28 lutego 2007 - Pierwszy turniej zakończony

Dzisiaj w hali sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów w Świdnicy rozegrany został pierwszy z turniejów Finału Dolnośląskiego - Młodziczek.
W turnieju uczestniczyły zespoły MKS Świdnica, TOP Bolesławiec i Gwardia Wrocław.
MKS Świdnica - TOP Bolesławiec - 2:0
TOP Bolesławiec - Gwardia Wrocław - 0:2
MKS Świdnica - Gwardia Wrocław - 0:2
Następny turniej już w sobotę 3 marca o godzinie 10.00 we Wrocławiu przy ulicy Krupniczej.


28 lutego 2007 - Oszust

Przedsiębiorczy świdniczanin za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych oszukał ponad 100 osób. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy Sekcji d/s Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w poniedziałek 26 lutego.
Mężczyzna oferował do sprzedaży kosmetyki światowych marek w atrakcyjnych cenach (de facto nie posiadał ich), wprowadzając kupujących w błąd wyłudził w ten sposób około 6.000 złotych od osób z całej Polski, które wpłacając pieniądze na konto zatrzymanego zakupionego towaru nie otrzymywały. W toku prowadzonych czynności świdniccy policjanci dotarli do osób poszkodowanych.
Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył wyjaśnienia w sprawie, wobec niego Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymany mężczyzna to 30 letni mieszkaniec Świdnicy Stanisław W.


28 lutego 2007 - Marcin Majcher w "Luzie"

W kolejnym programie Odcinek Specjalny zapraszamy wszystkich słuchaczy do niecodziennej podróży. Tym razem to nie goście przybyli do studia, ale my wyjedziemy na spotkanie z nimi. Odwiedzimy Świdnicę i zespół rajdowy Marcina Majchera - Krono Original Rally.
Dzięki temu będziecie mogli posłuchać niezwykłych opowieści Marcina Majchera i członków Jego zespołu. Dowiecie się ile opon potrzebuje Mitsubishi Lancer do przejechania Rajdu Polski i co wspólnego z WRC ma obecny samochód Marcina.
Będziecie także mogli posłuchać dźwięków Hondy Civic Type-R rajdowego mistrza Polski klasy N-3 - czy w środku takiego samochodu jest równie głośno jak na zewnątrz? Na koniec odbędziemy przejażdżkę po rodzinnym mieście Marcina..
Tym samym rozpoczniemy nowy rozdział w programie Odcinek Specjalny i co pewien czas będziemy odwiedzać z mikrofonem polskie zespoły rajdowe.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


28 lutego 2007 - Pegazik w Żarowie

27 lutego kolejny raz w Żarowskim Ośrodku Kultury spotkali się młodzi recytatorzy ze Szkół Podstawowych i Gimnazjum z miasta i gminy Żarów na XII Dolnośląskim Konkursie "Pegazik". Młodzież zaprezentowała swoje ulubione wiersze i fragmenty prozy. "Poezja i proza nie tylko utrwala myśli i odczucia autora ale też pobudza nasze zmysły abyśmy mogli ją słyszeć...".
Decyzją Sądu Konkursowego Gminę Żarów na eliminacjach powiatowych reprezentować będą: w kategorii klasy IV-VI (młodsi): Przemysław Borowski ze Szkoły Podstawowej w Żarowie klasa IV c, Katarzyna Kovači ze Szkoły Podstawowej w Żarowie, klasa IV c, Aleksandra Dziedzic ze Szkoły Podstawowej w Żarowie klasa VI d,
w kategorii gimnazjum: Karol Chołody z Gimnazjum w Żarowie, kl. III, Maria Borowska z Gimnazjum w Żarowie, kl. III, Karolina Pasternak z Gimnazjum w Żarowie, kl. I.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki oraz dyplomy. Eliminacje powiatowe odbędą się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury: 22 marca - kat. "młodsi" i 23 marca - kat. "starsi"


28 lutego 2007 - "Nocne Granie w Szachy"

W dniach 10-11 marca w Żarowie odbędzie się III Otwarty Turniej Szachowy "Nocne Granie w Szachy". Turniej pod patronatem Posła na Sejm RP - Zbigniewa Chlebowskiego rozegrany zostanie w budynku Zespołu Szkół w Żarowie.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Dla zawodników przygotowaną mnóstwo nagród. Szczegóły turnieju - >>> zobacz


28 lutego 2007 - "Całuję Twoją Dłoń Madame"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie Panie i Ich wielbicieli na okolicznościowy program estradowy z Okazji Dnia Kobiet pt.: "Babskie spotkanie "Całuję Twoją Dłoń Madame".
Dla Pań wystąpi Wrocławska Grupa Kabaretowa "Aja - Kalambur": Alicja Marszycka, Andrzej Baranowski, Stanisław Śliwiński. W programie: najpiękniejsze piosenki o uczuciach i miłości, wesołe, a niezawodne porady sercowe, jak popaść w słodką, miłosną niewolę, fraszki, wiersze, aforyzmy o kobietach, kobieta zmienną jest, o układach damsko - męskich, wesołe konkursy i wspaniała zabawa.
Informacja dla Panów: Impreza odbędzie się 9 marca w sali widowiskowej ŻOK. o godzinie 18.00, cena zaproszenia - 15 złotych.
Zaproszenia do nabycia w biurze organizacyjnym od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-20.00, tel. 074/8580 753 Ilość zaproszeń ograniczona.


28 lutego 2007 - Nagrodzą po raz czwarty

Na lutowym posiedzeniu Kapituła Statuetek Przedsiębiorczości, powołana przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, wyłoniła nominantów do corocznej nagrody. Statuetka Przedsiębiorczości to wyróżnienie, przyznawane przez ludzi biznesu dla ludzi biznesu.
W tym roku Kapituła postanowiła w głosowaniu jednogłośnie nominować do Statuetki przedsiębiorczości - 2006 po trzy osoby w następujących kategoriach: "Profesjonalne zarządzanie firmą, instytucją, organizacją": Jacek Domejko - Dyrektor ZOZ Świdnica, Ryszard Sobański - Prezes MZEC Świdnica oraz Zbigniew Wróbel - Dyrektor ds. Techniczo-Produkcyjnych PUHiP ŚFUP-SERVIS Świdnica; "Profesjonalne prowadzenie zakładu produkcyjnego": Bogusław Solima - właściciel spółki "Piramida", zajmującej się wydobywaniem, przerobem i obróbką kamienia, Tadeusz Kaczmarczyk - właściciel firmy Capricorn Świebodzice oraz Jerzy Lepak - współwłaściciel firmy PPHU Lepak, w "Profesjonalne świadczenie usług": Jerzy Markiewicz - właściciel Marconi Świdnica, Walerian Wyszyński - właściciel zakładu usługowego Kodak Express Agfa Foto Lab oraz Leszek Mazurek - właściciel BMS sp. z o.o., spółki świadczącej usługi pralnicze, "Profesjonalne prowadzenie działalności handlowej": Ryszard Nowak - współwłaściciel Salonu Forda Świdnica, Stanisław Paleczny - współwłaściciel Eltech Świdnica oraz Dorota Trajder - właścicielka sklepu Intermarche Świdnica, prezes spółki "Cytra". Marcowe posiedzenie Kapituły wyłoni laureatów statuetek.
- Całej idei wręczania Statuetek Przedsiębiorczości przyświeca jedna myśl - nagrodzić tych, którzy rozwijają swoje firmy, działając zgodnie z zasadami etyki. To nagroda przedsiębiorców dla przedsiębiorców, nasze oceny są więc dość surowe, oceniamy bowiem na pewno przez pryzmat własnych doświadczeń, za to na pewno sprawiedliwe - mówi Edward Szywała, jeden z pomysłodawców nagrody.


28 lutego 2007 - Konkurs na ochronę zabytków

Ponad 382 tysiące złotych przeznaczy miasto na realizację zadań z zakresu ochrony dóbr kultury.
Już ogłoszono konkurs na realizację robót budowlanych, prac restauratorskich i prac konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru.
Termin składania ofert upływa 6 kwietnia.

Szczegółowe informacje - >>> zobacz


28 lutego 2007 - Nabór

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" ogłasza nabór chłopców do grup szkoleniowych.
Zajęcia treningowe odbywają się według terminarza:
- grupa chłopców, rocznik 94 i młodsi - poniedziałek, czwartek, godzina 15.3o - 16.45
- grupa młodzików, roczniki 92-93 oraz grupa juniorów młodszych, roczniki 90-91, wtorek, środa, piątek, godzina 15.3o - 17.oo.
Wszystkie zajęcia odbywają się w Hali ŚOSiR na Osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a.


27 lutego 2007 - Świdnicki Dzień Kobiet

Po raz pierwszy Starostwo Powiatowe w Świdnicy włączyło się w przygotowania Świdnickiego Dnia Kobiet organizowanego przez Ligę Kobiet Polskich, SP ZOZ w Świdnicy oraz ZSP Szkołę Policealną Służb Społecznych pod hasłem "Wybieram zdrowie - kobieta". Impreza odbędzie się 8 marca o godzinie 16 w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
-"Celem przewodnim uroczystości będzie promocja wartości prozdrowotnych." - mówi Barbara Świątek z Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
Patronat nad imprezą objęła pani Krystyna Lasek i dr Ewa Kilar. Uroczystości nie będą z pewnością przebiegały w tradycyjny sposób. Organizatorzy zadbali o przygotowanie wielu ciekawych atrakcji i niespodzianek.
-"Podczas imprezy będzie można wysłuchać wykładów lekarzy: onkologa, kardiologa i ginekologa, skorzystać z porad przychodni realizujących programy prozdrowotne, wykonać bezpłatne badania cholesterolu, cukru, ciśnienia tętniczego. Będzie można uzyskać informację na temat najnowszej szczepionki na raka szyjki macicy. Odbędą się pokazy fryzjerskie i najnowszych trendów w makijażu." - wyjaśnia Barbara Świątek ze starostwa.
Na panie czeka również wiele atrakcji artystycznych. W imieniu organizatorów Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.


27 lutego 2007 - Finał

Jutro w hali sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pionierów rozegrany zostanie pierwszy z turniejów Finału Dolnośląskiego - Młodziczek. O awans będą walczyły zespoły MKS Świdnica, TOP Bolesławiec i Gwardia Wrocław. Mecze rozpoczną się o godzinie 15.00.
Po rozegraniu dwóch turniejów, dwa pierwsze zespoły awansują do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski. Po wielu latach bez sukcesów w tego typu rozgrywkach, tym razem świdniczanki mają wielkie szanse na awans do rozgrywek centralnych. Wstęp na mecze jest bezpłatny.


27 lutego 2007 - Noce Jazzowe

R&B-bop Trio Tribute to Steve Logan, czyli Krzysztof Zawadzki, Miki Birta (Węgry) i Marcin Barański wystąpią jutro, w ramach 14. Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych. Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 w Klubie Bolko. Bilet wstępu ulgowy kosztuje 10 złotych, normalny 15 złotych.
Tyle samo będzie kosztował wstęp na kolejny koncert organizowany w ramach Nocy. Kwartet Zbigniewa Jakubka (Zbigniew Jakubek, Marek Raduli, Tomek Grabowy, Artur Lipiński, gościnnie "The Elements") wystąpi w piątek, 2 marca, o godzinie 20.00, także w Klubie Bolko.


27 lutego 2007 - "Ratujemy i uczymy ratować"

Dzisiaj dwie nauczycielki nauczania zintegrowanego z SP 10 w Świdnicy - Joanna Kurzawa i Elżbieta Malisz wzięły udział w szkoleniu organizowanym w ramach programu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Ratujemy i uczymy ratować".
Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół w Roztoce. Kilkugodzinne zajęcia wyposażyły uczestniczki w wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Miła i przyjazna atmosfera pozytywnie wpłynęła na ćwiczenia kolejnych elementów programu. Na zakończenie szkolenia nauczycielki otrzymały certyfikaty uczestnictwa oraz pakiety materiałów dydaktycznych i fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy.
Szkolenie uczniów z klas 0 - III w SP 10 w Świdnicy planuje się w marcu w ramach Szkolnego Tygodnia "Ratujemy i uczymy ratować".


27 lutego 2007 - Dzień Kobiet z SCK

Już wkrótce Dzień Kobiet, w związku z tym Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na wspaniałe widowisko z udziałem utalentowanej aktorki Aldony Jankowskiej. Znana jest przede wszystkim z programu "Szymon Majewski Show", gdzie rozmieszała widzów znakomitymi parodiami Zyty Gilowskiej, Danuty Hojarskiej, Ojca Tadeusza Rydzyka czy Hanny Gronkiewicz -Waltz.
10 marca, o godzinie 17.00 w SCK odbędzie się specjalne wydanie Dnia Kobiet pt. "Jak nie ja, to kto?" z udziałem Aldony Jankowskiej i Henryka Pasiuta. Ta niesamowita aktorka jest absolwentką wydziału aktorskiego krakowskiej PWST, grała u wielu znanych reżyserów m.in. u Jerzego Stuhra, ponadto przez wiele lat występowała w "Kabarecie pod Wyrwigroszem" i "Spotkaniach z Balladą". Uczestniczyła także w wielu telewizyjnych programach rozrywkowych np. "Kraj się śmieje", benefisach w teatrze STU, "HBO na stojaka" oraz programach kabaretowych. Prawdziwą popularność przyniosły jej jednak dopiero "Rozmowy w tłoku" Szymona Majewskiego.
Bilety w cenie 10 zł dostępne są do nabycia w Strzegomskim Centrum Kultury.


27 lutego 2007 - Mini piłka siatkowa

Wczoraj w hali na świdnickim Zawiszowie odbyły się mecze mini piłki siatkowej formacji - trójek (klas V podstawówki). Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Na zawody zgłosiło się 6 zespołów, chłopców i cztery dziewcząt.
Wśród dziewcząt zwyciężyła SP 1, przed SP 6, SP 4 i SP 5. a wśród chłopców SP 8 przed SP 1, SP 315, SP 4, SP 5 i SP 6. Najlepszą zawodniczką została Kornela Krakowiak - SP 6, a najlepszym zawodnikiem Bartłomiej Kot - SP 8.
Najlepsze drużyny awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 7 marca o godzinie 11.00 w hali na Osiedlu Zawiszów.


27 lutego 2007 - Zbadaj się

Klub Demokratycznej Unii Kobiet zaprasza na spotkanie z kardiologiem.
Spotkanie odbędzie się jutro o godzinie 17.00 w sali przy ulicy Sienkiewicza 10 w Świebodzicach.
Pani dr Teresa Jarocka zaprezentuje wykład na temat chorób serca, zapobieganiu stanom chorobowym i możliwościach leczenia.
Po wykładzie przełożona pielęgniarek Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach Teresa Radwan będzie robić bezpłatnie pomiary cukru i ciśnienia tętniczego.


27 lutego 2007 - Ocenili ubiegły rok

W drugiej dekadzie lutego w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej Stanowice odbyło się zebranie sprawozdawcze za ubiegły rok. Na zebranie, które odbyło się 17 lutego przybyło bardzo wielu gości m.in. burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, przedstawiciele PSP ze Świdnicy na czele z komendantem powiatowym, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego w Strzegomiu, przedstawiciele Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Świebodzicach oraz przedstawiciele OSP Strzegom.
Po przeczytaniu sprawozdań podsumowujących ubiegły rok, Józef Jabłoński - prezes OSP Stanowice podziękował burmistrzowi za doposażenie miejscowej jednostki oraz dofinansowanie zbliżających się obchodów 60 - lecia jej istnienia, które odbędą się 23 czerwca. Lech Markiewicz dziękując druhom Ochotniczej Straży Pożarnej udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych, które miały miejsce w gminie, jednocześnie wyraził chęć pomocy jednostce w wejściu do systemu ratowniczo - gaśniczego.
Ponadto prezes Zarządu Miejsko-Gminnego - Urszula Olszewska wraz z burmistrzem przekazali na ręce prezesa OSP Stanowice radiostację, a sołtys Stanowic Zdzisława Dmytrarz w imieniu swoim i Rady Sołeckiej przekazała na ręce skarbnika Marka Leśnickiego - 1000 zł.


27 lutego 2007 - Weź udział w konkursie plastycznym

Ruszyła dziewiąta edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem "Kiedy dzwonię po straż pożarną?"
Jeszcze do 15 marca można przesyłać prace plastyczne na konkurs organizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy z Wydziałami Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. W organizację eliminacji powiatowych włączyła się Komenda Powiatowa PSP w Świdnicy i Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Dopuszczalna technika wykonania prac: rysunek, grafika, malarstwo. Format prac - nie większy niż A-2. Prace można przesyłać do 15 marca do siedziby Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy, Aleja Niepodległości 8, 58-100 Świdnica.


26 lutego 2007 - Wejściówki na koncert zespołu TSA

3 marca o godzinie 20:30 w Piwnicy Świdnickiej w Świdnicy wystąpi Rockowa Gwiazda Miesiąca, będzie nią Zespół TSA.
Od chwili kiedy ogłosiliśmy, że do rozlosowania mamy dwie pojedyncze wejściówki, do wczoraj napłynęło 98 e-maili. Trudne to zadanie wylosować pośród tak wielu chcących je otrzymać wiedząc, że będzie równie wielu zawiedzionych. Dla pocieszenia powiem, że niedługo będzie możliwość wylosowania wejściówek na koncert zespołu Bracia. Koncert ten odbędzie się także w Piwnicy Świdnickiej.
Szczęśliwcami, którzy otrzymają wejściówki są: Dorota Kruk i Bogdan Kaczmarczyk.


26 lutego 2007 - Misja gospodarcza

Ukraińscy przedsiębiorcy wezmą udział w świdnickich targach. To jeden z efektów misji gospodarczej, która zakończyła się w niedzielę, 25 lutego, w Iwano-Frankowsku. W czerwcu tego roku do Świdnicy przyjadą również samorządowcy z Ukrainy.
- Dyskutowaliśmy o szansach na szerszą współpracę. Władze Iwano-Frankowska i ukraińscy przedsiębiorcy prosili o podzielenie się naszymi doświadczeniami z pierwszych lat funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej. Wraz z przedsiębiorcami ze Świdnicy braliśmy też udział w spotkaniach z ukraińską izbą gospodarczą oraz tamtejszymi biznesmenami. Dzięki takim spotkaniom budujemy pierwsze mosty, które mają nas doprowadzić do dobrej współpracy - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Region Iwano-Frankowska jest jednym z najszybciej rozwijających się. Z doświadczeń, wsparcia i obsługi ukraińskich przedsiębiorców będą mogli skorzystać prowadzący działalność gospodarczą w Świdnicy. Widzę duże szanse na podjęcie współpracy - dodaje Michał Szukała, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.
W czterodniowej misji gospodarczej na Ukrainie wzięli udział przedstawiciele powiatu świdnickiego, miasta, Sudeckiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz firm Jarpak (producent opakowań), Eko (pralnia chemiczna), Cloos (techniki spawalnicze) i SAS (obróbka skór).


26 lutego 2007 - Sędzia sportu samochodowego

Automobilklub Sudecki w Świdnicy organizuje nabór na sędziów sportu samochodowego. Wszystkie zainteresowane osoby (pełnoletnie) zapraszamy 1 marca o godzinie 18:00 do siedziby Automobilklubu w Świdnicy, ulica Kliczkowska 2, telefon (074) 853 69 98.
Osoby, które zaliczą szkolenie z wynikiem pozytywnym wezmą czynny udział przy organizacji imprez samochodowych organizowanych przez Automobilklub Sudecki, tj.:
- 35 Rajd Elmot-Remy - eliminacja Mistrzostw Polski,
- 1 Rajd Świdnicki-Etoll - eliminacja Pucharu PZM i inne.
Wiceprezes ds. sportowych - Marian Rolski


26 lutego 2007 - Sesja Rady Miejskiej

1 marca odbędzie się VI Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. Będzie ona poświęcona kwestiom oświaty. Najbliższa sesja rozpocznie się o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego. Głównym punktem obrad będzie przedstawienie stanu oświaty w gminie Strzegom.
W sesji udział wezmą zaproszeni goście, między innymi: starosta świdnicki, przedstawiciel Delegatury Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu, prezes Oddziału Międzygminnego ZNP w Strzegomiu, przewodnicząca NSZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Świdnickiej, przedstawiciele strzegomskiej oświaty.
Obrady zakończą się sprawozdaniem z działalności burmistrza Strzegomia.


26 lutego 2007 - Stół Wielkanocny

1 kwietnia odbędzie się już trzecia edycja "Tradycji Stołu Wielkanocnego". Tym razem organizatorzy umiejscowili imprezę w nowo wybudowanej Hali Sportowej. Wydarzenie to cieszy się ogromnym powodzeniem i w roku ubiegłym brakło miejsca dla kilku stołów; jednak obecne miejsce spotkania jest trzykrotnie większe od poprzedniego i nie ma obaw żeby dla kogokolwiek brakło miejsca. Prezentacja przeplatana jest występami zespołów artystycznych a zakończona degustacją prezentowanych potraw.
Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przy udziale Biura d/s. Europejskich i Promocji Powiatu a pod patronatem Starosty Świdnickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu.
Do udziału zaprosiliśmy również Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich co sprawia, że impreza ma charakter ponad powiatowy. Największą wartością tej imprezy jest to, że wystawia tradycyjne potrawy wiele pokoleń: dzieci ze szkół podstawowych, średnich. obok ich rodzice a także dziadkowie, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne… Gorąco zapraszamy do udziału.


26 lutego 2007 - Koszykarze zagrali

W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbyły się w piątek Mistrzostwa Piłki Koszykowej Powiatu Świdnickiego Szkół Średnich Chłopców. Zawody po raz kolejny zorganizowało świebodzickie Liceum Ogólnokształcące i OSiR. W tym roku koszykarzom ze Świebodzic nie udało się obronić I miejsca, które tym razem przypadło II LO ze Świdnicy. I miejsce - II Liceum Ogólnokształcące Świdnica
II miejsce - Liceum Ogólnokształcące Świebodzice
III miejsce - Zespół Szkół Budowlanych Świdnica.
Dzisiaj o prym najlepszego zespołu walczyły będą dziewczęta szkół średnich.


26 lutego 2007 - Ronal Cup

Wyniki dwudziestej pierwszej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Genuine Team Arte Mościsko 10-0 walkower
Romira 10-0 walkower
Spartakus - Cafe 7 12-5
Wiśnia - Dacco Beba 7-7
Imp Comfort - Transus 4-10
Terespol - Klub Secret Żarów 7-9
W rozgrywkach prowadzi Spartakus 60 punktów, dalej są: Dacco Beba 58, Romira 49, Wiśnia 45, Transus 35, Klub Secret Żarów 33, IMP Comfort 26, Terespol 19, Cafe 7 19, Genuine Team 13, Arte Mościsko 5.
Piłkarzem kolejki został Marcel Owczarzak - Spartakus a bramkarzem Krzysztof Janik - Transus.


26 lutego 2007 - Przedszkola zaczynają nabór

Rodzice maluchów w wieku 3 lat powinni zacząć się już rozglądać za przedszkolem dla swojej pociechy. A te zaczynają już niebawem nabór. Np. Przedszkole Publiczne nr 3 z Grupą Żłobkową już od 1 marca będzie wydawać w swoim sekretariacie karty przyjęć. Można tu zaglądać do końca kwietnia, od godziny 5.30 do 16.
Przedszkole oferuje zarówno pełny pobyt w grupie żywieniowej, jak i na 5 godzin dziennie do grupy bezpłatnej (dotyczy dzieci 6-letnich).
Więcej informacji można zasięgnąć telefonicznie, pod numerem: (74) 666 96 42 (43). A 21 marca placówka zaprasza rodziców na dni otwarte przedszkola.


26 lutego 2007 - Kąpiel w zimie?

Temperatura nierzadko niższa od - 15 stopni Celsjusza, mróz, lód i śnieg. Dla większości z nas takie warunki meteorologiczne mogą przyprawiać o dreszcze. Nic sobie jednak z nich nie robią popularne "morsy", dla których zimowa pogoda jest wręcz wymarzona do morskich kąpieli.
17 i 18 lutego w nadmorskiej miejscowości Mielno odbył się IV. Międzynarodowy Zlot Morsów 2007. Wzięło w nim udział ponad pół tysiąca osób, w tym 16-osobowa grupa reprezentująca i jednocześnie promująca gminę Strzegom.
- Jest to wielka impreza, jedyna w kraju i na świecie z tak licznym udziałem "morsów" - informuje Maria Karkowska, dyrektor PSP w Olszanach, jedna z uczestniczek zlotu. - O jej widowiskowości niech świadczy fakt, że jest oglądana przez tysiące osób.
Po kąpieli wręczono puchary IV. Międzynarodowego Zlotu Morsów Mielno 2007 m.in. najliczniejszej, "morsującej", siedmioosobowej rodzinie Karkowskich ze Strzegomia. Najstarszym uczestnikiem zlotu był 78-latek z Gdyni a najmłodszym 7-letni wrocławianin.
Strzegomskie "morsy" - z inicjatywy Romana Ślęczkowskiego - spotykają się i kąpią w każdą niedzielę o godz. 12.00. w zalanych kamieniołomach w miejscowości Zimnik.


26 lutego 2007 - Sesja w Gminie Świdnica

2 marca o godzinie 11.00 odbędzie się VII sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi sprawą zaciągnięcia pożyczki na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Budowa sieci kanalizacyjnej we wsi Grodziszcze, ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Gminy Świdnica, sprawą nadania imienia i prawa posiadania sztandaru Gimnazjum w Pszennie, ustalą opłaty za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Gminę Świdnica, zajmą się utworzeniem samorządowej instytucji kultury pod nazwą Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy i nadania jej statutu.
Sesja odbędzie się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego.


26 lutego 2007 - Sesja w Gminie Świdnica

Świdniccy policjanci zatrzymali 2 mężczyzn mieszkańców Świdnicy, którzy poprzez prowizoryczne podłączenie instalacji elektrycznej doprowadzili do jej zwarcia, następstwem czego był pożar mieszkania. Spaleniu uległo wyposażenie pokoju oraz okopcone zostały ściany i sufit mieszkania. W wyniku zdarzenia nikt z lokatorów budynku nie doznał obrażeń. Obaj mężczyźni byli pod wpływem alkoholu zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia, policjanci postawili im zarzut zarzuty kradzieży energii elektrycznej oraz sprowadzenia zdarzenia , które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności.


25 lutego 2007 - Było lepiej

Dzisiejszy wyjazd świdnickich siatkarek do Jawora na drugi mecz z serii play off o utrzymanie się w II lidze stworzył wiele emocji.
Pierwszego seta wygrały świdniczanki do 21. Następny set przegrany łatwo do 11 punktów.
Trzeci set zaczął się od kontuzji świdniczanki - Elżbiety Baranowskiej. W tej chwili ma nogę w gipsie i może się tak stać, że już w tym sezonie nie zagra - set również przegrany. Kolejny set to zwycięstwo świdniczanek. Piąta odsłona meczu, po dobrej grze zakończyła się jednak wygraną Jawora. Olimpia Jawor - MKS Świdnica 3:2 w setach 21/25, 25/11, 25/12, 21/25 i w piątym secie 15/11.
Kolejne mecze z Olimpią Jawor rozegrane zostaną 10 i 11 marca w Hali na Zawiszowie. Świdniczanki zagrają już z Magdaleną Antoniak i miejmy nadzieję, że będą to mecze zwycięskie.


25 lutego 2007 - "Nocne Granie w Szachy"

W dniach 10-11 marca w Żarowie odbędzie się III Otwarty Turniej Szachowy "Nocne Granie w Szachy". Turniej pod patronatem Posła na Sejm RP - Zbigniewa Chlebowskiego rozegrany zostanie w Budynku Zespołu Szkół w Żarowie.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Dla zawodników przygotowaną mnóstwo nagród. Szczegóły turnieju - >>> zobacz


25 lutego 2007 - Śpiewać każdy może

"Śpiewać każdy może" to konkurs karaoke dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, jednak uczestnik konkursu musi być mieszkańcem Gminy Jaworzyna Śląska.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 13 marca.

Szczegóły konkursu - >>> zobacz


25 lutego 2007 - Muzykalna rodzina

Firma - Easy Television sp. z o.o. przygotowuje teleturniej muzyczny dla Programu 1 Telewizji Polskiej. W teleturnieju spotkają się śpiewające rodziny, ubiegające się o tytuł "najbardziej muzykalnej rodziny" w Polsce oraz przyznawaną zwycięzcy nagrodę finałową. Program będzie miał formułę koncertów na "żywo".
Jeżeli zechcą Państwo wraz z najbliższymi wziąć udział w programie, bądź mają Państwo znajomych, którym odpowiadałaby taka formuła zabawy, to serdecznie prosimy o kontakt telefoniczny w sprawie szczegółów telefon 022-646-89-24. W czasie rozmowy telefonicznej proszę o podanie informacji że dzwonicie Państwo w sprawie programu "Rodzinne Śpiewanie". Warunki uczestnictwa - >>> zobacz


25 lutego 2007 - Tenis w Dobromierzu

Zakończyły się gminne rozgrywki w tenisie stołowym. Swoje zdolności w tej dyscyplinie sportowej prezentowali uczniowie klas gimnazjalnych z Gminy Dobromierz. Trwające 9 tygodni zmagania zakończyły się następującymi wynikami: rozgrywki drużynowe - kategoria chłopców: 1 miejsce Sebastian Sukiennik - Daniel Surdyka, 2 miejsce Krzysztof Burdzy - Łukasz Mastalarek, 3 miejsce Robert Kłeczek - Rafał Cebulski
kategoria dziewcząt: 1 miejsce Karolina Kurek - Kinga Dymek, 2 miejsce Magda Matkowska - Katarzyna Story, 3 miejsce Anna Kurek - Aleksandra Gębicka
rozgrywki indywidualne - kategoria chłopców: 1 miejsce Krzysztof Burdzy, 2 miejsce Sebastian Sukiennik, 3 miejsce Krystian Czarnecki
kategoria dziewcząt - 1 miejsce Karolina Kurek, 2 miejsce Anna Kurek, 3 miejsce Kinga Dymek.
Po zakończeniu rozgrywek najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy ufundowane przez organizatorów rozgrywek - Szkolne Koło Sportowe i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu


25 lutego 2007 - Sesja Rady Powiatu

28 lutego o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się czwarta sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Rozpocznie się złożeniem ślubowania przez Tadeusza Zawadzkiego, który w wyniku ponownego przeliczenia głosów został wybrany Radnym Rady Powiatu kadencji 2006-2010. Mandat Eugeniusza Grzesika wygasa z mocy prawa na podstawie zarządzenia wojewody dolnośląskiego. Ważnym punktem obrad będzie uchwała w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej.
-" W ostatnich latach bardzo wyraźnie zarysowuje się malejące zainteresowanie kształceniem w Zespole Szkół w Jaworzynie Śl. W roku 2002-2003 przygotowano miejsca dla 90 uczniów a w wyniku rekrutacji do szkoły trafiło 44 uczniów. W naborze na 2006/2007 nie przyjęto żadnego ucznia" - mówi Stanisław Szelewa z Wydziału Oświaty świdnickiego Starostwa.
Dodatkowo dobrze rozbudowana sieć szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie pozwala młodzieży kontynuować naukę w szkołach prowadzących podobne lub identyczne kierunki kształcenia zawodowego bez większych utrudnień. Uczniowie oddziałów wchodzących w skład rozwiązanego zespołu szkół będą mogli uczęszczać do Zespołu Szkół w Żarowie lub Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy, co zapewnia kontynuację procesu kształcenia dla wszystkich uczniów. Sesję zakończy składanie interpelacji i zapytań przez Radnych.


24 lutego 2007 - Jeszcze nie dziś

Nie udał się dzisiejszy wyjazd świdnickich siatkarek do Jawora gdzie rozegrany został pierwszy mecz play off o utrzymanie się w II lidze.
Mimo prowadzenia w pierwszym secie nawet 6:0, świdniczanki uległy do 17. Podobnie wyglądał trzeci set, tam prowadziły 7:0 jednak z tą różnicą, ze set zakończył się po myśli MKS Świdnica.
KS Olimpia Jawor - MKS Świdnica 3:1 w setach 25/17, 25/14, 21/25 i w czwartym secie 25/12.
Okazuje się, że Olimpia Jawor nie jest drużyną, z którą nie można wygrać. Być może jutro nasz zespół pokusi się o sprawienie niespodzianki a jeśli nie jutro to w meczach rewanżowych na swoim boisku świdniczanki będą miały wielkie szanse na pokonanie Olimpii Jawor. Trzymamy kciuki za zwycięstwo.


24 lutego 2007 - Zapisz się na badania

Mieszkańcy miasta mogą się już zapisywać na bezpłatne badania słuchu, które będą prowadzone 1 marca, między godziną 10. a 18., w sali USC urzędu miejskiego, Rynek 1.
Badanie organizuje Centrum Badania Słuchu z Warszawy. Skierowane jest ono do osób po 50. roku życia oraz wszystkich tych, którzy mają problemy ze słuchem.
Będzie to badanie audiometryczne, mające na celu wykrycie ewentualnych wad czy ubytków a następnie wskazanie dalszego leczenia.


24 lutego 2007 - Igrzyska

Dzisiaj w sali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach I Powiatowych Rekreacyjnych Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Organizatorami turnieju byli: Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy oraz Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica". W zawodach wystartowało 93 zawodników z pięciu gmin powiatu świdnickiego.
Była to druga impreza organizowana w ramach igrzysk po halowym turnieju piłki nożnej dzieci do lat 13.
Sędzią głównym turnieju był Ryszard Dudkowski a wspomagali go - Monika Dudkowska, Leszek Noworól, Krzysztof Rogóż.
Zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Pięciu najlepszych zawodników i zawodniczek w swoich kategoriach wiekowych zakwalifikowało się do eliminacji strefowych (powiat - Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów), które odbędą się w 10 marca w Lutomi Dolnej (Gmina Świdnica). Wyniki Turnieju - >>> zobacz


23 lutego 2007 - Inwestycje drogowe

Wiele odcinków dróg w Powiecie Świdnickim będzie remontowanych w tym roku. To dobra informacja szczególnie dla użytkowników tych dróg, którzy codziennie pokonują wiele kilometrów, aby dojechać do pracy.
Nowe nawierzchnie i chodniki pojawią się wielu miejscowościach. Ale największą inwestycją będzie budowa połączenia Świdnicy i Żarowa z autostradą A4. Na realizację tego zadania otrzymamy dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 32 mln euro. Nasz projekt znajduje się bowiem na liście indykatywnej, gdzie środki na jego realizację są przyznawane poza konkursem. W tym roku w budżecie powiatu na ten cel zarezerwowano 3 mln 337 tys. zł.
-" Kontynuować będziemy również inwestycję budowy drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 z drogą wojewódzką 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy" - dodaje Leszek Loch. Koszt tego zadania jest również wysoki, sięga 3 mln zł. W tym roku rozpocznie się realizacja kolejnej inwestycji pn. "Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Wałbrzyskiej, Kochanowskiego i Polnej w Świdnicy" na kwotę 100 tys. zł Razem na inwestycje przeznaczono prawie 6,5 mln zł.
Warto dodać, że w tym roku Służba Drogowa zakupi sprzęt do utrzymania dróg powiatowych. Służba Drogowa dzięki temu będzie mogła samodzielnie zajmować się utrzymaniem letnim i zimowym dróg powiatowych a w przyszłości planuje odpowiednim służbom przejęcie utrzymania dróg wojewódzkich w obrębie naszego powiatu.


23 lutego 2007 - Puchar na przełomie czerwca i lipca

W tym roku zawody Pucharu Świata WKKW w Strzegomiu odbędą się w dniach 28 czerwca do 1 lipca. Będzie to jubileuszowa, już piąta edycja imprezy. Puchar Świata w Strzegomiu to najlepsze konie i jeźdźcy WKKW na świecie. Jest to jedna z największych imprez jeździeckich w tej części Europy i jedyne tej rangi zawody WKKW w Polsce. W 2006 roku w Strzegomiu można było podziwiać ponad 200 koni i jeźdźców reprezentujących 17 państw. Zawody na żywo obejrzało blisko 20 tys. widzów i miliony telewidzów.
Także ten rok zapowiada się obiecująco. Organizatorzy oczekują europejskiej czołówki WKKW, a dyrektor zawodów - Marcin Konarski - zapowiada liczne zmiany na crossie. Trwają już prace koncepcyjno - projektowe i ruszają pierwsze roboty ziemne.
FEI "wywraca" Puchar Świata WKKW. Od tego sezonu finał będzie rozgrywany wiosną, a nie jak to było dotychczas jesienią. Zdaniem federacji zmiana formatu podtrzyma dotychczasowe ogromne tempo rozgrywek, a jednocześnie ściągnie na nie większą liczbę najlepszych na świecie jeźdźców.
Obecny sezon rozpoczął się już w zeszłym roku. Pierwsze zawody obyły się w Bonn-Rodderberg między 15 a 17 września. Ogółem zaplanowano 19 konkursów kwalifikacyjny w 12 krajach. Do dotychczasowych dołączyły dwa nowe - Kanada z Mansfield (Ontario) i Białoruś z Mińskiem.


23 lutego 2007 - Wizyta partnerów

Ożywiają się kontakty z miastami partnerskimi. W styczniu burmistrz gościł w niemieckim Waldbrol, a w kwietniu odwiedzą nas przyjaciele z czeskich Jilemnic.
Będzie to wizyta robocza, a rozmowy będą dotyczyć poszerzenia współpracy, wspólnych projektów kulturalnych i sportowych.
Nasze miasto będzie chciało wciągnąć Jilemnice w realizację programu w ramach Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej.


23 lutego 2007 - Sesja w piątek - 2 marca

O godzinie 11.00 w piątek, 2 marca, rozpoczną się obrady świdnickiej Rady Miejskiej. W trakcie sesji zostaną przedstawione sprawozdania z realizacji w 2006 roku Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Przewidziano również przedstawienie i przyjęcie tych programów na ten rok.
Radni podejmą także szereg uchwał m.in. w sprawie: zmiany granic obwodów gimnazjów w związku ze zmianami niektórych ulic oraz budową nowych, ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych oraz określenia granic ich obwodów w związku z przeprowadzoną w 2006 r. reorganizacją, ustalenia planu sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w związku z przeprowadzoną w 2004 i 2006 r. reorganizacją oraz przyjęcia w zarząd cmentarza wojennego Wojsk Armii Radzieckiej.


23 lutego 2007 - Promocja książki

Wczoraj, w Dzień Myśli Braterskiej w Sali Rycerskiej Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, odbyła się promocja książki Historia harcerstwa świdnickiego w latach 1945 - 2005".
Kosztem 15 tysięcy złotych wydana została w nakładzie tysiąca sztuk. Nad książką pod redakcją Teresy Słupianek, Barbary Kędzierskiej oraz Violetty Sobczak pracowało dwudziestu pięciu autorów. W tym wydaniu znalazł się między innymi zarys powstania skautingu, najważniejsze wydarzenia z życia świdnickich harcerzy, a także historia najbardziej znaczących drużyn.
Wydanie książki wspomogło miasto kwotą trzech tysięcy złotych oraz powiat blisko cztery tysiące, pozostała kwota pochodzi z budżetu świdnickiej Komendy Hufca ZHP


23 lutego 2007 - Narada sołtysów

28 lutego o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się narada Sołtysów.
Porządek narady:
zebrania sprawozdawczo - wyborcze Sołtysów i Rad Sołeckich,
inwestycje w gminie Świdnica,
kalendarz imprez kulturalnych na rok 2007,
prace społeczno - użyteczne - przedstawienie programu.


23 lutego 2007 - Trzy razy podium

Przedstawicielki LKS Stragona rozpoczęły sezon 2007 udanymi startami na regionalnych zawodach w Stajni Gostar. Katarzyna Konarska i Katarzyna Słomiany ukończyły sobotnie zawody na podium.
W Gostarze startowały trzy reprezentantki LKS Stragona. W klasie L i P Katarzyna Słomiany na Imeriale i Żaneta Obidowska na Hazardzie. W konkursie L zajęły one odpowiednio trzecie i czwarte miejsce z wynikami: Słomiany - 67,92%, Obidowska - 66,67%.
W rywalizacji klasy N i C dobrze spisała się Katarzyna Konarska na Metylanie. W konkursie N uzyskała 66,25%, a w C - 61,00%, co dało jej w obu przypadkach trzecie miejsce na podium.
Oprócz wymienionych wcześniej konkursów rozegrane zostały jeszcze dwa. Jednak ze względu na wysoki stopień trudności ich wykonania do rywalizacji przystąpiły tylko dwie amazonki. Konkurs klasy CC-4 wygrała Katarzyna Konarska na Oleonie, uzyskując bardzo dobry wynik - ponad 60 %.


23 lutego 2007 - Wyjątkowa wystawa w bibliotece

Od wczoraj mieszkańcy miasta mogą oglądać ciekawą wystawę, przygotowaną wspólnie przez Bibliotekę Miejską w Świebodzicach i tutejszy Związek Sybiraków. Jest to wystawa dokumentująca losy wielu świebodziczan, którzy zostali w czasie II wojny światowej przymusowo deportowani do Związku Radzieckiego. W oknach wystawowych biblioteki zobaczymy między innymi oryginalne dokumenty, zdjęcia a nawet osobiste pamiątki zesłańców. To wyjątkowa lekcja historii dla wszystkich. Są to wszystko bezpośrednie relacje tych, którym przyszło doświadczyć tragedii zesłania, wielu okrucieństw i cierpienia.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział członkowie Związku Sybiraków w Świebodzicach z przewodniczącym Tadeuszem Fedorowiczem oraz władze miasta reprezentowane przez burmistrza miasta, Bogdana Kożuchowicza i sekretarz Annę Żygadło. Nie zabrakło także przewodniczącej rady miejskiej, Elżbiety Horodeckiej.
- Zsyłki Polaków odbywały się już od czasów Stefana Batorego, do Rosji zsyłani byli i konfederaci barscy i kościuszkowcy, i piłsudczycycy - mówił Stanisław Sznajder, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu. - Zawsze jednak były to zsyłki za karę, za jakieś przewinienie. My byliśmy w 1940 roku wywożeni do Związku Radzieckiego wyłącznie z zemsty. Świebodzicka organizacja istnieje już 12 lat, zrzesza 122 członków. Od 2003 roku Polacy, którzy przeżyli gehennę zsyłki, otrzymują Krzyż Zesłańca Sybiru, odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP. Wszyscy członkowie związku w Świebodzicach otrzymali takie odznaczenie, część niestety już pośmiertnie.


23 lutego 2007 - Tenis stołowy dzieci

17 lutego w świetlicy wiejskiej w Makowicach odbył się otwarty turniej tenisa stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Organizatorami turnieju byli: Gmina Świdnica, Radny Gminy - Marek Lisowski, przy współpracy z GLKS Świdnica. Imprezę sponsorował Paweł Dąbrowski z Opoczki.
Sędzią głównym turnieju był Ryszard Dudkowski oraz Monika Dudkowska. Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcom, pamiątkowe puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Wyniki końcowe turnieju - >>> zobacz


23 lutego 2007 - Stypendia rozdane

Wczoraj w sali narad Urzędu Gminy wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wręczyła stypendia dla najzdolniejszych 73 uczniów z terenu gminy Świdnica na łączną kwotę 7 300 złotych.
W I semestrze roku szkolnego 2006/2007 z 73 przyznanych stypendiów 55 stanowiło stypendia za najwyższe wyniki w nauce, a 18 za osiągnięcia sportowe.
Dla porównania w roku ubiegłym w I semestrze roku szkolnego 2005/2006 przyznano 51 stypendiów.


22 lutego 2007 - Marszałek nagrodził świdniczan

21 lutego Marszałek Województwa Dolnośląskiego Andrzej Łoś wręczył nagrody laureatom konkursu na najlepsze organizacje pozarządowe działające na Dolnym śląsku. To już trzecia edycja konkursu, który ma promować współpracę samorządu z organizacjami użyteczności publicznej.
Świdnica została bardzo mocno wyróżniona w finale konkursu, gdyż: - w kategorii Najlepsza Organizacja Pozarządowa nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" za całokształt 20-letniej działalności, szczególnie program Centrum Przyjaźni Dziecięcej i efekty remontu Domu Serca przy ulicy Kościelnej 15,
- w kategorii Najlepszy Wolontariusz nagrodę otrzymał Tomasz Jamróg pracujący w Fundacji Krzyżowa,
- w kategorii Najlepsza Inicjatywa Publiczna nagrodę przyznano dla Fundacja Serce - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej za wysoki poziom artystyczny i profesjonalne przeprowadzenie akcji "Polscy Artyści Plastycy-Dzieciom", która przyniosła wymierny efekt finansowy na budowę Domu Serca oraz skutecznie prezentowała współczesną sztukę w USA.
Serce - zarówno stowarzyszenie, jak i fundacja kierowane jest przez Marka Michalaka, który 19 stycznia 2007 roku otrzymał zaszczytną nominację na Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.


22 lutego 2007 - Sieć centrów kształcenia

Powstaje projekt sieci centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku.
Ciekawy projekt będzie realizowany na terenie naszego województwa. Do prac nad jego przygotowaniem i wdrożeniem wyznaczono dwa powiaty: Świdnicki i Oleśnicki. -" Projekt zakłada, że w poszczególnych grupach zawodów powstaną ośrodki wiodące w poszczególnych subregionach Dolnego Śląska z wyodrębnieniem jednej placówki, która pełnić będzie rolę przewodnią dla całego regionu. Przy konstrukcji sieci zostanie wzięty pod uwagę stan bazy szkół, zaplecza socjalnego, możliwości kadrowe, miejsce szkoły w systemie ośrodków egzaminacyjnych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej KE itp." - mówi Stanisław Szelewa.
Co to oznacza w praktyce? Zakładając hipotetycznie: w ramach tego projektu powstałoby np. w Świdnicy centrum kształcenia w branży budowlanej, gdzie będzie można zdobywać szlify tylko w tym konkretnym kierunku. Taka baza posiadałaby całe zaplecze dydaktyczne i techniczne do kształcenia specjalistów w tej określonej dziedzinie. Planuje się, że takie bazy kształcenia specjalizujące się w konkretnych dziedzinach rozsiane byłyby na terenie całego województwa.
W perspektywie planuje się również zabieganie o środki unijne na realizację tego programu.


22 lutego 2007 - Konarski Organizatorem Roku

Czasopismo "Konie i Rumaki" przyznało Marcinowi Konarskiemu tytuł Najlepszego Organizatora Zawodów w roku 2006 za organizację zawodów Pucharu Świata w Strzegomiu. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas Gali Jeździeckiej na zamku Kliczków.
W dorocznym plebiscycie czytelnicy typowali najlepszych zawodników w dyscyplinach jeździeckich. Wśród laureatów znaleźli się Katarzyna Bawłowicz - WKKW, Adam Susłowski - woltyżerka, Aleksander Jarmuła - western, Michał Rapcewicz - ujeżdżenie, Krzysztof Ludwiczak - skoki oraz Waldemar Kaczmarek - powożenie. Grzegorz Kubiak został nagrodzony mianem najbardziej utytułowanego skoczka średniego pokolenia.
Kapituła Fundacji Polskiego Jeździectwa przyznała dodatkowo statuetki "Srebrnego Rumaka" znakomitej zawodniczce i trenerce ujeżdżenia - pierwszej damie polskiego jeździectwa, Wandzie Wąsowskiej oraz uznanemu za najlepszego organizatora zawodów - Marcinowi Konarskiemu.


22 lutego 2007 - Dzięki brokerowi

Prawie 160 tys. zł mniej zapłaci Urząd Miejski w Świdnicy za ubezpieczenie swojego majątku, zadań, które realizuje, a także jednostek podległych. To efekt pierwszego w świdnickim samorządzie przetargu na łączne ubezpieczenie wielu podmiotów. Umowę z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń podpisano do 2010 roku.
- Przetarg przeprowadziliśmy w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Pozwoliło to nam na prowadzenie rozmów ze wszystkimi ubezpieczycielami. Dzięki temu mogliśmy negocjować najlepsze warunki jeśli chodzi o odpowiedzialność za różne rodzaje ryzyka oraz likwidację szkód - mówi Zbigniew Kosarzewski, dyrektor Miejskiego Biura Przetargów UM w Świdnicy i przewodniczący komisji przetargowej.
Zgodnie z umową budynki urzędu, jednostek podległych ubezpieczone są m.in. od pożarów, wichur, włamań, rabunku. Ochroną objęty jest sprzęt i oprogramowanie komputerowe, samochody. Ubezpieczeni są również uczestnicy imprez organizowanych przez miejskie jednostki. O kontrakt starały się trzy firmy ubezpieczeniowe PZU, Filar i Ergo Hestia. By oferta była jak najlepsza i skrojona na potrzeby urzędu, komisji przetargowej doradzała wrocławska firma brokerska Mentor.
- Umowa z ubezpieczycielem będzie nas kosztowała nieco ponad 500 tys. zł.- mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


22 lutego 2007 - Zapomniał gdzie zostawił

Wczoraj policjanci z Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przez kilka godzin poszukiwali samochodu Daewoo Tico.
Właściciel pojazdu powiadomił Oficera Dyżurnego o kradzieży samochodu wartości 8.ooo złotych, który zaparkowany był na ulicy Langiewicza w Świdnicy.
Informacja o kradzieży samochodu została przekazana wszystkim patrolom na terenie miasta, do działań przystąpili policjanci z sekcji samochodowej, którzy po kilku godzinach odnaleźli samochód. Jak się okazało starszy pan zaparkował samochód w innym miejscu niż zawsze i zapomniał gdzie.


22 lutego 2007 - Szkolenie radnych

19 lutego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się szkolenie radnych w zakresie praw i obowiązków Rady Miejskiej. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był przewodniczący RM Tadeusz Wasyliszyn.
Szkolenie przeprowadziła Kancelaria Doradztwa Prawnego z Wrocławia, a jego tematem była " Pozycja prawna radnego na tle przepisów o ustroju samorządu terytorialnego w Polsce. Prawo i obowiązki oraz studium przypadków". Radni mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w tej prelekcji, ponieważ odbyła się ona na zasadzie pytań i odpowiedzi, a nie wykładu. Jednymi z ważniejszych tematów poruszanych podczas szkolenia były m.in.: rola i status przewodniczącego rady gminy; status radnego gminy jako funkcjonariusza publicznego w rozumieniu Kodeksu karnego i cywilnego oraz jego uprawnienia; kompetencje radnego a jednostki organizacyjne gminy; relacje między władzą wykonawczą a uchwałodawczą w gminie; instancyjny nadzór nad działalnością rady gminy czy w końcu kontrola i nadzór nad działalnością burmistrza. - Mając na uwadze wydatki gminy szkolenie odbyło się w urzędzie, a nie na wyjeździe. Trwało trzy godziny, jego całkowity koszt to 1500 zł - wyjaśnia Tadeusz Wasyliszyn.
Dzięki inicjatywie przewodniczącego radni mieli okazję poszerzyć wiedzę z zakresu swojej działalności. - Szkolenie okazało się bardzo przydatne i spełniło nasze oczekiwania - podsumował.


22 lutego 2007 - Sesja Rady Powiatu

28 lutego o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się czwarta sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Rozpocznie się złożeniem ślubowania przez Tadeusza Zawadzkiego, który w wyniku ponownego przeliczenia głosów został wybrany Radnym Rady Powiatu kadencji 2006-2010. Mandat Eugeniusza Grzesika wygasa z mocy prawa na podstawie zarządzenia wojewody dolnośląskiego. Ważnym punktem obrad będzie uchwała w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej.
-" W ostatnich latach bardzo wyraźnie zarysowuje się malejące zainteresowanie kształceniem w Zespole Szkół w Jaworzynie Śl. W roku 2002-2003 przygotowano miejsca dla 90 uczniów a w wyniku rekrutacji do szkoły trafiło 44 uczniów. W naborze na 2006/2007 nie przyjęto żadnego ucznia" - mówi Stanisław Szelewa z Wydziału Oświaty świdnickiego Starostwa.
Dodatkowo dobrze rozbudowana sieć szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie pozwala młodzieży kontynuować naukę w szkołach prowadzących podobne lub identyczne kierunki kształcenia zawodowego bez większych utrudnień. Uczniowie oddziałów wchodzących w skład rozwiązanego zespołu szkół będą mogli uczęszczać do Zespołu Szkół w Żarowie lub Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy, co zapewnia kontynuację procesu kształcenia dla wszystkich uczniów. Sesję zakończy składanie interpelacji i zapytań przez Radnych.


22 lutego 2007 - Grzegorz Grzyb

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie rzeszowski kierowca rajdowy, wielokrotny mistrz Polski, zeszłoroczny mistrz Słowacji w rajdach samochodowych Grzegorz Grzyb.
Dowiemy się, jakie wrażenie zrobiła na Nim pierwsza eliminacja tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jak na Rajdzie Magurskim sprawował się nowy Citroen C2R2. Będziemy rozmawiać o planach zespołu Grzegorza na ten sezon.
Postaram się także dowiedzieć, czy jest szansa na kolejny samochód klasy Super 2000 w tegorocznych mistrzostwach Polski...
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


22 lutego 2007 - Spotkanie z mieszkańcami

Na wtorek, 6 marca, zaplanowano spotkanie Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami Osiedla Zarzecze.
Spotkanie, poświęcone będzie bieżącym sprawom mieszkańców, rozpocznie się o godzinie 18.00, w Gimnazjum nr 4, przy ulicy Jodłowej 21.
To nie pierwsze spotkanie, takie spotkania z mieszkańcami odbywały się również w poprzednich latach.


22 lutego 2007 - Nabór

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" ogłasza nabór chłopców do grup szkoleniowych.
Zajęcia treningowe odbywają się według terminarza:
- grupa chłopców, rocznik 94 i młodsi - poniedziałek, czwartek, godzina 15.3o - 16.45
- grupa młodzików, roczniki 92-93 oraz grupa juniorów młodszych, roczniki 90-91, wtorek, środa, piątek, godzina 15.3o - 17.oo.
Wszystkie zajęcia odbywają się w Hali ŚOSiR na Osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a.


22 lutego 2007 - "Hronovskie Jeblicko"

17 lutego w Hronovie odbyła się impreza taneczna pod nazwą "Hronovskie Jeblicko" z udziałem tancerzy z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Nasi tancerze zajęli kolejno:
II miejsce - formacja LA "Impuls"
V miejsce - (formacja show 10 - 15 lat) - Koraliki
VIII miejsce - (formacja show pow. 15 lat) - Sekond
X miejsce - (disco pow. 15 lat) - Sekond
II miejsce (t.sceniczny) Ula Fryc
V miejsce (t.sceniczny) Ada Filipek
VII miejsce (t.sceniczny) Iwona Kuśnierz.


21 lutego 2007 - Wirtualny samochód

Świdniccy policjanci z Sekcji Kryminalnej i Przestępczości Gospodarczej zatrzymali wczoraj 26 letniego mieszkańca Świdnicy, który za pośrednictwem portalu internetowego oferował do sprzedaży Mercedesa Sprintera. Samochód za kwotę 21.500 złotych, rok produkcji 2003 skusił kilka osób z terenu Polski, które na założone wcześniej przez mężczyznę konta w bankach wpłaciły zaliczki na zakup samochodu w wysokości od 1500 do 2500 złotych.
Mężczyzna nie dysponował samochodem, działał z góry powziętym zamiarem oszustwa.
Przedstawiono mu zarzut z art. 286 kk, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności, mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Dzisiaj zostanie doprowadzony do prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o dozór.


21 lutego 2007 - Konkurs na ochronę zabytków

Ponad 382 tysiące złotych przeznaczy miasto na realizację zadań z zakresu ochrony dóbr kultury.
Już ogłoszono konkurs na realizację robót budowlanych, prac restauratorskich i prac konserwatorskich przy zabytkach wpisanych do rejestru.
Termin składania ofert upływa 6 kwietnia.

Szczegółowe informacje - >>> zobacz


21 lutego 2007 - Jurek Owsiak w Świebodzicach ?

Władze miasta zaprosiły pomysłodawcę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na uroczyste podsumowanie XV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świebodzicach i o objęcie tej uroczystości patronatem. Tegoroczny finał w mieście był absolutnie wyjątkowy, przygotowany z wielkim rozmachem i rekordowy pod względem zbiórki.
Wydarzenie będzie miało zasięg powiatowy i odbędzie z udziałem przedstawicieli władz powiatu, mediów lokalnych i regionalnych. W imprezie weźmie udział 1500 uczniów szkół świebodzickich. W programie przewidziano między innymi: prezentację Programu Edukacyjnego Fundacji "Uczymy Ratować", turnieje sportowe: nauczyciele - uczniowie, prezentacje artystyczne młodzieży świebodzickiej, pokazy służb ratowniczych, szkoleniowa ewakuacja uczestników spotkania.
Impreza będzie miała charakter edukacyjny i odbędzie 21 marca w hali widowiskowo - sportowej OSIR w godzinach od 9.00 do 12.00. Wszyscy mają nadzieję, że Jurek Owsiak osobiście pojawi się w naszym mieście.


21 lutego 2007 - Stypendia

Jutro o godzinie 10.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica zostaną przyznane stypendia za szczególne wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe w I semestrze roku szkolnego 2006/2007 roku. Wśród tegorocznych stypendystów jest 73 uczniów ze szkół z gminy Świdnica. Każdy uczeń w nagrodę otrzyma 100 zł co daje łączną kwotę 7 300 zł.
Zgodnie z zasadami przyznawania stypendium uczeń szkoły podstawowej powinien wykazać się średnią ocen min. 5,2, a gimnazjum min. 5,0. Średnią ocen liczy się tylko z obowiązkowych zajęć edukacyjnych zawartych w ramowym planie nauczania. Do średniej ocen nie wlicza się ocen z religii i z dodatkowych zajęć edukacyjnych. Uczeń otrzymujący stypendium za wyniki w nauce powinien mieć z zachowania ocenę co najmniej bardzo dobrą.
Stypendium za osiągnięcia sportowe udziela się uczniom szkoły podstawowej od klasy IV od II semestru i uczniom wszystkich klas gimnazjum. Uczeń otrzymuje stypendium sportowe uzyskując indywidualnie I, II, III miejsce na etapie co najmniej powiatowym, a drużynowo I, II, III miejsce na etapie co najmniej wojewódzkim. Uczeń otrzymujący stypendium za osiągnięcia sportowe powinien mieć z zachowania ocenę co najmniej dobrą. Stypendium wypłacane jest jeden raz w semestrze.


21 lutego 2007 - Muzykalna rodzina

Firma - Easy Television sp. z o.o. przygotowuje teleturniej muzyczny dla Programu 1 Telewizji Polskiej. W teleturnieju spotkają się śpiewające rodziny, ubiegające się o tytuł "najbardziej muzykalnej rodziny" w Polsce oraz przyznawaną zwycięzcy nagrodę finałową. Program będzie miał formułę koncertów na "żywo".
Jeżeli zechcą Państwo wraz z najbliższymi wziąć udział w programie, bądź mają Państwo znajomych, którym odpowiadałaby taka formuła zabawy, to serdecznie prosimy o kontakt telefoniczny w sprawie szczegółów telefon 022-646-89-24. W czasie rozmowy telefonicznej proszę o podanie informacji że dzwonicie Państwo w sprawie programu "Rodzinne Śpiewanie". Warunki uczestnictwa - >>> zobacz


21 lutego 2007 - Nowy sprzęt

WKSM S.A. - Kopalnia Graniczna ufundowała dla Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu nowy sprzęt telewizyjny. Podczas uroczystego przekazania prezentu oficjalnie otwarto również pracownię komputerową, wykonaną i wyposażoną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
13 lutego nastąpiło przekazanie 37 - calowego telewizora LCD oraz nagrywarki DVD. - Ten piękny gest skierowany do naszej społeczności szkolnej był wyrazem dobrej współpracy władz samorządowych Strzegomia z lokalnymi przedsiębiorcami - wyjaśnia dyrektor gimnazjum Zbigniew Cebula. Wspaniały prezent uczniowie otrzymali z rąk Leszka Muchy - dyrektora WKSM S.A. - Kopalnia Graniczna.
Sprzęt ten, będący doskonałym uzupełnieniem oferty edukacyjnej dla młodzieży, na pewno wpłynie na podniesienie poziomu kształcenia i przyczyni się do wszechstronnego rozwoju uczniów strzegomskiego gimnazjum. Zresztą, podobnie jak otwarta w tym dniu nowoczesna pracownia multimedialna, z przeznaczeniem dla biblioteki szkolnej, która poprawi dostępność edukacyjną dla wszystkich uczniów. W tym miejscu warto zaapelować do sponsorów o kolejną tego typu pomoc.
W uroczystościach przekazania sprzętu TV oraz otwarcia pracowni uczestniczyli m. in.: Lech Markiewicz - burmistrz Strzegomia, Tadeusz Wasyliszyn - przewodniczący Rady Miejskiej, Robert Siekaniec i Wiesław Witkowski - zastępcy burmistrza, Urszula Podsiadły-Szubert - naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim.


21 lutego 2007 - Jest wydział promocji

Tak potrzebny miastu wydział promocji i współpracy z zagranicą już istnieje. Jego szefową została Marzena Korona-Kruk. Pani Marzena ma ogromne doświadczenie w działaniach związanych z szeroko rozumianą promocją - przez wiele lat pracowała w podobnym wydziale w świdnickim starostwie. Pani Marzena zna biegle język niemiecki, ma też doświadczenie w aplikowaniu wniosków unijnych.
- Będziemy się zajmować przede wszystkim budowaniem dobrego wizerunku Świebodzic w regionie, kraju i oczywiście za granicą - mówi Marzena Korona-Kruk. - Naszym zadaniem będzie przygotowanie całego pakietu materiałów promocyjnych a także produktu, który będzie kojarzony właśnie z miastem. Mam już pewien pomysł, ale na razie go nie zdradzę, myślę jednak że spodoba się mieszkańcom. Zadaniem wydziału będzie także udział w ważnych konferencjach, targach, przygotowywanie spotkań w ratuszu, obsługa zagranicznych delegacji.
Trwa już praca nad stworzeniem witryny internetowej w języku niemieckim tak, aby nasi partnerzy z Waldbrol mogli dowiedzieć się o tym, co dzieje się w naszym mieście; w przygotowaniu jest też folder promocyjny. W wydziale pracować będą trzy osoby.


21 lutego 2007 - Wyjazd na Ukrainę

Świdniccy przedsiębiorcy nawiążą współpracę z biznesmenami z Iwano Frankowska. W czwartek, 22 lutego, delegacja na czele z władzami powiatu świdnickiego, miasta oraz Sudeckiej Izby Przemysłowo Handlowej rozpoczyna misję gospodarczą na Ukrainie.
Ma ona na celu wesprzeć świdnickich przedsiębiorców, którzy chcą współpracować z firmami działającymi w regionie Iwano Frankowskim. W programie czterodniowej wizyty zaplanowano m.in. indywidualne rozmowy polskich i ukraińskich przedsiębiorców, spotkania z dyrekcją Izby Przemysłowo-Handlowej Iwano-Frankowska oraz udział w uroczystości nagradzania liderów rozwoju gospodarczego miasta pod nazwą "Tryumf".
Podczas wizyty na Ukrainie miasto reprezentować będą Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy i Michał Szukała, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.


21 lutego 2007 - Mini piłka siatkowa

19 lutego w świdnickiej hali "Zawiszów" odbyły się kolejne rozgrywki w ramach "współzawodnictwa międzyszkolnego". Rozpoczęły się zawody w "mini piłce siatkowej" szkół podstawowych klas szóstych w tzw. czwórkach. Na przygotowanych trzech boiskach jednocześnie odbywały się mecze drużyn chłopców i dziewcząt. Najpierw eliminacje w dwóch grupach systemem każdy z każdym, następnie dwie najlepsze drużyny z grup spotkały się w grupie finałowej.
Wśród dziewcząt zwyciężyła SP 1 wyprzedzając SP 8, SP 4, SP 315 i SP 5. Najlepszą zawodniczką była Ada Lawer - SP 1.
Wśród chłopców najlepszą drużyną była SP 8, SP 1, SP 4, SP 6, SP 315. Najlepszym zawodnikiem okazał się Krzysztof Pikula - SP 4.
Dwie najlepsze drużyny reprezentować będą Świdnicę w rozgrywkach powiatowych. Chłopcy zagrają 22 lutego o godzinie 10.00 w SP 4 w Strzegomiu, natomiast dziewczęta dzień później 23 lutego o godzinie 11.00 w hali Zawiszów w Świdnicy. Organizatorem zawodów tradycyjnie byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. 26 lutego kolejne gry mini siatki. tym razem zagrają trójki (klasy V), hala Zawiszów godzina 11.00.


21 lutego 2007 - Zbadaj się

Klub Demokratycznej Unii Kobiet zaprasza na spotkanie z kardiologiem.
Odbędzie się ono 28 lutego o godzinie 17. w sali przy ulicy Sienkiewicza 10 w Świebodzicach.
Pani dr Teresa Jarocka zaprezentuje wykład na temat chorób serca, zapobieganiu stanom chorobowym i możliwościach leczenia.
Po wykładzie przełożona pielęgniarek Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach Teresa Radwan będzie robić bezpłatnie pomiary cukru i ciśnienia tętniczego.


21 lutego 2007 - PSP Nr 4 się promuje

Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu zaprasza wszystkich rodziców uczniów kl. "0" w środę, 7 marca w godzinach 16:00 - 18:00 na "Dzień Otwarty Szkoły". Celem tego działania jest promocja szkoły w środowisku lokalnym.
- Chcemy zaprezentować naszą szkołę i zapoznać z jej bogatą ofertą - informuje nowowybrana dyrektor szkoły Janina Klonowska. - Szkoła nasza jest otwarta na nowoczesną edukację oraz na potrzeby i oczekiwania zarówno uczniów, jak i ich rodziców. Zapraszamy do wzięcia udziału w "Dniu otwartym".
Program przewiduje: Spotkanie informacyjne dyrektora szkoły z rodzicami o godz. 16:00 w sali gimnastycznej, prezentację zrealizowanych w szkole programów i projektów, zwiedzanie sal lekcyjnych, gabinetu informatycznego, gabinetu logopedy i pedagoga, świetlicy, biblioteki i czytelni z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej, sali do ćwiczeń korekcyjnych i sali gimnastycznej, prezentację zajęć pozalekcyjnych (kół zainteresowań), spotkanie z gronem pedagogicznym i Radą Rodziców.


20 lutego 2007 - V Pardubicki Salon Modelarski

Tegoroczna ósma edycja przyciągnęła modelarzy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, a nawet Wielkiej Brytanii. Do konkursu wystawiono ok. 600 modeli w 33 klasach.
Większość prezentowanych na wystawie modeli była wykonana na poziomie wysokim i bardzo wysokim. Szczególną uwagę od kilku lat zwracają modele brani pancernej i tu pojawia się tendencja do pokazywanie szczegółów konstrukcji w modelach w skali 1/72 i 1/76. To świadczy o bardzo bogatym warsztacie umiejętności modelarza, oraz o precyzji w wykonaniu wiele elementów od podstaw. Natomiast skala 1/35 (w tej kategorii wśród juniorów prezentował MDK Jakub Borkowski z "duetem" Hammerów) to sztuka malowania i postarzania modelu.
Podobnie z modelami samolotów. W tym konkursie jest klasa modeli " gotowe do lotu", (gdzie swoją P-11c zaprezentował Łukasz Wojak). Oprócz w/w modelarzy Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowali również: Karol Barć-w kategorii F1(figurki do 90mm), Kuba Nawrocki - w kategorii L5 - śmigłowce oraz J1 - samoloty, Łukasz Wojak - J1 - samoloty, Michał Markowski - J1, Arek Walerowicz - L4 (samoloty odrzutowe).


20 lutego 2007 - Walentynki w SCK

Muzycznym gościem specjalnym tegorocznego święta zakochanych w Strzegomskim Centrum Kultury był zespół KINDLA. Zespół, którego wokalistami są bracia Robert i Marcin Kindla zaprezentował swoje najlepsze swoje utwory, w tym największy przebój "Niebo bez gwiazd", który nawiązywał do tematu dnia - miłości. Sympatyczni członkowie zespołu zadbali o odpowiedni, ciepły i serdeczny nastrój oraz dobrą zabawę dla uczestników koncertu.
Jego uzupełnieniem była specjalnie na tę okazję przygotowana dekoracja, zarówno na scenie, jak i w galerii. Było więc mnóstwo serc - oczywiście w kolorze czerwonym. Fani zespołu mogli wspólnie pośpiewać i potańczyć przed sceną. Po koncercie, tradycyjnie już, odbyło się spotkanie z braćmi Kindla przy słodkim poczęstunku i kawie. Można było nie tylko porozmawiać z liderami zespołu, ale również zrobić wspólne zdjęcie i otrzymać autografy.
Zespół KINDLA - pomimo, że w Strzegomiu nie jest jeszcze tak znany - w szybkim tempie robi karierę muzyczną, prezentując swój dorobek w licznych programach radiowych i telewizyjnych oraz na scenach w Polsce i za granicą. Mamy nadzieję, że nie był to jedyny koncert zespołu w Strzegomiu.


20 lutego 2007 - Walentynkowy Dzień Babci i Dziadka

"Babciu i Dziadku! Jak wyrazić, to co do Was czuję? Wiem tylko jedno, że Was MIŁUJĘ!!!"- tymi słowami uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Gniewkowie rozpoczęli swój występ z okazji Święta Babci i Dziadka.
Uroczystość odbyła się w Dniu świętego Walentego. Uczniowie przygotowali specjalny montaż słowno-muzyczny pt. "Dla Babci i Dziadka", który obejmował inscenizację "Dwunastu Braci", wiersze i piosenki. Przeprowadzono również konkurs "Czyj to portret?’ oraz quiz rodzinny: "Czy znam swoich dziadków?". Przybyłym gościom wręczono okazjonalne prezenty wykonane przez uczniów. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami a cała uroczystość przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze.


20 lutego 2007 - Straż Miejska pod lupą

Czuwanie nad porządkiem i spokojem publicznym, kontrola ruchu drogowego, pomoc w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych, konwojowanie dokumentów oraz współpraca z Policją dla potrzeb gminy - to tylko niektóre z zadań jakie codziennie wykonują strzegomscy strażnicy miejscy. Oto lapidarne podsumowanie ich działalności w ubiegłego roku.
W 2006 roku Straż Miejska przeprowadziła 1089 interwencji, pouczyła 374 osoby i skontrolowała 163 pojazdy. Przedstawiciele SMGS zabezpieczyli 30 imprez o charakterze masowym, asystowali przy wyłapaniu 33 bezpańskich psów w gminie, przeprowadzili 367 postępowań mandatowych oraz skierowali 31 wniosków do Sądu Grodzkiego w Świdnicy. Z przepisów wynikających z ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeprowadzono 120 postępowań mandatowych i skierowano 12 wniosków o ukaranie do Sądu Grodzkiego. Strzegomscy strażnicy zatrzymali 2 osoby nietrzeźwe kierujące pojazdami samochodowymi oraz 7 nietrzeźwych rowerzystów. Doprowadzili do izby wytrzeźwień lub do miejsca zamieszkania 43 osoby będące pod wpływem alkoholu. Podjęli również 202 interwencje wynikające z przepisów porządkowych wydanych przez Radę Miejską.
Straż Miejska stale współpracuje z policją i w ramach tej współpracy przeprowadzane były wspólne służby. I tak, funkcjonariusze SM i Policji przepracowali razem 34 dni, w trakcie których podjęli łącznie 109 interwencji zgłoszonych przez mieszkańców naszej gminy. Podczas wspólnej kontroli ruchu drogowego złapano w sumie 5 nietrzeźwych kierowców. W ramach współpracy podjęto 316 interwencji w stosunku do osób będących pod wpływem alkoholu i nieprzestrzegających przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Warto jeszcze dodać, że dyżurni SM i strzegomskiej Policji przekazali wzajemnie do realizacji 104 interwencje.


20 lutego 2007 - Zawody pływackie

Jutro o godzinie 9,00 w Wodnym Centrum Rekreacji w Świebodzicach przy ul. Mieszka Starego odbędzie się już III edycja Zawodów Pływackich Szkół Podstawowych Świebodzic.
Pierwsze dwie edycje zakończyły się wygraną uczniów Zespołu Szkół Podstawowo Gimnazjalnych z Grupami Integracyjnymi nr.2 Jeżeli i tym razem "dwójka" okaże się najlepsza to puchar ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przejdzie na własność Szkoły nr 2.
Impreza zorganizowania przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta a także promocji dyscypliny sportowej wyjątkowo jak na sport zdrowej bo praktycznie bez urazowej.


20 lutego 2007 - Wystawa w Bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej zaprasza na otwarcie wystawy "Życie i twórczość Mikołaja Kopernika" ze zbiorów Piotra Szczerbina.
Wystawa odbędzie się 27 lutego o godzinie 17.00 w gmachu Biblioteki.
Po wernisażu odbędzie się wystąpienie Piotra Szczerbina zatytułowane "Życie i twórczość Mikołaja Kopernika".


20 lutego 2007 - Turniej szachowy

W środę, 21 lutego, o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury rozpocznie się Indywidualny Turniej Szachowy o Mistrzostwo Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska.
Dzisiaj odbyło się spotkanie organizacyjne Turnieju. Organizatorzy zapraszają do udziału, i walki o atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostaną sprzętem agd. Zwycięzca turnieju, oprócz tytułu Mistrza '2007 otrzyma również odkurzacz.
Organizatorem turnieju jest Sekcja Szachowa GLKS.


20 lutego 2007 - Ceeden z wyróżnieniem

16 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury "Kopernik" we Wrocławiu odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych "Obciach - 2007". Na tej imprezie wyróżnienie zdobyła grupa teatralna Cedeen za spektakl "Ona" na podstawie powieści Witolda Gombrowicza.
Grupa teatralna "Cedeen" działa przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy od 1998 roku. Uczęszcza do niej młodzież ze świdnickich szkół średnich i gimnazjalnych. Grupa posługuje się wszystkimi środkami wyrazu scenicznego, jednak jej ulubionymi formami teatralnymi są : teatr ruchu, happening, teatr uliczny, w których aktorzy posługują się ruchem, gestem, mimiką, a obraz dopełniają: muzyka, ciekawe kostiumy i scenografia.


19 lutego 2007 - AKS gromi

Pełna hala kibiców, świetna oprawa, wizyta prominentnych działaczy Polskiego Związku Bokserskiego, wreszcie dobry poziom sportowy. To wszystko towarzyszyło inauguracyjnemu spotkaniu reaktywowanej po dwóch sezonach przerwy I ligi pięściarskiej pomiędzy AKS-em Strzegom a Drużyną Warmii i Mazur.
Mecz zakończył się niezaprzeczalnym zwycięstwem gospodarzy, którzy wygrali wszystkie 10 walk. Dzięki temu podopieczni Zenona Kaczora i Mirosława Kuntusza objęli prowadzenie po I kolejce rozgrywek.
W rozgrywkach ligowych nastąpi teraz kilkutygodniowa przerwa. Najpierw w Kielcach (24 lutego) odbędzie się międzypaństwowy mecz Polski z Anglią (w składzie są Kaczor, Sęk, Sadłoń i Zimnoch), a następnie już po raz 78. seniorzy będą rywalizować o miano najlepszych w kraju w indywidualnych MP.
Po pierwszej kolejce w tabeli pierwszej ligi prowadzi AKS Strzegom przed Mazowiecko-Gwardyjską Drużyną Bokserską, Ogólnośląską Sekcją Bokserską, Drużyną Warmii i Mazur oraz PKB Poznań.


19 lutego 2007 - Sevkovicz promuje

Znany z pierwszej edycji Big Brothera Klaudiusz Sevkovic został ponownie twarzą marki Świdnicki. Sympatyczny kucharz, podróżnik i wielbiciel piłki nożnej będzie reklamował przede wszystkim sztandarowy produkt firmy M&J - Majonez Świdnicki.
Ten wysoko oceniany produkt regionalny wytarzany w Świdnicy na Dolnym Śląsku od 22 lat jest najchętniej wybieranym majonezem spośród tych, które znaleźć można w dolnośląskich sklepach. Okrzyknięty został jednym z najlepszych i najsmaczniejszych produktów regionalnych. Ten sukces firma M&J zawdzięcza niepowtarzalnemu przepisowi, który otrzymała od jednej z lwowskich rodzin. Staropolski majonez, który znamy obecnie jako Świdnicki, był popisowym dodatkiem wielkanocnym na stole rodu Svobodów, mieszkających w należącym niegdyś do Polski Lwowie. Przepis na niego zapisany został w pamiętniku jednej z córek Svobodów i w ten sposób przekazywano go z pokolenia na pokolenie. Podczas II wojny światowej pamiętnik z przepisem zaginął, ale pamięć po świetnym majonezie w rodzinie pozostała. A wraz z nią receptura na staropolski i lwowski zarazem majonez dotarła do Świdnicy.
To właśnie ten przepis przekazany firmie M&J sprawia, że Majonezu Świdnicki zachwyca Klientów nieprzerwanie od ponad 20 lat.


19 lutego 2007 - Zapisy do przedszkola

W dniach 1 - 30 kwietnia odbywać się będą zapisy do Przedszkola w Pszenie. Zapisy dotyczą dzieci zamieszkałych w gminie Świdnica, z rocznika: 2004, 2003, 2002 oraz dzieci 6 - letnich (2001r.) z obwodu Szkoły Podstawowej w Pszennie z miejscowości: Jagodnik, Miłochów, Gogołów, Wilków, Niegoszów, Panków, Wiśniowa, Sulisławie, Zawiszów.
Zapisy prowadzi kancelaria Przedszkola, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 - 15.00, pod nr tel. 074-851-90-28. W przedszkolu proponujemy dzieciom następujące zajęcia:
naukę języka francuskiego w ramach wolontariatu, naukę języka angielskiego - odpłatnie, zabawy tanecznie - odpłatnie prowadzone przez instruktora tańca, wspólne gry i zabawy sportowe w ramach wolontariatu prowadzone przez uczennice z Gimnazjum w Pszennie pod kierunkiem nauczyciela, współpraca ze szkołą podstawową - prowadzenie wspólnych badań losów naszych absolwentów, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną przedszkola, bardzo dobre przygotowanie dzieci 6 - letnich do podjęcia obowiązku szkolnego, zabawy warsztatowe: chór przedszkolny, teatr, zabawy plastyczne " mały artysta".


19 lutego 2007 - Poszukujemy

Świdnickie Biuro Matrymonialne "Agappe " poszukuje osoby do odbycia stażu.
Kandydaci nie powinni mieć więcej niż 25 lat.
Chętne osoby prosimy o kontakt telefoniczny (074) 851 42 24 lub e-mailowy - >>> napisz


19 lutego 2007 - Nowy autobus

Na początku tego roku gmina Strzegom zakupiła nowy autobus do przewozu osób niepełnosprawnych. W drugiej dekadzie lutego odbyło się oficjalne przekazanie pojazdu do Zakładu Usług Komunalnych, który będzie ich przewoźnikiem.
- 7 marca 2006 r. nasza gmina złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu autobusu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami - informuje zastępca burmistrza Robert Siekaniec. - Celem jaki sobie postawiliśmy było umożliwienie rehabilitacji oraz edukacji szkolno-wychowawczej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz ich dostęp do dóbr kultury takich jak: kino, teatr, koncerty, uroczystości okolicznościowe.
W połowie września 2006 r. gmina podpisała umowę o dotację ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy jako instytucją zarządzającą programem, po czym mogła wszcząć procedurę przetargową. W wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego dokonano zakupu nowoczesnego autobusu do przewozu osób niepełnosprawnych, który posiada 20 miejsc siedzących lub 14 + 4 na wózki inwalidzkie. Łączna kwota tego zakupu to 220 000,00 zł, w tym 139 150,00 zł to dotacja pochodząca ze środków PFRON.
Na uroczystość oficjalnego przekazania autobusu do ZUK-u przybyło wielu gości, m.in. przedstawiciele władz samorządowych Strzegomia, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz przedstawiciele Centrum Pomocy Rodzinie. Pojazd będzie użytkowany po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z jego eksploatacją.


19 lutego 2007 - Giełda pracy

23 lutego w budynku Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Powstańców 3, odbędzie się Giełda Pracy.
Organizatorem Giełdy jest Burmistrz Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska - Grzegorz Grzegorzewicz.

Giełda odbędzie się w godzinach 10.00 - 16.00.


19 lutego 2007 - Ronal Cup

Wyniki dwudziestej kolejnej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Transus - Wiśnia 4;8
Arte Mościski - Klub Secret Żarów 4:12
Genuine Team - Spartakus 5:8
Cafe 7 - Romira 13:13
IMP Comfort - Terespol 5:3
Dacco Beba - walkower
W rozgrywkach prowadzi Spartakus 57 punktów, dalej są: Dacco Beba 57, Romira 46, Wiśnia 44, Transus 32, Klub Secret Żarów 30, IMP Comfort 26, Terespol 19, Cafe 7 19, Genuine Team 10, Arte Mościsko 5.
Piłkarzem kolejki został Tomasz Łukasik - Cafe 7 a bramkarzem Mariusz Borowiec - Klub Secret.


19 lutego 2007 - Dzięki procentowi

Dzięki uchwalonej w 2004 roku Ustawie o działalności pożytku publicznego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczający się na zasadach ogólnych mogą przeznaczyć 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, dokonując stosownej wpłaty na rachunek bankowy wybranej organizacji.
Dlatego też w imieniu Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, która jest organizacją pożytku publicznego zwracamy się do Państwa z prośbą o rozważenie możliwości przekazania na naszą rzecz 1% podatku od dochodu.
Osoby, które zechcą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Stowarzyszenia, proszone są o dokonywanie wpłat na specjalnie uruchomiony numer konta: PKO BP SA Oddział w Świdnicy 33 1020 5138 0000 9902 0054 9527
Zebrane w ten sposób pieniądze w roku 2006 zostały wykorzystane min na zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wyjazdy dzieci wraz z opiekunami do teatru czy opery.
Dzięki Państwa hojności 17 lutego dzieci obejrzały balet pt "Dziadek do Orzechów" . Komentarzem tego wydarzenia niech będą słowa Mateusza … ale było pięknie, jakbym był w bajce…


18 lutego 2007 - "Oblężenie twierdzy"

16 lutego, wykładem dr Patrycjusza Malickiego pt."Oblężenie twierdzy świdnickiej przez Wielką Armię Napoleona 10 stycznia - 16 lutego 1806 roku, rozpoczął się "Pruski Biwak" upamiętniający 200. rocznicę ostatniego oblężenia twierdzy Świdnica.
Natomiast wczoraj przy pomniku zmarłych żołnierzy na terenie dawnego, nie istniejącego już Cmentarza Garnizonowego przy ulicy Armii Krajowej członkowie "armii pruskiej" oddali salwę honorową.
W dalszej części obchodów, już na terenie Fleszy Nowomłyńskiej odbyły się:
pokaz musztry, wystrzał z działa, szkolenie rekruckie, nauka ładowania broni i strzelania z karabinu skałkowego.
Podczas trwania biwaku otwarty był punkt werbunkowy dla chetnych do wstąpienia w szeregi armii pruskiej. Zdjęcia z obchodów - >>> zobacz


18 lutego 2007 - Było blisko

Wczoraj zawodnicy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica", występujący w II lidze piłki ręcznej podejmowali u siebie lidera rozgrywek, zespół MKS Żagiew Dzierżoniów. Mecz stał na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie. Nasi zawodnicy utrzymywali 2-3 bramkowe prowadzenie przez większośc meczu. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 12-12.
Po zmianie stron, nasz zespół odskoczył rywalowi maksymalnie na trzy bramki. Jednak końcówka należała do gości, którzy prowadzili już pięcioma bramkami. Przy pełnej mobilizacji nasz zespół zdołał dojść przeciwnika na różnicę jednej bramki, jednak zabrakło czasu na uzyskanie korzystnego rezultatu.
Mecz zakończył się wynikiem 25:26. Należy pochwalić za bardzo dobry występ zawodnika Wojciecha Paryny, który bezlitośnie rzucał bramki z lewego skrzydła bramkarzowi Żagwi Edwardowi Madalińskiemu, który kiedyś reprezentował barwy świdnickiej drużyny. Należy pochwalić cały zespół za zaangażowanie i wolę walki.


18 lutego 2007 - Mniej udziałów w "Mikuliczu"

Jak poinformował na sesji burmistrz Bogdan Kożuchowicz, gminie Świebodzice zmniejszyły się udziały w spółce "Mikulicz", która zarządza szpitalem. Na początku było to 10 procent, obecnie - 6,91 procenta. Spadek udziału samorządu spowodowany jest podwyższeniem kapitału spółki, ale - jak zapewniał burmistrz Kożuchowicz - nie wpłynie to na zmniejszenie rangi miasta w spółce.
Burmistrz przekazał także informacje o zmniejszeniu tegorocznego kontraktu dla szpitala. W ubiegłym roku było to 7 mln, w tym roku szpital zakontraktował usługi na kwotę 6,3 mln zł.


18 lutego 2007 - Nabór

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" ogłasza nabór chłopców do grup szkoleniowych.
Zajęcia treningowe odbywają się według terminarza:
- grupa chłopców, rocznik 94 i młodsi - poniedziałek, czwartek, godzina 15.3o - 16.45
- grupa młodzików, roczniki 92-93 oraz grupa juniorów młodszych, roczniki 90-91, wtorek, środa, piątek, godzina 15.3o - 17.oo.
Wszystkie zajęcia odbywają się w Hali ŚOSiR na Osiedlu Zawiszów, ul. Galla Anonima 1a.


18 lutego 2007 - Decyzje

Decyzją rady wprowadzono zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w obrębie osiedla Piastowskiego. Pierwotnie działka miała być wystawiona na przetarg z przeznaczeniem na budowę hotelu. Jednak decyzją burmistrza od przetargu odstąpiono, gdyż działka będzie przeznaczona właśnie pod budownictwo mieszkaniowe.
Radni jednogłośnie wyrazili także zgodę na powołanie nowej instytucji kultury pod nazwa miejski dom kultury. Jej siedziba mieścić się będzie w Klubie Reklan, wstępnie planuje się że nie będą zwiększone etaty administracyjne, ale przy placówce będzie funkcjonować świetlica środowiskowa, tak potrzebna w Śródmieściu.
Podjęto także uchwałę o przyjęciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2007.


17 lutego 2007 - Wstyd, wstyd, wstyd

Dzisiaj na boisku w hali sportowej na Zawiszowie wystąpił zespół "gwiazdek", natomiast na boisku nie było drużyny co jest podstawą w grze zespołowej, jaką jest siatkówka. Młode dziewczyny niewiele jeszcze umiejące już potrafią wokół siebie, wśród swoich koleżanek widzieć słabości, natomiast nie widzą ich u siebie. Nad dzisiejszym meczem powinna zapaść kurtyna milczenia, bo wstyd to ogromny. To był klasyczny pokaz braku jakichkolwiek umiejętności. Nudne już staje się wytykanie temu zespołowi, że nie potrafi nawet poprawnie, najzwyczajniej w świecie, wykonać poprawnej zagrywki.
To co robią świdniczanki u jednych może budzić wybuch śmiech innych może doprowadzić do łez.
Szkoleniowcy, co wy na to, czy jest to tak trudny element siatkówki, że nie jesteście w stanie nauczyć tego młodych zawodniczek ?. Cały rok pracy powinien zacząć przynosić efekty. Czy przynosi ?, wątpię a nawet nie wierzę i przestaję mieć nadzieję. A może to trenerzy nie potrafią nauczyć ? Najwspanialsi podczas tego meczu byli tylko kibice i brawa im za to. Oni jeszcze w was wierzą, zróbcie coś by taki mecz jak ten dzisiejszy już nigdy się nie powtórzył.
MKS Świdnica - AZS Opole 1:3, w setach 17/25, 25/23, 24/26 i ostatni 10/25.


17 lutego 2007 - "Ułan" za kierownicą

15 lutego mieszkaniec Sobótki kierując samochodem Mazda na podwójnej ciągłej nagle zawrócił, jadący za nim policjanci usiłowali zatrzymać odjeżdżający samochód. Kierowca, samochodu uciekał w stronę Świdnicy nie reagując na sygnały radiowozu. Policjanci poinformowali o zdarzeniu Oficera Dyżurnego jednostki, który wysłał w kierunku uciekającego pojazdu inne radiowozy w celu zablokowania drogi ucieczki. Kierowcy Mazdy nie brakowało ułańskiej fantazji, popełnił 16 wykroczeń drogowych nie posiadając prawa jazdy.
W miejscowości Domanice usiłował zepchnąć z drogi wyprzedzający go radiowóz, wielokrotnie stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu przekraczając prędkość i zmuszając inne pojazdy do zjeżdżania z drogi, jeździł po chodnikach, nie stosował się do sygnalizacji świetlnej, przejeżdżając na czerwonym świetle.
W czasie pościgu Mazda zjechała z drogi głównej na drogę polną, ścigający pojazd policyjny radiowóz zakopał się w błocie. Sprawca wykroczeń został ustalony po numerach rejestracyjnych i zatrzymany w miejscu zamieszkania. Mandat jaki mógłby zapłacić chłopak wynosiłby około 8 tysięcy złotych a na koncie punktów karnych mógł zgromadzić 90 punktów.
Po zatrzymaniu chłopak przyznał się do popełnionych wykroczeń. Sprawa młodego rajdowca trafi do Sądu Grodzkiego.


17 lutego 2007 - Trzy nowe karetki

Na posiedzeniu 12 lutego tego roku Rada Społeczna SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego pozytywnie zaopiniowała plan inwestycyjny pogotowia na 2007 rok a w nim zadania dotyczące zakupu nowych trzech karetek. Jedna z nich miałaby być samochodem sanitarnym typu "R" (karetka reanimacyjna). Kwota na realizację tego zadania to 300 tys. zł. Dodatkowo zaplanowano zakup dwóch karetek transportowych w kwocie 200 tys. zł.
-" Pozytywnie zaopiniowaliśmy przedstawiony plan inwestycyjny pogotowia na nowy rok. W tym roku rusza Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zasilanie naszych służb w niezbędny sprzęt do realizacji zadań jakie stoją przez Centrum jest konieczne. Mamy już kilka nowych karetek a także nowe samochody strażackie. Cieszy nas również tak wspaniała współpraca samorządów Powiatu Świdnickiego. Wspólnymi siłami udało nam się zrealizować wiele ważnych zakupów jak właśnie karetki, samochody strażackie czy radiowozy dla policji." - wyjaśnia Wicestarosta Świdnicki Anna Zalewska, Przewodnicząca Rady Społecznej SP ZOZ Powiatowego Pogotowia Ratunkowego.


17 lutego 2007 - Festiwal nauki

Kilkuset uczniów z Gimnazjum nr 1 i miejskich podstawówek wzięło udział w II Szkolnym Festiwalu Nauki, jaki gimnazjum zorganizowało u siebie w czwartek, 15 lutego.
W sali gimnastycznej uczniowie prezentowali różne doświadczenia i wszyscy naocznie mogli zobaczyć jak działają ważne prawa fizyki i chemii.
Organizatorami był Klub Młodych Odkrywców działający w szkole oraz opiekunki, Elżbieta Lenik i Katarzyna Cabanek.


16 lutego 2007 - Dolphin - Wiosna

Działanie na zmysły - to cel, jaki postawili sobie właściciele cafe 7. Lokal powstał w szczególnym, klimatycznym miejscu Świdnicy - na Placu Pokoju. Stare mury dawnej stróżówki po remoncie otrzymały nowe przeznaczenie i stały się kawiarnią - galerią.
Właśnie tutaj od jutra na wystawie pojawią się fotografie młodej autorki ukrywającej się pod pseudonimem Dolphin. Tematem jest nadchodząca pora roku, niosąca z sobą życie, rozkwit i wybuch piękna mieniącego się całą paletą barw - "wiosna". Zapraszamy do Kawiarni Cafe7 Plac pokoju 7 tuż przy bramie wjazdowej do Kościoła Pokoju.
Dolphin o sobie: Jestem początkującym fotografem amatorem, a raczej amatorką. Fotografia to tylko moje hobby. Lubię utrwalać chwile, uwielbiam przyglądać się kwiatom z bliska, bo z tej perspektywy są jeszcze piękniejsze. Mam nadzieję, że moje fotografie natchnęły jeszcze kogoś tak wiosną, jak mnie.


16 lutego 2007 - Radni nie zatwierdzili taryf

Na środowej sesji radni nie przyjęli uchwały dotyczącej nowych stawek za wodę i ścieki w mieście. Przypomnijmy, że Związek Wodociągów i Kanalizacji przedłożył nowe propozycje opłat: za dostarczenie 1 m3 wody z 2,70 zł do 2,84 zł a za ścieki z 1,77 zł na 1,82 zł. Podwyżki średnio wynoszą niecałe 5 procent.
Zaproponowane ceny wywołały burzliwą dyskusję wśród radnych. Jednak jak podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, wzrost cen jest nieunikniony, a lepszym rozwiązaniem jest wprowadzanie ich stopniowo, małymi krokami, bo wtedy mieszkańcy mniej boleśnie je odczują. - Jest to podwyżka minimalna, przeprowadzona po głębokiej analizie, jeśli nie wprowadzimy jej w tym roku, w następnym trzeba będzie podnieść stawki o 15 procent - argumentował burmistrz. Ostatecznie rada zdecydowała o odłożeniu tej uchwały.


16 lutego 2007 - Inwestycje oświatowe

Prawie dwa miliony złotych przeznaczono w tym roku budżetowym na zadania inwestycyjne i remontowe w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. Wśród nich znalazły się remonty od toalet uczniowskich po dachy budynków a także te bardziej złożone jak budowa stadionu czy likwidacja barier architektonicznych. -" Gdybyśmy chcieli spełnić wszystkie życzenia dyrektorów szkół dotyczące remontów w budynkach szkolnych, musielibyśmy dysponować kwotą ponad 5 milionów zł. Spośród wszystkich zebranych zadań wybraliśmy te najważniejsze i niezbędne, które będziemy realizować w tym roku." - wyjaśnia Łukasz Pełka z Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Z inwestycji kontynuowana będzie adaptacja hali warsztatowej na pomieszczenia dydaktyczne w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Kontynuowane będą również inwestycje w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy, remont warsztatów nr 3 w Strzegomiu. Kolejne zadanie planowane do realizacji w cyklu dwuletnim to modernizacja kotłowni wraz z wymianą instalacji C.O w budynkach Zespołu Szkół w Strzegomiu. Modernizacji doczeka się również kotłownia w budynkach Zespołu Szkół w Świebodzicach, gdzie stare urządzenia grzewcze pochodzą z 1904 r.
W planach pozostaje zadanie dotyczące budowy stadionu przy Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Na pomoc finansową z budżetu powiatu w ramach zadań inwestycyjnych mogą liczyć również Szkoła Podstawowa Nr 7 i Gimnazjum Nr 5 w Świdnicy. Dodatkowo ponad 30 zadań ujęto w projekcie planowanych remontów na 2007 r. Praktycznie każda szkoła jest uwzględniona w projekcie.


16 lutego 2007 - Strażacy mają superwóz

Ma napęd terenowy 6x6, zmieści 8 tysięcy litrów wody i tysiąc litrów środka pianotwórczego, jest nowoczesny, komfortowy, a w kabinie strażacy mają nawet klimatyzację i odtwarzacz MP3. Taki wspaniały prezent trafił dziś przed południem do świebodzickich strażaków. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes jest współfinansowany przez miasto Świebodzice i będzie jeździł właśnie w tutejszej jednostce.
W uroczystościach związanych z przekazaniem auta uczestniczył burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz oraz przedstawiciele Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świebodzicach. W imieniu całej załogi za wspaniały dar podziękował jej dowódca, kapitan Piotr Sułek. - Obiecuję, że ten sprzęt trafia w godne ręce - zapewnił i serdecznie dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego wydarzenia czyli Dolnośląskiemu Komendantowi PSP, starszemu brygadierowi Bogdanowi Kraśnickiemu, komendantowi powiatowemu, mł. brygadierowi Tomaszowi Szuszwalakowi oraz władzom samorządowym, powiatowym i gminnym a także Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska, który sfinansował zakup dwóch aut (jeszcze jeden, mniejszy, trafił do OSP Burkatów) aż w 50 procentach.
Auto jest pierwszym tak nowoczesnym i o takich parametrach wozem bojowym w powiecie świdnickim i jednym z trzech na Dolnym Śląsku. Tym bardziej jesteśmy więc dumni, że ten wóz będzie służył mieszkańcom Świebodzic. - Jestem osobiście usatysfakcjonowany bo choć to dopiero początek mojej kadencji, nie wahałem się podjąć decyzji, aby w naszym budżecie wyasygnować 100 tys. zł na zakup tego pojazdu - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


16 lutego 2007 - Tomasz Czopik

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie wielokrotny rajdowy mistrz Polski Tomasz Czopik. W tym roku planuje starty Volkswagenem Polo S2000 w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy i w wybranych eliminacjach mistrzostw Polski.
Tomasz Czopik jest właścicielem Szkoły Bezpiecznej Jazdy. Bezpieczeństwo na drogach promuje także za pośrednictwem telewizji i radia. Mam nadzieję, że nasza rozmowa pozwoli nam lepiej poznać jednego z najlepszych polskich zawodników rajdowych.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


16 lutego 2007 - Zatrzymany

Świdniccy policjanci z Sekcji Dw. Z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z policjantki z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zatrzymali 33 letniego mieszkańca Świdnicy, który posiadał zdjęcia i filmy pornograficzne z udziałem zwierząt i dzieci poniżej 15 roku życia.
Pamiętajmy, że nie tylko fakt rozpowszechniania filmów i zdjęć pornograficznych z udziałem dzieci do lat 15 jest karalny ale także ich posiadanie jest również karalne. Za posiadanie treści pornograficznych grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Użytkownicy komputerów powinni pamiętać, iż sam fakt ściągania treści pornograficznych w szczególności z udziałem dzieci jest monitorowany przez Policję w kraju i za granicą.W mieszkaniu zatrzymanego mężczyzny policjanci ujawnili komputer z nielegalnym oprogramowanie oraz zabezpieczyli 113 płyt.
Wczoraj zatrzymanemu mężczyźnie został przedstawiony zarzut posiadania treści pornograficznych z udziałem dzieci poniżej lat 15, przyznał się do zarzucanego mu czynu. Prokurator Rejonowy zastosował wobec niego dozór Policyjny oraz poręczenie majątkowe w kwocie 1000 zł.


16 lutego 2007 - Jaworzyńska halówka

W rozegranych meczach XV kolejki w ramach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej zanotowano następujące rezultaty:
Grande Team - Konigszelt Sv 4:2 (0:1)
XXL - MKS Bittner 2:4 (1:2)
Karolina Junior - Kolejarze 6:8 (4:4)
Gimnazjum Junior - Karolina 7:18 (2:8)
Prowadzi Karolina 39 pkt, przed Bittner 36, Grande Team 27 pkt, Konigszelt SV 21.
W rywalizacji strzelców prowadzi Mateusz Ptak - 66 bramek a drugi jest Daniel Głogiewicz 60 bramek


15 lutego 2007 - Drzwi Otwarte Czwórki

Gimnazjum nr 4 w Świdnicy po raz kolejny organizuje "Drzwi Otwarte Czwórki".
W programie "Dni" między innymi: zwiedzanie szkoły, udział w zajęciach pozalekcyjnych, prezentacja osiągnięć uczniów gimnazjum, prezentacje multimedialne.
Szkoła zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów klas szóstych wraz z wychowawcami, rodzicami 1 marca o godzinie 13.00 do siedziby Gimnazjum przy ulicy Jodłowej 21.
Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 074-8523129.


15 lutego 2007 - 10 lat repatriacji w Świdnicy

Dzisiaj, mija 10 lat odkąd w Świdnicy osiedliła się pierwsza rodzina repatriantów z Kazachstanu. Państwo Jan i Maria Iwaniccy, przyjechali razem z córką Ludmiłą, synem Włodzimierzem, jego żoną Tatianą i ich córką Ładą.
- Towarzyszył nam strach i obawy, bo byliśmy pierwszą rodziną repatriantów w dawnym województwie wałbrzyskim. Chcieliśmy jednak lepszego życia dla naszych dzieci i dzięki ciężkiej pracy to się udało - mówili podczas dzisiejszego spotkania z Wojciechem Murdzkiem, prezydentem Świdnicy, Jan i Maria Iwaniccy.
W 2000 roku przyjechali kolejni członkowie rodziny Iwanickich: Wiktor, Janina, Paweł, Jegor, Julia, Wasyl, Alona i Aleksandra. Rok później z Rosji przybył Andrzej Kisiel, a z Ukrainy Grażyna Wiącek. Obecnie trwają procedury, które mają pozwolić na przybycie do Świdnicy rodziny Bogińskich z Kazachstanu. Radni zadecydowali o tym już w 2003 roku. Jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, to Halina i Włodzimierz Bogińscy z dziećmi: Julią i Jerzym, a także teściowa pani Haliny - Stanisława Litostańska zamieszkają w Świdnicy jeszcze w tym półroczu.
- Od lat 90-tych uczymy się historii na nowo. W Kazachstanie i na Syberii jest bardzo dużo Polaków, którzy wbrew swojej woli zostali wysiedleni w tamte rejony. Wielu z nich chciałoby wrócić do swojego kraju, by swobodnie nauczyć się języka polskiego. Tutaj mają również szansę na lepsze życie. To jednak nie jest proste, ponieważ procedury są dość długie, a i odpowiedzialność jaka spada na miasto duża - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy, który od początku pomaga repatriantom. Za każdym razem repatriantom miasto zapewnia mieszkanie oraz utrzymanie w pierwszych miesiącach. Pomaga również w znalezieniu zajęcia.


15 lutego 2007 - Czwórka ma nowego dyrektora

Znamy już następcę Tadeusza Wasyliszyna na stanowisku dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu. Została nim Janina Klonowska.
Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono konkurs na dyrektora szkoły, ponieważ Tadeusz Wasyliszyn został wybrany na przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu na kadencję 2006 - 2010. W związku z tym musiał zrezygnować ze swojego stanowiska.
Do konkursu przystąpiła tylko jedna kandydatka - Janina Klonowska, wcześniej będąca zastępcą dyrektora. Po pozytywnej weryfikacji komisji egzaminacyjnej i akceptacji przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu okazało się, że jej osoba spełnia wszystkie wymagania niezbędne do objęcia tej funkcji.


15 lutego 2007 - Plany na przyszłość

13 lutego w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie robocze dotyczące planów organizacji Konwentu powiatów Dolnego Śląska i Saksoni.
Gośćmi Starosty Zygmunta Worsy i Wicestarosty Anny Zalewskiej byli Starosta Bolesławiecki - Przewodniczący Konwentu Cezary Przybylski, Starosta Kłodzki Monika Podjacka, Starosta Zgorzelecki Piotr Woroniak, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
Podczas spotkania omówiono także problemy związane ze szkolnictwem ponadgimnazjalnym ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z funkcjonowaniem Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku.
Goście odwiedzili również Kościół Pokoju w Świdnicy.


15 lutego 2007 - Nabór do armii... pruskiej i biwak

W dniach 16-17 lutego, z okazji 200 rocznicy ostatniego oblężenia twierdzy w Świdnicy zaplanowano "Pruski Biwak". Do zabawy w armię pruską przełomu XVIII i XIX w. zaprasza Infanterie Regiment von Alvensleben - pułk pruski.
- Podczas biwaku zamierzamy przypomnieć historię, która związana jest z naszym regionem i ją popularyzować. Poszukujemy również chętnych, którzy wstąpiliby w szeregi odtwarzanego trzeciego batalionu 33 regimentu piechoty z lat 1805-1806. Zamierzamy rekonstruować okres wojny siedmioletniej (1756-1763 r.) - mówi Krzysztof Czarnecki, gemajn (szeregowiec) pułku, a na co dzień dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Siedziba pułku mieści się w twierdzy w Srebrnej Górze. Do regimentu należy 11 osób - 1 oficer, dwóch podoficerów, pozostali to gemajni. Jeden podoficer i jeden gemajn to artylerzyści regimentowi, pozostali to muszkieterzy. - Mamy jedną armatę, szpontony i karabiny. Bierzemy udział w rekonstrukcjach bitew z okresu napoleońskiego (1805-1809 r.) oraz pełnimy służbę garnizonową w twierdzy - dodaje Krzysztof Czarnecki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na biwakowanie. Program przedstawia się następująco - >>> zobacz


15 lutego 2007 - Bezpieczniej w gimnazjach

100 tysięcy złotych zapłaci świdnicki samorząd za monitoring czterech gimnazjów, prowadzonych przez miasto. Ma to przyczynić się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa uczniów. Zabiegali o to rodzice dzieci, nauczyciele, jak i dyrektorzy szkół.
- Dyrektorzy zatrudnili osoby, które mają dobry kontakt z młodzieżą i potrafią sobie poradzić w trudnych sytuacjach. Dodatkowi pracownicy pilnują wejścia do szkoły oraz dbają o bezpieczeństwo uczniów. Wolimy dmuchać na zimne - mówi Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Wprowadzenie takiego rozwiązania władze Świdnicy planowały od kilku miesięcy licząc na systemowe rozwiązania ministerstwa edukacji. Jak do tej pory ich nie ma, stąd decyzja, że od połowy stycznia świdnickie gimnazja są monitorowane. Wszystko po to, by do szkoły oprócz uczniów wstęp miały jedynie te osoby, które rzeczywiście coś chcą w placówce załatwić. Podobnie jest w innych miastach i wprowadzenie takiej ochrony zdaje egzamin.


15 lutego 2007 - Pogorzała piękniejsza

Dzisiaj w nowo wyremontowanej świetlicy w Pogorzale odbyły się uroczystości związane z otwarciem świetlicy wiejskiej wyremontowanej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006". Dofinansowania w ramach tego działania podlegały projekty realizowane w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich, w miejscowościach liczących nie więcej niż 5 tys. mieszkańców. Zadania inwestycyjne, mogły być zrealizowane pod warunkiem, że były zgodne z przyjętą dla danego obszaru strategią rozwoju i planem zagospodarowania przestrzennego. Poziom pomocy wynosił do 80% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 450.000 zł. dla jednej miejscowości.
Prace swoim zakresem obejmowały budowę pętli autobusowej z parkingiem oraz urządzeń dla potrzeb ruchu komunikacyjnego i turystycznego, remont i przebudowę budynku świetlicy wiejskiej oraz zagospodarowanie terenu cmentarza ewangelickiego.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego T.Drab, Wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Stanisław Jurcewicz, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz inicjator i koordynator projektu Piotr Snopczyński - znany polski himalaista.


15 lutego 2007 - Opłata wolna od VAT

Użytkownicy wieczyści gruntów, którzy zakupili ziemię od miasta przed majem 2004 roku nie muszą płacić podatku VAT. Tak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. W Świdnicy sprawa dotyczy ok. 3 tys. osób. Z tego też powodu użytkownicy wieczyści, którzy do 31 marca mają obowiązek wnieść opłatę roczną za 2007 r. mogą pomniejszyć ustaloną kwotę w zawiadomieniu z 2004 roku, właśnie o ten podatek. Ze względu na to, że zmiany dotyczyć będą ok. 10 tys. przypadków, zawiadomienia korygujące wysokość opłaty rocznej zostaną doręczone do końca lipca.
Wtedy też powinna być znana sprawa oddania pobranego podatku. Wszystko zależy jednak od tego, czy zapłacony przez gminę VAT za lata 2005 i 2006, Urząd Skarbowy zwróci miastu. Według planu odnotowana nadpłata, w zależności od woli świdniczan, zostałaby im zwrócona jeszcze w tym roku, bądź zaliczona na poczet opłaty za 2008 rok.
Przypomnijmy. Zgodnie z prawem od maja 2004 roku powszechny obowiązek płacenia podatku VAT objął również obrót gruntami. - Wątpliwości nasze budziło rozciągnięcie tego obowiązku również na opłaty roczne wnoszone przez użytkowników wieczystych gruntów nabytych od miasta przed tą datą. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Skarbowego, miasto musiało zapłacić podatek VAT od całości opłat rocznych za lata 2005 i 2006. Z tego też powodu 22-procentowy podatek doliczaliśmy również do opłat rocznych wnoszonych przez poszczególnych użytkowników wieczystych - mówi Zefiryn Niżyński, kierownik Referatu Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Niedawno Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że osoby, które przed zmianą przepisów o VAT otrzymały w użytkowanie wieczyste grunt od gminy lub Skarbu Państwa, nie muszą płacić z tego tytułu VAT. Nie ma tego obowiązku również gmina.


15 lutego 2007 - Udane ferie z biblioteką

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Strzegomiu przygotowała dla najmłodszych czytelników ciekawą ofertę. W dniach od 31 stycznia do 9 lutego w świetlicy wiejskiej w Żółkiewce trwało zimowisko dla dzieci.
Program, prowadzony przez Wiolettę Kwiatkowską, był bardzo atrakcyjny. Dzieci wykonywały przeróżne prace plastyczne m.in. kartki walentynkowe, wazoniki z masy papierowej, malowały węglem widokówki z okolic Strzegomia, ponadto chodziły do lasu i spacerowały po wsi. Uwieńczeniem wycieczek było sporządzenie makiety Żółkiewki.
Pod koniec zimowiska dzieci wyjechały na wycieczkę do Rzeczki, wspólnie z pracownikami biblioteki i przedstawicielami Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych ze Świdnicy. Przez cały dzień dzieci jeździły na sankach, lepiły bałwana, budowały śnieżną dżdżownicę, a także brały udział w konkursach literackich przygotowanych przez bibliotekarki - Ewę Frąckowiak i Elżbietę Michaluk. Ostatniego dnia ferii - 9 lutego w świetlicy wiejskiej w Żółkiewce odbyło się uroczyste zakończenie, na które przybyło wielu gości: m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, z-ca burmistrza Wiesław Witkowski, sekretarz gminy Sabina Cebula, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 3 Alicja Niziołomska oraz rodzice. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki przy akompaniamencie muzyki. Dyrektor biblioteki Urszula Jarosińska przekazała wszystkim dzieciom upominki ufundowane przez bibliotekę, a zastępca burmistrza dla osłody wręczył dzieciom łakocie.


15 lutego 2007 - Sędzia sportu samochodowego

Automobilklub Sudecki w Świdnicy organizuje nabór na sędziów sportu samochodowego. Wszystkie zainteresowane osoby (pełnoletnie) zapraszamy 1 marca o godzinie 18:00 do siedziby Automobilklubu w Świdnicy, ulica Kliczkowska 2, telefon (074) 853 69 98.
Osoby, które zaliczą szkolenie z wynikiem pozytywnym wezmą czynny udział przy organizacji imprez samochodowych organizowanych przez Automobilklub Sudecki, tj.:
- 35 Rajd Elmot-Remy - eliminacja Mistrzostw Polski,
- 1 Rajd Świdnicki-Etoll - eliminacja Pucharu PZM i inne.
Wiceprezes ds. sportowych - Marian Rolski


14 lutego 2007 - Nowy pojazd w straży

Ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy z napędem uterenowionyn 6x6 umożliwiającym dojazd w trudnodostępne miejsca - umożliwi pokonanie górskich stromych podjazdów jak również poruszanie się w terenie nie posiadającym utwardzonych dróg dojazdowych. Jest to jedyny taki samochód ratowniczo - gaśniczy w powiecie świdnickim. Samochód będzie przewoził 8.000. litrów wody i 1.000 litrów środków pianotwórczych. Na swoim wyposażeniu posiada autopompę dwuzakresową, może przepompować 5.000 litrów wody w ciągu jednej minuty. Pojazd ten będzie samochodem wspomagającym duże akcje ratownicze, ale jednocześnie przygotowany jest do samodzielnego prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych. KP PSP w Świdnicy nigdy nie posiadała takiego auta. Etatową obsadę samochodu stanowi 3 strażaków. Auto to posiada pełne wyposażenie pożarnicze. Zakup pojazdu zrealizowano przy zaangażowaniu środków finansowych: w 50% z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i w pozostałych 50% na które złożyły się Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie i Urząd Miasta Świebodzice.


14 lutego 2007 - Zimowe atrakcje już za nami

Dwa tygodnie ferii szybko minęły i zimowisko w Strzegomskim Centrum Kultury również. Do dyspozycji najmłodszych była sala widowiskowa, w której odbywały się konkursy, piosenki, zajęcia teatralne, quizy, a także kalambury. Na scenie zaprezentowali się również krakowscy aktorzy w przedstawieniu "Pan Twardowski".
Natomiast w galerii "eS" SCK odbywały się różnego typu zajęcia plastyczne, gry i zabawy integracyjne, turnieje szachowe. Również w galerii miało miejsce spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej, który odpowiadał na interesujące pytania uczestników zimowiska. Spotkanie połączone było z konkursem wiedzy na temat bezpieczeństwa dzieci. Zwycięzca konkursu otrzymał oryginalną maskotę - policyjnego lwa.
Dzieci zwiedziły również Stadninę Koni w Skarżycach. Dzięki uprzejmości Marcina Konarskiego uczestnicy zimowiska mogli podziwiać nie tylko konie, ale także posłuchać ciekawostek na temat tych szlachetnych zwierząt. Kolejną atrakcją wycieczki było ognisko na hipodromie w Morawie.
Na zakończenie zimowiska odbył się bal karnawałowy. Wszyscy otrzymali paczki ze słodyczami i upominkami oraz zaproszenie na następne zimowisko w SCK. Podczas balu bawiące się dzieci odwiedzili przedstawiciele władz samorządowych Strzegomia. Goście przynieśli ze sobą kosz pełen słodyczy, którymi zostały obdarowane wszystkie dzieci.


14 lutego 2007 - Puchary zdobyte

10 i 11 lutego w Środzie Śląskiej odbyły się IV Mistrzostwa Radnych Dolnego Śląska w Halowej Piłce Nożnej. W tegorocznych zawodach zmierzyło się 11 dolnośląskich samorządów. Reprezentację Powiatu Świdnickiego tworzyli:
Krzysztof Sołtys - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Paweł Durlik - Radny Powiatu, Bogdan Kożuchowicz - Burmistrz Świebodzic, Paweł Kaśków - Wicedyrektor Powiatowego Biura Geodezji i Katastru, Ireneusz Pałac - Zastępca Prezydenta Świdnicy, Adam Ciupiński - Radny Miasta Żarów, Andrzej Dziedzic - Radny Miasta Świdnica, Mariusz Bryłka - Radny Miasta Żarów, Robert Kaśków - Dyrektor I LO, Przewodniczący Rady Miasta Żarowa, Zygmunt Worsa - Starosta Powiatu Świdnickiego.
Walka o pierwsze miejsce toczyła się między drużynami z powiatu świdnickiego i strzelińskiego. Pierwsza połowa to zdecydowana przewaga Świdniczan. Do przerwy ustalamy wynik na dwa do zera. W drugiej połowie Strzelin remisuje i ostatecznie zwycięża w dogrywce 3:2. Gratulujemy zaciętej walki i II miejsca dla Świdnicy.
Najlepszym bramkarzem uznano Bogdana Kożuchowicza, najlepszym strzelcem Adama Ciupińskiego, a Zygmunt Worsa otrzymał wyróżnienie dla najlepszego samorządowca funkcyjnego.


14 lutego 2007 - Casting

22 lutego w sali świdnickiego Klubu Bolko odbędzie się casting do wyborów regionalnych Miss Polonia 2007.
Casting rozpocznie się o godzinie 16.30.
W castingach mogą wziąć udział dziewczyny w wieku od 18 do 25 roku życia, bezdzietne panny, posiadające obywatelstwo polskie.
Na casting należy wziąć ze sobą kostium kąpielowy dwuczęściowy.


14 lutego 2007 - Jutro otwarcie

Jutro w Pogorzale, godzinie 13.00 nastąpi uroczyste otwarcie inwestycji pn. "Odnowa wsi Pogorzała". Inwestycja ta, o wartości blisko 956 tysięcy złotych został pozytywnie oceniony przez Urząd Marszałkowski i uzyskał maksymalne dofinansowanie, t.j. 450 tysięcy złotych.
Uroczystego otwarcia dokona Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Tadeusz Drab, Wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego - Stanisław Jurcewicz oraz Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek.


14 lutego 2007 - W jakim kierunku ?

W jakim kierunku podąża oświata w Powiecie Świdnickim ?. Na takie pytanie spróbują poszukać odpowiedzi uczestnicy konferencji organizowanej przez Wydział Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Tematem przewodnim konferencji będzie oświata w Powiecie Świdnickim - osiągnięcia i perspektywy. W sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego spotkają się prezydent, burmistrzowie i wójtowie z naszego powiatu a także dyrektorzy i pedagodzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Gościem specjalnym będzie Irena Dzierzgowska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (w latach 1997-2000) a obecnie redaktor naczelny miesięcznika Dyrektor Szkoły, autorka wielu publikacji książkowych i artykułów na tematy związane z oświatą. Nie zabraknie również Dolnośląskiego Kuratora Oświaty - Beaty Pawłowicz.
- "Edukacja musi dostosować się do tempa zmian na rynku pracy. Więcej, oświata powinna wyprzedzać te zmiany. Chcemy mieć wiedzę, jakie zawody będą najbardziej popularne za kilka lat a ponieważ przybywa inwestorów w specjalnych strefach na terenie powiatu widzimy potrzebę kształcenia młodzieży pod kątem konkretnego zapotrzebowania rynku pracy. Mądre kształcenie to najlepsza inwestycja w przyszłość." - mówi Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w starostwie.
Oprócz przyjrzenia się perspektywom rozwoju powiatowej oświaty omówione zostaną formy współpracy z gimnazjami w zakresie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.
Konferencja odbędzie się 15 lutego o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


13 lutego 2007 - Bokserzy AKS-u w I lidze

Mamy dla wszystkich fanów sportu, a szczególnie boksu sensacyjną wiadomość. Pięściarze AKS-u Strzegom będą w tym roku występować w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Inauguracyjny mecz drużynowych mistrzostw Polski odbędzie się już w najbliższą sobotę w Strzegomiu.
Pierwszym rywalem podopiecznych Zenona Kaczora i Mirosława Kuntusza będzie Drużyna Warmii i Mazur. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w hali sportowej przy ul. Mickiewicza 2. Bilet wstępu: normalny - 10 zł i ulgowy - 5 zł (dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz dla emerytów i rencistów).
Drużynowe mistrzostwa Polski będą przeprowadzane systemem "każdy z każdym", tzn. każda drużyna rozgrywa z zespołami po dwa mecze - w jednym pełni funkcję gospodarza, a w drugim wyjeżdża na spotkanie rewanżowe. W zespole AKS wystąpią: waga 51 kg, 54 kg - Mariusz Burzyński, Rafał Kaczor, 57 kg, 60 kg - Paweł Peczyński, Mariusz Jaszowski, 64 kg - Marcin Kuraś, Marcin Łęgowski, 69 kg - Sebastian Jaszowski, Maciej Chałupka, 75 kg - Maciej Ciechanowicz, Dariusz Sęk, 81 kg - Krzysztof Sadłoń, 91 kg - Krzysztof Zimnoch, +91 kg - Maciej Malujda, Łukasz Zygmunt, Marek Tomala.


13 lutego 2007 - Świdnickie Noce Jazzowe

16 lutego ruszają 14. Międzynarodowe Świdnickie Noce Jazzowe. O godzinie 20.00 w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11 wystąpi Adam Wendt Power Set. Zespół prezentuje nurt jazzu elektrycznego.
Niekonwencjonalne instrumentarium (elektronicznie przetwarzany dźwięk saksofonu, linia basu realizowana przez keyboard), zróżnicowany, dynamiczny repertuar, oryginalne kompozycje (Adam Wendt) oraz komunikatywność wypowiedzi muzycznej - to główne atrybuty zespołu.
Sam Adam Wendt, założyciel formacji, jest jednym z czołowych polskich saksofonistów, laureatem wielu nagród, współtwórcą sukcesu i repertuaru grupy Walk Away.
Wstęp na koncert inauguracyjny jest bezpłatny


13 lutego 2007 - Tłumy w Reklanie

Ponad 400 osób przyszło dzisiaj do sali Klubu Reklan na spotkanie rekrutacyjne firmy Heesung Electronics Poland, głównego podwykonawcę firmy LG Philips. Zakład buduje swoją fabrykę w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia i pilnie poszukuje osób do pracy zarówno na produkcję jak i do administracji. Do pracy potrzebnych jest około 3 tysiące osób, z czego dwa tysiące to właśnie pracownicy produkcyjni. Jak poinformowała Joanna Korona z Heesung Electronics, firma produkuje jeden z podstawowych komponentów do ekranów ciekłokrystalicznych, tzw. BLU (Back Light Unit). Jest to element bardzo precyzyjny, zatem i cały montaż odbywa się w dość niezwykłych warunkach. - Pracownicy na linii produkcyjnych ubrani są w specjalne kombinezony, maski i rękawiczki, ponieważ do naszego komponentu nie mogą się dostać żadne zanieczyszczenia - mówiła przedstawicielka firmy.
Firma oferuje pracę na razie na jedną zmianę, od 7. do 15. Pracownicy będą mieli zorganizowany bezpłatny dowóz do firmy i powrót do miejsca zamieszkania. Mogą liczyć na pełny pakiet socjalny i zatrudnienie na umowę o pracę, bez okresu próbnego, na czas około 10 lat. Okres próbny, na 3 miesiące, obowiązuje na stanowiskach administracyjnych. Od września przy fabryce będzie działać przedszkole, w którym mamy mogą zostawić na czas pracy swoje pociechy. Jeśli chodzi o zarobki, Joanna Korona zdradziła najniższą stawkę na produkcji. Osoba zatrudniona na początek dostanie 900 zł netto. Ale już ludzie z uprawnieniami, specjaliści mogą liczyć na wyższe stawki. Podobnie jest jeśli chodzi o pracę w administracji. - Wynagrodzenia nie są stałe, będą się zmieniać wraz z rozwojem pracownika i firmy - podkreślali przedstawiciele HE. Świebodziczanie są bardzo zainteresowani tą pracą. Świadczy o tym liczba osób które przyszły na prezentacje. Było ich tak dużo, że trzeba było zrobić aż dwie tury spotkania. Większość osób pozytywnie wypowiadała się o ofercie firmy.
- Według mnie oferta jest ciekawa a 900 zł na początek to nie jest tak źle - mówiła po spotkaniu pani Ewa Hercog. - Przyszłam tu z nadzieją na pracę i nie zawiodłam się, składam swoją ofertę.


13 lutego 2007 - Łowcy B w SCK

Już w najbliższą sobotę - 17 lutego - na deskach Strzegomskiego Centrum Kultury zaprezentuje się jeden z najlepszych aktualnie kabaretów w Polsce - Łowcy.B -. Kabaret z Cieszyna tworzony jest przez studentów Uniwersytetu Śląskiego. Członkowie prezentują absurdalny humor z przewagą pantomimy nad komunikatami werbalnymi.
Występ "Łowców" rozpocznie się o godzinie 18.00 w Strzegomskim Centrym Kultury. Bilet wstępu kosztuje 25 złotych.
>>> zobacz kabaret w akcji. Serdecznie zapraszamy. Naprawdę warto!


13 lutego 2007 - Nagroda Neptuna

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy zdobył Świdnickiego Neptuna w kategorii "Osobowość 2006 r.". Nagrodę po raz pierwszy przyznali samorządowcom dziennikarze telewizji Teletop oraz Tygodnika Świdnickiego.
- Świdnicznie już kilka miesięcy temu ocenili moją działalność i zdecydowali o wyborze na kolejną kadencję. To wynik ciężkiej pracy mojej i mojego zespołu, ale też dowód na dynamiczny w ostatnich latach rozwój miasta i zmianę jakości życia. Cieszę się, że docenili to również dziennikarze - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Nowe świdnickie nagrody wręczano podczas sobotniego (10 lutego) I Balu Samorządowców i Dziennikarzy. W imieniu prezydenta Neptuna odebrał Tadeusz Grabowski, przewodniczący Świdnickiej Wspólnoty Samorządowej - stowarzyszenia, które Wojciech Murdzek współtworzył. Oprócz prezydenta Świdnicy Neptunami nagrodzono:
w kategorii "Kobieta w samorządzie" - Lillę Gruntkowską, byłą burmistrz Żarowa,
w kategorii "Długodystansowiec" - Michała Ossowskiego, byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy, obecnie radnego kolejnej kadencji oraz Janusza Szalkiewicza, radnego miejskiego.


13 lutego 2007 - Środki odurzające

Sześciu mężczyznom przedstawiono 130 zarzutów udzielania, wprowadzania do obrotu oraz posiadania środków odurzających. Świdniccy policjanci z Sekcji Kryminalnej prowadząc czynności na terenie Żarowa i okolic ustalili, a następnie zatrzymali 6 mężczyzn, którzy na terenie Żarowa oraz miejscowości ościennych rozprowadzali znaczne ilości środków odurzających wśród młodych ludzi. Proceder trwał od 2003 roku do 2006 roku.
Z sześciu zatrzymanych na wnioski Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy - czterech otrzymało areszty tymczasowe, trzech z czwórki zatrzymanych przyznało się do zarzucanych im czynów, wobec nich Sąd uchylił areszty. W chwili obecnej w areszcie przebywa 26 letni mieszkaniec Żarowa.
Mężczyźni wprowadzili do obrotu nie mniej jak 500 gram amfetaminy, 500 sztuk tabletek extazy oraz 100 gram marihuany. Świdniccy policjanci w dalszym ciągu prowadzą czynności w tej sprawie.


13 lutego 2007 - Narodziny dzwonu

- Dziś w południe - "narodził się" dzwon - teraz odpoczywa… - Tę enigmatyczną wiadomość odczytał 25 stycznia ze swojego telefonu komórkowego strzegomianin Krzysztof Kaszub, powszechnie znany i lubiany pasjonat historii i kultury. Przesłał ją właściciel ludwisarni Zbigniew Felczyński.
- Ta informacja jest radosna nie tylko dla mnie, ale także dla wszystkich tych, którzy poprzez swój szlachetny gest pozwolili spełnić marzenie, aby na wieży Kościoła p.w. Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej ponownie - po kilkudziesięcioletniej nieobecności - zawisł dzwon - stwierdził ukontentowany Krzysztof Kaszub.
Zanim jeszcze nastąpił ten radosny moment, musiała "zakiełkować", przełożona na konkretne gesty, życzliwość wielu ludzi. Zechcieli oni poprzeć pomysł strzegomskiego pasjonata - Pieniądze wpływały na różne sposoby: przelewane na konto, poprzez sprzedaż wydanych na tę okoliczność cegiełek, aukcje obrazów czy zakup książki o strzegomskich kościołach i klasztorach - mówi Kaszub. - Często też, przy okazji towarzyskich spotkań i codziennych rozmów, ludzie wręczali mi osobiście pieniądze. Był to niezwykle spontaniczny gest.
Strzegomianin przy wszystkich sposobnościach i nadarzających się okazjach starał się i nadal stara wyrażać swoją wdzięczność. - Czynię to z potrzeby serca i dziękuję wszystkim, którzy na to zasługują. Potrafiliście Państwo zobaczyć w symbolu dzwonu "wartość", stąd moje przekonanie, że Państwa życie toczy się wokół nieprzemijających znaczeń, a Wasz gest jest przez to jeszcze bardziej cennym. Warto dodać, że dzwon będzie przetransportowany do naszego miasta na początku marca. W dniu 15 kwietnia odbędzie się w Kościele p.w. Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej uroczysta msza św., w trakcie której biskup świdnicki - Ignacy Dec dokona jego poświęcenia. Będzie to jednocześnie msza św. upamiętniająca 10 - lecie parafii. Przypomnijmy, że 1 marca 1997 r. ówczesny biskup legnicki - Tadeusz Rybak powołał ją do życia. Dzwon zawiśnie na wieży strzegomskiego kościoła jeszcze w tym półroczu.


13 lutego 2007 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

24 lutego o godzinie 9.00 w w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, przy ul. Powstańców 3 odbędzie się VI sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Piotrowicach, projektem uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Jaworzyna Śląska oraz projektem w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Jaworzyny Śląskie a także podejmą uchwały w tych sprawach.


13 lutego 2007 - XII Wygraj Sukces

Znany jest już termin eliminacji wstępnych do kolejnego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Po raz pierwszy organizatorem na terenie powiatu świdnickiego jest Strzegomskie Centrum Kultury w Strzegomiu i Studio Wokalne "Katharsis" ze Świdnicy. Odbędzie się on 24 marca w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież w wieku 6-19 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych dwunastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowe informacje oraz regulamin - >>> zobacz


12 lutego 2007 - Drożej za wodę i ścieki

Na środowej sesji radni mają zatwierdzić nowe taryfy za wodę i ścieki w mieście. Podwyżka dotyczy odbiorców indywidualnych. Zakład Wodociągów i Kanalizacji proponuje wzrost ceny brutto za dostarczenie metra sześciennego wody z 2,70 zł do 2,84 zł. Cena odprowadzenia jednego metra sześciennego ścieków z 1,77 zł wzrośnie do 1,82 zł. Łącznie wzrost opłat z tego tytułu wyniesie 4,26 procent. Jak wyliczył ZWiK w skali miesiąca, dla 4-osobowej rodziny, przy średnim zużyciu na jednego mieszkańca 2,67 m3, daje to wzrost 1,39 zł/miesięcznie. Co jest przyczyną podwyżki? Przede wszystkim wzrost cen energii, paliw i materiałów czyli - inflacja.
- Podwyżka jest konieczna, gdybyśmy nie wprowadzili jej w tym roku i tak musiałaby zostać wprowadzona w przyszłym, wtedy jednak byłaby o wiele wyższa - tłumaczy Bogdan Kożuchowicz, burmistrz miasta. - Lepszym rozwiązaniem jest więc stopniowe, coroczne podnoszenie stawek niż radykalna podwyżka, która byłaby dotkliwie odczuwalna dla portfeli naszych mieszkańców. ZWiK w ubiegłym roku poniósł stratę w wysokości 67 tysięcy złotych. Jednostka na bieżąco modernizuje swoją sieć, na co potrzebne są środki.


12 lutego 2007 - Szczęśliwa sobota

Sobota znowu szczęśliwa dla strzegomskich judoków. W czeskim Libercu zawodnicy AKS Strzegom zdobyli 6 medali. Bardzo cieszy postawa młodszej grupy wiekowej, gdyż są to ich pierwsze starty w kategorii młodzików. Szczególna pochwała dla Pawła Zalewskiego, któremu koledzy z ekipy po zawodach nadali przydomek "terminator" - walczył znakomicie. Również Daria Kurzej walczyła rewelacyjnie, przegrała tylko jedną walkę z zawodniczka numer jeden z Czechy. O krok od złotego medalu był Patryk Rogala, który jednak uległ Michałowi Tomanek z USK Praha. Szkoda, że w turnieju nie mogli wziąć udziału zawodnicy M. Rydwanski, A. Grabowicz, Karol i Klaudia Kurzej, ponieważ przebywają obecnie na zgrupowaniu kadry narodowej w Cetniewie. Ekipa trenerska w składzie - M. Fajfer, T. Skórkowski - mogą być dumni ze swoich podopiecznych. Trenerzy są zgodni, że ten rok jest wyjątkowy i oby tak dalej.
Miejsca strzegomian wśród młodzików: pierwsze miejsce - Paweł Zalewski, drugie - Łukasz Rydwański.
Miejsca juniorów młodszych: Drugie Patryk Rogala, trzecie - Maksym Żydek, Daniel Kurzej i Daria Kurzej, czwarte - Bartosz Cichuta, siódme miejsce - Patrycja Szmidt i Roksana Binkiewicz.


12 lutego 2007 - Podsumowanie ferii

Bez wątpienia tegoroczne zimowisko było najbardziej udanym cyklem imprez dla dzieci, jakie zorganizowano w ostatnich latach w mieście. Tak wielkiego wyboru imprez dla dzieci i młodzieży nie było jeszcze nigdy - to zgodnie potwierdzają uczniowie i organizatorzy. Wyjazdy na lodowisko, do teatru, na ogniska; zajęcia na hali, na basenie, w świetlicach i Klubie Reklan. Aerobik dla dziewcząt, piłka halowa dla chłopców, tenis i kręgielnia - dla każdego. Nie można było się nudzić.
- Staraliśmy się zrekompensować dzieciom brak śniegu i po frekwencji na zajęciach widać, że chyba trafiliśmy z ofertą - mówi Janusz Zieliński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. - Było mnóstwo dzieci i na zajęciach z aerobiku i na kręgielni, a to nowość, która bardzo przypadła do gustu co dla nas jest sygnałem, że właśnie taka oferta trafiła do młodzieży i trzeba to kontynuować.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wielokrotnie odwiedzał miejsca, w których wypoczywały dzieci. Sam był zaskoczony rozmachem tegorocznych imprez feryjnych.
- Powiem krótko: dla mnie rewelacja, ale oczywiście, ocena tak naprawdę należy do dzieciaków - żartuje burmistrz. - Ale moim zdaniem takich ferii jeszcze nie było, a za ich przygotowanie dziękuję organizatorom a także rodzicom, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowywanie imprez. Ferie, tak bogate i różnorodne, kosztowały budżet miasta zaledwie ok. 6 tysięcy złotych. To kwota wręcz symboliczna i duża w tym zasługa sponsorów, którzy hojnie wsparli organizację zimowego wypoczynku w mieście.


12 lutego 2007 - "Dorabiała" do pensji

Świebodziccy policjanci zatrzymali 37 letnią mieszkankę Świebodzic, która będąc pracownikiem sklepu AGD RTV, wystawiała faktury na zakupiony towar a następnie sporządzała faktury korygujące na których dawała 5% upust, podrabiając na fakturze korygującej podpis osoby, która zakupiła dany towar, pieniądze z udzielonego upustu trafiały do jej kieszeni.
Od 2 stycznia do 5 lutego w sklepie, w którym pracowała brakowało w kasie ponad 10 tysięcy złotych. Kobiecie został przedstawiony zarzut oszustwa, grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci ze Świebodzic nadal prowadzą czynności w tej sprawie.


12 lutego 2007 - Nabór pracowników

Wójt Gminy Marcinowice informuje, że prowadzony jest nabór pracowników na stanowisko robotnicze.
W ramach robót publicznych zatrudnionych zostanie 20 pracowników na okres 5,5 miesiąca.
Pisemne oferty należy składać do dnia 28 lutego 2007r. w Urzędzie Gminy Marcinowice, ul J. Tuwima 2, Sekretariat.
Wszelkich informacji udziela Kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich - Anna Urbańska-Makuch, tel. 8585 - 226, 8585 - 227, 8585 - 231.


12 lutego 2007 - "Zrób to z inną"

W piątkowy wieczór na scenie ośrodka kultury w Jaworzynie Śląskiej obejrzeć można było premierę spektaklu "Zrób to z inną" M. Majgiera. To kolejne spotkanie jaworzynian z Teatrem Bezdomnym z Żarowa, którego twórcą i reżyserem jest Ryszard Dykcik. Teatr przyciąga w swoje szeregi coraz bardziej zróżnicowanych wiekowo aktorów.
Szkoda tylko, że publiczność tym razem nie dopisała, bo spektakl naprawdę warty był obejrzenia - skłaniał do refleksji nad własnym życiem. Spektakl przeznaczony był dla dorosłej publiczności i nim zakończyliśmy ferie zimowe '2007.


12 lutego 2007 - Połączył ich patron

W styczniu, na zaproszenie Oddziału Dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach gościły w bibliotece dzieci ze szkoły podstawowej w Grodziszczu. Uczniowie z Grodziszcza przyjechali z jasełkami kukiełkowymi "Kolędnicy misyjni 2007" zorganizowanymi w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które w tym roku przebiega pod hasłem "Niesiemy pomoc dzieciom z Republiki Południowej Afryki".
Na przedstawienie poprzedzone pokazem multimedialnym zaproszone zostały przedszkolaki z Przedszkola nr 2. To już kolejna wspólna impreza Przedszkola nr 2 i szkoły w Grodziszczu. Obie placówki łączy imię patrona, Wielkiego Polaka, Jana Pawła II. W ubiegłym roku w Oddziale Dziecięcym prezentowana była wystawa "Jan Paweł II w oczach dzieci" przygotowana przez Przedszkole nr 2. W tym roku, w ramach rewanżu, dzieci ze szkoły w Grodziszczu zaprezentowały przedstawienie jasełkowe dla naszych przedszkolaków. Przedszkolaczki natomiast przekazały pieniądze na misje, zgodnie z hasłem tegorocznej akcji.


11 lutego 2007 - Nabór do armii... pruskiej i biwak

W dniach 16-17 lutego, z okazji 200 rocznicy ostatniego oblężenia twierdzy w Świdnicy zaplanowano "Pruski Biwak". Do zabawy w armię pruską przełomu XVIII i XIX w. zaprasza Infanterie Regiment von Alvensleben - pułk pruski.
- Podczas biwaku zamierzamy przypomnieć historię, która związana jest z naszym regionem i ją popularyzować. Poszukujemy również chętnych, którzy wstąpiliby w szeregi odtwarzanego trzeciego batalionu 33 regimentu piechoty z lat 1805-1806. Zamierzamy rekonstruować okres wojny siedmioletniej (1756-1763 r.) - mówi Krzysztof Czarnecki, gemajn (szeregowiec) pułku, a na co dzień dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Siedziba pułku mieści się w twierdzy w Srebrnej Górze. Do regimentu należy 11 osób - 1 oficer, dwóch podoficerów, pozostali to gemajni. Jeden podoficer i jeden gemajn to artylerzyści regimentowi, pozostali to muszkieterzy. - Mamy jedną armatę, szpontony i karabiny. Bierzemy udział w rekonstrukcjach bitew z okresu napoleońskiego (1805-1809 r.) oraz pełnimy służbę garnizonową w twierdzy - dodaje Krzysztof Czarnecki.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na biwakowanie. Program przedstawia się następująco - >>> zobacz


11 lutego 2007 - Ronal Cup

Wyniki osiemnastej kolejnej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
IMP Comfort - Wiśnia 4:5
Transus - Ślęza Wiry 10:0
Dacco Beba - Cafe 7 15:8
Spartakus - Klub Secret Żarów 12:3
Terespol - Arte Mościsko 7:6
Romira - Genuine Team 15:8
W rozgrywkach prowadzi Spartakus 54 punkty, dalej są: Dacco Beba 54, Romira 45, Wiśnia 41, Transus 32, Klub Secret Żarów 27, Imp Comfort 23, Terespol 19, Cafe 7 18, Genuine Team 10, Arte Mościsko 5.
Piłkarzem kolejki został Dariusz Nowak - Terespol a bramkarzem Tomasz Kujawski- Dacco Beba.
W klasyfikacji na najlepszego strzelca turnieju prowadzi z 73 bramkami - Roman Pawłowski następni są: 55 - Jacek Filipczak, 52 - Sławomir Drozd, 51 - Jacek Fojna, 40 - Andrzej Konefał, 39 - Krzysztof Goździejewski, 38 - Jacek Stachyra, 37 - Mariusz Kutela.


11 lutego 2007 - W środę sesja

14 lutego, o godzinie 15.30 w sali narad urzędu zbiorą się radni na kolejnej, VIII już sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach. W planie sesji jest podjęcie wielu ważnych uchwał - między innymi dotyczących przyjęcia planów pracy stałych Komisji Rady Miejskiej w Świebodzicach na 2007r., przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 w Świebodzicach z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniowo-usługową.
Jedną z ważniejszych uchwał, przy okazji której zapewne nie obejdzie się bez dyskusji, będzie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków w gminie (więcej na ten temat w komunikacie na początku przyszłego tygodnia). Radni uchwalą także Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2007 r.
Wśród projektów uchwał znalazła się także uchwała o likwidacji zakładu budżetowego - Miejskiego Zespołu Usług Projektowych w Świebodzicach oraz o utworzeniu instytucji kultury pod nazwą Miejski Dom Kultury w Świebodzicach i nadanie jej statutu.


11 lutego 2007 - Wyłudzały pożyczki

Świdniccy policjanci zatrzymali dwie młode kobiety mieszkanki Żarowa, które w 2006 roku w Żarowie będąc przedstawicielkami firm pośrednictwa kredytowego dokonywały wyłudzeń pożyczek i kredytów przez podstawione osoby.
W miesiącach kwiecień - czerwiec wyłudzały kredyty gotówkowe, a na przełomie listopada - grudnia wyłudzały kredyty na ratalne zakupy towarów.
Z kobietami współpracował mieszkaniec Świdnicy - pracownik jednego ze sklepów AGD RTV, który podpisywał umowy kredytowe z przysyłanymi przez kobiety osobami. Po podpisaniu umowy towar pozostawał w sklepie a kredytobiorca otrzymywał za przysługę 150 zł. W wielu przypadkach kobiety obiecywały osobom, które brały dla nich kredyty, że same będą kredyt spłacać.
Świdniccy policjanci z Sekcji Przestępczości Gospodarczej postawili 20 zarzutów. Sprawa ma charakter rozwojowy. Zatrzymanym osobom grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator rejonowy w Świdnicy wobec zatrzymanych zastosował dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.


11 lutego 2007 - Znamy już przyczynę

7 lutego pisaliśmy o zapadającym się fragmencie nowej drogi na Osiedlu Zawiszów. Wtedy to rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy Stefan Augustyn powiedział nam - staramy się wyjaśnić, z jakiego powodu fragment drogi zapadł się, czy w wyniku źle wykonanych robót drogowych, kanalizacyjnych, czy też telekomunikacyjnych.
Dzisiaj dowiedzieliśmy się więcej. Oto co nam powiedział - po oględzinach miejsca i sprawdzeniu zakresu wykonywanych prac okazało się, że wina nie leży po stronie wykonawcy drogi. Już po oddaniu jej do użytku sieć teletechniczną wykonywała firma telekomunikacyjna. To w wyniku tych prac droga się zapadła. Teraz będziemy się domagać od przedsiębiorstwa naprawienia szkody.


11 lutego 2007 - Mistrz Zgadywanek

Rozstrzygnięty został Konkurs o Tytuł Mistrza Zgadywanek, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej, podczas Ferii Zimowych.
Mistrzem okazał się Mateusz Szymański z klasy IV, drugie miejsce zajął Krystian Masny z klasy V, a trzecie - Małgosia Kuczyńska z klasy III. Nagrody oraz dyplomy w konkursie wręczył Sylwester Bartczak, dyrektor SOKiBP.


10 lutego 2007 - Siatkówka w Sobótce

Dzisiaj w hali sportowej w Sobótce rozegrany został I Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Prezesa MKS Świdnica - Elżbiety Gaszyńskiej - Sobótka 2007. W rywalizacji młodziczek zwyciężyły świdniczanki z MKS Świdnica, drugie były siatkarki z Gwardii Wrocław, nastepne miejsca zajęły: TOP Bolesławiec, MOS Wrocław, Salos Nowa Ruda i Tygrysy Strzelin. W klasyfikacji kadetek pierwsze miejsce zajął MOS Wrocław przed MKS Świdnica, Gwardią Wrocław, Volley Bolesławiec, Tygrysami Strzelin, MKS Oławą i MOS Opole.
Najlepszą wśród młodziczek turnieju została Anna Piguła, pośród świdnickich kadetek - Joanna Smernicka, nagrodę specjalną dla libero kadetek zdobyła Katarzyna Missa.
Nagrody wręczali - Elżbieta Gaszyńska - prezes MKS Świdnica, Zygmunt Worsa - starosta świdnicki, Zenon Gali - burmistrz Sobótki oraz Hanna Piwowarska - wiceburmistrz Sobótki.
Szczególne podziękowania za organizację turnieju należą się Piotrowi Araszczukowi wicedyrektorowi Gimnazjum Gminnego w Sobótce. Nagrody ufundowali: Tel-Box - Marcin Maciuszek z Żarowa, Kasia - Eugeniusz Kępa i Dacco - Dariusz Jaworski ze Świdnicy, Dobry Styl ze Świdnicy, Władysław Ilnicki z Sobótki oraz Wojciech Wójcik z Sobótki.


10 lutego 2007 - Turniej w Marcinowicach

Dzisiaj w hali sportowej w Marcinowicach odbył się Strefowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Dzieci do lat 13. Organizatorami turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Gminny Ludowy Klub Sportowy w Marcinowicach. W turnieju wystartowały 4 drużyny - finaliści eliminacji powiatowych Świdnicy i Dzierżoniowa. Nie zgłosiły się drużyny z powiatu wałbrzyskiego.
W turnieju zwyciężyła drużyna ULKS I Dziewiątka Dzierżoniów, na drugim miejscu uplasował się zespół ULKS II Dziewiątka Dzierżoniów, trzecie miejsce zajęli piłkarze GLKS I Strzegom, czwartą drużyna turnieju został GLKS II Strzegom.
Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetki, puchary oraz medale. Do finału dolnośląskiego, który odbędzie 4 marca w Oławie awansowała drużyna - ULKS I "Dziewiątka" Dzierżoniów


10 lutego 2007 - Sztuczna murawa na boisku

Do końca marca bezpłatnie można korzystać z nowego boiska na terenie kompleksu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ulicy Sportowej.
Zamiast trawy boisko ma sztuczną murawę. To pierwszy taki obiekt w Świdnicy. Na nowym boisku o wymiarach 40 x 20 m można grać między innymi w koszykówkę i piłkę nożną.
Miasto przekazało na tę inwestycję ze swojego budżetu 150 tysięcy złotych.


10 lutego 2007 - Wybory w Witoszowie Górnym

6 lutego w Gminie Świdnica, w miejscowości Witoszów Górny, przeprowadzone zostały pierwsze w tej kadencji wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej.
Na sołtysa wsi mieszkańcy wybrali Bogusława Szatanika. W zebraniu oprócz mieszkańców udział wzięli: Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, Radni Gminy - Piotr Gancarczyk oraz Tadeusz Żuberek. Na spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym udział wzięło 50 mieszkańców wsi, z 224 uprawnionych do głosowania. Na jedynego kandydata jakim był urzędujący w poprzedniej kadencji Sołtys wsi Witoszów Górny oddanych zostało 47 ważnych głosów. Skład Rady Sołeckiej wsi Witoszów Górny powiększony został o dwóch nowych członków. Jej skład przedstawia się następująco:
Danuta Podkówka, Wanda Skrobek, Anatol Mirośniczenko, Bogusław Krycki, Stanisław Kruk, Maria Gruźlińska i Jolanta Gałuszka.
Wybór przewodniczącego Rady Sołeckiej zostanie przeprowadzony na pierwszym zebraniu rady.


10 lutego 2007 - Będzie spotkanie rekrutacyjne

W najbliższy wtorek, 13 lutego, w Klubie Reklan odbędzie się spotkanie rekrutacyjne do firmy Heesung Electronics Ltd., jednego z kooperantów koncernu LG, która buduje swoją fabrykę w Biskupicach Podgórnych niedaleko Kobierzyc. Firma intensywnie poszukuje osób zarówno na produkcję, jak i do administracji. Pilnie potrzebni są zwłaszcza specjaliści z wykształceniem technicznym. Heesung Electronics Ltd.. światowym liderem w obszarze wytwarzania BLU (Back Light Unit), kluczowego komponentu do produkcji płaskich monitorów LCD.
Wszystkich zainteresowanych pracą w firmie zapraszamy do Klubu Reklan na godzina 11.00. Będzie można otrzymać ankietę i na miejscu ją wypełnić.
W Biskupicach Podgórnych koło Kobierzyc powstaje fabryka modułów LCD firmy LG Philips oraz sześć innych zakładów. W tym samym miejscu zainwestuje też japońska Toshiba, z którą LG ostatnio zawarł porozumienie o strategicznej współpracy. Do 2011 roku wszystkie te zakłady chcą łącznie zatrudnić 12 tysięcy osób.


10 lutego 2007 - Zwykła Dobra Praktyka Rolnicza

7 lutego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się szkolenie nt. "Zasad obowiązujących w Zwykłej Dobrej Praktyce Rolniczej", zorganizowane przez Powiatowy Zespół Doradców w Świdnicy.
Podczas szkolenia przedstawiono zasady Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej w produkcji rolnej, obowiązujące przy korzystaniu ze środków z Unii Europejskiej, w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006. Zasady Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej są obowiązujące także przy dopłatach obszarowych, poprzez ich związek z wymogiem utrzymania gleb w dobrej kulturze jako warunku uzyskania tych płatności. Dotyczą one głównie przechowywania nawozów i środków ochrony roślin oraz ich stosowania. Omówiono również zasady utrzymywania czystości i porządku oraz rolnicze wykorzystanie ścieków i komunalnych osadów ściekowych.
Program szkolenia zawierał również podstawy prawne wprowadzania i konsekwencje nieprzestrzegania zasad Zwykłej Dobrej Praktyki Rolniczej oraz tematykę związaną z podstawowymi źródłami zanieczyszczenia wód i negatywnymi zanieczyszczenia azotanami dla ludzi i zwierząt. W trakcie spotkania odbyła się ponadto projekcja filmu dotyczącego przestrzegania dobrej praktyki rolniczej.


9 lutego 2007 - Przetarg na hotel rozstrzygnięty

Świdnicka firma "Vis &Vis" Antoniego Wisa wygrała dziś, 9 lutego, przetarg na ponad 1,7-hektarową działkę u zbiegu ulic Wałbrzyskiej i Polna Droga. Nad Zalewem Witoszówka ma powstać hotel.
Cena wywoławcza podczas licytacji wynosiła 660 tys. zł. Ostatecznie zwycięzca licytacji - brały w niej udział dwa podmioty - zapłaci 666.600 zł.
Według planu budowa trzygwiazdkowego obiektu na min. 100 osób rozpocznie się jeszcze w tym roku. W hotelu zatrudnienie może znaleźć kilkadziesiąt osób.


9 lutego 2007 - Sędzia sportu samochodowego

Automobilklub Sudecki w Świdnicy organizuje nabór na sędziów sportu samochodowego. Wszystkie zainteresowane osoby (pełnoletnie) zapraszamy 1 marca o godzinie 18:00 do siedziby Automobilklubu w Świdnicy, ulica Kliczkowska 2, telefon (074) 853 69 98.
Osoby, które zaliczą szkolenie z wynikiem pozytywnym wezmą czynny udział przy organizacji imprez samochodowych organizowanych przez Automobilklub Sudecki, tj.:
- 35 Rajd Elmot-Remy - eliminacja Mistrzostw Polski,
- 1 Rajd Świdnicki-Etoll - eliminacja Pucharu PZM i inne.
Wiceprezes ds. sportowych - Marian Rolski


9 lutego 2007 - Mocna reprezentacja

Przedstawiciele niemal wszystkich sił politycznych reprezentujących region wałbrzyski w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, na czele z Patrykiem Wildem, członkiem zarządu województwa, Stanisławem Jurcewiczem, wiceprzewodniczącym sejmiku, a także poseł Ryszard Wawryniewicz zjechali dziś, 9 lutego, do Świdnicy.
- Region wałbrzyski ma jedną z najliczniejszych reprezentacji wśród radnych województwa. Chcemy to wykorzystać podczas zabiegów o realizowanie priorytetowych zadań. W najbliższych latach Dolny Śląsk będzie miał szanse pozyskać ogromne środki unijne. Warto powalczyć o te pieniądze dla naszych powiatów, ponad politycznymi podziałami - mówi Stanisław Jurcewicz, inicjator pierwszego na Dolnym Śląsku takiego spotkania. Gospodarzem rozmów była Świdnica.
- Przed miastem oraz sąsiednimi samorządami stoi wiele wyzwań np. budowa połączenia drogowego do autostrady A 4. Sami pokazaliśmy, że nie liczą się dla nas szyldy partyjne, a sprawy ważne dla mieszkańców. Dlatego wierzę, że właśnie Świdnica jest miejscem, które będzie sprzyjać takim rozmowom. Realizacja wielu naszych projektów bez wsparcia władz województwa będzie trudna, o to wsparcie więc zabiegamy - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Podczas kolejnych spotkań omawiane będą konkretne projekty, które mają pozwolić na szybki rozwój regionu wałbrzyskiego. Pod koniec marca, również w Świdnicy, radni sejmiku spotkają się z samorządowcami i parlamentarzystami.


9 lutego 2007 - Gry świetlicowe

Wczoraj w Domu Strażaka w Marcinowicach odbył się Gminny Finał Turnieju Gier Świetlicowych. W eliminacjach brały udział dzieci i młodzież ze wszystkich świetlic z gminy - 234 osoby walczyło o udział w finale i zakwalifikowało się 50 osób. Walczono w kategoriach: chińczyk - do lat 13, chińczyk - starsi, warcaby - do lat 13, warcaby - starsi.
Mimo, że na sali jednocześnie przebywały osoby od lat 6 do 18 panowała koleżeńska atmosfera i bardzo wysokie zdyscyplinowanie. Nad regulaminowym przebiegiem spotkania czuwali: Pan Waldemar Myczkowski i Pani Jadwiga Konstanty - pomysłodawczyni i realizatorka przedsięwzięcia. Dzięki temu, tylko przy pozytywnych emocjach, zawody trwały tylko 1,5 godziny. Przy wręczaniu pucharów, medali i nagród oraz wszystkim uczestnikom drobnych upominków, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach, Władysław Gołębiowski, wyraził podziw i uznanie dla dzieci i młodzieży, że w dobie gier komputerowych zechcieli tak licznie wziąć udział w tych rozgrywkach. Przy braku śniegu podczas tegorocznych ferii była to doskonała alternatywa na spędzenie czasu na świetlicach. Warto przypomnieć, że oprócz GOK-u dofinansowała imprezę Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Biuro ds. Europejskich i Promocji Powiatu (drobne upominki dla uczniów szkół średnich). Lista zwycięzców - >>> zobacz


9 lutego 2007 - Spotkanie producentów warzyw i owoców

31 stycznia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu Sp. z o. o. "Żywność Polska" z Wrocławia w porozumieniu z miejscowym Biurem ds. Wsi zorganizowała spotkanie producentów warzyw i owoców.
Spotkanie poprowadził przedstawiciel spółki Wiesław Przybylski, który przedstawił zakres działania firmy, tj. skup, sprzedaż pełnej palety warzyw i owoców, przeprowadzanie szkoleń producentów warzyw, pakowanie, kompletacja warzyw i owoców dla rynku konsumenckiego. W jego trakcie omówiono tematy związane z przygotowaniem towaru dla dużych jednostek handlowych, zakładów gastronomicznych oraz na eksport wg norm jakościowych UE, technologie upraw, przygotowanie gleby, terminy dostaw, przechowalnictwo, a także warunki współpracy w roku 2007 dotyczące porozumień handlowych i zakupu.
Uczestnicy spotkania dokonali również wstępnych ustaleń w sprawie umów na temat kontraktacji upraw na br. (maliny, ogórki, bób, dynia, rabarbar, cebula, marchew).
Dalsze kontakty stron pozwolą na rozwinięcie wzajemnej współpracy i otworzą rynek zbytu dla płodów rolnych oferowanych przez rolników.


9 lutego 2007 - Równość szans

Członkowie świebodzickiego koła Demokratycznej Unii Kobiet wezmą udział w ogólnopolskiej konferencji "Równość szans jako priorytet polityczny Unii Europejskiej, państwa sprawiedliwego i solidarnego".

Konferencja odbędzie się 10 lutego w Warszawie.
Konferencję organizuje Demokratyczna Unia Kobiet przy współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg.


9 lutego 2007 - Turnieje

W Gminie Marcinowice odbyły się turnieje sportowe w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Wójta Gminy Marcinowice oraz Turniej Piłki Siatkowej.
W piłce nożnej najlepsza okazała się drużyna z Goli, która grała w składzie: Nowak Łukasz - kapitan, Bednarski Jan, Zajda Marcin, Tobera Łukasz, Młocek Dawid, Młocek Kamil, Ingram Bartłomiej, Hydzik Jan, Goljasz Piotr.
W Turnieju Siatkówki zwyciężyła drużyna z Wir w składzie: Szustka Łukasz - kapitan, Szustka Mariusz, Szustka Rafał, Czykieta Paweł, Czykieta Krzysztof, Pienio Łukasz, Kowal Mateusz.


9 lutego 2007 - Zakończenie ferii

W ośrodku kultury w Jaworzynie Śląskiej dobiegły już końca zajęcia w ramach ferii zimowych 2007.
Przez dwa tygodnie dzieci i młodzież uczestniczyły w spotkaniach plastycznych, filmowych i muzycznych. Nie zabrakło rozgrywek na play station, które cieszyły się powodzeniem przede wszystkim u chłopców. W drugim tygodniu dla maluchów zorganizowany został Bal Przebierańców oraz spektakl "Pinokio" w wykonaniu grupy teatralnej z Krakowa. Aktorzy zaprosili do wspólnej zabawy zarówno dzieci jak i rodziców.
Natomiast piątkowy wieczór przeznaczony był tylko dla dorosłych, bowiem w tym dniu odbyła się premiera spektaklu "Zrób to z inną" M. Majgiera w wykonaniu Teatru Bezdomnego z Żarowa.


9 lutego 2007 - Zadania z konkursu

Organizacja imprez gospodarczych - targów, realizacja Miejskiego Programu Aktywizacji Bezrobotnych, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy oraz wspieranie organizacji działań i imprez turystycznych, to tematy najnowszych konkursów, które ogłoszono dla organizacji pozarządowych.
Wnioski na te zadania można składać do 12 marca.
Do rozdysponowania jest 153.900 zł. Szczegółowe oferty: www.konkursy.um.swidnica.pl.


9 lutego 2007 - Spotkanie z rolnikami

15 lutego, w sali narad ratusza odbędzie się spotkanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza z rolnikami, którzy mają swoje grunty na terenach położonych przy drodze wylotowej w kierunku Strzegomia. - Będziemy rozmawiać o wykupie bądź też zamianie gruntów w związku z utworzeniem na tym terenie świebodzickiej podstrefy ekonomicznej - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Będziemy chcieli proponować gospodarzom albo zadośćuczynienie finansowe lub zamianę na inne grunty znajdujące się w zasobach Agencji Rynku Rolnego - dodaje burmistrz.
Od dawna nie jest tajemnicą, że nowe władze Świebodzic prowadzą intensywne rozmowy z zarządem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", dotyczące utworzenia w mieście podstrefy. Będzie się ona znajdować właśnie na terenach położonych przy drodze na Strzegom. Dla obszaru o powierzchni ok. 170 ha jest już uchwalony nowy plan zagospodarowania przestrzennego o charakterze produkcyjno-usługowym, są także inwestorzy, którzy mocno interesują się terenami w Świebodzicach. O tej sprawie będziemy informować jak tylko dojdzie do konkretnych decyzji. Spotkanie z rolnikami zaplanowano na godz. 11.


9 lutego 2007 - Laureaci Truskawki

Jury w składzie Małgorzta Braniecka - Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Mariusz Barcicki - Przewodniczący Komisji Kultury, Lidia Bakalarczyk - Komisja Kultury, Piotr Dębek - Biuro Promocji Powiat Świdnick, Marek Banaszczyk - kompozytor przewodniczący jury, Mariusz Spicera - muzyk zespołu Nikolae, Krzysztof Kołodziejczyk - muzyk zespołu ORCHARD i Sebastian Sokołowski po wysłuchaniu 8 zespołów zakwalifikowanych do udziału w konkursie Zimowa Truskawka - Przegląd Zespołów Muzycznych, który odbył się wczoraj w Klubie "Bolko" postanowiło przyznać dwie równorzędne drugie nagrody dla zespołów "Razturaztam" z Wałbrzycha i "Daytona Blues" z Nowej Rudy w wysokości po 400 zł. oraz udział podczas tegorocznych Dni Świdnicy, a zespół "Daytona Blues" jako support zespołu "Golden Life", który odbędzie się w marcu br. oraz wyróżnienie dla zespołu "Fikcja" ze Strzegomia w wysokości 100 zł. Nagrodę publiczności, czyli zaproszenia na koncert zespołu "Golden Life" otrzymuje zespół "Niewiem" z Bystrzycy Dolnej.


9 lutego 2007 - Rozmowy w języku obcym

Konwersacje w języku obcym organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.
- Uczestnicy mają do wyboru język angielski i niemiecki. Stopień znajomości języka powinien być na poziomie komunikatywnym i średniozaawansowanym. Obcojęzyczne dyskusje nie będą miały charakteru edukacyjnego. Spotkania będziemy organizować cyklicznie raz w miesiącu, w trzeci piątek miesiąca - zapowiada Adriana Miara, dyrektor MBP.
Pierwsze piątkowe konwersacje, 16 lutego, będzie prowadzić Dawid Gut, nauczyciel i lektor języka obcego. Spotkanie odbędzie się w Sali Cysterskiej biblioteki (ul. Franciszkańska 18, I piętro):
grupa języka angielskiego - godz. 16.30-18.00,
grupa języka niemieckiego - godz. 18.30-20.00.
Zapisy prowadzi Helena Pietrzak (pracownik Czytelni Naukowej) pod nr tel. 074 640-09-37. Wstęp wolny.


8 lutego 2007 - Zabiegi rehabilitacyjne

Wójt Gminy Świdnica zaprasza wszystkich mieszkańców Gminy Świdnica do korzystania z nieodpłatnych zabiegów rehabilitacyjnych w gabinecie w Boleścinie nr 5 (budynek byłej szkoły).
Gabinet rehabilitacyjny przyjmuje ze skierowaniem lekarskim codziennie w godzinach 13.00 do 17.00. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 074 - 853 76 06 (ze wskazaniem gabinetu w Boleścinie).


8 lutego 2007 - Najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów

Ze względu na często pojawiające się sugestie mieszkańców naszej gminy, strzegomscy radni, na wniosek burmistrza, na ostatniej sesji RM wyrazili zgodę na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do placówek oświatowych wszystkich uczniów. Ustalenia te wejdą w życie wraz z początkiem roku szkolnego 2007/08.
Aktualnie sytuacja przedstawia się następująco - zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami), jeżeli droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oraz droga do szkoły podstawowej uczniów klas I-IV przekracza 3 km, to obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka poprzez zakup z budżetu gminy biletów miesięcznych. Podobnie jest w przypadku uczniów klas V-VI oraz uczniów gimnazjów, gdy ich droga do szkoły przekracza 4 km.
Strzegomscy radni podjęli ostatnio uchwałę dotyczącą zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki także tych dzieci, których droga z domu do publicznych przedszkoli oraz szkół nie przekracza odległości określonych w przepisach ustawy o systemie oświaty oraz dla uczniów zamieszkałych poza obwodem szkół.
- Podjęcie tej uchwały jest ze wszech miar słuszne i uzasadnione. Zapewni to wszystkim dzieciom i uczniom z naszej gminy bezpieczną drogę do i ze szkoły - wyjaśnia burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


8 lutego 2007 - Domki na Ojca Pio

Pod koniec stycznia rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż 1,8-hektarowej działki pod budownictwo jednorodzinne.
Nabywcą została firma "Domy Dolnośląskie" z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim. Tereny, które zakupił developer, znajdują się przy ulicy św. Ojca Pio.
Z zakupionych gruntów wyodrębnionych zostanie 16 działek, na których inwestor zbuduje domy, a całość będzie ogrodzona i tworzyć będzie zamknięte osiedle. Nabywca deklaruje rozpoczęcie bodowy jeszcze w tym roku.


8 lutego 2007 - Tomasz Kuchar i Roman Grygianiec

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie zwycięzca Rajdu Magurskiego, lider punktacji RSMP 2007, wielokrotny mistrz Polski reprezentant Playstation2 Rally Team Tomasz Kuchar!
Jakie plany ma na dalszą część sezonu, jak ocenia start swój i konkurencji podczas niedawno zakończonego rajdu?
O tym wszystkim będziemy rozmawiać już w najbliższym Odcinku Specjalnym.
Moim gościem będzie także Dyrektor 35 Rajdu Elmot Remy Pan Roman Grygianiec. Dowiemy się, dlaczego termin Rajdu uległ zmianie i jakich nowości możemy się spodziewać podczas drugiej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00 do 19.00. Słuchacz zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


8 lutego 2007 - W jakim kierunku ?

W jakim kierunku podąża oświata w Powiecie Świdnickim ?. Na takie pytanie spróbują poszukać odpowiedzi uczestnicy konferencji organizowanej przez Wydział Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Tematem przewodnim konferencji będzie oświata w Powiecie Świdnickim - osiągnięcia i perspektywy. W sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego spotkają się prezydent, burmistrzowie i wójtowie z naszego powiatu a także dyrektorzy i pedagodzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Gościem specjalnym będzie Irena Dzierzgowska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (w latach 1997-2000) a obecnie redaktor naczelny miesięcznika Dyrektor Szkoły, autorka wielu publikacji książkowych i artykułów na tematy związane z oświatą. Nie zabraknie również Dolnośląskiego Kuratora Oświaty - Beaty Pawłowicz.
- "Edukacja musi dostosować się do tempa zmian na rynku pracy. Więcej, oświata powinna wyprzedzać te zmiany. Chcemy mieć wiedzę, jakie zawody będą najbardziej popularne za kilka lat a ponieważ przybywa inwestorów w specjalnych strefach na terenie powiatu widzimy potrzebę kształcenia młodzieży pod kątem konkretnego zapotrzebowania rynku pracy. Mądre kształcenie to najlepsza inwestycja w przyszłość." - mówi Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w starostwie.
Oprócz przyjrzenia się perspektywom rozwoju powiatowej oświaty omówione zostaną formy współpracy z gimnazjami w zakresie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej.
Konferencja odbędzie się 15 lutego o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


8 lutego 2007 - Obsługa kelnerska

"Ciekawe szkolenia - wiedza dla kelnerów i korzyść dla gości." - tak uczestnicy podsumowali szkolenie z "Obsługi kelnerskiej" w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa", które odbyło się w dniach 5 - 8 lutego w Hotelu Piast Roman w Świdnicy.
Głównym celem szkolenia było podniesienie kwalifikacji i umiejętności osób wykonujących zawód kelnera. Jan Tymczyszyn, współwłaściciel Hotelu Piast-Roman, którego pracownicy biorą udział w szkoleniu, powiedział: "Nasz obiekt i nasi pracownicy bardzo dużo skorzystają na szkoleniach projektu "Turystyka - wspólna sprawa". Tym bardziej, że brakuje wykwalifikowanego personelu. Tak naprawdę nie ma szkół dla kelnerów i kucharzy. Osoby chętne do pracy musimy szkolić we własnym zakresie. Bierzemy udział w projekcie nie tylko ze względu na ciekawe tematy, ale też ze względu na atrakcyjne ceny. Dla porównania - standardowe 4-dniowe szkolenie dla kucharzy kosztuje ok. 2000 zł. W projekcie, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego, cena takiego samego szkolenia wynosi 230 zł dla małych i średnich firm." Przedstawiciele mikro, małych i średnich firm płacą tylko 20% ceny szkolenia, resztę pokrywa Unia Europejska.
Uczestnicy podczas szkolenia nauczyli się jak profesjonalnie obsługiwać gości przy stole oraz poznali potrawy i napoje oraz najwłaściwsze metody ich serwowania. Jak mówi Ireneusz Cierpisz, regionalny koordynator projektu w województwie dolnośląskim: "Podczas szkoleń zawodowych w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa" uczestnicy zapoznają się z najlepszymi praktykami i podnoszą swoje kwalifikacje z korzyścią dla klientów. Jesteśmy przekonani, że ta wiedza przyczyni się do zwiększenia liczby odwiedzin turystów w Świdnicy i okolicach."
Szkolenie prowadził Andrzej Zawadzki. Od 30 lat jest nauczycielem w Zespole Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu. Nadzoruje duże imprezy cateringowe, w których biorą udział uczniowie szkoły.


8 lutego 2007 - Przyjaciele dzieci odznaczeni

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się pod koniec stycznia Koło Przyjaciół Dzieci działające przy Środowiskowym Ognisku Wychowawczym "Iskierki" w Strzegomiu odznaczyło i wyróżniło szereg osób za pomoc materialną i organizacyjną.
Z rąk Krystyny Lis - przewodniczącej koła - odznaki "Przyjaciel Dziecka" otrzymali: Sabina Cebula, ks. Marek Żmuda, Zenon Kiszkiel, Krystyna Franczak, Bogumiła Skóra, Andrzej Kogutowski, Józef Tkaczyk, Urszula Jarosińska, Krystyna Firlej, Tadeusz Wasyliszyn, Eugenia Zasińska i Paweł Rudnicki. Koło wyróżniło także następujące osoby: Lecha Markiewicza, Wiesława Witkowskiego, Sabinę Cebulę, Bogumiłę Skórę, Andrzeja Jakubenko, Ryszarda Nabiałka, Marię Wojnowską, Roberta i Tomasza Siekaniec, Lucynę Świstek, Tadeusza Świerka, Czesławę Zatorską, Grzegorza Wijasa, Marię Michalec oraz Zbigniewa Jurgielewicza.
Koło Przyjaciół Dzieci działające przy Środowiskowym Ognisku Wychowawczym "Iskierki" w Strzegomiu jest organizacją pożytku publicznego, zajmującą się głównie pomocą społeczną dla dzieci i młodzieży o niskim statusie materialnym, a także ich edukacją i wychowaniem. Wśród dotychczas zrealizowanych przedsięwzięć należy wyróżnić: pomoc w zdobyciu i remoncie siedziby dla dzieci niepełnosprawnych, zdobycie i remont siedziby koła i ogniska, założenie placówki opiekuńczo-wychowawczej Środowiskowego Ogniska Wychowawczego oraz pozyskiwanie sponsorów i środków na utrzymanie placówki.


8 lutego 2007 - Spółdzielnia apeluje

Pracownicy świebodzickiej spółdzielni mieszkaniowej odwiedzają lokatorów, zbierając podpisy pod specjalnym pismem do prezesa rady ministrów. Chodzi o wprowadzenie przez rząd podatku od dochodów spółdzielni. W efekcie spółdzielnia musi podnieść czynsz. Jednak zamiast, jak planowała, o 5 groszy, podwyżka wyniesie 10 groszy na metrze kwadratowym.
- Jest nam bardzo przykro, że musimy wprowadzić podwyżkę dlatego chcemy zaapelować do pana premiera, aby pozostawił nam te środki finansowe, gdyż są one przekazywane na fundusz remontowy, a co za tym idzie, dzięki nim wykonujemy wiele potrzebnych remontów - mówi Elżbieta Krzan, prezes spółdzielni. - Nasi pracownicy będą zbierać pod petycją podpisy, a potem prześlemy to wszystko do kancelarii premiera.
Podwyżka opłat zacznie obowiązywać od 1 maja. Opłata za metr kwadratowy mieszkania wyniesie 2,16 zł. Spółdzielnia ma w swoich zasobach 5.200 mieszkań w Świebodzicach, Żarowie, Strzegomiu, Jaworzynie Śląskiej i Jaroszowie. W Świebodzicach w spółdzielczych lokalach mieszka ponad 10 tysięcy osób.


8 lutego 2007 - Pogorzała - otwiera

15 lutego o godzinie 13.00 odbędzie się uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Pogorzale, wyremontowanej w ramach programu "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego", połączone z prezentacją pt. "Osobowość Pogorzały", w ramach której zaprezentują się - Anna Gosthorska, Piotr Snopczyński oraz Zespół Folklorystyczny "Ale Babki" .
Plan Rozwoju Miejscowości Pogorzała został opracowany przez grupę mieszkańców wsi pod kierunkiem Piotra Snopczyńskiego i sołtysa wsi Antoniego Kołodziejczyka. W planie przewidziano budowę pętli autobusowej z parkingiem oraz urządzeniami informacji turystycznej, remont z przebudową świetlicy wiejskiej, uporządkowanie cmentarza. Remont świetlicy realizowała firma PPHU BOWIP Andrzej Pach ze Świdnicy, a budową pętli autobusowej i porządkowaniem cmentarza zajęła się firma PRTiI Telcent ze Świdnicy. Koszt całkowity zadania wyniósł 955,6 tys. zł, z czego dotacja z Urzędu Marszałkowskiego wyniosła 450 tys. zł. Plac z pętlą autobusową i parkingiem, świetlica wiejską są piękną wizytówką Pogorzały i na pewno przez wiele lat będą służyły mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym wieś. .


7 lutego 2007 - W drodze do wolności

Niedawno, na rynku księgarskim ukazała się ostatnia książka Mariana Dziwniela, byłego mieszkańca Świdnicy.
Książkę zatytułowaną "Znad Niemna przez Odrę nad Sekwanę" wydało Wydawnictwo Mamiko - Apolonia Maliszewska z Nowej Rudy.
Co o książce mówią - Antoni Matuszkiewicz i Ewa Żeberkiewicz - . . . czytaj więcej


7 lutego 2007 - Roboty do poprawki

Jak to bywa w życiu, radość trwa krótko. Oddana do użytku droga pomiędzy nasypem ziemnym na Osiedlu Zawiszów a firmą Elektrolux zaczyna się zapadać. Zapada się też pas oddzielający drogę od także zapadającego się chodnika.
- Staramy się wyjaśnić, z jakiego powodu fragment drogi zapadł się, czy w wyniku źle wykonanych robót drogowych, kanalizacyjnych, czy też telekomunikacyjnych. Droga jest na gwarancji, więc bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez miasto, zostanie naprawiona - mówi Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Miejmy nadzieję, że wykonawca szybko doprowadzi drogę do stanu poprzedniego


7 lutego 2007 - Baloniarze

3 lutego odbył się rejonowy konkurs modeli balonów na ogrzane powietrze. Organizatorem konkursu był MDK a fundatorami nagród UM Świdnica, Powiat Świdnicki i ULKS MDK.
W konkursie uczestniczyło 21 zawodników z modelarni w Bielawie, Dzierżoniowie, Piławie Górnej i Świdnicy. Ogółem do konkursu zgłoszonych było 21 zawodników. Konkurs rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: młodzik i junior oraz klasyfikacji drużynowej.
Reprezentanci MDK zajęli indywidualnie dwa trzecie miejsca a byli to: Hubert Łapicki (młodzik) i Jerzy Lepka (junior) a drużynowo MDK zajął drugie miejsce.


7 lutego 2007 - Spotkanie w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z doktorem Romualdem Łuczyńskim, historykiem Śląska, wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy, redaktorem naczelnym czasopisma "Sudety", poświęconego historii, przyrodzie i kulturze regionu sudeckiego.
Miesięcznik kierowany jest do miłośników gór oraz wszystkich osób zainteresowanych wiedzą o regionie w kontekście turystycznym i kulturalno-historycznym. Spotkanie zaplanowano na jutro, na godzinę 17.00, w bibliotece przy ulicy Świdnickiej 15.


7 lutego 2007 - Praca w Urzędzie Miejskim

Do 16 lutego będą przyjmowane aplikacje od kandydatów ubiegających się o pracę w Urzędzie Miejskim. Obecnie trwa nabór na stanowisko inspektora i podinspektora w Referacie Architektury. Od kandydatów na stanowisko inspektora wymagane jest m.in. wykształcenie wyższe magisterskie w zakresie planowania przestrzennego, architektury; uprawnienia urbanistyczne, co najmniej 3 lata stażu pracy, w tym co najmniej 2 lata w urzędach gminy na samodzielnym stanowisku lub w komórce organizacyjnej związanej z gospodarką przestrzenną (przygotowywanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego) lub co najmniej 2 lata w biurze zajmującym się projektowaniem w zakresie planowania przestrzennego, biegła znajomość obsługi komputera, w tym pakietu programów biurowych Microsoft Office oraz znajomość programów projektowych np. Archicad, MicroStation, itp.
Od kandydatów na stanowisko podinspektora wymagane jest m.in. wykształcenie wyższe w zakresie administracji publicznej, co najmniej półroczny okres zatrudnienia lub odbywania stażu (bez nawiązywania stosunku pracy) w urzędach gminy na samodzielnym stanowisku lub w komórce organizacyjnej związanej z gospodarką przestrzenną (procesy administracyjno-prawne przygotowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub przygotowywania projektów decyzji o warunkach zabudowy), biegła znajomość obsługi komputera, w tym pakietu programów biurowych Microsoft Office.


7 lutego 2007 - Jest gazeta samorządowa

Pierwszy numer "Gazety Świebodzickiej" ukaże się już w piątek, 9 lutego. Dwutygodnik o charakterze samorządowo-społecznym, który mam przyjemność redagować, będzie dostępny w kilkudziesięciu punktach dystrybucyjnych w mieście. Gazeta kosztuje złotówkę, ma objętość 16 stron i nakład 1200 egzemplarzy.
Mieszkańcy znajdą w niej omówienie najważniejszych wydarzeń lokalnych z ostatnich tygodni, fotoreportaże, zapowiedzi kulturalne, ciekawostki z życia miasta czy informacje dotyczące działalności organizacji i stowarzyszeń.


6 lutego 2007 - Magiczny zakątek

Jak urokliwym miejscem jest Kościół Pokoju i cały plac przed nim, nie trzeba nikogo przekonywać. Najlepszym dowodem na to jest spotkany dziś Marek Mamica, malarz z Krakowa. Zauroczony tym miejscem przyjechał uwiecznić je w swoich pracach.
Malarz w swoich pracach od dwudziestu pięciu lat używa oleju i rzadkiej techniki, - kredki.
Kilka lat temu przebywając tutaj, zakochał się w naszej ziemii świdnickiej.
W tej chwili wystawia swoje prace w Świebodzicach gdzie można je oglądać jeszcze do 8 lutego. Następna wystawa, już wkrótce w Wałbrzychu.


6 lutego 2007 - Spłonął dom - pomóż

Instruktorom hufca ZHP Świdnica Januli i Andrzejowi Góralskim dzisiaj w nocy spłonął dom. Potrzebna natychmiastowa pomoc finansowa. Liczymy na Was. Już wiemy, że niezbędne będzie również drewno do odbudowy dachu, farba, odkurzacze osuszające, materiały budowlane.
Zadzwoń do hufca - nie zwlekaj 074 8520179. Będziemy koordynować wszelkie działania.
Andrzej jest drużynowym 10 ŚDH "Mrówkojady" im. Aleksandra Kamińskiego i w czasie tego wydarzenia przebywał na zimowisku drużyny. Janula jest przewodniczącą Kręgu Instruktorskiego "Wiarusy".
Pomoc finansowa może być kierowana na konto hufca z dopiskiem "Góral" - BZ WBK S.A. O/Świdnica 66 1090 2369 0000 0006 0200 0234. Każda pomoc jest potrzebna.


6 lutego 2007 - Żegnamy Panią Julię

Zmarła Pani Julia Buda, założycielka i reżyserka Teatru "Jacy Tacy" w Piotrowicach Świdnickich. Do Piotrowic w gm. Jaworzyna Śląska przyjechała po wojnie wraz z rodziną. To tutaj stworzyła teatr, w którym wychowała kilka pokoleń piotrowiczan. Teatr działał przez 60 lat, przygotowując spektakle w reżyserii Pani Julii. W zespole została nazwana "Agatką" - od postaci, którą grała w jednym ze spektakli. Zrealizowała z teatrem wiele przedstawień, m.in "Tato, tato, sprawa sie rypła" (1981), "Róbta co kceta" (1999), "Odmieniec" (1987), "Wiejskie zebranie" (2004), "Więzień oświęcimski" (1946), "Żywot św. Genowefy" (1956) i wiele, wiele innych niezapomnianych spektakli. Za swoją działalność została wyróżniona Honorowym Obywatelstwem Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska.
Pani Julia Buda przeżyła 86 lat. Zmarła 5 lutego. Pogrzeb odbędzie się 7 lutego o godzinie 15.00. Msza żałobna odbędzie się w Kościele w Piotrowicach.


6 lutego 2007 - Zaułek Świętokrzyski Irlandczyków

Blackrock Properties spółka, której udziałowcami są przedsiębiorcy z Irlandii wygrała licytację za 534 tys. zł + VAT i stała się właścicielem Zaułka Świętokrzyskiego, sąsiadującego ze świdnickim rynkiem. Miejsce to przewidziano na pasaż handlowy i mieszkania z ciekawą architektonicznie zabudową.
W zakończonym wczoraj przetargu na sprzedaż wystawionych zostało 14 działek o powierzchni 0,2041 ha, które składają się na zaprojektowany obszar zabudowy pasażu handlowego wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Według planu zabudowa ma się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Połączy je zadaszenie przykrywające pas ul. Świętokrzyskiej. Zabudowa wschodniego segmentu została już rozpoczęta i dotychczas wybudowano piwnice. Dla tego etapu gotowa jest już dokumentacja archeologiczna, projekt techniczny oraz uzyskano pozwolenie na budowę.
- Wybudujemy ekskluzywny obiekt, z którego świdniczanie będą mogli być dumni. Nasza inwestycja będzie sąsiadować z rynkiem, więc odtworzymy historyczną funkcję tego miejsca. Wstępne koncepcje przedstawiliśmy już władzom miasta. Ostateczny wygląd oraz zasięg inwestycji ustalimy wspólnie - mówi przedstawiciel irlandzkiej firmy.
Blackrock Properties to polska spółka dużego inwestora działającego w branży deweloperskiej w Dublinie. Jak deklarują przedstawiciele firmy jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa obiektu rozpocznie się jeszcze w tym roku.


6 lutego 2007 - Szlakiem Jana Pawła II - na rowerze

Dzisiaj, w Zamku Książ odbyło się spotkanie poświęcone oznaczeniu rowerowego Szlaku Papieskiego. Jak się bowiem okazuje, ksiądz Karol Wojtyła w młodości zwiedzał Dolny Śląsk w gronie najbliższych przyjaciół, a cała grupa poruszała się po najurokliwszych zakątkach naszego regionu właśnie rowerami.
Fundacja Szlaki Papieskie postanowiła oznaczyć i upamiętnić ten szlak, byłby to pierwszy szlak rowerowy związany z osobą Ojca Świętego. Spotkanie przedstawicieli władz samorządowych, księży i wszystkich osób zainteresowanych tą sprawą odbyło się w Zamku Książ.


6 lutego 2007 - Siatkarki w Sobótce

Od poniedziałku na obozie sportowym w Sobótce przebywają młodziczki i kadetki Świdnickiego Klubu Siatkówki MKS Świdnica.
Obóz zakończy się turniejem z udziałem zespołów młodziczek - TOP Bolesławiec, Salos Nowa Ruda, Gwardia Wrocław, Tygrysy Strzelin, MOS Wrocław i MKS Świdnica, oraz kadetek - MOS Opole, MOS Wrocław, MKS Oława, Gwardia Wrocław, Volley Bolesławiec, Tygrysy Strzelin, MKs Świdnica.
Turniej odbędzie się 10 lutego.


6 lutego 2007 - Powiatowe Izby Rolnicze

4 lutego, w całym kraju odbyły się wybory do rad powiatowych izb rolniczych, które reprezentują interesy mieszkańców obszarów wiejskich. W strzegomskim okręgu wyborczym wystartowało 4 kandydatów, z czego dwóch, z największą liczbą głosów, wybrano do Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w powiecie Świdnica.
Kandydatem na członka rady powiatowej izby rolniczej mógł być wyłącznie członek tej izby, czyli płatnik podatku rolnego. Prawo do wybierania członków samorządu rolniczego mają tylko te osoby fizyczne i prawne, które są płatnikami podatku rolnego, dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej oraz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, którzy posiadają w nich udziały gruntowe. Ilość wybieranych członków zależy od powierzchni użytków rolnych. W gminie nie przekraczającej 4 tys. ha (okręg jednomandatowy) do rady wybiera się jednego członka, natomiast gdy gmina - tak jak Gmina Strzegom - przekracza 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się dwóch członków. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta wybiera się tylko jednego przedstawiciela. Do zadań rady powiatowej należy sporządzanie analiz, opinii, ocen i przygotowywanie wniosków z zakresu rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych w celu przedłożenia ich zarządowi izby. Uprawnione do głosowania były 4494 osoby - głosowało jednak tylko 120. Największą liczbę głosów zdobyła Beata Nowak - 44 i Jan Andrzej Figurak - 43, którzy dostali się do Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w powiecie Świdnica. Pozostałymi kandydatami byli: Jerzy Radom i Jan Gil.


6 lutego 2007 - Turniej chińczyka

Rozgrywki Turnieju Chińczyka w ramach "Akcji Zima" odbyły się 1 lutego w sali teatralnej MDK "Bartek" . Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy - Zbigniew Curyl.
W Turnieju Chińczyka wzięło udział 38 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich ze Świdnicy, Jaworzyny, Wałbrzycha i Kątów Wrocławskich.
Zwycięzcą turnieju został Jakub Kaprawy Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, wyprzedził on Katarzynę Bielecką z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, na trzecim miejscu uplasował się Dawid Nowak z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy a czwarte miejsce zajęła Karolina Biniek z III LO w Świdnicy.


6 lutego 2007 - Nakarmi nas Caritas

Caritas Diecezji Świdnickiej będzie nadal prowadzić miejską jadłodajnię. Instytucja wygrała przetarg na tą usługę. Tak jak dotychczas, stołówka będzie czynna przez cały tydzień. Od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00, a w soboty i niedziele między 12.00 a 14.00.
Stołówka nieczynna jest tylko w pierwszy dzień Wielkanocy i świąt Bożego Narodzenia.
Codziennie ciepły posiłek dostanie tu za darmo każdy mieszkaniec miasta, który tego potrzebuje. Średnio korzysta z tej możliwości 300 osób dziennie.


6 lutego 2007 - Stypendia kulturalne przyznane

Siedmiu świdniczan ubiegało się o stypendia prezydenta Świdnicy, które po raz pierwszy przyznano w dziedzinie kultury. Ostatecznie wsparcie zyskały trzy projekty:
Sobiesław Nowotny - historyk i tłumacz - opracuje i przygotuje do druku pracę źródłową dotyczącą dziejów Świdnicy w XVIII w., pod roboczym tytułem: "Świdnica w XVIII w. oczyma trzech świdniczan: aptekarza Schobera, lekarza Scholza i rzeźbiarza Hoffmanna". Na zrealizowanie projektu świdniczanin od lutego do grudnia otrzymywał będzie 700 zł stypendium,
Tomasz Pietrzyk - świdnicki fotograf - wykona portrety znanych świdniczan. Zorganizuje wystawę oraz przygotuje stronę internetową. Na realizację projektu "Made in Świdnica" od lutego do września będzie otrzymywał co miesiąc 300 zł.
Mirosław Jabłoński - muzyk - skomponuje i wystawi misterium "Pielgrzym", poświęcone osobie Papieża Jana Pawła II. Projekt ten uhonorowano stypendium w wysokości 400 zł miesięcznie (od lutego do maja).
Stypendia są przeznaczone dla świdniczan, którzy wykażą się dorobkiem artystycznym, zajmują się upowszechnianiem kultury bądź sprawują opiekę nad zabytkami. Stypendystami mogą zostać osoby wyróżniające się w swojej działalności np. literackiej, czy też fotograficznej, ale wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości i twórczych zdolności świdniczan. Stypendia mają zachęcić ich do realizacji pomysłów i ciekawych przedsięwzięć. Miasto przeznaczy na ten cel 11,7 tys. zł.


6 lutego 2007 - 60 lat minęło . . .

27 stycznia, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce, obchodził jubileusz - 60-lecie swego istnienia. Obchody rocznicy rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej. Następnie goście obejrzeli wystawę fotografii dokumentujących historię szkoły oraz mogli złożyć swój podpis w księdze pamiątkowej. Dla wszystkich przybyłych osób uczniowie przygotowali specjalne wydanie gazetki szkolnej "Gim - Luz". Podczas uroczystej jubileuszowej gości przywitał dyrektor szkoły Bronisław Fica wśród których byli Wójt Gminy Dobromierz Czesław Drąg i Przewodniczący Rady Gminy Marek Jaworski. Wójt Gminy Czesław Drąg przekazał szkolnej bibliotece Encyklopedię w formie książkowej i elektronicznej. Odczytane zostały listy gratulacyjne, m.in. od Kuratora Oświaty Dolnośląskiej.
Kolejnym punktem obchodów jubileuszu był występ uczniów. Najpierw zaprezentowały się dzieci z nauczania początkowego a po nich na scenie pokazali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w montażu słowno-muzycznym "Zachować w wiecznej pamięci".
Całość została podsumowana prezentacją multimedialną, opracowana przez nauczycieli Dariusza Ficę i Przemysława Niemczuka. Wiesław Kasprzyk, jako komentator przypomniał absolwentom wygląd starej szkoły, byłych nauczycieli oraz tych dzięki którym szkoła powstała.


5 lutego 2007 - Skonfrontuj swoje siły z mistrzynią

Małgorzata Ostrowska - wicemistrzyni świata juniorek w armwrestlingu, jednocześnie prekursorka tego sportu w Strzegomiu, zaprasza 8 lutego o godzinie 14.00 na bezpłatny trening dla młodzieży w wieku od 14 do 20 lat. Odbędzie się on w klubie "Ostry" przy Al. Wojska Polskiego 12a (obok CPN-u).
Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Pojedynki trwają od kilku sekund do nawet kilku minut. O zwycięstwie decydują m.in. technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika zawodnika - podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża.
W zawodach armwrestlingowych startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe i wiekowe. Rozgrywki podzielone są także na lewą i prawą rękę. Siłowanie na ręce na ogół kojarzy się z knajpianą zabawą czy pokazami na festynach folklorystycznych, a tak naprawdę jest dyscypliną sportową, która wymaga od zawodnika nie tylko siły, ale i precyzji działania. Wbrew pozorom nie ważne są tu wielkie mięśnie i niewiadomo jak ogromna siła, bardziej liczy się technika i szybkość. Dlatego nie zawsze wygrywają osoby na pozór silniejsze i większe masowo. Jest to dyscyplina, dzięki której można poznać nowych ludzi z całego świata i zwiedzić ciekawe miejsca.


5 lutego 2007 - Ronal Cup

Wyniki kolejnej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Cafe 7 - Transus 5-7
Dacco Beba - Genuine Team 14-3
Klub Secret Żarów - Romira 8-11
Spartakus - Terespol 9-1
Imp Comfort -Arte Mościsko 11-3
Wiśnia - pauzowała
W rozgrywkach prowadzi Spartakus, dalej są: Dacco Beba, Romira, Wiśnia, Transus, Klub Secret Żarów, Imp Comfort, Cafe 7, Terespol, Genuine Team, Arte Mościsko.
Piłkarzem kolejki został Łukasz Wierzbicki - Imp Comfort .


5 lutego 2007 - Półmetek zimowiska

Zimowisko w Strzegomskim Centrum Kultury cieszy się jak co roku ogromnym zainteresowaniem. Dzieci w miłej atmosferze bezpiecznie odpoczywają i bawią się. Organizatorzy dbają o to, by młodym uczestnikom nie zabrakło rozrywki.
W pierwszym tygodniu zimowiska w zajęciach jednorazowo brało udział około 80 dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Uczestnicy brali udział w różnego rodzaju zajęciach, teatralnych, plastycznych, rozgrywkach szachowych, konkursach z nagrodami. Podczas zajęć dzieci miały zagwarantowany słodki poczęstunek i soki. Niespodzianką było przedstawienie teatralne "Pan Twardowski" w wykonaniu artystów z Krakowa. Na spektakl przyszły również dzieci z rodzicami ze Strzegomia oraz z okolicznych wsi. Przedstawienie bardzo się spodobało widzom, o czym świadczyły gromkie brawa.
W drugim tygodniu zimowiska organizatorzy planują wycieczkę autokarową, ognisko z pieczeniem kiełbasek, spotkanie z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej, a także - na zakończenie - bal karnawałowy.


5 lutego 2007 - W Zakopanem

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i szkoły partnerskiej z Orscholz (Niemcy) spędzili wspólnie pierwszy tydzień ferii w Zakopanem. To już drugie zimowisko organizowane przez nauczycieli z Liceum przy ulicy Równej. Pięć dni na stoku w Białce Tatrzańskiej pod okiem instruktorów: Renaty Zapart - Dec oraz Macieja Wodzińskiego, wieczory w Zakopanem, kulig i ognisko u podnóża Tatr z góralami - to atrakcje, dzięki którym nikt się nie nudził. Sauna i basen po nartach pomagały odbudować siły na kolejny dzień. Wieczorami, oczywiście pod okiem opiekunów, uczniowie z dwóch krajów integrowali się. Kierownikiem wycieczki był Jacek Iwancz, który dzięki współpracy z organizacją Polsko - Niemieck Wymiana Młodzieży postarał się, by koszty pobytu zostały zmniejszone.
Tydzień w Tatrach wywarł na gościach miłe wrażenie. "Niektórzy starali się zapamiętać polskie zwroty grzecznościowe, ale na targowisku pod Gubałówką okazało się, że pierwszy dzień nauki nie przyniósł zadowalających rezultatów - opowiada tłumacz spotkania i opiekun Aleksandra Królak - Wąsowicz - jeden z naszych gości po zrobieniu zakupów powiedział "dzień dobry" zamiast "dziękuję". Na szczęście kolejne dni nauki były lepsze."
W ciągu tygodnia zawiązały się nowe znajomości, polscy uczniowie nabrali ochoty na naukę niemieckiego. Smutno było w Balicach, gdy Niemcy odlatywali do domu. Na szczęście II LO i szkoła z Orscholz spotkają się już we wrześniu i za rok w Zakopanem.


5 lutego 2007 - Super tani telefon

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


5 lutego 2007 - Studia Podyplomowe

Rekrutacja na studia podyplomowe - informatyka i technologia informacyjna w działalności biznesowej oraz studia podyplomowe - organizacja i zarządzanie oświatą to w najbliższym czasie zajęcia w Firmie Szkoleniowo Doradczej - Anny Szywały. Oferta szkoleń - >>> zobacz


5 lutego 2007 - PKS informuje

PKS Świdnica informuje, że od dziś wszystkie kursy realizowane przez PKS Świdnica ze Strzegomia odjeżdżać będą z ulicy Szarych Szeregów.
Część kursów, zgodnie z rozkładem jazdy, zajeżdżać będzie pod DH Plus. W okresie przejściowym od 5 lutego do 11 lutego autobusy będą zajeżdżać również na były dworzec PKS.
Za zaistniałe PKS Świdnica przeprasza. Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy.
Wszelkie informacje uzyskać można pod tel. nr 074 852 05 77, 852 10 85


4 lutego 2007 - Zmiany w kulturze

Najprawdopodobniej w marcu, uchwałą rady miejskiej, powołany zostanie do istnienia świebodzicki ośrodek kultury. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, jak będzie brzmieć pełna nazwa, na pewno jednak jego siedzibą będzie Klub Reklan. Dlaczego trzeba wprowadzić takie zmiany?
- Klub Reklan znajduje się w strukturach Ośrodka Sportu i Rekreacji, a tymczasem są to przecież dwie odrębne dziedziny - mówi Anna Żygadło, sekretarz miasta.
- Poza tym taki stan rzeczy stwarzał konkretny problem - Reklan nie miał właściwie żadnych szans na zdobycie środków czy to z Ministerstwa Kultury czy też środków unijnych.


4 lutego 2007 - Aktywne przedszkolaki

Styczeń był bardzo pracowitym miesiącem dla wszystkich strzegomskich przedszkolaków. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, ponieważ początek roku to okres bogaty w różnego rodzaju imprezy. Wystarczy wspomnieć o XV Finale WOŚP, Dniu Babci i Dziadka, "Show Przedszkolaka" czy też "Poetyckich Konfrontacjach Przedszkolaka".
Styczniowe imprezy zainaugurowało 12 stycznia Publiczne Przedszkole nr 3, które zorganizowało imprezę karnawałową. Cztery dni później wszystkie już przedszkola zaprezentowały się w "Show Przedszkolaka", na którym to zaskoczyły wszystkich wspaniałymi układami tanecznymi oraz ślicznymi strojami.
18 stycznia w galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury odbyły się Poetyckie Konfrontacje Przedszkolaka, w których wzięły udział dzieci z przedszkoli z całej gminy. Celem tego spotkania było zainteresowanie najmłodszych poezją pisaną oraz poszukiwanie nowych możliwości edukacji przez sztukę.
Kolejnymi zorganizowanymi w styczniu imprezami był Dzień Babci i Dzień Dziadka. 19 stycznia dzieci z PP nr 4 zaprosiły wszystkie babcie i dziadków w dniu ich święta na występy do SCK, gdzie sześciolatki zorganizowały specjalnie na ten dzień spektakl muzyczny z elementami jasełek. Młodsze dzieci zabawiały swoje ukochane babcie i dziadków w swoim przedszkolu, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Przedszkolaki z "Misia uszatka" również pamiętały o Dniu Babci i Dziadka i przygotowały im smaczną niespodziankę. 19 stycznia najmłodsza grupa razem ze swoimi opiekunkami upiekła babciom i dziadkom - jako wyraz miłości - ciasteczka, a starsze grupy 22 stycznia przygotowały piękne występy recytatorskie.
23 stycznia także dzieci z PP Nr 3 przygotowały występy z okazji Dnia Babci i Dziadka w SCK. Starannie przygotowane, ujęły serca babć i dziadziusiów uroczym występem i tańcami.
Warto dodać, że strzegomskie maluchy uświetniły swoją obecnością i efektownymi pokazami XV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 14 stycznia w SCK.


3 lutego 2007 - Jest zwycięstwo

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozgrywały swój mecz o mistrzostwo II ligi w siatkówce kobiet w Zawierciu.
Mimo drobnych jeszcze błędów dokonały tego w co wielu przestało już wierzyć, a jednak ! wygrały mecz wyjazdowy. To dobrze rokuje przed najważniejszymi meczami o utrzymanie się w drugiej lidze. Ten mecz pozwala mieć ciągle nadzieję na utrzymanie się.
MKS Zawiercie - MKS Świdnica 2:3, w poszczególnych setach 25/23, 25/20, 22/25, 24/25 i w ostatnim 14/16. Brawo !.


3 lutego 2007 - Młodzi piłkarze

Dzisiaj w hali sportowej OSIR w Strzegomiu odbył się Powiatowy turniej halowej piłki nożnej dzieci do lat 13. Turniej ten rozegrany został w ramach I Powiatowych Rekreacyjnych Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Pierwsze miejsce zajęli młodzi piłkarze z GLKS Strzegom I, drugie zajęli również strzegomianie z GLKS Strzegom II, kolejne miejsca: GZ LZS Żarów, SP Bystrzyca Górna, GOKSIR Dobromierz, SP Lutomia i na siódmym miejscu uplasowała się drużyna GLKS Marcinowice.
Organizatorami turnieju było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Gminny Ludowy Klub Sportowy w Strzegomiu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.


3 lutego 2007 - Będzie wydział promocji

Jeszcze w lutym w urzędzie miejskim powstanie nowa komórka, odpowiedzialna za promocję gminy na zewnątrz. Jak się bowiem okazuje mimo, iż niemal każdy samorząd posiada wydział zajmujący się budowaniem wizerunku, w Świebodzicach praktycznie nie istniała taka komórka. Promocja "podłączona" była do wydziału gospodarczego i zatrudnienia, co w efekcie sprowadzało się do tego, że takowa w zasadzie nie istniała.
To się jednak już niebawem zmieni. W wydziale promocji zatrudnione będą 3 osoby, a jego siedziba będzie się mieścić w Klubie Reklan przy ul. Wolności, gdzie jest do tego już przygotowywane pomieszczenie.


3 lutego 2007 - Z marszałkiem o ważnych sprawach

30 stycznia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie władz samorządowych z wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego - Tadeuszem Drabem oraz wiceprzewodniczącym sejmiku - Stanisławem Jurcewiczem. Strzegomskie władze reprezentowali: zastępca burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski oraz skarbnik - Maria Kwiatkowska. Zapoznali oni gości m. in. z aktualną sytuacją ekonomiczną i gospodarczą gminy Strzegom, a także przedstawili kwestie związane z realizowaniem najważniejszych inwestycji. Wicemarszałkowi UM we Wrocławiu bezpośrednio podlega Wydział Gospodarki Wodnej, nic więc dziwnego, że w trakcie jego wizyty w Strzegomiu poruszano tematy związane z notorycznym zalewaniem gospodarstw, pól uprawnych i łąk na terenie naszej gminy w trakcie powodzi.
Kolejnym punktem spotkania było zawiązanie współpracy dotyczącej promocji najważniejszych imprez odbywających się na terenie strzegomskiej gminy, a więc Międzynarodowego Festiwalu Folkloru oraz Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Władze Urzędu Marszałkowskiego zadeklarowały wsparcie w tej kwestii. Najważniejsza jednak informacja - z naszego punktu widzenia - to zakwalifikowanie budowy obwodnicy Strzegomia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 374 do wykazu priorytetowych zadań wpisanych do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013, realizowanego przez samorząd województwa.


2 lutego 2007 - Piszą, fotografują i rozwiązują

Dzisiaj zamieścił swoje prace w Wielkiej Galerii Fotografii kolejny miłośnik pracy z aparatem fotograficznym, jest nim Tomasz Kruszelnicki ze Strzegomia - >>> zobacz
Do piszących mieszkańców ziemii świdnickiej dołączył znany większości - Ryszard Latko. Jego sztuka "Tato, tato, sprawa się rypła" stała się głośna w latach siedemdziesiątych, była przebojem teatralnym scen zawodowych i amatorskich w Polsce i za granicą - >>> zobacz
W dziale "krzyżówka" pojawiły się kolejne krzyżówki Mariana Dziwniela. Tym razem prócz interesujących gadżetów nagrodą jest jego książka wydana przez Wydawnictwo "Mamiko" zatytułowana "Znad Niemna przez Odrę nad Sekwanę" - >>> zobacz. Zapraszamy do oglądania, czytania i rozwiązywania.


2 lutego 2007 - XII Wygraj Sukces

Znany jest już termin eliminacji wstępnych do kolejnego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Po raz pierwszy organizatorem na terenie powiatu świdnickiego jest Strzegomskie Centrum Kultury w Strzegomiu i Studio Wokalne "Katharsis" ze Świdnicy. Odbędzie się on 24 marca w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież w wieku 6-19 lat. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych dwunastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowe informacje oraz regulamin - >>> zobacz


2 lutego 2007 - Rekrutacja do LG

W biurze podawczym (parter) urzędu miejskiego, można bezpłatnie otrzymać ankietę rekrutacyjną do zakładów LG, które powstają pod Wrocławiem. Ankieta zawiera podstawowe pytania o dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz rodzaj stanowiska, o które osoba zainteresowana chciałaby się ubiegać. Firma poszukuje przede wszystkim wykwalifikowanej kadry technicznej ale także pracowników produkcyjnych. Wypełnione druki należy wysłać na adres podany na ankiecie.
Kilka osób już dojeżdża ze Świebodzic do pracy w zakładzie. Jeśli więcej osób dostanie się do pracy w koncernie, burmistrz Bogdan Kożuchowicz deklaruje zorganizowanie specjalnego autobusu, który będzie pracowników dowoził do zakładu. Firma natomiast chętna jest do zorganizowania w mieście spotkania, na którym odbyłaby się prezentacja zakładu i na którym można by uzyskać bezpośrednio odpowiedzi na wiele pytań.
W LG i firmach kooperujących, które budują swoje fabryki w Biskupicach pod Wrocławiem ma docelowo znaleźć prace ponad 12 tysięcy osób. To największa inwestycja przemysłowa na Dolnym Śląsku.


2 lutego 2007 - Inspektor Transportu Drogowego

Informujemy, że 1 lutego tego roku wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk powierzył pełnienie obowiązków Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego Adrianowi Gierczakowi.
Wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego od 1 stycznia 2007 roku są częścią rządowej administracji zespolonej.


2 lutego 2007 - Sukcesy judoków

Koniec stycznia był udany dla zawodników strzegomskiej sekcji judo. Startowali oni w Grand Prix Czech - w Melniku i przywieźli ze sobą aż 12 medali, z czego trzy z najcenniejszego kruszcu.
W pierwszym dniu rywalizowali juniorzy młodsi i juniorki młodsze. Na najwyższym podium stanęli Karol Kurzej (kat. wagowa do 46 kg) oraz Patrycja Szmidt (do 48 kg). Drugie miejsca zajęli: Adriana Grabowicz (do 44 kg), Dawid Jastrzębski (do 50 kg), Michał Rydwański (do 60 kg - po kontuzji) oraz Bartosz Cichuta (do 81 kg). Z kolei trzecie lokaty wywalczyli: Daria Kurzej (do 48 kg), Maksym Żydek (do 46 kg), Daniel Kurzej (do 46 kg) i Klaudia Kurzej (do 52 kg). Blisko strefy medalowej znalazł się Bartłomiej Bogacz (do 81 kg) - ostatecznie czwarty, a na siódmym miejscu uplasowała się Roksana Binkiewicz (do 52 kg).
Drugi dzień upłynął pod znakiem pojedynków wśród młodzików i młodziczek. I tu również strzegomianie mogą się pochwalić niezłymi osiągnięciami. Drugie zwycięstwo w turnieju odniósł Karol Kurzej, zaś o oczko wyżej w porównaniu z dniem poprzednim uplasowała się Daria Kurzej. Piąta była zaś Wiktoria Gugała (do 52 kg).
Warto dodać, że zawody w Melniku tradycyjnie zgromadziły całą czeską czołówkę judoków, dla których była to pierwsza kwalifikacja do kadry narodowej. W sumie w zawodach wzięło udział blisko 200 młodych sportowców.


2 lutego 2007 - Jak karnawał, to karnawał

Jutro, na swoim balu karnawałowym spotkają się członkowie świebodzickiego koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W Klubie Seniora bawić się będzie blisko setka osób, a oprawę muzyczną zapewni zespół Akord, który kilka miesięcy temu stworzyło 26 członków związku. Sami grają i śpiewają, a obecnie biorą udział w konkursie kapel ludowych, zorganizowanym przez Polskie Radio Wrocław. Świebodzicki zespół zajmuje wysokie, bo drugie miejsce. Gratulujemy i trzymamy kciuki! A pomóc naszym śpiewakom można, wysyłając np. SMS-a na nr 7160 o treści "PRW-kapela-Akord-Świebodzice". Głos można oddać także telefonicznie, w każda niedzielę, między godz. 7.00 a 11.00, dzwoniąc na numer (71) 339 33 50.
A wszyscy miłośnicy szalonych lat siedemdziesiątych powinni koniecznie wybrać się 10 lutego do Klubu Reklan. O godz. 20.00 w dużej sali zacznie się bal karnawałowy właśnie pod znakiem tamtych czasów. Będą stosowne dekoracje, zakąski wydawane na specjalne "talony", a każdy balowicz powinien koniecznie przyjść w stroju nawiązującym do lat 70-tych. Zatem mile widziane spodnie dzwony i koszule z wielkimi kołnierzami, bistorowe kostiumy, słowem wszystko to, co nam w szafie zostało z tych niezapomnianych czasów.


1 lutego 2007 - Let's go Europe

Powiat Świdnicki przystąpił do projektu w ramach pilotażowego programu pn. "Mobilność Pracowników" ogłoszonego przez Europejską Komisję w roku 2006. Program ma wspierać proces tworzenia się europejskiego rynku pracy. Partnerami w projekcie są organizacje z Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Włoch i Polski. Projekt nosi tytuł "Let's go Europe".
- "Celem projektu jest zbadanie skali i zjawiska geograficznej i zawodowej mobilności pracowników UE dla lepszego zrozumienia i przezwyciężenia hamujących ją barier oraz uświadomienia pracownikom ich praw do swobodnej mobilności zawodowej i geograficznej. Służyć temu będzie wspieranie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń." - wyjaśnia Marzena Korona-Kruk, koordynator projektu ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
W ramach projektu powstanie 15 raportów na temat cudzoziemców, którzy pracują i mieszkają w naszym kraju. Raporty będą miały postać wywiadów z cudzoziemcami żyjącymi w Polsce. Partnerzy z innych krajów przeprowadzą takie same raporty u siebie. Gotowe raporty przesłane zostaną do Komisji Europejskiej. Projekt pozwoli na poznanie, jak układały się losy ludzi, którzy zdecydowali się porzucić swój kraj i osiedlić na obczyźnie. Dowiemy się, czy trudno jest im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Wg statystyk Europejczycy rzadko decydują się na zmianę zawodu lub miejsca zamieszkania w celu znalezienia pracy. W 9 państwach UE 40 % pracowników zajmuje te same stanowiska pracy od ponad 10 lat. Niska mobilność pracowników przyczynia się do występowania na terenie Wspólnoty regionów o wysokim bezrobociu przy jednoczesnych brakach pracowników o określonych kwalifikacjach w innym regionie. Często ludzie z powodu braku wiedzy na temat danego kraju i warunków życia po prostu boją się opuszczać swoje miejsce zamieszkania a przecież mobilność związana jest z naturalnym dążeniem do poprawienia warunków pracy i poziomu życia. Projekt pozwoli na rozwiązanie tych problemów i udzieli odpowiedzi na wiele pytań.


1 lutego 2007 - Tenis MDK

27 stycznia w Hali Sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury.
W imprezie uczestniczyło 65 osób z całego powiatu świdnickiego.
Rywalizację uwieńczyły nagrody w postaci pucharów, medali oraz drobnych upominków, które otrzymali finaliści. Celem turnieju była popularyzacja tej dyscypliny sportu wśród dzieci i młodzieży.
Wyniki turnieju końcowe - >>> zobacz


1 lutego 2007 - Casting

22 lutego w sali świdnickiego Klubu Bolko odbędzie się casting do wyborów regionalnych Miss Polonia 2007.
Casting rozpocznie się o godzinie 16.30.
W castingach mogą wziąć udział dziewczyny w wieku od 18 do 25 roku życia, bezdzietne panny, posiadające obywatelstwo polskie.
Na casting należy wziąć ze sobą kostium kąpielowy dwuczęściowy.


1 lutego 2007 - Bilety wylosowali

Wejściówki na koncert Macieja Maleńczuka, który odbędzie się 10 lutego w Świdnicy wylosowali:
Dorota Kruk, Jolanta Drozdowska, Franciszek Baniowski i Roman Grześlowski.
Świdnicki Ośrodek Kultury posiada jeszcze w sprzedaży bilety na koncert w cenie 25 złotych.
Sprzedaż prowadzi ŚOK w swoich biurach w Rynku w godzinach 8-16 rezerwacje pod nr tel. 074 851 56 57 oraz w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim w godzinach 16-20 tel. 074 853 34 32.


1 lutego 2007 - Oszustka

31 stycznia na terenie gminy Żarów kobieta podając się za pracownika ZUS z Wałbrzycha weszła do mieszkania i wykorzystując nieuwagę mieszkanki zabrała jej 400 złotych.
W trakcie rozmowy poinformowała mieszkankę o rzekomej podwyżce emerytury oraz o tym, że skieruje ją na rehabilitację.
Po czym nakazała położyć się na brzuchu i leżeć 10 minut nieruchomo - w tym czasie aparatem miała przeprowadzić badanie kręgosłupa. Po aparat udała się do samochodu nie wracając - niestety. Zdążyła zabrać mieszkance ostatnie pieniądze z portfela, który leżał na stole.
Niestety to nie musi być jedyny scenariusz jaki towarzyszy oszustom. Bądźmy ostrożni, o każdym takim przypadku powiadamiajmy policję.


1 lutego 2007 - Wspólna promocja

Jak wspólnie promować gminy z Powiatu Świdnickiego zastanawiali się rzecznicy prasowi wraz z przedstawicielami biur promocji i współpracy zagranicznej w Urzędzie Gminy Świdnica.
Wczoraj, na zorganizowanym spotkaniu przez biuro prasowe Urzędu Gminy Świdnica -debatowano nad wypracowaniem właściwego modelu promocji i produktu turystycznego, który pozwoli zainteresować turystów podczas wizyty w regionie świdnicko-jaworskim.
Idea wspólnej promocji zrodziła się jeszcze w roku ubiegłym. Efektem wspólnych działań gmin z Powiatu Świdnickiego była edycja kalendarza na 2007, który zawierał charakterystyczne miejsce dla każdej gminy. W planach na bieżący rok znajdzie się m.in. opracowanie przewodnika turystycznego, oraz wypromowanie wspólnego produktu turystycznego.


1 lutego 2007 - Studia Podyplomowe

Rekrutacja na studia podyplomowe - informatyka i technologia informacyjna w działalności biznesowej oraz studia podyplomowe - organizacja i zarządzanie oświatą to w najbliższym czasie zajęcia w Firmie Szkoleniowo Doradczej - Anny Szywały. Oferta szkoleń - >>> zobacz


1 lutego 2007 - PKS informuje

PKS Świdnica informuje, że od 5 lutego wszystkie kursy realizowane przez PKS Świdnica ze Strzegomia odjeżdżać będą z ulicy Szarych Szeregów.
Część kursów, zgodnie z rozkładem jazdy, zajeżdżać będzie pod DH Plus. W okresie przejściowym od 5 lutego do 11 lutego autobusy będą zajeżdżać również na były dworzec PKS.
Za zaistniałe PKS Świdnica przeprasza. Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem jazdy.
Wszelkie informacje uzyskać można pod tel. nr 074 852 05 77, 852 10 85


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała