojskowej w wykonaniu zespołu Dobromierzanie.


30 sierpnia 2006 - Bezrobocie maleje

Od 2002 r. do czerwca 2006 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1.572 osoby, tak wynika z "Raportu o stanie bezrobocia w Świdnicy i aktywnych formach walki z bezrobociem", przygotowanego przez Urząd Miejski w Świdnicy i przedstawionego na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Obecnie pracy nie ma 4.654 świdniczan. Dynamika spadku liczby bezrobotnych w Świdnicy (o 24,3 proc.) była znacznie wyższa niż średnia dla kraju (spadek o 13,8 proc).
- To znaczący spadek bezrobocia i co więcej nie jest jeszcze efektem nowych inwestycji m.in. koncernów Electrolux i Colgate-Palmolive. Jeszcze większego spadku liczby bezrobotnych, a co za tym idzie wzrostu liczby miejsc pracy można się spodziewać od przyszłego roku - zapowiada Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Lepiej się mają również portfele mieszkańców Świdnicy. W 2005 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w powiecie świdnickim wynosiło 2.163,89 zł (w woj. dolnośląskim - 2.477,56 zł) i było wyższe o 14 proc.
(w woj. dolnośląskim o 14,5 proc.) od wynagrodzenia w 2002 roku, które wynosiło 1.898,75 zł (w woj. dolnośląskim - 2.163,57 zł). W ramach przeciwdziałania bezrobociu władze miasta wprowadziły szereg ulg i zwolnień w podatku od nieruchomości. Od 2002 do 2006 r. skorzystało z nich 135 firm, które utworzyły 643 nowe miejsca pracy. Nowych miejsc pracy przybywa również dzięki Miejskiemu Programowi Aktywizacji Bezrobotnych. Od 2003 r. do 2006 r. z refundacji kosztów zatrudnienia 114 osób skorzystały 24 firmy. Refundację przyznano w wysokości 252,4 tys. zł. Zaś z dofinansowania w wysokości 64,3 tys. zł kosztów remontu i wyposażenia lokali skorzystały 23 osoby, które założyły własne firmy.


29 sierpnia 2006 - Pancerniki w dobre ręce

W lipcu tego roku rozpoczęła się druga odsłona, zorganizowanej przez Instytut Transportu Samochodowego kampanii społecznej - Klub Pancernika Klika w Fotelikach.
Kampania realizowana była w ramach projektu Unii Europejskiej - EUCHIRES, mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa na europejskich drogach. W ogólnopolską akcję, tak jak w zeszłym roku, włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komenda Główna Policji.
Wakacje są czasem, kiedy najmłodsi użytkownicy dróg, podróżują ze wzmożoną częstotliwością. Zadaniem dorosłych jest sprawić, aby te podróże były jak najbardziej bezpieczne. Bezpieczeństwo dziecka w aucie zwiększają foteliki i podwyższenia samochodowe. Choć bezpieczeństwo jest najważniejsze, to jest to tylko jeden z wielu aspektów. Pamiętajmy, że dzięki takim zabezpieczeniom, nasze dzieci mniej się nudzą w trakcie podróży - siedząc wyżej mogą podziwiać widoki za szybą, co nie jest bez znaczenia w trakcie długich wakacyjnych wojaży.
W związku z trwającą kampanią redakcja "Dziennika" ogłasiła konkurs plastyczny dla dzieci pt."Krajobraz za szybą - co ciekawego widziałem podczas wakacyjnych podróży samochodem". Na konkurs mimo przedłużenia terminu wpłynęło niewiele prac. Komisja w składzie: Hanna Bakuła - malarka, Ewa Solima - malarka i rzeźbiarka, Ryszard Wawryniewicz - Poseł na Sejm RP i Jerzy Gaszyński - dziennik.swidnica.pl spośród nadesłanych prac postanowiła nagrodzić: Piotra i Pawła Studnickich lat 11 i 5 ze Świdnicy oraz Polę Kruk z Bystrzycy Górnej lat 6,5 maskotkami - pancernika Gustawa nadesłanymi na konkurs przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Gratulujemy młodym artystom, wkrótce dostarczymy nagrody.


29 sierpnia 2006 - Drezyną do Zagórza!

W dniach 2,3 września odbędzie się druga Edycja Drezynowych przejazdów turystycznych na linii 285, na odcinku Świdnica Kraszowice - Zagórze Śląskie. Tegorocznym organizatorem imprezy jest Urząd Miasta w Świdnicy, Dolnośląski Zakład Przewozów Regionalnych PKP, Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.
Plan imprezy przewiduje odjazdy pociągów drezynowych w dniach 2 i 3 września o stale wyznaczonych godzinach: 9:45, 11:00, 12:30, 14:25, 16:15, 17:30, 19:15. Pierwszy sobotni przejazd o godzinie 9:45 zarezerwowany jest dla dziennikarzy i zaproszonych gości. Do dyspozycji zainteresowanych mieszkańców i turystów będzie 6 turystycznych drezyn spalinowych. Dodatkowo planowana jest możliwość odbycia przejażdżki drezyna ręczną do stacji Bystrzyca Dolna.
Trasa "drezynowej" podroży prowadzić będzie 11 kilometrowym odcinkiem nieużywanej linii kolejowej Świdnica - Jedlina Zdrój, od nieczynnej stacji w Kraszewicach do stacji w Zagórzu Śląskim. Bilety w cenie 15 zł normalny oraz 8 zł ulgowy można będzie nabyć u organizatorów, w namiocie usytuowanym na peronie dworca Świdnica Kraszowice. Ilość biletów na przejazd jest ograniczona!
W celu ułatwienia dojazdu informujemy że wyjątkowo na stacji Świdnica Kraszowice, w dniach organizacji imprezy będą się zatrzymywać pociągi regionalne kursujące na linii Kamieniec Ząbkowicki - Legnica.
Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 608 833 671


29 sierpnia 2006 - Wręczenie certyfikatu

25 sierpnia w auli Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu ISO 9001:2001 Urzędowi Miejskiemu w Żarowie.
Na uroczystości obecni byli wszyscy pracownicy urzędu, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i zaproszeni przedstawiciele samorządów powiatu świdnickiego. Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów podziękowała wszystkim pracownikom za pracę jaką wykonali, aby uzyskać certyfikat jakości i wyraziła przekonanie, że poziom usług świadczonych przez żarowski urząd będzie wzrastał. Certyfikat ISO 9001:2001, pierwszy dla urzędu w powiecie świdnickim, na ręce Lilli Gruntkowskiej przekazał dyrektor firmy certyfikującej Tuvpol profesor Piotr Wrzecioniarz. Profesor wyraził uznanie dla kierownictwa i wszystkich pracowników za trud włożony we wprowadzanie polityki jakości i zaprosił do podjęcia kolejnych wyzwań w doskonaleniu zarządzania jakością.
Podczas piątkowej uroczystości Burmistrz Lilla Gruntkowska nagrodziła pracowników, którzy w sposób szczególny włączyli się w przygotowywanie procedur zarządzania w urzędzie miejskim i awansowała dwóch pracowników na inspektorów. Po zakończeniu części oficjalnej zebrani w auli gimnazjum wysłuchali koncertu duetu z Zespołu Muzyki Dawnej i obejrzeli prezentację utalentowanego laureata wielu prestiżowych nagród - studenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych - pasjonata projektowania samochodów żarowianina Bogusława Parucha. Projekty będzie można obejrzeć niebawem w holu Urzędu Miejskiego.


29 sierpnia 2006 - Czat z Anną Barańską

Już w najbliższy piątek 1 września o godzinie 21.00 na chacie będziemy gościć przyjmującą Grześków Goplany Kalisz - Anię Barańską.
Przypomnijmy, że Anna Barańska jeszcze kilka lat temu grała w MKS Świdnica.
Serdecznie zapraszamy sympatyków siatkówki - http://www.polchat.pl/chat/?room=Ania+Baranska. Czat organizowany jest przez kibiców z Kalisza.


29 sierpnia 2006 - Modernizacja trwa

Prace modernizacyjne strzegomskich basenów cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Jak poinformował nas kierownik robót Stanisław Grzesik obecnie na terenie budowy oprócz budowlańców z Polski pracuje czteroosobowa brygada z Niemiec. Są to pracownicy austriackiej firmy, która od wielu lat jest liderem na europejskim rynku w budowie basenów. Firma ta zajmuje się produkcją, dostawą oraz montażem najwyższej trwałości niecek ze stali nierdzewnej. Właśnie takie niecki aktualnie montowane są w dużym basenie. Dzięki nim woda będzie miała niesamowitą barwę błękitu (ten wspaniały efekt optyczny daje połączenie stali nierdzewnej z wodą). Ponadto - i co ważniejsze - jak zapewnia producent, basen będzie łatwy w utrzymaniu (zimą woda nie przymarznie do ścian), a koszt jego eksploatacji będzie niezwykle niski. Powoli firma przymierza się do montażu pomp cieplnych, dzięki którym wydłuży się okres korzystania z basenu.
Na budowie prace nie ograniczają się jedynie do instalacji niecek. Na obiekcie adaptowane są pomieszczenia techniczne, w których znajdą się m. in. rozdzielnia elektryczna oraz urządzenia uzdatniające wodę, a w brodziku dla dzieci trwają prace fundamentowe. Wykończona już została natomiast podziemna komora techniczna. Jest to istotne miejsce w każdym basenie rekreacyjnym, bowiem to w nim umieszczone zostaną pompy atrakcji wodnych. Prawie gotowe są także betonowe tarasy do leżakowania. Brakuje na nich jedynie drewnianych elementów. Z kolei stare granitowe schody po oczyszczeniu wyglądają niemal jak nowe. Jak widać na budowie ciągle coś się zmienia. Kierownik robót zapewnia, że prace zostaną ukończone w terminie, tj. na początku stycznia 2007 roku.
Każdy odwiedzający kąpielisko znajdzie tu coś dla siebie. Obiekt zaprojektowany jest z myślą zarówno o osobach starszych, niepełnosprawnych i małych dzieciach, o tych którzy lubią pływać i tych co chętnie korzystają z atrakcji - nie tylko wodnych. A jak obiecują wykonawcy, atrakcji z pewnością nie zabraknie.


29 sierpnia 2006 - Umowa partnerska

27 sierpnia Gmina Jaworzyna Śląska podpisała kolejną umowę o partnerskiej współpracy z niemiecką gminą Ostritz i ratyfikowała umowę podpisaną 6 listopada 2005 roku z francuską Gminą Peyremale.
Wydarzenie miało miejsce w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i uczestniczyli w nim - Burmistrz Halina Dydycz, Za-ca Burmistrza Natalia Kita, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chęcik, Evelyne Xavier - Burmistrz Peyremale wraz z delegacją, Friedrich Tschirner - Burmistrz Ostritz, Arno Wolf - Burmistrz Pfeffenhausen wraz z delegacją, Radim Walky - Zastępca Starosty Miasta Teplice nad Metują wraz z delegacją, radni Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, sołtysi wsi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy i zakładów pracy oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska.
Partnerstwo gwarantuje wzajemne korzyści na wielu płaszczyznach życia gospodarczego i kulturalnego, a nawiązane kontakty między mieszkańcami mają szansę przerodzić się w długotrwale i prawdziwe przyjaźnie.


29 sierpnia 2006 - Atmosfera do zmian

Nowy Dyrektor ZDP Leszek Loch przedstawił na Zarządzie Powiatu koncepcję przeniesienia siedziby Zarządu Dróg z budynku przy ul. Częstochowskiej w Świdnicy do budynku Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej. Od dawna wiadomo, że za dzierżawę pomieszczeń przy Częstochowskiej ZDP płacił rokrocznie prawie 60 tys. zł. Z kolei na szkole w Jaworzynie Śląskiej wisi widmo likwidacji z uwagi na małe zainteresowanie uczniów nauką w tej szkole, a co za tym idzie małym naborem do klas pierwszych. Myślano również o możliwości innego wykorzystania dużego budynku szkoły, który posiada ogromny potencjał lokalowy. Pomysł przeniesienia ZDP do tej placówki okazał się strzałem w dziesiątkę. Lokalizacja w Jaworzynie Śląskiej, praktycznie w środku Powiatu, jest dużym ułatwieniem komunikacyjnym. Sam budynek szkoły daje duże pole do manewru, w łatwy sposób można go dostosować do potrzeb drogowców. Oczywiście nie ucierpią na tym uczniowie, którzy kształcą się w Zespole Szkół.
Zarząd Dróg zajmowałby tylko pomieszczenia parteru starej części szkoły wraz z garażem, pozostała część budynku tj. pierwsze piętro oraz hala sportowa byłaby nadal użytkowana przez szkołę - mówi Leszek Loch, dyrektor ZDP. Pracowników ZDP cieszą także warunki sanitarno-bytowe jakie czekają na nich w nowej siedzibie. Natryski, umywalnie, szatnie to coś, czego brakuje w obecnej siedzibie. Planuje się, że utrzymanie letnie przyszłego sezonu ZDP wykona własnymi siłami, będzie konieczność zatrudnienia większej grupy robotników drogowych.
Dodatkowym plusem jest niewielka odległość od Żarowa, gdzie znajduje się hala i plac na różnego rodzaju składowiska materiałów drogowych. Oprócz tych zmian zlikwidowany i przeniesiony zostanie także Obwód Służby Drogowej w Strzegomiu. Planuje się, że ZDP rozpocznie pracę w nowej siedzibie już w październiku.


29 sierpnia 2006 - Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych

Niezapomnianym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce była niedawna pielgrzymka Ojca św. Benedykta XVI. Na jego pielgrzymim szlaku nie zabrakło spotkania z osobami chorymi i cierpiącymi, których nazwał świadkami Bożego Miłosierdzia. Mając w pamięci te słowa, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych zaprasza osoby niepełnosprawne ich rodziny i przyjaciół do udziału w VII Diecezjalnej Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 2 września. Hasłem spotkania będzie wezwanie "Trwajmy mocni w wierze z Maryją"
Program uroczystości:
godzina 10.00 - Powitanie Pielgrzymów
godzina 11.00 - Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp Stefana Cichego z udziałem duszpasterzy osób niepełnosprawnych
godzina 13.00 - Wspólny posiłek
Sanktuaryjne Świętowanie: występy orkiestr i zespołów, wręczenie wyróżnień "Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych", spektakl plenerowy "Kolorowa karawana" - Teatr Piotruś Pan - Wrocław
godzina 16.00 - Błogosławieństwo końcowe i rozesłanie pielgrzymów
Kontakt telefoniczny w sprawach organizacyjnych pielgrzymki - 0 602 742 833


29 sierpnia 2006 - Rocznica wybuchu II wojny światowej

67 lat mija od chwili agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. 3 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczystość upamiętniająca.
Hołd pomordowanym w obozie Gross-Rosen, a także ofiarom II wojny światowej złożą byli więźniowie KL Gross-Rosen, przedstawiciele związków kombatanckich, organizacji Sybiraków, okoliczna ludność, młodzież, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo.
Uroczysta Polowa Msza Święta będzie celebrowana przez biskupa świdnickiego ks. prof. Ignacego Deca, z udziałem orkiestry wojskowej Śląskiego Okręgu Wojskowego, którego dowódcą jest gen. dywizji Fryderyk Czekaj. Początek mszy planowany jest na godz.12.00
Gościem uroczystości będzie były więzień Pan Norbert Widok, który przed ich rozpoczęciem będzie podpisywał wydane przez Muzeum swoje wspomnienia z obozu publikowane pt: "Przeżyć".


29 sierpnia 2006 - Będzie prąd

Od 21 sierpnia firma Bachórz s.c. rozpoczęła budowę zasilania energetycznego do budynków przy ul. Cembrowskiego. Budowana linia energetyczna jest włączona w sieć energetyczną przy skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Mickiewicza. Planowany termin zakończenia prac to 8 września. Do tej pory wykonano linię kablową od ul. Słowiańskiej wzdłuż ul. Mickiewicza i częściowo w ulicy Cembrowskiego. W tym tygodniu będą montowane złącza kablowe dla odbiorców - właścicieli poszczególnych działek. Do końca sierpnia powinna być skończona budowa sieci wodociągowej ul. Cembrowskiego, wykonany został również projekt sieci gazowej, której budowa rozpocznie się bezpośrednio po uzyskaniu zezwolenia na budowę.
Niestety nie jest możliwe wykonywanie tych prac jednocześnie, ponieważ każdą z nich wykonuje wyspecjalizowana firma. Różni są też zleceniodawcy. Jeśli chodzi np. o sieć energetyczną jest ona wykonywana na zlecenie Koncernu Energetycznego Energia - Pro, z kolei sieć wodociągowa budowana jest na zlecenie Gminy Żarów. Firma, która będzie wykonywać kolejny rodzaj uzbrojenia może rozpocząć pracę dopiero po zakończeniu robót przez poprzednią firmę.
Jeszcze w tym roku na Osiedlu Cembrowskiego planowane jest wykonanie kanalizacji sanitarnej i sieci gazowej.


29 sierpnia 2006 - Kanalizacja w Granicznej

Budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Graniczna dobiegła końca. W dniu 23 sierpnia rozpoczął się odbiór techniczny zrealizowanej inwestycji.
Uczestniczyli w nim m. in. mieszkańcy wsi, którzy mieli okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Odbioru technicznego dokonali zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, przedstawiciele Zarządu WIK, wykonawcy, inspektor nadzoru, a także pracownicy Wydziału Inwestycji i Rozwoju. W Granicznej została wybudowana główna tłocznia ścieków o parametrach umożliwiających przepompowywanie ścieków na teren Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Strzegomiu ze wszystkich wsi rejonu północnego naszej gminy, tj. Goczałkowa, Goczałkowa Górnego, Kostrzy, Żelazowa, Żółkiewki, Wieśnicy, Godzieszówka i Rogoźnicy. Łączna długość nowej sieci kanalizacji sanitarnej (tłocznej, grawitacyjnej) wraz z przyłączami wyniosła 4915 m.
Prace budowlane trwały od 14 października 2005 r. do 14 sierpnia tego roku. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 1 731 736, 65 zł. Inwestycja była dofinansowana w formie dotacji i pożyczki - w wysokości łącznej 865 868 zł - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział w Wałbrzychu.


28 sierpnia 2006 - Pomoc dla gmin Dolnego Śląska

Informujemy, że jutro wojewoda Krzysztof Grzelczyk oraz wiceminister MSWiA Paweł Soloch wręczą promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych 50 dolnośląskim gminom i powiatom poszkodowanym w wyniku sierpniowych ulew.
Promesy na około 25,5 mln złotych przeznaczone są na odbudowę infrastruktury samorządowej.
Promesy zostaną wręczone o godzinie 12.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim.


28 sierpnia 2006 - II Grand Prix MTB Solidarności

26 sierpnia się II Grand Prix MTB Solidarności. Duże zainteresowanie zawodników z całego regionu oraz niepowtarzalne urok jaworzyńskiej żwirowni na której można wytyczyć różnorodne i bardzo ciekawe technicznie trasy sprawiło, że impreza wpisała sie na stałe do kolarskiego kalendarza. Dużym zainteresowaniem cieszył się pierwszy wyścig rozegrany dla dzieci i młodzieży nie zrzeszonej w klubach kolarskich. Do udziału w nim zgłaszali się podwórkowi sportowcy z miasta, oraz kilkoro dzieci przyjezdnych.
Najmłodsi rywalizowali na trasie specjalnie przygotowanej dla nich tzw. "małej pętli", wraz ze wzrostem wieku zawodników oraz posiadanego doświadczenia trasa stawała się dłuższa i trudniejsza. Zawierała długie podjazdy i strome zjazdy. Osiągnięcie takiej różnorodności etapów było możliwe ze względu na naturalne atuty jaworzyńskiej żwirowni.
Po kilkugodzinnych zmaganiach kolarskich wydało się wyłonić zwycięzców z kazdej kategorii. Nastąpiła długo oczekiwana chwila dekoracji najlepszych i rozdawania dyplomów pamiątkowych.


28 sierpnia 2006 - Najlepsze na Dolnym Śląsku

Na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych - Partynice w dniach od 19 do 20 sierpnia odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Ujeżdżeniu, Eliminacje Mistrzostw Polski Młodych Koni oraz Regionalne Zawody w Ujeżdżeniu. W sumie rozegrano około dwudziestu konkursów o różnym stopniu trudności. Na starcie nie zabrakło zawodników LKS Stragona.
W ramach Mistrzostw Dolnego Śląska w ujeżdżeniu walka toczyła się w trzech kategoriach wiekowych. W najłatwiejszych konkursach klas P, czyli pośrednich, rywalizowali juniorzy. Tu barwy Stragony reprezentowała Hanna Bokszczanin - podopieczna Katarzyny Konarskiej. Po zaciętej walce z Joanną Pawlak reprezentującą gospodarzy Hania była najlepsza w tej kategorii. W kategorii młodych jeźdźców pierwsze miejsce wywalczyła Małgorzata Skupisz na koniu Dront z AKU Thomson. Zawodniczki prezentowały programy klas N - normalnych.
W najtrudniejszych konkursach klas C - ciężkich, najlepsza okazała się Katarzyna Konarska na koniu Oleon. Tym samym para ta zamieniła ubiegłoroczne wicemistrzostwo na mistrzostwo i w pełni zasłużenie zdobyła złoty medal Mistrzostw Dolnego Śląska Seniorów w Ujeżdżeniu.


28 sierpnia 2006 - "Chatka Puchatka"

24 sierpnia odbyło się uroczyste zakończenie turnusu letniego w świetlicy środowiskowej "Chatka Puchatka" w Łażanach. Dzieci odwiedziła Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów, Renata Bielińska z Ośrodka Pomocy Społecznej i Rada Sołecka wsi Łażany.
Uczestnicy turnusu opowiadali gościom jak spędzali czas w czasie tych dwóch tygodni zajęć w świetlicy. A było o czym opowiadać. Turnus rozpoczął się "Dniem Bociana", w tym dniu "Chatkę Puchatka" odwiedził ornitolog, który opowiedział o zwyczajach i życiu tych pięknych ptaków. Na zajęciach uczestnicy, a było ich aż 25, mogli spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach. Organizowane były zawody sportowe: turniej tenisa stołowego, turniej piłkarski i zawody zwinnościowo - sprawnościowe.
Można było spróbować swoich sił w lepieniu z masy solnej, rysowaniu i malowaniu. Podczas konkursu kulinarnego wszyscy uczestnicy z robili naleśniki, przyrządzali koktajle i pyszne kanapki. I tak jak w kuchni dziewczynki nie miały sobie równych, tak w konkursie hip - hopowym zdecydowanie lepsi byli chłopcy. Ale wygrana nie była najważniejsza, liczyła się dobra zabawa. Najmilej dzieci wspominały wyjazd na basen do Świdnicy i wspólne ognisko z kiełbaskami. Turnus zakończył się wycieczką rowerową po Gminie Żarów.


28 sierpnia 2006 - Pomoc materialna

Urząd Gminy Dobromierz przypomina, że do 15 września można składać wnioski o stypendium szkolne. O pomoc mogą ubiegać się uczniowie szkół publicznych i niepublicznych (nie dotyczy uczniów klas zerowych), słuchacze kolegiów nauczycielskich, językowych i pracowników służb społecznych do ukończenia 24. roku życia oraz wychowankowie ośrodków dla umysłowo upośledzonych.
Stypendium przyznawane jest uczniom w trudnej sytuacji materialnej o miesięcznym dochodzie niższym niż 316 zł na osobę w rodzinie. Wniosek o pomoc materialną mogą złożyć rodzice lub prawni opiekunowie, pełnoletni uczeń, dyrektor placówki, do której uczeń uczęszcza. Wniosek powinien zawierać określenie formy pomocy wraz z umotywowaniem jej przyznania.
Do wniosku należy dołączyć wymagane zaświadczenia. Formularze wniosków dostępne są w szkołach, Urzędzie Gminy i siedzibie GOPS, można je pobrać również tutaj - stypendium szkolne - >>> pobierz, zasiłek szkolny - >>> pobierz
. Termin składania wniosków upływa 15 września natomiast dla słuchaczy kolegiów nauczycielskich, językowych i pracowników służb społecznych (do ukończenia 24. roku życia) - 15 października.
Wnioski należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobromierzu, ul. Cmentarna 14 codziennie od godz. 7.00 do 15.00 Dodatkowe informacje - od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 we wtorek w godzinach od 8.00 do 16.00 telefon do UG - 074 8586206, wew. 45) oraz od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00 - telefon do GOPS - 074 8586237.


28 sierpnia 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej wczoraj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej, zespół Victorii Świebodzice zremisował na swoim boisku ze Stalą Świdnica 2:2.
W Świdnicy Polonia/Sparta pokonała Kryształ Stronie Śląskie 1:0.


28 sierpnia 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki wczorajszej kolejki spotkań.
LKS Bystrzyca Górna 5-0 Skalnik Czarny Bór
Szczawienko Wałbrzych 4-2 Jedlinianka Jedlina Zdrój
Granit Roztoka 3-1 Unia Jaroszów
Zieloni Mrowiny 1-1 Victoria II Świebodzice
Górnik Boguszów-Gorce 6-1 Płomień Makowice
Zjednoczeni Żarów 7-3 Gwarek Wałbrzych
Włókniarz Głuszyca 3-0 Sudety Dziećmorowice
Grom Witków 1-0 Karolina Jaworzyna Śląska


28 sierpnia 2006 - 60 - lecie KS Zjednoczeni Żarów

Obchody 60-lecie KS Zjednoczeni Żarów zostały podzielone na dwie częś;ci.
25 sierpnia na spotkanie zaproszeni goście (byli i obecni piłkarze, działacze i pracownicy klubu) mogli oglądać przygotowaną; prezentację dotyczącą historii całego piłkarstwa powojennego w Żarowie oraz otrzymali wydaną z okazji jubileuszu książkę "Historia żarowskiej piłki nożnej" napisaną wspólnie przez panów Roberta Kaśkowa, Piotra Araszczuka i Zbigniewa Malickiego. Po prezentacji odbył się bankiet ufundowany przez byłego Prezesa klubu obecnie Posła na Sejm RP Zbigniewa Chlebowskiego.
W sobotę na Stadionie Miejskim w Żarowie najpierw odbył się mecz zespołów młodzieżowych, następnie uroczysty przemarsz orkiestry dętej, doboszy, chirliderek oraz kilku pokoleń piłkarzy i działaczy klubu, którzy wnieśli na boisko ogromną flagę klubową, która następnie przez najmłodszych piłkarzy została zawieszona za jedną z bramek. Po tym wręczone zostały odznaczenia sportowe. Oprócz tego klub Zjednoczeni ufundował pamiątkowe medale dla swoich byłych zawodników i działaczy. Następnie odbył się mecz oldbojów złożonych z byłych zawodników i działaczy klubu oraz zaproszonych gości w tym min. Włodzimierz Ciołek. Mecz zakończył się wynikiem 8-1 dla drużyny oldbojów. Bramki dla wygranych zdobyli: Włodzimierz Ciołek i Mariusz Kowalski po 3, Paweł Kaśków, Piotr Szukalski po 1 dla pokonanych Mariusz Bryła. Po meczu odbyły się rzuty karne zakończone wynikiem 4-4.


28 sierpnia 2006 - 60 lat LZS

3 września odbędą się Regionalne Obchody 60-lecia działalności LZS. Uroczystości odbędą się na obiekcie sportowym LZS w Mokrzeszowie.
W programie między innymi wręczenie odznaczeń, występy zespołów artystycznych, prezentacja i pokazy klubu motorowego Red Rider, przejażdżki konne i bryczkami, zabawa taneczna 60-lecia.
Uroczystości rozpoczną się Mszą odprawioną na boisku sportowym o godzinie 11.00.


27 sierpnia 2006 - Galeria "rośnie"

W "Wielkiej Galerii Fotografii" zamieściliśmy prace kolejnych autorów. W tej chwili Galerię tworzy dwadzieścia osób - mieszkańców powiatu świdnickiego.
Zapraszamy następnych fotografujących, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu ze zdjęciami o dopisanie imienia i nazwiska autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Tematyka zdjęć jest dowolna. Mają to być najciekawsze, najlepsze fotografie jakie wykonał fotografujący. "Wielka Galeria Fotografii" - >>> zobacz


27 sierpnia 2006 - Plac jak nowy

Niespełna dwa tygodnie trwał remont placu przy ulicy Kolejowej, gdzie znajdują się przystanki prywatnych przewoźników.
Plac został wybrukowany, a betonowe ogrodzenie rozebrane.
Na jesieni miasto planuje ustawienie dodatkowej wiaty przystankowej i wymianę tablic rozkładów jazdy.
Remont możliwy był dopiero teraz, ponieważ miasto przejęło ten teren od PKP zaledwie kilka miesięcy temu. Prace pochłonęły 19 tys. zł.


27 sierpnia 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LKS Ślęża Biała - LZS Sudety Kątki - 1:4
LZS Błękitni Tworzyjanów - LZS Marcinowice - 1:2
PKS Ślęża Wiry - LZS Śmiłowice - 8:1
LZS Pogoń Strzelce - LZS Tąpadła - 11:0
LZS ZRYW Zebrzydów - LZS Błękitni Bystrzyca Dolna - 2:2
LKS Czarni Szczepanów - LZS Gola Świdnicka - 0:4
grupa 2
LZS Granit Rogoźnica - LZS Boleścin - 1:1
LZS Tomkowice - LZS Błękitni Komorów - 8:3
LZS Zjednoczeni Gościsław - LZS Sokół Kostrza - 8:2
LKS Zryw Imbramowice - LZS Błyskawica Kalno - 3:2
LZS Orzeł Goczałków - LZS Grom Bartoszówek - 2:1
KS Gryf Kraszowice - LZS Czarni Modlęcin - 0:3


27 sierpnia 2006 - Czwartoligowcy - remisowo

Rozegrana została piąta kolejka spotkań IV ligi piłki nożnej. Wczoraj piłkarze AKS Strzegom rozegrali mecz wyjazdowy w Mirsku. Mecz zakończył się remisem. Włókniarz Mirsk - AKS Strzegom 1-1.
Również wczoraj mecz rozegrali piłkarze Polonii/Sparty Świdnica. Świdniczanie grali u siebie z MKS Oława i ten mecz zakończył się także remisem. Polonia/Sparta Świdnica - MKS Oława 1-1.


26 sierpnia 2006 - Inauguracja kulturalna

Recital Edyty Geppert uświetni Inaugurację Sezonu Kulturalnego 2006/2007 w Świdnicy, którą zaplanowano na 9 września.
W trakcie uroczystości wręczone zostaną doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. Do wstępu na Inaugurację w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będą upoważniały zaproszenia.
Dla mieszkańców zainteresowanych uczestnictwem w uroczystości przewidziano kilkadziesiąt zaproszeń. Można je odbierać w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43 (na parterze).


26 sierpnia 2006 - Czat rozpoczęty

W tej chwili trwa na chacie spotkanie z Panem Marianem Dudkiem. Rozpoczęło się o godzinie 20.00.
Zapraszamy osoby, które zgadzają się z opiniami Pana Mariana jak i jego oponentów. Liczymy na rzeczową i kulturalną dyskusję.


26 sierpnia 2006 - Festyn w Muzeum

Rzęsisty deszcz przywitał uczestników imprezy jaka rozpoczęła się dziś w południe w "Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku" w Jaworzynie Śląskiej. Miejmy nadzieję, że nie przeszkodzi on miłośnikom fotografii cyfrowej w udziale w konkursie fotograficznym ogłoszonym przez Muzeum Kolejnictwa. Najciekawsze prace zostaną wykorzystane przez Muzeum do celów naukowych i reklamowych.
Na uczestników festynu prócz interesujących eksponatów czeka przejażdzka drezyną ręczną oraz kilkanaście kramów gdzie można będzie się posilić.
Wstęp jest bezpłatny więc zachęcamy wszystkich aby aby skorzystali z wolnego czasu i udali się do Jaworzyny Śląskiej.


26 sierpnia 2006 - Powakacyjny rozkład MPK

Od 4 września będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy autobusów MPK.
Szczegółowy rozkład zostanie wywieszony na słupach przystankowych 2 września.
Będzie można się z nim zapoznać również pod adresem internetowym: www.mpk.swidnica.pl.
Radzimy to uczynić jak najszybciej by nie zostać niemile zaskoczonym czekając na przyjazd autobusu.


25 sierpnia 2006 - Festiwal Piasta

Już po raz czwarty marka Piast z portfela Carlsberg Polska jest współorganizatorem i sponsorem Festiwalu Piasta (wcześniej - Biesiady Piasta), wydarzenia cieszącego się na Dolnym Śląsku i w jego okolicach ogromną popularnością. Cykl dziewięciu imprez pod wspólnym szyldem Festiwalu Piasta w tym roku dostarcza szczególnie wielu atrakcji muzycznych. Trasa koncertowa Piasta rozpoczęła się 1 lipca.
jutro festiwal zawita do Świdnicy nad Zalew Witoszówki. Piast, tradycyjnie już, zapewni odwiedzającym liczne atrakcje, dbając o dobrą zabawę podczas pełnych emocji konkursów, rodzinnych i indywidualnych, gier i loterii. Wśród nich m. in. przeciąganie liny, koło fortuny i pokazy laserowe. Na zwycięzców konkursów, rozgrywających się zarówno na scenie jak i na terenie całej imprezy, czekają liczne nagrody w postaci gadżetów opatrzonych logo Piasta, tj. koszulki, bandanki, smycze, kufle, etc.
Tego dnia na estradzie wystąpi In-Grid, popularna w Polsce włoska wokalistka, a także: Doniu, Liber, Ascetoholix i Norbi


25 sierpnia 2006 - Gość na chacie

26 sierpnia na chacie gościć będzie Marian Dudek.
Chat rozpoczynamy o godzinie 20.00.
Zapraszamy osoby, które zgadzają się z opiniami Pana Mariana jak i jego oponentów. Liczymy na rzeczową i kulturalną dyskusję.


25 sierpnia 2006 - Tour de Pologne

"Tour de Pologne to jedna z najważniejszych imprez kolarskich." - mówił na wczorajszej konferencji prasowej prezes Lang Teamu - Czesław Lang.
Emocje sportowe będą na najwyższym poziomie. Zobaczymy wiele wspaniałych sław kolarstwa. Startuje 20 najlepszych zespołów świata a wśród nich takie sławy jak Frank Schleck - wicelider klasyfikacji ProTour, Jens Voigt - dwa razy drugi w historii Tour de Pologne, Cadel Evans - zwycięzca Tour de Romandie, tegoroczny Tour de France ukończył tuż za podium, Jose Ivan Guttierez - wicemistrz świata w jeździe na czas czy Stefan Schumacher - jeden z bohaterów tegorocznego Giro d’Italia. Z najlepszych polskich zawodników zobaczymy m.in.: Cezarego Zamanę, Dariusz Baranowskiego, Marka Rutkiewicza, Bartosza Huzarskiego, Piotra Mazura.
Wyścig to także wspaniała promocja naszego kraju. Oprócz kamer i mikrofonów, które będą podążać za peletonem, dwa helikoptery będą z góry pokazywać na żywo przebieg wyścigu. Transmisja w TVP i po raz pierwszy w Eurosporcie pozwoli zaprezentować nasz kraj widzom w kraju i na całym świecie. Wyścig wystartuje 4 września z Warszawy. W naszym powiecie będzie 8 września.
Przy okazji wyścigu zorganizowano ciekawy konkurs dla miast, przez które przejeżdża peleton. Oceniana będzie oryginalność w sposobie kibicowania i przyjęcia kolarzy, liczba widzów, sposób organizacji w zapewnieniu bezpieczeństwa imprezy, atmosfera, wystrój miasta i imprezy towarzyszące. Do wygrania kampania reklamowa na antenie Radia RMF FM.


25.09.2006 - Prezentacja w Warszawie

Świdnica zakwalifikowała się do konkursu "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości".
We wtorek, 29 sierpnia w Ministerstwie Gospodarki miasto przedstawi swoją prezentację.
Nagrodę przedsiębiorczości ustanowił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Günter Verheugen.
Ma ona honorować i nagradzać wyróżniające się inicjatywy wspierające przedsiębiorczość na poziomie regionalnym.


25.09.2006 - Siatkówka - nabór do sekcji

Od 4 września Miejski Klub Siatkówki - Świdnica prowadzi zajęcia grupy środowiskowej (grupa początkująca) dla dziewcząt.
Mile widziane uczennice od klasy czwartej szkoły podstawowej i starsze. Zajęcia odbywają się w poniedziałki 16.30 i czwartki - 15.30.
Chętne dziewczęta zapraszamy do Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów w Świdnicy.
Zajęcia prowadzone są nieodpłatne.


25 sierpnia 2006 - Regaty tydzień później

IV Regaty "Książęcy Szkwał 2006" odbędą się tydzień później. Termin rozegrania zawodów, ze względów organizacyjnych, został przesunięty na 22-24 września. Regaty o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie OMEGA w systemie przesiadkowym odbędą się w Lubiatowie. Do dziś zgłosiły się już 23 załogi.
Wpisowe od osoby biorącej udział w regatach wynosi 175 zł i obejmuje, dwa noclegi, wyżywienie, czarter łodzi oraz zabezpieczenie regat. Na regaty mogą się również wybrać kibice. Ich koszt uczestnictwa wynosi 135 zł i obejmuje noclegi, wyżywienie oraz pływanie na łodziach. Zgłoszenia przyjmuje i informacji udziela p. Edyta Czerniec z Departamentu Rozwoju Gospodarczego (pok. 303), tel. 074 8562-917.


25 sierpnia 2006 - Praca dla dekarzy

Urząd Miejski w Świebodzicach poszukuje w trybie pilnym dekarzy w celu wykonania miejscowych napraw dachów na terenie Miasta Świebodzice.
Zainteresowane pracami dekarskimi firmy prosimy o kontakt drogą elektroniczna na jeden z wymienionych adresów e-mailowych:
swiebodzice@swiebodzice.pl,
zgmswiebodzice@hb.pl lub telefonicznie pod numer telefonu - 666-96-01.


25 sierpnia 2006 - Zasiłek dla powodzian

Świdniczanie, którzy najbardziej ucierpieli w tegorocznej powodzi mogą się ubiegać o bezzwrotny zasiłek celowy. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zasiłek dla rodzin najbardziej poszkodowanych nie może przekroczyć 6 tys. zł. Przy określaniu wysokości pomocy bierze się pod uwagę następujące czynniki:
możliwość funkcjonowania we własnym mieszkaniu (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym), prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy na niezbędne potrzeby, rzeczywiste straty w gospodarstwie domowym (podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, czy są zapasy żywności i dostęp do wody pitnej), czy w poszkodowanych rodzinach dzieci będą mogły podjąć lub kontynuować naukę, czy jest możliwość zapewnienia opieki medycznej i zakupu leków dla poszkodowanych, w tym zwłaszcza nie objętych ubezpieczeniem.
Osoby, które spełniają wspomniane kryteria mogą się kontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Różanej 1, tel. 074 853-71-39, 074 852-13-27. Przed przyznaniem świadczenia przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania oraz wykonana ekspertyza w sprawie oszacowania poniesionych strat. Do dziś o przyznanie pomocy wnioskowały trzy osoby.


24 sierpnia 2006 - Koncert w Krzyżowej

W związku z odbywającymi się w Krzyżowej warsztatami muzycznymi dla studentów akademii muzycznych z Polski, Niemiec i Białorusi, zapraszamy Państwa do fundacji na koncert, jaki zagrają 27.08 prowadzący warsztaty Elżbieta Sternlicht (fortepian) i Piotr Pryziaznik (skrzypce).
Usłyszeć na nim będzie można utwory Felixa Mendelssohna Bartholdy (1809-1847), Claude Debussy (1862-1918).
Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00, wstęp jest bezpłatny.


24 sierpnia 2006 - Egzaminy

Dziś w Urzędzie Gminy Świdnica od rana odbywały się postępowania egzaminacyjne na stopień nauczyciela mianowanego.
Nauczyciele kontraktowi, po odbyciu stażu przez 2 lata i 9 miesięcy, przystąpili do ważnego w ich karierze zawodowej egzaminu.
W tym roku o stopień nauczyciela mianowanego starało się pięciu nauczycieli.
Każdy nauczyciel zaprezentował 5-osobowej komisji swój dorobek zawodowy i musiał zdać egzamin.
W tym roku z kandydaci spełnili wszystkie warunki zgodne z rozporządzeniem MENiS w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego.


24 sierpnia 2006 - Dobry Doradca

W Świdnicy podjęła działalność kolejna firma. W samo południe nastąpiło uroczyste otwarcie jej siedziby. Biuro Obsługi Klienta - "Dobry Doradca", bo tak brzmi nazwa firmy, poświęcił biskup świdnicki - Ignacy Dec. Zakres działalności Spółki obejmuje szeroki obszar usług profesjonalnego doradztwa finansowego skomponowany w sposób unikatowy na polskim rynku, a także w obszarze nieruchomości. "Dobry Doradca" jako reprezentant sektora małych i średnich przedsiębiorstw zatrudnia na dzień dzisiejszy w Świdnicy sześć osób. Docelowo na terenie miasta Świdnica oraz powiatu świdnickiego ma znaleźć zatrudnienie dziesięciu doradców finansowych.


24 sierpnia 2006 - Wesołe lato w Borowie

16 sierpnia na boisku sportowym w Borowie odbyła się kolejna impreza dla dzieci z cyklu "Wesołe lato na wsi".
Na licznie zgromadzonych uczestników czekały konkursy plastyczne i sportowe zabawy.
Dla najlepszych organizatorzy przewidzieli ciekawe nagrody.
Podczas trwania całej imprezy serwowane były dzieciom gorące kiełbaski z grilla. W imprezie wzięło udział blisko 70 osób.


23 sierpnia 2006 - Wratislavia Cantans

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.
Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny Festiwalu, przedstawił ideę festiwalu, zamierzenia na przyszłość, szczegóły związane z organizacją tak ogromnego przedsięwzięcia, źródła finansowania. Odpowiadał rówież na wiele pytań padających ze strony przybyłych dziennikarzy.
W Świdnicy odbędą się w tym roku dwa koncerty. Pierwszy z nich już 23 września w Kościele Pokoju, kolejny 30 września w świdnickiej katedrze. Szczegóły - >>> zobacz


23 sierpnia 2006 - Rocznica wybuchu II wojny światowej

67 lat mija od chwili agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. 3 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczystość upamiętniająca.
Hołd pomordowanym w obozie Gross-Rosen, a także ofiarom II wojny światowej złożą byli więźniowie KL Gross-Rosen, przedstawiciele związków kombatanckich, organizacji Sybiraków, okoliczna ludność, młodzież, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo.
Uroczysta Polowa Msza Święta będzie celebrowana przez biskupa świdnickiego ks. prof. Ignacego Deca, z udziałem orkiestry wojskowej Śląskiego Okręgu Wojskowego, którego dowódcą jest gen. dywizji Fryderyk Czekaj. Początek mszy planowany jest na godz.12.00
Gościem uroczystości będzie były więzień Pan Norbert Widok, który przed ich rozpoczęciem będzie podpisywał wydane przez Muzeum swoje wspomnienia z obozu publikowane pt: "Przeżyć".


23 sierpnia 2006 - Giełda książek i podręczników używanych

Kupić nie kupić...ale zawsze przyjść warto. Organizowana po raz trzeci przez ŚOK giełda podręczników i książek używanych to szansa z jednej strony na porządki w domowej biblioteczce a z drugiej na kupienie książek taniej niż w księgarniach.
Oczywiście można przynieść też inne przedmioty, ale wyłącznie te o charakterze antykwarycznym: płyty, kasety, mapy, skrypty akademickie itp. Zapraszamy i życzymy udanych zakupów.
26 sierpnia o godzinie 9.00 w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim. Wstęp dla kupujących wolny, sprzedawcy 5 zł za stolik lub 1 m2 powierzchni.


23 sierpnia 2006 - Szkice z historii Świdnicy przełożone

Trzy lata trwały prace nad najnowszą książką Sobiesława Nowotnego, badacza historii ze Świdnicy. Niedawno ukazał się pierwszy tom pt. "Szkice z historii miasta Świdnicy" Heinricha Schuberta, w przekładzie Sobiesława Nowotnego. Skąd pomysł na publikację?
- To była potrzeba chwili. Jestem bibliofilem, więc często odwiedzam księgarnie i antykwiariaty, a tak dobrej kroniki miasta jeszcze nie było. Podziwiam Heinricha Schuberta za doskonały materiał dowodowy, czyli faktografię. Jego wersja kroniki to prawdziwa historia miasta, bogato ilustrowana. Co ważne jest przystępna zarówno dla historyków, jak i zwykłych czytelników - zaznacza Sobiesław Nowotny.
W przygotowaniu jest drugi tom "Szkiców", który pojawi się późną jesienią jeszcze tego roku. Wydanie trzeciego tomu zaplanowano na wiosnę 2007 roku.


23 sierpnia 2006 - Oldbojs 2006

Oldboje wrocławskiego MOTIP-u okazali się najlepsi podczas rozegranego 19 sierpnia Turnieju Piłki Nożnej "Oldbojs 2006" o Puchar Burmistrza Strzegomia.
Od tegorocznej edycji zawody te mają szczególny charakter, ponieważ poświęcone są tragicznie zmarłemu przed ponad rokiem piłkarzowi AKS-u Strzegom - Łukaszowi Nowakowskiemu. W turnieju wzięło udział 7 drużyn - AKS Strzegom I, Puszczykowo, MOTIP Wrocław i Starostwo Powiatowe w Świdnicy w grupie A oraz UKS Czacz, Ireczki Strzegom i AKS Strzegom w grupie B. W pierwszej z nich rywalizację zdominowali piłkarze z Wrocławia, którzy dwukrotnie wygrali i raz zremisowali, strzelając aż 11 bramek i tracąc tylko 3. Słabo spisali się gospodarze - AKS I - którzy byli tylko tłem dla pozostałych trzech ekip. Drugą grupę bezapelacyjnie wygrali zawodnicy AKS-u II, którzy zwyciężyli UKS Czacz 3:0 i Ireczki 4:0.
W spotkaniu o 3 miejsce w turnieju zespół UKS Czacz ograł Puszczykowo 4:0, a w finale oldboje z Wrocławia nadspodziewanie łatwo uporali się z AKS-em II, wygrywając 3:0. Wszystkie zespoły z rąk zastępcy burmistrza Strzegomia - Wiesława Witkowskiego, radnej Bogumiły Skóry i przedstawicielki sponsorów - Barbary Żmijewskiej otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy i okazjonalne proporczyki. Trofeum zwycięzcom wręczyli rodzice Łukasza - Barbara i Ryszard Nowakowscy.


23 sierpnia 2006 - II Grand Prix Solidarności

26 sierpnia odbędzie się II Grand Prix Solidarności - Wyścig MTB z okazji XXVI rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Wyścig odbędzie się na terenie żwirowni (ul. Towarowa 1) w Jaworzynie Śląskiej, początek zawodów planowany jest na godzinę 10.30. Wyścig MTB odbędzie się w następujących kategoriach:
Kat. Żak do 12 lat (osobno dziewczęta i chłopcy) - 20 min.
Kat Młodzik - 30min.
Kat Junior Młodszy - 45min.
Kat, Junior - 50 min
Orlik P-23, Elita mężczyzn i Masters - 60min
Kat Kobiety Młodziczka - 20min, Juniorka Młodsza - 30min, Juniorka - 45min.
Dodatkowo rozegrany zostanie wyścig dla dzieci i młodzieży niezrzeszonej w klubach kolarskich.
W wyścigu weźmie udział ponad 100 zawodników z regionu Dolnego Śląska i nie tylko. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody we wszystkich kategoriach. Zapraszamy wszystkich do kibicowania uczestnikom wyścigu.


23 sierpnia 2006 - Jaśniej nad rzeką

Mieszkańcy Międzyrzecza korzystający ze skrótu do miasta, prowadzącego przez rzekę i ulicę 3 Maja, mogą czuć się bezpieczniej. Na odcinku drogi, która prowadzi do Międzyrzecza, obejmującym także fragment ul. 3 Maja, zostało zamontowane oświetlenie. Poprowadzono tam linię elektryczną o łącznej długości 300 metrów.
- Oświetlenie w tym miejscu to bardzo dobra sprawa - mówi jeden z mieszkańców Międzyrzecza - Z tego skrótu korzysta dużo osób, ale wieczorami strach było tędy chodzić. Teraz będzie bezpieczniej. Prace budowlane trwały od 11 lipca do 11 sierpnia. Fundusze na budowę oświetlenia pochodziły z budżetu gminy. Koszt inwestycji wyniósł 21 726 zł.
Od kilku lat w gminie Strzegom realizowany jest projekt, który dotyczy modernizacji oświetlenia ulicznego. W pierwszych latach jego realizacji na drogach gminnych wymieniono oprawy i źródła światła na energooszczędne.
Ze względu na to, że gmina zobowiązana jest do pokrywania kosztów oświetlenia ulicznego również na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych zasadnym było przeprowadzenie modernizacji oświetlenia także na tych drogach. Dlatego w 2005 r. dokonano zakupu energooszczędnych opraw i źródeł światła za kwotę ok. 200 tys. zł, a ich montaż jest na ukończeniu. Do września planowana jest wymiana 200 opraw.


23 sierpnia 2006 - Turniej Siatkówki Plażowej

W miniony weekend na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbył drugi już tego lata Turniej Siatkówki Plażowej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.
W turnieju wystartowało 5 dwuosobowych drużyn. Po zaciętej, sportowej i bardzo wyrównanej walce wygrała para Michał Wiśniewski i Piotr Zarzecki. Drugie miejsce zajęli Marek Oczeretko i Radek Dywan a trzecie miejsce przypadło Marcinowi Grabowskiemu i Michałowi Koprowi.
Impreza ta, tak jaki i poprzednia cieszyła się sporym zainteresowaniem o czym świadczył gromki doping zgromadzonej publiczności.


22 sierpnia 2006 - Prezydent na drugą kadencję

Dziś, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, oficjalnie ogłosił zamiar ponownego ubiegania się o stanowisko Prezydenta Miasta. W towarzystwie kilkunastoosobowego Komitetu Honorowego, oraz w otoczeniu przedstawicieli Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej, spotkał się z dziennikarzami w Hotelu Piast-Roman.
- Jednym z moich atutów jest apolityczność - podkreślał Wojciech Murdzek. - Liczę na poparcie wielu środowisk, ponieważ od współdziałania osób o różnych zawodach, doświadczeniach życiowych i poglądach politycznych zależy realizacja planów dotyczących Świdnicy. Z takich właśnie osób składa się szesnastoosobowy Komitet Honorowy popierający Wojciecha Murdzka. W jego składzie znaleźli się artyści, sportowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska kombatanckiego, służby zdrowia, szkolnictwa wyższego, związków zawodowych, ale też pracodawcy - szefowie dużych świdnickich firm i przedstawiciele rzemiosła.
Pytany przez dziennikarzy o to czego mieszkańcy mogą spodziewać się w następnej kadencji, jeśli ponownie zostanie prezydentem, Wojciech Murdzek odpowiedział: - Po tym jak udało się ożywić Świdnicę gospodarczo i uruchomić proces tworzenia nowych miejsc pracy, chciałbym aby jednym z moich strategicznym celów stała się teraz rewitalizacja miasta, ale - tu podkreślił - mam na myśli prawdziwą i kompleksową rewitalizację z wyznaczeniem nowych funkcji dla niektórych obszarów. Nie chodzi tylko o pomalowanie elewacji, ale o kompleksowe załatwienie wielu problemów. Prezydent zaznaczył, że jego kolejnym celem będzie także wyzwolenie potencjału drzemiącego w mieszkańcach Świdnicy. - Ludzie są najważniejsi. Inwestorzy, z którymi się spotykam, pytają o infrastrukturę, drogi, ale przede wszystkim o ludzi oraz ich zdolność do rozwoju, doskonalenia zawodowego, kształcenia ustawicznego lub - jeśli zajdzie taka potrzeba - nawet do przekwalifikowania się, do zmiany profesji.
W przeciwieństwie do swojego konkurenta Wojciech Murdzek stronił od przedwyborczych obietnic. - Mimo, iż pracuję w samorządzie od kilkunastu lat, nigdy nie byłem do tego skłonny. Nie sztuką jest coś obiecać. Staram się raczej wyznaczać strategiczne cele i konsekwentnie je realizować. Tak było w mijającej kadencji - celem było tworzenie nowych miejsc pracy, a konsekwencją są w tej chwili powstające na naszych oczach fabryki. Jeden z dziennikarzy zapytał o to, czy prawdą jest że Wojciech Murdzek będzie także kandydatem popieranym przez Platformę Obywatelską oraz Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent potwierdził, iż rozmowy na temat są prowadzone. Jeden z uczestników spotkania, członek Komitetu Honorowego stwierdził jednak - po co te środowiska mają szukać swojego kandydata? Mają jednego bardzo dobrego: Wojciecha Murdzka.


22 sierpnia 2006 - Wyprawki szkolne rozdane

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego komplet podręczników otrzymało 123 dzieci z rodzin o niskich dochodach, które 4 września po raz pierwszy pójdą do szkoły.
Wyprawki przygotowywane są w ramach rządowego programu wyrównywania warunków startu szkolnego uczniów. Poszczególne szkoły kierując się kryteriami określonymi w programie wytypowały dzieci do wyprawek, ponadto określiły tytuły podręczników, które będą przez nie wykorzystywane w roku szkolnym 2006/2007.
Na wyprawki w tym roku miasto otrzymało blisko 11,5 tysiąca złotych.


22 sierpnia 2006 - Wycieczka do Western City

"Napad na bank", "jazda na byku", pokaz walki "Samo południe" i tańca indiańskiego to tylko niektóre atrakcje, w których uczestniczyły dzieci z gminy Dobromierz podczas wycieczki do Western City.
W ramach letnich zajęć sportowych, które odbywają się w okresie wakacji na wiejskich boiskach terenu gminy Dobromierz zorganizowano jednodniową wycieczkę do Western City. W wyjeździe udział wzięło była 94 dzieci w wieku od 6 - 17 lat. Pogoda dopisała i wszyscy świetnie się bawili. Do głównych atrakcji dnia należały: przejazd kolejką, spacer na koniu, jazda na byku, pokaz walki "Samo południe" , "Napadu na bank" i tańca indiańskiego.
Uczestnicy imprezy sprawdzili również swoje umiejętności w tak oryginalnych konkurencjach jak: wejście na "pal męczarni", rzucie włócznią i nożem oraz celności strzału na Indiańskiej Strzelnicy. Imprezę zakończono wspólnym posiłkiem, którym była pieczona kiełbaska. Wycieczka została zorganizowana przez Gminę Dobromierz ze środków przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


22 sierpnia 2006 - Electrolux od listopada

Na dniach rozpocznie się rekrutacja pracowników, którzy będą produkować kuchenki w świdnickiej fabryce szwedzkiego koncernu Electrolux. - O kilka tygodni przyspieszyliśmy nasze plany z rozpoczęciem produkcji, a co za tym idzie z przyjmowaniem pracowników na linię produkcyjną. Już na początku września doradcy z urzędu pracy będą przeprowadzać testy manualne i na koncentrację. To nic strasznego - zaznacza Dagmara Słowik, szefowa rekrutacji w świdnickiej fabryce Electrolux i wyjaśnia. - Dzięki przeprowadzonym sprawdzianom będziemy wiedzieć, na którym stanowisku produkcyjnym pracownik najlepiej się sprawdzi. Pozwoli to nam również na dobre przygotowanie dla niego nowego miejsca pracy.
Po sprawdzianach, które przeprowadzą doradcy zawodowi Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Dolnośląskiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu, zainteresowani pracą w Electrolux spotkają się na rozmowach kwalifikacyjnych. - Szukamy ok. 60 osób, które od października będą mogły rozpocząć pracę i wezmą udział w rozruchu maszyn. Od listopada według planu ma ruszyć produkcja - dodaje Dagmara Słowik.
Jak tłumaczy szefowa rekrutacji poszukiwani są ludzie, którym po prostu chce się pracować. Wymóg - minimum wykształcenie zawodowe. - Chcemy zatrudnić grupę ludzi, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, którym nie brakuje zapału do pracy. Wiek nie jest dla nas głównym kryterium. Zatrudniliśmy już kilka osób, które mają za sobą nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy. Dla nas liczą się ludzie, ich chęć do pracy i nauki - tłumaczy Dagmara Słowik.
Przypomnijmy, że polska spółka szwedzkiego koncernu deklarowała z początku zatrudnienie do końca 2006 r. 50 osób. Obecnie firma zatrudniła już 30 osób. Do końca roku będzie ich ok. 100. Kadrę kierowniczą i liderów konkretnych działów Electrolux ma już prawie w komplecie. Są to niemal sami mieszkańcy Świdnicy.


22 sierpnia 2006 - Arka Przyjaźni

W dniach 29 lipca - 9 sierpnia w ramach Programu Młodzież, członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic w Rajgrodzie (woj. Podlaskie) realizowali międzynarodowy projekt pt. Arka Przyjaźni. Do swojego projektu zaprosili młodzież z Gimnazjum Sportowego w Jilemnicach (czeskie miasto partnerskie Świebodzic), oraz wychowanków Domu Pomocy Społecznej w Świebodzicach.
Projekt był bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym, brały w nim udział 54 osoby, w tym również osoby niepełnosprawne. Uczestnicy projektu przebywając ze sobą przez 10 dni i nocy nauczyli się wielu ważnych rzeczy m.in. tolerancji dla siebie i dla innych, przekonali się uczestnicząc w wielu zabawach integracyjnych że tolerancja i integracja to proces edukacyjny podobny do nauki pisania, że i w tym wypadku potrzebna jest cierpliwość, zapał i ciekawość świata.
W pierwszych dniach wiele zachowań szokowało a w ostatnich już nic. Przestały istnieć bariery językowe, wszyscy dogadywali się ze sobą bez problemów. Uczestnicy biorący udział w projekcie pokonywali swoje słabości, łamali stereotypy i zawierali nowe znajomości.


22 sierpnia 2006 - Gość na chacie

26 sierpnia na chacie gościć będzie Marian Dudek.
Chat rozpoczynamy o godzinie 20.00.
Zapraszamy osoby, które zgadzają się z opiniami Pana Mariana jak i jego oponentów. Liczymy na rzeczową i kulturalną dyskusję.


22 sierpnia 2006 - Konkurs w Muzeum

"Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza miłośników fotografii cyfrowej do wzięcia udział w konkursie fotograficznym. Prace mają powstać 26 sierpnia bo właśnie tego dnia przybędzie do muzeum kolejny zabytkowy parowóz. Tematem zdjęć jest właśnie ten parowóz oraz pozostałe eksponaty znajdujące się w muzeum. Zdjęcia wykorzystane przez Muzeum do celów naukowych i reklamowych nagrodzone zostaną bezpłatnym zwiedzaniem muzeum wraz z kustoszem dla rodziny lub przyjaciół autora zdjęć (szesć osób). Taka nagroda dotyczy trzech pierwszych miejsc. Podczas tej zabawy-konkursu pierwszych pięciu autorów najciekawszych prac nagrodzonych zostanie kiełbaskami z grila. Najlepsze prace wystawione zostaną na wystawie w Muzeum.
Festyn z tej okazji rozpocznie się o godzinie 12.00.
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10.00-18.00. Bilet normalny 7 zł. ulgowy 4 zł (dla dzieci) i bilet grupowy 4 zł od jedej osoby (grupa powyżej 7 osób).


22 sierpnia 2006 - Wakacyjne obrady

W przyszły piątek, 25 sierpnia o godzinie 11.00 (Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego) rozpoczną się obrady świdnickich radnych. W trakcie sesji radni zapoznają się m.in. z:
raportem o stanie bezrobocia i aktywnych formach walki z nim, informacją o stanie przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywności systemu poszukiwania i wspierania inwestorów, informacją o spółkach komunalnych - ich sytuacji ekonomicznej, wieloletnimi planami inwestycyjnymi.
Podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie:
powołania Zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników w wyborach uzupełniających do Sądu Rejonowego w Świdnicy w kadencji 2004-2007, podzielenia wniosków z poprzedniej sesji na powiększenie terenu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" - podstrefa Świdnica.


22 sierpnia 2006 - Niebawem do szkoły

Wakacje jeszcze trwają, lecz nieubłagalnie zbliżają się do końca. I czas zacząć zacząć myśleć o kolejnym nowym roku szkolnym.
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego odbędzie się w Gminie Świdnica i będzie mieć miejsce w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.
Na uroczystości 4 września w szkole zjawi się między innymi Dolnośląski Kurator Oświaty-Beata Pawłowicz i Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą na placu szkolnym


21 sierpnia 2006 - 60 - lecie KS Zjednoczeni Żarów

W dniach 25-26 sierpnia odbędą się obchody jubileuszu 60-lecia klubu KS Zjednoczeni Żarów, lub jak kto woli piłkarstwa w Żarowie. Jak wiadomo sam klub Zjednoczeni Żarów powstał na początku roku 1963 z połączenia się klubów Ceramik i Unia Żarów. Te z kolei powstały na bazie innych klubów działających od roku 1946.
W ramach obchodów jubileuszowych w piątek 25 sierpnia planowane jest spotkanie w ŻOK-u dla zaproszonych osób związanych z klubem, na którym prezentowana będzie w formie multimedialnej historia piłki nożnej w Żarowie oraz zaprezentowana będzie książka "Historia żarowskiej piłki nożnej" napisana specjalnie w związku z obchodami jubileuszu. W sobotę 26 sierpnia na Stadionie Miejskim w Żarowie uroczystości rozpoczną sie o godzinie 15.00 meczem zespołów młodzieżowych KS Zjednoczeni Żarów, następnie o godzinie 16.00 odbędzie się przemarsz pokoleniowy piłkarzy i oficjalne uroczystości podczas których wręczone będą odznaczenia sportowe oraz pamiątkowe medale.
Około godziny 17.00 zaplanowany został mecz oldboyów Zjednoczeni - Goście, w którym wystąpią byli piłkarze Zjednoczonych oraz osoby związane wcześniej z klubem. Następnie po meczu na bocznym boisku odbędzie się festyn. Wszystkich chętnych, szczególnie osoby związane obecnie lub w przeszłości z klubem Zjednoczeni Żarów gorąco zapraszamy w sobotę do udziału w uroczystościach na Stadionie Miejskim.


21 sierpnia 2006 - "Wielka Galeria Fotografii"

W "Wielkiej Galerii Fotografii" zamieściliśmy prace kolejnych autorów. W tej chwili Galerię tworzy dziewiętnaście osób.
Zapraszamy następnych fotografujących, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu ze zdjęciami o dopisanie imienia i nazwiska autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Tematyka zdjęć jest dowolna. Mają to być najciekawsze, najlepsze fotografie jakie wykonał fotografujący. "Wielka Galeria Fotografii" - >>> zobacz


21 sierpnia 2006 - Na Szrenicę

18 sierpnia w ramach organizowanej przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach akcji Wakacje z OSiR-em odbyła się kolejna już wycieczka.
Po Zagórzu Śląskim i Osówce - tym razem na trasie pojawiła się Szklarska Poręba.
Uczestnicy wakacyjnej wycieczki wjechali wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę aby drogę powrotną pokonać już pieszo. Na trasie oczywiście wiele przeszkód, od padającego deszczu po pokonanie strumyków górskich. Ale wiadomo w grupie zawsze łatwiej.


21 sierpnia 2006 - Wizyta Wojewody Dolnośląskiego

Trzy godziny Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk gościł w Powiecie Świdnickim. Tyle czasu jeździł z Wicestarostą Zygmuntem Worsą, aby obejrzeć tereny najbardziej poszkodowane przez tegoroczną powódź. Wizja w terenie rozpoczęła się od obejrzenia strat miasta Świdnicy, następnie delegacja udała się do gminy Świdnica, gdzie wraz z wójt Teresą Mazurek odwiedziła Burkatów, Bystrzycę Dolną i Górną, Lubachów. Wicestarosta przybliżył Wojewodzie problem ze zrzutami wody na tamie w Lubachowie i ciągłym zalewaniem miejscowości położonych w jej pobliżu.
- "Prosiłem wojewodę o wydanie stosownych zarządzeń w tej sprawie. Dzięki nim udałoby się rozwiązać problem z podejmowaniem decyzji o zrzutach wody na tamie w Lubachowie." - mówi Wicestarosta Zygmunt Worsa. Delegacja odwiedziła też Świebodzice, gdzie oceniano zniszczenia wyrządzone przez rzekę Pełcznicę w dzielnicy Ciernie. Ze Świebodzic udano się do gminy Strzegom, Żarowa i okolic strefy ekonomicznej oraz gminy Marcinowice. Wojewoda przejechał się również trasą Świdnica - Strzegom, aby zobaczyć, w którym miejscu podczas powodzi droga została zalana zamykając możliwość przejazdu. Gość miał okazję na własne oczy zobaczyć i ocenić ogrom strat i zniszczeń jakie dokonał bezlitosny żywioł. Woda niszczyła wszystko, co spotkała na swojej drodze.
Straty w powiecie oszacowano na ponad 40 mln zł. Wszyscy poszkodowani podczas powodzi mieszkańcy Powiatu Świdnickiego czekali na ogłoszenie przez Wojewodę stanu klęski żywiołowej. Niestety pomimo złożonej niespodziewanie w czwartek wizyty, Wojewoda takiej decyzji nie podjął.


21 sierpnia 2006 - Spojrzenie na Gminę Dobromierz

Letnie spojrzenie na Gminę Dobromierz - to konkurs na najciekawszą letnią fotografię gminy Dobromierz.
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy w czasie tegorocznych wakacji uchwycą w ciekawy sposób piękno gminy.
Zachęcamy do poszukiwań, wybiegania poza schematy i dokonywania osobistych odkryć.
Zgłoszenia prac konkursowych do 15 września 2006. Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


21 sierpnia 2006 - 60 lat LZS

3 września odbędą się Regionalne Obchody 60-lecia działalności LZS. Uroczystości odbędą się na obiekcie sportowym LZS w Mokrzeszowie.
W programie między innymi wręczenie odznaczeń, występy zespołów artystycznych, prezentacja i pokazy klubu motorowego Red Rider, przejażdżki konne i bryczkami, zabawa taneczna 60-lecia.
Uroczystości rozpoczną się Mszą odprawioną na boisku sportowym o godzinie 11.00.


20 sierpnia 2006 - VII Memoriał Pawła Sosika

W dniach 18-20 sierpnia na szosach w rejonie Wałbrzycha, Świebodzic i Jedliny Zdrój odbył się Wieloetapowy Wyścig Kolarski o Puchar Prezesa FORTUM DZT.
Dzisiejszy trzeci etap tego wyścigu - VII Memoriał Pawła Sosika odbywał się na trasie Świebodzice, Jaskulin, Szymanów, Modlęcin, Olszany.
Pętla liczyła 18,1 km. W wyścigu rywalizowali: juniorki, juniorki młodsze, juniorzy młodsi i kobiety. Na starcie stanęło około 150 zawodniczek i zawodników.
Obszerna relacja zdjęciowa z dzisiejszego wyścigu - >>> zobacz


20 sierpnia 2006 - Szósta edycja dobiega końca

Dobiega końca szósta edycja konkursu stypendialnego "zDolny Śląsk" organizowanego przez Fundację Edukacji Międzynarodowej i władze samorządowe Dolnego Śląska. O roczne stypendia naukowe ubiegać się mogą uczniowie różnego typu szkół z Dolnego Śląska, którzy w roku szkolnym 2005/2006 odnieśli znaczące sukcesy naukowe, artystyczne lub sportowe. Termin składania wniosków w konkursie zDolny Śląsk mija 31 sierpnia 2006 roku.
Osoby zainteresowane stypendium zapraszamy do lektury regulaminu konkursu - >>> zobacz, tam też znaleźć można formularze wniosków stypendialnych. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie listy stypendystów nastąpi do 15 października 2006 roku.
Pieniądze na stypendia pochodzą m.in. ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji im. Stefana Batorego w ramach ogólnopolskiego programu lokalnych funduszy stypendialnych "Równe Szanse". Pulę stypendialną zasiliły również pieniądze przekazane przez osoby fizyczne w ramach 1% odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.


20 sierpnia 2006 - IV liga

Wczoraj w Strzegomiu odbył się mecz piłki nożnej o mistrzostwo IV ligi pomiędzy lokalnymi rywalami - Strzegomiem i Świdnicą.
Nie przyniósł on nikomu zwycięstwa i zakończył się remisem.
AKS Strzegom - Polonia/Sparta Świdnica 1-1


20 sierpnia 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej zespół Victorii Świebodzice zremisował na wyjeździe z Polonią Bystrzyca Kłodzko 1:1.
W Świdnicy zmierzyły się oba świdnickie zespoły. Lepszym okazała się Stal Świdnica, która pokonała Polonię Sparta II Świdnica 1:0


20 sierpnia 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Victoria Świebodzice - Granit Roztoka 1:3
Skalnik Czarny Bór - Włókniarz Głuszyca 2:1
Unia Jaroszów - Juventur Wałbrzych 2:3
Grom Witków - Zielonii Mrowiny 2:2
Płomień Makowice - Karolina Jaworzyna Śląska, mecz przełożony
Gwarek Wałbrzych - Górnik Boguszów Gorce 3:2
Sudety Dziećmorowice - Zjednoczeni Żarów 2:2
Jedlinianka Jedlina Zdrój - LZS Bystrzyca Górna 0:1


19 sierpnia 2006 - Świdnica walczy o 15 mln zł

Nawet 15 mln zł może zyskać Świdnica jeśli zostanie zwolniona z tzw. odrolnienia gruntów. Opłatę wymuszają przepisy. Stanowią, że jeśli ziemia dotychczas przeznaczona pod uprawy została przeznaczona na działalność przemysłową inwestor musi zapłacić za odrolnienie. Obecnie na tych gruntach stawiane są hale produkcyjne, tworzone miejsca pracy, a opłaty ponoszą samorządy. Przedsiębiorcom z zagranicy trudno jest zrozumieć nasze skomplikowane prawo, a i dodatkowe opłaty mogą zniechęcić ich do inwestowania. - To są nasze wspólne pieniądze, których nie możemy zmarnować. Musimy o nie powalczyć - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, inicjator akcji i dodaje. - Przyciągając inwestorów, tworzymy nowe miejsca pracy dla ludzi. Nie rozumiem, dlaczego mamy być za to karani opłatami za odrolnienie. Jeśli prawo jest złe, to musimy zrobić wszystko, by je zmienić, stąd nasza akcja. Prezydent Murdzek już kilka miesięcy temu zainteresował problemem również innych samorządowców i parlamentarzystów. M.in. w marcu na posiedzeniu Związku Miast Polskich zgłosił wniosek, który dotyczył zwolnienia samorządów z opłat za przekształcenie gruntów z rolnych na przemysłowe.
- Zdaję sobie sprawę, że bez poparcia społeczeństwa zmiany nie zostaną szybko wprowadzone - uważa Wojciech Murdzek. Dlatego już od przyszłego tygodnia do wszystkich świdniczan będzie rozsyłany list od prezydenta Świdnicy - >>> zobacz
Zostanie do niego dołączony wniosek, w którym mieszkańcy będą prosić Jarosława Kaczyńskiego, Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie rozwiązań, które nie będą zobowiązywały samorządów inwestujących w przygotowanie infrastruktury dla nowych przedsiębiorców do płacenia za odrolnienie. Listy w możliwie najszybszym czasie będzie można zostawiać w sekretariacie Urzędu Miejskiego, Świdnickiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Ośrodka Sportu i Rekreacji, dowolnej szkoły podstawowej, gimnazjum lub przedszkola na terenie Świdnicy.


19 sierpnia 2006 - Memoriał im. Pawła Sosika

Jutro o godzinie 10.00 rusza w Świebodzicach kolejny Międzynarodowy Wyścig Kolarski - "VII Memoriał im. Pawła Sosika"
Wyścig ten to impreza o zasięgu międzynarodowym uwzględniona w kalendarzu imprez Polskiego Związku Kolarskiego. Zawody odbędą się w kategorii: juniorki, juniorki młodsze, junior młodszy i kobiety "OPEN". Start i meta wyścigu usytuowana zostanie na ul. Piastów w dzielnicy Osiedle Piastowskie w Świebodzicach. Wyścig przeprowadzony zostanie na pętli wynoszącej 18,1 km na dystansie 90,5 km.
Trasa wyścigu przebiega ulicami miasta Świebodzice i sołectw: Jaskulin, Szymanów, Modlęcin, Olszany. Organizatorzy spodziewają się udziału czołówki - kadry kobiet Polski, Czech i Litwy oraz najlepszych juniorów młodszych. W imprezie weźmie udział około 150 zawodników.


19 sierpnia 2006 - Ławnicy poszukiwani

W Świdnicy będzie 18 nowych ławników. Prezes świdnickiego Sądu Okręgowego wystąpił już do Rady Miejskiej w Świdnicy o przeprowadzenie wyborów uzupełniających ławników do Sądu Rejonowego. Prezes wskazał już 8 kandydatów na ławników, ale zgodnie z prawem kandydatów mogą zgłaszać stowarzyszenia, organizacje związkowe, organizacje pracodawców oraz inne organizacje zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (oprócz partii politycznych) oraz minimum 25 stałych mieszkańców Świdnicy, którzy posiadają czynne prawo wyborcze.
- Kandydaci na ławników powinni posiadać obywatelstwo polskie i korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, być nieskazitelnego charakteru, mieć ukończone 30 lat i nie przekroczony 70 rok życia. Kandydaci powinni mieć minimum średnie wykształcenie oraz pracować lub zamieszkiwać w Świdnicy co najmniej od roku - wylicza Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Zgłoszenia kandydatów na ławników przyjmowane będą w Urzędzie Miejskim do 8 września. Oprócz karty zgłoszenia (druk dostępny w Wydziale Spraw Obywatelskich, pok. nr 10 oraz na stronie BIP Urzędu Miejskiego - www.swidnica.bip-gov.pl) kandydat ma obowiązek załączyć oświadczenie, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne, 3 aktualne fotografie jak do dowodu osobistego, informację z Krajowego Rejestru Karnego oraz zaświadczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika. - Koszt opłaty za informację z rejestru karnego oraz za badanie lekarskie ponosi kandydat na ławnika. Kandydat zgłaszany przez Kandydat dołącza dodatkowo listę popierających go osób - dodaje dyrektor Pietrzyk.
Spośród zgłoszonych kandydatur ławników ostatecznie wybiorą radni. Szczegółowe informacje dotyczące wyborów uzupełniających na ławników można uzyskać pod numerem tel. 074 8562-821.


19 sierpnia 2006 - II Grand Prix Solidarności

26 sierpnia odbędzie się II Grand Prix Solidarności - Wyścig MTB z okazji XXVI rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Wyścig odbędzie się na terenie żwirowni (ul. Towarowa 1) w Jaworzynie Śląskiej, początek zawodów planowany jest na godzinę 10.30. Wyścig MTB odbędzie się w następujących kategoriach:
Kat. Żak do 12 lat (osobno dziewczęta i chłopcy) - 20 min.
Kat Młodzik - 30min.
Kat Junior Młodszy - 45min.
Kat, Junior - 50 min
Orlik P-23, Elita mężczyzn i Masters - 60min
Kat Kobiety Młodziczka - 20min, Juniorka Młodsza - 30min, Juniorka - 45min.
Dodatkowo rozegrany zostanie wyścig dla dzieci i młodzieży niezrzeszonej w klubach kolarskich.
W wyścigu weźmie udział ponad 100 zawodników z regionu Dolnego Śląska i nie tylko. Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody we wszystkich kategoriach. Zapraszamy wszystkich do kibicowania uczestnikom wyścigu.


19 sierpnia 2006 - 67. Rocznica Agresji na Polskę

Towarzystwo Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosen, Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości z okazji 67. Rocznicy Agresji na Polskę. 3 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczysta msza święta polowa, a także nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, starosty powiatu świdnickiego Jacka Wajsa oraz burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza. Zbiórka uczestników obchodów będzie miała miejsce o godzinie 11.45 na placu przed muzeum.


19 sierpnia 2006 - Pancernik Gustaw

W związku z małą ilością nadesłanych prac konkurs plastyczny dla dzieci pt."Krajobraz za szybą - co ciekawego widziałem podczas wakacyjnych podróży samochodem" zostaje przedłużony do 24 sierpnia.
Konkurs ogłoszony został w związku kampanią realizowaną w ramach projektu Unii Europejskiej - EUCHIRES, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na europejskich drogach. W ogólnopolską akcję, tak jak w zeszłym roku, włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komenda Główna Policji.
Prace wykonane dowolną techniką w formacie A4 należy nadsyłać do 24 sierpnia (decyduje data stempla pocztowego). 10 najlepszych prac zostanie nagrodzonych maskotką pancernika Gustawa - bohatera kampanii, która po przypięciu do pasów bezpieczeństwa zawsze będzie przypominać rodzicom i dzieciom o stosowaniu urządzeń zabezpieczających. Szczegóły - >>> zobacz


19 sierpnia 2006 - Festiwal Piasta

Już po raz czwarty marka Piast z portfela Carlsberg Polska jest współorganizatorem i sponsorem Festiwalu Piasta (wcześniej - Biesiady Piasta), wydarzenia cieszącego się na Dolnym Śląsku i w jego okolicach ogromną popularnością. Cykl dziewięciu imprez pod wspólnym szyldem Festiwalu Piasta w tym roku dostarcza szczególnie wielu atrakcji muzycznych. Trasa koncertowa Piasta rozpoczęła się 1 lipca.
26 sierpnia festiwal zawita do Świdnicy nad Zalew Witoszówki. Piast, tradycyjnie już, zapewni odwiedzającym liczne atrakcje, dbając o dobrą zabawę podczas pełnych emocji konkursów, rodzinnych i indywidualnych, gier i loterii. Wśród nich m. in. przeciąganie liny, koło fortuny i pokazy laserowe. Na zwycięzców konkursów, rozgrywających się zarówno na scenie jak i na terenie całej imprezy, czekają liczne nagrody w postaci gadżetów opatrzonych logo Piasta, tj. koszulki, bandanki, smycze, kufle, etc.
Tego dnia na estradzie wystąpi In-Grid, popularna w Polsce włoska wokalistka, a także: Doniu, Liber, Ascetoholix i Norbi


18 sierpnia 2006 - Gość na chacie

26 sierpnia na chacie gościć będzie Marian Dudek.
Chat rozpoczynamy o godzinie 20.00.
Zapraszamy osoby, które zgadzają się z opiniami Pana Mariana jak i jego oponentów. Liczymy na rzeczową i kulturalną dyskusję.


18 sierpnia 2006 - Nifco rusza z rekrutacją

Polska spółka japońskiego koncernu rozpoczęła rekrutację do swojego zakładu w Świdnicy. Jego budowa obecnie rozpoczyna się przy ul. Przemysłowej, gdzie produkowane będą nity, pierścienie, zaciski z tworzyw sztucznych oraz inne części na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. W nowej fabryce docelowo zatrudnienie znajdzie 100 osób. Obecnie poszukiwani są kierownicy i specjaliści do działu wtryskowego formowania tworzyw oraz zastępca kierownika ds. jakości. Produkcja - według planu - ma się rozpocząć już wiosną 2007 roku. Niebawem rozpocznie się rekrutacja na pozostałe stanowiska w tym produkcyjne.
- Jesteśmy zainteresowani każdą kandydaturą osób, które gotowe są do poświęceń dla dobra rozwoju fabryki. W pierwszej kolejności będziemy brali pod uwagę młodych ludzi z wielką chęcią do pracy. Mile widzimy osoby z praktycznym doświadczeniem w przemyśle motoryzacyjnym lub przetwórstwie tworzyw sztucznych - mówią przedstawiciele Nifco. Grupa planuje uruchomienie zakładu podobnego do zakładów japońskich pod względem wydajności i jakości produkcji, a ponadto zakładu o konkurencyjnych kosztach produkcji. Firma chce rozpocząć działalność jak najszybciej i przeszkolić pracowników, by ze świdnickiej fabryki stworzyć główny zakład w Europie, który będzie wytwarzał elementy tworzyw sztucznych głównie na potrzeby japońskich i europejskich producentów samochodów.
Nifco Poland w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" zainwestuje minimum 16 milionów złotych.


18 sierpnia 2006 - Zmiana numeru kont

W związku ze zmianą dotychczasowej obsługi bankowej prowadzonej przez Bank Zachodni SA II o/ Świdnica na Bank BGŻ SA o/ Świdnica od 1 września tego roku zmianie ulegają obecne nr kont bankowych: dochody i wydatki Urzędu Gminy Świdnica.
Nowe numery kont są następujące:
konto Urzędu Gminy - dochody - Bank Gospodarki Żywnościowej SA o/ Świdnica
45 2030 0045 1110 0000 0121 9070
konto Urzędu Gminy wydatki - Bank Gospodarki Żywnościowej SA o/ Świdnica 24 2030 0045 1110 0000 0121 9060
Na dotychczasowych numerach kont bankowych można dokonywać rozliczeń do 31 sierpnia. Po upływie w/w terminu nie będą realizowane powyższe dochody i wydatki.


18 sierpnia 2006 - Dożynek nie będzie

W związku na klęski suszy i powodzi, jakie dotknęły w ostatnich miesiącach rolników z Gminy Jaworzyna Śląska, informujemy, że tegoroczne Dożynki Gminne nie odbędą się.
Wielu rolników poniosło ogromne straty, zebrano niewiele plonów, a sytuacja panująca obecnie w Gminie nie sprzyja organizacji imprez.
Wczoraj na spotkaniu z przedstawicielami wsi, sołtysami, przewodniczącymi Rad Sołeckich i członkami Komisji ds. Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego Gminy ustalono, że obchody Święta Plonów należy ograniczyć do wspólnej mszy świętej, która odprawiona zostanie w Kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 15:00.
Natomiast o godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej z niemiecką gminą Ostritz oraz ratyfikacja umowy z francuską gminą Peyremale, a bezpośrednio po tej uroczystości nastąpi wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Rolnictwa". Powyższe uroczystości odbędą się w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej.


18 sierpnia 2006 - Wakacyjne obrady

W przyszły piątek, 25 sierpnia o godzinie 11.00 (Sala Konferencyjna Urzędu Miejskiego) rozpoczną się obrady świdnickich radnych. W trakcie sesji radni zapoznają się m.in. z:
raportem o stanie bezrobocia i aktywnych formach walki z nim, informacją o stanie przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywności systemu poszukiwania i wspierania inwestorów, informacją o spółkach komunalnych - ich sytuacji ekonomicznej, wieloletnimi planami inwestycyjnymi.
Podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie:
powołania Zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników w wyborach uzupełniających do Sądu Rejonowego w Świdnicy w kadencji 2004-2007, podzielenia wniosków z poprzedniej sesji na powiększenie terenu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" - podstrefa Świdnica.


18 sierpnia 2006 - Paweł Dytko

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościem będzie Paweł Dytko. Wyśmienity kierowca rajdowy i wyścigowy mający na swoim koncie wiele tytułów mistrza Polski. W tym roku startuje w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski za kierownicą Mitsubishi Lancera. W swojej karierze występował w eliminacjach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Prowadzi wypożyczalnię samochodów rajdowych, oraz szkołę bezpiecznej jazdy samochodem.
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Pawłowi Dytce - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


18 sierpnia 2006 - Spotkanie z mieszkańcami

10 sierpnia odbyło pierwsze spotkanie mieszkańców Nowego Jaworowa z przedstawicielami firmy EKO TRAKT chcącej uruchomić na terenie byłego wyrobiska żwiru węzeł betoniarski. Inwestora reprezentował Prezes Paweł Bartusiak, gminę p. Halina Dydycz i p. Natalia Kita oraz pracownik Paweł Pamuła. W spotkaniu uczestniczyła też dwójka Radnych Miejskich (D. Kunysz i L. Chojnacki) oraz zainteresowani mieszkańcy.
Mieszkańcy zapoznani z problematyką powstającego u nich węzła, długo dyskutowali i zadawali pytania. Spotkanie zakończyło się w atmosferze wzajemnych zobowiązań, zapewnień, pytań i wątpliwości. Teraz tylko pozostaje czekać na raport o oddziaływanie na środowisko i na wystawioną na jego podstawie decyzję środowiskową. Dopiero wtedy będzie można znów się spotkać i porozmawiać oraz wyjaśnić pozostałe wątpliwości.


18 sierpnia 2006 - Turniej siatkówki plażowej

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza na jutro wszystkich, do wzięcia udziału w Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej, który odbędzie się na terenie kąpieliska OSiR-u przy ulicy Rekreacyjnej.
W turnieju biorą udział drużyny 2-osobowe w wieku powyżej 16 lat, zgłoszone u sekretarza w dniu zawodów. Wpisowe od każdej drużyny - 10,00 zł. Wszyscy zawodnicy otrzymują wodę mineralną. Sposób przeprowadzenia zawodów w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Zwycięskie drużyny za miejsca I - IV otrzymują okolicznościowe trofea.
O godzinie 9.00 rozpocznie się zgłaszanie drużyn a o godzinie 10.00 - zawody. Informacje pod numerem tel. 074 666-96-21


18 sierpnia 2006 - Niebawem do szkoły

Wakacje jeszcze trwają, lecz nieubłagalnie zbliżają się do końca. I czas zacząć zacząć myśleć o kolejnym nowym roku szkolnym.
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego odbędzie się w Gminie Świdnica i będzie mieć miejsce w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.
Na uroczystości 4 września w szkole zjawi się między innymi Dolnośląski Kurator Oświaty-Beata Pawłowicz i Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą na placu szkolnym


17 sierpnia 2006 - Małe straty? To tylko pozory!

Blisko 2,4 mln zł będzie kosztować usuwanie strat spowodowanych w Świdnicy ulewnymi deszczami. Tak wynika z podsumowania strat i obliczeń kosztów przeprowadzonych w tych dniach akcji. Na pozór mogło się wydawać, że ulewne deszcze i wezbrane wody Bystrzycy, nie spowodowały w Świdnicy większych strat. Dokładne szacunki pokazują jednak, że straty są ogromne, głównie w infrastrukturze technicznej, której naprawa bądź odbudowa będzie kosztowała ok. 1,9 mln zł. Ucierpiały także placówki oświatowe, kulturalne i ośrodki sportowe należące do miasta, a powstałe w nich uszkodzenia oszacowano na ok. 462 tys. zł.
W wyniku naporu wód Bystrzycy całkowitemu zniszczeniu uległo ujęcie wody do potoku Młynówka (strata ok. 300 tys. zł), uszkodzony został kilkusetmetrowy odcinek wodociągu w kierunku wsi Bystrzyca i Opoczka (ok. 100 tys. zł), podmyta została podbudowa ul. Przyjaźni (ok. 80 tys. zł), podmyta ul. Komunalna (50 tys. zł), zalane trzy studnie - ujęcia wody przy ul. Bokserskiej (straty ok. 200-300 tys. zł). Ponadto straty odnotowane zostały na budowach dróg przy ul. Towarowej, Kazimierza Wielkiego, Metalowców, a także drogi południowej i północnej (ok. 100 tys. zł) oraz na budowie bocznicy kolejowej dla zakładu firmy Electrolux (100 tys. zł). Straty jakie opady spowodowały w budynkach komunalnych oszacowano na ok. 200 tys. zł. Piętnaście tysięcy kosztowała akcja przeciwpowodziowa, którą prowadzono przez dwa dni. W większości budynków szkół i przedszkoli przeciekały dachy, co spowodowało zalania pomieszczeń i łączne straty wynoszące prawie 250 tys. zł. Ucierpiały pomieszczenia Świdnickiego Ośrodka Kultury - uszkodzona została scena w Klubie Bolko oraz zalana została ściana sali teatralnej (łączne straty ok. 35 tys. zł). Zalana została także hala sportowa na Osiedlu Zawiszów (straty ok. 215 tys. zł) oraz pomieszczenia Domu Dziennego Pobytu (straty ok. 4 tys. zł).
Jutro do Świdnicy przyjeżdża przedstawiciel Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. W raz z urzędnikami będzie szacować straty.


17 sierpnia 2006 - Przed rozpoczęciem roku szkolnego

W Szkole Podstawowej przy ul. Ogrodowej w Żarowie prowadzony jest remont budynku. Główne prace zakończą się do końca wakacji ale jeszcze przez dwa miesiące będą wymieniane wszystkie okna i drzwi. Zaadaptowane na potrzeby świetlicy szkolnej będzie pomieszczenie bo byłej kuchni przedszkolnej. Koszt prac szacuje się na ok. 500 tys. zł. W budynku przy ul. 1 Maja 2, zrobiono wreszcie odkładany od wielu lat remont generalny pokoju nauczycielskiego. Malowane są ciągi komunikacyjne w budynkach na ul. 1 Maja i Armii Krajowej 58. Trwa malowanie sprzętu sportowego, naprawa ławek, wymiana uszkodzonych płytek.
W szkole w Imbramowicach gruntownie odnowiono dwie sale lekcyjne, naprawiono dach i pomalowano korytarze szkolne. Do końca wakacji zaplanowane jest jeszcze wykonanie klombu kwiatowego i posadzenie drzew na terenie szkoły.
Szkoła Podstawowa w Zastrużu doczekała się remontu generalnego dachu. Opierzone zostały kominy i odnowiony ganek. Pomalowano jedną salę lekcyjną a we wszystkich wymieniono oświetlenie. Do końca roku kalendarzowego planowany jest jeszcze generalny remont sanitariatów. W Przedszkolu Miejskim w Żarowie remontowane jest pierwsze piętro budynku przedszkolnego. Zaadoptowano dwa pomieszczenia na sale dla grupy przedszkolnej i żłobkowej. Wymieniono wykładziny i drzwi. Koszt wykonanych prac szacuje się na ok. 90 tys. zł. W budynku Gimnazjum trwają bieżące remonty związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Najważniejszą inwestycją gminy jest budowa hali sportowej przy gimnazjum. Hala ku uciesze uczniów i mieszkańców Żarowa rośnie w oczach. Koszt budowy hali sportowej wraz z zapleczem to ok. 9 mln. zł Cała hala będzie oddana w marcu 2007 roku.


17 sierpnia 2006 - Na żagle i drezyny

Wiele atrakcji przygotował Urząd Miejski w Świdnicy dla wychowanków Domu Dziecka z Bystrzycy Górnej. W sobotę, 19 sierpnia, 15-osobowa grupa wybierze się do Mietkowa na żagle. Dzieci i młodzież (w wieku 8-17 lat), które nie miały okazji wyjechać na wakacje będą mogły pożeglować i posłuchać żeglarskich opowieści. Nie zabraknie również ogniska z kiełbaskami.
- Zabezpieczenie i ochronę gwarantuje nam Ochotnicza Straż Pożarna. Tradycyjnie nie moglibyśmy zorganizować zabawy, gdyby nie pomoc sponsorów: świdnickiego marketu "Intermarche", zakładów mięsnych "Marko-Walichnowy", czy też członków Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryk" - mówi Edyta Czerniec z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, który organizuje podobną akcję już po raz trzeci.
Tydzień później, w sobotę 26 sierpnia, wychowankowie domu z Bystrzycy pokonają trasę ze Świdnicy do Bystrzycy Górnej... drezynami.


17 sierpnia 2006 - Piknik Bawarski

13 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej odbyła się, zorganizowana przez SOKiBP przy udziale Stowarzyszenia na rzecz współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen, impreza pod hasłem Piknik Polsko-Bawarski. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Pierwsza część pikniku adresowana była do jego najmłodszych uczestników i obejmowała sztukę grupy teatralnej "Lajkonik" z Krakowa. W pikniku uczestniczyła 60-osobowa, grupa gości z niemieckiej gminy partnerskiej Pfeffenhausen. Jej skład stanowili m.in. członkowie "Trachtenverein" - grupy tanecznej, która podczas pikniku zaprezentowała tradycyjne tańce bawarskie.
W trakcie trwania festynu na wszystkich uczestników czekały smakołyki polskiej i bawarskiej kuchni.
Piknik polsko-bawarski po raz kolejny pokazał jak silne więzi łączą mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska i Pfeffenhausen. Mamy nadzieję, że to międzynarodowe spotkanie, które dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń zarówno polskiej, jak i niemieckiej widowni, będzie początkiem długotrwałych przyjaźni i wymiany doświadczeń na wielu płaszczyznach życia.


17 sierpnia 2006 - Oświata ma nowego dyrektora

Od dnia 21 sierpnia tego roku obowiązki Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty będzie pełniła Ewa Szafraniec, która od 1974 roku związana jest z gminną oświatą.
Dotychczas obowiązki te pełniła Jadwiga Generowicz, ale od 4 sierpnia uchwałą Rady Gminy została powołana na stanowisko Sekretarza Gminy.
Z gminą Świdnica obecna Pani Sekretarz związana jest od 25 lat, a od stycznia 2001 roku rozpoczęła prace kierując Zespołem Oświaty w gminie Świdnica.
Obie Panie są mieszkankami gminy Świdnica.


17 sierpnia 2006 - Turniej piłki plażowej

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w "Turnieju Piłki Plażowej" ekip dwuosobowych, który odbędzie się 19 sierpnia o godzinie 12.00 na terenie basenów kąpielowych w Dobromierzu.
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu zaprasza do udziału w turnieju wszystkich chętnych, którzy ukończyli 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu turnieju od godziny 10.00 do 12.00.
Mecze rozgrywane będą do dwóch wygranych setów (do 21pkt). Aby uczestniczyć w turnieju należy uiścić wpisowe w kwocie 5 zł. Dla zwycięzców organizator przewidział atrakcyjne nagrody.


17 sierpnia 2006 - Partnerska wizyta

Czteroosobowa delegacja ze Świdnicy, na czele z Ireneuszem Pałacem, zastępcą prezydenta Świdnicy wyjeżdża jutro, 18 sierpnia, na cztery dni na Węgry.
Wiceprezydent Pałac, radna Grażyna Ciążeńska i Kazimierz Chmielewski, członek zarządu Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wezmą udział w obchodach dnia św. Stefana, patrona Węgier, które odbędą się w Kazincbarcika. Z tym miastem Świdnica zawarła porozumienie o współpracy kulturalnej oraz gospodarczej w marcu 1999 r.


17 sierpnia 2006 - Spotkanie z rolnikami

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk i wicewojewoda Roman Kulczycki spotkali się dziś w urzędzie wojewódzkim z przedstawicielami Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Dolnośląskiego Porozumienia Związków i Organizacji Rolniczych. W rozmowach udział wzięli także parlamentarzyści: posłanka Aleksandra Natalli-Świat, senator Andrzej Jaroch i poseł Grzegorz Kołacz.
Spotkanie miało charakter roboczy. Reprezentanci rolników postulowali, by wojewoda złożył wniosek do premiera o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. W tej sprawie stanowisko wojewody jest zdecydowane - nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia ustawowego stanu klęski żywiołowej. Wojewoda zobowiązał się natomiast do pośredniczenia w uzyskaniu rządowej pomocy dla rolników. Zwrócił uwagę, że w tej chwili w 137 gminach komisje szacują straty po suszy, a w 37 po nadmiernych opadach. Wyniki prac komisji będą podstawą do udzielenia pomocy ze strony rządu. Pierwsze wnioski do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi o kredyty "klęskowe" (oprocentowane 1,2%) już zostały wysłane z urzędu.
Rolnicy wnioskowali również o przedłużenie spłaty kredytu z 2 do 5 lat, o dopłaty do paliwa rolniczego i ubezpieczeń dla rolników, a także o materiał siewny. Taka pomoc jest już planowana przez rząd. Zwrócili również uwagę na potrzebę zmian ustawowych, umożliwiających uproszczenie procedur i tym samym szybsze uzyskanie pomocy przez rolników dotkniętych klęskami. Na dzisiejszym spotkaniu ustalono, że jutro do godziny 14.00 rolnicy przedstawią wojewodzie swoje oczekiwania dotyczące pomocy, pismo zostanie przekazane rządowi. Wojewoda zobowiązał się do cyklicznych spotkań z organizacjami rolniczymi.


16 sierpnia 2006 - Dożynki w Strzegomiu

We wrześniu w gminie Strzegom odbędą się Dożynki Diecezjalne i Dożynki Gminne.
Już teraz zapraszamy mieszkańców do aktywnego w nich uczestnictwa.
Dożynki Diecezjalne odbędą się 10 września w Stanowicach pod patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Na dożynki zapraszają ks. proboszcz Józef Wróbel z miejscowej parafii oraz burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz. Rozpoczęcie uroczystości dożynkowych o godzinie 11.30. Dożynki gminne odbędą się w Jaroszowie 17 września.
Szczegółowy plan obchodów - >>> zobacz


16 sierpnia 2006 - Spotkanie w sprawie strat powodziowych

Informujemy, że dzisiaj o godzinie 11.00 w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego spotkają się - Dyrektor Biura do Spraw Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych Jan Winter i Wojewoda Dolnośląski.
Dyrektorowi przedstawione zostaną wstępnie oszacowane straty w infrastrukturze gmin i powiatów.

W samym tylko Powiecie Świdnickim straty przekroczyły 40 milionów złotych


16 sierpnia 2006 - Paszporty

W związku z potrzebą dostosowania do wymogów unijnych zadań związanych z przyjmowaniem i wydawaniem paszportów Wojewoda Dolnośląski informuje, że za rok przy paszportach zostanie wprowadzony kolejny element biometryczny - odciski palców i to zadanie pozostanie wyłącznie w gestii wojewody (administracji rządowej).
Obecnie sprawy paszportowe mieszkańcy Powiatu Świdnickiego załatwić mogą wyłącznie w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, w Ośrodku Zamiejscowym w Wałbrzychu przy ulicy Słowackiego 23 A (informacja paszportowa jest dostępna pod nr telefonu 074 8494001).


16 sierpnia 2006 - Konkurs w Muzeum

"Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza miłośników fotografii cyfrowej do wzięcia udział w konkursie fotograficznym. Prace mają powstać 26 sierpnia bo właśnie tego dnia przybędzie do muzeum kolejny zabytkowy parowóz. Tematem zdjęć jest właśnie ten parowóz oraz pozostałe eksponaty znajdujące się w muzeum. Zdjęcia wykorzystane przez Muzeum do celów naukowych i reklamowych nagrodzone zostaną bezpłatnym zwiedzaniem muzeum wraz z kustoszem dla rodziny lub przyjaciół autora zdjęć (sześć osób). Taka nagroda dotyczy trzech pierwszych miejsc. Podczas tej zabawy-konkursu pierwszych pięciu autorów najciekawszych prac nagrodzonych zostanie kiełbaskami z grila. Najlepsze prace wystawione zostaną na wystawie w Muzeum.
Festyn z tej okazji rozpocznie się o godzinie 12.00.
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10.00-18.00. Bilet normalny 7 zł. ulgowy 4 zł (dla dzieci) i bilet grupowy 4 zł od jednej osoby (grupa powyżej 7 osób).


16 sierpnia 2006 - Skup zbóż

Rozpoczął się skup zbóż.
Powiatowy Zespół Doradców Rolnych przedstawia informację o funkcjonujących w najbliższej okolicy punktach skupu pszenicy, jęczmienia, rzepaku, pszenżyta oraz kukurydzy.
Lista zawiera piętnaście punktów skupu, tak wiec każdy rolnik może znaleźć jakiś punkt w pobliżu miejsca zamieszkania.

Punkty skupu w Powiecie Świdnickim - >>> zobacz


15 sierpnia 2006 - Święto Wojska Polskiego

W lutym 1919 r. Wojsko Polskie stanęło na Wołyniu na drodze bolszewickiej ofensywy na Zachód. W 1920 r. operacja naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego w sojuszu z siłami ukraińskimi pod wodzą Semena Petlury doprowadziła do zdobycia Kijowa. Potem nastąpił atak bolszewików, którzy klęskę ponieśli dopiero w Bitwie Warszawskiej. Przełamanie ofensywy Armii Czerwonej przez wojsko pod dowództwem Piłsudskiego bywa nazywane "Cudem nad Wisłą".
Jak w całym kraju, tak i w Świdnicy miały miejsce dziś uroczystości upamiętniające ten ważny dzień - Święto Wojska Polskiego - ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Uroczystości odbyły się pod pomnikiem na placu Grunwaldzkim.


15 sierpnia 2006 - IV liga piłkarska

Dzisiaj rozegrano trzecią kolejkę spotkań IV ligi piłki nożnej. Polonia -Sparta Świdnica odniosła po dwóch wcześniejszych porażkach, pierwsze zwycięstwo.
Polonia/Sparta Świdnica 1-0 Pogoń Oleśnica.
Natomiast AKS Strzegom, który dotychczas pauzował dzisiaj rozegrał swój pierwszy mecz. Strzegomianie grali we Wrocławiu. Śląsk II Wrocław 2-1 AKS Strzegom.


15 sierpnia 2006 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej zespoły z naszego powiatu zanotowały następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Czarni Wałbrzych 4:1
Górnik Zagłębie II Wałbrzych - Stal Świdnica 1:1
Polonia Sparta II Świdnica - Polonia Bystrzyca Kłodzka 3:4


15 sierpnia 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Victoria Świebodzice - Juventur Wałbrzych 0:2
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Skalnik Czarny Bór
LZS Bystrzyca Górna - Unia Jaroszów
Granit Roztoka - Grom Witków 1:5
Zieloni Mrowiny - Płomień Makowice 4:2
Karolina Jaworzyna Śląska - Gwarek Wałbrzych 0:1
Górnik Boguszów Gorce - Sudety Dziećmorowice
Zjednoczeni Żarów - Włókniarz Głuszyca 6:1


15 sierpnia 2006 - Bezpłatna infolinia

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy informuje, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił od 7 sierpnia infolinię - bezpłatny, ogólnopolski telefon informacyjny 0-800-53-33-35.
Centrum kontaktowe PFRON funkcjonuje będzie 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w godzinach 12.00-20.00.
Bezpłatny numer telefoniczny zapewni wszystkim zainteresowanym możliwość uzyskania informacji na temat: uprawnień osób niepełnosprawnych, orzecznictwa rentowego i pozarentowego, zagadnień związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych oraz wskaże ścieżki załatwiania różnych spraw.
Pod numerem telefonu będzie można również uzyskać dane tele-adresowe wszystkich oddziałów PFRON, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, starostw i urzędów marszałkowskich, powiatowych i wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, jednostek samorządowych stworzonych na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz zapoznać się z programami PFRON skierowanymi do osób indywidualnych.


15 sierpnia 2006 - Wieczory Świdnickie

Zapraszamy na sierpniowe Wieczory Świdnickie, które odbędą się w sobotę, 19 sierpnia w Katedrze Świdnickiej pw. św. Stanisława i św. Wacława. Początek o godzinie 19.00.
Wykład zatytułowany - " Ponadgraniczna regionalna współpraca między Niemcami a Polską podczas roku polsko-niemieckiego 2005/2006 oraz perspektywy na przyszłość" wygłosi Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu dr Helmut Schöps.
W części muzycznej usłyszymy znakomity zespół wokalny "Collegium Canticorum" z Lipska, który wystąpi z koncertem zatytułowanym "Wznoszę me oczy ku Tobie". Usłyszymy m. in. kompozycje Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa, Wacława z Szamotuł, Orlanda di Lasso, Henry Purcella i Feliksa Mendelssohna. Wszystkie utwory wykonane podczas Wieczoru zostały napisane do tekstów Psalmów. Wstęp wolny.


15 sierpnia 2006 - 60 lat LZS

3 września odbędą się Regionalne Obchody 60-lecia działalności LZS. Uroczystości odbędą się na obiekcie sportowym LZS w Mokrzeszowie.
W programie między innymi wręczenie odznaczeń, występy zespołów artystycznych, prezentacja i pokazy klubu motorowego Red Rider, przejażdżki konne i bryczkami, zabawa taneczna 60-lecia.
Uroczystości rozpoczną się Mszą odprawioną na boisku sportowym o godzinie 11.00.


15 sierpnia 2006 - Spojrzenie na Gminę Dobromierz

Letnie spojrzenie na Gminę Dobromierz - to konkurs na najciekawszą letnią fotografię gminy Dobromierz.
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy w czasie tegorocznych wakacji uchwycą w ciekawy sposób piękno gminy.
Zachęcamy do poszukiwań, wybiegania poza schematy i dokonywania osobistych odkryć.
Zgłoszenia prac konkursowych można dokonać do 15 września 2006. Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


14 sierpnia 2006 - 67. Rocznica Agresji na Polskę

Towarzystwo Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosen, Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszają na uroczystości z okazji 67. Rocznicy Agresji na Polskę. 3 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbędzie się uroczysta msza święta polowa, a także nastąpi złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
Uroczystości organizowane są pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, starosty powiatu świdnickiego Jacka Wajsa oraz burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza. Zbiórka uczestników obchodów będzie miała miejsce o godzinie 11.45 na placu przed muzeum.


14 sierpnia 2006 - Było miło, ale się skończyło

Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru dobiegł końca. Pomimo że w ciągu ostatnich dni pogoda płatała figle, to podczas galowego koncertu nad sceną zaświeciło słońce.
Na sześć dni Strzegom stał się wielonarodowym miastem. Na festiwalowej scenie zaprezentowało się 7 zespołów zagranicznych i 7 polskich. W ramach MFF tańczyły, grały i śpiewały grupy folklorystyczne z Meksyku, Turcji, Słowacji, Rosji, Irlandii, Niemiec, Dominikany i rodzime z Ciechowa, Kulina, Piławy Górnej, Dębicy, Olszan, Goczałkowa oraz Kostrzy. Impreza była znakomitą okazją nie tylko do poznania bogactwa folkloru. Sprzyjała również spotkaniom ze znajomymi oraz dawała możliwość posmakowania tradycyjnych potraw z różnych zakątków świata.
W niedzielę na stadionie odbył się koncert galowy, wieńczący to kilkudniowe święto. Po raz ostatni widzowie mogli podziwiać na scenie umiejętności taneczne wszystkich zaproszonych zespołów, ich barwne i bogato zdobione stroje czy egzotyczną urodę co poniektórych uczestników festiwalu. Czuwająca nad przebiegiem festiwalu Rada Artystyczna uważnie obserwowała wszystkie występy i na koniec przyznała zespołom dyplomy. Doceniono program pełen kreacji i fantazji oraz bogactwo kostiumów zespołu z Meksyku. Niezauważona nie pozostała charyzma i żywiołowość tańca, muzyki oraz śpiewu Słowaków. "Igloopolan" nagrodzono za wirujące oberki i skoczne polki, a Rosjan za kultywację tradycji swoich przodków - Kozaków Tureckich. Z kolei barwne widowiska Dominikan urzekły nie tylko publiczność. Tegoroczną edycję zakończył koncert Zakopower, jednego z najpopularniejszych w obecnej chwili zespołów na polskiej scenie muzycznej.


14 sierpnia 2006 - Pancernik Gustaw

W związku z małą ilością nadesłanych prac konkurs plastyczny dla dzieci pt."Krajobraz za szybą - co ciekawego widziałem podczas wakacyjnych podróży samochodem" zostaje przedłużony do 24 sierpnia.
Konkurs ogłoszony został w związku kampanią realizowaną w ramach projektu Unii Europejskiej - EUCHIRES, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na europejskich drogach. W ogólnopolską akcję, tak jak w zeszłym roku, włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komenda Główna Policji.
Prace wykonane dowolną techniką w formacie A4 należy nadsyłać do 24 sierpnia (decyduje data stempla pocztowego). 10 najlepszych prac zostanie nagrodzonych maskotką pancernika Gustawa - bohatera kampanii, która po przypięciu do pasów bezpieczeństwa zawsze będzie przypominać rodzicom i dzieciom o stosowaniu urządzeń zabezpieczających. Szczegóły - >>> zobacz


14 sierpnia 2006 - Festiwal Piasta

Już po raz czwarty marka Piast z portfela Carlsberg Polska jest współorganizatorem i sponsorem Festiwalu Piasta (wcześniej - Biesiady Piasta), wydarzenia cieszącego się na Dolnym Śląsku i w jego okolicach ogromną popularnością. Cykl dziewięciu imprez pod wspólnym szyldem Festiwalu Piasta w tym roku dostarcza szczególnie wielu atrakcji muzycznych. Trasa koncertowa Piasta rozpoczęła się 1 lipca.
26 sierpnia festiwal zawita do Świdnicy nad Zalew Witoszówki. Piast, tradycyjnie już, zapewni odwiedzającym liczne atrakcje, dbając o dobrą zabawę podczas pełnych emocji konkursów, rodzinnych i indywidualnych, gier i loterii. Wśród nich m. in. przeciąganie liny, koło fortuny i pokazy laserowe. Na zwycięzców konkursów, rozgrywających się zarówno na scenie jak i na terenie całej imprezy, czekają liczne nagrody w postaci gadżetów opatrzonych logo Piasta, tj. koszulki, bandanki, smycze, kufle, etc.
Tego dnia na estradzie wystąpi In-Grid, popularna w Polsce włoska wokalistka, a także: Doniu, Liber, Ascetoholix i Norbi


14 sierpnia 2006 - Wieża Babel w strzegomskim Ratuszu

Z udziałem zastępcy starosty świdnickiego - Zygmunta Worsy i zastępcy burmistrza Strzegomia - Wiesława Witkowskiego odbyło się w sobotnie popołudnie spotkanie władz samorządowych z delegacjami zespołów folklorystycznych uczestniczących w jubileuszowym XV Międzynarodowym Festiwalu Folkloru.
Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i było niejako podziękowaniem za pomyślny przebieg imprezy oraz za przybycie tak doborowego, internacjonalnego towarzystwa. W sali Urzędu Miejskiego w Strzegomiu zjawili się Meksykanie, Irlandczycy, Dominikanie, Rosjanie, Słowacy, Turcy, Niemcy, Igloopolanie z Dębicy, a także Kostrzanie. Obecni byli również przedstawiciele Rady Artystycznej festiwalu. - Jestem tutaj po raz pierwszy, ale czuję się, jakbym był z wami od samego początku - stwierdził Ludwik Rok, ekspert Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. - Wasz festiwal jest ważnym punktem w światowym kalendarzu imprez odbywających się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. - podkreślała z kolei Mirosława Bobrowska - przewodnicząca rady. - Chrońcie go jak zabytek najwyższej klasy. Wizyta w strzegomskim urzędzie była okazją do wymiany pamiątek i podzielenia się wrażeniami z dotychczasowych koncertów.


13 sierpnia 2006 - Liga okręgowa

W rozegranych dziś spotkaniach ligi okręgowej, z drużyn powiatu świdnickiego wygrała tylko Polonia Sparta II Świdnica. Wygrała wysoko, Czarni Wałbrzych - Polonia Sparta II Świdnica 1:6.
Druga drużyna ze Świdnicy - Stal Świdnica, mimo atutu własnego boiska nie sprostała piłkarzom 1985 Szczawno Zdrój i uległa 1:2.
Mecz Bielawianka Bielawa - Victoria Świebodzice ze względu na zły stan boiska został przełożony na inny termin.


13 sierpnia 2006 - Piłkarska A klasa

W rozegranej dziś kolejce spotkań klasy A padły następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - LZS Bystrzyca Górna 2:1
Włókniarz Głuszyca - Górnik Boguszów Gorce 5:1
Gwarek Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 2:0
Grom Witków - Juventur Wałbrzych 0:0
Skalnik Czarny Bór - Zjednoczeni Żarów 3:1
Sudety Dziećmorowice - Karolina Jaworzyna Śląska 7:0
Płomień Makowice - Granit Roztoka 1:3
Unia Jaroszów - Jedlinianka Jedlina Zdrój 5:0


12 sierpnia 2006 - Opady

Na obszarze Polski południowo-zachodniej i w dorzeczu górnej Odry dzisiaj w nocy 12/13 sierpnia br. (sobota-niedziela) i jutro w ciągu dnia (niedziela) występować będą opady deszczu okresami umiarkowane i silne. Przewidywana wysokość opadów to od 20 do 40 mm, na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach od 40 do 60 mm, miejscami, zwłaszcza w dorzeczu Nysy Łużyckiej, Bobru, Kaczawy i Bystrzycy, około 80 mm.
Jutro, tj. 13 sierpnia br. (niedziela) w godzinach porannych w dorzeczu górnej Odry, a na pozostałym obszarze po południu, opady będą stopniowo słabnąć i zanikać.
Opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne i na terenach zurbanizowanych, uszkodzenia dróg i budynków, lokalne zalania, zagrożenie powodziowe.
Wydział Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


12 sierpnia 2006 - "Idą jak burza"

W rozegranym dziś spotkaniu o mistrzostwo IV ligi Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie pokonał Polonię - Spartę Świdnica 3-0.
To już druga w tych rozgrywkach porażka Polonii - Sparty Świdnica.
W poprzednim tygodniu na własnym boisku uległa Orłowi z Ząbkowic Śląskich 1-2. Tak słaby start zespołu nie wróży nic dobrego w dalszej części rozgrywek. Po słabych wystepach piłkarze ze Świdnicy zamykają tabelę.
AKS Strzegom starujący w tej klasie rozgrywek ciągle pauzuje. Nie rozegrał dotychczas żadnego meczu.


12 sierpnia 2006 - Niebawem do szkoły

Wakacje jeszcze trwają, lecz nieubłagalnie zbliżają się do końca. I czas zacząć zacząć myśleć o kolejnym nowym roku szkolnym.
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego odbędzie się w Gminie Świdnica i będzie mieć miejsce w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.
Na uroczystości 4 września w szkole zjawi się między innymi Dolnośląski Kurator Oświaty-Beata Pawłowicz i Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 uroczystą Mszą na placu szkolnym


12 sierpnia 2006 - Zmiany w zasiłkach rodzinnych

Od 1 września nastąpią zmiany w zasadach przyznawania zasiłków rodzinnych oraz wzrosną kwoty jakie będą przyznawane. Najważniejszą zmianą będzie to, że wysokość zasiłków uzależniona będzie od wieku dziecka, a nie jak do tej pory od liczby dzieci. Uprawnione do zasiłku rodzinnego będą rodziny, w których miesięczny dochód netto nie przekracza 504 zł na jedną osobę lub 583 zł w przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne.
Kwota przyznanego zasiłku zależeć będzie wyłącznie od wieku dziecka, i tak miesięczny zasiłek wynosił będzie: 48 zł - na dziecko, które nie ukończyło 5 lat, 64 zł - na dziecko w wieku od 5 do 18 lat, 68 zł - na dziecko uczące się w wieku od 18 do 21 lat lub do 24 lat jeśli uczące się dziecko jest niepełnosprawne.
Aby otrzymać zasiłek należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek wraz z załącznikami:
zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodów, oświadczenie o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, oświadczenie o innych dochodach, które nie są opodatkowane, np. stypendia, kopię dowodu osobistego, kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności, rolnicy muszą załączyć zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanego gospodarstwa podanego w hektarach przeliczeniowych albo nakaz płatniczy, osoby pobierające alimenty muszą załączyć kopię odpisu wyroku sądu lub protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia rodzinnego złożone do końca lipca zostaną rozpatrzone do 30 września. Jeśli wnioski zostaną złożone w okresie od dnia 1 sierpnia do dnia 30 września wówczas będą rozpatrywane do 31 października.
Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania zasiłków można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobromierzu, tel. 0 74 85 86 237.


12 sierpnia 2006 - Tym razem Granit Rogoźnica

IV edycja Gminnego Turnieju Piłkarskiego Wiejskich Drużyn Sportowych Gminy Strzegom zakończyła się bezapelacyjnym zwycięstwem Granitu Rogoźnica. Była to premierowa wygrana rogoźnickiego zespołu, jednocześnie potwierdzająca dwie tezy: po pierwsze - poziom prezentowany przez startujące ekipy jest coraz bardziej wyrównany i po drugie - bardzo trudno zwyciężyć w tych zawodach po raz drugi.
Gospodarzem tegorocznego turnieju, który odbywał się w ramach Dnia Sportowca Wiejskiego był Goczałków, który podobnie jak w 2003 roku podjął się tego wcale niełatwego zadania. Tym bardziej, że w tym roku na piłkarzy czekało grząskie i namoknięte wodą boisko, a z nieba padał prawie bezustannie deszcz. Na jego starcie stanęło 9 drużyn. Zwyciężyła drużyna Granitu Rogoźnica wyprzedzając Unię Jaroszów. Kolejne miejsca zajęły Orzeł Goczałków, LZS Tomkowie, Czarni Modlęcin, Grom Bartoszówek, LZS Tomkowie, Kostrza i Huragan Olszany.


11 sierpnia 2006 - Zdjęcia

Dzisiaj w dziale "fotografie" zamieściliśmy zdjęcia z powodzi nadesłane przez naszych czytelników. Zdjęcia ukazują sytuację w trudnych dniach powodzi na rzece Bystrzycy w rejonie Kraszowic i ulicy Nadbrzeżnej w Świdnicy - >>> zobacz
. Prosimy każdego kto robił w tych dniach zdjęcia na terenie powiatu o nadsyłanie ich. Zamieścimy je również.

W "Wielkiej Galerii Fotografii" zamieściliśmy prace kolejnych autorów. W tej chwili Galerię tworzy szesnaście osób. Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu ze zdjęciami o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Tematyka zdjęć dowolna. Mają to być najciekawsze, najlepsze fotografie jakie wykonał fotografujący. "Wielka Galeria Fotografii" - >>> zobacz


11 sierpnia 2006 - Straty podliczone

Podsumowane zostały straty powstałe wskutek ostatniej powodzi.
Największe straty w zniszczonych budynkach, drogach, mostach, kładkach sieci wodociągowej i kanalizacyjnej poniosła Gmina Żarów - 9 744 600, następnie Gmina Świdnica - 9 189 000, Gmina Marcinowice - 6 617 000, Gmina Jaworzyna Śląska - 3 727 000, Powiat Świdnica - 3 470 000, Gmina Świebodzice - 2 624 750, miasto Świdnica - 2 442 000, Gmina Dobromierz - 1 226 000, najmniej straciła Gmina Strzegom gdzie straty wyniosły 1 105 000 złotych.
Suma strat w Powiecie Świdnickim wynosi 40 145 350 złotych.


11 sierpnia 2006 - Zaczęło się na dobre

- XV Międzynarodowy Festiwal Folkloru uważam za otwarty - tą tradycyjną formułką wypowiedzianą przez burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza oficjalnie rozpoczęto tegoroczną edycję festiwalu. Na scenie przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowała się większość zaproszonych zespołów.
Czwartkowy wieczór zainaugurował przemarsz zespołów folklorystycznych, które w barwnym korowodzie zaprezentowały się publiczności zgromadzonej na stadionie OSiR. W swoich przemówieniach dyrektorzy festiwalu - Wioletta Urban i Zbigniew Suchyta przypomnieli 15-letnią historię festiwalu i zaprosili do aktywnego uczestnictwa w tegorocznej edycji. Burmistrz Strzegomia podkreślał ciężką pracę wielu ludzi, dzięki którym co roku może odbywać się to święto folkloru. - Profesjonalna organizacja, ciekawe prezentacje, odpowiednie warunki pogodowe to czynniki, które w ogromnej mierze decydują o jakości i atmosferze panującej podczas imprezy - dodał. Kolejnym punktem ceremonii otwarcia było uroczyste wciągnięcie na maszt flagi z emblematem C. I. O. O. F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej. Aktu tego dokonały delegacje poszczególnych zespołów.
W końcu przyszedł czas na prezentacje folklorystyczne. Jako pierwszy na scenie pojawił się ZF Sloboda z Rosji. Po nich wystąpił egzotyczny zespół Yensy z Dominikany, który zaimponował bogactwem strojów w narodowych barwach: niebiesko - czerwono - białych. Po zagranicznych zespołach przyszedł czas na rodzimy folklor. Widowni zaprezentowali się Igloopolanie z Dębicy. Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców wzbudziła powszechne uznanie. Po Polakach na scenę wyszedł turecki Zespół Folklorystyczny Pahoy. W swoim półgodzinnym występie ukazał piękno kultury i folkloru swojego kraju. W czwartek zatańczyli jeszcze gospodarze - Kostrzanie oraz słowacki Gymnik, wywodzący się ze szkół wyższych z Bratysławy.


11 sierpnia 2006 - Sytuacja powodziowa w województwie

Na 12 wodowskazach rzek Dolnego Śląska przekroczone zostały stany alarmowe, ostrzegawcze na 14 wodowskazach. Na Odrze w miejscowości Ścinawa został przekroczony stan alarmowy. Na większości rzek województwa wody opadają. Na Ślęzie i Bystrzycy stany wód utrzymują się na poziomie stanów powyżej alarmowych. W Kotlinie Kłodzkiej i Jeleniogórskiej poziom wód kształtuje się w strefie stanów około ostrzegawczych. Rzeka Orla w Korzeńsku przekroczyła stan alarmowy o 7 cm. Alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w mieście Jelenia Góra, gminie i mieście Kłodzko, mieście i gminie Gryfów Śląski (powiat lwówecki) i gminie Miękinia i Kostomłoty (powiat średzki).
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosiła gmina Złoty Stok (powiat ząbkowicki), gmina Dzierżoniów, gmina Radków i gmina Bystrzyca (powiat kłodzki) i miasto i gmina Mirsk (powiat lwówecki).
Drogi na terenie województwa nieprzejezdne wskutek podlania: powiat jeleniogórski) droga krajowa nr 3 pomiędzy Piechowicami, a Szklarską Porębą, (powiat wrocławski) droga nr 802 Skałaka - Bogdaszowice, (powiat lubański) droga nr 404 na odcinku 90 m w Świeradowie, (powiat lwówecki) nieprzejezdna ul. Nadbrzeżna w Świeradowie Zdrój, (powiat kłodzki) most w Zabłociu uszkodzony - przejezdny.
Zbiorniki retencyjne strategiczne dla ochrony przeciwpowodziowej województwa są przygotowane do przyjęcia nadmiaru wody. Na każdym ze zbiorników pełnione są całodobowe dyżury. Cały czas prowadzona jest obserwacja stanu wody i urządzeń.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w województwie. Pozostaje w stałej łączności z IMGW, RZGW i innymi służbami.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazuje informację o zwiększeniu wielkości zrzutu ze zbiornika wodnego Dobromierz o godzinie 13.00 - 15,0 m3/s.


11 sierpnia 2006 - Sytuacja powodziowa

W gminach trwa szacowanie szkód powodziowych. Znane są wstępne informacje na temat miejscowości, które najbardziej ucierpiały w wyniku ostatnich wydarzeń. Gmina Żarów - Buków, Gołaszyce, Siedlimowice, gdzie miała miejsce dramatyczna walka o ratowanie młyna. Ucierpiało 500 hektarów nieskoszonego zboża, na polach uszkodzonych jest 60 przepustów, przy drogach 30 przepustów jest niesprawnych, uszkodzone jest 700 m drogi gruntowej w Bukowie, zniszczona droga asfaltowa na trasie Gołaszyce - Buków na odcinku 1,7 km, uszkodzone groble na drodze Łażany - Gołaszyce na odcinku 800 m, 50 m zamulonych rowów melioracyjnych, zniszczone systemy drenarskie na 300 h pól, podtopione studnie wody pitnej w Marcinowiczkach, uszkodzone mury oporowe przy potoku Tarnawka w Bukowie.
Gmina Marcinowie Zebrzydów, Szczepanów, Strzelce, Tąpała, Wiry, Śmiałowice - dzięki uratowaniu wałów, nie zalało całkowicie miejscowości, ale występują liczne podtopienia.
Gmina Świdnica - Bojanice, Makowice, Bystrzyca Dolna, Bystrzyca Górna, Lubachów, Burkatów.
Gmina Strzegom - Stanowice, Olszany, Goczałków, Skarżyce, Modlęcin.
Stany alarmowe zostały przekroczone w dorzeczu Bystrzycy na 5 wodowskazach od 12 - 100 cm


11 sierpnia 2006 - Turniej siatkówki plażowej

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej, który odbędzie się na terenie kąpieliska OSiR-u przy ulicy Rekreacyjnej 19 sierpnia.
W turnieju biorą udział drużyny 2-osobowe w wieku powyżej 16 lat, zgłoszone u sekretarza w dniu zawodów. Wpisowe od każdej drużyny - 10,00 zł. Wszyscy zawodnicy otrzymują wodę mineralną. Sposób przeprowadzenia zawodów w zależności od ilości zgłoszonych drużyn. Zwycięskie drużyny za miejsca I - IV otrzymują okolicznościowe trofea.
O godzinie 9.00 rozpocznie się zgłaszanie drużyn a o godzinie 10.00 - zawody. Informacje pod numerem tel. 074 666-96-21


11 sierpnia 2006 - Na chacie o stanie wód

W związku z powrotem opadów o sytuacji i stanie wód w Waszych miejscowościach możemy spotykać się wszyscy na chacie.
Tam też możemy przekazywać sobie świeże informacje. Zapraszamy


11 sierpnia 2006 - Festyn

13 sierpnia od godziny 15:30 na stadionie miejskim odbędzie się Festyn Rekreacyjny dla Dzieci i ich Rodziców z miasta i gminy Jaworzyna Śląska.
Festyn jest podsumowaniem tegorocznej akcji letniej - "Jaworzyna Śląska - moje ulubione miasto" oraz "Moja wieś, moja gmina, mój powiat". Festyn odbędzie się wraz z Piknikiem Bawarskim. Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie.
Projekt finansowany jest ze środków Gminy Jaworzyna Śląska.


11 sierpnia 2006 - Aktualna sytuacja powodziowa

Niestety nadal pada deszcz, który utrudnia szacowanie szkód jakie powstały w powiecie świdnickim. Utrudnione są także prace naprawcze i usuwanie szkód powstałych w wyniku podtopień i powodzi. Ciężką sytuację mają mieszkańcy gminy Świdnica, gdzie poważnie uszkodzona została sieć wodociągowa. W rezultacie mieszkańcy sześciu miejscowości: Bystrzyca Górna, Burkatów, Opoczka, Makowice, Bojanice oraz Bystrzyca Dolna nie mają wody w kranach. Od wczoraj trwają prace naprawcze sieci, ale padający deszcz znacznie je utrudnia. Jest problem z wjazdem sprzętu ciężkiego, który mógłby się zakopać w błocie. Tymczasowo rozwiązaniem okazało się dowożenie wody beczkowozami do studni przepompowych w Opoczce i Burkatowie, gdzie systemem tłocznym dostarczano ją do domostw. Niestety największy problem występuje w miejscowości Bystrzyca Dolna, której nie można było włączyć do tego systemu. Tam woda dowożona jest beczkowozami. Szukano miejsca awarii sieci wodociągowej i okazało się, że awaria nastąpiła w Bystrzycy Dolnej, gdzie nurt rzeki przerwał obie nitki wodociągu. Jest jeszcze jeden poważny problem: rzeka Bystrzyca znacznie zmieniła koryto wdzierając się na pobliskie pola. Teraz biegnie wzdłuż magistrali wodnej uniemożliwiając prace naprawcze i aby je rozpocząć, potrzeba przywrócić rzece jej dawne koryto.
Sytuacja na zbiornikach wodnych - stan na godz. 8.00 rano
Lubachów: 6mln 340 m3, wpływ - 11,70 m3/s, wypływ - 14,22 m3/s
Dobromierz: 10 mln 714 m3, wpływ - 6,75 m3/s, wypływ - 12,5,3/s
W Dobromierzu cały zbiornik jest wypełniony wodą.


11 sierpnia 2006 - Wesoły Bronów

Kolejne spotkanie z dziećmi z cyklu "Wesołe lato na wsi" odbyło się w miejscowości Bronów.
Na placu przy świetlicy wiejskiej zgromadziły się dzieci w oczekiwaniu na przygotowane dla nich konkurencje sportowo-rekreacyjne, których jak zawsze nie zabrakło. Odbył się również konkurs plastyczny, a na zakończenie dzieci raczyły się kiełbaskami z grilla.
Organizatorzy i tym razem nie zapomnieli o drobnych upominkach dla wszystkich uczestników wspólnej zabawy.


10 sierpnia 2006 - Trwa szacowanie szkód

Dzisiaj na zwołanej konferencji prasowej z udziałem starosty Jacka Wajsa, wójt Teresy Mazurek oraz przedstawicieli służb bezpieczeństwa i Wydziału Zarządzania Kryzysowego przedstawiono aktualną sytuacją powodziową w powiecie oraz omówiono straty jakie poniosły gminy. Trwa szacowanie szkód popowodziowych w gospodarstwach domowych oraz w infrastrukturze drogowej. Po doświadczeniach ostatnich dni Starosta rozważa możliwość wystąpienia do Powiatu Wałbrzyskiego o włączenie tamy na zbiorniku w Lubachowie w granice administracyjne naszego powiatu.
-" Nie może być takich sytuacji, że Wałbrzych podejmuje decyzje o zrzutach wody a nasz powiat jest zalewany." - tłumaczy decyzję starosta Jacek Wajs. Pocieszający jest fakt, że stan wód na ciekach wodnych zdecydowanie obniża się. Przejezdnych jest już także większość wcześniej zablokowanych dróg.
-" Można mówić o kataklizmie" - zgodnie twierdzą uczestnicy spotkania. To właśnie gmina Świdnica i Świebodzice ucierpiały najbardziej. Tysiące hektarów zalanych upraw, zniszczone zboże, które nie nadaje się nawet na paszczę, awaria sieci wodociągowej w Bojanicach, Makowicach, Bystrzycy Dolnej i Górnej, Lubachowie i Burkatowie. Do tych miejscowości woda dowożona jest w beczkowozach. Zalane zostały również liczne studnie w Lubachowie. Systematycznie wypompowywana jest z nich woda, robione są również badania pod kątem przydatności do spożycia. Zniszczone zostały drogi transportu rolnego: Bystrzyca Górna - Lubachów, w Witoszowie i miejscowości Pogorzała oraz 1,5 km drogi w Bystrzycy Górnej na wysokości Domu Dziecka. -"Musieliśmy podjąć dramatyczną decyzję o ewakuacji dwóch rodzin z Lubachowa. Znaleźli oni schronienie u rodzin i w pobliskiej szkole. Ewakuowaliśmy również cały inwentarz trzech rodzin z Pankowa. Mamy ogromny żal do właściciela tamy w Lubachowie, że nie zareagował na stan kryzysowy." - mówiła wójt Teresa Mazurek. Okazało się, że także ludzie utrudniali przeprowadzenie akcji ratunkowej w okolicy tamy. Zrobiono sobie tam prawdziwe miejsce atrakcji turystycznej, pstrykano zdjęcia i wchodzono na teren zamknięty narażając się na niebezpieczeństwo.
Powódź zalała wiele miejscowości w gminie Strzegom. Teraz trwa tam szacowanie strat, ale już wiadomo, że najbardziej ucierpiały Stanowice, Olszany, Goczałków, Skarżyce i Modlęcin. W akcji ratunkowej w powiecie brało udział ponad 100 strażaków z Komendy Powiatowej SP w Świdnicy oraz ponad 300 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej.
-" Do prac przy uporządkowaniu dróg powiatowych będziemy chcieli zatrudnić ok. 25 bezrobotnych. Środki pozyskamy z Powiatowego Urzędu Pracy i Zarządu Dróg Powiatowych. Chętni, którzy chcieliby wziąć udział w akcji porządkowania dróg, mogą zgłaszać się już od dzisiaj do Zarządu Dróg Powiatowych." - mówił Bolesław Olejarczych, Etatowy Członek Zarządu odpowiedzialny za powiatowe drogi.
Sytuacja w Powiecie Świdnickim powoli stabilizuje się.


10 sierpnia 2006 - Memoriał im. Pawła Sosika

20 sierpnia o godzinie 10.00 rusza w Świebodzicach kolejny Międzynarodowy Wyścig Kolarski - "VII Memoriał im. Pawła Sosika"
Wyścig ten to impreza o zasięgu międzynarodowym uwzględniona w kalendarzu imprez Polskiego Związku Kolarskiego. Zawody odbędą się w kategorii: juniorki, juniorki młodsze, junior młodszy i kobiety "OPEN". Start i meta wyścigu usytuowana zostanie na ul. Piastów w dzielnicy Osiedle Piastowskie w Świebodzicach. Wyścig przeprowadzony zostanie na pętli wynoszącej 18,1 km na dystansie 90,5 km.
Trasa wyścigu przebiega ulicami miasta Świebodzice i sołectw: Jaskulin, Szymanów, Modlęcin, Olszany. Organizatorzy spodziewają się udziału czołówki - kadry kobiet Polski, Czech i Litwy oraz najlepszych juniorów młodszych. W imprezie weźmie udział około 150 zawodników.


10 sierpnia 2006 - Drogi nieprzejezdne

Na 17 wodowskazach rzek Dolnego Śląska przekroczone zostały stany alarmowe, ostrzegawcze na 29 wodowskazach. Na większości rzek województwa wody opadają. Nadal podnosi się woda na Ślęzie i Bystrzycy w okolicach Wrocławia. Jednak ze względu na zanik opadów najprawdopodobniej nie sprawdzi się prognoza o silnym wzroście stanów wód ponad poziomy alarmowe, co mogło skutkować znacznym podtopieniem Ślęży i Jarnołtówka (w granicach Wrocławia).
W Kotlinach: jeleniogórskiej, wałbrzyskiej i kłodzkiej odnotowuje się znaczny spadek stanów wód. Rzeka Kwisa również opada, jedynie w okolicach Nowogrodźca jej poziom się podnosi. Drogi na terenie województwa nieprzejezdne wskutek podlania:
(powiat jeleniogórski) droga krajowa nr 3 pomiędzy Piechowicami, a Szklarską Porębą, powiatowa Wojanów - Dąbrownica, (powiat lubański) droga nr 358 na odcinku Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba, (powiat lwówecki) droga nr 361 Lwówek - Brunów, droga nr 394 Rębiszów - Mlądź, (powiat świdnicki) droga nr 381 w kierunku Drogosław - Nowa, droga nr 2910 łącząca miejscowości Bystrzyca Górna - Bystrzyca Dolna, droga wojewódzka nr 382 Świdnica - Strzegom, droga powiatowa Zastrużów - Kruków, droga nr 2886 Śmiałowice - Gołaszyce, droga nr 2933 Skarżyce, droga nr 2879 Panków, droga nr 2906 Krzyżanowice - Wieruszów, na odcinku Nowy Jawor-Gruchotów, (powiat kłodzki) zablokowana linia kolejowa między Krosownicami, a Gorzanowem z powodu osunięcia się nasiąkniętej ziemi.


10 sierpnia 2006 - Jak co roku w środę

W środowe popołudnie strzegomianie i kostrzanie mogli poczuć przedsmak tego co czeka ich w nadchodzących dniach podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
Tradycyjnie jak co roku na strzegomskim rynku odbył się Koncert Kapel. Tym razem cząstkę swoich możliwości zaprezentowały grupy z Meksyku, Słowacji, Turcji i Dominikany. Na scenie nie zabrakło także polskich motywów ludowych. W wirujących oberkach i skocznych polkach podziwiać można było zręczność tancerzy z zespołu folklorystycznego "Igloopolanie" z Dębicy. Pełne ekspresji i żywiołowości tańce oraz barwne i różnorodne stroje ludowe wzbudzały podziw wielu widzów.
Z kolei tuż po koncercie, w świetlicy wiejskiej w Kostrzy miał miejsce Wieczór Narodowy. Na spotkanie przybyła liczna publiczność, w tym zaproszeni goście. Imprezę poprowadził dyrektor MFF Zbigniew Suchyta. Na parkiecie zaprezentowały się zespoły, które jeszcze niedawno występowały przed mieszkańcami Strzegomia. W świetlicy do późnej nocy trwała zabawa. Było głośno, wesoło i tanecznie.


10 sierpnia 2006 - Alarm odwołany

Starostwo Powiatowe w Świdnicy przedstawia informację o stanie zagrożenia powodziowego na terenie powiatu:
W gminach Świdnica, Świebodzice, Marcinowice, Żarów, Strzegom, Dobromierz, Jaworzyna Śląska-występują lokalne podtopienia.
Prowadzony jest stały monitoring tam: Lubachów - kontrola zrzutu na poziomie bezpiecznym - sytuacja stabilna.
Tama w Dobromierzu kontrola zrzutu na poziomie bezpiecznym - sytuacja stabilna.
Dziś odwołano alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 8 sierpnia.


10 sierpnia 2006 - Urząd Miejski w Żarowie pierwszy w powiecie

Wczoraj zakończył się w Urzędzie Miejskim w Żarowie audyt certyfikujący do normy ISO 9001:2001. Przez trzy dni audytorzy z firmy Tüvpol, sprawdzali, czy w urzędzie stosowane są wymagane procedury zarządzania jakością i czy działania wszystkich pracowników są zgodne z przyjętą przez urząd polityką jakości. Kontrolerzy uznali, że Urząd Miejski w Żarowie spełnia wszystkie wymogi niezbędne do otrzymania certyfikatu i pozytywnie zaopiniowali wniosek o jego nadanie. Certyfikat jakości ISO to duże wyróżnienie, tym bardziej, że w Powiecie Świdnickim nie ma go jeszcze żaden urząd, a w całym województwie dolnośląskim pochwalić się nim może zaledwie kilka.
Otrzymanie certyfikatu to nie tylko potwierdzenie dobrej jakości wykonywanych usług, to przede wszystkim motywacja i zobowiązanie do ciągłego doskonalenia się. Głównym bowiem celem urzędników jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców, inwestorów i gości Gminy Żarów. Jako Urząd Miejski chcemy zwiększać zaufanie oraz zadowolenie naszych klientów, ponieważ uważamy, że "wszystko można zrobić lepiej". Dlatego od kwietnia 2006 roku wprowadzamy procedury, które mają na celu ciągłą poprawę jakości świadczonych przez nas usług.
Na pytanie -"co oznacza otrzymanie certyfikatu ISO dla klienta urzędu?" odpowiedziała Pełnomocnik Burmistrza ds. zarządzania jakością w Urzędzie Miejskim w Żarowie Anna Żygadło. "Oznacza pewność, że jego sprawa zostanie załatwiona nie tylko z najwyższą starannością i zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów prawa, ale również zgodnie z procedurami zapewniającymi wysoką jakość. Dla nas bowiem klient jest najważniejszy".


10 sierpnia 2006 - Wnioski na stypendia

W dniach od 21 sierpnia do 15 września tego roku będą wydawane wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2006/2007, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych od 25 września do 15 października.
Wnioski będą wydawane w Urzędzie Gminy w Świdnicy, ul. Głowackiego 4 - sala operacyjna - stanowisko 102 (parter), w godzinach urzędowania.
Wypełnione wnioski należy składać do 15 września 2006 r., a w przypadku słuchaczy wymienionych kolegiów - do 15 października w Urzędzie Gminy - sala operacyjna - stanowisko 102 (parter).


10 sierpnia 2006 - Akcja w Dobromierzu

W gminie Dobromierz przez dwie doby walczono z efektami ostatnich, długotrwałych opadów deszczu. Dzięki sprawnej akcji sztabu kryzysowego, strażaków i sołtysów oraz wielu mieszkańców nie doszło do poważnych zniszczeń.
W dniach 7-8 sierpnia na zabezpieczenie koryta rzeki Nysy Szalonej w obrębie gminy Dobromierz oraz przepustu wodnego przy zbiorniku "Dobromierz" od strony miejscowości Siołkowice zużyto 145 ton piasku i blisko 1450 worków foliowych. Obłożenie brzegów rzeki spowodowało, że nie wyrządziła ona znacznych szkód występując w niektórych miejscach ze swego koryta. Udaremniono również spływ wody ze zbiornika w kierunku Szymanowa, zabezpieczając przepust powyżej Siołkowic, dzięki czemu nie doszło do kolejnych podtopień zabudowań mieszkalnych na terenie miejscowości Szymanów.
Dodatkowo strażacy zatamowali spływ wody z pól w górnej części Roztoki oraz zabezpieczyli podtopione posesje w dolnej części Szymanowa. W akcjach brali udział strażacy z OSP Dobromierz, OSP Roztoka i OSP Gniewków. Czterodniowe opady deszczu spowodowały podmycie przez Nysę Szaloną dróg w miejscowościach Kłaczyna i Gniewków oraz podtopienie kilku posesji w Szymanowie. Przez wiele nieruchomości przeszła woda, powodując czasowe zalania min. piwnic. Mimo poprawy pogody na terenie gminy nadal obowiązuje pogotowie powodziowe oraz trwa monitoring rzek i zbiornika.


10 sierpnia 2006 - Spotkanie z sołtysami

Dzisiaj w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbyła się kolejna narada sołtysów.
Podczas narady rozmawiano między innymi o wykonania budżetu za I półrocze 2006r.
Ważnym tematem była tegoroczna susza, która spowodowała ogromne szkody i związane z nią szacowanie strat.
Powołano także komisję do szacowania strat tym razem wynikających z nadmiernych opadów jakie dotknęły gminę.


10 sierpnia 2006 - Konkurs w Muzeum

"Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza miłośników fotografii cyfrowej do wzięcia udział w konkursie fotograficznym. Prace mają powstać 26 sierpnia bo właśnie tego dnia przybędzie do muzeum kolejny zabytkowy parowóz. Tematem zdjęć jest właśnie ten parowóz oraz pozostałe eksponaty znajdujące się w muzeum. Zdjęcia wykorzystane przez Muzeum do celów naukowych i reklamowych nagrodzone zostaną bezpłatnym zwiedzaniem muzeum wraz z kustoszem dla rodziny lub przyjaciół autora zdjęć (sześć osób). Taka nagroda dotyczy trzech pierwszych miejsc. Podczas tej zabawy-konkursu pierwszych pięciu autorów najciekawszych prac nagrodzonych zostanie kiełbaskami z grila. Najlepsze prace wystawione zostaną na wystawie w Muzeum.
Festyn z tej okazji rozpoczyna się o godzinie 12.00.
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10.00-18.00. Bilet normalny 7 zł. ulgowy 4 zł (dla dzieci) i bilet grupowy 4 zł od jednej osoby (grupa powyżej 7 osób).


9 sierpnia 2006 - Komunikat o stanie wód

Na 27 wodowskazach rzek Dolnego Śląska przekroczone zostały stany alarmowe, ostrzegawcze na 11 wodowskazach. Dziś w ciągu dnia nastąpiła stopniowa poprawa pogody. Woda na dolnośląskich rzekach zaczyna stopniowo opadać. W nocy z czwartku na piątek, w Sudetach przewidywane są większe przelotne opady deszczu.
Zbiorniki retencyjne strategiczne dla ochrony przeciwpowodziowej województwa są przygotowane do przyjęcia nadmiaru wody. Na każdym ze zbiorników pełnione są całodobowe dyżury. Cały czas prowadzona jest obserwacja stanu wody i urządzeń. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w województwie. Pozostaje w stałej łączności z IMGW, RZGW i innymi służbami.


9 sierpnia 2006 - Mistrz wakacji

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach, przy współpracy z sołtysami, zorganizowali zajęcia dla dzieci i młodzieży, które odbywały się w czasie wakacji w różnych miejscowościach gminy. Instruktorzy poprzez różne gry i zabawy promowali zdrowy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Za pomocą muzyki, plastyki, śpiewu i tańca ukazywali wartości przyjaźni i zdrowego współzawodnictwa. Organizatorzy zadbali o to, by każde dziecko biorące udział w zabawach otrzymało drobny upominek. Za grę "fair play" i kulturalne zachowanie w każdej miejscowości wyłoniono "Mistrza wakacji":a zostali nimi:
Gola - Konrad Nowak, Mysłaków - Magdalena Gerus, Wiry - Weronika Fiołek, Zebrzydów - Michał Bar, Marcinowice - Damian Bondzyło, Tworzyjanów - Ala Kozakiewicz, Śmiałowice - Damian Urbański, Chwałków - Ilona Barcikowska, Kątki - Aneta Ciuba, Szczepanów - Klaudia Śmietana


9 sierpnia 2006 - Świdnica - udana akcja

Już dziś, po ustaniu opadów, akcję miejskich służb, których celem było zabezpieczenia miasta przed podtopieniami, można uznać za udaną. Bystrzycę udało się w Świdnicy utrzymać w korycie. W akcji zabezpieczającej, którą z uwagi na wcześniejszy wyjazd Prezydenta Miasta Wojciecha Murdzka kierował jego zastępca Ireneusz Pałac, brało udział kilkadziesiąt osób - starażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, pracowników Urzędu Miejskiego, Straży Miejskiej, Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej, Farmy Miejskiej oraz Świdnickiego Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów. Bardzo dużą część prac zabezpieczających wykonali także mieszkańcy miasta - głównie dzielnicy Kraszowice i ulicy Nadbrzeżnej. W Urzędzie Miejskim prowadzony był całodobowy dyżur, a z miejskiego magazynu wydano ok. 8 tys. worków, do których napełnienia użyto ok. 40 wywrotek piasku.
Największe zagrożenie dla miasta spowodowały zwiększone zrzuty wody z zapory na Jeziorze Bystrzyckim. Początkowo, już w poniedziałek, było to ok. 50 metrów sześciennych na sekundę, a w najbardziej krytycznym momencie we wtorek rano - 100 m3/s (dla porównania, podczas powodzi w 1997 r. największy zrzut dokonywany był w objętości 140-150 m3/s). W mieście rzeka Bystrzyca stanowiła największe zagrożenia dla mieszkańców dzielnicy Kraszowice. Największe siły i środki użyte zostały w pobliżu jazu. Otwarto tam śluzę oraz użyto gruzu do zasypania powstałych wyrw w skarpie pomiędzy jezdnią, a uszkodzonymi umocnieniami kanału płuczącego. Dzięki wspólnej akcji służb i mieszkańców, mimo iż rzeka Bystrzyca w pewnym momencie wdarła się na jezdnię ul. Kraszowickiej, po kilku godzinach udało się zawrócić ją do koryta i sytuacja została opanowana. Podobnie było w innych miejscach, gdzie zabezpieczenia, prócz miejskich służb, budowały także prywatne firmy mające siedzibę w pobliżu rzeki. Zagrożona zalaniem była także miejska oczyszczalnia ścieków.
Mieszkańcy zagrożonych dzielnic, byli na bieżąco informowani przez Straż Miejską o rozwoju sytuacji. Dziś pracownicy Urzędu Miejskiego oceniają uszkodzenia i szacują straty, co pozwoli w podejmowaniu decyzji o ich usuwaniu. Prezydent Miasta Wojciech Murdzek, który z uwagi na powagę sytuacji przerwał urlop, spotka się także z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, aby po raz kolejny domagać się przebudowy kraszowickiego jazu, który nieremontowany stanowi zagrożenie dla mostu przy ul. Przyjaźni. Na konieczność remontu szczególną uwagę zwracają także także mieszkańcy Kraszowic.


9 sierpnia 2006 - Narada sołtysów

7 sierpnia w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyła się kolejna w tym roku narada sołtysów. W pierwszej części narady poruszono naglące sprawy związane głównie z kilkudniowymi opadami deszczu, typu: wylewający potok, liczne podtopienia czy niedrożne studzienki i przepusty. Burmistrz Lech Markiewicz obiecał interweniować, lecz rozwiązaniem większości tych problemów powinien zająć się Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych O/Świdnica, należy to bowiem do jego kompetencji.
W drugiej części posiedzenia poruszono temat przeprowadzonej kontroli świetlic wiejskich przez SCK, dotyczącej ich sposobu funkcjonowania. Sprawa ta budziła wiele emocji, ale podczas narady zostały wyjaśnione sporne kwestie związane również z księgowaniem środków finansowych pochodzących z wynajmu świetlic. Spotkanie to miało na celu unormowanie i ulepszenie współpracy między SCK a Sołectwami Gminy Strzegom.
W trakcie spotkania sołtysi uzyskali odpowiedzi w sprawach bieżących wymagających szybkiego reagowania. Podczas obrad zostały również omówione zasady zwrotu podatku akcyzowego za paliwo dla rolników. Następna narada sołtysów odbędzie się 2 października.


9 sierpnia 2006 - Sytuacja na rzekach i drogach

Na 18 wodowskazach rzek Dolnego Śląska przekroczone zostały stany alarmowe, ostrzegawcze na 3 wodowskazach. Dziś w ciągu dnia nastąpi stopniowa poprawa pogody. Deszcz może popadać, ale nie będzie tak intensywny jak wczoraj. Woda na dolnośląskich rzekach zaczyna stopniowo opadać.
Alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w powiecie jeleniogórskim i mieście Jelenia Góra, wałbrzyskim, lubańskim, kłodzkim, dzierżoniowskim, mieście i gminie Nowogrodziec, gminie Osiecznica (powiat bolesławiecki), mieście Mirsk i Gryfów Śląski (powiat lwówecki), gminie Miękinia i Kostomłoty (powiat średzki). mieście i gminie Bardo, gminach Kamieniec Ząbkowicki i Ząbkowice Śląskie Drogi na terenie województwa nieprzejezdne wskutek podlania:
droga krajowa nr 3 Jelenia Góra-Jakuszyce
droga wojewódzka nr 404 i droga nr 358 na odcinku Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba
droga nr 361 w Lubaniu
droga wojewódzka nr 382 na odcinku Nowy Jawor-Gruchotów
droga nr 381 w Jedlinie Zdrój
droga nr 394 na odcinku Rębiszów - Mladź
Chwaliszów-Dobromierz
Sędziszów - Jaszków
Śmiałowice - Gołaszyce (powiat świdnicki)
Skarżyce (powiat świdnicki)
Bystrzyca Górna - Bystrzyca Dolna (powiat świdnicki)
Pyszczyn (powiat świdnicki)
Panków (powiat świdnicki)
Krzyżowa - Wieluszów (powiat świdnicki)
Zbiorniki retencyjne strategiczne dla ochrony przeciwpowodziowej województwa są przygotowane do przyjęcia nadmiaru wody. Na każdym ze zbiorników pełnione są całodobowe dyżury. Cały czas prowadzona jest obserwacja stanu wody i urządzeń.


8 sierpnia 2006 - Alarm ogłoszony

Dzisiaj w Powiecie Świdnickim został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. W trakcie zwołanego rano sztabu antykryzysowego odebrano sygnały alarmowe o niekontrolowanym wypływie wody na tamie w Lubachowie. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że przerwano spotkanie i starosta wraz z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego oraz strażakami udał się ocenić stopień zagrożenia na miejscu. Na tą chwilę nie ma konieczności ewakuacji mieszkających w pobliżu tamy ludzi. Wczoraj wprowadzono w powiecie całodobowy dyżur w Wydziale Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa. Do godziny 5 rano sytuacja była stabilna, ale deszcz padał całą noc i wczesnym rankiem koniecznym okazało się kontrolowane wtedy jeszcze zrzucenie wody na tamie w Lubachowie. Spowodowało to podtopienia i zalanie drogi w miejscowościach Bystrzyca Górna i Burkatów. Najgorsza sytuacja jest 2 km od Bukatowa, gdzie mimo dosypywania gruzu i ułożonej zapory z bloków kamiennych woda przelała się zalewając drogę. Od 7.00 rano drogę trzeba było zamknąć. Od wczoraj nieprzejezdna jest również trasa Świdnica-Strzegom. Ustawiono tam objazd przez Pasieczną, Stanowice i Międzyrzecze. Niebezpiecznie jest także w Dobromierzu, gdzie wylewać zaczęła Nysa Szalona. Jednak zbiornik wody w tej gminie może przyjąć 3 mln metrów sześciennych i nie ma większego zagrożenia ze zrzutem wody. Straż Pożarna interweniowała 39 razy.
-"Wyjeżdżaliśmy na interwencje głównie do zalanych piwnic i garaży. Pomoc polegała na wypompowaniu wody z zalanych pomieszczeń. Apelujemy jednak, aby nie dzwonić do nas w takich sytuacjach, gdyż wypompowana woda zbierała się po chwili ponownie. Nie jest korzystne wypompowywanie wody z piwnic czy garaży, należy czekać aż sama opadnie" - wyjaśniał Tomasz Szuszwalak, Komendant Straży Pożarnej w Świdnicy. Strażacy pomagali także mieszkańcom w układaniu i przenoszeniu worków z piaskiem, których wydano ok. 22 tys. Skorzystała z nich głównie gmina Świdnica, która walczy z rzeką Bystrzycą. Kilka gospodarstw podtopionych zostało również w Świebodzicach w dzielnicy Ciernie, które szczególnie narażone są na zalewanie przez rzekę Pełcznicę. Cały czas trwa monitoring najbardziej zagrożonych miejsc w Powiecie Świdnickim. Dyżur będzie trwał cała dobę.


8 sierpnia 2006 - Pancernik Gustaw

Przypominamy, ze dobiega końca czas nadsyłania prac w konkursie plastycznym dla dzieci pt."Krajobraz za szybą - co ciekawego widziałem podczas wakacyjnych podróży samochodem".
Konkurs ogłoszony został w związku kampanią realizowaną w ramach projektu Unii Europejskiej - EUCHIRES, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa na europejskich drogach. W ogólnopolską akcję, tak jak w zeszłym roku, włączyło się Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komenda Główna Policji.
Prace wykonane dowolną techniką w formacie A4 należy nadsyłać do 10 sierpnia (decyduje data stempla pocztowego). 10 najlepszych prac zostanie nagrodzonych maskotką pancernika Gustawa - bohatera kampanii, która po przypięciu do pasów bezpieczeństwa zawsze będzie przypominać rodzicom i dzieciom o stosowaniu urządzeń zabezpieczających. Szczegóły - >>> zobacz


8 sierpnia 2006 - Robi się egzotycznie

Pomimo nie najlepszej pogody w Strzegomiu powoli zaczyna robić się egzotycznie. Wczoraj przyjechały pierwsze zagraniczne zespoły, które wezmą udział w jubileuszowym XV Międzynarodowym Festiwalu Folkloru.
Zespół Ballet Tzontemoc z Meksyku przyjechał około godziny 16. Z kolei grupa "Pahoy" z Turcji dotarła późną nocą.
Jednych i drugich przywitał ulewny deszcz. Dziś dowiedzieliśmy się również, że w Strzegomiu są już członkowie zespołu "Gymnik" ze Słowacji.


8 sierpnia 2006 - Wieczory Świdnickie

Zapraszamy na sierpniowe Wieczory Świdnickie, które odbędą się w sobotę, 19 sierpnia w Katedrze Świdnickiej pw. św. Stanisława i św. Wacława. Początek o godzinie 19.00.
Wykład zatytułowany - " Ponadgraniczna regionalna współpraca między Niemcami a Polską podczas roku polsko-niemieckiego 2005/2006 oraz perspektywy na przyszłość" wygłosi Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu dr Helmut Schöps.
W części muzycznej usłyszymy znakomity zespół wokalny "Collegium Canticorum" z Lipska, który wystąpi z koncertem zatytułowanym "Wznoszę me oczy ku Tobie". Usłyszymy m. in. kompozycje Josepha Haydna, Johannesa Brahmsa, Wacława z Szamotuł, Orlanda di Lasso, Henry Purcella i Feliksa Mendelssohna. Wszystkie utwory wykonane podczas Wieczoru zostały napisane do tekstów Psalmów. Wstęp wolny.


8 sierpnia 2006 - Zamknięta trasa

Długotrwałe i obfite opady deszczu podniosły niebezpiecznie poziom wody w okolicznych rzekach. Miejscami spływającą woda podtapia okoliczne pola i zalewa piwnice niżej położonych budynków.
Droga Świdnica-Strzegom została zamknięta z powodu wylania rzeki Pełcznica. Zamknięcie jest na odcinku pomiędzy Nowym Jaworowem, a skrzyżowaniem Strzegom-Świebodzice.
Na tym odcinku sytuacja jest trudna ponieważ wezbrana rzeka zalała przyległy las oraz na znacznym odcinku przepływa górą przez drogę.


8 sierpnia 2006 - 60 lat LZS

3 września odbędą się Regionalne Obchody 60-lecia działalności LZS. Uroczystości odbędą się na obiekcie sportowym LZS w Mokrzeszowie.
W programie między innymi wręczenie odznaczeń, występy zespołów artystycznych, prezentacja i pokazy klubu motorowego Red Rider, przejażdżki konne i bryczkami, zabawa taneczna 60-lecia.
Uroczystości rozpoczną się Mszą odprawioną na boisku sportowym o godzinie 11.00.


8 sierpnia 2006 - Tour de Pologne w Strzegomiu

8 września przez gminę Strzegom, w tym również przez samo miasto, będzie przejeżdżał peleton 63. Tour de Pologne. Gmina Strzegom znajduje się na trasie przejazdu V etapu z Legnicy do Jeleniej Góry, o długości 192 km. Etap, który zostanie rozegrany w tym dniu rozpocznie się o godz. 11.47, a zakończy się mniej więcej ok. godz. 17.10. Peleton w naszej gminie spodziewany jest ok. godz. 12.19 w Rogoźnicy, 12.26 w Wieśnicy i 12.28 w Strzegomiu. Kolarze wjadą od ul. Legnickiej. Następnie peleton skręci w ul. Wojska Polskiego, ul. Kasztelańską i ul. Świdnicką, by później udać się w kierunku Świdnicy.
Tegoroczna edycja Tour de Pologne odbywać się będzie w dniach od 4 - 10 września. Wyścig rozpocznie się w Warszawie, a zakończy w Karpaczu.
Tour de Pologne jest zaliczany do grona największych wyścigów kolarskich na świecie, do tzw. kategorii UCI Pro Tour. Do niej należą m. in. Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a Espana. Jak poinformował dyrektor generalny Lang Team - Czesław Lang w tym roku mają wystartować m. in. Francuzi Sylvain Calzati, Pierrick Fedrigo i Jimmy Casper, Holender Michael Boogerd, Włosi Salvatore Comesso, Daniele Bennati i Eddy Mazzoleni, Portugalczyk Jose Azevedo, Hiszpanie Juan Antonio Flecha i Unai Etxebarria, ubiegłoroczny triumfator - Kim Kirchen z Luksemburga, Rosjanie Wiaczesław Jekimow i Siergiej Iwanow, Ukraińcy Siergiej Gonczar i Władimir Gusiew czy wreszcie Szwajcar Stefan Wesemann. Większość z nich to medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, liderzy i zwycięzcy etapowi największych wyścigów. Oczywiście nie możemy zapominać o reprezentantach Polski m. in. Bartoszu Huzarskim, Piotrze Mazurze, Przemysławie Niemcu, Cezarym Zamanie, Marku Rutkiewiczu czy Dariuszu Baranowskim, którzy spróbują nawiązać walkę z najlepszymi.


8 sierpnia 2006 - Konkurs ofert

Żarowski Ośrodek Kultury ogłasza konkurs ofert na kompleksową obsługę handlową podczas uroczystości 60-lecia Klubu KS "Zjednoczeni" Żarów połączonych z Piknikiem Kupieckim. Uroczystości odbędą się 26 sierpnia na Stadionie Miejskim oraz w Parku w Żarowie. Konkurs dotyczy także Dożynek Gminnych, które odbędą się 17 września w Parku Miejskim w Żarowie.
Przedmiotem usługi handlowej jest: gastronomia, sprzedaż napojów lanych w tym piwa, urządzenia rozrywkowe itp. Zgłoszenia wraz z podaniem ceny oraz dokładną ilością miejsc siedzących i stoisk prosimy przesłać na adres:
Żarowski Ośrodek Kultury ul. Armii Krajowej 40 58-130 Żarów. e-mail - >>> napisz.
Do 14 sierpnia - 60-lecie KS Zjednoczeni oraz do 28 sierpnia - Dożynki


7 sierpnia 2006 - Jezioro pełne wody i śmieci

Dzisiaj w południe rozpoczęto spuszczanie szybko przybierającej wody w Jeziorze Bystrzyckim w Lubachowie. Poziom w rzece podniósł się lecz nie zagraża wylaniem. Jedynie w Bystrzycy Górnej, mieszkańcy i straż pożarna, układali worki z piaskiem by woda nie wystąpiła z brzegu na drogę. W innych miejscach sytuacja jest pod całkowitą kontrolą. Jezioro jest już wypełnione, jeśli będzie tak padać nadal, to woda zacznie przelewać się już bez kontroli.
Łoskot, potężny szum spadającej z tamy wody ściągał dziś wielu chetnych obejrzenia tego niecodziennego widowiska.
Ostatnie opady pokazały też jak potrafimy zaśmiecać nasze środowisko. Spływająca zewsząd woda niosła do jeziora wszystko to co ukradkiem wyrzucamy do rowu, to co pozostawiamy w lesie. Zdjęcia - >>> zobacz


7 sierpnia 2006 - A mnie jest szkoda lata . . .

"A mnie jest szkoda lata", to fragment piosenki sprzed lat. Szkoda lata ponieważ tylko wtedy sala sportowa na świdnickim Osiedlu Zawiszów nadaje się do użytku. Kiedy powstała patrzeliśmy na nią z dumą, jednak już od początku swojego istnienia kiedy tylko pojawiał się deszcz lub zaczynały wiosenne roztopy zaczynały się kłopoty z przeciekającym dachem. Cieknie w szkole, cieknie w sali. Z każdym rokiem jest coraz gorzej.
To zdjęcie pokazuje sytuacje sprzed czterech lat, wtedy jeszcze wystarczyły trzy-cztery wiaderka "łapiące" spadające krople wody. To co zastaliśmy dziś na sali, napawa niepokojem, wiaderek naliczyliśmy 24 sztuki, porozstawiane były po całej sali. A dwadzieścia cztery tylko dlatego, że nie było już więcej a bardzo by się przydały.
Co jakiś czas na dachu pojawia się kolejna ekipa naprawcza, jednak efektu jak nie było tak nie ma.
Czy ta sala sportowa będzie nadal tak niszczeć ? Czy nie ma dla niej już ratunku ?.


7 sierpnia 2006 - Wyłudzili kredyty

2 sierpnia świdniccy policjanci z Sekcji dw z Przestępczością Obrotu Gospodarczego zatrzymali 2 mieszkańców Dzierżoniowa, 21 letnią kobietę i 41 letniego mężczyznę, któzy w jednym z banków w Świdnicy usiłowali wyłudzić kredyt w wysokości 5000 złotych.
W toku prowadzonych czynności ustalono iż mężczyzna od ponad miesiąca, wystawiając fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach na osoby trzecie dokonał wyłudzenia co najmniej 10 kredytów o wartości przekraczającej sto tysięcy złotych. Ta sama grupa usiłowała dokonać w 10 przypadkach wyłudzeń składając dokumenty w bankach i instytucjach finansowych w Świdnicy, Dzierżoniowie, Wałbrzychu i Wrocławiu.
3 sierpnia świdniccy policjanci zatrzymali następną osobę, 31 letniego mieszkańca Dzierżoniowa, który posługując się sfałszowanymi dokumentami usiłował wyłudzić kredyt. Zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.


7 sierpnia 2006 - Festiwal Folkloru w Strzegomiu i Świdnicy

Już po raz 15 w Strzegomiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. Za ich przyczyną przez 7 dni odbywa się 7 dużych koncertów. Międzynarodowy festiwal Folkloru w Strzegomiu nie ma charakteru konkursu. Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością, atmosfera święta i zabawy. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia.
W tym roku Festiwal zagości również w Świdnicy. Już jutro w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpi Zespół Folklorystyczny "Tzontemoc" z Meksyku a 11 sierpnia - Zespół Pieśni i Tańca "Sloboda" ze Stawropola w Rosji. Szczegóły - >>> zobacz


7 sierpnia 2006 - Wciąż pada

W związku z padającymi od kilku dni deszczami dzisiaj o godzinie 11.00 odbyło się zebranie sztabu antykryzysowego, na którym omówiono zebrane informacje a także podjęto decyzje dotyczące dalszych działań. W tej chwili nie ma większych zagrożeń powodziowych na terenie naszego powiatu. Nie było także sygnałów z miast i gmin.
-"Odebraliśmy informację drogą radiową ze Świebodzic. Poinformowano nas, że wrasta poziom wód na Pełcznicy. Było zagrożenie nieprzejezdności drogi w dzielnicy Ciernie, ale sytuacja w chwili obecnej została opanowana. Zbiorniki wodne w Dobromierzu i Lubachowie sukcesywnie dokonują zrzutów wód." - mówi Sławomir Chodkiewicz z Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa. -"Groźna jest sytuacja na drodze Jaworzyna Śląska - Strzegom na wysokości wsi Pasieczna. Jeśli opady deszczu utrzymają się, wody przybędzie i nie będzie widać prześwitu na moście w tym miejscu." - informował starosta Jacek Wajs. Nieciekawa sytuacja była także w okolicy Bystrzycy Dolnej. 100 metrów poza granicami miasta zalana została droga, ale wysłano specjalistyczny samochód Zarządu Dróg Powiatowych - Unimog, który udrożnił pobocze i nadmiar wody mógł spłynąć do rowu. Starosta zasygnalizował również konieczność monitorowania wjazdu do Bukatowa w gminie Świdnica oraz Witoszowa przy rzece Witoszówka. Z informacji wynika, że tam występują miejsca zagrożone podtopieniem.
Niestety nie działa system monitoringu przeciwpowodziowego. Pamiętamy o słynnych dwukrotnych kradzieżach na posterunku w Świebodzicach, Mościsku i na Wielkiej Sowie. Teraz, kiedy informacje przekazywane przez ten system mogłyby się najbardziej przydać, przez czyjąś głupotę nie mogą być przekazywane. Aby uruchomić system na nowo, potrzeba szeregu działań związanych z ogłoszeniem procedury przetargowej, zebraniem środków pieniężnych, które mogą ruszyć we wrześniu br. Nie działa monitoring elektroniczny, ale starosta zadecydował o ustaleniu 24 godzinnych dyżurów na terenie całego powiatu. W każdej gminie jest wyznaczona osoba odpowiedzialna za przekazywanie informacji na temat zagrożeń. Informacje te będą przekazywane do wydziału Zarządzania Kryzysowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia. Ponowne spotkanie sztabu już jutro. Zdjęcie wodospadu na rzece Bystrzycy w dzielnicy Kraszowice.


7 sierpnia 2006 - Prosimy o kontakt

Kilka dni temu otrzymaliśmy od Pani Joli z USA email oferujący pomoc dla Pani Pawlak, 82-letniej mieszkanki Świebodzic.
Rozmawialiśmy już w tej sprawie w Świebodzicach jednak nie możemy się teraz w żaden sposób skontaktować z Panią Jolą. Wszystkie emaile wracają. Jedynym wyjściem jest powtórne napisanie do redakcji jednak z innego adresu byśmy my z kolei mogli odpisać co wiemy w sprawie. Czekamy na informację - redakcja.


7 sierpnia 2006 - Spojrzenie na Gminę Dobromierz

Letnie spojrzenie na Gminę Dobromierz - to konkurs na najciekawszą letnią fotografię gminy Dobromierz.
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy w czasie tegorocznych wakacji uchwycą w ciekawy sposób piękno gminy.
Zachęcamy do poszukiwań, wybiegania poza schematy i dokonywania osobistych odkryć.
Szczegóły konkursu, regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


6 sierpnia 2006 - Startują we wrześniu

23 września rozpoczynają się rozgrywki w drugiej lidze siatkówki kobiet.
W tym roku Świdnicki MKS wystartuje w grupie drugiej wraz z Olimpią Jawor, PLKS Pszczyna, WSZiM Płomień Sosnowiec, KS Impel Gwardia II Wrocław, MKS Zawiercie, KS Częstochowianka, MKS Dąbrowa Górnicza II, ASPS Opole i MCKiS Jaworzno.
Ten sezon rozgrywkowy zakończy się 25 kwietnia przyszłego roku.


6 sierpnia 2006 - Wakacyjna szkółka

Jak co roku Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub zapraszają dzieci do "Wakacyjnej szkółki tenisa ziemnego".
Każdy kto chce nauczyć się grać w tenisa proszony jest o przybycie na korty przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Zajęcia odbywać się będą przez cały sierpień w każdy wtorek i czwartek na dwóch kortach w godzinach 10.00-11.00.
Organizatorzy zapewniają rakiety i piłeczki oraz fachowych instruktorów.


6 sierpnia 2006 - Festyn

13 sierpnia od godziny 15:30 na stadionie miejskim odbędzie się Festyn Rekreacyjny dla Dzieci i ich Rodziców z miasta i gminy Jaworzyna Śląska.
Festyn jest podsumowaniem tegorocznej akcji letniej - "Jaworzyna Śląska - moje ulubione miasto" oraz "Moja wieś, moja gmina, mój powiat". Serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie.
Projekt finansowany jest ze środków Gminy Jaworzyna Śląska.


5 sierpnia 2006 - Zmiany w zasiłkach

Od 1 września 2006 roku nastąpią zmiany w zasadach przyznawania zasiłków rodzinnych oraz wzrosną kwoty jakie będą przyznawane. Najważniejszą zmianą będzie to, że wysokość zasiłków uzależniona będzie od wieku dziecka, a nie jak do tej pory od liczby dzieci. Uprawnione do zasiłku rodzinnego będą rodziny, w których miesięczny dochód netto nie przekracza 504 zł na jedną osobę lub 583 zł w przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne. Kwota przyznanego zasiłku zależeć będzie wyłącznie od wieku dziecka, i tak miesięczny zasiłek wynosił będzie: - 48 zł - na dziecko, które nie ukończyło 5 lat,
- 64 zł - na dziecko w wieku od 5 do 18 lat,
- 68 zł - na dziecko uczące się w wieku od 18 do 21 lat lub do 24 lat jeśli uczące się dziecko jest niepełnosprawne.
Aby otrzymać zasiłek należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek wraz z załącznikami: zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodów, oświadczenie o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, oświadczenie o innych dochodach, które nie są opodatkowane, np. stypendia - kopię dowodu osobistego, kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, jeżeli dziecko jest niepełnosprawne - orzeczenie o niepełnosprawności, rolnicy muszą załączyć zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanego gospodarstwa podanego w hektarach przeliczeniowych albo nakaz płatniczy, osoby pobierające alimenty muszą załączyć kopię odpisu wyroku sądu lub protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia rodzinnego złożone do końca lipca zostaną rozpatrzone do września. Jeśli wnioski zostaną złożone w okresie od dnia 1 sierpnia do 30 września wówczas będą rozpatrywane do 31 października. Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania zasiłków można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobromierzu, tel. 0 74 85 86 237.


5 sierpnia 2006 - Dożynki w Jaworzynie Śląskiej

W tym roku, Dożynki Gminne odbędą się w Jaworzynie Śląskiej 27 sierpnia. Obrzędy dożynkowe poprzedzi podpisanie umów partnerskich z francuską gminą Peyremale oraz z gminą niemiecką Ostritz. Ta uroczystość odbędzie się w ośrodku kultury.
Następnie w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej zostanie odprawiona Msza Święta.
Kolorowy korowód dożynkowy przemieści się po Mszy Św., ulicami miasta na stadion miejski i tam rozpocznie się oficjalna część Dożynek. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia państwowe "Zasłużony dla rolnictwa". Wsie wezmą udział w konkursie na najładniejszą wystawę dożynkową. W programie artystycznym przewidziano dużo dobrej muzyki i zabawy w wykonaniu zespołów: m.in. RYTM oraz gwiazdy wieczoru - zespołu KOLOR oraz zabawę taneczną.


4 sierpnia 2006 - Konkurs w Muzeum

"Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku" w Jaworzynie Śląskiej zaprasza miłośników fotografii cyfrowej do wzięcia udział w konkursie fotograficznym. Prace mają powstać 26 sierpnia bo właśnie tego dnia przybędzie do muzeum kolejny zabytkowy parowóz. Tematem zdjęć jest właśnie ten parowóz oraz pozostałe eksponaty znajdujące się w muzeum. Zdjęcia wykorzystane przez Muzeum do celów naukowych i reklamowych nagrodzone zostaną bezpłatnym zwiedzaniem muzeum wraz z kustoszem dla rodziny lub przyjaciół autora zdjęć (sześć osób). Taka nagroda dotyczy trzech pierwszych miejsc. Podczas tej zabawy-konkursu pierwszych pięciu autorów najciekawszych prac nagrodzonych zostanie kiełbaskami z grila. Najlepsze prace wystawione zostaną na wystawie w Muzeum.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10.00-18.00. Bilet normalny 7 zł. ulgowy 4 zł (dla dzieci) i bilet grupowy 4 zł od jednej osoby (grupa powyżej 7 osób).


4 sierpnia 2006 - Otwarcie drogi

Dzisiaj w Żarowie otwarto ostatni 800 m odcinek 2 kilometrowej drogi biegnącej od zakładu Electrolux do drogi powiatowej prowadzącej do drogi krajowej nr 5 i autostrady A4. Cała droga kosztowała 5,2 mln złotych, a oddany dzisiaj odcinek 2,2 mln zł z czego 1,65 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.
Droga powstawała etapami, pierwszy etap budowy rozpoczęto w 2003 roku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów, Jan Banik - przedstawiciel WSSE "Invest - Park" i Per Goran Hedstrőm przedstawiciel firmy Electrolux.
Droga ma bardzo duże znaczenie szczególnie dla mieszkańców pobliskich Łażan, przez które przejeżdżały TIR-y w drodze do strefy ekonomicznej. Dla dostawców, szczególnie Electroluxu to duże udogodnienie bo nie będą musieli przejeżdżać przez wieś Łażany i manewrować na zakręcie aby dojechać do zakładów strefowych.


4 sierpnia 2006 - Zmaiana na stanowisku

Podczas dzisiejszej LVIII nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Świdnica radni podjęli uchwałę w sprawie odwołania ze stanowiska Sekretarza Gminy Świdnica Zbigniewa Mudego. Mając na uwadze wniosek Pana Zbigniewa Mudego o rezygnacji z funkcji Sekretarza Gminy Świdnica radni odwołali go z tego stanowiska. Odwołanie związane jest z powołaniem przez Wojewodę Dolnośląskiego byłego sekretarza gminy na stanowisko Dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Art. Rolno-Spożywczych.
Rada Gminy na wniosek wójta gminy powołała na stanowisko Sekretarza Gminy Świdnica Jadwigę Generowicz.


4 sierpnia 2006 - "Wielka Galeria Fotografii"

21 lipca zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć jest dowolna.
Dzisiaj nadeszły kolejne prace. W galerii są już zdjęcia dwunastu autorów.
Zdjęcia zostały zamieszczone w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie.


4 sierpnia 2006 - Wesoły Bronów

Kolejne spotkanie z dziećmi z cyklu "Wesołe lato na wsi" odbyło się w miejscowości Bronów.
3 sierpnia na placu przy świetlicy wiejskiej zgromadziły się dzieci w oczekiwaniu na przygotowane dla nich konkurencje sportowo-rekreacyjne, których jak zawsze nie zabrakło. Odbył się również konkurs plastyczny, a na zakończenie dzieci raczyły się kiełbaskami z grilla.
Organizatorzy i tym razem nie zapomnieli o drobnych upominkach dla wszystkich uczestników wspólnej zabawy.


4 sierpnia 2006 - Rozdano 21 ton

W ciągu ostatniego półrocza Stowarzyszenie Euro - PARTNER pięciokrotnie uczestniczyło w akcji rozdawania darów w ramach programu PEAD - UE.
Dzięki współpracy ze Świdnickim Bankiem Żywności udało się obdarować żywnością 260 rodzin z Gminy Strzegom.
W sumie wydano 21 ton w tym: 6992 l mleka; 2,4 t ryżu; 6,9 t mąki, 601,4 kg serka topionego; 210 kg sera żółtego; 2,5 t makaronu i 1,2 t cukru. Kolejna partia żywności spodziewana jest pod koniec sierpnia.


3 sierpnia 2006 - Głosowanie zakończone

Dzisiaj zakończyliśmy przyjmowanie głosów w wyborach internetowych na wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę.
Nasi czytelnicy wybierali osobę, która ich zdaniem najlepiej będzie rządzić w jego gminie, mieście czy powiecie. Podczas trwania tej zabawy napłynęło do redakcji blisko 3 tysiące e-maili.
Prócz tych prawidłowo wypełnionych były takie, które nie zwierały nic tzn nie miały wypełnionych żadnych rubryk, były i takie, w których było tylko nazwisko głosującego, lub nazwiska kandydatów ale z kolei nie było nadawcy. Takie e-maile zostały odrzucone. Na stronie na której znajdowały się dotychczas listy z wynikami głosowania ograniczone wcześniej z konieczności do pierwszych dziesięciu nazwisk, teraz po zamknięciu głosowania umieściliśmy już wszystkich, na których oddano głosy - >>> zobacz.


3 sierpnia 2006 - Podzielą się

Zarząd Powiatu w Świdnicy na ostatnim posiedzeniu zdecydował o nieodpłatnym przekazaniu mienia stanowiącego własność Powiatu dla wielu powiatowych instytucji i organizacji. Sprzęt stał niewykorzystany, a może przydać się potrzebującym instytucjom. Dzięki temu 160 krzeseł i foteli, ponad 60 stolików świetlicowych i ław trafi do Urzędu Miasta w Jaworzynie Śl., Strzegomskiego Centrum Kultury, Urzędu Gminy w Dobromierzu i Marcinowicach. Dodatkowo oprócz foteli i krzeseł Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych "Rodzinka" otrzyma biurka, lampki biurowe, maszynę do pisania oraz segment.
Przekazane zostanie również 7 zestawów komputerowych nieużywanych w starostwie oraz 15 zestawów znajdujących się w posiadaniu Urzędu Pracy, a niewykorzystywanych ze względu na ich parametry techniczne. Otrzymają je stowarzyszenia i jednostki, które zwróciły się wcześniej z prośbą o przekazanie sprzętu komputerowego: Świdnickie Stowarzyszenie Amazonki, Świdnickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Jaworzyńskie Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnych, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świdnicy, Polski Związek Niewidomych w Świdnicy, Zarząd Dróg Powiatowych w Świdnicy, Sołectwo Nowy Jaworów, - Stowarzyszenie "Myślę więc Jestem", oraz Koło Przyjaciół Dzieci w Strzegomiu.


3 sierpnia 2006 - Oceniają straty

W całej gminie Świdnica trwa szacowanie strat powstałych w uprawach rolnych spowodowanych suszą. Powołana przez wójta gminy Teresę Mazurek Komisja Gminna ds. oceny w uprawach rolnych, składająca się z pracowników: gminy, Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy, oraz sołtysów wsi gminy Świdnica dokonuje oceny strat w uprawach rolnych w oparciu o wizję w terenie na wniosek zainteresowanych osób fizycznych i prawnych prowadzących gospodarstwa rolne i działy specjalne produkcji rolnej poszkodowanych w wyniku suszy, sporządzając protokół.
Z dotychczasowych ocen komisji wynika iż straty w zbożach ozimych wynoszą od 30% do 45%, straty w zbożach jarych wynoszą od 40%-55%, straty w roślinach okopowych wynoszą do 40% i straty w użytkach zielonych wynoszą do 40%
Jeszcze tylko do 7 sierpnia komisja będzie szacować straty. Po weryfikacji dokumentacji rolnicy będą mogli ubiegać się o preferencyjne, nisko oprocentowane (1,2% w skali roku) kredyty klęskowe. Bliższe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Gminy w godzinach 7.30-15.30 lub pod nr tel. 074-852-30-67 wew. 311.


2 sierpnia 2006 - Motocykliści na start

Gorąco zapraszamy wszystkie kluby oraz zawodników do udziału w Motocyklowym Pucharze Ziem Zachodnich, który odbędzie się w dniach 9-10 września w Strzegomiu.
Automobilklub Sudecki ze Świdnicy organizuje już po raz kolejny w naszym mieście jedną z największych amatorskich imprez sportowych na terenie Polski. W eliminacjach do Motocyklowego Pucharu Ziem Zachodnich biorą udział najlepsi zawodnicy z klubów i okręgów Polskiego Związku Motorowego. Impreza organizowana jest głównie z myślą o dzieciach i młodzieży uprawiającej ten sport.


2 sierpnia 2006 - Wciąż za mało

Niewiele środków otrzyma kontynuacja inwestycji wieloletniej pn. Szpital Miejski "Latawiec" w Świdnicy. W ramach "Kontraktu dla województwa dolnośląskiego na lata 2005-2006" przyznane środki dotacji dla całego województwa dolnośląskiego na 2005 rok wyniosły tylko ok. 26,9 mln, gdzie w ubiegłym roku ta kwota była dwa razy większa i wynosiła 62 mln. Zarząd Województwa na dokonał wstępnego podziału środków nowego Kontraktu i biorąc pod uwagę drastyczne zmniejszenie w porównaniu z rokiem ubiegłym na budowę szpitala mógł przeznaczyć nie więcej niż 10 mln zł. Niestety ostatecznie na ciągnąca się już wiele lat inwestycję otrzymamy z budżetu państwa 8 mln zł.
To niewiele biorąc pod uwagę fakt, że do zakończenia inwestycji potrzebne jest 37 mln. Przyznana kwota jest mniejsza o 2 mln w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zakres rzeczowy projektu do wykonania w roku bieżącym obejmuje: roboty budowlano-montażowe i wyposażenie budynku diagnostyczno-zabiegowego, rozbudowę centrali telefonicznej, zastępstwo inwestorskie i nadzór autorski.


2 sierpnia 2006 - Porozumienie z dłużnikami

17 lipca w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta Żarów z najemcami komunalnego zasobu gminy, posiadającymi zobowiązania finansowe z tytułu najmu lokali mieszkalnych. Na spotkanie zaproszono 155 osób, które posiadają zadłużenie na kwotę powyżej 1.000 zł. Na spotkanie przybyło tylko 27 najemców.
Zadłużonym przedstawiono dwie propozycje rozwiązania problemu. Ponieważ wiele osób posiadających zadłużenie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, nie posiada stałego zatrudnienia, zaproponowano w ramach porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy zorganizować prace społecznie użyteczne. Za zgodą osób zatrudnionych w ramach tych prac, część zarobionych przez nich pieniędzy będzie mogło trafić na poczet spłaty zadłużenia. Drugą formą pomocy będzie zawarcie ugody pomiędzy Gminą Żarów a posiadaczem zadłużenia. Ugoda umożliwi spłatę zadłużenia w ratach w określonym terminie. Jednocześnie po dokonaniu spłaty należności głównej na indywidualny wniosek dłużnika w uzasadnionych przypadkach będzie możliwość umorzenia odsetek.
"Cieszę się, że Pani Burmistrz wyszła z taką propozycją - powiedziała Halina Bajsert z Żarowa, która skorzystała z propozycji rozłożenia zadłużenia na raty - mam świadomość, że moje zadłużenie jest duże, ale raty, które będę spłacać co miesiąc wraz z czynszem są dla mnie bardzo dogodne i na pewno spłacę dług w terminie". W stosunku do osób, które nie zechcą skorzystać z proponowanych przez gminę form pomocy, a także nie wykazują inicjatywy spłaty zadłużenia, Gmina Żarów prowadzić będzie windykację należności oraz wystąpi z wnioskiem o wpisanie dłużników do Krajowego Rejestru Długów. Mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie, ponieważ coraz więcej osób zgłasza się do Urzędu Miejskiego z zamiarem skorzystania z jednej z proponowanych form pomocy. W najbliższych dniach zawarte zostaną ugody z kolejnymi najemcami.


2 sierpnia 2006 - Memoriał im. Pawła Sosika

20 sierpnia o godzinie 10.00 rusza w Świebodzicach kolejny Międzynarodowy Wyścig Kolarski - "VII Memoriał im. Pawła Sosika"
Wyścig ten to impreza o zasięgu międzynarodowym uwzględniona w kalendarzu imprez Polskiego Związku Kolarskiego. Zawody odbędą się w kategorii: juniorki, juniorki młodsze, junior młodszy i kobiety "OPEN". Start i meta wyścigu usytuowana zostanie na ul. Piastów w dzielnicy Osiedle Piastowskie w Świebodzicach. Wyścig przeprowadzony zostanie na pętli wynoszącej 18,1 km na dystansie 90,5 km.
Trasa wyścigu przebiega ulicami miasta Świebodzice i sołectw: Jaskulin, Szymanów, Modlęcin, Olszany. Organizatorzy spodziewają się udziału czołówki - kadry kobiet Polski, Czech i Litwy oraz najlepszych juniorów młodszych. W imprezie weźmie udział około 150 zawodników.


2 sierpnia 2006 - Konkurs fotograficzny

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza do udziału w Konkursie Fotograficznym "Wakacje w obiektywie". Uczestnikami konkursu mogą być mieszkańcy gminy Marcinowice w grupach wiekowych: 12 - 16 lat, 17 - 20 lat i grupa wiekowa powyżej 20 roku życia.
Zdjęcia będą przyjmowane w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury do 5 września w formacie 13x18 lub większe. Każde zdjęcie należy zatytułować i podać kategorię wiekową i tematyczną. Kategorie tematyczne to: interesujące zdjęcie z wakacji, zabawne zdjęcie z wakacji i niepowtarzalny moment.
Konkurs ma na celu: odkrywania interesujących miejsc, aktywnego spędzania wolnego czasu, a przy okazji dobrej zabawy i zdobycia nagrody.


2 sierpnia 2006 - Targowisko bezpieczne

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa wiele czasu poświęcono Targowisku Miejskiemu. Sytuację przedstawił dokładnie Paweł Ozga, który od kilku tygodni pełni obowiązki - obok funkcji dyrektora Urzędu Miejskiego - dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej. O stycznia tego roku targowiskiem zarządza właśnie ZGK. Targowisko to plac pomiędzy ulicą Wolności i Alejami Lipowymi oraz budynek, będący także w zarządzie ZGK. W pawilonach, zarówno tym, należącym do miasta, jak i w wybudowanych przez dzierżawców, handluje około 20 osób. Kilkadziesiąt korzysta ze stoisk otwartych. Dla bezpieczeństwa wszystkich handlujących zmieniły się zasady zarządzania targowiskiem.
Po pierwsze zamontowano solidne bramy, które pozwalają na zamkniecie targowiska w godzinach nocnych. Jest wiec ono otwarte od 5.00 do 18.00. Od 18.00 do 5.00 targowisko jest ochraniane przez dozorcę. Wstęp na teren mają tylko właściciel stoiska, ale każdy pojazd, wjeżdżający na teren jest ewidencjonowany. - Na początku baliśmy się tych zmian, tym bardziej, że zniknął skrót, z którego korzystali mieszkańcy. Ale dziś wszyscy są zadowoleni - informuje Paweł Ozga.
Za nocną ochronę dzierżawcy płacą sami. Kosztuje to ok. 2.000 zł miesięcznie. Ale wydatek się opłaca. Przez ostanie pół roku nie odnotowano na targowisku żadnej kradzieży. Nawet właściciele otwartych stoisk, którzy wcześniej co wieczór dokonywali demontażu, nie robią tego. W ciągu dnia nad porządkiem na terenie czuwa pracownik ZGK.


2 sierpnia 2006 - Walimskie Lato Muzyczne

3. Walimskie Lato Muzyczne to 9 koncertów odbywających się od czerwca do września.
5 sierpnia o godz. 17.00 w kościele św. Jadwigi w Walimiu będziemy mogli wysłuchać koncertu organowego Marka Pilcha - znanego nie tylko w kraju wirtuoza gry na tym instrumencie. Będzie mu towarzyszyła żona Magdalena Pilch wzbogacając grą na flecie traverso recital. Dodatkową atrakcją - po raz pierwszy w Walimiu - będzie także koncert na klawesynie. Koncerty organowe mają za zadanie przybliżyć słuchaczom możliwości instrumentu, który na co dzień w skromnym zakresie swoich możliwości wykorzystywany jest podczas liturgii.
Dwie godziny później, w komorze technicznej E Muzeum Sztolni Walimskich, rozpocznie się koncert Chóru Kameralnego Politechniki Wrocławskiej Consonanza pod dyr. Marty Kierskiej-Witczak. Atrakcją jest nie tylko występ znanego chóru w kraju i za granicą (IV miejsce na prestiżowym konkursie chóralnym w Llangollen (Walia, 2001), I nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - Hajnówka 1997), ale także niecodzienne miejsce - salą koncertową będzie hala, częściowo obetonowana, która znajduje się ok. 40 m pod ziemią. Niska temperatura (8°C) i duża wilgotność (ok. 90% - organizatorzy zalecają ciepłe ubrania) przybliżają nam warunki pracy więźniów i jeńców wojennych pracujących przy drążeniu podziemi i skłaniają do refleksji.


2 sierpnia 2006 - Konkurs ofert

Żarowski Ośrodek Kultury ogłasza konkurs ofert na kompleksową obsługę handlową podczas uroczystości 60-lecia Klubu KS "Zjednoczeni" Żarów połączonych z Piknikiem Kupieckim. Uroczystości odbędą się 26 sierpnia na Stadionie Miejskim oraz w Parku w Żarowie. Konkurs dotyczy także Dożynek Gminnych, które odbędą się 17 września w Parku Miejskim w Żarowie.
Przedmiotem usługi handlowej jest: gastronomia, sprzedaż napojów lanych w tym piwa, urządzenia rozrywkowe itp. Zgłoszenia wraz z podaniem ceny oraz dokładną ilością miejsc siedzących i stoisk prosimy przesłać na adres:
Żarowski Ośrodek Kultury ul. Armii Krajowej 40 58-130 Żarów. e-mail - >>> napisz.
Do 14 sierpnia - 60-lecie KS Zjednoczeni oraz do 28 sierpnia - Dożynki


1 sierpnia 2006 - Festiwal Folkloru w Strzegomiu i Świdnicy

Już po raz 15 w Strzegomiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru.
W każdym festiwalu biorą udział setki tancerzy i śpiewaków. Za ich przyczyną przez 7 dni odbywa się 7 dużych koncertów. Międzynarodowy festiwal Folkloru w Strzegomiu nie ma charakteru konkursu. Dla zespołów uczestniczących w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru istotny jest sam udział w imprezie, kontakt z publicznością, atmosfera święta i zabawy. Festiwal odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia.
W tym roku Festiwal zagości również w Świdnicy. 8 i 11 sierpnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpią:Zespół Folklorystyczny "Tzontemoc" z Meksyku a kolejnego dnia Zespół Pieśni i Tańca "Sloboda" ze Stawropola w Rosji. Szczegóły - >>> zobacz


1 sierpnia 2006 - Będzie łatwiej od września

Od września na uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego, którzy otrzymują stypendium unijne, czekają znaczne ułatwienia w jego rozliczaniu. Do tej pory, aby stypendium zostało wypłacone, uczniowie i ich rodzice musieli się nieźle nagłowić. Nie dość, że brakowało pieniędzy na życie, to wymogi regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów były surowe i trudne do realizacji. Wszyscy dobrze pamiętają bieganinę za fakturami, które miały dokumentować poniesione wydatki na zakup obuwia sportowego, podręczników czy przyborów do pisania.
Teraz będzie dużo prościej. Od nowego roku szkolnego do wypłaty stypendiów wystarczy, że dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej, do której uczęszczają uczniowie pobierający stypendia, przedstawi w Starostwie zaświadczenia o uczestnictwie ucznia w zajęciach szkolnych. Uczniowie muszą więc przestrzegać tylko jednego warunku: nie mogą przekroczyć limitu nieusprawiedliwionych godzin nieobecności na zajęciach szkolnych. Ten limit to 8 godzin lekcyjnych miesięcznie.
Wypłaty stypendiów uzależnione będą jak zwykle od przekazywania środków finansowych przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.


1 sierpnia 2006 - Tragiczny wypadek

Dzisiaj po południu w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zdarzył się tragiczny wypadek.
Mężczyzna wykonujący pracę na dachu z nieznanych powodów spadł rozbijając okno dachowe w czeluść trzypiętrowej klatki schodowej. Mimo podjętej natychmiast próby reanimacji, mężczyzna zmarł.
Szczęście, że w tym momencie nie było tam nikogo bo na codzień jest to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w budynku sądu. Przyczyny wypadku bada prokuratura.


1 sierpnia 2006 - Poradnia przyjmuje

W Świebodzicach na Osiedlu Sudeckim, w budynku dawnego przedszkola, od kilku już lat działa Poradnia dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych. Z pomocy tutaj skorzystać może każdy, kto sam mam problem alkoholowy, albo kto zmaga się z nim w rodzinie. Pomoc jest całkowicie bezpłatna. Poradnia jest czynna codziennie i codziennie można skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty. W wakacje poradnia pracuje tak, jak w ciągu roku szkolnego. Tuż obok działa Miejska Komisja Ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Cel obu instytucji jest podobny, choć inna forma działania. To właśnie w Komisji szukać można pomocy prawnej, szczególnie w przypadku nadużywania alkoholu i maltretowania najbliższych. Można tu zasięgnąć wszelkich informacji na temat sposobu, metod, form i miejsce leczenia. Poradnia wspomaga też tych, którzy mają problemy z narkotykami. Dla nich specjalne dyżury terapeuty i wybitnego specjalisty w tej dziedzinie - Krzysztofa Matusiaka - odbywają się w piątki, od 16.15 do 18.15. Ale także w każdy dzień można się zgłosić z problemem. "Mamy dużo możliwości, dużo form pomocy, szeroki dostęp do informacji i specjalistów. Dlatego zachęcam do przyjścia i do rozmowy. Także te osoby, które skazane są na życie z alkoholikiem. Im także możemy pomóc" - zachęca Teresa Leszczyńska, szefowa Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych, informuje, że dzięki dodatkowo pozyskanej przez miasto dotacji, w wysokości 7 tysięcy złotych, będzie można zatrudnić w Świebodzicach jeszcze jednego dobrego specjalistą ds. uzależnień. Poradnia dla Osób Uzależnionych i Współuzależnionych jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00. tel: 0-74/854-78-18. Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. Od 8.00 do 16.00. tel. 0/74/6669-599.


1 sierpnia 2006 - Wodnik Szuwarek

Na przybyłych zawodników czekały niecodzienne, wodne konkurencje. W głównym konkursie zwanym "Szuwarkiem" zawodnicy walczyli o duży profesjonalny ponton. Jury konkursowe w składzie: Anna Serecznik, Jacek Świderski (dyrektor GOKSiR w Dobromierzu) i Marcin Dworak (prowadzący zawody prezenter radia ESKA) oceniali oryginalność stroju i styl przepłynięcia 50 m dystansu oraz zaangażowanie w tworzenie dobrej zabawy. Werdyktem jury najlepszym okazał się Piotr Wołowiec, do którego powędrował ponton, a tuż za nim uplasował się 9 letni Krystian Centkowski.
Kolejną konkurencją było "Pływanie z motylkami". Osoby startujące w tej konkurencji musiały w jak najkrótszym czasie nadmuchać tzw. motylki, wskoczyć do wody i przepłynąć w nich wyznaczony dystans. W tej konkurencji zwyciężyła Paulina Gierat, za nią na linii mety pojawiły się Lucyna Jankowska i Ola Gierat. Wszystkie zawodniczki otrzymały w nagrodę motylki, w których startowały. Wyjątkowo dużo osób zgłosiło się do konkurencji "Pływanie na materacu", która polegała na przepłynięciu 50 m na dmuchanym materacu. W tej konkurencji Damian Danaj zajął pierwsze miejsce, a tuz za nim do mety dopłynęły Karolina Jakubenko i Agnieszka Pieniek. Wszyscy finaliści wrócili do domu z materacami, na których startowali.
Najzabawniejszą konkurencją było przepłynięcie basenu z łyżeczką w ustach, na której umieszczony był pin-pong. Najszybszy w tej konkurencji okazał się Filip Jaworski. Drugie miejsce zajął jego brat Kuba Jaworski, a trzecie zajęła najlepsza z dziewcząt Marcela Jakubenko.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii