30 czerwca 2007 - Utrzymał prowadzenie

Po crossie, drugiej próbie w zaliczanym do Pucharu Świata konkursie CIC*** we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego prowadzenie utrzymał Niemiec Dirk Schrade na koniu Adm.v.Schneider z wynikiem 43,4 pkt. Najlepszy z Polaków Paweł Spisak na koniu Del Piero zajmuje szóste miejsce (65,9 pkt), obejmując tym samym prowadzenie w Mistrzostwach Polski Seniorów.


30 czerwca 2007 - Pierwszy po ujeżdżeniu

Po próbie ujeżdżenia w zaliczanym do Pucharu Świata konkursie CIC*** we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w Strzegomiu prowadzi Niemiec Dirk Schrade na koniu Adm.v.Schneider z wynikiem 39,4 pkt.
Najlepszy z Polaków Kamil Rajnert na koniu Introversa delle Roane jest czwarty (45,9 pkt) i jednocześnie prowadzi w mistrzostwach Polski seniorów.


30 czerwca 2007 - Spotkanie rekrutacyjne

Stowarzyszenie Euro - PARTNER w Strzegomiu organizuje spotkanie rekrutacyjne z firmą TOSHIBA Television Central Europe Sp. z o.o.
Osoby zainteresowane zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami firmy 3 lipca (wtorek) o godzinie 10.00 w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, Rynek 38.
Dodatkowych informacji udziela:
Stowarzyszenie Euro-Partner, Urząd Miejski,
Rynek 38, pokój 30, telefon. 074/560-526,
074/8560-529


29 czerwca 2007 - Mistrzyni na prowadzeniu

W czwartek w całości rozegrana została próba ujeżdżenia w konkursie CCI*** o Puchar Burmistrza Strzegomia i nagrodę DIALOG Telecom. Po czworoboku pierwsze miejsce zajmuje aktualna drużynowa Mistrzyni Świata - Niemka Ingrid Klimke na koniu FRH Butts Abraxxas z wynikiem 41,7 pkt karnego.
Drugi jest Paweł Spisak na Weriuszu (50,6 pkt), a trzeci Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze (51,5 pkt). Pozostali Polacy startujący w tym konkursie zajęli kolejno: 12 miejsce Artur Społowicz na Wagu (57,1 pkt), 17 miejsce Jacek Jeruzal na Luciano 195 (58,8 pkt). W konkursie startuje 32 zawodników. W sobotę odbędzie się próba terenowa dla tego konkursu a w niedzielę skoki.


29 czerwca 2007 - Cudzoziemcy o Polsce i Polakach

Powiat Świdnicki przystąpił do projektu w ramach pilotażowego programu pn. "Mobilność Pracowników" ogłoszonego przez Europejską Komisję w roku 2006. Program ma wspierać proces tworzenia się europejskiego rynku pracy. Partnerami w projekcie są organizacje z Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Włoch i Polski. Projekt nosi tytuł "Let's Go Europe".
-"Celem projektu jest zbadanie skali i zjawiska geograficznej i zawodowej mobilności pracowników UE dla lepszego zrozumienia i przezwyciężenia hamujących ją barier oraz uświadomienia pracownikom ich praw do swobodnej mobilności zawodowej i geograficznej. Służyć temu będzie wspieranie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń." - wyjaśnia Monika Pasternak, jedna z koordynatorek projektu ze Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
W ramach projektu powstaną raporty na temat cudzoziemców, którzy pracują i mieszkają w naszym kraju. Raporty będą miały postać wywiadów z cudzoziemcami żyjącymi w Polsce. Takie wywiady nagrane zostały w środę 27 czerwca. Uczestniczyło w nich trzech cudzoziemców: Marcia Leone z Włoch, Chris Schmitz i Daniel Boesl z Niemiec. Uczestnicy wywiadu odpowiadali na kilka pytań dotyczących ich życia, decyzji o przeprowadzce do Polski, przyczyn tej decyzji oraz problemów jakie musieli pokonać podejmując ten trudny krok rozpoczynający nowy etap w ich życiu w zupełnie obcym kraju.
Partnerzy projektu z innych krajów przeprowadzą takie same raporty. Projekt pozwoli na poznanie i przyjrzenie się, jak układały się losy ludzi, którzy zdecydowali się porzucić swój kraj i osiedlić na obczyźnie. Całość dofinansowania z UE na realizację projektu to kwota 166 tys. euro. Powiat Świdnicki otrzyma 12,5 tys. euro.


29 czerwca 2007 - Festiwal "Pawana - 2007"

Festiwal Pawana po raz kolejny w Wierzbnej - sobota - niedziela. Piękne stroje, tańce, zespoły z całego świata, a wśród nich po raz pierwszy poza konkursem wystąpi zespół tańca dawnego, który od niedawna działa w Żarowskim Ośrodku Kultury. Członkowie dość licznej bo 38 osobowej formacji są mieszkańcami Wierzbnej. Warsztaty tańca dawnego prowadzą znani propagatorzy - profesorowie tej dziedziny sztuki - Agnieszka Kadłubowska i Wojciech Biedziak. Dzięki naszemu darczyńcy - Jerzemu Franckiewiczowi - Prezesowi Firmy Franc - Textil w Żarowie nasi artyści zaprezentują się w pięknych uszytych przez Kazimierę Słobodzian i Józefa Darowskiego - strojach z epoki renesansu.
Być może podczas prezentacji w stroju z epoki zobaczymy również Mariusza Bryłę radnego z Wierzbnej. To dzięki jego zaangażowaniu udało się zintegrować mieszkańców Wierzbnej i mamy zespół który może na następnej Pawanie stanie w szranki z zespołami z Europy i Świata.


29 czerwca 2007 - Letnie biwakowanie

Od 25 czerwca trwa "Letnie biwakowanie", impreza dla wszystkich dzieci z miasta i gminy Strzegom, której organizatorem jest Strzegomskie Centrum Kultury. Imprezy odbywają się nie tylko w Strzegomiu, ale również w okolicznych wioskach, aby wszystkie dzieci mogły miło spędzić czas i by się nie nudziły podczas trwających już wakacji.
Akcja "Letnie biwakowanie" finansowana jest ze środków publicznych w zakresie przeciwdziałania patologiom społecznym oraz ochrony i promocji zdrowia. W programie przygotowanym przez SCK są liczne atrakcje m.in. konkursy o tematyce pro-zdrowotnej, gry i zabawy, dla starszych dzieci dostępny będzie dmuchany zamek, a dla wszystkich dzieci słodki poczęstunek i kiełbaski. Do tej pory biwakowanie odbyło się na Osiedlu Piast w Strzegomiu, w Goczałkowie Dolnym, Bartoszówku, Rogoźnicy i Stanowicach.


29 czerwca 2007 - Szkolenie

Firma Szkoleniowo Doradcza Anna Szywała S.C organizuje 16-godzinne szkolenie z zakresu prowadzenia dokumentacji kadrowej.
Udział w tym szkoleniu umożliwi Państwu zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami z prawa pracy oraz sposobami prowadzenia dokumentacji kadrowej. Szkolenie odbędzie się 3 i 7 lipca. Szczegóły oraz karta zgłoszeń - >>> zobacz


29 czerwca 2007 - Poręczyliśmy pożyczkę

Dwudziestoma głosami za przy jednym wstrzymującym świebodziccy radni wyrazili zgodę na poręczenie przez gminę Świebodzice pożyczki dla Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Poręczenie dotyczy kwoty blisko 33 mln i jest to 19,38 procent całej pożyczki, którą udzielić ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla WZWiK. Dzięki tym pieniądzom WZWiK będzie mógł kontynuować budowę kanalizacji w Świebodzicach - chodzi o II etap.
Na sesji 28 czerwca, na której podejmowano tę ważną uchwałę, obecny był Stefan Ewangielu, prezes WZWiK, który serdecznie podziękował radzie za pozytywny wynik głosowania. Według przekazanych przez niego informacji, po otrzymaniu pożyczki będzie można podpisać już umowę z wykonawcą i przystąpić do prac, trudno jednak na razie sprecyzować, kiedy to nastąpi. Uchwały poręczające całość pożyczki podjąć muszą wszystkie samorządy, wchodzące w skład WZWiK - a jest ich siedem. Oprócz Świebodzic zrobiło to już miasto Wałbrzych oraz Szczawno Zdrój.
Harmonogram prac w Świebodzicach przewiduje maksymalnie 32 miesiące, ale wykonawca zapewnia, iż jest w stanie zrobić to w 26 miesięcy. Poręczenie zostało udzielone na czas od 1 czerwca 2010 do 30 czerwca 2021. Będzie ono ujmowane w tych latach w corocznej uchwale budżetowej, a źródłem finansowania ewentualnego zobowiązania będą dochody własne gminy.


29 czerwca 2007 - Europejski memoriał

Ponad 200 zawodniczek i zawodników z 6 państw Europy pojawiło się na starcie IX Memoriału Judo im. Edwarda Brzegowego. W zawodach odbytych 23 czerwca wzięli udział młodzi Austriacy, Czesi, Francuzi, Włosi, Niemcy i oczywiście Polacy. - Tak międzynarodowe towarzystwo świadczy o tym, że ranga strzegomskich zawodów jest z roku na rok coraz większa, a poziom sportowy zadowalający - stwierdził Mariusz Fajfer, szkoleniowiec AKS-u. Potwierdzili to również starosta świdnicki Zygmunt Worsa i burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, którzy w krótkich przemówieniach przywitali zgromadzonych zawodników, gości i publiczność. W ceremonii otwarcia uczestniczyli ponadto: przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tadeusz Wasyliszyn, zastępcy burmistrza Strzegomia: Wiesław Witkowski oraz Robert Siekaniec, sekretarz gminy - Sabina Cebula, radny Marian Góra, inspektor ds. sportu w UM - Teresa Niedźwiedzka oraz Danuta Brzegowy, która dostąpiła zaszczytu symbolicznego otwarcia memoriału.
Judocy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: roczniki młodsze (95-97) oraz starsze (92-94), wśród dziewcząt i chłopców. Gospodarze zawodów wywalczyli 19 miejsc na podium - 7 pierwszych, 7 drugich i 5 trzecich. Zwycięzcami zostali: Kamila Kowanetz (25 kg), Mikołaj Zięba (27 kg), Hubert Kurzej (30 kg), Bartosz Knapik (46 kg), Łukasz Rydwański (kat. do 42 kg), Karol Kurzej (50 kg) oraz Michał Rydwański (60 kg). - Siedem zwycięstw to świetny wynik. Mogliśmy ich mieć jeszcze więcej, jednak w kilku przypadkach zabrakło po prostu szczęścia. Ale i tak jestem bardzo zadowolony, tym bardziej, że pod względem organizacyjnym wszystko funkcjonowało bez zarzutu - podsumował strzegomski trener.
Organizatorami turnieju były: AKS Strzegom - sekcja judo, Gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Powiat Świdnicki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wyniki zawodów - >>> zobacz


29 czerwca 2007 - Pieniądze dla szkół

-"Ponad 1.285 tys. zł otrzymano dodatkowych pieniędzy do budżetu powiatu na realizację zadań oświatowych. Pieniądze pochodzą z rezerwy subwencji oświatowej Ministra Edukacji Narodowej. Z tych środków 490 tys. zł zostanie przeznaczone na wyposażenie sal dydaktycznych a 435 tys. zł na dalsze remonty w szkołach ponadgimnazjalnych. -"Napisaliśmy również wniosek do konkursu ogłoszonego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, otrzymaliśmy 360 tys. zł na realizację rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 roku." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Czy jest to dużo? - " I tak i nie" - mówi dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Stanisław Szelewa. -" Z pewnością dużo biorąc pod uwagę fakt, że obok Powiatu Oleśnickiego otrzymaliśmy najwięcej pieniędzy w całym województwie. Ale wnioskowaliśmy na ten cel o ponad 800 tys. zł. Pozostały więc zadania, które będziemy musieli zrealizować z własnych pieniędzy." - dodaje dyrektor.
Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na organizację zajęć dla młodzieży, a będą to: zajęcia sportowo - rekreacyjne, zajęcia kształtujących postawy przedsiębiorczości oraz przygotowujących do aktywności edukacyjnej i zawodowej oraz zajęć rozwijających zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia. W ramach tych zadań młodzież będzie mogła m.in. aktywnie spędzić wakacje na letnich obozach sportowych. Dofinansowanie uzyskały również kluby sportowe i SKS-y czy zajęcia sportowe. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie letni obóz sprawnościowo - obronny dla uczniów klas wojskowych.
Na uczniów czeka również wakacyjny cykl zajęć z j. angielskiego, zajęcia z komputerem. W trakcie roku szkolnego uczniowie będą mogli uczestniczyć w wycieczkach do opery, operetki, teatru czy filharmonii, meczach matematycznych, wykładach z biologii na Uniwersytecie Wrocławskim i Młodzieżowych Warsztatach Artystycznych.


29 czerwca 2007 - 1951/52 - znowu razem

23 czerwca w jaworzyńskiej podstawówce odbył się Zjazd Absolwentów, którzy zaczynali swoją edukacje w roku szkolnym 1951/52. Zjazd rozpoczął się uroczystą lekcją, którą prowadziła obecna Dyrektor mgr Teresa Gawron. Następnie byli uczniowie zwiedzili Zakładu Porcelany Stołowej.
Wszyscy byli mile zaskoczeni na wiadomość o tym, że organizowany jest zjazd absolwentów. "Propozycja tego spotkania była dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Inne zjazdy ze szkół średnich nie były tak fascynujące, jak to dzisiejsze" - powiedział jeden z przybyłych gości, obecnie zamieszkały w Jeleniej Górze.
Szkoła od czasów ich nauki bardzo się zmieniła, choć nie tylko ona. Sami absolwenci nie byli w stanie rozpoznać się po 50-latach rozłąki. Najdłuższą drogę z uczestników zjazdu przebyła Pani Teresa Nosowska, która przyjechała do Jaworzyny Śląskiej, aż z Giżycka. Twierdzi, że spotkanie to jedna z niewielu okazji, aby powspominać czas spędzony w szkolnych murach i odświeżyć dawne przyjaźnie.


28 czerwca 2007 - Wybory w Victorii

W piątek, 29 czerwca, o godzinie 17.30 w Miejskim Domu Kultury Reklan przy ulicy Wolności w Świebodzicach odbędzie się zebranie sprawozdawczo - wyborcze Miejskiego Klubu Sportowego Victoria Świebodzice wraz z wyborami uzupełniającymi do zarządu.
Wszystkich, którym dobro sportu w naszym mieście leży głęboko na sercu zapraszamy na to zebranie.
Prosimy o zabranie ze sobą legitymacji członkowskich klubu.


28 czerwca 2007 - Mistrzostwa w Siatkówce Plażowej

Już niebawem na terenie basenów kąpielowych w Strzegomiu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Strzegomia w Piłce Plażowej. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tych zawodach.
Mistrzostwa będą odbywały się w dniach od 6 do 7 lipca na terenie basenów kąpielowych (boisko plażówki). Zapisy na zawody rozpoczną się w piątek 6 lipca o godzinie 15.00. Natomiast początek imprezy zaplanowano na godzinę 16.00 tego samego dnia. Drugi dzień zmagań, jakim będzie sobota, rozpocznie się o godzinie 10.00.
Organizatorem zawodów jest strzegomski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


28 czerwca 2007 - Ekolodzy z nagrodami

Uczniowie świdnickiej Szkoły Podstawowej nr 5 zebrali najwięcej zużytych baterii, a Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum najwięcej makulatury. W nagrodę od prezydenta Świdnicy otrzymają po 2 tys. zł.
Jeszcze we wrześniu prezydent Wojciech Murdzek ogłosił w świdnickich szkołach konkurs zbiórki zużytych baterii oraz makulatury. Na zwycięskie placówki czekało za I miejsce - 2 tys. zł, za II miejsce - 1,5 tys. zł, a za III miejsce - 1 tys. zł.
W zakończonym niedawno roku szkolnym świdniczanie zebrali 711 kg zużytych baterii. Najwięcej zebrali ich uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. II miejsce przypadło Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznemu Gimnazjum. III miejsce zajął Zespół Szkół nr 3.
Świdniccy uczniowie zebrali również 32,9 t makulatury. W tym konkursie zwyciężyła Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum, II miejsce przyznano Zespołowi Szkół Specjalnych, III miejsce przypadło Niepublicznej Szkole Podstawowej "Bliżej Dziecka".


28 czerwca 2007 - Komendant w Świebodzicach

W środę, 27 czerwca, gościliśmy w Świebodzicach Komendanta Powiatowego Policji, pana Andrzeja Kląskałę. Nie była to jednak oficjalna wizyta w urzędzie - gość pojawił się nieoczekiwanie na spotkaniu, jakie zorganizowała Gazeta Świebodzicka z mieszkańcami i policją.
Na spotkaniu Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach Izabela Basztura prezentowała nowych dzielnicowych oraz odpowiadała na pytania i problemy mieszkańców. Pan komendant Andrzej Kląskała brał czynny udział w dyskusji, chętnie odpowiadał na pytania świebodziczan. Mówił o staraniach zwiększenia liczby patroli interwencyjnych w całym powiecie - w tym także w Świebodzicach; pozytywnie wyraził się także o sugestii jednego z mieszkańców na temat zainstalowania w mieście monitoringu ulicznego. Jednak sfinansowanie tej inwestycji leży już po stronie samorządu.
Komendant bardzo pochwalił także wyniki pracy komisariatu w Świebodzicach, który odnotowuje spadek przestępczości i wzrost wykrywalności zdarzeń.


28 czerwca 2007 - Aktywni seniorzy

Na zaproszenie partnerskiego Klubu Seniora z Okręgu Obersprewald-Lausitz z 3 dniową wizytą w Cottbus przebywali przedstawiciele Klubu Seniora z Bystrzycy Górnej.
Głównym tematem spotkania była wymiana opinii i poglądów na temat polsko niemieckich stereotypów i uprzedzeń. Seniorzy brali udział w seminariach, pracowali w grupach, wymieniali doświadczenia. W rozmowach poruszane były kwestie historii Polski i Niemiec, nie pomijano też drażliwych tematów. Jak mówili uczestnicy spotkania: "Dobrze się stało, że mamy okazję na wzajemne poznanie i przedstawienie naszych poglądów. Stereotyp Niemca czy Polaka, podczas takich właśnie spotkań okazuje się jedynie mitem. Praca nad poprawą naszych wzajemnych relacji i przestawienie obiektywnego wizerunku o Polakach i Niemcach, wydaje się nabierać szczególnego wymiaru w momencie negocjacji Polski z krajami Unii Europejskiej."
Wśród wielu pytań na jakie odpowiadali sobie goście z Polski i Niemiec, pojawiło się pytanie dotyczące wskazania najważniejszego wydarzenia dla każdej ze stron w mijającym stuleciu. Obie strony wskazały, że najważniejszym dla nich wydarzeniem był upadek komunizmu i obalenie Muru Berlińskiego. Fakt ten jest o tyle zaskakujący, gdyż obie grupy seniorów pracowały oddzielnie, a ich wyniki konfrontowane były po zakończeniu spotkania.
We wtorek 26 czerwca na zaproszenie Stowarzyszenia "Nasz świat - jeden świat" przedstawiciele Klubu Seniora gościli w ratuszu miasta Senftenberg. Powitani zostali przez zastępcę starosty Friederike Linke. W trakcie spotkania zaprezentowało swój program artystyczny dając raz jeszcze dowód na to, iż jesień życia wcale nie musi być monotonna.


28 czerwca 2007 - Szukają pracy

Coraz więcej młodych ludzi pisze do "dziennika", że chętnie podjęliby pracę w czasie wakacji.
Pracodawco, >>> zobacz, przeczytaj, może masz dla nich jakąś propozycję. Jeśli taką masz, to - >>> napisz do nas, ofertę przekażemy zainteresowanym


28 czerwca 2007 - Wakacyjne Odcinki Specjalne

Mimo okresu wakacyjnego Odcinek Specjalny w lipcu i w sierpniu będzie nadawany jak do tej pory, w każdy piątek o godzinie 18.00.
Chcemy jednak, aby w tym czasie nowe odcinki, co jakiś czas, były przeplatane archiwalnymi wywiadami. Często prosicie nas o to w e-mailach, teraz nadarza się świetna ku temu okazja. Pracujemy ponadto nad pewnymi zmianami, które pozwolą uatrakcyjnić Odcinek Specjalny. Mam nadzieję, że efekty tych prac usłyszycie już niebawem.
Już jutro, w ramach przypomnienia, archiwalny wywiad z Maciejem Oleksowiczem przeprowadzony jesienią zeszłego roku. Będziecie mogli ocenić, czy temu sympatycznemu zawodnikowi udało się zrealizować plany swoje i zespołu. Dowiemy się także nieco więcej na temat jego wcześniejszych występów.
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Jeżeli chcecie powtórki któregoś wywiadu - >>> napisz piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


28 czerwca 2007 - Konkurs na hasło Świebodzic

Ponieważ w pierwszej edycji konkursu nie udało się wybrać sloganu reklamującego Świebodzice, ogłaszamy drugą edycję konkursu. Prosimy wybrać z niżej wymienionych haseł jedno, najbardziej pasujące - Waszym zdaniem - do naszego miasta i logotypu, który wybraliśmy już wcześniej, w drodze konkursu.
Mogą Państwo zagłosować na dwa sposoby: drogą elektroniczną - wystarczy przesłać mejla na adres: promocja@swiebodzice.pl z treścią hasła, które Waszym zdaniem jest najlepsze.
Można także wyciąć specjalny kupon, drukowany w Gazecie Świebodzickiej, zaznaczyć na nim hasło, które się Wam podoba, i przesłać na adres wydziału promocji - ul. Wolności 13 Na Wasze odpowiedzi czekamy do 31 lipca. Hasło, które zbierze największą ilość głosów wygra, a wśród głosujących rozlosujemy nagrody.
Projekty nadesłane po terminie nie będą rozpatrywane przez Jury i nie będą odsyłane uczestnikom konkursu. Wyłoniony drogą niniejszego konkursu slogan reklamowy staje się własnością organizatora konkursu, który może je w dowolny sposób wykorzystać oraz odstępować na rzecz osób fizycznych i prawnych. Decyzja Jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Jury zastrzega sobie prawo do nie rozstrzygnięcia konkursu. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do opublikowania imienia i nazwiska, informacji o laureacie konkursu oraz umieszczanie tych informacji w materiałach reklamowych organizatora, w mediach i na portalu Miasta: www.swiebodzice.pl. Informacja o rozstrzygnięciu zostanie ogłoszona do 10 sierpnia w prasie lokalnej i na stronie internetowej Miasta.


28 czerwca 2007 - Czy komórka ściąga pioruny ?

Jak się okazuje używanie telefonu komórkowego podczas burzy zwiększ ryzyko porażenia piorunem. Chociaż ta kwestia to czyste prawa fizyki i chemii, to jednak nie wszyscy wiedzą w jak wielkim zagrożeniu się znajdują. Krople wody w chmurach zawierają ładunki elektryczne. W chmurach kłębiastych deszczowych, w których tworzą się szczególnie pokaźne krople wody i sporych rozmiarów kryształki lodu, siła tych ładunków jest wyjątkowo duża. Powstają one na skutek ocierania się, zderzania i rozpadania kropel i kryształów. Prądy wznoszące przenoszą słupki lodowe naładowane dodatnio ku wierzchołkowi chmury, a prądy zstępujące i opady transportują ładunki ujemne ku jej podstawie. Przyczyny takiego rozłożenia ładunków elektrycznych w chmurach, to znaczy ześrodkowania elektryczności o tym samym znaku w jednej części chmury, to powoduje powstawanie olbrzymich napięć pola elektrycznego atmosfery w chmurach oraz między chmurami i ziemią, ciągle nie są jasne. Rozmieszczenie ładunków w chmurze przyczynia się do powstania różnicy napięć między odmiennie naładowanymi jej częściami.
Ziemia reaguje na ujemny ładunek dolnej części chmury zepchnięciem elektronów z powierzchni gruntu i pozostawieniem przy powierzchni naładowanego dodatnio obszaru znajdującego się bezpośrednio pod chmurą Cumulonimbus. Ponieważ powietrze jest bardzo słabym przewodnikiem elektryczności, wyrównanie potencjałów odbywa się nie poprzez długotrwały przepływ ładunków, ale w postaci potężnej iskry zwanej błyskawicą lub piorunem (wtedy gdy ładunek biegnie z chmury do ziemi). Takie wyładowania elektryczne powtarzają się wielokrotnie. Towarzyszą im ogłuszające dźwięki, czyli grzmoty. Kiedy piorun zacznie się przemieszczać wzdłuż pola elektrycznego wytworzonego przez telefon komórkowy może dotrzeć bezpośrednio do naszego ucha i wniknąć w głąb ciała powodując zatrzymanie akcji serca i zawał. Oprócz telefonów ryzyko porażenia zwiększają również metalowe kolczyki, pierścionki i monety.


28 czerwca 2007 - Strefa szuka do pracy

I znów odbyło się w Świebodzicach spotkanie rekrutacyjne. Prowadziła je firma Creyf’s, będąca pośrednikiem wielu zakładów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Przedstawiciele firmy pojawili się w Reklanie 27 czerwca i przez dwie godziny można było zasięgnąć u nich informacji, wypełnić ankietę czy dowiedzieć się o szczegółowe warunki pracy.
Największe zapotrzebowanie pracowników ma w tej chwili firma Faurecia, która szyje zagłówki do samochodów. Jak wyjaśniały panie z Creyf’sa, na początek umowa zawierana jest na 3 miesiące i podpisywana z firmą pośredniczącą, jednak gdy pracownik się sprawdzi, przechodzi na zatrudnienie w zakładzie. Stawki godzinowe wahały się między 6 a 7 zł.


27 czerwca 2007 - Odwołany

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu, 18 głosami - za, ośmioma głosami - przeciw i trzema wstrzymującymi się, odwołany został z funkcji przewodniczącego rady powiatu - Jacek Wajs.
W poprzedniej kadencji rady powiatu, Jacek Wajs był starostą świdnickim a we wcześniejszej kadencji - wicestarostą.
W trakcie tajnego głosowania radnych, nowym przewodniczącym Rady Powiatu został Tadeusz Zawadzki.
Podczas sesji powołane zostały dwie nowe komisje. Powstała Komisja Kultury, Sportu i Promocji, której przewodniczącą została Elżbieta Gaszyńska oraz Komisja Oświaty i Wychowania z Ryszardem Chołko na czele.


27 czerwca 2007 - Jubileusz Straży Pożarnej

Uroczyste obchody 60-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej, do których przygotowywano się już od roku, odbyły się 23 czerwca. Organizatorem jubileuszu byli członkowie OSP oraz Rada Sołecka w Stanowicach. Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym.
W obchodach udział wzięły władze Strzegomia, przybyli także strażacy z Auerbach i Zweibruecken. Nie mogło zabraknąć również władz związku OSP szczebla wojewódzkiego i krajowego - Ryszarda Wiklińskiego, Urszuli Olszewskiej i Ireneusza Niedźwiedzkiego. Jubileusz zaszczycił ponadto komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Tomasz Szuszwalak. Obecni byli również przedstawiciele wszystkich jednostek OSP działający na terenie gminy Strzegom. Po mszy zgromadzeni w uroczystym przemarszu udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się okolicznościowa akademia, podczas której wręczono odznaczenia członkom OSP.
Brązowe Medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Zbigniew Boniowski, Krystian Kudzia, Henryk Leszczyk, Adam Pawełek, Rafał Wołczański, Krzysztof Żybura
Srebrne Medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Jerzy Dudek, Jerzy Ochel, Marek Leśnicki
Złote Medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Józef Strzelczyk, Franciszek Zając
Złotym Znakiem Związku - nadawanym za długoletnią aktywną działalność - został odznaczony Jan Dreścik. Jest to odznaczenie, które nadaje Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.
Ważną chwilą było poświęcenie, ufundowanej przez społeczeństwo, tablicy pamiątkowej. Będzie ona przypominać o zasługach OSP oraz o sensie i potrzebie pracy strażaka.


27 czerwca 2007 - Objazd w związku z zawodami

W związku z odbywającymi się zawodami Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w okresie od 27 czerwca, od godziny godziny 6.00 do 1 lipca do godziny 20.00 droga powiatowa nr 2881D w miejscowości Morawa została zamknięta.
Objazd dla kierunku Strzegom - Żarów i w przeciwnym kierunku wyznaczony został trasą: Strzegom - Jaroszów - Mikoszowa - Łażany - Żarów.


27 czerwca 2007 - Partnerska wizyta

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i jego zastępca Ireneusz Pałac, wyjeżdżają w czwartek, 28 czerwca z partnerską wizytą do niemieckiego Biberach.
Spotkanie od piątku do niedzieli (29 czerwca-1 lipca) poświęcone będzie tematyce ochrony środowiska - ochrony klimatu, a wezmą w nim udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich miasta Biberach.
Spotkanie partnerów to jeden z elementów obchodów zatytułowanych "50 lat Europy - 40 lat partnerstwa miast Valence - Biberach - a jak będzie dalej?".


27 czerwca 2007 - "Przystań" zaprasza

Dzisiaj odbyły się kolejne Dni Otwarte w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy. Osoby, które przyjdą dzisiaj na spotkanie spędziły cały dzień, uczestnicząc w zajęciach, proponowanych tego dnia. Dni Otwarte będą miały miejsce w każdą środę od godziny 10.30 do 16.00.
"Przystań" zaprasza świdnickich seniorów, emerytów, osoby samotne do uczestniczenia w Dniach Otwartych.
A oto, co proponujemy:
od godziny 10.30 gimnastyka ogólno-usprawniająca, później tańce integracyjne z panią Anią około godziny 12.00 katecheza z księdzem Romanem Tomaszukiem. Po tańcach wykład z Akademii Promocji Zdrowia na temat astmy i alergii a o godzinie 14.00 emisja filmu zatytułowanego "U Pana Boga za piecem".
W trakcie spotkania istnieje możliwość rozmowy z psychologiem, konsultacji z rehabilitantem, konsultacji z pracownikiem socjalnym, z pielęgniarką.


27 czerwca 2007 - W kolejce po dowód

Aż 11 tysięcy świdniczan ma jeszcze stare dowody osobiste. Ci, którzy odłożyli wymianę dokumentów czekają w dużych kolejkach. - Staramy się, by uciążliwości było jak najmniej, ale nie sposób ich uniknąć, gdy zgłasza się do nas dwa razy więcej osób niż przed rokiem, czy jeszcze kilka miesięcy temu - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - By przyspieszyć obsługę, na dwóch stanowiskach przyjmowane są wnioski dowodowe, a na osobnym, w pokoju obok tylko wydajemy dokumenty. Urząd czynny jest od godz. 7.30 do 15.30, jednak o godz. 15.30 nie zamykamy okienka i wszystkie osoby, które przed zamknięciem urzędu miały swoje miejsce w kolejce, zostaną przez nas obsłużone. Co więcej utworzyliśmy stanowisko interwencyjne, gdzie zajmujemy się sprawami związanymi z kłopotami z wydaniem dokumentu, czy też pracownik wyjeżdża do osób obłożnie chorych, które nie są w stanie wybrać się do urzędu. Obecnie nowymi dowodami, których wystawcą jest prezydent Świdnicy posługuje się 41 tysięcy mieszkańców miasta. 11 tys. osób czeka wymiana.
Czy to konieczność? - Od 1 stycznia 2008 r. dowody "książeczkowe" nie będą już ważne, dla osób posługujących się nimi oznacza to kłopoty. Nie będą mogły one np. załatwić spraw bankowych, ale też urzędowych - zaznacza dyrektor Pietrzyk. Sprawy związane z wymianą dowodów osobistych należy załatwiać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 6 - parter, tel. (074) 8562-816, 8562-817 i 8562-821.


27 czerwca 2007 - Skup rzepaku

Z inicjatywy wicewojewody dolnośląskiego Romana Kulczyckiego i dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Zbigniewa Michalewskiego odbędzie się spotkanie rolników i przedstawicieli podmiotów skupujących rzepak i rzepik na terenie Dolnego Śląska. Czwartkowe spotkanie ma na celu przede wszystkim określenie możliwości i warunków skupu rzepaku i rzepiku przez podmioty skupowe i zakłady przetwórcze zarejestrowane na terenie województwa dolnośląskiego. Spotkanie odbędzie się jutro) o godzinie 10.00, w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu ul. Zwycięska 12, budynek B1.
Wejście w życie, od 1 stycznia 2007 roku, ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych i pozytywna kampania biopaliwowa prowadzona przez media, skłoniły wielu rolników do zwiększenia areału upraw roślin, które mogą być wykorzystane na cele energetyczne. Według prognoz GUS powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku wyniesie około 670 tys. ha, czyli o około 17% więcej w stosunku do roku ubiegłego. Na Dolnym Śląsku rzepakiem i rzepikiem obsiano łącznie 68 151 ha, najwięcej w powiecie strzelińskim, bo ponad 7 tys. ha. 75 dolnośląskich podmiotów deklaruje wielkość skupu w granicach 100 000 ton.
Dodatkowo zakupem surowca na cele energetyczne zainteresowane są firmy z Czech i Niemiec.


27 czerwca 2007 - Zakończenie roku szkolnego

Uczniowie strzegomskich szkół rozpoczęli wakacje. Przed nimi dwa miesiące odpoczynku i zabawy.
Młodzi mieszkańcy gminy Strzegom ponownie usłyszą dźwięk szkolnego dzwonka dopiero za dwa miesiące. W ubiegłym tygodniu jednak po raz ostatni spotkali się we wspólnym gronie przed wakacjami. Na okolicznościowych akademiach najlepsi uczniowie odebrali nagrody, a nauczyciele życzyli wszystkim udanego wypoczynku. Nie zabrakło wzruszających i ciepłych słów oraz podziękowań za trud włożony w nauczanie.
To były ważne chwile przede wszystkim dla absolwentów szkół, którzy od września rozpoczną naukę w nowych placówkach. Im życzono, aby pamiętali o swoich dawnych szkołach oraz żeby swoim zachowaniem i pracą rozsławiali je. Wszyscy jednak deklarowali, że po dwóch miesiącach z radością i zapałem wrócą do swoich obowiązków. Trzymamy za słowo!


27 czerwca 2007 - Konkurs Języka Niemieckiego

Ważnym elementem motywującym do nauki języków obcych jest możliwość sprawdzenia i porównania przez uczących się swojej wiedzy i umiejętności.
Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom nauczycielka języka niemieckiego, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu Krystyna Malinkiewicz zorganizowała już po raz drugi Gminny Konkurs Języka Niemieckiego. W konkursie wystartowała również drużyna ze Szkoły Podstawowej w Gniewkowie. 3-osobowe drużyny klas VI - po jednej z każdej ze szkół, zmagały się z zagadnieniami gramatycznymi i leksykalnymi.
Szkołę z Dobromierza reprezentowały: Natalia Matkowska, Aldona Gugała i Dominika Cieślik. Uczennice te wykazały się dużą wiedzą i zajęły I miejsce.


27 czerwca 2007 - Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu

Podczas jutrzejszej sesji Rady Miejskiej będzie omawiana, m.in. sprawa dworca PKS. Powołany zostanie także zespół ds. opiniowania kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy.
Posiedzenie zaplanowano na 28 czerwca na godz. 15.00. Ważną częścią sesji będzie wystąpienie zastępcy burmistrz Wiesława Witkowskiego. Będzie ono dotyczyło zawarcia porozumienia w sprawie dworca PKS. Ponadto podjęte zostaną uchwały dotyczące następujących spraw - przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom dla obszaru obejmującego teren dworca autobusowego w Strzegomiu przy ul. Kasztelańskiej (projekt uchwały zostanie przedstawiony w przypadku zgody), zmiany budżetu gminy Strzegom na rok 2007 oraz powołania zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy. Podjęta zostanie także uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Strzegom.
Władze Strzegomia złożą również gratulacje juniorom piłkarskiej sekcji AKS Strzegom, którzy w dniu 17 czerwca uzyskali awans do Dolnośląskiej ligi Juniorów.


26 czerwca 2007 - Puchar on-line

Również w tym roku przebieg zawodów TOYOTA Hilux Horse Trials Strzegom będzie można śledzić za pośrednictwem Internetu. Relacje online już od czwartku na stronie www.WorldCupStrzegom.pl.
Przez całe zawody wyniki wszystkich konkursów będą publikowane na bieżąco, po każdym przejeździe, za pośrednictwem oficjalnej strony www.WorldCupStrzegom.pl. Na stronie zamieszczane będą również najświeższe informacje z przebiegu rywalizacji, nie zabraknie także galerii zdjęć.


26 czerwca 2007 - Rozporządzenie

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wydał rozporządzenie w sprawie zakazu trzymania drobiu na otwartej przestrzeni. Rozporządzenie zostało wydane w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Republiki Czeskiej i zagrożeniem jej wystąpienia na obszarze województwa dolnośląskiego.
Na obszarze województwa dolnośląskiego w powiatach Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów, Świdnica, Wałbrzych, Kamienna Góra, Jelenia Góra, Lwówek Śląski, Kłodzko wprowadzono zakaz: - utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni,
- korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu,
- pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników, do których ma dostęp dzikie ptactwo,
- organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków.
Kury, kaczki, gęsi, indyki, przepiórki, perlice, strusie oraz inne bezgrzebieniowce, gołębie, bażanty i kuropatwy mogą być utrzymywane na otwartej przestrzeni jedynie w miejscu ogrodzonym i zabezpieczonym przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami.
Gołębie mogą być wypuszczane jedynie na loty treningowe lub na loty konkursowe, jeżeli są utrzymywane oddzielnie od innych ptaków, a ich pasza i woda zabezpieczona jest przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodów. W wymienionych powiatach wprowadzono także nakaz rozłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wejściami na teren ferm drobiu.


26 czerwca 2007 - Certyfikaty sukcesu

Świdnica, tuż po Wrocławiu, jest drugim miastem, w którym działa najwięcej firm uhonorowanych tegorocznymi Dolnośląskimi Certyfikatami Gospodarczymi - jednymi z najważniejszych wyróżnień dla regionalnych przedsiębiorców. Kapitule, która przyznaje nagrody, przewodniczy marszałek województwa, Andrzej Łoś.
Wśród tegorocznych laureatów jest 20 przedsiębiorstw z Wrocławia, trzy ze Świdnicy oraz pięć z Dolnego Śląska. W kategorii "Średnie przedsiębiorstwa" wyróżniono "Mediator" Ośrodek Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego oraz firmę "Sonel". Wśród przedsiębiorstw po raz kolejny uhonorowanych Dolnośląskim Certyfikatem Gospodarczym znalazła się również Cynkownia "Galess".
Ceremonia wręczenia certyfikatów odbyła się wczoraj, 25 czerwca, we Wrocławiu.
- Tegoroczne rozdanie Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych pokazuje, że tuż po Wrocławiu Świdnica jest ogromnie liczącym się ośrodkiem, w którym prężnie rozwijają się zarówno te duże, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. Dla nas to szczególna satysfakcja i powód do jeszcze większej pracy na rzecz przedsiębiorców i stwarzania impulsów do rozwoju lokalnych firm, które działają globalnie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


26 czerwca 2007 - Parking przy SCK

Zakończył się trwający od ponad dwóch miesięcy remont obszaru parkingu przy ulicy Paderewskiego 36, obok Strzegomskiego Centrum Kultury. Po dziurawym, poniszczonym parkingu, popisanych murach SCK i porastających wokół krzakach nie ma już śladu. Wyremontowany i zmodernizowany teren zyskał nowy, wspaniały wygląd.
Prace remontowe parkingu, które trwały od 12 kwietnia do 22 czerwca wykonywało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ze Świebodzic. W ramach tych robót na parkingu położono nową nawierzchnię z kostki betonowej, oraz wykonano ścieżki i podjazd znajdujący się od strony ulicy Legnickiej. Ponadto dokonano rozbiórki schodów bocznych oraz murów przy schodach od strony zaplecza budynku SCK, które zastąpiono nowymi metalowymi barierkami, a także wykonano częściową naprawę elewacji od strony placu i zaplecza Strzegomskiego Centrum Kultury. Łączny koszt tej inwestycji wyniósł gminę około 140 tys. zł. Dodać jeszcze należy, że Zakład Usług Komunalnych zajął się zagospodarowaniem obszar obok parkingu i teraz w miejscu brzydko porastających krzaków, znajdują się piękne kolorowe klomby z kwiatami, wszędzie jest czysto i zielono.


26 czerwca 2007 - DJ Trick & DJ Megii

DJ Trick & DJ Megii - w najbliższy weekend, gorące, wakacyjne imprezy.
Możecie nas zobaczyć i słuchać:
29 czerwca ( piątek ) - klub Schron w Świdnicy - zaczynamy o godzinie 20.00
Wjazd - panie 5 złotych, panowie 8 złotych.
30 czerwca (sobota) - klub Podkowa - Proszkowice - Laser Show - start o godzinie 21.00
Wjazd panie i panowie 5 złotych.
Serdecznie zapraszamy - DJ Trick & DJ Megii


26 czerwca 2007 - Cenny plac pod domki jednorodzinne

Blackrock Properties, spółka z kapitałem irlandzkim kupiła 15 działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Dzięki temu do kasy miasta wpłynie rekordowa kwota prawie 4,1 mln zł. Takie są wyniki poniedziałkowego przetargu. Do przetargu na sprzedaż działek położonych w Świdnicy przy ulicy Świerkowej stanęło 65 osób. Wszystkie oferty przebijał jedna po drugiej, przedstawiciel Blackrock. Cena wywoławcza za wszystkie działki wynosząca w sumie 1,2 mln zł (razem z VAT) została ostatecznie przebita o prawie 2,9 mln zł.
- Wyniki przetargu zaskoczyły nas, ponieważ ceny działek pod budownictwo jednorodzinne nigdy nie były tak wysokie. Obecnie za ponad siedmioarową działkę nowy właściciel gotów jest zapłacić blisko 316 tys. zł, a pół roku temu teren podobnej wielkości sprzedaliśmy "tylko" za 86 tys. zł - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. - Z ogromnego zastrzyku gotówki do budżetu miasta jesteśmy oczywiście zadowoleni. Ogromnie zaskoczeni jesteśmy niespotykaną liczbą licytujących - 65 - oraz faktem, że to jedna osoba zakupiła wszystkie działki. Dla porównania do przetargu na siedem działek przy ul. Lipowej kilka miesięcy temu stanęło sześć osób, w tym tylko jedna zakupiła dwie działki. Zdajemy więc sobie sprawę, że bardzo dużej grupie osób nie udało się zwyciężyć w poniedziałkowym przetargu. To są osoby zainteresowane wybudowaniem własnego domu, dlatego teraz nasze wysiłki będziemy kierować w przygotowanie kolejnych terenów pod budownictwo jednorodzinne. Bardzo szybko przygotujemy przetarg na osiem działek przy ul Wiśniowej. Przyspieszymy prace związane z budową infrastruktury, po to, by do sprzedaży mogły zostać skierowane działki w okolicach ul. Westerplatte-Bystrzyckiej. Co więcej, jeśli pozwoli na to prawo, postaramy się ograniczyć możliwość zakupu przez jedną osobę maksymalnie 2-3 działek.


26 czerwca 2007 - Zapraszamy do GCI

Jeśli potrzebna Ci wiedza na temat jednego z krajów europejskich, praktyk lub staży w Unii Europejskiej, poszukujesz informacji o szkoleniach i możliwościach zdobywania funduszy w Polsce i Europie, chcesz nawiązać kontakt z rówieśnikami czy organizacjami z zagranicy, potrzebujesz informacji w innej sprawie związanej z edukacją, Europą lub działalnością młodzieżową, skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci Eurodesk.
- Eurodesk to europejski program informacyjny dla młodzieży i osób pracujących z młodzieżą, który zajmuje się gromadzeniem, monitorowaniem i uaktualnieniem wymienionych już informacji dostępnych na stronie www.eurodesk.pl - informuje sekretarz gminy Sabina Cebula.
Pracownicy Gminnego Centrum Informacji polecają także nowy program multimedialny Euromobil do nauki języków obcych. Elektroniczną wersję programu można ściągnąć ze strony www.euro-mobil.org. Na chwilę obecną gotowe są ćwiczenia do nauki języka angielskiego, niemieckiego, fińskiego i węgierskiego. W przygotowaniu są wersje do nauki języka francuskiego, portugalskiego, czeskiego, rumuńskiego i… polskiego.
Warto także zapoznać się z informacjami o stypendiach na odbycie stażu w Niemczech dla absolwentów wyższych uczelni w dziedzinie ochrony środowiska. Stypendium umożliwia odbycie stażu w Niemczech (trwającego od 6 do 12 miesięcy) na uniwersytetach, w przedsiębiorstwach, instytucjach badawczych, urzędach, organizacjach pozarządowych, itp. Stypendium wynosi 1060 euro miesięcznie. Mogą się o nie ubiegać absolwenci szkół wyższych w dziedzinie ochrony środowiska, którzy uzyskali dyplom ukończenia studiów nie wcześniej niż w ostatnich trzech latach i nie przekroczyli 30 roku życia. Termin składania wniosków mija 31 sierpnia 2007 roku.
Opis programu znajduje się w bazie Eurodesk Polska: www.eurodesk.pl/index2.php?go=program_details&c_outid=PL0010000206


26 czerwca 2007 - Bezpłatny wyjazd nad morze

Bezpłatne miejsca dla 25 dzieci w wieku od 7 do 15 lat przyznało Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Dobromierzu Dolnośląskie Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, organizatorem kolonii jest Caritas Diecezji Świdnickiej. Uczestnikami obozu mogą być dzieci byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych, z których przynajmniej jeden z rodziców przepracował w PGR ponad trzy lata a dochód w rodzinie nie przekracza 351 zł na osobę. Dzieci wyjadą na obóz letni do Łeby w dniach 4-17 sierpnia.
Więcej Informacji w sprawie wyjazdu można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobromierzu, tel. 0 74 85 86 237.


26 czerwca 2007 - X obrady świdnickiej rady

Sesję Rady Miejskiej w Świdnicy zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 2 lipca na godzinę 11.00. W jej trakcie przedstawione zostaną: protokół z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną pn. "Ocena sytuacji dotyczącej umowy zawartej pomiędzy gminą miasto Świdnica a firmą "Laguna" s.c. na dzierżawę zjeżdżalni przy krytym basenie w Świdnicy"; sprawozdanie z realizacji założeń polityki społecznej i gospodarczej na 2006 rok oraz przedstawione będą działania w tym temacie na 2008 rok. Radni podejmą również uchwały m.in. w sprawie:
powołania Zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników na kadencję 2008-2011, nadania nazw parkom miejskim, wyrażenia zgody na nabycie przez miasto dworca kolejowego stacji "Świdnica Miasto" oraz obiektów byłego dworca "Świdnica Kraszowice", wyrażenia zgody lub nie na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, wyboru banku do obsługi bankowej budżetu miasta oraz podległych jednostek organizacyjnych w latach 2007-2011, rozszerzenia terenu cmentarza komunalnego przy ulicy Słowiańskiej w Świdnicy, zmian w budżecie oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy dla działek położonych u zbiegu ulic: Zamenhofa - Riedla - Wróblewskiego.


26 czerwca 2007 - Współpraca partnerska

Przy okazji rozgrywania Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Strzegomia gościliśmy w naszym mieście oficjalne delegacje miast partnerskich z Pavullo nel Frignano we Włoszech oraz czeskiego Znojmo.
Goście z urokliwego miasteczka w regionie Emilia-Romagna we Włoszech spędzili w Strzegomiu 4 dni. W ich trakcie mieli możliwość poznania nie tylko najciekawszych zakątków naszej miejscowości, ale również odbyć autokarową wycieczkę do Zamku Książ, niedaleko Wałbrzycha. Włosi uczestniczyli także w uroczystym otwarciu zmodernizowanego kompleksu basenów odkrytych. Nie mogło obyć się również bez spotkania z władzami samorządowymi. - Rozmawialiśmy głównie na trzy zasadnicze tematy - mówi burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. - Po pierwsze, nad utrzymaniem dotychczasowej formuły rozgrywania turniejów piłkarskich, gdyż jest to świetna okazja do integracji i lepszego poznania młodzieży z obu państw. Po drugie, zaproponowaliśmy rozwinięcie współpracy pod kątem folkloru i zaproszenia zespołu z Włoch na nasz festiwal. I wreszcie po trzecie, co mnie osobiście bardzo cieszy, mówiliśmy o obustronnej wymianie młodzieży szkolnej, która miałaby możliwość spędzenia wolnego czasu w rodzinach polskich i włoskich.
Do Strzegomia przyjechali również przedstawiciele władz Znojmo, w tym nowy starosta: Petr Nezvezda. Tu także dyskutowano nad poprawą stosunków pomiędzy miastami partnerskimi. Nowy starosta zapewnił strzegomskie władze o chęci kontynuacji współpracy, co miejmy nadzieję będzie miało przełożenie na podejmowane inicjatywy.
Warto jeszcze dodać, że niedawno młodzież szkolna ze strzegomskiego Gimnazjum Nr 2 gościła z dwudniową wizytą u swoich przyjaciół z Mittelschule Geschwister School w Auerbach, a w ostatni weekend do Strzegomia przyjechali przedstawiciele jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Auerbach i Zweibruecken.


26 czerwca 2007 - Brzechwa wyłączył dzwonek

22 czerwca w Szkole Podstawowej w Dobromierzu zabrzmiał ostatni dzwonek przed wakacjami. W galowych strojach uczniowie wraz z rodzicami przyszli na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie ze swoimi wychowawcami. Najpilniejszym uczniom wręczono świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody książkowe. Pięcioro uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy otrzymało za wybitne osiągnięcia upominki książkowe. Wśród uhonorowanych znaleźli się:
Natalia Matkowska - kl.VI, Monika Krumplewska - kl.VI, Dominika Cieślik - kl.VI, Jakub Subczak - kl.V oraz Wojciech Gołębiewicz - kl.V.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wielkie, ale i dla niektórych smutne wydarzenie, jakim jest pożegnanie na zawsze murów szkoły. Szóstoklasiści pod kierunkiem pani Elżbiety Seperant zaprezentowali się w bardzo atrakcyjnym przedstawieniu, któremu przyświecało motto: "Im więcej kto z nas umie, tym bardziej wie, jak mało..." Na scenie zaroiło się od barwnych postaci, które przeprowadziły widzów od pierwszego spotkania ze szkołą podstawową, aż po jej kres. Szóstoklasiści stworzyli wspaniałe kreacje: pana Kleksa, Twardowskiego i indiańskiego wodza, które zachwyciły publiczność. "Nic dziwnego - naszą szkołę opuszczają prawdziwi aktorzy" mówili rodzice i nauczyciele. Warto dodać, że młodzi aktorzy pierwsze szlify zdobywali na deskach, stworzonego przez panią Katarzynę Stefańczyk, szkolnego Teatrzyku "Sukces".
Uczniowie klasy VI przekazali symboliczny klucz do szkoły swoim młodszym kolegom z klasy V. Teraz czas na wypoczynek, relaks i wakacyjną labę.


26 czerwca 2007 - Sesja Rady Powiatu

27 czerwca o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Przed podjęciem uchwał radni wysłuchają sprawozdania z działalności Zarządu w okresie od poprzedniej sesji.
Następnie będą m.in. głosować nad zatwierdzeniem sprawozdań finansowych SP ZOZ i Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Dodatkowo zatwierdzą Regulamin działania SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy oraz zmienią uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki przekazane Powiatowi Świdnickiemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Na koniec przed wnioskami i oświadczeniami Radni podejmą kilka uchwał dotyczących powiatowej oświaty.


26 czerwca 2007 - Muzeum zaprasza

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej znane głównie ze wspaniałych zbiorów jest również organizatorem wielu imprez.
Już 27 czerwca Muzeum gościć będzie dzieci z Domu Dziecka z Ukrainy - tego dnia odbędzie się tam piknik oraz zabawy i konkursy. Muzeum do zabawy zaprasza też inne dzieci.
Przez cały lipiec będą trwać prace wolontariuszy przy renowacji lokomotyw. Muzeum zapewnia umowę o wolontariat i ubezpieczenie oraz miłą atmosferę we wspólnym ratowaniu zabytków techniki.
Od 1 czerwca trwa Wystawa Zabytkowych Zabawek Samochodowych. Potrwa ona do końca wakacji.
Również w czasie wakacji trwać będzie konkurs fotograficzny zatytułowany - "Kolej na Fotografiach" . Dla uczestników wstęp wolny na teren na Muzeum. W sierpniu odbędzie się wystawa zdjęć.
Muzeum zaprasza lokalne zespoły rockowe i nie tylko, do współpracy, na terenie Starej Parowozowni planuje zorganizować w sierpniu Przegląd Zespołów Regionalnych.


25 czerwca 2007 - Festiwal "Pawana - 2007"

W dniach 26 czerwca 1 lipca odbędzie się kolejny już Festiwal "Pawana - 2007", organizowany przez Stowarzyszenie Towarzystwa Kultury Dawnej "Serenissima Wratislavia". Tematem tegorocznego festiwalu będą XV i XVI wieczne tańce.
Jak każdego roku pierwsza część festiwalu odbywać się będzie we Wrocławiu.
Druga część składającą się z przeglądu i konkursów tańców dawnych - zespołowych i indywidualnych odbędzie się w dniach 30 czerwca - 1 lipca na zamku we wsi Wierzbna.


25 czerwca 2007 - Filmowa środa

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza seniorów oraz wszystkich chętnych na środowe spotkania filmowe. Projekcje filmowe odbywają się cyklicznie w każdą ostatnią środę miesiąca, o godzinie 10.00 i 16.00.
Filmy wyświetlane są w Sali Cysterskiej na dużym ekranie, wszystkie filmy pochodzą ze zbiorów Wypożyczalni Multimediów. 27 czerwca wyświetlony zostanie film zatytułowany "Hotel Ruanda".


25 czerwca 2007 - Boiska w Strzelcach

Budowa boiska wielofunkcyjnego w Strzelcach została ukończona.
Zbudowano boisko sportowe o wymiarach 30,0m x 50,0 m o nawierzchni z trawy syntetycznej, powstało boisko do gry w piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę. Na boiskach będzie można okazjonalnie grać w tenisa ziemnego, badmintona, piłkę nożna i inne gry zespołowe. Cały kompleks otoczony jest ogrodzeniem stanowiącym jednocześnie łapacz piłek.
Przyjmując rozwiązania projektowe zwrócono uwagę na takie elementy jak trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne "wandaloodporność", a także niskie koszty eksploatacji.
Całkowity koszt budowy boiska wyniósł około 400 tysięcy złotych. W 50 % dofinansowany został ze środków z Ministerstwa Sportu. Pośrednikiem w finansowaniu przedsięwzięcia jest Bank Gospodarstwa Krajowego.


25 czerwca 2007 - Nagrody dla uczniów

Nadszedł czas wakacji. Uczniowie szkół w Jaworzynie Śląskiej zakończyli rok szkolny 2006/2007. Był to okres pracy, rozwoju intelektualnego, sportowego i artystycznego. Czas budowania więzi koleżeńskich i przyjacielskich. Akademie z okazji zakończenia roku szkolnego były okazją do wyróżnienia przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej najlepszych uczniów-prymusów poszczególnych szkół. Wśród wyróżnionych znależli się:
Magdalena Nazimek, Dominika Karniej, Dawid Marszałek - Gimnazjum Nr 1 w Jaworzynie Śląskiej,
Martyna Jabłońska, Agata Grobelna - Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej,
Magdalena Kalicińska - Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie,
Kinga Sowińska - Szkoła Podstawowa w Pastuchowie.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz życzenia udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji oraz wielu niezapomnianych przygód.


25 czerwca 2007 - Najlepsze gimnazjum świętuje

Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu w nocy z 19 na 20 czerwca zorganizowało wspaniałą imprezę - "Noc u Jana Pawła II", mającą na celu zintegrowanie całej społeczności szkolnej. Organizatorką tego projektu, który zaczął się we wtorek o godz. 19.00, a zakończył w środę o 9.00 była wicedyrektor szkoły, Mirosława Markiewicz.
"Noc u Jana Pawła II" rozpoczęła się wzruszającym programem artystycznym w wykonaniu Koła Teatralnego pod kierunkiem Danuty Dudzińskiej, podczas którego uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję przypomnieć sobie wspaniały pontyfikat Papieża Jana Pawła II. Po kolacji przygotowanej przez niezawodne mamy, wysłuchano fragmentów utworów patrona szkoły w wykonaniu zaproszonych gości. Pomiędzy kolejnymi czytaniami zarówno uczniowie, jak i goście mieli okazję sprawdzić swoją znajomość biografii i twórczości Papieża podczas konkursu wiedzy przygotowanego przez laureatki etapu wojewódzkiego konkursu o życiu i twórczości Jana Pawła II. Następnie w grupach prowadzone były zajęcia warsztatowe, podczas których odbywały się m.in. ćwiczenia przy muzyce, kalambury oraz zajęcia informatyczne, które zaowocowały prezentacją multimedialną z przebiegu uroczystości przygotowaną przez uczniów. Na koniec wspólnie odtańczono na hali sportowej poloneza. Ok. 23.30 zebrani wysłuchali kolejnych, pełnych życiowej mądrości, tekstów Karol Wojtyły, a potem świetnie się bawili podczas kalamburów przygotowanych przez uczniów klas trzecich pod hasłem "Czy znasz polskie przysłowia?".
Na zakończenie tej pełnej wrażeń nocy odbył się mecz piłki siatkowej uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, a wspólna kąpiel o północy w podświetlanym basenie była cudowną atrakcją dla najlepszych uczniów Gimnazjum Nr 2, bo to właśnie oni brali udział w tym projekcie. Wszyscy pełni entuzjazmu o godz. 1.00 udali się do szkoły, gdzie sale lekcyjne tej nocy jeszcze długo rozbrzmiewały radosnym śmiechem uczniów.
W środę rano, po wspólnym śniadaniu, uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli przygotowana prezentację multimedialną, po której udali się na mszę świętą oraz pod pomnik patrona szkoły Jana Pawła II.


25 czerwca 2007 - Tworzyjanów 2007

W maju i czerwcu boiska i łąki zmieniły się w tereny, na których ochotnicy - dorośli i młodzież, w wolnych chwilach, doskonalili swój strażacki kunszt. Dziesiątki godzin upłynęły na musztrze i ciężkich, do znudzenia powtarzanych ćwiczeniach. Praktykom tym towarzyszyły marzenia o zdobyciu najwyższego trofeum.
Zgodnie z kilkudziesięcioletnia tradycją w Tworzyjanowie stanęły do zawodów w sporcie pożarniczym drużyny OSP. W zawodach startowało 11 drużyn z 6 jednostek. Najbardziej zaciętą rywalizację toczyły Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Zawody odbyły się w 2 konkurencjach - w sztafecie i ćwiczeniach bojowych. Po ciekawej, zaciętej i emocjonującej rywalizacji zwyciężyły drużyny:
Kobiety - I miejsce OSP Marcinowice.
Mężczyźni - I miejsce OSP Marcinowice, II OSP Zebrzydów, III OSP Tworzyjanów
Chłopcy 12-15 lat MDP - I miejsce MDP Wirki, II MDP Zebrzydów
Juniorzy 15-18 lat - I MDP Zebrzydów, II MDP Wirki
Za zaangażowanie i wysiłek włożony w rywalizację podczas zawodów poszczególnym drużynom wręczono puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Zaproszeni goście oraz inni uczestnicy zawodów poczęstowani zostali smaczną grochówką.


25 czerwca 2007 - Uroczysta akademia w Jaroszowie

21 czerwca na sali gimnastycznej w Jaroszowie została zorganizowana uroczysta akademia, podczas której wręczono nagrody książkowe dla najlepszych absolwentów gimnazjum oraz listy gratulacyjne dla ich rodziców. Mury gimnazjum opuszczają uczniowie dwóch klas trzecich, wśród których zostały wyróżnione następujące uczennice: Agnieszka Falkiewicz, Ewelina Kikta, Dorota Zawada, Patrycja Sobieralska, Jolanta Fiedor, Dorota Kwiatkowska, Małgorzata Ścigało, Sylwia Pyrzyńska, Agnieszka Szegda, Patrycja Rynienko, Zuzanna Pałka oraz Ewa Trela.
Wręczono również coroczną Nagrodę Dyrektora za najwyższe wyniki w nauce i zachowaniu uczennicom: Ewelinie Kikcie i Sylwii Pyrzyńskiej. Znane są także wyniki najważniejszego egzaminu dla jaroszowskich gimnazjalistów. - Jesteśmy zadowoleni, szczególnie z wysokich not części humanistycznej. Aż 10 uczniów - na 42 piszących przekroczyło próg 40 punktów - mówi polonistka Monika Bytnar-Gołembiowska. Najwięcej punktów z obu części, bo aż 85, uzyskała Jola Fiedor.
To nie jedyne dokonania uczniów z Jaroszowa. Patrycja Sobieralska przez 3 lata nauki nie opuściła ani jednej godziny lekcyjnej. Oprócz Patrycji na uroczystej akademii nagrody za frekwencję otrzymały Gosia Ścigajło i Patrycja Partyka. Ewelina Kikta aż 16 razy w tym roku szkolnym reprezentowała gimnazjum w Jaroszowie na konkursach recytatorskich na różnych szczeblach eliminacji. Największymi sukcesami Eweliny są nagrody w finałach dolnośląskich w Kłodzku i w Oławie. W piątek 15 czerwca brała udział w Koncercie Laureatów we Wrocławiu.


24 czerwca 2007 - Kolejna sesja

W trybie dosyć pilnym zwołana będzie następna sesja, już 28 czerwca.
Powodem jest konieczność wyrażenia przez radę zgody na poręczenie pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, którą chce zaciągnąć Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji. Świebodzice są członkiem związku, a w naszym mieście WZWiK realizuje budowę kanalizacji.


24 czerwca 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki ostatniej kolejki spotkań Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - seniorzy.
grupa 1
LZS Kątki - LZS Zebrzydów 3:2
LZS Strzelce - LZS Gola Świdnicka 3:1
LKS Szczepanów - LKS Bystrzyca Dolna 2:5
PKS Wiry - LZS Tąpadła 0:3
LZS Tworzyjanów - LZS Śmiałowice 3:0
LKS Biała - LKS Marcinowice 3:0
grupa 2
KS Kraszowice - LKS Zastruże 2:0
LZS Boleścin - LZS Goczałków 2:3
LKS Imbramowice - LZS Modlęcin 3:0
LZS Gościsław - LKS Kalno 4:0
LZS Tomkowice - LZS Kostrza 1:1
LZS Rogoźnica - LZS Komorów 6:2


24 czerwca 2007 - Lato z MDK

Młodzieżowy Dom Kultury przez cztery kolejne tygodnie począwszy od 30 lipca, codziennie od poniedziałku do piątku, zaplanował festyny zabawowe na czterech boiskach środowiskowych: na Osiedlu Zawiszów, przy Szkole Podstawowej Nr 8, przy ul. Kilińskiego na Osiedlu Zarzecze oraz obok placu targowego na Osiedlu Młodych. Dzieci i młodzież będą miały możliwość wzięcia udziału w różnorodnych zawodach sprawnościowych.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji będą nagradzani drobnymi upominkami.


24 czerwca 2007 - Wyjadą nad morze

Na wniosek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przyznało Gminie Dobromierz: • 7 miejsc na kolonię w Pobierowie, 25 miejsc na kolonię w Łebie - organizatorem kolonii jest Caritas Diecezji Świdnickiej - uczestnikami tej kolonii będą dzieci i młodzież byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych.
Poza tym Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizuje obóz pod namiotami w Harcerskiej Bazie Komendy Hufca ZHP Łagiewniki w Pobierowie. W obozie uczestniczyć będzie łącznie 120 dzieci i młodzieży w wieku 10 - 17 lat w trzech turnusach.


23 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Podczas tegorocznego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zawodnicy będą walczyć nie tylko o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Do zdobycia są również wysokie premie finansowe oraz aż dziewięć nagród specjalnych. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. zł!
Obok wysokich nagród finansowych organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcyjnych nagród specjalnych. Będzie ich aż dziewięć.
W tym konkursie nagrodzony będzie najlepszy zawodnik w crossie oraz najlepszy polski zawodnik w crossie.
Toyota Horse Trials Strzegom to nie tylko sportowe zmagania na najwyższym światowym poziomie, ale również szereg atrakcji dla widzów: show Macieja Damięckiego, pokazy WKKW - prezentacja jednej z najtrudniejszych dyscyplin jeździeckich, "Grupa tańczący pies" - pokaz sztuczek wykonywanych przez psy, pokazy woltyżerki, zganianie owiec przez psy pasterskie - prezentują goście z Czech, przejażdżki na kucykach, pokazy mody, kłady - czterokołowce, mini bungy, dmuchane miasteczko dla najmłodszych. mini ZOO.
Wstęp dla widzów na wszystkie dni zawodów jest bezpłatny.


23 czerwca 2007 - Wakacje w mieście i nad morzem

Pięćdziesięcioro dzieci z najbiedniejszych rodzin wyjedzie w sierpniu na dwutygodniowy wypoczynek do Łeby. Wyjazd organizuje Caritas Diecezji Świdnickiej który wygrał tegoroczny konkurs na organizację letniego wypoczynku. Dzieci będą wypoczywać nad morzem od 4 do 17 sierpnia. Koszt wypoczynku to 35 tys. zł.
A dla tych, którzy zostają w mieście, będzie mnóstwo atrakcji na miejscu. Imprezy organizuje zarówno Ośrodek Sportu i Rekreacji jak i Miejski Dom Kultury Reklan.
Będą warsztaty tańca, ceramiki, wycieczki rowerowe i spotkania żeglarskie. Dla tych, co lubią aktywny wypoczynek OSiR proponuje turnieje piłki nożnej, siatkowej, zawody pływackie na basenie, karaoke, ringo i wiele innych


23 czerwca 2007 - Ogród Jordanowski w Olszanach

Przy Szkole Podstawowej w Olszanach otwarto Ogród Jordanowski. To miejsce, w którym rodziny będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu wśród drzew i krzewów.
Uroczystość otwarcia Ogrodu Jordanowskiego odbyła się 20 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej w Olszanach. Na tę chwilę mieszkańcy wsi czekali już od dawna. - To dla nas ważna inwestycja, ponieważ w okolicy nie ma żadnego placu zabaw ani parku, w którym rodziny mogłyby spędzać wspólnie czas - mówi Maria Karkowska, dyrektor szkoły. - Dlatego chciałabym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym powstanie Ogrodu Jordanowskiego było możliwe - dodaje dyrektor.
Ważnym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi. Dokonali tego: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska, ksiądz proboszcz Józef Wróbel oraz dyrektor placówki Maria Karkowska. Imprezie towarzyszył program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły, wystawa prac Sary Wiśniowskiej oraz prezentacja multimedialna o działalności placówki. Akcentem kończącym spotkanie był grill w nowo otwartym Ogrodzie Jordanowskim.


23 czerwca 2007 - Wybory ławników

Do 30 czerwca można zgłaszać w urzędzie miejskim kandydatów na ławników sądowych. Ławnikiem może być każdy, kto ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat, posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku, posiada co najmniej wykształcenie średnie i jest zdolna do pełnienia obowiązków ławnika - ze względu na stan zdrowia.
Kandydatów mogą zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje związkowe, organizacje pracodawców, inne organizacje zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych), co najmniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie miasta Świebodzice. Świebodzice mogą wybrać łącznie 20 ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011, (w tym 10 osób do Wydziału Cywilnego i 10 osób do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy) oraz 9 ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011 (w tym 5 osób do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich i 4 osoby do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).
Wyboru spośród zgłoszonych kandydatów dokona Rada Miejska Świebodzic. Zgłoszenia należy składać w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, w Wydziale Organizacyjno-Administracyjnym, pokój nr 8-9 (I piętro). Informacja tel. (074) 666-95-10 - lub (074) 666-95-14. Druki karty zgłoszenia na ławnika sądowego można pobierać w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, pokój nr 8-9 (I piętro).


23 czerwca 2007 - Prymusi 2007

Już po raz VIII w gminie Świdnica zostały przyznane nagrody Prymusa Szkoły, które otrzymało 10 najlepszych uczniów z placówek oświatowych gminy Świdnica.
Podczas uroczystości w Grodziszczu przyznano łącznie 118 stypendiów naukowych i 20 za osiągnięcia sportowe.
Najwyższe wyniki w nauce w roku szkolnym 2006/2007 wśród wszystkich szkół podstawowych osiągnął Kacper Danisiewicz ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej uzyskując średnią 6,0.
Najlepszą gimnazjalistką okazała się Malwina Kotowicz z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, również uzyskując średnią 6,0. Lista najlepszych uczniów - >>> zobacz


22 czerwca 2007 - Euro 2012 i Blisko Boisko

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk, jako przewodniczący Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, wziął udział w spotkaniu z ministrem sportu Tomaszem Lipcem. Spotkanie miało charakter głównie informacyjny, dotyczyło zadań i planów na najbliższe miesiące, również w odniesieniu do naszego województwa. Przekazane zostały wytyczne UEFA związane z dalszymi pracami nad organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Niebawem powołani zostaną koordynatorzy na poziomie kraju i województw ds. transportu lądowego i sieci dróg, lotnisk, bezpieczeństwa, budowy stadionów, marketingu. Działający przy wojewodzie Dolnośląski Komitet jest już gotowy do realizacji tego zadania.
Samorządy mają przedstawić biznesplany dla budowy obiektów sportowych. Wojewoda zwraca uwagę, żeby projektując nowe stadiony kierować się rozsądkiem. Nowoczesne obiekty powinny służyć miastom i regionom również w kolejnych latach po zakończeniu mistrzostw.
Na spotkaniu zostały także przedstawione założenia projektu "Blisko Boisko" realizowanego przez ministerstwo sportu. Do 2009 co roku ma zostać oddanych do użytku 100 boisk. Projekt może zostać przedłużony nawet do 2012 roku. Jest to wspólna akcja ministerstwa sportu i PZU, które będą dofinansowywać budowę boisk w 70%. Do dziś do ministerstwa wpłynęło około 450 wniosków z całej Polski. Idea programu to nowoczesne boisko w każdej gminie.


22 czerwca 2007 - Zapraszamy na baseny!

Teraz nie tylko w dzień, ale także i w nocy można korzystać ze strzegomskiego kompleksu basenów. Przedstawiamy ciekawą ofertę Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprasza wszystkich chętnych do korzystania z basenów kąpielowych w godzinach wieczornych, tj. w każdą środę od godz. 21.00 do godz. 23.00. Koszt nocnego pływania przy pełnej iluminacji świetlnej to koszt 16 zł od osoby. OSiR proponuje także wszystkim zakładom i przedsiębiorstwom skorzystanie z możliwości wykupu karnetu na baseny dla pracowników w ramach funduszu socjalnego. Koszt całosezonowego karnetu dla pracownika to 150 zł, dla rodziny zaś - 350 zł.
Ośrodek prowadzi również naukę pływania indywidualnego oraz grupowego (maks. 5 osób). Wszystkich zainteresowanych tą ofertą prosimy o kontakt w kasie biletowej lub bezpośrednio u instruktora pływania w wypożyczalni sprzętu sportowego na basenie.


22 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Po raz kolejny europejskie gwiazdy wkkw pojawią się w Strzegomiu. Swój udział w Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 zapowiedzieli zawodnicy z 20 krajów, a wśród nich takie sławy jak Linda Algotsson, Karin Donckers, Piia Pantsu, Andreas Dibowski, Frank Ostholt i Ingrid Klimke.
Na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom wystartuje dwóch Mistrzów Świata i Wicemistrzyni Europy oraz pięciu medalistów Mistrzostw Europy i Świata. Trzech spośród zgłoszonych zawodników plasuje się w pierwszej dziesiątce aktualnego światowego rankingu FEI. Zawodnicy - >>> zobacz


22 czerwca 2007 - Wieczorek w "Przystani"

Wczoraj w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbył się wieczorek taneczny dla pensjonariuszy oraz dla zaprzyjaźnionych seniorów, którzy aktywnie uczestniczą w imprezach, proponowanych przez DDP!
Podczas zabawy panowała wspaniała atmosfera, która jest ukojeniem przede wszystkim dla duszy, ale również dla ciała poprzez menu przygotowane przez kucharki w ośrodku. Wieczorki taneczne są inicjatywą pań z Rady Domu - Lucyny Piątkowskiej - przewodniczącej, Lidii Fidler - zastępcy oraz Heleny Banik - skarbnika. Dzisiaj z kolei do zabawy dołączyły panie z Jaworzyny Śląskiej ze Stowarzyszenia "Wspierajmy Się". Tego typu zabawy odbywają się raz w miesiącu i są prowadzone przez terapeutkę DDP - Anię.


22 czerwca 2007 - Biuletyn ZOZ

W dziale naszego serwisu internetowego "prasa", dostępne jest kolejne wydanie Biuletynu "Nasz ZOZ - Biuletyn Informacyjny". A w nim kolejne informacje z życia "Latawca".
Znalazły się w nim też informacje o Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki i Dniu Położnej oraz życzenia. Fundacja "Pomóżmy Naszym Pacjentom" dziękuje wszystkim ofiarodawcom za wpłaty.
Znalazły się tam również informacje o nowym sprzęcie jaki pojawił się w świdnickim szpitalu. Ostatni, najnowszy numer biuletynu - >>> zobacz


22 czerwca 2007 - Kolonie gratis

205 dzieci i młodzieży ze świdnickich rodzin o niskich dochodach wyjedzie na letni wypoczynek. W sumie ponad 105 tys. zł przekaże na ten cel miasto. Uczestników letniego wypoczynku wytypowały szkoły. 90 uczniów z pięciu szkół podstawowych Caritas Diecezji Świdnickiej zabierze na dwutygodniowe kolonie w Łebie. Dla 115 uczniów z czterech gimnazjów i dwóch szkół podstawowych Komenda Hufca ZHP w Świdnicy zorganizuje obóz w Niesulicach.
Pierwsza grupa dzieci będzie przebywać w Niesulicach od 27 lipca do 10 sierpnia. Druga w Łebie od 18 do 31 sierpnia. Organizatorów wypoczynku wyłoniono w drodze otwartego konkursu ofert na zadanie publiczne.


22 czerwca 2007 - Koniec roku tuż tuż

Dziś ze szkołą pożegnali się uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Świebodzicach, a już wczoraj, 21 czerwca, kredki, zabawki i swoje kochane panie nauczycielki pożegnały maluchy z Przedszkola nr 2.
Uroczyste zakończenie nauki połączone było z pożegnaniem odchodzącej na emeryturę dyrektor placówki, pani Jadwigi Ilczuk. Placówką kierowała przez 15 lat, a w oświacie pracuje od 32. Panią dyrektor żegnał kwiatami burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępca Zbigniew Opaliński oraz wizytator z kuratorium oświaty Teodozja Rydzak.
Dzieci przygotowały bardzo bogaty program artystyczny, łącznie z pięknym polonezem, którego maluchy zatańczyły z wielkim zaangażowaniem. Jutro pożegnamy jeszcze trójkę dyrektorów, odchodzących na emeryturę. To Agnieszka Budzińska, dyrektor Szkoły Integracyjnej, Elżbieta Muzyka z SP 4 oraz Edward Godziński z SP 3.


22 czerwca 2007 - Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu

Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej będzie omawiana, m.in. sprawa dworca PKS. Powołany zostanie także zespół ds. opiniowania kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy.
Posiedzenie zaplanowano na 28 czerwca na godz. 15.00. Ważną częścią sesji będzie wystąpienie zastępcy burmistrz Wiesława Witkowskiego. Będzie ono dotyczyło zawarcia porozumienia w sprawie dworca PKS. Ponadto podjęte zostaną uchwały dotyczące następujących spraw - przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Strzegom dla obszaru obejmującego teren dworca autobusowego w Strzegomiu przy ul. Kasztelańskiej (projekt uchwały zostanie przedstawiony w przypadku zgody), zmiany budżetu gminy Strzegom na rok 2007 oraz powołania zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy. Podjęta zostanie także uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Strzegom.
Władze Strzegomia złożą również gratulacje juniorom piłkarskiej sekcji AKS Strzegom, którzy w dniu 17 czerwca uzyskali awans do Dolnośląskiej ligi Juniorów.


22 czerwca 2007 - Klub Seniora z Bystrzycy

W dniach 25-27 czerwca, na zaproszenie partnerskiego klubu Seniora okręgu Obersprewald-Lausitz z trzydniową wizytą w Cottbus przebywać będzie Klub Seniora z Bystrzycy.
Głównym tematem spotkania będzie seminarium na którym poruszane będą tematy wzajemnych stereotypów i uprzedzeń, a także postrzegania idei wzajemnej Europy.
Działalność Klubu Seniora rozpoczęła się 11 lat temu. Założycielem klubu jest Stanisław Kraiński, który zaprosił wtedy ludzi takich jak on, z Bystrzycy Górnej, Lubachowa, Burkatowa. Pozyskał sponsorów i zorganizował pierwsze spotkanie na którym zjawiło się 128 osób.
W ciągu 11 lat działalności Klub Seniora zorganizował 25 wycieczek krajoznawczych i jedną do Niemiec. Dwukrotnie klub miał przyjemność gościć delegację z Klubu Emerytów i Rencistów z Niemiec. Częstymi gośćmi byli również w Krzyżowej, ostatnio 14-17 września w 2005 roku wspólnie z przyjaciółmi z Niemiec.


22 czerwca 2007 - Nieść radość

Nauczyciele i uczniowie strzegomskich szkół złożyli coroczną wizytę w Domu Małego Dziecka w Jaworze. Dzięki tej wizycie na ustach dzieci pojawił się uśmiech.
18 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z Danutą Pikor oraz uczniowie klasy III Gimnazjum nr 1 z Małgorzatą Zalewską i Małgorzatą Świstek jak co roku odwiedzili podopiecznych Domu Dziecka w Jaworze. Dzięki hojności rodziców i uczniów maluchy zostały obdarowane artykułami spożywczymi, ubraniami i zabawkami. Słodki poczęstunek przygotowali właściciele strzegomskiej piekarni państwo Tkaczyk.
Goście spędzili czas na zabawach integracyjnych z dziećmi, które nie chciały się z nimi pożegnać. - Młodzież, wbrew obiegowym opiniom, to osoby niezwykle wrażliwe na krzywdę i potrzeby innych. Potrafią okazać pomoc i serce. Na pewno będziemy kontynuować tradycje spotkań z wychowankami Domu Małego Dziecka. Jest to potrzebne i małym, opuszczonym dzieciom, ale także i nam - zapewniają przedstawiciele obu szkół.


22 czerwca 2007 - Sprawozdanie i zmiana planów

Na sesji, która odbyła się wczoraj, radni przyjęli sprawozdanie finansowe Miejskiego Ośrodka Zdrowia. Podjęli także kilka uchwał, dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o tereny przy ulicy Wałbrzyskiej (które mają w swojej funkcji przeznaczenie mieszkaniowe) oraz o ul. Jeleniogórską - tu przystąpienie do opracowywania planu jest efektem zabiegów inwestora o możliwość wybudowania przy tej ulicy niewielkiej stacji paliw.
Kolejne dwie uchwały, również dotyczące przystąpienia do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dotyczyły ulicy Sportowej (modernizacja stadionu) oraz Jaśminowej (budownictwo jednorodzinne).


22 czerwca 2007 - III Noc Świętojańska

23 czerwca w Szczepanowie odbędzie się III Noc Świętojańska, odbędzie się ona w "Ślężańskim Młynie".
Impreza plenerowa rozpocznie się o godzinie 17.00.
Program dla dorosłych i dla dzieci, a w nim: występ dzieci ze szkoły w Strzelcach o tematyce Sobótkowej Nocy Świętojańskiej, program kabaretowy, recital muzyczny, zabawa taneczna, przejażdżki konne, piknik z grillowaniem a o północy - niespodzianka ! - poszukiwanie kwiatu paproci...


22 czerwca 2007 - Bezpieczna szkoła

11 czerwca podczas uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym otrzymała certyfikat "Szkoły dbającej o bezpieczeństwo".
Dolnośląski konkurs o to miano powstał na bazie ogólnopolskiego programu " Bezpieczna Polska - Bezpieczna Szkoła" i skierowany był do szkół podstawowych i gimnazjów. Jego głównym organizatorem było Kuratorium Oświaty we Wrocławiu we współpracy z Dolnośląską Radą ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, Wojewódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.
Konkurs trwał cały rok, a jego głównym celem była poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole oraz środowisku lokalnym poprzez: animację ruchu społecznego na rzecz bezpieczeństwa, edukację społeczno-prawną uczniów, rodziców i nauczycieli, profilaktykę zachowań agresywnych i poprawę wypadkowości w szkole.


22 czerwca 2007 - Igrzyska jak zwykle udane

Reprezentacje świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjalnych w mieście 19 czerwca wzięły udział w 32. Międzyszkolnych Igrzyskach Lekkoatletycznych. To impreza, która ma w mieście wieloletnią tradycję, a igrzyska są odzwierciedleniem, choć oczywiście w mniejszej skali, prawdziwych zmagań olimpijskich. Zawody otwiera defilada wszystkich drużyn, jest zapalenie znicza i wciągnięcie flagi na maszt. A potem jest wspaniała, sportowa rywalizacja.
W tym roku dziewczęta i chłopcy startowali w kilku konkurencjach: bieg na 60, 300 i 600 metrów, sztafeta integracyjna, skok w dal, rzut piłeczką palantową. Szczegółowe wyniki znajdą Państwo na stronie internetowej OSiR.
Puchary i medale dla najlepszych wręczali dyrektorzy szkół oraz burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Zawodnicy i publiczność minutą ciszy uczcili pamięć tragicznie zmarłej koleżanki z Gimnazjum nr 2. Dziewczynka zmarła właśnie podczas podobnych zawodów.


22 czerwca 2007 - Baseny zapraszają

15 czerwca rozpoczął się sezon letni na basenach kąpielowych w Dobromierzu. Baseny czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 18:00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 19.00. Bilety są w cenie: Bilet normalny - 7,0 zł, ulgowy - 3,5 zł.
Uprawnieni do biletów ulgowych: młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich za okazaniem legitymacji szkolnej, studenci za okazaniem legitymacji studenckiej, renciści i emeryci z terenu Gminy Dobromierz za okazaniem legitymacji.
Bilet wstępu na basen dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, średnich i studentów z Gminy Dobromierz w poniedziałki i czwartki za okazaniem legitymacji - bezpłatny.
Bilet wstępu na basen dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, średnich i studentów z Gminy Dobromierz we wtorki i środy za okazaniem legitymacji - 1,5 zł
Bilet wstępu dla grup zorganizowanych (wycieczki, kolonie) - od poniedziałku do czwartku - 1,5 zł, od piątku do niedzieli - 2,5 zł.


22 czerwca 2007 - Szukamy kwiatu paproci

23 czerwca to Sobótka albo inaczej Noc Świętojańska czyli najkrótsza noc w całym roku. To czas zabawy, puszczania wianków na wodzie, tańców przy ognisku i oczywiście - poszukiwania legendarnego kwiatu paproci.
W tym roku świebodziczanie mają do wyboru aż dwie imprezy. Pierwszą, dla dzieci i młodzieży, organizuje OsiR. Zapraszamy w sobotę na kąpielisko odkryte przy ul. Sportowej. W planie imprezy jest całonocne czuwanie na terenie basenu odkrytego, spanie w namiotach, poszukiwania kwiatu paproci, ognisko, gry i zabawy. Nieco starsi mogą się wybrać nad Warszawiankę.
MDK Reklan zaprasza na biesiadę. Będzie wróżenie z ziół, puszczanie wianków, tańce, śpiewy. Zaczynamy o godzinie 20.00 i bawimy się do północy.


21 czerwca 2007 - Nagrody dla najlepszych

Aparaty fotograficzne, sprzęt grający, akcesoria komputerowe i rower. Między innymi takie nagrody wybrali sobie świdniccy prymusi. Dziś w samo południe, w Galerii Fotografii, wręczył im je prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Prezenty warte 600 zł (szkoły podstawowe) i 700 zł (gimnazja) otrzymali najlepsi uczniowie każdej ze szkół, prowadzonych przez miasto. Jest to 11 osób, które zakończyły rok szkolny 2006/2007 ze średnią ocen 5,36-6,00.
Nagrody otrzymali: Magdalena Miś - Szkoła Podstawowa nr 1, Michał Blach - Szkoła Podstawowa - nr 4, Wojciech Maruszewski - Szkoła Podstawowa nr 5, Paulina Skóra - Szkoła Podstawowa nr 6, Joanna Lasocka - Szkoła Podstawowa nr 8, Dalia Tkaczyk - Szkoła Podstawowa nr 10, Agata Zatorska - Szkoła Podstawowa nr 315, Mateusz Legut - Gimnazjum nr 1, Joanna Gregorczyk - Gimnazjum nr 2, Monika Czachara - Gimnazjum nr 3, Aleksandra Rak - Gimnazjum nr 4.
- Uczniowie ci znaleźli się w zaszczytnym gronie Primus Inter Pares, skupiającym najlepszych absolwentów świdnickich placówek. Przyznane wyróżnienia to z pewnością zasłużona satysfakcja oraz dodatkowa motywacja do dalszej pracy. Myślę że zaowocuje ona kolejnymi sukcesami w następnych etapach edukacji - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Zdjęcia z uroczystości wręczenia - >>> zobacz


21 czerwca 2007 - Ptasia grypa w Czechach

W związku ze stwierdzeniem wczoraj wystąpienia ogniska grypy ptaków na terytorium Republiki Czeskiej w rejonie Pardubic Wydział Zarządzania Kryzysowego DUW zobowiązał Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego na terenie województwa do poinformowania hodowców o sposobie postępowania z drobiem w sytuacji zagrożenia ptasią grypą.
WZK zwrócił się także do powiatów o wzmożenie czujności w ocenie objawów grypopodobnych występujących u osób, szczególnie tych wracających z Czech.
Ponadto Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wprowadził dziś, do odwołania, zakaz transportu żywego drobiu na wszystkich przejściach granicznych województwa dolnośląskiego.


21 czerwca 2007 - Sesja Rady Powiatu

27 czerwca o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Przed podjęciem uchwał radni wysłuchają sprawozdania z działalności Zarządu w okresie od poprzedniej sesji.
Następnie będą m.in. głosować nad zatwierdzeniem sprawozdań finansowych SP ZOZ i Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Dodatkowo zatwierdzą Regulamin działania SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy oraz zmienią uchwałę w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki przekazane Powiatowi Świdnickiemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Na koniec przed wnioskami i oświadczeniami Radni podejmą kilka uchwał dotyczących powiatowej oświaty.


21 czerwca 2007 - Stypendia przyznane

73.190 złotych przeznaczyło miasto na stypendia za dobre wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe. Otrzyma je 746 uczniów świdnickich szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w II półroczu mają średnią ocen powyżej 4,75 bądź osiągnęli znaczące wyniki sportowe. Wysokość jednorazowego stypendium - maksymalnie 128 zł - określały placówki. Stypendia rozdysponowano w następujący sposób:
Szkoła Podstawowa nr 1 - 41 osób, Szkoła Podstawowa nr 4 - 120 osób, Szkoła Podstawowa nr 5 - 36 osób, Szkoła Podstawowa nr 6 - 67 osób, Szkoła Podstawowa nr 8 - 83 osoby, Szkoła Podstawowa nr 10 - 39 osób, Szkoła Podstawowa nr 315 - 36 osób, Gimnazjum nr 1 - 122 osoby, Gimnazjum nr 2 - 74 osoby, Gimnazjum nr 3 - 71 osób, Gimnazjum nr 4 - 57 osób.
Dodajmy, że stypendia naukowe przyznawane są za każdy semestr nauki. W I semestrze miasto przeznaczyło na nie 48,5 tys. zł.


21 czerwca 2007 - PKS Świdnica

Uwaga pasażerowie.
PKS w Świdnicy Sp. z o.o. informuje, że od 25 czerwca tego roku zostają zlikwidowane niektóre kursy autobusów na trasach lokalnych, niektóre zostaną też skrócone.
Zmianie ulegną też oznaczenia kursów.

Wykaz wszystkich zmian - >>> zobacz


21 czerwca 2007 - Najlepsi absolwenci

Tradycją stało się już, że władze Strzegomia nagradzają najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tak też było w tym roku. Uczniowie, którzy ciężko pracowali przez cały rok, osiągając doskonałe wyniki w nauce, spotkali się w Strzegomskim Centrum Kultury.
Spotkanie odbyło się 19 czerwca. Oprócz uczniów wzięli w nim udział rodzice, dyrektorzy szkół i samorządowcy - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert oraz przewodniczący Komisji Oświaty Zbigniew Suchyta. Burmistrz Lech Markiewicz zachęcał młodzież do dalszej sumiennej nauki, która w przyszłości na pewno zaprocentuje. - Rozwijajcie się i inwestujcie w wasze wykształcenie, a my zapewnimy wam warunki do tego, byście mogli żyć i pracować w Strzegomiu - mówił burmistrz.
Nagrody książkowe i okolicznościowe dyplomy otrzymało 32 uczniów. Docenieni zostali również rodzice. Dla nich przygotowano dyplomy zawierające podziękowania za trud włożony w wychowanie i zaangażowanie w pracę nad rozwijaniem umiejętności swoich dzieci. Spotkaniu towarzyszył występ strzegomskich przedszkolaków, którzy wprowadzili wszystkich w dobry nastrój.
Lista uczniów, którzy zostali nagrodzeni: Mateusz Wojdyła, Aleksander Zięcina, Wojciech Cebula, Katarzyna Burdzy, Magdalena Wiklińska, Szymon Duszeńko, Katarzyna Śmietańska, Jagoda Klonowska, Aleksandra Michałowska, Marcin Sokołowski, Monika Zając, Oliwia Zelik, Anna Zaremba, Ewelina Kikta, Agnieszka Szegda, Klaudia Wojtowicz, Kamila Postawska, Ewelina Myszka, Mateusz Zając, Sara Wączek, Weronika Wijas, Kornelia Puchalska, Katarzyna Angrys, Marta Stępniak, Beata Łęgowik, Natalia Szwed, Joanna Brzozowska, Natalia Chyłek, Magdalena Rajtar, Monika Michaliszyn, Joanna Kuźma oraz Urszula Jaworek.


21 czerwca 2007 - 1. Rajd Świdnicki - Krause

Już jutro rusza 1. Rajd Świdnicki - Krause. Rozpocznie się o godzinie 19.00 uroczystym startem ze świdnickiego stadionu OSiR.
Zaplanowano dziewięć odcinków specjalnych o łącznej długości 86 km.
W sobotę kierowcy wyruszą na trasy już o godzinie 7.35. Start odbędzie się przy wjeździe do Parku Serwisowego Świdnica - Remy, wjazd od ulicy Fabrycznej.
Meta rajdu, podobnie jak start znajdować się będzie na stadionie OSiR. O godzinie 17.10 przewidziano zakończenie rajdu i rozdanie nagród.


21 czerwca 2007 - Muzeum zaprasza

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej znane głównie ze wspaniałych zbiorów jest również organizatorem wielu imprez.
Już 27 czerwca Muzeum gościć będzie dzieci z Domu Dziecka z Ukrainy - tego dnia odbędzie się tam piknik oraz zabawy i konkursy. Muzeum do zabawy zaprasza też inne dzieci.
Przez cały lipiec będą trwać prace wolontariuszy przy renowacji lokomotyw. Muzeum zapewnia umowę o wolontariat i ubezpieczenie oraz miłą atmosferę we wspólnym ratowaniu zabytków techniki.
Od 1 czerwca trwa Wystawa Zabytkowych Zabawek Samochodowych. Potrwa ona do końca wakacji.
Również w czasie wakacji trwać będzie konkurs fotograficzny zatytułowany - "Kolej na Fotografiach" . Dla uczestników wstęp wolny na teren na Muzeum. W sierpniu odbędzie się wystawa zdjęć.
Muzeum zaprasza lokalne zespoły rockowe i nie tylko, do współpracy, na terenie Starej Parowozowni planuje zorganizować w sierpniu Przegląd Zespołów Regionalnych.


21 czerwca 2007 - Wakacyjny rozkład jazdy

Od poniedziałku, 25 czerwca będzie obowiązywał letni rozkład jazdy autobusów MPK.
Równocześnie z wprowadzeniem letniego rozkładu nastąpią zmiany w funkcjonowaniu linii komunikacyjnej nr 1. Nowy przebieg linii to: ul. Plater - Prądzyńskiego - Wyszyńskiego - Riedla - Zamenhofa (przychodnia) - Sikorskiego - Żeromskiego - pl. Grunwaldzki - Wrocławska - 1 Maja - pl. św. Małgorzaty - Łukasińskiego - Pobożnego - Electrolux - Colgate.
Wprowadzone zostaną również nowe godziny odjazdów autobusów linii nr 1. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na przystankach oraz na stronie internetowej www.mpk.swidnica.pl.


21 czerwca 2007 - 60 - lecie OSP Stanowice

23 czerwca odbędzie się uroczystość 60-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach.
W imieniu organizatorów: jubilatów i Rady Sołeckiej Stanowic serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy w tym dniu chcą razem z nimi przeżywać ten cudowny i niezapomniany dzień.
Program uroczystości - >>> zobacz


21 czerwca 2007 - Bilet wakacyjny - autobus i basen

Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą kupić promocyjny bilet wakacyjny, który będzie obowiązywał od 1 lipca. Jego cena, w zależności od strefy waha się od 14 do 24,50 zł (poza wakacjami takie bilety kosztują od 42 do 83,50 zł).
Zachęcając do zakupu informujemy, że bilety wakacyjne oprócz ważności na trasie przejazdu obowiązują na wszystkich liniach komunikacyjnych w Świdnicy. Ilość przejazdów nie jest ograniczona. Co więcej wszyscy posiadacze biletu będą mogli korzystać z miejskiego kąpieliska z 50 proc. ulgą. Bilet nie będzie kosztował 2 zł, a złotówkę.
Bilet wakacyjny ważny jest z legitymacją szkolną.


21 czerwca 2007 - Będzie czyściej, będzie ładniej

51 osób zarejestrowanych jako bezrobotne, nieposiadających prawa do zasiłku, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej wykonuje prace społecznie użyteczne na terenie Gminy Dobromierz.
Skierowanie do prac społeczno-użytecznych otrzymały 64 osoby. Z ogólnej liczby skierowanych 13 osób nie wykonuje tych prac - 2 osoby odmówiły podjęcia prac, 2 wcale się nie stawiły, 3 mają przeciwwskazania lekarskie do wykonywania tego typu zajęć, 3 osoby przerwały prace z własnej winy, 2 podjęły pracę a dla jednej brak jest wolnego miejsca wykonywania pracy w miejscu swego zamieszkania.
Zatrudnione osoby pracują po 5 godzin 2 razy w tygodniu, do końca września br., w miejscu zamieszkania.
Najwięcej osób pracuje w Roztoce i w Dobromierzu. Część pracowników zostało przydzielonych do GOKSiR. Do tej pory porządkowane były miejsca publiczne. Prace te obejmowały koszenie poboczy dróg gminnych, koszenie skwerów, sadzenie kwiatów na rabatach oraz prace porządkowe na basenie w Dobromierzu. Planuje się również kosić tereny przy rzekach, ale ze względu na okres lęgowy ptaków prace te będą realizowane we wrześniu. Ponadto w najbliższym czasie w Szymanowie koszone będą tereny przy posesjach ludzi starszych, którzy nie są w stanie sami tego zrobić, a także zaplanowane jest odkrzaczanie wszystkich rowów i stawu, który dodatkowo wymaga czyszczenia. W Roztoce w ramach prac wykoszone zostaną trawy w obrębie dużego mostu oraz wały na boisku, wstawione będą drzwi i załatany zostanie dach w budynku świetlicy na boisku.


21 czerwca 2007 - Droga Łażany-Mielęcin zakończona

Już w czwartek 28 czerwca o godzinie 10.00 zostanie uroczyście otworzony prawie 3 kilometrowy odcinek drogi rozpoczynający się w miejscowości Mielęcin a kończący w Łażanach. Inwestycja realizowana była przez Powiat Świdnicki od ubiegłego roku i finansowana ze środków budżetu powiatu przy sporym dofinansowaniu ze środków unijnych.
- "Obecnie na miejscu realizacji inwestycji zakończyły się trwające od maja prace kosmetyczne i wykończeniowe." - wyjaśnia starosta Zygmunt Worsa
Z punktu widzenia sieci drogowej powiatu jest to bardzo ważny odcinek drogi, stanowiący część najkrótszego połączenia pomiędzy drogą krajową nr 5 (relacji Wrocław-Bolków, a dalej do przejścia granicznego w Lubawce) a drogą krajową nr 35 (relacji Wrocław - Wałbrzych, a dalej do przejścia granicznego w miejscowości Golińsk). Ponadto ten odcinek drogi stanowi najkrótsze połączenie między stolicą powiatu - Świdnicą a autostradą A4.


20 czerwca 2007 - Wymień stary dowód na nowy

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk przypomina Dolnoślązakom o konieczności wymienienia w tym roku starych dowodów osobistych (zielone książeczki) na nowe dowody plastikowe. Od 1 stycznia 2008 roku książeczkowe dowody osobiste stracą ważność.
Wszyscy ci, którzy nie wymienią do tego czasu starych dowodów na nowe, znajdą się w trudnej sytuacji, ponieważ nie będą mogli m.in. załatwić spraw w urzędach, odebrać listu poleconego na poczcie, wziąć kredytu bankowego, załatwić formalności u notariusza, np. sprzedać lub kupić mieszkania, itp.
Zostało niecałe 7 miesięcy na wymienienie dowodu osobistego, a dotąd aż 10 milionów Polaków nie dopełniło tego obowiązku, z tego na Dolnym Śląsku 805 587 osób.
Osoby odkładające złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego na koniec roku powinny liczyć się z tym, że okres oczekiwania na otrzymanie dokumentu będzie wynosił nawet kilka miesięcy. Wojewoda prosi, żeby nie odkładać wymiany dowodu na ostatnią chwilę.


20 czerwca 2007 - Podziękowanie świdnickich instruktorów

W lutym bieżącego roku spotkało nas nieszczęście. W wyniku pożaru spaliło się poddasze naszego domu. Potrzebny był natychmiastowy remont, a my nie mieliśmy pieniędzy ani sił, aby go przeprowadzić. Natychmiast pospieszyli nam z pomocą niezawodni przyjaciele. Napływały pieniądze od instruktorów, harcerzy i wielu innych osób, często anonimowych, nie tylko ze Świdnicy, ale z całej Polski. Harcerze i instruktorzy szybko i skutecznie zaczęli sprzątać pomieszczenia po pożarze, wynosząc spalone deski, resztki ocieplenia, myjąc ściany. Osoby prywatne i firmy wspomogły nas, piorąc przesiąkniętą dymem odzież, wypożyczając rusztowanie, czy kontener na gruz. Otrzymywaliśmy farbę i inne materiały budowlane. Inni zadeklarowali późniejszą pomoc przy usuwaniu skutków pożaru, jak wymiana połaci dachu, czy odbudowa komina. W najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się takiej solidarności. Dzięki temu, już po kilku dniach mogliśmy w miarę normalnie funkcjonować i czekać z remontem dachu do wiosny. Dziś mamy już nowy dach i nowy komin i choć do końca remontu jeszcze daleko, to główne prace są już zakończone.
To dzięki Waszemu poczuciu solidarności i Waszej wrażliwości możemy z ufnością patrzyć w przyszłość. Mówią, że " prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie"… Nigdy nie myśleliśmy, że mamy ich aż tylu. Bez Waszej pomocy Przyjaciele, nie ruszylibyśmy z miejsca. Dom był wprawdzie ubezpieczony, ale do tej chwili, a minęły już cztery miesiące, z przyczyn proceduralnych nie otrzymaliśmy jeszcze odszkodowania. Wspomagających było tak wielu, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Nie znając wszystkich, często anonimowych darczyńców, tylko tą drogą możemy Wam podziękować za Wasze serce, praktyczną realizację harcerskiej idei braterstwa, wrażliwość na cudze nieszczęście, bezinteresowność.
Dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali nas w tych trudnych chwilach własną pracą, pieniędzmi, materiałami czy słowem otuchy. Życzymy wszystkim, aby mieli tak niezawodnych przyjaciół jak my.
pwd. Anna Góralska, phm. Janula Góralska i hm. Andrzej Góralski


20 czerwca 2007 - Za darmo uczyć się języków obcych

Dzięki multimedialnemu programowi Euromobil możesz za darmo uczyć się języków obcych. Elektroniczną wersję programu można ściągnąć ze strony www.euro-mobil.org.
Na razie gotowe są euromobile do nauki języka angielskiego, niemieckiego, fińskiego i węgierskiego. W przygotowaniu wersje do nauki francuskiego, portugalskiego, czeskiego, rumuńskiego i ... polskiego. Euromobil sfinansowała Komisja Europejska. Przede wszystkim z myślą o studentach, którzy zamierzają wyjechać na studia za granicę.


20 czerwca 2007 - Pijana matka

14 czerwca żarowscy policjanci zatrzymali 26 letnią kobietę, która jechała na rowerze mając w wydychanym powietrzu 1,9 promila alkoholu. Jak się później okazało, kobieta pozostawiła w mieszkaniu bez opieki dwoje małych dzieci w wieku 15 miesięcy i 7 lat. W tym czasie męża nie było w dom, przebywał na rybach. Po telefonie policjantów wrócił do domu zaopiekował się dziećmi, a kobieta została zatrzymana do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
To nie pierwsze przewinienie kobiety. W marcu br. próbowała karmić piersią swego 15 miesięcznego syna - będąc pod wpływem alkoholu,(2,30 promila) na co nie pozwolił mąż, między małżonkami doszło do szarpaniny, wyrywali sobie dziecko z rąk, mężczyzna zawiadomił Policję, pijana matka została zatrzymana do wytrzeźwienia.
W maju policjanci z Żarowa otrzymali informację o pijanej matce idącej ulicą z małym dzieckiem, jak się okazało to ta sama kobieta, która wcześniej była zatrzymywana. O wszystkich zdarzeniach był informowany Sąd Rodzinny. Po ostatnim zdarzeniu 14 czerwca policjanci doprowadzili kobietę do Prokuratury a następnie do Sądu, który zastosował wobec zatrzymanej areszt tymczasowy na okres 2 miesięcy. Kobiecie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


20 czerwca 2007 - Znamy rywalki

Na wczorajszym posiedzeniu Polskiego Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Warszawie został dokonany podział na grupy, drużyn walczących o mistrzostwo w drugiej lidze siatkówki kobiet.
Miejski Klub Siatkówki Świdnica w swojej grupie rywalizować będzie z Olimpią Jawor, Gaudią Trzebnica, Gwardią II Wrocław, MCKiS Jaworzno, Częstochowianką Częstochowa, MKS Zawiercie, Płomieniem Sosnowiec, MOSiR Mysłowice oraz Politechniką Gliwice.
Terminarz rozgrywek poznamy w późniejszym terminie o czym natychmiast poinformujemy.


20.06.2007 - Wielka Galeria Fotografii

21 lipca ubiegłego roku zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć jest dowolna.
Dzisiaj nadeszły kolejne prace. Tym razem są to prace Tomasza Stachonia ze Świdnicy. W galerii znajdują się już zdjęcia dwudziestu siedmiu autorów z powiatu świdnickiego.
Zdjęcia zostały zamieszczone w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie.


20 czerwca 2007 - Memoriał im. Edwarda Brzegowego

23 czerwca, w strzegomskiej hali OSiR, odbędzie się już 9. edycja Memoriału Judo im. Edwarda Brzegowego. Udział w turnieju potwierdziły kluby z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Włoch oraz oczywiście z Polski.
Organizatorami turnieju są: AKS Strzegom - sekcja judo, Gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Powiat Świdnicki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00, a zakończą o godzinie 18.00. Prawo startu w tym turnieju mają judocy i judoczki z roczników 1992 - 1997.


20 czerwca 2007 - Spore zainteresowanie pracą

Po raz drugi świdnicka Agencja Pośrednictwa Pracy Pollux przeprowadziła w Świebodzicach spotkanie rekrutacyjne. Tym razem na spotkanie przyszło spora grupka mieszkańców - około 60 osób. Aleksandra Balińska z Polluxa prezentowała oferty zarówno do pracy za granicą, jak i w Polsce. Dosyć interesująco przedstawiała się oferta pracy w Holandii - dla mężczyzn i kobiet, na produkcję, do szklarni, sortowni. Stawka to 6 euro za godzinę netto, ale trzeba samemu pokryć koszty pobytu. Koszt noclegów to ok. 50 euro tygodniowo, do tego jeszcze dochodzi wyżywienie. Ale sporo osób było zainteresowanych wyjazdem.
- Zastanawiam się nad tą Holandią, jestem z wykształcenia technikiem ogrodnikiem, więc taka praca w szklarni byłaby dla mnie odpowiednia - mówiła pani Gabriela Banach. - Wolałabym oczywiście pracę na miejscu, ale dziś takie czasy że trzeba się dostosować. Spośród ofert krajowych najwięcej jest zapotrzebowania na budowlańców, osoby na produkcję, kierowców, elektryków, spawaczy. Miejsce pracy to Wałbrzych, Strzegom, okolice Świdnicy. Jednak zarobki są już o wiele niższe - w granicach 1200-2000 zł netto. Świebodziczanie wypełnili ankiety, które przywieźli ze sobą przedstawiciele Polluxa. Z poszczególnymi osobami firma będzie kontaktować się telefonicznie.
A za tydzień, w środę 27 czerwca, odbędzie się kolejne spotkanie, z firmą Creyf's. Początek - godz. 15., Klub Reklan.


20 czerwca 2007 - Zaginęła

25 maja wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła Czesława Pigoń lat 56 mieszkanka Świebodzic.
Wzrost ok. 160 cm. waga 80-90 kg. oczy niebieskie, włosy krótkie ciemne.
Ubrana w bluzkę koloru białego, ciemną marynarkę i ciemne spodnie. kobieta cierpi na schizofrenię.
Wszystkie osoby, które posiadają informacje o zaginionej prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 074 854 06 22 lub bezpłatny nr tel. 997.


19 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Po raz kolejny europejskie gwiazdy wkkw pojawią się w Strzegomiu. Swój udział w Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 zapowiedzieli zawodnicy z 20 krajów, a wśród nich takie sławy jak Linda Algotsson, Karin Donckers, Piia Pantsu, Andreas Dibowski, Frank Ostholt i Ingrid Klimke.
Na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom wystartuje dwóch Mistrzów Świata i Wicemistrzyni Europy oraz pięciu medalistów Mistrzostw Europy i Świata. Trzech spośród zgłoszonych zawodników plasuje się w pierwszej dziesiątce aktualnego światowego rankingu FEI. Zawodnicy - >>> zobacz


19 czerwca 2007 - Pieniądze na budowę boiska

Bardzo dobra wiadomość nadeszła dzisiaj, z urzędu marszałkowskiego. Dostaliśmy dotację w wysokości 300 tys. zł na budowę otwartego boiska sportowego przy Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Świebodzicach, na Osiedlu Piastowskim. Jest to tym cenniejsze, bo na kilkaset złożonych wniosków przez samorządy Dolnego Śląska, tylko 7 zostało zakwalifikowanych pozytywnie, w tym wniosek Świebodzic. 200 tys. zł pochodzić będzie z funduszu PZU, a 100 tys. przekaże Ministerstwo Sportu z funduszu rozwoju kultury fizycznej. Całość inwestycji kosztować będzie 529 tys. zł, zatem samorząd musi dołożyć 229 tys. zł.
Budowa musi się zakończyć do końca tego roku, do tego czasu musimy się także rozliczyć z dotacji. Przetarg zostanie ogłoszony już niebawem, zatem pierwsze prace rozpoczną się, jeśli wszystko dobrze pójdzie, jeszcze w trakcie wakacji.
Boisko będzie ogólnodostępne i służyć będzie wszystkim mieszkańcom osiedla. Będzie to teren do gry w piłkę, z nawierzchnią z tworzywa syntetycznego, oświetlony i ogrodzony. Powstanie w ramach ministerialnego programu "Blisko boisko".


19 czerwca 2007 - "Aktywna Gmina"

Jaworzyna Śląska laureatem drugiej edycji konkursu "Aktywna Gmina", zorganizowanego przez fundację Aktywni. Pierwsza gmina na terenie powiatu świdnickiego. Celem konkursu było wyłonienie regionów, które najbardziej dbają o popularyzację sportu, rekreacji i aktywnego trybu życia na swoim terenie.
Komisja konkursowa brała pod uwagę wszelkie imprezy sportowo-rekreacyjne, których organizatorami, współorganizatorami, sponsorami była gmina Jaworzyna Śląska. Gmina Jaworzyna Śląska zgłosiła do konkursu w szczególności: kursy, zajęcia, szkolenia konkursy i zawody sportowe.
Konkurs obejmował także zaplanowane, rozpoczęte i realizowane przez gminę inwestycje sportowe tj. budowa sal gimnastycznych na terenie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej i Pastuchowie oraz przebudowa boisk sportowych przy Gimnazjum oraz Szkole Podstawowej w Pastuchowie.W szczególności budowę obiektów sportowych, zakup sprzętu sportowego dla poszczególnych instytucji, szkół, przedszkoli itd. Konkursem objęte były także wszelkie działania gminy polegające na wynajmowaniu i użyczaniu sprzętu sportowego. Nie zostalibyśmy wyróżnieni gdyby nie aktywne działanie Gimnazjum, Szkół i Klubów Sportowych działających na terenie Gminy.


19 czerwca 2007 - Uchwała Rady Miejskiej w Strzegomiu

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, która odbyła się 14 czerwca, podjęto uchwałę w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Uchwała ustala górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Wprowadzono stawkę 12,26 złotych netto za odbiór 1 m3 nieczystości ciekłych z terenu naszej gminy w stosunku do właścicieli nieruchomości, na których nie ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, a także właścicieli nieruchomości, których obowiązek dotyczy w okresie jednego roku od oddania nowej sieci kanalizacyjnej sanitarnej do eksploatacji lub w okresie jednego roku od wezwania do wykonania przyłączenia do istniejącej już sieci kanalizacyjnej.
Dotychczasowa stawka wynosiła 9,81 złotych/m3 i nie zabezpieczała Zakładowi Usług Komunalnych w Strzegomiu pokrycia kosztów świadczenia tej usługi.


19 czerwca 2007 - Folder i album

Trwają prace nad przygotowaniem dwóch wydawnictw promocyjnych Świebodzic. Będzie to album fotograficzny "Ziemia Świebodzicka" oraz folder informacyjny.
- Album będzie przede wszystkim pokazywał najpiękniejsze miejsca naszego miasta, przyrodę, architekturę, ale w nawiązaniu do tradycji przemysłowych Świebodzic - mówi Marzena Korona-Kruk, kierownik wydziału promocji i współpracy zagranicznej urzędu. - Album będzie przygotowany w trzech językach, jego wydaniem zajmie się bydgoskie wydawnictwo "Ikona".
Folder będzie miał funkcję przede wszystkim informacyjną, znajdą się w nim podstawowe dane o mieście, gospodarce, ludności, atrakcjach turystycznych. Będzie także przetłumaczony na język angielski i niemiecki.


19 czerwca 2007 - Niezapomniana wizyta

Jego Eminencja Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej Kardynał Tarcisio Bertone spotkał się z mieszkańcami Gminy Dobromierz. Na spotkanie z dostojnym gościem przybyło około 4 tysiące osób.
Wchodząc do kościoła św. Piotra i Pawła Kardynał witał się z wiernymi podchodząc do ławek. Jako pierwszy powitał go Biskup Ignacy Dec, następnie w imieniu całej społeczności powitał Jego Eminencję Wójt Gminy Dobromierz Czesław Drąg, który wręczył Kardynałowi srebrną paterę z wygrawerowanym wizerunkiem dobromierskiej wieży widokowej i specjalna dedykacją. Dostojnego gościa witały także dzieci przebrane za "dzieci fatimskie", harcerze, przedstawiciele parafii i Stowarzyszenia Centrum Charytatywno-Młodzieżowego i Liturgiczno-Ekumenicznego "Misterium Actio-Vita" oraz chorzy i niepełnosprawni. Kardynał był mile zaskoczony tak ciepłym powitaniem co wielokrotnie podkreślał w swym kazaniu podczas, którego poprosił do siebie "dzieci fatimskie". W swym przemówieniu wielokrotnie nawiązywał również do choroby oraz tego, ze należy troszczyć się zarówno o ciało jak i o duszę.
Jednak największą niespodzianka z jaka przyjechał Kardynał do Dobromierza było mianowanie przez niego ks. Proboszcza Jana Gargasewicza kapelanem osobistym Jego Świętobliwości Benedykta XVI. Na zakończenie Jego Eminencja Tarcisio Bertone poświęcił tablicę pamiątkową, która zostanie wmurowana w Kościele św. Michała oraz dwie figurki fatimskie, z których jedna pozostanie w Dobromierzu. Wychodząc z kościoła Kardynał zatrzymywał się przy wszystkich osobach niepełnosprawnych błogosławiąc je. Pomimo tego, że Kardynał przebywał w Dobromierzu zaledwie dwie godziny 17 czerwca 2007 roku na zawsze zapisze się w pamięci wszystkich mieszkańców gminy jako dzień wizyty Dostojnego Gościa z Watykanu i 700-lecie ustanowienia parafii w Dobromierzu.


19 czerwca 2007 - Kurs dla przewoźników

Firma Szkoleniowo Doradcza Anna Szywała S.C organizuje na kurs przygotowujący do egzaminu państwowego z zagadnień wymaganych przez ustawodawcę i Komisję Egzaminacyjną Instytutu Transportu Samochodowego - Certyfikat Kompetencji Zawodowych w krajowym i międzynarodowym transporcie osób i rzeczy. Szczegóły - >>> zobacz


19 czerwca 2007 - Poezja w "Przystani"

Dzisiaj w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Przedpołudnie z Poezją" o tematyce "Lato Mojej Miłości".
Pensjonariusze mieli okazję zaprezentować twórczość własną, jak i podzielić się wierszami ulubionych poetów, pisarzy. Pani Lidia Fidler i Pani Maria Gerono jak zawsze zachwyciły wszystkich swoimi świeżymi wierszami.
Niektórzy cytowali z pamięci wiersze z dzieciństwa i lat szkolnych. Podczas spotkania panowała wyśmienita atmosfera. Panie przyniosły pyszne słodkości, można było więc posilić nie tylko duszę, ale i ciało.


19 czerwca 2007 - Zespół Amicus nagrodzony

17 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie odbył się Koncert Galowy Laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Kairos". Spośród 140 zespołów wyłonionych w drodze eliminacji do części finałowej zakwalifikowany został zespół Żarowskiego Ośrodka Kultury "Amicus" którego opiekunem jest Ryszard Fidler. Po długich oczekiwaniach otrzymaliśmy informację, o tym że Komisja Konkursowa Festiwalu nagrodziła naszych artystów.
Kiedy jechaliśmy do Warszawy nie wiedzieliśmy, że reprezentanci naszej gminy; Martyna Baranowska, Marcelina Kozów, Anna Głuszczak, Kuba Błaszczyk oraz Łukasz Pacholewski wywalczyli III miejsce. Amicus to bardzo młodziutki zespół nie tylko dlatego, że jego członkowie to uczniowie Szkoły Podstawowej ale również dlatego że zespół powstał w listopadzie ubiegłego roku i ma zaledwie 7 miesięcy. Dziękuje młodym artystom za piękne śpiewanie. Panu Ryszardowi za profesjonalne przygotowanie dzieci. Dziękuje za chwile wzruszeń, za to że po raz kolejny odbierając nagrodę w Stolicy byłam dumna z podopiecznych Ż.O.K -u. Byłam dumna, że jestem mieszkanką Gminy Żarów, której nazwę wielokrotnie powtarzała prowadząca Festiwal Pani Iwona Schymalla. Dziękuje Panu Markowi Zywerowi Burmistrzowi Żarowa za zapewnienie środka transportu, którym mogliśmy w komfortowych warunkach dotrzeć na galę.
Dyrektor Żarowskiego Ośrodka Kultury - Wiesława Furtak


19 czerwca 2007 - Indeks ma już w kieszeni

Czy można oczekiwać na wyniki matury, a zarazem być studentką Uniwersytetu Warszawskiego? Okazuje się, że tak. Dokonała tego Beata Tkaczyk, uczennica strzegomskiego LO, która wzięła udział w Konkursie Akademickim im. bp Jana Chrapka. Licealistka nie ma jeszcze matury, a już ma indeks i jest stypendystką.
Przedmiotem konkursu była rozprawa na temat niekwestionowanych autorytetów społeczności lokalnej. Beata zdecydowała się zaprezentować dwie osoby: Urszulę Jarosińską - Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Strzegomiu oraz Tomasza Marczaka - swojego polonistę z ogólniaka, którego zarazem obrała na opiekuna przedsięwzięcia.
Praca Beaty została zakwalifikowana do ścisłego finału, który odbył się 12 czerwca w Warszawie. Do ścisłej czołówki zakwalifikowało się 11 osób z całej Polski. Beata była jedną z dwóch finalistek z Dolnego Śląska. Egzamin finałowy był przeprowadzony przez 15 - osobową komisję profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawicieli Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Nasza licealistka zachwyciła komisję swoim warsztatem dziennikarskim, sukcesami na polu dydaktycznym, a także swoją otwartością na kwestie polityczne i społeczne. W efekcie Beata dostała indeks Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych (kierunek: polityka społeczna). Należy dodać, że ten kierunek jest wyjątkowo popularny, ponieważ w roku akademickim 2005/2006 na jedno miejsce przypadało 16 chętnych. Poza tym laureatka otrzymała 5-letnie stypendium w wysokości ok. 900 zł miesięcznie. Przygoda Beaty ze studiami rozpoczyna się już w lipcu, gdyż laureaci konkursu są zaproszeni do Wrocławia na 2 - tygodniowe warsztaty dziennikarskie. No cóż, Beacie pozostało oczekiwać tylko na wyniki maturalne, ponieważ studia ma już w kieszeni.


19 czerwca 2007 - III Noc Świętojańska

23 czerwca w Szczepanowie odbędzie się III Noc Świętojańska, odbędzie się ona w "Ślężańskim Młynie".
Impreza plenerowa rozpocznie się o godzinie 17.00.
Program dla dorosłych i dla dzieci, a w nim: występ dzieci ze szkoły w Strzelcach o tematyce Sobótkowej Nocy Świętojańskiej, program kabaretowy, recital muzyczny, zabawa taneczna, przejażdżki konne, piknik z grillowaniem a o północy - niespodzianka ! - poszukiwanie kwiatu paproci...


19 czerwca 2007 - Laureaci Ogólnopolskich konkursów

Na przełomie maja i czerwca rozstrzygnięte zostały ogólnopolskie konkursy przedmiotowe z języka polskiego i historii, w których brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu.
W Ogólnopolskim Konkursie z Języka Polskiego III miejsce zajął Wojciech Gołębiewicz, uczeń klasy piątej.
Laureatem konkursu historycznego jest Jakub Subczak z klasy piątej, który zajął I miejsce. Obaj uczniowie otrzymali cenne nagrody książkowe. Do konkursów uczniów przygotowała Katarzyna Stefańczyk.


19 czerwca 2007 - Sezon rozpoczęty

Pomimo, że w ostatni weekend pogoda nie była już tak upalna jak w pierwszych dniach tygodnia, nie przeszkodziło to jednak mieszkańcom aby wypróbować możliwości nowego parku wodnego, tym bardziej, że woda w basenach wynosi ok. 26 st. Celsjusza. Warto dodać, że w sobotę i niedzielę, tj. 16 i 17 czerwca wstęp był za darmo, a strzegomskie baseny wypełnione były po brzegi. Największą popularnością cieszyła się oczywiście wspaniała siedemdziesięciometrowa zjeżdżalnia, do której kolejki były bardzo długie oraz grota sztucznej fali oraz boisko do gry w piłkę plażową. Najmłodsi zachwyceni byli niepowtarzalnym kształtem brodzika, licznymi zjeżdżalniami i przeróżnymi atrakcjami.
Wszyscy, którzy czekali z niecierpliwością na otwarcie basenów zachwyceni są nowym, niepowtarzalnym wizerunkiem tego kompleksu. - Mamy super baseny, fajnie że już niedługo wakacje, bo będziemy przychodzić tu codziennie - mówi grupka kapiących się dzieci. - Jestem zachwycony, początkowo byłem sceptycznie do tego pomysłu nastawiony, ponieważ uważałem, że kryty basen byłby lepszy, ale po pierwszej wizycie tutaj zmieniłem zdanie. Woda jest ciepła, przez co nawet, gdy jest chłodno, można z przyjemnością popływać. Duży basen w rzeczywistości jest większy niż się wydawał, no i tyle różnych atrakcji. Jednym słowem rewelacja, inni mają czego nam zazdrościć - wyjaśnia Łukasz (28 l.), mieszkaniec Strzegomia.


19 czerwca 2007 - Turniej Dzikich Drużyn

13 czerwca na boisku w Dzierzkowie odbył się pierwszy mecz z trzech zaplanowanych w ramach turniej piłki nożnej "Dzikich drużyn" o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Marka Jaworskiego. Dziewięć startujących drużyn rywalizowało w dwóch kategoriach: "rocznik 93 i młodsi" oraz "kategoria otwarta". Po pierwszym spotkaniu klasyfikacja wygląda następująco:
kategoria 93 i młodsi zwyciężyli - Zagłębie Dzierzków, wyprzedzili oni Różowe Diabły, Borów oraz Flakominki.
kategoria otwarta - pierwsze miejsce zajął Gniewków Team, kolejne miejsca - Borów, Znajomi Sędziego, Granit Roztoka oraz Dzierzków.
Zwycięskie drużyny grały w następujących składach: - Zagłębie Dzierzków: Kamil Szpilewski, Patryk Krzywania, Artur Sukiennik, Bartek Budzelewski, Robert Żołądek, Wojtek Gołębiewicz, Michał Babirecki,
- Gniewków Team: Mateusz Kubusiak, Wojtek Kubusiak, Bogdan Pyda, Łukasz Kużmiński, Robert Danaj, Mariusz Skowron, Kamil Orda, Krzysztof Burdzy.
Organizator turnieju - Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji z Dobromierza planuje następne mecze w ramach tego turniej rozegrać 16 lipca w Czernicy i 15 sierpnia w Jugowej.


18 czerwca 2007 - Muzyczna Bitwa

Muzyczna Bitwa w Polskim Radiu Wrocław.
Dziś, 18 czerwca drugi etap "bitwy", po godzinie 14.00 na antenie PRW będzie prezentowany cover Grupy Rockowej "Zakaz Wjazdu" Proud Mary".
Głosowanie odbywa się poprzez wysłanie SMS`a.
Liczymy na głosy świdniczan, wszystkich sympatyków grupy i nie tylko.
Polskie Radio Wrocław nadaje w paśmie 102,3 MHz lub 95,5 MHz


18 czerwca 2007 - Otwarcie z wielką pompą

Od 15 czerwca strzegomianie mogą cieszyć się nowo otwartym kompleksem basenów odkrytych. Na tę chwilę czekali już od dawna. Nowoczesny obiekt wzbudza duże zainteresowanie i przyciąga amatorów kąpieli.
Na uroczystości otwarcia pojawiły się władze powiatu i województwa, przedstawiciele sąsiednich gmin, strzegomscy radni kadencji 2002-2006 oraz 2006-2010, dyrektorzy szkół, działacze sportowi, sołtysi, lokalni przedsiębiorcy oraz strzegomianie, którzy chcieli po prostu wykąpać się w upalny dzień.
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. - Kiedy podjęliśmy się realizacji tego przedsięwzięcia, miałem wątpliwości, czy podołamy temu zadaniu. Dziś jednak, kiedy widzę rozradowane twarze dzieci, wiem, że było warto - mówił burmistrz. Lech Markiewicz.
Ciepłych słów nie żałowali również wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Stanisław Jurcewicz oraz starosta świdnicki Zygmunt Worsa. - Tak wspaniały kompleks powinien być zachętą do uprawiania sportu. Być może doczekamy się w Strzegomiu wybitnych pływaków - mówił Jurcewicz. Starosta zapewniał zaś, że na pewno będzie wraz z rodziną odwiedzał Strzegom w słoneczne dni tylko po to, aby skorzystać z basenów.
Po przecięciu wstęgi nadszedł moment, na który czekali chyba wszyscy. Burmistrz Lech Markiewicz jako pierwszy skorzystał z basenów i to w sposób wyjątkowy. Włodarz naszej gminy wspiął się na najdłuższą zjeżdżalnię, aby po chwili w garniturze zanurkować w akwenie. Ten wyczyn burmistrza zebrani nagrodzili gromkimi brawami.
Imprezie towarzyszyły pokazy rodeo kajakarskiego, ratownictwa, a także występy najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Przedszkolaki zaprezentowały się w tańcach z różnych stron świata. Natomiast gimnazjaliści wykonali największe polskie i światowe przeboje. Aplauz wywołało wykonanie przez uczniów Gimnazjum nr 1 specjalnie przygotowanej na tę okazję piosenki o basenach.


18 czerwca 2007 - Szkolenie

Firma Szkoleniowo Doradcza Anna Szywała S.C organizuje 16-godzinne szkolenie z zakresu prowadzenia dokumentacji kadrowej.
Udział w tym szkoleniu umożliwi Państwu zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami z prawa pracy oraz sposobami prowadzenia dokumentacji kadrowej. Szkolenie odbędzie się 3 i 7 lipca. Szczegóły oraz karta zgłoszeń - >>> zobacz


18 czerwca 2007 - Po sesji

16 czerwca w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej odbyła się X sesja Rady Miejskiej. Głównym tematem obrad było przedstawienie i ocena stanu dróg powiatowych na terenie Gminy Jaworzyna Śląska przez Dyrektora Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, Pana Leszka Locha. Gościem sesji był również Dyrektor Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, który przedstawił informacje dotyczące funkcjonowania stowarzyszenia.
Ponadto Rada Miejska, z inicjatywy Burmistrza podjęła uchwały ważne dla lokatorów, a są to: udzielenie dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych, sposobie rozliczania i kontroli wykonania zadania, oraz udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przedmiotowa bonifikata została zwiększona została z 50 do 95%.


18 czerwca 2007 - "Dni Otwarte"

20 czerwca odbędą się pierwsze "Dni Otwarte" w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" przy ulicy Saperów 27 w Świdnicy. Osoby, które przyjdą będą mogły spędzić z nami cały dzień, uczestnicząc w zajęciach, proponowanych w tym dniu.
Dni Otwarte będą miały miejsce w każdą środę od 10.30 do 16.00. Zapraszamy serdecznie świdnickich seniorów, emerytów, osoby samotne do uczestniczenia w Dniach Otwartych. A oto, co proponujemy:
10.30 gimnastyka ogólno-usprawniająca, 11.00 tańce integracyjne, 12.30 przerwa przy kawie czy herbacie, 13.00 wykład z Akademii Promocji Zdrowia, 14.00 film (komedia, komedio-dramat), istnieje też możliwość rozmowy z psychologiem, konsultacji z rehabilitantem, konsultacji pracownikiem socjalnym, konsultacji z pielęgniarką (możliwość pomiaru ciśnienia, wagi, wzrostu).


18 czerwca 2007 - Znojmo zwycięskie, AKS trzeci

W dwudniowej piłkarskiej imprezie - Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Strzegomia rywalizowali młodzi zawodnicy z Włoch: z Pavullo nel Frignano (miasto partnerskie Strzegomia) i Trento, Czesi z miasta partnerskiego Znojmo, Słowacy z miejscowości Nove Zamky, Niemcy z Magdeburga i Torgau (miasto partnerskie) oraz dwie drużyny reprezentujące gospodarza zawodów: Gmina Strzegom oraz AKS Strzegom.
Finał czesko-słowacki stał na niezłym poziomie i choć kibice nie doczekali się w nich żadnej bramki, to byli świadkami wielu interesujących wydarzeń. Były więc piękne parady bramkarskie, poprzeczki, słynne "czeskie uliczki" i akcje techniczne, znamionujące dużą klasę. W serii rzutów karnych lepsi okazali się zawodnicy Znojmo, którzy tylko raz pomylili się. Zaraz po końcowym gwizdku odbyła się tradycyjna ceremonia wręczenia pucharów, medali i pamiątkowych koszulek wszystkim ośmiu zespołom. Nagrodzeni zostali ponadto: najlepszy zawodnik turnieju, najlepszy strzelec oraz bramkarz.
Organizatorem turnieju były: gmina Strzegom, OSiR Strzegom, AKS Strzegom, powiat świdnicki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęli młodzi piłkarze ze Znojmo (Czechy), wyprzedzając Nove Zamky (Słowacja), AKS Strzegom (Polska), Pavullo nel Frignano (Włochy), Magdeburg (Niemcy), Torgau (Niemcy), Gmina Strzegom oraz Trento.


17 czerwca 2007 - Wizyta Kardynała Tarcisio Bertone

Nabożeństwem oraz spotkaniem z osobami chorymi i niepełnosprawnymi w Dobromierzu zakończyła się dwudniowa wizyta Jego Eminencji Księdza Kardynała Tarcisio Bertone Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. Przed spotkaniem w Dobromierzu uroczysta Msza Św. odbyła się w świdnickiej katedrze.
Dostojny gość spotkał się też dzisiaj z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy a także z władzami samorządowymi Dolnego Śląska oraz samorządowcami z Powiatu Świdnickiego.
Równie pracowity był wczorajszy, pierwszy dzień wizyty. W parafii NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych, podczas Diecezjalnego Kongresu Młodych - Świdnica - Liturgii przewodniczył J.E. Kardynał Tarcisio Bertone.
Zdjęcia z dzisiejszego spotkania z samorządowcami w Świdnicy - >>> zobacz


17 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Podczas tegorocznego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zawodnicy będą walczyć nie tylko o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Do zdobycia są również wysokie premie finansowe oraz aż dziewięć nagród specjalnych. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. zł!
Obok wysokich nagród finansowych organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcyjnych nagród specjalnych. Będzie ich aż dziewięć.
W tym konkursie nagrodzony będzie najlepszy zawodnik w crossie oraz najlepszy polski zawodnik w crossie.
Toyota Horse Trials Strzegom to nie tylko sportowe zmagania na najwyższym światowym poziomie, ale również szereg atrakcji dla widzów: show Macieja Damięckiego, pokazy WKKW - prezentacja jednej z najtrudniejszych dyscyplin jeździeckich, "Grupa tańczący pies" - pokaz sztuczek wykonywanych przez psy, pokazy woltyżerki, zganianie owiec przez psy pasterskie - prezentują goście z Czech, przejażdżki na kucykach, pokazy mody, kłady - czterokołowce, mini bungy, dmuchane miasteczko dla najmłodszych. mini ZOO.
Wstęp dla widzów na wszystkie dni zawodów jest bezpłatny.


17 czerwca 2007 - Liga okręgowa

Wszystkie drużyny z powiatu świdnickiego występujące w lidze okręgowej piłki nożnej przegrały dzisiaj swoje mecze.
Stal Świdnica podejmowała na własnym boisku Lechię Dzierżoniów i przegrała 0:1.
Bielawianka Bielawa - Polonia/Sparta II Świdnica 3:0
Nysa Kłodzko - Victoria Świebodzice 3:1
W tabeli rozgrywek zespół Victorii Świebodzice zajmuje drugie miejsce, na czwartym miejscu znajduje się nadal Stal Świdnica a zespół Polonii-Sparty Świdnica zajmuje dwunastą pozycję.


17 czerwca 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Skalnik Czarny Bór - Unia Jaroszów 4:2
Victoria II Świebodzice - Jedlinianka Jedlina Zdrój 3:1
Grom Witków - LKS Bystrzyca Górna 4:0
Płomień Makowice - Szczawienko Wałbrzych 0:0
Gwarek Wałbrzych - Granit Roztoka 2:0
Sudety Dziećmorowice - Zieloni Mrowiny 6:2
Zjednoczeni Żarów - Górnik Boguszów-Gorce 0:1
Włókniarz Głuszyca - Karolina Jaworzyna Śląska 3:1
Henrykowianka Henryków - Cukrownik-Polonia Pszenno 4:2


17 czerwca 2007 - "Sobótkowy Piknik Rodzinny"

W dniach 23-24 czerwca w żarowskim Parku Miejskim odbędzie się "Sobótkowy Piknik Rodzinny".
W trakcie trwania pikniku odbędą się między innymi:
prezentacje artystyczne - Szkół Podstawowych i Gimnazjum, koncerty zespołów - "Anonim", "Mistic" (największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego), "Żarowianie", "Orange Country", "Anal Front", "Zero Procent", "Piast Band", widowisko plenerowe w wykonaniu grupy "Positive Fire", kiermasze, turnieje koszykówki ulicznej, piłki nożnej szachowy.
Szczegółowy program - >>> zobacz


17 czerwca 2007 - Memoriał im. Edwarda Brzegowego

23 czerwca, w strzegomskiej hali OSiR, odbędzie się już 9. edycja Memoriału Judo im. Edwarda Brzegowego. Udział w turnieju potwierdziły kluby z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Włoch oraz oczywiście z Polski.
Organizatorami turnieju są: AKS Strzegom - sekcja judo, Gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Powiat Świdnicki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00, a zakończą o godzinie 18.00. Prawo startu w tym turnieju mają judocy i judoczki z roczników 1992 - 1997.


17 czerwca 2007 - Wybory ławników

Do 30 czerwca można zgłaszać w urzędzie miejskim kandydatów na ławników sądowych. Ławnikiem może być każdy, kto ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat, posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku, posiada co najmniej wykształcenie średnie i jest zdolna do pełnienia obowiązków ławnika - ze względu na stan zdrowia.
Kandydatów mogą zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje związkowe, organizacje pracodawców, inne organizacje zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych), co najmniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie miasta Świebodzice. Świebodzice mogą wybrać łącznie 20 ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011, (w tym 10 osób do Wydziału Cywilnego i 10 osób do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy) oraz 9 ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011 (w tym 5 osób do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich i 4 osoby do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).
Wyboru spośród zgłoszonych kandydatów dokona Rada Miejska Świebodzic. Zgłoszenia należy składać w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, w Wydziale Organizacyjno-Administracyjnym, pokój nr 8-9 (I piętro). Informacja tel. (074) 666-95-10 - lub (074) 666-95-14. Druki karty zgłoszenia na ławnika sądowego można pobierać w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, pokój nr 8-9 (I piętro).


16 czerwca 2007 - Bliżej partnerstwa

Dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa podpisano list intencyjny partnerskiej współpracy pomiędzy Świdnicą, a ukraińskim Iwano-Frankowskiem. W liście oba miasta deklarują wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury, sportu i oświaty, wymianę młodzieży, wspólną realizację programów Unii Europejskiej oraz wspieranie kontaktów gospodarczych.
- W deklaracjach tych nie jesteśmy gołosłowni, ponieważ podpisaliśmy z władzami Iwano-Frankowska również umowę na realizację konkretnego projektu - budowy Internetowego Centrum Informacyjnego - klubów europejskich. Mamy w regionie doświadczenia w tworzeniu klubów europejskich oraz gminnych centrów internetowych, chcemy się tym podzielić z kolegami z Ukrainy. Kiedyś otrzymywaliśmy podobne wsparcie z innych krajów, teraz przyszedł czas, abyśmy to my przekazali swoją wiedzę dalej - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. - Zanim doszło do podpisania listu intencyjnego, ponad rok prowadziliśmy dialog, ponieważ wpierw chcieliśmy zacząć działać, a dopiero później formalizować współpracę.
Podpisanie listu zakończyło czterodniową wizytę 20-osobowej grupy gości z Ukrainy. Tworzą ją władze właśnie Iwano-Frankowska, Niżyna (miasto partnerskie Świdnicy), Lwowa oraz ukraińscy przedsiębiorcy.


16 czerwca 2007 - Znaleźli sposób na złodziei

Dyrektorzy trzech świdnickich liceów mają dość nagminnie powtarzających się kradzieży na terenie ich szkół. Łupem złodziei padały przede wszystkim metalowe elementy budynków i instalacji a ostatnio nawet rury wodno-kanalizacyjne znajdujące się w piwnicy. Kradzieże i dewastacje najczęściej zdarzały się w godzinach nocnych a szczególnie w czasie weekendów i wakacji, kiedy w szkole nie odbywały się żadne zajęcia lekcyjne.
Wprawdzie wnętrza budynków monitorowane są przez specjalistyczne firmy ochroniarskie jednak teren i zewnętrzne części budynków łącznie z piwnicami sprawdzane były sporadycznie.
- "Myślimy, że najlepszym rozwiązaniem, które zapobiegnie kradzieżom, jest indywidualny system monitorujący w każdej ze szkół. Kamery zainstalowane na zewnątrz budynków i wielogodzinny system nagrywający to, co dzieje się w okolicy budynków szkolnych pozwoli na lepszą ich ochronę." - wyjaśnia Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Dlatego na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu w Świdnicy zdecydował przekazać ok. 18 tys. zł. na zakup systemu monitorującego i jak najszybszą jego instalację.
- "Ostatnio najwięcej strat spowodowała kradzież prawie 12 m rury odprowadzającej wodę z systemu wodociągowego w piwnicy budynku III LO w Świdnicy. Praktycznie przez dwa dni woda zalewała szkołę, gdyż kradzież miała miejsce w nocy z piątku na sobotę. Zanim zorientowano się, że woda leje się strumieniami, zdążyło już zalać sporą powierzchnię piwnicy." - mówił Starosta Zygmunt Worsa.


16 czerwca 2007 - Nowy podnośnik

Zakład Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach kupił właśnie nowy hydrauliczny dźwignik samochodowy (HDS). Urządzenie było niezbędne gdyż ułatwia opróżnianie pojemników służących do selektywnej zbiórki odpadów, a tych w mieście przybywa.
- Takie urządzenie obniża koszy wywózki śmieci i oszczędza czas - mówi Piotr Fedorowicz, dyrektor ZGK. - Od przyszłego tygodnia urządzenie zacznie już pracować.
HDS kosztował ponad 52 tysiące złotych. ZGK przygotowuje się do przetargu na zakup nowego samochodu śmieciarki. Sprzęt znajdujący się na wyposażeniu ZGK jest już mocno wyeksploatowany a od wielu lat nie było żadnych inwestycji w tym zakresie.


16 czerwca 2007 - Finał ekologicznych działań

We wtorek, 19 czerwca, odbędzie się Finał kampanii "Przyjazne zakupy po świdnicku" oraz inauguracja kampanii "Szalone kubełki".
- Celem tej pierwszej jest kształtowanie wzorów zrównoważonej konsumpcji, a drugiej kształtowanie wzorów racjonalnego postępowania z odpadami - mówi Anna Schindler ze Stowarzyszenia "Eko Idea", które realizuje, we współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy program "Ekologiczna edukacja i aktywizacja społeczności Świdnicy na rzecz zrównoważonego rozwoju". - Finał jest efektem realizacji programowych działań wpisanych w ramy świdnickiego kalendarza "Aktywne miasto":
Szczegółowy program - >>> zobacz


16 czerwca 2007 - "Życie codzienne - ludzie i miejsca"

Krzysztof Orłowski, który fotografią zajmuje się dopiero od dwóch lat, na co dzień stara się swój wolny czas wykorzystywać realizując swoje pomysły. Ulubionym tematem fotografii artysty jest krajobraz, portret oraz reportaż, który jest głównym tematem aktualnie trwającej wystawy. Ekspozycja "Życie codzienne - ludzie i miejsca" to pokaz możliwości fotografii reportażowo - ulicznej, która jest bliska autorowi. Utrwala on chwile zwykłej, szarej rzeczywistości, które wydają się niezbyt znaczące i na które nie zwraca się większej uwagi. Krzysztof Orłowski w swoich pracach przedstawia sytuacje życia codziennego, ciekawe zdarzenia, ludzkie twarze oraz osobliwe miejsca Strzegomia i Wrocławia.
- Fotografie te utrwalają to, czego nie dostrzegamy w codziennym pośpiechu i chaosie. Uwieczniając ulotne chwile, stają się one "wehikułem" czasu, pozwalającym spojrzeć na codzienność z innej perspektywy" - wyjaśnia autor wystawy. Codzienność w fotografii Krzysztofa Orłowskiego jest bardzo ciekawa, naturalna i oddaje atmosferę danej chwili. Jak twierdził fotograf, bardzo dobrze pracuje mu się w dużych miastach takich jak Wrocław, ponieważ tam ludzie nie czują strachu przed obiektywem, przez co można zrobić lepsze, ciekawsze i bardziej naturalne zdjęcia.
Każda kolejna wystawa prac Krzysztofa Orłowskiego cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca ilość osób odwiedzających wernisaże artysty. Sprzyja temu także bardzo miła atmosfera towarzysząca podczas wernisażu i ciekawa sceneria wystawianych prac, która jest zasługą Strzegomskiego Centrum Kultury. Prace można oglądać od 13 do 25 czerwca 2007 r. w Galerii "eS".


15 czerwca 2007 - Podziękowania

Zarząd Dolnośląskiego Stowarzyszenia Ochrony Bezrobotnych i Świdnickiego Banku Żywności składa wszystkim uczestnikom żegnającym w ostatniej drodze naszego kolegi Wiceprezesa Stowarzyszenia i Banku Żywności Henryka Świejkowskiego wielkie podziękowania za udział w tej smutnej uroczystości.


15 czerwca 2007 - Milion monet ze Świdnicą

- To elitarna moneta, która jest takim małym pomnikiem dla miasta i mieszkańców. Dziś podziwiamy monety z XIII-XIV wieku, a za kilka wieków historyczną pamiątką będzie moneta, prezentowana dziś - uważa Józef Sobota, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.
- Wydając monetę Narodowy Bank Polski realizuje zamierzenie popularyzacji wiedzy o historii polskich miast, ich bogactwie kulturowym i różnorodności. Oprócz tych korzyści, dla nas moneta jest doskonałą okazją do promocji miasta. Cieszę się, że Świdnica została dostrzeżona i znalazła się w grupie 32 miast upamiętnionych na monetach - dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Monetę ze Świdnicą wprowadzono do obiegu 13 czerwca. Moneta o nominale 2 złote i nakładzie 1 miliona sztuk, wykonana jest w stopie Nordic Gold. Dostępna jest po cenie nominalnej, czyli za 2 złote, w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w wybranych urzędach pocztowych, w tym we wszystkich urzędach pocztowych w 32 miastach upamiętnionych na monetach. Awers świdnickiej monety, obok wizerunku orła ustalonego dla godła RP, przedstawia stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz bramą o rozwartych wrotach. Rewers monety przedstawia wizerunek Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Wyboru miast dokonał zespół historyków w składzie: prof. Maria Bogucka, prof. Roman Czaja, prof. Wojciech Wrzesiński i prof. Jerzy Wyrozumski. Pracom zespołu przewodniczył prof. Henryk Samsonowicz. Przy wyborze miast, historycy brali pod uwagę następujące kryteria: przynajmniej 500-letnia tradycja posiadania samorządów, istotne znaczenie w dziejach Polski, ważny wkład w zasób jej kultury, ważna rola w strukturach administracyjnych kraju.


15 czerwca 2007 - Wyniki egzaminów gimnazjalnych

Dzisiaj uczniowie klas III otrzymali wyniki egzaminów gimnazjalnych, które odbyły się 24 i 25 kwietnia. Okazało się, że młodzież z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu ma ogromne powody do zadowolenia. Na 50 punktów do zdobycia, uczniowie uzyskali średnio 35,1 pkt. na jednego ucznia (część humanistyczna) i 27,1 pkt. na jednego ucznia (część matematyczno-przyrodnicza). Jest to z części humanistycznej o 5,1 pkt. więcej niż w gminie i z części matematyczno-przyrodniczej o 4,4 pkt. więcej niż w gminie.
W porównaniu z wynikami całego województwa gimnazjaliści także wypadli bardzo dobrze. Średnia z obydwu testów to 31,1 pkt., a średnia województwa - 27,9 pkt. Otwiera to uczniom drogę do najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. Maksymalnie jeden uczeń mógł otrzymać 100 punktów za obydwie części egzaminu. Najlepsi z naszej szkoły uzyskali:
Jagoda Klonowska - 95pkt, Łukasz Zięba - 95pkt, Marcin Sokołowski - 94 pkt, Radosław Sołtys - 93 pkt, Maciej Czyczerski - 91 pkt, Monika Zając 90 - pkt.


15 czerwca 2007 - "Sowa" w Gminie Świdnica

W ramach rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2007 r. pn. "Aktywizacja samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych" gmina Świdnica otrzymała 239 tys. zł. na realizację programu pod nazwą "Sowa - Szkoła Otwarta Wesoła Atrakcyjna".
Celem rządowego programu jest stworzenie warunków do rozwoju systemu zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla uczniów. Zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne umożliwiają rozwijanie zainteresowań wykraczających poza podstawowy program realizowany w szkołach i placówkach oświatowych, zaspokajają potrzeby aktywnego spędzenia czasu wolnego oraz kształtują pozytywne postawy dzieci i młodzieży. Zajęcia takie są również szansą uzupełnia wiedzy oraz zdobycia niezbędnych i kluczowych umiejętności. W programie wezmą udział:
Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie, Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym, Szkoła Podstawowa w Lubachowie, Gimnazjum w Pszennie, Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, Placówki kulturalno-oświatowego gminy Świdnica.


15 czerwca 2007 - Nagrody

Podczas dzisiejszej uroczystości w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy specjalną serię monet prezydent i przedstawiciel NBP, wręczyli osobom zasłużonym dla miasta. Wśród wyróżnionych znaleźli się:
Andrzej Andrzejewski - świdnicki artysta plastyk, projektant statuetki "Gryfa Świdnickiego" - świdnickiej nagrody przedsiębiorczości wręczanej lokalnym przedsiębiorcom od 2005 roku, Stanisław Kotełko - historyk, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, Waldemar Pytel - proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej - Kościoła Pokoju, zabytku wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO, J.E. ks. prof. Ignacy Dec - pierwszy Biskup Świdnicki, ks. Prałat Jan Bagiński - proboszcz i kustosz pieczołowicie odrestaurowywanej Świdnickiej Katedry, Dorota Świeniewicz - znana siatkarka, Honorowy Obywatel Miasta, ks. Infułat Kazimierz Jandziszak - proboszcz parafii WNMP Królowej Polski, Honorowy Obywatel Miasta, Wiesław Rośkowicz - dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Idalia Jarzyna - pionierka kultury, Małgorzata Braniecka - wieloletnia dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży - "Świdnica na monetach Narodowego Banku Polskiego". Na konkurs wpłynęło 38 prac. Nagrodę główną odtwarzacz MP4 otrzymała Karolina Zięba z Młodzieżowego Domu Kultury. Cztery równorzędne nagrody, odtwarzacze MP3 otrzymali: Alek Turkosz z Młodzieżowego Domu Kultury, Robert Myśliwski ze Studia Reklamy Wizualnej, Łukasz Prymuło ze Studia Reklamy Wizualnej, Mateusz Bąkowski z Gimnazjum nr 3. Pięć wyróżnień przyznano wychowankom Młodzieżowego Domu Kultury: Angelice Bernatowicz, Kacprowi Pietrzakowi, Jakubowi Bejsterowi, Paulinie Jewiarz, Nicoli Kozłowskiej.


15 czerwca 2007 - Inwestycje i wizyta Wicepremiera

Plan inwestycyjny Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy wygląda bardzo imponująco. Po ostatnio wprowadzonych zmianach zaplanowane inwestycje objęły jedenaście pozycji, na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. W planach znalazł się zakup wielu specjalistycznych urządzeń. W szpitalu wdrożony zostanie również nowoczesny system komputerowy na kwotę ok. 200 tys. zł. Wszystkie te zadania planuje się zrealizować jeszcze w tym roku. -" Będziemy starać się również pozyskać na zakup tych urządzeń środki z funduszy unijnych." - zapewnia Wicestarosta Anna Zalewska.
18 czerwca do szpitala zostanie przywieziony specjalistyczny sprzęt o wartości 6 mln 800 tys. zł, zakupiony po wielu miesiącach trudnych procedur przetargowych. Długo oczekiwany przez pacjentów tomograf i angiograf zostanie dostarczony do szpitala już w poniedziałek. Montaż sprzętu łącznie z przygotowaniem specjalnych pomieszczeń zakończy się jednak w przyszłym miesiącu. Do końca czerwca ruszy również stacja dializ. Niestety nadal nie ma potwierdzonej informacji w jakiej wysokości finansowana będzie inwestycja budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy. Wiadomo natomiast, że środki otrzymamy w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Dolnośląskiego.
-"Zaprosiliśmy do Świdnicy Wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Chcemy pozyskać jak najszybciej środki na realizację tej sztandarowej inwestycji i po prostu szczęśliwie ją zakończyć. Poparcie Wicepremiera może okazać się bardzo pomocne." - mówi Wicestarosta Anna Zalewska


15 czerwca 2007 - Koncert na "Zarzeczu"

Jutro o godzinie 19.00 w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego na Osiedlu Zarzecze w Świdnicy zostanie powtórzony koncert muzyczny zatytułowany "Wypłyń na głębię" w wykonaniu uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.
Koncert ten swoją premierę miał 19 maja 2007 roku podczas Dni Papieskich "Jan Paweł II - Pamięć i Obecność".
Na repertuar składają się m.in. utwory Edyty Geppert, Justyny Steczkowskiej, Piotra Rubika. Zespół został gorąco przyjęty w teatrze Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Zachęcony aplauzem i owacjami na stojąco przyjął zaproszenie proboszcza parafii do zaprezentowania koncertu na "Zarzeczu". Koncert od strony muzycznej przygotowała Joanna Grębowska-Szpak a współorganizatorem jest Alina Barć.


15 czerwca 2007 - Brawo dziewczyny

Drużyna piłkarek ręcznych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach zajęła III miejsce w Mistrzostwach Polski szkolnych drużyn w Przemyślu. Nasze dziewczęta zagrały świetnie i zapewniły sobie brązowy medal. Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że następne będzie srebro a potem - już tylko złoto.
Skład naszej drużyny: Chuchro Marta, Grzelak Paulina, Gwiazda Jagoda, Michalska Dagmara (najlepsza środkowa rozgrywająca turnieju), Muzyk Karolina, Mystek Weronika, Stefek Patrycja, Wojciechowska Agnieszka, Wołoch Martyna, Wróblewicz Paula, Daszkiewicz Dominika, Jarosz Sandra, Wąsik Marika. Trenerzy: Bogusław Stankiewicz, Andrzej Wankat.


15 czerwca 2007 - Kolej trzeba reaktywować

20 dolnośląskich samorządów zabiega o reaktywowanie nieczynnych linii kolejowych. Dziś w Świdnicy podpisano list intencyjny, który ma pomóc w realizacji tych starań. Samorządowcy chcą wspólnie uruchomić następujące linie kolejowe: relacji Wrocław - Kobierzyce - Sobótka - Świdnica - Jedlina Zdrój, relacji Kobierzyce - Łagiewniki - Niemcza - Piława Górna, relacji Bielawa - Dzierżoniów oraz relacji Świdnica Przedmieście-Świdnica Miasto.
Zabiegi prowadzone przez władze Świdnicy od lat, zyskały akceptację innych samorządów, dzięki wsparciu władz województwa dolnośląskiego. List intencyjny oprócz Zarządu Województwa Dolnośląskiego zaakceptowały władze miasta Świdnicy oraz gminy Świdnica, Jedliny Zdroju, Walimia, Marcinowic, miasta Dzierżoniów, gminy Dzierżoniów, Bielawy, Łagiewnik, Niemczy, Piławy Górnej, Jordanowa Śląskiego, Sobótki, Kobierzyc i Wrocławia, a także powiatu świdnickiego, wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego i wrocławskiego.
W podpisanym liście władze województwa deklarują działania, które doprowadzą do przejęcia infrastruktury kolejowej niezbędnej do prowadzenia przewozów zarówno towarowych, jak i pasażerskich. Będą również głównym koordynatorem przejęcia. Władze miast i gmin przejmą budynki dworców. A władze powiatów zorganizują odpowiedni system kształcenia ponadgimnazjalnego, który pozwoli na zapewnienie kadry zatrudnionej przy przewozach.


15 czerwca 2007 - Możliwy grad

Dzisiaj od godziny 18.00) do 16 czerwca do godziny 10.00 na terenie województwa dolnośląskiego mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, zwłaszcza w dorzeczu Nysy Łużyckiej i Bobru oraz w Sudetach, o natężeniu umiarkowanym i silnym. Możliwe opady gradu. Burzom będzie towarzyszył porywisty wiatr.
Burze mogą powodować lokalne zalania, trudności komunikacyjne, uszkodzenia samochodów, budynków, zrywanie dachów, zniszczenia upraw rolnych i drzewostanu, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia urządzeń elektrycznych i obiektów energetycznych.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury. Unikajmy przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


15 czerwca 2007 - "Z podwórka na stadion" w Świdnicy

Wczoraj informowaliśmy o odbywającym się w Świdnicy Dolnośląskim finale rozgrywek wojewódzkich VII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku. Dzisiaj od organizatorów otrzymaliśmy wyniki finału.
Drużyny chłopców: I miejsce - SP10 Legnica, II miejsce - UKF Baszta Wałbrzych, III miejsce - UKF Wratislavia Top - Talent, IV miejsce - SP2 Jelenia Góra
Drużyny dziewczynek: I miejsce - SP Dragon Miszkowice, II miejsce - UKS Wałbrzych. Mistrzynie finału to młodzieżowy zespół drugoligowego klubu Dragon Miszkowice.
Najlepszym zawodnikiem Turnieju został Mateusz Chodorski z SP2 Jelenia Góra, który w nagrodę otrzymał koszulkę Ronaldinio.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary ufundowane przez firmę Tymbark, PZPN i Dolnośląski Związek Piłki Nożnej. Drużyna chłopców SP10 Legnica i dziewczynek SP Dragon Miszkowice, wzmocnione wyłonionymi z innych drużyn indywidualnościami, wyjadą w wakacje na półfinałowy obóz sportowy. Reprezentacja woj. dolnośląskiego zmierzy się w walce o wejście do finału z reprezentacją woj. opolskiego. Zwycięzcy wielkiego finału (21 - 23 września) - drużyna dziewczynek i chłopców - wyjadą do Barcelony na Camp Nou.


15 czerwca 2007 - Igrzyska i próbna ewakuacja

W najbliższy wtorek, o godz. 9.00 rozpoczynają się Międzyszkolne Igrzyska Lekkoatletyczne. To impreza sportowa, która ma w mieście wieloletnią tradycję, a biorą w niej udział uczniowie wszystkich szkół w mieście, począwszy od podstawowych na ponadgimnazjalnych skończywszy.
Zawody odbywać się będą na odnowionym stadionie przy ulicy Sportowej.
A w Przedszkolu nr 3 o tej samej godzinie rozpocznie się próbna ewakuacja z udziałem wszystkich służb ratunkowych.


15 czerwca 2007 - Z policji

Dzisiaj o godzinie 6.55 Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy został poinformowany przez nn kobietę, o podejrzeniu iż kierowca Pogotowia Ratunkowego jest pod wpływem alkoholu.
Przybyły na miejsce patrol Sekcji Ruchu Drogowego wylegitymował 35 letniego mężczyznę oraz dokonał sprawdzenia trzeźwości mężczyzny. Jak się okazało w wydychanym powietrzu miał 1,32 promila alkoholu, został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.
Również dzisiaj o godz. 9.30 Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy została powiadomiona pełnieniu opieki nad dziećmi w wieku 15, 4 i 2 lata przez pijanych opiekunów - dziadków na terenie Gminy Świdnica. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol w mieszkaniu zastał dzieci oraz opiekunów, którzy w stosunku do interweniujących policjantów byli bardzo agresywni i wulgarni, doszło także do sytuacji , w której interweniującej policjantce grożono.
W czasie interwencji, policjanci zauważyli, że opiekun dzieci dziadek złapał się za serce, policjanci poinformowali o zdarzeniu Oficera Dyżurnego, który wezwał Pogotowie ratunkowe. Jak się okazało babcia opiekująca się dziećmi miała w wydychanym powietrzu 1,82 promila alkoholu, mężczyzna został przewieziony do szpitala w celu wykonania badań. Dzieci pozostały pod opieką cioci.


14 czerwca 2007 - Ćwiczenia służb ratowniczych

Wozy policyjne, straż pożarna, miejska i pogotowie - wszystkie te służby brały dzisiaj udział w ratowaniu poszkodowanych w wypadku autobusu i cysterny do jakiego nad zalewem "Witoszówka" w Świdnicy.
Były to ćwiczenia pokazowe, prowadzone przy udziale wszystkich zintegrowanych służb ratowniczych Powiatu Świdnickiego. Później akcja przeniosła się pod szpital "Latawiec", gdzie odbyła się ewakuacja szpitala, następnie z powodu rozpylenia niebezpiecznego gazu przeprowadzona została ewakuacja szkoły w Witoszowie.
-"ćwiczenia odbyły się po to by sprawdzić, jak poradzimy sobie w ekstremalnie trudnej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców powiatu, aby w rzeczywistości uniknąć błędów." - wyjaśnił Kazimierz Siemieniecki, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa. Zdjęcia z akcji ratowniczej - >>> zobacz


14 czerwca 2007 - "Z podwórka na stadion" w Świdnicy

Dolnośląski finał rozgrywek wojewódzkich VII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku rozgrywany był dzisiaj na boiskach ŚOSiR w Świdnicy.
O walke w dzisiejszym turnieju rywalizowało w województwie dolnośląskim ponad 700 dziesięciolatków i młodszych dzieci. Ze Świdnicy dwie zwycięskie drużyny - jedna dziewcząt i jedna chłopców - otrzymają powołanie na wakacyjne zgrupowania, w trakcie których rozegrane zostaną półfinały.
Turniej zakończy się ogólnopolskim finałem w dniach 21 - 23 września, a jego zwycięzcy wyjadą do Barcelony na Camp Nou!


14 czerwca 2007 - Dotacje unijne

Konferencję poświęconą wsparciu przedsiębiorstw przez Unię Europejską w latach 2007-2013 zaplanowano na piątek, 22 czerwca. Prezydent Świdnicy oraz Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość" Centrum Wspierania Biznesu zapraszają świdnickich przedsiębiorców na spotkanie.
Udział w konferencji pod hasłem "Dotacje unijne 2007-2013: mity czy rzeczywistość?" jest bezpłatny, a rozpocznie się ona o godzinie 10.00 w Urzędzie Stanu Cywilnego (sala narad), ul. Armii Krajowej 47.
Zgłoszenia od przedsiębiorców przyjmowane będą do środy, 20 czerwca. Ilość miejsc ograniczona. Karta zgłoszeń i program - >>> zobacz


14 czerwca 2007 - O historii

Wczorajszy dzień wcale nie był pechowy dla najmłodszych mieszkańców gminy Strzegom. Spotkali się oni z pisarzem Markiem Perzyńskim oraz zostali nagrodzeni w konkursie "Mój ulubiony zabytek".
Prace do konkursu "Mój ulubiony zabytek", którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom, napływały już od marca. W skład jury weszli - Urszula Podsiadły-Szubert, naczelnik Wydziału Kultury i Oświaty, Zofia Rutkowska, Aneta Stokowiec i Zofia Patała. Członkowie komisji mieli niełatwe zadanie, ponieważ musieli wybierać aż ze 110 prac. W efekcie nagrodzono 19 prac, a 8 wyróżniono.
Dzieci wykonały makiety i rysunki przedstawiające strzegomskie zabytki. Nagrody otrzymały następujące osoby: Paulina Marszalik, Martyna Lewandowska, Monika Pawłowska, Jakub Lewandowski, Monika Kołdacha, Patrycja Stodolak, Wiktor Zabijak, Marcin Hendżak, Patrycja Duszak, Wanessa Mroczkowska, Krzysztof Nowacki, Joanna Krusiewicz, Joanna Sozańska, Angelika Pawłowska, Karolina Asynger, Ola Rut, Anna Maria Bawolska, Sabina Dziedzic, Katarzyna Angrys, Ola Bereta, Paulina Małaszewicz, Łukasz Jakubowski, Michał Szmidt, Marta Sozańska, Kasia Markowska i Ada Waligóra. Nagrody wręczył zastępca burmistrza Wiesław Witkowski. Dużą atrakcją było także spotkanie dzieci z pisarzem Markiem Perzyńskim. Autor książek o historii Dolnego Śląska opowiedział najmłodszym wiele ciekawych historii dotyczących Strzegomia i okolic. Niektóre z nich rozbawiły, inne zaś przestraszyły, ale na pewno nie zanudziły młodej publiczności. Pisarz namawiał dzieci do samodzielnego odkrywania historii Strzegomia.


14 czerwca 2007 - Pieniądze na pracownie

Warte ponad 420 tysięcy złotych pracownie komputerowe z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzyma 5 szkół podstawowych i 2 gimnazja z terenu gminy Świdnica.
Każda z pracowni komputerowych wyposażona zostanie w stanowiska komputerowe dla uczniów (jednostka centralna z monitorem -10kpl.) wraz z oprogramowaniem podstawowym (system operacyjny, pakiet biurowy), serwer dla pracowni wraz z monitorem i systemem sieciowym, drukarkę sieciową, skaner, wideoprojektor, komputer przenośny, urządzenia sieciowe, oprogramowanie edukacyjne.


14 czerwca 2007 - Straty po wandalach

Na 7 tysięcy złotych oszacowano straty, po dewastacji terenu rekreacyjnego przy ulicy Prądzyńskiego. Wandale połamali masywne urządzenia do ćwiczeń rekreacyjnych. Nie da się ich już naprawić i wymagają zdemontowania. Mowa o tzw. twisterze i przyrządach do ćwiczeń mięśni brzucha. Przy okazji połamane zostały ławki, a fragmenty brukowej nawierzchni powyrywane.
Będziemy dążyć do naprawy zniszczeń, ale niestety w tegorocznym budżecie nie mamy już pieniędzy na ten cel. Rokrocznie w wyniku działań wandali na terenach zielonych miasto traci ok. 30 tysięcy złotych. Apelujemy do mieszkańców, by reagowali na akty wandalizmu i zgłaszali je służbom porządkowym. Za obojętność płacimy wszyscy.


14 czerwca 2007 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

16 czerwca o godzinie 9.00 w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, przy ul. Powstańców 3 odbędzie się X sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas sesji radni ocenią stan dróg powiatowych na terenie Gminy Jaworzyna Śląska, wystąpi Dyrektora Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Leszek Locha.
Radni rozpatrzą projekty uchwał, między innymi w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2007 rok, w sprawie ustalenia planu sieci publicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Jaworzyna Śląska, w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjum prowadzonych przez Gminę Jaworzyna Śląska oraz określenia granic ich obwodów.


14 czerwca 2007 - Targi Świdnickie

Jutro w Świdnicy rozpoczynają się XV Jubileuszowe Targi Świdnickie.
Przez trzy dni trwania targów odbędą się między innymi Prezentacje Gospodarcze, Festyn Pieczonego Dzika.
Pierwszego dnia targów w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury o godzinie 16.00 nastąpi uroczyste otwarcie targów.


14 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Padł rekord zgłoszeń! Do biura zawodów Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 wpłynęły zgłoszenia jeźdźców z aż 26 krajów z całego świata. Tak światowych zawodów jeszcze nie było.
Na liście zgłoszeń w tej chwili jest ponad 260 koni. Organizatorzy mogą przyjąć jedynie 200, dlatego pozostałe z nich zapisane zostały na listę rezerwową.
Wśród zgłoszonych państw znalazły się tak odległe kraje jak Japonia i Nowa Zelandia. Po raz pierwszy swoje zgaszenie przysłali zawodnicy z Bułgarii, Estonii, Hiszpanii, Litwy, Norwegii, Portugalii i Rosji.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 już za trzy tygodnie.


14 czerwca 2007 - Ania i Monika w Opolu

Podczas tegorocznego, 44 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2007 w dniach 16 i 17 czerwca wystąpią nasze wokalistki.
A są to: Asia Barczyk oraz Monika Bartczyszyn z zespołu "Zakaz Wjazdu".
Asia i Monika będą śpiewały razem z Opole Gospel Choir.


14 czerwca 2007 - Obozy w Niesulicach

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska - Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy zaprasza do zapoznania się z tegoroczną ofertą obozów w Niesulicach, którą adresuje do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Nie trzeba być harcerzem, aby przeżyć wielką wakacyjną przygodę.
Atutem świdnickich organizatorów jest wielkie doświadczenie w organizowaniu obozów prowadzonych metodą harcerską nacechowaną pozytywnością. Tradycyjnie organizowane będą obozy: żeglarski, konny, rowerowy, sportowy i rekreacyjny. Oferta obozów - >>> zobacz


13 czerwca 2007 - Podwójny gaz nie popłaca

Wczoraj na ulicy Skłodowskiej w Świdnicy, po godzinie 22.00 podczas rutynowej kontroli został zatrzymany były starosta świdnicki Jacek W.
Jak się okazało jechał on samochodem po pijanemu.
Jacek W. obecny kierownik Urzędu Stanu Cywilnego i przewodniczący rady powiatu miał ponad 2 promile alkoholu.
Dzisiaj lub najpóźniej jutro zostanie skazany przez sąd w trybie przyśpieszonym.


13 czerwca 2007 - Wybory ławników

Do 30 czerwca można zgłaszać w urzędzie miejskim kandydatów na ławników sądowych. Ławnikiem może być każdy, kto ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat, posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, jest zatrudniony lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku, posiada co najmniej wykształcenie średnie i jest zdolna do pełnienia obowiązków ławnika - ze względu na stan zdrowia.
Kandydatów mogą zgłaszać prezesi sądów, stowarzyszenia, organizacje związkowe, organizacje pracodawców, inne organizacje zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych), co najmniej 25 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie miasta Świebodzice. Świebodzice mogą wybrać łącznie 20 ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011, (w tym 10 osób do Wydziału Cywilnego i 10 osób do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy) oraz 9 ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011 (w tym 5 osób do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich i 4 osoby do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).
Wyboru spośród zgłoszonych kandydatów dokona Rada Miejska Świebodzic. Zgłoszenia należy składać w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, w Wydziale Organizacyjno-Administracyjnym, pokój nr 8-9 (I piętro). Informacja tel. (074) 666-95-10 - lub (074) 666-95-14. Druki karty zgłoszenia na ławnika sądowego można pobierać w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach, pokój nr 8-9 (I piętro).


13 czerwca 2007 - Opady i wiatry

Dzisiaj od godziny 13.30 do godziny 24.00 na terenie województwa dolnośląskiego mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będą przelotne opady deszczu, lokalnie umiarkowane i silne. Możliwe opady gradu. Burzom będzie towarzyszył porywisty wiatr.
Porywy wiatru mogą powodować uszkodzenia dachów, drzewostanu, uszkodzenia linii energetycznych, w rolnictwie lokalne straty w uprawach, utrudnienia komunikacyjne. Możliwe są lokalne podtopienia pól, dróg i nieruchomości.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie budynków, a także samochodów i wszystkich przedmiotów stanowiących zagrożenie w przypadku wichury. Unikajmy przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


13 czerwca 2007 - Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu

Jutro odbędzie się XI sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. Posiedzenie zaplanowano na godzinę 15.00.
Podczas sesji podjęte zostaną m.in. uchwały w sprawach - zmiany budżetu gminy Strzegom na rok 2007, ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ustalenia stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu, o zmianie uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Strzegom, o zmianie uchwały w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu.
Sesja odbędzie się w sali narad Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.


13 czerwca 2007 - 100 odcinków specjalnych

W najbliższy piątek, 15 czerwca, o godzinie 18.00 odbędzie się setna audycja radia "Luz". Po programie, o godzinie 19.00 w budynku siedziby Radia, odbędzie się podsumowanie wszystkich "Odcinków Specjalnych". Na spotkaniu tym pojawią się zawodnicy i dziennikarze, którzy często gościli na antenie Radia.
W tym roku audycja "Odcinek Specjalny" została wyróżniona przez Polski Związek Motorowy i Auto Klub Dziennikarzy Polskich w Konkursie Złotego Koła 2006.
Setna audycja to dobra okazja do podsumowań, ale i świetny czas do przemyśleń o przyszłości programu. Mam nadzieję, że "Odcinek Specjalny" będzie się rozwijał w dobrym, rajdowym tempie. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim słuchaczom za wytrwałość, władzom i pracownikom radia za wyrozumiałość, a moim gościom za niesamowitą otwartość, chęć do rozmowy i poświęcenie cennego czasu - Karol Ferenc.
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Nasz adres mailowy - >>> napisz. piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


13 czerwca 2007 - Memoriał im. Edwarda Brzegowego

23 czerwca, w strzegomskiej hali OSiR, odbędzie się już 9. edycja Memoriału Judo im. Edwarda Brzegowego. Udział w turnieju potwierdziły kluby z Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Włoch oraz oczywiście z Polski.
Organizatorami turnieju są: AKS Strzegom - sekcja judo, Gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Powiat Świdnicki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00, a zakończą o godzinie 18.00. Prawo startu w tym turnieju mają judocy i judoczki z roczników 1992 - 1997.


13 czerwca 2007 - Mali olimpijczycy

W maju odbyła się olimpiada lekkoatletyczna dla uczniów z klas 1-3 zorganizowana przez opiekuna koła sportowego klas młodszych - Anetę Stanejko. W jaworzyńskiej olimpiadzie wzięło udział 89 uczniów, którzy wystartowali w następujących konkurencjach: a) bieg długi- 300m, bieg krótki- 55m, rzut piłką palantową i skok w dal.
Dzięki temu wydarzeniu sportowemu ujawniły się talenty lekkoatletyczne. Patryk Krajdocha z kl.1b, który rzucił piłką palantową na odległość 32m ! (wynik bardzo dobry nie tylko w naszej szkole) oraz Krystian Jagieła z 2c - zdobywca trzech medali. Jednak gratulacje należą się nie tylko medalistom, ale także wszystkim uczestnikom olimpiady za rywalizację "fair play".
Medale oraz dyplomy, zostały uroczyście wręczone 6 czerwca przez dyrektor Teresę Gawron i organizatora olimpiady - Anetę Stanejko. Podczas uroczystości, która odbyła się w Samorządowym Ośrodku Kultury w Jaworzynie Śląskiej, obecny był również Grzegorz Grzegorzewicz BurmistrzJaworzyny Śląskiej oraz Tomasza Strzałkowskiego - Sekretarz Gminy.


13 czerwca 2007 - Piotr nagrodzony

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Gniewińskie Pióro". Organizatorem konkursu była Gminna Biblioteka Publiczna w Gniewinie, na Kaszubach. Tym bardziej cieszy sukces Piotra, gdyż na konkurs napłynęło 344 prace literackie z całej Polski.
Opiekunem jego pracy była Dorota Ligęza, nauczycielka języka polskiego. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się 29 maja 2007 roku.
Piotr w nagrodę otrzymał odtwarzacz mp3, przepięknie wydany "Słownik poezji" wydawnictwa Greg oraz dyplom.


12 czerwca 2007 - Premier Watykanu w Świdnicy

Ksiądz Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej (premier Watykanu) będzie w czerwcu gościł z oficjalną dwudniową wizytą w Świdnicy. Kardynał Bertone przyjeżdża na zaproszenie Biskupa Świdnickiego, Księdza Ignacego Deca.
- Wizyta ta będzie dopełnieniem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezjach polskich. Wiemy dobrze, że sługa Boży Jan Paweł II, z racji swego stanu zdrowia, nie mógł już odwiedzić naszej diecezji. Cieszymy się, że najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, Kardynał Sekretarz Stanu, przybędzie do nas z przesłaniem obecnego Papieża - mówi Biskup Ignacy Dec.
Według planu Kardynał Bertone przyjedzie do Świdnicy w sobotę, 16 czerwca. Tego dnia o godz. 20.00 spotka się z młodzieżą w kościele NMP Królowej Polski w ramach Diecezjalnego Kongresu Młodych. Dzień później w niedzielę, 17 czerwca, o godz. 9.00 odwiedzi Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, o godz. 10.00 spotka się w auli Kurii Biskupiej z samorządowcami. Jednak centralnym punktem wizyty Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej będzie msza święta w Katedrze Świdnickiej o godz. 11.00. Na godzinę 16.30 zaplanowano spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi w kościele parafialnym w Dobromierzu.


12 czerwca 2007 - Wymień stary dowód na nowy

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk przypomina Dolnoślązakom o konieczności wymienienia w tym roku starych dowodów osobistych (zielone książeczki) na nowe dowody plastikowe. Od 1 stycznia 2008 roku książeczkowe dowody osobiste stracą ważność.
Wszyscy ci, którzy nie wymienią do tego czasu starych dowodów na nowe, znajdą się w trudnej sytuacji, ponieważ nie będą mogli m.in. załatwić spraw w urzędach, odebrać listu poleconego na poczcie, wziąć kredytu bankowego, załatwić formalności u notariusza, np. sprzedać lub kupić mieszkania, itp.
Zostało niecałe 7 miesięcy na wymienienie dowodu osobistego, a dotąd aż 10 milionów Polaków nie dopełniło tego obowiązku, z tego na Dolnym Śląsku 805 587 osób.
Osoby odkładające złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego na koniec roku powinny liczyć się z tym, że okres oczekiwania na otrzymanie dokumentu będzie wynosił nawet kilka miesięcy. Wojewoda prosi, żeby nie odkładać wymiany dowodu na ostatnią chwilę.


12 czerwca 2007 - Grand Prix dla "Bystrzycy"

Zespół z Bystrzycy został zakwalifikowany przez Główną Komisję Artystyczną z siedzibą w Warszawie do Udziału w XXI finale Kultury Młodzieży Szkolnej, który odbył się w dniach 6-9 czerwca 2007 roku w Częstochowie.
Do przeglądu zgłosiło się 48 zespołów z całej Polski. Komisja artystyczna zakwalifikowała 8 zespołów do Finału Krajowego w tym także Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca". Zespoły zgodnie z regulaminem musiały przygotować programy, które były prezentowane w różnym czasie.
Program musiał zawierać pięć dyscyplin artystycznych tj. teatr, taniec, śpiew, muzyka instrumentalna, krasomówstwo i recytacja. Drugi dowolny program artystyczny - niespodzianka dawał szansę na uruchomienie własnych pomysłów młodzieży. ZPiT "Bystrzyca" jako główny program zaprezentowała "Noc Czarodziejska" z Królem Gór, Babką zielarką, dworkami i festynem.
Drugi program niespodzianka to: " Z życzeniami w środku roku" zabawna farsa, zaskakujące sytuacje z życzeniami i żartami. Pierwszy raz w historii tego festiwalu przyznano nagrodę Grand Prix i to dla Zespołu Pieśni i Tańca Bystrzyca. ZPiT Bystrzyca działa od 13 lat przy WDK w Bystrzycy Górnej pod patronatem gminy Świdnica. W swoim repertuarze ma tańce narodowe i regionalne, widowiska i obrzędy. Zespołowi towarzyszy kapela: akordeon Zdzisław Christ, skrzypce Aleksandra Gawron, klarnet Czesław Kmera, kontrabas Kazimierz Kurzydło. Choreografem zespołu jest Sylwia Danisiewicz a kierownikiem artystycznym i Teresa Kmera.


12 czerwca 2007 - Mistrzowie Spartakiady

W dniach 7-10 czerwca na obiektach "Hetmana" Zamość odbyła się XI Międzynarodowa Spartakiada Przemysłu Ceramicznego i Spożywczego członków NSZZ "Solidarność" z 32 zakładów i 3 ekipy zagraniczne (Szwecja, Słowacja i Chorwacja). Jak podają organizatorzy w imprezie wzięło udział ponad 1000 osób. Uczestniczyli w niej członkowie NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina" Jaworzyna Śląska, którzy jak przed rokiem zdobyli pierwsze miejsce w punktacji generalnej zdobywając tym samym drugi raz z rzędu tytuł Mistrza Spartakiady.
Ekipa z "Karoliny" choć nie obstawiła wszystkich konkurencji to i tak okazała się najlepsza spośród reprezentacji między innymi: Wrocławia, Szczecina, Kalisza, Lublina czy Warszawy. Punktowane były miejsca 1-8 w każdej konkurencji w których ekipa Karoliny znalazła się aż 14 razy.
1 miejsca to: Strong Men, bieg na 200 metrów mężczyzn, podnoszenie ciężarka w parach, było też kilka drugich (bieg na 200 i 800 kobiet, łucznictwie) i trzecich miejsc (lina kobiet i mężczyzn, piłka siatkowa, skok w dal mężczyzn). Najlepszym zawodnikiem w rzutach do kosza (6 na 10 ), był Ireneusz Besser - przewodniczący NSZZ "Solidarność" w ZPS "Karolina", który był kapitanem całej ekipy.


12 czerwca 2007 - Pollux i Creyf’s szukają do pracy

Po dłuższej przerwie znów w naszym mieście odbędą się spotkania rekrutacyjne. Pracowników chce w naszym mieście szukać świdnicka Agencja Pośrednictwa Pracy Pollux - będzie to już drugie spotkanie rekrutacyjne tej firmy. Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Polluxa do Reklanu 18 czerwca (poniedziałek), na godzina 16.30.
Natomiast 27 czerwca (środa) świebodziczan na spotkanie rekrutacyjne zaprasza firma Creyf`s. Jest to również agencja pracy tymczasowej. Spotkanie zaplanowano na godz. 15.00.


12 czerwca 2007 - Dominacja trzecioligowców

Nie było niespodzianki w IV Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Strzegomia, który został rozegrany w ostatnią sobotę w hali OSiR. Siatkarze AKS-u, którzy w przyszłym sezonie będą rywalizowali na trzecioligowym froncie bez problemów zwyciężyli w zawodach, nie tracąc przy tym seta.
Turniej, który już na stałe zadomowił się w strzegomskim kalendarzu imprez sportowych uroczyście otworzyła inspektor ds. sportu w UM w Strzegomiu - Teresa Niedźwiedzka. Życzyła ona zawodnikom wielu wrażeń, rywalizacji zgodnej z duchem sportu i postawy fair - play.
W turnieju wzięło udział 6 drużyn. Od samego początku faworytem był strzegomski AKS. Mogły mu ewentualnie zagrozić pozostałe kluby ze Strzegomia: Oldboys i Bad Boys oraz świdnicki Bolko.
Po rywalizacji w dwóch grupach eliminacyjnych okazało się, że właśnie te cztery zespoły podzieliły między sobą miejsca na podium. Piąte miejsca ex aequo zajęły ekipy ze Strzelec Opolskich i Policjantów. W spotkaniu o 3 lokatę Bolko uporał się z Bad Boys’ami, wygrywając 2:0 w setach, zaś w wielkim finale AKS zwyciężył Oldboys’ów, także 2:0. Po zakończeniu finałowej rozgrywki wszystkie ekipy zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami, zaś najlepsi otrzymali okazałe puchary.
Kolejność w turnieju: 1 - AKS, 2 - Oldboys, 3 - Bolko, 4 - Bad Boys, 5 - Strzelce Opolskie, Policjanci


12 czerwca 2007 - Wspólna zabawa

Wczoraj w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyło się kolejne spotkanie integracyjne z dziećmi z zaprzyjaźnionych przedszkoli nr 3 i nr 4 z okazji Dnia Dziecka podczas, którego grupa teatralna pod okiem Joanny Chojnowskiej przedstawiła znaną dzieciom bajkę Juliana Tuwima "Rzepka" i nie tylko, były również prezentowane bajki Jana Brzechwy, np. "Kwoka", "Okulary", "Samochwała" to niektóre z nich.
Po prezentacjach seniorów wspólnie z przedszkolakami bawiono się przy tańcach integracyjnych prowadzonych przez terapeutkę Annę Sochocką. Zabawa była wspaniała, uśmiechy na twarzach gościły u przedszkolaków i seniorów.


12 czerwca 2007 - Są wolne miejsca

W związku z organizowanym letnim wypoczynkiem pod namiotami w Pobierowie dla dzieci z terenu Gminy Dobromierz, poszukujemy wychowawców kolonijnych zainteresowanych wyjazdem na turnus w terminie 28 lipca - 10 sierpnia 2007 roku.
Niezbędne wymagania to dokumenty potwierdzające ukończenie kursu "wychowawca kolonii" (nie dotyczy "czynnych" nauczycieli).
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Anną Kłys, kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobromierzu, nr telefonu (074) 85 86 237.


12 czerwca 2007 - Narkotyki

9 czerwca po północy świebodziccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, w którym znajdowało się 5 młodych osób.
Podczas kontroli pojazdu, kierujący nim młody mężczyzna mieszkaniec Wrocławia zaczął się dziwnie zachowywać, policjanci dokonali jego kontroli osobistej, podczas której ujawnili w kieszeni spodni 12,15 grama amfetaminy i 0,48 grama marihuany.
Mężczyzna był wcześniej karany za posiadanie środków odurzających i psychotropowych. 10 czerwca wobec 25 latka Prokurator zastosował dozór policyjny.


12 czerwca 2007 - Pszenno - Lampertheim

W dniach 8-10 czerwca 2007 roku na zaproszenie władz miasta Lampertheim młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie przebywała z wizytą w partnerskim mieście Lampertheim.
Młodzież gimnazjalna z Pszenna uczestniczyła również w ważnym spotkaniu z przedstawicielami Szkoły im. Alfreda Delpa.
Pobyt w mieście partnerskim był okazją dla gimnazjalistów z Pszenna do wymiany doświadczeń i poglądów podczas wspólnie spędzanego czasu wśród młodych Europejczyków z Niemiec, Włoch, Holandii. To również doskonała lekcja języków obcych, które dzięki zagranicznej współpracy są wzajemnie poznawane. Dlatego też już niebawem w mieście Lampertheim rozpoczną się kursy języka polskiego, a najlepszy uczestnik kursu, jak deklaruje Burmistrz miasta Lampertheim Erich Maier, w nagrodę przyjedzie na wycieczkę do gminy Świdnica.
Polskim akcentem wizyty w Lampertheim było spotkania z Ks. Zygmuntem Dulewiczem - proboszczem Parafii pw. Zwiastowania N.M.P. od kilkunastu lat prowadzącym duszpasterską posługę w Lampertheim. Już we wrześniu br. podczas Gminnego Święta Plonów Ks. Dulewicz odwiedzi gminę Świdnica z grupą Seniorów z Lampertheim.


12 czerwca 2007 - Sesja za tydzień

W czwartek, 21 czerwca, odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej Świebodzic.
Wśród projektów uchwał są między innymi uchwały dotyczące zmiany planów zagospodarowania przestrzennego oraz o przystąpieniu do zmian planu zagospodarowania przestrzennego.
Rada ma także zatwierdzić plan finansowy miejskiej przychodni. Sesja rozpoczyna się tradycyjnie o godzinie 15.30 w sali narad urzędu.


12 czerwca 2007 - VII Festyn Rodzinny w Gniewkowie

10 czerwca już po raz VII na boisku w Gniewkowie odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez: Grono Pedagogiczne, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej w Gniewkowie, Radę Sołecką, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z Dobromierza oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Gniewkowie.
Festyn rozpoczął się programem artystycznym w wykonaniu najmłodszych klas. W jego trakcie przeprowadzono konkurs plastyczny a także blok sportowo-rekreacyjny, w którym rozegrano dwa mecze piłki nożnej, tor przeszkód oraz liczne konkurencje sprawnościowe. W trakcie festynu można było obejrzeć wystawy: "Patron Szkoły", "Pamiątki z dawnych lat" oraz wyroby z pszczelego wosku. Strażacy z Gniewkowa dali popis sprawności w akcji gaszenia pożaru, natomiast zawodowa straż pożarna ze Świebodzic stworzyła okazję do poznania możliwości wozu bojowego i ratownictwa drogowego. Następnie wystąpił młodzieżowy zespół rockowy, a na zakończenie programu wystąpił zespół "Dobromierzanie", który rozkołysał i rozbawił licznie zebraną publiczność.
Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa w której można było wygrać odtwarzacz DVD. Tłumnie oblegana przez dzieci była dmuchana zjeżdżalnia.
Organizatorzy składają podziękowania wszystkim sponsorom którzy wsparli organizację tej imprezy oraz mieszkańcom i publiczności którzy tak licznie uczestniczyli we wspólnej zabawie.


12 czerwca 2007 - Zaginęła

25 maja wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła Czesława Pigoń lat 56 mieszkanka Świebodzic.
Wzrost ok. 160 cm. waga 80-90 kg. oczy niebieskie, włosy krótkie ciemne.
Ubrana w bluzkę koloru białego, ciemną marynarkę i ciemne spodnie. kobieta cierpi na schizofrenię.
Wszystkie osoby, które posiadają informacje o zaginionej prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 074 854 06 22 lub bezpłatny nr tel. 997.


11 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Padł rekord zgłoszeń! Do biura zawodów Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 wpłynęły zgłoszenia jeźdźców z aż 26 krajów z całego świata. Tak światowych zawodów jeszcze nie było.
Na liście zgłoszeń w tej chwili jest ponad 260 koni. Organizatorzy mogą przyjąć jedynie 200, dlatego pozostałe z nich zapisane zostały na listę rezerwową.
Wśród zgłoszonych państw znalazły się tak odległe kraje jak Japonia i Nowa Zelandia. Po raz pierwszy swoje zgaszenie przysłali zawodnicy z Bułgarii, Estonii, Hiszpanii, Litwy, Norwegii, Portugalii i Rosji.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 już za trzy tygodnie.


11 czerwca 2007 - Wykład w innym terminie

Szanowni Państwo ze względu na chorobę dr. Mirosława Kocura z Uniwersytetu Wrocławskiego, wykład w ramach Projektu Edukacji Teatralnej zaplanowany na 15 czerwca został przesunięty na 6 lipca.
Wykład odbędzie się wtedy w ramach Festiwalu Teatru Otwartego.


11 czerwca 2007 - Rodziny zastępcze

8 czerwca w Świebodzicach odbyło się I Powiatowe Forum Rodzin Zastępczych. Jego organizatorami było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych "Rodzinka". Gospodarzem spotkania był burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który od dawna jest zainteresowany wspieraniem tworzenia takich rodzin, zwłaszcza w Świebodzicach, gdyż w mieście nie ma ani jednej zawodowej rodziny opiekującej się dziećmi, a potrzeby są ogromne.
W spotkaniu wzięły udział oprócz władz miasta także władze powiatu reprezentowane przez wicestarostę Annę Zalewską, parlamentarzyści: Ryszard Wawryniewicz i Henryk Gołębiowski oraz zastępczy rodzice.
- W naszym powiecie jest w tej chwili 11 rodzin zastępczych, w tym także pełniących obowiązki pogotowia opiekuńczego - mówiła Beata Galewska, dyrektor PCPR. - To dużo w porównaniu z innymi powiatami, ale za mało w stosunku do potrzeb. Na już mamy do umieszczenia w rodzinie zastępczej około 20 dzieci. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zwrócił uwagę na wciąż zbyt mało informacji na temat tworzenia rodzin zastępczych.
- Świebodzice chcą aktywnie włączyć się w promocję rodzicielstwa zastępczego, to bezwzględnie lepsza forma opieki nad dziećmi skrzywdzonymi przez los i w dodatku tańsza, niż domy dziecka. Nasze miasto jest w stanie przygotować dwa mieszkania dla dzieci usamodzielniających się, wychodzących z rodzin zastępczych.
Wszystkie materiały, opinie rodzin zastępczych a także przeprowadzone wśród nich ankiety na temat najbardziej doskwierających im problemów, trafią na ręce parlamentarzystów, obecnych na spotkaniu.


11 czerwca 2007 - Ania i Monika w Opolu

Podczas tegorocznego, 44 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2007 w dniach 16 i 17 czerwca wystąpią nasze wokalistki.
A są to: Asia Barczyk oraz Monika Bartczyszyn z zespołu "Zakaz Wjazdu".
Asia i Monika będą śpiewały razem z Opole Gospel Choir.


11 czerwca 2007 - Grand Prix Świdnicy

W sobotę i niedzielę odbył się ostatni sportowy akcent w ramach "Dni Świdnicy" - Grand Prix w tenisie ziemnym. Przy wspaniałej pogodzie, tenisiści rywalizowali w pięciu kategoriach. W tym roku dopisały panie, w związku z czym odbyły się też gry kobiet i miksty. Na świdnickich kortach oprócz naszych mieszkańców zagrali również zawodnicy z Wrocławia i Złotoryi. W pierwszym dniu rozgrywano mecze eliminacyjne, niedziela to gry finałowe i miksty.
A oto zwycięzcy w swoich kategoriach:
Single do 45 lat - 1. Artur Kuracz - Złotoryja, 2. Andrzej Pawłowski - Świdnica, 3. Michał Kozłowski - Świdnica oraz Robert Stemplewski - Wrocław
Single powyżej 45 lat - 1. Jacek Merwart - Wrocław, 2. Bogusław Rogowski - Wrocław, 3. Robert Płoński - Świdnica i Zygmunt Dobrosz - Wrocław
Gry podwójne - 1. Andrzej Pawłowski, Sebastian Kalemba - Świdnica, 2. Bogdan Szymański, Mirosław Toporkiewicz
Kobiety - 1. Sylwia Toporkiewicz - Świdnica, 2. Joanna Liwska - Wrocław, 3. Iwona Sołtyk - Wrocław
Miksty - 1. Iwona Sołtyk, Marek Liwski, 2. Sylwia Toporkiewicz, Sławomir Sołtyk.
Zwycięzcy we wszystkich kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe i finansowe. Organizatorami imprezy byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub.


11 czerwca 2007 - Procesja w Rynku

Wymarzona pogoda panowała 7 czerwca, kiedy wierni z całego miasta przeszli największą procesją z okazji Bożego Ciała.
W tym roku procesję połączyły w jedną dwie parafie: pw. Św. Mikołaja oraz św. Piotra i Pawła. Wierni wyruszyli z kościoła św. Mikołaja i ulicami Kopernika, Wałbrzyską, Żeromskiego przeszli do Rynku, skąd wrócili do tego samego kościoła.
Piękny ołtarz przygotowano m. in. u stóp pomnika Jana Pawła II a także w Rynku.
Mniejsze procesje organizowały także pozostałe parafie w mieście.


11 czerwca 2007 - Złoty Medalista

Piotr Kaczmarczyk, pracownik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Świdnickiego przywiózł złoty medal z tegorocznych Mistrzostw Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym, które odbyły się w miniony weekend w Koninie. Tym samym od wczoraj jest Mistrzem Polski Samorządowców w tenisie ziemnym w swojej kategorii wiekowej.
Piotr na ten prestiżowy tytuł walczył dzielnie przez trzy dni, bo tyle właśnie trwał turniej. Pokonał w sumie 80 uczestników z całej Polski. W finale zmierzył się z pierwszym trenerem Marty Domachowskiej - Włodzimierzem Filipiakiem i po dwugodzinnym meczu pokonał go wynikiem 3:6, 6:2, 7:6.
Mistrz to niezwykle sympatyczny i skromny człowiek, nie lubi chwalić się swoimi osiągnięciami. A ma czym. W ubiegłym roku wywalczył w Koninie tytuł Wicemistrza. Piotr w tenisa gra od 18 lat. Podkreśla, że jest to bardzo ciężka praca, wymagająca silnej woli, wytrwałości i dyscypliny.
-"Poza sezonem trenuję trzy razy w tygodniu, w sezonie cztery nawet pięć razy w tygodniu. Osiągnięcia nie przychodzą jednak łatwo, można się nimi chwalić dopiero po wielu latach treningu" - podkreśla Piotr. - "W finale miałem mocnego przeciwnika. Był nim trener znanej polskiej tenisistki. Mecz trwał dwie godziny, ale udało się wygrać i bardzo się z tego cieszę." - dodaje. O dawna wiadomo, że sport to zdrowie. To także wspaniała okazja do odpoczynku, relaksu, odreagowania stresów i poprawy ogólnej kondycji organizmu.


11 czerwca 2007 - Nauka i zabawa

Rozstrzygnięty został konkurs "Bezpieczne Nasze Dziecko", który organizowała Straż Miejska w Świebodzicach. Konkurs przeznaczony był dla szkół podstawowych, a 6 czerwca drużyny z poszczególnych szkół walczyły w finale. Startowało 12 drużyn, każda składała się z pięciu osób, rywalizowały w trzech kategoriach. Zagadnienia dotyczyły bezpiecznego poruszania się po drogach, znajomości znaków drogowych, itd.
- To już druga edycja tego konkursu w naszym mieście. Taki sposób na przekazywanie wiedzy na temat bezpieczeństwa jest dla dzieci ciekawy i chyba więcej się nauczą- mówi Łukasz Gil, komendant Straży Miejskiej w Świebodzicach.
Oto wyniki:
W kategorii klasy IV - I miejsce - SP 4, II miejsce - SP 3, III miejsce - SP 2, IV miejsce - SP 6
Kategoria klasy V- I miejsce - SP 2, II miejsce - SP 4, III miejsce - SP 3, IV miejsce - SP 6
Kategoria klasy VI - I miejsce - SP 2, II miejsce - SP 4, III miejsce - SP 6 IV miejsce - SP 3
Uczestnicy konkursy dostali nagrody, głównie przybory szkolne i plecaki. Nagrody wręczał zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński.


11 czerwca 2007 - Sprawdzian służb ratowniczych

Wozy policyjne, straż pożarna, miejska i pogotowie - wszystkie te służby będą ratowały poszkodowanych w wypadku autobusu i cysterny do jakiego dojdzie 14 czerwca nad zalewem "Witoszówka" w Świdnicy.
To zapowiedź ćwiczeń pokazowych, jakie zostaną przeprowadzone przy udziale wszystkich zintegrowanych służb ratowniczych Powiatu Świdnickiego. Do tragedii dojdzie o godz. 10.00. Wiemy, że autobus będzie przewoził turystów zagranicznych. Wiemy, także że cała akcja odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad obowiązujących przy przeprowadzaniu prawdziwych akcji ratunkowych z udziałem dużej liczby poszkodowanych. W związku z tym, że poszkodowanymi będą cudzoziemcy, trzeba będzie powiadomić odpowiednie służby o ilości osób poszkodowanych i uruchomić placówkę dyplomatyczną, która będzie z kolei informowała rodziny rannych o zdarzeniu. A planuje się, że w wypadku ciężko poszkodowanych będzie 15 osób. Służby ratownicze będą miały więc pełne ręce roboty. Dodatkowo z cysterny na drogę wyleje się niebezpieczna substancja, którą natychmiast trzeba będzie zabezpieczyć i usunąć. To będzie zadanie dla powiatowej straży pożarnej.
Podczas akcji Starosta Zygmunt Worsa, jako koordynator działań służb ratowniczych w sytuacjach zagrożenia kryzysowego na terenie powiatu, będzie w stałej gotowości i pod specjalnych kodem będzie utrzymywał łączność radiową ze służbami ratowniczymi. Po opanowaniu tej sytuacji kryzysowej na drodze, akcja przeniesie się pod szpital "Latawiec", gdzie odbędzie się ewakuacja szpitala (godz. 12.00 - 12.45) a następnie z powodu rozpylenia niebezpiecznego gazu odbędzie się ewakuacja szkoły w Witoszowie w gminie Świdnica (godz. 13.00 - 13.40). W przeddzień akcji ratunkowej odbędą się ćwiczenia teoretyczne w sztabie Zarządzania Kryzysowego, które mieści się w siedzibie Straży Pożarnej.
-"Niestety w rzeczywistości wszystko dzieje się bardzo szybko i trzeba podejmować trudne decyzje pod presją czasu. Dlatego organizujemy ćwiczenia, aby sprawdzić, jak poradzimy sobie w ekstremalnie trudnej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców powiatu, aby w rzeczywistości uniknąć błędów." - wyjaśnia Kazimierz Siemieniecki, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa


11 czerwca 2007 - Rywalizują o wyjazd do Barcelony

Dolnośląski finał rozgrywek wojewódzkich VII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku odbędzie się 14 czerwca w Świdnicy. Najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców, wyłonione podczas rozgrywek powiatowych, zagrają o możliwość reprezentowania woj. dolnośląskiego w trakcie wakacyjnych półfinałów Turnieju. To największy w Polsce turniej piłkarski dla dziesięciolatków i młodszych dzieci, rozgrywany we wszystkich województwach. Jego celem jest wyłonienie indywidualności piłkarskich.
W czwartek na stadionie OSiR przy ul. Śląskiej o godzinie 10.00 rozpoczną się rozgrywki. W woj. dolnośląskim w Turnieju bierze udział ok. 700 dzieci. Trwają jeszcze rozgrywki na poziomie gminnym i powiatowym o wejście do finału wojewódzkiego. Najlepsi przyjadą do Świdnicy. Tutaj dwie zwycięskie drużyny - jedna dziewcząt i jedna chłopców - otrzymają powołanie na wakacyjne zgrupowania, w trakcie których rozegrane zostaną półfinały. Turniej zakończy się ogólnopolskim finałem w dniach 21 - 23 września, a jego zwycięzcy wyjadą do Barcelony na Camp Nou! W trakcie wszystkich etapów rozgrywek wyłaniane są wśród małych piłkarzy największe indywidualności.
Świdnica jest dziesiątą miejscowością, w której rozegrane zostaną finały wojewódzkie. Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli: Leo Beenhakker - trener Reprezentacji Polski, FIFA - Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Sportu i Minister Edukacji Narodowej. Twarzą Turnieju jest Jakub Błaszczykowski - jeden z najlepszych polskich pomocników, powoływany na najważniejsze mecze Reprezentacji Polski. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym - Tymbark.


10 czerwca 2007 - Turniej Tańca Disco

Przez dwa dni, 9-10 czerwca, w Świdnicy królowali tancerze.
Jak co roku odbył się w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów Turniej Tańca Disco o Puchar Prezydenta Miasta Świdnicy.
Czternasty turniej zgromadził tancerzy z Gliwic, Kluczborka, Krapkowic, Wolsztyna, Warszawy, Wejcherowa i oczywiście tanerzy ze świdnickiego klubu Impuls. Zgomadził też na widowni rzesze miłośników tej dyscypliny.


10 czerwca 2007 - Obozy w Niesulicach

Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska - Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy zaprasza do zapoznania się z tegoroczną ofertą obozów w Niesulicach, którą adresuje do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Nie trzeba być harcerzem, aby przeżyć wielką wakacyjną przygodę.
Atutem świdnickich organizatorów jest wielkie doświadczenie w organizowaniu obozów prowadzonych metodą harcerską nacechowaną pozytywnością. Tradycyjnie organizowane będą obozy: żeglarski, konny, rowerowy, sportowy i rekreacyjny. Oferta obozów - >>> zobacz


10 czerwca 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice zremisował na własnym stadionie z drużyną Zjednoczonych Ścinawka 0:0.
Również na własnym boisku grał dzisiaj zespół świdnicki i odniósł zwycięstwo. Polonia-Sparta II Świdnica - Nysa Kłodzko 1:0
Stal Świdnica w meczu wyjazdowym pokonała Pogoń Pieszyce 2:1
W tabeli rozgrywek zespół Victorii Świebodzice zajmuje drugie miejsce, na czwartym miejscu znajduje się nadal Stal Świdnica a zespół Polonii-Sparty Świdnica zajmuje dwunastą pozycję.


10 czerwca 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni Żarów 1:2
Zieloni Mrowiny - Włókniarz Głuszyca 2:1
Juventur Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 0:4
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Grom Witków 1:10
Unia Jaroszów - Victoria II Świebodzice 4:1
Górnik Boguszów-Gorce - Skalnik Czarny Bór 1:1
LKS Bystrzyca Górna - Płomień Makowice 3:0
Granit Roztoka - Sudety Dziećmorowice 2:2
Cukrownik-Polonia Pszenno - Zieloni Łagiewniki 9:0


10 czerwca 2007 - Nabór nauczycieli

W związku z planowanym otwarciem od przyszłego roku szkolnego klasy z maturą międzynarodową w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, dyrektor szkoły poszukuje nauczycieli z dobrą znajomością języka angielskiego do pracy w klasie z maturą międzynarodową z niżej wymienionych przedmiotów:
język polski, język angielski, matematyka, chemia, historia, geografia, ekonomia i business, psychologia, sztuka, teatr i aktorstwo, TOK - połączenie logiki z psychologią, filozofią i etyką.
Dokumenty należy złożyć osobiście w sekretariacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30 lub wysłać pocztą na adres:
I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, 58-100 Świdnica, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, z dopiskiem: "Matura międzynarodowa" do 25 czerwca 2007 roku. O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.
Wymagania - >>> zobacz


10 czerwca 2007 - "Kobieta Bezpieczna" - nabór trwa

Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy i świdnickie koło Ligi Kobiet Polskich do 20 czerwca przyjmują zgłoszenia na kolejną edycję akcji "Kobieta Bezpieczna". Do akcji przyłączył się również Urząd Miejski w Świdnicy, który wyłożył 1,3 tys. zł na przygotowanie tysiąca ulotek edukacyjnych.
Obecnie przyjmowane są zapisy na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i samoobrony. - Kobieta żeby czuła się bezpiecznie musi wiedzieć, jak zachowywać się w sytuacji zagrożeń, a przede wszystkim jak ich unikać. W programie szkoleń m.in. przewidziane są zajęcia z samoobrony. Akcję chcemy również rozszerzyć o kurs pierwszej pomocy, ponieważ często się zdarza, że nie potrafimy innym pomóc i czujemy się bezradne - mówi Elżbieta Dudziak, przewodnicząca Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy.
Zgłoszenia od kobiet, które chcą wziąć udział w bezpłatnej akcji są przyjmowane pod nr tel. kom. 0 665 100 032 lub e-mail: lkpswidnica@wp.pl


10 maja 2007 - Strażacy na start

Burmistrz Jaworzyny Śląskiej oraz Zarząd Miejsko Gminny ZOSP RP w Jaworzynie Śląskiej zapraszają mieszkańców miasta i gminy Jaworzyna Śląska do Piotrowic na Miejsko - Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze.
Zawody odbędą się 16 maja na boisku sportowym, rozpoczną się o godzinie 13.00.


9 czerwca 2007 - Horse Trials Strzegom 2007

Informacje o strzegomskich zawodach można znaleźć w prasie, internecie i telewizji. Patronami medialnymi tegorocznej edycji Pucharu Świata są: TVP, Onet, Gazeta Wyborcza, AMS, Konie i Rumaki, Equito.pl, Dziennik Świdnica.pl
Telewizja Polska po raz trzeci będzie wspierać strzegomskie zawody. Obszerne, półtora godzinne, relacje z Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 w sobotę i w niedzielę wyemituje TVP3. Ponad godzinne programy z przebiegu zawodów w te same dni ukażą się też na antenie TVP Sport.
Już teraz informacje o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 można znaleźć na największym i najpopularniejszym portalu internetowym Onet.pl. Artykuły o przygotowaniach do tegorocznej edycji Pucharu Świata publikuje również Gazeta Wybrocza, największa opiniotwórcza gazeta w Polsce, a zarazem najchętniej kupowany i czytany dziennik. W tym roku po raz pierwszy Gazeta Wyborcza wyda specjalny ośmiostronicowy dodatek "Gazeta na Puchar" poświęcony wyłącznie Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007.
Wśród patronów strzegomskich zawodów znalazł się również AMS - lider na polskim rynku reklamy zewnętrznej. AMS dysponuje 50 tysiącami powierzchni reklamowych. Działa w segmentach billboardów, citylightów, cityscrolli, backlightów oraz nośników wielkoformatowych typu backlight i frontlight. Właśnie takie spotkaliśmy już na kilku wrocławskich ulicach. >>> zobacz, jest też tam "dziennik swidnica".
Nie zabrakło również branżowych patronów medialnych. Już po raz drugi Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 od marca bardzo skutecznie promuje jedyny w branży dwutygodnik - Konie i Rumaki. Patronem zawodów jest także nowopowstały Portal Jeździecki - Equito.pl.
Na lokalnym rynku strzegomskie zawody wspiera portal internetowy Dziennik Świdnica, największy i najbardziej aktualny serwis informacyjnym w regionie.
Relacje z przygotowań do tegorocznej edycji Pucharu Świata można śledzić również na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl. Zamieszczono tam kompleksowe informacje dla dziennikarzy, wolontariuszy, zawodników oraz wszystkich miłośników wkkw. Wyniki Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007, podobnie jak w zeszłym roku, będą relacjonowane on-line. Za pośrednictwem strony zawodów będzie można na odległość śledzić przebieg rywalizacji. Jest również spora szansa na transmisje z zawodów za pośrednictwem Internetu.


9 czerwca 2007 - IV liga

Dzisiaj rozegrana została trzydziesta czwarta kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Polonia-Sparta Świdnica rozgromiła u siebie Łużyce Lubań 6:1
Strzegomianie rozgrywali mecz wyjazdowy w Kobierzycach. GKS Kobierzyce - AKS Strzegom 5:3
Polonia-Sparta Świdnica po tym meczu awansowała na piąte miejsce w tabeli, a drużyna strzegomskiego AKS zajmuje nadal trzynastą pozycję.


9 czerwca 2007 - Prezentacja debiutantów

Na środę, 13 czerwca na godz. 10.00 zaplanowano ostatni etap konkursu - "Debiut Gospodarczy", zorganizowanego przez Urząd Miejski w Świdnicy dla absolwentów, którzy chcą otworzyć swoją pierwszą firmę. W jego trakcie czterech uczestników konkursu, którzy pomyślnie przeszli dotychczasowe etapy zaprezentuje swoje oferty na przyszły biznes i będzie ich bronić przed ogniem pytań jurorów. Jest o co walczyć, bo na zwycięzcę czeka nawet 30 tys. zł refundacji przeznaczonej na rozruch firmy. Za kolejne miejsca przewidziano podobne nagrody ale w wysokości od 5 do 20 tys. zł.
Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród zaplanowano na piątek, 15 czerwca podczas Gali Przedsiębiorczości w świdnickim Teatrze Miejskim.


9 czerwca 2007 - Międzyszkolny przegląd

5 czerwca w sali teatralnej ŚOK-u odbył się już po raz szósty organizowany przez Gimnazjum nr 3 w Świdnicy międzyszkolny przegląd poświęcony Wielkopolsce. Na uroczystość przybyli: Stanisław Kotełko i Teresa Słupianek z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, radny Zdzisław Grześkowiak, przedstawiciele mediów, nauczyciele i rodzice. W tegorocznych prezentacjach wystąpiły zespoły gimnazjalistów ze Świdnicy, Witoszowa i Sobótki oraz gościnnie przedszkolaki z Przedszkola nr 14 w Świdnicy.
Za scenariusz całej imprezy wraz z przygotowaniem uczniów prowadzących odpowiedzialne były Jolanta Antos i Jolanta Gabryliszyn. W przerwach między występami szkół śpiewał i tańczył zespół "Bagatela" Joanny Grębowskiej-Szpak.
Na zakończenie ogłoszono wyniki powiatowego konkursu plastycznego poświęconego Wielkopolsce. Zgłoszono wiele prac wykonanych różną techniką. Jury, któremu przewodniczyła organizatorka konkursu, Małgorzata Pałka, przyznało nagrody i wyróżnienia. Nagrodzonym wręczono dyplomy i książki, a prace uczniów można było obejrzeć w foyer teatru. I miejsce - Monika Czachara Gimnazjum nr 3, II miejsce - Konrad Klimala Gimnazjum nr 3, Patrycja Krawczyń Gimnazjum Witoszów Dolny, Sandra Kotowicz Gimnazjum nr 3, III miejsce - Tatiana Chlewicka, Anna Kapłon, Mateusz Bąkowski z Gimnazjum nr 3.
Wyróżnienia - Agata Szuba, Janusz Kasprzak, Marta Suchańska, Ewa Byrska, Klaudia Dzidek z Gimnazjum nr 3 oraz Agnieszka Zerka, Karolina Gałuszka, Aleksandra Lerch z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Szkoły uczestniczące w przeglądzie nagrodzono pamiątkowymi plakietkami oraz cennymi książkami do bibliotek szkolnych. Każdej szkole przekazano także opracowane scenariusze z ubiegłorocznego przeglądu.


9 czerwca 2007 - Wybór ławników na nową kadencję

W tym roku upływa kadencja ławników wybranych na czteroletnią kadencję w 2004 roku. Z tego też powodu do 30 czerwca 2007 r. w Urzędzie Miejskim w Świdnicy będą przyjmowane zgłoszenia kandydatów na ławników na kolejną kadencję - 2008 - 2011.
Zgodnie z zawiadomieniem prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy Rada Miejska w Świdnicy, najpóźniej do końca października 2007 roku, dokona wyboru ławników:
• do Sądu Rejonowego w Świdnicy łącznie 24 ławników, w tym do:
- Wydziału Rodzinnego i Nieletnich - 14,
- Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - 10.
• do Sądu Okręgowego w Świdnicy łącznie 85 ławników, w tym do:
- Wydziału Cywilnego - 40,
- Wydziału Karnego - 25,
- Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - 20.
Szczegóły, wymagania - >>> zobacz


8 czerwca 2007 - Świdnica ma swoją monetę

Narodowy Bank Polski wyemitował monetę ze Świdnicą.
Oficjalną prezentację nowej monety kolekcjonerskiej z udziałem m.in. przedstawiciela zarządu NBP zaplanowano na najbliższy piątek, 15 czerwca.
Prezentacja połączona będzie z wykładem i rozpocznie się o godzinie 12.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa w świdnickim Rynku.


8 czerwca 2007 - Z myślą o dzieciach

5 czerwca w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się obchody Dnia Dziecka, nad którymi patronat objęła Wspólnota Samorządowa.
Na scenie Strzegomskiego Centrum Kultury pojawili się najmłodsi mieszkańcy, którzy zachwycili zgromadzoną publiczność występami artystycznymi. Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych wykonali przeboje polskich i zagranicznych gwiazd. Występy wzbudziły entuzjazm publiczności.
Podczas imprezy nie mogło zabraknąć konkursów. Wykazać się w nich szansę mieli zarówno dzieci, jak i rodzice. W konkursach nie było przegranych i zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Miłym akcentem na zakończenie wieczoru było wręczenie każdemu dziecku podarunku.
W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele władz - burmistrz Lech Markiewicz, sekretarz Sabina Cebula i naczelnik Wydziału Oświaty Urszula Podsiadły-Szubert.


8 czerwca 2007 - Targi gospodarcze

Ponad 20 wystawców zgromadzą jubileuszowe XV Międzynarodowe Targi Świdnickie. Potrwają one od piątku do niedzieli (15-17 czerwca).
W programie targów zaplanowano prezentację przedsiębiorców, wręczenie nagród gospodarczych świdnicki Gryf podczas Gali Przedsiębiorczości, Festyn Pieczonego Dzika, targi zdrowej żywności i wiele innych atrakcji.
Oficjalne otwarcie połączone z Galą Przedsiębiorczości będzie miało miejsce w Teatrze Miejskim w Świdnicy, w piątek, 15 czerwca o godzinie 16.00


8 czerwca 2007 - Tylko w Nysie studia i mieszkanie za darmo

Większość powstających uczelni w niedużych miastach to uczelnie płatne. Gdyby rozmawiać z ich władzami okazałoby się, że mimo iż opłaty jakie pobieraja za naukę są wysokie to ich zdaniem są bardzo niskie. Dobrze, że nie wszyscy podchodzą do studentów w ten sposób, że są w Polsce miejsca gdzie normalność nie jest niczym nadzwyczajnym. W takich miejscach nie mówi się o pomocy, a po prostu pomaga się.
Taką wspaniałą uczelnią jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Wszyscy studenci, którzy rozpoczną w tym roku studia w PWSZ będą w Nysie mieszkać za darmo.
Staraniem Rektora PWSZ w Nysie - prof. Ryszarda Knosali oraz Burmistrza Nysy - Jolanty Barskiej wszyscy zamiejscowi studenci, którzy podejmą naukę w roku akademickim 2007/2008, nie poniosą kosztów zakwaterowania w Nysie.
Podstawą otrzymania stypendium będzie umowa wynajęcia lokalu. Przyznane stypendium będzie miało wysokość średniego kosztu wynajęcia kwatery ponoszonego przez studenta. Studentom, którzy otrzymają miejsce w akademiku, Uczelnia całkowicie pokryje koszty. Jest to pierwsza tego typu akcja w Polsce.


8 czerwca 2007 - List za koleją

Kilkunastu samorządowców z Dolnego Śląska podpisze w Świdnicy list intencyjny w sprawie przejęcia znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego linii kolejowych numer 285, 310, 341 i nr 771 oraz ponownego uruchomienia przewozów towarowych i pasażerskich.
Oficjalne podpisanie listu intencyjnego zaplanowano na piątek 15 czerwca, na godzinę 9.30 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 47).


8 czerwca 2007 - Premier Watykanu w Świdnicy

Ksiądz Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej (premier Watykanu) będzie w czerwcu gościł z oficjalną dwudniową wizytą w Świdnicy. Kardynał Bertone przyjeżdża na zaproszenie Biskupa Świdnickiego, Księdza Ignacego Deca.
- Wizyta ta będzie dopełnieniem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezjach polskich. Wiemy dobrze, że sługa Boży Jan Paweł II, z racji swego stanu zdrowia, nie mógł już odwiedzić naszej diecezji. Cieszymy się, że najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, Kardynał Sekretarz Stanu, przybędzie do nas z przesłaniem obecnego Papieża - mówi Biskup Ignacy Dec.
Według planu Kardynał Bertone przyjedzie do Świdnicy w sobotę, 16 czerwca. Tego dnia o godz. 20.00 spotka się z młodzieżą w kościele NMP Królowej Polski w ramach Diecezjalnego Kongresu Młodych. Dzień później w niedzielę, 17 czerwca, o godz. 9.00 odwiedzi Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, o godz. 10.00 spotka się w auli Kurii Biskupiej z samorządowcami. Jednak centralnym punktem wizyty Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej będzie msza święta w Katedrze Świdnickiej o godz. 11.00. Na godzinę 16.30 zaplanowano spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi w kościele parafialnym w Dobromierzu.


8 czerwca 2007 - Zaginęła

25 maja wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła Czesława Pigoń lat 56 mieszkanka Świebodzic.
Wzrost ok. 160 cm. waga 80-90 kg. oczy niebieskie, włosy krótkie ciemne.
Ubrana w bluzkę koloru białego, ciemną marynarkę i ciemne spodnie. kobieta cierpi na schizofrenię.
Wszystkie osoby, które posiadają informacje o zaginionej prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 074 854 06 22 lub bezpłatny nr tel. 997.


7 czerwca 2007 - 50 lat szkoły

Wczoraj, 6 czerwca w Świdnicy miały miejsce uroczystości Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 10 imienia Księcia Bolka Świdnickiego.
Po spotkaniu i zbiórce w siedzibie szkoły, uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się do świdnickiego Teatru Miejskiego gdzie odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, a w samo południe, w Kościele św. Józefa odbyła się uroczysta msza święta.
Zdjęcia z uroczystości w Teatrze Miejskim - >>> zobacz


7 czerwca 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice pokonał w meczu wyjazdowym drużynę Piasta Nowa Ruda 5:2
Zjednoczeni Ścinawka - Polonia-Sparta II Świdnica 3:1
Stal Świdnica na własnym boisku zremisowała z Włókniarzem Kudowa Zdrój 1:1
W tabeli rozgrywek zespół Victorii Świebodzice zajmuje drugie miejsce, na czwartym miejscu znajduje się nadal Stal Świdnica a zespół Polonii-Sparty Świdnica zajmuje dwunastą pozycję.


7 czerwca 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Victoria II Świebodzice - Skalnik Czarny Bór 0:3
Grom Witków - Unia Jaroszów 2:1
Gwarek Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 1:0
Włókniarz Głuszyca - Granit Roztoka 1:0
Zjednoczeni Żarów - Zieloni Mrowiny 0:0
Górnik Gorce Boguszów-Gorce - Karolina Jaworzyna Śląska 4:0


7 czerwca 2007 - Sprawdzian służb ratowniczych

Wozy policyjne, straż pożarna, miejska i pogotowie - wszystkie te służby będą ratowały poszkodowanych w wypadku autobusu i cysterny do jakiego dojdzie 14 czerwca nad zalewem "Witoszówka" w Świdnicy.
To zapowiedź ćwiczeń pokazowych, jakie zostaną przeprowadzone przy udziale wszystkich zintegrowanych służb ratowniczych Powiatu Świdnickiego. Do tragedii dojdzie o godz. 10.00. Wiemy, że autobus będzie przewoził turystów zagranicznych. Wiemy, także że cała akcja odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad obowiązujących przy przeprowadzaniu prawdziwych akcji ratunkowych z udziałem dużej liczby poszkodowanych. W związku z tym, że poszkodowanymi będą cudzoziemcy, trzeba będzie powiadomić odpowiednie służby o ilości osób poszkodowanych i uruchomić placówkę dyplomatyczną, która będzie z kolei informowała rodziny rannych o zdarzeniu. A planuje się, że w wypadku ciężko poszkodowanych będzie 15 osób. Służby ratownicze będą miały więc pełne ręce roboty. Dodatkowo z cysterny na drogę wyleje się niebezpieczna substancja, którą natychmiast trzeba będzie zabezpieczyć i usunąć. To będzie zadanie dla powiatowej straży pożarnej.
Podczas akcji Starosta Zygmunt Worsa, jako koordynator działań służb ratowniczych w sytuacjach zagrożenia kryzysowego na terenie powiatu, będzie w stałej gotowości i pod specjalnych kodem będzie utrzymywał łączność radiową ze służbami ratowniczymi. Po opanowaniu tej sytuacji kryzysowej na drodze, akcja przeniesie się pod szpital "Latawiec", gdzie odbędzie się ewakuacja szpitala (godz. 12.00 - 12.45) a następnie z powodu rozpylenia niebezpiecznego gazu odbędzie się ewakuacja szkoły w Witoszowie w gminie Świdnica (godz. 13.00 - 13.40). W przeddzień akcji ratunkowej odbędą się ćwiczenia teoretyczne w sztabie Zarządzania Kryzysowego, które mieści się w siedzibie Straży Pożarnej.
-"Niestety w rzeczywistości wszystko dzieje się bardzo szybko i trzeba podejmować trudne decyzje pod presją czasu. Dlatego organizujemy ćwiczenia, aby sprawdzić, jak poradzimy sobie w ekstremalnie trudnej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców powiatu, aby w rzeczywistości uniknąć błędów." - wyjaśnia Kazimierz Siemieniecki, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa


7 czerwca 2007 - Jutro sesja

Jutro, 8 czerwca odbędzie się XIII - nadzwyczajna sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 14.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, przy ulicy Głowackiego 4.
Najważniejszymi punktami, którymi zajmą się radni to: zmiana uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie przyjęcia Panu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica oraz zmiana budżetu gminy na bieżący rok.


7 czerwca 2007 - Opera za 50 złotych

"Napój miłosny" G. Donizettiego, to kolejne superwidowisko plenerowe, które przygotowuje Opera Wrocławska. Sztukę wyreżyseruje Michał Znaniecki, a w postać jednego z głównych bohaterów- Belcore - wcieli się Roberto Accurso, znany włoski baryton.
- Misją Opery Wrocławskiej jest nie tylko przybliżenie literatury muzycznej, lecz także obalenie przekonania, że przedstawienia operowe i baletowe są trudne w odbiorze, zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy melomanów. Pomysł spektaklu operowego na wolnym powietrzu stanowi zaprzeczenie tego poglądu - mówi Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej.
Na przedstawienie "Napój miłosny" świdniczan będzie obowiązywać specjalna cena biletu - 50 zł. Spektakle zaplanowano na godz. 19.00, w dniach 15-17, 22-24 czerwca, na Pergoli przy wrocławskiej Hali Stulecia.
Bilety można rezerwować w Dziale Obsługi Widowni Opery Dolnośląskiej, tel. 071 370 88 80, fax 071 370 88 81, e-mail: opera@opera.wroclaw.pl.


6 czerwca 2007 - Spektakl przeniesiony

Szanowni Państwo, spektakl "Rozmowy nocą" w reżyserii Karoliny Szymczyk - Majchrzak z Magdaleną Różczką i Modestem Rucińskim został przeniesiony na miesiąc październik.
Pierwotnie sztuka ta miała być wystawiona 12 czerwca.
W związku ze zmianą terminu prosimy o zwracanie biletów do Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43 w godzinach 8.00-16.00


6 czerwca 2007 - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom

Podczas Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zawodnicy będą walczyć nie tylko o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Do zdobycia są również wysokie premie finansowe oraz aż dziewięć nagród specjalnych. Łączna pula nagród wynosi 150 tys. zł!
Na Toyota Horse Trials Strzegom 2007 rozegrane zostaną cztery międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC***, CIC** i CIC*. CIC*** to kwalifikacje Pucharu Świata oraz zarazem Mistrzostwa Polski Seniorów.
W tym roku rywalizacja będzie wyjątkowo zacięta. Padł bowiem rekord zgłoszeń. Dotychczas swój udział zgłosili zawodnicy z aż dwudziestu państw!
Obok wysokich nagród finansowych organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcyjnych nagród specjalnych. Będzie ich aż dziewięć, siedem z nich przyznanych zostanie w najważniejszym konkursie zawodów CIC*** World Cup.
W tym konkursie nagrodzony będzie najlepszy zawodnik w crossie oraz najlepszy polski zawodnik w crossie. Nagroda specjalna przyznana zostanie także najlepszemu zawodnikowi poniżej 25 roku życia i właścicielowi najlepszego w tym konkursie konia. Zaplanowano także dodatkową nagrodę, w przypadku jeżeli właścicielem i jeźdźcem jest ta sama osoba. W CIC*** World Cup nagrodę specjalną otrzyma również najlepszy zawodnik z Europy oraz najlepszy zawodnik z poza Europy.
Na Toyota Horse Trials Strzegom 2007 przyznana zostanie także tradycyjnie nagroda dla najlepszego zawodnika zawodów. W tym roku nagrodę specjalną otrzyma również właściciel i hodowca konia wpisanego do ksiąg hodowlanych PZHK. Jej fundatorem jest PZHK


6 czerwca 2007 - Rywalizują o wyjazd do Barcelony

Dolnośląski finał rozgrywek wojewódzkich VII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku odbędzie się 14 czerwca w Świdnicy. Najlepsze drużyny dziewcząt i chłopców, wyłonione podczas rozgrywek powiatowych, zagrają o możliwość reprezentowania woj. dolnośląskiego w trakcie wakacyjnych półfinałów Turnieju. To największy w Polsce turniej piłkarski dla dziesięciolatków i młodszych dzieci, rozgrywany we wszystkich województwach. Jego celem jest wyłonienie indywidualności piłkarskich.
W czwartek na stadionie OSiR przy ul. Śląskiej o godzinie 10.00 rozpoczną się rozgrywki. W woj. dolnośląskim w Turnieju bierze udział ok. 700 dzieci. Trwają jeszcze rozgrywki na poziomie gminnym i powiatowym o wejście do finału wojewódzkiego. Najlepsi przyjadą do Świdnicy. Tutaj dwie zwycięskie drużyny - jedna dziewcząt i jedna chłopców - otrzymają powołanie na wakacyjne zgrupowania, w trakcie których rozegrane zostaną półfinały. Turniej zakończy się ogólnopolskim finałem w dniach 21 - 23 września, a jego zwycięzcy wyjadą do Barcelony na Camp Nou! W trakcie wszystkich etapów rozgrywek wyłaniane są wśród małych piłkarzy największe indywidualności.
Świdnica jest dziesiątą miejscowością, w której rozegrane zostaną finały wojewódzkie. Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli: Leo Beenhakker - trener Reprezentacji Polski, FIFA - Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej oraz Ministerstwo Sportu i Minister Edukacji Narodowej. Twarzą Turnieju jest Jakub Błaszczykowski - jeden z najlepszych polskich pomocników, powoływany na najważniejsze mecze Reprezentacji Polski. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym - Tymbark.


6 czerwca 2007 - Dni Jaworzyny Śląskiej już za nami

W tym roku Dni Jaworzyny przypadły na pierwszy weekend czerwca. Wespół z dniami Ceramika trwały 3 dni. Liczne koncerty i konkursy przyciągnęły na stadiom miejski sporą ilość mieszkańców, nie tylko z gminy.
W pierwszym dniu zaprezentowano walki na miecze, rzuty toporem i strzały z kuszy. Wieczorna część programu należała do zespołów muzycznych Abba Cover oraz gwiazdy wieczoru Norbiego, którego występ przyciągnął kilkaset widzów. Po zmroku zaprezentował się zespół Positive Fire tańczący z ogniem. Entuzjazm uczestniczących w imprezie wzbudził pokaz laserów. Wieczór zakończyła zabawa taneczna.
Drugi dzień należał do ceramików.
Trzeci dzień rozpoczęła rywalizacja sportowa w piłce siatkowej o Puchar Burmistrza. W tym dniu kto chciał mógł również sprawdzić stan swojego zdrowia. Samorządowa Przychodnia Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej przeprowadzała bezpłatne pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Atrakcyjności niedzielnego popołudnia dodały: pokazy jazdy konnej, występy zespołów muzycznych i tanecznych, prezentacje wokalistów z SOKiBP oraz ciekawe konkursy dla publiczności. Dla miłośników książek Biblioteka Publiczna przygotowała stoisko przy którym można było zakupić coś interesującego do czytania, a klub Herbatka przygotował kiermasz smakowitych ciast i wypieków.
Gwiazdami wieczoru, były Trzeci wymiar i Universe. Pomimo złej pogody publiczność dopisała. Tym samym Dni Jaworzyny należy uznać za udane i pozostaje czekać do następnych, a te już za rok.


6 czerwca 2007 - Nagroda od Firmy Cargill

Kolejna bardzo miła niespodzianka od firmy Cargill. W dniach 8-10 czerwca 40 dzieci z 13 świetlic środowiskowych z gminy Świdnica wypoczywać będzie w Krzyżowicach k/ Wrocławia.
Dzięki firmie Cargill dzieci z gminy Świdnica mają szanse na poznanie nowych regionów kraju. Wyjazd do Krzyżowic jest kolejnym etapem konkursu plastycznego "Krajobraz Afryki". Dzieci z 13 świetlic środowiskowych techniką dowolną wykonywały prace plastyczne. Pod koniec maja br. komisja konkursowa wyłoniła 40 autorów najciekawszych prac.
Temat konkursu plastycznego nie był przypadkowy. Od kilku lat Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Krzyżowicach prowadzi wymianę międzynarodową z placówką oświatową w Afryce. Nagrodzone prace plastyczne będą tworzyły wystawę w szkole w Krzyżowicach, w miejscu gdzie będą gościć dzieci. W trakcie pobytu dzieci spędzą czas m.in. na warsztatach plastycznych, licznych quizach, grach i zabawach, nauce jazdy konnej.


6 czerwca 2007 - Szkolenia z zakresu problematyki narkomanii

W ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień dla uczniów Zespołu Szkół w Strzegomiu zorganizowano zajęcia profilaktyczne w 12 klasach. Szkolenia odbyły się 15 oraz 29 maja. Podczas zajęć poruszano m.in. takie tematy jak: działanie środków psychoaktywnych z uwzględnieniem mechanizmów uzależnień i konsekwencji ich używania, motywy inicjacji narkotycznej, alkoholowej i nikotynowej oraz mity i stereotypy związane z zażywaniem środków uzależniających.
Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne o sygnałach ostrzegawczych uzależnienia, przepisach prawnych oraz adresach placówek świadczących pomoc młodzieży używającej środki psychoaktywne. Podczas zajęć wykorzystano film edukacyjny rekomendowany przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Wrocławia. Część uczniów, która uczestniczyła w zajęciach, sygnalizowała kontakt ze środkami psychoaktywnymi. Większość z nich pochodzi ze środowisk de faworyzowanych, co przejawiało się w ich postawie wobec szkolenia. Uczniowie z trudnością nawiązywali kontakt z prowadzącym zajęcia, wykazywali wysoki poziom lęku, nieumiejętności wyrażania własnego zdania oraz trudności w przyjmowaniu i respektowaniu zasad obowiązujących na tego typu szkoleniach. Uczniowie ze względu na relacje panujące w klasie niechętnie podejmowali także konstruktywną aktywność.
Podczas szkolenia dla nauczycieli, funkcjonariuszy policji oraz pracowników socjalnych, grupa szkoleniowa pracowała nad problematyką narkomanii przez 3 dni. Oprócz wiedzy i umiejętności zawodowych uczestnicy szkolenia uzyskali również duże korzyści osobiste jako rodzice i zdobyli niezbędne informacje, które przydadzą im się w pracy. Ponadto stwierdzili, że teraz mają obszerniejszą wiedzę na temat narkomanii oraz objawów z tym problemem związanych. Ich zdaniem tego typu zajęcia powinny być także prowadzone dla rodziców uczniów gimnazjów, którzy nauczyliby się rozpoznawać problem i pomagać swoim dzieciom Ostatniego dnia szkolenia burmistrz Lech Markiewicz wręczył wszystkim uczestnikom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu problemu narkomanii.


6 czerwca 2007 - Procesja Bożego Ciała

Jutro przypada uroczystość Bożego Ciała. W tym roku największą procesję organizują wspólnie parafia pw. Św. Mikołaja oraz parafia pw. Św. Piotra i Pawła.
Procesja wyruszy tuż po mszy świętej, której rozpoczęcie zaplanowano na godz. 10.15. Przejdzie z kościoła pw. Św. Mikołaja wokół Rynku i wróci do tego samego kościoła.
W tym dniu odbędą się także dwie inne procesje: w parafii św. Brata Alberta (wspólnie z parafią pw. Św. Franciszka) - uroczysty przemarsz wyruszy o godz. 11.15 z kościoła na os. Piastowskim i przejdzie ulicami: Krzywoustego, Chrobrego, Łączną, Strzegomską do kościoła św. Franciszka. Tradycyjnie swoją procesję organizuje także parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Cierniach. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w modlitwie.


6 czerwca 2007 - Poszukują do pracy

Firma, która wygrała przetarg na budowę stacji dializ na terenie szpitala "Latawiec" szuka pielęgniarek do pracy w pełnym i niepełnym wymiarze godzin na stanowiskach: pielęgniarki oddziałowej oraz dializacyjnej. Pielęgniarka oddziałowa musi wykazać się co najmniej 5 letnim doświadczeniem w pracy w stacji dializ, prawem do wykonywania zawodu pielęgniarki na terenie Polski i umiejętnością zarządzania personelem. Natomiast pielęgniarka dializacyjna oprócz posiadania prawa do wykonywania zawodu pielęgniarki na terenie naszego kraju powinna posiadać doświadczenie w pracy na stanowisku pielęgniarki (preferowane doświadczenie w stacji dializ).
Aktualne CV i list motywacyjny można wysyłać pocztą zwykłą lub elektroniczną do ia 15 czerwca na adres: Hand-Prod Sp. z o.o, ul. Traugutta 24/5, 30-549 Kraków lub e-mail: biuro_krakow@hand-prod.com.pl
Pielęgniarki poszukiwane są w związku z zakończeniem inwestycji budowy Stacji Dializ w Świdnicy. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwca.


6 czerwca 2007 - "Nocne Bajanie"

Tradycją stało się już, że Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu organizuje imprezę poświęconą propagowaniu czytelnictwa. W poprzednich latach spotkanie znane było pod nazwą "Noc z Andersenem". W tym roku po raz pierwszy zaś akcja odbyła się pod hasłem "Nocne Bajanie". Jej celem jest rozwijanie potrzeby czytania w dzieciach, zainteresowania otaczającym światem i nabywanie nowych umiejętności.
W nocy z 1 na 2 czerwca zgromadzonym w gmachu szkoły uczniom czytali zaproszeni goście. Znaleźli się wśród nich: Konsul Honorowy Austrii - Jolanta Charzewska-Miller, kierownik Biblioteki Austriackiej - Dalia Żminkowska, przewodnicząca Rady Rodziców - Ewa Świątek, naczelnik Wydziału Oświaty - Urszula Podsiadły-Szubert, wicedyrektor Gimnazjum nr 2 - Mirosława Markiewicz, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty - Lucyna Jurek, dyrektor Biblioteki Publicznej - Urszula Jarosińska, burmistrz Lech Markiewicz, starszy wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty - Edyta Sobala, ks. prałat Marek Babuśka, dyrektor PSP nr 4 - Janina Klonowska oraz wicedyrektor PSP nr 4 - Agnieszka Kisielewicz.
Organizatorzy nie zapomnieli również o innych atrakcjach. Dzieci wzięły udział w licznych konkursach i zabawach. Entuzjazm wzbudziło przedstawienie "Kopciuszek" w wykonaniu starszych uczniów szkoły. Dzieci odwiedzili też pracownicy firmy "Jarexs", którzy opowiedzieli najmłodszym o pracy ochroniarza. Uczniowie mogli przymierzyć, m.in. kamizelkę kuloodporną oraz popatrzeć przez noktowizor.
Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały specjalne patenty potwierdzające uczestnictwo w "Nocnym Bajaniu". Koordynatorem spotkania była Katarzyna Kupczyk, przy jednoczesnym zaangażowaniu Agnieszki Kotlickiej i Barbary Niespodziańskiej.


6 czerwca 2007 - Lubachów promuje gminę

Niebywałym sukcesem zakończył się udział dwóch uczennic ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie: Wiktorii Matusiak w turnieju wiedzy pożarniczej i Eweliny Kucięby w konkursie recytatorskim.
Wiktoria Matusiak (2 od lewej) była bezkonkurencyjna w eliminacjach miejsko-gminnych, powiatowych i wojewódzkich turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" - zajęła I miejsce we wszystkich etapach. Wykazała się olbrzymią wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu pożarnictwa. Reprezentowała województwo dolnośląskie w ogólnopolskim finale, który odbył się w dniach 25 - 27 maja w Gnieźnie. Za rok Wiktoria ma zamiar powtórzyć swój sukces, a nawet zakwalifikować się do finałowej piątki. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Lubachowie składa podziękowanie pani Joannie Tomaszewskiej za merytoryczne przygotowanie Wiktorii do konkursu. Szczególne wyrazy podziękowania Dyrekcja Szkoły kieruje do Pana Henryka Kończaka - Prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Świdnicy za perfekcyjną organizację wyjazdu naszych reprezentantów na finał krajowy do Gniezna.
Ewelina Kucięba po zwycięstwie w eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego "Pegazik" i zajęciu I miejsca w eliminacjach powiatowych wystąpiła w finale wojewódzkim w Kłodzku, reprezentując powiat świdnicki. Została laureatką konkursu, zajmując VI miejsce. Dyrekcja SP w Lubachowie dziękuje pani Marii Kubicy za profesjonalne przygotowanie Eweliny do wszystkich etapów konkursu.


6 czerwca 2007 - Szkoły pod lupą

Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy jest w trakcie tworzenia diagnozy stanu zdrowia mieszkańców Powiatu Świdnickiego, która posłuży do opracowania wieloletniej strategii zmierzającej do polepszenia zdrowia mieszkańców. Teraz przyszła kolej na uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
-"Grupa młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej jest tą, o której mamy najmniej danych statystycznych, szczególnie jeśli chodzi o temat uzależnień, postaw młodych ludzi w stosunku do zakażonych i żyjących z HIV oraz problemów z odżywianiem." - wyjaśnia Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia.
Dlatego Wydział Zdrowia postanowił opracować ankietę, którą będą wypełniać młodzi ludzie na terenie naszego powiatu. Ankieta będzie przeprowadzana w wersji on-line, a nie jak do tej pory w formie pisemnej (papierowej). -"Proponujemy, aby młodzież wypełniła ją na lekcjach informatyki " - dodaje Barbara Świętek odpowiedzialna za promocję zdrowia w powiecie.
Celem akcji jest zbadanie skali zjawiska uzależnień występujących u młodych ludzi, jak również zaburzeń w odżywianiu takich jak nadwaga, anoreksja czy bulimia.
-" Warto dodać, że jako pierwsi podjęliśmy próbę oceny zjawiska uzależnień od Internetu i komputera." - mówi Barbara Świętek.
Każda szkoła posiada swój indywidualny kod dostępu uprawniający do wypełnienia ankiety. Wyniki wszystkich ankiet będą znane jedynie w Wydziale Zdrowia i nie ma możliwości, aby inne szkoły miały dostęp do wyników z pozostałych placówek. Dyrektorzy poszczególnych szkół otrzymają opracowane wyniki ze swojej szkoły w wersji pisemnej po zakończeniu ankietyzacji. Zakończenie akcji planuje się na dzień 22 czerwca.


5 czerwca 2007 - Świebodzice na starej pocztówce

Już niebawem mieszkańcy miasta i turyści będą mogli kupić wyjątkowe widokówki z naszego miasta. Wyjątkowe - bo są na nich widoki Świebodzic sprzed stu lat. A dokładnie z początku XX wieku. Reprodukcje oryginalnych pocztówek udostępnili członkowie Towarzystwa Miłośników Świebodzic.
- Na pocztówkach są właściwie wszystkie dzielnice miasta, Rynek, Pełcznica, Ciernie, ulica Strzegomska - wylicza Janusz Kujat, prezes Towarzystwa. - Myślę, że to wydawnictwo spodoba się mieszkańcom Świebodzic, bo do tej pory Świebodzice nie miały tego typu pamiątki. Mamy nadzieję, że wzbudzi to zainteresowanie tradycją i historią miasta.
Wydanie pocztówek sfinansował urząd miejski, koszt nie przekroczył 1 tys. zł. Będzie je można nabyć albo w komplecie (8 pocztówek w cenie 8 zł), albo pojedynczo - za złotówkę. Sprzedaż prowadzić będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach, w której zresztą świebodziczanie mogą także zakupić monografię miasta.


5 czerwca 2007 - Trójbój LA

Dzisiaj na stadionie Zawiszów szkoły podstawowe brały udział w Trójboju lekkoatletycznym. Reprezentacje szkolne oddzielnie dziewcząt i chłopców składające się z 8 zawodników z klas IV i młodszych rywalizowały w trzech konkurencjach: bieg na 60m, 300m - dziewczęta, 600m - chłopcy i rzut piłeczką palantową. Na wynik zespołu składa się suma punktów z trzech konkurencji najlepszych 6 uczniów. Wyniki końcowe: Chłopcy - 1. SP 4 - 542 pkt, 2. SP 8 - 530 pkt, 3. SP 1 - 383 pkt Najlepszy zawodnik - Dominik Bruździak z SP 4 - 105 pkt Dziewczęta - 1. SP 8 - 322 pkt, 2. SP 1 - 303 pkt, 3. SP 4 - 278 pkt Najlepsza zawodniczka - Helena Sławińska z SP 1 - 78 pkt. Dwie najlepsze szkoły reprezentować będą Świdnicę w finale strefy wałbrzyskiej 15 czerwca o godz. 10.00 również na stadionie Zawiszów.


5 czerwca 2007 - Strzegomianie o historii miasta

Mieszkańcy Strzegomia żywo interesują się historią. Prezentujemy to, czego udało im się dowiedzieć o Strzegomiu.
Jeden z mieszkańców postanowił się z nami podzielić informacją na temat historycznego funkcjonowania nazwy naszego miasta. Strzegomianin natrafił w Internecie na mapę, na której na oznaczenie naszej miejscowości, używa się nazwy Strzygłów.
- W niemieckich materiałach częściej napotyka się na użycie nazwy Strzegom (od słowa "strzegą") niż Strzygłów. W czeskich źródłach często przewija się zaś nazwa Strzygłów - pisze mieszkaniec. Mapę, o której wspomina strzegomianin, można obejrzeć pod adresem internetowym: www.wroclaw.hydral.com.pl/foto/27/27211.jpg Czeska encyklopedia internetowa pod hasłem "Strihom" (pol. Strzegom) także wspomina o nazwie Strzygłów. Zainteresowanych odsyłamy do strony: www.encyklopedie.seznam.cz/heslo/336643-strihom.
O funkcjonowaniu nazwy Strzygłów wspominają również dokumenty dostępne na stronie: www.biblio.ojczyzna.pl/HTML/KONECZNY-Dzieje-Slazka-3.htm.Taka nazwa pojawia się także na portalu: www.world-gazetteer.com.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do aktywnego zainteresowania historią miasta. Prosimy o przesyłanie informacji o swoich własnych odkryciach na adres: media@strzegom.pl.


5 czerwca 2007 - Nabór nauczycieli

W związku z planowanym otwarciem od przyszłego roku szkolnego klasy z maturą międzynarodową w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, dyrektor szkoły poszukuje nauczycieli z dobrą znajomością języka angielskiego do pracy w klasie z maturą międzynarodową z niżej wymienionych przedmiotów:
język polski, język angielski, matematyka, chemia, historia, geografia, ekonomia i business, psychologia, sztuka, teatr i aktorstwo, TOK - połączenie logiki z psychologią, filozofią i etyką.
Dokumenty należy złożyć osobiście w sekretariacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30 lub wysłać pocztą na adres:
I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, 58-100 Świdnica, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, z dopiskiem: "Matura międzynarodowa" do 25 czerwca 2007 roku. O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.
Wymagania - >>> zobacz


5 czerwca 2007 - Świebodzice czytają dzieciom

Ta przemiła uroczystość zgromadziła dzisiaj mnóstwo dzieci, zarówno tych najmłodszych jak i trochę starszych. W ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w naszym mieście odbył się już piąty finał. Tradycją jest, aby w tym dniu dzieciom czytali bajki dorośli. Organizatorzy - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Powiatowy Zespół Szkół - zaprosili znane osoby: burmistrza Bogdana Kożuchowicza, wiceburmistrza Zbigniewa Opalińskiego, wicestarostę Annę Zalewską i wiele innych. I to właśnie oni czytali dzieciom fragmenty najpiękniejszych bajek: "Lampę Alladyna", "Czerwonego Kapturka", "Piotrusia Pana".
Dzieci były zachwycone tym bardziej, że goście bardzo się starali, aby czytać interesująco, a burmistrz Kożuchowicz bawił najmłodszych słuchaczy w ten sposób, że czytał fragment bajki, a dzieci, doskonale znające te historie, dopowiadały resztę. W nagrodę za piękne czytanie goście dostali od dzieci wykonane przez nie rysunki. Prezentem dla wszystkich był wspaniały występ nauczycielki z Powiatowego Zespołu Szkół, Małgorzaty Nosal, która przygotowała wiersz "Słoń Trąbalski" oraz przedstawienie "Kot w butach" w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. Mali aktorzy dostali gorące brawa, bo rzeczywiście spektakl był fantastyczny.


5 czerwca 2007 - Turniej siatkówki plażowej

3 czerwca w Świdnicy rozegrany został Turniej siatkówki plażowej. Deszczowa pogoda nie przestraszyła siatkarzy i na nowych boiskach do plażówki stawiło się 17 zespołów ze Świdnicy, Wałbrzycha, Świebodzic. Wyniki turnieju:
Gimnazja - dziewczęta: 1. Ania Malina, Aleksandra Małodobra, 2. Klaudia Wieczorek, Karolina Kaszewska, 3. Iga Bereta, Magdalena Czaja
Gimnazja - chłopcy: 1. Piotr Orzechowski, Michał Pękalski, 2. Łukasz Brzozowski, Rafał Szczepański, 3. Jan Jaśkowiak, Konrad Pisowicz
Open - mężczyźni: 1. Marcin Wójciak, Marcin Turzański, 2. Michał Tomiałowicz, Darek Byczkowski, 3. Artur Wójciak, Maciej Nawrot, 4. Tomek Korościk, Marcin Pokora
Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.


5 czerwca 2007 - Przedszkolaki w roli głównej

Przełom maja i czerwca obfitował w liczne występy strzegomskich przedszkolaków, ponieważ okazji ku temu było całkiem sporo. 26 maja obchodziliśmy Dzień Mamy i Dzień Taty o czym najmłodsi nie zapomnieli i przygotowali wspaniałe występy. 1 czerwca to dzieci miały swoje święto, ponieważ właśnie w piątek był Dzień Dziecka.
Od kilku lat wszystkie przedszkolaki obchodzą Dzień Mamy i Dzień Taty wspólnie jednego dnia. W tym roku dzieci w ślicznych kolorowych strojach wystąpiły przed swoimi najbliższymi z piosenkami oraz wspaniałymi tańcami. Recytowały dla mam i tatusiów urocze wierszyki, które wzbudzały w rodzicach ogromne wzruszenie. Po występach dzieci razem ze swoimi rodzicami uczestniczyły we wspólnej zabawie przy muzyce, nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.
W piątek 1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka i tym razem to dorośli stanęli na wysokości zadania. Od samego rana przedstawiciele strzegomskich władz odwiedzali wszystkie przedszkola z naszej gminy. Nie były to zwyczajne odwiedziny, ponieważ wszystkie dzieci z okazji swojego święta zostały obdarowane smacznymi łakociami przez burmistrza Lecha Markiewicza. Tego dnia we wszystkich przedszkolach było kolorowo i wesoło. Dzieci poprzebierane w stroje karnawałowe bawiły się i świętowały przez cały dzień.
Także Strzegomskie Centrum Kultury nie zapomniało o dzieciach oraz ich święcie. Tego dnia odbył się Międzynarodowy Dzień Dziecka, na scenie można było oglądać wspaniałe spektakle bajkowe tj. "Calineczka" czy "Żabi król" w wykonaniu aktorów Krakowskiego studia Teatralnego ATR-RE oraz posłuchać sekcji wokalnej SCK. W przerwie odbywały się gry, konkursy i zabawy dla dzieci.


5 czerwca 2007 - Drużyny podwórkowe

W ramach "Dni Świdnicy", tradycyjnie jak co roku odbył się "Turniej drużyn podwórkowych". Jak zwykle frekwencja była ogromna, zgłosiło się 42 drużyny, które grały w trzech kategoriach wiekowych. W sobotę odbyły się półfinały, na niedzielę przewidziano ścisłe finały i mimo deszczu przeprowadzono wszystkie mecze. Przez te cztery dni rozegrano ponad sto meczy. Klasyfikacją końcowa przedstawia się następująco:
Szkoły podstawowe: 1. Drużyna Actimela, 2. Spółdzielcza, 3. Czarne Diabły, 4. Młodziki
Królem strzelców został - Tomek Grajzer z drużyny Actimela - 10 bramek
Gimnazja: 1. Drwalencja, 2. Dymacze z Las Vegas, 3. Pogromcy, 4. Team 2007
Król strzelców - Grzegorz Furmankiewicz z Dymaczy - 24 bramki
Open: 1. LBW Skład, 2. Elfa, 3. Pneumokoki, 4. Mój Stary
Król strzelców - Damian Brzozowski z LBW Skład - 14 bramek
Trzy najlepsze drużyny w swoich kategoriach otrzymały dyplomy, puchary a każdy zawodnik nagrodę rzeczową.


5 czerwca 2007 - Rodzina zastępcza - misja czy zawód?

Pod tym hasłem odbędzie się 8 czerwca spotkanie w Świebodzicach. W ramach I Powiatowego Forum poświęconego rodzicielstwu zastępczemu w Reklanie, o godzinie 11.00, spotkają się wszyscy ci, którzy chcą zająć się tym problemem.
Zapraszamy jednak przede wszystkim mieszkańców Świebodzic, którym nie jest obcy los osamotnionych dzieci. Podczas spotkania będzie się można dowiedzieć, jak zostać rodziną zastępczą, jakie trzeba spełnić wymagania, ale także jaka wiąże się z tym pomoc państwa.
Organizatorami są Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych "Rodzinka" oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.


5 czerwca 2007 - Festyn Dziecięcy po raz dziesiąty

3 czerwca odbył się Jubileuszowy Festyn Dziecięcy. Imprezę tradycyjnie organizowała Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 2, parafia Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek.
Tegoroczny Festyn Dziecięcy był już dziesiątym, który odbył się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2. Mimo niesprzyjającej aury, zgromadzeni bawili się świetnie. Na scenie w programach artystycznych zaprezentowały się strzegomskie przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2. Duży entuzjazm wzbudził również występ Czechów z Novego Mesta nad Metują, a także aranżacje kwartetu ze Szkoły Muzycznej w Legnicy. Publiczność w dobry nastrój wprowadziło Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek, które wystąpiło z programem artystycznym.
Na festynie nie mogło zabraknąć także sekcji artystycznej ze strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego. Nasze miasto odwiedziły ponadto świdnickie zespoły - "Mały Jubilat", "Jubilat" , zespół tańca nowoczesnego "Czas", "Second", "Second 2" i "Koraliki". Program artystyczny zamknęli Remigiusz Knapik i Radek Sołtys. Najmłodsi mogli skorzystać z wielkiej zjeżdżalni oraz z basenu z piłeczkami. Rada parafialna pomyślała o strawie. Był więc grill, grochówka, domowe ciasta, pajda chleba ze smalcem i ogórkiem. Festynowi towarzyszyły również pokazy judo i turniej tenisa stołowego. Od momentu rozpoczęcia festynu strzegomianie mogli zaopatrywać się w losy. Zwycięzcy loterii otrzymali atrakcyjne nagrody.
Jedną z głównych atrakcji był mecz piłkarski, w którym udział wzięli radni i księża. Mimo zaciętej rywalizacji, radnym nie udało się pokonać duchownych. Obie drużyny potraktowały mecz jako okazję do dobrej zabawy. Wszyscy podkreślali, że mecz był świetnym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia.


4 czerwca 2007 - Zaginęła

25 maja wyszła z domu i do chwili obecnej nie powróciła Czesława Pigoń lat 56 mieszkanka Świebodzic.
Wzrost ok. 160 cm. waga 80-90 kg. oczy niebieskie, włosy krótkie ciemne.
Ubrana w bluzkę koloru białego, ciemną marynarkę i ciemne spodnie. kobieta cierpi na schizofrenię.
Wszystkie osoby, które posiadają informacje o zaginionej prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 074 854 06 22 lub bezpłatny nr tel. 997.


4 czerwca 2007 - Świebodzice czytają dzieciom

We wtorek, 5 czerwca, o godzinie 10.00, w Klubie Seniora przy ulicy Żeromskiego 13/15, odbędzie się V Miejski Finał Akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Jej organizatorem jest Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Świebodzicach oraz Powiatowy Zespół Szkół.
- W tym roku zaprosiliśmy do czytania dzieciom między innymi starostę Zygmunta Worsę, wicestarostę Annę Zalewską, burmistrza naszego miasta Bogdana Kożuchowicza - wylicza Małgorzata Błaszczyk z poradni. - Będą też przedstawiciele policji, straży pożarnej. A dla dyrektorów szkół przygotowujemy quiz z wiedzy na temat bajek.


4 czerwca 2007 - Dialnet Masters

W czwartek w atrium hotelu Sofitel we Wrocławiu ponad stu licealistów i gimnazjalistów z Dolnego Śląska walczyło w finale turnieju wiedzy o internecie Dialnet Masters.
Trzystopniowe eliminacje rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. Spośród prawie trzech tysięcy internautów do finałowej rundy zakwalifikowały się 124 osoby.
Zwyciężyli: wśród gimnazjalistów Michał Flendrich z Legnicy i drużyna Nillsha z Nowej Rudy, a wśród licealistów Damian Wojtanowski z Jawora i drużyna Noobies z I LO w Świdnicy w składzie Dominik Drabik, Michał Kaptur, Tomasz Wojno i Daniel Zacharski - uczniowe klasy IB (oprócz Michała - IA). Opiekunem była nauczycielka informatyki Edyta Płotecka. Członkowie zwycięskiej drużyny oraz opiekunka otrzymali laptopy i komputer dla swojej szkoły, a 8 czerwca wyjadą wraz z nauczycielką do paryskiego Miasta Nauki i Techniki.
Gościem specjalnym był mistrz pływacki Paweł Korzeniowski. Cała impreza była nagrywana przez TVP3.


4 czerwca 2007 - Wytańczyli sukces

Dzień 1 czerwca dla grupy uczniów z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy będzie z pewnością dniem niezapomnianym. W tym dniu zdobyli pierwsze miejsce w finale prestiżowego konkursu na najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo pt. "Produkcik 2007". W konkursie, którego finał odbył się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, startowało w ponad 300 szkół z całego kraju. Do ścisłego finału dostało się tylko 30 zespołów. Uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych składzie: Małgorzata Cichocka, Karolina Wiśniewska, Marta Lewandowska, Adrian Samoraj, zajęli pierwsze miejsce. Ich pomysł na własny biznes to otworzenie szkoły tańca "Passion".
-" Cieszymy się bardzo z wygranej. Ogromnym zaskoczeniem była również informacja, że jeszcze nigdy dotąd jury konkursu nie było tak zgodne w momencie typowania zwycięzcy. Wszyscy jednogłośnie wskazali uczniów naszej szkoły" - cieszy się Dyrektor ZSH-T Aldona Liszka
Duży wkład w przygotowanie projektu mieli nauczyciele szkoły: Violetta Kuklińska-Woźny i Adam Stefański. Teraz uczniowie pracowicie spędzą również pierwszy miesiąc wakacji. Już w lipcu pojadą do Berlina, gdzie będą reprezentować Polskę w międzynarodowym finale.


4 czerwca 2007 - Pokochali Portugalię

Wspaniałe wspomnienia, setki zdjęć i nowe przyjaźnie to efekt wizyty uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Portugalii. Szkoła jest koordynatorem projektu "About the birds in English" programu Sokrates Comenius, w który zaangażowanych jest siedem szkół z sześciu krajów: Estonii, Danii, Hiszpanii, Rumunii, Polski i Portugalii. Po inauguracyjnym spotkaniu w Polsce we wrześniu 2006 roku przyszła kolej na spotkanie podsumowujące pierwszy rok wspólnej pracy, którego gospodarzami były dwie szkoły portugalskie - szkoła z Vila Pouca z północy kraju i szkoła z Vidigueiry z południa Portugalii. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie, którzy wyróżnili się sumienną pracą w projekcie. Z ZSNr 1 do Portugalii pojechało troje uczniów - Iza Zub, Paweł Mizera i Rafał Szmeiter, towarzyszył im nauczyciel języka angielskiego, Kamil Nowak oraz koordynatorka projektu, nauczycielka fizyki, Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz.
Portugalczycy okazali się przesympatycznymi ludźmi, pogodnymi, gościnnymi, otwartymi na kulturową odmienność swych gości, a Portugalia zachwyciła bogactwem zabytków, różnorodnością krajobrazu, południową roślinnością i dbałością o czystość środowiska. W czasie wszystkich oficjalnych spotkań, a było ich cztery, najcieplejsze słowa podziękowania za inicjatywę, której owocem jest wspólna praca i zabawa młodzieży z wszystkich stron Europy, kierowano do polskiej delegacji, a serdecznemu "Obrigado Polonia!" towarzyszyły rzęsiste brawa. Prezentami i zaproszeniem na wakacje żegnały portugalskie rodziny swych młodych i starszych gości z Polski i gdyby nie 4 000 km, które dzielą oba kraje, odpoczynek nad Atlantykiem mógłby stać się realny.


4 czerwca 2007 - Odwiedziny partnerów

Dni Jaworzyny Śląskiej były okazją do odwiedzin przez delegacje z miast partnerskich. W piątek odwiedziła miasto trzydziestoosobowa delegacja z Teplic n. Metuji, na czele ze starostą Milanem Brejdinsem. Goście z Czech zwiedzili Muzeum Kolejnictwa i Techniki, a następnie uczestniczyli w imprezach odbywających się na stadionie. Krótko po odjeździe ich wyjeździe przyjechali goście z Pfeffenhausen, a w sobotnie popołudnie z Ostrtritz.
Goście z Niemiec zobaczyli urocze zakątki ziemi wałbrzyskiej. Wieczorem, mimo nie najlepszej pogody odbyła się wspólna zabawa na stadionie miejskim. Po niedzielnym obiedzie, zadowoleni z pobytu, udali się w drogę powrotną. Wizyty naszych partnerów były okazją do wymiany informacji i lepszego poznania się.


4 czerwca 2007 - Logo Świebodzic

Dzisiaj rozstrzygnięto konkurs na logotyp Świebodzic. Na konkurs napłynęły 32 propozycje, zarówno odnośnie projektu znaku graficznego, jak i hasła promocyjnego miasta, choć trzeba zaznaczyć, że tych było o wiele mniej. Propozycje były bardzo zróżnicowane, wszystkie jednak w sposób mniej lub bardziej bezpośredni nawiązywały albo do najbardziej charakterystycznego budynku Świebodzic - czyli ratusza, albo do symboliki herbu.
Komisja konkursowa jednogłośnie wybrała zwycięzcę - projekt autorstwa byłego mieszkańca naszego miasta, obecnie mieszkającego we Francji, pana Rajmunda Błaszczyka. Projekt stworzony przez tego architekta jest bardzo minimalistyczny, ale jednocześnie bardzo nowoczesny. Wykorzystuje symbolikę wieży ratuszowej oraz oszczędną kolorystykę: czerń, biel i czerwień (co daje ciekawą możliwość użycia logo także w formie negatywu). Komisję ujęła właśnie ta oszczędność formy, która zwiększa sam przekaz znaku, podkreślając jego nowoczesność i lekkość.
Wyróżnienie przyznano jednemu z projektów zaproponowanych przez innego świebodziczanina, Marka Jakubinę. Natomiast nie rozstrzygnięto konkursu na slogan reklamowy - żaden, zdaniem komisji, nie spełniał oczekiwań. Dlatego będzie ogłoszony jeszcze jeden, dodatkowy konkurs, właśnie na hasło promujące nasze miasto, o którego terminie będziemy informować. Główną nagrodą dla zwycięzcy konkursu na logotyp jest rower, koszulka z nr 1 i nadrukiem logo oraz - wielka wdzięczność wszystkich świebodziczan.


4 czerwca 2007 - Premier Watykanu w Świdnicy

Ksiądz Kardynał Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej (premier Watykanu) będzie w czerwcu gościł z oficjalną dwudniową wizytą w Świdnicy. Kardynał Bertone przyjeżdża na zaproszenie Biskupa Świdnickiego, Księdza Ignacego Deca.
- Wizyta ta będzie dopełnieniem wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w diecezjach polskich. Wiemy dobrze, że sługa Boży Jan Paweł II, z racji swego stanu zdrowia, nie mógł już odwiedzić naszej diecezji. Cieszymy się, że najbliższy współpracownik Ojca Świętego Benedykta XVI, Kardynał Sekretarz Stanu, przybędzie do nas z przesłaniem obecnego Papieża - mówi Biskup Ignacy Dec.
Według planu Kardynał Bertone przyjedzie do Świdnicy w sobotę, 16 czerwca. Tego dnia o godz. 20.00 spotka się z młodzieżą w kościele NMP Królowej Polski w ramach Diecezjalnego Kongresu Młodych. Dzień później w niedzielę, 17 czerwca, o godz. 9.00 odwiedzi Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy, o godz. 10.00 spotka się w auli Kurii Biskupiej z samorządowcami. Jednak centralnym punktem wizyty Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej będzie msza święta w Katedrze Świdnickiej o godz. 11.00. Na godzinę 16.30 zaplanowano spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi w kościele parafialnym w Dobromierzu.


4 czerwca 2007 - Kursują jak w sobotę

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Świdnicy Sp. z o.o. informuje swoich pasażerów, że w dniu 8 czerwca bieżącego roku komunikacja będzie prowadzona jak w w każdą sobotę.
Po tym dniu kursy odbywaja się zgodnie z rozkładem.


4 czerwca 2007 - Jubileusz OSP w Olszanach

17 czerwca w Olszanach odbędą się dwie uroczystości - wręczenie sztandaru i jubileusz 60 - lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanach oraz jubileusz 10 - lecia posługi kapłańskiej Kapelana Strażaków Ks. Józefa Wróbla.
Uroczystości rozpoczną się mszą św. w Kościele Parafialnym w Olszanach o godzinie 12.00, po której nastąpi wręczenie sztandaru dla OSP na placu obok remizy. O godzinie 16.00 odbędą się występy zespołu folklorystycznego i zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej w Olszanach.


3 czerwca 2007 - "Zwycięzca bierze wszystko . . ."

W cyklu zdjęcia - ciekawe, zaobserwowane, jakie zamieściliśmy już kilka razy w naszym serwisie, publikujemy dziś interesujące zdjęcie autorstwa Franciszka Baniowskiego ze Świdnicy zatytułowane "Zwycięzca bierze wszystko . . ."
Kliknj w zdjęcie by powiększyć


3 czerwca 2007 - Młodziczki wygrały w Jaworze

W rozgrywanym wczoraj i dzisiaj w Jaworze siatkarskim turnieju młodziczek zespół MKS Świdnica pokonał kolejno zespoły:
Olimpię Jawor I - 2:1 (25:21, 21:25, 13:15), Olimpię Jawor II - 3:0 (25:22, 25:19, 15:5) oraz MKS MOS Wrocław - 2:0 (25:10, 25:15) i tym samym zajał pierwsze miejsce.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Kasia Wójcik, Patrycja Smagło, Ala Ilnicka, Martyna Nowak, Martyna Podgórska, Kornela Krakowiak, Ada Lawer, Marta Karaś, Gabrysia Zalewska, Paulina Kocjan i Natalia Gezella. Zespół prowadził Piotr Godula.


3 czerwca 2007 - Wiceksiąże Łgarzy

Wczoraj mieszkaniec Świdnicy, Krzysztof Pietrzak otrzymał drugą nagrodę oraz tytuł Wiceksięcia Łgarzy w konkursie na najlepszy tekst satyryczny XXIV-ego ogólnopolskiego Turnieju Małych Form Satyrycznych w Bogatyni. Podczas finału Turnieju wystąpiły amatorskie grupy satyryczno-kabaretowe oraz zaproszeni goście - Kabaret Ciach oraz Alosza Awdiejew.
Jury Turnieju, w skład którego weszli m.in. Maria Czubaszek, Artur Andrus i Tomasz Jachimek postanowiło wyróżnić drugą nagrodą (nowoczesnym aparatem cyfrowym) tekst Krzysztofa Pietrzaka pt. "Zwariowany blogasek Oksany". Tekst ten będzie nagrany przez aktorów Teatru Polskiego Radia i wyemitowany na antenie Programu Trzeciego podczas audycji "Akademia Rozrywki".
Krzysztof Pietrzak jest członkiem-założycielem Grupy "Troyaki", działającej od 2006 roku, realizującej amatorskie filmy, nagrania audio, tworzącej teksty, parodie i wydającej internetowy magazyn satyryczny "Korba". Ma na koncie m.in. współpracę z ogólnopolskim miesięcznikiem "Chichot" oraz z portalem filmowym szorty.pl.
Obecnie Grupa liczy 9 osób i nawiązuje współpracę z kolejnymi twórcami szeroko rozumianej amatorskiej satyry.


3 czerwca 2007 - IV liga

Wczoraj rozegrana została trzydziesta trzecia kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Polonia-Sparta Świdnica wygrała w meczu wyjazdowym z Górnikiem-Zagłębie Wałbrzych 2:1
AKS Strzegom mimo iż był gospodarzem meczu nie sprostał Miedzi II Legnica. AKS Strzegom - Miedź II Legnica 1:2
Polonia-Sparta Świdnica po tym meczu zajmuje nadal na szóste miejsce w tabeli, a drużyna strzegomskiego AKS zajmuje trzynastą pozycję.


3 czerwca 2007 - Liga okręgowa

W rozegranym dzisiaj meczu o mistrzostwo ligi okręgowej zespół Victorii Świebodzice zremisował w meczu wyjazdowym z drużyną Białego Orła Mieroszów 2:2
Natomiast obie świdnickie drużyny odnotowały na swoim koncie porażki.
Polonia-Sparta II Świdnica przegrała u siebie z Piastem Nowa Ruda 0:1
Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 3:0
W tabeli rozgrywek zespół Victorii Świebodzice spadł na drugie miejsce, na czwartym miejscu znajduje się nadal Stal Świdnica a zespół Polonii-Sparty Świdnica zajmuje dwunastą pozycję.


3 czerwca 2007 - Piłkarska klasa A

Wyniki ostatniej kolejki spotkań w piłkarskiej klasie A
Zieloni Mrowiny - Górnik Boguszów-Gorce 1:0
Granit Roztoka - Zjednoczeni Żarów 1:0
Szczawienko Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 1:5
LKS Bystrzyca Górna - Sudety Dziećmorowice 2:2
Jedlinianka Jedlina Zdrój - Gwarek Wałbrzych 0:5
Unia Jaroszów - Płomień Makowice 10:2
Victoria II Świebodzice - Grom Witków 0:0
Skalnik Czarny Bór - Karolina Jaworzyna Śląska 1:2


3 czerwca 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki ostatniej kolejki spotkań Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - seniorzy.
grupa 1
LZS Gola Świdnicka - LKS Biała przełożony
LZS Śmiałowice - LZS Kątki 1:15
LZS Tąpadła - LKS Marcinowice 3:0
LKS Bystrzyca - Dolna LZS Tworzyjanów 1:1
LZS Zebrzydów - PKS Wiry 5:3
LKS Szczepanów - LZS Strzelce 2:4
grupa 2
LZS Kostrza - LZS Boleścin 2:1
LKS Kalno-LZS Komorów 3:1
LZS Modlęcin - LZS Rogoźnica 0:3
LKS Zastruże - LZS Tomkowice 1:3
LZS Goczałków - LZS Gościsław 4:5
KS Kraszowice - LKS Imbramowice 1:2


3 czerwca 2007 - Liga Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego

Wyniki rozegranej wczoraj Rekreacyjnej Ligi Piłki Nożnej Powiatu Świdnickiego - juniorzy.

Szczepanów - Lutomia 1:9
Rogoźnica - Burkatów 6:2
Witoszów - Kątki 1:6
Zebrzydów - Wiśniowa 3:0


3 czerwca 2007 - Europejskie gwiazdy WKKW w Strzegomiu

Już tylko miesiąc pozostał do międzynarodowych zawodów jeździeckich we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zaliczanych do cyklu Pucharu Świata. Udział w największej imprezie w tej części Europy, która po raz piąty odbędzie się w Strzegomiu koło Wrocławia, zapowiedzieli zawodnicy z 20 krajów, w tym europejska czołówka WKKW.
W tym roku na przełomie czerwca i lipca, rozegrane zostaną 4 międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW. W 2006 roku w Strzegomiu obejrzeć można było blisko 200 koni i jeźdźców, którzy dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń sportowych. Ubiegłoroczne zawody w Strzegomiu wygrała utytułowana Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso, druga była Linda Algotsson ze Szwecji na koniu Stand By Me. Trzecie miejsce zajął Paweł Spisak na Weriuszu, który wygrał jednocześnie Mistrzostwa Polski Seniorów.
Także w tym roku organizatorzy oczekują europejskiej czołówki WKKW. Swój udział zapowiedzieli już zawodnicy z rekordowej liczby 20 krajów, w tym Niemiec Frank Ostholt, który podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku zdobył drużynowo złoty medal. Do Strzegomia przyjadą też "stali bywalcy" czyli utytułowana Szwedka Linda Algotsson oraz Andreas Dibowski, który podczas majowych, najtrudniejszych na świecie czterogwiazdkowych zawodów w Badminton zajął drugie miejsce.
Obecna edycja Pucharu Świata w WKKW składa się z 19 konkursów kwalifikacyjnych w 12 krajach. Pierwsze zawody odbyły się w Bonn-Rodderberg między 15 a 17 września 2006 roku. Finał zaplanowano na wiosnę 2008 roku.


3 czerwca 2007 - Nagrody wręczone

30 maja wręczono nagrody dzieciom biorącym udział w konkursie plastycznym "Alkohol kradnie wolność". Konkurs skierowany był do podopiecznych świetlic środowiskowych i kółek plastycznych działających na terenie gminy Dobromierz. W sumie zgłoszono 48 ciekawych i pomysłowych prac.
Komisja w składzie: Anna Mielnik, Marta Kłyszejko, Robert Matkowski i Łukasz Citków oceniała prace w dwóch kategoriach wiekowych. Grupa młodsza:
I miejsce - Krzysztof Wierzbicki z Jugowej, Świetlica środowiskowa z Dobromierza (praca zbiorowa),
II miejsce - Katarzyna Baczmańska, Sebastian Magoń z Gniewkowa,
III miejsce - Jakub Winiarski z Jaskulina,
Grupa starsza:
I miejsce - Barbara Kubusiak z Roztoki, Karolina Kurek, Natalia Strzałkowska z Borowa,
II miejsce - Barbara Koba z Jugowej, Marzena Zawadzka z Roztoki,
III miejsce - Wioleta Fryzeł z Jugowej, Anita Andrzejewska, Patrycja Perełka z Kłaczyny, Ania Flejterska, Kacper Orda z Czernicy.
Organizatorem konkursu były świetlice środowiskowe w Roztoce i Czernicy oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu. Nagrody ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobromierzu.


2 czerwca 2007 - 20 lat "Serca"

Wczoraj na zaproszenie Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marka Michalaka odwiedził Świdnicę Jego Ekscelencja Ks. Biskup Antoni Długosz, znany wszystkim dzieciom z telewizyjnego programu "Ziarno". Ks. Biskup w tym roku stał się Kawalerem Orderu Uśmiechu, z czego jest bardzo dumny, co podkreśla na każdym kroku.
Najważniejszym punktem pobytu Ks. Biskupa była uroczysta Msza Święta, jaką wspólnie z Biskupem Świdnickim ks. Ignacym Decem odprawił w świdnickiej Katedrze w intencji wszystkich dzieci, Kawalerów Orderu Uśmiechu i Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE" w 20 rocznicę powstania Organizacji. W słowach powitania Biskup Świdnicki wielokrotnie kierował ciepłe słowa poparcia dla działalności SPDC "SERCE" i jego szefa. To nie była zwyczajna Msza Święta. Ks. Biskup Długosz ujął dzieci ogromną bezpośredniością i łatwością kontaktu z nimi. W uroczystości wzięły udział setki dzieci, które zjechały do Świdnicy niemal z całej Polski, a to za sprawą III Ogólnopolskiego Zlotu Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, który z inicjatywy świdnickiej "ósemki" w tym roku odbywa się właśnie Stolicy Dzięciecych Marzeń. Ks, biskup Antoni Długosz w towarzystwie Ks. Prałata Jana Bagińskiego zwiedził budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej, które przy ul. Kościelnej 15 remontuje SPDC "Serce".
Złożył na ręce Zarządu Stowarzyszenia wyrazy największego uznania za trud, konsekwencję i dobrze realizowany program wychowawczy. Najbardziej wzruszające było spotkanie Ks. Biskupa Antoniego Długosza z dziećmi w "Sercu", kiedy wspólnie z nimi śpiewał i tańczył, co podziwiało wielu zaproszonych gości, m.in. Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak, Ks. Prałat Jan Bagiński i Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.


2 czerwca 2007 - Jędrzej wyróżniony

Jędrzej Mirowski, uczeń klasy 2 e Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, otrzymał zaproszenie na finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Marii Konopnickiej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Jędrzej otrzymał wyróżnienie za 10-ciostronicowe opowiadanie "Apokalipsa", które powstało jako wynik dodatkowej pracy domowej po lekcjach polskiego poświęconych omawianiu Apokalipsy w literaturze i sztuce.
W trzydniowej wyprawie do Międzyrzeca Podlaskiego towarzyszyła Jędrzejowi polonistka, Barbara Pidanty. Podczas pobytu mieli okazję poznać finalistów z całej Polski, jurorów, aktorów, uczestniczyli w warsztatach literackich, koncertach, zwiedzili wystawę fotografii Elżbiety Dzikowskiej - międzyrzeczanki z pochodzenia. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę 26 maja i była połączona innymi konkursami z okazji Dni Międzyrzeca Podlaskiego. Uczestnicy konkursów i goście zostali zaproszeni na 2-godzinny koncert jubileuszowy Sławy Przybylskiej, rodowitej międzyrzeczanki z okazji 50-lecia pracy artystycznej piosenkarki. W drodze powrotnej świdniczanie zwiedzili Warszawę - Starówkę, Zamek Królewski, Pałac Kultury, Sejm, Ogród Botaniczny.
Wyjazd do odległego Międzyrzeca nie doszedłby do skutku, gdyby nie przychylność ze strony Dyrektor Gimnazjum nr 3 w Świdnicy - Ludmiły Grześkowiak, za którą Jędrzej wraz z polonistką pragną serdecznie podziękować. Taka nagroda w postaci wycieczki bardzo motywuje i Jędrzej już po powrocie napisał sztukę teatralną na konkurs ŚOK-u w ramach Projektu Edukacji Teatralnej.


2 czerwca 2007 - II Konwent

Kilkudziesięciu samorządowców z regionu weźmie udział w II Konwencie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, który odbędzie się w wałbrzyskim Zamku Książ.
Organizatorem przedsięwzięcia, które odbywa się z inicjatywy prezydenta Świdnicy, tym razem będzie miasto Wałbrzych.
Tematem przewodnim zaś będą inwestycje drogowe. Konwent zaplanowano na najbliższy wtorek, 5 czerwca na godzinę 13.00 w Zamku Książ.


2 czerwca 2007 - Programy

Wydział Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, partnerów społeczno-gospodarczych z Dolnego Śląska na konferencję, poświęconą programom współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej na lata 2007-2013.
Zaprezentowane zostaną możliwości wynikające ze współpracy w ramach Programów Współpracy Transgranicznej Czechy - Polska i Saksonia - Polska, Programu Współpracy Międzynarodowej Regionu Morza Bałtyckiego (BSR), Programu dla Europy Środkowej oraz Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IV C.
W programach mogą brać udział instytucje pozarządowe (NGO) z całego obszaru Dolnego Śląska, a finansowane będą projekty z zakresu innowacyjności, środowiska, turystyki, wzrostu konkurencyjności miast i regionów oraz wspierające współpracę i integrację społeczności lokalnych.
W trakcie konferencji omówione zostaną szczegółowo obszary wsparcia programów, a także zasady partnerstwa oraz kryteria kwalifikowalności.
Konferencja odbędzie się we Wrocławiu 14 czerwca w godzinach 10 - 15. Termin zgłoszeń upływa 11.06.2007. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie www.ewt.dolnyslask.pl


2 czerwca 2007 - Wizyta w Teplicach nad Metuji

26 maja Sekretarz Gminy Tomasz Strzałkowski oraz p.o. Dyrektora SOKiBP Pan Sylwester Bartczak przebywali z wizytą w naszym partnerskim mieście Teplicach nad Metuji. Delegacja została przyjęta w miejscowym Urzędzie, który mieści się w malowniczym, zabytkowym budynku, który w ostatnich tygodniach przeszedł kapitalny remont.
Po stronie czeskiej w spotkaniu uczestniczyli Pan Milan Brandejs - starosta (odpowiednik naszego Burmistrza), PanJiří Kohl - zastępca starosty, Pani Blanka Fichtnerová - sekretarz oraz Pani Marie Jirmannová, odpowiedzialna w Teplicach za kulturę. Rozmowy rozpoczęto od wymiany informacji na temat sytuacji po wyborach w obydwu gminach oraz funkcjonowania Urzędów. Nasi partnerzy z zadowoleniem przyjęli, że Burmistrzem został przedstawiciel młodego pokolenia. Następnie zastanawiano się na jakich płaszczyznach nasza współpraca może być najbardziej intensywna. Zadeklarowano rozpoczęcie współpracy w staraniach się o dofinansowanie projektów z zakresu sportu, kultury i rekreacji z funduszy Unii Europejskiej. Zamiarem obu stron jest także, aby w partnerstwie uczestniczyły nie tylko władze gmin, ale przede wszystkim zorganizowane grupy mieszkańców, takie jak: sportowcy, strażacy, uczniowie czy emeryci. Strony postanowił również wymienić miedzy sobą kalendarz imprez odbywających się w poszczególnych miejscowościach, aby nasi mieszkańcy mogli swobodnie brać udział w imprezach na terenie Tepic, a Tepliczanie byli naszymi częstymi gośćmi. Efektem rozmów będzie najbliższa wizyta naszych przyjaciół z partnerskiej gminy w obchodach Dni Jaworzyny.


2 czerwca 2007 - "Szare Szeregi" w Pszennie

6 czerwca młodzież wraz z gronem pedagogicznym Gimnazjum w Pszennie przeżywać będzie doniosły moment - uroczystość nadania szkole imienia Szarych Szeregów.
Mając na uwadze wartości moralne młodzieży i konieczność kształtowania postaw patriotycznych oraz fakt, że dobremu wychowaniu najlepiej służą wzorce ponadczasowe, bardzo wyraziste i bliskie młodzieży, Gimnazjum w Pszennie wybrało patrona, którego patriotyzm i wysokie morale są niepodważalne. Szare Szeregi - to niekwestionowany autorytet moralny, wzorzec patriotyzmu zbiorowy bohater ciągle bliski dzisiejszej młodzieży. Wybór ten jest dla całej społeczności gimnazjum ogromnym zobowiązaniem do jak najlepszej pracy w każdej dziedzinie.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 Mszą Św. z poświęceniem sztandaru na boisku szkolnym, o godzinie 10.15 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej w budynku gimnazjum. Całość zakończy apel szkolny.


1 czerwca 2007 - Minuta ciszy

W związku z tragiczną śmiercią 16-letniej gimnazjalistki ze Świebodzic, która uczestniczyła w zawodach lekkoatletycznych w Świdnicy, już wczoraj, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek podjął decyzję o odwołaniu zawodów sportowych rozgrywanych w czwartek i w piątek w mieście. Jednak wolą rodziców dziewczynki jest, by zawody były kontynuowane. W związku z tym dziś prezydent Murdzek zdecydował, że wszelkie zawody sportowe, które są możliwe do rozegrania, odbędą się.
Zmagania sportowców zostaną poprzedzone minutą ciszy, jako wyraz pamięci.
Zawodników i kibiców prosimy o zachowanie należytej powagi. Z Rodziną i Bliskimi łączymy się w smutku


1 czerwca 2007 - Stypendia dla najlepszych

15 czerwca upływa termin składania wniosków na stypendia za wybitne osiągnięcia dla uczniów i studentów gminy Strzegom. Stypendia przyznawane uczniom i studentom do 25 roku życia. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:
- kserokopie dyplomów, zaświadczenia, odpisy potwierdzające o zdobytych nagrodach, wyróżnieniach na konkursach i olimpiadach ogólnopolskich, wojewódzkich oraz powiatowych dotyczące laureatów i finalistów
- kserokopie dyplomów, zaświadczenia, odpisy dokumentów potwierdzających o innych wybitnych sukcesach wykraczających ponad przeciętne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, muzyki, plastyki, literatury, itp.
- kserokopia świadectwa, opinia szkoły, zaświadczenie potwierdzające wysokie wyniki w nauce
- zaświadczenie, opinia lub inne dokumenty potwierdzające aktywność na rzecz lokalnego środowiska
- inne dokumenty mogące świadczyć o specyficznych okolicznościach istotnych dla oceny kandydata do wyróżnienia finansowego Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do stypendiów są dyrektorzy szkół, kierownik Ośrodka Sportu i Rekreacji, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, rodzice lub opiekunowie prawni kandydata do stypendium, indywidualnie kandydat po ukończeniu 18 roku życia.
Formularz wniosku można pobrać na stronie internetowej www.bip.strzegom.pl oraz w Biurze Obsługi Interesanta - parter pokój nr 15. Miejsce składania dokumentów:
Urząd Miejski w Strzegomiu, Rynek 38, 58-150 Strzegom, Biuro Obsługi Interesanta, parter - pokój numer 15, tel. 074/ 8560-573 (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30).
Miejsce załatwienia sprawy - Wydział Oświaty, Kultury i Sportu - I piętro, pokój 26, tel. 074 / 8560-525.


1 czerwca 2007 - Dzień Dziecka w Marcinowicach

Dzisiaj na boisku sportowym w Marcinowicach odbyła się impreza dla wszystkich dzieci z gminy Marcinowice w dniu ich święta.
Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, a imprezę dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach oraz Bank Spółdzielczy w Świdnicy.
Przybyłym dzieciom zapewniono wiele atrakcji, między innymi: zamki dmuchane, suchy basen z piłeczkami, stoiska handlowe. Zabawę rozpoczęli artyści z Wrocławia, którzy poprowadzili dzieci w kolorowy świat zabawy, przeplatany konkursami. Dzieci również korzystały ze stanowiska, przy którym malowano twarze, duże zainteresowanie wzbudzał kolorowy Pan na szczudłach, który rozdawał cukierki.


1 czerwca 2007 - Wizyta w Pfeffenhausen

W dniach 24 - 26 maja delegacja Gminy Jaworzyna Śląska w składzie: Grzegorz Grzegorzewicz-Burmistrz, Artur Nazimek-Przewodniczący Rady Miejskiej, Ireneusz Besser - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Lesław Chojnacki przebywała z partnerską wizytą w Pfeffenhausen. Okazją do złożenia wizyty było święto Zielonych Świąt, które w Pfeffenhausen jest donośnie obchodzone. Podczas wizyty omówiono plany współpracy na najbliższe lata oraz zaproszono delegację z Niemiec do odwiedzenia Jaworzyny Śląskiej podczas zbliżających się Dni Jaworzyny.


1 czerwca 2007 - Będzie zupełnie nowy obiekt

Miała być rozbudowa obiektu szkolnego przy ul. Jagiellońskiej 27 w Świdnicy tworzącego Zespół Szkół Specjalnych ponieważ budynek szkoły był zbyt mały w stosunku do liczby uczących się tam uczniów. Jednak w trakcie przygotowań do zlecenia wykonania dokumentacji technicznej dotyczącej planowanej rozbudowy budynku szkoły okazało się, że rozbudowa szkoły w miejscu obecnej lokalizacji nie będzie możliwa. -"W wyniku przedstawionych argumentów dotyczących konieczności zachowania wymaganych prawem odległości od starodrzewia oraz od czynnych linii kolejowych stwierdzono, że wybudowanie na wskazanym terenie obiektu o powierzchni zabudowy ok. 600 m2 jest niemożliwe." - informował na Zarządzie Powiatu Starosta Zygmunt Worsa.
Zarząd Powiatu zdecydował, że szkoła powstanie w innym miejscu. Już wiadomo, że cała inwestycja pochłonie więcej pieniędzy niż pierwotnie planowano.
-"Będziemy starali się złożyć wniosek o środki unijne na realizacje tego kosztownego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że pozyskamy również dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji." - mówi Wicestarosta Świdnicki Anna Zalewska.


1 czerwca 2007 - Zmiany stawek za wywóz śmieci

Rada zdecydowała o zmianie opłat za wywóz śmieci - stawki nieco wzrosną, ale za to mniej będą płacić ci, którzy segregują w swoim domu śmieci. Zmian stawek za te usługi nie było w mieście od 3 lat, a inflacja i koszty korzystania z wysypisk cały czas rosną.
Nowe stawki, które będą obowiązywać w Świebodzicach, są i tak o kilkanaście procent niższe od tych, które płacą mieszkańcy ościennych gmin. W dodatku ci świebodziczanie, którzy prowadzą w domu selektywną zbiórkę odpadów, tak naprawdę skorzystają na podwyżce, gdyż będą płacić zaledwie 25 procent proponowanej stawki bazowej. Wcześniej ulga ta wynosiła tylko 3 procent - tzn. ludzie płacili 97 procent stawki podstawowej. Nowe ceny - >>> zobacz


1 czerwca 2007 - Czyściej i bezpieczniej w gminie

30 maja na kolejnym w tym roku spotkaniu wójta gminy Teresy Mazurek z sołtysami zostały omówione między innymi sprawy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Świdnica oraz ważne kwestie związane z obowiązkami właścicieli psów (w tym ras uznanych za niebezpieczne).
Podczas spotkania stwierdzono, że właśnie na te sprawy trzeba zwrócić szczególną uwagę.


1 czerwca 2007 - 11-letni autor książki

Piotr Studnicki, uczeń klasy V Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy jest autorem powieści dla dzieci i młodzieży pt. "Rafał i Mateusz".
Wczoraj w Teatrze Miejskim w Świdnicy nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego I Edycji "Zostań naszym stypendystą" zorganizowanego przez dwutygodnik "Dzisiaj Świdnica".
Piotr Studnicki za swoją powieść otrzymał stypendium literackie od gazety "Dzisiaj Świdnica", natomiast Firma "Stolgraf" ze Świdnicy sfinansowała młodemu autorowi wydrukowanie książki. Tekst i ilustracje w książce "Rafał i Mateusz" są autorstwa Piotra, natomiast korekty błędów dokonała Dorota Ligęza, nauczycielka języka polskiego z SP 315 w Świdnicy.


1 czerwca 2007 - Strajk nauczycieli

W świebodzickich placówkach oświatowych strajk przebiegł bez żadnych większych zakłóceń, uczniowie byli pod opieką nauczycieli. Do akcji przystąpiło w sumie 138 osób (nauczycieli i innych pracowników oświaty). Nie strajkowała Szkoła Integracyjna w Cierniach oraz liceum.
Przedszkola oflagowały się, popierając strajk, ale pracowały normalnie, ze względów organizacyjnych


1 czerwca 2007 - Zagospodarować Górę Krzyżową

Konkurs pt. "Mój pomysł na turystyczno - edukacyjne zagospodarowanie Góry Krzyżowej" rozstrzygnięty. W środę, 30 maja w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyło się oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom.
Celem konkursu organizowanego przez burmistrza Strzegomia, Nadleśnictwo Jawor i przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu było zmotywowanie młodzieży do podejmowania działań na rzecz ochrony i poznawania najbliższego środowiska przyrodniczego, kreowanie właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży wobec środowiska, obserwowanie przez dzieci zmian, jakie zachodzą w otaczającym je środowisku oraz upowszechnienie edukacji ekologicznej.
Do konkursu w sumie przystąpiło 15 uczniów VI klas szkół podstawowych oraz 63 uczniów szkół gimnazjalnych. Komisja oceniała przede wszystkim oryginalność i realizację pomysłu, sposób i technikę wykonania pracy oraz dostosowanie ich do istniejącego otoczenia Góry Krzyżowej, a także estetykę.
Nagrody przyznawano w dwóch kategoriach: dla pracy przygotowanej przez jedną osobę z VI klas oraz dla pracy przygotowanej przez grupę uczniów gimnazjów. W pierwszej kategorii przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca: dla Joanny Sozańskiej oraz Dariusza Rudnickiego z PSP Nr 4. W drugiej kategorii także przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca i tutaj zwycięzcami okazali się: Aleksandra Rakowska, Katarzyna Nowicka i Marzena Mironiuk z Gimnazjum w Goczałkowie oraz Wiktoria Łaciuk i Magdalena Mazur z Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu. Zwycięzcy w nagrodę otrzymali dyplomy uznania oraz MP4. Wyróżnieni uczniowie natomiast otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


1 czerwca 2007 - Olimpiada w Pszennie

Rzut piłką, sztafeta 3x30 m, skok w dal, a przede wszystkim zdrowa konkurencja towarzyszyły przedszkolakom, którzy uczestniczyli w I Gminnej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków w Pszennie 30 maja.
Jak przystało na olimpiadę każda z drużyn dokonała prezentacji swoich uczestników, której towarzyszyły transparenty i okrzyki: "Już w przedszkolu zaczynamy w olimpiadzie wygrywamy", "Humor mamy więc wygrywamy", "Dzielne zuchy z Witoszowi- humor, zapał mądra głowa". "Przedszkolaki Lutomiaki - zwinni szybcy niczym ptaki", "Olimpiada super jest, każde dziecko o tym wie".
Każda drużyna brała udział w VI konkurencjach, których łączne wyniki zdecydowały o przyznaniu najcenniejszego trofeum - Pucharu Wójta Gminy Świdnica. Na zaproszenie gospodarzy olimpiady - Przedszkola w Pszennie - odpowiedziało aż 48 przedszkolaków, którzy od wczesnych godzin porannych przygotowywali się do udziału w I Gminnej Olimpiadzie Sportowej. Wyniki - >>> zobacz


1 czerwca 2007 - Nabór nauczycieli

W związku z planowanym otwarciem od przyszłego roku szkolnego klasy z maturą międzynarodową w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, dyrektor szkoły poszukuje nauczycieli z dobrą znajomością języka angielskiego do pracy w klasie z maturą międzynarodową z niżej wymienionych przedmiotów:
język polski, język angielski, matematyka, chemia, historia, geografia, ekonomia i business, psychologia, sztuka, teatr i aktorstwo, TOK - połączenie logiki z psychologią, filozofią i etyką.
Dokumenty należy złożyć osobiście w sekretariacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30 lub wysłać pocztą na adres:
I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, 58-100 Świdnica, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30, z dopiskiem: "Matura międzynarodowa" do 25 czerwca 2007 roku. O terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.
Wymagania - >>> zobacz


1 czerwca 2007 - Dzień Dziecka z Majką Jeżowską

Z okazji Dnia Dziecka, w dniu ich święta dla ponad sześciuset dzieci z Gminy Dobromierz zaśpiewała Majka Jeżowska. Razem z zaproszonymi osobami dorosłymi koncert obejrzało blisko 800 widzów.
W trakcie dwugodzinnego koncertu piosenkarka zaśpiewała swoje największe przeboje, a razem z nią śpiewały zgromadzone dzieci. Już po pierwszym utworze młoda publiczność zaczęła bawić się i tańczyć razem z artystką zamieniając halę sportową w wielki roztańczony parkiet. Na zgromadzone dzieci czekały liczne konkursy prowadzone przez piosenkarkę i jej tańczące asystentki. Był też specjalny konkurs taneczny dla klas, w którym oceniane były wychowawczynie ze swoimi uczniami. Wygrała go klasa VI ze szkoły podstawowej z Dobromierza prowadzona przez Elżbietę Seperant, która w nagrodę otrzymała najnowszy, dwupłytowy album piosenkarki.
W koncercie uczestniczyły dzieci ze wszystkich szkół gminy, młodsze dzieci z Dobromierza i okolic, podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie, emerytowani nauczyciele, dyrektorzy szkół, członkowie Rady Gminy, sołtysi i mieszkańcy gminy.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała