30 kwietnia 2007 - Medale akrobatów

W dniach 28-29 kwietnia odbyła się w Opolu XIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w akrobatyce sportowej. Wyniki zawodników świdnickiej sekcji akrobatyki MKS "Polonia":
- dwójka chłopców w składzie: Michał Skowron i Szymon Moas - złoty medal,
- dwójka chłopców: Mateusz Opyrchał i Partyk Starosta - brązowy medal,
- dwójka mieszana: Sylwia Wicińska i Paweł Adamus - 10 lokata,
- czwórka chłopców: Paweł Adamus, Michał Skowron. Mateusz Opyrchał i Szymon Moas - złoty medal,
- punktacja drużynowa klubów: startowały 34 klubu - MKS "Polonia" Świdnica uplasowała się na 10 miejscu,
- punktacja drużynowa akrobatyki: startowało 22 kluby, MKS "Polonia" na 3 miejscu.


30 kwietnia 2007 - Dziewczęta lubią piłkę nożną

28 kwietnia, na boisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu odbyły się kolejne zawody sportowe w ramach popularnego cyklu "Sobota na sportowo" organizowanego przez UKS "Olimpia" Strzegom.
Tym razem w turnieju piłki nożnej do rywalizacji przystąpiły dziewczęta z klas VI. W zawodach udział wzięło siedem zespołów: PSP Nr 2, PSP Nr 4 A i PSP Nr 4 B, PSP Nr 3, PSP Goczałków, PSP Olszany oraz uczennice ze szkoły w Kostrzy. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, z których zwycięzcy utworzyli parę finałową, a zespoły z drugich miejsc rywalizowały o 3 miejsce.
W grupie pierwszej najlepsze okazały się piłkarki z Goczałkowa, a w grupie drugiej uczennice ze szkoły z Olszan. Finał pomiędzy tymi zespołami zakończył się remisem 1:1 i o zwycięstwie w turnieju decydowały rzuty karne, które lepiej wykonywały młode olszanianki. Trzecie miejsce zajął zespól z Kostrzy, który w meczu o "brąz" pokonał zespół PSP Nr 4 A.
Całe zawody obfitowały w wiele ciekawych akcji i ładnych bramek. Pogoda również dopisała, w związku z czym można uznać cały turniej za bardzo udany.


30 kwietnia 2007 - Pierwsze akty notarialne

Prace związane z przygotowaniem terenów pod strefę świebodzicką idą coraz szybciej. Jak już informowałam, pierwsze tereny należące do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" już są w Świebodzicach: to 1,5 hektara zlokalizowane na terenie dawnych zakładów Howell. Tu swoją fabrykę chce wybudować świdnicka firma Osadowski. Ale władze miasta cały czas dążą do przygotowania dużego terenu, pod potrzeby dużych inwestorów. Rozmowy w tej sprawie toczą się od kilku miesięcy. Głównie z prywatnymi właścicielami, którzy mają swoje działki i grunty rolne na terenach w kierunku Strzegomia. Są już efekty tych negocjacji.
- Właśnie na dniach podpisujemy pierwsze akty notarialne z właścicielami - mówi z zadowoleniem burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Najbardziej cieszy mnie to, że właściciele wykazują się naprawdę ogromną życzliwością i zrozumieniem dla tego przedsięwzięcia. Chodzi przecież o miejsca pracy i rozwój całego miasta.


30 kwietnia 2007 - Poetyckie i dziennikarskie sukcesy

Uczennice klasy 3c dziennikarskiej z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odnoszą kolejne sukcesy. W konkursie dziennikarskim "Młody Skryba" organizowanym przez I LO w Wałbrzychu wyróżniono prace Pauliny Grządkowskiej i Sylwii Podlas. 9 maja Paulina Grządkowska odbierze nagrodę za wywiad w wojewódzkim Konkursie Dziennikarskim w Gimnazjum nr 4 we Wrocławiu. Jury doceniło zaangażowanie Pauliny i ukazanie problemów naszego miasta w wywiadzie z szefową świdnickiego Hospicjum.
Sylwia Podlas, dotychczasowa laureatka kilku lokalnych i regionalnych konkursów poetyckich, odebrała 23 kwietnia medal, dyplom i nagrody za zdobycie III miejsca w IV Dolnośląskim Konkursie Poetyckim w Przewornie. To jedyna świdniczanka nagrodzona w tym konkursie. Warto dodać, że tegoroczny konkurs miał już zasięg ogólnopolski, jednak pozostano przy wcześniejszej nazwie "Dolnośląski". Podczas uroczystości Sylwia przeczytała jeden z czterech zgłoszonych wierszy oraz otrzymała na pamiątkę pokonkursowy tomik poetycki z nagrodzonymi tekstami. Taki tomik poezji otrzymała także opiekunka Sylwii, wychowawczyni klasy 3c i polonistka, Barbara Pidanty. Jeden egzemplarz trafi także do biblioteki szkolnej Gimnazjum nr 3.


30 kwietnia 2007 - IV Festiwal Tenisa Stołowego

28 kwietnia w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach rozpoczął się IV Festiwal Tenisa Stołowego O Puchar Burmistrza Miasta. Tenisiści. Oficjalnego otwarcia Imprezy sportowej rozpoczynającej tzw. długi weekend" dokonała Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka. A oto wyniki:
Kategoria do lat 13 - 1 miejsce Jan Jaśkowiak, 2 miejsce Adrian Grabowski, 3 miejsce Daniel Fedorowicz.
Kategoria 14-17 lat - 1 miejsce Jakub Kozieł, 2 miejsce Piotr Chaba, 3 miejsce Kamil Kasperczyk.
Kategoria 18-44 lat - 1 miejsce Sławomir Słowik, 2 miejsce Sylwester Poręba, 3 miejsce Robert Derkowski.
Kategoria powyżej 45 lat - 1 miejsce Stanisław Zagajewski, 2 miejsce Jerzy Dębski, 3 miejsce Grzegorz Winkiel.
Kategoria Kobiety - 1 miejsce Sylwia Kowalczyk, 2 miejsce Dorota Sokołowska, 3 miejsce Monika Bańka.
Nagrody i Puchary dla zawodników ufundowane zostały przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach.
Uroczystego zamkniecie IV Festiwalu Tenisa Stołowego oraz wręczenia dyplomów i nagród dokonał Bogdan Kożuchowicz burmistrz Świebodzic znany z ogromnego zaangażowania w działania nastawione na promocję sportu i aktywne spędzanie czasu wolnego.


30 kwietnia 2007 - Zrobimy wszystko, by dbać o środowisko

Cały świat od 1970 roku obchodzi uroczyście Dzień Ziemi pamiętając, że należy o nią dbać, gdyż jest jedyna i niepowtarzalna. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu także traktują Dzień Ziemi jak wielkie święto, które obchodzą corocznie bardzo uroczyście. W tym roku nastąpiło podsumowanie 3-letniego programu ekologicznego autorstwa Beaty Kasprzak i Anny Rudnickiej.
20 kwietnia ze szkoły wyruszył barwny pochód złożony z całej społeczności uczniowskiej i udał się na strzegomski rynek w celu przypomnienia wszystkim mieszkańcom, że o ziemię należy dbać codziennie, a nie tylko przy okazji Dnia Ziemi. Głośno skandowano hasła ekologiczne, które miały uświadomić wszystkim strzegomianom, że nie trzeba wiele, by ziemia była czysta, piękna i przyjazna dla wszystkich zamieszkujących ją istot. Delegacja uczniów złożyła na ręce burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza petycję, w której przekazała "prośbę drzew", by ich nie niszczyć i dać im dalej spokojnie rosnąć. Dalszą część obchodów odbywała się w SCK. Można było obejrzeć wystawę prac ekologicznych uczniów przyrodniczych (plakaty, plansze, albumy) wykonanych przez uczniów PSP Nr 4 na lekcjach przyrody.
Obchody Dnia Ziemi w SCK rozpoczęły się od przedstawienia pt. " Ziemię mamy tylko jedną", które przygotowali uczniowie klasy IVc pod kierunkiem Małgorzaty Gzyl. Następnie odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny dla uczniów klas piątych, który poprowadziły: Beata Kasprzak i Monika Mieliwodzka. Wzięli w nim udział uczniowie z PSP Nr 2, 3 i 4 w Strzegomiu oraz ze szkół wiejskich z Goczałkowa, Jaroszowa, Rogoźnicy, Stanowic oraz Olszan.
W klasyfikacji końcowej 1. miejsce zajęły szkoły Nr 2 i Nr 4 ze Strzegomia, 2. lokatę zajęła szkoła z Rogoźnicy, a 3. miejsce szkoła z Goczałkowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uczniowie z klasy VIb zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. "W stawie" przygotowane pod kierunkiem Anny Ćwik.


30 kwietnia 2007 - Debiut gospodarczy

30 tysięcy złotych za pierwsze, 20 za drugie i 10 tysięcy złotych za trzecie miejsce, takie nagrody maksymalne przewidziano w konkursie dla absolwentów "Debiut Gospodarczy".
Konkurs ma zadanie promować przedsiębiorczość i wspierać ciekawe pomysły.
Udział w nim mogą wziąć absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych.
Szczegóły konkursu - >>> zobacz


30 kwietnia 2007 - Dominacja braci

Po bardzo pracowitej zimie wspinacze z Strzegomia mogli sprawdzić swoje umiejętności w pierwszych zawodach. W Łodzi odbyły się mistrzostwa juniorów we wspinaczce na czas i trudność. Strzegomską sekcję reprezentowało 9 juniorów. Po eliminacjach aż pięciu z nich zakwalifikowało się do finału "A". Oto miejsca strzegomian:
juniorzy - Adam Kulas - I miejsce na czas i na trudność
młodzieżowcy - Leszek Kulas - I miejsce na czas i na trudność, Łukasz Sołtysik - IV miejsce na trudność
Juniorzy młodsi - Filip Soczyński - II miejsce na trudność, Marcin Iwanicki - IV miejsce na trudność
dzieci chłopcy - Mateusz Przyboś - IV miejsce na trudność, Kamil Dulęba - V miejsce na trudność
juniorki - Karolina Przyboś - IV miejsce na trudność
dzieci dziewczynki - Zuzanna Grabowicz - I miejsce na trudność, IV miejsce na czas
- Bracia Adam i Leszek Kulasowie nie dali szansy wspinaczom z Łodzi, Wrocławia, Lublina, Gdańska i Krakowa - informuje trener strzegomskiej sekcji, Robert Grabowicz. - Byli bezkonkurencyjni, a ten rezultat jest konsekwencją świetnie przepracowanej zimy. Leszek Kulas po zawodach w Łodzi wystartował jeszcze we Wrocławiu, gdzie w kategorii seniorów rywalizował aż z 60 przeciwnikami. Tutaj także okazał się najlepszy. - Leszek jako jedyny pokonał drogę finałową. Oby jego forma utrzymała się do Pucharu Europy we wspinaczce sportowej, który już niedługo odbędzie się w Warszawie - zakończył Robert Grabowicz.


29 kwietnia 2007 - Nowości prasowe

W dziale - "prasa" serwisu informacyjnego "dziennika" pojawiły się kolejne wydawnictwa. A są to: "Nasz ZOZ" bezpłatny biuletyn wydawany przez Regionalny Szpital Specjalistyczny "Latawiec" w Świdnicy, drugim wydawnictwem jest bezpłatny miesięcznik Świebodzickiego Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych - "Goniec Świebodzicki".
Wejdź i . . . czytaj więcej


29 kwietnia 2007 - IV liga

Wczoraj obie nasze drużyny występujące w IV lidze piłki nożnej rozegrały swoje spotkania .
AKS Strzegom przegrał na wyjeździe z zajmującym drugie miejsce w tabeli Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 0:4 .
A świdniczanie odnieśli kolejne zwycięstwo, tym razem pokonali ostatni zespół w rozgrywkach Spartę Ziębice 5:2
Polonia/Sparta Świdnica zajmuje po tym meczu szóste miejsce w tabeli a drużyna strzegomskiego AKS-u zajmuje piętnaste miejsce.


29 kwietnia 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice przegrał w Kudowie Zdrój z Włókniarzem 3:6.
Stal Świdnica podejmowała - Zjednoczonych ze Ścinawki i wygrała 3:0.
Polonia - Sparta II Świdnica mecz rozgrywała na wyjeździe w Pieszycach z Pogonią i wygrała mecz 5:1 .


29 kwietnia 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Skalnik Czarny Bór - Juventur Podzamcze Wałbrzych 3:0
LKS Bystrzyca Górna - Graniy Roztoka 4:1
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Zieloni Mrowiny 3:11
Unia Jaroszów - Karolina Jaworzyna Śląska 1:2
Victoria II Świebodzice - Górnik Boguszów-Gorce 2:3
Grom Witków - Zjednoczeni Żarów 2:2
Płomień Makowice - Włókniarz Głuszyca 0:1
Gwarek Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 3:0


29 kwietnia 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Kątki - LZS Tworzyjanów 9:2
LZS Gola Świdnicka - LKS Bystrzyca Dolna 1:1
LKS Biała - PKS Wiry 2:1
LKS Marcinowice - LZS Strzelce 1:6
LZS Śmiałowice - LKS Strzelce 2:3
LZS Tąpadła - LZS Zebrzydów 3:0
grupa 2
LZS Modlęcin - LKS Zastruże 3:6
LZS Boleścin - LZS Tomkowice 2:4
LZS Rogoźnica - LZS Gościsław 3:0
LZS Komorów - LKS Imbramowice 2:3
LZS Kostrza - KS Kraszowice 1:1
LZS Kalno - LZS Goczałków 3:1


29 kwietnia 2007 - Przygotowania do sezonu

Na basenie odkrytym przy ul. Rekreacyjnej trwają prace przygotowawcze do sezonu letniego. Chodzi przede wszystkim o basen, który wymaga pilnych remontów. Obiekty są stare, z lat 70-tych, a od dawna nie przeznaczano na nie żadnych nakładów. Na basenie pracuje kilku konserwatorów Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz pracownicy interwencyjni.
- Uszczelniamy i malujemy niecki, konserwacji poddany został system filtrów - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OSIR. - Jest jednak także bardzo dużo drobnych, ale pracochłonnych napraw, nawet sam sprzęt do ich prowadzenia musieliśmy najpierw doprowadzić do stanu używalności.
Prace będą kosztować 15-20 tys. zł. Basen będzie gotowy na otwarcie już 1 czerwca, na Dzień Dziecka.


29 kwietnia 2007 - Czas na samodzielność

Ochotnicze Hufce Pracy zapraszają młodzież w wieku 18-24 lat do udziału w projekcie współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego - "18-24 - Czas na samodzielność". W projekcie może uczestniczyć młodzież w wieku 18-24 lat, nie pracująca i nie ucząca się, z wykształceniem średnim z maturą lub bez matury.
W ramach projektu uczestnicy biorą udział w bezpłatnych: szkoleniach zawodowych (150 godz.), kursach języka angielskiego (80 godz.), szkoleniach komputerowych (120 godz.), warsztatach edukacyjnych i aktywnego poszukiwania pracy (40 godz.), treningach i warsztatach psychologicznych (55 godz.), warsztatach umiejętności przedsiębiorczości (20 godz.).
- W ramach szkoleń uczestnicy otrzymują komplet materiałów szkoleniowych, zwrot kosztów przejazdu do miejsca szkolenia oraz 1 ciepły posiłek w ciągu dnia - mówią organizatorzy.
Rekrutację do projektu prowadzi Klub Pracy OHP w Świdnicy, ul. 1 Maja 23, tel. 074 852-04-27.


29 kwietnia 2007 - Spotkanie z burmistrzem

8 maja w sali Klubu Seniora w Swiebodzicach ul. Żeromskiego odbędzie się otwarte spotkanie mieszkańców miasta Świebodzic z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem na temat planów samorządu na rok 2007 i wszystkie cztery lata kadencji. Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Masz głos, masz wybór, organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Akcja ma na celu budowanie płaszczyzny dialogu pomiędzy samorządem a mieszkańcami oraz zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne gmin. Pierwszym działaniem w ramach akcji jest otwarte spotkanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza z mieszkańcami gminy i przedstawienie zadań samorządu na najbliższy rok oraz planów na całą kadencję.
Burmistrz zaprezentuje pięć zadań, które zamierza zrealizować w najbliższym roku, i tyle samo planów na całą kadencję. Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli odnieść się do programu zaproponowanego przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza, zadać pytania i poprosić o wyjaśnienia. Spotkanie ma się zakończyć podpisaniem przez burmistrza zobowiązania do realizacji przedstawionych planów i zadań. Kolejnym elementem akcji jest monitoring realizacji obietnic, w czasie którego organizacja realizująca akcję sprawdza, czy i jak realizowane są działania, zawarte w zobowiązaniu. W listopadzie) odbędzie się debata z udziałem mieszkańców i samorządu, podsumowująca pierwszy rok kadencji.
Szczegółowych informacji udziela: Ewa Dziwosz 0 609 127 517


28 kwietnia 2007 - Rajd zakończony niespodzianką

Kajetan Kajetanowicz i i Maciej Wisławski wygrali 35 Rajd Elmot-Remy. To jeszcze nieoficjalny wynik. Zwycięstwo na trasie II rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jest pierwszym zwycięstwem Kajetanowicza w rajdach zaliczanych do mistrzostw Polski. Drugie miejsce zajęła załoga - Tomasz Kuchar i Jakub Gerber, tracąc 3,2 sekundy do zwycięzców. Ten wynik pozwolił im na utrzymanie pozycji liderów mistrzostw Polski.
Na trzecim miejscu, rajd ukończyli Sebastian Frycz i Jacek Rathe. Leszek Kuzaj, prowadzący przez większą część rajdu, na ostatniej pętli przebił oponę i zajął czwarte miejsce.
Szczegółowe wyniki - >>> zobacz Zdjęcia ze startu pierwszego dnia rajdu - >>> zobacz


28 kwietnia 2007 - Ważne

Urząd Miejski pracuje bez zmian.
30 kwietnia, 2 i 4 maja Urząd Miejski w Świdnicy będzie pracował normalnie. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w godzinach 7.30-15.30.

MPK w świąteczny maj.
Autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego 1 i 3 maja będą kursowały według świątecznego rozkładu jazdy. 30 kwietnia, 2 i 4 maja tak jak w dzień roboczy.


28 kwietnia 2007 - Rozstrzygnięcia po dogrywce

Znane już są wyniki otwartych konkursów ofert na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
- Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko "Bolko", w Świdnicy (6.350 zł) na organizację różnorodnych imprez rekreacyjno-sportowych, - KS "Stal", w Świdnicy (4.500 zł) na organizację imprezy "Z podwórka na stadiony 2007", - Automobilklubu Sudeckiego w Świdnicy (20.000 zł) na organizację 35.Rajdu Elmot,
- Świdnickiego Stowarzyszenia Oświatowego "Bliżej Dziecka", (1.000 zł) na organizację festynu,
- Klubu Motocyklowego "Red Rider", w Świdnicy (3.000 zł) na organizację "III Motor Festiwal Świdnica 2007".
- KS "Stal", (30.900 zł) na prowadzenie zajęć piłki nożnej,
- MKS "Świdnica", (97.800 zł) na prowadzenie zajęć piłki siatkowej dziewcząt,
- Świdnickiemu Klubowi Kyokushinkai Karate (15.400 zł) na prowadzenie zajęć karate kyokushinkai,
- ŚKPR "Świdnica", (85.500 zł) na prowadzenie zajęć piłki ręcznej,
- KP "Polonia-Sparta Świdnica", (135.000 zł) na prowadzenie zajęć piłki nożnej,
- Międzyszkolnemu Uczniowskiemu Lekkoatletycznemu Klubowi Sportowemu "Olimpia", w Świdnicy (4.500 zł) na prowadzenie zajęć lekkoatletyki,
- UKS "Zawisza", w Świdnicy (4.100 zł) na prowadzenie zajęć piłki nożnej,
- UKS "Gryf", w Świdnicy (1.500 zł) na prowadzenie zajęć piłki nożnej,
- MKS "Bolko", w Świdnicy (5.550 zł) na prowadzenie zajęć pływania.


28 kwietnia 2007 - "Piłkarska Kadra Czeka"

Dzisiaj w Komorowie odbyły się Powiatowe Eliminacje w piłce nożnej juniorów młodszych "piłkarska Kadra Czeka".
Organizatorem turnieju były: Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, GLKS Świdnica, LZS Komorów. Impreza jest organizowana w ramach I Powiatowych Igrzysk Sportowo-rekreacyjnych LZS i Mieszkańców Wsi.
Do turnieju zgłosiły się drużyny: LKS PUO Wiśniowa (gmina Świdnica), LZS Kątki (Gmina Marcinowice), LZS Rogoźnica (Gmina Strzegom), LKS Zebrzydów (gmina Marcinowice), GOKSiR Dobromierz (gmina Dobromierz), LZS Tomkowice (gmina Strzegom).
1 miejsce w turnieju zajął LZS Kątki na drugim miejscu LKS Zebrzydów, kolejne miejsca zajęły - GOKSIR Dobromierz, LZS Rogoźnica, LKS PUO Wiśniowa na szóstym miejscu LZS Tomkowice.


28 kwietnia 2007 - Konkurs na letni wypoczynek

Ponad 107 tysięcy złotych przeznaczy miasto na organizację letniego wypoczynku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Właśnie został ogłoszony konkurs.
Ma on wyłonić organizacje pozarządowe, które podejmą się realizacji tego zadania. Termin składania ofert upływa 25 maja. Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Świdnicy
www.konkursy.um.swidnica.pl.


28 kwietnia 2007 - Wyróżnienie dla Piotra

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Mały Ratowniczek".
Praca plastyczna Piotra powstała pod kierunkiem Magdaleny Jęczmień, nauczycielki plastyki.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Raszówce oraz PZU Życie S.A. Na konkurs napłynęły prace plastyczne z różnych stron Polski, a w skład komisji oceniającej wchodzili: przedstawiciele służby zdrowia, PZU Życie S.A., plastyk oraz dyrektor SP w Raszówce.


28 kwietnia 2007 - Z pomysłem na przyszłość

Z ośmiu drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Świdnickiego trzy wywalczyły główne nagrody w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Była to już trzecia edycja tego konkursu. Sprzęt elektroniczny ufundowany przez Radę Powiatu o wartości 5 tys. zł powędrował do 6 uczniów szkół powiatowych.
-"Cieszymy się, że to właśnie nasz projekt na założenie swojej firmy najbardziej się spodobał." - mówią uczniowie Zespółu Szkół Ogólnokształcących ze Świebodzic Robert Malinkiewicz i Bartosz Wojtów - zwycięzcy konkursu. Konkurs polegał na przygotowaniu przez dwuosobowe drużyny reprezentujące poszczególne szkoły ponadgimnazjalne prezentacji multimedialnej, w której młodzi ludzie opisali plan osobistej kariery, wskazali miejsca w Powiecie Świdnickim pod działalność firmy (stowarzyszenia, fundacji), biznes plan firmy, która dałaby zatrudnienie choćby jednej młodej osobie. Do finału konkursu zakwalifikowało się pięć zespołów, które zaprezentowały najciekawsze pomysły na otworzenie swojego małego biznesu.
- "Nasz pomysł na biznes polega na utworzeniu firmy zajmującej się produkcją biopaliw." - wyjaśniają Robert i Bartek. Drugie miejsce zajęły uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy - Sylwia Kica i Jadwiga Droszcza. Dziewczyny zamierzają otworzyć firmę "Czyścioszek" świadczącą usługi porządkowo-sprzątające. Trzecie miejsce zajęła prezentacja uczennic z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych - Karoliny Charkot i Marzeny Turkiewicz, które planują po ukończeniu nauki otworzyć firmę pn. "Nowożeńcy" zajmującą się organizacją ślubów i wesel od A do Z. Prezentację obejrzeli na ostatniej Sesji Radni Rady Powiatu.
- "Cieszę się, że konkurs na stałe wpisał się w kalendarz imprez powiatowych. Jest to cenna inicjatywa skierowana do młodych, przedsiębiorczych ludzi z naszego powiatu, propaguje ideę aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym a przede wszystkim przekonuje młodzież, że można i trzeba rozwijać siebie i swoją działalność w okolicach miejsca zamieszkania" - mówiła Wicestarosta Anna Zalewska, pomysłodawczyni konkursu. W nagrodę zwycięzcy dostali nowoczesne aparaty cyfrowe zakupione ze środków Rady Powiatu


28 kwietnia 2007 - Mamy aż 6 posłów

Aż sześcioro uczniów ze strzegomskich szkół znalazło się na prestiżowej liście posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży. Młodzi posłowie, 1 czerwca, będą reprezentować Dolny Śląsk podczas XIII Sesji SDiM w Warszawie. Specjalna komisja konkursowa, powołana przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, wyłoniła w sumie 32 prace. Wśród laureatów znaleźli się również strzegomianie. Oto ich nazwiska:
Magdalena Kaszub, Monika Stępień i Natalia Pawlik - Gimnazjum Nr 1, Agnieszka Matyszkiewicz i Paweł Lenio - Zespół Szkół Ogólnokształcących, Kamila Kucharska - Gimnazjum Nr 2.
Osoby ubiegające się o mandat posła musiały napisać pracę na jeden spośród czterech tematów dotyczących globalizacji, w oparciu o temat wiodący "Moja ojczyzna wobec procesów globalizacyjnych". 24 kwietnia w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyły się warsztaty dla młodych posłów. Kolejnymi etapami, jakie czekają naszych reprezentantów są: Sesja SDiM we Wrocławiu - 14 maja, Posiedzenie Komisji Problemowych w Warszawie (tylko posłowie wybrani przez ogólnopolską komisję) - 19 maja. Natomiast 1 czerwca wielki finał, czyli XIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.


27 kwietnia 2007 - Pierwszy dzień rajdu

Po pierwszym dniu 35 Rajdu Elmot Remy prowadzi Grzegorz Grzyb i Joanna Madej na Suzuki Swift. Drugie miejsce, ze stratą 3,3 sek. zajmują Kajetan Kajetanowicz i Maciej Wisławski na Mitsubishi Lancer. Na trzecim znaleźli się - Tomasz Kuchar i Jakub Gerber na Subaru Impreza, którzy tracą 8,8 sek.
Kolejne miejsca:
4 - Sebastian Frycz/Jacek Rathe (Subaru Impreza) 16,5
5 - Leszek Kuzaj/Jarosław Baran (Subaru Impreza) 25,3
6 - Michał Sołowiow/Maciej Baran (Fiat Punto S 2000) 43,0
7 - Stefan Karnabal/Michał Kuśniesz (Mitsubishi Lancer) 50,6
8 - Maciej Lubiak/Sebastian Rozwadowski (Fiat Punto S 2000) 50,8
Tegoroczny Elmot Remy jest drugą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Szczegółowe wyniki - >>> zobacz


27 kwietnia 2007 - Masz głos w rewitalizacji

W Świdnicy tworzony jest Zespół Doradczy, który będzie pomagał w pracach związanych z Lokalny Program Rewitalizacji Śródmieścia Świdnicy. - Do udziału w pracach zespołu zapraszamy młodych mieszkańców Świdnicy, studiujących na uczelniach wyższych, na kierunkach merytorycznie związanych z problematyką rewitalizacji. Każdy z członków zespołu będzie mógł zaproponować nowatorskie i niekonwencjonalne rozwiązanie napotykanych problemów w ramach praktyk studenckich, projektów czy też prac dyplomowych - zachęca Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Problemy, które będą podejmowane dotyczą zwłaszcza obszarów związanych z: komunikacją społeczną, architekturą i urbanistyką, ochroną środowiska, tworzeniem nowych form aktywność gospodarczej, zapobieganiem zjawiskom bezdomności i bezrobocia, tworzeniem i wdrażaniem polityki równych szans, aktywizacją środowisk dziecięcych, młodzieżowych i ludzi w podeszłym wieku, walką z patologiami społecznymi.
Pierwsze spotkanie Zespołu Doradczego zaplanowano na 7 maja na godzinę 12.00, w sali 104 Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49). Zgłoszenia przyjmuje Magdalena Walentynowicz-Wichrowska, telefon 074 856-28-91, e-mail - >>> napisz


27 kwietnia 2007 - Zagospodarowanie Góry Krzyżowej

Jeśli jesteś uczniem klasy VI szkoły podstawowej lub też uczęszczasz do gimnazjum na terenie gminy Strzegom weź udział w Konkursie "Mój pomysł na turystyczno - edukacyjne zagospodarowanie Góry Krzyżowej" i przedstaw nam swój pomysł!
Organizatorem konkursu jest burmistrz Strzegomia, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Nadleśnictwo Jawor. Zadaniem konkursu jest przede wszystkim upowszechnianie edukacji ekologicznej poprzez obserwowanie zmian, jakie zachodzą w otaczającym nas środowisku i kreowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży, a także motywowanie do podejmowania działań na rzecz ochrony i poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego.
Uczniowie w swych pracach powinni przedstawić swój pomysł na zagospodarowanie Góry Krzyżowej z uwzględnieniem ciekawych pod względem przyrodniczym gatunków roślin, zwierząt, ptaków występujących na podanym terenie. Należy również podać informacje dotyczące danych osobowych i wiek autora, nazwę i adres szkoły reprezentowanej przez uczestników oraz dane nauczyciela prowadzącego. Praca powinna być wykonana w formie albumu, plakatu, tablic, itp. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów VI klas szkół podstawowych i uczniów szkół gimnazjalnych.
Gotowe prace prosimy składać w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu do 25 maja. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpi w Sali Konferencyjnej urzędu.


27 kwietnia 2007 - Prezydent z absolutorium

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy uzyskał absolutorium za wykonanie budżetu za 2006 roku. Tak zadecydowała większością głosów świdnicka Rada Miejska.
Wykonanie budżetu za 2006 rok wyniosło: - dochody - 131 mln 901 tys. zł (97 proc. planu) - wydatki - 138 mln 94 tys. zł (96,5 proc. planu) Deficyt prawie 6,2 mln zł (planowany na ponad 7 mln zł).
Realizację budżetu pozytywnie oceniła Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Te decyzje stały się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi.
- Rok 2006 to dobry rok budżetowy. W wielu sprawach związanych z dochodami miasta udało się pozyskać więcej pieniędzy do budżetu. Jest to obraz zachodzących pozytywnych zmian w rozwoju Świdnicy. Wierzę, że w następnych latach będzie jeszcze lepiej - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


27 kwietnia 2007 - Tour de Pologne w Świdnicy

20 kwietnia w hotelu Marriott w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja trasy 64 wyścigu Tour de Pologne.
W poprzednim roku kolorowy peleton tylko przejechał przez nasz powiat. W tym roku organizatorzy tego prestiżowego wyścigu kolarskiego postanowili, iż meta 5 etapu będzie miała miejsce właśnie w Świdnicy.
- "Kolarze 13 września rozpoczną V etap we Wrześni a zakończą właśnie w naszym mieście. Długość całego etapu wyniesie prawie 265 km. i będzie to najdłuższy etap w całym Tour de Pologne." - cieszy się Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, który reprezentował nasz powiat podczas oficjalnej prezentacji trasy w Warszawie.


27 kwietnia 2007 - Pieniądze dla stowarzyszenia

Po raz kolejny świebodzickie Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej otrzymało pieniądze na realizacje polsko-czeskiego programu wymiany młodzieży z Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji. Program jest kontynuacją ubiegłorocznych działań, kiedy to grupa z Czech, z partnerskiego miasta Jilemnice, przebywała w Polsce. Teraz niepełnosprawne dzieci ze Świebodzic wraz z wolontariuszami pojadą do Czech.
Projekt nosi tytuł: "Arka wypływa do przyjaciół (Arka wpływa do Czech)". Stowarzyszenie na jego realizację dostało prawie 3,400 euro.
- Bardzo się cieszymy z tych pieniędzy, bo będziemy mogli kontynuować nasze działania - mówi Ewa Dziwosz, szefowa Stowarzyszenia. - Założeniem programu jest integracja, poznanie różnorodności kultur. W Czechach będzie przebywać 31-osobowa grupa. Wyjeżdżamy 1 lipca, na 10 dni


27 kwietnia 2007 - Czwórbój LA - Szkoły Podstawowe

27 kwietnia na stadionie na os. Zawiszów odbyły się zawody lekkoatletyczne dla świdnickich szkół podstawowych - "Czwórbój LA chłopców i dziewcząt". Sześcioosobowe reprezentacje szkół rywalizowały w czterech konkurencjach: skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 60 m oraz bieg na 600 m - dziewczęta i bieg na 1000 m - chłopcy. Wyniki ostateczne zawodów. Dziewczęta 1. SP 4, 2. SP 8, 3. SP 5. Najlepszą zawodniczką została Martyna Podgórska z SP 4.
Chłopcy - 1. SP 8, 2. SP 10, 3. SP 6. Najlepszy zawodnik to Damian Kurzej z SP 8. Zawody miały rangę zawodów powiatowych - uczestniczyła w nich Szkoła Podstawowa z Jaworzyny Śląskiej, która wśród dziewcząt zajęła 1 miejsce, a wśród chłopców miejsce czwarte. Do zawodów strefy wałbrzyskiej zakwalifikowały się po dwie najlepsze szkoły : dziewczęta z SP Jaworzyna Śl. i SP 4, chłopcy z SP 8 i SP 10.
Organizatorem czwórboju był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


26 kwietnia 2007 - Radio Luz z Rajdem Elmot Remy

Akademickie Radio Luz juz po raz trzeci przeprowadzi bezpośrednią relację z Rajdu Elmot Remy! Dzięki współpracy z Automobilklubem Sudeckim już dwa lata temu udało nam się stworzyć pierwsze w Polsce radio rajdowe działające w Internecie. Także w tym roku mamy przyjemność relacjonowania przebiegu jednego z najpiękniejszych rajdów w naszym kraju.
35 Rajd Elmot Remy jest drugą eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Do Świdnicy przyjedzie czołówka polskich kierowców rajdowych z Leszkiem Kuzajem, Michałem Sołowowem, Tomaszem Kucharem, Michałem Bębenkiem i Tomaszem Czopikiem na czele. Emocji z pewnością nie zabraknie, a Radio Rajdowe Luz postara się przekazać je z największą dokładnością. Zrobimy wszystko, abyście nie mogli odejść od głośników.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek, 13 kwietnia o godzinie 18.00. Rozpoczynamy jutro o godzinie 15.00. Wtedy też usłyszymy opinie i odczucia zawodników przed startem do 35 Rajdu Elmot Remy.
W sobotę nasza relacja rozpocznie się już o 6.30 rano i potrwa aż do zakończenia Rajdu.
Aby słuchać Radia Rajdowego Luz wejdź na naszą stronę stronę - wejdź, bądź kliknij na jeden z linków - wejdź, wejdź, wejdź
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na rajdowe gg - 9449250
W skład tegorocznej ekipy Rajdowego Radia Luz wchodzą: Karol Ferenc, Michał Mićka, Marek Kordas, Jacek Guzdek, Ola Palus, Magda Dudzik, Paweł Ziarko, Mariusz Kazior, Bartek Krajewski, Tomek Muciek, Ewelina Wodzyńska, Łukasz Marciniak.


26 kwietnia 2007 - Trzydziesty piąty

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się w Świdnicy 35. Rajd Elmot-Remy. Tegoroczne trasy to 17 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 506 kilometrów.
Etap I - 27 kwietnia - Start Rajdu do etapu 1, Świdnica, Rynek - 16:00
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 16:15. 19:59,
OS 1/5 Świdnica - Burkatów 17:08, 19:34,
OS 2 Kamionki - Sokolec 17:47,
OS 3 Walin Grn. - Michałkowa 18:16,
OS4 Olszyniec - Dziećmorowice 18:55,
Meta Etap I Świdnica, parking Elmot-Remy 21:02,
Etap II - 28 kwietnia - Start Rajdu do Etapu II, parking Elmot-Remy 7:00,
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 7:00, 10:24, 13:48, 17:12,
OS 6/10/14 Burkatów - Świdnica 7:41, 11:05, 14:29,
OS 7/11/15 Dziećmorowice - Olszyniec 8:14, 11:38, 15:02,
OS 8/12/16 Michałkowa - Walin Grn. 8:46, 12:10, 15:34,
OS 11/14 Sokolec - Kamionki 9:26, 12:50, 16:14,
Meta Rajdu - Świdnica Rynek 17.50


26 kwietnia 2007 - Święto Narodowe

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej po amerykańskiej, ustawie zasadniczej. Co roku, 3 maja harcerze obecni są w kościele pw. NMP KP na uroczystościach miejskich lub powiatowych. Dumnie trzymamy swoje sztandary, ale też stoimy w asyście sztandarów: Związku Inwalidów Wojennych czy Związku Sybiraków. Dbamy o to, aby tego dnia polska flaga powiewała na każdym polskim domu. Tę harcerską akcję propagujemy już od kilku lat i znalazło to swoje odbicie w Święcie Flagi ustanowionym na dzień 2 maja.
W drużynach przypominamy historię wydarzeń poprzedzających uchwalenie Konstytucji i zachęcamy do uczestniczenia w uroczystych obchodach. Władze miasta i powiatu oczekują udziału młodzieży w tym wydarzeniu. Bardzo często jednak szkoły ograniczają swoją obecność tylko do pocztu sztandarowego (a i nie zawsze), a wielu zbyt mocno bierze sobie do serca fakt, że dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
Jako harcerze powinniśmy dbać o nasz wizerunek, zwłaszcza ten zewnętrzny - wszak "jak cię widzą tak cię piszą". Pamiętajcie o harcerskiej służbie, która jest sensem naszego działania.
Zapraszam harcerzy i instruktorów (w mundurach) na mszę św. 3 maja o godz. 12.30 do kościoła pw. NMP KP na Osiedlu Młodych.


26 kwietnia 2007 - Na jeden temat

Tak właściwie można określić plan piątkowej sesji rady miejskiej Świebodzic. Wszystkie bowiem uchwały związane są z budową boisk, na które staramy się otrzymać dotacje ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Te inwestycje oraz środki z zewnątrz trzeba ująć w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta a także wprowadzić stosowne zmiany do budżetu.
Sesja rozpoczyna się w piątek, 27 kwietnia, o godz. 15.30


26 kwietnia 2007 - "Prezentacja młodych talentów"

Zespół Szkół Rolnicze Centrum w Mokrzeszowie był po raz kolejny gospodarzem V Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego Szkół Ponadgimnazjalnych, który odbył się 23 kwietnia. W imprezie brało udział ponad 70 uczniów wraz z opiekunami z czterech szkół oraz gościnnie grupa dzieci z Domu Pomocy Społecznej ze Świebodzic, prowadzącego przez siostry zakonne.
Młodzież prezentowała swoje umiejętności aktorskie, wokalne, muzyczne, kulinarne i plastyczne. Poziom artystyczny reprezentowany przez uczestników w niektórych kategoriach był wyrównany i jury przyznawało równorzędne miejsca. W kategorii "Małe formy teatralne" I miejsca zdobyli: uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych ze Świdnicy - Łukasz Trzeciak,
Sylwia Trzebska, Paulina Walczyk, Michał Symonowicz, za przedstawienie "Lektury na wesoło" oraz 11 - osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych za przedstawienie "Czarny Rodryg". Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy, na których można było podziwiać między innymi piękne kompozycje kwiatowe, projekty zagospodarowania terenów zieleni , grafiki i obrazy oraz witraże. W tej kategorii bezkonkurencyjna była szkoła gospodarzy i Zespół Szkół Budowlano - Elektrycznych ze Świdnicy.
I miejsce w poezji śpiewanej za utwór "Pejzaż horyzontalny" zajęli Iwona Pawełko i Damian Mania z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum w Mokrzeszowie.
"Ulubiony smak dzieciństwa" prezentowały dwie szkoły: Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy i Zespół Szkół Rolnicze Centrum w Mokrzeszowie, którego wypiek w formie pociągu zachwycił wszystkich. Dużym uznaniem cieszył się występ dzieci z Domu Pomocy Społecznej ze Świebodzic, które przedstawiły własną aranżację bajki "Kubuś Puchatek i przyjaciele". Przegląd był okazją do wspólnej zabawy i zaprezentowania prac oraz umiejętności uczniów. Na zakończenie wręczone zostały młodzieży nagrody książkowe i statuetki za udział w imprezie.


26 kwietnia 2007 - "Majówka z ŻOK-iem"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na "Majówkę z ŻOK-iem"
W programie "majówki":
godzina 12.00 - 14.00
Rajd rowerowy o puchar Burmistrza Miasta Żarów (miejsce teren koło byłej kopalni Andrzej) zapisy w Ż.O.K. do 27 kwietnia
godzina 15.30 - 16.00
Koncert Orkiestry Dętej
godzina 16.10 - 19.10
Krasnoludkowe tańce-połamańce - blok rekreacyjny dla dzieci i nie tylko - wykonanie Ruphert & Rico The Clown Circus Show
godzina 19.10 - 21.30 - Koncert Zespołu K5
Impreza odbędzie się na placu przed Nefrytem w Żarowie.


26 kwietnia 2007 - Praca w Czechach

Kilkanaście osób przyszło na spotkanie w sprawie naboru do zakładów w Czechach, które w Reklanie zorganizowała agencja pośrednictwa pracy Renmar. Agencja współpracuje z podobną firmą w Czechach - Job Centrum.
Czescy pośrednicy poszukują w Polsce pracowników do firm z branży samochodowej, różnego typu przemysłu, branży spożywczych itp. Oferty zatrudnienia są zbliżone: pensja minimum 10 tys. koron, ale tam, gdzie praca jest na akord może ona sięgnąć nawet 15-17 tys. koron. Pracodawcy oferują zakwaterowanie na swój koszt w hotelach robotniczych lub pensjonatach i dojazd do pracy. Trzeba sobie jedynie samemu zapewnić wyżywienie - to koszt ok. 3 tys. koron.
Praca jest bardzo zróżnicowana, zarówno dla kobiet i dla mężczyzn, w większości to montaż gotowych elementów.


26 kwietnia 2007 - Punk not dead

W dniach od 20 do 22 kwietnia w Torgau, jednym z miast partnerskich Strzegomia, odbył się "Elbe-Day".
To nazwa święta, które od 61 lat obchodzone jest na pamiątkę spotkania wojsk amerykańskich i radzieckich nad rzeką Łabą. Uważane jest ono za symboliczne zakończenie II wojny światowej.
W tym roku do Torgau przyjechały delegacje z Finlandii, Czech, Polski, Węgier i Niemiec. Organizatorzy i publiczność stworzyli niespotykany klimat podczas okolicznościowych spotkań, koncertów, wystaw i pokazów.
Strzegomski zespół "Cosmo Squad" zaprezentował w swoim 30-minutowym występie rzetelną próbkę swoich możliwości muzycznych. W koncercie "Torgau i Europa" oprócz występów zespołów, na uwagę zasługiwała wielonarodowa, ekscentryczna publiczność zgromadzona na terenie ogrodu zamkowego. Ćwieki, pieszczochy, ciężkie skóry, podarte spodnie i katany dżinsowe, fryzury typu "irokez" i metalowe okucia na butach, tworzyły atmosferę przypominającą nasz rodzimy Jarocin.
Pokaz sztucznych ogni o północy przeprowadzony z dużym rozmachem był jednym z końcowych punktów imprezy.


25 kwietnia 2007 - Dolnośląski Szlak Organowy

Na Dolnym Śląsku, jak mało gdzie w Polsce znajduje się duże skupisko kościelnych organów. Opisanych instrumentów jest ponad 200 z czego tylko we Wrocławiu ponad 60 i najczęściej są zlokalizowane w obiektach sakralnych kościoła rzymsko-katolickiego czy ewangelickiego. Turyści zwiedzający te obiekty najczęściej nie mają okazji usłyszeć i rozsmakować się w brzmieniu ukrytych gdzieś wysoko na chórze instrumentów. I odwrotnie: uczestnicy koncertów organowych często nie mają czasu poznać historii kościoła, usłyszeć o jego najcenniejszych zabytkach ruchomych.
Projekt Świdnickiego Ośrodka kultury zaplanowany od 1 do 6 maja łączy w jedno turystykę i muzykę, stwarzając niespotykaną do tej pory platformę dla osób szukających wysublimowanych przeżyć estetycznych, potrzebujących pobudzającego umysł i zmysły wypoczynku. To jednocześnie propozycja dla osób, którym nawał obowiązków służbowych albo rodzinnych nie pozwala na długi i częsty relaks: większość koncertów Dolnośląskiego Szlaku Organowego wraz ze zwiedzaniem trwa 2-3 godziny i odbywa się w dni wolne od pracy.
Koncerty w ramach Dolnośląskiego Szlaku Organowego - >>> zobacz


25 kwietnia 2007 - Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Jutro o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Nr 1 przy ulicy Słubickiej 29-33 we Wrocławiu odbędzie się I Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
Organizatorem Przeglądu jest Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz.
W przeglądzie weźmie udział 25 solistów i zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa dolnośląskiego, wyłonionych podczas niedawno przeprowadzonych przeglądów rejonowych.


25 kwietnia 2007 - Sesja w Gminie Świdnica

27 kwietnia o godzinie 12.00 odbędzie się X sesja Rady Gminy Świdnica. Sesja odbędzie się w w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego nr 4.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi:
sprawą wykonania budżetu gminy za 2006 rok, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z realizacji budżetu za 2006 rok, wnioskiem w sprawie absolutorium a także uchwaleniem Statutu Gminy Świdnica.


25 kwietnia 2007 - Suworow w Eurece

22 maja o godzinie 14.30 w świdnickiej Księgarni Eureka przy. Długiej 1 spotka się z czytelnikami i będzie podpisywać swoje książki Wiktor Suworow, pisarz i historyk, w młodości oficer Armii Radzieckiej i sowieckiego wywiadu wojskowego GRU. Pisarz przybywa do Świdnicy na zaproszenie Barbary i Krzysztofa Zarembów, właścicieli księgarni, aby promować wydane w 2006 roku, przez poznański Dom Wydawniczy REBIS, powieści: "Cień Zwycięstwa" i "Cofam wypowiedziane słowa".
Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i publicysta. Jako dowódca czołgu uczestniczył w 1968 roku w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono.
Suworow jest autorem kilkunastu książek, w tym tak znanych, jak Akwarium, Lodołamacz, Żołnierze wolności, Specnaz i Dzień "M" - a ostatnio wydanych przez DW REBIS "Cień Zwycięstwa" i "Cofam wypowiedziane słowa".


25 kwietnia 2007 - Olimpiada akrobatów

W dniach 28-29 kwietnia w Opolu odbędzie się XIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w akrobatyce sportowej. Do udziału w Olimpiadzie ze świdnickiego klubu MKS "Polonia" Świdnica zakwalifikowali się: czwórka chłopców w składzie: Adamus Paweł, Skowron Michał, Opyrchał Mateusz, Moas Szymon, dwójka chłopców: Skowron Michał i Moas Szymon, dwójka chłopców: Opyrchał Mateusz i Starosta Patryk, dwójka mieszana: Wicińska Sylwia i Adamus Paweł. Trenerem świdnickich zawodników jest Piotr Moas.


25 kwietnia 2007 - Pasy bezpieczeństwa - ratują życie

23 kwietnia w Rogoźnicy kierujący samochodem marki Fiat Panda, 25 letni mieszkaniec Jawora, wyprzedzając samochód marki Żuk doprowadził do czołowego zderzenia z jadącym prawidłowo samochodem marki Polonez, kierowanym przez 42 letniego mieszkańca Świdnicy, kierujący Fiatem poniósł śmierć na miejscu - nie stosował pasó bezpieczeństwa, natomiast kierowca Poloneza doznał złamania kości przedramienia i złamania kości podudzi nóg, przebywa w Szpitalu Miejskim w Świdnicy.
17 kwietnia w Modliszowie kierująca samochodem Skoda Octawia 33 letnia mieszkanka Ząbkowic Śląskich na prostym odcinku drogi z nieustalonych przyczyn zjechała na przeciwny pas ruchu, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo, doznając urazu czaszkowo - mózgowego, złamania kości łonowej lewej oraz ogólnych potłuczeń w stanie nieprzytomnym przewieziono do Szpitala Górniczego w Wałbrzychu - nie stosował pasów bezpieczeństwa.
Pasy bezpieczeństwa mają istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadków drogowych. Mogą przyczynić się do uratowania zdrowia i życia wielu osób. Niestety nie wszyscy pamiętają o ich zapinaniu.


25 kwietnia 2007 - Dobre wyniki judoków

Zawodnicy strzegomskiej sekcji judo wzięli udział Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików i Młodziczek - Wrocław.
Zawody odbyły się 22 kwietnia.
Pierwsze miejsca zajęli - Rydwański Łukasz 42 kg, Kurzej Karol 50 kg, Kurzej Daria 52 kg i Gugała Wiktoria 57 kg.
Zawody na trzecim miejscu zakończył Zalewski Paweł 38 kg a na piątym Jawilak Grzegorz 38 kg


24 kwietnia 2007 - Strzegom gospodarzem Olimpiady

Od 29 kwietnia do 5 maja strzegomska hala sportowa przy ulicy Mickiewicza będzie areną zawodów XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Pierwsze walki młodych zawodników rozpoczną się w poniedziałek. Po nich nastapi otwarcie Olimpiady.
Walki finałowe zaplanowano na sobotę, w sobotę nastąpi też zamknięcie tej dużej imprezy sportowej.
Szczegóły zawodów - >>> zobacz


24 kwietnia 2007 - Szkolenie w Konstancinie

W dniach 19-22 kwietnia w Konstancinie koło Warszawy prezes Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen, Elżbieta Krzaczek uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Narodową Agencję Programu Młodzież w Działaniu. Tematyka dotyczyła: zarządzania projektem europejskim, współpracy z organizacją partnerską, edukacji międzykulturowej i zasad Programu Młodzież w Działaniu.
Warto zaznaczyć, że udział w szkoleniu brało tylko 28 organizacji z całej Polski. Podczas wieczoru regionalnego każdy uczestnik miał opisać swój region i zaprezentować jego historię, kulturę, walory turystyczne, a także potrawy.
Dolny Śląsk połączono z Ziemią Lubuską, pod jednym hasłem Zachód. Przy okazji prezentacji regionu była także możliwość promocji własnej gminy. Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen dziękuje za przekazane materiały promocyjne i współpracę: Burmistrzowi Miasta Jaworzyna Śląska, Fundacji "Nasze Dzieci", Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Dyrekcji Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, ZPS "Karolina", Stowarzyszeniu "Wspierajmy się" i Stowarzyszeniu " Herbatka".


24 kwietnia 2007 - "W szkolnym świecie matematyki"

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Matematyczny pod hasłem "W szkolnym świecie matematyki". Spotkali się na nim najlepsi matematycy z klas trzecich z ośmiu świdnickich szkół. W szkolnej scenerii powitali uczestników konkursu ich starsi koledzy. Z ich pomocą każdy pokonał slalomem krótki dystans, rozwiązał na rozgrzewkę matematyczną zagadkę i zasiadł do głównej części konkursu - pisemnych zmagań.
W przerwie konkursu dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Zapraszamy do teatru" w wykonaniu uczniów klasy IVa pod kierunkiem Agaty Piwowar.
Po sprawdzeniu 16 prac konkursowych jury wyłoniło laureatów: Antoninę Klimkiewicz z SP 10 - I miejsce, Kacpra Leśniarę z SP "Bliżej Dziecka" - II miejsce i Marka Furowicza z SP 6 - II miejsce oraz Katarzynę Cała z SP 5 i Macieja Tatarskiego ze Społecznej Szkoły Podstawowej - wyróżnienie.
Fundatorem nagród w tegorocznej edycji był Urząd Miejski w Świdnicy. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale "Sprawny matematyk" oraz pamiątkowe dyplomy.
Konkurs zorganizowały tradycyjnie nauczycielki nauczania zintegrowanego Renata Pasik i Marzena Barylak.


24 kwietnia 2007 - "Dziwny jest ten świat"

Świdnicki Ośrodek Kultury ogłasza konkurs na dramat teatralny na temat "Dziwny Jest Ten Świat"
Przedmiotem konkursu jest dramat o szeroko rozumianej tematyce współczesnej poruszający problemy młodzieży (samotność w grupie, uzależnienia, przemoc, prostytucja) będący oryginalnym dziełem autora (adaptacje nie będą przedmiotem konkursu).
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Prace nie przekraczające 10 stron maszynopisu i opatrzone pieczątką instytucji patronującej należy składać w siedzibie ŚOK-u, Rynek 43, 58-100 Świdnica do 30 maja. Przyjmujemy prace indywidualne i zbiorowe (maksymalnie dwóch autorów). Nagrody i wyróżnienia dla autorów sztuk przyzna specjalnie powołane Jury.
Najciekawszy i najlepszy dramat zostanie wystawiony na deskach świdnickiej sceny przez grupę teatralną zawiązaną w czasie trwania warsztatów teatralnych pod kierunkiem Juliusza Chrząstowskiego i Tomasza Dajewskiego na zakończenie Projektu Edukacji Teatralnej w czerwcu tego roku.


24 kwietnia 2007 - Najlepsi w turnieju

Reprezentacja Samorządowców Gminy Jaworzyna Śląska zajęła pierwsze miejsce w turnieju halowej piłki nożnej samorządowców powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego.
Turniej rozegrano 21 kwietnia w Jedlinie Zdrój. W zawodach brały udział drużyny: Jedliny Zdroju, Czarnego Boru, Walimia oraz Jaworzyny Śląskiej. Zwycięzcy wystąpili w następującym składzie:
kapitan Grzegorz Grzegorzewicz, Sebastian Grajaszek, Ireneusz Besser, Robert Tymcik, Andrzej Zadziorski, Piotr Młynarski, Krzysztof Sołtys, Waldemar Cichocki oraz kierownik drużyn Zenon Karpiński.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Robert Tymcik a bramkarzem Sebastian Grajaszek.


24 kwietnia 2007 - IX sesja

Jutro, o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się IX Sesja Rady Miejskiej. Głównym jej punktem będzie rozpatrzenie "Sprawozdania z wykonania budżetu gminy Strzegom za 2006 rok" oraz udzielenie przez radnych absolutorium burmistrzowi Strzegomia za zrealizowanie budżetu.
Zanim strzegomscy radni będą głosować nad tą uchwałą, nastąpi wystąpienie burmistrza i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Strzegomiu oraz zostaną odczytane opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie przedłożonego przez burmistrza Strzegomia sprawozdania z wykonania budżetu i wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium.
Ponadto, w czasie sesji, będzie przedstawione sprawozdanie z realizacji zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych w gminie Strzegom za rok 2006, a także informacja dotycząca budowy dworca PKS przy ul. Kasztelańskiej w Strzegomiu.


24 kwietnia 2007 - Zero, osiem, dziesięć

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


24 kwietnia 2007 - Autosan na sprzedaż

Wójt Gminy Świdnica ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż pojazdu Autosan.
Rok produkcji autobusu to 1984. Pojazd jest własnością Gminy Świdnica.
Przetarg odbędzie się 21 maja a cena wywoławcza autobusu wynosi 5500 złotych. Pojazd jest zwolniony z podatku VAT.
Szczegóły przetargu - >>> zobacz


24 kwietnia 2007 - Giełda pracy

W czwartek 26 kwietnia o godzinie 12 w sali konferencyjnej w Domu Nauczyciela przy Al. Niepodległości 14 odbędzie się Giełda pracy.
Organizatorami są: Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych oraz Agencja pracy Pollux. Osoby poszukujące pracy będą mogły zasięgnąć informacje o ofertach u przedstawiciela firmy Pollux: Sebastiana Kaźmierczaka.


23 kwietnia 2007 - Konkurs na recenzję teatralną

Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach Projektu Edukacji Teatralnej ogłasza konkurs na napisanie najciekawszej recenzji teatralnej ze spektaklu obejrzanego na żywo w teatrze w obecnie trwającym sezonie teatralnym 2006/2007.
Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W każdej kategorii wiekowej przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia. Prace nie przekraczające dwóch stron maszynopisu i opatrzone pieczątką szkoły należy składać w terminie do 31 maja w siedzibie ŚOK - Rynek 43, 58-100 Świdnica.
Prace oceniać będzie specjalnie powołane Jury.


23 kwietnia 2007 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.
Każda wpłata 1% podatku na rzecz Komendy Hufca ZHP Świdnica wpłacana w placówkach Biura Handlowego "Anda" oraz placówkach Banku Spółdzielczego jest zwolniona z prowizji, opłata wynosi O zł.
Oddziały Banku Spółdzielczego: Świdnica ul. Długa 9, ul. Długa 44, ul. Spółdzielcza 33, Świebodzice ul. Sienkiewicza 2, Żarów ul. A. Krajowej 48, Głuszyca ul. Grunwaldzka 55, Marcinowice ul. Tuwima 4, Punkty Kasowe Banku Spółdzielczego: Jaworzyna ul. Polna 4, Jedlina Zdrój ul. Chrobrego 1, Walim ul. Boczna 9.
Placówki Firmy Anda: Świdnica ul. Różana, obok Banku BGŻ, ul. Of. Oświęcimskich, obok sklepu "Eko", ul. Kopernika, obok Ronda, ul. Dąbrowskiego, sklep "Jaskółka", Os. Młodych, ul. Księżnej Jadwigi, Os. Zawiszów, ul. Grodzka obok "Zeto", Strzegom: Dąbrowskiego 11, sklep "Jowita".


23 kwietnia 2007 - "Michałki" ruszają do ataku

Świebodzicka fabryka słodyczy Śnieżka - Invest zamierza w tym roku podwoić produkcję swojego najbardziej znanego cukierka czyli "Michałków". Śnieżka jest właścicielem znaku towarowego "Michałki" od 1991, niestety wiele firm produkuje te cukierki wprowadzając w błąd klientów. Niedawno udało się rozstrzygnąć jedną ze spraw - świebodzicka fabryka przejęła prawa do znaku towarowego "Michałki z Hanki", produkowanych w Siemianowicach. Cukierek w charakterystycznej, srebrnej folii jest już produkowany w Świebodzicach.
- Od tego sezonu, czyli na przełomie sierpnia i września, rozpoczynamy zdwojoną produkcję "Michałków" w naszym zakładzie - mówi Jan Klonowski, prezes Śnieżki. - W zeszłym roku poczyniliśmy wiele inwestycji, przygotowując się do tego. Celem strategicznym naszej firmy jest przejęcie znacznych udziałów w rynku tego produktu. "Michałki" to numer jeden w strategii rozwoju zakładu. Dlatego właśnie w fabryce została uruchomiona m. in. nowa linia do pakowania cukierków w folię aluminiową. Ale to nie koniec inwestycji - oddano także do użytku nowe pomieszczenie do konfekcjonowania galaretek. Firma cały czas dba o rozwój pozostałych asortymentów, wprowadza nowe smaki, nowe formy pakowania w celu wprowadzenia produktów do sieci handlowych.
Latem tego roku planowana jest dalsza modernizacja pomieszczeń do produkcji cukierków pomadowych i galaretek zgodnie z wymogami systemu HACCP. Obecnie w Śnieżce pracuje ok. 160 osób. Dla porównania 3 lata temu, gdy powstała spółka "Śnieżka - Invest", załogę stanowiło zaledwie 70 osób. Niezależnie od tego w sezonie wzmożonej sprzedaży firma będzie zatrudniać kolejnych pracowników. W ubiegłym roku zakład obchodził 60-lecie istnienia na rynku.


23 kwietnia 2007 - Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

21 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W Turnieju wystartowało: 11 szkół podstawowych oraz 8 gimnazjów. Do dalszego etapu zakwalifikowały się:
na poziomie szkół podstawowych - Szkoła Podstawowa z Dobromierza, na poziomie gimnazjów - Gimnazjum z Roztoki.


23 kwietnia 2007 - To już 10 lat…

Dzień 15 kwietnia tego roku zapisał się w najnowszych dziejach kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i MB Szkaplerznej w Strzegomiu jako bardzo ważna data. Właśnie wtedy obchodzono 10 rocznicę powstania kościoła, a bp świdnicki Ignacy Dec dokonał poświęcenia marmurowej figury Jezusa Chrystusa oraz nowego dzwonu.
Kościół, który po wojnie został doszczętnie zniszczony, ograbiony, a później miał być przebudowany na halę sportową tętni teraz życiem i powrócił do swojej świetności zaledwie w 10 lat. Jest to świadectwo tego, jak ludzie potrafią się zjednoczyć w dążeniu do wspólnego celu. W trzecią niedzielę kwietnia parafianie swoją radością podzielili się z bp Ignacym Decem i wieloma gośćmi zaproszonymi na tę okazję.
Symbolem życia strzegomskiej parafii jest nie tylko jej odbudowa. Teraz kościół odzyskał także swoje serce, czyli dzwon, któremu nadano imię papieża Benedykta XVI. A to zasługa głównie jednego człowieka. Bez olbrzymiego zaangażowania, wytrwałości i pasji strzegomianina - Krzysztofa Kaszuba, który przez pięć lat zbierał pieniądze na ten cel, dzisiaj nie moglibyśmy podziwiać i słuchać bicia tego wspaniałego dzwonu. W czwartek, 19 kwietnia półtonowe serce kościoła zawieszono na dzwonnicy, a dzień później - dokładnie o 20.50 - po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć jego brzmienie.
Obecność biskupa Ignacego Deca była również doskonałą okazją do poświęcenia ogromnej, kilkumetrowej długości figury Jezusa Chrystusa, która już od jakiegoś czasu widnieje w głównym ołtarzu kościoła.
Dopełnieniem niedzielnych uroczystości był festyn zorganizowany przez proboszcza ks. Marka Żmudę i Radę Parafialną, który zgromadził miejscową społeczność. Wspólna biesiada, koncert muzyki kościelnej, konkursy dla najmłodszych z nagrodami - to wszystko spowodowało, że ten dzień będzie jeszcze wspominany bardzo długo.


23 kwietnia 2007 - Konkurs na stanowisko Dyrektora

Wójt Gminy Świdnica ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Wymagania jakie musi spełniać kandydat na to stanowisko:
wykształcenie wyższe, preferowane kulturalno-oświatowe, pedagogiczne lub w zakresie organizacji i zarządzania, dobry stan zdrowia, 5-letni staż pracy, w tym co najmniej 3 lata stażu na stanowisku kierowniczym w placówkach kulturalno-oświatowych lub oświatowych, znajomość języka obcego, preferowany język niemiecki, umiejętność obsługi komputera, umiejętność pozyskiwania funduszy ze źródeł pozabudżetowych.
Szczegóły - >>> zobacz


23 kwietnia 2007 - W Hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II

"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - te słowa Jezusa Chrystusa z Ewangelii w/g św. Mateusza (Mt 5,7) są hasłem przewodnim tegorocznej edycji uroczystości "W Hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II". Odbędzie się ona w dniu 20 maja w Jaroszowie.
W imieniu organizatorów - Duszpasterstwa Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, radnego Tomasza Dziurli oraz Rady Sołeckiej w Jaroszowie - zapraszamy na uroczystość poświęconą pamięci Sługi Bożego, Ojca Świętego Jana Pawła II. W programie m.in. nabożeństwo majowe w miejscowej parafii, program słowno - muzyczny, a także wspólna agapa w świetlicy wiejskiej w Jaroszowie.
Patronat nad uroczystością objął burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz.


23 kwietnia 2007 - Spotkanie w sprawie pracy

Przypominamy, że we wtorek, 24 kwietnia, o godz. 11.00 w sali Reklanu odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące pracy w Czechach.
Firma Renmar szuka pracowników dla dużych zakładów w Ostrovie, Karlovych Varach, Pradze i wielu innych miastach. Są to zakłady z różnych branż, oferujące zarobki rzędu 10-15 tys. koron, z tym, że praca jest na akord, zatem pensja może się zwiększyć.
Firmy oferują zakwaterowanie w hotelach robotniczych o dobrym standardzie oraz pełne świadczenia ubezpieczeniowe i zdrowotne.


23 kwietnia 2007 - Gmina Świdnica z LOT-em

Gmina Świdnica jest kolejnym samorządem, który opowiedział się za utworzeniem Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie".
Stosowana uchwała została podjęta przez Radnych Gminy Świdnica podczas IX Sesji Rady Gminy.
Lokalna Organizacja Turystyczna działać będzie formie Stowarzyszenia, którego celem będzie wszechstronna promocja gmin i miast jako regionów atrakcyjnych turystycznie oraz wspieranie rozwoju turystyki na obszarze regionu przedsudeckiego, ze szczególnym uwzględnieniem gmin i miast - członków Stowarzyszenia.
W planach jest także wypromowanie wspólnego produktu, karty rabatowe dla turystów czy aplikowanie o środki unijne. Wolę utworzenia i przystąpienia do Lokalnej Organizacji Turystycznej pn. Księstwo Świdnicko-Jaworskie wyraziły już takie samorządy jak: Powiat Świdnica, Gmina Miejska Świdnica, Gmina Żarów, Gmina Strzegom, Gmina Świebodzice.


23 kwietnia 2007 - "Czytające Przedszkola"

Światowy Dzień Książki, przypadający na 23 kwietnia jest świetną okazją, aby przeprowadzić lekcję biblioteczną w ramach kampanii "Cała Polska Czyta dzieciom". Odbyła się ona 17 kwietnia w Przedszkolu w Jaroszowie.
Lekcję przeprowadziła pracownica Biblioteki Publicznej w Jaroszowie - Aneta Stokowiec. Wzięło w niej udział 40 dzieci z przedszkola i klasy "0". Gościem na lekcji była dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom - Urszula Jarosińska. Dzieci uważnie słuchały bajek i wierszy czytanych przez panie z biblioteki oraz panie nauczycielki. Czytanie było połączone z różnymi zabawami, w które dzieci bardzo chętnie się angażowały. Do czytania włączyło się dwóch chłopców z klasy "0": Michał Kebłesz i Jakub Mazur, którzy swoją wybitną umiejętnością czytania bardzo wzruszyli panie z biblioteki. - To niesamowite, to trzeba było po prostu usłyszeć - mówiły jednym głosem. Na zakończenie dyrektor biblioteki poczęstowała dzieci czekoladowymi słodkościami.
Współczesny świat jest dla dzieci często zbyt trudny i nieprzyjazny. Pośpiech, stres, ignorowanie ich potrzeb psychicznych i umysłowych, brak czasu i nadmiar telewizji powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą!


23 kwietnia 2007 - Zostań wolontariuszem

Właśnie rusza pierwszy w Polsce program wolontariatu Toyota Hilux Horse Trials Strzegom. Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem na przełomie czerwca i lipca, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni dołącz do organizatorów! Zostań częścią zawodów.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to niesamowite wodowisko sportowe. Podczas czterech dni zawodów na Hipodromie w Morwie k/Strzegomia można podziwiać zmagania najlepszych na świecie zawodników WKKW. Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią. To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego.
- Byłam wolontariuszką na pucharze już dwa razy, to naprawdę ciekawe doświadczenie i niezła frajda - komentuje Kasia.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom już za trzy miesiące. Przygotowania w pełni i właśnie rusza nabór wolontariuszy. Z roku na rok impreza rozrasta się i wymaga coraz większych nakładów organizacyjnych i zaangażowania coraz większej liczby osób do obsługi. Przeciętny dzień zawodów wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Wszystko na o wolontariacie - >>> zobacz


23 kwietnia 2007 - W rocznicę zsyłki

Świebodzicki Związek Sybiraków uczcił w sobotę, 21 kwietnia, 67. rocznicę zsyłki Polaków na Wschód. W Świebodzicach mieszka spore grono sybiraków, a organizacja stara się podtrzymywać pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach wśród młodszych pokoleń.
W ramach uroczystości rocznicowych odprawiona została msza święta, a po niej pod pomnikiem zesłańców złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród zaproszonych gości był burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, przewodnicząca rady Elżbieta Horodecka. Nie zabrakło także przewodniczącego Związku Okręgowego Sybiraków, Stanisława Sznajdera.
- To dla nas bardzo ważna data, my należymy do tych szczęśliwców, którzy przeżyli i musimy pamiętać - mówił. Po uroczystości pod pomnikiem sybiracy udali się na wspólne, świąteczne śniadanie wielkanocne.


23 kwietnia 2007 - "Z podwórka na stadion"

Od maja do września 2007 roku na boiskach w całej Polsce rozgrywane będą mecze w ramach VII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku.
To jeden z największych w Polsce projektów tego typu, wpisujący się w edukację sportową dzieci.
Na małych piłkarzy czeka wiele atrakcji i wspaniałe nagrody.
Zwycięzcy wyjadą do Barcelony na Camp Nou!
Po raz pierwszy sponsorem głównym Turnieju jest firma Tymbark. Do turnieju zapraszamy także drużyny z powiatu świdnickiego. Ważne informacje - >>> zobacz


22 kwietnia 2007 - Laureat statuetki

Jacek Domejko Dyrektor SP ZOZ w Świdnicy został tegorocznym laureatem statuetki przedsiębiorczości w kategorii "Profesjonalne zarządzanie firmą, instytucją, organizacją" za 2006 rok.
Statuetka Przedsiębiorczości to wyróżnienie, przyznawane przez ludzi biznesu dla ludzi biznesu. Całej idei wręczania Statuetek Przedsiębiorczości przyświecała jedna myśl - nagrodzić tych, którzy rozwijają swoje firmy, działając zgodnie z zasadami etyki. Kapituła pracowała w składzie: Janusz Szostak - przewodniczący oraz członkowie: Marian Sworobowicz, Edward Szywała i Andrzej Lepak-Przybyłowicz.


22 kwietnia 2007 - "Architektura obiektywu"

Czas płynie nieubłaganie, a wraz z nim niszczeją i ulegają zapomnieniu wspaniałe budowle i obiekty po naszych poprzednikach.
Dlatego chcemy zwrócić uwagę mieszkańców miasta na unikalne i często zapomniane piękno świdnickiej architektury.
Celem konkursu fotograficznego jest skierowanie naszej uwagi na architekturę Świdnicy. Wszyscy pasjonaci fotografii, którzy chcieliby w swoich obiektywach uchwycić i pokazać piękno naszego miasta są zaproszeni do konkursu fotograficznego.
Na fotografiach mogą pojawić się ogólne fasady kamienic, ale także unikalne zdobienia, detale, witraże, gzymsy, ciekawe pod względem architektonicznym klatki schodowe. Słowem wszystko, co składa się na niepowtarzalność architektury.
Prace należy składać do 18 maja 2007 roku. Regulamin konkursu - >>> zobacz


22 kwietnia 2007 - Nabór do klasy sportowej

Sekcja akrobatyki sportowej MKS "Polonia" w Świdnicy organizuje nabór do klasy sportowej w roku szkolnym 2007/2008 w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy.
- klasy sportowe obejmowały będą nauczanie początkowe w klasach I - III z ukierunkowaniem na ogólną gimnastykę sportową,
- program nauczania w tych klasach będzie taki sam, jak w każdej innej szkole, zwiększony jedynie o godziny z wychowania fizycznego,
- w okresie ferii zimowych i wakacji dla szczególnie uzdolnionych uczniów organizowane będzie szkolenie na półkoloniach, obozach dochodzeniowych lub zgrupowaniach wyjazdowych,
- gwarantujemy ogólny rozwój fizyczny i wszechstronną sprawność ruchową Waszych dzieci niezbędną do uprawiania różnych dyscyplin sportowych (np. akrobatyka, lekkoatletyka, pływanie czy gry zespołowe) pod kierownictwem wykwalifikowanej kadry trenerskiej jak również opiekę medyczną, badania okresowe oraz właściwy nadzór pedagogiczny.
Zainteresowanych zapraszamy do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 315 przy placu Wojska Polskiego nr 3 w Świdnicy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00


22 kwietnia 2007 - IV liga

Wczoraj obie nasze drużyny występujące w IV lidze piłki nożnej rozegrały swoje spotkania .
AKS Strzegom zremisował z prowadzącym rozgrywkach Orłem Ząbkowice Śląskie 1:1.
Świdniczanie odnieśli kolejne zwycięstwo. GKS Kobierzyce - Polonia/Sparta Świdnica 0:2
Polonia/Sparta Świdnica zajmuje po tym meczu szóste miejsce w tabeli a drużyna strzegomskiego AKS-u zajmuje czternastą pozycję.


22 kwietnia 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Kryształu Stronie Śląskie 2:0.
Stal Świdnica w meczu wyjazdowym uzyskała remis. Piast Nowa Ruda - STAL Świdnica 1:1.
Polonia-Sparta II Świdnica wygrała wysoko z Włókniarzem Kudowa Zdrój - 6:3.
W tabeli prowadzi Victoria Świebodzice, Stal Świdnica zajmuje czwarte miejsce a Polonia - Sparta Świdnica jest na dwunastym miejscu.


22 kwietnia 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Sudety Dziećmorowice - Skalnik Czarny Bór 1:1
Włókniarz Głuszyca - Gwarek Wałbrzych 0:0
Zjednoczeni Żarów - Płomień Makowice 6:1
Górnik Boguszów-Gorce - Grom Witków mecz nie został rozegrany
Karolina Jaworzyna Śląska - Victoria II Świebodzice 4:0
Zieloni Mrowiny - Unia Jaroszów 5:2
Granit Roztoka - Jedlinianka Jedlina Zdrój 2:2
Juwentur PODZAMCZE Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 0:0


22 kwietnia 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LKS Bystrzyca Dolna - LZS Kątki 5:1
LZS Zebrzydów - LZS Gola Świdnicka 1:2
LKS Szczepanów - LZS Tąpadła 3:1
LZS Strzelce - LZS Śmiałowice 9:0
PKS Wiry - LZS Marcinowice 1:0
LZS Tworzyjanów - LZS Biała 5:2
grupa 2
LKS Zastróże - LZS Boleścin 3:7
LZS Goczałków - LZS Modlęcin 2:1
KS Kraszowice - LKS Kalno 4:2
LKS Imbramowice - LZS Kostrza 4:2
LZS Tomkowice - LZS Rogoźnica 2:2
LZS Gościsław - LZS Komorów 3:1


22 kwietnia 2007 - Nagrody i wyróżnienia dla sportowców

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przyznał nagrody za 2006 rok za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki. W kategorii "zawodnik" nagrody otrzyma:
2,5 tys. zł - Daniel Bukowy (Klub Kyokushinkai Karate) za zajęcie I miejsca w kategorii kumite mężczyzn do 75 kg na oraz I miejsce w klasyfikacji drużynowej kumite mężczyzn podczas XVII Mistrzostw Polski Juniorów,
1,5 tys. zł - Marcin Miszkiel (UKS Taekwon-do "Gryf") za zajęcie III miejsca na Euro Cup 2006 w Kaltenkirchen w Niemczech w walce seniorów, w kategorii do 80 kg,
1,5 tys. zł - Karol Bąkowski (UKS Taekwon-do "Gryf") za zajęcie II miejsca na Mistrzostwach Polski Taekwondo Juniorów,
W kategorii "trener" - (nagrody po 2,5 tys. zł)
Piotr Moas (sekcja akrobatyki Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia"), którego podopieczni w 2006 r. osiągnęli wysokie wyniki sportowe.
Władysław Wołosz (sekcja bokserska MKS "Polonia") za wysokie wyniki sportowe osiągane przez pięściarzy.
W kategorii "działacz", nagrodę w wysokości 2 tys. zł, otrzyma Radosław Werner (Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica") sekretarz i wiceprezes ds. organizacyjnych oraz kierownik drużyny seniorów.
Za "całokształt działalności" w dziedzinie kultury fizycznej doceniono Alberta Gaszyńskiego (MKS "Polonia"), któremu przyznano nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł. Albert Gaszyński od 2000 r. pełni funkcję prezesa MKS "Polonia". Na wspomniane nagrody miasto przeznaczyło w sumie 16 tys. zł.


22 kwietnia 2007 - Targi Ami - Lipsk 2007

Już na stałe wpisał się w kalendarz imprez Zespołu Szkół Mechanicznych udział klas technikum w Targach Motoryzacyjnych w Lipsku. Również w tym roku 17 kwietnia młodzież ZSM z klas III a TS, III b TS, III c TS, III TM, II a TS, II b TS, II c TS, II TM miała możliwość uczestniczenia w targach AMI w Lipsku. Organizatorami wyjazdu były Grażyna Kubiczek i Małgorzata Bogusławska - Kurzawa.
Jest to już 17 edycja największych targów motoryzacyjnych w naszej części Europy, której od 1993 roku towarzyszy nasza młodzież. Bliskość niemieckiej granicy sprawia, że targi stanowią idealną okazję dla młodych ludzi do zapoznania się na żywo z najświeższymi premierami samochodowymi, które w polskich salonach będą dostępne dopiero za kilka miesięcy. Na wypełnionych po brzegi terenach targowych w Lipsku zadbano o to, aby każdy fan czterech kółek i nie tylko, znalazł coś interesującego dla siebie. Nasza młodzież mogła zobaczyć liczne, wyjątkowe pokazy specjalne z zakresu aktualnych trendów w motoryzacji, 50 marek samochodów osobowych ze wszystkimi ich aktualnymi modelami i ponad 100 premier aut seryjnych i koncepcyjnych, samochody dostawcze i lekkie pojazdy użytkowe, tuning, aż po części zamienne, akcesoria i wyposażenie pojazdów. Uczniowie mogli poszerzyć swoją znajomość z zakresu motoryzacji, jak i sprawdzić swoją znajomość języków obcych niemieckiego i angielskiego.
W tym roku organizatorzy przygotowali dla zwiedzających specjalną atrakcję - prezentację kilkudziesięciu modeli samochodów, które wiązał jeden ekstrawagancki element - otwierane do góry drzwi. Wystawa ta, nazwana "Uskrzydlone klimaty" wzbudziła ogromne zainteresowanie również wśród młodzieży i zapewne pobudziła ich fantazję w zakresie motoryzacji. Z relacji uczniów wynika, iż "magnesem" przyciągającym ich w tym roku na Targi AMI i AMITEC była niezwykła bogatość i różnorodność nowinek ze świata motoryzacji. Jak sami mówią wizyta na targach stanowiła dla nich ogromne przeżycie.


22 kwietnia 2007 - Dokumenty tylko do 30 czerwca

28 lutego na sesji Rady Powiatu podjęto uchwałę o zamiarze rozwiązania Zespołu Szkół w Jaworzynie Śląskiej oraz likwidacji wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu.
W związku z tym Dyrektor Zespołu Szkół informuje wszystkich byłych uczniów, którzy nie odebrali dokumentów z lat 1975-2006, że sekretariat szkoły w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca tego roku będzie dostępny dla wszystkich zgłaszających się.
Po tym terminie cała dokumentacja archiwalna zostanie przekazana do Archiwum Kuratorium Oświaty w Jeleniej Górze.


22 kwietnia 2007 - Trzydziesty piąty

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się w Świdnicy 35. Rajd Elmot-Remy. Tegoroczne trasy to 17 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 506 kilometrów.
Etap I - 27 kwietnia - Start Rajdu do etapu 1, Świdnica, Rynek - 16:00
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 16:15. 19:59,
OS 1/5 Świdnica - Burkatów 17:08, 19:34,
OS 2 Kamionki - Sokolec 17:47,
OS 3 Walin Grn. - Michałkowa 18:16,
OS4 Olszyniec - Dziećmorowice 18:55,
Meta Etap I Świdnica, parking Elmot-Remy 21:02,
Etap II - 28 kwietnia - Start Rajdu do Etapu II, parking Elmot-Remy 7:00,
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 7:00, 10:24, 13:48, 17:12,
OS 6/10/14 Burkatów - Świdnica 7:41, 11:05, 14:29,
OS 7/11/15 Dziećmorowice - Olszyniec 8:14, 11:38, 15:02,
OS 8/12/16 Michałkowa - Walin Grn. 8:46, 12:10, 15:34,
OS 11/14 Sokolec - Kamionki 9:26, 12:50, 16:14,
Meta Rajdu - Świdnica Rynek 17.50


21 kwietnia 2007 - Świdniczanki w drugiej lidze

Dzisiaj świdnickie siatkarki grały w Gdańsku swój ostatni mecz w tym sezonie rozgrywkowym.
Był to bardzo ważny mecz. Od jego wyniku zależało czy zespół utrzyma się w drugiej lidze.
I już wiemy, ze MKS Świdnica w przyszłym sezonie nadal będzie grać w drugiej lidze.
Dzisiejszy mecz był dla świdniczanek niezwykle ciężki, tym bardziej, że na mecz nie pojechały dwie podstawowe zawodniczki. Zamiast na ten ważny dla drużyny mecz, pojechały na akademickie rozgrywki zostawiając zespół mocno osłabiony.
Mimo przegranego meczu dziewczęta zdobyły potrzebny do utrzymania się w lidze set.
MKS Olimpijczyk Gdańsk - MKS Świdnica 3:1 w setach 25/15, 18/25, 25/20 i 25/17.
Gratulujemy dziewczętom sukcesu bo za sukces należy uznać, że ten młody zespół, który pierwszy raz występował w ligowych rozgrywkach zdołał, mimo wielu trudności utrzymać się.
Nas kibiców może cieszyć fakt, że po nabraniu doświadczenia w tych trudnych rozgrywkach, w kolejnym sezonie, dziewczęta tworzyć będą już zespół, którego zadaniem nie musi być tylko walka o ligowy byt.


21 kwietnia 2007 - Bal dla singli

Z okazji pierwszej rocznicy istnienia naszego biura organizujemy Bal, na który zapraszamy wszystkich pojedynczych. Bal odbędzie się 11 maja o godzinie 20.00 w Hotelu-Restauracji "Piast-Roman" w Świdnicy przy ulicy Kotlarskiej. Piękna sala balowa, wspaniały stół biesiadny, dużo dobrej muzyki, konkursy, nagrody i wiele innych atrakcji. Koszt od jednej osoby wynosi 100 złotych.
Sprzedaż zaproszeń w biurze lub przedpłata na konto:
PKO BP nr 39 1020 5138 0000 9202 0085 1238 tytuł wpłaty: Bal Agappe.
Biuro Matrymonialne Agappe,
Świdnica, Rynek 39/40, telefon 074851 42 24, 515-091-181 e-mail - >>> napisz


21 kwietnia 2007 - Czwórbój lekkoatletyczny

19 kwietnia na stadionie OSiR w Strzegomiu odbyły się eliminacje miejsko-gminne w czwórboju lekkoatletycznym szkół podstawowych. Wśród dziewcząt zwyciężyły zawodniczki z "czwórki", a w rywalizacji chłopców najlepsi okazali się uczniowie z "dwójki". W zawodach wzięło udział 72 dzieci z terenu gminy Strzegom. Wszyscy rywalizowali w biegu na 60 metrów, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową i biegach na 400 oraz 600 metrów. Szkoły reprezentowały drużyny składające się z 6 zawodników i 6 zawodniczek.
Oto wyniki eliminacji:
Klasyfikacja końcowa w rywalizacji dziewcząt: 1 miejsce - PSP Nr 4 Strzegom, 2 miejsce - PSP Nr 2 Strzegom, 3 miejsce - ZSP Stanowice, 4 miejsce - ZSP Jaroszów, 5 miejsce - PSP Nr 3 Strzegom
Klasyfikacja końcowa w rywalizacji chłopców: 1 miejsce - PSP Nr 2 Strzegom, 2 miejsce - ZSP Stanowice, 3 miejsce - PSP Nr 3 Strzegom, 4 miejsce - PSP Nr 4 Strzegom, 5 miejsce - ZSP Jaroszów, 6 miejsce - SP Rogoźnica, 7 miejsce - PSP Goczałków


21 kwietnia 2007 - Pomagać wychowankom Domu Dziecka

W środę odbyło się spotkanie samorządów uczniowskich szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego z przedstawicielami Domu Dziecka z Bystrzycy Górnej. Pomysł współpracy dzieci z Domu Dziecka z uczniami naszych szkół pojawił się w tym roku. -" Wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, które również włączyło się w przygotowanie spotkania i Biurem Promocji zaprosiliśmy młodzież i delegacje dzieci z Domu Dziecka na spotkanie, które ma rozpocząć współpracę jeszcze w tym roku." - wyjaśnia wicestarosta Anna Zalewska, pomysłodawczyni spotkania.
Samorząd uczniowski mógłby poprowadzić szeroką działalność charytatywną, wspierającą Dom Dziecka w Bystrzycy Górnej. Podejmowane wspólne działania miałyby różną formę, jednak zawsze ten sam cel - sprawić dzieciom radość.
-"Nasz Dom Dziecka to miejsce otwarte na środowisko lokalne, na współpracę z instytucjami i osobami prywatnymi, którzy mogą wspierać nas w procesie wychowania. Dzięki takiej pomocy podopieczni korzystają z kina, teatru, biblioteki, lodowiska, basenu, jeżdżą na wycieczki krajoznawcze. Jednym słowem uczestniczą w życiu kulturalno - społecznym w nie mniejszym stopniu niż ich rówieśnicy." - zaznacza Dyrektor Domu Dziecka Dorota Gacek. -"Jesteśmy również otwarci na pomoc osób prywatnych, sponsorów, wolontariuszy, osób młodych, którym zawsze towarzyszy mnóstwo entuzjazmu i nowatorskich pomysłów."- dodaje.
W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych "Rodzinka". Sekretarz stowarzyszenia Danuta Kozakiewicz opowiedziała, jak udało im się zorganizować wycieczkę dla podopiecznych z Domu Dziecka i poprosiła o pomoc w przygotowaniu obchodów Dnia Rodzin Zastępczych, gdzie dzieci mogłyby wziąć udział w zabawie i pikniku.


20 kwietnia 2007 - Marian Ruszkiewicz 1933-2007

Non omnis moriar - zwykliśmy pocieszać się przed przekroczeniem linii cienia. Do nikogo bardziej nie pasuje ta maksyma jak do twórcy. Bo właśnie - prócz pamięci bliskich, przyjaciół, uczniów i miłośników sztuki - pozostanie po nieodżałowanej pamięci Marianie Ruszkiewiczu - dzieło jego życia. Konkretne, namacalne, ale w swej fizyczności stanowiące zapis ulotnych stanów ducha dokonany przez tego wspaniałego malarza: farbą na płótnie i emocjami w naszych sercach.
Urodził się 10 kwietnia 1933 roku we wsi Ruszenice powiat Opoczno. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po pierwszym roku studiów jako najlepszy student został skierowany na studia zagraniczne do Leningradu (St. Petersburg).
Obronił pracę dyplomową na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w 1958 r. w Instytucie Malarstwa, Rzeźby i Architektury Akademii Sztuk Pięknych w byłym ZSRR.
Trudno wymienić choćby te najważniejsze wystawy w których brał udział jak i nagrody, które dostał. Wielką wagę przykładał do tej w dziedzinie kultury, przyznanej mu przez Prezydenta Świdnicy. To właśnie Świdnica była Jego ukochanym miastem i obok koni - ulubionym tematem malarskim. To od Niego słyszeliśmy na wernisażach pierwsze recenzje przygotowanych wystaw, to on wskazywał nam często rzeczy i twórców godnych przybliżenia świdnickiej publiczności.
Będzie nam Go brakowało. Choć podnosząc oczy ku niebu, mieć będziemy zawsze wrażenie, że obłoki na błękitno-złotym niebie wyszły spod jego pędzla.


20 kwietnia 2007 - I Turniej Rajców

Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Urząd Miasta w Świdnicy zapraszają na niezwykłe wydarzenie pn: "I Turniej Rajców Księstwa Świdnicko - Jaworskiego Ziemi Kamiennogórskiej i Wałbrzyskiej we władaniu średniowieczną bronią wszelaką"
-"Z racji władzy nam nadanej przez Zgromadzenie Braci Rycerskiej Zamku Bolków, a i tej którą sobie sami uzurpujemy, ogłaszamy i wici rozsyłamy, iż dnia 5 maja Roku Pańskiego 2007, na dziedzińcach Warowni Bolkowskiej odbędzie się pierwszy turniej rajców we władaniu średniowieczną bronią wszelaką". - zaprasza Kasztelan Zamku Bolków Adam Łaciuk.
Na wszystkich, tych młodych i tych nieco starszych, czeka wspaniała zabawa. Zamek będzie stał otworem dla wszystkich zwiedzających i chętnych wspólnej zabawy. Program Turnieju jest bardzo bogaty. Dla tych najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje, teatrzyk kukiełkowy, animacje i zabawy. W międzyczasie drużyny złożone z Radnych różnych samorządów zaproszonych do udziału w turnieju, wezmą udział w zmaganiach i potyczkach rodem ze Średniowiecza.
-" Wskazane jest, aby każdy uczestnik przyodziewek miał godny. Mile widziane będą też wszelkiego rodzaju piszczałki, bębny jak i inne instrumenta, na których na ten czas tumult czynić i hałasować zezwalamy." - wyjaśnia Adam Łaciuk. Radni będą musieli zmierzyć się w następujących konkurencjach:
- Turnieju Kuszniczym "O bełt kasztelana", w czasie którego każdy celnym okiem, pewną ręką i opanowaniem może się wykazać a jeśli nikogo z postronnych nie ustrzeli i do celu trafi, po wsze czasy do księgi zamkowej zostanie wpisany
- Biegu Rycerskim "Wielka Bolkowska" - to konkurencja mordercza, którą jeno pracując zespołowo można przeżyć
- zmaganiach kulinarnych na upichcenie pysznej strawy, podczas których ekipa świeżą rybę dostanie, wszelkiego autoramentu ziela zamorskie i warzywa swojsko włoszczyzną zwane.
- Turnieju Bojowym "O Wielki Miecz Bolka Małego" - tu tylko jeden zwycięzcą zostaje, reszta przy odrobinie szczęścia na tarczy zostanie z placu zniesiona.
Podczas trwania turnieju prowadzony będzie konkurs "O Złotą podwiązkę", gdzie specjalna komisja wyłoni najbardziej "historycznego" pod względem ubioru i zachowania Rajcę. Po turnieju Bractwo Rycerskie Zamku Bolków zaprasza do obejrzenia przedstawienia zwanego "Legendą o rycerzu Bochuszu, księżniczce z sąsiedniego królestwa i wrednym zdrajcy, aby go zaraza." oraz do wysłuchania występu Kwartetu Jorgi z Poznania i wspólnej zabawy do białego rana.


20 kwietnia 2007 - Sesja absolutoryjna

27 kwietnia, o godzinie 11.00 rozpoczyna się VIII sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W jej trakcie przewidziano sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za 2006 rok oraz udzielenie absolutorium prezydentowi Świdnicy. W trakcie obrad poruszony będzie również temat stanu bezpieczeństwa, dlatego na sesji wystąpią szefowie powiatowej policji, straży pożarnej zawodowej i ochotniczej oraz straży miejskiej. Radni podejmą również uchwały dotyczące m.in.: Przekazania województwu dolnośląskiemu dotacji na utrzymanie dróg wojewódzkich przebiegających przez miasto,
Powołania nowego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
Ustalenia podmiotów, które będą pobierać opłatę skarbową,
Udziału miasta w przebudowie skrzyżowania ul. Szarych Szeregów (droga krajowa nr 35) z ul. Przemysłową (droga gminna),
Współdziałania miasta z powiatem świdnickim, przy adaptacji nowej siedziby jednostek zajmujących się pomocą społeczną i wspieraniem osób niepełnosprawnych,
Zmian w budżecie,
Wyrażenia zgody na zawarcie umowy o dofinansowanie budowy wielofunkcyjnych boisk sportowych na Zarzeczu.


20 kwietnia 2007 - Niezapomniany koncert

Kilkanaście minut przed osiemnastą wszystko się zaczęło. Pod hotel Radisson podjechało kilka nowych BMW, z których wysiadło parę osób, aby poinformować wszystkich o zakazie robienia zdjęć. Z jednego z aut wyszedł Tijs Verwest znany szerzej jako Tiesto.
Uśmiechnięty, w czapce z daszkiem szybko zniknął. Planowana na 18 konferencja nieco się opóźniła i zaczęła się około 18:20 kiedy to przedstawiciele mediów zainstalowali się w sali i moŜna było rozpocząć. Konferencje prowadził Maciej Buchcic z Essence Music. Podczas niej padło kilka ciekawych pytań, m.in. który utwór z płyty Elements of Life Tijs uwaŜa za najlepszy....
To fragment tekstu z konferencji prasowej i koncertu "Tiesto" korespondentów "Dziennika" - >>> zobacz oraz galeria fotograficzna autorstwa Rafała Ciborowskiego i Norberta Mazurkiewicza - >>> zobacz


20 kwietnia 2007 - Pomoce szkolne dla irackich dzieci

23 kwietnia w DUW wojewoda Krzysztof Grzelczyk wraz z dolnośląskimi harcerzami przekaże żołnierzom paczki z zebranymi pomocami szkolnymi dla irackich uczniów. Dary zebrali dolnośląscy harcerze w szkołach i hufcach.
Zbiórkę na Dolnym Śląsku zainicjował wojewoda po rozmowie z Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, generałem Pawłem Lamlą, który zasygnalizował potrzebę zorganizowania akcji wspierającej misję polskich wojsk w Iraku. Zadaniem żołnierzy oprócz działań obronnych jest również niesienie pomocy humanitarnej i odbudowa infrastruktury.
Przekazanie wyprawek szkolnych irackim uczniom to gest, który pozwoli obywatelom Iraku kojarzyć wojska sojuszu z działaniami na rzecz przywrócenia spokoju i właściwego funkcjonowania instytucji publicznych w tym kraju. Jest jednocześnie wyrazem solidarności dolnośląskich uczniów z irackimi rówieśnikami i dowodem zaangażowania cywilnej administracji w powodzenie misji stabilizacyjnej.


20 kwietnia 2007 - Jest zgoda

Świebodzice są kolejnym samorządem, który opowiedział się za utworzeniem Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Stosowną uchwałę podjęto na czwartkowej sesji, jednak nie oznacza ona jeszcze przystąpienia gminy do tej organizacji.
Na razie stowarzyszenie musi powstać, a aby mogło zaistnieć w tej formule prawnej, musi mieć 15 członków.
LOT będzie się zajmował promocją turystyczną gmin wchodzących w skład stowarzyszenia, w planach jest także wypromowanie wspólnego produktu, karty rabatowe dla turystów czy aplikowanie o środki unijne.


20 kwietnia 2007 - Międzynarodowa matura

Prawdopodobnie w przyszłym roku w Świdnicy będzie można rozpocząć naukę w szkole kończącej się maturą międzynarodową tzw. IB - International Baccalaureate Diploma.
- "W 2008 roku chcemy ruszyć z programem międzynarodowej matury w I LO. To mój autorski program i bardzo mi zależy na jego realizacji" - zapowiada wicestarosta Anna Zalewska. Wszystkie zajęcia w programie IB prowadzone są w języku angielskim (oczywiście z pominięciem lekcji z innych języków obcych), tak więc udział w programie wymaga od ucznia biegłej znajomości języka angielskiego. - "Będzie to także wspaniała oferta dla inwestorów zagranicznych. Językiem wykładowym będzie bowiem język angielski i po uzyskaniu prestiżowego dyplomu maturalnego młodzież będzie miała szersze perspektywy w zakresie podjęcia studiów a potem znalezienia pracy." - dodaje Anna Zalewska.
Matura Międzynarodowa uznawana jest za najlepszy program szkolnictwa średniego. Na program składa się 2-letni kurs o charakterze przed-uniwersyteckim, przypadający w Polsce na klasy 2 i 3 zreformowanego liceum ogólnokształcącego. Kurs taki kończy się egzaminem dojrzałości uznawanym na całym świecie i najczęściej pozwala na wybór uniwersytetu (honorującego IB) bez egzaminów wstępnych. - "Chcemy pokazać młodzieży, jak wiele ma jej do zaoferowania system oświaty naszego powiatu." - podkreśla Anna Zalewska. - "Planujemy, że program międzynarodowej matury wprowadzimy w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. W Polsce autoryzację uzyskało dotychczas tylko 9 placówek, między innymi V LO we Wrocławiu.
- "Nie chcemy, aby nasi zdolni uczniowie musieli uczyć się we Wrocławiu. Chcemy stworzyć im warunki na miejscu. Poza tym do Świdnicy, Żarowa czy Wałbrzycha przyjeżdża coraz więcej zagranicznych inwestorów z rodzinami. Oni również chcieliby mieć szkołę, gdzie ich pociechy uczyłyby się w języku angielskim" - mówi Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.


20 kwietnia 2007 - Są w finale

15 kwietnia w Poznaniu odbyły się eliminacje III Regionu do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Juniorów i Juniorek Młodszych - Poznań.
Od dawna czekaliśmy na taki wynik strzegomskich judoków w sportach letnich. Aż dziewięcioro juniorek i juniorów młodszych zakwalifikowało się do finałów OOM, która odbędzie się na przełomie kwietnia i maja w Opolu.
Wyniki uzyskane podczas tegorocznych poznańskich eliminacji są godne podkreślenia, tym bardziej, że w 2006 roku do finałowej rozgrywki awansowało tylko dwóch przedstawiciel sekcji AKS-u. - Chcieliśmy poprawić rezultat z ubiegłego roku, ale nie spodziewaliśmy się tak dobrych startów naszych podopiecznych - stwierdzili usatysfakcjonowani trenerzy Mariusz Fajfer i Tomasz Skórkowski.
Kwalifikacje wywalczyli - A. Grabowicz - 40 kg, M. Żydek - 46 kg, P. Szmidt - 48 kg, D. Kurzej - 50 kg, K. Kurzej - 52 kg, P. Rogala - 55 kg, M. Rydwański - 60 kg, B. Bogacz - 73 kg, B. Cichutka - 81kg.


20 kwietnia 2007 - Światowy Tydzień Bezpieczeństwa

23-29 kwietnia 2007 zostanie zorganizowany Pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W trakcie tego Tygodnia, podjęte mają zostać setki inicjatyw - lokalnych, krajowych, regionalnych i globalnych - organizowane na całym świecie przez rządy, organizacje pozarządowe, Narody Zjednoczone i inne międzynarodowe agencje, przedsiębiorstwa sektora prywatnego, fundacje i inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tydzień będzie obchodzony we wszystkich państwach i przez wiele środowisk. Mamy nadzieję, że Tydzień rozpocznie szereg nowych i skutecznych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego trwających w kolejnych latach.
Pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będzie skierowany do "młodych uczestników ruchu drogowego", którzy poruszają się po drogach w charakterze pieszych, rowerzystów, motocyklistów, początkujących kierowców i pasażerów. Mimo, że Tydzień skupia się głównie na poprawie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, rezultaty działań podjętych w trakcie Tygodnia tj. inicjatywy mające na celu zmniejszenie jazdy pod wpływem alkoholu i nadmiernej prędkości jazdy będą korzystne dla użytkowników dróg w każdym wieku.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu włączając się z obchody Pierwszego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego planuje przeprowadzenie długofalowej akcji informacyjnej w mediach lokalnych nt. powszechnego obowiązku włączania świateł mijania.


20 kwietnia 2007 - Sesja Rady Powiatu

25 kwietnia o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Będzie to jedna z ważniejszych sesji w roku, gdyż Radni będą głosować nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu z realizacji budżetu za 2006 r. Dodatkowo Radni zapoznają się z oceną stanu bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Świdnickiego za 2006 r oraz wysłuchają sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowego Rzecznika Konsumentów za miniony rok. Ważnym punktem obrad będzie przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Rewizyjnej o sprawozdaniu z realizacji budżetu za 2006 rok. Radni podejmą również uchwałę w sprawie wyrażenia woli przejęcia od Samorządu Województwa Dolnośląskiego Filii w Świdnicy Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej.
Ciekawym punktem obrad będzie moment, w którym młodzież szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu przedstawi swoje pomysły na rozwinięcie biznesu po zakończeniu nauki. Zaprezentują się laureaci konkursu pn. "Nie zostanę bezrobotnym", którym Rada Powiatu ufundowała, jak co roku, wspaniałe nagrody rzeczowe.


20 kwietnia 2007 - Stypendia dla sportowców

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przyznał stypendia dziewięciu wyróżniającym się świdnickim sportowcom. Do Urzędu Miejskiego wpłynęły wnioski z sześciu klubów o przyznanie stypendium 15 świdnickim sportowcom-amatorom. Każdy z dziewięciu nagrodzonych sportowców, od kwietnia do grudnia 2007 r., będzie otrzymywał co miesiąc stypendium w wysokości 200 lub 300 zł. Miasto przeznaczy na ten cel w sumie 18 tysięcy złotych.
Stypendia otrzymali: Adrian Gajdowski - zawodnik Świdnickiego Klubu Kyokushinkai Karate.
Łukasz Zygmunt - zawodnik sekcji bokserskiej Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia", Paweł Król - zawodnik Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do "Gryf
Michał Gątko - bramkarz i Stanisław Makowiejew - rozgrywający oboje z Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica";
Jonas Al-Hadad, Kamil Bieniuk, Mateusz Opychał i Marcin Kalinowski - zawodnicy sekcji akrobatyki Miejskiego Klubu Sportowego "Polonia".


20 kwietnia 2007 - Suworow w Eurece

22 maja o godzinie 14.30 w świdnickiej Księgarni Eureka przy. Długiej 1 spotka się z czytelnikami i będzie podpisywać swoje książki Wiktor Suworow, pisarz i historyk, w młodości oficer Armii Radzieckiej i sowieckiego wywiadu wojskowego GRU. Pisarz przybywa do Świdnicy na zaproszenie Barbary i Krzysztofa Zarembów, właścicieli księgarni, aby promować wydane w 2006 roku, przez poznański Dom Wydawniczy REBIS, powieści: "Cień Zwycięstwa" i "Cofam wypowiedziane słowa".
Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i publicysta. Jako dowódca czołgu uczestniczył w 1968 roku w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono.
Suworow jest autorem kilkunastu książek, w tym tak znanych, jak Akwarium, Lodołamacz, Żołnierze wolności, Specnaz i Dzień "M" - a ostatnio wydanych przez DW REBIS "Cień Zwycięstwa" i "Cofam wypowiedziane słowa".


19 kwietnia 2007 - Konwent ustaleń

31 samorządowców przyjechało na zaproszenie prezydenta miasta, Wojciecha Murdzka do Świdnicy, na Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.
- Praktycznie tylko dawne województwo wałbrzyskie pozostawało do tej pory bez spotkania prezydentów, burmistrzów i wójtów, dlatego pomysł organizowania konwentu u nas jest jak najbardziej potrzebny - uważa Andrzej Laszkiewicz, burmistrz Mieroszowa.
- Na ziemi kłodzkiej organizujemy wiele spotkań samorządowców, ale widzimy potrzebę zebrania się większą grupą - całej ziemi wałbrzyskiej. I dziś to się udało - dodaje Tomasz Korczak, burmistrz Międzylesia. Samorządowcy zgodnie uznali, że razem mogą zdziałać więcej. Podczas pierwszego spotkania poruszyli wiele spraw i problemów dotyczących m.in.: organizacji wyborów samorządowych w trybie wiosennym - ma to pozwalać na przygotowywanie budżetów przez nowo wybrane władze, które chcą realizować swoje plany,
pomocy finansowej w działalności organizacji kombatanckich, która zgodnie z obowiązującym prawem jest niemal niemożliwa ze strony samorządów,
mieszkań socjalnych - problemy z realizacją wyroków eksmisyjnych w mieszkaniach należących do innych podmiotów, działań Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które swoimi decyzjami nakazuje np. wypłacać świadczenia rodzinne osobom, które zdaniem gminy nie powinny ich otrzymać. Skierowany zostanie również apel oraz szereg pytań do prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Dotyczą one trudności w pomocy kustoszom obiektów zabytkowych, zajmujących się ich remontami. Obowiązujące prawo sprawia, że pomoc gmin w ratowaniu wspólnego dziedzictwa jest często niemożliwa.
- Zwracamy się zatem z prośbą o pomoc w zaproponowaniu rozwiązań legislacyjnych, bądź sposobów interpretacji przepisów, które pozwolą na rozwiązanie tych problemów - napisali samorządowcy w wystąpieniu do RIO.


19 kwietnia 2007 - Absolutorium udzielone

20 głosami "za" Rada Miejska Świebodzic udzieliła burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2006. Poziom wykonania dochodów to 97,5 procenta, natomiast wydatki zrealizowano na poziomie 93,3 procenta.
Jak podkreślił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, absolutorium udzielone zostało niejako poprzednim władzom, bo przecież nowa władza przejęła rządy dopiero w grudniu 2006 roku. Burmistrz zauważył także, iż o ile wykonanie budżetu w kwestii finansów wygląda bardzo dobrze, o tyle jeśli chodzi o planowane zadania i inwestycje - sprawa już tak dobrze się nie przedstawia. Spośród zapisanych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zadań, udało się zrealizować zaledwie kilka.


19 kwietnia 2007 - Prezydent Świdnicy przewodniczącym

Samorządowcy uznali, że przewodnictwo w Konwencie powinien przejąć inicjator pierwszego spotkania - Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Bardzo się cieszę, że tak dużo samorządowców odpowiedziało na moje zaproszenie. Z rozmów jasno wynika, że wiele problemów mamy wspólnych i to nas łączy. Każdy radzi sobie z nimi na swój sposób, a warto, by każdy z nas z tych dobrych praktyk mógł korzystać. Udało nam się pokonać pierwsze odległości - nie tylko te kilometrowe. W wielu sprawach jest nam "po drodze", dlatego jestem spokojny, że tematów do wspólnych rozmów i projektów z pewnością nam nie zabraknie - mówi prezydent Murdzek.
Kolejne obrady odbędą się w Zamku Książ. To miejsce zaproponował wiceprezydent Wałbrzycha, Mirosław Bartolik. Zgodnie z ustaleniami spotkanie zostanie zorganizowane jeszcze w maju, a zaproszenie otrzymają również przedstawiciele władz województwa dolnośląskiego. Tematem przewodnim będą inwestycje drogowe w regionie oraz możliwość pozyskiwania środków unijnych na ich realizację.
Poruszony zostanie również temat szans na nowe inwestycje w związku z organizacją piłkarskich mistrzostw Europy 2012, które będą rozgrywane również w stolicy Dolnego Śląska.


19 kwietnia 2007 - Marcinowicka Wspólnota Samorządowa

Wczoraj w Szczepanowie, gmina Marcinowice, odbyło się spotkanie koła lokalnego Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej. W spotkaniu uczestniczyli: Poseł na Sejm RP - Ryszard Wawryniewicz, Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, Prezes Stowarzyszenia, Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Prezes Murdzek zapoznał zebranych z aktualną sytuacją we Wspólnocie na terenie powiatu. Wyraził zadowolenie, że w gminie Marcinowice zostało sformalizowane to, co od dawna funkcjonowało. Znacznie to wzmocni pozytywną dla gminy Marcinowice inicjatywę.
Starosta zapoznał z aktualną sytuacją w powiecie, również nawiązując do historii tworzenia Wspólnoty na terenie Ziemi Świdnickiej. Poseł Wawryniewicz przybliżył sytuację polityczną w parlamencie, wyraził zadowolenie z rozwoju gospodarczego naszego kraju a także wskazał bardzo słabe elementy zarządzania naszą rzeczywistością, które natychmiast i radykalnie należy zmienić.
Nie ukrywał również swojej sympatii dla idei Wspólnoty. Wypowiedzi gości przerodziły się w dyskusję z członkami Koła Lokalnego. Inicjator sformalizowania Wspólnoty na terenie gminy Marcinowice, Władysław Gołębiowski, stwierdził że koło Marcinowickie to zespół koleżanek i kolegów, którzy znają się od dawna i nie ma większego znaczenia funkcja czy stanowisko a konkretna osobowość i jej autorytet. I ta zasada odnosi się do całej Świdnickiej Wspólnoty Samorządowej!


19 kwietnia 2007 - Dni Otwarte w II LO

20 kwietnia II liceum w Świdnicy organizuje Dni Otwarte Szkoły. Tego dnia Liceum oczekuje na gimnazjalistów z trzecich klas zainteresowanych nauką w tej szkole.
Dni Otwarte Szkoły rozpoczynają się o godzinie 12.00.
Szkoła mieści się w Świdnicy przy ulicy Równej 11.


19 kwietnia 2007 - Tworzymy partnerstwo lokalne

Jak namówić różne instytucje, środowiska biznesu, urzędy, organizacje i stowarzyszenia aby wspólnie usiadły nad ważnymi problemami? Trzeba zaprosić ich do partnerstwa lokalnego. Akademia takiego partnerstwa właśnie ruszyła w Świebodzicach. Nad wszystkim czuwa Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych z Wałbrzycha. To specjaliści którzy doradzą, wyjaśnią, przeszkolą i wskażą kierunki działań.
Partnerstwo lokalne ma na celu przede wszystkim porozumienie się wielu instytucji w sprawie rozwiązywania najważniejszych problemów danej społeczności.
- Chodzi o lepsze współdziałanie na rzecz miasta - tłumaczyła na pierwszym spotkaniu roboczym Karolina Maląg z RCWIP. - Takie partnerstwa zawiązują się w wielu gminach. W Świebodzicach do partnerstwa przystąpiły na razie instytucje publiczne, takie jak Ośrodek Pomocy Społecznej, urząd miasta, jest także Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pani Ewy Dziwosz. Ale im więcej partnerów - tym lepiej. Mile widziani są przedstawiciele lokalnego biznesu - i wcale nie chodzi tu o to, aby wykładali gotówkę - lecz włączyli się w autentyczne problemy miasta, takie jak choćby bezrobocie.
Jednak jesteśmy dopiero na początku drogi, mamy więc nadzieję, że uczestników projektu przybędzie. Całość przedsięwzięcia potrwa prawie do końca roku i będzie uwieńczone przygotowaniem pisemnego projektu ukierunkowanego na finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego e ramach Programu Operacyjnego "Kapitał ludzki".


19 kwietnia 2007 - Giełda pracy

W czwartek 26 kwietnia o godzinie 12 w sali konferencyjnej w Domu Nauczyciela przy Al. Niepodległości 14 odbędzie się Giełda pracy.
Organizatorami są: Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych oraz Agencja pracy Pollux. Osoby poszukujące pracy będą mogły zasięgnąć informacje o ofertach u przedstawiciela firmy Pollux: Sebastiana Kaźmierczaka.


19 kwietnia 2007 - Dni Ziemi Strzegomskiej 2007

W tegorocznej edycji Dni Ziemi Strzegomskiej nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd sceny muzycznej w Polsce. Strzegomianie będą mogli zobaczyć na żywo Monikę Brodkę, zespoły Pidżama Porno, Poparazzi oraz Habakuk. Wstęp na DZS ’07 wolny.
Habakuk zagra na stadionie OSiR 19 maja o godzinie 18.30. Grupa z Częstochowy - uznawana za jedną z czołowych w naszym kraju grup reggae - ma na swoim koncie mnóstwo koncertów w kraju i za granicą, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Habakuk słynie również ze swojej różnorodności w mieszaniu reggae z innymi gatunkami muzyki, co nadaje ich twórczości niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu muzycy tej formacji pozyskali sobie sporą grupę fanów.
Tego samego dnia zagra również znana grupa Pidżama Porno. Koncert rozpocznie się na stadionie o godzinie 20.00. Pidżama Porno to jedna z najsłynniejszych polskich grup rockowych, na czele z charyzmatycznym liderem - Krzysztofem "Grabarzem" Grabowskim, określanym mianem wybitnego poety polskiego rocka.
Następny dzień to przede wszystkim występ Moniki Brodki - znanej i utalentowanej piosenkarki popowo-soulowej. Sympatyczna góralka pochodząca z Twardorzeczki jest zwyciężczynią III edycji "Idola", autorką dwóch płyt i laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej największe hity to "Miałeś być", "Znam Cię na pamięć", "Miał być ślub". Zapamiętajmy datę jej występu - 20 maja, godzinę 20.00. Zanim strzegomianie usłyszą Monikę Brodkę, wystąpi zespół Poparazzi. Będziemy mogli ich posłuchać o godzinie 18.00, również na stadionie OSiR w Strzegomiu. Członkowie Poparazzi - Dj Radecki i Jola - pochodzą z Białegostoku i zasłynęli głównie z takich przebojów jak: "Czy rozumiesz to", "Wygrajmy nas".
Oprócz gwiazd zagrają oczywiście także lokalne zespoły: Forgotten Art, Frantic Visions, Cosmosquad, sekcja wokalna SCK i Vabank.


19 kwietnia 2007 - Konkurs Recytatorski

Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbył się 52. Dolnośląski Konkurs Recytatorski- etap rejonowy. Jury postanowiło przydzielić nagrody i wyróżnienia następującym osobom:
w kategorii poezja śpiewana - Paulina Lenda - MDK Świdnica.
W kategorii recytacja - Nagrody - Agnieszka Lisowska - Gimnazjum w Pszennie, Elżbieta Sobota - Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju, Krzysztof Gańko - Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach, Dorota Pawlicka - Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie, Oliwia Zachara - Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju.
Wyróżnienia - Ewelina Kikta - Gimnazjum w Jaroszowie, - Jowita Kędzierska i Justyna Pszeniczna - Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju, Alicja Zielińska - Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach oraz Katarzyna Janczyk - MDK Świdnica.
Eliminacje wojewódzkie odbędą się 31 maja i 1 czerwca w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. Koncert Laureatów odbędzie się 15 czerwca w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu.


19 kwietnia 2007 - Rock Pod Parą - Dżem

3 maja Rock Pod Parą. Wielki koncert w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Gwiazdą będzie legendarna grupa "Dżem". Podczas koncertu zagrają również nasze grupy. Zagra - "Zakaz Wjazdu", "Zero Procent" i "Łowcy Szmalu".
Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 i zaraz po koncercie odbędzie się projekcja filmu "Skazany na bluesa".


19 kwietnia 2007 - Trzeci wśród piekarzy

Uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Świdnicy Krzysztof Alf zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie "Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz".
Ucznia do konkursu przygotowywała nauczycielka przedmiotów zawodowych - Elżbieta Wontrucka.
Krzysztof Alf odbywa praktyczną naukę zawodu w świdnickiej piekarni Zbigniewa Kowalskiego.


19 kwietnia 2007 - Trzydziesty piąty

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się w Świdnicy 35. Rajd Elmot-Remy. Tegoroczne trasy to 17 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 506 kilometrów.
Etap I - 27 kwietnia - Start Rajdu do etapu 1, Świdnica, Rynek - 16:00
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 16:15. 19:59,
OS 1/5 Świdnica - Burkatów 17:08, 19:34,
OS 2 Kamionki - Sokolec 17:47,
OS 3 Walin Grn. - Michałkowa 18:16,
OS4 Olszyniec - Dziećmorowice 18:55,
Meta Etap I Świdnica, parking Elmot-Remy 21:02,
Etap II - 28 kwietnia - Start Rajdu do Etapu II, parking Elmot-Remy 7:00,
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 7:00, 10:24, 13:48, 17:12,
OS 6/10/14 Burkatów - Świdnica 7:41, 11:05, 14:29,
OS 7/11/15 Dziećmorowice - Olszyniec 8:14, 11:38, 15:02,
OS 8/12/16 Michałkowa - Walin Grn. 8:46, 12:10, 15:34,
OS 11/14 Sokolec - Kamionki 9:26, 12:50, 16:14,
Meta Rajdu - Świdnica Rynek 17.50


18 kwietnia 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Budowniczym strzegomskiego crossu już po raz piąty jest Christan Zehe. Z zawodu nauczyciel, z zamiłowania koniarz, od 20 lat projektujący i budujący trasy crossu w całej Europie. Jak sam mówi, nie jest w stanie powiedzieć ile ich już przygotował. W 2007 na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 roku możemy spodziewać się wielu znaczących zmian na trasie crossu. Nie będą one dotyczyły tak bardzo samej trasy co przeszkód. Trasa z bardzo niewielkimi poprawkami będzie przebiegała podobnie jak w zeszłym roku natomiast większość kombinacji przeszkód jest w trakcie modernizacji. Obydwie przeszkody wodne będą miały nowe elementy perzeszkód oraz nowe linie ich pokonywania. Tak samo przeszkoda coffin jak i sounken road będzie miała nowe przeszkody.
- Nowe rozwiązania na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 stworzą możliwość większej edukacji dla młodych koni. Na trasie będzie więcej przeszkód klasycznych - tłumaczy budowniczy.
Strzegomski cross w ocenie zawodników zawsze uchodził za świetnie przygotowany i trudny. W zeszłym roku podkreślali to zwycięzcy Piia Pantsu, Linda Algotsson i Paweł Spisak. Wskazywali zwłaszcza na wymagający kompleks wodny i nietypową przeszkodę w postaci piłki nożnej, nawiązującą tematycznie do zeszłorocznych Mistrzostw Świata.
- Tym roku utrzymaliśmy poziom trudności, zrezygnowaliśmy natomiast z miejsca piknikowego w parku pełniącego równocześnie rolę przeszkody - wyjaśnia Christian Zehe. - Nowe rozwiązania mają na celu przed wszystkim jeszcze większe urozmaicenie trasy oraz lepsze dostosowanie jej do potrzeb transmisji TV i przekazu na telebim podczas zawodów.


18 kwietnia 2007 - Przywracają pasy

Do końca maja potrwa rozpoczęta wczoraj, 17 kwietnia, akcja malowania pasów na świdnickich jezdniach. Nowe oznakowanie jest już na ul. Wałbrzyskiej, Westerplatte i Sikorskiego. Wymalowanych zostanie 18 tys. m kw. powierzchni.
Prace prowadzone są głównie w godzinach wieczorowych i nocą, by jak najmniej było utrudnień dla kierowców. Drogowcy z końcem kwietnia przystąpią również do wymalowania 1.000 m kw pasów w specjalnej technologii grubowarstowej, która utrzymuje się przez 3 lata. Oznakowanie takie zostanie wykonane na pl. Grunwaldzkim, ulicach: Muzealnej, Chrobrego, Żeromskiego i Komunardów. To miejsca, gdzie panuje bardzo duży ruch samochodów, a na wykonanie znakowania tą metodą pozwala również nawierzchnia.
Od tego roku, przez kolejne cztery lata malowaniem oznakowania na świdnickich jezdniach będzie się zajmować konsorcjum dwóch wrocławskich firm - Elektrotim i Zaberd, które wygrało przetarg zorganizowany przez miasto. Wartość kontraktu opiewa na blisko milion złotych.


18 kwietnia 2007 - Są pieniądze na rewitalizację Rynku

Wspaniała wiadomość dla mieszkańców Świebodzic - dostaliśmy w ostatniej chwili pieniądze na rewitalizację Rynku. Jest ogromna szansa, że w tym roku zaczną się prace związane z odnowieniem centralnego miejsca w naszym mieście.
Wiadomość jest o tyle ważna, że pieniądze trafiły do nas dzięki osobistym staraniom burmistrza Bogdana Kożuchowicza, który rozmawiał w tej sprawie i z członkiem zarządu województwa Patrykiem Wildem i z samym marszałkiem województwa dolnośląskiego, panem Andrzejem Łosiem. W wyniku tych rozmów oraz po ponownej weryfikacji Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozdysponowało pieniądze będące w rezerwie. Wśród obdarowanych dotacją znalazło się także i nasze miasto. Dostaniemy blisko 900 tys. zł, za co wykonany będzie remont płyty głównej Rynku wraz z oświetleniem oraz tak potrzebny w Świebodzicach szalet publiczny w podziemiach ratusza
- Wniosek na rewitalizację Rynku złożyliśmy pod koniec ubiegłego roku w ramach ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego) - mówi Grażyna Sikorska, główny specjalista ds. funduszy strukturalnych w urzędzie. - Ale decyzja była odmowna, zresztą jak w stosunku do wielu samorządów. Znaleźliśmy się na liście rezerwowej i teraz okazało się, że dostaniemy pieniądze.


18 kwietnia 2007 - Będzie nowy dworzec?

Tematem przewodnim VIII Sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu odbytej 12 kwietnia była przyszłość strzegomskiego dworca PKS. Radni upoważnili burmistrza - Lecha Markiewicza do prowadzenia rozmów z właścicielem terenu o wybudowaniu nowego dworca autobusowego przy ul. Kasztelańskiej.
Gmina Strzegom podjęła działania zmierzające do zaproponowania - właścicielowi terenu, na którym znajduje się dworzec PKS - Pracowni Projektowania i Usług Inwestycyjnych "Alfa" z Legnicy oraz firmie "Polbem" sp. z o. o. z Wrocławia - porozumienia w sprawie wybudowania na ul. Kasztelańskiej nowego dworca. Miałby być on zlokalizowany w pobliżu działki nr 44, czyli tej, która jest własnością nowego inwestora. - W wielu prośbach i zapytaniach, jakie dochodzą do Urzędu Miejskiego nasi mieszkańcy deklarują, że widzieliby ten dworzec właśnie tym miejscu - wyjaśnia zastępca burmistrza, Wiesław Witkowski. - Braliśmy pod uwagę również jego lokalizację na ul. Szarych Szeregów, Legnickiej i Armii Krajowej (na terenie boiska - dop. red.), ale jednak mieszkańcy są przyzwyczajeni do pierwotnego położenia.
Nic więc dziwnego, że gminie Strzegom zależy na utrzymaniu lokalizacji dworca. Dworzec ten byłby zaprojektowany i sfinansowany w całości ze środków prywatnego inwestora, który miałby pozyskać także wszelkie niezbędne uzgodnienia i zezwolenia. Natomiast druga strona - czyli gmina zobligowana byłaby do wydzielenia działki pod budowę nowego dworca przy ul. Kasztelańskiej, a także do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wszystko po to, aby umożliwić realizację dworca wraz z całą infrastrukturą tj. budynkiem z poczekalnią, toaletami, kasami i pomieszczeniami socjalnymi dla kierowców na nowo wydzielonej działce oraz realizację przez inwestora budowy pawilonu handlowo - usługowego o powierzchni ponad 300 m kw. wraz z infrastrukturą i miejscami parkingowymi.
- Mieszkańcy oczekują od nas podjęcia szybkiej, ale jednocześnie trafnej decyzji - mówi burmistrz Lech Markiewicz. - Dlatego cieszę się, że radni - rozumiejąc wagę tematu - przychylili się do prowadzenia rozmów z właścicielem gruntu dotyczących uszczegółowienia budowy dworca dla mieszkańców naszej gminy. Jest to pierwszy, poważny krok w tej sprawie.


18 kwietnia 2007 - 3 Maj i Dzień Strażaka w Gminie Świdnica

Tegoroczne gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone z Dniem Strażaka odbędą się na boisku sportowym w Pankowie o godzinie 13.00.
Program zapowiada się interesująco, przewidziano między innymi wręczenie odznaczeń strażackich, występy artystyczne uczniów, występy harcerzy, Zespołu Pieśni i Tańca "Bystrzyca", pokazy sprzętu, loterie, gry i zabawy.
Całość zakończy się zabawą taneczną.
Szczegółowy program - >>> zobacz


18 kwietnia 2007 - Dziewczyny z klasą

Piątka dziewcząt z Gimnazjum nr 2 została nagrodzona za udział w programie "Uczniowie z klasą", organizowanym od kilku już lat przez Gazetę Wyborczą. W jego ramach młodzież może się wykazać swoimi umiejętnościami badacza, twórcy lub kogoś, kto chętnie pomaga innym.
I właśnie tym tropem poszła nauczycielka z Gimnazjum nr 2, Agnieszka Bielawska, wraz z piątką dziewcząt: Anną Jusiel, Izydorą Prochera, Moniką Knoska, Karoliną Bednarek oraz Olgą Gołacińską.
- Zastanawiając się jaki obszar projektu możemy wybrać do realizacji kierowałyśmy się przede wszystkim sercem - mówi nauczycielka biologii. - Dlatego postanowiłyśmy wejść w obszar "Pomagam innym". I tak dziewczęta zaczęły uczęszczać do przedszkola, uczyć dzieci języka obcego, do szpitala bawić się z chorymi dziećmi, w szkole zaczęły pomagać słabszym uczniom i wiele innych jeszcze działań. Wspólna praca trwała aż do 11 kwietnia, kiedy to dziewczęta podsumowały przedstawieniem oraz prezentacją multimedialną wspólną, wielomiesięczną pracę.
Wszystkie uczestniczki projektu zostały też uhonorowane przez organizatora certyfikatami "Uczniowie z klasą".


18 kwietnia 2007 - Konwent regionalny

Ponad trzydziestu samorządowców z naszego regionu weźmie udział w jutrzejszym Konwencie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów.
- Nowa kadencja stawia przed nami, samorządowcami kolejne wyzwania. Dobre drogi, a wraz z nimi dogodny dojazd to szansa na szybszy rozwój - kierowanych przez nas - miast i miasteczek. Kadencja ta, to również możliwość wspólnych starań o współfinansowanie przedsięwzięć ze środków zewnętrznych. Każde z miast potrzebuje dobrej promocji, ale też poprawy jakości życia mieszkańców.
Właśnie o możliwościach rozwoju miast i miejscowości regionu chcielibyśmy porozmawiać - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Konwent rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


17 kwietnia 2007 - 17 lat SPiKŚ

19 kwietnia 2007 w hotelu Piast Roman odbędzie się spotkanie z okazji 17-lecia istnienia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Gościem specjalnym będzie Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.
Podczas uroczystości wręczone będą - jak co roku - Statuetki Przedsiębiorczości.
Ważnym wydarzeniem będzie także wręczenie tytułu członka honorowego Ryszardowi Wawryniewiczowi, posłowi na Sejm RP.
Po części oficjalnej wystąpi z krótkim recitalem Kwartet Wieniawski.


17 kwietnia 2007 - Post-transformacje

Na czwartek i piątek (19-20 kwietnia) zaplanowano "Post-transformacje".
W tym roku po raz pierwszy, niezależnie od głównego, jesiennego nurtu festiwalu, odbędą się pofestiwalowe spotkania teatrów niezależnych.
Będą to dwa, specjalnie wybrane spektakle, stanowiące formę aneksu do głównego festiwalu oraz wykład dra Mirosława Kocura. Organizatorem imprezy jest Świdnicki Ośrodek Kultury, kierownikiem artystycznym - Adam Reczuch. Na wszystkie propozycje wstęp wolny. Szczegółowy program - >>> zobacz


17 kwietnia 2007 - A może praca w Czechach?

Tokarze, ślusarze, brukarze, monterzy a także osoby niewykwalifikowane - jeśli byłby zainteresowane pracą w Czechach - zapraszamy na spotkanie do Reklanu 24 kwietnia.
Swoją ofertę zaprezentuje Agencja Pracy Renmar, która od kilku lat współpracuje z podobną agencją w Czechach. Pośrednicy szukają pracowników dla dużych zakładów w Ostrovie, Karlovych Varach, Pradze i wielu innych miastach.
Są to zakłady z różnych branż, oferujące zarobki rzędu 10-15 tys. koron, z tym, że praca jest na akord, zatem pensja może się zwiększyć. Firmy oferują zakwaterowanie w hotelach robotniczych o dobrym standardzie oraz pełne świadczenia ubezpieczeniowe i zdrowotne.
Więcej informacji na temat pracy będzie można uzyskać bezpośrednio, na spotkaniu, które odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia, w Reklanie o godzinie 11.00.


17 kwietnia 2007 - Turniej Małego Aktora

Żarowski Ośrodek Kultury po raz dziewiąty zaprasza do udziału w IX Żarowskim Turnieju Małego Aktora "Niezapominajka".
W turnieju uczestniczyć mogą dzieci w wieku przedszkolnym łącznie z klasą "0".
Termin nadsyłania kart zgłoszenia upływa 10 maja. Patronat Honorowy objął nad konkursem Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie - Robert Kaśków. Regulamin i karta zgłoszeń w załączniku - >>> zobacz


17 kwietnia 2007 - Zero, osiem, dziesięć

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


17 kwietnia 2007 - Sesja w Świebodzicach

19 kwietnia w Świebodzicach odbędzie się XI Sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Sesja rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Radni rozpatrzą projekty uchwał w sprawach:
udzielenia Burmistrzowi Miasta Świebodzice absolutorium z tytułu wykonania budżetu na 2006 rok,
utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej pn. Księstwo Świdnicko - Jaworskie,
przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru obejmującego działkę nr 455 położoną w obrębie Pełcznica 1 w Świebodzicach - rejon Osiedla Piastowskiego z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową.


16 kwietnia 2007 - Złoty Bukowy

W dniach 14-15 kwietnia w Rzeszowie odbyły się XXXIV Mistrzostwa Polski Seniorów w Karate Kyokushin. W turnieju uczestniczyło 118 zawodników z 47 ośrodków oraz zawodnicy z Niemiec. W mistrzostwach startowali także zawodnicy Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin.
W kategorii kumite mężczyzn do 65kg. broniący tytułu mistrza Polski Kamil Gierula, w walce ćwierćfinałowej, po dogrywce przegrał niejednogłośnie na punkty.
W tej samej kategorii wagowej startował także Adrian Gajdowski. Po zaciętej pierwszej walce w kolejnej przegrał z bardziej doświadczonym zawodnikiem z Inowrocławia.
W kategorii kumite do 80 kg, Szczepan Palmowski dotarł do ćwierćfinału gdzie przegrał z Pawłem Biszczakiem z Legnicy.
Ostatni ze świdniczan Daniel Bukowy startujący w kategorii do 75kg podczas turnieju stoczył cztery emocjonujące walki. Pierwsze dwie - z zawodnikami z Warszawy wygrał po dogrywkach. W półfinale wygrał przed czasem. W finale zmierzył się z Ernestem Miszczykiem z Kielc. Doskonałe przygotowanie fizyczne i taktyczne Daniela zaowocowało tytułem Mistrza Polski. Daniel Bukowy powołany został na zgrupowanie Kadry Polski w Karate Kyokushin na Mistrzostwa Europy.
Trener Świdnickich Karateków, te mistrzostwa może zaliczyć do udanych, bo oprócz złotego medalu Daniela Bukowego, drużyna zajęła piąte miejsce w Polsce.


16 kwietnia 2007 - "Z podwórka na stadion"

Od maja do września 2007 roku na boiskach w całej Polsce rozgrywane będą mecze w ramach VII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku.
To jeden z największych w Polsce projektów tego typu, wpisujący się w edukację sportową dzieci.
Na małych piłkarzy czeka wiele atrakcji i wspaniałe nagrody.
Zwycięzcy wyjadą do Barcelony na Camp Nou!
Po raz pierwszy sponsorem głównym Turnieju jest firma Tymbark. Do turnieju zapraszamy także drużyny z powiatu świdnickiego. Ważne informacje - >>> zobacz


16 kwietnia 2007 - WPI po zmianach

Rada Miejska w Świdnicy wprowadziła zmiany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego - to dokument wskazujący na zadania, które miasto będzie realizować w kolejnych latach.
Do WPI wpisano dwa zadania "Rewitalizację i adaptację na cele kulturalne zespołu fortyfikacyjnego twierdzy Fryderyka Wielkiego w Świdnicy" i "Budowę platformy cyfrowej w Mieście Świdnica".
Zmiany wprowadzono ze względu na pojawiające się możliwości finansowania inwestycji infrastrukturalnych z funduszy Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Aktualny WPI, to wymóg formalny instytucji finansujących przedsięwzięcia.


16 kwietnia 2007 - Nasi górą!

W sobotnich zawodach regionalnych organizowanych przez LKS Stragona zdecydowanie dominowali gospodarze. W ujeżdżeniu triumfowała Katarzyna Konarska, a w WKKW Katarzyna Olech. Katarzyna Konarska nie miała sobie równych na czworoboku. Zwyciężyła w czterech, z pięciu, rozegranych w całych zawodach konkursach ujeżdżeniowych. Kasia zwyciężała kolejno w klasie CC na Oleonie (63,667%), L (67,084%) i P (70,179%) na Barbarellii oraz N na Metylanie (63,167%). Uległa jedynie w klasie C, Małgorzacie Skubisz z AKU Thomson na koniu Dront (66,250%), i ostatecznie ukończyła ten konkurs na drugim miejscu z wynikiem 62,917%.
W klasie L dobry start zaliczył także Krzysztof Olech. Jadący na Pironie reprezentant gospodarzy uzyskał wynik 63,125%, co dało mu drugie miejsce w konkursie.
Stragona odnotowała również zwycięstwa w rywalizacji kucy. W konkursie L3 i P1 bardzo dobrze pojechała para Żaneta Obidowska i Filuś. Uzyskali odpowiednio 60,625% i 62,143%. Zawodniczki Stragony w obu konkursach zdobyły także trzecie lokaty: w L Agata Jodko na Black Princess (57,000%), a w P Małgosia Borysiuk na Olivierze (58,572%).
W rozpoczynających tegoroczny sezon zawodach WKKW bardzo dobry wynik i pierwsze miejsce w klasie L uzyskała Katarzyna Olech (64,4 pkt). W rywalizacji P triumfował Xawery Śniegucki z JKS Jaroszówka na koniu Haga (49,3).


16 kwietnia 2007 - Oczyszczają ścieżkę do Książa i nie tylko

Kilkanaście osób pracuje przy oczyszczaniu ścieżki spacerowej wiodącej ze Świebodzic do Zamku Książ. To pracownicy interwencyjni, których zadaniem jest pozbycie się połamanych gałęzi leżących na trasie, poszerzenie ścieżki, a w przyszłości także budowa ławeczek i stołów, które będą służyć turystom.
- Prace potrwają do października - mówi Edmund Stanisławski z Zespołu Parków Krajobrazowych, który nadzoruje prace. - Na razie postawiliśmy nowe tablice informacyjne i oczyszczamy ścieżkę. Ale później pojawią się ławeczki a także nowy punkt widokowy, z którego będzie ładna panorama na Świebodzice.
Obecnie w ramach prac interwencyjnych zatrudnione są 62 osoby, a 40 w ramach robót publicznych. Jedna grupa pracuje do 26 maja, spora cześć zaczęła pracę niedawno, bo 4 kwietnia.


16 kwietnia 2007 - Międzynarodowy finisz w Świdnicy

Meta 42. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich będzie w Świdnicy. Imprezy ta wpisana jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europa Tour". Dziś, prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek i Bogdan Rzepka, prezes Miedziowego Centrum Kolarstwa podpisali umowę o organizacji zawodów. - Świdnicę wybraliśmy z dwóch powodów. Wyścig wiedzie piastowskimi trasami, a gdzie ich szukać, jak nie w piastowskim mieście - Świdnicy.
W dodatku w okolicy są jedne z najlepszych w Polsce trasy do rozgrywania górskich wyścigów. Zawodnikom możemy więc zafundować zróżnicowaną skalę trudności wyścigu. Z tych wszystkich powodów zakończenie zawodów powinno być naturalnie w Świdnicy - mówi Bogdan Rzepka, dyrektor generalny "Grodów" i prezes Miedziowego Centrum Kolarstwa.
- To największa impreza kolarska o charakterze międzynarodowym organizowana na Dolnym Śląsku, więc cieszę się, że jej szlak wiedzie również przez Świdnicę - dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Kolarze przejadą w Świdnicy ulicami: Sikorskiego, Esperantystów, Łączną, Wrocławską, pl. Wolności, Pułaskiego do Rynku, gdzie przewidziana jest lotna premia. Dalej pojadą ul. Grodzką, Zamkową, Żeromskiego, Wałbrzyską w kierunku Modliszowa. Zanim dotrą do mety w Rynku kolarze przejadą ul. Westerplatte do pl. Wolności, później ul. Pułaskiego dojadą do Rynku, gdzie jest meta.
Przy okazji "Grodów" w niedzielę, 6 maja, rozegrany zostanie również wyścig "Nadzieje Olimpijskie", który adresowany jest do młodzików. Odbędzie się on w godz. 12.30-14.00. Z tego też powodu zamknięte zostaną następujące ulice: Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, pl. Wolności (fragmentowe ograniczenie, zawężony ruch) oraz ul. Pułaskiego.


16 kwietnia 2007 - "Akurat" w Strzegomiu

29 kwietnia w Strzegomskim Centrum Kultury zagra zespół "Akurat". Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.
Grupa "Akurat", która powstała w listopadzie 1994 roku pochodzi z Bielska-Białej. Na dzień dzisiejszy w jej skład wchodzą: Tomasz Kłaptocz (śpiew, trąbka), Piotr Wróbel i Wojciech Żółty (gitary), Przemysław Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Łukasz Gocal.
Zespół ma na swoim koncie udział w wielu festiwalach: m. in. w Przystanku Woodstock, Hunter Fest, Przystanku Olecko, popularnej FAMIE oraz w dziesiątkach koncertów. W 2001 roku jego członkowie nagrali swój pierwszy album "Pomarańcza". Duży sukces odniosła kolejna płyta pt. "Prowincja", która mimo "pantoflowej promocji" rozeszła się w ilości 5000 egzemplarzy. Dwie pochodzące z niej piosenki - "Wiejska" i "Do prostego człowieka" - gościły na listach przebojów wielu rozgłośni radiowych.
Bilety można nabywać w przedsprzedaży - 15 zł, a w dniu koncertu - 20 zł. Przed występem zespołu "Akurat" zagra grupa "Łowcy Szmalu".


16 kwietnia 2007 - Polska premiera "Wstydu"

W ramach cyklu "Kino ze smakiem" na niedzielę, 22 kwietnia, zaplanowano polską premierę filmu "Wstyd", a tuż po projekcji spotkanie z reżyserem Piotrem Matwiejczykiem oraz aktorkami Natalią Durczok i Dorotą Segdą.
"Wstyd" rozpoczyna scena gwałtu na 14-letniej dziewczynce, Asi (Natalia Durczok). W dalszej części pokazane są bardzo skomplikowane relacje psychologiczne, fizyczne i erotyczne dziewczynki z trzema mężczyznami z jej najbliższego otoczenia: ojcem, nauczycielem muzyki i lekarzem - znajomym matki dziewczynki. Z każdym z nich coś ją łączy i prawie każdy mógłby być gwałcicielem...
- Przenikanie się wątków i zaburzona chronologia wydarzeń wymusza ciągłą uwagę odbiorcy, który musi poskładać sobie wszystkie fakty w całość i skonfrontować je z niespodziewanym zakończeniem, a niedopowiedzenia i wielokropki mają ukazać zawiłości psychiki wszystkich bohaterów filmu. Mam nadzieję, że "Wstyd" uzmysłowi ludziom, że czasem za zamkniętymi drzwiami dzieje się coś złego i że pokaże, co dzieje się w głowach dzieci, które w najtrudniejszych momentach pozostawione są same sobie - tłumaczy reżyser, Piotr Matwiejczyk.
Premierowy pokaz zaplanowano na godzinę 18.00, w sali teatralnej ŚOK. Bilet wstępu kosztuje 15 zł. Kolejny pokaz odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godzinie 18.30. Wstęp - 10 zł.


16 kwietnia 2007 - Program SMOK w Mokrzeszowie

Po złożeniu propozycji Programu Rozwoju Szkoły "Szansa dla MOKrzeszowa" opracowanej przez dyrekcję i nauczycieli oraz pomyślnym przejściu pierwszego i drugiego etapu konkursu Szkoła Podstawowa W Mokrzeszowie znalazła się wśród sześćdziesięciu dolnośląskich szkół wiejskich, które będą mogły wcielić w życie opracowane przez siebie programy - mówi dyr. szkoły Pani Małgorzata Urbanek.
Warto dodać, iż w konkursie udział wzięło 250 placówek oświatowych z województwa dolnośląskiego. Komisja konkursowa wybrała 60 najciekawszych projektów, w tym projekt ze szkoły w Mokrzeszowie.
Projekt SMOK da więc możliwość uczniom 60 dolnośląskich wiejskich szkół podstawowych i gimnazjów wyrównania szans edukacyjnych i uczęszczania do szkół stanowiących lokalne centra edukacyjne, kulturoznawcze, rozwijających zdolności.
81 tysięcy złotych przyznane szkole pozwoli uczniom i ich rodzicom na wzięcie udziału w wielu różnorodnych formach zajęć pozalekcyjnych, warsztatów, wyjazdów i spotkań, które przewiduje program. Dokumentacja wszystkich podejmowanych działań znajdzie się m.in. w szkolnym biuletynie projektu oraz na stronie internetowej szkoły www.mokrzeszow.republika.pl


16 kwietnia 2007 - Dzieci pod opieką pijanych

Wczoraj na jednym z Żarowskich podwórek doszło do awantury między spożywającymi alkohol mieszkańcami Żarowa.
W obecności osób dorosłych, które były pod wpływem alkoholu bawiła się 4 nieletnich dzieci w wieku 12, 11, 7 i 3 lata. Jak się okazało rodzice nieletnich byli pod wpływem alkoholu 37 letnia matka miała 1,50 promila a 39 ojciec 2,70 promila, oboje rodzice jak również pozostali uczestnicy libacji zachowywali się bardzo agresywnie w stosunku do interweniujących policjantów, używali słów wulgarnych, gryźli i kopali interweniujących policjantów. Wobec zatrzymanych policjanci użyli gazu oraz chwytów obezwładniających.
Rodzice zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia. Po wykonaniu czynności materiały sprawy trafią do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Świdnicy z wnioskiem o podjęcie decyzji w sprawie rodziny.


16 kwietnia 2007 - Eliminacje powiatowe

Dzisiaj w sali teatralnej ŚOK, w świdnickim rynku rozpoczynają się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego. Odbywa się on w następujących kategoriach:
- turniej "Recytatorski" - repertuar obejmuje trzy utwory w całości lub fragmentach, dwa utwory poetyckie i prozę; do prezentacji uczestnik zgłasza dwa utwory: prozę i utwór poetycki; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut,
- turniej "Wywiedzione ze słowa" - repertuar dowolny (może to być wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów); forma prezentacji jest dowolna; może to być teatr jednego wiersza, można łączyć słowo mówione ze śpiewem, gestem, ruchem, rekwizytem; czas prezentacji nie może przekroczyć 7 minut,
- turniej "Poezji śpiewanej" - repertuar obejmuje trzy utwory śpiewane, jeden recytowany, z czego do prezentacji zgłaszane są dwa utwory śpiewane, jeden recytowany; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut,
- turniej "Teatrów jednego aktora" - uczestnicy przygotowują spektakl w oparciu o dowolny materiał literacki, a czas prezentacji nie może przekroczyć 30 minut.


16 kwietnia 2007 - Trzydziesty piąty

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się w Świdnicy 35. Rajd Elmot-Remy. Tegoroczne trasy to 17 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 506 kilometrów.
Etap I - 27 kwietnia - Start Rajdu do etapu 1, Świdnica, Rynek - 16:00
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 16:15. 19:59,
OS 1/5 Świdnica - Burkatów 17:08, 19:34,
OS 2 Kamionki - Sokolec 17:47,
OS 3 Walin Grn. - Michałkowa 18:16,
OS4 Olszyniec - Dziećmorowice 18:55,
Meta Etap I Świdnica, parking Elmot-Remy 21:02,
Etap II - 28 kwietnia - Start Rajdu do Etapu II, parking Elmot-Remy 7:00,
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 7:00, 10:24, 13:48, 17:12,
OS 6/10/14 Burkatów - Świdnica 7:41, 11:05, 14:29,
OS 7/11/15 Dziećmorowice - Olszyniec 8:14, 11:38, 15:02,
OS 8/12/16 Michałkowa - Walin Grn. 8:46, 12:10, 15:34,
OS 11/14 Sokolec - Kamionki 9:26, 12:50, 16:14,
Meta Rajdu - Świdnica Rynek 17.50


16 kwietnia 2007 - Sesja w Gminie Świdnica

18 kwietnia o godzinie 12.00 - w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się IX Sesja Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni zajmować będą się między innymi zmianami w budżecie na bieżący rok, podejmą decyzję w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne zbycie na rzecz Skarbu Państwa - Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu Oddział w Świdnicy nieruchomości niezabudowanej będącej własnością Gminy Świdnica (Witoszów Dolny), przeznaczą do sprzedaży grunty w Witoszowie Dolnym, Pogorzale, Modliszowie, Bystrzycy Górnej, Jagodniku, Lutomi Dolnej, wyrażą zgodę na zawarcie umowy o dofinansowanie budowy wielofunkcyjnego boiska sportowego w Pszennie,


16 kwietnia 2007 - Brawo Lusia!

Uczennica Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, Lucyna Jaworska została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Dla Dzieci i Młodzieży "W Polsce bije serce świata - a czy Twoje serce bije dla Polski?", organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Lusia - bo tak wszyscy mówią w szkole - napisała piękną pracę poświęconą wartościom patriotycznym, które kultywuje Związek Harcerstwa Polskiego (Lusia jest harcerką od 8 lat).
- Czuję się patriotką, rodzice mnie tak wychowali, to nie jest dla mnie jakieś pompatyczne słowo. Jestem Polką i jestem z tego dumna - mówi gimnazjalistka, uczennica klasy III b. - Nie miałam trudności, żeby o tym napisać i cieszę się, że moja praca została doceniona.
Lucyna jest jedną z najlepszych uczennic i świetnie radzi sobie z językiem polskim. - Lusia dostała najwyższą liczbę punktów na egzaminie próbnym z polskiego: 49 na 50 możliwych - podkreśla z dumą jej polonistka, Halina Serafin.
Lusia wraz z koleżanką z klasy, która też zbiera laury na konkursach polonistycznych - Karoliną Bednarek - przygotowują szkolną gazetkę. A my już dziś trzymamy za Lusię kciuki w zmaganiach ogólnopolskich, które już na przełomie maja i czerwca.


16 kwietnia 2007 - 10 lat Invest Parku

Jutro, 17 kwietnia - dziesiąta rocznica powstania WSSE INVEST-PARK.
Na ręce Pana Mirosława Grebera Prezesa Zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji obchodzonego jubileuszu. Dziesięć lat pomyślnej działalności zasługuje na szacunek i uznanie. Jesteśmy głęboko przekonani, iż kolejne lata zaowocują dynamicznym rozwojem i poszerzeniem WSSE INVEST-PARK o kolejne podstrefy, z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców gminy Żarów regionu wałbrzyskiego i Dolnego Śląska.
Serdecznie życzymy dalszych sukcesów, satysfakcji i zadowolenia w życiu zawodowym i prywatnym dla wszystkich Firm i pracowników WSSE INWEST - PARK.
Wiesława Furtak dyrektor Żarowskiego Ośrodka Kultury z załogą.


16 kwietnia 2007 - Tenisiści z Gminy Świdnica - najlepsi

Wczoraj w Krosnowicach koło Kłodzka odbyły się Dolnośląskie Mistrzostwa Zrzeszenia LZS w tenisie stołowym w ramach VIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Do finału dolnośląskiego po eliminacjach powiatowych (w Świdnicy) i strefowych (w Lutomii) zakwalifikowało się 23 tenisistów z gmin Świdnica, Jaworzyna, Dobromierz i Marcinowice.
Gmina Wiejska Świdnica zajęła I miejsce na Dolnym śląsku (w punktacji gmin), a powiat świdnicki zajął drugie miejsce (w punktacji powiatów).
- Praca pod "strzechami" od kilku lat zaczyna przynosić efekty, sport wyczynowy powinien wyłaniać się ze sportu masowego - powiedział Leszek Noworól - jeden z organizatorów igrzysk.


15 kwietnia 2007 - "III Świdnickie Dni Żagli"

Wczoraj i dzisiaj odbywały się w Świdnicy "III Świdnickie Dni Żagli".
Organizatorom tej imprezy zależy bardzo by propagować ideę żeglowania jako sposobu na życie, uprawiania go jako rekreacji, sportu i turystyki, w ten sposób chcą propagować również ziemię świdnicką jako wspaniałe miejsce dla uprawiania żeglarstwa.
W ciągu tych dwóch dni pokazano dzieciom i młodzieży jak można ciekawie spędzać wolny czas, pokazano co można robić by się nie nudzić. W trakcie "III Świdnickich Dni Żagli" odbywały się też wystawy, konkursy.
Zdjęcia znad Zalewu Witoszówki - >>> zobacz


15 kwietnia 2007 - IV liga

Wczoraj obie nasze drużyny występujące w IV lidze rozegrały swoje spotkania.
Podobnie jak przed tygodniem AKS Strzegom doznał porażki a Polonia - Sparta Świdnica zdobyła kolejne punkty.
AKS Strzegom zmierzył się w Lubaniu z drużyną - Łużyce Lubań i przegrał 0:1.
A świdniczanie pokonali wysoko bo aż 6:0 drużynę Miedzi II Legnica.


15 kwietnia 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał w Świdnicy drużynę Stali Świdnica 2:0

Polonia - Sparta II Świdnica pokonała dość łatwo w Stroniu Śląskim tamtejszy Kryształ 3:0.


15 kwietnia 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca Górna 4:0
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Juventur Podzamcze Wałbrzych 1:3
Unia Jaroszów - Granit Roztoka 0:5
Victoria II Świebodzice - Zieloni Mrowiny 0:2
Karolina Jaworzyna Śląska - Grom Witków 0:3
Płomień Makowice - Górnik Boguszów-Gorce 2:2
Gwarek Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 4:3
Sudety Dziećmorowice - Włókniarz Głuszyca 0:6


15 kwietnia 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego.
grupa 1
LZS Gola Świdnicka - LKS Szczepanów 6:5
Sudety Kątki - Ślęża Biała 6:2
LZS Marcinowice - LZS Tworzyjanów 3:1
LZS Śmiałowice - PKS Wiry 2:11
LZS Tąpadła - LZS Strzelce 0:4
LKS Bystrzyca Dln - LZS Zebrzydów 8:2
grupa 2
LZS Boleścin - LZS Rogoźnica 2:4
LZS Komorów - LZS Tomkowice 2:2
LZS Kostrza - LZS Gościsław 7:0
LKS Kalno - LKS Imbramowice 6:1
LZS Zastróże - LZS Goczałków 2:4
LZS Modlęcin - KS Kraszowice 0:2


15 kwietnia 2007 - Zostań wolontariuszem

Właśnie rusza pierwszy w Polsce program wolontariatu Toyota Hilux Horse Trials Strzegom. Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem na przełomie czerwca i lipca, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni dołącz do organizatorów! Zostań częścią zawodów.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to niesamowite wodowisko sportowe. Podczas czterech dni zawodów na Hipodromie w Morwie k/Strzegomia można podziwiać zmagania najlepszych na świecie zawodników WKKW. Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią. To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego.
- Byłam wolontariuszką na pucharze już dwa razy, to naprawdę ciekawe doświadczenie i niezła frajda - komentuje Kasia.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom już za trzy miesiące. Przygotowania w pełni i właśnie rusza nabór wolontariuszy. Z roku na rok impreza rozrasta się i wymaga coraz większych nakładów organizacyjnych i zaangażowania coraz większej liczby osób do obsługi. Przeciętny dzień zawodów wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Wszystko na o wolontariacie - >>> zobacz


15 kwietnia 2007 - Rock Pod Parą - Dżem

3 maja Rock Pod Parą. Wielki koncert w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Gwiazdą będzie legendarna grupa "Dżem". Podczas koncertu zagrają również nasze grupy. Zagra - "Zakaz Wjazdu", "Zero Procent" i "Łowcy Szmalu".
Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 i zaraz po koncercie odbędzie się projekcja filmu "Skazany na bluesa".


14 kwietnia 2007 - Coraz bliżej sukcesu

Dzisiaj w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy doszło do spotkania drużyn walczących o drugą ligę. Świdnicki zespół walczy o pozostanie w II lidze siatkówki a gdańszczanki o dostanie się do drugiej ligi. W pierwszym meczu MKS Świdnica zwyciężył 3:0 z MKS Olimpijczykiem Gdańsk. Dwa sety przebiegały zgodnie z oczekiwaniami, jednak trzeci set od początku budził niepokój. Do końca seta trwała zacięta walka o zwycięstwo.
MKS Świdnica - MKS Olimpijczyk Gdańsk 3:0 w setach - 25/16, 25/18 i w ostatnim, trzecim secie 26/24.
21 kwietnia w Gdańsku odbędzie się ostatni mecz barażowy. Po dzisiejszym zwycięstwie świdniczanki są faworytem w tej rywalizacji.


14 kwietnia 2007 - Konwent regionalny

Ponad trzydziestu samorządowców z naszego regionu zadeklarowało udział w Konwencie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, który z inicjatywy prezydenta Świdnicy odbędzie się 19 kwietnia, właśnie w Świdnicy.
- Nowa kadencja stawia przed nami, samorządowcami kolejne wyzwania. Dobre drogi, a wraz z nimi dogodny dojazd to szansa na szybszy rozwój - kierowanych przez nas - miast i miasteczek. Kadencja ta, to również możliwość wspólnych starań o współfinansowanie przedsięwzięć ze środków zewnętrznych. Każde z miast potrzebuje dobrej promocji, ale też poprawy jakości życia mieszkańców.
Właśnie o możliwościach rozwoju miast i miejscowości regionu chcielibyśmy porozmawiać - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Konwent zaplanowano na najbliższy czwartek, 19 kwietnia na godzinę 10.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego.


14 kwietnia 2007 - Serce za serce

Za okazane Wielkie Serce wobec osób najbardziej pokrzywdzonych przez los, a zwłaszcza Dzieci Niepełnosprawne, Kapituła Fundacji Prometeusz Pro Publico Bono w Krakowie postanowiła uhonorować Marka Michalaka - Kawalera Orderu Uśmiechu i Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Złotym Medalem "Serce za Serce".
Tak zdecydowali: prof. zw. dr hab. inż. Kaziemierz Flaga, gen. bryg. Jerzy Wójcik i mgr inż Wiesław Ibek. Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce w Krakowie w Sali Teatralnej Klubu Garnizonowego.
Na sali obok władz miasta, delegacji ze stolicy i krakowskich przedsiębiorców, nie zabrakło licznie zgromadzonych Kawalerów Orderu Uśmiechu.


14 kwietnia 2007 - Czipowanie psów

Świdniczanie mogą wybrać się do swojego lekarza weterynarii i zaczipować psa. W Świdnicy właśnie rozpoczęła się wielka akcja znakowania czworonogów. Ma pomóc w odnalezieniu właściciela zagubionego psa, a także pozwolić na wyjazd za granicę z własnym pupilem. Za 19 tys. zł miasto zakupiło w sumie 1,5 tys. szt. mikroczipów. Za ich wszczepienie w 2007 i 2008 r. również zapłaci samorząd. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 24 tys. zł.
Pierwsi chętni już zgłaszają się do weterynarzy, a ci zapewniają, że właściciele czworonogów mogą być spokojni o swoich pupili. - Czip pieskom nie szkodzi. To malutkie urządzenie o średnicy 1,5 milimetra i długości około 7 milimetrów wszczepiamy pod skórę w okolicach szyi. Jest to tak naprawdę zwykły zastrzyk, tyle że wykonany grubszą igłą - mówi Andrzej Hołdowański, lekarz weterynarii ze Świdnicy. - Od kilku lat czipowane są psy zarówno duże, jak i małe, ponieważ znakowanie konieczne jest przed wyjazdem za granicę. Do tej pory nie stwierdzono żadnych powikłań.
Według szacunków psów w Świdnicy jest kilka tysięcy, ale podatek płaci zaledwie kilkuset posiadaczy czworonogów. Znakowanie, a również rozporządzenie, które szczegółowo opisuje obowiązki właścicieli psów ma sprawić, by los czworonogów bardziej obchodził ich właścicieli.


13 kwietnia 2007 - Walka o pieniądze na twierdzę

Ponad 7,1 mln zł pochłonie realizacja w latach 2008-2010 nowego projektu przygotowywanego przez władze miasta. Mowa o I etapie rewitalizacji i adaptacji na cele kulturalne zespołu fortyfikacyjnego twierdzy Fryderyka Wielkiego w Świdnicy.
- Projekt zakłada, że w trzy lata zrealizujemy trzy zadania. Renowacji i konserwacji poddamy rejon parku i altany w obrębie Fleszy Ceglanej przy ul. Armii Krajowej, rewitalizacji poddany zostanie teren Fleszy Nowomłyńskiej (pomiędzy ul. Śląską i Pionierów), a także wykonamy część ścieżki dydaktycznej śladami dawnych fortyfikacji - wylicza Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Obecnie tworzymy dokumentację potrzebną do przygotowania projektu. Planujemy przede wszystkim odrestaurowanie rozebranej w ubiegłym roku altany, a także wyznaczenie miejsca na eksponaty Muzeum Broni i Militariów. Po rewitalizacji wspomniane tereny z pewnością zyskają na atrakcyjności.
Zgodnie z podjętą dziś - 13 kwietnia - decyzją Rady Miejskiej w Świdnicy na realizację projektu w budżecie miasta zarezerwowane zostaną następujące kwoty: 180 tys. zł w 2008, 587 tys. zł w 2009 i 300 tys. zł w 2010 roku.
Brakującą kwotę ponad 6 mln zł miasto chce pozyskać z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.


13 kwietnia 2007 - Sesja absolutoryjna

Na 19 kwietnia wyznaczono termin kolejnych obrad świebodzickiej rady miejskiej.
Jedną z najważniejszych uchwał jakimi zajmą się radni będzie udzielenie absolutorium z wykonania budżetu za 2006 rok.


13 kwietnia 2007 - Japońskie inwestycje na Dolnym Śląsku

16 kwietnia, wojewoda Krzysztof Grzelczyk spotka się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim z nowym ambasadorem Japonii w Polsce Ryuichi Tanabe oraz z przedstawicielami japońskich firm prowadzących działalność na terenie Dolnego Śląska.
Spotkanie dotyczy rozwoju i planów inwestycyjnych japońskich koncernów w regionie.
Obecni będą prezesi i dyrektorzy Bridgestone Diversified Products Poland, Toshiba Television Central Europe, AKS Precision Ball Polska, Yagi Poland Factory, NSK Steering Systems Europe, NTK Technical Ceramics, Accuromm Central Europe, Toyota Motor Industries Poland oraz TBMECA Poland.


13 kwietnia 2007 - Przedsmak czerwca

Toyota Hilux Horse Trials Strzegom za niecałe trzy miesiące.
LKS Stragona zaprasza na inaugurację tegorocznego sezonu sportowego. Jutro na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia odbędą się zawody regionalne w WKKW i ujeżdżeniu.
W dyscyplinie WKKW jeźdźcy będą rywalizować w konkursach klasy P i L. Zaplanowano również konkurs specjalny na styl konia w crossie dla koni 4-letnich i 5-letnich. W ujeżdżeniu natomiast przewidziana L, P, N i C.


13 kwietnia 2007 - "Serduszka" dla Ireny Sendlerowej

Irena Sendlerowa, Polka, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady ok. 2500 żydowskich dzieci, została uhonorowana Orderem Uśmiechu. O przyznanie Orderu Uśmiechu Irenie Sendlerowej jako pierwszy wnioskował 15-letni Szymon Płóciennik z Zielonej Góry. - Czuję się ogromnie zaszczycony, mogąc przemawiać do Pani w tak podniosłym dniu, w dniu, który jest momentem triumfu miłości nad nienawiścią - pisał w specjalnym oświadczeniu Płóciennik. - W czasie krwawych rządów nazistów była Pani malutką wysepką dobroci. Nadzieją na lepsze jutro dla setek żydowskich dzieci. Dla wielu z nich pozostanie Pani drugą matką "dzieci Holokaustu" - dodał.
W uroczystości, która miała miejsce w Domu Geriatryczno- Rehabilitacyjnym Ojców Bonifratrów w Warszawie, oprócz laureatki, wzięli udział również trzej członkowie Kapituły Orderu Uśmiechu - kanclerz Marek Michalak, sekretarz Barbara Kolago i znany karykaturzysta Jacek Frankowski, córka Ireny Sendlerowej, przyjaciele oraz Zespół Dziecięcy "Serduszka" ze Świdnicy i Żarowa, który uświetnił uroczystość specjalnym koncertem.
Dla "Serduszek" był to dzień szczególny - wspaniały koncert przed jedną z największych bohaterów naszych czasów, relacjonowany przez ponad 100 zgromadzonych na uroczystości dziennikarzy oraz zwiedzanie Warszawy śladami Ireny Sendlerowej, co zostało zarejestrowane przez TVP i będzie częścią filmu dokumentalnego poświeconego nowej laureatce Orderu Uśmiechu.


13 kwietnia 2007 - USC bez kierownika

Świdniccy radni odwołali ze stanowiska, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Ma to związek ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego szefa USC, Rafała Bednarza.
- Stanowisko kierownika USC z dużą satysfakcją piastowałem przez dwa lata. Względy osobiste i rodzinne spowodowały, że zmieniam miejsce zamieszkania. Pragnę podziękować Wysokiej Radzie za zaufanie, na jakie mogłem liczyć i życzliwość, z którą się spotykałem ze strony wielu radnych, Panów Prezydentów, Pani Sekretarz, Skarbnik oraz pracowników Urzędu Miejskiego i jednostek podległych - napisał Rafał Bednarz w liście skierowanym do przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy i odczytanym podczas dzisiejszych obrad.
Na razie nowy kierownik USC nie został powołany.


13 kwietnia 2007 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

18 kwietnia o godzinie 16.30 w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, przy ulicy Powstańców 3 odbędzie się VIII sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi: projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej, projektem uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na bieżący rok, sprawią przystąpienia do sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Nowice, wsi Piotrowice Świdnickie oraz uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do Lokalnej Organizacji Turystycznej pn. Księstwo Świdnicko-Jaworskie.


13 kwietnia 2007 - Trzydziesty piąty

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się w Świdnicy 35. Rajd Elmot-Remy. Tegoroczne trasy to 17 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 506 kilometrów.
Etap I - 27 kwietnia - Start Rajdu do etapu 1, Świdnica, Rynek - 16:00
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 16:15. 19:59,
OS 1/5 Świdnica - Burkatów 17:08, 19:34,
OS 2 Kamionki - Sokolec 17:47,
OS 3 Walin Grn. - Michałkowa 18:16,
OS4 Olszyniec - Dziećmorowice 18:55,
Meta Etap I Świdnica, parking Elmot-Remy 21:02,
Etap II - 28 kwietnia - Start Rajdu do Etapu II, parking Elmot-Remy 7:00,
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 7:00, 10:24, 13:48, 17:12,
OS 6/10/14 Burkatów - Świdnica 7:41, 11:05, 14:29,
OS 7/11/15 Dziećmorowice - Olszyniec 8:14, 11:38, 15:02,
OS 8/12/16 Michałkowa - Walin Grn. 8:46, 12:10, 15:34,
OS 11/14 Sokolec - Kamionki 9:26, 12:50, 16:14,
Meta Rajdu - Świdnica Rynek 17.50


12 kwietnia 2007 - Podziękowanie

Parafia Rzymsko - Katolicka pod wezwaniem Świętego Wawrzyńca w Śmiałowicach składa Firmie "Cerabud" w Krotoszynie podziękowanie za dachówkę karpiówkę na kościół filialny w Marcinowicach.
Ufamy, że produkt Państwa Firmy będzie przez wiele, wiele lat skutecznie zabezpieczał naszą świątynię.
Wyrazy wdzięczności składają
Proboszcz Parafii Ks. Marian Lewandowski, Wójt Gminy Jerzy Guzik, Rada Parafialna - Przewodniczący Henryk Szal.


12 kwietnia 2007 - "Herbapol" bezpieczny

Każde wylanie rzeki Pełcznicy w okolicach "Herbapolu" w Stanowicach powodowało większe czy mniejsze straty materialne. Teraz podobna okoliczność już nie grozi, a już na pewno ulegnie zminimalizowaniu, dzięki remontowi wewnętrznej ul. Strzegomskiej prowadzącej do zakładu.
Droga dojazdowa do "Herbapolu" oraz pobliskie gospodarstwa domowe były stale narażone na podtapianie przez miejscową rzekę. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku wykonano niezbędne roboty ziemne, pogłębiono rów przeciwpowodziowy przy zakładzie, oraz zamontowano kładkę dla pieszych.
Z kolei w marcu tego roku przebudowano fragment wewnętrznej ul. Strzegomskiej. Na powierzchni 200 m kw nałożono kostkę brukową i wybudowano niezbędne przyczółki przy kładce. Wszystkie prace pochłonęły kwotę ok. 28 tys. zł, a środki pochodziły z budżetu gminy Strzegom.
Jest to kolejna inwestycja zrealizowana w tym roku. Niedawno wyremontowano ulice Bema, Dembińskiego i drogę na odcinku od Al. Wojska Polskiego do ulicy Wesołej w Strzegomiu oraz ul. Olszańską w Stanowicach. Już wkrótce planowany jest remont ul. Kochanowskiego i Wałowej w Strzegomiu, a także drogi w Żółkiewce. Ponadto ruszą prace remontowe związane z wymianą nawierzchni placu parkingowego przy Strzegomskim Centrum Kultury.


12 kwietnia 2007 - Będzie 100 miejsc pracy bezpieczny

Dobra wiadomość dla świebodziczan - wojewoda dolnośląski wydał pozytywną opinię w sprawie utworzenia świebodzickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Jak Państwo pamiętają, na przedostatniej sesji rada wyraziła zgodę na włączenie w obszar podstrefy dwóch działek o łącznej powierzchni blisko 1,5 ha, które zakupiła WSSE. Możemy już także oficjalnie poinformować o pierwszym inwestorze, którzy wybuduje swój zakład właśnie w naszej podstrefie. Jest nim znana polska firma Osadowski, która będzie w Świebodzicach produkować specjalistyczne urządzenia dla przemysłu okrętowego i stoczniowego a także duże konstrukcje stalowe mające zastosowanie w przemyśle wydobywczym i transporcie morskim. Zakład będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie, a do produkcji zastosuje najnowsze technologie i systemy zarządzania jakością. Ale co najważniejsze - da 100 miejsc pracy dla świebodziczan. Wartość inwestycji to 1,5 mln euro.
- To bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta, bardzo się cieszę, że robimy kolejny krok nie tylko w stronę stworzenia w naszym mieście strefy ekonomicznej ale przede wszystkim - zaczyna się dobry proces zmian na rynku pracy - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Od momentu, kiedy władze miasta przystąpiły do rozmów z WSSE minęło zaledwie ponad 3 miesiące, a już mamy konkretne efekty. A jest to dopiero początek całego procesu co tym bardziej pozwala wierzyć, że w Świebodzicach powstanie strefa w której swoje fabryki będą chętnie lokować także i inni inwestorzy, również ci zagraniczni.


12 kwietnia 2007 - Okradali automaty

10 kwietnia zostali zatrzymani dwaj mężczyźni - mieszkańcy Świdnicy, którzy na przełomie ostatnich dwóch miesięcy okradli 4 automaty do gier zręcznościowych znajdujące się w lokalach gastronomicznych.
Policjanci, sekcji kryminalnej i dochodzeniowej, którzy pracowali nad sprawą, w wyniku podjętych działań zaobserwowali w rejonie jednego z lokali gastronomicznych 2 mężczyzn, którzy przygotowywali się do włamania. W kontenerze na śmieci ukryli sprzęt w postaci łomów, śrubokrętów, łamaków, który mieli wykorzystać wieczorem do włamania. Do włamania nie doszło bo obaj 19 latkowie zostali zatrzymani, przyznali się do wcześniejszych włamań.
W mieszkaniu jednego z zatrzymanych policjanci zabezpieczyli sprzęt komputerowy i RTV, jak się okazało obaj wcześniej byli karami za rozboje i włamania, a w grudniu ubiegłego roku jeden z zatrzymanych opuścił zakład poprawczy. Za kradzieże z włamaniem grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.


12 kwietnia 2007 - Radni - komisje

Powołany został zespół radnych, który będzie rozpatrywał wnioski o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy. W jego składzie znaleźli się: Mariusz Barcicki, Andrzej Gondek, Zdzisław Grześkowiak, Michał Kulig, Adam Markiewicz, Michał Ossowski i Teresa Świło.
Zamiast Komisji Rewizyjnej, Komisja Oświaty. Ze składu Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Świdnicy odwołany został radny Janusz Kalinowski. Ma to związek ze złożeniem przez niego rezygnacji i zgłoszeniem chęci uczestnictwa w pracach Komisji Oświaty. Do tej komisji radny Kalinowski został powołany.


12 kwietnia 2007 - "Zero obojętności" wypadaniu ze szkoły

W Wydziale Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy powstaje kolejny ciekawy projekt. Tym razem wydział będzie starał się pozyskać środki na realizację powiatowego programu zapobiegania przedwczesnemu wypadaniu z systemu szkolnictwa "Zero obojętności". -" Jest to nasz autorski program wychowawczy, który będziemy chcieli wdrożyć w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego" - mówi Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
-" Sprawa jest poważna. Dotyczy bowiem corocznie kilkuset młodych ludzi, którzy decydują się przerwać naukę jeszcze w okresie, kiedy mają obowiązek chodzenia do szkoły." - wyjaśnia Stanisław Szelewa.
Wdrożenie programu ma pozwolić na szybkie reagowanie na wszelkie sytuacje problemowe w szkole a w przyszłości także ograniczyć ich występowanie. Cechą szczególną programu ma być z jednej strony zwiększony udział rodziców w wychowaniu młodego człowieka a z drugiej wiarygodność nauczycieli wobec rodziców i uczniów.
- "Chcemy przekonać rodziców, że warto być blisko szkoły i zmobilizować nauczycieli do dobrej pracy." - mówi Stanisław Szelewa - "nauczyciel i wychowawca mają być odpowiedzialnymi, dobrymi wzorami i przewodnikami życiowymi ucznia - wychowanka. Rodzice natomiast muszą zrozumieć swoją siłę, jaką mogą uzyskać współpracując z nauczycielami przy przestrzeganiu zasad wzajemnego wsparcia. Muszą zrozumieć, że brak wymagań i nadmierna ochrona dziecka to właśnie brak miłości." - dodaje.
Planowany termin wprowadzenia programu do szkół to nadchodzący rok szkolny 2007/2008. Jako pierwsza przetestuje go jedna, wybrana placówka. Jeśli się sprawdzi, w przyszłych latach zostanie wdrożony w pozostałych szkołach.


12 kwietnia 2007 - E-przelewy w urzędzie

Zamiast ręcznego wypełniania druków i przybijania setek pieczątek wystarczy kliknąć w komputerze i już pieniądze wędrują na odpowiednie konto. W świebodzickim magistracie wprowadzono elektroniczny system dokonywania przelewów.
- To oszczędność czasu ale przede wszystkim ogromne ułatwienie kontroli wydatkowania pieniędzy z kasy urzędu - mówi Anna Żygadło, sekretarz urzędu.
Z systemu najbardziej cieszy się wydział finansowy bo właśnie temu wydziałowi najbardziej ułatwił pracę. Oprogramowanie dostarczył Bank Zachodni.


11 kwietnia 2007 - "III Świdnickie Dni Żagli"

W dniach 14 - 15 kwietnia w Świdnicy odbędą się "III Świdnickie Dni Żagli".
Organizatorzy tej imprezy chcą propagować ideę żeglowania jako sposobu na życie, uprawiania go jako rekreacji, sportu i turystyki, oraz propagowanie ziemi świdnickiej jako przyjaznego środowiska dla uprawiania żeglarstwa.
Niebagatelnym zadaniem jest zaoferowanie dzieciom i młodzieży alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu poprzez wychowanie żeglarskie.
W ciągu tych dwóch dni odbędzie się wiele spotkań, prezentacji, wystaw.
Szczegóły "Świdnickich Dni Żagli" - >>> zobacz


11 kwietnia 2007 - Piękny wiek

15 kwietnia w Powiecie Świdnickim kolejna mieszkanka ukończy sto lat. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Dzierżkowie w gminie Dobromierz.
Jubilatka urodziła sie 16 kwietnia 1907 w Łopusznie na kielecczyźnie, w rodzinie wieloletniej (4 siostry i brat), jej rodzice posiadali gospodarstwo rolne, w którym jak inne dzieci pomagała w pracach rolnych. Pochodzi z rodziny, w której wszyscy dożywali sędziwego wieku. Siostra Pani Apolonii Ślęzak dożyła 103 lat, inne rodzeństwo też osiągnęło wiek po dziewięćdziesiąt kilka lat, a ich mama zmarła kilka dni przed 100 rocznicą urodzin.
Pani Apolonia dochowała się ośmiorga dzieci, 25 wnuków (10 dziewczynek i 15 chłopców.) i 28 prawnuków (12 dziewczynek i 16 chłopców). Obecnie mieszka z najmłodszą córką i zięciem. Pomimo kłopotów ze słuchem i chorobą stawów nadal jest aktywna, sama szyje różne fartuszki i gotuje dla siebie. Pani Apolonii życzymy długich lat życia i doczekania kolejnych jubileuszy.


11 kwietnia 2007 - Victoria w półfinale

W dniach 30 marca - 1 kwietnia w Hali Widowiskowo Sportowej w Świebodzicach rozgrywane były ćwierćfinały Mistrzostw Polski juniorek młodszych w Piłce Ręcznej. Organizatorem imprezy był Miejski Klub Sportowy Victoria Świebodzice wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji Świebodzice. W turnieju zwyciężył KS "Łącznościowiec", drugie miejsce MKS "Victoria", kolejne - UKS "Bukowia" i MKS "Czarni".
Zespół Viktorii występował w składzie:
Grzelak Nela, Szczepańska Ewa, Górska Sylwia, Różańska Natalia, Lesińska Kalina, Czerniawska Olga, Maliborska Martyna, Uzar Aleksandra, Janik Aleksandra, Marchewka Aleksandra, Samek Paulina, Liphardt Paulina, Zych Aleksandra, Matecka Marcelina, Kuriata Monika.
Drużyna Viktorii Świebodzice zajmując drugie miejsce w turnieju uzyskała awans do półfinału Mistrzostw Polski.


11 kwietnia 2007 - Sesja już w piątek

Na piątek, 13 kwietnia, zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Rozpocznie się ona o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47. W jej trakcie radni podejmą trzy uchwały w sprawie:
odwołania ze stanowiska kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
zmiany Wieloletniego Planu Inwestycyjnego,
wyrażenia zgody na realizację w latach 2008-2010 projektu pod nazwą "Rewitalizacja i adaptacje na cele kulturalne zespołu fortyfikacyjnego twierdzy Fryderyka Wielkiego w Świdnicy" - Etap I w ramach Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.


11 kwietnia 2007 - Trzymamy kciuki

W sobotę, 14 kwietnia podczas spotkania w meczu barażowym o utrzymanie się w II lidze, MKS Świdnica grać będzie z MKS Olimpijczykiem Gdańsk. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.
Kolejny mecz, a będzie to już mecz ostatni, odbędzie się w Gdańsku 21 kwietnia.
W II lidze zostanie drużyna, która będzie mieć lepszy bilans w obu meczach.
Zapraszamy na halę sportową i prosimy o gorący doping.


11 kwietnia 2007 - Zachwycili rosyjską publiczność

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" działający przy Świdnickim Ośrodku Kultury uczestniczył w a IV Międzynarodowym Festiwalu "Otwarta Europa", który odbywał się w dniach 30 marca - 5 kwietnia w Moskwie.
-" Udział w Festiwalu był dla naszego zespołu ogromnym wyróżnieniem i okazją do zaprezentowania naszego miasta i powiatu a także promocji polskiej kultury poza jej granicami." - wyjaśnia Maria Skiślewicz, instruktor tańca w zespole. "Krąg" to znany świdnicki zespół taneczny. Ta nazwa ma już swoją markę i renomę, co powoduje, że dzięki temu zespół jest rozpoznawany w Polsce i zagranicą. Zespół bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach także na estradzie międzynarodowej. Tańczy w nim młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego Powiatu Świdnickiego.
-"Członkowie zespołu zwrócili się do Zarządu Powiatu o pomoc w sfinansowaniu wyjazdu. Udało im się pozyskać 7 tys. zł z Urzędu Miasta Świdnica oraz 10 tys. zł ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Zarząd podjął decyzję o przekazaniu środków z budżetu powiatu na pokrycie kosztów podróży młodzieży do Rosji." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Zarząd Powiatu zdecydował, że dofinansuje wyjazd młodzieży do Moskwy w wysokości 6 tys. zł. I jest ze swojej decyzji bardzo zadowolony. Okazało się bowiem, że Zespół Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" podbił serca rosyjskiej publiczności.
-" Zdobyliśmy trzecie miejsce. Pokonał nas tylko zespół z Moskwy, który zajął pierwsze miejsce i zespół z Kijowa = cieszy się Maria Skiślewicz. W nagrodę zespół wyjedzie na występy do Odessy a także będzie miał możliwość wzięcia udziału w koncercie galowym w największym teatrze muzycznym Moskwy.


11 kwietnia 2007 - 35. Rajd Elmot Remy

W najbliższym programie Odcinek Specjalny będziemy gościć Krzysztofa Szumowskiego i Annę Wódkiewicz. Porozmawiamy o zbliżającym się 35 Rajdzie Elmot Remy i o planach zespołu rajdowego F2 na sezon 2007.
Nie zabraknie także dyskusji o poprzednich sezonach i o tym jak Ford Focus sprawuje się na polskich trasach rajdowych.
Zapraszamy do słuchania programu w piątek, 13 kwietnia o godzinie 18.00.
Odcinek Specjalny na 91,3 FM we Wrocławiu. Słuchaczy zachęcamy do pisania maili i zadawania pytań. zapytaj.
Piszcie też na radiowe gg - 8704567 oraz pytajcie telefonicznie - (071) 320 44 55
Radio Luz nadaje w internecie. Polecamy słuchanie stacji w winampie - włącz


11 kwietnia 2007 - Rekordy na tafli

Blisko 104 tysiące osób skorzystało ze świdnickiego sztucznego lodowiska w sezonie 2006-2007 (w poprzednim sezonie około 60 tysięcy osób).
Lodowisko były czynne w okresie od 14 października 2006 roku do 25 marca 2007. Działalność przyniosła przychody w wysokości ponad 537 tysięcy złotych. Przy kosztach w wysokości ponad 527 tys. zł, zakończony niedawno sezon przyniósł więc zysk - 9,6 tys. zł.
- W przypadku obiektów sportowych i rekreacyjnych jakakolwiek nadwyżka oznacza sukces i nam to się udało. Co więcej w tym sezonie do obsługi szatni i wypożyczalni łyżew zatrudniliśmy dodatkowo 15 osób - mówi Jan Czałkiewicz kierownik obiektów Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


11 kwietnia 2007 - Nowiny z MDK-u

13 kwietnia rozpoczyna się w Świdnicy IX Dolnośląski Przegląd Zespołów Artystycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Rozpoczynamy o godzinie 10.00 w auli I LO w Świdnicy. Ze względu na małe zainteresowanie zespołów przegląd potrwa tylko jeden dzień.
14 kwietnia Arkadiusz Walerowicz nauczyciel z pracowni modelarstwa redukcyjnego będzie reprezentował świdnicką placówkę na XI Międzynarodowej Wystawie i Zawodach Modelarskich, które odbędą się w Mosonmagyarovar na Węgrzech. Nie będzie to pierwsza wizyta naszych modelarzy na Węgrzech. Zawody potrwają dwa dni.


11 kwietnia 2007 - Zostań wolontariuszem

Właśnie rusza pierwszy w Polsce program wolontariatu Toyota Hilux Horse Trials Strzegom. Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem na przełomie czerwca i lipca, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni dołącz do organizatorów! Zostań częścią zawodów.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to niesamowite wodowisko sportowe. Podczas czterech dni zawodów na Hipodromie w Morwie k/Strzegomia można podziwiać zmagania najlepszych na świecie zawodników WKKW. Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią. To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego.
- Byłam wolontariuszką na pucharze już dwa razy, to naprawdę ciekawe doświadczenie i niezła frajda - komentuje Kasia.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom już za trzy miesiące. Przygotowania w pełni i właśnie rusza nabór wolontariuszy. Z roku na rok impreza rozrasta się i wymaga coraz większych nakładów organizacyjnych i zaangażowania coraz większej liczby osób do obsługi. Przeciętny dzień zawodów wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Wszystko na o wolontariacie - >>> zobacz


10 kwietnia 2007 - Nowy punkt konsultacyjny

Od kilku dni w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Piłsudskiego 18, działa Punkt Konsultacyjno-Motywacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i współuzależnionych.
Punkt czynny jest w każdą środę w godzinach od 13.00 do 16.00. Pomocą służy w nim pani Ewa Latuszek. Punkt ma na celu motywowanie osób uzależnionych i współuzależnionych do zmiany dotychczasowego stylu życia, motywowanie i informowanie zarówno o możliwości podjęcia leczenia osób uzależnionych, jak i terapii osób współuzależnionych oraz udzielanie wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym.
- W planach jest także uruchomienie przy punkcie konsultacyjnym grupy motywacyjnej -mówi Izabela Siekierzyńska, inspektor w wydziale edukacji i spraw społecznych urzędu oraz koordynator działań profilaktycznych w mieście.


10 kwietnia 2007 - Trzydziesty piąty

W dniach 27-28 kwietnia odbędzie się w Świdnicy 35. Rajd Elmot-Remy. Tegoroczne trasy to 17 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 506 kilometrów.
Etap I - 27 kwietnia - Start Rajdu do etapu 1, Świdnica, Rynek - 16:00
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 16:15. 19:59,
OS 1/5 Świdnica - Burkatów 17:08, 19:34,
OS 2 Kamionki - Sokolec 17:47,
OS 3 Walin Grn. - Michałkowa 18:16,
OS4 Olszyniec - Dziećmorowice 18:55,
Meta Etap I Świdnica, parking Elmot-Remy 21:02,
Etap II - 28 kwietnia - Start Rajdu do Etapu II, parking Elmot-Remy 7:00,
Park Serwisowy, Świdnica, parking Elmot-Remy 7:00, 10:24, 13:48, 17:12,
OS 6/10/14 Burkatów - Świdnica 7:41, 11:05, 14:29,
OS 7/11/15 Dziećmorowice - Olszyniec 8:14, 11:38, 15:02,
OS 8/12/16 Michałkowa - Walin Grn. 8:46, 12:10, 15:34,
OS 11/14 Sokolec - Kamionki 9:26, 12:50, 16:14,
Meta Rajdu - Świdnica Rynek 17.50


10 kwietnia 2007 - Z pochodniami i śpiewem

III Miejska Droga Krzyżowa przeszła ulicami miasta w Wielki Piątek, 6 kwietnia. Procesja wyruszyła spod kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu o godz. 21. - tak samo jak najsłynniejsza Droga Krzyżowa, ta, która rokrocznie odbywa się w rzymskim Koloseum a której przewodniczy Ojciec Święty.
Mieszkańcy Świebodzic zabrali ze sobą świece i lampiony, dlatego pochód wyglądał bardzo malowniczo. Bezpieczeństwo zapewniała straż miejska, policja a o zdrowie idących zadbała medyczna służba maltańska. W procesji wzięło udział kilkaset osób, choć to późna pora przyszło sporo dzieci i młodzieży.


10 kwietnia 2007 - Piękniej w Jaworzynie Śląskiej

W Jaworzynie Śląskiej trwają prace związane z uzupełnieniem zieleni i poprawieniem estetyki miasta.
W ramach tego zadania planuje się uzupełnienie żywopłotów, roślin ozdobnych na istniejących skwerach i pozostałych terenach zielonych.
W mieście zostanie ustawionych 20 donic, w których pojawią się kwiaty. Donice ustawione zostaną na ulicach: Wolności, l-go Maja Jana Pawła II i Kościuszki.
Na ulicach ustawionych zostanie 20 nowych ławek. Część z nich zostanie ustawiona wzdłuż ulicy Wolności stwarzając możliwość odpoczynku.


10 kwietnia 2007 - Przedsmak czerwca

Toyota Hilux Horse Trials Strzegom za niecałe trzy miesiące. A pierwsza w tym sezonie rywalizacja sportowa w Morawie już w połowie kwietnia.
LKS Stragona zaprasza na inaugurację tegorocznego sezonu sportowego. W sobotę, 14 kwietnia na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia odbędą się zawody regionalne w WKKW i ujeżdżeniu.
W dyscyplinie WKKW jeźdźcy będą rywalizować w konkursach klasy P i L. Zaplanowano również konkurs specjalny na styl konia w crossie dla koni 4-letnich i 5-letnich. W ujeżdżeniu natomiast przewidziana L, P, N i C.


10 kwietnia 2007 - Wystawa Piotra

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy po raz drugi zaprezentował swoje prace na wystawie w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy dzięki uprzejmości Agnieszki Nawrockiej, kierownik tej placówki.
Wystawione prace wykonane zostały w Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej, nauczycielki plastyki w czterech technikach: malowanie pastelami suchymi i olejnymi, batik oraz linoryt.
Wystawę Piotra Studnickiego pt. "Mój świat" można oglądać przez cały miesiąc kwiecień i maj w bibliotece, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.


10 kwietnia 2007 - Kursy szkoleniowe LZS

Dolnośląskie Zrzeszenie LZS informuje, że dla potrzeb swoich działaczy sportowych organizuje kursy szkoleniowe sędziów lekkiej atletyki i biegów przełajowych, tenisa stołowego, sędziów piłki siatkowej. Zgłoszenia przyjmowane są w Dolnośląskim Zrzeszeniu LZS we Wrocławiu, u Kierowników oddziałów w Świdnicy, Jeleniej Górze, Legnicy.
27-29 kwietnia 2007 kurs sędziów LA i biegów przełajowych oraz tenisa stołowego, odpłatność za pobyt 60 zł za osobę (płatne w dniu przyjazdu). Przyjazd do Ośrodka Szkoleniowego DZ LZS w Nowej Bystrzycy 74 gmina Bystrzyca Kłodzka - 27 kwietnia do godziny 17.00. fax. 071 339-79-15 do 25 kwietnia.

30 kwietnia - 01 maja kurs organizatorów sportu i sędziów piłki siatkowej, odpłatność za pobyt i egzamin 60 zł za osobę (płatne w dniu przyjazdu). Ośrodek Szkoleniowy DZ LZS Nowa Bystrzyca 74. Zgłoszenia do 25 kwietnia.


10 kwietnia 2007 - Wspólne śniadanie

Na dzień przed Wielkanocą, w sobotę 7 kwietnia w jadłodajni miejskiej spotkali się podopieczni Ośrodka Pomocy Społecznej oraz władze miasta na uroczystym śniadaniu świątecznym.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z zastępcami oraz ksiądz prałat Augustyn Nazimek życzyli wszystkim zdrowych i radosnych świąt, a po krótkiej modlitwie wszyscy zasiedli do żurku z kiełbasą i jajek.
Niestety, mimo że udział w śniadaniu zadeklarowało 120 osób, na spotkanie przyszła tylko połowa. Paczki świąteczne, które były wydawane w piątek, 6 kwietnia, odebrały prawie wszystkie rodziny.


9 kwietnia 2007 - Szukam znajomych

Codzienna gonitwa nie nastraja nas do refleksji. Nie pozwala zastanowić się nad upływającym czasem. Rzadko myślimy o bliskich bo i czasu brak, rzadko wspominamy przyjaciół tych z tamtych, dawnych lat.
Dopiero święta, skłaniają do zastanowienia. Wtedy przypominamy sobie o dzieciństwie, młodości, o znajomych z tamtego okresu. Gdziekolwiek wtedy jesteśmy, mamy ochotę nawiązać dawno zerwane nici, odnowić przyjaźnie.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy kolejny email, w którym piszący szuka swoich znajomych. Jako serwis ziemii świdnickiej staramy się pomóc takich przypadkach.
Tym razem przyjaciół i znajomych szuka Pan Adam.
Do Polski wróciłem 1946 roku z Rosji, w której byłem przez całą wojnę. Byłem tam małym wędrowcem, tułaczem. W Świdnicy mieszkałem od 1949 roku, a może od 1950. Były to lata mojej dzikiej młodości.
W 1955 roku tak się ułożyło moje życie, że wyjechałem najpierw do Łodzi a potem wyjechałem z Polski, którą kochałem, która kocham nadal i za nią tęsknię.
Odwiedziłem Polskę i Świdnicę w 1990 roku i choć miałem tam przed wyjazdem wielu znajomych to wtedy spotkałem tylko Panią Wandę, której nazwiska już nie pamiętam.
Urklinski Adam, tak się nazywam.
Szukam znajomych z fabryki A-6, byłem tam personalnym, organizowałem też ludzi do pracy przy tworzeniu muzeum w Gross-Rosen, jako personalny pracowałem też w Fabryce Rękawiczek z Janem Mizerą. Zajmowałem się w Świdnicy również trudną młodzieżą. Czy pamięta mnie, wtedy młody chłopak - Pałka, a może Wiktor z drukarni w Rynku czy też Karol ze składnicy węgla, może pamięta mnie Halina Pióro ? Bardzo chciałbym odnowić kontakty. Wszystkiego najlepszego życzę świdniczanom. Napiszcie do mnie


9 kwietnia 2007 - Cystersi na Dolnym Śląsku

"Jeśli więc mnisi przybyli na Śląsk, a później zasiedlili kolejne opactwa, to stało się to przede wszystkim skutkiem osobistej pobożności fundatorów. Na ich potrzeby tak żywo odpowiadało życie zakonne prowadzone przez synów św. Bernarda. Rzecz jasna, władcy Śląska nie byli pod tym względem oryginalni, cystersi w wiekach XII i XIII cieszyli się szczególną sympatią europejskiego rycerstwa i arystokracji.
Siłą rzeczy na decyzję kolejnych dobroczyńców zakonu silny wpływ wywierała swoista moda na wspierania tego zakonu wśród wyższych warstw społeczeństwa europejskiego w tym okresie. Chcąc być poważanym władcą należało godnie opiekować się Kościołem w swoich ziemiach, w tym fundować nowe klasztory."
To fragment interesującego tekstu jaki towarzyszy wystawie w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, a mówi o Cystersach na Dolnym Śląsku. Tekst ten zamieszczony został w dziale historia naszego serwisu - . . . czytaj więcej


9 kwietnia 2007 - Nowe nazwy ulic

Kilka dni temu, podczas ostatnich obrad świdniccy radni zadecydowali o nazwaniu nowych ulic w Świdnicy.
Ulica łącząca ul. Armii Krajowej z ul. gen. Emila Augusta Fieldorfa została nazwana ul. Inwalidów Wojennych. Radni nadali nazwy nowoprojektowanym ulicom położonym w części mieszkaniowej Osiedla Zawiszów: ul. Bolesława Śmiałego (zmieniono nazwę końcowego odcinka ul. Bolesława Krzywoustego), ul. Władysława Hermana, ul. Księcia Bernarda, ul. Bolesława Krzywoustego (nowoprojektowana ulica, okalająca obszar zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie ulicy Stęczyńskiego włączając w nią istniejący już odcinek o tej nazwie), ul. Jana Wysockiego (nowoprojektowana ulica, położona równolegle do ul. Krzywoustego).
Nazwy zyskały nowoprojektowane ulice położone w części przemysłowej osiedla: ul. Księdza Prałata Dionizego Barana, ul. Tadeusza Ząbka, ul. gen. Władysława Andersa (dotychczasowa droga południowa.
Wcześniej w obrębie przemysłowym radni nadali nazwę nowej ulicy - alei Colgate - drogi przebiegającej tuż przy fabryce pasty do zębów.


8 kwietnia 2007 - IV liga

Wczoraj obie nasze drużyny występujące w IV lidze rozegrały swoje spotkania. AKS Strzegom mimo iż mecz odbywał się w Strzegomiu nie zdołał powiększyć dorobku punktowego i uległ Górnikowi/Zagłębie Wałbrzych 0:1.
A Świdniczanie grając na boisku rywala odnieśli sukces. Górnik Złotoryja - Polonia/Sparta Świdnica 0:1.


8 kwietnia 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym wczoraj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej seniorów zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Polonii Bystrzyca Kłodzka 3:0.
W Świdnicy doszło do spotkania lokalnych drużyn występujących w tej lidze. Gospodarzem tego spotkania była Polonia - Sparta II Świdnica, która podejmowała Stal Świdnicę. Mecz zakończył się remisem 1:1.


8 kwietnia 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Granit Roztoka - Victoria II Świebodzice 5:0
Włókniarz Głuszyca - Skalnik Czarny Bór 2:2
Zjednoczeni Żarów - Sudety Dziećmorowice 4:0
Karolina Jaworzyna Śląska - Płomień Makowice 6:1
Zielonii Mrowiny - Grom Witków 0:2
Juventur Wałbrzych - Unia Jaroszów 3:1
Górnik Boguszów Gorce - Gwarek Wałbrzych 2:0
LKS Bystrzyca Górna - Jedlinianka Jedlina Zdrój 6:2


8 kwietnia 2007 - Sukcesy judoków

Na przełomie marca i kwietnia zawodnicy sekcji judo AKS Strzegom brali udział w kilku ważnych zawodach sportowych.
Startowali w Międzynarodowe Mistrzostwa Górnej Austrii Dzieci, Juniorów i Juniorek Młodszych - Rorbach, GrandD PRIX Czech Juniorów i Juniorek Młodszych - Litomerice, III Turniej Młodych Mistrzów Fortius Cup 2007 - Żary oraz Mistrzostwa Dzieci Dolnego Śląska i Młodzików - Wrocław.
Wyniki strzegomian w różnych kategoriach - >>> zobacz


8 kwietnia 2007 - Piotr w "Kalendarzu"

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy otrzymał od Firmy BOT Górnictwa i Energetyki w Łodzi piękny, kolorowy kalendarz na 2007 rok zatytułowany " BOT oczami dzieci".
W kalendarzu tym zamieszczone zostały prace nagrodzone w konkursie plastycznym "Jasno, ciepło, bezpiecznie", w którym wzięły udział dzieci z całej Polski.
Praca Piotra opublikowana została na miesiąc październik 2007 roku.


8 kwietnia 2007 - Electrolux oferuje pracę

Stowarzyszenie Euro-Partner prowadzi zapisy osób zainteresowanych pracą w firmie Electrolux Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Żarowie. W chwili obecnej poszukiwani są przede wszystkim mężczyźni z wykształceniem zawodowym, uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej, do 47 roku życia.
Początkowo pracownicy zatrudnieni będą przez agencję pośrednictwa na trzymiesięczny okres próbny, po czym staną się bezpośrednio pracownikami firmy Electrolux Poland Sp. z o.o. Po przepracowaniu miesiąca pracodawca zwraca 50% kosztów przejazdu do miejsca pracy.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem Euro-Partner, Rynek 38, 58-150 Strzegom, pok.30, tel. 074/8560-526, 074/8560-529.


7 kwietnia 2007 - Zostań wolontariuszem

Właśnie rusza pierwszy w Polsce program wolontariatu Toyota Hilux Horse Trials Strzegom. Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem na przełomie czerwca i lipca, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem koni dołącz do organizatorów! Zostań częścią zawodów.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to niesamowite wodowisko sportowe. Podczas czterech dni zawodów na Hipodromie w Morwie k/Strzegomia można podziwiać zmagania najlepszych na świecie zawodników WKKW. Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią. To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego.
- Byłam wolontariuszką na pucharze już dwa razy, to naprawdę ciekawe doświadczenie i niezła frajda - komentuje Kasia.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom już za trzy miesiące. Przygotowania w pełni i właśnie rusza nabór wolontariuszy. Z roku na rok impreza rozrasta się i wymaga coraz większych nakładów organizacyjnych i zaangażowania coraz większej liczby osób do obsługi. Przeciętny dzień zawodów wymaga zaangażowania około 150 wolontariuszy. Wszystko na o wolontariacie - >>> zobacz


7 kwietnia 2007 - Szukam znajomych

Nazywam się Danuta Mikos. Ze Świdnicy wyjechałam w 1972 roku. Interesuje mnie ilu "starych znajomych" mieszka jeszcze w Świdnicy i czy jeszcze ktoś o mnie pamięta ? Może ktoś pamięta mojego brata Ryszarda, którego straciłam we wrześniu ubiegłego roku. Została też bratowa Krystyna Mikos (Ciszek) i syn George.
Jeżeli ktoś nas pamięta proszę byście do mnie napisali - wyślij
Może niech ten email zapoczątkuje powstanie listy kontaktów z ludźmi związanymi w różny sposób z ziemią świdnicką, powiatem świdnickim (tu się urodzili, tutaj mają rodziny, znajomych itp) a dziś mieszkają w różnych zakątkach świata. Oczywiście taka lista służyć będzie tylko chcianym kontaktom i pozostanie tylko do wiadomości redakcji. Jeśli zechcesz podać kontakt do siebie - napisz do redakcji


7 kwietnia 2007 - LG Philips szuka ludzi

Na najbliższą środę, 11 kwietnia, zaplanowano spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych pracą w LG Philips LCD.
Do fabryki w Biskupicach Podgórnych poszukiwani są między innymi pracownicy na stanowiska - inżynier, lider zmiany, technik oraz operator.
Spotkanie w sprawie pracy rozpocznie się o godzinie 15.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47.


7 kwietnia 2007 - Akcja "Czysty Strzegom"

W związku z planowanym na drugą połowę kwietnia przeprowadzeniem akcji "Czysty Strzegom", związanej z wiosennymi porządkami naszej gminy, zwracamy się z apelem do wszystkich właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych, jednostek organizacyjnych, obiektów użyteczności publicznej o dokonanie porządków na terenie i wokół swoich posesji.
Pokażmy, że strzegomianin też potrafi. Posprzątajmy wokół siebie. Zadbajmy o swoje najbliższe środowisko, żeby nam, naszym dzieciom oraz wnukom mieszkało i żyło się zdrowiej i przyjemniej. Bądźmy przykładem dla innych.
W wymienionym powyżej okresie, po uprzednim zgłoszeniu potrzeb, w uzasadnionych przypadkach, Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu podstawi na wskazane miejsca kontenery na nieczystości i dokona ich wywozu. Zgłoszenia należy dokonywać u kierownika Zakładu Oczyszczania ZUK w Strzegomiu - Bogdana Janes, tel. 074 8551 051.
Informujemy, że Straż Miejska gminy Strzegom dokona kontroli efektów przeprowadzonej akcji porządkowania terenu gminy."


7 kwietnia 2007 - LOT na "Księstwo Świdnicko-Jaworskie"

Świdnica powołała Lokalną Organizację Turystyczną, którą nazwano "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Tak zadecydowali radni na ostatniej sesji. - Lokalna Organizacja Turystyczna będzie działać w formie stowarzyszenia. Za cel stawiamy sobie wszechstronną promocję gmin i miast Przedgórza Sudeckiego, jako regionu atrakcyjnego turystycznie. Będziemy wspierać rozwój turystyki, szczególną uwagę poświęcając promocji miast i miejscowości członków LOT. Chcemy połączyć nasze dotychczasowe działania, a jak wiadomo, razem możemy zdziałać więcej - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Wspólnym mianownikiem działań promocyjnych gmin jest idea Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, które od wczesnego średniowiecza pełniło rolę integracyjną pod względem gospodarczym, społecznym i politycznym. Obecnie idea ta ma się stać bardzo atrakcyjnym produktem turystycznym, wzbogacając ofertę promocyjną regionu Przedgórza Sudeckiego. Dzięki LOT miasta i miejscowości z terenu Przedgórza Sudeckiego będą mogły intensywniej się promować, ale też łatwiej im będzie pozyskać pieniądze unijne na rozwój turystyki.
Uczestnictwo w organizacji nie jest dużym ciężarem finansowym dla gmin oraz innych instytucji i stowarzyszeń. W przypadku Świdnicy uczestnictwo w LOT i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej wyniesie w sumie 5,5 tys. zł rocznie. Dodajmy, że taką kwotę miasto wnosiło do samej DOT.
Do dziś zgodę na uczestnictwo w projekcie wyraził już powiat Świdnicki, Żarów, Bractwo Rycerskie Zamku "Bolków", Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej, Pensjonat i Restauracja "Fregata" z Zagórza Śląskiego, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Wiktoria Król" Radzyń (jezioro sławskie) oraz Stowarzyszenie Polsko-Nepalskie. Kolejne miasta i organizacje decyzje podejmą w najbliższych tygodniach.


6 kwietnia 2007 - Pojadą na koncert

Dzisiaj odbyło się losowanie jednej wejściówki dla dwóch osób na koncert króla trance’u - Tiësto. Event odbędzie się w ramach jego światowego tournee pod nazwą "Elements of Life". To niesamowite wydarzenie będzie miało miejsce w Hali Ludowej we Wrocławiu 14 kwietnia 2007 roku.
Jesteśmy zaskoczeni ilością zgłoszeń, zaskoczeni, że pisali do nas również z Warszawy, Oleśnicy, Wrocławia, Żar, z Konstantowa i Mroczej z województwa kujawsko-pomorskiego, Jeleniej Góry, i można by tak wymieniać dalej. Cieszy tak wielkie zainteresowanie ale równocześnie smuci fakt, że dla tak wielu chętnych mieliśmy tylko jedną wejściówkę.
Szczęśliwymi posiadaczami biletu zostali - Michał Krukowski, który na koncert zaprosił - Gabrielę Walenciukiewicz. Michał i Gabriela są mieszkańcami Świdnicy o czym dowiedzieliśmy się dzwoniąc do nich z informacją o wyniku losowania.
Życzymy im wielu wspaniałych wrażeń.


6 kwietnia 2007 - Nie tylko zawody

Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to nie tylko rywalizacja sportowa. Podczas tegorocznej edycji w Strzegomiu odbędzie się kurs pod auspicjami FEI. Zajęcia poprowadzi sam Michael Etherington-Smith.
Michael Etherington-Smith to światowej sławy szkoleniowiec, a przede wszystkim budowniczy crossu i delegat techniczny. Na swoim koncie ma wiele tras zawodów międzynarodowych i olimpijskich. Budował tor przeszkód do próby terenowej wkkw na Igrzyska Olimpijskie w Sydney w 2000 roku. Z ramienia FEI będzie również projektantem trasy crossu w przyszłym roku na Olimpiadzie w Pekinie, tym samym zostając pierwszą osobą w historii budującą cross na więcej niż jednych IO. Funkcję delegata technicznego pełnił z kolei na IO w Atenach. Jest również członkiem komisji WKKW w FEI.
Kurs podczas Toyota Hilux Horse Trials Strzegom przeznaczone jest dla sędziów, delegatów technicznych oraz budowniczych tras crossu. Obok Michaela Etheringtona-Smitha zajęcia poprowadzi znany specjalista od ujeżdżenia, Holender, Cees Vellenga.
Więcej informacji na temat kursu na stronie zawodów - >>> zobacz


6 kwietnia 2007 - "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej"

Burmistrz Strzegomia ogłosił kolejną edycję Konkursu na "Estetykę wsi i zagrody wiejskiej". Jak co roku do konkursu mogą przystąpić Rady Sołeckie oraz właściciele gospodarstw rolnych. Termin składania kart zgłoszeń upływa 30 kwietnia. Nadzór merytoryczny nad konkursem sprawuje Biuro ds. Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, przy współudziale specjalistów Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy.
Konkurs ma na celu mobilizować mieszkańców wsi do podejmowania prac porządkowych, remontowych, utrzymania czystości na terenach gminnych, a także w gospodarstwach rolnych. Zadaniem konkursu jest także podniesienie walorów estetycznych, poziomu sanitarno - higienicznego, ogólnego wyglądu wsi oraz zagród wiejskich.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie i złożenie karty zgłoszenia oraz wykonanie zaplanowanych w danym roku prac. Do konkursu mogą zgłaszać się Rady Sołeckie oraz właściciele gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy. Konkurs rozstrzygany jest w edycjach rocznych i przebiega od 1 maja do 30 września każdego roku. Ostateczne rozstrzygnięcie następuje do 31 października. Decyzje w sprawie przydziału nagród na podstawie wniosków i propozycji Komisji konkursowej podejmuje burmistrz Strzegomia.
Regulamin konkursu oraz karty zgłoszenia można otrzymać również w Biurze ds. Wsi, w Biurze Obsługi Interesanta oraz u sołtysów wsi.


6 kwietnia 2007 - Praca w Urzędzie Miejskim

Urząd Miejski w Świdnicy zatrudni.
Podinspektora w Referacie Programów Strategicznych i Funduszy Zewnętrznych. Osoba na tym stanowisku będzie uczestniczyć w opracowywaniu programów i dokumentów strategicznych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z rewitalizacją miasta, będzie gromadzić i przekazywać informacje na temat dostępnych programów i zewnętrznych środków finansowych, nadzorować merytorycznie przygotowywanie wniosków o wsparcie finansowe dla projektów społecznych i infrastrukturalnych.
Podinspektora w Referacie Architektury, zajmować się będzie przygotowaniem wyrysów i wypisów z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i wydawaniem zaświadczeń o przeznaczeniu terenu w planie zagospodarowania, prowadzeniem postępowania przygotowawczego do ustalania warunków zabudowy, przygotowaniem materiałów do analiz warunków i zasad zagospodarowania terenu i jego zabudowy (obróbka komputerowa materiałów graficznych), rejestracją graficzną wydanych decyzji w systemie elektronicznym na bazie zasobów danych i programów posiadanych w Urzędzie (program graficzny Microstation).
Młodszego referenta w Biurze Strefy Płatnego Parkowania, będzie się zajmował m.in. kontrolą wnoszenia opłat za postój pojazdów w SPP, zgłaszaniem wszelkich nieprawidłowości związanych z postojem pojazdów i zajmowaniem pasa drogowego, kontrolą stanu oznakowania Strefy oraz stanem technicznym parkometrów. Szczegóły poszczególnych ofert - >>> zobacz


6 kwietnia 2007 - "III Świdnickie Dni Żagli"

W dniach 14 - 15 kwietnia w Świdnicy odbędą się "III Świdnickie Dni Żagli".
Organizatorzy tej imprezy chcą propagować ideę żeglowania jako sposobu na życie, uprawiania go jako rekreacji, sportu i turystyki, oraz propagowanie ziemi świdnickiej jako przyjaznego środowiska dla uprawiania żeglarstwa.
Niebagatelnym zadaniem jest zaoferowanie dzieciom i młodzieży alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu poprzez wychowanie żeglarskie.
W ciągu tych dwóch dni odbędzie się wiele spotkań, prezentacji, wystaw.
Szczegóły "Świdnickich Dni Żagli" - >>> zobacz


6 kwietnia 2007 - Plan wykonany!

Prawie 200 zawodników z 24 klubów, wzięło udział w VII. Mistrzostwach Polski w Armwrestlingu - Wołomin 2007 odbywających się w dniach 31 marca - 1 kwietnia.
Zawody obfitowały w zacięte i emocjonujące pojedynki, i nie ma się co dziwić, bo najlepsi armwrestlerzy walczyli o miejsca w kadrze narodowej Polski na tegoroczne mistrzostwa Europy (Szwecja) oraz świata (Bułgaria). Klub "OSTRY Strzegom" reprezentowały 3 osoby: Małgorzata Ostrowska oraz po raz pierwszy: Michał Ożga i Sławomir Świderski. Wszyscy pod czujnym okiem trenera Roberta Ostrowskiego.
Małgorzata Ostrowska (kategoria wagowa do 60 kg) startująca w 4 konkurencjach (juniorki oraz seniorki, na lewą i prawą rękę) okazała się ponownie najlepsza i wróciła z MP z czterema złotymi krążkami. Jak sama twierdzi, sukces na tegorocznych mistrzostwach przyszedł jej dość łatwo. - Wygrałam wszystkie swoje pojedynki, nie dając innym dziewczynom szans - mówi nasza mistrzyni. Małgosia jest już doświadczoną zawodniczką, na jej koncie figurują krążki z wielu imprez międzynarodowych, w tym z MŚ. Wygrywając czterokrotnie, powtórzyła swoje osiągnięcie z ubiegłorocznych MP w Jaworznie i zakwalifikowała się do kadry narodowej.
Michał Ożga, również godnie reprezentował strzegomski klub w kategorii juniorów do 80 kg na obie ręce. Wygrał dwie walki i uplasował się na piątej pozycji. Biorąc pod uwagę, że trenuje dopiero dwa miesiące, był to bardzo obiecujący występ. Z kolei Sławomir Świderski startował w kategorii seniorów do 75 kg. Po kilku ciężkich pojedynkach wywalczył 9 miejsce na prawą i 5 miejsce na lewą rękę.


5 kwietnia 2007 - Nagrody dla seniorów

Dzisiaj poznaliśmy zdobywcę nagrody za rozwiązanie krzyżówki jaką zamieściliśmy w naszym serwisie z okazji trzeciej rocznicy Ingresu.
Tym razem zdobywcami jest grupa osób a są nimi świdniccy seniorzy spotykający się na co dzień Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy.
Dziś też zamieściliśmy kolejne zadanie.
Na jego rozwiązanie czekamy do 29 kwietnia. Nowa krzyżówka - >>> zobacz


5 kwietnia 2007 - Przedsmak czerwca

Toyota Hilux Horse Trials Strzegom za niecałe trzy miesiące. A pierwsza w tym sezonie rywalizacja sportowa w Morawie już w połowie kwietnia.
LKS Stragona zaprasza na inaugurację tegorocznego sezonu sportowego. W sobotę, 14 kwietnia na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia odbędą się zawody regionalne w WKKW i ujeżdżeniu.
W dyscyplinie WKKW jeźdźcy będą rywalizować w konkursach klasy P i L. Zaplanowano również konkurs specjalny na styl konia w crossie dla koni 4-letnich i 5-letnich. W ujeżdżeniu natomiast przewidziana L, P, N i C.


5 kwietnia 2007 - Droga Krzyżowa

W atmosferze Wielkiego Tygodnia, 3 i 4 kwietnia, strzegomianie mieli okazję uczestniczyć w misterium muzyczno - poetyckim "Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje". Tekst autorstwa ks. Jana Twardowskiego czytał Jan Nowicki.
Oryginalność tego misterium polega na specjalnie skomponowanej przez Cezarego Chmiela (muzyczne obrazy) i Marka Stryszowskiego (muzyczne impresje) współcześnie brzmiącej muzyce. Jest ona inspirowana filozoficznym tekstem ks. Jana Twardowskiego ukazującym 14 obrazów stacji w drodze Chrystusa na Golgotę, które to elementy tworzą niepowtarzalną jakość, a samo dzieło jest na pewno współczesnym wydarzeniem kulturalnym.
- Teksty ks. Twardowskiego są bardziej poetyckie niż liturgiczne i nawiązują do współczesności. Chciałem, aby nasza muzyka również brzmiała nowocześnie i trafiła do szerokiego grona odbiorców. Dużo w niej improwizacji, ale w całości króluje melodia - mówi Cezary Chmiel, który skomponował muzykę. Na całość koncertu złożyła się muzyka klasyczno-popowo-jazzowa połączona z poetyckimi tekstami, które recytował wybitny aktor teatralny i filmowy - Jan Nowicki.


5 kwietnia 2007 - Boom na rynku pracy

Kolejna już firma poprosiła o możliwość zorganizowania spotkania informacyjnego dla mieszkańców Świebodzic. Odbyło się ono 4 kwietnia w Reklanie. Przyszło na nie kilkadziesiąt osób. Swoje usługi w znalezieniu odpowiedniego stanowiska pracy zaoferowała tym razem Agencja Pracy Tymczasowej Pollux ze Świdnicy. A w maju odbędzie się następne - z firmą Toshiba (o terminach będziemy informować).
- Mamy w tej chwili oferty pracy na różne stanowiska, począwszy od pracowników fizycznych przez elektryków, sprzedawców, szwaczki, kelnerów dla firm w Świdnicy, Wałbrzychu i Świebodzicach- wymieniał Sebastian Kaźmierczak, przedstawiciel firmy. - To się cały czas zmienia, pracodawcy dzwonią, informują o zapotrzebowaniach. Jeśli ktoś znajdzie się w naszej bazie danych na pewno coś odpowiedniego mu znajdziemy.
Osoby, które przyszły na to spotkanie, wypełniły na miejscu kwestionariusz osobowy, który trafi do bazy danych firmy, a ta będzie szukać odpowiednich ofert pracy dla kandydata.


5 kwietnia 2007 - Wystawa malarstwa i grafiki

20 kwietnia o godzinie 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna i Biuro Promocji Sztuk Jacek Chromy zapraszają na wernisaż wystawy Stanisława Kiczko "Ziemia od innych droższa" - Kościoły Grodzieńszczyzny w grafice i malarstwie.
Artysta urodził się 21 lipca 1943 roku we wsi Świrydy, niedaleko Szczuczyna na Grodzieńszczyźnie, tam spędził też dzieciństwo. Wyższą Szkołę Pedagogiczną ukończył w Witebsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki.
Wyspecjalizował się w malowaniu kościołów Grodzieńszczyzny. Stopniowo doszedł do oryginalnej i rzadko spotykanej mieszanej techniki malarskiej. Ma własny niepowtarzalny styl, mający korzenie w malarstwie naturalistycznym z odrobiną abstrakcji. Temat odnowienia, zmartwychwstania i życia świątyń staje się jego życiowym tematem, z którym są związane jego prezentacje indywidualne z ostatnich lat. Były to wystawy między innymi w Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Ełku, Mińsku, Chellie i Minden (Niemcy
W 2005 r. Stanisław Kiczko został odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Niniejsza wystawa to plon pracy wielu lat.


5 kwietnia 2007 - Zyskują nowy, lepszy wygląd

Kolejne ulice w gminie Strzegom zostały wyremontowane. Tym razem chodzi o ul. Dembińskiego, Bema i drogę na odcinku od Al. Wojska Polskiego do ul. Wesołej w Strzegomiu oraz ul. Olszańską w Stanowicach.
Na ul. Dembińskiego i Bema wykonano nawierzchnię z mieszanką mineralno - bitumiczną na istniejącej podbudowie, o powierzchni 1253 m kw. Z kolei na odcinku drogi od Al. Wojska Polskiego do ul. Wesołej wykonano podbudowę tuczniową z mieszanką mineralno-bitumiczną, o powierzchni 760 m kw. W pierwszym przypadku koszt remontu wyniósł 68 987, 30 zł, zaś w drugim - 73 425, 70 zł. Ul. Olszańska w Stanowicach zyskała nową nakładkę bitumiczną, o powierzchni 1400 m kw. Koszt remontu tej drogi to 46 727, 31 zł. Mieszkańcy ulicy chwalą obecny jej wygląd i dziękują za radykalną poprawę, choć zauważają, że jeszcze jeden odcinek tej ulicy wymaga gruntownego ulepszenia. - Zwłaszcza po deszczu staje się on błotnisty i nie da się tamtędy przejechać - mówi jeden z mieszkańców Stanowic. - Wierzę, że będzie to niedługo zrobione, choć zdaję sobie sprawę, że nie tylko ta droga wymaga poprawy. Ja i inni mieszkańcy tego odcinka ul. Olszańskiej będziemy jednak cierpliwie czekać.
Za wykonanie wszystkich prac związanych z remontem tych dróg odpowiedzialne było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.


5 kwietnia 2007 - Powstaną dwa boiska

Na sesji 29 marca radni przyjęli pakiet uchwał, dotyczący budowy dwóch boisk sportowych w mieście.
Będą to boiska zlokalizowane na Osiedlu Piastowskim oraz w Śródmieściu, ogólnodostępne, na których młodzież będzie mogła w wolnych chwilach pograć w piłkę, pobiegać, uprawiać sporty.
Gmina zamierza ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach programu "Blisko boisko".


5 kwietnia 2007 - "Szukam Przyjaciela"

"Przyjaźń to piękny dar, którego każdy z nas w życiu poszukuje i którego pragnie" - tymi słowami rozpoczęto przedstawienie wielkanocne w Szkole Podstawowej nr 10. Temat zaczerpnięto z historii Małego Księcia, który wytrwale, nie poddając się, poszukuje przyjaciela. W swej wędrówce spotyka ludzi, którzy są smutni, bo szukają szczęścia w pieniądzach, w sławie, ucieczce od codzienności.
Zmęczony odmowami przyjaźni kieruje wzrok na krzyż i poznaje prawdę, że przyjaźń, która ma swe źródło w Chrystusie Zmartwychwstałym, jest prawdziwa i nigdy nie umiera.
Śpiewane przez dzieci kanony oraz przygotowana prezentacja multimedialna ubogaciły przedstawione treści, które z pewnością skłonią do refleksji. Przedstawienie przygotowały Małgorzata Wawszczyk i Agata Piwowar.


5 kwietnia 2007 - Uczcili pamięć Papieża Polaka

Wczoraj. specjalnie przygotowanym apelem uczniowie, grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej wraz z zaproszonymi gośćmi uczcili pamięć Papieża Polaka w II rocznicę Jego śmierci.
Uczniowie klas IV-VI recytowali wiersze, wspominali najważniejsze wydarzenia z życia Ojca Świętego. Wiele wzruszeń na twarzach dzieci i gości wywołały odczytane fragmenty listów, które napisały dzieci dla Papieża. Jak same mówiły - "Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi i poświęcał im dużo czasu. Mówił, że młodzi są przyszłością świata".
Apel zakończyła wspólna modlitwa w intencji szybkiej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, w której uczestniczyli zaproszeni goście: Życzenia wielu łask Bożych i radosnego przeżywania Świąt Wielkanocnych w imieniu J.E. Ks. Prof. Dr hab. Ignacego Deca Biskupa Świdnickiego złożył Ks.dr Marek Korgul. W imieniu wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek życzenia złożyła Sekretarz Gminy Jadwiga Generowicz, życząc by Święta te mogły być dla nas wszystkich czasem refleksji i skupienia, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole w gronie rodziny i przyjaciół.


5 kwietnia 2007 - Konkursy w "Mechaniku""

W Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się konkurs recytatorski. Miał on formę opowieści o Europie, jej tradycjach religijnych i filozoficznych. O cywilizacji europejskiej, jej umiłowaniu do wolności. W opowieść wplecione zostały konkursowe, wybrane przez uczniów fragmenty prozy i liryki. Poruszały one odwiecznie nurtujące człowieka tematy jak: walka dobra ze złem, relacje mistrz-uczeń, przyjaźń, okrucieństwo.
W blasku świec, przy aromacie dobrej kawy, uczestnicy konkursu i goście stali się świadkami niezwykłego wydarzenia kulturalnego i artystycznego. Po wysłuchaniu recytacji jury wyróżniło: Piotra Bartnickiego i Damiana Ozona z klasy Ic TS. Zwycięzcą został Jakub Wilczyński - klasa III TM, drugie miejsce Dawid Kołodziejczak - klasa I a TM, trzecie Ewa Turek - klasa III LZI.
29 marca odbył się V jubileuszowy Konkurs Matematyczny Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego. W konkursie zmagało się 30 uczestników wybranych spośród 8000 młodzieży uczącej się w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu. Autorem zadań był - Leszek Stefański, ceniony matematyk świdnicki. Zwycięzcą konkursu okazał się Paweł Wróbel z II LO w Świdnicy, drugie miejsce Paweł Kaliniak z II LO w Świdnicy, oboje przygotowani zostali przez Henryka Mazura, trzecie miejsce Paweł Grynienko z LO w Strzegomiu, przygotowany - Ewę Tutkę.
Dokonano również podsumowaniem 5- cio letniej tradycji konkursowej. Za największą liczbę laureatów w dotychczasowych konkursach przyznano Wiktora Matematycznego dla II LO w Świdnicy. Nagrodę z rąk Starosty Świdnickiego odebrał dyrektor Bogusław Wojskowicz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i znaczki pamiątkowe.
Zespół Szkół Mechanicznych składa podziękowania dla: Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Urzędu Miasta Świdnica, firmy Boskar, księgarni Eureka, Matras, Empik i sklepu Tesco za ufundowanie nagród.


5 kwietnia 2007 - Świąteczne paczki

Jutro, 6 kwietnia, o godzinie 9.00 pod siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej wydawane będą paczki żywnościowe dla najuboższych mieszkańców miasta.
OPS przygotował około 600 paczek, które zawierają wędliny i inne produkty spożywcze, które na pewno przydadzą się na święta.
Paczki mają wartość 30 i 20 złotych.


5 kwietnia 2007 - "Przebój z Jajem 2007"

31 marca odbył V Konkurs Piosenki dla Dzieci i Młodzieży "Przebój z Jajem 2007"
Jury w składzie Jan Górski, Kamilla Banaszczyk oraz Wioletta Ziobrowska po wysłuchaniu 28 prezentacji postanowiło wyróżnić i nagrodzić następujące osoby:
Kategoria - soliści i duety, wyróżnieni zostali: Angelika Wojciechowicz z SP1 w Bielawie, duet Alicha Świerzko i Kacper Sawala z SP8 w Świdnicy, Joanna Siwarska z Gimnazjum Specjalnego nr 3 w Świebodzicach a nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał Tomasz Marut z MDK "Środmieście" - Wrocław, II miejsce Milena Orłowska z SP 6 w Świdnicy, III miejsce: Martin Kurek z MDK Świdnica.
W kategorii zespoły wyróżnienia otrzymali "Septet z IV x" z SP6 w Świdnicy, Gwiazdeczki" MDK Świdnica i "Wirusy" MDK Świdnica. A nagrody otrzymali za I miejsce "Timki" MDK Świdnica, II miejsce "Spustoszenie" z Gimnazjum Publicznego w Kamieńcu Ząbkowickim i III miejsce "Mały zespół wielkich serc" SP 4 Świdnica.


4 kwietnia 2007 - Kursy szkoleniowe LZS

Dolnośląskie Zrzeszenie LZS informuje, że dla potrzeb swoich działaczy sportowych organizuje kursy szkoleniowe sędziów lekkiej atletyki i biegów przełajowych, tenisa stołowego, sędziów piłki siatkowej. Zgłoszenia przyjmowane są w Dolnośląskim Zrzeszeniu LZS we Wrocławiu, u Kierowników oddziałów w Świdnicy, Jeleniej Górze, Legnicy.
27-29 kwietnia 2007 kurs sędziów LA i biegów przełajowych oraz tenisa stołowego, odpłatność za pobyt 60 zł za osobę (płatne w dniu przyjazdu). Przyjazd do Ośrodka Szkoleniowego DZ LZS w Nowej Bystrzycy 74 gmina Bystrzyca Kłodzka - 27 kwietnia do godziny 17.00. fax. 071 339-79-15 do 25 kwietnia.

30 kwietnia - 01 maja kurs organizatorów sportu i sędziów piłki siatkowej, odpłatność za pobyt i egzamin 60 zł za osobę (płatne w dniu przyjazdu). Ośrodek Szkoleniowy DZ LZS Nowa Bystrzyca 74. Zgłoszenia do 25 kwietnia.


4 kwietnia 2007 - Jadą na festiwal

W dniach 19-21 kwietnia w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolski Ekumeniczny Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej.
Gminę Żarów na Festiwalu będzie reprezentował zespół Żarowskiego Ośrodka Kultury "Amicus". Opiekunem zespołu jest Ryszard Fidler.
AMICUS działa w Żarowskim Ośrodku Kultury od ubiegłego roku. Jest propagatorem muzyki chrześcijańskiej. W swoim repertuarze posiada utwory różnych kompozytorów, ale nie ogranicza się tylko do roli odtwórcy. Pod bacznym okiem opiekuna, członkowie zespołu piszą teksty i układają muzykę. Trzymamy kciuki za "Amicusa".


4 kwietnia 2007 - Nagrody

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 odbyło się podsumowanie XII Szkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych. Jury postanowiło, że nagrodę i puchar dyrektora szkoły w kategorii klas I - III otrzymają uczniowie z klasy IIa za bajkę pt. "Kot w butach", a kategorii klas IV - VI aktorzy z klasy IVa za przedstawienie pt. "Zapraszamy do teatru".
Jury zdecydowało jednocześnie wyróżnić przedstawienie uczniów z klasy Ia, IVb i Va oraz przyznać nagrody indywidualne: dla Aleksandry Taraban z IIa i Antoniny Klimkiewicz z IIIa. Nad całością jak co roku czuwały panie Teresa Cora i Małgorzata Komorowska.


4 kwietnia 2007 - Gmina pomaga najuboższym

W dniach 4 i 5 kwietnia pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobromierzu dostarczyli 170 paczek żywnościowych najuboższym osobom i rodzinom w gminie.
Pracownicy socjalni GOPSu w Dobromierzu przygotowali świąteczne paczki żywnościowe, które następnie przez dwa dni rozwozili najuboższym osobom i rodzinom w gminie.
145 paczek pochodziło z "Caritas" Diecezji Świdnickiej, a każda z nich zawierała po: 2 kg mąki, 1 kg cukru, 1 kg ryżu, 2 litry mleka, 1,5 kg serka topionego, 1 kg kaszy, 1 kg makaronu i puszkę szynki konserwowej zakupionej dodatkowo przez GOPS w Dobromierzu. Pozostałe 25 paczek przygotowano przy współpracy z Bankiem Żywności ze Świdnicy a, znajdowały się w nich po: 2 kg cukru, 2 kg mąki, 2 opakowania ryżu, słoik patisonów, 1 kg makaronu i jedna czekolada.
Osoby i rodziny najbardziej potrzebujące otrzymały paczkę z "Caritasu" i Banku Żywności.


4 kwietnia 2007 - Tradycje Stołu Wielkanocnego

W III edycji Tradycji Stołu Wielkanocnego udział wzięło 25 reprezentacji gmin powiatu świdnickiego i wrocławskiego. Obok głównego organizatora jakim był Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach współorganizatorem był również Powiat Świdnica, Wszystkie stoły były wspaniale udekorowane a potrawy tak smaczne, że jury nie mogło podjać innej decyzji niż ta, która nagrodziła wszystkich uczestników prezentacji.
Nagrody wręczyli: Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach Władysław Gołębiowski.
Autorką scenografii, od trzech lat jest Danuta Kuropatwa. Natomiast duszą imprezy jest Jadwiga Konstanty, pracownica GOK Marcinowice - główny pomysłodawca.


4 kwietnia 2007 - Pieniądze na odbudowę

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał władzom gminy Świdnica promesę opiewającą na kwotę 400.000 złotych z przeznaczeniem na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Są to kolejne pieniądze przeznaczone na usuwanie zniszczeń powodziowych w gminie Świdnica. Wysokość dotacji przeznaczona zostanie na odbudowę obiektów komunalnej infrastruktury technicznej.
W 2006 roku gmina Świdnica otrzymała promesę na taki sam cel w wysokości 1 mln 500 tysięcy złotych. Pomimo krótkiego terminu na wykorzystanie środków finansowych (tj. do końca 2006 roku.) wykonano między innymi - >>> zobacz


4 kwietnia 2007 - Kody dostępu zostaną rozdane

Jutro o godzinie 12.00 w Domu Nauczyciela odbędzie uroczystość rozdania kodów dostępu do strony internetowej, na której będzie można obserwować dane przekazane przez System Wczesnego Ostrzegania i Monitorowania Pogodowego.
To już drugi etap budowy systemu. Pierwszy rozpoczął się w 2002 roku, w ramach którego wybudowano dziewięć posterunków pomiarowych. Niestety w 2004 roku system został poważnie uszkodzony z powodu kradzieży urządzeń wchodzących w jego skład. Dzięki inwestycjom polegającym na modernizacji starego systemu, skompletowaniu i naprawie zniszczonych stacji i wybudowaniu nowych posterunków pomiarowych będzie można odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy grozi nam powódź. Odpowiedź będzie można uzyskać właśnie na podstawie odczytu systemu monitoringu powodziowego.
-"Ten system jest niezwykle ważny. Ma za zadanie ostrzegać wszystkich mieszkańców naszego powiatu przed zagrożeniem powodziowym. - wyjaśnia Janusz Marlinga, Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska świdnickiego starostwa. Oprócz dziewięciu stacji pomiarowych zbudowanych w 2002 roku, powstały kolejne. Urządzenia, które mierzą poziom wody zamontowano w Głuszycy, Witkowie, Wałbrzychu i Bolkowie a urządzenie do pomiaru opadów umieszczono w Chełmcu, Gliniku, Bolkowie i Głuszycy. Na Wielkiej Sowie po zniszczeniach urządzeń powstała stacja "meteo", gdzie dokonywane są pomiary temperatury i wilgotności powietrza, ciśnienia, kierunku i prędkości wiatru.
-"Dzięki tym stacjom, szybko uzyskamy dane i w razie zagrożenia mamy czas i na powiadomieniu mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu rzeki o grożącym niebezpieczeństwie powodziowym. Dane będzie można obserwować i monitorować na ekranach komputera po uzyskaniu odpowiednich kodów dostępu." - wyjaśnia Janusz Marlinga.


4 kwietnia 2007 - Uczcili pamięć Patrona

2 kwietnia . uczniowie wraz z gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu obchodzili drugą rocznicę śmierci Ojca Świętego - Patrona szkoły.
"Dzień ten przeżywaliśmy w duchu wdzięczności za dar Jana Pawła II i w nadziei na Jego rychłe wyniesienie na ołtarze. Taki właśnie charakter miał okolicznościowy, uroczysty apel w tym dniu." - mówiła dyrektor szkoły Alicja Lasocka.
Szkoła w Grodziszczu odpowiedziała również pozytywnie na propozycję księdza biskupa - Zygmunta Zimowskiego duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Polsce, aby cała społeczność szkolna w tym dniu nosiła przypięte do ubrania białe wstążeczki. Wstążeczkami takimi uczniowie szkoły obdarowali również parafian po Mszy św. w niedzielę palmową.
"Tak więc w drugą rocznicę choroby i śmierci Ojca Św. symbol ten był znakiem naszej jedności i wdzięczności. Stał się również wyrazem naszej przynależności do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Polsce." - podkreślali z dumą uczniowie wraz z gronem pedagogicznym Szkoły Podstawowej w Grodziszczu.


4 kwietnia 2007 - Super klasa z Roztoki

3 kwietnia w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce rozstrzygnięto międzyklasowy konkurs "Super Klasa".
Pierwsze miejsce zajęła klasa II b, której wychowawczynią jest Agnieszka Jasińska.
Na kolejnych miejscach znalazła się klasa I c oraz III b. Ranking zamyka klasa II c.
Podczas apelu Dyrektor Zespołu Szkół, Bronisław Fica, wręczył najlepszej klasie dyplom, maskotkę Komisarza Lwa, słodycze oraz nadał jej tytuł "Super Klasy I Semestru".
Drugi etap konkursu zostanie oceniony i podsumowany pod koniec maja tego roku.


3 kwietnia 2007 - Znamy już przeciwnika świdniczanek

Dzisiaj w Wydziale Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej odbyło się losowanie par barażowych, które rozegrają dwumecz o miejsce w II lidze. O miejsca te walczyć będą MKS Polonia Świdnica - MKS Olimpijczyk Gdańsk, LKS Orzeł Kozy - UKS Jedynka Łomża, BKS Szóstka Biłgoraj - MOS Wola Warszawa i AZS AR Poznań - MKA Maraton Krzeszowice.
Pierwszy mecz świdniczanek w walce o utrzymanie w drugiej lidze odbędzie się 14 kwietnia w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów. Mecz rozpocznie się o godzinie 16.00.


3 kwietnia 2007 - Jeszcze tylko dwa dni

Jeszcze tylko dwa dni przyjmujemy emaile od czytelników chcących wylosować wejściówkę dla dwóch osób na koncert króla trance’u - Tiësto. Event odbędzie się w ramach jego światowego tournee pod nazwą "Elements of Life". To niesamowite wydarzenie będzie miało miejsce w Hali Ludowej we Wrocławiu 14 kwietnia 2007 roku.
Jesteśmy zaskoczeni ilością zgłoszeń, zaskoczeni, że piszą do nas również z Warszawy, Oleśnicy, Wrocławia, Żar, z Konstantowa i Mroczej z województwa kujawsko-pomorskiego, Jeleniej Góry. Cieszy tak wielkie zainteresowanie ale równocześnie smuci fakt, że mamy tylko jedną wejściówkę i tylko jedna z osób wyjdzie zwycięsko z losowania i wraz z osobą towarzyszącą weźmie udział w koncercie.
Na zgłoszenia czekamy do 5 kwietnia. Wejdź na stronę i wyślij zgłoszenie.


3 kwietnia 2007 - Do zawodów zostało niecałe 100 dni

Niecałe 100 dni zostało do międzynarodowych zawodów jeździeckich we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zaliczanych do cyklu Pucharu Świata, które na przełomie czerwca i lipca, odbędą się w Strzegomiu.
Podczas jubileuszowej, piątej edycji imprezy, rozegrane zostaną 4 międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW. Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to najlepsze konie i jeźdźcy WKKW na świecie. Jest to jedna z największych imprez jeździeckich w tej części Europy i jedyne tej rangi zawody WKKW w Polsce.
Ubiegłoroczne zawody w Strzegomiu wygrała utytułowana Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso, druga była Linda Algotsson ze Szwecji na koniu Stand By Me. Trzecie miejsce zajął Paweł Spisak na Weriuszu, który wygrał jednocześnie Mistrzostwa Polski Seniorów. W 2006 roku w Strzegomiu obejrzeć można było blisko 200 koni i jeźdźców, którzy dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń sportowych.
"W tym roku spodziewamy się udziału zawodników z 16 krajów świata. Przyjazd zapowiedziały już takie gwiazdy światowego WKKW jak Szwedka Linda Algotsson, czy Niemiec Andreas Dibowski" - mówi Marcin Konarski, dyrektor zawodów. Obecna edycja Pucharu Świata w WKKW składa się z 19 konkursów kwalifikacyjny w 12 krajach. Pierwsze zawody odbyły się w Bonn-Rodderberg między 15 a 17 września 2006 roku. Finał zaplanowano na wiosnę 2008 roku.
"Od tego sezonu finał będzie rozgrywany wiosną, a nie jak było dotychczas jesienią. Zdaniem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej zmiana formatu podtrzyma dotychczasowe tempo rozgrywek, a jednocześnie ściągnie na nie większą liczbę najlepszych na świecie jeźdźców" - wyjaśnia Konarski. W Strzegomiu już trwają przygotowania do zawodów, przede wszystkim na trasie krossu.
"W tym roku na trasie cross będzie dużo zmian. Obydwie przeszkody wodne będą miały nowe elementy i będą pokonywane w inny sposób. Zmiany mają na celu urozmaicenie naszej trasy crossu oraz jeszcze lepsze dostosowanie do transmisji TV i przekazu na telebimie na miejscu zawodów" - mówi Konarski.


3 kwietnia 2007 - SPZOZ w Świdnicy ogłasza konkurs

Dyrekcja SPZOZ w Świdnicy w porozumieniu z Dolnośląską Izbą Lekarską we Wrocławiu ogłasza konkurs na stanowiska:
Ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologicznego z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Medycznego
Ordynatora Oddziału Otolaryngologicznego
Ordynatora Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.
Kandydaci zgłaszający się do konkursu proszeni są o składanie dokumentów do 30 kwietnia. Szczegóły konkursu - >>> zobacz


3 kwietnia 2007 - Ojciec Święty żywy w naszych sercach

Miejsca nie wystarczyło dla wszystkich, ludzie stali na pobocznych uliczkach a nawet na jezdni. Kilkaset osób przyszło wczoraj pod pomnik Jana Pawła II w Świebodzicach aby uczcić drugą rocznicę śmierci Papieża Polaka oraz ustanowiony właśnie przez niego Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Nie zabrakło władz samorządowych oraz duchowieństwa. Ludzie przynieśli ze sobą świece, które w godzinę śmierci Jana Pawła II czyli o godz. 21.37 wszystkie zapłonęły i zostały podniesione wysoko w górę.
- Papież Jan Paweł II nie umarł, żyje w naszych sercach. Musimy starać się być lepszymi, wcielać w życie jego nauki - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Gdy z odtwarzanej płyty popłynęły słowa Ojca Świętego, przywołane w tym wyjątkowym dniu, wiele osób miało łzy w oczach.
Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie świebodzickich gimnazjów. Młodzież recytowała fragmenty Tryptyku Rzymskiego a także najważniejsze wydarzenia z biografii Karola Wojtyły. Na koniec cały zebrany tłum odśpiewał ukochaną pieśń Jana Pawła II -"Barkę". Dla przypomnienia dodam, że Ojciec Święty, uchwałą rady miasta, został Honorowym Obywatelem Miasta Świebodzice. Stało się to na jednej z październikowych sesji w 2003 roku, w 25. rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego. Świebodziczanie w ten sposób chcieli oddać papieżowi hołd i okazać wdzięczność za wszystko, co zrobił.


3 kwietnia 2007 - Uroczysty apel

W środę 4 kwietnia o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej odbędzie się apel przygotowany dla uczczenia II rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II.
Uczniowie klas IV-VI recytować będą wiersze, przypomną najważniejsze wydarzenia z życia Ojca Świętego, a także odczytają fragmenty listów, które napisały dzieci dla Papieża.
Program wypełnią również pieśni wykonane przy akompaniamencie nauczyciela muzyki - Marcina Kutnego.


3 kwietnia 2007 - Śniadanie u emerytów

Na swoje wielkanocne śniadanie Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach zaprosił we wtorek, 3 kwietnia, ponad setkę osób.
Przy zastawionych jajkami i białą kiełbasą stołach zasiedli też samorządowcy, radni i ksiądz prałat Augustyn Nazimek.
Wielkanocne pieśni odśpiewał działający przy Klubie Seniora zespół "Akord".


3 kwietnia 2007 - "Ośrodki Przedszkolne" już otwarte

Wczoraj zostały uruchomione 3 ośrodki przedszkolne we wsiach: Milikowice, Pastuchów, Piotrowice. Wszystkie w ramach realizacji Projektów, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ośrodki w Piotrowicach i w Pastuchowie organizowane są w porozumieniu z "Partnerem Wiodącym" - Oddziałem Terenowym nr 49 Polskiego Towarzystwa Dysleksji z siedzibą w Świdnicy, a Ośrodkiem Przedszkolnym w Milikowicach przy udziale Fundacji Kalos kai Aghatos we Wrocławiu.
W zajęciach uczestniczą dzieci w wieku 3-5 lat. Zajęcia odbywają się przez 15 godzin w tygodniu w grupach 10-15 osobowych. Są one prowadzone nieodpłatnie przez wykwalifikowanych nauczycieli.


3 kwietnia 2007 - "Wieczór z baśniami Andersena"

30 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy odbył się "Wieczór z baśniami Andersena". Został on zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała polska czyta dzieciom", a także z okazji zbliżających się urodzin H. Ch. Andersena. Jest to jedna z form pracy z czytelnikiem, mająca niecodzienny charakter, gdyż odbywa się w godzinach wieczornych.
Jej celem jest popularyzacja baśni Andersena, zachęcanie dzieci do systematycznego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, a tym samym do czytania książek, promocja biblioteki szkolnej. Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie klas trzecich naszej szkoły, którzy posadzili pamiątkową różę "Gerdę" oraz świerk "Kay". Obejrzeli też inscenizację pt. "Dzień dobry, Panie Andersenie", wzięli udział w zajęciach ruchowych, plastycznych, tanecznych, wysłuchali kilku baśni Andersena (czytanych m.in. przez panią dyrektor). Odbyło się również wieczorne zwiedzanie szkoły, z licznymi zadaniami do wykonania. Uczniowie poszukiwali Komnatę Tajemnic, Krainę Wesołych Groszków, Jaskinię Zagubionych Rekwizytów, Gabinet Kodów Alfabetycznych.
Na koniec dzieci otrzymały "Certyfikat Tropiciela Baśniowych Przygód", otworzyły "Skrzynkę skarbów". Niespodzianką był list od Andersena do każdego ucznia. Mamy nadzieję, że wieczór ten dostarczył naszym dzieciom wielu wrażeń, moc atrakcji i na długo zapadnie w ich pamięci.


3 kwietnia 2007 - Poczuć magię Świąt Wielkiej Nocy

Kolorowe stroiki, palmy wielkanocne, smakowite, pachnące ciasta, przecudnej urody pisanki i kraszanki oraz inne ozdoby można było zobaczyć na IX Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się 1 kwietnia w Strzegomskim Centrum Kultury.
Impreza ta weszła już na stałe do kalendarza i ma swoje stałe miejsce w Niedzielę Palmową. Organizatorzy jarmarku jak co roku zapewnili wszystkim chętnym przedsmak tego, co już niedługo będzie gościło w polskich domach i na stołach. Po zakończeniu mszy świętej - odbytej w Bazylice Mniejszej - pochód z udziałem zespołów folklorystycznych oraz przedstawicieli wsi, przeszedł ulicami miasta do SCK, gdzie odbyły się prezentacje dekoracji wielkanocnych oraz degustacja potraw i wypieków świątecznych. Skosztować można było przepysznych ciast, żuru wielkanocnego, faszerowanych jaj i wiele innych smakołyków.
Jarmark urozmaicony był ponadto występami wokalno-tanecznymi, przygotowanymi przez dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 3 oraz Nr 4, a także uczniów PSP Nr 4 ze Strzegomia. Dzieci, przebrane za kurczaczki i zajączki zaprezentowały typowo wielkanocne przedstawienia i piosenki, którymi zachwyciły publiczność. Po nich publiczność zgromadzona w SCK mogła podziwiać Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie" oraz chór "Retro".
Warto podziękować tym wszystkim, dzięki którym - na tydzień przed Wielkanocą - można było poczuć tę niezwykłą atmosferę. Atmosferę nawiązującą do tradycji najważniejszych świąt wśród katolików.


3 kwietnia 2007 - Pomagamy wypełnić PIT-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. Informujemy, że ulotki dotyczące sposobów przekazania 1% podatku dla ZHP dostępne są m.in. w takich miejscach jak: Tesco, Intermarche, Bank Spółdzielczy, oddziały firmy Anda. Dowód wpłaty wraz ze szczegółową instrukcją można znaleźć i pobrać ze strony hufca: www.swidnica.zhp.pl.
Każda wpłata 1% podatku na rzecz Komendy Hufca ZHP Świdnica wpłacana w placówkach Biura Handlowego "Anda" oraz placówkach Banku Spółdzielczego jest zwolniona z prowizji, opłata wynosi O zł.
Oddziały Banku Spółdzielczego: Świdnica ul. Długa 9, ul. Długa 44, ul. Spółdzielcza 33, Świebodzice ul. Sienkiewicza 2, Żarów ul. A. Krajowej 48, Głuszyca ul. Grunwaldzka 55, Marcinowice ul. Tuwima 4, Punkty Kasowe Banku Spółdzielczego: Jaworzyna ul. Polna 4, Jedlina Zdrój ul. Chrobrego 1, Walim ul. Boczna 9.
Placówki Firmy Anda: Świdnica ul. Różana, obok Banku BGŻ, ul. Of. Oświęcimskich, obok sklepu "Eko", ul. Kopernika, obok Ronda, ul. Dąbrowskiego, sklep "Jaskółka", Os. Młodych, ul. Księżnej Jadwigi, Os. Zawiszów, ul. Grodzka obok "Zeto", Strzegom: Dąbrowskiego 11, sklep "Jowita".


2 kwietnia 2007 - "III Świdnickie Dni Żagli"

W dniach 14 - 15 kwietnia w Świdnicy odbędą się "III Świdnickie Dni Żagli".
Organizatorzy tej imprezy chcą propagować ideę żeglowania jako sposobu na życie, uprawiania go jako rekreacji, sportu i turystyki, oraz propagowanie ziemi świdnickiej jako przyjaznego środowiska dla uprawiania żeglarstwa.
Niebagatelnym zadaniem jest zaoferowanie dzieciom i młodzieży alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu poprzez wychowanie żeglarskie.
W ciągu tych dwóch dni odbędzie się wiele spotkań, prezentacji, wystaw.
Szczegóły "Świdnickich Dni Żagli" - >>> zobacz


2 kwietnia 2007 - Idą jak burza

Choć strzegomscy bokserzy nie wygrali tak zdecydowanie jak na inaugurację pierwszoligowych rozgrywek, to w dalszym ciągu strzegomska hala OSiR jest nie do zdobycia. W III kolejce AKS Strzegom pokonał Ogólnośląską Sekcję Bokserską 15:5 i w dalszym ciągu przewodzi w tabeli I ligi.
Konfrontacja gospodarzy z bokserami wywodzącymi się z takich miast jak: Jaworzno, Jastrzębie Zdrój, Gliwice czy Zabrze rozpoczęła się od porażki strzegomianina - Mariusza Burzyńskiego (kat. wagowa do 51 kg) z utalentowanym Mateuszem Mazikiem 0:3. Do remisu 2:2 doprowadził niezawodny Rafał Kaczor (kat. wagowa do 54 kg), który wypunktował Patryka Cichockiego. Goście z Górnego Śląska po raz ostatni objęli prowadzenie, gdy Paweł Peczyński (kat. wagowa do 57 kg) niespodziewanie przegrał z Jackiem Wyleżołem 0:3. Później uwidoczniła się spora przewaga miejscowych. Jeszcze tylko Sebastian Jaszowki (kat. wagowa do 69 kg) zremisował pojedynek z Marcinem Cichockim, ale już 4 ostatnie walki zdecydowanie na swoją korzyść rozstrzygnęli zawodnicy trenerów: Zenona Kaczora i Mirosława Kuntusza. W trzech ostatnich starciach szkoleniowiec przyjezdnych musiał poddać swoich podopiecznych na skutek zbyt dużej różnicy umiejętności pomiędzy rywalami na ringu.
W sumie pewna wygrana AKS-u, która pozwala z dużym optymizmem patrzeć na dalszą część sezonu. Do zakończenia pierwszej rundy ligowych rozgrywek pozostało już tylko spotkanie z PKB Poznań, które tak naprawdę będzie wyznacznikiem obecnej formy naszych zawodników. Poznaniacy, w ostatni weekend, nie bez kłopotu uporali się z Drużyną Warmii i Mazur 12:8. Przypomnijmy, że strzegomianie nie przegrali z nimi nawet walki, wygrywając 20:0. A więc korespondencyjny pojedynek dla nas. Jednak jak będzie w rzeczywistości, okaże się dopiero w ringu.


2 kwietnia 2007 - Wieczorny wywiad środowiskowy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach ma nowy sposób na lepsze poznanie swoich podopiecznych i sprawdzenie, jak świadczenia społeczne są wykorzystywane przez rodziny, które z takiej formy pomocy korzystają. Na czym polega akcja?
- Dwa razy w miesiącu dwójka pracowników oraz strażnik miejski udają się do mieszkania rodziny, która korzysta z naszej pomocy - wyjaśnia Małgorzata Gruszka, kierownik OPS w Świebodzicach. - Wizyta jest niezapowiedziana i odbywa się po godz. 18. Pracownicy mają za zadanie rozeznać się przede wszystkim w tym, czy osoby korzystające z pomocy, zwłaszcza tej finansowej, właściwie ją wykorzystują. Obserwują, pytają i oceniają sytuację. Jeśli zdarzy się, że w mieszkaniu rodziny, która właśnie odebrała zasiłek, spożywany jest alkohol, należy się liczyć z cofnięciem świadczeń.
W Świebodzicach z pomocy OPS korzysta blisko 1200 rodzin.


2 kwietnia 2007 - Bawią się w teatr

2 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbył się XII Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych.
W tym roku w przeglądzie wzięło udział siedem grup teatralnych z klas I - VI. Uczestnicy rywalizowali o puchar dyrektora szkoły i nagrody dla najlepszych aktorów.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie werdyktu jurorów, które odbędzie się na uroczystym apelu wielkanocnym, w środę.


2 kwietnia 2007 - Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

Jutro w Miejskiej Biliotece Publicznej w Świdnicy odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.
Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie, prozaik, poeta, zajmuje się także krytyką literacką, jedna z najgłośniejszych karier literackich lat ostatnich. Uhonorowany wieloma nagrodami, (m.in. nagrodą Fundacji im Kościelskich, 1995) wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu.
Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego "undergroundu" w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism.
Wydana w 2004 roku książka "Jadąc do Babadag" została laureatką Nagrody NIKE 2005. W 2006 roku jego sztuka Noc czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna uzyskała nominację do Nagrody NIKE 2006.
Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej rozpocznie się o godzinie 18.00


2 kwietnia 2007 - Zero, osiem, dziesięć

Koniec z dużymi opłatami za telefon !
Teraz za pomocą rewelacyjnej usługi polfon można dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe za grosze.
Będziesz miał swój numer telefonu a co bardzo ważne koniec z abonamentem. Zapłacisz tylko za rozmowy, 8 groszy za rozmowę minutową na terenie całej Polski a od 10 groszy za rozmowy zagraniczne.
Zapłacisz za tyle ile będziesz rozmawiał bowiem naliczanie jest sekundowe. Rozmowy wewnątrz sieci POLFON są darmowe. Pozwala to na przykład połączyć za darmo oddziały firmy lub dzwonić do znajomych w kraju i za granicą.
Przekonaj się jakie to proste - >>> zobacz


2 kwietnia 2007 - Pierwsze miejsca uczennic z II LO

Po raz pierwszy w historii szkoły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego zdobyły pierwsze miejsce w etapie centralnym olimpiady przedmiotowej:
Joanna Utzig, uczennica ZSO II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, zdobyła pierwsze miejsce w centralnym etapie XXXI Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyki.
W tych samych zawodach tytuł laureata uzyskała Kamila Twardowska (klasa II d), tytuł finalisty uczennica klasy III d - Agnieszka Deberny.
Opiekunem finalistek XXXI Olimpiady Artystycznej jest Joanna Waksmundzka.


2 kwietnia 2007 - Bezpieczeństwo

29 marca w Szkole Podstawowej w Gniewkowie przeprowadzony został XII Gminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla uczniów szkół podstawowych. Turniej składał się z dwóch etapów. Pierwszy, teoretyczny obejmował test złożony z 20 pytań, które przygotował współpracującego od lat ze szkołą policjanta z Posterunku w Dobromierzu młodszy aspirant Jerzy Werczyński. Drugi etap praktyczny polegał na pokonaniu 12 przeszkód na torze rowerowym.
Końcowa, indywidualna klasyfikacja przedstawia się następująco: pierwsze miejsce zajął Patryk Frankowski, kolejne miejsca: Bartosz Budzelewski, Wojciech Gołębiewicz, Aleksandra Nakoneczna, Dawid Puć, Klaudia Rusin, Patryk Krzywania, Tomasz Diduszko, Barbara Zielińska.
W kategorii drużynowej najlepsi okazali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu, którzy uzyskali 160 punktów, drugie miejsce wywalczyli reprezentanci Szkoły Podstawowej z Gniewkowa z 129 punktami, a trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej z Roztoki z 117 punktami.
Organizatorzy ufundowali nagrody dla zwycięzców, a wszyscy byli zgodni co do tego, że turniej był świetnym sprawdzianem i treningiem przed eliminacjami powiatowymi w Świdnicy.


2 kwietnia 2007 - Wybierz odpowiednią szkołę

Zbliżający się milowymi krokami koniec roku szkolnego to odpowiedni moment dla młodzieży III klas gimnazjalnych, aby wybrać dalszą drogę kształcenia. Gminne Centrum Informacji wychodząc naprzeciw gimnazjalistom w marcu przygotowało prezentację multimedialną adresowaną do uczniów ostatnich klas Gimnazjów w Goczałkowie, Jaroszowie oraz w Strzegomiu.
Podczas godzinnego spotkania w każdej ze szkół pracownicy Info - Centrum omawiali oferty szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego. Wyświetlane slajdy miały na celu przybliżenie aktualnych kierunków kształcenia, zasad rekrutacji, a także oferowanych zajęć pozalekcyjnych i imprez szkolnych.
W prezentacjach ogólnie uczestniczyło około 200 osób, a po jej zakończeniu zainteresowani uczniowie otrzymali ulotki przedstawiające ofertę edukacyjną danej szkoły. Osoby zainteresowane otrzymają więcej informacji w biurze GCI, Rynek 38, pok. 30, tel. 074/8560 526.


1 kwietnia 2007 - Opole spada z ligi

Choć dzisiejszy dzień jest dniem żartów, dowcipów bo to prima aprilis to pewne zwycięstwo MKS Świdnica nad AZS Opole jest faktem.
Mecz przebiegał wyjątkowo spokojnie. Od początku dało się zauważyć kto będzie dziś zwycięzcą. Nawet momenty kiedy prowadzenie w secie obejmowały opolanki nie budziły takich obaw jak dotychczas. Po raz pierwszy w tym sezonie oglądający mógł być spokojny o rezultat spotkania i mieć pewność, że wszystko odbywa się pod kontrola świdniczanek.
MKS Świdnica - AZS Opole 3:0 w setach 25/17, 25/23 i w trzecim 25/23. Dzisiejsze spotkanie zdecydowało o spadku z drugiej ligi zespołu z Opola. Po tym zwycięstwie świdniczanki będą grać kolejne mecze o utrzymanie się w drugiej lidze. Pierwszy mecz z tego cyklu odbędzie się 14 kwietnia w hali na Osiedlu Zawiszów. Przeciwnik w tej chwili nie jest jeszcze znany.
W czasie dwumeczu z AZS Opole objawiła się w świdnickim zespole zawodniczka o pewnej i trudnej zagrywce a jest nią Anna Malina. To przy jej zagrywce we wczorajszym meczu przy stanie 18:24 dla Opola zespół wygrał seta 26 do 24. Również dzisiaj zagrywała spokojnie i pewnie.


1 kwietnia 2007 - IV liga

Nie spisały się obie nasze drużyny występujące w czwartej lidze piłki nożnej.
Wczoraj na własnym boisku Polonia Sparta Świdnica uległa Prochowiczance Prochowice jedną bramką.
Polonia/Sparta Świdnica - Prochowiczanka Prochowice 0:1.
Dziś z kolei swoim rywalom ze Zgorzelca nie sprostali piłkarze z Strzegomia.
Nysa Zgorzelec - AKS Strzegom 3:1


1 kwietnia 2007 - Karolina Mistrzem

Drugi raz z rzędu drużyna Karoliny wygrała Jaworzyńską Amatorską Ligę Piłki Halowej. Po bardzo emocjonującym meczu, który toczony był zgodnie z zasadą "jak równy z równym", górą choć minimalnie bo 5:4 byli gracze Karoliny. Także mecz o trzecie miejsce obfitował w emocje. Wygrana dopiero w rzutach karnych dała zwycięstwo Gimnazjum Senior. Sensacją jest dopiero ósma pozycja Grande Team, drużyny która po zakończeniu fazy zasadniczej była na trzecim miejscu.
Mecz o 7 miejsce: Gimnazjum Junior - Grande Team 8:7,
mecz o 5 miejsce: XXL - Koningszelt 9:4,
mecz o 3 miejsce: Gimnazjum Senior - Karolina Junior 4:4 (k. 2:0),
finał: Karolina - MKS Bittner 5:4.
Najlepszy strzelcem został: Mateusz Ptak (MKS Bittner) -118 bramek, najlepszym zawodnikiem Marcin Krawczyk (MKS Bittner), najlepszym bramkarzem został Tomasz Dyrda (Karolina).
Najstarszy zawodnikiem ligi był Ryszard Podgórski (XXL) a najmłodszym Rafał Luber (Gimnazjum Junior)


1 kwietnia 2007 - Znamy zwycięzców

Żarowski Ośrodek Kultury od trzynastu lat jest organizatorem konkursu pn. "Pisanka, palma i stół wielkanocny". Dziś otwarta dla zwiedzających została pokonkursowa wystawa palm pisanek i stołów wielkanocnych. I dzisiaj też poznaliśmy zwycięzców.
Srebrne Jajo - Grand - Prix "XIII Konkursu Pisanka Palma i Stół Wielkanocny" oraz cenne nagrody "powędrowały" do mieszkańców wsi Kalno.
Największą palmę 7,6 metra wykonali mieszkańcy wsi Imbramowice.
Gratulujemy.


1 kwietnia 2007 - Śniadanie wielkanocne

120 osób weźmie udział we wspólnym, miejskim śniadaniu wielkanocnym, jakie organizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach.
Do wielkanocnego żurku z kiełbasą i jajek najubożsi mieszkańcy zasiądą wraz z burmistrzami miasta 7 kwietnia (sobota), o godzinie 11.00, w jadłodajni miejskiej przy ul. Piłsudskiego.
A 3 kwietnia (wtorek), na swoje wielkanocne śniadanie zaprasza świebodzicki Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Początek o godzinie 13.00.


1 kwietnia 2007 - Festiwal Wiedeński

"Festiwal Wiedeński nad Strzegomską". Pod takim przewrotnym hasłem odbył się 28 marca w PSP Nr 4 w Strzegomiu Dzień Austriacki. Uczniowie wcielili się w postacie znanych Austriaków i przybyszy ze wszystkich 9 krajów związkowych Austrii, by zaprezentować każdy region i zachęcić do jego odwiedzenia.
Uczniowie wraz z wychowawcami, którzy przez kilka miesięcy odkrywali Austrię z całym jej pięknem i dziedzictwem kulturowym, wychwycili najistotniejsze walory danego regionu i przekazali widzom w bardzo ciekawych, różnorodnych i pięknie wyreżyserowanych spektaklach. Wystąpienia reprezentantów regionów przeplatały się z występami artystycznymi. Można było podziwiać tańce zaproszonego Zespołu Pieśni i Tańca "Kostrzanie", poloneza koła tanecznego klas młodszych (opiekun Barbara Niespodziańska), taniec nowoczesny i austriacki ludowy Schuhplattler grupy tanecznej uczniów starszych (opiekun Zofia Laskowska) oraz wykonanie na żywo przez dwoje uczniów z kl. VI utworów klasycznych austriackich kompozytorów. Jednak największe wrażenie zrobił Bal w Operze, w czasie którego uczniowie kl. IIc wykonali pięknego walca wiedeńskiego w prawdziwych balowych strojach. Występom towarzyszyła odgrywana przez uczniów Wielka Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej, a cały festiwal płynnie i dowcipnie prowadziła para prezenterów ubrana w pięknie wykonane stroje z epoki Mozarta.
Cały festiwal odbywał się w urzekającej wiedeńskiej atmosferze i pięknej wiedeńskiej scenografii. Nie zabrakło tu więc dorożki z fiakrem, ogródka muzycznego, zabytkowych budowli i nowoczesnych obiektów austriackiego architekta Hundertwassera, kafejek, cukierenek, gdzie królowały austriackie i polskie ciasta, i pachniało kawą, no i oczywiście Pchlego Targu, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na zakończenie festiwalu zabrała głos konsul Jolanta Charzewska-Miller, powiedziała, że od 14 lat bywa w szkołach na różnych spotkania, ale tak pięknej i bogatej prezentacji jeszcze nie widziała.


1 kwietnia 2007 - Zabawa Wielkanocna

Ochotnicza Straż Pożarna z Dobromierza 8 kwietnia 2007 roku organizuje "Zabawę Wielkanocną".
Zabawa, która odbędzie się w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu rozpocznie się o godzinie 20.00.
Do tańca przygrywać będzie zespół "Strażacy z Dobromierza".


1 kwietnia 2007 - W krainie baśni

Blisko 50 uczestników z całego dawnego województwa wałbrzyskiego przyjechało do Świebodzic na VI Regionalny Konkurs Recytatorski "W krainie baśni i bajek."
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci uczących się w szkołach specjalnych. Dzieci recytowały wiersze Brzechwy, przedstawiały mini-spektakle, miały wspaniałe stroje a występ na prawdziwej scenie był dla wielu z nich ogromnym przeżyciem.
Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne, ręcznie wykonane dyplomy, zostali też zaproszeni na poczęstunek. Organizatorem konkursu był Powiatowy Zespół Szkół Specjalnych w Bystrzycy Dolnej.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała