31 grudnia 2006 - Złota Gwiazdka

Świdnickie siatkarki - kadetki, w dniach 28-29 grudnia wzięły udział w Euroregionalnej Siatkarskiej Złotej Gwiazdce. Międzynarodowy turniej w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców odbył się w Złotoryi.
W zawodach wzięły udział zespoły: Top Bolesławiec, Tygrysy Strzelin, Volley Kamenz (Niemcy), Ren But Złotoryja, Baszta Ren Złotoryja, Bielawianka Bielawa, Gwardia Wrocław, MKS Świdnica, Olimpia Jawor, Volley Bolesławiec, Siatkarz Wieluń, LO Ren But Złotoryja, Gimnazjum Świerzawa, Gimnazjum Chojnów, Gimnazjum 1 i 2 Złotoryja oraz Gimnazjum Wilków.
Świdniczanki zajęły piąte miejsce. Z zawodniczek MKS Świdnica wyróżniona została Aleksandra Małodobra.


31 grudnia 2006 - Ronal Cup

Wyniki rozegranej wczoraj jedenastej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Art-Biur - Klub Secret Żarów 6:9
Genuine Team - Terespol 5:7
Cafe 7 - Arte Mościsko 10:7
Spartakus - Ślęza Wiry 10:0
Romira - Wiśnia 9:5
Dacco Beba - Transus 8:5
Rozegrano też zaległe spotkanie - Klub Secret Żarów - Genuine Team 17:4
Piłkarz kolejki został Remigiusz Jezierski - Romira a bramkarzem kolejki Karol Zając - Terespol
W klasyfikacji na Króla Strzeców prowadzi z 38 bramkami - Sławomir Drozd następni to: 35 - Roman Pawłowski, 30 - Jacek Stachyra, 29 - Jacek Filipczak, 28 - Jacek Fojna, 25 - Konefał, 23 - Mariusz Kutela.
W tabeli prowadzi Dacco Beba 33 punkty przed Spartakusem 30, Romirą 27, dalej jest Wiśnia 22, Klub Secret Żarów 17, Transus 16, Cafe 7, Art - Biur 11, Terespol 10, Ślęza Wiry 7, Genuine Team 7 i Arte Mościsko 1 punkt.


30 grudnia 2006 - Ładne pisanie

Joanna Bożek, uczennica klasy 3c Gimnazjum nr 3 w Świdnicy została wyróżniona w Ogólnopolskim konkursie Ładnego Pisania. Wraz z opiekunką, polonistką Barbarą Pidanty, uczestniczyła 11 grudnia w konferencji finałowej konkursu w gmachu Sejmu w Warszawie.
Zadaniem konkursowym było napisanie listu do wybranej osoby. Należało opisać wiecznym piórem swoje wspomnienia na białej kartce bez linii pomocniczych. Na konkurs wpłynęło 4019 prac z 16 województw. Jury konkursu nagrodziło 9 prac, wyróżniło 16. Asia była jedyną wyróżnioną świdniczanką. W uzasadnieniu zwycięskich prac kapituła konkursu wymieniła: staranny charakter pisma, umiejętne prowadzenie pióra, płynność pisania, stosowną i bezpretensjonalną treść.
Warto dodać, że w skład kapituły sędziowskiej tegorocznej IV edycji konkursu weszli: senator Krystyna Bochenek, poseł Krystyna Szumilas, artysta grafik Andrzej Pągowski, prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, dr Katarzyna Kłosińska - przedstawiciel Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, prof. Andrzej Nowaczyk - artysta grafik, prof. Dr. hab. Andrzej Blikle - przedsiębiorca, miłośnik piór, Wojciech Bazarnik - prezes Polskiego Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Piór, Wacław Rejdych - Dyrektor Generalny Sanford Polska oraz Marcin Mroczek - aktor.


30 grudnia 2006 - Wolontariat

Coraz częściej napływają do redakcji pytania młodych osób chcących zostać wolontariuszami.
Prosimy zainteresowane organizacje o przysyłanie informacji o wolontariacie na adres redakcji dziennika - >>> wyślij


29 grudnia 2006 - Grupa NOFF w Świdnicy

Grupa NOFF w Piwnicy Świdnickiej. Powstali w maju 2005 roku we Wrocławiu. NOFF tworzą: Adam Kruk (perkusja), Aleksander Burłatenko (gitara), Jakub Skut (gitara), Dominik Szczepański (bas), Michał Zerka (wokal).
Obecnie zespół nagrywa materiał na płytę własnymi środkami; począwszy od rejestracji dźwięków, poprzez montaż, skończywszy na wstępnym mik się brzmieniowym. Praca ta szybko zaowocowała pierwszym sukcesem. W czerwcu 2006 NOFF wygrał "Muzyczną Bitwę" Polskiego Radia Wrocław, do której zgłoszonych było około 100 kapel z Dolnego Śląska. Utwór "Anioły" pojawił się na antenie radia, co ważne - nie tylko epizodycznie. Pod koniec czerwca weszli na listę konkursową radia BIS i po dwóch tygodniach glosowania zapewnił sobie udział w Finale tej imprezy.
6 stycznia około godziny 20:00 NOFF zagra koncert w Piwnicy Świdnickiej.


29 grudnia 2006 - Nagrody dla funkcjonariuszy

Wczoraj, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ludwik Dorn, wręczył wyróżniającym się funkcjonariuszom nadzorowanych służb listy gratulacyjne i nagrody pieniężne za wyjątkowe osiągnięcia w służbie, wiedzę i profesjonalizm. Wśród nagrodzonych byli funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Wśród wyróżnionych znalazł się również Komendat Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy Tomasz Szuszwalak. Gratulujemy nagrody za wybitne osiągnięcia w służbie zwłaszcza, że z województwa dolnośląskiego wyróżniono tylko dwóch funkcjonariuszy.
Minister Ludwik Dorn w trakcie spotkania krótko podsumował mijający rok, podkreślił najważniejsze osiągnięcia każdej ze służb i zapowiedział ich wsparcie, które nastąpi już w przyszłym roku (w momencie wejścia w życie "ustawy o modernizacji służb porządku publicznego w latach 2007-2009").


29 grudnia 2006 - Wigilia wśród koni

W Stragonie zapoczątkowano nową tradycję. Tuż przed samymi świętami w Skarżycach odbyło się pierwsze spotkanie wigilijne w stajni, wśród koni.
Przyszli trenerzy, zawodnicy, przyjaciele klubu i miłośnicy koni.
Był opłatek, ciepłe życzenia, kolędy i suto zastawiony wigilijny stół. Ale przede wszystkim była to okazja do podzielenia się w tym szczególnym bożonarodzeniowym okresie opłatkiem ze swoimi ulubieńcami.


29 grudnia 2006 - Grozili nożem

Wczoraj rano, do idących na lodowisko w Świdnicy nieletnich, podszedł mężczyzna, który zażądał od nich wydania papierosów i pieniędzy. Jeden z nieletnich wydał pieniądze w kwocie 3 zł. Gdy nieletni wydawał pieniądze podeszło do nich jeszcze dwóch mężczyzn, którzy uniemożliwili ucieczkę nieletnim. Sprawcy powiedzieli do nieletnich, aby dali im więcej pieniędzy, jeżeli tego nie zrobią zabiorą im plecaki i ubrania.
Mężczyzna, który wcześniej otrzymał pieniądze wciągnął nóż i przystawił do gardła drugiemu z chłopców, żądając wydania pieniędzy i telefonu komórkowego. Po dokonaniu rozboju sprawcy oddalili się, dokonując po drodze zniszczenia lusterka w samochodzie osobowym. Po pościgu przez policjantów dwóch z nich zostało zatrzymanych i osadzonych w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Rozboju na nieletnich dokonano około godziny 8 rano, nieletni po powrocie z lodowiska poinformowali rodziców o zdarzeniu. O godzinie 13 w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy jeden z rodziców złożył zawiadomienie o dokonaniu rozboju na jego synu. Trzeci sprawca zatrzymany został dziś rano.
Zatrzymanymi sprawcami w wieku 16 - 17 lat zajmie się Sąd Rodzinny w Świdnicy, sprawa dorosłego sprawcy rozboju trafi do Prokuratury Rejonowej z wnioskiem o areszt. Za dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzi grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.


29 grudnia 2006 - Nagrodzeni w konkursie

13 grudnia w Urzędzie Gminy w Świdnicy po raz IV zostały wręczone nagrody dla szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Świdnica za udział w konkursie "Selektywna zbiórka odpadów" Od 16 października do 30 listopada uczniowie dokonywali zbiórki butelek PET, które zostały przekazane firmie przejmującej odpady. W wyniku przeliczenia ilości zebranych kg komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody pieniężne - >>> zobacz
Wszystkim nagrodzonym szkołom nagrody dyplomy wręczała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, przewodniczący Rady Gminy Świdnica Henryk Sara, Sekretarz Gminy Jadwiga Generowicz.
Wójt gminy Świdnica podziękowała młodzieży i ich opiekunom za zaangażowanie się w zbiórkę odpadów i podkreśliła rangę konkursu. Młodzież ze swoimi opiekunami, a także dyrektorzy szkół wyrazili nie tylko chęć, ale i potrzebę kontynuowania konkursu w przyszłym roku szkolnym.


28 grudnia 2006 - Waldemar Skórski wiceprezydentem

Od września 2005 roku, po wyborach Ryszarda Wawryniewicza na Posła RP, wcześniej pełniącego funkcje wiceprezydenta Świdnicy, stanowisko to po dzień dzi się jszy było nieobsadzone. Jednak dziś podczas sesji Rady Miejskiej nastąpiła zmiana. Świdnica ma po tak długim okresie - drugiego wiceprezydenta.
Został nim Waldemar Skórski.
Od maja 2003 roku do chwili obecnej był dyrektorem Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. To on wraz z wydziałem zajmowali się wszechstronną pomocą udzielaną firmom budującym swoje zakłady w naszym mieście.
Wcześniej przed związaniem się z administracją państwową pracował w Świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa, po czym przez wiele lat samodzielnie prowadził firmę zajmującą się projektowaniem architektonicznym i urbanistycznym.
Ważniejsze jego projekty, które zostały zrealizowane to Port Lotniczy Wrocław - Strachowice, rewaloryzacja zachodniej części bloku śródrynkowego w Świdnicy. Waldemar Skórski brał też udział w licznych konkursach, miedzy innymi - "Budownictwo socjalne w Toruniu" III nagroda w konkursie SARP oraz Muzeum historii Egiptu w Gizie.


28 grudnia 2006 - Daria Kurzej nagrodzona!

Jedna z najbardziej utalentowanych judoczek sekcji AKS-u Strzegom Daria Kurzej otrzymała w grudniu stypendium w ramach Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, powstałym przy Fundacji "Porozumienie bez barier".
- Oprócz świetnych wyników sportowych Daria bardzo dobrze się uczy. Jest także utalentowana muzycznie, gra pięknie na pianinie - chwali swoją podopieczną trener sekcji Mariusz Fajfer. - Nie dziwię się więc, że ją w ten sposób doceniono.
Daria Kurzej jest jedną z 47 osób wyróżnionych w tym roku przez Fundację "Porozumienie bez barier". Do jej się dziby wpłynęło 300 wniosków stypendialnych. Tegoroczna uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w warszawskim Hotelu Sofitel Victoria.


28 grudnia 2006 - Gigant przestworzy w świdnickim muzeum ?

Myśliwiec przechwytujący do działań na małych i średnich wysokościach służy do zwalczanie celów powietrznych dniem i nocą, a także do zwalczania celów naziemnych i nawodnych. Mowa o nowym nabytku świdnickiego Muzeum Broni i Militariów - Stanisława Gabrysia.
Samolot odrzutowy MiG-21 Bis - R25 pełnił służbę w lotnictwie morskim - lotnisko Babie Doły. Prędkość maksymalna 2175 km/h, pułap praktyczny 17 500 m. Samolot zabierał samonaprowadzające się rakiety powietrze-powietrze oraz rakiety z głowicą pół aktywną radiolokacyjną. Przeciwko celom naziemnym bomby, rakiety niekierowane . . .
Szkoda tylko, że dotychczas nie znalazło się w Świdnicy miejsce, w którym można by te unikalne obiekty eksponować. Przypomnijmy, że niedawno muzeum otrzymało również trzy pojazdy tworzące stacje radarową.
Każdy kto zechce to wszystko zobaczyć musi udać się do Witoszowa Dolnego.


28 grudnia 2006 - Rozśpiewany Ratusz

22 grudnia w Ratuszu spotkali się pracownicy Urzędu Miejskiego z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, wiceburmistrzami Zbigniewem Opalińskim i Ireneuszem Zyską oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Elżbietą Horodecką.
- Życzę wszystkim państwu, byście pracując w tej instytucji czuli się prawdziwą wspólnotą, zintegrowaną jednością, której najważniejszym przesłaniem jest służyć mieszkańcom i sprawom tego miasta - mówił wiceburmistrz Opaliński.
Po długo trwających życzeniach zabrzmiał spontaniczny koncert. Zaczęła go Grażyna Pantal, lecz do wspólnego śpiewu kolęd włączyli się wszyscy pracownicy. Okazało się, że ze znajomością kolęd nie jest źle, że wszyscy bardzo lubią je śpiewać, stąd dopiero po kilkunastu utworach zakończono śpiewanie. Był to ostatni dzień pracy przed świętami Bożego Narodzenia.


28 grudnia 2006 - Jasełka w PP Nr 3

Ostatni tydzień przed świętami Bożego Narodzenia był bardzo pracowity dla dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 3. 19 grudnia, przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunkami przygotowały przepiękne jasełka, które odbyły się w Strzegomskim Centrum Kultury.
W świątecznej inscenizacji wzięło udział 6 grup o bardzo wdzięcznych nazwach. "Żabki" (trzylatki) i "Gwiazdeczki" (czterolatki) przygotowały wigilijną inscenizację zwierząt i ślicznie deklamowały wierszyki, co w wykonaniu takich maluszków było wyjątkowym osiągnięciem. Ich opiekunką była Grażyna Przybyło. Kolejna grupa to pięciolatki - "Pszczółki", które pod czujnym okiem Moniki Lasoty - Molis i Ewy Bodurki przygotowały wiersz "Odwiedziny Mikołaja", przedstawienie taneczne pt. "Nowoczesny mikołaj tańczy rocka" oraz układ taneczny do piosenki "Jingle Bells".
Sześciolatki - "Biedroneczki" przygotowały z kolei wierszyk pt. "Śnieżny puch" i piosenkę "Aniołek" (prowadząca Małgorzata Gierek). Z kolei ich rówieśnicy "Promyczki" (Ewa Cichoń) zaprezentowały nowoczesny taniec do utworu " Last Christmas", a "Leśne skrzaty" pod opieką Marzeny Durlik i Anny Miszuk przygotowały typowe świąteczne jasełka.
Całość dopełniła wyjątkowo piękna sceneria z szopką i choinkami.


28 grudnia 2006 - Sylwester dla wszystkich

Sylwestrowa noc jest jednym z najpracowitszych dni dla policjantów. Zwiększona ilość patroli ma jedno podstawowe zadanie: utrzymać porządek i zapewnić bezpieczeństwo przemieszczającym się mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Jak uczy doświadczenie mimo obowiązywania zakazu używania środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, szczególnie koło północy zakaz ten jest trudny do wyegzekwowania.
Pamiętajmy aby świętując nadejście Nowego Roku nie wyrządzić krzywdy innym. Dlatego nie rzucajmy petard w tłum, pod nogi, nie używajmy ich w pomieszczeniach zamkniętych, a odpalając race i rakiety nie kierujmy ich w stronę okien budynków czy też parkingów samochodowych.
Nie zaczynajmy Nowego Roku od konfliktu z prawem. Dlatego po nocnych szaleństwach na parkietach bądź prywatkach zakrapianych alkoholem nie wsiadajmy za kierownicę. Powrót do domu taksówką będzie bezpieczniejszy. Dla kierujących po alkoholu nie ma i nie będzie żadnej tolerancji.
Świętujmy tak aby uszanować prawa naszych sąsiadów zza ściany, często ludzi starszych, schorowanych, bądź przeciwnie tych najmłodszych potrzebujących dużo snu.


27 grudnia 2006 - Sportowy mikołaj

W drugiej połowie grudnia, w strzegomskiej hali OSiR, najmłodsi adepci futbolu rywalizowali w Mikołajkowo - Świątecznym Turnieju Piłkarskim. Gośćmi zawodów byli zawodnicy KS Zjednoczeni Żarów.
Jako pierwsi do sportowej zabawy przystąpili ŻACY (6 - 8 lat) - podopieczni Mariusza Kowalskiego. W tej kategorii wiekowej żarowianie nie wystawili swojej drużyny, więc gospodarze grali między sobą. Wynik rywalizacji: ŻACY NIEBIESCY - ŻACY ZIELONI 4:4. Po spotkaniu strzegomskich ŻAKÓW na boisko weszli ORLICY MŁODSI (9 lat). Mecz piłkarzy Sławomira Lenio i ich rówieśników z Żarowa był bardzo wyrównany, dość powiedzieć, że ostatecznie zakończył się kolejnym remisem 4:4. Trzecim w kolejności spotkaniem była rywalizacja ORLIKÓW STARSZYCH (10 lat). Strzegomianie i żarowianie stworzyli bardzo ciekawe widowisko, w którym padło mnóstwo bramek. Gospodarze nie byli gościnni i pokonali swoich kolegów 8:5.
Na deser sportowej części zawodów odbył się mecz najstarszej grupy chłopców - MŁODZIKÓW (11 lat). Tym razem miał on jednostronny przebieg, gdyż strzegomscy zawodnicy Krzysztofa Matusiaka bez problemów ograli przeciwników 5:0. Warto jeszcze dodać, że po każdym spotkaniu mikołaj wręczał młodym sportowcom świąteczne upominki.


27 grudnia 2006 - Wyróżniony

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie Plastycznym "Jasno-Ciepło-Bezpiecznie". Praca Piotra wykonana została pod kierunkiem Magdaleny Jęczmień, nauczycielki plastyki.
Konkurs organizowany był przez BOT Górnictwo i Energetykę w Łodzi. Sukces Piotra tym bardziej cieszy, gdyż na konkurs napłynęło 970 prac z całej Polski. W nagrodę otrzymał on dyplom oraz odtwarzacz mp3.


26 grudnia 2006 - Już czwarta sesja

29 grudnia odbędzie się czwarta już sesja Rady Gminy Świdnica nowej kadencji.
Sesja rozpocznie się o godzinie 12.00 w sali narad urzędu.
Radni zajmą się między innymi zmianami budżetu gminy w bieżącym roku, zajmą się też budżetem na nowy rok - 2007. Zapoznają się z opinią Komisji Budżetu i Finansów, zajmą się sprawą przyjęcia "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na rok 2007.


26 grudnia 2006 - Największa w historii

23 grudnia, dzień przed Wigilią, tradycyjnie już zaproszono potrzebujących na wspólny, świąteczny posiłek. Najpierw jednak odprawiono uroczystą mszę świętą. Po nabożeństwie JE ks. Bp Ignacy Dec, kapłani, przedstawiciele władz miasta, w tym burmistrz Bogdan Kożuchowicz i jego zastępcy oraz liczni radni na czele z przewodniczącą Elżbietą Chorodecką, udali się do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie przygotowano już stoły ze świątecznymi potrawami. Za chwilę do tego symbolicznego, ale sutego i smacznego posiłku zasiadło w sumie kilkaset osób. Przedtem jeszcze wysłuchano życzeń i wspólnie modlono się. Był oczywiście opłatek i życzenia. Przybyli ludzie nie tylko ubodzy, nie tylko zaznający materialnego niedostatku, lecz także chorzy i samotni. Dla nich przebywanie z innymi ludźmi, to już często święto. Wszystkich zaskoczył gość honorowy - biskup Dec nie zasiadł od razu przy stole, lecz ruszył w długą wędrówkę pomiędzy stołami, zatrzymując się na chwilę rozmowy, szczególnie tam, gdzie się działy dzieci. Dla każdego miał uśmiech i ciepłe, pasterskie słowo. Później, już po spotkaniu, około 800 osób otrzymało paczki żywnościowe, które pomóc miały w zorganizowaniu świąt Bożego Narodzenia.
- To piękna i pożyteczna tradycja. Z jednej strony chodzi o zwykłą, materialna pomoc, bardzo potrzebną tym ludziom. Z drugiej - o spotkanie, o pokazanie, że problemy takich osób są nam bliskie. Na pewno będziemy takie spotkania z okazji świąt organizować. Miło nam, że pasterz naszej diecezji - jego ekscelencja ksiądz biskup świdnicki chce nam w tych spotkaniach towarzyszyć - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


26 grudnia 2006 - Także z dalekiej Syberii

Każdego roku w okresie świątecznym nasza redakcja otrzymuje dziesiątki życzeń. W tym roku nie było inaczej. Piękne życzenia dla naszych czytelników i życzenia dla redakcji napływają z różnych zakątków świata, w których żyją nasi rodacy. Oto jedne z nich, które otrzymaliśmy z dalekiej Syberii: serdeczne życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy
Nina Gorbaczowa - Gazeta Przyjaźń z Krasnojarska.


25 grudnia 2006 - Bieg Noworoczny - 2007

7 stycznia w nadchodzącym nowym 2007 roku odbędzie się organizowany od wielu lat "Bieg Noworoczny 2007".
Bieg odbywać się będzie w wielu kategoriach wiekowych, od "skrzatów" po "oldboyów".
Organizator - Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował dla wszystkich nagrody.
Pierwsze biegi rozpoczną się o godzinie 12.00. Trasy przebiegać będą alejkami Parku Centralnego w Świdnicy.
Regulamin biegu - >>> zobacz


25 grudnia 2006 - Sylwester na poważnie

Na "III. Koncert Sylwestrowy - Zakończenie Roku Mozartowskiego" zaprasza 31 grudnia Świdnicki Ośrodek Kultury. Wykonawcy to: Ales Rypan - obój klasyczny, Petra Myskova - obój klasyczny, Krzysztof Stencel - róg inwencyjny, Dominika Stencel - róg inwencyjny, Kamila Marcinkowska - fagot klasyczny, Adrian Rovatkay - fagot klasyczny (kierownictwo artystyczne). W programie: Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 270, Wolfgang Amadeus MOZART 4 duety na dwa rogi, Johann Christian SCHIEFERDECKER XII Concert, Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 252, Joseph MYSLIVECEK "La Chasse", Michael HAYDN Divertimento D-dur, Georg Wenzel RITTER Duet na dwa fagoty, Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 240.
Koncert rozpoczyna się w świdnickim teatrze (Rynek 43), w niedzielę, 31 grudnia o godz. 19.00.
Bilety w cenie 20 zł można nabywać w Świdnickim Ośrodku Kultury (Rynek 43) w godzinach 8.00-16.00 oraz w Klubie Bolko (pl. Grunwaldzki 11) po godzinie 16.00. Rezerwacje również pocztą elektroniczną - >>> napisz


25 grudnia 2006 - Mistrzostwa Świebodzic w wyciskaniu sztangi

28 grudnia w Świebodzicach odbędą się IX Mistrzostwa Świebodzic w wyciskaniu sztangi leżąc.
Zawody rozpoczną się o godzinie 18.00 w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy ul. Mieszka Starego 6. Dla trzech pierwszych w każdej kategorii organizatorzy przewidzieli puchary i statuetki a sześciu zawodników otrzyma dyplomy.
Zawodnicy powinni zgłosić się do organizatorów godzinę przed imprezą. Informacje na temat - IX Mistrzostw Świebodzic w Wyciskaniu Sztangi - udzielane są pod numerem 074 6669621.


24 grudnia 2006 - Muzeum Broni

W ostatnim czasie świdnickie Muzeum Broni i Militariów wzbogaciło się między innymi o stacja radarową RW - 31. Stacja taka wykrywa obiekty z odległości 240 km i 80 km wysokości. Stacja składa się z trzech pojazdów - Tatra 148.
Muzeum Stanisława Gabrysia nabyło także silnik - samolotu MIG 21 Bis R-25. Siła ciągu 9 ton, waga 1300 kg.
Strona Muzeum Broni i Militariów - >>> zobacz


24 grudnia 2006 - Krzyżówka

Dzisiaj ukazała się w naszym serwisie nowa krzyżówka. Tym razem jest to krzyżówka świąteczna. Na rozwiązania czekamy do do 8 stycznia 2007 roku.
W poprzedniej nagrodę wylosował - Czesław Hubisz ze Świdnicy.
Krzyżówka świąteczna - >>> zobacz


23 grudnia 2006 - Wigilia w Rynku

Wczoraj na świdnickim Rynku miało miejsce Świąteczne Kolędowanie.
To od kilku lat coroczne spotkanie władz z mieszkańcami miasta. Na wczorajsze spotkanie zaprosił świdniczan Ksiądz Ignacy Dec - Biskup Świdnicki oraz Prezydent Miasta - Wojciech Murdzek.
"Kolędowanie" rozpoczęło się spektaklem ulicznym "Hej kolęda" w wykonaniu teatru "Cztery Żywioły" z Chojnic. Przed wejściem do teatru wystąpił chór "Cantilena" z kolędami. Po przekazaniu Światełka Betlejemskiego nastąpiło tradycyjne składanie życzeń. Zdjęcia z "Kolędowania" - >>> zobacz


23 grudnia 2006 - Opłatek w Marcinowicach

Tradycyjnie w okresie przedświątecznym w Domu Strażaka w Marcinowicach odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe władz Gminy z przedstawicielami rożnych środowisk naszej gminnej społeczności. Gościliśmy m.in. Starostę i Wicestarostę Powiatu Świdnickiego, księży okolicznych parafii, radnych, sołtysów wsi, przedstawicieli szkół, straży pożarnej, policji oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji i firm.
Zwyczajem stało się, że spotkania te uświetniają przedstawienia jasełkowe. W tym roku swoją opowieść wigilijną zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach.
Wójt Gminy - Jerzy Guzik złożył wszystkim zaproszonym świąteczo-noworoczne życzenia. Zgodnie z tradycją przybyli goście połamali się opłatkiem.


23 grudnia 2006 - Odzyskano skradzione kołpaki

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy poszukuje osoby, której w nocy z 9 na 10 grudnia w rejonie u zbiegu ulic Zamenhofa i M. Kunic w Świdnicy skradzione zostały cztery kołpaki z samochodu osobowego marki Skoda.

Poszkodowanego właściciela samochodu prosimy o kontakt z policją pod numerem telefonu 074 85 28 371 lub 997.


22 grudnia 2006 - Wigilia w Społecznej

Jak co roku, tak i wczoraj w Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznym Gimnazjum w Świdnicy uczniowie, rodzice i nauczyciele spotkali się przy wigilijnym stole.
Uroczystość rozpoczęły przygotowane przez uczniów jasełka, pod kierunkiem Beaty Kubś i Teresy Mazur. Gwiazdą wieczoru została Emilka z Akademii Przedszkolaka, która grała rolę Jezuska. Występy uświetnił zaprzyjaźniony kwartet skrzypcowy ze Świdnickiej Szkoły Muzycznej pod batutą Małgorzaty Kozłowskiej. Przepiękna muzyka sprawiła, że do śpiewania kolęd włączyli się wszyscy uczniowie i rodzice. Życzenia wszystkim obecnym złożyła dyrektor Hanna Turek oraz honorowy gość - proboszcz z Kościoła św. Andrzeja Boboli.
Po występach odbyły się spotkania wigilijne w klasach. Ciepła, przyjazna atmosfera sprawiła, że wspólnemu świętowaniu nie było końca.


22 grudnia 2006 - Targ Bożonarodzeniowy

W dniach 16-17 grudnia odbył się w partnerskim mieście Markt Pfeffenhausen Targ Bożonarodzeniowy. Gmina Jaworzyna Śląska była na nim reprezentowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen, którego członkowie z własnych środków sfinansowali koszty podróży i promowanych produktów. Niemcy mieli okazję poznać smak polskiego żurku.
Na polskim stoisku można było również nabyć ręcznie malowane bombki i porcelanę. Członkowie Freundeskreis Pfeffenhausen - Jaworzyna Śląska pomagali przy promocji polskich produktów. Dzięki nim stoisko cieszyło się wielkim zainteresowaniem mieszkańców.
Obok członków Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen, odwiedzili Pfeffenhausen nowi radni Rady Miejskiej, którzy mogli poznać władze partnerskiego miasta, zapoznać się także z niemieckim systemem zarządzania gminą i dysponowania środkami budżetowymi.


22 grudnia 2006 - Zdominowała Puchar Polski

Sześć medali na jednych zawodach? Czy to w ogóle możliwe? Tak. W przypadku Małgorzaty Ostrowskiej wszystko jest możliwe. Nasza strzegomska armwrestlerka zdobyła 5 złotych i 1 srebrny krążek na zawodach Pucharu Polski rozegranych w pierwszej połowie grudnia w Węgrowie.
- Podsumowując cały rok mojej pracy to myślę, że nie był on taki najgorszy. Zdobyłam w sumie 16 medali (11 złotych, 2 srebrne, 3 brązowe). Wywalczenie mistrzostwa Polski w kat. seniorek i juniorek, starty w turniejach zawodowców, brązowy medal na Pucharze Świata, dwa brązowe medale na ME juniorek i sześć medali na Pucharze Polski to moje największe osiągnięcia w kończącym się roku - mówi reprezentantka klubu OSTRY STRZEGOM. - Nie liczę już tych mniejszych wygranych.
Trzeba obiektywnie przyznać, że lista tych sukcesów jest imponująca. Aż… strach pomyśleć co będzie w przyszłym, 2007 roku.


22 grudnia 2006 - Dzień patrona w PSP Olszany

W połowie grudnia Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach obchodziła VIII rocznicę nadania szkole imienia Adama Mickiewicza. W tym roku w przygotowaniu tego święta pomógł projekt edukacyjny "Adam Mickiewicz - patron naszej szkoły".
- Wielkim dniem dla społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach był 10 grudnia 1998 r., kiedy to Burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz wręczył nam akt nadania imienia, a rodzice przekazali sztandar. Nasza szkoła otrzymała wówczas imię wybitnego polskiego poety Adama Mickiewicza - mówi dyrektor Maria Karkowska.
Podczas akademii, która odbyła się w miejscowej świetlicy wiejskiej uczniowie klas I - III zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. Pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowali inscenizacje bajek A. Mickiewicza pt. "Boś Ty bajek mistrz". Uczniowie klas starszych przygotowali z kolei krótki program artystyczny, podczas którego deklamowali najpiękniejsze wiersze poety. Po występach zebrani goście obejrzeli prezentację multimedialną z realizacji projektu "Adam Mickiewicz - patron naszej szkoły". Dopełnieniem uroczystości była wystawa na temat twórczości, podróży i życia wieszcza.
Uczniowie przygotowali także aforyzmy patrona, drzewo genealogiczne rodu Mickiewiczów oraz ilustracje do jego bajek. Po części artystycznej zaproszeni goście, nauczyciele oraz uczniowie przeszli na teren szkoły, gdzie zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą dzień nadania imienia.


22 grudnia 2006 - Świąteczne kolędowanie

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec zapraszają dzisiaj wszystkich świdniczan, do Rynku na "Świąteczne kolędowanie".
A oto program:
godzina 16.30 - "Hej kolęda" - spektakl uliczny w wykonaniu teatru "Cztery Żywioły" z Chojnic,
godzina 17.10 - Koncert kolęd w wykonaniu chóru "Cantilena",
godzina 17.30 - Przekazanie Światełka Betlejemskiego, Życzenia na Święta Bożego Narodzenia,
godzina 17.45 - Wspólne kolędowanie z zespołem "Viatori", Degustacja wyrobów i smakołyków świątecznych.


22 grudnia 2006 - Mariusz Pelikański

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie doskonale znany wszystkim kierowca rajdowy Mariusz Pelikański. W swojej karierze startował już samochodami klasy Super 1600 i N4.
Z Mariuszem porozmawiam o dotychczasowych startach, planach na sezon 2007, a także o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00 do 19.00. Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - Mariuszowi Pelikańskiemu zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


21 grudnia 2006 - Wigilia w "Sercu"

Dzisiaj w Park - Hotelu odbyło się coroczne spotkanie wigilijne dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" - Marka Michalaka.
Na wieczorze wigilijnym spotkały się dzieci i ich przyjaciele. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Prezydent Miasta Wojciech Murdzek, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Szukała, był też Poseł na Sejm RP Zbigniew Chlebowski oraz Przewodniczący Komisji Kultury Mariusz Barcicki. Kościół na spotkaniu reprezentowali Ks. Proboszcz Jan Bagiński i Ks. Kazimierz Jandziszak.
Po wspaniale przygotowanych występach dzieci nastąpiły życzenia i łamanie się opłatkiem. Potem wszyscy zgodnie z tradycją za się dli do wigilijnego stołu. Zdjęcia z wieczoru wigilijnego - >>> zobacz


21 grudnia 2006 - W Betlejem wielka radość się dzieje...

W Szkole Podstawowej nr 10 rozpoczęto świętowanie Bożego Narodzenia. W szkolnej auli można było obejrzeć jasełka integracyjne w wykonaniu uczniów klas II-VI i niepełnosprawnych kolegów z Zespołu Szkół Specjalnych. Na scenie pojawili się kosmici zachwyceni polską tradycją, pasterze niosący Dzieciątku garnek śmietany i złociste sery, Mędrcy z darami, dusze w czyśćcu oczekujące Zbawiciela i chór aniołów. Oczywiście nie zabrakło Maryi i Józefa pełnych miłości dla przybyszów.
Oglądane sceny i śpiew pastorałek wprowadziły w radosny klimat Świąt, a w oczach oglądających można było zobaczyć łzy wzruszenia... Młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa, a opiekunowie słowa podziękowania.
Integracyjne jasełka przygotowały: Teresa Cora, Genowefa Nowotarska, Małgorzata Komorowska i Małgorzata Wawszczyk.


21 grudnia 2006 - Będzie nowe pismo samorządowe

Na sesji w dniu 11 grudnia radni podjęli decyzję o utworzeniu nowego pisma samorządowego. Będzie ono nosić tytuł "Gazeta Świebodzicka", a jego wydawcą będzie Gmina Świebodzice.
Poprzednie pismo - dwutygodnik "Goniec Świebodzicki" - wydawany był na podstawie umowy nieodpłatnej dzierżawy tytułu. Po zakończeniu kadencji umowa została wypowiedziana, gdyż właścicielem tytułu "Goniec Świebodzicki" był podmiot prywatny. Radni chcąc zapewnić mieszkańcom swobodny dostęp do informacji, podjęli decyzję o utworzeniu nowego czasopisma.
W okresie przejściowym ukazywać się będzie "Biuletyn Świebodzicki". Charakterem nie będzie on odbiegać od typowych pism samorządowych - znajdą się tu informacje dotyczące Rady Miejskiej, Urzędu Miejskiego, pracy burmistrza, jednostek powiązanych z Urzędem i podlegających burmistrzowi miasta. "Biuletyn" ukazywać się będzie prawdopodobnie do końca lutego, do czasu zakończenia procedur związanych z utworzeniem nowego pisma i redakcji.


21 grudnia 2006 - Wigilia w SCK

Już po raz piąty Strzegomskie Centrum Kultury zorganizowało Wigilię dla mieszkańców naszej gminy. Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania - jak to jest w zwyczaju - połamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, wysłuchali kolęd i pastorałek, a także skosztowali potraw wigilijnych.
Wigilia ta weszła na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Strzegomskie Centrum Kultury i zawsze odbywa się w ostatnią niedzielę przed świętami. Co roku do wspólnego spotkania przyłączają się zespoły artystyczne, które swoimi występami nadają odpowiednią rangę i świąteczny nastrój.
Część artystyczna rozpoczęła się od występów młodzieży z Gimnazjum nr 2. Swój repertuar zaprezentowały ponadto chóry z Jaroszowa, Stanowic oraz strzegomski chór "Retro". Po koncercie organizatorzy Wigilii zaprosili wszystkich na poczęstunek do galerii "eS". Przy syto zastawionym stole można było skosztować większość tradycyjnych, wigilijnych potraw. W imieniu dyrekcji i pracowników Strzegomskiego Centrum Kultury chcemy serdecznie podziękować tym wszystkim, dzięki którym doszło do tak miłego i serdecznego spotkania.


21 grudnia 2006 - Komunikacja miejska

Znane już są rozkłady jazdy, według których będzie kursowała w dni świąteczne komunikacja miejska w Świdnicy.
W święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia) oraz w Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia 2007 roku) autobusy będą odjeżdżały zgodnie z rozkładem obowiązującym w dni świąteczne.


21 grudnia 2006 - Wigilia dla samotnych

Dzisiaj w ośrodku kultury odbyło się spotkanie wigilijne dla osób samotnych. Ośrodek kultury jest jego organizatorem od piętnastu już lat.
Na spotkaniu, oprócz zaproszonych gości, byli obecni przedstawiciele władzy: Grzegorz Grzegorzewicz Burmistrz Miasta, Artur Nazimek Przewodniczący Rady Miejskiej, Hieronim Fabiś Radny Rady Miejskiej w Jaworzynie. Jak każdego roku modlitwę poprowadził Ksiądz Janusz Stokłosa, Proboszcz Parafii w Jaworzynie Śląskiej.
Zaproszenia otrzymało ok. 130 osób z miasta i gminy. Osoby spoza miasta miały zorganizowany dojazd dzięki trzem przewoźnikom: Ryszardowi Polańskiemu, Stanisławowi Ptakowi i Tadeuszowi Księżnikowi. Panowie bezpłatnie dowożą naszych wigilijnych gości już od wielu lat.
Wigilię kolędami rozpoczął dziecięcy zespół wokalny działający od października w ośrodku kultury. Życzenia świąteczne złożyli zebranym gościom Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz Artur Nazimek Przewodniczący Rady Miejskiej. W swoich słowach podkreślili ważną kwestię życia ludzkiego - wzajemną pomoc i życzliwość. Po modlitwie wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem i za się dli do stołu. Po spotkaniu wigilijnym rozdawane były paczki świąteczne.


21 grudnia 2006 - Ręczni z podstawówki

Dzisiaj w Hali na Osiedlu Zawiszów odbyły się ostatnie w tym roku zawody w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego". Pięć drużyn chłopców ze szkół podstawowych rywalizowało w "Mini piłce ręcznej". Pierwsze spotkania eliminacyjne grano w dwóch grupach każdy z każdym w czasie 2 x 10 min. Następnie odbyły się mecze finałowe o miejsca trzecie i pierwsze.
Tak wyglądała klasyfikacja końcowa: 1 - SP 8, 2 - SP 315, 3 - SP 10, 4 - SP 1, 5 - SP 6. Trzy zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i piłki ufundowane przez Świdnicki Klub Piłki Ręcznej.
Dyplomami wyróżniono też najlepszych zawodników, byli nimi: Patryk Rogaczewski - SP 8, Tomasz Grajzer - SP 315, Michał Rostkowski - SP 10, Paweł Wierzbicki - SP 1. Zawody sędziował Stanisław Sokołowski - trener ŚKPR.
Organizatorami zawodów byli: Świdnicki Klub Piłki Ręcznej, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


21 grudnia 2006 - Składy zatwierdzone

Kilka tygodni od wyborów samorządowych i momentu zaprzysiężenia mieli radni na wybór problemowych komisji Rady Miejskiej w Świebodzicach, w których będą pracować w czasie najbliższej kadencji.
Składy zatwierdzone zostały w formie uchwały podczas sesji, która odbyła się 20 grudnia. Na kolejnych sesjach projekty uchwał będą już rozpatrywane po uprzednim uzyskaniu opinii odpowiednich komisji Rady Miejskiej. Składy komisji - >>> zobacz


21 grudnia 2006 - 10 zespołów w Zimowych Rockowaniach

Strzegomskie Centrum Kultury informuje, że do III Przeglądu Zespołów Rockowych Zimowe Rockowania 2006 zakwalifikowało się 10 kapel. Przypominamy, że odbędzie się on w dniu 28 grudnia o godzinie 15.00.
Cena biletu - 8 złotych.
W przeglądzie udział wezmą: Anal Front - Żarów, Cosmo Squa D - Strzegom, Daytona Blues - Nowa Ruda, De Tapczans - Żarów, Ener - Za - Nowa Ruda, Forgotten Art - Goczałków, Hell Heaven - Świdnica, Łowcy Szmalu - Bożków, Rough House - Świdnica i Żywioł - Wałbrzych.


21 grudnia 2006 - Pensja dla burmistrza

Na sesji 20 grudnia radni przyjęli uchwałę określającą wysokość zarobków burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza.
Pensja zasadnicza burmistrza wyniesie 4.750 złotych (wg obowiązującej tabeli może to być od 3.780 do 4.960 złotych). Burmistrz otrzyma także dodatek funkcyjny w kwocie 1.950 złotych - najwyższy z obowiązujących (dolna granica to 1.450 zł). Bogusław Kożuchowicz otrzyma też wynikający z przepisów dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego i będzie to 950,00 złotych. Rada ustaliła także, że burmistrz Świebodzic otrzymywać będzie dodatek specjalny w wysokości 24% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli 1.608 złotych. Wysokość tego dodatku może wynieść najmniej 20%, a najwięcej 40% podanych składników.
Łącznie uposażenie burmistrza Bogdana Kożuchowicza wynosi 9.258 złotych brutto. Najwyższe dopuszczane prawem wynagrodzenie w miastach powyżej 15 a poniżej 100 tys. złotych to 12.087,18 zł.


20 grudnia 2006 - Rozstrzygnięcie konkursu

Znamy już ostateczne wyniki konkursu fotograficznego "Zabytki gminy Strzegom". Specjalnie powołana komisja wybrała 3 najlepsze (najciekawsze) zdjęcia i dodatkowo wyróżniła jedną fotografię czarnobiałą.
Miło nam poinformować, że zwycięzcą konkursu został Gracjan Jencz - fotografia jego autorstwa przedstawia Kościół św. Antoniego w Strzegomiu. Na drugim miejscu uplasowała się Monika Byczek - zdjęcie Pałacu w Goczałkowie Górnym. Trzecią lokatę zajął Łukasz Kondak - fotografia Kaplicy św. Jadwigi w Strzegomiu. Wyróżniono także zdjęcie czarnobiałe, które wykonała Marzena Mironiuk - przedstawia ono Zabudowania Pałacowe w Żelazowie.
Do organizatora, którym było Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu wpłynęło blisko 95 zdjęć. - Poziom konkursu był dobry, chociaż muszę stwierdzić, że oprócz zdjęć udanych, były też słabe - stwierdził znany wszystkim strzegomianom Zbigniew Szczepaniak, zawodowy fotograf i członek komisji konkursowej. - Przy typowaniu najlepszych fotografii mieliśmy niemały kłopot, jestem jednak przekonany, że dokonaliśmy słusznego i trafnego wyboru.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział w naszej zabawie i zapraszamy do kolejnych konkursów fotograficznych organizowanych przez Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą.


20 grudnia 2006 - Mistrzostwa Świebodzic w wyciskaniu sztangi

28 grudnia w Świebodzicach odbędą się IX Mistrzostwa Świebodzic w wyciskaniu sztangi leżąc.
Zawody rozpoczną się o godzinie 18.00 w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy ul. Mieszka Starego 6. Dla trzech pierwszych w każdej kategorii organizatorzy przewidzieli puchary i statuetki a sześciu zawodników otrzyma dyplomy.
Zawodnicy powinni zgłosić się do organizatorów godzinę przed imprezą. Informacje na temat - IX Mistrzostw Świebodzic w Wyciskaniu Sztangi - udzielane są pod numerem 074 6669621.


20 grudnia 2006 - Jaworzyńska halówka

Dzisiaj rozegrana została dziesiąta kolejka Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej.
Grande Team - Gimnazjum Junior 11:7 (7:2)
MKS Bittner - Gimnazjum Senior 15:5 (7:1)
Kolejarze - Konigszelt Sv 2:5 (0:2)
XXL - Karolina 4:13 (1:6)
W tabeli prowadzi MKS Bittner 27 punktów przed Karoliną 27, na trzecim miejscu jest Grande Team 21 czwarte miejsce zajmuje: Konigszelt Sv 18 punktów. W klasyfikacji strzelców po dziesięciu kolejkach prowadzi Mateusz Ptak z MKS Bittner -52 bramki


20 grudnia 2006 - Świąteczny kiermasz książek

Do 29 grudnia bieżącego roku w Bibliotece w Dobromierzu odbywać się będzie Świąteczny Kiermasz Książek. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 19.00 można nabyć ciekawe ksiązki po bardzo atrakcyjnych cenach.
Staraniem bibliotekarki Stanisławy Miazgi jedno z wydawnictw wystawiło w komis swe pozycje książkowe. Oferta jest bardzo szeroka - są książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz bardzo ciekawe albumy tematyczne. 20 procent ceny każdej sprzedanej książki przekazane zostanie Bibliotece w Dobromierzu, która za pozyskane w ten sposób pieniądze zakupi nowe książki.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z kiermaszu i zakupienia książek, które idealnie nadają się na prezenty świąteczne.


20 grudnia 2006 - "Zimowa Truskawka"

Wszystkie zespoły chcące wziąć udział w przyszłorocznej "Zimowej Truskawce" proszone są o złożenie kart zgłoszeń wraz z nagraniami demo do 26 stycznia 2007 roku w Świdnickim Ośrodku Kultury.
Laureaci przeglądu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 500 zł plus zwrot kosztów podróży, dyplom.
Nagrodą główną "Zimowej Truskawki" jest udział z koncertem podczas Dni Świdnicy - 2007.
Regulamin - >>> zobacz


20 grudnia 2006 - GCI świętuje

Kilka dni temu, 15 grudnia Gminne Centrum Informacji obchodziło trzecią rocznicę swojego powstania. Z tej okazji pracownicy Info - Centrum przygotowali kronikę multimedialną, mającą na celu przybliżenie naszym mieszkańcom szerokiego wachlarza działalności GCI.
Powstała kronika multimedialna jest II częścią projektu. Pierwszą można oglądać na stronie internetowej Info - Centrum. Wszystkie osoby, które nie mają dostępu do Internetu zachęcamy do odwiedzenia biura i darmowego korzystania z komputerów. Ponadto, osoby które chciałyby się zapoznać z podstawowymi zasadami obsługi komputera mogą zapisywać się w biurze GCI na szkolenia organizowane przez pracowników.


20 grudnia 2006 - Sesja w Żarowie

22 grudnia odbędzie się w Żarowie kolejna sesja Rady Miejskiej.
Sesja rozpocznie się o godzinie 8.30 w sali narad Urzędu Miejskiego przy ulicy Zamkowa 2.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi zmianą uchwały w sprawie założenia przez Gminę Żarów i Biuro Projektów Deyle Polska Spółki z o.o. Termy Żarów, zajmą się Statutem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żarów, sprawą przekazania w formie darowizny na rzecz Powiatu Świdnickiego, nieruchomości gruntowych stanowiących drogi powiatowe.


20 grudnia 2006 - Rabu się zatrzymani

18 grudnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 28 lat, którzy kilka minut wcześniej ukradli w jednym ze świdnickich sklepów artykuły spożywcze. Zostali oni ujęci przez pracowników ochrony w momencie, gdy próbowali wynieść ze stoiska samoobsługowego skradzione przedmioty. Wówczas sprawcy zagrozili ochroniarzom nożem i uciekli.
O sytuacji w sklepie natychmiast powiadomiona została świdnicka policja. Policjanci po krótkim pościgu zatrzymali sprawców i odzyskali skradzione ze sklepu artykuły spożywcze.
Za takie przestępstwo podejrzanym grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do lat 10. Na wniosek świdnickiej policji zostaną oni doprowadzeni do Prokuratury z wnioskiem zastosowanie aresztu.


20 grudnia 2006 - Sylwester na poważnie

Na "III. Koncert Sylwestrowy - Zakończenie Roku Mozartowskiego" zaprasza 31 grudnia Świdnicki Ośrodek Kultury. Wykonawcy to: Ales Rypan - obój klasyczny, Petra Myskova - obój klasyczny, Krzysztof Stencel - róg inwencyjny, Dominika Stencel - róg inwencyjny, Kamila Marcinkowska - fagot klasyczny, Adrian Rovatkay - fagot klasyczny (kierownictwo artystyczne). W programie: Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 270, Wolfgang Amadeus MOZART 4 duety na dwa rogi, Johann Christian SCHIEFERDECKER XII Concert, Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 252, Joseph MYSLIVECEK "La Chasse", Michael HAYDN Divertimento D-dur, Georg Wenzel RITTER Duet na dwa fagoty, Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 240.
Koncert rozpoczyna się w świdnickim teatrze (Rynek 43), w niedzielę, 31 grudnia o godz. 19.00.
Bilety w cenie 20 zł można nabywać w Świdnickim Ośrodku Kultury (Rynek 43) w godzinach 8.00-16.00 oraz w Klubie Bolko (pl. Grunwaldzki 11) po godzinie 16.00. Rezerwacje również pocztą elektroniczną - >>> napisz


19 grudnia 2006 - Jutro sesja Rady Powiatu

Już jutro wyjaśni się, kto przez kolejne cztery lata będzie pracował w komisjach Rady Powiatu. Radni będą głosować składy osobowe poszczególnych komisji: Rewizyjnej i stałych komisji Rady Powiatu, do których należą: Komisja Budżetu i Finansów, Infrastruktury Technicznej, Rozwoju i Promocji, Oświaty, Wychowania, Kultury i Sportu, Przeciwdziałania Bezrobociu, Rodziny i Spraw Społecznych, Ochrony Zdrowia oraz Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Po tym punkcie obrad sesji Radni będą głosować praktycznie ostatni raz nad zmianami w tegorocznym budżecie a także podejmą kilka ważnych uchwał. Zmianie ulegnie regulamin organizacyjny Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Radni powołają dodatkowo Komisję, która popracuje nad statutem Powiatu Świdnickiego w celu jego uaktualnienia. Zmianie uległ czas składania interpelacji i zapytań Radnych. Teraz będą mieli oni możliwość składania ich na końcu sesji w odróżnieniu do ubiegłej kadencji, gdzie interpelacje i zapytania składano przed podejmowanymi uchwałami.
Sesja rozpocznie się w Sali USC przy Urzędzie Miejskim w Świdnicy o godzinie 14.00


19 grudnia 2006 - Noc świetlista, noc grudniowa

Utartym już zwyczajem w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, Miejska Biblioteka Publiczna jest organizatorem konkursu plastycznego na stroiki, dekoracje oraz szopki bożonarodzeniowe. Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu pn. "Noc świetlista, noc grudniowa", miało miejsce 15 grudnia w siedzibie MBP. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych miasta Świdnicy i okolic. Ocenie poddano tylko prace indywidualne. Na konkurs wpłynęło 158 prac z siedemnastu szkół podstawowych i gimnazjalnych miasta Świdnicy i okolic.
Jasełka w wykonaniu Teatrzyku "Bajka" działającego przy MBP pod kierunkiem Marty Pasiewicz, uświetniły uroczystość wręczenia nagród w konkursie .
Lista nagrodzonych - >>> zobacz


19 grudnia 2006 - Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży

W miniony czwartek, na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dobromierzu odbyła się jedna z edycji XII Dolnośląskich Prezentacji Wokalnych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych.
Staraniem dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jacka Świderskiego niepełnosprawni artyści zaśpiewali w Dobromierzu. Goście zaprezentowali się znakomicie, porywając do wspólnej zabawy licznie zebraną publiczność. Impreza ta oprócz wymiaru artystycznego ma na celu również szeroko pojętą integrację społeczną oraz promocję twórczość osób niepełnosprawnych. Na jednej scenie spotykają się osoby pełnosprawne i niepełnosprawne razem tworząc jedno wspólne dzieło. Dolnośląskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej są imprezą cykliczną, odbywającą się już od dwunastu lat. W tym czasie artyści gościli na wielu scenach krajowych i zagranicznych, m.in.: we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu a także w Belgi i Hiszpanii. Ich występ w Dobromierzu był wielka atrakcją i możliwościom integracji małych mieszkańców naszej gminy z osobami niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że impreza ta na stałe zostanie wpisana w "Dobromierski Kalendarz Wydarzeń Kulturalnych".


19 grudnia 2006 - Bądźcie ostrożni

Zaoferowani świątecznymi zakupami bardzo często zapominamy o zwyczajnej ostrożności, pozostawiamy na chwilę plecak, otwartą torebkę w której znajduje się portfel, przedmioty wartościowe, telefony komórkowe, karty kredytowe. Na takie okazje czekają złodzieje, kieszonkowcy, którzy wykorzystają naszą nieuwagę, wyciągną portfel z tylnej kieszeni spodni lub z otwartej torebki.
Aby nie stać się ofiarą kradzieży pamiętajcie Państwo o kilku podstawowych zasadach:
portmonetki i portfele trzymajcie w zamykanej wewnętrznej kieszeni marynarki. Nie trzymajcie ich w zewnętrznych kieszeniach kurtek a już w żadnym przypadku w tylnej kieszeni spodni.
zgubnym nawykiem wielu pań jest noszenie pieniędzy w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach, baczną uwagę zwracajcie panie na torebki, najlepiej trzymajcie je przed sobą w ręku - na krótkim pasku.
wsiadając do autobusu czy pociągu, bagaże w których znajdują się dokumenty czy pieniądze trzymajcie przed sobą, nie trzymajcie przy sobie więcej pieniędzy niż jest to konieczne.
w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast reagujcie. Przybyłym na miejsce funkcjonariuszom dokładnie przekażcie swoje spostrzeżenia.
Okres Świąteczny to czas kiedy na nasze drogi wyjedzie większa ilość samochodów. Ze szczególnym apelem zwracamy się do kierowców, aby w tym okresie zachowali ostrożność.
Bądźcie Państwo ostrożni, ale i wyrozumiali dla pieszych i innych zmotoryzowanych


19 grudnia 2006 - Ruszyła dalsza część budowy

Rozpoczął się drugi etap budowy drogi Łażany - Mielęcin, na odcinku Łażany - Kruków. Do tej pory prace trwały na odcinku Kruków - Mielęcin.
Ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne podjęto decyzję o wcześniejszym rozpoczęciu budowy tego ważnego odcinka.
Etap Łażany - Kruków miał się rozpocząć w przyszłym roku.
Obecnie została ściągnięta stara nawierzchnia, trwają też prace w przydrożnych rowach.


18 grudnia 2006 - Jeśli możesz - pomóż

"Głupio mi na prawdę o to prosić, uwierzcie mi że robię to niechętnie ale muszę prosić o jakieś wsparcie finansowe. Wiecie jak jest u nas i nie ma sensu żebym cokolwiek tłumaczył.
Na prawdę mi głupio, nie tak to sobie wszystko wyobrażałem ale wszędzie wszystko długo trwa a nie ma czasu. Modlę się żeby wszystko udało się tak zgrać w czasie żebym jeszcze mógł później w miarę dobrze funkcjonować. Nie ma co się okłamywać ryzyko jest duże i mogę się do niczego po operacji nie nadawać nie wiem jak to będzie. Każda operacja na mózgu wiąże się z dużym ryzykiem. Jak wszechmocny da to będzie w miarę dobrze i może będę jeszcze robił zdjęcia.
Kiepsko widzę i sam raczej nigdzie nie mogę wychodzić poza tym czasami pobolewa mnie głowa ale daję radę i cierpliwie czekam na to co ma być. Mam lekarstwa które mi trochę pomagają. Myślałem że mogę żyć obok tej całej choroby ale się nie dało. Wcześniej nie pytałem dlaczego a teraz cały czas się pytam. I trzymam się życia jak mogę.
Jeśli tylko mój ogólny stan zdrowia pozwoli tniemy na początku przyszłego roku. Podobno mogę tyle jeszcze pożyć. Jestem co prawda uziemniony ale dobrej myśli".
To słowa z bloga, ciężko chorego Zbigniewa Radwańskiego, mieszkańca Świdnicy. Jeśli możesz - pomóż - PKO INTELIGO 50102055581111147570300063 Z dopiskiem "Zbyszek"


18 grudnia 2006 - Są już wiceprzewodniczący RM

Na przedostatniej w tym roku kalendarzowym sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, odbytej 14 grudnia, dokonano m. in. wyboru wiceprzewodniczących RM oraz wybrano składy osobowe poszczególnych komisji działających w obrębie rady.
Nowymi wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej w Strzegomiu zostali: Paweł Rudnicki, którego - w tajnym głosowaniu - poparło 18 z 21 radnych oraz Andrzej Gregorczyk - otrzymał 16 głosów poparcia, przy dwóch głosach nieważnych. Składy komisji - >>> zobacz
Burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz na sesji RM przedstawił również oficjalnie swojego drugiego zastępcę. Został nim Robert Siekaniec. Będzie on odpowiadał m.in. za pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej. Natomiast w kompetencjach Wiesława Witkowskiego pozostaną kwestie związane z inwestycjami i infrastrukturą.


18 grudnia 2006 - Ronal Cup

Wyniki rozegranej wczoraj dziesiątej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Art. - Biur - Transus 4:6
Wiśnia - Dacco Beba 4:7
Genuine Team - Arte Mościsko 3:1
Romira - Ślęza Wiry 15:6
Cafe 7 - Spartakus 6:17
Terespol - Klub Secret Żarów 7:7
Piłkarzem kolejki został Adam Łagiewka - Dacco Beba a najlepszym bramkarzem Bartek Maciejewski - Genuine Team
Po ośmiu kolejkach spotkan prowadzi Dacco Beba przed Spartakusem i Romirą, następne w tabeli są: Wiśnia, Transus, Klub Secret Żarów, Art. - Biur, Cafe 7, Terespol, Ślęza Wiry, Genuine Team, Arte Mościsko.


18 grudnia 2006 - Święto w Gimnazjum

Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej po raz kolejny obchodziło święto patronalne. Tegoroczny 8 grudnia był jednak wyjątkowy, bardziej uroczysty niż inne, bo świętowaliśmy pierwszy mały jubileusz - piątą rocznicę nadania imienia wielkiego Polaka kard. Stefana Wyszyńskiego.
Nauczyciele i uczniowie szkoły przygotowywali się do tych obchodów od dłuższego czasu. Ogłoszone zostały jubileuszowe konkursy literacki i plastyczny. Gimnazjaliści - w ramach prac literackich - rozwijali fragmenty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, a na lekcjach sztuki projektowali kartki pocztowe z kardynałem Wyszyńskim, gimnazjum oraz motywami z naszej gminy. Ponadto pierwszoklasiści poznawali sylwetkę i myśli Patrona, przygotowywali się w ten sposób do konkursu wiedzy o Pryma się Tysiąclecia.
Uroczysty apel zaszczycił swoją obecnością nowo wybrany Burmistrz Miasta pan Grzegorz Grzegorzewicz, który życzył uczniom powodzenia w nauce i gratulował wyboru Patrona, a nauczycielom - wytrwałości w kształceniu gimnazjalistów. Podczas apelu uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar. Obiecywali, że będą starać się żyć jak najlepiej według wskazówek wielkiego Patrona.


18 grudnia 2006 - Kto tym razem?

Na całym świecie przeprowadzane są różnego rodzaju plebiscyty, podsumowania i konkursy. Gros z nich stanowią te sportowe - na najlepszego sportowca kraju, najlepszą drużynę, trenera czy obcokrajowca grającego w danych rozgrywkach ligowych. Redakcja INTERNETOWEGO SERWISU MIASTA I GMINY STRZEGOM od dwóch lat organizuje swój, lokalny plebiscyt na najlepszego sportowca naszej gminy. W 2004 r. wybierali Państwo najlepszego piłkarza, siatkarza, judokę, boksera i przedstawiciela wspinaczki sportowej. Rok później laureat był już tylko jeden. Już wkrótce ponownie wybierzemy tego lub tę najlepszą, dodatkowo wyłonimy najlepszego trenera w gminie Strzegom (lista kandydatów w kategorii sportowiec i trener w załączeniu). Warto zaznaczyć, że nazwiska sportowców podali poszczególni szkoleniowcy.
Głosowanie za pośrednictwem Internetu rozpoczęło się 18 grudnia i potrwa do 3 stycznia do godz. 15.30. Ogłoszenie wyników - czołowej dziesiątki sportowców oraz trzech wyróżniających się w tym roku szkoleniowców - nastąpi w pierwszej dekadzie stycznia 2007 r.
Mamy nadzieję, że plebiscyt będzie się cieszył dużym zainteresowaniem ze strony Państwa, a Wasz wybór będzie rzeczywistym odzwierciedleniem sukcesów jakie odnosili nasi sportowcy.


17 grudnia 2006 - Brązowi karatecy

Dzisiaj odbyły się Międzynarodowe Grand Prix Legnicy Karate Kyokushin Kadetów, Młodzików i Jun. Młodszych. W Turnieju uczestniczyli także zawodnicy Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin w składzie: Beata Krzanowska, Grzegorz Pałka, Radosław Kasprzyk, oraz Daniel Woźniak.
Jako pierwsza z reprezentantów Świdnicy wystartowała Beata Krzanowska w konkurencji kata młodzików. Beata dzięki bardzo precyzyjnemu wykonaniu kata i wysokim notom otrzymanym od sędziów awansowała do ścisłego finału na piątym miejscu. W finale naszej zawodniczce udało się awansować tylko o jedną pozycję, co pozwoliło zająć ostatecznie miejsce tuż poza podium. Jako drugi ze świdniczan do walki przystąpił Grzegorz Pałka w konkurencji Kumite Juniorów Młodszych do 60kg. Grzegorzowi, który mimo młodego wieku wywalczył brązowy medal. Walkę decydującą o wejściu do finału świdniczanin przegrał dopiero po dogrywce z późniejszym triumfatorem zawodów. Brązowy medal wywalczył także Daniel Woźniak, który starował w konkurencji Kumite Juniorów Młodszych + 75 kg. Daniel po dwóch wygranych pojedynkach przegrał w półfinale co przekreśliło możliwość jego startu w finale. W konkurencji Kumite Juniorów Młodszych do 70 kg. Świdnicę reprezentował Radosław Kasprzyk, który nie sprostał rywalowi w pierwszej walce i musiał pożegnać się z turniejem.


17 grudnia 2006 - "Judo Camp - Strzegom"

W dniach 5-7 stycznia 2007 roku w Strzegomiu zorganizowany zostanie "Judo Camp - Strzegom". Organizatorami zgrupowania są - AKS Strzegom - Sekcja Judo i • "Szkoła Walk".
Podczas pobytu w Strzegomiu zawodnicy w różnych grupach wiekowych będą wspólnie trenować, zwiedzać i wypoczywać. Zaproszone zostały ekipy z Polski, Niemiec, Czech i Austrii. Organizatorzy w dalszym ciągu przyjmują zgłoszenia ekip chcących wziąć udział w zgrupowaniu. W tej sprawie należy się kontaktować z Mariuszem Fajferem 0695-969-862 i Tomaszem Skórkowskim 0509-198-066.
Warunki uczestnictwa - >>> zobacz


17 grudnia 2006 - Bieg Noworoczny - 2007

7 stycznia w nadchodzącym nowym 2007 roku odbędzie się organizowany od wielu lat "Bieg Noworoczny 2007".
Bieg odbywać się będzie w wielu kategoriach wiekowych, od "skrzatów" po "oldboyów".
Organizator - Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował dla wszystkich nagrody.
Pierwsze biegi rozpoczną się o godzinie 12.00. Trasy przebiegać będą alejkami Parku Centralnego w Świdnicy.
Regulamin biegu - >>> zobacz


17 grudnia 2006 - Nauczą seniorów serfowania

Sudeckie Centrum Szkoleniowe, 6 stycznia, rusza ze szkoleniem informatycznym dla seniorów. - Wiele osób z rodzin świdniczan wyjechało za granicę. Seniorzy chcą mieć z nimi kontakt, ale rozmowy telefoniczne są zbyt drogie. Dużo tańszą alternatywą jest internet. Jednak sporo osób obawia się korzystać z komputera. Chcemy im to ułatwić - tłumaczy Paweł Chejdysz, prezes Sudeckiego Centrum Szkoleniowego w Świdnicy.
"Szkolenie informatyczne dla seniorów" rozpoczyna się 6 stycznia 2007 roku o godzinie 10.00 w siedzibie SCS (al. Niepodległości 14). Zajmie w sumie 12 godzin i będzie kosztować 50 zł. W jego trakcie będzie okazja nauczyć się m.in. obsługi komputera, zakładania i korzystania z poczty elektronicznej, stron www oraz komunikatorów.
Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 074 857-86-25 lub tel. kom. 695 946-405 bądź w siedzibie Sudeckiego Centrum Szkoleniowego.


17 grudnia 2006 - "Linoryt" Piotra Studnickiego

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy zaprezentował swoje linoryty na wystawie w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy. Wystawione prace Piotra wykonane zostały pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej, nauczycielki plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Wiele z tych prac zostało wcześniej docenionych i nagrodzonych w konkursach na różnych szczeblach, m.in.: w Ogólnopolskim konkursie Plastycznym "KOT" we Wrocławiu; w Międzynarodowym konkursie Plastycznym Dla Dzieci i Młodzieży "Zamki, Pałace, Dwory i dworki w otoczeniu parków" w Szczecinie; w Wojewódzkim konkursie "Powietrze - czwarty z żywiołów" we Wrocławiu; w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży w Świdnicy a także w Powiatowym konkursie Plastycznym "Widokówka ze Świdnicy".
Piotr od 2001 roku jest uczestnikiem zajęć plastycznych w MDK w Świdnicy. Do jego ulubionych technik malarskich należą: linoryt, malowanie pastelami olejnymi oraz batik. Młody artysta oprócz zamiłowania plastycznego bardzo interesuje się tańcem. Od roku 2001 uczestniczy w zajęciach Klubu Tańca Towarzyskiego "Impuls" prowadzonego przez Zbigniewa Curyla, dyrektora MDK w Świdnicy.
Wystawę prac plastycznych można oglądać do końca stycznia w godzinach 10.00 - 17.00 od poniedziałku do piątku.


17 grudnia 2006 - Mikołajkowy Turniej Judo

Wczoraj w jaworzyńskim Gimnazjum odbył się Mikołajkowy Turniej Judo. Była to już ósma edycja rywalizacji młodych sportowców w tej szkole. Turniej był rozegrany tylko wśród członów jaworzyńskiej sekcji, jednak organizatorzy chcą aby w przyszłym roku była to impreza otwarta i mogły w niej brać udział inne kluby.
Ze względy na bezpieczeństwo w najmłodszych klasach wiekowych współzawodnictwo odbywało się w "parterze". W starszych klasach w pozycji normalnej. Zawodnicy byli podzieleni nie tylko na grupy wiekowe ale i na grupy: chłopcy i dziewczęta. Organizatorem była Sekcja Judo przy współpracy z Dyrekcją Gimnazjum i przy wsparciu jaworzyńskich samorządowców.
W ceremonii dekoracji uczestniczyli Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz reprezentanci Rady Miasta Ireneusz Basser i Katarzyna Chmielowiec. Każdy z zawodników otrzymywał oprócz pamiątkowych dyplomów i medali, mikołajkową paczkę ze słodyczami.


17 grudnia 2006 - Świąteczne kolędowanie

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec zapraszają wszystkich świdniczan w piątek, 22 grudnia, do Rynku na "Świąteczne kolędowanie".
A oto program:
godzina 16.30 - "Hej kolęda" - spektakl uliczny w wykonaniu teatru "Cztery Żywioły" z Chojnic,
godzina 17.10 - Koncert kolęd w wykonaniu chóru "Cantilena",
godzina 17.30 - Przekazanie Światełka Betlejemskiego, Życzenia na Święta Bożego Narodzenia,
godzina 17.45 - Wspólne kolędowanie z zespołem "Viatori", Degustacja wyrobów i smakołyków świątecznych.


17 grudnia 2006 - Strzegomianie na otwarciu

Na oficjalne otwarcie "Szkoły Walk", a zarazem filii Linke Gold Team we Wrocławiu, które zorganizował trener i szef klubu przyjechał sam świeżo upieczony mistrz świata Mariusz "Manolo" Linke wraz ze swoim podopiecznym Tomkiem "Landryną" Cholewickim.
Zajęcia najpierw miały charakter wykładu. Wszyscy obecni mogli zadawać pytania na temat treningów, zawodów, przygotowań. Wykład bardzo ciekawy za sprawa samego mistrza, który wprowadził niesamowicie lekki klimat. Po godzinie wykładu przenieśliśmy się na salę walk gdzie odbywają się na codzień zajęcia wrocławskiego klubu. Na tatami Manolo potwierdził swoją klasę prezentując najskuteczniejsze techniki w swoim repertuarze.
Na otwarcie klubu prócz zawodników ze Strzegomia i Wrocławia, których trenuje na codzień trener Tomasz Skórkowski można było spotkać wielu świetnych zawodników judo, ju jitsu sportowe i brazylijskie wśród nich między innymi Kornel Ratajski mistrz świata ju jitsu sportowe, Marzena Makuła brązowa medalistka mś ju jitsu i 3 na me judo na codzień instruktorka w klubie Szkoły Walk, Szymon Pezda mistrz polski ju jitsu sportowe.


17 grudnia 2006 - Ronal Cup

Wyniki rozegranej wczoraj dziewiątej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Arte Mościsko - Klub Secret Żarów 5:8
Terespol - Art - Biur 5:7
Spartakus - Genuine Team 13:3
Cafe 7 - Romira 7:17
Sobótka - Dacco Beba 0:10
Wiśnia - Transus 9:3
Piłkarzem kolejki został Radosław Piech - Art - Biur a najlepszym bramkarzem Tomasz Kujawski - Spartakus
Po ośmiu kolejkach spotkan prowadzi Dacco Beba przed Spartakusem i Wiśnią, następne w tabeli są: Romira, Transus, Art.-Biur, Klub Secret, Cafe 7, Sobótka, Terespol, Genuine Team, Arte Mościsko.


16 grudnia 2006 - Te same błędy, ten sam wynik

Dzisiaj w walce o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet spotkały się MKS Świdnica i PLKS Pszczyna. Wynik tego spotkania nie mógł być inny skoro nadal popełniane są te same błędy. Nagminne psucie zagrywek, brak odpowiedzialności w walce o każdy punkt.
Nie wymagamy wiele od młodego zespołu ale już na tym etapie rozgrywek, przy niemałych umiejętnościach wymagać możemy przynajmniej walki o każdy punkt. Każda piłka ma być ważna.
Jak dotychczas wyniki meczy w najmniejszym stopniu nie są wynikiem walki naszego zespołu, a wynikiem tego jak wiele błędów popełnił przeciwnik. W trzecim secie do stanu 15 trwała wyrównana walka ale potem było już tak jak dotychczas.
Drogie Panie, czas zacząć robić to co umiecie i zacząć wygrywać.
MKS Świdnica - PLKS Pszczyna - 0:3 w setach 19/25, 16/25 i 19/25. Dzisiaj grały młodziczki MKS Świdnicy. Na ostatnim turnieju ćwierćfinałowym o mistrzostwo Dolnego Śląska w Trzebnicy wygrały z Gaudią Trzebnica 2:0 i przegrały z Gwardią 0:2.
Tym samym awansowały do półfinału o mistrzostwo Dolnego Śląska.


16 grudnia 2006 - Komunikacja miejska

Znane już są rozkłady jazdy, według których będzie kursowała w dni świąteczne komunikacja miejska w Świdnicy.
W święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia) oraz w Sylwestra (31 grudnia) i Nowy Rok (1 stycznia 2007 roku) autobusy będą odjeżdżały zgodnie z rozkładem obowiązującym w dni świąteczne.


16 grudnia 2006 - Festiwal Piosenki Świątecznej

"Każdego roku przypominamy mieszkańcom Świdnicy, że duch świąt jest wiecznie żywy i piosenki dotyczące Bożego Narodzenia nie tracą swojej popularności. Chcemy ponownie pokazać, że warto na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń, dlatego 19 grudnia o godzinie 17 w sali teatralnej ŚOK-u młodzi wykonawcy zaprezentują utwory dotyczące świąt i spróbują wlać w serca świdniczan uczucia, o których często wszyscy zapominamy.
Warto przyjść na Festiwal Piosenki Świątecznej i rozpocząć święta właśnie od chwili relaksu i spotkania z innymi ludźmi przy dobrej muzyce.


16 grudnia 2006 - "Kobieta Bezpieczna" po raz trzeci

W połowie stycznia przyszłego roku ruszy III edycja akcji "Bezpieczna Kobieta", realizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Świdnicy wspólnie ze świdnickim kołem Ligi Kobiet Polskich. Do akcji przyłącza się również Urząd Miejski w Świdnicy, który wyłoży 1,3 tys. zł na przygotowanie ulotek edukacyjnych.
- Kobieta żeby czuła się bezpiecznie musi wiedzieć, jak zachowywać się w sytuacji zagrożeń, a przede wszystkim jak ich unikać. W programie szkoleń m.in. przewidziane są zajęcia z samoobrony. Akcję chcemy również rozszerzyć o kurs pierwszej pomocy, ponieważ często się zdarza, że nie potrafimy innym pomóc i czujemy się bezradne - mówi Elżbieta Dudziak, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.
Na tysiącu ulotek zostaną umieszczone porady dla kobiet. Jak mówią przedstawicielki LKP będą tam podstawowe zasady, jak unikać zagrożeń, a o tych - jak wiadomo - najczęściej się zapomina. Foldery otrzyma każda z uczestniczek akcji.
8 marca w Dniu Kobiet ulotki będą rozdawane również innym świdniczankom. Zgłoszenia od kobiet, które chcą wziąć udział w bezpłatnej akcji są przyjmowane pod nr tel. kom. 665 100 032


15 grudnia 2006 - Sylwester na poważnie

Na "III. Koncert Sylwestrowy - Zakończenie Roku Mozartowskiego" zaprasza 31 grudnia Świdnicki Ośrodek Kultury. Wykonawcy to: Ales Rypan - obój klasyczny, Petra Myskova - obój klasyczny, Krzysztof Stencel - róg inwencyjny, Dominika Stencel - róg inwencyjny, Kamila Marcinkowska - fagot klasyczny, Adrian Rovatkay - fagot klasyczny (kierownictwo artystyczne). W programie: Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 270, Wolfgang Amadeus MOZART 4 duety na dwa rogi, Johann Christian SCHIEFERDECKER XII Concert, Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 252, Joseph MYSLIVECEK "La Chasse", Michael HAYDN Divertimento D-dur, Georg Wenzel RITTER Duet na dwa fagoty, Wolfgang Amadeus MOZART Divertimento KV 240.
Koncert rozpoczyna się w świdnickim teatrze (Rynek 43), w niedzielę, 31 grudnia o godz. 19.00.
Bilety w cenie 20 zł można nabywać w Świdnickim Ośrodku Kultury (Rynek 43) w godzinach 8.00-16.00 oraz w Klubie Bolko (pl. Grunwaldzki 11) po godzinie 16.00. Rezerwacje również pocztą elektroniczną - >>> napisz


15 grudnia 2006 - II Świebodzicki Turniej Tańca

Jutro w Świebodzicach odbędzie się II Świebodzicki Turniej Tańca - Disco Dance, Hip - Hop oraz Taniec Towarzyski.
Turniej rozpoczyna się o godzinie 10.00 w Hali Sportowo - Widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Mieszka Starego 6.
Organizatorami turnieju są: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, Klub Tańca "Impuls" ze Świdnicy.


15 grudnia 2006 - Dwa dni z siatkówką

Jutro o godzinie 17.00 świdnickie siatkarki MKS "Świdnica" podejmować będą lidera w rozgrywkach II ligi siatkówki kobiet - PLKS Pszczyna. Mecz odbędzie się w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Młodziczki wyjeżdżają na ostatni ćwierćfinałowy turniej o mistrzostwo Dolnego Śląska do Trzebnicy.
W niedzielę o godzinie 11.00 w sali sportowej przy ulicy Pionierów grać będą kadetki, również o mistrzostwo Dolnego Śląska. Grać będą z zespołem Piasta Głogów.


15 grudnia 2006 - Żarów ma zastępcę

Wczoraj Marek Zywer - Burmistrz Żarowa przedstawił swojego zastępcę, którym została mianowana Dorota Puć.
W ostatniej kadencji samorządu była zastępcą wójta w Gminie Dobromierz.
W Gminie Żarów zajmować będzie się sprawami, którymi dotychczas zajmował się wiceburmistrz Leszek Michalak.


15 grudnia 2006 - Różana bez ruchu

Od wtorku, 19 grudnia, zamknięta będzie ulica Różana (60-metrowy odcinek od ulicy Trybunalskiej).
Wtedy ma się rozpocząć wymiana nawierzchni jezdni na nową - granitową.
Zaawansowanie wartych ok. 30 tysięcy złotych prac zależeć będzie od pogody, ale planujemy, że roboty zakończą się w połowie stycznia.
Do tego czasu dojazd do ulicy Trybunalskiej będzie możliwy od al. Niepodległości. Za utrudnienia przepraszamy.


15 grudnia 2006 - Konkurs rozstrzygnięty

Konkurs na "Stroiki Bożonarodzeniowe" zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach rozstrzygnięty. Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs są zamieszczone na stronie internetowej www.marcinowice.pl w zakładce GOK. W ten sposób umożliwiono głosowanie na poszczególne prace drogą elektroniczną celem wyłonienia nagrody publiczności. Celem konkursu było kultywowanie polskich tradycji świątecznych, odkrywanie nowych talentów oraz zachęcenie do wspólnej pracy i zabawy.
W świetlicach wiejskich już od początku grudnia zapanował świąteczny nastrój. Pracom towarzyszyły wielkie emocje. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ w prace włożono nie tylko błyskotki, świerki, owoce, świece i kwiaty, ale przede wszystkim dużo serca. W świetlicach wiejskich dzieci wspólnie z instruktorem decydowały o wyborze nagrody, najbardziej stosownej do profilu swej działalności - oczywiście do określonej kwoty. Główne nagrody indywidualne to telefony bezprzewodowe i odtwarzacze mp 3. Tradycja i nowoczesność! Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs są wyeksponowane w budynku Urzędu Gminy Marcinowice.
Nagrodzeni w konkursie - >>> zobacz


15 grudnia 2006 - "Świdnickie Noce Jazzowe"

Wczoraj na deskach świdnickiego teatru wystąpił z koncertem zespół The Trio. Był to pierwszy z koncertów w ramach "Świdnickich Nocy Jazzowych". Zespół wystąpił w składzie: David Kikoski, Jeff Andrews, Krzysztof Zawadzki. Jak zapowiedział przed koncertem jeden z organizatorów "Świdnickich Nocy Jazzowych" - Artur Janicki w przyszłym roku koncerty odbywać się będą przez cały rok. O terminach i biorących w nich udział wykonawcach, organizatorzy będą informować na bieżąco. Zdjęcia z koncertu - >>> zobacz


15 grudnia 2006 - Zakupy w przyjaznym opakowaniu

Już od soboty, 16 grudnia, w świdnickich sklepach będzie można nabyć trwałe i tanie torby na zakupy.
- Torby są trwałe bo wykonane z bawełny, tanie (tylko 1.99 zł) bo dotowane przez Urząd Miejski w Świdnicy, przyjazne, bo nieuciążliwe dla środowiska naturalnego. Trwała torba na zakupy, torba wielokrotnego użytku, to wielokrotnie mniej śmieci. W dodatku torba bawełniana jest mocna, nie rozpada się tylko dlatego, że jest używana, a materiał, z którego jest wykonana szybko ulega biodegradacji - wyjaśnia Anna Schindler ze Stowarzyszenia "Eko Idea". Torby zostały wprowadzone do sprzedaży w ramach kampanii "Przyjazne zakupy - zakupy po świdnicku" organizowanej przez Stowarzyszenie "Eko Idea" współpracujące ze świdnickimi szkołami oraz z Urzędem Miejskim. Na torbach umieszczone jest logo Świdnicy i logo kampanii.
Sklepy, które jako pierwsze zadbały o swoich klientów i poszerzyły ofertę o niezbędny dla odpowiedzialnego konsumenta artykuł to: "Intermarche", ul. M. Skłodowskiej-Curie, "Market", Rynek, "Jonatan" Społem, pl. Grunwaldzki, "Biały Dom", ul. Grodzka, "Eko", ul. Ofiar Oświęcimskich oraz Sklep Spożywczy, ul Wałbrzyska 4/1.


15 grudnia 2006 - Polsko - czeska Wigilia

Już wkrótce lubiane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia. Nic więc dziwnego, że w placówkach oświatowych w gminie odbywają się spotkania wigilijne. Jedno z nich - jakże szczególne, bo międzynarodowe - zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Strzegomiu.
- Już od pięciu lat nasza i zakładni skola z Noveho Mesta nad Metuji w Czechach wspólnie uczestniczą w tradycyjnej, polskiej Wigilii - informuje dyrektor PSP Nr 2, Krystyna Firlej. - W tym roku odbyła się ona w ramach projektu pt. "Lech i Czech - historia, legenda i współczesność", który realizowany jest dzięki Programowi INTERREG III A Czechy - Polska, Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glecensis. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz gminy Strzegom. Jednym z jego celów jest wzajemne poznawanie tradycji narodowych i rodzinnych - dodaje.
Dwudniowe spotkanie składało się z wieczerzy wigilijnej i jasełek bożonarodzeniowych. Uczniowie obu szkół brali ponadto udział w zajęciach warsztatowych poświęconych tradycjom czeskim i polskim związanych ze świętami. Pod wrażeniem jasełek byli licznie zebrani goście z Czech na czele z mistostarostą Petrem Hable, a także zastępcą burmistrza Strzegomia Wiesławem Witkowskim. W drugiej części uroczystości koordynatorzy projektu: zastępca dyrektora szkoły z Czech - Nadezda Binova i dyrektor PSP NR 2 - Krystyna Firlej promowały dwujęzyczny zbiór legend pt. "Lech i Czech" napisany przez uczniów obydwu szkół.


15 grudnia 2006 - Halowy turniej piłki nożnej

W hali sportowej w Dobromierzu odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu. W turnieju udział wzięło 9 drużyn. Po bardzo zaciętej i wyrównanej rywalizacji w poszczególnych grupach do półfinału awansowały drużyny: "Wrocław Team", "Gniewków", "Badyle", "Jawor utd".
W meczach półfinałowych zmierzyli się: "Gniewków" - "Wrocław Team" (4 : 2) oraz drużyny "Badyle" - "Jawor utd" (2 : 2) gdzie o wyniku zadecydowały rzuty karne (1 : 2). Tym samym o trzecie miejsce zawalczyli "Wrocław Team" i "Badyle" (2 : 1).
W meczu finałowym spotkały się drużyny z Gniewkowa i Jawora i to właśnie drużyna "Jawor utd" pokonując swych rywali 3 do 2 wywalczyła sobie pierwsze miejsce. Podsumowując, po zaciętej i sportowej rywalizacji tabela końcowa wyglądała następująco: I miejsce - "Jawor utd", II miejsce - "Gniewków", III miejsce - "Wrocław Team" IV miejsce - "Badyle".
Najlepszym strzelcem Turnieju został Łukasz Patycki grający w barwach drużyny "Gniewków", natomiast tytuł najlepszego bramkarza otrzymał Dariusz Naskręt z "Wrocław Team".


15 grudnia 2006 - Krakowskie sukcesy

W Krakowie, na arenie wspinaczkowej KS Korona, odbyła się ostatnia edycja Pucharu Polski we Wspinaczce Sportowej. Poprzednie odbywały się w Gliwicach, Tarnowie, Gdańsku i Lublinie. 2 grudnia, zawodnicy rywalizowali ze sobą w eliminacjach. DKW Strzegom reprezentowali: Patrycja Budzanowska, Adam Kulas, Leszek Kulas, Krzysztof Ptak, Filip Soczyński, Łukasz Sołtysik i Mateusz Zalewski.
Start w finale zapewnili sobie zawodnicy, którzy ukończyli dwie drogi. - Nie było to łatwym zadaniem ze względu na bardzo przewieszoną ścianę, kończącą się dużym dachem. - wyjaśnia trener Robert Grabowicz.
W niedzielnym finale wystartowała trójka naszych zawodników, a oto ich wyniki: Patrycja Budzanowska (juniorki młodsze) II miejsce, Adam Kulas (juniorzy) III miejsce, Leszek Kulas (młodzieżowcy) III miejsce.
- Po Adamie Kula się spodziewaliśmy się dobrego startu. Miłym dla nas zaskoczeniem był natomiast występ jego starszego brata - Leszka, który w najstarszej grupie wiekowej wywalczył brązowy medal, a tym samym miejsce w kadrze Polski 2007 - dodał strzegomski szkoleniowiec. W ogólnej klasyfikacji zawodów sekcja DKW działająca przy UKS Olimpia Strzegom zdobyła 4 miejsce wśród 12 klubów.


14 grudnia 2006 - Stare dowody ważne przez rok

Aż 16 tysięcy świdniczan ma jeszcze stare dowody osobiste. Ci, którzy odłożyli wymianę dokumentów na ostatnią chwilę, czekają w dużych kolejkach. - Stare dowody osobiste, te książeczkowe, zachowują ważność do końca 2007 r. Wbrew temu, co można było w ostatnich dniach usłyszeć w mediach nikomu nie grozi kara finansowa za niedopełnienie obowiązku w tym roku - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Przypomnijmy, że już wiele miesięcy temu prezydent Świdnicy zwrócił się z apelem do kilkunastu urzędów, instytucji i banków, by przypominały świdniczanom o obowiązku. Wszystko po to, by do urzędu systematycznie przychodziło coraz więcej osób, bo dzięki temu można uniknąć ogromnych kolejek. Zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy mogą zaoszczędzić nie tylko sporo nerwów, ale też czasu. By wymiana przebiegała sprawnie w prawie określono terminy. I tak do 31 grudnia 2006 r. mają zostać wymienione dowody osobiste wydane w latach 1992-1995. Zaś od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 będą wymieniane dowody wydane w latach 1996-2000. W Świdnicy jeszcze starymi dokumentami wydanymi przez komendę MO posługuje się ok. 2 tys. osób, które powinny być wymienione w 2003 r. W nieco ponad rok nowe dowody powinno posiadać w sumie jeszcze ok. 16 tys. świdniczan.
Nowymi dowodami zaś, których wystawcą jest Prezydent Świdnicy obecnie posługuje się tylko 37 tysięcy mieszkańców miasta. Sprawy związane z wymianą dowodów osobistych należy załatwiać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 6 - parter, tel. (074) 8562-816, 8562-817 i 8562-821. Jak wymienić dowód? Szczegóły w załączonej procedurze.


14 grudnia 2006 - Z dziesiątki "Idą święta"

Szkoda, ze Boże Narodzenie jest tylko raz do roku. W pięknie przystrojonej sali przy zapalonych świecach pierwszaków ze świdnickich szkól przywitali konferansjerzy z klasy 1a i 2a Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy. Tak rozpoczął się III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas pierwszych pt. "Ida święta". Uczestnicy zaprezentowali wiersze o tematyce mikołajkowej i bożonarodzeniowej. Dzieci doskonale opanowały teksty pamięciowo, a poziom ich recytacji jury oceniło bardzo wysoko i przyznało nagrody: I miejsce dla Elżbiety Kielki z SP nr 4, II miejsce dla Alicji Konstanty z SP nr 10 i III miejsce dla Konrada Kluzy z SP nr 6.
Oczekując na wyniki konkursu uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi wysłuchali piosenek oraz pastorałek w wykonaniu uczniów zespołu Asterki. Następnie wszyscy zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy, a najlepszych ponadto uhonorowano wspaniałymi maskotkami. W miłej i świątecznej atmosferze zakończył się konkurs, który zorganizowały - Renata Pasik i Joanna Kurzawa.


14 grudnia 2006 - Jerzy Wierzbołowski

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie wrocławski kierowca rajdowy, wyścigowy, pasjonat sportów samochodowych i instruktor Jerzy Wierzbołowski. W swojej karierze startował przeróżnymi, także najmocniejszymi samochodami. Kibice doskonale pamiętają go jako kierowcę Forda Sierry Cosworth i Forda Escorta RS Cosworth.
W swoim ostatnim występie w RSMP dosiadał legendarnej Lancii Delty Integrale. Rozmowa będzie świetną okazją do niezwykłych rajdowych wspomnień i przemyśleń o dzisiejszym sporcie samochodowym.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu już jutro od 18.00 do 19.00. Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - Jerzemu Wierzbołowskiemu zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


14 grudnia 2006 - Nowy zarząd AKS-u

12 grudnia odbył się Zjazd Sprawozdawczo - Wyborczy Amatorskiego Klubu Sportowego w Strzegomiu. W wyniku wyborów przeprowadzonych w trakcie zjazdu nowym prezesem AKS-u został Wiesław Witkowski - zastępca burmistrza Strzegomia. Dotychczasowy prezes - Lech Markiewicz będzie prezesem honorowym.
Zarząd AKS-u: Wiesław Witkowski - prezes, Ryszard Żmijewski - wiceprezes, Mariusz Fajfer - sekretarz, Zdzisław Gołębiowski - członek, Robert Kotowicz - członek, Sławomir Lenio - członek, Stanisław Wiśniewski - członek.
Dotychczasowy zarząd będzie działał do momentu uregulowania stanu prawnego w Krajowym Rejestrze Sądowym.


14 grudnia 2006 - Betlejemskie Światło Pokoju 2006

Druhny i Druhowie!
Corocznie skauci austriaccy odpalają ogień w grocie narodzenia Jezusa w Betlejem i przekazują go z rąk do rąk po całej Europie. 17 grudnia świdniccy harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju w Wiedniu, uczestnicząc w mszy św. w Katedrze św. Stefana .Od tego momentu będziemy chcieli dzielić się nim z wszystkimi, którzy ciepła i światła oczekują. Chcemy iść w kierunku Betlejemskiego Światła, odkryć świat i nas samych. budować dom na skale, podejmować obowiązki wobec rodziny, szkoły, ojczyzny.
Chcemy światło przekazywać wszystkim, zwłaszcza poprzez parafie, wspólnoty, organizacje które w swoim dekalogu mówią o wartościach zgodnych z nauką Chrystusa. Wszystkich Świdniczan zapraszamy do pobierania BŚP w komendzie Hufca ul Lelewela 18.


14 grudnia 2006 - Świdnica w świątecznym wystroju

Już jutro, 15 grudnia, w świdnickim Rynku oraz przy pl. Wolności i pl. Św. Małgorzaty staną trzy blisko 10-metrowe choinki. Zostaną również przystrojone i oświetlone. To jednak nie są jedyne akcenty świąteczne w mieście. Już teraz działa blisko 40 kurtyn świetlnych zamontowanych na drzewach w Rynku.
Na okres świąt Bożego Narodzenia rozbłysnęło również kilkadziesiąt innych świątecznych ozdób wzdłuż ulic: Kotlarskiej, Grodzkiej, Długiej, Pułaskiego, a będą również na słupach w okolicach placu Grunwaldzkiego. W tym roku na dekoracje świąteczne miasto wyda blisko 76 tysięcy złotych.


14 grudnia 2006 - NOE w ZS w Strzegomiu

W listopadzie i grudniu ok. 240 uczniów strzegomskiego Zespołu Szkół uczestniczyło w programie profilaktycznym "NOE", prowadzonym przez terapeutów ze Złotoryi.
Program miał charakter głębokiej interwencji w środowisko, silnie angażującej emocjonalnie młodzież. Scenariusz spotkania zawierał psychodramy, krótkie prelekcje, loterię, "burzę mózgów" oraz świadectwo trzeźwego alkoholika i osób współuzależnionych. Po jego zakończeniu realizatorzy pozostali przez pewien czas do dyspozycji uczestników szukających informacji i pomocy. Spotkanie było poprzedzone badaniami ankietowymi prowadzonymi we wszystkich klasach uczestniczących w programie. Wyniki badań i wnioski były prezentowane nauczycielom na specjalnym zebraniu rady pedagogicznej po mityngu.
Program "Noe" zalecany jest jako wstęp do innych długofalowych działań profilaktycznych. Wytworzona w czasie mityngu zmiana klimatu wokół picia sprzyja i ułatwia wprowadzenie kolejnych programów edukacyjnych.


14 grudnia 2006 - Świąteczny kiermasz książek

Do 29 grudnia bieżącego roku w Bibliotece w Dobromierzu odbywać się będzie Świąteczny Kiermasz Książek. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 19.00 można nabyć ciekawe ksiązki po bardzo atrakcyjnych cenach.
Staraniem bibliotekarki Stanisławy Miazgi jedno z wydawnictw wystawiło w komis swe pozycje książkowe. Oferta jest bardzo szeroka - są książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz bardzo ciekawe albumy tematyczne. 20 procent ceny każdej sprzedanej książki przekazane zostanie Bibliotece w Dobromierzu, która za pozyskane w ten sposób pieniądze zakupi nowe książki.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z kiermaszu i zakupienia książek, które idealnie nadają się na prezenty świąteczne.


14 grudnia 2006 - "Patriotyzm dzisiaj"

Jutro o godzinie 9.30 w sali konferencyjnej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, ul. Szewska 37 odbędzie się konferencja naukowa "Patriotyzm dzisiaj" z udziałem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beaty Pawłowicz.
Konferencja realizowana jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha, Wojewody Dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka i Marszałka Województwa Dolnośląskiego Andrzeja Łosia.
Podczas spotkania przewidziane są wykłady księdza profesora Romana Rogowskiego, profesora Jana Miodka i doktora Sławomira Bobowskiego.


14 grudnia 2006 - Turniej Mikołajkowy

Sekcja piłki nożnej AKS-u Strzegom zaprasza na mikołajkowo - świąteczny turniej najmłodszych piłkarzy. Odbędzie się on w niedzielę, 17 grudnia w godz. 10.00 - 14.00 w strzegomskiej hali OSiR.
Gościem zawodów będzie klub KS Zjednoczeni Żarów.
O godzinie 10.00 zagrają Żacy (8 lat) - trener Mariusz Kowalski, o 11.00 grać będą Orlicy Młodsi (9 lat) - trener Sławomir Lenio, o godzinie 12.00 - Orlicy Starsi (10 lat) - trener Krzysztof Matusiak o godzinie ostatnie mecz - Młodzicy (11 lat) - trener Krzysztof Matusiak.


13 grudnia 2006 - Podziemny Dziennik Telewizyjny

Od wczoraj i dziś w Świdnicy obchodzone były dni upamiętniające 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Wczoraj w "Klubie Bolko" wystąpił z koncertem Lech Janerka a dzisiaj w sali teatralnej, po przemówieniu Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka miały miejsce projekcje fragmentów "Podziemnego Dziennika Telewizyjnego" z udziałem Jacka Fedorowicza.
Następnie odbyło się otwarcie wystawy rysunku satyrycznego "Stan wojenny w karykaturze" także Jacka Fedorowicza.
Zdjęcia z wystawy - >>> zobacz


13 grudnia 2006 - Sesja w Marcinowicach

18 grudnia o godzinie 9.00 rozpocznie się IV Sesja Rady Gminy Marcinowice. Radni podejmą uchwały w sprawach:
w sprawie wyboru składu osobowego stałych Komisji Rady Gminy,
w sprawie nie uwzględnienia skargi na uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zawierającego część terenu górniczego "Pagórki Zachodnie Ia",
w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Marcinowice,
Podjęcie uchwały nr IV/8/06 w sprawie ustalenia limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne dla Wójta Gminy Marcinowice,
w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2006 r.
oraz w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi mienie komunalne Gminy Marcinowice.


13 grudnia 2006 - Festiwal Przedmiotów Artystycznych

W dniach 8-10 grudnia odbywał się w Poznaniu III Festiwal Przedmiotów Artystycznych. Festiwalowe ekspozycje to dzieła artystów z różnych dziedzin sztuk plastycznych, twórców ludowych oraz osób zajmujących się rękodziełem, blisko 350 wystawców z całej Polski.
Wśród uczestników Festiwalu nie zabrakło reprezentantów z Żarowa.
Po raz pierwszy na Festiwalu bogatą ofertę swoich prac zaprezentowały panie Wanda Hupner, Jadwiga Michałowska oraz Elżbieta Kulas.


13 grudnia 2006 - Igrzyska Integracyjne

7 grudnia w hali sportowej dzierżoniowskiego OSiR-u odbyły się Zimowe Dolnośląskie Igrzyska Integracyjne Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. W Igrzyskach uczestniczyły dzieci i młodzież z 7 ośrodków województwa dolnośląskiego.
Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej drugie miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych w Polanicy Zdrój na trzecim miejscu uplasował się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bielawie. Kolejne miejsca zajęły: Zespół Szkół Specjalnych w Polanicy Zdrój, Powiatowy Zespół Szkół w Świdnicy, Zespół Szkół Specjalnych w Wałbrzychu i Powiatowy Zespół Szkół w Strzegomiu.


13 grudnia 2006 - Zagrali Fausta po niemiecku

Miło nam poinformować, że uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu zajęli pierwsze miejsce w V Powiatowym konkursie Prezentacji Artystycznych zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych.
Konkurs odbył się w dniu 23 listopada na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Świdnicy. Był on adresowany nie tylko do gimnazjalistów, ale także do uczniów szkół średnich.
- Grupa uczniów w składzie: Maciej Czyczerski, Aleksandra Michałowska, Jagoda Klonowska, Marta Kołodziej, Wiktor Bachurski i Radosław Sołtys zaprezentowała fragment słynnego dramatu Johanna Wolfganga Goethe pt. "Faust" w oryginale - poinformowała opiekunka konkursowiczów - Katarzyna Kupczyńska. - Moi podopieczni spisali się rewelacyjnie i mimo dużej konkurencji zasłużenie wygrali w kategorii gimnazjów. Jestem z nich dumna - zakończyła nauczycielka.


13 grudnia 2006 - Mikołajki w Gminie Dobromierz

Jak co roku św. Mikołaj odwiedzał dzieci w całej gminie. W Dobromierzu Mikołaj rozpoczął swą wędrówkę od odwiedzenia Szkoły Podstawowej a następnie udał się na ulice Dobromierza gdzie obdzielał słodyczami wszystkie napotkane dzieci i grzecznych dorosłych.
Mikołaj odwiedził także dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej w Dobromierzu. Tutaj dzieci wraz z p. Kariną Wiązek przywitały przybyłego Gościa piosenką "Przyjedź do nas Mikołaju". Następnie były wierszyki, piosenki, tańce no i oczywiście prezenty. Kolejnym etapem podróży św. Mikołaja było rozdanie prezentów dzieciom w kościele w Dobromierzu. I tym razem dzieci nie zawiodły Mikołaja. Licznie przybyły na mszę świętą roratnią, po której okrzykami i brawami powitały przybyłego Gościa, który obdarzył je prezentami. Mikołaj nie zapomniał również o dzieciach z Gniewkowa. W dniu swojego święta, pojawił się w oddziale przedszkolnym gdzie czekały na niego stremowane przedszkolaki i ich rodzeństwo. Dzieci popisywały się przed Mikołajem znajomością wierszyków i piosenek za prezentacje, których każde z nich otrzymało paczkę ze słodyczami, przygotowaną przez rodziców.
Zapracowany Mikołaj jeszcze przez kilka dni odwiedzał dzieci mieszkające na terenie Gminy Dobromierz. Wspólnie z dziećmi bawił się w Pietrzykowie, Kłaczynie, Jugowej i Roztoce. Podczas tych zabaw zorganizowanych zostało wiele konkursów i gier prowadzonych przez Mikołaja i dwie Śnieżynki. Wszystkie dzieci biorące udział w spotkaniach z Mikołajem otrzymały paczki ze słodyczami. Ogółem we wszystkich spotkaniach z Mikołajem udział wzięło ok. 400 dzieci z Gminy Dobromierz. Uszczęśliwione dzieci dziękują św. Mikołajowi oraz Radom Sołeckim, sponsorom, pracownikom GOKSiR w Dobromierzu i Rodzicom.


12 grudnia 2006 - Klingenburg inwestuje

Nowy zakład niemieckiej firmy Klingenburg International od dzisiaj, jest oficjalnie otwarty. Firma w niespełna rok od wręczenia certyfikatu na prowadzenie działalności w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", do dziś zainwestowała 5,5 mln zł. - Takie wydatki planowaliśmy na kilka lat, ale postanowiliśmy zwiększyć nakłady inwestycyjne już teraz. Niebawem do zakładu dotrą maszyny, na które wydamy ponad milion złotych. Szacuję, że inwestycja w Świdnicy zamknie się kwotą minimum 7 mln zł - mówi Sławomir Bielak, prezes Klingenburg International.
Od kilku dni trwa próbna produkcja. W zakładzie przy ul. Metalowców powstają obrotowe wymienniki ciepła. Wkrótce produkowane będą płytowe wymienniki ciepła. Według szacunków 2-3 tys. sztuk rocznie. Produkty te są montowane w systemach klimatyzacyjnych. Firma chce ruszyć z pełnymi mocami produkcyjnymi, dlatego od stycznia w wynajętej hali testowała urządzenia, a przede wszystkim szkoliła pracowników. - I w tym wypadku kilkuletni plan zrealizowaliśmy w rok. Zamiast zatrudnić kilkanaście pracuje u nas już 50 osób. W najbliższych miesiącach planujemy zatrudnić kolejnych 10-15 osób. Dodatkowe w miarę zapotrzebowania na nasze urządzenia - dodaje prezes Bielak. Klingenburg poszukuje do pracy przede wszystkim absolwentów wyższych uczelni i ludzi z wykształceniem technicznym - kierunkowym np. instalacje, wentylacje, a także spawaczy i ślusarzy. Skąd pomysł na inwestycję w Świdnicy?
- Świdnica geograficznie jest ciekawie położona. Blisko granicy niemieckiej, a właśnie w Niemczech działają właściciele polskiej spółki. W dodatku Dolny Śląsk jest bardzo wyczulony na potrzeby przedsiębiorców.


12 grudnia 2006 - Nowi radni

Podczas wczorajszej sesji zaprzysiężono w Świebodzicach nowego radnego. To Marek Gąsior, który uzyskał kolejne miejsce na liście KWW Bogdana Kożuchowicza podczas wyborów samorządowych. Objął on mandat, z którego zrezygnował burmistrz Kożuchowicz. Skład Rady Miejskiej w Świebodzicach zmieni się jeszcze dwukrotnie podczas najbliższych dni. Miejsce opuszczone przez Zbigniewa Opalińskiego, który złożył mandat w związku z objęciem stanowiska I-go zastępcy burmistrza miasta, zajmie Jacek Fedorowicz z listy Platformy Obywatelskiej.
Na sesji w dniu 13 grudnia burmistrz Bogdan Kożuchowicz przedstawi swojego kolejnego zastępcę. Będzie to Ireneusz Zyska. Ponieważ pełni on funkcję radnego, będzie także musiał złożyć mandat. Jego objęcie zostanie zaproponowane kolejnemu z listy KWW Bogdana Kożuchowicza w okręgu nr 2. Będzie to Robert Wysoczański.
Kolejna, czwarta już sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach rozpocznie się w Urzędzie Miejskim już jutro o godz. 17.00.


12 grudnia 2006 - Chmiel nagrodzony

Po raz drugi mieszkaniec Lutomii Górnej - Ryszard Chmiel, zdobył główną nagrodę w kategorii malarstwo na IV Dzierżoniowskim Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej "Walor".
Konkurs odbywa się w cyklu 2-letnim, gdzie zamiennie prezentowane są wyroby ludowe oraz wszelkie sztuki plastyczne. Jury w składzie: Alicja Młodecka, Ludmiła Schall-Cieślak i Andrzej Żarnowiecki podkreślali niezwykle wysoki poziom nadesłanych prac i trudny wybór tych najlepszych, z ponad 1000 obrazów, grafik i rysunków. Dlatego przyznano rekordową liczbę nagród głównych, gdzie oprócz Chmiela znaleźli się: Dariusz Sosnowski z Bogatyni i Maksymilian Wnęk ze Świdnicy. W kategorii grafika I nagroda została przyznana Pawłowi Pachła z Wałbrzycha, a I nagroda w kategorii rysunek przypadła Bożenie Rączka z Wrocławia.
Wystawa pokonkursowa trwać będzie do końca stycznia 2007 roku w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, a obrazy podwójnego laureata można oglądać na stronach internetowych - >>> zobacz


12 grudnia 2006 - Z sesji Rady Gminy Dobromierz

W miniony poniedziałek odbyło się kolejne posiedzenie Rady Gminy Dobromierz. Radni zebrali się by wznowić przerwaną tydzień temu Inauguracyjną Sesję Rady Gminy Dobromierz.
Na początku, przyjęli uchwały w sprawie wysokości przyszłorocznych podatków. Wysokość podatku rolnego została ustalona na kwotę 30,20 zł za 1 q, tym samym Rada Gminy w związku z trudną sytuacją finansową naszych rolników obniżyła stawkę GUS o 15%. W tajnym głosowaniu Radni wybrali Joannę Walską na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Dobromierz. Joanna Walska pochodzi z Dobromierza, z zawodu jest pielęgniarką położną a obecna kadencja jest już trzecią. Wybrano również składy komisji.
- W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Stanisław Biernacki - przewodniczący komisji, Marian Dyląg, Emilia Gradowska, Wiesław Konieczek i Janusz Zawadzki
- W Komisja Budżetowej i Mienia Gminy zasiadają: Maria Jerie-Reczuch - przewodnicząca komisji, Stefania Fica, Henryk Gęsior, Emilia Gradowska i Czesław Suchojad.
- W Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska zasiadają: Wiesław Konieczek - przewodniczący, Marian Dyląg, Teresa Hałdaś i Maria Jerie-Reczuch.
- W Komisji Socjalnej zasiadają: Stefania Fica - przewodnicząca, Henryk Gęsior, Bożena Kądziołka, Danuta Świerk i Joanna Walska.


12 grudnia 2006 - Informacje podatkowe

Niedawno podaliśmy informacje o podatku rolnym i podatku od nieruchomości. Teraz uzupełniamy tę wzmiankę o kolejne podatki obowiązujące od 1 stycznia 2007 roku w gminie Strzegom.
Stawki podatku od środków transportowych obowiązujące w gminie Strzegom zostaną w 2007 roku utrzymane na dotychczasowym poziomie, w mocy pozostaje bowiem Uchwała Nr 88/05 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 22 listopada 2006 r. w sprawie stawek podatku od środków transportowych. Stawka podatku leśnego, ustalona na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, obowiązująca na terenie Gminy Strzegom będzie w 2007 roku wynosiła 29,414 zł za 1 hektar.
W 2007 roku utrzymana zostanie wysokość stawki podatku od posiadania psów w kwocie 30 zł za jednego psa, w mocy pozostaje bowiem Uchwała Nr 97/04 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 16 listopada 2004 r. w sprawie stawki podatku od posiadania psów. W najbliższym czasie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej opublikowane zostaną teksty obowiązujących w 2007 roku uchwał w sprawie stawek podatkowych oraz obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. formularze. Jednocześnie burmistrz Strzegomia informuje, że z dniem 1 stycznia 2007 r. nie wejdą w życie zapowiadane w środkach masowego przekazu zmiany w ustawie z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006r. Nr 121 poz. 844 z późn. zm.), polegające na likwidacji podatku od posiadania psów oraz wyłączenia z opodatkowania podatkiem od środków transportowych samochodów ciężarowych o dopuszczalnej ma się całkowitej równej 3,5 tony. Termin wejścia w życie w/w zmian został przesunięty przez Sejm RP na dzień 1 stycznia 2008 r.


12 grudnia 2006 - Kiermasz Bożonarodzeniowy w SP 10

W Szkole Podstawowej nr 10, podczas "Drzwi Otwartych" dla rodziców miał miejsce kiermasz świąteczny. Uczniowie młodszych i starszych klas sprzedawali wykonane na zajęciach koła plastycznego oraz w klasach, świąteczne ozdoby: gipsowe zawieszki, kartki świąteczne, ozdoby do stroików, świeczniki.
Kiermasz odbędzie się również od wczesnych godzin porannych w dniu jutrzejszym. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do holu SP 10 na świąteczne ozdoby oraz pyszne domowe ciasta.
Organizatorkami kiermaszu są nauczycielki sztuki oraz nauczania zintegrowanego - Beata Wilczewska, Renata Pasik oraz Joanna Kurzawa.


12 grudnia 2006 - Prezentacje Wokalne w Dobromierzu

W najbliższy czwartek, 14 grudnia o godzinie 12.00, w hali sportowej przy szkole Podstawowej w Dobromierzu odbędą się XII Dolnośląskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych.
Za sprawą dyrektora GOKSiR Jacka Świderskiego, w bieżącym roku Gmina Dobromierz jest organizatorem XII Dolnośląskich Prezentacji Wokalnych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych.
W koncercie zaprezentują się niepełnosprawni artyści z całej Polski, przygrywać im będzie zespół "Symbolika". Powiat Świdnicki reprezentować będą m.in. podopieczni PDPS Jaskulin, WTZ Mokrzeszów, i ŚDS ze Świdnicy. Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Dobromierz Czesława Drąga.


12 grudnia 2006 - Mikołaj zaprosił

Nie jeden, ale aż trzech świętych Mikołajów witało dzieci, które zgodnie z tradycją przybyły w południe pod świebodzicki Ratusz 6 grudnia, by wspólnie świętować Mikołajki. Głównym organizatorem tegorocznego święta było Przedszkole nr 2.
Dzieci do zabawy zagrzewała Beata Kocik, wychowawczyni z Przedszkola nr 2. W zabawach, tańcach i śpiewach uczestniczyły przedszkolaki z Przedszkola nr 2 i 3 oraz najmłodsi uczniowie szkół podstawowych. Do zabawy dał się także zaprosić burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który w czapce Mikołaja pomagał budować wielką biało-czerwona postać z balonów. Pomagała mu między innymi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Oświaty i Danuta Ilczuk, dyrektor przedszkola. Dzieci dzielnie dostarczały "budulca", a wspólne dzieło ozdobiło potem hol Ratusza.
Przez ponad godzinę trwały tańce i śpiewy, którym przewodziły poszczególne grupy dzieci i ich wychowawczynie. Ryszard Ryszewski dbał o podkład muzyczny, a Mikołaje wędrowały po Rynku z workami słodyczy, z których częstowały nie tylko najmłodszych. Na koniec dzieci wspólnie wykleiły Łańcuch Przyjaźni, który zawędrował aż na II piętro Urzędu Miejskiego. W role Mikołajów wcielili się: Alicja Stachowiak, Marcin Zdończyk i Grzegorz Kowalczyk. Gdy maluchy bawiły się przed wejściem do Ratusza, w Rynku trwał kiermasz świątecznych stroików i ozdób, przygotowany przez starszych uczniów, młodzież, rodziców i nauczycieli. Malowane szyszki, podłaźniczki, wieńce, kartki znajdowały swoich amatorów, a zebrane fundusze zasilą budżet placówek.
Po południu Mikołaj raz jeszcze wypełniał swoją misję. W klubie Reklan 160 dzieci z przedszkoli i szkół z klas I - IV, pochodzących z najbardziej potrzebujących domów, otrzymało świąteczne paczki.


11 grudnia 2006 - Konwent Powiatów

Dzisiaj w Domu Nauczyciela w Świdnicy spotkali się nowowybrani starostowie z całego Dolnego Śląska.
Podczas Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego rozmawiano na temat konkurencyjności powiatów naszego województwa w latach 1999-2004.
Omówiono również współpracę Konwentu ze Związkiem Powiatów Saksońskich. Odbyły się także wybory nowego przewodniczącego Konwentu Powiatów Dolnośląskich a został nim Cezary Przybylski, wybrano także wiceprzewodniczącego, którym został Zbigniew Potyrała z Oleśnicy.
Gospodarzem tego spotkania był Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.


11 grudnia 2006 - Rekord Guinnessa pobity

24 godzina lekcja języka polskiego w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym to wyczyn młodzieży klasy III c, która od piątku 8 grudnia do soboty 9 grudnia zmagała się z literaturą, ortografią i pięknem polskiej poezji.
Uczniowie klasy III c wraz z wychowawcą osiągnęli zamierzony cel - próbę związana z pobiciem rekordu Guinnessa w najdłuższej lekcji języka polskiego. Jak mówili sami uczestnicy lekcji języka polskiego - zdarzały się chwile słabości i oznaki zmęczenia, ale forma prowadzonych zajęć nie pozwalała się nudzić.
Szczególne słowa uznania należą się właśnie samej młodzieży, która była pomysłodawcą i realizatorem tego pomysłu. Pomimo młodego wieku wykazali się doskonałą organizacją i chęcią nauki - co zasługuje na szczególną uwagę - podkreślał dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym Piotr Dubiel.


11 grudnia 2006 - Promocja zatrudnienia za unijne pieniądze

Giełdy, targi, staże i konkursy w ramach projektu "Partnerstwo Miast Europy Środkowej ku skutecznej mobilności pracowników" organizowała Świdnica.
Wszystko po to, by uświadomić mieszkańcom nowe podejście do tzw. rynku pracy oraz zachęcić świdniczan do aktywnego poszukiwania pracy. Miasto jako jedyny samorząd w Polsce otrzymało unijne wsparcie na projekt w ramach "Europejskiego Roku Mobilności Pracowników", którego realizacja właśnie się kończy. Projekt opiewa na 123 tys. euro. Nieco ponad 104 tys. euro przeznaczono z funduszy unijnych. Efekty już widać. Ponad 1,2 tys. osób odwiedziło Giełdę Pracy, którą kilka miesięcy temu po raz pierwszy zorganizowano w Świdnicy.
Tylko w jednej z firm kilkadziesiąt osób znalazło zatrudnienie. Tymczasem kilkadziesiąt firm wzięło udział w Targach Świdnickich. 22 przedsiębiorców wyjechało na targi gospodarcze w Trutnovie. A siedmiu wystawiło tam swoje produkty. Były również konkursy dla bezrobotnych i młodzieży.


11 grudnia 2006 - Koncert w "Piwnicy"

15 grudnia o godzinie 20.00 w "Piwnicy Świdnickiej" w Świdnicy wystąpi zespół Bosanostra. Wstęp na koncert jest wolny.
Bosanostra to Wrocławska formacja grająca muzykę w klimatach bossanova, samba z elementami latinjazzu - powstała w 2005 roku we Wrocławiu. Założycielami zespołu jest rodzeństwo Anna i Krzysztof Sołowscy - trzon zespołu Ciemny Odcień Światła z Dzierżoniowa występującego na ogólnopolskiej scenie od 1997 roku. Skład zespołu uzupełnili basista Krzysztof Łabaz oraz perkusista Piotr Pokrywka, studenci Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.


11 grudnia 2006 - Dokumenty z Archiwum Państwowego

Do końca stycznia przyszłego roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy można oglądać nową wystawę czasową "W średniowiecznej Świdnicy i Księstwie Świdnickim".
- Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Na wystawie zostało zaprezentowanych 41 dokumentów dotyczących dziejów miasta i całego księstwa z lat 1282-1471, w tym również przywilej herbowy miasta z 1452 roku zawierający jego czteropolowy wizerunek - opowiada Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w następujących godzinach: wtorek-piątek w godzinach 10.00-15.00, sobota-niedziela w godzinach 11.00-17.00.


11 grudnia 2006 - Kabaret "Jakiś Tam"

8 grudnia odbył się wieczór artystyczny, podczas którego zaprezentował się, z godzinnym prawie występem, Kabaret "Jakiś Tam" z Żarowa.
Kabaret przyciągnął do ośrodka kultury młodzież i dorosłych widzów, bawiąc jednych i drugich.
Ciekawe scenki, skecze wręcz zmuszały do gromkiego śmiechu. To był naprawdę udany wieczór. Czekamy na kolejne spotkanie z kabaretem.


11 grudnia 2006 - Sesja Rady Gminy Świdnica

14 grudnia o godzinie 14.00 - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się trzecia Sesja Rady Gminy Świdnica w nowej kadencji.
Podczas sesji radni zajmą się zmianami budżetu gminy na rok 2006, ustalą też wynagrodzenia Wójta Gminy oraz ustalą zasady wypłacania diet radnym.
Podczas sesji zmienią uchwałę w sprawie ustalenia zasad sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Gminy Świdnica.


11 grudnia 2006 - Wygrali

W przedostatniej kolejce II ligi piłki ręcznej, ŚKPR Świdnica podejmował zespół Orlika z Brzegu. Zespół świdnicki przystępował do meczu w okrojonym składzie. Piotr Kijek jest wykluczony z gry do połowy lutego a w piątek na treningu kontuzji doznał Jarosław Gnysiński.
W związku z taką sytuacją skład i styl gry drużyny musiały ulec zmianie. Po raz pierwszy w tym sezonie w zespole ŚKPR Świdnica pojawili się: Jacek Zapart i Marcin Walczak.
Mimo niesprzyjających warunków świdniczanie wygrali zdecydowanie z zespołem z Brzegu 25-17.
W ostatniej kolejce I rundy sezonu 2006/2007 ŚKPR "Świdnica" wybiera się do drużyny Pogoń Oleśnica.


11 grudnia 2006 - Mikołajkowe zawody pływackie

W przeddzień św. Mikołaja, 5 grudnia, tradycyjnie jak co roku odbyły się Mikołajkowe zawody pływackie dla świdnickich szkół podstawowych. Na basen kryty przy ul. Równej zgłosiło się ponad 130 uczniów. Najpierw odbyły się starty indywidualne, po których każdy zawodnik dostał od św. Mikołaja po czekoladzie. Trójka najlepszych dziewcząt i chłopców z poszczególnych kategorii otrzymała pamiątkowy dyplom i medal. Na zakończenie pływania wystartowały ośmioosobowe sztafety dziewcząt oraz chłopców. Zwycięskim sztafetom przypadły puchary i dyplomy.
Starty indywidualne: Klasy II - dziewczęta 1. Klaudia Fortuna, 2. Justyna Janiszewska, 3. Michalina Gąsior
chłopcy 1. Miłosz Pinkiewicz, 2. Michał Pojasek, 3. Artur Czachowski
Klasy III - dziewczęta 1. Roksana Wąsowska, 2. Kamila Słobodzian, 3. Kamila Głowacka
chłopcy 1. Krystian Piorun, 2. Dominik Kulaszewski, 3. Michał Nosarzewski
Klasy IV - dziewczęta 1. Ola Godyla, 2. Natalia Schienke, 3. Weronika Tułpatowicz
chłopcy 1. Remigiusz Bula, 2. Andrzej Błażewicz, 3. Filip Frączak
Klasy V - dziewczeta 1. Karolina Kuta, 2. Agata Dreścik, 3. Oliwia Lachowicz
chłopcy 1. Piotr Rogalski, 2. Damian Bieżyński, 3. Paweł Osiak
Klasy VI - dziewczęta 1. Kasia Sasin, 2. Iza Jaworska, 3. Kasia Zelek
chłopcy 1. Krzysztof Gaszyński, 2. Radek Samek, 3. Michał Podwórny
Sztafety:
Dziewczęta - 1m. SP 4, 2m. SP 6, 3m. SP 8
Chłopcy - 1m. SP 8, 2m. SP 4, 3m. SP 315
Organizatorem zawodów byli: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


10 grudnia 2006 - Ronal Cup

Wyniki rozegranej dzisiaj ósmej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Art-Biur - Wiśnia 2:7
Sobótka Zachód - Transus 9:12
Dacco Beba - Cafe 7 22:6
Romira - Genuine Team 11:3
Klub Secret Żarów - Spartakus 2:10
Terespol - Arte Mościsko 9:2
Piłkarz kolejki został Mariusz - Kutela Transus a najlepszym bramkarzem Jacek Paryła - Wiśnia
Po ośmiu kolejkach spotkan prowadzi Dacco Beba przed Spartakusem i Wiśnią, następne w tabeli są: Romira, Transus, Cafe-7, Art -Biur, Sobótka Zachód, Klub Secret Żarów, Terespol, Genuine Team, Arte Mościsko. Królem strzelców jest Sławomir Drozd 33, Jacek Stachyra 25, Jacek Fojna 24 i Roman Pawłowski 21 bramek


10 grudnia 2006 - Bliskie awansu

Dzisiaj Młodziczki świdnickiego Klubu Siatkówki Kobiet MKS Świdnica rozgrywały mecze ćwierćfinałowe o Mistrzostwo Dolnego Śląska w kategorii Młodziczek.
Pierwszy mecz wygrały z Gaudią Trzebnica 2:0 (9,15), w kolejnym przegrały z Gwardią Wrocław 0:2 (-8, - 16).
Gospodarzem ćwierćfinałów były wrocławianki. Przed ostatnim turniejem, który odbędzie się 16 grudnia w Trzebnicy świdniczanki zajmują drugie miejsce.


10 grudnia 2006 - Miniaturowa kolej

W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej kilku miłośników modelarstwa kolejowego postanowiło odnowić i uruchomić znajdującą się tam makietę.
Została ona przekazana po dawnej "kolejówce", gdzie służyła jako pomoc dydaktyczna na której przyszli kolejarze uczyli się prawidłowego prowadzenia ruchu pociągów. Imponujące wymiary (6x4m), cztery niezależne stacje na których kierowanie pociągami odbywa się za pomocą prawdziwych urządzeń sterowania ruchem sprawia, iż jaworzyńskie muzeum może zasłynąć nie tylko z parowozów. Podobnej ciekawostki nie ma na terenie Dolnego Śląska. Modelarze mają już przygotowany specjalistyczny tabor (lokomotywy i wagony). Jest on miniaturowym odzwierciedleniem maszyn pracujących na PKP.


10 grudnia 2006 - "Mikołajki" z ZSNr1 w Świdnicy

Uczniowie i uczennice liceum profilowanego, kierunek socjalny, będą w przyszłości pracować z ludźmi potrzebującymi opieki i pomocy. Umiejętności nawiązywania kontaktu z ludźmi, zarówno z dorosłymi jak i z dziećmi nie można się nauczyć z książek, potrzebne są zajęcia praktyczne, ale takich program nauczania nie przewiduje. Szkoła stara się pomóc uczniom poprzez współpracę z Domem Dziennej Opieki, oraz poprzez propagowanie wolontariatu. Uczniowie chętnie korzystają z każdej okazji, aby doskonalić swoje umiejętności. Zaproszenia na zabawę choinkową dla dzieci pracowników Wagonów uczennice "socjalnego" przyjęły z entuzjazmem i przez dwa wieczory asystowały Mikołajowi roznosząc słodycze i owoce oraz zachęcając dzieciaki do zabawy. Bardzo pomocny w ośmielaniu dzieci okazał się Zielony Smok, maskotka ZSNr1. Zadowolone były dzieci i zadowolone uczennice, zwłaszcza, że za dobrą pracę spotkała je nagroda od organizatorek zabawy.


10 grudnia 2006 - Ronal Cup

Wyniki rozegranej wczoraj siódmej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Cafe 7 - Transus 11:10
Wiśnia - Sobótka Zachód 9:4
Genuine Team - Dacco Beba 2:17
Romira - Klub Secret Żarów 10:6
Spartakus - Terespol 9:6
Art.-Biur - Arte Mościsko 8:4
Piłkarzem kolejki został Przemysław Mścich z Art - Biur a bramkarzem kolejki Bartosz Iwaniczuk z Dacco Beba


10 grudnia 2006 - Festiwal Tańca

W dniach 2-3 grudnia odbył się w Świdnicy XIV Świdnicki Festiwal Tańca. Pierwszego dnia w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów wystąpili tancerze z 25 klubów z całej Polski, rywalizowali w dwunastu kategoriach wiekowych.
Drugi dzień to Festiwal Tańca Disco. Udział wzięło 35 klubów w tym dwa kluby z Czech.
Organizatorami turniejów byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy oraz OSIR Świdnica, imprezę prowadził Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy Zbigniew Curyl. Miejsca zawodników świdnickich - >>> zobacz


10 grudnia 2006 - Dni Mozartowskie

28 i 29 listopada odbyły się w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy Dni Mozartowskie z okazji 250 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta.
28 listopada grupa uczniów z klasy I b TM przedstawiła program słowno-muzyczny o kompozytorze, a następnego dnia odbył się konkurs wiedzy o Mozarcie. Uczniowie wykazali się znakomita wiedzą na temat jego życia i twórczości. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Kmieć Paweł III TM, II miejsce - Górski Mateusz III TM, III miejsce - Węgierski Krzysztof IV TS. Organizatorami były: - Małgorzata Sarnacka, - Jolanta Sajdak i Anna Foryś - Musik.


9 grudnia 2006 - Dobra postawa

Dzisiaj świdnickie siatkarki w meczu o mistrzostwo II ligi kobiet spotkały się w Jaworze z Olimpią Jawor.
Mimo iż mecz przegrały to nie oddały meczu bez walki.
Do końca spotkania zespół z Jawora nie mógł być pewien zwycięstwa.
W świdnickim zespole wyróżniła się Elżbieta Baranowska.
Olimpia Jawor - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/20, 25/14 i w ostatnim najbardziej zaciętym secie 29/27.


9 grudnia 2006 - Wystawy, wernisaże . . .

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na IX Pokonkursową Wystawę Dolnośląskich Szopek Bożonarodzeniowych. Otwarcie Wystawy odbędzie się 17 grudnia o godzinie 10.00 w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury. Wernisaż wystawy płaskorzeźby Czesława Rzeczyckiego - "Cóż oddam Panu za wszystko, co mi uczynił..." Wernisaż wystawy malarstwa Czesława Grochowiny i Kazimierza Osieckiego Wręczenie nagród laureatom Konkursu o godzinie 12.00
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu wokalno - instrumentalnego ŻOK pod dyrekcją Ryszarda Fidlera rozpocznie się o godzinie 16.00
Wystawa ozób i stroików świątecznych - prace Jadwigi Michałowskiej, Krystyny Kwiatkowskiej, Marii Matusz.
Wigilijne spotkania pracowników Żarowskiego Ośrodka Kultury z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami miasta i gminy Żarów.
Oprawa muzyczna Zespół Kameralny Muzyki Dawnej Żarowskiego Ośrodka Kultury pod batutą Zbigniewa Furtaka. Patron Honorowy Konkursu - Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa Sponsorzy. Bank Spółdzielczy Odział w Żarowie, Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej, Nadleśnictwo Świdnica. Istniej możliwość kupienia prac naszych artystów po zamknięciu wystawy.


9 grudnia 2006 - "Mechanik" dzieciom

W dniu imienin św. Mikołaja, uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, aby sprawić radość, wywołać uśmiech oraz zapalić iskierki szczęścia i nadziei w oczach podopiecznych Stowarzyszenia Dzieci Chorych " Serce", przygotowali dla nich podarunki. Wszyscy uczniowie postarali się o przygotowanie pięknych prezentów, które były dla dzieci spełnieniem ich malutkich, prozaicznych marzeń.
Przy tej okazji sprawdziło się stare porzekadło, że nie branie, a dawanie sprawia największą radość. Widok oczekiwania i wzruszenia na twarzach dzieci oraz spontaniczne, a jakże szczere podziękowania okazały się niezwykłym i sugestywnym wyrazem wdzięczności.


9 grudnia 2006 - Prowadząc sklep muzyczny łamali prawa autorskie

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z sekcji zwalczającej przestępczość komputerową zatrzymali dwóch mieszkańców Świdnicy, w wieku 33 i 38 lat, podejrzewanych o rozpowszechnianie nielegalnie powielonych filmów w formacie DVD oraz płyt CD z utworami muzycznymi.
Na ślad trafili obserwując lokalne bazary, na których zaczęły pojawiać się w dużej ilości płyty z najnowszymi produkcjami filmowymi oraz utworami muzycznymi, zgranymi na płyty CD. Produkcje te były często na tyle nowe, iż nie mogły jeszcze wejść do powszechnego obiegu DVD i CD. Zbierane przez funkcjonariuszy informacje wskazywały na fakt, że towary te pochodziły z jednego źródła. Prowadzone przez kilka miesięcy czynności zakończyły się powodzeniem. Policjanci zatrzymali wspomnianych mężczyzn i rozpoznali ich sposób działania.
Okazało się, że zatrzymani pod przykrywką legalnie prowadzonego sklepu muzycznego, zajmowali się nielegalnym kopiowaniem filmów i utworów muzycznych. W wyniku przeszukania ich miejsc zamieszkania i pracy policjanci trafili na urządzenia i materiały, służące do poligrafii na rzecz prowadzonej produkcji.
Policjanci szacują, iż straty na szkodę producentów filmów i muzyki wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Mężczyznom grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.


8 grudnia 2006 - Kuchenki i piekarniki ze Świdnicy

Dziś, uroczyście otwarto czwartą polską fabrykę koncernu Electrolux. Wiodący producent innowacyjnych urządzeń gospodarstwa domowego oraz urządzeń profesjonalnych, oficjalnie zainaugurował działalność fabryki kuchenek w Świdnicy. Firma zainwestuje ponad 40 mln euro i stworzy w ciągu pięciu lat co najmniej 400 miejsc pracy. Na uroczystość otwarcia fabryki w Świdnicy przyjechał dyrektor generalny Electrolux AB, Hans Stråberg, który podjął decyzję o inwestycjach w Polsce.
- W świecie gdzie wszystko ciągle się zmienia, jedno pozostaje niezmienne - Electrolux zawsze stawia na rozwagę i odpowiedzialność na wszystkich polach swojej działalności. Każdą inwestycję przygotowujemy bardzo starannie, bo są to zobowiązania na długie lata. Musimy brać pod uwagę lokalizacje, które gwarantują nam najwyższą jakość produkcji przy rozsądnych kosztach. Bardzo ważne jest także nastawienie władz lokalnych. Bez wzorowej współpracy z nimi budowa fabryk nie byłaby możliwa. Wszystkie te warunki spełnia Dolny Śląsk - uważa Hans Stråberg.
Fabryka w Świdnicy jest trzecią, którą Electrolux zbudował na Dolnym Śląsku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park". W styczniu tego roku ruszyła fabryka zmywarek w Żarowie, a w maju pralek w Oławie. Oprócz fabryk na Dolnym Śląsku Electrolux ma także fabrykę w Siewierzu, która po modernizacji i rozbudowie stała się jedyną fabryką Electrolux w Europie produkującą suszarki bębnowe. W Siewierzu powstaje m.in. najbardziej zaawansowana technologicznie suszarka Iron Aid, która pomaga w prasowaniu.
W Świdnicy na 30 hektarach gruntu, w kilkanaście miesięcy, wybudowano hale produkcyjne o powierzchni 22.500 m2, magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 5.500 m2, pomieszczenia biurowe i socjalne o powierzchni 2.700 m2 oraz nowoczesną oczyszczalnię ścieków.


8 grudnia 2006 - Policja zatrudni

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy zatrudni pracownika na stanowisko "konserwator".
Wymagane uprawnienia: elektryczne, hydrauliczne, spawalnicze.
Pożądana znajomość zagadnień związanych z murowaniem, malowaniem, kafelkowaniem, znajomość w stopniu podstawowym zagadnień informatyki i łączności oraz prawo jazdy, co najmniej kat."B".
Komenda Powiatowa w Świdnicy ulica Jagiellońska, telefon - telefon (074) 8 582 288.


8 grudnia 2006 - Podziękowanie

Podziękowanie dla Pani Prezes Sklepu "Intermarche" w Świebodzicach oraz dla ofiarnych Klientów serdeczne wyrazy podziękowania za włączenie się do 10 już Jubileuszowej Zbiórki Żywności pod hasłem " Spraw aby inni mieli Święta".
Dzięki ofiarności klientów, serdecznemu przyjęciu przez personel Sklepu oraz wyrażeniu zgody na przeprowadzenie zbiórki przez Panią Prezes w dniach 1-3 grudnia zebrano 169 kg żywności. Dzięki temu na stołach 7 świebodzickich rodzin, w których żyją niepełnosprawne dzieci nie zabraknie żywności.
w Imieniu Zarządu Stowarzyszenia i Rodzin, które skorzystały z pomocy Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


8 grudnia 2006 - Świąteczny kiermasz książek

Do 29 grudnia bieżącego roku w Bibliotece w Dobromierzu odbywać się będzie Świąteczny Kiermasz Książek. Od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 19.00 można nabyć ciekawe ksiązki po bardzo atrakcyjnych cenach.
Staraniem bibliotekarki Stanisławy Miazgi jedno z wydawnictw wystawiło w komis swe pozycje książkowe. Oferta jest bardzo szeroka - są książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz bardzo ciekawe albumy tematyczne. 20 procent ceny każdej sprzedanej książki przekazane zostanie Bibliotece w Dobromierzu, która za pozyskane w ten sposób pieniądze zakupi nowe książki.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z kiermaszu i zakupienia książek, które idealnie nadają się na prezenty świąteczne.


8 grudnia 2006 - Biją rekord

Dzisiaj o godzinie 8.00 rozpoczęła się 24-godzinna próba związana z pobiciem rekordu Guinnessa w najdłuższej lekcji języka polskiego.
Do próby tej przystąpili uczniowie klasy 3c Gimnazjum w Witoszowie Dolnym wraz z wychowawcą. Pomocą służą zarówno rodzice, którzy zapewniają opiekę i konsumpcję oraz obserwatorzy z zewnątrz. Tematyka lekcji związana będzie zarówno z literaturą jak i nauką o języku.
Zajęcia te są także okazją do ćwiczeń stylistycznych i ortograficznych, a także ewaluacyjnych o charakterze testowym. Próba zakończy się jutro o godzinie 8.00.


8 grudnia 2006 - Gimnazjaliści dla potrzebujących

Dziesiąty już raz w całej Polsce pod egidą Federacji Banków Żywności zorganizowano Świąteczną Zbiórkę Żywności. W Wałbrzycha zbiórkę prowadził tamtejszy Bank Żywności, którym kieruje Andrzej Marciniak. Od czterech lat współpracuje on z pedagogiem z Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, Jolantą Wypych. A ta mobilizuje do udziału w akcji młodzież.
W wałbrzyskim Realu trzydziestoosobowa ekipa z Gimnazjum nr 2, w której znaleźli się nie tylko obecni uczniowie szkoły, ale także absolwenci, pełniła dyżury od rana do wieczora przez trzy dni akcji. Pracę młodych ludzi nadzorowała Jolanta Wypych oraz Cezary Kuriata, zaprzyjaźniony z gimnazjum wychowawca z Domu Dziecka w Wałbrzychu. Młodzież zebrała 840 kg żywności. W sumie w Wałbrzychu na konto akcji uzbierano ponad 11 ton artykułów spożywczych.
W grupie wolontariuszy znaleźli się: Adrianna Fedorowicz, Natalia Kapralska, Emilia Łopuszyńska, Violetta Hądzlik, Karolina Bednarek, Anna Jusiel, Olga Gołacińska, Izydora Prochera, Paweł Bobrowski, Ilona Dyduch, Katarzyna Rak, Agnieszka Szydełko, Agnieszka Kozioł, Anna Cisoń, Katarzyna Piwko, Katarzyna Guzenda, Joanna Socha, Monika Bacza, Ewelina Krupa, Marta Bodnar, Angelika Jurecka, Alicja Łuszczyna, Paulina Szwed, Kamila Jarocka, Małgorzata Klonowska, Katarzyna Podemska, Dominik Nowacki, Katarzyna Pitwor i Liliana Borsuk. Ponieważ wedle obowiązujących zasad połowa z zebranej żywności trafi tam, gdzie wskażą wolontariusze, kilkaset kilogramów pojechało do Domu Dziecka Promyk w Wałbrzychu, z którym świebodziccy gimnazjaliści współpracują od lat. Kilkanaście paczek wspomoże kolegów ze szkoły - gimnazjaliści postanowili już na początku pomagać w ten sposób swoim kolegom, których rodziny borykają się z problemami finansowymi.


8 grudnia 2006 - Bezpłatna prasa - przeczytaj

Dzisiaj w dziale "prasa" - naszego serwisu zamieściliśmy najnowszy - grudniowy numer "Gońca Sudeckiego".
Goniec Sudecki jest bezpłatnym, regionalnym miesięcznikiem.
Zamieszczony został też najnowszy numer bezpłatnego dwutygodnika - "Dzisiaj Świdnica" zajmującego się Powiatem Świdnickim.
Zachęcamy do lektury.


8 grudnia 2006 - Bezpieczny Niebieski Mikołaj

Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej została wytypowana przez Urząd Gminy Świdnica oraz Komendę Powiatową Policji w Świdnicy do przeprowadzenia na jej terenie Mikołajkowej akcji pt. "Bezpieczny Niebieski Mikołaj", która odbyła się 6 grudnia.
W tym dniu klasy od 0 do III tj. 55 dzieci uczestniczyło w spotkaniu ze Św. Mikołajem. Mikołaj wręczył uczniom wspaniałe prezenty. Uroczystości uatrakcyjnił "Komisarz Lew", który zapoznał dzieci z zasadami bezpieczeństwa w szkole i na drogach.
Dziękując Mikołajowi za niespodzianki, dzieci zaśpiewały przygotowaną specjalnie na tę okazję piosenkę. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej - Agata Malik podziękowała władzom gminy za ufundowanie prezentów uczniom, a przedstawicielom policji za zaangażowanie i propagowanie zasad bezpieczeństwa wśród najmłodszych. W dowód wdzięczności wszystkim zaproszonym gościom dzieci ze szkoły w Bystrzycy wręczyły wykonane przez siebie laurki.


8 grudnia 2006 - Gosia na podium Pucharu Świata

Na początku grudnia Gosia Ostrowska odniosła jeden z największych, o ile nie największy sukces w swojej dotychczasowej karierze. Na rozegranym w Warszawie Pucharze Świata zawodowców w armwrestlingu - Nemiroff World Cup 2006 - zajęła znakomite 3 miejsce.
- Stoczyłam 5 pojedynków: 3 wygrane i 2 przegrane. W półfinale spotkałam się z Viktoriiną Iliusziną z Ukrainy, tegoroczną mistrzynią świata seniorek do 55 kg. Jej staż treningowy i doświadczenie sprawiło, że jej uległam. Ostatecznie, zwycięzcą turnieju została Olena Skoryk, Iliuszina była druga, a ja zdobyłam brązowy medal. Biorąc pod uwagę rangę zawodów i doświadczenie biorących w nich udział armwrestlerów swój start oceniam jako bardzo dobry - powiedziała Gosia Ostrowska.
Świetny występ Małgorzaty Ostrowskiej w Warszawie osłodził jej zapewne brak medalu na MŚ w armwrestlingu, w angielskim Manchesterze.


8 grudnia 2006 - Kacper Puszkiel i Andrzej Król

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie wrocławski kierowca rajdowy Kacper Puszkiel, telefonicznie zaś połączymy się z Andrzejem Królem "Andy" asystent dyrektora Rajdu Barbórki ds. publiczności. Porozmawiamy o zbliżającym się Rajdzie Barbórki - Ogólnopolskiego Kryterium Asów, o minionym sezonie i perspektywach na 2007 rok.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu już jutro od 18.00 do 19.00. Zachęcamy również do pisania maili i zadawania pytań - Kacprowi i Andrzejowi zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 40 83
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


8 grudnia 2006 - Turniej Mikołajkowy

Sekcja piłki nożnej AKS-u Strzegom zaprasza na mikołajkowo - świąteczny turniej najmłodszych piłkarzy. Odbędzie się on w niedzielę, 17 grudnia w godz. 10.00 - 14.00 w strzegomskiej hali OSiR.
Gościem zawodów będzie klub KS Zjednoczeni Żarów.
O godzinie 10.00 zagrają Żacy (8 lat) - trener Mariusz Kowalski, o 11.00 grać będą Orlicy Młodsi (9 lat) - trener Sławomir Lenio, o godzinie 12.00 - Orlicy Starsi (10 lat) - trener Krzysztof Matusiak o godzinie ostatnie mecz - Młodzicy (11 lat) - trener Krzysztof Matusiak.


8 grudnia 2006 - Wernisaż w Reklanie

17 listopada w Galerii Kominkowej klubu Reklan odbył się wernisaż pt. "Przez Różowe Okulary". Prace plastyczne, prezentowane na wystawie, wykonały dzieci z Powiatowego Zespołu Szkół w Bystrzycy Dolnej: Szkoła nr 8 i Gimnazjum nr 4 w Świebodzicach. Organizatorami wystawy byli nauczyciele Aneta Skibińska, Marzanna Mazanik, Bogusław Czech. Prace wykonano w technikach collage, wyklejanek z bibuły i plasteliny, malarstwa i rysunku.
- Na otaczający nas świat patrzą przez różowe okulary dzieci obdarzone radosnym i kolorowym spojrzeniem, talentami i wiarą w siebie - tak określa tę ekspozycję Anna Mazur z OSiR-u, organizatorka wystawy.
To artystyczne przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki wsparciu dyrektor Ewy Jańczak i Bożeny Soski.


7 grudnia 2006 - Prezydent zaprzysiężony

Wojciech Murdzek, będzie rządził Świdnicą drugą kadencję. Tak zadecydowali wyborcy w niedzielę, 12 listopada, a w środę, 6 grudnia przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, Mieczysław Łuszczyński wręczył Wojciechowi Murdzkowi zaświadczenie o wyborze właśnie na funkcję prezydenta Świdnicy. Prezydent złożył również ślubowanie.
- To dla mnie wyjątkowa chwila, ponieważ po raz kolejny mieszkańcy tego miasta obdarzyli mnie zaufaniem. Ten głos sobie bardzo cenię. Jest to dowód uznania za trud, który z wieloma osobami podejmowałem, przez ostatnie lata. Zarówno wtedy, jak i teraz bardzo ważne są dla mnie słowa przysięgi, które zobowiązują do przestrzegania prawa i mobilizują do działania dla pomyślności mieszkańców. Kolejna kadencja, to długa droga olbrzymiej odpowiedzialności, ale też satysfakcji, gdy częściej gości uśmiech na twarzach świdniczan - mówił tuż po ślubowaniu, Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy drugiej kadencji.
Skomentował również porozumienie o współpracy radnych Świdnickiej Wspólnoty Samorządowej, Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości: - Po raz pierwszy od wielu lat będziemy łączyć nasze siły ponad szyldami partyjnymi, politycznymi. Będziemy, wspólnie działać dla dobra mieszkańców. Otwieramy nową kartę historii, zgody i współpracy.


7 grudnia 2006 - Pierwsze podarunki na aukcję

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej otrzymuje już pierwsze podarunki na aukcję w ramach XV Finału WOŚP, która odbędzie się 14 stycznia przyszłego roku. Dzisiaj otrzymali pierwszy podarunek. Jest nim koszulka, którą podarował naszemu darczyńcy Janusz Kulig, rajdowiec, który zmarł tragicznie w wypadku.
Koszulka czerwona w rozmiarze XXL, została podarowana na aukcję przez Magdę Soluch. A dar dostarczył tata Magdy.
SOKiBP zaprasza kolejne osoby, które zechcą podarować przedmioty na aukcję. Kontaktu ze Sztabem WOŚP przy ośrodku kultury - telefon 074/85-84-136 (Marta Górska).
Do zobaczenia na aukcji 14 stycznia 2006 ok. godz. 16:00


7 grudnia 2006 - Rozwinęli skrzydła

Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Jaroszowie zdobyli na III przeglądzie Dolnośląskich Spotkań Teatralnych Placówek Korczakowskich w Chojnowie "Złotą Maskę".
- To już kolejny sukces naszej podstawówki. W poprzednich latach także zdobyliśmy "Złotą" i "Srebrną Maskę" - podkreśla dyrektor Jacek Krogel. Uczniowie jaroszowskiej placówki przygotowywali się do przedstawienia w ramach programu "Rozwińmy Skrzydła Marzeń", który był realizowany w gminie Strzegom od 4 września do 30 listopada 2006 roku. Od 2002 roku szkoły noszące imię znanego pisarza, pedagoga i lekarza tworzą tzw. Krąg Dolnośląski Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. W trakcie spotkań członków tego stowarzyszenia nauczyciele i uczniowie uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, przeglądach teatralnych, zawodach sportowych oraz wystawach. W tym roku do placówek dolnośląskich dołączyły placówki z Kinder Haus w niemieckim Gőrlitz i Dětski Dom z miejscowości Frydlant w Czechach. Już 8 grudnia przedstawiciele szkół spotkają się na Ogólnopolskiej Wigilii Korczakowskiej w Sokołowsku, w pobliżu Wałbrzycha.


7 grudnia 2006 - Poezja na topie

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu już po raz drugi odbył się konkurs poetycki "Turniej Jednego Wiersza". Podobnie jak w roku poprzednim, konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W tegorocznej edycji wystartowało 30 uczestników prezentujących utwory znanych poetów oraz swoje własne gdyż konkurs był również doskonałą okazją do zaprezentowania własnej twórczości. Inicjatorką tegorocznej edycji konkursu była Stanisława Miazga, która w ten sposób chciała zainteresować dzieci i młodzież pięknem poezji.
Jury oceniało: interpretację utworu, dobór repertuaru, prezentację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
w kategorii dzieci młodszych (kl. IV-VI) - najlepsi okazali się:
I miejsce - Wojciech Gołębiewicz, II miejsce - Anna Chryplewicz, III miejsce - Natalia Matkowska w kategorii dzieci starszych i młodzieży (kl. I-III gimnazjum):
I miejsce - Anna Broda, II miejsce - Dagmara Głuszek, III miejsce - Kamila Jedynak w kategorii utwór własny, dzieci młodsze I miejsce - Natalia Dzwoniarska
w kategorii utwór własny, dzieci starsze:
I miejsce - Anna Wysoczańska, II miejsce - Katarzyna Walończyk, III miejsce - Oliwia Tulińska
Wszyscy wyróżnieni otrzymali z rąk dyrektora GOKSiRu Jacka Świderskiego nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.


7 grudnia 2006 - Mikołaj z Niemiec

W pierwszy weekend grudnia odbyła się już 10 mikołajkowa wizyta strażaków z zaprzyjaźnionego miasta Auerbach. Przywieźli oni całe mnóstwo prezentów.
Co roku, od dziesięciu już lat, przyjeżdżają do nas strażacy z Niemiec, którzy obdarowują upominkami najbardziej potrzebujące rodziny strażackie z naszej gminy w ramach współpracy między miastami partnerskimi. W tym roku przyjechało do nas 11 osób z Auerbach, zarówno strażaków jak i sponsorów, którzy przywieźli bardzo dużo zabawek, ubrań i żywność.
Pierwsze spotkanie miało miejsce w sobotę, 2 grudnia, w Domu Parafialnym przy Bazylice Mniejszej p.w. Św. App Piotra i Pawła, a drugie - dzień później - w Strażnicy OSP w Strzegomiu. W spotkaniach tych uczestniczył m. in. prezes zarządu i komendant Oddziału Miejsko - Gminnego Związku OSP RP w Strzegomiu oraz rodziny ze wszystkich jednostek OSP z gminy, które znajdują się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Z kolei na spotkaniu w strzegomskiej strażnicy miała miejsce wymiana podarunków między zaprzyjaźnionymi rodzinami strażackimi z Auerbach i Strzegomia.
Od kilku lat dary z Niemiec przekazywane są także do stołówki charytatywnej im. Św. Brata Alberta działającej przy strzegomskiej bazylice i na teren wszystkich wsi, gdzie swoje się dziby mają jednostki OSP. Tegoroczna wizyta sąsiadów bez wątpienia najwięcej radości sprawiła dzieciom, które wśród przywiezionych klocków Lego, pluszowych maskotek, lalek, samochodów i koników szukały najlepszych prezentów dla siebie. Mikołaj w tym roku nikogo nie zawiódł!


7 grudnia 2006 - W poszukiwaniu Świętego Mikołaja

Już w sobotę dzieci z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci ze Świdnicy będą poszukiwać Świętego Mikołaja. Imprezę turystyczną pod hasłem "Gdzie jesteś Święty Mikołaju?" 9 grudnia organizują Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Urząd Miejski w Świdnicy.
Podczas wycieczki w Góry Sowie czeka na podopiecznych TPD wiele atrakcji. W programie przewidziano przejazd dzieci do Sokolca i poszukiwanie prawdziwego Świętego Mikołaja, gdzie dzieci w asyście ratowników GOPR i policjantów ze świdnickiej komendy będą się wdrapywały na Wielką Sowę. Nie zabraknie profesjonalnych pokazów ratownictwa i porad, jak zachowywać się bezpiecznie w górach i na co dzień. Wycieczka zakończy się obiadem w Schronisku "Orzeł" i to w towarzystwie odnalezionego Świętego Mikołaja, który rozda dzieciom paczki ufundowane przez Polskie Sklepy "Korona" w Świdnicy.
Wycieczka to mikołajkowy prezent dla grupy około 50 dzieci. Oprócz Mikołaja dzieciom towarzyszyć będzie również Komisarz Lew.


7 grudnia 2006 - Klucze do nowych mieszkań

Dzisiaj, pierwsi świdniczanie otrzymali klucze do nowego budynku komunalnego przy ul. Kopernika. Według planu przekazywanie mieszkań zakończy się po niedzieli.
Najemców mieszkań wyłoniono w drodze licytacji czynszów. Zgodnie z deklaracją nowi mieszkańcy zapłacą od 6,10 zł do 8,60 zł za m kwad. - Warunkiem licytacji było opuszczenie dotychczas zajmowanego mieszkania komunalnego oraz udokumentowanie dochodów. Dzięki nowatorskiej metodzie miasto odzyskuje lokale, których część zostanie przekształcona na lokale socjalne dla najbardziej potrzebujących, a pozostałe mieszkania zostaną sprzedane. Co więcej miasto zyskuje solidnych płatników czynszów, a dzięki zaproponowanym stawkom opłat inni świdniczanie nie muszą ponosić kosztów utrzymania nowych bloków - wylicza zalety tej metody Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


7 grudnia 2006 - Wybieramy Najładniejszy Stroik Bożonarodzeniowy

Konkurs Stroiki Bożonarodzeniowe rozstrzygnięty. Powołane jury dokonało oceny prac. O wynikach poinformujemy 15 grudnia. Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza do udziału w głosowaniu pocztą elektroniczną na wybrany stroik:
- w kategorii indywidualnej
- w kategorii zespołowej świetlice wiejskie
Głosować można na stronie internetowej Marcinowic - >>> zobacz.
W ten sposób zostanie przyznana nagroda publiczności. Wśród głosujących zostaną wylosowane 3 osoby, które otrzymają upominek. Głosowanie będzie trwało do 14 grudnia.


7 grudnia 2006 - Składy komisji rady miejskiej

Podczas wczorajszych obrad radni wybrali przewodniczących i ustalili składy stałych komisji Rady Miejskiej w Świdnicy. •, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został radny Lesław Podgórski. Oprócz niego w pracach komisji będą uczestniczyć: Krzysztof Grudziński, Zdzisław Grześkowiak, Janusz Kalinowski, Krzysztof Michalik i Janusz Solecki,
•, Komisji Budżetu i Finansów przewodniczyć będzie radny Krzysztof Trzop. W komisji zasiądą również Krzysztof Lewandowski, Adam Markiewicz, Krzysztof Michalik, Michał Ossowski, Lesław Podgórski oraz Zofia Skowrońska-Wiśniewska,
•, Radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska będzie szefową Komisji Oświaty. Oprócz niej w pracach komisji będą uczestniczyć: Andrzej Dziedzic, Joanna Gadzińska, Andrzej Gondek, Zdzisław Grześkowiak, Krzysztof Lewandowski, Adam Markiewicz i Krzysztof Trzop,
•, Radny Mariusz Barcicki został przewodniczącym Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej. W komisji zasiądą również: Lidia Bakalarczyk, Andrzej Dziedzic, Joanna Gadzińska, Edward Marciniszyn, Janusz Szalkiewicz oraz Teresa Świło,
•, Radny Edward Marciniszyn będzie kierował pracami Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury. Zasiądą w niej również: Andrzej Gondek, Krzysztof Grudziński, Krzysztof Michalik, Bogumiła Murdzek, Michał Ossowski i Janusz Solecki,
•, Radna Lidia Bakalarczyk przewodniczy Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa. Oprócz niej w komisji pracować będą: Mariusz Barcicki, Krzysztof Grudziński, Janusz Kalinowski, Bogumiła Murdzek, Janusz Szalkiewicz, a także Teresa Świło.


7 grudnia 2006 - Pierwsza sesja nowej Rady Gminy Dobromierz

W miniony poniedziałek odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy Dobromierz podczas, której Radni, a następnie Wójt Gminy złożyli ślubowanie.
Pierwszą sesję, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, uroczyście otworzyła radna seniorka pani Emilia Gradowska. Następnie przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Dobromierzu pani Anna Gołębiewicz poinformowała o wynikach wyborów do rady gminy i wójta oraz wręczyła zaświadczenia o wyborze. W dalszej części obrad, w wyniku zarządzonego tajnego głosowaniu, Przewodniczącym Rady Gminy Dobromierz został wybrany pan Marek Jaworski, radny z Roztoki. Następnie wszyscy Radni łącznie z Wójtem złożyli uroczyste ślubowanie. Zwyczajowo najmłodszy wiekiem radny pan Janusz Zawadzki odczytał rotę przysięgi a każdy z radnych wypowiedział słowo „ślubuję”. W taki sam sposób ślubował nowy Wójt Gminy Dobromierz Czesław Drąg.
Po części oficjalnej sesji zarządzono przerwę w obradach, w związku z koniecznością przygotowania projektu uchwały w sprawie zmian w statucie gminy. Sesja zostanie wznowiona w poniedziałek 11 grudnia o godzinie 10.00.


7 grudnia 2006 - Stop uzależnieniom

W czterech terminach od końca września do 18 listopada na terenie Punktu Interwencji Kryzysowej w Strzegomiu odbyły się warsztaty edukacyjne z zakresu uzależnień, które przeprowadzili certyfikowani specjaliści z Pracowni Profilaktyki i Terapii "Kontakt" z Wrocławia.
Idea przeprowadzenia warsztatów powstała w Referacie Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Gminy Strzegom. Była ona wyrazem zapotrzebowania zgłaszanego w latach poprzednich przez uczestników szkoleń na temat uzależnień. Odbiorcami programu były osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych i alkoholu oraz ich rodziny. Zajęcia miały charakter edukacyjno - warsztatowy i wzięło w nich udział 30 osób. Wiodącym tematem było współuzależnienie, jego mechanizmy i nawroty choroby. Wyraźną potrzebą okazała się edukacji osób uzależnionych na temat sygnałów ostrzegawczych mechanizmu nawrotowego, aby zapobiec ponownemu "braniu" i "piciu". Dodatkowo przeprowadzono 9 konsultacji indywidualnych dotyczących: śmierci dziecka uzależnionego, poczucia winy u rodziców nie potrafiących pomóc dziecku, podwójnej diagnozy u osoby uzależnionej (uzależnienie i choroba psychiczna), sposobu postępowania z uzależnionym od narkotyków, tworzenia motywacji zewnętrznej do podjęcia leczenia oraz choroby psychicznej w rodzinie.
Spotkania, które się odbyły pokazały że bardzo potrzebne są działania edukacyjne na temat uzależnień skierowane do społeczności lokalnej. Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu pracownia "Kontakt" od kilku lat jest realizatorem przemyślanej strategii szkoleniowej dotyczącej uzależnień dla różnych grup zawodowych. Aktualnie podjęte działania edukacyjne mogą być początkiem dalszej, szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień na terenie gminy.


6 grudnia 2006 - Konwent w Powiecie Świdnickim

Powiat Świdnicki został wybrany kolejny raz jako miejsce organizacji Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. posiedzenie Konwentu odbędzie się w Świdnicy 11 grudnia o godzinie 10.00 w "Domu Nauczyciela",.
Do Świdnicy zjadą wszyscy nowowybrani starostowie z całego Dolnego Śląska. Będą rozmawiać na temat konkurencyjności powiatów naszego województwa w latach 1999-2004. Omówią również współpracę Konwentu ze Związkiem Powiatów Saksońskich.
Konwent to formalne spotkanie członków Związku Powiatów Polskich, które zwołuje Przewodniczący Konwentu. Ważnym punktem spotkania będzie głosowanie nad wyborem nowego Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego. Do tej pory funkcję tą pełnił Jerzy Więcławski - Starosta Wołowski. Gospodarzem grudniowego Konwentu jest Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.


6 grudnia 2006 - Świdnicka podstrefa ekonomiczna większa

Rada Ministrów zgodziła się we wtorek, 5 grudnia, na powiększenie obszaru Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", w tym Podstrefy Świdnica.
Zgodnie z wolą władz Świdnicy włączono do strefy tereny w rejonie ul. Metalowców, Przemysłowej i Kopernika o łącznej powierzchni 22,8 ha. Obecnie tymi działkami zainteresowanych jest kilku przedsiębiorców z Europy. Negocjacje nie zostały zakończone, więc nie możemy szczegółów jeszcze zdradzić.
Dzięki decyzji Rady Ministrów świdnicka podstrefa w granicach miasta liczy obecnie prawie 129 ha.


6 grudnia 2006 - Rozporządzenie

Na podstawie art. 40 ust. l i 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz. U. z 2001 r. nr 80, poz. 872 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Na terenie województwa dolnośląskiego zabrania się używania:
materiałów lub mieszanin pirotechnicznych przewidzianych do wytwarzania efektów świetlnych, dźwiękowych, cieplnych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów, wyrobów zawierających jeden lub kilka materiałów pirotechnicznych, przeznaczonych do uzyskania efektów pirotechnicznych, w tym widowiskowych, w miejscach publicznych i w innych miejscach, jeżeli może to spowodować bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska.
Osoby naruszające zakaz opisany podlegają karze grzywny wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w środkach masowego przekazu i obowiązuje do 11 lutego 2007 r.


6 grudnia 2006 - Zaprzysiężenie

Podczas wczorajszej sesji Rady Gminy Świdnica - drugiej w tej kadencji - dokonano zaprzysiężenia nowo wybranej wójt gminy Świdnica. Teresa Mazurek odebrała z rąk przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej Tadeusza Krajewskiego zaświadczenie o wyborze na wójta gminy. Po uroczystym wysłuchaniu hymnu państwowego, zaproszeni goście i radni gminy Świdnica V kadencji wysłuchali przyrzeczenia nowego wójta.
Na uroczystość przybyli m.in. członkowie rodziny, pełnomocnik sztabu wyborczego Pani Grażyna Mosakowska, przedstawiciele OSP, sportowcy sołtysi, dyrektorzy placówek oświatowych gminy Świdnica wraz z delegacjami uczniów. Nowo zaprzysiężona wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podziękowała wszystkim, którzy oddali na jej osobę swój głos. W imieniu Rady Gminy Świdnica gratulacje złożyli wiceprzewodniczący Rady: Jan Mytych i Wiesław Malisz, życząc wielu sukcesów na zajmowanym stanowisku. "Życzymy dużo wytrwałości i nieustającego poczucia wsparcia ze strony Rady w realizowanych przedsięwzięciach i satysfakcji z realizowanych obowiązków"
Wśród wielu ciepłych życzeń i gratulacji składanych przez dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół gminy Świdnica - delegacje placówek oświatowych życzyły aby na drodze własnego powołania, służenia mieszkańcom gminy, napotykała zgodnych i mądrych ludzi.


6 grudnia 2006 - Turniej Mikołajkowy

Dziś po raz pierwszy z okazji "mikołajków" Klub Siatkówki MKS Świdnica zorganizował "turniej małych gier".
W turnieju uczestniczyły młodziczki klubu.
Zwyciężczynie rywalizacji otrzymały plecaki sportowe a wszystkie uczestniczki drobne upominki i słodycze. W turnieju zwyciężyły Karolina Śledź i Aleksandra Pawlina a najlepszą zawodniczką została Monika Gasińska.
- Chcemy aby taki turniej stał się tradycją w klubie - powiedziała Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


6 grudnia 2006 - "Wy ludzie my człowieki"

8 grudnia o godzinie 18:00, w SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się spotkanie z Kabaretem "Jakiś Tam" z Żarowa. Kabaret zaprezentuje swój nowy program "Wy ludzie - my człowieki".
To już kolejne spotkanie z młodymi ludźmi z Żarowa, którzy tworzą grupę kabaretową i nie dość, że bawią publiczność, to sami wyśmienicie bawią się na scenie.
A to jest powód, dla którego na ich występach publika zawsze dopisuje.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Samorządowy Ośrodek Kultury w Jaworzynie Śląskiej


6 grudnia 2006 - Turniej Mikołajkowy

Wyniki spotkań Jaworzyńskiej Ligi Piłki Halowej Gimnazjum Junior - Karolina Junior 7:10
Gimnazjum J: 3 - Tymcik, Sionkowski,1 - Luber R.,
Karolina J: 5 - Dybeł, 4 - Jarząb L, 1 - Kloc,

MKS Bittner - Konigszelt SV 10:8
MKS:4-Graca, 3 - Ptak, 2 - Krawczyk M., 1 - Leletko
Konigszelt: 2 - Błaszczyk, Soboczyński G, Szukalski P., 1 - Bukała, Hajdukiewicz,

Gimnazjum Senior - XXL 4:2
Gimnazjum S: 1 - Jędras, Kruk, Szukalski T., Wojtanowski,
XXL: 1 - Hendzel, Rajter,

Kolejarze - Grande Team 5:9
Kolejarze:4 - Gradowicz, 1 - Wrzosek,
Grande: 2 - Kantarowicz, Kolasiński, 1 - Brylski, Kłyszejko, Krzeczowski, Pindel, Zosuł


6 grudnia 2006 - Brzeg umocniony

Blisko 50 tysięcy złotych kosztowało umocnienie brzegu potoku i naprawa drogi w świdnickiej dzielnicy Zawiszów, która prowadzi do ogródków działkowych. Podczas lipcowej powodzi woda uszkodziła brzeg potoku Wapienniczka i zarwała 28-metrowy kawałek żwirowej drogi.
Przez to dojście, czy też dojazd do pobliskich ogrodów działkowych stał się niemożliwy.
To się zmieniło. Przez ostatnie trzy tygodnie robotnicy odtworzyli brzeg potoku ustawiając gabiony - specjalne kosze wykonane z drutu o długiej żywotności, wypełnione dodatkowo kamieniem granitowym. Umocniły one brzeg, któremu nie grozi już podmycie. Ubytki w drodze zostały uzupełnione, a podłoże utwardzone. Pieniądze na sfinansowanie prac pochodziły z budżetu miasta.


6 grudnia 2006 - Od Świętego się uczymy...

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 uczniowie klasy VA, wspólnie z wychowawczynią Małgorzatą Wawszczyk, naśladowali Św. Mikołaja rozdając podarunki. Nie były to jednak zabawki czy słodycze, lecz... czerwone serduszka. Chcieli w ten sposób uświadomić innym potrzebę obdarowywania się gestami życzliwości, uśmiechu, sympatii, braterstwa i dobroci.
W każdym dniu, nie tylko od Święta. Przez cały dzień można było usłyszeć słowa: "Od Świętego się uczymy, radość, uśmiech roznosimy". I tego wszystkim życzmy!


6 grudnia 2006 - Stawki podatków"

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto również uchwałę w sprawie stawek podatku od nieruchomości na 2007 r. W większości stawki te są niższe od maksymalnych dopuszczalnych ustawowo. Wysokości stawek - >>> zobacz
Podatek od nieruchomości płatny jest za pośrednictwem banków, urzędów pocztowych na koszt zobowiązanego oraz w ka się Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Na tej samej sesji radni podjęli również osobną uchwałę w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych, w tym podatku od nieruchomości.


6 grudnia 2006 - Konkurs Biblijny

1 grudnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu odbył się po raz piąty Międzyszkolny Konkurs Biblijny. Celem Konkursu było zainteresowanie uczniów Ewangelią wg św. Marka.
W konkursie wzięło udział 9 reprezentacji Szkół Podstawowych. Oprócz Szkół Gminy Świdnica po raz drugi udział wzięła Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Bliżej dziecka" w Świdnicy oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie. Zmagania Konkursowe obserwowali między innymi p. Ewa Szafraniec dyr. GZO, p. Danuta Smagieł Starszy Wizytator, ks. dr Marek Korgul Dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej, ks. Tadeusz Fuksa, ks. Stanisław Skowron, ks. Stanisław Kościelny oraz dyrektorzy i opiekunowie poszczególnych reprezentacji.
Uczestnicy Konkursu wykazali się bardzo dobrą znajomością tematu, wprowadzając niejednokrotnie w zdumienie Komisję i wszystkich przysłuchujących się zmaganiom.
Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej a trzecie zajęła Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej.


6 grudnia 2006 - Bomba

28 listopada do sekretariatu jednego z gimnazjów na terenie Świdnicy zadzwonił młody mężczyzna, który poinformował sekretarkę o bombie na terenie szkoły. Natychmiast podjęto decyzję o ewakuowaniu szkoły. Na miejsce zdarzenia wezwane zostały wszystkie służby Pogotowie Ratunkowe, Energetyczne, Gazowe, Straż Pożarna oraz policjanci z grupy minersko-pirotechnicznej, którzy natychmiast przystąpili do sprawdzania szkoły.
W wyniku przeprowadzonych sprawdzeń w szkole oraz na terenie przyległym policjanci nie ujawnili żadnych materiałów wybuchowych czy też przedmiotów je przypominających.
W toku czynności ustalono czterech nieletnich, którzy wracając z basenu wpadli na "bombowy" pomysł. Jeden z zatrzymanych nieletnich miał telefon, drugi zakupił do niego kartę, a trzeci zadzwonił. Wszyscy dopingowali dzwoniącemu chłopcu. Trzech nieletnich zostało już przesłuchanych, przyznali się. Po zakończeniu czynności przez policjantów materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy, który podejmie decyzję w ich sprawie.


5 grudnia 2006 - Gala Karate Kyokushin

2 grudnia w Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się Gala Karate Kyokushin Polska - Hiszpania. Po raz pierwszy w historii świdnickiego Karate Kyokushin do reprezentacji Polski został powołany świdniczanin Daniel Bukowy.
Powołanie w szeregi reprezentacji Polski Daniel Bukowy zawdzięcza dzięki doskonałej postawie na ostatnich Mistrzostwach Polski Juniorów, które odbyły się 26.października tego roku. Przypomnijmy tylko że ten młody utalentowany zawodnik wywalczył tam złoty medal pokonując po drodze do finału swych przeciwników w efektowny sposób przed czasem. Tytaniczna praca wkładana w codzienne treningi zaowocowała zwycięstwem nad reprezentantem Hiszpanii Javier Martinezem podczas Gali Karate Kyokushin Polska - Hiszpania. Walka, którą stoczył Daniel Bukowy była bardzo zacięta i wymagała aż dwóch dogrywek. Świdniczanin od samego początku walki zadawał bardzo mocne techniki nożne tzw. low kick na uda przeciwnika, co zadecydowało o końcowym sukcesie. Bardzo mocno poobijanemu Hiszpanowi nie można jednak odmówić ambicji gdyż stawiał dzielnie opór do samego końca walki, za co został także nagrodzony burzą oklasków przez licznie zgromadzoną publiczność.
Zawody oglądał przedstawiciel Ministerstwa Sportu dyr. Andrzej Banasiak, oraz przedstawiciel Polskiego Związku Karate wiceprezes Andrzej Drewniak. Spotkanie reprezentacji Polski i Hiszpanii zakończyło się remisem 2:2.


5 grudnia 2006 - Zatrzymano sprawców napadu

Niezwłocznie podjęte działania przez policjantów doprowadziły do zatrzymania pięciu młodych mężczyzn, którzy nad ranem 1 grudnia 2006 roku napadli na stację paliw w Tworzyjanowie. Napastnicy grozili użyciem przemocy, w wypadku gdy pracownicy stacji wezwą Policję, byli agresywni, zachowywali się butnie, terroryzując obsługę. 4 mężczyzn było pod wpływem alkoholu, dokonali kradzieży breloczków i pieniędzy w kwocie ok. 400 zł. Pod dokonaniu kradzieży odjechali z miejsca zdarzenia.
Po informacji jaką otrzymał Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy natychmiast do działań przystąpili policjanci Sekcji Kryminalnej i Przestępstw Gospodarczych, w pościgu zatrzymali sprawców napadu, wcześniej byli notowani za przestępstwa przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu.
Wszyscy zatrzymani w wieku od 21 do 29 lat zostali osadzeni w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy.
2 grudnia zostaną doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o zastosowanie aresztu tymczasowego. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


5 grudnia 2006 - Nowy wiceburmistrz

4 grudnia burmistrz Bogdan Kożuchowicz po raz pierwszy spotkał się z naczelnikami wydziałów Urzędu Miejskiego i szefami placówek miejskich. Przedstawił założenia współpracy na najbliższe tygodnie. Dokonał także prezentacji swojego zastępcy - Zbigniewa Opalińskiego.
Zbigniew Opaliński, który uzyskał mandat radego z okręgu nr 2 z listy Platformy Obywatelskiej, zrezygnował z pełnienia mandatu 4 grudnia. 5 grudnia został powołany zarządzeniem burmistrza na stanowisko I-go zastępcy burmistrza Świebodzic. Nowemu wiceburmistrzowi podlegają: oświata, sprawy społeczne, służba zdrowia, kultura, kultura fizyczna i sport.
Na najbliższej sesji, w poniedziałek 11 grudnia, radnym przedstawiona zostanie uchwała, dotycząca wygaśnięcia mandatu radnego Zbigniewa Opalińskiego. Możliwość jego objęcia przysługiwać będzie kolejnemu pod względem ilości uzyskanych głosów kandydatowi z listy nr 5 - PO RP. Kolejny na liście jest Jacek Fedorowicz.


5 grudnia 2006 - Amerykańscy inwestorzy w Żarowie

4 grudnia do Urzędu Miejskiego w Żarowie przyjechali potencjalni inwestorzy amerykańscy, reprezentujący firmę zajmującą się produkcją bioetanolu. Gmina Żarów została zarekomendowana jako wzorcowa dla umiejscowienia i obsługi inwestycji przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Inwestorzy po rozmowie z Burmistrzem udali się do strefy ekonomicznej, gdzie oglądali tereny pod ewentualną inwestycję. Padały pytania dotyczące możliwości Gminy w zakresie infrastruktury, położenia pod względem transportu kolejowego i drogowego oraz potencjału ludzkiego.
Amerykanie są bardzo zainteresowani inwestycjami w Polsce, szczególnie na Dolnym Śląsku. Gmina Żarów była pierwszą, którą się zainteresowali i odwiedzili.
Czy to dobra wróżba na przyszłość okaże się już niedługo.


5 grudnia 2006 - Wybitny uczniu - pośpiesz się!

Wydział Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu informuje, że termin składania wniosków o stypendia za wybitne osiągnięcia upływa 15 grudnia. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Stypendia zgodnie z uchwałą z 10 listopada 2004 r. przyznawane są szczególnie uzdolnionym uczniom i studentom gminy Strzegom w/g następujących kryteriów:
- udokumentowane osiągnięcia na konkursach i olimpiadach ogólnopolskich, wojewódzkich oraz powiatowych dotyczące laureatów i finalistów
- inne wybitne sukcesy wykraczające ponad przeciętne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, muzyki, plastyki, literatury itp.
- wysokie wyniki w nauce
- aktywność na rzecz lokalnego środowiska
- inne specyficzne okoliczności istotne dla oceny kandydata do wyróżnienia finansowego
Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do stypendium są:
dyrektorzy szkół, kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, rodzice lub opiekunowie prawni kandydata do stypendium, indywidualnie kandydat po ukończeniu 18 roku życia.


5 grudnia 2006 - Sudecka Kraina Tajemnic

W ramach pierwszej edycji projektu "Turystyka - wspólna sprawa" powstało już ponad pięćdziesiąt grup partnerskich, które będą realizować pomysły na nowoczesne produkty turystyczne, rozwijane w formule sieciowej. Przykładem takiego produktu są m.in. "Sudecka Kraina Tajemnic" w województwie dolnośląskim. Grupa partnerska realizująca ten pomysł podpisała porozumienie o współpracy.
Członkowie grupy partnerskiej "Sudecka Kraina Tajemnic" proponują pobyt w okolicach Wałbrzycha, Świdnicy, Bolkowa i Krzeszowa. Turyści odwiedzający region już mogą skorzystać z wszystkich atrakcji i bazy hotelowej. "Sudecka Kraina Tajemnic" przeznaczona jest dla osób, które chcą spędzić wolny czas w aktywny sposób, poznając jednocześnie tajemnice, zabytki architektury świeckiej i sakralnej oraz dodatkowo, skorzystać z zabiegów upiększająco-relaksujących. Oferta skierowana jest do młodych ludzi oraz rodzin z dziećmi. Więcej o projekcie - >>> zobacz


5 grudnia 2006 - Trochę ciepła

Koncert ten zostanie zapamiętany na długo. Mnóstwo fanów, szczególnie dzieci i młodzieży, świetna andrzejkowa atmosfera, no i oczywiście główna bohaterka wieczoru - Gosia Andrzejewicz. Wokalistka pochodząca z Bielska - Białej podbiła strzegomską publiczność.
Delikatna, autentyczna, o miłym i ujmującym głosie Gosia od razu nawiązała bardzo bliski kontakt ze strzegomianami. Ci z kolei odwdzięczyli się jej ciepłym przyjęciem i odwzajemnili tę sympatię. Nic więc dziwnego, że w piątkowy wieczór, 1 grudnia, wszyscy obecni w SCK bawili się w najlepsze.
Gosia Andrzejewicz wystąpiła w ponad godzinnym koncercie, w którym oprócz największych przebojów: "Pozwól żyć", "Słowa" czy "Trochę ciepła" zaprezentowała inne - mniej znane - utwory.
- Gosia ma świetne piosenki, piękny glos i ogromny talent. Życzę jej dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że już wkrótce po raz trzeci przyjedzie do Strzegomia - stwierdziła po koncercie 14 - letnia Ola. Jej opinia nie była odosobniona. Po swoim występie wokalistka bardzo chętnie rozdawała autografy, pozowała z fanami do zdjęć i wspólnie śpiewała.


5 grudnia 2006 - Zaprzysiężenie

1 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej - drugiej w tej kadencji - dokonano zaprzysiężenia nowo wybranego burmistrza Świebodzic. Bogdan Kożuchowicz odebrał z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej Jerzego Krzana zaświadczenia o wyborze na burmistrza miasta. Tuż potem zebrani wysłuchali przyrzeczenia nowego burmistrza.
Jako pierwszy gratulacje złożył Jan Wysoczański, były burmistrz miasta. Życzył Bogdanowi Kożuchowiczowi wielu sukcesów na zajmowanym stanowisku. Z gratulacjami przybyli członkowie rodziny, członkowie sztabu wyborczego, przyjaciele, przedstawiciele ugrupowań politycznych. Życzenia pomyślności burmistrz odebrał też od radnych wszystkich opcji oraz od pracowników Urzędu Miejskiego. Bogdan Kożuchowicz przyjął również ciepłe słowa i gratulacje od starosty Zygmunta Worsy, wicestarosty Anny Zalewskiej oraz zaprzysiężonego kilka godzin wcześniej nowo wybranego burmistrza Jaworzyny Śląskiej - Grzegorza Grzegorzewicza.
- Chciałbym w tym uroczystym dniu, dniu przyrzeczenia, zapewnić, że moje umiejętności i wiedzę poświęcę dla dobra tego miasta. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy udali się do urn wyborczych. Nie chciałbym dzielić ich na tych, którzy głosowali na mnie i na tych, którzy oddali głos na kogoś innego, bowiem jestem burmistrzem wszystkich mieszkańców Świebodzic. Powinienem dziś podziękować wielu osobom, ale imiennie podziękuję tylko jednej - mojej żonie Tere się . Dziękuję wszystkim tym, którzy we mnie wierzyli, którzy mnie wspierali, którzy poświęcali swój czas i byli ze mną. Zapewniam jednocześnie, że w mieście wszystko co dobre i pożyteczne będzie kontynuowane. Będą też nowe inicjatywy i pomysły - ku rozwojowi miasta i dobrobytowi mieszkańców.
Jedyną przyjętą tego dnia uchwałą była uchwała o wygaśnięciu mandatu radnego Bogdana Kożuchowicza.


5 grudnia 2006 - Zawody Wspinaczkowe

W Wołowie odbyła się kolejna edycja Chorągwianych Zawodów Wspinaczkowych.
Ze świdnickiego hufca w zawodach uczestniczyła reprezentacja 8 ŚDW "Szarotki".
W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce zajął Wojciech Chruściel, a drugie Jacek Chruściel.
Poza podium znaleźli się: Radosław Pamuła, Sławomir Wiszowaty i Piotr Wojtaszewski.
Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej w pionie wędrowniczym zwyciężyła 8 ŚDW "Szarotki".


4 grudnia 2006 - Turniej Brydża Sportowego

Wczoraj po raz pierwszy w Świebodzicach zorganizowany został Turniej Brydża Sportowego. Do turnieju zgłosiło się 18 par, które w miłej atmosferze rywalizowały o miano najlepszej pary. I miejsce zajęła para: Jerzy Małek i Aleksander Poznasz, II miejsce Andrzej Kozar i Waldemar Szumniak a III miejsce Zofia Wróblewska i Łukasz Złotnicki.
Organizator turnieju, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, pragnie bardzo serdecznie podziękować Panu Zbigniewowi Szwarcowi, właścicielowi firmy ZiQuick, za udzieloną pomoc w organizacji turnieju jak również za aktywny w nim udział oraz Pani Alicji Wiącek za wystrój sali i podarowanie zawodnikom pięknych kwiatów. Gorące podziękowania kierujemy również do znakomitych sędziów turnieju Panów Janusza Rychłowskiego i Jerzego Matuszaka.
OSiR Świebodzice jeszcze raz gratuluje zwycięzcą i dziękuje wszystkim zawodnikom za znakomitą zabawę. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na drugi rok do Świebodzic na kolejny turniej brydżowy.


4 grudnia 2006 - Warsztaty dla drużynowych

Do Michałkowej, do "Białej sowy", wyjechało 29 osób. Na piątkowy wieczór Patryk Najman przygotował gry i zabawy integracyjne, a Zespół Wychowania Duchowego (w osobach Nicoli Jęsiak i Eweliny Syski) zaprosił wszystkich do udziału w kuźnicy o Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.
Sobotni ranek to zajęcia o bezpieczeństwie na zbiórkach i wyjazdach prowadzone przed Dawida Sobczyka oraz planowanie prowadzone przez Kasię Kowalską. Za grę terenową odpowiedzialna była Tereska Dubel. Z misją, celami i rolą ZHP zapoznał uczestników warsztatów Mariusz Słabicki. O pracy w pionie zuchowym dyskutowano pod okiem Staszka i Dawida, o pionie wędrowniczym z Mariuszem i Kasią, a o pionie harcerskim z Tereską i Patrykiem. Wieczorem kolejna porcja dyskusji z Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim - tym razem w formie dyskusji oksfordzkiej. A później niespodzianka - wieczór andrzejkowy.
Niedzielny poranek - finanse w drużynie - Staszek oraz programy ZHP "Pod namiotem praw" - Tereska i "Mam szczerą wolę" - Dawid Czarny. A potem już tylko podsumowanie warsztatów, sprzątanie i szybki powrót do Świdnicy (na finał mistrzostw świata w siatkówce oczywiście).


4 grudnia 2006 - Zima z pomysłem

"Zima z pomysłem" to nowy projekt Informacji Turystycznej w Świdnicy. Skierowany on jest do wszystkich, którzy chcą aktywnie wykorzystać długie, zimowe miesiące.
Od grudnia do marca, co miesiąc, będą prezentowane poszczególne regiony, wraz z atrakcjami turystycznymi oraz informacjami o wyciągach narciarskich.
- Cykl rozpoczynamy od najbliższej okolicy Świdnicy - Sudetów Środkowych (Gór Wałbrzyskich, Sowich i Kamiennych) i mamy nadzieję, że zachęcimy Państwa do bliższego poznania właśnie tego regionu, który stanowi wspaniały teren rekreacyjny. Można tu uprawiać sporty zimowe takie jak: zjazdy i narciarstwo biegowe. Najpopularniejszymi "zimowymi" miejscowościami są: Rzeczka, Sokolec, Jugów, Rybnica Leśna, Rościszów czy Lubawka - wylicza Iwona Radziwiłko, szefowa Informacji Turystycznej w Świdnicy.
Szczegóły - >>> zobacz


4 grudnia 2006 - Ślubowanie w Gminie Świdnica

Jutro o godzinie 14.00 podczas II sesji Rady Gminy Świdnica nastąpi uroczystość zaprzysiężenia wójta gminy Świdnica - Teresy Mazurek.
Podczas tej sesji wystąpi przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej po czym nastąpi ślubowanie Teresę Mazurek w związku z objęciem mandatu wójta.
Sesja odbędzie się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego w Świdnicy.


4 grudnia 2006 - Burmistrz Miasta Żarów zaprzysiężony

Drugiego grudnia w Sali Posiedzeń Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyła się druga Sesja Rady Miejskiej V Kadencji. Po otwarciu sesji i stwierdzeniu kworum ślubowanie złożył Burmistrz Żarowa - Marek Zywer.
Podczas tej sesji powołano również nowego Sekretarza Gminy, którym został Zbigniew Bartnik.
Radni ustalili wysokość wynagrodzenia dla Burmistrza Miasta oraz ustalili składy osobowe stałych komisji Rady Miejskiej.


4 grudnia 2006 - Białorusini w "Krzyżowej"

Dzięki wsparciu Fundacji Batorego, polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Fundacji "Krzyżowa" w Krzyżowej koło Świdnicy przebywają uczniowie najsłynniejszego białoruskiego liceum Humanistycznego z Mińska.
Liceum zostało zamknięte przez rząd Aleksandra Łukaszenki.
W "Krzyżowej" uczniowie mają normalne lekcje, mogą także korzystać z gabinetów w dwóch świdnickich liceach. W zajęciach uczestniczy 8 klas. W sumie 80 uczniów.
Lekcje w Krzyżowej trwać mają 3 tygodnie. Po tym uczniowie znów będą mu się li wrócić na Białoruś.


3 grudnia 2006 - Kolejne krzyżówki "dziennika"

Dzisiaj zamieściliśmy kolejne krzyżówki Mariana Diwniela. Prawidłowe hasła poprzedniej to:
Krzyżówka pierwsza - "Bądź optymistą", rozwiązanie drugiej to - "Ten sam w nie wpada" i hasłem trzeciej krzyżówki jest - "Myśl co mówisz".
Do dzisiaj napłynęło kilkanaście prawidłowych rozwiązań. 5 grudnia podamy zwycięzcę.


3 grudnia 2006 - Obchody u filatelistów"

Uroczystości 50-lecia powstania Koła Polskiego Związku Filatelistów w Świdnicy, połączone będą z otwarciem wystawy filatelistycznej.
Zaplanowano zostało na najbliższy czwartek, 7 grudnia o godzinie 16.30 w Klubie Bolko przy placu. Grunwaldzkim 11.

Wstęp na spotkanie jest wolny.


3 grudnia 2006 - Dzień Niepełnosprawnych"

1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych.
Uczniowie wraz z nauczycielami klas I-III przygotowali układy choreograficzne i hasła promujące integrację osób niepełnosprawnych ze zdrowymi. Uczniowie poprzez wspólny śpiew, taniec i pracę w grupach, w których zastanawiali się jak jeszcze można pomóc kolegom niepełnosprawnym, stworzyli atmosferę przyjaźni i akceptacji. Emocje uczniów były duże co świadczy o tym, że uczniowie niepełnosprawni odgrywają wielką rolę w kształtowaniu się postawy pomocy u dzieci zdrowych.


3 grudnia 2006 - Wygrali z Olimpią Legnica"

Dzisiaj na hali sportowej przy ulicy Pionierów Śnieżne Wrony wysoko wygrały z Olimpią Legnica, i w najgorszym wypadku ukończą rozgrywki na 5 miejscu. Wrony zagrały lepiej od rywali w obronie, szczególnie zawodnicy kryjący rozgrywających.
W ataku świdniczanie grali tajnymi zagrywkami, które okazały się skuteczne. Legniczanie swoją grę w obronie oparli na łapaniu przeciwników za ręce i podstawianiu nóg. Duża przyjemność sprawiał im dialog z sędzią, za co zostali ukarani 2 faulami technicznymi.
W drużynie Wron dobry mecz kapitan Jacek Pałac. Następny mecz za 2 tygodnie z Zastalem II. Brak informacji o punktujących.


2 grudnia 2006 - Pierwszy set

Dzisiaj siatkarki świdnickiego klubu siatkówki kobiet MKS Świdnica podejmowały beniaminka II ligi - MCKiS Jaworzno, aktualnie zajmującego piąte miejsce w tabeli.
W tym meczu świdniczanki wygrały pierwszego seta w tym sezonie. Niestety to wszystko co były w stanie uczynić. Przy takiej ilości zepsutych zagrywek nie mają co marzyć o wygraniu żadnego meczu.
MKS Świdnica - MCKiS Jaworzno - 1:3 w setach 15/25, 25/23, 17/25 i 19/25.


2 grudnia 2006 - Mikołajkowy Turniej Karate Kyokushin

W Ząbkowicach odbył się dzisiaj Mikołajkowy Turniej Karate Kyokushin. W turnieju brało udział 70 zawodników z 8 ośrodków szkoleniowych z województwa dolnośląskiego. W zawodach mogli brać udział najmłodsi adepci sztuki Karate Kyokushin, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki przed publicznością.
Świdnicki klub godnie reprezentowali Joanna Biniaś, Patrycja Pałka, Paweł Pałka, Beata Krzanowska i Dawid Szczygieł. Pomimo stresu związanego z debiutanckim występem rodzeństwa Patrycji i Pawła Pałki udało im się zająć miejsce w pierwszej szóstce zawodników w swoich kategoriach wiekowych. Jeszcze lepiej zaprezentował się Dawid Szczygieł, który zajął czwarte miejsce przegrywając medal dopiero po dogrywce. Oprócz doświadczenia zdobywanego przez naszych karateków do Świdnicy udało się przywieść dwa medale. W konkurencji kata dziewcząt Świdnickie zawodniczki wywalczyły aż dwa medale. Na trzecim miejscu podium stanęła Joanna Biniaś natomiast złoty medal przypadł Beacie Krzanowskiej. W doskonale zorganizowanych zawodach nie było przegranych, bowiem wszystkie dzieci oraz kibice otrzymali prezenty od Świętego Mikołaja.


2 grudnia 2006 - Ważne dla organizacji pozarządowych

Od wtorku, 5 grudnia, na stronie internetowej miasta (www.um.swidnica.pl) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej (www.swidnica.bip-gov.pl, katalog - projekty dokumentów) będzie można pobrać projekt "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2007 r.". To dokument, który będzie regulował współpracę i określał możliwości dofinansowywania przez miasto zadań realizowanych przez organizacje.
Program przygotowaliśmy w oparciu o dotychczasowe doświadczenia. Nie mniej jednak prosimy o konsultację. Na ewentualne uwagi, postulaty, czy też opinie będziemy oczekiwać do 19 grudnia. Można je zgłaszać pisemnie do Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - Urząd Miejski w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, lub przesłać pocztą elektroniczną na adres: kultura@um.swidnica.pl.
Program jest również do wglądu w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, pok. 126, I p. (tel. 074 8562-852).


2 grudnia 2006 - Przed obchodami

30 listopada w SP nr 10 w Świdnicy odbyły się wstępne obchody święta szkoły z okazji 50-lecia. Klasy 0-III spotkały się w auli szkolnej. Pięcioosobowe drużyny z każdej klasy uczestniczyły w turnieju, podczas którego musiały wykazać się wiedzą swojej szkole. Odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki, układały z puzzli portret patrona ks. Bolka II Świdnickiego, a podczas zabawy w "Kalambury" odgadywały nazwy zawodów - pracowników szkoły. Całość imprezy uświetniła swoją obecnością para: Książę Bolko II Świdnicki i ks. Agnieszka - (uczniowie klasy VI, którzy pomagali w prowadzeniu spotkania).
Turniej oceniało jury w składzie: dyrektor - Ewa Oleśkiewicz, para książęca i przewodnicząca Małego Samorządu Uczniowskiego - Ada Rycąbel. Drużyny podczas rywalizacji uzyskały następujące lokaty: I miejsce klasa "0", II - gie przypadło w udziale klasom II a i III b.
Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani słodkościami - jak przystało na prawdziwe urodziny. Nad całością czuwały panie - Marzena Barylak i Elżbieta Malisz.


1 grudnia 2006 - Ślubowanie prezydenta

Na środę, 6 grudnia, na godzinę 16.00 zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. W jej trakcie przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, Mieczysław Łuszczyński wręczy Wojciechowi Murdzkowi zaświadczenia o wyborze na prezydenta Świdnicy. Następnie prezydent złoży ślubowanie.
W związku z tym radni podejmą uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego Wojciecha Murdzka. Radni ustalą również składy osobowe stałych komisji Rady Miejskiej oraz wybiorą przewodniczących tychże komisji.
Sesja odbędzie się w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego (ul. Armii Krajowej 47).


1 grudnia 2006 - Napadli na stację

Świdniccy policjanci zatrzymali sprawców napadu na stację benzynową. Niezwłocznie podjęte działania przez policjantów doprowadziły do zatrzymania pięciu młodych mężczyzn, którzy dzisiaj nad ranem napadli na stację paliw w Tworzyjanowie. Napastnicy grozili użyciem przemocy, w wypadku gdy pracownicy stacji wezwą Policję, byli agresywni, zachowywali się butnie, terroryzując obsługę. 4 mężczyzn było pod wpływem alkoholu, dokonali kradzieży breloczków i pieniędzy w kwocie ok. 400 zł. Pod dokonaniu kradzieży odjechali z miejsca zdarzenia.
Po informacji jaką otrzymał oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy natychmiast do działań przystąpili policjanci Sekcji Kryminalnej i Przestępstw Gospodarczych, którzy po pościgu zatrzymali sprawców napadu, (wcześniej byli oni notowani za przestępstwa przeciwko mieniu oraz życiu i zdrowiu.)
Wszyscy zatrzymani zostali osadzeni w Pomieszczeniach dla osób zatrzymanych Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.


1 grudnia 2006 - Nowe boiska do gry

Kompleks boisk przy świdnickim Gimnazjum nr 3 oficjalnie otwarty. Inwestycja przy ul. Saperów pochłonęła 647 tys. zł z czego 200 tys. zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Sportu. Pozostałą kwotę wyłożyło miasto ze środków budżetowych i pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę antyalkoholową.
Dzięki temu powstał kompleks boisk, który zajął 3 tys. m kw. Uczniowie Gimnazjum nr 3, ale też wszyscy inni chętni świdniczanie mogą korzystać z boisk do gry w piłkę ręczną (wym. 15x28 m), siatkową (wym. 9x18 m), czy też koszykówkę (wym. 15x28 m). Dodatkowo wybudowano 60-metrową, czterotorową bieżnię lekkoatletyczną. Wszystkie boiska i bieżnia wyłożone zostały specjalnym materiałem amortyzującym, dzięki któremu upadki nie będą tak dotkliwe.
- Ale to nie jedyne nowe miejsca do uprawiania sportu. Wkrótce otworzymy wielofunkcyjne boisko na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Gdzie w koszykówkę, piłkę nożną, czy też ręczną świdniczanie będą mogli pograć na sztucznej murawie. Szykujemy również dokumentację na budowę hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


1 grudnia 2006 - Pomóżmy Marcelkowi - operacja już za kilka dni

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi wrażliwych na ból i cierpienie dzieci, do instytucji i zakładów pracy - Pomóżcie Państwo naszemu synkowi. Zdjęcie - >>> zobacz
Wierzymy, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy są w stanie pomniejszyć kalectwo naszego ukochanego dziecka.
Będziemy Państwu wdzięczni za każdą złotówkę. Jak się dowiedzieliśmy, dzięki wpłatom kilkunastu firm, dzięki zaangażowaniu rodziców Marcelka, rodziny, współpracowników, znajomych, mieszkańców wsi Kostrza i wsi Żelazowa, szkoły podstawowej z Kostrzy i wielu innych, których trudno byłoby tutaj wymienić - są już pieniądze na operację. W poniedziałek Marcel odlatuje na na operacje, która odmieni jego los. Po operacji konieczna, niezbędna będzie rehabilitacja a na nią rodzice już nie mają - mówią ze smutkiem, w dalszym ciągu proszą o pomoc. Już tak niewiele brakuje do pełni szczęścia. Pomóżcie Państwo naszemu synkowi.
Apel o pomoc w całości - >>> zobacz Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć w całości


1 grudnia 2006 - Remonty w szkołach

Kilka miesięcy trwały prace remontowe w trzech placówkach oświatowych w gminie Strzegom. W tym czasie budynki zyskały nie tylko nowy - lepszy - wygląd.
Od sierpnia w PSP w Olszanach i PSP w Kostrzy prowadzone były prace naprawcze zniszczonych i przeciekających dachów. Dziś wyżej wymienione szkoły nie muszą borykać się już ze zmurszałymi dachówkami. W Olszanach, koszt realizacji zadania wyniósł blisko 55 tys. zł. W Kostrzy remont kosztował ponad 75 tys. zł. W budynku SP w Rogoźnicy wymieniono 22 zniszczone i nieszczelne okna na nowe. Odbioru inwestycji, wartej prawie 53 tys. zł, dokonano pod koniec października.
Wszystkie koszty pokryte zostały z środków własnych gminy. A to nie koniec remontów w placówkach oświatowych. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace związane z generalnym remontem dachu w budynku ZSP w Jaroszowie.


1 grudnia 2006 - Nagrodzeni w przeglądzie

W dniach 28 listopada - 1 grudnia Żarowski Ośrodek Kultury po raz czternasty był organizatorem Przeglądu Teatrów Szkolnych. Impreza skierowana była do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zaprezentowało się 16 grup teatralnych oraz 7 solistów w kategorii "Teatr jednego wiersza".
Trzy dni zmagań teatralnych oceniało jury w składzie: Barbara Ziółkowska (przewodnicząca), Danuta Epler i Ryszard Dykcik, oraz jury dziecięco - młodzieżowe w składzie: Michał Biedrzycki (przewodniczący), Adrian Holecki, Beata Lewandowska, Monika Frydlewicz, Aleksandra Gimżewska, Maja Wysocka, Sonia Kovaći, Katarzyna Jurek i Neli Valverde. Dzisiaj odbyło się uroczyste wręczenie nagród, a otrzymali je - >>> zobacz
.


1 grudnia 2006 - Mikołajkowy prezent

"Gdzie jesteś Święty Mikołaju?" - pod takim hasłem, 8 grudnia Departament Rozwoju Gospodarczego świdnickiego Urzędu Miejskiego zorganizuje dla podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wycieczkę w Góry Sowie.
Atrakcji czeka na nie co nie miara. Przede wszystkim dzieci będą szukać prawdziwego Świętego Mikołaja. Wycieczka to mikołajkowy prezent dla około 50 młodych świdniczan.
Dzieci w asyście ratowników GOPR i policjantów ze świdnickiej komendy będą się wdrapywały na Wielką Sowę. Nie zabraknie profesjonalnych pokazów ratownictwa. Zaś policjanci poradzą jak zachowywać się bezpiecznie - nie tylko w górach, ale także na co dzień - a całość uświetni towarzystwo trzech ważnych osobistości: Świętego Mikołaja, Komisarza Lwa. Na dzieci czekać będzie obiad w schronisku "Orzeł" oraz paczki z prezentami.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii