31 maja 2007 - "Kobieta Bezpieczna" - nabór trwa

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy i świdnickie koło Ligi Kobiet Polskich do 20 czerwca przyjmują zgłoszenia na kolejną edycję akcji "Kobieta Bezpieczna". Do akcji przyłączył się również Urząd Miejski w Świdnicy, który wyłożył 1,3 tys. zł na przygotowanie tysiąca ulotek edukacyjnych.
Obecnie przyjmowane są zapisy na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i samoobrony. - Kobieta żeby czuła się bezpiecznie musi wiedzieć, jak zachowywać się w sytuacji zagrożeń, a przede wszystkim jak ich unikać. W programie szkoleń m.in. przewidziane są zajęcia z samoobrony. Akcję chcemy również rozszerzyć o kurs pierwszej pomocy, ponieważ często się zdarza, że nie potrafimy innym pomóc i czujemy się bezradne - mówi Elżbieta Dudziak, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.
Zgłoszenia od kobiet, które chcą wziąć udział w bezpłatnej akcji są przyjmowane pod nr tel. kom. 0 665 100 032 lub e-mail: lkpswidnica@wp.pl


31 maja 2007 - Wojewoda w "Sercu"

W przeddzień Dnia Dziecka, 31 maja 2007 roku odwiedził Świdnicę Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Celem wizyty było spotkanie z dziećmi - podopiecznymi Centrum Przyjaźni Dziecięcej Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" oraz ich opiekunem i jednocześnie Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Markiem Michalakiem.
Wojewoda odwiedził plac budowy "Domu Serca" (Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej) przy ul. Kościelnej 15, gdzie ocenił stopień zaawansowania prac, które współfinansowane były przez ostatnie 2 lata ze środków budżetu państwa. Poziom prac, efektywność wydanych środków i stopień zaangażowania zrobiły na nim ogromne wrażenie. "To jest ogrom wykonanej pracy, wykonanej bardzo dobrze i rzetelnie. Muszą się znaleźć pieniądze do zakończenia tej inwestycji. Od jutra będę ich szukał i znajdę, bo ta organizacja zasługuje na pomoc. Trzeba jej pomóc." - powiedział m.in. do dziennikarzy Wojewoda Dolnośląski.
Następnym punktem wizyty było spotkanie z dziećmi w Sercu przy ul. Długiej. Najpierw dzieci wzięły swojego gościa w wir pytań na zasadzie "100 pytań do …", następnie Krzysztof Grzelczyk rozpytał dzieci o "Serce" o Świdnicę, szkołę. Z okazji Dnia Dziecka wręczył na ręce Prezydenta Dziecięcego Samorządu Patrycji Pawlik wspaniałe prezenty - odtwarzacz DVD oraz zestaw kina domowego i mnóstwo smacznych czekoladek.
Nie spodziewał się jednak, że i na niego czekała tutaj niespodzianka - "Serduszka" zadedykowały mu specjalny koncert a w podziękowaniu za wszystko, co do tej pory uczynił dla dzieci otrzymał z rąk Prezesa "Serca" i Prezydenta Samorządu Dziecięcego tytuł honorowy "Przyjaciel Serca" oraz srebrną odznakę z okazji 35-lecia Orderu Uśmiechu.


31 maja 2007 - Piknik Rodzinny

Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z końmi ściągnął do Skarżyc całe rodziny. Największą furorę zrobiły przejażdżki na kucykach oraz zawody konne małych jeźdźców.
W zawodach wystartowało 30 dzieci. Najlepiej obsadzony był konkurs dla najmłodszych zawodników, w kategorii do 12 lat, w którym sędziowie oceniali dokładność przejazdu. Wystartowało w nim 16 małych jeźdźców, cześć z nich pokonywała tor samodzielnie, a cześć przy asekuracji instruktorów. Najmłodsi zawodnicy mieli niecałe trzy latka. Rywalizacja była tak zacięta i wyrównana, że komisja sędziowska przyznała 16 pierwszych miejsc. W kategorii od 12 do 15 lat wystartowało sześciu jeźdźców. Zawodnicy musieli jechać stępem, a pod uwagę była brana nie tylko dokładność, ale też czas przejazdu. Za każde zakłusowanie przyznawano 4 punkty karne. Najszybciej i bez punktów karnych tor pokonał Miłosz Wierzowiecki na Atosie. W rywalizacji w kategorii powyżej 15 lat wzięło udział czterech zawodników. Tym razem tor trzeba było pokonać na czas i w kłusie, a każde zagalopowanie wiązało się z punktami karnymi. Najlepsza okazała się para Agnieszka Jaracz i Atos. Para pokona trasę bez punktów karnych w czasie 48,31 sekund. Podczas pikniku nie zabrakło też dodatkowych atrakcji. Były zabaw dla dzieci: przenoszenie jajek na łyżce, skakanie w workach, picie na czas, przeciąganie liny, rzut podkową do celu, jedzenie jabłka na czas, toczenie beczek po piasku oraz tradycyjne przejażdżki na kucykach.
Na padoku można było również zobaczyć pokaz ujeżdżenia w wykonaniu mistrzyni Dolnego Śląska - Katarzyny Konarskiej. Pomysłodawcami i organizatorami tej przepięknej imprezy byli jeźdźcy i rodzice dzieci jeżdżących w klubie Stragona, którzy chcieli dać szansę sportowej rywalizacji, również juniorom jeżdżącym rekreacyjnie. Ciężar organizacji wzięli na siebie Małgorzata i Robert Góra, Leszek Wójcik oraz Jolanta i Dariusz Wierzowieccy. Dziękujemy wszystkim sponsorom, dzięki, którym każde dziecko mogło otrzymać nagrodę. A byli to: Gmina Strzegom, B&W Sp. z o.o. oraz Sklep Maxi.


31 maja 2007 - 4 nowe przejścia graniczne na Dolnym Śląsku

W najbliższych dniach wojewoda dolnośląski otworzy 4 nowe przejścia graniczne: 3 na granicy polsko-czeskiej i 1 na granicy polsko-niemieckiej.
1 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie polsko-niemieckiego drogowego przejścia granicznego dla pieszych i rowerzystów Pieńsk-Deschka. Symboliczne przecięcie wstęgi na moście granicznym na Nysie Łużyckiej.
1 czerwca zostaną uruchomione 2 polsko-czeskie przejścia na szlakach turystycznych Orlica-Vrchmezí i Pstrążna-Ždàrky. Granice można przekroczyć pieszo, rowerem lub na nartach przez cały rok, w okresie od 1.10 do 31.03 w godz. 8:00-18:00, zaś od 1.04 do 30.09 przejście Orlica-Vrchmezi będzie czynne w godz. 8:00-20:00, a Pstrążna-Ždàrky w godz. 6:00-20:00. Przejścia zostaną otwarte przed sezonem wakacyjnym.
4 czerwca wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk otworzy polsko-czeskie drogowe przejście graniczne (dla samochodów osobowych i ciężarowych do 3,5 t) Nowa Morawa-Stare Mesto. Przejście zostanie otwarte w miejscu funkcjonującego obecnie przejścia małego ruchu granicznego jako ogólnodostępne i czynne całą dobę. Będzie się na nim odbywał ruch osobowy: pieszy, rowerowy, motorowy, osobowy (z wył. autokarów) oraz ruch towarowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. (z wył. mat. niebezpiecznych).


31 maja 2007 - Są pieniądze na ołtarz

Podczas wtorkowej sesji burmistrz Bogdan Kożuchowicz przekazał radnym bardzo dobrą wiadomość -parafia pw. Św. Franciszka z Asyżu dostanie z urzędu marszałkowskiego 36 tysięcy złotych na renowację barokowego ołtarza. Jak już informowaliśmy, wniosek na dofinansowanie tej inwestycji oraz uratowanie zabytkowego fresku w kościele przygotował wydział promocji świebodzickiego urzędu miejskiego. W połowie czerwca będzie wiadomo co ze środkami ministerialnymi na unikalny fresk.
Warto też dodać, że w połowie czerwca będziemy wiedzieli, czy Ministerstwo Kultury przyzna dotację na program wskrzeszania tradycji piernikarskich w Świebodzicach, o którym także pisaliśmy w jednym z komunikatów. Jednak nawet jeśli dotacji nie dostaniemy, program się rozpocznie. A w nim jest wiele atrakcji, m. in. warsztaty ze świebodzickimi cukiernikami, opracowywanie receptury i wypiek piernika.


31 maja 2007 - Zbliża się Rajd Polski

Rajd Polski zbliża się wielkimi krokami, w kolejnym Odcinku Specjalnym chcielibyśmy przedstawić Wam rajdy samochodowe z nieco innej strony...
W jutrzejszym programie usłyszycie wypowiedzi kibiców, zagorzałych fanów, ale i osób obsługujących rajdy. Nie zabraknie wywiadów z osobami zajmującymi się przekazywaniem wyników podczas rajdu, a także z ludźmi, którzy dbają o to, aby nikt w czasie trwania takiej imprezy nie był głodny. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, jak przygotowuje się opony na rajd, czy auta zasilanym gazem ziemnym mają przyszłość w rajdach samochodowych, czym różni się grupa A od N-ki i czyją przyszłą teściową udało nam się spotkać podczas 35 Rajdu Elmot Remy musicie koniecznie słuchać kolejnego wydania Odcinka Specjalnego.
Kilkadziesiąt minut ciekawych wypowiedzi przeplatamy pozdrowieniami od czołowych zawodników rajdowych.
Zapraszamy do słuchania o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


31 maja 2007 - Zmiana organizacji ruchu

W związku z licznymi imprezami organizowanymi nad Zalewem Witoszówka, w ramach Dni Świdnicy, wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Będą obowiązywać od piątku, 1 czerwca od godziny 12.00 do poniedziałku, 4 czerwca do godziny 7.00.
W tym czasie na ul. Polna Droga (odcinek od ul. Wałbrzyskiej do ul. Chopina) będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Również ul. Kusocińskiego będzie drogą jednokierunkową i wjechać w nią będzie można tylko od ul. Polna Droga. Na odcinku od ul. Chopina do ronda przy ul. Pionierów ruch będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.


31 maja 2007 - Międzynarodowy mecz bokserski

Już w najbliższą sobotę, tj. 2 czerwca, odbędzie się kolejny - mający już kilkuletnią tradycję - mecz bokserski pomiędzy zaprzyjaźnionymi klubami: AKS-em Strzegom a Alzey Niemcy.
Spotkanie to rozpocznie się o godzinie 17.00 w strzegomskiej hali sportowej przy ul. Mickiewicza 2.
Ceny biletów: 10 zł - normalny i 5 zł ulgowy (dzieci i młodzież do 18 lat oraz emeryci i renciści).
Patronat objął burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz. Serdecznie zapraszamy kibiców pięściarstwa na tę interesującą imprezę sportową.


31 maja 2007 - Nowi dyrektorzy

Wraz z zakończeniem roku szkolnego kończą się kadencję trojga dyrektorów placówek oświatowych w Świebodzicach. Swoją wieloletnią pracę na stanowiskach dyrektorów kończą: Elżbieta Muzyka (Szkoła Podstawowa nr 4), Jadwiga Ilczuk (Przedszkole nr 2) oraz Edward Godziński (Szkoła Podstawowa nr 3).
Na stanowiska ogłoszone zostały konkursy i mamy już wyłonionych zwycięzców.
Konkurs na dyrektora SP 3 wygrała Jolanta Styra, nowym dyrektorem SP 4 będzie Ewa Limberger (dotychczasowy zastępca dyrektora), a konkurs na szefa Przedszkola nr 2 wygrała, Alicja Mokrzyńska, długoletnia nauczycielka w placówce.


31 maja 2007 - Dzieci dostały prezenty

Wczoraj z okazji Dnia Dziecka Wicestarosta Anna Zalewska złożyła wychowankom Domu Dziecka serdeczne życzenia i przekazała wszystkim dzieciom upominki od Zarządu Powiatu.
-" Dzień Dziecka to radosne święto wszystkich dzieci. Chcemy, żebyście wiedziały, że my zawsze o was pamiętamy i pragniemy zapewnić wam jak najlepsze warunki do rozwoju." - podkreślała Anna Zalewska.
W Dniu Dziecka dzieci oczekują więcej przyjemności, mnóstwa łakoci i prezentów. Aby tradycji stało się zadość był więc kosz pełen słodyczy i drobne upominki. Natomiast 1 czerwca dzieci mają zaplanowany wyjazd do Wrocławia do ZOO i do Multikina, którego nie mogą się już doczekać. Przecież 1 czerwca to ich dzień. Pamiętajmy jednak, aby każdy dzień w kalendarzu był dniem dziecka.


31 maja 2007 - Tenis ziemny

Wczoraj na kortach przy ulicy Śląskiej w Świdnicy odbył się Turniej tenisa ziemnego w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego", w którym wzięli udział uczniowie świdnickich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wyniki - Szkoły podstawowe:
Dziewczęta - 1. Karolina Serwin - SP 4, 2. Marta Antonowicz - SP 4, 3. Anita Hadam - SP 8, 4. Nadia Rybczyńska - SP 8
Chłopcy - 1. Maciej Kulik - SP 8, 2. Wojtek Wiśniowski - SP 4, 3. Dorian Baziak - SP 8, 4. Krzysztof Pikula - SP 4
Gimnazja: Dziewczęta 1. Julita Bucka - G 1, 2. Paulina Szóstka - G 1, 3. Klaudia Wieczorek - G 1,
Chłopcy - 1. Piotr Orzechowski - G 4, 2. Michał Pękalski - G 4, 3. Marek Piguła - G 1, 4. Piotr Pękalski - G 4, 5. Karol Olszewski - G 4
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przy pomocy Tenis Fan Klubu


30 maja 2007 - Spotkanie z dziećmi

Dolnośląska Świdnica to Stolica Dziecięcych Marzeń. Ten zaszczytny tytuł nadała jej Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu na swoim pierwszym w historii, i jak dotąd jedynym, posiedzeniu poza Warszawą. W Świdnicy mieszka i pracuje najmłodszy w historii Kawaler Orderu Uśmiechu Marek Michalak, niedawno jednogłośnie powołany na urząd Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. To on stworzył tu Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej, które pełni również funkcję świetlicy socjoterapeutycznej. Nad projektem honorowy patronat objęła Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.
W przeddzień Dnia Dziecka, 31 maja wojewoda Krzysztof Grzelczyk spotka się w tak uśmiechniętym i sprzyjającym dzieciom mieście z dziećmi z Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Wojewoda został zaproszony przez dzieci na spotkanie i przygotowany przez nie koncert, który odbędzie się w siedzibie Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej przy ul. Długiej 33.
Wizyta w Świdnicy rozpocznie się o godz. 16.00 od obejrzenia przez wojewodę remontowanego budynku przy ul. Kościelnej 15, który stanie się nową siedzibą Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Odnawianie budynku finansowane jest m.in. z budżetu państwa.


30 maja 2007 - Mamy baseny!

Już niebawem mieszkańcy Strzegomia będą mogli korzystać z kompleksu basenów odkrytych.
Uroczyste otwarcie basenów odbędzie się 15 czerwca o godz. 16.00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Mickiewicza w Strzegomiu. Całkowity koszt modernizacji kompleksu pochłonął kwotę 9 mln 300 tys. złotych.
Na strzegomian czeka wiele atrakcji, ponieważ baseny całkowicie zmieniły swoje oblicze. Duży basen ma wymiary 50 m długości i 20 m szerokości. Wyposażony jest w dwie trampoliny - jedna ma 3 m wysokości, a druga - 1 m. Ponadto są 4 tory do pływania ze słupkami startowymi, ławki i leżanki z masażem, grota sztucznej fali, rwąca rzeka, masaże ścienne, masaż karku, siatka do wspinaczki z wyspą i zjeżdżalnia o długości 71,5 m. Wybudowano także podesty do leżakowania.
Dużą atrakcją jest brodzik dla dzieci. Jest on nowoczesny o nietypowym kształcie. Najmłodszych ucieszy zjeżdżalnia z laminatu poliestrowego, zwierzątko wodne - nosorożec "Bubu", schody i zjeżdżalnie wodne, stołeczki do siedzenia w basenie oraz jeżyk tryskający wodą. Oprócz tego dzieci będą mogły korzystać z mini placu zabaw.


30 maja 2007 - I Turniej Piłki Siatkowej

UKS Gimnazjalny Klub Sportowy zaprasza wszystkich miłośników siatkówki na I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Jaworzyna Śląska.
Zawody odbędą się 3 czerwca o godzinie 12.00 na stadionie MKS "Karolina"
Zgłoszenia drużyn (8 osób) przyjmowane są w sekretariacie Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej lub telefonicznie 074 8588 177. Ostateczny termin zgłoszenia to 1 czerwca.
Sponsorami turnieju są: Urząd Miasta Jaworzyna Śl., UKS Gimnazjalny Klub Sportowy, Gimnazjum Jaworzyna Śląska.


30 maja 2007 - Dzień Mamy w Dobromierzu

29 maja w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki.
Przy słodkim poczęstunku dzieci z koła plastycznego wręczyły swoim mamom własnoręcznie zrobione kwiaty, wykonane na zajęciach plastycznych w technice papieroplastyki.
W zamian mamy namalowały im kwiaty, które dzieci oceniały pod kierunkiem organizatorki spotkania Anny Mielnik.


30 maja 2007 - V Miting Lekkoatletyczny

W sobotę, 26 maja już po raz piąty stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji gościł uczestników Mitingu Lekkoatletycznego o Puchar Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu. W rywalizacji udział wzięło 330 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy. Corocznie impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem zawodników i kibiców. Tym razem organizatorami mitingu byli nauczyciele wychowania fizycznego zrzeszeni w Uczniowskim Klubie Sportowym "Olimpia" Strzegom. Otwarcia zawodów w imieniu władz samorządowych dokonał przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, w asyście przewodniczącego Komisji Oświaty Zbigniewa Suchyty oraz przewodniczącego Komisji Sportu Henryka Radkowskiego. Inauguracji tegorocznego mitingu towarzyszyła podniosła atmosfera. Najpierw przedstawiciele zawodników zapalili znicz, następnie uczennica Paulina Michaluk odczytała Apel Olimpijski.
Rywalizacje toczyły się w klasycznych konkurencjach lekkoatletycznych tj. 60, 100, 400, 600 i 800 metrów, skoku w dal, ale i tak największe emocje towarzyszyły sztafetom, w których rywalizują razem dziewczęta i chłopcy na dystansach 4x 200 i 4x400 metrów.
W klasyfikacji szkół gimnazjalnych po raz kolejny triumfowała "Jedynka" przed Goczałkowem, Jaroszowem i " Dwójką". Do sporej sensacji doszło w rywalizacji podstawówek. Tym razem Puchar Burmistrza powędrował do Publicznej Szkoły Podstawowej z Jaroszowa. Pomimo niewielkich różnic punktowych kolejne miejsca w mitingu zajęły: PSP Nr 4, PSP Nr 2, PSP Goczałków, PSP Stanowice, PSP Olszany, PSP Nr 3 i PSP w Kostrzy. Dzięki wsparciu sponsorów wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali poczęstunek i wodę mineralną. Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i pamiątkowe dyplomy, a najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach indywidualnych otrzymali medale.


30 maja 2007 - Opera za 50 złotych

"Napój miłosny" G. Donizettiego, to kolejne superwidowisko plenerowe, które przygotowuje Opera Wrocławska. Sztukę wyreżyseruje Michał Znaniecki, a w postać jednego z głównych bohaterów- Belcore - wcieli się Roberto Accurso, znany włoski baryton.
- Misją Opery Wrocławskiej jest nie tylko przybliżenie literatury muzycznej, lecz także obalenie przekonania, że przedstawienia operowe i baletowe są trudne w odbiorze, zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy melomanów. Pomysł spektaklu operowego na wolnym powietrzu stanowi zaprzeczenie tego poglądu - mówi Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej.
Na przedstawienie "Napój miłosny" świdniczan będzie obowiązywać specjalna cena biletu - 50 zł. Spektakle zaplanowano na godz. 19.00, w dniach 15-17, 22-24 czerwca, na Pergoli przy wrocławskiej Hali Stulecia.
Bilety można rezerwować w Dziale Obsługi Widowni Opery Dolnośląskiej, tel. 071 370 88 80, fax 071 370 88 81, e-mail: opera@opera.wroclaw.pl.


30 maja 2007 - Festyn dziecięcy

Zbliża się termin Jubileuszowego Festynu Dziecięcego, który tradycyjnie organizowany jest przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 2, Gimnazjum nr 2, parafię Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek.
Festyn odbędzie się 3 czerwca w godzinach 14.00 - 20.00.
Szczegółowy program - >>> zobacz


30 maja 2007 - Nagrodzeni w konkursie

Dzisiaj nastąpiło rozstrzygniecie I edycji konkursu "Widokówka z Jaworzyny" ‘2007
Udział w konkursie wzięły: Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej, Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, Pracownia Plastyczna w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej.
Nagrody otrzymali:
Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Ślaskiej - Tomasz Stuła - kl. V d, Natalia Jarno - kl. III c, Kacper Chwałek - kl. III i Agata Grobelna - kl. V b.
Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej - Marcin Wójtowicz
Wyróżnienia:
Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej - Karina Malgrab - kl. III a, Wojciech Ptaszkiewicz - kl. III c, Michał Majborski - kl. V b oraz Ilona Burska - kl. V b
Pracownia Plastyczna w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej - Marlena Mazur.
Nagrody zostaną przekazane laureatom w czasie Dni Dziecka (31 maja i 1 czerwca).


30 maja 2007 - Wypoczywaj i trenuj w Jugowicach

Świdnicki Klub Aikido wraz z Legnicką Sekcją Aikido, Wałbrzyskim Klubem Aikido oraz Sekcja Aikido w Polanicy organizuje w dniach 14 do 28 lipca wczasy rodzinne w Jugowicach oraz w tym samym okresie i w tym samym miejscu - kolonie letnie. Zgłoszenia w klubie przyjmowane są do 15 czerwca.

Szczegółowy program i warunki - >>> zobacz


29 maja 2007 - Europejskie gwiazdy WKKW w Strzegomiu

Już tylko miesiąc pozostał do międzynarodowych zawodów jeździeckich we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zaliczanych do cyklu Pucharu Świata. Udział w największej imprezie w tej części Europy, która po raz piąty odbędzie się w Strzegomiu koło Wrocławia, zapowiedzieli zawodnicy z 20 krajów, w tym europejska czołówka WKKW.
W tym roku na przełomie czerwca i lipca, rozegrane zostaną 4 międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW. W 2006 roku w Strzegomiu obejrzeć można było blisko 200 koni i jeźdźców, którzy dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń sportowych. Ubiegłoroczne zawody w Strzegomiu wygrała utytułowana Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso, druga była Linda Algotsson ze Szwecji na koniu Stand By Me. Trzecie miejsce zajął Paweł Spisak na Weriuszu, który wygrał jednocześnie Mistrzostwa Polski Seniorów.
Także w tym roku organizatorzy oczekują europejskiej czołówki WKKW. Swój udział zapowiedzieli już zawodnicy z rekordowej liczby 20 krajów, w tym Niemiec Frank Ostholt, który podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku zdobył drużynowo złoty medal. Do Strzegomia przyjadą też "stali bywalcy" czyli utytułowana Szwedka Linda Algotsson oraz Andreas Dibowski, który podczas majowych, najtrudniejszych na świecie czterogwiazdkowych zawodów w Badminton zajął drugie miejsce.
Obecna edycja Pucharu Świata w WKKW składa się z 19 konkursów kwalifikacyjnych w 12 krajach. Pierwsze zawody odbyły się w Bonn-Rodderberg między 15 a 17 września 2006 roku. Finał zaplanowano na wiosnę 2008 roku.


29 maja 2007 - Uzbrojenie podstrefy ekonomicznej

Podczas sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się 24 maja, zgromadzeni zapoznali się z informacją dotyczącą szacunkowych kosztów do poniesienia przez gminę Strzegom na uzbrojenie techniczne podstrefy Strzegom Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uzbrojenie dotyczy działki, która znajduje się przy ulicy Wałbrzyskiej w Strzegomiu. Koszty szacunkowe to około 1 milion 500 tysięcy złotych.
Podane koszty są szacunkowymi na podstawie kosztów faktycznie ponoszonych przez gminę na budowę infrastruktury jak wyżej wymieniona w 2006 roku oraz dzięki informacjom uzyskanym od gestorów poszczególnych mediów. Galopujący wzrost cen nie pozwala obecnie podać cen ostatecznych. Od początku roku nastąpił zasadniczy wzrost kosztów robocizny, materiałów oraz sprzętu i wciąż wykazuje tendencję wzrostową.
Szczegółowa wycena jest możliwa dopiero w momencie posiadania dokumentacji technicznej.


29 maja 2007 - Sukces Darii Urbańczyk

W dniach 25-27 maja w Gnieźnie odbył się jubileuszowy finał XXX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
Uczennica Gimnazjum nr 2 w Świdnicy z klasy III Daria Urbańczyk, przygotowywana przez Mariusza Kuca, po bardzo wyrównanej walce w eliminacjach pisemnych zajęła w ogólnej klasyfikacji siódme miejsce w Polsce.


29 maja 2007 - Koniec bezkrólewia

Wyborem władz zakończyło się wczoraj, w poniedziałek 28 maja, pierwsze posiedzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Włodarze miast i miejsc tworzących LOT przybyli na spotkanie do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy w średniowiecznych strojach. Po zakończonych obradach przemaszerowali przez Rynek. Regentem Księstwa - prezesem - jednogłośnie wybrany został Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. Tak zadecydowała Wielka Kapituła Księstwa.
- Powołując LOT teraz, działamy w sposób niespotykany do tej pory. A to z tej racji, że w większości przypadków powstają organizacje, których członkowie dopiero od momentu powołania zaczynają zastanawiać się nad działalnością. My zaczęliśmy prace już cztery lata temu. Dzięki temu dziś już sformalizowane Księstwo może się pochwalić znanymi regatami - Książęcy Szkwał, Dniami Księstwa, imprezami ekologicznymi, a ostatnio dołączył do nich Turniej Rajców. Dodatkowo z Bolkowem i Jaworem od lat wspólnie prezentujemy nasze walory turystyczne na różnorodnych targach - opowiada Waldemar Skórski, regent Księstwa. - Powołując LOT mamy możliwość skuteczniejszego starania się o środki unijne, na przedsięwzięcia, które przekraczają swoim zasięgiem granice gmin. Wiele działań w promocji turystyki chcemy ujednolicić. Jednym z projektów z pewnością będzie wprowadzenie identycznych punktów informacji turystycznej i kulturalnej.
Podczas poniedziałkowych obrad oprócz regenta, założyciele organizacji wybrali zarząd - Radę Regencyjną i komisję rewizyjną. Wiceprezesami - marszałkami Księstwa zostali: Artur Urbański, burmistrz Jawora oraz Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. Funkcję sekretarza pełni Adam Łaciuk, kasztelan Zamku Bolków, a skarbnika - podskarbiego Księstwa - Jacek Machynia, wiceburmistrz Bolkowa. Członkami zarządu zostali Tomasz Kołakowski z Akademii Ekonomicznej i Norbert Karwowski, Świdnicki Klub Żeglarski "Qbryk".
W Komisji Rewizyjnej - Urzędzie Instygatora LOT - zasiadają: Zygmunt Worsa, świdnicki starosta, Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, Marek Zywer, burmistrz Żarowa i Krzysztof Ziomko, Ziomko Event Imprezy Turystyczne. W wyniku losowania, przyszłoroczny Turniej Rajców zorganizuje Żarów. Miasto to zwyciężyło również w tegorocznym turnieju, dlatego w 2007 r. może nosić zaszczytny tytuł "Honorowej Stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego".


29 maja 2007 - Zamki, pałace, dwory i dworki

W tegorocznej X edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży "Zamki, pałace, dwory i dworki w otoczeniu parków" pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 17 - 19 lat zdobyła Daria Socha z Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy.
Daria uczy się w ośrodku pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej.


29 maja 2007 - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych "Rodzinka" we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Strzegom zorganizowało festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.
Festyn odbył się 26 maja. Zainaugurowała go msza święta w strzegomskiej bazylice. Następnie zgromadzeni udali się do Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyła się część artystyczna. Gości powitała szefowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy Beata Galewska. Podczas spotkania głos zabrała także starosta Anna Zalewska, która w kilku słowach wyjaśniła sens macierzyństwa. Przedstawicielem strzegomskich władz była sekretarz Sabina Cebula.
Zgromadzonych w dobry nastrój wprowadził wstęp dzieci z Przedszkola nr 3. Podczas festynu zaprezentował się również zespół "Kostrzanie" oraz Zespół Tańca Nowoczesnego Liceum Ogólnokształcącego. Z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy organizatorzy przygotowali szereg konkursów i zabaw. Były wśród nich m.in. konkurs plastyczny "Moja mała ojczyzna", konkurs "Gdzie widziałem ten zabytek" oraz konkurs historyczny "Co wiem o Gross-Rosen". Goście bawili się do wieczora. W ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 8 czerwca w Świebodzicach o godzinie 11.00 w klubie "Reklan" odbędzie się debata rodzin zastępczych z parlamentarzystami ziemi świdnickiej.


28 maja 2007 - Euro 2012 także w Świebodzicach?

Gmina Świebodzice jest jednym z 11 samorządów Regionu Wałbrzyskiego, które podpisały porozumieniu o podjęciu wspólnych działań w celu goszczenia na naszym terenie jednej z drużyn, biorącej udział w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. A jest spora szansa, że jedna z drużyn może być ulokowana w naszym regionie, bo mecze będą rozgrywane między innymi we Wrocławiu. To ogromna szansa dla gmin regionu wałbrzyskiego, bo wraz z piłkarzami - przyjadą kibice. Szacuje się, że na całym Dolnym Śląsku może być ich ponad 300 tysięcy. Teraz zatem gminy muszą opracować taką strategię, przygotować takie propozycje, aby ci kibice chcieli zamieszkać w hotelach Wałbrzycha, Szczawna Zdroju, Jedliny, Świdnicy - czy Świebodzic.
- To ogromna szansa dla naszego miasta: liczymy że kibice przyjadą do nas, zostawią tu swoje pieniądze, co spowoduje ożywienie gospodarcze, powstanie nowych miejsc pracy a przede wszystkim wypromuje nasze miasto za granicą - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Burmistrz żartował także, że aby się wyróżnić spośród innych gmin, Świebodzice szczególnie serdecznie zaproszą do siebie... żony piłkarzy.
O to wszystko łatwiej zabiegać razem, dlatego w poniedziałek, 28 maja, w wałbrzyskim ratuszu podpisano stosowne porozumienie. Podpisało je 11 gmin: miasto Wałbrzych, Powiat Wałbrzyski, Boguszów Gorce, Czarny Bór, Głuszyca, Jedlina Zdrój, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Szczawno Zdrój, Świdnica i Świebodzice.
Swoje podpisy samorządowcy złożyli też symbolicznie na piłce nożnej, co ma być dobrą wróżbą dla całego przedsięwzięcia. Burmistrz Kożuchowicz podarował prezydentowi Wałbrzycha gadżet, bezpośrednio nawiązujący do Euro 2012 - świecący znaczek w kształcie piłki, który prezydent wpiął w klapę marynarki.
Teraz do pracy zabierze się roboczy zespół, złożony z przedstawicieli poszczególnych gmin. Wszyscy liczymy, że uda się przygotować na tyle atrakcyjną ofertę, aby piłkarze i ich fani chcieli wypoczywać w naszych hotelach, restauracjach, basenach, zwiedzać lokalne atrakcje turystyczne i po prostu - dobrze się bawić.


28 maja 2007 - Kurs

"Kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży"
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. zaprasza osoby, które chcą uzyskać kwalifikacje wychowawcy placówki wypoczynku dzieci i młodzieży na kurs przygotowawczy.
Zapisy do 31 maja w siedzibie Firmy lub e-mailem - >>> napisz
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C.
58-100 Świdnica ulica Łukasińskiego 2/3 telefon (074) 857 71 28, fax (074) 857 72 83


28 maja 2007 - Nabór nauczycieli

W związku z planowanym otwarciem od przyszłego roku szkolnego klasy z maturą międzynarodową w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, dyrektor szkoły poszukuje nauczycieli z dobrą znajomością języka angielskiego do pracy w klasie z maturą międzynarodową z niżej wymienionych przedmiotów:
język polski, język angielski, matematyka, chemia, historia, geografia, ekonomia i business, psychologia, sztuka, teatr i aktorstwo, TOK - połączenie logiki z psychologią, filozofią i etyką.
Dokumenty należy złożyć osobiście w sekretariacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30 lub wysłać pocztą na adres:
I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, 58-100 Świdnica, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, z dopiskiem: "Matura międzynarodowa" do 25 czerwca 2007 roku. O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.
Wymagania - >>> zobacz


28 maja 2007 - Burze i wiatry

Od dzisiaj (od godziny 16.00) do jutra (do godziny 16.00) na terenie województwa dolnośląskiego mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, lokalnie umiarkowane i silne. Możliwe opady gradu. Burzom będzie towarzyszył porywisty wiatr.
Porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia dachów, drzewostanu, uszkodzenia linii energetycznych, w rolnictwie lokalne straty w uprawach, utrudnienia komunikacyjne. Możliwe są lokalne podtopienia pól, dróg i nieruchomości.
Istnieje również zagrożenie dla życia ludzi powodowane uderzeniami piorunów oraz zagrożenie pożarowe.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury. Unikajmy przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


28 maja 2007 - Nie zwlekajmy

31 grudnia tego roku upływa termin wymiany książeczkowych dowodów osobistych. W wyniku tego z dniem 1 stycznia 2008 roku wielu mieszkańców może pozostać bez ważnego dowodu osobistego, znajdując się tym samym w trudnej sytuacji, ponieważ bez ważnego dowodu osobistego nie będzie można m.in.:
załatwić formalności we wszystkich urzędach, odebrać listu poleconego i paczki na poczcie, wziąć kredytu bankowego i pożyczki, sprzedać i kupić mieszkania, domu lub też załatwić innych formalności u notariusza, w sądzie, ośrodkach pomocy społecznej i innych instytucjach.
Do końca roku pozostało tylko osiem miesięcy, jak dotąd, aż 10 milionów obywateli nie wymieniło dotychczasowych dowodów, pozostawienie wymiany dowodu na "ostatnią chwilę" może spowodować, że w urzędach utworzą się ogromne kolejki i nie zdążymy dokonać wymiany przed 1 stycznia nowego roku.
Bądźmy mądrzy i przewidujący przypomnijmy o utracie ważności książeczkowych dowodów osobistych naszym bliskim i sąsiadom.
Już dziś wymieńmy dowody osobiste.
Dowód osobisty wydaje: właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały organ gminy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta). w razie braku miejsca zameldowania na pobyt stały - organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego tej osoby.


27 maja 2007 - Turniej zakończony

W dniach 25 i 26 maja w świdnickiej sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbywał się XI Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej z udziałem zawodników z: Czechy - Cloxi Club Jihlava, TJ Bohemians Praha, Niemcy - Ottendorf - Okrilla - Drezno, Sportclib Hoyerswerda E.V., Motor - Lipsk, S.C. Riesa, TSGV Albershausen, TSV Dewangen, Południowa Afryka - Reprezentacja, Węgry - F. Torna Club USA - Klub Fliptastics - Luizjana, Klub Aerial Athletics - Texas, Klub Acro Explosion - Missouri, Klub Tops Acrobatics - Columbia, Meryland, Szwajcaria - Sportakrobatik Winterthur, Polska - Kadra Narodowa Juniorów I Seniorów, Klub "Zawisza" Bydgoszcz, Klub DKS "Targówek" Warszawa, SAS Rzeszów, Sokół Rzeszów, AZS - AWF Gorzów Wielkopolski, ZKS "Akrobata" Zielona Góra, ZTA "Aurum" Złotoryja, AZS AWF Katowice, MKS "Polonia" Świdnica. W turnieju wystąpiło 222 zawodników. Zdjęcia z obu turniejowych dni - >>> zobacz


27 maja 2007 - Świdnickie akcenty Mistrzostw Polski

Świdnickim akcentem zakończyły się dzisiaj w Pile, Mistrzostwa Polski w Siatkówce Kobiet.
Mistrzostwo Polski zdobył zespół Winiar Kalisz mając w swoim składzie najlepszą zawodniczkę tego meczu i wielu wcześniejszych - Annę Barańską.
W czwartym meczu finałowym zespół Winiar Kalisz wygrał z Farmutilem Piła 3:1.
To już drugi tytuł mistrzowski Ani na parkietach Ligi Siatkówki Kobiet. Przypomnijmy, że Kaliszanki w kwietniu zdobyły również Puchar Polski.
Drugim świdnickim akcentem jest zajęcie drugiego miejsca w tych mistrzostwach przez siatkarki z Piły pod wodzą jednego z najlepszych trenerów siatkówki kobiet - Jerzego Matlaka zaczynającego swoją wielka trenerską karierę w Świdnicy.


27 maja 2007 - IV liga

Wczoraj rozegrana została trzydziesta druga kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Nikt nie przypuszczał, że po dobrych ostatnio występach Polonia-Sparta Świdnica może przegrać z niżej notowanym przeciwnikiem i to na swoim boisku. Ale tak się właśnie stało. Polonia-Sparta Świdnica - Nysa Zgorzelec 0:2.
Mile zaskoczył AKS Strzegom. Strzegomianie grając w Złotoryi zwyciężyli tamtejszego Górnika 2:0.
Polonia-Sparta Świdnica po tym meczu spadła na szóste miejsce w tabeli, a drużyna strzegomskiego AKS-u awansowała na trzynastą pozycję.


27 maja 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice przegrał na własnym stadionie z broniącą się przed spadkiem drużyną Polonii-Sparty II Świdnica 1:2
Stal Świdnica grając u siebie z Białym Orłem Mieroszów zanotowała na swoim koncie bezbramkowy remis.
W tabeli rozgrywek prowadzi zespół Victorii Świebodzice, na czwartym miejscu znajduje się Stal Świdnica a zespół Polonii-Sparty Świdnica zajmuje dwunastą pozycję.


27 maja 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Grom Witków - Skalnik Czarny Bór 0:2
Płomień Makowice - Victoria II Świebodzice 0:6
Gwarek Wałbrzych - Unia Jaroszów 1:4
Sudety Dziećmorowice - Jedlinianka Jedlina Zdrój 4:0
Włókniarz Głuszyca - LKS Bystrzyca Górna 2:0
Zjednoczeni Żarów - Juventur Podzamcze Wałbrzych 3:0
Górnik Boguszów-Gorce - Granit Roztoka 0:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Zieloni Mrowiny 3:1


27 maja 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki ostatniej kolejki spotkań Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - seniorzy.
grupa 1
LZS Kątki - LZS Strzelce 3:1
LKS Marcinowice - LZS Gola Świdnicka 0:3
PKS Wiry - LKS Szczepanów 1:2
LZS Tworzyjanów - LZS Zebrzydów 2:4
LKS Biała - LKS Bystrzyca Dolna 2:4
LZS Śmiałowice - LZS Tąpadła 0:6
grupa 2
LZS Rogoźnica - LKS Zastruże 5:2
LZS Boleścin - LKS Imbramowice 5:2
LZS Gościsław - KS Kraszowice 2:2
LZS Tomkowice - LZS Goczałków 2:3
LZS Komorów - LZS Modlęcin 3:0
LZS Kostrza - LKS Kalno 7:1


27 maja 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - juniorzy.

Lutomia - Zebrzydów 0:3
Wiśniowa - Witoszów 3:1
Kątki - Rogoźnica 5:2
Burkatów - Szczepanów 3:0


27 maja 2007 - Ostatni lot "Czerwonego Barona"

Po latach niepamięci, po latach zapomnienia, po wielu latach tułaczki w parkowych zaroślach, Baron Manfred von Richthofen a raczej głaz upamiętniający jego śmierć w 1918 roku znalazł wreszcie swoje godne miejsce. Od dziś już na zawsze jego miejscem będzie ogród domu rodzinnego, domu w którym po jego śmierci istniało muzeum poświecone jego pamieci.
Ponad pół roku trwało zrealizowanie pomysłu by tak znaną w świecie postać przywrócić do "życia". By już zawsze związana była z naszym miastem i ściągała do nas rzesze turystów.
23 maja zakończyła się pierwsza część budowy miejsca pamięci "Czerwonego Barona". Pozostaje jeszcze do odlania i zamontowania tablica pamiątkowa oraz obsadzenie całego miejsca dużą ilością zieleni.
O zieleń zadba świdnicka firma Pana Macieja Karpińskiego. Dziękuję za to, że ze zrozumieniem odniosła się do tego pomysłu. Dziękuję też wielu wspaniałym ludziom, którzy bezinteresownie wnieśli ogromny wkład w realizację tego przedsięwzięcia.
Dziękuję za pomoc Miejskiemu Zakładowi Energetyki Cieplnej w Świdnicy, Firmie budowlanej Pana Wrony, firmie wydobywającej i przerabiającej kamień "Piramida" Bogusława Solimy ze Strzegomia, firmie kamieniarskiej "GaGa" Bożeny i Stanisława Skóry ze Strzegomia, Leszkowi Stankiewiczowi ze Świdnicy, Polskim Składom Budowlanym Waldemara Kociełowicza ze Świdnicy. Dziękuję również Prezydentowi Świdnicy Wojciechowi Murdzkowi za wydanie zgody na przeniesienie pamiątkowego głazu. Dziękuje też Staroście Świdnickiemu Zygmuntowi Worsie za pomoc w załatwieniu transportu. Nie mogę też zapomnieć jak duży wkład pracy, mimo sędziwego wieku włożył w to wszystko mieszkaniec tego domu - Pan Jerzy Pawelski.
Dziękuję wszystkim - pomysłodawca i realizator - Jerzy Gaszyński.
Kilkanaście zdjęć wykonanych podczas prac - >>> zobacz


26 maja 2007 - Wieczór Świdnicki

Jutro w Katedrze Świdnickiej kolejny - Wieczór Świdnicki
Rozpocznie się o godzinie 19.00 wykładem "Prawosławna wizja przyszłości kultury Europy" Jego Ekscelencji księdza Arcybiskupa Jeremiasza Anchimiuka - Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Wieczór zakończy się koncertem Chóru Katedry Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Równem "Woskresinnia" (Ukraina)


26 maja 2007 - Oddane setki mililitrów

Świebodziczanie nie zawiedli - kilkadziesiąt osób przyszło w piątek do Reklanu aby oddać krew i pomóc innym. Była to pierwsza zbiórka tego najcenniejszego leku w Świebodzicach. Pomysłodawcą i organizatorem akcji był uczeń Gimnazjum nr 2, Paweł Bobrowski, który choć sam jeszcze krwi oddawać nie może (bo nie ma 18 lat), to jednak potrafił zachęcić innych do tego pięknego gestu.
Przyszli nie tylko jego znajomi, ale bardzo wielu mieszkańców miasta, którzy o akcji dowiedzieli się z miejskiego portalu internetowego lub z Gazety Świebodzickiej. Wśród nich był prawdziwy weteran - pan Marek Fuks, który krew oddaje honorowo już od 29 lat. - Jak tylko się dowiedziałem, że zbiórka jest wreszcie u nas, to od razu tu jestem - śmieje się pan Marek. Warto dodać, że świebodziczanin oddał w sumie blisko 120 litrów krwi!
Krew pobierały przemiłe panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - To wspaniałe, że tacy młodzi ludzie organizują tego typu akcje, bo nie wszyscy mają czas żeby dojechać do nas, do Wałbrzycha - mówiła Teresa Kamińska z Centrum. - A każdy mililitr krwi jest na wagę złota. Wśród tych, którzy przyszli podzielić się tym wyjątkowym darem byli także nauczyciele z Gimnazjum nr 2, bez zmrużenia oka dała sobie wbić igłę także radna Ewa Dziwosz. Wszyscy zgodnie podkreślali, że w sytuacji, gdy tyle słyszy się o potrzebach takich centrów, gdy nie ma krwi do produkcji immunoglobuliny (niezbędnej przy konflikcie serologicznym) - po prostu trzeba coś z siebie dać.
Każdy krwiodawca dostał 8 czekolad, napoje do picia, pamiątkowe breloczki i smycze oraz słodycze, które podarowała świebodzicka Śnieżka. Napoje chłodzące podarowali państwo Zającowie, właściciele sklepu Delikatesy w Rynku, a drobne upominki firma Biuro Service. Wszystkim sponsorom akcji serdecznie dziękujemy.


26 maja 2007 - Opera za 50 złotych

"Napój miłosny" G. Donizettiego, to kolejne superwidowisko plenerowe, które przygotowuje Opera Wrocławska. Sztukę wyreżyseruje Michał Znaniecki, a w postać jednego z głównych bohaterów- Belcore - wcieli się Roberto Accurso, znany włoski baryton.
- Misją Opery Wrocławskiej jest nie tylko przybliżenie literatury muzycznej, lecz także obalenie przekonania, że przedstawienia operowe i baletowe są trudne w odbiorze, zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy melomanów. Pomysł spektaklu operowego na wolnym powietrzu stanowi zaprzeczenie tego poglądu - mówi Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej.
Na przedstawienie "Napój miłosny" świdniczan będzie obowiązywać specjalna cena biletu - 50 zł. Spektakle zaplanowano na godz. 19.00, w dniach 15-17, 22-24 czerwca, na Pergoli przy wrocławskiej Hali Stulecia.
Bilety można rezerwować w Dziale Obsługi Widowni Opery Dolnośląskiej, tel. 071 370 88 80, fax 071 370 88 81, e-mail: opera@opera.wroclaw.pl.


26 maja 2007 - Dzień Dziecka z końmi

Z okazji Dnia Dziecka LKS Stragona zaprasza na Piknik Rodzinny Skarżyce 2007. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogli spróbować wszyscy. Piknik odbędzie się w niedzielę, 27 maja w godzinach popołudniowych na terenie Stadniny Koni w Skarżycach. (Skarżyce leżą około 10 km od Strzegomia, około 3 km od Hipodromu w Morawie jadąc w kierunku Żarowa. W Skarżycach mieści się i trenuje klub LKS Stragona)
W programie konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach oraz zwiedzanie stajni.
Szczegółowy program - >>> zobacz


26 maja 2007 - Rewolucja w biletach od września

Bilety strefowe i okresowe na korzystniejszych zasadach, nowe bilety 24-godzinne oraz brak dopłaty za kupno biletu u kierowcy. To najważniejsze zmiany, które będą obowiązywały od 1 września, w komunikacji miejskiej w Świdnicy i okolicznych miejscowościach (gmina Świdnica, Żarów, Marcinowice), gdzie linie obsługuje MPK.
Według planu wprowadzone zostaną trzy strefy komunikacyjne: miejska, podmiejska i pozamiejska. W każdej z nich będzie jedna taryfa biletowa - 2 zł. W przypadku przekroczenia jednej granicy strefy bilet kosztować będzie 2,50 zł, a w przypadku przekroczenia dwóch granic - 3 zł.
Planowane jest wprowadzenie również nowych biletów 24-godzinnych, które obowiązywały będą we wszystkich strefach na nielimitowaną liczbę przejazdów, a to wszystko za 7 zł. Kolejną nowością mają być miesięczne bilety wakacyjne dla uczniów i studentów. Ich cena w zależności od stref będzie się wahać od 14 do 19,20 zł. Przewoźnik będzie oczywiście honorował ulgi zarówno te ustawowe, jak i przyznane przez Radę Miejską (odpowiednio 50-, 40-proc. zniżki).
Z planowanych zmian powinni być zadowoleni również podróżni korzystający z biletów miesięcznych. Obecnie najdroższy bilet imienny kosztuje 136 zł. W nowej wersji jego cena zmaleje do 96 zł. Co więcej w nowych taryfach pojawią się bilety na okaziciela, których dziś nie ma. W dodatku dzięki biletom okresowym będzie można się poruszać dowolnymi liniami w wybranej strefie. Ceny biletów - >>> zobacz


26 maja 2007 - Omnibus 2007

Trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu reprezentowały naszą Gminę w międzygminnym konkursie "Omnibus 2007".
Konkurs odbył się 18 maja w Świebodzicach. Przedstawicielki szkoły: Joanna Rowicka, Natalia Matkowska i Dominika Cieślik znakomicie odpowiadały na pytania konkursowe, które dotyczyły różnych dziedzin nauki i życia. Zawodniczki z Dobromierza znakomicie sobie z nimi radziły, dzielnie rywalizowały z innymi uczestnikami przechodząc kolejne etapy konkursu. W końcowej rywalizacji Natalia Matkowska zajęła II miejsce a Dominika Cieślik III miejsce.
Drużynie dopingowała Beata Kargol - opiekun Samorządu Uczniowskiego.


26 maja 2007 - Strzegomianki z mandatami poselskimi

Trzy uczennice Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu mogą pochwalić się mandatami poselskimi. Podczas uroczystego spotkania 14 maja mandaty gimnazjalistkom wręczył wojewoda Krzysztof Grzelczyk. W Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się wręczenie mandatów poselskich dla laureatów XIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wśród nagrodzonych znalazły się trzy uczennice Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu - Magdalena Kaszub, Natalia Pawlik i Monika Stępień. Uczennice uzyskały prawo reprezentowania Dolnego Śląska na obradach XIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2007 roku w Warszawie.
Mandaty poselskie młodym posłom wręczał wojewoda Krzysztof Grzelczyk w obecności kurator Beaty Pawłowicz. Na uroczystości obecni byli posłowie na sejm, m.in. Grzegorz Schetyna, Ryszard Wawryniewicz, Marzena Marszałek, a także przedstawiciele władz lokalnych i powiatowych oraz dyrektorzy szkół. Natalia Pawlik została także wyróżniona przez Komisję przy Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie, która oceniała jeszcze raz prace młodych posłów i zakwalifikowała ją do udziału w pracach komisji problemowych. Z województwa dolnośląskiego zostało zakwalifikowanych czterech uczniów.
Tegoroczna Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży przebiegała pod hasłem: "Moja Ojczyzna wobec procesów globalizacji". W konkursie udział wzięli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Komisja konkursowa wyłoniła spośród 360 prac 32 najlepsze. W gronie wyróżnionych znalazły się trzy uczennice naszej szkoły, a także inni dwoje uczniów naszej gminy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i jedna uczennica z Gimnazjum nr 2.


26 maja 2007 - Turniej Aktora z Przedszkola

W dniach 23 - 25 maja w Baszcie Klub NOT odbył się Turniej Aktora z Przedszkola.
W imprezie wzięły udział dzieci ze świdnickich przedszkoli.
Podczas turnieju można było wysłuchać recytacji dzieci na temat bezpieczeństwa, gdyż właśnie to zagadnienie było tematem tegorocznej uroczystości.


26 maja 2007 - "Corrida, czyli walka z bykami"

Pod takim hasłem 24 maja w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów kl. V-VI.
Tytuł "Mistrza Ortografii" zdobyła Monika Krumplewska z Dobromierza, a tytuł wicemistrza - Joanna Majewska z Gniewkowa. W zmaganiach z "bykami" udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu: Monika Krumplewska, Dominika Cieślik, Natalia Matkowska, z Zespołu szkół w Roztoce: Klaudia Kościelecka, Joanna Chryplewicz (kl.IV), Natalia Dzwoniarska i ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie: Aleksandra Nakoneczna, Joanna Majewska i Patryk Krzywania.
W jury zasiadły: Katarzyna Stefańczyk i Bożena Kądziołka oraz organizator konkursu - Bożena Dziurla, które przygotowały również dzieci do wzięcia udziału w rozgrywkach ortograficznych.


26 maja 2007 - Są the best

21 maja grupa o nazwie "Flott Cascaders Team" zaprezentowała strzegomskiej publiczności zapierający dech w piersiach pokaz sztuki kaskaderskiej.
Skoki motocyklem nad jadącym samochodem, jazda na dwóch kołach, slalomy i efektowne hamowania wzniecające tumany kurzu, przejazd przez "płonącą ścianę" z kaskaderem na masce samochodu, skoki motocyklem nad 11 - stoma samochodami, efektowne strzały i wybuchy pirotechniczne, ogromne Monster Tracki miażdżące nasze poczciwe małe fiaty 126, ryk silników i owacje publiczności były potwierdzeniem, że grupa pod kierownictwem czeskiego kaskadera Alfreda Śmida działająca od 1993 roku, ze swoim spektakularnym programem podbije serca najbardziej wymagającej publiczności, która śmiało może stwierdzić, że są najlepsi w swojej ciężkiej i bardzo niebezpiecznej pracy.


25 maja 2007 - Pierwszy dzień Turnieju

Blisko 200 zawodników z siedmiu krajów (m.in. USA, RPA, Niemiec, Szwajcarii i Czech) bierze udział w rozpoczętym dziś, 25 maja, dwudniowym XI Świdnickim Międzynarodowym Turnieju Wiosny w Akrobatyce Sportowej im. Henryka Chmielewskiego.
Zmagania zawodników odbywają się na nowej macie.
Ufundowało ją miasto Świdnica, firma Colgate-Palmolive i zarząd Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".


25 maja 2007 - Basen letni otwarty

Już od soboty, 26 maja świdniczanie mogą korzystać z basenu letniego Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To pierwsze w historii tak szybkie otwarcie.
Do 22 czerwca korzystać będzie można z dwóch mniejszych niecek. Następne dwie czynne będą od 22 czerwca. Wtedy w obiekcie przy ul. Śląskiej 35 do dyspozycji będą cztery niecki o wymiarach 75mx10m, 50mx25m oraz różnych głębokościach (0,4m-4,5m) wraz z 3,5-metrową wieżą do skoków.
Przed sezonem niecka nr 4 została uszczelniona i pomalowana. Prace pochłonęły 15 tys. zł. Basen przy ul. Śląskiej do 22 czerwca czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-18.00, a w soboty i niedziele od godz. 10.00-18.00. Po tym terminie, we wszystkie dni basen czynny będzie od godz. 10.00.
Bilety wstępu do 22 czerwca kosztują - 1 zł ulgowy i 2 zł normalny. Od 22 czerwca, gdy czynne będą wszystkie niecki - 2 zł ulgowy i 4 zł normalny. Ceny i w tym roku nie uległy zmianie.


25 maja 2007 - Oszukiwał na aukcji internetowej

Świdniccy policjanci zatrzymali 23 letniego mężczyznę, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej "Sprzedaż samochodów" wystawił na jednym z portali ogłoszeniowych kilka modeli luksusowych samochodów po atrakcyjnych cenach - KIA SORENTO, MAZDA 6, w rzeczywistości auta nie istniały. Warunkiem zakupu pojazdu było dokonanie wpłaty zaliczki stanowiącej 10 % wartości pojazdu na konto sprzedającego.
W toku przeprowadzonych czynności ustalono 3 osoby poszkodowane z terenu całej polski, które dokonały wpłaty ok. 18 tys. zł. na konto sprzedającego. W podobny sposób zatrzymany mężczyzna chciał doprowadzić do niekorzystnego rozporządzania mieniem kilka innych osób.
Zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności, dzisiaj zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej z wnioskiem o areszt.


25 maja 2007 - Wizyta gości z miasta partnerskiego Waldbröl

Wizyta gości z miasta partnerskiego Waldbröl W mijającym tygodniu burmistrz Bogdan Kożuchowicz gościł w ratuszu grupę 25 mieszkańców Waldbröl, partnerskiego miasta Świebodzic. Ni była to jednak delegacja oficjalna, a raczej grupa turystów pod przewodnictwem wieloletniego sympatyka naszego miasta, pana Armina Fuchsa. Goście w miłej i przyjacielskiej atmosferze rozmawiali z burmistrzem o współpracy obu miast partnerskich. Rozmawiano o wymianie kulturalnej między chórami z Waldbröl a chórem w Klubie Seniora. Goście zadawali pytania dotyczące polityki społecznej i gospodarczej miasta a także planów inwestycyjnych Świebodzic oraz losów kwater rodzin niemieckich na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Bardzo ucieszyła ich wiadomość, że kwatery zostały wpisane na listę zabytków i teraz będzie się można ubiegać o dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ich konserwację.


25 maja 2007 - Olimpiada Przedszkolaków

Przedszkole w Pszennie zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w zmaganiach sportowych w ramach I Gminnej Olimpiady Przedszkolaków 2007. Olimpiada odbędzie się 30 maja w godzinach 9.00 - 12.00 na terenie boiska i sali gimnastycznej kompleksu szkolno - gimnazjalno - przedszkolnym w Pszennie. Organizatorzy zapewniają dla każdego dziecka, napoje, słodki poczęstunek (ciasto - wypiek własny ), upominki, medale i puchary dla dzieci i placówek biorących udział w Olimpiadzie.


25 maja 2007 - "Gryfy Świdnickie 2007" - nominacje

Znane już są nominacje do nagrody gospodarczej "Gryfy Świdnickie 2007". Wśród firm, które powalczą o zwycięstwo w kilku kategoriach znalazły się:
"Chocoffee", "Franc Gardiner", "IMP Comfort", "Klingenburg International", Cynkownia Ogniowa "Galess", "Marconi", "Foleko", "THT", "Sonel", Spółka Wodna "Bystrzyca", "Galess", Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, "Bel-Pol". Nominowane firmy zgłosili członkowie kapituły nagród gospodarczych, którą stanowią przedstawiciele władz miasta, organizacji gospodarczych oraz dotychczasowi zwycięzcy "Gryfów". Laureatów w poszczególnych kategoriach - Produkt regionalny, Inwestycja roku, Dynamiczny rozwój firmy, Innowacyjność, Firma przyjazna środowisku - wybiorą członkowie kapituły, oddając głos w każdej kategorii na jedną z firm. Nagrodę specjalną przyzna zaś prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
Rozstrzygnięcie plebiscytu gospodarczego i wręczenie statuetek "Gryfa" zaplanowano na 15 czerwca, podczas Gali przedsiębiorczości.


25 maja 2007 - Wyjątkowa wystawa

Przez tydzień mieszkańcy odwiedzający świebodzicki ratusz mogli oglądać wystawę fotograficzną, przygotowaną przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Wystawa prezentuje podopiecznych Warsztatów podczas codziennych zajęć i przypomina nam wszystkim o tym, że maj jest miesiącem Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.


25 maja 2007 - Rozśpiewana Lutomia

19 maja w świetlicy w Lutomi Dolnej odbyła się kolejna edycja Gminnego Przeglądu Muzycznego Młodych Artystów "Wysypisko". Było to już ósme spotkanie muzyczne, które zorganizowała Szkoła Podstawowa W Lutomi Dolnej oraz Gmina Świdnica. Głównym pomysłodawcą koncertu był Pan Dariusz Jaros. Tegoroczne hasło przewodnie koncertu to: "Obudźcie marzenia ze snów", czyli piosenki Jacka Cygana. Można było więc usłyszeć - przy "żywym" akompaniamencie zespoły "Fraglesi" takie hity jak: "Śpiewająco", "Wszystkie dzieci nasze są", czy "Bal lalek". W konkursie udział wzięły niemal wszystkie zespoły z gminy, które wystąpiły w trzech kategoriach: • "maluchy" klasy 0-III, IV-V i klasy gimnazjalne.
W kategorii "maluchów" jury wyróżniło wszystkie prezentacje. W kategorii klas IV-V najlepszym zespołem okazała się Szkoła Podstawowa z Witoszowa, a w kategorii gimnazjum I-szą nagrodę zdobyło Gimnazjum w Lutomi Dolnej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nie tylko atrakcyjne nagrody, ale zdobyli przede wszystkim nowe doświadczenie muzyczne. Jury konkursy bardzo wysoko oceniło wszystkie prezentacje, podkreślając muzykalność i duże odbycie sceniczne młodych wokalistów. Fundatorami nagród byli: Gmina Świdnica, a także pozyskani sponsorzy tj. Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej, Sołtys wsi Lutomia Dolna Stanisław Mroczek oraz radny gminy Świdnica Tadeusz Szybiński.


24 maja 2007 - Turniej Wiosny

W dniach 25 i 26 maja w świdnickiej sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się XI Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej z udziałem:
Czechy - Cloxi Club Jihlava, TJ Bohemians Praha,
Niemcy - Ottendorf - Okrilla - Drezno, Sportclib Hoyerswerda E.V., Motor - Lipsk, S.C. Riesa, TSGV Albershausen, TSV Dewangen,
Południowa Afryka - Reprezentacja,
Węgry - F. Torna Club
USA - Klub Fliptastics - Luizjana, Klub Aerial Athletics - Texas, Klub Acro Explosion - Missouri, Klub Tops Acrobatics - Columbia, Meryland,
Szwajcaria - Sportakrobatik Winterthur,
Polska - Kadra Narodowa Juniorów I Seniorów, Klub "Zawisza" Bydgoszcz, Klub DKS "Targówek" Warszawa, SAS Rzeszów, Sokół Rzeszów, AZS - AWF Gorzów Wielkopolski, ZKS "Akrobata" Zielona Góra, ZTA "Aurum" Złotoryja, AZS AWF Katowice, MKS "Polonia" Świdnica.
W turnieju wystąpi 222 zawodników. Program - >>> zobacz


24 maja 2007 - Zbiórka krwi

Przypominamy, że w piątek, 25 maja, w Świebodzicach organizowana będzie zbiórka krwi. Zapraszamy wszystkich chętnych, pełnoletnich i zdrowych mieszkańców miasta do Reklanu, w godzinach 10.00 - 14.00.
Akcja oddawania krwi odbędzie się w ramach kampanii społecznej "Krewniacy".
Krew pobierać będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, a dawcy otrzymają drobne gadżety. Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, Świebodzicki Serwis Kulturalny oraz Burmistrz Miasta Świebodzice.


24 maja 2007 - Udany występ modelarzy

W dniach 19-20 maja odbył się "XXVII Międzynarodowy Festiwal Modelarski - Światowid 2007" zorganizowany przez Ośrodek Działań Twórczych we Wrocławiu. Tradycyjnie udział w konkursie wzięli modelarze z MDK Świdnica. Rozegrano 4 konkursy - konkurs Światowida, konkurs otwarty, konkurs otwarty junior (dla zawodników do 16-go roku życia) oraz konkurs figurek.
W prestiżowym konkursie Światowida drugie miejsce zajął zajął Marcin Matejko. W konkursie otwartym (samoloty skala1/72) pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Walerowicz, drugie miejsce zajął Marcin Matejko, (samoloty cywilne), pierwsze miejsce Konrad Lis (młodzik), w kl.14 (dioramy skala1/72) trzeci był Łukasz Zatorski.
W konkursie otwartym junior (samoloty 1/72) zwyciężył Joachim Etel, (poj.wojsk.1/35) pierwsze miejsce Paweł Hanuszczak a drugą lokatę Jakub Borkowski, w "figurkach" pierwszy był Tomasz Wysoczański a drugi Piotr Jasiczek.
Wyróżnienia otrzymali: Karol Barć, Piotr Kulej i Kamil Kawa, a Arkadiusz Walerowicz otrzymał nagrodę specjalną "Biało-czerwony Światowid".


24 maja 2007 - Jubileusz OSP w Olszanach

17 czerwca w Olszanach odbędą się dwie uroczystości - wręczenie sztandaru i jubileusz 60 - lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach oraz jubileusz 10 - lecia posługi kapłańskiej Kapelana Strażaków Ks. Józefa Wróbla.
Uroczystości rozpoczną się mszą św. w Kościele Parafialnym w Olszanach o godzinie 12.00, po której nastąpi wręczenie sztandaru dla OSP na placu obok remizy. O godzinie 16.00 odbędą się występy zespołu folklorystycznego i zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej w Olszanach.


24 maja 2007 - Norbert Guzek i Krzysztof Zubik

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będą: Norbert Guzek i Krzysztof Zubik - załoga zespołu Xelion Doradcy Finansowi Rally Team. W zeszłym roku startowali na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Fordem Pumą Super 1600 i Citroenem C2 Super 1600. Jakie plany mają związane z tym sezonem? Tego dowiemy się już w najbliższym Odcinku Specjalnym.
Zapraszamy do słuchania o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


24 maja 2007 - PSP w Kostrzy

W lutym 2007 r. ogłoszono konkurs na projekt "Szkoła Myśląca o Każdym", którego głównym celem jest wspieranie finansowe i merytoryczne szkół wiejskich. Jedną z sześćdziesięciu zakwalifikowanych do konkursu szkół, jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy, której program rozwojowy oceniono bardzo wysoko. Organizatorem konkursu SMOK jest Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu oraz w Wałbrzychu a finansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny. Program ma na celu wspieranie szkół wiejskich z województwa dolnośląskiego, co ma umożliwić wyrównanie szans edukacyjnych uczniów.
Dzięki środkom pozyskanym z EFS placówka w Kostrzy stanie się lokalnym centrum edukacyjnym i kulturotwórczym rozwijającym zdolności oraz kultywującym tradycyjne wartości, zgodnie z priorytetem projektu SMOK. Po zakończeniu realizacji projektu rozwinięte zdolności uczniów staną się skutecznym atrybutem wejścia w dorosłe życie zawodowe, a rozwinięcie tych zdolności umożliwi szeroka oferta edukacyjna. Szkoła przygotowała szereg zajęć pozalekcyjnych m.in. koło teatralne, literackie, informatyczne, plastyczne, ekologiczne, ortograficzne, języka angielskiego oraz liczne projekty przygotowujące uczniów do prawidłowego funkcjonowania w przyszłym życiu zawodowym. Największy nacisk szkoła położyła jednak na naukę języków obcych, dlatego oprócz koła językowego nawiązana została współpraca ze szkołą na Słowacji, a uzyskane fundusze pozwolą także na doposażenie placówki w rozmaity sprzęt, który będzie służył uczniom jeszcze długo po zakończeniu projektu.
- Wszystkie te działania pozwolą uczniom naszej szkoły wejść pewnym krokiem w przyszłość, co jest głównym priorytetem nauczycieli, którzy pisali i wygrali program dla swoich wychowanków - wyjaśnia dyrektor placówki Halina Wydmuch.


24 maja 2007 - Sesja w Świdnicy

Przedstawienie wpływu świdnickiej podstrefy ekonomicznej na lokalny rynek pracy i dochody mieszkańców oraz ocena bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w świdnickich placówkach oświatowych to główne tematy sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, którą zaplanowano na piątek, 25 maja na godzinę 11.00.
Radni zapoznają się także ze sprawozdaniem z realizacji "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną za 2006 rok.".


24 maja 2007 - Spółka i biznesplan

Na środowym spotkaniu samorządowów regionu wałbrzyskiego, poświęconemu tworzeniu w Świebodzicach lotniska, wszyscy opowiedzieli się za utworzeniem spółki prawa handlowego. Ogólny zarys tego podmiotu przedstawiły władze Świebodzic, gospodarz spotkania, a potem rozpoczęła się dyskusja nad projektem, bo jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach. Wszyscy zainteresowani przedsięwzięciem - czyli miasto Świebodzice, Wałbrzych, Szczawno Zdrój, powiat świdnicki i wałbrzyski, a także gmina Strzegom (nowy partner) i Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej - chcą w nim uczestniczyć, ale każdy ma swoje zastrzeżenia. Głównie - dotyczące finansowania przedsięwzięcia.
Wpisowe miałoby wynieść 50 tys. zł od każdego członka spółki. - Ale co dalej, jaki jest plan dalszego finansowania? Zanim wejdziemy do spółki, chcielibyśmy znać szczegółowy biznesplan - mówił Jerzy Legut ze świdnickiego urzędu miejskiego. Wtórowali mu także inni samorządowcy i ta uwaga została przyjęta jako wniosek do uzupełnienia.
Starosta Zygmunt Worsa powiedział wprost. - Powiat może być członkiem wspierającym, z symbolicznym udziałem, powiat nie ma w tej chwili pieniędzy na utrzymywanie takiej spółki - powiedział starosta.
Tymczasem Jerzy Siatkowski, prezes Aeroklubu poinformował, że Aeroklub cały czas prowadzi działania w celu uruchomienia lotniska. Jego utworzenie zostało już zgłoszone w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. - Gdy tylko powstanie spółka, będziemy mogli zrobić następny krok: utworzyć lądowisko - mówił prezes Siatkowski. - Po uzyskaniu stosowanych pozwoleń lądowisko będzie mogło przyjąć pierwsze samoloty już w lipcu. Mamy gotowy pas startowy o długości 1000 m. Już dziś chciałoby do nas przylecieć wiele osób z Niemiec. Wszyscy uznali też, że w kontekście organizacji w naszym kraju Euro2012 tak dogodne połączenie komunikacyjne jak lotnicze byłoby dodatkowym atutem promocyjnym całego regionu. Podsumowując spotkanie burmistrz Bogdan Kożuchowicz zadeklarował, że wszyscy zainteresowani otrzymają jeszcze plan przychodów i wydatków spółki wraz terminarzem inwestycyjnym i po zapoznaniu się z tymi danymi zainteresowane samorządy podpiszą umowę o przystąpieniu do spółki


24 maja 2007 - Sala edukacji ekologicznej

Taką nazwę nosi projekt realizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 4, który ma na celu zagospodarowanie piaszczystego terenu przy szkole w zielony skwer. Poza walorami estetycznymi, będzie on spełniał jeszcze jedną ważną funkcję - dydaktyczną. Nauczyciele będą tam prowadzić tzw. "lekcje na powietrzu", które znacznie uatrakcyjnią uczniom naukę oraz czas spędzany w szkole.
Na początku marca PSP Nr 4 zwróciła się z pismem do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu o dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projektu o nazwie "Sala edukacji ekologicznej", dołączając do tego plan z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły. Burmistrz wyraził zgodę na dofinansowanie, ponieważ do tej pory żadna szkoła nie realizowała takiego projektu, a zasługuje on na pochwałę, ponieważ świadczy, że szkoła dba o środowisko. Urząd przeznaczył na ten cel 3 tys. zł, za które zakupiono 176 sztuk krzewów i 200 sztuk drzewek żywopłotu. W ramach projektu szkoła ze swoich funduszy zakupiła ławo - stoły, które już znajdują się na terenie skweru oraz ławki i stelaże, które także będą tam zamontowane.
We wtorek 22 maja w ciągu kilku godzin teren przed szkołą oraz wokół szkoły zyskał nowy, ładniejszy wygląd. Wzdłuż całego boiska, oraz przed głównym wejściem od strony ul. Aleja Wojska Polskiego posadzono żywopłot. Krzewy ozdobne i drzewka ozdabiają natomiast klomb i skwer, znajdujący się obok budynku dawnej Szkoły Specjalnej Nr 7, a obecnie PSP Nr 4. - Uczniom bardzo podoba się pomysł zagospodarowania terenu w "Salę edukacji ekologicznej" i mamy nadzieję, że teraz jeszcze chętniej będą uczyły się w naszej szkole - wyjaśnia dyrektor PSP Nr 4 Janina Klonowska.


24 maja 2007 - Kurs

"Kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży"
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. zaprasza osoby, które chcą uzyskać kwalifikacje wychowawcy placówki wypoczynku dzieci i młodzieży na kurs przygotowawczy.
Zapisy do 31 maja w siedzibie Firmy lub e-mailem - >>> napisz
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C.
58-100 Świdnica ulica Łukasińskiego 2/3 telefon (074) 857 71 28, fax (074) 857 72 83


24 maja 2007 - Papali

26 maja w Baszcie - Klub NOT w Świdnicy organizowany jest XVI Przegląd Piosenki Literackiej Papali.
Na przeglądzie można będzie wysłuchać piosenki autorskie - utwory z tekstem lub muzyką dotychczas nie publikowane oraz utwory z gatunku szeroko rozumianej piosenki literackiej.
Konkurs rozpoczyna się o godzinie 16.00. Serdecznie zapraszamy.


24 maja 2007 - Zawody spławikowe

Niedziela, 20 maja. Staw rekreacyjny w Rusku. Od rana piękna i słoneczna pogoda. To wręcz wymarzone warunki dla wędkarzy, którzy już po raz czternasty rywalizowali w zawodach spławikowych o "Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Strzegom.
W szranki stanęło 36 wędkarzy. Wśród nich byli młodzi, początkujący adepci sztuki wędkarskiej, a także starsi, zdecydowanie bardziej doświadczeni. I nic dziwnego, że to oni nadawali ton rywalizacji W wyniku kilkugodzinnej rywalizacji okazało się, że zwycięzcą został Stanisław Pomykała. Drugą lokatę zajął Ryszard Franczyk, a trzecią Jacek Siwek. Okolicznościowe dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe wręczył burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz.
Informujemy, że w dniu 3 czerwca odbędzie się - także w miejscowości Rusko na stawie rekreacyjnym - Festyn Wędkarski z okazji Dnia Dziecka Miasta i Gminy Strzegom, organizowany przez strzegomskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w tej interesującej imprezie.


23 maja 2007 - Ostatni lot "Czerwonego Barona"

Po latach niepamięci, po latach zapomnienia, po wielu latach tułaczki w parkowych zaroślach, Baron Manfred von Richthofen a raczej głaz upamiętniający jego śmierć w 1918 roku znalazł wreszcie swoje godne miejsce. Od dziś już na zawsze jego miejscem będzie ogród domu rodzinnego, domu w którym po jego śmierci istniało muzeum poświecone jego pamieci.
Ponad pół roku trwało zrealizowanie pomysłu by tak znaną w świecie postać przywrócić do "życia". By już zawsze związana była z naszym miastem i ściągała do nas rzesze turystów.
Dzisiaj zakończyła się pierwsza część budowy miejsca pamięci "Czerwonego Barona". Pozostaje jeszcze do odlania i zamontowania tablica pamiątkowa oraz obsadzenie całego miejsca dużą ilością zieleni.
Dziś jest też okazja bym mógł podziękować całej rzeszy wspaniałych ludzi, którzy bezinteresownie wnieśli ogromny wkład w realizację tego pomysłu.
Dziekuję za pomoc Miejskiemu Zakładowi Energetyki Cieplnej w Świdnicy, Firmie budowlanej Pana Wrony, firmie wydobywającej i przerabiającej kamień "Piramida" Bogusława Solimy ze Strzegomia, firmie kamieniarskiej "GaGa" Bożeny i Stanisława Skóry ze Strzegomia, Leszkowi Stankiewiczowi ze Świdnicy, Polskim Składom Budowlanym Waldemara Kociełowicza ze Świdnicy. Dziękuję również Prezydentowi Świdnicy Wojciechowi Murdzkowi za wydanie zgody na przeniesienie pamiątkowego głazu. Dziękuje też Staroście Świdnickiemu Zygmuntowi Worsie za pomoc w załatwieniu transportu. Nie mogę też zapomnieć jak duży wkład pracy, mimo sędziwego wieku włożył w to wszystko mieszkaniec tego domu - Pan Jerzy Pawelski.
Dziękuję wszystkim - pomysłodawca i realizator - Jerzy Gaszyński.
Kilkanaście zdjęć wykonanych podczas prac - >>> zobacz


23 maja 2007 - Zarząd w terenie

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu odbył wizję lokalną na odcinku drogi Łażany-Mielęcin, współfinansowanej ze środków unijnych. 15 czerwca odbędzie się odbiór drugiej części o długości prawie 1,5 km. Pierwsza część - odcinek Mielęcin - Kruków o długości 1567 mb - została już oddana i rozliczona. Dofinansowanie wyniosło blisko 2,5 miliona złotych. -"Teraz złożony zostanie wniosek o kolejne 2,5 miliona złotych - mówił Starosta Zygmunt Worsa.
Zarząd Powiatu obejrzał równiez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mrowinach, a także przyglądał się jak pracuje, urządzenie zakupione niedawno na wyposażenie Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Sprzęt taki, które dzięki specjalnej technologii łata dziury w naszych drogach tzw. "masą na gorąco". Kosztował on budżet powiatu 186 tys. zł.


23 maja 2007 - Praca w Gminie Świdnica

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze informatyk - 1/2 etatu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świdnicy. Wymagania - >>> zobacz
Wójt Gminy Świdnica ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Wymagania - >>> zobacz


23 maja 2007 - Przedszkolaki w akcji

18 maja w hali strzegomskiego OSiR odbył się III Turniej Sportowy Przedszkoli o Puchar Burmistrza Strzegomia.
Impreza przyciągnęła tłumy widzów, przede wszystkim rodziców małych sportowców, którzy ze wszystkich sił kibicowali swoim pociechom. Zgromadzona publiczność swoją spontanicznością i duchowym zaangażowaniem stworzyła olimpijski klimat. Ale największymi bohaterami zawodów były dzieci z przedszkoli gminy Strzegom. To właśnie one rywalizowały ze sobą w sportowych konkurencjach dostosowanych do ich możliwości i ukazujących ogromny potencjał sił witalnych oraz zacięcia sportowego w bezpośredniej rywalizacji.
Kadra pedagogiczna wszystkich przedszkoli wykazała się profesjonalizmem i szeroką wiedzą z zakresu wychowania fizycznego w przygotowaniu odpowiednich konkurencji zapewniając również fachową opiekę podczas trwania zawodów.
W sportowej rywalizacji między przedszkolakami dominował jednak szczery uśmiech i atmosfera zabawy, która udzieliła się wszystkim uczestnikom tej imprezy, a zwycięzcami były wszystkie sportowe ekipy i ich trenerzy. W końcowym podsumowaniu Puchar Burmistrza Strzegomia zdobyło Publiczne Przedszkole Nr 3 ze Strzegomia.


23 maja 2007 - Lekkoatletyczne Mistrzostwa Gimnazjów

Wczoraj, na stadionie "Zawiszów" odbyły się Indywidualne Lekkoatletyczne Mistrzostwa Gimnazjów - miejskie i powiatowe. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki walczyć będą w zawodach a strefy wałbrzyskiej 31 maja od godziny 10.00 na stadionie "Zawiszów" w Świdnicy.
Organizatorem zawodów byli: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.
Wyniki po rozegraniu wszystkich konkurencji biegowych i technicznych - >>> zobacz


23 maja 2007 - Trzydniowe obchody Dnia Dziecka

W Świebodzicach tegoroczny Dzień Dziecka składa się z wielu różnorodnych imprez, nie tylko dla dzieci ale całych rodzin, w dodatku imprezy potrwają od 1 do 3 czerwca. Tak bogatej oferty dla dzieci i młodzieży z okazji ich święta jeszcze nie było. Będą zawody sportowe, wyścig kolarski, festyn rodzinny czy piknik na lotnisku oraz wiele innych atrakcji.
Koordynatorem wszystkich działań jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach oraz świebodzicki urząd miejski, ale do organizacji imprez włączyło się bardzo wiele podmiotów, m. in. Klub "Merkury", Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, Polski Związek Wędkarski, Przedszkole nr 2, świebodzicka młodzież, świebodzickie parafie i wiele innych organizacji. Całość imprez przygotowanych z tej okazji odbywać się będzie pod hasłem: "Sygnał wolności - spotkania rodzin".
Szczegółowy program imprez - >>> zobacz


23 maja 2007 - X Sesja Rady Miejskiej

24 maja o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się X Sesja Rady Miejskiej.
Najważniejszym tematem sesji będzie informacja dotycząca szacunkowych kosztów, jakie gmina Strzegom będzie musiała ponieść na uzbrojenie techniczne Podstrefy Strzegom Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na działce nr 4/16 przy ul. Wałbrzyskiej.
Radni ponadto będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Strzegom na 2007 rok.


23 maja 2007 - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

26 maja w Strzegomiu odbędzie się festyn z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, 8 czerwca w Świebodzicach odbędzie się debata rodzin zastępczych z udziałem posłów i senatorów.
Na festyn zaproszone zostaną wszystkie rodziny zastępcze z Powiatu Świdnickiego oraz osoby ważne dla rodzin zastępczych, m.in. sędziowie sądu rodzinnego i władze samorządowe. Zaplanowano również wiele atrakcyjnych konkursów: - plastyczny, podczas którego dzieci wykonają rysunki przedstawiające urokliwe miejsca naszego regionu. Prace będą prezentowane w strzegomskiej bibliotece. - konkurs historyczny wiedzy o obozie Gross-Rosen. To tylko niektóre propozycje konkursowe.
-" W trakcie festynu będzie możliwość podzielenia się opiniami na temat rodzicielstwa zastępczego. Rozdane zostaną ankiety do wypełnienia i na ich podstawie sformułowane zostaną najważniejsze problemy rodzin zastępczych, które przekazane zostaną posłom i senatorom podczas II etapu imprezy w Świebodzicach." - wyjaśnia Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Beata Galewska.
- "Cieszymy się, że będziemy mieli swoje święto. Ma ono przyczynić się do podniesienia rangi społecznej rodzicielstwa zastępczego oraz tworzenia wokół niego korzystnej atmosfery. Jest też okazją do zwrócenia uwagi społecznej na nasze problemy." - mówi Dariusz Ślusarczyk, który od dwóch lat tworzy zawodową rodzinę zastępczą i opiekuje się pięciorgiem dzieci.


23 maja 2007 - Strażacy na start

Burmistrz Jaworzyny Śląskiej oraz Zarząd Miejsko Gminny ZOSP RP w Jaworzynie Śląskiej zapraszają mieszkańców miasta i gminy Jaworzyna Śląska do Piotrowic na Miejsko - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze.
Zawody odbędą się 16 maja na boisku sportowym, rozpoczną się o godzinie 13.00.


23 maja 2007 - V Miting Lekkoatletyczny

Już w najbliższą sobotę dzieci i młodzież z terenu gminy Strzegom będą walczyły o puchar burmistrza Strzegomia.
Miting Lekkoatletyczny odbędzie się w sobotę 26 kwietnia. W imprezie wezmą udział dzieci i młodzież z terenu gminy Strzegom. Młodzi strzegomianie zaprezentują się w konkurencjach lekkoatletycznych. Nagrodą dla najlepszych będzie puchar burmistrza Strzegomia.
Miting rozpocznie się o godzinie 9.00 na stadionie Strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


22 maja 2007 - Jeden szlak UNESCO

Świdnica będzie koordynowała projekt wprowadzenia jednakowych oznaczeń obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Tak postanowiło kilkunastu członków Ligi Miast i Miejsc UNESCO, podczas piątkowego, 18 maja, walnego zebrania.
- Planujemy wprowadzić w całej Polsce tablice podobne do tych, które już ustawione są w Świdnicy i okolicznych miejscowościach. Identyczne oznakowanie w całej Polsce ma stworzyć tzw. turystyczny szlak samochodowy, również wzdłuż autostrady A4 i innych najważniejszych dróg krajowych. Turyści będą mieli ułatwiony dojazd do miejsc, które warto zobaczyć - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Podczas spotkania Świdnica złożyła również propozycję utworzenia sieci centrów informacyjnych o obiektach UNESCO. Projekt ten wraz z bliźniaczym przygotowanym przez władze Warszawy będzie prowadzony przez oba miasta pilotażowo. Według przygotowywanych planów w Świdnicy w jednym z budynków przy Kościele Pokoju powstanie centrum informacyjne, gdzie będzie miejsce na czytelnię i bibliotekę z dokumentami dotyczącymi obiektów UNESCO oraz salę kinową. W sali komputerowej można będzie odbywać wirtualny spacer po obiektach wpisanych na listę UNESCO na całym świecie.
Jeśli oprócz Świdnicy i Warszawy do projektu przystąpią partnerzy z Czech i Niemiec, to będzie możliwość na pozyskanie pieniędzy z Sektorowego Programu Operacyjnego.
Dodajmy, że podczas walnego zebrania do Ligii Miast i Miejsc UNESCO przystąpiła Warszawa, wraz z wpisanym na listę światowego dziedzictwa Traktem Królewskim.


22 maja 2007 - Konferencja samorządowców

Druga konferencja samorządowców Powiatu Świdnickiego zdominowana została przez tematy związane z przeprowadzonymi i planowanymi inwestycjami w miastach i gminach. Samorządowcy stwierdzili, że w ramach powiatu nie będą konkurować, ale współpracować, gdyż razem można więcej.
Gospodarz konferencji Starosta Zygmunt Worsa rozpoczął od zaprezentowania Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Służba Drogowa planuje zakupić kolejny sprzęt do utrzymania dróg powiatowych. Dzięki temu będzie mogła samodzielnie zajmować się utrzymaniem letnim i zimowym dróg powiatowych a dodatkowo zaproponowano Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu przejęcie utrzymania dróg wojewódzkich w obrębie naszego powiatu. Rozmawiano o koniecznych remontach dróg, budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Wałbrzyskiej, Kochanowskiego i Polnej w Świdnicy.
Nie zabrakło również informacji o sztandarowej inwestycji dotyczącej budowy połączenia Świdnicy i Żarowa z autostradą A4, co w odniesieniu do organizacji Euro 2012, zostało uznane za jedną z ważniejszych inwestycji w całym regionie. Obecny na spotkaniu Poseł RP Ryszard Wawryniewicz przedstawił informację na temat strategicznych inwestycji drogowych jakie będą realizowane w Polsce. Wszystkie te inwestycje mogą być przyspieszone z uwagi na Euro 2012.
Prezydent Wojciech Murdzek podkreślił, że należy wykorzystać dobry moment "mody na Euro 2012". -" Jest mało miejsc hotelowych w samym Wrocławiu i dlatego będzie potrzeba wyjścia poza teren Wrocławia. Świdnica będzie na to przygotowana. Dodatkowo mam informację, że promocja Dolnego Śląska w ramach Euro 2012 skupi się między innymi na obiektach UNESCO, a w Świdnicy jest przecież Kościół Pokoju.". Podczas spotkania rozmawiano też o bazie sportowej, tej istniejącej i tej powstającej. Na koniec Starosta stwierdził, iż konieczne będzie utworzenie wspólnego planu inwestycyjnego na terenie Powiatu Świdnickiego.


22 maja 2007 - Dni Ziemi Strzegomskiej

Kolejny raz organizatorzy obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej, czyli SCK zapewnili strzegomianom znakomitą rozrywkę. Nie zabrakło w tym roku świetnej zabawy oraz wielkich gwiazd. Podczas dwudniowej imprezy wystąpiły popularne zespoły m.in. Monika Brodka, Pidżama Porno, Habakuk i Poparazzi.
Doskonale spisały się również lokalne zespoły. Grupa "Cosmosquad" pokazała, że z koncertu na koncert jest coraz lepsza a publiczność żywiołowo reaguje na kolejne utwory zespołu. Na scenie zaprezentowały się także "Forgotten Art." i "Frantic Visions".
Podczas Dni Strzegomia wystąpiła też sekcja wokalna działająca przy Strzegomskim Centrum Kultury, prowadzona przez Marka Rydwańskiego. Dziewczyny śpiewały dobrze wszystkim znane polskie i zagraniczne przeboje. Między występami poszczególnych wykonawców na scenie odbywały się różne konkursy prowadzone przez pracowników SCK.
Bardzo duże zainteresowanie publiczności wzbudził strzegomski zespół "Ty i Ja", w którym gwiazdorsko prezentował się najmłodszy, bo tylko czteroletni gitarzysta.


22 maja 2007 - Więcej chętnych na pociąg

Niemcza, Jordanów Śląski, Łagiewniki i powiat dzierżoniowski przyłączą się do projektu świdnickich samorządowców dotyczącego reaktywowania nieczynnych dziś linii kolejowych: nr 285 relacji Wrocław - Kobierzyce - Sobótka - Świdnica - Jedlina Zdrój i nr 310 Kobierzyce - Łagiewniki - Niemcza - Piława Górna.
- Fragment linii kolejowej pomiędzy Piławą Górną, a Świdnicą zamyka pętlę wokół masywu Góry Ślęży. Oprócz dowozu pracowników do przedsiębiorstw w podstrefach ekonomicznych i przewozu towarów, linie kolejowe stanowić będą interesujący regionalny produkt turystyczny. Samorząd województwa, nie licząc planów zakupu ośmiu szynobusów, na reaktywowanie trasy przewidział 100 mln zł. Liczymy, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować to przedsięwzięcie - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu, 21 maja, w niemczańskim urzędzie.
W rozmowach brali udział m.in. przedstawiciele władz powiatu świdnickiego, miast i gmin z terenu powiatu dzierżoniowskiego oraz władz województwa. Zgodnie z ustaleniami, gminy leżące wzdłuż trasy kolejowej zajęłyby się przejęciem dworców kolejowych. Samorząd województwa, który organizuje transport kolejowy na Dolnym Śląsku przejąłby zaś całą infrastrukturę. Kilkunastu samorządowców na początku czerwca podpisze list intencyjny dotyczący reaktywowania zlikwidowanych linii kolejowych. O przywrócenie linii kolejowych zabiegają władze Świdnicy od wielu lat. Dopiero niedawno pomysł ten zyskały akceptację władz województwa dolnośląskiego. Do tej pory samorządowcy nie mieli dostępu do rzetelnych informacji dotyczących kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Do tego dochodziły problemy z porozumieniem się z PKP. Świdniccy samorządowcy dowodzą, że ruch na trasie do Wrocławia jest utrudniony ze względu na ogromną liczbę samochodów. A przepustowość dróg jest ograniczona i z pewnością się nie zwiększy. Koleją można odjeżdżać z centrum miast i dojechać do centrum stolicy Dolnego Śląska. Ten środek lokomocji jest również tańszy. Wykorzystanie szynobusów ma pozwolić na podróż do Wrocławia w mniej niż godzinę.


22 maja 2007 - Wychowawca kolonii

"Kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży"
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. zaprasza 24 maja o godzinie 16.30 na spotkanie organizacyjne, osoby zainteresowane uzyskaniem kwalifikacji wychowawcy placówek wypoczynku dzieci i młodzieży.
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. ulica Łukasińskiego 2/3, telefon (074) 857 71 28, fax (074) 857 72 83.


22 maja 2007 - Sesja pod koniec maja

Radni miejscy w Świebodzicach zbiorą się na kolejnych obradach we wtorek, 29 maja.
Wśród najważniejszych uchwał będzie zatwierdzenie projektu statutu gminy Świebodzice oraz zmian stawek za wywóz śmieci.
Radni zajmą się także zmianami w planach zagospodarowania przestrzennego miasta.
Początek sesji zaplanowano na godzinę 15.30


22 maja 2007 - Dzień Dziecka z końmi

Z okazji Dnia Dziecka LKS Stragona zaprasza na Piknik Rodzinny Skarżyce 2007. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogli spróbować wszyscy. Piknik odbędzie się w niedzielę, 27 maja w godzinach popołudniowych na terenie Stadniny Koni w Skarżycach. (Skarżyce leżą około 10 km od Strzegomia, około 3 km od Hipodromu w Morawie jadąc w kierunku Żarowa. W Skarżycach mieści się i trenuje klub LKS Stragona)
W programie konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach oraz zwiedzanie stajni.
Szczegółowy program - >>> zobacz


22 maja 2007 - Turniej szachowy

W ramach obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej w sobotę 19 maja w hali Strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się V Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Wiek uczestników biorących udział w rywalizacji był zróżnicowany. W turnieju bowiem, obok starszych zawodników, udział wzięły także dzieci. Swoje umiejętności szachowe zaprezentowało 12 seniorów. Wśród juniorów rozgrywki odbywały się w grupach. Wszyscy walczyli dzielnie.
W turnieju zwyciężył Artur Adamek, wyprzedził Romana Drążka, na trzecim miejscu uplasował się Michał Bieszczad.


22 maja 2007 - Turniej bokserski

26 maja odbędzie się w Świdnicy Międzynarodowy Turniej bokserski juniorów i młodzieżowców.
W programie turnieju bokserskiego zaplanowano również walki kobiet.
Pierwsze pojedynki w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów rozpoczną się o godzinie 14.00.

Wstęp na zawody jest bezpłatny.


22 maja 2007 - Burze i wiatry

Od dzis do jutra na terenie województwa dolnośląskiego mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, lokalnie umiarkowane i silne. Możliwe opady gradu.
Gwałtownym burzom towarzyszyć może także silny i porywisty wiatr z kierunków zachodnich.
Porywy wiatru i opady deszczu mogą powodować uszkodzenia dachów, drzewostanu, uszkodzenia linii energetycznych, utrudnienia komunikacyjne.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury. Unikajmy przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


22 maja 2007 - W hołdzie Janowi Pawłowi II

W niedzielę 20 maja w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie odbył się wieczór poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II.
Organizatorami spotkania byli ksiądz proboszcz Jan Olender, radny Tomasz Dziurla oraz Rada Sołecka Jaroszowa. Wieczór zainaugurowało nabożeństwo majowe. Następnie zgromadzeni obejrzeli program słowno-muzyczny, na który złożyły się pieśni w wykonaniu gminnych chórów. Niesamowicie zabrzmiała "Barka", do której wykonania przyłączyły się osoby obecne w kościele. Spotkanie zakończyła wspólna agapa w świetlicy wiejskiej.
Patronat nad uroczystością objął burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Na spotkaniu pojawili się ksiądz dziekan Marek Babuśka oraz dyrektor Wydziału Katechetycznego świdnickiej kurii biskupiej ksiądz Marek Korgul.


21 maja 2007 - Turniej Wiosny

W dniach 25 i 26 maja w świdnickiej sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się XI Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej z udziałem:
Czechy - Cloxi Club Jihlava, TJ Bohemians Praha,
Niemcy - Ottendorf - Okrilla - Drezno, Sportclib Hoyerswerda E.V., Motor - Lipsk, S.C. Riesa, TSGV Albershausen, TSV Dewangen,
Południowa Afryka - Reprezentacja,
Węgry - F. Torna Club
USA - Klub Fliptastics - Luizjana, Klub Aerial Athletics - Texas, Klub Acro Explosion - Missouri, Klub Tops Acrobatics - Columbia, Meryland,
Szwajcaria - Sportakrobatik Winterthur,
Polska - Kadra Narodowa Juniorów I Seniorów, Klub "Zawisza" Bydgoszcz, Klub DKS "Targówek" Warszawa, SAS Rzeszów, Sokół Rzeszów, AZS - AWF Gorzów Wielkopolski, ZKS "Akrobata" Zielona Góra, ZTA "Aurum" Złotoryja, AZS AWF Katowice, MKS "Polonia" Świdnica.
W turnieju wystapi 222 zawodników. Program - >>> zobacz


21 maja 2007 - "Okaclu"

W niedzielę pożegnaliśmy gości z partnerskiego Powiatu Bergstrasse, którzy przyjechali do Świdnicy ze specjalnie przygotowanym dla mieszkańców powiatu przedstawieniem taneczno-muzycznym. Grupa teatralna "OKACLU", co oznacza Ober-Absteinach Karneval Klub jest grupą amatorską, założoną przez mieszkańców małej miejscowości Ober-Absteinach, położonej w Powiecie Bergstrasse.
- "Nasza miejscowość jest tak niewielka, że patrząc na ilość osób, które przyjechały do Polski można powiedzieć, że praktycznie wszyscy mieszkańcy Ober-Absteinach stoją właśnie na scenie przed wami" - żartował Burmistrz Absteinach Rolf Reinhard, który również odwiedził Powiat Świdnicki.
Grupa 50 osób z "Okaclu" przyjechała do Świdnicy już w czwartek, aby przygotować scenę I Liceum Ogólnokształcącego do występu, ustawić oświetlenie i scenografię. A już od piątkowego ranka odbywały się tam próby przed głównym występem. Przedstawienie rozpoczęło się kilkuminutowym filmem przedstawiającym najciekawsze fragmenty z występów "Okaclu" w Niemczech. Aula I LO wypełniona była po brzegi młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych, dla których występ był wspaniałą okazją do sprawdzenia znajomości języka angielskiego i niemieckiego. Największy entuzjazm wśród młodzieży wzbudził występ dwóch młodych mieszkańców Bergstrasse, którzy przygotowali układ taneczny do największych szlagierów muzycznych list przebojów.
Z polską publicznością świetnie bawił się również Przewodniczący Rady Powiatu Bergstrasse Werner Breitwieser, Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Przewodniczący Rady Powiatu w Świdnicy Jacek Wajs i Prezydent Miasta Wojciech Murdzek. Wszyscy trzej dostali medale Okaclu, w podziękowaniu za propagowanie idei współpracy obu powiatów. Przewodniczący Rady Werner Breitwieser przywiózł do Świdnicy zaproszenie od niemieckiego Starosty Matthiasa Wilkesa dla 30 osobowej grupy z naszego powiatu. Dzięki temu już we wrześniu nasi artyści i młodzież a także przedstawiciele biznesu będą mogli wziąć udział w organizowanych uroczystościach "Dni Heppenheim".


21 maja 2007 - Kolejne spotkanie w sprawie lotniska

W najbliższą środę, 23 maja, w świebodzickim ratuszu odbędzie się drugie spotkanie poświęcone tworzeniu lotniska dyspozycyjnego w Świebodzicach.
Jak Państwo zapewne pamiętają, pierwsze takie spotkanie odbyło się, z inicjatywy burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza, w lutym. Wspólnie z Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej zaprosiliśmy do udziału w tym przedsięwzięciu wiele samorządów, m. in. Miasto Wałbrzych, Świdnicę, oba powiaty oraz inne gminy. Wszyscy uczestnicy wyrazili zainteresowanie tworzeniem lotniska, najpierw jednak trzeba przedsięwzięciu nadać formułę prawną.
Początkowo mówiło się o stowarzyszeniu międzygminnym, ale takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele ograniczeń. - Do związku mogłyby przystąpić tylko gminy, a nam zależy aby pomysł wsparło jak najwięcej organizacji i instytucji, także powiaty czy firmy - mówi Anna Żygadło, sekretarz miasta. - Dlatego zaproponujemy formułę spółki prawa handlowego, która daje szerokie możliwości zarówno w kwestii przyjmowania nowych członków jak i finansowania. Początek spotkania - godzina 11.00, sala narad urzędu miejskiego.


21 maja 2007 - Mistrz ortografii poszukiwany

Do końca maja przyjmowane są zgłoszenia od chętnych, którzy chcą wziąć udział w II Dyktandzie Świdnickim. Wymagana jest dobra znajomość zasad ortografii i interpunkcji oraz chęć zabawy. Dyktando zaplanowano na 2 czerwca na godzinę 14.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Potwierdzenia przyjmowane są do 30 maja: Koło Ligi Kobiet Polskich, e-mail lkpswidnica@wp.pl oraz Miejska Biblioteka Publiczna, telefon 074 640-09-40.


21 maja 2007 - Mają już swój sztandar

Świebodzicki Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w piątek, 18 maja, świętował najbardziej chyba znaczącą w historii istnienia organizacji uroczystość. Było to nadanie sztandaru dla koła w Świebodzicach, pierwszego w całym okręgu.
Uroczystość odbyła się w Klubie Seniora i zgromadziła licznych gości z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, przewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Horodecką, przedstawicielami starostwa powiatowego, zarządu okręgu związku i innymi przyjaciółmi seniorów.
Decyzję w sprawie starań o sztandar zarząd oddziału podjął w tym roku. Prze wiele miesięcy zbierano pieniądze na jego zakup, a nie była to mała kwota bo 6,6 tys. zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że sztandar istnieje nie tylko dzięki zbiórce pieniędzy wśród członków związku, ale także dzięki wsparciu fundatorów, wśród których jest burmistrz Kożuchowicz wraz z małżonką a także szefowie firm, społecznicy. Sztandar będzie towarzyszył wszystkim uroczystościom związkowym, a także będzie brał udział w znaczących uroczystościach miejskich i państwowych.


21 maja 2007 - Narada Sołtysów

30 maja o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego odbędzie się narada Sołtysów.
Podczas narady omawiane będą między innymi: problemy z utrzymaniem czystości na terenie Gminy Świdnica. Zgromadzeni zajmą się też obowiązującymi procedurami przy wykorzystywaniu środków finansowych przez Sołectwa, przypomniane zostaną obowiązki właścicieli psów (w szczególności zaliczanych do kategorii psów agresywnych).


21 maja 2007 - "Niezapominajka za rok"

Po przeprowadzonych eliminacjach wewnętrznych w 6 Przedszkolach i Szkołach Podstawowych z Powiatu Świdnickiego spośród 70 aktorów do IX edycji Turnieju Małego Aktora "Niezapominajka" zakwalifikowało się 24 uczestników. 18 maja swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali aktorzy z: Publicznego Przedszkola nr 2 w Świebodzicach, Publicznego Przedszkola nr 4 w Strzegomiu, Szkoły Podstawowej w Mrowinach, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej w Żarowie oraz Szkoły Podstawowej w Zastrużu.
Sala widowiskowa ŻOK była wypełniona do ostatniego miejsca, przez małych aktorów oraz ich podopiecznych Przedszkola Miejskiego i Szkoły Podstawowej w Żarowie. Grę aktorską oceniało jury w składzie: Agnieszka Kosińskia, Jaanna Styrkowiec-Dusza oraz Tomasz Nycz. Po zaciętych bojach Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- Wyróżnienia otrzymali:
- Zofia Lebiedzińska z Publicznego Przedszkola nr - 4 w Strzegomiu, Małgorzata Bazun i Dawid Seydak, Wiktoria Jarosz, Wiktoria Kowalczyk, Kacper Nosal i Patryk Gwóźdź z Publicznego Przedszkola nr 2 w Świebodzicach.
Nagrodę Główną Grand Prix Turnieju i tytuł Super Aktora przyznano aktorom z Publicznego Przedszkola Miejskiego nr-2 w Świebodzicach.
Wszyscy mali aktorzy biorący udział w potyczkach teatralnych otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


20 maja 2007 - "Jan Paweł II - Pamięć i Obecność"

Dzisiaj w Świdnicy zakończyły się czterodniowe obchody poświęcone papieżowi zatytułowane "Jan Paweł II - Pamięć i Obecność".
Podczas tych dni mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych. Swoje prace wystawiali plastycy amatorzy, miały miejsce wystawy fotografii między innymi ukazujące Papieski Kraków, swoje fotografie wystawiali: Arturo Mario, Adam Bujak, Ryszard Rzepecki, Tomasz Szarek.
Odbywały się liczne koncerty. Ciekawie zaprezentowało się świdnickie gimnazjum nr 3 w koncercie zatytułowanym "Wypłyń na głębię", po którym o papieżu wspominał kardynał Henryk Gulbinowicz i Adam Bujak. Odbył się też rajd rowerowy na trasie Świeradów - Świdnica poświęcony Pamięci Papieżowi Janowi Pawłowi II.


20 maja 2007 - GLKS Marcinowice - pierwsi

Wczoraj w Malczycach (powiat Środa Śląska) odbył się Dolnośląski Finał Ogólnopolskiego Turnieju "Piłkarska Kadra Czeka " Chłopców. Przypomnijmy, że z naszego powiatu (po eliminacjach strefowych) zakwalifikowała się drużyna GLKS Marcinowice.
Występ naszych młodych piłkarzy w finale dolnośląskim zakończył się wspaniałym sukcesem. Zajęli oni pierwsze miejsce i awansowali do półfinałów Mistrzostw Polski pokonując zespoły: 2 m. - LKS "Rudawy" Janowice Wlk, 3 m - Gimnazjum Nowogrodziec, 4 m - Gimnazjum Kłodzko, 5 m - "Odra" Ścinawa, 6 m - ZS Wierzbno, 7 m - LKS "Polonia" Trzebnica, 8 m - "Prochowiczanka" Prochowice. Półfinał odbędzie się w Ręcznie w województwie łódzkim, w ostatnim tygodniu maja.


20 maja 2007 - IV liga

Wczoraj i dzisiaj rozegrana została trzydziesta pierwsza kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Wczoraj Polonia/Sparta Świdnica odniosła kolejne zwycięstwo tym razem zwyciężyła w meczu wyjazdowym Włókniarz Mirsk 3:0
A dzisiaj AKS Strzegom po ostatniej porażce zwyciężył na własnym boisku Prochowiczanke Prochowice 1:0
Polonia-Sparta Świdnica po ostatnim meczu zajmuje nadal piąte miejsce w tabeli, a drużyna strzegomskiego AKS-u awansowała trzynastą pozycje.


20 maja 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice uległ w meczu z Górnikiem -Zagłębie II Wałbrzych - 1:2
Stal Świdnica pokonała na własnym boisku Polonię Bystrzyca Kłodzka 2:1
Polonia - Sparta II Świdnica uległa w Mieroszowie w meczu z Białym Orłem Mieroszów 0:1


20 maja 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Grom Witków - Płomień Makowice 3:3
Włókniarz Głuszyca - Jedlinianka Jedlina Zdrój 5:0
Skalnik Czarny Bór - Zieloni Mrowiny 3:1
Granit Roztoka - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Górnik Boguszów-Gorce 2:3
Unia Jaroszów - Sudety Dziećmorowice 7:1
LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Żarów 0:1
Victoria II Świebodzice - Gwarek Wałbrzych 2:6


20 maja 2007 - Sesja w Świdnicy

Przedstawienie wpływu świdnickiej podstrefy ekonomicznej na lokalny rynek pracy i dochody mieszkańców oraz ocena bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w świdnickich placówkach oświatowych to główne tematy sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, którą zaplanowano na piątek, 25 maja na godzinę 11.00.
Radni zapoznają się także ze sprawozdaniem z realizacji "Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną za 2006 rok".


20 maja 2007 - Rusz się, człowieku

W strzegomskim Gimnazjum Nr 1 uczniowie poznawali zasady uczciwej rywalizacji. Reprezentanci poszczególnych klas wzięli udział w sportowych zmaganiach, udowadniając tym samym, że reguły "fair play" nie są im obce.
Gimnazjum Nr 1 przyłączyło się do ogólnopolskiej kampanii "Ale akcja - rusz się człowieku", której organizatorem jest PZU Życie. Głównym celem akcji jest propagowanie zasad "fair play", zdrowego trybu życia, a także rozwijanie umiejętności technicznych i taktycznych z zakresu gry w piłkę nożną, które pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu.
W rywalizacji, która odbyła się w strzegomskiej szkole, udział wzięło 126 uczniów. Każdą z klas reprezentował siedmioosobowy zespół. Poszczególne turnieje wyłaniały nie tylko zwycięskie drużyny, ale również najlepszych strzelców, bramkarzy i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Młodzież wykazała się bardzo dobrym przygotowaniem, dużymi umiejętnościami techniczno-taktycznymi oraz wysoką "kulturą sportową". Najlepszy zespół wyłoniony w eliminacjach szkolnych wziął udział w gminnym festynie "Powitanie wiosny na sportowo", w którym zajął I miejsce, deklasując rywali. Gratulujemy.


20 maja 2007 - Wyjazd na III Teplicką Rockową Noc

26 maja w partnerskim mieście Jaworzyny Śląskiej - Teplicach nad Metuji odbędzie się III Teplicka Rockowa Noc. Mieszkańcy Jaworzyny mogą wziąć udział w tym wydarzeniu. Wyjazd organizowany przez Ośrodek Kultury nastąpi 26 maja o godzinie 10.00, powrót planowany jest na 27 maja około godziny 4.00
Wyjazd organizowany jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Koszt wyjazdu to 30 złotych (przejazd i ubezpieczenie). Wstęp na imprezę dla mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska będzie bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy i dodatkowe informacje w sekretariacie ośrodka kultury w godzinach 8.00-16.00.


20 maja 2007 - Budowa kanalizacji w Grodziszczu

W Grodziszczu trwają prace związane z budową sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami. Termin zakończenia pierwszego etapu inwestycji określony został na 30 maja. Zadanie realizowane jest przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewiduje się do wykonania w pierwszym etapie około 1100 mb sieci kanalizacyjnej oraz około 800 mb przyłączy. Podłączonych do kanalizacji zostanie około 70 gospodarstw domowych. Dzięki realizacji inwestycji ulegnie poprawie stan środowiska w tym obszarze, poprzez likwidację nieszczelnych szamb oraz miejsc nielegalnych zrzutów ścieków. Ścieki z gospodarstw domowych zostaną doprowadzone nowo wybudowanym kolektorem do już istniejącej sieci, a następnie poprzez układ rurociągów tłocznych i grawitacyjnych do oczyszczalni ścieków w Krzyżowej.


20 maja 2007 - Przepisy drogowe nie są im obce

Dużym sukcesem drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu zakończyła udział w Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.
12 maja, w Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu odbył Wojewódzki etap Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu w składzie: Bartosz Budzelewski, Patryk Frankowski i Wojciech Gołębiewicz reprezentowała rejon wałbrzyski.
W turnieju zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z przepisów ruchu drogowego oraz jazda po sprawnościowym torze przeszkód. Po zaciętej rywalizacji zawodnicy z szkoły z Dobromierza zajęli IV miejsce, za co otrzymali dyplom i nagrody.


19 maja 2007 - Pierwsza linia do strefy

"1", to nowy numer, który będzie pojawiał się na autobusach świdnickiego MPK już od poniedziałku, 21 maja. Wtedy bowiem z placu Grunwaldzkiego rusza nowe połączenie autobusowe, które ma pozwolić na dogodny dojazd pracownikom zakładów ulokowanych w Podstrefie Świdnica Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
Od poniedziałku będziemy się przyglądać nowej możliwości komunikacji, dlatego prosimy pasażerów o wszelkie uwagi, dotyczące czasu odjazdów i przejazdów lub ewentualnych zmian przystanków. Należy je zgłaszać do Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy, tel. 074 856-28-55, 074 856-28-97, e-mail: pasazer@um.swidnica.pl lub do Działu Przewozów MPK, tel. 074 851-81-59, 074 851-81-56, e-mail: bogusław.bajorek@mpk.swidnica.pl
Szczegółowy rozkład jazdy - >>> zobacz


19 maja 2007 - Został prałatem honorowym

Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI proboszcz strzegomskiej parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła - ks. Marek Babuśka został podniesiony do godności prałata honorowego.
W dniu 15 maja, w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, biskup świdnicki Ignacy Dec poświęcił specjalną sutannę prałacką, pas i pelerynę w kolorze fioletowym oraz dokonał symbolicznego aktu obłóczyn, czyli nałożenia nowego stroju na prałata. Do wiernych zwrócił się m. in. tymi słowami - Serdecznie gratuluję ks. proboszczowi tej nominacji. Tym bardziej jest to warte podkreślenia, gdyż nieczęsto się zdarza, by tak młody kapłan dostąpił tego zaszczytu. Do gratulacji dołączyły także władze samorządowe Strzegomia, placówki oświatowe oraz przedstawiciele różnych grup społecznych. - Życzymy Tobie, Księże Marku, byś codziennie doświadczał ufności, niezłomności i prawości patronów strzegomskiej bazyliki - Świętych Apostołów Piotra i Pawła, pomnażając jednocześnie duchowe bogactwo i zasługi powierzonego Ci ludu - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz.
Warto dodać, że w tym dniu biskup świdnicki udzielił strzegomskiej młodzieży sakramentu Bierzmowania. Ks. Marek Babuśka objął probostwo w Strzegomiu 16 października 2006 roku, 13 lutego tego roku Benedykt XVI podniósł jego osobę do godności prałata honorowego, a 4 kwietnia został dziekanem Dekanatu Strzegom na okres 5 lat.


19 maja 2007 - Kolej na samorządy

12 dolnośląskich samorządów wkrótce podpisze list intencyjny. Ma on pomóc w staraniach o reaktywowanie nieczynnych dziś linii kolejowych. Mowa o części linii kolejowej nr 285, relacji Wrocław Główny-Świdnica Przedmieście i linii kolejowej nr 771 relacji Świdnica Przedmieście-Świdnica Miasto, na których zawieszono przewozy pasażerskie oraz części linii kolejowej nr 285 relacji Świdnica Przedmieście-Jedlina Zdrój, dla której wydana została decyzja o likwidacji. Zabiegi zainicjowane i prowadzone przez władze Świdnicy od lat zyskały akceptację władz województwa dolnośląskiego. Według planu list intencyjny oprócz Zarządu Województwa Dolnośląskiego zaakceptują władze miasta oraz gminy Świdnica, Jedliny Zdroju, Walimia, Marcinowic, Sobótki, Kobierzyc i Wrocławia, a także powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego. - Dążyliśmy do przejęcia linii w porozumieniu z innymi samorządami już od wielu lat, ale trudnością były rzetelne informacje dotyczące kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Do tego dochodziły problemy z porozumieniem się z PKP i dlatego do dziś sprawa nie została ostatecznie rozstrzygnięta - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Miasta i gminy wzdłuż trasy kolejowej zajęłyby się przejęciem dworców kolejowych. Taki ciężar jesteśmy w stanie przyjąć na siebie. Zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego, jako organizatora transportu kolejowego na Dolnym Śląsku daje szansę na zrealizowanie naszego projektu, ponieważ samorząd wojewódzki przejąłby całą infrastrukturę - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Ruch na trasie do Wrocławia jest utrudniony ze względu na ogromną liczbę samochodów. A przepustowość dróg jest ograniczona i z pewnością się nie zwiększy. Atutów kolei jest wiele. Przede wszystkim można nią odjeżdżać z centrum miast i dojechać do centrum stolicy Dolnego Śląska. Kolej jest również tańszym środkiem transportu dla studentów i pracowników dolnośląskich firm dojeżdżających do zakładów, a przy okazji wygodniejszym. Jeszcze bardziej zyska na znaczeniu przy okazji Euro 2012, ponieważ kibice będą chcieli sprawnie poruszać się po Dolnym Śląsku. Zazwyczaj nie przyjeżdżają własnymi samochodami i jak pokazują doświadczenia innych miast - organizatorów Euro - wybierają właśnie komunikację zbiorową - wylicza prezydent Murdzek.


19 maja 2007 - Świętowali jubileusz

Gimnazjum w Goczałkowie obchodziło pierwszą rocznicę nadania placówce imienia Jana Pawła II. Podczas uroczystości jubileuszowych spotkali się nauczyciele i uczniowie szkoły, dyrektorowie szkół z terenu gminy Strzegom, pracownicy Urzędu Miejskiego i władze naszej gminy.
Obchody pierwszej rocznicy nadania gimnazjum w Goczałkowie imienia wielkiego Polaka Jana Pawła II odbyły się 17 maja. Zainaugurowała je msza święta, podczas której wspominano Ojca Świętego. Ksiądz proboszcz Stanisław Skrzypek przypomniał zgromadzonym sens nauk papieża. - Nie możemy zapominać o tym, czego nauczył nas Jan Paweł II, kochając jednocześnie Jego godnych następców na Stolicy Piotrowej - mówił ksiądz proboszcz.
Po nabożeństwie w uroczystym pochodzie wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej. - Imię Jana Pawła II zobowiązuje do tego, by być lepszym, mądrzejszym, bardziej życzliwym. Obliguje do tego, aby nie ustawać w pracy nad sobą - mówiła dyrektor placówki Róża Puławska. Dyrektor podziękowała także władzom gminy za pomoc, jaką okazują szkole. Podczas spotkania głos zabrał również burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. - Cieszę się, że jestem tu z Wami w tak ważnej dla szkoły chwili. Apeluję jednocześnie do uczniów - jak najlepiej wykorzystajcie to, co daje Wam szkoła. Przekraczajcie bariery i rozwijajcie się.
Ostatnim punktem imprezy był program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum. Całość skoncentrowana była rzecz jasna wokół osoby Jana Pawła II. Jego istotą był montaż najważniejszych wydarzeń z życia papieża. Młodzież zgromadzona na scenie opowiedziała życie Jana Pawła II. Opowieści towarzyszył pokaz prezentacji multimedialnej, która składała się ze zdjęć dokumentujących ważne chwile pontyfikatu.


19 maja 2007 - Wodociąg w Lubachowie

Rozpoczęty 26 czerwca 2006 roku I etap budowy wodociągu w Lubachowie został formalnie zakończony. Poprzednio pobór wody przez mieszkańców objętych I etapem inwestycji odbywał się poprzez własne ujęcia. W wyniku realizacji inwestycji wybudowano łącznie około 4600 mb wodociągu, w tym około 1600 mb przyłączy. Umożliwiono w ten sposób 60 gospodarstwom domowym dostęp do wody dostarczanej przez sieć wodociągową. Obecnie dociera do gospodarstw woda spełniająca wszelkie jakościowe wymagania.
W najbliższym okresie ogłoszony zostanie przetarg na realizację kolejnych dwóch etapów inwestycji. Etap III przewidziany na 2008 rok będzie zakończeniem wodociągowania Lubachowa i Złotego Lasu.


19 maja 2007 - Chmiel wystawia

Czy w dobie e-maili, szybkich łączy internetowych i wszystkomających telefonów komórkowych ma sens organizowanie trochę staromodnych - tradycyjnych, wernisaży? Czy warto jest pracować nad uroczystym spotkaniem, przed publicznym otwarciem wystawy, gdzie nie obędzie się bez przemówień władz, dyrektorów i nieco zakłopotanych całym przedsięwzięciem artystów? Okazuje się, że warto! Świetnym dowodem na to jest właśnie zainaugurowana w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury wystawa prac Ryszarda Chmiela (mieszkaniec Lutomii Górnej). Artysta ten jest zwycięzcą dwóch kolejnych Konkursów Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej "Walor", a autorska wystawa jest swoistą nagrodą dodatkową dla podwójnego laureata. Wystawa sama w sobie należy do niezwykłych, bo i sam twórca nie należy do tuzinkowych artystów. Jako samouk nigdy nie dbał o wyróżnienia, splendory i publiczne pokazywanie swoich prac, nie był zarażony, albo jak kto woli, wypaczony przez rywalizację. Tym bardziej zaprezentowanych ponad 50 prac autora wartych jest obejrzenia.
Warto również pojechać do Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury by zobaczyć, jak sprawnie mogą współpracować wszystkie urzędy i organizacje, które dały dowód swojej wielkości przy organizacji całego przedsięwzięcia. Kto nigdy nie przygotowywał wystawy, nie wie jaki ogrom pracy stoi za organizatorami. Wystawę prac Ryszarda Chmiela można oglądać do 29 czerwca.


19 maja 2007 - Wyjazdowe lekcje

Szkoła Podstawowa w Gniewkowie już od ośmiu lat współpracuje z Dyrekcją Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.
Systematycznie 2-3 razy w roku szkolnym dzieci ze szkoły wyjeżdżają na zajęcia laboratoryjne i terenowe do Ośrodka "Salamandra" w Myśliborzu oraz na teren Parku Krajobrazowego Chełmy.
Ostatnie takie wyjazdowe zajęcia odbyły się 15 maja. Uczestniczyli w nich uczniowie klas: IV i V, którzy dowiedzieli się jak badać skład chemiczny wody i jak zrobić papier. Zajęcia jak zwykle cieszyły się wielką popularnością i zainteresowaniem dzieci.


19 maja 2007 - Usuwanie skutków powodzi

Gmina Świdnica przystąpiła do robót w ramach usuwania skutków powodzi z 2006 roku w ramach przyznanej dotacji na bieżący rok w kwocie 400 tysięcy złotych.
Do końca tego roku wykonana zostanie nawierzchnia asfaltowa i odwodniennie drogi w Bojanicach. Wykonany zostanie też remont budynku komunalnego w Witoszowie Dolnym oraz odtworzone zostaną zniszczone drogi transportu rolnego. w gminie. Łączna wartość tych robót wyniesie ponad 500 tysięcy złotych.


19 maja 2007 - Rywalizacja wsi

Tradycją stało się już, że Strzegomskie Centrum Kultury organizuje Turniej Wsi.
Tegoroczna rywalizacja wsi odbyła się 16 czerwca. Wzięli w niej udział mieszkańcy Rogoźnicy i Goczałkowa. Impreza odbyła się w rogoźnickim parku. Podczas turnieju odbywały się liczne konkursy, między innymi - konkursy dla sołtysów i rad sołeckich. Występował zespół folklorystyczny "Goczałkowianie", miały miejsce pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej i sekcji Judo. Można było pokibicować podczas meczu piłki nożnej oraz obejrzeć występy artystyczne.
Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych. Dla nich przygotowano szereg konkursów i zabaw.


18 maja 2007 - Premier Watykanu w Świdnicy

Ksiądz Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej (premier Watykanu) będzie w czerwcu gościł z oficjalną dwudniową wizytą w Świdnicy. Kardynał Bertone przyjeżdża na zaproszenie Biskupa Świdnickiego, Księdza Ignacego Deca.
- Wizyta ta będzie dopełnieniem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezjach polskich. Wiemy dobrze, że sługa Boży Jan Paweł II, z racji swego stanu zdrowia, nie mógł już odwiedzić naszej diecezji. Cieszymy się, że najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, Kardynał Sekretarz Stanu, przybędzie do nas z przesłaniem obecnego Papieża - mówi Biskup Ignacy Dec.
Słowa te znalazły się również w specjalnym liście, który zostanie odczytany wiernym we wszystkich kościołach Diecezji Świdnickiej już w najbliższą niedzielę, 20 maja - >>> zobacz .
Według planu Kardynał Bertone przyjedzie do Świdnicy w sobotę, 16 czerwca. Tego dnia o godz. 20.00 spotka się z młodzieżą w kościele NMP Królowej Polski w ramach Diecezjalnego Kongresu Młodych. Dzień później w niedzielę, 17 czerwca, o godz. 9.00 odwiedzi Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, o godz. 10.00 spotka się w auli Kurii Biskupiej z samorządowcami. Jednak centralnym punktem wizyty Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej będzie msza święta w Katedrze Świdnickiej o godz. 11.00. Na godzinę 16.30 zaplanowano spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi w kościele parafialnym w Dobromierzu.


18 maja 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007

Chcesz dowiedzieć się więcej o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007? Informacje o strzegomskich zawodach można znaleźć w prasie, Internecie i telewizji. Patronami medialnymi tegorocznej edycji Pucharu Świata są: TVP, Onet, Gazeta Wyborcza, AMS, Konie i Rumaki, Equito.pl, Dziennik Świdnica.
Telewizja Polska już po raz trzeci będzie wspierać strzegomskie zawody. Obszerne, półtora godzinne, relacje z Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 w sobotę i w niedzielę wyemituje TVP3. Ponad godzinne programy z przebiegu zawodów w te same dni ukażą się również na antenie TVP Sport.
Już teraz informacje o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 można znaleźć na największym i najpopularniejszym portalu internetowym Onet.pl. Artykuły o przygotowaniach do tegorocznej edycji Pucharu Świata publikuje również Gazeta Wybrocza, największa opiniotwórcza gazeta w Polsce, a zarazem najchętniej kupowany i czytany dziennik. W tym roku po raz pierwszy Gazeta Wyborcza wyda specjalny ośmiostronicowy dodatek "Gazeta na Puchar" poświęcony wyłącznie Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007.
Wśród patronów strzegomskich zawodów znalazł się również AMS - lider na polskim rynku reklamy zewnętrznej. AMS dysponuje 50 tysiącami powierzchni reklamowych. Działa w segmentach billboardów, citylightów, cityscrolli, backlightów oraz nośników wielkoformatowych typu backlight i frontlight.
Nie zabrakło również branżowych patronów medialnych. Już po raz drugi Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 od marca bardzo skutecznie promuje jedyny w branży dwutygodnik - Konie i Rumaki. Patronem zawodów jest także nowopowstały Portal Jeździecki - Equito.pl.
Na lokalnym rynku strzegomskie zawody wspiera portal internetowy Dziennik Świdnica, największy i najbardziej aktualny serwis informacyjnym w regionie.
Relacje z przygotowań do tegorocznej edycji Pucharu Świata można śledzić również na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl. Zamieszczono tam kompleksowe informacje dla dziennikarzy, wolontariuszy, zawodników oraz wszystkich miłośników wkkw. Wyniki Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007, podobnie jak w zeszłym roku, będą relacjonowane on-line. Za pośrednictwem strony zawodów będzie można na odległość śledzić przebieg rywalizacji. Jest również spora szansa na transmisje z zawodów za pośrednictwem Internetu. Decyzje zapadną już niebawem. Zapraszamy do Strzegomia.


18 maja 2007 - Wiersze na chodniku

Od piątkowego rana - 25 maja - świdniczanie będą mogli czytać poezję na… chodnikach. Krótki wiersz Michała Zabłockiego dzień wcześniej wykona młodzież ze Świdnickiego Ośrodka Kultury, a wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji "Wiersze chodnikowe", organizowanej przez Fundację Poemat.
Treść tegorocznego wiersza odbiega nieco od tradycji lat poprzednich i nie nawiązuje do aktualnych wydarzeń społecznych, jest przekornym i dowcipnym komentarzem do poetyckiej chodnikowej inicjatywy. Więcej o Multipoezji - >>> zobacz


18 maja 2007 - Dzień Dziecka z końmi

Z okazji Dnia Dziecka LKS Stragona zaprasza na Piknik Rodzinny Skarżyce 2007. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogli spróbować wszyscy. Piknik odbędzie się w niedzielę, 27 maja w godzinach popołudniowych na terenie Stadniny Koni w Skarżycach. (Skarżyce leżą około 10 km od Strzegomia, około 3 km od Hipodromu w Morawie jadąc w kierunku Żarowa. W Skarżycach mieści się i trenuje klub LKS Stragona)
W programie konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach oraz zwiedzanie stajni.
Szczegółowy program - >>> zobacz


18 maja 2007 - Serce masz jedno

Pod takim hasłem, w dniu 15 maja, odbyła się II edycja międzygminnego konkursu "W zdrowym ciele zdrowy duch", którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa z Kostrzy. Po zakończonym konkursie dokonano oficjalnego otwarcia nowego placu zabaw znajdującego się za szkołą.
W tym roku tematem przewodnim było serce. Dzieci z pięciu szkół naszej gminy tj. ZSP z Jaroszowa, PSP z Olszan, SP z Rogoźnicy oraz PSP Nr 3 i Nr 4 ze Strzegomia rywalizowały ze sobą w 14 konkurencjach. Konkurs był bardzo urozmaicony i składał się zarówno z części pisemnej, gdzie zawodnicy mieli za zadanie np. ułożyć serce z puzzli i opisać jego budowę oraz z części sportowej. W przerwach odbywały się występy wokalno - taneczne dzieci ze szkoły w Kostrzy.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyły ex aequo dwie szkoły: ZSP z Jaroszowa i PSP Nr 3 ze Strzegomia, drugą lokatę zajęła szkoła z Rogoźnicy, a trzecie placówka oświatowa z Olszan. Konkurs stał na wysokim poziomie, dlatego zwycięzcom należą się szczególne gratulacje. Po jego zakończeniu wszyscy przeszli na teren szkoły, gdzie dokonano otwarcia nowego placu zabaw dla uczniów. Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonała naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urszula Podsiadły - Szubert, przedstawicielka Rady Rodziców, Agnieszka Ździebło oraz sołtys wsi, Natalia Łęska. Dzieci były zachwycone nowym miejscem zabaw i na pewno chętnie będą spędzały tam przerwy. - Ten wspaniały plac zabaw dzieci zawdzięczają ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców, która podczas różnych akcji społecznych organizowanych na ten cel zebrała 7 tys. zł. Kolejne 3 tys. zł pochodziło z budżetu gminy Strzegom - wyjaśnia dyrektor PSP w Kostrzy, Halina Wydmuch.


18 maja 2007 - M&J bawił się i dziękował

Firma M&J produkująca Majonez Świdnicki i przyprawy Świdnicki, posiadająca hurtownie spożywcze w Świdnicy i Bielawie zorganizowała doroczną majówkę dla swoich klientów.
Podczas biesiady, która odbyła się w minioną sobotę w Szczawnie Zdroju podziękowała 400 zaproszonym gościom za ich wierność i lojalność.
Imprezę prowadził związany z brandem Świdnicki - Klaudiusz Sevkovic, wielbiciel piłki nożnej, utalentowany kucharz, który stał się popularny dzięki udziale w pierwszej edycji Big Brothera. Sevkovic asystował także w przygotowywaniu niektórych posiłków, m.in. sałatki z Majonezem Świdnickim… Dużym wzięciem cieszyły się jak to na biesiadzie potrawy z grilla i pieczone prosiaki. Majówka obfitowała w wiele atrakcji nie tylko dla podniebienia… Dla gości przygotowano zabawy plebejskie, przejazdy wozem biesiadnym, przejazdy bryczką, przejażdżki samochodem rajdowym, pokazy walk na płonące miecze, walki na kije, taniec z kulami, pokazy sztucznych ogni. Muzycznie czas umilały zespoły MJ oraz gwiazda Lady Stars, która oprócz koncertu prowadziła karaoke… Firma M&J od lat praktykuje tak niekonwencjonalne podziękowania swym Klientom za współpracę.


18 maja 2007 - Dni Ziemi Strzegomskiej

19 i 20 maja na stadionie OSiR w Strzegomiu kolejne Dni Ziemi Strzegomskiej. W tegorocznej edycji nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd sceny muzycznej w Polsce. Strzegomianie będą mogli zobaczyć na żywo Monikę Brodkę, zespoły Pidżama Porno, Poparazzi oraz Habakuk. Wstęp na DZS '07 wolny.
Habakuk zagra na stadionie OSiR 19 maja o godz. 18.30. Grupa z Częstochowy - uznawana za jedną z czołowych w naszym kraju grup reggae - ma na swoim koncie mnóstwo koncertów w kraju i za granicą, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Habakuk słynie również ze swojej różnorodności w mieszaniu reggae z innymi gatunkami muzyki, co nadaje ich twórczości niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu muzycy tej formacji pozyskali sobie sporą grupę fanów.
Tego samego dnia zagra również znana grupa PIDŻAMA PORNO. Koncert rozpocznie się na stadionie o godz. 20.00. Pidżama Porno to jedna z najsłynniejszych polskich grup rockowych, na czele z charyzmatycznym liderem - Krzysztofem "Grabarzem" Grabowskim, określanym mianem wybitnego poety polskiego rocka.
Następny dzień to przede wszystkim występ Moniki Brodki - znanej i utalentowanej piosenkarki popowo-soulowej. Sympatyczna góralka pochodząca z Twardorzeczki jest zwyciężczynią III edycji "Idola", autorką dwóch płyt i laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej największe hity to "Miałeś być", "Znam Cię na pamięć", "Miał być ślub". Zapamiętajmy datę jej występu- 20 maja, godzinę 20.00. Zanim strzegomianie usłyszą Monikę Brodkę, wystąpi zespół Poparazzi. Miał on przyjechać do Strzegomia 27 stycznia, ale niestety nie udało się to z powodu niesprzyjającej pogody. Nic straconego! Będziemy mogli ich posłuchać już 20 maja 2007, o godzinie 18.00, również na stadionie OSiR w Strzegomiu. Członkowie Poparazzi - Dj Radecki i Jola - pochodzą z Białegostoku i zasłynęli głównie z takich przebojów jak: "Czy rozumiesz to", "Wygrajmy nas".
Oprócz gwiazd zagrają oczywiście także lokalne zespoły: Forgotten Art, Frantic Visions, Cosmosquad, sekcja wokalna SCK i Vabank.


18 maja 2007 - Trzydniowe obchody Dnia Dziecka

W Świebodzicach tegoroczny Dzień Dziecka składa się z wielu różnorodnych imprez, nie tylko dla dzieci ale całych rodzin, w dodatku imprezy potrwają od 1 do 3 czerwca. Tak bogatej oferty dla dzieci i młodzieży z okazji ich święta jeszcze nie było. Będą zawody sportowe, wyścig kolarski, festyn rodzinny czy piknik na lotnisku oraz wiele innych atrakcji.
Koordynatorem wszystkich działań jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach oraz świebodzicki urząd miejski, ale do organizacji imprez włączyło się bardzo wiele podmiotów, m. in. Klub "Merkury", Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, Polski Związek Wędkarski, Przedszkole nr 2, świebodzicka młodzież, świebodzickie parafie i wiele innych organizacji. Całość imprez przygotowanych z tej okazji odbywać się będzie pod hasłem: "Sygnał wolności - spotkania rodzin".
Szczegółowy program imprez - >>> zobacz


18 maja 2007 - Prace interwencyjne

Od 10 kwietnia w gminie Świdnica trwają prace przy budowie chodników i konserwacji rowów melioracyjnych. Do wykonania tych prac zostało zatrudnionych 33 pracowników z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach programu prac interwencyjno-publicznych.
Aby zintensyfikować efektywność działania w terenie pracownicy zostali podzieleni na IV grupy, wykonując w poszczególnych miejscowościach roboty przy budowie chodników i konserwacji rowów melioracyjnych. Prace interwencyjne potrwają do 10 września 2007 roku i swoim zasięgiem obejmą 21 miejscowości.
Równoległe prowadzone są działania dotyczące konserwacji rowów melioracyjnych, które przeprowadzone zostaną na terenie całej gminy Świdnica. W tym okresie planowane jest wybudowanie ponad 1800 m2 nowych chodników.


18 maja 2007 - Leningrady odzyska miasto

Władze Świdnicy porozumiały się z władzami Świebodzic, co pozwoli na rozwiązanie problemów własności bloków przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Mowa o tzw. Leningradach, które należą do świebodzickiego samorządu, ale znajdują się na terenie Świdnicy.
Wkrótce władze Świebodzic przygotują porozumienie, które ureguluje warunki na jakich dwa budynki zostaną przejęte. Mieszka w nich w sumie 150 rodzin, w przypadku 9 z nich orzeczono wyroki eksmisyjne. Zgodnie z prawem Świdnica będzie musiała im zapewnić lokale socjalne. W zamian za to miasto połowę mieszkań będzie mogło sprzedać, co pomoże pokryć koszty przydzielenia lokali eksmitowanym.
Formalne przejęcie planowane jest na 1 stycznia 2008 roku. Od tego też czasu powinna zniknąć sytuacja, praktycznie niespotykana już w Polsce, gdzie jeden samorząd jest właścicielem budynków w innej gminie.


18 maja 2007 - Spotkania w "Azylu"

Samorządy Jawora i Dobromierza, finansują terapię dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz dla osób doświadczających przemocy w rodzinie.
Dzięki środkom rozdysponowanym przez komisję rozwiązywania problemów alkoholowych zajęcia prowadzone są przez terapeutę Sławomira Miakinika i odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty o godz. 17.00 - 20.00 w Jaworze w klubie "Azyl", przy ul. Zamkowej 1.
W terapii każdorazowo uczestniczy około 20 osób, w tym 6 osób z terenu Gminy Dobromierz. Program rozmów i zadań jest różnorodny, dostosowany do każdej sytuacji i problemów związanych z uzależnieniem od alkoholu i przemocą w rodzinie. Przeprowadza się indywidualne rozmowy oraz spotkania grupowe ze specjalistami, takimi jak: psycholog czy psychiatra. Istnieje możliwość skierowania do zakładów specjalistycznych osób, które wyraźnie o taką pomoc poproszą. Każde spotkanie jest bardzo pomocne, dostarcza i wzbogaca wiedzę na temat uzależnień; jak dążyć do abstynencji i jak w niej wytrwać.
Mottem przewodnim uczestników tych spotkań jest stwierdzenie, że "najlepszym lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek".


18 maja 2007 - Lekcja baletu

Strzegomskie Centrum Kultury przygotowało nie lada gratkę dla miłośników baletu. Mieszkańcy naszej gminy będą mogli poznać tajniki tego tańca od prawdziwej primabaleriny.
Studio Tańca i Baletu przy Operze Wrocławskiej oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z tancerką baletową Marią Kijak. Artystka zaprezentuje pokaz taneczny oraz udzieli krótkiej lekcji na temat tajników baletu. Imprezę zaplanowano na 24 maja. Maria Kijak spotka się z mieszkańcami Strzegomia tego dnia dwukrotnie - o godz. 9.45 i godz. 11.15.
Szczegółowe informacje na temat imprezy można uzyskać w Strzegomskim Centrum Kultury pod numerem telefonu: (074) 649-44-02.


18 maja 2007 - W "10" ratujemy i uczymy ratować

Na przełomie kwietnia i maja w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbył się tydzień pod hasłem: "Ratujemy i uczymy ratować". W ramach tego tygodnia nauczycielki nauczania zintegrowanego Joanna Kurzawa i Elżbieta Malisz przeprowadziły szkolenia w klasach 0 - 3. Na początku uczniowie uczyli się jak prawidłowo wezwać przez telefon pomoc, później oceniać czy poszkodowany oddycha. Następnym etapem szkoleń była nauka układania rannego w bezpiecznej pozycji. Na końcu dzieci uczyły się na fantomach sztucznego oddychania.
Najważniejszym przesłaniem tego tygodnia było nauczenie uczniów, że nie można przechodzić obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, chętnie i aktywnie uczestniczyły one w proponowanych ćwiczeniach i zabawach.
Po zakończeniu szkolenia uczniowie otrzymali certyfikaty małego ratownika i podręczniki do nauki pierwszej pomocy.


18 maja 2007 - Konkurs modeli redukcyjnych

12 maja odbył się 11 konkurs modeli redukcyjnych dla młodzików w Broumowie (Rep.Czeska).
W konkursie tym brało udział dwóch modelarzy z Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy. Marcin Pawlik zajął drugie miejsce, a Konrad Lis trzecie miejsce.
Po konkursie organizatorzy zorganizowali uczestników wycieczkę do firmy produkującej zabawki politechniczne w Policach oraz na lotnisko miejscowego aeroklubu gdzie można było oglądać samoloty i szybowce.


18 maja 2007 - Budowa hali sportowej

Trwają prace przy budowie hali sportowej przy budynku gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Wykonany został budynek kotłowni wraz ze stropem oraz ściany pomieszczeń rekreacyjnych nad kotłownią, ściany i strop pomieszczeń socjalnych, tj. sanitariatów i szatni na parterze. W chwili obecnej na ukończeniu są ściany główne sali gimnastycznej. Do wykonania w ramach I etapu pozostały ściany zaplecza socjalnego I piętra wraz ze stropem, strop nad pomieszczeniami rekreacyjnymi (nad kotłownią), konstrukcja nośna i dach nad salą gimnastyczną i pomieszczeniami socjalnymi I piętra. Termin zakończenia I etapu zgodnie z zawartą umową upływa 30.10.2007 r. W dniu 23 kwietnia 2007 Sejmik Województwa Dolnośląskiego Uchwałą Nr X/90/07 zatwierdził "Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2009" przyznając gminie Świdnica środki z na budowę w kwocie 2 300 000,00 zł. Na 173 złożone wnioski dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej otrzymało 12 samorządów. Gmina Świdnica znalazła się w trójce wniosków z najwyższą kwotą dofinansowania. W czerwcu 2007 r. planowane jest ogłoszenie drugiego przetargu na etap końcowy realizacji obiektu.


18 maja 2007 - Uroczysty apel

11 maja żacy Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Roztoce zgromadzili się aby uczcić pamięć wielkiego polskiego pisarza - patrona swojej szkoły - Henryka Sienkiewicza.
To już czwarty rok, w którym pisarz patronuje szkole. W tym roku zaprezentowano jego postać w Muzeum w Woli Okrzejskiej. Udało się stworzyć klimat tego muzeum dzięki meblom antykom wypożyczonych od mieszkańców Roztoki. Odtwórcami ról byli nie tylko gimnazjaliści ale również maluchy z klasy III.
Organizatorki apelu Dorota Ekiert i Gabriela Ślęczka zadbały o najmniejsze szczegóły a dopełnieniem całości była muzyka poważna, nad którą czuwał pracownik GOKSiR Krzysztof Łapko.


18 maja 2007 - Turniej Wiedzy o Ziemi Strzegomskiej

Cztery szkoły podstawowe z naszej gminy walczyły o puchar Burmistrza Strzegomia, podczas Gminnego Turnieju Wiedzy o Ziemi Strzegomskiej. Konkurs odbył się w czwartek 17 maja w PSP nr 4 w Strzegomiu, a zwycięzcą okazała się drużyna gospodarzy.
Turniej otworzyła dyrektor szkoły Janina Klonowska, a poprowadziła go Mariola Czarnecka. Uczestnicy turnieju to trzecioklasiści ze szkół z Jaroszowa, Olszan oraz z PSP Nr 3 i Nr 4 ze Strzegomia. Konkurencje, których było osiem okazały się nie lada wyzwaniem dla konkursowiczów. Turniej rozpoczął się od krótkiej prezentacji każdej ze szkół, za co można było zdobyć po 2 pkt. Kolejne konkurencje okazały się już nieco trudniejsze, uczestnicy m.in. odpowiadali na wylosowane pytania, np.: Wymień pięć zabytków naszej gminy?, Z czego słynął Strzegom w IV wieku?, czy: Gdzie swoją siedzibę mają władze naszego miasta? Kolejne zadania polegały np. na opisaniu zabytków przedstawionych na rysunkach, uzupełnieniu krzyżówki i rozwiązaniu hasła, a ostatnie zadanie polegało na napisaniu krótkiego listu do koleżanki lub kolegi, w którym należało zachęcić ich do przyjazdu i zwiedzenia naszego miasta. Aby uatrakcyjnić turniej, między poszczególnymi konkurencjami były występy zespołów tanecznych ze PSP Nr 4. Pierwszą grupę taneczną "Motylki" prowadzi Barbara Niespodziańska, a drugą "Flamenco" Danuta Perchun.
Komisja w składzie: Agnieszka Kisielewicz - zastępca dyrektora w PSP nr 4, Józef Białek - członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Strzegomskiej, Zofia Patała - emerytowana bibliotekarka, Zofia Lis - bibliotekarka z PSP Nr 4 oraz Ewa Świątek - z SCK, przyznała I miejsce PSP Nr 4, II miejsce ZSP z Jaroszowa, III miejsce PSP Nr 3 oraz IV miejsce PSP z Olszan. Nagrodami za trzy pierwsze miejsca były puchary i dyplomy dla szkoły oraz medale dla każdego uczestnika, a nagrodą za czwarte miejsce były książki i smycze do kluczy.


17 maja 2007 - Sport w przedszkolach

Wczoraj po raz piąty drużyny dzieci sześcioletnich świdnickich przedszkoli stanęły do zmagań sportowych w turnieju gier i zabaw organizowanym przez Przedszkole Niepubliczne "Promyk" przy współpracy Miasta Świdnica i Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy. W zawodach wzięła udział rekordowa ilość przedszkoli, bo aż jedenaście. Po raz pierwszy wystartowały reprezentacje z Przedszkola Sióstr Prezentek oraz zaproszone Przedszkole Samorządowe z Pszenna. Sportowa rywalizacja przebiegała pod hasłem " w zdrowym ciele - zdrowy duch", ale w tym roku impreza propagowała również postawy proekologiczne. W przygotowanych przez organizatorów konkurencjach dzieci miały możliwość sprawdzić swoją sprawność, szybkość, wytrwałość oraz wiedzę na temat zachowania czystości, segregowania śmieci i odpadów. Drużyny były tak doskonale przygotowane do turnieju, że dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzcę, którym zostało Przedszkole nr 14 ze Świdnicy, na drugim miejscu uplasowała się "Wesoła Piątka", trzecia lokata przypadła organizatorom ( gospodarzom) turnieju - Przedszkolu Niepublicznemu "Promyk" ze Świdnicy. Kolejne miejsca zajęły: Przedszkole nr 4 ze Świdnicy, Przedszkole nr 1 ze Świdnicy, Przedszkole nr 3 ze Świdnicy, Przedszkole nr 6 ze Świdnicy, Przedszkole nr 16 ze Świdnicy, Przedszkole Samorządowe z Pszenna, Przedszkole nr 15 ze Świdnicy i Przedszkole Sióstr Prezentek ze Świdnicy.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe oraz słodki poczęstunek. Całą imprezę uświetnił występ zespołu tanecznego z Przedszkola "Promyk" prowadzony przez Wojciecha Skiślewicza, oraz pokaz sekcji akrobatycznej GLKS "Świdnica" w Pszennie pod kierunkiem Jadwigi Pawlikowskiej. Organizatorzy zabezpieczyli fachową obsługę sędziowską w składzie: Elżbieta Gaszyńska, Leszek Noworól, Wiesław Kułakowski, Annabella Wierzbicka, Tadeusz Bieżyński, Marek Dybul. Organizatorzy mają nadzieję, że za rok spotkamy się w takim samym lub liczniejszym) gronie. Obszerny fotoreportaż z zawodów - >>> zobacz


17 maja 2007 - Świdnica doceniona

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Bachowski zaplanowany na 22-29 lipca po raz kolejny został doceniony w konkursie na granty.
Przypomnijmy, że w tym roku już uzyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Dolnośląskiego w kwocie 10 tysięcy złotych, a teraz decyzją Kazimierza Ujazdowskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego aplikacja złożona do programu operacyjnego "Promocja twórczości" w priorytecie pierwszym "Wspieranie wydarzeń artystycznych w Polsce" została zakwalifikowana do realizacji z listy rezerwowej. Oznacza to wsparcie Festiwalu kwotą 25 tysięcy złotych i przełoży się na poziom zdarzeń festiwalowych. Program jest już oczywiście zapięty na ostatni guzik, po zakończeniu modyfikacji strony festiwalowej będzie można się z nim zapoznać na www.bach.pl.
Miło nam również poinformować, że świdnickie Dni Gór zostały docenione w kolejnym konkursie Zarządu Województwa na realizację zadań z zakresu upowszechniania kultury i uzyskały dotację w wysokości 8 tysięcy złotych. Tym samym łączna wartość uzyskanych w różnych konkursach i programach środków sięgnęła już w 2007 roku 10% wartości dotacji na imprezy, jakie uzyskiwane są z budżetu miasta. Do końca roku udział środków pozabudżetowych osiągnie 20 procent.


17 maja 2007 - Majowe rekordy cen

451 zł za m kw to cena za jaką miasto sprzedało ziemię pod budowę nowych mieszkań. Inwestor - oleśnicka firma Tom Bud 1 - za 0,0950 ha działkę przy pl. Drzymały zapłaciła ponad 428 tys. zł. To prawdziwy rekord, ponieważ dotychczas ziemię pod mieszkania miastu udawało się sprzedawać za ponad 300 zł za m kw. W przetargu wzięło udział w sumie 8 zainteresowanych. Akt notarialny podpisano wczoraj, we wtorek 16 maja.
- Efekty przetargu pokazują, że cena ziemi w Świdnicy wciąż rośnie, a potrzeba nowych mieszkań również. Inwestor z Oleśnicy chce jak najszybciej rozpocząć budowę, obecnie kompletuje potrzebną dokumentację i pozwolenia. Co więcej nowy budnek mieszkalny z usługami w parterowej części nie powstanie tylko przy pl. Drzymały, a również przy ul. Westerplatte. Ta sama firma kilka miesięcy temu kupiła bowiem działkę właśnie w tym miejscu. Wówczas cenę za m kw wylicytowała na 335 zł - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Działka przy pl. Drzymały jest już przygotowana do przekazania właścicielowi. Jeszcze niedawno w tym miejscu znajdowały się urządzenia zabawowe, ale zgodnie z obietnicą zostały przeniesione na pobliski skwer Nowy plac zabaw zostanie również odpowiednio zagrodzony, by młodzi świdniczanie mogli się bezpiecznie bawić. Zamontowane zostaną także dodatkowe urządzenia. Obecnie trwają przygotowania do sprzedaży kolejnych terenów mieszkaniowych. Tym razem przy ul. Świerkowej, gdzie będą mogły powstać domy jednorodzinne. Przetarg odbędzie się pod koniec czerwca.
W ubiegłym roku do kasy miasta wpłynęło ponad 3 mln zł z tytułu sprzedaży ziemi przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, 400 tys. zł pod usługi, a 12,6 mln zł ze sprzedaży gruntów przeznaczonych na działalność produkcyjną i przemysłową.


17 maja 2007 - Maj ulgowy dla zapominalskich

Wszyscy ci, którzy przetrzymują w domu książki z biblioteki miejskiej, mają niepowtarzalną okazję, aby zwrócić je bez żadnych konsekwencji. A wszystko dlatego, że maj jest szczególnym miesiącem dla bibliotekarzy - 8 maja świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
- Dlatego właśnie w tym miesiącu zachęcamy do zwrotu przetrzymywanych książek - mówi Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. - Jeśli posiadają Państwo wypożyczone książki, a termin ich zwrotu już dawno minął, możecie je oddać bez żadnych konsekwencji finansowych.
Warto skorzystać z tego dobrodziejstwa tym bardziej, że na wiele leżących na naszych domowych półkach woluminów inni czekają z niecierpliwością, bo są im potrzebne np. do pracy czy nauki.


17 maja 2007 - Nagrody

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Mam pomysł na dobre zdjęcie" zorganizowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Marcinowicach.
Zdaniem jury najlepsze zdjęcia wykonała Eliza Kucharczyk, na nagrodę zasługują zdjęcia pt."Współuzależnieni", "Świat w Kałuży", "Polska Niagara" oraz "Poddasze".
Jury przyznało również wyróżnienie dla Grzegorza Sokołowskiego za zdjęcie pt."Panorama Wir".


17 maja 2007 - Jarosław Baran i Łukasz Sztuka

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny gościć będą: Jarosław Baran - jeden z najbardziej doświadczonych pilotów rajdowych w kraju, a także powracający na trasy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Łukasz Sztuka. .
Zapraszamy do słuchania o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


17 maja 2007 - II Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych

31 maja o godzinie 10.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47 odbędzie się II Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Świdnickiego.
- "Organizacja Forum ma posłużyć rozbudzeniu aktywności sektora pozarządowego, działającego na terenie Powiatu. Kolejne Forum będzie doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń w zakresie współpracy samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi oraz dalszego jej rozwijania i wzmacniania" - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa. W trakcie Forum przedstawione zostaną m.in. idee partnerstwa lokalnego tak, aby zachęcić lokalne organizacje do ich tworzenia. Pozwoli to na partnerską realizację pomysłów organizacji pozarządowych oraz efektywniejsze aplikowanie o środki zewnętrzne zarówno krajowe jak i zagraniczne.
-"Mam nadzieję, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu stworzymy jeszcze doskonalsze formy współpracy, które przyczynią się do zaspokojenia szerokich potrzeb mieszkańców naszego powiatu" - mówi Agnieszka Nocuń - Jurek ze świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za organizację Forum.


17 maja 2007 - Zmagania z ortografią

46 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum zmagało się z polską ortografią i interpunkcją. Finał Gminnego Konkursu Ortograficznego odbył się w siedzibie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Marii Kubicy po sprawdzeniu prac konkursowych postanowiła przyznać:
w grupie wiekowej kl. III-IV - I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu - Pauliny Domagała, II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii ucz. Kuby Panek ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym, III miejsce dla Marty Adamczyk ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie
Wyróżnienia dla Aleksandry Faber ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym oraz dla Karola Stanaszek ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie.
w grupie wiekowej klas V-VI - I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla Michała Pernet ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla Eweliny Rynkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, III miejsce dla Ewy Chorągwickiej ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym.
Wyróżnienia dla Kamili Kowalskiej ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie i dla Magdaleny Łopatowskiej. ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie.
w grupie wiekowej gimnazjum - I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla Przemysława Rączkowskiego z Gimnazjum w Pszennie, II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla Bartosza Czarnotty z Gimnazjum w Pszennie, III miejsce dla Sławomira Filip z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Wyróżnienia dla Olgi Filus z Gimnazjum w Żarowie i dla Katarzyny Urbaniak z Gimnazjum w Żarowie. Laureaci konkursu otrzymali wieczne pióra, a wszyscy uczestnicy dyplomy z wyróżnieniami.


17 maja 2007 - Lekka atletyka

Dzisiaj na stadionie Zawiszów w Świdnicy odbyła się miejska i powiatowa Gimnazjalna Liga Lekkoatletyczna chłopców i dziewcząt. Ze względu na padający deszcz zawody rozpoczęły się z godzinnym opóźnieniem. Gimnazjaliści rywalizowali w biegach na 100 m, 300 m, 600 m (dziewczęta), 1000 m (chłopcy) w sztafecie 4x100 m, skoku w dal, pchnięciu kulą, rzutem oszczepem.
Wśród dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum nr 1 - 844 pkt przed Gimnazjum nr 4 - 712 pkt, na trzecim miejscu uplasowało się Gimnazjum nr 3 - 471 pkt a na czwartym Gimnazjum nr 2 Świebodzice - 296 pkt.
Pośród chłopców najlepsze było Gimnazjum nr 1 - 957 pkt na drugim miejscu znalazło się Gimnazjum w Lutomii - 925 pkt, kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum nr 2 Świebodzice - 864 pkt, Gimnazjum nr 3 - 769 pkt, Gimnazjum nr 4 - 758 pkt.
Najlepsze gimnazja reprezentować będą powiat świdnicki w Finale Dolnośląskim 29 maja we Wrocławiu.
Organizatorem ligi byli : Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Kolejne zawody odbędą się 22 maja, rozpoczną się o godzinie 12.00, będą to Indywidualne Mistrzostwa Uczniów Gimnazjów w Lekkiej Atletyce.


17 maja 2007 - Mistrz ortografii poszukiwany

Do końca maja przyjmowane są zgłoszenia od chętnych, którzy chcą wziąć udział w II Dyktandzie Świdnickim. Wymagana jest dobra znajomość zasad ortografii i interpunkcji oraz chęć zabawy. Dyktando zaplanowano na 2 czerwca na godzinę 14.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Potwierdzenia przyjmowane są do 30 maja: Koło Ligi Kobiet Polskich, e-mail lkpswidnica@wp.pl oraz Miejska Biblioteka Publiczna, telefon 074 640-09-40.


16 maja 2007 - Konferencja Majowa w Krzyżowej

Już od roku 1989 spotykają się w maju przyjaciele i partnerzy Fundacji Krzyżowa, aby przedyskutować historyczne i polityczne kwestie związane ze współpracą europejską. Także fora młodzieżowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży stały się już tradycją. W tym roku Fundacja Krzyżowa i Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wraz z Kreisau-Initiative z Berlina zapraszają w ramach XVIII Majowej Konferencji w Krzyżowej na Polsko-Niemieckie Forum Młodzieży, które odbędzie się w terminie od 17 do 20 maja i poświęcone będzie tematowi "Programów integracyjnych w międzynarodowej pracy z młodzieżą".
Od dwóch lat kładziemy większy nacisk na integrację młodzieży z mniejszymi szansami. W ramach Polsko-Niemieckiego Forum Młodzieży/ Konferencji Majowej w Krzyżowej 2007 chcemy przedstawić zdobyte doświadczenia i przedyskutować je z naszymi partnerami oraz ekspertami w tej dziedzinie.


16 maja 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007

Podczas tegorocznego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 odbędą się równocześnie Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW.
W Mistrzostwach Polski wystartują seniorzy, młodzi jeźdźcy oraz juniorzy.
Regulamin oraz informacje szczegółowe - >>> zobacz.
Międzynarodowe Zawody Jeździeckie we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego i Mistrzostwa Polski odbędą się w dniach 28 czerwca - 1 lipca.


16 maja 2007 - Oddaj krew, uratujesz komuś życie

W piątek, 25 maja, w Świebodzicach organizowana będzie zbiórka krwi. Zapraszamy wszystkich chętnych, pełnoletnich i zdrowych mieszkańców miasta do Reklanu, w godzinach 10.00 - 14.00. Akcja oddawania krwi odbędzie się w ramach kampanii społecznej "Krewniacy".
- Krew pobierać będzie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, a dawcy otrzymają drobne gadżety - mówi Paweł Bobrowski, organizator zbiórki.
Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, Świebodzicki Serwis Kulturalny oraz Burmistrz Miasta Świebodzice.


16 maja 2007 - Matematycy z "dziesiątki"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur". Najlepsi w poszczególnych kategoriach okazali się:
Rafał Krawętek - klasa II a - dyplom za bardzo dobry wynik
Kamil Dziura - klasa III a - wyróżnienie - wycieczka do Skalnego Miasta
Antonina Klimkiewicz - klasa III a - wyróżnienie
Urszula Kisiel - klasa III a- wyróżnienie
Mateusz Bortkiewicz - klasa IVb - wyróżnienie
Z klas V najlepiej w naszej szkole napisała Dominika Dobrowolska z V a, a z klas VI - Patrycja Piórkowska z VI a. Obydwu dziewczynkom zabrakło niewiele punktów do zdobycia wyróżnień.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w innych konkursach.


16 maja 2007 - Straty w sadach

W trosce o miejscowych rolników Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik, 15 maja wystąpił do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu - Wydział Środowiska i Rolnictwa z prośbą o powołanie Zespołu Gminnego do szacowania strat spowodowanych przymrozkami wiosennymi, które wystąpiły na terenie Gminy Marcinowice w nocy z 28 na 29 kwietnia.
Na podstawie ustnych zgłoszeń oraz orientacyjnych szacunków przekazywanych przez rolników wszystkich sołectw Gminy Marcinowice, wynika że spadek plonów upraw sadowniczych może osiągnąć ponad 30 procent.


16 maja 2007 - Portfel

15 maja do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosił się 35 letni mężczyzna informując o dokonanej na jego szkodę kradzieży portfela z dokumentami i pieniędzmi w kwocie 900 zł. Zdarzenie miało miejsce około godziny 12.
Tego samego dnia w Żarowie doszło do kolizji drogowej, której sprawcą był 24 letni mężczyzna. Po przewiezieniu sprawcy kolizji do Komisariatu Policji w Żarowie, po kilkunastu minutach zjawili się w nim - jeden z poszkodowanych i świadek kolizji przynosząc porfel, który jak oświadczyli wypadł zatrzymanemu 24 latkowi.
Jak się okazało portfel należał do mężczyzny, który tego samego dnia został okradziony w Świdnicy. Zatrzymanemu 24 latkowi grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.


16 maja 2007 - Stanowice w internecie

Pasja łączy ludzi i tworzy chęć do działania oraz podejmowania nowych inicjatyw mających na celu propagowania szerokiego dostępu do informacji internetowej, brania czynnego udziału w życiu społeczności lokalnej, daje możliwości zaprezentowania swojej osoby, rodziny i zainteresowań.
Dlatego z nieukrywaną radością informujemy, że działa już oficjalny serwis internetowy wsi Stanowice, tworzony i redagowany prze Damiana i Michała Bizoń. Inicjatorem pomysłu i współzałożycielem strony internetowej jest Piotr Szmidt - radny Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Dzięki takim działaniom mamy poczucie, że internet naprawdę trafia "pod strzechy" przynosząc korzyści edukacyjno - informacyjne wszystkim pasjonatom i zainteresowanym. Strona internetowa Stanowic - >>> zobacz


16 maja 2007 - Reklamują miasto

Świebodziccy rajdowcy z teamu subaru będą promować Świebodzice we wszystkich imprezach rajdowych oraz imprezach organizowanych przez miasto. Niebieskie subaru jeździ w barwach miasta: na masce i bocznych drzwiach jest herb Świebodzic oraz adres strony internetowej. Grupa Rafała Kosickiego od blisko 10 lat ściga się amatorsko w rajdach. To grupa miłośników szybkich aut, którzy po prostu kochają ten sport. - Bardzo się cieszmy, że będziemy jeździć w barwach miasta, w końcu jesteśmy świebodziczanami - mówi Rafał Kosicki, założyciel i kierowca rajdowy. Pan Rafał jest miłośnikiem czterech kółek i zna je od podszewki - bo jest mechanikiem samochodowym. W rajdowych emocjach towarzyszy mu żona Aneta, która jest pilotem podczas wyścigów. W nieformalnej grupie jest około 10 osób, które regularnie biorą udział w wyścigach. Największym osiągnięciem teamu jest zdobycie wicemistrzostwa Dolnego Śląska. Subaru zadebiutowało podczas wielkiego biegu, który odbył się w naszym mieście w sobotę, 12 maja.


16 maja 2007 - Sesja nadzwyczajna

Jutro w Urzędzie Gminy Świdnica odbędzie się XI - nadzwyczajna sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego.
Tematem sesji będzie między innymi zmiana uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica, Radni zajmą się też zmianą budżetu gminy na 2007 rok, oraz sprawą zaciągnięcia kredytu na budowa hali sportowej przy budynku gimnazjum w Witoszowie Dolnym.


16 maja 2007 - Konkurs Recytatorski - Jaroszów

10 maja odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski - Jaroszów dla klas I-III szkół podstawowych zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Jaroszowie. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe gminy Strzegom. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa delegacja.
Pierwsze miejsce zajęła - Marta Sozańska z klasy III z PSP Nr 2 w Strzegomiu, drugie miejsce - Katarzyna Ławniczek z klasy I z PSP Nr 4 w Strzegomiu, trzecie miejsce przypadło - Agacie Miklaszewskiej z klasy III z PSP w Jaroszowie.
Natomiast wyróżnienia otrzymali: Paulina Pawlica - PSP Kostrza, Marek Ozimek - PSP Stanowice, Żaneta Michalak - PSP Nr 3 w Strzegomiu, Karolina Witka - PSP Goczałków i Adrian Konieczny - PSP Olszany.
Wszyscy uczestnicy konkursu, laureaci oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i maskotki. Nad sprawnym przebiegiem czuwały organizatorki konkursu: Elżbieta Szczepanik oraz Anna Madej - nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie.


16 maja 2007 - Sztandar dla związku

W ten piątek, 18 maja, świebodzicki Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów będzie obchodził wielką uroczystość. Będzie to nadanie sztandaru dla związku.
Całość rozpocznie się o godzinie 14.00 W Klubie Seniora przy ul. Żeromskiego 13-15.
Będzie między innymi uroczyste wbijanie gwoździ do drzewca oraz poświęcenie. Wystąpi także zespół "Akord".


15 maja 2007 - Poszukiwani świadkowie

Wczoraj na trasie Świdnica - Wrocław w miejscowości Szczepanów około godziny 19 doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego do szpitala trafiło 17 osób w tym dwie w stanie bardzo poważnym.
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy poszukuje samochodu ciężarowego z naczepą niskopodwoziową, z której w dniu 14 maja spadł element haka od dźwigu.
Z ustaleń policjantów wynika, iż na naczepie samochodu ciężarowego stał dźwig lub podnośnik teleskopowy, część metalowa, która spadła na jezdnię była elementem przewożonej maszyny, samochód jechał w kierunku Wrocławia. Kabina ciągnika wg kierowcy Peugeota była koloru białego a maszyna na naczepie koloru czerwonego.
Wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat zdarzenia oraz osoby, które posiadają informacje na temat samochodu ciężarowego prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod bezpłatnym nr telefonu 997 lub 074 858 2261 lub 074 858 22 60.


15 maja 2007 - Sesja Rady Powiatu

17 maja o godzinie 15.00 w Sali Konferencyjnej USC w Świdnicy odbędzie się siódma sesja Rady Powiatu. Sesja zwołana została w trybie pilnym. Pojawiła się bowiem możliwość sięgnięcia po środki z Ministerstwa Zdrowia na sfinansowanie zakupu specjalistycznej aparatury medycznej do szpitala "Latawiec" w Świdnicy. Aby jednak to zrobić, Rada musi wcześniej uchwalić zmiany w budżecie powiatu.
Wniosek do konkursu organizowanego przez Ministerstwo na realizację programu pod nazwą: "Zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów" SP ZOZ musi złożyć do 21 maja. Do pozyskania jest kwota prawie 700 tysięcy złotych. Udział własny to 120 tysięcy złotych z czego 50 tysięcy będzie pochodzić z budżetu powiatu. W rezultacie SP ZOZ może pozyskać środki na zakup mammografu, mammotonu oraz ultrasonografu do prowadzenia specjalistycznych badań na terenie szpitala.


15 maja 2007 - "Muzyka łączy Europę"

Pod takim tytułem 11 maja w Strzegomskim Centrum Kultury odbył się festiwal piosenki obcojęzycznej, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych ze Strzegomia, Jaroszowa, Goczałkowa, Bielawy i Wałbrzycha. Uczestnicy zaprezentowali różnorodny repertuar muzyczny, począwszy od utworów ze sławnych musicali i filmów, a skończywszy na topowych utworach dyskotekowych. Na drugi plan schodziły techniczne umiejętności wokalne wykonawców, bo wszyscy przede wszystkim włożyli ogrom serca i pasji w wykonanie tych piosenek, co wzbudziło szalony aplauz i zachwyt zgromadzonej publiczności. Młodzi ludzie pokazali i udowodnili, że potrafią się zorganizować, przygotować i razem pracować, rozwijając jednocześnie w dobrym kierunku swoje zainteresowania. Wyniki konkursu:
Szkoły podstawowe: miejsce I - Blanka Graca - PSP Nr 2 w Strzegomiu
miejsce II - zespół "Happy Six" - PSP Nr 28 Wałbrzych
miejsce III - PSP Nr 15 Wałbrzych reprezentowany przez Kingę Chodaniewicz, Dominikę Charyton i Monikę Smukowską
Gimnazja:
miejsce I - Gimnazjum Nr 2 z Bielawy reprezentowane przez Agnieszkę Olejnik i Agnieszkę Brendzak oraz Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu reprezentowane przez Martę Parchetę i Wojciecha Cebulę a także Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu z reprezentantką Dorotą Czekajło
miejsce II - Gimnazjum Nr 1 Strzegom - Patrycja Szeffler
Wyróżnienie - Gimnazjum Jaroszów - Zuzanna Pałka


15 maja 2007 - "Smok" w Marcinowicach

Dzisiaj w Zespole Szkół w Marcinowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona uczestnictwu w projekcie SMOK - Szkoła Myśląca O Każdym. Zespół Szkół w Marcinowicach uczestniczy w projekcie "Szkoła Myśląca o Każdym"- SMOK, nakierowanym na wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie uzdolnień uczniów z terenów wiejskich a opracowanego przez Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu w partnerstwie z Dolnośląskim Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu. Dyrektor Zespołu Szkół w Marcinowicach, Kazimierz Miś powołał zespół nauczycieli, który pod kierownictwem wicedyrektorów - Beaty Golczewskiej i Violetty Magier opracował wniosek o dofinansowanie realizacji "Programu Rozwoju Szkoły"- SMOK. Został on pozytywnie rozpatrzony przez zespół rekrutacyjny i szkoła uplasowała się na 14 pozycji wśród 60 szkół wiejskich województwa dolnośląskiego.
Szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający przystąpienie do projektu oraz czek na realizację zadań w wysokości 232 345 złotych. Program spotkał się ze zrozumieniem Wójta Gminy Jerzego Guzika i będzie wspierany przez Urząd Gminy w Marcinowicach. Programem objęto wszystkich uczniów szkoły. Realizacją programu zajmie się 39 nauczycieli. Zgodnie z założeniami programu Szkoła Myśląca o Każdym - myślimy o wszystkich uczniach, wszystkim uczniom dajemy szansę i możliwość rozwoju.
Do 31 marca 2008 uczniowie szkoły będą rozwijać zdolności i umiejętności intelektualne, manualne, a także pokonywać swoje trudności. Oprócz tradycyjnych dyscyplin sportowych nauczą się grać w korfball, unihoc, jeździć na nartach i pływać. Poznają uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły i zwiedzą sąsiednie kraje, będą umieli się porozumieć z obcokrajowcami w języku niemieckim i angielskim. Bliżej poznają najbliższą okolicę. Wyjadą w góry i nad morze. Odwiedzą muzea, filharmonie, teatry, obejrzą wystawy. Przygotują się do wyboru zawodu zgodnie ze swoimi predyspozycjami i wymogami lokalnego rynku.


15 maja 2007 - Dni Ziemi Strzegomskiej

19 i 20 maja na stadionie OSiR w Strzegomiu kolejne Dni Ziemi Strzegomskiej. W tegorocznej edycji nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd sceny muzycznej w Polsce. Strzegomianie będą mogli zobaczyć na żywo Monikę Brodkę, zespoły Pidżama Porno, Poparazzi oraz Habakuk. Wstęp na DZS '07 wolny.
Habakuk zagra na stadionie OSiR 19 maja o godz. 18.30. Grupa z Częstochowy - uznawana za jedną z czołowych w naszym kraju grup reggae - ma na swoim koncie mnóstwo koncertów w kraju i za granicą, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Habakuk słynie również ze swojej różnorodności w mieszaniu reggae z innymi gatunkami muzyki, co nadaje ich twórczości niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu muzycy tej formacji pozyskali sobie sporą grupę fanów.
Tego samego dnia zagra również znana grupa PIDŻAMA PORNO. Koncert rozpocznie się na stadionie o godz. 20.00. Pidżama Porno to jedna z najsłynniejszych polskich grup rockowych, na czele z charyzmatycznym liderem - Krzysztofem "Grabarzem" Grabowskim, określanym mianem wybitnego poety polskiego rocka.
Następny dzień to przede wszystkim występ Moniki Brodki - znanej i utalentowanej piosenkarki popowo-soulowej. Sympatyczna góralka pochodząca z Twardorzeczki jest zwyciężczynią III edycji "Idola", autorką dwóch płyt i laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej największe hity to "Miałeś być", "Znam Cię na pamięć", "Miał być ślub". Zapamiętajmy datę jej występu- 20 maja, godzinę 20.00. Zanim strzegomianie usłyszą Monikę Brodkę, wystąpi zespół Poparazzi. Miał on przyjechać do Strzegomia 27 stycznia, ale niestety nie udało się to z powodu niesprzyjającej pogody. Nic straconego! Będziemy mogli ich posłuchać już 20 maja 2007, o godzinie 18.00, również na stadionie OSiR w Strzegomiu. Członkowie Poparazzi - Dj Radecki i Jola - pochodzą z Białegostoku i zasłynęli głównie z takich przebojów jak: "Czy rozumiesz to", "Wygrajmy nas".
Oprócz gwiazd zagrają oczywiście także lokalne zespoły: Forgotten Art, Frantic Visions, Cosmosquad, sekcja wokalna SCK i Vabank.


15 maja 2007 - "Filmowy Miesiąc w Bibliotece"

W dniach 14 maja - 6 czerwca w Świdnickiej Bibliotece Miejskiej odbywa się "Filmowy Miesiąc W Bibliotece". Filmy zgrupowane zostały w tematycznych blokach:
kino europejskie, biografie sławnych ludzi, ekranizacje literatury pięknej i podróże.
Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 16.00 w Bibliotece przy ulicy Franciszkańska w Sali Cysterskiej. Program - >>> zobacz


15 maja 2007 - Wyjazd na III Teplicką Rockową Noc

26 maja w partnerskim mieście Jaworzyny Śląskiej - Teplicach nad Metuji odbędzie się III Teplicka Rockowa Noc. Mieszkańcy Jaworzyny mogą wziąć udział w tym wydarzeniu. Wyjazd organizowany przez Ośrodek Kultury nastąpi 26 maja o godzinie 10.00, powrót planowany jest na 27 maja około godziny 4.00
Wyjazd organizowany jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.
Koszt wyjazdu to 30 złotych (przejazd i ubezpieczenie). Wstęp na imprezę dla mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska będzie bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy i dodatkowe informacje w sekretariacie ośrodka kultury w godzinach 8.00-16.00.


15 maja 2007 - Ośrodki przedszkolne

W Gminie Świdnica powstały cztery ośrodki przedszkolne dla dzieci w wieku 3-5 lat. Przedszkola funkcjonują w Szkole Podstawowej w Grodziszczu we współpracy z Fundacją Kalos kai Agathos z Wrocławia, która stworzyła 35 Małych Przedszkoli na Dolnym Śląsku oraz w szkołach w Bystrzycy Górnej, Lutomi Dolnej i Mokrzeszowie we współpracy z Polskim Towarzystwem Dysleksji w Świdnicy, które stworzyło 31 ośrodków przedszkolnych w województwie dolnośląskim. Gmina zobowiązała się do nieodpłatnego udostępnienia pomieszczeń w szkołach oraz do pokrywania kosztów eksploatacyjnych. Dla rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia przedszkole jest nieodpłatne. Do każdego nowo uruchomionego przedszkola uczęszcza po 15 dzieci z tych miejscowości i wsi ościennych. Dzieci do przedszkola w Bystrzycy Górnej i Lutomi Dolnej, ze względu na duże odległości, są dowożone. W ośrodkach utworzonych przez Towarzystwo Dysleksji maluchy codziennie otrzymują urozmaicone drugie śniadanie i słodycze.
Zajęcia z dziećmi prowadzą wykwalifikowane nauczycielki, które przed rozpoczęciem realizacji projektu wzięły udział w szkoleniach dodatkowo przygotowujących do pracy w grupach różnowiekowych metodą dobrego startu. Każda z wychowawczyń może liczyć na pomoc pedagoga, psychologa i logopedy. W przedszkolu w Grodziszczu zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu po 5 godzin, a w pozostałych ośrodkach po 3 godziny przez 5 dni w tygodniu. Wszystkie klasy przedszkolne zostały wyposażone w nowe kolorowe krzesełka, stoliki, szafki i regały oraz w przeróżne pomoce dydaktyczne, materiały plastyczne i zabawki, dzięki czemu klasy są kolorowe, a dzieci chętnie uczęszczają do przedszkola. Celem realizacji tych projektów, współfinansowanych z środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z terenów wiejskich.


15 maja 2007 - O inwestycjach w Krzyżowej

Już jutro Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie z Powiatu Świdnickiego będą rozmawiać o inwestycjach jakie planują zrealizować na terenie swoich miast i gmin. II Konferencję Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Miast i Gmin Powiatu Świdnickiego organizuje Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
-"Jest to kolejne spotkanie szefów miast i gmin naszego Powiatu, które poświęcone będzie drogownictwu, inwestycjom w gminach i budowie lotniska regionalnego w Świebodzicach." - wyjaśnia Starosta. Powiatowa Konferencja Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Miast i Gmin Powiatu Świdnickiego odbędzie się w Fundacji dla Porozumienia Europejskiego w Krzyżowej.
Na spotkanie Starosta Świdnicki zaprosił również Wicemarszałka Patryka Wilda, który oprócz omówienia tematów związanych z inwestycjami drogowymi przedstawi plany dotyczące inwestycji kolejowych w naszym regionie.
Pierwsza konferencja, na której spotkali się nasi samorządowcy, odbyła się w styczniu gdzie gościliśmy Wojewodę Krzysztofa Grzelczyka. Wojewoda po raz pierwszy spotkał się wtedy z naszymi samorządowcami. Spotkanie miało na celu zasygnalizowanie potrzeb i problemów każdego z samorządów. Rozmowy zdominowane były tematami związanymi z infrastrukturą komunikacyjną.


15 maja 2007 - Turniej Jednego Wiersza

29 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy odbędzie się Turnieju Jednego Wiersza - Świdnica 20007.
Do uczestnictwa w konkursie będą dopuszczeni autorzy - mieszkańcy powiatu świdnickiego po dokonaniu rejestracji. Rejestracji będzie można dokonywać w dniu Turnieju w godzinach 16.00-17.30.
Nagroda Główna Turnieju Jednego Wiersza - Świdnica 2007 wynosi 1200 złotych.
Szczegóły i regulamin - >>> zobacz


15 maja 2007 - PSP Nr 4 - "Szkoła z pasją"

Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO zorganizowało w tym roku po raz drugi Europejski Przegląd Szkolny "Szkoła z pasją". Jedną z wyróżnionych szkół została strzegomska "czwórka".
Celem konkursu jest propagowanie idei jednoczącej się Europy, organizowanie wspólnych projektów przy wykorzystaniu komputera oraz nawiązywanie współpracy z młodzieżą krajów europejskich. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej w języku angielskim lub niemieckim, ukazującej życie szkoły, zainteresowania uczniów, zaangażowanie w proces poznawania Europy. Na konkurs wpłynęło ponad 800 prac, w tym około 100 z zagranicy. Prezentacja przygotowana przez koło dziennikarskie z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Strzegomiu (pod opieką nauczycielki języka polskiego Doroty Bielawskiej) otrzymała wyróżnienie w konkursie. Największy problem podczas pracy nad prezentacją uczniowie mieli z selekcją pomysłów i zdjęć, bowiem nie można było przekroczyć trzech minut. Wybór, które z licznych szkolnych imprez i osiągnięć przedstawić, nie był łatwy.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 10 maja w sali Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie uroczystości można było obejrzeć wszystkie nagrodzone i wyróżnione prezentacje oraz wysłuchać koncertu zespołu perkusyjnego.


15 maja 2007 - "Niezapominajka"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie dzieci, rodziców, babcie, dziadków na IX edycję Turnieju Małego Aktora "Niezapominajka".
Turniej odbędzie się 18 maja o godzinie 10.00. W tym dniu na scenie Żarowskiego Ośrodku Kultury zaprezentują się dzieci w wieku przedszkolnym i z klas"0" - z terenu powiatu świdnickiego.
Honorowy Patronat nad Turniejem sprawuje Przewodniczący Rady Miasta Żarów Pan Robert Kaśków.


15 maja 2007 - Pobili i skradli plecak

13 maja w jednym z parków na terenie Świdnicy, został pobity a następnie okradziony 29 letni mężczyzna. Zdarzenie to widział mężczyzna, który anonimowo powiadomił Komendę Powiatową Policji w Świdnicy o rozboju. Na miejsce wysłani zostali policjanci z Sekcji Kryminalnej,którzy zatrzymali mężczyznę, przeglądającego skradziony plecak, drugi ze sprawców rozboju na widok nadjeżdżającego samochodu zbiegł.
Pokrzywdzonego mężczyznę z ogólnymi potłuczeniami patrol Policji przewiózł na Pogotowie Ratunkowe, gdzie udzielono mu pomocy. Po przewiezieniu pokrzywdzonego do Komendy rozpoznał on zatrzymanego mężczyznę jako sprawcę rozboju.
21 letniemu mieszkańcowi Świdnicy został przedstawiony zarzut z art. 280 &1, za co grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o areszt, zatrzymany mężczyzna był wcześniej notowany za podobne przestępstwa.


14 maja 2007 - Świebodziczanie potrafią się bawić

Ponad 400 osób wystartowało w sobotnim biegu zorganizowanym w naszym mieście w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega". Było mnóstwo dzieci i młodzieży, ale były też osoby starsze. W biegu wystartowali wszyscy burmistrzowie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz jego zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska pokazując, że sportowa forma spędzania wolnego czasu to jest właśnie to! Sygnał do startu biegaczom dał starosta świdnicki Zygmunt Worsa, który przyjechał na naszą imprezę, była również obecna pani wicestarosta Anna Zalewska.
Trasa wiodła spod hali OSiR przez ulice Osiedla Piastowskiego, powrót był tą samą drogą, a meta pod halą. Nie było pierwszych miejsc - tu każdy, kto wziął w udział zabawie i ukończył bieg - wygrywał. Każdy uczestnik biegu dostał certyfikat, a potem było losowanie nagród, bardzo różnych: były gadżety promocyjne miasta, ale także mnóstwo podarunków od sponsorów - naszych lokalnych firm, w tym np. wspaniałe torty, sprzęt sportowy czy karnety na solarium. Wszystkim sponsorom bardzo dziękujmy. Dla wyczerpanych biegaczy były lody oraz pyszna grochówka i oczywiście napoje.
Zabawa była świetna, chociaż na początku biegu trochę mżyło, ale nikt się tym nie przejmował. Przyszły całe rodziny dopingować swoich zawodników. Mamy nadzieję, że świebodziczanie równie chętnie pojawią się na cyklu trzydniowych imprez, organizowanych z okazji Dnia Dziecka.


14 maja 2007 - Turniej Wiosny

W dniach 25 i 26 maja w świdnickiej sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się XI Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej z udziałem:
Czechy - Cloxi Club Jihlava, TJ Bohemians Praha,
Niemcy - Ottendorf - Okrilla - Drezno, Sportclib Hoyerswerda E.V., Motor - Lipsk, S.C. Riesa, TSGV Albershausen, TSV Dewangen,
Południowa Afryka - Reprezentacja,
Węgry - F. Torna Club
USA - Klub Fliptastics - Luizjana, Klub Aerial Athletics - Texas, Klub Acro Explosion - Missouri, Klub Tops Acrobatics - Columbia, Meryland,
Szwajcaria - Sportakrobatik Winterthur,
Polska - Kadra Narodowa Juniorów I Seniorów, Klub "Zawisza" Bydgoszcz, Klub DKS "Targówek" Warszawa, SAS Rzeszów, Sokół Rzeszów, AZS - AWF Gorzów Wielkopolski, ZKS "Akrobata" Zielona Góra, ZTA "Aurum" Złotoryja, AZS AWF Katowice, MKS "Polonia" Świdnica.
W turnieju wystąpi 222 zawodników. Program - >>> zobacz


14 maja 2007 - Lubią wiersze

"Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu" B.Pascal.
Takie było motto nastrojowego spotkania, które odbyło się 9 maja. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej zaprezentowali piękne wiersze miłosne polskich poetów: A. Mickiewicza, K.K. Baczyńskiego, K.I. Gałczyńskiego, J. Twardowskiego, J. Tuwima, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz utwory M. Grchuty, E. Demarczyk, Cz. Niemena, P. Rubika i Starego Dobrego Małżeństwa.
Obserwując pełne wzruszenia reakcje gości, organizatorzy utwierdzili się w przekonaniu, że warto częściej oddawać się zadumie nad takimi wartościami jak miłość, oddanie i troska o drugiego człowieka. Merytoryczną pomocą młodym wykonawcom służyły: Agnieszka Dudzic-Graj, Ewa Miszkuro-Kulaszewska i Aneta Kiszczyszyn.


14 maja 2007 - Gminny Dzień Dziecka

1 czerwca o godzinie 9.00 odbędzie się w Marcinowicach Gminny Dzien Dziecka - "Kolorowy Świat Zabawy".
Na przybyłe dzieci czeka moc atrakcji.
Wszystkie imprezy tego dnia odbywać się będą na boisku sportowym w Marcinowicach. W razie niepogody wszystkich przyjmie hala sportowa.
Organizatorem Dnia Dziecka jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach.


14 maja 2007 - Bezpłatne porady

Od jutra Koło Ligi Kobiet Polskich organizuje bezpłatne porady prawne i psychologiczne.
- W Świdnicy bardzo duże jest zapotrzebowanie na tego typu porady, tymczasem wielu świdniczan nie stać na fachową pomoc. A pomoc potrzebującym jest naszą statutową działalnością, dlatego postanowiliśmy zorganizować bezpłatne porady - mówi Elżbieta Dudziak, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.
Od 15 maja - w siedzibie LKP przy ulicy Długiej 33 - w każdy wtorek, w godzinach 14.00-15.30 będzie dyżurował psycholog, a w środę i czwartek w godzinach 16.00-18.00 prawnik.


14 maja 2007 - Konkurs na reportaż prasowy

Fundacja Laboratorium Reportażu, Fundacja Ernst & Young oraz Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa, ogłasza konkurs na reportaż prasowy o sytuacji i problemach rodzin zastępczych w Polsce.
Propozycja kierowana jest do dziennikarzy zawodowych oraz studentów szkół dziennikarskich. Spośród wszystkich prac, trzy najlepsze, zostaną nagrodzone (nagrody pieniężne: 3000 złotych, 2000 złotych, 1000 złotych). Efektem konkursu będzie publikacja książkowa z najlepszymi reportażami.
Zgłoszenia i pytania dotyczące konkursu - >>> napisz
Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin - >>> zobacz


13 maja 2007 - V Świdnicki Festiwal Gitarowy

Wspaniałym koncertem "Tanga" w wykonaniu Giampaolo Badnini (gitara) i Cesare Chiacchiaretta (bandoneon) zakończył się dzisiaj w Świdnicy - V Świdnicki Festiwal Gitarowy.
Festiwal trwający cały tydzień a odbywający się w auli Szkoły Muzycznej, sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury i w sali Świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy przeszedł już do historii.
Kolejni wirtuozi gitary zagoszczą w naszym mieście dopiero za rok.


13 maja 2007 - Siatkarki nie próżnują

Kadetki świdnickiego Miejskiego Klubu Siatkówki brały odział w turniejach rozegranych w dniach 12 i 13 maja w Tomaszowie Bolesławieckim i Bolesławcu.
W Tomaszowie Bolesławieckim rywalizowały z MKS Piast Głogów, ZS nr1 Lubin, UKS Jelenia Góra i zajęły pierwsze miejsce. W Bolesławcu walczyły o Puchar Prezydenta Miasta. Tam grały z MKS Piast Głogów, ZS nr1 Lubin, UKS Jelenia Góra, UKS Promień Żary, UKS Volley Bolesławiec, MKS MDK Trzcianka, UKS Tygrysy Strzelin i również zajęły pierwsze miejsce.
W turnieju wystąpiły: Anna Malina, Anna Piguła, Marta Karaś, Magdalena Kukla, Paulina Gryguć, Jagoda Czarnotta, Aneta Płaczkiewicz, Karolina Śledź, Katarzyna Missa, Aleksandra Małodobra, Joanna Smernicka, Justyna Bukowska.
W turnieju wyróżnione zostały: Anna Malina jako najlepsza atakująca, Joanna Smernicka jako najlepsza rozgrywająca.
Młodziczki MKS Świdnica w tych dniach wzięły udział XIV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt "Zakończenie Sezonu" w kategorii młodziczek. Turniej odbył się we Wrocławiu a udział w nim wzięły zespoły: MKS MOS Wrocław, UKS Środa Wielkopolska, Olimpia Jawor, MKS Pogoń Proszowice i MKS Świdnica. Drużyna Pogoni Proszowice jest aktualnym finalistą Mistrzostw Polski Młodziczek. Zespół wystąpił w mocno przebudowanym składzie, już bez zawodniczek, które w przyszłym sezonie będą kadetkami. Był to pierwszy turniej "nowej" drużyny i jak się okazuje był to całkiem udany występ świdniczanek - w turnieju zajęły trzecie miejsce. Zespół wystąpił w składzie: Martyna Nowak, Katarzyna Wójcik, Alicja Ilnicka, Patrycja Smagło, Kornela Krakowiak, Marta Gezella, Martyna Podgórska, Weronika Figurska, Ada Lawer, Sandra Górecka, Paulina Kocjan i Zalewska Gabriela. W zespole świdnickim wyróżniona została Patrycja Smagło.
Za zorganizowanie transportu do Wrocławia dziękujemy: Wojciechowi Wójcikowi i Władysławowi Ilnickiemu.


13 maja 2007 - Mistrz ortografii poszukiwany

Do końca maja przyjmowane są zgłoszenia od chętnych, którzy chcą wziąć udział w II Dyktandzie Świdnickim. Wymagana jest dobra znajomość zasad ortografii i interpunkcji oraz chęć zabawy. Dyktando zaplanowano na 2 czerwca na godzinę 14.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Potwierdzenia przyjmowane są do 30 maja: Koło Ligi Kobiet Polskich, e-mail lkpswidnica@wp.pl oraz Miejska Biblioteka Publiczna, telefon 074 640-09-40.


13 maja 2007 - IV liga

Wczoraj rozegrana została trzydziesta kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Po ostatnio przegranym meczu z rezerwami Śląska II Wrocław tym razem Polonia/Sparta Świdnica nie dała żadnych szans BKS Bolesławiec i rozgromiła ich na ich własnym boisku 7:0.
Natomiast AKS Strzegom po ostatnim zwycięstwie doznał dotkliwej porazki w Oławie. MKS Oława - AKS Strzegom 5:0.
Polonia-Sparta Świdnica po tym meczu zajmuje nadal piąte miejsce w tabeli, także drużyna strzegomskiego AKS-u utrzymała mimo porażki czternastą pozycje.


13 maja 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał 1985 Szczawno Zdrój 3:1.
Stal Świdnica wygrała w Wałbrzychu z Czarnymi Wamag Wałbrzych 6:1.
Polonia - Sparta II Świdnica przegrała na własnym boisku z Górnikiem - Zagłębie II Wałbrzych 2:5


13 maja 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Płomień Makowice - Skalnik Czarny Bór 1:4
Gwarek Wałbrzych - Grom Witków 3:0
Sudety Dziećmorowice - Victoria II Świebodzice 10:0
Włókniarz Głuszyca - Unia Jaroszów 4:1
Zjednoczeni Żarów - Jedlinianka Jedlina Zdrój 6:0
Górnik Gorce Boguszów-Gorce - LKS Bystrzyca Górna 0:0
Karolina Jaworzyna Śląska - Juventur Podzamcze Wałbrzych 0:0
Zieloni Mrowiny - Granit Roztoka 4:5


13 maja 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - seniorzy.
grupa 1
LZS Kątki PKS Wiry 1:0
LZS Tąpadła LZS Gola Świdn 1:2
LZS Tworzyjanów LZS Strzelce 1:4
LKS Biała LKS Szczepanów 3:5
LKS Marcinowice LZS Zebrzydów 1:8
LZS Śmiałowice LKS Bystrzyca Dolna 1:15
grupa 2
LZS Kostrza LKS Zastruże 7:1
LZS Boleścin LZS Gościsław 3:0
LZS Tomkowice LKS Imbramowice 7:1
LZS Rogoźnica KS Kraszowice 5:3
LZS Komorów LZS Goczałków 2:3
LKS Kalno LZS Modlęcin 7:1


13 maja 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - juniorzy.
Lutomia Witoszów 4:0
Zebrzydów Rogoźnica 3:2
Wiśniowa Szczepanów 9:2
Kątki Burkatów 5:1


13 maja 2007 - "Ojcostwo w obiektywie"

"Ojcostwo w obiektywie" to kolejny konkurs fotograficzny organizowany przez portal internetowy Walbrzych.info oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Wałbrzychu. Konkurs jest organizowany w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W zmaganiach mogą brać udział amatorzy oraz profesjonaliści z Polski i Czech. Nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana, na łamach portalu www.walbrzych.info oraz na terenie Republiki Czeskiej.
Więcej informacji pod numerami telefonów 0-609981174 i 074-8426377. Regulamin oraz karta zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej - >>> zobacz


12 maja 2007 - Bieg Pamięci

Dzisiaj w Muzeum Gross - Rosen i w parku w Rogoźnicy odbyły się Dolnośląskie Wiosenne Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci Gross-Rosen-Rogoźnica 2007". Organizatorami biegów byli: Gmina Strzegom, Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Muzeum Grossrosen. Biegi rozpoczęły się w Muzeum w Gross-Rosen złożeniem wieńców pod Pomnikiem Pomordowanych. Wieńce składali: Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, delegacje sportowe. Następnie zapalono znicz z Ogniem Pamięci , który sztafeta dzieci z SP Rogoźnica przeniosła do parku w Rogoźnicy. Przed samymi biegami w parku w Rogoźnicy twórca biegów Henryk Bodnar, Burmistrz Lech Markiewicz, Sołtys Rogoźnicy i Radny Henryk Radkowski odsłonili Pomnik Pamięci. W biegach uczestniczyło 272 biegaczek i biegaczy. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, koszulki oraz książki. Sędzią Głównym biegów był Leszek Noworól, biurem zawodów kierował Ryszard Dudkowski. Wyniki biegów - >>> zobacz


12 maja 2007 - Uroczystości

W imieniu organizatorów - Duszpasterstwa Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, radnego Tomasza Dziurli oraz Rady Sołeckiej w Jaroszowie - zapraszamy na uroczystość poświęconą pamięci Sługi Bożego, Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się 20 maja w Jaroszowie.
W programie między innymi nabożeństwo majowe w miejscowej parafii, program słowno - muzyczny, a także wspólna agapa w świetlicy wiejskiej w Jaroszowie.
Patronat nad uroczystością objął burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. Program uroczystości - >>> zobacz


12 maja 2007 - Oglądają swoją nową siedzibę

Zakończył się remont budynku przy ul. Wałbrzyskiej. Planuje się, że już w czerwcu wprowadzi się do niego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie a zaraz po nim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy. Ale zanim to nastąpi specjalna komisja 10 maja skontrolowała przebieg prac i dokonała odbioru technicznego budynku.
PCPR obecnie ciśnie się w budynku Starostwa Powiatowe w Świdnicy. Z przenosin do pięknych, nowych pomieszczeń cieszy się również Dyrektor MOPS Alicja Synowska. Remontowany budynek będzie integrował obie te jednostki w jednym miejscu. Zyskają również klienci ośrodka i centrum pomocy. Pomieszczenia są bardzo przyjazne, pięknie pomalowane, toalety wyremontowane a w przyszłości planuje się uruchomienie widny. Do budynku będą mogli dostać się również osoby niepełnosprawne. Specjalnie dla nich wybudowano podjazd przed wejściem do budynku. Centrum Pomocy Rodzinie zajmie połowę z przekazanych pomieszczeń, drugą część będzie użytkować MOPS, również na podstawie podpisanej niebawem umowy użyczenia.
- "Na podstawie podpisanego w dniu 14 lipca 2006 r. porozumienia podjęliśmy się wspólnie z Miastem Świdnica sfinansowania inwestycji adaptacji budynku przy ul. Wałbrzyskiej 15 na siedzibę PCPR i MOPS. Całkowite koszty inwestycji to kwota ok. 720 tys. zł." - wyjaśnia Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu. Docelowo planuje się umieszczenie w tym budynku również Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które działa przy ul. Łukasińskiego 13 w Świdnicy.


12 maja 2007 - Głosuj na Olgę

Głosujemy na świdniczankę - Olgę Klucznik.
Trwa głosowanie o prawo startu w castingu ogólnopolskim. Nominację do udziału w castingu Miss Polski uzyska STO kandydatek z największą ilością otrzymanych SMS-ów oraz do udziału w castingu Miss Nastolatek również STO kandydatek z największą ilością otrzymanych SMS-ów. Całkowity koszt jednego SMS 2,44 zł [brutto] Można głosować do 31 maja 2007.
Głos dla Olgi to SMS o tresci MP1479 na numer 72068. Wejdź na stronę i >>> zobacz lub kliknij w logo wyborów.


12 maja 2007 - Bezpieczniej w Olszanach

Od wczoraj uczniowie niewielkiej Szkoły Podstawowej w Olszanach w gminie Strzegom nie muszą już obawiać się, że mogą zostać potrąceni przez samochód przejeżdżający tuż obok ich szkoły. Powiat Świdnicki wspólnie z Gminą Strzegom sfinansował budowę chodnika przy szkole i dodatkowo zamontował bariery ochronne, zabezpieczające przed ruchem komunikacyjnych, jaki odbywa się na skrzyżowaniu przebiegającym praktycznie przed wejściem do budynku szkoły. -"Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji tej inwestycji. Starania o wybudowanie chodnika i barier rozpoczęliśmy już w 2005 roku. Do tego dołączyli się zaniepokojeni o swoje pociechy rodzice. Przy szkole praktycznie nie było żadnego chodnika. A tu jest skrzyżowanie i dość spore natężenie ruchu drogowego. To tylko szczęście, że do tej pory nie zdarzył się tu żaden wypadek z udziałem naszych uczniów." - mówiła dyrektor szkoły Maria Karkowska. Realizacja tej inwestycji była konieczna również z innych względów. Szkołę w Olszanach tworzą dwa położone po przeciwnych stronach ulicy budynki. Do tego w jednym z nich nie ma toalet więc uczniowie w ciągu dnia kilka razy muszą przechodzić przez ulicę. Wybudowanie bezpiecznego chodnika było bardzo potrzebne. Do szkoły uczęszcza w sumie 78 uczniów. Są to uczniowie z Olszan a także przyjezdni z pobliskiej miejscowości - Modlęcina. Realizację inwestycji po połowie sfinansowały budżety powiatu i gminy Strzegom.


12 maja 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców. Na przełomie czerwca i lipca Strzegom będzie już po raz piąty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze miłośników jeździectwa. W zeszłym roku strzegomskie zawody gościły zawodników z 17 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 20000 widzów.
Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia oferty dla wystawców handlowych. Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od 3 mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
W tym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2007. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 proc. zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek otrzymają nawet 50 proc. rabat w opłacie za stoisko. Wszystkie informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia dostępne są na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl


12 maja 2007 - 62. rocznica II wojny światowej

Złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod pomnikiem na placu Grunwaldzkim oraz na cmentarzu Żołnierzy Radzieckich uczczono 62. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, organizacji społecznych i kombatanckich a także służb mundurowych i organizacji politycznych.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Następnie, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, nastąpiło oficjalne wręczenie kombatantom aktów mianowań na kolejne, wyższe stopnie wojskowe. Akty mianowania w imieniu Ministra przekazał Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świdnicy Krzysztof Krztoń. Mianowanie z podporucznika na porucznika odebrał Eugeniusz Kulig oraz w imieniu zmarłego Sylwestra Lipca odebrała żona Marianna Lipiec. -"Pragnę na ręce zgromadzonych dzisiaj przedstawicieli związków kombatanckich złożyć wyrazy wdzięczności za wojenny wysiłek. Pamiętamy i będziemy pamiętać o Waszych bohaterskich czynach." - mówił Wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac
Na uroczystość przybyli również przedstawiciele młodego pokolenia z klasy wojskowej Zespołu Szkół nr 3 w Świdnicy. -" Niech ta dzisiejsza uroczystość przyczyni się także do umocnienia pamięci o naszej tragicznej historii wśród młodego pokolenia. Cieszę się, że tak dużo młodych ludzi przyszło uczcić ten dzień 8 maja. Właśnie dzisiaj, w związku z 62. rocznicą zakończenia wojny trzeba przypomnieć, że bezpieczeństwo nigdy nie jest dane raz na zawsze. Musi o nie starać się każde pokolenie." - podkreślał przedstawiciel Zarządu Powiatu w Świdnicy Roman Etel.
Szczególne podziękowania skierowano do wszystkich zgromadzonych na placu Grunwaldzkim bohaterów czasu wojny. -"Pragnę zapewnić, że Wasz trud nie poszedł na marne. Zrobimy wszystko, aby Ojczyzna, którą wywalczyliście była wolna, silna i bezpieczna." - zapewniał Roman Etel, członek Zarządu Powiatu. Dalsza część uroczystości przeniosła się na cmentarz Żołnierzy Radzieckich, gdzie uczczono pamięć poległych żołnierzy.


12 maja 2007 - Remont zakończony

Ulica Sprzymierzeńców na całej swojej długości zyskała nową nawierzchnię.
Niedawno zakończyła się kontynuacja remontu tej drogi, tym razem odcinka od ullicy Traugutta do ulicy Wyspiańskiego.
Wyrównane zostały krawężniki, a na 221-metrowym odcinku ułożona została nowa nawierzchnia. Prace kosztowały 130 tysięcy złotych.


11 maja 2007 - Koncert inauguracyjny

Jutro w Świdnicy odbędzie się koncert inauguracyjny, który otwiera scenę muzyczną w nowej Restauracji i Klubie Muzycznym "Łaźnia" przy placu Ludowym. Na scenie o godzinie 19.00 zaprezentuje się świdniczanin - Tomasz Sochacki.
Tomasz Sochacki - muzyk, wokalista, pedagog. Mieszkaniec Świdnicy. Od początku swojej przygody ze śpiewaniem, którą rozpoczął w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, współpracuje z Grzegorzem Wierzbą, z którym wspólnie koncertuje i komponuje utwory. W marcu 2003r. założył w Świdnicy Studio Wokalne "Katharsis", gdzie prowadzi do dziś zajęcia ze śpiewu. Od 3 lat jest organizatorem eliminacji wstępnych i regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Zorganizował wiele warsztatów wokalnych, które między innymi prowadziła znakomita wokalistka jazzowa i międzynarodowa specjalistka od emisji głosu - Paulina Kujawska, oraz aktor musicalu "Kwiaty we włosach" i laureat "Drogi do gwiazd" - Bartosz Jaśkowski.
Swoją wiedzę i praktykę wokalną zdobywał i nadal pogłębia na warsztatach wokalnych z takimi wokalistami i nauczycielami jak: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Cygan, Paulina Kujawska (międzynarodowa specjalistka od emisji głosu metodą SLS), czy jeden z najlepszych nauczycieli metodą SLS w Stanach Zjednoczonych - prof. Dave Stroud. Kocha pracę z dziećmi i młodzieżą, którym poświęca się całym sercem od kilkunastu lat. Oprócz zajęć we własnym Studiu, jest instruktorem śpiewu w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, w Studiu Piosenki i Tańca "Fart" w Bielawie, w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej.
Uwielbia słuchać jazzu i muzyki soul, choć dość często powraca do klimatów piosenki literackiej i poezji śpiewanej. W niedalekiej przyszłości chce stworzyć własny musical i szkołę artystyczną. Chciałby mieć więcej czasu dla siebie, aby zająć się tym co kocha… śpiewaniem.


11 maja 2007 - Pieniądze na stypendia

Ponad 600 tysięcy złotych wpłynęło do budżetu Powiatu Świdnickiego na kolejne wypłaty przyznanych na ten rok szkolny stypendiów uczniowskich dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Są to stypendia unijne przyznane ze środków ZPORR w ramach Działania 2.2 "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne". -" Jesteśmy jednym z niewielu Powiatów na terenie Dolnego Śląska, który otrzymał środki na wypłatę stypendiów. Nasze dokumenty i rozliczenia chwalono w samym Ministerstwie Rozwoju Regionalnego." - cieszy się Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Stanisław Szelewa.
Jest to już druga część przyznanego dofinansowania na realizacje tego projektu unijnego. Pierwsza wynosiła ponad 400 tys. zł i wpłynęła do budżetu jeszcze w grudniu ubiegłego roku. W sumie ponad 800 uczniów z całego powiatu otrzymuje pomoc finansową w wysokości od 100 do 200 zł miesięcznie. Uczniowie nie muszą, jak to było w latach poprzednich, rozliczać się z tych pieniędzy w formie przedstawianych faktur na zakupy podręczników, obuwia czy przyborów szkolnych. Od tej edycji programu wprowadzono wiele udogodnień dla uczniów. Jedynym warunkiem, który muszą spełnić uczniowie to uczęszczanie na zajęcia szkolne.
-" Jeśli uczeń będzie miał osiem i więcej godzin nieusprawiedliwionej nieobecności w szkole wypada z projektu" - wyjaśnia Małgorzata Misiaczek z wydziału oświaty, która zajmuje się rozliczaniem i realizacją projektu. - "kryterium przyznania stypendium był dochód na członka w rodzinie. Ważne były również kwestie związane z koniecznością dojazdu ucznia do szkoły i czy musi on mieszkać w internacie." - dodaje Małgorzata Misiaczek.


11 maja 2007 - Zabiegi o dotację

Świdnica ubiega się o dotację z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego przy Gimnazjum nr 4. Według planu obiekt ma być ogólnodostępny dla dzieci i młodzieży, głównie z dzielnicy Zarzecze.
Świdniccy radni zgodzili się już, że w przypadku otrzymania dotacji, miasto zawrze stosowną umowę i zabezpieczy ją wekslem w wys. 200 tysięcy złotych, czego wymaga FRKF. Według opracowanego kosztorysu budowa kompleksu boisk pochłonie prawie 700 tysięcy złotych, 500 tysięcy złotych na ten cel zarezerwowano już w tegorocznym budżecie miasta.


11 maja 2007 - Dni Ziemi Strzegomskiej

19 i 20 maja na stadionie OSiR w Strzegomiu kolejne Dni Ziemi Strzegomskiej. W tegorocznej edycji nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd sceny muzycznej w Polsce. Strzegomianie będą mogli zobaczyć na żywo Monikę Brodkę, zespoły Pidżama Porno, Poparazzi oraz Habakuk. Wstęp na DZS '07 wolny.
Habakuk zagra na stadionie OSiR 19 maja o godz. 18.30. Grupa z Częstochowy - uznawana za jedną z czołowych w naszym kraju grup reggae - ma na swoim koncie mnóstwo koncertów w kraju i za granicą, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Habakuk słynie również ze swojej różnorodności w mieszaniu reggae z innymi gatunkami muzyki, co nadaje ich twórczości niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu muzycy tej formacji pozyskali sobie sporą grupę fanów.
Tego samego dnia zagra również znana grupa PIDŻAMA PORNO. Koncert rozpocznie się na stadionie o godz. 20.00. Pidżama Porno to jedna z najsłynniejszych polskich grup rockowych, na czele z charyzmatycznym liderem - Krzysztofem "Grabarzem" Grabowskim, określanym mianem wybitnego poety polskiego rocka.
Następny dzień to przede wszystkim występ Moniki Brodki - znanej i utalentowanej piosenkarki popowo-soulowej. Sympatyczna góralka pochodząca z Twardorzeczki jest zwyciężczynią III edycji "Idola", autorką dwóch płyt i laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej największe hity to "Miałeś być", "Znam Cię na pamięć", "Miał być ślub". Zapamiętajmy datę jej występu- 20 maja, godzinę 20.00. Zanim strzegomianie usłyszą Monikę Brodkę, wystąpi zespół Poparazzi. Miał on przyjechać do Strzegomia 27 stycznia, ale niestety nie udało się to z powodu niesprzyjającej pogody. Nic straconego! Będziemy mogli ich posłuchać już 20 maja 2007, o godzinie 18.00, również na stadionie OSiR w Strzegomiu. Członkowie Poparazzi - Dj Radecki i Jola - pochodzą z Białegostoku i zasłynęli głównie z takich przebojów jak: "Czy rozumiesz to", "Wygrajmy nas".
Oprócz gwiazd zagrają oczywiście także lokalne zespoły: Forgotten Art, Frantic Visions, Cosmosquad, sekcja wokalna SCK i Vabank.


11 maja 2007 - Dolnośląski Konkurs Recytatorski

Wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbył się Dolnośląski Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 40 recytatorów z kategorii: gimnazja, szkoły średnie i monodram. Jury w składzie: ks. Gabriel Horowski - wikariusz z parafii katedralnej p.w. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, Krzysztof Huzar - przedstawiciel biura ds. europejskich i promocji powiatu ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Bożena Kuźma - kierownik edukacji kulturalnej i ruchu amatorskiego ze Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Jolanta Janowiec - logopeda SP nr 10 w Świdnicy nagrodziło 16 osób i zakwalifikowało do udziału w finale II Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Arka -Jan Paweł II" . 18 maja o godzinie 10.30 w sali Teatru Miejskiego w Świdnicy wystąpią:
Patrycja Koperska - Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Aleksandra Lebiedzińska - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Marta Półtoranos - Gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie, Ewelina Kikta - Gimnazjum w Jaroszowie, Natalia Stalmach - Gimnazjum w Łagiewnikach, Elżbieta Kulka - Publiczne Gimnazjum w Budzowie, Agata Bachmatiuk - Gimnazjum Publiczne w Głuszycy, Natalia Broś - Gimnazjum w Złotym Stoku, Joanna Wolak - Gimnazjum w Złotym Stoku, Beata Gądek - Publiczne Gimnazjum nr 7 w Wałbrzychu, Alicja Zielińska - Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach, Iwona Kuśnierz - Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Michał Derewianko - Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, Maciej Frankowicz - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Oliwia Papież - I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, Irmina Pączek - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
Organizatorami Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego byli: "Arka -Jan Paweł II", Kościół p.w. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy Nagrody rzeczowe ufundował ks. prałat Jan Bagiński z Kościoła św. Stanisława i Wacława w Świdnicy.


11 maja 2007 - Wymyśl logo i hasło, wygraj rower

Masz ciekawe pomysły, masz wyobraźnię i chcesz przejść do historii? Nic prostszego - spróbuj wymyślić hasło reklamujące miasto. Konkurs dotyczy zarówno sloganu reklamowego jak i projektu logo graficznego. W szranki mogą stanąć zarówno mieszkańcy Świebodzic jak i całego powiatu świdnickiego. Celem konkursu jest stworzenie logotypu miasta, który stanie się wyróżnikiem charakteryzującym Świebodzice i który przeznaczony będzie do celów identyfikacyjnych, reklamowych. Będzie on umieszczony na naszej stronie internetowej, koszulkach, kubkach i innych materiałach promocyjnych miasta.
Na konkurs można nadesłać od 1 do 5 projektów. Projekty należy zapisać na płycie CD jako plik JPG oraz załączyć wydruk na kartce formatu A4 w kolorze. Projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej i w dowolnej palecie kolorów. Zwycięzca otrzyma wspaniały rower górski. Wszystkie pytanie związane z konkursem należy kierować na adres e-mail: promocja@swiebodzice.pl lub pod numer tel. 074 666 95 71; p. Marzena Korona-Kruk.
Nadesłane na konkurs projekty (CD + imię i nazwisko autora, telefon lub e-mail) powinny znajdować się w kopertach i zostać wysłane do 30 maja 2007 na poniższy adres z napisem: Konkurs na Logo Miasta, Urząd Miejski w Świebodzicach, Rynek 1, 58-160 Świebodzice.
Informacja o rozstrzygnięciu konkursu zostanie ogłoszona 5 czerwca.


11 maja 2007 - Ruszyły roboty publiczne

W ramach podpisanej ze Starostą Świdnickim umowy w sprawie organizowania i finansowania robót publicznych od 2 maja do 31 października 2007 roku, w Gminie Dobromierz zorganizowano roboty publiczne.
Na podstawie tej umowy utworzono 10 nowych miejsc pracy na stanowiskach: murarz, pomocnik murarza oraz robotnik gospodarczy. Pracowników w ramach robót publicznych zatrudnia Zakład Obsługi Komunalnej w Dobromierzu. Zakres wykonywanych prac obejmie roboty remontowo - budowlane, w tym między innymi: malowanie i drobne remonty klatek schodowych budynków komunalnych, naprawę dachów wiat przystanków autobusowych, wymianę okien oraz porządkowanie terenów Gminy Dobromierz.


11 maja 2007 - Świdnica przyjazna

Miasto Świdnica otrzymało tytuł "Samorząd przyjazny - Szkole uczącej się".
Tak uznała Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przyznając tytuł świdnickiemu samorządowi jako temu, który wspiera szkoły w podnoszeniu jakości ich pracy i efektywności nauczania między innymi poprzez stosowanie oceniania kształtującego (to nowy nurt oceniania, które ma pomóc uczniom w nauce).
Świdnica od lat stawia na edukację. Tak też jest w tym roku, bowiem najwięcej pieniędzy w tegorocznym budżecie zaplanowano właśnie na oświatę i wychowanie 35,36 mln zł (31 proc. całego budżetu).


11 maja 2007 - Sejm Dzieci i Młodzieży

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk weźmie udział w uroczystości wręczenia mandatów posłom Dolnego Śląska na tegoroczną, XIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. W spotkaniu 14 maja o godzinie 11.00 w Sali Sejmiku (1222 DUW) będą uczestniczyli także parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, samorządów terytorialnych, dyrektorzy szkół i nauczyciele.
Wcześniej, na warsztatach, młodzież przygotowała wnioski oraz postulaty, które przedstawi podczas wręczenia mandatów oraz 1 czerwca na XIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.
Młodzi posłowie z regionu zostali wyłonieni w konkursie zorganizowanym przez Dolnośląską Kurator Oświaty Beatę Pawłowicz. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji była "Moja ojczyzna wobec procesów globalizacyjnych". Uczniowie pisali prace na jeden z czterech tematów: Pozytywne i negatywne skutki globalizacji we współczesnym świecie; Ja wobec procesów globalizacji. Ochrona wartości narodowych i kulturowych w dobie globalizacji. Rola edukacji w globalizującym się świecie. Na konkurs wpłynęły 354 prace, spośród których Komisja Konkursowa wybrała 32 najlepsze. Ich autorzy reprezentować będą nasze województwo na sesji w Warszawie.


11 maja 2007 - Matematyczne Orły

Uczeń Szkoły Podstawowej w Dobromierzu Jakub Subczak znalazł się w grupie laureatów Międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny 2007", a uczennica Monika Krumplewska zdobyła wyróżnienie.
Jedenastu uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie " Kangur Matematyczny 2007" . Uczniowie klasy IV musieli rozwiązać test składający się z 24 zadań, a reprezentanci klas V i VI zmagali się z 30 zadaniami. Wszystkie zadania były trudne i często podchwytliwe. Rozwiązanie ich wymagało dużej wiedzy i umiejętności oraz logicznego myślenia i wykorzystania wiedzy w praktyce.
Wszyscy uczestnicy uzyskali dużą ilość punktów, ale dwie osoby widocznie dominowały. Jakub Subczak znalazł się w grupie laureatów, którzy w nagrodę pojadą na wycieczkę do Skalnego Miasta w Czechach, natomiast Monika Krumplewska zdobyła wyróżnienie i nagrodę książkową. Jakub już drugi rok z rzędu znalazł się w grupie laureatów.
Uczniowie reprezentujący w konkursie Szkołę Podstawową z Dobromierza przygotowywali się pod okiem Elżbiety Esperant a są nimi:
- z klasy IV - Maciej Budzelewski, Paulina Gołębiewicz, Rafał Majchrzak, Jakub Matkowski i Tomasz Śliwiński,
- z klasy V: Wojciech Gołębiewicz i Jakub Subczak,
- z klasy VI: Dominika Cieślik, Patryk Frankowski, Monika Krumplewska i Natalia Matkowska.


11 maja 2007 - Krzysztof Hołowczyc i Paweł Dytko

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny porozmawiamy o zbliżających się rajdach szutrowych Rajdzie Agapit i Rajdzie Polski.
Gościć będą Krzysztof Hołowczyc i Paweł Dytko. Usłyszycie także niezwykle interesującą rozmowę ze Zbigniewem Stecem i Witoldem Rogalskim. Przekarzemy też specjalny apel Kajetana Kajetanowicza
Zapraszamy do słuchania o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


10 maja 2007 - V Świdnicki Festiwal Gitarowy

Od dziś przez kilka najbliższych dni w Świdnicy królować będzie gitara. Już od rana w auli Szkoły Muzycznej trwały przesłuchania konkursowe.
Wieczorem zaś w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Oscara Guzmana y Flamenco de Sevilla. Jutro w sali Muzeum Dawnego Kupiectwa kolejny koncert, tym razem będzie to koncert Duo Guitarinet w wykonaniu Krzysztofa Pełecha (gitara)i Jana Jakuba Bokuna (klarnet).
Wczoraj informowaliśmy, że mamy dla czytelników dwie dwuosobowe wejściówki na wszystkie koncerty.
Wejściówki otrzymali - Michał Baniowski i Mateusz. Informacja o wejściówkach została wysłana do zainteresowanych.


10 maja 2007 - System Informacji Przestrzennej

Powiatowe Biuro Geodezji i Katastru wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy przy współpracy Miasta Świdnica zorganizowało wczoraj konferencję pt. "Budowa Systemu Informacji Przestrzennej dla miasta Świdnicy" . -"Poprzez organizację konferencji chcieliśmy nawiązać współpracę z jednostkami zainteresowanymi budową Systemu i jego stałą aktualizacją." - wyjaśnia Danuta Talerzowska, Dyrektor Powiatowego Biura Geodezji i Katastru w Świdnicy.
Takich jednostek zainteresowanych budową Systemu jest wiele. Są to przede wszystkim urzędy miast i gmin, branże zajmujące się energetyką, gazownictwem, wodociągami, ciepłownictwem czy telekomunikacyjne a także policja czy straż pożarna, ale nie tylko te jednostki. Taki system to ogromna pomoc dla mieszkańców, którzy chcą załatwić sprawy związane ze swoimi nieruchomościami. Jest wiele plusów wdrożenia Systemu Informacji Przestrzennej. To przede wszystkim usprawnienie pracy urzędów, udostępnienie informacji wszystkim zainteresowanym mieszkańcom czy inwestorom, usprawnienie funkcjonowania służb ratowniczych a dodatkowo podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców i ich mienia.
-"W zarządzaniu i gospodarowaniu państwem, województwem, powiatem i gminą konieczne jest posiadanie informacji. Zakres tych informacji ciągle się zmienia, ale istnieje pewna baza informacyjna, która wykorzystywana jest zawsze. Tą bazą dysponuje Zasób Geodezyjny i Kartograficzny czyli nasze Biuro Geodezji i Katastru." - wyjaśniał Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. - "To podstawowe źródło informacji np.o położeniu obiektu, jego właściwościach: kształcie, powierzchni czy długości, jego właścicielach a przede wszystkim możliwościach inwestycyjnych" - mówił starosta.
Podczas konferencji zaznaczono, że brakuje korelacji między posiadanymi danymi przez różne jednostki. Podjęto decyzję o zintegrowaniu bazy informacyjnej w jedną i dołączanie do niej kolejnych, gdyż pozwoli to na uzyskanie informacji w tym samym czasie z różnych źródeł, co z kolei ułatwia prowadzenie analiz i podejmowanie kluczowych decyzji np. dot. inwestycji. Gośćmi konferencji byli m.in. geodeta województwa dolnośląskiego, przedstawiciele urzędów: wojewódzkiego, miejskiego i starostwa powiatowego oraz przedstawiciele spółki wodnej i zakładu gazowniczego, branży telekomunikacyjnej, energetycznej, gazowniczej, energetyki cieplnej i wodnej.


10 maja 2007 - Ogólnopolskie Zawody Konne w Ujeżdżeniu

Katarzyna Konarska uzyskała bardzo dobre wyniki na Ogólnopolskich Zawodach w Ujeżdżeniu, które to odbyły się w miniony weekend w Stajni Gostar. W ciągu trzech dni rozegrano 15 konkursów, w których rywalizowało 37 jeźdźców. W klasie CC - 4 Katarzyna Konarska wystartowała na ogierze Oleon zajmując trzecie miejsce w małej rundzie. Na tej samej pozycji tym razem na sześcioletnim Metylanie uplasowała się ona również w rundzie klas N (konkursy - N4, N3, N2).
W regionalnej Rundzie Pierwszej (konkursy - L3, L4, P1) ,w której startowało najwięcej zawodników wraz z czteroletnią, śląską klaczą Barbarellą Katarzyna Konarska była bezkonkurencyjna (łącznie 197,055%). Para ta triumfowała z przewagą 20,5 pkt. Dodatkowo klacz Barbarella uzyskała kwalifikację do Mistrzostw Polski Młodych Koni w Ujeżdżeniu oceniona bardzo pozytywnie przez komisję sędziowską. W Stajni Gostar startowało w sumie sześć zawodniczek LKS Stragony. W zawodach regionalnych rywalizowała Żaneta Obidowska na kucu Filuś (175,068% - piąte miejsce), Małgorzata Borysiuk na kucu Olivier (164,178% - ósme miejsce), Karolina Augustyn na Hazardzie (144,247% - jedenaste miejsce), Agata Jodko na kucu Black Princess (143,425% - dwunaste miejsce). Wszystkie te zawodniczki zostały sklasyfikowane również w kategorii kucy. Zwyciężyła w niej Żaneta Obidowska na Filusiu, druga była Małgorzata Borysiuk na Olivierze, a czwarta Agata Jodko na Blachy Princess. W konkursach rundy P i N wystartowała także Hanna Bokszczanin na Bastylii.


10 maja 2007 - Szkolenia przez internet

Dzisiaj w Świdnicy zainaugurował swoją działalność odział Polsko-Ukraińskiego Ośrodka Edukacji Publicznej. Projekt przygotowali: Urząd Miejski w Kraśniku, Fundacja "Młoda Demokracja" z Lublina, Centrum Szkolenia Samorządu i Administracji, Centrum Reform Municypalnych "Łuck 1432". Do jego realizacji zaproszono 14 ośrodków w Polsce - w tym Świdnicę - i 14 ośrodków na Ukrainie. Trwający dwa lata projekt finansowany jest przez Urząd Miasta Kraśnik oraz Norweski Mechanizm Finansowy (Eea Grants, 85 proc. całkowitych kosztów). Dzięki PUOEP samorządowcy ze Świdnicy oraz studenci i absolwenci kierunków związanych z administracją mogą liczyć na szkolenia, naukę przez internet, kursy i konferencje.
- Klient przychodzący do urzędu chce być fachowo obsłużony. Nam zależy, by tak się działo, a pracownicy urzędu mieli jak najszerszą wiedzę, dlatego odpowiedzieliśmy na zaproszenie władz Kraśnika i przystąpiliśmy do projektu - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Doświadczenia kolegów z innych regionów Polski, z Ukrainy i doradztwo specjalistów z pewnością będą pomocne. W dodatku w ramach szkolenia wykorzystywana jest nowoczesna metoda nauki - e-learnig. Z pewnością w niedalekiej przyszłości właśnie w ten sposób będzie prowadzonych sporo kursów i wykładów. My mamy dostęp do takich narzędzi już dziś. Świdnickim projektem pokieruje Tomasz Kościów. - dziś otwieramy biuro, ale już od tygodnia prowadzimy nabór chętnych na szkolenia wśród świdnickich samorządowców i studentów wrocławskich uczelni. Również młodzi świdniczanie, którzy studiują administrację, stosunki międzynarodowe, politologię, czy ukrainistykę mają szansę na darmowe podnoszenie swoich kompetencji. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się w przyszłej pracy w administracji publicznej, samorządowej, czy też w organizacjach pozarządowych. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam - dodaje koordynator akcji.


10 maja 2007 - Biegi Przełajowe

Dzisiaj na terenie obiektów sportowych w Bystrzycy Górnej odbyły się Dolnośląskie Integracyjne Biegi Przełajowe Szkół Specjalnych i Ośrodków Wychowawczych i Socjoterapii.
Organizatorami biegów byli: Zespół Placówek w Bystrzycy Górnej, GLKS Świdnica, PZ LZS Świdnica, Starostwo Powiatowe w Świdnicy. W biegach wystartowało 156 zawodniczek i zawodników w dziesięciu konkurencjach. Sędzią Głównym biegów był Leszek Noworól ze Świdnicy.
Najlepszym zawodniczkom, zawodnikom oraz szkołom w punktacji zespołowej wręczono pamiątkowe dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe. Wyniki - >>> zobacz


10 maja 2007 - "Kolekcjoner"

9 maja świdniccy policjanci w trakcie patrolowania miasta zauważyli mężczyznę, który ciągnął wózek nakryty szmatą. Po wylegitymowaniu i sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ciągnął nowy półautomat spawalniczy wartości 33.300 zł. Maszyna została skradziona z terenu jednego ze Świdnickich zakładów.
23 letni mieszkaniec, jest pracownikiem firmy, która wynajmuje pomieszczenia na terenie zakładu. 8 maja o godzinie 22.00 wszedł za okazaniem przepustki na teren zakładu, a następnie wszedł do pomieszczenia, w którym znajdowały się nowe urządzenia spawalnicze, zapakował jedną z maszyn na suwnicę, a następnie przerzucił ją przez płot. Wyszedł z zakładu i odjechał z miejsca zdarzenia z nową maszyną.
Za kradzież zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


10 maja 2007 - Igrzyska Dzieci LA Szkół Podstawowych

8 maja na stadionie "Zawiszów", w dosyć wietrznych warunkach rozpoczęły się Indywidualne Igrzyska Dzieci LA Szkół Podstawowych. Najlepsi reprezentanci szkół rywalizowali w siedmiu konkurencjach: 60m, 300m, 600m dziewczęta, 1000m chłopcy, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową.
Po zakończeniu zawodów klasyfikacja przedstawiała się następująco - >>> zobacz
Niestety należy z przykrością zauważyć, że do igrzysk zgłosiły się tylko trzy szkoły SP1, SP4 i SP10. Z niewiadomych przyczyn pozostałe świdnickie podstawówki nie wzięły udziału w zawodach, zwłaszcza że tutaj liczyły się wyniki indywidualne i można było wyłonić ze szkoły najlepszych lekkoatletów w danych konkurencjach. Dzieci szczególnie z takich zawodów są zadowolone otrzymując indywidualne nagrody. Organizatorzy mają nadzieję, że był odosobniony przypadek tak niskiej frekwencji.


10 maja 2007 - II Gminny Konkurs Recytatorski

Pod koniec kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach odbył się II Gminny Konkurs Recytatorski pod patronatem burmistrza Strzegomia. W konkursie rywalizowały ze sobą pobliskie szkoły m. in.: PSP Kostrza, PSP Goczałków, PSP Olszany, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Stanowicach, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jaroszowie oraz PSP Nr 4 i PSP Nr 2 w Strzegomiu. Dzieci prezentowały utwory znanych pisarzy i poetów. Atmosfera panująca podczas konkursu była pełna powagi i emocji. W oczekiwaniu na werdykt komisji konkursowej swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach. I miejsca - Weronika Wijas "Fotografie"- PSP NR 4 i Sławomir Lubczyński "Król Olch"- PSP NR 2 w Strzegomiu oraz Urszula Jaworek "Sto pociech" - PSP w Goczałkowie II miejsce - Monika Michaliszyn "Nienawiść" - PSP w Goczałkowie III miejsce - Katarzyna Zając "Pan Tadeusz" - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jaroszowie Wyróżnieni - Łukasz Niemczuk "O Doktorze Hiszpanii" - PSP NR 2 i Marta Stępniak "Skowronek" - PSP NR 4 w Strzegomiu oraz Paulina Kupisz "Wieści Czarnoleskie" - Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jaroszowie


9 maja 2007 - V Świdnicki Festiwal Gitarowy

Koncertem Oscara Guzmana y Flamenco de Sevilla rozpoczyna się w Świdnicy V Świdnicki Festiwal Gitarowy.
Jutro o godzinie 18.30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpią: Oscar Guzman - gitara flamenco, Antonio 'El Tabanco' - taniec flamenco, Danila 'La Bambina' - taniec flamenco, Dant De Utrera śpiew flamenco, Alejandro Vazquez gitara flamenco, Joan Sardans PLA skrzypce, Pablo Nunez cajon.
Dla czytelników "Dziennika" mamy dwie dwuosobowe wejściówki na każdy z koncertów festiwalu. Wystarczy wysłać do nas maila i prawidłowo podać imię nazwisko dyrektora artystycznego festiwalu - wyślij odpowiedź.


9 maja 2007 - Kolejne doświadczenia

Trzech zawodników LKS Stragona wystartowało w Regionalnych Zawodach w WKKW rozgrywanych w Jaroszówce. Katarzyna Słomiany na koniu Imperiał, Janusz Kowalczyk na Oratorze i Piotr Bujak na Tresce.
Za całej trójki tylko Piotr Bujak dotarł do końca zawodów. Katarzyna Słomiany startująca w najwyższej klasie CNC*, była 11 po ujeżdżeniu (61,8 pkt), nie ukończyła jednak próby terenowej. Janusz Kowalczyk startujący w klasie L, uzyskał 25 wynik na ujeżdżeniu (71,9 pkt), cross niestety okazał się za trudny. Po błędzie na trzeciej przeszkodzie, nieudana próba pokonania rowu, zawodnik zostały wyeliminowany.
Piotr Bujak na koniu Treska, startujący również w L-ce, był 20 po ujeżdżeniu (65,6 pkt), po wspaniałej walce na trasie próby terenowej i bezbłędnym przejeździe awansował na 14 miejsce. Dwa wyłamania na parkurze zepchnęły zawodnika na 18 miejsce, dając końcowy wynik 122,8 pkt.
Podczas tych zawodów oceniany był również styl jazdy podczas próby terenowej, a co za tym idzie prowadzona oddzielna klasyfikacja. Piotr Bujak uzyskał w niej wynik 7,80 punktu, co dało 19 miejsce w klasie L.


9 maja 2007 - Sieć szpitali na Dolnym Śląsku

Wojewoda dolnośląski zaprosił przedstawicieli samorządów Dolnego Śląska na spotkanie informacyjne dotyczące zaawansowania prac nad projektem ustawy o sieci szpitali.
W spotkaniu, które odbędzie się 10 maja (czwartek) o godzinie 10.00 w sali nr 1221 DUW, będzie uczestniczył wicewojewoda Roman Kulczycki, dyrektor wydziału polityki społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Edward Kostecki oraz doradca wojewody do spraw służby zdrowia Paweł Wróblewski.


9 maja 2007 - Mistrz ortografii poszukiwany

Do końca maja przyjmowane są zgłoszenia od chętnych, którzy chcą wziąć udział w II Dyktandzie Świdnickim. Wymagana jest dobra znajomość zasad ortografii i interpunkcji oraz chęć zabawy. Dyktando zaplanowano na 2 czerwca na godzinę 14.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Potwierdzenia przyjmowane są do 30 maja: Koło Ligi Kobiet Polskich, e-mail lkpswidnica@wp.pl oraz Miejska Biblioteka Publiczna, telefon 074 640-09-40.


9 maja 2007 - Spotkanie z nowymi sołtysami

7 maja w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbyło się spotkanie władz miasta z nowowybranymi sołtysami wsi w gminie, na kadencję 2006-2010.
Głównym punktem spotkania było uroczyste wręczenie przez burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza legitymacji "Sołtysa Wsi". Na spotkaniu, mimo uroczystego charakteru były podjęte ważne tematy dotyczące organizacji przyszłych spotkań oraz sposobów rozwiązywania spraw i problemów mieszkańców okolicznych wsi wspólnie z władzami naszej gminy. Próbowano znaleźć konsensus w wielu kwestiach nurtujących zarówno sołtysów, jak i przewodniczącego strzegomskiej Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna oraz przewodniczącego Komisji ds. Wsi - radnego Tomasza Dziurli.
Ustalono, że szczegółowa analiza spraw i problemów zostanie przeprowadzona na kolejnym spotkaniu, w pierwszy poniedziałek przyszłego miesiąca tj. 4 czerwca.


9 maja 2007 - Współpraca z Powiatem Bergstrasse

Uroczyście obchodzono w miniony weekend jubileusz powstania niemieckiego stowarzyszenia Brücke/Most. Na obchody 5 - lecia działalności stowarzyszenia zaproszono delegację z Powiatu Świdnickiego.
Uroczystości odbyły w Starostwie Powiatowym w Heppenheim - stolicy Powiatu Bergstrasse. Rozpoczęły się przemówieniem Przewodniczącego niemieckiej Rady Powiatu Wernera Breitwiesera, który przypomniał jak doszło do powołania stowarzyszenia i podkreślił jak wiele wspólnych przedsięwzięć udało się zorganizować. Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, który wspólnie z Radnym Rady Powiatu w Świdnicy Władysławem Gołębiowskim reprezentował nasz powiat, również nawiązał do historii powstania partnerstwa. Do Niemiec pojechali również uczniowie z zespołu wokalnego z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Zaprezentowali piękny program artystyczny, który zakończył się wspólnym zaśpiewaniem pieśni maryjnej do Matki Bożej Częstochowskiej pt. Czarna Madonna. Z młodzieżą z Polski śpiewał chór z Bergstrasse, który wykonał zwrotkę tej pieśni również w języku polskim, co było dużym zaskoczeniem szczególnie dla polskiej delegacji.
Wzruszającym momentem był także wspólny udział gospodarzy i delegacji z Polski na zorganizowanej w niedzielę mszy ekumenicznej. Ten rok zapowiada się równie ciekawie jeśli chodzi o współpracę z niemieckim powiatem Bergstrasse. -" Otrzymaliśmy zaproszenie na wrzesień tego roku. Delegacja - ok. 30 osobowa - ma składać się z przedsiębiorców, artystów, uzdolnionej młodzieży i osób odpowiedzialnych za turystykę. Dodatkowo otrzymaliśmy zaproszenie na 2008 rok dla grupy sportowców. Będzie więc mnóstwo wspólnych projektów i wydarzeń, które będziemy realizować z partnerami z Niemiec." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
W przyszłym tygodniu w dniach 17-20 maja będziemy gościli w Powiecie Świdnickim 50 osobową grupę teatralną "Okaklu" z Powiatu Bergstrasse. Grupa przyjedzie w ramach wymiany kulturalnej między naszymi regionami. Teatr z Niemiec przygotował dla mieszkańców naszego powiatu przedstawienie, które będzie prezentowane w piątek w dniu 18 maja, o godzinie 12.00 w sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.


9 maja 2007 - Obiad za 4 złote

Dokładnie 14 - tyle osób przyszło na wtorkowe spotkanie w sprawie pracy w Toshibie. Spotkanie zorganizowano w Reklanie na prośbę koncernu, który buduje swoją fabrykę w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia. Firma uruchamia produkcję 1 sierpnia i pilnie potrzebuje ludzi.
Koncern kusi swoich przyszłych pracowników atrakcyjnym zapleczem socjalnym i bezpłatnymi dojazdami do miejsca pracy. - W tej chwili oferujemy pracę w systemie jednozmianowym, od 7.00 do 15.15 - mówiła Elżbieta Rutkowska, kierownik personalny w firmie. - Potrzebujemy ludzi przede wszystkim na produkcję. Zakład w Biskupicach będzie produkował telewizory ciekłokrystaliczne, 32-calowe i większe. Osoby zatrudnione najpierw dostaną umowę na rok, a potem na czas nieokreślony. Za każde nadgodziny płatne jest 100 procent. Ludzie będą mieli do dyspozycji fundusz socjalny, wczasy pod gruszą a także stołówkę, w której będą mogli kupić 2-daniowy obiad za 4 złote.


9 maja 2007 - "Ojcostwo w obiektywie"

"Ojcostwo w obiektywie" to kolejny konkurs fotograficzny organizowany przez portal internetowy Walbrzych.info oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Wałbrzychu. Konkurs jest organizowany w ramach Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W zmaganiach mogą brać udział amatorzy oraz profesjonaliści z Polski i Czech. Nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie stowarzyszenia Civitas Christiana, na łamach portalu www.walbrzych.info oraz na terenie Republiki Czeskiej.
Więcej informacji pod numerami telefonów 0-609981174 i 074-8426377. Regulamin oraz karta zgłoszeń dostępne są na stronie internetowej - >>> zobacz


9 maja 2007 - Ludzie mają głos

Za to frekwencja na pierwszy otwartym spotkaniu mieszkańców miasta z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem była imponująca. Przyszło wielu świebodziczan a nawet dzieci i młodzież, które zadawały panu burmistrzowi Kożuchowiczowi bardzo konkretne pytania.
Spotkanie zorganizowała Ewa Dziwosz, szefowa Stowarzyszenia Pomocy Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w ramach programu "Masz głos, masz wybór". Burmistrz miał za zadanie przedstawić mieszkańcom swój plan działania w zakresie rozwiązywania problemów miasta na ten rok oraz na całą kadencję. Deklaracje zostały spisane, a pod koniec roku spotkamy się na kolejnym takim spotkaniu, na którym burmistrz Kożuchowicz zostanie "rozliczony" z tego, co zadeklarował.
Spotkanie trwało dwie godziny, bo mieszkańcy chętnie rozmawiali z burmistrzem, zadawali pytania czy zwyczajnie mówili o tym, co ich denerwuje czy przeszkadza. Burmistrz, zgodnie z założeniami akcji, przedstawił priorytety działań, jakie będzie podejmował. A są to: stworzenie miejsc pracy dla świebodziczan poprzez, między innymi - utworzenie podstrefy ekonomicznej "Invest-Parku" (to działanie, jak zadeklarował pan burmistrz, będzie zrealizowane jeszcze w tym roku), budownictwo mieszkaniowe (zacznie się jeszcze w tym roku ale potrwa do końca kadencji), umożliwienie młodym osobom zakładania w mieście swojej działalności gospodarczej, kanalizacja miasta, zabezpieczenie rzeki Pełcznicy przed wylewaniem oraz jej oczyszczenie oraz wiele innych, drobniejszych ale równie ważnych spraw. Pełna relacja ze spotkania w najbliższym wydaniu "Gazety Świebodzickiej".


9 maja 2007 - Sukcesy uczniów

Z satysfakcją informujemy o sukcesach naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur 2007" W kategorii "Maluch" wyróżnienia otrzymali:
Przemek Kara - kl. IIIa, Ola Stojak - kl. IVa, Gabrysia Kuczyńska - kl.IVa.
W kategorii "Beniamin" były także wyróżnienia dla - Oli Włodarczyk - kl. Vc oraz Michała Majborskiego z kl. Vb.
Na szczególne gratulacje zasługują najmłodsi - Patryk Bukała oraz Kinga Żelazna - oboje z klasy IIc - ponieważ otrzymali oceny bardzo dobre. Konkurs w szkole prowadzi Barbara Majborska.
W Międzyszkolnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Świdnicy zaprezentowało się koło teatralne klas I - III p. Lidii Soboczyńskiej oraz klasa Ia p. Anety Stanejko.
Wyróżnienia i nagrody za grę aktorską otrzymali - Ola Kwit - Ia, Patrycja Soboczyńska - IIIb, Grzesiu Dobroń - IIIa.


9 maja 2007 - Nagrodzeni

Miło jest nam przekazać informację że zespół Amicus działający w Żarowskim Ośrodku Kultury w Żarowie, którego opiekunem jest Ryszard Fidler, decyzją Komisji Konkursowej II Ogólnopolskiego Ekumenicznego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Kairos" w składzie: Wit Zawirski prof. Akademii Muzycznej w Warszawie, Katarzyna Sokołowska dr hab. Akademii Muzycznej w Warszawie, Barbara Dziekan prof. Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi - został nagrodzony.
Koncert Galowy odbędzie się 17 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie. Gratulujemy młodym artystom i Panu Ryszardowi.


9 maja 2007 - Kostka granitowa zamiast asfaltu

Drogowcy pojawili się przy ul. Komunardów. Na odcinku od ul. Muzealnej do Żeromskiego ściągają starą nawierzchnię asfaltową wzdłuż chodnika. Ma ją zastąpić estetyczna kostka i płyty granitowe. Prace rozpoczęły się w poniedziałek, 7 maja i potrwają do końca maja. Po zakończeniu przebudowy chodnika do prac przystąpią ogrodnicy. Nasadzone zostaną niskie krzewy iglaste i liściaste oraz kwiaty. Pojawią się również stylizowane kosze na śmieci. To zajmie kolejne tygodnie.
Do czasu zakończenia prac na utrudnienia mogą napotkać piesi. Nie mniej jednak po przebudowie ul. Komunardów będzie nie tylko wyglądała bardziej estetycznie, ale też będzie bezpieczniejsza. O 2 m, do 3,5 m poszerzony zostanie fragment chodnika przy skręcie w ul. Żeromskiego, gdzie znajduje się przejście dla pieszych.
Wymiana 80-metrowego odcinka chodnika oraz poszerzenie będzie kosztowało 55 tys. zł. Dodatkowo ok. 30 tys. zł pochłonie nasadzenie zieleni. Obecne prace, to dalszy etap zagospodarowania ul. Komunardów. Przed rokiem przeprowadzono gruntowny remont odcinka od ul. Księcia Bolka do Bolesława Chrobrego. Chodnik wyłożono kostką, powstały letnie ogródki, a pozostały teren obsadzono zielenią. Miasto wydało na ten cel 115 tys. zł.


9 maja 2007 - Monika Gruszczyńska

W niepowtarzalnym klimacie, w sobotnie popołudnie 5 maja, odbył się w galerii SCK recital Moniki Gruszczyńskiej.
Rodowita wrocławianka, solistka Teatru Muzycznego we Wrocławiu od dziecka ukochała sobie muzykę. Doskonaliła swoje umiejętności na licznych konkursach wokalnych. Zapraszana jest do udziału w wielu festiwalach, między innymi uczestniczyła w: Międzynarodowym Festiwalu "Wratislavia Cantans", Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Francji, Belgi i Watykanie.
W swoim repertuarze ma pierwszoplanowe partie m.in. w: "Księżniczce Czardasza", "Skrzypku na dachu", "Ptaszniku z Tyrolu", "Weselu Figara".
Strzegomskiej publiczności artystka zaprezentowała się w recitalu piosenek rewiowych - szlagierów lat 30, 40, 60 i 70 - tych. Niebanalna uroda, wyjątkowy głos oraz ogromny temperament, który odziedziczyła po swojej babci - Włoszce - sprawiły, że koncert w jej wykonaniu był niesamowitym przeżyciem. Świadczyły o tym słowa pełne podziwu i uznania oraz owacje na stojąco.


8 maja 2007 - Prezydent Świdnicy w Komitecie EURO 2012

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy został członkiem Komitetu Organizacyjnego EURO 2012. Dzisiaj we Wrocławiu z inicjatywy Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia i jednocześnie przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego oraz Andrzeja Łosia, marszałka województwa dolnośląskiego odbyło się pierwsze spotkanie.
- Entuzjazm mamy, a teraz musimy wykazać się realizmem w działaniu. Bardzo dobrze się stało, że prezydent Wrocławia i marszałek, chcą wciągnąć w to wielkie wydarzenie cały Dolny Śląsk - ocenia Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. - Igrzyska sportowe na Dolnym Śląsku to koronny argument i będziemy go wykorzystywać w rozmowach z inwestorami, którzy chcą tu budować hotele, inwestować w branżę rozrywkowo-rekreacyjną, czy też mieszkaniową, czyli coś czego w Świdnicy wciąż brakuje. Myślę również, że sprawa mistrzostw może się przyczynić do przyspieszenia licznych inwestycji drogowych. W końcu Mistrzostwa Europy, organizowane przez Polskę i Ukrainę, to nie tylko zawody w dużych miastach, ale również turyści i kibice w całym regionie. Zamierzamy tę szansę wykorzystać. Podczas pierwszego spotkania ok. 20 samorządowców z Dolnego Śląska rozmawiało o nowych połączeń drogowych i kolejowych, które bezwzględnie muszą powstać.


8 maja 2007 - Głosuj na Olgę

Głosujemy na świdniczankę - Olgę Klucznik.
Trwa głosowanie o prawo startu w castingu ogólnopolskim. Nominację do udziału w castingu Miss Polski uzyska STO kandydatek z największą ilością otrzymanych SMS-ów oraz do udziału w castingu Miss Nastolatek również STO kandydatek z największą ilością otrzymanych SMS-ów. Całkowity koszt jednego SMS 2,44 zł [brutto] Można głosować do 31 maja 2007.
Głos dla Olgi to SMS o tresci MP1479 na numer 72068. Wejdź na stronę i >>> zobacz lub kliknij w logo wyborów.


8 maja 2007 - Doradzą przy rewitalizacji

Już dziewięciu młodych świdniczan przystąpiło do społecznego Zespołu Doradczego, który będzie pomagał w pracach związanych z Lokalnym Programem Rewitalizacji Śródmieścia Świdnicy. Jeśli stosowne dokumenty przejdą pozytywnie ocenę specjalistów Urzędu Marszałkowskiego, Świdnica może otrzymać co najmniej 15 mln zł dotacji.
- Liczymy na podpowiedzi Zespołu Doradczego. Tym bardziej, że młodzi, wykształceni świdniczanie mają inne spojrzenie na wiele spraw niż etatowi pracownicy urzędów i instytucji. A rewitalizacja to nie tylko odbudowa i remonty zabytków. Wszystko zależy od zaangażowania mieszkańców i różnych organizacji, w myśl zasady św. Augustyna, że miasto to nie budynki, ulice, a ludzie. To oni stanowią największą wartość - zaznacza Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
We wczorajszym spotkaniu wzięli udział pierwsi dwaj członkowie Zespołu Doradczego, a także przedstawiciele policji, straży miejskiej, pożarnej, ośrodka kultury, organizacji gospodarczych i zarządców nieruchomości. To jedno z pierwszych spotkań dotyczących rewitalizacji. Ale prace ruszają pełną parą, ponieważ Zespół Doradczy rozpoczyna je już w najbliższy piątek, 11 maja. Zaś Zespół Zadaniowy zajmie się sugestiami doradców na początku czerwca.
Obecnie trwają prace nad opracowaniem już drugiego podprogramu rewitalizacji. Tym razem obejmuje on ścisłe centrum miasta wraz z Rynkiem. Przy konstruowaniu każdego z podprogramów wyznaczane są miejsca, które będą pełnić rolę Centrum Integracji. Takie Centrum skupiać będzie organizacje pozarządowe działające w danej dzielnicy, będzie miejscem realizacji programu aktywizacji bezrobotnych, czy też pomocy dla nowo powstających przedsiębiorstw.
Dokładnie jeszcze nie wiadomo, kiedy część programu uda się zrealizować. Wiadomo za to, że rewitalizacja tylko okolic Kościoła Pokoju - w ramach pierwszego podprogramu - pochłonie 62,5 mln zł. Pieniądze te powinno wyasygnować miasto, prywatni inwestorzy, a przede wszystkim Unia Europejska. Miasto stara się o dofinansowanie zadania właśnie ze środków unijnych.


8 maja 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców. Na przełomie czerwca i lipca Strzegom będzie już po raz piąty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze miłośników jeździectwa. W zeszłym roku strzegomskie zawody gościły zawodników z 17 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 20000 widzów.
Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia oferty dla wystawców handlowych. Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od 3 mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
W tym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2007. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 proc. zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek otrzymają nawet 50 proc. rabat w opłacie za stoisko. Wszystkie informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia dostępne są na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl


8 maja 2007 - Witaj majowa jutrzenko

To motto przewodnie spektaklu, jaki jutro, 9 maja, pokaże młodzież z Koła Aktywności Twórczej" Amicus", działającym przy Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach.
Okolicznościowe widowisko słowno-muzyczne, tematycznie związane jest z wydarzeniami sprzed wieków, a dotyczy oczywiście uchwalenia historycznej dla naszego kraju Konstytucji 3 Maja.
Początek przedstawienia - godzina 9.50.


8 maja 2007 - Konkurs na reportaż prasowy

Fundacja Laboratorium Reportażu, Fundacja Ernst & Young oraz Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa, ogłasza konkurs na reportaż prasowy o sytuacji i problemach rodzin zastępczych w Polsce.
Propozycja kierowana jest do dziennikarzy zawodowych oraz studentów szkół dziennikarskich. Spośród wszystkich prac, 3 najlepsze, zostaną nagrodzone (nagrody pieniężne: 3000 złotych, 2000 złotych, 1000 złotych). Efektem konkursu będzie publikacja książkowa z najlepszymi reportażami.
Zgłoszenia i pytania dotyczące konkursu - >>> napisz
Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin - >>> zobacz


8 maja 2007 - Kanalizacja zgodnie z planem

Pierwszy etap kanalizowania Świebodzic jest w toku. Ponad 2 tysiące metrów bieżących rur jest już po kilkoma ulicami w mieście między innymi - Strzegomską, Złotą, Mikulicza.
Inwestor czyli Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji nie rozstrzygnął jeszcze przetargu na drugi kontrakt, który obejmie całą starą część miasta oraz dzielnicę Ciernie wraz z modernizacją istniejącej tam oczyszczalni ścieków. Całość prac ma się zakończyć do 2009 roku.


8 maja 2007 - Wieczór Poezji Miłosnej

Jutro o godzinie 17:00, w Ośrodku Kutury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Wieczór Poezji Miłosnej.
Spotkanie przygotowało Koło Poetyckie przy współpracy z Chórem Szkolnym i Grupą Taneczną ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Opiekunami grup są: Agnieszka Dudzic-Graj, Ewa Miszkuro-Kulaszewska i Aneta Kiszczyszyn.
Zapraszamy na chwile zadumy, w które wprowadzą nas Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. Wstęp wolny.


8 maja 2007 - Bezpłatne porady

Od 15 maja Koło Ligi Kobiet Polskich organizuje bezpłatne porady prawne i psychologiczne.
- W Świdnicy bardzo duże jest zapotrzebowanie na tego typu porady, tymczasem wielu świdniczan nie stać na fachową pomoc. A pomoc potrzebującym jest naszą statutową działalnością, dlatego postanowiliśmy zorganizować bezpłatne porady - mówi Elżbieta Dudziak, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.
Od 15 maja - w siedzibie LKP przy ulicy Długiej 33 - w każdy wtorek, w godzinach 14.00-15.30 będzie dyżurował psycholog, a w środę i czwartek w godzinach 16.00-18.00 prawnik.


8 maja 2007 - Dni Ziemi Strzegomskiej 2007

W tegorocznej edycji Dni Ziemi Strzegomskiej nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd sceny muzycznej w Polsce. Strzegomianie będą mogli zobaczyć na żywo Monikę Brodkę, zespoły Pidżama Porno, Poparazzi oraz Habakuk. Wstęp na DZS ’07 wolny.
Habakuk zagra na stadionie OSiR 19 maja o godzinie 18.30. Grupa z Częstochowy - uznawana za jedną z czołowych w naszym kraju grup reggae - ma na swoim koncie mnóstwo koncertów w kraju i za granicą, niejednokrotnie w charakterze gwiazdy. Habakuk słynie również ze swojej różnorodności w mieszaniu reggae z innymi gatunkami muzyki, co nadaje ich twórczości niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu muzycy tej formacji pozyskali sobie sporą grupę fanów.
Tego samego dnia zagra również znana grupa Pidżama Porno. Koncert rozpocznie się na stadionie o godzinie 20.00. Pidżama Porno to jedna z najsłynniejszych polskich grup rockowych, na czele z charyzmatycznym liderem - Krzysztofem "Grabarzem" Grabowskim, określanym mianem wybitnego poety polskiego rocka.
Następny dzień to przede wszystkim występ Moniki Brodki - znanej i utalentowanej piosenkarki popowo-soulowej. Sympatyczna góralka pochodząca z Twardorzeczki jest zwyciężczynią III edycji "Idola", autorką dwóch płyt i laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej największe hity to "Miałeś być", "Znam Cię na pamięć", "Miał być ślub". Zapamiętajmy datę jej występu - 20 maja, godzinę 20.00. Zanim strzegomianie usłyszą Monikę Brodkę, wystąpi zespół Poparazzi. Będziemy mogli ich posłuchać o godzinie 18.00, również na stadionie OSiR w Strzegomiu. Członkowie Poparazzi - Dj Radecki i Jola - pochodzą z Białegostoku i zasłynęli głównie z takich przebojów jak: "Czy rozumiesz to", "Wygrajmy nas".
Oprócz gwiazd zagrają oczywiście także lokalne zespoły: Forgotten Art, Frantic Visions, Cosmosquad, sekcja wokalna SCK i Vabank.


8 maja 2007 - Świebodzice biegają

W najbliższą sobotę, 12 maja, w Świebodzicach odbędzie się wielka impreza sportowa pod hasłem "Polska biega - Bieg Wiosny".
Jest to znana już akcja Gazety Wyborczej i TVP i RMF FM, mająca zachęcić Polaków do aktywnego wypoczynku i sportowego spędzania czasu. W tym roku do zabawy przyłączają się Świebodzice.
Nasz bieg startuje o godzinie 12.00 spod hali Ośrodka Sportu i Rekreacji na Osiedlu Piastowskim. Trasa ma długość 3,5 km i będzie biegła ulicami Osiedla Piastowskiego. Zgłoszenia do biegu - w holu OSiR-u, od godziny 10.00. Wręczenie nagród zaplanowano na 13.30.


8 maja 2007 - Bieg Pamięci

12 maja w Rogoźnicy odbędzie się XXI Otwarty Ogólnopolski Bieg Przełajowy "Bieg Pamięci - "Gross - Rosen - Rogoźnica 2007" Patronat nad impreza objął Burmistrz Strzegomia.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Ilość zawodników jest nieograniczona, ale do klasyfikacji drużynowej punktowanych będzie pierwszych 20 miejsc w każdym biegu. Regulamin biegu - >>> zobacz


8 maja 2007 - Wysoki poziom

W XXVIII Turnieju Wojewódzkiego Ośrodka Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizowanym na etapie powiatowym w Świdnicy szkoły z terenu gminy Dobromierz potwierdziły swoje umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wszystkie nagrody za czołowe lokaty trafiły w ręce uczniów z naszej gminy.
I miejsce drużynowo zajęła ekipa z Dobromierza, III z Roztoki i IV z Gniewkowa. Chłopcy z Dobromierza wezmą udział w etapie rejonowym. W kategorii indywidualnej zwyciężyła uczennica SP w Gniewkowie Aleksandra Nakoneczna. Sukces ten jest warty podkreślenia, ponieważ od kilkunastu lat żadna dziewczynka nie pokonała męskiej części zawodników. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Rusin również z SP w Gniewkowie. Po końcowych efektach widać, że warto organizować lokalne eliminacje przed wyjazdem na zawody powiatowe - taki trening dla uczniów przekształca się w sukces.


8 maja 2007 - Rock, Dżem i parowozy

Impreza odbyła się 3 maja. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najpierw rodzinnie przywitało gości Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Podczas biesiady zwiedzający zobaczyć mogli eksponaty muzealne (zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku ponad 45 lokomotyw pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, angielskiego i amerykańskiego, około 50 wagonów oraz żurawie kolejowe i pług odśnieżny ustawione na ok. 1.5 km torów).
Ponadto można było zobaczyć unikatową kolekcję motocykli Harley -Davidson. Były też atrakcje dla najmłodszych - konkursy, zabawy i turnieje dla dzieci.
O godzinie 16.00 na stadionie w Jaworzynie Śląskiej rozpoczęły się koncerty zespołów rockowych. Na scenie Rocku pod parą zagrali: RH+, Zero Procent, Łowcy Szmalu oraz rockowe zespoły regionalne. O godzinie godzinie 20.30 wystąpiła gwiazda wieczoru - zespół Dżem.


7 maja 2007 - Więcej punktów opłat

Klienci Urzędu Miejskiego w Świdnicy jeszcze w maju będą mogli wnosić opłatę skarbową w nowych 15 punktach, które poprowadzą: Bank Spółdzielczy, Bank Zachodni WBK, Poczta Polska i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "BEV".
Od 1 stycznia zgodnie z obowiązującym prawem popularne znaczki skarbowe zastąpiła opłata skarbowa wnoszona gotówką w kasie organu podatkowego (UM) lub bezgotówkowo na rachunek tego organu. Radni mają prawo jednak wyznaczyć inkasentów, którzy będą pobierali opłatę, co ułatwi załatwianie spraw w Urzędzie Miejskim. Z tej możliwości skorzystali świdniccy radni.
Wkrótce zawarte zostaną umowy ze wspomnianymi, czterema podmiotami. Dzięki temu w różnych częściach miasta świdniczanie nie powinni mieć problemów z regulowaniem opłat skarbowych. Pobór opłaty będzie prowadzony przez punkty kasowe tych jednostek m.in. w Urzędzie Skarbowym i Starostwie Powiatowym.
W sumie na terenie Świdnicy będzie 15 punktów, gdzie przyjmowana będzie opłata. Za ich prowadzenie Urząd Miejski zapłaci 5 proc. prowizji od pobranej kwoty. Tyle samo kosztowało utrzymanie punktów sprzedających znaki skarbowe w latach poprzednich.


7 maja 2007 - Nowy kierownik USC

Jacek Wajs od 1 maja kieruje Urzędem Stanu Cywilnego. Tak zadecydowali świdniccy radni.
Jacek Wajs jest pracownikiem Urzędu Miejskiego od 1992 r. Zaczynał jako podinspektor w Urzędzie Stanu Cywilnego, później był zastępcą kierownika, a następnie kierownikiem USC. Od 1998 roku do 2006 roku pełnił funkcję wicestarosty, a później starosty świdnickiego.
Ostatnio zajmował w Urzędzie Miejskim w Świdnicy samodzielne stanowisko - koordynatora zadań urzędu.


7 maja 2007 - Wycieczka do Jawora

W wyjeździe zorganizowany przez Roberta Matkowskiego, Martę Kłyszejko i Bożenę Kądziołkę wyjazd dzieci ze świetlic środowiskowych na basen kąpielowy "Słowianka" w Jaworze ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Dobromierz na rok 2007.
W wyjeździe uczestniczyły dzieci ze świetlic środowiskowych z Kłaczyny, Roztoki, Borowa, Gniewkowa i Czernicy. Dzieci mogły mile spędzić czas wolny na basenie: jedne uczyły się pływać pod okiem trener Marty Jóźwiak, drugie doskonaliły swoje umiejętności na głębokim basenie. Dużą atrakcją dla dzieci była zjeżdżalnia. Na basen pojechało 44-o dzieci z wyżej wymienionych świetlic.


7 maja 2007 - Edukacja ekologiczna w szkołach

30 kwietnia w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej odbyła się uroczystość podsumowująca efekty całorocznych działań ekologicznych. Uczniowie w każdym miesiącu realizowali jedno zadanie, za które otrzymywali punkty. Wykonane zostały mapy, albumy, gazetki, uczniowie zbierali puszki aluminiowe i zużyte baterie.
Z surowców wtórnych wykonali niezwykle efektowne flakony, bukiety kwiatowe, kapelusze oraz zwierzęta. Odbył się "Bieg po paszport do przyszłości" w klasach IV-VI oraz konkurs wiedzy ekologicznej w klasach I-III. Tytuł Ekologicznej Klasy roku 2007 zdobyła klasa IIIa, a wśród klas starszych klasa Vc.
Klasa IIIa w nagrodę otrzymała telewizor, natomiast Vc - radiomagnetofon. Te niezwykle cenne nagrody ufundował Urząd Miasta Jaworzyna Śląska. Klasa Ia zajęła I miejsce w zbiórce puszek i otrzymała 150 zł. taką samą nagrodę dostała klasa IIIc za zebranie największej ilości zużytych baterii.
Nagrodę odebrała także Ola Stojak za zajęcie I miejsca w " Biegu po paszport do przyszłości".


7 maja 2007 - I Turniej Rajców

Księstwo Świdnicko-Jaworskie - reaktywacja Ponad 1,5 tys. osób odwiedziło Zamek "Bolków", gdzie w sobotę (5 maja) rozgrywano "I Turniej Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego Ziemi Kamiennogórskiej i Wałbrzyskiej we władaniu średniowieczną bronią wszelaką". W licznych kategoriach wzięło udział 13 pięcioosobowych drużyn złożonych z przedstawicieli samorządów i mediów.
Turniej poprzedziło podpisanie porozumienia o utworzeniu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko-Jaworskie".
Po zsumowaniu wyników wielu turniejowych konkurencji najwięcej punktów zdobyła reprezentacja Urzędu Miejskiego w Żarowie - 24 punkty. Główna nagroda - puchar I Turnieju Rajców Księstwa Świdnicko-Jaworskiego Ziemi Kamiennogórskiej i Wałbrzyskiej - pojechała do Żarowa - podsumowuje Bogusław Krukowski, podskarbi Bractwa Rycerskiego Zamku "Bolków". Niezależnie od konkurencji turniejowych przeprowadzono konkurs "O Złotą podwiązkę", gdzie specjalna komisja wyłoniła najbardziej "historycznego" pod względem ubioru i zachowania rajcę. Wygrała Anna Zalewska, świdnicki wicestarosta.


6 maja 2007 - "Szlakiem Grodów Piastowskich"

Dzisiaj w Świdnicy zakończył się czterodniowy Międzynarodowy Wyścig Kolarski - "Szlakiem Grodów Piastowskich".
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Kiendyś Tomasz - CCC Polsat Polkowice przed Mohoricem Mitja - Perutnina PTUJ i Huzarskim Bartoszem - Intel - Action.
W klasyfikacji na najaktywniejszego pierwsze miejsce zajął Wesoły Marek - CCC Polsat Polkowice drugi był Kiendyś Tomasz - CCC Polsat Polkowice a trzeci Mohoric Mitja - Perutnina PTUJ.
W klasyfikacji górskiej zwyciężył Rutkiewicz Marek Intel - Action przed Podolski Łukasz - Weltour, trzeci był Buchacek Tomas - PSK Whirpool.
Najwięcej punktującym zawodnikiem został Kiendyś Tomasz - CCC Polsat Polkowice, na drugim miejscu uplasował się Mohoric Mitja - Perutnina PTUJ, trzeci - Huzarski Bartosz - Intel - Action.
Drużynowo zwyciężył zespół CCC Polsat Polkowice, który wyprzedził Perutnina PTUJ i Intel-Action.
Zdjęcia z dzisiejszego, ostatniego etapu wyścigu kolarskiego - >>> zobacz


6 maja 2007 - Dolnośląski Szlak Organowy

Dzisiejszym mini-recitalem organowym w wykonaniu Marcina Armańskiego zakończył się tegoroczny Dolnośląski Szlak Organowy.
Po koncercie zwiedzano małe i duże organy Kościoła Pokoju
Dolnośląski Szlak Organowy zorganizowany został przez Świdnicki Ośrodek kultury odbywał się w dniach 1 - 6 maja. Łączył w jedno turystykę i muzykę, stwarzając niespotykaną do tej pory platformę dla osób szukających wysublimowanych przeżyć estetycznych, potrzebujących pobudzającego umysł i zmysły wypoczynku. Była to jednocześnie propozycja dla osób, którym nawał obowiązków służbowych albo rodzinnych nie pozwalał na długi i częsty relaks, większość koncertów Dolnośląskiego Szlaku Organowego wraz ze zwiedzaniem trwała 2-3 godziny i odbywała się w dni wolne od pracy.


6 maja 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice zremisował w Dzierżoniowie z drużyną Lechii Dzierżoniów 0:0.
Stal Świdnica wygrała na własnym boisku z Bielawianką - Błękitni Bielawa 2:1
Polonia - Sparta II Świdnica wygrała w meczu wyjazdowym z 1985 Szczawno Zdrój 1:0


6 maja 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Skalnik Czarny Bór - Granit Roztoka 1:0
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 1:2
LKS Bystrzyca Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 1:6
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Górnik Gorce Boguszów-Gorce 0:4
Unia Jaroszów - Zjednoczeni Żarów 1:1
Victoria II Świebodzice - Włókniarz Głuszyca 1:2
Grom Witków - Sudety Dziećmorowice 3:0 walkower
Płomień Makowice - Gwarek Wałbrzych 4:5


6 maja 2007 - Srebrne strzegomianki

W pierwszym dniu Pucharu Europy, który jest turniejem klasy A dla juniorów młodszych (bardzo silny turniej rangi europejskiej judo) który odbył się w Czeskim Jicinie świetnie spisały się strzegomski judoczki. Ada Grabowicz wywalczyła srebro w kat. 40 kg i w kat. 52 kg Klaudia Kurzej również zdobyła srebrny medal.
Jest to ogromny sukces tych zawodniczek. Osiągając takie wyniki stały się głównymi kandydatkami do Mistrzostw Europy juniorów młodszych, które odbędą się w tym roku, w czerwcu na Malcie.
Strzegomski klub wypadł na tych zawodach lepiej niż reprezentacja Polski.


6 maja 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - seniorzy.
grupa 1
LZS Zebrzydów LZS Śmiałowice 5:0
LKS Szczepanów LKS Marcinowice 5:1
LZS Strzelce LKS Biała 2:2
PKS Wiry LZS Tworzyjanów 2:2
grupa 2
LZS Modlęcin LZS Boleścin 0:3
Lks Zastruże LZS Kalno 3:2
LZS Goczałków LZS Kostrza 1:3
KS Kraszowice LZS Komorów 4:2
LKS Imbramowice LZS Rogoźnica 3:0
LZS Gościsław LZS Tomkowice 3:2


6 maja 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj i dzisiaj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - juniorzy.
Kątki Lutomia 2:2
Burkatów Wiśniowa 3:3
Szczepanów Zebrzydów mecz przełożony
Rogoźnica Witoszów 7:0


6 maja 2007 - Powiatowa liga tenisa stołowego

Zakończyły się rozgrywki w Powiatowej Lidze tenisa stołowego prowadzonej przez Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy. Rozgrywki w tym roku trwały wyjątkowo długo - od grudnia 2006 do 25 kwietnia 2007 kiedy rozegrany został ostatni mecz pomiędzy drużynami STS Sowa Lutomia a GLKS / MDK II Świdnica zakończony wynikiem 7:10. Tym samym MDK II umocnił się na pozycji wicelidera w I lidze powiatowej.
Przypomnijmy, że łącznie w I i II lidze gra łącznie 15 drużyn amatorskich (7 w I lidze i 8 w II lidze). Niespodzianką I ligi jest zajęcie dopiero III miejsca przez ubiegłorocznego lidera Silwenę Pszenno, oraz zdobycie I miejsca przez beniaminka I ligi Wiko Mysłaków. W drugiej lidze należy odnotować duży sukces drużyny LUIKS Bystrzyca Górna. Przypomnimy, że jest to drużyna przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-wychowaczym w Bystrzycy Górnej. Z dużą satysfakcją należy odnotować fakt, że prowadzona od kilku lat liga przynosi konkretne efekty w stale rosnącej ilości grających w tenisa stołowego oraz zwiększającej się liczbie drużyn uczestniczących w rozgrywkach DOZTS Wrocław (II liga, III liga, IV liga, V liga).
Dużym sukcesem jest zdobycie I miejsca przez powiat świdnicki w finale dolnośląskim tenisa stołowego organizowanym w ramach VIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.


5 maja 2007 - Paulina w "Szansie"

25 kwietnia we Wrocławiu odbyły się eliminacje do znanego wszystkim programu - "Szansa na sukces".
Brała w nich udział także świdniczanka - Paulina Lenda na co dzień uczestniczka zajęć śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy.
Kilka dni po eliminacjach w domu Pauliny zadzwonił telefon z Warszawy z fantastyczną wiadomością - została zaproszona do programu. Dziś wiemy, że jest już po nagraniu, wiemy też, że wygrała zaciętą rywalizację!.
Program z udziałem Pauliny Lendy będziemy mogli zobaczyć na ekranach telewizorów prawdopodobnie 20 maja.


5 maja 2007 - Latko w Adelajdzie

Dzisiaj dotarła do nas interesująca informacja z dalekiej Adelajdy.
Polski Teatr "Stary" w Adelajdzie, Australia, uzyskał zgodę znanego świdnickiego twórcy - Ryszarda Latki na wystawienie sztuki jego pióra "Zachciało się Wam Kalwarii".
Sztuka ta zostanie wystawiona w dniach 2 i 3 czerwca oraz 9 i 10 czerwca tego roku.
Więcej na temat twórczości Ryszarda Latki w naszym dziale zatytułowanym "felieton - satyra - poezja - reportaż" - >>> zobacz


5 maja 2007 - IV liga

Dzisiaj rozegrana została 29 kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Po kilku z rzędu zwycięstwach świdniczan, tym razem Polonia - Sparta Świdnica nie sprostała rezerwom Śląska II Wrocław i zeszła z boiska pokonana. Polonia - Sparta Świdnica - Śląsk II Wrocław 1:2.
Natomiast AKS Strzegom zanotował na swoim koncie zwycięstwo. AKS Strzegom - BKS Bolesławiec 4:1
Polonia-Sparta Świdnica zajmuje nadal piąte miejsce w tabeli a drużyna strzegomskiego AKS-u awansowała po tym zwycięstwie na czternastą pozycje.


5 maja 2007 - Suworow w Eurece

22 maja o godzinie 14.30 w świdnickiej Księgarni Eureka przy. Długiej 1 spotka się z czytelnikami i będzie podpisywać swoje książki Wiktor Suworow, pisarz i historyk, w młodości oficer Armii Radzieckiej i sowieckiego wywiadu wojskowego GRU. Pisarz przybywa do Świdnicy na zaproszenie Barbary i Krzysztofa Zarembów, właścicieli księgarni, aby promować wydane w 2006 roku, przez poznański Dom Wydawniczy REBIS, powieści: "Cień Zwycięstwa" i "Cofam wypowiedziane słowa".
Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i publicysta. Jako dowódca czołgu uczestniczył w 1968 roku w inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem radzieckiego wywiadu wojskowego GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono.
Suworow jest autorem kilkunastu książek, w tym tak znanych, jak Akwarium, Lodołamacz, Żołnierze wolności, Specnaz i Dzień "M" - a ostatnio wydanych przez DW REBIS "Cień Zwycięstwa" i "Cofam wypowiedziane słowa".


4 maja 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców. Na przełomie czerwca i lipca Strzegom będzie już po raz piąty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze miłośników jeździectwa. W zeszłym roku strzegomskie zawody gościły zawodników z 17 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 20000 widzów.
Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia oferty dla wystawców handlowych. Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od 3 mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
W tym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2007. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 proc. zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek otrzymają nawet 50 proc. rabat w opłacie za stoisko. Wszystkie informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia dostępne są na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl


4 maja 2007 - Laury dla świebodzickiego gimnazjalisty

Łukasz Ambroziak, uczeń Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach jest jednym z laureatów Dolnośląskiej Ligi Naukowej - konkursu dla gimnazjalistów z całego województwa. Edycja z roku szkolnego 2006/2007 to już piąta edycja tego niezwykle popularnego konkursu promującego pracę zespołową.
W bieżącym roku szkolnym konkurs był trzyetapowy. Na etapie szkolnym mogła w nim wziąć udział, w odróżnieniu od ubiegłorocznej edycji, dowolna liczba uczniów. Etap II, regionalny odbywał się wyłącznie przez internet. W ciągu dwóch dni (16 i 17 stycznia 2007) czteroosobowe drużyny rozwiązywały testy z matematyki, języka polskiego i historii. Najlepsze drużyny zostały zaproszone do udziału w finale, który odbył się 20 lutego 2007 w siedzibie Liceum Ogólnokształcącego Nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu przy al. Brucknera 10.
Miło jest nam poinformować, że wśród najlepszych znalazła się drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach. Drużyny rozwiązywały otwarte zadania z matematyki oraz, co ciekawe, zmagały się będą z trudnym zagadnieniem humanistycznym postawionym w języku obcym (do wyboru drużyny mają język angielski, niemiecki, hiszpański i francuski). Ponieważ konkurs promuje umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami w dostępie do wiedzy - podczas trwania części humanistycznej uczestnicy mogli korzystać z zasobów bibliotecznych i internetowych.
Uczniowie biorący udział w konkursie klasyfikowani są zespołowo i indywidualnie. Tytuł finalisty części humanistycznej otrzymał uczeń klasy II Gimnazjum Nr 1 - Łukasz Ambroziak. Znalazł się on wśród 25 najlepszych humanistów konkursu. Spośród nagród, które otrzymał najcenniejsze są punkty preferencyjne podczas rekrutacji do renomowanych liceów: II LO w Wałbrzychu, I LO w Legnicy, I LO w Jeleniej Górze i XIV LO we Wrocławiu. Łukaszowi i jego nauczycielom serdecznie gratulujemy.


4 maja 2007 - Bieg Pamięci

12 maja w Rogoźnicy odbędzie się XXI Otwarty Ogólnopolski Bieg Przełajowy "Bieg Pamięci - "Gross - Rosen - Rogoźnica 2007" Patronat nad impreza objął Burmistrz Strzegomia.
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Ilość zawodników jest nieograniczona, ale do klasyfikacji drużynowej punktowanych będzie pierwszych 20 miejsc w każdym biegu.
Regulamin biegu - >>> zobacz


4 maja 2007 - Uroczystości w Pankowie

Wczoraj w Pankowie odbyły się uroczystości 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone z obchodami Dnia Strażaka, które były okazją do wręczenia złotych i brązowych medali za zasługi dla pożarnictwa. Odznaczenia wręczyli: Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Ryszard Wikliński oraz Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy Tomasz Szuszwalak.
W dowód za zasługi dla pożarnictwa Złotym Medalem zostali odznaczeni: Adam Krzyśków z OSP Burkatów, Leszek Noworól z OSP Burkatów, Wojciech Zabuski z OSP w Witoszowie, Anatol Mirośniczenko z OSP Witoszów, Adam Piotrowski z OSP Gogołów
Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostają odznaczeni: Piotr Kozina z OSP Witoszów, Radosław Gabryś z OSP Witoszów, Adam Kucharski z OSP Bystrzyca, Ryszard Dudkowski z OSP Burkatów.
Należy zaznaczyć że Gminne Ochotnicze Straże Pożarne należą do wyróżniających się w powiecie świdnickim, regionie, a nawet w województwie. W Gminie Świdnica jest 8 jednostek z czego 3 znajdują się w Krajowym systemie Ratowniczo-Gaśniczym tj. OSP Witoszów, OSP Lutomia i OSP Burkatów. Wiele emocji, szczególnie najmłodszym, dostarczył pokaz wozów strażackich, licznie przybyłych na boisko w Pankowie. Gospodarzem tegorocznych obchodów byli mieszkańcy Pankowa.


4 maja 2007 - Toshiba szuka pracowników

Japoński koncern Toshiba rozpoczyna produkcję telewizorów LCD w Europie. Jednym z miejsc, w którym firma lokować będzie swoją fabrykę, są podwrocławskie Kobierzyce. Firma Toshiba Television Central Europe Sp. z o.o. we Wrocławiu będzie stanowić dodatkową bazę produkcyjną. Całkowity koszt rozpoczętej inwestycji w Kobierzycach wyniesie ok. 150 milionów złotych a produkcja zostanie uruchomiona już w sierpniu 2007 roku.
Przedsiębiorstwo będzie produkować głównie 32-calowe -oraz większe telewizory LCD, co do roku 2009 zwiększy produkcję w całej Europie do 3 milionów sztuk rocznie. Firma w ciągu najbliższych trzech lat ma zamiar zatrudnić ok. 1 tys. pracowników. Tempo jest szybkie, bo produkcja rusza już za 4 miesiące. Dlatego szuka pracowników, przede wszystkim tych na produkcję.
Będzie ich szukać między innymi 8 maja (wtorek) w Świebodzicach. Spotkanie rekrutacyjne rozpocznie się o godzinie 11.


3 maja 2007 - Finisz w Świdnicy

6 maja, 42. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Szlakiem Grodów Piastowskich zawita w Świdnicy. Kolarze przejadą w Świdnicy ulicami: Sikorskiego, Esperantystów, Łączną, Wrocławską, pl. Wolności, Pułaskiego do Rynku, gdzie przewidziana jest lotna premia. Dalej pojadą ul. Grodzką, Zamkową, Żeromskiego, Wałbrzyską w kierunku Modliszowa.
Zanim dotrą do mety w Rynku kolarze przejadą ul. Westerplatte do pl. Wolności, później ul. Pułaskiego dojadą do Rynku, gdzie jest meta.
W trakcie zmagań kolarzy, 6 maja (niedziela), kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Na ok. 20-30 minut będą wyłączone z ruchu ulice, po których przemieszczać będą się zawodnicy. Na wszystkich skrzyżowaniach będą obecne patrole policji, straży miejskie bądź przedstawiciele organizatorów, którzy będą wstrzymywali ruch. Zakazy parkowania pojazdów będą obowiązywały na ulicach okalających Rynek. Przy ul. Pułaskiego, Grodzkiej, Zamkowej, Kotlarskiej, Długiej i Środkowej.
Przy okazji "Grodów" rozegrany zostanie również wyścig "Nadzieje Olimpijskie", który adresowany jest do młodzików. Odbędzie się on w godz. 12.30-14.00. Z tego też powodu zamknięte zostaną następujące ulice: Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, pl. Wolności (fragmentowe ograniczenie, zawężony ruch) oraz ul. Pułaskiego.


3 maja 2007 - Piłkarska Kadra Czeka

Dzisiaj na boisku w Roztoce (gmina Dobromierz) odbyły się Mistrzostwa Strefy VI w piłce nożnej juniorów młodszych "Piłkarska Kadra Czeka" chłopców. Organizatorami byli: GOKSiR Dobromierz, PZ LZS w Świdnicy, DZ LZS we Wrocławiu.
W turnieju wystartowały cztery drużyny - finaliści eliminacji powiatowych z Dzierżoniowa i Świdnicy. Natomiast nie zgłosiły się drużyny z powiatu wałbrzyskiego.
Wyniki turnieju:
LZS Kątki - LKS Zebrzydów - 1:0
LKS Roztocznik - LKS Piława Dolna - 0:0
LZS Kątki - LKS Roztocznik - 2:0
LKS Piława Dolna- LKS Zebrzydów - 0:1
LZS Kątki - LKS Piława Dolna - 0:1
LKS Roztocznik - LKS Zebrzydów - 0:1
1 miejsce w turnieju zajął LZS "Sudety" Kątki - gmina Marcinowice - powiat Świdnica, 2 miejsce LKS "Zryw" Zebrzydów - gmina Marcinowice - powiat Świdnica, 3 miejsce LKS "Orzeł" Piława Dolna - gmina Dzierżoniów - powiat Dzierżoniów, 4 miejsce LKS "Sokół" Roztocznik - gmina Dzierżoniów - powiat Dzierżoniów.
Do finału dolnośląskiego awansowała drużyna LZS "Sudety" Kątki.


3 maja 2007 - Podsumowanie 35 Rajdu Elmot Remy

W jutrzejszym programie Odcinek Specjalny podsumujemy wydarzenia drugiej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Gośćmi programu będą główni bohaterowie zakończonego w zeszłą sobotę 35 Rajdu Elmot Remy.
Rozmawiać będziemy ze zwycięzcą Rajdu w klasyfikacji generalnej Kajetanem Kajetanowiczem, triumfatorem klasy A7 Marcinem Majcherem, najlepszym w Pucharze Peugeota Marcinem Dobrowolskim i zdobywcą pierwszego miejsca w klasie A6 Piotrem Maciejewskim.
Zapraszamy do słuchania o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


3 maja 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę Pogoni Pieszyce 4:2
Stal Świdnica mecz rozgrywała w Kłodzku z Nysa i doznała dotkliwej porażki 1:5
Polonia - Sparta II Świdnica zremisowała u siebie z Lechią Dzierżoniów 0:0


3 maja 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Gwarek Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór
Zieloni Mrowiny - LKS Bystrzyca Górna 3:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Jedlinianka Jedlina Zdrój 1:1
Górnik Boguszów Gorce - Unia Jaroszów
Zjednoczeni Żarów - Victoria II Świebodzice 4:0
Włókniarz Głuszyca - Grom Witków 0:2
Sudety Dziećmorowice - Płomień Makowice
Granit Roztoka - Juventur Wałbrzych 1:0


3 maja 2007 - Małe formy teatralne

Od 6 lat w Szkole Podstawowej nr 10 w kwietniu odbywa się Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych. W tegorocznym wzięło udział 19 grup ze szkół i przedszkoli Świdnicy oraz sąsiednich miejscowości. W auli szkolnej swoje umiejętności prezentowało 340 młodych aktorów. Przez dwa dni widzowie oglądali przedstawienia, które bawiły, uczyły, wzruszały.
I miejsce w kategorii klas I - III Szkoła Podstawowa z Żarowa
w kategorii klas IV - VI Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 10.
II miejsce w kategorii klas I - III Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa w Strzelcach.
III miejsce w kategorii klas I - III Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8.
Równorzędne wyróżnienia w kategorii zespołów przedszkolnych - Przedszkole z Pszenna, Oddział przedszkolny ze Szkoły Podstawowej nr 315, Oddział przedszkolny ze Szkoły Podstawowej nr 10, Oddział przedszkolny z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSO "Bliżej dziecka", Przedszkole Miejskie nr 14, Oddział przedszkolny ze Szkoły Podstawowej nr 5, Przedszkole Miejskie nr 6.
Jury przyznało również nagrody indywidualne: dla Joanny Kołodziejczyk SP nr 4, Natalii Schienke SP nr 4, Jędrzeja Glinki Przedszkole z Pszenna, Patrycji Soboczyńskiej SP z Jaworzyny, Grzegorza Dobronia z Jaworzyny, Aleksandry Kwit SP z Jaworzyny, Aleksandry Czuczwary SP nr 8 i dla Aleksandry Taraban SP nr 10.
Fundatorem wszystkich nagród był Urząd Miejski w Świdnicy.


3 maja 2007 - Absolutorium dla wójta

Podczas X Sesji Rady Gminy Świdnica radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica za 2006 rok.
Przy formułowaniu pozytywnej opinii o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy za 2006 rok, Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej kierował się podstawowym kryterium jakim jest przestrzeganie prawa przy wykonywaniu budżetu gminy, wskazując jednocześnie, iż ocena wydatkowanych środków pod kątem celowości i gospodarności należy do wyłącznej właściwości rady gminy. Badając pod względem merytorycznym przedłożone przez Wójta Gminy Świdnica sprawozdanie z wykonania budżetu za 2006 rok, Skład Orzekający nie stwierdził naruszenia zasad gospodarki finansowej.


2 maja 2007 - Trwa OOM w boksie

Strzegomska hala OSiR już od kilku dni jest miejscem rozgrywania XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie. Uroczyste otwarcie imprezy nastąpiło w dniu 30 kwietnia.
W tym roku organizatorem XIII OOM w sportach halowych - najważniejszej, corocznej imprezy ogólnopolskiej w sporcie młodzieżowym - jest województwo opolskie. Ze względu jednak na fakt, że w tym rejonie Polski nie działają sekcje bokserskie, Polski Związek Bokserski w porozumieniu z Dolnośląskim Związkiem Bokserskim zaproponował Strzegom, jako miejsce przeprowadzenia finałów właśnie w tej dyscyplinie sportu.
W poniedziałkowe, późne popołudnie - w obecności wielu zaproszonych gości: m. in. wiceprzewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego - Stanisława Jurcewicza, starosty świdnickiego - Zygmunta Worsy oraz zastępców burmistrza Strzegomia - Roberta Siekańca i Wiesława Witkowskiego - dokonano uroczystego otwarcia OOM. Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją tej olimpiady i na wzór prawdziwych Igrzysk Olimpijskich została wciągnięta symboliczna flaga olimpijska, odegrano hymn narodowy, a przedstawiciele zawodników i sędziów odczytali ślubowanie.
Blisko 100 młodych pięściarzy z całej Polski będzie do soboty, 5 maja, walczyć o najważniejsze trofea. Za sobą mamy już IV serie walk ćwierćfinałowych. Terminarz walk >>> zobacz-


2 maja 2007 - Głosujemy na Zakaz Wjazdu

1 maja na antenie Polskiego Radia Wrocław można było usłyszeć piosenki zespołu Zakaz Wjazdu, autorski "Sen" oraz cover biorący udział w Muzycznej Bitwie "Proud Mary"
4 maja w "Muzycznej Bitwie" od godziny 14 do 16 odbędzie się podsumowanie tygodnia i kolejne głosowanie. Tym razem słuchacze będą wybierać dwa zespoły które przejdą dalej.
Słuchajmy audycji i głosujmy na Zakaz Wjazdu.
Polskie Radio Wrocław można odbierać w Świdnicy na częstotliwości 102,3 MHz oraz 95,5 MHz


2 maja 2007 - Nabór do klasy sportowej

Sekcja akrobatyki sportowej MKS "Polonia" w Świdnicy organizuje nabór do klasy sportowej w roku szkolnym 2007/2008 w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy.
- klasy sportowe obejmowały będą nauczanie początkowe w klasach I - III z ukierunkowaniem na ogólną gimnastykę sportową,
- program nauczania w tych klasach będzie taki sam, jak w każdej innej szkole, zwiększony jedynie o godziny z wychowania fizycznego,
- w okresie ferii zimowych i wakacji dla szczególnie uzdolnionych uczniów organizowane będzie szkolenie na półkoloniach, obozach dochodzeniowych lub zgrupowaniach wyjazdowych,
- gwarantujemy ogólny rozwój fizyczny i wszechstronną sprawność ruchową Waszych dzieci niezbędną do uprawiania różnych dyscyplin sportowych (np. akrobatyka, lekkoatletyka, pływanie czy gry zespołowe) pod kierownictwem wykwalifikowanej kadry trenerskiej jak również opiekę medyczną, badania okresowe oraz właściwy nadzór pedagogiczny.
Zapraszamy do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 315 przy placu Wojska Polskiego nr 3 w Świdnicy od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00


2 maja 2007 - Medale judoków

Długo czekano na taki wynik strzegomskich judoków w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w sportach halowych. Dwa medale dziewczyn to bardzo wielki sukces. Złota Ada, po rewelacyjnie stoczonych walkach zdobyła upragniony złoty medal. Srebrnej Klaudii zabrakło trochę szczęścia w finałowej walce, cały czas prowadziła na 2 yuko i w ostatniej minucie dała się skontrować, upadając na ippon.
Szanse na brąz miał Patryk, jednak uległ Łukaszowi Bołozowi z Wybrzeża Gdańsk w walce o medal.
Podsumowując jest to najlepszy wynik AKS Strzegom na OOM. Strzegomianie zdoby;i 25 punktów i zajęli 6 miejsce w Polsce. Trenerzy Mariusz Fajfer i Tomasz Skórkowski maja powody do dumy. Dla całej 9 osobowej ekipy i trenerom duże brawa i gratulacje. Skład AKS Strzegom - A. Grabowicz - 40 kg, M. Żydek - 46 kg, P. Szmidt - 48 kg, D. Kurzej - 50 kg, K. Kurzej - 52 kg, P. Rogala - 55 kg, M. Rydwański - 60 kg, B. Bogacz - 73 kg, B. Cichutka - 81kg.


1 maja 2007 - Turniej Tenisa Ziemnego

Dzisiaj w Żarowie odbył się IV Europejski Turniej Tenisa Ziemnego pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Zbigniewa Chlebowskiego.
Zawodnicy mogli zdobyć: za pierwsze miejsce - 100 euro, za drugie - 50 euro, trzecie 30 euro, oraz za czwarte miejsce 10 euro, pozostali otrzymali po jednym euro. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali też medale.
1 miejsce zajął Kamil Dziedzic, drugie - Marcin Maciuszek, trzecie - Janusz Derek i czwarte miejsce - Waldemar Poradzisz.


1 maja 2007 - Rock Pod Parą - Dżem

3 maja Rock Pod Parą. Wielki koncert w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Gwiazdą będzie legendarna grupa "Dżem". Podczas koncertu zagrają również nasze grupy. Zagra - "Zakaz Wjazdu", "Zero Procent" i "Łowcy Szmalu".
Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 i zaraz po koncercie odbędzie się projekcja filmu "Skazany na bluesa".


1 maja 2007 - Zapachnie operą

Już w najbliższą sobotę, 5 maja, o godzinie 18.00 w Sali Widowiskowej SCK w Strzegomiu wystąpi śpiewaczka operowa Monika Gruszczyńska.
Artystka urodziła się we Wrocławiu i tam też kończyła wszelkie szkoły związane z jej profesją. Monika Gruszczyńska prowadzi aktywną działalność koncertową, współpracując z wybitnymi dyrygentami i orkiestrami. Na swoim koncie ma pierwszoplanowe partie, m. in. w "Księżniczce Czardasza", "Skrzypku na dachu", "Weselu Figara", "Pięknej Helenie". Wykonuje również piosenki rewiowe - szlagiery lat 30, 40, 60 i 70 - tych. Na co dzień możemy ją usłyszeć na scenie Teatru Muzycznego - Operetki Wrocławskiej oraz Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Wstęp - 10 zł.


1 maja 2007 - IV liga

Dzisiaj rozegrana została 28 kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
AKS Strzegom zremisował na własnym boisku z Pogonią Oleśnica 1:1.
A świdniczanie odnieśli kolejne zwycięstwo, tym razem w Trzebnicy miejscową Polonię. Polonia Trzebnica - Polonia-Sparta Świdnica 1:2
Polonia-Sparta Świdnica awansowała po tym meczu na piąte miejsce w tabeli a drużyna strzegomskiego AKS-u zajmuje piętnaste miejsce.


1 maja 2007 - Święto Narodowe

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej po amerykańskiej, ustawie zasadniczej. Co roku, 3 maja harcerze obecni są w kościele pw. NMP KP na uroczystościach miejskich lub powiatowych. Dumnie trzymamy swoje sztandary, ale też stoimy w asyście sztandarów: Związku Inwalidów Wojennych czy Związku Sybiraków. Dbamy o to, aby tego dnia polska flaga powiewała na każdym polskim domu. Tę harcerską akcję propagujemy już od kilku lat i znalazło to swoje odbicie w Święcie Flagi ustanowionym na dzień 2 maja.
W drużynach przypominamy historię wydarzeń poprzedzających uchwalenie Konstytucji i zachęcamy do uczestniczenia w uroczystych obchodach. Władze miasta i powiatu oczekują udziału młodzieży w tym wydarzeniu. Bardzo często jednak szkoły ograniczają swoją obecność tylko do pocztu sztandarowego (a i nie zawsze), a wielu zbyt mocno bierze sobie do serca fakt, że dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
Jako harcerze powinniśmy dbać o nasz wizerunek, zwłaszcza ten zewnętrzny - wszak "jak cię widzą tak cię piszą". Pamiętajcie o harcerskiej służbie, która jest sensem naszego działania.
Zapraszam harcerzy i instruktorów (w mundurach) na mszę św. 3 maja o godz. 12.30 do kościoła pw. NMP KP na Osiedlu Młodych.


1 maja 2007 - "Majówka z ŻOK-iem"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na "Majówkę z ŻOK-iem"
W programie "majówki":
godzina 12.00 - 14.00
Rajd rowerowy o puchar Burmistrza Miasta Żarów (miejsce teren koło byłej kopalni Andrzej) zapisy w Ż.O.K. do 27 kwietnia
godzina 15.30 - 16.00
Koncert Orkiestry Dętej
godzina 16.10 - 19.10
Krasnoludkowe tańce-połamańce - blok rekreacyjny dla dzieci i nie tylko - wykonanie Ruphert & Rico The Clown Circus Show
godzina 19.10 - 21.30 - Koncert Zespołu K5
Impreza odbędzie się na placu przed Nefrytem w Żarowie.


1 maja 2007 - Nowa koncepcja dworca

Niedawno informowaliśmy o planach wybudowania dworca PKS zlokalizowanego przy ul. Kasztelańskiej w Strzegomiu w obrębie parku przylegającego bezpośrednio do działki nr 44. Zamysł ten miał swoich zwolenników i przeciwników. Obecny koncept powinien zadowolić chyba wszystkich mieszkańców naszej gminy.
Jak poinformował na sesji Rady Miejskiej w dniu 25 kwietnia zastępca burmistrza Strzegomia, Wiesław Witkowski nowi inwestorzy zaproponowali wybudowanie dworca na terenie ich działki. - W nowej wersji nie ma mowy wejścia w park. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od poprzedniego.
Według wstępnych ustaleń koszt budowy dworca wyniósłby ok. 500 tys. zł, z czego 250 tys. zł pochłonęłoby wybudowanie pawilonu socjalnego, a drugą część przeznaczono by na uzbrojenie terenu, utwardzenie, ogrodzenie i oświetlenie. Termin powstania dworca zamknąłby się w okresie 8 miesięcy od uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę. W wersji optymistycznej dworzec mógłby powstać nawet w ciągu 3 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. Po zrealizowaniu budowy dworca inwestor przekaże go nieodpłatnie do użytkowania mieszkańcom Strzegomia i okolic.
- Obecna koncepcja jest bardzo dobra. O to nam wszystkim chodziło. Teraz należy zmienić, uchwałą radnych, miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, by wszelkie prace mogły ruszyć. Cały czas jednak będą prowadzone rozmowy, by jak najkorzystniej zakończyć tę ważną dla wszystkich sprawę - wyjaśnił Wiesław Witkowski.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii