30 września 2006 - Niezły pierwszy set

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozegrały swój drugi mecz w II lidze. Na trybunach hali sportowej na Zawiszowie zasiadło więcej widzów niż podczas wielu spotkań pierwszoligowych. Pierwszy set młodych zawodniczek MKS-u zapowiadał niezłe widowisko.
KS Olimpia Jawor mająca w planach awans do pierwszej ligi nie bez trudu zakończyła go zwycięstwem do 18 punktów. Dalsze dwa były zdecydowanie słabsze w wykonaniu świdniczanek. W konfrontacji z Jaworem wychodzi brak ogrania w wyższych ligach. Większość naszych zawodniczek grała dotychczas tylko w w rozgrywkach młodzieżowych. Najważniejsze, że jest w ich grze jak obserwujemy zapał i radość, a to zacznie w końcu przynosić efekty. Miejmy nadzieję, ze granie w drugiej lidze zwiększy szanse na zwycięstwa w rozgrywkach kadetek gdzie większość z nich występuje.
MKS Świdnica - KS Olimpia Jawor 0:3 w setach 18/25, 11/26 i 12/25.


30 września 2006 - Świdnica urzekła Finów

Już druga grupa dziennikarzy z Finlandii zwiedzi Świdnicę. Po półrocznej przerwie tym razem przyjedzie 12 żurnalistów reprezentujących między innymi największy fiński dziennik ekonomiczny "Kauppalehti", jedną z głównych gazet "Turun Sanomat", prasę kobiecą, podróżniczą oraz rozgłośnie radiowe.
W niedzielę, 1 października od godziny 11.00 goście będą zwiedzać świdnicki Rynek, Katedrę oraz Kościół Pokoju.


30 września 2006 - Oddana do eksploatacji

27 września Wodociągi i Kanalizacja w Strzegomiu zorganizowała uroczystość przekazania do eksploatacji tłoczni ścieków w Granicznej, połączoną z seminarium na temat zastosowania nowoczesnych systemów tłoczenia ścieków w gospodarce komunalnej.
W sali posiedzeń Urzędu Miejskiego zgromadzili się zaproszeni goście. Przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej z całego Dolnego Śląska oraz przedstawicieli gminy Strzegom powitał prezes WIK Stanisław Romanowicz. Po krótkim wprowadzeniu uczestnicy seminarium pojechali na ul. Gronowską. Na Osiedlu Wschód znajduje się bowiem tradycyjna przepompownia ścieków z tzw. pompą "mokrą". Na miejscu byli świadkami czynności eksploatacyjnych jakie zwykle wykonuje obsługa przepompowni. Wszyscy na własne oczy mogli zobaczyć (i poczuć) jak uciążliwa może być praca przy tego rodzaju obiektach.
Następnym punktem spotkania było uroczyste przekazanie do eksploatacji tłoczni systemu EMUPORT. Trzeba przyznać, że organizatorzy wykazali się w tym przypadku niezwykłą pomysłowością. Nożycami podanymi na śnieżnobiałej desce klozetowej burmistrz Lech Markiewicz oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wojciech Caryk przecięli oryginalną wstęgę wykonaną z papieru toaletowego. Warto podkreślić, że tłocznia tego typu jest pierwszą wybudowaną tłocznią firmy WILO na terenie Dolnego Śląska. Wybór tak nowoczesnej technologii zapewni wyższą niezawodność tłoczenia ścieków oraz pozwoli zmniejszyć koszty energetyczne związane z jej eksploatacją.


29 września 2006 - Bieg Piastów

Jutro o godzinie 12.00 rusza w Świebodzicach - IV Uliczny Bieg Piastów - "Krzywoustego".
Cieszy fakt, że na podstawie dotychczasowych przeprowadzonych imprez biegowych, liczba uczestników systematycznie wzrasta. W 2003 roku uczestniczyło 138 zawodników, w 2004 roku - 149 a w roku ubiegłym 165 osób. W tym roku spodziewać się można rekordowej liczby uczestników.
Bieg odbywać się będzie na trasach Osiedla Piastów w Świebodzicach.
Regulamin i inne ważne informacje dotyczące biegu - >>> zobacz


29 września 2006 - "Kandydat PiS-u

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, Prawo i Sprawiedliwość w Świdnicy przedstawiło swojego kandydata na prezydenta miasta. Kandydatem na to stanowisko został Krzysztof Lewandowski, obecny radny Rady Miejskiej w Świdnicy.
"Nowy prezydent - Nowa Świdnica" to hasło z jakim do wyborów pójdzie kandydat.
Mijająca kadencja Rady Miasta była okresem intensywnych zabiegów o utworzenie strefy ekonomicznej z jednoczesnym przyciąganiem inwestorów, którzy zechcą budować fabryki w naszym mieście. Cel ten został osiągnięty i jest to nasz wspólny sukces. Jako prezydent muszę zadbać o lepszy stan naszych dróg i chodników. Mam też nadzieję, że uda mi się znacznie zwiększyć liczbę budowanych mieszkań. Chciałbym również, by wreszcie została doceniona potrzeba gruntownej rewitalizacji świdnickich parków miejskich, których mamy w naszym mieście dziesięć na powierzchni 60h, a które są ulubionym miejscem odpoczynku i spacerów. W przyszłej kadencji należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do likwidacji kolejnych szkół podstawowych.
To tylko niektóre z ważnych spraw, którymi zechce się zająć jako prezydent miasta.


29 września 2006 - Praca, praca, praca

Gdzie można znaleźć pracę? Kogo szukają pracodawcy? Odpowiedź na te i wiele innych pytań dała dzisiejsza Giełda Pracy.
Targi Gospodarcze - Giełda Pracy odbywały się w Domu Spotkań Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy.
Zainteresowani mogli poznać ofertę szkolnictwa zawodowego, spotkać się z przedstawicielami firm, które szukają pracowników m.in. Electrolux (Żarów, Świdnica), Sonel (Świdnica), Colgate-Palmolive (Świdnica), Daicel (Żarowa). Swoje stoiska miały również organizacje wspierające przedsiębiorczość oraz firmy rekrutacyjne. Podczas Giełdy Pracy odbyło się wręczenie nagród w konkursach "Debiut gospodarczy" oraz "Mój pomysł na przyszłą pracę".
Został również podpisany Pakt Partnerski pomiędzy samorządami, przedsiębiorcami, instytucjami odpowiedzialnymi za rynek pracy. Dzięki niemu partnerzy będą wymieniać się informacjami na temat potrzeb rynku pracy.


29 września 2006 - Comfort otwarty

Niespełna 9 miesięcy zajęła budowa i uruchomienie najnowocześniejszego w Polsce zakładu produkującego włókno z... plastikowych butelek oraz geowłókniny i włókniny poliestrowe. Dziś, w Świdnicy oficjalnie otwarto nowy zakład produkcyjny firmy IMP "Comfort" - należącej do włoskiej grupy Industrie Maurizio Peruzzo. U zbiegu ul. Przemysłowej i Inżynierskiej powstała hala, magazyn i biura o łącznej powierzchni ponad 10 tys. m². Zamontowano w niej najnowocześniejszą w Europie linię do produkcji włókna poliestrowego na bazie płatków PET, które produkowane są ze zużytych butelek plastikowych. W ten sposób - w ramach spółek Grupy IMP w Polsce - został zamknięty cykl produkcji włóknin technicznych, a mianowicie: od butelki pozyskiwanej na wysypisku śmieci do włókniny technicznej mogącej stanowić warstwę wyściełającą mebli, ocieplenie odzieży lub też geowłókninę do budowy dróg.
- Na miejscu mamy do dyspozycji duże laboratorium z najnowocześniejszym sprzętem do badania geowłóknin i włókien poliestrowych. Jesteśmy zakładem przyjaznym dla pracowników: dbamy o zmniejszenie hałasu, do dyspozycji załogi jest dobre zaplecze socjalne. Jesteśmy również firmą proekologiczną, która dba o środowisko, ponieważ produkcja nasza opiera się na odpadach, jakimi są zużyte plastikowe butelki - wylicza Bogdan Kowalik, prezes IMP "Comfort".
Zakład nie wyróżnia się tylko pod względem wdrażania najnowocześniejszych technologii, ale też wizualnie. Budynku hali produkcyjnej pomalowanego w tak wielu kolorach próżno szukać nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce.
- Podjęliśmy decyzję o budowie kolejnego zakładu w Świdnicy, ponieważ uznaliśmy, że jest to dobre miejsce do prowadzenia interesów. Możemy liczyć na wykwalifikowaną kadrę, co ma duże znaczenie przy rozwijaniu nowych przedsięwzięć. Do dziś w nowym zakładzie zatrudniliśmy 50 osób. Do końca roku przyjmiemy do pracy kolejne 20 osób i skompletujemy całą załogę - dodaje prezes Kowalik.
Obecnie "Comfort" poszukuje do pracy handlowców, elektryków, operatorów maszyn. Szuka ludzi przede wszystkim chętnych do pracy. Z wykształceniem technicznym, mechanicznym. Takich, którzy nie boją się pracy z maszynami sterowanymi komputerowo. Firma od lata działa w Świdnicy i właśnie z naszym miastem postanowiła związać dalszą przyszłość. To bardzo ważny i jasny dla nas sygnał, że tworzone przez lata ulgi oraz konsekwentne nie podwyższanie podatków, a wręcz ich zmniejszanie przynosi efekty w postaci wielomilionowych inwestycji i nowych miejsc pracy - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


29 września 2006 - Szybko usunięta

Wczoraj wielu świdniczan pozbawionych zostało dostępu do internetu.
Jak dowiedzieliśmy się od operatora - Multimedia Polska, przyczyną awarii były problemy techniczne firmy, od której Multimedia dzierżawią łącza.
Awaria została usunięta w ciągu godziny. Za zaistniałą sytuację Multimedia przepraszają swoich abonentów.


29 września 2006 - "Blitz" - Żarów 2006

W dniach 7-8 października odbędzie się w Żarowie VIII Nocny Maraton Szachowy "Blitz" - Żarów 2006. Maraton odbędzie się w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 minut na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów, a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają szachy bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową. Wpisowe 25 zł dla seniora (tj. urodzeni w 1987 i starsi), juniorzy, juniorki i seniorki po 10 zł, mieszkańcy gminy Żarów - 5 zł. Zawodnicy z tytułem Arcymistrza (GM) i Mistrza Międzynarodowego (IM) zwolnieni są z wpisowego. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 5 października. Formularz zgłoszeniowy - >>> wyślij


29 września 2006 - "Zachowaj trzeźwy umysł"

Zakończyła się piąta edycja ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Sportu. Uczniowie z gminy Strzegom również brali w niej udział.
W ramach kampanii odbyły się trzy konkursy indywidualne: "Więcej wiem. Dobrze wybieram", "Słucham Mistrzów. Dobrze wybieram" i "Napisz do mistrza" oraz konkurs zespołowy "Zawsze masz wybór, czyli 7 naprawdę dobrych pomysłów".
Do biura kampanii napłynęły tysiące prac. Co ważniejsze, wśród laureatów znaleźli się uczniowie z naszej gminy: Natalia Pożoga z PSP w Goczałkowie, Małgorzata Kosińska z PSP w Goczałkowie, Sandra Taranek z PSP nr 3,Aleksandra Gawęda z PSP nr 3, Piotr Wapczyński z PSP nr 3, Adriana Grabowicz z Gimnazjum nr 1, Tomasz Podwojewski z Gimnazjum nr 1, Klasa IV b z PSP nr 4.
Do dzieci trafiły trzy rodzaje nagród: gra profilaktyczna, książki "I o to chodzi" Roberta Korzeniowskiego wraz z autografem i "Słucham Mistrzów. Dobrze wybieram" oraz słuchowiska przygotowane z myślą o założeniach akcji i walorach edukacyjnych. Pamiątkowe dyplomy oraz wyjątkowe nagrody - wyjątkowe, ponieważ żadna z wyżej wymienionych pozycji nie jest dostępna na rynku - wręczyli swoim uczniom dyrektorzy poszczególnych placówek oświatowych. W PSP nr 3 zorganizowano nawet z tej okazji uroczystą akademię. Jednym z najważniejszych celów kampanii było promowanie zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie używania alkoholu, narkotyków czy stosowania przemocy.


29 września 2006 - "Sami Swoi"

Dzisiaj w Kawiarni "Alex" nad zalewem Witoszówki odbyła się konferencja prasowa biorącego udział w tegorocznych wyborach samorządowych, KW Stowarzyszenia Świdnica - Sami Swoi. Jak nam powiedział Bolesław Marciniszyn, hasłami wyborczymi stowarzyszenia są:
Naszą główną motywacją - przesłanie etycznego działania dla dobra wspólnego.
Zmniejszymy diety radnych miejskich z kwoty 1600 zł do kwoty minimalnego wynagrodzenia tj. do kwoty 900 zł.
Obniżymy podatki lokalne i czynsze miejskie o 10 %.
Przywrócimy równowagę pomiędzy zwolnieniami podatkowymi dla wielkich przedsiębiorstw a wydatkami na cele społeczne.
Powiększymy granice i terytorium miasta Świdnicy.


29 września 2006 - Nie - zwykłe szkolenie

Od 25 września realizowany jest w Urzędzie Gminy Świdnica projekt szkoleniowy pt. "Profesjonalna obsługa klienta - osoby niepełnosprawnej". Projektem zostało objętych ponad 30% pracowników urzędu. Projekt współfinansowany jest z EFS oraz budżetu państwa.
Szkolenie realizowane jest w 2 blokach zajęć, są to zajęcia teoretyczne, tj. wykłady i ćwiczenia, zajęcia praktyczne, tj. warsztaty psychologiczno-socjologiczne. Dzięki temu pracownicy urzędu oprócz nabycia wiedzy teoretycznej mają możliwość przyswojenia umiejętności praktycznych niezbędnych w obsłudze i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Udział w szkoleniu przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności i wiedzy z zakresu znajomości otoczenia prawnego związanego z niepełnosprawnością, komunikacji interpersonalnej z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami, udzielania poradnictwa zawodowego dla osób niepełnosprawnych oraz wsparcia osób niepełnosprawnych w sytuacji kryzysowej


29 września 2006 - Oszukiwał niepełnosprawnych

31-letni mieszkaniec gminy Łagiewniki, właściciel firmy działającej w Świdnicy oszukał ponad 50 niepełnosprawnych osób z powiatu świdnickiego, Narodowy Fundusz Zdrowia i jedną z powiatowych instytucji.
Mężczyzna w ramach legalnej, zarejestrowanej działalności gospodarczej zajmował się sprzedażą aparatów słuchowych, refundowanych przez NFZ i inne instytucje pomocowe. Nie posiadał jednak podpisanej umowy z funduszem zdrowia, która gwarantowałaby zwrot całości kosztów ponoszonych przez zainteresowanych.
Osobnik w okresie od lipca 2005 r. do sierpnia 2006 r. wystawiał faktury poświadczające nabycie przez niepełnosprawnych sprzętu, którego w rzeczywistości im nie sprzedał i w większości przypadków w ogóle nie posiadał. Pomimo tego fakturę dokumentującą rzekomą sprzedaż wysyłał do instytucji częściowo refundującej świadczenie, wyłudzając w ten sposób środki pieniężne. Policjanci z Sekcji dw. z Przestępczością Obrotu Gospodarczego w toku prowadzonego śledztwa udowodnili podejrzanemu działanie na szkodę 50 osób niepełnosprawnych i wyłudzenie pieniędzy na kwotę ponad 70000 zł. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Za przestępstwa te grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.
Strzegom - Wczoraj, Piotr M. lat 23 mieszkaniec Wałbrzycha, kierując samochodem osobowym Toyota Corolla na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. W wyniku zderzenia doznał ogólnych potłuczeń ciała i przebywa na obserwacji w Szpitalu w Świebodzicach. Kierowca trzeźwy stosował pasy bezpieczeństwa.


29 września 2006 - Zmiana organizacji pracy

Informujemy, iż od 1 października Punkt Przyjęć Osób Bezrobotnych w Dobromierzu czynny będzie tylko we wtorki, w godzinach od 7.30 do 15.30. Punkt nadal mieści się w Gminnym Centrum Informacji w Dobromierzu, Plac Wolności 19.
Powyższa zamiana spowodowana jest zmianami organizacyjnymi wprowadzonymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, polegającymi na wyznaczaniu osobom bezrobotnym bez prawa do zasiłku dłuższych terminów na stawienie się w celu podpisania listy (dwa lub trzy miesiące).
Dodatkowo w pozostałe dni tygodnia wszystkie osoby bezrobotne będą mogły zgłaszać się w filii Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzicach.


29 września 2006 - Muzyka lat 80-tych i 90-tych

Jutro o godzinie 19.00 w restauracji "Złoty Byk" w Wierzbnej koło Świdnicy odbędzie się impreza dla "Singli" - muzyka lat 80-tych i 90-tych.
Dużo muzyki, tańca i dobrej zabawy.
Zapraszamy wszystkich pojedynczych. Szczegółowe informacje - Biuro Matrymonialne AGAPPE, Świdnica, Rynek 39/40, tel.074-851-42-24.


28 września 2006 - Pieniądze dla najzdolniejszych

Ponad 50 tys. zł otrzymali najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Dzisiaj w Domu Nauczyciela w Świdnicy Starosta Jacek Wajs i Wicestarosta Zygmunt Worsa nagrodzili najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim. Czeki na kwotę od 200 do 500 zł wręczone zostały 189 osobom - 29 maturzystom oraz 160 olimpijczykom. Najlepsi maturzyści otrzymali po 500 zł. Uczelnie wyższe tylko czekają na takich uczniów.
Nagrody dla maturzystów to już w powiecie świdnickim tradycja. Po raz pierwszy wręczono je sześć lat temu, chcąc wyróżnić najlepszych uczniów. Podobnie jest w tym roku. Samorząd powiatowy nagrodzi również osoby reprezentujące powiat w konkursach i olimpiadach. Jeszcze cztery lata temu nagrodzonych zostało 74 osób, w 2003 roku - 99 osób, dwa lata temu podobnie jak w roku ubiegłym aż 134 uczniów. Ten rok to aż 189 uczniów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ta liczba ciągle rośnie. Taka sytuacja świadczy pozytywnie o poziomie nauczania w naszych szkołach.


28 września 2006 - Siatkówka dla dziewcząt

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 315 i Zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" organizują zajęcia sportowe dla dziewcząt w piłce siatkowej (dla grup początkujących).
Zapraszamy uczennice szkół podstawowych we wtorki o godzinie 15.30 do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej 315 przy ulicy Traugutta. (Sala sportowa należąca dawnej do szkoły nr 15). Udział w zajęciach jest nieodpłatny.


28 września 2006 - Niespodzianka od firmy Cargill

W ramach współpracy wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek z firmą Cargill Polska o/Bielany Wrocławskie, 10 uczniów ze szkół podstawowych gminy wyjedzie 29 września na 3-dniową wycieczkę do Zakopanego.
Jest to kolejna bardzo miła niespodzianka od firmy Cargill. Dużą pomocą dla rodzin dzieci, które wyjadą na wycieczkę był zakup nowego wyposażenia niezbędnego podczas pobytu w górach. Ogromna radość malowała się na twarzach dzieci, podczas przekazywania im plecaków, butów, kurtek i bluz polarowych przez przedstawicieli firmy Magdę Kucharczyk i Piotra Paraboczy.
Kolejny już raz dzięki firmie Cargill uczniowie moją szanse na poznanie nowych regionów kraju. Opiekunem uczniów została Małgorzata Ochenduszko - nauczycielka ze SP w Pszennie.
Wszystkim uczestnikom wycieczki do Zakopanego życzono wspaniałej pogody, miłych wrażeń i szczęśliwych szlaków górskich.


28 września 2006 - Konferencja w PO

Dzisiaj w Biurze Poselskim Platformy Obywatelskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznym wyborom samorządowym.
Podczas konferencji przedstawiono kandydatów Platformy Obywatelskiej na stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydenta Świdnicy.
O te ważne stanowiska ubiegać będą się: Alicja Synowska, Roman Etel, Robert Jagła, Lechosław Chruścielewski, Hermina Tynda i Tomasz Kurzawa.


28 września 2006 - Czas na inwestycje drogowe

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się ważne dla mieszkańców Powiatu spotkanie dotyczące realizacji dużej inwestycji drogowej - połączenia Świdnicy i Żarowa z autostradą A4. Szefowie trzech samorządów: Powiatu, Żarowa i Świdnicy, którzy podjęli decyzję o współfinansowaniu inwestycji, uroczyście podpisali projekty uchwał. W promocję i wsparcie inwestycji włączyły się wszystkie lokalne i regionalne media, a także Poseł RP Ryszard Wawryniewicz i Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Stanisław Jurcewicz. Jest to potrzebne, gdyż samorządy będą próbowały zdobyć pieniądze z funduszy unijnych. A kwota jest niebagatelna, to ponad 160 mln zł. Tyle kosztuje wybudowanie około 18 km drogi złożonej z czterech pasów ruchu z trzema wiaduktami i estakadą w Żarowie a przede wszystkim wzmocnionej nawierzchni dla ruchu ciężkich pojazdów. Wstępnie samorządy ustaliły, ile wkładu własnego w inwestycję mogą udźwignąć ich budżety. -"Zakładamy, że 45 procent będzie wkładem własnym Powiatu, który jest liderem inwestycji, a gminy zadeklarowały po 27,5 procent każda" - tłumaczył Starosta Jacek Wajs Dla wszystkich przyszłych użytkowników drogi nowa trasa jest niezwykle ważna. Na dogodny, bezpieczny a przede wszystkim szybki dojazd do A4 czekają ludzie pracujący w strefach ekonomicznych w Żarowie i Świdnicy, ludzie pracujący we Wrocławiu a przede wszystkim inwestorzy. -"Już dziś tak duże firmy jak Electrolux deklarują, że mogą znacznie powiększyć inwestycje, ale warunkiem jest budowa infrastruktury komunikacyjnej i dobry stan dróg." - mówił Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Inwestycja podzielona została na etapy. Do tej pory udało się pozyskać kilkanaście milionów na trzy pierwsze odcinki: dojazd do strefy ekonomicznej w Żarowie, drogę Łażany - Mielęcin i rondo przy ulicach Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego.


28 września 2006 - Nowe grunty

Rozwój gospodarczy gminy, pociąga za sobą konieczność przygotowanie nowych gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Coraz więcej ludzi chce bowiem podjąć pracę i zamieszkać w Żarowie.
Gmina przewiduje dla nowych mieszkańców działki od ulicy Pogodnej w kierunku Bożanowa. Wszyscy działkowicze, którzy mieli w tamtym miejscu ogródki działkowe otrzymali już od Gminy odszkodowania. W najbliższym czasie sfinalizowana będzie umowa przejęcia tych terenów przez Gminę Żarów od Państwowych Ogródków Działkowych w drodze darowizny. Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów powiedziała, że bardzo cieszy ją tak duże zainteresowanie działkami budowlanymi na terenie miasta. Pieniądze z ich sprzedaży zasilą Gminny Budżet, podobnie jak podatki i opłaty wnoszone przez nowych mieszkańców.
Drugim kompleksem o którym rozmawiamy z Państwowymi Ogródkami Działkowymi są tereny na ulicy 1 Maja. Działkowicze mający tam swoje ogródki również dostaną odszkodowania od gminy. Przejęcie tych terenów nie nastąpi jednak szybciej niż za dwa lata.
Mieszkańcy Żarowa bardzo interesują się tematem sprzedaży gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Pytają w Urzędzie Miejscki, czy grunty te będzie mógł kupić każdy, czy tylko np. inwestorzy z naszej podstrefy. Pragnę wyjaśnić, że na każdy grunt pod budownictwo mieszkaniowe musi być ogłoszony przetarg i to on wyłoni nabywcę.


28 września 2006 - Kurz, spaliny i …ogromne emocje

Kibice zgromadzeni na poszczególnych odcinkach trasy wytyczonej na wyrobisku "Stanisław" byli świadkami ostrej rywalizacji, nierzadko kończącej się upadkami. Wygrywał ten, kto pokonał największą ilość okrążeń w ciągu wyznaczonego czasu. Zawodnicy rywalizowali w 8 kategoriach. Dodatkowo wyłoniono najlepszego motocyklistę i kierowcę czterokołowca.
W klasyfikacji generalnej wśród dwuśladów zwyciężył Jakub Strzelczyk, który pokonał 16 okrążeń, a najlepszym kierowcą "kładu" okazał się utalentowany Adrian Pelc - 8 okrążeń. Obaj otrzymali puchary ufundowane przez prezesa Jaro S.A. Wiceprezes Jaro S.A. - Zdzisław Koralewski. poinformował, że impreza odbędzie się w roku przyszłym. - Formuła zawodów się sprawdza i zapewniam w imieniu swojego przełożonego, że za rok spotkamy się w tym samym miejscu.
Honorowy patronat nad zawodami objął burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, który wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Miłkiem uroczyście otworzyli Puchar Cross - Country.
Zwycięzcy poszczególnych klas:
motocykle - młodzik do 80 ccm - Mateusz Kuczyński, młodzik pow. 80 ccm - Damian Lema, do 125 ccm - Jakub Strzelczyk, pow. 125 ccm - Mieczysław Łagowski, gość - Jacek Kozdraś
czterokołowce - młodzik - Adam Wężyk, 2 K - Adrian Pelc, 4 K - Dariusz Stańczyk


27 września 2006 - Za 1% tylko do końca roku

Jeszcze przez trzy miesiące będą obowiązywały preferencyjne warunki, na których można nabywać mieszkania komunalne. Dzięki ulgom proces prywatyzacji nabrał przyśpieszenia. Co miesiąc urzędnicy organizują kilka spotkań informacyjnych z najemcami poszczególnych budynków.
- Zależy nam, by jak najwięcej mieszkań sprzedać ich obecnym najemcom. Z pewnością przyspieszy to wymagane remonty. A co więcej mieszkańcy bardziej troszczą się o swoją własność - mówi Arkadiusz Sobczak, dyrektor Departamentu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W 2005 roku 627 najemców lokali mieszkalnych złożyło wnioski o wykup lokali mieszkalnych. Z 551 najemcami podpisano stosowne akty notarialne. Do sierpnia tego roku wpłynęło 419 wniosków, a z 354 najemcami podpisano już akty notarialne. Miasto pozostaje nadal właścicielem ok. 4 tys. mieszkań komunalnych. Zasady sprzedaży - >>> zobacz


27 września 2006 - Krzysztof Tercjak i Bartłomiej Czekański

W najbliższym 62 odcinku programu "Odcinek Specjalny" gośćmi będą wrocławscy zawodnicy Krzysztof Tercjak i Bartłomiej Czekański.
Rozmawiać będziemy o tegorocznym sezonie RSMP, kondycji polskich rajdów samochodowych i kontrowersyjnym ostatnio Kryterium Kamionki. Dowiemy się także o planach załogi na przyszły sezon. Nie zabraknie również wspomnień z czasów, gdy załoga ta regularnie pojawiała się na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Informujemy, iż nagrodę z poprzedniego programu - pamiątkowy błotnik rajdowego Peugeota 206 podarowany przez Karola Piątkowskiego z zespołu Sony Playstation 2 Rally Team wylosował Piotr Szetela.
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Krzysztofowi Tercjakowi i Bartłomiejowi Czekańskiemu. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


27 września 2006 - W rodzinie siła

W słoneczne niedzielne popołudnie w Goczałkowie 10 rodzin z gminy Strzegom stoczyło bój o Puchar Burmistrza i tytuł "Rodziny na Medal". Licznie zgromadzona widownia była nie tylko świadkiem emocjonującej rywalizacji, ale również uczestnikiem wspaniałej rodzinnej zabawy.
- Pomysł zorganizowania turnieju rodzin zrodził się w naszej szkole. - z dumą mówiła podczas inauguracji dyrektor PSP Danuta Dziedzic-Jasińska - Początkowo jako rywalizacja między klasami, następnie miejscowymi szkołami, by dziś przyjąć postać I-go Gminnego Turnieju Rodzin.
W szranki stanęły trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i gimnazja z terenu naszej gminy. Niedzielny turniej miał przede wszystkim charakter sportowy, a jego celem było propagowanie zdrowego stylu życia, więc nie mogło zabraknąć konkurencji sprawnościowych. Rodziny sprawdziły swoje siły podczas przeciągania liny, zwinnością i sprytem wykazały się w sztafecie z jajkiem na łyżeczce, a szybkością w wyścigu w workach. Sprawdzono również ich wiedzę z zakresu profilaktyki oraz oceniono ich umiejętności plastyczne.
Po emocjonującej rywalizacji w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła rodzina Szwedów ze Stanowic. W kategorii gimnazjów najlepsza okazała się rodzina Kołkowskich z Jaroszowa. Laureatom puchary osobiście wręczył burmistrz Lech Markiewicz. Pozostali uczestnicy turnieju z pewnością również zasłużyli na miano "Rodziny na medal" i obdarowani zostali upominkami ufundowanymi przez radnego Tomasza Kołodziejskiego.


27 września 2006 - Uwaga - oszuści

Wczoraj około godziny 11 do mieszkania 66 letniej Zofii B. mieszkanki Świdnicy zadzwonił telefon. Mężczyzna o zachrypniętym głosie podszył się pod jej syna. Powiedział kobiecie, że potrzebuje pieniędzy - rozmowa telefoniczna była kilkakrotnie przerywana. W rozmowie telefonicznej powiedział, że po pieniądze przyjdzie jego koleżanka o nazwisku Wrona i odbierze pieniądze. Pani Zofia poszła do Banku i uruchomiła linię kredytową, otrzymując w ten sposób pieniądze dla "syna".
Kobieta znała dziewczynę o nazwisku Wrona, gdy umówiona dziewczyna przyszła po pieniądze okazało się, iż nie jest dziewczyną, którą zna, zatrzasnęła drzwi nie dając pieniędzy. Fakt usiłowania wyłudzenia pieniędzy pani Zofia zgłosiła na Policji.
Podobny przebieg miało zdarzenie na ul. Wrocławskiej. Do mieszkania 74 letniej Leokadii Ż. zadzwonił telefon. Mężczyzna o chrypliwym głosie przedstawił się jako wnuczek pani Leokadii. Powiedział babci, że stoi w kolejce w firmie i pilnie potrzebuje pieniędzy. Gdy babcia zapytała ile, odpowiedział,że dużo. Podobnie jak w pierwszym przypadku rozmowa była kilkakrotnie przerywana. Powiedział także, że on nie może przyjść i po pieniądze przyjdzie jego koleżanka o nazwisku Nowak.
Młoda dziewczyna przyszła do mieszkania pani Leokadii przedstawiła się jako koleżanka jej wnuka i otrzymała pieniądze w kwocie 22.000 zł. Gdy się okazało, że pieniądze nie trafiły do wnuka Pani Leokadii fakt wyłudzenia zgłosiła w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Obecnie trwają czynności w sprawie, świdniccy policjanci zwracają się z apelem do osób starszych, samotnie mieszkających, aby nie wpuszczały do mieszkania osób, których nie znają, aby nie umawiały się przez telefon z osobami, które dzwoniąc do nich chcą wyłudzić pieniądze. O każdym takim przypadku prosimy informować Policję.
Mężczyzna, który dzwoni do kobiet ma ochrypnięty głos, kobieta, która wspólnie z nim dokonuje oszustw, to młoda blondynka, włosy do ramion w wieku 25-30 lat, zadbana.


27 września 2006 - Dni Muzyki Kameralnej

7 października rozpoczynają się XXII Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej.
W tym roku pod nową opieką artystyczną. Po rezygnacji Stanisława Góry, kierownictwo artystyczne obejmuje czeski gambista Petr Wagner. Według planu od teraz rokrocznie nowy muzyk lub dyrygent będzie kierował festiwalem. Ma to zapewnić słuchaczom wiele nowych i co roku innych doznań artystycznych.
Co więcej w historii tej imprezy obcokrajowca w kierownictwie jeszcze nie było.


27 września 2006 - Konkurs - dłużej

Ze względu na niewielką ilość prac, jakie wpłynęły do tej pory do Gminnego Centrum Informacji na konkurs fotograficzny "Letnie spojrzenie na Gminę Dobromierz" informujemy, iż termin składania prac zostaje przedłużony do dnia 30 września. Równocześnie zachęcamy wszystkich do udziału.

Informujemy, iż zmienione zostały godziny pracy Biblioteki Gminnej w Dobromierzu. Od 18 września Biblioteka otwarta będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 19.00.


27 września 2006 - V Urodziny

1 października, Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic obchodzić będzie swoje V Urodziny. Tradycyjnie dla Członków Stowarzyszenia i jego Przyjaciół jest to święto integracji jest to wielki dzień tych wszystkich, którzy mimo swej niepełnosprawności są aktywni, weseli i gotowi do pokonywania barier, których na ich drodze ciągle jest bardzo wiele, gotowi do wyzwań jakie stawia przed nimi los.
W tym roku podczas prezentacji artystycznych w dawnym Klubie Włókniarz przy. ul. Żeromskiego od godz. 12,00 występować będą Uczniowie świebodzickich szkół, Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Chór Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Orkiestra Dęta z Czech oraz grupa teatralna utworzona przy Stowarzyszeniu. Program artystyczny jak zwykle potwierdzi że niepełnosprawni są gotowi do integrowania się ze środowiskiem ludzi zdrowych, że są osobami mającymi wielkie serce i wiele talentów. Wśród nich są wspaniali fotograficy jak Kamil, są osoby umuzykalnione jak Asia, dwie Natalki i Ewa, że są utalentowani aktorsko Sławek, Michał, Tomek czy Jarek. A także tzw. dusze towarzystwa Mateusz i Wiktor. Osoby bardzo odpowiedzialne i solidne jak Piotrek i Adrian lub mniej zdecydowane jak Marcin.


26 września 2006 - Przed wyborami

Świdnicki Ośrodek Kultury, jako instytucja zarządzająca miejskimi słupami ogłoszeniowymi informuje w związku z kampanią wyborczą do samorządu terytorialnego, że:
- nie jest prowadzona żadna rezerwacja miejsca na plakaty, za wyjątkiem plakatów-obwieszczeń PKW oraz organów samorządu. Tylko opłacone zlecenia są brane pod uwagę przy sprzedaży wolnych powierzchni reklamowych na słupach.
- ponieważ nie mamy żadnych prawnych środków ani technicznych możliwości ścigania osób albo instytucji wywieszających ogłoszenia bez uiszczenia stosownej opłaty lub niszczących swoim ogłoszeniem inne opłacone ogłoszenia będziemy podawać do publicznej wiadomości wykaz takich nielegalnych ogłoszeń, wierząc, że mieszkańcy właściwie ocenią takie naganne zachowanie.


26 września 2006 - Zwycięzcy regat już znani

28 załóg wzięło udział w weekendowych IV Regatach Żeglarskich "Książęcy Szkwał". Żeglarze walczyli w Lubiatowie o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie OMEGA. W "Książęcym Szkwale" wzięli udział mieszkańcy Świdnicy, Żarowa Wałbrzycha, Wrocławia, Opola, Bielska Białej i Warszawy.
Najszybsza w pięciu biegach przesiadkowych, podobnie jak przed rokiem, była drużyna Jacka Twardowskiego. To właśnie świdniczanie wywalczyli Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego oraz 1.500 zł nagrody prezydenta Świdnicy.
II miejsce zajęła świdnicka drużyna dowodzona przez Stanisława Dybisza, która otrzymała w nagrodę 600 zł. III miejsce zajęła załoga Pawła Kołomyjca z Wałbrzycha, która w nagrodę otrzymała 300 zł.


26 września 2006 - Po prostu beczka śmiechu

Półtoragodzinną terapię śmiechem zafundowali strzegomianom w piątkowy wieczór, 22 września, popularni Masztalscy. Bilety nie były tanie, ale i nikt nie żałował czasu spędzonego w sali widowiskowej SCK.
Kabaret stworzony przez redaktorów Polskiego Radia w Katowicach - Jerzego Ciurloka i Aleksandra Trzaski - od ponad 20 lat śmieje się ze wszystkich i wszystkiego co ich otacza, wprawiając w znakomity humor setki swoich słuchaczy. Podczas piątkowego spektaklu ci dwaj panowie pokazali, że sztukę tę opanowali do perfekcji. Publiczność śmiała się do łez nawet z anegdot traktujących o nich samych. Wykonawcy często podkreślali, że nikogo w swoich żartach nie obrażają a ci, co czują się dotknięci po prostu nie mają poczucia humoru. Tego wieczoru nie mogło zabraknąć skeczu w gwarze śląskiej, może nieco niezrozumiałego, ale jakże egzotycznego i zabawnego. Każdy odczuwa potrzebę śmiechu, dystansu do samego siebie i wszelkich problemów. Ecik i Masztalski choć na chwilę oderwali strzegomską publiczność od szarej rzeczywistości i pozwolili zapomnieć się w śmiechu.
Po spektaklu każdy miał niepowtarzalną okazję zrobić sobie zdjęcie z artystami i otrzymać autograf oraz nabyć za niewielką opłatą płyty z nagraniami niezapomnianych skeczy w wykonaniu właśnie Masztalskich.


26 września 2006 - Stypendia kulturalne

Do końca października będą przyjmowane wnioski od osób ubiegających się o stypendium w dziedzinie kultury. Stypendia przewidziano dla świdniczan, którzy wykażą się dorobkiem artystycznym, zajmują się upowszechnianiem kultury bądź sprawują opiekę nad zabytkami. Stypendystami mogą zostać osoby wyróżniające się np. w działalności literackiej, czy też fotograficznej, ale wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości i twórczych zdolności świdniczan. Do realizacji pomysłów i ciekawych przedsięwzięć mają zachęcić właśnie stypendia.
Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie. Wniosek powinien zawierać krótkie podanie o stypendium adresowane do Prezydenta Miasta, dane osobowe kandydata, informację o dorobku wraz z dokumentacją. Bardzo ważny jest również program stypendium obejmujący: cel, na który ma być przeznaczone stypendium, plan pracy w okresie pobierania stypendium oraz termin jej zakończenia. Słowem jest to plan, w którym osoba ubiegająca się o stypendium szczegółowo opisze, jak swoje pomysły zamierza zrealizować.
Każda z osób może się ubiegać o przyznanie maksymalnie 12 miesięcznego stypendium. Może ono wynieść maksymalnie ponad 750 zł miesięcznie. Stosowne wnioski zaadresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi należy składać do 31 października w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49), pok. 27. Ewentualne pytania można kierować do Referatu Kultury (pok. 126), tel. 074 8562-852.


26 września 2006 - Pozytywna opinia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu, po dokonaniu analizy przedłożonych materiałów, wydała pozytywną opinię dotyczącą przebiegu wykonania budżetu gminy Strzegom za pierwsze półrocze 2006 roku.
Skład Orzekający RIO we Wrocławiu stwierdził, że plan dochodów i wydatków budżetowych wykazany w informacji burmistrza Strzegomia uwzględnia zmiany wynikające z uchwał i zarządzeń organów gminy i zwiększenia dotacji celowych na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej do dnia 30 czerwca br. Ponadto orzeczono, że plan i wykonanie subwencji oraz wykonanie dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych są zgodne z wielkościami określonymi przez ministra finansów, a dane liczbowe prezentowane Radzie Miejskiej przez burmistrza są zgodne ze sprawozdaniami statystycznymi przedłożonymi RIO.
- W wyniku realizacji dochodów i wydatków za pierwsze półrocze 2006 r. budżet gminy zamknął się nadwyżką w kwocie 3.779.075,97 zł, na planowany deficyt w kwocie 12.174.380 zł - informuje Lech Markiewicz, burmistrz Strzegomia. - W tym okresie dokonano spłaty rat kredytu na kwotę 426.775,99 zł. Zadłużenie gminy na koniec roku sprawozdawczego z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek i emisji obligacji wyniosło 11.735.789,76 zł, co stanowi 23,94 % planowanych dochodów w 2006 r.


26 września 2006 - Sesja 3 października

3 października o godzinie 11.00, rozpoczną się obrady świdnickiej Rady Miejskiej. W programie sesji znalazły się informacje:
* zarządcy dróg wojewódzkich (Legnica-Ząbkowice Śląskie oraz Wałbrzych-Świdnica) o przyczynach powtarzających się opóźnień w wykonywaniu napraw po okresie zimowym,
* o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze tego roku,
* o przebiegu wykonania planu finansowego instytucji kultury za I półrocze 2006 r.
A także przedstawienie i przyjęcie "Zintegrowanego programu rozwoju transportu publicznego dla Świdnicy na lata 2007 - 2013" oraz przedstawienie protokołów z kontroli dokonanych przez Komisję Rewizyjną ("Delegacje zagraniczne z udziałem radnych i urzędników. Delegacje krajowe Prezydentów oraz udział w konferencjach i szkoleniach", "Kontrola nabycia nieruchomości od Miasta Świdnicy przy ul. Sadowej.
Radni podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie: zmiany budżetu, uchwalenia "Zintegrowanego Programu Rozwoju Transportu Publicznego dla Miasta Świdnicy na lata 2007-2013", wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy w wyborach uzupełniających w kadencji 2004 - 2007.


26 września 2006 - Zawody Sportowo Pożarnicze

23 września na obiekcie sportowym OSiR w Świdnicy odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Organizatorem zawodów był Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Świdnicy wraz z gminami powiatu świdnickiego, które współuczestniczyły w zakupie: pucharów, dyplomów i upominków dla zwycięzców.
Gminę Jaworzyna Śląska reprezentowało 5 drużyn strażackich w różnych kategoriach wiekowych. Wszyscy spisali się na medal. Nasze drużyny, zajęły następujące miejsca:
seniorzy OSP Jaworzyna Śląska - II miejsce
MDP chłopcy 16 - 18 lat OSP Bolesławice - III miejsce
MDP chłopcy 12 - 15 lat OSP Pasieczna - III miejsce
MDP dziewczęta 12 15 lat: OSP Bolesławice - I miejsce
OSP Pastuchów - III miejsce
Drużyny nagrodzono dyplomami i pucharami. Podczas tej samej uroczystości Pan Starosta Jacek Wajs uhonorował upominkami rzeczowymi 40 strażaków, w tym 6 druhów z naszej gminy, za udział w działaniach ratowniczych w okresie intensywnych opadów atmosferycznych jakie nawiedziły nasz rejon na początku sierpnia. Drużyna dziewcząt z Bolesławic będzie reprezentować gminę na zawodach wojewódzkich.


26 września 2006 - Recytatorzy do Jaworzyny Śląskiej

W związku z wycofaniem się Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy z organizacji eliminacji miejskich Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, podjęliśmy decyzję o organizacji konkursu dla uczniów ze Świdnicy w naszym ośrodku kultury.
Wiemy, że Świdnicka młodzież prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny swoich prezentacji, stąd decyzja o organizacji eliminacji dla Świdnicy w Jaworzynie. Informacja ukazuje się tak późno, ponieważ dopiero otrzymaliśmy decyzję z MDK. Przepraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników konkursu za te utrudnienia.
Eliminacje dla miasta Świdnica odbędą się:
4 października godz. 10:00 dla I kategorii wiekowej (klasy IV-VI)
5 października godz. 10:00 dla II i III kategorii wiekowej (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne).
Przesłuchania odbędą się w sali ośrodka kultury w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Powstańców 3.
Prosimy o przesłanie zgłoszeń z niezbędnymi danymi do 2 października na adres - Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna, ul. Powstańców 3, 58-140 Jaworzyna Śląska. Informacje - telefon 074/85-84-136, e-mail - >>> napisz


25 września 2006 - Odkrycie w Parku

19 września bezrobotni porządkujący Park Miejski w ramach prac społecznie użytecznych natrafili na kamienne płyty. Brygadzista Mirosław Karpiński poinformował Kazimierza Bordulaka koordynatora prac, że najprawdopodobniej są to schody. Postanowiono odkopać znalezisko. Nie było to łatwe ponieważ schody pokrywała ok. 80 cm warstwa ziemi z krzewami i bluszczem. W piątek 22 września schody prezentowały się już w całej okazałości.
Stanisław Dąbrowa mieszkaniec ulicy Zamkowej powiedział, że są to schody przedwojenne, a pamięta je jeszcze z okresu młodości. Po wojnie schody zostały zasypanie, głównie stało się to za sprawą wyrównywania gruntu pod komórki dla mieszkańców zamku.
Mimo, że stan schodów jest idealny to ich użytkowanie jest na razie utrudnione, ponieważ zarówno nad nimi jaki i pod nimi zalega warstwa ziemi, krzewy i bluszcze. Kazimierz Bordulak poinformował, że pracownicy w ramach prac społecznie użytecznych będą w najbliższym czasie oczyszczać alejki parku, przede wszystkim tę, która prowadzi do schodów. Chcielibyśmy, aby odkryte schody były wykorzystywane przez spacerujących po naszym zabytkowym parku.
Każde miejsce ma swoją legendę, czas pokaże co jaszcze kryje żarowski zamek i okalający go park.


25 września 2006 - "Bezpieczna Kobieta"

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy wraz z Kołem Ligi Kobiet Polskich zaprasza chętne Panie do wzięcia udziału w akcji "Bezpieczna Kobieta".
Celem akcji jest uświadomienie kobietom zagrożeń na jakie mogą być narażone w codziennym życiu, oraz nauka sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Cykl bezpłatnych zajęć obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Zajęcia rozpoczęto w kwietniu tego roku a odbywają się one raz w tygodniu we wtorki o godzinie 18.oo w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy.
Wszystkie Panie chcące uczestniczyć w zajęciach prosimy o kontakt pod numerem telefonu 0665 100 035.


25 września 2006 - Podpisanie porozumienia

27 września o godzinie 10.00 w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbędzie się ważne dla mieszkańców Powiatu spotkanie dotyczące realizacji dużej inwestycji drogowej - połączenia Świdnicy i Żarowa z autostradą A4. Szefowie trzech samorządów: Powiatu, Żarowa i Świdnicy, którzy podjęli decyzję o współfinansowaniu inwestycji, uroczyście podpiszą projekty uchwał, które następnie zostaną przedstawione Radnym na sesjach.
Działania związane z budową ciągu komunikacyjnego połączenia istniejących obszarów aktywności gospodarczej w rejonie Świdnicy i Żarowa wraz z połączeniem miast regionu z autostradą A4 realizowane jest już od ubiegłego roku. Właśnie 27 września 2005 roku, równo rok temu, cztery samorządy podpisały porozumienie w sprawie budowy tej drogi. Od tego czasu udało się sporządzić ważny dokument - Koncepcję programowo-przestrzenną - bez którego nie można rozpocząć inwestycji. Teraz samorządy zdecydowały o wysokości partycypacji w kosztach inwestycji i ustaliły dalszy plan działań, aby inwestycję udało się zrealizować w możliwie jak najkrótszym czasie.
Przypomnijmy, że dzięki planowanym rozwiązaniom oprócz dotychczasowych użytkowników dróg zyskałaby komunikacja w strefach ekonomicznych w Świdnicy i Żarowie. Firmy uzyskałyby możliwość szybszego i bardziej dogodnego połączenia z europejskim systemem komunikacyjnym. Przedsięwzięcie ma kosztować około 169 milionów złotych. Większość pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej.


25 września 2006 - Centrum rusza ze szkoleniami

Trwa nabór na szkolenie z zakresu "Zabezpieczenie i windykacja należności po znaczących zmianach przepisów w 2005 roku", które organizuje świdnickie Sudeckie Centrum Szkoleniowe. Rozpoczyna się ono 6 października o godz. 9.00 (al. Niepodległości 14). Głównym celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z tzw. praktyką windykacyjną, czyli z konkretnymi czynnościami, jakie musi i powinna wykonać firma, aby uchronić się przed niewypłacalnymi dłużnikami.
Nabór prowadzony jest również na szkolenie informatyczne. Jego uczestnik uzyskuje Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL). Szkolenie ma na celu podwyższenie poziomu umiejętności i użytkowania komputera u wszystkich zatrudnionych i chcących podjąć pracę, wzrost wydajności pracowników, którzy w swojej pracy korzystają z komputera. Certyfikat ECDL zaświadcza, że jego posiadacz zdał pomyślnie teoretyczny egzamin sprawdzający wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej i sześć egzaminów praktycznych sprawdzających umiejętności obsługi komputera. Certyfikat EDCL jest uznawany w całej Europie.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 074 857-86-25 bądź w siedzibie Centrum przy al. Niepodległości 14.


25 września 2006 - Dożynki po czesku

15 września do Znojmo na dwudniowe uroczystości związane z winiarskimi dożynkami przybyło wielu zaproszonych gości, w tym również przedstawiciele władz Republiki Czeskiej oraz władz miast partnerskich z Holandii, Niemiec, Słowacji, Włoch i Polski. Strzegom reprezentowali: zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska i pracownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą Beata Pruchińska. Znojemskie święto było doskonałą okazją nie tylko do zabawy, ale także do zacieśniania i pielęgnowania kontaktów zagranicznych, niezwykle ważnych w obecnych czasach.
Wieczorem na uczestników winobrania czekał starannie wyreżyserowany spektakl. Ulicami miasta przemaszerował barwny orszak, w którym na czele paradowała para królewska ze świtą, za nimi szli rycerze, książęta, giermkowie, jechały wozy z beczkami. Już z oddali słychać było śpiewy i bicie dzwonów, rozbrzmiewały bębny i piszczałki. Na kilka godzin czas w Znojmo cofnął się do XVI wieku. To niezwykłe przedstawienie zwieńczył turniej rycerski na znojemskim rynku.
Drugi dzień upłynął delegatom na spotkaniach. W Urzędzie Miejskim w Znojmo spotkali się ze starostami oraz radnymi i rozmawiali na temat współpracy. Dwudniowe uroczystości zakończyły się oficjalnym spotkaniem, tym razem z przedstawicielami władz czeskich, eurodeputowanymi i posłami Republiki Czeskiej, miejscowymi przedsiębiorcami, lekarzami oraz pracownikami oświaty. Starosta Znojmo podziękował przedstawicielom władz miast partnerskich za wieloletnią i owocna współpracę. Nasza współpraca ze Znojmo w dużym stopniu opiera się na polu kulturalno-sportowym. Czeska drużyna piłkarska zawita w Strzegomiu na przyszłorocznym międzynarodowym turnieju piłki nożnej.


25 września 2006 - Zlot Rowerowy

23 września w Roztoczniku odbył się Zlot Rowerowy - Jesień 2006. Uczestnicy zlotu po dotarciu na miejsce zbiórki rywalizowali w wielu konkurencjach, między innymi: rowerowy tor przeszkód, jazda "żółwia" (kto najwolniej), terenowy wyścig na czas, strzały piłką do bramki w czasie jazdy rowerem, strzelanie z wiatrówki.
W zlocie wzięli udział także mieszkańcy z naszego powiatu, z Marcinowicach i Zebrzydowa.
Organizatorami zlotu byli: Powiatowe Zrzeszenie LZS Dzierżoniów, Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Dzierżoniowie oraz Ludowy Klub Sportowy Roztocznik. Wyniki końcowe - >>> zobacz


25 września 2006 - Kandydat

19 września w Domu Nauczyciela w Świdnicy odbyła się konferencja prasowa otwierająca samorządową kampanię wyborczą koalicji wyborczej Socjaldemokracji Polskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Pracy, Partii Demokratycznej Pl na terenie miasta i powiatu świdnickiego, pod hasłem " Lewica i Demokraci".
Na konferencji ogłoszona została oficjalnie kandydatura Adama Markiewicza na prezydenta Świdnicy.


25 września 2006 - Z policji

Świdnica 23 września ul. Piekarska - Policjanci Referatu Dzielnicowych i Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego w Świdnicy zatrzymali mieszkańców Świdnicy Wojciecha T. lat 34 oraz Dorotę M. lat 34 /oboje byli pod wpływem alkoholu/, którzy po uprzednim otwarciu drzwi samochodu marki Peugeot 205 uruchomili go i przemieścili się nim do Bystrzycy Dolnej, gdzie zostali zatrzymani przez patrol Policji. Sprawcy dokonali zniszczeń na kwotę 600 zł. na szkodę Marka M. Pojazd zwrócono właścicielowi. Sprawców zatrzymano w Pomieszczeniach dla osób zatrzymanych do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.
Świdnica 22 września - Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego wobec Marka S. lat 53, podejrzanego o to, że 21 września kierował samochodem będąc w stanie nietrzeźwości.
Pszenno 23 września droga Nr 35 - Kierujący samochodem m-ki Peugeot 607, Bogdan p. lat 41 mieszkaniec Świdnicy zderzył się z wyprzedzanym przez siebie samochodem marki Peugeot 309 kierowanym przez Zbigniewa K. lat 34, który także podjął manewr wyprzedzania i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. Kierujący Peugeotem 309 stracił panowanie nad pojazdem wjechał do przydrożnego rowu, a następnie dachował, w wyniku czego doznał złamania przedramienia prawego i pozostał w Szpitalu Miejskim w Świdnicy. Kierujący trzeźwi nie ustalono czy stosowali pasy bezpieczeństwa.
Żarów 24 września - Kierujący samochodem marki Opel Astra, Mateusz F.lat 19 mieszkaniec Świdnicy na prostym odcinku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas jezdni, a następnie do przydrożnego rowu. W wyniku wypadku kierowca doznał wstrząśnienia mózgu oraz powierzchownych zadrapań, natomiast pasażerowie Grzegorz F. lat 17 i Kamila W. lat 17 doznali wstrząśnienia mózgu i ogólnych potłuczeń, wszyscy pozostali w Szpitalu w Świdnicy. Od kierowcy pobrano krew na zawartość alkoholu. Ustalono, że tylko kierowca stosował pasy bezpieczeństwa. Samochód zabezpieczono na parkingu.


25 września 2006 - Rusza Ronal Cup

Rusza II edycja Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Ronal Cup.
Zapraszamy drużyny biorących udział w I edycji oraz wszystkich chętnych do udziału w rozgrywkach sezonu 2006/2007 na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w hali OSiR na osiedlu Zawiszów w 27 września o godzinie 20.00.
Szczegółowe informacje u organizatorów rozgrywek pod nr telefonów 605-251-480 oraz 605-251-430


25 września 2006 - Muzyka lat 80-tych i 90-tych

30 września o godzinie 19.00 w restauracji "Złoty Byk" w Wierzbnej koło Świdnicy odbędzie się impreza dla "Singli" - muzyka lat 80-tych i 90-tych.
Dużo muzyki, tańca i dobrej zabawy.
Zapraszamy wszystkich pojedynczych. Szczegółowe informacje - Biuro Matrymonialne AGAPPE, Świdnica, Rynek 39/40, tel.074-851-42-24.


24 września 2006 - Targi zakończone

Dzisiaj w Świdnicy zakończyły się trzydniowe - XIV Międzynarodowe Targi Świdnickie.
Podczas targów odbyło się wiele imprez, między innymi:
prezentacje gospodarcze, biesiada folkowa, festyn "Pieczonego Dzika" oraz koncerty.
Pierwszego dnia podczas uroczystości rozpoczynających Targi Świdnickie rozdano nagrody gospodarcze, statuetki - "Gryfy Świdnickie 2006", zaprojektowane przez świdnickiego artystę Andrzeja Andrzejewskiego. Zdjęcia z targów - >>> zobacz


24 września 2006 - Bieg Piastów

30 września o godzinie 12 rusza w Świebodzicach - IV Uliczny Bieg Piastów - "Krzywoustego".
Cieszy fakt, że na podstawie dotychczasowych przeprowadzonych imprez biegowych, liczba uczestników systematycznie wzrasta. W 2003 roku uczestniczyło 138 zawodników, w 2004 roku - 149 a w roku ubiegłym 165 osób. W tym roku spodziewać się można rekordowej liczby uczestników.
Bieg odbywać się będzie na trasach Osiedla Piastów w Świebodzicach.
Regulamin i inne ważne informacje dotyczące biegu - >>> zobacz


24 września 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym boisku dotychczasowego lidera tabeli drużynę Lechii Dzierżoniów 2:1.
Grająca na wyjeździe Stal Świdnica pokonała 2:0 Bielawiankę Bielawa.
Polonia Sparta II Świdnica uległa na własnym boisku 1985 Szczawno Zdrój 2:3.


24 września 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Granit Roztoka - Skalnik Czarny Bór 3:3
Włókniarz Głuszyca - Victoria Świebodzice 2:2
Gwarek Wałbrzych - Płomień Makowice 2:0
Sudety Dziećmorowice - Grom Witków 1:0
Zjednoczeni Żarów - Unia Jaroszów 5:0
Górnik Boguszów Gorce - Jedlinianka Jedlina Zdrój 1:0
Karolina Jaworzyna Śląska - LKS Bystrzyca Górna 2:2
Zieloni Mrowiny - Juventur Wałbrzych 0:1


24.00.2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Sudety Kątki - LZS Gola Świdnicka 2:2
LZS Tąpała - Błękitni Bystrzyca Dolna 1:5
LZS Śmiałowice - LZS ZRYW Zebrzydów 3:14
LZS Marcinowice - LKS Czarni Szczepanów 0:1
LKS Ślęża Biała - LZS Pogoń Strzelce 0:1
LZS Błękitni Tworzyjanów - PKS Ślęża Wiry 3:0
grupa 2
LZS Boleścin - LZS Czarni Modlęcin 4:0
LZS Błyskawica Kalno - LZS Grom Bartoszówek 1:0
LZS Sokół Kostrza - LZS Orzeł Goczałków 3:4
LZS Błękitni Komorów - KS Gryf Kraszowice 5:8
LZS Granit Rogoźnica - LKS Zryw Imbramowice 1:1
LZS Tomkowice - LZS Zjednoczeni Rościsław 7:3


24.00.2006 - Konkurs dla młodych ekologów

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek ogłosił konkurs na zbiórkę makulatury oraz zużytych baterii.
Ekologiczny konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich świdnickich szkół. Rozpoczął się on w poniedziałek, 18 września i potrwa do 18 maja 2007 roku.
Spośród szkół, które wezmą udział w konkursie i zbiorą najwięcej makulatury lub zużytych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia, Prezydent wyróżni trzy najlepsze. Za I miejsce przewidziano 2 tys. zł, za II miejsce - 1,5 tys. zł, zaś za III miejsce - 1 tys. zł. Pieniądze otrzymają trzy szkoły, które zbiorą najwięcej baterii i trzy placówki, które zbiorą najwięcej makulatury. Do rozdysponowania jest w sumie 9 tys. zł.


24.00.2006 - Mają gdzie się bawić

Najpiękniejsze wspomnienia ludzi dorosłych wiążą się zwykle z latami dzieciństwa i młodości. Na pierwszym miejscu pojawia się wtedy szkoła, która jawi się jako miejsce szalonych młodzieńczych i szczęśliwych chwil.
Dyrektor PSP w Olszanach Maria Karkowska ma to na uwadze i dba, by jej podopieczni mile wspominali szkolne lata. Z jej inicjatywy i przy pomocy licznych sponsorów, rodziców, mieszkańców wsi oraz władz oświatowych przy szkole powstał nowy plac zabaw. Już od jakiegoś czasu dostarcza on dzieciom i młodzieży wielu radosnych oraz niezapomnianych chwil.
- Poprzedni plac był już bardzo zniszczony - mówi dyrektor Maria Karkowska - Wyglądem nie zachęcał do zabawy, a zardzewiałe metalowe części stwarzały zagrożenie dla bawiących się dzieci. Dzięki wspólnej pracy udało się nam również zrobić nowe ogrodzenie wokół całego podwórka, przez co zyskało ono na atrakcyjności.
Po wakacjach na placu czekała na uczniów miła niespodzianka - skocznia w dal, którą własnymi rękoma wykonał Jakub Janowicz - nauczyciel wychowania fizycznego. Nowy obiekt z pewnością będzie źródłem prawdziwych sportowych emocji na lekcjach w-fu, a podczas przerw między zajęciami posłuży dzieciom za piaskownicę.


23 września 2006 - "Wratislavia Cantans" w Kościele Pokoju

Dzisiaj w Kościele Pokoju w Świdnicy z koncertem wystapił The Fretwork & Clare Wilkinson "Consort songs".
Zespół ten uważany jest za najlepszy na świecie grający na violach da gamba. Zespół występował w całej Europie Zachodniej oraz w Rosji, na Litwie, w Japonii, Australii, Nowej Zelandii. Odwiedził również Stany Zjednoczone i Kanadę.
Był to pierwszy z dwóch koncertów w ramach 41 Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans". Drugi koncert odbędzie się w następną sobotę o godzinie 19.30. W Katedrze Świdnickiej wystąpi "The Orlando Consort"


23 września 2006 - Na początek porażka

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozegrały swój pierwszy mecz na wyjeździe w Jaworznie.
Młody, nie mający ogrania ligowego zespół MKS Świdnica pojechał na ten mecz w niepełnym składzie co uwidoczniło się w grze na boisku. Świdniczanki nie sprostały przeciwniczkom i uległy nie stawiając większego oporu.

MCKiS Jaworzno - MKS Świdnica 3:0 w poszczególnych setach 25/11, 25/10 i w trzecim 25/14.


23 września 2006 - Więcej kursów

Od 1 października autobusy MPK nie będą kursować z ul. Kopernika do Jagodnika, Miłochowa i Gogołowa. Zgodnie z wydanym zezwoleniem komunikację do tych miejscowości będzie prowadzić prywatny przewoźnik - Piotr Żuk.
Liczba kursów z 8 zostanie zwiększona do 15, a nowa trasa dodatkowo wydłużona do Sadów przez Wiry.
Busy będą odjeżdżać ze Świdnicy z ul. Kolejowej (przystanek prywatnej komunikacji) i dalej pojadą ul. Westerplatte w kierunku Jagodnika. Nie będą przejeżdżać ul. Kopernika.
Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na rozkładach jazdy oraz na ogłoszeniach wywieszonych na wiatach przystankowych.


23 września 2006 - IV liga

Dzisiaj rozegrana została jedenasta kolejka spotkań czwartej ligi piłkarskiej. Polonia-Sparta Świdnica grała mecz na własnym boisku z Polonią Trzebnica i odnotowała na swoim koncie tylko remis. Polonia-Sparta Świdnica - Polonia Trzebnica 1:1.
AKS Strzegom doznał kolejnej porażki. Tym razem uległ Pogoni Oleśnica 1:4.


23 września 2006 - Internet w Rynku gratis

Od wczoraj na świdnickim Rynku rozpoczął się eksperyment polegający na uruchomieniu darmowego bezprzewodowego dostępu do Internetu w świdnickim Rynku. - Z dostępu do globalnej sieci mogą korzystać internauci w wielu miastach. W Świdnicy pojawia się coraz więcej inwestorów, ale i sami mieszkańcy mówili mi, że przydałby się bezprzewodowy dostęp do Internetu, dlatego próbujemy go wprowadzić. Obecnie chcemy sprawdzić jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na taką usługę. Po analizie zainteresowania podejmiemy decyzję, co będzie dalej - tłumaczy Wojciech Murdzek. Z bezpłatnego Internetu w świdnickim Rynku będzie można korzystać przez ok. 3-4 miesiące. Niepotrzebne są żadne hasła. Wystarczy laptop z kartą WiFi i skonfigurowanie systemu, by automatycznie otrzymywał adres sieci bezprzewodowej. Bezprzewodowy Internet w różnych częściach miasta i monitoring cyfrowy to m.in. elementy opracowywanej przez Urząd Miejski koncepcji utworzenia platformy cyfrowej. Na projekt warty ok. 2,5 mln zł miasto będzie starało się pozyskać fundusze z Unii Europejskiej.


23 września 2006 - Biegi przełajowe

Wczoraj na obiektach sportowych w Czarnym Borze odbyły się Mistrzostwa strefy VI w Biegach Przełajowych.
W zawodach uczestniczyło 202 uczestników, w tym 179 zawodniczek i zawodników.
W tej wielkiej imprezie dobrze zaprezentowali się zawodnicy z naszego powiatu.
Klasyfikacja ostateczna zawodniczek i zawodników - >>> zobacz


23 września 2006 - Dodatkowe środki trafią do szkół i uczniów

Zaczęło się od dobrego pomysłu pracowników Wydziału Oświaty, potem nadarzyła się okazja do jego realizacji. Napisali świetny wniosek, który spodobał się w Ministerstwie Edukacji. Teraz ponad 800 tys. zł trafi do budżetu powiatu jako pomoc dla szkół ponadgimnazjalnych, pieniądze trafią także bezpośrednio do uczniów naszego powiatu.
- "Powiat Świdnicki przystąpił w bieżącym roku do konkursu na dofinansowanie programu wyrównywania szans edukacyjnych ogłoszonego przez Wojewodę Dolnośląskiego i znalazł się na liście jednostek, które otrzymają wsparcie finansowe z rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych. Już w lipcu do budżetu powiatu wpłynęła kwota ponad 400 tys. zł. W sumie z MEN otrzymamy 824,808 zł. Połowa środków trafiła do szkół jeszcze przed wakacjami." - wyjaśnia Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty.
Warto zaznaczyć, że warunkiem złożenia wniosku było zadeklarowanie wkładu własnego samorządu. W sumie dodatkowo na oświatę wydamy 1,6 mln zł, gdyż powiat przeznaczy na ten cel 800 tys. zł z własnego budżetu. Dzięki temu w tym miesiącu prawie 1300 uczniów otrzyma stypendia. Zyskały także powiatowe szkoły. W ramach tego programu zakupiliśmy podręczniki do szkolnych bibliotek, które uczniowie mogą wypożyczać nawet na cały rok szkolny. Już dziś wiemy, że rozeszły się one w bardzo szybkim tempie. Biblioteki wzbogaciły się również o komputery do czytelni multimedialnych z dostępem do Internetu.


22 września 2006 - Gryfy Świdnickie mają właścicieli

Podczas uroczystości rozpoczynających XIV Międzynarodowe Targi Świdnickie rozdano nagrody gospodarcze - "Gryfy Świdnickie 2006". Członkowie kapituły konkursu (m.in. prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, przedstawiciele stowarzyszeń gospodarczych) przyznali je następującym firmom:
Kategoria "Dynamiczny rozwój firmy" - Kott Metal,
Kategoria "Innowacyjność" - Remy Automotive Poland,
Kategoria "Produkt regionalny" - Zakład Porcelany Stołowej "Karolina",
Kategoria "Inwestycja Roku" - Centrala Techniczna "Eltech",
Kategoria "Firma przyjazna środowisku" - Galess,
Kategoria "Nagroda specjalna Prezydenta" - Electrolux Poland,
Statuetki "Gryfa Świdnickiego", zaprojektowane przez świdnickiego artystę Andrzeja Andrzejewskiego, wręczono również dwóm firmom nagrodzonym przed rokiem. Gryf w kategorii "Produkt regionalny" powędrował do firmy "M&J", a w kategorii "Firma fair play" do IMP Comfort.


22 września 2006 - Biegi sztafetowe

Dzisiaj odbyły się zorganizowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Szkolny Związek Sportowy " "Sztafetowe Biegi Przełajowe", w których wzięły udział reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dziewcząt ze świdnickich gimnazjów miały do pokonania dystans 10 x 1000 m. Taki sam dystans mieli do przebiegnięcia chłopcy. W obu biegach od początku zdecydowanie prowadziły sztafety Gimnazjum nr 1 zwyciężając swoje biegi. Wśród dziewcząt na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum 2, na trzecim Gimnazjum 4 na czwartym Gimnazjum 3. W sztafetach chłopców pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 1, drugie miejsce , Gimnazjum 3 na miejscu trzecim uplasowała się sztafeta Gimnazjum 4 a na czwartym Gimnazjum 2.
O godz. 11.30 swoje biegi sztafetowe rozpoczęli chłopcy ze szkół podstawowych. Na starcie stanęły 10-osobowe reprezentacje 8 szkół. Po zakończeniu sztafet chłopców startowały dziewczęta z 7 szkół podstawowych. Chłopcy i dziewczęta mieli do pokonania dystans 10 x 800 m. Klasyfikacja końcowa Szkół Podstawowych:
Chłopcy - 1m - SP 8, 2m - SP 1, 3m - SP 4,
Dziewczęta - 1m - SP 1, 2m - SP 4, 3m - SP 8.
Trzy najlepsze sztafety w każdej kategorii otrzymały dyplomy i statuetki.
Po dwie zwycięskie drużyny awansowały do zawodów powiatowych, które odbędą się 28 września w Żarowie.


22 września 2006 - Jutro pierwszy koncert

Jutro o godzinie 19.30 w Kościele Pokoju rozpocznie się pierwszy koncert w ramach 41 Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans". "The Fretwork" bo o nim mowa, jest uważany za najlepszy na świecie zespół grający na violach da gamba.
Zespół występował w całej Europie Zachodniej oraz w Rosji, na Litwie, w Japonii, Australii, Nowej Zelandii. Odwiedził również Stany Zjednoczone i Kanadę.
Drugi koncert odbędzie się w następną sobotę o godzinie 19.30. W Katedrze Świdnickiej wystąpi "The Orlando Consort" zespół założony w 1998 roku przez Brytyjskie Centrum Muzyki Dawnej. Artyści w bardzo krótkim czasie uzyskali opinię mistrzowskiej i podejmującej ambitne wyzwania grupy wokalnej specjalizującej się w repertuarze z lat 1050-1500.
Bilety na koncerty można nabywać w Świdnickim Ośrodku Kultury oraz na godzinę przed koncertem. Bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 15 zł. Zbiorowe bilety dla młodzieży ze świdnickich szkół - w cenie 5 zł - można zamawiać w biurze festiwalu - zamów.


22 września 2006 - 60 - lecie Chóru Św. Cecylii

Chór Św. Cecylii działający przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu obchodził w tym roku 60 - lecie swojego istnienia. Fakt ten nie pozostał bez odzewu władz samorządowych naszej gminy, które na sesji Rady Miejskiej odbytej w dniu 19 września uhonorowały członków chóru i podziękowały im za dotychczasowe dokonania.
- Fakt, że Rada Miejska w Strzegomiu będąca reprezentantem społeczeństwa uważa za stosowne dokooptować tę okoliczność do swoich obrad budzi we mnie ogromny szacunek i atencję - stwierdził obecny na sesji ks. Prałat Stanisław Siwiec. - To jest wydarzenie bez precedensu. Rzadko się spotyka taki gest ze strony władz miasta.
W trakcie sesji burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sitarz wręczyli okolicznościowe dyplomy dla dyrygenta Edwarda Forskiego oraz dla członków chóru. Burmistrz zwrócił się do nich tymi słowami - Składamy Wam wyrazy uznania za wieloletnią wspaniałą pracę, poświęcenie się bez reszty realizowaniu pasji, jaką było i jest popularyzowanie muzyki. Niech działalność wszystkich członków chóru przebiega w atmosferze przyjaźni, wzajemnego poszanowania i życzliwości.
Po części oficjalnej nastąpił piętnastominutowy występ chóru. Artyści wykonali 6 utworów - "Nim świat obudzi noc", "Maryjo, Tobie ufam", "Żeglarz", "Modlitwa kapłana", "Dzieweczko ze Śląska" i "W moim ogródeczku".


22 września 2006 - Wędrowali i sprzątali

Jak co roku uczniowie Gimnazjum nr 2 w Świdnicy wzięli udział w akcji " Sprzątanie świata". Klasy II i III zajęły się porządkowaniem terenu przy szkole, także najbliższych ulic. Niespodzianka czekała na uczniów klas pierwszych, dla nich przygotowano specjalną trasę i wyjątkowe miejsce.
Wszystkie pierwszaki pieszo pokonały drogę ze Świdnicy do Bagieńca, gdzie wyznaczono dla nich miejsce do sprzątania i przygotowano niespodziankę - pieczenie kiełbasek. Jak się okazało, był to wyjątkowy i niezwykły dzień dla dzieci z klasy integracyjnej. Sama wyprawa była dla nich dużym wyzwaniem, ponieważ kilkoro z nich ma kłopoty z samodzielnym poruszaniem się. Jednak mogli liczyć na pomoc kolegów, rodziców i nauczycieli - tak jak jest to każdego dnia w szkole. I właśnie dzięki zaangażowaniu wszystkich osób, 15 września zapisał się w sercach i umysłach dzieci jako wyjątkowy. Oto komentarze uczestników wyprawy:
"Podczas sprzątania świata wszyscy dobrze się bawili", "Do Bagieńca dążyliśmy aż doszliśmy, tam przywitało nas jezioro i ludzi sporo" "Jedliśmy kiełbaski z grilla i pamiętaliśmy, żeby po sobie posprzątać".


22 września 2006 - Karol Piątkowski w Odcinku Specjalnym!

Dzisiejszy 61 Odcinek Specjalny będzie swego rodzaju debiutem... Zapowiadaliśmy to od dłuższego czasu. Teraz mamy ogromną przyjemność powiadomić Was o tym, że Radia Luz można już słuchać na częstotliwości 91,3 FM na terenie Wrocławia! Oczywiście cały czas pozostajemy także w internecie.
W dzisiejszym programie gościć będzie kierowca zespołu Playstation2 Rally Team, uczestnik Rajdowego Pucharu Peugeota wrocławianin Karol Piątkowski.
Porozmawiamy o zbliżającym się Rajdzie Warszawskim, spróbujemy również podsumować tegoroczne występy podopiecznego Tomasza Kuchara w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Być może dowiemy się również o planach zespołu na przyszły rok.
Zapraszamy do słuchania programu o godzinie 19.00
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Karolowi Piątkowskiemu. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


21 września 2006 - IV liga

Dzisiaj rozegrana została dziesiąta kolejka spotkań czwartej ligi piłkarskiej. Polonia-Sparta Świdnica grała mecz na wyjeździe w Ziębiacach i odniosła wysokie zwycięstwo, wygrała ze Spartą Ziębice 7:3.
AKS Strzegom podejmował drużynę Motobi Bystrzyca Kąty. Mecz zakończył się remisem 1:1


21 września 2006 - Już są nowe paszporty

Informujemy, że od dziś wydawane są nowe paszporty biometryczne.
Wnioski o ich wydanie zaczęto przyjmować 28 sierpnia tego roku, po wprowadzeniu nowego systemu paszportowego, obejmującego pobieranie danych biometrycznych.
Od 1 sierpnia przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie paszportów na terenie Dolnego Śląska odbywa się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu i jego zamiejscowych delegaturach w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Zmiana liczby punktów paszportowych dotyczy całej Polski.
Od dnia 27 lipca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zmianie uległy wymagania dotyczące fotografii paszportowych. Wraz z wnioskiem paszportowym należy składać dwie jednakowe fotografie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle i mające dobrą ostrość. Zdjęcie ma pokazywać wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% powierzchni fotografii. Ma ono przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost (en face) z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy.


21 września 2006 - Kolumna do konserwacji

Rozpoczęły się prace przy konserwacji barokowej kolumny Św. Trójcy w świdnickim Rynku.
Kolumna zostanie oczyszczona, zaimpregnowana, wzmocniona, wszelkie ubytki, również złoceń uzupełnione.
Dodatkowo na cokół kolumny nałożona będzie warstwa zabezpieczająca przed graffiti.
Prace, które prowadzi krakowska firma "In plus - konserwacja obiektów zabytkowych" Jana Juliusza Szczurka potrwają do końca października i będą kosztowały ponad 40 tysięcy złotych.
Ostatnią konserwację rzeźby przeprowadzono w 1993 roku.


21 września 2006 - Najzdolniejsi zostaną nagrodzeni

Ponad 50 tys. zł otrzymają najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. We wtorek 26 września, o godzinie 10.00 w Domu Nauczyciela w Świdnicy Starosta Jacek Wajs i Wicestarosta Zygmunt Worsa nagrodzą najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim. Czeki na kwotę od 200 do 500 zł wręczone zostaną 189 osobom - 29 maturzystom oraz 160 olimpijczykom. Najlepsi maturzyści otrzymają po 500 zł. Uczelnie wyższe tylko czekają na takich uczniów.
Nagrody dla maturzystów to już w powiecie świdnickim tradycja. Po raz pierwszy wręczono je sześć lat temu, chcąc wyróżnić najlepszych uczniów. Podobnie jest w tym roku. Samorząd powiatowy nagrodzi również osoby reprezentujące powiat w konkursach i olimpiadach.
Jeszcze cztery lata temu nagrodzonych zostało 74 osób, w 2003 roku - 99 osób, dwa lata temu podobnie jak w roku ubiegłym aż 134 uczniów. Ten rok to aż 189 uczniów. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ta liczba ciągle rośnie. Taka sytuacja świadczy pozytywnie o poziomie nauczania w naszych szkołach.


21 września 2006 - Msza Dożynkowa w Żarowie

17 września w Kościele Parafialnym w Żarowie odbyła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa. Była to msza dziękczynna w intencji rolników naszej gminy.
Udział w nabożeństwie wzięli rolnicy, radni i przedstawiciele władz samorządowych. Po mszy goście zostali zaproszeni do nowo otwartej sali restauracyjnej w hotelu ŻAR - MED na wspólny obiad.
Burmistrz w swoim przemówieniu do zgromadzonych mieszkańców wsi mówiła o trudnym minionym roku, o klęskach żywiołowych, które mimo że nie zostały oficjalnie ogłoszone, bardzo dotknęły nasze pola i gospodarstwa. Rolnicy ucierpieli w wyniku suszy, ulewnych deszczy i wreszcie powodzi. W takiej sytuacji nie na miejscu byłaby huczna uroczystość dożynkowa. Ważne jednak jest aby wyrazić szacunek i wdzięczność Bogu i ludziom za zebrany chleb, dlatego po dziękczynnej Mszy Świętej w intencji rolników zorganizowała to skromne spotkanie. Lilla Gruntkowska w trakcie wystąpienia podsumowała także cztery lata mijającej kadencji, które w znacznym stopniu wypełnione były tworzeniem nowych miejsc pracy głównie w żarowskiej podstrefie. Zapowiedziała, że teraz będzie czas na działania zmierzające do poprawy życia społeczności zarówno miasta jak i wsi.
Zebranym na uroczystości jako pierwszym Lilla Gruntokwska przedstawiła swoją decyzję o kandydowaniu na Burmistrz Miasta Żarów w najbliższych wyborach samorządowych.


21 września 2006 - "Piotrowice w starej fotografii"

Na sentymentalną podróż w przeszłość zapraszają Mieszkańcy Piotrowic Świdnickich w gminie Jaworzyna Śląska, którzy organizują wystawę pn. "Piotrowice w starej fotografii".
Na zdjęciach, które kompletowane były od dłuższego już czasu, znaleźć będzie można ważne wydarzenia z życia społecznego wsi, sylwetki mieszkańców Piotrowic, a także nieistniejący już Kościół Ewangelicki.
Wystawa jest zbiorem fotografii wielu mieszkańców. Obejrzeć ją można w najbliższy weekend 23-24 września. W sobotę czynna będzie w godzinach 16:00-18:00, a w niedzielę w godzinach 13:00-16:00.


21 września 2006 - Dożynki w Lutomii

17 września w Lutomi odbyło się tegoroczne Gminne Święto Plonów. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Św. Następnie cały korowód przeszedł udekorowaną trasą na teren boiska sportowego. Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podziękowała rolnikom, mówiąc - "Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych żywicielach, polskich rolnikach, których ciężkiej pracy zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje chleba ".
Po oficjalnych przemówieniach nastąpił moment dzielenia się chlebem. Dożynkowe bochny chleba podzieliła wójt gminy Świdnica Święto Plonów było również okazją do poświęcenia wyremontowanej remizy OSP w Lutomi Dolnej.
Na uwagę zasługuje liczna delegacja sołectwa z pięknymi wieńcami i bochnami chleba. Nie zawiodły też Rady Sołeckie i mieszkańcy poszczególnych wsi przygotowując pomysłowe stragany, na których prezentowali to co w ich wsiach najsmaczniejsze i najpiękniejsze. I-główną nagrodę za pomysłowe zorganizowanie straganu, czytelność informacyjną materiałów promocyjnych i bogactwo prezentowanych elementów komisja konkursowa przyznała wsi Lutomia Dolna. I-sze wyróżnienie trafiło do Bystrzycy Górnej i Klubu Seniora, a II-gie do Pankowa. Wyróżniono również stragany wsi: Boleścin, Komorów, Lutomia Górna, Pszenno, Słotwina.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy - główną nagrodę zdobyła Lutomia Górna. I-sze wyróżnienie dla Pszenna, a II-gie dla Grodziszcza. Jury przyznało również wyróżnienia dla wieńców dożynkowych z pozostałych miejscowości: Boleścina, Bystrzycy Górnej, Gogołowa, Komorowa, Lutomi Dolnej, Miłochowa, Mokrzeszowa, Pankowa, Pogorzały, Słotwiny, Stachowic, Witoszowa Dolnego, Zawiszowa. Przez cały czas trwania uroczystości dzieci miały możliwość uczestniczenia w zawodach sportowych. Dożynki zakończyły się festynem i zabawą taneczną.


21 września 2006 - Dożynki w Jaroszowie

17 września, na stadionie Jaro w Jaroszowie zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysi poszczególnych wsi należących do gminy Strzegom, duchowieństwo, młodzież szkolna, zespoły folklorystyczne i oczywiście rolnicy. Wszyscy chcieli podziękować za tegoroczne plony.
Po zakończeniu mszy św. miał miejsce tradycyjny ceremoniał żniwno - dożynkowy z udziałem zespołu Kostrzanie. W jego trakcie starostowie Barbara Kowalczyk i Tadeusz Diduszko przekazali burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi chleb - symbol dożynek. - Dziękuję rolnikom pracującym z wielką wytrwałością na roli i kochającym swoją ziemię, która daje tak wspaniałe owoce i plony. Nie jesteśmy w stanie dokonać czegokolwiek, jeśli zabraknie nam chleba powszedniego - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia. Następnie wraz z Alicją Czekajło - kierownikiem Referatu Rolnego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki za wieńce i chleby poszczególnym sołtysom.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, w trakcie której wystąpili: uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego i Gimnazjum w Jaroszowie, Dorota Czekajło, Chór Retro, Kostrzanie, Goczałkowianie, Olszaniacy i miejscowy chór kościelny "Jeruzalem". Grupa Tomasza Dziurli. Po występie Jeruzalem na scenie pojawili się aktorzy wrocławskiego teatru "Frant", którzy zaprezentowali znane i mniej znane biesiady ludowe. Na zakończenie zaśpiewał jeszcze zespół ExBoys. Wszyscy, którzy tego dnia zgromadzili się w Jaroszowie nie mogli narzekać na brak zajęcia. Można było wygrać atrakcyjne nagrody w loterii fantowej, przejechać się bryczką czy atrakcyjną łodzią, poznać historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz uczestniczyć w wielu konkursach organizowanych przez pracowników strzegomskiego SCK


21 września 2006 - Bąbel powinien być bezpieczny

Blisko 18 tys. zł przeznaczy miasto na realizację kampanii edukacyjnej "Bąbel idzie do szkoły", która we wrześniu i październiku prowadzona jest w świdnickich szkołach podstawowych. W jej ramach przewidziano szereg działań związanych z uświadomieniem małym świdniczanom, jak się mają poruszać na drodze, bezpiecznie zachowywać w szkole i poza nią, jak być ostrożnym w kontaktach z obcymi, podczas zabaw na podwórku, w lesie, czy nad wodą. By nauka nie była trudnym obowiązkiem wszelkie zasady zostaną podane w przystępny sposób np. podczas spektaklów teatralnych. A te skierowane do uczniów klas 1-3 obejrzy w sumie 2,2 tys. osób.
W programie akcji znalazły się też liczne spotkania funkcjonariuszy Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zarówno z rodzicami, jak i ich pociechami. Dla młodych świdniczan przygotowano tysiące edukacyjnych zakładek do książek, planów lekcji, opasek odblaskowych, czy też telefonów komórkowych z... kartonu, gdzie można zapisywać najważniejsze numery telefonów.
Akcja ma wzmocnić działania dotychczas systematycznie realizowane przez szkoły i wspierane przez policję. Projekt finansowany jest ze środków budżetu miasta.


21 września 2006 - Recytatorzy do Jaworzyny Śląskiej

W związku z wycofaniem się Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy z organizacji eliminacji miejskich Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, podjęliśmy decyzję o organizacji konkursu dla uczniów ze Świdnicy w naszym ośrodku kultury.
Wiemy, że Świdnicka młodzież prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny swoich prezentacji, stąd decyzja o organizacji eliminacji dla Świdnicy w Jaworzynie. Informacja ukazuje się tak późno, ponieważ dopiero otrzymaliśmy decyzję z MDK. Przepraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników konkursu za te utrudnienia.
Eliminacje dla miasta Świdnica odbędą się:
4 października godz. 10:00 dla I kategorii wiekowej (klasy IV-VI)
5 października godz. 10:00 dla II i III kategorii wiekowej (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne).
Przesłuchania odbędą się w sali ośrodka kultury w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Powstańców 3.
Prosimy o przesłanie zgłoszeń z niezbędnymi danymi do 2 października na adres - Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna, ul. Powstańców 3, 58-140 Jaworzyna Śląska. Informacje - telefon 074/85-84-136, e-mail - >>> napisz


21 września 2006 - Rok szkolny z poślizgiem

Od trzech lat w strzegomskim LO - w pierwszym tygodniu roku szkolnego - realizowane są pięciodniowe projekty edukacyjne. Nie inaczej było i tym razem. Na początku września licealiści wyruszyli do różnych miejsc naszego kraju. Największą atrakcją turystyczną okazało się polskie wybrzeże.
Prawie 150 osób pojechało do Łeby, Kołobrzegu i Gdańska. Strzegomską młodzież można było spotkać także w Krakowie i w Pieninach. W szkole pozostało 5 % uczniów, którzy realizowali zajęcia edukacyjne zwiedzając strzegomskie świątynie i przygotowując się do ustnej matury oraz odwiedzając Wąwóz Myśliborski.
Niewątpliwie szczególnie ważny był integracyjny wyjazd klas pierwszych do Rzeczki. Wzięło w nim udział 128 uczniów. Zajęcia integracyjne prowadzili psycholodzy i pedagodzy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Strzegomiu, w ramach projektu wyrównywania szans edukacyjnych, realizowanego przez powiat świdnicki. - Niektórzy z pierwszoklasistów nieco narzekali na trudy związane z pokonywaniem szlaków górskich, ale mimo tego zdobyli szczyt Wielka Sowa - mówi jeden z nauczycieli - Za rok pewnie pojadą nad Bałtyk. Z kolei klasa II b realizowała drugą już część historycznego projektu polsko-niemieckiego wraz z młodzieżą z gimnazjum z Magdeburga.
Po tygodniu realizacji projektów wszyscy wrócili do wytężonej pracy, a zwłaszcza uczniowie trzecich klas, przed którymi za kilka miesięcy egzaminy maturalne. Na polskie szlaki licealiści wyruszą dopiero za rok.


21 września 2006 - Z policji

- Jaworzyna Śląska - wczoraj na ul. 1-go Maja funkcjonariusze Posterunku Policji w Jaworzynie Śl. zatrzymali sprawcę kradzieży telefonu komórkowego. Sprawca kradzieży Dariusz J. lat 40 i poszkodowany Sebastian S. spożywali alkohol w parku, gdy poszkodowany przysnął, Dariusz J. skradł mu nowy telefon, którym wcześniej chwalił się poszkodowany. Po przebudzeniu Sebastian S. zgłosił na Posterunku Policji w Jaworzynie Śl. kradzież telefonu wartości 950 zł. Podjęte natychmiast czynności przez policjantów doprowadziły do zatrzymania sprawcy kradzieży, w jego mieszkaniu podczas przeszukania odnaleziono telefon komórkowy. Sprawcę kradzieży osadzono w KPP w Świdnicy do wyjaśnienia, za kradzież grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
- Świdnica - 20 września funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego KPP w Świdnicy zatrzymali i osadzili w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych - Zygmunta Z. lat 53 mieszkańca Świdnicy, który w stanie nietrzeźwym /1,20 promila/ kierował samochodem Suzuki. Samochód zabezpieczono na parkingu strzeżonym.
- Piotrowice - 19 września na terenie Mikoszowej 2 nn sprawców dokonało kradzieży torebki mieszkance Strzegomia. W torebce znajdowały się dokumenty osobiste i pieniądze. Poszkodowana wartość strat oszacowała na 900 zł. W wyniku podjętych czynności policjanci z Żarowa na terenie Gminy Jaworzyna Śl. zatrzymali 2 sprawców tego zdarzenia. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Wałbrzycha 31 letni Emil M. i 23 letni Tomasz G. Dokonując przeszukania obu zatrzymanych policjanci ujawnili przy Tomaszu T.0,29 grama amfetaminy, 0,24 grama marihuany oraz czysty druk karty karnej z pieczątką "nie karany". Jak ustalili policjanci Tomasz G. poszukiwany jest w celu odbycia kary przez Komisariat Policji w Wałbrzychu. Obaj zatrzymani przyznali się do kradzieży torebki i posiadania środków odurzających. Tomasz G. został przekazany policjantom z Wałbrzycha natomiast wobec Emila M. Prokurator Rejonowy zastosował dozór policyjny.
- Świdnica - 6 września na terenie Świdnicy w czasie trwania libacji alkoholowej Adam B. lat 51 /mieszkaniec gminy Świdnica/ pchnął nożem biorącą udział w libacji 18 letnią Agnieszkę K. Dziewczyna przewieziona została do Szpitala. Obrażenia jakich doznała skutkowały rozstrojem zdrowia na okres poniżej dni 7. W tej sprawie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia zatrzymano pozostałych uczestników imprezy. Sprawca zdarzenia zbiegł. W wyniku prowadzonych czynności przez policjantów z sekcji kryminalnej 19 września został zatrzymany Adam B., 20 września wobec sprawcy Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Za usiłowanie zabójstwa grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności.


20 września 2006 - Świdnica nominowana

Świdnica pokonała 19 konkurentów i została jedynym kandydatem Polski wśród samorządów do etapu wspólnotowego pierwszej edycji "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości" (ENP). Dziś w Ministerstwie Gospodarki podano oficjalnie wyniki polskiego etapu konkursu. Obok Świdnicy do ENP zakwalifikowała się również Polska Fundacja Przedsiębiorczości - Regionalny Fundusz Pożyczkowy "Pomeranus" ze Szczecina. Na etap krajowy europejskich nagród urzędy marszałkowskie z 13 województw złożyły 31 wniosków. Do dalszej oceny dopuszczono 20. Analizował je zespół, w którego składzie znaleźli się przedstawiciele: organizacji pozarządowych, samorządów, przedsiębiorców, uczelni wyższych, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, mediów i Ministerstwa Gospodarki. Świdnica została nominowana w kategorii Nagrody za Pionierskie Działania w Duchu Przedsiębiorczości. Polscy jurorzy docenili działania miasta. Prezentacja pn. "Uratować Miasto - Świdnica od stanu zapaści do dynamicznego rozwoju" została przedstawiona jeszcze w sierpniu. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, dumny jest z nominacji miasta do etapu wspólnotowego "Europejskich Nagród Przedsiębiorczości". - Wyróżnienie Świdnicy to sukces wielu osób. Decyzja jurorów pokazuje, że ścieżka rozwoju gospodarczego, jaką sobie obraliśmy jest słuszna. Pokazuje również, że szereg ulg, które nie bez wyrzeczeń wprowadzaliśmy zaowocowały wielkim rozwojem gospodarczym, co sprawia, że świdniczanom zaczyna się lepiej żyć. To jest dla mnie najważniejsze - mówi prezydent Murdzek.
Świdnica nominowana - . . . czytaj więcej


20 września 2006 - Żarowskie znalezisko

15 września pracownicy, którzy remontują budynek Banku Spółdzielczego odkryli materiały o wielkim znaczeniu historycznym dla naszej Gminy. Kiedy ściągali kopułę wieżyczki banku stwierdzili, że w środku znajduje się metalowa tuba. Były w niej gazety codzienne z października 1883 roku - Schlesische Zeitung (Gazeta Śląska) oraz Saarauer Anzeiger (Kurier Żarowski). Znaleziono również doskonale zachowane zdjęcie mężczyzny w wieku ok. 50 lat oraz odręcznie napisany list do potomnych autorstwa Antona Schuberta budowniczego obiektu.
Tłumaczeniem listu zajął się natychmiast pracownik Urzędu Miejskiego Grzegorz Szwegler. Przetłumaczony list zostanie pokazany mieszkańcom gminy. Tekst listu będzie niewątpliwie ważnym źródłem historycznym dla naszej społeczności.
Obecnie znalezisko przechowywane jest w Banku Spółdzielczym. Wojewódzki Konserwator zabytków wyda decyzję o jego dalszych losach.


20 września 2006 - "Krąg" w Bawarii

W dniach 14-17 września gościł w Bawarii świdnicki Zespół Taneczny Krąg. Bawarczykom zaprezentowali tańce polskie, europejskie i współczesne.
Występowali dla dzieci w przedszkolu, dla młodzieży w szkole i mieszkańców Pfeffenhausen. Wszędzie spotkali się z ogromnymi brawami i zachwytem publiczności, która miała możliwość poprzez taniec poznać lepiej polskie tradycje narodowe. Szczególnie podobał się Polonez i Krakowiak zatańczony w pięknych narodowych strojach.
Wyjazd odbył się dzięki zaproszeniu przez Freundeskreis Pfeffenhausen - Jaworzyna Śląska i Hallertau Volkstrachtenverein.


20 września 2006 - "O ptakach po angielsku"

Zespół Szkół Nr 1 będzie koordynatorem projektu "O ptakach po angielsku" w ramach programu Socrates Comenius, realizowanego w siedmiu szkołach z sześciu krajów. Na inaugurację projektu przybyli do szkoły koordynującej nauczyciele z Danii, Estonii, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii. W czasie wizyty będą pracowali nad szczegółami wspólnego przedsięwzięcia - stworzenia albumu ptaków krajów partnerskich. Goście zwiedzą nie tylko Świdnicę ale również Wrocław i Dolinę Baryczy - jeden z cenniejszych przyrodniczo rejonów Dolnego Śląska. Projekt jest realizowany dzięki funduszom unijnym i oznacza dla uczniów ZSNR1 bardzo wymierne korzyści: dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, dodatkowe zajęcia z technologii informacyjnej, wycieczki badawcze, wyjazdy do muzeów i stacji ornitologicznej PAN w Miliczu. Oprócz kontaktów mailowych z młodzieżą szkół partnerskich będzie też okazja do kontaktów bezpośrednich - najbardziej zaangażowani w realizację projektu wyjadą w maju na tygodniowy pobyt do jednego z krajów partnerskich. W kolejnych latach trwania projektu (ma ich być trzy) do szkoły napłyną kolejne fundusze i otworzy się możliwość kolejnych wyjazdów. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie cieszą się z nowych możliwości otwierających się przed szkołą i zapewniają, że będą zabiegali o uczestnictwo w innych projektach, a w konsekwencji o kolejne fundusze dla szkoły.
Projekt "O ptakach po angielsku" jest kontynuacją licznych działań proekologicznych i przyrodniczych od wielu lat konsekwentnie realizowanych w ZSNr1, z których najbardziej znane to Powiatowe Konkursy Ekologiczne "Krajobraz z niezapominajką" i "Nie palcie skowronków" oraz Sesja Ekologiczna "Zielone pojęcie". Koordynatorem i autorką projektu jest Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz, nauczycielka fizyki, a wspomaga ją siedmiu nauczycieli bezpośrednio zaangażowanych w to międzynarodowe przedsięwzięcie.
Program artystyczny uświetniający inauguracje projektu przygotowały z młodzieżą nauczycielki języka polskiego - Aneta Gwiazda i Ilona Sitek-Warzecha, oraz nauczycielka języka niemieckiego, Jolanta Łuczak.


20 września 2006 - Uczą się historii

19 września uczniowie PSP Nr 4 oddali hołd osobom, które doznały wiele cierpienia i zostały skazane na zagładę wskutek stalinowskich represji.
Z okazji niedawno obchodzonego ogólnopolskiego Dnia Sybiraka do szkoły na uroczystą akademię upamiętniającą smutne dzieje Polaków na Wschodzie zaproszono członków ze strzegomskiego Związku Sybiraków.
W przejmującym montażu słowno - muzycznym dzieci pokazały, że historia polskiego narodu nie jest im obojętna. W recytowanych wierszach ukazały tragiczne losy setek tysięcy prześladowanych Polaków przez wschodniego sąsiada. Dla wszystkich zgromadzonych w sali uczniów była to niezapomniana lekcja historii. Akademia przygotowywana była pod czujnym okiem Zofii Lis, Edyty Głowiak, Doroty Cebuli i Marcina Ruta.


20 września 2006 - Zbierali w gminie

Ponad 3400 worków, 1567 uczniów, ponad 2000 wydanych jednorazowych rękawic i ponad 1 tona 150 kg śmieci - to efekt ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Sprzątanie świata - Polska 2006", która miała miejsce w placówkach oświatowych w Gminie Świdnica.
Celem "Sprzątania świata" było budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
W tym roku ponad 91% uczniów: 7 szkół podstawowych i 3 gimnazjów wzięło udział w akcji sprzątania świata, pod okiem 133 nauczycieli i opiekunów. Akcja objęła tereny wokół szkół, boisk, ale również lasów m.in. w okolicy Modliszowa, otoczenia Jeziorka Daisy i parkingów. Należy podkreślić, iż dzieci i młodzież wytrwale zbierały i segregowały opakowania kartonowe, plastikowe i szklane butelki, papierki, których niestety było dość sporo. Dbałość o estetykę otoczenia dzieci doceniają w coraz większym stopniu - aby bawić się w nim i przyjemnie i bezpiecznie. W Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej akcja " Sprzątanie świata - Polska 2006" została podsumowana konkursem plastycznym na wykonanie plakatu pt "Czysta Ziemia".


20 września 2006 - Puchar Cross-Country 2006

Już w najbliższą niedzielę na terenie wyrobiska "Stanisław" w Jaroszowie - Rusku odbędzie się druga edycja Cross-Country Motocykli i Czterokołowców o Puchar Prezesa Jaro S. A.
Impreza jest organizowana przez Automobilklub Sudecki w Świdnicy oraz firmę Jaro S. A. Honorowy patronat nad nią objął burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Program zawodów:
10.15 - trening motocyklistów
10.45 - trening czterokołowców
12.00 - 15.00 - wyścig motocyklistów
15.00 - 17.00 - wyścig czterokołowców
17.30 - rozdanie nagród
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zdobywcą pucharu dla najlepszego zawodnika został słynny Wojciech Rencz, uczestnik m. in. Rajdu Paryż - Dakar. Czy w tym roku również okaże się najlepszy, przekonamy się już za kilka dni. Serdecznie zapraszamy na tę niezwykle interesującą imprezę.


20 września 2006 - Z policji

Świebodzice
18 września o godzinie 21.30 funkcjonariusze KP Świebodzice w bezpośrednim pościgu zatrzymali dwóch nietrzeźwych mieszkańców Świebodzic, 15 letniego Krystiana B. 1,60 promila i Łukasza M. 2,34 promila, którzy wybili szybę wystawową w sklepie spożywczym. Straty na szkodę Pawła O. wynoszą 700 zł.
W trakcie przesłuchania nieletni przyznał się do wielu włamań, zarzuca mu się 10 czynów karalnych, decyzję w sprawie nieletniego podejmie Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy, zaś dorosły zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o areszt.
Dobromierz
Wczoraj funkcjonariusze Sekcji Ruchu Drogowego Kipp w Świdnicy zatrzymali Zbigniewa K. lat 27, który kierował samochodem Peugeot w stanie nietrzeźwości 1,80 promila. Zatrzymanego osadzono w PODZ KPP w Świdnicy. Samochód zabezpieczono na parkingu strzeżonym.


20 września 2006 - Nagroda dla Michała

Wczoraj w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbył się finał ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Wśród laureatów znalazł się uczeń Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej - Michał Majborski.
Michał - uczeń klasy V b w ramach konkursu "Słucham Mistrzów. Dobrze wybieram" wykonał w drewnie wypalane obrazki prezentujące, jak atrakcyjnie i zdrowo spędzać wolny czas.
Laureat odbierał nagrodę - odtwarzacz MP3 - w towarzystwie swoich rodziców, przedstawiciela gminy - Grażyny Tomaszewskiej oraz dyrektora szkoły - Teresy Gawron, którzy otrzymali podziękowania od Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Sportu za propagowanie kampanii. Nagrodę wręczył prezes Fundacji Trzeźwy Umysł Piotr Adamski oraz Marek Kamiński.


19 września 2006 - Biegi przełajowe

Dzisiaj na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy odbyły się Powiatowe - Jesienne Biegi Przełajowe.
W imprezie udział wzięło 948 zawodniczek i zawodników ze szkół podstawowych i gimnazjów Powiatu Świdnickiego.
Imprezę zorganizowało Powiatowe Zrzeszenie LZS, Powiatowy Związek Sportowy i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Wyniki poszczególnych biegów - >>> zobacz.
Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz


19 września 2006 - Bieg Piastów

30 września o godzinie 12 rusza w Świebodzicach - IV Uliczny Bieg Piastów - "Krzywoustego".
Cieszy fakt, że na podstawie dotychczasowych przeprowadzonych imprez biegowych, liczba uczestników systematycznie wzrasta. W 2003 roku uczestniczyło 138 zawodników, w 2004 roku - 149 a w roku ubiegłym 165 osób. W tym roku spodziewać się można rekordowej liczby uczestników.
Bieg odbywać się będzie na trasach Osiedla Piastów w Świebodzicach.
Regulamin i inne ważne informacje dotyczące biegu - >>> zobacz


19 września 2006 - 10 lat partnerstwa

15 października 1996 roku w Zamku Książ uroczyście podpisano umowę partnerską pomiędzy Świebodzicami a niemieckim miastem Waldbröl. Dziesięć lat potem, podczas obchodów jubileuszu partnerstwa, wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska przypomniała motto, jakie zawarte zostało w tym szczególnym akcie: "Przyjaźń to nie tylko szczególny prezent, ale także obowiązek". Piątkowy wieczór 8 września był przewidziany na uroczystość obchodów 10-lecia współpracy. Były wspomnienia, prezenty, wzajemne podziękowania za wiele przyjacielskich, serdecznych gestów.
A cała historia wzajemnej współpracy zaczęła się trochę przypadkowo, od wizyty w Polsce Armina Fuchsa, Niemca, który urodził się w Wałbrzychu. Po latach chciał odwiedzić swoją rodzinną miejscowość, a w sercu nosił potrzebę nawiązania współpracy z polskim miastem. Wałbrzych wydał mu się jednak zbyt duży, choć współpracował tam ze szkoła na Sobięcinie. W 1992 roku piesza wycieczka z Zamku Książ zakończyła się pod świebodzickim Ratuszem. Miasto spodobało mu się bardzo. Spontaniczna wizyta w Urzędzie Miejskim zakończyła się spotkaniem z burmistrzem Wysoczańskim. Przez weekend burmistrz przygotował list intencyjny, w którym pomysł współpracy uznał za bardzo dobry. I tak doszło do pierwszych kontaktów, które zaowocowały potem umową. Armin Fuchs otrzymał miano "Ojca porozumienia obu miast", a w 1999 roku za zasługi dla Świebodzic przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela.
O tych i innych faktach z historii partnerstwa mówiła w swoim wystąpieniu pani burmistrz. Elżbieta Wiszniewska wspominała, jak wiele razy świebodziczanie liczyć mogli na pomoc z Niemiec. Było to wsparcie, udzielane w czasie powodzi. Były to dary rzeczowe od mieszkańców - żywność, odzież, artykuły gospodarstwa domowego, leki. Wiele razy korzystano z przekazanych sprzętów rehabilitacyjnych, łóżek, wózków inwalidzkich.


19 września 2006 - Targi Świdnickie

W dniach 22-24 września odbędą się w Świdnicy coroczne, od wielu lat organizowane - XIV Międzynarodowe Targi Świdnickie.
Podczas trzydniowej imprezy odbywać się będą między innymi:
prezentacje gospodarcze, giełda pracy a także biesiada folkowa, festyn "Pieczonego Dzika" i koncerty.
Szczegółowy program targów - >>> zobacz


19 września 2006 - Turniej brydżowy

Urząd Gminy w Lewinie Kłodzkim zaprasza brydżystów z powiatu świdnickiego na Otwarty Turniej Brydżowy Parami o Grand Prix Lewina.
Turniej odbędzie się 24 września w hali sportowej przy ulicy Kościelnej 1.
Zapisy zaczynają się o godzinie 10:00. W turnieju przewidziano nagrody pieniężne.
Prosimy w miarę możliwości o zgłaszanie swojego uczestnictwa telefonicznie pod nr (074) 869 86 29.


19 września 2006 - Wstąp i zobacz sam

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej remontem Wieża Targowa ponownie dostępna jest dla zwiedzających. Teraz ta zabytkowa budowla nowym wyglądem dodatkowo zachęca, by wstąpić w jej progi i podziwiać jeden z piękniejszych widoków rozpościerających się na Strzegom i okolice.
16 września o godzinie 15.00 u podnóża wieży zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Lechem Markiewiczem na czele oraz liczni mieszkańcy naszego miasta, żeby dokonać oficjalnego otwarcia odrestaurowanego obiektu. Stałym punktem takiego spotkania jest uwiecznienie wszystkich przybyłych na grupowej fotografii i trzykrotne uderzenie w wielki spiżowy dzwon. Tak też było i tym razem. Ponadto w sobotnie popołudnie każdy mógł wejść na wieżę bezpłatnie, napić się symbolicznej lampki wina i złożyć wpis do pamiątkowej księgi.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zapraszana na Wieżę Targową w każdą niedzielę w godz. od 15.00 do 18.00.


19 września 2006 - Powiatowa Liga Piłki Nożnej

Wyniki Powiatowej Ligi Piłki Nożnej rozefranej 16 i 17 września. LZS Błękitni Tworzyjanów - LZS Sudety Kątki - 1:4
PKS Ślęża Wiry - LKS Ślęża Biała - 4:1
LZS Pogoń Strzelce - LZS Marcinowice - 1:0
LKS Czarni Szczepanów - LZS Śmiałowice - 15:0
LZS Zryw Zebrzydów - LZS Tąpadła - 4:0
Błękitni Bystrzyca Dolna - LZS Gola Świdnicka - 1:0
LZS GROM Bartoszówek - LZS Czarni Modlęcin - 12:0
LZS Tomkowice - LZS Boleścin - 1:3
LZS Zjednoczeni Gościsław - LZS Granit Rogoźnica - 1:1
LKS Zryw Imbramowice - LZS Błękitni Komorów - 2:6
KS GRYF Kraszowice - LZS Sokół Kostrza - 2:1
LZS Orzeł Goczałków - LZS Błyskawica Kalno - 2:0


19 września 2006 - Dzień bez samochodu

22 września, świdniczanie mają szansę zrezygnować z podróży samochodem. Wówczas przypada "Europejski dzień bez samochodu" - Z tego też powodu apeluję do świdniczan, by zdecydowali się i zostawili swoje auta pod domami. Można wybrać inne środki lokomocji np. autobusy, a jak dopisze pogoda to i rowery. Zresztą zawsze można pójść do pracy pieszo. Do wygrania jest zdrowie, ale też oszczędność pieniędzy. Wystarczy spojrzeć na ceny benzyny i przekonać się, że warto mieć więcej takich dni bez samochodu - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W ramach "Europejskiego dnia bez samochodu" już od godz. 9.30 (na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49) zaplanowaliśmy dla uczniów szkół podstawowych wiele atrakcji: - konkurs na "Ekologiczny pojazd przyszłości". W jego ramach każda ze szkół przyniesie przygotowany przez siebie pojazd z papieru i kartonu.
- pod nazwą "Nie tylko samochód" kryją się pokazy jazdy na deskorolce i rolkach w wykonaniu zespołu Fresh Skate Shop Team.
- Komisarz Lew oraz świdniccy policjanci będą uczyć dzieci jak bezpiecznie jeździć na rowerze, deskorolce i rolkach; - w ramach konkursu "Bezpieczny rowerzysta", na placu manewrowym przy Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wałbrzyska 39) od godz. 12.30 zmierzą się pięcioosobowe zespoły reprezentujące każdą ze szkół.
Na zwycięzców konkursów czekają ciekawe nagrody, a na wszystkich uczestników zabawy drobne upominki i słodycze.


19 września 2006 - "Lech i Czech..." - kontynuacja

Na początku września w ramach realizacji projektu " Lech i Czech - historia, legenda i współczesność" odbyło się w czeskim Novė Město nad Metuji drugie spotkanie uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 ze Strzegomia oraz miejscowej Základni školy.
Pobyt u czeskich przyjaciół trwał trzy dni i wypełniony był bogatym programem. Strzegomscy uczniowie wspólnie z czeskimi rówieśnikami uczestniczyli w zajęciach sportowych oraz plastycznych. Zwiedzili zabytki miasta i okolicy. Zaprezentowali mieszkańcom miasta wystawę prac uczniowskich obrazujących życie Słowian w X wieku. Uczestniczyli również w uroczystościach rocznicowych powstania miasta, na których odbyło się premierowe wykonanie piosenki "Lech i Czech" ułożonej przez uczniów i nauczycieli szkoły ze Strzegomia.
Goszczenie w czeskich domach oraz wspólne ognisko z rodzinami czeskich uczniów z pewnością sprzyjało nawiązaniu bliższych kontaktów pomiędzy uczestnikami spotkania zwłaszcza, że wszyscy zgodnie i z dużym entuzjazmem wyrażają się o swojej współpracy. Przypomnijmy, celem projektu jest zwiększenie i wzbogacenie współpracy pomiędzy obiema szkołami oraz promowanie współpracy transgranicznej w lokalnych środowiskach i upowszechnienie wiedzy o sąsiadach.


18 września 2006 - Kolejna firma w podstrefie

20 mln zł zainwestuje w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" firma SONEL. Krzysztof Wieczorkowski, prezes spółki odebrał dziś, z rąk Mirosława Grebera, prezesa WSSE oraz Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy zezwolenie na prowadzenie działalności w podstrefie. SONEL S.A. to świdnicka firma produkująca nowoczesne, wysokiej jakości przyrządy pomiarowe dla elektroenergetyki i telekomunikacji. W Podstrefie Świdnica WSSE "Invest-Park" na 1,8-hektarowej działce powstanie hala o powierzchni 5 tys. m2, którą zajmą pomieszczenia produkcyjne i biurowe. - W Świdnicy stworzono nam tak dobre warunki, że chcemy kontynuować działalność właśnie tutaj. Jesteśmy związani z pracownikami, z których jesteśmy zadowoleni, a i załoga chce u nas pracować. Planujemy rozwijać produkcję, a jedyne co nas ogranicza, to wielkość budynku, przy ul. Armii Krajowej, w którym obecnie działamy - wyjaśnia Krzysztof Wieczorkowski, prezes zarządu Sonel S.A.
- Trzy lata temu stworzyliśmy ulgi nie tylko dla wielkich inwestorów, chcieliśmy też postawić na rozwój świdnickich firm. Decyzja firmy Sonel pokazuje, że to był dobry ruch. Wierzę, że również inne przedsiębiorstwa pójdą śladem Sonela - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- W obecnej siedzibie firmy nie jesteśmy w stanie wyprodukować tyle mierników i takiej jakości, jak oczekują nasi klienci. A dobrych klientów nie możemy tracić - zaznacza prezes Wieczorkowski. Obecnie zakład zatrudnia na stałe 119 osób, kolejnym kilkudziesięciu daje zatrudnienie w miarę wzrostu zamówień. W nowej fabryce docelowo zatrudnienie może przekroczyć nawet 240 osób.


18 września 2006 - Odznaczona

13 września na posiedzeniu LIX Sesji Rady Gminy Świdnica wójt gminy Teresa Mazurek została odznaczona Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych.
Odznaczenie wręczyli przedstawiciele Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, którzy w uzasadnieniu podkreślili nieustanną troskę, zaangażowanie i pomoc wójta gminy Świdnica na rzecz związku.
Należy podkreślić, iż jest to kolejne odznaczenie, po Srebrnym Krzyżu Zasługi, którym została wyróżniona wójt gminy Teresa Mazurek w ostatnich 3 miesiącach. Na uwagę zasługuje fakt, iż o przyznanie wszystkich w/w odznaczeń wystąpili sami wręczający.


18 września 2006 - Piłka nożna dziewcząt

W sobotę 16 września na Stadionie Miejskim w Żarowie odbył się I Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt Żarów - 2006.
W turnieju wystartowały 4 zespoły złożone z dziewcząt - rocznik 1993 i młodszych.
Turniej wygrał bezkonkurencyjny zespół UKS Harcek Żarów, który wygrał swoje wszystkie spotkania nie tracąc żadnej bramki.


18 września 2006 - Złoty Kurzej

16 września rozegrano w Łodzi Puchar Polski Juniorek i Juniorów Młodszych. Zawodnicy strzegomskiej sekcji judo wypadli bardzo dobrze, zdobywając 2 medale: 1 złoty i jeden brązowy.
Na najwyższym miejscu podium stanął Karol Kurzej, który w finale kategorii wagowej do 46 kg pokonał (po dogrywce) mocnego przeciwnika - Marcina Wydrzyńskiego z Czarnych Bytom. Jest to jego życiowy sukces. Na duże brawa zasługuje Adriana Grabowicz (40 kg), której niewiele zabrakło do złotego medalu - ostatecznie zdobyła brązowy krążek. Bardzo dobrze wypadała również Klaudia Kurzej (52 kg), która stoczyła 4 walki i zajęła VII miejsce. - Liczyliśmy również na medal Michał Rydwańskiego, tym bardziej, że w pierwszej walce pokonał faworyta kategorii do 55 kg - Adama Pawłowskiego z Olimpii Poznań. Jednak po drugiej walce Michał został wycofany z turnieju z powodu zdrowotnych - mówi trener sekcji Mariusz Fajfer. - Natomiast dobrą wiadomością dla niego jest fakt, że został powołany do kadry narodowej - do przyszłorocznych mistrzostw Europy Juniorów i Juniorek Młodszych.
Młodzi strzegomianie awans do łódzkich zawodów uzyskali tydzień wcześniej w Opolu.
Należy wspomnieć, że wszyscy, którzy wystartowali w pucharze są jeszcze młodzikami (rocznik 92-93), a walczyli w grupie juniorów młodszych (90-91).


18 września 2006 - O siatkówce przed sezonem

20 września o godzinie 20.00 będziemy gościć na chacie prezesa i trenerów siatkówki kobiet klubu - MKS Świdnica.
Rozmawiać będziemy o sytuacji świdnickiej siatkówki, nowym składzie zespołu, zbliżającym się sezonie rozgrywkowym, o wszystkich grupach uprawiających tą dyscyplinę w klubie, jednym słowem - o siatkówce.
Do udziału w chacie zapraszamy świdnickich dziennikarzy sportowych, zawodniczki i kibiców.


18 września 2006 - Zmiany w szpitalu

Minęły niemal dwa miesiące od dnia sprzedaży 90% udziałów w spółce Mikulicz wrocławskiej spółce EMC Instytut Medyczny. Przez ten czas nowy udziałowiec podjął wiele działań restrukturyzacyjnych, zmierzających do poprawy funkcjonowania placówki. - Zgodnie z warunkami umowy z gminą Świebodzice zatrudnienie zostanie zmniejszone do 120 osób w przeliczeniu na pełne etaty. W sierpniu Zarząd Spółki porozumiał się z zakładowymi organizacjami związkowymi w sprawie realizacji zwolnień pracowniczych. Informacja o planowanej redukcji została przekazana do Urzędu Pracy. Termin wypowiedzeń rozpocznie bieg od 1 października - informuje Aneta Bawiec ze spółki EMC.
Restrukturyzacja zatrudnienia w szpitalu zapowiadana była od chwili, gdy placówkę przejęła gmina. Kolejne zmiany, zapowiadane od samego początku to zakup sprzętu oraz prowadzenie prac wdrożeniowych, związanych z uruchomieniem od 1 października zintegrowanego systemu informatycznego, pozwalającego na kompleksową obsługę pacjentów szpitala i prowadzenie rozliczeń z płatnikami, a także nadzór nad organizacją pracy.
Prowadzone są prace projektowe, związane z adaptacją pomieszczeń budynku A do potrzeb oddziału pediatrycznego i z adaptacją sal chorych w ciągu położniczym, czego efektem ma być poprawa warunków porodu i połogu dla pacjentek decydujących się na poród w świebodzickim szpitalu. To jeden z lepiej funkcjonujących oddziałów, na którym rodzą się dzieci nie tylko ze Świebodzic, ale i okolicznych miejscowości, także Wałbrzycha i Świdnicy. Od początku roku do 12 września w szpitalu urodziło się tu 442 dzieci. - Do czasu wykonania wszystkich prac remontowo-adaptacyjnych, planowanych do zakończenia do końca I półrocza 2007 roku, szpital świadczył będzie pełen zakres dotychczasowych usług.


18 września 2006 - Wielkie sprzątanie

Jak każdego roku we wrześniu, od czasu rozpoczęcia akcji "Sprzątanie świata", wszystkie szkoły w Gminie Dobromierz włączyły się w porządki, angażując wszystkich swoich uczniów. Urząd Gminy zapewnił wszystkim uczestnikom tej akcji odpowiednie wyposażenie - jednorazowe rękawiczek i worki na śmieci.
Szkoła Podstawowa z Dobromierza sprzątała na dwie tury. Najpierw wyruszyli uczniowie najmłodszych klas łącznie z dziećmi z zerówki, po ich powrocie do szkoły do akcji wkroczyli uczniowie klas IV - VI, których zadaniem było uporządkowanie terenu wokół zalewu, przystanku i parku.
Równie dobrze ze sprzątaniem poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewkowie, którzy uprzątnęli teren wokół szkoły, rowy oraz pobocza dróg w Gniewkowie, a także wiaty przystankowe. Uczniowie nie zapomnieli również posprzątać cmentarza i terenu wokół niego, boiska sportowego oraz obrzeży lasku sąsiadującego z boiskiem.
Największą grupą na sprzątanie wyruszyli uczniowie Zespołu Szkół w Roztoce. W akcji udział brali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Posprzątane zostało otoczenie szkoły, okolice miejscowego stadionu, przystanku PKS oraz ulice: 3 Maja, Rzeczna i Bolkowska. Dodatkowo uczniowie segregowali odpady.


18 września 2006 - Rusza Ronal Cup

Rusza II edycja Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Ronal Cup.
Zapraszamy drużyny biorących udział w I edycji oraz wszystkich chętnych do udziału w rozgrywkach sezonu 2006/2007 na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w hali OSiR na osiedlu Zawiszów w 27 września o godzinie 20.00.
Szczegółowe informacje u organizatorów rozgrywek pod nr telefonów 605-251-480 oraz 605-251-430


18 września 2006 - Galeria Fotografii

W "Wielkiej Galerii Fotografii" znajdują się prace fotografujących mieszkańców Powiatu Świdnickiego. W tej chwili Galerię tworzą zdjęcia dwudziestu dwóch osób.
Zapraszamy następnych fotografujących, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu ze zdjęciami o dopisanie imienia i nazwiska autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Tematyka zdjęć jest dowolna. Mają to być najciekawsze, najlepsze fotografie jakie wykonał fotografujący. "Wielka Galeria Fotografii" - >>> zobacz


18 września 2006 - Nieuczciwe formy sprzedaży wysyłkowej

Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów i odpowiedzialności za produkt niebezpieczny stanowi m.in., iż "spełnienie świadczenia nie zamówionego przez konsumenta następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań". Przesyłki te zwykle przesyłane są na adres domowy - albo jako przesyłki zwykłe, albo jako przesyłki za pobraniem. Przy przesyłkach zwykłych adresat dopiero po jej otrzymaniu może się zapoznać z jej zawartością i najczęściej (ze znajdującej się wewnątrz ulotki) dowiaduje się, że nadawca oczekuje uiszczenia określonej kwoty za rzecz, którą klient właśnie odebrał oraz, że konsument - jeśli nie odeśle przesyłki i nie oświadczy rezygnacji z zakupu - będzie otrzymywał dalsze przesyłki na zasadach prenumeraty. Przy przesyłkach za pobraniem nadawca zleca poczcie zarówno transport przesyłki jak i pobranie od adresata określonej kwoty. Adresat, zanim przesyłkę odbierze, jest informowany, iż powinien za nią zapłacić, jednak przed dokonaniem zapłaty nie może się zapoznać z jej zawartością.
Zwracam uwagę, iż bez względu na to, jaką treść mają informacje o warunkach umowy nadesłane konsumentowi wraz z towarem, który nie był zamawiany: a) działanie firmy jest jedynie ofertą (propozycją) zawarcia umowy, którą konsument może przyjąć lub odrzucić - nie powoduje automatycznego zawarcia umowy i zobowiązania klienta do działania według zasad ustalonych przez firmę; b) konsument nie ma obowiązku informowania firmy o braku woli zawarcia umowy, a tym bardziej odsyłania go nadawcy na swój koszt. Jeżeli w ulotkach informacyjnych nadesłanych wraz z towarem, który nie był zamawiany, znajdują się informacje typu: a) "jeżeli w ciągu 10 dni od chwili odebrania przesyłki inauguracyjnej nie nadeślą państwo odpowiedzi odmownej, będziemy w dalszym ciągu przesyłali (np.) kolejne części tematyczne serii wydawniczej co 3 tygodnie"; b) "nie jesteście Państwo zobowiązani do przyjmowania kolejnych przesyłek, możecie je odesłać nie otwarte w ciągu 10 dni" - to warunki takie są sprzeczne z przepisami prawa i nie dają firmie możliwości pociągania konsumenta do odpowiedzialności np. poprzez egzekwowanie zapłaty za towar, który nie był zamówiony.
W razie sporu przedsiębiorca musi udowodnić fakt skutecznego prawnie zawarcia umowy z konsumentem i fakt wydania konsumentowi towaru. Stąd też bez pisemnej umowy oraz pokwitowania (potwierdzenia) odbioru towaru nie powstaje żadne zobowiązanie. Dla uniknięcia problemów związanych z opisaną sytuacją proponuję dobrze się zastanowić i przeanalizować propozycję przedsiębiorcy. Jednorazowe skorzystanie z oferty może bowiem spowodować lawinę nie zamówionych przesyłek.


18 września 2006 - Narkotyki

13 września policjanci z Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu świdnickiego Piotra Ż. Lat 17 i Rafała C. lat 19, którzy w okresie 2005 - 2006 wielokrotnie udzielali osobom nieletnim i pełnoletnim narkotyków w postaci amfetaminy, marihuany i tabletek ekstazy. Ponadto podczas przeszukania mieszkania Piotra Ż. Policjanci ujawnili i zabezpieczyli 48 gram haszyszu, 34 tabletki ekstazy oraz 0,6 grama marihuany. Obaj zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Na wniosek Policji wobec młodych mężczyzn Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
W tym samym czasie świdniccy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który rozprowadzał narkotyki. 17 września Sąd Rejonowy w Świdnicy aresztował na 3 miesiące Rafała A. lat 18, podejrzanego o to, że w latach 2005 - 2006 na terenie Powiatu Świdnickiego wielokrotnie udzielał osobom nieletnim i pełnoletnim środków odurzających w ilości nie mniejszej niż 502 gramy amfetaminy, 60 gramów marihuany oraz 1.100 szt. tabletek ekstazy. Za udzielanie środków odurzających nieletnim i pełnoletnim zatrzymanemu grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.


18 września 2006 - Nabór wniosków o stypendia

Od dziś można już składać wnioski o stypendium unijne w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne". O pieniądze mogą się starać studenci posiadający stałe zameldowanie na terenie Powiatu Świdnickiego.
Dochód w rodzinie stypendysty w roku 2005 nie powinien przekroczyć 504 zł netto lub 583 zł netto, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Druki wniosków wraz z wykazem dokumentów można od poniedziałku pobierać w Biurze ds. Europejskich i Promocji Powiatu lub ze strony internetowej www.swidnica.pl. Wszystkie wymagane dokumentu należy dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Świdnicy, ul. M.Skłodowskiej - Curie 7, do pokoju nr 225 (II piętro) w godzinach 7.15 - 14.30 do 25 października.


18 września 2006 - Popierają akcję odrolnienia

Już ponad 900 osób podpisało pół tysiąca ankiet i poparło akcję prezydenta Świdnicy. Dotyczy ona odrolnienia gruntów. Koszty tego przedsięwzięcia ponosi gmina wtedy, gdy ziemia dotychczas przeznaczona pod uprawy przekształcana jest pod przemysł. Świdniczanie otrzymali do domów już list, a wraz z nim apel kierowany do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o zmianę przepisów. Dzięki nim Świdnica mogłaby zaoszczędzić nawet 15 mln zł.
Akcja wciąż trwa. Podpisane apele można zostawiać w Urzędzie Miejskim, Świdnickim Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Ośrodku Sportu i Rekreacji, dowolnej szkole podstawowej, gimnazjum lub przedszkolu w Świdnicy.
Od dziś można zagłosować również drogą elektroniczną poprzyj akcję


18 września 2006 - GOKSiR w Dobromierzu zaprasza

Z nowym rokiem szkolnym Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu startuje z licznymi zajęciami popołudniowymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie trwają zapisy na zajęcia stałe.
Dla dzieci i młodzieży:
Ognisko muzyczne (pianino, keyboard) - 70zł/m-c, dziecięcy zespół wokalny - 5zł/m-c, młodzieżowy zespół wokalny - 5zł/m-c, warsztaty gitarowe - 20zł/m-c, zajęcia plastyczne (Dobromierz, Jugowa, Roztoka, Gniewków, Kłaczyna) - bezpłatne, zajęcia z fotografii cyfrowej - 10zł/m-c, klub tańca disco wiek 6-12lat - 15zł/m-c, klub tańca disco wiek 13-16 lat - 15zł/m-c.
Dla dorosłych:
Zespół folklorystyczny Dobromierzanie, Joga - 25zł/m-c, kurs tańca towarzyskiego /I stopień - 6 tygodni/50zł/m-c


18 września 2006 - Policyjne

Świdnica - 17 września o godz. 0.50 Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy została powiadomiona iż na chodniku stoi karton a w nim śpi chłopiec. Natychmiast na miejsce wysłany został patrol. W kartonie znajdował się 8 letni Gracjan. Po zaopiekowaniu się chłopcem policjanci przewieźli go na Pogotowie a następnie do Szpitala Latawiec w Świdnicy. Chłopiec nie miał widocznych obrażeń, jak się później okazało jego stan jest dobry. W domu chłopca nikt nie otwierał drzwi. Matka chłopca Iwona C. lat 43 została zatrzymana do wyjaśnienia, w chwili zatrzymania była trzeźwa. Za brak opieki nad małoletnim do lat 15 grozi jej do 3 lat pozbawienia wolności.
Marcinowice 14 września nn sprawca włamał się do mieszkania Krzysztofa Z., skąd dokonał kradzieży serwisu do kawy wartości 150 zł. W wyniku podjętych czynności policjanci z Marcinowic zatrzymali podejrzewanego o dokonane kradzieży nietrzeźwego /3,90 promila/ Mariusza C. lat 31, którego osadzono w PODZ KPP w Świdnicy. 17 września wobec zatrzymanego Mariusza C. zastosowany został areszt tymczasowy na okres 1 miesiąca.
Świdnica - 16 września ok. godz. 11.00 kobieta podająca się za pracownika opieki społecznej, weszła do mieszkania Walentyny G. lat 70 i z szafki w kuchni skradła pieniądze w kwocie 800 zł. na jej szkodę.
Żarów - 15 września policjanci pionu prewencji KP w Żarowie zatrzymali Artura T. lat lat 28, który będąc w stanie nietrzeźwym /1,10 promila/ kierował samochodem osobowym marki Polonez Caro, pomimo obowiązującego go 2 letniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów wydanego przez Sąd Rejonowy Wydział Grodzki w Świdnicy. Wobec Artura T. Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.


17 września 2006 - XIV Światowym Forum Mediów Polonijnych

Zaprzyjaźniony z naszą redakcją, mieszkający na stałe w Szwecji, tłumacz literacki, dziennikarz, felietonista - Andrzej Niewinny Dobrowolski uczestniczył w zakończonym przed kilkoma dniami XIV Światowym Forum Mediów Polonijnych. Dziś przesłał nam swoje refleksje związane z tym wydarzeniem. Zapraszamy do przeczytania - kliknij.
Przed rokiem Andrzej Niewinny Dobrowolski napisał książkę zatytułowaną "Donos na polonię - jest, jak jest . . . bo gdyby miało być inaczej, to by było". Byliśmy wtedy jednymi z pierwszych, którzy mieli okazję przeczytać książkę i przeprowadzić wywiad z autorem.
Wywiad zamieściliśmy na naszych stronach - >>> zobacz, zamieszczony został również na stronie autora promującej książkę - >>> zobacz w części - prees room/wywiady.


17 września 2006 - Wernisaż

Wczoraj w Galerii "W centrum" Klubu Bolko w Świdnicy odbył się wernisaż wystawy plastycznej Ryszarda Baki. Ryszard Baka - świdniczanin, absolwent Studium Reklamy i Marketingu w Warszawie o specjalności dekoratorstwo i reklama wizualna. Rysuje piórkiem, ta technika jest jego ulubioną i maluje temperą.
Rysunki to głównie wynik fascynacji ludzkim ciałem, jego linią, próbą uchwycenia gestu czy też zatrzymania ruchu.
Ryszard Baka zajmował się dawniej akrobatyką i widać to w sylwetkach jego postaci - najczęściej dobrze zbudowanych o płynnych ruchach, uchwyconych w charakterystycznych dla gimnastyków tanecznych pozach. Drugą fascynacją jest muzyka, jest ona wszędzie, we wszystkim, jest motywem do rysowania. Wiele z prac Ryszarda Baki to rejestracja konkretnych sytuacji -koncertów w muzycznych klubach lub ilustracja poszczególnych utworów. Zdjęcia z wystawy - >>> zobacz


17 września 2006 - Porażka w Pucharze

Wczoraj w Stęszewie świdnickie siatkarki rozegrały swój pierwszy mecz. Był to mecz o Puchar Polski.
Całkowicie odmłodzony skład nie zdołał wygrać tego meczu ale łatwo skóry nie sprzedał o czym świadczą wyniki poszczególnych setów - UKS Dwójka Stęszew - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/21, 25/21, 25/22. Miejmy nadzieję, że z każdym rozegranym meczem nasze zawodniczki nabiorą doświadczenia i z powodzeniem walczyć będą o utrzymanie w drugiej lidze.
Zespół wystąpił w składzie: Aleksandra Małodobra, Anna Malina, Joanna Krysiak, Anna Borak, Magdalena Wiśniewska, Magdalena Dej, libero - Katarzyna Missa, Monika Komajda, Joanna Smernicka, Magdalena Pieprz, trener - Wojciech Ząbek.


17 września 2006 - Wygrały w Jaworze

W dniach 16-17 września odbył się w Jaworze XII Turniej Piłki Siatkowej Kobiet - Otwarcie Sezonu Jawor 2006. Turniej odbywa się w kilku kategoriach wiekowych. W turnieju tym wystąpił również zespół młodziczek ze Świdnicy. Dziewczęta ze Świdnicy wygrały swoją kategorię wiekową nie tracąc w całym turnieju ani jednego seta.
MKS Świdnica wystąpił w składzie: M. Gasińska, M. Gol, K. Śledź, K. Adamus, A. Piguła, K. Hopkowicz, A. Pawlina, K. Wójcik, M. Nowak, A. Ilnicka, M. Karaś, K. Krakowiak, M. Gezella, T. Smagło, trener Piotr Godula.


17 września 2006 - Małe Formy Odzieżowe

Koło - Małe Formy Odzieżowe zaprasza na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy przy ulicy Nauczycielskiej 2.
Nauczysz się u nas projektowania odzieży i tworzenia własnych kolekcji, szycia torebek, poduszek, wykonywania pięknych aplikacji za pomocą różnych technik np. metody wstążeczkowej. Możesz brać udział w pokazach mody, prezentować własne kolekcje i prace innych osób.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godziny 16.00.


17 września 2006 - IV liga

Dzisiaj, w dziewiątej kolejce spotkań czwartej ligi piłkarskiej, AKS Strzegom doznał dotkliwej porażki, w najczarniejszych snach nie śniło się nikomu, że można przegrać tak wysoko. Orzeł Ząbkowice Śląskie - AKS Strzegom 13-0.
Polonia/Sparta Świdnica grając mecz na własnym boisku dopiero w 86 minucie przechyliła szalę zwycięstwa na swoją stronę i wygrała ze słabo spisującym się w rozgrywkach GKS Kobierzyce 3-2.


17 września 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej Stal Świdnica wygrała u siebie z Nysą Kłodzko 2:1.
Victoria Świebodzice grając mecz na wyjeździe w Pieszycach pokonała tamtejszą Pogoń 2:0.
Ta kolejka rozgrywek nie udała się tylko Polonii-Sparcie II Świdnica, która przegrała z Lechią Dzierżoniów 0;1.


17 września 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Skalnik Czarny Bór - Gwarek Wałbrzych 4:1
Victoria Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 0:0
Płomień Makowice - Sudety Dziećmorowice 1:2
Grom Witków - Włókniarz Głuszyca 3:2
Unia Jaroszów - Górnik Boguszów Gorce 2:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Karolina Jaworzyna Śląska 3:2
LKS Bystrzyca Górna - Zieloni Mrowiny 3:1
Juventur Wałbrzych - Granit Roztoka 2:1


16 września 2006 - Kabaret Moralnego Niepokoju

W niedzielę, 24 września na deskach świdnickiego Teatru Miejskiego (Rynek 43) zagości Kabaret Moralnego Niepokoju. Występ artystów rozpocznie się o godzinie 16.00.
Najnowszy program kabaretu nosi nazwę "A miało być tak pięknie". Od poprzednich produkcji odróżnia go to, że jest jeszcze bardziej śmieszny, błyskotliwy, wzruszający, elokwentny, zaskakujący.
Wszystkie bilety zostały już sprzedane.


16 września 2006 - I Festyn Parafialny

Dzisiaj na osiedlu Zarzecze w Świdnicy odbył się I Festyn Parafialny. Organizatorem sobotniego święta parafii była niedawno powstała wspólnota kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.
Podczas trwającej 3 godziny zabawy, na placu kościelnym przy ul. Rolniczej zaprezentowano występy zespołów ze Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz MDK-u, m.in. Małego Jubilata. Nie zabrakło również rozrywki dla najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w ćwiczeniach sportowych, a także spróbować szczęścia na loterii fantowej.
Na placu kościelnym znalazły się również stoiska Tygodnika Świdnickiego oraz firmy Dobry Doradca, udzielającej podczas festynu bezpłatnych porad dotyczących spraw finansowych. Zorganizowanej imprezie przyświecał szczytny cel. Całość dochodu z festynu zostanie przeznaczona na akcje dożywiania najbardziej potrzebujących dzieci.


16 września 2006 - Obrady młodzieżowej rady

Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy zbierze się we wtorek, 26 września o godz. 14.00 w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 47). W projekcie porządku obrad zaplanowano m.in.:
ustalenie szczegółów dotyczących projektu poprawy czystości miasta, omówienie poprawy wizerunku Parku Młodzieżowego, rozpatrzenie projektu przeprowadzenia maratonu w Świdnicy, omówienie projektu zmiany godzin kursów autobusów MPK jeżdżących poza miasto.


16 września 2006 - Interesująca oferta szkoleń

Gminne Centrum Informacji w Dobromierzu przyjmuje zapisy na bezpłatne szkolenia z zakresu nauki języka angielskiego lub niemieckiego, opieki na osobami starszymi i umiejętności poruszania się po rynku pracy z podstawami przedsiębiorczości.
Szkolenia przeznaczone są dla: osób zagrożonych utratą pracy w związku z restrukturyzacją, pracowników sektora ochrony zdrowia, nauczycieli, pracowników przemysłu lekkiego chemicznego, cukrowniczego, pracowników w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, osób zatrudnionych u pracodawców, wobec których ogłoszono upadłość oraz osób, które są zarejestrowane jako bezrobotne nie dłużej niż 3 miesiące.
Uczestnik szkoleń musi odbyć szkolenia z każdego zakresu. Cykl szkolenia obejmuje 122 godziny nauki języka angielskiego lub niemieckiego, 151 godzin zajęć z opieki oraz 61 godzin zajęć z zakresu umiejętności poruszania się po rynku pracy i podstaw przedsiębiorczości. Przewidywany czas rozpoczęcia szkolenia to 1 październik 2006 r., zajęcia będą trwały 20 miesięcy i odbywać się będą średnio 2 razy w tygodniu.
Szkolenie zostanie zorganizowane na miejscu, gdy grupa kandydatów będzie liczyła 20 osób. W przypadku mniejszej ilości chętnych połączone zostaną grupy z sąsiednich miejscowości a koszty dojazdu pokryje organizator. Indywidualnie z każdą grupą ustalone zostaną dni, w których odbywać się będą zajęcia.


15 września 2006 - Targi Świdnickie

W dniach 22-24 września odbędą się w Świdnicy coroczne, od wielu lat organizowane - XIV Międzynarodowe Targi Świdnickie.
Podczas trzydniowej imprezy odbywać się będą między innymi:
prezentacje gospodarcze, giełda pracy a także biesiada folkowa, festyn "Pieczonego Dzika" i koncerty.
Szczegółowy program targów - >>> zobacz


15 września 2006 - Bieg Piastów

30 września o godzinie 12 rusza w Świebodzicach - IV Uliczny Bieg Piastów - "Krzywoustego".
Cieszy fakt, że na podstawie dotychczasowych przeprowadzonych imprez biegowych, liczba uczestników systematycznie wzrasta. W 2003 roku uczestniczyło 138 zawodników, w 2004 roku - 149 a w roku ubiegłym 165 osób. W tym roku spodziewać się można rekordowej liczby uczestników.
Bieg odbywać się będzie na trasach Osiedla Piastów w Świebodzicach.
Regulamin i inne ważne informacje dotyczące biegu - >>> zobacz


15 września 2006 - Jaśniej w Świdnicy, a piratów drogowych mniej

Od poniedziałku oświetlenie uliczne w Świdnicy działa dłużej. O przejściu na tzw. tryb zimowy zadecydował prezydent Świdnicy, co zbieżne jest z prośbami mieszkańców, a ci wskazywali na względy bezpieczeństwa. Takie sugestie znalazły się w ankietach, które przeprowadziło Stowarzyszenie "Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej". - W akcji ankietowej, która finansowana jest ze środków stowarzyszenia bez udziału pieniędzy z budżetu miasta, mieszkańcy zgłaszali wiele pomysłów, ale i próśb. Te, które można spełnić są realizowane już teraz - mówi prezydent Wojciech Murdzek.
Obecnie światła włączają się 15 minut wcześniej i świecą 20 minut dłużej. Dokładny czas włączania ponad trzech tysięcy lamp oświetlenia ulicznego wyliczany jest na podstawie prognoz wschodów i zachodów słońca w Świdnicy.
Dłużej działające oświetlenie to kolejny element, który ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa w Świdnicy. Jednym z nich jest zakupiony ostatnio fotoradar, który ma ukrócić piractwo drogowe. W nieco ponad tydzień strażnikom udało się wyłapać rekordzistę, który jechał 105 km/h ul. Armii Krajowej, gdzie prędkość ograniczona jest do 40 km/h. Kierowca otrzyma 500 zł mandatu oraz 10 pkt karnych.


15 września 2006 - Superwizja

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza na cykl spotkań superwizyjnych adresowanych do osób, które zajmują się pomocą dzieciom, młodzieży i dorosłym (psychologom, pedagogom, pracownikom socjalnym, kuratorom sądowym). Superwizja daje szansę, żeby przyjrzeć się temu, jak działasz, i nabrać dystansu do sytuacji, w której jesteś mocno zaangażowany emocjonalnie, przez co nie widzisz innych rozwiązań. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, wsparcie, zwiększanie kompetencji zawodowych i rozwój osobisty, pogłębianie świadomości siebie, w tym rozwiązywanie własnych trudności emocjonalnych utrudniających kontakt z klientami.
Udział w superwizji zwiększa efektywność pracy i przeciwdziała wypaleniu zawodowemu. Superwizja jest to czas, żeby zająć się tym, co aktualnie jest dla Ciebie trudne, i dostać wsparcie, oraz podzielić się tym, co Ci się udało. Jest to czas, w którym możesz zająć się frustracją związaną z porażką, zbyt małymi efektami swojej pracy, poczuciem utraty sensu działań i popracować nad rozwiązaniami, które dałyby Ci siłę do dalszych poszukiwań. Spotkania te pełnią też funkcję edukacyjną, zwiększając Twoje kompetencje zawodowe. Superwizja jest okazją do skorzystania z wiedzy i doświadczeń superwizora.
Superwizja jest realizowana w ramach projektu "Pomóżmy młodzieży i sobie" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i dla uczestników jest bezpłatna. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach superwizyjnych prosimy o kontakt z Firmą pod nr tel. (074) 857-72-83 lub 857-71-28


15 września 2006 - Obchody Dnia Sybiraka

16 i 17 września wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk weźmie udział w obchodach Dnia Sybiraka.
Patronat nad uroczystościami objął wojewoda dolnośląski i dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. dyw. Fryderyk Czekaj, ich organizatorem jest wrocławski oddział Związku Sybiraków.
Jutro o godzinie 11.00 wojewoda wręczy Krzyże Zesłańców Sybiru podczas uroczystej akademii w Dużym Studiu Polskiego Radia we Wrocławiu przy ulicy Karkonoskiej 8.


15 września 2006 - Remonty dróg

Ruszyły zapowiadane remonty dróg w Powiecie Świdnickim. W ubiegły piątek dokonano odbioru technicznego drogi w Jaskulinie w gminie Dobromierz. Droga była w fatalnym stanie i remont był konieczny. Kosztował on powiat 180 tys. zł. Wyremontowano prawie 1,5 km drogi. To nie jedyna droga oddana do użytku po remoncie w tym okresie. Także w Kłaczynie wyremontowano odcinek drogi na długości 1,5 km. Koszt prac zamknął się kwotą 280 tys. zł. Od niedawna z nowej nawierzchni mogą cieszyć się użytkownicy drogi w Bystrzycy Dolnej. Remont 2 km drogi w tej miejscowości kosztował powiat ok. 380 tys. zł. Zarząd Dróg Powiatowych wyremontował dodatkowo niewielki fragment drogi w Bronowie. To jednak nie koniec prac remontowych w tym roku.
-" Czekaliśmy na decyzję sądu arbitrażowego po odwołaniu się jednej z firm biorącej udział w przetargu na remont drogi w Jaworzynie Śląskiej. Mamy już ostateczną decyzję arbitra w tej kwestii i w końcu możemy ruszyć z pracami." - nie ukrywa zadowolenia Bolesław Olejarczyk, członek Zarządu Powiatu odpowiedzialny za drogi w naszym powiecie.
Przygotowana jest również koncepcja planowanej w Powiecie Świdnickim dużej inwestycji drogowej - połączenia Świdnicy i Żarowa z autostradą A4. Istnieje szansa by za kilka lat nowe 19 km drogi połączyło Świdnicę i Żarów z autostradą A4. Przedsięwzięcie ma kosztować około 169 milionów złotych. Większość pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej. Do tej pory udało się pozyskać kilkanaście milionów na trzy pierwsze odcinki: dojazd do strefy ekonomicznej w Żarowie, drogę Łażany - Mielęcin i rondo przy ulicach Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego.


15 września 2006 - Informacje z policji

- Wczoraj o godz. 20.30 Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy została powiadomiona, przez Leszka K, że w jednym z mieszkań w Świdnicy przebywa jego konkubina z ich półrocznym dzieckiem Dawidem. Po wejściu do mieszkania zastano tam nietrzeźwą kobietę, jej byłego męża wraz z 4 letnią córką. Od zgłaszającego mężczyzny także wyczuwalna była woń alkoholu. W mieszkaniu przebywały także inne osoby. Katarzynę H. jej byłego męża i konkubenta przewieziono do Komendy powiatowej Policji w Świdnicy w celu przebadania na alkoteście. Okazało się, że cała trójka była pod wpływem alkoholu. Matka 2,15, jej były mąż 2,71 promila zgłaszający 1,66 promila. Kobieta i jej były mąż zostali zatrzymani do wytrzeźwienia a dzieci zostały przekazane pod opiekę dziadkom.
- Kierujący samochodem marki BMW 320, Krystian Z. lat 24 mieszkaniec Świebodzic, na prostym odcinku jezdni stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w przydrożne murowane ogrodzenie. Kierujący doznał złamania kości czaszki, natomiast pasażer, Dawid D. lat 23 mieszkaniec Świebodzic wstrząśnienia mózgu. Obaj pozostali w Szpitalu. Nie ustalono, czy uczestnicy stosowali pasy bezpieczeństwa. Pojazd został zabezpieczony na parkingu, kierujący trzeźwy.
- Bolesław F. lat 55 mieszkaniec Opola kierując samochodem marki Skoda Felicja podczas manewru wyprzedzania w miejscu niedozwolonym potrącił jadącego rowerem Wiesława Z. lat 46 mieszkańca Witkowa, który z zerwanym wiązadłem kolana pozostał w Szpitalu Miejskim w Świdnicy. Kierujący trzeźwi.
- W Świebodzicach przy ulicy Kopernika, nieustalony sprawca wykorzystując nieuwagę właścicielki, z torby umieszczonej w wózku dziecięcym skradł portfel z dowodem osobistym i pieniędzmi w kwocie 400 zł. na szkodę Eweliny Ł.


14 września 2006 - Przekazali pieniądze

Bank Dziecięcych Uśmiechów BZ WBK, w ramach Programu Pomocy Dzieciom, przekazał wczoraj (13 września) świdnickiej Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint" czek na kwotę 4,5 tys. zł. Kwota przeznaczona zostanie na pokrycie kosztów związanych z organizacją wypoczynku wakacyjnego dzieci - podopiecznych Fundacji.
Czek, przekazany przez Tomasza Gołębiowskiego, dyrektora pierwszego oddziału Banku Zachodniego WBK w Świdnicy oraz Edytę Poradowską, dyrektora trzeciego oddziału BZ WBK w Świdnicy, przyjął Wojciech Murdzek, Prezes Fundacji. W ramach podziękowania dzieci zrewanżowały się bankowcom popisem swoich umiejętności wokalnych i wręczyły im pamiątkową laurkę.
W koloniach letnich organizowanych przez Fundację w Lewinie Kłodzkim skorzystało 95 dzieci. Kolonie trwały 2 tygodnie.


14 września 2006 - Awansowali do III ligi

UKS " Orły" awansem "wskoczył" do III Ligi Tenisa Stołowego.
"Dla historii świebodzickiego sportu i dla tenisistów ze Świebodzic jest to ważne wydarzenie i ogromny sukces. Od 2000 roku rozpoczęliśmy wyścig do sukcesu" mówi Stanisław Zagajewski twórca sukcesu świebodzickich Orłów. Po drodze "ogrywali się" w Lidze Międzymiastowej, potem przyszedł czas na V Ligę Tenisa, z której już po roku przeszli do IV. Od 2001 roku grając w IV Lidze przez 5 lat ocierali się o wejście do III Ligi, zajmując zawsze czołowe miejsca od 2 do 3.
Na ten sukces zapracowało wielu tenisistów stołowych m.in. Maciej Maślach, Stanisław Zagajewski, Jan Martyszewski, Jarosław Zagajewski, Bogusław Charczuk, Michał Michniewicz, Leszek Sobiński, Jan Wiśniewski, Henryk Górecki oraz Mariusz Pawłowski. Rozgrywki III - ligowcy ze Świebodzic rozpoczynają już 30 września.


14 września 2006 - Zapraszamy na spotkanie

Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Powiatu Świdnickiego będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu szkoleniowym i informacyjnym organizowanym przez Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu. Spotkanie odbędzie się 26 września, o godzinie 16.00 w Domu Nauczyciela, ul. Nauczycielska 1 w Świdnicy (sala na I piętrze).
Spotkanie służyć będzie przede wszystkim pogłębieniu od dawna prowadzonych działań, dzięki którym rozwija się współpraca lokalnych władz samorządowych z organizacjami pozarządowymi. Formy i zasady partnerstwa w tym zakresie określa "Program Współpracy Powiatu Świdnickiego z Organizacjami Pozarządowymi", z którym przedstawiciele organizacji będą mogli się szczegółowo zapoznać. Ważnym punktem spotkania będzie dyskusja panelowa, podczas której przedstawiciele organizacji pozarządowych przedstawią swoje uwagi, opinie i oczekiwania względem Programu Współpracy na przyszły rok. Dodatkowo Dyrektor PCPR Beata Galewska przedstawi informacje dotyczące dotacji udzielanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
- "Organizacje pozarządowe będą miały świetną okazję do zapoznania się z ogłaszanymi przez Starostwo konkursami. Pozyskiwane w ten sposób środki często są jedynym źródłem finansowania ciekawych inicjatyw, imprez kulturalnych i innych dużych i małych przedsięwzięć przez nich organizowanych a skierowanych do naszych mieszkańców a także gości z zagranicy." - wyjaśnia Agnieszka Nocuń-Jurek z Biura ds. Europejskich. -"Uczestnicy spotkania dowiedzą się również jak prawidłowo sporządzić ofertę realizacji zadania publicznego i jak poprawnie rozliczyć przyznaną dotację." - dodaje Agnieszka Nocuń-Jurek.


14 września 2006 - Taniec w MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy ogłasza nabór na zajęcia tańca nowoczesnego w MDK "Bartek".
Taniec nowoczesny zwany inaczej videoclip dancing to najpopularniejszy obecnie styl taneczny, królujący na koncertach i teledyskach największych gwiazd muzyki pop. Stanowi połączenie tak lubianych stylów tanecznych jak funky, street-jazz, modern, hip-hop, rap i inne.
Każdy ma w sobie taniec. Zapraszamy dzieci, młodzież gimnazjalną i szkół średnich.
Zapisy na sezon 2006/2007 od 1 września, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 -18.00.
Świdnica ul. Nauczycielska 2 tel/fax 74 - 851 33 30,
e-mail mdkswidnica@poczta.onet.pl ul. Marcinowskiego 4-6 telefon 74 - 851 27 56


14 września 2006 - Dzień bez samochodu

22 września, świdniczanie mają szansę zrezygnować z podróży samochodem. Wówczas przypada "Europejski dzień bez samochodu" - Z tego też powodu apeluję do świdniczan, by zdecydowali się i zostawili swoje auta pod domami. Można wybrać inne środki lokomocji np. autobusy, a jak dopisze pogoda to i rowery. Zresztą zawsze można pójść do pracy pieszo. Do wygrania jest zdrowie, ale też oszczędność pieniędzy. Wystarczy spojrzeć na ceny benzyny i przekonać się, że warto mieć więcej takich dni bez samochodu - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W ramach "Europejskiego dnia bez samochodu" już od godz. 9.30 (na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49) zaplanowaliśmy dla uczniów szkół podstawowych wiele atrakcji: - konkurs na "Ekologiczny pojazd przyszłości". W jego ramach każda ze szkół przyniesie przygotowany przez siebie pojazd z papieru i kartonu.
- pod nazwą "Nie tylko samochód" kryją się pokazy jazdy na deskorolce i rolkach w wykonaniu zespołu Fresh Skate Shop Team.
- Komisarz Lew oraz świdniccy policjanci będą uczyć dzieci jak bezpiecznie jeździć na rowerze, deskorolce i rolkach; - w ramach konkursu "Bezpieczny rowerzysta", na placu manewrowym przy Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wałbrzyska 39) od godz. 12.30 zmierzą się pięcioosobowe zespoły reprezentujące każdą ze szkół.
Na zwycięzców konkursów czekają ciekawe nagrody, a na wszystkich uczestników zabawy drobne upominki i słodycze.


14 września 2006 - Nabór wniosków o stypendia

Od poniedziałku 18 września będzie można już składać długo oczekiwane wnioski o stypendium unijne w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne". O pieniądze mogą się starać studenci posiadający stałe zameldowanie na terenie Powiatu Świdnickiego.
Dochód w rodzinie stypendysty w roku 2005 nie powinien przekroczyć 504 zł netto lub 583 zł netto, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Druki wniosków wraz z wykazem dokumentów można od poniedziałku pobierać w Biurze ds. Europejskich i Promocji Powiatu lub ze strony internetowej www.swidnica.pl. Wszystkie wymagane dokumentu należy dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej - Curie 7, do pokoju nr 225 (II piętro) w godzinach 7.15 - 14.30 do 25 października.


14 września 2006 - Wpadka kuriera

Policja w Świdnicy prowadzi czynności w sprawie zatrzymania 8 września kuriera przewożącego wysokogatunkową amfetaminę w ilości 507 gram.
Z takiej ilości narkotyku można wytworzyć 15 tysięcy działek.
Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek Prokuratora Rejonowego w Świdnicy zastosował 10 września wobec Jerzego K. areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.
Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


14 września 2006 - Sprzątanie świata

W dniach 15 - 17 września w gminie Świdnica rozpocznie się ogólnopolska akcja ekologiczna "Sprzątanie świata - Polska 2006". Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
Tematem tegorocznej akcji jest selektywna zbiórka odpadów - jej wprowadzanie w naszych domach, miejscach pracy, gminie. Zachęcamy też do likwidowania dzikich wysypisk. Ale przede wszystkim przypominamy: wszystkie decyzje, jakie podejmuje każdy z nas mają wpływ na środowisko.
Do akcji zgłosiły się placówki oświatowe z terenu naszej Gminy. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica w ramach akcji porządkować będą tereny przyległe do szkół, świetlic wiejskich, przystanków autobusowych i innych miejsc publicznych. Urząd Gminy dokonał zakup worków i rękawic oraz zadba o zbiórkę zebranych odpadów.


13 września 2006 - Popierają akcję odrolnienia

Blisko 900 osób podpisało pół tysiąca ankiet i poparło akcję prezydenta Świdnicy. Dotyczy ona odrolnienia gruntów. Koszty tego przedsięwzięcia ponosi gmina wtedy, gdy ziemia dotychczas przeznaczona pod uprawy przekształcana jest pod przemysł. Świdniczanie otrzymali do domów już list, a wraz z nim apel kierowany do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o zmianę przepisów. Dzięki nim Świdnica mogłaby zaoszczędzić nawet 15 mln zł.
Akcja wciąż trwa. Podpisane apele można zostawiać w Urzędzie Miejskim, Świdnickim Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Ośrodku Sportu i Rekreacji, dowolnej szkole podstawowej, gimnazjum lub przedszkolu w Świdnicy.
Od dziś można zagłosować również drogą elektroniczną poprzyj akcję


13 września 2006 - Zdjęcia z Rajdu Nikon

W dziale "fotografie" naszego serwisu internetowego zamieściliśmy zdjęcia z Rajdu Nikon. Rajd organizowany przez Automobilklub "Wielka Sowa" odbył się w dniach 8-10 września. >>> zobacz


13 września 2006 - Casting

24 września przyjedzie do Świdnicy jedna z największych agencji fotomodelek w Polsce współpracująca z najlepszymi agencjami modelek na świecie m. in. w Paryżu, Mediolanie, Tokio, Londynie, Monachium.
Zapraszamy w godzinach od 11.00 - 15.00 do Galerii Fotografii.
Zostań modelką, zostań modelem.
Wymagania: dziewczyna 14-19 lat, wzrost min. 170 cm, max. 182 cm, mezczyzna 18-30 lat, wzrost min. 184 cm, max. 190 cm


13 września 2006 - Rajd Mechanika

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy zgodnie z tradycją szkoły rozpoczęli rok szkolny "Rajdem Mechanika". Celem była integracja i turystyka. Młodzież klas starszych wyruszyła 6 września na trzydniowa wędrówkę w Góry Stołowe. Szlak obejmował Błędne Skałki, Szczeliniec Wielki i Skalne Grzyby. W tym czasie dla uczniów klas pierwszych odbyły się w szkole dni integracji, po których zorganizowano wyjazd na szlaki Gór Sowich. W Zagórzu wraz ze starszymi kolegami wzięli udział w zakończeniu Rajdu. Po tradycyjnym bigosie, ufundowanym przez Radę Rodziców, odbyła się prezentacja klas pierwszych. Uczniowie przedstawili ułożone przez siebie piosenki klasowe, wzięli udział w quizie wiedzy o szkole i zawodach sportowych. Zwycięskie klasy otrzymały nagrody.
W rajdzie uczestniczyło 450 osób, organizatorami byli: Alina Biedroń i Wiesław Bylicki a opiekę sprawowali: Bogumiła Kociumaka, Dorota Fortuna-Rataj, Maciej Romanowicz, Andrzej Barański, Zenon Dzięgielewski, Wiesław Bylicki, Małgorzata Bogusławska-Kurzawa, Grażyna Kubiczek, Damian Błaszczyk, Alina Biedroń, Beata Nietkowska, Ewa Dynysiewicz, Piotr Godula, Adrianna Świder, Stefania Błońska, Jolanta Sajdak, Małgorzata Sarnacka, Klaudia Biel, Paulina Chudy, Agnieszka Malarczyk, Anna Smusz, Magdalena Marzec, Bożena Schab, Dorota Szymik, Monika Krasoń, Krzysztof Pamuła, Alicja Nowakowska i Aleksandra Gusiacka.


13 września 2006 - Gmina kontra dłużnicy

Jak już wcześniej informowaliśmy Gmina Żarów podjęła działania zmierzające do odzyskania należnych zobowiązań finansowych z tytułu najmu lokali mieszkalnych, znajdujących się w komunalnym zasobie gminy Żarów. Osobom, które nie mają stałego zatrudnienia, znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji finansowej a zadeklarowały chęć odpracowania swoich należności finansowych, Gmina Żarów postanowiła wyjść na przeciw.
Dla 20 osobowej grupy, w ramach umowy z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy zorganizowane zostały prace społecznie użyteczne, z których dochód przeznaczany jest na pokrycie zobowiązań finansowych. Inną formą pomocy osobom, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z prac społecznie użytecznych a zależy im na uregulowaniu zobowiązań wobec gminy jest zawarcie ugody, która umożliwia spłatę zadłużenia w ratach w określonym terminie. Takich ugód do dziś zawarto 34. Sukcesywnie zawierane są ugody z kolejnymi osobami. Po dokonaniu spłaty należności głównej, na indywidualny wniosek w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość umorzenia odsetek wynikających z zadłużenia.
Niestety z przykrością należy stwierdzić, że wśród osób posiadających zadłużenie znajdują się również takie, które są w stanie na bieżąco wywiązywać się ze zobowiązań, jednak lekceważą ten obowiązek. Osoby te zignorowały chęć współpracy z Gminą i nie zechciały skorzystać z proponowanych form pomocy. Nie wykazują również własnej inicjatywy spłaty zadłużenia. W stosunku do tych osób Gmina wystąpiła z wnioskiem o windykację należności. Kolejnym krokiem będzie wniosek o wpisanie dłużników do Krajowego Rejestru Długów, co spowoduje niemożność uzyskania jakiegokolwiek kredytu oraz zakupu towarów na raty.


13 września 2006 - Muzyka lat 80-tych i 90-tych

30 września o godzinie 19.00 w restauracji "Złoty Byk" w Wierzbnej koło Świdnicy odbędzie się impreza dla "Singli" - muzyka lat 80-tych i 90-tych.
Dużo muzyki, tańca i dobrej zabawy.
Zapraszamy wszystkich pojedynczych. Szczegółowe informacje - Biuro Matrymonialne AGAPPE, Świdnica, Rynek 39/40, tel.074-851-42-24.


13 września 2006 - Nowy rok szkolny

Inauguracja roku szkolnego w każdej ze szkół gminnych odbyła się z udziałem przedstawicieli władz samorządowych. Wójt Maria Jaworska uczestniczyła w rozpoczęciu roku szkolnego w szkole podstawowej w Dobromierzu, Zastępca Wójta odwiedziła szkołę w Gniewkowie a Przewodnicząca Rady Zespół Szkół w Roztoce.
W roku szkolnym 2006/2007 naukę w szkołach gminy Dobromierz rozpoczęło 552 uczniów, w tym: 104 w szkole podstawowej w Dobromierzu, 103 w szkole podstawowej w Gniewkowie i 345 w zespole szkół w Roztoce (134 w szkole podstawowej a 211 w gimnazjum).
Naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 119 uczniów, w tym: 19 w szkole podstawowej w Dobromierzu, 15 w szkole podstawowej w Gniewkowie i 85 w zespole szkół w Roztoce (z czego: 17 w szkole podstawowej, 68 w gimnazjum).
W szkołach pracuje 57 nauczycieli, w tym 14 w SP w Dobromierzu, 13 w SP w Gniewkowie i 30 w ZS w Roztoce. W tym roku wprowadzone zostały bilety miesięczne dla uczniów, którzy dojeżdżają do szkół. Taki bilet każdy z uczniów musi mieć przy sobie żeby móc skorzystać z przewozu.


12 września 2006 - Daicel - otwarty

Dzisiaj, Żarów odwiedził Ambasador Japonii w Polsce Masaaki Ono. To już trzecia wizyta tak ważnego gościa w w Żarowie. Powodem wizyty było oficjalne otwarcie japońskiej firmy Daicel, która swoją siedzibę ma w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, Podstrefa Żarów. Zanim jednak Ambasador wziął udział w uroczystości odwiedził Urząd Miejski w Żarowie, w którym spotkał się z burmistrzem - Lillą Gruntkowską.
Masaaki Ono powiedział, że bardzo podoba mu się Dolny Śląsk i że jest to idealne miejsce do inwestycji. Wyraził swoje zadowolenie, że aż cztery japońskie firmy upodobały sobie właśnie Żarów. Chwalił władze za doskonale przygotowaną ofertę inwestycyjną i zaznaczył, że Żarów w przeciwieństwie do wielu innych samorządów nie zostawia inwestorów, którzy otwarli już swoje firmy samych sobie, ale służy pomocą również na co dzień.
Po zakończonej wizycie Ambasador odwiedził Zabytkowy Żarowski Park.


12 września 2006 - Tysiące rąk do sprzątania Świdnicy

Do piątkowej akcji "Sprzątania świata" (15 września) przyłączą się uczniowie niemal wszystkich świdnickich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.
Urząd Miejski zakupił już kilkaset dużych worków, ponad tysiąc małych worków, kilka tysięcy jednorazowych rękawic i kilkadziesiąt gumowych.
Wszak z szacunków wynika, że w wielkim sprzątaniu weźmie udział kilka tysięcy młodych świdniczan. Od rana uczniowie rozpoczną porządkowanie parków oraz terenów przy szkołach. Około godziny 15.00 zgromadzone w workach śmieci bezpłatnie odbierze "BeBa", firma zajmująca się wywozem odpadów, która wspiera akcję.


12 września 2006 - Jazda na gazie

W czterech przypadkach za jazdę po spożyciu alkoholu policjanci zabezpieczyli na parkingu strzeżonym samochody należące do kierujących.
W Świebodzicach w pościgu policjanci zatrzymali Rafała A. lat 28, który kierując samochodem BMW w stanie nietrzeźwości ok. 2 promile, spowodował kolizję drogową na ul. Piasta w Świebodzicach.
W Strzegomiu policjanci zatrzymali 26 letniego Marcina P. kierującego samochodem 1,61 promila.
W Jaworzynie Śląskiej funkcjonariusze KP Jaworzyna Śl. zatrzymali Piotra F. lat 32 mieszkańca Świebodzic, w wydychanym powietrzu miał 1,94 promila alkoholu.
W Żarowie funkcjonariusze KP Żarów zatrzymali Piotra Z. lat 21 kierując pojazdem miał 1,30 promila alkoholu.
Wszyscy zostali umieszczeni w Pomieszczeniach dla osób zatrzymanych a pojazdy zabezpieczone na parkingu strzeżonym.


12 września 2006 - Dożynki w Stanowicach

10 września uroczystą mszą dziękczynną w Kościele filialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach rozpoczęły się Dożynki Diecezjalne. Ich gospodarzami byli biskup świdnicki Ignacy Dec oraz burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Na uroczystości dożynkowe licznie przybyli nie tylko mieszkańcy Stanowic i okolicznych wsi. Swoją obecnością obchody święta plonów zaszczycili również zaproszeni goście, m. in. duchowieństwo, posłowie i przedstawiciele władz samorządowych, a także radni i sołtysi oraz mieszkańcy diecezji świdnickiej. Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali w barwnym korowodzie dożynkowym na boisko, gdzie na scenie odbyły się dalsze obrzędy święta plonów.
Burmistrz Lech Markiewicz w swoim przemówieniu życzył wszystkim, by na ich stołach nigdy nie zabrakło chleba i słowami Jana Pawła II wyraził szacunek dla tych, którzy pracują na roli - Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Wręczył również dyplomy autorom wieńców i wypieków dożynkowych.
Po części oficjalnej wszyscy mogli podziwiać talent i umiejętności estradowe dzieci i młodzieży z ZSP w Stanowicach oraz z sekcji wokalnej z SCK. Publiczność wesołymi anegdotami rozbawił sołtys Kierdziołek z Chlapkowic, czyli Jerzy Ofierski - znana postać polskiego kabaretu. Na scenie ponownie zaprezentowali się Kostrzanie, Olszaniacy i Goczałkowianie, a po ludowych dźwiękach przyszła pora na największe przeboje prosto ze słonecznej Grecji w wykonaniu zespołu "Zorba".


12 września 2006 - "Zdrowy ząbek"

We wrześniu na terenie Gminy Jaworzyna Śląska rozpocznie się realizacja projektu pod nazwą "Zdrowy ząbek" - profilaktyka dentystyczna - zapobieganie i wczesne wykrywanie choroby próchnicowej u dzieci w wieku 5-9 lat.
Projekt będzie realizowała Fundacja "Nasze Dzieci" w okresie od września do grudnia tego roku.
O terminie rozpoczęcia badań poinformuje dyrektor szkoły lub przedszkola, do którego uczęszczają dzieci.


12 września 2006 - Licytacja czynszów

Władze Świdnicy ponownie wykorzystają nowatorską metodę licytacji czynszów. Tym sposobem, zostaną wybrani najemcy mieszkań w bloku przy ul. Kopernika 9. Budowa domu, w którym powstaje 48 mieszkań zakończy się w październiku. - Już teraz przyjmujemy oferty od osób, które chcą znaleźć nowe mieszkanie.
O chętnych się nie obawiamy. Pionierska licytacja z ubiegłego roku pokazała, że mieszkańcy akceptują tę formę wyłaniania najemców. Uważają, że jest ona sprawiedliwa, ponieważ każdy wybierze sobie mieszkanie, jakiego rzeczywiście potrzebuje. Słowem nikt za niego nie zadecyduje, a to ważne. My zaś jesteśmy zadowoleni, bo wyższe stawki czynszu sprawiają, że do utrzymania bloku nie będą dopłacać inni świdniczanie. Co nie mniej ważne, proponowane przez mieszkańców stawki czynszu są rozsądne. Takie, na jakie stać nowych lokatorów - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Do dziś już kilkanaście osób wyraziło zainteresowanie nowymi mieszkaniami. Nabór kandydatów, którzy później wezmą udział w przetargu potrwa do 29 września. Pisemne oferty są przyjmowane w Referacie Gospodarki Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, II p., pokój nr 221, 223, tel. 074 8562 879, 074 8562 877). Do przetargu będą mogły przystąpić tylko osoby, które spełnią następujące warunki:
- w zamian za mieszkanie w nowym budynku, zobowiążą się przekazać dotychczas zajmowany lokal komunalny, - przez ostatnie dwa lata nie miały zaległości w opłatach czynszu.
Zakwalifikowani kandydaci, wezmą udział w przetargu, którego przedmiotem będzie wysokość stawki czynszu. Oferenci będą zobowiązani do udokumentowania dochodów pozwalających na pokrywanie opłat czynszowych. Stawka wywoławcza czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania wynosi 6 zł (bez opłat za media).


12 września 2006 - Jutro obradują

Jutro dzień sesji. Pierwsza po przerwie wakacyjnej sesja Rady Powiatu odbędzie się 13 września o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Tematem przewodnim sesji będzie omówienie sytuacji na rynku pracy w Powiecie Świdnickim w ciągu ostatnich czterech lat. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Kondrat Jabłoński przedstawi jakie działania zostały podjęte w celu przeciwdziałania zjawisku bezrobocia w tym okresie. Radni wysłuchają również informacji na temat stanu środowiska na terenie naszego powiatu oraz stopnia zanieczyszczenia gleb na obszarach bezpośrednio zagrożonych zanieczyszczeniami w powiecie. Po tej części sesji kończącej się złożeniem interpelacji i zapytań przez Radnych, podejmą oni uchwałę m.in. w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do dokonania zakupu tomografu komputerowego i angiografu.
Jutro odbędzie się też sesja Rady Gminy Świdnica. Radni zajmą się zmianami budżetu gminy na rok 2006, podejmą decyzję w sprawie złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego, w sprawie zasad i trybu udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów - Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Świdnica lub jej jednostkom organizacyjnym, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży bezprzetargowej gruntów w Modliszowie i Pszennie a także w sprawie zmiany kategorii drogi w Bystrzycy Dolnej, wybrany zostanie również członek stałej komisji Rady Gminy oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.


12 września 2006 - Dziennikarstwo w MDK

Jeśli masz cięte pióro i czujesz, że dziennikarstwo jest tym co chcesz robić to znaczy, że się nadajesz.
Przyjdź na spotkanie organizacyjne nowo powstającego kółka dziennikarskiego przy Młodzieżowym Domu Kultury.

Zajęcia dla dzieci z klas IV - VI będą odbywać się w każdy poniedziałek w godzinach od 16.00 do 18.15 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Nauczycielskiej 2 w Świdnicy.


12 września 2006 - Dożynki w Gminie Dobromierz

10 września w Czernicy odbyły się Dożynki Gminne. Starostą Dożynek był pan Stanisław Woźniakiewicz, a Starościną pani Urszula Uszyłło - oboje są rolnikami, którzy bardzo aktywnie angażują się w życie wsi. Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Świętą. W części oficjalnej Starostowie wręczyli bochen chleba dożynkowego Wójtowi Gminy.
W uroczystościach dożynkowych uczestniczyło wielu gości i mieszkańców gminy oraz ościennych miejscowości, którzy mieli możliwość podziwiania wielu atrakcji przygotowanych na to święto - można było skosztować darmowej grochówki, bigosu oraz pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, a także podziwiać wystawę rękodzieła twórców z gminy Dobromierz.
Na dzieci czekało wiele atrakcji: m.in.: przygotowano blok zabaw rekreacyjno-sportowych. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne "Dobromierzanie" i "Grzędowianki, zespół muzyki Góralskiej "Janicki" a od godzin wieczornych do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna, podczas której przygrywał zespół "Sakriversum".


11 września 2006 - Puchar Polski

Tegoroczny sezon świdnickie siatkarki - MKS Świdnica rozpoczynają meczem o Puchar Polski.
Mecz rozegrany zostanie 16 września w Stęszewie z drużyną UKS Dwójka Stęszew.
Zwycięzca tego meczu w kolejnej rundzie Pucharu podejmie na własnym boisku pierwszoligowy zespół - Sokół Chorzów.
W tym roku świdnicki zespół tworzą bardzo młode zawodniczki, tym bardziej będziemy trzymać za nie kciuki i życzyć im pierwszych sukcesów na parkiecie.


11 września 2006 - "Strong Man 2006"

Wczoraj w ramach obchodów Dni Świebodzic na obiektach Kąpieliska Miejskiego w Świebodzicach odbyły się zawody "Strong Man 2006".
Impreza zorganizowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, zgromadziła siedmiu zawodników, którzy w 7 konkurencjach przy bardzo licznie zgromadzonej publiczności rozgrywali zawody. Tytuł "Strong - Mana 2006" zdobył Piotr Augustyniak.
Sponsorzy imprezy:
Euzebiusz Wojdat Auto Komis Świebodzice ul. Strzegomska, Izabela i Janusz Smoter Faktor Skład Ogumienia - Świebodzice ul. Strzegomska.


11 września 2006 - "Wakacje w obiektywie"

Konkurs fotograficzny "Wakacje w obiektywie" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach został rozstrzygnięty.
Laureaci konkursu: Karolina Siwek - Grand Prix za pomysł i walory artystyczne - zdjęcie pt. "Wakacje w mieście" oraz cztery równorzędne nagrody: dla Władysława Bieleckiego za poczucie humoru - zdjęcie pt."Potwór z LOCH-NESS-Maniów", dla Piotra Poznańskiego za uchwycenie chwili - zdjęcie pt."Narodziny Wenus", Beaty Przybyło za zdjęcie pt."Niepowtarzalny moment"oraz Kamila Szerszenia za oddanie klimatu miejsca - zdjęcie pt."Autostopem przez Ukrainę".
Zdjęcia możemy oglądać w korytarzu budynku Urzędu Gminy w Marcinowicach przy ul. Tuwima. Zapraszamy.


11 września 2006 - Rusza Ronal Cup

Rusza II edycja Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Ronal Cup.
Zapraszamy drużyny biorących udział w I edycji oraz wszystkich chętnych do udziału w rozgrywkach sezonu 2006/2007 na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w hali OSiR na osiedlu Zawiszów w 27 września o godzinie 20.00.
Szczegółowe informacje u organizatorów rozgrywek pod nr telefonów 605-251-480 oraz 605-251-430


11 września 2006 - Wnioski po stypendia do 15 września

W połowie września upływa termin składania wniosków na stypendia socjalne dla dzieci i młodzieży. Warunkiem otrzymania stypendium jest dochód nie przekraczający na jednego członka rodziny 316 zł (wraz z innymi formami pomocy np. zasiłkami).
Wnioski należy składać w Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy w godz. 8.00-15.00. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia dokumentujące źródła dochodu netto w rodzinie za sierpień 2006 r.: wynagrodzenie za pracę, zasiłek rodzinny i dodatki, świadczenia pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny, stałe zasiłki z pomocy społecznej, zasiłek okresowy z pomocy społecznej, emerytury, renty inwalidzkie i rodzinne, alimenty, zasiłek dla bezrobotnych, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, dodatki mieszkaniowe, zaświadczenie z Urzędu Gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażone w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni albo nakaz płatniczy za dany rok, inne dochody.


11 września 2006 - Galeria Fotografii

W "Wielkiej Galerii Fotografii" znajdują się prace fotografujących mieszkańców Powiatu Świdnickiego. W tej chwili Galerię tworzą zdjęcia dwudziestu dwóch osób.
Zapraszamy następnych fotografujących, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu ze zdjęciami o dopisanie imienia i nazwiska autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Tematyka zdjęć jest dowolna. Mają to być najciekawsze, najlepsze fotografie jakie wykonał fotografujący. "Wielka Galeria Fotografii" - >>> zobacz


10 września 2006 - Piotrowice w sieci

W sieci internetowej pojawiła się kolejna strona miejscowości położonej w powiecie świdnickim. 9 września rozpoczęła swoją działalność strona internetowa wsi Piotrowice Świdnickie.
Powstawała od początku czerwca 2006 roku. Stronę założyły trzy osoby: Stanisław Dybeł, Mateusz Nowak i Bogusław Pawłowski.
Na stronie znajduje się wiele informacji, zdjęć i ciekawostek, które pochodzą z różnych okresów życia wsi.
>>> zobacz stronę Piotrowic. Jeśli ktoś posiada ciekawe materiały o Piotrowicach to autorzy strony proszą o kontakt.


10 września 2006 - Sesja w gminie Świdnica

13 września odbędzie się LIX sesja Rady Gminy Świdnica.
Radni zajmą się zmianami budżetu gminy na rok 2006, podejmą decyzję w sprawie złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego, w sprawie zasad i trybu udzielania ulg w spłacaniu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów - Ordynacja podatkowa, przypadających Gminie Świdnica lub jej jednostkom organizacyjnym, w sprawie przeznaczenia do sprzedaży bezprzetargowej gruntów w Modliszowie i Pszennie a także w sprawie zmiany kategorii drogi w Bystrzycy Dolnej, wybrany zostanie również członek stałej komisji Rady Gminy oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej,


10 września 2006 - IV Sowiogórski Festiwal Techniki

9 września rozpoczął się IV Sowiogórski Festiwal Techniki. Festiwal potrwa do 12 września.
W tych dniach odbędzie się wiele spotkań, wykładów, sesji naukowych, będą pokazy multimedialne a także koncerty zespołów.
Imprezy festiwalowe odbywają się w Wałbrzychu, Świdnicy, Dzierżoniowie, Bielawie, Nowej Rudzie i Walimu.
W przeciwieństwie do lat poprzednich impreza w Świdnicy będzie skromna, sprowadzi się do spotkania w Domu Technika w Baszcie, 11 września w godzinach 8.30-11.00.


10 września 2006 - IV liga

Dzisiaj, w ósmej kolejce spotkań czwartej ligi piłkarskiej, Polonia/Sparta Świdnica rozegrała spotkanie w legnicy z Miedzią II Legnica i zremisowała 2:2.
AKS Strzegom mecz rozegrał wczoraj i wygrał 1:0 z Łużycami Lubań


10 września 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej Stal Świdnica wygrała wyjazdowy mecz ze Zjednoczonymi Ścinawka 4:1.
Victoria Świebodzice pokonała na własnym boisku Włókniarz Kudowa Zdrój 3:0.
Natomiast w Świdnicy, Polonia Sparta II Świdnica zremisowała z Pogonią Pieszyce 1:1.


10 września 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Górnik Boguszów Gorce - Victoria Świebodzice 3:1
Juventur Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 1:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Unia Jaroszów 2:1
Zjednoczeni Żarów - Grom Witków 1:1
Włókniarz Głuszyca - Płomień Makowice 7:2
Sudety Dziećmorowice - Gwarek Wałbrzych 2:1
Zieloni Mrowiny - Jedlinianka Jedlina Zdrój 7:0
Granit Roztoka - LKS Bystrzyca Górna 6:1


9 września 2006 - Recital i nagrodzeni

Dziś wieczorem na deskach Świdnickiego Ośrodka Kultury z recitalem inaugurującym Sezon Kulturalny wystąpiła Edyta Geppert.
"Każdy jej występ jest doskonale wyreżyserowanym, misternym spektaklem. Żadna piosenka nie jest w nim przypadkowa, żadnej artystka nie śpiewa ot, tak sobie. Gdziekolwiek występuje, daje z siebie wszystko. Zupełnie jakby śpiewała ostatni raz w życiu, jakby akurat ta scena i ta widownia były jedyne, najważniejsze" tak trafnie podsumował występy piosenkarki jeden z dziennikarzy robiąc wywiad z Edytą Geppert.
Przed występem miało miejsce uroczyste wręczenie dorocznych nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które przyznał prezydent Świdnicy. W tym roku nagrody otrzymali - fotografik Andrzej Protasiuk i muzyk Jan Tomasz Adamus a wyróżnienie - Urszula Pawłowska.


9 września 2006 - Dni Świebodzic

Jutro już trzeci, ostatni dzień obchodzonych Dni Świebodzic.
Dzień zapowiada się wyjątkowo ciekawie.
Wystąpią między innymi zespoły - "VIVO 5", "DUO DANCE", "DUX", "REM", "CASANOVA", wcześniej odbędzie się pojedynek siłaczy "Strong - Man", ciekawie zapowiada się też walka pań na . . . - poduszki.
Gwiazdą wieczoru będzie znany wszystkim i lubiany - Kabaret OTTO.
Szczegółowy program - >>> zobacz


9 września 2006 - Pomoc w wyniku suszy

Do 15 października można składać wnioski o jednorazowy zasiłek celowy. Rada Ministrów 29 sierpnia przyjęła rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji programu pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy.
Pomoc zostanie udzielona w postaci jednorazowego zasiłku celowego, w wysokości 500 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni do 5 hektarów użytków rolnych, albo w wysokości 1000 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 5 hektarów użytków rolnych.
Dodatkowo kwota pomocy zostanie zwiększona o ekwiwalent 1 tony pszenicy - czyli o 392 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne, w którym utrzymuje się bydło, owce, kozy lub koniowate, jeżeli szkody w użytkach zielonych tego gospodarstwa spowodowane klęską suszy wynoszą powyżej 30 proc. Wysokość szkód będzie ustalał kierownik ośrodka pomocy społecznej, na podstawie protokołów oszacowania, przekazanych przez wojewodów. Pomoc będzie przysługiwała rodzinom, w których co najmniej jedna osoba jest rolnikiem, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wnioski można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. B. Głowackiego 4 w Świdnicy.


8 września 2006 - Nowy rok kulturalny

Ponad 350 uczniów z Jaworzyny Śląskiej i Pastuchowa obejrzało z okazji "Inauguracji Roku Kulturalnego 2006-2007" przepiękną baśń "Cudowna Lampa Alladyna" w wykonaniu teatru z Krakowa.
Dobry kontakt aktorów z młodymi widzami sprawił, że dzieci dobrze bawiły się podczas spektaklu.
Podobne spotkania teatralne odbywać się będą co dwa miesiące. Na taką formę edukacji teatralnej zapraszane będą dzieci z całej gminy. Udział w spotkaniach będzie bezpłatny.


8 września 2006 - Prasa

Dzisiaj w dziale "Prasa" dziennika, zamieszczony został drugi numer "Gońca Sudeckiego.
Kilka dni temu dodaliśmy kolejne pismo w tym dziale, jest to miesięcznik "Informator Gminy Strzegom".
W dalszym ciągu zapraszamy wszystkich wydawców gazet darmowych, gazet zakładowych, szkolnych itp ukazujących się regularnie do nadsyłania aktualnych wydań. Będziemy je zamieszczać. W ten sposób takie wydawnictwo dotrze do większego grona czytelników. >>> wyślij - czekamy.


8 września 2006 - Sprzątanie świata

W dniach 15 - 17 września w gminie Świdnica rozpocznie się ogólnopolska akcja ekologiczna "Sprzątanie świata - Polska 2006". Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
Tematem tegorocznej akcji jest selektywna zbiórka odpadów - jej wprowadzanie w naszych domach, miejscach pracy, gminie. Zachęcamy też do likwidowania dzikich wysypisk. Ale przede wszystkim przypominamy: wszystkie decyzje, jakie podejmuje każdy z nas mają wpływ na środowisko.
Do akcji zgłosiły się placówki oświatowe z terenu naszej Gminy. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica w ramach akcji porządkować będą tereny przyległe do szkół, świetlic wiejskich, przystanków autobusowych i innych miejsc publicznych. Urząd Gminy dokonał zakup worków i rękawic oraz zadba o zbiórkę zebranych odpadów.


8 września 2006 - Elżbieta Wiszniewska kandydatem

Na spotkaniu Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych oraz zaproszonych radnych, współpracujących w koalicji z forum podczas ostatniej kadencji, które odbyło się 7 września, wybrano kandydata na burmistrza Świebodzic. Będzie to Elżbieta Wiszniewska, dotychczasowa wiceburmistrz. Rekomendacji udzielił jej obecny burmistrz Jan Wysoczański.
"Przez szesnaście lat współpracowałem z Elżbietą Wiszniewską. To odpowiedzialny, doświadczony samorządowiec, osoba znana i lubiana w Świebodzicach, ciesząca się ogólnym szacunkiem. Myślę, że jest najlepszym kandydatem na to stanowisko. Osoba pani Eli będzie też gwarancją kontynuacji programu Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych, który popierany jest przez mieszkańców, o czym świadczą wyniki dotychczasowych wyborów" - komentuje swoją decyzję Jan Wysoczański. Nowa ordynacja uniemożliwia mu kandydowanie na stanowisko burmistrza. Chciałby, aby podjęte przez niego prace kontynuowała osoba mająca odpowiednią wiedzę i kompetencje. Burmistrz Wysoczański nie kryje, że jego ewentualnym kandydatem był wcześniej Paweł Ozga.
"To dobry samorządowiec, świetny organizator, brak mu jednak doświadczenia, które nabywa się z latami. Myślę że w przyszłości będzie mógł się ubiegać skutecznie o fotel burmistrza. Przewidywałem wcześniej, że będziemy nadal pracować razem i będę mógł go wesprzeć swoją wiedzą. Jednak przyjęta ordynacja jest bardziej restrykcyjna i nie mogę być pracownikiem Urzędu. Stąd postawiłem na doświadczenie, z pełnym przekonaniem, że Paweł Ozga wesprze Elżbietę Wiszniewską w zbliżającej się kampanii. Po wygranych - mam nadzieję - wyborach, na pewno zajmie odpowiedzialne stanowisko w samorządzie" - dodaje burmistrz. Jan Wysoczański zapowiada, że służyć będzie zawsze radą i pomocą swoim kolegom z forum.


8 września 2006 - Zaginiona

1 września około godziny 14 wyszła z domu i do dnia dzisiejszego nie powróciła - Helena Moczadło.
Rysopis: wiek 55 lat, waga 65kg. wzrost 155cm. w dniu zaginięcia ubrana była w spodnie sztruksowe koloru fioletowego, bluzę dresową koloru szarego i białe sportowe buty.
Funkcjonariusze KP w Żarowie proszą o kontakt osobę, która 1 września około godziny 15 rozmawiała z zaginioną, która prawdopodobnie zasłabła lub zemdlała. Zdjęcie zaginionej - >>> zobacz


7 września 2006 - Fotoradar na piratów drogowych

Prawie 130 tys. zł kosztował fotoradar, który miasto kupiło świdnickiej Straży Miejskiej. - Chcemy walczyć z piratami drogowymi, bo to oni stwarzają największe niebezpieczeństwo zarówno dla innych kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych. Mieszkańcy nie czują się bezpiecznie i chcą srogich kar dla piratów drogowych. My zaś chcemy, by ludzie czuli się bezpiecznie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, tłumacząc powody, dla których samorząd zakupił urządzenie. Urządzenie pozwala na rejestrację prędkości samochodów od 10 do 250 km/h. Pozwala nie tylko na identyfikację twarzy kierowcy i numeru rejestracyjnego auta. Za pomocą fotoradaru mogą być np. prowadzone statystyki natężenia ruchu.
- Fotoradar wyskalowaliśmy tak, by karani byli przede wszystkim kierowcy przekraczający prędkość o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. Oni stwarzają największe zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Piraci drogowi nie mają co namawiać strażników do przymykania oka, ponieważ urządzenie jest zabezpieczone w ten sposób, że zdjęć wykonanych nie da się wycofać - mówi Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.
Fotoradar będzie pracował na niemal wszystkich ulicach Świdnicy. - Jest to urządzenie przenośne, więc będziemy reagować na bieżącą sytuację. W pierwszej kolejności będziemy pilnować przestrzegania prędkości w okolicach szkół. Z fotoradarem będziemy pojawiać się również w miejscach, gdzie najczęściej kierowcy przekraczają prędkość np. przy ul. Wałbrzyskiej, Zamenhofa, Armii Krajowej, Wrocławskiej, Westerplatte, Riedla i wielu innych - wylicza komendant Rybak.
Do obsługi urządzenia do służby dołączyli dwaj nowi strażnicy. Potrzebne było również przystosowanie i specjalne zabezpieczenie pomieszczenia, gdzie obrabiana jest fotografia. Kierowcy, którzy zostaną zarejestrowani fotoradarem będą mogli zapłacić mandat w ciągu 30 dni. Gdy tego nie uczynią sprawa trafi do Sądu Grodzkiego. Wówczas brawurowa jazda może ich kosztować nie 500 zł, bo tyle wynosi najwyższy mandat, ale 5 tys. zł. Taką bowiem karę może orzec sąd.


7 września 2006 - Rajd Nikon

Ubiegłoroczni zwycięzcy, aktualnie czwarta załoga mistrzostw świata samochodów seryjnych, Leszek Kuzaj i Maciej Szczepaniak wystartują z numerem 1 w 7 Rajdzie Nikon. Dwójkę otrzymali wiceliderzy mistrzostw Europy, Michał Sołowow i Maciej Baran, a kolejne numery przyznano kierowcom z listy priorytetowej PZM - Tomaszowi Czopikowi, Michałowi Bębenkowi i Michałowi Kościuszce.
Do Nikona zgłosiło się 46 załóg, sześć zagranicznych. Na środę i czwartek zaplanowano zapoznanie z trasą. W piątek od 13.00 do 17.00 potrwają przejazdy 2,3-kilometrowego odcinka testowego Bielawa-Kietlice.
O 20.30 rozpocznie się honorowy start na rynku w Dzierżoniowie.


7 września 2006 - Pierwszy dzwonek

"Cieszę się, że początek nowego roku szkolnego mogę świętować razem z Wami. Niech ten rozpoczynający się rok szkolny, będzie lepszy od poprzedniego, a niepowodzenia, troski i rozczarowania krótkotrwałe i zrównoważone radością, powodzeniem i sukcesem". Słowa Dolnośląskiego Kuratora Oświaty - Beaty Pawłowicz - zainagurowały w Pszennie nowy rok szkolny w woj. dolnośląskim, a ponad 200 balonów uleciało w powietrze.
Dyrektor Departamentu ds. nauki dzieci i młodzieży MEN Pan Sylwester Cwynar w imieniu Ministra Edukacji Narodowej odczytał list z okazji rozpoczęcia roku, wręczył również prezent od ministra na ręce dyr. szkoły podstawowej T. Szarwaryna dla dzieci ze SP. im. M. Kopernika w Pszennie.
Nie lada wyzwanie przygotowała dla najlepszych uczniów Lidia Geringer de Oedenberg. Ufundowała wyjazd do Parlamentu Europejskiego dla najlepszego ucznia powyżej 14 roku życia ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Pszennie, który po I-szym semestrze roku szkolnego otrzyma najwyższą średnią ocen. Taka sama nagroda czeka dla najlepszego prymusa na zakończenie roku szkolnego.
W tym roku w gminie Świdnica 1936 dzieci usłyszało pierwszy dzwonek. W szkołach podstawowych będzie uczyć się 993 uczniów, w gimnazjach 736, a w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych 207 dzieci. W gminie funkcjonuje 7 szkół podstawowych, 3 gimnazja i 2 przedszkola. Do placówek oświatowych dowożonych jest 53% ogółu dzieci objętych edukacją. Gospodarzami uroczystości byli: - wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, oraz dyrektorzy: Przedszkola, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum w Pszennie - placówek, które tworzą w miejscowości tak zwane centrum oświatowe.


7 września 2006 - Sesja Rady Powiatu

Pierwsza po przerwie wakacyjnej sesja Rady Powiatu odbędzie się 13 września o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Tematem przewodnim sesji będzie omówienie sytuacji na rynku pracy w Powiecie Świdnickim w ciągu ostatnich czterech lat. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Kondrat Jabłoński przedstawi jakie działania zostały podjęte w celu przeciwdziałania zjawisku bezrobocia w tym okresie. Radni wysłuchają również informacji na temat stanu środowiska na terenie naszego powiatu oraz stopnia zanieczyszczenia gleb na obszarach bezpośrednio zagrożonych zanieczyszczeniami w powiecie. Po tej części sesji kończącej się złożeniem interpelacji i zapytań przez Radnych, podejmą oni uchwałę m.in. w sprawie zobowiązania Zarządu Powiatu do podjęcia działań zmierzających do dokonania zakupu tomografu komputerowego i angiografu.
-"Coroczne zbyt niskie środki finansowe przeznaczone w ramach kontraktu wojewódzkiego na realizację Szpitala "Latawiec" uniemożliwiają zakup tomografu i angiografu ze środków bieżących. Ponadto priorytetem na tą chwilę jest jak najszybsze przeniesienie oddziałów ze szpitala przy ul. Westerplatte. Przy tym tempie finansowania inwestycji zakup tego sprzętu ponownie zostałby odłożony w czasie." - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia w starostwie.
Szpital "Latawiec" posiada ogromny potencjał. Zakup specjalistycznej aparatury pozwoli na lepsze jego wykorzystanie a w rezultacie jest szansa na zakontraktowanie w Dolnośląskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowych procedur medycznych wykonywanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pododdziale udarowym i oddziale kardiologicznym. Koszty zakupu sprzętu są niebagatelne, szacuje się je na poziomie 6-8 mln zł.


7 września 2006 - Nowe Centrum Żarowa

30 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się spotkanie Lilli Gruntkowskiej Burmistrz Miasta Żarów i Anny Kalinowskiej architekta Urzędu Miejskiego z przedstawicielem Przedsiębiorstwa Projektowo - Wykonawczego pro - Art. KONOPKA s.c. - Kierownikiem Biura Projektowego Andrzejem Krasińskim. Spotkanie dotyczyło projektu nowego centrum Żarowa.
Obecnie przygotowywany jest program "centrum miasta", który zakłada rondo w centralnej części. Powstanie ronda sprowokuje rewitalizację głównej ulicy Armii Krajowej. Tegoroczne Dni Żarowa pokazały, że może to być realny i akceptowalny przez mieszkańców pomysł. Dzięki realizacji obwodnicy Żarowa za najdalej 3 lata centrum naszego miasta będzie odciążone od ruchu ciężkich samochodów. Wtedy będzie możliwość zamknięcia części ul. Armii Krajowej (od ronda do sali widowiskowo - sportowej) i stworzenie deptaku. Zależy nam również na uporządkowaniu terenu wokół dworca kolejowego, zmodernizowane zostanie przejście podziemne, uporządkowany zostanie teren, na którym obecnie stoją pawilony handlowe. Opracowany zostanie również remont targowiska miejskiego. W związku z planowanym przejęciem terenów kolejowych, nową funkcję będą pełniły budynki przejęte od PKP. Firma Pro-Art Konopka s.c przygotuje koncepcję zagospodarowania terenu dworca, centrum miasta wraz z zamkniętą częścią ul. Armii Krajowej.
Projektanci przedstawią rzut z dokładnym opisem i wizualizację całego pomysłu. Projekt zostanie zaprezentowany na wielkich planszach w centrum miasta i przedstawiony w prasie, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy mogli się z nim zapoznać i wnieść ewentualne uwagi.


7 września 2006 - Inauguracja kulturalna

Recital Edyty Geppert uświetni Inaugurację Sezonu Kulturalnego 2006/2007 w Świdnicy, która odbędzie się 9 września.
W trakcie uroczystości wręczone zostaną doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W tym roku nagrody otrzymają - fotografik Andrzej Protasiuk i muzyk Jan Tomasz Adamus.
Do wstępu na Inaugurację w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będą upoważniały zaproszenia.
Dla mieszkańców zainteresowanych uczestnictwem w uroczystości przewidziano kilkadziesiąt zaproszeń. Można je odbierać w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury.


7 września 2006 - Wycieczka do Kalwarii

Klub "Herbatka" przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej organizuje dwudniową wycieczkę autokarową do Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego w terminie 22 i 23 września.
Wyjazd z Jaworzyny Śląskiej o godzinie 4:00. Koszt wycieczki: 95zł od osoby z ubezpieczeniem i noclegiem w Kalwarii.
Chętni zapisywać się mogą na spotkaniach Klubu "Herbatka" w poniedziałki i czwartki w godz. 8:00-11:00 w sali nr 6 ośrodka kultury lub telefonicznie tel. 074/85-84-136.


7 września 2006 - Szansa na zdobycie atrakcyjnego zawodu

Dobra informacja dla osób, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje i nie boją się wyzwań. Zapraszamy na szkolenie realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Skierowane jest ono m.in. do pielęgniarek, osób zarejestrowanych jako bezrobotne przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące, pracowników przemysłów i sektorów zagrożonych utratą pracy z powodów restrukturyzacyjnych, którzy chcieliby zdobyte umiejętności wykorzystać podczas pracy z osobami starszymi i schorowanymi - informuje sekretarz gminy Sabina Cebula. Ukończenie szkolenia pozwala na uzyskanie Europejskiego Certyfikatu, który upoważnia do podjęcia pracy poza granicami naszego kraju. Stwarza to duże możliwości rozwojowe i finansowe osobom, które zdecydują się na wzięcie w nim udziału.
Szkolenie obejmuje język angielski lub niemiecki - 122 godziny, ćwiczenia w ramach opieki nad osobami starszymi - 151 godzin, umiejętność poruszania się po rynku pracy - z elementami zakładania własnej działalności gospodarczej - 61 godzin.
Szczegółowe informacje oraz zapisy w Gminnym Centrum Informacji. Strzegom, Rynek 38, tel. 074 856 05 26 lub 074 856 05 29, zgłoszenia przyjmowane będą do 14 września.


7 września 2006 - MDK zapisuje

W Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy trwaja zapisy do różnorodnego rodzaju kół zainteresowań. Uczestnicząc w zajęciach rozwiniesz swoje pasje i umiejętności.
Zapisy trwają przez cały wrzesień od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00 w siedzibie MDK przy ulicy Nauczycielskiej 2,
telefon 074/8513330, e-mail - mdkswidnica@poczta.onet.pl.
Pełna lista proponowanych zajęć - >>> zobacz


7 września 2006 - Usuwanie skutków powodzi

29 sierpnia Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów odebrała z rąk Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Solocha promesę dotacji na likwidację szkód powodzi w kwocie 500 tys. zł. W ramach dotacji można wyremontować lub odbudować obiekty komunalnej infrastruktury technicznej, które ucierpiały w wyniku ostatniej powodzi. Gmina będzie musiała przedstawić rozliczenia wykonanych zadań i sprawozdania z wydatkowania środków rządowych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że z otrzymanej dotacji na wykonanie danego zadania można przeznaczyć 80% jego kosztów. Oznacza to, że 20% gmina będzie musiała zapewnić sama.
Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów powiedziała, że otrzymane z ministerstwa pieniądze będą przeznaczone w pierwszej kolejności na przebudowę kanalizacji przy ul. Rybackiej, na remonty dachów budynków komunalnych oraz na odbudowę dwóch przepustów i zniszczonych komunikacyjnych miejsc.
To oczywiste, że otrzymane środki nie pokryją strat jakie poniosła Gmina Żarów w czasie sierpniowej powodzi. Przypominam, że wyniosły one ponad 7 mln. zł, otrzymana dotacja pozwala na wykonanie najpilniejszych prac. Ponieważ pozostałe zniszczenia również muszą zostać naprawione będziemy starać się o środki finansowe z innych źródeł. Złożymy wniosek o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możemy liczyć na 50% pokrycie kosztów wykonanych przez nas prac. Wszelkie pojawiające się możliwości pozyskania środków finansowych na usuwanie skutków powodzi, będziemy wykorzystywać, zależy nam, aby przed nadejściem zimy wykonać jak najwięcej prac naprawczych. Jednym z priorytetów będzie uzyskanie środków z UE na likwidację skutków powodzi i zapobieganie klęskom żywiołowym.


7 września 2006 - Posiedzenie Rady Gminy

Rada Gminy Dobromierz obradowała po raz pięćdziesiąty pierwszy. Kluczowym punktem obrad była informacja z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2006 roku.
Rada dokonała zmian w budżecie gminy Dobromierz oraz zmian w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym polegających na zmniejszeniu środków zaplanowanych na realizację takich zadań jak: termomodernizacja budynku Urzędu Gminy, remont nawierzchni drogi od ul. Świdnickiej w kierunku rzeki w Dobromierzu oraz przesunięciu środków na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania: remont połączony z modernizacją GOKSiR.
Przyjęto nowe rozwiązania dotyczące procedury uchwalania budżetu gminy, rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących projektowi budżetu.
Na wniosek osób zainteresowanych, wyrażono zgodę na przystąpienie do sporządzenia zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla obszarów położonych w obrębie Roztoki dz. nr 173 i 182/1. Zakończono także procedurę związaną ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla działki nr 546 w Jugowej. Ostatecznie zamknięto też proces związany z uchwaleniem planu urządzeniowo-rolnego Gminy Dobromierz.
W trakcie sesji miały też miejsce uroczyste podziękowania za wieloletnią pracę na Posterunku Policji w Dobromierzu skierowane do Pana Tadeusza Malechy w związku z jego przejściem na emeryturę.


7 września 2006 - Zmiany w kościele

31 sierpnia w kościele parafialnym w Pastuchowie miała miejsce Konferencja Dekanatu Strzegomskiego i ostatnia msza św. odprawiona przez Księdza Zenona Bocheńskiego, który, decyzją Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca, został odwołany ze stanowiska proboszcza parafii św. Barbary w Pastuchowie i ustanowiony proboszczem parafii Świętych Ap. Piotra i Pawła w Długopolu Górnym, dek. Międzylesie. Pożegnaliśmy tym samym wieloletniego duszpasterza parafii w Pastuchowie, który swą posługę kapłańską sprawował tam przez ponad 11 lat, zdobywając nie tylko zaufanie, ale i przyjaźń wiernych. Ksiądz Bocheński był również oddanym współpracownikiem Gminy Jaworzyna Śląska. W pożegnalnej mszy św. uczestniczyli mieszkańcy wsi Pastuchów i zaproszeni goście. Władze Gminy Jaworzyna Śląska reprezentowała Pani Natalia Kita - zastępca Burmistrza Miasta Jaworzyna Śląska. Od 1 września 2006 r. parafia w Pastuchowie ma nowego proboszcza. Jest nim Ksiądz Doktor Władysław Terpiłowski.


6 września 2006 - Dni Świebodzic

W dniach 8-10 września odbędą się w Świebodzicach "XIV Dni Świebodzic". Większość imprez odbywać się będzie w Klubie Reklan oraz na stadionie sportowym OSiR przy ulicy Rekreacyjnej.
Podczas tych dni odbędzie się wiele imprez w czasie, których okazję do zaprezentowania się będą miały świebodzickie przedszkola i szkoły.
Odbędą się też konkursy i turnieje sportowe miedzy innymi Strong Man, interesująco zapowiada się również walka pań na poduszki. Jak zwykle wiele koncertów muzycznych a obchodów zakończy występujący w roli gwiazdy - Kabaret Ot-To. Szczegółowy program - >>> zobacz


6 września 2006 - Pamiętajmy o tym, co się tutaj stało

- Dobrze, że pamiętacie o tym miejscu wielkiego poniżenia człowieka, ale i miejscu, gdzie się okazywała moc ducha ludzkiego - tymi słowami Jana Pawła II (Legnica, 1997 r.) zwrócił się do zgromadzonych w Gross - Rosen z okazji 67. Rocznicy Agresji na Polskę kustosz strzegomskiej bazyliki - prałat Stanisław Siwiec. W niedzielne południe 3 września przy mauzoleum na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross - Rosen zgromadzili się byli więźniowie, kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo, młodzież szkolna, harcerze oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli złożyć hołd i cześć pomordowanym w tym miejscu kaźni.
Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od odprawienia uroczystej mszy św. polowej, której przewodniczył biskup świdnicki Ignacy Dec. W homilii zwrócił uwagę m. in. na genezę totalitaryzmów i zaznaczył, że rozpoczęły się one od złego myślenia ich przywódców. - Złe myślenie miało swoje reperkusje w złym mówieniu, a to z kolei wpływało na złe działanie - mówił ks. biskup. - Dlatego tak ważne jest dobre myślenie, dobre mówienie i dobre działanie. Biskup Ignacy Dec przywołał również obraz z przeszłości, dokładnie z 1944 r. z miejscowości Markowa, w której niemieccy żandarmi rozstrzelali polską rodzine Ulmów, która ukrywała Żydów. To jeszcze bardziej uświadomiło wszystkim zgromadzonym tragizm i cierpienie milionów ludzi w tamtych czasach.
Po zakończeniu mszy św. miały miejsce okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także byłego więźnia Jana Brodziaka. Istotnym punktem był Apel Poległych, który wypowiedzieli harcerze. Ostatnim akordem niedzielnych obchodów było złożenie wieńców i wiązanek przed mauzoleum przez poszczególne delegacje. Organizatorami uroczystości było Towarzystwo Opieki nad Byłym Obozem Koncentracyjnym Gross-Rosen, Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Odbywały się pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, starosty powiatu świdnickiego Jacka Wajsa oraz burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.


6 września 2006 - "Tour de Pologne" - będą utrudnienia

Trasa wyścigu kolarskiego "Tour de Pologne" będzie wiodła w Świdnicy przez ok. 10 km dróg, dlatego w piątek, 8 września, duże utrudnienia czekają na kierowców samochodów oraz pasażerów komunikacji zbiorowej w całym mieście. Cała trasa wyścigu będzie wyłączona z ruchu od godz. 12.00 do 13.00. Zmieniona organizacja ruchu zostanie wprowadzona na pl. Grunwaldzkim. Już od godz. 9.30 do 14.30 wyłączony zostanie fragment placu - odcinek od ulicy Żeromskiego do Wałbrzyskiej (w rejonie obecnych przystanków autobusowych). Przystanki komunikacji miejskiej zostaną przeniesione w okolice dworca PKP Świdnica Miasto. W rejonie tym będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się dla pozostałych pojazdów. Ponadto zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Komunardów (odcinek od ul. Muzealnej do Księcia Bolko), a także na całym odcinku ul. Ofiar Oświęcimskich. Zmiany nastąpią w kursowaniu autobusów MPK linii nr 4, 10, 11, 12, 16, 30, 60 w godz. 11.25-13.20. Szczegółowe informacje będą dostępne w autobusach. Odwołane zostaną następujące kursy:
Linia nr 5 - kurs o godz. 12.20 z ul. Kopernika,
Linia nr 6 - kurs o godz. 11.40 z ul. Inżynierskiej, 12.05 i 12.35 z ul. Kopernika oraz 12.00, 12.17, 12.45 z ul. Emilii Plater,
Linia nr 8 - kurs o godz. 11.52 z ul. Strzelińskiej i 12.23 z ul. Prądzyńskiego,
Linia nr 20 - kurs o godz. 12.05 z ul. Prądzyńskiego i 12.41 z ul. Śląskiej,
Linia nr 22 - kurs o godz. 11.50 z ul. Emilii Plater i 12.30 z ul. Leśnej,
linia nr 41 - Kurs 12.36 z pl. św. Małgorzaty do Kątek.
W pilnowaniu porządku i zabezpieczaniu trasy oprócz wspomnianych służb mundurowych będzie uczestniczyć Ochotnicza Straż Pożarna i harcerze. Organizatorzy będą ubrani w odblaskowe kamizelki. Prosimy o stosowanie się do ich poleceń, co pozwoli na sprawniejszą i bezpieczniejszą organizację Premii Lotnej. Mapa wyścigu - >>> zobacz


6 września 2006 - "Rodzina Kultur"

Samorządowy Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej po raz kolejny ogłosił konkurs plastyczny pn. "Rodzina Kultur". Jest to jedna z dwóch imprez, które proponuje Jaworzyna Śląska podczas obchodów Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie szkół artystycznych w Czechach oraz szkół na Dolnym Śląsku.
W poprzednim roku na konkurs nadesłano blisko 300 prac z terenu dolnośląskiego oraz Pragi i Teplic n/Metuji. Regulamin konkursu - >>> zobacz. Termin nadsyłania prac upływa 30 września.


6 września 2006 - 67 rocznica

W minioną niedzielę 3 września, obchodziliśmy w naszej gminie 67 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W obchodach 67 rocznicę wybuchu II wojny światowej w Gminie Dobromierz uczestniczyli przedstawiciele Gminnego Koła Związku Kombatantów RP z pocztem sztandarowym, władze gminy - Wójt Maria Jaworska, Przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Nitarska, radni oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.
W kościele pw. Piotra i Pawła w Dobromierzu została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca żołnierzy poległych podczas wojny. Ksiądz Jan Gargasewicz odprawił mszę w intencji wszystkich żołnierzy poległych na wojnie i zmarłych kombatantów, modlił się także o zdrowie i potrzebne łaski dla tych uczestników wojny, którzy są jeszcze wśród nas. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem zespół "Dobromierzanie".
Po mszy kombatanci spotkali się w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie przy lampce szampana wspólnie z zespołem śpiewali pieśni wojskowe i patriotyczne oraz dzielili się swoimi wspomnieniami.


6 września 2006 - Podziękowania

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic składa wyrazy podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w pracę Świdnickiego Banku Żywności, który dostarcza żywność członkom Stowarzyszenia będącym z różnych przyczyn w trudnej sytuacji materialnej. Stowarzyszenie pozyskało w tym roku dla osób potrzebujących ponad 8 ton żywności jak kasza, mleko, mąka, makaron, ryż, ser żółty i topiony a także odżywki dla dzieci. Zarząd Stowarzyszenia dziękuje swoim wolontariuszom, którzy pomagają w transporcie, załadunku i rozładunku żywności. Wyrazy podziękowania kierujemy do Zarządu i Pracowników Świdnickiego Banku Żywności a także do Pensjonariuszy Schroniska Brata Alberta w Świdnicy, którzy niosą bezinteresownie z potrzeby serca pomoc wszystkim organizacjom korzystającym ze wsparcia Banku.
Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


6 września 2006 - Pierwszy dzwonek

W poniedziałek dla blisko 3 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół średnich w gminie Strzegom zabrzmiał pierwszy dzwonek.
Pierwszy dzień szkoły, to zawsze wielkie przeżycie. Największe jednak dla tych najmłodszych. W tym roku w naszej gminie po raz pierwszy w szkolnych ławkach zasiadło około 260 siedmiolatków. Odświętnie ubrani w towarzystwie rodziców przybyli na msze św., by poświęcić tornistry. Następnie wraz z innymi uczniami udali się na uroczyste apele do swoich szkół. Podczas jednego z nich burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz życzył wszystkim uczniom wspaniałej przygody z nauką, sukcesów na polu edukacyjnym, a także jak najmniej kłopotów i jak najwięcej radości.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego gospodarzem przekształconej PSP w Rogoźnicy zostało stowarzyszenie "Mała Szkoła". - Mała szkoła będzie funkcjonowała, tak jak inne placówki oświatowe, z tą różnicą, że uczęszcza do niej mniej uczniów niż do innych szkół, natomiast odpowiedzialność za jej prowadzenie w ogromnym stopniu spoczywa w rękach rodziców. Władze gminne oraz lokalna społeczność również nie pozostają obojętni na działalność naszej szkoły i oferują nam swoją pomoc - powiedziała dyrektorka Danuta Dzikowska. Mieszkańcy Rogoźnicy zadowoleni są z tego, że szkoła po przekształceniu wciąż będzie miejscem nie tylko nauki, ale także ośrodkiem życia kulturalnego i społecznego, jak to na wsi bywa.


5 września 2006 - "Tour de Pologne" - imprezy towarzyszące

Premia lotna wyścigu kolarskiego "Tour de Pologne" już w najbliższy piątek, 8 września około godziny 12.42. Jednak na placu Grunwaldzkim warto się pojawić już dwie godziny wcześniej.
Dla wszystkich zainteresowanych zmaganiami kolarzy, w miejscu Premii lotnej, wystąpią: grupa teatralna z Legnicy, zespoły działające przy Młodzieżowym Domu Kultury, a także tancerze brake dance.
Przewidziano również pokazy rowerzystów. Tuż po kolarzach zaplanowano przejazd motocyklistów ze świdnickiego klubu "Red Reider". Atrakcji nie zabraknie dla dzieci ze szkół podstawowych, które wezmą udział w konkursie rysunków na placu przy ul. Łukowej.


5 września 2006 - Otrzymają nagrody

Zarząd Powiatu podjął decyzję o ufundowaniu nagród rzeczowych dla 40 najbardziej wyróżniających się strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych działających w Powiecie Świdnickim. "Postanowiliśmy nagrodzić strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych za pełną podziwu postawę, a szczególnie za pełne zaangażowanie i pomoc mieszkańcom podczas tegorocznej powodzi." - mówił starosta Jacek Wajs.
"W dzisiejszych czasach profesja ochotniczego pożarnictwa jest swoistym fenomenem społecznym. Siłą Ochotniczych Straży Pożarnych jest to, że są to organizacje w pełni dobrowolne, oparte na inicjatywie społecznej. Ludzi, którzy w nich działają łączy troska o obronę wspólnego dobra przed żywiołem, głębokiego poczucia poświęcenia " - wyjaśniał Ryszard Wikliński, Prezes Zarządu Powiatowego OSP w Świdnicy.
Lista strażaków, którzy zostaną nagrodzeni, zostanie przedstawiona przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Oddział Powiatowy w Świdnicy już niebawem. Z budżetu powiatu dofinansujemy również organizację uroczystego Zjazdu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Świdnicy. W uroczystościach weźmie udział ok. 100 osób w tym delegaci 6 oddziałów gminnych i miejsko-gminnych reprezentujących ponad 50 jednostek OSP działających w powiecie. Na ten cel przekażemy kwotę 1000 zł. Dodatkowo Zarząd Powiatu zdecydował przyznać nagrody dla zwycięzców zawodów sportowo-pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych. Nagrody otrzymają zwycięzcy czterech kategorii wiekowych: chłopcy i dziewczęta w wieku 12-15 lat oraz chłopcy i dziewczęta w wieku 15-18 lat. Zawody odbędą się już 23 września w Świdnicy. Zakwalifikowało się do nich 35 drużyn w 6 kategoriach wiekowych. Zawody organizowane są już po raz czwarty.


5 września 2006 - Pielgrzymka

2 września członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic po raz czwarty uczestniczyli w wielkim wydarzeniu duchowym jakim była Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa.
Była to VII zorganizowana przez Diecezję Legnicką Pielgrzymka, która jak zwykle zgromadziła w Sanktuarium Maryjnym kilka tysięcy wiernych - w ogromnej większości były to osoby niepełnosprawne, które z wielkim wzruszeniem i entuzjazmem uczestniczyły we Mszy Świętej.
Biskup Legnicki zadbał nie tylko o sacrum, przygotował dla Pielgrzymów w Krzeszowie wiele atrakcji, tym razem były to występy orkiestr i zespołów a także spektakl plenerowy Teatru Piotruś Pan z Wrocławia pt. " Kolorowa karawana". Członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej wyrażają swoje podziękowania wszystkim Tym osobom dzięki którym tak wielkie przedsięwzięcie organizacyjne mogło się udać i już dziś deklarują swój udział w kolejnej pielgrzymce.


5 września 2006 - "Mamoniowa Jesień"

Schronisko Turystyczne "Orzeł" i Klub Filmowy im. inż. Mamonia mają zaszczyt zaprosić wszystkich entuzjastów sztuki filmowej w Góry Sowie na trzecią edycję festiwalu polskich filmów dokumentalnych: "Mamoniowa Jesień" 8-10 września 2006 roku.
W programie tegorocznego festiwalu można znaleźć oprócz kronik i perełek polskiego dokumentu z okresu PRL'u również prezentacje filmów zrealizowanych przez studentów Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, materiały firmowane przez Film Forum - OFF Publicystyka 2006, Filmowcy oraz filmy dokumentalne udostępnione przez Telewizję Kino Polska.
Program podzielony jest na dwa główne bloki:
- "dzienny" gdzie będą prezentowane prace młodych dokumentalistów wewnątrz schroniska,
- "nocny" na który składać się będą filmy dokumentalne z okresu PRL'u, wyświetlane w plenerze.
Podczas trwania festiwalu przewidziane są imprezy towarzyszące prezentujące Góry Sowie i atrakcje turystyczne regionu. Wstęp bezpłatny!
Więcej informacji - >>> zobacz


5 września 2006 - Odznaczeni

27 sierpnia osobom, które w sposób szczególny wyróżniły się w swojej działalności na rzecz wsi i środowiska wiejskiego, przyznane zostały honorowe odznaki - "Zasłużony dla Rolnictwa".
Na wniosek Burmistrza Jaworzyny Śląskiej odznaczenia zostały nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystego wręczenia dokonali Burmistrz Miasta Halina Dydycz i Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chęcik To szczególne wyróżnienie otrzymało 26 osób - Halina Janik, Ryszard Sołtys, Stanisław Gaura, Józef Chodurek, Władysław Pitura, Jan Kowrach, Stefan Piasecki, Czesław Dzikuć, Mirosław Malinowski, Leszek Piasecki, Daniel Malinowski, Adam Hajducki, Jerzy Rzezała, Kazimierz Galicki, Adam Rybka, Zygmunt Pospiszyl, Leszek Gnatowski, Andrzej Rzepecki, Kazimierz Prymula, Tadeusz Gnela , Radosław Mentel, Gerard Prymula, Roman Pająk, Stanisława Malina, Jadwiga Kruźlak, Tadeusz Duśko.


5 września 2006 - Podziękują za to, co ocalało

Dożynki w gminie Strzegom jednak się odbędą. Taką decyzję podjęli sołtysi wraz z przedstawicielami komitetów organizacyjnych dożynek na specjalnie zwołanej naradzie, która odbyła się w dniu 30 sierpnia.
Z uwagi na niekorzystne warunki meteorologiczne (upały i długotrwałe deszcze) jakie występowały w okresie lipca i sierpnia organizacja dożynek w gminie Strzegom stała pod znakiem zapytania. Jednakże mimo poniesionych strat wszyscy byli zgodni - dożynki powinny się odbyć. - To okazja nie tylko do świętowania - mówił burmistrz Strzegomia - To dobry czas, by spotkać się i porozmawiać o tym, co miało miejsce, a jednocześnie podziękować za to, co udało się zebrać. Obchody święta plonów to także wyraz szacunku dla rolników i ich ciężkiej pracy. Nie wyobrażam sobie, że miałoby ich nie być. Podobne zdanie na ten temat miała reszta zgromadzonych.
Wszyscy byli również zgodni co do formy ich obchodów. - W takiej sytuacji jak ta, należy położyć nacisk szczególnie na ceremoniał mszalny i to co z nim związane, a w mniejszym stopniu skupić się na części artystycznej dożynek - podkreślał zastępca burmistrza.
Dożynki Diecezjalne odbędą się w dniu 10 września w Stanowicach, a Dożynki Gminne tydzień później w Jaroszowie.


4 września 2006 - Dzień Dolnego Śląska

Wczoraj na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice odbyły się prezentacje samorządów z okazji Dnia Dolnego Śląska. Stoiska promocyjne pokazało 35 gmin i powiatów z Województwa Dolnośląskiego.
Stoisko Gminy Żarów nawiązywało do haseł zawartych w naszym logu: otwartość, nowoczesność, historia, zobrazowanych zdjęciami. Zaprezentowaliśmy też rękodzieło naszych artystów, książkę o Gminie Żarów i filmy z naszych gminnych wydarzeń. Odwiedzający nas goście z zainteresowaniem oglądali zdjęcia Żarowa, gratulowali nowoczesnego gimnazjum, porównywali zdjęcia starych żarowskich zakładów z nowoczesnymi, znajdującymi się w naszej podstrefie ekonomicznej. Kobiety, podziwiały haftowane obrazy Pani Jadwigi Rypan z Krukowa. Wiele osób zadeklarowało, że niedługo odwiedzi naszą gminę.
Wszystkie uczestniczące w prezentacjach samorządy otrzymały podziękowania za udział w obchodach Dnia Dolnego Śląska od Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pawła Wróblewskiego. W tym dniu odbyła się również najważniejsza gonitwa sezonu Derby, rozegrana też została gonitwa o Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego.


4 września 2006 - Red Rider i Motor Festiwal

W dniach 8-10 września już po raz drugi w naszym powiecie odbędzie się niecodzienna impreza - "II Motor Festiwal 2006", zorganizowana przez świdnicki klub motocyklowy Red Rider. Współorganizatorem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy. - "Podczas trzydniowego pobytu motocyklistów w naszym mieście mieszkańcy Świdnicy będą mogli obejrzeć ekstremalne popisy motorowe, przyjrzeć się naszym maszynom a także zobaczyć prawie kaskaderskie akrobacje gościa specjalnego pokazów - Pavla Hanzlika." - mówi Wiesław Siejka, członek klubu motocyklowego.
W programie Festiwalu oprócz parady ulicami miasta i pokazów jazdy ekstremalnej, na terenie zlotowiska (teren OSIR-u w Świdnicy) odbędą się konkursy oraz występy i koncerty zespołów: Zakaz Wjazdu, Zero Procent, Czarne Chmury i wielu innych.
Cena wjazdu na zlot wynosi 35 zł od motocykla. W cenę biletu wliczono ciepły posiłek, znaczek okolicznościowy oraz bilet wstępu do świdnickich muzeów. Pokazy jazdy ekstremalnej i parada dla mieszkańców powiatu są bezpłatne.


4 września 2006 - Eljot gwiazdą wieczoru

Eljot - zespół powstał w maju 2001 roku. Jego członkami są profesjonalni muzycy, znani weterani świebodzickiej sceny muzycznej.
Założycielem i managerem grupy jest - od początku jej powstania - Leszek Jakuszczonek (nazwa zespołu pochodzi od inicjałów jego założyciela L.J.). Formacja prezentuje styl rockowy oparty w większości na własnych utworach.
W repertuarze zespołu znaleźć można także znane polskie covery z własną aranżacją. Występowali w dziesiatkach miejscowości w kraju.
W najbliższym czasie (10 września)) wystąpią w Gubinie na Lubuskich Dniach Kultury Alternatywnej gdzie będą gwiazdą festiwalu. Więcej informacji o zespole - . . . czytaj więcej


4 września 2006 - IV Sowiogórski Festiwal Techniki

9 września rozpoczyna się IV Sowiogórski Festiwal Techniki. Festiwal potrwa do 12 września.
W tych dniach odbędzie się wiele apotkań, wykładów, sesji naukowych, będą pokazy multimedialne a także koncerty zespołów.
Imprezy festiwalowe odbywają się w Wałbrzychu, Świdnicy, Dzierżoniowie, Bielawie, Nowej Rudzie i Walimu.
W przeciwieństwie do lat poprzednich impreza w Świdnicy będzie skromna, sprowadzi się do spotkania w Domu Technika w Baszcie w godzinach 8.30-11.00.


3 września 2006 - 350 lat Kościoła Pokoju

Dzisiaj odbyła się w Kościele Pokoju konferencja prasowa poświęcona obchodom 350 - lecia położenia kamienia węgielnego pod budowę Kościoła Pokoju w Świdnicy, obchodom pod nazwą "Wojna i Pokój".
W trakcie trzech dni - 6-8 października, odbędą się między innymi: sesje naukowe, koncerty, widowiska historyczne. Całość zakończona zostanie nabożeństwem ekumenicznym w Kościele Pokoju połączonym z koncertem organowym.
Szczegółowy program obchodów - >>> zobacz.
>>> zobacz też zdjęcia z dzisiejszej konferencji podczas, której zaprezentowano oddział żołnierzy w mundurach historycznych oddający strzał z działa oraz salwę z muszkietów.


3 września 2006 - Rusza Ronal Cup

Rusza II edycja Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej Ronal Cup.
Zapraszamy drużyny biorących udział w I edycji oraz wszystkich chętnych do udziału w rozgrywkach sezonu 2006/2007 na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w hali OSiR na osiedlu Zawiszów w 27 września o godzinie 20.00.
Szczegółowe informacje u organizatorów rozgrywek pod nr telefonów 605-251-480 oraz 605-251-430


3 września 2006 - Nie błyszczą

Dzisiaj, w szóstej kolejce spotkań czwartej ligi piłkarskiej, obie drużyny z powiatu doznały porażek.
Prochowiczanka Prochowice pokonała Polonię/Spartę Świdnica 2:0.
A grający na własnym boisku AKS Strzegom przegrał z Nysą Zgorzelec 1:3.


3 września 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej, jedynie zespół Stali Świdnica odniósł zwycięstwo pokonując Piast Nowa Ruda 3:0.
W Stroniu Śląskim tamtejszy Kryształ zwyciężył Victorię Świebodzice 1:0.
Polonia-Sparta II Świdnica przegrała z Włókniarzem Kudowa Zdrój 3:6.


3 września 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Victoria Świebodzice - Karolina Jaworzyna Śląska 1:3
Skalnik Czarny Bór - Sudety Dziećmorowice 2:3
Unia Jaroszów - Zieloni Mrowiny 2:1
Grom Witków - Górnik Boguszów Gorce 4:1
Płomień Makowice - Zjednoczeni Zarów 2:4
Gwarek Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 1:3
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Granit Roztoka 1:2
LZS Bystrzyca Górna - Juventur Wałbrzych 1:1


3 września 2006 - 60 - lat LZS

Dzisiaj na obiektach sportowych w Mokrzeszowie odbyły się uroczyste obchody 60-lecia Ludowych Zespołów Sportowych ziemi świdnickiej. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele samorządów - Henryk Radkowski, Ryszard Lech, Piotr Rostkowski, Jacek Zamirski, Jan Studziński, Wiesław Jasiński, działacze i sympatycy ludowych zespołów sportowych ziemi świdnickiej.
Uroczystość rozpoczęła się wręczeniem odznaczeń i wyróżnień dla działaczy ludowych zespołów sportowych. Następnie zaprezenowały się zespoły artystyczne z gminy Świdnica: Alebabki, Pląs, Plus, oraz zespół Mokrzeszów. W trakcie uroczystości odbyły się zabawy sportowe dla dzieci, wystawa prac rękodzielnictwa, całość zakończyła się zabawą na wolnym powietrzu. Z okazji 60-lecia LZS wręczone zostały odznaczenia - >>> zobacz listę.


2 września 2006 - Świdnica w okresie międzywojennym

Wojna jak zawsze negatywnie wpływała na rozwój miast i państw; wywierała ogromną presję na życie codzienne, przez co na dalszy plan spychano dotychczasowe życie miejskie. Przede wszystkim wymogiem zbrojnego powstania było zasilenie szeregów wojska świeżymi siłami - rekrutami. Koszary, które dotychczas świeciły pustkami, wkrótce zapełniały się ponownie przyszłymi żołnierzami.
Sale, szkoły i poza tym odpowiednie budynki przygotowywano na potrzeby lazaretu. Zbliżający się kryzys dawał o sobie znać szczególnie w niemieckiej gospodarce. Z półek sklepowych znikała obfitość towarów. Artykuły spożywcze zaczęto racjonować, wprowadzono system kartkowy.. .
To fragment tekstu autorstwa Tomasza Grudzińskiego jaki zamieściliśmy dziś w dziale historia. Zachęcamy do przeczytania


2 września 2006 - Inauguracja kulturalna

Recital Edyty Geppert uświetni Inaugurację Sezonu Kulturalnego 2006/2007 w Świdnicy, która odbędzie się 9 września.
W trakcie uroczystości wręczone zostaną doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W tym roku nagrody otrzymają - fotografik Andrzej Protasiuk i muzyk Jan Tomasz Adamus.
Do wstępu na Inaugurację w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będą upoważniały zaproszenia.
Dla mieszkańców zainteresowanych uczestnictwem w uroczystości przewidziano kilkadziesiąt zaproszeń. Można je odbierać w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury.


2 września 2006 - Wnioski po stypendia do 15 września

W połowie września upływa termin składania wniosków na stypendia socjalne dla dzieci i młodzieży. Warunkiem otrzymania stypendium jest dochód nie przekraczający na jednego członka rodziny 316 zł (wraz z innymi formami pomocy np. zasiłkami).
Wnioski należy składać w Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy w godz. 8.00-15.00. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia dokumentujące źródła dochodu netto w rodzinie za sierpień 2006 r.: wynagrodzenie za pracę, zasiłek rodzinny i dodatki, świadczenia pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny, stałe zasiłki z pomocy społecznej, zasiłek okresowy z pomocy społecznej, emerytury, renty inwalidzkie i rodzinne, alimenty, zasiłek dla bezrobotnych, dochody z prowadzonej działalności gospodarczej, dodatki mieszkaniowe, zaświadczenie z Urzędu Gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażone w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni albo nakaz płatniczy za dany rok, inne dochody.


1 września 2006 - Samochód dla straży pożarnej

Jest realna szansa, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy wzbogaci się jeszcze w tym roku o nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy. Będzie to nowoczesny, w pełni wyposażony samochód typu ciężkiego, który zasili powiatową Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP. Koszt zakupu takiego rodzaju sprzętu to niebagatelna kwota 800 tys. zł.
- "Wspólnymi siłami udało nam się zebrać już 600 tys. zł. Najwięcej, gdyż aż 330 tys. zł przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. 170 tys. zł dostaniemy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dodatkowo Gmina Świebodzice przeznaczyła na realizację tego zadania kwotę 100 tys. zł." - mówi Starosta Jacek Wajs. Brakuje jedynie 200 tys. zł, aby sfinalizować zakup samochodu. Są już pomysły jak zebrać resztę kwoty. Starosta przedstawi propozycję na najbliższym Zarządzie Powiatu a następnie na Sesji Rady Powiatu.
Jeśli uda się zrealizować zakup będzie to jedyny taki samochód, który będzie jeździł na terenie całego powiatu. To już kolejna wspólna inicjatywa samorządów i straży pożarnej, dzięki której strażacy otrzymują nowy samochód i sprzęt do pracy na europejskim poziomie


1 września 2006 - Powakacyjny rozkład MPK

Od 4 września będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy autobusów MPK.
Szczegółowy rozkład zostanie wywieszony na słupach przystankowych już jutro.
Będzie można się z nim zapoznać również pod adresem internetowym: www.mpk.swidnica.pl.
Radzimy to uczynić jak najszybciej by nie zostać niemile zaskoczonym czekając na przyjazd autobusu.


1 września 2006 - Straż Miejska przy szkole

Uczniom świdnickich szkół podstawowych w bezpiecznej drodze do placówek oświaty będą towarzyszyć miejscy strażnicy.
- Wzmożone patrole pojawią się w okolicach szkół, gdzie panuje największy ruch pojazdów i dzieci narażone są na niebezpieczeństwo.
W pierwszych dniach będziemy niemal przy wszystkich szkołach. W następnych tygodniach przy wybranych placówkach.
To nie jest jednorazowa akcja, będzie trwała do końca roku szkolnego - zapewnia Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.


1 września 2006 - Dożynki Gminy Dobromierz

10 września w Czernicy odbędą się Dożynki Gminne - gminy Dobromierz.
Uroczystość rozpoczną się Mszą Św. na boisku sportowym w Czernicy o godzinie 13.30.
W trakcie imprezy wystąpią zespoły folklorystyczne, będą gry i zabawy dla dzieci, zabawa plenerowa.
Jak zwykle podczas takich uroczystości będą kiermasze, czynne też będą różne stoiska.
Szczegóły - >>> zobacz


1 września 2006 - Na odbudowę

29 sierpnia wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek odebrała z rąk Podsekretarza Stanu w MSWiA Pana Pawła Solocha, oraz Wojewody Dolnośląskiego Pana Krzysztofa Grzelczyka promesę na 1,5 mln zł. przeznaczoną na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Spośród 50 dolnośląskich gmin i powiatów poszkodowanych w wyniku sierpniowych opadów deszczu i powodzi - gmina Świdnica otrzymała jedną z najwyższych kwot promesy. W powiecie świdnickim była to najwyższa wartość.
Dotacja zostanie potwierdzona w formie umowy podpisanej z jednostką samorządu terytorialnego, po otrzymaniu opinii wojewody. Dofinansowanie w tym roku obejmie zadania polegające na remoncie lub odbudowie obiektów komunalnej infrastruktury technicznej zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania powodzi w gminie Świdnica. Dotacja musi być wykorzystana przez gminę Świdnica do końca tego roku.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała