31 marca 2007 - To był horror

Dzisiaj rozegrana została kolejna runda play-off o utrzymanie w II lidze siatkówki kobiet.
Mecz między MKS Świdnica i AZS Opole mógł niejednego przyprawić o zawał serca. Po pierwszym wygranym przez MKS Świdnica secie 25/19 w drugim dość łatwo wygrały opolanki, wygrały go do 16. Trzeci set to popis błędów z obu stron. AZS uzyskał w nim prowadzenie 24 do 19. Dla wielu znających siatkówkę taki wynik to praktycznie koniec seta, jednak życie pokazuje, że wszystko jest możliwe. Tego seta wygrały świdniczanki 26 do 24 !.
W ostatnim secie opolanki prowadziły 14 do 6 ale i tego seta wygrał nasz zespół.
Mimo dramatyzmu meczu to podobać może się jedynie jego wynik.
MKS Świdnica - AZS Opole 3:1 w setach 25/19, 16/25, 26/24 i 25/22. Jutro o godzinie 12.00 w hali sportowej kolejny mecz z Opolem, miejmy nadzieje, że w rywalizacji obu zespołów będzie to mecz ostatni.


31 marca 2007 - Nagrody rozdane

W Jaworzynie Śląskiej odbył się I Turnieju Samorządowców Powiatu Świdnickiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej. Zwycięzcą turnieju została drużyna Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej wyprzedzając zespół z Żarowa, Strzegomia i reprezentację Powiatu.
Królem strzelców został Mariusz Kowalski, zawodnik drużyny Strzegomia, który zdobył 7 bramek, najlepszym bramkarzem - Tomasz Kuska, zawodnik drużyny Żarowa. W czasie Turnieju przeprowadzono także konkurs-niespodziankę pod nazwą Turniej Strzelców Mega-Vip. Obecni na Turnieju burmistrzowie, starostowie i przewodniczący rad miejskich wykonywali rzuty karne. W tym konkursie po dodatkowych rzutach karnych wygrał Artur Nazimek Przewodniczący Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej.
Starosta - Zygmunta Worsa otrzymał nagrodę dla drużyny, która "puściła" najwięcej bramek.
Organizatorami byli: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Rada Miejska Gminy Jaworzyna Śląska, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej, a sponsorami - ZPS Karolina sp. z o.o. w Jaworzynie Śląskiej, piekarnia "PROFIT-BIS" - Jacka Wychowanka. Pomocy w organizacji Turnieju udzielił MKS Karolina w Jaworzynie Śląskiej.


31 marca 2007 - "Pisanka, palma i stół wielkanocny"

W Niedzielę Palmową Kościół obchodzi święto uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tego wydarzenia już od IV wieku odbywały się w tym dniu uroczyste procesje, a od XI wieku powszechny jest zwyczaj świecenia zielonych gałązek, wielkanocnych palm - symbolu chwały Chrystusa. Od roku 1985 Niedziela Palmowa w całym Kościele obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży.
Żarowski Ośrodek Kultury od trzynastu lat jest organizatorem konkursu pn. "Pisanka, palma i stół wielkanocny". Tradycyjnie w Niedzielę Palmową o godzinie 8.45 spod Ż.O.K-u ruszy korowód z palmami, o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Żarowie odbędzie się Uroczysta Msza Św. i poświęcenie najpiękniejszych palm, po mszy około godziny 10.00 zostanie otwarta dla zwiedzających pokonkursowa wystawa palm pisanek i stołów wielkanocnych, godz.12.00 ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, degustacja potraw stołu wielkanocnego.
Wypada zadać pytanie kto w tym roku zdobędzie Srebrne Jajo i bardzo cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Żarowa - Marka Zywera, Krzysztofa Spiehsa Dyrektora Elektrolux - Poland, Zbigniewa Chęcińskiego Prezesa Banku Spółdzielczego w Świdnicy, Zygmunta Worsę Starostę Powiatu Świdnickiego. Jutro swoje prace wystawiają również znane na całym Dolnym Śląsku nasze "rodzime artystki" - Jadwiga Michałowska, Krystyna Kwiatkowska, Ela Kulas. Prace naszych mistrzyń będzie można kupić po zamknięciu wystawy.


31 marca 2007 - Zebranie członków Stowarzyszenia

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zwołuje na dzień 16 kwietnia tego roku, na godzinę 16.00
Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Stowarzyszenia.
Zebranie odbędzie się w Sali klubu Reklan przy ulicy Wolności 13.


31 marca 2007 - Konkursy po raz drugi

Prawie 244 tysiące zł jest do rozdysponowania w konkursach dla organizacji pozarządowych, które ogłaszane są na część zadań już po raz drugi.
Miasto dofinansuje następujące działania: edukację w zakresie pierwszej pomocy oraz promocję honorowego dawstwa krwi i oświaty zdrowotnej, prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, prowadzenie punktu pomocy psychologiczno-pedagogiczno-prawnej z telefonem zaufania, prowadzenie grup rówieśniczych dla dzieci i młodzieży, alternatywnych wobec grup kontrkulturowych, pozyskiwanie i dystrybucję żywności, organizowanie imprez rekreacyjnych integrujących osoby niepełnosprawne z mieszkańcami, udzielanie wsparcia osobom chorym, niepełnosprawnym w wieku senioralnym i ich rodzinom, organizacja imprez gospodarczych - targów, promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy.
Warunki konkursów na stronie internetowej - >>> zobacz oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego. Na stronach internetowych można również pobrać niezbędne dokumenty.


31 marca 2007 - Tradycje, które warto podtrzymać

23 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach zostały zorganizowane warsztaty, podczas których uczniowie poznali tajemnice i sposoby tworzenia palm wielkanocnych. Porad młodym twórcom udzielały panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rada Rodziców.
Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie całego środowiska. Nie tylko nauczyciele i rodzice, ale również mieszkańcy wsi bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Na uwagę zasługuje wielki zapał uczniów, którzy prześcigali się w pomysłach na ozdoby wielkanocne. Wszyscy z dużym zaangażowaniem ozdabiali swoje gałązki. Starali się, aby było na nich jak najwięcej uroczych, kolorowych kwiatuszków. Miły nastrój, twórcza atmosfera pracy oraz naturalnie rezultat końcowy, czyli piękne, kolorowe, wiosenne palmy zadowoliły chyba wszystkich.
- Pomysł zapoznania się i przybliżenia tradycji świątecznych przyniósł zamierzony efekt - twierdzi dyrektor szkoły Maria Karkowska
- Mamy nadzieję, że dzięki kultywowaniu obrzędów i zwyczajów, dzieci będą wzrastały w poczuciu szacunku do polskich tradycji ludowych i w miłości do swych rodzinnych stron.


31 marca 2007 - Paczki na święta

Świebodzicki Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował paczki z żywnością dla 600 najuboższych osób w mieście. Paczki przygotowuje jeden z tutejszych producentów mięsa i wędlin, a wewnątrz znajdą się właśnie przede wszystkim wyroby wędliniarskie - nie zabraknie na pewno białej kiełbasy i szynki.
- Paczki mają wartość 30 zł dla rodziny i 20 zł dla osoby samotnej - mówi Małgorzata Gruszka, kierownik OPS w Świebodzicach.
Dary będą wydawane w piątek, 6 kwietnia, od godziny 9.00 pod ośrodkiem OPS.


31 marca 2007 - Dzień Teatru w Dobromierzu

28 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W programie znalazł się międzyklasowy konkurs wiedzy o teatrze, w którym udział brało 7 drużyn. Reprezentanci klas O - VI zmagali się w czterech konkurencjach. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat teatru. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyli:
w kategorii "młodsi" - uczniowie klasy I
w kategorii "starsi" - uczniowie klasy V
Po konkursie na scenie zaprezentował się szkolny teatrzyk "Sukces" w spektaklu "Dzień na Olimpie". Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Stefańczyk, scenografię przygotowały - Aneta Haglauer i Karina Wiązek a kostiumy wykonali rodzice młodych aktorów. Widzowie z zainteresowaniem obejrzeli występy swoich kolegów, którzy wykazali się dużą wrażliwością i dojrzałością sceniczną.


30 marca 2007 - Skarpa będzie miejscem spotkań i wypoczynku

Zgodnie z sugestią mieszkańców Osiedla Zawiszów, by skarpa pełniła funkcję odgradzającą osiedle od strefy przemysłowej, ruszyły prace związane z wyrównaniem skarpy, z nawiezieniem ziemi.
Na skarpie posadzone zostaną drzewa i krzewy. Pojawią się tam też róże.
Część skarpy służyć będzie celom rekreacyjnym. Przygotowane zostanie miejsce do grillowania, a w zimie spełniać będzie rolę górki saneczkowej.


30 marca 2007 - Więcej autobusów niskopodłogowych

Cztery autobusy niskopodłogowe MAN już w niedzielę, 1 kwietnia, wyjadą na linie obsługiwane przez MPK. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne za ponad 400 tys. zł zakupiło niedawno cztery używane pojazdy.
- Cały czas chcemy podwyższać jakość świadczonych usług przewozowych, a do tego niezbędne jest odnawianie taboru. Z tego też powodu kilka miesięcy temu wzięliśmy w leasing dwa nowe autobusy warte ponad 1 mln zł. Więcej pieniędzy na zakup nowych pojazdów nie mamy, dlatego postanowiliśmy zakupić używane autobusy. Zostały przez nas odnowione, dostosowane kolorystycznie i technicznie do wymogów komunikacji miejskiej w Świdnicy, więc będą służyć pasażerom jeszcze przez wiele lat. Koszt całej inwestycji to ponad 460 tys. zł, a nowy taki autobus kosztuje ponad 700 tys. zł netto - mówi Wiktor Karol, prezes MPK Świdnica.
Na nową inwestycję złożyli się udziałowcy spółki. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 tys. zł, gmina Świdnica - 77,1 tys. zł, Żarów - 17,6 tys. zł, a Marcinowice - 5,3 tys. zł. Do wakacji MPK kupi kolejny tego typu autobus.


30 marca 2007 - Zajączek pod Ratuszem

Dzisiaj na Rynku w Świebodzicach zrobiło się świątecznie i kolorowo. Przede wszystkim za sprawą przedszkolaków, które zaprosił burmistrza Bogdan Kożuchowicz na wręczenie nagród w konkursie na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną. Ale najpierw dzieci szukały wokół ratusza tego, co ukrył dla nich świąteczny Zajączek.
- Mamy tu dla was piękne prezenty, kto znajdzie specjalny bilet od Zająca, ten dostanie prezent - mówił tajemniczo burmistrz.
Maluchy szybko poradziły sobie ze znalezieniem karteczek, a prezenty trafiły do Przedszkoli nr 2 i 3. W kategorii przedszkola najładniejsze prace przygotowały: Kamila Kłosowska (palma) z Przedszkola nr 3 oraz Natalia Nowak (jajko) z Przedszkola nr 2. Drugą nagrodę otrzymała Kasia Dukała (palma) z Przedszkola nr 2.
W kategorii szkoły podstawowe najlepsi okazali się: I miejsce - Daniel Ponczyński z SP 4, dwa II miejsca zajęli: Kuba Smykowski z SP 3 i Amanda Solarewicz z SP 3 III miejsce zajęła Emilia Kawalec z SP 2.
W kategorii gimnazja najładniejsze prace wykonali: Judyta Boratyn (Powiatowy Zespół Szkół) i Żaneta Zygała - pracownia plastyczna Miejskiego Domu Kultury. Wszyscy otrzymali koszyczki wypełnione słodyczami oraz piękne dyplomy.
Zaraz po tej przemiłej uroczystości na Rynku rozpoczął się kiermasz wielkanocnych ozdób i stroików.


30 marca 2007 - Zniesione limity transferu danych

Od 1 kwietnia operator Multimedia Polska znosi limity transferu danych we wszystkich opcjach dostępu do szerokopasmowego internetu. Oznacza to, że klienci pięciu usług dostępu do internetu (128 kb, 256 kb, 512 kb, 1 Mb i 2 Mb) będą mogli pobierać dane z internetu bez zwracania uwagi na limit. Zniesienie limitu dotyczy wszystkich obecnych oraz potencjalnych internautów i przeprowadzone zostanie w ramach dotychczasowej opłaty abonamentowej. W ten sposób spółka Multimedia Polska dołączyła do grona największych operatorów, którzy znieśli ograniczenia transferu danych.
Multimedia Polska działa w całej Polsce w ponad 1,6 tys. miejscowościach. Z jej usług korzystało 31 grudnia 2006 roku łącznie 575 tys. klientów, z czego ponad 146 tys. było użytkownikami co najmniej dwóch usług (spośród telewizji, internetu i telefonu), a blisko 32,5 tys. to abonenci usługi Triple Play (wszystkie trzy usługi łącznie).
Na koniec grudnia 2006 r. z szerokopasmowego dostępu do internetu korzystało 145 tys. klientów, w tym: 128 tys. za pomocą łączy kablowych (modem kablowy), a ponad 17 tys. za pośrednictwem sieci telefonicznych (xDSL).


30 marca 2007 - MKS Świdnica przed kolejną szansą

Jutro i pojutrze w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów rozegrane zostaną mecze rewanżowe serii play - off o utrzymanie w II lidze siatkówki kobiet.
Siatkarki MKS Świdnica zmierzą się z drużyną AZS Opole. Każda z drużyn ma na swoim koncie jedno zwycięstwo i do pokonania rywala musi wygrać jeszcze dwa spotkania. Miejmy nadzieję, ze stanie się to już w Świdnicy i w obu meczach zwyciężą świdniczanki.
Jutrzejszy mecz rozpocznie się o godzinie 18.00, natomiast niedzielne spotkanie o godzinie 12.00.


30 marca 2007 - "Ale akcja - rusz się człowieku"

Wczoraj w hali sportowej przy Zespole Szkół w Marcinowicach odbył się Turniej Piłki Halowej Chłopców w ramach ogólnopolskiej akcji "Ale akcja - rusz się człowieku" sponsorowanej przez PZU Życie S.A. i Akademickie Zespoły Sportowe, a zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach i Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Marcin" Marcinowice.
W turnieju wzięło udział 7 drużyn: 2 reprezentacje Gimnazjum nr 1 ze Świdnicy, reprezentacja Gimnazjum z Żarowa, reprezentacja Gimnazjum z Pszenna oraz 3 reprezentacje z Gimnazjum w Marcinowicach.
Po rozegraniu meczy grupowych i finałów kolejność miejsc, które zajęły poszczególne drużyny przedstawia się następująco: I miejsce-Gimnazjum nr 1 Świdnica I, II miejsce-Gimnazjum. Marcinowice III, III miejsce-Gimnazjum Żarów, IV miejsce-Gimnazjum nr 1 Świdnica II, V miejsce-Gimnazjum Pszenno, VI miejsce-Gimnazjum. Marcinowice II, VII miejsce-Gimnazjum Marcinowice III.
Sponsorami turnieju byli: Hurtownia Sportowa "DACCO" ze Świdnicy - 3 puchary i dyplomy dla wszystkich drużyn, Urząd Gminy w Marcinowicach - medale dla zwycięskiej drużyny, PZU Życie S.A. - pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników i firmowe smycze do telefonów komórkowych dla 25 osób. Sędziów zapewniło Powiatowe Zrzeszenie LZS ze Świdnicy.


30 marca 2007 - XVI Strzegomski Tydzień z Teatrem

Tegoroczny XVI Strzegomski Tydzień z Teatrem był wyjątkowy. Na scenie SCK prezentowały się teatrzyki szkolne, rywalizując ze sobą w II Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych "O złoty pantofelek Kopciuszka". Gościnnie występował Teatr im. Hrabala z Żarowa. Spektakl "Zrób to z inną" przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Natomiast dla najmłodszych aktorzy z Teatru Dramatycznego - Scena Animacji - z Jeleniej Góry przygotowali musical do tekstów Jana Brzechwy "Entliczek Pentliczek". Wydarzeniem tegorocznego Tygodnia z Teatrem był przyjazd primabaleriny Opery Wrocławskiej - Marii Kijak - na spotkanie ze strzegomskimi melomanami zrzeszonymi w działającym przy Strzegomskim Centrum Kultury Klubie Melomana.
Bez wątpienia największym wydarzeniem był koncert wielkiej osobowości sceny polskiej - Michała Bajora. Artysta zaprezentował na scenie nie tylko umiejętności wokalne, ale również aktorskie. Wielbiciele talentu Michała Bajora została nagrodzeni - autografami.
Tegorocznemu Tygodniowi z Teatrem towarzyszyły liczne wystawy: plakatu i kostiumów teatralnych z Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha; fotografii "Jej portret - Maria Kijak" - obrazującej karierę wrocławskiej primabaleriny; lalek teatralnych. Odbył się również Gminny Turniej Wiedzy o Teatrze oraz seans wideo w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu. W ramach Tygodnia z teatrem zorganizowano wyjazd do teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.


30 marca 2007 - Świebodziczan będzie wozić MPK

Dopiero w trzecim podejściu rozstrzygnięty został przetarg na obsługę linii komunikacyjnej na terenie miasta Świebodzice na lata 2007-2010.
Spośród dwóch ofert, jakie wpłynęły do Zakładu Gospodarki Komunalnej, od dotychczasowego przewoźnika czyli "Dolnośląskie Linie Autobusowe" Sp. z o.o. z Wrocławia oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego "Świdnica" Sp. z o.o., korzystniejsza okazała się oferta tego drugiego. Autobusy nowego przewoźnika pojawią się na ulicach Świebodzic od 1 kwietnia - i nie będzie to wcale prima aprillis.


30 marca 2007 - Konkurs dla przyszłych rzemieślników

28 marca odbył się etap regionalny VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu o prawnej ochronie pracy oraz zasadach bhp dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Organizatorem konkursu była Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy wraz z organizacjami cechowymi oraz Okręgowym Inspektoratem Pracy we Wrocławiu.
Do konkursu przystąpiło 12 uczniów z powiatu dzierżoniowskiego, świdnickiego, ząbkowickiego, którzy uczą się zawodu rzemieślniczego.
I miejsce zdobyła świdniczanka Sylwia Pokojowczyk, która odbywa praktyczną naukę w zawodzie fryzjer u Patrycji Ćwiek - właścicielki salonu fryzjerskiego w Świdnicy, przy ul. Wałbrzyskiej 4, a naukę teoretyczną zdobywa w ZSZ "Rzemieślnik" w Świdnicy.
II lokatę uzyskał także uczeń fryzjerstwa - Krystian Szajtek z Bielawy. W połowie maja oboje pojadą na finał tego konkursu do Warszawy i będą reprezentować nasz region.
Laureatom, ich pracodawcom oraz nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


30 marca 2007 - Podziękowania za dzwon

26 marca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się uroczyste spotkanie władz miasta ze sponsorami, którzy swoim wkładem przyczynili się do powstania dzwonu, który już niedługo zawiśnie w wieży Kościoła p.w. Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej.
Przypominamy, że 15 kwietnia odbędzie się msza, podczas której biskup świdnicki Ignacy Dec poświęci dzwon, który powstał dzięki dobremu sercu tak wielu ludzi. Chcąc im wszystkim podziękować, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z burmistrzem Lechem Markiewiczem oraz samym inicjatorem akcji Krzysztofem Kaszubem, którzy z całego serca dziękowali wszystkim sponsorom.
Dzięki ich zaangażowaniu w sprawy miasta i wielkiemu sercu mógł powstać przepiękny dzwon, który już teraz można podziwiać w kościele Zbawiciela. - Jestem bardzo szczęśliwy, że w naszym mieście jest tak wiele życzliwych osób, na których pomoc zawsze można liczyć - mówił Krzysztof. Kaszub. - Niektórzy już po raz trzeci wspierają mnie w moich akcjach i wiem, że jeżeli będziemy chcieli zrobić coś dla promocji Strzegomia, zawsze można na nich liczyć.


30 marca 2007 - Wielkanocny konkurs

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt. "Pisanki, Palmy i Stroiki Wielkanocne"
Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
grupa młodsza - dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum
grupa starsza - dzieci ze szkół średnich i dorośli.
Każdy uczestnik do 2 kwietnia, do godziny 12.00 może dostarczyć od 2 do 4 prac wykonanych dowolną techniką.
Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 17.00 w sali widowiskowej GOKSiRu w Dobromierzu.


30 marca 2007 - Odznaki po raz czwarty

Już po raz czwarty w Skarżycach odbyły się egzaminy na odznaki jeździeckie. Tym razem o brązową odznakę walczyło 16 osób, o srebrną tylko 3. Najlepsze oceny z ujeżdżenia uzyskali Ewelina Gembal i Andrzej Fortuniak - po 6,2 pkt. Parkur najlepiej przejechała Agnieszka Jaracz, otrzymując od sędziów 7,5 pkt. Nie wszystkim się jednak powiodło. Ujeżdżenia nie zdały 3 osoby, na skokach odpadły kolejne 4, a dwie osoby nie zaliczyły teorii. Upragnioną odznakę zdobyli:
Odznaka brązowa:
Ewelina Gembal, Gosia Borysiuk, Agata Jodko, Robert Góra, Andrzej Fortuniak, Małgorzata Góra, Piotr Bujak i Justyna Jurzyk.
Odznaka srebrna: Katarzyna Słomiany i Krzysztof Olech.


29 marca 2007 - Jeździecki Puchar Świata w Strzegomiu

Zawody jeździeckiego Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej, które w niedzielę zakończyły się w Warszawie, nie były jedyną w tym roku prestiżową imprezą w Polsce. Za niecałe 100 dni rozpoczną się w Strzegomiu zawody cyklu Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Ta największa impreza w tej części Europy odbędzie się w dniach od 28 czerwca do 1 lipca w Strzegomiu. Podczas jubileuszowej, piątej edycji Toyota Hilux Horse Trials Strzegom rozegrane zostaną 4 międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW.
Ubiegłoroczne zawody w Strzegomiu wygrała utytułowana Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso, druga była Linda Algotsson ze Szwecji na koniu Stand By Me. Trzecie miejsce zajął Paweł Spisak na Weriuszu, który wygrał jednocześnie Mistrzostwa Polski Seniorów. W 2006 roku w Strzegomiu obejrzeć można było blisko 200 koni i jeźdźców, którzy dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń sportowych. Przy podobnej do ubiegłorocznej frekwencji zawodników i koni publiczność będzie miała okazję obejrzeć na trasie crossu około 6000 skoków oraz 1000 na parkurze.
Obecna edycja Pucharu Świata w WKKW składa się z 19 konkursów kwalifikacyjnych w 12 krajach. Pierwsze zawody odbyły się w Bonn - Rodderberg między 15 a 17 września 2006 roku. Finał zaplanowano na wiosnę 2008 roku.


29 marca 2007 - Cystersi na Dolnym Śląsku

Książę Bolesław Wysoki zatwierdzając w 1175 roku przebywającym w Lubiążu cystersom posiadane przez nich dobra, miał zadeklarować, iż sprowadził ich na Śląsk "nie jako rolników i rzemieślników, lecz jako uczonych piewców rzeczy boskich i kontemplatorów rzeczy niebiańskich".
Tak brzmi wstęp do informatora wystawy jaka od 16 marca trwa w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz w Świdnickiej Katedrze. Wstęp na wystawę zatytułowaną "Dziedzictwo cystersów na Dolnym Śląsku" jest bezpłatny.
Zdjęcia z otwarcia obu wystaw - >>> zobacz


29 marca 2007 - Apel do szkół

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Dolnośląskiego, wspólnie z Dolnośląskim Kuratorium Oświaty, zwróciło się do szkół z naszego województwa z apelem przeprowadzenia rozmów z młodzieżą szkolną na temat odpowiednich zachowań prozdrowotnych w związku z odnotowywanymi zachorowaniami na meningokokowe zapalenie opon mózgowych.
Rozmowy powinny być dostosowane do grupy wiekowej i poziomu słuchaczy, celowe wydaje się również przekazanie materiałów informacyjnych dla rodziców. W szczególności nacisk należy położyć na unikanie potencjalnego niebezpieczeństwa zakażenia poprzez:
ograniczenie bliskich kontaktów z innymi osobami (np. pocałunków), unikanie bliskich kontaktów z osobami przeziębionymi, zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej, nieużywanie wspólnych naczyń, sztućców, butelek z napojami, pozostawanie w domu w przypadku nawet lekkich objawów infekcji, wczesny kontakt z lekarzem POZ w przypadku niepokojących objawów.
Ognisko bakterii meningokoków grupy C zlokalizowane zostało w Brzegu (opolskie). Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego będą tam prowadzone szczepienia profilaktyczne młodzieży w wieku 11-19 lat z tego powiatu. Na terenie woj. dolnośląskiego i pozostałym obszarze kraju szczepienie figuruje jako zalecane w obowiązującym kalendarzu szczepień.
Przydatne informacje na temat posocznicy meningokokowej można uzyskać na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego - >>> zobacz oraz Polskiej Grupy Sepsy - >>> zobacz .


29 marca 2007 - Joseph Conrad w strzegomskim ZS

Wczoraj w strzegomskim Zespole Szkół zorganizowany został konkurs historyczno-literacki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Jego tematem przewodnim była biografia i twórczość Josepha Conrada oraz historia Polski okresu Powstania Styczniowego.
Asumpt do przeprowadzenia tego konkursu dał jubileusz 150. rocznicy pisarza urodzonego i wychowanego w Polsce, tworzącego w języku angielskim, będącego orędownikiem europejskiej jedności.
UNESCO ogłosiło rok 2007 Rokiem Conrada W konkursie udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół w Strzegomiu, Zespołu Szkół w Żarowie, Zespołu Szkół Elektryczno-Budowlanych w Świdnicy. Fundatorem nagród był Starosta Powiatu Świdnickiego.


29 marca 2007 - Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

3 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.
Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie, prozaik, poeta, zajmuje się także krytyką literacką, jedna z najgłośniejszych karier literackich lat ostatnich. Uhonorowany wieloma nagrodami, (m.in. nagrodą Fundacji im Kościelskich, 1995) wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu.
Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego "undergroundu" w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism.
Wydana w 2004 roku książka "Jadąc do Babadag" została laureatką Nagrody NIKE 2005. W 2006 roku jego sztuka Noc czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna uzyskała nominację do Nagrody NIKE 2006.
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej rozpocznie się o godzinie 18.00


29 marca 2007 - Radio Luz

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny usłyszymy zabawną kompilację dźwięków nagranych podczas relacji z Rajdu Elmot Remy.
Na liczne prośby słuchaczy programu powtórzymy reportaż z wizyty w zespole rajdowym Marcina Majchera Krono Original Rally.
Czekamy na Wasze opinie o audycjach tego typu. Jeżeli pomysł się Wam spodoba odwiedzimy z mikrofonem także innych zawodników.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


29 marca 2007 - VI Powiatowy Turniej Przedsiębiorczości

28 marca odbył się w Domu Nauczyciela w Świdnicy VI Powiatowy Turniej Przedsiębiorczości, organizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.
Do rywalizacji zgłosiło się 7 szkół z naszego Powiatu: Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Mechanicznych, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych, Zespół Szkół Zawodowych w Świebodzicach oraz Zespół Szkół nr. II w Dzierżoniowie.
Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych - Krzysztof Osiak. Każdą szkołę reprezentowało 3 przedstawicieli. Uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą związaną z przedsiębiorczością oraz znajomością języka angielskiego. Dziedziny z jakimi zmagali się uczniowie to: aktualności, etyka w biznesie, język biznesu, marketing, wprowadzenie do gospodarki, prowadzenie działalności gospodarczej, zadania praktyczne, komunikacja. Największą popularnością cieszył się język biznesu. Uczestnicy udowodnili dobrą znajomość języka angielskiego i łatwość w porozumiewaniu się nim w różnych sytuacjach.
Turniej wygrał Zespół Szkół Ekonomicznych. Drugie miejsce zajęło II LO, a trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Budowlano-Elektrycznych. Nagrody wręczył Leszek Buchowski-dyrektor Biura Stowarzyszenia wraz z dyrektorem Krzysztofem Osiakiem oraz prof. WSH Mirosławą Plutą-Olearnik.


29 marca 2007 - Dobry prognostyk przed ligą

31 marca, o godzinie 17.00 - w strzegomskiej hali OSiR rozpocznie się kolejny mecz AKS-u w ramach pierwszoligowych rozgrywek w boksie. Lider tabeli, w III kolejce, będzie podejmował Ogólnośląską Sekcję Bokserską. Liczymy na kolejny dobry występ naszych pięściarzy, tym bardziej, że świetnie spisali się oni podczas zakończonego niedawno w Warszawie 24. Turnieju im. Feliksa Stamma.
Międzynarodowy Turniej im. Feliksa Stamma - legendarnego trenera i wychowawcy najlepszych pięściarzy w historii polskiego boksu - należy do jednych z najważniejszych w Europie. Świadczy o tym obecność wielu gwiazd - w tym roku m. in. Rosjanina Aleksandra Maletina, mistrza i wicemistrza świata oraz trzykrotnego mistrza Europy oraz jego rodaka Jewgienija Makarenki - dwukrotnego mistrza świata i Europy. Właśnie ten pierwszy pokonał w finale kategorii wagowej do 64 kg Marcina Łęgowskiego z AKS-u 29:4, ale i tak należą się naszemu zawodnikowi słowa uznania. Rafał Kaczor (kat. wagowa do 51 kg) przegrał minimalnie w półfinale z Mołdawianinem - Igorem Samojlenko 27:28, choć akurat to rozstrzygnięcie wzbudziło wiele kontrowersji.
Kibice wiele sobie obiecywali po Krzysztofie Sadłoniu (kat. wagowa do 81 kg), jednak w ostatniej chwili zmogła go choroba i nie wystartował w zawodach. Świetne spisali się także zawodnicy, którzy do AKS-u Strzegom są wypożyczeni tylko na rozgrywki ligowe. Zarówno Dariusz Sęk (kategoria wagowa do 75 kg), jak i Krzysztof Zimnoch (kat. wagowa do 91 kg) dotarli w niezłym stylu do finału, jednak w obu przypadkach znaleźli tam swoich pogromców. Sęk okazał się gorszy od Rosjanina Nikołaja Gołoczkina, przegrywając 8:34, a Zimnoch uległ Białorusinowi Wiktarowi Zujewowi 4:29. Trzeba podkreślić, że finałowe porażki zawodników AKS-u nie przynoszą ujmy, gdyż ich zwycięzcy należą do ścisłej czołówki amatorskich bokserów na świecie.


29 marca 2007 - Konkurs wiedzy o bohaterach

26 marca z okazji 64. rocznicy Akcji pod Arsenałem odbyła się w hufcu II edycja konkursu wiedzy o bohaterach książki "Kamienie na szaniec". Książka ta jest lekturą drugiej klasy gimnazjum, stąd też konkurs adresowany był do młodzieży gimnazjalnej.
Organziatorem konkursu był X Młodzieżowy Krąg Instruktorski "Szefczyki" im. Janka Bytnara - Rudego. W konkursie uczestniczyło 11 reprezentacji gimnazjów ze Świdnicy, Świebodzic, Strzegomia, Żarowa, Marcinowic, Pszenna i Witoszowa oraz 3 drużyny harcerskie.
Wśród zadań konkursowych był test o autorze "Kamieni na szaniec" Aleksandrze Kamińskim, sprawdzian wiedzy ze znajomości książki, gra planszowa o historii Szarych Szeregów oraz pytania na temat wybranych fragmentów filmu fabularnego "Akcja pod Arsenałem".
I miejsce zajęła 15 ŚDH "Troter" - drużynowa Urszula Jaworska, II miejsce - Gimnazjum z Witoszowa, opiekun Joanna Meller, III miejsce - Gimnazjum nr 2 ze Świebodzic, opiekun Marek Ruszkowski. Zwycięzcy nagrodzeni zostali firmowymi plecakami oraz dyplomami, a wszyscy uczestnicy otrzymali książkę "Historia harcerstwa świdnickiego w latach 1945-2005" i dyplomy za udział. Komendantem tegorocznej edycji był pwd. Artur Turzański.


29 marca 2007 - "Cedeen" nagrodzony

Grupa teatralna Cedeen działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy od 1998 roku, prowadzona przez Joannę Chojnowską zajęła pierwsze miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Form Teatralnych "Arlekinada" Inowrocław 2007.
Pani Joanna Chojnowska dostała nagrodę dla najlepszego reżysera.
Grupę tworzy młodzież ze świdnickich szkół średnich i gimnazjalnych. "Cedeen" posługuje się wszystkimi środkami wyrazu scenicznego, jednak jej ulubionymi formami teatralnymi jest teatr ruchu, happening, teatr uliczny.


29 marca 2007 - Darmowy dostęp do Internetu

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Dobromierzu funkcjonuje czytelnia internetowa dzięki, której każdy zainteresowany może bezpłatnie skorzystać z dostępu do Internetu.
Godziny otwarcia czytelni internetowej:
Poniedziałek 10.00 - 19.00
Wtorek 10.00 - 19.00
Środa 10.00 - 19.00
Czwartek 10.00 - 19.00
Piątek 10.00 - 19.00


28 marca 2007 - "Bezpieczna Kobieta" - czas na zgłoszenia

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy i świdnickie koło Ligi Kobiet Polskich przyjmuje zgłoszenia na kolejną edycję akcji "Bezpieczna Kobieta".
Do akcji przyłączył się również Urząd Miejski w Świdnicy, który wyłożył 1,3 tys. zł na przygotowanie tysiąca ulotek edukacyjnych. Obecnie przyjmowane są zapisy na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i samoobrony.
- Kobieta żeby czuła się bezpiecznie musi wiedzieć, jak zachowywać się w sytuacji zagrożeń, a przede wszystkim jak ich unikać. W programie szkoleń m.in. przewidziane są zajęcia z samoobrony. Akcję chcemy również rozszerzyć o kurs pierwszej pomocy, ponieważ często się zdarza, że nie potrafimy innym pomóc i czujemy się bezradne - mówi Elżbieta Dudziak, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.
Zgłoszenia od kobiet, które chcą wziąć udział w bezpłatnej akcji są przyjmowane pod nr telefonu komórkowego 0 665 100 032 lub e-mail - >>> napisz


28 marca 2007 - Rozgrywki o Szablę Tadeusza Kościuszki

W sobotę 24 marca odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy uroczyste obchody święta patrona szkoły - Tadeusza Kościuszki.
Uczniowie klas 1 - 6 mieli okazję wykazać się swoimi wiadomościami o życiu wielkiego Polaka, jakim był T. Kościuszko. Dzieci poradziły sobie z tym doskonale. Oprócz konkursu wiedzy odbyły się również konkursy plastyczne - uczniowie malowali postać patrona szkoły oraz układali dla niego bukiety - eliminacje na najlepiej zaśpiewaną piosenkę historyczną oraz konkurencje sportowe. Zabawa była wspaniała a rozgrywki o przechodnią szablę Tadeusza Kościuszki (przekazywaną z roku na rok innej klasie) okazały się szczęśliwe dla trzech klas: * w kategorii klas 0-2 - klasa II b
* w kategorii klas 3-4 - klasa IV c
* w kategorii klas 5-6 - klasa VI c


28 marca 2007 - Sesja w ten czwartek

Pracowicie kończy się marzec dla świebodzickich rajców. W tym miesiącu obradują aż na dwóch sesjach. Najbliższa odbędzie się w czwartek, 29 marca.
Radni zajmą się m. in. wprowadzeniem zmian w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym oraz w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Świebodzice. Wśród projektów uchwał znalazły się także dwie uchwały o wyrażeniu zgody na zawarcie przez burmistrza umów dotyczących budowy dwóch boisk sportowych w mieście.
Rada podejmie także decyzję czy skierować do rzecznika dyscypliny finansów publicznych zawiadomienie o naruszeniu tej dyscypliny. Sprawa jest efektem kontroli, jaką przeprowadziła komisja rewizyjna rady miejskiej w dokumentach Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz działalności pełnomocnika burmistrza ds. uzależnień za 2006. Sesja rozpoczyna się o godzinie 14.30 w sali posiedzeń UM.


28 marca 2007 - Transport osób i rzeczy - kurs

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. organizuje i serdecznie zaprasza na kurs, przygotowujący do uzyskania dokumentu, jakim jest: Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym i Międzynarodowym Transporcie Osób i Rzeczy.
Kurs rozpocznie się 3 kwietnia tego roku. Szczegóły - >>> zobacz


28 marca 2007 - I Turniej Samorządowców

W sobotę, 31 marca odbędzie się I Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Turniej zostanie rozegrany w sali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Powstańców od godzinie 9:00. Udział w nim, na dzień dzisiejszy, zadeklarowały cztery drużyny amatorskie, składające się z przedstawicieli rad miejskich i gminnych w Powiecie Świdnickim, a mianowicie:
- Rada Miejska w Strzegomiu (kapitan drużyny - Lech Markiewicz)
- Rada Miasta Żarów (kapitan drużyny - Robert Kaśków)
- Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej
- Rada Powiatu Świdnickiego
Kto otrzyma puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej? Okaże się już w tą sobotę. Serdecznie zapraszamy jaworzyńskich kibiców do wsparcia drużyn w rozgrywkach! Organizatorzy Turnieju: Urząd Miasta i Rada Miejska w Jaworzynie Śląskiej, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.


28 marca 2007 - Jaskulin pięknieje

Dom Pomocy Społecznej w Jasulinie przeszedł prawdziwą metamorfozę. Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu odwiedził placówkę, aby obejrzeć wybudowany niedawno nowy budynek - łącznik, który pozwolił na przeniesienie pomieszczeń z pałacyku do miejsca, które spełnia wszelkie standardy.
Nowy budynek jest przyjazny również od wewnątrz. Od progu czuje się tu specyficzną atmosferę ciepła i opieki. Inwestycje w DPS w Jaskulinie pochłonęły ok. 1. 200 tys zł. z czego 600 tys. zł otrzymano w ramach Kontraktu Wojewódzkiego a 200 tys. zł z Urzędu Wojewódzkiego. Resztę sfinansowano z budżetu Powiatu Świdnickiego.
-"Cieszymy się, że nasza decyzja o wybudowaniu nowego obiektu - łącznika była jak najbardziej trafna. Wprawdzie chcieliśmy na początku z Zarządem remontować pałacyk i zrobić z niego perełkę, ale koszt 5 mln zł. był zbyt duży. Długo nie mogliśmy sprzedać pałacu, w końcu jednak udało się sprzedać go za kwotę 575 210 zł. Mogliśmy te pieniądze przeznaczyć jako wkład własny w prowadzoną inwestycję." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Przewiduje się, że realizacja całości inwestycji zakończy się we wrześniu.


28 marca 2007 - IV Wielkanocny Kiermasz

W Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbył się IV Wielkanocny Kiermasz.
Uczniowie uczęszczający na warsztaty plastyczne - "Jestem małym artystą" wraz z klasą Va i 2a przygotowali wielkanocne niespodzianki, w formie kolorowych kartek, ręcznie malowanych pisanek, papierowych podstawek pod kraszanki.
W ramach kiermaszu uczniowie wraz z rodzicami przygotowali smaczne ciasta.
Celem przedsięwzięcia było pozyskanie funduszy dla Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej oraz materiały plastyczne dla dzieci SP nr 10. Kiermasz przygotowały - Beata Wilczewska, Dorota Kubak i Joanna Kurzawa.


28 marca 2007 - Problemy alkoholowe

Od 6 marca w budynku Urzędu Gminy Świdnica w pokoju numer 308 na drugim piętrze, w każdy wtorek w godzinach od 8.00 do 12.00 funkcjonuje Punkt Konsultacyjny dla Osób z Problemem Alkoholowym i Ich Rodzin.
Punkt prowadzi Urszula Grech - Certyfikowany Instruktor Terapii Uzależnień - pracownik NZOZ w Czarnym Borze.
Celem pracy punktu jest m.in.: & zwiększenie dostępności do usług terapeutycznych, działania edukacyjno-profilaktyczne dla mieszkańców gminy.


28 marca 2007 - Szkolne wybory Miss i Mistera Wiosny

Poprzebierani w kolorowe stroje, z uśmiechniętymi twarzami uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobromierzu przywitali pierwszy Dzień Wiosny. Mimo, że pogoda była niezbyt wiosenna, uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Dobromierzu powitali pierwszy Dzień Wiosny pogodnie i wesoło. Już od rana, byli poprzebierani w wymyślne barwne i fantazyjne kostiumy wiosenne. Na wstępie zapoznali się z wiosennymi obyczajami, obrzędami i wierzeniami ludowymi.
Jednak największe emocje wzbudziły wybory Miss i Mistera Wiosny. Jury w składzie: Elżbieta Esperant, Teresa Żołądek i Krystyna Malinkiewicz dokonały wyborów. Zwycięzcami zostali:
Miss Wiosny 2007 - uczennica kl. VI Natalia Makowska
Mister Wiosny 2007 - uczeń kl. I Miłosz Kargol


27 marca 2007 - Grupa "Troyaki"

Dzisiaj do grona osób piszących w dziale dziennika - "poezja - felieton - reportaż - satyra", dołączyła Grupa "Troyaki".
Grupa obserwuje świat, dziwi się jego smutkowi i dośmiesza go, przerabiając na swój sposób. Twórczość Grupy jest szeroko pojęta. Trzeba tu zaznaczyć, że niekiedy bywa ona szeroko niepojęta przez odbiorców, jak i samych twórców.
Każdy członek Grupy "Troyaki" jest miłym, serdecznym człowiekiem ze stałą pracą, którego możecie spotkać w kolejce po sznurowadła albo zobaczyć z okna, jak mielonka mu wypada ze zrywki na chodnik. >>> zobacz


27 marca 2007 - Najstarsi w Polsce

Tak można chyba powiedzieć o świebodzickim Kole Filatelistów, które powstało w powojennej Polsce jako jedno z pierwszych. Trudno więc się dziwić, że i dorobek naszych miłośników znaczków i kart pocztowych jest imponujący. Swoje zbiory pokazali szerokiej publiczności na specjalnej, jubileuszowej wystawie zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury. Tysiące znaczków, monet, kart pocztowych, kronika Koła - to wszystko można było obejrzeć przez ostatni weekend. Wśród nich była prawdziwa perełka - zbiór znaczków o tematyce sportowej, poświęcony igrzyskom olimpijskim z lat 1896-1960, którego posiadaczem jest pan Henryk Połeć.
Choć to hobby wydaje się wielu osobom nieco staroświeckie, to jednak świebodziccy pasjonaci nie zamieniliby go na żadne inne.
- Zbieranie znaczków jest jak kolekcjonowanie dzieł sztuki: czasami nie można mieć cennych obrazów, rzeźb -ale te wszystkie wspaniałe okazy można mieć na znaczkach - uśmiecha się Jerzy Gibek z Koła Filatelistów. - W ten sposób można sobie w domu stworzyć całkiem ładną, małą galerię.


27 marca 2007 - "Festiwal Nauki"

21 marca w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się IV "Festiwal Nauki". Data ta nie jest przypadkowa, bo jest to pierwszy dzień wiosny, dla młodzieży "Dzień wagarów". Młodzież miała wagary we własnej szkole, przy frekwencji 100 %.
Tego dnia odbywały się w szkole interesujące wykłady i prezentacje prowadzone przez pracowników naukowych wrocławskich szkół wyższych. Tak np. o " Pozasłonecznych układach planetarnych" opowiadał dr Paweł Preś z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, o "Aktywnym słońcu" mówił dr Tomasz Mrozek z tego samego Instytutu. Z Katedry Filozofii Chrześcijańskiej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. dr Janusz Czarny mówił o "Cywilizacji miłości" a, ks. dr Radosław Kisiel opowiadał młodzieży o "Mikołaju Koperniku jako wielkim humaniście".
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wykłady i pokazy przygotowane przez nauczycieli i uczniów szkoły. Nauczyciel matematyki, Adrianna Świder opowiadała jak tworzy się PESEL, PIN - Y, jak powstają szyfry starożytne, wojenne i współczesne.
Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy z wiedzy i twórczości Mikołaja Kopernika. W konkursach uczestniczyła młodzież ze szkół w Żorach, Opola i Wałbrzycha, których patronem jest Mikołaj Kopernik. Pomysłodawcą i koordynatorem festiwalu jest Grażyna Kubiczek.


27 marca 2007 - Pracownicy z Chin ?

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk spotkał się z przedstawicielami firm z grupy LG i ich poddostawców. Na spotkaniu poruszane były problemy związane z pozyskiwaniem pracowników dla nowych inwestycji koreańskich oraz przedstawiona została sytuacja na dolnośląskim rynku pracy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele dolnośląskich Powiatowych Urzędów Pracy, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Ochotniczego Hufca Pracy oraz Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność".
Dzisiejsze spotkanie było reakcją na sugestie ze strony firm koreańskich, że z powodu braku pracowników na Dolnym Śląsku będą zmuszone zatrudniać obywateli Chin. Otwierając spotkanie wojewoda podkreślił, że inwestycje firm koreańskich na Dolnym Śląsku miały w znaczny sposób zmniejszyć bezrobocie w województwie. Wiązały się one z dwojakim wsparciem finansowym ze strony rządu polskiego: pośrednim (ulgi podatkowe) i bezpośrednim (dotacje).
Wojewoda zaznaczył, że problemem jest wysokie, trzydziestoprocentowe bezrobocie w niektórych powiatach na Dolnym Śląsku, a z drugiej strony brak rąk do pracy w innych rejonach województwa. Dlatego należy wypracować takie sposoby, które umożliwią pracę mieszkańcom z różnych rejonów Dolnego Śląska. Zwrócono się do przedstawicieli firm o współpracę z powiatowymi urzędami pracy, a także o spełnienie trzech warunków: przedstawianie konkretnych ofert pracy i płacy oraz o promocję firmy w urzędach pracy.
Wojewoda zwrócił uwagę, że nie widzi przeszkód dla zatrudniania w Polsce cudzoziemców, jednak nie można przyjąć sytuacji, w której polskim pracownikom stawiany jest niemożliwy do spełnienia na szeroką skalę warunek, tj. znajomość języka chińskiego. Dlatego tylko w uzasadnionych sytuacjach firmy koreańskie otrzymają pozwolenia na pracę dla cudzoziemców. Wojewoda przypomniał, że kiedy firmy zaczęły się rozwijać w naszym województwie, atutem była tania siła robocza, a nie wykwalifikowani pracownicy. Teraz, kiedy Polacy mogą pracować w różnych częściach Europy, ich wymagania dotyczące warunków pracy wzrosły.
Spotkanie umożliwiło bezpośrednie kontakty przedstawicieli firm koreańskich z Powiatowymi Urzędami Pracy z całego województwa, co w przyszłości ma ułatwić pozyskanie pracowników z Dolnego Śląska.


27 marca 2007 - Podziękowania dla sołtysów

Wczoraj na specjalne zaproszenie wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek odbyło się spotkanie z byłymi sołtysami. W 11 na 33 sołectwa gminy Świdnica - mieszkańcy zdecydowali o wyborze nowych gospodarzy, tj. w Bojanicach, Boleścinie, Burkatowie, Bystrzycy Dolnej, Grodziszczu, Jagodniku, Krzyżowej, Lubachowie, Stachowicach, Wiśniowej i Zawiszowie.
Dziękując sołtysom za dotychczasową współpracę, wójt gminy Świdnica wyraziła wdzięczność i podziękowanie za zaangażowanie z jakim sołtysi wykonywali swoją pracę. Podkreśliła sumienne wykonywanie zadań, troskę o mieszkańców, czuwanie nad estetyką, która przyczyniła się do poprawy wizerunku wsi.
Życzę realizacji dalszych zamierzeń w pracy na rzecz wsi, sukcesów, zadowolenia i pomyślności w życiu osobistym - mówiła wójt gminy Teresa Mazurek składając podziękowania sołtysom.


27 marca 2007 - Wiosenne Impresje Teatralne

Z okazji pierwszego Dnia Wiosny i zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Teatru w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbyły się Wiosenne Impresje Teatralne Małego Aktora. Członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem Elżbiety Baran przygotowali dwie inscenizacje. Występ rozpoczęła młodsza grupa teatralna "Drugaczki", która przedstawiła spektakl z zakresu edukacji prozdrowotnej pt. "Żeby zdrowym być". W grupie młodszej wystąpili: Ewa Błaszczak, Agnieszka Burdzy, Angelika Hrymak, Dominik Filipkowski, Wiktoria Masełek i Anna Sekretarska.
Drugie przedstawienie pt. "Zielono mi" zaprezentowała grupa integracyjna z klas IV - VI "Ekoludki". Byli to: Paula Biadała, Monika Birkowska, Karolina Braun, Magda Burdzy, Anna Drzał, Anna Flejterska, Patryk Gawlik, Iza Grymuza, Dawid Król, Weronika Mastalerek, Klaudia Suchecka, Artur Sukiennik i Kamil Szpilewski. Oba spektakle miały charakter dydaktyczny, propagujący zdrowy styl życia w zgodzie z przyrodą.
Występy małych aktorów oceniało jury w składzie: Bożena Dziurla - nauczycielka języka polskiego, Anna Żyburtowicz - nauczycielka kształcenia zintegrowanego i Aleksandra Nakoneczna - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Jury po obejrzeniu obu spektakli przyznało tytuły Najlepszego Aktora. W kategorii "młodsi" pierwsze miejsce zdobyła Ewa Błaszczak, a drugie Olga Jędrzejczyk. Wśród uczniów klas IV - VI tytuł Najlepszego Aktora zdobyły równorzędnie Paula Biadala (kl. V) i Karolina Braun (kl. VI). W obu kategoriach przyznano dwa wyróżnienia - Annie Sekretarskiej (kl. II) i Magdalenie Burdzy (kl. VI). Na zakończenie obie grupy zostały nagrodzone dyplomami i słodyczami.


27 marca 2007 - Wystawa modeli redukcyjnych

Zakończył się właśnie XI Ogólnopolski Konkurs - Wystawa Modeli Redukcyjnych "Świdnica - Junior 2007" o Puchar Mieczysława - Kozara Słobódzkiego.
Pierwsze miejsce w kategorii modeli plastikowych, cywilnych w klasie Senior zobył Marcin Dobrowolski na drugim miejscu uplasował się Andrzej Iwaniec, który otrzymał również nagrodę specjalną za największy model- Kenworth w skali 1:16. W konkursie pojawiło się około 300 modeli.


27 marca 2007 - Droga Krzyżowa przeniesiona

Z uwagi na bardzo złą pogodę III Miejska Droga Krzyżowa w Świebodzicach nie odbyła się, tak jak wcześniej zapowiadano, w piątek, 23 marca.
Uroczystości przeniesiono na Wielki Piątek czyli na 6 kwietnia.
Procesja wyruszy o godzinie 21.00 spod kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu i przejdzie ulicami miasta do Rynku a następnie pod pomnik papieża.
Mamy nadzieję, że tym razem aura nie pokrzyżuje planów.


27 marca 2007 - Z policji

Dzisiaj o godzinie 4.15 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy został powiadomiony przez mieszkankę Świdnicy /1,8 promila/ o awanturze domowej wszczętej przez konkubenta /2,60 promila/.
Sprawca awantury został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia, w mieszkaniu znajdowała się trójka małych dzieci w wieku 10 miesięcy, 7 i 10 lat. Najstarsza 17 letnia córka również była pod wpływem alkoholu /0,90 promila/. Na miejsce wezwano Pogotowie ratunkowe, lekarz nie stwierdził żadnych urazów u dzieci ani zaniedbań.
Cała trójka, która była pod wpływem alkoholu została zatrzymana do wytrzeźwienia, dziećmi zaopiekowała się babcia. Po wykonaniu czynności materiały trafią do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o podjęcie decyzji.

Dwa razy udało się okraść skarbonkę w Świdnickiej Katedrze, za trzecim razem wpadli.
Wczoraj 26 marca około godziny 16 w Katedrze Świdnickiej zostali zatrzymani dwaj mężczyźni, którzy dorobionym kluczem usiłowali włamać się do skarbonki, ponieważ kłódka w skarbonce została zmieniona, kradzież się nie udała, a na miejscu kradzieży zostali zatrzymani przez proboszcza. Zatrzymani przyznali się, że już wcześniej 2 razy okradli skarbonkę, skradli 15 i 20 zł.
Obaj zatrzymani przyznali się do usiłowania kradzieży z włamaniem, zostali zatrzymani do wyjaśnienia.


26 marca 2007 - Nowy "Bolko"

Do końca czerwca powinien potrwać remont elewacji Klubu Bolko. Przygotowania do rozpoczęcia prac właśnie ruszyły. Autorem koncepcji plastycznej remontu jest świdnicki architekt B. Mikuła. Elewacja wykonana w manierze klasycyzmu nawiązuje do dawnego wystroju budynku Braukommune, mającego właśnie w Klubie Bolko siedzibę przed 1945 rokiem. Ze ścian budynku zniknie masywna niby-markiza, z której nawet przy słonecznej pogodzie, niezależnie od pory roku kapała woda. Pojawią się za to markizy nad każdym oknem wystawowym, boniowania i imitacje kolumn i portali.
Elewacja to tylko jeden z elementów remontu mającego na celu termomodernizację budynku. Ściany i stropy zostaną docieplone, wymieniona zostanie stolarka okienna. Tak więc oprócz poprawy estetyki tego stojącego w centrum miasta budynku, Świdnicki Ośrodek Kultury powinien zaoszczędzić do 40% wydatków na ogrzanie budynku.
Prace nie powinny utrudnić normalnego funkcjonowania klubu. W najbliższym czasie rozpisany zostanie też przez ŚOK konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej wnętrz klubu, tak aby konieczny do przeprowadzenia remont wewnątrz nie ograniczył się tylko do odświeżenia.


26 marca 2007 - Spotkanie z koreańskimi inwestorami

27 marca o godzinie 11.00 wojewoda Krzysztof Grzelczyk otworzy spotkanie z przedstawicielami koncernu LG.
Na spotkaniu, które odbędzie się w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, poruszone zostaną problemy związane z pozyskiwaniem pracowników dla nowych inwestycji z grupy LG oraz przedstawiona zostanie sytuacja na dolnośląskim rynku pracy.
Na spotkaniu obecni będą przedstawiciele dolnośląskich Powiatowych Urzędów Pracy, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Ochotniczego Hufca Pracy oraz Zarządu Regionu NZSS "Solidarność".


26 marca 2007 - Turniej teatralny

We wtorek, 27 marca, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek) o godzinie 10.00 rozpoczną się zmagania młodzieży ze świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach Międzyszkolnego Turnieju Teatralnego.
Turniej zorganizowany zostanie w ramach Projektu Edukacji Teatralnej26 marca 2007 - Prace społeczno - użyteczna

Od dziś w Gminie Świdnica ruszył program prac społecznie użytecznych. W pracach uczestniczyć będzie około 65 osób.
Prace porządkowe i gospodarcze prowadzone będą w szkłach podstawowych (Grodziszcze, Lubachów, Bystrzyca Górna, Mokrzeszów, Witoszów Dolny, Lutomia Dolna, Pszenno), w gimnazjach (Pszenno, Witoszów Dolny, Lutomia Dolna), w przedszkolu w Pszennie), świetlicach wiejskich (Grodziszcze, Boleścin, Opoczka, Bojanice, Lutomia Górna, Krzczonów, Modliszów, Mokrzeszów, Panków, Wilków, Pszenno, Słotwina).
Porozumienie w sprawie organizacji prac społecznie użytecznych podpisane pomiędzy gminą Świdnica a Starostą Powiatu Świdnickiego w imieniu którego działa Powiatowy Urząd Pracy obejmuje okres prac od 26 marca do 31 grudnia tego roku. Wysokość refundacji z Funduszu Pracy w okresie objętym porozumieniem wynosi 60% wypłaconych osobom bezrobotnym świadczeń pieniężnych.
Osoby kierowane do prac społecznie użytecznych uczestniczą w tych pracach w wymiarze czasu nie przekraczającym 10 godzin tygodniowo.


26 marca 2007 - Sesja Rady Powiatu

28 marca o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się piąta sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Rozpocznie się przedstawieniem Radnym sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu za okres od poprzedniej sesji.
Radni wysłuchają również informacji przedstawionej przez Komendanta Powiatowego PSP w Świdnicy o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej za ubiegły rok oraz sprawozdania z wykonania planów finansowych SP ZOZ i Pogotowia w Świdnicy.
Ważnym punktem obrad będzie przyjęcie uchwał w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki oraz uchwały w sprawie utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej i przystąpienia do niej w charakterze członka. Sesję zakończy składanie interpelacji i zapytań przez Radnych.


26 marca 2007 - "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny"

Żarowski Ośrodek Kultury po raz trzynasty zaprasza do udziału w konkursie "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny". Konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach tematycznych - pisanka kraszanka, palma wielkanocna, wycinanka, opowiadanie i stół wielkanocny.
Termin nadsyłania kart zgłoszenia upływa 28 marca.
Patronat Honorowy objął nad konkursem objął Burmistrz Miasta Żarowa - Marek Zywer. Konkurs wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


26 marca 2007 - Konkurs dla studentów

Ruszył nowy program dla młodzieży akademickiej z całej Polski - Konkurs Programistyczny Waves Cup. Konkurs jest wspólną inicjatywą Fundacji dla UJ, wspierającej rozwój edukacji oraz norweskiej firmy Making Waves, działającej w branży IT, sponsora Konkursu.
Adresatami konkursu są studenci polskich uczelni wyższych, którzy w dwuosobowych zespołach zadaniowych staną do rywalizacji w dziedzinie informatyki i programowania. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie systemu umożliwiającego szybką edycję stron WWW, opartego na technologii ASP. Net i AJAX.
Organizatorzy opatrzyli konkurs hasłem: "Wolność i swoboda na Twoich warunkach". Kierują je do twórczych, zdolnych studentów, którzy zechcą sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie programowania. Ważną motywacją będzie zapewne główna nagroda. Trzy najlepsze drużyny wezmą udział w płatnym, dwumiesięcznym stażu w Making Waves, połączonym z pobytem w Oslo, w norweskiej siedzibie firmy. Dodatkowo laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody rzeczowe: laptop Apple MacBook (I miejsce), smartphon firmy Asus (II miejsce) i iPod Apple (III miejsce).
Konkurs potrwa do 20 maja 2007 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 kwietnia na stronie internetowej - >>> zobacz
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się z odpowiednią pompą 20 maja 2007 roku.
Konkurs uświetniają patroni honorowi: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prof. zw. dr hab. Michał Seweryński oraz Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce, J.E. Ambasador Knut Hauge i Radca Handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce Pan Vidar Segtnan.


26 marca 2007 - Tańsza nauka języka

W kwietniu w Świdnicy ruszają dofinansowane kursy językowe. Koszt 42-godzinnych zajęć wynosi tylko 350 zł. - Zajęcia prowadzone są w znanym systemie Sita. Ta metoda polega na nauce w stanie relaksu, co pozwala kilkakrotnie zwiększyć szybkość i skuteczność zapamiętywania. Główny nacisk położony jest na umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku obcym. Zajęcia prowadzone są w grupach 8-10 osobowych, przez doświadczonych lektorów i metodyków - mówi Katarzyna Leszak, dyrektor ośrodka językowego Sita w Jaworze.
Zgłoszenia od chętnych przyjmowane będą do 28 marca. Testy kwalifikujące na odpowiedni poziom, kwestionariusze oraz warunki udziału w kursie dostępne są na stronie projektu "Gmina bliżej Europy" - >>> zobacz
- Zachęcająca jest cena, ponieważ dzięki pomocy sponsorów wynosi 350 zł za pełny kurs. Gdyby nie ten fakt, to nauka kosztowałaby od 900 do 1500 zł - mówi dyrektor Leszak i dodaje. - Taki kurs pozwoli świdniczanom w krótkim czasie zwiększyć umiejętności językowe. Jeśli będzie to nowy język, to już po trzech miesiącach nauki poradzą oni sobie w wielu sytuacjach życia codziennego. Kursy mogą szczególnie przydać się pracownikom zachodnich koncernów, inwestujących w powiecie świdnickim, ale też wszystkim innym zainteresowanym.


26 marca 2007 - Kiermasz świąteczny

Już po raz drugi w Gminie Świdnica odbędzie się Kiermasz Świąteczny. 31 marca o godzinie 11.00 w świetlicy "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym dzieci z klas O - III zaprezentują wielkanocne potrawy i dekoracje. Tegoroczny kiermasz odbywać się będzie pod hasłem "Zajączki i kurczaki, miło bawią się dzieciaki!"
Pierwszym zadaniem każdej biorącej udział w imprezie szkoły (przedszkola) będzie przygotowanie stoiska z ozdobami, stroikami, palmami i kartkami świątecznymi, które wcześniej wykonają dzieci pod kierunkiem nauczycieli i rodziców. Wszystkie te wytwory można będzie sprzedać za symboliczną kwotę w ramach działalności Rad Rodziców. Organizatorzy zapewniają wszystkim jednakowe stoiska, które w całości należy ozdobić we własnym zakresie wg oryginalnego pomysłu i inwencji twórczej.
Drugim zadaniem dla każdej reprezentacji jest przygotowanie jednej baby wielkanocnej, jednego mazurka i jednej tradycyjnej potrawy wielkanocnej na zimno, np.: śledzie, sałatki, itp.


26 marca 2007 - Będziemy mieć swój piernik

Nie tylko Toruń może się pochwalić tradycjami piernikowymi - okazuje się, że w Świebodzicach w średniowieczu wypiekano słynący ze smaku i aromatu piernik. I te tradycje będziemy wskrzeszać. Jest pomysł, aby właśnie piernik stał się świebodzickim produktem lokalnym, który będzie promował miasto w kraju i zagranicą.
- Niebawem, wspólnie z Miejskim Domem Kultury Reklan, złożymy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wskrzeszenie tradycji cukierniczo-piekarskich w naszym mieście - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa wydziału promocji, informacji i współpracy zagranicznej urzędu.
Projekt będzie wieloetapowy, a w jego ramach planuje się m. in. zorganizowanie Jarmarku św. Marcina, wspólne, polsko-czeskie warsztaty cukiernicze, opracowywanie receptury i wiele innych atrakcji.


25 marca 2007 - Trzy lata, uroczystości

Minęły trzy lata od kiedy Świdnica urosła do rangi miasta, miasta - siedziby biskupstwa. Dzisiaj z tej okazji w Świdnickiej Katedrze odbyła się uroczysta msza, której przewodniczył Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec. To właśnie ks. prof. Ignacy Dec przejdzie do historii jako pierwszy biskup świdnicki. Po mszy delegacje miast wchodzących w skład biskupstwa składały na ręce Biskupa Świdnickiego gorące życzenia i piękne bukiety kwiatów.
Całą uroczystość zakończył koncert Kwartetu Wieniawskiego Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W ich wykonaniu usłyszeliśmy jedno ze wspanialszych dzieł muzycznych osnutych na wydarzeniach sprzed dwóch tysiącleci. Oratorium powstało na zamówienie biskupa Kadyksu, a o jego perfekcji może świadczyć fakt, że tak genialny kompozytor jak Haydn dopracowywał je jeszcze przez następnych dwadzieścia lat od prawykonania.
Wersja zaprezentowana świdnickiej publiczności pochodzi z 1787 roku i została opracowana na kwartet smyczkowy i narratora wygłaszającego odpowiednie fragmenty Ewangelii św. Jana i św. Łukasza.
Szkoda tylko, że do uroczystości nie dopasowała się pogoda i ziąb panujący w świdnickiej świątyni "przegonił" wielu wiernych, w końcu tak wspaniały koncert odbył się tylko dla nielicznej garstki wytrwałych melomanów.
Zdjęcia z uroczystości w świdnickiej katedrze - >>> zobacz


25 marca 2007 - Wygrały

Wczoraj świdnickie siatkarki spotkały się w kolejnej rundzie play - off z zespołem AZS Opole.
W pierwszym spotkaniu mimo zaciętej walki uległy AZS Opole 3:2 w setach 25/19, 24/26, 18/25, 25/23 i 16/14.
Natomiast dzisiaj nie dały żadnych szans opolankom wygrywając w czterech setach 3:1 - 25/20, 25/18, 22/25 i 25/19.
Dorobek w tym dwumeczu nastraja optymistycznie przed kolejnymi spotkaniami z AZS Opole w Świdnicy.
Mecze z opolankami odbędą się 31 marca o godzinie 18.00 i 1 kwietnia o godzinie 12.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów


25 marca 2007 - "Wygraj Sukces"

24 marca w Sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury w Strzegomiu, odbyły się po raz pierwszy eliminacje wstępne do 12 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Organizatorami tych eliminacji było właśnie Strzegomskie Centrum Kultury i Studio Wokalne "Katharsis" Tomasza Sochackiego ze Świdnicy, który był pomysłodawcą tych eliminacji na terenie Powiatu Świdnickiego.
Wzięło w nich udział 42 solistów, którzy zaprezentowali się na scenie z dwoma utworami. Młodzi wokaliści podzieleni byli na 4 kategorie wiekowe: klasy I-III, IV-BVI, gimnazjum, i klasy ponadgimnazjalne. Część wykonawców miało swój debiut na scenie, ale dla większości były to kolejne zmagania festiwalowe. Wspaniała atmosfera i profesjonalna organizacja sprawiły, że dzieci nie miały tremy przed swoim występem.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a nominowanym życzymy powodzenia na eliminacjach regionalnych, które odbędą się w maju w Bielawie. A co później…oczywiście Finał w Tarnobrzegu i walka o wycieczkę do Eurodisneylandu dla solisty i instruktora, oraz inne nagrody. >>> zobacz


25 marca 2007 - Trzecie miejsce

24 i 25 w Tychach odbył się ćwierćfinał Mistrzostw Polski Młodziczek. W mistrzostwach wystąpiły zespoły MKS Świdnica, MOSM Tychy, UKS Opole, Promień Żary. Wyniki zespołu ze Świdnicy:
MKS Świdnica - MOSM Tychy 0:2 - 16/25 i 18/25,
MKS Świdnica - UKS Opole 0:2 - 20/25, 18/25,
MKS Świdnica - Promień Żary 2:0 - 25/14, 25/11.
Do półfinału awansowały: MOSM Tychy i UKS Opole. Świdniczanki po latach nieobecności w rozgrywkach centralnych zajęły trzecie miejsce co uznać można jako zapowiedź przyszłych sukcesów.


25 marca 2007 - Turniej Piłki Halowej

Wczoraj w Jaworzynie Śląskiej odbył się I Turniej Piłki Halowej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen. W turnieju udział wzięło sześć drużyn: Parafia Jaworzyna Śląska, Rada Miejska, Piekarnia A.J. Wychowanek, Przewozy Regionalne - Drużyny Konduktorskie Jaworzyna Śląska, ZPS "Karolina" i Gimnazjum nr 1. Wśród grających znaleźli się między innymi: Burmistrz Miasta Jaworzyna Śląska - Grzegorz Grzegorzewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej - Artur Nazimek, wystąpili także dwaj księża: Piotr Winczakiewicz i Janusz Kozyra.
Najbardziej zaciętym pojedynkiem była walka o trzecie miejsce, gdzie Parafia Jaworzyna Śląska po rzutach karnych pokonała Przewozy Regionalne 4:4 (5:4). W finale Piekarnia pokonała ZPS "Karolina" 9:3.
Słowa uznania należą się też sponsorom imprezy a byli to: Piekarnia Profit Bis, Usługi Transportowe Stanisława Ptaka, Burmistrzowi i Radzie Miasta Jaworzyna Śląska oraz Radnemu Powiatu Świdnickiego Panu Jackowi Krzaczkowi.


25 marca 2007 - Piąty w Pucharze Europy

Na odbywającym się w Hamburgu (Niemcy))Pucharze Europy w Sportowym Jiu Jitsu - Tomasz Skórkowski wygrał dwie ze swoich czterech walk i zajął 5 miejsce.
Tomek o wejście do finału przegrał nieznacznie, bo 6-5 z Holendrem, medalistą Mistrzostw Świata. W walce o trzecie miejsce przegrał również z Niemcem 7-4.


25 marca 2007 - Kolejne wnioski

Świebodzice będą się starać o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego renowacji zabytkowych fresków, odkrytych w kościele parafialnym w Cierniach. Dodatkowo, gdy tylko zabytkowe nagrobki rodziny von Kramsta, Gustawa Beckera i rodziny Wildmannów zostaną wpisane do rejestru zabytków (wniosek w tej sprawie został złożony jeszcze w lutym), wtedy także i na ich odnowienie będziemy się starać o dotacje. Będą jeszcze złożone 3 kolejne wioski do programu Socrates Grundtvig. Jest to program Komisji Europejskiej na kształcenie dorosłych i inne ścieżki edukacji.
- Urzędnicy UM w Świebodzicach będą wyjeżdżać na indywidualne kształcenia zagraniczne w ramach Programu edukacyjnego LLL (Lifelong Learning) czyli uczenie się przez całe życie - mówi Marzena Korona-Kruk, promotor Programu Grundtvig na Dolnym Śląsku. - Jest to rodzaj nieformalnej edukacji dla dorosłych Poprzez program Grundtvig Komisja Europejska zapewnia fundusze na propagowanie wymiany doświadczeń oraz zdobywanie wykształcenia w zakresie edukacji szeroko pojętej.
Dzięki uczestniczeniu w kilkudniowych seminariach, kursach uczestnicy czerpią same korzyści dla siebie i macierzystych instytucji, mają zwiększona motywację i poczucie własnej wartości, poprawia się komunikacja i umiejętności interpersonalne, umiejętności w kierowaniu projektem, wymiana dobrych doświadczeń, większa pewność w posługiwaniu się językiem obcym.
W szkoleniu może wziąć udział każdy, kto jest związany w jakiś sposób z edukacją szeroką pojętą, może stać się multiplikatorem i przekazywać dalej zdobyta wiedzę i ma skończone przynajmniej 25 lat. Można otrzymać dofinansowanie na wyjazd, w zależności od kraju docelowego, od 1500 do 1850 euro. Termin składania wniosków upływa do 30 marca, następny 30 maja.


25 marca 2007 - Sesja w Strzegomiu

28 marca, o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się VII Sesja Rady Miejskiej. Rada Miejska będzie podejmowała uchwały w następujących sprawach:
zmiany budżetu gminy Strzegom na 2007 rok, uznania skargi mieszkanki gminy Strzegom za bezzasadną, wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy wojewodą dolnośląskim a gminą Strzegom w sprawie powierzenia gminie Strzegom obowiązku utrzymania grobów wojennych, -zaopiniowania projektu "Studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Bystrzyca cz. II.3A "Koncepcja zabezpieczenia przed powodzią rzeki Bystrzycy. Dolina rzeki Pełcznicy".
Ponadto dyrektor Zakładu Usług Komunalnych oraz prezes Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o w Strzegomiu złożą informacje dotyczące działalności w/w zakładów za rok 2006.
Kolejnym punktem obrad będzie sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej i sprawozdanie z realizacji uchwały Rady Miejskiej w Strzegomiu w sprawie programu współpracy gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2006 roku.


25 marca 2007 - Nowy dyrektor

Od drugiego kwietnia funkcję Dyrektora ZGKiM w Jaworzynie Śląskiej powierzono mieszkańcowi tego miasta - Romanowi Wiznerowi, który zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego Dyrektora - Panią Lidię Mendak.
Roman Wizner pełnił już w latach 1998-2002 funkcję Zastępcy Burmistrza Jaworzyny Śląskiej.
W zakresie swoich zadań miał wówczas między innymi nadzór nad gospodarką komunalną i mieszkaniową oraz inwestycjami w Gminie.
Strefa działalności ZGKiM jest zatem znana nowemu Dyrektorowi zarówno z teorii, jak i z praktyki.


24 marca 2007 - Trzy lata biskupstwa

Mija właśnie trzecia rocznica chyba najbardziej doniosłego wydarzenia w historii Świdnicy w nowym tysiącleciu. To wydarzenie wspomnimy 25 marca o godzinie 18.00 podczas Mszy św. której przewodniczyć będzie Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec.
Po niej wysłuchamy jednego z najznamienitszych dzieł muzycznych osnutych na wydarzeniach sprzed dwóch tysiącleci. Oratorium powstało na zamówienie biskupa Kadyksu, a o jego perfekcji może świadczyć fakt, że tak genialny kompozytor jak Haydn dopracowywał je jeszcze przez następnych dwadzieścia lat od prawykonania.
Wersja która zostanie zaprezentowana świdnickiej publiczności pochodzi z 1787 roku i została opracowana na kwartet smyczkowy i narratora wygłaszającego odpowiednie fragmenty Ewangelii św. Jana i św. Łukasza.
Wykonawcy, to składający się z muzyków Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu Kwartet Wieniawskiego. Zespół powstał w roku 1995 i oprócz klasycznego repertuaru prezentuje także publiczności własne aranżacje i kompozycje. Dzięki licznym koncertom w kraju i zagranicy cały czas zyskuje poklask i uznanie publiczności oraz krytyki.
Cały czas do dyspozycji Państwa jest nasz serwis, gdzie można z tej okazji złożyć życzenia - >>> napisz.
Dla miłośników krzyżówek zamieściliśmy z tej okazji krzyżówkę tematyczną z interesującymi nagrodami książkowymi - >>> zobacz


24 marca 2007 - Obrady świdnickiej rady

W piątek, 30 marca, o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 47) rozpocznie się kolejna sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie przewidziano przedstawienie i przyjęcie tematów do planu pracy radnych na ten rok oraz przedstawienie informacji na temat realizacji zadań Strategii Rozwoju Miasta. Radni podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie:
zmiany składu osobowego stałych komisji Rady Miejskiej w Świdnicy, przyjęcia Programu pomocy w zakresie zatrudnienia w ramach wyłączeń grupowych dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta, wyrażenia zgody przez Radę Miejską na przejęcie przez miasto realizacji zadań na drogach krajowych oraz zarządzania drogami wojewódzkimi, nadania nazwy ulicom, powołania zespołu radnych do rozpatrzenia wniosków o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy.


24 marca 2007 - Zostanie rozbudowana

Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy zostanie rozbudowany. To dobra informacja przede wszystkim dla dzieci uczęszczających do szkoły przy ul. Jagiellońskiej 27. Rozbudowa szkoły cieszy także ich rodziców, którzy wielokrotnie zgłaszali problem zbyt małego budynku w stosunku do liczby dzieci. W Zespole Szkół Specjalnych uczy się ok. 300 dzieci z upośledzeniem umysłowym o różnym stopniu nasilenia a w samym budynku przy ul Jagiellońskiej jest ich prawie setka. Dzieci dowożone są z całego powiatu mimo, że w skład Zespołu Szkół Specjalnych wchodzi 9 szkół: dwie w Strzegomiu, dwie w Świdnicy, cztery w Świebodzicach oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna w Bystrzycy Dolnej.
-"Zarząd Powiatu już dawno zauważył problem zbyt dużej liczby dzieci w szkole. Dlatego na jednym z posiedzeń Zarząd Powiatu wspólnie z przewodniczącym Komisji Oświaty Rady Powiatu odbył wizję lokalną i dokładnie obejrzał szkołę. Podjęto decyzję, że powstaną nowe pomieszczenia dydaktyczne w bliskim sąsiedztwie szkoły, które zostaną z nią połączone w taki sposób, aby stanowiły integralną część całego obiektu. Sam budynek szkoły również wymaga remontu i poważnych nakładów finansowych.
-"Działka, na której położna jest szkoła, jest na tyle duża, że możliwe będzie wybudowanie na niej nowego budynku. Nowy obiekt będzie parterowy, aby dostosować go do potrzeb niepełnosprawnych dzieci." - wyjaśnia Ryszard Chołko, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu.
-" Będziemy starali się złożyć wniosek o środki unijne na realizacje tego kosztownego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że pozyskamy również dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji." - mówi Wicestarosta Świdnicki Anna Zalewska.


24 marca 2007 - Tradycje stołu wielkanocnego

1 kwietnia ow Marcinowicach odbędzie się już trzecia edycja "Tradycji Stołu Wielkanocnego". Tym razem organizatorzy umiejscowili imprezę w nowo wybudowanej Hali Sportowej. Zgłosiło się 25 reprezentacji! Nowością w tym roku jest udział cudzoziemców mieszkających na terenie naszego powiatu. W związku z tym, że nie we wszystkich krajach świętuje się Wielkanoc, stół będzie nosił nazwę "Spring Around the World" (Światowa Wiosna). I na tym stole zagoszczą tradycyjne potrawy między innymi z Brazylii, Australii, Tailandii, Libanu, USA, Niemiec, Włoch, Węgier.
Prezentacja przeplatana będzie występami zespołów artystycznych a zakończona degustacją potraw. Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przy udziale Biura d/s. Europejskich i Promocji Powiatu a pod patronatem Starosty Świdnickiego i Przewodniczącego Rady Powiatu.
Zaproszone zostało również Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich co sprawia, że impreza ma charakter ponadpowiatowy. Udział wezmą też dwie reprezentacje z powiatu wrocławskiego.


24 marca 2007 - Nowy komendant

Świebodzicka Straż Miejska od kilku dni ma nowego komendanta.
A jest nim Łukasz Gil, który pracuje w tutejszej jednostce już od dwóch ponad lat.
Ma już spore doświadczenie, bo wcześniej pracował w straży miejskiej Strzegomiu.
Jest magistrem socjologii prawa i przestępczości na Uniwersytecie Wrocławskim.23 marca 2007 - Europejskie ścieżki rowerowe

Przez Świdnicę przebiega część trasy rowerowej stworzonej w ramach "Eurovelo" - europejskiego projektu ścieżek rowerowych. Cała trasa wiedzie z Bałkanów do Chorwacji i liczy 60 tys. km. Z czego 7,5 km stanowią trasy w Świdnicy. Niedawno tuż przy wejściu do Parku Centralnego zamontowano stół z ławami do siedzenia oraz plansze z przebiegiem świdnickiej trasy. Podobną planszę oraz informacje o projekcie "Eurovelo" można znaleźć na skrzyżowaniu ul. Kościelnej i Saperów.
Do urzędu dotarły również przewodniki dla miłośników dwóch kółek. Będą one rozprowadzane wśród turystów. Projekt realizowany jest przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju. Miasto przeznaczyło na udział w nim 7,5 tys. zł. Za te pieniądze trasa rowerowa została wyznaczona i oznakowana.
Jeden z odcinków "Eurovelo" w Świdnicy przebiega ulicami: Kopernika, Wodną, Mieszka I, Saperów, Kościelną, 1 Maja, pl. Św. Małgorzaty, Franciszkańską, Rynkiem, Łukową, pl. Grunwaldzkim, Lelewela, Nauczycielską, Parkiem Kasprowicza, Pionierów, Śląską, Zieloną, Przyjaźni, Kraszowicką i Bystrzycką w kierunku Krzyżowej.


23 marca 2007 - Targi edukacji w Gimnazjum nr 2

To już sprawdzony w szkole sposób na to, aby młodzież stojąca przed wyborem szkoły średniej mogła dowiedzieć się co oferują tego typu placówki w powiecie świdnickim i wałbrzyskim. Również rodzice chętnie korzystają z możliwości wypytania na miejscu, co szkoły oferują, jaki mają poziom, kierunki kształcenia, itd.
Na III Targi Edukacyjne do Gimnazjum nr 2 przyjechało kilkanaście szkół ze Świdnicy, Wałbrzycha, były też placówki rodzime. Młodzież zbierała ulotki, zadawała pytania. Niektórzy przyprowadzili rodziców.
- Dla mnie ważny jest poziom szkoły i jaki start na studia będzie miał młody człowiek, który ją skończy - mówiła pani Anna Klepacz, mama gimnazjalisty. - Wybór jest duży, ale bardzo chciałabym, żeby syn był zadowolony ze szkoły, którą wybierze, żeby nie żałował.
Niektórzy gimnazjaliści żałowali, że nie pojawiły się szkoły z Wrocławia. - Dzisiaj to nie jest problem, można przecież przenieść się do Wrocławia - mówiła Alicja Hałdaś, gimnazjalistka. - Dla mnie przy wyborze szkoły najważniejsze jest to, czy będę mogła po jej skończeniu znaleźć pracę. Z ocen nauczycieli wynika, że tradycyjnie chłopcy wybierają najchętniej technika o profilach mechanicznych, energetycznych, a dziewczęta - licea ogólnokształcące.


23 marca 2007 - Nietrzeźwi opiekunowie

Wczoraj mieszkanka Gminy Jaworzyna Śląska telefonicznie powiadomiła policjantów z Komisariatu Policji w Jaworzynie Śląskiej o znęcaniu się nad nią 32 letniego konkubina.
Na miejsce zdarzenia wysłany został patrol Policji, który w mieszkaniu zastał nietrzeźwych rodziców (matka1,5 promila, ojciec 0,90 promila), pod opieką nietrzeźwych rodziców znajdowała się piątka nieletnich dzieci w wieku od 1 do 11 lat. Oboje rodzice mają kuratora, zostali zatrzymani do wyjaśnienia, po uzgodnieniach z Sądem Rodzinnym w Świdnicy dzieci zostały przekazane po opiekę babci.
Za znęcanie mężczyźnie grozi od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Materiały z wykonanych czynności zostaną przesłane do Sądu rodzinnego z wnioskiem o podjęcie decyzji.


23 marca 2007 - Teraz do Kłodzka

Dotychczas najlepsza w swojej kategorii wiekowej recytatorka na Dolnym Śląsku, zwyciężyła w eliminacjach powiatowych konkursu recytatorskiego "Pegazik".
Aleksandra Piętka, bo o niej mowa, recytowała w czwartek, 22 kwietnia wiersz Juliana Tuwima - "Piotr Płaksin".
7 kwietnia eliminacje wojewódzkie w Kłodzku. Gratulujemy i trzymamy kciuki.


23 marca 2007 - Podstrefa w Strzegomiu

W pierwszych miesiącach 2005 r. rozpoczęto rozmowy pomiędzy gminą Strzegom a Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną "INVEST - PARK" Sp. z o.o. w sprawie utworzenia na terenie miasta podstrefy. Ustanowienie podstrefy powoduje, że to zarządzający strefą ma inicjatywę co do terminów jej zagospodarowania.
- To "INVEST PARK" Sp. z o.o. prowadzi cały tryb pozyskania inwestora i nadzór nad jego działalnością w strefie. Gmina nie ma wpływu na termin zagospodarowania, w tym na termin wystawienia do przetargu danej nieruchomości - wyjaśnia burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. Z bieżących kontaktów z przedstawicielami "INNVEST PARK" wynika, że przedsiębiorcy skłaniają się do lokalizacji już w terenie zainwestowanym - np. Żarów, Świdnica.
Aby to przełamać na początku tego roku urząd podjął działania zmierzające do bezpośredniej promocji strzegomskiej podstrefy oraz innych terenów inwestycyjnych. Są już pierwsze pozytywne efekty. Szczególnie z uwagi na walory położenia miasta (sieć dróg, sąsiedztwo dużych ośrodków miejskich) naszą ofertą zainteresowała się Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (w skrócie PAIIZ). Obecnie dla agencji przygotowywana jest szczegółowa oferta inwestycyjna, która będzie poprzez agencję promowana inwestorom zagranicznym.


23 marca 2007 - Przybór wody

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział we Wrocławiu w ciągu najbliższych dni w dorzeczu górnej i środkowej Odry opady deszczu i topnienie pokrywy śnieżnej będą powodowały wzrosty stanów wody.
Lokalnie na dopływach mogą wystąpić przekroczenia stanów alarmowych, a na górnej Odrze stany wody około ostrzegawczych.
Informujemy, że Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Dolnośląskiego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


23 marca 2007 - Rzecznik radzi

Wszelkiego rodzaju promocje, bonifikaty, "tanie pakiety" i "gratisy" są skuteczną metodą psychologicznego wpływu na decyzje konsumentów. Tego rodzaju zabiegi sprzedawców osiągają maksymalną skuteczność w okresach przedświątecznych. Informacje o promocjach są na tyle sugestywne, że klienci kupują produkty, które w danej chwili (lub w ogóle) są im niepotrzebne
. Takie zakupy nie zawsze są opłacalne, albowiem pewna grupa sprzedawców wprowadza konsumentów w błąd przy oznaczeniach cen. Po dokładnym przeliczeniu i porównaniu ceny za poszczególne produkty sprzedawane np. w pakietach może się okazać, że nie odbiega ona od tej, jaka obowiązuje przy nabywaniu pojedynczych towarów - a bywa też tak, że jest wyższa. Należy zwracać uwagę na dane znajdujące się na opakowaniach towarów, tj.: nazwę produktu, datę przydatności do spożycia, cenę, wagę itp. Kiedy jakość zakupionych produktów żywnościowych okaże się wątpliwa, trzeba złożyć reklamację.
Zawsze należy zabierać ze sobą dowód zakupu: paragon czy fakturę, albowiem bez niego sprzedawca może nie przyjąć reklamacji. Każdy towar musi być zaopatrzony we wszelkie konieczne informacje w języku polskim. Sprzedawca ma obowiązek wydać nam wraz z zakupionym towarem wszystkie otrzymane od wytwórcy części składowe towaru i elementy dodatkowe wyposażenia, jak również sporządzone w języku polskim instrukcje obsługi, oraz prawidłowo wypełnioną kartę gwarancyjną - w przypadku towaru zakupionego z gwarancją jakości.
Należy kupować z rozwagą, odwiedzając kilka sklepów, dobierając najbardziej odpowiadający produkt, sprawdzając jego jakość, funkcjonalność, kompletność. I jeszcze jedna wiadomość, niemal najistotniejsza podczas wybierania towarów. Zakupiony towar bez wad nie podlega zwrotowi, chyba że sprzedawca wyrazi na to zgodę.


23 marca 2007 - Święto Wiosny w SP NR 10

21 marca w auli Szkoły Podstawowej nr 10 odbyła się impreza z okazji Święta Wiosny, w której wzięli udział uczniowie klas starszych. Organizatorki przedsięwzięcia - Iwona Serwin, Bożena Pepera oraz Zdzisława Strzelczyk-Salwierak zadbały o atrakcyjne konkursy i sprawnościowe konkurencje, w których rywalizowała młodzież z klas IV, V i VI. Gwoździem imprezy okazał się miniplayback show, gdzie wykonawcy reprezentujący poszczególne klasy, mogli popisać się umiejętnościami tanecznymi i choreograficznymi.
W tegorocznym szkolnym Święcie Wiosny triumfowała klasa VI b, tuż za nią uplasował się zespół z V a., a trzecie miejsce zdobyła klasa V b. Przedstawiciele zwycięskich drużyn odebrali z rąk wicedyrektor Teresy Cory dyplomy uczestnictwa, certyfikaty uznania oraz słodkie upominki.
Dzień później, tj. 22 marca uczniowie klas 0-III wzięli udział w Szkolnym Turnieju Wiosennym. Dzieci miały i do wykonania trzy zadania: ułożyć z puzzli pierwsze wiosenne rośliny i ich nazwy, rozpoznać odgłosy i sylwetki ptaków - zwiastujące wiosnę oraz wykonać ilustrację pt. "Już wiosna" z kolorowych bibuł, serwetek i papieru. W przerwach między zadaniami uczennice z klas IIA i IIIA uczyły dzieci piosenki i wyliczanki o wiośnie. Wszystkie zespoły klasowe sprawnie, dokładnie i poprawnie poradziły sobie z zadaniami. W nagrodę otrzymały dyplomy i słodkie niespodzianki. Organizatorami tegorocznej imprezy dla klas młodszych były - Elżbieta Malisz i Joanna Kurzawa.


23 marca 2007 - Kupuj z głową

Na poniedziałek, 26 marca, zaplanowano spotkanie menedżerów świdnickich placówek handlowych, nauczycieli świdnickich szkół, przedstawicieli Urzędu Miejskiego i przedstawicieli wrocławskiego Stowarzyszenia "Eko Idea".
Spotkanie realizowane będzie pod hasłem "Kupuj z głową". Rozpocznie się o godzinie 12.00, w sali 104 Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49).
- Celem spotkania jest prezentacja sposobów promocji partnerów biorących udział w kampanii "Przyjazne zakupy - zakupy po świdnicku" oraz przedstawienie i przedyskutowanie zasad współpracy w kolejnych etapach kampanii - mówi Anna Schindler z "Eko Idei", współorganizator spotkania.


23 marca 2007 - "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny"

Żarowski Ośrodek Kultury po raz trzynasty zaprasza do udziału w konkursie "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny". Konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach tematycznych - pisanka kraszanka, palma wielkanocna, wycinanka, opowiadanie i stół wielkanocny.
Termin nadsyłania kart zgłoszenia upływa 28 marca.
Patronat Honorowy objął nad konkursem objął Burmistrz Miasta Żarowa - Marek Zywer. Konkurs wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


22 marca 2007 - Turniej Motoryzacyjny

16 marca odbył się finał Turnieju Motoryzacyjnego Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika. Wyłonił on zwycięzców, którzy będą reprezentować szkołę w Powiatowym Turnieju Motoryzacyjnym. Organizatorami imprezy byli Maciej Romanowicz i Sławomir Józwicki. Eliminacje do turnieju przebiegały w następujących etapach:
test ze znajomości przepisów ruchu drogowego, rozpoznawanie części samochodowych, pierwsza pomoc, zmiana koła na czas oraz jazda sprawnościowa samochodem.
W turnieju zwyciężył Jarosław Myśliwski III b TS wyprzedzając Mateusza Pyca III a TS i Mateusza Mikułę III b TS.
Turniej ten jest pierwszym etapem Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego, który propaguje bezpieczne poruszanie się po drodze. Nasi uczniowie od kilku lat dochodzą do etapu wojewódzkiego i centralnego.


22 marca 2007 - Sportowa podstawówka

Od nowego roku szkolnego 2007/2008 w świdnickiej Szkole Podstawowej nr 1 ma działać pierwsza klasa z blokiem sportowym.
- Zabiegali o to rodzice maluchów, ale też sami zauważamy, że dziewczynki interesują się grą w siatkówkę, a chłopcy w piłkę nożną. Postanowiliśmy im pomóc w realizowaniu tych pasji. Mamy doskonałe warunki do rozwijania ich zdolności. Ogromną halę sportową, boiska zewnętrzne, a przede wszystkim trenerów, którzy w odpowiedni sposób będą mogli przygotować dzieci do uprawiania sportu, już od najmłodszych lat. Wszystko po to, by od 4 klasy działała klasa sportowa z prawdziwego zdarzenia - mówi Alicja Karol, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.
Obecnie nauczyciele i trenerzy opracowują specjalny blok sportowy, który będzie polegał na dodatkowych dwóch godzinach zajęć z wychowania fizycznego. W ich trakcie dzieci będą brały udział w ćwiczeniach ogólnorozwojowych, ale będą mogły doskonalić się również w konkretnych specjalnościach.
- Zainteresowanie jest spore, a ilość miejsc ograniczona. Listę chętnych chcemy zamknąć na początku kwietnia, dlatego do końca marca przyjmujemy zgłoszenia - dodaje dyrektor Karol. Zapisy przyjmowane są w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Galla Anonima 1, telefon 074 852-98-18.


22 marca 2007 - I Dzień Wiosny inaczej

Zamiast wagarów i bezsensownego błąkania się po mieście dzieci i młodzież ze świebodzickich szkół spędziły I Dzień Wiosny czyli 21 marca na zabawie i rozgrywkach sportowych w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. Przywitanie wiosny zorganizowano w naszym mieście pod hasłem "Ratujemy i uczymy się ratować". Była więc nauka udzielania pierwszej pomocy, zupełnie na poważnie, ale w wesołej atmosferze. A sztucznego oddychania na fantomie uczył się nawet burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Były gry sportowe, przeciąganie liny, mecz w kosza i mnóstwo innych atrakcji. Na koniec przeprowadzono też próbną ewakuację hali, z udziałem straży pożarnej. Dzieci miały naprawdę mnóstwo frajdy, a przy okazji tak mile spędzonego dnia mogły jednak dowiedzieć się o wielu ważnych sprawach.
Przy okazji podsumowano też świebodzicki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla przypomnienia - padł rekord miasta w zbiórce, ponieważ udało się zebrać dla Orkiestry prawie 30 tysięcy złotych. Organizatorem I Dnia Wiosny był świebodzicki OSiR, szkoły podstawowe, gimnazjalne i średnie w mieście oraz Zofia Marek - koordynator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Świebodzicach.


22 marca 2007 - Walczymy o pieniądze

Nadal nie ma informacji w jakiej wysokości finansowana będzie inwestycja budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy. Wiadomo natomiast, że środki otrzymamy w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Dolnośląskiego. -"Wiemy, że pieniądze są. Na wszystkie inwestycje w regionie to ok. 23 mln zł. Chcemy pozyskać z tej puli jak najwięcej, aby budowę szpitala "Latawiec" ukończyć jak najszybciej." - podkreśla Anna Zalewska, Wicestarosta Świdnicki, odpowiedzialna za służbę zdrowia w naszym powiecie.
-" Potrzeba ok. 13 mln zł. Taka kwota pozwoli na spokojne zamknięcie tego tematu." - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, Dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.
W tych 13 mln zł zawiera się koszt przenosin starej bazy do "Latawca", budowa lądowiska dla helikopterów ratowniczych - ok. 350 tys zł oraz druga rata na zakup tomografu i angiografu - ok. 2 mln zł. Pozostaje także kwestia kontynuacji prac budowlanych prowadzonych przez dotychczasowego wykonawcę - firmę "Pebek" ze Świdnicy.
-" Jesteśmy wdzięczni, że firma nie zeszła z budowy. Planujemy, że dopóki nie będzie konkretnej i potwierdzonej informacji o wysokości przyznanych środków z Kontraktu, przeznaczymy ok. 330 tys. zł miesięcznie z budżetu powiatu na finansowanie prac budowlanych niezbędnych do kontynuacji inwestycji." - mówi Wicestarosta Anna Zalewska -"Zapewniam, że zrobimy wszystko, aby sfinalizować przenosiny jeszcze w tym roku." - dodaje.


22 marca 2007 - Radek Typa i Grzegorz Grzyb

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie Radek Typa i Grzegorz Grzyb. Porozmawiamy o ich najbliższych startach i bardzo bogatych planach tych zawodników na sezon 2007.
W naszym studiu będę gościł Bogumiła Jurkiewicza i Dominika Drożdżyka ze Studenckiego Koła Naukowo Technicznego P13. Będziemy oczywiście rozmawiać o rajdach samochodowych i samochodach od bardzo technicznej strony.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


22 marca 2007 - W świetlicach nie musi być nudno!

Jeśli zajęcia będą atrakcyjne, ciekawie prowadzone, zróżnicowane i dobrze zorganizowane jest szansa na zwiększenie liczby ich uczestników i osiąganie lepszych rezultatów dydaktycznych i wychowawczych. To cel jaki przyświeca władzom samorządowym na najbliższy okres.
Na terenie Gminy Dobromierz funkcjonuje dziesięć świetlic środowiskowych. Ich działalność finansowana jest z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Pracę świetlic w zakresie merytorycznym i finansowym nadzoruje Sekretarz Gminy - Bolesław Stochmal. Od marca tego roku zwiększono liczbę godzin zajęć z 16 do 24 miesięcznie w każdej ze świetlic. Teraz każda świetlica ma własny program, regulamin, dziennik zajęć i kronikę.
Plan działalności świetlic przewiduje zajęcia plastyczne, zajęcia sportowe, pomoc w odrabianiu lekcji, realizację programów profilaktycznych oraz wiele dodatkowych atrakcji. Dzieci biorące udział w zajęciach otrzymują również poczęstunek. W tym roku zaproponujemy dzieciom więcej imprez plenerowych, zajęć na basenach i uczestnictwo w imprezach kulturalnych po za miejscem zamieszkania.
W najbliższym czasie, tam, gdzie to będzie konieczne zostaną zakupione materiały i sprzęt sportowy.


22 marca 2007 - Więcej pojemników

W Świdnicy zostało rozmieszczonych więcej pojemników, do których można wrzucać posegregowane odpady.
Zakład Oczyszczania Miasta zakupił już - za blisko 100 tysięcy złotych - 72 pojemniki na najpopularniejszy surowiec - szkło kolorowe oraz po 10 pojemników na makulaturę, szkło białe i plastik. Miasto dołożyło się do tej inwestycji kwotą 45 tysięcy złotych.
Do dziś w Świdnicy w 71 punktach rozmieszczono 182 pojemniki na odpady z tworzyw sztucznych, papieru i tektury oraz szkła. W dwa lata (2004-2006) świdniczanie wrzucili do nich prawie 795 ton odpadów.


22 marca 2007 - Świebodzice w WSSE

Uchwała o włączeniu ponad hektara (1,29) terenów do WSSE została na prośbę burmistrza wprowadzono pod obrady sesji.
Nie jest to jeszcze podstrefa świebodzicka ale pewien kolejny etap w dążeniu do jej utworzenia, co podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Grunty zakupił bezpośrednio "Invest-Park", pod potrzeby konkretnego inwestora, o którym na razie cisza. Cały czas trwają w mieście rozmowy z właścicielami terenów rolnych przy drodze wylotowej w kierunku Strzegomia, gdzie ma powstać świebodzicka podstrefa.
Jeśli negocjacje zakończą się pomyślnie, pierwsze tereny mogą być przygotowane już w lecie.


22 marca 2007 - Doktor Dolittle ...

We wtorek, 27 marca, w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się kolejne spotkanie z Teatrem "ART RE" z Krakowa. Tym razem będzie można obejrzeć przedstawienie pt. "Doktor Dolittle i przyjaciele"
Jest to humoreska sceniczna o niezwykłym lekarzu, znającym mowę zwierząt. Spektakl, który poprzez zabawę pełni rolę dydaktyczną, przenosi dzieci na Czarny Ląd. Widzowie razem z Doktorem płyną statkiem, a później leczą chore zwierzęta, zwiedzają egipskie piramidy, oglądają Sfinksa.
Przedstawienie odbędzie się w ramach cyklicznej edukacji teatralnej w Ośrodku Kultury. Udział dzieci - bezpłatny. Spektakle o godzinie 9:30 i 10:30.


21 marca 2007 - Zielony Finał

Zielone Wariacje to tradycyjny sposób powitania wiosny w ZS nr1 w Świdnicy. Oprócz programu artystycznego w wykonaniu uczniów i konkursu na wiosenna fryzurę główną atrakcją jest finał Powiatowych Konkursów Ekologicznych organizowanych przez ZS nr1 i świdnickie środowisko twórców. Konkursom patronują: William Wharton, Michał Nurzyński, dyrektor Departamentu Edukacji i Promocji Zrównoważonego Rozwoju MŚ, PTPP "pro Natura" i Sudecki Oddział Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
W tym roku na konkursy "Mój skrzydlaty sąsiad" i "Krajobraz z niezapominajką" wpłynęło ponad 220 prac literackich, plastycznych i multimedialnych. Jury konkursu plastycznego przewodniczyła Kamila Karst, a jury literackiemu Stefan Kłosiewicz. Po długich obradach wyłoniono 72 laureatów, którym w czasie Zielonych Wariacji wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe - albumy, książki, sprzęt elektroniczny. W konkursie "Krajobraz z niezapominajką" pierwsze miejsca zajęli: Paulina Byczko z Gimnazjum Nr1 w Jaworzynie Śl. i Olga Czaja z MDK w Świdnicy. W konkursie "Mój skrzydlaty sąsiad" laureaci pierwszych miejsc to Anna Łynko z MDK w Świdnicy, Kataryna Bizoń i Paulina Dunicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr III w Świdnicy, Piotr Studnicki z SP 315 w Świdnicy, Justyna Pucelik z MDK w Świdnicy i Ewelina Krzywda z Gimnazjum Nr1 w Jaworzynie Śl.
Organizatorzy konkursów serdecznie dziękują sponsorom, bez których tak ogromna liczba nagród nie byłaby możliwa. Nasi sponsorzy: Ministerstwo Środowiska, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Toyota Motor Manufacturing w Wałbrzychu, Nadleśnictwo Świdnica, PPU "Stolgraf", Witold Rolski "Pieczątki, art. biurowe, poligrafia"


21 marca 2007 - Zamieszkają w nowym bloku

39 rodzin będzie mogło zamieszkać w nowym bloku socjalnym. 24 rodziny otrzymały już skierowania i dopełniają formalności. Za kilka dni będą mogły rozpocząć przeprowadzkę.
- Oddając nowy blok socjalny do użytku chcemy rozwiązać problemy osób, posiadających wyroki eksmisyjne. Dotyczy to zarówno mieszkańców lokali komunalnych należących do miasta, spółdzielni mieszkaniowych, ale też innych właścicieli. Wybraliśmy osoby, które są w trudnej sytuacji materialnej i z tego powodu nie płaciły czynszu. Szansą na poprawę tej sytuacji są właśnie niskie czynsze, obowiązujące w lokalu socjalnym. Dodatkowo z listy potencjalnych mieszkańców wykluczyliśmy osoby, które dewastowały mienie bądź zakłócały porządek - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Obecnie w Świdnicy na lokale socjalne oczekuje jeszcze ok. 300 rodzin (w ubiegłym roku było ich 340). Lista ta powinna się skrócić, ponieważ planowana jest budowa kolejnych mieszkań socjalnych przy ul. Kliczkowskiej. Obecnie kończą się prace nad dokumentacją techniczną. Rozpoczęcie budowy, docelowo dwóch budynków dla 48 rodzin, planowane jest jeszcze na ten rok. Podobnie jak w przypadku bloku przy ul. Parkowej, miasto będzie się starało o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych.


21 marca 2007 - Jaworzyńska halówka

Dzisiaj zostały rozegrane mecze II rundy Play-Off w Jaworzyńskiej Lidze Piłki Halowej.
Wyniki - mecze o miejsca 5-8
Konigszelt SV - Gimnazjum Junior 13:6
Grande Team - XXL 3:11
o miejsca 1-4
MKS Bittner - Karolina Junior 12:3
Karolina - Gimnazjum Senor 10:2(5:0)
28 marca rozegrane zostaną ostatnie mecze w Jaworzyńskiej Lidze Piłki Halowej, o godzinie 17.00 rozpocznie się mecz o 7 miejsce, walczyc będą zespoły: Gimnazjum Junior - Grande Team
o godzinie 17.40 - mecz o 5 miejsce: Konigszelt - XXL
o godzinie 18.20 mecz o 3 miejsce: Karolina Junior - Gimnazjum Senior
finał rozpocznie się o godzinie 19.00, o tytuł mistrza ligi walczyć będą MKS Bittner - Karolina.


21 marca 2007 - Budżet przyjęty jednogłośnie

Na wtorkowej sesji cała rada zgodnie przyjęła uchwałę budżetową. Dochody budżetowe w tym roku zakłada się na poziomie 43.972.481 zł, a wydatki mają się zamknąć w kwocie 38.657.654 zł. Mamy więc, jak widać nadwyżkę budżetową w wysokości 5.269.827 zł, która przeznaczona zostanie na spłatę pożyczek i kredytów. Nie najgorzej wygląda też zadłużenie gminy - wynosi ono bowiem 23,29 procent w stosunku do dochodów (według ustawy maksymalne zadłużenie to 60 proc.)
W budżecie nie ma zbyt wielu inwestycji, ale duży nacisk położony jest na wykup gruntów pod przyszłą strefę ekonomiczną - 300 tys. zł. Spore kwoty przeznacza się także na kwestie mieszkaniowe - gmina zamierza w tym roku przystąpić do budowy mieszkań komunalnych i socjalnych - w tym roku chce wydać na to 390 tys. zł (całość tej inwestycji, rozłożonej na lata, to 28 mln zł). Nie można też zapominać o budowie kanalizacji, która ruszyła w tym roku.


21 marca 2007 - Mini piłka siatkowa

Kolejne rozgrywki mini siatkówki w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" odbyły się 19 i 20 marca, tym razem grały drużyny "dwójek" klas III i IV. W poniedziałek w SP 8 swoje mecze rozgrywali chłopcy, natomiast we wtorek dwójki dziewcząt rywalizowały w SP 315. Po rozegraniu wszystkich spotkań kolejność drużyn była następująca:
Chłopcy: 1. SP 8, 2. SP 315, 3. SP 5, 4. SP 4, 5. SP 1, najlepszym zawodnikiem był Paweł Jastrzębski z SP 5.
Dziewczęta: 1. SP 8, 2. SP 315, 3. SP 4, 4. SP 1. Najlepszą zawodniczką była Adriana Christ z SP 315.
Dwie najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbędą się w piątek 23 marca o godzinie 11.00 w hali w Marcinowicach. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


21 marca 2007 - Więcej zieleni na Zawiszowie

Dziesięcioletnie lipy i jesiony kuliste zostały posadzone w centrum i na obrzeżach Osiedla Zawiszów.
Niedawno zakończyło się np. nasadzanie 50 drzew wzdłuż ulicy Esperantystów.
Dzięki czemu drzewa odgrodzą tereny mieszkaniowe od drogi krajowej numerr 35.
Od jesieni 2006 roku do dziś miasto zakupiło i posadziło w tym rejonie 155 drzew, co kosztowało 62 tysiące złotych.


21 marca 2007 - Zbiórka zużytych baterii

Akcję zainaugurowano w połowie lutego w Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu, które rozpoczęło tym samym realizację projektu "Myślę perspektywicznie - działam ekologicznie". Gmina Strzegom, za pośrednictwem Zakładu Usług Komunalnych włącza się w akcję zbierania baterii. Zgromadzone tą drogą niebezpieczne odpady ZUK przekaże do utylizacji.
Każdego dnia przekonujemy się, jak trudno wyobrazić sobie dziś świat bez baterii - wykorzystujemy je w zegarkach, telefonach komórkowych, w pilotach do sprzętu RTV. Nie zastanawiamy się natomiast nad szkodami, jakie wyrządzamy w środowisku, kiedy już wyładowane baterie wyrzucamy do kubłów na śmieci. Dlatego na terenie całej gminy rozstawiono 25 pojemników na zużyte baterie oraz akumulatory małogabarytowe. Umieszczono je w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach, a także w punktach usługowych i handlowych tj. Mars, ul. Paderewskiego 40, Zakład Zegarmistrzowski, ul. Dąbrowskiego 13, Sklep Elektryczny, ul. Rynek 14.
- Pamiętajmy, że baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, ponieważ są niezwykle szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu należy je oddzielać z odpadów komunalnych - wyjaśnia dyrektor ZUK Marian Nayda. - Wyrzucając baterię do kosza na śmieci, powodujemy, że trafia ona na składowisko komunalne, a tam uwalniają się z niej związki metali ciężkich, związki chemiczne oraz inne substancje, które przenikają do ziemi i wód doprowadzając do ich zatrucia. Mając na uwadze dobro środowiska zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Strzegom do udziału w akcji zbierania baterii.


21 marca 2007 - Sesja Rady Powiatu

28 marca o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się piąta sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Rozpocznie się przedstawieniem Radnym sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu za okres od poprzedniej sesji.
Radni wysłuchają również informacji przedstawionej przez Komendanta Powiatowego PSP w Świdnicy o stanie bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej za ubiegły rok oraz sprawozdania z wykonania planów finansowych SP ZOZ i Pogotowia w Świdnicy.
Ważnym punktem obrad będzie przyjęcie uchwał w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki oraz uchwały w sprawie utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej i przystąpienia do niej w charakterze członka. Sesję zakończy składanie interpelacji i zapytań przez Radnych.


21 marca 2007 - III Miejska Droga Krzyżowa

W ten piątek, 23 marca, tradycyjnie ulicami Świebodzic przejdzie procesja Drogi Krzyżowej. Organizatorami są parafia pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego i Urząd Miejski w Świebodzicach. Procesja wyruszy o godzinie 19.00 spod kościoła przy ulicy Strzegomskiej, przejdzie przez Osiedle Piastowskie, Rynek, pod pomnik papieża Jana Pawła II.
Natomiast 2 kwietnia pod pomnikiem zaplanowano uroczystości związane z rocznicą śmierci Ojca Świętego. Oprawę artystyczną zapewnia młodzież z Gimnazjum nr 1. W uroczystościach wezmą udział wszyscy świebodziccy księża, władze miasta i oczywiście mieszkańcy miasta, których serdecznie zapraszamy pod pomnik na godzinę 21.00


21 marca 2007 - Wieczory Świdnickie

Mija właśnie trzecia rocznica chyba najbardziej doniosłego wydarzenia w historii Świdnicy w nowym tysiącleciu. To wydarzenie wspomnimy 25 marca o godzinie 18.00 podczas Mszy św. której przewodniczyć będzie Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec.
Po niej wysłuchamy jednego z najznamienitszych dzieł muzycznych osnutych na wydarzeniach sprzed dwóch tysiącleci. Oratorium powstało na zamówienie biskupa Kadyksu, a o jego perfekcji może świadczyć fakt, że tak genialny kompozytor jak Haydn dopracowywał je jeszcze przez następnych dwadzieścia lat od prawykonania.
Wersja która zostanie zaprezentowana świdnickiej publiczności pochodzi z 1787 roku i została opracowana na kwartet smyczkowy i narratora wygłaszającego odpowiednie fragmenty Ewangelii św. Jana i św. Łukasza.
Wykonawcy, to składający się z muzyków Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu Kwartet Wieniawskiego. Zespół powstał w roku 1995 i oprócz klasycznego repertuaru prezentuje także publiczności własne aranżacje i kompozycje. Dzięki licznym koncertom w kraju i zagranicy cały czas zyskuje poklask i uznanie publiczności oraz krytyki.
Cały czas do dyspozycji Państwa jest nasz serwis, gdzie można z tej okazji złożyć życzenia - >>> napisz.
Dla miłośników krzyżówek zamieściliśmy z tej okazji krzyżówkę tematyczną z interesującymi nagrodami książkowymi - >>> zobacz


21 marca 2007 - Pamiątki z dawnych lat

14 marca w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbyło się "Spotkanie z historią" zrealizowane w ramach programu "Ścieżki edukacji regionalnej".
W trakcie spotkania otworzona została wystawa pamiątek z przeszłości. Obejmuje ona przedmioty z początku i połowy XX w., m.in. monety, banknoty, porcelanę, szkło, sprzęt gospodarstwa domowego. Na wystawie można tutaj obejrzeć także prace plastyczne dzieci oraz zdjęcia i slajdy z odwiedzanych miejsc naszego regionu, w ramach realizacji założeń "Programu kształtującego postawę proregionalną" autorstwa Krystyny Piwko.
Duże zainteresowanie przybyłych ba spotkanie wzbudziły kroniki szkoły oraz album o Gminie Dobromierz: "Moja Mała Ojczyzna", opracowany przez uczennice Paulę Biadałę, Natalię Piwko, Karolinę Braun, Joannę Majewską, Aleksandrę Nakoneczną, pod kierunkiem Krystyny Piwko i Elżbiety Kołodyńskiej.
Odpowiednią atmosferę do podziwiania zgromadzonych przedmiotów stworzyła przedstawiona przez w. w. uczennice "Legenda o powstaniu Gniewkowa i Dzierzkowa" autorstwa Henryka Gęsiora. Ze specjalnie przygotowaną prelekcją wystąpił Edward Hałdaś, historyk z zamiłowania, zajmujący się przeszłością naszego regionu i od lat współpracujący ze szkołą.


21 marca 2007 - Powitanie wiosny na sportowo

Uczniowski Klub Sportowy "Olimpia" zaprasza 24 marca, o godzinie 9.00 do hali OSiR w Strzegomiu na "Wiosenny Turniej Szkół". Organizatorzy przygotowali m. in. gry i zabawy na wesoło, sztafety i wyścigi, turniej piłki nożnej szkół gimnazjalnych oraz pokazy taneczne.
W zawodach biorą udział wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja z terenu gminy Strzegom. Wstęp wolny.
W sobotę, 17 marca, w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 4 po raz kolejny odbyły się rozgrywki w ramach cyklu " Soboty na sportowo". Tym razem okazję do zaprezentowania swoich umiejętności otrzymały uczennice klas VI rywalizujące w mini siatkówce. Zawody wzbudziły mniejsze zainteresowanie niż turniej piłki halowej chłopców, ponieważ udział wzięły reprezentacje tylko czterech szkół: PSP Nr 4, PSP Nr 2, PSP Nr 3 ze Strzegomia i PSP Olszany.
Zawody zdominowały "siatkarki" z "czwórki", które zaprezentowały największe umiejętności, wygrywając turniej bez straty seta. Drugie miejsce wywalczyły uczennice ze szkoły w Olszanach, trzecie były reprezentantki PSP 2, a czwartą lokatę zajęła " trójka". Tak jak w każdy sobotni poranek zawodniczki wykazały się dużą wolą walki, popartą całkiem niezłymi umiejętnościami.


20 marca 2007 - Koncert Braci - odwołany

Koncert Zespołu Bracia - odwołany.
Taką informację otrzymaliśmy dzisiaj od organizatora koncertu. Koncert Braci Cugowskich miał się odbyć w Piwnicy Świdnickiej 24 marca, jednak z powodu małego zainteresowania nie mogło być innej decyzji jak tylko ta - odwołująca imprezę.
Redakcja "Dziennika" przeprasza wszystkich tych, którzy wysyłali swoje zgłoszenia o wejściówki i życzy im więcej szczęścia w czasie kolejnych imprez.


20 marca 2007 - IV Festiwal Nauki w Mechaniku

Już jutro, po raz czwarty Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy organizuje 21 marca - Festiwal Nauki. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ celem Festiwalu jest przekonanie młodzieży, że Pierwszy Dzień Wiosny, przysłowiowy Dzień Wagarowicza, można spędzić inaczej np.: promując naukę.
W programie Festiwalu mamy wykłady i prezentacje wykładowców wyższych uczelni, jak również prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów. Tematyka tegorocznego Festiwalu będzie związana z patronem naszej szkoły - Mikołajem Kopernikiem. W tym cyklu przewidziany jest wykład i prezentacja dr Pawła Presia z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na szczególną uwagę zasługuje prelekcja ks. dr Janusza Czarnego pt:" Cywilizacja miłości" w związku z tym, że Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodzony będzie pod hasłem: "Miłość niejedno ma imię".
Swój udział w Festiwalu zapowiedziały delegacje szkół im. Mikołaj Kopernika z Opola, Żor i Wałbrzycha. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej imprezie młodzież gimnazjalną z Powiatu Świdnickiego.


20 marca 2007 - Nie ma jak w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie są szczęśliwe dla młodych piłkarzy AKS-u (rocznik 1992) - podopiecznych Przemysława Stempniewicza. W styczniu wygrali tam turniej halowy, niedawno, 11 marca, zajęli drugie miejsce.
- W drodze do finału straciliśmy tylko jedną bramkę - opowiada trener. - Najpierw pokonaliśmy Górnika Wałbrzych 2:0, następnie zwyciężyliśmy drugi zespół Orła Ząbkowice Śl. 2:0 i w ostatnim spotkaniu grupowym ograliśmy ekipę z Jaworzyny Śląskiej 3:1. Bez problemu zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie.
W decydującej rozgrywce strzegomianie zremisowali z Orłem I 1:1, i o triumfie w całym turnieju zadecydowały rzuty karne. Niestety, mimo bardzo dobrej postawy bramkarza Damiana Borkowskiego to gospodarze lepiej je egzekwowali, wygrywając 3:2.


20 marca 2007 - Smerfny Festiwal Piosenki 2007

Było "smerfastycznie". Zaprezentowało się 13 drużyn i kręgów. Każdy zespół zaśpiewał jedną piosenkę harcerską i jedną z kolekcji smerfnych hitów.
Jury w składzie: Gabriela Pszeniczka, hm. Sławomir Chudy, pwd. Michał Zelek zadecydowało o wynikach festiwalu: - kategoria smerfiki (harcerze i harcerze starsi): I miejsce - 29 ŚDH "Dęby", II miejsce - 10 ŚDH "Mrówkojady", III miejsce - 27 ŚDH "Jesiony", - kategoria smerfy (wędrownicy i kręgi instruktorskie): I miejsce - 223 ŚDW "Impeesa", II miejsce - Próbny Krąg Instruktorski, III miejsce - X MKI "Szefczyki". Wyróżnienie otrzymała 43 ŚDH NS "Świetliki".
Wielkie podziękowania należą się 10 ŚDW "Mrówkojady" za przygotowanie i poprowadzenie festiwalu. Aulę na festiwal użyczyło, jak zawsze życzliwe, III LO w Świdnicy.


20 marca 2007 - Przy kawie o swoich problemach

Bezpośrednie spotkania to jeden z najprostszych sposobów wspierania się nawzajem, wymiany doświadczeń i kontaktu z kolegami z branży. Dlatego w każdy trzeci wtorek miesiąca członkowie świebodzickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego spotykają się na "wtorkowych pogaduszkach".
- Integrujemy się, młodzi stażem z doświadczonymi, nauczyciele z wszystkich placówek miasta z emerytami, pracownikami administracji i obsługi - mówi Urszula Kruczek, szefowa ZNP w Świebodzicach.
Zapraszamy między godz. 16.00 a 18. 00. Spotkania odbywają się w siedzibie ZNP przy ulicy Piłsudskiego 30, telefon (74) 666 96 19


20 marca 2007 - XVI Strzegomski Tydzień z Teatrem

Już w najbliższy czwartek rusza 16. edycja Strzegomskiego Tygodnia z Teatrem.
Zorganizowany został przy współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu im. J. Grzegorzewskiego, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu im. J. Szaniawskiego i Publiczną Szkołą Podstawową Nr 2 w Strzegomiu.
Podczas Tygodnia z Teatrem zobaczymy między innymi: "Trzy siostry"" w/g A. Czechowa w reżyserii Julii Wiktoriańskiej - Wyjazd do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, "Pogoń za wiatrem" - Natalia Szostak w monodramie wg Zsuzsa Bank, reżyseria Grzegorz Stawiak.
"Tygodniowi z Teatrem" towarzyszyć będą również wystawy plakatów, wystawy lalek i kostiumów teatralnych.


20 marca 2007 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.
Każda wpłata 1% podatku na rzecz Komendy Hufca ZHP Świdnica wpłacana w placówkach Biura Handlowego "Anda" oraz placówkach Banku Spółdzielczego jest zwolniona z prowizji, opłata wynosi O zł.
Oddziały Banku Spółdzielczego: Świdnica ul. Długa 9, ul. Długa 44, ul. Spółdzielcza 33, Świebodzice ul. Sienkiewicza 2, Żarów ul. A. Krajowej 48, Głuszyca ul. Grunwaldzka 55, Marcinowice ul. Tuwima 4, Punkty Kasowe Banku Spółdzielczego: Jaworzyna ul. Polna 4, Jedlina Zdrój ul. Chrobrego 1, Walim ul. Boczna 9.
Placówki Firmy Anda: Świdnica ul. Różana, obok Banku BGŻ, ul. Of. Oświęcimskich, obok sklepu "Eko", ul. Kopernika, obok Ronda, ul. Dąbrowskiego, sklep "Jaskółka", Os. Młodych, ul. Księżnej Jadwigi, Os. Zawiszów, ul. Grodzka obok "Zeto", Strzegom: Dąbrowskiego 11, sklep "Jowita".


20 marca 2007 - Pisanka i Palma Wielkanocna

Burmistrz Świebodzic - Bogdan Kożuchowicz ogłosił konkurs dla przedszkoli i szkół, związany ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy.
Dzieci będą mogły wykazać się umiejętnościami plastycznymi w przygotowaniu pięknych pisanek i palm.
Konkurs trwa do 23 marca.
Nagrodą za najpiękniejsze prace będą kosze ze słodyczami.


20 marca 2007 - "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny"

Żarowski Ośrodek Kultury po raz trzynasty zaprasza do udziału w konkursie "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny". Konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach tematycznych - pisanka kraszanka, palma wielkanocna, wycinanka, opowiadanie i stół wielkanocny.
Termin nadsyłania kart zgłoszenia upływa 28 marca.
Patronat Honorowy objął nad konkursem objął Burmistrz Miasta Żarowa - Marek Zywer. Konkurs wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


20 marca 2007 - Dzień Pluszowego Misia

Stało się już tradycją, że dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 2 w Strzegomiu, co roku obchodzą urodziny swojego patrona, czyli Misia Uszatka. Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku, zabawy było co nie miara.
- Bohater książki Czesława Janczarskiego "Miś Uszatek" jest z nami już od 50 lat - mówi dyrektor przedszkola, Wiesława Górka. - Przygody pluszowego misia poznało już kilka pokoleń, jest on do dnia dzisiejszego ulubionym bohaterem dzieci. Miś Uszatek na dobre zagościł w Publicznym Przedszkolu Nr 2 przy ulicy Mickiewicza. Od momentu założenia przedszkole nosi nazwę "Miś Uszatek". Ten miś z klapniętym uszkiem jest patronem ponadczasowym, wychowuje, uczy i bawi. W przedszkolu Nr 2 nic nie dzieje się bez jego udziału. Rano wita on dzieci, żegna, gdy odchodzą do domów. Jego ciągła, a nie okazjonalna obecność w przedszkolu uczy wzajemnej życzliwości, niesienia sobie pomocy, wnosi optymizm i naturalną potrzebę zabawy. Uczy się śmiać i mieć pogodę pluszowego misia. Dzieci z "Misia Uszatka" nie zapomniały o urodzinach swojego przyjaciela. Z tej okazji urządziły bal pluszowego misia, słuchały bajek o misiu, wykonały prace plastyczne, piekły kruche ciasteczka w kształcie misia, w każdej grupie urządziły "misiowe kąciki".
W dobie bajek, w których zwycięża zło i kreskówki z drastycznymi scenami, właśnie Miś Uszatek jawi się jako prawdziwy przyjaciel małego dziecka.


19 marca 2007 - Kolejne spotkanie w sprawie pracy

Po firmie Heesung Electronics i agencji Randstad teraz Agencja Pracy Tymczasowej Pollux będzie zabiegać o pozyskanie świebodziczan dla swoich klientów. Spotkanie już 4 kwietnia.
A są nimi głównie zakłady z okolicznych stref ekonomicznych, takich jak wałbrzyska, świdnicka czy kamiennogórska.
- Potrzebujemy przede wszystkim pracowników produkcyjnych, z wykształceniem zawodowym - mówią przedstawiciele Polluxa. Pośrednicy pracy są agencją pracy tymczasowej, której działanie już wyjaśnialiśmy. Zatrudniają oni pracowników u siebie, ale taka osoba wykonuje pracę w konkretnym zakładzie. Wiele fabryk chce jednak bezpośrednio zatrudnić ludzi od siebie, zatem warto przyjść na to spotkanie, wypełnić kwestionariusz i być może - zdobyć pracę, jaka nas interesuje. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w Reklanie, o godzinie 11.00.


19 marca 2007 - Konkurs dla studentów

Ruszył nowy program dla młodzieży akademickiej z całej Polski - Konkurs Programistyczny Waves Cup. Konkurs jest wspólną inicjatywą Fundacji dla UJ, wspierającej rozwój edukacji oraz norweskiej firmy Making Waves, działającej w branży IT, sponsora Konkursu.
Adresatami konkursu są studenci polskich uczelni wyższych, którzy w dwuosobowych zespołach zadaniowych staną do rywalizacji w dziedzinie informatyki i programowania. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie systemu umożliwiającego szybką edycję stron WWW, opartego na technologii ASP. Net i AJAX.
Organizatorzy opatrzyli konkurs hasłem: "Wolność i swoboda na Twoich warunkach". Kierują je do twórczych, zdolnych studentów, którzy zechcą sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie programowania. Ważną motywacją będzie zapewne główna nagroda. Trzy najlepsze drużyny wezmą udział w płatnym, dwumiesięcznym stażu w Making Waves, połączonym z pobytem w Oslo, w norweskiej siedzibie firmy. Dodatkowo laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymają nagrody rzeczowe: laptop Apple MacBook (I miejsce), smartphon firmy Asus (II miejsce) i iPod Apple (III miejsce).
Konkurs potrwa do 20 maja 2007 roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 kwietnia na stronie internetowej - >>> zobacz
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się z odpowiednią pompą 20 maja 2007 roku.
Konkurs uświetniają patroni honorowi: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prof. zw. dr hab. Michał Seweryński oraz Ambasada Królestwa Norwegii w Polsce, J.E. Ambasador Knut Hauge i Radca Handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce Pan Vidar Segtnan.


19 marca 2007 - Tańsza nauka języka

W kwietniu w Świdnicy ruszają dofinansowane kursy językowe. Koszt 42-godzinnych zajęć wynosi tylko 350 zł. - Zajęcia prowadzone są w znanym systemie Sita. Ta metoda polega na nauce w stanie relaksu, co pozwala kilkakrotnie zwiększyć szybkość i skuteczność zapamiętywania. Główny nacisk położony jest na umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku obcym. Zajęcia prowadzone są w grupach 8-10 osobowych, przez doświadczonych lektorów i metodyków - mówi Katarzyna Leszak, dyrektor ośrodka językowego Sita w Jaworze.
Zgłoszenia od chętnych przyjmowane będą do 28 marca. Testy kwalifikujące na odpowiedni poziom, kwestionariusze oraz warunki udziału w kursie dostępne są na stronie projektu "Gmina bliżej Europy" - >>> zobacz
- Zachęcająca jest cena, ponieważ dzięki pomocy sponsorów wynosi 350 zł za pełny kurs. Gdyby nie ten fakt, to nauka kosztowałaby od 900 do 1500 zł - mówi dyrektor Leszak i dodaje. - Taki kurs pozwoli świdniczanom w krótkim czasie zwiększyć umiejętności językowe. Jeśli będzie to nowy język, to już po trzech miesiącach nauki poradzą oni sobie w wielu sytuacjach życia codziennego. Kursy mogą szczególnie przydać się pracownikom zachodnich koncernów, inwestujących w powiecie świdnickim, ale też wszystkim innym zainteresowanym.


19 marca 2007 - Zielone wariacje

W Zespole Szkół Nr 1 wiosnę wita się Zielonymi Wariacjami, czyli finałem Powiatowych Konkursów Ekologicznych i koncertem w wykonaniu uczniów ZS nr1. Powiatowe Konkursy Ekologiczne organizowane są przez szkołę i świdnickie środowisko twórców. W tym roku na konkursy "Mój skrzydlaty sąsiad" i "Krajobraz z niezapominajką" wpłynęło ponad 220 prac plastycznych, literackich i multimedialnych. W środę, 21 marca o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczyste wręczanie nagród laureatom.
Już następnego dnia, to jest w czwartek 22 marca o godzinie 10.00, młodzież szkół naszego powiatu spotka się na sesji ekologicznej Zielone Pojęcie. Tegoroczna sesja poświęcona będzie głównie dzikim ptakom i ssakom zamieszkującym miasta. Prelegentami będą młodzi naukowcy związani z Uniwersytetem Wrocławskim.
Sponsorami konkursów i sesji są: Ministerstwo Środowiska, Starostwo Powiatowe, Toyota Motor Manufacturing w Wałbrzychu, Nadleśnictwo Świdnica, PPU "Stolgraf", Sudecki Oddział Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, Witold Rolski "Pieczątki, art. biurowe, poligrafia", PTPP "proNatura", Kamila Karst, Stefan Kłosiewicz.


19 marca 2007 - Uwaga śnieg

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział we Wrocławiu od 19 do 21 marca na obszarze Przedgórza Sudeckiego i Sudetów wystąpią: intensywne opady śniegu. Okresami (zwłaszcza w ciągu dnia 20 marca - wtorek) przewiduje się opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym, które spowodują przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 cm; w górach powyżej 600 m - około 30 cm; a w szczytowych partiach gór - około 50 cm. Równocześnie występować będzie dość silny wiatr powodujący zawieje śnieżne.
Na pozostałym obszarze Dolnego Śląska występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w nocy z 20 na 21 marca przechodzące w opady śniegu.
Może to powodować trudności komunikacyjne, nieprzejezdność i śliskość dróg, uszkodzenia drzewostanu i linii napowietrznych. Informujemy również, że Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Dolnośląskiego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


19 marca 2007 - Sesje

Jutro w Świebodzicach odbędzie się kolejna Sesja Rady Miejskiej, zacznie się o godzinie 13.00 w sali narad ratusza.
Oprócz przyjęcia uchwały budżetowej radni zajmą się także kwestią przekształcenia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w jednostkę budżetową pod nazwą Miejski Zarząd Nieruchomości.

Również jutro o godzinie 13.00 odbędzie się Sesja Rady Gminy Świdnica. Sesja odbywać się będzie w sali narad Urzędu Gminy Świdnica.
Radni zajmą się między innymi sprawą celowości wniesienia przez Wójta Gminy Świdnica wkładu pieniężnego do spółki handlowej a także zmianami budżetu gminy na bieżący rok.


19 marca 2007 - Bank Dziecięcych Uśmiechów

Publiczna Szkoła Podstawowa w Jaroszowie otrzymała czek pieniężny od Fundacji Banku Zachodniego, którego celem jest wspieranie i rozwój uzdolnionych dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin dotkniętych ubóstwem lub bezrobociem. Dzięki tym środkom w 62 rodzinach pojawią się dziecięce uśmiechy.
Wczoraj, 15 marca dyrektor szkoły w Jaroszowie Jacek Krogel z rąk dyrektora Banku Zachodniego w Strzegomiu - Lilii Szumin odebrał czek na kwotę 6.200 zł, pieniądze te trafią do najbardziej potrzebujących uczniów PSP w Jaroszowie. Na uroczyste wręczenie czeku przybyło wielu gości m.in. naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu - Urszula Podsiadły - Szubert, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców - Beata Michałowska, oraz skarbnik Rady Rodziców - Andrzej Halczuk. Dzieci pod czujnym okiem swoich nauczycieli przygotowały wspaniały teatrzyk oraz program taneczny.
- "Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym kim stać się może", to słowa naszego patrona Janusza Korczaka, które przyświecają nam w codziennej pracy - mówi Jacek Krogel. - Na równi z działaniami dydaktycznymi i wychowawczymi szkoły jest opieka nad dziećmi, co zobowiązuje nas do znajomości środowiska naszych uczniów, jego problemów i trosk. Dziś już wiemy, że wśród naszych przyjaciół jest Bank Dziecięcych Uśmiechów.
- Wierzymy, że dzięki działaniom Fundacji Banku Zachodniego przyczynimy się do poprawy sytuacji socjalnej wielu maluchów - tłumaczy dyrektor banku Lilia Szumin.


19 marca 2007 - Doktor Dolittle ...

We wtorek, 27 marca, w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się kolejne spotkanie z Teatrem "ART RE" z Krakowa. Tym razem będzie można obejrzeć przedstawienie pt. "Doktor Dolittle i przyjaciele"
Jest to humoreska sceniczna o niezwykłym lekarzu, znającym mowę zwierząt. Spektakl, który poprzez zabawę pełni rolę dydaktyczną, przenosi dzieci na Czarny Ląd. Widzowie razem z Doktorem płyną statkiem, a później leczą chore zwierzęta, zwiedzają egipskie piramidy, oglądają Sfinksa.
Przedstawienie odbędzie się w ramach cyklicznej edukacji teatralnej w Ośrodku Kultury. Udział dzieci - bezpłatny. Spektakle o godzinie 9:30 i 10:30.


18 marca 2007 - Igrzyska szachowe

Wczoraj w Żarowie rozegrane zostały powiatowe eliminacje w szachach indywidualnych w ramach I Powiatowych Rekreacyjnych Igrzysk LZS i mieszkańców wsi.
Po dwóch najlepszych zawodników i zawodniczek z każdej kategorii wiekowej uzyskało awans do Finału Dolnośląskiego.
Zwycięzcy w każdej kategorii wiekowej otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale.

Wyniki końcowe turnieju - >>> zobacz


18 marca 2007 - Bracia w Piwnicy Świdnickiej

Tylko do jutro przyjmować będziemy zgłoszenia chętnych, chcących wylosować wejściówkę na koncert Zespołu Bracia.
Koncert odbędzie się 24 marca w Piwnicy Świdnickiej w Świdnicy o godzinie 20:30
Dwie pojedyncze wejściówki na koncert rozlosowane zostaną spośród tych, którzy wyślą do nas swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu - wyślij
Nagrodzonych poinformujemy o wygraniu wejściówki.


18 marca 2007 - Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej

16 marca W Hali Widowiskowo - Sportowej w Świebodzicach po raz IX rozpoczął się Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Dzieci o Puchar Burmistrza Świebodzic.
Do turnieju zgłosiło się 12 drużyn.
Uroczystego Otwarcia Turnieju dokonał Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.
Impreza zorganizowana została przy współpracy OSiR-u, Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach, Zespołu Szkół Z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Świebodzicach.


18 marca 2007 - Świdnica - Junior 2007

Jutro w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się Konkurs i Wystawa Modeli Redukcyjnych "Świdnica - Junior 2007" o Puchar Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
Wystawa modeli potrwa do 24 marca. Sam konkurs odbędzie się 24 marca o godzinie 10.00, tego dnia poznamy również zwycięzców konkursu.
Organizatorem konkursu i wystawy jest Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.


18 marca 2007 - Magda i Karolina w Finale Dolnośląskim

10 marca w świetlicy wiejskiej w Lutomi Dolnej odbył się strefowy turniej tenisa stołowego w ramach VIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Gminę Dobromierz reprezentowało 5 osób, które uzyskały następujące wyniki:
kategoria młodzicy: II miejsce Magdalena Burdzy - awans do Finału Dolnośląskiego, IV miejsce Artur Sukiennik
kategoria kadeci: II miejsce Karolina Kurek - awans do Finału Dolnośląskiego, IV miejsce Kinga Dymek
kategoria juniorzy: IV miejsce Anna Kurek
Finał Dolnośląski odbędzie się 15 kwietnia w Krosnowicach w powiecie kłodzkim.


17 marca 2007 - "Złota Wieża"

Dzisiaj w Żarowie rozegrane zostały powiatowe eliminacje w szachach drużynowych "Złota Wieża" będące kolejną imprezą w ramach I Powiatowych Rekreacyjnych Igrzysk LZS i mieszkańców wsi. W zawodach wystartowało 5 zespołów. Wygrała drużyna GLKS Jaworzyna Śląska która uzyskała awans do Finału Dolnośląskiego. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Kolejne miejsca w zawodach zajęły drużyny: GLKS Goniec Żarów, GLKS Goniec Żarów II, GLKS Strzegom i ULKS Bystrzyca Górna. Zawody zorganizowali: PZ LZS w Świdnicy, GZ LZS w Żarowie, sędzią zawodów był Artur Adamek


17 marca 2007 - Puchar Wójta Marcinowic

Dzisiaj w hali sportowej przy Zespole Szkół w Marcinowicach odbył się III Turniej piłki siatkowej chłopców o Puchar Wójta Gminy Marcinowice - "Wielkanocny zając 2007". W turnieju wystartowało 5 zespołów: 2 reprezentacje Gimnazjum z Żarowa, reprezentacja Gimnazjum z Sobótki i 2 reprezentacje Gimnazjum z Marcinowic.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna Marcinowice II na drugim miejscu zespół MarcinowiceI, koejne miejsca zajęły: Sobótka, Żarów I , Żarów II.
Skład zwycięskiego zespołu: Cajzner Jakub, Kamiński Jakub, Pawłowski Adrian, Pikos Adrian, Poprawka Mateusz, Szustka Rafał, Wawro Tomasz, Wołyniak Marcin.
Sponsorami były piekarnie "Żytko" z Marcinowic, "Wiko" z Mysłakowa, sklepik szkolny Pani Lemy Bożeny oraz Dyrekcja Zespołu Szkół z Marcinowic. Nagrody dla zespołów uczestniczących w turnieju ufundowali: Puchary za miejsca I do IV - Wójt Gminy Marcinowice Pan Jerzy Guzik, Sekretarz Gminy Pani Jadwiga Mierzwa, Dyrektor GOK Pan Władysław Gołębiowski, Przewodniczący GLKS M-ce Pan Arkadiusz Wiśniewski. Medale za miejsca I do III oraz dyplomy dla wszystkich drużyn - Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy Tetmajera z Marcinowic.
Turniej zorganizowali: Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Marcin" z Marcinowic oraz Zespół Szkół W Marcinowicach. Obsadę sędziowską zabezpieczyło Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy.


17 marca 2007 - Zawody strzeleckie

24 marca w hali widowiskowo - sportowej w Świebodzicach odbędą się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej o puchar burmistrza Świebodzic.
Zawody odbędą się w dwóch kategoriach: chłopcy i dziewczęta ze szkoły podstawowej i gimnazjów w pozycji siedzącej z podpórką "z łokcia" oraz kategoria open w pozycji stojącej.
Zawody rozpoczną się o godzinie 9.30 w hali przy ulicy Mieszka Starego 6. Organizatorami zawodów są OSiR Świebodzice i ZM LOK w Świebodzicach.


17 marca 2007 - Targi edukacyjne w gimnazjum

Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ich rodziców na IV Szkolne Targi Edukacyjne do Publicznego Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach. Targi odbędą się 22 marca (czwartek), o godzinie 16.00.
Na targach swoją ofertę będzie prezentować kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego i Wałbrzycha, a także świebodzickie szkoły.
Będzie więc okazja do zasięgnięcia informacji przydatnych w wyborze szkoły zarówno uczniom, jak i ich rodzicom w bezpośredniej rozmowie. Serdecznie zapraszamy.


17 marca 2007 - Finał w Collegium Novum

22 i 23 marca w Collegium Novum w Krakowie odbędzie się uroczysty finał XI Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. W XI edycji Konkursu Wiedzy o UJ, organizowanego przez Fundację dla UJ, wzięło udział prawie czterystu maturzystów z całej Polski.
W finale rywalizować będzie pięćdziesięciu ośmiu. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego zatwierdził listę 58 indeksów dla finalistów XI edycji Konkursu Wiedzy o UJ. Przyznane indeksy stanowią nagrody główne, ale nie jedyne (znajdują się wśród nich: 4 indeksy na Wydział Filozoficzny, 2 na Wydział Ochrony Zdrowia, 7 na Wydział Historyczny, 4 na Wydział Polonistyki, 3 na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, 3 na Studia międzywydziałowe, 2 na Wydział Matematyki i Informatyki, 7 na Wydział Filologiczny, aż 16 na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, 3 na Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, 2 na Wydział Prawa i Administracji, 6 na Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz 1 na Wydział Biotechnologii.)
Zwycięzcy Konkursu będą mogli wybierać spośród 12 Wydziałów Uniwersytetu i aż 32 kierunków studiów.


17 marca 2007 - Znamy sołtysów i rady sołeckie

W okresie od 5 lutego do 9 marca na terenie gminy Strzegom mieszkańcy poszczególnych sołectw wybierali sołtysów i rady sołeckie na kadencję 2006 - 2010.
Cieszyły się one umiarkowanym zainteresowaniem ze strony wyborców. Największą frekwencję zanotowano w miejscowościach Godzieszówek - 64,8 % i w Wieśnicy - 62,8 %, jednak w zdecydowanej większości sołectw nie przekroczyła ona 40 %. Najmniejszą frekwencję zanotowano w sołectwie Strzegom - zaledwie 0,4 %.
Z 23 sołtysów, którzy sprawowali swoją funkcję w trakcie kadencji 2002 - 2006, 11 zostało wybranych ponownie. Wśród 12 nowych są tacy, którzy w przeszłości byli już sołtysami. Są to: Jan Ozimek z Morawy, Józef Kiepura ze Skarżyc oraz Jan Kopeć z Żółkiewski. Rekordzistami jeżeli chodzi o długość sprawowania funkcji sołtysa są z kolei: Henryk Kołodziej (ponad 30 lat) z Granicy oraz Zdzisława Dmytrarz (ponad 26 lat) ze Stanowic.
2 kwietnia odbędzie się inauguracyjne spotkanie nowych sołtysów z burmistrzem Strzegomia - Lechem Markiewiczem, na którym m. in. będą wręczone legitymacje i omówione zostaną kwestie współpracy w obecnej kadencji.


16 marca 2007 - Gimnazjum nr 1 w Belwederze

Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu zostało wyróżnione za projekt przeciwdziałający przemocy i agresji w ramach kampanii "Szkoła bez przemocy". Odebranie stosownych dyplomów nastąpiło 7 marca w Warszawie, w Belwederze. Do kampanii szkoła przystąpiła w ubiegłym roku. Kampania skierowana jest do szerokiej opinii publicznej, szkół - uczniów, nauczycieli i rodziców oraz instytucji związanych ze szkolnictwem - m.in. przedstawicieli administracji, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych. Patronat honorowy nad kampanią objął prezydent RP Lech Kaczyński. Do akcji przyłączyło się ponad 3000 szkół i instytucji.
Grupy Wydawnicze Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundacja Grupy TP, przeprowadzili konkurs na projekty działań szkół przeciwdziałające przemocy i agresji. Na konkurs wpłynęło 916 projektów. Jury konkursu wybrało 64 najlepsze projekty, wśród których znalazł się również projekt działań strzegomskiego gimnazjum. Zdaniem Rady Programowej Kampanii w działaniach szkoły na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługują: Szkolny Program "Bezpieczna szkoła", klasowe kodeksy przeciwdziałania przemocy, Kręgi Prawdy i Przyjaźni, notatniki profilaktyczne, Trybunał Koleżeński i doskonalenie kompetencji wychowawczych nauczycieli w tym względzie w ramach WDN.
Uczestnikom gali w Belwederze przekazano pozdrowienia i słowa uznania prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Gimnazjum nr 1 reprezentowali: szkolny koordynator kampanii - Grzegorz Zalewski i Wojciech Cebula - uczeń klasy III a. Podczas swojego wystąpienia Dorota Stanek, prezes Polskapresse stwierdziła - Widząc tutaj tak wielu aktywnych młodych ludzi, jestem spokojna, że wspólnie uda nam się wyzwolić polskie szkoły od przemocy. Po zakończeniu uroczystości dzieci i młodzież zaproszono do zwiedzenia Belwederu.


16 marca 2007 - Kubuś sławny na całą Polskę

Siedmioletni Jakub Smykowski ze Świebodzic był wczoraj oblegany przez fotoreporterów i ogólnopolskie stacje telewizyjne. Ten chłopiec stał się sławny w całym kraju, dzięki swojemu bohaterskiemu zachowaniu. Kubuś, uratował życie swojej mamie, wzywając pogotowie gdy straciła przytomność w łazience. Kuba, mimo że ma dopiero 7 lat, zachował zimną krew i zadzwonił na numer alarmowy pogotowia 999. Karetka przyjechała po kilku minutach a lekarze przyznali, że gdyby pani Elżbieta nie otrzymała pomocy na czas - mogłoby dojść do tragedii.
Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 3, do której uczęszcza Kubuś, odbył się uroczysty apel, z udziałem władz miasta i całej szkolnej społeczności. Kubuś był głównym bohaterem wydarzenia. Od dyrekcji szkoły otrzymał podziękowania, a od burmistrza Bogdana Kożuchowicza - prezent. To zegarek i słodycze, oraz specjalnie od Gazety Świebodzickiej, oprawiona w antyramę okładka gazety - właśnie poświęcona Kubusiowi. Burmistrz Kożuchowicz podziękował chłopcu a potem serdecznie go uściskał - znają się bowiem chociażby z pielgrzymek, w których brali razem udział.
- To wyjątkowa uroczystość, wszyscy jesteśmy dumni z Kuby, wielkie podziękowania za jego wychowanie należą się mamie i dziadkom - mówił burmistrz.
Koledzy i koleżanki Kuby gromkimi brawami nagrodzili jego zachowanie, szczególnie dumna jest z niego jego klasa czyli Ia. A sam pierwszoklasista wydawał się być onieśmielony i lekko zawstydzony całym zamieszaniem wokół niego. - Nie czuję się bohaterem, a teraz wszyscy tak za mną wołają - mówił skromnie. - Przecież musiałem pomóc mamie. W SP 3 zaraz po apelu najmłodsze dzieci zostały na pokazie krótkiego filmu poświęconego temu, jak się zachować w kryzysowej sytuacji. W innych świebodzickich szkołach dzieci też będą miały zorganizowane specjalne zajęcia na ten temat. Żeby każde dziecko w mieście wiedziało, co z takiej trudnej sytuacji zrobić i znało numery telefonów alarmowych.


16 marca 2007 - "Wygraj Sukces" w Strzegomiu

Strzegomskie Centrum Kultury i Studio Wokalne "Katharsis" ze Świdnicy zapraszają na eliminacje wstępne do 12 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Finał konkursu odbędzie się w Tarnobrzegu, a główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu.
Eliminacje odbędą się 24 marca o godzinie 11.00 w sali widowiskowej SCK. W konkursie udział weźmie 44 solistów z całego Powiatu Świdnickiego, Bielawy i Wałbrzycha. W całej Polsce w eliminacjach weźmie udział około 2100 uczestników.
Wokaliści zaprezentują na scenie dwa utwory w języku polskim, w tym jeden utwór obowiązkowo musi pochodzić z dotychczasowo wydanych płyt "Wygraj Sukces". Uczestnicy podzieleni będą na cztery kategorie wiekowe: 1-3, 4-6, gimnazjum i klasy ponadgimnazjalne, walczyć będą o udział w eliminacjach regionalnych. Finał odbędzie się w Tarnobrzegu, a nagrodą główną będzie wycieczka do eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Wstęp na eliminacje jest wolny, zapraszamy serdecznie i życzymy powodzenia.


16 marca 2007 - "Kangur" w SP nr 10

15 marca w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur". Wzięło w nim udział 52 uczniów z klas II-VI:
klasy II- 3 uczniów
klasy III- 7
klasy IV- 13
klasy V- 14
klasy VI- 15
Uczniowie klas III-VI rozwiązywali test w ciągu 75 minut, a klas II - 60 minut. Po raz pierwszy w konkursie uczestniczyli uczniowie klas II.
Zadania były o różnym stopniu trudności i rozwiązywane pod nadzorem Szkolnej Komisji Konkursowej, której przewodniczyła Bożena Pepera.
Wyniki będą przesłane do szkół w maju.


16 marca 2007 - Walne Zgromadzenie Gminnej Spółki Wodnej

W tym roku zakończyła się czteroletnia kadencja Zarządu Spółki Wodnej w Dobromierzu. Ustępujący przewodniczący Witold Świerk przedstawił delegatom sprawozdanie z działalności Spółki. W ciągu kadencji samodzielne wykonano konserwację rowów na długości 16,5 km oraz sieci drenarskiej na powierzchni 7 hektarów na łączną kwotę 80.000 zł.
Podczas zebrań wiejskich wybrano po 3 delegatów z każdego sołectwa, którzy wybrali nowe władze Spółki Nowym przewodniczącym został Jan Wysoczański z Bronowa, członkami Bolesław Szpilewski z Gniewkowa i Tadeusz Lichota z Dobromierza. Do komisji rewizyjnej wybrano: Teodozję Nowakowską z Szymanowa, Dawida Kucharka z Bronowa i Andrzeja Sukiennika z Gniewkowa.
Podczas spotkania delegaci podjęli uchwałę o wysokości składki członkowskiej, której wysokość pozostała niezmieniona i wynosi 6 zł za hektar. Omówiono również problemy związane z działalnością spółki oraz wskazano na potrzebę prowadzenia konserwacji urządzeń melioracyjnych.


16 marca 2007 - Poważne inwestycje w CKZ

Wprawdzie na ścianach wewnątrz budynku Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy można zobaczyć malowidła sprzed ponad 30 lat to w salach wykładowych stoi nowoczesny sprzęt za wiele tysięcy złotych. Wszystko zostało zakupione dla młodzieży, która dojeżdża wiele kilometrów, aby uczyć się zawodu na najnowszych urządzeniach i specjalistycznym sprzęcie. W rezultacie w Centrum otworzono cztery nowe pracownie dydaktyczne do nauki zawodu. Pracownia "Diagnosta samochodowy - zawód XXI wieku" działa od sierpnia ubiegłego roku. -" W roku szkolnym 2005/2006 rozbudowano bazę techno-dydaktyczną i wyposażono w specjalistyczny sprzęt dla zawodu diagnosta samochodowy. Przygotowaliśmy wniosek unijny, dzięki czemu uzyskaliśmy duże dofinansowanie na realizację tej inwestycji" - wyjaśnia Jacek Durlik, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego.
Sprzęt do pracowni został zakupiony w ramach programu "Wsparcie na modernizację oferty edukacyjnej", który był finansowany ze środków unijnych programu Phare. W rezultacie powstały dwie specjalistyczne sale dydaktyczne. W jednej kształcą się przyszli specjaliści elektrotechniki samochodowej w drugiej mechatroniki samochodowej.
-"Na realizację tego zadania niezbędny był wkład własny jednostki, której szkoła podlega. Zdecydowaliśmy się wtedy na zabezpieczenie w budżecie powiatu kwoty ponad 140 tys. zł. Opłacało się ponieważ w rezultacie pozyskaliśmy ze środków unijnych 226 tys. zł." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
W skład Centrum Kształcenia Zawodowego wchodzi Centrum Kształcenia Praktycznego, które kształci ok. 800 uczniów z terenu naszego powiatu w kierunku zdobycia praktyki w zawodzie oraz Wojewódzki Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, gdzie ponad 1500 uczniów uzyskuje teoretyczną wiedzę zawodową. Uczniowie przyjeżdżają do Świdnicy z całego województwa a nawet dalszych regionów Polski.


16 marca 2007 - Promesa od ministra

Dobra wiadomość dla mieszkańców Świebodzic - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Janusz Kaczmarek przekazał władzom Świebodzic promesę na kwotę 600 tys. zł z przeznaczeniem na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Samorząd chce dołożyć 150 tys. złotych i wykonać szereg prac w korycie rzeki Pełcznicy, która niemal co roku zalewa domy mieszkańców dzielnicy Pełcznica i Ciernie. Jest także pomysł, aby podpisać porozumienie z RZGW, które także ma w tym roku w planach wykonanie prac na świebodzickim odcinku rzeki - w ten sposób udałoby się wspólnie wykonać większy zakres prac, co byłoby z prawdziwą korzyścią dla mieszkańców miasta. - Takie porozumienia są praktykowane w wielu samorządach - mówi wiceburmistrz Ireneusz Zyska, który jest zwolennikiem tej koncepcji. - Mając do dyspozycji więcej środków (razem z pieniędzmi RZGW byłaby to kwota 1.150 tys. zł), moglibyśmy wykonać kompleksowo szereg prac, które poprawią bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Chodzi o to, aby działać wspólnie, a tym samym - skuteczniej.
Za kwotę, o której mowa, dałoby się oczyścić Pełcznicę z nanosów rzecznych i śmieci. Wiceburmistrz Zyska zlecił już geodetom dokładne pomiary tak, aby móc odtworzyć koryto rzeki chociażby sprzed powodzi z 1997 roku. Chodzi o zwiększenie przepustowości rzeki. - Chcemy także uzupełnić zniszczone fragmenty murów oporowych - dodaje Ireneusz Zyska.
Te pieniądze to wielka szansa dla miasta aby przystąpić do kompleksowego zabezpieczenia Świebodzic przed wylewającą rzeką. Ale to nie wszystko - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na zlecenie RZGW, przygotował obszerne studium zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni rzeki Bystrzycy, w którym ważnym elementem są Świebodzice. Jest to przedsięwzięcie warte dziesiątki milionów złotych. Zanim jednak ta ponadlokalna inwestycja ruszy, władze miasta chcą w miarę swoich możliwości rozpocząć proces poprawy bezpieczeństwa powodziowego. Prace, w których mowa, rozpoczną się już w drugim półroczu.


15 marca 2007 - Do Europy bliżej... z Pszenna

Lidia Geringer de Oedenberg - poseł, zauroczona atmosferą szkoły, którą miała okazję zobaczyć jako gość organizowanej w Pszennie Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2006/2007, zaprosiła ucznia gimnazjum wraz z nauczycielem do Brukseli. Decyzją rady pedagogicznej na trzydniową wycieczkę, która odbyła się w dniach 4 - 7 marca, wyjechała Natalia Jóźwiak z kl. IIb, która osiągnęła najlepsze wyniki w nauce i mogła poszczycić się dodatkowymi osiągnięciami.
Był to już 15. z kolei wyjazd fundowany przez biuro poselskie p. Lidii Geringer de Oedenberg dla 56 przedstawicieli różnych firm i instytucji oraz wybranej młodzieży gimnazjów i szkół średnich województwa dolnośląskiego i opolskiego. W tym gronie znalazła się również uczennica z Pszenna.
Program wizyty obejmował, m.in.: zwiedzanie Parlamentu Europejskiego, zabytków Brukseli oraz uroczystą kolację z panią poseł. Doskonale zorganizowane przedsięwzięcie pozwoliło Natalii nie tylko poznać kulisy pracy eurodeputowanych, ale też nawiązać nowe, interesujące znajomości. Natalia już wie, że do Brukseli jeszcze wróci i bynajmniej nie jako turystka... Wie, że wiedza to nie tylko źródło satysfakcji osobistej, sposób na promocję siebie, ale też klucz do wielkiego świata...


15 marca 2007 - Aktywne miasto

Pół tysiąca kalendarzy z najważniejszymi działaniami ekologicznymi 2007 roku trafiło do mieszkańców Świdnicy. To jeden z elementów programu realizowanego przez wrocławskie Stowarzyszenie "Eko Idea", z którym miasto współpracuje w ramach programu "Edukacja i aktywizacja społeczności Świdnicy dla zrównoważonego rozwoju". - Kalendarz został przygotowany z myślą o mieszkańcach Świdnicy, którzy chcą zmienić swoje najbliższe otoczenie na lepsze. Można w nim odnaleźć propozycje działań na rzecz racjonalnego gospodarowania odpadami, zrównoważonej konsumpcji oraz zdrowego stylu życia. Według planu m.in. powstanie baza danych o świdnickich firmach należycie zagospodarowujących własne odpady oraz zorganizowana zostanie kampania promocji selektywnej zbiórki odpadów przez młodzież. Przygotowany i wydrukowany zostanie także folder "Jak postępować z odpadami w Świdnicy".
- Będziemy również kontynuować działania rozpoczęte w ubiegłym roku w ramach kampanii "Przyjazne zakupy - zakupy po świdnicku". Mieszkańcy Świdnicy wnieśli jeszcze jeden nowy wątek do tegorocznego kalendarza - problemy miłośników rowerów - dodaje Anna Schindler.
Działania stowarzyszenia wspólnie z różnymi instytucjami, a przede wszystkim szkołami mają się przyczynić do: zmniejszenia ilości odpadów produkowanych przez świdniczan, podniesienia standardów dokonywania zakupów, spopularyzowania wzorów zdrowego stylu życia, zmiany codziennych zachowań i nawyków konsumenckich mieszkańców Świdnicy. Miasto przeznaczy na realizację projektu w 2007 r. 20 tys. zł.


15 marca 2007 - Nowa siedziba PCPR i MOPS

Prace remontowe budynku przy ulicy Wałbrzyskiej 15 w Świdnicy dobiegają końca. Na przełomie marca i kwietnia budynek będzie gotowy do przekazania na siedzibę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.
-"Budynek do tej pory był własnością Skarbu Państwa w trwałym zarządzie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Sanepid nie potrzebował tak dużego budynku i zrzekł się jego części, która z kolei została skomunalizowana na rzecz Powiatu Świdnickiego. - wyjaśnia Tadeusz Jurowski z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami świdnickiego starostwa.
-"Na podstawie podpisanego 14 lipca 2006 roku porozumienia podjęliśmy wspólnie z Miastem Świdnica finansowania adaptacji budynku na siedzibę PCPR i MOPS. Całkowite koszty inwestycji to kwota ok. 720 tys. zł., która będzie pokryta ze środków budżetu powiatu i miasta" - wyjaśnia Roman Etel, Członek Zarządu.
Docelowo planuje się umieszczenie w tym budynku również Ośrodka Interwencji Kryzysowej.


15 marca 2007 - Zabytki na cmentarzu

Urząd miasta w Świebodzicach wystąpił o wpis do rejestru zabytków trzech obiektów, znajdujących się na terenie cmentarza komunalnego przy ul. Wałbrzyskiej. Chodzi o mauzoleum rodziny von Kramsta, grób rodzinny Gustawa Beckera oraz rzeźbę płaczącej kobiety na grobie rodzinnym Waldmannów.
Dwie pierwsze kwatery pochodzą z XIX wieku, trzecia w międzywojnia. Są przykładem unikalnej sztuki nagrobkowej. - Wykonane są z piaskowca - materiału dziś już do takich celów nie używanego, gdyż jest kruchy i trudny w obróbce- mówi Róża Stolarczyk z Towarzystwa Miłośników Świebodzic. - Żeby wyrzeźbić girlandy z liści z piaskowca - takie jak na grobie Beckera - trzeba nie lada mistrza, a mauzolea - to rodzaj grobowca jakich dziś już nikt nie buduje. Płacząca postać na grobie Waldmannów jest pojedynczą rzeźbą wykonaną na życzenie rodziny, a nie produktem " z taśmy" z jakimi mamy do czynienia dziś. Rodzina von Kramsta jest wielce zasłużona dla miasta i Śląska. Należały do niej nie tylko liczne fabryki włókiennicze w mieście, regionie i Łodzi, ale również byli właścicielami wielu majątków ziemskich i po Hochbergach bodaj najbogatszą rodziną śląską. Miasto ma tej rodzinie do zawdzięczenia bardzo wiele - nie tylko rozwój przemysłu, ale byli pierwszymi fabrykantami, którzy wybudowali w mieście nowoczesne domy dla swoich robotników, wybudowali i utrzymywali również szpital miejski, dwie szkoły dla dzieci z ubogich rodzin, sierociniec i wiele innych instytucji charytatywnych. Byli pierwszymi przemysłowcami, którzy swoim starym pracownikom wypłacali, jakbyśmy to dziś nazwali, emerytury.
Druga kwatera należy do Gustawa Beckera i jego rodziny. On sam dziś pewnie bardziej jest znany na świecie niż w mieście, z którym związał swój los i któremu przyniósł sławę jako genialny konstruktor zegarów i urządzeń pomiarowych. Jego zegary znajdują się w muzeach na całym świecie i kolekcjach prywatnych, a na aukcjach osiągają bardzo wysokie ceny. W mieście pozostał jeden zegar Beckera - na poczcie - i mimo swoich ponad stu lat chodzi doskonale. W trzeciej kwaterze pochowany jest doktor Adolf Waldmann i jego rodzina - lekarz wiele lat związany ze szpitalem miejskim.


15 marca 2007 - Pobicie

Świdniccy policjanci zatrzymali 5 mężczyzn podejrzanych o dotkliwe pobicie 57 letniego mieszkańca Świdnicy.
10 marca do mieszkania 57 letniego Świdniczanina wtargnęło 5 mężczyzn, którzy poprosili go o papierosy, ponieważ mężczyzna powiedział, że nie ma papierosów został bardzo dotkliwie przez nich pobity. Sprawcy kopali starszego mężczyznę po całym ciele i głowie, następstwem czego było uszkodzenie nerwu mowy. Napastnicy opuszczając mieszkanie skradli telewizor.
Policjanci zostali poinformowani o pobitym w poniedziałek przez Pogotowie Ratunkowe, podjęte czynności przez policjantów doprowadziły do trzech sprawców tego zdarzenia, którzy byli pod wpływem alkoholu. Dalsze czynności pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie kolejnych dwóch sprawców pobicia. Skradziony telewizor został odzyskany przez policjantów.
Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzut rozboju, zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskami o areszt. Sąd Rejonowy w Świdnicy wobec zatrzymanych zastosował areszty na okres 3 miesięcy, grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


15 marca 2007 - "Niebieska sala" wyposażona

Do "Niebieskiej sali" w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy, miasto zakupiło m.in. kamerę, aparat cyfrowy ze statywem, nagrywarkę DVD, drukarkę i telewizor. To niezbędne wyposażenie pokoju - służącego do przesłuchań osób, w tym również dzieci, doznających przemocy - kosztowało 9,9 tys. zł. Świdnickiej policji został również przekazany alkosensor. Warte 6 tys. zł urządzenie służy do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.
Pieniądze na te zadania pochodziły z ubiegłorocznych środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zaś w tym roku miasto przeznaczy na realizację programu aż 912 tys. zł. - Dzięki współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami chcemy oddziaływać na rodzinę, jako najważniejsze środowisko w życiu człowieka, kształtujące osobowość, system wartości, poglądy, styl życia, a także na dzieci w niej wychowywane - tłumaczy Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Działania polegają m.in. na dofinansowaniu prowadzenia świetlic socjoterapeutycznych, punktów konsultacyjnych udzielających pomocy całej rodzinie. W atrakcyjnym spędzaniu wolnego czasu mają pomóc boiska środowiskowe. Przygotowywany jest plan budowy przy Gimnazjum nr 4. Boiska mają służyć całej społeczności dzielnicy Zarzecze w tym m. in. do prowadzenia zajęć popołudniowych dla młodzieży.


15 marca 2007 - II edycja konkursu

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy im. Szarych Szeregów oraz X Młodzieżowy Krąg Instruktorski "Szefczyki" im. Janka Bytnara - Rudego zapraszają na II Edycję Konkursu Wiedzy o Bohaterach Książki "Kamienie Na Szaniec",.
W konkursie może wziąć udział 3-osobowa reprezentacja gimnazjum wraz z opiekunem. W konkursie mogą wziąć również udział patrole reprezentujące drużyny harcerskie, jeśli spełniają kryteria wiekowe (harcerze w wieku gimnazjalnym). Zarówno szkoła jak i drużyna mogą wystawić tylko jedną reprezentację.
Konkurs będzie dotyczył wiedzy z zakresu znajomości książki "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego oraz bohaterów Szarych Szeregów. A wszystko to sprawdzimy za pomocą pytań testowych, układanek, rebusów, itp.
Konkurs odbędzie się 26 marca o godzinie 10.00 w siedzibie Komendy Hufca ZHP Świdnica ul. Lelewela 18. Uczestnictwo należy potwierdzić do 23 marca 2007 r. - telefonicznie - 074 8520179 lub na adres elektroniczny swidnica@zhp.pl. Zgłoszenie powinno zawierać numer i nazwę gimnazjum oraz skład imienny reprezentacji wraz z nazwiskiem opiekuna.
Konkurs zorganizowany został z okazji 64. rocznicy Akcji pod Arsenałem.


15 marca 2007 - Pokażemy nasze stoły

Świebodzickie szkoły oraz Miejski Dom Kultury Reklan zostały zaproszone do udziału w imprezie pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego", organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach.
Najlepsza potrawa i najładniej nakryty stół świąteczny zostanie nagrodzony.
- Przygotowujemy niespodziankę, będziemy serwować dania kuchni małopolskiej, w tym kurę nadziewaną - zdradza Anna Mazur z MDK.


15 marca 2007 - Małe Przedszkola na Dolnym Śląsku

Z inicjatywy Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza oraz przedstawicieli wsi Milikowice realizowany będzie Projekt "Idziemy do przedszkola ! Małe Przedszkola na Dolnym Śląsku".
Dobra, jak najwcześniej rozpoczęta edukacja przedszkolna jest szansą na wyrównywanie braków rozwojowych i zagwarantowanie dzieciom wiejskim lepszego startu umożliwiającego późniejsze sukcesy edukacyjne i życiowe. Dlatego korzystając z założeń i możliwości innego Programu planowane są "Alternatywne formy edukacji przedszkolnej" na terenie dwóch kolejnych wsi: Pastuchowa i Piotrowic.
Bezpośrednim rezultatem realizowanego projektu będzie utworzenie i rozpoczęcie działalności ośrodków przedszkolnych dla dzieci 3-5 - letnich w okresie od kwietnia 2007 do marca 2008 roku.


14 marca 2007 - Wieczory Świdnickie

Mija właśnie trzecia rocznica chyba najbardziej doniosłego wydarzenia w historii Świdnicy w nowym tysiącleciu. To wydarzenie wspomnimy 25 marca o godzinie 18.00 podczas Mszy św. której przewodniczyć będzie Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec.
Po niej wysłuchamy jednego z najznamienitszych dzieł muzycznych osnutych na wydarzeniach sprzed dwóch tysiącleci. Oratorium powstało na zamówienie biskupa Kadyksu, a o jego perfekcji może świadczyć fakt, że tak genialny kompozytor jak Haydn dopracowywał je jeszcze przez następnych dwadzieścia lat od prawykonania.
Wersja która zostanie zaprezentowana świdnickiej publiczności pochodzi z 1787 roku i została opracowana na kwartet smyczkowy i narratora wygłaszającego odpowiednie fragmenty Ewangelii św. Jana i św. Łukasza.
Wykonawcy, to składający się z muzyków Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu Kwartet Wieniawskiego. Zespół powstał w roku 1995 i oprócz klasycznego repertuaru prezentuje także publiczności własne aranżacje i kompozycje. Dzięki licznym koncertom w kraju i zagranicy cały czas zyskuje poklask i uznanie publiczności oraz krytyki.
Cały czas do dyspozycji Państwa jest nasz serwis, gdzie można z tej okazji złozyć życzenia - >>> napisz


14 marca 2007 - Szansa w Opolu

Nie po myśli kibiców i sympatyków siatkówki kobiet w Świdnicy zakończył się dzisiejszy mecz MKS Świdnica w Jaworze.
Tym razem Olimpia Jawor bez większych problemów pokonała świdnicki zespół 3:0 w setach 25/9, 25/12 i 25/22.
Na parkiecie w Jaworze prym wiodła Olimpia, jak stwierdził Leszek Chrzanowski - trener z Jawora, to był w ich wykonaniu najlepszy mecz w całym sezonie.
Swojej szansy na utrzymanie w II lidze świdniczanki muszą szukać w Opolu z AZS Opole już 24 i 25 marca.


14 marca 2007 - Zielone przedszkole

Burmistrz Strzegomia organizuje konkurs dla dzieci pt. "Zielone przedszkole", który ma pokazać najmłodszym jak dbać o przyrodę, która ich otacza. W konkursie mogą uczestniczyć Publiczne Przedszkola ze Strzegomia oraz Zespoły Szkolno - Przedszkolne z gminy.
Celem konkursu jest rozbudzenie i pogłębienie zamiłowania oraz szacunku do przyrody, podejmowanie działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego, upowszechnienie edukacji ekologicznej oraz zagospodarowanie terenu w formę skweru w sposób powodujący trwały efekt zachowania szaty roślinnej (drzewa, krzewy i rośliny wieloletnie).
Przedszkola powinny wykonać skwer zieleni na terenie przedszkolnym w dowolnej technice, w który mogą być wkomponowane elementy małej architektury ogrodowej np. wodospady, fontanny, figury ozdobne, pergole, ławki itp. Koszty związane z założeniem skweru ponosi uczestnik konkursu, a warunkiem przystąpienia do niego jest złożenie formularza zgłoszenia organizatorowi do 6 kwietnia.
Konkurs trwa od 12 marca do 14 września i w czasie jego trwania komisja przeprowadzi dwukrotną wizytację terenu przedszkola, podczas której oceniać będzie stopień zaangażowania uczestników w realizację zgłoszonych przedsięwzięć oraz zgodność pod względem estetyki i wkomponowania skweru w istniejące otoczenie. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 31 października wtedy też zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.


14 marca 2007 - Gminne eliminacje

"Nikt nie wie co kryje poezja, dlatego każdy czegoś innego w niej szuka". Odpowiedzi na to właśnie pytanie szukała młodzież i jury podczas Gminnych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego Pegazie, które odbyły 13 marca 2007r. w Szkole Podstawowej w Lubachowie. Eliminacje odbyły się w kategorii "młodsi" - klasy IV-VI szkoły podstawowe i "starsi" - klasy I-III gimnazjum W tegorocznych eliminacjach konkursowych udział wzięło 19 uczniów szkół podstawowych i 9 uczniów z gimnazjów gminy Świdnica. Do dalszego etapu konkursu recytatorskiego Pegazik zakwalifikowali się:
w kategorii "młodsi" - Jagoda Gryszka, Ewelina Kucięba i Kamila Święc ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie,
w kategorii "starsi" - Agnieszka Lisowska z Gimnazjum w Pszennie, Anita Marszałek i Sylwia Stróżyna z Gimnazjum w Lutomi.
Jury postanowiło przyznać wyróżnienia dla - Kacpra Danisiewicza ze SP w Bystrzycy Górnej, Adrianny Gradowskiej ze SP w Lutomi, Pauliny Krzeczkowskiej ze SP w Pszennie, Barbary Spyry ze SP w Bystrzycy Górnej, Angeliki Struzik ze SP w Lubachowie i Wioletty Trzpil z Gimnazjum w Witoszowie.
Uczestnicy tegorocznych eliminacji odkrywali piękno polskiej poezji recytując utwory J. Tuwima, J. Brzechwy, A. Słonimskiego, S. Mrożka, H. Ożogowskiej. Dalsze etapy konkursu w kategorii "młodsi" odbędą się 22 marca, a w kategorii "starsi" 23 marca w sali teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy.


14 marca 2007 - Świdnica - Junior 2007

19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się Konkurs i Wystawa Modeli Redukcyjnych "Świdnica - Junior 2007" o Puchar Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
Wystawa modeli potrwa do 24 marca. Sam konkurs odbędzie się 24 marca o godzinie 10.00, tego dnia poznamy również zwycięzców konkursu.
Organizatorem konkursu i wystawy jest Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.


14 marca 2007 - Rozmowy w języku obcym

Konwersacje w języku obcym organizuje w piątek, 16 marca, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.
- Uczestnicy mają do wyboru język angielski i niemiecki. Stopień znajomości języka powinien być na poziomie komunikatywnym i średniozaawansowanym. Obcojęzyczne dyskusje nie będą miały charakteru edukacyjnego. Spotkania będziemy organizować cyklicznie, raz w miesiącu, w trzeci piątek miesiąca - zapowiada Adriana Miara, dyrektor MBP. Piątkowe konwersacje, 16 marca, będzie prowadzić Dawid Gut, nauczyciel i lektor języka obcego. Spotkanie odbędzie się w Sali Cysterskiej biblioteki (ul. Franciszkańska 18, I piętro):
- grupa języka angielskiego - godz. 16.30-18.00,
- grupa języka niemieckiego - godz. 18.30-20.00.
Zapisy prowadzi Helena Pietrzak (pracownik Czytelni Naukowej) pod nr tel. 074 640-09-37. Wstęp wolny.


14 marca 2007 - Zawody strzeleckie

Pod koniec lutego odbyły się na strzelnicy Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy zawody Strzeleckie o Puchar Dyrektora tego muzeum. Organizatorami zawodów byli: prezesa MKS DZW LOK w Świebodzicach, prezes ZM LOK w Świebodzicach i dyrektor Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy. Kierownikiem zawodów był sędzia PZSS III kl., dyrektor muzeum Stanisław Gabryś, sędzią głównym sędzia PZSS II kl. Wiaczesław Burdykin. Pozostali sędziowie i pomocnicy to sędzia PZSS III kl. Paweł Lenard, sędzia PZSS III kl. Bronisław Pawlica, Irena Sterna, Jerzy Sterna, Janusz Chomicz.
W konkurencji kbks 5,6 (3 próbne + 10 ocenianych strzałów) w kategorii "dziewczyny" pierwsze miejsce z 72 punktami zajęła Paulina Kałasznikow, drugie Izabela Kuracińska (61 pkt), trzecie Beata Mitura (60 pkt), czwarte Sara Śniady (58 pkt), uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Świebodzicach, podopieczne pana Bronisława Pawlicy.
W kategorii "chłopcy" pierwsze miejsce z 70 punktami zajął Aleksander Lech (Koło Strzeleckie przy Zespole Szkół w Starych Bogaczowicach, opiekun pan Janusz Chomicz), drugie miejsce Patryk Śniady (58 pkt), trzecie miejsce Kasjan Kuliberda (43 pkt). Obaj chłopcy trenują pod okiem Bronisława Pawlicy.
W kategorii OPEN pierwsze miejsce z 83 punktami (w tym 3x10) zajął Jerzy Sterna, drugie Stanisław Kocan (83 pkt, w tym 1x10), trzecie Krzysztof Kukuła (82 pkt).
24 marca w hali sportowej OSiR w Świebodzicach odbędą się Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Świebodzic.


14 marca 2007 - Zero, osiem, dziesięć

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


13 marca 2007 - Druga tura konkursów

Kolejne konkursy dla organizacji pozarządowych na realizację zadań ogłoszone. Po raz drugi dotyczą one zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Tym razem do rozdysponowania jest 473,5 tysięcy złotych. Dotacja będzie przeznaczona na organizację imprez sportowych, rekreacyjnych oraz upowszechnianie różnych dyscyplin sportu, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży.
Ze szczegółowymi ogłoszeniami konkursów na poszczególne zadania można się zapoznać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego - >>> zobacz oraz w Biuletynie Informacji Publicznej - >>> zobacz. Na stronach internetowych można również pobrać niezbędne dokumenty.


13 marca 2007 - Jak Nie Ja, To Kto ?

W sobotnie popołudnie, w atmosferze Światowego Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny odbył się program kabaretowy w wykonaniu Aldony Jankowskiej w towarzystwie Pana Henryka Pasiuta.
Artystka z Krakowa, znana szerokiej publiczności z programu "Szymon Majewski Show", emitowanego w TVN zaskoczyła publiczność ogromnym temperamentem i humorem. Brawurowe monologi satyryczne i rasowe piosenki kabaretowe rozbawiły wszystkich i pozwoliły choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego. Jak sama Aldona Jankowska stwierdziła, tak wspaniała atmosfera podczas koncertu to zasługa nie tylko jej osoby, ale przede wszystkim wspaniałej, spontanicznie reagującej publiczności. Tradycyjnie już, po koncercie w galerii "eS", w scenerii wiosennych kwiatów odbyło się spotkanie gości z publicznością. Pomimo zmęczenia, artystka z wrodzoną sobie energią, tryskała humorem i nadal rozbawiała wszystkich. Pod swoim adresem usłyszała wiele ciepłych słów pełnych podziwu i uznania. Były wspólne zdjęcia, autografy oraz toast wzniesiony na cześć wszystkich Pań i Panów.
Ta brawurowa, kabaretowa forma estradowa okazała się "strzałem w dziesiątkę" jako możliwość spędzenia atrakcyjnie sobotniego i również świątecznego popołudnia. Strzegomskie Centrum Kultury w pełni uznania za oryginalny i niepowtarzalny występ w programie stand-up Komedy pt. "Jak nie ja, to kto?" dziękuje wykonawcom, a przede wszystkim publiczności za doskonały odbiór.


13 marca 2007 - Nagroda dla Kubusia

Niezwykła uroczystość odbędzie się w ten czwartek, 15 marca, w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.
Siedmioletni Kubuś Smykowski dostanie od burmistrza Bogdana Kożuchowicza specjalny dyplom oraz nagrodę-niespodziankę. Kuba jest prawdziwym bohaterem - uratował swoją mamę wzywając pomoc gdy zatruła się gazem z piecyka. Kubuś sam zadzwonił na pogotowie i wezwał karetkę widząc, że z mamą dzieje się coś niedobrego. Gdyby nie on, mogło dojść do prawdziwej tragedii. Jego mama była w ciężkim stanie i spędziła kilka dni w szpitalu ale dzięki wyjątkowo rozważnemu zachowaniu synka nic złego jej się nie stało.
Zapraszamy na to przemiłe spotkanie o godz. 10.30 do SP 3.


13 marca 2007 - Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej

15 - 16 marca w auli Szkoły Muzycznej w Świdnicy odbędą się regionalne eliminacje I Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Impreza ta organizowana jest przez Młodzieżowy Dom Kultury przy znacznym wkładzie pomocy ze strony Szkoły Muzycznej. Do udziału w przeglądzie zgłosiło się ponad 70 podmiotów z byłego województwa wałbrzyskiego. Przegląd rozpocznie się o godzinie 10.00.


13 marca 2007 - Szkolenia w SCS

Nabór chętnych na "Szkolenie informatyczne - arkusze kalkulacyjne" prowadzi Sudeckie Centrum Szkoleniowe. Szkolenie rozpoczyna się 17 marca, o godz. 10.00 w świdnickiej siedzibie SCS (ul. Nauczycielska 2). Szkolenie skierowane jest do osób, które pragną poszerzyć poziom umiejętności z zakresu arkusza kalkulacyjnego. Uczestnicy zapoznają się z następującymi zagadnieniami: praca z aplikacją, komórki, arkusze, formuły i funkcje, formatowanie, wykresy i diagnozy, formatowanie arkusza.
Czas trwania szkolenia - 20 godzin. Koszt szkolenia - 120 zł. SCS przyjmuje zgłoszenia na szkolenie wdrażania procedur HACCP. Szkolenie rozpoczyna się 31 marca o godz. 9.00. Czas trwania szkolenia - 6 godzin. Koszt szkolenia - 120 zł (materiały i poczęstunek).
Szczegółowe informacje pod nr tel. 074 857-86-25 wew. 22, tel. kom. 0 695 946-405, bądź pod adresem: www.scs.swidnica.pl


13 marca 2007 - Goczałków lepszy od Stanowic

W sobotę, 10 marca, w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 po raz kolejny odbyły się rozgrywki w ramach cyklu " Sobota na sportowo", organizowanego przez UKS Olimpia Strzegom. Tym razem pole do popisu mieli młodzi piłkarze, którzy reprezentowali swoje szkoły w piłce halowej.
W zawodach udział wzięły reprezentacje szkół: PSP Nr 4, PSP Nr 2 i PSP Nr 3 ze Strzegomia, PSP Olszany, PSP Goczałków, PSP Rogoźnica, ZSP Jaroszów i ZSP Stanowice. Najlepszym zespołem okazała się drużyna z Goczałkowa, która w finale pokonała w rzutach karnych reprezentację Stanowic. W meczu o trzecie miejsce między PSP Nr 4 i PSP Nr 2 również decydowały rzuty karne i w tym przypadku lepiej egzekwowali je młodzi adepci futbolu z popularnej "czwórki".
Zawody wzbudziły bardzo duże zainteresowanie wśród uczniów szkół podstawowych, o czym świadczy ilość zespołów, które zgłosiły się do turnieju. - Walka toczyła się na całego, ale w atmosferze "fair - play", a drużyny dały z siebie wszystko, aby pokonać rywali - informuje Jakub Janowicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach. - Turniej okazał się być doskonałą formą promocji piłki halowej wśród uczniów oraz zapewnił im miło i aktywnie spędzony czas w sobotni poranek.


13 marca 2007 - Szkolenie dla nauczycieli

W najbliższy czwartek, 15 marca, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Świebodzicach organizuje szkolenie dla nauczycieli z zakresu praktycznych zajęć z samoobrony.
"Jak sobie radzić z agresją" - to tytuł kursu.
Wezmą w nim udział nauczyciele ze świebodzickich gimnazjów, a początek godzinie 17.00, Szkoła Podstawowa nr 3.


13 marca 2007 - Strzegomianie malują

Kwiaty polne i ogrodowe, barwne i pełne uroku można było podziwiać w Galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury. Wernisaż wystawy prac Niny Wieczorek i Reginy Franczyk odbył się 9 marca 2007 roku w piątkowe popołudnie i zgromadził wielu entuzjastów malarstwa. Strzegomianie byli bardzo zaskoczeni faktem, że na co dzień Panie: magister farmacji i rolnictwa parają się również malarstwem.
Panie Nina i Regina miały obawy jak to, co tworzą w zaciszu domowym odbiorą znajomi, rodzina, a także mieszkańcy Strzegomia. Wystawa została przyjęta bardzo ciepło. Okazało się, że wszyscy przybyli na wernisaż byli zaskoczeni nie tylko ilością zgromadzonych prac, ale przede wszystkim ich walorami artystycznymi. Były więc podziękowania i bukiety kwiatów, a także rozmowy przy kawie i lampce szampana o twórczości i wystawie.
Panie obiecały, że w niedługim czasie zaproszą na kolejną wystawę, tym razem prac olejnych. Czy motywem przewodnim będą również kwiaty? Zobaczymy. Strzegomskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania strzegomskim artystkom Ninie Wieczorek i Reginie Franczyk za udostępnienie swoich prac na wystawę "Wiosenne kwiaty…" w galerii "eS", którą będzie można podziwiać codziennie oprócz sobót i niedziel w godzinach od 8.00 do 20.00, do 19 marca 2007 roku.


12 marca 2007 - Cztery Pory Roku na Dolnym Śląsku

W dniach 13 kwietnia - 15 kwietnia Galeria Dominikańska wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną zaprasza na prezentację miast, gmin i regionów turystycznych Dolnego Śląska. Akcja prowadzona w pasażach Galerii Dominikańskiej stwarza dla odwiedzających centrum handlowe niepowtarzalną okazję zapoznania się z walorami turystycznymi i kulturalnymi wielu ośrodków regionalnych. Prezentacja ta jest fragmentem szerszej kampanii promocyjnej prowadzonej przez DOT w regionie i na terenie Polski, mającej na celu aktywizację turystyczną mieszkańców Dolnego Śląska oraz zwiększenie przyjazdów turystów do regionu.
Promocja pod nazwą "Cztery Pory Roku na Dolnym Śląsku - Wiosna, Lato" obejmie między innymi Księstwo Świdnicko - Jaworskie, Karkonosze, miasta: Wałbrzych, Oleśnicę, Jelenią Górę, Kamienną Górę uzdrowiska: Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowę Zdrój, Lądek także Stowarzyszenie Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy i Związek Gmin Ślężańskich. Ponadto swoje ośrodki w najpiękniejszych zakątkach Dolnego Śląska promować będą firmy: Eltur Global sp. z o.o. - "Złoty Sen" w Złotnikach Lubańskich i Zespół Uzdrowisk Kłodzkich S.A. w Polanicy Zdrój, zamek "Na Skale" w Trzebieszowicach
Na każdym ze stoisk będzie można uzyskać wiele interesujących informacji, spotkać ludzi związanych z danym miastem, twórców ludowych i artystów rzemiosła rękodzielniczego. Zakłady Ceramiczne z Parowej zaprezentują proces malowania naczyń, Duszniki Zdrój czerpanie papieru. Będzie również możliwość zakupu map, przewodników oraz pamiątek z poszczególnych rejonów Dolnego Śląska. Dodatkową atrakcją będzie niezwykle ciekawy program występów artystycznych i prezentacji, poszczególnych uczestników.


12 marca 2007 - Sesja budżetowa

Na 15 marca zaplanowano kolejną sesję rady miejskiej w Świebodzicach. Podczas obrad radni mają przyjąć budżet na rok 2007. Według projektu dochody budżetowe w tym roku zakłada się na poziomie 43.972.481 zł, a wydatki mają się zamknąć w kwocie 38.657.654 zł. Mamy więc, jak widać nadwyżkę budżetową w wysokości 5.269.827 zł, która przeznaczona zostanie na spłatę pożyczek i kredytów. Nie najgorzej wygląda też zadłużenie gminy - wynosi ono bowiem 23,29 procent w stosunku do dochodów. W budżecie nie ma zbyt wielu inwestycji, ale duży nacisk położony jest na wykup gruntów pod przyszłą strefę ekonomiczną. Spore kwoty przeznacza się także na kwestie mieszkaniowe - gmina zamierza w tym roku przystąpić do budowy mieszkań komunalnych i socjalnych. Nie można też zapominać o budowie kanalizacji, która ruszyła w tym roku. Ale budżet to nie jedyne tematy sesji.
- Radni zajmą się również uchwałą o regulaminie wynagradzania nauczycieli, przyjrzą się zasadom udzielania pomocy społecznej - mówi Anna Żygadło, sekretarz miasta.
Przed radnymi jeszcze jedna, ważna uchwała - o przekształceniu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej - o tej sprawie już Państwa informowałam. Zgodnie z uchwałą ZGM ma się przekształcić z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową, po uprzedniej likwidacji. Nowa jednostka zacznie funkcjonować 1 lipca i będzie się nazywać Miejski Zarząd Nieruchomości.


12 marca 2007 - Cenny remis w Wołominie

Za nami 2 kolejka rozgrywek w I lidze bokserskiej. W spotkaniu, które rozegrano w Wołominie pod Warszawą zaprezentowało się aż 7 aktualnych mistrzów Polski: 4 w barwach gospodarzy i 3 w AKS-ie.
W pierwszej walce zmierzyli się utytułowani Łukasz Maszczyk i Rafał Kaczor (kat. wagowa do 51 kg) - Dwie rundy lepiej boksował Rafał, dwie Maszczyk - informuje trener strzegomian, Zenon Kaczor. - Nieznacznie lepszy okazał się pięściarz gospodarzy. Do remisu doprowadził Mariusz Burzyński (kat. wagowa do 54 kg), pokonując Mariusza Piaseckiego. Później prowadzenie miejscowym zapewnił doświadczony Andrzej Liczik (Ukrainiec z polskim paszportem), który wypunktował Pawła Peczyńskiego. Dwie kolejne walki zakończyły się zwycięstwami gości - Mariusz Jaszowski okazał się lepszy od Krzysztofa Cieślaka (kat. wagowa do 60 kg), a Marcin Łęgowski zwyciężył Tomasza Piątka (kat. wagowa do 64 kg). Do remisu 6:6 doprowadził mistrz Polski w kat. wagowej do 69 kg - Michał Starbała, lepszy od starszego z braci Jaszowskich, Sebastiana. Na 8:6 dla Mazowiecko-Gwardyjskiej Drużyny Bokserskiej wyprowadził Mirosław Nowosada, który 3:0 ograł Dariusza Sęka. W dwóch kolejnych walkach strzegomianie wystawili dwóch mistrzów Polski - Krzysztofa Sadłonia (kat. wagowa do 81 kg) i Krzysztofa Zimnocha (kat. wagowa do 91 kg), więc nic dziwnego, że obaj zakończyli swoje pojedynki zwycięsko.
Wszystko miała rozstrzygnąć ostatnia walka: Krzysztof Głowacki kontra Łukasz Zygmunt (w kadrze AKS-u zabrakło mistrza Polski - Mateusza Malujdy). Niestety, pojedynek bardzo szybko, bo już w I rundzie, na swoją korzyść rozstrzygnął Głowacki, ustalając wynik meczu na 10:10. - Przyjechaliśmy do Wołomina po remis, i taki rezultat udało nam się stamtąd wywieźć. Mimo wszystko szkoda mi trochę ostatniej walki, bo zwycięstwo było w naszym zasięgu - skomentował trener Kaczor.


12 marca 2007 - Finał w Collegium Novum

22 i 23 marca w Collegium Novum w Krakowie odbędzie się uroczysty finał XI Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. W XI edycji Konkursu Wiedzy o UJ, organizowanego przez Fundację dla UJ, wzięło udział prawie czterystu maturzystów z całej Polski.
W finale rywalizować będzie pięćdziesięciu ośmiu. Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego zatwierdził listę 58 indeksów dla finalistów XI edycji Konkursu Wiedzy o UJ. Przyznane indeksy stanowią nagrody główne, ale nie jedyne (znajdują się wśród nich: 4 indeksy na Wydział Filozoficzny, 2 na Wydział Ochrony Zdrowia, 7 na Wydział Historyczny, 4 na Wydział Polonistyki, 3 na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, 3 na Studia międzywydziałowe, 2 na Wydział Matematyki i Informatyki, 7 na Wydział Filologiczny, aż 16 na Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, 3 na Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, 2 na Wydział Prawa i Administracji, 6 na Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz 1 na Wydział Biotechnologii.)
Zwycięzcy Konkursu będą mogli wybierać spośród 12 Wydziałów Uniwersytetu i aż 32 kierunków studiów.


12 marca 2007 - Brąz dla Klaudii

W minioną sobotę rozegrano Puchar Polski Juniorów i Juniorek Młodszych w Bielsku Białej. W Pucharze brali udział zawodnicy sekcji judo AKS Strzegom
Brązowy medal zdobyła Klaudia Kurzej w kategorii 52 kg. Przegrała niefortunnie jedną walkę o wejście do finału i ostatecznie uplasowała się na trzecim miejscu. Trochę pecha mieli Ada i Karol, którzy przegrali swoje walki o wejście do finału, a potem przegrali też brązowe medale. Siódme miejsca zajęli Michał Rydwański i Daniel Kurzej. Dla Daniela jest to ważny wynik, gdyż po raz pierwszy wystartował w Pucharze Polski.
Podsumowując było dobrze, ponieważ na siedmio osobową reprezentacje Strzegomia, aż pięć osób zapunktowało, mogło być jednak więcej medali.


12 marca 2007 - Zagrali na konsolach

W Zespole Szkół w Roztoce odbył się II Otwarty Turniej w Pro Evolution Soccer 6.
W imprezie wzięło udział 35 zawodników. Po wyrównanej walce padły następujące wyniki:
I miejsce - Kajetan Łabiński
II miejsce - Damian Danaj
III miejsce - Maciej Czyczerski
IV miejsce - Bogdan Pyda
Organizatorem turnieju był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, jednak na szczególne podziękowania za pomoc w organizacji i prowadzeniu imprezy zasłużyli Tomasz Fijołek i Tomek Citków.


12 marca 2007 - Dzień otwarty szkoły

9 marca w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy odbył się "Dzień otwarty szkoły". Gimnazjum odwiedzili uczniowie klas szóstych ze Szkół Podstawowych nr 1, 5, 8, 10, 315 i Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Bliżej Dziecka" wraz z wychowawcami.
Uczniowie klas szóstych obejrzeli zajęcia i brali aktywny udział w: konkurs matematycznym "gry i zabawy logiczne uczą matematyki" - dla uczniów klas IV Szkół podstawowych (SP1, SP5, SP10, SP315, Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Bliżej Dziecka") oraz podsumowanie cyklu edukacyjnego "Spotkania z matematyka" "Biologia i ekologia" - kółko biologiczne, "Chemia na wesoło" - kółko chemiczne, pracownie komputerowe, Eko Idea, pokaz zespołu "Aerobiku", wolontariat - pokaz pierwszej pomocy, "Doświadczenia z fizyki" wykonywane przez uczniów, "Śladami odkrywców Ameryki" - lekcja języka angielskiego inaczej, lekcja języka niemieckiego, projekt edukacyjny "Krzyżowa" - wystawa, pokazy sportowe koszykarzy, akrobatów i cheerliderki.


12 marca 2007 - Uczyli się ratować

W Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce odbyło się kilkugodzinne szkolenie w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestnicy zostali przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzone były w formie ciekawych ćwiczeń praktycznych i wykładów. W szkoleniu uczestniczyło blisko 50 nauczycieli z ponad 20 szkół powiatu świdnickiego. Każdy uczestnik otrzyma Certyfikat Uczestnictwa i będzie zobowiązany w najbliższym czasie do przeszkolenia dzieci klas I - III w swojej szkole.
Dzieci będą uczyły się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy - od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po podstawowe czynności przy osobie poszkodowanej.
Warto dodać, że każda ze szkół otrzymała sprzęt o wartości 5 tysięcy złotych, na który składają się manekiny, podręczniki dla nauczycieli i uczniów, tekturowe telefony oraz filmy DVD.
Za całość imprezy (od zwerbowania szkół, kontaktów z Fundacją WOŚP i organizacją) odpowiedzialna była nauczycielka ZS w Roztoce Renata Zielińska.


11 marca 2007 - Brawo, brawo, jeszcze raz brawo !

Drugi mecz rewanżowy rozegrany dziś z Olimpią Jawor to kolejne zwycięstwo świdniczanek. To co wydawało się niemożliwe, stało się faktem. W rywalizacji play - off jest remis. Wczorajszy pięciosetowy mecz był emocjonujący, dzisiejszy mecz wzbudzał jeszcze więcej emocji ponieważ świdniczanki zaczęły od porażki w pierwszym secie.
MKS Świdnica - Olimpia Jawor 3:2 w setach 18/25, 25/16, 23/25, 25/19 i w ostatnim, piątym 15/6. Za oba mecze cały zespół świdnicki zasługuje na ogromne słowa uznania. Jedynymi "świdniczankami", które nie popisały się umiejętnościami są dwie byłe zawodniczki grające obecnie w Jaworze.
Kto zostanie w drugiej lidze a kto będzie nadal walczył o utrzymanie zdecyduje ostatni mecz pomiędzy tymi druzynami. Ten ważny mecz odbędzie się już w najbliższą środę o godzinie 18.00 w Jaworze, w szkolnej sali sportowej przy placu Bankowym 2.
Zdjęcia z meczu sobotniego i dzisiejszego - >>> zobacz


11 marca 2007 - Nocne granie w szachy

W dniach 10-11 marca w Żarowie rozgrywany był III Otwarty Turniej Szachowy "Nocne Granie w Szachy".
Turniej odbywał się pod patronatem Posła na Sejm RP - Zbigniewa Chlebowskiego zgromadził na starcie ponad 60 zawodników i miłośników szachów.
W turnieju zwyciężył Oleg Polishchuk z Ukrainy wyprzedził Kamila Stachowiaka i Jerzego Kubienia.
Pozostałe lokaty i zwycięzcy innych klasyfikacji - >>> zobacz, zdjęcia z turnieju - >>> zobacz


11 marca 2007 - Mocni świdniczanie

Wczoraj w Wołowie dobyły się XXIV Mistrzostwa Dolnego Śląska w Karate Kyokushin. Wśród 14 ekip i 120 zawodników z Dolnego Śląska nie mogło zabraknąć karateków ze Świdnicy. Barwy naszego miasta reprezentowało 9 zawodników, z czego aż 8 weszło do finału!.
Drugie miejsce w konkurencji Kumite kobiet powyżej 60 kg. wywalczyła Patrycja Piwowarczyk, która wygrała po drodze do finału dwie walki przed czasem. Barw Świdnickiego Klubu Kyokushin bronili także Juniorzy Młodsi (do 18 roku życia) w składzie Radosław Kasprzyk, Grzegorz Pałka i Daniel Woźniak. Grzegorz Pałka w kat. do 65 kg wywalczył pierwsze miejsce dominując pod każdym względem nad swymi rywalami. Na drugim miejscu w konkurencji Kumite Juniorów Młodszych do 75 kg uplasował się Daniel Woźniak.
W konkurencji Kumite Seniorów, Świdnica była reprezentowana przez: Daniela Bukowego, Bartosza Całkę, Adriana Gajdowskiego, Kamila Gierulę i Szczepana Palmowskiego. W kategorii do 65 kg pierwsze miejsce zajął Kamil Gierula, który podczas turnieju walczył łącznie 20 sekund gdyż wszystkie swoje walki wygrywał przed czasem. Drugie miejsce w konkurencji Kumite seniorów do 65 kg wywalczył Adrian Gajdowski, który po drodze do finału wygrał dwie walki przed czasem. Dominację w kategorii do 75 kg potwierdził reprezentant Polski Daniel Bukowy, który nie pozostawił złudzeń rywalom wygrywając wszystkie swoje walki w bardzo widowiskowy sposób. Jako ostatni do walk przystąpił Szczepan Palmowski w kat. Kumite Seniorów do 80 kg. ostatecznie wywalczył drugie miejsce.
Indywidualne sukcesy reprezentantów Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin pozwoliły zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Dla najlepszej drużyny z Dolnego Śląska puchar odebrał trener Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin sensei Zbigniew Romanowski.


11 marca 2007 - Drzwi Otwarte Czwórki

7 marca w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy odbyły się "Drzwi Otwarte Czwórki". Gimnazjum gościło w swoich progach 150 uczniów klas szóstych ze Szkół Podstawowych nr 6, 9, 10 i 315 wraz z wychowawcami.
W odnowionej sali gimnastycznej gości przywitała dyrektor S. Hliwa. Gospodarze przygotowali przedstawienie pt. "Współczesna wersja bajki o rybaku i złotej rybce" oraz występ szklonego chóru. Przygotowano wystawę związaną z realizowanym projektem "Europo - buduj przyszłość poprzez różnorodność kulturową" w ramach programu "Sokrates Comenius". Atrakcją spotkania były prezentacje szkolnych kół zainteresowań.
Uczniowie klas szóstych podzieleni na kilkunasto osobowe grupy mieli okazję obejrzeć zajęcia i wziąć w nich aktywny udział. Uczniowie zgłębiali tajniki otaczającego nas świata przyrody poprzez ciekawe doświadczenia chemiczne i fizyczne. W czytelni zaprezentowano osiągnięcia gimnazjalistów w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, a także efekty prac uczniów nad projektami międzyprzedmiotowymi,
Zainteresowani mogli przejrzeć kroniki szkoły, klas, gazetkę szkolną " Czwórka". "Drzwi Otwarte Czwórki" umożliwiły uczniom poznanie szkoły, nauczycieli, przyszłych kolegów.


11 marca 2007 - Tenis w Lutomi

Wczoraj w świetlicy wiejskiej w Lutomi Dolnej odbył się strefowy turniej tenisa stołowego w ramach VIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Organizatorami turnieju byli: Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy oraz Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica" - sekcja tenisa stołowego w Lutomi. W zawodach wystartowało łącznie 93 zawodniczki i zawodników z powiatów: dzierżoniowskiego i świdnickiego.
Sędzią głównym turnieju był Ryszard Dudkowski. Zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Trzech najlepszych zawodników i zawodniczek w swoich kategoriach wiekowych zakwalifikowało się do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 15 kwietnia w Krosnowicach (powiat Kłodzko). Wyniki turnieju - >>> zobacz


11 marca 2007 - To już trzy lata

25 marca 2004 roku w Świdnicy odbyły się uroczystości święcenia oraz Ingres Biskupa Świdnickiego ks. Prof. Ignacego Deca.
Uroczystości odbyły się w świdnickiej Katedrze. Od stuleci ta majestatyczna budowla nie zgromadziła tak wielkiej liczby dostojnych gości. Całe lata nie widziała tylu wiernych. Ten dzień został zapisany na zawsze w bogatej historii miasta.
Za kilkanaście dni wszyscy obchodzić będziemy trzecią rocznicę tego wydarzenia. Dzisiaj z tej okazji udostępniamy Państwu miejsce w naszym serwisie abyście mogli złożyć życzenia pierwszemu biskupowi świdnickiemu - >>> zobacz i wyślij życzenia.


11 marca 2007 - Jak przygotować ofertę?

Na środę, 14 marca, zaplanowano spotkanie informacyjne dla wszystkich świdnickich organizacji pozarządowych, które zamierzają wystartować w konkursach o dotację.
Spotkanie, w którego trakcie zostaną wyjaśnione szczegółowe zasady przygotowania ofert, rozpocznie się o godzinie 17.00, w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego przy ulicy Armii Krajowej 47.


11 marca 2007 - V Gminny Konkurs Literacki

6 marca w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie rozstrzygnięto V Gminny Konkurs Literacki pt. "Dzieci baśnie piszą". Konkurs przyciąga coraz więcej uczestników. " Dzieci chcą pisać" - mówią ich nauczyciele i rodzice. W tym roku konkurs przerósł nasze oczekiwania. Wzięło w nim udział 42 uczniów ze szkół podstawowych z gminy Świdnica, w tym 5 uczniów ze SP nr 1 w Świdnicy i SP nr4 w Świebodzicach.
Jury w składzie: Małgorzata Błaszczyk, Katarzyna Buczma, Tomasz Hrynacz i Małgorzata Kowalska przyznało cztery nagrody i siedem wyróżnień. W konkursie na najpiękniejszą baśń zwyciężyli: Ewa Chorągwicka ze SP w Witoszowie Dolnym, Agata Hodij SP w Pszennie, Patrycja Partyka SP w Lubachowie, Marlena Olszewska SP nr4 w Świebodzicach.
Siedmiu autorów baśni zostało wyróżnionych: Adriana Bieniarz- SP w Grodziszczu, Mateusz Radliński - SP w Lutomi Dolnej, Michał Pernet- SP w Lutomi Dolnej, Agnieszka Piotrowska - SP nr 1w Świdnicy, Barbara Spyra - SP w Bystrzycy Dolnej, Patrycja Tomczak- SP nr 4 w Świebodzicach, Andrzej Węgorek - SP w Mokrzeszowie.


11 marca 2007 - Praca w Komendzie

W ramach realizacji programu "Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej" Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko technika do spraw informatyki.
Główne obowiązki przyszłego pracownika to obsługa informatyczna jednostki, wprowadzanie danych do baz komputerowych oraz prace kancelaryjno-biurowe. Wymagania - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba niepełnosprawna, bezrobotna lub poszukująca pracy, wykształcenie wyższe lub średnie (preferowany kierunek informatyczny).
Więcej informacji w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy ul. Jagiellońska 23, telefon (074) 85-82-203


11 marca 2007 - Rekordowe dotacje

O dotacje w wysokości 580 tys. zł, prawie trzy razy więcej niż przed rokiem, mogą walczyć świdnickie wspólnoty mieszkaniowe. - Rokrocznie coraz więcej wspólnot przystępuje do konkursów. W 2006 r. zaangażowane 175 tys. zł ze strony miasta przyniosło remonty warte ponad 1,3 mln zł. To ogromne pieniądze, które wysupłały 62 wspólnoty. Nowych elewacji, czy dachów wciąż trzeba, dlatego postanowiliśmy uruchomić rekordowe środki budżetowe. Zyski w postaci pięknych elewacji będą widoczne dla każdego i to jeszcze pod koniec tego roku - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
400 tys. zł na dotacje przeznaczył Miejski Zarząd Nieruchomości, 180 tys. zł pochodzi z budżetu miasta. Dofinansowane mogą zostać następujące prace: remont lub ocieplenie elewacji, remont dachu, wykonanie lub remont chodnika i oświetlenia na nieruchomości wspólnoty, wykonanie ogrodzenia nieruchomości wspólnoty od strony ulicy, wykonanie przyłącza uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej, osuszanie budynków z wilgoci podciąganej z gruntu poprzez wykonanie izolacji poziomej w budynkach mieszkalnych niepodpiwniczonych, wykonanie izolacji poziomej i pionowej w budynkach mieszkalnych podpiwniczonych lub wykonanie drenażu opaskowego.
Oferty będą przyjmowane do 15 maja do godziny 15.00, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49 (pok. 27, parter). W razie pytań prosimy o kontakt z Departamentem Infrastruktury Miasta (pok. 221), tel. 074 856-29-20.


10 marca 2007 - Brawo dziewczęta !

Dzisiaj w hali sportowej na świdnickim Osiedlu Zawiszów rozegrany został mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi.
Po dwóch porażkach w Jaworze świdniczanki miały dzisiaj okazję na rewanż i dokonały tego w co wielu wątpiło. Po bardzo zaciętym meczu zwyciężyły, choć drugi i trzeci ławo przegrane sety nie wróżyły nic dobrego.
Jednak walka do końca opłacała się. MKS Świdnica - Olimpia Jawor 3:2 w setach 25/23, 17/25, 11/25, 25/23 i w ostatnim piątym secie 15/13. Był to trzeci mecz z serii play - off. Wynik dotychczasowej rywalizacji między tymi zespołami to 2:1 dla Olimpii Jawor. Jutro kolejny, czwarty mecz w Świdnicy.
Zapraszamy na godzinę 11.00 i jak zwykle prosimy o gorący doping.


10 marca 2007 - Rozmowy w języku obcym

Konwersacje w języku obcym organizuje w piątek, 16 marca, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.
- Uczestnicy mają do wyboru język angielski i niemiecki. Stopień znajomości języka powinien być na poziomie komunikatywnym i średniozaawansowanym. Obcojęzyczne dyskusje nie będą miały charakteru edukacyjnego. Spotkania będziemy organizować cyklicznie, raz w miesiącu, w trzeci piątek miesiąca - zapowiada Adriana Miara, dyrektor MBP. Piątkowe konwersacje, 16 marca, będzie prowadzić Dawid Gut, nauczyciel i lektor języka obcego. Spotkanie odbędzie się w Sali Cysterskiej biblioteki (ul. Franciszkańska 18, I piętro):
- grupa języka angielskiego - godz. 16.30-18.00,
- grupa języka niemieckiego - godz. 18.30-20.00.
Zapisy prowadzi Helena Pietrzak (pracownik Czytelni Naukowej) pod nr tel. 074 640-09-37. Wstęp wolny.


10 marca 2007 - Dzisiaj ważny mecz

Dzisiaj w hali sportowej na świdnickim Osiedlu Zawiszów rozegrany zostanie mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi.
Po dwóch porażkach w Jaworze świdniczanki mają okazję na rewanż.
MKS Świdnica zagra z Olimpią Jawor trzeci już mecz z serii play - off.
Wstęp na mecz o godzinie 17.00 - jest wolny. Świdnickie zawodniczki proszą o gorący doping.


10 marca 2007 - Gigant na rynku producentów AGD

19 marca, w Urzędzie Miasta w Świdnicy odbędzie się spotkanie prezydentów: Wojciecha Murdzka i Waldemara Skórskiego z Dyrektorem Zarządzającym Elektroluks Poland Zbigniewem Sporną. Władze Powiatu Świdnickiego reprezentować będzie Roman Etel, etatowy Członek Zarządu.
Rozmowy będą dotyczyć głównie spraw związanych z zatrudnieniem i planami rozwoju fabryki Elektroluksu w świdnickiej podstrefie WSSE w Wałbrzychu.
-" Będziemy rozmawiali o możliwości współpracy Powiatowego Urzędu Pracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi podległymi powiatowi i zakładem w taki sposób, aby oferowane kierunki kształcenia w naszych szkołach mogły przygotować do pracy w zakładzie po zakończeniu szkoły."- wyjaśnia Roman Etel.
Przedstawiona i omówiona zostanie również inwestycja realizowana przez Powiat Świdnicki wspólnie z Miastem Świdnica i Żarowem połączenia podstref ekonomicznych w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4.
-"Dodatkowo będziemy chcieli omówić plany współpracy zakładu z miastem i powiatem w tym roku." - dodaje Roman Etel. Fabryka w Świdnicy jest czwartym zakładem Grupy Electroluks w Polsce. Obecnie oprócz Świdnicy, Electroluks produkuje suszarki w Siewierzu, zmywarki w Żarowie i pralki w Oławie.


10 marca 2007 - Edukacja największą inwestycją

Zgodnie z tradycją kolejnych kadencji strzegomskiego samorządu jedna z sesji poświęcona jest w całości kwestiom oświatowym. Tę właśnie tematykę poruszano 1 marca na szóstych już obradach Rady Miejskiej.
- Dokonując oceny oświaty w gminie Strzegom należy stwierdzić, że w sposób prawidłowy zostały wdrożone wszystkie założenia reformy oświatowej. (...) Dzisiaj możemy stwierdzić, że jest dobrze, jutro - mam nadzieję - powiemy, że jest bardzo dobrze - stwierdziła optymistycznie Edyta Sobala, przedstawicielka Delegatury Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu.
Trudno z tą wypowiedzią polemizować, tym bardziej, że jest to głos osoby sprawującej nadzór pedagogiczny.
Największym problemem, z jakim borykają się strzegomskie władze samorządowe jest zbyt niska subwencja oświatowa otrzymywana z budżetu państwa. Corocznie w budżecie gminy Strzegom przeznaczane są pieniądze mające na celu zapewnienie dobrych warunków funkcjonowania placówek oświatowych. W ubiegłym roku na funkcjonowanie szkół podstawowych i gimnazjów wydano oprócz subwencji 4 291 174 zł. ze swojego budżetu.
Gośćmi marcowej sesji, oprócz Edyty Sobali, byli: starosta świdnicki - Zygmunt Worsa, przewodnicząca NSZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Świdnickiej - Jolanta Kornel, prezes Oddziału Międzygminnego ZNP w Strzegomiu - Hanna Krosta oraz dyrektorzy placówek oświatowych w gminie Strzegom.


10 marca 2007 - Czy SMOK zagości w Roztoce i Gniewkowie?

Dwie szkoły z Gminy Dobromierz przeszły do drugiego etapu projektu "Szkoła Myśląca o Każdym - SMOK". Głównym celem projektu SMOK jest wsparcie finansowe i merytoryczne szkół z województwa dolnośląskiego we wdrażaniu programów rozwojowych nastawionych na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów ze szkół wiejskich.
Wyłonionych zostanie 60 szkół, które przygotowały najlepsze programy rozwojowe uwzględniające lokalne uwarunkowania, potrzeby i oczekiwania społeczne oraz indywidualne możliwości każdego dziecka. Programy te przygotowane i wdrożone przez szkoły rozwiną mocne strony, zainteresowania, pasje, uzdolnienia i talenty uczniów.
Projekt SMOK na wstępie przewiduje dwa etapy weryfikacyjne, podczas, których wyłonione zostanie 60 szkół, które otrzymają dotacje w wysokości około 115 tyś zł na realizację opracowanych przez siebie programów.
Do pierwszego etapu zgłosiło się 250 szkół z całego Dolnego Śląsku. 40 wniosków nie zostało dopuszczonych do oceny merytorycznej z powodu istotnych braków formalnych. W sumie komisja do kolejnego - drugiego etapu dopuściła 101 szkół podstawowych i gimnazjalnych. W pierwszym etapie najlepiej wypadło Gimnazjum z Leśnej, które uzyskało 99 punktów. Z naszych szkół najwyżej, bo na 23 miejscu z 95,5 punktami uplasowała się Szkoła Podstawowa z Gniewkowa. Na 77 miejscu z 88,5 punktami znalazł się Zespół Szkół z Roztoki. Nie udało się zakwalifikować do drugiego etapu Szkole Podstawowej z Dobromierza, która w końcowej klasyfikacji uzyskała 71,5 punktów i co dało jej 184 miejsce.


9 marca 2007 - Minister da pieniądze

Około 3 mln zł pochłonie budowa ronda u zbiegu ulic: Wałbrzyskiej, Polna Droga i Kochanowskiego. Połowę tej kwoty wyłoży Ministerstwo Transportu, resztę zarządca drogi i samorządy. To wynik starań o udział w Programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach, do którego zakwalifikowało się miasto.
- Przygotowaliśmy koncepcję przebudowy dróg przy wyjeździe z miasta i nasz wniosek zyskał akceptację. Gdyby nie pieniądze z ministerstwa na realizację projektu musielibyśmy czekać latami. A tak poprawa bezpieczeństwa, w tym rejonie miasta, powinna nastąpić stosunkowo szybko - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Z policyjnych statystyk wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat w rejonie ul. Wałbrzyskiej doszło do 16 kolizji i kilku wypadków, w których byli ranni. Po przebudowie ma się to zmienić.
- Rondo uspokoi ruch, zwiększy się przepustowości dróg i bez wątpienia poprawi bezpieczeństwo - dodaje Maciej Gleba. Inwestycję będzie prowadził Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który zarządza drogą krajową nr 379 w kierunku Modliszowa. Z 3 mln zł połowę wyłoży Ministerstwo Transportu, 750 tys. zł DZDW, 550 tys. zł miasto, a 200 tys. zł powiat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w maju 2008 roku prace powinny zostać zakończone.


9 marca 2007 - Jubileuszowa giełda edukacyjna

Dzisiaj po raz piąty w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej pod kierunkiem dyrektora Ignacego Ognistego i Szkolnego Ośrodka Kariery odbywa się jubileuszowa V Giełda Edukacyjna.
W czasie giełdy szkoły ponadgimnazjalne powiatu świdnickiego, dzierżoniowskiego i wrocławskiego prezentują swoją ofertę edukacyjną dla absolwentów gimnazjów gminy Świdnica i Marcinowice. Prezentacje te często są urozmaicone pokazami artystycznymi, oraz wyrobami pracowni szczególnych szkół. W trakcie giełdy prezentowane są prace wykonywane przez uczniów, które wzbudzają zainteresowanie. Wystawiane są kroniki szkolne ze zdjęciami, gdzie uczniowie mogą znaleźć swoje starsze rodzeństwo czy też nawet rodziców.
Na giełdzie prezentuje się 16 szkól ponadgimnazjalnych, Centrum Kształcenia Zawodowego ze Świdnicy, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha oraz Klub Pracy ze Świdnicy.


9 marca 2007 - Kredyt dla PSP Nr 3

Radni uczestniczący w ostatniej sesji RM w Strzegomiu, odbytej w dniu 1 marca, podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu termomodernizacyjnego na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Remont budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Strzegomiu".
Remont będzie obejmował docieplenie budynku. Przewidywana wartość zadania wynosi 300 000 tys. zł. Sfinansowanie tego zadania przewidywane jest z kredytu w kwocie do wys. 188 060 zł. Będzie on zaciągnięty na dogodnych, preferencyjnych warunkach w Banku Inicjatyw Społeczno - Ekonomicznych S. A. w Warszawie. Po zakończeniu zadania Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli naszej gminie bezzwrotnej premii termomodernizacyjnej w wysokości 25 % wartości zaciągniętego kredytu.
Spłata kredytu nastąpi z dochodów własnych (podatek od nieruchomości) w latach 2008 - 2018.


9 marca 2007 - Elektroluks będzie inwestował

Ponad 200 nowych miejsc pracy powstanie do 2008 roku w fabryce grupy Electroluks w Żarowie. Koncern konsekwentnie wprowadza w życie swoje plany rozwoju fabryki.
Największy na świecie producent sprzętu AGD intensywnie inwestuje w Powiecie Świdnickim. Na początku ubiegłego roku z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze zmywarki z nowej fabryki koncernu w Żarowie. -"To nie koniec inwestycji. Będziemy rozbudowywać naszą fabrykę w żarowskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu." - mówił Kilian Keller, menedżer firmy, który przekazał te rewelacyjne informacje na spotkaniu w dniu 5 marca w siedzibie firmy. W spotkaniu uczestniczyli także Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego, Marek Zywer Burmistrz Żarowa oraz Dorota Puć Zastępca Burmistrza Żarowa.
- "Na spotkaniu Pan Keller prosił o pomoc i potraktowanie spraw związanych z rozbudową fabryki priorytetowo. Wiemy, że wpłynęły do Starostwa dokumenty złożone przez zakład i będziemy chcieli przygotować wszelkie niezbędne opinie i raporty w możliwie jak najkrótszym terminie." - wyjaśnia Roman Etel, Członek Zarządu Powiatu.
Obecnie zakład w żarowskiej podstrefie zatrudnia ok. 530 osób. Dzięki realizacji inwestycji zatrudnienie zwiększy się o kolejne 200 osób. - "Żarowska fabryka Elektroluksu jest opłacalna i efektywna, stąd realizowany jest program jej rozwoju. - podkreślał Kilian Keller.


9 marca 2007 - Zero, osiem, dziesięć

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


9 marca 2007 - Warsztaty dla nauczycieli

Na poniedziałek, 12 marca, zaplanowano warsztaty dla nauczycieli świdnickich szkół, realizowane pod hasłem "Edukacja dla zrównoważonego rozwoju".
Podczas spotkania przedstawiciele Stowarzyszenia "Eko Idea" zaprezentują następujące tematy:
- konsumpcja - istotny wymiar współczesnej kultury,
- idea i zasady zrównoważonego rozwoju,
- projekty działań w świdnickim kalendarzu "Aktywne Miasto".
Spotkanie odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Nauczycielska 2), w godzinach 12.00-16.00.


9 marca 2007 - "Nocne Granie w Szachy"

W dniach 10-11 marca w Żarowie odbędzie się III Otwarty Turniej Szachowy "Nocne Granie w Szachy". Turniej pod patronatem Posła na Sejm RP - Zbigniewa Chlebowskiego rozegrany zostanie w budynku Zespołu Szkół w Żarowie.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Dla zawodników przygotowaną mnóstwo nagród. Szczegóły turnieju - >>> zobacz


9 marca 2007 - Turniej o Puchar Dyrektora GOKSiR

3 marca w hali sportowej w Dobromierzu odbył się turniej halowej piłki nożnej o "Puchar Dyrektora GOKSiR.
W turnieju wzięło udział 5 drużyn: Płomień Dobromierz I, Płomień Dobromierz II, Nysa Kłaczyna, Granit Roztoka I, Granit Roztoka II - juniorzy.
W turnieju zwyciężyła drużyna Płomienia Dobromierz I przed Granitem Roztoka I, Nysą Kłaczyna, Granitem Roztoka II i Płomieniem Dobromierz II.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz LZS "Granit" Roztoka.


8 marca 2007 - To już trzy lata

25 marca 2004 roku w Świdnicy odbyły się uroczystości święcenia oraz Ingres Biskupa Świdnickiego ks. Prof. Ignacego Deca.
Uroczystości odbyły się w świdnickiej Katedrze. Od stuleci ta majestatyczna budowla nie zgromadziła tak wielkiej liczby dostojnych gości. Całe lata nie widziała tylu wiernych. Ten dzień został zapisany na zawsze w bogatej historii miasta.
Za kilkanaście dni wszyscy obchodzić będziemy trzecią rocznicę tego wydarzenia. Dzisiaj z tej okazji udostępniamy Państwu miejsce w naszym serwisie abyście mogli złożyć życzenia pierwszemu biskupowi świdnickiemu - >>> zobacz i wyślij życzenia.


8 marca 2007 - Tymczasowo nie znaczy gorzej

Wałbrzyska agencja pośrednictwa pracy Randstad namawiała wczoraj, świebodziczan do złożenia swoich ofert pracy do różnych firm w regionie. Choć agencja proponuje pracę tymczasową, to może się ona przerodzić w zatrudnienie stałe.
Małgorzata Kobos z firmy Randstad wyjaśniła, na czym polega działalność firmy. - Zatrudniamy pracowników na zlecenie klienta, pracujecie np. dla Toyoty, ale jesteście zatrudnieni w firmie Randstad, to my wypłacamy wam pensje i do nas przynosicie wszystkie dokumenty. Pracownik może w jednej firmie przepracować tylko rok. Ale jeśli się sprawdzi a firma, w której pracuje, będzie z niego zadowolona, może go zatrudnić już bezpośrednio u siebie, na czas nieokreślony.
Małgorzata Kobos opowiadała też o konkretnych ofertach firm poszukujących pracowników. Najwięcej ofert jest w tej chwili do Toyoty, która buduje już 6 zakład w wałbrzyskiej strefie. Są to oferty na produkcję, praca jest w systemie 3-zmianowym a pensja wynosi 1300 zł brutto z możliwością zwiększenia o 100 zł po pół roku. Co miesiąc pracownik otrzymuje tzw. premię frekwencyjną - 100 zł brutto - za to, że nie korzystał w tym czasie ze zwolnienia lekarskiego.
Inne oferty pracy, jakie przedstawiła firma Randstad to np. pakowanie kosmetyków w jednej z wałbrzyskich firm. Jest to praca typowo sezonowa ale dobrze płatna - pracodawca płaci np. 100 procent za soboty. Firma Petri szuka panie i panów do szycia kierownic, świebodzicka Areva poszukuje osób z zawodami z dziedziny energetyki, a Parker potrzebuje monterów.
Na spotkaniu w Reklanie rozdano ponad 100 kwestionariuszy, kilkadziesiąt osób od razu, na miejscu, je złożyło, reszta będzie wysłana pocztą.


8 marca 2007 - Konkurs raz jeszcze

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy doszło do spotkania przedstawicieli świdnickich klubów sportowych i stowarzyszeń z przedstawicielami Komisji Sportu.
Spotkanie miało na celu wyjaśnienie wątpliwości jakie nagromadziły się w wyniku rozstrzygnięć konkursowych i dopracowania się w przyszłości takich metod działania aby więcej nie doszło do takiej sytuacji jak w tegorocznym konkursie kiedy to odrzucone zostały prawie wszystkie zgłoszone projekty.
Co w konsekwencji wiązało się z możliwością nieotrzymania przez kluby żadnych pieniędzy na pracę szkoleniową, organizację imprez i zawodów sportowych.
Cieszy fakt, że w wyniku gorących dyskusji, wyjaśnienia sobie wielu wątpliwości, okazało się iż sport w mieście jest potrzebny i może liczyć na pomoc władz. Na koniec spotkania ustalono, że konkurs zostanie powtórzony w możliwie najkrótszym czasie.


8 marca 2007 - Świdnicki Klub Gry Bitewnej "Lotr"

3 marca, przejdzie do historii świdnickiego świata "Lotra". Tego dnia został powołany Świdnicki Klub Gry Bitewnej LOTR - "Gryf". W Młodzieżowym Domu Kultury klub spotkał się pierwszy raz, by wszystko ustalić i rozegrać pierwsze bitwy. Cały zamysł powstania klubu w Świdnicy i prowadzenia Ligi Świdnickiej powstał ponad rok temu.
Klub uzyskał dostęp do jednej z sal MDK, dzięki Arkadiuszowi Walerowiczowi (instruktor pracowni modelarskiej MDK). "Gryf" spotyka się w każdą sobotę w godzinach 10-13. Strona internetowa "Lotra" - >>> zobacz


8 marca 2007 - Zadba o profilaktykę

Izabela Siekierzyńska przejęła obowiązki dotychczasowego pełnomocnika burmistrza ds. przeciwdziałania problemom alkoholowym.
Pani Izabela pracuje jako inspektor w wydziale edukacji i spraw społecznych urzędu miejskiego, a jej zadaniem jest szeroko rozumiana profilaktyka i pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów, zarówno tych związanych z alkoholem, jak i przemocą czy narkotykami. Ma także za zadanie nadzór nad działalnością Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Pani Izabela jest świebodziczanką, ma męża i siedmioletnią córeczką. Od lat zajmuje się tą problematyką, ostatnio pracowała w PCPR w Wałbrzychu, była także pedagogiem szkolnym i pracownikiem opieki społecznej.


8 marca 2007 - Tomasz Ratajczyk

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie wrocławski kierowca rajdowy Tomasz Ratajczyk. W 2002 roku zdobył tytuł mistrza Polski w klasie N-3, jest także dwukrotnym wicemistrzem kraju w tej klasie. W swojej karierze startował m.in. Seatem Ibizą i Volkswagenem Golfem, z którym walczył z takimi kierowcami jak Tomasz Kuchar, Łukasz Sztuka, czy też Maciej Lubiak.
Czy jest szansa na powrót Tomasza Ratajczyka na trasy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski? Tego dowiemy się już w najbliższym, 86 Odcinku Specjalnym.
Z pewnością nie zabraknie ciekawych historii i anegdot z jakże bogatej kariery Tomasza Ratajczyka.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu od 18.00. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


8 marca 2007 - Gimnazjum w Pszennie będzie miało patrona

Na posiedzeniu VII sesji Rady Gminy Świdnica 2 marca 2007 r. radni podjęli uchwałę w sprawie nadania imienia i prawa posiadania sztandaru Gimnazjum w Pszennie.
15 lutego. został złożony wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w Pszennie o nadanie gimnazjum imienia Szarych Szeregów oraz prawa posiadania sztandaru.
Wniosek akceptowany jest przez uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli, którzy, potwierdzili w referendum, aby Gimnazjum w Pszennie nosiło imię Szarych Szeregów. Szare Szeregi - to niekwestionowany autorytet moralny, wzorzec patriotyzmu zbiorowy bohater ciągle bliski dzisiejszej młodzieży. Wybór ten jest dla całej społeczności gimnazjum ogromnym zobowiązaniem do jak najlepszej pracy w każdej dziedzinie. Wiedzę o Szarych Szeregach młodzież gimnazjum zdobywała w różnorodny sposób - w tym z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik multimedialnych.
Doniosły moment nadania imienia Gimnazjum w Pszennie planowany jest na 6 czerwca tego roku


8 marca 2007 - "Bezmiar sprawiedliwości"

Jutro w Świdnicy odbędzie się premiera nowego filmu Wiesława Saniewskiego "Bezmiar sprawiedliwości".
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 19.00 do Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem obrazu - Wiesławem Saniewskim oraz aktorami Arturem Barcisiem i Bożeną Stachurą. Bilet wstępu kosztuje 15 zł.
Również jutro o godzinie 11.00 odbędzie się projekcja dla młodzieży, bilet kosztuje 10 złotych. 10 marca o godzinie 18.00 - projekcja dla wszystkich chętnych, bilety także 10 złotych.


8 marca 2007 - Samorządowcy do boju

31 marca o godzinie 9.00 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się I Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego O Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej.
Organizatorzy zapraszają do udziału w turnieju Radę Powiatową w Świdnicy, Rady Gminne oraz Rady Miejskie z powiatu świdnickiego. Zawodnicy rywalizować będą w sali gimnastycznej Zespołu Szkoł w Jaworzynie Śląskiej, ul. Powstańców 12. Chęć udziału w turnieju należy zgłaszać do 20 marca.
Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


7 marca 2007 - Plany naboru do klas pierwszych

Ze wstępnych planów naboru na nowy rok szkolny przedstawionych przez szkoły ponadgimnazjalne wynika, że w roku szkolnym 2007/2008 uczniów może być dużo mniej. Na dzień dzisiejszy do systemu poprzez elektroniczny nabór zalogowało się 1980 gimnazjalistów. Jest to dużo mniej niż w latach ubiegłych.
-"Wchodzimy w duży niż demograficzny, maleje liczba gimnazjalistów. W tym roku może być dużo niższy nabór do klas pierwszych, co z kolei wymusza uruchomienie mniejszej liczby oddziałów w szkołach." - wyjaśnia Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Nowością w nadchodzącym roku szkolnym będzie uruchomienie nowego kierunku nauczania w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy oraz w Zespole Szkół w Żarowie. -"W dwóch naszych szkołach od nowego roku szkolnego otwarty będzie kierunek o nazwie: technik logistyk. Jest to dobry i cenny kierunek kształcenia. Z posiadanych informacji mogę powiedzieć, że ten zawód ma perspektywy w naszym powiecie." - mówi Stanisław Szelewa. Plany naboru do klas pierwszych - >>> zobacz


7 marca 2007 - Sto lat

Niecodzienny Jubileusz 100 rocznicy urodzin mieszkanki gminy Świdnicy Pani Józefy Bilskiej zgromadził w jej domu w Komorowie wielopokoleniową rodzinę wraz z zaproszonymi na tę uroczystość gośćmi. Urodziła się 4 marca 1907 roku w miejscowości Pieczyska k/ Kalisza. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z mężem Franciszkiem przybyła do gminy Świdnica.
Składając życzenia z okazji wyjątkowego Jubileuszu wójt gminy Świdnica Teresa. Mazurek życzyła Pani Józefie zdrowia, radości, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności na każdy dzień życia. Przekazała również Szanownej Jubilatce listy gratulacyjne z okazji 100 rocznicy urodzin z Kancelarii Premiera Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego oraz Wojewody Dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka.
Pani Józefa, nie kryła łez wzruszenia mówiła "Gdzie oni mnie w tym kąciku znaleźli." Właśnie kwiaty dla Pani Józefy były tym co najbardziej kocha. Dlatego też w tym szczególnym dniu Jej pokój wypełniały najpiękniejsze bukiety róż.
W gminie Świdnica Pani Józefa Bilska jest pierwszą i jedyną mieszkanką, która obchodziła tak wyjątkowe - 100 Urodziny. W całym powiecie świdnickim łącznie z Panią Józefą jest 4 Jubilatów. Najstarsza mieszkanka powiatu świdnickiego mieszka w Świdnicy, ma 104 lata.


7 marca 2007 - Nowości w SP - 1

Od nowego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 1 przy ulicy Galla Anonima w Świdnicy zaprasza wszystkich w swoje progi. Szkoła otwiera, oprócz klas integracyjnych i zwykłych, klasę o profilu sportowym. Doskonałe warunki lokalowe pozwalają poszerzyć wachlarz atrakcji dla dzieci. Mali sportowcy będą mogli się rozwijać w dwóch specjalizacjach: piłka siatkowa - dziewczynki i piłka nożna - chłopcy.
Szkoła zaprasza również dzieci, które nie są urodzonymi sportowcami. Oferta szkoły jest bogata w wiele różnorodnych zajęć pozalekcyjnych rozwijających uzdolnienia dzieci tj. kółko dziennikarskie, teatralne, językowe, taneczne, europejskie, chór. Poza tym "Jedynka" oferuje zajęcia terapeutyczne, które wspierają dzieci mniej zdolne np. arteterapia, muzykoterapia, bajkoterapia.
Szkoła dysponuje nowoczesną czytelnią multimedialną dostępną dla uczniów. Posiada fachową kadrę przygotowaną do pracy z dziećmi zdolnymi i posiadającymi deficyty rozwojowe.
Chcesz się dowiedzieć jeszcze więcej ?, przyjdź. 14 marca - "Drzwi Otwarte" szkoły w godzinach 17.00 - 18.00.


7 marca 2007 - Jaworzyńska halówka

W rozegranych meczach XVIII kolejki w ramach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej zanotowano następujące rezultaty:
MKS Bittner - Karolina Junior 10:11 (1:3)
Gimnazjum Senior - Konigszelt Sv 3:5 (0:3)
XXL - Kolejarze 10:0 walkower
Drużyna Kolejarzy nie stawiła się na mecz
Grande Team - Karolina 2:20 (1:8)
Mecz zaległy z VI kolejki Kolejarze - Karolina Junior 0:10 walkower
W tabeli prowadzi Karolina 45 pkt przed MKS Bittner 42, Grande Team 33, Konigszelt SV 24, Gimnazjum Senior 21, Karolina Junior 18, XXL 15, Gimnazjum Junior 15 i Kolejarze 3 punkty.
W rywalizacji strzelców prowadzi Mateusz Ptak MKS Bittner 91 bramek przed Danielem Gługiewiczem Karolina 72 bramki. W pierwszej rundzie play-off zmierzą się: Karolina - Gimnazjum Junior, MKS Bittner - XXL, Grande Team - Karolina Junior i Konigszelt - Gimnazjum Senior


7 marca 2007 - Wystawa trwa

Do końca marca w Galerii Fotografii Świdnickiego Ośrodka Kultury można oglądać niecodzienną wystawę pierwszoligowego polskiego artysty plastyka, uznanego w kraju i na świecie karykaturzysty, laureata wielu prestiżowych nagród, autora lalek do niezwykle popularnego przed laty programu TVP pt. "Polskie ZOO", który miał już ponad 200 wystaw indywidualnych, ilustratora kilku książek, członka Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu - Jacka Frankowskiego. Wernisaż wystawy miał miejsce 2 marca i uczestniczyło w nim blisko 200 osób. Wystawa Jacka Frankowskiego jest już trzecim z kolei wspólnym przedsięwzięciem tego typu ŚOK-u i Fundacji SERCE - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej z/s w Świdnicy.
Przed wernisażem Jacek Frankowski poprowadził warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w Centrum Przyjaźni Dziecięcej SPDC "Serce". Pochwalił ich dotychczasowy dorobek artystyczny zwracając uwagę na finałowe nagrody w międzynarodowych i krajowych konkursach plastycznych.
Artysta odwiedził również budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej przy ul. Kościelnej, w której ma także swój udział ponieważ już dwukrotnie przekazał nań swoje prace w ramach akcji "Polscy Artyści Plastycy Dzieciom", którą od 2 lat prowadzi Fundacja SERCE.


7 marca 2007 - O Puchar "Sowy"

Organizatorzy LZS "Sokół" i schroniska "Sowa" , "Orzeł" zapraszają na ciekawą imprezę na stokach Wielkiej Sowy. 10 marca o godzinie 11.00 rozpocznie się tam bieg w technice dowolnej odbędzie się w sześciu kategoriach wiekowych: - dzieci do 10 lat na trasie 1000 metrów
- dzieci 11-15 lat na trasie 4000 metrów
- młodzież 16-20 lat na trasie 10000 metrów
- dorośli 21-45 lat na trasie 15000 metrów
- dorośli 46-60 lat na trasie 10000 metrów
- dorośli powyżej 60 lat na trasie 6000 metrów
Start do zawodów nastąpi pod Schroniskiem "Sowa" w Sokolcu. Wpisowe tylko 5 złotych - dzieci i młodzież, 10 złotych - dorośli. Na uczestników czekają liczne nagrody fundowane przez schroniska "Orzeł", "Sowa" i LZS "Sokół".
Biuro zawodów czynne w dniu imprezy od godziny 10.00. Impreza zakończy się słynną grochówką w "Sowie".
Dojście do startu od Przełęczy Sokolej czerwonym szlakiem. Więcej informacji - telefon 074 871 70 67 (LZS, Pan Kłysz), 074 873 33 01 (Sowa, Pan Kalarus)


7 marca 2007 - "Całuję Twoją Dłoń Madame"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie Panie i Ich wielbicieli na okolicznościowy program estradowy z Okazji Dnia Kobiet pt.: "Babskie spotkanie "Całuję Twoją Dłoń Madame".
Dla Pań wystąpi Wrocławska Grupa Kabaretowa "Aja - Kalambur": Alicja Marszycka, Andrzej Baranowski, Stanisław Śliwiński. W programie: najpiękniejsze piosenki o uczuciach i miłości, wesołe, a niezawodne porady sercowe, jak popaść w słodką, miłosną niewolę, fraszki, wiersze, aforyzmy o kobietach, kobieta zmienną jest, o układach damsko - męskich, wesołe konkursy i wspaniała zabawa.
Informacja dla Panów: Impreza odbędzie się 9 marca w sali widowiskowej ŻOK. o godzinie 18.00, cena zaproszenia - 15 złotych.
Zaproszenia do nabycia w biurze organizacyjnym od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-20.00, tel. 074/8580 753 Ilość zaproszeń ograniczona.


6 marca 2007 - Winda w gimnazjum

327 tysięcy złotych kosztował montaż dźwigu osobowego w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. W placówce działa oddział integracyjny, stąd potrzeba instalacji windy, z której mogą korzystać niepełnosprawni uczniowie. Dostęp do dźwigu możliwy jest z zewnątrz szkolnego obiektu, gdzie dobudowano specjalną klatkę, a do niej - podczas wakacji - wykonana zostanie nowa droga dojazdowa.
Pieniądze na inwestycję pochodziły z budżetu miasta i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który przyznał 150 tysięcy złotych dotacji.
W pierwszym gimnazjalnym oddziale integracyjnym uczy się pięć osób niepełnosprawnych, w tym poruszający się na wózkach inwalidzkich.


6 marca 2007 - Raj dla rowerzystów

Na przełomie lutego i marca projektanci z Lądka-Zdrój przedstawili koncepcję tras rowerowych na terenie gminy Strzegom. Według nich, projekt ten ma objąć swoim zasięgiem pięć tras, cztery lokalne i jedną - uwaga! - międzynarodową, łączącą Wrocław ze stolicą Saksonii - Dreznem.
- Już od dawna staraliśmy się o poprawę i uatrakcyjnienie tej gałęzi turystyki - mówi burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz. - Gmina Strzegom ze swoimi niezaprzeczalnymi walorami przyrodniczymi, m. in. Górą Krzyżową zasługuje na trasy rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Potwierdzeniem tych słów jest zabezpieczenie w tegorocznym budżecie gminy Strzegom części środków finansowych przeznaczonych na ten właśnie cel. Trzeba jednak dodać, że wiele będzie zależeć od środków zewnętrznych, głównie z Unii Europejskiej. Sporych nakładów inwestycyjnych będzie wymagać poprowadzenie ścieżek rowerowych tzw. plantami, czyli miejskimi terenami zielonymi. Wszystko po to, aby umożliwić bezpieczny przejazd rowerzystów przez Strzegom, jak i osiągnięcie jego centrum.
Z ciekawością będziemy się przyglądać kolejnym etapom realizacji tej - co tu dużo ukrywać kosztownej, ale jednocześnie bardzo potrzebnej - inwestycji. Wierzymy, że gmina Strzegom już wkrótce stanie się rajem dla wielbicieli tego typu turystyki, a odwiedzający nas goście będą mile wspominać czas spędzony w naszych gościnnych progach.


6 marca 2007 - Praca w Komendzie

W ramach realizacji programu "Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej" Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko technika do spraw informatyki.
Główne obowiązki przyszłego pracownika to obsługa informatyczna jednostki, wprowadzanie danych do baz komputerowych oraz prace kancelaryjno-biurowe. Wymagania - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zarejstrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba niepełnosprawna, bezrobotna lub poszukująca pracy, wykształcenie wyższe lub średnie (preferowany kierunek informatyczny).
Więcej informacji w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy ul. Jagiellońska 23, telefon (074) 85-82-203


6 marca 2007 - Ważne spotkanie

Jutro o godzinie 11.00 w Reklanie odbędzie się kolejne spotkanie rekrutacyjne. Tym razem pracowników szukać będzie agencja pracy i doradztwa personalnego Randstad. Firma zajmuje się rekrutacją pracowników do zakładów znajdujących się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park".
Konkretnie chodzi o podstrefy w Świdnicy i Żarowie, pozyskaniem pracowników są także zainteresowane firmy ze Świebodzic.
Agencja szuka około 50 osób, głównie na stanowiska produkcyjne oraz do administracji. Ostatnie tego typu spotkanie, zorganizowane na prośbę firmy Heesung Electronics, poddostawcy LG, przyszło blisko 400 osób.


6 marca 2007 - Remont w "Domu Nauczyciela"

W budynku "Domu Nauczyciela" od wielu lat wykonywane są remonty i prace modernizacyjne. W tym roku na prowadzenie dalszych prac przeznaczono 111 tysięcy złotych. -"W przypadku wystąpienia oszczędności środków finansowych, rozważona zostanie możliwość rekonstrukcji zdemontowanych witraży z okien klatki schodowej. Witraże zostałyby wkomponowane w wewnętrzny wystrój holu i stanowiłyby jego stały element dekoracyjny." - wyjaśnia Roman Grygianiec z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Są również plany przejęcia prowadzenia przez Powiat Świdnicki Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy, która ma swoją siedzibę w tym samym budynku.
-" Przygotowaliśmy porozumienie w tej sprawie, które zostało zaopiniowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Na najbliższym posiedzeniu Zarządu Powiatu Świdnickiego będziemy chcieli ustosunkować się do przedstawionych propozycji. Mamy dobry pomysł na prowadzenie tej biblioteki i mam nadzieję, że uda się go zrealizować." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Biblioteka włączona zostałaby w struktury Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy, choć nadal pozostałaby w sieci bibliotek pedagogicznych województwa dolnośląskiego. Na prowadzenie biblioteki powiat będzie otrzymywał dotację, będzie to około 300 tys. zł rocznie.


6 marca 2007 - Pozyskiwanie i wykorzystywanie środków UE

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza na jutro, na godzinę 10.00. - na Seminarium dla Jednostek Samorządu Terytorialnego "Pozyskiwanie i wykorzystywanie środków UE w okresie programowania 2007-2013".
Seminarium poprowadzi - Artur Bartoszewicz - ekspert ds. funduszy europejskich, trener Krajowego Sytemu przygotowań do Funduszy Strukturalnych, członek zespołów roboczych przy Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Zapraszamy. Liczba miejsc ograniczona.


6 marca 2007 - Miałby 100 lat

Helmuth James von Moltke, współzałożyciel niemieckiej grupy oporu w czasie II wojny światowej, skazany za działalność przeciwko III Rzeszy. Gdyby żył, miałaby w tym roku 100 jubileusz swoich urodzin.
13 marca o godzinie 17.00 Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego uczci pamięć hrabiego von Moltke. Na ten dzień przewidziano w Krzyżowej wieczór poświęcony temu opozycjoniście. Jego życie i postawa moralna stały się punktem wyjścia do przedstawienia przygotowanego przez licealistów. Młodzież II LO biorąca udział w projektach organizowanych w Krzyżowej postanowiła po swojemu opowiedzieć historię człowieka, który swoją postawą dawał świadectwo odwagi i człowieczeństwa.
Przedstawienie "Postawy moralne Moltkego oczyma współczesnej młodzieży" połączone będzie z dyskusją licealistów i studentów. Rozmowę m. in. o odbiorze postaci Moltkego wśród młodych poprowadzi dr Krzysztof Huszcza z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ciąg dalszy obchodów urodzin będzie miał miejsce we Wrocławiu w kwietniu.


6 marca 2007 - Judo - AKS Strzegom

Kolejne sukcesy odnieśli zawodnicy sekcji judo AKS Strzegom.
3 marca przebywali na zawodach w Młodzików i Dzieci w Litomericach - Czechy.
Miejsca strzegomian:
Młodzicy - I Rydwański Łukasz, III Zalewski Paweł, III Gugała Wiktoria.
Dzieci 95-96 - I Kurzej Hubert, I Biedrzyński Krystian, III Tomaszewski Stanisław, III Sadowski Adam.
Dzieci 97-98 - I Knapik Bartosz, II Grabowicz Miłosz, II Rogala Paulina, III Kowanetz Kamila, III Rajtar Jakub, V Zalewska Katarzyna.
4 marca startowali w Turnieju Juniorów Młodszych w Ostravie - Czechy i tam zajęli miejsca: I Maksym Żydek, III Cichutka Bartosz.


6 marca 2007 - Zespół romski prowadzi nabór

8 marca czyli w najbliższy czwartek o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie dla dzieci pochodzenia romskiego, które chciałyby śpiewać i tańczyć w zespole folklorystycznym, który działa w mieście.
Mile widziane dzieci zarówno w wieku przedszkolnym, jak i uczniowie podstawowej czy gimnazjum.
Zespół będzie teraz działał w Miejskim Domu Kultury Reklan, a zajęcia będzie prowadził choreograf.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie do Reklanu w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13.


6 marca 2007 - Zmiany w stowarzyszeniu

Decyzją Rady Miejskiej w Świdnicy delegatami na Walne Zebrania Członków Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych są:
prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz radni Andrzej Gondek i Krzysztof Michalik.
Zastąpili delegatów Rady Miejskiej IV kadencji - zastępcę prezydenta, Ireneusza Pałaca i radnego Janusza Soleckiego.


6 marca 2007 - Szkolenie dla rolników

"Propagowanie prawidłowych technologii uprawy roślin wpływających na poprawę opłacalności produkcji z uwzględnieniem ochrony środowiska" - pod takim hasłem odbyło się szkolenie dla rolników zorganizowane przez Powiatowy Zespół Doradców w Świdnicy.
Na szkolenie, które odbyło się w sali narad Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w dniu 28 lutego zostali zaproszeni wszyscy rolnicy z naszej gminy. Program tego spotkania był bardzo ciekawy i urozmaicony, a najważniejszymi poruszanymi tematami były: odmiana jako czynnik wpływający na poprawę opłacalności zbóż, odmiana zbóż jarych, nawożenie roślin uprawnych, ochrona plantacji roślin.
Szkolenie wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród rolników, o czym świadczyć może frekwencja - sala urzędu wypełniona była po brzegi.


5 marca 2007 - Autobusy i pieniądze dla wspólnot

400 tysięcy złotych więcej na konkursy dla wspólnot mieszkaniowych, 300 tysięcy złotych na zakup autobusów i 700 tysięcy złotych na spłatę budowy mieszkań komunalnych, to zmiany, które wprowadzili w budżecie radni, podczas piątkowej sesji (2 marca). Zgodnie z nimi do budżetu miasta wpłynie 400 tysięcy złotych. nadwyżki środków, którymi dysponuje Miejski Zarząd Nieruchomości. Zostaną one dołożone do tegorocznej puli 180 tysięcy złotych, którą miasto przeznaczy na dofinansowanie zadań realizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Niebawem zostanie ogłoszony konkurs.
300 tysięcy złotych mniej niż planowano, miasto wyda na akcję zimowego utrzymania dróg. Dzięki temu pieniądze zostaną przeznaczone na zakup autobusów niskopodłogowych komunikacji miejskiej.


5 marca 2007 - Zero, osiem, dziesięć

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


5 marca 2007 - Dziewczyny grają w unihokeja

W ostatnią sobotę, tj. 3 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się rozgrywki w unihokeju dziewcząt klas VI. W zawodach - organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowy "Olimpia", w ramach popularnego cyklu "Sobota na sportowo" - wzięło udział sześć reprezentacji szkolnych.
Najlepszym zespołem okazały się "laskarki" PSP Nr 2, które w finale pokonały drużynę z Kostrzy. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja gospodarzy imprezy, czyli PSP Nr 4, czwarte miejsce zajęła ekipa z Goczałkowa, piąte miejsce przypadło uczennicom z Olszan, a szóste zespołowi z PSP Nr 3. - Zawody przebiegały w przyjaznej atmosferze i wyzwoliły wiele spontanicznych zachowań wśród uczestniczek imprezy. Była to doskonała forma aktywnego spędzenia wolnego czasu - informuje Jakub Janowicz, nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach.
Unihokej to halowa odmiana hokeja na lodzie i jest stosunkowo młodą dyscypliną sportu.


5 marca 2007 - Pegazik w Marcinowicach

W gminie Marcinowice odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego "Pegazik". Gimnazjum gościło 28 lutego recytatorów starszych. Jury zakwalifikowało do eliminacji powiatowych: Patrycję Sordyl, Alicję Zielińską i Jakuba Cajznera. Wyróżniono: Urszulę Kinal i Jakuba Górajewskiego.
2 marca w szkole Podstawowej w Strzelcach, pod hasłem "skrzydlate słowa", odbyły się eliminacje gminne w kategorii "młodsi". Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Krystian Matusiewicz, Aleksandra Piętka i Elżbieta Poprawka. Wyróżniono: Dagmarę Gaik i Beatę Janus.
W obu przypadkach, trzeba przyznać, że poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki. Zasługa to, przede wszystkim talentu, ale także pracy nauczycieli przygotowujących dzieci.


5 marca 2007 - Cmentarz Wojenny pod opieką miasta

Świdnica zajmie się utrzymaniem cmentarza wojennego Żołnierzy Armii Radzieckiej.
Na zawarcie porozumienia z wojewodą zgodziła się już Rada Miejska w Świdnicy, podczas swojej ostatniej piątkowej sesji.
W tym roku na utrzymanie tego cmentarza przy ulicy Łukasińskiego miasto otrzyma niewiele, bo tylko 6 tysięcy złotych.5 marca 2007 - Laureaci i finaliści z Pszenna

Uczniowie Gimnazjum w Pszennie kolejny raz zostali laureatami i finalistami prestiżowych konkursów wojewódzkich. W ramach VII edycji konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się 2 uczniów z Gimnazjum w Pszennie - Natala Jóźwiak, zyskała tytuł finalisty i Bartosza Czarnotta w finale konkursu historycznego uzyskał drugi wynik w województwie. Bartek, zdobywając w jednym roku szkolnym tytuł laureata dwu konkursów przedmiotowych, potwierdził swoją przynależność do elitarnej grupy bardzo zDolnych Ślązaków, wykazał sie wielką motywacją i odpowiedzialnością za własny rozwój. A warto dodać, że zadanie miał utrudnione ze względu na swoją niepełnosprawność ruchową - wskutek choroby cierpi na niedowład kończyn i porusza się na wózku inwalidzkim.
Ale laury w zDolnym Ślązaku to nie jedyne sukcesy młodych humanistów z Pszenna - w finale humanistycznym Ligi Naukowej 2007, następcy prestiżowego Disce Puer, znaleźli się: Bartosz Czarnotta, Marta Drobny, Natalia Jóźwiak, Monika Skiba. Ligę Naukową w słynnej wrocławskiej Czternastce od 5 lat organizuje pod patronatem DKO - Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Uzdolnionych. Grupa z Pszenna zakwalifikowała się do finału spośród 252 drużyn biorących udział w etapie regionalnym konkursu.
Oprócz satysfakcji, laureaci i finaliści zyskują - preferencyjne warunki naboru do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych województwa dolnośląskiego.
"Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć naszych uczniów, - mówi dyrektor szkoły Zbigniew Janus - bo są one wynikiem ich zdolności, zaangażowania, ale też i weryfikacją naszej pracy."


5 marca 2007 - Warsztaty szkoleniowe

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska oświatowego oraz zgodnie z priorytetami MEN i Kuratorium Dolnośląskiego, zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w cyklu warsztatów szkoleniowych z wybitnym dydaktykiem, specjalistą pomiaru dydaktycznego i oceniania szkolnego - profesorem Julianem Ochenduszko.
24 marca - sobota, godz. 9.00-15.30 - wykorzystanie wyników egzaminów zewnętrznych w doskonaleniu nauczania - uczenia się,
26 marca - poniedziałek, godz. 11.00 - perspektywy diagnostyki edukacyjnej w edukacji nauczycieli,
27-28 marca - wtorek - środa - planowanie kierunkowe i wynikowe w nauczaniu i ocenianiu osiągnięć uczniów.
Szczegółowe informacje: Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C. - Świdnica ul. Łukasińskiego 2/3, telefon (74) 857-72-83, e-mail: napisz - zapytaj


5 marca 2007 - "Nocne Granie w Szachy"

W dniach 10-11 marca w Żarowie odbędzie się III Otwarty Turniej Szachowy "Nocne Granie w Szachy". Turniej pod patronatem Posła na Sejm RP - Zbigniewa Chlebowskiego rozegrany zostanie w budynku Zespołu Szkół w Żarowie.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową.
Dla zawodników przygotowaną mnóstwo nagród. Szczegóły turnieju - >>> zobacz


5 marca 2007 - Obywatelstwo

Ma polskie korzenie, jak sama wyznała "czuła w sobie polskość i myślała po polsku". Do naszego kraju przyjechała z Ukrainy, w 1995 roku w Dobromierzu zawarła związek małżeński, zamieszkała w gminie na podstawie karty stałego pobytu dla cudzoziemców.
W październiku 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński nadał Pani Lubow Madejskiej polskie obywatelstwo. Kolejnym krokiem było uroczyste wręczenie pierwszego dowodu osobistego w Urzędzie Gminy Dobromierz. Były kwiaty, gratulacje i sympatyczna rozmowa przy kawie. Pani Lubow Madejska wraz z mężem Stefanem mieszka teraz w Roztoce.


4 marca 2007 - Przedsiębiorcy pomagają

Na posiedzeniu zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w dniu 1 marca podjęto decyzję o przyznaniu Muzeum Dawnego Kupiectwa dotacji w wysokości 500 złotych. Kwota ta wspomoże przygotowanie katalogu do wystawy "Zamki, pałace i dwory okolic Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich".
Nie pierwszy raz członkowie SPiKŚ udzielają pomocy instytucjom kultury. - Wspomaganie różnego rodzaju inicjatyw jest wpisana w nasz statut. Wspieramy systematycznie Muzeum Dawnego Kupiectwa, zespół Viatori, czy Ośrodek Terapeutyczny w Walimiu - mówi prezes Janusz Szostak.
W lutym członkowie SPiKŚ przekazali 500 złotych na rzecz Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg", wspomagając tym samym wyjazd grupy na Międzynarodowy Festiwal "Otwarta Europa", który odbędzie się w Rosji.


4 marca 2007 - Ronal Cup

Wyniki dwudziestej drugiej kolejki spotkań Świdnickiej Ligi Halowej w Piłce Nożnej - Ronal Cup
Genuine Team - Terespol 9 : 7
Cafe 7 - Arte Mościsko 10 : 0
Spartakus - Ślęza 10 : 0
Imp Comfort - Klub Secret Żarów 3 : 10
Transus - Dacco Beba 6 : 14
Romira - Wiśnia 7 : 6
W rozgrywkach zwyciężył Spartakus 63 punktów, dalej są: Dacco Beba 61, Romira 52, Wiśnia 45, Klub Secret Żarów 36, Transus 35, IMP Comfort 26, Cafe-7 22, Terespol 19, Genuine Team 16, Arte Mościsko 5.
Piłkarzem kolejki został Tomasz Łukasik - Genuine Team.
Król strzelców ligi - Roman Pawłowski - Romira 78 bramek.
Najlepszy zawodnik ligi - Mateusz Piątkowski - Spartakus.
Najlepszy bramkarz ligi - Bartosz Iwaniczuk - Dacco Beba.
Puchar dżentelmenów - Genuine Team.
Nagrody dla kibiców - Dorota Koteras i Władysław Noceń.
Najlepsza drużyna (Spartakus) otrzymała od sponsora rozgrywek firmy Ronal komplet felg aluminiowych.
Wszystkie drużyny otrzymały puchary za zajęte miejsca, dyplomy, kalendarze ze zdjęciami drużyn oraz wszyscy uczestnicy rozgrywek okolicznościowe statuetki za udział w rozgrywkach świdnickiej ligi halowej w piłce nożnej Ronal Cup - sezon 2006/2007.


4 marca 2007 - Marian Dziwniel - Salon Książki

W dniach 17-18 lutego w La Couture odbył się 27. Salon Książki i Wydawnictw Komiksowych, zorganizowany przez departamentalne władze oraz Stowarzyszenie Maison de la Polonia.
Gośćmi honorowymi tegorocznego salonu byli autorzy polscy i polonijni. Z kraju przyjechała dr Marta Cywińska-Dziekońska, autorka utworów poetyckich publikowanych w języku francuskim oraz początkujący pisarz Michał Łoziński.
Środowisko pisarzy i poetów polonijnych reprezentowali m.in. Agata Bouvy-Kalinowska, Agata Judycka, Marian Dziwniel (jego teksty zamieszcza również nasz serwis - >>> zobacz), Alain Szeląg, Patrice Dufosse-Rybka.
W dziale publikacji komiksowych prezentował swoje książki jeden z najwybitniejszych europejskich rysowników, Zbigniew Kasprzak (publikujący pod pseudonimem KAS) z Brukseli. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Księgarni Polskiej "Lektura" z Lille, kierowanej przez Janusza Mielcarka.


4 marca 2007 - "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny"

Żarowski Ośrodek Kultury po raz trzynasty zaprasza do udziału w konkursie "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny". Konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach tematycznych - pisanka kraszanka, palma wielkanocna, wycinanka, opowiadanie i stół wielkanocny.
Termin nadsyłania kart zgłoszenia upływa 28 marca.
Patronat Honorowy objął nad konkursem objął Burmistrz Miasta Żarowa - Marek Zywer. Konkurs wspiera finansowo Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


4 marca 2007 - Co z kontraktem na Latawiec?

Nie ma jeszcze informacji w jakiej wysokości finansowana będzie inwestycja budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy, nie wiadomo również w jaki sposób i na jakich zasadach ewentualne środki finansowe z budżetu centralnego spłyną do naszego powiatu na dokończenie inwestycji w tym roku.
-"Staramy się robić wszystko, aby budowę szpitala "Latawiec", która ciągnie się już nieprzyzwoicie długo, ukończyć jak najszybciej." - podkreśla Anna Zalewska, Wicestarosta Świdnicki, odpowiedzialna za służbę zdrowia w naszym powiecie.
Nie było to możliwe w ubiegłych latach, gdzie środki z kontaktu wojewódzkiego, jakie przyznano szpitalowi, były zbyt niskie. W ubiegłym roku dostaliśmy bowiem nieco ponad 8 mln zł. Jest to niewiele biorąc pod uwagę fakt, że na zakończenie inwestycji i przeniesienie do "Latawca" oddziałów ze starej, mocno zniszczonej bazy na ul. Westerplatte potrzeba ok. 48 mln.
Niedawno doszło do spotkania Wicestarosty Anny Zalewskiej z Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Stanisławem Jurcewiczem, który wyraził chęć pomocy w pozyskiwaniu środków na finansowanie tej inwestycji.


4 marca 2007 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.
Każda wpłata 1% podatku na rzecz Komendy Hufca ZHP Świdnica wpłacana w placówkach Biura Handlowego "Anda" oraz placówkach Banku Spółdzielczego jest zwolniona z prowizji, opłata wynosi O zł.
Oddziały Banku Spółdzielczego: Świdnica ul. Długa 9, ul. Długa 44, ul. Spółdzielcza 33, Świebodzice ul. Sienkiewicza 2, Żarów ul. A. Krajowej 48, Głuszyca ul. Grunwaldzka 55, Marcinowice ul. Tuwima 4, Punkty Kasowe Banku Spółdzielczego: Jaworzyna ul. Polna 4, Jedlina Zdrój ul. Chrobrego 1, Walim ul. Boczna 9.
Placówki Firmy Anda: Świdnica ul. Różana, obok Banku BGŻ, ul. Of. Oświęcimskich, obok sklepu "Eko", ul. Kopernika, obok Ronda, ul. Dąbrowskiego, sklep "Jaskółka", Os. Młodych, ul. Księżnej Jadwigi, Os. Zawiszów, ul. Grodzka obok "Zeto", Strzegom: Dąbrowskiego 11, sklep "Jowita".


4 marca 2007 - IV Festiwal Nauki w Mechaniku

Już po raz czwarty Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy organizuje 21 marca - Festiwal Nauki. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ celem Festiwalu jest przekonanie młodzieży, że Pierwszy Dzień Wiosny, przysłowiowy Dzień Wagarowicza, można spędzić inaczej np.: promując naukę.
W programie Festiwalu mamy wykłady i prezentacje wykładowców wyższych uczelni, jak również prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów. Tematyka tegorocznego Festiwalu będzie związana z patronem naszej szkoły - Mikołajem Kopernikiem. W tym cyklu przewidziany jest wykład i prezentacja dr Pawła Presia z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na szczególną uwagę zasługuje prelekcja ks. dr Janusza Czarnego pt:" Cywilizacja miłości" w związku z tym, że Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodzony będzie pod hasłem: "Miłość niejedno ma imię".
Swój udział w Festiwalu zapowiedziały delegacje szkół im. Mikołaj Kopernika z Opola, Żor i Wałbrzycha. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej imprezie młodzież gimnazjalną z Powiatu Świdnickiego.


4 marca 2007 - Szóstka zaczyna nabór

Jeśli twoje dziecko idzie do gimnazjum i ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, możesz wybrać Szkołę Podstawową nr 6.
Placówka, decyzją rady miejskiej, tworzy gimnazjalny oddział integracyjny. Szkoła znajduje się w dzielnicy Ciernie, obecnie uczy się tu ponad setka dzieci.
Szczegółowe informacje można zasięgnąć w sekretariacie szkoły, w godzinach 8.00 - 15.00, telefon 74 666 96 35.


3 marca 2007 - Awans młodziczek

Dzisiaj we Wrocławiu odbył się drugi turniej finałowy o Mistrzostwo Dolnego Śląska Młodziczek w siatkówce. Podobnie jak kilka dni temu, tak i dziś spotkały się drużyny: MKS Świdnica, TOP Bolesławiec i Gwardia Wrocław. MKS Świdnica - TOP Bolesławiec - 1:2
TOP Bolesławiec - Gwardia Wrocław - 0:2
MKS Świdnica - Gwardia Wrocław - 0:2
Mistrzem województwa została Gwardia Wrocław, drugą drużyną MKS Świdnica. Te dwa zespoły awansowały do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Karina Adamus, Anna Piguła, Martyna Nowak, Patrycja Smagło, Marta Karaś, Monika Gasińska, Karolina Hopkowicz, Marta Gezella, Karolina Śledź, Magdalena Kukla, Alicja Ilnicka i Katarzyna Wójcik. Trenerem zespołu jest Piotr Godula. Zarząd Klubu dziękuje za okazaną pomoc - Miejskiemu Zakładowi Energetyki Cieplnej w Świdnicy.


3 marca 2007 - O Puchar "Sowy"

Organizatorzy LZS "Sokół" i schroniska "Sowa" , "Orzeł" zapraszają na ciekawą imprezę na stokach Wielkiel Sowy. 10 marca o godzinie 11.00 rozpocznie się tam bieg w technice dowolnej odbędzie się w sześciu kategoriach wiekowych: - dzieci do 10 lat na trasie 1000 metrów
- dzieci 11-15 lat na trasie 4000 metrów
- młodzież 16-20 lat na trasie 10000 metrów
- dorośli 21-45 lat na trasie 15000 metrów
- dorośli 46-60 lat na trasie 10000 metrów
- dorośli powyżej 60 lat na trasie 6000 metrów
Start do zawodów nastąpi pod Schroniskiem "Sowa" w Sokolcu. Wpisowe tylko 5 złotych - dzieci i młodzież, 10 złotych - dorośli. Na uczestników czekają liczne nagrody fundowane przez schroniska "Orzeł", "Sowa" i LZS "Sokół".
Biuro zawodów czynne w dniu imprezy od godziny 10.00. Impreza zakończy się słynną grochówką w "Sowie".
Dojście do startu od Przełęczy Sokolej czerwonym szlakiem. Więcej informacji - telefon 074 871 70 67 (LZS, Pan Kłysz), 074 873 33 01 (Sowa, Pan Kalarus)


3 marca 2007 - Grzegorz Woźny - pisze

Kolejną osobą, która dołączyła do piszących w "dzienniku" jest Grzegorz Woźny.
Urodził się i mieszka w Świdnicy. Maluje, pisze. W latach 1996-2001 współtworzył Świdnickie Stowarzyszenie Literackie Logos. W tym czasie również współredagował ogólnopolskie pismo literacko-artystyczne "Arytmia".
Brał udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach plastycznych. Autor ilustracji i okładek książkowych. Wiersze i prozę publikował w prasie i antologiach.
W 1999 roku ukazał się jego debiut książkowy "Każda godzina zdatna do picia", SPP Wrocław. Dział "dziennika" dla osób piszących - Poezja - reportaż - satyra - felieton - >>> zobacz Zapraszamy kolejnych mieszkańców ziemi świdnickiej do pisania i zamieszczania swoich tekstów w naszym serwisie.


3 marca 2007 - Jaworzyńska halówka

W rozegranych meczach XVII kolejki w ramach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej zanotowano następujące rezultaty:
Karolina Junior - Gimnazjum Junior 5:7
Konigszelt SV-MKS Bittner 8:21
Grande Team - Kolejarze 7:4
XXL - Gimnazjum Senior 5:8
Prowadzi Karolina 42 pkt, przed Bittner 42, Grande Team 33 pkt, Gimnazjum Senior 21, Konigszelt SV 21, Gimnazjum Junior 15, XXL 12, Karolina Junior 12, Kolejarze 3.
W rywalizacji strzelców prowadzi Mateusz Ptak - 86 bramek a drugi jest Daniel Głogiewicz 66 bramek.


3 marca 2007 - "Całuję Twoją Dłoń Madame"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie Panie i Ich wielbicieli na okolicznościowy program estradowy z Okazji Dnia Kobiet pt.: "Babskie spotkanie "Całuję Twoją Dłoń Madame".
Dla Pań wystąpi Wrocławska Grupa Kabaretowa "Aja - Kalambur": Alicja Marszycka, Andrzej Baranowski, Stanisław Śliwiński. W programie: najpiękniejsze piosenki o uczuciach i miłości, wesołe, a niezawodne porady sercowe, jak popaść w słodką, miłosną niewolę, fraszki, wiersze, aforyzmy o kobietach, kobieta zmienną jest, o układach damsko - męskich, wesołe konkursy i wspaniała zabawa.
Informacja dla Panów: Impreza odbędzie się 9 marca w sali widowiskowej ŻOK. o godzinie 18.00, cena zaproszenia - 15 złotych.
Zaproszenia do nabycia w biurze organizacyjnym od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-20.00, tel. 074/8580 753 Ilość zaproszeń ograniczona.


2 marca 2007 - Spotkanie w sprawie pracy

W najbliższą środę, 7 marca, o godzinie 11. w Reklanie odbędzie się kolejne spotkanie rekrutacyjne. Tym razem pracowników szukać będzie agencja pracy i doradztwa personalnego Randstad.
Firma zajmuje się rekrutacją pracowników do zakładów znajdujących się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park". Konkretnie chodzi o podstrefy w Świdnicy i Żarowie, pozyskaniem pracowników są także zainteresowane firmy ze Świebodzic.
Agencja szuka około 50 osób, głównie na stanowiska produkcyjne oraz do administracji.
Spotkanie jest otwarte, może przyjść każdy, kto szuka pracy. Zapraszamy do Reklanu.


2 marca 2007 - Kredyty, kredyty

Policjanci z Sekcji Przestępstw Gospodarczych Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wspólnie z policjantami z Wydziału Ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 49 letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który prowadząc działalność gospodarczą znalazł sposób na niezgodne z prawem finansowanie swojej działalności. Namawiając osoby bezrobotne z terenu Wałbrzycha wyłudzał kredyty gotówkowe oraz kredyty przeznaczone na zakup samochodów, poświadczając nieprawdę na wystawionych przez siebie dokumentach o zatrudnieniu i zarobkach. Zwerbowane do brania kredytów osoby otrzymywały po 10 % z każdego kredytu. W ten sposób przedsiębiorczy mężczyzna zwerbował trzy osoby, które brały dla niego kredyty.
W 2004roku, w jednym z Banków na terenie Świdnicy 49 letni mieszkaniec Wałbrzycha zawarł umowę na ratalny zakup samochodu Mercedes Sprinter przedkładając sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu, a po uzyskaniu kredytu przekazał samochód właścicielowi firmy, który nie podjął czynności aby spłacić zaciągnięty kredyt w kwocie 61.510 zł.
W 2005 roku dwoje mieszkańców Wałbrzycha w podobny sposób załatwiało kredyty w Banku na terenie Świdnicy, została wtedy zawarta umowa na kredyt w kwocie 5.000 zł i 71,.250 zł.na zakup sam. VW T4, gdzie kredyt miał spłacać właściciel firmy. W sprawie zostały zatrzymane 4 osoby , wobec wszystkich zastosowane zostały dozory policyjne, grozi im od 5 do 8 lat pozbawienia wolności.


2 marca 2007 - "Partnerstwo lokalne - razem łatwiej"

Na wtorek, 6 marca, zaplanowano spotkanie pod hasłem "Partnerstwo lokalne - razem łatwiej" organizowane przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Fundację Merkury. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane:
- Europejski Fundusz Społeczny w latach 2007-2013 (w tym założenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki),
- idea i zasady partnerstwa lokalnego,
- oferta Regionalnego Ośrodka EFS,
- przykłady dobrych praktyk, realizacja projektów partnerskich.
W spotkaniu mogą wziąć udział podmioty zainteresowane tworzeniem lub udziałem w partnerstwach lokalnych: organizacje pozarządowe, samorząd lokalny, przedsiębiorcy, lokalne media. Spotkanie odbędzie się w sali narad Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 47, w godznach 10.00-13.00,


2 marca 2007 - Osiągnięcia Zespołu Szkół nr 1

Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy został Ośrodkiem Egzaminacyjnym egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie kucharz małej gastronomii.
-"W tym zawodzie jesteśmy jedynym ośrodkiem egzaminacyjnym na terenie Świdnicy." - cieszy się dyrektor Magdalena Gołębiowska
Ponadto uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w zmaganiach w konkursie gastronomicznym p.n. "Młody Gastronom 2007" we Wrocławiu zajęli wysokie 3 i 6 miejsce. Trzecie miejsce zajął Sławomir Tabak z kl. Ib natomiast szóste miejsce zajął Mateusz Kowal z kl. I TOUG. - - "Uczniów do konkursu przygotowała pani Monika Zawadzka, która jest nauczycielem stażystą." - dodaje dyrektor Magdalena Gołębiowska.


2 marca 2007 - Pozyskiwanie i wykorzystywanie środków UE

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza 7 marca o godzinie 10.00. - na Seminarium dla Jednostek Samorządu Terytorialnego "Pozyskiwanie i wykorzystywanie środków UE w okresie programowania 2007-2013".
Seminarium poprowadzi - Artur Bartoszewicz - ekspert ds. funduszy europejskich, trener Krajowego Sytemu przygotowań do Funduszy Strukturalnych, członek zespołów roboczych przy Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Zapraszamy. Liczba miejsc ograniczona.


2 marca 2007 - Pisanka i Palma Wielkanocna

Burmistrz Świebodzic - Bogdan Kożuchowicz ogłosił konkurs dla przedszkoli i szkół, związany ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy.
Dzieci będą mogły wykazać się umiejętnościami plastycznymi w przygotowaniu pięknych pisanek i palm.
Konkurs trwa do 23 marca.
Nagrodą za najpiękniejsze prace będą kosze ze słodyczami.


2 marca 2007 - Spotkanie z mieszkańcami

Na wtorek, 6 marca, zaplanowano spotkanie Prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka z mieszkańcami Osiedla Zarzecze.
Spotkanie, poświęcone będzie bieżącym sprawom mieszkańców, rozpocznie się o godzinie 18.00, w Gimnazjum nr 4, przy ulicy Jodłowej 21.
To nie pierwsze spotkanie, takie spotkania z mieszkańcami odbywały się również w poprzednich latach.


2 marca 2007 - Nasi modelarze

Czwarta edycja bytomskiego festiwalu odbyła się przy udziale modelarzy Polski, Czech, Słowacji, Włoch i Niemiec. Do konkursu wystawiono ok. 800 modeli w 43 klasach juniorskich i seniorskich. Rozegrano również konkurs w kategorii Euro Pucharu.
Świdnicki Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowało 11 modelarzy: Mateusz Świrski - kapitan, klasa PWR pojazdy wyścigowe i WRC, Joachim Etel, Dominik Koziarz, Michał Markowski, Jakub Nawrocki - kategoria S4 samoloty w skali 1/72 standard, Dominik Koziarz - O1 - modele statków i okrętów, skala od 1:1 do 1:350, Łukasz Wojak - startował w klasie S1 - samoloty w skali 1/32 i większe oraz w klasie S2 standard - samoloty w skali 1/48 Piotr Kulej - klasie S2 standard - samoloty w skali 1/48, Jakub Nawrocki - klasa S10 - śmigłowce w skali 1/72, oraz - Eu2 Samoloty 1:72 Junior/Senior (Euro Puchar), srebrny medal w tej klasie, Karol Barć - klasa F1a - figurka piesza po 1914 1:35-1:24, oraz F1 - figurka piesza do 1914 1:35-1:24, Jakub Borkowski - klasa PK4 - pojazdy wojskowe kołowe 1:35-1:24 standard.
Oprócz juniorów naszą modelarnię reprezentowali również seniorzy: Marcin Matejko - Pierwszy Laureat Odznaki "Supermłodzik" MDK Świdnica, startował w klasie S6 - samoloty do 1921 r., 1:72, S4 - samoloty 1:72, standard, DS - dioramy lotnicze. Oprócz wymienionych klas zdobył również nagrodę specjalną za model samolotu do 1920 roku (Karaya Cup), ufundowaną przez firmę Karaya i Arkadiusz Walerowicz - klasa S5 samoloty 1:72 otwarta.


2 marca 2007 - Pegazik

W dniach 26-27 lutego w galerii SCK odbyły się miejsko-gminne eliminacje XII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Koordynatorem eliminacji był Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Do konkursu przystąpiło 40 osób z 10 szkół.
Poziom artystyczny oraz szeroki repertuar świadczył o ogromnym zaangażowaniu zarówno uczestników, jak i nauczycieli i instruktorów. Jury w składzie: Bogumiła Bartyzel, Mieczysława Mroziuk i Urszula Więckowska zakwalifikowało do eliminacji powiatowych, w kategorii "szkoły podstawowe": Łukasz Niemczuk - PSP Nr 2 w Strzegomiu, Sławomir Lubczyński - PSP Nr 2 w Strzegomiu, Joanna Sozańska - PSP Nr 4 w Strzegomiu
w kategorii "gimnazja": Aleksandra Lebiedzińska - Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, Ewelina Kikta - Gimnazjum w Jaroszowie, Natalia Pawlik - Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu.
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Strzegomia - Lecha Markiewicza. W dniach 22-23 marca. będą oni reprezentować gminę Strzegom w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w Teatrze Miejskim w Świdnicy.


2 marca 2007 - Opał dla potrzebujących

Ponad sto metrów sześciennych drewna otrzymały osoby potrzebujące ze Świdnicy.
Kilka dni temu zakończyła się akcja przekazywania pomocy.
Drzewa, krzewy, czy też gałęzie powalone w wyniku wichury, która przeszła nad miastem w styczniu, zostały rozwiezione do kilkunastu podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, trafiły także do świdnickiego Schroniska im. św. Brata Alberta.


2 marca 2007 - Szczęśliwa sobota

Ostatnia sobota znowu szczęśliwa dla strzegomskich judoków. W eliminacjach do Pucharu Polski nasi podopieczni zdobyli 7 kwalifikacji do Puchar Polski, który odbędzie się 10 marca w Bielsku Białej.
Bardzo cieszy forma naszych zawodników, gdyż dobrze to wróży na finał pucharu. Szczególna pochwała dla Patrycji Szmidt, która na cztery walki, trzy wygrała w dogrywce i każda z tych walka trwała aż osiem minut. Świadczy to dobrym przygotowaniu tej zawodniczki, która ostatnio miała słabsza formę. Lista osób, które zakwalifikowały się na PP juniorów i juniorek młodszych: Ada Grabowicz - 40kg, Karol Kurzej - 46 kg, Szmidt Patrycja - 48 kg, Kurzej Daniel - 50kg, Klaudia Kurzej - 52kg, Patryk Rogala - 55kg, Michał Rydwański - 60 kg.
Ekipa trenerska w składzie - M. Fajfer, T. Skórkowski - mówią wspólnie - ten rok będzie wyjątkowy.


1 marca 2007 - Konkursy rozstrzygnięte

Rozdzielono już pieniądze na organizację zajęć sportowych oraz prowadzenie jadłodajni miejskiej w Świebodzicach.
Kluby sportowe "Victoria", "Merkury" i "Rekin" otrzymały na swoją działalność łącznie 136.400 złotych, natomiast Caritas Diecezji Świdnickiej na prowadzenie miejskiej jadłodajni otrzymała 91.667 złotych.


1 marca 2007 - Samorządowcy do boju

31 marca o godzinie 9.00 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się I Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego O Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej.
Organizatorzy zapraszają do udziału w turnieju Radę Powiatową w Świdnicy, Rady Gminne oraz Rady Miejskie z powiatu świdnickiego. Zawodnicy rywalizować będą w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej, ul. Powstańców 12. Chęć udziału w turnieju należy zgłaszać do 20 marca.
Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


1 marca 2007 - IV Festiwal Nauki w Mechaniku

Już po raz czwarty Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy organizuje 21 marca - Festiwal Nauki. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ celem Festiwalu jest przekonanie młodzieży, że Pierwszy Dzień Wiosny, przysłowiowy Dzień Wagarowicza, można spędzić inaczej np.: promując naukę.
W programie Festiwalu mamy wykłady i prezentacje wykładowców wyższych uczelni, jak również prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów. Tematyka tegorocznego Festiwalu będzie związana z patronem naszej szkoły - Mikołajem Kopernikiem. W tym cyklu przewidziany jest wykład i prezentacja dr Pawła Presia z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na szczególną uwagę zasługuje prelekcja ks. dr Janusza Czarnego pt:" Cywilizacja miłości" w związku z tym, że Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodzony będzie pod hasłem: "Miłość niejedno ma imię".
Swój udział w Festiwalu zapowiedziały delegacje szkół im. Mikołaj Kopernika z Opola, Żor i Wałbrzycha. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej imprezie młodzież gimnazjalną z Powiatu Świdnickiego.


1 marca 2007 - Kradzież sygnału telewizyjnego

Dzisiaj rozpoczęła się trzecia ogólnopolska kampania edukacyjna przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego.
Kampania, pod hasłem "Wstyd od razu, kara zaraz potem" ma zwiększyć świadomość Polaków, że piractwo telewizyjne jest przestępstwem. Akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ.
Celem rozpoczynającej się kampanii jest zwrócenie uwagi na społeczny problem, jakim jest kradzież sygnału telewizyjnego oraz zwiększenie świadomości, że grozi za nie kara, jak za każdą inną kradzież. Szczegóły >>> zobacz


1 marca 2007 - Pierwsze środki rozdzielone

Jeszcze ponad 50 tys. zł czeka na organizacje pozarządowe, fundacje i kluby sportowe, które zdecydują się na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz promocji i ochrony zdrowia. Taka kwota pozostała do rozdysponowania po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego w dniu 2 stycznia przez Zarząd Powiatu.
- "Niestety dużo ofert musieliśmy odrzucić z powodu braków formalnych. Najwięcej błędów wynikało z tego, że organizacje nie dostarczyły aktualnych wypisów z Krajowego Rejestru Sądowego, oświadczeń, że nie podlegają wykluczeniu z ubiegania się o przyznanie dotacji przez kolejne 3 lata czy oświadczeń o odpowiedzialności merytorycznej. Zarząd zdecydował o ponownym ogłoszeniu konkursu ponieważ pozostało do podziału sporo środków z tego, co pierwotnie przeznaczyliśmy na realizację zadań kulturalnych, sportowych i promocji zdrowia" - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa
Rozstrzygnięcie konkursu pokazało jak wiele organizacji aktywnie działa w Powiecie Świdnickim i jak dużo pomysłów skierowanych do mieszkańców uda się dzięki dofinansowaniu zrealizować.
W sumie na zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu rozdysponowano już 138 600 zł - pozostało jeszcze 11 400 zł do podziału, na zadania kulturalne podzielono jedynie 8 tys zł, pozostało 13 tys. zł, a na zadania z zakresu promocji zdrowia zostało rozdysponowane 7 870 zł, pozostało do podziału 35 tys. zł. Konkurs na drugą turę będzie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Oferty będzie można składać osobiście w kancelarii Starostwa Powiatowego w Świdnicy lub wysłać na adres urzędu: ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, 58-100 Świdnica.


1 marca 2007 - Szkolenie dla nauczycieli

Kilkunastu nauczycieli ze szkół podstawowych, prowadzących nauczanie zintegrowane czyli w klasach I - III wzięło udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy.
Krótki kurs zorganizował świebodzicki Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Pedagodzy uczyli się, jak udzielić pomocy przedlekarskiej na specjalnych fantomach. Szkolenie odbyło się w szkole podstawowej w Roztoce.


1 marca 2007 - Giełda pracy

23 lutego w budynku Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyła się Giełda Pracy.
Giełda cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, w spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób. Firmą pośredniczącą w procesie rekrutacji nowych pracowników była Synergia Sp. z o.o., poszukująca osób zainteresowanych podjęciem pracy w powiecie świdnickim i okolicach.
Giełda pracy została zorganizowana przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Nazimka.


1 marca 2007 - Wejściówki na koncert zespołu TSA

3 marca o godzinie 20:30 w Piwnicy Świdnickiej w Świdnicy wystąpi Rockowa Gwiazda Miesiąca, będzie nią Zespół TSA.
Od chwili kiedy ogłosiliśmy, że do rozlosowania mamy dwie pojedyncze wejściówki, do dnia losowania napłynęło 98 e-maili. Trudne to zadanie wylosować pośród tak wielu chcących je otrzymać wiedząc, że będzie równie wielu zawiedzionych. Dla pocieszenia powiem, że niedługo będzie możliwość wylosowania wejściówek na koncert zespołu Bracia. Koncert ten odbędzie się także w Piwnicy Świdnickiej.
Szczęśliwcami, którzy otrzymali wejściówki są: Dorota Kruk i Bogdan Kaczmarczyk.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii