30 listopada 2006 - Przejście graniczne Miłoszów-Srbská

Jutro, polsko-czeskie przejście graniczne Miłoszów-Srbská zostanie otwarte dla samochodów osobowych oraz obywateli państw trzecich. Strona polska przez wiele lat starała się o wprowadzenie ruchu samochodów osobowych oraz obywateli nie tylko polskich i czeskich na przejściu granicznym Miłoszów-Srbská. Takie działania podjął również od początku roku wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Od 1 grudnia udało się rozszerzyć zakres ruchu na tym przejściu granicznym.
Drogowe przejście graniczne Miłoszów-Srbská, położone na terenie gminy Leśna w powiecie lubańskim, zostało otwarte w 1995 r. Dotąd przeznaczone było wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i motorowego o pojemności silnika do 50 cm3. Odprawy graniczne prowadzone są przez Łużycki Oddział Straży Granicznej.
Wprowadzenie ruchu samochodów osobowych oraz obywateli państw trzecich ma duże znaczenie dla mieszkańców okolicznych gmin oraz władz lokalnych, które widzą w tym szansę na ożywienie gospodarcze, a tym samym redukcję bezrobocia w regionie przygranicznym.


30 listopada 2006 - Rak - pokonajmy lęk!

Starostwo Powiatowe w Świdnicy, burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Stowarzyszenie Kobiet "Opoka" i NZOZ Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w profilaktycznym programie genetyczno - onkologicznym dla osób z predyspozycją do nowotworów dziedzicznych.
Od września tego roku na terenie gminy Strzegom rozpoczęła się realizacja pilotażowego programu "Opieka nad rodzinami z predyspozycją genetyczną do nowotworów dziedzicznych - ankietowanie populacji mieszkańców gminy Strzegom". W Polsce żyje od 500 tys. do 1 miliona osób z wysoką predyspozycją genetyczną do nowotworów. Profilaktyka w tym zakresie jest bardzo ważnym działaniem, mającym na celu zmniejszenie zachorowalności i umieralności na te schorzenia. Badania w ostatnich latach wykazały, że ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych powstaje w wyniku silnej predyspozycji genetycznej powodującej, że u nosiciela ryzyko zachorowania sięga nawet 80-90%. Postęp w diagnostyce i badania kontrolne spowodowały, że wczesne wykrycie nowotworu umożliwia uniknięcie choroby.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się do NZOZ Strzegomskiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego, na ul. Witosa 7 (pokój nr 6), w celu pobrania ankiety i jej wypełnienia. Warto pokonać lęk, jaki wywołują słowa onkologia, nowotwór czy rak. Dzięki postępom w medycynie, genetyce oraz indywidualnemu zaangażowaniu we własne zdrowie jest ogromna szansa, że "jutro" będzie inne.


30 listopada 2006 - Ślubowanie burmistrza

Jutro o godzinie 16.00 rozpocznie się w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach II sesja Rady Miejskiej. Rada zbierze się, by przyjąć ślubowanie burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza, który wcześniej z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Jerzego Krzana odbierze zaświadczenia o wyborze na to stanowisko.
W porządku obrad znalazła się jedna tylko uchwała, dotycząca zrzeczenia się mandatu radnego przez Bogdana Kożuchowicza w związku z wyborem na szefa gminy. Mandat po nim obejmie kolejny kandydat KWW Bogdana Kożuchowicza, który uzyskał najwyższą ilość głosów w wyborach 12 listopada. Będzie to prawdopodobnie Marek Gąsior.


30 listopada 2006 - Kierowcy

W najbliższym programie Odcinek Specjalny gościć będą Beata Balcerak, Karol Piątkowski, Kajetan Kajetanowicz i Łukasz Witas.
Są przedstawicielami młodego pokolenia zawodników startujących w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i nie trzeba ich chyba nikomu przedstawiać. Rozmawiać będziemy o planach na najbliższą przyszłość, o nowych inicjatywach, a także o czekających ich wyzwaniach. Ciekawych tematów z pewnością nie zabraknie, zwłaszcza, że goście w ostatnim czasie skupili na sobie uwagę kibiców rajdów samochodowych w całym kraju.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu już jutro od 18.00 do 19.00.
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - zapytaj.
Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


30 listopada 2006 - Spotkanie z Mikołajem

Święty Mikołaj tuż tuż. Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza naszych milusińskich na spotkanie ze "Świętym Mikołajem".
Odbędzie się ono 5 grudnia o godzinie 17.00 w galerii "sS".
W programie między innymi konkursy, zabawy, a także mikołajkowa niespodzianka.
Istnieje możliwość wręczenia własnej paczki przez Świętego Mikołaja - 5 złotych.


30 listopada 2006 - Oszuści

27 listopada policjanci świdniccy zatrzymali w Świebodzicach czterech mężczyzn, którzy dokonywali na szeroką skalę wyłudzeń kredytów bankowych na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu . Organizatorzy tego procederu za pośrednictwem tzw. "słupów", którym płacili drobne kwoty za wyświadczenie" przysługi" wyłudzali kredyty.
"Kredytobiorcy" otrzymywali od organizatorów fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, na podstawie, których uzyskiwali kredyty gotówkowe na terenie całego woj. dolnośląskiego. Nadto dokonywali oni zakupów sprzętu komputerowego, sprzętu AGD i RTV oraz telefonów komórkowych. Sprawa ma charakter niezwykle rozwojowy. Jednemu ze" słupów" udowodniono, iż w okresie 1 miesiąca wyłudził 10 kredytów w różnych formach na kwotę ok. 25 tys. zł.
29 listopada na wniosek Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wobec zatrzymanych mężczyzn Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt tymczasowy na okres 2 i 3 miesięcy, zatrzymani podejrzani są o to, iż wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedkładali fałszywe zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu, wyłudzając w ten sposób kredyty na szkodę różnych banków.


30 listopada 2006 - Dodatkowe pieniądze

Po raz kolejny, Ministerstwo Edukacji Narodowej w Warszawie pozytywnie odpowiedziało na wnioski o środki finansowe na remonty w szkołach, których wykonanie jest konieczne ze względu na zdarzenia losowe.
Pozyskana kwota to 57 477 złotych i stanowi 50% kosztów. Zakres planowanych prac to: remont zastępczej sali gimnastycznej z której korzystali uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, remont dachu na pawilonie szkolnym w Pastuchowie, wymiana kotła c.o. wraz z osprzętem oraz remont zalanej kotłowni w Szkole Podstawowej w Piotrowicach.


30 listopada 2006 - Stroiki Bożonarodzeniowe

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przez ostatnie dwa lata organizował w świetlicach wiejskich pokazy robienia stroików. W tym roku zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Stroiki Bożonarodzeniowe". Prace należy składać w siedzibie GOK w Marcinowicach do 4 grudnia.
Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy mieszkańcy gminy Marcinowice. I kategoria - indywidualnie, począwszy od 11 roku życia, II kategoria - zespołowo - świetlice wiejskie.
Celem konkursu jest kultywowanie polskich tradycji świątecznych oraz zabawa przy wspólnym tworzeniu prac. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.


29 listopada 2006 - Będzie monitoring

Złodzieje robią się coraz bardziej zuchwali. Prawdziwa plaga kradzieży dotknęła także klientów Starostwa Powiatowego w Świdnicy. W ostatnim czasie skradziono cztery samochody spod budynku urzędu. Scenariusz wyglądał bardzo podobnie, złodzieje upatrzyli sobie podjeżdżające auto, które klient szedł zarejestrować w Wydziale Komunikacji a w tym czasie auto odjeżdżało niezarejestrowane i nieubezpieczone. Klient nawet nie mógł ubiegać się o odszkodowanie za kradzież auta. Dlatego Zarząd Powiatu na ostatnim posiedzeniu podjął decyzję o zainstalowaniu monitoringu na budynku Starostwa Powiatowego. Kamery zawisną na zewnętrznych ścianach urzędu tak, aby było widać cały plac i parking przed starostwem.
" Będziemy przez 24 godziny na dobę obserwować nasz parking i plac przed urzędem. Wszystko będzie nagrywane i rejestrowane. To powinno wyeliminować te przykre incydenty, jakie spotkały naszych klientów. Chcemy, aby czuli się oni bezpiecznie w naszym urzędzie." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa
Bezpiecznie mogą się czuć już wewnątrz budynku. Nad tym czuwa ochroniarz, który pilnuje porządku na korytarzach urzędu.


29 listopada 2006 - Zatrucie ?

W świdnickim Zespole Szkół Nr 3, dwunastu uczniów poczuło się nagle słabo. Wszyscy trafili do szpitala świdnickiego "Latawca" Do zasłabnięć doszło w różnych miejscach budynku szkolnego. Większość uczniów już opuściło szpital.
Wezwana na miejsce straż pożarna nie była w stanie powiedzieć, jaka substancja mogła spowodować taki stan. W szkole nie znaleziono żadnych podejrzanych pojemników, z których mogła pochodzić trująca substancja. Jak powiedział starosta świdnicki, specjalistyczne badania w przeprowadzi wrocławski sanepid. Szkoła została zamknięta.


29 listopada 2006 - Międzynarodowy debiut pływaków

Młodzi zawodnicy z Klubu Sportowego "Rekin" Świebodzice po raz pierwszy zakwalifikowali się do zawodów pływackich najwyższej, międzynarodowej rangi. 18 i 19 listopada na pływalni krytej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbył się XVII Memoriał Marka Petrusewicza. - Niezbędne minima czasowe uzyskało dwóch reprezentantów naszego klubu Maciej Jaroński, rocznik 1991, oraz Michał Kulczycki, rocznik 1993 - informuje Krzysztof Winiarczyk, jeden z trenerów KS "Rekin". W zawodach wzięło udział 270 zawodników z 39 klubów pływackich. Pula nagród dla zwycięzców poszczególnych konkurencji była bardzo wysoka, co ściągnęło do Wrocławia najlepszych zawodników z całej Polski.
Świebodziccy pływacy stratowali po raz pierwszy w zawodach takiej rangi, mimo to nawiązali walkę z najlepszymi w kraju juniorami i seniorami. Maciej Jaroński na dystansie 100 m stylem dowolnym z czasem 1:00,71 zajął 37 miejsce w kategorii open i 14 miejsce w swoim roczniku, a na dystansie 50 m stylem dowolnym z czasem 00:27,79 zajął 34 miejsce w kategorii open i 14 miejsce w swoim roczniku. Michał Kulczycki na dystansie 100 m stylem dowolnym z czasem 1:03,24 zajął 60 miejsce w kategorii open i 13 miejsce w swoim roczniku, zaś na dystansie 50 m stylem dowolnym z czasem 00:31,25 zajął 80 miejsce w kategorii open i 21 miejsce w swoim roczniku.


29 listopada 2006 - Zawody strzeleckie

ZHP Świdnica już trzeci raz był organizatorem Chorągwianych Zawodów Strzeleckich. Swoje reprezentacje wystawiły trzy hufce: Wołów, Wrocław Stare Miasto oraz Świdnica. Zawody były rozgrywane w sześciu kategoriach wiekowych.
A oto zwycięzcy: harcerze starsi - I miejsce - Paweł Sykała (Wołów), II m. - Konrad Żemojcin (Świdnica), III m. - Krystain Chudzik (Świdnica), harcerki starsze - I m. - Maria Pawliszewska (Wrocław St. Miasto), II m. - Izabela Chudzik (Świdnica), wędrownicy - I m. - Olaf Bańdo (Wrocław St. M.), II m. - Łukasz Gądek (Wrocław St. M.), III m. - Radosław Pamuła (Świdnica), wędrowniczki - I m.- Natalia Bańdo (Wrocław St. M.), II m. - Marta Wodzińska (Świdnica), III m. - Weronika Zdeb (Wołów), instruktorzy - I m. - Andrzej Góralski (Świdnica), II m. - Arkadiusz Warchoł (Wołów), III m. - Michał Zelek (Świdnica), instruktorki - I m. - Sylwia Owcarz (Świdnica).
W klasyfikacji drużynowej zwycięską ekipą okazała się reprezentacja hufca Świdnica. Niekwestionowanym rekordzistą okazał się hm. Andrzej Góralski, który zdobył 97 pkt. na 100 możliwych.
Zawody odbyły się na strzelnicy w Muzeum Broni dzięki uprzejmości pana Stanisława Gabrysia. Sędzią Głównym był hm. Dariusz Wrzeszcz.


29 listopada 2006 - Turniej Mikołajkowy

9 grudnia w strzegomskiej hali OSiR (ul. Mickiewicza 2) odbędzie się coroczny Turniej Mikołajkowy w judo.
Mistrzostwa Strzegomia - bo taką mają nieoficjalną rangę te zawody - będą również okazją do wręczenia wszystkim zawodnikom sekcji prezentów od mikołaja.
Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00. Wstęp na turniej jest wolny. Wieczorem przedstawiciele strzegomskiego środowiska judo będą bawić się na tradycyjnym Balu Samuraja.


29 listopada 2006 - Pierwsza sesja

27 listopada zebrała się po raz pierwszy Rada Miejska Świebodzic, wybrana na kadencję 2006-2010. Sesję otworzył przewodniczący poprzedniej kadencji - Władysław Góra. Dalsze prowadzenie obrad przekazał radnemu - seniorowi Tadeuszowi Gruszce.
Z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Jerzego Krzana zaświadczenia o wyborze na radnego odebrali: Maria Dobrzańska, Ewa Dziwosz, Władysław Góra, Tadeusz Gruszka, Elżbieta Horodecka, Wiktor Krawczyk, Łukasz Kwadrans, Andrzej Olszówka, Zbigniew Opaliński, Paweł Ozga, Zdzisław Pantal, Edmund Sołowij, Krzysztof Sudor, Mariusz Szafraniec, Tadeusz Szozda, Edward Szwarcbach, Waldemar Tomczak, Roman Walczak, Elżbieta Wiszniewska i Ireneusz Zyska.
Po złożeniu ślubowania radni przystąpili do wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Miejskiej. W wyniku tajnego głosowania wybrana została jednogłośnie na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej w Świebodzicach - Elżbieta Horodecka. Wiceprzewodniczącymi zostali: Edmund Sołowij i Krzysztofa Sudor. W związku ze złożoną wcześniej, a przyjętą przez radnych poprawką do porządku obrad, o co wnioskował Mariusz Szafraniec, przystąpiono do wyboru doraźnej komisji statutowej ds. zmian w statucie gminy. W skład tej komisji weszli: Ireneusz Zyska, Łukasz Kwadrans i Edward Szwarcbach.


29 listopada 2006 - Liga halowa

Wyniki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej
Karolina Junior - Karolina 19:8
Karolina: 8 - Głogiewicz D., 5 - Głogiewicz K., 4 - Charytanowicz, 2 - Ogonek
Karolina J.: 4 - Kloc, 2 - Jarząb Ł., 1 - Dybeł, Kwiatkowski.
Gimnazjum Junior - MKS Bittner 6:19
Gimnazjum J: 2 - Luber, Sionkowski, 1 - Krawczyk T., Tymcik
MKS: 9 -Ptak, 8 - Krawczyk M., 1 - Byczek, Leletko
Grande Team - Gimnazjum Senior 12:6
Grande: 3 - Kolasinski, Krzeczowski, 2 - Murawski, Zosuł, 1 - Brylski, Kantarowicz
Gimnazjum S: 5 - Luber D., 1 - Szukalski T.
XXL - Konigszelt SV 5:9
XXL: 2 - Hendzel, Rajter, 1 - Karpiński K.
Konigszelt: 2-Jarząb Z., Naskręt, Parkitny T., 1 - Bukala, Pierkowski P., Szukalski P.,
W tabeli prowadzi Karolina przed MKS Bittner dalej są: Grande Team, Konigszelt, Gimnazjum Senior, XXL, Karolina Junior, Gimnazjum Junior i Kolejarze.


29 listopada 2006 - Kolejny obiekt sportowy

Po zakończeniu realizacji projektu "Budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego w Marcinowicach" w Gminie Marcinowice powstaje kolejny obiekt sportowy.
W październiku rozpoczęły się prace ziemne przy budowie boiska sportowego- wielofunkcyjnego o nawierzchni z trawy syntetycznej przy Szkole Podstawowej w Strzelcach". Boisko będzie ogólnodostępne dla mieszkańców całej Gminy Marcinowice, a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Inwestycja sprzyja rozwojowi szkoły oraz podnosi jej standard.
Wstępy koszt zadania wynosi 400 tys. zł. Jest ono w 50% dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. W chwili obecnej prowadzone są prace przy instalacji drenażowej odwadniającej boisko.


29 listopada 2006 - XIV Przegląd Teatrów Szkolnych

Dziś drugi dzień XIV Przeglądu Teatrów Szkolnych. Na scenie Żarowskiego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 150 aktorów w kategorii Szkoły Podstawowe klasy IV-VI z całego Dolnego Śląska.
Atmosfera na scenie i na widowni jest gorąca. A wczoraj mogliśmy podziwiać aktorów z klas I - III min z Góry Śląskiej, Lubinia, Wałbrzycha, Świdnicy, Żarowa. Zaprezentowali się również soliści w nowej kategorii Przeglądu - wywiedzione ze słowa " Teatr jednego wiersza".
Jutro wystąpią najstarsi aktorzy Przeglądu Gimnazjaliści - trzymamy za wszystkich kciuki i życzymy powodzenia.
Przegląd wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


29 listopada 2006 - Turniej brydżowy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza wszystkie chętne pary na I Świebodzicki Turniej Brydżowy, który odbędzie się 3 grudnia (niedziela) o godzinie 10:00 w Klubie "REKLAN" przy ul. Wolności 13 w Świebodzicach.
Wpisowe wynosi 30 zł. od pary. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 listopada pod nr telefonu 074-666-96-20 lub 074-666-9621 oraz w dniu zawodów od 9:00 do 9:45. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!


28 listopada 2006 - Ostrzeżenie o mgle

Informujemy, że na obszarze województwa dolnośląskiego od godziny 17.00 28 listopada br. (wtorek), do godz 10.00 29 listopada (środa) wystąpi silna mgła. Na terenach położonych na wysokości poniżej 400 m.n.p.m. utrudniająca widzialność do 100 - 300 m.
Taka sytuacja może przyczynić się do zwiększenia liczby wypadków drogowych, dlatego prosimy kierowców, aby podczas mgły zmniejszyli prędkość jazdy samochodem i dostosowali ją do panujących warunków atmosferycznych.
Mgła paraliżuje również lotniska w całym kraju, dlatego prosimy o wcześniejsze sprawdzenie rejsu, ponieważ większość lotów została przełożona.


28 listopada 2006 - Sesja w Żarowie

27 listopada odbyła się inauguracyjna Sesja Rady Miejskiej Żarowa V Kadencji. Rada liczy obecnie 14 członków. W jednym z okręgów muszą odbyć się wybory uzupełniające, ponieważ mandat wybranego w tym okręgu radnego Marka Zywera wygasł, został on wybrany Burmistrzem Miasta.
Po otwarciu sesji i stwierdzeniu kworum, Radni złożyli ślubowanie. Następnie przystąpiono do rozpatrywania projektów uchwał. Wybrano w głosowaniu tajnym przewodniczącego, funkcję tę będzie sprawował Pan Robert Kaśków. W tym samym trybie wybrano wiceprzewodniczącego, którym została Maria Tomaszewska. Powołano również 6 stałych komisji Rady Miejskiej i dokonano wyboru ich przewodniczących. Komisja Rewizyjna - przewodnicząca Halina Lewandowska, Komisja do spraw Rolnictwa - przewodniczący Mieczysław Myrta, Komisja do spraw Budżetu i Gospodarki - przewodnicząca Urszula Ganczarek, Komisja Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego - przewodniczący - Mariusz Bryła, Komisja do spraw Oświaty i Kultury - przewodnicząca Elżbieta Gąsior, Komisja Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej - przewodniczący Adam Ciupiński.
W następnym punkcie obrad Radni odwołali ze stanowiska Sekretarza Gminy Annę Żygadło.


28 listopada 2006 - Jutro grają szczypiorniści

Jutro w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany zostanie mecz o mistrzostwo II ligi mężczyzn w piłce ręcznej.
Mecz ten wcześniej planowany był na sobotę, ale w związku z ogłoszoną żałobą narodową został przeniesiony właśnie na środę.
O godzinie 18.00 zmierzą się szczypiorniści ŚKPR Świdnica z Krokusem Bystrzyca Kłodzka. Zapraszamy kibiców.


28 listopada 2006 - Granica bezpieczna

W drugiej dekadzie listopada przekazano do eksploatacji wał przeciwpowodziowy, który będzie chronił mieszkańców Granicy przed wylewami Strzegomki. Całkowity koszt inwestycji wału, który rozciąga się na długości 1665 mb wyniósł 697,77 tys. zł, z czego 80% zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz obszarów wiejskich, 2004 - 2006". Pozostałe fundusze pochodziły z Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu.
Jak stwierdził sołtys Granicy Henryk Kołodziej, nowowybudowany wał będzie dużym zabezpieczeniem przed wczesnowiosennymi roztopami i letnimi burzami - Pamiętam 1997 rok, kiedy Strzegomka wdarła się do naszej wsi. Sytuacja była wtedy bardzo niebezpieczna. Mam nadzieję, że tamte wydarzenia się już nie powtórzą.
Jest na to spora szansa, bo nowy wał został zbudowany na starych niemieckich fundamentach. - Cały czas monitorowałem budowę i muszę stwierdzić, że wykonawcy solidnie zrealizowali to zadanie. W imieniu mieszkańców Granicy chciałbym podziękować wszystkim - a w szczególności burmistrzowi Lechowi Markiewiczowi - którzy przyczynili się do wybudowania tego wału - zakończył usatysfakcjonowany sołtys.


28 listopada 2006 - Kradli kabel

Nad ranem 25 listopada policjanci ze Świebodzic pełniąc służbę patrolową na ul. Piasta zauważyli dwóch mężczyzn, którzy kręcili się koło studzienek telekomunikacyjnych. Natychmiast podjęte czynności wobec mężczyzn pozwoliły na ich zatrzymanie. Okazało się iż kradli oni kabel telekomunikacyjny. W pobliżu miejsca zdarzenia zaparkowany był samochód, w którym znajdowały się narzędzia służące do cięcia kabli. Obaj zatrzymani 22 i 30 latek nie posiadają stałego miejsca zamieszkania, zostali zatrzymani. W czasie przesłuchania przyznali się do 7 podobnych przestępstw na terenie Świebodzic. Ponadto jeden z nich poszukiwany jest listem gończym.
Straty na szkodę TP SA wynoszą 2.300 zł. Aby można było wyjaśnić wszystkie zdarzenia dotyczące kradzieży na terenie Świebodzic, obaj sprawcy zostali zatrzymani i osadzeni w areszcie. Za kradzieże grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


27 listopada 2006 - Sesja w Świdnicy

Dzisiaj w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy odbyła się pierwsza sesja nowej kadencji Rady Miejskiej.
Podczas sesji wybierano przewodniczącego rady miejskiej i jego zastępców.
Przewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy został Michał Szukała.
Wiceprzewodniczącymi zostali: Teresa Świło i Krzysztof Lewandowski.


27 listopada 2006 - Sesja w Gminie Świdnica

Dzisiaj piętnastu Radnych Gminy Świdnica rozpoczęło pracę w Radzie Gminy Świdnica V kadencji. Pierwszą, inauguracyjną sesję Rady Gminy V kadencji otworzył przewodniczący IV kadencji Wiesław Malisz. Następnie z rąk przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej Tadeusza Krajewskiego każdy z radnych otrzymał zaświadczenie o wyborze na radnego do Rady Gminy Świdnica. Uroczyste odegranie hymnu państwowego oraz złożenie przysięgi przez każdego z radnych zainaugurowało I sesję Rady Gminy Świdnica V kadencji.
W porządku obrad I sesji Rady Gminy V kadencji znalazł się wybór przewodniczącego Rady Gminy Świdnica. W wyniku zgłoszenia tylko jednej kandydatury, w przeprowadzonym głosowaniu tajnym, przewodniczącym Rady Gminy Świdnica na lata 2006-2010 został wybrany Henryk Sara. Na wiceprzewodniczących Rady Gminy wybrano Wiesława Malisza oraz Jana Mytycha.


27 listopada 2006 - Sesja w Gminie Jaworzyna Śląska

O godzinie 13.00 rozpoczęła się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Sesję zwołał i uroczyście rozpoczął dotychczasowy Przewodniczący Kazimierz Chęcik. Po wstępie przekazał prowadzenie obrad Radnemu Seniorowi - Hieronimowi Fabisiowi do którego obowiązków od tej chwili należało zaprzysiężenie Radnych i wybór nowego Przewodniczącego Rady Miejskiej. Przewodniczącym Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej został Artur Nazimek, a wiceprzewodniczącymi - Ireneusz Besser i Ewa Pilecka.
Nowo wybrany Przewodniczący w krótkim przemówieniu dał wyraźny sygnał, że nadchodzi czas zmian. Jednym z ważniejszych elementów jego przemówienia było zobowiązanie się do zwoływania sesji w soboty, a jeżeli zajdzie konieczność zwołania nadzwyczajnego posiedzenia to będzie się ono odbywać w godzinach popołudniowych aby zainteresowani mieszkańcy mogli przyjść i przyglądać się. Nowością jest wprowadzenie stałego elementu do porządku obrad - tj. głos dla mieszkańców.


27 listopada 2006 - Mini piłka koszykowa

24 listopada w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbył się turniej "mini piłki koszykowej" chłopców ze szkół podstawowych. Do zawodów przystąpiło sześć reprezentacji szkolnych. Grano mecze eliminacyjne w dwóch grupach systemem każdy z każdym, a następnie finały. System rozgrywek polegał na graniu czterech kwart, gdzie w pierwszej kwarcie grała pierwsza piątka zawodników, w drugiej druga piątka, a od trzeciej kwarty była dowolność wystawianej piątki.
Po rozegraniu meczy finałowych kolejność była następująca: 1 miejsce - SP 8, 2 miejsce - SP 4, 3 miejsce - SP 6, 4 miejsce - SP 315.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Szymon Łozowicki ze Szkoły Podstawowej nr 4. Dwie zwycięskie drużyny awansowały do rozgrywek powiatowych. Organizatorem zawodów byli: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


27 listopada 2006 - Turniej siatkówki

Wczoraj w hali sportowej w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się finał dolnośląski piłki siatkowej mężczyzn. Impreza organizowana była w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Organizatorami turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kłodzku, Bystrzyckie Centrum Kultury Fizycznej w Bystrzycy Kłodzkiej. Wyniki turnieju:
1 miejsce - ULKS "Młodzik" Ziemia Oławska, 2 miejsce - LZS "Średzianin" Środa Śląska, 3 miejsce - LZS "Ricardo" Jerzmanki, dalsze miejsca w kolejności - LZS "Faraon" Ziębice, LZS Krzeczyn Wielki, LKS "Chemik" Żarów, LKS "Dragon" Miszkowice, ULKS "Echo" Twardogóra.
Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, medale, puchary oraz statuetki.


27 listopada 2006 - I wszystko jasne

Podajemy już ostatnie, brakujące wyniki tegorocznych wyborów samorządowych.
Wójtem Gminy Dobromierz został Czesław Drąg otrzymując 1162 głosy.
Jego konkurent - Jerzy Ulbin otrzymał poparcie od 1090 wyborców co nie wystarczyło w walce o to najważniejsze stanowisko w gminie.
Pozostałe wyniki wyborów podaliśmy już wczoraj. Są w informacji wczorajszej.


27 listopada 2006 - Ronal Cup

Wyniki szóstej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Genuine Team - Wiśnia 2:12
Romira - Gamaflora 10:0
Dacco beba - Terespol 11:1
Sobótka Zachód - Cafe 7 8:9
Transus - Klub Secret Żarów 7:6
Bhp Poltex - Spartakus 6:7
Piłkarz kolejki został Bartosz Tkaczyk - Cafe 7 a bramkarzem Bartosz Iwaniczuk - Dacco Beba
W tabeli prowadzi Dacco Beba z 18 pkt przed Spartakusem 15 punktów i dalej w kolejności: Wiśnia 13, Romira 12, Transus 10, Klub Secret Żarów 7, Sobótka zachód 7, Cafe 7 6, Bhp Poltex 5, Genuine Team 4, Terespol 3, Gamaflora 1 punkt.
Król strzelców: 28 bramek - Sławomir Drozd, 21 bramek - Roman Pawłowski, 17 bramek - Jacek Fojna, 15 bramek - Jacek Stachyra, 13 bramek - Andrzej Konefał - 12 bramek - Bratosz Tkaczyk.


26 listopada 2006 - Wyniki głosowania

Znamy już wstępne wyniki drugiej tury wyborów na burmistrzów i wójtów.
W Strzegomiu zwyciężył zdecydowanie Lech Markiewicz 4618 głosów pokonując Romana Asyngera - 2755 głosów.
W Świebodzicach Bogdan Kożuchowicz pokonał Elżbietę Wiszniewską różnicą około 1000 głosów.
W Jaworzynie Śląskiej burmistrzem został Grzegorz Grzegorzewicz, pokonując zdecydowanie Dariusza Kunysza.
W Marcinowicach wójtem został Jerzy Guzik - 1384 głosów, pokonał w wyborach dotychczasowego wójta Waldemara Budzyńskiego - 1018 głosów. Na wyniki rywalizacji w Dobromierzu czekamy.


26 listopada 2006 - O krok od zwycięstwa

Dzisiejszy wyjazd świdnickich siatkarek do Opola mimo, iż mecz został przegrany, należy uznać za udany.
Do wygrania meczu przez AZS Opole przyczynił się najlepszy "zawodnik tego zespołu". . . a był nim sędzia i jego kontrowersyjne decyzje.
O Możliwości wygrania tego spotkania przez nasze zawodniczki świadczą wyniki w poszczególnych setach. ASZ Opole - MKS Świdnica 3:0 w setach 30/28, 30/28 i 25/20.


26 listopada 2006 - Ronal Cup

Wyniki piątej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Sobótka Zachód - Bhp Poltex 6:6
Wiśnia - Cafe 7 12:6
Transus - Genuine Team 11:8
Dacco Beba - Klub Secret Żarów 10:1
Spartakus - Gamaflora 10:3
Terespol - Romira 5:11
W rozgrywkach prowadzi Dacco przed Spartakusem i Wiśnią, kolejne miejsca zajmują Romira, Sobótka, Klub, Transus, Bhp, Genuine, Cafe, Terespol i Gamaflora.
Piłkarzem kolejki został Sławomir Drozd - Wiśnia a bramkarz - Bartosz Iwaniczuk - Dacco Beba.


26 listopada 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów, zespół Victorii Świebodzice zremisował w meczu wyjazdowym z drużyną Czarnych Wałbrzych 0:0.
Stal Świdnica - Górnik Zagłębie II Wałbrzych 2:1
Polonia Bystrzyca - Polonia Sparta Świdnica 1:0


26 listopada 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Grom Witków - Granit Roztoka 2:1
Juventur Wałbrzych - Victoria Świebodzice 2:2
Gwarek Wałbrzych - Karolina Jaworzyna 3:3
Włókniarz Głuszyca - Zjednoczeni Żarów 2:2
Płomień Makowice - Zielonii Mrowiny 3:2
Unia Jaroszów - LKS Bystrzyca Górna 0:2
Skalnik Czarny Bór - Jedlinianka Jedlina Zdrój 3:0
Sudety Dziećmorowice - Górnik Gorce został przełożony.


26 listopada 2006 - Piłka halowa dzieci

Wczoraj w hali sportowej w Marcinowicach odbył się strefowy turniej halowej piłki nożnej dzieci do lat 15. Impreza organizowana była w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Organizatorami turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, ULKS "Marcin" w Marcinowicach. W zawodach wystartowały cztery drużyny: ULKS "Marcin" w Marcinowicach (powiat Świdnica), LKS "Niemczanka" Niemcza (powiat Dzierżoniów), LKS Roztocznik (powiat Dzierżoniów), GZ LZS Żarów (powiat Świdnica).
Pierwsze miejsce - LKS "Niemczanka", 2 miejsce - LKS Roztocznik -, 3 miejsce - ULKS "Marcin", 4 miejsce- GZ LZS Żarów.
Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz statuetki. Do finału dolnośląskiego awansowała drużyna: LKS Niemczanka" Niemcza.


25 listopada 2006 - "Wesoła Kokoszka"

Aleksandra Taraban, uczennica klasy II A z SP nr 10 w Świdnicy została laureatką "Wesołej kokoszki".
22 listopada w Zespole Szkół w Marcinowicach odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas II i III szkół podstawowych powiatu świdnickiego. Spośród 18 uczestników jury wyłoniło 3 laureatów i przyznało trzy równorzędne I nagrody oraz trzy wyróżnienia. Jedna z nagród przypadła Aleksandrze Taraban z SP nr 10 w Świdnicy.
Ola otrzymała pluszowego renifera, książkę i pamiątkowy dyplom. To kolejny sukces młodej recytatorki. Gratulujemy i życzymy powodzenia.


25 listopada 2006 - Chciało im się pić

W nocy z 21 na 22 listopada dwóch młodych mężczyzn dokonało zniszczenia szafy chłodniczej Coca-Coli na ul. Westerplatte. Po przybyciu policjantów na miejsce zdarzenia okazało się, iż sprawcy zbiegli w kierunku ogrodów działkowych. Podjęte poszukiwania doprowadziły do ich zatrzymania. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Świdnicy - 19 latek był nietrzeźwy miał w organizmie 1,06 promila, natomiast 16 latek był trzeźwy. 19 letni młodzieniec był już wcześniej karany, w bieżącym roku przedstawiono mu 23 zarzuty w związku z kradzieżami kołpaków w Świdnicy.
Zatrzymanym nieletnim zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy, natomiast pełnoletni sprawca zniszczenia mienia przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze - dostał 2 lata w zawieszeniu na 5 lat. Straty Firmy Coca Cola z/s w Warszawie wynoszą 500 zł.


25 listopada 2006 - Grają jutro

W związku z ogłoszoną żałobą narodową dzisiejszy mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi, został przeniesiony.
Jutro świdnickie siatkarki zmierzą się w Opolu z drużyną AZS Opole.
MKS Świdnica i AZS Opole to najsłabsze drużyny w tych rozgrywkach.
AZS Opole zajmuje dziewiąte miejsce a świdniczanki dziesiąte - ostatnie miejsce w tabeli rozgrywek.


25 listopada 2006 - Warsztaty plastyczne

24 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr10 w Świdnicy brali udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Galerię BWA Zamek Książ.
Zajęcia prowadziła Agnieszka Dworakowska, głównym tematem twórczości plastycznej były uczucia. Dzieci przy pomocy plamy barwnej budowały wielobarwny świat na formach przestrzennych (na kartonach) i na dużych płaszczyznach białego brystolu.
Proces tworzenia był wspaniałą zabawą i niekonwencjonalną lekcją plastyki. Uczniowie obejrzeli także wystawę współczesnej sztuki japońskiej oraz wystawę fotografii, która prezentuje unikalny i niepowtarzalny obraz kulturowo-obyczajowy dziewiętnastowiecznej Japonii. Organizatorem wycieczki była Beata Wilczewska i Małgorzata Wawszczyk.


24 listopada 2006 - Pierwsza sesja

"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej" to słowa przysięgi jaką składali dzisiaj podczas pierwszej sesji Rady Powiatu, wszyscy nowo wybrani radni.
Podczas sesji wybrano nowego przewodniczącego Rady Powiatu, został nim dotychczasowy starosta Jacek Wajs. Wiceprzewodniczącymi zostali: Alicja Synowska i Krzysztof Sołtys. Następnie jednogłośnie starostą wybrany został Zygmunt Worsa, który wcześniej pełnił obowiązki wicestarosty. Jego zastępcą została Anna Zalewska. Później wybrano członków zarządu, zostali nimi: Sabina Cebula, Roman Etel, Grzegorz Grzegorzewicz. Nowa rada już dziś podjęła swoją pierwszą uchwałę, a była to uchwała zmieniająca tegoroczny budżet.
Zgodnie z sugestią przewodniczącego Rady Powiatu - Jacka Wajsa, który pragnie by w tej radzie powiatu nie było podziałów i my (Redakcja) przyłączamy się do tego apelu, wymieniając nazwiska, nie wymieniamy ugrupowań z jakich do rady przyszli nowi radni.


24 listopada 2006 - Przyjazne zakupy

Dzisiaj rusza w Świdnicy kampania "Przyjazne zakupy", dzięki której klienci świdnickich sklepów mogą korzystać z wprowadzonej przez młodzież pozakomercyjnej informacji dla klientów. - Promuje ona produkty prozdrowotne oraz opakowania najmniej uciążliwe dla środowiska naturalnego. W sklepach pojawią się wolontariusze, którzy będą informować o tym, jak mądrze robić zakupy. Kampania będzie realizowana do czerwca 2007 roku - wyjaśnia Anna Schindler ze Stowarzyszenie "Eko Idea", która koordynuje projekt, realizowany we współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy.
W grudniu w sklepach, które wezmą udział w kampanii, będzie można kupić bawełnianą torbę zastępującą reklamówki. W styczniu 2007 r. będą rozprowadzane kalendarze na rok 2007 "12 świąt więcej dla Świdnicy", z których mieszkańcy dowiedzą się o kolejnych działaniach zmierzających do podwyższenia jakości dokonywania zakupów. Powstanie też internetowa mapa Świdnicy, która będzie źródłem informacji i platformą wymiany doświadczeń w działaniach na rzecz poprawy standardów ekologicznych miasta.
W bezpłatnej kampanii może wziąć udział każdy sklep mało lub wielkopowierzchniowy, sklep spożywczy i z artykułami gospodarstwa domowego.
Szczegółowych informacji udzielają przedstawiciele Stowarzyszenia "Eko Idea", tel. i fax. 071 375-28-26.


24 listopada 2006 - Stroiki Bożonarodzeniowe

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przez ostatnie dwa lata organizował w świetlicach wiejskich pokazy robienia stroików. W tym roku zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Stroiki Bożonarodzeniowe". Prace należy składać w siedzibie GOK w Marcinowicach do 4 grudnia.
Uczestnikami konkursu mogą być wszyscy mieszkańcy gminy Marcinowice. I kategoria - indywidualnie, począwszy od 11 roku życia, II kategoria - zespołowo - świetlice wiejskie.
Celem konkursu jest kultywowanie polskich tradycji świątecznych oraz zabawa przy wspólnym tworzeniu prac. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.


24 listopada 2006 - Studia podyplomowe

Dzisiaj w Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anny Szywały w Świdnicy rozpoczęły się dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu Organizacji i Zarządzania Oświatą.
Studia realizowane są w oparciu o program wymagany przez MEN. Adresatami studiów są osoby, które chcą sprawować funkcje kierownicze w szkołach i placówkach oświatowych. Zajęcia prowadzą wybitni specjaliści, autorytety w swoich dziedzinach, praktycy posiadający szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie, osoby związane z MEN, współtwórcy reformy oświatowej, pracownicy naukowi, edukatorzy, doradcy metodyczni.
Po ukończeniu studiów uczestnik będzie dysponował umiejętnościami w następujących dziedzinach:
komunikacji społecznej, kierowania zespołem ludzkim, stosowania prawa oświatowego i finansowego, zarządzania jakością w placówce oświatowej, kierowania rozwojem placówki, planowania własnego rozwoju i wspierania rozwoju nauczycieli, organizacji pracy administracyjno-biurowej a także współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i otoczeniem szkoły.


24 listopada 2006 - Bieg Niepodległości

Biegi przełajowe już na dobre zagościły w Gminie Dobromierz. 22 listopada odbyła się kolejna tego typu impreza, która tak jak poprzednia, cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Ze względu na niedawno obchodzone Święto Niepodległości bieg nazwano Biegiem Niepodległości (był planowany na 11 listopada, ale ze względu na fatalną pogodę termin biegu został przesunięty). Jego trasa wiodła wokół wieży widokowej w Dobromierzu. Na starcie 2 km odcinka stanęło 49 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy Dobromierz. Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zajęli:
- szkoły podstawowe
dziewczęta - Joanna Kmieć - Dobromierz, chłopcy - Kamil Ogórek - Roztoka.
- gimnazjum
dziewczęta - Aneta Broda - Roztoka, chłopcy - Łukasz Ziemlewicz - Roztoka
Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, odbywał się w ramach Ogólnopolskiej akcji "Polska Biega", nad którą patronat medialny objęły: Gazeta Wyborcza, TVP 1 i Radio RMF. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki i zaproszenie do następnych imprez tego typu.


24 listopada 2006 - Sesja nowej Rady Miejskiej w Świdnicy

27 listopada, o godzinie 16.00 radny senior, Michał Ossowski, otworzy pierwszą sesję Rady Miejskiej w Świdnicy kadencji 2006-2010.
W programie sesji przewidziano między innymi odegranie hymnu państwowego, informacje przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów, ślubowanie radnych Rady Miejskiej, wybór przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących RM.
Sesja odbędzie się w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego (ul. Armii Krajowej 47).


24 listopada 2006 - Pobili i okradli

21 listopada w nocy, na ul. Sikorskiego dwóch mężczyzn dokonało rozboju na mieszkańcu Świdnicy. Sprawcy pobili młodego 18 letniego chłopaka a następnie skradli mu kurtkę i czapkę wartości 380 złotych.
Natychmiast podjęte czynności przez policjantów pozwoliły na zatrzymanie sprawców i odzyskanie skradzionych przedmiotów. Obaj nietrzeźwi sprawcy zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Jeden z zatrzymanych przyznał się do dokonania rozboju, a drugi jak się okazało nie brał udziału w rozboju.


24 listopada 2006 - Praktyki w Saksonii

W ramach unijnego Programu Leonardo da Vinci 45-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum w Mokrzeszowie przebywała na praktyce zawodowej w Saksonii w Centrum Kształcenia Praktycznego NESTOR Bildungs Institut. Uczniowie z Technikum w zawodach: technik agrobiznesu oraz technik architektury krajobrazu realizowali trzytygodniową praktykę, natomiast uczniowie Technikum w zawodzie: technik żywienia i gospodarstwa domowego o tydzień dłużej. Uczniowie pracowali, nabywając praktycznych umiejętności w zakresie prowadzenia lokalu gastronomicznego, obsługi konsumenta, projektowania i pielęgnowania terenów zieleni, a także odwiedzili prywatne gospodarstwa poznając m.in. park maszynowy stosowany w gospodarstwie rolnym, problemy związane z przetwórstwem mleka i hodowlą była mlecznego.
Uczestnicząc w zajęciach edukacyjnych oraz w życiu codziennym uczniowie poznawali kulturę, obyczaje, walory turystyczne Saksonii, doskonalili umiejętność komunikowania się w języku niemieckim. Wszystkie koszty zostały pokryte ze środków unijnych. Z firmą Nestor Bildungsinstitut szkoła utrzymuje bliskie kontakty i otrzymała propozycję dalszej współpracy. Na wiosnę planowane jest spotkanie nauczycieli szkoły w Mokrzeszowie z pracownikami Centrum Kształcenia Praktycznego w Saksonii.


23 listopada 2006 - Solidaryzujemy się z rodzinami ofiar

W związku z żałobą narodową ogłoszoną przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zadecydował o odwołaniu miejskich imprez rozrywkowych. Jednocześnie prezydent Murdzek apeluje do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie.
Prezydent Świdnicy wysłał do Prezydenta Rudy Śląskiej list kondolencyjny. - Smutek, żal, współczucie to słowa i emocje, które z pewnością nie wyrażą ogromu tragedii, która wydarzyła się w Kopalni Węgla Kamiennego "Halemba". Wstrząśnięty tą wiadomością chciałbym złożyć wyrazy najszczerszego współczucia rodzinom ofiar katastrofy, ich bliskim oraz wszystkim poszkodowanym - napisał Wojciech Murdzek.
Na znak żałoby przed Urzędem Miejskim w Świdnicy flagi zostały opuszczone o połowę i przyozdobione kirem.


23 listopada 2006 - Odwołane imprezy

Świdnicki Ośrodek Kultury informuje, iż ze względu na ogłoszoną żałobę narodową w dniach 23-25 listopada, wszystkie imprezy organizowane przez ośrodek zostały odwołane.
W miarę możliwości imprezy odbędą się w terminie późniejszym.
O Zmianach będziemy informować.


23 listopada 2006 - Wyrazy ubolewania

W związku z tragedią w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w wyniku której zginęło aż 23 górników składam w imieniu władz samorządowych Strzegomia wyrazy ubolewania i kondolencje rodzinom zmarłych.
Wyrażam głęboką nadzieję, że już więcej nie będzie dochodziło do takich katastrof.

Burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz


23 listopada 2006 - Tragedia

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk przesłał wojewodzie śląskiemu, Tomaszowi Pietrzykowskiemu, list z kondolencjami. Wstrząśnięty tragiczną śmiercią dwudziestu trzech górników z Kopalni Węgla Kamiennego "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w imieniu mieszkańców Dolnego Śląska, przekazał wyrazy głębokiego współczucia i solidarności z rodzinami ofiar.
Wojewoda zwraca się do wszystkich Dolnoślązaków, by w tych dniach jednoczyli się w refleksji i modlitwie z tymi, którzy stracili w tej tragedii najbliższych. Niech będzie to wyraz naszej solidarności z bliskimi tragicznie zmarłych górników.
Wojewoda skierował także do dolnośląskich starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów apel do przekazania mieszkańcom. Prosił o godne uczczenie pamięci ofiar tragedii oraz o ograniczenie bądź odwołanie imprez masowych o charakterze rozrywkowym.


23 listopada 2006 - Wyrazy współczucia

W związku z tragicznym wypadkiem w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w którym zginęło 23 górników - Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową.
Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek w imieniu wszystkich mieszkańców gminy przekazuje Rodzinom Ofiar i Poszkodowanych w kopalni Halemba najszczersze wyrazy współczucia. Solidaryzując się z poszkodowanymi i ich Rodzinami, mieszkańcy gminy Świdnica w skupieniu i zadumie przeżywają wraz z Wami te trudne chwile.
Na znak żałoby przed Urzędem Gminy w Świdnicy flagi zostały przyozdobione kirem.


23 listopada 2006 - Halowa piłka nożna

Wyniki rozegranej wczoraj szóstej kolejki Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej.
Koningszelt SV - Grande Team 2:10,
Koningszelt: 1 - Parkitny T., Hajdukiewicz
G. Team: 3 - Murawski, 2 - Soboczyński D., Krzeczowski, Kantarowicz, 1 - Pindel

MKS Bittner - XXL 10:4
Bittner: 5 - Ptak, 3 - Krawczyk, 2 - Leletko
XXL: 2 - Rajter, 1 - Karpiński, Durlik

Karolina - Gimnazjum Junior 25:5
Karolina: 7 - Charytanowicz, 6 - Kowrach, 5 - Głogiewicz D., 4 - Głogiewicz K., 2 - Dyrda, 1 - Ogonek
Gimnazjum Junior: 3 - Skupniewicz, 1 - Sionkowski, Krawczyk T.


23 listopada 2006 - Łyżwiarzy nie brakuje

Blisko trzynaście tysięcy osób w niespełna miesiąc odwiedziło świdnickie lodowisko. Od 14 października do 12 listopada z jazdy na łyżwach skorzystało dokładnie 12.935 osób, dzięki czemu udało się pozyskać 37.947 zł. Obiekt przy ul. Śląskiej 33 czynny jest od poniedziałku do piątku, do godz. 14.30 jest do dyspozycji szkół i grup zorganizowanych.
Ogólnodostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 15.30-16.30, 17.00-18.00, 18.30-19.30, 20.00-21.00. Zaś w dni wolne od pracy można się poślizgać w następujących godzinach: 8.00-10.30, 11.00-12.00, 12.30-13.30, 14.00-15.00, 15.30-16.30, 17.00-18.00, 18.30-19.30, 20.00-21.00.
Normalny bilet wstępu kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. Dodatkowo w sobotę i niedzielę można skorzystać podwójnie i od godziny 8.00 do 10.30 jeździć w cenie jednego biletu. Wypożyczenie łyżew kosztuje 3 zł. Według planu lodowisko będzie czynne do marca roku przyszłego.


23 listopada 2006 - Misia gwiazdą "Eureko, ja to wiem"

Teleturniej telewizji Polsat "Eureko, ja to wiem" to program skierowany do trzynastolatków.
Właśnie ruszyła kolejna jego edycja. Młodzi ludzie zmagają się w nim z pytaniami z wiedzy ogólnej. Warunkiem udziału w programie jest przesłanie swojego zgłoszenia wraz ze zdjęciem i zakwalifikowanie do castingu. Tak też uczyniła Michalina Duda, uczennica I klasy Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
Od początku rywalizacji konkursowej była na prowadzeniu. Jako najlepsza weszła do finału. Tam zajęła trzecie miejsce. Rozmowa w całości - >>> zobacz


23 listopada 2006 - Dzielnicowi w gminie

W związku z otrzymaniem przez dzielnicowych Gminy Świdnica telefonów komórkowych przekazanych 17 listopada przez - Wójt Gminy Świdnica Teresę Mazurek na ręce Z-cy Naczelnika Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy podajemy nr telefonów oraz dzielnicowych. mł. asp. Remigiusz Strzelczyk - 0788 142 963
sierż. sztab. Arkadiusz Piaseczny - 0788 142 962
st. sierż. Robert Bielec - 0788 142 961
W każdy wtorek w godzinach 9.00 - 13.00 wymienieni dzielnicowi przyjmują w pokoju 108 w Urzędzie Gminy Świdnica przy ul. Głowackiego.


23 listopada 2006 - Młodzież zapobiega pożarom

14 listopada w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". O tytuł najlepszej drużyny walczyli uczniowie szkół podstawowych Gminy Dobromierz. Głównym celem konkursu było popularyzowanie wśród dzieci znajomości przepisów przeciwpożarowych, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Inicjatorem turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP w Dobromierzu, a organizatorem Szkoła Podstawowa w Gniewkowie we współpracy z Komendą Powiatową PSP w Świdnicy.
W wyniku rywalizacji I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie: Natalia Piwko, Aleksandra Nakoneczna i Artur Sukiennik.
II miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Roztoce: Anna Chryplewicz, Kamila Kłakowicz i Tymoteusz Zawadzki.
Na III miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Dobromierzu: Julita Stolarczyk, Joanna Kmieć i Paulina Maciejczuk.
Zawodnicy zwycięskiej drużyny zakwalifikowali się do kolejnego etapu turnieju, będą reprezentować gminę na szczeblu powiatowym. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Dobromierzu. Turniej przygotowały i prowadziły Marzena Zawadzka i Elżbieta Kołodyńska.


23 listopada 2006 - LG Philips LCD szuka pracowników

16 listopada Stowarzyszenie Euro - Partner zorganizowało pierwsze spotkanie przedstawicieli firmy LG Philips LCD Poland z osobami poszukującymi pracy z gminy Strzegom.
Celem spotkania było omówienie charakteru działalności firmy, warunków zatrudnienia i pracy w firmie LG Philips LCD Poland, która gwarantuje po okresie próbnym stałe zatrudnienie oraz dojazd do miejsca pracy.
W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób zainteresowanych zatrudnieniem w podwrocławskiej fabryce. Po wypełnieniu kwestionariuszy osobowych większość osób uczestniczyła we wstępnych rozmowach kwalifikacyjnych. Oferta firmy cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na brak ograniczeń wiekowych przyszłych pracowników. Głównym wymogiem jest wykształcenie zawodowe oraz chęć do pracy. W dniu 29 listopada planowane jest kolejne spotkanie z przedstawicielami firmy LG Philips LCD Poland.
Bliższe informacje na ten temat można uzyskać w biurze Stowarzyszenia Euro - Partner w Strzegomiu, Rynek 38, pok. 30, tel. 074/ 856 - 05 - 26.


23 listopada 2006 - Dotacja od ministra

200 tys. zł dotacji od Ministerstwa Sportu otrzymała Świdnica na sfinansowanie budowy najnowocześniejszego kompleksu boisk przy Gimnazjum nr 3 (ul. Saperów 27a). Zakończona właśnie inwestycja pochłonęła w sumie 647 tys. zł i została sfinansowana głównie z budżetu miasta oraz środków przeznaczonych na profilaktykę antyalkoholową.
Za te pieniądze powstał kompleks boisk, który zajął 3 tys. m kw. Uczniowie Gimnazjum nr 3, ale też wszyscy inni chętni świdniczanie - tereny sportowe są ogólnodostępne - mogą korzystać z boisk do gry w piłkę ręczną, siatkową, czy też koszykówkę. Dodatkowo wybudowano 60-metrową, czterotorową bieżnię lekkoatletyczną. Wszystkie boiska i bieżnia wyłożone zostały specjalnym materiałem amortyzującym, dzięki któremu upadki nie będą tak dotkliwe.


23 listopada 2006 - Porządek musi być !

Od 1 października wszedł obowiązek zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych, przez punkty to tego zobowiązane. Porządek musi być!
Obowiązek ten wynika z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Warto przypomnieć, że mieszkańcy gminy Strzegom zobowiązani są również do selektywnego zbierania i dostarczania odpadów niebezpiecznych, w szczególności baterii, akumulatorów i olejów odpadowych do punktów zbiórki tego rodzaju odpadów. Ponadto, powinno oddawać się przeterminowane leki do apteki. Porządek musi być!
Także użytkownicy środków ochrony roślin zobowiązani są zwrócić opakowania po zużytych środkach sprzedawcy lub do wskazanego przez niego punktu zbierającego opakowania wielokrotnego użytku.
Segregujmy odpady, a nam i naszym bliskim będzie żyło się lepiej i przyjemniej.
Wykaz podmiotów na terenie gminy Strzegom gromadzących sprzęt elektryczny i elektroniczny - >>> zobacz


22 listopada 2006 - Zapraszamy na sesję

Wczoraj zostały zakończone rozmowy pomiędzy Radnymi Świdnickiej Wspólnoty Samorządowej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, którzy będą pracować w Radzie Powiatu w kadencji 2006 - 2010. Cieszymy się, że doszło do porozumienia pomiędzy różnymi ugrupowaniami. Wyrażamy przekonanie, że ta zgoda jest dobrym krokiem do dalszej konstruktywnej pracy na rzecz ziemi świdnickiej i jej mieszkańców.
Zapraszamy mieszkańców na sesję Rady Powiatu, która odbędzie się w piątek - 24 listopada o godzinie 16:00, w sali Urzędu Miasta Świdnicy, gdzie będziecie Państwo mogli być świadkami historycznej chwili działania ludzi ponad podziałami, bez względu na przynależność partyjną.
w imieniu Wspólnoty Samorządowej - Wojciech Murdzek
w imieniu Prawa i Sprawiedliwości - Anna Zalewska
w imieniu Platformy Obywatelskiej - Alicja Synowska


22 listopada 2006 - Oświadczenie - poparcie

Zarząd Samoobrony Gminy Strzegom w drugiej turze wyborów burmistrza wycofuje poparcie dla kandydatów Romana Asyngera.
Zarząd Samoobrony Gminy Strzegom w drugiej turze wyborów popiera Lecha Markiewicza jako kandydata na burmistrza Strzegomia.
Przewodniczący Gminnej Rady Programowej Partii Samoobrona RP w Strzegomiu - Kazimierz Hajduk


22 listopada 2006 - Spotkanie z Kazimierzem Brakonieckim

Jutro o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej w Świdnicy odbędzie się spotkanie z poetą - Kazimierzem Brakonieckim autorem książki "Bretania w poezji i prozie". Kazimierz Brakoniecki jest poetą, eseistą, animatorem kultury, autorem licznych tomów wierszy i małej prozy. Od 1995 roku kieruje regionalnym Centrum Polsko-Francuskim "Ctes d'Armor - Warmia i Mazury". Jest współzałożycielem stowarzyszenia (1990) i fundacji (2006) "Borussia" oraz olsztyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Bretanii i Francji "Amiti" (1966). Członek Pen Clubu.
Antologia literacka "Bretania w poezji i prozie" prezentuje mało nadal znaną polskiemu czytelnikowi literaturę francuskiej Bretanii, krainy historyczno-geograficznej leżącej na Półwyspie Bretońskim na zachodnich kresach Europy, kojarzonej głównie z tajemniczymi zabytkami z kamienia, jak menhiry czy dolmeny, z bogatą tradycją celtycką, nieujarzmionym Atlantykiem i malowniczym wybrzeżem morskim. Bretania to kraina o oryginalnej i ciekawej kulturze narodowej, religijnej i artystycznej. To atrakcyjny region turystyczny i folklorystyczny. Antologia jest propozycją szerokiego poznania kulturowej specyfiki współczesnej Bretanii poprzez literaturę wspomnieniową, tożsamościową, artystyczną.


22 listopada 2006 - Tenis stołowy

16 listopada w Bystrzycy Górnej odbył się VIII Otwarty Turniej Tenisa stołowego Szkół Specjalnych.
Uczestnikami byli uczniowie z siedmiu szkól podstawowych specjalnych z Bielawy, Strzegomia, Piławy, Wałbrzycha, Polanicy Zdroju, Bystrzycy Górnej, Nowego Siodła oraz dziewięciu gimnazjów specjalnych z Bielawy, Strzegomia, Piławy, Wałbrzycha, Polanicy Zdroju, Bystrzycy Górnej, Nowego Siodła i Świdnicy.
Zawody odbywały się w czterech kategoriach, uczestniczyło w nich 55 zawodników. Gościem honorowym była Ewa Szafraniec dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy. Sędzia głównym był - Leszek Noworól. Końcowe wyniki turnieju - >>> zobacz


22 listopada 2006 - Pierwsza sesja w gminie

27 listopada w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się pierwsza sesja nowej rady.
Tego dnia nastąpi uroczyste ślubowanie radnych po czym zostaną przeprowadzone wybory przewodniczącego rady gminy, wiceprzewodniczących oraz przewodniczących komisji rady gminy a także podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie przyjęcie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica.


22 listopada 2006 - Inauguracyjna sesja

27 listopada o godzinie 15.15 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się I Sesja Rady Miejskiej kadencji 2006 - 2010.
Jak poinformował przewodniczący Rady Miejskiej poprzedniej kadencji - Stanisław Sitarz, w jej trakcie nowowybrani radni otrzymają stosowne zaświadczenia i złożą uroczyste ślubowanie.
Zostanie również podjęta uchwała dotycząca wyboru nowego przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu.


22 listopada 2006 - Przegląd Teatrów Szkolnych

Żarowski Ośrodek Kultury organizuje po raz czternasty Przegląd Teatrów Szkolnych, który w tym roku odbywa się w dniach 28 listopada - 2 grudnia w Ż.O.K. Ma on charakter otwarty i jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjum.
Uroczyste otwarcie XIV Przeglądu Teatrów Szkolnych będzie miało miejsce 28 listopada o godzinie 10:00 w sali teatralnej Żarowskiego Ośrodka Kultury. W tym dniu wystąpią grupy teatralne z klas I - III. W dniu następnym, czyli 29 listopada, zaplanowano występy teatrów z klas IV - VI. 30 listopada zaprezentują się grupy z gimnazjum. Zakończenie Przeglądu i wręczenie nagród nastąpi 1 grudnia o godzinie 10:00.


22 listopada 2006 - Turniej brydżowy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza wszystkie chętne pary na I Świebodzicki Turniej Brydżowy, który odbędzie się 3 grudnia (niedziela) o godzinie 10:00 w Klubie "REKLAN" przy ul. Wolności 13 w Świebodzicach.
Wpisowe wynosi 30 zł. od pary. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 listopada pod nr telefonu 074-666-96-20 lub 074-666-9621 oraz w dniu zawodów od 9:00 do 9:45. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!


22 listopada 2006 - Warcaby

Dzisiaj w Świebodzicach odbył się VIII Otwarty Dolnośląski Turniej Warcabowy Szkół i Ośrodków Specjalnych.
Organizatorami turnieju byli: Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzicach i Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy.
Sędzią Głównym turnieju był Leszek Noworól. Końcowe wyniki turnieju - >>> zobacz


22 listopada 2006 - Pomóżmy Marcelkowi

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi wrażliwych na ból i cierpienie dzieci, do instytucji i zakładów pracy - >>> zobacz Pomóżcie Państwo naszemu synkowi.
Wierzymy, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy są w stanie pomniejszyć kalectwo naszego ukochanego dziecka.
Będziemy Państwu wdzięczni za każdą złotówkę. Apel o pomoc w całości - >>> zobacz
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć w całości


21 listopada 2006 - Realizacja ZPORR na Dolnym Śląsku

Jutro odbędzie się konferencja podsumowująca dotychczasową realizację ZPORR na Dolnym Śląsku.
W konferencji weźmie udział wiceminister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski, wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk oraz marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski, a także m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele agencji rozwoju regionalnego, izb gospodarczych, stref ekonomicznych oraz samorządów i instytucji korzystających z funduszy unijnych.
Konferencja rozpocznie się o godzinie 10.00 w auli im. Jana Pawła II w centrum naukowo-dydaktycznym Akademii Rolniczej.


21 listopada 2006 - Zmiany w Zespole Szkół w Mokrzeszowie

Do końca tego roku w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mokrzeszowie pojawi się podjazd dla niepełnosprawnych. Będzie to duże udogodnienie dla tych uczniów, którzy nie mogli pokonać znajdujących się tam schodów i musieli być wnoszeni do szkoły. Koszt nowego podjazdu to kwota ponad 47 tys. zł. Udało się pozyskać na ten cel 35 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Reszta zostanie sfinansowana z budżetu powiatu. Podjazd będzie wybudowany przy wejściu głównym do budynku szkoły. Na parterze znajdują się już specjalnie przygotowane toalety, przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
To nie jedyna zmiana w Zespole Szkół w Mokrzeszowie. Od stycznia szkoła będzie miała nowy organ prowadzący. -" Podpisaliśmy porozumienie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przejęciu szkoły przez ministerstwo. Dlatego od stycznia to właśnie Ministerstwo Rolnictwa a nie jak do tej pory Powiat będzie prowadziło szkołę w Mokrzeszowie." - wyjaśnia Zygmunt Worsa Wicestarosta Świdnicki.
Szkoła i powiat nie kryją zadowolenia. -"Cieszymy się, że Minister podął decyzję o przejęciu szkoły. Jest to duża szansa na dalszy jej rozwój, gdyż od stycznia znajdzie się ona w gronie wybranych dziesięciu szkół z całej Polski, które zdecydował się przejąć Minister Rolnictwa i mamy nadzieję, że będzie jego oczkiem w głowie." - podkreśla Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy.


21 listopada 2006 - Proces "bokserów"

W Świdnicy ruszył największy w historii świdnickiego sądu - proces tak zwanego "Gangu Bokserów". Budynek sadu ochraniają wzmocnione siły policyjne i brygada antyterrorystyczna. Takie środki są konieczne również ze względu na świadka koronnego, którego zeznania są podstawą aktu oskarżenia. W sprawie występuje aż 41 oskarżonych o handel ludźmi, bronią i narkotykami.
Śledztwo w tej sprawie trwało wiele miesięcy. Z grupą współpracowało 7 policjantów ze Świdnicy. Ostrzegali gangsterów przed patrolami. W zamian za współpracę z gangiem policjanci korzystali za darmo z domów publicznych kontrolowanych przez grupę.
Wśród oskarżonych jest między innymi były mistrz Polski w boksie Aleksander N.


21 listopada 2006 - Fotografią zaraził mnie wujek

17 listopada w SCK zainaugurowano wystawę zdjęć pt. "Ziemia Strzegomska - miejsca mniej znane".
Strzegomskie Centrum Kultury zorganizowało w Galerii "eS" ekspozycję zdjęć, których autorem jest strzegomski fotograf amator Krzysztof Orłowski. Młody artysta fotografią zajmuje się w wolnych chwilach, a na co dzień jeszcze studiuje - Fotografia to hobby, którym zaraził mnie wujek - mówił bohater wieczoru. - To od niego dostałem swój pierwszy aparat. Wernisaż miał charakter kameralny, a na przybyłych gości oprócz mnóstwa ciekawych zdjęć czekał smaczny poczęstunek.
Przepiękne zdjęcia Strzegomia i okolic będą zdobiły Galerię "eS" do 29 listopada. Serdecznie na nią zapraszamy, a młodemu artyście życzymy wielu sukcesów.


21 listopada 2006 - Grzegorz Grzyb

W najbliższym programie Odcinek Specjalny gościem będzie tegoroczny rajdowy mistrz Słowacji, wielokrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb.
Z rzeszowskim kierowcą rajdowym porozmawiamy o zbliżającym się starcie w Praskim Rallysprincie, o testach Volkswagena Polo S2000 i planach na przyszły rok.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu już w najbliższy piątek 24 listopada od 18.00 do 19.00.
Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - zapytaj.
Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


21 listopada 2006 - Wykaz radnych

W dziale "Polityka" naszego serwisu informacyjnego zamieściliśmy nazwiska wszystkich radnych, którzy w tegorocznych wyborach samorządowych zostali radnymi powiatu, miast i gmin oraz nazwiska prezydenta, burmistrzów i wójtów gmin powiatu świdnickiego.


21 listopada 2006 - Diagnozy logopedyczne

Urząd Miejski w Świebodzicach informuje, że Poradnia Psychologiczna - Pedagogiczna w Świebodzicach organizuje 25 listopada w bezpłatne diagnozy logopedyczne.
Tegoroczna akcja skierowana zostanie na działania profilaktyczne w stosunku do najmłodszych dzieci, wczesne rozpoznanie zaburzeń mowy oraz wad słuchu i wad wzroku, upowszechnianie informacji o nowoczesnych metodach diagnoz i terapii logopedycznej, pedagogicznej i psychologicznej.
Konsultacje prowadzone będą przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w godzinach od 10,00 do 14,00 w sali przy ul. Wolności 13 w Świebodzicach.


20 listopada 2006 - Rekordowe ceny działek budowlanych

Dwanaście firm z Dolnego Śląska rywalizowało o kupno terenów pod budownictwo mieszkaniowe w Świdnicy. W rozstrzygniętych niedawno przetargach ceny wywoławcze zostały przebite nawet pięciokrotnie. Do sprzedania miasto przeznaczyło siedem działek o powierzchni ponad 5,1 ha, wartych 1,769 mln zł. - Grunty sprzedaliśmy za prawie 3,24 mln zł. To ogromna kwota, którą udało nam się pozyskać do budżetu. Rozstrzygnięcia przetargów przeszły nasze oczekiwania i potwierdziło, że Świdnica jest atrakcyjnym miejscem nie tylko do prowadzenia inwestycji przemysłowych, ale też mieszkaniowych. Najbardziej cieszy mnie fakt, że zwycięzcy przetargów wybudują ponad pół tysiąca mieszkań - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Co ważne, to pierwsze po trzyletniej przerwie przetargi na tereny przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne w Świdnicy. - Wtedy zainteresowanych nie było tak wielu, jak dziś, a i ceny uzyskane w przetargu były niskie. Zachęceni obecnymi licytacjami, ale też wiedząc o ogromnym zapotrzebowaniu na mieszkania aktualizujemy wykaz miejsc, gdzie mogłyby powstać plomby.
Przygotowujemy do sprzedaży również inne działki przy ul. Stęczyńskiego, gdzie jest miejsce na kolejne bloki wielorodzinne. Jednorodzinne domy mogą powstać przy ul. Świerkowej i Lipowej. Te działki planujemy sprzedać w przyszłym roku - wyjaśnia wiceprezydent Pałac. Dodatkowo w 2007 r. miasto będzie chciało doprowadzić niezbędne media do terenów przy ul. Westerplatte, gdzie jest miejsce na domy jednorodzinne.


20 listopada 2006 - Dodatkowe środki z PFRON

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otrzymało dodatkowo ponad 550 tys. zł na potrzeby osób niepełnosprawnych. Mogą one starać się jeszcze o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego (przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych).
Osoby niepełnosprawne mogą również ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest także możliwość otrzymania pieniędzy na likwidację barier architektonicznych. Warunkiem otrzymania środków jest konieczność wydatkowania ich do końca tego roku. Wnioski składać można w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, tel. 074/8500-453.


20 listopada 2006 - Nie zapominajmy o potrzebujących

Strzegomskie Centrum Kultury biorąc pod uwagę niepowtarzalny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, czasu kiedy otwierają się nasze serca na potrzeby innych, pragnie zaprosić wszystkich ludzi dobrej woli do udziału w imprezach o charakterze charytatywnym. Już 9 grudnia w godzinach od 10.00 do 18.00 po raz czwarty organizowana będzie w strzegomskich marketach: Savia, Biedronka i Intermarche akcja "Świąteczna Pomoc Rodzinom Najuboższym". Młodzi wolontariusze - ubrani w stroje Mikołajów, wyposażeni w identyfikatory, zbierać będą wcześniej zakupione przez mieszkańców, trwałe produkty spożywcze. SCK Zapewnia, że produkty te jeszcze przed Bożym Narodzeniem trafią do rodzin najuboższych.
Tuż przed świętami, 17 grudnia od godz. 16.30, strzegomianie po raz piąty będą mogli spotkać się w sali widowiskowej SCK i połamać opłatkiem, złożyć sobie życzenia i zaśpiewać tradycyjne polskie kolędy, a także zobaczyć program artystyczny o tematyce bożonarodzeniowej.
Z kolei początek nowego 2007 roku przywitajmy uczestnicząc w XV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w sali widowiskowej SCK 14 stycznia. Cały dochód uzyskany w zbiórce publicznej w dniu XV finału przeznaczony zostanie po raz drugi dla ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i na naukę udzielania pierwszej pomocy.


20 listopada 2006 - "Trakl" w Teatrze Bezdomnym

"Nie żyłem - marzyłem, nie żyłem - pisałem I oto jestem." - tak właśnie zakończyła się sztuka, której tematem jest życiorys znanego austriackiego poety, ekspresjonisty - Georg’a Trakl’ wystawiona 16 listopada w Teatrze Bezdomnym im Bohumila Hrabala w Żarowie.
Bohaterem sztuki jest egotyczny samotnik, dekadent a zarazem spragniony świata chłopiec - Georg Trakl. Narkoman i geniusz, desperat i człowiek wrażliwy, poeta. Jego życie to wieczne poszukiwania. Życie, w cieniu którego drży samotność. Bohater ginie wskutek przedawkowania kokainą. W role tytułowego bohatera wcielił się Wojciech Kutołowski. Georg darzy tragiczną miłością swoją młodszą o cztery lata siostrę Gretę - Natalia Ryś .W sztuce bardzo ważna role odgrywały również tańczące zjawy : Karolina Wycisk, Tomasz Nycz oraz Łukasz Myśliński. To urojenia bohatera. To, co realne sąsiaduje z wyimaginowanym, zacierają się granice obu światów Georg’a. Ciężko było sprostać postawionemu zadaniu przez aktorów, chociażby ze względu na utrzymanie widza w napięciu oraz niekonwencjonalny przekaz. Jazzowa muzyka Jana Garbarka Legend of the Seven Dreams oraz konsekwentnie przemyślana gra światła, za co odpowiadał Marcin Trzpiot stworzyły niezwykłą atmosferę na scenie. Widownia nagrodziła zespół brawami. To sztuka przemyślana i konstruktywna. "To sztuka o nas" - jak brzmiał głos z widowni.
W czwartek w Teatrze Bezdomnym wystawiony zostanie monodram Ryszarda Dykcika "Lekcja tańca dla starszych i zaawansowanych" wg Bohumila Hrabala.


20 listopada 2006 - "Czarnoksiężnik z krainy Oz"

Dzisiaj dzieci z Jaworzyny Śląskiej i Piotrowic miały okazję obejrzeć baśń "Czarnoksiężnik z krainy Oz". To już drugie spotkanie w ramach edukacji teatralnej, proponowanej przez ośrodek kultury.
Spektakl powstał na motywach znanej amerykańskiej baśni. Jest to przedstawienie interaktywne, które angażuje widzów do współtworzenia akcji. Treść zwraca uwagę na ważne wartości w kształtowaniu i wychowaniu dzieci: przyjaźń, opiekuńczość, odpowiedzialność, współpraca, odwaga.
Humorystyczne dialogi, piękna muzyka i barwne kostiumy wywarły na młodych widzach ogromne wrażenie. Kolejne spotkanie z teatrem odbędzie się dopiero w styczniu przyszłego roku.


20 listopada 2006 - Tradycja zobowiązuje

Nauczyciele PSP nr 4 w Strzegomiu dbają o wychowanie patriotyczne swoich uczniów. Już wśród najmłodszych wychowanków rozbudzają i pielęgnują wrażliwość dla tradycji, szacunek dla symboli narodowych, podziw i dumę z przodków oraz w szczególny sposób kultywują historię regionalną.
W nawiązaniu do programu "Tradycja zobowiązuje", uczniowie PSP nr 4 wzięli udział w konkursie plastycznym "Wojsko Polskie oczami dziecka widziane" oraz zaprosili do współpracy Związek Sybiraków ze Strzegomia. Skorzystali również z pomocy WKU z Jeleniej Góry w zorganizowaniu obchodów Święta Niepodległości. Na przełomie września i października uczniowie wykonali prace plastyczne zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej www.wojsko-polskie.pl. Koordynatorkami tego konkursu na terenie szkoły były nauczycielki: Dorota Cebula i Agnieszka Kotlicka.
Wytypowane prace plastyczne uczniów - Julia Kulak (kl. I a), Arkadiusz Cymer (kl. I a), Aleksandra Angrys (kl. III c), Kinga Małyszka (kl. V b), Natalia Dobies (kl. V e), Agnieszka Molenda (kl. V d) zostały wysłane na konkurs ogólnopolski do Warszawy. Autorów nagrodzono dyplomami.


20 listopada 2006 - Indeksy na 15 wydziałów UJ

Już od 3 października uczniowie klas maturalnych mają szansę stać się uczestnikami Konkursu Wiedzy o UJ, który po raz jedenasty organizuje Fundacja dla UJ. Jak co roku do zdobycia są indeksy na krakowską Alma Mater, praktyki w firmach sponsorów oraz w redakcjach patronów medialnych, a także wiele nagród rzeczowych. Na finalistów czekają również stypendia, przeznaczone na pierwszy rok studiów.
Informacje o Konkursie wraz z płytą CD, na której znajduje się zeskanowana treść większości lektur obowiązujących w Konkursie, rozesłana została w październiku i na początku listopada do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych objętych regulaminem. Tym samym zrównane zostaną szanse na udział w Konkursie maturzystów pochodzących z małych miejscowości, jaki i tych z dużych miast, w których dostęp do pomocy naukowych jest łatwiejszy.
W ubiegłym roku w jubileuszowym dziesiątym Konkursie udział wzięli uczniowie aż z 17 szkół z Dolnego Śląska, a w finale indeksy z rąk JM Rektora UJ odebrało 2 maturzystów reprezentujących województwo (ze szkół w Oleśnicy i Wrocławiu)
Jak zgłosić swój udział w Konkursie? Wystarczy do 26 listopada wejść na stronę >>> zobacz i wypełnić znajdujący się tam formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji - >>> zobacz


20 listopada 2006 - Policja

Zdarzenia z 18 listopada.
Świdnica - Funkcjonariusze KPP Świdnica w bezpośrednim pościgu zatrzymali nietrzeźwych Damiana B. lat 17, Daniela K. lat 17, Tomasza C. lat 16 i Dawida P. lat 18 (wszyscy zam. w Świdnicy), którzy pobili Daniela B. lat 20 (zam. Świdnica) i skradli mu telefon komórkowy o wartości 260 złotych. Pokrzywdzony doznał rany ciętej głowy oraz ogólnych potłuczeń ciała. Sprawcy zostali zatrzymani w areszcie.
Świebodzice - Funkcjonariusze Zespołu Kryminalnego i Prewencji KP Świebodzice zatrzymali Grzegorza Z. lat 24, (zam. Świebodzice), podejrzewanego o dokonanie kradzieży z włamania do samochodu. Zatrzymanego osadzono areszcie.


19 listopada 2006 - "Chemik" pierwszy

Dzisiaj w hali sportowej Gimnazjum w Twardogórze odbył się finał dolnośląski piłki siatkowej kobiet w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W finale wystartowało osiem drużyn - finalistów eliminacji strefowych: LZS Lubin, LZS Nowa Ruda, LKS "Chemik" Żarów, MLKS "Rakowice", LZS "Zachód" Środa Śląska, ULKS "Młodzik" Bystrzyca Oławska, LKS "Orły" Lipienica, MLKS "Echo" Twardogóra.
W finale zwyciężył LKS "Chemik" Żarów przed LZS Lubin - gmina Lubin, powiat Lubin, ULKS "Młodzik"Bystrzyca Oława, MLKS "Echo" Twardogóra,LZS Nowa Ruda-gmina Nowa Ruda, LZS "Zachód" Środa Śląska, 7-8 miejsce: LKS "Orły" Lipienica, i MLKS Rakowice.


19 listopada 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów, zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Bielawianki Bielawa 1:0
1985 Szczawno Zdrój - Stal Świdnica 1:2
Czarni Wałbrzych - Polonia Sparta II Świdnica 1:3


19 listopada 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Juventur Wałbrzych - Grom Witków 0:3
LKS Bystrzyca Górna - Victoria Świebodzice 1:1
Karolina Jaworzyna - Sudety Dziećmorowice 1:2
Górnik Boguszów Gorce - Włókniarz Głuszyca 1:0
Płomień Makowice - Granit Roztoka 1:7
Zielonii Mrowiny - Gwarek Wałbrzych 4:2
Zjednoczeni Żarów - Skalnik Czarny Bór 2:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Unia Jaroszów 0:8


19 listopada 2006 - Ronal Cup

Wyniki czwartej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
BHP Poltex - Cafe 7 7:6
Sobótka Zachód - Genuine Team 0:10
Wiśnia - Klub Secret Źarów 5:5
Transus - Blues 8:7
Gmaflora - Dacco BeBa 0:10
Spartakus - Romira 12:8
W tabeli prowadzi Dacco BeBa przed Spartakusem I Secretem Żarów
Najwiecej bramek strzelili: Roman Pawłowski 15 bramek, Jacek Fojna - 13, Sławomir Drozd - 12, Jacek Stachyra - 10 bramek.


19 listopada 2006 - IV liga siatkówki

W rozegranym wczoraj meczu o mistrzostwo IV ligi siatkówki mężczyzn zespół Silesii Świebodzice przegrał na własnym parkiecie z drużyną AKS - u Strzegom 2:3.18 listopada 2006 - Cudów nie ma

Dzisiejszy mecz siatkówki kobiet miał być tym, który może zmienić coś w sytuacji świdnickiego zespołu. Dziewczęta grały z zespołem MKS Zawiercie, i tak jak przewidywano zespół ten był do ogrania, co uwidoczniło się w pierwszej części pierwszego seta.
Niestety, stare błędy szybko wzięły górę, nagminne psucie zagrywek, brak dynamiki, brak kończącego ataku. To wszystko, nie wyeliminowane w najbliższym czasie, nie pozwoli już nic w tej lidze wygrać.
Pół roku pracy zespołu, obóz przygotowawczy, treningi, teoretycznie jest wszystko, tylko gra z meczu na mecz jest coraz gorsza. Nie oczekujemy wiele od młodego zespołu, ale oczekujemy choć tyle ile tego jest u tak samo młodych przeciwniczek po drugiej stronie siatki. Śmiem twierdzić, że jest to wina szkolenia a nie wina zawodniczek. MKS Świdnica - MKS Zawiercie 0:3 w setach 23/25, 19/25 i 17/25.


18 listopada 2006 - Ze zmiennym szczęściem

Dzisiaj swoje mecze dwudziestej kolejki IV ligi rozegrali piłkarze AKS Strzegom i Polonii/Sparty Świdnica.
Strzegomianie zdołali pokonać na własnym boisku Śląsk II Wrocław 1:0. Po tym zwycięstwie zajmują 13 miejsce z dorobkiem 22 punktów.
Polonia-Sparta Świdnica mecz grała na wyjeździe z Pogonią Oleśnica i przegrała 0:3. W tej chwili zajmuje 10 pozycję w tabeli mając 28 punktów.


17 listopada 2006 - Krzyżówki w "dzienniku"

Od dziś zamieszczać będziemy cyklicznie w naszym serwisie, w założonym dziale "krzyżówka" - krzyżówki z niespodziankami. Autorem zamieszczanych zadań jest świdniczanin mieszkający od wielu już lat na stałe we Francji. Zapraszamy do zabawy i nadsyłania rozwiązań na e-mailowy adres redakcji dziennika.
Przypominamy również, że ciągle na kolejne zdjęcia czeka "wielka galeria fotografii".


17 listopada 2006 - Rywal w zasięgu

Jutro w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany zostanie mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi.
Świdniczanki rywalizować będą z zespołem MKS Zawiercie. Zespół z Zawiercia jest zespołem, z którym świdniczanki powinny nawiązać walkę o pierwsze punkty ligowe.
Wejście na mecz jest bezpłatne. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.
Zapraszamy wszystkich chętnych do oglądania.


17 listopada 2006 - Europejski Dzień Języków Obcych

Po raz piąty Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy organizuje Powiatowy Konkurs Języków Obcych z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów a poziom prezentacji językowych jest bardzo wysoki. W ubiegłym roku rozszerzono nawet formułę konkursu o prezentacje literackie szkół gimnazjalnych. Do tej pory jedynie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmagali się w konkursie. Teraz podzielono go na dwie kategorie wiekowe: prezentacje gimnazjalistów i tych starszych uczniów.
- "Dzięki organizacji tego typu konkursów uczniowie mają okazję rozwinąć i wzbogacić umiejętności posługiwania się językiem obcym, rozwijają zainteresowania literaturą obcojęzyczną a przede wszystkim udział w konkursie wzbudza zamiłowanie do języków obcych" - mówi Magdalena Gołębiowska - dyrektor szkoły.
Formuła konkursu jest bardzo prosta. Uczeń wybiera sobie dowolny fragment literacki w wybranym języku obcym i prezentuje go maksymalnie przez dziesięć minut. Dopuszcza się prezentację dialogów i pracę zespołową. Oprócz poprawności językowej, walorów artystycznych i stopnia trudności oceniana będzie także opracowana scenografia i charakteryzacja. Konkurs odbędzie się 23 listopada o godzinie 9.00 w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy.


17 listopada 2006 - Akty nadania obywatelstwa polskiego

20 listopada bieżącego roku (poniedziałek) wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki w imieniu prezydenta RP wręczy 20 aktów nadania obywatelstwa polskiego.
Akty nadania obywatelstwa polskiego otrzymają osoby z Jemenu, Rosji, Tanzanii, Tunezji, Ukrainy i Uzbekistanu.
Uroczystość odbędzie się o godzinie 12.00 w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
O nadanie może ubiegać się cudzoziemiec, który przynajmniej 5 lat przebywa na terytorium RP na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub posiadając prawo stałego pobytu. Nadanie obywatelstwa może być uzależnione od dowodu zwolnienia z dotychczasowego obywatelstwa.
Ponadto za obywatela polskiego może być uznana osoba o nieokreślonym obywatelstwie lub nieposiadająca żadnego obywatelstwa, która w Polsce mieszka co najmniej 5 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich.


17 listopada 2006 - Podsumowanie Rankingu InO 2006.

6 grudnia 2006 roku u świdnickich harcerzy odbędzie się podsumowanie Rankingu Imprez na Orientację - 2006.
Na zbiórce drużynowych, o godzinie 16.3o, zostaną wręczone nagrody indywidualne dla najlepszych harcerek i harcerzy oraz nagrody za ranking drużynowy.


17 listopada 2006 - Koszykówka chłopców

Dzisiaj w kolejnych rozgrywkach w ramach "współzawodnictwa międzyszkolnego" spotkały się reprezentacje chłopców ze szkół gimnazjalnych w turnieju piłki koszykowej. Po sześciu meczach najlepszą drużyną okazało się reprezentacja Gimnazjum nr 1, które zdecydowanie wygrało wszystkie swoje spotkania.
Kolejne miejsca zajęły: drugie miejsce - gimnazjum - 2, na trzecim miejscu występy zakończyło gimnazjum - 3 ostatni byli chłopcy z gimnazjum - 4. Najlepszymi zawodnikami w swoich drużynach byli: Bartosz Borkowski, Grzegorz Bułat, Kamil Ślęzak i Piotr Orzechowski.
Drużyna Gimnazjum nr 1 reprezentować będzie Świdnicę na w rozgrywkach powiatowych.


17 listopada 2006 - Targi w Dreźnie

W ostatnich dniach października odbyły się coroczne Targi rzemieślnicze w Dreźnie. Na zaproszenie zaprzyjaźnionej tamtejszej Izby Rzemieślniczej delegacja Izby Rzemieślniczej w Świdnicy uczestniczyła w wystawach targowych.
W tegorocznej edycji targów wzięło udział około 400 firm z różnych krajów i branż zawodowych, w tym Polski i Francji. Naszym przedstawicielem był grawer, który na okoliczność imprezy wydał i na miejscu prezentował okolicznościową monetę, co stanowiło niezwykłą atrakcję. Zwiedzający targi mogli uzyskać informacje na temat firm a przede wszystkim dokonać zakupu oferowanych przez nią wyrobów i usług.
Władze Izby Rzemieślniczej w Świdnicy brały udział w oficjalnych uroczystościach targowych m.in. w inauguracyjnym przemarszu wokół wszystkich stanowisk wystawy, spotkaniach z organizatorami, przygotowanych na tą okazję pokazach mody. Mieli możliwość spotkania studyjnego z Dyrektorem Izby w Dreźnie, podczas którego wymienili poglądy na temat stosunków partnerskich obu Izb.


17 listopada 2006 - Zapraszamy na jubileusz

Bal z okazji 60-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach będzie tylko jedną z atrakcji wielkich urodzin szkoły.
Rada Rodziców i Dyrekcja zaprasza absolwentów i sympatyków szkoły na wspaniałą zabawę, która odbędzie się 25 listopada.
Imprezę poprowadzą aktorzy PWSFTiT z Łodzi. Do tańca zagra zespół ANEKS (6 muzyków grających na żywo), a stoły zastawione będą staropolskim jadłem. Szczegółowe informacje uzyskać można w sekretariacie szkoły tel. 0-74-666-96-32 wew. 1.


16 listopada 2006 - Bezpłatne diagnozy logopedyczne

18 listopada w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 7, w godzinach od 10.00 do 13.00 odbędzie się "Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych".
Każdego, kto chciałby sprawdzić mowę swoją lub swojego dziecka serdecznie zapraszamy tego dnia do szkoły.
Wszystkich chętnych przyjmować będzie czterech logopedów.
Zachęcamy do wcześniejszej telefonicznej rejestracji: 074 852 28 94.


16 listopada 2006 - Turniej brydżowy

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zaprasza wszystkich chętnych na I Świebodzicki Turniej Brydżowy, który odbędzie się 3 grudnia (niedziela) o godzinie 10:00 w Klubie "REKLAN" przy ul. Wolności 13 w Świebodzicach.
Wpisowe wynosi 30 zł. od pary. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 listopada pod nr telefonu 074-666-96-20 lub 074-666-9621. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!


16 listopada 2006 - Krzysztof Hołowczyc!

Jutro w Odcinku Specjalnym gościem będzie Krzysztof Hołowczyc.
To już siedemdziesiąta audycja Odcinek Specjalny. Tym bardziej cieszę się, że właśnie w ten mały jubileusz swoją rozmową zaszczyci nas Krzysztof Hołowczyc. Doskonale znany wszystkim zawodnik, człowiek instytucja. Mistrz i wicemistrz Europy, trzykrotny mistrz Polski, na swoim koncie ma starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, a także w długodystansowym Rajdzie Dakar. Obecnie reprezentuje barwy ORLEN Teamu, ale tak naprawdę Krzysztofa Hołowczyca nie trzeba Państwu przedstawiać...
O dotychczasowej karierze, najbliższych startach i planach na przyszły rok porozmawiamy od godziny 18.00 do 19.00.
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań Krzysztofowi Hołowczycowi. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


16 listopada 2006 - Strzegomscy radni

Przez cztery lata w strzegomskiej Radzie zasiadac będą: Roman Karol Asynger, Andrzej Gregorczyk, Tadeusz Marian Laska, Maria Michalec, Ryszard Rossa, Zbigniew Tadeusz Suchyta, Tadeusz Wasyliszyn, Marian Jan Góra, Lech Markiewicz, Paweł Rudnicki, Ireneusz Traczyk, Wiesław Robert Witkowski, Krzysztof Stanisław Woźniak, Edward Józef Czyczerski, Tomasz Adam Dziurla, Tomasz Zbigniew Kołodziejski, Franciszek Piłat, Henryk Jan Radkowski, Józef Starak, Piotr Szmidt i Ryszard Żmijewski.


16 listopada 2006 - Rada w Żarowie

W Żarowie najwięcej ważnych oddanych głosów otrzymali i zostali wybrani radnymi:
Myrta Mieczysław, Ciupiński Adam Wacław, Wiśniewski Zbigniew Stanisław, Tomaszewska Maria Teresa, Reruch Tadeusz, Majewska Krystyna Magdalena, Kotowicz Waldemar, Nieradka Marek, Szczęsny Stanisław Jerzy, Bryła Mariusz, Kaśków Robert, Lewandowska Halina, Zywer Marek Jan, Gąsior Elżbieta, Ganczarek Urszula Barbara.


16 listopada 2006 - Rada w Gminie Świdnica

W wyborach do samorzadu w Gminie Świdnica najwięcej ważnych oddanych głosów otrzymali i zostali wybrani radnymi:
Adamska Regina Anna, Bogusławski Roman, Dudzic Kazimierz Emil, Gancarczyk Piotr, Janasik Eligiusz Edward, Karnowski Zbigniew, Kondziarz Zbigniew, Kończak Henryk, Lisowski Marek Ryszard, Malisz Wiesław, Maruda Janusz Zbigniew, Mytych Jan Piotr, Sara Henryk, Szybiński Tadeusz Stanisław oraz Żuberek Tadeusz Sobiesław.


16 listopada 2006 - Gimnazjalny kosz

Dzisiaj w Gimnazjum nr 3 w ramach "współzawodnictwa międzyszkolnego" rozegrano turniej piłki koszykowej dziewcząt świdnickich szkół gimnazjalnych.
Drużyny grały między sobą mecze w 4 kwartach po 6 minut. Wszystkie swoje spotkania wygrała reprezentacja gimnazjum nr 1 wygrywając tym samym cały turniej i przechodząc do rozgrywek powiatowych, który odbędzie się 30 listopada w Świebodzicach.
Drugie miejsce zajęło gimnazjum - 2, trzecie miejsce gimnazjum - 3, czwartym zespołem było gimnazjum nr 4. Zawodniczki otrzymały pamiątkowe dyplomy a drużyny dyplomy i statuetki.
Zawody zorganizowali: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


16 listopada 2006 - Rada w Jaworzynie Śląskiej

W wyborach do samorządu w Gminie Jaworzyna Śląska najwięcej ważnych oddanych głosów otrzymali i zostali wybrani radnymi:
Besser Ireneusz Janusz, Chęcik Kazimierz, Chmielowiec Katarzyna Małgorzata, Chojnacki Lesław Jan, Fabiś Hieronim, Grajaszek Sebastian Adam, Kotula Ewa Janina, Krzaczek Elżbieta Dorota, Młynarski Piotr, Nazimek Artur Stanisław, Pałeczka Jan, Pilecka Ewa Jadwiga, Rudnik Teresa, Sołtys Paweł oraz Zawisza Marek.


16 listopada 2006 - Pomóżmy Marcelkowi

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi wrażliwych na ból i cierpienie dzieci, do instytucji i zakładów pracy - Pomóżcie Państwo naszemu synkowi. Zdjęcia - >>> zobacz
Wierzymy, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy są w stanie pomniejszyć kalectwo naszego ukochanego dziecka.
Będziemy Państwu wdzięczni za każdą złotówkę. Apel o pomoc w całości - >>> zobacz
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć w całości


16 listopada 2006 - Fenomenalnie

To słowo jako pierwsze przychodzi na myśl, kiedy spojrzy się na ostatnie dokonania strzegomskich judoków. Wystartowali oni w Mistrzostwach Polski Młodzików i Młodziczek w Pile i zdobyli aż cztery medale - jeden złoty, dwa srebrne oraz jeden brązowy.
Doskonale zaprezentował się Maksym Żydek, który nie dał żadnych szans swoim rywalom. Wygrał 5 walk i bezdyskusyjnie zajął I miejsce. Świetnie spisały się również nasze judoczki: Adriana Grabowicz i Klaudia Kurzej. Dotarły do finałów, ale po błędnych decyzjach sędziowskich musiały zadowolić się srebrnymi medalami. - Dla nas jednak to one są mistrzyniami - mówią strzegomscy trenerzy, Mariusz Fajfer i Tomasz Skórkowski. Nie zawiódł również Karol Kurzej, zdobywając brązowy medal. Siódme miejsca zajęli Patrycja Szmidt i Dawid Jastrzębski.
Szkoleniowcy dodali - Te wyniki są świetnym podsumowaniem obecnego roku. Możemy go uznać ze wszech miar za udany. Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i zawodnikom AKS - u Strzegom, którzy walczyli w tej imprezie.


16 listopada 2006 - Nowości w Bibliotece

W ciągu ostatnich trzech miesięcy księgozbiór Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej wzbogacił się o ponad 250 pozycji książkowych - wydawniczych nowości, na łączną kwotę 8.300 złotych.
Książki te zostały zakupione w ramach Programu Operacyjnego "Promocja Czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warto również zaznaczyć, że w ten sposób biblioteka wspomagana jest przez Ministerstwo już trzeci raz, począwszy od roku 2004.


16 listopada 2006 - Rada w Marcinowicach

Najwięcej ważnych oddanych głosów otrzymali i zostali wybrani radnymi:
Drozd Piotr, Gąsior Janusz, Grabowski Zdzisław, Horodyski Robert Tomasz, Knapik Stanisław, Kulig Arkadiusz, Kuta Janina Zofia, Łaski Jerzy Marek, Miś Teodor Jan, Podanowska Agnieszka Monika, Poniatowski Adam Roman, Poznański Janusz Artur, Spyrka Ryszard Józef i Szal Stanisław Andrzej.


16 listopada 2006 - Ćwierć wieku z muzyką

Jutro minie 25. rok pracy kompozytora, muzyka, nauczyciela MDK-u Mirosława Jabłońskiego. Jest to ważne wydarzenie dla MDK a także dla świdnickiego światka muzycznego. Z tej niecodziennej okazji zostanie zorganizowany koncert poświęcony jubilatowi. Jak zdradza sam zainteresowany, najpierw będziemy mogli usłyszeć własne kompozycje oraz ulubione przeboje w wykonaniu jego podopiecznych. W drugiej części koncertu odbędzie się emisja filmu, która jest podsumowaniem 25 - lecia pracy. Zaś fabułę trzeciej części może stanowić każdy z nas, gdyż będzie to "otwarty mikrofon" dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy!
Przygoda pana Jabłońskiego z muzyką rozpoczęła się już w dzieciństwie, kiedy to mama wpadła na pomysł, aby syn uczęszczał do Szkoły Muzycznej. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż okazało się, że jest on niezwykle muzykalnym chłopcem. Po wyjściu z wojska przekroczył próg Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Po przyjeździe do Świdnicy, podjął pracę w Szkole Muzycznej. Pewnego dnia do jego drzwi zapukały trzy młode dziewczyny z prośbą o pomoc w aranżacji utworów na Konkurs Piosenki Świątecznej. Podjął więc dodatkowo posadę w Młodzieżowym domu Kultury, gdzie pracuje do dziś i odnosi wielkie sukcesy. Jutrp w Klubie NOT "Baszta" (ul. Basztowa 2) odbędzie się koncert połączony z benefisem Mirosława Jabłońskiego.


16 listopada 2006 - Andrzejki w Jaworzynie Śląskiej

25 listopada w godzinie 20:00-4:00 w ośrodku kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Zabawa Andrzejkowa. Imprezę poprowadzi, przy tanecznej muzyce lat 80-tych i 90-tych, DJ Sedi, znany już prezenter muzyki na jaworzyńskich imprezach.
Cena zaproszenia: 55zł/od pary lub 30zł/od osoby. W cenie zaproszenia organizatorzy przygotowali dwa posiłki gorące, kawę i herbatę oraz napoje chłodzące.
Rezerwacje miejsc: osobiście w sekretariacie ośrodka kultury, (pon-piąt.) do 18:00 lub tel. 074/85-84-136.


16 listopada 2006 - Rada w Dobromierzu

Najwięcej ważnych oddanych głosów otrzymali i zostali wybrani radnymi:
Zawadzki Janusz, Hałdaś Teresa, Zieliński Zbigniew Piotr, Kądziołka Bożena, Świerk Danuta Czesława, Suchojad Czesław Tadeusz, Dyląg Marian, Biernacki Stanisław, Gradowska Emilia Jolanta, Gęsior Henryk, Fica Stefania Danuta, Walska Joanna Krystyna, Jaworski Marek, Konieczek Wiesław Antoni, Jerie-Reczuch Maria Elżbieta.


16 listopada 2006 - Szkolenie w Marcinowicach

Wczoraj w sali posiedzeń Urzędu Gminy Marcinowice, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Powiatowy Zespół Doradców w Świdnicy przeprowadził szkolenie dla wszystkich zainteresowanych rolników.

Tematem szkolenia były - "Możliwości i zasady ubiegania się o środki finansowe w ramach kredytów i programów Unii Europejskiej".


16 listopada 2006 - Perłowy jubileusz

Na początku listopada na terenie świetlicy wiejskiej w Goczałkowie odbyły się uroczystości 30-lecia działalności zespołu folklorystycznego "Goczałkowianie".
W uroczystościach wzięli udział m. in. członkowie zespołu na czele z jego założycielką Anną Sawicką, władze samorządowe gminy Strzegom, radni i sołtys z Goczałkowa oraz pozostali przyjaciele "Goczałkowian". W trakcie obchodów odbył się wspaniały koncert zespołu, w którym artyści zaprezentowali swoje ulubione pieśni i przyśpiewki ludowe.
Następnie Anna Sawicka - w imieniu "Goczałkowian" - podziękowała wszystkim za przybycie na jubileusz oraz za wszelkie wsparcie. - Bez waszej pomocy nie moglibyśmy muzykować przez taki długi okres - mówiła. Okolicznościowe gratulacje złożył oczywiście burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz - Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Życzę wam, abyście grali przynajmniej przez następne 30 lat, i w dalszym ciągu rozsławiali naszą gminę.
Na koniec perłowego jubileuszu członkowie zespołu zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami, kwiatami i upominkami. Ponadto, gościnnie zaśpiewała Dorota Czekajło z sekcji wokalnej SCK.


15 listopada 2006 - Nowa Rada Powiatu

W nowej kadencji w składzie Rady Powiatu znaleźli się: Cebula Sabina Irena, Chołko Ryszard, Durlik Paweł, Etel Roman Ryszard, Forski Bronisław Tadeusz, Gaszyńska Elżbieta, Gawron Ryszard, Gołębiowski Władysław, Grzegorzewicz Grzegorz Sławomir, Grzesik Eugeniusz Paweł, Horodecki Jan, Jagła Robert Aleksander, Kurek Daria, Kownacki Szczepan Ludwik, Kuc Ryszard, Kurzawa Tomasz, Kuźma Józef, Latuszek Wojciech, Nejman Beata, Niedzielski Tadeusz Stanisław, Olejarczyk Bolesław, Podgórska Emilia Maria, Rataj Henryk, Sołtys Krzysztof Bronisław, Synowska Alicja, Wajs Jacek, Worsa Zygmunt, Zalewska Anna Elżbieta, Zduńczyk Zbigniew Edward.


15 listopada 2006 - Pomnik odremontowany

Ponad 30 tysięcy złotych kosztowała konserwacja pomnika w Parku Młodzieżowym przy ulicy Armii Krajowej. Został on poświęcony jeńcom i żołnierzom, ofiarom zarazy - cholery - w 1866 roku.
Monument został oczyszczony z wielu warstw wcześniejszych przemalowań oraz graffiti. Ubytki zostały uzupełnione, a konstrukcja wzmocniona. Dodatkowo pomnik został zabezpieczony specjalną warstwą odporną na graffiti. Zamontowano również na nim tablicę z inskrypcją. Jeśli się uda, to jeszcze w tym roku pomnik zostanie obsadzony żywopłotem i ogrodzony.


15 listopada 2006 - Podziękowanie

Szanowny Pan Jan Wysoczański
Burmistrz Miasta Świebodzice
Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej uprzejmie dziękuje za zrealizowanie obietnicy danej Członkom Stowarzyszenia października dotyczącej finansowego wsparcia Stowarzyszenia w kwocie 5 tysięcy złotych. 13 listopada podczas zebrania ogólnego, które odbywa się raz w miesiącu Członkowie Stowarzyszenia zostali poinformowani o w/w wpłacie, informacja została wpisana do protokołu zebrania. Prawdopodobnie przekazane środki finansowe zostaną przeznaczone na opłacenie zaległości z tytułu podatku od nieruchomości oraz na bieżące wydatki Stowarzyszenia.
W imieniu Członków Stowarzyszenia
Z wyrazami szacunku - Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


15 listopada 2006 - Mini Piłka Koszykowa

Wczoraj odbyły się rozgrywki dziewcząt ze świdnickich szkół podstawowych w "mini piłce koszykowej". W zawodach, które miały miejsce w SP 4 wzięło udział 5 szkół podstawowych. W finale Szkoła Podstawowa nr 8 pokonała "jedynkę".
Kolejne miejsca zajęły: trzecie miejsce SP-4, czwarte SP-5 i piąte SP-315. Do rozgrywek powiatowych awansowały drużyny SP-8 i SP-1.
Chłopcy swój turniej miejski rozegrają 24 listopada o godzinie 11.00 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.


15 listopada 2006 - Piąta sekcja AKS-u

Amatorski Klub Sportowy w Strzegomiu powiększył się o kolejną dyscyplinę sportową. Po piłkarzach, siatkarzach, judokach i bokserach także łucznicy będą występować pod szyldem klubu.
Sekcja łucznicza została zawiązana pod koniec 2002 roku, kiedy to wpisano do ewidencji UKS-ów Starostwa Powiatowego w Świdnicy Uczniowski Klub Sportowy "GRANIT" z siedzibą przy strzegomskim Gimnazjum nr 1. Prezesem UKS-u "Granit", a jednocześnie trenerem sekcji została Janina Zięcina. Jest ona ponadto instruktorem sportu łuczniczego i sędzią grupy centralnej Polskiego Związku Łuczniczego. W młodym wieku trenowała łucznictwo, jednak dobrze zapowiadającą się karierę przerwała kontuzja ręki. W listopadzie 2005 r. Janina Zięcina zwróciła się z prośbą do prezesa AKS-u Strzegom Lecha Markiewicza o przyjęcie w poczet klubu - Prezes wyraził wtedy zgodę i zapewnił mnie, że moi podopieczni będą reprezentować gminę jako zawodnicy AKS-u. Byłam bardzo usatysfakcjonowana, bo nasze starania zostały docenione. Teraz ta obietnica stała się faktem.
Przynależność do AKS-u gwarantuje stałe dofinansowanie z budżetu gminy Strzegom. - Mam nadzieję, że teraz będziemy mogli pozwolić sobie na zakup lepszego sprzętu, bo ten na którym do tej pory ćwiczymy nie należy do najnowocześniejszych - twierdzi trenerka. Aktualnie do sekcji łuczniczej należy około 20 chłopców i dziewczynek z roczników 91 - 99.


15 listopada 2006 - Praca dla bezrobotnych

Kilka dni temu pierwsza grupa bezrobotnych zakończyła porządkowanie terenu przy ul. Metalowców oraz likwidację dwóch nielegalnych wysypisk gruzu. 10 osób w 1,5 miesiąca przez 10 godzin tygodniowo wycinało krzewy i porządkowało okolicę ul. Metalowców i Stalowej. Kolejna grupa osób już zgłasza się do pracy. 15 bezrobotnych przy Szkołach Podstawowych nr 1, 4, 5, 6 i 315 będzie przeprowadzać przez jezdnię dzieci i innych pieszych. Będą oni wykonywać również inne prace porządkowe na terenach szkolnych. Bezrobotni będą zatrudnieni na razie do 22 grudnia.
- Zatrudnianie bezrobotnych przy wykonywaniu prac na rzecz społeczności lokalnej jest powszechną praktyką w krajach Unii Europejskiej. Dzięki obowiązującemu prawu mogliśmy z tego rozwiązania skorzystać również w Świdnicy. Prace społecznie użyteczne przyczyniają się do aktywizacji bezrobotnych, którzy od bardzo wielu miesięcy, a czasami nawet od wielu lat nie mają zajęcia. Zaangażowanie w prace sprawia, że przychylniej patrzymy na osoby, które później starają się w indywidualnych wnioskach o umorzenia np. opłat za czynsz. Skoro robią coś, co przynosi korzyść innym mieszkańcom, warto im pomóc - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Prace społecznie użyteczne kierowane są do osób bezrobotnych, które utraciły już prawo do zasiłku, ale korzystają z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Właśnie przez MOPS takie osoby są typowane. Wynagrodzenie za pracę wynosi 6 zł za godzinę pracy, w wymiarze 10 godz. tygodniowo.


15 listopada 2006 - Dotacja na stypendia socjalne

Jak poinformował Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, decyzją ministra finansów Zyty Gilowskiej, został zwiększony plan dotacji przekazywanych z budżetu państwa dla gminy Strzegom odnośnie świadczeń realizowanych w ramach systemu pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.
Powyższe środki - w wys. 183 114 zł - pochodzą z rezerwy celowej ujętej w ustawie budżetowej na rok 2006 r. W sumie w tym roku na stypendia socjalne zostanie przekazana kwota w wys. 340 586 tys. zł.


15 listopada 2006 - Bezpieczny urząd

Urząd Miasta Jaworzyna Śląska otrzymał Certyfikat Bezpieczeństwa, potwierdzający spełnienie przez Urząd wymogów w zakresie legalności i bezpieczeństwa. Certyfikat ten jest wynikiem udziału w ogólnopolskim programie "Bezpieczny Urząd" organizowanym przez Związek Powiatów Polskich, we współpracy z firmą POLKOM Audit Consulting Group. Program Bezpieczny Urząd umożliwia analizę istniejących systemów przetwarzania danych pod kątem podatności na znane zagrożenia oraz ich następstwa. Celem programu jest zmniejszenie ryzyka związanego z procesem przetwarzania danych lub ich utratą tj. awaria sprzętu, błąd w oprogramowaniu, błąd w obsłudze, celowe działania, których konsekwencją może być przejecie kontroli nad systemem, nieautoryzowany dostęp do poufnych informacji zgromadzonych w systemie czy zaburzenia działania systemu i w konsekwencji zakłócenie pracy ludzi.
Najczęściej atak taki następuje z zewnątrz, stąd szczególną uwagę poświęca się połączeniu z Internetem i bezpiecznym sposobom udostępniania usług oferowanych przez Urząd w Internecie. Urzędy, które spełniają wymogi prawne wynikające z ustaw o prawie autorskim i prawach pokrewnych, o ochronie danych osobowych oraz o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach " oraz pomyślnie przeszły specjalistyczny audyt, otrzymały Certyfikat Bezpieczeństwa ZPP.
Program obejmuje również bezpieczeństwo fizyczne urzędu i legalność stosowanego oprogramowania


14 listopada 2006 - Spotkanie z japońskimi inwestorami

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk kilka tygodni temu zaprosił na spotkanie japońskich przedsiębiorców, by porozmawiać o problemach związanych z inwestowaniem na Dolnym Śląsku. W spotkaniu uczestniczyli prezesi i dyrektorzy Toyota Motor Industries Poland, Toyota Motor Manufacturing Poland, AKS Precision Ball Polska, Yagi Poland Factory, NSK Steering Systems Europe, Sanden Manufacturing Poland, Daicel Safety Systems Europe.
Japońscy inwestorzy zwrócili uwagę na najważniejsze i najczęściej spotykane trudności. Wojewoda zadeklarował pomoc w ramach swoich kompetencji. Na prośbę przedstawicieli firm japońskich wojewoda zobowiązał się do zorganizowania spotkania.
W związku z tym jutro o godzinie 10.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się spotkanie z przedstawicielami japońskich inwestorów. Będą oni mieli okazję zapoznać się z prawem pracy i innymi kwestiami prawnymi związanymi z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w Polsce, a także z zasadami działania związków zawodowych.


14 listopada 2006 - Dziękuję

Dziękuję wszystkim tym, którzy oddali na mnie swój ważny głos w minionych wyborach samorządowych do Rady Powiatu Świdnickiego.
Chcąc mieć z Państwem jak największy kontakt będę czekać na uwagi, propozycje i opinie pod numerem telefonu - 500 272 810, będę również dostępna na gadu-gadu - 7420289, można do mnie także pisać na adres e-mailowy - >>> napisz.
Jeśli zechcą Państwo to możemy spotykać się raz w miesiącu na czacie "dziennika".


14 listopada 2006 - Będzie II tura w Świebodzicach

Pierwsza tura wyborów samorządowych z 12 listopada nie przyniosła w Świebodzicach zdecydowanego rozstrzygnięcia w zakresie wyboru na stanowisko burmistrza miasta.
W II turze 26 listopada zmierzą się Elżbieta Wiszniewska i Bogdan Kożuchowicz. Elżbieta Wiszniewska, kandydatka Forum Inicjatyw Jana Wysoczańskiego, uzyskała 3.224 głosy z 7.824 oddanych, co stanowi 41,1%. Bogdan Kożuchowicz, startujący z własnego komitetu, uzyskał 3.026 głosów, co stanowi 38,6%. Kolejni kandydaci to: Tomasz Kurzawa, kandydat Platformy Obywatelskiej - 933 głosy i 11,9% poparcia oraz Stanisław Szymecki z KKW Lewica i Demokraci - 658 głosów poparcia, co stanowiło 8,4%.


14 listopada 2006 - Imprezy w ŻOK-u

Żarowski Ośrodek Kultury organizuje "XIV Przegląd Teatrów Szkolnych". W przeglądzie uczestniczyć mogą szkolne teatry żywego planu, zarówno aktorskie jak i wykorzystujące różne techniki animacji (lalki, maski, pantomima, itp.). Mile są widziane przedstawienia napisane i przygotowane przez młodych adeptów sztuki teatralnej.
Przegląd Teatrów Szkolnych kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, odbywać się będzie z podziałem na grupy: klasy I - III, klasy IV - VI i gimnazjum. Przegląd odbędzie się 28 listopada.
Kolejny konkurs organizowany przez ŻOK odbędzie się 17 grudnia. Będzie to coroczna - "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa". Szczegóły - >>> zobacz


14 listopada 2006 - Druga tura zadecyduje

Lech Markiewicz i Roman Asynger zmierzą się w drugiej turze wyborów na burmistrza Strzegomia. Tak zadecydowali mieszkańcy gminy Strzegom głosujący w niedzielę 12 listopada w 20 obwodowych komisjach wyborczych.
Lech Markiewicz uzyskał 5233 głosów, co stanowi 45,44 % wszystkich oddanych głosów. Natomiast Romana Asyngera poparło 2009 wyborców - 17,45 % głosów.
Pozostałe miejsca zajęli Ryszard Rossa, Marek Gałuszka, Lechosław Chruścielewski i Franciszek Franczak. Frekwencja wyborcza w wyborach na burmistrza Strzegomia w naszej gminie wyniosła 54, 04 %. Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę, 26 listopada.


14 listopada 2006 - Piękny jubileusz

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu miała miejsce uroczystość 40-lecia pracy zawodowej. Ten piękny jubileusz obchodziła Katarzyna Czajkowska, która wszystkie te lata przepracowała w Gminnej Bibliotece Publicznej, filia nr 1 w Roztoce.
Pani Katarzyna od 1966 roku nieprzerwanie pracuje w roztockiej bibliotece pomimo, że w ciągu tych lat jej siedziba zmieniała się wielokrotnie. Podczas swojej pracy spotykała się z całymi pokoleniami czytelników, którym zawsze niosła pomoc oraz służyła swoim wieloletnim doświadczeniem.
Z okazji tak pięknego jubileuszu dyrektor GOKSiR Jacek Świderski w towarzystwie wszystkich pracowników uroczyście wręczył jubilatce list gratulacyjny i przepiękny bukiet kwiatów z życzeniami kolejnych tak pięknych jubileuszy.


14 listopada 2006 - "Pamiętam ten dzień"

10 listopada w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Elżbiety Baran przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. "Pamiętam ten dzień" poświęcony historii odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczniowie uczcili wierszem i pieśnią patriotyczną rocznicę odzyskania niepodległości oraz złożyli hołd poległym żołnierzom. Ta nietypowa lekcja historii pokazała również, jak doniosłą rolę w walce o wolność odegrały polskie dzieci. Całość przeplatały znane pieśni patriotyczne, takie jak "Rota", "Wojenko, wojenko", "Przybyli ułani pod okienko", "Rozkwitały białe pęki róż".
Uroczystość zakończono pieśnią "Jak długo w sercu naszym choć kropla polskiej krwi…" Była to wspaniała lekcja historii Polski i lekcja patriotyzmu, która zapadnie w pamięci uczniów. Na zakończenie dyrektor pan Krzysztof Dziurla podziękował za przygotowanie tej pięknej uroczystości.


13 listopada 2006 - Skład nowej Rady Miejskiej w Świebodzicach

Znani są już radni V kadencji Rady Miejskiej w Świebodzicach. Największą ilość mandatów uzyskało Forum Inicjatyw Jana Wysoczańskiego - 9. Uzyskali je: Elżbieta Wiszniewska, Paweł Ozga, Władysław Góra, Maria Dobrzańska, Tadeusz Gruszka, Wiktor Krawczyk, Andrzej Olszówka, Tadeusz Szozda i Waldemar Tomczak.
Z ramienia KWW Bogdana Kożuchowicza do Rady weszli: Bogdan Kożuchowicz, Łukasz Kwadrans, Zdzisław Pantal, Mariusz Szafraniec, Ireneusz Zyska, Elżbieta Horodecka i Edward Szwarcbach. Tym samym komitet ten zdobył 7 mandatów.
3 mandaty zdobyła Platforma Obywatelska: Roman Walczak, Zbigniew Opaliński i Krzysztof Sudor.
Ostatnim komitetem, który wprowadził radnych jest KKW Lewica i Demokraci. Dwa mandaty zdobyli: Ewa Dziwosz i Edmund Sołowij


13 listopada 2006 - Indeksy na 15 wydziałów UJ

Już od 3 października uczniowie klas maturalnych mają szansę stać się uczestnikami Konkursu Wiedzy o UJ, który po raz jedenasty organizuje Fundacja dla UJ. Jak co roku do zdobycia są indeksy na krakowską Alma Mater, praktyki w firmach sponsorów oraz w redakcjach patronów medialnych, a także wiele nagród rzeczowych. Na finalistów czekają również stypendia, przeznaczone na pierwszy rok studiów.
Informacje o Konkursie wraz z płytą CD, na której znajduje się zeskanowana treść większości lektur obowiązujących w Konkursie, rozesłana została w październiku i na początku listopada do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych objętych regulaminem. Tym samym zrównane zostaną szanse na udział w Konkursie maturzystów pochodzących z małych miejscowości, jaki i tych z dużych miast, w których dostęp do pomocy naukowych jest łatwiejszy.
W ubiegłym roku w jubileuszowym dziesiątym Konkursie udział wzięli uczniowie aż z 17 szkół z Dolnego Śląska, a w finale indeksy z rąk JM Rektora UJ odebrało 2 maturzystów reprezentujących województwo (ze szkół w Oleśnicy i Wrocławiu)
Jak zgłosić swój udział w Konkursie? Wystarczy do 26 listopada wejść na stronę >>> zobacz i wypełnić znajdujący się tam formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji - >>> zobacz


13 listopada 2006 - Wybory - 2006 - wyniki

W związku z tym, że nie ukazały się jeszcze ostateczne wyniki wyborów zdecydowaliśmy się podawać na bieżąco te, które już są znane. Prezydentem Świdnicy w pierwszej turze został dotychczasowy prezydent - Wojciech Murdzek. W Żarowie również w pierwszej turze wygrał Marek Zywer. Podobnie w Gminie Świdnica, zwyciężyła dotychczasowa wójt - Teresa Mazurek.
Druga tura odbędzie się w W Strzegomiu gdzie zmierzą się Lech Markiewicz z Romanem Asyngerem, w Jaworzynie Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz i Dariusz Kunysz. W Marcinowicach Jerzy Guzik z Waldemarem Budzyńskim. W Świebodzicach spotkają się Elżbieta Wiszniewska i Bogdan Kożuchowicz. W Dobromierzu o fotel wójta rywalizować będą Czesław Drąg i Jerzy Ulbin.


13 listopada 2006 - Skład nowej Rady Miejskiej w Świdnicy

Rada miejska w Świdnicy po tych wyborach wygląda następująco:
Okręg 1 - Mariusz Barcicki (PiS), Joanna Gadzińska (PO), Andrzej Gondek (PiS), Michał Osowski (ŚWS), Ireneusz Pałac (Świdnicka Wspólnota Samorządowa), Janusz Solecki (SLD), Krzysztof Trzop (PO)
Okręg 2 - Andrzej Dziedzic (lewica samorządowa), Janusz Kalinowski (PiS), Adam Markiewicz (SLD - UP), Krzysztof Michalik (PO), Bogumiła Murdzek (Świdnicka Wspólnota Samorządowa), Zofia Skowrońska - Wiśniewska (ŚWS)
Okręg 3 Krzysztof Grudziński (PO), Krzysztof Lewandowski (PiS), Wojciech Murdzek (ŚWS), Lesław Podgórski (ŚWS), Janusz Szalkiewicz (SLD)
Okręg 4 Lidia Bakalrczyk (PiS), Zdzisław Grześkowiak (ŚWS), Edward Marciniszyn (PO), Michał Szukała (ŚWS), Teresa Świło (PO)


13 listopada 2006 - Wyniki w Gminie Świdnica

Wyniki głosowania na wójta w Gminie Świdnica.
Mazurek Teresa Stefania - głosów 3402 to 59,95%,
Wachowiak Stanisław - głosów 987 to 17,39%
Mucha Robert Piotr - 795 to 14,01%
Olejarczyk Bolesław - 229 to 4,04%
Marcinkowska Anna Teresa - 262 to 4,62%
W gminie głosowało 5675 osób.
W 15 osobowej radzie mandaty zdobyły: KWW Teresy Mazurek - 12, KWW Przyjazna Gmina Świdnica - 2, KWW Zbigniewa Kondziarza - 1.


13 listopada 2006 - Wojciech Murdzek wygrał w I turze

56,97 proc. świdniczan zadecydowało, że przez kolejne cztery lata prezydentem miasta będzie Wojciech Murdzek. - Co prawda wyniki nie są jeszcze oficjalne, ale bardzo się cieszę, że tylu mieszkańców opowiedziało się za moją kandydaturą. Bardzo im za to dziękuję. Mój program i Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej jest programem mieszkańców, ponieważ sami mieli szanse go współtworzyć, pewnie stąd takie poparcie. Moim głównym celem przez najbliższe cztery lata będzie szeroko rozumiana poprawa warunków życia, między innymi poprzez proces rewitalizacji miasta i wyzwolenia ogromnego potencjału drzemiącego w świdniczanach. Nadal będę pozyskiwał inwestorów i wspierał lokalne firmy, aby mogły się rozwijać i zatrudniać ludzi. Wszystko po to, by świdniczanie byli jeszcze bardziej dumni z tego, że właśnie w tym mieście żyją - mówi prezydent Murdzek.
Na Wojciecha Murdzka lidera Świdnickiej Wspólnoty Samorządowej zagłosowało 11.126 osób. Na jego kontrkandydatów: Alicję Synowską (Platforma Obywatelska RP) - 3.878 osób, Adama Markiewicza (SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci) - 2.877, Zdzisława Natanka ("Niezależni" Zdzisława Natanka) - 768 osób, Kazimierza Bełza (Lewica Samorządowa) - 637 osób, Zbigniewa Lachowicza, który otrzymał 243 głosy.
Wyborcy zdecydowali, że Wspólnota Samorządowa wprowadzi do Rady Miejskiej w Świdnicy 8 osób, Platforma Obywatelska - 6 osób, Prawo i Sprawiedliwość - 5 osób, SLD+SDPL+PD+UP Lewica i Demokraci - 3 osoby, Lewica Samorządowa - 1 osobę.
W sumie w wyborach oddano 19.529 ważnych głosów, a uprawnionych do głosowania było 50.077 świdniczan.


13 listopada 2006 - Orkiestra Sił Lotniczych

Niebawem, dzięki dobrej współpracy z krakowskim konsulatem USA, gościć będziemy w Świdnicy orkiestrę kameralną United States Air Forces in Europe Band.
Zespół powstał siedem lat temu i skupił ośmioro najbardziej utalentowanych muzyków z dużej orkiestry reprezentacyjnej działającej przy siłach powietrznych od lat 60-tych ubiegłego wieku. Na instrumentarium składają się po dwa: oboje, klarnety, flety i rożki. Często zespołowi towarzyszą wokaliści.
Repertuar stanowią zarówno kompozycje klasycznych mistrzów jak i utwory rozrywkowe komponowane współcześnie. Dyrygentem zespołu od 2000 roku jest kapitan Matthew J. Seifert. Karierę w lotnictwie poprzedziły występy na rogu francuskim w orkiestrze symfonicznej Muncie Symphony Orchestra oraz Anderson Symphony Orchestra. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany zarówno przez władze wojskowe jak i instytucje cywilne.
Koncert odbędzie 16 listopada 2006 się w sali Teatru w Świdnicy, Rynek 43 o godzinie 19.00.
Bilety w cenie 15 złotych będą do nabycia od 2 listopada w Świdnickim Ośrodku Kultury w godzinach 8.00-16.00 oraz w Klubie Bolko w godz.16.00-20.00.


13 listopada 2006 - Tylko i aż czwarta

Małgorzata Ostrowska - strzegomianka uprawiająca armwrestling - została czwartą juniorką świata w kategorii wagowej do 60 kg. Rozstrzygnięcia te zapadły na początku listopada w angielskim Manchesterze.
- Do dzisiaj nie mogę przeżałować, że nie udało mi się zdobyć chociażby jednego brązowego medalu - mówi lekko załamana Gosia. - Była na to duża szansa, jednak arbiter sędziujący walkę o wejście do półfinału na prawą rękę wśród juniorek ewidentnie mnie skrzywdził. Nasza zawodniczka walczyła w niej ze Szwedką Felicią Rydstedt (późniejszą wicemistrzynią) i pierwotnie wygrała, zawijając w hak. Sędzia boczny wychwycił jednak faul przeciwniczki i nakazał powtórzenie pojedynku. - Nastąpiło ustawienie sędziowskie, mój falstart i faul, spóźniony start i niestety przegrana - opowiada młoda strzegomianka. - W ostatecznym rozrachunku dało mi to czwarte - najgorsze dla sportowca - miejsce. Wygrała reprezentantka Kazachstanu Zoja Kuzniecowa.
W rywalizacji na lewą rękę wśród juniorek Gosia najpierw pokonała Szwedkę Emmę Phil, a następnie swoją rodaczkę Aleksandrę Zwolak. Dwie kolejne walki zakończyły się jednak jej porażkami ze Szwedkami Rydstedt i Phil - wyniki te zepchnęły Polkę ponownie na czwarte miejsce w ostatecznej klasyfikacji. Zwyciężyła wspomniana wyżej Rydstedt. Wśród seniorek konkurencja była zdecydowanie wyższa. Na lewą rękę Małgorzata Ostrowska była 17 (wygrała Rosjanka Natalia Torsiejewa), a na prawą zajęła 10 lokatę. Mimo, że Gosi nie udało się powtórzyć sukcesu z Tokio, gdzie rok temu zdobyła 2 medale - srebrny i brązowy - to i tak jej występ w Anglii można uznać za bardzo udany


13 listopada 2006 - Policja

Wczoraj około godziny 18.50 na ul. Szarych Szeregów Janina K. lat 88 wtargnęła na jezdnię i została potrącona przez jadący prawidłowo samochód Ford Eskort kierowany przez Roberta G. lat 38 mieszkańca Mysłakowa. Kierujący Fordem był trzeźwy. Piesza nieprzytomna została przewieziona do Szpitala "Latawiec" w Świdnicy gdzie po kilku godzinach zmarła.
Również wczoraj doszło do wypadku. Około godz. 17.40 na ul. Klonowej, Ewa J. lat 27 mieszkanka Świdnicy podczas cofania samochodem VW Golf potrąciła przechodzącą przez jezdnię Ryszardę N. lat 70. Piesza doznała złamania nogi i pozostała na obserwacji w Szpitalu.
10 listopada w Świdnicy na ul. Kolejowej 4 młodych mężczyzn Mateusz K. lat 19, Sebastian P. lat 17, Paweł K. lat 15 - mieszkańcy Świdnicy, oraz Paweł S. lat 18 - mieszkaniec Bystrzycy Dolnej, pobili Mateusza K. lat 16 usiłując skraść mu telefon komórkowy. Sprawców rozboju zostali zatrzymani.
Od 10 do 12 listopada funkcjonariusze KPP Świdnica zatrzymali 10 nietrzeźwych kierujących z których rekordzista miał około 2,40 promila.


13 listopada 2006 - Obchody w Żarowie

Obchody 88 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Żarowie rozpoczęły się mszą po której delegacje z pocztami sztandarowymi przemaszerowały pod Pomnik Pamięci Narodowej. Główna impreza odbywała się w nowej Hali Sportowej Gimnazjum. Wokół budynku szkoły i jego wnętrzu odbywał się Bieg Niepodległości i Turniej Szachowy.
W Hali Sportowej gości przywitał Ryszard Fidler z zespołem "Viatori". W klimacie pieśni patriotycznych wraz z zespołem śpiewała cała publiczność. Tańce w wykonaniu dzieci ze szkół i przedszkoli z całej żarowskiej gminy były wprowadzeniem do VIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Najwięcej nagród na festiwalu zdobyły dzieci z Gimnazjum w Nowogrodźcu, które otrzymały ich aż cztery.
Pięknie zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca "Krąg", który zachwycił wszystkich strojami i wykonaniem narodowych tańców. Najbardziej oczekiwanym wydarzeniem był koncert Zbigniewa Wodeckiego, który swoimi przebojami wprowadził ożywienie i radość publiczności.


12 listopada 2006 - Wybory - 2006

Dzisiejszy dzień to dzień wyborów. Świdniczanie już od rana oddawali głosy na swoich kandydatów w wyborach samorządowych do sejmiku wojewódzkiego, na prezydenta miasta, do rady powiatu i rady miejskiej. Dla głosujących przygotowano w mieście 32 lokale wyborcze.
Chcieliśmy w ten ważny dzień zrobić relacją fotograficzną, niestety w lokalu wyborczym mieszczącym się w Przedszkolu przy ulicy Kozara Słobódzkiego nie pozwolono nam na to. Niekompetentny przewodniczący powołał się na nieistniejące przepisy zabraniające fotografowania. Oczywiście po skontaktowaniu się telefonicznym z Państwową Komisją Wyborczą okazało się, że przewodnicząca w tym lokalu nie miała racji. Na następne wybory proponujemy staranniej dobierać ludzi do komisji wyborczych.
Wieczorem byliśmy na spotkaniu kandydatów, trzech świdnickich ugrupowań - PiS, Wspólnoty Samorządowej i Platformy Obywatelskiej oczekujących na wyniki głosowania. Relacja zdjęciowa - >>> zobacz. Wyniki do tej chwili nie są znane. Jak tylko się pojawią zaraz zostaną zamieszczone.


12 listopada 2006 - Zdobyte medale i doświadczenia

Wczoraj odbył się we Wrocławiu "Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin Juniorów Młodszych, Młodzików i Kadetów - Wrocław 2006", w którym brało udział 160 zawodników z 20 ośrodków szkoleniowych. W zawodach brały udział także ekipy z Francji, Holandii, Słowacji, Węgier i Włoch. Byli tam też zawodnicy ze świdnickiego Klubu Karate Kyokushin. Występ Świdniczan był możliwy m. in. dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Świdnicy.
Za sukces należy uznać awans do rundy finałowej w konkurencji kata kadetek Joanny Biniaś, był to dopiero drugi start w zawodach tej zawodniczki. Z sukcesem z zawodów wrócił także Radosław Kasprzyk, który w konkurencji kumite juniorów do 70 kg. zajął trzecie miejsce. Jeszcze lepiej spisał się Daniel Woźniak, który w konkurencji kumite juniorów do 75 kg. zajął drugie miejsce przegrywając z zawodnikiem gospodarzy w finale na punkty po dogrywce.
W zawodach swój udział zaznaczyli także Beatka Krzanowska oraz Grzegorz Pałka, którym tym razem nie udało się zająć miejsca w strefie medalowej. Cenniejsze jednak od medali i zajmowanych miejsc na podium jest doświadczenie zdobywane przez najmłodszych świdnickich zawodników.


12 listopada 2006 - Remisy

Wczoraj swoje mecze dziewiętnastej kolejki IV ligi rozegrali piłkarze AKS Strzegom i Polonii/Sparty Świdnica.
Strzegomianie zdołali zremisować w Trzebnicy. Polonia Trzebnica - AKS Strzegom 0:0. Aktualnie AKS Strzegom zajmuje 14 pozycję.
Polonia-Sparta Świdnica zremisowała na własnym boisku 2:2 z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie. Po tym meczu świdniczanie zajmują 11 miejsce w tabeli.


12 listopada 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Nysy Kłodzko 1:0
Stal Świdnica uległa w Dzierżoniowie w meczu z Lechią Dzierżoniów - 2:3
Polonia Sparta II Świdnica zremisowała z Bielawianką Bielawa 1:1


12 listopada 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
LKS Bystrzyca Górna - Grom Witków 2:2
Jedlinianka Jedlina - Victoria Świebodzice 1:2
Zielonii Mrowiny - Sudety Dziećmorowice 1:2
Karolina Jaworzyna Śląska - Włókniarz Głuszyca 3:2
Juventur Wałbrzych - Płomień Makowice 4:1
Granit Roztoka - Gwarek Wałbrzych 4:0
Unia Jaroszów - Skalnik Czarny Bór 2:1
Górnik Boguszów Gorce - Zjednoczeni Żarów 1:12


12 listopada 2006 - Ronal Cup

Wyniki trzeciej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Bhp Poltex - Romira 8:9
Transus - Gamaflora 5:5
Wiśnia - Blues 8:3
Spartakus - Dacco beba 4:5
Sobótka zachód - Klub Secret żarów 5:9
Cafe 7 - Genuine team 20:9
Piłkarz kolejki: Tomasz Mojsa Dacco Beba
Bramkarz kolejki: Marian Skonieczny Wiśnia
Król strzelców: 13 bramek - Roman Pawłowski, Jacek Fojna, 10 bramek - Jacek Stachyra, Sławomir Drozd, 8 bramek - Andrzej Konefał, 7 bramek - Bartosz Tkaczyk, Paweł Zyl, 6 bramek - D. Filipczak, Prałat, Rudnicki, Musiał


12 listopada 2006 - Siatkówka

Dzisiaj świdnickie kadetki rozegrały mecz o Mistrzostwo Dolnego Śląska w Piłce Siatkowej Dziewcząt.
Mecz grały w Głogowie z Piastem Głogów.
Wygrały świdniczanki w pięciu setach - 3:2. Wyniki poszczególnych setów - 25/19, 20/25, 25/18 21/25 i w piątym secie 25/11.12 listopada 2006 - Igrzyska - siatkówka

12 listopada w Czarnym Borze odbył się strefowy turniej piłki siatkowej kobiet i mężczyzn będący eliminacjami do finału dolnośląskiego piłki siatkowej organizowanego w ramach VII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W kategorii pań do rywalizacji stanęły dwa zespoły: LKS "Chemik " Żarów - powiat Świdnica, ULKS "Lesk" Czarny Bór - powiat Wałbrzych. Zwyciężyła drużyna LKS "Chemik " Żarów - tym samym awansując do finału dolnośląskiego który odbędzie się 19 listopada w Twardogórze.
W kategorii mężczyzn wystartowały cztery drużyny: LKS Mieroszów - powiat Wałbrzych, ULKS "lesk" Czarny Bór - powiat Wałbrzych, PCKSiT Dzierżoniów - powiat Dzierżoniów, LKS "Chemik " Żarów - powiat Świdnica. Zdecydowanie pierwsze miejsce zajęła drużyna LKS "Chemik" Żarów (i awans do finału dolnośląskiego), drugie miejsce - PCKSiT Dzierżoniów, trzecie miejsce Mieroszów, czwarte miejsce - ULKS "Lesk" Czarny Bór.


12 listopada 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Gola Świdnicka - LZS Pogoń Strzelce - 1:1
LZS Zryw Zebrzydów - LZS Sudety Kątki - 2:1
Błękitni Bystrzyca Dln - Czarni Szczepanów - 3:1
LZS Tąpała - PKS Ślęża Wiry - 0:1
LZS Śmiałowice - LZS Błękitni Tworzyjanów - 0:17
LZS Marcinowice - LKS Ślęża Biała - 7:0

grupa 2
LZS Grom Bartoszówek - KS Gryf Kraszowice - 2:5
LZS Orzeł Goczałków - LZS Boleścin - 3:1
LZS Czarni Modlęcin - LKS Zryw Imbramowice - 3:11
LZS Błyskawica Kalno - LZS Zjednoczeni Rościsław - 2:5
LZS Sokół Kostrza - LZS Tomkowice - 4:4
LZS Błękitni Komorów - LZS Granit Rogoźnica - 1:3


12 listopada 2006 - Zapraszamy na jubileusz

Bal z okazji 60-lecia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach będzie tylko jedną z atrakcji wielkich urodzin szkoły.
Rada Rodziców i Dyrekcja zaprasza absolwentów i sympatyków szkoły na wspaniałą zabawę, która odbędzie się 25 listopada.
Imprezę poprowadzą aktorzy PWSFTiT z Łodzi. Do tańca zagra zespół ANEKS (6 muzyków grających na żywo), a stoły zastawione będą staropolskim jadłem. Szczegółowe informacje uzyskać można w sekretariacie szkoły tel. 0-74-666-96-32 wew. 1.


12 listopada 2006 - Rusza budowa kolejnej firmy

Kończy się I etap budowy hiszpańskiej Firmy Colorobbia Polska Sp. z o.o. Etap zakładał przygotowanie 11 ha działki pod budowę zakładu. Do tej pory wymieniono grunt, uzbrojono teren. Celem firmy było w tym roku wykonanie makroniwelacji terenu, czyli zebranie niepotrzebnej ziemi do poziomu zakładanego w projekcie, stanowiącego podstawę budowy fabryki. W okresie zimowym nie będą już wykonywane żadne prace na tym terenie. Spółka planuje natomiast przeprowadzić w tym czasie procedurę przetargową w celu wyłonienia wykonawcy zakładu.
Budowa fabryki rozpocznie się zgodnie z planem, czyli wiosną 2007 roku. Produkcja ruszy już jesienią. Pierwsze rekrutacje na stanowiska produkcyjne odbędą się latem 2007 roku. Największą szansę na pracę w hiszpańskiej Colorobbi będą miały osoby z wykształceniem chemicznym i ceramicznym. Informacja taka na pewno ucieszy mieszkańców naszej Gminy, ponieważ wielu z nich kształciło się w żarowskiej szkole średniej czy zawodowej właśnie w tych kierunkach.
Firma Colorobbia Polska Sp. z o.o. nabyła działkę w Żarowskiej Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2005 roku. W zakładzie produkowane będą barwniki, pigmenty, farby, lakiery, wyroby ceramiczne nieogniotrwałe z wyłączeniem wyrobów do celów budowlanych oraz ogniotrwałe wyroby ceramiczne, płytki ceramiczne, cegły, dachówki i inne ceramiczne materiały budowlane. Firma planuje zatrudnienie około 100 osób.


12 listopada 2006 - Zostali prawdziwymi pierwszakami

255 uczniów klas pierwszych z całej gminy Strzegom zostało przyjętych w ostatnim okresie w poczet społeczności szkolnej. Popularne "pasowanie na pierwszaków" jest bardzo miłym i sympatycznym zwyczajem, który z pewnością zapada na długo w pamięci szczególnie samych zainteresowanych, ale też i ich rodziców. Jest to przecież jedyna taka uroczystość w życiu.
Na terenie placówek i w SCK odbyły się specjalne akademie, w trakcie których miały miejsce okolicznościowe przemówienia, krótkie programy artystyczne i symboliczne pasowania dokonane przez poszczególnych dyrektorów. Nie mogło obyć się również bez uroczystego ślubowania dzieci i zobowiązania ich do godnego reprezentowania swoich szkół.
- Wszystkim pierwszakom życzymy, aby pobyt w szkole był dla nich prawdziwą przyjemnością, a zdobywana wiedza przyczyniła się do prawidłowego rozwoju osobowego - życzył w imieniu władz samorządowych burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz.
W trzech szkołach podstawowych w Strzegomiu zostało pasowanych 178 uczniów, z kolei w 5 placówkach na terenie wsi - 77.


12 listopada 2006 - Dbajcie o bezdomnych i samotnych

W związku ze zbliżająca się coraz szybciej zimą, Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach apeluje do wszystkich o zwracanie większej niż zazwyczaj uwagi na osoby starsze, chore, samotne czy wręcz bezdomne. Silny mróz może być dla nich zabójczy. Ośrodek zaś dysponuje wszelkimi koniecznymi możliwościami pomocy - od wizyty w domu, przez darmowe gorące posiłki, aż po zabezpieczenie miejsca w domu noclegowym. Dlatego kierownik ośrodka, Małgorzata Gruszka uczula szczególnie, by patrzeć, co dzieje się z ludźmi, żyjącymi obok nas.
- Proszę o sygnalizowanie nam wszelkich przejawów występowania określonych zagrożeń dla życia i zdrowia osób szczególnie zagrożonych w czasie zimy. Informujcie nas też państwo o wszelkich przypadkach zaniedbywania dzieci w zakresie dożywiania czy zaopatrzenia w stosowną na zimę odzież. Przekazujcie nam jeśli wiedzie, że ludzie, szczególnie dzieci i osoby starsze, żyją w nieogrzewanym mieszkaniu, bo rodziny nie stać na opał - nawołuje Małgorzata Gruszka. Ona, podległe jej służby i władze miasta chcą, by w czasie zimy i opieką objąć wszystkich potrzebujących, Miasto ma ku temu środki i możliwości. Ale to rzecz jasna nie wszystko.
- Pamiętajmy, że my sami możemy zrobić wiele. Czasem wystarczy zwykłe zainteresowanie, czasem pomoc przy robieniu zakupów, a czasem podzielenie się talerzem ciepłej zupy. To niewielkie gesty, ale jakie ważne - podkreśla Małgorzata Gruszka.


11 listopada 2006 - Uroczystości

W Świdnicy tak jak w całym kraju obchodzono dzisiaj Święto Niepodległości. Po mszy w Świdnickiej Katedrze uczestnicy udali się pod pomnik na placu Grunwaldzkim gdzie jak co roku złożono wieńce.
Tym razem jednak uroczystości pod pomnikiem były bardzo skromne i trwały raptem 15 minut. Odbywały się bez mieszkańców miasta z których wielu oczekując z dziećmi na to ważne wydarzenie zmarzło i odeszło nie doczekawszy się uroczystości.
Rozgoryczeni proponowali obecnym dziennikarzom by w przyszłości organizatorzy ustalili godzinę takiej uroczystości, by już nigdy nie musieli czekać bez końca. Wśród oczekujących byli też przedstawiciele jednego ze świdnickich ugrupowań politycznych, które również nie mogąc doczekać się uroczystości, zostało zmuszone złożyć kwiaty w samotności i odejść.


11 listopada 2006 - Poezja patriotyczna

Święto 11 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się pod znakiem Powiatowego Konkursu Poezji Patriotycznej Dla Gimnazjalistów. Trzydziestu uczestników - reprezentantów Gimnazjów spotkało się w ten szczególny dzień u nas, by móc poezją świętować 11 listopada. Wśród zaproszonych gości był Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek oraz Michał Ossowski.
Jury w składzie: Małgorzata Serewiś, Bożena Kuźma, Kazimierz Mazur postanowiło nagrodzić:
Puchar przechodni oraz nagrody książkowe przypadły Agnieszce Lisowskiej, która zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Irmina Pączek. Trzecie wspólnie - Katarzyna Janczyk i Magdalena Szarwaryn oraz czwarte - Sylwia Podlas i Ewelina Kikta.


11 listopada 2006 - "Niepodległość i pamięć"

"Niepodległość i pamięć" - to tytuł programu połączonego z prezentacją multimedialną, który obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. W czasie uroczystej lekcji historii zostały przypomniane wydarzenia, pieśni i postaci łączące się z datą 11 listopada 1918 roku.
Występujący uczniowie zwrócili uwagę na piękną, patriotyczną postawę polskiej młodzieży w walce o niepodległość Ojczyzny i przypomnieli słowa naszej patronki Marii Konopnickiej:
"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy."


11 listopada 2006 - Bezpieczniej przy szkołach

Podświetlany znak informujący o przejściu dla pieszych został zamontowany przy ulicy 1 Maja, niedaleko Szkoły Podstawowej nr 5. To efekt apeli dyrekcji oraz rodziców młodych świdniczan.
Dodatkowo w pobliżu Gimnazjum nr 3, przy ulicy Saperów, wybudowano wysepkę, która przedziela jezdnię na pół i pozwala dogodniej przechodzić przez ulicę.
Wprowadzenie zmian poprawiających bezpieczeństwo kosztowało około 20 tysięcy złotych.


11 listopada 2006 - Fundacja WOŚP w Stanowicach

Z inicjatywy Marka Wiśniowskiego - dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach, pedagog szkolny Katarzyna Wójcik zorganizowała na terenie placówki szkolenie "Ratujemy i Uczymy Ratować".
- Rozesłaliśmy informacje dotyczące realizacji programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" do szkół - mówi Katarzyna Wójcik. - Wiele placówek zadeklarowało w nim chęć udziału. Zaprosiliśmy wolontariuszy z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do Stanowic i 8 listopada w świetlicy wiejskiej odbyło się szkolenie nauczycieli.
Przebiegało ono w niezwykle przyjaznej atmosferze, co jest zasługą młodych ludzi, którzy nie tylko potrafili umiejętnie przekazać swą wiedzę i podzielić się doświadczeniem, ale także sprawili, iż uczestnicy szkolenia z przyjemnością ćwiczyli kolejne elementy programu. - Kilkugodzinne zajęcia zakończyliśmy w przekonaniu, że warto było poświęcić swój czas, aby przyczynić się do realizacji szczytnych założeń programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" - podsumowuje pedagog szkolny. Zwieńczeniem szkolenia było uzyskanie certyfikatu uczestnictwa w programie przez wszystkich nauczycieli, a także pakietów pomocy dydaktycznych oraz fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy.


11 listopada 2006 - Place zabaw lepiej wyposażone

Kilkanaście nowych urządzeń do zabawy zainstalowano na świdnickich placach zabaw. Udało się to zrobić teraz, a nie w czasie wakacji, ponieważ przedłużyła się procedura przetargowa. Żółte, czerwone i zielone drewniane urządzenia warte są ponad 32 tys. zł. W Parku Centralnym zamontowano zestaw zabawowy (trap linowy, zjeżdżalnia). Z nowych huśtawek i piaskownic mali świdniczanie mogą korzystać w Parku Kasprowicza oraz na placach zabaw: nad zalewem Witoszówka, przy ul. Słobódzkiego oraz przy ul. Kilińskiego.
Urządzenia z drewna, metalu i gumy zostały wykonane w nowoczesnej technologii, dzięki czemu producent daje 4 lata gwarancji. Są bezpieczne i posiadają wszystkie wymagane atesty.


10 listopada 2006 - Zajęcia z rachunkowości

Firma Szkoleniowo - Anna Szywała i Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego we Wrocławiu rozpoczynają zajęcia na dwusemestralnych studiach podyplomowych z Rachunkowości. Uczestnicy Studiów otrzymają świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu - Wydziału Zarządzania i Informatyki.
Ukończenie Studiów jest równoważne z ukończeniem ekonomicznych - specjalność rachunkowość, co jest jednym z warunków uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego niezbędnego do usługowego prowadzenia ksiąg.
Zajęcia będą się odbywały w Świdnicy w siedzibie Firmy Szkoleniowo - Doradczej Anna Szywała S.C., przy ul. Łukasińskiego 2/3. Wykłady i ćwiczenia - pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Zbigniewa Lutego - Kierownika Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli na AE we Wrocławiu - prowadzi zespół, składający się z najwyższej klasy wykładowców - specjalistów zatrudnionych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, oraz doświadczonych praktyków z wieloletnim stażem w zakresie rachunkowości.
W celu uzyskania dodatkowych informacji lub dokonania zapisu i złożenia dokumentów na studia podyplomowe prosimy o kontakt z Firmą Szkoleniowo-Doradczą Anna Szywała S.C. w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 2/3, tel. 857 72 83, 587 71 28 lub tel./fax. 852 24 73 lub 0512 305 222 - www.annaszywala.pl


10 listopada 2006 - Stacja radiolokacyjna

Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy wzbogaciło się o nowy eksponat. Nie jest to jednak zwykły karabin, pistolet czy bagnet, których w muzeum można zobaczyć ponad 1000. Do Świdnicy przyjechała stacja radiolokacyjna RW 31. Wyprodukowane w 1979 roku urządzenie składa się z trzech samochodów TATRA 148 z napędem na 6 kół i wagą powyżej 20 ton. W zestawie jest jeszcze armata - kaliber 57 mm do zwalczania celów powietrznych. Stacja pochodzi z Malborka, gdzie strzegła przestrzeni powietrznej Bałtyku - od Kaliningradu po Bornholm. Potrafiła wykryć obiekty powietrzne do odległości 240 km i wysokości 80 km. Sprzęt dla świdnickiego muzeum przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.
-"Jestem bardzo zadowolony, że moje muzeum rozwija się i udaje się pozyskiwać tak ciekawe eksponaty. Przekazana do muzeum stacja była wiodącą pod względem technologicznym stacją radiolokacyjną na ówczesne czasy. Warta jest 2 mln 760 tys. zł. Teraz będzie służyć przede wszystkim dla celów edukacyjnych." - mówi Stanisław Gabryś z Muzeum Broni.
Ten znany świdnicki pasjonata militariów szuka teraz miejsca, gdzie mógłby w pełni wyeksponować otrzymane urządzenie. Dodatkowo na przywiezienie czeka jeszcze bowiem 5 czołgów, transportery i 120 sztuk broni strzeleckiej. W przewiezieniu stacji pomogło Starostwo Powiatowe w Świdnicy, które dofinansowało koszty przewozu sprzętu do muzeum.


10 listopada 2006 - Od wtorku asfalt na ul. Zamenhofa

14 listopada, drogowcy rozpoczną układanie asfaltu na drodze krajowej nr 35 (odcinek od Słotwiny do skrzyżowania z ul. Łukasińskiego). Do końca listopada, bo na wtedy planowane jest zakończenie prac, ruch będzie odbywał się wahadłowo. Na weekendy zaplanowano wymianę nawierzchni na skrzyżowaniach:
- W sobotę i niedzielę (18-19 listopada) nową nawierzchnię zyska skrzyżowanie ul. Zamenhofa z Wyszyńskiego i Ofiar Oświęcimskich oraz z ul. Marii Kunic.
- Tydzień później (25-26 listopada) wyremontowana zostanie nawierzchnia na skrzyżowaniu z ul. Sikorskiego oraz Łukasińskiego - Esperantystów.
Zgodnie z planem drogi podporządkowane do ul. Zamenhofa będą wyłączone z ruchu (nie dotyczy to autobusów MPK). Wykonawca remontu wytyczy objazdy, które mają być szczegółowo oznakowane. Kierowców prosimy o ostrożność i baczniejsze zwracanie uwagi na zmienione oznakowanie.


10 listopada 2006 - Ważne dla wyborców

12 listopada w dniu wyborów samorządowych w Świdnicy będą działały 32 lokale wyborcze. Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych mogą liczyć na pomoc.
W niedzielę wyborczą będzie kursował specjalny samochód. Zgłoszenia będą przyjmowane 12 listopada, w godz. 12.00-19.00, pod numerem telefonu 074 8562-823.
Lokale wyborcze będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. Szczegółowy wykaz obwodów głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych - >>> zobacz


10 listopada 2006 - Wybory w Gminie Świdnica

12 listopada mieszkańcy Gminy Świdnica wybierać będę 15 radnych. Wybierać będą w 10 Obwodowych Komisjach Wyborczych zlokalizowanych w Bystrzycy Górnej, Gogołowie, Grodziszczu, Lutomi Dolnej, Mokrzeszowie, Opoczce, Pszennie, Słotwinie, Wilkowie i Witoszowie Dolnym. W dniu głosowania lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 6.00 do 20.00. Lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajdują się w Grodziszczu, Lutomi Dolnej, w Pszennie i w Witoszowie Dolnym.
Liczba wyborców uprawnionych do głosowania w gminie Świdnica to 12.348 osób.


10 listopada 2006 - Listopadowe Święto

11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywać się będą w całej Polsce uroczystości.
Również w naszym powiecie przygotowano bogaty program imprez tej okazji. Jak zwykle największe uroczystości będą miały miejsce w Świdnicy. Nieco skromniejsze odbywać się będą w Strzegomiu, Żarowie, Dobromierzu i Jaworzynie Śląskiej.
Organizatorzy obchodów zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu.
Program obchodów Święta Niepodległości - >>> zobacz


10 listopada 2006 - Zabytki gminy Strzegom

Rusza kolejny konkurs fotograficzny "Zabytki gminy Strzegom", w którym mogą udział wziąć wszyscy zainteresowani tą tematyką. Dla zwycięzców organizatorzy przewidzieli nagrody niespodzianki.
Konkurs adresowany jest do wszystkich osób niezależnie od ich wieku oraz zawodu i ma na celu umożliwienie pasjonatom zaprezentowania swoich prac, a także popularyzowanie dziedziny fotografii. Najciekawsze zdjęcia wybierze specjalnie powołana komisja.
Organizatorem konkursu jest Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Termin zgłaszania prac upływa 15 grudnia.
Regulamin - >>> zobacz, formularz zgłoszeniowy - >>> zobacz i formularz oświadczenia rodziców lub opiekunów prawnych - >>> zobacz w przypadku osób niepełnoletnich.


10 listopada 2006 - Estetyczniej na placu Grunwaldzkim

W tym tygodniu na skwerze na placu Grunwaldzkim zakończył się montaż 11 nowych żeliwnych ławek z drewnianymi siedziskami i 15 metalowych koszy na śmieci.
Za ich zakup i montaż miasto zapłaci około 24 tysiące złotych.
Stare, zniszczone ławki, które usunięto z pl. Grunwaldzkiego zostaną wyremontowane i ustawione w innym miejscu.


10 listopada 2006 - Piłka siatkowa

9 listopada chłopcy ze świdnickich gimnazjów rywalizowali w turnieju piłki siatkowej. Drużyny reprezentujące cztery gimnazja grały między sobą do dwóch wygranych setów. Wszystkie swoje mecze wygrało Gimnazjum nr 1, zajmując tym samym pierwsze miejsce w zawodach. Drugie miejsce - Gimnazjum nr 4, trzecie - Gimnazjum nr 2, i czwarte miejsce - Gimnazjum nr 3. Wyróżnieni zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a drużyny dyplomy i statuetki.
Gimnazjum nr 1 przechodzi w rywalizacji do szczebla powiatowego, który odbędzie się 22 listopada w Strzegomiu o godz. 10.00. Organizatorem Współzawodnictwa międzyszkolnego byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


10 listopada 2006 - Mariusz Stec

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym gościem będzie Mariusz Stec świetnie znany z tras Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i z Górskich Samochodowych mistrzostw polski.
W sezonie 2006 startował Mitsubishi Lancerem Evo IX w zespole Lotos Race & Rally Team w pełnym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Jest znany z niezwykle widowiskowego stylu jazdy.
O dotychczasowych startach, oraz planach na przyszłość dzisiaj od 18.00 do 19.00.
Zachęcam również do pisania maili i zadawania pytań pisania maili i zadawania pytań Mariuszowi Stecowi. - zapytaj. Zapraszamy także do pisania na radiowe gg - 8704567 oraz zadawania pytań telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


9 listopada 2006 - Apel wojewody w sprawie Corhydronu

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk prosi o niezwłoczne przekazanie informacji o posiadaniu wszystkich serii leku Corhydron 25, Corhydron 100, Corhydron 250 na numery alarmowe: 997, 998, 999, 112 w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony życia.
Informujemy, że apteki przyjmują zwroty od pacjentów wszystkich serii produktu leczniczego Corhydron.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót leku na terenie całego kraju.


9 listopada 2006 - Ograniczenie ruchu na przejściu w Jakuszycach

Informujemy, że od dnia 10 listopada bieżącego roku (od godziny 0.00) do dnia 10 grudnia (do godziny 24.00) nastąpią ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony w drogowym przejściu granicznym w Jakuszycach.
Samochody osobowe, autobusy oraz pojazdy do 3,5 tony będą odprawiane normalnie.
Ograniczenia w ruchu spowodowane są remontem na terytorium Republiki Czeskiej nawierzchni drogi dojazdowej do przejścia granicznego.


9 listopada 2006 - Wesoła kokoszka w dziesiątce

9 listopada w Szkole Podstawowej nr 10w Świdnicy odbyły się eliminacje międzyklasowe do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas II i III "Wesoła kokoszka".
Wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom opanowania tekstów wierszy i recytacji. Spośród 16 uczniów, jury wyłoniło 2 laureatki i przyznało dwie równorzędne I nagrody oraz 3 wyróżnienia.
I miejsca zajęły: Aleksandra Taraban z kl. II a i Katarzyna Kasprzyk z kl. IIIb, a wyróżnienia otrzymali: Mateusz Kowalczyk z kl. IIIb oraz Kacper Kurzydło i Daniel Kalemba z kl. IIa.
Ola i Kasia będą reprezentowały "dziesiątkę" w konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się 22 listopada w Zespole Szkół w Marcinowicach.
Gratulujemy i życzymy powodzenia, a opiekunkom - Joannie Kurzawie i Małgorzacie Komorowskiej dalszych sukcesów w rozwijaniu młodych talentów.


9 listopada 2006 - Wybrano najpiękniejsze!

W Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się Regionalne Wybory Miss, będące eliminacjami do konkursu Miss Polski 2007. Finał imprezy zaplanowany jest pod koniec maja 2007 r. w Warszawie.
Wybory miss zorganizowano przy współudziale SCK, Studia Mody Matylda z Legnicy i STREFYstylu ze Strzegomia. Dziewczyny walczyły w dwóch kategoriach: Miss Strzegomia i Miss Strzegomia Nastolatek. Program konkursu - pod honorowym patronatem burmistrza Strzegomia, Lecha Markiewicza - był bardzo urozmaicony, ponieważ poza prezentacją kandydatek do tytułu miss odbyły się także pokazy mody i występy sekcji wokalnej SCK.
W finale konkursu wzięło udział 10 dziewczyn z naszego regionu w przedziale wiekowym od 14 do 25 lat, które zostały wyłonione w castingach. Kandydatki zgłaszające się do nich musiały spełnić dwa podstawowe warunki: posiadać obywatelstwo polskie i być bezdzietnymi pannami.
W toku finałowej rozgrywki wyłonione zostały następujące laureatki: Miss Strzegomia 2007 została Edyta Sawczak, Miss Strzegomia Nastolatek i jednocześnie Miss Publiczności - Justyna Kupczyńska, I Wicemiss Nastolatek - Magdalena Kowalska, a II Wicemiss - Ewelina Kikta. Miss Strzegomia i Miss Nastolatek otrzymały w nagrodę koronę, szarfę tytułową i prawo do reprezentowania Strzegomia w Finale Miss Dolnego Śląska. Pozostałe wicemiss otrzymały szarfy tytułowe i upominki sponsorskie. Jury w składzie: Wioletta Urban, Zbigniew Suchyta, Kazimierz Chajduga, Paulina Liprecka, Damian Azikiewicz, Barbara Żmijewska, Stanisław Skóra i Arkadiusz Konieczny oceniało dziewczyny nie tylko pod względem urody, ale i inteligencji.


9 listopada 2006 - Zmniejsza się zadłużenie

Wielokrotnie informowaliśmy o działaniach Gminy mających na celu zmniejszenie długu najemców lokali komunalnych w stosunku do Gminy. W kwietniu zadłużenie najemców z tytułu czynszu wynosiło 661.167,24 zł i dotyczyło 896 rodzin. Spośród nich 83 rodziny posiadały zadłużenie przekraczające 1.000 zł na łączną kwotę 206.495,36 zł i to głównie do nich skierowana była oferta Gminy. Pozostali najemcy mieli znacznie mniejsze zaległości, które regulowali zwykle po otrzymaniu upomnienia. W okresie od kwietnia do września 2006 roku zaległości czynszowe najemców zmniejszyły się o 52.500,80 zł. To bardzo dużo w porównaniu z latami ubiegłymi, kiedy w zasadzie długi były na porównywalnym poziomie.
Powodów takiej zmiany jest kilka. Przede wszystkim wielu z najemców skorzystało z propozycji Gminy rozłożenia zadłużenia na raty. Wysokość rat i okres spłaty była ustalana z każdą osobą indywidualnie. Ugody zdecydowały się zawrzeć głównie osoby, które w ostatnim czasie znalazły zatrudnienie w Żarowskiej Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ponieważ to zagwarantowało im stały dochód, a tym samym możliwość wywiązania się ze zobowiązań. Dla osób które nie posiadały stałego zatrudnienia Gmina przygotowała ofertę prac społecznie użytecznych, w ramach której osoby pracowały na rzecz Gminy, a część ich dochodu przekazywana była na poczet ich długu. Z takiej formy skorzystało w okresie zaledwie 2 miesięcy 48 osób.
Biorąc pod uwagą tegoroczne efekty porozumień z lokatorami można założyć, że z roku na rok sytuacja będzie się poprawiać i zadłużenia najemców się zmniejszą.


9 listopada 2006 - Stypendia i odznaczenia

10 listopada o godzinie 10.00 wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki i dolnośląski kurator oświaty Beata Pawłowicz wręczą Stypendia Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2005/2006. Uroczystość odbędzie się w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej, czyli nagrodę pieniężną w wysokości 3 200 zł, mogą otrzymać uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz absolwenci. W tym roku Minister Edukacji Narodowej przyznał stypendia 297 ubiegłorocznym uczniom z całej Polski. W województwie dolnośląskim jest 22 wyróżnionych uczniów. Czworo z nich odebrało stypendia na uroczystości w Ministerstwie Edukacji Narodowej 10 października br.
Tego samego dnia o godz. 12.00 wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wręczy Krzyże Zasługi dolnośląskim nauczycielom. Dolnośląski kurator oświaty Beata Pawłowicz wręczy zaś Medal Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość odbędzie się w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.


9 listopada 2006 - Ćwierć wieku z muzyką

17 listopada minie 25. rok pracy kompozytora, muzyka, nauczyciela MDK-u Mirosława Jabłońskiego. Jest to ważne wydarzenie dla MDK a także dla świdnickiego światka muzycznego. Z tej niecodziennej okazji zostanie zorganizowany koncert poświęcony jubilatowi. Jak zdradza sam zainteresowany, najpierw będziemy mogli usłyszeć własne kompozycje oraz ulubione przeboje w wykonaniu jego podopiecznych. W drugiej części koncertu odbędzie się emisja filmu, która jest podsumowaniem 25 - lecia pracy. Zaś fabułę trzeciej części może stanowić każdy z nas, gdyż będzie to "otwarty mikrofon" dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy!
Przygoda pana Jabłońskiego z muzyką rozpoczęła się już w dzieciństwie, kiedy to mama wpadła na pomysł, aby syn uczęszczał do Szkoły Muzycznej. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż okazało się, że jest on niezwykle muzykalnym chłopcem. Po wyjściu z wojska przekroczył próg Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Po przyjeździe do Świdnicy, podjął pracę w Szkole Muzycznej. Pewnego dnia do jego drzwi zapukały trzy młode dziewczyny z prośbą o pomoc w aranżacji utworów na Konkurs Piosenki Świątecznej. Podjął więc dodatkowo posadę w Młodzieżowym domu Kultury, gdzie pracuje do dziś i odnosi wielkie sukcesy. 17 listopada w Klubie NOT "Baszta" (ul. Basztowa 2) odbędzie się koncert połączony z benefisem Mirosława Jabłońskiego.


9 listopada 2006 - Akcja zakończona

W dniach 27 października do 2 listopada na terenie powiatu świdnickiego przeprowadzone zostały działania pod kryptonimem "Znicz 2006".
Działania prowadzone na głównych ciągach komunikacyjnych powiatu świdnickiego oraz drogach dojazdowych do cmentarzy, miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu jak również osobom przyjezdnym. Wzorem lat ubiegłych do działań skierowano więcej patroli policyjnych zarówno umundurowanych oraz policjantów po cywilnemu.
W ramach prowadzonych działań policjanci zatrzymali 30 nietrzeźwych kierujących (rekordzista ponad 3 promile alkoholu), doszło do 38 kolizji drogowych oraz 3 wypadków drogowych, w których 6 osób odniosło obrażenia.


9 listopada 2006 - Owocna współpraca

- Życzylibyśmy sobie w dalszym ciągu takiej współpracy z burmistrzami, jak w ostatnich 4 latach - w takim tonie wypowiadali się sołtysi uczestniczący w ostatnim spotkaniu w tej kadencji z władzami samorządowymi gminy Strzegom.
Kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska - Alicja Czekajło podsumowując czteroletnią kadencję, powiedziała: - Było w niej sporo sukcesów. Kilka spraw było trudno załatwić, ale większość z nich udało się szczęśliwie doprowadzić do końca. Rzeczywiście, patrząc na to, co udało się zrealizować w ostatnim czteroleciu należy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że społeczność wiejska może być usatysfakcjonowana. Gmina Strzegom przeznaczyła w tym okresie środki finansowe na kanalizację sanitarną wsi Stanowice, Olszany i Graniczna, rekultywację składowiska odpadów komunalnych w Żółkiewce, oświatę wiejską i utrzymanie świetlic wiejskich. Wiele zostało także zrealizowane w kwestii poprawy stanu dróg i oświetlenia, organizacji dożynek gminnych i - w tym roku - diecezjalnych. Należy dodać, że gros środków finansowych z budżetu gminy pochłonęły prace melioracyjne realizowane przez Gminną Spółkę Wodną, a także utrzymanie i konserwacja urządzeń melioracyjnych. W latach 2002 - 2006 r. zdrenowano 28,14 ha obszarów rolnych i oczyszczono 46,34 km rowów. Ponadto z dotacji pochodzących z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i środków własnych zakupiono 3 tys. ton wapna na rekrutację gruntów rolnych.
- Dziękuję wszystkim sołtysom za współdziałanie. Dzięki temu, wspólnymi siłami, mogliśmy znacząco wpłynąć na poprawę życia mieszkańców terenów wiejskich oraz systematycznie i konsekwentnie wyrównywać różnice pomiędzy miastem a wsią - podsumował spotkanie burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


8 listopada 2006 - Transmisja z debaty

Dzisiaj w sali narad Urzędu Miejskiego odbyła się kolejna debata wyborcza z kandydatami na urząd Prezydenta Miasta Świdnicy.
W spotkaniu uczestniczyli obecny prezydent miasta Wojciech Murdzek, Alicja Synowska, Adam Markiewicz, Zbigniew Lachowicz.
Na spotkaniu nie pojawił się tym razem Zdzisław Natanek i Kazimierz Bełz. Po prezentacji kandydatów nastąpiła część podczas, której kandydaci odpowiadać musieli na pytania zadawane z sali. Debata była w całości transmitowana przez lokalną telewizję "TeleTop".


8 listopada 2006 - Prestiżowa nagroda dla gminy

6 listopada w sali kominkowej Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek odebrała prestiżową nagrodę za zajęcie II miejsca w rankingu Dolnośląskich Gmin 2006. Nagrodę wręczyli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski i Dyrektor wydawniczy "Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej Wojciech Romanowski.
Jak uzasadniał sam Marszałek Województwa, ranking dolnośląskich gmin był bardzo dobrą okazją do szerokiej prezentacji najlepszych samorządów w regionie. Oceniane były m.in.: polityka finansowa gminy, wielkość wydatków na inwestycje, pozyskiwanie funduszy unijnych, liczba miejsc pracy. Są to istotne czynniki, ponieważ coraz częściej decyzje inwestorów o lokalizacji kapitału są oparte na wynikach analizy jakości zarządzania gminą, na badaniu przygotowania władz i administracji gminy do tworzenia stabilnych warunków dla działalności gospodarczej. Inwestorzy bardziej niż kiedykolwiek zwracają uwagę na profesjonalizm obsługi i przejrzystość działań urzędu. Na Dolnym Śląsku mamy jedne z najlepszych terenów inwestycyjnych w kraju. Jednak absolutnie niezbędne jest stworzenie systemu globalnej informacji o tych terenach, aby przedsiębiorcom, szczególnie zagranicznym, pokazać możliwości inwestowania. Cieszę się, że w rankingu uwzględniono także poziom wdrażania funduszy strukturalnych.
II miejsce w rankingu jest potwierdzeniem dobrej strategii rozwoju jaka prowadzona jest w gminie Świdnica i właściwego kierunku do odniesienia sukcesu. W powiecie świdnickim. gmina Świdnica pozyskała największą wartość środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca.


8 listopada 2006 - Odznaki jeździeckie w Skarżycach

Pod koniec października w Skarżycach odbyły się egzaminy na odznaki jeździeckie. Do egzaminu przystąpiło 19 jeźdźców. 4 osoby zaliczyły egzamin na srebrną odznakę, 3 na brązową. Najwyższe oceny uzyskała Katarzyna Słomiany na koniu Herodes zdobywając brązową odznakę. Najwięcej chętnych było na brązową odznakę - 12 osób, z czego 7 zaliczyło ujeżdżenie, a tylko 3 skoki. Tyle też osób może pochwalić się brązową odznaką jeździecką. Są to: Katarzyna Słupska, Katarzyna Słomiany, Sylwia Węgłowska.
O wiele lepiej wyglądała sytuacja w gronie kandydatów na srebrną odznakę. Z siedmiu startujących, wszyscy zaliczyli ujeżdżenie zdobywając więcej niż 5 punktów (punktacja w każdej konkurencji była od 1 do 10 punktów, zdobycie połowy oznaczało zaliczenie danej części egzaminu). Podczas skoków nie powiodło się trzem startującym - dwie osoby zostały wyeliminowane na przeszkodach, a jedna uzyskała wynik poniżej 5 punktów. Srebrne odznaki otrzymali: Józef Słomiany, Anna Kowalczyk, Ewelina Obidowska i Janusz Kowalczyk Kolejne egzaminy na odznaki Polskiego Związku Jeździeckiego planowane są na wiosnę przyszłego roku.


8 listopada 2006 - Jaworzyńska halówka

Wyniki piątej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej
Karolina Junior - Gimnazjum Senior 5:9
Karolina J.: 2- Kloc, Luber R., 1- Jarząb Ł.
Gimnazjum Sen.: 3- Jędras, 2- Wojtanowski, Szukalski T., 1- Kruk, Luber

Karolina - MKS Bittner 5:6
Karolina: 3- Kowrach, 1- Głogiewicz D, Ogonek
Bittner: 5- Krawczyk M., 1- Leletko

Grande Team - XXL 4:3
Grande: 2- Murawski, 1- Kantarowicz, Krzeczowski
XXL: 2- Hendzel, 1- Durlik

Gimnazjum Junior - Kolejarze 10:6
Gimnazjum J.: 4- Krawczyk T., 3- Chrobak, 2- Skupniewicz, 1- Tymcik
Kolejarze: 2- Gradowicz, 2- Góra, 1- Gawronicz, Domański


8 listopada 2006 - Świetlice czynne

1 października w gminie Marcinowice otwarto, po przerwie letniej,16 świetlic wiejskich. Czynne będą po 8 godzin tygodniowo do końca kwietnia. W Strzelcach, Marcinowicach, Wirach, Zebrzydowie i Kątkach działają, pod okiem doświadczonych instruktorów, taneczne zespoły artystyczne. Na innych świetlicach, w miarę posiadanych środków Gminny Ośrodek Kultury stara się zapewnić fachową opiekę do pracy z dziećmi.
W gminie Marcinowice na 19 miejscowości funkcjonuje 17 świetlic. Na kilku niezbędny jest remont i jest to przewidziane w przyszłorocznym budżecie. Jednak większość świetlic jest w stanie dobrym lub bardzo dobrym.
Działalność merytoryczna na świetlicach jest bogatsza dzięki połączeniu środków Gminnego Ośrodka Kultury i gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w efekcie tego na wszystkich świetlicach pracują z dziećmi osoby z przygotowaniem pedagogicznym prowadząc różnego rodzaju zajęcia oraz pomagają w odrabianiu lekcji.


8 listopada 2006 - Polsko-niemieckie spotkania

Wymiana młodzieżowa pomiędzy Zespołem Szkół w Strzegomiu a Amatorskim Towarzystwem Filmowym LAG "Jugend und Film" z Burga koło Magdeburga trwa od 1998 roku. W październiku grupa z Niemiec po raz siódmy gościła w naszym mieście.
Podczas tygodniowego pobytu młodzież wspólnie pracowała nad projektem "Przesiedlenia a pojednanie - czy ten problem jeszcze nas dotyczy?". W rezultacie powstał artykuł na ten niełatwy temat, który zostanie opublikowany w lokalnej prasie niemieckiej. Młodzież poza udziałem w projekcie uczestniczyła w spotkaniach - z Melitą Salai w zabytkowym pałacu w Morawie i z przedstawicielami władz naszego miasta w Urzędzie Miejskim. Ponadto polsko-niemiecka grupa aktywnie brała udział w pracach porządkowych na terenie cmentarza komunalnego w Strzegomiu i byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
- Spotkania tego typu są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych znajomości - mówi nauczycielka języka niemieckiego z ZS Halina Fitas - Dzięki nim młodzież ma możliwość lepiej poznać swoich sąsiadów, ich kraj, kulturę. Mimo różnic kulturowych mają oni przecież te same radości, problemy i rozterki.
Nie wolno zapominać, że spotkania te kształtują również podstawy tolerancji, pozwalają zrozumieć inną kulturę i przełamać stereotypy, a także są niezłą lekcją historii i języka obcego.


8 listopada 2006 - Nowa świetlica

28 października w Starym Jaworowie odbyła się uroczystość otwarcia nowoczesnej wielofunkcyjnej świetlicy wiejskiej. Na realizację obiektu gmina otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych. Oddany obiekt posiada 368,27m2 powierzchni zabudowy, 306,77m2 powierzchni użytkowej, wyposażony jest w zaplecze socjalne (odrębne szatnie, łazienki, toalety), a także w nowoczesną instalację centralnego ogrzewania i wentylację. Świetlicę przystosowano tak, aby mogły z niej korzystać osoby niepełnosprawne. Zakres wykonanych prac przekracza 754 tys. zł w tym dofinansowanie w wysokości 450 tys. zł.
Świąteczne popołudnie w Starym Jaworowie wypełniły pokazy artystyczne i sportowe dzieci ze szkoły. Występy chóru, zespołu tanecznego, kabaretu oraz prezentacja judo pokazały wszystkim zebranym jak wielu celom może służyć nowo otwarta świetlica.


7 listopada 2006 - Portugalczycy inwestują w Świdnicy

Portugalskie spółki "Novatex 1" i "Novatex 2" inwestują w Świdnicy. Dziś Sergio Panza, przedstawiciel przedsiębiorstw odebrał z rąk Mirosława Grebera, prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" i Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy zezwolenie na prowadzenie działalności w świdnickiej podstrefie. Przy ulicy Wokulskiego na dwóch działkach o łącznej powierzchni niemal 2 ha powstaną hale. W nich spółka zamierza produkować metodą wtryskową wyroby z tworzyw sztucznych np. poliestry, polipropyleny, poliwęglany i polistyreny.
- Wyroby gotowe dostarczane będą producentom: sprzętu AGD, elementów do samochodów i elektroniki użytkowej - tłumaczy Sergio Panza, przedstawiciel większościowego udziałowca spółek, "Novatex 1" oraz "Novatex 2" i dodaje - Podjęliśmy decyzję o budowie zakładów tutaj, ponieważ w samej Świdnicy, jak i na Dolnym Śląsku swoje inwestycje prowadzą producenci sprzętu gospodarstwa domowego oraz elementów dla przemysłu motoryzacyjnego. To sprawia, że na miejscu znajdziemy rynki zbytu. Ważna jest również przychylność władz miasta dla naszych inwestycji, a taką znaleźliśmy w Świdnicy, dlatego wybraliśmy to miasto.
Wkrótce rozpoczną się prace projektowe hal produkcyjnych. Budowa ruszy w 2007 r. i zakończy się w 2008 r. Do 2010 r. każda ze spółek zainwestuje w budowę i wyposażenie fabryk w maszyny i urządzenia po 12 mln zł. W obu przedsiębiorstwach zatrudnienie znajdzie w sumie 60 osób.
- Inwestycje portugalskich spółek są przykładem na to, że obok dużych fabryk jest miejsce, dla "mniejszych" inwestorów. To wprost się przekłada na nowe miejsca pracy. Każde stanowisko w wielkim koncernie generuje kolejne miejsca pracy w innych firmach i z tego też się cieszymy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy


7 listopada 2006 - Gosia Andrzejewicz

1 grudnia o godzinie 18.00 w Strzegomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert niezwykle lubianej i popularnej Gosi Andrzejewicz.
Wokalistka, która wylansowała tak znane przeboje jak "Pozwól żyć" czy "Słowa" zagości w naszym mieście już po raz drugi w tym roku.
Bilety dostępne są w Strzegomskim Centrum Kultury (w godzinach od 8.00 do 18.00) - w przedsprzedaży 8 złotych, w dniu koncertu 10 złotych. Serdecznie zapraszamy!


7 listopada 2006 - Zabytki Gminy Marcinowice

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach informuje, że do Konkursu Plastycznego "Zabytki Gminy Marcinowice" wpłynęło 90 prac. Jury dokonało wstępnej oceny, do następnego etapu zakwalifikowało się 17 prac, które są wyeksponowane w korytarzu Urzędu Gminy Marcinowice. Podczas oglądania dzieł twórców amatorów będzie można również je ocenić głosując na konkretną pracę, która otrzyma nagrodę publiczności.
Wśród głosującej publiczności również zostaną rozlosowane trzy nagrody. Jury już wyłoniło zwycięzców, a o wynikach poinformujemy 22 listopada 2006r. Zapraszamy do głosowania do 21 listopada tego roku.


7 listopada 2006 - ZaSŁONiona biblioteka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych zorganizowana została w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 wystawa pod hasłem " ZaSŁONiona biblioteka". W zajęciach wzięły udział dzieci z klas zerowych i pierwszych szkoły. Szkoła gościła także grupę 6 - latków z zaprzyjaźnionego Przedszkola Integracyjnego nr 16 w Świdnicy. Dzieci obejrzały kolekcję słoni, słoniątek i słoników zgromadzonych przez nauczycieli i uczniów szkoły. Poznały warunki życia tych zwierząt, przysłowia i ciekawostki z nimi związane.
Zaprezentowano im również książki i czasopisma, w których mogą znaleźć ciekawe informacje, opowiadania i wiersze o słoniach. Mali goście wzięli udział w zabawach muzyczno - ruchowych, nauczyli się piosenki. Następnie obejrzeli prezentację multimedialną "Słoniowe zagadki". Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały kolorowanki, cukierki i słoniki na szczęście. Dzięki tym zajęciom dzieci rozwijały swoje zainteresowania czytelnicze, poszerzyły wiedzę na temat słoni. Inicjatywa ta była skuteczną formą reklamy książki, biblioteki i czytelnictwa.


7 listopada 2006 - Sezon zakończony, lis złapany

Tradycyjnie na zakończenie sezonu jeździeckiego Ludowy Klub Sportowy Stragona zorganizował HUBERTUSA w Skarżycach. Była pogoń za lisem i wspólna biesiada. W tym roku kitę zdobył Józef Słomiany.
W rolę lisa wcielił się Marcin Konarski, co nie ułatwiło w żaden sposób zadania pozostałym uczestnikom. Przez blisko 40 minut Marcin nie dawał szans na zerwanie kity lisa z jego ramienia. Efektowne ucieczki, gwałtowne zwroty i skoki przez przeszkody budziły entuzjazm wśród zebranej publiczności. Ja bawiłem się świetnie - mówił Marcin Konarski, tuż po zakończeniu biegu. - Kilka razy było już bardzo blisko, ale udawało mi się uciec. Sądzę że gonitwa mogła się podobać. Gratuluję zwycięzcy!
- Bardzo chciałem wygrać tą gonitwę - stwierdził Józef Słomiany. - Choć rywalizacja z Marcinem nie dawała mi za wiele szans, starałem się go jednak przechytrzyć, przewidzieć gdzie pojedzie, aż w końcu się udało. Chwila nieuwagi ze strony Marcina i kita była moja.


7 listopada 2006 - Orkiestra Sił Lotniczych

Niebawem, dzięki dobrej współpracy z krakowskim konsulatem USA, gościć będziemy w Świdnicy orkiestrę kameralną United States Air Forces in Europe Band.
Zespół powstał siedem lat temu i skupił ośmioro najbardziej utalentowanych muzyków z dużej orkiestry reprezentacyjnej działającej przy siłach powietrznych od lat 60-tych ubiegłego wieku. Na instrumentarium składają się po dwa: oboje, klarnety, flety i rożki. Często zespołowi towarzyszą wokaliści.
Repertuar stanowią zarówno kompozycje klasycznych mistrzów jak i utwory rozrywkowe komponowane współcześnie. Dyrygentem zespołu od 2000 roku jest kapitan Matthew J. Seifert. Karierę w lotnictwie poprzedziły występy na rogu francuskim w orkiestrze symfonicznej Muncie Symphony Orchestra oraz Anderson Symphony Orchestra. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany zarówno przez władze wojskowe jak i instytucje cywilne.
Koncert odbędzie 16 listopada 2006 się w sali Teatru w Świdnicy, Rynek 43 o godzinie 19.00.
Bilety w cenie 15 złotych będą do nabycia od 2 listopada w Świdnickim Ośrodku Kultury w godzinach 8.00-16.00 oraz w Klubie Bolko w godz.16.00-20.00.


7 listopada 2006 - Przełożenie sieci gazowej na Cembrowskiego

Rozpoczynają się prace polegające na przełożeniu istniejącej sieci gazowej średniego ciśnienia de 225 PEHD biegnącej przy ul. Cembrowskiego w Żarowie. Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe "GRYF" z Wałbrzycha. Przesunięcie takie jest konieczne ponieważ obecnie sieć gazowa znajduje się na terenach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną, co stanowi utrudnienia przy budowie.
Gazociąg zostanie wybudowany w ulicy Cembrowskiego na głębokości 0,8 m pod nawierzchnią terenu. Koszt budowy gazociągu wynosi 127,3 tys. zł i jest współfinansowany ze środków Zakładu Gazowniczego w Wałbrzychu, którego wkład wynosi 90 tys. zł. Zakończenie budowy przewidziane jest jeszcze w 2006 roku.


7 listopada 2006 - Miaucząca zguba

Mały czarny, oswojony i dobrze ułożony kotek, niesamowita spryciara, wszedł od ogrodu po pergoli na balkon, a następnie do mieszkania i nie chce opuścić tego miejsca. Wypuszczany na dwór wraca tą samą drogą.
Może ktoś poszukuje zaginionego kociaka w rejonie Osiedla Zwierzynieckiego w Świdnicy ? Kontakt przez redakcję - >>> wyślij


6 listopada 2006 - 60 lat OSP Burkatów

4 listopada w Burkatowie odbyły się uroczystości z okazji 60-lecia OSP Burkatów. Uroczystości były również okazja do przyznania odznaczeń dla strażaków wyróżniających się w akcjach ratowniczo-gaśniczych, działalności na rzecz rozwoju pożarnictwa i wsi oraz czynnego udziału w szkoleniach i zawodach sportowo-pożarniczych.
Złotym Znakiem Związku został odznaczony Henryk Kończak.
Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: Karol Jabczyk, Mirosław Migas, Piotr Darasz, Czesław Kmera.
Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali: Szymon Migas, Krystian Jabczyk, Kamil Łukaszewski, Michał Bacowski, Jacek Błaszczyk.
Wyróżnienia wręczyła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Wacław Dziędziel w asyście Prezesa Powiatowego OSP - Ryszarda Wiklińskiego i Komendanta Powiatowego PSP Tomasza Szuszwalaka.
Punktem kulminacyjnym uroczystości 60 lecia OSP Burkatów było symboliczne przekazanie kluczyków do samochodów. Jednostka OSP Burkatów otrzymała najlepszy w powiecie wóz bojowy. Jest to samochód z napędem uterenowionym 4x4 z funkcją do ograniczania stref skażeń chemiczno-ekologicznych. Samochód wyposażony jest we wszystkie najnowsze osiągnięcia techniki ratowniczej w pełni zautomatyzowany. Wartość inwestycji wyniosła 480 tys. zł. Gmina Świdnica otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie 130 tys. zł. Natomiast 350 tys. zł. pochodzi z budżetu gminy.


6 listopada 2006 - "Zmartwychwstanie"

Zapraszamy na Mega Niespodziankę
"Zmartwychwstanie"
8 listopada (środa), godzina 16.45
w Teatrze Miejskim w Świdnicy
Ilość miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny.


6 listopada 2006 - Flaga dla każdego

Komenda Hufca ZHP im. "Szarych Szeregów" w Świdnicy informuje, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości, będzie sprzedawała flagi narodowe.
Po raz pierwszy 2 maja 2004 r. obchodziliśmy Dzień Flagi, który został ogłoszony przez Sejm RP Dniem Flagi, a intencja, która przyświecała ustanowieniu tego święta, to potrzeba uzupełnienia bardzo skąpej wiedzy naszego społeczeństwa na temat historii polskich symboli narodowych.
Zazdrościmy Amerykanom ich szacunku do swojej flagi. A przecież biało-czerwona jest równie godna szacunku i czci, a dla każdego polskiego patrioty - cenniejsza, bo nasza, Polska.
Niech Święto Narodowe 11 Listopada zostanie uczczone wywieszeniem flag narodowych w naszych domach i oknach. Cena flagi (100x60cm) - 12 zł netto.
Zapraszamy do Komendy Hufca ZHP, ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica tel.- 8520179 lub kom. 0505 072 404.


6 listopada 2006 - Kandydatów wielu, miejsce tylko jedno

8 listopada o godzinie 18.30 odbędzie się debata z kandydatami w zbliżających się wyborach samorządowych, kandydującymi na fotel prezydenta Świdnicy.
Debata będzie transmitowana w całości przez telewizję - Teletop z sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Świdnicy.


6 listopada 2006 - Szkolenie obwodowych komisji wyborczych

2 listopada w sali GOKSiR odbyło się szkolenie członków obwodowych komisji wyborczych. Szkolenie dotyczące zadań i trybu pracy komisji w dniu głosowania przeprowadziła Dorota Puć. W trakcie spotkania dokonano wyboru przewodniczących komisji oraz ich zastępców.
Przewodniczącą obwodowej komisji wyborczej w Dobromierzu została Małgorzata Jamrozińska-Grundman. Pracami komisji w obwodzie nr 2 (Roztoka) pokieruje Anna Mazurkiewicz, a pracą obwodowej komisji wyborczej w Gniewkowie Dariusz Fica.
Już niebawem przekazana w trakcie szkolenia wiedza pomoże członkom komisji w sprawnym ustaleniu wyników głosowania w poszczególnych obwodach.


6 listopada 2006 - Baśnie i audycje muzyczne w gminie

Baśnie muzyczne i spotkania z muzyką, prowadzone przez mgr Małgorzatę Wiłkomirską z Wałbrzycha (Agencja WilMa) mają już komplet słuchaczy.
Od dzisiaj poszerzono krąg słuchaczy o dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach, które dojeżdżają na audycje do ośrodka kultury i ze Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie, dokąd dojeżdżają muzycy, Obecnie audycje odbywają się w: Szkole Podstawowej w Pastuchowie, w Szkole Podstawowej w Starym Jaworowie oraz w ośrodku kultury w Jaworzynie Śląskiej.
Cykl spotkań Baśni Muzycznych "Wiolinka i Basik w Krainie Muzyki" odbywać się będą pod hasłami: "Zaczarowane nutki", "Gnom Paskudas", "Król Rytmus", "Słowik i hipopotam", "Śmiechuś i Płakuś", "Wesołe wyścigi", "Burza i tęcza", "Zabawa na wsi", "Wielki bal".
W ramach Audycji Muzycznych omawiane będą następujące tematy: "Jak powstaje melodia", "Budujemy akordy", "Co to jest rytm", "Cienko i grubo", "Wesoło i smutno", "Szybko i wolno", Cicho i głośno", "Nasze polskie tańce", "Tańce dawne i obecne". Dzieci w spotkaniach uczestniczą bezpłatnie. Koszt organizacji audycji w Pastuchowie, Starym Jaworowie i Jaworzynie pokrywa ośrodek kultury.


5 listopada 2006 - Ważne dla wyborców

12 listopada w dniu wyborów samorządowych w Świdnicy będą działały 32 lokale wyborcze. Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych mogą liczyć na pomoc.
W niedzielę wyborczą będzie kursował specjalny samochód. Zgłoszenia będą przyjmowane 12 listopada, w godz. 12.00-19.00, pod numerem telefonu 074 8562-823.
Lokale wyborcze będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. Szczegółowy wykaz obwodów głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych - >>> zobacz


5 listopada 2006 - Koncert - Teresa Kamińska

We wtorek, 7 listopada, w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy o godzinie 17.00 odbędzie się koncert Teresy Kamińskiej.
Teresa Kamińska przyjęła zaproszenie Świdnickiego Ośrodka Kultury i w najbliższy wtorek i środę nagrywać będzie w Teatrze dwie najsłynniejsze suity - Johann Sebastian Bach - I Suita G-dur na wiolonczelę solo, BWV 1007 i Johann Sebastian Bach - IV Suita Es-dur na wiolonczelę solo, BWV 1010. Wstęp na koncert jest wolny.


5 listopada 2006 - Chat z Anną Barańską

Już jutro, w poniedziałek 6 listopada o godzinie 21:00 na na stronie internetowej poświęconej Annie Barańskiej odbędzie się czat z . . . przyjmującą Winiar Kalisz - Anią Barańską.
Serdecznie zapraszamy - wejdź


5 listopada 2006 - Pobita Polonia/Sparta

Wczoraj swoje mecze osiemnastej kolejki IV ligi rozegrali piłkarze AKS Strzegom i Polonii/Sparty Świdnica.
Strzegomianie na własnym boisku zremisowali ze Spartą Ziębice 1:1
Świdniczanie rozegrali mecz na wyjeździe doznając dotkliwej porażki. Orzeł Ząbkowice Śląskie - Polonia/Sparta Świdnica 8:1


5 listopada 2006 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał na wyjeździe drużynę Zjednoczonych Ścinawka 4:1.
Stal Świdnica grająca u siebie z Pogonią Pieszyce wygrała 2:1 i prowadzi w rozgrywkach
Polonia Sparta II Świdnica uległa w Kłodzku Nysie Kłodzko - 1:2


5 listopada 2006 - Piłkarska klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań.
Płomień Makowice - LKS Bystrzyca Górna 0:2
Victoria Świebodzice - Unia Jaroszów 2:1
Włókniarz Głuszyca - Zielonii Mrowiny 3:1
Zjednoczeni Zarów - Karolina Jaworzyna Śląska 0:0
Grom Witków - Jedlinianka Jedlina Zdrój walkower
Gwarek Wałbrzych - Juventur Wałbrzych 2:2
Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 1:2
Skalnik Czarny Bór - Górnik Boguszów Gorce 1:1


5 listopada 2006 - Ronal Cup

Wyniki II kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Genuine Team - BHP Poltex 6:6
Sobótka Zachód - Blues 10:3
Klub Secret Żarów - Cafe 7 8:7
Wiśnia - Gamaflora 12:4
Transus - Spartakus 2:14
Romira - Dacco Beba 7:10
Piłkarzem tej kolejki został Jacek Fojna z Dacco Beba, bramkarzem Tomasz Kujawski ze Spartakusa .
W tabeli prowadzi Dacco-Beba przed Spartakusem, Na trzecim miejscu jest Sobótka Zachód.
W klasyfikacji na "króla strzelców" prowadza Jacek Fojna i Jacek Stachura po 10 bramek, na drugim miejscu - Roman Pawłowski - 8 bramek a na trzecim D. Filipczak, Drozd i Prałat po 6 bramek.


5 listopada 2006 - Rekreacyjna Liga

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Sudety Kątki - LZS Marcinowice - 6:1
LKS Ślęża Biała - LZS Śmiałowice - 7:3
LZS Błękitni Tworzyjanów - LZS Tąpadła - 12:2
PKS Ślęża Wiry - LZS Gola Świdnicka - 1:1
LZS Pogoń Strzelce - Błękitni Bystrzyca Dolna - 2:4
LKS Czarni Szczepanów - LZS Zryw Zebrzydów - 0:1

grupa 2
LZS Boleścin - LZS Błękitni Komorów - 1:5
LZS Granit Rogoźnica - LZS Sokół Kostrza - 6:0
LZS Tomkowice - LZS Błyskawica Kalno - 7:2
LZS Zjednoczeni Gościsław - LZS Czarni Modlęcin - 3:2
LKS Zryw Imbramowice - LZS Grom Bartoszówek - 3:0
KS Gryf Kraszowice - LZS Orzeł Goczałków - 6:1


5 listopada 2006 - Nowe karetki

W październiku pisaliśmy, że niebawem rozpocznie pracę nowa karetka wypadkowa o standardzie karetki reanimacyjnej. Zakupiona zostanie ze środków Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy i budżetu Powiatu. Koszt zakupu to kwota ok. 240 tys. zł. Powiat przekaże na ten cel 100 tys. zł, które udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom.
-" Mamy świetną informację, która na pewno ucieszy naszych mieszkańców. Jeszcze w tym roku rozpocznie pracę nie jedna a dwie nowe karetki. Jedną zakupimy wspólnie z Pogotowiem Ratunkowym, a środki finansowe na drugą przekaże nam Wojewoda Dolnośląski" - wyjaśnia starosta Jacek Wajs Okazało się, że starania Pogotowia Ratunkowego i Powiatu Świdnickiego o zebranie środków na nową karetkę zostały docenione przez władze województwa.
-" To, że kupujemy karetkę wypadkową z własnych środków spodobało się władzom województwa. Dzięki temu zdecydowano o przekazaniu 250 tys. zł na zakup kolejnej karetki reanimacyjnej na cele ratownictwa medycznego w naszym powiecie. Karetka będzie służyła ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców naszego powiatu ale nie tylko. Dyrektor pogotowia wielokrotnie podkreśla, że tabor jest już przestarzały. Powoli udaje się jednak zamieniać stary, zużyty sprzęt na nowy. Dwa lata temu Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy otrzymało nową karetkę reanimacyjną zakupioną ze środków budżetu powiatu i środków ZPORR. Wyposażona w najnowszy sprzęt karetka marki Mercedes kosztowała 330 tys. zł.


5 listopada 2006 - Żeby znów zakwitły w maju

Wszyscy kochają kasztanowce, zarówno dzieciaki, młodzież jak i dorośli. Maluchy najwyżej cenią sobie ich nasiona, czyli brązowo-złote kasztany, z których wyczarowują bajkowe postaci, młodzież cieszy się na widok kwitnących drzew, bo zwiastują czas wakacje a dorośli lubią na ławeczce pod rozłożystym drzewem powspominać dzieciństwo i szkolne lata. Nasze kasztanowce od wielu lat chorują za sprawą motyla szrotówka kasztanowcowiaczka i mogą zniknąć z polskiego krajobrazu, jeśli skutecznie im nie pomożemy. Najlepszym rozwiązaniem jest wstrzykiwanie preparatu niszczącego gąsienice motyla, ale na to mogą liczyć jedynie drzewa rosnące w parkach przy głównych placach i ulicach - reszta umiera cicho i powoli.
Możemy, choć trochę, zapobiec namnażaniu się szkodników, jeśli będziemy grabić i palić zarażone liście. Na pomoc pięknej alei kasztanowców w pobliżu wsi Krukowo ruszyła młodzież klasy II LPS Zespołu Szkół Nr1, pod opieką wychowawczyni, Elżbiety Wójcie - Bernackiej. Korzystając z jednego z ostatnich ciepłych dni jesieni grabili i palili opadłe liście z nadzieją, że wiosną znów kasztanowce zakwitną. Akcja nie byłaby możliwa bez mieszkańców Kukowa, którzy udostępnili młodzieży odpowiednią liczbę grabi i mioteł. Zgromadzeniem, a następnie zwrotem właścicielom wypożyczonego sprzętu zajęła się Monika Bryl, mieszkanka Krukowa, siostra jednej z uczennic. Po wielkim sprzątaniu był czas na ognisko i pieczenie kiełbasek, a słoneczko grzało jak w letnie dni.


5 listopada 2006 - Strzegomski urząd z certyfikatem ISO

26 października, na sesji Rady Miejskiej, Urząd Miejski w Strzegomiu otrzymał certyfikat PN - EN ISO 9001:2001. Wręczyła go Marzanna Kamińska - przedstawicielka Polskiej Izby Handlu Zagranicznego "Certyfikacja" w Gdyni. - Wasz urząd jest od teraz w elitarnym i prestiżowym gronie samorządów i organizacji, które mogą poszczycić się tym certyfikatem - podkreślała.
- Jego otrzymanie jest dowodem na to, że wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki bez zastrzeżeń i tym samym mogą udoskonalać zadania realizowane na rzecz klientów urzędu. Życzę wam sukcesów i satysfakcji.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz dziękując za tak zaszczytne wyróżnienie, stwierdził, że otrzymanie certyfikatu nie byłoby możliwe bez rzetelności i fachowości audytorów. - Ich doświadczenie, merytoryczne i praktyczne, oraz profesjonalizm pozwoliły przejść nam ten bardzo ważny etap. Jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. Burmistrz podkreślił również zasługi pracowników urzędu: - Wyrażam uznanie, że mogę współpracować z tak kompetentną kadrą. Dzięki jej zaangażowaniu mogę z całą stanowczością powiedzieć, że swoje zadania wykonujemy w sposób prawidłowy.


5 listopada 2006 - Większe posesje

Gmina Żarów przejmuje od Państwowych Ogródków Działkowych tereny od ulicy Pogodnej w kierunku Bożanowa, które były użytkowane przez mieszkańców Żarowa jako ogródki działkowe.
25 października w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta Żarów i Kierownika Referatu Nieruchomości Urzędu Miejskiego z mieszkańcami ulicy Pogodnej, którzy zwrócili się z zapytaniem o możliwość dokupienia ziemi do swoich działek budowlanych. Ustalono, że mieszkańcy, którzy w ramach dzierżawy użytkowali ogródki przylegające do ich posesji, będą mogli je nabyć w trybie poprawienia warunków zagospodarowania terenu, czyli w drodze bezprzetargowej.
Wytyczona zostanie również droga o szerokości 4 metrów, która umożliwi im dojazd do posesji od strony planowanego osiedla domków jednorodzinnych. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem podziału geodezyjnego. Wyodrębnione zostaną działki budowlane, które jeszcze w tym roku zostaną przeznaczone do sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego.


4 listopada 2006 - Kończą się utrudnienia

Dobiegają końca liczne remonty dróg w Świdnicy, a co więcej nowych w tym roku już nie będzie. Z tej wiadomości z pewnością ucieszą się kierowcy.
W połowie listopada nastąpi odbiór jednych z najważniejszych inwestycji: przebudowanej ul. Towarowej wraz z rondem przy ul. Westerplatte, przebudowanej ul. Kazimierza Wielkiego wraz z rondem oraz części drogi, która ma połączyć wjazd od strony Żarowa z wyjazdem w kierunku Strzegomia. Na inwestycje te miasto otrzymało znaczne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Przebudowa ul. Towarowej będzie kosztować ponad 5,8 mln zł z czego 4,2 mln pochodzi ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Z tych samych funduszy, blisko 6 mln zł Świdnica otrzyma na przebudowę ul. Kazimierza Wielkiego. Po 1,4 mln zł dołoży się do tego miasto i powiat. Połączenie dróg nr 382 i 3396D będzie kosztować 5,3 mln z czego blisko 3,2 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych.
Na wspomnianych drogach kierowcy w najbliższych dniach napotkają na niewielkie utrudnienia. Duże problemy zaś czekają na nich na ul. Zamenhofa, gdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi wymianę nawierzchni. Remont tej drogi się przedłuża. Wszelkie uwagi bądź skargi związane z tą inwestycją można kierować do wałbrzyskiego rejonu GDDKiA pod nr tel. 074 840-08-20.


4 listopada 2006 - Domex za mocny

Dzisiaj świdnickie siatkarki udały się na mecz o mistrzostwo drugiej ligi do Częstochowy.
Mimo prowadzenia przez świdniczanki w pierwszym secie 18 do 15, set zakończył się zwycięstwem siatkarek Domex-u AZS ADJ Częstochowa. Podobnie wyglądał kolejny set, gdzie MKS Świdnica prowadził już 19 do 15 a jednak i ten set zakończył się wygraną częstochowianek.
Domex AZS AJD Częstochowianka - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/20, 25/22 i trzeci set 25/22.


4 listopada 2006 - Miting wyborczy PiS

Wczoraj w Domu Nauczyciela odbył się miting wyborczy kandydatów PiS.
W mitingu udział wzięli obecni parlamentarzyści z PiS-u, kandydaci do sejmiku wojewódzkiego, kandydaci na burmistrzów, wójtów, do Rady Powiatu, Rady Miasta i Rad Gmin. Kandydaci odpowiadali na liczne pytania zadawane przez mieszkańców miasta przybyłych na to spotkanie.
Na pytanie zadane z sali, kogo wspierał będzie PiS w wyborach na prezydenta Świdnicy, poseł RP Ryszard Wawryniewicz wskazał na obecnego prezydenta miasta - Wojciecha Murdzka. Spotkanie zakończyło się życzeniami sukcesu każdemu startującemu w wyborach kandydatowi.


4 listopada 2006 - Listopadowe Święto

11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbywać się będą w całej Polsce uroczystości.
Również w naszym powiecie przygotowano bogaty program imprez tej okazji. Jak zwykle największe uroczystości będą miały miejsce w Świdnicy. Nieco skromniejsze odbywać się będą w Strzegomiu, Żarowie i Jaworzynie Śląskiej.
Organizatorzy obchodów zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu.
Program obchodów Święta Niepodległości - >>> zobacz


4 listopada 2006 - Podziemny świat Kamionek

Konkurs "Podziemny świat Kamionek" to konkurs przeznaczony nie tylko dla miłośników starych sztolni i kopalni, ale dla wszystkich interesujących się Sudetami, a Górami Sowimi w szczególności. Nagrody w postaci wydanych przez Urząd Miasta w Pieszycach książek "Podziemny świat Kamionek", można zdobyć w prosty sposób, odpowiadając na kilka poniższych pytań. Wśród wszystkich, którzy odpowiedzą przynajmniej na trzy z tych pytań, rozlosujemy wspomniane książki. Zapraszamy zatem do zabawy, bo pytania są wyjątkowo łatwe... Pytania konkursowe:
1. Kim w średniowieczu byli gwarkowie?
2 Wymień przynajmniej trzy sztolnie lub kopalnie w Górach Sowich
3 Jaki jest adres strony internetowej Pieszyc ?
4 Czy na Wielkiej Sowie jest kamera internetowa ?
5 Z którego roku pochodzi pierwsza pisana wzmianka n.t. Pieszyc ?
Odpowiedzi - >>> wyślij


4 listopada 2006 - "Forum Kooperacja" w Świdnicy

Kilkanaście świdnickich firm będzie zabiegało o kontrakty w międzynarodowych firmach, które budują swoje zakłady w Świdnicy. Na wtorek, 7 listopada w Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (Rynek 1a) zaplanowano "Forum Kooperacja". W jego trakcie przewidziano prezentację świdnickich firm zainteresowanych kooperacją i wykonywaniem usług w dziedzinie m.in. poligrafii, sprzątania, pielęgnacji zieleni, cateringu, czy też ochrony.
Natomiast w samo południe zezwolenie na działalność w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" otrzymają nowi inwestorzy, firmy Novatex 1 i "Novatex2".
- Dla nas najważniejsze jest, aby świdnickie firmy miały swój udział w sukcesie gospodarczym Świdnicy, a duże przedsiębiorstwa i nowi inwestorzy znaleźli w świdniczanach partnerów do realizacji swoich zamierzeń - tłumaczy prezydent Wojciech Murdzek. Szczegóły "Forum" - >>> zobacz


4 listopada 2006 - Będzie jaśniej i bezpieczniej

W ubiegłym roku w Gminie Dobromierz zmodernizowane zostało oświetlenie uliczne. Za 137 tysięcy złotych zamontowano 569 nowych, energooszczędnych lamp, dzięki czemu gmina uzyskała znaczące oszczędności z tytułu należności za energię elektryczną.
Środki te przeznaczone zostały na stworzenie dodatkowych punktów świetlnych w wielu miejscach na terenie całej gminy. Na pewno jaśniej będą mieli mieszkańcy Bronówka, gdzie przy ulicy Podgórnej powstały 4 nowe punkty świetlne. Po dwie lampy przedłużone zostało oświetlenie w Dobromierzu i Jugowej przy drogach w kierunku cmentarzy. Dodatkowe lampy zamontowano również w Roztoce i Czernicy.
W październiku natomiast został rozstrzygnięty przetarg na wykonawstwo oświetlenia drogi do Borowa, gdzie już niedługo pojawi się 16 nowych lamp, dzięki czemu, gdy zapadnie zmrok, mieszkańcy będą mogli bezpieczniej przemieszczać się jasno oświetloną drogą. W następnym roku planowane są do zamontowania kolejne punkty świetlne w innych miejscowościach.


4 listopada 2006 - Budowa kanalizacji

Rozpoczynają się prace przy budowie kanalizacji deszczowej na ulicy Przemysłowej w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podstrefa Żarów. Zbudowany będzie kolektor o średnicy 800 mm, który przejmie wody opadowe z 50% terenu strefy.
Do tej pory wody opadowe były w całości odprowadzane do potoku Tarnawki kolektorem o średnicy 500 mm, znajdującym się za pałacem w Mrowinach. Ponieważ system rowów melioracyjnych zbudowany przed II wojną światową nie funkcjonował, musieliśmy go odtworzyć. Do tej pory odbudowany już został kolektor o średnicy 500 mm i rowy melioracyjne.
Takie działania mają na celu uporządkowanie odbioru wody deszczowej z terenu Strefy do Strzegomki i Tarnawki. Takie rozwiązanie spowoduje, że część wody dotychczas odbieranej przez Tarnawkę będzie odprowadzana do Strzegomki. Dzięki temu Mrowiny będą zupełnie bezpieczne. Prace wykonane zostaną do końca roku, a ich koszt nie obciąży budżetu Gminy, ponieważ będą to środki pozyskane z zewnątrz.


3 listopada 2006 - Zrobił co mógł

Na prośbę mieszkańców gminy Strzegom wracamy do głośnej sprawy dotyczącej losów dworca PKS na ul. Kasztelańskiej. Wbrew pojawiającym się informacjom, to nie burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz jest winny sprzedaży tej nieruchomości.
Gmina Strzegom w osobie burmistrza Strzegomia (po wcześniejszym upoważnieniu go przez radnych) wzięła udział w dniu 30 maja w przetargu nieograniczonym w celu wykupu terenu dworca. - Radni na mój wniosek podjęli decyzję o zabezpieczeniu 400 tys. zł na ten cel. Środki te zostały przesunięte z inwestycji - wyjaśnia burmistrz Lech Markiewicz. - Cena wywoławcza działki, na której położony jest dworzec wraz z przyległym do niej budynkiem wyniosła 377 300 zł, a warunkiem do przystąpienia było zaoferowanie ceny minimalnej wartości wyceny. Należy dodać, że strzegomska Rada Miejska podjęła także stosowną uchwałę o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tak aby uniemożliwić przekształcenie tego terenu na inne cele, niż dworzec autobusowy. Okazało się jednak, że oferta gminy została przebita, a nowy właściciel - spółka POLBEM z Wrocławia do końca nie ujawniał kwoty, którą zaoferował, zasłaniając się przy tym tajemnicą handlową.
Mimo że gmina nie wygrała przetargu i tym samym straciła dworzec, to nowi właściciele od samego początku deklarowali, że nie będą zmieniać jego pierwotnej funkcji. Władze Strzegomia chciały dojść z nimi do porozumienia na mocy, którego mieszkańcy naszej gminy mieliby zagwarantowany dojazd w każdym kierunku.
W praktyce wyszło jednak inaczej - nowy właściciel zaproponował wybudowanie w tym miejscu pawilonu handlowego o powierzchni zabudowy ok. 1300 m kw. wraz z miejscami parkingowymi. Rada Miejska w Strzegomiu nie wyraziła jednak na to zgody.


3 listopada 2006 - Akcja "zima" rozpoczęta

15 ton mieszanki soli i piasku wysypały dziś, na śliskie ulice służby drogowe. W Świdnicy rozpoczęła się bowiem akcja zimowego utrzymania dróg. Miasto w tym roku dba o 360 tys. m kw dróg gminnych, w sumie o 150 ulic.
Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników zajmuje się "Farma Miejska",. k Zgodnie z umową w pierwszej kolejności odśnieżane są drogi, którymi kursuje komunikacja miejska oraz miejsca najbardziej niebezpieczne.
Następne w kolejności są ulice o mniejszym natężeniu ruchu. Według szacunków akcja "zima" pochłonie ok. 1,3 mln zł. Dodajmy, że miasto nie zajmuje się odśnieżaniem dróg powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych. Czynią to odpowiedni zarządcy. Przypominamy również, że odśnieżanie chodników należy do zarządców przyległych do nich nieruchomości. Zarządcy nieruchomości, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku, w najlepszym wypadku mogą zostać pouczeni przez Straż Miejską. Grozi im jednak 100-złotowy mandat. Sprawa może także trafić do Sądu Grodzkiego.
Całodobowe telefony do dyspozytorów zarządów dróg odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie:
- "Farma Miejska" - drogi miejskie - tel. 074 851 39 88
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Wałbrzych - droga krajowa nr 35 - tel. 074 841 03 65 wew. 16
- Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich Rejon Dróg Wałbrzych - drogi wojewódzkie - tel. 074 845 33 57
- Zarząd Dróg Powiatowych - drogi powiatowe - 074 851 40 70 wew. 21.


3 listopada 2006 - Nagroda dla gminy

6 listopada w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek na zaproszenie "Słowa Polskiego - Gazety Wrocławskiej" uczestniczyć będzie w uroczystej gali na której będą wręczane wyróżnienia za zajęcie czołowych miejsc w Rankingu Dolnośląskich Gmin zorganizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Nagrody dla najlepszych gmin w województwie dolnośląskim wręczy Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski.


3 listopada 2006 - Nowa dyrektor Gimnazjum nr 2

Alicja Matysik wygrała konkurs i do sierpnia 2011 roku będzie dyrektorem Gimnazjum nr 2. Nowa pani dyrektor zyskała poparcie 10 z 12 członków komisji konkursowej. O stanowisko szefa placówki starało się w sumie pięciu kandydatów, w tym trzech pracowników Gimnazjum nr 2. Nowa dyrektor szkoły ma 43 lata. Jest nauczycielem dyplomowanym z 18-letnim stażem. Dyrektor Matysik ma wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym w zakresie filologii polskiej, specjalność nauczycielska. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu organizacja i zarządzanie oraz nadzór w oświacie.
- To co jest dobre, zamierzam kontynuować. Jednak najbardziej będę dbać o to, by uczniowie, ich rodzice i nauczyciele w szkole czuli się po prostu dobrze. Zawsze będą mogli liczyć na rozmowę i pomoc - zapewnia dyrektor Matysik. Alicja Matysik, pełniła obowiązki dyrektora od września. W poniedziałek, 6 listopada z rąk prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka otrzyma oficjalną nominację na stanowisko dyrektora.


3 listopada 2006 - Nowa aula u "Halika"

Dzisiaj w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych odbyło się uroczyste otwarcie odremontowanej auli szkolnej. Inwestycja realizowana była przez ostatnie dwa lata. Środki finansowe pochodziły z Kontraktu Wojewódzkiego i budżetu Powiatu Świdnickiego. Szczególne podziękowania skierowano właśnie do Zarządu Powiatu, który podjął decyzję o realizacji tej dużej inwestycji i przekazał ponad 700 tys. zł na jej przeprowadzenie. W sumie adaptacja hali na pomieszczenia dydaktyczne pochłonęła ponad 900 tys. zł. -"My sami nie wierzyliśmy, że z tego pomieszczenia jeszcze da się cokolwiek zrobić. Aula wyglądała znośnie tylko wtedy, gdy wypełnili ją uczniowie. Trzeba było rozburzyć niemal wszystko, wszędzie unosił się pył i kurz. Na efekt końcowy warto było jednak czekać. Przeszedł on bowiem nasze najśmielsze oczekiwania." - opowiadała Karina Laska, nauczycielka matematyki i informatyki w ZSH-T, która prowadziła prezentację na temat historii szkoły.
- "Nasza szkoła stale się unowocześnia. Baza dydaktyczna jest na bieżąco poprawiana, powstają nowe gabinety zawodowe, nauczyciele dysponują nowszym sprzętem." - mówiła Aldona Liszka, Dyrektor ZSH-T. - " W tym roku społeczność uczniowska ZSH-T doczekała się pięknej auli szkolnej, która będzie miejscem aktywności kulturalnych naszych uczniów, pozwoli na profesjonalne przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych oraz po prostu umożliwi nam spotkanie się w większym gronie." - dodała Aldona Liszka.
Z nowej auli, pięknych toalet i pomieszczeń dydaktycznych najbardziej cieszą się uczniowie. Dowodem na rosnącą popularność szkoły jest zwiększony nabór do klas pierwszych. W ubiegłym roku bowiem z planowanych trzech klas otworzono w szkole aż pięć, a w szkole uczy się ponad 500 uczniów.


3 listopada 2006 - Bezpieczna praca w rolnictwie

7 listopada o godzinie 9.00 w świetlicy wiejskiej "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym odbędzie się gminny konkurs pt. "Bezpieczna praca w gospodarstwach rolnych".
Celem konkursu jest: wyposażenie młodzieży gimnazjalnej w wiedzę z zakresu bhp, propagowanie poprzez konkurs w środowisku wiejskim idei "Bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych", rozwijanie u gimnazjalistów wyobraźni, kreatywności oraz dociekliwości poznawczej
Konkurs przeprowadzony zostanie w trzech kategoriach: prac plastycznych, prac literackich, konkurs w formie teleturnieju sprawdzającego wiedzę teoretyczną ucznia pod hasłem "Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym".
Uczestnikami konkursu będzie młodzież szkół gimnazjalnych z terenu gmin: Świdnica i Marcinowice.


2 listopada 2006 - Katastrofa kolejowa

31 października na głównym przejeździe kolejowym w Żarowie przy ulicy Armii Krajowej wykoleił się pociąg towarowy, który jechał w kierunku Wrocławia.
Do zdarzenia doszło ok. godziny 7:45 rano. Dzięki temu, że pociąg nie jechał zbyt szybko, udało się uniknąć tragedii. Lokomotywa wypadła z torów tuż przed ulicą, przejechała po asfalcie, uszkodziła chodnik i zatrzymała się na nasypie kolejowym już za przejazdem. Na szczęście nie wypadła poza rogatki oddzielające przejazd od ulicy. Bardzo szybko zorganizowano akcję ratunkową, na miejsce zdarzenia przyjechała lokomotywa, która odebrała wagony towarowe, aby nie utrudniały komunikacji w mieście. Następnie służby kolejowe przystąpiły do usuwania lokomotywy. Mimo, że akcja trwała do późnych godzin wieczornych, nie stanowiła utrudnienia dla ruchu samochodowego, ponieważ przejazd był otwarty. Jedynie piesi musieli przechodzić drugą stroną ulicy z powodu uszkodzenia chodnika.
W dniu Wszystkich Świętych nie było już żadnych niedogodności, a ruch odbywał się normalnie na obu chodnikach.


2 listopada 2006 - Zostali przeszkoleni

W październiku na terenie Strzegomia odbyło się trzydniowe szkolenie z zakresu problematyki narkomanii. W wykładach i zajęciach warsztatowych udział wzięło dwadzieścia osób.
- W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele, kuratorzy, policjanci oraz strażnicy miejscy, czyli osoby z grup zawodowych zaangażowanych bezpośrednio w problematykę narkomanii - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz - Co ciekawe, wszyscy zgłosili oni chęć udziału w dalszych szkoleniach metodami aktywnymi dotyczącymi agresji u dzieci, przemocy w rodzinie i uzależnień od alkoholu. Cieszy nas, że właśnie ci ludzie, chcą zgłębiać swoją wiedzę na tak trudne tematy. Dwudziestoosobowa grupa odebrała z rąk burmistrza zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Szkolenie miało na celu wyposażenie odbiorców w niezbędną wiedzę na temat problemów związanych z używaniem środków odurzających, mechanizmów uzależnień i czynników wpływających na proces uzależniania się oraz przyczyn sięgania po narkotyki przez dzieci i młodzież. Zajęcia i warsztaty poprowadzone przez terapeutkę Renatę Marciniak-Antoszek miały za zadanie także poinformowanie uczestników o możliwościach zapobiegania jednego z najniebezpieczniejszych zjawisk obecnych czasów, jakim jest narkomania.


2 listopada 2006 - Co bym zrobił . . .

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy wraz z Departamentem Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy organizuje konkurs zatytułowany - "Co bym zrobił jako prezydent Świdnicy".
Celem konkursu jest poznanie oczekiwań młodych Świdniczan wobec nowo wybranego prezydenta Świdnicy. Zadaniem konkursu jest również zainteresowanie dzieci i młodzieży sprawami miasta, poznanie form pracy prezydenta. Zwycięzcy konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.
Dyplomy otrzymują również opiekunowie oraz placówki, z których nadesłane zostaną najlepsze prace. Regulamin konkursu - >>> zobacz


2 listopada 2006 - I etap zakończony

31 października zakończył się I etap remontu elewacji Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej. Wykonano ocieplenie ściany od strony zachodniej oraz przeprowadzono renowację elewacji frontowej.
Remont przeprowadziła firma ze Szczawna Zdroju. Kolorystyka została zaprojektowana przez dyrekcję szkoły. Na remontu elewacji i remont dachu wydano 102 tysiące złotych. W tej kwocie znajduje się 50 tysięcy złotych pozyskanych ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej Na drugi etap remontu w roku przyszłym zaplanowano kwotę 100 tysięcy złotych.


2 listopada 2006 - Wypłaty dla rolników

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej złożyło 40 rolników i 3 osoby prawne z całej gminy Dobromierz. W tym tygodniu pieniądze zostaną przekazane na konta bankowe rolników - łącznie rolnicy otrzymają ponad 43 tys. zł.
Również w najbliższy piątek Gminny Ośrodek Opieki Społecznej wypłaci świadczenia w łącznej kwocie 34.744 zł dla rolników posiadających oszacowane straty w gospodarstwie rolnym poniesione podczas lipcowej suszy 2006r. w ramach realizacji programu pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy. Zasiłek celowy w kwocie 500 zł otrzyma 2 rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha, w kwocie 1000 zł otrzyma 31 rolników posiadających gospodarstwo o powierzchni powyżej 5 ha, w tym 7 rolników otrzyma dodatkowe świadczenia w wysokości 392 zł z tytułu strat w użytkach zielonych.
Do połowy listopada Urząd Gminy wypłaci również poszkodowanym rolnikom dopłaty do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego (z dotacji Urzędu Marszałkowskiego).


2 listopada 2006 - zDolny Ślązak z 315

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy otrzymał stypendium Programu Stypendialnego "zDolny Śląsk" na rok szkolny 2006/2007 przyznane uchwałą Kapituły Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień.
Uroczystość wręczenia aktów stypendialnych odbyła się 30 października 2006 roku na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu podczas Gali Stypendialnej. Na tej miłej imprezie towarzyszyła Piotrowi wychowawczyni a zarazem wicedyrektor z SP 315 w Świdnicy - Magdalena Jęczmień.


2 listopada 2006 - Dzień Działkowca

Pod koniec października z okazji Dnia Działkowca w ROD "Stokrotka" odbyło się uroczyste zebranie Okręgowego Zarządu Sudeckiego PZD.
W zebraniu uczestniczyło prawie stu przedstawicieli reprezentujących ogrodnictwo działkowe okręgu sudeckiego. Udział wziął w nim również burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Przybyłych w imieniu gospodarzy obiektu powitał prezes ROD "Stokrotka" Zbigniew Rodak. Prezes Zarządu Okręgu Sudeckiego Wincenty Kulik w swoim wystąpieniu dokonał oceny aktualnej sytuacji związku. Podczas zebrania zostały ogłoszone również wyniki konkursu na najładniejszą działkę okręgu sudeckiego oraz lista najaktywniejszych ROD w bieżącym roku.
Właścicielom wyróżnionych ogrodów wręczono nagrody rzeczowe w postaci sprzętu ogrodniczego tj. kosiarek, pilarek itp. oraz literaturę o tematyce ogrodniczej. Wyróżnionym działkowcom wręczono również brązowe, srebrne i złote odznaki związkowe.


2 listopada 2006 - Budowa parkingu

Od trzech tygodni trwa budowa parkingu dla mieszkańców Osiedla Piastów II. Po trzech latach zabiegów Gminie Żarów udało się przejąć teren na którym powstaje parking od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa i Skarbowego Przedsiębiorstwa Rolnego w Milikowicach. Od razu po uzyskaniu odpowiednich dokumentów Gmina wspólnie ze Wspólnota Mieszkaniową i przy jej zaangażowaniu finansowym rozpoczęła budowę.
Obecnie kończy się pierwszy etap budowy parkingu bezpośrednio przylegającego do ulicy Kazimierza Wielkiego. Równocześnie utwardzany jest teren pod II etap.
Parking zostanie również dodatkowo oświetlony.


1 listopada 2006 - "Niechciana sława Czerwonego Barona"

W Gazecie Wyborczej ukazał się tekst Anety Augustyn zatytułowany "Niechciana sława Czerwonego Barona". Autorka zwraca w nim uwagę na fakt nie wykorzystywania tej znanej w świecie postaci w celach promocyjnych przez Świdnicę, zwraca w nim uwagę, że w przeciwieństwie do reszty kraju i świata gdzie wszyscy wiedzą kim był baron Manfred von Richthofen, w naszym mieście niewiele osób wie kim był. A jeśli znajdują się tacy co wiedzą, to najczęściej mówią o nim źle.
Szkoda, że w czasach kiedy głównym tematem wielu dyskusji jest tolerancja, to nie ma jej w przypadku najsłynniejszego świdniczanina, najsłynniejszego - czy nam się to podoba, czy nie.
Tego nie zmieni milczenie i cisza wokół jego osoby. Jest najbardziej znanym i tak już pozostanie. Może tylko śmieszyć fakt, że my przedkładamy nad jego osobę, osobę dziennikarza telewizyjnego, który o ile dobrze pamiętam nigdy nie wspominał, że pochodzi z naszego miasta. Myślę, że większe korzyści odniesie miasto "przyznając" się do "Czerwonego Barona" niż do sympatycznego i miłego dziennikarza.
A argumenty Stanisława Kotełki, byłego nauczyciela historii i prezesa Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej są nie na miejscu, bo idąc tym tokiem rozumowania dojdziemy do wniosku, że każdy świdniczanin który dożyłby czasów nazistowskich byłby faszystą.
Tolerancja, tolerancja kłania się wszystkim. Zapraszamy do lektury - >>> zobacz zapraszamy także do wypowiedzi i do dyskusji na forum - >>> napisz


1 listopada 2006 - Listy kandydatów w wyborach samorządowych

Wybory samorządowe 2006 w toku. Wszystkie Komitety Wyborcze zarejestrowały już listy swoich kandydatów do władz lokalnych różnego szczebla.
W powiecie świdnickim liczącym 162 988 mieszkańców wybierać będziemy swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatu, sejmiku wojewódzkiego a także swoich wójtów, burmistrzów i prezydentów. Do rad gmin i rad miejskich o 140 mandatów ubiegać się będzie 827 osób. Do rady powiatu 274 osoby rywalizować będą o 29 mandatów.
Lista kandydatów do Rady Powiatu - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Dobromierz - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Jaworzyna Śląska - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Marcinowice - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Strzegom - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Świdnica - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Gminy Żarów - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Miejskiej w Świdnicy - >>> zobacz
Lista kandydatów do Rady Miejskiej w Świebodzicach - >>> zobacz


1 listopada 2006 - Akcja "Znicz - 2006"

Policji garnizonu świdnickiego prowadzi w ostatnich dniach wzmożone działania pod kryptonimem "Znicz 2006".
Na głównych ciągach komunikacyjnych powiatu świdnickiego oraz na wszystkich drogach dojazdowych do cmentarzy.
Akcja trwać będzie do drugiego listopada.
Działania mają przede wszystkim na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonach cmentarzy.


1 listopada 2006 - Tomograf i angiograf jeszcze w tym roku

Do końca tego roku szpital "Latawiec" w Świdnicy będzie miał dwa nowoczesne urządzenia, których do tej pory nie posiadał. Starania Zarządu Powiatu zmierzające do zakupu tomografu komputerowego i angiografu przyniosły bowiem oczekiwane rezultaty. Coroczne zbyt niskie środki finansowe przeznaczone w ramach kontraktu wojewódzkiego na realizację Szpitala "Latawiec" uniemożliwiały zakup tomografu i angiografu ze środków bieżących. Dodatkowo priorytetem na tą chwilę jest jak najszybsze przeniesienie oddziałów ze szpitala przy ul. Westerplatte. Przy tym tempie finansowania inwestycji zakup tego sprzętu ponownie zostałby odłożony w czasie. Udało się znaleźć rozwiązanie tej trudnej sytuacji.
-" Na jednej z sesji Radni zadecydowali, że inwestycja będzie realizowana w ciągu najbliższych 4 lat, a zakup sprzętu zostanie rozłożony na raty. Pierwszym płatnikiem będzie Szpital Latawiec w budowie, który na tą chwilę ma już odłożone pieniądze na zapłacenie pierwszej transzy." wyjaśnia Starosta Jack Wajs.
Szpital "Latawiec" posiada ogromny potencjał. Zakup specjalistycznej aparatury pozwoli na lepsze jego wykorzystanie a w rezultacie jest szansa na zakontraktowanie w Dolnośląskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowych procedur medycznych wykonywanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, pododdziale udarowym i oddziale kardiologicznym. Koszty zakupu sprzętu są niebagatelne, szacowano je na poziomie 8 mln zł, ale po przetargu uzyskano kwotę mniejszą - 6 mln 800 tys. zł.
"Zakup obu tych urządzeń w jednym czasie przyniosło nam duże oszczędności, niż gdybyśmy kupowali je oddzielnie" - mówi starosta.
Angiograf i tomograf komputerowy trafią do szpitala jeszcze w tym roku po przeprowadzeniu wszystkich wymaganych procedur. Przetarg na dostawę tego sprzętu wygrała firma "Toschiba", która złożyła najkorzystniejszą ofertę.


1 listopada 2006 - W atmosferze zadumy

Jutro w Klubie "Bolko" o godzinie 18.00 w atmosferze zadumy, przy muzyce, będzie można powspominać przyjaciół, muzyków, których nie ma już wśród nas.
W tym dniu nasze myśli będą skierowane na Wiktora Janulewicza (muzyk, instruktor MDK), Jana Hazubskiego (MDK), Jarosława Krynieckiego (członek wielu lokalnych zespołów m.in.: GREEN) oraz Roberta Kuczka (Sonny Blues).
Tego dnia zagrają: Zakaz Wjazdu, Nicolae, Orchard, Sonny Blues orazOld Clezmers Band.


1 listopada 2006 - Pożegnanie radnych

26 października odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej obecnej kadencji. Nowi radni zostaną wybrani 12 listopada w trakcie wyborów samorządowych.
- W latach 2002-2006 odbyło się 69 sesji. W ciągu tego okresu podjęto 461 uchwał - poinformował przewodniczący RM, Stanisław Sitarz. - Zgłoszono ponadto 8 interpelacji oraz 101 wniosków i zapytań.
Ostatnia sesja - będąca, co oczywiste swoistym podsumowaniem ostatniej kadencji - miała charakter kurtuazyjny. - Chciałbym serdecznie podziękować obu burmistrzom i przewodniczącemu Rady Miejskiej za wzorową i owocną współpracę z radnymi - mówił radny Bronisław Lesiak. Radny Henryk Rosiek dodał, że uczciwa praca na rzecz mieszkańców, profesjonalizm i mądrość władz Strzegomia miały swoje przełożenie na wiele zadań i inwestycji, które udało się doprowadzić do końca. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz nie pozostał im dłużny i także docenił pracę radnych. - Była to rada kompetentna i rzeczowa. Wzniosła się ona ponad partyjne podziały i dzięki temu mogliśmy wspólnie podjąć wiele cennych inicjatyw dla poprawy życia społecznego w naszej gminie.
W obrębie rady funkcjonowało 8 komisji problemowych. Każda z nich miała określony zakres działania. W ostatnim czteroleciu poszczególne komisje odbyły średnio po 50 posiedzeń. Najwięcej - Komisja Budżetu, Finansów, Planowania i Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej - 71. Ponadto, każdy radny dwa razy w roku uczestniczył przy przyjmowaniu interesantów przez burmistrza w ramach skarg i wniosków.


1 listopada 2006 - Kobieta Bezpieczna

26 października w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy rozpoczęta została II edycja akcji "Bezpieczna kobieta" - przeznaczona jest ona wyłącznie dla kobiet, prowadzona wspólnie z Kołem Ligi Kobiet Polskich. W spotkaniu uczestniczyła grupa 15 pań ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Świdnicy, Uroczystego rozpoczęcia akcji dokonał Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy insp. Andrzej Kląskała. Szkolenia teoretyczne dla pań prowadzone są przez podinsp. Andrzeja Baszturę oraz kom. Roberta Topolskiego.
Spotkanie miało na celu uświadomienie paniom jaki wpływ na sprowokowanie przestępcy może mieć wygląd zewnętrzny kobiety oraz jej zachowanie drugim tematem spotkania było bezpiecznie przemieszczanie się w porze wieczorowo - nocnej.
Wszystkie panie z niecierpliwością czekają na zajęcia z samoobrony, ale one będą prowadzone po części teoretycznej akcji. Uczestniczki akcji dowiedzą się jak reagować stosownie do poziomu zagrożenia, jak rozwiązywać konflikt poprzez siłę fizyczną oraz słowną samoobronę.
Akcja ma na celu odblokowanie u kobiet naturalnych reakcji obronnych oraz wzmocnienie wewnętrznej pewności siebie i zdecydowania. Następne spotkanie odbędzie się 9 listopada.


1 listopada 2006 - Kredyty dla rolników

Rolnicy gminy Świdnica byli jednymi z najbardziej poszkodowanych w woj. dolnośląskim w związku z tegoroczną klęską suszy i powodzi. Liczba dotkniętych gospodarstw rolnych wyniosła 138, co stanowi obszar 2267,97 ha.. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraził zgodę na uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wznowienie produkcji.
Procedura ubiegania się o kredyt obrotowy jest następująca: pobrać i wypełnić wniosek z banku, Ośrodka Doradztwa Rolniczego lub strony internetowej Urzędu Gminy Świdnica. Wypełnione wnioski kredytowe należy złożyć w urzędzie gminy do zatwierdzenia wniosków przez Wojewodę. Powracające, zaopiniowane wnioski przez Wojewodę należy odebrać z gminy i złożyć w banku współpracującym z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wraz z wymaganą dokumentacją, zgodnie z regulaminem kredytowania banku.
Wysokość kredytu nie może być wyższa od wielkości strat oszacowanej przez Komisję Rejonową powołaną przez Wojewodę Dolnośląskiego. Wnioskowana kwota kredytu w gminie Świdnica wynosi 1 685 272 zł. I jest to najwyższa kwota w powiecie świdnickim, a druga w całym woj. dolnośląskim wśród poszkodowanych gmin.


1 listopada 2006 - Miss Polski 2007

Wybory Miss Polski 2007 rozpoczną się dla Strzegomian Wyborami Regionalnymi pod Honorowym Patronatem Pana Lecha Markiewicza Burmistrza Strzegomia. Wybory odbędą się 5 listopada w sali widowiskowej SCK o godzinie 17.00. Dla miłośników kobiecej urody na deskach Strzegomskiego Centrum Kultury najpiękniejsze dziewczyny regionu zaprezentują efektowne układy choreograficzne, oryginalne stroje, makijaże i fryzury.
Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I - 14- 17 lat i II - 25 lat
Zdobywczynie tytułu Miss Strzegomia oraz Miss Strzegomia Nastolatek będą reprezentowały Strzegom w Wyborach Miss Dolnego Śląska we Wrocławiu.
Organizatorzy zwracają się do Państwa z uprzejma prośba o pomoc w organizacji tego wielkiego przedsięwzięcia. Mile widziana każda pomoc, zarówno rzeczowa jak i finansowa.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii