31 lipca 2007 - Wizyta z urzędu marszałkowskiego

Piotr Borys, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, będzie gościł w Świebodzicach w najbliższą środę, 1 sierpnia. Spotkanie dotyczyć będzie podpisania umowy na dofinansowanie remontu Domu Pomocy Społecznej Sióstr Szkolnych de Notre Dame.
W spotkaniu weźmie udział przełożona zgromadzenia oraz zastępca burmistrza Świebodzic Ireneusz Zyska.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00. Najpierw goście obejrzą obiekt, w którym trwają już prace, a potem odwiedzą pensjonariuszy DPS, którzy na czas remontu przebywają w dawnym przedszkolu przy ul. Piłsudskiego. Około godziny 12.00 w Miejskim Domu Kultury podpisana zostanie umowa na finansowanie zadania ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


31 lipca 2007 - Do SOS pozostało 5 dni

Już za 5 dni murawa Stadionu Lecha zamieni się ogromny dancefloor, na którym będzie się bawić ponad 20 tys. klubowiczów z całej Polski, jak i zagranicy.
Na Stadium of Sound, 4 sierpnia, nie zabraknie fanów klubowych rytmów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Węgier oraz Wielkiej Brytanii. Organizatorzy informują, że bramy Stadionu Lecha Poznań zostaną otwarte o godzinie 17.00 w sobotę, pierwsze dźwięki muzyki będzie można usłyszeć już o 17.30. W celu usprawnienia dostępu do stoisk gastronomicznych, w trakcie trwania imprezy środkiem płatniczym będą żetony. Będzie można je nabyć w kasach SOS, zlokalizowanych na terenie Stadionu. Za żeton będzie można kupić napije m.in. orzeźwiające.
Cały czas trwa przedsprzedaż biletów na imprezę Stadium of Sound. Bilety można zakupić drogą elektroniczną na portalach www.ftb.pl, www.eventim.pl, www.lechpoznan.pl. W bilety zakupić można również w Sklepie TIFO przy ulicy Ratajczaka 34 w Poznaniu, jak również w punktach partnerskich Lecha Poznań w Gnieźnie, Środzie Wielkopolskiej oraz we Wrześni.
W dniu koncertu bilety na Stadium of Sound, do nabycia będą jedynie w kasach Stadionu Lecha Poznań, od godziny 12.00, w cenie: Bilet normalny - 75 zł oraz bilet VIP - 120 zł
Zapraszamy na niezwykły spektakl z udziałem największych gwiazd muzyki klubowej - Paula van Dyka, Erica Prydza, Marco V, Menno de Jonga, Marca van Lindena, Alexa M.O.R.P.H’a, RANK1, 4 Strings, już 4-go sierpnia, Stadion Lecha przy ulicy Bułgarskiej 5/7, godzina 17.00.


31 lipca 2007 - Można składać wnioski o stypendia szkolne

Jesteś świebodziczaninem, uczysz się w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum albo studiujesz w kolegium nauczycielskim, języków obcych lub służb społecznych, a jeszcze nie ukończyłeś 24. roku życia - możesz ubiegać się o pomoc materialną w ramach stypendium szkolnego finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Stypendia mają za zadanie zmniejszać różnice w dostępie do edukacji oraz umożliwiać pokonywanie barier dostępu do edukacji. Warunkiem uzyskania tej pomocy jest trudna sytuacja materialna - dochód na członka rodziny nie może przekraczać 351 zł netto.
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach wydaje stosowne wnioski, można je także pobrać w szkołach na terenie miasta. Kompletne dokumenty przyjmowane będą do 15 września. W pierwszym półroczu ze stypendiów skorzystało 336 osób. Kwoty pomocy materialnej wahały się od 288 zł do 408 zł.


31 lipca 2007 - "Szopa"

24 sierpnia na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbywać się będzie koncert zespołów regionalnych zatytułowany "Szopa" Rockiem Brzmiąca - I Regionalny Przegląd Zespołów Rockowych.
Rejestracja zespołów chętnych do wzięcia udziału w koncercie trwać będzie do 15 sierpnia.
Szczegółowy program i regulamin przeglądu - >>> zobacz


31 lipca 2007 - Bibliotekarz poszukiwany

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Świdnica z siedzibą w Witoszowie Górnym ogłasza nabór na wolne stanowisko: samodzielnego bibliotekarza w filii Biblioteki w Lutomi Górnej.
Nabór będzie prowadzony przez zespół powołany przez Dyrektora Biblioteki.
O wynikach postępowania rekrutacyjnego kandydaci zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.
Wymagania jakie musi spełnić kandydat na to stanowisko - >>> zobacz


31 lipca 2007 - Między nami rolnikami

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Fundacji "Krzyżowa" odbywają się dyskusje o aktualnych tematach dotyczących: rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego.
Najbliższy temat to: program rozwoju obszarów wiejskich - ogromne pieniądze dla mieszkańców wsi.
Barbara Kot - główny specjalista ds. ekonomiki i kredytów dla rolników, pracownik Dolnośląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, oddział Świdnica będzie prelegentem najbliższego spotkania, które odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 19.00 w Krzyżowej. Wstęp wolny.


30 lipca 2007 - Uczcimy rocznicę Powstania Warszawskiego

1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym kraju usłyszymy syreny. Będzie to sygnał dla nas wszystkich, by zatrzymać się i chwilą ciszy uczcić pamięć tych, którzy walczyli i oddali życie za Polskę.
W 63. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na wszystkich urzędach państwowych, samorządowych i w miejscach publicznych zawisną flagi narodowe.
Akcję "Warszawa’44 - Bitwa o Polskę" zainicjowało Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej, by nadać obchodom charakter ogólnopolski.


30 lipca 2007 - Jeśli znasz losy kościoła - napisz

Mieszkam w Kożuchowie w województwie lubuskim, dawniej Freystadt. Stoi tutaj piękny zamek książąt głogowskich, w przeszłości przemianowany i przejęty przez zakon karmelitów. Następnie klasztor został skonfiskowany i powstał tam Kościół Ewangelicki. Po wojnie parafią ewangelicką zajmował się niejaki Edmund Szajer. W późniejszym okresie zbór przeniesiono do pobliskiej malutkiej kamienicy, a w sali gdzie był zbór urządzono salę widowiskową należącą do ośrodka kultury.
Z dawnego zboru nie zostało nic poza chrzcielnicą, zginął wszelki ślad po ołtarzu, organach, wyposażeniu i dzwonie na wieży zamkowej.
Szukam osób, które cokolwiek wiedzą, mogą rzucić nieco światła na losy dzwonu, ołtarza, organów i pozostałego wyposażenia. Interesują mnie również powojenne losy tego zboru. Proszę o informacje poprzez redakcję serwisu internetowego dziennik - swidnica.


30 lipca 2007 - Strefa w Świebodzicach

Świebodzice zabiegają o utworzenie w mieście podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" już od ponad pół roku. Pierwsze tereny pod świebodzicką podstrefę są już od dawna przygotowane - trwają jeszcze negocjacje z rolnikami w sprawie wykupu lub zamiany gruntów. Rozmowy, jak podkreśla Władysław Gidelski, szef wydziału rolnictwa i gospodarki gruntami Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, idą bardzo pozytywnie. - Udało nam się wykupić 10 hektarów z 36 położonych w sąsiedztwie lotniska, które znajdują się w rękach gospodarzy. Jesteśmy także w fazie proponowania rolnikom ziemi w zamian za tereny, które nas interesują, i tu także jestem bardzo zadowolony z efektów rozmów - mówi naczelnik.
Ale to nie jedyna ważna wiadomość w sprawie gruntów dla przyszłych inwestorów. Właśnie otrzymaliśmy pozytywną opinię z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczącą wyłączenia funkcji rolnej na dwóch dużych działkach. Są to tereny także zlokalizowane w obrębie drogi w kierunku Strzegomia - za oczyszczalnią ścieków oraz w pobliżu lotniska. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wystąpił jeszcze w kwietniu z wnioskiem do Marszałka Województwa oraz MRiRW o wyłączenie 93 ha oraz 77 ha z produkcji rolnej z przeznaczeniem na cele produkcyjno-usługowe. Kilka dni temu przyszła decyzja pozytywna w sprawie obu terenów. Innymi słowy - jest to kolejny krok w przygotowaniu gruntów dla przyszłych inwestorów. Wcześniej udało się odrolnić 174 hektary w tym obrębie co daje nam w efekcie 345 hektarów do dyspozycji przyszłych inwestorów. Biorąc pod uwagę 170 ha zlokalizowanych w pobliżu wsi Grochotów - którymi od dawna zainteresowany jest konkretny inwestor powiązany z WSSE oraz 36 ha w pobliżu lotniska - terenów pod inwestycje w Świebodzicach nie zabraknie na najbliższe kilka lat. Oby tylko decyzje w sprawie utworzenia podstrefy w naszym mieście zapadły jak najszybciej. Dokumenty w tej sprawie leżą już od dawna w siedzibie zarządu WSSE.


30 lipca 2007 - Tour de Pologne w Bartoszówku i Strzegomiu

Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym najważniejszy wyścig kolarski w Polsce - Tour De Pologne (należący do elitarnego cyklu PRO TOUR) - będzie przebiegał przez gminę Strzegom. Peleton z gwiazdami światowego kolarstwa pojawi się u nas w czwartek, 13 września podczas V etapu z Wrześni do Świdnicy (o długości 255,7 km).
Kolarzy na terenie naszej gminy należy się spodziewać mniej więcej o godz. 15.00 (wjazd do Bartoszówka nastąpi między 14.51 a 15.25 - wszystko zależy od prędkości kolarzy). Jednak największą atrakcją będzie przejazd peletonu przez strzegomski rynek. Następnie wyścig uda się ul. Świdnicką w kierunku Świdnicy, by tam zakończyć najdłuższy etap tegorocznego TdP. W związku z tym już dzisiaj zapraszamy wszystkich strzegomian i nie tylko do wzięcia udziału w tym ważnym sportowym wydarzeniu. Emocje gwarantowane!
Zwracamy się z apelem, aby 13 września mieszkańcy gminy Strzegom, którzy zechcą bezpośrednio obserwować wyścig zachowali wszelkie zasady bezpieczeństwa i nie utrudniali sprawnego przeprowadzenia wyścigu. Na czas przejazdu kolarzy należy spodziewać się utrudnień w komunikacji. Wszystko wróci do normy, gdy peleton opuści naszą gminę.


30 lipca 2007 - Teplicki Dzień Sportu

Tegoroczny teplicki dzień sportu odbył się z udziałem mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska. Na zaproszenie starosty Teplic w sportowym święcie uczestniczyło w roli zawodników lub kibiców ponad 60-ciu mieszkańców gminy.
Dzień sportu rozpoczął się od startu wyścigu Bikechallenge 2007. Jest to bardzo duża międzynarodowa impreza kolarska, o czym może świadczyć chociażby liczba 450-ciu uczestników. Następnie w towarzystwie Pani Katarzyny pochodzącej z Jaworzyny Śląskiej, zwiedziliśmy największą atrakcję Teplic - skalne miasto. Po południu rozpoczęto rywalizację sportową w siatkówce i piłce nożnej. Niestety na boisku nasi przyjaciele nie okazali się tak gościnni jak poza nim. W rozegranych meczach musieliśmy uznać wyższość tepliczan.
Mecz siatkówki zakończył się zwycięstwem drużyny gospodarzy 3:1 (25:22, 25:19, 19:25, 25:23). W meczach piłki nożnej również zwyciężali gospodarze. Mecz Slavoj Teplice B-LKS Tęcza Bolesławice zakończył się wynikiem 6:5. Mecz pomiędzy pierwszym składem Slavoja Teplice a MKS Karolina zakończył się wynikiem 5:1, po mimo faktu, że do przerwy nasi piłkarze wygrywali, by w drugiej części meczu stracić, aż pięć bramek.
Do wyróżniających się zawodników drużyny gospodarzy należał grający na prawej obronie starosta Teplic - Milan Brandejs, który po zakończeniu spotkania podkreślił, że mecz zakończył się sprawiedliwym wynikiem, gdyż pierwszą połowę wygrała drużyna z Jaworzyny a drugą drużyna z Teplic.
Cieszy fakt, że z naszego partnerstwa korzystają przede wszystkim mieszkańcy zarówno Teplic jak i naszej gminy. Teraz pora przygotowywać się do rewizyty i rewanżu…


29 lipca 2007 - Życzenia

Serdeczne pozdrowienia dla czytelników serwisu www. dziennik. swidnica. pl, z obozu sportowego w Miliczu od młodziczek Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Takiej treści życzenia nadeszły do naszej redakcji od świdnickich dziewcząt będących od tygodnia na obozie sportowym, na którym przygotowują się do nowego sezonu rozgrywkowego.
Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć życzenia i fotografię w całości.


29 lipca 2007 - Turniej siatkówki plażowej

Dzisiaj na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się pierwszy wakacyjny "Turniej siatkówki plażowej". Od godziny 10.00 na dwóch boiskach rywalizowało 17 zespołów w dwóch kategoriach wiekowych - gimnazja i open. W turnieju uczestniczyli zawodnicy nie tylko ze Świdnicy ale również z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Strzegomia. Niestety nie dopisały tym razem dziewczęta, zgłosiły się tylko dwa zespoły, które zagrały z gimnazjalistami. Ostatecznie klasyfikacja przedstawia się następująco:
Gimnazja: 1. Michał Artemczuk, Patryk Giera, 2. Michał Prokop, Piotr Pękalski, 3. Łukasz Brzozowski, Rafał Szczepański, 4. Aleksandra Małodobra, Monika Małodobra.
Open: 1. Tomasz Korościk, Mariusz Wojasiński, 2. Marcin Turzański, Rafał Jędrasiewicz, 3. Tomasz Chlipalski, Łukasz Podgórski, 4. Adrian Adamus, Janusz Gol.
Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Następny turniej plażówki organizowany przez ŚOSIR odbędzie się 26 sierpnia.


29 lipca 2007 - MP Strong Man w Strzegomiu

Czegoś takiego jeszcze w Strzegomiu nie było. 8 września, podczas V Festynu Kamienia odbędą się Mistrzostwa Polski Strong Man 2007. Na starcie nie zabraknie nikogo z polskiej czołówki. Gwiazdą będzie słynny Mariusz "Pudzian" Pudzianowski.
Już dzisiaj - choć do imprezy pozostało ponad 7 tygodni - zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia strzegomskiego stadionu OSiR. Mistrzostwa Polski będące główną częścią tegorocznego Festynu Kamienia odbędą się w dwóch blokach - rano (10.00 - 13.00) rozegrane zostaną eliminacje z udziałem 16 najsilniejszych Polaków, natomiast po południu, w części finałowej (16.00 - 20.00) czołowa ósemka wyłoni spośród siebie najsilniejszego strongmena w naszym kraju.
- W tych zawodach wystąpią rzeczywiście najsilniejsi z najsilniejszych. W Strzegomiu - oprócz absolutnej gwiazdy - Mariusza Pudzianowskiego - pojawią się także Jarosław Dymek, Sebastian Wenta i Sławomir Toczek i wielu, wielu innych - informuje burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. - Dodatkową atrakcją, tym razem medialną, będzie fakt transmisji z przebiegu zawodów na antenie TVN w czterech godzinnych relacjach plus powtórki. Taka transmisja zapewni szeroką promocję naszemu miastu - stolicy polskiego granitu.
Jak zapowiada sam "Pudzian", będą także dodatkowe atrakcje dla widzów - W trakcie MP nie zabraknie szeregu pokazów i zabaw z publicznością. Będzie ona miała okazję do spróbowania swoich sił w wielu trudnych i karkołomnych konkurencjach. Zapowiada się więc świetna zabawa oraz sportowa rywalizacja na najwyższym światowym poziomie. Warto przy tej okazji dodać, że strzegomski czempionat będzie dla polskiej czołówki próbą generalną przed MŚ, które kilka dni później odbędą się w Kalifornii. Mariusz Pudzianowski - 3-krotny mistrz globu (2002, 2003, 2005), będzie chciał się zrewanżować Amerykaninowi Philowi Pfisterowi za porażkę w ubiegłym roku.


29 lipca 2007 - Nagrody kulturalne

W połowie sierpnia upływa termin składania wniosków po nagrody w dziedzinie kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W ten sposób rokrocznie nagradzani są świdniczanie wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać m.in.: świdnickie stowarzyszenia działające w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty oraz Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Wniosek powinien zawierać:
dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres,
informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27) do 15 sierpnia. Ze szczegółowym regulaminem przyznawania nagród można się zapoznać w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (pok. 126, tel. 074 8562-852).


29 lipca 2007 - 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Wielkimi krokami zbliża się 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Odbędzie się on w tym roku w dniach od 6 do 12 sierpnia. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Rico Sanchez & Gipsy Kings Party z Hiszpanii. Strzegomski festiwal folkloru cieszy się ogromną popularnością, a o jego prestiżu świadczy fakt, że na stałe wpisał się nie tylko do dolnośląskiego, ale i krajowego kalendarza imprez kulturalnych. Wpływ na to mają egzotyczne zespoły przyjeżdżające do nas z całego świata, wspaniała publiczność i organizacja festiwalu. Tak będzie zapewne i tym razem.
Do tej pory organizatorem MFF był wyłącznie Strzegom, a zespoły występujące na nim gościnnie odwiedzały inne okoliczne miejscowości. - W tym roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy do organizacji włączyły się takie miasta jak: Świdnica, Dzierżoniów, Nowa Ruda i Szczawno-Zdrój. Dzięki wsparciu finansowemu z ich strony mogliśmy zaprosić więcej zespołów. W tym roku wystąpi 10 zagranicznych i 4 polskie - informuje dyrektor Strzegomskiego Centrum kultury, Wioletta Urban.
- Podczas tegorocznego, XVI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, gościem specjalnym będzie folk-rockowy zespół Redling z Jastrzębia Zdroju, który rozgrzeje publiczność przed występem sławnej, katalońskiej grupy "Rico Sanchez & Gipsy Kings Party" - informuje dyrektor SCK. Formacja ta jest kolejnym wcieleniem słynnego zespołu muzycznego Gipsy Kings, którego głównym wokalistą od ponad 13 lat jest Rico Sanchez. Barwa jego głosu fascynuje, a styl porywa do zabawy przy największych przebojach zespołu tj. "Volare", "Bamboleo" czy "Soy", które usłyszymy już niedługo w Strzegomiu. Szczegółowy program festiwalu - >>> zobacz


29 lipca 2007 - Memoriał im. Pawła Sosika już za miesiąc

19 sierpnia wystartuje już po raz ósmy Memoriał Pawła Sosika, jedna z najbardziej znanych imprez kolarskich w naszym regionie. W tym roku organizatorem imprezy jest Klub Kolarski "Górnik" z Wałbrzycha.
- Spodziewamy się około 120 zawodników z Polski, Rosji, Finlandii i Czech - mówi Władysław Góra z Klubu "Górnik". - Na pewno pojawi się w Świebodzicach czołówka zawodników i zawodniczek z Polski, w tym dwóch grup zawodowych Polaqua i Primus. Trasa memoriału wiedzie jak zwykle z Osiedla Piastowskiego w Świebodzicach przez Siodłkowice, Szymanów, Modlęcin, Olszany - do Świebodzic. Cała pętla liczy 18,1 km.
Zawody organizowane są na cześć tragicznie zmarłego Pawła Sosika, wielokrotnego mistrza Polski, który urodził się i mieszkał w Świebodzicach.


28 lipca 2007 - Przebudowa placu Wolności trwa

Od 23 lipca trwają prace przy przebudowie jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Świdnicy - placu Wolności. Prace warte ponad 3,7 mln zł finansuje miasto wspólnie z Dolnośląskim Zarządem Dróg Wojewódzkich. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się uzbroić w cierpliwość i liczyć się z utrudnieniami.
- Prace potrwają prawie rok, wraz z przerwą zimową, podczas której roboty nie będą mogły być prowadzone. Nie mniej jednak po zakończeniu prac kierowcy nie będą mieli powodów do narzekań na złą nawierzchnię placu, a piesi na niebezpieczne przejścia - zapewnia Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca przyszłego roku. Jednak najwięcej uciążliwości będzie podczas realizacji I etapu przebudowy, a ten ma się zakończyć do 26 października tego roku. Zakres prac przewiduje poszerzenia pasów jezdni na drodze wojewódzkiej, rozdzielenie kierunków ruchu wyspami, przebudowę chodników, wymianę nawierzchni jezdni, budowę sygnalizacji świetlnej, przebudowę oświetlenia ulicznego. Etapy przebudowy, informacje dla kierowców, pasażerów i pieszych - >>> zobacz


28 lipca 2007 - Sensation White

Długo oczekiwana informacja dla wszystkich Klubowiczów, którzy zakupili już, bądź planują zakup biletów na Sensation White. Czas najwyższy, aby obietnicom stało się zadość.
Wczoraj Agencja Essence Music ogłosiła oficjalny line-up tego jedynego w swoim rodzaju Eventu. Na scenie głównej zagrają:
Michael Burian, Angelo Mike & John Hetmond, Sebastian Ingrosso, David Guetta, Markus Schulz, Sander van Doorn.
Drugą ważną wiadomością są szczegóły dotyczące ostatniej już puli biletów standardowych, które zostaną wprowadzone do sprzedaży w niedzielę 5 sierpnia o godzinie 21:00.
Będzie można je zamówić wyłącznie na FTB.pl oraz Global.FTB.pl w cenie 199 złotych.


28 lipca 2007 - Festiwal dobiega końca

Nabożeństwem kantatowym z udziałem artystów festiwalowych zakończy się jutro trwający od tygodnia Festiwal Bachowski 2007.
W programie koncertu między innymi - Bach kantata 84 [Bożena Harasimowicz sopran].
Koncert świdnickim w Kościele Pokoju rozpocznie się o godzinie 10.00.

Wstęp na ten ostatni koncert jest wolny.


28 lipca 2007 - "Bolko" - ozdobą

W ostatnich dniach marca ruszyły prace remontowe przy elewacji Klubu Bolko.
Dziś już możemy oglądać efekty tych prac.
Autorem koncepcji plastycznej remontu jest świdnicki architekt B. Mikuła. Elewacja wykonana została w manierze klasycyzmu i nawiązuje do dawnego wystroju budynku Braukommune, mającego właśnie w Klubie Bolko siedzibę przed 1945 rokiem. Ze ścian budynku zniknęły masywne niby-markizy, z których nawet przy słonecznej pogodzie, niezależnie od pory roku kapała woda. Wkrótce pojawią się markizy nad każdym oknem wystawowym.
Budynek, który przez ostatnie lata szpecił to miejsce stał się teraz jego ozdobą.


27 lipca 2007 - Oblężenie Świdnicy w 1758 roku

Po zdobyciu w 1757 r. twierdzy świdnickiej Austriacy niedługo cieszyli się jej posiadaniem. Zwycięstwo wojsk pruskich w bitwie pod Lutynią (5.12.1757 r.) zmusiło wojska cesarzowej Marii Teresy do pospiesznego opuszczenia Śląska. Jedynie w Świdnicy i Legnicy pozostawiono załogi wojskowe. W noc sylwestrową 1758 r. Prusacy podjęli oblężenie twierdzy. Dowodził nimi generał Heinrich de la Motte Fouqué. Miał on do dyspozycji 17 batalionów piechoty i 35 szwadronów kawalerii. Król Fryderyk II miał nadzieję, że zdobędzie Świdnicę bez właściwego oblężenia, jedynie poprzez całkowite odcięcie dowozu wszelkiego zaopatrzenia dla załogi twierdzy. Aby to zrealizować wygnano z domostw mieszkańców okolicznych wsi i nakazano im zabranie ze sobą bydła oraz zapasów żywności. Przerwano również wodociąg dostarczający wodę do miasta z gór (w pobliżu dzisiejszej drogi na Modliszów) oraz zniszczono jaz na Bystrzycy w Kraszowicach. Odcięto w ten sposób dopływ wody do młynów oraz uniemożliwiono napełnienie wodą fos, z których część (przy Bramie Dolnej) w wypadku oblężenia można było zalać wodą.
To fragment tekstu historycznego, zatytułowany "Oblężenie Świdnicy w 1758 roku" autorstwa Wiesława Rośkowicza dyrektora świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa. Tekst w całości - . . . czytaj więcej


27 lipca 2007 - LKS Stragona na Olimpiadzie Młodzieży

Dwie zawodniczki LKS Stragona Strzegom Żaneta Obidowska i Hanna Bokszczanin wystartowały w XIII Finale Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w ujeżdżeniu, która odbyła się w Białym Borze. Prawo startu w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych obydwie amazonki uzyskały podczas czerwcowych eliminacji, które odbyły się w Drzonkowie pod Zieloną Górą.
W klasie kuców wystartowała Żaneta Obidowska JM (1991) na Filusiu. W pierwszym półfinale ta para osiągnęła wynik 64,640 co dawało miejsce 5-6, drugi półfinał to 61,364 i miejsce 9-10, w finałowej rozgrywce Żaneta uzyskała 64,174 pkt. co oznaczało 5 miejsce. Łączy wynik tej zawodniczki to 190,178 i ósme miejsce w klasyfikacji końcowej olimpiady. Żaneta współpracuje z Filusiem zaledwie od trzech miesięcy, a więc ósme miejsce w Polsce jest zatem niewątpliwym sukcesem tej pary.
W klasie dużych koni LKS Stragona Strzegom reprezentowały dwie zawodniczki Hanna Bokszczanin JM (1991) na koniu Bastylia i Żaneta Obidowska JM (1991) na Metylanie. Bardzo dobrze pojechała Hanna Bokszczanin. W pierwszym półfinale uzyskała wynik 65,807 (3 miejsce), drugi półfinał to 64,457 pkt. (5 miejsce), a w finale 64,176 (5 miejsce). Łącznie po trzech przejazdach Hania uzyskała 194,440 pkt. i tym samym wywalczyła brązowy medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.
Żaneta Obidowska w pierwszym półfinale zajęła 14 miejsce (57,355pkt.), w drugim była 11 (59,314 pkt.), a w finale 12 (59,471 pkt.). Jej łączny wynik to 176,140 pkt. i 12 miejsce. W następnym sezonie zarówno Hanna jak i Żaneta przejdą do kategorii wiekowej juniorów. Mamy nadzieję, że poradzą sobie z wzrastającymi wymaganiami i będą reprezentować klub tym razem na czworobokach ogólnopolskich i europejskich.


27 lipca 2007 - Starosta monitoruje

Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa wspólnie z Etatowym Członkiem Zarządu Romanem Etelem obejrzeli dzisiaj stan prac remontowo-budowalnych w miejscach ważniejszych inwestycji prowadzonych na terenie powiatu. Sprawdzono przede wszystkim na jakim etapie znajduje się remont mostu drogowego nad rzeką Bystrzycą w miejscowości Bystrzyca Dolna". W wyniku przetargu nieograniczonego została wybrana oferta firmy Tarnopol z Wrocławia, która zaproponowała najniższą ofertę cenową. Remont mostu ma więc pochłonąć 1.123.396,25 zł. Planuje się, że zakończenie robót i przekazanie inwestycji nastąpi ok. 15 listopada.
Po obejrzeniu tej inwestycji Starosta i Członek Zarządu pojechali do Zespołu Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej, gdzie Dyrektor placówki Ewa Górecka przedstawiła stan zaawansowania prac remontowych w budynku Zespołu.
-" Z wygospodarowanych oszczędności w wysokości prawie 42 tys. zł udało nam się rozpocząć remont dwóch sal lekcyjnych, biblioteki a także aneksu kuchennego dla wychowanków. W planach pozostaje jeszcze remont sanitariatów. -" Na ten cel będziemy starali się pozyskać środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych."- dodaje Dyrektor Ewa Górecka.
W tym dniu władze powiatu obejrzały również wyremontowany dach na budynku Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej oraz miejsce po wyburzonym starym internacie, który do tej pory stał przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mrowinach.
-" Planujemy, że w tym miejscu wybudowana zostanie nowa sala gimnastyczna dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Sala powstałaby w miejscu, gdzie do tej pory znajdował się zupełnie zniszczony budynek byłego internatu, sąsiadującego z Ośrodkiem." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.


27 lipca 2007 - Nowy dyrektor

Nowym dyrektorem Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi zostanie 1 września Elżbieta Marcińska, zastępując odchodzącego na emeryturę długoletniego dyrektora tej szkoły - Ignacego Ognistego.
Elżbieta Marcińska jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, ukończyła również studia podyplomowe w zakresie matematyki z informatyką, a także w zakresie metodyki nauczania języka angielskiego. Posiada uprawnienia egzaminatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie matematyki na poziomie maturalnym. Ukończyła też kurs kwalifikacyjny z zakresu zarządzania oświatą. Pracowała jako nauczyciel chemii w III LO we Wrocławiu, w szkole podstawowej w Zabrzu, a przez ostatnie 14 lat w Zespole Szkół im. Stanisława Prosińskiego w Świebodzicach jako nauczyciel chemii i matematyki. Jest mieszkanką Świebodzic.
W koncepcji pracy na stanowisku dyrektora gimnazjum w Lutomi Dolnej pani Marcińska zamierza skupić się na zachowaniu i dalszym rozwoju tych stron szkoły, które są jej atutami, Pani Marcińska chce, aby w gimnazjum obowiązywały jasne, jednoznaczne i akceptowane przez wszystkich reguły, aby uczniowie w trakcie nauki byli wyposażani w sprawności i kompetencje niezbędne w dorosłym i świadomym życiu w społeczeństwie, aby w szkole rozwijała się samorządność uczniów i wszechstronna współpraca ze środowiskiem lokalnym Szkoła "Wymagająca - Życzliwa - Stymulująca - Twórcza" to model, który pragnie realizować.


27 lipca 2007 - Sportowe wakacje z ŚOSiR

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na wakacyjne zajęcia. Na niedzielę, 29 lipca zaplanowano Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody zostaną zorganizowane w dwóch kategoriach - gimnazja i open (szkoły ponadgimnazjalne). W dwuosobowych drużynach mogą wystąpić chłopcy i dziewczęta. Zapisy prowadzone będą w dniu turnieju w godz. 9.30-10.00. Wpisowe - 10 zł. Zawody rozpoczną się o godz. 10.00 i potrwają do godz. 16.00. Więcej informacji pod nr tel. 074 852-12-62, kom. 0607 944-999.
Turniej Osiedlowych Drużyn Piłkarskich (Osiedle Zawiszów) będzie rozgrywany od poniedziałku (30 lipca) do piątku (3 sierpnia) w godz. 10.00-15.00. 5-osobowe drużyny z Os. Zawiszów (plus 2 rezerwowych) będą podzielone na dwie kategorie - podstawówki, gimnazja. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 074 852-12-62, 074 851-33-30.
W następnych tygodniach turniej rozegrany zostanie na boiskach Szkoły Podstawowej nr 8, Osiedla Zarzecze oraz Osiedla Młodych. W czwartek, 2 sierpnia rusza Wakacyjna Szkółka Tenisa Ziemnego. Zajęcie prowadzone będą do 28 sierpnia we wtorki i czwartki, w godz. 10.00-11.00. Informacje pod nr tel. kom. 0500 00-88-34, 0607 944-999


27 lipca 2007 - Dożynki

Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Sołtys wsi Witoszów Dolny Fabian Bartoszewicz zapraszają na gminne uroczystości dożynkowe organizowane w Witoszowie Dolnym. Uroczystości odbędą się 2 września. Święto Plonów rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą, podczas której nastąpi poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych. Program uroczystości:
godzina 11.45 Zbiórka delegacji z wieńcami dożynkowymi na boisku szkolnym, następnie przejście korowodem do kościoła.
godzina 12.00 Uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
godzina 13.15 Korowód dożynkowy - przejście na plac przyszkolny.
godzina 13.30 Dzielenie się chlebem.
godzina 14.00 Program artystyczny - występ uczniów Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym oraz zespołów tanecznych i wokalnych.
godzina 17.00 Zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym


26 lipca 2007 - Groźny pożar

Dzisiaj około godziny 10.02 w dużej hali przemysłowej (40x20 metrów) na terenie dawnego ZEM-2 wybuchł groźny pożar.
W hali znajdowała się duża ilość starego sprzętu AGD przeznaczonego do dalszego demontażu. Wcześniej na dachu tej hali prowadzone były prace remontowe. Czy to one były przyczyną pożaru ? to okaże się jutro podczas wizji lokalnej. Być może ona pozwoli poznać przyczyny pożaru.
W tej chwili trwa dogaszanie pożaru i z tego co wiemy potrwa jeszcze kilka godzin. W akcji brało udział 18 samochodów straży pożarnej i pięćdziesięciu strażaków. Akcją dowodził komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Świdnicy - Tomasz Szuszwalak.
Pożar był na tyle groźny, że na miejscu pojawiły się wszystkie służby w mieście. Pojawił się też Zastępca Prezydenta Świdnicy Waldemar Skórski, z dowodzącym akcją rozmawiał również Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Jak twierdzą strażacy był to w ostatnim okresie największy pożar.


26 lipca 2007 - Polsko-ukraińskie centrum logistyczne

Władze Świdnicy, Lwowa oraz jednej z ukraińskich firm chcą wspólnie utworzyć polsko-ukraińskie centrum logistyczne. Szczegółowe rozmowy toczyły się przed tygodniem podczas wizyty wiceprezydenta Świdnicy na Litwie i Ukrainie.
- Oglądaliśmy nawet kilka możliwych lokalizacji, gdzie magazyn logistyczny mógłby zostać ulokowany. Przedsięwzięcie chcielibyśmy zrealizować z udziałem funduszy unijnych, więc realizacja planów zajmie kilka lat. Nie mniej jednak przystępujemy do zaawansowanych negocjacji. Sami zaś mamy miejsce na lokalizację takiego obiektu przy ul. Przemysłowej - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Delegacja ze Świdnicy wzięła również udział w uroczystościach związanych ze świętem litewskiego miasta - Święciany. W jego ramach zorganizowano m.in. Międzynarodowy Festiwal "Kraina Jezior" - tradycyjny festiwal muzyki ludowej i tańców narodowych. Dodajmy, że z Rejonem Święciańskim Świdnica współpracuje od maja 2002 roku. Rejon położony jest w północno-wschodniej części Litwy. Stolicą jest miasto Święciany położone 86 km od Wilna.


26 lipca 2007 - Bilety na koncert

Podajemy nazwiska dwóch osób, które podały prawidłową odpowiedź i otrzymają podwójne wejściówki na jutrzejszy koncert.
Osobami tymi są:
Izabela Prypin i Michał Baniowski.
Koncert odbędzie się o godzinie 19.30 w kościele św. Katarzyny w Makowicach.

Szczegółowy program koncertów - >>> zobacz


26 lipca 2007 - Dyrektor ŚOK z konkursu

Wiedza z zakresu zarządzania, działalności i finansowania kultury, znajomość pozyskiwania środków pozabudżetowych, w tym unijnych m.in. takie wymagania musi spełnić kandydat na stanowisko dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, który zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Preferowani będą kandydaci ze znajomością języka angielskiego bądź niemieckiego.
Zgłoszenia przyjmowane są do 16 sierpnia, ale wcześniej osoby zainteresowane pracą mogą zapoznać się z funkcjonowaniem Świdnickiego Ośrodka Kultury. Szczegółowa oferta - >>> zobacz Małgorzata Braniecka, dotychczasowa dyrektor ośrodka, formalnie z początkiem października przechodzi na emeryturę. W Świdnickim Ośrodku Kultury pracowała z przerwami od 1976 r. Dwukrotnie była kierownikiem tej placówki - ostatnio od 2003 r. Obecnie obowiązki dyrektora ŚOK pełni wicedyrektor Witold Tomkiewicz.


26 lipca 2007 - Informacje o strzegomskich basenach

Na prośbę wielu mieszkańców naszego miasta i okolic oraz dużej grupy przyjezdnych podajemy podstawowe informacje dotyczące strzegomskiego kompleksu basenów odkrytych.
Basen otwarty jest codziennie codziennie w godzinach 9.00 do 20.00
Bilet normalny kosztuje - 8 zł, ulgowy dla dzieci i młodzieży (za okazaniem legitymacji szkolnej) - 4 zł, a po godz. 14.00 - odpowiednio: 4 zł i 2 zł, dzieci do lat 4 - wstęp darmowy,
bilety grupowe - 3 zł od dziecka + opiekun gratis, nocne pływanie (w każdą środę od 21.00 do 23.00) - 16 zł. karnet miesięczny dla dziecka - 50 zł, karnet miesięczny dla dorosłego - 100 zł , karnet miesięczny rodzinny (maksymalnie 5 osób) - 250 zł
Został uruchomiony specjalny nr telefonu, pod którym można dowiedzieć się wszystkiego na temat strzegomskich basenów - (0-74) 8-550-170
Na koniec jeszcze ciekawostka statystyczna - podczas jednego z weekendów (tj. 14 i 15 lipca) strzegomski kompleks odwiedziło aż 3 tys. Osób.


26 lipca 2007 - Będzie się lepiej jeździło

Zakończył się właśnie gruntowny remont dwóch dróg powiatowych: w miejscowości Piotrowice Świdnickie i w Pastuchowie. W Piotrowicach Świdnickich wyremontowano drogę na odcinku 782 m, od skrzyżowania z drogą 2935D do skrzyżowania z linią kolejową. Prace obejmowały m. in. położenie nowej warstwy asfaltu, tzw. warstwy ścieralnej, na wcześniej wyrównaną powierzchnię. Dodatkowo wybudowano 422 m kw. nowego chodnika, przestawiono krawężniki i wyregulowano studzienki uliczne. Łącznie inwestycja ta, której wykonawcą było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, pochłonęła 288 tys. zł.
Natomiast w Pastuchowie po nowym asfalcie można jeździć na odcinku 435 m. W tej miejscowości prace, oprócz położenia betonu asfaltowego na powierzchni 2.560 m. kw., obejmowały wyrównanie podbudowy, regulację krawężników i wpustów studzienek ulicznych. Koszt remontu tej drogi to 105 tys. zł.
-"To już kolejne drogi, jakie wyremontowaliśmy w tym roku. Z pewnością ułatwi to komunikację mieszkańcom wsi oraz osobom przez nie przejeżdżającym. Zdecydowanie poprawi się również ich wygląd."- cieszy się Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Leszek Loch.


26 lipca 2007 - Aktywne wakacje seniorów

Wczoraj odbyła się wycieczka integracyjna do Wrocławia pensjonariuszy z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy oraz dzieci i młodzież ze Świetlicy Środowiskowej działającej przy Fundacji Ziemi Świdnickiej.
W programie wyjazdu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego oraz Ogrodu Botanicznego. Miłą niespodzianką dla wielu uczestników było nieplanowane spotkanie z Antonim Gucwińskim oraz obserwowanie i fotografowanie zabawnych zwierząt. W Ogrodzie Botanicznym seniorzy i dzieci mogli swobodnie wypocząć, delektując się urokami przyrody oraz spacerując prześlicznymi alejkami ogrodu. Wyjazd dla wszystkich uczestników będzie na długo miłym wspomnieniem wakacyjnym.


26 lipca 2007 - Między nami rolnikami

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Fundacji "Krzyżowa" odbywają się dyskusje o aktualnych tematach dotyczących: rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego.
Najbliższy temat to: program rozwoju obszarów wiejskich - ogromne pieniądze dla mieszkańców wsi.
Barbara Kot - główny specjalista ds. ekonomiki i kredytów dla rolników, pracownik Dolnośląskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, oddział Świdnica będzie prelegentem najbliższego spotkania, które odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 19.00 w Krzyżowej. Wstęp wolny.


25 lipca 2007 - Mury obronne atrakcją turystyczną

Z takim pomysłem zwrócili się do władz miasta przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Świebodzic. Pomysł spodobał się bardzo i już zlecono inwentaryzację średniowiecznych obwarowań oraz przygotowanie koncepcji ich rewaloryzacji. Świebodzice, jak się okazuje, mają doskonale zachowane mury - bo aż w 80 procentach. Otaczają ścisłe centrum i wystarczy zajrzeć na którekolwiek podwórku w Rynku aby zobaczyć obwarowania. Największy, odsłonięty w tej chwili fragment murów znajduje się przy ul. Piłsudskiego. Resztę trzeba by odbudować, naprawić ubytki, a według koncepcji Janusza Kujata, prezesa TMŚ, ciekawym elementem będzie odtworzenie Bramy Świdnickiej, jednej z trzech bram wjazdowych do średniowiecznego Freiburga (tak przed wiekami nazywały się Świebodzice). Brama zlokalizowana jest w przy obecnym placu Jana Pawła II. Wzdłuż odtworzonych murów wytyczona będzie trasa spacerowa śladami dawnej historii miasta.
- Wiemy na pewno, w którym miejscu była Brama Świdnicka, gdyż kiedyś, przy okazji prac ziemnych udało się odsłonić jej fundamenty - mówi Kujat. Do poszukiwań resztek Bramy Świdnickiej zabierze się wkrótce Dobiesław Karst, świdnicki archeolog, który w poprzednich latach prowadził podobne wykopaliska w Świdnicy.
Władze samorządowe chciałyby jeszcze w tym roku, jesienią, złożyć pierwszy wniosek dotyczący rewitalizacji murów obronnych do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, priorytet turystyka i kultura. Pomysłodawcy przedsięwzięcia uważają, iż turystyka to nowy kierunek dla rozwoju Świebodzic. - Najwyższy czas zacząć zmieniać charakter naszego miasta - mówi Janusz Kujat. Obecnie jedyna możliwość na rozwój Świebodzic to turystyka. Mamy dobre położenie - między Świdnicą, a Wałbrzychem i Bolkowem. Tu turyści jadą oglądać Kościół Pokoju, Zamek Książ i palmiarnię, zamek w Bolkowie.


25 lipca 2007 - Bilety na koncert

Dziś podajemy nazwisko tylko jednej osoby, która podała prawidłową odpowiedź a jest nią kolejny raz - Michał Baniowski i właśnie on otrzyma podwójną wejściówkę na jutrzejszy koncert Festiwalu Bachowskiego 2007.
Koncert odbędzie się o godzinie 19.30 w kościele św. Katarzyny w Makowicach.
A na kolejny dzień, (27 lipca) udadzą się dwie osoby, które odpowiedzą na następujące pytanie: kto podczas tego koncertu grać będzie na wiolonczeli ?, jeśli znasz odpowiedź - >>> napisz, nie zwlekaj, nie zapomnij podać nam w emailu swoich danych kontaktowych. Na odpowiedzi czekamy do 26 lipca.


25 lipca 2007 - Wiadomości z Gminnego Centrum Informacji

GCI informuje, że jest możliwość wzięcia udziału w konkursie "Europejski Fundusz Społeczny w obiektywie" Celem konkursu jest przedstawienie zasięgu i popularyzacja efektów osiągniętych przy wykorzystaniu środków Europejskiego Funduszu Społecznego na Dolnym Śląsku poprzez wybór i prezentację najlepszych prac fotograficznych nadesłanych przez projektodawców oraz uczestników projektów realizowanych w ramach działań 2.1, 2.3, 2.4 i 2.5 ZPORR.
- Tematyka zdjęć jest dowolna. Każde zdjęcie musi jednak nawiązywać do hasła konkursowego - mówi sekretarz gminy Sabina Cebula. Wymagane jest nadesłanie zdjęć na płycie CD w formacie elektronicznym zgodnym z parametrami opisanymi w regulaminie. Na laureatów czekają nagrody:
I - 3 tys. złotych, II - 2 tys. złotych, III - 1 tys. złotych.
Ponadto każdy uczestnik otrzyma ciekawe i wartościowe upominki. Prace powinny zostać dostarczone do 28 września na adres:
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu - filia we Wrocławiu, ul. Armii Krajowej 54, 50-541 Wrocław, Oddział ds. Promocji i Informacji. Prace należy dostarczać osobiście lub za pośrednictwem poczty (decyduje data stempla pocztowego) od poniedziałku do piątku w godzinach od godz. 8.00 do 15.00. Szczegóły regulaminu można znaleźć na stronie: www.efs.dwup.pl/content/view/148/
Dodatkowo informujemy, że Gminne Centrum Informacji od sierpnia będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 - 20.30.


25 lipca 2007 - Drogowcy na ulicach i chodnikach

Od blisko dwóch tygodni trwają prace na odcinku ulicy Strzegomskiej, tuż za skrzyżowaniem z ulicą Świdnicką. Kierowcy mogą już zobaczyć wysepki, które powstały w kilku miejscach. Są to tzw. wysepki kanalizujące ruch, a chodzi o to, aby było bezpieczniej i aby kierowcy nie mogli w tych miejscach wyprzedzać się. Jak mówią drogowcy z Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich ten punkt w Świebodzicach od dłuższego czasu uznawany był za szczególnie niebezpieczne miejsce.
A przy ulicy Wolności, na chodniku przy Szkole Podstawowej nr 3, montowane jest specjalne ogrodzenie, które zabezpieczy dzieci przed wybieganiem na ulicę.


Zarząd Powiatu w Świdnicy ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy.
Szczegóły konkursu, wymagania - >>> zobacz

25 lipca 2007 - Remonty w szkołach

W dwunastu placówkach oświatowych w gminie Świdnica trwają przez całe wakacje drobne remonty bieżące, dzięki którym poprawiona zostanie estetyka pomieszczeń szkolnych - jest to przede wszystkim malowanie klas, korytarzy i sanitariatów oraz poprawianie funkcjonalności pomieszczeń szkolnych.
W kilku szkołach wykonano również prace montażowo - instalacyjne związane z pozyskaniem z Ministerstwa Edukacji Narodowej nowych pracowni komputerowych na kwotę 420 tys. złotych. Większość prac wykonują konserwatorzy zatrudnieni w szkołach, dlatego koszty obejmują głównie zakup materiałów do remontu, jedynie prace montażowe lub instalacyjne zlecane są firmom posiadającym uprawnienia do wykonawstwa w określonym zakresie. Ogólnie na drobne remonty i modernizacje szkoły wydadzą w okresie wakacji około 20 tys. zł


25 lipca 2007 - Spotkanie w Urzędzie

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej informuje, że 7 września w godzinach 15:00 - 20:00 odbędzie się spotkanie rekreacyjno - integracyjne dla dzieci ze świetlic środowiskowych oraz dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi z całej Gminy Jaworzyna Śląska.
Zainteresowani mogą zgłaszać swój udział w terminie do 30 lipca do godziny 15:00 w Urzędzie Miejskim, drugie piętro, pokój numer 20, gdzie udzielane będą również bliższe informacje.
W spotkaniu będą mogły wziąć udział tylko osoby wcześniej zgłoszone.


25 lipca 2007 - Klub Pancernika Klika w Fotelikach

Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego ruszyła trzecia edycja kampanii "Klub Pancernika Klika w Fotelikach".
Serwis informacyjny "Dziennik-Swidnica" drugi rok z rzędu włączył się w spieranie tej ważnej akcji. Celem programu jest zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przypomnienie rodzicom o konieczności przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach.
Badania sondażowe na reprezentatywnej próbie Polaków posiadających dzieci w przedziale wiekowym 4 - 12 lat w roku 2005 wskazywały na to, że jedynie 52% rodziców prawidłowo przewoziło swoje dzieci w samochodach osobowych. Badanie przeprowadzone pod koniec 2006 roku po drugiej edycji kampanii, wykazało na to, że już 78% dzieci w tym wieku jest przewożonych prawidłowo.
W tym roku organizatorzy kampanii przygotowali wiele gier na stronach internetowych kampanii i konkursów w różnych mediach zarówno dla dzieci jak i rodziców np. polegających na zaśpiewaniu piosenki. Informacje o konkursach i nagrodach będą zamieszczone na stronach internetowych kampanii.
Nowością kampanii 2007 jest uruchomienie na stronie internetowej www.klubpancernika.pl Giełdy Pancernika - forum, na którym rodzice, którzy będą chcieli oddać używany fotelik oraz ci, którzy będą taki potrzebowali będą mogli się ze sobą skontaktować. Szczegóły programu - . . . czytaj więcej


25 lipca 2007 - Do trzech razy sztuka

Na boisku w Czernicy odbył się drugi mecz piłki nożnej "Dzikich drużyn" z trzech zaplanowanych w ramach Turnieju Piłki Nożnej "Dzikich drużyn" o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Marka Jaworskiego. Tym razem w zgłosiły się tylko 3 drużyny, które rozegrały mecze w dwóch kategoriach wiekowych. Punktacja po dwóch turniejach wygląda następująco:
kategoria 93 i młodsi: 1. Zagłębie Dzierzków 18 punktów, 2. Różowe Diabły 6 punktów, 3. Borów 3 punkty, 4. Flakominki 0 punktów
kategoria otwarta: 1. Gniewków Team 21 punktów, 2. Znajomi Sędziego 17 punktów, 3. Borów 7 punktów, 4. Granit Roztoka 4 punkty, 5. Dzierzków 0 punktów.
Organizatorem turnieju jest Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji z Dobromierza. Zapraszamy na trzeci i ostatni mecz, który odbędzie się 15 sierpnia w Jugowej, o godzinie 15.00 Po turnieju rozdane zostaną puchary dla najlepszych drużyn.


25 lipca 2007 - Wymień stary dowód na nowy

Od 1 stycznia 2008 roku książeczkowe dowody osobiste stracą ważność.
Wszyscy ci, którzy nie wymienią do tego czasu starych dowodów na nowe, znajdą się w trudnej sytuacji, ponieważ nie będą mogli m.in. załatwić spraw w urzędach, odebrać listu poleconego na poczcie, wziąć kredytu bankowego, załatwić formalności u notariusza, np. sprzedać lub kupić mieszkania, itp.
Zostało niecałe 7 miesięcy na wymienienie dowodu osobistego, a dotąd aż 10 milionów Polaków nie dopełniło tego obowiązku, z tego na Dolnym Śląsku 805 587 osób.
Osoby odkładające złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego na koniec roku powinny liczyć się z tym, że okres oczekiwania na otrzymanie dokumentu będzie wynosił nawet kilka miesięcy. Wojewoda prosi, żeby nie odkładać wymiany dowodu na ostatnią chwilę.


24 lipca 2007 - Legalizacja pobytu cudzoziemców

20 lipca weszła w życie ustawa, która stwarza możliwość zalegalizowania pobytu cudzoziemców nielegalnie przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Abolicja dotyczy tylko tych cudzoziemców, którzy nie złożyli wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na podstawie unormowań abolicyjnych z 2003 roku. Z abolicji może skorzystać cudzoziemiec, który łącznie spełnia następujące warunki:
1) przebywa na terytorium RP nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 1997 r. (jeżeli nastąpiły przerwy w pobycie cudzoziemca na terytorium RP, żadna z nich nie może być dłuższa niż 6 miesięcy i łącznie wszystkie te przerwy nie mogą przekroczyć 10 miesięcy),
2) w dniu wejścia w życie ustawy jego pobyt na terytorium RP jest nielegalny,
3) złoży wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy,
4) wskaże lokal mieszkalny, w którym zamierza przebywać i przedstawi tytuł prawny do jego zajmowania,
5) posiada przyrzeczenie wydania zezwolenia na pracę na terytorium RP albo pisemne oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia lub powierzenia mu wykonywania innej pracy zarobkowej, lub pełnienia funkcji w zarządach osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli zezwolenie na pracę nie jest wymagane, lub posiada dochody lub mienie wystarczające na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na jego utrzymaniu w tym kosztów leczenia, bez potrzeby korzystania ze wsparcia materialnego ze środków pomocy społecznej przez okres 1 roku.
W przypadku, gdy cudzoziemiec będzie spełniał wszystkie warunki, wojewoda właściwy ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca udzieli zezwolenia na zamieszkanie na okres 1 roku, o ile nie spowoduje to zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo bezpieczeństwa i porządku publicznego, albo obciążenia dla budżetu państwa lub nie naruszy interesu Rzeczypospolitej Polskiej.


24 lipca 2007 - "Pożegnanie lata"

2 września o godzinie 15:00 na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej odbędzie się blok imprez sportowych, pod nazwą: "Pożegnanie lata". Współorganizatorem imprezy jest Klub Sportowy "Tytan" Świdnica.
W ramach imprezy rozegrane zostaną zawody:
Strong-men,
Konkurs przeciągania liny zespołów 6-cio osobowych,
konkurs siłowania na rękę kobiet i mężczyzn.
Zapraszamy zainteresowanych uczestnictwem w zawodach o kontakt - zgłoszenie na skrzynkę e-mail: tytanswidnica@op.pl, lub zgłoszenie w dniu zawodów, biuro zawodów czynne od godziny 14:00.


24 lipca 2007 - Bilety na koncert

Podajemy nazwiska dwóch osób, które wylosowały podwójne wejściówki na jutrzejszy koncert Festiwalu Bachowskiego 2007.
Koncert odbędzie się o godzinie 19.30 w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Na koncert z osobą towarzysząca mogą wybrać się tego dnia: Michał Baniowski oraz Aleksandra Ćwik.
A na kolejny dzień, (26 lipca) udadzą się dwie osoby, które odpowiedzą na następujące pytanie: w jakim kościele odbędzie się tego dnia koncert ?, jeśli znasz odpowiedź - >>> napisz , nie zwlekaj, nie zapomnij podać nam w emailu swoich danych kontaktowych. Na odpowiedzi czekamy do 25 lipca.


24 lipca 2007 - Koncert w Krzyżowej

27 lipca o w Krzyżowej odbędzie się koncert młodzieżowej orkiestry Mecklemburgii - Pomorza Przedniego w ramach festiwalu "Festspiele Mecklenburg Vorpommern".
W programie koncertu II Rapsodia rumuńska, op. 11 G.Enescu, koncert na kwartet jazzowy i orkiestrę "Gustav I" S. Malzewa oraz Symfonia VI "Patetyczna", op. 74, Piotra Czajkowskiego. Koncert rozpocznie się o 19.30 w Stodole - sali wielofunkcyjnej.
Orkiestra w Krzyżowej gości po raz trzeci. Wstęp na koncert jest wolny.
Po koncercie zapraszamy do galerii "Pralnia" do zapoznania się z pracami uczestników X "Lata Artystycznego", które odbywa się w Krzyżowej oraz na spotkanie z młodymi muzykami przy lampce wina.


24 lipca 2007 - Festyn rodzinny

Strzegomskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Strzegom na festyn rodzinny do Godzieszówka. W programie liczne gry, zabawy i konkursy dla dzieci oraz dla dorosłych.
Festyn odbędzie się 28 lipca o godzinie 16.00 na boisku sportowym w Godzieszówku. Organizatorem imprezy jest świetlica wiejska oraz Strzegomskie Centrum Kultury. W programie przewidziane są różne atrakcje nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych oraz zabawy przy zespole instrumentalno - wokalnym.
Najważniejszym punktem sobotniego festynu będzie mecz piłki nożnej "żonaci - kawalerzy". W trakcie imprezy będzie można posilić się kiełbaskami z grilla.


24 lipca 2007 - Walimskie Lato Muzyczne

W tym roku już po raz czwarty w Walimiu odbywaja się koncerty na ziemi i pod ziemią, czyli Walimskie Lato Muzyczne.
Za nami koncert w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu, odbył się też koncert w komorze technicznej E Sztolni Walimskich. A przed nami, już 28 lipca w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu o godzinie 17.00 wystąpią uczestnicy Letnich Warsztatów Gitarowych "Gitara moja pasja", które odbyły się w Jedlinie Zdroju.
Bilety w cenie: normalny 8 złotych, ulgowy - 5 złotych, można także zarezerwować emailowo - >>> napisz


24 lipca 2007 - Narada sołtysów

Jutro o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego, odbędzie się narada Sołtysów.
Podczas narady omówione zostaną sprawy dotycząca kontroli wywozu nieczystości stałych w sołectwach, koszenia i utrzymania w należytym porządku rowów i poboczy dróg powiatowych na terenie Gminy Świdnica oraz sprawy świadczeń rodzinnych dla rolników.
Sołtysi będą też rozmawiać o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze tego roku.


24 lipca 2007 - Pierwsza Giełda Pracy w Dobromierzu

W związku z inwestycją LG w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem, firma poszukuje pracowników do powstających tam fabryk.
We wtorek 31 lipca o godzinie 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie pracy w Parku Przemysłowym LG w Biskupicach Podgórnych.
Zapraszamy wszystkich poszukujących pracy. Kolejne spotkanie zaplanowano na 7 sierpnia.


23 lipca 2007 - Żałoba w Świdnicy po tragedii we Francji

W związku z żałobą narodową ogłoszoną przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, flagi przed Urzędem Miejskim w Świdnicy zostały opuszczone o połowę. Decyzją Waldemara Skórskiego, zastępcy prezydenta Świdnicy do środy, 25 lipca wszystkie koncerty muzyki poważnej, organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego zostaną poprzedzone minutą ciszy, jako wyraz pamięci o ofiarach tragedii pod francuskim Grenoble. Jednocześnie wiceprezydent Skórski apeluje do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie.
Jeszcze dziś do wojewody zachodniopomorskiego, przy którym działa sztab kryzysowy, zostanie wysłany list. Władze Świdnicy złożą w nim kondolencje rodzinom i bliskim ofiar niedzielnej tragedii.
Możemy pomóc - Caritas Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej apeluje o pomoc finansową osobom poszkodowanym w wypadku polskiego autokaru we Francji. Pieniądze można wpłacać na konto: PKO Bank Polski S.A. IIO/Szczecin
21 1020 4795 0000 9302 0004 5757 z dopiskiem: "Poszkodowanym Pielgrzymom".


23 lipca 2007 - Solidarni

Dzisiejszą uroczystość wręczenia aktów nadania obywatelstwa polskiego i odznaczeń państwowych wojewoda Krzysztof Grzelczyk rozpoczął minutą ciszy. W ten sposób wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć osób, które zginęły w wypadku autokarowym we Francji.
Wojewoda przesłał na ręce wojewody zachodniopomorskiego, Roberta Krupowicza, list z kondolencjami. Wstrząśnięty tragicznym losem pielgrzymujących po sanktuariach Europy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, w imieniu Dolnoślązaków i swoim, przekazał wyrazy głębokiego współczucia i solidarności z rodzinami, które utraciły bliskich.
W liście do wojewody zachodniopomorskiego wojewoda dolnośląski pisze: "Wiadomość o ofiarach i poszkodowanych w katastrofie drogowej w okolicach Grenoble z pewnością poruszyła serca wszystkich Polaków. Trudno się pogodzić ze śmiercią tylu osób. Nigdy się nie dowiemy dlaczego los tak zdecydował. W tych smutnych chwilach chciałbym zapewnić o naszej modlitwie za dusze zmarłych pielgrzymów." Wojewoda zwraca się do wszystkich Dolnoślązaków, by w tych dniach jednoczyli się w refleksji i modlitwie z tymi, którzy stracili w tej tragedii najbliższych. Niech będzie to wyraz naszej solidarności z bliskimi tragicznie zmarłych pielgrzymów.
Prezydent RP Lech Kaczyński w związku z tragicznym wypadkiem autokarowym koło Grenoble na terenie Francji w dniu 22 lipca 2007 r. wprowadził żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 23, 24 i 25 lipca 2007 r.


23 lipca 2007 - Bilety na koncert

Podajemy nazwiska dwóch osób, które wylosowały podwójne wejściówki na jutrzejszy koncert Festiwalu Bachowskiego 2007.
Koncert odbędzie się o godzinie 19.30 w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Na koncert z osobą towarzysząca mogą wybrać się tego dnia: Franciszek Baniowski oraz Joanna Grębowska-Szpak.
A na kolejny dzień, (25 lipca) na koncert odbywający się również w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy udadzą się dwie kolejne osoby, które odpowiedzą na następujące pytanie: kto będzie wykonawcą suit wiolonczelowych ?, jeśli znasz odpowiedź - >>> napisz, nie zwlekaj, nie zapomnij podać nam w emailu swoich danych kontaktowych. Na odpowiedzi czekamy do 24 lipca.


23 lipca 2007 - Pogoda dla artystów

Jak co roku w drugiej połowie lipca Krzyżowa przeżywa najazd młodych artystów z kilku krajów europejskich. W dniach 14-26 lipca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej odbywają się warsztaty artystyczne pod nazwą "Lato Artystyczne". W czasie tych dwunastu dni młodzi artyści pracują nad tematami związanymi bezpośrednio z Krzyżową, jej historią, architekturą i położeniem. W tym roku młodzież bierze udział w warsztatach z grafiki, ceramiki, teatru i tańca. Efektem warsztatów będą prezentacje tańca i teatru oraz wystawa prac graficznych i ceramicznych. "Lato Artystyczne" należy do tradycji MDSM Fundacji Krzyżowa. W tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Warsztaty cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej. Inspiracją młodych aktorów są integracja, spotkanie kultur oraz odrębna przeszłość i wspólna przyszłość. Tematem prac ceramików jest światło świecy, księżyca, słońca i ogniska. Graficy poznają i doskonalą techniki graficzne. Grupa taneczna zaprezentuje się natomiast w japońskim teatrze tańca buto. Prezentacje grupy tanecznej oraz teatralnej odbędą się 24 lipca o godzinie 21.00. A 24 lipca zapraszamy na godzinę 16.30 na otwarcie wystawy prac grafiki, natomiast o godzinie 21.30 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac ceramików połączone z happeningiem. Wszystkie zaplanowane przedstawienia odbędą się na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Fundacji Krzyżowa.


23 lipca 2007 - Nowe drogi

Dzisiaj dokonano odbioru 800 metrów wyremontowanej drogi wraz z chodnikiem o długości 300 metrów w Piotrowicach.
Takiego odbioru dokonano też we wsi Pastuchów, gdzie wyremontowano odcinek 420 metrów. Remonty wykonała Służbę Drogowa Powiatu Świdnickiego, która jest ich również zarządcą. Drogi te ułatwią komunikację mieszkańcom wsi, oraz osobom przejeżdżającym przez wsie, poprawią tez ich wygląd.
W odbiorze uczestniczył Roman Etel Członek Zarządu Powiatu, Leszek Loch - Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz, Sekretarz Gminy Jaworzyna Śląska - Tomasz Strzałkowski oraz Kierownik Referatu Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej - Marek Mazur.
22 lipca 2007 - Festiwal Bachowski - rozpoczęty

Dzisiejszym koncertem Bach & Buxtehude - kantaty, rozpoczął się kolejny Festiwal Bachowski. Pierwszy koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy zgromadził rekordową ilość słuchaczy. W ławkach świątyni zasiadło około 400 osób.
Tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 22 - 29 lipca, w kościołach świdnickich oraz kościele w Makowicach.
Wystąpią między innymi: Emma Kirkby - sopran, Michael Chance - alt, Charles Daniels - tenor, Peter Harvey - bas, Marek Toporowski - klawesyn, Nicolas Savoy - tenor, Teresa Kamińska - wiolonczela, Julian Behr - lutnia, Enrico Gatti - skrzypce, Rosella Croce - skrzypce, Joanna Huszcza - altówka, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela, Ewa Marciniec - alt, Marzena Lubaszka - sopran, Krystian Krzeszowiak - tenor, Sylwia Złotkowska - mezzosopran, Joanna Dobrakowska - mezzosopran, Jacek Ozimkowski - bas, Chór Festiwalowy - Yves Bilger - organy, dyrygent oraz Harmonologia - Jan Tomasz Adamus - dyrygent.
Szczegółowy program - >>> zobacz


22 lipca 2007 - Bilety na koncert

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dziś podajemy nazwiska dwóch osób, które wylosowały podwójne wejściówki na jutrzejszy koncert Festiwalu Bachowskiego 2007.
Koncert odbędzie się 23 lipca o godzinie 19.30 w Kościele św. Krzyża w Świdnicy. Na koncert z osobą towarzysząca mogą wybrać się tego dnia: Joanna Grębowska-Szpak oraz Izabela Prypin.
A na kolejny dzień, (24 lipca) na koncert odbywający się w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy udadzą się dwie kolejne osoby, które odpowiedzą na następujące pytanie: jak nazywa się Chór Festiwalowy, który wystąpi podczas tego koncertu ?, jeśli znasz odpowiedź - >>> napisz, nie zwlekaj, nie zapomnij podać nam w emailu swoich danych kontaktowych. Na odpowiedzi czekamy do 23 lipca.


22 lipca 2007 - Memoriał im. Pawła Sosika już za miesiąc

19 sierpnia wystartuje już po raz ósmy Memoriał Pawła Sosika, jedna z najbardziej znanych imprez kolarskich w naszym regionie. W tym roku organizatorem imprezy jest Klub Kolarski "Górnik" z Wałbrzycha.
- Spodziewamy się około 120 zawodników z Polski, Rosji, Finlandii i Czech - mówi Władysław Góra z Klubu "Górnik". - Na pewno pojawi się w Świebodzicach czołówka zawodników i zawodniczek z Polski, w tym dwóch grup zawodowych Polaqua i Primus. Trasa memoriału wiedzie jak zwykle z Osiedla Piastowskiego w Świebodzicach przez Siodłkowice, Szymanów, Modlęcin, Olszany - do Świebodzic. Cała pętla liczy 18,1 km.
Zawody organizowane są na cześć tragicznie zmarłego Pawła Sosika, wielokrotnego mistrza Polski, który urodził się i mieszkał w Świebodzicach.


22 lipca 2007 - 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Wielkimi krokami zbliża się 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Odbędzie się on w tym roku w dniach od 6 do 12 sierpnia. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Rico Sanchez & Gipsy Kings Party z Hiszpanii. Strzegomski festiwal folkloru cieszy się ogromną popularnością, a o jego prestiżu świadczy fakt, że na stałe wpisał się nie tylko do dolnośląskiego, ale i krajowego kalendarza imprez kulturalnych. Wpływ na to mają egzotyczne zespoły przyjeżdżające do nas z całego świata, wspaniała publiczność i organizacja festiwalu. Tak będzie zapewne i tym razem.
Do tej pory organizatorem MFF był wyłącznie Strzegom, a zespoły występujące na nim gościnnie odwiedzały inne okoliczne miejscowości. - W tym roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy do organizacji włączyły się takie miasta jak: Świdnica, Dzierżoniów, Nowa Ruda i Szczawno-Zdrój. Dzięki wsparciu finansowemu z ich strony mogliśmy zaprosić więcej zespołów. W tym roku wystąpi 10 zagranicznych i 4 polskie - informuje dyrektor Strzegomskiego Centrum kultury, Wioletta Urban.
- Podczas tegorocznego, XVI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, gościem specjalnym będzie folk-rockowy zespół Redling z Jastrzębia Zdroju, który rozgrzeje publiczność przed występem sławnej, katalońskiej grupy "Rico Sanchez & Gipsy Kings Party" - informuje dyrektor SCK. Formacja ta jest kolejnym wcieleniem słynnego zespołu muzycznego Gipsy Kings, którego głównym wokalistą od ponad 13 lat jest Rico Sanchez. Barwa jego głosu fascynuje, a styl porywa do zabawy przy największych przebojach zespołu tj. "Volare", "Bamboleo" czy "Soy", które usłyszymy już niedługo w Strzegomiu. Szczegółowy program festiwalu - >>> zobacz


22 lipca 2007 - Przebudowa placu Wolności

Jutro rozpoczynają się prace związane z przebudową jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Świdnicy - placu Wolności. Prace warte ponad 3,7 mln zł sfinansuje miasto wspólnie z Dolnośląskim Zarządem Dróg Wojewódzkich. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się uzbroić w cierpliwość i liczyć się z utrudnieniami.
- Potrwają one blisko rok, wraz z przerwą zimową, podczas której roboty nie będą mogły być prowadzone. Nie mniej jednak po zakończeniu prac kierowcy nie będą mieli powodów do narzekań na złą nawierzchnię placu, a piesi na niebezpieczne przejścia - zapewnia Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2008 roku, wliczając w to przerwę zimową. Jednak najwięcej uciążliwości będzie podczas realizacji I etapu przebudowy, a ten ma się zakończyć do 26 października tego roku. Zakres prac przewiduje poszerzenia pasów jezdni na drodze wojewódzkiej nr 382 (w kierunku Strzegomia), rozdzielenie kierunków ruchu wyspami, przebudowę chodników, wymianę nawierzchni jezdni, budowę sygnalizacji świetlnej, przebudowę oświetlenia ulicznego. Etapy przebudowy, informacje dla kierowców, pasażerów i pieszych - >>> zobacz


22 lipca 2007 - Nagrody kulturalne

W połowie sierpnia upływa termin składania wniosków po nagrody w dziedzinie kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W ten sposób rokrocznie nagradzani są świdniczanie wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać m.in.: świdnickie stowarzyszenia działające w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty oraz Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Wniosek powinien zawierać:
dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres,
informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27) do 15 sierpnia. Ze szczegółowym regulaminem przyznawania nagród można się zapoznać w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (pok. 126, tel. 074 8562-852).


22 lipca 2007 - Przyjdź po pracę

W najbliższą środę, 25 lipca, w Świebodzicach odbędzie się giełda pracy. Organizuje ją Agencja Pracy Tymczasowej Trenkwalder & Partner z Wałbrzycha. Pośrednicy poszukują pracowników dla firm wałbrzyskich, na stanowiskach: pracownik magazynu, pracownik produkcyjny - spawacz oraz inne.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00, w Miejskim Domu Kultury - Reklan, przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach.


21 lipca 2007 - Polsko-Niemiecka Filharmonia w Świdnicy

Na niedzielę, 29 lipca, zaplanowano koncert jubileuszowy Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Polsko-Niemiecka Filharmonia . Jeden z występów odbywający się z okazji 800-lecia urodzin świętej Elżbiety Węgierskiej, przewidziano w Świdnickiej Katedrze o godzinie 19.00.
- W programie znajduje się m.in. kompozycja Jana Walczyńskiego napisana specjalnie z okazji jubileuszu dla Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk. Niemniej ciekawe są pozostałe utwory: Grażyny Bacewicz - Partita na Orkiestrę, Franciszka Liszta - symfoniczne fragmenty z Oratorium "Legenda o świętej Elżbiecie" oraz II Rapsodia Węgierska - zachęca Agnieszka Ostapowicz-Rybarczyk, dyrektor Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk i dodaje. - Mottem orkiestry są słowa "muzyka nie zna granic". Muzyką staramy się budować szeroko pojęte porozumienie. Prowokować, stawiać pytania i zachęcać do poszukiwania odpowiedzi. W tym roku program koncertowy dopełnia refleksja jaką niesie z sobą wystawa fotografii Susanne Kloiber (Göttingen) "Kobiety Dzisiaj. Śladami świętej Elżbiety".
Właśnie tę wystawę będzie można zobaczyć również w niedzielę, 29 lipca o godzinie 18.30 w Świdnickiej Katedrze. Zarówno na wystawę, jak i koncert wstęp wolny, dzięki wsparciu finansowemu miasta Świdnica.


21 lipca 2007 - Suchy zbiornik to najlepsza ochrona

W przypadku zabezpieczenia przeciwpowodziowego Świebodzic budowa suchego zbiornika daje największe gwarancje na to, że domy i zabudowania gospodarskie nie będą zalane. Takie są opinie specjalistów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy 19 lipca, przedstawili w Świebodzicach przygotowane studium zabezpieczenia przeciwpowodziowego zlewni rzeki Bystrzycy. Opracowanie jest dla Świebodzic bardzo istotne, gdyż obejmuje także Pełcznicę, ważny dopływ Bystrzycy. Hydrolodzy, geodeci, inżynierowie i meteorolodzy przeanalizowali m. in. ukształtowanie terenu, opady, stan rzeki oraz murów oporowych i na tej podstawie przygotowali projekt zabezpieczenia miasta przed groźną niemal co roku Pełcznicą. Proponowane są 3 warianty: bierny, polegający tylko na podniesieniu murów oporowych, budowa kanału ulgi, odprowadzającego nadmiar z Pełcznicy do potoku Cienia (dzielnica Ciernie) oraz budowa suchego zbiornika na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Tę opcję specjaliści uważają za najskuteczniejszą.
- Możliwość przetrzymania spływającej z gór wody w zbiorniku ochroni Świebodzice właściwie w 100 procentach przed zalaniem- mówiła Halina Jarosz z RZGW. Jednak jest to koncepcja kosztowna i kontrowersyjna z punktu widzenia ekologicznego. Książański Park Krajobrazowy objęty jest programem "Natura 2000", tym samym co osławiona Dolina Rospudy. A budowa zbiornika wiązałaby się z czasowym zalewaniem roślinności. Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie z przedstawicielami RZGW nie ukrywali, że oczekują rozwiązania problemu. - Zalewa nas co roku, rzeka jest zanieczyszczona śmieciami i nanosami. Kiedy wreszcie będziemy mogli żyć tu bez strachu? - pytali ludzie. Wszystko wskazuje na to, że jeśli koncepcja zostanie przyjęta i wdrożona, jej realizacja potrwa kilka lat. A póki co - trwają prace doraźne, które mogą w pewnym stopniu zabezpieczyć ludzi przed żywiołem. To chociażby umacnianie brzegów Pełcznicy - roboty trwają od miesiąca, i oczyszczenie koryta rzeki, które zaplanowano jeszcze w tym roku.


21 lipca 2007 - Kościół Pokoju w plenerze

16 lipca, pod hasłem "Impresja malarska - Kościół Pokoju" rozpoczęło się "Artystyczne Lato w Kościele Pokoju", czyli plener malarski i warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Od 16 do 29 lipca plac Pokoju zaludnili profesjonalni twórcy ze Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej w Szczecinie, a pod ich artystyczną opiekę trafią w dniach 23-29 lipca dwie grupy dzieci (dysfunkcyjnych i zdrowych), które będą się integrować w trakcie organizowanych warsztatów plastycznych.
Impreza ma na celu umożliwienie pełnego udziału w kulturze osobom, które mają zdolności i potencjał artystyczny, ale z powodów finansowych bądź barier innego rodzaju nie mogą rozwijać swych talentów. Prace wykonane podczas pleneru i warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie, którą zaplanowano na niedzielę, 29 lipca o godz. 18.00 w Hali Chrztów Kościoła Pokoju.
Głównym organizatorem "Artystycznego Lata" jest Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. św. Trójcy w Świdnicy, a współorganizatorem Urząd Miejski w Świdnicy.


21 lipca 2007 - W Złotej Setce samorządów

Dziennik "Rzeczpospolita" opublikował swój cykliczny Ranking Samorządów na 2007 rok, w którym znajdują się najlepsze miasta i gminy w Polsce. Na ocenę samorządów ma wpływ m. in. suma wydatków na inwestycję i promocję, zadłużenie gminy, aktywność w pozyskiwaniu środków unijnych czy dynamika powstających na terenie gminy nowych podmiotów gospodarczych.
Miło nam poinformować, że wśród stu najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich w Polsce znalazły się Świebodzice, które uzyskały 41,04 pkt. za sytuację finansową oraz zarządzanie. W rankingu prym wiodą samorządy z naszego województwa - prawie co czwarta gmina leży właśnie na Dolnym Śląsku.


20 lipca 2007 - MP Strong Man w Strzegomiu

Czegoś takiego jeszcze w Strzegomiu nie było. 8 września, podczas V Festynu Kamienia odbędą się Mistrzostwa Polski Strong Man 2007. Na starcie nie zabraknie nikogo z polskiej czołówki. Gwiazdą będzie słynny Mariusz "Pudzian" Pudzianowski.
Już dzisiaj - choć do imprezy pozostało ponad 7 tygodni - zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia strzegomskiego stadionu OSiR. Mistrzostwa Polski będące główną częścią tegorocznego Festynu Kamienia odbędą się w dwóch blokach - rano (10.00 - 13.00) rozegrane zostaną eliminacje z udziałem 16 najsilniejszych Polaków, natomiast po południu, w części finałowej (16.00 - 20.00) czołowa ósemka wyłoni spośród siebie najsilniejszego strongmena w naszym kraju.
- W tych zawodach wystąpią rzeczywiście najsilniejsi z najsilniejszych. W Strzegomiu - oprócz absolutnej gwiazdy - Mariusza Pudzianowskiego - pojawią się także Jarosław Dymek, Sebastian Wenta i Sławomir Toczek i wielu, wielu innych - informuje burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz. - Dodatkową atrakcją, tym razem medialną, będzie fakt transmisji z przebiegu zawodów na antenie TVN w czterech godzinnych relacjach plus powtórki. Taka transmisja zapewni szeroką promocję naszemu miastu - stolicy polskiego granitu.
Jak zapowiada sam "Pudzian", będą także dodatkowe atrakcje dla widzów - W trakcie MP nie zabraknie szeregu pokazów i zabaw z publicznością. Będzie ona miała okazję do spróbowania swoich sił w wielu trudnych i karkołomnych konkurencjach. Zapowiada się więc świetna zabawa oraz sportowa rywalizacja na najwyższym światowym poziomie. Warto przy tej okazji dodać, że strzegomski czempionat będzie dla polskiej czołówki próbą generalną przed MŚ, które kilka dni później odbędą się w Kalifornii. Mariusz Pudzianowski - 3-krotny mistrz globu (2002, 2003, 2005), będzie chciał się zrewanżować Amerykaninowi Philowi Pfisterowi za porażkę w ubiegłym roku.


20 lipca 2007 - Fotoradar wraca do pracy

Od wtorku, 24 lipca, świdnicka Straż Miejska będzie mogła się posługiwać fotoradarem. Urządzenie stało nieużywane przez kilka miesięcy, ponieważ nie było znowelizowanego prawa, które bezspornie dawałoby straży kompetencje do karania kierowców fotoradarem. Od wtorku tych problemów już być nie powinno.
Dodajmy, że fotoradar został wyskalowany tak, by karani byli przede wszystkim kierowcy przekraczający prędkość o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. - To piraci drogowi stwarzają największe zagrożenie dla innych uczestników ruchu - tłumaczy Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.


20 lipca 2007 - Koncert w Krzyżowej

27 lipca o w Krzyżowej odbędzie się koncert młodzieżowej orkiestry Mecklemburgii - Pomorza Przedniego w ramach festiwalu "Festspiele Mecklenburg Vorpommern".
W programie koncertu II Rapsodia rumuńska, op. 11 G. Enescu, koncert na kwartet jazzowy i orkiestrę "Gustav I" S. Malzewa oraz Symfonia VI "Patetyczna", op. 74, Piotra Czajkowskiego. Koncert rozpocznie się o 19.30 w Stodole - sali wielofunkcyjnej.
Orkiestra w Krzyżowej gości po raz trzeci. Wstęp na koncert jest wolny.
Po koncercie zapraszamy do galerii "Pralnia" do zapoznania się z pracami uczestników X "Lata Artystycznego", które odbywa się w Krzyżowej oraz na spotkanie z młodymi muzykami przy lampce wina.


20 lipca 2007 - Jest kontrakt

17 lipca władze powiatu podpisały z Wojewodą Dolnośląskim kontrakt na realizację budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy. Po wielu miesiącach niepewności, co dalej z pieniędzmi na realizację tej ciągnącej się od ponad 20 lat inwestycji, informację o przyznaniu nam 17,5 mln zł przyjęto z ulgą.
-" Dzięki przyznanym środkom uda się dokończyć całą tak zwaną budowlankę, przeniesiemy także starą bazę do nowej i wybudujemy lądowisko dla helikopterów. Starczy środków również na budowę prosektorium. Obecne jest w fatalnym stanie, który urąga ludzkiej godności." - wyjaśnia Wicestarosta Anna Zalewska.
Niestety środków nie starczy na wybudowanie kuchni i nowej siedziby pogotowia, która miałaby znaleźć się w pobliżu szpitala. -"Problem braku środków na budowę kuchni będziemy starali się rozwiązać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Może znajdzie się jakiś prywatny inwestor zainteresowany realizacją tego zadania wspólnie z nami. Natomiast na budowę nowej siedziby pogotowia będziemy starali się pozyskać środki unijne z programów europejskich." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
-"Wicemarszałek Marek Moszczyński zaproponował, aby szpital "Latawiec" stał się II Centrum Onkologicznym na Dolnym Śląsku. Jedyne takie Centrum jest na terenie Wrocławia. Jest to ciekawa propozycja, o której będziemy jeszcze rozmawiali." - mówi Wicestarosta Anna Zalewska.


20 lipca 2007 - Kolejna promesa od ministra

Wczoraj, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, odebrał z rąk wojewody dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka, kolejną promesę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Tym razem jest to kwota 200 tys. zł. Dla przypomnienia - w marcu otrzymaliśmy 600 tys. zł, także na usuwanie skutków powodzi. Efekty tej dotacji widać już w mieście - właśnie trwają prace przy umacnianiu brzegów Pełcznicy. Za otrzymane pieniądze rzeka będzie umocniona na kilkunastu odcinkach, a na całej długości - oczyszczona z nanosów i śmieci. Pogłębienie koryta spowoduje, że woda nie będzie tak szybko występować z brzegów. Świebodzice, wraz z Żarowem, były jedynymi samorządami z powiatu świdnickiego, które dostały dotację.
- To dla nas sygnał, że starania gminy są zauważane i doceniane - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Prace na Pełcznicy już trwają, wytypowaliśmy kilkadziesiąt odcinków do wzmocnienia brzegów, a dodatkowe pieniądze spowodują, że prac będzie można wykonać więcej. W zasadzie już po otrzymaniu promesy startujemy z kolejnymi przetargami. Otrzymane dotacje muszą być wykorzystane w tym roku, zatem są powody aby się spieszyć.
Warto dodać, że kwota pieniędzy wydanych w tym roku na regulację Pełcznicy wyniesie blisko 1,5 mln zł. Oprócz otrzymanych w marcu i w lipcu wymienionych już dotacji, gmina dokłada do przedsięwzięcia 170 tys. złotych z własnego budżetu, a 400 tys. zł, na świebodzicki odcinek Pełcznicy, ma w swoim budżecie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.


20 lipca 2007 - Akty nadania obywatelstwa polskiego

23 lipca, wojewoda Krzysztof Grzelczyk w imieniu prezydenta RP wręczy 6 aktów nadania obywatelstwa polskiego oraz 8 odznaczeń państwowych (2 Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, 3 Złote Krzyże Zasługi, 3 Srebrne Krzyże Zasługi).
Wojewoda wręczy także w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP 2 Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i srebrną odznakę "Za opiekę nad zabytkami".
Uroczystość odbędzie się o godzinie 11.00 w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Akty nadania obywatelstwa polskiego przez prezydenta RP otrzymają osoby z Białorusi, Rosji, Serbii, Ukrainy.


20 lipca 2007 - Boisko Wielofunkcyjne w Pszennie

Kolejne środki finansowe na inwestycje trafią do Gminy Świdnica. Tym razem na budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego przy centrum oświatowym w Pszennie. Gmina Świdnica znalazła się w ósemce gmin woj. dolnośląskiego (na blisko siedemdziesiąt jednostek ubiegających się), które zakwalifikowały się do programu "Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży" realizowanego przez Ministerstwo Sportu, przy współudziale środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Przyznane dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę boiska wielofunkcyjnego z trawy syntetycznej, przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pszennie. Na boisku będą mogły odbywać się rozgrywki w koszykówkę, piłkę siatkową, tenis i piłkę ręczną. Dla Gminy Świdnica zakwalifikowanie się do programu jest znaczącym sukcesem, który pozwoli zwiększyć atrakcyjność centrum oświatowego w Pszennie, a samej młodzieży na aktywne uczestniczenie w zajęciach sportowych i rozwój kultury fizycznej. Obecnie Gmina Świdnica realizuje także inne zadania oświatowo-sportowe, w tym największą do tej pory z inwestycji w gminie jaką jest budowa hali sportowej przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym wartą 7 mln złotych.


20 lipca 2007 - Zbiórka leków

W powiecie świdnickim rozpoczyna się akcja zbierania lekarstw, które przechowywane są w gospodarstwach domowych i wiele z nich dawno straciło termin ważności. Takie medykamenty są po prostu niebezpieczne dla zdrowia, a wyrzucanie ich do zwykłego kubła na śmieci stwarza zagrożenie dla środowiska.
Dlatego niepotrzebne czy właśnie przeterminowane lekarstwa będą zbierać apteki w powiecie. Jedną z pierwszych, która zgłosiła chęć udziału w akcji, jest apteka "Franciszkańska" w Świebodzicach.
- Od zawsze przyjmowaliśmy takie lekarstwa, jeśli ktoś zgłosił się do apteki, ale teraz akcja będzie przeprowadzona na większą skalę, specjalne pojemniki będzie opróżniać firma zajmująca się utylizacją odpadów - mówi Jan Horodecki, właściciel apteki "Franciszkańska". - Zachęcam wszystkich, którzy mają w domu tabletki leżące w szufladach od lat - przynieście je do apteki. Te lekarstwa stały się już trucizną, która może poważnie zaszkodzić.


20 lipca 2007 - Sonel nagrodzony za jakość

Świdnicka firma Sonel z sukcesem zakończyła udział w ogólnopolskim Konkursie Forum Jakości Quality International 2007, organizowanym pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Klubu Polskie Forum ISO 9000. Złożony przez Sonel wniosek zdobył złote QI w kategorii QI Order - zarządzanie najwyższej jakości oraz brązowe QI w kategorii QI Produkt - produkt najwyższej jakości.
- Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymaliśmy 230 wniosków zgłoszeniowych, opisujących dokonania firm na wyższym poziomie niż zakładaliśmy. Zatem jest to potwierdzenie faktu, że jakość jest dla podmiotów działających na polskim rynku kwestią wysokiej rangi - opowiada Grażyna Ulman, koordynatorka konkursu organizowanego przez redakcję "Forum Biznesu".
Wręczenie nagród odbędzie się na uroczystej gali we wrześniu.


20 lipca 2007 - Walimskie Lato Muzyczne

W tym roku już po raz czwarty w Walimiu odbędą się koncerty na ziemi i pod ziemią, czyli Walimskie Lato Muzyczne.
Najbliższe koncerty odbędą się już 21 lipca:
- w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu o godzinie 16.30 recital organowy wykona Marek Toporowski
- w komorze technicznej E Sztolni Walimskich o godzinie 19.00 wystąpi z koncertem na trąbki zespół Wratislavia Trumpet Consort.
Tydzień później, 28 lipca w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu o godzinie 17.00 wystąpią uczestnicy Letnich Warsztatów Gitarowych "Gitara moja pasja" , które odbyły się w Jedlinie Zdroju. Bilety w cenie: normalny 8 złotych, ulgowy - 5 złotych, można także zarezerwować emailowo - >>> napisz


20 lipca 2007 - Rozmowy o Rajdzie Subaru i nie tylko

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościć będą, Mariusz Małyszczycki, Radosław Typa, Sebastian Frycz i Tomasz Kuchar.
Porozmawiamy o zakończonym w zeszłym tygodniu Rajdzie Subaru i problemach, które spotkały wielu zawodników podczas tej imprezy. Nie zabraknie także informacji o wyścigu górskim w Siennej i o przyszłotygodniowym Rajdzie Lotosu.
Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


20 lipca 2007 - "Arka" wpływa do przyjaciół

Młodzi ludzie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach wraz ze swoimi rówieśnikami z integracyjnego gimnazjum sportowego w Jilemnicach od 1 do 11 lipca przebywali w miejscowości Seč w Republice Czeskiej realizując projekt " Arka wypływa do przyjaciół", finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Młodzież w Działaniu.
Przez 10 dni poprzez różnorodne działania projektu staraliśmy się przybliżyć wzajemnie tradycje i zwyczaje kulturowe mieszkańców naszych państw. Odkrywaliśmy samodzielnie jak żyją nasi sąsiedzi, jakie mają zainteresowania, jak spędzają wolny czas, poznawaliśmy ciekawe miejsca, uczyliśmy się przyrządzać narodowe potrawy, braliśmy udział w zmaganiach sportowych oraz bawiliśmy się w dyskotekach. Przez wzajemne poznawanie i zrozumienie naszych kultur uczyliśmy się tolerancji, otwartości, współistnienia i współdziałania w tworzeniu społeczeństwa europejskiego.
Osoby niepełnosprawne, o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, były pełnoprawnymi uczestnikami każdego działania. Naszym nadrzędnym celem była integracja społeczna młodzieży niepełnosprawnej ze środowiskiem rówieśników. Realizację działań projektu poprzedzona została 2-miesięcznymi przygotowaniami projektu, w której uczestniczyła młodzież biorąca udział w przedsięwzięciu. Uczestnicy projektu przygotowywali dla czeskich przyjaciół inscenizację tradycyjnych uroczystości jak np. ślub, pogrzeb urodziny, złote gody itp. Projekt realizowany był ze środków Programu Młodzież "Akcja 1" oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.


20 lipca 2007 - "Kocury" wróciły do domu

W niedzielę, 15 lipca, "Kocury" (bo taką nazwę przyjęła pierwsza grupa obozowiczów z Gminy Dobromierz) wróciły szczęśliwe z pełnego wrażeń i emocji obozu harcerskiego w Pobierowie, który rozpoczął się dwa tygodnie temu. Hufiec ZHP Łagiewniki, będący właścicielem obozowiska w Pobierowie zadbał wraz z naszą kadrą, o to by dzieciakom nie brakowało atrakcji.
"Kocurki" miały między innymi do dyspozycji rowery, na których zwiedzały uroczą okolicę np. słynną ścianę kościoła w Trzęsaczu, stół do ping-ponga, ściankę wspinaczkową oraz kino domowe. Wielką frajdą była również wycieczka do Międzyzdrojów. Niestety, na co mogli narzekać obozowicze to pogoda, która nie szczędziła im obfitych opadów deszczu. Ale, jak to mówią, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki niesprzyjającym warunkom pogodowym dzieci mogły nauczyć się samodzielności i "przetrwania" w trudnych warunkach.
Zdaniem dzieciaków, potwierdzają to także opiekunowie, na obozie było "całkiem fajnie" i nasze "Kocury" chętnie wybrałaby się tam ponownie.


19 lipca 2007 - Bilety na koncert

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, dziś podajemy nazwiska dwóch osób, które wylosowały podwójne wejściówki na pierwszy koncert Festiwalu Bachowskiego 2007.
Koncert odbędzie się 22 lipca o godzinie 18.00 w świdnickim Kościele Pokoju. Na koncert z osobą towarzysząca mogą wybrać się tego dnia: Aleksandra Łyczkowska oraz Maciej Osłowski.
A na kolejny dzień, na koncert odbywający się w Kościele św. Krzyża w Świdnicy udadzą się dwie kolejne osoby, które odpowiedzą na następujące pytanie: kto będzie wykonawcą Toccaty Bacha ?, jeśli znasz odpowiedź - >>> napisz nie zapomnij podać nam w emailu swoich danych kontaktowych. Na odpowiedzi czekamy do 22 lipca.


19 lipca 2007 - Wystawa w Bibliotece

Od lipca do września tego roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej imienia Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy prezentowana jest bardzo interesująca wystawa fotograficzna.
Na wystawie zatytułowanej - "Motyle na fotografiach Zdenka Odl" z Polic nad Metuji - Czechy, królują motyle.
Piękne i niebywale kolorowe.
Organizatorzy zapraszają do jej obejrzenia.


19 lipca 2007 - Sprawdzian piłkarzy

Wczoraj w Świdnicy odbył się mecz sparingowy pomiędzy Polonią-Spartą Świdnica i Śląskiem II Wrocław.
Ten mecz dla obu drużyn stanowił ważny etap w przygotowaniach do nowego sezonu rozgrywkowego w IV lidze piłkarskiej. Do Świdnicy przyjechało 22 piłkarzy Śląska.
Mecz zakończył się remisowo. Polonia/Sparta Świdnica - Śląsk II Wrocław 3:3 (1:2)
Bramki strzelili: 21’ Filipczak, 53’ Felich, 66’ Goździejewski - 6’ Wilusz, 28’ Kaczorowski, 88’ Kaźmierczak


19 lipca 2007 - Obóz rekreacyjny w Niesulicach

Komenda Hufca ZHP im. "Szarych Szeregów" w Świdnicy, na zlecenie Gminy Jaworzyna Śląska, w ramach Akcji Letniej - 2007, zorganizowała obóz rekreacyjny z programem profilaktycznym w Niesulicach dla dzieci zamieszkałych na terenie Gminy, pochodzących z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym i patologią społeczną.
Pod opieką 4 pedagogów i 5 osobowej kadry medycznej znajduje się 35 dzieci w wieku 8 - 16 lat. Obóz prowadzony jest metodą harcerską. Podczas turnusu trwającego od 13 do 27 lipca dzieci biorą udział w zajęciach sportowo - rekreacyjnych. Dla obozowiczów organizowane są także dyskoteki, ogniska, festiwale piosenki i in. Wszystko odbywa się będą pod bacznym okiem fachowej kadry wychowawczej, medycznej, technicznej i ratowniczej.
Niesulice to malownicza niewielka wieś położona nad jeziorem Niesłysz na Pojezierzu Łagowskim (woj. Lubuskie). Teren Harcerskiego Ośrodka Obozowego pokryty jest kompleksem leśnym, stwarzającym uroczy krajobraz i specyficzny leczniczy mikroklimat. Jezioro Niesłysz jest jednym z najczystszych jezior Ziemi Lubuskiej. Duży akwen, o pierwszej klasie czystości wody, stwarza wspaniałe warunki kąpieli, nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu oraz wędkarstwa i wędrówek przyrodniczych.
W trakcie zajęć programowych obozowicze uczestniczą w przełamywania lęku, strachu, nienawiści, asertywnego funkcjonowania w grupie i społeczeństwie, budowania szacunku do siebie, własnej tożsamości. Celem organizatorów wypoczynku jest wyposażenie dzieci w wiedzę o naturze choroby alkoholowej oraz o funkcjonowaniu rodziny z problemem alkoholowym.


19 lipca 2007 - GOKSiR Granit - zaprasza

Nowo powstały roztocki klub GOKSiR - Granit Roztoka ogłasza nabór chłopców urodzonych w roku 1993 i młodszych do drużyny piłkarskiej, która będzie występować w lidze terenowej trampkarzy.
Pierwszy trening zaplanowany jest na 25 lipca, na godzinę 18.00, na boisku sportowym w Roztoce. Szczegółowe informacje i zapisy przyjmuje instruktor ds. sportu Łukasz Citków pod numerem tel. 748586159.
Prezes drużyny LKS "Granit" Roztoka Andrzej Śliwa poszukuje trenera oraz zawodników chętnych do gry w A klasowej drużynie i jednocześnie zaprasza na pierwszy trening, który odbędzie się 20 lipca o godzinie 18.00 na boisku sportowym w Roztoce.


18 lipca 2007 - Jedyna taka mapa

Przy ulicy Paderewskiego w Strzegomiu stanęła tablica z mapą miasta. Z daleka przyciąga ona wzrok mieszkańców i zachęca do zapoznania się z jej treścią.
Mapę można podziwiać już od dziś. Wykonało ją wydawnictwo "Pomoże" z Łabiszyna na zlecenie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Miasto jednak nie poniosło żadnych kosztów z tego tytułu, ponieważ tablica została sfinansowana z wpływów z reklam, jakie zostały umieszczone po bokach mapy.
Tablica z pewnością ułatwi zorientowanie się w planie miasta turystom, odwiedzającym naszą gminę, promując jednocześnie obiekty, które są kojarzone ze Strzegomiem - Bazylikę Mniejszą, gmach Urzędu Miejskiego oraz Wieżę Targową.


18 lipca 2007 - 3 sierpnia - wyjazd do Łeby

Pięćdziesięcioro dzieci ze Świebodzic 3 sierpnia wyjeżdża na kolonie do Łeby.
Za letni wypoczynek zapłacił urząd miejski, a organizatorem kolonii jest Caritas Diecezji Świdnickiej. Grupa jedzie nad morze autokarem, zbiórka wyjeżdżających w dniu wyjazdu o godzinie 19.15 przed ratuszem.
Przypominamy już dziś rodzicom o podaniu swoim pociechom tabletek przeciwko chorobie lokomocyjnej.


18 lipca 2007 - Turniej plażówki

15 lipca na basenach kąpielowych w Dobromierzu odbył się I Otwarty turniej piłki siatkowej plażowej. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji z Dobromierza.
Po zaciętej, sportowej walce na piasku zwyciężyła para Norbert Gajek - Marcin Goławski, drugie miejsce wywalczyli Damian Danaj - Łukasz Citków natomiast trzecie miejsce zajęła para Magdalena Wołowiec - Bartosz Bielecki. W turnieju rywalizowało 12 drużyn. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zaprasza 21 lipca o godzinie 14.00 na Otwarty Turniej Piłki Nożnej Plażowej drużyn 2 - osobowych, oraz 22 lipca o godzinie 14.00 na Otwarty Turniej Badmintona.


18 lipca 2007 - II Dzień Sportu

Ponad 70 dzieci bawiło się dzisiaj w Świetlicy wiejskiej w Lutomi Dolnej w zorganizowanym II Dniu Sportu dla dzieci z zielonych szkół Gminy Świdnica. Podobnie jak w Grodziszczu impreza planowana była na stadionie w Lutomi, jednak z uwagi na padający deszcz została przeniesiona do świetlicy. Współorganizatorami imprezy byli: Leszek Noworól- GLKS Świdnica, oraz opiekunowie z poszczególnych świetlic. W zawodach wystartowały dzieci z Lutomi - opiekunowie Dobosz Dominika, Anna Urbańska, Bystrzycy Górnej - Witkowski Dariusz, Jelinek Elżbieta, Opoczki - Jas Bogumiła, Szal Aneta, Modliszowa - Kocot Maria.
Indywidualnie z poszczególnych świetlic najlepsi byli:
Kategoria dzieci młodszych:
Lutomia Górna - Śliwa Roksana, Górkiewicz Karolina, Pajor Wiktoria,
Opoczka - Gomółkiewicz Karolina, Jaroszuk Konrad, Hruszowiec Konrad,
Kategoria dzieci starszych:
Lutomia Górna - Misiura Małgorzata, Rybska Dominika, Brzezińska Angelika, Chacia Adrian, Szymkowiak Karolina, Słowińska Magdalena, Mroczek Michalina,
Opoczka - Dębińska Kasia, Dębińska Asia, Hawryłeczko Oskar, Dąbrowski Gracjan, Gomółkiewicz Damian, Kwiatkowska Sandra,
Bystrzyca Górna - Głowacki Dawid, Ruszkiewicz Agnieszka, Litwińska Aneta, Jurkowska Daria, Szykała Oliwia, Ruszkiewicz Natalia,
Modliszów - Pługowska Katarzyna, Pługowska Martyna, Sałapatek Przemek, Baca Natalia, Byrska Karolina, Łabus Weronika.
W przeciąganiu liny najmocniejsza okazała się reprezentacja Lutomi przed Modliszowem i Opoczką oraz Bystrzycą Górną.


18 lipca 2007 - Renowacja boiska

Na początku lipca wrocławska firma dokonała gruntownej renowacji górnej płyty boiska piłkarskiego na terenie strzegomskiego OSiR-u. Po kilku dniach robót, zniszczona sezonowymi rozgrywkami murawa teraz prezentuje się zdecydowanie lepiej.
Renowacją boiska zajęła się Firma Verdo z Wrocławia, zajmująca się między innymi rekultywacją, renowacją i rewitalizacją terenów trudnych, nierolniczych oraz projektowaniem terenów zieleni. Prace na górnej płycie boiska trwały zaledwie cztery dni, od 5 do 9 lipca. W czasie tych robót wykonano: wertykulację, sklepowanie oraz piaskowanie i nawożenie nawierzchni boiska, zasiano 250 kg trawy, czteroma warstwami nasion, sadzonymi specjalistycznym siewnikiem szczelinowym, dokonano montażu bramek wraz z siatkami oraz zakupiono wózek nawadniający.
Zniszczone sezonowymi rozgrywkami piłkarskimi boisko zostało odnowione, a łączna kwota jaką przeznaczono na renowację wyniosła 49 500 zł.


18 lipca 2007 - Strażacy pod kontrolą

Jak poinformował nas Gminny Komendant OSP Dobromierz, będący również Dowódcą Jednostki Gaśniczo-Ratowniczej PSP w Świebodzicach - Piotr Sułek, w Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobromierzu przeprowadzono inspekcję, zarządzoną przez Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w zakresie gotowości do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Inspekcja została przeprowadzona 12 lipca przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z Wrocławia.
Członków OSP Dobromierz zwołano za pomocą systemu selektywnego alarmowania DSP, sprawdzając przy okazji działanie tego sprzętu i syreny oraz sprawdzono czas w jakim strażacy zjawią się w pełnej gotowości i w pełnej obsadzie 2 samochodów (lekki - 4 osoby, średni - 5 osób). Warto dodać, że w ciągu 3,5 minuty po sygnale na alarm odpowiedziało więcej osób niż jest miejsc w dwóch samochodach strażackich. Czas jaki uzyskali nasi strażacy, jest zaliczany do wzorowych. Na terenie obok remizy strażackiej Przeprowadzono szereg ćwiczeń przy współudziale strażaków z PSP. Ćwiczenia przebiegły sprawnie i zostały ocenione przez kontrolujących na ocenę dobrą. Sprawdzono także stan techniczny wszystkich urządzeń, jakie znajdują się na wyposażeniu remizy, i nie wniesiono żadnych zastrzeżeń co do jego działania. Tego typu inspekcja miała miejsce na terenie naszej Gminy 6 lat temu.


18 lipca 2007 - Narada sołtysów

25 lipca o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego, odbędzie się narada Sołtysów.
Podczas narady omówione zostaną sprawy dotycząca kontroli wywozu nieczystości stałych w sołectwach, koszenia i utrzymania w należytym porządku rowów i poboczy dróg powiatowych na terenie Gminy Świdnica oraz sprawy świadczeń rodzinnych dla rolników.
Sołtysi będą też rozmawiać o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze tego roku.


18 lipca 2007 - "Pokazali co zmalowali"

13 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu o godzinie 14.00 odbyła się wystawa poplenerowa, kończąca pobyt studentów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, którzy gościli w naszej miejscowości od 2 - 14 lipca.
Zainspirowani pięknem dobromierskiego krajobrazu swoje wrażenia i umiejętności techniczne wyrazili w pracach, które można było obejrzeć "na żywo" tylko podczas tej wystawy.


17 lipca 2007 - Brawa dla naszego piłkarza

19-letni Marcin Bodnar, świebodziczanin i wychowanek MKS "Victoria", zdobył niedawno, wraz ze swoją drużyną Amica Wronki, Mistrzostwo Polski Juniorów w Piłce Nożnej.
Marcin trenuje piłkę od wielu lat, zaczynał właśnie w świebodzickim klubie, pod okiem trenera Roberta Pryki.
Dziś zabiega o niego kilka klubów z całej Polski a niewykluczone, że kiedyś zobaczymy Marcina w którymś ze znanych klubów europejskich. Trzymamy kciuki za karierę naszego piłkarza, gratulujemy sukcesów. A rozmowa z młodym sportowcem - w najbliższym numerze Gazety Świebodzickiej


17 lipca 2007 - Nowa kadra

W ośmiu placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki odbyły się w czerwcu konkursy na stanowisko dyrektora.
-" Z podaniem oficjalnych wyników konkursu czekaliśmy do momentu uzyskania opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa. Opinie właśnie trafiły do Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa, w których Kurator nie zgłosił żadnych zastrzeżeń do kandydatów i konkursu we wszystkich ośmiu przypadkach.
Bez zmian zapowiada się w pięciu szkołach, gdzie na stanowisku pozostaną dotychczasowi dyrektorzy:
- w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu - Zbigniew Suchyta,
- w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy - Bogusław Wojskowicz,
- w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy - Krzysztof Anklewicz,
- w Zespole Szkół Budowlano - Elektrycznych - Krystyna Kowalonek,
- w Zespole Szkół w Strzegomiu - Sławomir Dudziński.
Nowi dyrektorzy pojawią się w dwóch szkołach w Świdnicy i Żarowie. W Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy dyrektorem została Marzena Łysoniek. Dyrektor Bogumiła Chołko odeszła na emeryturę. Natomiast w Zespole Szkół w Żarowie konkurs na dyrektora placówki wygrała Dorota Jasztal. Dotychczasowa dyrektor Kazimiera Mossoń nie zgłosiła swojej kandydatury do konkursu. Zmiany nie będzie również w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, gdzie konkurs wygrała dotychczasowa dyrektor Grażyna Pływacz.
Wyłonieni kandydaci będą pełnić swoje funkcje przez następne pięć lat, gdyż tyle trwa kadencja na stanowiskach kierowniczych w placówkach oświatowych.


17 lipca 2007 - Pomoc dla gmin i powiatów

Informujemy, że jutro wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk oraz dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego DUW Józef Rzemień wręczą promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych 3 powiatom i 24 dolnośląskim gminom poszkodowanym w wyniku powodzi i huraganu.
Promesy na kwotę 6 630 000 złotych dotyczą głównie odbudowy dróg i mostów, a także zniszczonych przez wichurę budynków komunalnych. Dofinansowanie zostało przyznane przez Pawła Solocha - Podsekretarza Stanu w MSWiA. Uroczystość odbędzie się o godzinie 11.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim (sala kolumnowa). W ubiegłym roku jednostki samorządu terytorialnego z naszego województwa otrzymały na odbudowę infrastruktury komunalnej 32 mln zł.


17 lipca 2007 - Dołącz do nas

Już od jutra w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" przy ulicy Saperów 27 w Świdnicy mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologiem i pracownikiem socjalnym w godzinach 12.00-15.00 a także wziąć udział w zajęciach z tańca integracyjnego prowadzonych przez instruktora terapii zajęciowej o godzinach 11.00-12.00.
W ramach tych zajęć seniorzy świetnie się bawią a także uczą nietypowych tańców, do których należą m.in: taniec angielski, taniec boliwijski, krakowiak, polka lubelska a ostatnio nawet makarena.
Warto dodać, że seniorzy przygotowują program taneczny, aby móc go zaprezentować na obchodach X- lecia placówki, na jesień tego roku.
Należy pamiętać, że zarówno z bezpłatnych konsultacji jak i zajęć z tańca integracyjnego świdniczanie będą mogli skorzystać w każdą środę. Jeśli jesteś zainteresowany, przyjdź.


17 lipca 2007 - Wakacyjne remonty

Dzieci odpoczywają, a tymczasem w ich szkołach trwa odświeżanie, malowanie, kafelkowanie i wiele innych prac budowlanych. Największy zakres prac przewidziano w Szkole Podstawowej nr 3.
- Szkołę czeka naprawa dachu, remont kotłowni, toalet oraz malowanie sali gimnastycznej i korytarzy - wylicza Zofia Choińska, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Odświeżenia doczeka się także w te wakacje sala gimnastyczna Gimnazjum nr 1. W tej placówce odnowione będą także sale dydaktyczne, pojawi się nowa wykładzina.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 ma już odmalowany gabinet i sekretariat, w pomieszczeniu gospodarczym pojawiły się nowe płytki, trwa także malowanie klas. Czwórka będzie miała także naprawiony dach, który przecieka w kilku miejscach. Naprawy dachu, głównie rynien i komina, czekają także Szkołę Integracyjną. Nowe pomieszczenia po powrocie z wakacji zastaną także przedszkolaki. W Przedszkolu nr 2 będą to odświeżone toalety i sale a w Przedszkolu nr 3 - kompleksowo odnowiona kuchnia. Na wakacyjne remonty urząd miejski przeznaczył około 100 tys. zł. Prace wykonują osoby zatrudnione w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych.


16 lipca 2007 - Festyn Rodzinny

14 lipca, na sportowo, na wesoło, bezpiecznie i zdrowo - pod takimi hasłami w Bystrzycy Dolnej odbył się festyn rodzinny. Zgromadził on dużą ilość uczestników, a że pogoda była doskonała - wszyscy bawili świetnie się. Festyn rozpoczął się zabawami i grami sportowymi dla dzieci:
slalom rowerowy - 1 miejsce - Tomasz Kończak, 2 miejsce - Knapik Kamil, 3 miejsce - Witkowski Tomasz,
slalom z piłką - 1 miejsce - Tomek i Rafał Pławeccy, 2 miejsce - Adam i Tomek Tomczewscy, 3 miejsce - Michał oraz Mateusz Klimczak,
bieg w workach - 1 miejsce - Adam Tomczewski, 2 miejsce - Michał Siedlarz, 3 miejsce - Tomasz Witkowski.
W przeciąganiu liny zwyciężyła siedmioosobowa reprezentacja Pań pokonując reprezentację Panów. Jak na większości festynów w Gminie Świdnickiej i tutaj nie zabrakło Ochotniczej Straży Pożarnej z Burkatowa, która oprócz zaprezentowania sprzętu strażackiego i wozu bojowego znacząco pomogła uczestnikom przetrwać sobotni upał solidnie wszystkich polewając. Wszyscy chętni mogli za drobną opłatą postrzelać pod okiem instruktora z broni wiatrówkowej do celu.
O godzinie 18.30 rozpoczął się mecz piłki nożnej kawalerowie na żonatych zakończony w przepisowym czasie 6:6, a w rzutach karnych lepsi okazali się żonaci wygrywając 11:10.
Po zakończeniu części sportowej rozpoczęła się zabawa trwająca do białego rana. Organizatorami festynu byli: Rada Sołecka w Bystrzycy Dolnej i Ludowy Klub Sportowy "Błękitni " Bystrzyca Dolna.


16 lipca 2007 - Orient przemknął przez Świebodzice

Zgodnie z zapowiedziami, choć z lekkim opóźnieniem, najsłynniejszy pociąg świata pojawił się dzisiaj rano na stacji PKP w naszym mieście. Legendarny Orient Express ukazał się oczom zgromadzonych o godz. 05.58 - choć planowano przyjazd na 05.45. Okazało się jednak, że zabytkowy skład musi przepuścić inny pociąg.
Na świebodzickim dworcu czekało kilkadziesiąt osób, aby uwiecznić ten wyjątkowy przejazd. Większość zabrała ze sobą aparaty, ale zbyt wiele sfotografować się nie dało. Okna w wagonach były szczelnie zasłonięte, a pasażerowie najwyraźniej spali, bo przecież godzina była bardzo wczesna.
Luksusowy Orient Express opuścił już nasz kraj, w Mieroszowie przekroczył granicę udając się do Pragi.


16 lipca 2007 - Stypendia w Gminie Marcinowice

Dzisiaj odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla uczniów uczęszczających do gimnazjum i szkół podstawowych Gminy Marcinowice za ich osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne oraz dla uczniów - członków amatorskich zespołów artystycznych finansowanych przez Gminę Marcinowice za ich osiągnięcia artystyczne.
W spotkaniu udział wzięli wyróżnieni uczniowie, ich rodzice oraz: Wójt Gminy Marcinowice, Sekretarz Gminy, Przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Sportu, Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.
125 stypendystom Wójt Gminy Marcinowice przyznał jednorazowe stypendia w wysokości od 100,00 zł do 1.000,00 zł. Stypendium naukowe wręczono 40 uczniom, sportowe - 56 uczniom i stypendia artystyczne - 29 uczniom.


16 lipca 2007 - "Western w Jaworzynie"

14 lipca Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna oraz Urząd Miejski zorganizowały dla mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska festyn rodzinny - "Western w Jaworzynie". Licznie przybyli widzowie przy pięknej pogodzie mogli zobaczyć pokazy konkurencji ujeżdżania w stylu Western - Trail, Reining.
Ponadto rozegrane zostały takie konkurencje jak Barrel Racing (wyścig między beczkami) oraz Pole Bending (wyścig między tyczkami). W międzyczasie chętni i odważni mogli przejechać się bryczką lub spróbować jazdy konno. Publiczność była także świadkiem pokazów kaskaderskich w wykonaniu grupy Szymona Wierzchosławskiego, która mroziła krew w żyłach swoimi ekwilibrystycznymi wyczynami ("dżygitówka", skoki przez ogień, kadryl).


16 lipca 2007 - Walimskie Lato Muzyczne

W tym roku już po raz czwarty w Walimiu odbędą się koncerty na ziemi i pod ziemią, czyli Walimskie Lato Muzyczne.
Najbliższe koncerty odbędą się już 21 lipca:
- w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu o godzinie 16.30 recital organowy wykona Marek Toporowski
- w komorze technicznej E Sztolni Walimskich o godzinie 19.00 wystąpi z koncertem na trąbki zespół Wratislavia Trumpet Consort.
Tydzień później, 28 lipca w kościele p.w. św. Jadwigi w Walimiu o godzinie 17.00 wystąpią uczestnicy Letnich Warsztatów Gitarowych "Gitara moja pasja" , które odbyły się w Jedlinie Zdroju. Bilety w cenie: normalny 8 złotych, ulgowy - 5 złotych, można także zarezerwować emailowo - >>> napisz


16 lipca 2007 - Nomen omen

Nomen omen - 13 i w piątek, Pani Stanisława Miazga, wieloletnia bibliotekarka świętowała 30-lecie swojej pracy zawodowej. Z tej okazji serdeczne życzenia wiele lat zdrowia i sukcesów w pracy, życzyli jej koledzy i współpracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu z dyrektorem Józefem Noworólem na czele.
Gratulujemy w imieniu czytelników tak pięknego jubileuszu, dziękujemy za wspaniałą pracę na rzecz naszej całej społeczności oraz życzymy kolejnej "trzydziestki".


16 lipca 2007 - Nagrody kulturalne

W połowie sierpnia upływa termin składania wniosków po nagrody w dziedzinie kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W ten sposób rokrocznie nagradzani są świdniczanie wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać m.in.: świdnickie stowarzyszenia działające w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty oraz Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Wniosek powinien zawierać:
dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres,
informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27) do 15 sierpnia. Ze szczegółowym regulaminem przyznawania nagród można się zapoznać w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (pok. 126, tel. 074 8562-852).


16 lipca 2007 - Upały, upały

Do jutra, do godziny na terenie województwa dolnośląskiego przewiduje się temperaturę maksymalną od 33 do 35 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna wyniesie od 20 do 17 stopni.
Wysokie temperatury mogą powodować nasilenie się objawów chorób meteorotropowych, układu krążenia, a także wzrost zagrożenia pożarowego oraz uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie ostrożności podczas upałów. Unikajmy zbytniego nasłonecznienia, regularnie pijmy duże ilości wody, nie zapominajmy także o nakryciach głowy. Przebywajmy wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Na terenach leśnych, podsuszonych łąkach i ścierniskach zachowajmy szczególną ostrożność i starajmy się nie zaprószyć ognia. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


15 lipca 2007 - Orient Express w Świebodzicach

16 lipca, najsłynniejszy i najbardziej luksusowy pociąg świata - zabytkowy Orient Express, będzie przejeżdżał przez Świebodzice. Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć ten wyjątkowy pociąg powinni pojawić się na stacji PKP w naszym mieście o godz. 5.45, gdyż na tą godzinę zaplanowany jest przejazd.
Dla tych co nie zdążą wstać tak wcześnie będzie jeszcze jednak okazja - pociąg pojawi się na stacji Wałbrzych Główny o godz. 6.32. Warto więc zaopatrzyć się w termos z kawą i wybrać wcześnie rano na stację, bo to niepowtarzalna szansa. Zabytkowy skład dalej pojedzie przez Mieroszów i Mezimesti do Pragi.
Orient Express to najsłynniejszy pociąg świata, zapoczątkował w 1883 roku nowy rozdział w historii kolei, inaugurując pierwszą transeuropejską linię, liczącą 2880 km, łączącą Paryż z Konstantynopolem (dzisiejszy Stambuł). Obecnie pociąg wiezie około setkę pasażerów, a za luksusową podroż każdy płaci około 6 tysięcy euro.


15 lipca 2007 - Bilety na koncert

W dniach 22-29 lipca w kościołach świdnickich oraz kościele w Makowicach odbędzie się Festiwal Bachowski.
Na pierwszy z koncertów Bach & Buxtehude - kantaty w Kościele Pokoju mamy dla naszych czytelników dwie podwójne wejściówki.
Aby wylosować wejściówki należy wysłać do nas email z prawidłowa odpowiedzią na pytanie: o której godzinie rozpocznie się ten koncert ?
Jeśli znasz odpowiedź - >>> napisz nie zapomnij podać nam w emailu swoich danych kontaktowych. Na odpowiedzi czekamy do 19 lipca.


15 lipca 2007 - Zbiórka leków przeterminowanych

Powiat Świdnicki rozpoczął działania mające na celu zorganizowanie zbiórki leków przeterminowanych. Zakłada się, że zbiórka prowadzona będzie przez wytypowane apteki ogólnodostępne Powiatu Świdnickiego. W części dostępnej dla klientów wstawione zostaną trwałe, łatwozmywalne, zaopatrzone w wymienny wkład i zabezpieczone przez otwarciem przez nieupoważnione osoby pojemniki, do których zainteresowani mieszkańcy będą sami wrzucać niewykorzystane leki. Następnie wyłoniona zostanie firma odbierająca i przekazująca odpady do zakładu zajmującego się unieszkodliwianiem tego rodzaju odpadów. Anna Zalewska - Wicestarosta Świdnicki wystąpiła z pismem do władz gmin Powiatu Świdnickiego w sprawie uczestnictwa w zbiórce leków przeterminowanych i ponoszenia związanych z tym kosztów oraz z pismem do kilkunastu aptek, które posiadają odpowiednie warunki lokalowe do przeprowadzenia tej zbiórki. Program zbiórki przeterminowanych produktów leczniczych pochodzących z gospodarstw domowych oraz włączenie do akcji aptek znajdujących się na terenie Powiatu Świdnickiego został pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we Wrocławiu oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu.


15 lipca 2007 - Ośrodek zmienia siedzibę

Od 6 sierpnia Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz biuro do spraw uzależnień będą miały nową siedzibę.
Z osiedla Sudeckiego specjaliści przenoszą się do budynku Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Piłsudskiego 8, na trzecie piętro.
Telefony do wszystkich jednostek pozostają bez zmian.


15 lipca 2007 - 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Wielkimi krokami zbliża się 16. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Odbędzie się on w tym roku w dniach od 6 do 12 sierpnia. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Rico Sanchez & Gipsy Kings Party z Hiszpanii. Strzegomski festiwal folkloru cieszy się ogromną popularnością, a o jego prestiżu świadczy fakt, że na stałe wpisał się nie tylko do dolnośląskiego, ale i krajowego kalendarza imprez kulturalnych. Wpływ na to mają egzotyczne zespoły przyjeżdżające do nas z całego świata, wspaniała publiczność i organizacja festiwalu. Tak będzie zapewne i tym razem.
Do tej pory organizatorem MFF był wyłącznie Strzegom, a zespoły występujące na nim gościnnie odwiedzały inne okoliczne miejscowości. - W tym roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy do organizacji włączyły się takie miasta jak: Świdnica, Dzierżoniów, Nowa Ruda i Szczawno-Zdrój. Dzięki wsparciu finansowemu z ich strony mogliśmy zaprosić więcej zespołów. W tym roku wystąpi 10 zagranicznych i 4 polskie - informuje dyrektor Strzegomskiego Centrum kultury, Wioletta Urban.
- Podczas tegorocznego, XVI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, gościem specjalnym będzie folk-rockowy zespół Redling z Jastrzębia Zdroju, który rozgrzeje publiczność przed występem sławnej, katalońskiej grupy "Rico Sanchez & Gipsy Kings Party" - informuje dyrektor SCK. Formacja ta jest kolejnym wcieleniem słynnego zespołu muzycznego Gipsy Kings, którego głównym wokalistą od ponad 13 lat jest Rico Sanchez. Barwa jego głosu fascynuje, a styl porywa do zabawy przy największych przebojach zespołu tj. "Volare", "Bamboleo" czy "Soy", które usłyszymy już niedługo w Strzegomiu. Szczegółowy program festiwalu - >>> zobacz


14 lipca 2007 - Wizyta na Ukrainie i Litwie

We wtorek, 17 lipca, z wizytą we Lwowie będą przebywać Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy oraz Michał Szukała, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. Później samorządowcy pojadą do Zamościa, a następnie do Święcian.
Pierwszy dzień wizyty zarezerwowano na spotkania z przedstawicielami ukraińskich przedsiębiorców, którzy gościli miesiąc temu w Świdnicy. W programie jest również spotkanie z władzami Lwowa.
O projektach związanych z promocją obiektów i miejscowości wpisanych na listę dziedzictwa kultury UNESCO, będzie mowa podczas środowego spotkania w Zamościu. Stamtąd świdniczanie pojadą do Święcian, gdzie wezmą udział m.in. w dwudniowym Międzynarodowym Festiwalu "Kraina Jezior" - tradycyjnym festiwalu muzyki ludowej i tańców narodowych.


14 lipca 2007 - Pomagamy bezrobotnym

We wtorek 9 lipca, tak jak każdego tygodnia, w siedzibie Gminnego Centrum Informacji od godzinie 7.30 - 15.30 pracownik Urzędu Pracy ze Świebodzic przyjmował osoby bezrobotne z terenu Gminy Dobromierz. Średnia wieku osób korzystających z takiej pomocy wynosi 40 lat, nie brakuje jednak osób młodszych. Z dobromierskiego punktu przyjęć osób bezrobotnych korzysta średnio co wtorek około 50 osób. Mimo, że ofert pracy jest sporo - niektórym naszym mieszkańcom brakuje chęci do jej podjęcia. Często przeszkodą w podjęciu ewentualnej pracy jest również problem z dojazdem.
Warto wspomnieć, że rozpoczyna się cykl różnorodnych, bezpłatnych szkoleń dla osób bezrobotnych i zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Kursy będą obejmowały między innymi naukę języków obcych, zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych, obsługę kas fiskalnych, bukieciarstwo oraz szkolenia dla kierowców


14 lipca 2007 - Ładniej przed urzędem

Zielona trawa, kwiaty i żywopłot - tak po remoncie wyglądał będzie skwer przed Urzędem Miejskim. Prowadzone od początku lipca prace mają na celu poprawienie wyglądu strzegomskiego rynku.
Na zlecenie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu Zakład Usług Komunalnych zajął się modernizacją trawnika przed Urzędem Miejskim. W pierwszej kolejności zostanie zamontowana linia nawadniająca teren, posadzony będzie nowy trawnik, żywopłot oraz kwiaty. - Doprowadzenie sieci wodnej ułatwi utrzymanie ładnej zieleni i pielęgnację trawnika, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jest upalnie, gorąco, a roślinność usycha - wyjaśnia burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Ze względu na złą pogodę i padający deszcz ZUK chwilowo musiał przerwać roboty, lecz ostatecznie prace mają zakończyć się jeszcze w lipcu.


14 lipca 2007 - Zapraszamy do udziału

Przypominamy wszystkim pozostającym w mieście dzieciom o możliwości korzystania z zajęć sportowych i kulturalnych, które przygotował Miejski Dom Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Do dyspozycji chętnych są warsztaty ceramiczne, dziennikarskie, kursy tańca, wycieczki rowerowe oraz wiele rozgrywek sportowych czy możliwość korzystania z kręgielni.
Wszystkie zajęcia są nieodpłatne. Zapraszamy.


14 lipca 2007 - Oferta TOSHIBY nadal aktualna

Stowarzyszenie Euro - PARTNER po raz kolejny zorganizowało spotkanie rekrutacyjne. Tym razem z firmą Toshiba Television Central Europe Sp. z o.o. w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.
Na początku lipca w zebraniu uczestniczyło ok. 40 osób z terenu naszej gminy. Pracownicy firmy Toshiba przedstawili warunki zatrudnienia, dojazdu do pracy, obowiązki i przywileje przyszłych pracowników. - Zainteresowani mieli możliwość otrzymania informacji od prowadzących spotkanie na nurtujące ich pytania. Osoby zdecydowane na podjęcie pracy w ten sam dzień przeszły testy manualne, a 15 z nich podpisało umowy o pracę - informuje Janusz Musiał, przewodniczący Stowarzyszenia Euro - PARTNER.
W chwili obecnej nadal można złożyć kwestionariusz do w/w firmy w siedzibie Stowarzyszenia w Strzegomiu, Urząd Miejski, Rynek 38.


13 lipca 2007 - Miliony złotych na szkolne inwestycje

Prawie 2 mln 859 tys. zł pochłoną wakacyjne remonty oraz nowe inwestycje w placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto. W ramach tych pieniędzy wyremontowane zostaną m.in. sanitariaty, dachy i posadzki.
W części placówek są już realizowane, bądź wkrótce się rozpoczną liczne inwestycje np. budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią. Dodatkowo opracowywana jest dokumentacja projektowa budowy sali gimnastycznej i kompleksu boisk przy Gimnazjum nr 1. Koniec remontów prowadzonych w budynkach placówek zaplanowano na przełom sierpnia-września. Inwestycje wokół budynków powinny zakończyć się najpóźniej na jesieni.
Ogółem na remonty i inwestycje miasto przeznaczy w w tym roku:
przedszkola - 225.600 zł,
szkoły podstawowe - 697.674 zł + 419.660 na inwestycje,
gimnazja - 594.352 zł + 860.000 na inwestycje,
Młodzieżowy Dom Kultury - 62.000 zł.


13 lipca 2007 - Rozmowy o Rajdzie Subaru

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny nie zabraknie rozmów o trwającym właśnie Rajdzie Subaru. Postaramy się porozmawiać z zawodnikami i zapytać ich o wrażenia po pierwszym etapie imprezy.
W poszukiwaniu rajdowych, bądź wyścigowych emocji coraz częściej decydujemy się na wyjazd z Polski. Zagraniczne imprezy przyciągają swoją rangą, egzotyką i możliwością poznania danego kraju. Jak zorganizować taki wyjazd, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie walory podróżowania? W programie będę gościł grupę pasjonatów wybierających się na tegoroczny Rajd Finlandii. Dominik Miturski, Paweł Szuber, Marcin Sadowski i Michal Krupa opowiedzą nam o swoich planach wyjazdu na eliminację Rajdowych Mistrzostw Świata.
Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


13 lipca 2007 - Rozpoczęły się prace przy Pełcznicy

Niedawno minęła 10. rocznica wielkiej powodzi, która dotknęła także Świebodzice, tymczasem w mieście rozpoczęły się prace związane z umacnianiem brzegów rzeki Pełcznicy. Dzięki zabiegom władz miasta Świebodzice otrzymały w tym roku 600 tys. zł dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi. Ponieważ swoje środki zaangażował także budżet miasta - 170 tys. zł oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (400 tys. zł), uda się wzmocnić brzegi na kilkunastu odcinkach.
W tej chwili prace trwają w obrębie dzielnicy Ciernie, w większości po lewobrzeżnej części rzeki Pełcznicy. Jest to remont zabezpieczenia regulacyjnego wraz z przywróceniem normalnego przekroju koryta rzeki Pełcznicy. Prace polegają między innymi na zabezpieczeniu brzegów specjalnymi siatkami wypełnionymi kamieniami, które utrudnią wodzie podmywanie brzegów.
Prace potrwają do końca roku. A 19 czerwca (czwartek) w Świebodzicach odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, na którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat planów RZGW związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. Zapraszamy na godzinę 11.00 do Reklanu, przy ulicy Wolności 13.


13 lipca 2007 - Kościół Pokoju w plenerze

W poniedziałek, 16 lipca, pod hasłem "Impresja malarska - Kościół Pokoju" rusza "Artystyczne Lato w Kościele Pokoju", czyli plener malarski i warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Od 16 do 29 lipca plac Pokoju zaludnią profesjonalni twórcy ze Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej w Szczecinie, a pod ich artystyczną opiekę trafią 23-29 lipca dwie grupy dzieci (dysfunkcyjnych i zdrowych), które będą się integrować w trakcie organizowanych warsztatów plastycznych.
Impreza ma na celu umożliwienie pełnego udziału w kulturze osobom, które mają zdolności i potencjał artystyczny, ale z powodów finansowych bądź barier innego rodzaju nie mogą rozwijać swych talentów. Prace wykonane podczas pleneru i warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie, którą zaplanowano na niedzielę, 29 lipca o godz. 18.00 w Hali Chrztów Kościoła Pokoju.
Głównym organizatorem "Artystycznego Lata" jest Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. św. Trójcy w Świdnicy, a współorganizatorem Urząd Miejski w Świdnicy.


13 lipca 2007 - Pożyteczne wakacje w Olszanach

Rada Sołecka wsi Olszany wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową im. Adama Mickiewicza w Olszanach przystąpiła w maju do konkursu "Pożyteczne wakacje 2007".
Znane są już efekty uczestnictwa w tym konkursie. - Jako jedyni w gminie Strzegom otrzymaliśmy dotację w wysokości 3 tys. zł na zrealizowanie projektu pt: "Wesołe lato - przyjdź, przeżyj, doświadcz" - mówi dyrektor szkoły Maria Karkowska. Całkowity koszt zadania wynosi 4 tys. zł (wkład własny 1 tys. zł - finansują sponsorzy). Autorką projektu jest Maria Karkowska, która będzie prowadziła pożyteczne wakacje dla dzieci z Olszan i Modlęcina od 16.07.2007 r. do 30.07.2007 r. w ramach wolontariatu.
Z 750 wniosków, które wpłynęły do Fundacji Wspomagania Wsi zostało nagrodzonych 181 projektów, w tym Olszany. Tematem przewodnim projektu wakacyjnego są miejsca, które warto zobaczyć i ludzie, których warto poznać. Zajęcia mają na celu rozwinięcie osobowości i aktywności dziecka w zdobywaniu wiedzy o regionie i jego mieszkańcach oraz promowanie zdrowego stylu życia. W harmonogramie zajęć znajdują się wyjazdy na basen do Strzegomia, warsztaty muzyczne z zespołem Olszaniacy, zwiedzanie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i spotkanie z burmistrzem Strzegomia, spotkania ze sportowcami AKS-u, warsztaty sportowe, mecz piłkarski, spotkanie z leśniczym - zwiedzanie szkółki, zwiedzanie Góry Krzyżowej, Bazyliki, Muzeum Ziemi Strzegomskiej.
Zajęcia będą wzbogacane i urozmaicone poprzez zabawy integracyjne, sportowe, konkursy plastyczne i aerobic. Realizacja projektu w Olszanach urozmaici czas wakacji i przysporzy wiele radości dzieciom, które spędzają wakacje w domu, nigdzie nie wyjeżdżając. - Zapraszamy dzieci z Olszan i Modlęcina do udziału w zajęciach. Zaczynamy już od poniedziałku, tj. 16.07.2007 r. o godz. 10.00 - mówi dyrektor Karkowska.


13 lipca 2007 - Pieniądze na odnowę Pszenna

11 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego podpisana została umowa pomiędzy Gminą Świdnica a Samorządem Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu pn. "Odnowa wsi Pszenno" w ramach działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego".
Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 532 tys. zł (zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie). Kwota dofinansowania to 80 % poniesionych kosztów inwestycji. W ramach projektu planowane jest wykonanie remontu świetlicy wiejskiej, budowa parkingu przy ul. Piaskowej oraz przebudowa boiska sportowego. Termin rozpoczęcia w/w prac remontowo-budowlanych planowany jest na drugą połowę lipca a jego zakończenia na dzień koniec listopada tego roku. Obecnie zakończono procedurę przetargową na remont świetlicy oraz budowę parkingu. 20 lipca odbędzie się przetarg na przebudowę boiska.
Przyznane gminie Świdnica środki na odnowę wsi są kolejnymi jakie gmina otrzymała w ostatnich 2 latach. Warto przypomnieć, iż we wsi Pogorzała dzięki funduszom unijnym w wysokości 450 tys. zł. z programu odnowy wsi wybudowano pętlę autobusową z parkingiem, wyremontowano świetlicę oraz zagospodarowano teren cmentarza ewangelickiego.


13 lipca 2007 - Wybieramy Miss Dobromierza

Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Chleba w Jaworze pośród wielu innych atrakcji zaplanowano wybory Miss Targów oraz wybory Miss Jawora.
Organizatorzy mogą przyznać tytuł Miss Bolkowa, Miss Męcinki, Miss Mściwojowa, Miss Paszowic, Miss Wądroża Wielkiego, Miss Udanina, Miss Dobromierza po dopuszczeniu do konkursu kandydatek z terenu tych gmin. Kandydatki z wyżej wymienionych gmin będą "punktowane" łącznie w obydwu konkursach.
Tytuł miss poszczególnej gminy uzyskuje kandydatka, która uplasuje się najwyżej na liście Jury.
Zachęcamy piękne Dobromierzanki do zgłaszania swoich kandydatur i reprezentowania naszej Gminy.


13 lipca 2007 - Gmina Strzegom i Fundusz Spójności

Władzom Strzegomia zależy na skanalizowaniu całej gminy. W tym celu podjęły już odpowiednie działania. 11 lipca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie w sprawie realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej w północno-wschodniej części gminy Strzegom we wsiach - Jaroszów, Goczałków, Rogoźnica, Kostrza, Żelazów, Żółkiewka i Wieśnica - oraz rozbudowy miejskiej oczyszczalni ścieków. Władze Strzegomia podjęły w związku z tym działania, których celem jest przygotowanie dokumentacji potrzebnej do aplikowania o środki Fundusz Spójności.
Z tego funduszu będą mogły być współfinansowane zadania w miejscowościach, w których zachowany jest wskaźnik zaludnienia 120 osób/1 km nowo projektowanej sieci kanalizacji sanitarnej w punktach węzłowych.
Gmina Strzegom za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przesłała już do Warszawy kartę potencjalnego przedsięwzięcia, w której zawarty jest opis zadań, jakie chcielibyśmy realizować z wykorzystaniem środków z Funduszu Spójności. Przewiduje się, że uruchomienie programu nastąpi na początku 2008 roku. Obecnie trwają negocjacje Programu z Komisją Europejską.


13 lipca 2007 - "Western w Jaworzynie"

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają mieszkańców gminy na piknik rodzinny. Piknik pod nazwą "Western w Jaworzynie" odbędzie się jutro o godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej w Jaworzynie Śląskiej.
W programie między innymi pokazy: jazdy konnej w stylu western (trail, reining), pokazy kaskaderskie ("dżygitówka", poczta węgierska), scenki kowbojskie z "Dzikiego Zachodu", kadryl (parada konna).
Oprócz tego zostaną przeprowadzone Zawody o Podkowę Szczęścia w konkurencjach Pole Bending i Barrel Racing. Na zakończenie odbędzie zabawa taneczna.


12 lipca 2007 - "Jaworzyńskie Rozmaitości"

Ukazał się pierwszy numer "Jaworzyńskich Rozmaitości" - nowej gazety gminnej, w której poruszane będą sprawy mieszkańców naszej gminy. Gazeta powstała przy współudziale uczestników "Sekcji Dziennikarskiej", działającej przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej, prowadzonej przez Agnieszkę Komaniecką.
Czynny udział w tworzeniu lokalnej gazety biorą: Justyna Bucka, Andżelika Chmura, Aleksandra Chodurek i Joanna Wizner.
Pierwszy numer jest bezpłatny i można go otrzymać w sklepach na terenie gminy, jak również można go pobrać ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w dziale Polecamy.
Gazeta zamieszczona jest też w dziale dziennika - "prasa" - >>> zobacz


12 lipca 2007 - Festiwal Bachowski

W dniach 22-29 lipca w kościołach świdnickich oraz kościele w Makowicach odbędzie się Festiwal Bachowski.
Wystąpią między innymi: Emma Kirkby - sopran, Michael Chance - alt, Charles Daniels - tenor, Peter Harvey - bas, Marek Toporowski - klawesyn, Nicolas Savoy - tenor, Teresa Kamińska - wiolonczela, Julian Behr - lutnia, Enrico Gatti - skrzypce, Rosella Croce - skrzypce, Joanna Huszcza - altówka, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela, Ewa Marciniec - alt, Marzena Lubaszka - sopran, Krystian Krzeszowiak - tenor, Sylwia Złotkowska - mezzosopran, Joanna Dobrakowska - mezzosopran, Jacek Ozimkowski - bas, Chór Festiwalowy - Yves Bilger - organy / dyrygent oraz Harmonologia - Jan Tomasz Adamus / dyrygent. Szczegółowy program - >>> zobacz


12 lipca 2007 - Festyn rekreacyjno-sportowy

Rada Sołecka w Bystrzycy Dolnej i Ludowy Klub Sportowy "Błękitni" - Bystrzyca Dolna zapraszają na letni festyn rekreacyjno-sportowy na obiektach sportowych w Bystrzycy Dolnej. Festyn odbędzie się 14 lipca. Program festynu:
od 15.00 - mecz piłki nożnej - kawalerowie na żonatych,
od 16.00 - gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, zawody sportowe, rekreacyjne, strzelanie z wiatrówki,
od 16.00 - pokazy strażackie OSP Burkatów,
wieczorem - zabawa taneczna na świeżym powietrzu.
Dodatkową atrakcją jest prawdziwa grochówka wojskowa, z kuchni polowej. Organizatorzy zapewniają mnóstwo atrakcji.


12 lipca 2007 - EURO 2012 i drogi

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk zwołał na jutro nadzwyczajne, robocze posiedzenie komisji infrastruktury technicznej oraz drogowej, działającej w ramach Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Spotkanie odbędzie się w DUW o godzinie 8.30.
Celem spotkania jest zaopiniowanie proponowanych inwestycji drogowych związanych z mistrzostwami współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego.
W skład komisji infrastruktury technicznej oraz drogowej wchodzą: jako przewodniczący dyrektor Wydziału Infrastruktury DUW Tadeusz Borkowski oraz przedstawiciel prezydenta Wrocławia, przedstawiciel marszałka województwa, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA i dyrektor oddziału PLK PKP.


12 lipca 2007 - Dzień Sportu

Setka dzieci bawiło się dzisiaj w Świetlicy Wiejskiej w Grodziszczu w zorganizowanym z inicjatywy Renaty Kwak Dniu Sportu dla dzieci z zielonych szkól Gminy Świdnica. Początkowo impreza planowana była na stadionie w Grodziszczu, jednak z uwagi na padający deszcz została przeniesiona do świetlicy.
Współorganizatorami imprezy byli:
Leszek Noworól - GLKS Świdnica, oraz opiekunowie poszczególnych świetlic. W zawodach wystartowały dzieci z Pszenna, Boleścina, Grodziszcza oraz Pankowa.
Dzieci startowały w konkurencjach: skoki z piłką obunóż, biegi z jajkiem, odbijanie piłeczki pingpongowej, rzuty woreczkami do kosza, skoki na skakance, zbijanie kręgli, skoki na jednej nodze, rzuty ringo, kręcenie hulahopem, przeciąganie liny,
Zwycięzcy indywidualni otrzymali nagrody rzeczowe. Kolejny Dzień Sportu dla pozostałych zielonych szkól zaplanowany został na 18 lipca w Lutomi Dolnej, oraz w Komorowie (termin do ustalenia).


12 lipca 2007 - Klaudia Kurzej - piąta

W dniach 6 - 8 lipca na pięknej wyspie Malta zostały rozegrane Mistrzostwa Europy Juniorek i Juniorów Młodszych w Judo - Valetta. Zawodniczka AKS Strzegom - Klaudia Kurzej reprezentowała nasz kraj w kategorii 52 kg. Pierwszą walkę stoczyła z zawodniczką z Cypru - Marile Demostheous - wygrywając na ippon przed czasem. Drugą walkę wygrała z zawodniczką z Niemiec - Rike Ruhwinkle - na punkty. Trzecią rywalką była reprezentantka Francji - Lola Benarroche - z którą Klaudia ostatnio przegrała w finale w Jicinie na Turnieju Nadziei Olimpijskich. Po dramatycznej walce, Klaudia okazała się lepsza, punktując w końcówce walki na kokę. Po trzech bardzo mocnych walkach, Klaudia wygrała swoją ćwiartkę. W czwartej walce, Klaudia trafiła na zawodniczkę z Chorwacji - Andrea Bekic, której niestety musiała uznać wyższość. W ostatniej walce o brązowy medal z zawodniczka z Ukrainy - Maryn Muraszko - zabrakło trochę szczęścia. Walka rozpoczęła się bardzo dobrze. Ukrainka zapunktowała od razu na kokę (3 pkt.), ale natychmiastowa odpowiedź Klaudii została oceniona przez sędziów na yuko (5pkt.). Po niefortunnym upadku Klaudii na wazari, Ukrainka założyła trzymanie, dzięki czemu wygrała przed czasem.
Po pięciu wspaniale stoczonych walkach Klaudia Kurzej zajęła V miejsce na Mistrzostwach Europy. Jest bardzo wielki sukces tej zawodniczki, ponieważ dopiero od trzech i pół roku uprawia tą wspaniałą dyscyplinę sportu, a już osiągnęła dwa medale z Mistrzostw Polski i jest V w Europie. Trenerzy zawodniczki Mariusz Fajfer i Tomasz Skórkowski mają wieki powód do dumy. To efekt świetnie wykonanej pracy przez trenerów i zawodniczkę oraz ich zaangażowanie.


12 lipca 2007 - Boisko wielofunkcyjne w Pastuchowie

W wyniku złożonego przez Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza wniosku do programu "Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych ogólnie dostępnych dla dzieci i młodzieży", realizowanego przez Ministerstwo Sportu, przy współudziale środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, Gmina Jaworzyna Śląska dostanie dofinansowanie na budowę wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej w Pastuchowie. Kwota dofinansowania wynosić będzie 200 tysięcy złotych (50% wartości kosztorysowej). Z całego województwa dolnośląskiego na budowę boisk wielofunkcyjnych dofinansowanie dostanie jedynie ośmiu z blisko siedemdziesięciu wnioskodawców. W tym gronie znalazła się także Jaworzyna Śląska.
Boiska powstaną w miejscu obecnego, zniszczonego boiska. Zbudowane zostanie tam boisko do koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki oraz korty do tenisa ziemnego. Dla Gminy zakwalifikowanie się do programu to ogromny sukces i szansa dla dzieci i młodzieży z Pastuchowa na rozwój kultury fizycznej.
Gmina Jaworzyna Śląska realizuje także inne zadania oświatowo-sportowe, m.in. ostatni etap budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej (planowane zakończenie 30 października 2007, koszt około miliona złotych) i budowę stref rekreacji dziecięcej oraz boisk przyszkolnych ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.


11 lipca 2007 - Ministerstwo Sportu wstrzymuje dotację

W wyniku nieprawidłowości w budowie krytej pływalni, którą w ubiegłym roku stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, Ministerstwo Sportu wstrzymało dla Świebodzic 300 tys. zł dotacji na budowę boiska wielofunkcyjnego na Osiedlu Piastowskim. NIK złożył bowiem w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze samorządowe Świebodzic poprzedniej kadencji. Niestety, przykre konsekwencje błędów poprzedników odczują dziś wszyscy mieszkańcy.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz przesłał do NIK stosowne wyjaśnienia oraz sprawozdanie z realizacji zaleceń jednak okazało się, że sprawa ma ciąg dalszy.
- NIK złożył w prokuraturze zawiadomienie związane z kontrolą przeprowadzoną w urzędzie w 2006 roku, a jego treść przesłał do Ministerstwa Sportu, jako że Ministerstwo przekazywało nam dotację na dokończenie krytej pływalni z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - W efekcie Ministerstwo nie tylko wstrzymało dotację na boisko ale nawet zastanawia się czy nie zażądać od nas zwrotu wypłaconych już pieniędzy na pływalnię - a jest to kwota ponad 1 mln złotych z 3 mln, jakie mieliśmy otrzymać. Jednak i w tym przypadku kolejna transza przewidziana na ten rok już została wstrzymana i w tej chwili budowę pływalni spłacamy z własnego budżetu. Tak oto dopadły nas zmory przeszłości. Ministerstwo wstrzymało obecną dotację na boisko, gdyż miała pochodzić z tego samego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, z którego Świebodzice otrzymały dotację na pływalnię, a która została zakwestionowana przez NIK.
- Wierzę, że pieniądze z MS były wykorzystane prawidłowo co nie zmienia faktu, że zostały pozyskane z naruszeniem prawa i teraz za to płacimy - dodaje burmistrz Kożuchowicz. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.


11 lipca 2007 - Spotkanie w Urzędzie

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej informuje, że 7 września w godzinach 15:00 - 20:00 odbędzie się spotkanie rekreacyjno - integracyjne dla dzieci ze świetlic środowiskowych oraz dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi z całej Gminy Jaworzyna Śląska.
Zainteresowani mogą zgłaszać swój udział w terminie do 30 lipca do godziny 15:00 w Urzędzie Miejskim, drugie piętro, pokój numer 20, gdzie udzielane będą również bliższe informacje.
W spotkaniu będą mogły wziąć udział tylko osoby wcześniej zgłoszone.


11 lipca 2007 - Split - Adriana Cup

Tydzień po Memoriale Judo im. E. Brzegowego (30 czerwca - 1 lipca) ekipa judoków AKS Strzegom nie marnowała czasu i wyjechała na turniej do Chorwacji - Split - Adriana Cup. Strzegomianie spisali się tam wspaniale. Na ośmiu zawodników, sześciu przywiozło medale w tym dwa z najcenniejszego kruszcu.
M. Rydwański i K. Kurzej nie dali żadnych szans rywalom i zdobyli pierwsze miejsce w swoich kategoriach wagowych. Pozostała czwórka Ł. Rydwański, D. Kurzej, B. Bogacz, Sz. Romanowski przegrali tylko po jednej walce i ostatecznie uplasowali się na trzecich miejscach. Trochę mniej szczęścia mieli zawodnicy P. Rogala i M. Żydek i zajęli po piątym miejscu. Wyjazd można uznać za bardzo udany. Judocy ze Strzegomia po raz pierwszy startowali w tym turniej, a jest on rozgrywany od ponad 20 lat. Gratulacje dla wszystkich zawodników.


11 lipca 2007 - Nagrody kulturalne

W połowie sierpnia upływa termin składania wniosków po nagrody w dziedzinie kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W ten sposób rokrocznie nagradzani są świdniczanie wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać m.in.: świdnickie stowarzyszenia działające w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty oraz Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Wniosek powinien zawierać:
dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres,
informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27) do 15 sierpnia. Ze szczegółowym regulaminem przyznawania nagród można się zapoznać w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (pok. 126, tel. 074 8562-852).


11 lipca 2007 - Pomagamy bezrobotnym

We wtorek 10 lipca, tak jak każdego tygodnia, w siedzibie Gminnego Centrum Informacji od godziny 7.30 - 15.30 pracownik Urzędu Pracy ze Świebodzic przyjmował osoby bezrobotne z Gminy Dobromierz. Średnia wieku osób korzystających z takiej pomocy wynosi 40 lat, nie brakuje jednak i młodszych osób. Z dobromierskiego punktu przyjęć osób bezrobotnych korzysta średnio co wtorek około 50 osób.
Mimo, że ofert pracy jest sporo - niektórym naszym mieszkańcom brakuje chęci do jej podjęcia. Często przeszkodą w podjęciu ewentualnej pracy jest również problem z dojazdem.
Warto wspomnieć, że rozpoczyna się cykl różnorodnych, bezpłatnych szkoleń dla osób bezrobotnych i zarejestrowanych w Urzędzie Pracy. Kursy będą obejmowały między innymi naukę języków obcych, zarówno dla początkujących jak i średnio zaawansowanych, obsługę kas fiskalnych, bukieciarstwo oraz szkolenia dla kierowców.


10 lipca 2007 - Przebudowa placu Wolności

23 lipca, ruszy przebudowa jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Świdnicy - placu Wolności. Prace warte ponad 3,7 mln zł sfinansuje miasto wspólnie z Dolnośląskim Zarządem Dróg Wojewódzkich. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się uzbroić w cierpliwość i liczyć się z utrudnieniami.
- Potrwają one blisko rok, wraz z przerwą zimową, podczas której roboty nie będą mogły być prowadzone. Nie mniej jednak po zakończeniu prac kierowcy nie będą mieli powodów do narzekań na złą nawierzchnię placu, a piesi na niebezpieczne przejścia - zapewnia Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Drogowcy ze Świdnickiego Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów, które wygrało przetarg przystąpią do przygotowania placu budowy kilka dni przed datą "zero" - 23 lipca. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2008 r., wliczając w to przerwę zimową. Jednak najwięcej uciążliwości będzie podczas realizacji I etapu przebudowy, a ten ma się zakończyć do 26 października tego roku. Zakres prac przewiduje poszerzenia pasów jezdni na drodze wojewódzkiej nr 382 (w kierunku Strzegomia), rozdzielenie kierunków ruchu wyspami, przebudowę chodników, wymianę nawierzchni jezdni, budowę sygnalizacji świetlnej, przebudowę oświetlenia ulicznego. Etapy przebudowy, informacje dla kierowców, pasażerów i pieszych - >>> zobacz


10 lipca 2007 - GOKSiR w Gminie Świdnica

2 marca 2007 roku Rada Gminy Świdnica powołała Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Świdnicy. Od 1 lipca pracami GOKSiR kieruje - Krzysztof Jas. Powołanie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji przyczyni się do poszerzenia zainteresowań mieszkańców gminy kulturą, sztuką profesjonalną i amatorską, tradycjami i obrzędami, ułatwi także rozwój ich talentów i uzdolnień, organizować będzie czas wolny dzieci i młodzieży. Współpracując z placówkami oświatowymi, stowarzyszeniami, sołectwami, parafiami i całą społecznością lokalną, instytucja kultury będzie pełniła również funkcję edukacyjną. Ośrodek ze względu na bardzo szeroki zakres działalności kulturalnej podejmowanej na terenie gminy Świdnica przez zespoły wokalne i taneczne, koła gospodyń, sołectwa, kluby sportowe, a także z uwagi na zwiększającą się liczbę świetlic wiejskich, w których organizowane są systematycznie zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz ze względu na zapotrzebowanie społeczności lokalnych w zakresie organizacji różnorodnych imprez zarówno o zasięgu ponadgminnym, gminnym, jak i wiejskim stwarza zdecydowanie większe możliwości pozyskiwania dotacji z różnych źródeł pozabudżetowych na organizację imprez. Instytucja kultury ma także możliwość uzyskiwania dochodów własnych wskazanych w treści uchwały - dochody te wspomogą działalność GOKSiR oraz umożliwią doposażenie i dalszy rozwój istniejących już zespołów wokalno - tanecznych, klubów i sekcji sportowych, a także stworzenie nowych sekcji.


10 lipca 2007 - Gotowi do pracy

"Gotowi do pracy" to program wsparcia osób niepełnosprawnych w podejmowaniu zatrudnienia współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny, realizowanym na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez WYG International Sp. z o.o.
Projekt zakłada objęcie doradztwem psychologicznym i zawodowym 5.000 osób niepełnosprawnych z całego kraju i przygotowanie ich do większej aktywności zawodowej na otwartym rynku pracy. Realizacja projektu następować będzie w formie 12-dniowych wyjazdowych warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Indywidualnym wsparciem doradczym służyć też będą prawnicy, lekarze różnych specjalności i rehabilitanci. Dla 250 absolwentów zajęć warsztatowych zorganizowane zostaną staże zawodowe w formie praktycznych zajęć w miejscu pracy.
Uczestnikami Projektu mogą zostać osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym, z każdym rodzajem niepełnosprawności, pełnoletnie i niepracujące, mające długotrwałe trudności z wejściem lub powrotem na rynek pracy, kobiety do 55 roku życia oraz mężczyźni do 60 roku życia. Uczestnictwo w Projekcie jest bezpłatne. Kandydaci przesyłają wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z kopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub kopią aktualnego orzeczenia traktowanego na równi z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności na adres:
Biuro Projektu "Gotowi do pracy" wsparcie dla osób niepełnosprawnych w nternational Sp. z o.o. ul. PCK 10/5, 40-057 Katowice.
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o Projekcie, w tym Regulamin uczestnictwa można znaleźć na stronie www.gotowidopracy.pl lub pobrać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, pok. 121, tel. (074) 85-00-425.


10 lipca 2007 - Monitoring w Jaworzynie Śląskiej

Od wczoraj ulice Jaworzyny Śląskiej objęte zostały monitoringiem. Nowy system obserwacji pomoże w utrzymaniu porządku w mieście. W zasięgu kamer, które będą rejestrować ruch drogowy i ruch pieszych, znajduje się centrum miasta.
Cyfrowy rejestrator, z dyskami twardymi o dużej pojemności, umożliwia kilku - tygodniowy nieprzerwany zapis obrazu. Z systemu skorzysta również Policja, która na bieżąco będzie mogła śledzić zachowanie kierowców oraz pieszych w miejscach publicznych, pozostających w obrębie kamer.
W przyszłym roku planuje się rozszerzenie systemu na pozostałą część miasta oraz udostępnienie śledzenia obrazu z kamer przez Internet.


10 lipca 2007 - Paszportowy Portal Informacyjny

Informujemy, że w ramach Paszportowego Systemu Informacyjnego (PSI) został uruchomiony podsystem Paszportowy Portal Informacyjny (P2I) umożliwiający każdej osobie, która złożyła wniosek o wydanie paszportu, sprawdzenie stanu realizacji wniosku drogą internetową.
Adres strony internetowej umożliwiającej sprawdzenie stanu wniosku to www.paszporty.mswia.gov.pl - >>> zobacz

Na stronie internetowej można także znaleźć najważniejsze informacje dotyczące paszportów.


10 lipca 2007 - Ulica Wałowa już po remoncie

Władze Strzegomia dbają o stan dróg w gminie. Niedawno oddano do użytku nowo wyremontowane drogi w Tomkowicach i w Żółkiewce. Teraz natomiast zakończył się remont ulicy Wałowej w Strzegomiu.
Remont ulicy Wałowej polegał na położeniu nawierzchni asfaltowej o powierzchni 1310 m2. Wykonawcą remontu było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjno-Drogowych "Inbud" z Dzierżoniowa.
Prace przeprowadzane były na przełomie czerwca i lipca, a ich koszt wyniósł ok. 65 tys. złotych. Odbiór ulicy odbył się 9 lipca. Wzięli w nim udział - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz zastępca burmistrza Wiesław Witkowski.


10 lipca 2007 - Boiska dla mieszkańców

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzelcach - Małgorzata Herba zaprasza mieszkańców okolicznych wsi do korzystania z pięknego, nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego przy szkole.
Boisko jest otwarte codziennie, także w soboty i niedziele od godziny 17:00 do 20:30.


10 lipca 2007 - Festyn w "Przystani"

W ostatnich dniach w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbył się festyn sportowy, którego inicjatorami i organizatorami byli wolontariusze.
Wolontariusze wykazali się dużą pomysłowością i poczuciem humoru w doborze konkurencji sportowych. Seniorzy musieli wykazać się inwencją i kondycją. Dmuchano balony na czas, ubijano pianę na sztywno, kozłowano piłkę i walczono jeszcze w innych konkurencjach. Seniorzy mogli liczyc na pomoc i wsparcie wolontariuszy w bardziej skomplikowanych konkurencjach. Obserwując wspaniałą atmosferę można sądzić, że wszyscy bawili się wspaniale.
Za zajęcie pierwszych czterech miejsc były nagrody a dla wszystkich - dyplomy. Pierwsze miejsce zajęła Lidia Stańczyk. Na drugim miejscu zawody zakończył Jan Kondak, trzecia była Helena Banik a czwarta - Lucyna Piątkowska.
Jak widać wiek senioralny nie musi być smutny. Uśmiechnij się i dołącz do nas.


10 lipca 2007 - Zwycięstwo Granitu Rogoźnica

W Turnieju Oldbojów o Puchar Prezesa GLKS Strzegom, rozegranym 7 lipca w Rogoźnicy, najlepsi okazali się miejscowi piłkarze.
W zawodach wzięło udział 5 zespołów, które rywalizowały systemem "każdy z każdym". Regulamin turnieju nie przewidywał spotkań o poszczególne miejsca, tak więc o zwycięstwie miało zadecydować 10 meczów eliminacyjnych. Spotkania trwały 2x10 minut. Od początku trwania zawodów tak naprawdę liczyły się tylko 3 zespoły: Granit Rogoźnica, AKS Strzegom oraz Oldbojs Grabina. Herbapol Stanowice i Huragan Olszany były tylko tłem dla pozostałych. Największe szanse dawano jednak rogoźniczanom.
Wyniki poszczególnych spotkań potwierdzały przedmeczowe prognozy. Granit Rogoźnica "szedł jak burza" i nie dawał kolejnym przeciwnikom żadnych szans. Piłkarze AKS-u dotrzymywali mu kroku i o końcowym zwycięstwie miał zadecydować dopiero ostatni mecz. W przypadku wygranej strzegomian, to oni byliby triumfatorami turnieju, natomiast przeciwnikom wystarczał remis. Spotkanie ostatecznie zakończyło się bezbramkowym remisem, który w pełni usatysfakcjonował zespół z Rogoźnicy. Kilka ciepłych słów należy się głównemu organizatorowi turnieju, czyli sołtysowi Rogoźnicy i jednocześnie radnemu gminy Strzegom - Henrykowi Radkowskiemu.
Pierwsze miejsce zajął zespół z Rogoźnicy wyprzedzając drużynę ze Strzegomia, Grabiny, Stanowic i Olszan.


10 lipca 2007 - Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Referat Świadczeń Rodzinnych rozpoczął przyjmowanie wniosków i dokumentów na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 września 2007 r., a zakończy 31 sierpnia 2008 roku.
- W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży swój wniosek wraz z dokumentami do 31 lipca, świadczenie przysługujące za miesiąc wrzesień otrzyma do 30 września. Jeśli zaś złoży dokumenty między 1 sierpnia, a 30 września, świadczenia rodzinne przysługujące za wrzesień wypłacone zostaną do 31 października. Tak stanowi prawo - wyjaśnia Zenon Wojak, kierownik Referatu Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - Apelujemy również do wszystkich osób, by uważnie czytały wnioski i wypełniały je drukowanymi literami według wzorów, które wywiesiliśmy na tablicy ogłoszeń. Ważne, by starający się o świadczenia rodzinne mieli ze sobą komplet dokumentów.
Dzięki dobremu przygotowaniu oszczędzimy sobie nawzajem nerwy i czas. Niestety bardzo często się zdarza, że wnioski wypełniane są tuż przy okienku, co skutecznie przedłuża procedurę i oczekiwanie innych osób. Wymagania i wysokość dodatków - >>> zobacz


9 lipca 2007 - Strefa coraz bliżej

Kompletny wniosek o utworzenie świebodzickiej podstrefy WSSE "Inwest-Park" leży już od dawna w siedzibie zarządu strefy, tymczasem władze miasta finalizują transakcje wykupu ziemi do rolników. Chodzi o tereny przy trasie wylotowej w kierunku Strzegom - Olszany, na których powstanie nasza podstrefa.
- Wstępnie będzie to 30 hektarów, które pozyskujemy odkupując grunty od właścicieli - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Bardzo się cieszę, że mieszkańcy rozumieją nasze starania i mają świadomość, że te tereny będą służyć i przynosić korzyść całemu miastu. Za to szczególnie im dziękuję.


9 lipca 2007 - "Western w Jaworzynie"

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają mieszkańców gminy na piknik rodzinny. Piknik pod nazwą "Western w Jaworzynie" odbędzie się 14 lipca o godzinie 16.00 na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej w Jaworzynie Śląskiej.
W programie między innymi pokazy: jazdy konnej w stylu western (trail, reining), pokazy kaskaderskie ("dżygitówka", poczta węgierska), scenki kowbojskie z "Dzikiego Zachodu", kadryl (parada konna).
Oprócz tego zostaną przeprowadzone Zawody o Podkowę Szczęścia w konkurencjach Pole Bending i Barrel Racing. Na zakończenie odbędzie zabawa taneczna.


9 lipca 2007 - Zwrot podatku

Zwrot podatku producentom rolnym następować będzie na podstawie złożonych przez nich wniosków do wójta gminy Świdnica wraz z fakturami VAT lub ich kopiami.
Producent rolny będzie otrzymywał dwa razy w roku częściowy zwrot podatku w zależności od ilości zakupionego oleju napędowego do celów rolniczych, jednak nie więcej niż w ilości 86L na 1 ha użytków rolnych (1L=0,55 zł). Powierzchnia użytków rolnych wykazana we wniosku producenta rolnego powinna być określona na podstawie ewidencji gruntów i budynków wg stanu na dzień 1 kwietnia danego roku, z wyłączeniem gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Zwrot podatku będzie dokonywany na podstawie decyzji wójta w terminach od dnia 1 maja do 31 maja i od dnia 1 listopada do 30 listopada danego roku za olej napędowy zakupiony w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Referatu Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Gminy Świdnica, ul. B. Głowackiego 4 w Świdnicy, pod numerem telefonu 074-852-12-26 wew. 311 w godzinach urzędowania. Formularze oraz wypełnione wnioski można pobrać i składać w dziale podatków i opłat Urzędu Gminy.


9 lipca 2007 - Dyskusyjny Klub Książki

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w Dyskusyjnym Klubie Książki, którego działalność Biblioteka rozpocznie od września 2007 roku. Pierwsze spotkanie w ramach działalności klubu przewidziane jest na 6 września o godzinie 17.00.
Dyskusyjne Kluby Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem literackim by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do aktywnego promowania mody na czytanie.
Prosimy o zgłaszanie chęci uczestniczenia w Dyskusyjnym Klubie Książki. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu - w każdy, pierwszy czwartek miesiąca. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w pierwszej kolejności będą mogli czytać książki, które sami sobie wybiorą. W załączeniu proponujemy listę książek, z których prosimy wybrać trzy i na pierwszym spotkaniu Klubu przedstawić propozycję zakupu. Mile widziane będą również książki spoza listy zaproponowane przez członków Klubu. Przedstawiona lista jest oczywiście tylko przykładowa, obejmuje jednak wiele literatur narodowych, laureatów Nagrody Nobla, poezję, prozę, literaturę dziecięcą i młodzieżową.
Zachęcamy do uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Książki. Działalność Klubu to nie tylko dyskusje o książkach ale również spotkania z autorami książek, towarzyskie spotkania w miłej atmosferze jak również możliwość przeczytania wybranych książek w pierwszej kolejności.


9 lipca 2007 - Oszustwo

Świdniccy policjanci zatrzymali 23 letniego mężczyznę, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą samochodów wystawił na jednym z portali ogłoszeniowych kilka modeli luksusowych samochodów po atrakcyjnych cenach, w rzeczywistości auta nie istniały.
Warunkiem zakupu pojazdu było wpłacenie zaliczki w wysokości 10 % wartości pojazdu, w jednym przypadku kupujący wpłacił 20.000 zł. W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili 5 poszkodowanych z terenu całej Polski, którzy na konto przedsiębiorczego - 47 letniego mieszkańca Świdnicy wpłacili ponad 60.000 zł.
Wczoraj Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek świdnickich policjantów zastosował wobec mężczyzny areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.


9 lipca 2007 - Korowaj w prezencie

Ten tradycyjny, rosyjski wypiek oraz wiele ciekawych doświadczeń i obiecujących uzgodnień przywieźli przedstawiciele Świebodzic z Marina Gorki, białoruskiego miasta które jest partnerem Świebodzic. W poprzedniej kadencji kontakty z Białorusinami nieco ustały, dlatego obecne władze postanowiły je odświeżyć i zbudować na nowo. Jak się okazało - z dobrym skutkiem. Trzyosobowa delegacja: wiceburmistrz Zbigniew Opaliński, sekretarz Anna Żygadło oraz szefowa wydziału promocji Marzena Korona-Kruk gościli na Białorusi trzy dni. Zostali zaproszeni do udziału w narodowym Święcie Odzyskania Niepodległości przez Białoruś po II wojnie światowej.
- To był bardzo udany wyjazd, zostaliśmy przyjęci niezwykle serdecznie a władze Marina Gorki bardzo chcą nawiązać z nami współpracę w zakresie oświaty - mówi wiceburmistrz Opaliński.
Nasza delegacja miała okazję zobaczyć bazę oświatową u sąsiadów. - Zwiedzaliśmy bardzo ładne przedszkole, do którego, co była dla nas sporym zaskoczeniem, dzieci mogą przynosić swoje zwierzątka. Mają też do dyspozycji niewielki basen - opowiada sekretarz Anna Żygadło.
Polska delegacja wraz z innymi brała udział w obchodach Święta Narodowego, które organizowane jest z wielką pompą: była trybuna honorowa, defilady, przemówienia, składanie wieńców i kwiatów oraz występy artystyczne. Spotkała się także z władzami rejonu, na czele którego stoi pretsiedatiel (przewodniczący). Obszar ten obejmuje miasto Marina Gorka, liczące około 23 tys. mieszkańców oraz sąsiednie miejscowości. Tworzy go w sumie około 70 tys. mieszkańców.


8 lipca 2007 - Festiwal Bachowski

Dzisiaj w Świdnicy zakończył się X Festiwal Teatru Otwartego a już niedługo czeka nas kolejne wydarzenie.
Tym razem będzie to znaczące wydarzenie muzyczne.
W dniach 22-29 lipca w kościołach świdnickich oraz kościele w Makowicach odbędzie się Festiwal Bachowski.
Wystąpią między innymi: Emma Kirkby - sopran, Michael Chance - alt, Charles Daniels - tenor, Peter Harvey - bas, Marek Toporowski - klawesyn, Nicolas Savoy - tenor, Teresa Kamińska - wiolonczela, Julian Behr - lutnia, Enrico Gatti - skrzypce, Rosella Croce - skrzypce, Joanna Huszcza - altówka, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela, Ewa Marciniec - alt, Marzena Lubaszka - sopran, Krystian Krzeszowiak - tenor, Sylwia Złotkowska- mezzosopran, Joanna Dobrakowska - mezzosopran, Jacek Ozimkowski - bas, Chór Festiwalowy - Yves Bilger - organy / dyrygent oraz Harmonologia - Jan Tomasz Adamus / dyrygent. Szczegółowy program - >>> zobacz


8 lipca 2007 - Festyn rekreacyjno-sportowy

Dzisiaj w Makowicach odbył się festyn rekreacyjno-sportowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizatorami festynu byli: Rada Sołecka w Makowicach, Ludowy Klub Sportowy "Płomień" Makowice, Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica", przy dużym wsparciu rodziny Dumów z Makowic. Festyn rozpoczął się turniejem piłki nożnej seniorów pomiędzy drużynami: LKS "Błękitni" Bystrzyca Dolna, LZS Boleścin, LKS "Płomień" Makowice. Niezwykle gościnni okazali się gospodarze ("Płomień" Makowice), którzy "pozwolili" wygrać mecze swoim gościom. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła drużyna LKS "Błękitni" Bystrzyca Dolna, drugie - LZS Boleścin i trzecie (ale na pudle) LKS "Płomień" Makowice. Po turnieju piłki nożnej rozpoczęły się gry i zabawy dla dzieci:
rzuty ringo, rzuty woreczkami do kosza, strzały do tarczy, biegi w workach, prowadzone przez Leszka Noworóla z GLKS "Świdnica" Wszystkie dzieci nagradzane były słodkimi upominkami ufundowanymi przez GLKS "Świdnica"
W trakcie trwania festynu wszystkie dzieci mogły przejechać się na koniach (pod wierzch), a dla mniej odważnych organizatorzy przygotowali przejażdżkę bryczką. Ponieważ było bardzo ciepło na festynie pojawili się również strażacy z OSP Burkatów, którzy prezentując swój najnowszy wóz bojowy otrzymany od Gminy Świdnica nie omieszkali solidnym strumieniem polać uczestników festynu. Całość zakończyła się zabawą taneczną przewidzianą do północy.


8 lipca 2007 - Klub Pancernika Klika w Fotelikach

Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego ruszyła trzecia edycja kampanii "Klub Pancernika Klika w Fotelikach".
Serwis informacyjny "Dziennik-Świdnica" drugi rok z rzędu włączył się w spieranie tej ważnej akcji. Celem programu jest zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przypomnienie rodzicom o konieczności przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach.
Badania sondażowe na reprezentatywnej próbie Polaków posiadających dzieci w przedziale wiekowym 4 - 12 lat w roku 2005 wskazywały na to, że jedynie 52% rodziców prawidłowo przewoziło swoje dzieci w samochodach osobowych. Badanie przeprowadzone pod koniec 2006 roku po drugiej edycji kampanii, wykazało na to, że już 78% dzieci w tym wieku jest przewożonych prawidłowo.
W tym roku organizatorzy kampanii przygotowali wiele gier na stronach internetowych kampanii i konkursów w różnych mediach zarówno dla dzieci jak i rodziców np. polegających na zaśpiewaniu piosenki. Informacje o konkursach i nagrodach będą zamieszczone na stronach internetowych kampanii.
Nowością kampanii 2007 jest uruchomienie na stronie internetowej www.klubpancernika.pl Giełdy Pancernika - forum, na którym rodzice, którzy będą chcieli oddać używany fotelik oraz ci, którzy będą taki potrzebowali będą mogli się ze sobą skontaktować. Szczegóły programu - . . . czytaj więcej


8 lipca 2007 - Wymień stary dowód na nowy

Od 1 stycznia 2008 roku książeczkowe dowody osobiste stracą ważność.
Wszyscy ci, którzy nie wymienią do tego czasu starych dowodów na nowe, znajdą się w trudnej sytuacji, ponieważ nie będą mogli m.in. załatwić spraw w urzędach, odebrać listu poleconego na poczcie, wziąć kredytu bankowego, załatwić formalności u notariusza, np. sprzedać lub kupić mieszkania, itp.
Zostało niecałe 7 miesięcy na wymienienie dowodu osobistego, a dotąd aż 10 milionów Polaków nie dopełniło tego obowiązku, z tego na Dolnym Śląsku 805 587 osób.
Osoby odkładające złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego na koniec roku powinny liczyć się z tym, że okres oczekiwania na otrzymanie dokumentu będzie wynosił nawet kilka miesięcy. Wojewoda prosi, żeby nie odkładać wymiany dowodu na ostatnią chwilę.


7 lipca 2007 - Nagrody kulturalne

W połowie sierpnia upływa termin składania wniosków po nagrody w dziedzinie kultury, które przyznaje prezydent Świdnicy. W ten sposób rokrocznie nagradzani są świdniczanie wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać m.in.: świdnickie stowarzyszenia działające w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty oraz Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. Wniosek powinien zawierać:
dane osobowe kandydata do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres,
informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciu, za które nagroda ma być przyznana,
uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych należy składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27) do 15 sierpnia. Ze szczegółowym regulaminem przyznawania nagród można się zapoznać w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (pok. 126, tel. 074 8562-852).


7 lipca 2007 - Dzieci i młodzież w urzędzie

5 lipca, w ramach zajęć zaplanowanych podczas wakacji przez SOKiBP dla dzieci i młodzieży z gminy Jaworzyna Śląska, została zorganizowana wizyta dzieci w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej.
Dzieci zostały uroczyście przywitane przez Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza i miały możliwość usiąść za jego biurkiem. Każdemu z dzieci zrobione zostało pamiątkowe zdjęcie na fotelu Burmistrza. Rola przewodnika po Urzędzie została powierzona Markowi Mazurowi - Kierownikowi Referatu Infrastruktury i Rolnictwa, który wykorzystując swoje zdolności pedagogiczne opowiadał odwiedzającym o funkcjonowaniu Urzędu.
Dla uroczych gości przygotowano miłą niespodziankę. W Sali Ślubów USC czekał na nich słodki poczęstunek oraz specjalne gminne gadżety.
Na zakończenie wizyty dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z Burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem i Sekretarzem Tomaszem Strzałkowskim przed Urzędem Miejskim.


7 lipca 2007 - XXII Regionalna Giełda Minerałów Strzegom 2007

Organizatorem giełdy corocznie jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej. W tym roku impreza odbyła się podczas eliminacji do Pucharu Świata w WKKW w Morawie. Bogate zbiory swoich minerałów zaprezentowało 18 wystawców z Dolnego Śląska. Jurorzy pod przewodnictwem Bogusława Solimy dokonali oceny zbiorów, przyznając puchary. Nagrody przyznano w trzech kategoriach.
Kategoria Minerały Polski:
I miejsce - Piotr Szczerbin ze Świdnicy za krzemienie pasiaste, II miejsce - Eugeniusz Filek z Piotrowic za kolekcję agatów, III miejsce - Dariusz Majcher z Chojnowa za kwarce z Morawy
Kategoria Minerały Świata:
I miejsce - Wojciech Więckowski ze Świdnicy za agaty z Maroka, II miejsce - Michał Olechnowski z Lubina za zeolity, III miejsce - Piotr Maczuba z Wałbrzycha za kalcyty z 8 krajów
Swoje nagrody przyznali także przedstawiciele władz, przedsiębiorców i firm. Mieczysław Kurzydło z Jawora otrzymał nagrodę posła Henryka Gołębiewskiego. Nagrodę burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza otrzymał Wojciech Więckowski ze Świdnicy. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn wyróżnił Ryszarda Tomczaka z Kostrzy. Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej zadecydowało o przyznaniu nagród Łukaszowi Młynkowi i Przemysławowi Mazurowi z Jawora oraz Darii Bielec ze Strzegomia. Dyrektor oddziału Banku Zachodniego Zachodniego Strzegomiu wyróżnił Stanisława Michalskiego z Jawora. Natomiast dyrektor firmy "Jarexs", oddział w Strzegomiu, nagrodził Andrzeja Korzekwę ze Strzegomia. Nagrodę otrzymał także najmłodszy wystawca - 11-letni Dawid Andrasz ze Strzegomia.
Laureaci otrzymali nagrody z rąk posła Henryka Gołębiewskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna, przedstawiciela Zarządu Stowarzyszenia Kamieniarzy Piotra Kiełbasy, przedstawiciela Banku Zachodniego Agnieszki Ławniczek, dyrektora firmy "Jarexs" Eugeniusza Krysiaka oraz prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej Edmunda Szczepańskiego. - Impreza mogła dojść do skutku dzięki licznym sponsorom i fundatorom - mówi Józef Białek, organizator giełdy. - Szczególne podziękowania należą się Marcinowi Konarskiemu, dyrektorowi zawodów o Puchar Świata w WKKW, który już po raz kolejny stwarza nam możliwości do przeprowadzenia giełdy przy tak prestiżowych zawodach.


6 lipca 2007 - Paszportowy Portal Informacyjny

Informujemy, że w ramach Paszportowego Systemu Informacyjnego (PSI) został uruchomiony podsystem Paszportowy Portal Informacyjny (P2I) umożliwiający każdej osobie, która złożyła wniosek o wydanie paszportu, sprawdzenie stanu realizacji wniosku drogą internetową.
Adres strony internetowej umożliwiającej sprawdzenie stanu wniosku to www.paszporty.mswia.gov.pl - >>> zobacz

Na stronie internetowej można także znaleźć najważniejsze informacje dotyczące paszportów.


6 lipca 2007 - Kostka w miejsce asfaltu

Minimum 120 tysięcy złotych będzie kosztowała wymiana nawierzchni jezdni oraz chodników na ulicy Spółdzielczej, gdzie asfalt zostanie zastąpiony kostką.
Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy i piesi na odcinku od skrzyżowania z ul. 8 Maja do skrzyżowania z ul. Długą. Roboty będą prowadzone etapami, w pierwszej kolejności wyłączony zostanie odcinek właśnie w obrębie skrzyżowania z ul. 8 Maja.
Przejazd ulicą umożliwiony zostanie jedynie mieszkańcom oraz dostawcom towarów do okolicznych sklepów. Prace powinny się zakończy na przełomie sierpnia-września. Do tego czasu będą obowiązywały proponowane dogodne objazdy.


6 lipca 2007 - Poszukują wolontariuszy

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy poszukuje wolontariuszy do pracy na obozie w Niesulicach podczas II turnusu w terminie od 13 do 27 lipca 2007 roku:
- obóz konny - 1 osoba
- kolonia zuchowa - 1 osoba
- obóz rekreacyjny dla dzieci młodszych - 1 osoba.
Osoby chętne, posiadające kwalifikacje do pracy na koloniach i obozach proszone są o kontakt z KH ZHP Świdnica - ul. Lelewela, tel 074 8520179.


6 lipca 2007 - Zmiany w Pogotowiu

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu podjął decyzję o odwołaniu z funkcji dotychczasowego dyrektora Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy Krzysztofa Świokło. "W związku z tym, że ze schematu organizacyjnego nie wynika, kto jest zastępcą Dyrektora Pogotowia, powołaliśmy na pełniącą obowiązki dyrektora Renatę Chełminiak. Nie mogliśmy bowiem zostawić placówki bez nadzoru przez ten okres" - wyjaśnia Wicestarosta Anna Zalewska, odpowiedzialna za służbę zdrowia w Powiecie Świdnickim.
Renata Chełminiak będzie pełnić tę funkcję do czasu powołania na następnym Zarządzie pełniącego obowiązki dyrektora Pogotowia Ratunkowego.


6 lipca 2007 - Łukasz Habaj

W dzisiejszym programie Odcinek Specjalny gościć będzie Łukasz Habaj. Zeszłoroczny zwycięzca Rajdowego Pucharu Peugeota od najbliższego rajdu rozpocznie starty w Mitsubishi ze stajni Pawła Dytki. O szczegółach jego występów porozmawiamy na żywo, na antenie Radia Luz. Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


6 lipca 2007 - Remonty dróg

Dwie kolejne drogi w gminie Strzegom zostały wyremontowane. Te naprawy na pewno pozytywnie wpłyną na stan bezpieczeństwa w naszej gminie. Remonty były przeprowadzane na dwóch gminnych drogach - w Żółkiewce i w Tomkowicach. Prace wykonało Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów na przełomie czerwca i lipca.
W Żółkiewce przeprowadzono remont nawierzchni asfaltowej przez położenie 1600 m2 asfaltu. Koszt tych prac wyniósł 53 tys. złotych. W Tomkowicach natomiast wyremontowano docinek drogi wewnętrznej do boiska sportowego. Tam położono 354 m2 asfaltu. Prace kosztowały 21 tys. 960 złotych.
Obiór obu dróg odbył się 5 lipca. Wziął w nim udział burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


6 lipca 2007 - Pierwsza od lat diagnoza

Świebodzice mają wreszcie informacje na temat skali i rodzaju uzależnień, jakie dotykają zarówno młodzież, jak i dorosłych. Po raz pierwszy w historii miasta, na zalecenie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, przygotowany został raport poświęcony tej problematyce oraz zagrożeniom społecznym. Raport przygotowała firma Ekster, zajmująca się przeprowadzaniem badań monitoringowych. Ankieterzy pojawili się w szkołach i na ulicach, bazowali także na dokumentach m. in. OPS, Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i innych. Skupili się na takich problemach, jak alkohol, narkotyki, przemoc domowa.
Wyniki badań są niepokojące. Alkoholizm zajmuje drugie miejsce w hierarchii problemów społecznych - wymieniło go aż 51 % badanych. Według danych co piąty mieszkaniec miasta uwikłany jest w jakiś sposób (osobiście lub przez członka rodziny) w alkohol. Dzieci i młodzież nie tylko piją - ale także upiją się. Pijany był już co szósty uczeń klasy VI , 73 % trzecioklasistów z gimnazjów oraz 83 % uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych. Do tego dochodzi jeszcze kontakt z narkotykami - co dwunasty szóstoklasista, czterech na dziesięciu trzecioklasistów z gimnazjów oraz połowa przebadanych uczniów klas II szkół ponadgimnazjalnych przyznaje się do kontaktów ze środkami odurzającymi - głównie jest to marihuana i amfetamina.
Istnieje też problem przemocy - co ósmy uczeń przyznał w ankiecie, iż był ofiarą pobicia w szkole. Wyniki raportu posłużą do opracowania rzetelnego, gminnego programu profilaktycznego.
- Ruszamy do września z programem warsztatów w szkołach, zaczynając już od podstawówki, dotychczas takie zajęcia odbywały się tylko w najstarszych klasach gimnazjum - mówi Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. uzależnień w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach.


6 lipca 2007 - Klub Pancernika Klika w Fotelikach

Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego ruszyła trzecia edycja kampanii "Klub Pancernika Klika w Fotelikach".
Serwis informacyjny "Dziennik-Świdnica" drugi rok z rzędu włączył się w spieranie tej ważnej akcji. Celem programu jest zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przypomnienie rodzicom o konieczności przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach.
Badania sondażowe na reprezentatywnej próbie Polaków posiadających dzieci w przedziale wiekowym 4 - 12 lat w roku 2005 wskazywały na to, że jedynie 52% rodziców prawidłowo przewoziło swoje dzieci w samochodach osobowych. Badanie przeprowadzone pod koniec 2006 roku po drugiej edycji kampanii, wykazało na to, że już 78% dzieci w tym wieku jest przewożonych prawidłowo.
W tym roku organizatorzy kampanii przygotowali wiele gier na stronach internetowych kampanii i konkursów w różnych mediach zarówno dla dzieci jak i rodziców np. polegających na zaśpiewaniu piosenki. Informacje o konkursach i nagrodach będą zamieszczone na stronach internetowych kampanii.
Nowością kampanii 2007 jest uruchomienie na stronie internetowej www.klubpancernika.pl Giełdy Pancernika - forum, na którym rodzice, którzy będą chcieli oddać używany fotelik oraz ci, którzy będą taki potrzebowali będą mogli się ze sobą skontaktować. Szczegóły programu - . . . czytaj więcej


6 lipca 2007 - Prawa i obowiązki kierowcy

11 kwietnia 2007 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.
Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza do wzięcia udziału w seminarium szkoleniowym, które poprowadzi wybitny specjalista i praktyk z Inspekcji Transportu Drogowego we Wrocławiu.
Szczegóły - >>> zobacz


6 lipca 2007 - "Zdrowy Świdniczanin"

"Zdrowy Świdniczanin", pod takim hasłem przez najbliższe dwa miesiące w szpitalnym laboratorium Szpitala "Latawiec" w Świdnicy mogą Państwo wykonać kilka przydatnych badań po znacznie obniżonych cenach.
Laboratorium znajduje się w budynku, obok budynku głównego szpitala.5 lipca 2007 - "Mielonka" w Żarowie

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza w dniu dzisiejszym na spektakl zatytułowany "Mielonka" autorstwa Dagny Ślepowronskiej. Reżyseria Ryszard Dykcik. Występują aktorzy Teatru Bezdomnego: Alicja Durka, Katarzyna Rurarz, Mirosław Siwek.
Zapraszamy do Żarowa do sali teatralnej przy ulicy Zamkowej 15 o godzinie 19.00. Wstęp wolny. Po spektaklu będzie można porozmawiania z autorką sztuki.


5 lipca 2007 - 20 000 zdjęć w cztery dni

W trakcie Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2007 miała miejsce nie spotykana dotąd akcja. Czterech profesjonalnych fotografów przez całe zawody robiło zdjęcia wszystkim zawodnikom. Małgorzta Żołtańska, Wojtek Zieniewicz, Andrzej Klimczuk i Jarek Zalewski zrobili razem w Strzegomiu około 20 000 zdjęć. Dało to możliwość zaoferowania zawodnikom płyt CD z galerią konkretnego konia. Jak mówi pomysłodawca akcji Jarek Zalewski - efekt naszej pracy był taki że, na zakończenia zawodów każdy zawodnik z samego crossu miał kilkadziesiąt zdjęć na kilku, może nawet kilkunastu przeszkodach. Jako jedyni mieliśmy dostęp do najbardziej widowiskowych części trasy. Dało nam to niesamowity komfort pracy i zdjęcia z najlepszych ujęć - dodaje Zalewski.
Dla mnie jako organizatora takie rozwiązanie z ograniczeniem liczby fotografów w najbliższym otoczeniu przeszkód było idealne - mówi Marcin Konarski, dyrektor zawodów. Dzięki temu byłem spokojny o bezpieczeństwo w tych miejscach, miałem pewność, że ludzie którzy tam robią zdjęcia znają się na rzeczy, wiedzą jak się ustawić, aby nie przeszkadzać zawodnikom w pokonywaniu przeszkód i zadbać o własne bezpieczeństwo.
Praca wspomnianej czwórki spotkała się ze sporym zainteresowaniem wśród zawodników. Trochę zaryzykowaliśmy - mówi Jarek Zalewski, ale było warto, teraz wiem jest zapotrzebowanie na tego typu rzeczy. Dla wszystkich którzy chcieliby nabyć nasze zdjęcia zapraszam na specjalnie przygotowaną stronę www.worldcupstrzegom.semata.pl gdzie można zobaczyć część naszych prac.


5 lipca 2007 - Targowisko pod młotek

Świdniccy radni uchwalili nowy plan zagospodarowania rejonu ul. Riedla oraz zgodzili się na sprzedaż terenu, gdzie obecnie znajduje się targowisko. To trzecie podejście do sprawy, które tym razem zakończyło się sukcesem.
- Zależy nam, by mieszkańcy robili zakupy, a kupcy handlowali w lepszych warunkach. Natomiast nowoczesna galeria handlowo-usługowa może zdecydowanie poprawić wizerunek osiedla - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. już od wielu miesięcy prowadzone są rozmowy z kupcami i firmą, która chciałaby zainwestować w galerię oraz halę dla kupców. - Przed nami jeszcze długa droga, zanim dojedzie do pełnego porozumienia. Nie mniej jednak mamy niepowtarzalną okazję zrobienia czegoś, co naprawdę będzie dobrą wizytówką miasta - zaznacza wiceprezydent Pałac.
Według planu u zbiegu ul. Riedla-Wróblewskiego powstanie galeria i hala, którą przez 10 lat zarządzać będzie Miejski Zarząd Nieruchomości. Obiekty warte kilka milionów złotych wybuduje prywatny inwestor, wcześniej będzie musiał odkupić teren od miasta. - To dla bezpieczeństwa kupców MZN przejmie zarząd nad halą. Czynsz będzie kalkulowany tak, by handlowanie kupcom się opłacało, a funkcjonowanie hali było zabezpieczone. Stawki będą na pewno nieco wyższe niż na obecnym placu, ale handlujący zyskują nowe atuty. Funkcjonalna, ogrzewana hala daje możliwość pracy przez cały rok, i nie tylko do ok. godz. 14.00, jak dzieje się obecnie. Przy złej pogodzie, zimą i popołudniami handel na targowisku praktycznie zamiera - wyjaśnia Ireneusz Pałac.
Inwestor zostanie wybrany w drodze przetargu, a wymagania wobec nowego właściciela terenu będą uwzględniały zarówno interes miasta, jak i kupców. - Jeśli nie uda się tych spraw pogodzić, to terenu nie sprzedamy, bo nie chcemy tego robić za wszelką cenę - zastrzegają władze Świdnicy.


5 lipca 2007 - Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 4

Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu ma już 50 lat. Z tej okazji dyrekcja i grono pedagogiczne placówki zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w uroczystym jubileuszu. Obchody 50-lecia szkoły zaplanowano na 21 września. Będzie to niepowtarzalna okazja do chwili wspomnień i refleksji w gronie przyjaciół ze szkolnej ławki.
Plan uroczystości przedstawia się następująco: godz. 9.00 - msza św. w Bazylice Mniejszej pw. św. App Piotra i Pawła koncelebrowana przez biskupa Ignacego Deca
godz. 10.30 - część oficjalna i artystyczna w Strzegomskim Centrum Kultury
godz. 12.30 - 13.30 - zwiedzanie budynku szkoły przy Al. Wojska Polskiego, oglądanie prezentacji multimedialnej, zgromadzonych zdjęć i innych pamiątek szkolnych.


5 lipca 2007 - Partnerstwo lokalne utworzone

Wczoraj w sali narad urzędu podpisano uroczyście list intencyjny w sprawie tworzenia partnerstwa lokalnego w Świebodzicach. To finał działań, prowadzonych od wielu miesięcy przez wiele organizacji i instytucji w mieście, przy wsparciu Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu. Przedstawiciele tych organizacji na spotkaniach roboczych wyznaczali obszary i problematyki, na których partnerzy programu będą się chcieli skupić. Te zagadnienia to szeroko rozumiana młodzież, seniorzy oraz komunikacja między mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami i instytucjami. List intencyjny podpisało 16 partnerów z miasta - głównie są to instytucje administracyjne a także organizacje społeczne, szkoły. We wrześniu rozpocznie się cykl szkoleń, który przygotowuje partnerów do stworzenia programu rozwiązania konkretnych problemów, na który będzie można pozyskać fundusze ze środków unijnych.
- Może to slogan, ale w tym momencie budujemy w naszym mieście społeczeństwo obywatelskie - mówił na spotkaniu w ratuszu wiceburmistrz miasta, Ireneusz Zyska. - To przecież nic innego jak aktywizacja dużej grupy naszych mieszkańców, tworzymy coś w rodzaju forum, płaszczyzny społecznej, która będzie działać na rzecz mieszkańców tej gminy. List intencyjny podpisali: Gmina Świebodzice, Szkoła Podstawowa Nr 4, Szkoła Podstawowa Nr 6, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie "Homo Homini", Zespół Szkół w Świebodzicach, Szkoła Podstawowa Nr 3, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych, Gimnazjum Nr 1, Demokratyczna Unia Kobiet, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Miejski Dom Kultury, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Ośrodek Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Pomocy "Arka Noego" oraz Inspektorem ds. Uzależnień Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.


5 lipca 2007 - 60-lecia OSP Buków

Obchody Jubileuszu 60-lecia OSP Buków rozpoczęły się uroczystą mszą podczas, której poświęcono sztandar jednostki ufundowany przez Burmistrza Żarowa. Uroczystego wręczenia sztandaru, już na stadionie sportowym dokonał Burmistrz Żarowa Marek Zywer. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminnych, powiatowych udział wziął też Poseł na Sejm RP Zbigniew Chlebowski a takze przedstawiciele straży pożarnej, policji. Były przemówienia, życzenia i podziękowania skierowane w stronę Strażaków. Życzenia by służba na rzecz społeczności lokalnej była zawsze bezpieczna, pozwalała na spokojny powrót do domu.
Za nienaganną, ofiarną służbę zostały wręczone strażakom medale i odznaczenia Uchwały Zarządu Głównego - ZOSP RP medalem im Bolesława Chomicza odznaczono druha Zygmunta Hałaczkiewicza. Złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczono, druhów: Andrzeja Jastrzębskiego, Waldemara Ganczarek, Wiesława Surnik, brązowym medalem odznaczono druhów: Zygmunta Pałaca, Patryka Ganczarka, Piotra Kubarskiego. Odznaki za wieloletnią prace w OSP otrzymali druhowie, Zygmunt Hałaczkiewiecz, Klemens Galuś, Ludwik Pałac, Władysław Fedyna, Konrad Ganczarek i Jan Matus. Dyplomy uznania za długą działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowie i ochrony przeciw pożarowej na terenie gminy otrzymali: Zygmunt Hałaczkiewicz, Klemens Galuś, Ludwik Pałac, Władysław Fedyna, Konrad Ganczarek, Marek Galuś, Józef Gadzicki, Jan Matus, Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowie. Nad całą uroczystością czuwał Komendant OSP w Żarowie Stanisław Wójcik.


5 lipca 2007 - Senior "studentem"

Wykłady, kółka zainteresowań, kursy komputerowe i językowe, to wszystko czeka na "studentów" nowej uczelni, która właśnie powstaje w Świdnicy - Uniwersytetu III Wieku. Rok akademicki seniorzy rozpoczną 1 października, a patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.
Powód? - Ponad 16 proc. mieszkańców Świdnicy, to osoby, które już nie pracują. Wiele z nich mieszka samotnie, ponieważ dorosłe dzieci mają swoje życie, zajęcia i zainteresowania. Źle by się stało, gdyby seniorzy nie mieli możliwości aktywnego i twórczego spędzania czasu poza domem, wśród ludzi - tłumaczy prezydent Murdzek.
Nową uczelnię tworzy, niedawno założone świdnickie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Każdy semestr będzie trwał 15 tygodni, a w jego ramach raz w miesiącu przewidziano wykład znanej osoby - autorytetu - w dziedzinie wybranej przez studentów. Dodatkowo w ciągu tygodnia słuchacze Uniwersytetu będą mieli do wyboru wiele zajęć w zależności od ich zainteresowań (np. kurs komputerowy, językowy, sekcje szachowe, rozwijanie zdolności manualnych itp.).
Zainteresowani zajęciami mogą już dziś zgłaszać się do Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku. Tymczasowa siedziba znajduje się przy ul. Traugutta 5, gdzie w trakcie wakacji informacje można uzyskać w każdą środę od godz. 11.00 do 13.00. Kontakt telefoniczny możliwy jest pod nr tel. 074 852-29-57. Warunkiem skorzystania z zajęć jest opłacenie wpisowego - 50 zł, a później miesięcznych 5-złotowych składek. Koszt udziału w zajęciach będzie obliczany w zależności od wielkości grupy i wybranych specjalności.


5 lipca 2007 - Victoria ma nowego prezesa

Marek Kiryczuk, świebodzicki przedsiębiorca, został nowym prezesem Miejskiego Klubu Sportowego "Victoria" w Świebodzicach. Zastąpił w tej funkcji dotychczasowego, wieloletniego prezesa klubu, Andrzeja Szczykałę, który wraz z 12 innymi członkami poprzedniego zarządu zrezygnował.
Wybory uzupełniające, na okres jednego roku, odbyły się 29 czerwca. W skład nowego, okrojonego zarządu - obecnie liczy on 7 a nie 13 osób - weszli: Marek Kiryczuk (33 głosy), Tomasz Olszówka (33 głosy), Robert Pryka (35 głosów), Mariusz Szafraniec (43 głosy), Roman Walczak (31 głosów) i Euzebiusz Wojdat (43 głosy).
Na posiedzeniu nowego zarządu w poniedziałek, 2 lipca, wybrano władze klubu. Prezesem został Marek Kiryczuk, pierwszym wiceprezesem Mariusz Szafraniec, II - Euzebiusz Wojdat, a sekretarzem - Henryk Sawa, jedyna osoba z poprzedniego zarządu.


5 lipca 2007 - Zatrzymali policjantów

Policjanci ze Świdnicy i z wrocławskiego Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali dwóch świdnickich funkcjonariuszy w związku z podejrzeniem o oszustwa ubezpieczeniowe.
Obaj zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, która w tej sprawie prowadzi śledztwo. Oprócz odpowiedzialności karnej poniosą też odpowiedzialność dyscyplinarną - będą zwolnieni ze służby.
Na trop nieuczciwych funkcjonariuszy wpadli Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, którzy zgromadzili materiał dowodowy, a następnie informacje te przekazali do Biura Spraw Wewnętrznych. Efektem wspólnych działań było zatrzymanie i przekazanie do dyspozycji prokuratury obu mężczyzn.


5 lipca 2007 - Zmiany idą w dobrym kierunku

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu zapoznał się z sytuacją w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy. Gościem Zarządu był wyłoniony niedawno w ramach konkursu nowy Dyrektor PUP Tadeusz Kotlarski.
-"Ważną informacją dla naszych mieszkańców będzie z pewnością zmiana, jaką wprowadziliśmy od lipca br., dotycząca godzin przyjęć interesantów." - mówił Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP. Nowe godziny przyjmowania interesantów to: 7.30 do 15.00. Dzięki temu klienci urzędu mają wydłużony czas na załatwienie wszelkich spraw i formalności.
Zmieniono tryb rozpatrywania wniosków o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i doposażenie stanowisk pracy, skracając czas potrzebny na rozpatrzenie wniosku z 30 dni do 7 dni. -" Od teraz pracownicy mają tylko 7 dni na rozpatrzenie takiego wniosku, sprawdzenie, czy nie potrzeba dowieźć brakujących dokumentów i mają to zrobić tak, aby klient nie musiał przychodzić kilka razy do naszego urzędu. Wnioski mają być tak sprawdzane, aby klient tylko raz musiał go uzupełnić, co z pewnością przyspieszy cały proces ich rozpatrywania." - wyjaśnia Tadeusz Kotlarski.
"Złożyliśmy wniosek o pieniądze z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Został on pozytywnie zaopiniowany i teraz czekamy na ostateczne decyzje." - mówił Dyrektor Tadeusz Kotlarski. -"Oprócz tych działań pracowaliśmy nad wprowadzeniem nowego kierunku kształcenia w Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy. Nazwa tego kierunku to: technik ochrony fizycznej osób i mienia." - informował dyrektor.
Zmiany nie ominą również filii PUP w Strzegomiu i Świebodzicach. Czeka je malowanie i niewielkie remonty, które będę przeprowadzone wspólnie z urzędami miast i gmin w tych miejscowościach. Równie optymistyczne są informacje na temat stopy bezrobocia w Powiecie Świdnickim. Spadła ona z 20,7 % do 16,7 %.


4 lipca 2007 - Podziękowanie

Szanowni Państwo. Pragniemy serdecznie podziękować, za pomoc, której udzielili Państwo Fundacji Pomóżmy Naszym Pacjentom w Świdnicy poprzez przekazanie 1% ze swojego podatku.
Wpłaty z 1% Państwa podatku zostały przekazane na realizacje programu profilaktycznego "Zdrowa mama - program profilaktyczno - edukacyjny dla rodzin przed porodem w czasie porodu i po porodzie", który chcemy zrealizować na łączną kwotę 500 000 złotych przy współudziale środków z EOG dla organizacji pozarządowych. Kolejne Państwa wpłaty uratują zdrowie tysiącom osób


4 lipca 2007 - Dofinansowanie

Wójt gminy Świdnica informuje, że rodzice i prawni opiekunowie dzieci, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 351 zł netto, są uprawnieni do otrzymania dofinansowania do zakupu podręczników (kl. 0, I, II, III szkoły podstawowej) oraz do zakupu jednolitego stroju.
Wnioski o dopłatę należy składać w szkołach lub przedszkolach, do których uczęszczają dzieci do 27 lipca 2007 roku. Formularze wniosków można pobrać w placówkach oświatowych lub na stronie internetowej. Wniosek o podręczniki - >>> pobierz wniosek o szkolny strój - >>> pobierz


4 lipca 2007 - Chat z Barańską

W najbliższy piątek 6 lipca o godzinie 19:30 na chacie strony internetowej Anny Barańskiej gościć będzie siatkarka Gwardii Wrocław - Bogusia Barańska. Chat odbędzie się na stronie - www.aniabaranska.pl


4 lipca 2007 - Porządek musi być

1 października 2006 roku wszedł obowiązek zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pochodzącego z gospodarstw domowych, przez punkty do tego zobowiązane. Warto przypomnieć, że mieszkańcy gminy Strzegom zobowiązani są również do selektywnego zbierania i dostarczania odpadów niebezpiecznych, w szczególności baterii, akumulatorów i olejów odpadowych do punktów zbiórki tego rodzaju odpadów. Ponadto powinno się oddawać przeterminowane leki do apteki.
Użytkownicy środków ochrony roślin zobowiązani są zwrócić opakowania po zużytych środkach sprzedawcy lub do wskazanego przez niego punktu zbierającego opakowania.
Wykaz punktów - >>> zobacz


4 lipca 2007 - Spowodowali kolizję i uciekli

W szopie na terenie Strzegomia policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn ,którzy zbiegli z miejsca zdarzenia i ucięli sobie drzemkę w samochodzie.
2 lipca kierowca samochodu Audi na drodze Nr 5 spowodował kolizję drogową i zbiegł z miejsca zdarzenia. Strzegomscy policjanci w wyniku dokonanych czynności ujawnili na terenie Strzegomia w szopie samochód, który spowodował kolizję a w nim śpiących 2 mieszkańców gminy Strzegom, obaj mężczyźni byli pijani 27 latek miał w wydychanym powietrzu 3,60 ‰ alkoholu a jego 31 letni kompan 3,18 promila. Obaj zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
W chwili obecnej policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz ustalają kto kierował pojazdem.


4 lipca 2007 - Wakacje, wypoczynek

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, wzorem lat ubiegłych, organizuje wypoczynek letni dla ponad 400 dzieci i młodzieży z gminy Świdnica. W czasie tegorocznych wakacji dzieci z wypoczywać będą: Od 23 czerwca do 6 lipca w Pobierowie. Organizatorem wypoczynku jest Związek Harcerstwa Polskiego w Żurawinie. Miejsca zostały przyznane bezpłatnie przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnił dzieciom bezpłatny przejazd.
Od 29 czerwca 13 lipca w Niesulicach. Organizatorem wypoczynku jest Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec w Świdnicy. Kolonie finansowane są ze środków Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Od 4 sierpnia do 17 sierpnia w Łebie. Organizatorem wypoczynku jest Caritas Diecezji Świdnickiej. Są to bezpłatne kolonie dla dzieci i młodzieży byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych.
Dodatkowo 5 rodzinom przyznano pomoc finansową w dofinansowaniu kolonii dla 8-orga dzieci w Łebie. Organizatorem tego wypoczynku jest Caritas Diecezji Świdnickiej. Dzieci do tego wypoczynku typowane były przez szkoły, do których uczęszczają. Od 4 do 17 lipca na obóz sportowy do Ośrodka Szkoleniowo - Sportowego LZS Nowa Bystrzyca, gmina Bystrzyca Kłodzka, wyjedzie 21 dzieci. Obóz zorganizowano dla dzieci (w wieku 12-15 lat) rolników indywidualnych uprawnionych do świadczeń KRUS.
Jednocześnie informujemy, że w okresie od 9 do 20 lipca dla dzieci wypoczywających w miejscu zamieszkania zorganizowano zajęcia w ramach "Zielonych szkół" . Z tej formy wypoczynku skorzystać mogą wszystkie chętne dzieci z miejscowości w których znajdują się świetlice środowiskowe. Półkolonie finansowane są ze środków Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzieci będą miały zapewnioną opiekę, wyżywienie oraz atrakcyjne zabawy, w tym wyjazdy na wycieczki. Równocześnie dzieci z rodzin o niskich dochodach otrzymały z GOPS pomoc finansową na zakup niezbędnego wyposażenia w związku z wyjazdem na kolonię.


3 lipca 2007 - "Zdrowy Świdniczanin"

"Zdrowy Świdniczanin", pod takim hasłem przez najbliższe dwa miesiące w szpitalnym laboratorium Szpitala "Latawiec " w Świdnicy mogą Państwo wykonać kilka przydatnych badań po znacznie obniżonych cenach.
Laboratorium znajduje się w budynku, obok budynku głównego szpitala.3 lipca 2007 - Basen czy aquapark?

Po zmianach w budżecie, dokonanych na wczorajszej sesji, 100 tys. zł przeznaczy miasto na opracowanie koncepcji modernizacji i rozbudowy Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie ma powstać regionalne centrum sportowo-rekreacyjne. W jego ramach może powstać również basen kryty lub aquapark, a działający basen letni zmodernizowany.
Dzień przed poniedziałkową sesją władze miasta zakończyły czterodniową wizytę w partnerskim mieście Biberach (Niemcy), gdzie m.in. odwiedziły 6 różnych obiektów: zwykłe baseny kąpielowe, obiekt dopiero w budowie, czy też funkcjonujący już ogromny kompleks rekreacyjno-hotelowy i aquapark, prowadzony przez... zgromadzenie Sióstr Elżbietanek.
- Procesy ozonowania, chlorowania, filtrowania, wykonania odwiertów do źródeł wód termalnych oraz wiele niezmiernie ważnych nowinek technicznych, nie są już dla nas tajemnicą. To ważne, ponieważ wkrótce będziemy podejmować decyzję, jaki obiekt powinien powstać w Świdnicy. A możliwości, jak pokazuje przykład niemiecki, jest wiele. Może to być obiekt dla rodzin z dziećmi, dla osób starszych, spełniający funkcję odnowy biologicznej, czy też basen szkoleniowy i sportowy - wylicza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i podkreśla. - Bezsprzecznie nowe ośrodki rekreacyjne Świdnicy są potrzebne.
- Właściciele wszystkich kompleksów, które dotychczas oglądaliśmy, zgodnie przyznają, że dokładają do ich działalności, a nam zależy, by to dofinansowanie było jak najmniejsze. Pogodzenie tych kwestii jest więc zasadnicze - dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


3 lipca 2007 - Grobowce w rejestrze zabytków

Grobowiec Beckerów wraz z płytami epitafijnymi oraz nagrobek dr Adolfa Waldmanna wpisane zostały, na mocy decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, do rejestru zabytków ruchomych województwa.
Z takim wnioskiem wystąpiły władze miasta, aby otoczyć te wyjątkowe zabytki sztuki sakralnej należytą opieką i móc np. starać się o pozyskiwanie pieniędzy na ich rewaloryzację.
Czekamy na decyzję w sprawie jeszcze jednego zabytku - mauzoleum rodziny von Kramsta, które znajduje się na tym samym cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.


3 lipca 2007 - Marzenia się spełniają

W czerwcu Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 w Strzegomiu zorganizowała wyjazd na "Zieloną szkołę" do Łeby. Nie wszystkie rodziny jednak stać, by zapewnić dziecku taki wyjazd, a dzięki wspaniałym ludziom o wielkim sercu marzenia dzieci mogą się spełnić. Tak było w przypadku uczennicy klasy III d z PSP Nr 4, która bardzo chciała wyjechać razem ze swoimi rówieśnikami, lecz trudna sytuacja materialna rodziny na to nie pozwalała. Wiele osób postanowiło więc jej pomóc i dzięki m. in. zaangażowaniu przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna, byłego dyrektora "czwórki" oraz wielu sponsorów, ta zdolna i pracowita dziewczynka mogła pojechać w czerwcu do Łeby.
Podczas wyjazdu dzieci zwiedziły Poznań, Gdynię, Gdańsk, Łebę oraz okoliczne ruchome wydmy i latarnię morską w Stilo. Oprócz nauki był też czas na przyjemności. Uczniowie mieli okazję jeździć konno, zwiedzić oceanarium w Gdyni i wypłynąć katamaranem w morze, ponadto widzieli okręt "Błyskawica" i żaglowiec "Dar Pomorza". Były ogniska, dyskoteki i konkursy. Ten wspaniały wyjazd wszyscy uczestnicy zapamiętają na bardzo, bardzo długo.
Wyjazdy na Zieloną Szkołę to przede wszystkim "żywe lekcje" geografii, historii, czy przyrody, to także wspaniałe doświadczenie i jednocześnie sprawdzian z samodzielności.


3 lipca 2007 - Świdnickie działania ekologiczne

Ochrona środowiska i ochrona klimatu, to temat części roboczej spotkania w Biberach, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich miast partnerskich tej niemieckiej miejscowości. Zastępca prezydenta Świdnicy, Ireneusz Pałac, który wraz z prezydentem Wojciechem Murdzkiem gościł w Biberach, zaprezentował działania ekologiczne, które zrealizował Miejski Zakład Energetyki Cieplnej. Mowa była o modernizacji kotłów, węzłów cieplnych i zmianie źródeł dostarczania ciepła. Efekty tych wielomilionowych inwestycji spowodowały m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń gazowych o 3,5 tys. Mg, zanieczyszczeń pyłowych o prawie 82 Mg, a zużycie paliwa o prawie 1,7 tys. Mg. - Zrealizowane inwestycje, które zmniejszyły uciążliwość dla środowiska naturalnego sprawiły, że dziś przy siedzibie spółki kwitną drzewa widoczne na jednym ze zdjęć - zakończył swoje wystąpienie wiceprezydent Pałac.
Prezentację dobrze ocenili przedstawiciele miast partnerskich. - Będąc ostatnio w Świdnicy nie przypuszczałem, że w kilka lat miasto dokona tak wielu zmian w rozwoju gospodarczym i podejmie wiele ekologicznych przedsięwzięć. Cieszę się, że przy mojej najbliższej wizycie zobaczę odmienioną Świdnicę - podsumował Thomas Fettback, burmistrz Biberach.


3 lipca 2007 - Prawa i obowiązki kierowcy

11 kwietnia 2007 roku nastąpiła zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.
Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza do wzięcia udziału w seminarium szkoleniowym, które poprowadzi wybitny specjalista i praktyk z Inspekcji Transportu Drogowego we Wrocławiu.
Szczegóły - >>> zobacz


3 lipca 2007 - Sukces Jędrzeja

Kilka dni po zakończeniu roku szkolnego rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs: "Podstawowe pojęcia ekonomiczne" zorganizowany przez NBP i Fundację Wiedza i Nauka. Pierwsze miejsce zdobył Jędrzej Mirowski, uczeń klasy 3e Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Jędrzej brał również udział w I edycji, która odbyła się jesienią ub. roku. Konkurs odbywał się w Internecie i dotyczył tematyki ściśle ekonomicznej: deficyt, podatki, inwestycje, stopy procentowe. Uczniowie mieli za zadanie oglądnąć 12 krótkich filmików, rozwiązać test i wymyślić hasło reklamujące tę tematykę. I właśnie hasło Jędrzeja: "Maxi wiedza w mini filmikach" zadecydowało o jego zwycięstwie.
W nagrodę na początku roku szkolnego 2007/2008 laureat otrzyma od organizatorów nagrodę rzeczową o wartości 1500 zł, natomiast opiekun, który motywował Jędrzeja do udziału w konkursie - Marzena Zięba, nagrodę rzeczową o wartości 500 złotych.
Warto nadmienić, iż to nie pierwszy sukces tego zdolnego ucznia. Miesiąc wcześniej Jędrzej otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim.


3 lipca 2007 - Spenetruje tureckie jaskinie

Dwudziestosiedmioletni Bartosz Sierota z Pietrzykowa, który z wykształcenia jest pedagogiem, obecnie zajmuje się rolnictwem na 10 - hektarowym gospodarstwie. Jest aktywnym członkiem Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego.
Spenetrował już jaskinie Słowenii, Chorwacji, Austrii, Węgier i Czech. W Wałbrzyskim Klubie Górskim i Jaskiniowym - www.nietoperek.boo.pl - jest jeszcze jeden reprezentant Gminy Dobromierz, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Michał Luks.
Polska grupa wyjechała do Turcji w pięcioosobowym składzie pociągiem przez Ukrainę i Rumunię. Celem wyprawy, w której bierze udział 14 osób, jest spenetrowanie po raz pierwszy nieznanych jaskiń w masywie Bolkar. Uczestnicy zamierzają dotrzeć do głębokości 1000 m. Po zakończeniu eksploracji, wraz z nowym rokiem szkolnym Bartosz Sierota będzie uczestniczył w zajęciach wszystkich świetlic środowiskowych, prezentując osiągnięcia wyprawy i zachęcając młodzież do uprawiania sportów wysokogórskich i wspinaczkowych. Warto dodać, że Bartosz Sierota w zamian za uzyskaną pomoc ze strony Wójta Dobromierza, będzie promował Gminę podczas spotkań środowiskowych i na konferencjach prasowych.


3 lipca 2007 - Obradowali

28 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. Poruszono podczas niej wiele istotnych tematów.
Posiedzenie rozpoczęto od gratulacji dla strzegomskich piłkarzy, którzy awansowali do Ligi Dolnośląskiej Juniorów. Wszyscy otrzymali z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza listy gratulacyjne i upominki. Burmistrz podkreślił, że należy doceniać godne reprezentowanie naszej gminy, sportową postawę i zaangażowanie. Podczas posiedzenia podjęto uchwały w sprawie zmiany budżetu na rok 2007 oraz powołania zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy. Podjęto także uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Strzegom. Z tekstami uchwał można zapoznać się na stronie www.bip.strzegom.pl.
Ważnym punktem obrad była informacja w sprawie dworca PKS. Udzielił jej zastępca burmistrza Wiesław Witkowski. Między gminą Strzegom a właścicielem działki przy ul. Kasztelańskiej zostało zawarte porozumienie, którego celem jest wypracowanie najlepszej koncepcji powstania nowego dworca. Obecnie trwają rozmowy, których zasadniczym kierunkiem jest uwzględnienie wszystkich kwestii koniecznych do rozpatrzenia przy tego typu inwestycji. W odpowiedzi na apel mieszkańców, niezbędne będzie uwzględnienie historycznej zabudowy miasta, która sąsiaduje z terenem, na którym ma znajdować się dworzec.
Sprawą budzącą kontrowersje jest apel sołtysów gminy Strzegom w sprawie przyznania im diet. Podczas posiedzenia w imieniu sołtysów głos zabrał Andrzej Kowszyn, sołtys Goczałkowa Górnego, który przedstawił swoje argumenty za przyznaniem diet. Sprawa ta zostanie poddana do dyskusji poszczególnym komisjom Rady Miejskiej.


3 lipca 2007 - Kościół Pokoju w... Nachodzie

Dziś, w czeskim Nachodzie została oficjalnie otwarta wystawa fotografii Bożeny Pytel zatytułowana "Kościół Pokoju oficjalnie i prywatnie". Klimat budowli, jej charakter, życie codzienne i oficjalne oddają zdjęcia wykonane przez osobę blisko związaną z kościołem.
- Jak sugeruje tytuł wystawy słynny świdnicki zabytek zostanie ukazany w różnych, często niekonwencjonalnych, odsłonach. Fotografie pogrupowane są w kilku działach: "VIP wśród zabytków Świdnicy i nie tylko..."; "na co dzień i od święta"; "Anioły - stróże świątyni"; "Struktura starego drewna - klimatyczne szczegóły"; "Krzesła - niemi świadkowie przeszłości"; "Zabytkowy cmentarz - światło i pajęczyna" - wylicza Bożena Pytel, autorka fotografii.
Koncepcja wystawy ma z założenia służyć prezentacji zabytku sztuki sakralnej w kilku odsłonach. Wspomniane działy pozwalają oglądającemu wystawę najpierw stworzyć sobie wyobrażenie o świątyni, jej charakterystycznych cechach i zakresie działalności, a potem od tych informacji ogólnych twórca zdjęć kieruje widza ku szczegółom i detalom oddającym klimat oraz wyjątkowość tego miejsca.
- Taka symboliczna podróż od ogółu do szczegółu może się okazać ciekawa i inspirująca dla zwiedzających ekspozycję. Nachod leży na trasie wakacyjnych wypraw w różne strony Europy, więc chętnych do obejrzenia wystawy nie powinno zabraknąć - zachęca Bożena Pytel.


3 lipca 2007 - Remont stadionu

Lada chwila rozpocznie się remont stadionu przy ul. Sportowej w Świebodzicach, na którym trenuje Miejski Klub Sportowy Victoria. To bardzo oczekiwana inwestycja zarówno przez zawodników i działaczy klubu, jak i kibiców. Obecnie stadion jest w bardzo złym stanie, zwłaszcza obiekty socjalne, takie jak szatnie i toalety. W ramach prac wykonany będzie remont szatni oraz budowa trybun z miejscami siedzącymi. Taki jest wymóg w czwartej lidze a MKS Victoria ma spore szanse na awans. Budżet miasta przeznacza na ten cel 111 tys. złotych.


3 lipca 2007 - Festiwal Tańca Dawnego Pawana

IV Międzynarodowy Festiwal Tańca Dawnego Pawana, którego organizatorami są Fundacja Zamek Chudów i Towarzystwo Kultury Dawnej Serenissima Wratislavia za nami. U boku znanych nam już i wielokrotnie nagrodzonych zespołów tańca dawnego z Rosji, Białorusi, Włoch, Polski wystąpił zespół tańca dawnego Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Zespół powstał na początku maja br. Jego członkowie to dzieci, młodzież i dorośli - mieszkańcy Wierzbnej. Warsztaty tańca dawnego prowadzą instruktorzy Ż.O.K. Agnieszka Kadłubowska i Wojciech Biedziak. Taniec dawny to jedna z trudniejszych dziedzin sztuki. Wymaga zaangażowania, systematyczności i wytrwałości od uczestników zajęć. Jest również jedna z kosztowniejszych form spędzania czasu wolnego " .... kto by przypuszczał, że w tak małej społeczności powstanie tak liczny zespół a w dodatku prezentujący się w pięknych strojach. To ewenement na skalę całej Polski a może nawet Europy..." stwierdził Andrzej Sośnierz Prezes NFZ "....
Cieszy również fakt, że zaproponowana forma spędzenia czasu wolnego spotyka się z coraz większym uznaniem i odbiorem społeczności lokalnej...". Na przekór wszystkim niedowiarkom i tym, którzy potrafią jedynie dużo mówić i krytykować, dzięki zaangażowaniu wielu osób m.in. Mariusza Bryły, Małgorzaty Sliwy, mieszkańców wsi Wierzbna jak również pomocy rzeczowej Jerzego Franckiewicza Prezesa Fimy Franc-Textil, który ufundował materiały, naszych krawców - Kazimiery Słobodzian i Józefa Darowskiego. Zespół Żarowskiego Ośrodka Kultury zaprezentował się w pięknych stylizowanych strojach z epoki renesansu.


3 lipca 2007 - Konkurs na hasło Świebodzic

Ponieważ w pierwszej edycji konkursu nie udało się wybrać sloganu reklamującego Świebodzice, ogłaszamy drugą edycję konkursu. Prosimy wybrać z niżej wymienionych haseł jedno, najbardziej pasujące - Waszym zdaniem - do naszego miasta i logotypu, który wybraliśmy już wcześniej, w drodze konkursu.
Mogą Państwo zagłosować na dwa sposoby: drogą elektroniczną - wystarczy przesłać mejla na adres: promocja@swiebodzice.pl z treścią hasła, które Waszym zdaniem jest najlepsze.
Można także wyciąć specjalny kupon, drukowany w Gazecie Świebodzickiej, zaznaczyć na nim hasło, które się Wam podoba, i przesłać na adres wydziału promocji - ul. Wolności 13 Na Wasze odpowiedzi czekamy do 31 lipca. Hasło, które zbierze największą ilość głosów wygra, a wśród głosujących rozlosujemy nagrody.
Projekty nadesłane po terminie nie będą rozpatrywane przez Jury i nie będą odsyłane uczestnikom konkursu. Wyłoniony drogą niniejszego konkursu slogan reklamowy staje się własnością organizatora konkursu, który może je w dowolny sposób wykorzystać oraz odstępować na rzecz osób fizycznych i prawnych. Decyzja Jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Jury zastrzega sobie prawo do nie rozstrzygnięcia konkursu. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do opublikowania imienia i nazwiska, informacji o laureacie konkursu oraz umieszczanie tych informacji w materiałach reklamowych organizatora, w mediach i na portalu Miasta: www.swiebodzice.pl. Informacja o rozstrzygnięciu zostanie ogłoszona do 10 sierpnia w prasie lokalnej i na stronie internetowej Miasta.


3 lipca 2007 - Komisja Mieszkaniowa

Uchwałą Rady Gminy Dobromierz powołano Doraźną Społeczną Komisję Mieszkaniową, której głównym celem będzie weryfikacja wniosków o przydział lokali mieszkalnych oraz przygotowywanie listy przydziałów lokali.
Komisja ma charakter opiniotwórczy i będzie zapewniać kontrolę społeczną nad zasadami wynajmów lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Dobromierz w sprawach dotyczących przydziału lokali mieszkalnych, zamiennych i socjalnych, zamiany mieszkań, adaptacji pomieszczeń na cele mieszkalne oraz najmu lokali do remontów.
Ponadto komisja będzie rozpatrywać wnioski o zawarcie najmu na lokale mieszkalne, dokonywać wizji lokalnych w celu określenia warunków mieszkaniowych i bytowych osób składających wnioski, przeprowadzać indywidualne rozmowy z osobami ubiegającymi się o lokal mieszkalny, dokonywać wyboru i ustalania listy osób, z którymi winne być zawarte umowy najmu, wskazywać kolejność realizacji utworzonych list przydziałów lokali mieszkalnych, a także wskazywać kolejność realizacji wyroków eksmisyjnych. Komisja pracuje w składzie: Joanna Walska - przewodnicząca, Marian Dyląg, Henryk Gęsior, Emilia Gradowska i Wiesław Konieczek.


3 lipca 2007 - Biblioteka inaczej w wakacje

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach informuje swoich czytelników i użytkowników o zmianie godzin udostępniania księgozbioru w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień).
Biblioteka dla dorosłych przy ulicy Świdnickiej 15 będzie czynna w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. od 10.00 do 18.00, w czwartki i soboty nieczynne.
Natomiast oddział dziecięcy przy ul. Żeromskiego będzie czynny w poniedziałki, wtorki, środy, piątki w godz. od 9.00 do 15.00, w czwartki i soboty nieczynne.


2 lipca 2007 - Klub Pancernika Klika w Fotelikach

Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego ruszyła trzecia edycja kampanii "Klub Pancernika Klika w Fotelikach".
Serwis informacyjny "Dziennik-Świdnica" drugi rok z rzędu włączył się w spieranie tej ważnej akcji. Celem programu jest zainteresowanie dzieci tematem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przypomnienie rodzicom o konieczności przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach.
Badania sondażowe na reprezentatywnej próbie Polaków posiadających dzieci w przedziale wiekowym 4 - 12 lat w roku 2005 wskazywały na to, że jedynie 52% rodziców prawidłowo przewoziło swoje dzieci w samochodach osobowych. Badanie przeprowadzone pod koniec 2006 roku po drugiej edycji kampanii, wykazało na to, że już 78% dzieci w tym wieku jest przewożonych prawidłowo.
W tym roku organizatorzy kampanii przygotowali wiele gier na stronach internetowych kampanii i konkursów w różnych mediach zarówno dla dzieci jak i rodziców np. polegających na zaśpiewaniu piosenki. Informacje o konkursach i nagrodach będą zamieszczone na stronach internetowych kampanii.
Nowością kampanii 2007 jest uruchomienie na stronie internetowej www.klubpancernika.pl Giełdy Pancernika - forum, na którym rodzice, którzy będą chcieli oddać używany fotelik oraz ci, którzy będą taki potrzebowali będą mogli się ze sobą skontaktować. Szczegóły programu - . . . czytaj więcej


2 lipca 2007 - Koncert w Kościele Pokoju

W środę 4 lipca o godzinie 17.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy wystąpi chór i orkiestra z Zespołu Szkół Muzycznych z Legnicy i der "Kleine Chor" ze szkoły im. Christiana-Wirtha-Schule z Usingen (k/ Frankfurtu n/M).
W programie koncertu:
Józef Haydn - Missa Brevis części: Kyrie, Sanctus, Agnus Dei
Antonio Vivaldi - Credo Gloria
Organizatorem koncertu jest Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Wstęp na koncert jest wolny.


2 lipca 2007 - RIFF rozstrzygnięty

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zorganizował w piątek, 29 czerwca, pierwszy Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych RIFF. W szranki stanęło siedem zespołów ze Świebodzic, Świdnicy a nawet Wałbrzycha. Każda z grup wykonywała dwa utwory, a swoich faworytów wybierało zarówno jury w składzie: wiceburmistrz Zbigniew Opaliński, Renata Gądek-Jarosiak i Roman Bednarz jak i publiczność.
Swoje utwory prezentowali: Sam Andrew, Orchard, Dublin, Hell Haeven, Human, Inner Vision, QQ NA MU NEW oraz No Bussiness, znana wszystkim świebodziczanom grupa bluesmanów. I to właśnie oni wygrali przegląd, zdobywając pierwszą nagrodę - wspaniały, presley’owski mikrofon. Największe uznanie publiczności zyskali wałbrzyszanie z QQ NA MU NEW, a wyróżnienie Hell Haeven.


2 lipca 2007 - Stypendia dla uzdolnionych maturzystów

Stypendia pomostowe skierowane są do uzdolnionych maturzystów, którzy zdali egzamin w roku 2007, mieszkają w małych miejscowościach Dolnego Śląska (poniżej 20 tys. mieszkańców) oraz dostali się na studia dzienne magisterskie realizowane w trybie jednolitym lub dwustopniowym, w uczelniach mających uprawnienia do nadawania tytułu naukowego magistra. Program Stypendiów Pomostowych już od czterech lat towarzyszy programowi stypendialnemu "zDolny Śląsk". Stypendia mają pomóc świeżo upieczonym studentom, pochodzącym z niezamożnych rodzin, przetrwać najtrudniejszy, pierwszy rok studiowania.
W roku akademickim 2007/2008 każde stypendium wyniesie 3800 zł rocznie (380 zł miesięcznie wypłacanych przez 10 miesięcy roku akademickiego 2007/2008).
Stypendia pomostowe finansuje w 30% Fundacja Edukacji Międzynarodowej działając we współpracy z samorządem Województwa Dolnośląskiego w ramach programu "zDolny Śląsk", pozostałą sumę przekaże Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Narodowego Banku Polskiego, Fundacji PZU, Fundacji Grupy TP, Fundacji BRE Banku, Banku Pocztowego SA i Fundacji Jana Kantego Steczkowskiego.
W tym roku termin składania wniosków o przyznanie stypendium pomostowego upływa 10 sierpnia 2007. Wnioski należy przesyłać pocztą do Fundacji Edukacji Międzynarodowej pod adres: 53-534 Wrocław, ul. Zielińskiego 38.
Szczegóły dotyczące zasad Programu Stypendiów Pomostowych - >>> zobacz


2 lipca 2007 - Burze, wiatry

Od dziś od godziny 14.00 do jutra do godziny 2.00 na terenie województwa dolnośląskiego mogą wystąpić burze i opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym. Możliwe opady gradu. Burzom będzie towarzyszył dość silny i porywisty wiatr, osiągający w porywach 60-70 km/godz.
Burze mogą powodować utrudnienia w komunikacji, podtopienia budynków i dróg, lokalne straty w uprawach, zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów i zagrożenie pożarowe.
Wojewoda dolnośląski zwraca się do wszystkich mieszkańców regionu o zachowanie szczególnej ostrożności i zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, a pozostających na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz sprawdzenie umocowania pozostałych. Zaleca się w miarę możliwości pozostanie w domach szczególnie osobom starszym i dzieciom. Należy unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.
Prosi się również o przeparkowanie samochodów w miejsca nienarażone na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty, na drodze zaś zmniejszyć prędkość jazdy samochodem. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa.


2 lipca 2007 - Jubileusz Przedszkola Nr 4

27 czerwca dla Publicznego Przedszkola Nr 4 w Strzegomiu była dniem wyjątkowym. Właśnie wtedy placówka obchodziło swoje święto, Jubileusz 20 - lecia. Dla licznie przybyłych gości i wszystkich związanych z przedszkolem było to wzruszające wydarzenie. Był tort urodzinowy, kwiaty oraz wiele ciepłych słów.
Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonała Krystyna Szałecka, dyrektor przedszkola. Przywitała ona wszystkich zebranych gości: władze miasta, dyrektorów szkół i przedszkoli, dyrektorów instytucji współpracujących, dyrektora PP Nr 4 w latach 1987-99 Mirosławę Markiewicz, byłych pracowników placówki, przedstawicieli rodziców oraz absolwentów. W powitalnym przemówieniu, dyrektor przedszkola wyjaśniła jak ważne jest wychowanie przedszkolne w rozwoju dziecka podkreślając, że wszystko, co najważniejsze w życiu człowieka dzieje się w pierwszych 6 latach. Ukończenie przedszkola wyposaża dziecka w "paszport" do życia, który ułatwia mu przejście przez kolejne szczeble edukacji. - Ważne jest, aby nasi absolwenci posiadali nie tylko wiedzę, ale rozumieli i kierowali się w dorosłym życiu podstawowymi wartościami moralnymi - tłumaczyła dyrektor Krystyna Szałecka.
W czasie oficjalnej gali było także miejsce na odrobinę historii opowiedzianej przez byłą dyrektor Mirosławę Markiewicz, osobę która organizowała i prowadziła przedszkole. Część artystyczną uświetniły występy przedszkolaków oraz absolwentów przedszkola, którzy dziś jako uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów wspominali chwile z dzieciństwa wiążące się z przedszkolem.


2 lipca 2007 - Mistrzostwa w Siatkówce Plażowej

Już niebawem na terenie basenów kąpielowych w Strzegomiu odbędą się Otwarte Mistrzostwa Strzegomia w Piłce Plażowej. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tych zawodach.
Mistrzostwa będą odbywały się w dniach od 6 do 7 lipca na terenie basenów kąpielowych (boisko plażówki). Zapisy na zawody rozpoczną się w piątek 6 lipca o godzinie 15.00. Natomiast początek imprezy zaplanowano na godzinę 16.00 tego samego dnia. Drugi dzień zmagań, jakim będzie sobota, rozpocznie się o godzinie 10.00.
Organizatorem zawodów jest strzegomski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Honorowy patronat nad mistrzostwami objął burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


2 lipca 2007 - Szukaja pracy

Coraz więcej młodych ludzi pisze do "dziennika", że chętnie podjęliby pracę w czasie wakacji.
Pracodawco, zajrzyj, przeczytaj, może masz dla nich jakąś propozycję. Jeśli taką masz, to - >>> napisz do nas, ofertę przekażemy zainteresowanym


1 lipca 2007 - Frank Ostholt zwycięzcą Pucharu Świata

Po skokach, trzeciej próbie w zaliczanym do Pucharu Świata konkursie CIC*** we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego pierwsze miejsce objął Niemiec Frank Ostholt na koniu Mr. Medicott z wynikiem 46,1 pkt. Najlepszy z Polaków Paweł Spisak na koniu Del Piero zajął szóste miejsce (73,9 pkt), wygrywając tym samym Mistrzostwa Polski Seniorów.
Na drugim miejscu w tym konkursie jest Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso (50,6 pkt), która w ubiegłym roku zwyciężyła w Strzegomiu. Trzeci jest Włoch Juan Carlos Garcia dosiadający konia Derby de Loungueval (55,9 pkt).
Pozostałe wyniki - >>> zobacz. Zdjęcia z dzisiejszych zawodów - >>> zobacz


1 lipca 2007 - Finał Powiatowej Ligi Piłki Nożnej drużyn LZS

Dzisiaj na obiektach sportowych w Bystrzycy Dolnej odbył się Finał Powiatowej Ligi Piłki Nożnej drużyn LZS prowadzonej przez Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy. Do turnieju finałowego awansowały cztery pierwsze drużyny seniorów z całorocznych (jesień-wiosna) rozgrywek ligowych (po dwie z I i II grupy).
Organizatorem finału było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Gminny Ludowy Klub Sportowy w Świdnicy oraz LKS "Błękitni" Bystrzyca Dolna. Na uwagę zasługuje fakt wspaniałego przygotowania obiektu i stworzenie wspaniałej atmosfery przez bezpośrednich organizatorów - LKS "Błękitni" Bystrzyca Dolna.
Wyniki spotkań:
LKS Bystrzyca Dolna - LZS Tomkowice - 4:1
LZS Kątki - LZS Gościsław - 3:4 (rzuty karne)
LZS Tomkowice - LZS Kątki - 3:2
LKS Bystrzyca Dolna - LZS Gościsław - 0:1
Pierwsze miejsce zajął LZS Gościsław, drugie miejsce przypadło dla LKS "Błękitni" Bystrzyca Dolna. Na trzecim miejscu znalazł się LZS Tomkowice a czwarte zdobył LZS "Sudety" Kątki.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary.


1 lipca 2007 - Finał Powiatowej Ligi Piłki Nożnej drużyn LZS

Wczoraj w Kątkach odbył się Finał Powiatowej Ligi Piłki Nożnej drużyn LZS prowadzonej przez Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy. Do turnieju finałowego awansowały cztery pierwsze drużyny młodzików z całorocznych (jesień-wiosna) rozgrywek ligowych.
Organizatorem finału było Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Gminny Ludowy Klub Sportowy w Marcinowicach oraz LZS "Sudety" Kątki.
Wyniki poszczególnych spotkań:
Zebrzydów - Kątki - 0:2
Rogoźnica - Burkatów - 0:0
Rogoźnica - Zebrzydów - 1:1 Burkatów - Kątki - 3:0
Rogoźnica - Kątki - 0:1
Burkatów - Zebrzydów - 1:3
Pierwsze miejsce zajął LZS "Sudety " Kątki, drugie miejsce przypadło dla LKS "Zryw" Zebrzydów. Na trzecim miejscu znalazł się LZS "Granit" Rogoźnica a czwarte zdobył LKS "Gryf" Burkatów.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary.


1 lipca 2007 - X obrady świdnickiej rady

Jutro o godzinie 11.00 odbędzie się w Świdnicy Sesja Rady Miejskiej. W jej trakcie przedstawione zostaną: protokół z kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną pn. "Ocena sytuacji dotyczącej umowy zawartej pomiędzy gminą miasto Świdnica a firmą "Laguna" s.c. na dzierżawę zjeżdżalni przy krytym basenie w Świdnicy"; sprawozdanie z realizacji założeń polityki społecznej i gospodarczej na 2006 rok oraz przedstawione będą działania w tym temacie na 2008 rok. Radni podejmą również uchwały m.in. w sprawie:
powołania Zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników na kadencję 2008-2011, nadania nazw parkom miejskim, wyrażenia zgody na nabycie przez miasto dworca kolejowego stacji "Świdnica Miasto" oraz obiektów byłego dworca "Świdnica Kraszowice", wyrażenia zgody lub nie na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, wyboru banku do obsługi bankowej budżetu miasta oraz podległych jednostek organizacyjnych w latach 2007-2011, rozszerzenia terenu cmentarza komunalnego przy ulicy Słowiańskiej w Świdnicy, zmian w budżecie oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świdnicy dla działek położonych u zbiegu ulic: Zamenhofa - Riedla - Wróblewskiego.


1 lipca 2007 - W kolejce po dowód

Aż 11 tysięcy świdniczan ma jeszcze stare dowody osobiste. Ci, którzy odłożyli wymianę dokumentów czekają w dużych kolejkach. - Staramy się, by uciążliwości było jak najmniej, ale nie sposób ich uniknąć, gdy zgłasza się do nas dwa razy więcej osób niż przed rokiem, czy jeszcze kilka miesięcy temu - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy. - By przyspieszyć obsługę, na dwóch stanowiskach przyjmowane są wnioski dowodowe, a na osobnym, w pokoju obok tylko wydajemy dokumenty. Urząd czynny jest od godz. 7.30 do 15.30, jednak o godz. 15.30 nie zamykamy okienka i wszystkie osoby, które przed zamknięciem urzędu miały swoje miejsce w kolejce, zostaną przez nas obsłużone. Co więcej utworzyliśmy stanowisko interwencyjne, gdzie zajmujemy się sprawami związanymi z kłopotami z wydaniem dokumentu, czy też pracownik wyjeżdża do osób obłożnie chorych, które nie są w stanie wybrać się do urzędu. Obecnie nowymi dowodami, których wystawcą jest prezydent Świdnicy posługuje się 41 tysięcy mieszkańców miasta. 11 tys. osób czeka wymiana.
Czy to konieczność? - Od 1 stycznia 2008 r. dowody "książeczkowe" nie będą już ważne, dla osób posługujących się nimi oznacza to kłopoty. Nie będą mogły one np. załatwić spraw bankowych, ale też urzędowych - zaznacza dyrektor Pietrzyk. Sprawy związane z wymianą dowodów osobistych należy załatwiać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 6 - parter, tel. (074) 8562-816, 8562-817 i 8562-821.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii