31 października 2006 - Silne wiatry

Od 31 października do 2 listopada na terenie województwa dolnośląskiego wystąpi bardzo silny wiatr.
W nocy z 31 października na 1 listopada wiatr osiągnie prędkość ok. 30-40 km/godz. (w porywach 65-75 km/godz). W ciągu dnia 1 listopada i w nocy z 1 na 2 listopada prędkość wiatru osiągać będzie 35-45 km/godz. (w porywach 75-90 km/godz).
Nastąpi ochłodzenie. W nocy z 1 na 2 listopada temperatura obniży się nawet do -3°. Przelotne opady deszczu przejdą w deszcz ze śniegiem i śnieg wieczorem i w nocy z 1 na 2 listopada. Może to spowodować utrudnienia komunikacyjne.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wystąpienia silnego wiatru. Należy unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.


31 października 2006 - Spis wyborców

Wójt Gminy Świdnica informuje, iż spisy wyborców uprawnionych do głosowania na obszarze gminy Świdnica w wyborach do Rady Gminy w Świdnicy, Rady Powiatu w Świdnicy, Sejmiku Dolnośląskiego oraz w wyborach na Wójta Gminy Świdnica zarządzonych na dzień 12 listopada są udostępnione do wglądu do 10 listopada w dziale Spraw Obywatelskich i Administracji Urzędu Gminy w Świdnicy przy ul. Głowackiego 4 - stanowisko 104 (sala obsługi Klienta) w godzinach pracy urzędu tj. poniedziałek, środa, czwartek i piątek - 7.30-15.30 we wtorki - 8.00-16.00


31 października 2006 - Piłka siatkowa dziewcząt

Dzisiaj w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" odbyły się zawody piłki siatkowej dziewcząt świdnickich szkół gimnazjalnych. Zdecydowanym faworytem, co potwierdziło się na boisku, była drużyna dziewcząt Gimnazjum nr 1, wygrywając wszystkie spotkania i zajmując pierwsze miejsce w turnieju. Poniżej podajemy klasyfikację i najlepsze zawodniczki w poszczególnych szkołach:
1 miejsce - Gimn. 1 - Ania Piguła, 2 miejsce - Gimn. 4 - Aleksandra Małodobra, 3 miejsce - Gimn. 2 - Karolina Hopkowicz, 4 miejsce - Gimn. 3 - Martyna Berlińska.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i dyplomy a wyróżnione zawodniczki pamiątkowe dyplomy. Reprezentacja dziewcząt Gimnazjum nr 1 walczyć będzie dalej w rozgrywkach powiatowych, które odbędą się 21 listopada w nowej hali w Marcinowicach.


31 października 2006 - Orkiestra Sił Lotniczych

Niebawem, dzięki dobrej współpracy z krakowskim konsulatem USA, gościć będziemy w Świdnicy orkiestrę kameralną United States Air Forces in Europe Band.
Zespół powstał siedem lat temu i skupił ośmioro najbardziej utalentowanych muzyków z dużej orkiestry reprezentacyjnej działającej przy siłach powietrznych od lat 60-tych ubiegłego wieku. Na instrumentarium składają się po dwa: oboje, klarnety, flety i rożki. Często zespołowi towarzyszą wokaliści.
Repertuar stanowią zarówno kompozycje klasycznych mistrzów jak i utwory rozrywkowe komponowane współcześnie. Dyrygentem zespołu od 2000 roku jest kapitan Matthew J. Seifert. Karierę w lotnictwie poprzedziły występy na rogu francuskim w orkiestrze symfonicznej Muncie Symphony Orchestra oraz Anderson Symphony Orchestra. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany zarówno przez władze wojskowe jak i instytucje cywilne.
Koncert odbędzie 16 listopada 2006 się w sali Teatru w Świdnicy, Rynek 43 o godzinie 19.00.
Bilety w cenie 15 złotych będą do nabycia od 2 listopada w Świdnickim Ośrodku Kultury w godzinach 8.00-16.00 oraz w Klubie Bolko w godz.16.00-20.00.


31 października 2006 - Certyfikat dla Latawca

Wczoraj w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001-2001 dla SP ZOZ w Świdnicy. Uroczystego wręczenia na ręce Dyrektora Jacka Domejko dokonał Janusz Grabek prezes TÜV Rheinland Polska Sp. z o. o. w Zabrzu.
"....Certyfikat to nie tylko papier! ...Certyfikacja pozwoli szpitalowi zredukować do minimum ryzyko błędów popełnianych w trakcie leczenia i pobytu pacjentów w placówce..." mówił Prezes Firmy TÜV Rheinland Polska Sp. z o. o. z Zabrza - Janusz Grabek.
W uroczystości uczestniczyli m.in. Posłowie na Sejm RP - Zbigniew Chlebowski i Henryk Gołębiewski, Starosta Powiatu Świdnickiego - Jacek Wajs, Prezydent Miasta Świdnicy - Wojciech Murdzek, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Neonatologii - dr n med. Małgorzata Czyżewska, Dyrektor Delegatury NFZ w Wałbrzychu - Beata Szczepankowska, Dyrektor Szkoły Medycznej - Krystyna Lasek, członkowie Rady Społecznej SP ZOZ w Świdnicy, Radni Powiatu Świdnickiego, Przedstawiciele Biznesu, Związki Zawodowe działające przy SP ZOZ w Świdnicy, Audytorzy Wewnętrzni, Ordynatorzy i Oddziałowe SP ZOZ w Świdnicy.
Swoje gratulacje przesłali Minister Zdrowia Zbigniew Religa oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski. Ostatnim i jakże ważnym elementem uroczystości był koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im L. Różyckiego w Świdnicy.


31 października 2006 - Czwarty wyróżniony

Znają i podziwiają go wszyscy strzegomianie. Jego zasługi i dokonania są doskonałym przykładem więzi z naszym miastem. Edward Forski, bo o nim mowa, otrzymał 26 października tytuł Honorowego Obywatela Strzegomia. Odznaczenie to wręczono mu na ostatniej sesji obecnej kadencji. Sam zainteresowany nie krył wielkiego wzruszenia - Całe życie pracowałem w Strzegomiu i dziękuję, że dostrzegliście tę pracę. Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie i wyróżnienie. Laureata - specjalną odznaką - uhonorowali burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sitarz. Edward Forski wpisał się ponadto do Księgi Honorowych Obywateli Strzegomia. Wcześniej tym zaszczytnym odznaczeniem zostali odznaczeni: ks. prałat Stanisław Siwiec, Walenty Wyrwa oraz gen. Stanisław Targosz.


30 października 2006 - Najzdolniejsi na teatralnej scenie

65 najzdolniejszych młodych Dolnoślązaków uhonorowano dzisiaj wręczeniem aktów stypendialnych poświadczających ich zwycięstwo w VI edycji konkursu stypendialnego "zDolny Śląsk" i programu Stypendiów Pomostowych. Podczas uroczystej Gali Stypendialnej we wrocławskim Teatrze Kameralnym laureatów oklaskiwało blisko 250 gości - rodziców, wychowawców oraz przedstawicieli wojewódzkich władz samorządowych i gremiów oświatowych.
Akty stypendialne wręczał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski oraz członkowie Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania uzdolnień: Dolnośląski Kurator Oświaty - Beata Pawłowicz, Przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Marcin Zawiła, członkowie Kapituły: dyrektor Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli - Małgorzata Wrzal, przedstawiciel Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola - profesor Jerzy Świątek, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego - Zenon Tagowski i prezes Fundacji Edukacji Międzynarodowej - Cezary Głuszek.
Stypendyści to nie tylko prymusi w nauce - oprócz wysokiej średniej ocen musieli wykazać się dodatkowymi osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi. Przyznane przez Kapitułę stypendia w wysokości od 150 do 350 złotych miesięcznie, wypłacane im będą przez cały rok szkolny. Stanowią wsparcie dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz dla pochodzących z małych miejscowości studentów pierwszego roku studiów dziennych. Dofinansowanie dla tej ostatniej grupy, czyli "stypendia pomostowe", mają szczególne znaczenie, gdyż pomagają debiutującym studentom pokonać bariery edukacyjne związane z rozpoczęciem studiów i - często konieczną w takich wypadkach - przeprowadzką do dużych miast.


30 października 2006 - 60 lat OSP w Burkatowie

Komitet Honorowy obchodów 60-lecia OSP Burkatów ma zaszczyt zaprosić 4 listopada na uroczystość jubileuszu 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Burkatowie.
O godzinie 13.00 nastąpi uroczyste przekazanie samochodów pożarniczych oraz odznaczeni zostaną zasłużeni strażacy (miejsce boisko sportowe LZS strażaków Burkatowie).
O godzinie 13.30 defilada do remizy OSP Burkatów, a od godzinie 14.00 uroczyste obchody 60-lecia jednostki OSP Burkatów.


30 października 2006 - Konkurs rozstrzygnięty

I tym razem rolnicy nie zawiedli. Z roku na rok gmina pięknieje, a do konkursu "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej" przystępuje coraz więcej gospodarstw. Do tegorocznego, 15-tego już konkursu zorganizowanego przez Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska UM w Strzegomiu, a także Powiatowy Zespół Doradców w Świdnicy przystąpiło 9 Rad Sołeckich i 73 gospodarstwa z naszej gminy, o trzy więcej niż w roku ubiegłym.
Zaproszone na podsumowanie tegorocznej edycji konkursu Marta Domeracka i Renata Dyląg z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu podkreślały zaangażowanie lokalnego samorządu i wsparcie finansowe, jakie udzielane jest przy tej okazji - Rzadko się spotyka, aby przedstawiciele władz tak bardzo pomagali w organizacji tego typu przedsięwzięcia, a tym samym przyczyniali się do poprawienia wizerunku naszego najbliższego otoczenia. Zasługuje to na dużą pochwałę - stwierdziły. Słowa uznania padły również pod adresem pracowników Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska w UM w Strzegomiu oraz Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy. W tym roku wygrała wieś Stanowice - nagrodą była drewniana zjeżdżalnia dla dzieci, kolejny element do wyposażenia placu zabaw. Stanie ona w parku przy świetlicy wiejskiej. Wyróżnione zostały - Modlęcin, Rogoźnica, Kostrza i Olszany, dla których ufundowano po trzy drewniane donice. Pozostałe wsie otrzymały zestawy krzewów.
- Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy - powiedziała Alicja Czekajło, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska - mamy nadzieję, że w latach następnych nadal będzie tylu chętnych do udziału w konkursie zgodnie z mottem na dyplomach, które w tym roku otrzymali wszyscy uczestnicy: "Nie jesteśmy w stanie zmienić otaczającego nas świata, ale przy pomocy roślin możemy stworzyć komfortowe warunki w miejscu naszego przebywania". Lista nagrodzonych - >>> zobacz


30 października 2006 - Wałbrzyska jesień

27 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 ze Świdnicy gościli na podsumowaniu Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego, w którym otrzymali nagrody i wyróżnienia.
W kategorii klas młodszych II miejsce otrzymała Anna Ćwioro, natomiast wyróżnienie Klaudia Tokarz - opiekun artystyczny pani Małgorzata Komorowska.
W kategorii klas starszych I miejsce otrzymała Marta Wysoczańska, a wyróżnienie Kamila Gzyl - opiekun artystyczny pani Beata Wilczewska. Gratulujemy nagrodzonym i opiekunom.


30 października 2006 - Tym, którzy odeszli

Zapraszamy do uczestnictwa w "Drodze Pamięci" poświęconej instruktorom naszego hufca, którzy odeszli na wieczną wartę. 1 listopada spotykamy się o godzinie 10.oo - przed kaplicą na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego. "Drogą Pamięci" poprowadzi phm. Janula Góralska.
o godzinie 11.oo - przed kaplicą na cmentarzu przy Alei Brzozowej "Drogą Pamięci" poprowadzi Komendant Hufca - hm. Piotr Pamuła.
Zapalając harcerski znicz uczcimy pamięć tych, którzy odeszli. Prosimy o udział w mundurach.


30 października 2006 - Zmiany w ruchu przed 1 listopada

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii. Zmiany będą obowiązywać już od wtorku, 31 października, od godz. 15.00 do czwartku, 2 listopada, do godz. 24.00.
W rejonie cmentarza przy ul. Łukasińskiego wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się:
* po prawej stronie ul. Łukasińskiego (na odcinku od ul. Esperantystów do Henryka Pobożnego),
* po prawej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (na odcinku od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów),
* po lewej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (w rejonie świątecznego przystanku MPK).
W rejonie cmentarza przy al. Brzozowej:
* wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na al. Brzozową,
* zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Pionierów (na odcinku od ul. Sprzymierzeńców do Śląskiej),
* ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Śląskiej (na odcinku od ul. Zielonej do Przyjaźni),
* również ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Sadowej, celem zwiększenia liczby miejsc do parkowania oraz upłynnienia przejazdu przez tę ulicę.
W rejonie cmentarza przy ul. Bobrzańskiej obowiązywał będzie:
* zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Słowiańskiej (na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Serbskiej).
W sobotę, 28 października, na cmentarzach przy ul. Łukasińskiego i Brzozowej zostaną ustawione przenośne toalety.


30 października 2006 - Dowody w gminie

6 listopada o godzinie 14.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego odbędzie się niecodzienna uroczystość.
Tego dnia - wójt gminy Teresa Mazurek dokona uroczystego wręczenia pierwszych dowodów osobistych, czterdziestu pełnoletnim mieszkańcom gminy Świdnica.30 października 2006 - Komisarz Lew w szkole

"Superklasa " - to tytuł programu realizowanego w jaworzyńskiej szkole podstawowej. Biorą w nim udział klasy od I do VI. Program ma na celu wyłonienie najlepszego zespołu - superklasy - najlepszego w nauce, zachowaniu, aktywności, działalności na rzecz klasy i szkoły. Do aktywnego udziału w konkursie zachęca nagroda na organizację wycieczki.
Współorganizatorami programu są Policja oraz Gmina Jaworzyna Śląska.
25 października na inaugurację konkursu przybył do szkoły "Komisarz Lew" w towarzystwie policjantów - Roberta Zwardonia i Grzegorza Sowińskiego. Goście obejrzeli program artystyczny o bezpieczeństwie i przekazali małego Komisarza Lwa, którego co miesiąc będzie otrzymywała najlepsza klasa. Policjanci będą pomagać w realizacji zadań o bezpiecznym zachowaniu w szkole, w drodze do szkoły i po lekcjach.


30 października 2006 - Bezpieczniej i cieplej

Blisko 63 tys. zł kosztowała gminę wymiana całej stolarki okiennej w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Strzegomiu. W budynku zamontowano ponad sto nowych okien.
W drodze przetargu w sierpniu wyłoniono wykonawcę inwestycji - zostało nim przedsiębiorstwo handlowo-usługowe z Dzierżoniowa, które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę. - Prace przebiegały szybko i sprawnie, co bardzo mnie cieszyło - mówi dyrektorka przedszkola Wiesława Górka - A warto podkreślić, że warunki w jakich pracowali panowie nie były łatwe. Podczas remontu przedszkole przecież cały czas normalnie funkcjonowało. Mimo trudności prace zostały ukończone przed 27 października, czyli przed planowanym terminem.
Za sprawą tej inwestycji przedszkole zyskało nie tylko na estetycznym wyglądzie budynku. - Stare okna już nie stanowią zagrożenia dla przebywających w przedszkolu dzieci i pracowników - podkreśla dyrektorka - W przedszkolu jest bezpiecznej i cieplej.


29 października 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Piasta Nowa Ruda 3:0 walkowerem. Rywale świebodziczan nie dotarli na spotkanie z powodu awarii autokaru
Polonia Sparta Świdnica pokonała u siebie Zjednoczeni Ścinawka 1:0.
Stal Świdnica przegrała w meczu wyjazdowym z Włókniarzem Kudowa Zdrój - 1:2.


29 października 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
LKS Bystrzyca Górna - Gwarek Wałbrzych 1:1
Skalnik Czarny Bór - Victoria Świebodzice 7:0
Zieloni Mrowiny - Zjednoczeni Żarów 2:3
Karolina Jaworzyna Śląska - Górnik Gorce 2:0
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Płomień Makowice 2:1
Juventur Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 4:1
Granit Roztoka - Włókniarz Głuszyca 0:3
Unia Jaroszów - Grom Witków 1:1


29 października 2006 - Nowy sprzęt dla strażaków

Jednostka OSP Burkatów otrzyma najlepszy w powiecie wóz bojowy. Jest to samochód na podwoziu Mercedesa Agros 1525 z napędem uterenowionym 4x4 z funkcją do ograniczania stref skażeń chemiczno-ekologicznych. Samochód wyposażony jest we wszystkie najnowsze osiągnięcia techniki ratowniczej w pełni zautomatyzowany.
Wartość inwestycji wynosi 480 tys. zł. Gmina Świdnica otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie 130 tys. zł. Natomiast 350 tys. zł. pochodzi z budżetu gminy.
Dotychczasowa jednostka z OSP Burkatów zostanie przekazana do OSP Witoszów Dolny a z OSP Witoszów Dln. do OSP Panków. Obie jednostki tj. OSP Burkatów i OSP Witoszów Dolny które są w krajowym systemie ratownictwa będą posiadały samochody z napędem na wszystkie osie, co z pewnością ułatwi dotarcie do trudnych i niedostępnych miejsc, oraz pomoc mieszkańcom w czasie zagrożeń i klęsk żywiołowych.


29 października 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Gola Świdnicka - Błękitni Tworzyjanów - 3:0
LKS Czarni Szczepanów - LZS Sudety Kątki - 2:1
LZS Zryw Zebrzydów - LZS Pogoń Strzelce - 5:0
Błękitni Bystrzyca Dolna - PKS Ślęża Wiry - 4:1
LZS Tąpała - LKS Ślęża Biała - 2:3
LZS Śmiałowice - LZS Marcinowice - 3:0
grupa 2
LZS Grom Bartoszówek - Zjednoczeni Rościsław - 1:2
KS Gryf Kraszowice - LZS Boleścin - 2:2
LZS Orzeł Goczałków - LKS Zryw Imbramowice - 2:2
LZS Czarni Modlęcin - LZS Tomkowice - 3:7
LZS Błyskawica Kalno - LZS Granit Rogoźnica - 0:3
LZS Sokół Kostrza - LZS Błękitni Komorów - 6:4


29 października 2006 - Zajęcia w Książu

27 października w BWA Zamku Książ w ramach zajęć pozalekcyjnych odbyły się ciekawe warsztaty plastyczne dla uczniów młodszych i starszych Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy.
Lekcję zorganizowała i przeprowadziła - Beata Wilczewska nauczycielka sztuki w tej szkole. Inspiracją twórczą dla dzieci była niekonwencjonalna wystawa pod tytułem "Jest się" Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Tematem wystawy był człowiek i jego uczucia. Artystka opowiada o sobie w świecie poprzez redukcję formy.
Uczniowie przy pomocy litery, układów literniczych oraz barwy określającej uczucia budowali swój autoportret techniką kolażu. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oraz wyeksponowane w w pomieszczeniach szkoły.


29 października 2006 - Lotnisko dla modelarzy

W Świdnicy powstanie lotnisko dla miłośników latających modeli samolotów zdalnie sterowanych. Radni zgodzili się, na użyczenie na 10 lat 20-hektarowej działki położonej przy ulicy Komunalnej. Stowarzyszenie Sportowe Modelarzy Ziemi Świdnickiej na własny koszt zagospodaruje teren. Wśród członków stowarzyszenia są wielokrotni mistrzowie Polski i reprezentanci kadry narodowej w różnych kategoriach sportów modelarskich.
Teren lotniska to pierwszy element zagospodarowania rekreacyjnego gruntów między Osiedlem Zawiszów, a rzeką Bystrzycą, które są przeznaczone na cele sportowe i rekreacyjne.


29 października 2006 - Ostatnia sesja

20 października w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbyła się LXI - ostatnia w tej kadencji sesja Rady Gminy. Wśród omawianych projektów uchwał, Radni Gminy Świdnica podjęli uchwałę w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta dla celów podatku rolnego. Obniża się średnią cenę skupu żyta w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2006r. z kwoty 35,52 zł. za 1q do kwoty 27,88 zł. za 1q. W uzasadnieniu do uchwały Rada Gminy w związku z wrastającymi kosztami produkcji rolnej i klęsk z tyt. suszy i nadmiernych opadów atmosferycznych roku 2006, wykorzystując uprawnienia zawarte w uchwale obniża cenę skupu żyta przyjmowaną do naliczania podatku rolnego w 2007 r. W związku z faktem, że ustawa Prawo o ustroju sądów powszechnych obliguje rady gmin do wyboru ławników do sądu okręgowego bądź rejonowego, Rada Gminy Świdnica w głosowaniu tajnym wybrała Zbigniewa Karnowskiego na ławnika do Sądu Rejonowego Świdnicy na kadencję 2004-2007. Wybór związany był z uzupełnieniem listy ławników do Sądu Rejonowego.
Na zakończenie trwania obrad sesji, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek na ręce przewodniczącego Rady Gminy Świdnica złożyła podziękowania radnym za pracę na rzecz społeczności lokalnej. Dziękując za wysiłek włożony na rzecz rozwoju gminy, życzyła dalszych sukcesów życiu osobistym i zawodowym.


29 października 2006 - IV liga siatkówki

W rozegranym w sobotę meczu o mistrzostwo IV ligi siatkówki mężczyzn zespół Silesi Świebodzice przegrał w Oławie z drużyną Oławi 0:3.
Była to pierwsza porażka świebodzickiego zespołu w obecnych rozgrywkach.


29 października 2006 - Będą zyski na kredyt

Rada Miejska w Świdnicy zgodziła się zaciągnąć kredyt długoterminowy w wysokości 5 mln zł. Zostanie on spłacony najpóźniej do 2015 roku z dochodów miasta: podatku od nieruchomości, opłaty skarbowej, udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodajmy, że w przyszłorocznym budżecie miasta będzie aż 4 mln zł więcej pieniędzy z tytułu właśnie podatku dochodowego od osób fizycznych. To efekt ożywienia gospodarczego w Świdnicy i powstawania nowych miejsc pracy.
Nie mniej jednak miasto jest zmuszone zaciągnąć nowy kredyt, by pokryć planowany deficyt budżetowy. Warto wspomnieć, że powstał on m.in. przez spłatę kredytów i obligacji zaciągniętych jeszcze przez poprzedników. Tylko w tym roku miasto przeznaczyło na ten cel 7,7 mln zł. Bank, który udzieli kredytu zostanie wyłoniony w przetargu.


28 października 2006 - Porażka i zwycięstwo

W dzisiaj rozegranym meczu o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet świdnickie siatkarki doznały szóstej porażki w tym sezonie. W trzecim secie były bliskie zwycięstwa, jednak i tym razem w końcówce zwyciężyły przeciwniczki.
Słabą stroną naszej drużyny jest zagrywka dzięki, której rywale zdobywają zbyt wiele punktów bez najmniejszego wysiłku.
MKS Świdnica - KS Impel Gwardia II Wrocław - 0:3 w poszczególnych setach 15/25, 11/25 i w trzecim 21/25.
W przedpołudniowych rozgrywkach ligi młodziczek, drużyna świdnicka odniosła kolejne zwycięstwo, tym samym już awansuje do kolejnej rundy rozgrywek o Mistrzostwo Dolnego Śląska.
MKS Świdnica - Salos Nowa Ruda - 2:0 25/12, 25/20. W związku, z tym, że MKS Oława nie przyjechał na dzisiejszy turniej następne punkty walkowerem zdobyły świdniczanki.


28 października 2006 - Świdnica na Tour Salon

Świdnica, powiat Świdnicki i Jawor wspólnie prezentowały się na "Tour Salon" - największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targach turystycznych. A te trwały od 25 do 28 października w Poznaniu.
W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 700 wystawców z kilkudziesięciu krajów, którzy zajęli ponad 6 tys. m2. Świdnica i powiat promowały walory turystyczne miasta oraz okolic.
Zwiedzający stoisko pytali głównie o szlaki turystyczne, najciekawsze zabytki oraz kalendarz imprez.


28 października 2006 - IV liga

Dzisiaj rozegrane zostały niektóre mecze siedemnastej kolejki IV ligi piłkarskiej.
Polonia Sparta Świdnica rozegrała swój mecz w Lubaniu i zdołała zremisować. Łużyce Lubań - Polonia/Sparta Świdnica 1:1. Po tym meczu świdniczanie zajmują siódmą pozycję w tabeli.
Również dziś strzegomianie, odnosząc wysokie zwycięstwo na własnym boisku w meczu z Kobierzycami. AKS Strzegom - GKS Kobierzyce 4:0. Dzięki temu zwycięstwo awansowali na 14 miejsce w tabeli rozgrywek.


28 października 2006 - Więcej taksówek

W przyszłym roku - 2007 w Świdnicy będzie mogło przybyć 50 nowych taksówek.
Tak zadecydowali świdniccy radni na ostatniej sesji rady miejskiej. Obecnie w ewidencji podmiotów posiadających licencje na wykonywanie transportu drogowego taksówką figuruje 197 taksówkarzy.
Ta liczba taksówek jest stanowczo zbyt mała na potrzeby świdniczan oczekujących coraz dłużej na wolną taksówkę.


28 października 2006 - Ostatni koncert

Dzisiaj w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbył się przedostatni z koncertów w ramach Dni Muzyki Kameralnej. W programie znalazły się wyłącznie kompozycje wybitnego wirtuoza violi da gamba Marina Marais (1656-1728). Jego gra nazywana była anielską a on sam aniołem. Jego sylwetkę spopularyzował poetycki film Alaina Corneau's "Wszystkie poranki świata" (Tous les matins du monde).
Jutrzejszy koncert będzie ostatnim koncertem w ramach tych dni. "Diabeł: Antoine Forqueray" (Petr Wagner, viola da gamba solo i przyjaciele) Antoine Forqueray (1672-1745) był ekscentrykiem, wirtuozem violi da gamba i konkurentem Marina Marais. Uzyskał z czasem nadane mu zgodnie przez krytyków i zwolenników miano muzycznego diabła. Zapraszamy na koncert.


28 października 2006 - Bezpieczniej i cieplej

Blisko 63 tys. zł kosztowała gminę wymiana całej stolarki okiennej w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Strzegomiu. W budynku zamontowano ponad sto nowych okien.
W drodze przetargu w sierpniu wyłoniono wykonawcę inwestycji - zostało nim przedsiębiorstwo handlowo-usługowe z Dzierżoniowa, które przedstawiło najkorzystniejszą ofertę. - Prace przebiegały szybko i sprawnie, co bardzo mnie cieszyło - mówi dyrektorka przedszkola Wiesława Górka - A warto podkreślić, że warunki w jakich pracowali panowie nie były łatwe. Podczas remontu przedszkole przecież cały czas normalnie funkcjonowało. Mimo trudności prace zostały ukończone przed 27 października, czyli przed planowanym terminem.
Za sprawą tej inwestycji przedszkole zyskało nie tylko na estetycznym wyglądzie budynku. - Stare okna już nie stanowią zagrożenia dla przebywających w przedszkolu dzieci i pracowników - podkreśla dyrektorka - W przedszkolu jest bezpiecznej i cieplej.


27 października 2006 - Ciepła woda bez "junkersa"

Ponad 6,6 tys. rodzin mieszkających na Osiedlu Młodych oraz firm, które tam działają w przyszłym tygodniu otrzyma specjalne ankiety. Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy, chce sprawdzić, czy mieszkańcy zainteresowani są zamianą gazowych podgrzewaczy wody na ciepłą wodę dostarczaną prosto z kranów. Podgrzewacze są awaryjne, a źle użytkowane mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Pomieszczenia, w których się znajdują wymagają częstego przewietrzania. W dodatku zanim popłynie ciepła woda z podgrzewacza, musi popłynąć dużo zimnej wody, a to są koszty, które ponoszą mieszkańcy.
Zmiana sposobu podgrzewania wody to jedno z wielu przedsięwzięć, które MZEC chce zrealizować w ramach projektów związanych z modernizacją źródeł ciepła, na które ma szansę pozyskać fundusze z Unii Europejskiej. - Instalacja doprowadzająca ciepłą wodę będzie izolowana, co zapewni niskie koszty dostawy ciepłej wody, nie przekraczające dotychczasowych kosztów ponoszonych na podgrzanie wody przez popularne "junkersy". Mieszkańcy nie zapłacą również za zrealizowanie zamiany systemu podgrzewania wody, a co więcej korzystanie z ciepłej wody będzie bardziej bezpieczne - zachęca Ryszard Sobański, prezes MZEC. Korzyści mogą odnieść zarówno mieszkańcy, jak i spółka. MZEC bowiem zwiększy produkcję ciepła. Sprzedając ogrzewaną wodę latem będzie mógł również produkować energię elektryczną. Co w konsekwencji powinno przełożyć się na obniżenie cen ciepła.
Mieszkańcy Osiedla Młodych, którzy chcą uzyskać więcej informacji na temat proponowanych zmian mogą się skontaktować z pracownikami działu remontów i inwestycji, bądź działu eksploatacji MZEC pod nr tel. 074 852 40 41 wew. 211 lub 244.


27 października 2006 - Ostatnia Sesja

Dzisiaj odbyła się z Żarowie ostatnia Sesja Rady Miejskiej. Na obrady stawili się wszyscy radni. Rozpatrzono projekty uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszar położony w obrębie miasta Żarów (zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Żarów zatwierdzonego uchwałą nr XXV/155/2004 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 1 lipca 2004 r.), w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarów.
Ostatni raz Burmistrz Miasta Żarów przedstawiła sprawozdanie ze swojej pracy za okres od 26 września do 20 października.
Na zakończenie Sesji Radni otrzymali od Lilli Gruntkowskiej - Burmistrza Miasta i od Stanisława Szczęsnego - Przewodniczącego Rady Miejskiej podziękowanie za pracę na rzecz Miasta i Gminy Żarów w okresie IV Kadencji Rady 2002-2006. Podziękowania za współpracę i kwiaty od Radnych otrzymała Burmistrz Lilla Gruntkowska.


27 października 2006 - Zapraszamy na turniej

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach oraz UKS "Orły" zapraszają na Międzyosiedlowy Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rady Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach.
Turniej rozpocznie się jutro o godzinie 10.00 w hali sportowej OSiR-u przy ul. Mieszka Starego 6. Zapisy będą przyjmowane w dniu zawodów od godziny 9:00.
Prawo startu mają wyłącznie mieszkańcy osiedli podległych Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach mieszkający w Świebodzicach - Osiedle Piastowski i Osiedle Sudeckie, Jaworzynie Śląskiej, Jaroszowie, Strzegomiu i Żarowie. Turniej zostanie przeprowadzony w różnych kategoriach wiekowych od lat 6 do 100.


27 października 2006 - Akcja "Znicz - 2006"

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, funkcjonariusze Policji garnizonu świdnickiego od dziś do drugiego listopada będą prowadzić wzmożone działania pod kryptonimem "Znicz 2006". Na głównych ciągach komunikacyjnych powiatu świdnickiego oraz na wszystkich drogach dojazdowych do cmentarzy.
Działania mają przede wszystkim na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonach cmentarzy. Przeprowadzona analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wykazała, że na terenie powiatu świdnickiego w ubiegłym roku w dniach 27 października 2 listopada odnotowano ogółem 71 zdarzeń drogowych, z czego 6 to wypadki drogowe, w których 1 osoba poniosła śmierć a 7 zostało rannych. Niepokojącym jest też fakt ujawniania podczas kontroli drogowych w rejonach cmentarzy nietrzeźwych kierujących.
Zebrane dane potwierdzają, że głównymi przyczynami wypadków drogowych, także na drogach powiatu świdnickiego w dalszym ciągu są: nadmierna prędkość, nieprawidłowe manewry /wymijanie, wyprzedzanie, omijanie i cofanie/, nieprawidłowe relacje między pieszymi i kierującymi.
Dzień Wszystkich Świętych jest dniem szczególnym dla każdego człowieka, skłania do zadumy. Zamyślenie, zadumę, pośpiech, roztargnienie często wykorzystują przestępcy.


27 października 2006 - Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Letnie spojrzenie na Gminę Dobromierz". Zdaniem jury najlepsze zdjęcia wykonał Pan Franciszek Sadło, a specjalnym wyróżnieniem nagrodzono prace Pana Jarosława Makieła. 19 października trzyosobowe jury konkursowe dokonało oceny prac nadesłanych na konkurs fotograficzny. Pierwsze miejsce przyznano fotografiom Pana Franciszka Sadło, a wyróżnienie otrzymał Pan Jarosław Makieła.
Zwycięzca oraz wyróżniony otrzymają nagrody w postaci wspaniałych albumów fotograficznych, które z pewnością będą inspiracją do ich dalszej twórczości. Nagrody uroczyście wręczone zostały podczas ostatniej sesji Rady Gminy.
Galerię prac nadesłanych na konkurs można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu.


27 października 2006 - "Kosmiczne - Otrzęsiny"

20 października w gimnazjum nr 4 w Świdnicy odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. Impreza pt. "Kosmiczne - Otrzęsiny" została przygotowana przez Joannę Łopuszańską i Małgorzatę Szczurek oraz z pomocą uczniów klasy 2a i samorządu szkolnego.
Po przemówieniu dyrektor Stanisławy Hliwy nasze pierwszaki wzięły udział w przygotowanych dla nich konkurencjach sprawdzających wiedzę na temat szkoły oraz umiejętności radzenia sobie w różnych zaskakujących sytuacjach. Uczniowie musieli wykazać się sprytem przy pokonywaniu toru przeszkód, siłą, gdy klasowi osiołkowie podnosili koleżanki, wyobraźnią przy projektowaniu stroju kosmity a także wiedzą o szkole. Uczniowie klas pierwszych pomyślnie przeszli wszystkie przygotowane dla nich zadania i po ślubowaniu zostali uroczyście przyjęci w poczet Społeczności Uczniowskiej Gimnazjum nr 4.


27 października 2006 - Chat z Bogusią Barańską

Już w najbliższy wtorek 31 października o godzinie 20.00 na chacie prowadzonym przez autorów strony internetowej poświęconej Annie Barańskiej, gościem będzie przyjmująca Gwardii Wrocław - Bogusia Barańska. Chat odbędzie się pod adresem: http://www.polchat.pl/chat/?room=ania+baranska&x=5&y=9.


27 października 2006 - Gmina wyemituje obligacje

Gmina Strzegom wyemituje 180 obligacji komunalnych o wartości nominalnej 10 tys. zł każda. Środki uzyskane z emisji tych obligacji zostaną przeznaczone na sfinansowanie zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa Basenów Odkrytych w Strzegomiu w celu uatrakcyjnienia bazy dla kontaktów w sektorze turystycznym i społeczno - gospodarczym".
Emitowane obligacje będą obligacjami na okaziciela. Ich emisja nastąpi poprzez propozycje nabycia skierowane do indywidualnych adresatów w ilości nie większej niż 99 osób. Wierzytelności wynikające z emitowanych obligacji będą zabezpieczone w formie weksla własnego in blanco. Obligacje będą oprocentowane w stosunku trzymiesięcznym, przy czym oprocentowanie obligacji będzie każdorazowo ustalane przed rozpoczęciem każdego kolejnego okresu odsetkowego na podstawie stawki WIBOR 3 M powiększonej o marżę - dla obligacji 2 oraz 2,5-letnich - 0,14 %.
Czynności związane z emisją, zbywaniem i wykupem obligacji oraz wypłatą oprocentowania zostaną powierzone w drodze umowy Bankowi Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych S. A. w Warszawie. Wydatki związane z wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych gminy Strzegom uzyskanych w latach 2006 - 2010.
Przewiduje się, że oprocentowanie obligacji nie przekroczy 4,6 % w stosunku rocznym. Jest to stosunkowo korzystna forma pozyskania środków na sfinansowanie zadań inwestycyjnych.


27 października 2006 - Udana licytacja

Od 6 do 8,60 zł za m2 - taką wysokość czynszu proponowali świdniczanie, którzy ubiegają się o najem mieszkań w budynku, którego budowa kończy się przy ul. Kopernika. Do licytacji czynszów przystąpiło 55 rodzin, a mieszkań jest 48. Od dziś, 27 października, świdniczanie będą mogli wybierać sobie mieszkania, do których wprowadzą się - prawdopodobnie - jeszcze w listopadzie.
- Warunkiem przystąpienia do licytacji było opuszczenie dotychczas zajmowanego mieszkania komunalnego oraz udokumentowanie dochodów. Dzięki nowatorskiej metodzie miasto odzyskuje lokale, których część zostanie przekształcona na lokale socjalne dla najbardziej potrzebujących, a pozostałe mieszkania zostaną sprzedane. Co więcej miasto zyskuje solidnych płatników czynszów, a dzięki zaproponowanym stawkom opłat inni świdniczanie nie muszą ponosić kosztów utrzymania nowych bloków - wylicza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Podobną metodę wyłaniania najemców zastosowano w Świdnicy przed rokiem, prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. Z doświadczeń miasta skorzystały władze Wałbrzycha, gdzie przeprowadzono identyczną licytację.
Kompleks budynków komunalnych powstaje u zbiegu ul. Kopernika, Piotra Skargi w systemie zbliżonym do partnerstwa publiczno-prywatnego. Konsorcjum wyłonione w przetargu buduje obiekt za własne pieniądze, a miasto będzie spłacać wartą ok. 9 mln zł inwestycję przez najbliższych 10 lat. W dwóch budynkach zamieszka w sumie 96 rodzin. 48 wprowadziło się rok temu. Kolejne wprowadzą się już za miesiąc. Do rozdysponowania jest 17 mieszkań jednopokojowych (35 m2), 27 mieszkań dwupokojowych (49-51 m2) oraz 4 mieszkania trzypokojowe (59-65 m2). Wszystkie są wysokostandardowe. Kuchnie i łazienki są wyposażone, a każde z mieszkań posiada indywidualne ogrzewanie gazowe.


27 października 2006 - Koniec kadencji

25 października odbyła się LIII sesja Rady Gminy Dobromierz, która była jednocześnie ostatnią sesją IV kadencji Rady Gminy Dobromierz. Radni podjęli szereg uchwał, wysłuchali również informacji o wynikach przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych oraz sprawozdań z działalności Wójta Gminy, stałych komisji Rady i Rady Gminy Dobromierz w okresie mijającej kadencji.
W drugiej części sesji, na którą przybyli: Starosta Świdnicki Jacek Wajs, Zygmunt Worsa - Wicestarosta Świdnicki oraz radni powiatowi - Daria Kurek i Dymitr Błaszczak nastąpiło uroczyste zakończenie IV kadencji Rady Gminy Dobromierz. Przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Nitarska i Wójt Gminy Dobromierz Maria Jaworska podziękowały radnym za 4-letnią wspólną pracę, gościom ze Starostwa za wzorcową współpracę, sołtysom, kierownikom jednostek i pracownikom urzędu. Na zakończenie ostatniej sesji IV kadencji radni otrzymali drobne upominki.


26 października 2006 - Ruszył Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Placówka została uruchomiona przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy. Ośrodek Interwencji Kryzysowej to miejsce, w którym każda rodzina z naszego powiatu, każda osoba potrzebująca pomocy, może na tą pomoc liczyć. To miejsce, do którego każdy mieszkaniec powiatu może przyjść w sytuacji kryzysowej i z problemami, które go przerosły, a wyjdzie otrzymując wsparcie, poradę i realną pomoc. Ta pomoc będzie polegała na "rozrysowaniu" drogi wyjścia z kryzysu i wsparciu udzielonym bezpośrednio przez odpowiednio do tego przygotowaną osobę.
-"Rola Ośrodka Interwencji Kryzysowej to przede wszystkim wskazanie dalszej drogi, jaką może podążyć osoba, która zwróci się do nas o pomoc, a nawet poprowadzenie praktycznie za rękę przez jej pierwszą część." - wyjaśnia Beata Galewska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Ośrodek otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 15.00 do 19.00. przy ul. Łukasińskiego 13 w Świdnicy. Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc psychologiczną, prawną, a także terapię indywidualną i grupową. Uruchomiony został również telefon zaufania, który działa w godzinach pracy OIK - nr tel. to: 074 8583194. Ośrodek chce w przyszłości uruchomić inne, dodatkowe formy działania. - "Planujemy prowadzić terapię dla rodzin i par, poradnictwo seksuologiczne, terapię różnych form uzależnienia i współuzależnienia, a także wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu chcemy uruchomić poradnictwo internetowe" - dodaje Beata Galewska.
Ośrodek będzie współpracował z kancelarią adwokacką w zakresie pomocy prawnej, a zwłaszcza reprezentowania mieszkańców przed sądem oraz ze stacjonarnymi ośrodkami leczenia uzależnień w zakresie szybkich ścieżek terapeutycznych. Dla przypomnienia warto dodać, że uruchomiliśmy już hostel dla matek z dziećmi, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej. Tam również można skorzystać z pomocy i tymczasowego schronienia.


26 października 2006 - Troyaki w sieci

Jesteśmy związani z miastem Świdnica ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Miasto Świdnica jest miastem znanym m.in. ze "srającego chłopka" oraz z telewizji lokalnej, w której można zobaczyć fantastyczną reklamę firmy pogrzebowej ("Z nami solidnie i profesjonalnie, jesteśmy do twojej dyspozycji 24 godziny na dobę").
Tak między innymi piszą o sobie członkowie "Troyaków" - Grupy Satyrycznej, których stronę internetową polecamy uwadze naszych czytelników. >>> zobacz stronę grupy.


26 października 2006 - Trykoty dla AKS-u

Dzięki współpracy burmistrza Lecha Markiewicza z miastem partnerskim Torgau klub piłkarski AKS Strzegom otrzymał ok. 100 koszulek, spodenek i getrów. Przekazanie tych strojów odbyło się w miejscowym urzędzie w dniu 24 października.
Podczas okolicznościowego spotkania obie strony wymieniły się doświadczeniami w organizowaniu zawodów sportowych, omówiły zasady współpracy na najbliższy rok, a także poświęciły wiele uwagi na temat planowanych w 2007 r. obchodów 10 rocznicy współpracy partnerskiej.
- Wierzę, że w najbliższych latach współpraca pomiędzy naszymi miastami jeszcze bardziej się zacieśni i będzie to miało przełożenie na różne inicjatywy, nie tylko sportowe. Dużą nadzieją są zwłaszcza młodzi ludzie, którzy dzięki swojej pomysłowości mogą kreować naszą wspólną przyszłość - stwierdził strzegomski burmistrz. - Perspektywa przyjazdu do Strzegomia bardzo nas ucieszyła. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że mogliśmy obdarować młodych strzegomian strojami sportowymi. Postaramy się przyjechać w przyszłym roku na międzynarodowy turniej, by móc rywalizować z drużynami z Polski, Czech, Włoch i naszymi rodakami z Magdeburga - zapewnił na koniec pobytu w Strzegomiu, Rene Vetter - rzecznik prasowy i kierownik biura burmistrza Torgau.


26 października 2006 - Maciej Lubiak

W najbliższym Odcinku Specjalnym gościem będzie Maciej Lubiak! Startujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski kierowca od wielu lat zaliczany jest do ścisłej czołówki zawodników w naszym kraju. W zespole Castrol Mapa Map startuje wraz z Maciejem Wisławskim i mają na swoim koncie wiele znakomitych wyników.
W audycji porozmawiamy o minionym sezonie, planach na przyszły rok i zamiłowania do rajdowych Mitsubishi. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy mieli okazję do lepszego poznania tego bardzo utalentowanego zawodnika.
Zapraszamy do słuchania audycji w piątek 27 października od 18.00 do 19.00 tylko w Radiu Luz!
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań pisania maili i zadawania pytań Maciejowi Lubiakowi. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


26 października 2006 - Wycieczka po mieście

W najbliższą sobotę Wojciech Murdzek po raz drugi zaprasza mieszkańców na darmowe wycieczki autokarowe po Świdnicy. Osobiście zajmie się pilotowaniem.
Po raz pierwszy wycieczki pt.: "Miasto się zmienia..." zorganizowane zostały 14 października. Większość osób była zaskoczona jak bardzo miasto zyskało na urodzie w ostatnich latach i jak dużym placem budowy jest Świdnica w tej chwili. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć m.in. inwestycje drogowe w obrębie Osiedla Zawiszów oraz przy ul. Towarowej, budowę fabryk w podstrefie WSSE "Invest-Park" oraz powstające budynki mieszkalne przy ul. Piotra Skargi, Gdyńskiej i Głowackiego. Zainteresowanie wycieczkami było niemałe, dlatego zapadła decyzja o powtórzeniu akcji.
W sobotę, 28 października odbędą się cztery kursy autobusów, które będą wyruszały na trasy w następujących godzinach:
godz. 10.00 i 11.00 - Centrum, Plac Dworcowy (przy dworcu PKP Świdnica Miasto)
godz. 12.00 i 13.00 - Osiedle Młodych, ul. Wyszyńskiego, naprzeciwko sklepu "Okrąglak"


26 października 2006 - W atmosferze zadumy

Już 2 listopada w Klubie "Bolko" o godzinie 18.00 w atmosferze zadumy, przy muzyce, będzie można powspominać przyjaciół, muzyków, których nie ma już wśród nas.
W tym dniu nasze myśli będą skierowane na Wiktora Janulewicza (muzyk, instruktor MDK), Jana Hazubskiego (MDK), Jarosława Krynieckiego (członek wielu lokalnych zespołów m.in.: GREEN) oraz Roberta Kuczka (Sonny Blues).
Tego dnia zagrają: Zakaz Wjazdu, Nicolae, Orchard, Sonny Blues orazOld Clezmers Band.


26 października 2006 - Napisz o swojej miejscowości

Mamy propozycję dla osób, które lubią używać pióra lub długopisu do przelania swoich myśli na papier. Ogłaszamy konkurs na felieton pt. "Obrazki z mojej miejscowości".
Tekst musi zawierać cechy typowe dla felietonu i nawiązywać do życia w Jaworzynie Śląskiej lub wybranej wsi w gminie. Maksymalna wielkość pracy: 2 strony A4. Jeden autor może dostarczyć maksymalnie trzy prace. Prace można składać do 30 listopada w siedzibie Biblioteki Publicznej przy ul. Powstańców 3 (pon-piątek do godziny 18:00). Można je również wysłać e-mailem - >>> wyślij.
Prace zostaną nagrodzone wydawnictwami książkowymi i opublikowane na stronie internetowej Samorządowego Ośrodka Kultury.


26 października 2006 - Cztery Pory Roku

Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Dziecięcej - "Cztery pory roku", którego uczestnikami byli uczniowie klas II szkół podstawowych ze Świdnicy i powiatu świdnickiego.
Dzieci recytowały wiersze mówiące o otaczającej nas przyrodzie. Zamiarem Biblioteki było zachęcenie dzieci do bliższego poznania poezji dziecięcej tematycznie związanej z czterema porami roku.
W finale konkursu zaprezentowało się 32 uczestników z 16 placówek oświatowych Świdnicy i okolic.
Pierwszą nagrodę otrzymał Maciej Janiak ze Szkoły Podstawowej nr 8 i równorzędną - Aleksandra Taraban z SP-10, drugie miejsce zajęła Milena Kamińska ze Szkoły Podstawowej w Pszennie, trzecia przypadła Joannie Bim z SP-4 i Wojciechowi Opoce z SP-6 Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, zaś wszystkie dzieci pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.


26 października 2006 - Zdobią strzegomski rynek

Rzeźby autorstwa Adama Wyspiańskiego i Marcina Łuczkowskiego ponownie stanęły na strzegomskim rynku i będą go zdobić do przyszłorocznego pleneru kamieniarskiego - tak przynajmniej zapewnia Zenon Kiszkiel - prezes Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej i właściciel rzeźb.
- W tegorocznym plenerze kamieniarskim wzięło udział tylko trzech rzeźbiarzy - mówi Zenon Kiszkiel - Dołożymy wszelkich starań, by przyszłoroczny plener rozpropagować wśród liczniejszej rzeszy artystów i tym samym nadać mu większą rangę. Wówczas jest szansa, nawet duża, że przed urzędem pojawią się nowe rzeźby.


25 października 2006 - Debata prezydencka

Dzisiaj w Hotelu Piast-Roman odbyła się zorganizowana przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich "debata prezydencka".
W debacie udział wzięli kandydaci na urząd Prezydenta Świdnicy w zbliżających się, listopadowych wyborach.
Kazimierz Bełz, Znigniew Lachowicz, Adam Markiewicz, Wojciech Murdzek, Zdzisław Natanek i Alicja Synowska prezentowali swój program, przedstawiali wizję rozwoju miasta, odpowiadali także na pytania licznie zgromadzonych członków stowarzyszenia.
Po spotkaniu spytaliśmy kilka osób o wrażenia, spytaliśmy ich, kto ich zdaniem powinien zostać prezydentem na kolejne cztery lata ? Każda z tych osób wskazała na dotychczasowego prezydenta - Wojciecha Murdzka.


25 października 2006 - Sesja Rady Miejskiej w Żarowie

27 października, Radni w Żarowie zbiorą się po raz ostatni w Kadencji 2002-2006. Rozpatrzą projekty uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszar położony w obrębie miasta Żarów (zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Żarów zatwierdzonego uchwałą nr XXV/155/2004 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 1 lipca 2004 r.), w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarów.
Ostatni raz zapoznają się również ze sprawozdaniem z pracy Burmistrza Miasta Żarów.
Sesja odbędzie się w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Żarowie o godz: 10:00.


25 października 2006 - Chat z kandydatem

Kandydatka do Rady Powiatu - Elżbieta Gaszyńska w dniach 26, 27 i 28 października będzie odpowiadała państwa na pytania na czacie "Dziennika" - wejdź.
Spotkania w tych dniach odbywać się będą w godzinach 21.oo - 22.oo. Zapraszamy już od jutra.


25 października 2006 - Stop wagarom

24 września świdniccy policjanci włączyli się w akcję Dolnośląskiej Policji Stop Wagarom - Wybieram Szkołę. Akcja ma na celu ograniczenie wagarów wśród dzieci i młodzieży, będzie realizowana do 29 stycznia 2007 roku (rozpoczęcie ferii zimowych). Zgodnie z obowiązującą ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich wagarowanie jest przejawem demoralizacji, któremu należy konsekwentnie przeciwdziałać. Ucieczki z zajęć szkolnych odnotowywane są przez okres całego roku szkolnego, a ich eskalacja następuje w okresie kwalifikacji semestralnej.
Celem akcji jest: ograniczenie ucieczek z zajęć szkolnych, poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, ograniczenie negatywnych zachowań dzieci i młodzieży, podnoszenie świadomości uczniów i rodziców na temat odpowiedzialności prawnej wynikającej z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, poszerzenie wiedzy na temat unikania zagrożeń.
Policjanci szczególną uwagą obejmą obszary poza terenami szkół ,przede wszystkim salony gier komputerowych, kafejki internetowe, dworce PKP i PKS, centa handlowe, punkty gastronomiczne, parki place zabaw i skwery. W tych miejscach od 8 do 14 funkcjonariusze sprawdzą czy przebywająca tam młodzież nie powinna znajdować się w szkole.
Wczoraj świdniccy policjanci wylegitymowali 15 młodych ludzi, 6 z nich doprowadzonych zostało do Szkół i oddanych pod opiekę dyrektorom placówek.


25 października 2006 - Tym, którzy odeszli

Zapraszamy do uczestnictwa w "Drodze Pamięci" poświęconej instruktorom naszego hufca, którzy odeszli na wieczną wartę. 1 listopada spotykamy się o godzinie 10.oo - przed kaplicą na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego. "Drogą Pamięci" poprowadzi phm. Janula Góralska.
o godzinie 11.oo - przed kaplicą na cmentarzu przy ul. Alei Brzozowej "Drogą Pamięci" poprowadzi Komendant Hufca - hm. Piotr Pamuła.
Zapalając harcerski znicz uczcimy pamięć tych, którzy odeszli. Prosimy o udział w mundurach.


25 października 2006 - Radio szuka bohaterów

Polskie Radio Wrocław wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej poszukuje dwóch bohaterów. Mężczyźni 50 lat temu zawiesili sztandar węgierski na wrocławskim ratuszu. Spontaniczny odzew na rewolucję 1956 roku, to piękna karta w polskich dziejach - uważają historycy.
50 lat temu Dolny Śląsk był jednym z najbardziej aktywnych regionów w Polsce, gdzie mieszkańcy spontanicznie pomagali uczestnikom rewolucji antykomunistycznej na Węgrzech. W 1956 roku, po nadanym przez radio apelu Węgierskiego Czerwonego Krzyża, oddano tu ponad 200 litrów krwi dla osób rannych podczas starć z wojskami radzieckimi. Spontanicznie organizowali się lekarze i pielęgniarki, którzy chcieli jechać na Węgry. Mieszkańcy Dolnego Śląska zebrali ponad 800 kilogramów leków, ubrań i żywności oraz przyjmowali węgierskie dzieci. - Polacy potrafili sobie wyobrazić o co walczą Węgrzy - mówi Łukasz Kamiński, wicedyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. Jego zdaniem, wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że niewiele brakowało, by czołgi wjechały do Warszawy zamiast do Budapesztu. Podczas jednego z wieców we Wrocławiu flaga węgierska pojawiła się na Ratuszu. Specjalnie uszyty sztandar (bez czerwonej gwiazdy) powiesili Stanisław Mądry - palacz CO oraz Tadeusz Kramarek - pracownik Muzeum Narodowego. Nic więcej jednak o nich nie wiadomo. Historycy mają problem z dokumentowaniem tych wyjątkowych wydarzeń.
Dlatego Polskie Radio Wrocław rozpoczęło poszukiwania bohaterów spontanicznego ruchu społecznego. 50 lat temu nie zważali oni na ryzyko i represje Służb Bezpieczeństwa. Trudno porównać z czymkolwiek atmosferę tamtych dni i zapał uczestników akcji solidarnościowych z rewolucjonistami węgierskimi. - Dowodzi to, że potrafimy robić rzeczy wspaniałe jednocząc się z tymi, którzy potrzebują pomocy - uważa Paweł Majcher, prezes Polskiego Radia Wrocław. Jego zdaniem nie możemy zapomnieć o chwilach z których możemy być dumni.
Jeśli ktoś posiada informację o tych ludziach, o tym wydarzeniu prosimy pisać


25 października 2006 - Z policji

Marcinowice - 24 października w miejscowości Gruszów nieznani sprawcy uszkodzili drzwi wejściowe i wybili szyby w oknie mieszkania Andrzeja K. Ci sami sprawcy w tym samym miejscu i czasie wybili szyby i uszkodzili drzwi w samochodzie marki Skoda 112, na szkodę Piotra G. Łączna suma strat wynosi 1.770 zł. Natychmiast podjęte czynności przez policjantów doprowadziły do zatrzymania trzech sprawców tych zdarzeń.

Świdnica - 24 października o godzinie 17.10 w Pszennie, funkcjonariusze Ruchu Drogowego zatrzymali Mariusza P. lat 43, mieszkańca Boguszowa Gorc, który kierował samochodem Ford Transit, będąc w stanie nietrzeźwym - 3,12 promila alkoholu. Zatrzymany kierował pojazdem pomimo zakazu prowadzenia pojazdów na okres 96 miesięcy wydanego przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu. W toku czynności wykonywanych przez policjantów okazało się, iż jest on poszukiwany listem gończym przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu, jakby tego było mało podczas kontroli sprawdzającym go policjantom podał fałszywe dane osobowe.


25 października 2006 - Chodnik na Strzegomskiej

Współpraca gminy Strzegom ze Służbą Drogową Powiatu Świdnickiego zaowocowała nowym chodnikiem.
W Goczałkowie przy ul. Strzegomskiej na odcinku o długości około 200 m ułożono kostkę betonową i wyregulowano krawężnik. - W końcu mamy porządny chodnik - mówi z zadowoleniem jedna z mieszkanek Goczałkowa. - Dużo wygodniej chodzi się po takim chodniku, aniżeli po nierównej, udeptanej ziemi - podkreśla starszy mieszkaniec wsi.
Prace budowlane trwały od 26 września do 16 października. Całkowity koszt zadania wyniósł 20 tys. zł. Środki zostały przekazane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


25 października 2006 - Sensation White

28 października wszyscy przeniesiemy się z Hali Ludowej do Amsterdamu i doświadczymy tej samej magii, jaką do teraz mogli doznawać tylko uczestnicy holenderskiej edycji Sensation White. Ta noc na długo zapadnie w pamięci tysiącom uczestników. Światła, scenografia, DJ’e, występy tancerzy, performerów oraz cały nieziemski klimat Sensation przywieziony wprost z Holandii, powalą Was na kolana. Wreszcie to co oglądaliśmy na filmach, zagości w Polsce!
Motywem przewodnim imprezy jest "miasto przyszłości". Jego wyjątkowy charakter podkreśla centralne ustawienie sceny i znamienne konstrukcje w postaci tzw. "białych grzybów". Dopełnieniem będą tancerze w strojach robotów oraz ludzi i stworzeń z przyszłości.
Jedną z atrakcji eventu będzie legendarny już Sensation Megamix. Stanowi on niepowtarzalne show polegające na grze świateł, efektów, tancerzy oraz pirotechniki zsynchronizowanych z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Tu wręcz obowiązkiem jest powiedzieć, że za projekty oświetlenia, efektów oraz konstrukcje odpowiedzialni są najlepsi na świecie specjaliści w tej dziedzinie. Nie zabraknie również, tak charakterystycznego elementu tego show, jak obrotowej sceny zamontowanej w centralnej części płyty tanecznej w Hali Ludowej.
Więcej informacji - >>> zobacz


24 października 2006 - Konferencja

26 października w Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anny Szywały odbędzie się konferencja pod nazwą "Wpływ instytucji sektora prywatnego i państwowego na rozwój metod promujących kształcenie ustawiczne". Konferencja rozpocznie realizację projektu współfinansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji pt. "Promocja i wzrost motywacji dla kształcenia ustawicznego w obszarach wiejskich", w ramach Programu Wspólnoty Europejskiej Sokrates Grundtwig 2.
Konferencja odbędzie się o godzinie 11.00 w siedzibie Firmy przy ulicy Łukasińskiego 2/3 w Świdnicy.


24 października 2006 - 35 miejsce w Polsce i 2 na Dolnym Śląsku

Z przyjemnością informujemy, że SP ZOZ w Świdnicy po raz kolejny zakwalifikował się do "złotej 50 najlepszych szpitali w Polsce" i pierwszy raz zdobył 2 miejsce na Dolnym Śląsku. Łącznie zdobyliśmy 769,61 pkt. czyli o 69,93 pkt. więcej niż w roku ubiegłym.
Zbigniew Religia - minister zdrowia w rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział "...najlepsze szpitale powinny otrzymywać wyższe kontrakty na leczenie pacjentów...." zdaniem ministra "nie tylko szpitale, ale każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien zostać poddany takiej ocenie..."
Dyrektor Jacek Domejko - odebrał certyfikat w redakcji "Rzeczpospolitej". Ranking został opublikowany w Rzeczpospolitej, oraz na stronie internetowej www.rzeczpospolita.pl
Ranking przygotowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - jednostka podlegająca resortowi zdrowia, która przyznaje m.in. szpitalom akredytacje.


24 października 2006 - Miss Polski 2007

Wybory Miss Polski 2007 rozpoczną się dla Strzegomian Wyborami Regionalnymi pod Honorowym Patronatem Pana Lecha Markiewicza Burmistrza Strzegomia. Wybory odbędą się 5 listopada w sali widowiskowej SCK o godzinie 17.00. Dla miłośników kobiecej urody na deskach Strzegomskiego Centrum Kultury najpiękniejsze dziewczyny regionu zaprezentują efektowne układy choreograficzne, oryginalne stroje, makijaże i fryzury.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I - 14- 17 lat i II - 25 lat
Zdobywczynie tytułu Miss Strzegomia oraz Miss Strzegomia Nastolatek będą reprezentowały Strzegom w Wyborach Miss Dolnego Śląska we Wrocławiu.
Organizatorzy zwracają się do Państwa z uprzejma prośba o pomoc w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Mile widziana każda pomoc, zarówno rzeczowa jak i finansowa.


24 października 2006 - Certyfikat dla starostwa

Dzisiaj w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego miała miejsce, ważna i długo oczekiwana przez wszystkich pracowników - uroczystość wręczenia Certyfikatu Systemu Jakości PN-EN ISO 9001-2001 dla Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Aby go otrzymać wszyscy pracownicy urzędu byli przez ostatnie sześć miesięcy zaangażowani w tworzenie Systemu, jego dokumentowanie a następnie wdrożenie. Rezultat tych prac poddano w dniach 11-13 października audytowi certyfikacyjnemu.
- "Praca w Systemie Zarządzania Jakością oznacza, że nasze Starostwo ma zdefiniowaną własną politykę jakości i w codziennym funkcjonowaniu świadomie steruje swoimi działaniami tak, aby wszystkie zadania wykonywać skutecznie, sprawnie, rzetelnie, zgodnie z prawem i profesjonalnie" - wyjaśnia Starosta Jacek Wajs.


24 października 2006 - Z wizytą w Rzymie

W dniach 17-22 października trzy nauczycielki z Gimnazjum nr 4 w Świdnicy M. Werner, V. Zapart i M. Dobrowolska uczestniczyły w wizycie roboczej w szkole włoskiej w Rzymie. Spotkanie było wynikiem nawiązania współpracy z sześcioma szkołami z Monte Caparica (Portugalia), Sal’a (Słowacja), Novara (Włochy), Rzym (Włochy), Vidy (Bułgaria), Moral de Calatrava (Hiszpania) i pozyskaniem funduszy europejskich z programu Socrates- Comenius.
Wszystkie szkoły pracują nad projektem "Europo -buduj przyszłość poprzez różnorodność kulturową". W czasie wizyty opracowany został dokładny harmonogram działań oraz wszystkie szczegóły współpracy, w wolnych chwilach uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić Watykan, Colosseum, Pantheon, Palatino, Forum Romano, Muzeum Capitolinum, Fontanna di Trewi.
Panująca w czasie wizyty wspaniała atmosfera sprawiła, że 4 "łacińskie" i 3 "słowiańskie" szkoły stworzyły jedna wielką grupę.


24 października 2006 - Wyróżnienie dla Urzędu Miejskiego

20 października we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień dla samorządów, które podjęły wyzwanie i zrealizowały zadania dodatkowe w ramach ogólnopolskiej akcji "Przejrzysta Polska". Jednym z wyróżnionych był Urząd Miejski w Żarowie.
Akcja "Przejrzysta Polska" miała na celu promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach. Filary programu stanowiło sześć zasad rządzenia: zasada przejrzystości, przewidywalności, rozliczalności, fachowości, partycypacji społecznej i braku tolerancji dla korupcji. W ramach tych zasad samorządy realizowały różnego rodzaju zadania obowiązkowe. Niektóre samorządy zobowiązały się do realizacji zadań nadobowiązkowych. Gmina Żarów w ramach zasady przejrzystości utworzyła punkt informacyjny (Biuro Obsługi Klienta), w ramach zasady partycypacji społecznej stworzyliśmy "mapę aktywności" organizacji pozarządowych i inicjatyw na terenie gminy. Był to wykaz wszystkich organizacji ze wskazaniem rodzaju działalności.
W imieniu Lilli Gruntkowskiej Burmistrz Miasta Żarów wyróżnienie odebrał Przemysław Sikora - pracownik Urzędu Miejskiego. W ramach programu "Przejrzysta Polska" Urząd Miejski otrzymał już w marcu 2006 roku Certyfikat Przejrzystości.


24 października 2006 - Droga w Piotrowicach

21 października miało miejsce oficjalne otwarcie nowowybudowanej drogi w Piotrowicach. Na zaproszenie sołtysa wsi Krzysztofa Pawłowskiego i Rady Sołeckiej Piotrowic w uroczystości uczestniczyli Burmistrz Miasta Halina Dydycz, Zastępca Burmistrza Natalia Kita, Przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Chęcik, Proboszcz Parafii Św. Barbary w Pastuchowie ks. Władysław Terpiłowski, Genowefa Nowak - Radna wsi, Jan Pałeczka - Radny Rady Miejskiej, przedstawiciele wykonawcy drogi oraz mieszkańcy wsi Piotrowice.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz lokalnych, społeczności wsi Piotrowice oraz wykonawcy. Wykonano ok. 340 mb drogi o nawierzchni mineralno-bitumicznej wraz z chodnikiem o długości ok. 165 mb i odwodnieniem.


24 października 2006 - Cztery pory roku

23 października odbyły się eliminacje międzyklasowe do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji dziecięcej "Cztery pory roku". Organizatorkami I etapu konkursu były nauczycielki: Joanna Kurzawa i Marzena Barylak. 12 młodych recytatorów zaprezentowało wiersze dotyczące otaczającej nas, jakże pięknej i zmiennej przyrody.
Zwyciężyły Aleksandra Taraban i Martyna Wawszczyk. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale międzyszkolnym, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.


24 października 2006 - Projekty zagraniczne II LO

W tym miesiącu w II Liceum Ogólnokształcącym gościli uczniowie z niemieckiej szkoły Gesamtschule Orscholz. W pierwszy dzień wizyty odwiedzili szkołę, oglądając między innymi prezentację multimedialną o współpracy międzynarodowej II LO, przygotowaną przez uczniów klasy II a.
Głównym wydarzeniem był 5 dniowy obóz w Jodłowie w Masywie Śnieżnika. Spotkanie miało charakter obozu przetrwania, roboczo nazwane zostało "Outdoorcamp" - obóz przetrwania. Zamierzeniem była integracja młodzieży z Polski i Niemiec, ukazanie walorów turystycznych Polski, wzbudzenie w uczniach poczucia odpowiedzialności za wszystkich uczestników obozu. Uczniowie sami przygotowywali posiłki, sami robili zakupy i decydowali, co chcą gotować. Sami byli odpowiedzialni za utrzymanie porządku w miejscu zakwaterowania. Prowadzeni przez świdnickich harcerzy zdobywali umiejętności poruszania się i orientacji w terenie. Przeprowadzili takie zajęcia, jak: zwiad terenowy czy podchody. Na zakończenie pobytu zwiedzili zabytki Wrocławia.


24 października 2006 - Zmiany w ruchu przed 1 listopada

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii. Zmiany będą obowiązywać już od wtorku, 31 października, od godz. 15.00 do czwartku, 2 listopada, do godz. 24.00.
W rejonie cmentarza przy ul. Łukasińskiego wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się:
* po prawej stronie ul. Łukasińskiego (na odcinku od ul. Esperantystów do Henryka Pobożnego),
* po prawej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (na odcinku od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów),
* po lewej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (w rejonie świątecznego przystanku MPK).
W rejonie cmentarza przy al. Brzozowej:
* wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na al. Brzozową,
* zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Pionierów (na odcinku od ul. Sprzymierzeńców do Śląskiej),
* ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Śląskiej (na odcinku od ul. Zielonej do Przyjaźni),
* również ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Sadowej, celem zwiększenia liczby miejsc do parkowania oraz upłynnienia przejazdu przez tę ulicę.
W rejonie cmentarza przy ul. Bobrzańskiej obowiązywał będzie:
* zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Słowiańskiej (na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Serbskiej).
W sobotę, 28 października, na cmentarzach przy ul. Łukasińskiego i Brzozowej zostaną ustawione przenośne toalety.


24 października 2006 - Piłka nożna - Gimnazja

W ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" w piątek 20 października chłopcy ze świdnickich szkół gimnazjalnych rozgrywali Turniej Piłki Nożnej. Trzy gimnazja systemem "każdy z każdym" grały mecze 2 x 20 min.
Niestety z niewiadomych przyczyn nie dotarła reprezentacja Gimnazjum nr 3.
Po zakończeniu turnieju kolejność była następująca: pierwsze miejsce Gimnazjum - 1, drugie - Gimnazjum - 4 i trzecie miejsce - Gimnazjum - 2.
Gimnazjum nr 1 przeszło do dalszej fazy rozgrywek na szczeblu powiatowym, które odbywać się będą na wiosnę przyszłego roku. Organizatorem zawodów byli: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Szkolny Związek Sportowy.


24 października 2006 - Amatorska liga koszykówki

Jeżeli grasz w drużynie i myślisz, że jesteście najlepsi - to zapraszamy do wzięcia udziału w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Koszykówki.
Gwarantujemy profesjonalnych sędziów i oczywiście warunki do rozgrywania emocjonujących spotkań w hali sportowej Osir-u przy ulicy Mieszka Starego 6 w Świebodzicach. Zgłoszenia prosimy kierować pod nr tel. 509584814.
Ruszamy pełną parą w listopadzie, a na zgłoszenia czekamy do końca października. Limit ograniczony więc spiesz się i zapisz swoja drużynę do rozgrywek o Puchar Osir-u.


24 października 2006 - Wymień koniecznie

Urząd Gminy Dobromierz przypomina wszystkim mieszkańcom gminy, którzy dotąd nie dopełnili ustawowego obowiązku wymiany dowodu osobistego, że do końca 2007 roku wszystkie dowody osobiste wydane przed 1 stycznia 2001 roku (tj. dowody książeczkowe) podlegają wymianie.
Jednocześnie informuje się, że z dniem 01.01.2008r. dowody te tracą ważność. Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, każda osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała w Rzeczypospolitej Polskiej, która ukończyła 18-ty rok życia, jest obowiązana posiadać ważny dowód osobisty.


24 października 2006 - Nowy podjazd

W Tomkowicach została wykonana droga dojazdowa do świetlicy wiejskiej wraz z chodnikiem. Przy świetlicy zamontowano również ogrodzenie z prefabrykatów betonowych.
Prace modernizacyjne przebiegały w miesiącu wrześniu i znacznie wpłynęły nie tylko na uatrakcyjnienie terenu, ale także na komfort korzystania ze świetlicy.
Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 29 tys. i pokryty został ze środków własnych gminy.


23 października 2006 - Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Letnie spojrzenie na Gminę Dobromierz". Zdaniem jury najlepsze zdjęcia wykonał Pan Franciszek Sadło, a specjalnym wyróżnieniem nagrodzono prace Pana Jarosława Makieła.
19 października trzyosobowe jury konkursowe dokonało oceny prac nadesłanych na konkurs fotograficzny. Pierwsze miejsce przyznano fotografiom Pana Franciszka Sadło, a wyróżnienie otrzymał Pan Jarosław Makieła.
Zwycięzca oraz wyróżniony otrzymają nagrody w postaci wspaniałych albumów fotograficznych, które z pewnością będą inspiracją do ich dalszej twórczości. Nagrody uroczyście wręczone zostaną podczas najbliższej sesji Rady Gminy, która odbędzie się 25 października. Galerię prac nadesłanych na konkurs będzie można oglądać od 25 października w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu.


23 października 2006 - Śnieżne Wrony pokonały Olimpię

W lidze juniorów w piłce koszykowej organizowanej przez Dolnośląski Związek Koszykówki we Wrocławiu występuje zespół ze Świdnicy KKS Śnieżne Wrony Świdnica. W ubiegłym roku jeszcze jako kadeci zajęli w okręgu szóste miejsce.
W pierwszym meczu rozegranym 15 października Śnieżne Wrony pokonały na wyjeździe Olimpię Legnica 72:63.
Najbliższy mecz juniorów ze Świdnicy odbędzie się 5 listopada (niedziela) w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów o godzinie 10:00.
Przeciwnikiem świdniczan będzie zespół MKS Sudety Jelenia Góra


23 października 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej 21 i 22 października Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Sudety Kątki - LZS Śmiałowice - 14:0
LZS Marcinowice - LZS - 8:0
LKS Ślęża Biała - LZS Gola Świdnicka - 1:3
LZS Błękitni Tworzyjanów - Błękitni Bystrzyca Dolna -1:5
PKS Ślęża Wiry - LZS Zryw Zebrzydów - 0:3 (vo)
LZS Pogoń Strzelce - LKS Czarni Szczepanów - 4:2

grupa 2
LZS Boleścin - LZS Sokół Kostrza - 3:1
LZS Błękitni Komorów - LZS Błyskawica Kalno - 3:3
LZS Granit Rogoźnica - LZS Czarni Modlęcin - 13:3
LZS Tomkowice - LZS Grom Bartoszówek - 3 : 0 (vo)
LZS Zjednoczeni Gościsław - LZS Orzeł Goczałków - 1:1
LKS Zryw Imbramowice - KS Gryf Kraszowice - 3:2


23 października 2006 - Wyniki

Wyniki Finału Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej - kategoria "monodram" 20 października jury w składzie: Zdzisław Skarbek, Katarzyna Poznańska, Ryszard Dykcik, po przesłuchaniu 6 uczestników konkursu w kategorii "monodram" z Kłodzka, Barda i Wałbrzycha postanowiło nagrodzić następujące osoby:
pierwsze miejsce - Paweł Aksamit z Kłodzka za monodram "Boży wojownicy" Andrzeja Sapkowskiego, drugie miejsce - Małgorzata Szumska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. B. Chrobrego w Kłodzku, za monodram "Debacle".(opiekn: s.Joanna Rogowska OP), trzecie miejsce - Marek Śladowski z Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci "Szansa" z Barda (opiekun: p. Dariusz Szewczyk), za monodram "TYryptyk rzymski" Jana Pawła II, czwarte miejsce - Iweta Skrobanek z Publicznego Gimnazjum im. J. Kusocińskiego w Bardzie (op. p. Dariusz Szewczyk), za monodram "Dziady" cz. II A. Mickiewicza, Ewelina Purgał z TRAD "Szansa" w Bardzie (op. p. Dariusz Szewczyk), za monodram "Bardo. Szopka" Olgi Tokarczuk, Emila Lompart-Kowalek ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu (op. p. Anna Drynkowska)


23 października 2006 - Nieletnim alkoholu nie sprzedamy

W gminie Strzegom w okresie od 20 września do 15 października przeprowadzono szkolenie "Terenowa praca ze sprzedawcami" w ramach programu "Ochrona dzieci i młodzieży przed nielegalnym dostępem do alkoholu". Przeszkolonych zostało 59 osób w 50 wyznaczonych sklepach i lokalach gastronomicznych.
Szkolenie zorganizował Urząd Miejski i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzegomiu, a przeprowadzili je pracownicy Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień - Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Organizacji i Instytucji Pomagających Ofiarom Przemocy w Rodzinie NIEBIESKA LINIA, którzy spotykali się ze sprzedawcami w ich miejscu pracy. Celem szkolenia było spowodowanie, aby konkretni sprzedawcy zwrócili szczególną uwagę na wiek klientów usiłujących kupić alkohol i po nabraniu podejrzeń, co do braku uprawnień, odmawiali sprzedaży do momentu ewentualnego udowodnienia przez klienta swojej pełnoletności. Zadaniem szkoleniowców było także przekazanie elementarnej wiedzy sprzedawcom i właścicielom placówek, która motywowałaby ich do wyżej wymienionych działań.
Na podstawie analizy badań wyników ankiety przeprowadzonej podczas szkolenia oraz własnych obserwacji osób prowadzących terenową pracę ze sprzedawcami okazało się, że próby zakupu alkoholu przez nieletnich na terenie naszej gminy pod względem częstości i dostępności do alkoholu, są porównywalne z danymi w innych rejonach Polski, jak i z wynikami zeszłorocznymi.
Strzegom pozytywnie wyróżnia się pod względem wieku nieletnich próbujących zakupić alkohol - jest on nieco wyższy niż w innych dotychczas badanych rejonach kraju. Osoby prowadzące szkolenie zaniepokoiły jednak częste próby zakupu alkoholu przez nieletnie dziewczęta. Z kolei próby zakupu alkoholu przez nieletnich w wieku 6-10 lat są w większości spowodowane niską świadomością rodziców wysyłających swoje dzieci po alkohol dla siebie.


22 października 2006 - Akrobatyka w Świdnicy

Przez dwa ostatnie dni odbywały się w Świdnicy - 46 Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej i w skokach na ścieżce oraz Młodzieżowe Mistrzostw Polski w skokach na trampolinie.
W zawodach wzięli udział zawodnicy z czołowych klubów w Polsce.
Jak zawsze impreza została wspaniale zorganizowana przez sekcję akrobatyki Klubu Sportowego "Polonia Świdnica". Wyniki mistrzostw podamy w najbliższym czasie. W dziale "fotografie" zamieściliśmy obszerną relację zdjęciową z mistrzostw - >>> zobacz


22 października 2006 - Zapraszamy na turniej

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach oraz UKS "Orły" zapraszają na Międzyosiedlowy Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rady Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach.
Turniej rozpocznie się 28 października o godzinie 10.00 w hali sportowej OSiR-u przy ul. Mieszka Starego 6. Zapisy będą przyjmowane w dniu zawodów od godziny 9:00.
Prawo startu mają wyłącznie mieszkańcy osiedli podległych Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach mieszkający w Świebodzicach - Osiedle Piastowski i Osiedle Sudeckie, Jaworzynie Śląskiej, Jaroszowie, Strzegomiu i Żarowie. Turniej zostanie przeprowadzony w różnych kategoriach wiekowych od lat 6 do 100.


22 października 2006 - Ze Świdnicy w bundeslidze

W ubiegłym tygodniu spotkaliśmy na hali sportowej jedną z byłych siatkarek świdnickiej Polonii - Magdalenę Sadowską. Korzystając z przerwy w rozgrywkach ligi niemieckiej spowodowanej mistrzostwami świata, przyjechała do swoich rodziców tutaj mieszkających. Zdjęcie - >>> zobacz
To kolejna zawodniczka traktująca bardzo poważnie to czym się zajmuje. Nawet podczas tak krótkiego pobytu każdą wolna chwilę poświęca treningowi.
Magdalena Sadowska po odejściu z Polonii Świdnica grała w w pierwszoligowych zespołach krajowych takich jak Nike Węgrów i Skra Warszawa. Później swoje losy związała z czołowym zespołem bundesligi, niemieckim zespołem VfB 91 Suhl e., w którym gra do dziś.


22 października 2006 - Juniorzy na medal

W dniach 21-22 października w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się XVII Mistrzostwa Polski juniorów Kyokushin Karate. W Zawodach brało udział 20 ekip z całej Polski w tym także team Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin w którego skład weszli Adrian Gajdowski (kat. do 60 kg.), Kamil Gierula (kat. do 65 kg.), Daniel Bukowy (kat. do 75 kg.). Wszyscy zawodnicy ze Świdniccy spisali się na medal stając na podium w swoich kategoriach wagowych. A. Gajdowski zajął pierwsze miejsce w kategorii do 60 kg. Sukces ten jest tym większy iż był to dopiero pierwszy start Adriana na zawodach rangi Mistrzostw Polski. Kamil Gierula który przyzwyczaił nas do tego że należy do ścisłej czołówki kraju w kategorii do 65 kg. i tym razem nie zawiódł zajmując trzecie miejsce w swojej kategorii wagowej przegrywając w półfinale po zażartym pojedynku dopiero po dwóch dogrywkach.
Uwieńczeniem tytanicznej pracy wkładanej w treningi jest także zajęcie pierwszego miejsca przez Daniela Bukowego. W swej pierwszej walce Daniel wygrał przed czasem przez bardzo efektowne kopnięcie na głowę mawashi-geri. Szefem ekipy świdnickich karateków był sensei Jacek Michalski.


22 października 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Białego Orła Mieroszów 1:0
Niespodziewanej porażki doznała Stal Świdnica przegrywając na własnym boisku z Kryształem Stronie Śląskie 2:3
Mecz pomiędzy Piastem Nowa Ruda i Polonią Spartą II Świdnica został przełożony


22 października 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Sudety Dziećmorowice - LKS Bystrzyca Górna 1:2
Grom Witków - Victoria Świebodzice 7:0
Górnik Boguszów Gorce - Zieloni Mrowiny 2:0
Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 0:1
Gwarek Wałbrzych - Jedlinianka Jedlina Zdrój 3:1
Włókniarz Głuszyca - Juventur Wałbrzych 1:1
Zjednoczeni Żarów - Granit Roztoka 1:3
Płomień Makowice - Unia Jaroszów 0:3


22 października 2006 - IV liga siatkówki

W rozegranym wczoraj meczu o mistrzostwo IV ligi siatkówki mężczyzn zespół Silesii Świebodzice wygrał w meczu wyjazdowym z drużyną Tygrysów Strzelin 3:1. Pierwotnie mecz miał być rozegrany w Świebodzicach ale zespół wystąpił o zmianę gospodarza zawodów ze względu na rozgrywaną inną imprezę w świebodzickiej hali. W kolejnym spotkaniu siatkarze Silesii zagrają w najbliższą sobotę na wyjeździe z drużyną Oławii Oława.


22 października 2006 - Debata z kandydatami

Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Świebodzice oraz Polski Związek Niewidomych koło w Świebodzicach zapraszają na debatę w ramach kampanii zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
Debata odbędzie się 24 października o godzinie 17.00 do Klubu Seniora, ulicy Żeromskiego 11. Uczestnikami będą kandydaci na burmistrzów i kandydaci na radnych.
Przedstawiciele Komitetów Wyborczych pragnących wziąć udział w Debacie proszeni są o wcześniejszy telefoniczny kontakt telefon 074 6669548 lub 696003470.
Na stronie zamieszczona została ankieta, w której znalazły są również pytania do kandydatów, prosimy o jej wypełnienie - >>> zobacz


22 października 2006 - Projekty zagraniczne II LO

Niezapomniane wrażenia, nowe przyjaźnie - to między innymi przywieźli z wymiany ze szkołą King’s Edward IV Camp Hill w Birmingham w Anglii uczniowie i opiekunowie II LO w Świdnicy (11-16 października 2006).
Pobyt był zaplanowany tak, aby udało się zwiedzić jak najwięcej, jak najlepiej poznać atmosferę szkoły i angielską kulturę. Przez 2 dni uczniowie z opiekunami uczęszczaliśmy na lekcje, zwiedzali Londyn, w tym słynne Picadilly Circus, Traffalgar Square, Bukhingham Palace, National Gallery, katedrę Westminsterską. Wszyscy, zarówno strona polska jak i angielska, obawiali się potwierdzenia utrwalonych stereotypów o naszych narodach. Okazało się jednak, że młodzi ludzie na całym świecie stawiają czoła podobnym problemom, bawią się i śmieją w ten sam sposób, potrafią znaleźć wspólne płaszczyzny porozumienia, niezależnie od bariery językowej. Tego typu projekty pozwalają obalać mity krążące o narodach, zawiązywać nowe przyjaźnie. Jest to jeden ze sposobów tworzenia dobrego wizerunku naszego kraju za granicą.
Wyjazd był bardzo udany. Mieszkaliśmy u rodziny polskiego pochodzenia, dlatego, łatwo było nam się porozumiewać. Miałyśmy możliwość zobaczyć, jak wyglądają zajęcia lekcyjne w Anglii, poznałyśmy uprzejmość naszych rówieśników, którzy dbali o to, abyśmy zobaczyły i przeżyły w ciągu tych 4 dni jak najwięcej. Już nie możemy doczekać się spotkania z nimi w lutym - mówią: Anna Tajsiak i Honorata Obałka.
Uczestnicy wymiany: Klaudia Jabłońska, Katarzyna Kępa, Wojtek Wełyczko, Honorata Obałka, Anna Tajsiak, Justyna Sawa, Agnieszka Sroka, Mateusz Jakowicki, Katarzyna Anklewicz, Paweł Kaliniak. Opiekunkami grupy były anglistki - Joanna Maluśkiewicz i Iwona Juźwa.


22 października 2006 - Ostatnie obrady

W czwartek, 26 października, po raz ostatni w kadencji 2002-2006 zbierze się Rada Miejska w Świdnicy. W programie przewidziano m.in. przedstawienie protokołu z kontroli dokonanej przez Komisję Rewizyjną, która dotyczyła zagranicznych delegacji radnych w mijającej kadencji, przedstawienie informacji dotyczącej składanych przez radnych oświadczeń majątkowych. Radni podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie:
określenia na 2007 rok limitu wydawania nowych licencji na taksówki, zmian w budżecie, zaciągnięcia kredytu długoterminowego, przekazania terenu przy ul. Komunalnej pod budowę lotniska modelarskiego, przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy " Śródmieście - południe ", ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w gminnych jednostkach organizacyjnych oraz uzgodnienia wartości jednego punktu, nadania Statutu Straży Miejskiej w Świdnicy.
Obrady rozpoczynają się o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Miejskiego. W ostatnim punkcie sesji przewidziano uroczyste zakończenie kadencji Rady Miejskiej 2002/2006.


22 października 2006 - Nowa Hala Sportowa

W Marcinowicach powstaje nowy obiekt - pełnowymiarowa wielofunkcyjna hala sportowa z pełnym zapleczem socjalnym oraz trybunami mogącymi pomieścić 174 widzów. Obiekt zaprojektowany jest w konstrukcji szkieletowej, w której elementem nośnym jest dwuprzegubowa rama wykonane w technologii z drewna klejonego, natomiast obudowa z płyt stalowych wypełnionych pianką poliuretanowa. W projekcie przewidziano dużo udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Budowę rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku.
Oficjalne otwarcie hali nastąpi 23 października o godzinie 12.00. Gościem specjalnym podczas uroczystości będzie Irena Szewińska - Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wielokrotna mistrzyni Igrzysk Olimpijskich.


22 października 2006 - Warcaby

Dzisiaj w Wiejskim Domu Kultury w Bystrzycy Górnej odbył się Dolnośląski Finał Warcabów Stupolowych organizowany w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W zawodach wystartowało 130 zawodniczek i zawodników - finalistów eliminacji strefowych. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchary.
Sędzią głównym turnieju był Mariusz Malucha z Zagórza Śląskiego. Wyniki turnieju - >>> zobacz


22 października 2006 - Kasztanowce można uratować

Od lat trwa inwazja groźnego szkodnika kasztanowców. Rokrocznie prezydent Świdnicy zwraca się do zarządców nieruchomości i świdniczan z apelem o systematyczne grabienie opadłych liści kasztanowców oraz niszczenie zimujących w nich poczwarek.
Metoda grabienia i palenia liści jest obecnie najbardziej bezpieczna i skuteczna w ograniczaniu szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka. Specjaliści od ochrony środowiska zaznaczają, że palenie liści niszczy poczwarki szrotówka, a także grzyby chorobotwórcze powodujące znaczne uszkodzenia liści kasztanowca.


22 października 2006 - Uczył nas, jak kochać…

- Przez wiele lat uczył nas, jak budować bardziej ludzki świat, oparty na braterstwie i solidarności. Przeżywając już po raz szósty Dzień Papieski, pragniemy powrócić do słów naszego Papieża, by nie zaprzepaścić dziedzictwa Jego myśli i kultury - tymi słowami wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska rozpoczęła w Świebodzicach obchody święta Uroczystości związane z obchodami zaczęły się już w południe, gdy w Przedszkolu nr 2, noszącym imię Jana Pawła II, trwały specjalne zajęcia z udziałem rodziców i gości. Był to ważny dzień w historii przedszkola, bowiem po raz pierwszy placówka prezentowała swój sztandar z wizerunkiem Ojca Świętego. Ten właśnie sztandar, niesiony przez rodziców i dzieci, poświęcił w pierwszej części spotkania z wiernymi na placu pod pomnikiem Jana Pawła II JE ks. Bp Ignacy Dec. W przepięknej mszy, na którą tłumnie przyszli mieszkańcy miasta, wspominał wielkiego Polaka.
Biskup podkreślał, że nasz wielki rodak nie tylko pokazał nam, jak żyć, ale jak cierpieć i jak umierać.
Dzień Papieski nie skończył się na nabożeństwie. Chętni obejrzeli jeszcze film pt. "Jan Paweł II - świadek miłosierdzia" w kościele pw. św. Mikołaja. Potem powrócono na ulice miasta, by wspominać Ojca Świętego podczas Białego Marszu. Wspólna modlitwa u stóp kamiennej sylwetki Jana Pawła II zakończyła ten niezwykły dzień.


21 października 2006 - IV liga

Dzisiaj swój mecz szesnastej kolejki IV ligi rozegrali piłkarze AKS Strzegom.
Mecz rozgrywali na wyjeździe w Legnicy. Miedź II Legnica - AKS Strzegom 3:1
Również dziś grali świdniczanie, odnosząc zwycięstwo na własnym boisku w meczu z Górnik/Zagłębie Wałbrzych. Polonia/Sparta Świdnica - Górnik/Zagłębie Wałbrzych 2:1.
Po tych meczach świdniczanie zajmują w tabeli 8 miejsce a strzegomianie 15.


21 października 2006 - Siatkówka

Mecz z Trzebnicą miał być tym, który może dać pierwsze zwycięstwo świdnickim siatkarkom. Niestety, nie zmieniło się nic. Nadal w grze brakuje wszystkiego. Do tej pory świdniczanki nie zdołały wygrać nawet jednego seta.
Mimo iż nikt od tak młodego zespołu nie wymaga jeszcze wspaniałych zwycięstw to jednak walki choćby o sety wymagać już należy. Zespół przeszedł cały cykl przygotowań a efektów nadal nie widać.
Gaudia Trzebnica - Polonia Świdnica 3:0 w setach 25:14, 25:18, 25:18.


21 października 2006 - Komunikat KWS Świdnica - Sami Swoi

17 października Komitet Wyborczy Świdnica - Sami Swoi podpisał umowę o blokowaniu list wyborczych do Rady Miejskiej w Świdnicy z Platforma Obywatelską.
W wyniku tej umowy oba Komitety Wyborcze wspierać się będą w wyborach do Rady Miejskiej oraz współpracować w przyszłości. W ten sposób potwierdzamy fakt, że na scenie lokalnej tylko PO była otwarta na współpracę z innymi natomiast Wspólnota Samorządowa z Wojciechem Murdzkiem oraz PIS i Lewica pozostały osamotnione w wyborach do Rady Miejskiej.
● Lider KWS Świdnica - Sami Swoi Bolesław Marciniszyn podjął decyzję o poparciu kandydatki PO pani Alicji Synowskiej na prezydenta miasta Świdnicy, życząc jej dobrego wyniku w wyborach. Bolesław Marciniszyn jest przekonany, że w II turze wyborów na prezydenta miasta pani Alicja Synowska wygra z każdym z pretendentów do stanowiska prezydenta.


21 października 2006 - Wyróżnienie za przejrzystość

Urząd Miejski w Świdnicy otrzymał dziś, 20 października, wyróżnienie za podjęcie dodatkowego wyzwania realizacji zadań fakultatywnych w ramach ogólnopolskiej akcji "Przejrzysta Polska".
Uroczystość, z udziałem m.in. przedstawicieli Banku Światowego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Gazety Wyborczej, która patronowała akcji odbyła się we Wrocławiu. Celem "Przejrzystej Polski" było promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach, co powinno owocować poprawą jakości życia publicznego oraz pobudzeniem aktywności obywatelskiej. Filary programu stanowiło sześć zasad rządzenia: przejrzystości, przewidywalności, rozliczalności, fachowości, partycypacji społecznej i braku tolerancji dla korupcji. Samorządy, które zdecydowały się przystąpić do akcji realizowały sześć zadań obowiązkowych, w ramach każdej z powyższych zasad. Możliwa była także realizacja zadań dodatkowych. Właśnie za ich realizację Świdnica została wyróżniona.


21 października 2006 - Doceniono władze

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się w dniu 17 października gościł członek Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie - Ireneusz Niedźwiecki. Jego wizyta związana była z wręczeniem odznaczeń korporacyjnych ZOSP RP władzom samorządowym naszej gminy.
- Chciałbym uhonorować i jednocześnie podziękować za wzorową współpracę pomiędzy lokalnym samorządem a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi - mówił Ireneusz Niedźwiedzki. - Można podawać ją za wzór dla innych i brać z niej przykład. Srebrnym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" uhonorowany został burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, a brązowymi: zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, sekretarz gminy Sabina Cebula i skarbnik Maria Kwiatkowska.


21 października 2006 - Policja

Marcinowice - 15 października o godz. 16 na terenie Gminy Marcinowice policjanci zatrzymali sprawców kradzieży mebli, sprzętu gospodarstwa domowego wartości 16,500 zł. na szkodę Andrzeja R. mieszkańca Świdnicy. Sprawcy na miejsce kradzieży przyjechali dwukrotnie w sobotę 14 października samochodem dostawczym, skradzione przedmioty ukryli w stodole, należącej do jednego z nich. W niedzielę ponownie udali się do tych samych zabudowań chcąc dokonać kolejnej kradzieży, na miejscu natknęli się jednak na właściciela posesji. Powiadomieni o zdarzeniu policjanci zatrzymali sprawców kradzieży Pawła J. lat 24, Stanisława K. lat 64 i Dariusza C. lat 40. W stodole jednego ze sprawców odnaleziono skradzione przedmioty wartości 8.000 zł. Zatrzymani przyznali się do kradzieży i dobrowolnie poddali się karze. Kierowca samochodu dostawczego którym przewożono skradzione przedmioty był pod wpływem alkoholu.
Świdnica - 19 października o godz. 18.50 w Świdnicy na skrzyżowaniu Al. Niepodległości z ul. Trybunalską doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem Mazda z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem marki VW Passat. Kierowca i pasażer Mazdy zbiegli z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanym. W wyniku podjętych działań przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymany został kierowca Mazdy, którym okazał się 21 letni Marcin K. mieszkaniec Świdnicy, który był pod wpływem alkoholu (2, 21 promila alkoholu). Kierowca Mazdy został zatrzymany. Pasażerowie VW Passata z obrażeniami kręgosłupa, złamania trzonu mostka klatki piersiowej pozostali na obserwacji w Szpitalu Latawiec w Świdnicy.
Świebodzice - 19 października w Świebodzicach policjanci zatrzymali Arkadiusza T. lat 20, który posiadał przy sobie przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej wartości 1500 zł., które zostały skradzione z jednej ze Świebodzickich firm. Kradzieży dokonywał kilkakrotnie.


21 października 2006 - Licytacja mieszkań

Licytacja mieszkań za tydzień Świdniczanie starający się o lokale w bloku przy ul. Kopernika-Piotra Skargi sami ustalą czynsze. Przetarg ofertowy, czyli licytację czynszów zaplanowano na środę, 25 października na godz. 16.30 (sala narad Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 47)).
O mieszkania ubiega się 60 osób, które swoje propozycje złożą w zamkniętych kopertach (minimalnie 6 zł za metr kwadratowy). Następnie zostaną one publicznie otwarte. Na ich podstawie powstanie lista w kolejności od najwyższej stawki, do najniższej. Lokatorzy, którzy zaproponują najwięcej za najem lokalu, będą mogli wybrać sobie mieszkanie. Zainteresowani nowymi lokalami będą oglądać mieszkania w najbliższy piątek i sobotę.
Na poniedziałek zaś zaplanowano ostatnie spotkanie informacyjne przed przetargiem. Przystąpieniem do przetargu zainteresowanych było 76 rodzin. Po weryfikacji ostatecznie zaakceptowano wnioski 60 spośród nich. 18 rodzin zainteresowanych jest kawalerkami, 29 rodzin mieszkaniami 2-pokojowymi, a 13 rodzin mieszkaniami 3-pokojowymi.


21 października 2006 - Otrzęsiny w "mechaniku"

9 października odbyły się w Zespole Szkół Mechanicznych otrzęsiny dziewięciu klas pierwszych, przygotowane przez klasy III a i III b pod kierunkiem wychowawców - Aliny Biedroń i Wiesława Bylickiego.
Pierwszoklasiści mieli do wykonania szereg zadań. Zadanie pierwsze polegało na piciu przez rurkę mleka z zawiązanymi oczami. Następnie odbył się " Koci Tour", gdzie uczniowie na specjalnie przygotowanym rowerze mieli do pokonania wyznaczoną przez organizatorów trasę. W zabawę czynnie byli zaangażowani wychowawcy klas pierwszych. Mieli oni do narysowania portret "kota" (tj. ucznia swojej klasy). Kolejna konkurencja to tropienie myszy, gdzie wychowawca w jak najkrótszym czasie, przy pomocy wskaźnika, doprowadzał "kotka" (ucznia) z zawiązanymi oczami w wyznaczone miejsce. Na zakończenie odbyły się kwalifikacje do "Formuły Kociej ", wyścigu o Grand Prix " Kota Mechanika", w którym uczniowie po zmontowaniu pseudopojazdu, zawozili nim wychowawcę zasiadającego za kierownicą bolidu do mety.
Po wykonaniu zadań Dyrekcja Szkoły dokonała pasowania samorządów klasowych na uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych, pozostałych uczniów pasowali wychowawcy.


20 października 2006 - Utrudnienia na skrzyżowaniu

W nowym tygodniu rozpocznie się frezowanie nawierzchni w rejonie skrzyżowania ul. Łukasińskiego (droga krajowa nr 35) z ul. Esperantystów. To kolejny etap prac, które prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w związku z wymianą nawierzchni ul. Zamenhofa. Frezowanie będzie prowadzone przy otwartym ruchu, więc kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. By ich uniknąć zalecamy objazd np. ul. Wrocławską i dalej Łączną do Esperantystów.
Zgodnie z zapowiedziami zmieniona jest również organizacja ruchu w rejonie osiedla Zawiszów, w związku z przebudową ul. Kazimierza Wielkiego.
Pojazdy jadące z kierunku Żarowa na os. Zawiszów są kierowane nowowybudowanym odcinkiem drogi południowej (wzdłuż nasypu oddzielającego drogę od zakładu Electrolux), a dalej ul. Kazimierza Odnowiciela. Za utrudnienia przepraszamy.


20 października 2006 - Mistrzostwa Polski Juniorów

W dniach 21-22 października w Świdnicy na sali sportowej przy ul. Galla Anonima 1 a - Os. Zawiszów odbędą się 46 Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej i w skokach na ścieżce oraz Młodzieżowe Mistrzostw Polski w skokach na trampolinie. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
21 października w godzinie 9.oo - 14.oo eliminacje, o godzinie 15.30 nastąpi otwarcie mistrzostw, po których dalsza część eliminacji.
Finały mistrzostw odbędą się następnego dnia już od godziny 9.00.


20 października 2006 - Oświadczenie

Prawo i Sprawiedliwość przystępując do wyborów samorządowych oczekiwało, że świdnickie środowisko związane z prawicą potrafi wyłonić jednego kandydata na prezydenta, który skupi wszystkie siły posierpniowe.
Nie mogąc zrealizować tego celu postanawiamy wycofać swego kandydata z wyścigu o najwyższy urząd w mieście dając pozostałym kandydatom szansę na skupienie elektoratu w jednym centrum.
Wierzymy, że gest ten doprowadzi do zjednoczenia i wyłonienie najlepszego prezydenta dla Świdnicy, oraz uchroni miasto przed dużymi kosztami organizacji drugiej tury wyborów.
Świdnicki Sztab Wyborczy Prawa i Sprawiedliwość


20 października 2006 - Już jest radnym

Wybory dopiero 12 listopada, a Żarów ma już Radnego nowej V Kadencji. Jest nim Stanisław Szczęsny - Przewodniczący Rady Miejskiej. Stanisław Szczęsny w obecnych wyborach samorządowych był kandydatem Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnota Żarowska w okręgu nr 11 (Imbramowice, Pożarzysko). Ponieważ do piątku 13 października był on jedynym kandydatem z tego okręgu, termin zgłaszania kandydatów został przedłużony o 5 dni. Po ich upływie Terytorialna Komisja Wyborcza podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia mandatu Radnemu na kolejną kadencję.
W Gminie Żarów to pierwszy tego typu przypadek, kiedy radny obejmuje mandat z mocy prawa. Jednak w przypadku Stanisława Szczęsnego może to nie dziwić. To jeden z najbardziej szanowanych obywateli Gminy Żarów, obdarzony już nie pierwszy raz zaufaniem wyborców.


20 października 2006 - Nagrody w "Rodzinie Kultur"

Wczoraj 94 osoby zostały nagrodzone i wyróżnione w Konkursie Plastycznym "Rodzina Kultur" w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej odbywających się w Jaworzynie Śląskiej.
Wyróżnionych zostało 68 osób. Nagrody równorzędne otrzymało 18 osób. Wręczono również 5 nagród specjalnych.
Gratulujemy wszystkim Laureatom konkursu i dziękujemy za tak liczny udział w tegorocznej edycji "Rodziny Kultur" (343 prace!) Prace będzie można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie w sali nr 7 Samorządowego Ośrodka Kultury. Nagrodzeni - >>> zobacz


20 października 2006 - Certyfikat dla starostwa

24 października o godzinie 15.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się ważna i długo oczekiwana przez wszystkich pracowników uroczystość wręczenia Certyfikatu Systemu Jakości PN-EN ISO 9001-2001 dla Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Aby go otrzymać wszyscy pracownicy urzędu byli przez ostatnie sześć miesięcy zaangażowani w tworzenie Systemu, jego dokumentowanie a następnie wdrożenie. Rezultat tych prac poddano w dniach 11-13 października audytowi certyfikacyjnemu. Zespół audytorów zewnętrznych długo egzaminował pracowników poszczególnych wydziałów, jego dyrektorów a na koniec samego starostę.
Wszystko trwało trzy dni. Audytorzy stwierdzili, że Starostwo spełnia wszystkie wymagania potrzebne do uzyskania certyfikatu i pozytywnie zaopiniowali wniosek o jego nadanie. Według ich opinii urząd spełnia warunki odpowiedniej obsługi klientów dzięki m.in. przestronnym ciągom komunikacyjnym, czytelnej informacji wizualnej, windzie, kompetentnej kadrze i utworzeniu Biura Obsługi Klienta.


20 października 2006 - Mini piłka nożna

W czwartek 19 października w ramach rozgrywek "Współzawodnictwa międzyszkolnego" odbył się turniej Mini Piłki Nożnej chłopców świdnickich szkół podstawowych. Na małych boiskach /20x40/ drużyny złożone z czterech zawodników i bramkarza grały mecze eliminacyjne w rozlosowanych wcześniej dwóch grupach systemem "każdy z każdym" 2 x 12 min. Dwie najlepsze drużyny z grupy awansowały do finału gdzie również grano każdy z każdym z zaliczeniem meczy z eliminacji. Widowiskowości rozgrywek dodawały większe bramki /2m x 5m/ dzięki czemu padało sporo bramek mimo krótkich meczy, w jednym z meczy wynik był nawet 11 : 0.
W finale spotkały się drużyny: SP 8, SP 1, SP 6, SP 10. Wszystkie swoje spotkania wygrali chłopcy z SP 8 wygrywając miejskie rozgrywki mini piłki nożnej. Na drugim miejscu było SP 6, dalej SP 1 i SP 10.
Dwa najlepsze zespoły awansowały do rozgrywek powiatowych gdzie reprezentować będą Świdnicę. Organizatorem turnieju są tradycyjnie Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


20 października 2006 - Obserwatorzy ptaków

W czwartek, w sali Szkolnego Klubu Europejskiego spotkali się na wspólnym, roboczym spotkaniu wszyscy uczestnicy projektu "About the birds in English", realizowanego w Zespole Szkół Nr1 w Świdnicy. Uczniowie i nauczyciele uzgadniali szczegóły pracy, a było o czym rozmawiać, gdyż szkoła koordynuje pracę sześciu szkól z całej Europy.
Efektem trzyletniej pracy ma być książkowe wydanie albumu ptaków krajów partnerskich. W szkole ruszają już pozalekcyjne zajęcia z języka angielskiego i technik informacyjnych - trzeba będzie opanować "ptasie" słownictwo oraz pracę z programami graficznymi. Wszyscy są pełni entuzjazmu i nadziei, że właśnie ich karty obserwacji staną się kartami albumu. Szkoła jest dobrze przygotowana do realizacji projektu, nie będzie problemów dostępem do pracowni komputerowej, a biblioteka już uzupełnia księgozbiór w atlasy ptaków i słowniki. Lada moment, uzbrojeni w lornetki i kamerę, ruszą ornitolodzy-amatorzy na pierwsze wyprawy badawcze. Uczniowie piszą teraz krótkie listy, oczywiście po angielsku, w których opisują swoje zainteresowania, swoje miejscowości oraz nadzieje związane z udziałem w projekcie.
Wszystkie listy, wraz z "rodzinnym" zdjęciem wykonanym na zakończenie spotkania, zostaną przesłane do sześciu szkól partnerskich. Lada moment ZSNr1 otrzyma analogiczne przesyłki z Portugalii, Hiszpanii, Danii, Rumunii i Estonii. Pierwszy kraj, do którego w maju pojadą najpracowitsi uczniowie, to Portugalia.


20 października 2006 - Mistrzowie Polski w klasie N3

Świdnicko - krakowska załoga Marcin Majcher-Artur Natkaniec startująca Hondą Civic TypeR została Mistrzem Polski w klasie N3 wygrywając klasę w Rajdzie Warszawskim.
- Naprawdę bardzo cieszymy się z tego tytułu. Wbrew pozorom nie był to dla nas łatwy sezon, przez cały czas trapiły nas awarie układu przeniesienia napędu. Podobnie było na Rajdzie Warszawskim. Postanowiliśmy pojechać go bardzo szybko i tak też było. Daliśmy z siebie wszystko, w momencie awarii zajmowaliśmy 3 miejsce wśród samochodów napędzanych na jedną oś i bardzo wysokie 12 w generalce. Nic nie zapowiadało tego, że posłuszeństwa odmówi niemal nowa szpera. Cieszymy się, że udało nam się trzymać równe tempo przez cały rajd i wygrywać z rywalami w klasie A7, czasami nawiązywać walkę ze słabszymi autami N4. Do tego mieliśmy niesamowitą frajdę z jazdy - szutry to jest to! Mimo, że skorzystaliśmy z systemu SupeRally, nasze auto zostało wezwane przez organizatora na badanie techniczne po rajdzie, które oczywiście przeszło bez zastrzeżeń. Przykro nam, że konkurencja w naszej klasie w tym sezonie była nieliczna, jednak skoro postanowiliśmy na początku sezonu jeździć w N3 a nie A7 która pozwala na większe modyfikacje samochodu, to należało być konsekwentnym. Dziękujemy serdecznie całemu naszemu zespołowi za nieprzespane noce i ogromny wysiłek, oraz naszym sponsorom: Krono Original i Milwaukee za umożliwienie nam startów w tym sezonie. - powiedział Marcin Majcher.


20 października 2006 - Sensation White

28 października wszyscy przeniesiemy się z Hali Ludowej do Amsterdamu i doświadczymy tej samej magii, jaką do teraz mogli doznawać tylko uczestnicy holenderskiej edycji Sensation White. Ta noc na długo zapadnie w pamięci tysiącom uczestników. Światła, scenografia, DJ’e, występy tancerzy, performerów oraz cały nieziemski klimat Sensation przywieziony wprost z Holandii, powalą Was na kolana. Wreszcie to co oglądaliśmy na filmach, zagości w Polsce!
Motywem przewodnim imprezy jest "miasto przyszłości". Jego wyjątkowy charakter podkreśla centralne ustawienie sceny i znamienne konstrukcje w postaci tzw. "białych grzybów". Dopełnieniem będą tancerze w strojach robotów oraz ludzi i stworzeń z przyszłości.
Jedną z atrakcji eventu będzie legendarny już Sensation Megamix. Stanowi on niepowtarzalne show polegające na grze swiateł, efektów, tancerzy oraz pirotechniki zsynchronizowanych z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Tu wręcz obowiązkiem jest powiedzieć, że za projekty oświetlenia, efektów oraz konstrukcje odpowiedzialni są najlepsi na świecie specjaliści w tej dziedzinie. Nie zabraknie również, tak charakterystycznego elementu tego show, jak obrotowej sceny zamontowanej w centralnej cześci płyty tanecznej w Hali Ludowej.
Więcej informacji - >>> zobacz


20 października 2006 - Dwoje na podium

W drugiej dekadzie października reprezentanci sekcji judo AKS-u Strzegom rywalizowali w Pucharze Polski Juniorów i Juniorek Młodszych w Rybniku. Ich występ można uznać za udany, gdyż wrócili z dwoma medalami.
Zdobyło je rodzeństwo Kurzejów, a konkretnie Klaudia i Karol. Ta pierwsza - walcząca w kategorii wagowej do 52 kg - była o krok od złota, gdyż przegrała dopiero w finale z Halimą Mohammed-Seghir z Wybrzeża Gdańsk. W półfinale pokonała faworytkę PP - Beatę Peperę (Judo Wolbrom) na ippon. - Klaudia spisywała się na tych zawodach rewelacyjnie, drugie miejsce to jej życiowy sukces - informuje Mariusz Fajfer, szkoleniowiec strzegomian.
Karol też walczył bardzo dobrze (kat. wagowa do 46 kg) i zajął najniższe miejsce na podium. O miejsce na pudle otarła się Adriana Grabowicz (kat. wagowa do 40 kg), która ostatecznie zajęła 5 lokatę. Z rywalizacji - już w trakcie pierwszej walki - odpadł faworyt AKS-u, Michał Rydwański, który doznał kontuzji uda. - Mimo tego nieszczęśliwego zdarzenia nasz start w Rybniku oceniamy pozytywnie i traktujemy jako dobry prognostyk przed kolejnymi zawodami - podsumował Mariusz Fajfer.


19 października 2006 - Nowe autobusy MPK

Jutro na świdnickie ulice wyjadą dwa nowe autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jelcze M 101 l Salus, bo tak nazywają się pojazdy, które dziś, oficjalnie przekazano, zostały wzięte w leasing i przez pięć lat będą spłacane przez spółkę. Wartość transakcji opiewa na 1,2 mln zł. Autobusy mają 10 metrów długości, są niskopodłogowe, bezstopniowe i mogą pomieścić 74 osoby. Będą obsługiwały zarówno linie miejskie, jak i podmiejskie.
- Są to pojazdy oszczędne, ekologiczne, oferujące dobre warunki podróżowania zarówno pasażerom, jak i kierowcom. Autobusy są monitorowane, więc zwiększy się przede wszystkim bezpieczeństwo świdniczan. Sytuację na bieżąco może kontrolować kierowca, a obraz z kamer jest również zapisywany - mówi Wiktor Karol, prezes MPK w Świdnicy.
Obecnie MPK dysponuje 43 autobusami, które pokonują rocznie ponad 1,5 mln kilometrów. Rokrocznie ma przybywać więcej pojazdów. Zgodnie z założeniami "Zintegrowanego planu rozwoju transportu publicznego dla miasta Świdnicy" planuje się w latach 2007-2013 zakup 26 nowych autobusów niskowejściowych. Również te pojazdy mają być wyposażone w monitoring. W realizacji tych ambitnych planów mają pomóc środki unijne, które miasto będzie się starało pozyskać.


19 października 2006 - Zmiany w ruchu przed 1 listopada

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii. Zmiany będą obowiązywać już od wtorku, 31 października, od godz. 15.00 do czwartku, 2 listopada, do godz. 24.00.
W rejonie cmentarza przy ul. Łukasińskiego wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się:
* po prawej stronie ul. Łukasińskiego (na odcinku od ul. Esperantystów do Henryka Pobożnego),
* po prawej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (na odcinku od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów),
* po lewej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (w rejonie świątecznego przystanku MPK).
W rejonie cmentarza przy al. Brzozowej:
* wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na al. Brzozową,
* zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Pionierów (na odcinku od ul. Sprzymierzeńców do Śląskiej),
* ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Śląskiej (na odcinku od ul. Zielonej do Przyjaźni),
* również ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Sadowej, celem zwiększenia liczby miejsc do parkowania oraz upłynnienia przejazdu przez tę ulicę.
W rejonie cmentarza przy ul. Bobrzańskiej obowiązywał będzie:
* zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Słowiańskiej (na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Serbskiej).
W sobotę, 28 października, na cmentarzach przy ul. Łukasińskiego i Brzozowej zostaną ustawione przenośne toalety.


19 października 2006 - Prace na Cmentarzu

Trwają prace porządkowe na Cmentarzu Komunalnym w Żarowie. Wykonywane są cięcia korekcyjne drzew, wycinka posuszu. Do likwidacji zakwalifikowano też 25 drzew, głównie tuj. Do remontowanych boksów na odpady zamontowane zostaną drzwiczki, aby wyrzucane śmieci nie przesypywały się na alejki. Uporządkowany będzie również teren wokół kaplicy cmentarnej: utwierdzona nawierzchnia, odnowiony murek oporowy i wjazd do piwnicy. Pomalowana zostanie również konstrukcja dzwonnicy. Główne alejki cmentarne zostaną wyrównane i utwardzone. Koszt prac to ok. 15 tysięcy. zł.
Jednocześnie informujemy Państwa, że przy drugim wejściu na cmentarz (przy parkingu) jest dostępny nieodpłatnie drobny kamień do utwardzania najbliższego otoczenia grobów.
Podobne prace zostaną wykonane na Cmentarzu Komunalnym w Wierzbnej.


19 października 2006 - "Impuls" w Opolu

W dniach 25 - 29 października w Opolu odbędą się V Międzynarodowe Spotkania Taneczne. Planowane są liczne atrakcje i udział w warsztatach tanecznych. Potwierdziły swój przyjazd zespoły taneczne z Wilna, Węgier, Lwowa, Bruntala, Niemiec, mistrzowie stepu z Portugalii.
Planowany jest "Wieczór Narodów" i koncert galowy.
Wśród trzech tanecznych zespołów z Polski jest formacja "Impuls" z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.


19 października 2006 - W Strzegomiu czynsz bez zmian

Stawki bazowe czynszu za 1 m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego oraz lokalu socjalnego pozostaną w przyszłym roku na poziomie stawek bazowych czynszu obowiązujących w roku bieżącym.
Decyzję o utrzymaniu w 2007 r. stawek bazowych czynszu podjął burmistrz Lech Markiewicz mając na uwadze stan techniczny gminnych zasobów mieszkaniowych, stopień zadłużenia lokatorów z tytułu opłat czynszowych oraz stopień ściągalności zadłużenia i koszty związane z windykacją należności.
• Stawka bazowa czynszu za 1m² powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego wynosi 2,59 zł/m², a dla budynków wybudowanych przed 1945 r. - 2,09 zł/m².
• Stawka bazowa czynszu za 1m² powierzchni użytkowej lokalu socjalnego wynosi 0,71 zł/m², a dla budynków wybudowanych przed 1945 r. - 0,58 zł/m².


19 października 2006 - XVII Mistrzostwa Polski

W dniach 21 - 22 października w Hali OSiR w Świebodzicach, o godzinie 11:00 zostaną przeprowadzone XVII Mistrzostwa Polski w All Style Karate, Semi Kontakt. All Style Karate - jest to konfrontacja różnych stylów walk tj. Karate-Do, Ashihara Karate, Taekwon-do, Ju Jutsu, Karate Goju-Ryu, Kick-boxing, Jeet Kune Do.
Organizatorami Mistrzostw Polski są: Word Martial Arts Organization, European Martial Arts Organization, Polski Związek Sportu Budo, Dolnośląski Związek Sportu Budo, Ministerstwo Sportu, Urząd Miasta Świebodzic, OSiR Świebodzice, Motorola Polska, Mediaform-Dzierżoniów.
Zawody zostaną przeprowadzone w różnych kategoriach wiekowych:
- dzieci w wieku do lat 12
- juniorzy młodsi w wieku 13 do 15 lat
- juniorzy starsi w wieku 16 do 17 lat
- seniorzy powyżej 18 lat
oraz kategoria OPEN - pow. 35 lat, w której, rywalizować będą trenerzy.
Świebodzicki OSiR, na parkiecie hali sportowej przy ul. M. Starego na Osiedlu Piastowskim, będzie gościć około 300 zawodników z Polski i z zagranicy. Przez dwa dni będziemy mogli oglądać Festiwal Sztuk i Sportów Dalekiego Wschodu podczas którego zobaczymy wiele ciekawych pokazów.


19 października 2006 - Krzysztof Tercjak i Bartłomiej Czekański

W najbliższym Odcinku Specjalnym gościem będzie Maciej Oleksowicz, doskonale znany wszystkim warszawski kierowca rajdowy. W sezonie 2006 startujący Subaru Imprezą w zespole Castrol Q-Service Team w pełnym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na swoim koncie ma wiele interesujących wyników, startował również w rajdach zaliczanych do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.
O dotychczasowych startach, oraz planach na przyszłość porozmawiamy w piątek 20 października od 18.00 do 19.00 tylko w Radiu Luz.
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań pisania maili i zadawania pytań Maciejowi Oleksowiczowi. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


19 października 2006 - Nagrody dla recytatorów

18 października, jury w składzie: Zdzisław Skarbek, Katarzyna Poznańska, Ryszard Dykcik, po przesłuchaniu 42 recytatorów w kategorii szkół podstawowych z Powiatu Świdnickiego, Okręgów: Nowa Ruda, Wałbrzych, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Pieszyce, Ząbkowice Śląskie, Mieroszów postanowiło nagrodzić następujące osoby - >>> zobacz
Nagrodzeni w konkursie otrzymali dyplomy wraz z wydawnictwami książkowymi, ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie, a nauczyciele przygotowujący uczniów - podziękowania za włożony trud..


19 października 2006 - FeStSzElEsT 2oo6

FeStSzElEsT 2oo6 - jubileuszowa, piąta z kolei elektryczna impreza muzyczna. W tym roku pojawią się i zagrają FARBEN LEHRE, CAŁA GÓRA BARWINKÓW, ZMAZA oraz jeszcze nie wiadomo kto. Przewidziane są komputerowe wizualizacje występów oraz darmowe napoje mleczne %u2013 tak zwane regulatory.
2 grudnia w Świdnicy w Klubie Bolko o godzinie 17.00. Bilety po 15 złotych.
FeStSzElEsT to impreza cykliczna. W latach 2002-2003 gościła we wrocławskim klubie Madness gromadząc sporą rzeszę publiczności . W roku 2004 pierwszy raz w Świdnicy. Wystąpiły wtedy : Anal Front (punk), Latające Odchody (punk), Screaming Sox (rock), Złodzieje Głów (ska), Pink Elephant (blues, funk rock), Miki Mausoleum (klasyka) oraz Banita (roots rege). Na scenie obok muzyków wyświetlane zostały animacje autorstwa Tomka Rodziewicza. Impreza trwała do 1.30 w nocy. W roku 2005 także nie zabrakło różnorodnych propozycji muzycznych: Nicolae (punk), Leniwiec (coś pomiędzy), Faza (ska), Przyjaciele Stefana (klasyka inaczej), Zmaza (psycho-punk) oraz Ziwma (random-core).
Należy dodać, że zespół ZMAZA został wyróżniony główną nagrodą kieleckiego C.K.Alternativ, oraz główną nagrodą na tegorocznym Jarocinie.


19 października 2006 - Dziecięce zawody wspinaczkowe

W sobotę, 14 października, na ścianie wspinaczkowej w Strzegomiu odbyły się Otwarte Zawody Wspinaczkowe dla najmłodszych roczników.
Dzieci mogły pokazać swoje umiejętności wspinaczkowe na pięciu drogach przygotowanych przez starszych kolegów z klubu DKW.
Po eliminacjach wyłoniono finalistów, którzy walczyli między sobą o miejsca na podium.
Finaliści otrzymali nagrody i dyplomy, a pozostali - za odwagę i wolę walki - słodycze i dyplomy za udział. Wyniki zawodów wspinczkowych - >>> zobacz


18 października 2006 - Knauf inwestuje w Świdnicy

Knauf Industries Polska wybuduje w Świdnicy fabrykę, gdzie będą produkowane obudowy i opakowania sprzętu AGD i RTV. Dziś Michał Jakubowski, dyrektor generalny firmy odebrał z rąk Jana Banika, wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" oraz Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy zezwolenie na prowadzenie działalności w świdnickiej podstrefie. Niemiecka firma do tej pory kojarzona w Polsce z produkcją materiałów budowlanych w nową fabrykę w Świdnicy zainwestuje do 15 mln euro. Będą w niej powstawały obudowy plastikowe wykorzystywane do produkcji telewizorów LCD i plazmowych oraz opakowania styropianowe do tychże telewizorów oraz sprzętu AGD. - Wybraliśmy Świdnicę, ponieważ w okolicy swoje fabryki budują producenci telewizorów i sprzętu AGD, dla których możemy dostarczać nasze produkty. W Świdnicy na miejscu będziemy mieć dostęp do pary technologicznej, co przy naszej specyfice produkcji jest bardzo ważne - tłumaczy Michał Jakubowski, dyrektor generalny Knauf Industries Polska. Hala produkcyjna będzie liczyła 12-15 tys. m2 i w 2007 r. zostanie wybudowana przy ul. Przemysłowej. Według planu produkcja rozpocznie się na początku 2008 r. - Na początek planujemy zatrudnić 30 osób, ale zatrudnienie może wzrosnąć nawet do 250 osób. Wszystko zależy od liczby zamówień, które otrzymamy do wykonania. Jestem jednak dobrej myśli i sądzę, że uda nam się zrealizować optymistyczną wersję tego planu - dodaje dyrektor Jakubowski. Negocjacje władz Świdnicy i kierownictwa WSSE trwały z szefostwem koncernu od roku.
- Odbyliśmy sporo spotkań i wykonaliśmy wiele pracy, by warunki dla realizacji inwestycji były korzystne dla obu stron. Cieszę się z ostatecznej decyzji koncernu i z tego, że wybrał Świdnicę. To dobra wiadomość, dla kolejnej grupy świdniczan, która będzie mogła znaleźć pracę w firmie Knauf - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


18 października 2006 - Umorzenie z tytułu odrolnienia gruntów

13 października 2006 roku, do Urzędu Miejskiego w Żarowie wpłynęła Uchwała Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie umorzenia Gminie Żarów opłat z tytułu odrolnienia gruntów na potrzeby przemysłu ulokowanego w Żarowskiej Podstrefie WSSE. To bardzo dobra wiadomość dla Gminy bo kwota jest niebagatelna 173.811,17 zł.
Gmina Żarów co roku zwraca się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego o umorzenie opłat z tytułu trwałego wyłączenia gruntów rolnych z użytkowania rolniczego. Nie oznacza to jednak, że co roku odralniamy grunty pod inwestycje. Opłata jest jedna za konkretny grunt, faktycznie wyłączony z użytku (teren na którym stoi fabryka, a nie obszar zielony wokół niej), ale jeśli koszt sprzedaży 1 ha przekracza wartość przeliczeniową 1 ha żyta to wtedy 50% kwoty jest automatycznie umarzana, a pozostała kwota jest rozłożona na dziesięć lat. Właśnie o umorzenie tych rat corocznie stara się Gmina.
Równocześnie Zarząd Województwa Dolnośląskiego odmówił umorzenia Gminie Żarów kwoty 29.023,08 zł, należnej Terenowemu Funduszowi Ochrony Gruntów Rolnych Województwa Dolnośląskiego z tytułu trwałego wyłączenia gruntów rolnych z użytkowania rolniczego pod inwestycje gminne.


18 października 2006 - Amatorska liga koszykówki

Jeżeli grasz w drużynie i myślisz, że jesteście najlepsi - to zapraszamy do wzięcia udziału w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Koszykówki.
Gwarantujemy profesjonalnych sędziów i oczywiście warunki do rozgrywania emocjonujących spotkań w hali sportowej Osir-u przy ulicy Mieszka Starego 6 w Świebodzicach. Zgłoszenia prosimy kierować pod nr tel. 509584814.
Ruszamy pełną parą w listopadzie, a na zgłoszenia czekamy do końca października. Limit ograniczony więc spiesz się i zapisz swoja drużynę do rozgrywek o Puchar Osir-u.


18 października 2006 - Ze śpiewem

Kuplety wyborcze w wykonaniu zespołu pod przewodnictwem Wojciecha Murdzka były największą atrakcją konwencji wyborczej Świdnickiej Wspólnoty Samorządowej i komitetów wyborczych popieranych przez Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej. Konwencja odbyła się wczoraj w Klubie Bolko i wzięli w niej udział wszyscy kandydaci na szefów gmin, większość kandydatów na radnych miejskich, gminnych i powiatowych oraz członkowie Komitetu Honorowego Wojciecha Murdzka - łącznie około 150 osób.
- Cztery lata temu odnieśliśmy w wyborach samorządowych sukces, ale było to jednocześnie zobowiązanie do ciężkiej pracy. Nie zawiedliśmy mieszkańców. Zarówno oni, jak i osoby spoza powiatu świdnickiego zauważają dziś, jak wiele dobrych zmian zaszło w Świdnicy i ościennych gminach - tam gdzie władzę sprawuje Wspólnota Samorządowa - mówił podczas konwencji Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i jednocześnie kandydat na prezydenta w kolejnej kadencji, a także szef Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej. - Pozytywne zmiany dostrzegam też u mieszkańców - kontynuował myśl Prezydent Murdzek. - Pojawiła się wśród nich nadzieja - coś, o co cztery lata nie było łatwo. To dowód na to, że ciężką pracą można wiele zdziałać.
Prezydent odniósł się także do programu Wspólnoty: - Podczas prezentacji programu wyborczego można wymieniać poszczególny punkty: planowane przedsięwzięcia, zmiany, udoskonalenia, bo zawsze może być lepiej i ładniej. Dla nas najważniejsze jest jednak to, aby służyć mieszkańcom, nie tracić wrażliwości na ich problemy, pomagać potrzebującym i nie ulec pokusie władzy. Jeśli nie stracimy tego oręża związanego z drugim człowiekiem to wierzę, że wszystko się uda. Stajemy z podniesionym czołem do wyborów i wygramy - zapewniał Wojciech Murdzek.


18 października 2006 - Rekrutacja

W dniach 18 i 19 października w sali ślubów byłego USC w Żarowie odbywa się rekrutacja do firmy Steel.s Poland Sp. z o.o. Jest to jedna z firm strefowych w Żarowie, zajmująca się przetwarzaniem stali nierdzewnej i aluminium oraz produkcją szerokiej gamy wyrobów z tych materiałów. Rekrutację prowadzi Dr. Alfonso Re - przedstawiciel włoskiej Firmy Steel.s oraz Pani Bożena Dyczak - tłumacz.
Firma ta oferowała pracę na następujące stanowiska: kierownik działu pras, narzędziowiec i operator pras.
Ogółem zaproszonych było 36 osób. Ponadto kandydaci, którzy zostaną wyłonieni pojadą na kilkumiesięczne szkolenia do Włoch. Osoby te, zostaną zaproszone na dodatkowe spotkanie, podczas którego dowiedzą się o szczegółowych warunkach oferowanej pracy.


18 października 2006 - Szkolenia trwają

Pracownicy Gminnego Centrum Informacji pod koniec września wybrali się z wizytą do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, gdzie odbyło się już drugie spotkanie uczestników szkolenia dotyczącego opieki nad osobami starszymi. W ramach dwuletniego szkolenia przewidziana jest nauka języka obcego, a także zajęcia z przedsiębiorczości. Na dzień dzisiejszy do projektu przystąpiła grupa ok. 20 osób ze Strzegomia i okolic, która spotyka się na zajęciach dwa razy w tygodniu. W większości są to kobiety, które pracowały, bądź pracują w służbie zdrowia. Przypominamy, że w/w projekt daje możliwość uzyskania europejskiego certyfikatu honorowanego we wszystkich krajach UE. Osoby zainteresowanie wzięciem udziału w warsztatach szkoleniowych realizowanych w ramach ES - opieka nad osobami starszymi mogą w dalszym ciągu zapisywać się w Info - Centrum, tel. 074/8560-526 lub osobiście - Urząd Miejski w Strzegomiu, ul. Rynek 38, pok. 30.
W tym samym czasie w strzegomskim Liceum Ogólnokształcącym rozpoczęło się kolejne szkolenie "Kobieta potrafi", które przeznaczone jest dla kobiet z terenów wiejskich. W jego trakcie uczestniczki podnoszą swoje kwalifikacje poprzez naukę języka obcego, z zakresu przedsiębiorczości, a także z poradnictwa zawodowego. Do dwuletniego projektu przystąpiło około 15 kobiet, które swój wolny czas chcą przeznaczyć na zdobywanie nowych umiejętności.
GCI czynnie zaangażowało się w przebieg powyższych szkoleń - Chcemy informować mieszkańców gminy Strzegom o wszystkich możliwych sposobach rozwoju. Szkolenia skierowane są do szerokiej grupy osób: bezrobotnych, osób odchodzących z rolnictwa i osób pracujących, które chcą zmienić swój zawód - wyjaśnia sekretarz gminy Sabina Cebula.


18 października 2006 - Inny Świat - wieczór form różnych

20 października o godzinie 18.30 w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się wieczór form różnych zatytułowany "Inny Świat".
W trakcie imprezy będzie można podziwiać wystawę rękodzieła artystycznego lokalnych twórców, a na koniec wyświetlony zostanie film pt. "Dr Jokyll & Mr. Hyde" wyprodukowany przez wytwórnię A’YOY i Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym ciekawym wydarzeniu.


18 października 2006 - Chat z kandydatami

Dzisiaj o godzinie 20.00 odbędzie się chat z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych wyborach samorządowych.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zadawania pytań kandydatom do rady miasta, rady powiatu i kandydatowi na prezydenta miasta.


18 października 2006 - Nowa Hala Sportowa

W Marcinowicach powstaje nowy obiekt - pełnowymiarowa wielofunkcyjna hala sportowa z pełnym zapleczem socjalnym oraz trybunami mogącymi pomieścić 174 widzów. Obiekt zaprojektowany jest w konstrukcji szkieletowej, w której elementem nośnym jest dwuprzegubowa rama wykonane w technologii z drewna klejonego, natomiast obudowa z płyt stalowych wypełnionych pianką poliuretanowa. W projekcie przewidziano dużo udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Budowę rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku.
Oficjalne otwarcie hali nastąpi 23 października o godzinie 12.00. Gościem specjalnym podczas uroczystości będzie Irena Szewińska - Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wielokrotna mistrzyni Igrzysk Olimpijskich.


18 października 2006 - Dzień Edukacji Narodowej w Żarowie

13 października w Hotelu Żar - Med odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W żarowskim hotelu spotkali się zarówno obecni nauczyciele, emeryci jak i pracownicy obsługi. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali przygotowany specjalnie na tą okazję film "Historia Żarowskiej Oświaty". Na twarzach nauczycieli malowało się wzruszenie, szczególnie wtedy, kiedy na prezentowanych zdjęciach rozpoznawali siebie z lat młodości, swoją pierwszą klasę czy poszczególnych uczniów.
Doskonałym sposobem na powrócenie pamięcią do lat minionych, było odwiedzenie wystawy kronik szkolnych, wśród których były kroniki z pierwszych powojennych lat. Dzień Edukacji Narodowej to nie tylko okazja do spotkania się nauczycieli i pracowników wszystkich szkół, to również czas na nagrodzenie tych, którzy w sposób szczególny wyróżniają się w swojej pracy. Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów wręczyła wyróżnienia i nagrody nauczycielom.
Izabela Osiecka, Leszek Bania, Iwona Płosińska, Jolanta Papińska, Krystyna Kanarkiewicz, Agata Kovaci, Ewa Mika, Renata Głuśniewska, Wiesława Elster, Iwona Nieradka, Teresa Kuc, Jolanta Zasada, Danuta Dominik, Mariola Król, Edyta Cichecka, Katarzyna Buczma, Małgorzata Kluska, Renata Węglarz, Sabina Sołtysiak, Helena Słowik, Elżbieta Piotrowska, Krystyna Waliszak, Monika Jagła, Joanna Karpińska, Elzbieta Wierzyk, Kazimiera Mossoń, Joanna Mięki, Joanna Styrkowiec - Dusza, Joanna Daniel, Jolanta Kubarska, Dorota Posacka - Ziaja, Marek Zywer, Weronika Przewoźna, Janusz Dominik


18 października 2006 - Zabytki Gminy Marcinowice

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza mieszkańców gminy do udziału w konkursie plastycznym "Zabytki Gminy Marcinowice".
Można złożyć jedną pracę, wykonaną dowolną techniką. Tematem konkursu jest ukazanie bogactwa kulturowego ziemi marcinowickiej, w postaci zabytków odwiedzanych i zapomnianych.
Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów. Prace należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury do 31 października. Na uczestników czekają nagrody.


17 października 2006 - Zatrzymali pedofila

14 października na terenie powiatu świdnickiego policjanci zatrzymali 51 letniego mężczyznę mieszkańca Świdnicy, który przebywał w pokoju hotelowym w towarzystwie dwóch nieletnich, a trzeci z chłopców, którzy przyjechali z mężczyzną pozostał w samochodzie. Natychmiast do hotelu udali się policjanci, pokój otworzył mężczyzna z rozpiętymi spodniami a na łóżku leżeli rozebrani do spodni chłopcy 16 i 15 lat.
Pedofil z nieletnimi zostali przewiezieni do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, policjanci zabezpieczyli dwa telefony komórkowe, którymi robione były zdjęcia zatrzymanego mężczyzny wraz z chłopcami. Mężczyzna płacił nieletnim od 10 do 100 złotych często zbierał chłopców w plener do lasu gdzie na kocu molestował chłopców, którym kazał robić zdjęcia telefonem komórkowym. Za świadczenie usług seksualnych przywoził nieletnim spodnie lub buty dobrych zachodnich marek.
Wczoraj został mu przedstawiony zarzut wielokrotnego doprowadzania małoletniego poniżej lat 15 do poddania się innym czynnościom seksualnym oraz wykonywania takich czynności. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odmówił składania wyjaśnień został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Świdnicy, który wobec niego zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.


17 października 2006 - Obchodzili swoje święto

Już w środę - na kilka dni przed 14 października - władze Strzegomia uczciły Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie, na które zaproszeni zostali dyrektorzy i wicedyrektorzy placówek oświatowych z gminy.
Burmistrz i strzegomscy samorządowcy podziękowali zgromadzonym za ich trud włożony w wychowanie i kształtowanie młodego pokolenia. W dowód uznania dla ich ciężkiej i pełnej poświęcenia pracy burmistrz Lech Markiewicz wręczył dyrektorom, nie tylko kwiaty i gratulacyjne dyplomy, ale także nagrody finansowe. Dyrektorzy natomiast wręczyli nagrody wicedyrektorom. - Życzę wam wszystkim wiele dobrego, by wasza praca była otaczana szacunkiem, uznaniem i życzliwością zarówno ze strony uczniów, jak i rodziców, którzy w zaufaniu powierzają wam swoje pociechy - mówił burmistrz.
W piątek święto nauczycieli uroczyście obchodzono już we wszystkich placówkach oświatowych w gminie. Uczniowie przygotowali okolicznościowe akademie.
Ten dzień był również ważny dla pierwszoklasistów z PSP nr 3, którzy na deskach SCK złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i przez Jadwigę Wójtowicz - dyrektorkę placówki - zostali pasowani na uczniów. Siedmiolatkowie otrzymali od Rady Rodziców symboliczne upominki, a starsi koledzy podarowali im zakładki na długą drogę edukacji.


17 października 2006 - Listy kandydatów w wyborach samorządowych

Wybory samorządowe 2006 w toku. Wszystkie Komitety Wyborcze zarejestrowały już listy swoich kandydatów do władz lokalnych różnego szczebla.
W powiecie świdnickim liczącym 162 988 mieszkańców wybierać będziemy swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatu, sejmiku wojewódzkiego a także swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów. Do rad gmin i rad miejskich o 140 mandatów ubiegać się będzie 827 osób. Do rady powiatu 274 osoby rywalizować będą o 29 mandatów.
Lista kandydatów do Rady Powiatu - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Dobromierz - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Jaworzyna Śląska - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Marcinowice - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Strzegom - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Świdnica - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Żarów - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Miejskiej w Świdnicy - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Miejskiej w Świebodzicach - >>> zobacz


17 października 2006 - Wystawa plastyczna

W czwartek, 19 października o godzinie 12:30 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród w Konkursie Plastycznym "Rodzina Kultur" w ramach XVII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Wręczone zostaną nagrody specjalne, m.in.: Księdza Dziekana Dekanatu Strzegomskiego Diecezji Świdnickiej, Księdza Proboszcza Parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, Starosty Powiatu Świdnickiego, Burmistrza Jaworzyny Śląskiej.


17 października 2006 - Piosenki Mieczysława Fogga

Dzisiaj do naszej redakcji napłynęło zaproszenie dla mieszkańców naszego powiatu do wzięcia udziału w konkursie, którego organizatorem jest Urząd Miasta Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy oraz pomysłodawca i producent festiwalu - Agencja SOS MUSIC.
Jest to konkurs na interpretację piosenek Mieczysława Fogga. Udział mogą w nim wziąć profesjonaliści - aktorzy, wokaliści, studenci szkół teatralnych i muzycznych, adepci teatrów państwowych i prywatnych oraz amatorzy - soliści i zespoły.
Zgłoszenia przyjmowane są do 23 października a przesłuchania odbędą się 27 października. Nagroda to 20 tysięcy złotych oraz występ w koncercie galowym rejestrowanym przez Program 2 Telewizji Polskiej, do którego zostali zaproszeni wybitni artyści polskiej sceny muzycznej, m.in.:, Edyta Geppert, Hanna Banaszak, Maria Sadowska, Justyna Steczkowska, Anna Serafińska, Jacek Kotlarski, Jacek Wójcicki, Maciej Miecznikowski, Andrzej Dąbrowski, Mieczysław Szcześniak.
Karta zgłoszenia - wypełnij i regulamin - >>> zobacz


17 października 2006 - Debata z kandydatami

Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział Świebodzice oraz Polski Związek Niewidomych koło w Świebodzicach zapraszają na debatę w ramach kampanii zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
Debata odbędzie się 24 października o godzinie 17.00 do Klubu Seniora, ulicy Żeromskiego 11. Uczestnikami będą kandydaci na burmistrzów i kandydaci na radnych.
Przedstawiciele Komitetów Wyborczych pragnących wziąć udział w Debacie proszeni są o wcześniejszy telefoniczny kontakt telefon 074 6669548 lub 696003470.
Na stronie zamieszczona została ankieta, w której znalazły są również pytania do kandydatów, prosimy o jej wypełnienie - >>> zobacz


17 października 2006 - Sesja Rady Powiatu

Przedostatnia sesja Rady Powiatu odbędzie się 18 października o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Tematem przewodnim sesji będzie omówienie stanu realizacji zadań wpisanych do Strategii Rozwoju Powiatu Świdnickiego.
Radni zapoznają się również ze sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej z kontroli przeprowadzonej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy. Po tej części sesji kończącej się złożeniem interpelacji i zapytań przez Radnych, podejmą oni wiele ważnych na koniec kadencji uchwał m.in. dotyczących budżetu powiatu, inwestycji drogowych, gospodarowaniem nieruchomościami a także zatwierdzenia Statutu SP ZOZ w Świdnicy.


17 października 2006 - Obchody Dnia Patrona

16 października minęła 28 rocznica powołania Karola Wojtyły na Tron Piotrowy. W tym dniu obchodzimy już po raz 6 Dzień Papieski. Za wskazaniem Wielkiego Polaka zbieramy się w kościołach i kwestujemy na rzecz zdolnej ale biednej młodzieży.
Ten dzień w Gimnazjum im. Jana Pawła II obchodzony jest szczególnie, to Dzień Patrona - święto całej szkoły. Jak co roku obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Mszę w intencji gimnazjalistów i pracowników szkoły odprawił Jego Ekscelencja Biskup Świdnicki Ignacy Dec.
Po mszy zgromadzeni przemaszerowali do Gimnazjum im. Jana Pawła II, gdzie odsłonięto miejsce pamięci o Patronie szkoły. Rzeźbę przedstawiającą symbol chrześcijaństwa - rybę, oraz tablicę pamiątkową z wyrytymi ostatnimi słowami Jana Pawła II skierowanymi do młodzieży " szukałem Was, teraz Wy przyszliście do mnie i za to Wam dziękuję" poświecił Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Następnie przedstawiciele wszystkich szkół z Gminy Żarów i obecni goście złożyli kwiaty pod tablicą.
Uczniowie i nauczyciele gimnazjum przygotowali montaż słowno - muzyczny, którego motywem przewodnim była nauka Jana Pawła II.


17 października 2006 - Dzień Edukacji Narodowej

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu jak co roku pamiętali o swych nauczycielach i z okazji Dnia Edukacji Narodowej specjalnie dla nich przygotowali galę artystyczny.
Przed przybyłymi na uroczystość nauczycielami i zaproszonymi gośćmi szkolny teatrzyk zaprezentował specjalnie przygotowane i zadedykowane pedagogom przedstawienie pt. "Sukces". Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom składając na ich ręce kwiaty, życzenia i podziękowania za przekazywaną wiedzę oraz trud włożony w kształtowanie ich młodych serc i umysłów.
Na uroczystość Dnia Edukacji Narodowej zaproszono przedstawicieli władz gminy, Rady Rodziców oraz emerytowanych nauczycieli i byłych pracowników szkoły.


17 października 2006 - Było religijnie i refleksyjnie

Tegoroczne XVIII Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną zbiegły się z uroczyście obchodzonym w całej Polsce VI Dniem Papieskim. 15 października był więc dniem wyjątkowym, tak jak przygotowany na koncert repertuar.
Na scenie Strzegomskiego Centrum Kultury zaprezentowały się chóry parafialne ze Strzegomia, Jaroszowa i Stanowic, Chór Retro oraz zespoły wokalno-instrumentalne: Acustic Brothers, Remi Blues i Jeruzalem. Publiczność, która przyszła na koncert mogła również obejrzeć wystawę dotyczącą życia i pontyfikatu jednego z największych Polaków - Jana Pawła II.
Zarówno koncert jak i wystawa była doskonałym momentem, aby na chwilę zatrzymać się i oddać refleksji, zadumie nad sensem życia i jego przemijaniu oraz nad wielkim ponadczasowym przesłaniem miłości, które pozostawił nam Jan Paweł II.
Starostwo Powiatowe w Świdnicy ufundowało nagrody dla wszystkich wykonawców. Albumy książkowe zawierały tematykę papieską i stanowiły doskonałe uzupełnienie XVIII Spotkań z Piosenką Religijną i Refleksyjną.


17 października 2006 - Szlakiem historii i zabytków Dobromierza

Z okazji Światowego Dnia Turystyki 14 października odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu.
Trasa wycieczki została tak zaplanowana by uczestnicy w ciekawy sposób zobaczyli najpiękniejsze, historyczne miejsca Dobromierza. Uczestnicy na przykościelnym cmentarzu zwiedzili miejsce pochówku przedstawicieli arystokratycznej rodziny von Mutius z Bronowa z przepięknymi nagrobkami z piaskowca, grodzisko z VIII-IX wieku znajdujące się przy kościele św. Michała, neogotycką wieżę widokową na szczycie Wieżycy, która powstała w setną rocznicę prusko-austriackiej bitwy pod Dobromierzem. Dzieci z zainteresowaniem oglądały również kolekcje starych zdjęć i widokówek zgromadzonych przez p. Edwarda Hałdasia, który był przewodnikiem wycieczki.
W zwiedzaniu zabytków i poznawaniu historii Dobromierza i okolic uczestniczyło 31 osób z Gniewkowa, Jugowej, Kłaczyny, Roztoki i Dobromierza. Na zakończenie uczestnicy przy gorącej herbacie i ciastkach podziękowali za wycieczkę i opowieści i już szykują się na następną tego typu wycieczkę, podczas której zwiedzą zabytki Roztoki, m.in. renesansowo-barokowy pałac rodziny Hochbergów.


16 października 2006 - Strzegomianie u prezydenta

9 października odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Gala Przedsiębiorczości będąca uroczystym podsumowaniem programu "Dzień Przedsiębiorczości". Swoją obecnością podczas Gali zaszczycił wszystkich Lech Kaczyński, Prezydent RP oraz Minister Ewa Junczyk - Ziomecka, która przyjęła Honorowy Patronat nad III edycją programu.
Spośród 508 szkół z całego kraju, zaangażowanych w projekt, Komitet Honorowy wybrał 20 najaktywniejszych. Zostały one nagrodzone tytułami "Najaktywniejszej Szkoły" i otrzymały statuetki oraz dyplomy. Zespół Szkół w Strzegomiu, jako jedyna szkoła z województwa dolnośląskiego, znalazł się w czołówce nagrodzonych. Statuetkę odebrał dyrektor szkoły - Sławomir Dudziński.
Natomiast szkolne koordynatorki programu: Agnieszka Oleszko i Ilona Przerada otrzymały podziękowania za organizację programu w szkole. Społeczność uczniowską reprezentowała Justyna Marek - uczennica klasy 3 technikum ekonomicznego. Nagrodzono również firmy i instytucje, które najaktywniej włączyły się w obchody "Dnia Przedsiębiorczości". Statuetkę "Najaktywniejsza firma" przyznano Wrocławskim Zakładom Zielarskim "Herbapol" S.A. w Stanowicach. Firmie, która zorganizowała praktyki na ponad 50 - ciu stanowiskach pracy dla strzegomskiej młodzieży. "Dzień Przedsiębiorczości" jest inicjatywą Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. To program, który pomaga młodzieży w weryfikacji planów zawodowych. Ułatwia wybór dalszej edukacji i kariery zawodowej poprzez obserwację pracy profesjonalistów i wykonywanie zadań na wymarzonym stanowisku pracy.


16 października 2006 - Coraz więcej zDolnych Ślązaków

Rekordowa liczba 65 utalentowanych Dolnoślązaków otrzyma w tym roku szkolnym i akademickim stypendia w ramach programu "zDolny Śląsk". Wyróżniającym się 50 uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień przyznała stypendia za osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe. Natomiast 15 świeżo upieczonych studentów z małych miejscowości Dolnego Śląska to szczęśliwi zwycięzcy IV edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
W tym roku Kapituła zdecydowała o podwyższeniu kwoty stypendium w stosunku do lat ubiegłych. Zwycięzcy konkursu "zDolny Śląsk" otrzymywać będą przez cały rok szkolny miesięczne stypendia w wysokości od 150 do 250 złotych, a stypendyści pomostowi otrzymają po 350 zł miesięcznie. Wręczenie aktów stypendialnych nastąpi podczas Gali Stypendystów zaplanowanej na 30 października o godzinie 12:00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu przy ul. Świdnickiej.
Stypendyści programu zDolny Śląsk - VI edycja - rok szkolny 2006/2007 z Powiatu Świdnickiego:
szkoła podstawowa: naukowe - Joanna Winnicka Świdnica, sportowe - Jan Jaśkowiak Świdnica, artystyczne - Agnieszka Kwiatkowska i Piotr Studnicki Świdnica
gimnazjum: naukowe - Iwona Dyś Strzegom i Olga Dzięgielewska Świdnica, sportowe - Maksym Zydek Żarów.


16 października 2006 - Podbije Manchester ?

Sukcesy Gosi Ostrowskiej sprawiają, że jest ona znana nie tylko w gminie Strzegom, ale również poza nią. Młoda sportsmenka stała się wizytówką gminy.
W dniach 29 października 5 listopada Małgorzata Ostrowska weźmie udział w mistrzostwach świata w armwrestlingu w angielskim Manchesterze.Będą to jej drugie MŚ - w ubiegłym roku reprezentowała nasz kraj w dalekiej Japonii, konkretnie w Tokio.
Jak zwykle zawody w armwrestlingu (w poszczególnych wagach) rozgrywane będą na prawą i lewą rękę, wśród seniorów i juniorów. Małgorzata Ostrowska również wystartuje cztery razy.
- Impreza zapowiada się niezwykle emocjonująco, z całą pewnością nie zabraknie ostrych i twardych pojedynków, gdyż swój start zgłosiła cała czołówka amatorskiego armwrestlingu. - wyjaśnia Małgorzata Ostrowska. - Wydaje mi się, że jestem dobrze przygotowana i postaram się nie zawieść swoich sympatyków.


16 października 2006 - Mistrzostwa Polski Juniorów

W dniach 21-22 października w Świdnicy na sali sportowej przy ul. Galla Anonima 1 a - Os. Zawiszów odbędą się 46 Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej i w skokach na ścieżce oraz Młodzieżowe Mistrzostw Polski w skokach na trampolinie. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
21 października w godzinie 9.oo - 14.oo eliminacje, o godzinie 15.30 nastąpi otwarcie mistrzostw, po których dalsza część eliminacji.
Finały mistrzostw odbędą się następnego dnia już od godziny 9.00.


16 października 2006 - Ogólnopolska Konferencja

Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. T. Halika w Świdnicy wraz z Ministerstwem Gospodarki jest organizatorem VI Ogólnopolskiej Konferencji Dyrektorów Szkół Ho-Ga-Tur.
Konferencja została objęta patronatem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i odbędzie się w dniach 25-27 października w MDSM Krzyżowa.
Uczestnikami będą dyrektorzy 30 szkół z całej Polski oraz przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i przedstawiciele branży hotelarskiej. Tematem przewodnim konferencji są wyniki pierwszego zewnętrznego egzaminu zawodowego w zawodzie technik hotelarstwa.


16 października 2006 - Dni Gór

W dniach 20 i 21 października odbędą się w Świdnicy kolejne, jedenaste już - "Dni Gór".
W programie wiele ciekawych imprez. Dni rozpoczną się Rajdem Pieszym - "Jeziorko Daisy - 2006", - >>> zobacz.
W programie między innymi wystawy, giełdy odzieży turystycznej, przeglądy filmów, piosenek oraz spotkanie z himalaistami.
Będzie też koncert, na którym wystąpi "Stare Dobre Małżeństwo".
Szczegółowy program "Dni Gór" - >>> zobacz


16 października 2006 - Strzegomski urząd po audycie

Urząd Miejski w Strzegomiu przeszedł pozytywnie audyt certyfikujący PN - EN ISO 9001:2000. Audytorzy stwierdzili, że UM spełnia wszystkie wymagania potrzebne do uzyskania certyfikatu i pozytywnie zaopiniowali wniosek o jego nadanie.
Trzydniowy audyt przeprowadziła specjalistyczna firma z Gdyni. Jej przedstawiciele sprawdzali, czy poszczególne wydziały, referaty i biura realizują wymagane przez normę ISO procedury zarządzania jakością i że działania pracowników urzędu są zgodne z przyjętą przez strzegomski Urząd Miejski tzw. Polityką Jakości. Jej misją jest hasło "Przyjazny urząd - działania celowe, zgodne z oczekiwaniami klientów i zadaniami urzędu".
Uzyskanie stosownego certyfikatu to dowód na to, że jakość świadczonych usług w urzędzie jest wysoka, co niewątpliwie wiąże się ze zwiększeniem efektywności i sprawności realizowanych zadań oraz doskonaleniem pracowników w tym względzie. - Wśród wielu korzyści wynikających z wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością można wyróżnić wzrost orientacji na klienta, usprawnienie obiegu informacji, zwiększenie samokontroli przy przygotowaniu projektów decyzji i zarządzeń oraz zwiększenie kontroli wewnętrznej - wyjaśnia sekretarz gminy Strzegom, Sabina Cebula, jednocześnie pełnomocnik ds. Jakości.


15 października 2006 - XVII Mistrzostwa Polski

W dniach 21 - 22 października w Hali OSiR w Świebodzicach, o godzinie 11:00 zostaną przeprowadzone XVII Mistrzostwa Polski w All Style Karate, Semi Kontakt. All Style Karate - jest to konfrontacja różnych stylów walk tj. Karate-Do, Ashihara Karate, Taekwon-do, Ju Jutsu, Karate Goju-Ryu, Kick-boxing, Jeet Kune Do.
Organizatorami Mistrzostw Polski są: Word Martial Arts Organization, European Martial Arts Organization, Polski Związek Sportu Budo, Dolnośląski Związek Sportu Budo, Ministerstwo Sportu, Urząd Miasta Świebodzic, OSiR Świebodzice, Motorola Polska, Mediaform-Dzierżoniów.
Zawody zostaną przeprowadzone w różnych kategoriach wiekowych:
- dzieci w wieku do lat 12
- juniorzy młodsi w wieku 13 do 15 lat
- juniorzy starsi w wieku 16 do 17 lat
- seniorzy powyżej 18 lat
oraz kategoria OPEN - pow. 35 lat, w której, rywalizować będą trenerzy.
Świebodzicki OSiR, na parkiecie hali sportowej przy ul. M. Starego na Osiedlu Piastowskim, będzie gościć około 300 zawodników z Polski i z zagranicy. Przez dwa dni będziemy mogli oglądać Festiwal Sztuk i Sportów Dalekiego Wschodu podczas którego zobaczymy wiele ciekawych pokazów.


15 października 2006 - IV liga

Wczoraj swój mecz piętnastej kolejki IV ligi rozegrali piłkarze AKS Strzegom.
Mimo atutu własnego boiska zeszli z murawy pokonani. AKS Strzegom - Górnik Złotoryja 0:1.
A dzisiaj, w niedzielę grali świdniczanie, odnosząc zwycięstwo w wyjazdowym meczu z Nysą Zgorzelec. Nysa Zgorzelec - Polonia/Sparta Świdnica 1:2.
Po tych meczach świdniczanie zajmują w tabeli 9 miejsce a strzegomianie 15.


15 października 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligii okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice zremisował na wyjeździe z drużyną rezerw Polonii Sparty Świdnica 1:1
Nie udał się wyjazd zespołu Stali Świdnica do Mieroszowa. Świdniczanie przegrali Białym Orłem Mieroszów - 0:1.


15 października 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
LKS Bystrzyca Górna - Włókniarz Głuszyca 4:0
Victoria Świebodzice - Płomień Makowice 4:2
Zieloni Mrowiny - Karolina Jaworzyna Śląska 2:2
Skalnik Czarny Bór - Grom Witków 1:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Sudety Dziećmorowice 1:3
Juventur Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 0:1
Granit Roztoka - Górnik Boguszów Gorce 2:1
Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 0:1


15 października 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Gola Świdnicka - LZS Marcinowice - 7:2
LZS Pogoń Strzelce - LZS Sudety Kątki - 0:0
LKS Czarni Szczepanów - PKS Ślęża Wiry - 3:3
LZS Zryw Zebrzydów - Błękitni Tworzyjanów - 5:1
Błękitni Bystrzyca Dolna - LKS Ślęża Biała - 7:0
LZS Tąpała - LZS Śmiałowice - 3:1
grupa 2
LZS GROM Bartoszówek - LZS Granit Rogoźnica - 5:4
LKS Zryw Imbramowice - LZS Boleścin - 2:3
KS Gryf Kraszowice - LZS Zjednoczeni Gościsław - 3:3
LZS Orzeł Goczałków - LZS Tomkowice - 0:6
LZS Czarni Modlęcin - LZS Błękitni Komorów - 3:7
LZS Błyskawica Kalno - LZS Sokół Kostrza - 3:0


15 października 2006 - Warcaby

12 października w Gimnazjum w Żarowie odbył się turniej będący eliminacjami strefowymi w warcabach 100-polowych w ramach Dolnośląskich Igrzysk LZS.
W zawodach wystartowało 70 osób. Z każdej kategorii wiekowej do Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 22 października w Bystrzycy Górnej awansowało po 4 najlepszych zawodników i zawodniczek.
Organizatorami zawodów byli: PZ LZS w Świdnicy i GZ LZS w Żarowie. Szczegółowe wyniki - >>> zobacz


15 października 2006 - Koszykówka kobiet

8 października w Chojnowie odbył się Finał Dolnośląski w Koszykówce Kobiet. W turnieju wzięło udział 65 zawodniczek. Powiat Świdnicki reprezentował GLKS Świdnica, który w turnieju zajął czwarte miejsce przegrywając w walce o 3 lokatę z "Maksimus - GOKiS " Kąty Wrocławskie - Świdnica 17:7.
Kolejność zespołów:
1. LZS "Oświata" Ziębice - Ząbkowice Śląskie,
2. Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie - Legnica,
3. "Maksimus - GOKiS " Kąty Wrocławskie - powiat Wrocław ziemski,
4. GLKS Świdnica - gmina i powiat Świdnica,
5. LUKS "Ziemia Lubińska" - Lubin,
6. MLKS Rakowice Wielkie - Lwówek Śląski


15 października 2006 - Świdniczanie

Wielu obywateli naszego miasta wyraziło gotowość ubiegania się o stanowisko Prezydenta Miasta lub mandat radnego. Jestem przekonany, że stanowi to potwierdzenie wzrastającego poczucia odpowiedzialności za przyszłość Świdnicy. Wierzę, że nadchodzące wybory przyczynią się do budowania naszej lokalnej tożsamości. Bardzo bym chciał, aby wyborcza rywalizacja nie osłabiała więzi, które łączą świdniczan, lecz skupiała ich wokół spraw, które dla miasta i powiatu są szczególnie ważne.
Dlatego zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich kandydatów, osób ich wspierających, sztabów wyborczych i dziennikarzy, aby dołożyli wszelkich starań, by rozpoczynająca się kampania wyborcza była rzeczywistą dyskusją z udziałem najszerszego kręgu obywateli. Mamy przecież w Świdnicy bardzo pozytywne doświadczenia w budzeniu zainteresowania sprawami nas wszystkich dotyczącymi. Na przykład w akcję tzw. odrolnienia włączyło się bardzo wielu ludzi. Dzięki temu uzyskaliśmy sukces. Potwierdza to zasadę, że duża aktywność obywateli, skierowana na sprawy dla nich rzeczywiście ważne, zawsze jest korzystna, daje dobre rezultaty.
Dlatego proponuję, abyśmy wspólnie zrobili wszystko co jest możliwe na rzecz jak największej frekwencji wyborczej. Zadziwialiśmy już całą Polskę pozytywnymi rzeczami. Zróbmy to ponownie, starając się zaprzeczyć panującemu przekonaniu, że sprawy lokalne nie obchodzą mieszkańców.
Poważnej rozmowie o Świdnicy, a przez to powszechnemu udziałowi w wyborach nie pomagają wydarzenia ze świata tzw. wielkiej polityki. Nierzadko gorszące swary wręcz zniechęcają do społecznej aktywności. Dlatego proszę wszystkie komitety wyborcze o prowadzenie kampanii wyborczej w sposób, który nie będzie pogłębiał podziałów wynikających ze sporów politycznych. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie dobrej przyszłości naszemu miastu. Zróbmy wszystko, aby dokonany został wybór najlepszych reprezentantów naszej społeczności do organów, od których pracy w wielkim stopniu zależy spełnienie naszych pragnień i nadziei.
Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek


15 października 2006 - Nowa elewacja

Ponad 1,4 mln zł będzie kosztował gruntowny remont elewacji bloku śródrynkowego w Świdnicy. Prace remontowe zabytkowej kamienicy właśnie się rozpoczęły. W ich trakcie zostanie wykonana elewacja ściany zachodniej i południowej, a renowacji poddane zostaną sztukaterie. Wstawione zostaną również nowe okna, w miejscach, gdzie ich do tej pory nie wymieniono.
Według planu prace powinny zakończyć się w czerwca 2007 r. W tym czasie poszczególne części fasady budynku zyskają nowe kolory m.in. oliwkowy, ceglasto-różowy, ugier. Remont sfinansowany zostanie w całości ze środków pochodzących z tegorocznego i przyszłorocznego budżetu miasta.


15 października 2006 - Świdnicki Marsz Życia

18 października, po raz drugi w Świdnicy odbędzie się Marsz Życia. Właśnie październik jest miesiącem walki z chorobą nowotworową. - Tym marszem chcemy uświadomić społeczeństwu, jak duże znaczenie dla ratowania życia ma profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Dlatego tegoroczny marsz to akacja na rzecz oświaty zdrowotnej. Chcemy by był jednocześnie wyrazem naszej solidarności z chorymi, ponieważ uważamy, że nawet w tak trudnych chwilach można cieszyć się pełnią życia - mówi Stanisława Rydza, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia "Amazonki", które organizuje Marsz Życia.
Patronat nad wydarzeniem objęli: prezydenta Świdnicy, Wojciech Murdzek, starosta świdnicki, Jacek Wajs oraz dyrektor SP ZOZ, Jacek Domejko.
Plan Marszu Życia przedstawia się następująco: zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 13.00 przy ul. Konopnickiej (przy kawiarni "Bunkier"). Przemarsz odbędzie się następującymi ulicami: Konopnickiej, Zamkową, Kotlarską. Uczestnicy marszu zatrzymają się w Rynku przed głównym wejściem do Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


15 października 2006 - Miesiąc na odszczurzanie

Od dzisiaj do 15 listopada zarządcy oraz właściciele wszystkich obiektów mają obowiązek przeprowadzenia deratyzacji. Obowiązek taki na właścicieli obiektów niezależnie od ich rodzaju, przeznaczenia, czy też sposobu użytkowania nakłada uchwała Rady Miejskiej w Świdnicy z 1997 roku (nr XXXI/383/97), która wprowadziła szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.
Właścicielom nieruchomości, którzy nie wykonają odszczurzania, bądź nie zlecą go firmie zajmującej się deratyzacją grozi mandat w wysokości maksymalnie 500 złotych.


14 października 2006 - Zacięty trzeci set

Dzisiaj świdnickie siatkarki MKS grajace w II lidze, rozegrały czwartą rundę spotkań.
Ciekawostką tej kolejki było to iż zwycięzcami wszystkich meczy okazali się goście a gospodarze schodzili z boiska pokonani.
Świdniczanki w dwóch pierwszych setach popełniły zbyt wiele błędów by stawić większy opór sosnowiczankom, jednak w trzecim secie pokazały, że stać je na równorzędna walkę. Do końca seta wynik był otwarty. Niestety, tym razem jeszcze się nie udało, ale mamy nadzieje, że ten czas jest już blisko.
MKS Świdnica - WSZiM "Płomien" Sosnowiec 0:3 w setach 12/25, 17/25 i w trzecim 21/25.


14 października 2006 - Łatwe zwycięstwa

Dzisiaj w Nowej Rudzie odbył się pierwszy Turniej o Mistrzostwo Dolnego Śląska w siatkówce młodziczek.
Siatkarki MKS Świdnica w pięknym stylu wygrały oba swoje mecze.
MKS Świdnica - Salos Nowa Ruda - 2:0 w setach 25/17, 25/11.
MKS Świdnica - MKS "Oława" Oława - 2:0 w setach 25/7, 25/13.
W swojej grupie rozgrywkowej zdecydowanie prowadzą świdniczanki. Zwycięzca tej grupy będzie walczy w finale dolnośląskim.


14 października 2006 - Konwencja Wyborcza

We wtorek, 17 października o godzinie 18.00 w Klubie "Bolko" w Świdnicy rozpocznie się Konwencja Wyborcza, rządzącej większością gmin w powiecie świdnickim "Wspólnoty Samorządowej".
W programie przewidziano prezentację kandydatów w wyborach, ale też wiele niespodzianek.
Kilkunastoosobowy zespół kandydatów pod przewodnictwem Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka odśpiewa specjalnie przygotowaną piosenkę.
- To piosenka, którą będą nucić wszyscy mieszkańcy powiatu, bo jest o nich samych - deklarują organizatorzy konwencji.


14 października 2006 - Pietrzyk z pucharem

Na początku października na stadionie OSiR w Strzegomiu odbył się Motocyklowy Puchar Ziem Zachodnich. Była to jedna z większych amatorskich imprez motorowych w Polsce. Zawody zostały zorganizowane przez Automobilklub Sudecki w Świdnicy. Motocykliści startowali w dwóch jednakowych przejazdach, na które składały się: próba sprawności - mała i duża, próba zrywu i hamowania, próba terenowa, slalomy normalny i narciarski, a także 5 odcinków OJO - czyli Odcinków Jazdy Obserwowanej. Po kilkugodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych klasach motocyklowych. Zwycięzcy poszczególnych klas: motorowery krajowe 10 -14 lat Michał Gutkowski (TUR - MOT Turek)
motorowery zagraniczne od 15 lat Krzysztof Kowalski (Automobilklub Sudecki)
motocykle do 80 ccm Damian Lema (Automobilklub Sudecki)
motocykle do 150 ccm Bartosz Fret (TUR - MOT Turek)
motocykle pow. 150 ccm Tomasz Świtalski (TUR - MOT Turek)
senior do 125 ccm Marek Gutkowski (TUR - MOT Turek)
senior pow. 125 ccm Marcin Pietrzyk (Automobilklub Sudecki)


14 października 2006 - Prace w Mikuliczu

Zgodnie z zapowiedzią spółka EMC Instytut Medyczny, główny udziałowiec w spółce Mikulicz, prowadzącej szpital w Świebodzicach, kontynuuje program unowocześnienia zarówno mienia, jak i zmian w funkcjonowaniu placówki. Rusza zintegrowany system informatyczny szpitala, pozwalający na kompleksową obsługę pacjentów szpitala i prowadzenie rozliczeń z płatnikami, a także nadzór nad organizacją pracy.
Trwa nadal inwentaryzacja budynków, konieczna do kompleksowego projektu modernizacji szpitala. Ale już rozpoczęły się także prace przygotowujące do remontu i adaptacji budynku, związane z planami uruchomienia recepcji szpitalnej oraz wymianą stropów budynków tlenowni i remont dachu nad budynkiem izby przyjęć. Ustawione wzdłuż budynku rusztowania to zapowiedź remontu elewacji, zaś na dachy szpitalnych obiektów weszli pierwsi dekarze. Zakończenie wielu prac planowane jest jeszcze przed zimą.
Wszystko, co dzieje się w szpitalu, w żadne sposób nie zakłóci normalnego funkcjonowania placówki. Co więcej - zarząd obiecuje poprawę skuteczności świadczeń zdrowotnych. To między innymi w tym celu trwają szkolenia personelu medycznego. Te działania mają wesprzeć organizację pracy i spowodować po prostu lepszą pracę na rzecz pacjenta.


14 października 2006 - Zawody przełajowe

11 października w Dobromierzu odbyły się pierwsze biegi przełajowe dla dzieci. Zawody zorganizował Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a impreza ma na stałe wejść do kalendarza imprez gminnych.
W zawodach wystartowało 46 uczniów ze szkół w Dobromierzu, Gniewkowie i Roztoce. Biegi podzielone zostały na trzy kategorie: bieg na odcinku 600 metrów uczniów klas czwartych. Na tej samej długości wystartowały dziewczęta klas starszych. Chłopcy klas starszych ścigali się na dystansie 800 metrów.
Wśród dziewcząt klas czwartych jako pierwsze na metę dobiegły Natalia Misiak ze szkoły w Roztoce i Ania Drzał z Gniewkowa wspólnie zajmując pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Agnieszka Gębicka z Gniewkowa, a trzecie Basia Kucemba z Dobromierza. Spośród chłopców klas czwartych najlepszy okazał się Piotr Kozioł z Roztoki, drugie miejsce przypadło Szymonowi Ziębie z Gniewkowa, a trzecie Danielowi Janik z Roztoki.
W kategorii dziewcząt klas starszych najlepsza okazała się Patrycja Stachowicz z Roztoki. Za nią przybiegła Daria Kulczycka również z Roztoki zajmując drugie miejsce, a jako trzecia na mecie pojawiła się Kasia Baczmańska z Gniewkowa. Po zaciętej rywalizacji w kategorii chłopców klas starszych jako pierwszy linię mety przebiegł Kamil Ogórek z Roztoki, drugie miejsce wywalczył Maciek Łobarzewski z Roztoki, a trzecie miejsce przypadło Pawłowi Ziemlewicz z Dobromierza. Na zakończenie najlepszym biegaczom wręczone zostały medale i pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali do kolejnych zawodów biegowych, które odbędą się 11 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska Biega".


14 października 2006 - Otwarta na fundusze strukturalne

Gmina Strzegom otrzymała certyfikat i uzyskała tytuł "Gminy otwartej na fundusze strukturalne". Związek Powiatów Polskich w ramach realizacji projektu "Powiaty i gminy otwarte na fundusze strukturalne" ogłosił w bieżącym roku konkurs na gminę, powiat, związek lub stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego otwarte na fundusze strukturalne. Celem konkursu było wyróżnienie samorządów, które w szczególny sposób zaangażowane są w pozyskiwanie funduszy strukturalnych, skutecznie aplikują o fundusze unijne, mają dobrze przygotowaną kadrę zarządzającą projektami, infrastrukturę niezbędną do profesjonalnego pozyskiwania informacji, przygotowywania wniosków oraz realizacji i rozliczania projektów.
Aby uzyskać certyfikat gminy otwartej na fundusze strukturalne, należało spełnić wiele warunków zarówno formalnych, jak i merytorycznych, określonych w regulaminie konkursu. Obowiązkowe standardy to zrealizowanie projektów współfinansowanych z funduszy unijnych, zatrudnianie ekspertów, posiadanie aktualnych programów rozwojowych, zaprezentowanie dobrej praktyki z zakresu zarządzania projektami i wykorzystania przez gminę funduszy strukturalnych. Dodatkowe to z pewnością wiedza na temat funduszy, wdrożenie odpowiednich procedur, szkolenia kadry w tym zakresie, odpowiednie wyposażenie stanowisk pracy osób zajmujących się funduszami, posiadanie odpowiednio przygotowanych dokumentacji itp.


14 października 2006 - "Dary Jesieni"

W dniach 7-8 października 2006 w przepięknej scenerii Zamku Książ odbyła się druga edycja wystawy "Dary Jesieni". Do udziału w tej imprezie zostało zaproszone Jaworzyńskie Stowarzyszenie "Wspierajmy się".
Dzięki stowarzyszeniu swoje wyroby mogła przedstawić Jadwiga Nowak, Bronisława Baran, Anna Kosowicz - członkinie Stowarzyszenia oraz Maria Nijander, a młode pokolenie pokazało swoje prace malarskie. Wśród wystawców byli Rafał i Małgorzata Baranowscy, Przemysław Popasek, Justyna Ungurian, Wojciech Wnuk a Kasia Dziedzic przedstawiła swoje szkice, równocześnie wykonując je dla chętnych zwiedzających.
Wóz drabiniasty pełen warzyw aranżował Zbigniew Balasa, a jego artystyczne rzeźby w warzywach zrobiły prawdziwą karierę. Drzewa i krzewy, bez których nie można sobie wyobrazić prawdziwej jesieni dostarczył Artur Żelazny, a sarenki, grzybki amorki z piaskowca to dzieło Stanisława Pietraszaka ze Starego Jaworowa.


14 października 2006 - Pasowanie w Gniewkowie

W Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbyła się uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej. Uczestniczyło w niej 15 uczniów klasy pierwszej.
Pasowani zostali następujący uczniowie: Auguścik Szymon, Drzał Emilia, Fuja Oskar, Gajda Natalia, Gawlik Nicola, Grymuza Agnieszka, Grzywaczewski Bartosz, Marszałek Daniel, Momot Martyna, Paszko Natalia, Pieniek Piotr, Płaza Kewin, Sadowski Adrian, Uhornicki Miłosz, Walas Karolina. Uczniów przygotowała do ceremonii wychowawczyni pani Anna Żyburtowicz.
Klasa pierwsza zaprezentowała się wspaniale. Podczas przedstawienia, oprócz piosenek i wierszy, zagościł również taniec. Ponadto uczniowie musieli wykazać się wieloma wiadomościami i umiejętnościami. Pierwszym z zadań, jakie mieli wykonać było odgadnięcie kilku zagadek, kolejnym podanie informacji: jak być wzorowym uczniem oraz jak należy zachowywać się w szkole. Uczniowie pozytywnie przeszli egzamin, po którym nastąpił akt ślubowania i pasowanie pierwszaków na uczniów, którego dokonał pan Dyrektor Krzysztof Dziurla. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz rożki pełne słodyczy.


13 października 2006 - Część ul. Łukasińskiego zamknięta

W związku z trwającą przebudową ul. Kazimierza Wielkiego i budową ronda od dziś nie można poruszać się częścią ul. Łukasińskiego od skrzyżowania z ul. Esperantystów w stronę dzielnicy Zawiszów. Dojazd na os. Zawiszów jest możliwy ul. Stęczyńskiego, ze skrzyżowania ul. Esperantystów z Łączną. Zmiana w ruchu będzie obowiązywać do końca października. Wykonawca prac nie poinformował o utrudnieniach skutecznie mieszkańców i kierowców, za co przepraszamy.
Dodatkowo informujemy, że w przyszłym tygodniu zmieni się dojazd do centrum miasta z Żarowa. Na os. Zawiszów pojazdy będą kierowane nowowybudowanym odcinkiem drogi południowej (wzdłuż nasypu oddzielającego drogę od zakładu Electrolux), a dalej ul. Kazimierza Odnowiciela.


13 października 2006 - Świdnica - Sosnowiec

Jutro o godzinie 17.00 w Hali Sportowej na świdnickim Osiedlu Zawiszów rozegrany zostanie mecz o mistrzostwo II ligi w piłce siatkowej kobiet.
Siatkarki MKS Świdnica podejmą WSZiM "Płomień Sosnowiec".
Sosnowiczanki, przed tym meczem zajmują szóstą lokatę w tabeli. W drużynie świdnickiej wystąpi pierwszy raz w tym sezonie Magdalena Dej.


13 października 2006 - Nagrody dla nauczycieli

Nagrody prezydenta Świdnicy za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w roku szkolnym 2005/2006 otrzymają:
Renata Strugała dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 4, Renata Klaja Szkoła Podstawowa Nr 1, Magdalena Herman SP Nr 4, Małgorzata Pielach dyrektor SP Nr 5, Magdalena Prochota-Biesiadzińska SP Nr 5, Bożenna Plucińska SP Nr 6, Adam Blach SP Nr 8, Małgorzata Madziała SP Nr 8, Danuta Morańska dyrektor Gimnazjum Nr 1, Violetta Wcisło Gimnazjum Nr 1, Urszula Besztyga Gimnazjum Nr 2, Joanna Grębowska-Szpak Gimnazjum Nr 3, Violetta Zapart Gimnazjum Nr 4, Joanna Chojnowska Młodzieżowy Dom Kultury.


13 października 2006 - Dni Muzyki Kameralnej

Dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbył się drugi z koncertów z cyklu - Dni Muzyki Kameralnej.
Podczas pierwszego koncertu słuchacze mieli szczęście odkryć niebywale wirtuozerską muzykę Gotfrieda Fingera. Choć nie było to zamierzonym celem, koncert ten okazał się znakomitym wstępem do tego, co odkrywa przed nami dyrektor artystyczny Petr Wagner w przygotowanym programie.
Dziś zabrzmiała muzyka ukrywana na co dzień w bibliotecznych archiwach. Muzyka kościelna, bo wykonywana w kościołach, jako naturalnie istniejących w czasach renesansu i baroku salach koncertowych. Jednocześnie muzyka religijna, bo czerpiąca swe natchnienie z Nowego Testamentu i Pisma Świętego. Dzisiejsze doznania stały się udziałem słuchaczy dzięki zespołowi Ad Vocem.


13 października 2006 - "Wieczór Świdnicki" w stolicy udany

Delegacja ze Świdnicy na czele z prezydentem Wojciechem Murdzkiem i pastorem Waldemarem Pytlem uczestniczyła w XXXII Spotkaniu Klubu Dolnośląskiego w Warszawie, które w czwartek odbyło się pod hasłem "Wieczór Świdnicki". W Klubie Bankowca przedstawiono prezentację multimedialną Świdnicy - "Miasto sukcesu gospodarczego", "Miasto ludzi z pasją".
Zebrani goście obejrzeli również projekcję filmu "Miasto najwyższej klasy zabytków", a także mogli spróbować piwa świdnickiego, pralinek z czekoladziarni "Chocoffee" Jacka Sikory, "Majonezu świdnickiego" i innych przypraw firmy "M&J". Muzyczne wariacje jazzowe zapewnił zespół "Zakaz Wjazdu" Piotra Krakowskiego. Promocję Świdnicy i powiatu świdnickiego można uznać za udaną.
Od ośmiu lat w ramach Klubu Dolnośląskiego odbywają się cykliczne spotkania osób wywodzących się z Dolnego Śląska, którzy dziś zajmują eksponowane stanowiska w warszawskim biznesie, nauce, kulturze i mediach. W każdym ze spotkań uczestniczy ponad 100 osób. Takie spotkania to dobra okazja do promocji i nawiązywania nowych kontaktów.


13 października 2006 - Goool 2006

Jutro o godzinie 10:00 rozpocznie się kolejny turniej piłkarski. Będzie to IV Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców "GOOOL - 2006"
Do turnieju zostały zaproszone - Starostwo Świdnickie, Wałbrzyskie oraz miasta i gminy z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.
Drużyny będą reprezentować swoje samorządy przez 5-ciu zawodników na boisku plus 5 zawodników rezerwowych.
Zapraszamy świebodziczan i nie tylko, oraz wszystkich sympatyków piłki nożnej do kibicowania.


13 października 2006 - Pamiętajmy o ogrodach

Rodzinne Ogrody Działkowe w Strzegomiu obchodzą w tym roku 60 - lecie swojego istnienia. Z tej okazji pod koniec września - miesiącu, w którym tradycyjnie obchodzi się Dzień Działkowca - odbyła się uroczysta gala w Strzegomskim Centrum Kultury upamiętniająca tę ważną datę. Gośćmi uroczystości byli m. in. burmistrzowie Strzegomia - Lech Markiewicz i Wiesław Witkowski, przewodniczący Rady Miejskiej - Stanisław Sitarz oraz Wincenty Kulik - wiceprezes Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców i Prezes Sudeckiego Zarządu Okręgowego w Szczawnie - Zdrój.
- Z pewnością data tworzenia ogrodów jest wcześniejsza niż w 1946 r., dlatego, że zakładali je jeszcze Niemcy, ale nie jest dokładnie znana - stwierdził w trakcie obchodów jubileuszu Zbigniew Rodak, prezes ROD "Stokrotka", jednocześnie radny gminy Strzegom. Opierając się jednak na faktach i zebranych dokumentach można z całą pewnością stwierdzić, że polscy osadnicy zaczęli zagospodarowywać i uprawiać ogrody od 1946 r. Świadczy o tym uchwała Miejskiej Rady Narodowej w Strzegomiu z dnia 11 czerwca 1955 r. Prezes nawiązał ponadto do historii strzegomskich ogrodów, przedstawił sukcesy, ale także i aktualne problemy, z którymi borykają się działkowicze. Podziękował także w imieniu zarządu władzom samorządowym gminy Strzegom za przychylność i dotychczasową współpracę. Uroczystość w SCK była okazją do wręczenia 40 odznak związkowych, 5 dla osób zasłużonych dla Polskiego Związku Działkowców - w tym dla burmistrza Lecha Markiewicza, a pozostałe - złote, srebrne i brązowe - dla zasłużonych działkowców.
W części artystycznej wystąpił były strzegomianin - Jarek Kulikowski, który zaprezentował piosenki z repertuaru Czesława Niemena.


13 października 2006 - Przed Dniem Papieskim

Świebodzice - miasto, które uczyniło przed laty Honorowym Obywatelem Jana Pawła II, które papieżowi-Polakowi ufundowało cenny pomnik, które nie zapomina o swoim Pasterzu, już dziś zaprasza do udziału w uroczystościach 16 października.
Tego dnia odbędą się między innymi: Msza Święta, uroczystości w Przedszkolu nr 2, Biały Marsz młodzieży ulicami Świebodzic pod hasłem "Był z nami i będzie z nami na zawsze". Szczegóły uroczystości - >>> zobacz


13 października 2006 - Od jutra na łyżwy

Już jutro od godziny 8.00, będzie można po raz pierwszy w tym sezonie pojeździć na łyżwach. Na wszystkich amatorów jeżdżenia na tafli lodu czekają odmalowane pomieszczenia, nowe halogenowe oświetlenie i zegar. Prace przygotowujące Lodowisko do nowego sezonu pochłonęły 50 tys. zł. Nie wpłynie to jednak na ceny biletów, które będą kosztować tyle samo co przed rokiem - bilet normalny 6 zł, a ulgowy 3 zł. Dodatkowo w sobotę i niedzielę będzie można skorzystać podwójnie i od godz. 8.00 do 10.30 jeździć w cenie jednego biletu. Wypożyczenie łyżew kosztuje 3 zł.
Obiekt przy ul. Śląskiej 33 od poniedziałku do piątku, do godz. 14.30 jest do dyspozycji szkół i grup zorganizowanych. Ogólnodostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 15.30-16.30, 17.00-18.00, 18.30-19.30, 20.00-21.00. Zaś w dni wolne od pracy można się poślizgać w następujących godzinach: 8.00-10.30, 11.00-12.00, 12.30-13.30, 14.00-15.00, 15.30-16.30, 17.00-18.00, 18.30-19.30, 20.00-21.00. Według planu lodowisko będzie czynne do marca 2007 r.


12 października 2006 - Rozmawiaj bez instalowania

Pracujesz, masz w pracy komputer ale pracodawca nie zezwala z niezrozumiałych względów zainstalować komunikatora na komputerze ?.
Teraz to żaden problem. Jeśli masz już swój numer "gadu-gadu" lub adres na "tlenie" to teraz wystarczy się tylko zalogować i korzystać z któregoś z tych komunikatorów.
Od dziś na stronie dziennika dostępne są przyciski (w menu po prawej stronie), które wprowadzą Ciebie na strony gdzie będziesz mógł skorzystać z Web Gadu-Gadu lub Tlen Java.


12 października 2006 - Nauczyciele dostaną nagrody

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Starosta Jacek Wajs nagrodzi dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. Nagrody pieniężne otrzyma 24 pedagogów, którzy szczególnie wyróżnili się w swojej pracy, brali udział w kreowaniu modelu edukacyjno-wychowawczego szkoły, wprowadzali liczące się innowacje pedagogiczne, doskonalili swój warsztat pracy a także potwierdzili uzyskanie dobrych wyników przez swoich wychowanków.
Starosta przeznaczył na nagrody dla nauczycieli w tym roku w sumie 72 tys. zł. Nagroda przyznawana jest corocznie. W roku ubiegłym nagrodzono 18 pedagogów.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w jutro o godzinie 10.00, w Domu Nauczyciela w Świdnicy.


12 października 2006 - Wycieczka z prezydentem

Mieszkańcy Świdnicy i dziennikarze będą mogli wyjechać na wycieczkę do... Świdnicy. W najbliższą sobotę sobotę, 14 października ich przewodnikiem będzie Prezydent, Wojciech Murdzek.
Bezpłatny autobus wyruszy spod dworca PKP o godz. 10.00 i 11.00.
Kolejne autobusy odjadą o godz. 12.00 i 13.00 z Osiedla Młodych, spod tzw. "Okrąglaka".
Zapraszam - Wojciech Murdzek


12 października 2006 - Medal dla Wójta

Dnia 12 października br. w przededniu Święta Edukacji Narodowej na Zamku Książ wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Odznaczenie wręczyła Beata Pawłowicz Dolnośląski Kurator Oświaty, podkreślając szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
Po Srebrnym Krzyżu Zasługi wręczonym 17 czerwca tego roku za szczególną działalność zawodową i społeczną na rzecz kultury sportowej Odznace ZBOWID-u wręczonej 13 wrzesnia br. za nieustanną troskę, zaangażowanie i pomoc na rzecz związku - jest to już trzecie wyróżnienie przyznane wójtowi Gminy Świdnica.


12 października 2006 - Nowa karetka

Już niebawem rozpocznie pracę nowa karetka wypadkowa o standardzie karetki reanimacyjnej. Zakupiona zostanie ze środków Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy i budżetu Powiatu. Koszt zakupu to kwota ok. 240 tys. zł. Powiat przekaże na ten cel 100 tys. zł, które udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom. Karetka będzie służyła ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców naszego powiatu ale nie tylko, także innych uczestników wypadków drogowych. Dyrektor pogotowia podkreśla, że tabor jest już przestarzały. Powoli udaje się jednak zamieniać stary, zużyty sprzęt na nowy. Dwa lata temu Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy otrzymało nową karetkę reanimacyjną zakupioną ze środków budżetu powiatu i środków ZPORR. Wyposażona w najnowszy sprzęt karetka marki Mercedes kosztowała 330 tys. zł. W jej wnętrzu znalazły się najwyższej klasy urządzenia do ratowania życia: respirator, defibrylator pulsoksymetr, ssaki (mechaniczny i akumulatorowy), deska ortopedyczna i pediatryczna, nosze, krzesełko kardiologiczne, kołnierze, czujniki dla dzieci i dorosłych, glukometr, laryngoskopy i wiele innych urządzeń. Łącznie wewnątrz Mercedesa znajduje się 39 specjalistycznych urządzeń o wartości ponad 200 tys. zł.
Obecnie w Powiecie Świdnickim w ciągu doby dyżuruje sześć karetek reanimacyjnych i wypadkowych: w Świebodzicach i Strzegomiu (po jednej karetce) oraz w Świdnicy (4 karetki). Najmłodsze dwie karetki pochodzą z 2004 i 2001 roku a najstarsza z 1993 r. Mamy jeszcze dwie karetki z 1993 roku, które stanowią tzw. rezerwę pogotowia. Zakup kolejnej zupełnie nowej karetki pozwoli na systematyczne wycofywanie zużytego sprzętu i zastępowanie go nowym.


12 października 2006 - Odznaczenie dla Wójta

Dzisiaj w Zamku Książ odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. W spotkaniu uczestniczyło wiele osobistości między innymi Biskup Diecezji Świdnickiej Ks. Prof. Ignacy Dec, samorządowcy oraz pracownicy oświaty. Medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beaty Pawłowicz otrzymał również Wójt Gminy Marcinowice Waldemar Budzyński.
Co roku z budżetu Gminy Marcinowice przekazywane są środki pieniężne na funkcjonowanie placówek oświatowych. W przeciągu ostatnich lat kwota ta uległą znacznemu wzrostowi. Obok czterech placów oświatowych na terenie gminy Marcinowice funkcjonuje pięć ognisk przedszkolnych.
W 2005 roku wykonano gruntowny remont i termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Strzelcach na kwotę 625,9 tys. zł.
We wrześniu bieżącego roku wybudowano i oddano do użytku kompleks sportowy: pełnowymiarową halę sportową oraz boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół w Marcinowicach. Całkowity koszt inwestycji to kwota ponad 3,5 mln zł. W chwili obecnej jest to jeden z największych obiektów tego typu na terenie powiatu świdnickiego.


12 października 2006 - Sybiracy odznaczeni

Na uroczystej części sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach 11 października wręczono Krzyże Zesłańców Sybiru. Decyzją Prezydenta RP otrzymało je pięć osób.
Odznaczonym krzyże wręczył specjalnie przybyły na uroczystość wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki. Krzyże otrzymali Lucyna Wróblewska, Jarosław Wróblewski i Tadeusz Zakrzewski. Prócz odznaczeń otrzymali oni kwiaty od burmistrza Jana Wysoczańskiego oraz najserdeczniejsze życzenia od całej Rady Miejskiej, które złożył przewodniczący Władysław Góra. Decyzją prezydenta przyznano je także Helenie Polesińskiej i Danucie Skrzypińskiej, panie nie mogły być jednak obecne na uroczystości.
- To skromna rekompensata za krzywdy, których doznaliście będąc na tej "nieludzkiej ziemi". Wy i wam podobni Sybiracy cierpieli tylko za to, że byli Polakami, że nie chcieli wyrzec się swojej narodowości i wiary, nie chcieli wyrzec się wolności. Dziękuję wam za świadectwo, jakie dajecie młodym ludziom - pokazujecie, co przeżyliście w czasie tych lat, przypominacie o naszej historii - mówił wojewoda Roman Kulczycki.
W imieniu odznaczonych podziękował wzruszony Jarosław Wróblewski: - Dziękuję przede wszystkim Prezydentowi, panu wojewodzie za wręczenie, a władzom miejskim za zorganizowanie tej wspanialej dla nas uroczystości - mówił.


12 października 2006 - Krzysztof Tercjak i Bartłomiej Czekański

W najbliższym Odcinku Specjalnym gościem będzie kierowca zespołu Avans Rally Team, tegoroczny mistrz Polski w Rajdowym Pucharze Peugeota Łukasz Habaj. Z zawodnikiem, który absolutnie zdominował rywalizację w RPP porozmawiam o zakończonym sezonie w RSMP, najbliższych startach i planach na przyszły sezon. Ciekawych dyskusji z pewnością nie zabraknie .
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania 64 Odcinka Specjalnego w piątek 13 października od godziny 18.00 tylko w Radiu Luz.
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań pisania maili i zadawania pytań Łukaszowi. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


12 października 2006 - Bank, który uszczęśliwia dzieci

Bank Zachodni WBK S.A. Oddział w Strzegomiu przekazał PSP nr 2 symboliczny czek na kwotę 5 200 zł przeznaczoną na zakup odzieży zimowej dla trzynaściorga uczniów.
Uroczystość miała podniosły charakter i uczestniczyli w niej: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert, prezydium Rady Rodziców w składzie: Beata Żmijewska, Waldemar Sarlej, Anita Michella oraz uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne.
Dyrektor Banku Zachodniego WBK S.A. Lilia Szumin już w czerwcu zaoferowała w imieniu fundacji "Bank dziecięcych Uśmiechów" pomoc finansową dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki dużemu zaangażowaniu dyrekcji, pedagoga szkolnego oraz dyrektora i kierownika banku starania o przyznanie pieniędzy dla uczniów zostały uwieńczone sukcesem. Już wkrótce dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami wyruszą na wspólne zakupy.


12 października 2006 - Dzień Edukacji Narodowej

Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego - Gmina Świdnica i Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy zapraszają na spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie połączone będzie z wypłatą świadczenia socjalnego, odbędzie się 13 października o godzinie 10.30 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego 4.


12 października 2006 - Do zobaczenia, Pani Elwiro

To była chwila, która w wielu oczach wycisnęła łzy - na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach, 21 września, oficjalnie odwołano z funkcji Sekretarza Miasta Elwirę Lehner. Kilka dni wcześniej pani Elwira złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska, gdyż chciała już przejść na zasłużoną emeryturę.
Dymisja została przyjęta, zgodnie z procedurą wyrazić na to musiała zgodę cała Rada. Pani Elwira żegnana była przez wszystkich z wielkim szacunkiem. Żegnali ja radni i współpracownicy. Jak podkreślano - przez wiele lat była prawdziwym filarem Urzędu, osobą niezwykle biegłą w prawie samorządowym, w innych przepisach i obowiązujących procedurach. Wymagająca jako szef, przekazywała swoim podwładnych wiele solidnej wiedzy, często wprowadzała w życie zawodowe.
Z Urzędem Miejskim z krótką przerwą związana była przez 30 lat - od 1973 roku. Była zastępca naczelnika miasta, szefową wydziału, wreszcie - Sekretarzem - osobą faktycznie kierująca pracami urzędu w zakresie procesu legislacyjnego. Żegnano ją pięknymi kwiatami i wieloma ciepłymi słowami. Choć na emeryturze, Elwira Lehner nie żegna się do końca z UM. Obiecała wspierać wciąż młodsze koleżanki, przynajmniej do czasu wyborów samorządowych. Wciąż jest przecież aktywna, wciąż chętnie służy doświadczeniem nabytym przez lata. 6 października pani Elwira pożegnała się ze swoimi wieloletnimi współpracownikami z Urzędu Miasta, radnymi i przyjaciółmi.


12 października 2006 - Wielka zbiórka niepotrzebnych sprzętów

14 października, świdniczanie będą mogli się pozbyć zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i AGD. Sprzęt bezpłatnie będzie przyjmowany na placu między Gimnazjum nr 1,a sklepem Biedronka (ul. Słobódzkiego, Osiedle Młodych).
Punkt będzie czynny w godzinach 10.00-13.00.
Liczymy, że po tej akcji Świdnica będzie bardziej czysta, ponieważ coraz częściej zdarzają się przypadki wyrzucania sprzętu w miejscach niedozwolonych. Zbiórka organizowana jest przez Urząd Miejski w Świdnicy, Straż Miejską i Zakład Oczyszczania Miasta.


11 października 2006 - Ostatnie regaty

Klub Żeglarski "Qbryk" Świdnica oraz Stowarzyszenie "Szkwał" Żarów zapraszają na zakończenie sezonu żeglarskiego.
Spotkanie zaplanowano na sobotę, 14 października nad zalewem Mietkowskim w Borzygniewie na plaży. Początek spotkania o godzinie 14.00.
W programie przewidziano między innymi miniregaty dla wszystkich zainteresowanych oraz zabawę przy szantach i ognisku. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do spędzenia z nami wolnego sobotniego popołudnia.


11 października 2006 - Dni Gór

W dniach 20 i 21 października odbędą się w Świdnicy kolejne, jedenaste już - "Dni Gór".
W programie wiele ciekawych imprez. Dni rozpoczną się Rajdem Pieszym - "Jeziorko Daisy - 2006", - >>> zobacz.
W programie między innymi wystawy, giełdy odzieży turystycznej, przeglądy filmów, piosenek oraz spotkanie z himalaistami.
Będzie też koncert, na którym wystąpi "Stare Dobre Małżeństwo".
Szczegółowy program "Dni Gór" - >>> zobacz


11 października 2006 - Eliminacje powiatowe

Dzisiaj w Jaworzynie Śląskiej odbyły się eliminacje powiatowe w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej dla Jaworzyny, Żarowa, Świdnicy, Strzegomia i Świebodzic. Jury, w składzie: Ryszard Dykcik, i Zdzisław Skarbek, zakwalifikowało do kolejnego etapu 14 osób.
Uczniowie szkół podstawowych, którzy zostali zakwalifikowani do Finału Dolnośląskiego, to:
Mateusz Zając PSP Jaroszów, Monika Michaliszyn - PSP Goczałków, Sabina Barcik - SP w Bystrzycy Górnej, Ewelina Kucięba, Kamila Kowalska SP Lubachów, Aleksandra Jędrzejewska, Damian Mendel, Aleksandra Dziedzic - SP Żarów, Martyna Jabłońska, Marta Plata - SP Jaworzyna Śląska, Marianna Chojnowska - SP nr 5 w Świdnicy, Dominika Sikorska - SP nr 2 w Świebodzicach, Martyna Dziakowicz - SP nr 3 w Świebodzicach, Sylwester Szwedo - Powiatowy Zespół w Bystrzycy.


11 października 2006 - Gmina Fair Play 2006

29 września 2006 podczas finałowej gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów odebrała certyfikat "Gmina Fair Play 2006 - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji".
Gmina Żarów po raz drugi została laureatem tego prestiżowego konkursu.
W ubiegłym roku wystartowała pierwszy raz i otrzymała tytuł,ale ponieważ w Gminie Żarów uważają, że wszystko można zrobić lepiej postanowili sprawdzić się po raz kolejny. Uzyskanie po raz drugi certyfikatu dowodzi, że świadczone przez Gminę usługi są cały czas na najwyższym poziomie.


11 października 2006 - IV liga

Dzisiaj podczas "piłkarskiej środy" odbyły się mecze czternastej kolejki IV ligi piłki nożnej.
AKS Strzegom wygrał w meczu wyjazdowym w Prochowicach z Prochowiczanką 3:1 i dzięki temu zwycięstwu awansował na 14 miejsce w tabeli.
Polonia/Sparta Świdnica wygrała na własnym boisku z Włókniarzem Mirsk 2:0. W tabeli IV ligi zajmuje 10 pozycję.


11 października 2006 - Zatrzymali sprawców kradzieży

W nocy 9 października Policjanci z Komisariatu Policji w Żarowie zostali powiadomieni o włamaniu do zakładu kamieniarskiego. W ręce złodziei trafiły elektronarzędzia wartości 6.000 zł. Intensywne działania policjantów pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie tej samej nocy sprawców włamania a jak się później okazało także sprawców zdemolowania przystanku autobusowego w miejscowości Mikoszowa - gdzie straty na szkodę Urzędu Gminy w Żarowie wynoszą 1000 zł. Zatrzymani to młodzi mężczyźni w wieku 17-21 lat mieszkańcy Gminy Żarów. Policjanci odzyskali wszystkie skradzione przedmioty. Zatrzymani mężczyźni zostali osadzeni w Pomieszczeniach dla osób zatrzymanych KPP w Świdnicy do wyjaśnienia. Wczoraj Prokurator Rejonowy w Świdnicy wobec 2 zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.


11 października 2006 - Sala przy SP

Gmina Jaworzyna Śląska otrzyma dofinansowanie budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej ze środków budżetu Państwa. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu - 9 października. Środki w wysokości 172.800 złotych, które stanowić będą dofinansowanie, pochodzą z Kontraktu Wojewódzkiego na lata 2005-2006.
Otrzymana kwota jest wynikiem złożonego jeszcze w marcu wniosku o dofinansowanie tego zadania. Mimo upływu tak długiego okresu od momentu złożenia wniosku, dzięki staraniom Gminy, pozyskano potrzebne środki na realizację budowy sali. W ramach tych funduszy wykonany zostanie kolejny etap inwestycji.


11 października 2006 - "Żarów moje miasto"

W 2001 roku dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej w Żarowie Iwona Nieradka i Małgorzata Świtoń opracowały i opublikowały w nakładzie 500 egzemplarzy książeczkę "Żarów - moje miasto".
Publikacja przeznaczona jest dla uczniów klas I-III, a jej celem jest rozbudzenie zainteresowań uczniów historią i kulturą miasta. Książeczka ma formę kolorowanki. Na jej stronach umieszczone są szkice najważniejszych obiektów w mieście autorstwa Jacka Szumańskiego. Znajdują się w niej między innymi: zamek, szpital, kościół, bank, poczta. Początkowe strony to wstęp z historią Żarowa, herbem, oraz list autorek skierowany do dzieci. Uczniowie po każdej wycieczce do wyznaczonego miejsca kolorują strony z obiektami, które zobaczyły i podpisują rysunki. W klasie trzeciej dzieci kończą kolorowanie książeczki, a na znak przynależności do miasta na przedostatniej stronie rysują swój własny dom.
Dzięki książeczce "Żarów - moje miasto" dzieci poprzez zabawę przyswajają wiadomości o Żarowie, poszerzają słownictwo, rozwijają zdolności manualne, utrwalają pisownię wyrazów. Oprócz walorów dydaktycznych książeczka posiada walory wychowawcze. Dzieci uczą się jak należy zachować się w miejscach publicznych, poznają też zasady ruchu drogowego. Publikację ‘"Żarów - moje miasto" otrzymują wszystkie dzieci z klas pierwszych. W tym roku Szkole Podstawowej w Żarowie nadane zostało imię Jana Brzechwy. W związku z tym do tegorocznej książeczki dołączony będzie hymn szkoły.


11 października 2006 - Zabytki Gminy Marcinowice

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza mieszkańców gminy do udziału w konkursie plastycznym "Zabytki Gminy Marcinowice".
Można złożyć jedną pracę, wykonaną dowolną techniką. Tematem konkursu jest ukazanie bogactwa kulturowego ziemi marcinowickiej, w postaci zabytków odwiedzanych i zapomnianych.
Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów. Prace należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury do 31 października. Na uczestników czekają nagrody.


11 października 2006 - "Wieczór Świdnicki" w Warszawie

W ramach XXXII Spotkania Klubu Dolnośląskiego w Warszawie zaplanowano "Wieczór Świdnicki". W czwartek, 12 października do Warszawy wyjedzie Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy oraz Waldemar Skórski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W Klubie Bankowca przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna Świdnicy - "Miasto sukcesu gospodarczego", "Miasto ludzi z pasją". W trakcie spotkania zaplanowano projekcję filmu "Miasto najwyższej klasy zabytków", a także degustację piwa świdnickiego, pralinek z czekoladziarni "Chocoffee" Jacka Sikory, "Majonezu świdnickiego" i innych przypraw firmy "M&J". Muzyczne wariacje jazzowe zapewni zespół "Zakaz Wjazdu" Piotra Krakowskiego.
Od ośmiu lat w ramach Klubu Dolnośląskiego odbywają się cykliczne spotkania osób wywodzących się z Dolnego Śląska, którzy dziś zajmują eksponowane stanowiska w warszawskim biznesie, nauce, kulturze i mediach. W każdym ze spotkań uczestniczy ponad 100 osób. Takie spotkania to dobra okazja do promocji i nawiązywania nowych kontaktów.


10 października 2006 - Nowa Hala Sportowa

W Marcinowicach powstaje nowy obiekt - pełnowymiarowa wielofunkcyjna hala sportowa z pełnym zapleczem socjalnym oraz trybunami mogącymi pomieścić 174 widzów. Obiekt zaprojektowany jest w konstrukcji szkieletowej, w której elementem nośnym jest dwuprzegubowa rama wykonane w technologii z drewna klejonego, natomiast obudowa z płyt stalowych wypełnionych pianką poliuretanowa. W projekcie przewidziano dużo udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Budowę rozpoczęto w grudniu ubiegłego roku.
Oficjalne otwarcie hali nastąpi 23 października o godzinie 12.00. Gościem specjalnym podczas uroczystości będzie Irena Szewińska - Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, wielokrotna mistrzyni Igrzysk Olimpijskich.


10 października 2006 - Otwarci na nowe przyjaźnie

Coraz więcej zagranicznych kontaktów nawiązuje ZS Nr 1 w Świdnicy, co cieszy zarówno nauczycieli jak i uczniów szkoły. Oprócz koordynowania pracy 7 europejskich szkół w projekcie Socratesa Comeniusa zaistniała poważna szansa zawiązania ścisłej współpracy ze szkołami z Czech i Węgier. W dniach 5-6 października grupa uczniów i nauczycieli ZS Nr 1 wzięła udział wycieczce do Trutnowa zorganizowanej i finansowanej przez Wydział Promocji Urzędu Miasta w Świdnicy.
Młodzież polska wraz z węgierską, również goszczącą w Czechach, wspólnie zwiedziła Targi Pracy, a następnie złożyła wizytę w trutnowskim "mechaniku".
Wielką atrakcją okazało się Zoo Safari, jeszcze większą wspólna dyskoteka. Nauczyciele i uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z nawiązania nowych przyjaźni, w szkole trwają narady jak je umacniać i rozwijać dla wspólnej korzyści.


10 października 2006 - Wycieczka do Morawy

2 października 32 uczniów pierwszej klasy Gimnazjum nr 2 wyruszyło wraz z opiekunkami Mirosławą Markiewicz, Zenoną Mrozowską i Anettą Hańbicką w pieszą wycieczkę do parku w Morawie.
W zabytkowym pałacu należącym do fundacji św. Jadwigi młodzież wzięła udział w warsztatach o tematyce profilaktycznej.
Pod okiem wykwalifikowanych pedagogów uczniowie trenowali swoją asertywność oraz rozwijali samodzielne i twórcze myślenie. Zajęcia przeprowadzono w ramach programu profilaktycznego "Życie w trzeźwości". Miały one na celu ukazanie faktu, że nadużywanie alkoholu nie jest koniecznością ani fatum ciążącymi na człowieku, ale obyczajem, który wchodzi w życie człowieka. Miały również nauczyć zgromadzoną młodzież innego, bardziej twórczego sposobu spędzania czasu wolnego. Na spotkaniu promowano postawę trzeźwości i zdrowego sposobu życia, z dala od alkoholu i narkotyków.
Zajęcia przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Były źródłem cennych wiadomości i sprawiły młodzieży dużo satysfakcji. Po zakończeniu warsztatów na wszystkich czekał ciepły posiłek.
Program profilaktyczny "Życie w trzeźwości" opracowały i poprowadziły terapeutki: Mirosława Markiewicz (pedagog szkolny), Zenona Mrozowska (psycholog) i Anetta Hańbicka (pedagog). Mógł on zostać zrealizowany dzięki dofinansowaniu z gminy Strzegom.


10 października 2006 - Siatkówka dla dziewcząt

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 315 i Zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" organizują zajęcia sportowe dla dziewcząt w piłce siatkowej (dla grup początkujących).
Zapraszamy uczennice szkół podstawowych we wtorki o godzinie 15.30 do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej 315 przy ulicy Traugutta (Sala sportowa należąca dawnej do szkoły nr 15) oraz w czwartki także o godzinie 15.30 do Hali Sportowej przy ulicy Pionierów. Udział w zajęciach jest nieodpłatny.


10 października 2006 - Goool 2006

14-go października (sobota) o godzinie 10:00 rozpocznie się kolejny turniej. Będzie to IV Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców "GOOOL - 2006"
Do turnieju zostały zaproszone - Starostwo Świdnickie, Wałbrzyskie oraz miasta i gminy z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.
Drużyny będą reprezentować swoje samorządy przez 5-ciu zawodników na boisku plus 5 zawodników rezerwowych.
Zapraszamy świebodziczan i nie tylko, oraz wszystkich sympatyków piłki nożnej do kibicowania.


10 października 2006 - Dzień Edukacji Narodowej

Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego - Gmina Świdnica i Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy zapraszają na spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie połączone będzie z wypłatą świadczenia socjalnego, odbędzie się 13 października o godzinie 10.30 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego 4.


10 października 2006 - Sensation White

28 października wszyscy przeniesiemy się z Hali Ludowej do Amsterdamu i doświadczymy tej samej magii, jaką do teraz mogli doznawać tylko uczestnicy holenderskiej edycji Sensation White. Ta noc na długo zapadnie w pamięci tysiącom uczestników. Światła, scenografia, DJ’e, występy tancerzy, performerów oraz cały nieziemski klimat Sensation przywieziony wprost z Holandii, powalą Was na kolana. Wreszcie to co oglądaliśmy na filmach, zagości w Polsce!
Motywem przewodnim imprezy jest "miasto przyszłości". Jego wyjątkowy charakter podkreśla centralne ustawienie sceny i znamienne konstrukcje w postaci tzw. "białych grzybów". Dopełnieniem będą tancerze w strojach robotów oraz ludzi i stworzeń z przyszłości.
Jedną z atrakcji eventu będzie legendarny już Sensation Megamix. Stanowi on niepowtarzalne show polegające na grze świateł, efektów, tancerzy oraz pirotechniki zsynchronizowanych z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Tu wręcz obowiązkiem jest powiedzieć, że za projekty oświetlenia, efektów oraz konstrukcje odpowiedzialni są najlepsi na świecie specjaliści w tej dziedzinie. Nie zabraknie również, tak charakterystycznego elementu tego show, jak obrotowej sceny zamontowanej w centralnej części płyty tanecznej w Hali Ludowej.
Więcej informacji - >>> zobacz


9 października 2006 - Zmagania recytatorów

W tym tygodniu, w Jaworzynie Śląskiej, rozpoczną się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej w ramach XVII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
11 października o godzinie 10:00 odbędą się przesłuchania uczniów szkół podstawowych. Dwunastego, od godziny 10:00 zaprezentują się gimnazjaliści, a trzynastego od godziny 10:00 wystąpią uczniowie szkół średnich.
Jest to etap powiatowy konkursu, w którym wezmą udział finaliści przesłuchań gminnych/miejskich ze Strzegomia, Świebodzic, Świdnicy, Żarowa i Jaworzyny Śląskiej. Recytatorzy prezentują dwa utwory o treści religijnej, w tym jeden autorstwa Jana Pawła II. Najlepsi wezmą udział w Finale Dolnośląskim konkursu, który odbędzie się w dniach 18-21 tego miesiąca.
Osoby indywidualne mogą jeszcze zgłaszać chęć udziału w konkursie, przygotowując monodram o treści religijnej. Przesłuchania dla tej kategorii - 21 października o godzinie 10:00.


9 października 2006 - Chat z kandydatami

16 października, w poniedziałek odbędzie się chat z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości w tegorocznych wyborach samorządowych.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zadawania pytań kandydatom do rady miasta, rady powiatu i kandydatowi na prezydenta miasta.
O godzinie spotkania na chacie poinformujemy w najbliższym czasie.


9 października 2006 - Nagrody rozdane

W nocy z 7 na 8 października w Gimnazjum w Żarowie rozegrany został VIII Nocny Maraton Szachowy BLITZ Żarów '2006.
Patronat honorowy nad imprezą objął Poseł na Sejm Zbigniew Chlebowski. W tegorocznym Maratonie wzięło udział 90 osób z całego kraju i jeden z Ukrainy.
Po ponad 13 godzinach i rozegranych 45 partiach gry najlepszym zawodnikiem okazał się arcymistrz Paweł Jaracz z klubu AZS Lublin. Szczegółowe wyniki maratonu - >>> zobacz


9 października 2006 - Numery październikowe

Dzisiaj w dziale Prasa "dziennika" zamieściliśmy październikowe numery dwóch gazet ukazujących się na naszym terenie.
Pierwszą z nich jest darmowa gazeta - dwutygodnik "Dzisiaj Świdnica", a drugą "Goniec Sudecki" ukazujący się od tego numeru w nakładzie 20 tysięcy egzemplarzy.
Obie gazety w pliku pdf są do pobrania w dziale "prasa" - pobierz


9 października 2006 - Z policji

  6 paździenika Świebodziccy policjanci w trakcie patrolowania miasta na jednej z ulic zatrzymali 2 mężczyzn, którzy przewozili na wózku metalowy zbiornik. W trakcie kontroli i sprawdzenia zatrzymanych okazało się, iż jeden z nich poszukiwany jest przez Prokuraturę. Zbiornik z blachy kwasoodpornej skradziony został z firmy, która mieści się na terenie starego browaru. Straty jakie poniosła firma, wynoszą 500 zł. Sprawcy kradzież zostali osadzeni w KPP w Świdnicy. Przyznali się do kradzieży i dobrowolnie poddali karze.
  W dniach 7 - 8 października policjanci na drogach Powiatu świdnickiego zatrzymali 8 nietrzeźwych kierowców. Ułańskiej fantazji nie zabrakło rowerzyście 47 letniemu mieszkańcowi Żarowa, który w Żarowie przy ul. Bolesława Chrobrego kierował rowerem mając 3,80 promila alkoholu. Za jazdę pod wpływem alkoholu odpowie przed Sądem.
  Strzegomscy policjanci 7 października w godzinach popołudniowych zatrzymali 25 latka poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Świdnicy w celu odbycia kary. Mężczyzna został zatrzymany na terenie ogrodów działkowych, policjanci znaleźli przy nim drobne przedmioty pochodzące z włamań: butle gazowe, kuchenki, rower oraz dużą ilość przewodów elektrycznych miedzianych.


9 października 2006 - Świetlica dla wsi, sala dla dzieci

29 października miał miejsce odbiór robót budowlanych wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej w Starym Jaworowie. Powstał okazały, przestronny, bezpieczny i nowoczesny obiekt, który będzie służył zarówno lokalnej społeczności, jak i dzieciom uczącym się w tamtejszej Szkole Podstawowej.
Na realizację obiektu Gmina otrzymała dofinansowanie ze środków zewnętrznych w ramach EFOiGR SPO. Oddany obiekt posiada 368,27 m2 powierzchni zabudowy, 306,77 m2 powierzchni użytkowej, wyposażony jest w zaplecze socjalne (odrębne szatnie, łazienki, toalety), a także w nowoczesną instalację centralnego ogrzewania i wentylację. Świetlicę przystosowano tak, aby mogły z niej korzystać również osoby niepełnosprawne. Zakres wykonanych prac przekracza kwotę 754 000 złotych. W najbliższych dniach zostanie zamontowane niezbędne wyposażenie sali gimnastycznej.
W odbiorze uczestniczyli przedstawiciele Gminy Jaworzyna Śląska - Halina Dydycz - Burmistrz, Natalia Kita - Zastępca Burmistrza, Kazimierz Chęcik - Przewodniczący RM, Radni Genowefa Nowak, Hieronim Fabiś, Jan Araszczuk, Franciszek Mydlarski, Jan Pałeczka, Maciej Plencler - Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Starym Jaworowie, przedstawiciele wykonawcy.


8 października 2006 - Ostatni dzień

Dzisiaj w Świdnicy zakończyły się obchody 350 - lecia położenia kamienia węgielnego pod budowę Kościoła Pokoju. Do południa odbyło się Dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem Biskupa Ragnara Perseniusa z Uppsali.
Później we wnętrzach kościoła przedstawiony został epizod teatralny. Dwaj aktorzy: Mateusz Baran (student PWST we Wrocławiu) i Łukasz Podgórski (od zawsze miłośnik teatru) zrealizowali w barokowym wnętrzu świątyni scenariusz autorstwa Beaty Sucheckiej pt. "Pokój Westfalski, czyli dylematy moralne Franza Albrechta", który powstał z inicjatywy Fundacji "Dom Pokoju" we Wrocławiu. W spektaklu wystąpili także Karolina Zawilińska (uczennica II LO), oprawą medialną zajął się Kamil Znamiec, a opiekunką grupy była Mariola Mackiewicz.


8 października 2006 - Mistrzostwa Polski Juniorów

W dniach 21-22 października w Świdnicy na sali sportowej przy ul. Galla Anonima 1 a - Os. Zawiszów odbędą się 46 Mistrzostwa Polski Juniorów w akrobatyce sportowej i w skokach na ścieżce oraz Młodzieżowe Mistrzostw Polski w skokach na trampolinie. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
21 października w godzinie 9.oo - 14.oo eliminacje, o godzinie 15.30 nastąpi otwarcie mistrzostw, po których dalsza część eliminacji.
Finały mistrzostw odbędą się następnego dnia już od godziny 9.00.


8 października 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Sudety Kątki - LZS Tąpała - 9 : 1
LZS Śmiałowice - LZS Gola Świdnicka - 1 : 13
LZS Marcinowice - Błękitni Bystrzyca Dolna - 1 : 4
LKS Ślęża Biała - LZS Zryw Zebrzydów - 0 : 4
LZS Błękitni Tworzyjanów - LKS Czarni Szczepanów - 2 : 0
PKS Ślęża Wiry - LZS Pogoń Strzelce - 1 : 2
grupa 2
LZS Boleścin - LZS Błyskawica Kalno - 3 : 1
LZS Sokół Kostrza - LZS Czarni Modlęcin - 7 : 2
LZS Błękitni Komorów - LZS Grom Bartoszówek - 3 : 3
LZS Granit Rogoźnica - LZS Orzeł Goczałków - 2 : 6
LZS Tomkowice - KS Gryf Kraszowice - 4 : 0
LZS Zjednoczeni Gościsław - LKS Zryw Imbramowice - 3 : 2


8 października 2006 - Wygrali z "Borem""

Wczoraj Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" rozgrywał drugą kolejkę rozgrywek II ligi mężaczyzn w piłce ręcznej z zespołem "Bór" Oborniki Śląskie. Nasz zespół po solidnym okresie przygotowawczym, zaprezentował się przed własną publicznością z bardzo dobrej strony.
Już od początku spotkania ton gry wyznaczali zawodnicy ŚKPR "Świdnica". Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 19-9. W zespole świdnickim na szczególne wyróżnienie zasługiwał bramkarz Michał Gątko (junior), który powstrzymywał bezlitośnie przeciwników wspaniałymi interwencjami. W drugiej połowie nasz zespół trochę odpuścił przeciwnikom, ale nadal kontrolował przebieg spotkania.
Nastąpiła zmiana w bramce, gdzie równie dobrze spisywał się Tomasz Wasilewicz. Wynik końcowy 33-21.


8 października 2006 - IV liga

Wczoraj swoje mecze trzynastej kolejki IV ligi rozegrali piłkarze Polonii-Sparty Świdnica i AKS Strzegom.
Polonia-Sparta Świdnica występująca przed własną publicznością zremisowała z BKS Bolesławiec 1:1. W tabeli IV ligi zajmuje 11 pozycję.
Również AKS Strzegom był gospodarzem spotkania MKS Oława. Ale tego meczu nie może zaliczyć do udanych, przegrał bowiem 0:3 i w tabeli rozgrywek zajmuje 15 miejsce.


8 października 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Górnika Zagłębia II Wałbrzych 2:0 (1:0). Bramki dla naszego zespołu zdobyli: 44 min. Karczmarz, 50 min. Kępiński.
Polonia Bystrzyca Kłodzka nie sprostała dobrze grającej w tym sezonie Stali Świdnica.
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Stal Świdnica 0:1.
Mecz Polonia Sparta II Świdnica - Biały Orzeł Mieroszów został przełożony na 12 października.


8 października 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna 3:1
Gwarek Wałbrzych - Victoria Świebodzice 8:0
Zieloni Mrowiny - Skalnik Czarny Bór 2:0
Płomień Makowice - Grom Witków 2:6
Sudety Dziećmorowice - Unia Jaroszów 3:5
Włókniarz Głuszyca - Jedlinianka Jedlina Zdrój 4:0
Górnik Boguszów Gorce - Juventur Wałbrzych 0:3
Karolina Jaworzyna Śląska - Granit Roztoka 1:2


8 października 2006 - Przegrały z Pszczyną

Wczoraj świdnickie siatkarki rozegrały swój trzeci mecz ligowy z drużyną z Pszczyny, z drużyną od kilku lat dobijającą się do pierwszej ligi.
Mimo dobrych kilku akcji w wykonaniu świdnickich siatkarek, to jest to jeszcze zbyt mało by myśleć o wygraniu meczu czy choćby seta z czołówką tabeli.
Taka postawa dobrze rokuje w rywalizacji z zespołami walczącymi o utrzymanie się w tej lidze.
PLKS Pszczyna - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/11, 25/14 i w trzecim secie również 25/14.


8 października 2006 - Wielka zbiórka niepotrzebnych sprzętów

14 października, świdniczanie będą mogli się pozbyć zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i AGD. Sprzęt bezpłatnie będzie przyjmowany na placu między Gimnazjum nr 1,a sklepem Biedronka (ul. Słobódzkiego, Osiedle Młodych).
Punkt będzie czynny w godzinach 10.00-13.00.
Liczymy, że po tej akcji Świdnica będzie bardziej czysta, ponieważ coraz częściej zdarzają się przypadki wyrzucania sprzętu w miejscach niedozwolonych. Zbiórka organizowana jest przez Urząd Miejski w Świdnicy, Straż Miejską i Zakład Oczyszczania Miasta.


8 października 2006 - Zmiany w ruchu

Od czwartku 12 października będzie obowiązywać zmieniona organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania ulic: Śląskiej, Przyjaźni, Słowiańskiej.
Od tego czasu zmieniony będzie przebieg drogi głównej. Drogą główną stanie się ulica Słowiańska i ulica Przyjaźni. Natomiast ulica Śląska będzie drogą podporządkowaną o czym będą informowały znaki "stop".


8 października 2006 - Świdnicki Marsz Życia

18 października, po raz drugi w Świdnicy odbędzie się Marsz Życia. Właśnie październik jest miesiącem walki z chorobą nowotworową. - Tym marszem chcemy uświadomić społeczeństwu, jak duże znaczenie dla ratowania życia ma profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Dlatego tegoroczny marsz to akacja na rzecz oświaty zdrowotnej. Chcemy by był jednocześnie wyrazem naszej solidarności z chorymi, ponieważ uważamy, że nawet w tak trudnych chwilach można cieszyć się pełnią życia - mówi Stanisława Rydza, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia "Amazonki", które organizuje Marsz Życia.
Patronat nad wydarzeniem objęli: prezydenta Świdnicy, Wojciech Murdzek, starosta świdnicki, Jacek Wajs oraz dyrektor SP ZOZ, Jacek Domejko.
Plan Marszu Życia przedstawia się następująco: zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 13.00 przy ul. Konopnickiej (przy kawiarni "Bunkier"). Przemarsz odbędzie się następującymi ulicami: Konopnickiej, Zamkową, Kotlarską. Uczestnicy marszu zatrzymają się w Rynku przed głównym wejściem do Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


8 października 2006 - Euro Cup 2006

W dniach 23-24 września w niemieckiej miejscowości Kaltenkirchen oddalonej kilkanaście kilometrów od Hamburga odbyły się zawody Taekwondo -Euro Cup 2006. W zawodach wzięło udział ponad 700 zawodników, z 42 klubów z całej Europy.
Tak jak przed rokiem na imprezę wybrali się dwaj zawodnicy ze świdnickiego klubu - UKS Taekwon-do "GRYF" - Paweł Król i Marcin Miszkiel.
Tym razem jednak nie wrócili do domu z pustymi rękami. Paweł Król zajął drugie miejsce w walkach w wersji olimpijskiej w kategorii niebieskich pasów (4 cup) do 80 kg, a tuż za nim na trzeciej pozycji uplasował się Marcin.
Na uwagę zasługuje wysokie zwycięstwo Pawła nad Niemcem w walce ćwierć finałowej (21:11) i znokautowanie w półfinale kopnięciem po obrocie wyższego o głowę przeciwnika.


7 października 2006 - Drugi dzień obchodów

Dzisiaj, drugiego dnia obchodów 350 rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świdnickiego Kościoła Pokoju, spotkali się przedstawiciele miejsc i obiektów wpisanych na Listę UNESCO. Omówiono plan współpracy na rok 2007 oraz zaprezentowane zostały projekty: rewitalizacji placu Pokoju w ramach Programu Rewitalizacji Śródmieścia Świdnicy, utworzenia międzynarodowych Centrów Informacji o Obiektach UNESCO oraz możliwości uzyskania na ten cel funduszy Unii Europejskiej.
Po południu na terenie Fleszy Jawornickiej w parku przy ulicy Sikorskiego miała miejsce Inscenizacja bitwy - >>> zobacz .
Z okazji jubileuszu na Placu Pokoju swoją wioskę rozbiły grupy rekonstrukcyjne, m.in.: Nowy 33 Pułk Piechoty Pruskiej Srebrnogórskiej, 47 Pułk Piechoty Pruskiej z Kłodzka, Legia Polsko-Włoska z Nysy oraz I Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego z Sobótki. Obóz wojskowy dostępny był przez cały dzień dla zwiedzających - >>> zobacz


7 października 2006 - Dni Muzyki Kameralnej

Dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbył się pierwszy z koncertów rozpoczynających się Dni Muzyki Kameralnej.
Viola da gamba w sercu Europy" (Petr Wagner viola da gamba solo i przyjaciele) Tryskające wirtuozerią kompozycje na viole da gamba, theorbę i klawesyn stworzone przez kompozytorów z Czech, Niemiec i Austrii, między innymi Gottfrieda (Bohumíra) Fingera, Augusta Kühnela, Johana Schenka. Na podstawie nut znajdujących się w archiwach w Kroměříz, Wrocławiu, Berlinie i Wiedniu.
Za tydzień kolejny koncert, tym razem będzie to "Włoska muzyka religijna we wczesnym baroku".


7 października 2006 - Remonty dróg

Jak pewnie wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy Gminy Żarów zauważyli, rozpoczęło się układanie asfaltu na remontowanym odcinku drogi Kruków - Mielęcin. Oznacza to, że I etap budowy drogi Łażany - Mielęcin dobiega końca.
Budowa nowej drogi, tak ważnej dla lokalnej społeczności, zainicjowana została przez Gminę Żarów, która przeprowadziła niezbędne prace wstępne obejmujące: badania geologiczne, badania nośności nawierzchni, prace geodezyjne. Środki na budowę drogi pozyskał z funduszy Unii Europejskiej Powiat Świdnicki, który realizuje całe przedsięwzięcie.
W listopadzie rozpocznie się kolejny etap budowy na odcinku Łażany - Kruków. Planowane zakończenie inwestycji to 30 czerwca 2007 roku. Koszt budowy całego odcinka Łażany - Mielęcin to 6,5 mln. zł.


7 października 2006 - Ławnicy wybrani

W Świdnicy pracę rozpocznie 18 nowych ławników. Rada Miejska w Świdnicy przeprowadziła już wybory uzupełniające ławników do Sądu Rejonowego.
Zostali nimi: Janina Czesława Jek, Irena Zapart, Luiza Nowaczyńska, Urszula Anna Szymańska-Tupcik, Marian Stefan Wilczyński, Ryszard Edward Brzezina, Robert Bartłomiej Szachniewicz, Ewa Skoruch, Maria Kuzio, Maria Polaczenko, Janina Krystyna Włodarek, Irena Michałowska, Grażyna Cudejko, Elżbieta Zygfryda Dudziak, Marzenna Skóra, Anna Józefa Hajduk, Wiesława Maria Pieniążek, Adam Markiewicz.


7 października 2006 - Światowy Dzień Turystyki

14 października, z okazji Światowego Dnia Turystyki, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu organizuje wycieczkę turystyczną szlakiem zabytków Dobromierza. Wycieczka zapoczątkuje cykl imprez turystycznych, których celem będzie poznanie zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie całej gminy.
Podczas pierwszej wycieczki o zabytkach i historii Dobromierza opowie wielki pasjonat historii naszego regionu p. Edward Hałdaś. Uczestnicy wyprawy będą mogli m.in. zwiedzić wieżę widokową oraz obejrzeć kolekcję starych zdjęć Dobromierza wystawioną w Ośrodku Kultury.
Kolejne spotkanie z tego cyklu obejmować będzie zwiedzanie zabytków Roztoki, łącznie z wejściem do pałacu.


6 października 2006 - Pierwszy dzień obchodów

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczęły się obchody 350 rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świdnickiego Kościoła Pokoju, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Pierwszego dnia odbyła się sesja naukowa "Fortyfikacje Świdnicy" - wykłady poświęcone były historii świdnickich fortyfikacji. Po południu uczestnicy sesji odbyli wycieczkę szlakiem fortyfikacji świdnickich, zwiedzili między innymi relikty Bramy Kapturowej, Bramy Mikołajskiej i Fleszy Nowomłyńskiej. Zdjęcia z Fleszy Nowomłyńskiej - >>> zobacz
Wieczorem w Muzeum Dawnego Kupiectwa miał miejsce wernisaż wystawy "Fortyfikacje Świdnicy".
Jutro kolejny bogaty w wydarzenia dzień obchodów - >>> zobacz


6 października 2006 - "Wieczór Świdnicki" w Warszawie

W ramach XXXII Spotkania Klubu Dolnośląskiego w Warszawie zaplanowano "Wieczór Świdnicki". W czwartek, 12 października do Warszawy wyjedzie Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy oraz Waldemar Skórski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W Klubie Bankowca przedstawiona zostanie prezentacja multimedialna Świdnicy - "Miasto sukcesu gospodarczego", "Miasto ludzi z pasją". W trakcie spotkania zaplanowano projekcję filmu "Miasto najwyższej klasy zabytków", a także degustację piwa świdnickiego, pralinek z czekoladziarni "Chocoffee" Jacka Sikory, "Majonezu świdnickiego" i innych przypraw firmy "M&J". Muzyczne wariacje jazzowe zapewni zespół "Zakaz Wjazdu" Piotra Krakowskiego.
Od ośmiu lat w ramach Klubu Dolnośląskiego odbywają się cykliczne spotkania osób wywodzących się z Dolnego Śląska, którzy dziś zajmują eksponowane stanowiska w warszawskim biznesie, nauce, kulturze i mediach. W każdym ze spotkań uczestniczy ponad 100 osób. Takie spotkania to dobra okazja do promocji i nawiązywania nowych kontaktów.


6 października 2006 - Zabytki Gminy Marcinowice

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza mieszkańców gminy do udziału w konkursie plastycznym "Zabytki Gminy Marcinowice".
Można złożyć jedną pracę, wykonaną dowolną techniką. Tematem konkursu jest ukazanie bogactwa kulturowego ziemi marcinowickiej, w postaci zabytków odwiedzanych i zapomnianych.
Celem konkursu jest odkrywanie nowych talentów. Prace należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury do 31 października. Na uczestników czekają nagrody.


6 października 2006 - Apel świdniczan do Premiera

Ponad 1,5 tys. osób odpowiedziało na akcję zorganizowaną przez prezydenta Świdnicy, który zabiega o zmianę prawa w sprawie tzw. odrolnienia. Apel podpisany przez świdniczan wkrótce zostanie przesłany do Premiera RP. Ale to nie jedyny wynik akcji. Już dziś wiadomo, że miasto nie będzie musiało zapłacić w tym roku ponad 903 tys. zł. - Cieszę się, że po naszych kolejnych wystąpieniach władze województwa postanowiły zwolnić nas z tegorocznej opłaty za tzw. odrolnienie. Nie uważamy, że fundusz rolny jest niepotrzebny. Jednak jeżeli miasto sporo inwestuje w infrastrukturę, by powstawały nowe miejsca pracy, to warto je w tych staraniach wspierać. Marszałek oraz zarząd województwa pokazali, że też są tego samego zdania - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
A przepisy obecnie obowiązujące stanowią, że jeśli ziemia dotychczas przeznaczona pod uprawy została przeznaczona na działalność przemysłową inwestor musi zapłacić za odrolnienie. - Przyciągając inwestorów, tworzymy nowe miejsca pracy dla ludzi. Nie rozumiem, dlaczego mamy być za to karani opłatami za odrolnienie. Jeśli prawo jest złe, to musimy zrobić wszystko, by je zmienić, stąd nasza akcja - powtarza prezydent Murdzek. W apelu, który trafi do Premiera Jarosława Kaczyńskiego, mieszkańcy proszą Prezesa Rady Ministrów o wprowadzenie rozwiązań, które zwolnią samorządy inwestujące w przygotowanie infrastruktury dla nowych przedsiębiorców z obowiązku płacenia za odrolnienie. Gdyby zmiany w prawie zajęły dużo czasu mieszkańcy zabiegają o umarzanie opłat przez Zarządy Województw.
Do dziś apele poparło ponad 1.500 osób głównie ze Świdnicy. Akcję wspierali również internauci i mieszkańcy okolicznych miejscowości: Świebodzic, Pszenna, Marcinowic, Żarowa, ale też odleglejszych Bielan Wrocławskich, Wrocławia, Namysłowa, czy Kędzierzyna Koźla.


6 października 2006 - Kandydaci

Dzisiaj w Biurze Parlamentarnym Platformy Obywatelskiej w Świdnicy odbyła się konferencja prasowa.
Podczas konferencji przedstawieni dziennikarzom zostali liderzy do Rady Miasta Świdnicy w wyborach samorządowych 2006, między innymi - kandydat na Prezydenta Alicja Synowska.
Poseł Zbigniew Chlebowski przedstawił też kandydatów na radnych Sejmiku dolnośląskiego.


6 października 2006 - Będą biegać

11 października odbędą się w Dobromierzu biegi przełajowe dla dzieci i młodzieży, których organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Impreza stratuje o godzinie 10.00 spod Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Zawody odbędą się w dwóch kategoriach:
dziewcząt - na dystansie 600 m i chłopców - na dystansie 800 m.
Biegi przełajowe mają zapoczątkować cykl imprez sportowych, organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega". Akcja ta ma na celu propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia oraz integracji społecznej, dlatego do udziału w imprezach zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.
Następna impreza z tego cyklu odbędzie się już 11 listopada z okazji Święta Niepodległości, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.


6 października 2006 - 45 lat Szkoły

30 września odbył się IV Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu. Zjazd dotyczył obchodów 45 - lecia istnienia szkoły.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Zbawiciela Świata, którą poprowadził kustosz Bazyliki Mniejszej ksiądz prałat Stanisław Siwiec. We mszy brali udział również księża - absolwenci liceum. W południe rozpoczął się uroczysty przemarsz ulicami miasta. Wyprowadzono sztandar szkoły, któremu towarzyszyły poczty sztandarowe ze szkół z gminy. Przemarsz zakończył się w Strzegomskim Centrum Kultury, gdzie miała miejsce uroczysta akademia. Młodzież liceum przedstawiła program artystyczny pisany w formie kalendarium (od lat 60 - tych do współczesności), a uwzględniający ówczesne wydarzenia na świecie, w Polsce i w szkole. Gwoździem programu było wystąpienie Lidii Bednarskiej oraz występ zespołu " Paulinki", który reprezentowany był przez trzy absolwentki. Całą galę zakończył występ aktualnych uczniów liceum. Podczas akademii nie zabrakło wspomnień i dobrej zabawy. Absolwenci po latach próbowali rozpoznać się na starych fotografiach, co nie zawsze im się udawało. W tych dniach na korytarzach szkoły ustawiono wspaniałe ekspozycje, zaprezentowano zdjęcia oraz najnowszy sprzęt dydaktyczny. W szkole pojawili się absolwenci, byli pracownicy szkoły w tym pionierzy, dzięki którym powstało liceum. Na uroczystości przyjechali też goście z zaprzyjaźnionego Norbertus Gymnasium w Magdeburgu. Największą atrakcją trwającego dwa dni zjazdu był sobotni Bal Absolwentów, na który zjechały tłumy ludzi. Szampańska zabawa trwała do białego rana.
Niedziela była dniem przeznaczonym głownie na spotkania z nauczycielami, rozmowy, wspomnienia i wzruszenia przy wspólnym grillowaniu. Strzegomskie Liceum Ogólnokształcące w podzięce od swoich absolwentów otrzymało przepięknie odnowiony sztandar.


6 października 2006 - Narada sołtysów

2 października w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyła się po raz kolejny w tym roku narada sołtysów. Tym razem gośćmi spotkania były Iwona Wątróbka i Aleksandra Łobaszewska - przedstawicielki PZU Oddział w Świdnicy oraz Bożena Brańka - dyrektor Ośrodka Opieki Społecznej w Strzegomiu.
Przedstawicielki zakładu ubezpieczeń poruszyły temat obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz poinformowały o dodatkowych dotowanych ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które stworzono z myślą właśnie o rolnikach.
Bożena Brańka przypomniała, że 15 października upływa termin składania wniosków o jednorazową pomoc finansową dla rolników, których gospodarstwa rolne ucierpiały na skutek tegorocznej suszy. Ponadto na spotkaniu sołtysi otrzymali odpowiedzi w sprawach bieżących wymagających szybkiego reagowania.


6 października 2006 - Z policji

Mijający tydzień na drogach Powiatu Świdnickiego, to 21 zatrzymanych nietrzeźwych kierujących i trzy wypadki drogowe, w których zginęła jedna osoba 21 letni mieszkaniec Sadów Górnych, który 3 października o godz.22.30 jadąc samochodem osobowym Honda z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym marki MAN. W wyniku zderzenia kierowca Hondy doznał ciężkich obrażeń ciała, został przewieziony do Szpitala w Wałbrzychu, w wyniku odniesionych obrażeń ciała zmarł. Młody kierowca Hondy nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.
2 października w Świdnicy przy ul. Traugutta o godz. 22.50 kierujący samochodem Opel 20 letni mieszkaniec Świdnicy, wskutek nadmiernej prędkości na skrzyżowaniu ulic stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w narożnik budynku. Kierujący doznał ogólnych potłuczeń ciała, natomiast jego pasażer doznał złamania przedramienia prawej ręki oraz ogólnych potłuczeń ciała, obaj pozostali w Szpitalu na obserwacji, gdzie pobrano od nich krew do badań. Obaj uczestnicy wypadku nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.
3 października wypadkowi drogowemu uległa 69 letnia mieszkanka Nowego Jaworowa, która została potrącona przez samochód Tico, kierujący samochodem Tico nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu rowerzystce, która ze złamaną lewą ręką pozostała w Szpitalu. Oboje uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.


5 października 2006 - Targi w "Orbicie"

Największe w Polsce targi mieszkaniowe w Polsce rozpoczną się już w sobotę we wrocławskiej hali Orbita. Wszyscy, którzy zainteresowani są kupnem mieszkania, jego wykończeniem, remontem czy też budową domu będą mieli okazję spotkać się podczas targów z przedstawicielami developerów, spółdzielni mieszkaniowych i agencji nieruchomości.
Będzie można obejrzeć wizualizacje, makiety, plany lokali oraz bezpośrednio porozmawiać z fachowcami. Zaprezentowane zostaną wszelkie nowinki techniczne i ciekawe rozwiązania budowlane. Dla wszystkich, którzy planują budowę lub remont domu atrakcją będą chociażby nagrodzone w prestiżowych konkursach "oddychające ściany", czyli nowatorskie metody ociepleń ścian.
- To niepowtarzalna okazja aby w jednym czasie i miejscu spotkali się eksperci budowlani i wszystkie osoby, które planują w najbliższym czasie jakąś budowę, remont czy po prostu "dopieszczenie" swojego mieszkania - mówi Aleksandra Witkowska z firmy Baumit, której ofertę zobaczymy na targach wśród prawie stu innych wystawców.
Rynek budowlany i nieruchomości rozwija się w zaskakującym tempie. Zamiast spędzać dni na lekturze fachowej prasy i zgłębianiu wszystkich nowinek, mamy możliwość "odpytania" fachowców na miejscu. Swoje oferty kredytowe przedstawią również banki i instytucje finansowe. Ich przedstawiciele doradzą nam odpowiedni kredyt mieszkaniowy lub inwestycję na rynku nieruchomości. Targom towarzyszyć będzie konkurs "Wygraj Mieszkanie" oraz inne udogodnienia jak plac zabaw dla dzieci i obszerny katalog. O prestiżu targów świadczy m.in. liczba odwiedzających - w tym roku organizatorzy przewidują ponad 10 tyś. gości.
Targi odbędą się w Hali Orbita przy ul. Wejherowskiej 2. Rozpoczną się w sobotę 7 października i potrwają do niedzieli. Godziny otwarcia 10-17, bilet wstępu 10 zł. Dla czterech czytelników "dziennika", które wyślą do nas swoje dane, mamy wejściówki na targi. >>> napisz - powiemy Ci jak je odebrać.


5 października 2006 - Goool 2006

14-go października (sobota) o godzinie 10:00 rozpocznie się kolejny turniej. Będzie to IV Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców "GOOOL - 2006"
Do turnieju zostały zaproszone - Starostwo Świdnickie, Wałbrzyskie oraz miasta i gminy z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.
Drużyny będą reprezentować swoje samorządy przez 5-ciu zawodników na boisku plus 5 zawodników rezerwowych.
Zapraszamy świebodziczan i nie tylko, oraz wszystkich sympatyków piłki nożnej do kibicowania.


5 października 2006 - Dzień Edukacji Narodowej

Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego - Gmina Świdnica i Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy zapraszają na spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Spotkanie połączone będzie z wypłatą świadczenia socjalnego, odbędzie się 13 października o godzinie 10.30 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego 4.


5 października 2006 - "Krajobraz Polski"

W dniach 28 - 30 września odbyło się w Nowym Sączu podsumowanie XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej "Krajobraz Polski - tradycje - współczesność- przyszłość". W tym roku organizatorami konkursu było Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Miasta Nowego Sącza, Młodzieżowy Dom Kultury w Nowym Sączu. Laureatką konkursu została Weronikę Skupień, która od dwóch lat uczęszcza na zajęcia plastyczne prowadzone przez panią Joannę Waksmundzką w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Weronika otrzymała nagrodę i wyróżnienie za dwie prace malarskie wykonane w technice batiku.
W piątek, 29 września, laureaci konkursu i ich opiekunowie zwiedzali ziemię sądecką, poznawali największe atrakcje regionu, skansen "Drewniany szlak" oraz zabytki Nowego Sącza. Wieczorem dzieci bawiły się na dyskotece integracyjnej, a opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu z twórcami regionu małopolski w Małej Galerii "Kosalówka". W sobotę miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy ogólnopolskiego konkursu "Krajobraz Polski" w Dziecięcej Galerii im. Stanisława Szafrana przy Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Sączu. Wszyscy laureaci i nauczyciele czekali na ten ważny moment z niecierpliwością. Na wystawie umieszczono 308 prac z 1673 nadesłanych z czternastu województw. Komisja przyznała 89 nagród i 119 wyróżnień. Oprócz nagrodzonej Weroniki Skupień wyróżnienia otrzymały uczestniczki zajęć prowadzonych przez panią Wandę Szwegler: Anna Lewczyk i Joanna Krzemińska.
Uroczyste wręczenie nagród dla laureatów odbyło się w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Nagrody wręczała Ewa Repsch - Główny Wizytator Ministerstwa Edukacji Narodowej.


5 października 2006 - Przejmują cześć dróg powiatowych

29 września na Sesji Rady Miejskiej w Żarowie podjęto Uchwałę o przejęciu od Powiatu 6 dróg, które nie spełniają norm przewidzianych dla dróg powiatowych, a są niezwykle ważne dla mieszkańców naszej gminy. Lilla Gruntkowska Burmistrz Miasta Żarów tak uzasadniała tą decyzję " Za taką decyzją przemawia wiele przesłanek. Współpraca z Zarządem Dróg Powiatowych nie układała się dobrze. Drogi powiatowe na terenie gminy Żarów nie były utrzymane w sposób odpowiedni. Problemy były zarówno z bieżącym utrzymaniem jak i odśnieżaniem w okresie zimowym. Pamiętamy sytuację z marca 2005 roku, kiedy to droga Świdnica - Żarów była nieprzejezdna, a z pomocą przyszedł nam nie Zarząd Dróg Powiatowych ale firmy z żarowskiej podstrefy. Uważam, że kiedy za drogi będzie odpowiadać gmina takie sytuacje nie będą miały miejsca. Ponadto Gmina Żarów zwłaszcza w obecnej sytuacji finansowej lepiej utrzyma drogi niż robił to powiat"
Takie rozwiązanie na pewno ucieszy mieszkańców naszej gminy, wielu narzeka na zły stan dróg. Nie ma się co dziwić, ale większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że 90% dróg biegnących przez gminę to drogi powiatowe, za których utrzymanie odpowiada Powiat. Ponieważ jednak drogi biegną przez gminę skargi i pretensje trafiają do gminy.
Lilla Gruntkowska powiedziała, że mimo, że odpowiedzialność za ten stan nie ciąży na gminie, to chciałaby móc coś w tej sprawie zrobić. Stąd wystąpienie o przekazanie pierwszych dróg. Umożliwi to lepsze nimi zarządzanie i faktyczną odpowiedzialność za ich stan. Tym bardziej, że Powiat Świdnicki w najbliższych latach będzie ponosił główny ciężar remontu drogi Świdnica - Żarów oraz budowy obwodnicy samego Żarowa i Wierzbnej. Ta inwestycja jest teraz dla naszej Gminy najważniejsza.


5 października 2006 - Mamy promotora

Dziewięć zrealizowanych z sukcesem projektów edukacyjnych w przeciągu zaledwie dwóch lat zaowocowało przyznaniem prestiżowej funkcji Promotora Grundtvig na Dolnym Śląsku dla pracownika Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu - Marzeny Korony-Kruk. Funkcję tą Pani Marzena będzie pełnić jako jedyna w naszym województwie. Do zadań Promotora będzie należało wspomaganie beneficjentów województwa w zakresie tego programu, udzielanie porad na bazie własnych doświadczeń w zakresie aplikowania do Polskiej Agencji Narodowej Programu Socrates - Grundtvig i przekazywanie Dolnoślązakom najnowszych informacji Komisji Europejskiej o ofercie nowego Programu na lata 2007-2013 Lifelong -Learning.
- "Wiele osób od lat wspiera Polską Narodową Agencję Programu Socrates - Grundtvig w działalności promocyjnej dotyczącej korzystania z oferty Programu Grundtvig. Przeważnie są to przedstawiciele urzędów administracji publicznej realizujących z sukcesem projekty Grundtvig 1, Grundtvig 2, Grundtvig 3 i 4. Narodowa Agencja wspomaga takie działania poprzez wsparcie finansowe projektów i przekazywanie materiałów informacyjnych dotyczących Programu Grundtvig. Wyznaczenie mnie na Promotora tego programu jest dla mnie dużym wyróżnieniem, ale także dla mojego urzędu, ponieważ do tej pory funkcję promotorów pełnili pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. To, że osoba właśnie ze Świdnicy została Promotorem Programu Sokrates Grundtvig jest promocją także dla naszego powiatu." - mówi Marzena Korona-Kruk.
Działania prowadzone w ramach programu Grundtvig mają na celu: poprawę jakości edukacji dorosłych poprzez finansowe wsparcie szkoleń, kursów, seminariów, konferencji, rozszerzanie współpracy między instytucjami kształcącymi dorosłych w całej Europie, promowanie innowacyjnych metod w kształceniu dorosłych, promowanie idei uczenia się przez całe życie (Lifelong-Learning).


5 października 2006 - Sensation White

28 października wszyscy przeniesiemy się z Hali Ludowej do Amsterdamu i doświadczymy tej samej magii, jaką do teraz mogli doznawać tylko uczestnicy holenderskiej edycji Sensation White. Ta noc na długo zapadnie w pamięci tysiącom uczestników. Światła, scenografia, DJ’e, występy tancerzy, performerów oraz cały nieziemski klimat Sensation przywieziony wprost z Holandii, powalą Was na kolana. Wreszcie to co oglądaliśmy na filmach, zagości w Polsce!
Motywem przewodnim imprezy jest "miasto przyszłości". Jego wyjątkowy charakter podkreśla centralne ustawienie sceny i znamienne konstrukcje w postaci tzw. "białych grzybów". Dopełnieniem będą tancerze w strojach robotów oraz ludzi i stworzeń z przyszłości.
Jedną z atrakcji eventu będzie legendarny już Sensation Megamix. Stanowi on niepowtarzalne show polegające na grze świateł, efektów, tancerzy oraz pirotechniki zsynchronizowanych z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Tu wręcz obowiązkiem jest powiedzieć, że za projekty oświetlenia, efektów oraz konstrukcje odpowiedzialni są najlepsi na świecie specjaliści w tej dziedzinie. Nie zabraknie również, tak charakterystycznego elementu tego show, jak obrotowej sceny zamontowanej w centralnej cześci płyty tanecznej w Hali Ludowej.
Więcej informacji - >>> zobacz


4 października 2006 - "Wojna i Pokój" - 350-lecie Kościoła Pokoju

350 rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świdnickiego Kościoła Pokoju, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, będzie miała międzynarodową rangę. Patronat nad obchodami objęli Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski, Biskup Kościoła Ewangelickiego, Ambasadorzy Szwecji i Niemiec. Na jubileuszowe nabożeństwo dziękczynne zostali zaproszeni przedstawiciele innych kościołów, a więc będzie to spotkanie również ekumeniczne. Uroczyste obchody to ogromne przedsięwzięcie, bo w jego ramach przewidziano wiele spotkań, sesji naukowych, ale też inscenizacje historycznych bitew.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie fabularyzowana opowieść o koszmarze wojny trzydziestoletniej. Pokazany zostanie heroiczny wysiłek grupy świdniczan, którzy wbrew kontrreformacji, postanowili wznieść w mieście nad Bystrzycą ewangelicki Kościół. Scenariusz widowiska zostanie oparty o barokowy dziennik z podróży Christiana Czepki, fragmenty dramatu Bertolda Brechta "Matka Courage i jej dzieci" oraz fragmenty autentycznych opisów XVII wiecznych wydarzeń. Wystąpią aktorzy scen krakowskich i łódzkich, a także młodzież grup warsztatowych stworzonych w ramach Projektu Edukacji Teatralnej przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Inscenizację bitwy zaplanowano na sobotę, 7 października na terenie Fleszy Jawornickiej w parku przy ulicy Sikorskiego, w godz. 16:00-17:00).
Kolejne widowiska praktycznie przez całą sobotę będzie można oglądać w świdnickim Rynku. Liczymy, że inscenizacje grabieży, gwałtów i napadów nie przestraszą mieszkańców i turystów. Oddziały wojskowe z Polski, Czech i Niemiec rozbiją obóz na pl. Pokoju. Szczegóły obchodów - >>> zobacz


4 października 2006 - Siedem kwalifikacji

Siódemka ponownie okazała się szczęśliwą cyfrą. Tylu bowiem strzegomskich judoków zakwalifikowało się do Pucharu Polski Juniorów i Juniorek Młodszych, który odbędzie się 14 października w Rybniku.
Eliminacje regionalne rozegrano we Wrocławiu pod koniec września. Kwalifikację uzyskali: Adriana Grabowicz, Michał Rydwański, Klaudia i Karol Kurzejowie, Patrycja Szmidt, Dawid Jastrzębski i Patryk Rogala. - Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy powtórzą wynik z poprzedniej edycji Pucharu Polski z Łodzi, a może powalczą o coś więcej - mówią wspólnie trenerzy Mariusz Fajfer i Tomasz Skórkowski.
Po letniej przerwie rozegrano pierwsze zawody dla dzieci. Zawodnicy trenerów Fajfera i Andrzeja Rozwałki spisali się na medal. W Międzynarodowym Turnieju o Puchar Wójta Gminy Jordanów Śląski strzegomianie zdobyli 6 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale. Drużynowo AKS Strzegom uplasował się na III miejscu. - Młodzi adepci judo mają dużą szansę wkrótce dogonić starszych kolegów oraz koleżanki i brać udział w najważniejszych imprezach w Polsce i za granicą - optymistycznie patrzą w przyszłość strzegomscy szkoleniowcy.


4 października 2006 - Przed Dniem Papieskim

Świebodzice - miasto, które uczyniło przed laty Honorowym Obywatelem Jana Pawła II, które papieżowi-Polakowi ufundowało cenny pomnik, które nie zapomina o swoim Pasterzu, już dziś zaprasza do udziału w uroczystościach 16 października.
Tego dnia odbędą się między innymi: Msza Święta, uroczystości w Przedszkolu nr 2, Biały Marsz młodzieży ulicami Świebodzic pod hasłem "Był z nami i będzie z nami na zawsze". Szczegóły uroczystości - >>> zobacz


4 października 2006 - Dawna siedziba urzędu dla prokuratury

Budynek, w którym przed laty mieścił się Urząd Miejski w Świdnicy zostanie sprzedany bez przetargu.
Tak zadecydowali świdniccy radni. Po dwóch przetargach, w których nie udało się wyłonić nowego właściciela obiektu, władze miasta prowadziły rozmowy z kilkoma instytucjami, które potencjalnie były zainteresowane budynkiem. Ostatecznie zakup obiektu zadeklarowała świdnicka Prokuratura Okręgowa, która chce go zaadaptować na swoją siedzibę. Budynek zlokalizowany przy ulicy 1 Maja wizytowali już rzeczoznawcy Ministerstwa Sprawiedliwości.
Cena obiektu zostanie ustalona w rokowaniach. Liczymy, że do końca roku uda się transakcję sfinalizować.


4 października 2006 - Piąte urodziny

Święto integracji i święto przyjaźni - tak określić można piąte urodziny Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. 1 października w sali Klubu Seniora w Świebodzicach odbyła się wielka impreza, na którą prócz dzieci i ich rodziców przybyli najwierniejsi przyjaciele Stowarzyszenia.
- To wielki dzień tych wszystkich, którzy mimo swej niepełnosprawności są aktywni, weseli i gotowi do pokonywania barier, których na ich drodze ciągle jest bardzo wiele, gotowi do wyzwań jakie stawia przed nimi los - mówiła Ewa Dziwosz, prezes Stowarzyszenia. Na uroczystość przybyła wiceburmistrz Elżbieta Wiszniewska, reprezentująca także burmistrza Jana Wysoczańskiego, radna Barbara Kościelniak, (która prócz kwiatów przekazała także życzenia od dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 - Agnieszki Budzyńskiej), Wiktor Krawczyk oraz Przemek Dowgiało - także członek Stowarzyszenia. Szczególnym przyjacielem jest Jan Welc, prezes ZERiI, który przybył na uroczystość z małżonką.
Dzięki pomocy Konsula Generalnego Czech Igora Sedo specjalnie na urodziny Stowarzyszenia przyjechała młodzieżowa Orkiestra Dęta z Nachodu. Występ był "cudowny" w ocenie dzieci.
Sponsorem Przeglądu Zespołów Teatralnych z udziałem Niepełnosprawnych było Starostwo Powiatu Świdnickiego i PCPR. Swój pozafinansowy wkład w organizację imprezy mieli Stanisław Zagajewski i Zakłady Śnieżka za co ogromnie Stowarzyszenie dziękuje. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach w prezencie urodzinowym dla niepełnosprawnych dzieci zakupi lustra korekcyjne - to wspaniały prezent. Atmosfera całego spotkania była niesamowita, a na zakończenie dla wytrwałych (program artystyczny zakończył się o 14.30) były olbrzymie urodzinowe torty.


4 października 2006 - "Blitz" - Żarów 2006

W dniach 7-8 października odbędzie się w Żarowie VIII Nocny Maraton Szachowy "Blitz" - Żarów 2006. Maraton odbędzie się w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 minut na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów, a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają szachy bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową. Wpisowe 25 zł dla seniora (tj. urodzeni w 1987 i starsi), juniorzy, juniorki i seniorki po 10 zł, mieszkańcy gminy Żarów - 5 zł. Zawodnicy z tytułem Arcymistrza (GM) i Mistrza Międzynarodowego (IM) zwolnieni są z wpisowego. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 5 października. Formularz zgłoszeniowy - >>> wyślij


4 października 2006 - Galeria "rośnie"

W "Wielkiej Galerii Fotografii" zamieściliśmy prace kolejnych autorów. W tej chwili Galerię tworzy dwudziestu czterech autorów - mieszkańców powiatu świdnickiego.
Zapraszamy następnych fotografujących, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu ze zdjęciami o dopisanie imienia i nazwiska autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Tematyka zdjęć jest dowolna. Mają to być najciekawsze, najlepsze fotografie jakie wykonał fotografujący. "Wielka Galeria Fotografii" - >>> zobacz


4 października 2006 - OSP w Pasiecznej

Obchody rocznicy powstania w Pasiecznej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zainaugurowano 1 października Mszą Świętą w intencji strażaków ochotników, tych którzy tworzyli jednostkę oraz za tych którzy są jej członkami obecnie. W trakcie Mszy Świętej poświęcona została tablica pamiątkowa, ufundowana przez mieszkańców wsi Pasieczna, założycielom i druhom strażakom w podziękowaniu za ofiarną pracę.
Uchwałą Zarządu Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworzynie Śląskiej uhonorowano Odznakami za Wysługę Lat: Michała Jabconia, Stefana Piaseckiego i Antoniego Paśko.
Pani Halina Dydycz Burmistrz Miasta Jaworzyna Śląska wręczając bukiet kwiatów, złożyła wszystkim życzenia sukcesów w pracy społecznej i zawodowej, szczęścia i pomyślności oraz kolejnych jubileuszy. Natalia Kita Zastępca Burmistrza ufundowała okolicznościowy puchar i z życzeniami sukcesów w pracy przekazała go na ręce Prezesa OSP.


4 października 2006 - IV Uliczny Bieg Piastów

30 września odbył się w Świebodzicach IV Uliczny Bieg Piastów - "Krzywoustego" przy bezwietrznej i słonecznej pogodzie. Trasa biegu głównego przebiegała ulicami: M. Starego, Siemowita, B. Chrobrego, Mieszka I, Piasta i Dąbrówki. Start i meta biegu znajdowała się przed halą sportową.
Bieg przeprowadzono w dwóch grupach: "OPEN" tj. 16 - 100 lat w 8 kategoriach oraz dzieci i młodzież do 15 lat w 6 kategoriach. W grupie "OPEN" na starcie dystansu 10 km stanęło 59 zawodników w tym 9 kobiet, reprezentowali różne środowiska sportowe z terenu Dolnego Śląska i Polski. Do grupy dzieci i młodzieży do lat 15 zgłosiło się 106 zawodników głównie ze Świebodzic. Ogółem na starcie stanęło 165 zawodniczek i zawodników.
Otwarcia biegu dokonała pani Elżbieta Wiszniewska - Zastępca Burmistrza Miasta oraz Władysław Góra - Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach.
Wyniki biegu - >>> zobacz


4 października 2006 - Z policji

3 października o godzinie 22.30 na drodze Nr 5 w Strzegomiu kierujący samochodem marki Honda 21 letni Łukasz K. mieszkaniec Sadów Górnych z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym marki MAN kierowanym przez Marcina M. lat 33 mieszkańca Jeleniej Góry. W wyniku zderzenia kierowca Hondy doznał ciężkich obrażeń ciała, został przewieziony do Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, o godzinie 2.30 w wyniku doznanych obrażeń zmarł. Kierowca Hondy nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.

3 października o godziny 10.30 w Jaworzynie Śl. kierujący samochodem marki Daewoo Tico Arkadiusz A. lat 38 nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącej rowerem Marii S. lat 69 zam. Nowy Jaworów i uderzył w tylne koło roweru, co spowodowało jej upadek. Rowerzystka doznała złamania lewej ręki z przemieszczeniem i pozostała w Szpitalu w Świdnicy. Oboje kierujący trzeźwi.

2 października w Świdnicy przy ul. Traugutta o godzinie 22.50 kierujący samochodem marki Opel Kadet Michał R. lat 20 mieszkaniec Świdnicy, wskutek nadmiernej prędkości na skrzyżowaniu ulic stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w narożnik budynku. Kierujący doznał ogólnych potłuczeń ciała, natomiast jego pasażer Wojciech R. lat 22 doznał złamania przedramienia prawej ręki oraz ogólnych potłuczeń ciała. Obaj pozostali na obserwacji w Szpitalu Powiatowym w Świdnicy, gdzie pobrano od nich krew na zawartość alkoholu. Uczestnicy wypadku nie stosowali pasów bezpieczeństwa. Pojazd zabezpieczono na parkingu strzeżonym.


3 października 2006 - Dziwadła budowlane

Na tym chodniku widocznym na zdjęciu takich słupów stojących pośrodku stoi więcej. Można by pokusić się o zrobienie konkursu aby czytelnicy mogli odpowiedzieć gdzie to jest, w jakim rejonie miasta. Ale nie jesteśmy tacy okrutni i dlatego takiego pytania nie zadamy. Nie zadamy bo rozwiązanie tej zagadki byłoby o wiele trudniejsze niż nam się wydaje. A trudność polega na tym, że takich chodników z "zawalidrogami" mamy w mieście wiecej.
Dlatego też zamiast zgadywanki zapraszamy naszych czytelników do nadsyłania zdjęć takich dziwadeł lub wskazywania gdzie jeszcze się znajdują.


3 października 2006 - Dotacje na remonty

72 wspólnoty mieszkaniowe wydadzą 250 tys. zł na remonty budynków, których są właścicielami. Takie są wyniki konkursu rozstrzygniętego przez prezydenta Świdnicy. Najwięcej pieniędzy, ponad 152 tys. zł miasto przeznaczy na dofinansowanie remontów dachów. 76 tys. zł dołożonych zostanie do remontów lub ociepleń elewacji. 9 tys. zł miasto przeznaczy na budowę bądź remont chodników i oświetlenia na terenie nieruchomości wspólnoty. 8,8 tys. zł na wykonanie ogrodzenia budynków, a 3,6 tys. zł na wykonanie przyłącza do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej.
Władze Świdnicy od lat przyznają dotację dla wspólnot mieszkaniowych, co sprawia, że rokrocznie coraz więcej osób decyduje się na liczne remonty np. elewacji i dachów budynków, co przyczynia się do zwiększenia estetyki miasta. W ubiegłym roku na dotacje dla wspólnot mieszkaniowych świdnicki samorząd przeznaczył 210 tys. zł.


3 października 2006 - Rejestracja przedpoborowych

W dniach od 9 do 13 października w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu (sala posiedzeń - pokój nr 29) będzie przeprowadzona rejestracja przedpoborowych. Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji podlegają mężczyźni, obywatele polscy, urodzeni w 1988 roku, zameldowani na stałe lub przebywający czasowo ponad dwa miesiące na terenie miasta i gminy Strzegom. Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji podlegają również mężczyźni, urodzeni w latach 1982 - 1987, którzy dotychczas nie stawili się do rejestracji. Rejestracji nie podlegają mężczyźni, którzy stawali już do poboru i którym wydano wojskowy dokument osobisty (książeczkę wojskową).
Przedpoborowy zobowiązany jest zgłosić się do rejestracji, w terminie i miejscu wskazanym w wezwaniu. W razie niezgłoszenia się przedpoborowego do rejestracji bez uzasadnionej przyczyny burmistrz nakłada grzywnę w celu przymuszenia, albo zarządza przymusowe doprowadzenia przez policję w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


3 października 2006 - Zatrzymali sprawców kradzieży

1 października w Pszennie policjanci zatrzymali 2 mężczyzn, którzy dokonali zniszczenia 11 słupów betonowych podtrzymujących napowietrzną linię telefoniczna na odcinku 1600 m. Po uzyskaniu informacji od Oficera Dyżurnego policjanci udali się na miejsce kradzieży. Gdy sprawcy zobaczyli radiowozy zaczęli uciekać, nie reagowali na komendy zatrzymania się i ostrzeżenia o użyciu psa. Pies, który podjął pościg za sprawcą kradzieży, skutecznie go obezwładnił. Drugi ze sprawców został zatrzymany w pościgu przez policjantów. Kable telefoniczne, które zostały zerwane były przygotowane do wywiezienia.
Straty jakie poniosła Telekomunikacja Polska SA wynoszą 12.ooo zł. W trakcie wykonywania czynności procesowych sprawcy kradzieży przyznali się także do innej kradzieży, która miała miejsce a trasie Pszenno - Kątki w nocy z 10/11 września br. gdzie dokonali kradzieży 1.500 m. kabla napowietrznej linii telefonicznej i uszkodzili 9 słupów telefonicznych. Skradzione przewody sprzedali na skupie złomu we Wrocławiu, otrzymali za niego ok. 6.000 złotych. W tym przypadku straty na szkodę Telekomunikacji Polskiej SA w Wałbrzychu wyniosły 16.000 zł.
Wobec obu zatrzymanych Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował dozór policyjny, trzy razy w tygodniu muszą meldować się w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Za popełnione czyny grozi im do 5 lat pozbawienia wolności


3 października 2006 - Świdnicki Marsz Życia

18 października, po raz drugi w Świdnicy odbędzie się Marsz Życia. Właśnie październik jest miesiącem walki z chorobą nowotworową. - Tym marszem chcemy uświadomić społeczeństwu, jak duże znaczenie dla ratowania życia ma profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Dlatego tegoroczny marsz to akacja na rzecz oświaty zdrowotnej. Chcemy by był jednocześnie wyrazem naszej solidarności z chorymi, ponieważ uważamy, że nawet w tak trudnych chwilach można cieszyć się pełnią życia - mówi Stanisława Rydza, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia "Amazonki", które organizuje Marsz Życia.
Patronat nad wydarzeniem objęli: prezydenta Świdnicy, Wojciech Murdzek, starosta świdnicki, Jacek Wajs oraz dyrektor SP ZOZ, Jacek Domejko.
Plan Marszu Życia przedstawia się następująco: zbiórkę uczestników zaplanowano o godz. 13.00 przy ul. Konopnickiej (przy kawiarni "Bunkier"). Przemarsz odbędzie się następującymi ulicami: Konopnickiej, Zamkową, Kotlarską. Uczestnicy marszu zatrzymają się w Rynku przed głównym wejściem do Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


3 października 2006 - Dni Muzyki Kameralnej

7 października rozpoczynają się XXII Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej.
W tym roku pod nową opieką artystyczną. Po rezygnacji Stanisława Góry, kierownictwo artystyczne obejmuje czeski gambista Petr Wagner. Według planu od teraz rokrocznie nowy muzyk lub dyrygent będzie kierował festiwalem. Ma to zapewnić słuchaczom wiele nowych i co roku innych doznań artystycznych.
Co więcej w historii tej imprezy obcokrajowca w kierownictwie jeszcze nie było.


3 października 2006 - Za 1% tylko do końca roku

Jeszcze przez trzy miesiące będą obowiązywały preferencyjne warunki, na których można nabywać mieszkania komunalne. Dzięki ulgom proces prywatyzacji nabrał przyśpieszenia. Co miesiąc urzędnicy organizują kilka spotkań informacyjnych z najemcami poszczególnych budynków.
- Zależy nam, by jak najwięcej mieszkań sprzedać ich obecnym najemcom. Z pewnością przyspieszy to wymagane remonty. A co więcej mieszkańcy bardziej troszczą się o swoją własność - mówi Arkadiusz Sobczak, dyrektor Departamentu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W 2005 roku 627 najemców lokali mieszkalnych złożyło wnioski o wykup lokali mieszkalnych. Z 551 najemcami podpisano stosowne akty notarialne. Do sierpnia tego roku wpłynęło 419 wniosków, a z 354 najemcami podpisano już akty notarialne. Miasto pozostaje nadal właścicielem ok. 4 tys. mieszkań komunalnych. Zasady sprzedaży - >>> zobacz


3 października 2006 - Siatkówka dla dziewcząt

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 315 i Zarząd Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica" organizują zajęcia sportowe dla dziewcząt w piłce siatkowej (dla grup początkujących).
Zapraszamy uczennice szkół podstawowych we wtorki o godzinie 15.30 do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej 315 przy ulicy Traugutta (Sala sportowa należąca dawnej do szkoły nr 15) oraz w czwartki także o godzinie 15.30 na Hali Sportowej przy ulicy Pionierów. Udział w zajęciach jest nieodpłatny.


2 października 2006 - Przejażdżki Drezynowe do Zagórza

Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Jaworzyny Śląskie już po raz drugi w tym roku zaprasza wszystkich chętnych na przejazdy turystyczne na linii 285, która odbędzie się w dniach 7,8 października 2006.
Tym razem kolejowym przejażdżkom po jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Sudetach towarzyszyć będą barwy złotej polskiej jesieni. Wszyscy chętni będą mogli odbyć podróż drezyną na 11-kilometrowej linii kolejowej od stacji Świdnica Kraszowice do Zagórza Śląskiego. Odjazdy pociągów drezynowych zaplanowano około godziny 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 15.30, 17.00, 18.30.
Bilety w cenie 15 zł (normalny) oraz 8 zł (ulgowy) można będzie nabyć w dniu przejażdżek na peronie dworca Świdnica Kraszowice.
Organizatorzy przypominają, że liczba miejsc w drezynach jest ograniczona. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod nr telefonu 608 833 671.


2 października 2006 - Konkurs Recytatorski

W środę rozpoczną się przesłuchania w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej w ramach XVII Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Od godziny 10:00 prezentować się będą recytatorzy ze szkół podstawowych Gminy Jaworzyna Śląska, Gminy Żarów, Gminy Świdnica oraz z miasta Świdnica.
5 października od godziny 10:00 prezentować się będą recytatorzy ze szkół gimnazjalnych i średnich z Gminy Jaworzyna Śląska, Gminy Żarów, Gminy Świdnica i z samej Świdnicy.
To pierwszy etap konkursu, jaki odbędzie się w Jaworzynie Śląskiej. Następnym etapem będą przesłuchania powiatowe oraz Finał Dolnośląski.


2 października 2006 - Remontów ciąg dalszy

Nie od dziś wiadomo, że budynki starej zabudowy centrum naszego miasta, zarówno te starsze jak i nieco nowsze, wymagają gruntownego odnowienia. Aktualnie ukończono prace remontowe kolejnej kamienicy, tym razem - Rynek 27.
Nieruchomość ta stanowi wspólnotę mieszkaniową, w skład której wchodzą lokale mieszkalne oraz użytkowe, z udziałem gminy Strzegom 52,84%. W bieżącym roku w budynku wyremontowano dach, wymieniono rynny i rury spustowe, przemurowano kominy, wykonano nowe obróbki blacharskie oraz remont elewacji. Łączny koszt renowacji wyniósł ok. 137 tys. zł. Za wykonanie zadania odpowiedzialna była firma PALBUD ze Stanowic.


2 października 2006 - Dolnośląskie Partnerstwo Lokalne

Rozpoczynają się bezpłatne szkolenia organizowane w ramach projektu "Partnerstwo i współpraca na rzecz budowy nowoczesnego rynku pracy" dla pracowników służb zatrudnienia i instytucji rynku pracy z województwa dolnośląskiego. Udział w szkoleniach weźmie blisko 1000 osób.
Uczestniczyć w nich mogą pracownicy publicznych służb zatrudnienia (wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy), instytucji rynku pracy - ochotniczych hufców pracy, agencji zatrudnienia, instytucji szkoleniowych, instytucji dialogu społecznego (organizacji związków zawodowych, organizacji pracodawców) i instytucji partnerstwa lokalnego.
Szkolenia trwają średnio 20 godzin, uczestnicy otrzymują bogate materiały szkoleniowe oraz certyfikat specjalisty partnerstwa lokalnego, wydany przez Ambasadę Amerykańską w Polsce. Zwracane będą koszty dojazdu, wyżywienia i noclegu. Szkolenia odbywają się na terenie województwa dolnośląskiego. Szczegółowe informacje i zapisy w Biurze Projektu: (42) 632-04-80, (42) 630-76-70 w. 19. "Rozwiązanie problemów rynku pracy w Polsce wymaga koordynacji pracy wielu instytucji i podmiotów, bogatej wiedzy z zakresu prawa krajowego i unijnego dotyczących realiów rynku pracy oraz umiejętności budowania efektywnych partnerstw lokalnych i zarządzania nimi. - mówi Bożena Zając, z-ca koordynatora projektu.
Proponowane szkolenia to: tworzenie partnerstw lokalnych z inicjatywy instytucji rynku pracy, lokalne ożywienie gospodarcze partnerstwa lokalnego, szybkie reagowanie na potrzeby lokalnego rynku pracy, public relations w kreowaniu nowego wizerunku instytucji rynku pracy, dobre praktyki partnerstwa lokalnego, partnerstwo publiczno-prywatne w realizacji projektów (gmina, powiat, województwo), współpraca służb zatrudnienia i pracowników dialogu społecznego w budowaniu partnerstwa lokalnego, projekty partnerskie a zamówienia publiczne oraz finansowanie projektów.
"Projekt stanowi kontynuację Programu Rozwoju Zawodowego oraz Polsko-Amerykańskiego Programu Partnerstwa Lokalnego - wyjaśnia Jadwiga Olszowska-Urban, koordynator projektu.


2 października 2006 - Jubileuszowa zmywarka

25 września tego roku z taśm montażowych Firmy Elektrolux w Żarowie, produkującej zmywarki, zjechała ta jedna, najważniejsza, bo stutysięczna.
Tak jak podczas uruchomienia produkcji tak i tym razem zmywarka została "udekorowana" podpisami pracowników.
Krzysztof Spiehs, dyrektor zakładu oraz kierownicy różnych działów w krótkich przemówieniach podziękowali wszystkim pracownikom i życzyli szybkich obchodów wyprodukowania milionowej zmywarki.


2 października 2006 - Pomoc dla rolników

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał pomoc rolnikom poszkodowanych w wyniku suszy, nadmiernych opadów deszczu i powodzi w Gminie Jaworzyna Śląska w postaci dotacji w kwocie 10.000 zł. na zakup kwalifikowanego materiału siewnego.
28 września Pani Halina Dydycz - Burmistrz Miasta Jaworzyna Śląska podpisała stosowną umowę z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego - Pawłem Wróblewskim. W Gminie Jaworzyna Śląska jest 180 poszkodowanych rolników.
W wyniku konsultacji z Komisją ds. Infrastruktury i Rozwoju Gospodarczego Gminy oraz prezesem Zbożowej Grupy Producenckiej - Zrzeszenia Producentów Rolnych "AGRO" Jaworzyna Śląska Adamem Maśko ustalono, że zostanie zakupiony wykwalifikowany materiał siewny jęczmienia browarnego po promocyjnej cenie 1133 zł z VAT za tonę. Zakupiony materiał wystarczy do obsiania ok. 52 hektarów.
Ziarno zostanie rozdzielone pomiędzy rolników, którzy ponieśli największe straty w uprawie jęczmienia. Dodatkowych informacji udziela Adam Maśko tel. 074 85 88 219 lub Katarzyna Herbut Urząd Miasta pokój16


2 października 2006 - Rodzinne Złote Gody

W dniach 28 i 30 września w Urzędzie Stanu Cywilnego w Dobromierzu jubileusz Złotych Godów pożycia małżeńskiego obchodziło pięć par z Dobromierza.
Jako pierwsi w czwartek swą rocznicę świętowali - Helena i Adam Śliwińscy oraz Stefania i Mikołaj Bazunowie. Wójt Gminy Pani Maria Jaworska uhonorowała Jubilatów medalami "Za długoletnie pożycie małżeńskie" przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Dla szczęśliwych i wzruszonych małżonków były kwiaty i życzenia od władz samorządowych oraz najbliższych, wzniesiono także toast za zdrowie Dostojnych Jubilatów. Jubilaci uczestniczyli w uroczystości wraz z dziećmi i wnukami. Zapytani o najszczęśliwsze chwile we wspólnym życiu obie pary zgodnie stwierdziły, że takim momentem były narodziny dzieci. Pan Śliwiński powiedział, że były to chwile tak niezwykle radosne, że aż chciało się latać jak ptak. Uroczystość odbyła się w miłej rodzinnej atmosferze - panie Helena i Stefania są siostrami i całe życie mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie.


2 października 2006 - Trzeba to uczcić

9 maja 1958 roku zawiązała się sekcja piłkarska AKS-u Strzegom. Za niecałe dwa lata nasz klub będzie więc obchodził 50 - lecie istnienia.
Chcemy ten fakt uczcić w sposób szczególny. W związku z tym zwracamy się z gorącym apelem do Państwa o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących historii AKS-u Strzegom. Interesują nas początki działalności sekcji, wyniki spotkań, charakterystyki trenerów, zawodników i działaczy. Pragniemy również dotrzeć do starszych osób, zwłaszcza byłych zawodników, którzy mogą nas poinformować o tych wydarzeniach. Jednym słowem chcielibyśmy odtworzyć i jednocześnie przypomnieć ten długi okres. Dużą pomocą w tej benedyktyńskiej pracy będą archiwalne zdjęcia, dzięki którym łatwiej będzie nam uporządkować pewne fakty i ułożyć je w logiczną całość. Zadanie, które sobie postawiliśmy jest ambitne, jednakże wierzymy, że przy pomocy strzegomian i ludzi w przeszłości związanych z naszym miastem, uda nam się to zadanie doprowadzić do końca i tym samym godnie uczcić półwiecze istnienia sekcji piłkarskiej AKS-u.
Wszelkie informacje prosimy kierować do Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu (pokój 49) lub do kierownika sekcji piłkarskiej - Mariusza Kowalskiego.


2 października 2006 - Korzyść majątkowa

Wczoraj policjanci pełniący służbę na terenie Świdnicy zostali powiadomieni, iż z Żarowa w kierunku Świdnicy jedzie mały Fiat, a kierujący jest nietrzeźwy. Policjanci natychmiast udali się na Osiedle Zawiszów, gdzie po chwili udało im się zatrzymać samochód, którego kierowca nie reagował na sygnały dźwiękowe i świetlne wzywające do zatrzymania się.
Jak się okazało kierujący samochodem 20 latek był pod wpływem alkoholu, policjantom za odstąpienie od czynności służbowych dał 120 zł mówiąc, że może dać więcej. Został poinformowany przez policjantów, że popełnia przestępstwo. O zdarzeniu poinformowano Oficera Dyżurnego, pieniądze zostały zabezpieczone przez policjantów.
Mężczyzna został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia, w wydychanym powietrzu miał 1,65‰ alkoholu. Za jazdę po spożyciu alkoholu i usiłowanie wręczenia korzyści majątkowej policjantom mężczyźnie grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


1 października 2006 - Wyniki XV Fotomaratonu Świdnickiego

Dzisiaj ogłoszone zostały wyniki XV Fotomaratonu Świdnickiego.
Jury po obejrzeniu 46 prac postanowiło przyznać następujące nagrody:
I nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymuje Zofia Lecyk,
II nagrodę w wysokości 1200 zł otrzymuje Adam Pańczuk,
III nagrodę w wysokości 800 zł otrzymuje Ewa Szymczyk,
Nagrodę Tygodnika Świdnickiego za udany debiut w wysokości 200 zł przyznano Krzysztofowi Światowemu.


1 października 2006 - IV liga

Dzisiaj rozegrana została dwunasta kolejka spotkań czwartej ligi piłkarskiej. Polonia-Sparta Świdnica grała mecz we Wrocławiu z tamtejszym Śląskiem II Wrocław i przegrała 1:2.
AKS Strzegom tą kolejkę spotkań rozegrał w Bolesławcu już 27 września, uzyskując identyczny wynik jak świdniczanie. BKS Bolesławiec - AKS Strzegom 2:1


1 października 2006 - Liga okręgowa

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań o mistrzostwo ligi okręgowej w piłce nożnej zespół Victorii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną 1985 Szczawno Zdrój 0:1
Polonia Sparta II Świdnica uległa w Wałbrzychu z Górnikiem Zagłębie II Wałbrzych 1:3.
Stal Świdnica pokonała u siebie Czarni Wałbrzych 2:0


1 października 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
LKS Bystrzyca Górna - Górnik Boguszów Gorce 0:2
Victoria Świebodzice - Sudety Dziećmorowice 2:2
Skalnik Czarny Bór - Płomień Makowice 1:0
Grom Witków - Gwarek Wałbrzych 6:1
Unia Jaroszów - Włókniarz Głuszyca 1:2
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Zjednoczeni Żarów 0:5
Juventur Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 1:3
Granit Roztoka - Zieloni Mrowiny 5:0


1 października 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Gola Świdnicka - LZS Tąpadła - 7:1
PKS Ślęża Wiry - LZS Sudety Kątki - 1:3
LZS Pogoń Strzelce - LZS Błękitni Tworzyjanów - 6:1
LKS Czarni Szczepanów - LKS Ślęża Biała - 3:0
LZS Zryw Zebrzydów - LZS Marcinowice - 3:2
Błękitni Bystrzyca Dolna - LZS Śmiłowice - 8:0
grupa 2
LZS Grom Bartoszówek - LZS Sokół Kostrza - 4:1
LZS Zjednoczeni Gościsław - LZS Boleścin - 6:1
LKS Zryw Imbramowice - LZS Tomkowice - 1:5
KS Gryf Kraszowice - LZS Granit Rogoźnica - przełożony
LZS Orzeł Goczałków - LZS Błękitni Komorów - 2:8
LZS Czarni Modlęcin - LZS Błyskawica Kalno - 2:3


1 października 2006 - Siatkówka IV liga

W rozegranym wczoraj meczu o mistrzostwo IV ligi seniorów w siatkówce mężczyzn zespół Silesii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę REN - BUT Złotoryja 3:1 w poszczególnych setach 26:24, 24:26, 25:23 i 25:18.


1 października 2006 - Zdjęcia siatkarek

Na stronie Klubu Siatkówki Kobiet - MKS Świdnica znajdują się zdjęcia wszystkich grup trenujacych w tym klubie.
Zdjęcia są tak "dużych" rozmiarów, że po ściągnięciu ich, zainteresowani nimi mogą je sobie wydrukować.

Zdjęcia do pobrania - >>> zobacz


1 października 2006 - Medal dla zasłużonego

29 września delegacja Zarządu Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy - Ryszard Dudkowski, Leszek Noworól odwiedzili jednego z najstarszych działaczy LZS - Henryka Bodnara z Rogoźnicy, któremu stan zdrowia nie pozwolił na uczestnictwo w obchodach 60-lecia LZS w Mokrzeszowie. W trakcie odwiedzin wręczony został przyznany przez Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu medal 60-lecia LZS "Z ludźmi i dla ludzi" wraz z wiązanką kwiatów.
Podczas spotkania była okazja do wspomnień. Henryk Bodnar jest długoletnim działaczem LZS, był założycielem i długoletnim prezesem drużyny w Rogoźnicy. Pełnił przez kilka kadencji funkcję przewodniczącego Rady Miejsko-gminnej LZS w Strzegomiu. Wspólnie z Romanem Noworólem byli inicjatorami Przełajowych Biegów Zwycięstwa (obecnie Biegu Pamięci) który początkowo odbywał się pomiędzy obozem Gross-Rosen a remizą strażacką w Rogoźnicy. Odbyło się już 20 biegów (w najliczniejszym uczestniczyło ponad 1200 osób).
Biegi te są kontynuowane przez Wojciecha Bodnara i Leszka Noworóla (synowie), w parku w Rogoźnicy (ostatnio około 800 startujących).


1 października 2006 - IV Mistrzostwa Polski Szkół w Scrabble

W imieniu Polskiej Federacji Scrabble, władz samorządowych miasta Zabrze oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego "Anagram" pragnę serdecznie zaprosić świdnickie szkoły szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne na IV Mistrzostwa Polski Szkół w Scrabble.
Już trzykrotnie najlepsze reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych spotykały się na Mistrzostwach Polski. Dziś zapraszamy Państwa do uczestnictwa w czwartej edycji mistrzostw, która odbędzie się 14 października 2006 roku.
Wszystkie niezbędne informacje związane z imprezą znajdziecie Państwo na stronie internetowej - >>> zobacz W przypadku pojawienia się jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, prosimy o kontakt z organizatorami.


1 października 2006 - Sensation White

28 października wszyscy przeniesiemy się z Hali Ludowej do Amsterdamu i doświadczymy tej samej magii, jaką do teraz mogli doznawać tylko uczestnicy holenderskiej edycji Sensation White. Ta noc na długo zapadnie w pamięci tysiącom uczestników. Światła, scenografia, DJ’e, występy tancerzy, performerów oraz cały nieziemski klimat Sensation przywieziony wprost z Holandii, powalą Was na kolana. Wreszcie to co oglądaliśmy na filmach, zagości w Polsce!
Motywem przewodnim imprezy jest "miasto przyszłości". Jego wyjątkowy charakter podkreśla centralne ustawienie sceny i znamienne konstrukcje w postaci tzw. "białych grzybów". Dopełnieniem będą tancerze w strojach robotów oraz ludzi i stworzeń z przyszłości.
Jedną z atrakcji eventu będzie legendarny już Sensation Megamix. Stanowi on niepowtarzalne show polegające na grze swiateł, efektów, tancerzy oraz pirotechniki zsynchronizowanych z muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję. Tu wręcz obowiązkiem jest powiedzieć, że za projekty oświetlenia, efektów oraz konstrukcje odpowiedzialni są najlepsi na świecie specjaliści w tej dziedzinie. Nie zabraknie również, tak charakterystycznego elementu tego show, jak obrotowej sceny zamontowanej w centralnej cześci płyty tanecznej w Hali Ludowej.
Więcej informacji - >>> zobacz


1 października 2006 - Straż Miejska ma 15 lat

Świdniccy strażnicy mogą się pochwalić już 15 letnim stażem. Pierwszy raz umundurowane patrole straży pojawiły się na świdnickich ulicach 1 października 1991 r., czym wzbudziły ogromne zainteresowanie mieszkańców. Dzień ten został uznany za święto Straży Miejskiej. W tym roku święto przypada w niedzielę, dlatego obchody zaplanowano dzień później. - W 1991 r. strażnicy nie byli dobrze wyposażeni. Musiał im wystarczyć jeden radiowóz - polonez oraz radiostacje, które często sprawnie działały tylko w momencie przyłożenia anteny do masztu lampy ulicznej. Na szczęście takiej rzeczywistość już nie ma i możemy ją wspominać jedynie z uśmiechem - mówi Stanisław Rybak, od 7 lat komendant Straży Miejskiej w Świdnicy Początkowo porządku pilnowało tylko dwunastu funkcjonariuszy. Później ich liczba wzrosła do 25, a dziś wynosi 34. - Obecnie dysponujemy zdecydowanie lepszym sprzętem. Mamy trzy dobrze wyposażone radiowozy oraz dobrej klasy sprzęt łączności. Ostatnim nabytkiem jest zakupiony przez władze Świdnicy fotoradar, dzięki któremu skutecznie wyłapujemy piratów drogowych - dodaje komendant Rybak.
Od lat wzrastają uprawnienia strażników. Z początku mogli tylko karać kierowców źle parkujących samochodami, nielegalnie handlujących, bądź zakłócających porządek. Nie mogli jednak sprawdzać danych osobowych co skutecznie utrudniało egzekwowanie prawa. To jednak już przeszłość i dziś strażnicy mają dużo więcej uprawnień.
W ściganiu łamiących prawo pomaga im skutecznie monitoring. To dzięki niemu można zobaczyć grupę młodych ludzi, która rozrzuca kosze ze śmieciami. - Po interwencji straży również ich widać, ale jak chodzą z miotłą i sprzątają po swoich wybrykach - śmieje się komendant Rybak.
Dziś monitoring daje możliwość zapisu obrazu cyfrowego. Planują również założenie kolejnych kamer.


1 października 2006 - Worek medali

24 września, odbyły się Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików w judo. Podopieczni trenerów Mariusza Fajfera i Tomasza Skórkowskiego wrócili z wrocławskich zawodów z gradem medali - 5 złotych, 1 srebrny i brązowy.
Oprócz osiągnięć indywidualnych zwraca uwagę również fakt zajęcia przez strzegomskich chłopców i dziewczęta trzecich miejsc w klasyfikacji drużynowej. Wyniki te dobrze rokują przed MP młodzików, które odbędą się w listopadzie w Pile. - Mam nadzieję, że nasi podopieczni wrócą z tych zawodów z podobną ilością medali - mówi trener Fajfer. - W ten weekend czekają nas z kolei eliminacje do Pucharu Polski Juniorów Młodszych. Jest to o tyle ważna impreza, że medaliści pucharu mają szanse na zakwalifikowanie się do kadry narodowej.
Miejsca strzegomskich zawodników: I Maksym Żydek, I Adriana Grabowicz, I Karol Kurzej, I Patrycja Szmidt, I Klaudia Kurzej, II Daniel Kurzej, III Dawid Jastrzębski, V Tomasz Blinkiewicz i VII Patryk Rogala.


1 października 2006 - Recytatorzy do Jaworzyny Śląskiej

W związku z wycofaniem się Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy z organizacji eliminacji miejskich Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, podjęliśmy decyzję o organizacji konkursu dla uczniów ze Świdnicy w naszym ośrodku kultury.
Wiemy, że Świdnicka młodzież prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny swoich prezentacji, stąd decyzja o organizacji eliminacji dla Świdnicy w Jaworzynie.
Eliminacje dla miasta Świdnica odbędą się:
4 października godz. 10:00 dla I kategorii wiekowej (klasy IV-VI)
5 października godz. 10:00 dla II i III kategorii wiekowej (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne).
Przesłuchania odbędą się w sali ośrodka kultury w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Powstańców 3.
Prosimy o przesłanie zgłoszeń z niezbędnymi danymi do 2 października na adres - Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna, ul. Powstańców 3, 58-140 Jaworzyna Śląska. Informacje - telefon 074/85-84-136, e-mail - >>> napisz


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała