31 października 2007 - Partnerstwo miast

28 października w przepięknym otoczeniu centrum miasta Lohmar podpisano Umowę Partnerską pomiędzy Żarowem a niemieckim miastem Lohmar. Na scenie, umieszczonej naprzeciw ratusza przy aplauzie niemal trzystu zgromadzonych gości i mieszkańców miasta oraz akompaniamencie miejscowej orkiestry dętej, która odegrała hymny państwowe Polski i Niemiec padło sakramentalne wspólne-tak. Swoje podpisy złozyli burmistrzowie: Żarowa - Marek Zywer oraz Lohmar - Wolfgang Röger. W delegacji polskiej obok burmistrza znaleźli się również Zbigniew Bartnik Sekretarz Gminy oraz Grzegorz Szwegler - inspektor i tłumacz koordynujący partnerstwo.
Podpisanie miało niezwykle odświętną i uroczystą oprawę. Zaproszono specjalnych gości takich jak Konsul Rzeczpospolitej Polskiej Czesław Smalcerz i Starosta Powiatu Rhein-Sieg-Kreis (Landrat) Frithjof Kühn. Uroczystość relacjonowała telewizja WDR, radio oraz gazety lokalne i ogólnokrajowe.
Burmistrz Żarowa Marek Zywer powiedział: "Jestem Burmistrzem Żarowa, jestem jednak także historykiem. Cieszę się, że jest nam dane tworzyć nowa historię. Taką, która zbliża nasze narody. Która łączy społeczności, zwłaszcza młode pokolenie Lohmar i Żarowa i chociaż dzieli nas odległość kilkuset kilometrów, jesteśmy sąsiadami, dobrymi sąsiadami.";
Orkiestra dęta Miasta Lohmar krótkim koncertem w repertuarze polsko - niemieckim zakończyła oficjalną część obchodów rozpoczynając jednocześnie całodniowy festyn prezentujący kulturę, wyroby i produkty jak też osiągnięcia Lohmar w tym również na niwie Partnerstwa Miast.


31 października 2007 - Znaczki rozsławiają Świebodzice

Henryk Połeć, członek Koła Filatelistów w Świebodzicach, zdobył właśnie prestiżową nagrodę na Krajowej Wystawie Filatelistycznej w Warszawie. Jego zbiór znaczków i kart olimpijskich zdobył główną nagrodę pokazu. Kolekcja pana Henryka jest unikalna w skali światowej. Dokumentuje bowiem wszystkie nowożytne igrzyska począwszy od 1896 roku w Atenach po olimpiadę w Rzymie z 1960 roku. Pan Henryk jest ze swojej kolekcji bardzo dumny.
- To nie tylko znaczki, ale także karty pocztowe, przesyłki - wyjaśnia pan Henryk. - Zbierałem je przez wiele lat.
Zbiór pana Henryka można było zobaczyć kilka miesięcy temu na wystawie, zorganizowanej przez świebodzickie Koło Filatelistów w Miejskim Domu Kultury. Ale olimpijskie znaczki oglądali też np. mieszkańcy Aten, podczas olimpiady w 2004 roku.
A w przyszłym roku kolekcja pojedzie aż do dalekiego Pekinu, gdzie będzie towarzyszyć tamtejszym igrzyskom olimpijskim. To wspaniała promocja dla Świebodzic i mieszkańców miasta.


31 października 2007 - II Konferencja Kardiologiczna

Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa szykuje się do II Konferencji Kardiologicznej. Zarząd Powiatu przeznaczył na organizację konferencji 5500 zł z budżetu powiatu.
-" Głównym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi są choroby układu krążenia. Zbadaliśmy jak wygląda to w Powiecie Świdnickim i okazało się, że w 2006 roku choroby układu krążenia stanowiły aż 48,6 % wszystkich zgonów ludności naszego powiatu."; - wyjaśnia Zbigniew Okarmus, Dyrektor Wydziału Zdrowia.
-" Chcemy uświadomić mieszkańcom jak ważna jest profilaktyka i szczególna dbałość o systematyczne badania. Dodatkowo zaprosimy specjalistów, którzy będą odpowiadać na pytania.";
Konferencja odbędzie się 17 listopada w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Jest adresowana do wszystkich mieszkańców powiatu. Wykładowcami będą lekarze pracujący na Oddziale Kardiologicznym w Szpitalu "Latawiec"; w Świdnicy.
Dziś stwarzamy mieszkańcom możliwość zadania lekarzom pytania, które będzie można przesłać mailem - >>> wyślij lub pocztą na adres Starostwa Powiatowego, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, 58-100 Świdnica z dopiskiem Wydział Zdrowia. Będzie można również zadać pytanie telefonicznie dzwoniąc pod nr telefonu 074/8500 435. Pytania powinny dotyczyć chorób układu krążenia.


31 października 2007 - Bajecznie oświetlony ratusz

W przyszłym tygodniu mieszkańcy Świebodzic będą mogli zobaczyć swój ratusz w zupełnie nowym świetle. I to dosłownie - planuje się bowiem próbne uruchomienie przygotowywanej właśnie iluminacji siedziby władz miejskich.
Bryła ratusza będzie oświetlona ze wszystkich stron, iluminacja świetlna planowana jest także na wieży oraz w obrębie zieleni i dwóch fontann, znajdujących się w pobliżu ratusza.
Iluminacja jest elementem programu rewitalizacji płyty głównej Rynku, której I etap rozpocznie się niebawem. Inwestycja ta jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. To kwota blisko 900 tysięcy złotych.


31 października 2007 - Dzień Białej Laski

Członkowie Polskiego Związku Niewidomych w Strzegomiu spotkali się w Urzędzie Miejskim na obchodach Dnia Białej Laski. Uroczystość odbyła się w poniedziałek 29 października. O historii i działaniu strzegomskiego koła Polskiego Związku Niewidomych opowiedział jego prezes Eugeniusz Krysiak. - Nasze koło liczy już 27 lat. Zrzeszamy 68 członków. Staramy się pomagać osobom niedowidzącym w codziennych sprawach. Cenna inicjatywą jest powołanie w naszym kole specjalnej sekcji dla dzieci niewidomych i niedowidzących, której zasadniczym celem jest pomoc najmłodszym w edukacji - mówił Eugeniusz Krysiak.
Głos zabrał także burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. - Żadne słowa nie oddadzą uznania, jakie należy się Wam za trud, z jakim oddajecie się walce z własnymi słabościami. Życzę wytrwałości i obiecuję pomagać Państwu w miarę potrzeb - podkreślał burmistrz.
Ksiądz proboszcz Marek Żmuda przypomniał z kolei, jak ważna jest wzajemna pomoc i oddanie. - Będziemy starali się Wam towarzyszyć w problemach dnia codziennego, byście byli szczęśliwi i abyście mogli lepiej funkcjonować - mówił ksiądz proboszcz.
Podczas uroczystości zgromadzeni mogli obejrzeć także film "Otwarci na świat";, który poruszał temat funkcjonowania Polskiego Związku Niewidomych oraz codziennych problemów, z jakimi muszą zmagać się osoby niewidome. Spotkanie było także doskonałą okazją do rozmowy członków związku z władzami samorządowymi. Poszczególne osoby zadawały pytania o funkcjonowanie naszej gminy i sposoby na rozwiązanie swoich problemów. Żadna z nich nie pozostała bez odpowiedzi. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takie spotkania się potrzebne, ponieważ są ważnym elementem sygnalizowania spraw ludzi niepełnosprawnych.


31 października 2007 - Honorowy Obywatel

Podczas obrad XVII Sesji Rady Gminy Świdnica radni przyjęli uchwały w sprawie nadania tytułu:"Honorowy Obywatel Gminy Świdnica"; dla Pana Ignacego Ognistego oraz "Zasłużony dla Gminy Świdnica"; dla: Pana Piotra Snopczyńskiego, Pani Marii Mikołajek, Pana Stanisława Mroczka i Pana Henryka Kończaka.
Tradycja przyznawania tytułu "Honorowy Obywatel Gminy Świdnica"; sięga 1998 roku,. Pierwszymi uhonorowanymi tym wyróżnieniem zostali: Pan Helmuth Kohl - ówczesny kanclerz Niemiec oraz Premier RP Tadeusz Mazowiecki. Do chwili obecnej przyznano osiem takich odznaczeń.
Natomiast pierwszymi odznaczonymi "Zasłużony dla Gminy Świdnica"; w 2002 zostali - Cecylia Pączek ówczesna sołtys wsi Boleścin oraz Zdzisław Kurzeja. Do dnia dzisiejszego tym zaszczytnym tytułem wyróżniono 44 mieszkańców gminy Świdnica.
Uroczyste wręczenie nowo wyróżnionym osobom dyplomów i pamiątkowych medali odbędzie się 9 listopada o godzinie 18.00 w Grodziszczu podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.


31 października 2007 - III Zaduszki Muzyczne

2 listopada w świdnickim Klubie Bolko odbędą się III Zaduszki Muzyczne.
Podczas wieczoru wykonawcy i organizatorzy wspominać będą ludzi kultury świdnickiej, którzy odeszli na wieczny spoczynek w tym roku.
Będą to między innymi wspomnienia o Marianie Ruszkiewiczu, Krzysztofie Górskim, Krzysztofie Jasku oraz Anieli Zawiszy. Zaduszki rozpoczną się o godzinie 18.00.
W Zaduszkach wystąpią: Zakaz Wjazdu, The Florators, Orchard, Sonny Blues, Alek Mrożek. Wstęp wolny.


31 października 2007 - Hubertus z LKS Stragona

LKS Stragona kończy tegoroczny sezon jeździecki. Tradycyjny Hubertus odbędzie się w pierwszą sobotę listopada w Skarżycach.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.
W programie atrakcje dla dzieci, tradycyjna pogoń za lisem oraz swojska biesiada z tańcami do białego rana na krytej ujeżdżalni. Nie obowiązują stroje wieczorowe! Trzeba się ubrać ciepło i bardzo wygodnie.
Impreza rozpocznie się o godzinie 15.00. Wstęp 15 złotych, a w cenie swojski bigos i grzane wino. Dzieci mają wstęp bezpłatny.
Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie - 693 967 399. Bilety dostępne są w Agencji Opłat przy ulicy Św. Anny 18 w Strzegomiu.


31 października 2007 - Laury dla Patrycji Jaśkiewicz

Pisaliśmy już o Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej, odbywającym się w Jaworzynie Śląskiej. Co roku świebodziccy uczniowie zdobywają w tym konkursie najwyższe laury. Wielokrotny laureat tych konkursów Mateusz Rusin, od października jest studentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
A ten rok znów był szczęśliwy dla uczestników ze Świebodzic. Martyna Dziakowicz (SP nr 3) i Klaudia Abelunas (G nr 2) pomyślnie przeszły przez eliminacje powiatowe i znalazły się w finale dolnośląskim tego konkursu. Ale prawdziwe triumfy święciła Patrycja Jaśkiewicz, uczennica świebodzickiego liceum, która za wykonanie wiersza "Wpatruję się w twój krzyż, Panie" zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii szkół średnich.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że Patrycja sama przygotowała się do tego konkursu. Patrycja, podobnie jak Mateusz, również myśli o studiach aktorskich lub dziennikarskich. A ponieważ u Patrycji talent idzie w parze zarówno z urodą jak i solidną pracą, więc mamy nadzieję, że te ambitne plany uda jej się zrealizować. Czego jej serdecznie życzymy.


30 października 2007 - Brąz na Mistrzostwach Europy

W dniach 25-28 października w miejscowości s'Hertogenbosch w Holandii odbyły się 23 Mistrzostwa Europy juniora i seniora w Akrobatyce Sportowej.
Świdnicka czwórka męska reprezentując barwy naszego kraju zdobyła brązowy medal. Zespół startował w składzie: Pankiewicz Aleksander, Skowron Michał, Opyrchał Mateusz i Moas Szymon.
W zawodach startowała również dwójka męska w składzie Al-Hadad Jonas i Fieniuk Kamil zajmując czwarte miejsce.
Trenerem zawodników jest Pan Piotr Moas.


30 października 2007 - Ławnicy wybrani

W piątek 26 października 2007 r. Rada Miejska w Świdnica dokonała wyboru ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz Sądu Rejonowego w Świdnicy, na kadencję 2008-2011.
Wybrano ławników - Sądu Okręgowego w Świdnicy, Sądu Okręgowego w Świdnicy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Sądu Rejonowego w Świdnicy oraz Sądu Rejonowego w Świdnicy Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Do końca października 2007 r. zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych - listy wybranych ławników wraz z dotyczącymi ich danymi zostaną przekazane prezesom właściwych sądów. Pełna lista ławników - >>> zobacz


30 października 2007 - Ławnicy z Gminy Świdnica

26 października decyzją Rady Gminy Świdnica wybrani zostali ławnicy do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011. W głosowaniu tajnym, przeprowadzonym podczas XVII Sesji Rady Gminy Świdnica wybrano 15 ławników.
Ławnikami Sądu Okręgowego w Świdnicy-Wydział Karny zostali: Jadwiga Kasprzyk, Janina Janasik, Mieczysław Masłowski, Maria Aniserowicz, Teresa Harańczyk.
Sądu Rejonowego w Świdnicy - Wydział Rodzinny i Nieletnich: Józef Wrona, Eryk Kwiatkowski, Zofia Mazurkiewicz -Szawerda, Eugeniusz Widła, Barbara Zerka,
Sądu Rejonowego w Świdnicy - Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych: Grażyna Pawłowska, Irena Krzyśków, Barbara Wrona,Dorota Waliszak, Janina Czech.


30 października 2007 - Promujemy się w Poznaniu

W dniach 24 - 27 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich Powiat Świdnicki już po raz drugi brał udział w Targach Regionów i Produktów Turystycznych "Tour Salon";.
Powiat wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta Świdnicy i Jawora wspólnie promowali utworzoną w maju tego roku Lokalną Organizację Turystyczną "Księstwo Świdnicko-Jaworskie";. W imprezie wzięło udział prawie 800 wystawców, z czego ponad 200 z zagranicy, reprezentujących 38 krajów.
Podobnie do roku ubiegłego stoisko "Księstwa Świdnicko-Jaworskiego"; cieszyło się ogromną popularnością i przyciągnęło dużą liczbę zwiedzających.


30 października 2007 - "Gra o region"; po raz drugi

Integralność regionu, sprawny system komunikacyjny, budżet Dolnego Śląska w latach 2007-2013 oraz realizacja strategicznych celów to główne tematy kolejnego spotkania grupy roboczej przed Forum Politycznym i Gospodarczym w Krzyżowej. Kilkudziesięciu przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki oraz samorządowców już jutro, 31 października, będzie rozważać, jak zmniejszyć dystans między Wrocławiem, a resztą regionu. Spotkanie w Świdnicy rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Dyskusje w grupach roboczych, które organizowane są m.in. pod hasłem "Gra o region";, to jeden z elementów przygotowań do Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego, które w listopadzie odbędzie się w Krzyżowej.
Po co stworzono grupy? Ich celem jest wsparcie działań władz samorządowych oraz biznesu w zakresie kreowania i realizowania przedsięwzięć i projektów, dostarczanie nowych impulsów i promowanie nowoczesnych rozwiązań w kontekście zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych i potrzeb regionu.


30 października 2007 - Będzie wygodniej i szybciej

Szykują się zmiany w systemie wtorkowych przyjęć mieszkańców miasta przez burmistrza. Od stycznia świebodziczanie, zamiast stać w kolejce i czekać na korytarzu będą się po prostu umawiać na wizytę, na konkretną godzinę. Taki system z powodzeniem funkcjonuje np. w Świdnicy.
- Ten dotychczasowy system kolejkowy jest bardzo niewygodny dla samych mieszkańców - uważa burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Wszyscy wiedzą, jak wygląda ratusz, nie mamy za wiele miejsca, a oczekiwanie na korytarzu to nierzadko po prostu konieczność stania. Chcę, żeby świebodziczanie byli przyjmowani godnie, żeby mieli jak największy komfort podczas tych wtorkowych spotkań. Należy im się szacunek, dlatego postanowiłem wprowadzić zapisy na konkretną godzinę. To zlikwiduje niewygodne kolejki, zaoszczędzi czasu i niepotrzebnych nerwów, które często towarzyszą ludziom w oczekiwaniu na przyjęcie.
Przyjęcia według nowego systemu będą się odbywać co 15 minut. Wystarczy się zapisać na spotkanie w biurze podawczym, na parterze urzędu. Tam będzie prowadzony rejestr przyjęć.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz planuje także od nowego roku rozpocząć cykl spotkań z mieszkańcami dzielnic i osiedli w Świebodzicach. Będzie zatem dodatkowa okazja ku temu, aby opowiedzieć o problemach ulicy czy miejsca, w którym się żyje. Wszystkie te działania mają pomóc w usprawnieniu i poprawieniu komfortu komunikacji pomiędzy mieszkańcami miasta a władzami samorządowymi.


30 października 2007 - Telewizja od kuchni

W sobotę, 27 października uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie odwiedzili Telewizję Polską we Wrocławiu. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wyprawa, podczas której poznawali tajniki funkcjonowania telewizji "od kuchni";.
Zaciekawienie, zdumienie, ale również chęć zaspokojenia ciekawości towarzyszyła gimnazjalistom podczas zwiedzania budynku Telewizji przy ul. Karkonoskiej 8.
Przewodnikiem podczas tej magicznej podróży po zakamarkach m.in. telewizyjnego studia "Faktów";, montażowni i hali telewizyjnej był redaktor Piotr Kasprzycki. Organizatorem tej edukacyjnej wycieczki była natomiast polonistka, Monika Bytnar - Gołembiowska.
Zadowoleni, z możliwości odwiedzenia telewizji, uczniowie bardzo chcieli spróbować swych sił przed kamerą, a nawet poprowadzenia "Faktów";. Na razie jednak musieli zadowolić się pozowaniem przed obiektywem, ale aparatu fotograficznego, a nie kamery.


30 października 2007 - Brawa dla Natalki i Olgi

W piątek, 26 października w Zespole Szkół w Marcinowicach odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski " Wesoła kokoszka";.
W piątej edycji deklamatorskich zmagań wzięli udział uczniowie klas II i III reprezentujący świdnickie i gminne szkoły podstawowe. Jubileuszowe spotkanie młodych amatorów poezji otworzyli: dyr. Kazimierz Miś i Bernadetta Gaik, którzy serdecznie powitali dziewiętnastu uczestników, ich opiekunów, przedstawicieli Gminnego Ośrodka Kultury oraz zaproszonych gości. Natalia Lewicka (kl.2a)i Olga Matłosz (kl.2a), przedstawicielki Szkoły Podstawowej nr 10 ze Świdnicy brawurowo wykonały utwory Jana Brzechwy. W ich interpretacji humorystyczne wiersze " Jajko"; i " Chrzan"; zyskały uznanie jury, które nagrodziło dziewczynki za trafny dobór tekstu, kulturę słowa oraz ogólne wrażenia artystyczne.
Olga i Natalia za zdobycie pierwszych równorzędnych miejsc otrzymały z rąk organizatorów piękne nagrody rzeczowe w postaci antologii poezji dla dzieci, dyplomy pamiątkowe, a pani Renacie Pasik wręczono podziękowania za wspaniałe przygotowanie recytatorek do tegorocznych finałowych eliminacji konkursu.


30 października 2007 - Po angielsku

26 października odbył się I Gminny Konkurs Języka Angielskiego i Festiwal Piosenki Angielskiej. Gospodarzami pierwszego, w historii gminnej oświaty, turnieju językowego była Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej, która jak się później okazało zdobyła główną nagrodę w kategorii szkół podstawowych. Zmagania drużyn z pięciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów obserwowali licznie przybyli goście, uczniowie oraz jury konkursu, które oceniało nie tylko poprawność językową ale również stronę wokalną oraz talent artystyczny. Konkurs przebiegał w II etapach. Pierwszym z nich był test wiedzy językowej, drugim - festiwal piosenki angielskiej. W kategorii szkół podstawowych: I miejsce zdobyła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Bystrzycy Górnej,
II miejsce drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Pszennie,
III miejsce drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową im. J.P. II w Grodziszczu,
IV miejsce zdobyły drużyny ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie oraz Lutomi Dolnej,
V miejsce drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Lubachowie.
W kategorii gimnazjów I miejsce zdobyła drużyna z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie,
II miejsce drużyna z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej,
III miejsce drużyna z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Jury konkursu postanowiło przyznać 3 nagrody specjalne dla uczniów którzy wykazali się wysoką znajomością języka angielskiego oraz talentem wokalnym. Nagrody ufundowane przez wójta gminy Świdnica otrzymali: Ola Gołębiewska z Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie, Patrycja Piórkowska z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej oraz Paweł Kaczmarczyk z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.


30 października 2007 - Radni na drogach powiatowych

W piątek miała miejsce nietypowa sesja Rady Powiatu. Nietypowa dlatego, że Radni postanowili omówić tematy związane z inwestycjami na drogach powiatowych zmieniając wygodne miejsca Sali Konferencyjnej na mniej wygodne w autobusie, którym podróżowali po naszym powiecie. Radni przejechali ponad 150 km, nie udało się obejrzeć wszystkich dróg, gdyż jest ich aż 436 km z 96 obiektami mostowymi i ok. 508 przepustami. Podczas wizji w terenie Radni obejrzeli m.in. stan dróg i poboczy na drogach, będących w administracji powiatowej służby drogowej. Podróż zakończyła się na drogach gminy Strzegom i tam też - w Urzędzie Miasta - odbyła się część dyskusyjna i dalsze obrady Sesji. Podczas podróży na pytania Radnych odpowiadali pracownicy Służby Drogowej, którzy uczestniczyli w wyjeździe. Radni mogli zobaczyć zarówno te wyremontowane i zmodernizowane drogi, jak i te wymagające natychmiastowych napraw i remontów.
-" Zwiększyliśmy wydatki na remonty na naszych drogach w 2008 roku o ponad 2 mln zł w porównaniu do roku 2007. Natomiast planujemy, ze cały budżet Służby Drogowej wyniesie w przyszłym roku ponad 13 mln zł."; - wyjaśniał Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Swoje uwagi co do stanu dróg powiatowych na terenie gminy Strzegom wygłosił również miejscowy przedsiębiorca Bogusław Solima. -"Strzegom stanowi centrum wydobycia kamienia. Obecne czasy nasilenia inwestycji w budownictwie stawia przed firmami kamieniarskimi ogromne perspektywy. Dzięki temu zyskają również budżety samorządów. Niestety jest jeden problem: aby wywieźć to, co wyprodukujemy, a jest tego ponad 5,5 mln ton, które musi zostać przewiezione przez ok. 500 tys. samochodów ciężarowych, potrzeba nam dróg. Dlatego proszę o przyjrzenie się drogom w powiecie pod kątem dostosowania ich do możliwości korzystania przez transport ciężki."; - apelował Bogusław Solima, prezes firmy Piramida z Kostrzy.
Starosta przypomniał również, że w przyszłym roku rozpoczynamy realizację jednej z największych inwestycji realizowanej przez nasz powiat: połączenia Świdnicy i Żarowa z autostradą A4.


30 października 2007 - Stypendysta ze Świdnicy

Stypendystą programu "zDolny Śląsk"; już dziś, 30 października, zostanie świdniczanin Piotr Studnicki. Gala Stypendialna rozpoczyna się o godz. 13.00 w Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej nr 315 został uhonorowany za wybitne osiągnięcia.
- Piotr jest uzdolniony plastycznie. Swoje zdolności rozwija na dodatkowych zajęciach, co przynosi efekty. Przed rokiem brał udział w wielu międzynarodowych i polskich konkursach plastycznych, na każdej z imprez zdobywał nagrody. Wczoraj w Młodzieżowym Domu Kultury otworzył pierwszy wernisaż swoich prac. Jest z tego dumny, a my jesteśmy dumni z Piotra. Taki uczeń, to chluba dla szkoły - mówi Violetta Skibicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 315.
W nagrodę Piotr Studnicki przez rok będzie otrzymywał stypendium w wysokości 150 zł miesięcznie. Stypendium "zDolny Śląsk"; wyróżniono świdniczanina już po raz drugi.


30 października 2007 - Pasowanie w "czwórce";

26 października odbyła się uroczystość pasowania na ucznia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im K. Makuszyńskiego w Strzegomiu. Do pasowania przystąpiły cztery klasy pierwsze i było to dla nich wyjątkowe przeżycie.
Wśród licznie zgromadzonych gości nie zabrakło naczelnika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu, Urszuli Podsiadły-Szubert i zastępcy Lucyny Jurek oraz pracowników Biura Obsługi Szkół Samorządowych. Przedstawiciele urzędu obdarowali pierwszoklasistów słodyczami.
Po oficjalnym powitaniu gości nastąpiła długo oczekiwana dla wszystkich chwila. Uroczyste ślubowania na sztandar szkoły złożyli uczniowie klas pierwszych i ich rodzice. Pasowania na ucznia dokonali dyrektor szkoły Janina Klonowska oraz Urszula Podsiadły-Szubert. Podsumowaniem uroczystości była prezentacja bogatego programu artystycznego. Młodzi uczniowie recytowali wierszyki, śpiewali i tańczyli w strojach ludowych, wzbudzając aplauz zgromadzonej publiczności.


30 października 2007 - Wędrówka - Jezioro Bystrzyckie

Koło Turystyczne Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnica zaprasza wszystkich małych i dużych na kolejna wycieczkę po naszym regionie. Wycieczka odbędzie się 10 listopada. Tym razem zawędrujemy w okolice Jeziora Bystrzyckiego.
Trasa wygląda następująco: Świdnica - Zagórze Śl. - Zamek Grodno - szlak żółty - brzegiem jeziora - Karciarski Buk - Gołogóra - Bystrzyca Górna - Świdnica.
Długość trasy pieszej około 8 km. Wyjazd o godzinie 8:40, natomiast powrót około godziny 15:40. Cena 12 złotych. Gwarantujemy dobrą zabawę i przyjazna atmosferę.
Informacje na temat wycieczki oraz zapisy w MDK, ul. Nauczycielska 2, w piątek i poniedziałek o 16:00.


30 października 2007 - Piłka Siatkowa Chłopców - Gimnazja

Zwycięstwem drużyny chłopców z Gimnazjum nr 4 zakończył się wczoraj turniej piłki siatkowej gimnazjalistów, który odbywał się w hali sportowej Gimnazjum nr 3. Kolejne miejsca zajęły zespoły: Gimnazjum 1, trzecie miejsce Gimnazjum 2 oraz na czwartej pozycji Gimnazjum 3.
Najlepszymi zawodnikami w swoich szkołach byli: Michał Morawski Gimnazjum 4, Jakub Dec Gimnazjum 1, Łukasz Gąsior Gimnazjum 2, Mateusz Drączkowski Gimnazjum 3.
Reprezentacja Gimnazjum nr 4 zagra w zawodach powiatowych 9 listopada w Marcinowicach. Organizatorem turnieju byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


30 października 2007 - Zatrzymaj przemoc

Strzegomianki wiedzą, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Pomogło im w tym uczestnictwo w warsztatach "Zatrzymaj przemoc - dbaj o swoje dobro";.
W przedostatni weekend października 40-osobowa grupa mam z córkami z gminy Strzegom wyjechała do malowniczej miejscowości Różanka położonej w Kotlinie Kłodzkiej. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Strzegomiu programu edukacyjno-profilaktycznego dla dziewcząt i kobiet "Zatrzymaj przemoc- dbaj o swoje dobro";. Podczas wyjazdu aktywny wypoczynek został połączony z twórczymi warsztatami dotyczącymi pomysłów kobiet i dziewcząt na zafunkcjonowanie systemu pomocy ofiarom przemocy, który zostanie zaprezentowany radnym naszej gminy. Stworzona podczas wyjazdu atmosfera sprzyjała długim rozmowom, wspólnym spacerom oraz wymianie doświadczeń życiowych.
Niedzielna wyprawa do Ogrodu Bajek i sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Międzygórzu przysporzyła wszystkim wiele radości, a pogoda sprawiła wielka niespodziankę. Ze względu na dużą ilość śniegu grupa szła długim malowniczym żółtym szlakiem, podziwiając piękno krajobrazów. Wszyscy wrócili do domów w przemoczonych butach, ale za to bardzo zadowoleni z wyjazdu.
Program w całości został sfinansowany ze środków Departamentu ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


30 października 2007 - Zdrowie w Roztoce

24 października Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce otrzymał nieodpłatnie, z Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" w Warszawie, sprzęt na wyposażenie sali do gimnastyki korekcyjnej w kwocie 4138,00 zł.
W skład dostarczonego kompletu wchodzą: 3 drabinki rehabilitacyjno - gimnastyczne, drążek składany na drabinkę, 2 poduszki hiperkorekcyjne, 3 ławki korekcyjno - lecznicze, 4 materace do rehabilitacji oraz zestaw do ćwiczeń wzmacniających mięśnie posturalne. Powyższy sprzęt znacząco poprawi jakość prowadzonych zajęć z gimnastyki korekcyjnej.
Informujemy również, że dwóch nauczycieli Zespołu Szkół w Roztoce uczestniczyło, od 25 do 28 października w szkoleniu w Ośrodku Sportu PZSN "Start" w Wiśle - Uzdrowisku. Na szkoleniu w sposób praktyczny i teoretyczny wzbogacili oni wiedzę o prowadzeniu zajęć z gimnastyki korekcyjnej.


30 października 2007 - Niezwykły gość w bibliotece

11 października w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem, autorem cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. W spotkaniu z niezwykłym podróżnikiem uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 2 oraz dzieci i młodzież ze świetlic środowiskowych.
Gość bardzo szybko zdobył uwagę i sympatię słuchaczy, głównie za sprawą opowieści o szkołach przetrwania, których jest organizatorem. Na wyprawy zabiera młodzież i dzieci, które mają zgodę rodziców i świadectwo zdrowia. Na obozie panują prawdziwie spartańskie warunki, trzeba pokonywać wiele kilometrów przez las, przechodzić rzekę wpław, przeprawiać się przez bagna, wspinać po linach, przechodzić po wiszących mostach a oprócz tego wytyczać obóz, nosić sprzęt, przygotowywać posiłki. Młodzi ludzie zmagają się z własną słabością, uczą się odpowiedzialności, tolerancji, życia w grupie, radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach, poznają zasady udzielania pierwszej pomocy. To szczególnie zainteresowało młodych słuchaczy tym bardzie, że pan Krzysztof zademonstrował kilka prostych chwytów.
Jego książki, które ukazują się w seriach Porachunki z przygodą, Gra, Operacja Hydra cieszą się dużym powodzeniem wśród czytelników. Jak wyznał autor były to reportaże, które z czasem zwiększyły swoją objętość i przerodziły się w powieści.


30 października 2007 - Pasowanie

Tradycją w wielu szkołach podstawowych jest pasowanie uczniów klas pierwszych. Kandydaci w obecności nauczycieli i rodziców muszą wykazać się wiedzą i umiejętnościami.
19 października Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dobromierzu zyskała kolejnych stuprocentowych uczniów. Uroczystość miała wzruszający i podniosły charakter: pierwszoklasiści deklamowali wiersze i śpiewali piosenki . Aktu pasowania dokonała pani dyrektor Elżbieta Seperant za pomocą wielkiego pióra ze stalówką wypowiadając słowa: "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu", a młodzi adepci odpowiadali: "Przyjmuję obowiązki szkolne". Wzruszeni rodzice pstrykali swoim pociechom zdjęcia. Świeżo pasowane pierwszaki otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Nad całością uroczystości czuwała wychowawczyni klasy pierwszej Alina Wójcik oraz uczennice klasy szóstej: Emilia Miciak, Magdalena Fuławka i Paulina Drewniak, natomiast rodzice zadbali o słodki poczęstunek po zakończeniu uroczystości.
19 października 2007 roku do społeczności szkolnej w Dobromierzu oficjalnie dołączyło 19 uczniów.


29 października 2007 - Cenne informacje

25 października w siedzibie Powiatowego Biura Geodezji i Katastru odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono możliwości udostępniania informacji z numerycznych baz danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Informacje te dotyczą w szczególności bazy adresowej (nazwa ulicy, nr porządkowy budynku, rodzaj i ilość kondygnacji budynku, nr działki), właściciela nieruchomości oraz cyfrowej ortofotomapy obszaru całego powiatu świdnickiego.
-"Informacje te niezbędne są do umiejscowienia różnych zdarzeń jakie mają miejsce w powiecie: wypadków, pożarów, rozbojów. Takie informacje są cenne szczególnie dla Pogotowia, Straży Pożarnej czy Policji. Dzięki takiej mapie numerycznej, na której widnieją wszystkie ulice, budynki, granice działek, można ustalić np. najlepszy dojazd do miejsca zdarzenia."; - wyjaśnia Danuta Talerzowska, Dyrektor Powiatowego Biura Geodezji i Katastru. W spotkaniu uczestniczył Członek Zarządu - Roman Etel oraz przedstawiciele służb porządku publicznego i zagrożeń kryzysowych.
Firma Geotec z Wrocławia, właściciel oprogramowania Oskar, w którym prowadzona jest ewidencja gruntów i budynków, przedstawiła oprogramowanie InfoGT z podłączonymi mapami. Oprogramowanie to narzędzie do uzupełniania map danymi potrzebnymi dla konkretnych służb.
Następnym krokiem będzie zawarcie porozumień określających warunki udostępniania numerycznych baz poszczególnym użytkownikom.


29 października 2007 - W Pszennie czytają dzieciom

Czytanie jest proste, tanie i dzieci je uwielbiają dlatego też Przedszkole w Pszennie włącza się do ogólnopolskiej akcji pn. "Cała Polska czyta dzieciom";. W dniach od 29 października do 23 listopada na zaproszenie dyr. przedszkola Ewy Wasileni bajki najmłodszym czytać będą: gminni samorządowcy pod przewodnictwem wójta gminy Świdnica, przedstawiciele duchowieństwa, kuratorium oświaty, policji, straży pożarnej, kultury i sztuki.
Jak mówi dyrektor przedszkola poprzez tą akcję: "Chcemy uświadomić dorosłym, że współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, ignorowanie ich potrzeb psychicznych i umysłowych, brak czasu i wszechobecność telewizji powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Dziecko, które ma mały zasób słów, będzie miało problemy z myśleniem, gdyż język jest narzędziem myślenia, również matematycznego. Dziecko, które nie rozumie wielu słów i ma małą wiedzę nie będzie samo czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. Trzeba zainwestować co najmniej 10 -12 lat w głośne czytanie dziecku, by wychować czytelnika, nikt bowiem nie rodzi się czytelnikiem.


29 października 2007 - Monitoring w szkołach

W ramach programu rządowego "Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach"; Gmina Jaworzyna Śląska otrzymała dotację w kwocie 26 223 złotych.
Program ma na celu wspieranie działań dążących do zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach. Projekt będzie realizowany w latach 2007 - 2009, z możliwością przedłużenia na kolejne lata.
Instalacja systemu pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych uczniów, zarówno na terenie szkół, jak i na obszarze do nich przyległym, ponadto umożliwi identyfikację osób postronnych wchodzących na teren monitorowanych obiektów.


29 października 2007 - Podziękowania

W imieniu nowo wybranych posłów - Anny Zalewskiej i Waldemara Wiązowskiego dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu wyborczego wspierając naszych kandydatów w kampanii wyborczej do sejmu i senatu.
Jest to nasz wspólny sukces i uwieńczenie naszej wieloletniej pracy dla PiS i jej idei.
Niech ten zapał towarzyszy nam w dalszej wspólnej pracy na rzecz wzmacniania idei solidarnego państwa.
Krzysztof Lewandowski - Szef Sztabu Wyborczego PiS, Członek Zarządu Okręgowego


29 października 2007 - "Wesoła Kokoszka"

26 października w Zespole Szkół w Marcinowicach odbyła się piąta edycja międzyszkolnego konkursu recytatorskiego "Wesoła Kokoszka"; dla uczniów klas II i III szkoły podstawowej organizowanego przez bibliotekę Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach przy współpracy Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu w Świdnicy. Do konkursu przystąpiło 19 wykonawców ze szkół podstawowych powiatu świdnickiego.
Przyznano nagrody dla: Olgi Matłosz, Macieja Janiaka i Natalii Lewickiej oraz wyróżnienia dla: Emilii Kukli, Moniki Sawickiej i Łucji Gaik.


29 października 2007 - Dzień Seniora w Żarowie

27 października Żarowski Ośrodek Kultury miał przyjemność gościć Seniorów, Emerytów, Rencistów i Inwalidów z miasta i gminy Żarów. Dzień Seniora to wieloletnia tradycja. To chwile pełne wzruszeń, radości i wspomnień.
Ponad 80 członków zrzeszonych w Związku bawiło się przy akompaniamencie zespołu do późnych godzin wieczornych. W tak uroczystym dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz gminnych. Z bukietem róż i pięknymi życzeniami przybyli m.in. Robert Kaśków Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie, Anita Denes - Ziemkiewicz Kierownik OPS-u w Żarowie. Były również życzenia i od Burmistrza Miasta Marka Zywera. Nie zapomniano o Czcigodnych Jubilatach którzy zostali w szczególny sposób uhonorowani: Stanisława Błaszczyk, Emil Koban, Genowefa Bogucka, Kazimierz Ożga. Seniorzy którzy ukończyli 80 lat otrzymali słodkie upominki.
Dzień seniora uświetnił występ zespołu Żarowianie. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwała Przewodnicząca Związku - Irena Łabaj.


29 października 2007 - Komunikacja przed 1 listopada

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i przerwą w przebudowie placu Wolności wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu autobusów MPK:
Od poniedziałku, 29 października autobusy linii nr 4, 7, 41 i 43 wracają na wcześniejszy przebieg linii - będą jeździły przez pl. Wolności. Tym samym przywrócony zostanie przystanek Wrocławska/pl. Wolności (Skarpa), a zlikwidowany zostanie przystanek tymczasowy przy ul. 1 Maja;
Do niedzieli włącznie, 4 listopada utrzymane zostaną dotychczasowe objazdy związane z przebudową pl. Wolności dla: - autobusów odjeżdżających z pl. Grunwaldzkiego w kierunku ul. Westerplatte (linie nr 3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 16, 18, 30 i 60)
- objazd ul. Sprzymierzeńców i ul. Śląską,
- autobusów dojeżdżających do pl. Grunwaldzkiego z kierunku ul. Westerplatte (linie nr 3, 5, 6, 8, 11, 12, 16, 18, 30 i 60) - objazd ul. Śląską i Sprzymierzeńców z przystankiem zastępczym przy ul. Śląska/Lipowa.
Od poniedziałku, 5 listopada autobusy wszystkich linii jeżdżących dotychczas objazdami rozpoczną kursowanie zgodnie z planowanym przebiegiem - przez pl. Wolności. Przywrócone zostaną przystanki: pl. Wolności/Równa i pl. Drzymały, a zlikwidowane będą przystanki tymczasowe zlokalizowane przy ul. Pionierów i ul. Śląska/Lipowa;
By mieszkańcy i przyjezdni goście mieli możliwość uporządkowania i odwiedzenia grobów najbliższych od wtorku, 30 października do niedzieli, 4 listopada po obu stronach ul. Pionierów na wysokości al. Brzozowej zostaną umieszczone przystanki tymczasowe na żądanie, obowiązujące dla autobusów wszystkich przebiegających tam linii.


29 października 2007 - Zmiany w ruchu

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii. Zmiany będą obowiązywać już od rana w środę, 31 października do niedzieli, 4 listopada do godz. 24.00. W rejonie cmentarza przy ul. Łukasińskiego wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się: po prawej stronie ul. Łukasińskiego (na odcinku od ul. Esperantystów do Henryka Pobożnego), po prawej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (na odcinku od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów), po lewej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (w rejonie świątecznego przystanku MPK).
W rejonie cmentarza przy al. Brzozowej: wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na al. Brzozową, zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Pionierów (na odcinku od ul. Sprzymierzeńców do Śląskiej), ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Śląskiej (na odcinku od ul. Zielonej do Przyjaźni), również ruch jednokierunkowy i jednostronne parkowanie będzie obowiązywać na ul. Sadowej, celem zwiększenia liczby miejsc do parkowania oraz upłynnienia przejazdu przez tę ulicę.
W rejonie cmentarza przy ul. Bobrzańskiej obowiązywał będzie: zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Słowiańskiej (na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Serbskiej).
W piątek, 26października, na cmentarzach przy ul. Łukasińskiego i Brzozowej zostaną ustawione przenośne toalety.


28 października 2007 - III Zaduszki Muzyczne

2 listopada w świdnickim Klubie Bolko odbędą się III Zaduszki Muzyczne.
Podczas wieczoru wykonawcy i organizatorzy wspominać będą ludzi kultury świdnickiej, którzy odeszli na wieczny spoczynek w tym roku.
Będą to między innymi wspomnienia o Marianie Ruszkiewiczu, Krzysztofie Górskim, Krzysztofie Jasku oraz Anieli Zawiszy. Zaduszki rozpoczną się o godzinie 18.00.
W Zaduszkach wystąpią: Zakaz Wjazdu, The Florators, Orchard, Sonny Blues, Alek Mrożek. Wstęp wolny.


28 października 2007 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Kryształ Stronie Śląskie - Polonia-Sparta II Świdnica 1:1
Grom Witków - Nysa Kłodzko 2:4
Stal Świdnica - Victoria Świebodzice 1:2
Zespół Victorii Świebodzice zajmuje 2 miejsce ze strata jednego punktu do lidera rozgrywek, na czwartym miejscu jest nadal Polonia-Sparta II Świdnica, Stal Świdnica spadła z 9 na 10 miejsce, a z 12 na 14 miejsce spadł Grom Witków.


28 października 2007 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Włókniarz Głuszyca - Zieloni Mokrzeszów 3:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Juventur Wałbrzych 2:1
Skalnik Czarny Bór - Granit Roztoka 2:2
Victoria II Świebodzice - Sudety Dziećmorowice 3:5
Zjednoczeni Żarów - Zieloni Mrowiny 1:0
Gwarek Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 1:1
Unia Jaroszów - Iskra Witków Śląski 2:2
Czarni Wałbrzych - Górnik Boguszów-Gorce 2:5


28 października 2007 - Ruszyła piłka halowa

Wyniki pierwszej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej RONAL CUP
Kilngenburg - Rock Cafe 9:0
Terespol - Wagony Świdnica 3:4
Bar Na Fali - Wiśnia 4:5
Spartakus - Witkowski 6:4
Piłkarzem kolejki został Arkadiusz Piech ze Spartakusa, bramkarzem - Maciej Włudyka z Klingenberga.
W tabeli prowadzenie objął Klinkenburg z trzema punktami. Kolejne miejsca zajmują: Spartakus 3 punkty, Wiśnia - 3, Wagony Świdnica - 3, Bar na fali, Terespol, Witkowski, Rock Cafe i Wierzbna bez punktów.


28 października 2007 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS seniorzy

Wyniki dzisiejszej kolejki spotkań
I liga
LKS Szczepanów - KS Kraszowice 0:3
LZS Gościsław - LZS Gola Świdn 2:2
LZS Tomkowice - LZS Strzelce 4:5
LZS Goczałków - LKS Zebrzydów 3:0
LZS Rogoźnica - LZS Kątki 3:2

II liga
LZS Śmiałowice - LKS Zastruże 1:10
LKS Kalno - LKS Biała 1:6
LKS Imbramowice - LZS Tąpadła 2:6
LZS Komorów - LZS Tworzyjanów 6:1


28 października 2007 - Rekreacyjna liga piłki nożnej juniorzy

Powiatowa Liga Piłki Nożnej LZS Młodzików

Lutomia - Zebrzydów 1:0
ULKS Marcinowice - Witoszów 2:2
Tąpadła - Szczepanów 0:3
Wiśniowa - Kątki 6:4


28 października 2007 - Hubertus z LKS Stragona

LKS Stragona kończy tegoroczny sezon jeździecki. Tradycyjny Hubertus odbędzie się w pierwszą sobotę listopada w Skarżycach.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.
W programie atrakcje dla dzieci, tradycyjna pogoń za lisem oraz swojska biesiada z tańcami do białego rana na krytej ujeżdżalni. Nie obowiązują stroje wieczorowe! Trzeba się ubrać ciepło i bardzo wygodnie.
Impreza rozpocznie się o godzinie 15.00. Wstęp 15 złotych, a w cenie swojski bigos i grzane wino. Dzieci mają wstęp bezpłatny.
Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie - 693 967 399. Bilety dostępne są w Agencji Opłat przy ulicy Św. Anny 18 w Strzegomiu.


28 października 2007 - Praca i studia podyplomowe

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C. w związku z dynamicznym rozwojem ogłasza nabór na stanowisko: Asystent ds. Realizacji Projektów. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV i listu motywacyjnego do 15 listopada. Szczegóły oferty - >>> zobacz
Firma zaprasza również na studia podyplomowe "Organizacja i zarządzanie oświatą"; - planowane rozpoczęcie zajęć 3 listopada br. oraz na studia podyplomowe "Rachunkowość i finanse - studium dla kandydatów na dyplomowanych księgowych"; - rozpoczęcie zajęć 3 listopada. >>> zobacz szczegóły.


28 października 2007 - Nowy rekord

18-letni Paweł Kotuliński ze Świdnicy, uczeń III LO, postanowił bić rekord Guinnessa w kategorii najdłuższy talk show.
Próba rozpoczęła się wczoraj rano o godzinie 7.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Dzisiaj o godzinie 22.00 dobiegła końca. Jest nowy rekord. Podczas bicia rekordu przez sale przewinęło się około czterystu osób. Program cały czas był transmitowany przez telewizję Teletop.


27 października 2007 - Dializy w Świdnicy

Dzisiaj w Świdnicy odbyło się uroczyste otwarcie Stacji Dializ Hand-Prod. Budynek stacji mieści się w pobliżu Szpitala "Latawiec".
Dziś było otwarcie ale stacja działa i przyjmuje pacjentów już od 1 października. W tej chwili leczonych jest 40 pacjentów. Leczenie w Stacji Dializ jest całkowicie bezpłatne. Warto dodać, że w ramach zabiegu chorzy mają zapewniony wygodny transport do i ze stacji oraz posiłek regeneracyjny. Stacja w Świdnicy służy przede wszystkim pacjentom z powiatu świdnickiego, wrocławskiego i dzierżoniowskiego.
Niebawem planowane jest również uruchomienie poradni nefrologicznej - powiedział podczas otwarcia, Dyrektor Generalny firmy Hand Prod - Bolesław Kukolewski. W dzisiejszej uroczystości uczestniczyły władze powiatu świdnickiego, dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, Wojewódzki Konsultant ds Nefrologii i Dializoterapii.


27 października 2007 - Nadal z kompletem

Dzisiaj w meczu 16 kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi, prowadząca do tej pory bez straty punktu Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się z wiceliderem i to na jego boisku. Nawet trudny, obcy teren nie mógł i dziś powstrzymać strzelających ostro napastników ze Świdnicy.
To kolejny komplet punktów w tym sezonie. BKS Bobrzanie Bolesławiec - Polonia-Sparta Świdnica 1:4. W tabeli rozgrywek z kompletem punktów i przewagą 14 punktów nad drugą drużyną prowadzą niepokonani świdniczanie.
AKS Strzegom doznał dziś kolejnej porażki. Na swoim boisku uległ Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 0:1. Tego sezonu strzegomianie nie mogą uważać za udany. W 16 rozegranych dotychczas meczach na swoim koncie zgromadzili zaledwie trzy punkty i zajmują nadal przedostatnie miejsce.


27 października 2007 - Czy czeka nas powtórka?

Nie powiększyły swojego dorobku punktowego świdnickie siatkarki. Dzisiejszy mecz rozegrały w Mysłowicach. Był to mecz, o którym lepiej nie wspominać. Każdy kibic wie co to znaczy przegrać w secie do trzynastu. Taka przegrana świadczy o wielkiej słabości. I ta przewaga siatkarek z Mysłowic była w każdym z trzech setów - identyczna. MOSiR Mysłowice - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/13, 25/13 i ostatni set również 25/13.
Ta porażka spowodowała spadek z ósmego na dziewiąte miejsce w tabeli rozgrywek II ligi kobiet.
Czy po pięciu rozegranych kolejkach i tylko jednym wygranym meczu a w pozostałych bez zdobycia choćby jednego seta nie przyszedł już czas na jakieś wnioski?
Czy również w tym roku czeka nas horror w walce o utrzymanie się w lidze?


27 października 2007 - Teatr Bezdomny w Tarnogrodzie

Żarowski Ośrodek Kultury z radością informuje ze Rada Artystyczna przy XXIV Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej Tarnogród 2007 w dniach 12-14 października przyznała Teatrowi im. B. Hrabala za spektakl Tadeusza Różewicza "Białe Małżeństwo"; w reżyserii Ryszarda Dykcika, Nagrode Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wielkie brawa należą się aktorom występującym w sztuce: Karolinie Wycisk, Magdalenie Sokołowskiej, Paulinie Rosińskiej, Dorocie Pawlickiej, Katarzynie Rurarz, Dominikowi Hupnerowi, Beniaminowi Dykcikowi i Ryszardowi Dykcikowi.
Zarząd Główny Kultury Teatralnej w Stulecie Stowarzyszenia przyznał również Ryszardowi Dykcikowi Dyplom Honorowy za zasługi dla Kultury Teatralnej.


27 października 2007 - Wyjątkowy konkurs

24 października w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się rozstrzygnięcie XVI edycji konkursu "Estetyka wsi i zagrody wiejskiej";. Z roku na rok coraz więcej osób bierze w nim udział, a wsie w gminie dzięki temu pięknieją. Tegoroczny konkurs rozpoczął się od wręczenia nagród zwycięzcom, wyróżnionym oraz wszystkim pozostałym uczestnikom. Burmistrz Lech Markiewicz pogratulował wszystkim biorącym udział poświęcania swego cennego czasu na upiększanie i dbanie o swoje otoczenie. - Ten konkurs jest wyjątkowy, bo to państwo nadajecie mu ton, angażujecie się i za to wam dziękuję - powiedział burmistrz. Po rozdaniu nagród głos zabierali sołtysi, którzy w imieniu mieszkańców wsi dziękowali władzom miasta za wspieranie ich działań. Dzięki temu wsie gminy Strzegom stają się coraz ładniejsze, mają z czego być dumne i czym pochwalić się przed innymi. Sołtysi dziękowali także pracownikom Biura ds. Wsi - pomysłodawcom konkursu, za motywowanie ich do działania, wspieranie oraz docenianie pracy i wysiłku wszystkich mieszkańców wsi.
Z każdym rokiem rośnie liczba chętnych do wzięcia udziału w konkursie. Zainteresowanie zgłaszają także mieszkańcy miasta, którzy chcieliby zaprezentować swoje ogrody. W związku z tym burmistrz zadeklarował, ze postara się aby w przyszłym roku zwiększono kwotę na organizację tego konkursu, który być może zmieni trochę swoją formę.
Podczas spotkania burmistrz Markiewicz prosił mieszkańców wsi o propozycje i podpowiedzi, jak powinny wyglądać przyszłe edycje konkursu, aby wysiłki mieszkańców na rzecz poprawy estetyki wsi były doceniane i odpowiednio nagradzane. Lista nagrodzonych - >>> zobacz


27 października 2007 - Podziękowania

W imieniu organizatorów spotkania przedwyborczego w ramach kampanii społecznej "Masz Głos Masz Wybór"; serdecznie dziękuję mieszkańcom Świebodzic za udział w spotkaniu przedwyborczym, zorganizowanym w Klubie Seniora przy udziale 2 organizacji pozarządowych: Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, oraz Chóru Akord Spotkanie odbyło się w dniu 17 października przy udziale kandydatów do parlamentu.
Wśród 6 kandydatów biorących udział w spotkaniu przedwyborczym w Świebodzicach trzech uzyskało mandat są to:
Anna Zalewska z listy PiS uzyskała w Świebodzicach 959 głosów - posłanka
Henryk Gołębiewski z listy LiD uzyskał w Świebodzicach 320 głosów -poseł
Stanisław Jurewicz z listy PO uzyskał w Świebodzicach 3505 głosów - senator
Kolejne spotkanie w ramach akcji "Masz Głos Masz Wybór"; odbędzie się 30 listopada. Tym razem Mieszkańcy spotkają się z burmistrzem Bogdanem Koźuchowiczem, który zostanie rozliczony z deklaracji składanych świebodziczanom - 8 maja tego roku.
Koordynatorka projektu Ewa Dziwosz


26 października 2007 - Pijana klasa

Dzisiaj o godzinie 1.50 świdniccy policjanci zostali powiadomieni przez lekarza Szpitala Latawiec w Świdnicy o przywiezieniu przez Pogotowie na oddział ratunkowy 15 letniej dziewczyny, która jest w stanie upojenia alkoholowego.
Nieletnia była tak pijana, że nie mogła sama poddać się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, została jej pobrana krew do badań. Jak się okazało uczniów pod wpływem alkoholu było więcej.
Policjanci ze Szpitala pojechali do Schroniska, gdzie przebywała grupa 20 gimnazjalistów, wśród, których 9 było pod wpływem alkoholu, w wydychanym powietrzu mieli od 0,10 do 1,10 promila alkoholu.
Nauczycielki, które opiekowały się nieletnimi zostały przebadane na alkoteście - były trzeźwe. Nieletni oświadczyli, że część alkoholu przywieźli ze sobą a część zakupił im mężczyzna w jednym ze sklepów w Świdnicy.
W chwili obecnej trwają czynności z nieletnimi i opiekunami. Po wykonaniu wszystkich czynności materiały zostaną przesłane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich zgodnie z miejscem zamieszkania gimnazjalistów. Nieletni byli na wycieczce w Świdnicy.


26 października 2007 - Najdroższy przetarg w historii miasta

Prawie 10 mln zł za 1,2-hektarowy grunt w Świdnicy zapłaci lubelska firma "Elpro";. Tak dużej kwoty na zakup działki w mieście nie wydał żaden inwestor, do wczoraj.
25 października pod młotek poszedł teren u zbiegu ul. Riedla i Zamenhofa. W miejscu, gdzie jest targowisko stanie hala targowa dla kupców oraz galeria handlowa. Mimo ogromnych obowiązków, które spoczywają na kupującym do licytacji przystąpiło pięć firm z całej polski. Cena wywoławcza 3,65 mln zł w gorącej licytacji poszybowała do 8.139.500 zł (9.930.190 zł z VAT).
- Tak emocjonującej licytacji i tak dużej kwoty za sprzedaż działki w Świdnicy jeszcze nie było. Liczba podmiotów, które wzięły udział w licytacji pokazuję, że miasto ma ogromny potencjał, co dostrzegają również przedsiębiorcy z branży handlowej - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Przetarg kończy podejmowaną od lat próbę sprzedaży terenów w centrum osiedla Młodych. Dotychczas brakowało zgody kupców i radnych. Ostatecznie i te problemy udało się pokonać, dlatego mogło dojść do rozstrzygnięcia przetargu.
- Nowy inwestor zobowiązał się, że do sierpnia przyszłego roku wybuduje halę, w której znajdą miejsce chętni z obecnego targowiska. Co więcej czynsz zostanie ustalony na poziomie akceptowanym przez kupców. Dodatkowym zabezpieczeniem interesów kupców i miasta będzie oddanie nowej hali w zarząd Miejskiemu Zarządowi Nieruchomości. Po wykonaniu tych zadań inwestor przystąpi do budowy galerii handlowo-usługowej. Na pewno będzie ona ciekawa architektonicznie, bo i takie obwarowanie zapisaliśmy w procedurze przetargowej - wyjaśnia prezydent Murdzek. W przypadku nie wywiązania się ze zobowiązań inwestorowi grozi nawet 3-milionowa kara.


26 października 2007 - Precz z wandalizmem

Nowo otwarta ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Na Naszej Górze"; miała być miejscem chętnie odwiedzanym przez całe rodziny. Okazało się niestety, że częściej swoją obecność zaznaczają na niej miejscowi wandale.
Starania Urzędu Miejskiego w Strzegomiu i Nadleśnictwa Jawor nie zostały docenione. Zaledwie tydzień po uroczystym otwarciu ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej "Na Naszej Górze"; wandale uszkodzili i wyrwali sześć tablic informacyjnych. W następnych dniach można było zaobserwować kolejne dewastacje.
Z piętnastu drogowskazów został jedynie jeden. Ich fragmenty zostały potem odnalezione w palenisku. Bezczynność i brak wyobraźni przyniosły kolejne efekty. Zniszczone kosze na śmieci, pomalowane farbą stoły, uszkodzone wiaty - to obraz, który ujrzy każdy, kto dziś odwiedzi strzegomską ścieżkę. Szlak, zamiast stanowić prawdziwą enklawę w sercu miasta, zaczyna być miejscem spotkań osób, które z braku pomysłu na spędzenie wolnego czasu zajmują się dewastowaniem wszystkiego, co napotkają na swojej drodze, a zgodnie z zamysłem ścieżka miała służyć edukacji i poszerzaniu horyzontów…
Zależy nam, aby z tego miejsca mogło korzystać jak najwięcej osób i aby towarzyszyła mu opinia przyjaznego i bezpiecznego, dlatego apelujemy do wszystkich o zachowanie zdrowego rozsądku. Niech ścieżka cieszy i służy wszystkim.


26 października 2007 - Rekordowy rok

Wszystko wskazuje na to, że rok 2007 będzie najlepszym w historii świebodzickiego aquaparku. Na razie Ośrodek Sportu i Rekreacji dysponuje danymi jedynie do września tego roku ale z tych liczb już wynika, że basen odwiedziło o blisko 14 tysięcy osób więcej, niż w analogicznym okresie 2006 roku. Odpowiednio większe były także przychody krytej pływalni - o ok. 250 tys. zł. Ale rok jeszcze się nie zakończył, zatem liczby mogą wzrosnąć.
To zasługa sprawnego zarządzania obiektami i uatrakcyjnienia oferty pływalni. Jedną z takich form jest zwiększenie liczby grup zorganizowanych, odwiedzających obiekty, które mogą korzystać z tańszych biletów. OSiR przygotowuje atrakcyjne cenowo propozycje dla wielu firm i zakładów pracy w całym regionie.
- Chcemy wkrótce poszerzyć ofertę WCR o kolejną, mam nadzieję, ciekawą propozycję - zapowiada Janusz Zieliński, dyrektor OSiR w Świebodzicach. - Planujemy udostępnić pomieszczenia na solarium. Już funkcjonuje salon masażu co w połączeniu z basenem i sauną jest atrakcyjną ofertą dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o zdrowie i urodę.


26 października 2007 - Zbigniew`s Hospital

18 października strzegomski Zespół Szkół Ogólnokształcących zmienił się w szpital leczący ciężkie przypadki … lenistwa. Po korytarzach LO w Strzegomiu przechadzają się służby medyczne. Uśmiechają się porozumiewawczo i udają w kierunku auli. Czyżby szkołę zaatakowały jakieś groźne dla zdrowia drobnoustroje, a ci wszyscy lekarze i pielęgniarki mają się ich pozbyć? Tak, ale jak się okazuje bakterie lenistwa atakują jedynie świeżo upieczonych uczniów, którzy jeszcze nie są na nie odporni. Wykwalifikowane służby medyczne ze Zbigniew’s Hospital szybko uporały się z żerującymi na wiedzy pierwszaków wirusami. Lecz aby zostać zaszczepionym na te wyjątkowo groźne paskudztwa najpierw trzeba było zasłużyć na drogą, sprowadzaną z Francji szczepionkę. Sposób był tylko jeden, pierwszoklasiści musieli stawić czoła specjalnym, chrzcielnym konkurencjom, które odbywały się na poszczególnych oddziałach.
Na pierwszym z nich, pediatrycznym, przeistoczyli się w maluchy i musieli wypić wstrętne lekarstwo. Na drugim, chirurgicznym musieli pozszywać rannego kolegę z czterema rodzajami ran. Na trzecim, psychiatrycznym mieli wykonać jak najbardziej fantazyjny taniec w niewygodnym kaftanie bezpieczeństwa. Na czwartym, kardiologicznym uporać się z napisaniem wspaniałego, poruszającego do głębi wyznania miłosnego i wyjawić swoje uczucia wychowawcy. Na piątym, wewnętrznym uczniowie z zamkniętymi oczami, za pomocą węchu, dotyku lub smaku mieli stwierdzić jaki narząd trzymają w ręku, a na szóstym, położniczym, z racji swojej nazwy największą rolę odegrały bliźniaki i ich wychowawcy.
To nie koniec atrakcji, ponieważ do grona pedagogicznego dołączyli także nowi członkowie, a raczej członkinie: Lucyna Miłek, Beata Suwart-Orzechowska, Katarzyna Makara i Alicja Moszumańska. Wszystkie panie zostały dokładnie prześwietlone przez extra rentgen. Po podliczeniu strzykawek ogłoszono wynik: zwycięzcami została klasa 1c, która w przyszłym roku będzie miała zaszczyt oficjalnie powitać nowych pierwszaków.


26 października 2007 - Inwestycje w miejskiej przychodni

Niedawno w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Świebodzicach zakończyła się wymiana okien na plastikowe, a niebawem ogłoszony zostanie przetarg na kolejne prace. Mają one nie tylko podnieść komfort pacjentów, ale także dostosować obiekt do wymogów, m. in. sanepidu. - Przygotowujemy przetarg na adaptację pomieszczeń strychowych na archiwum i szatnie dla personelu, a także wymianę instalacji elektrycznej w budynku oraz wymianę instalacji wod-kan - wymienia Teresa Jarocka, kierownik przychodni. - Czeka nas także remont gabinetów lekarskich na I piętrze i wymiana stolarki drzwiowej.
Koszt tych prac szacowany jest na 300 tys. zł. To nie pierwsze i nie ostatnie remonty w placówce. Jak do tej pory, przychodnia sama finansowała wszystkie prace.
- Jednostka prowadzona jest wzorowo, na razie budżet miasta nie musiał dołożyć ani złotówki do działalności ośrodka - chwali Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic.
Warto przypomnieć, że o mały włos, a placówka zostałaby sprzedana, wraz ze szpitalem, przez władze poprzedniej kadencji.


26 października 2007 - "Święto Latawca"

14 października na stadionie sportowym w Mrowinach odbyły się zawody latawcowe zorganizowane przez Żarowski Ośrodek Kultury. W zawodach wzięło udział 10 modelarzy z Żarowa i Mrowin, którzy zgłosili do konkursu 16 modeli latawców. Rozegrano 3 konkursy: latawców małych - 7 uczestników, latawców dużych - 9 uczestników oraz klasyfikacja łączna.
Komisja konkursowa złożona z rodziców modelarzy i pracowników Ż.O.K-u oceniła wykonanie, zdobnictwo i zachowanie (stateczność) modeli w locie. Suma punktów decydowała o zajętym miejscu. Uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi (narzędzia modelarskie, modele kartonowe). Konkurs rozegrano przy pięknej słonecznej pogodzie. Modelarze umówili się na następne konkursy i zawody (modele balonów na ogrzane powietrze, halowych modeli latających itp.).


26 października 2007 - Piłka Siatkowa Dziewcząt - Gimnazja

Wczoraj w Sali sportowej Gimnazjum nr 3 odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej, w których wzięły udział drużyny dziewcząt ze świdnickich gimnazjów. Cały turniej wygrał zespół Gimnazjum nr 1, wygrywając wszystkie mecze. "Opór"; jedynce stawiły dziewczęta z Gimnazjum nr 2 przegrywając spotkanie do 21 i do 23. A tak przedstawia się klasyfikacja końcowa zawodów: 1 miejsce - Gimnazjum 1, drugie miejsce - Gimnazjum 2, trzecie - Gimnazjum. 4 i czwarte miejsce Gimnazjum 3.
Należy również wyróżnić najlepsze zawodniczki w swoich drużynach, a były nimi: Magdalena Kukla - G 1, Aleksandra Wieczorek - G 2, Beata Lubieniecka - G 3, Karolina Truszkowska - G 4.
Dziewczęta z Gimnazjum nr 1 reprezentować będą Świdnicę na zawodach powiatowych, które odbędą się 8 listopada w Marcinowicach. Organizatorem turnieju byli - Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


25 października 2007 - Pierwsza nagroda

Przed tygodniem rozpoczęliśmy konkurs zatytułowany - "Świat Staje się Cyfrowy". Sponsorem nagród w konkursie jest Spółka Akcyjna - Multimedia Polska.
Konkurs trwa dziesięć tygodni, za nami już pierwszy tydzień.
Dziś poznaliśmy pierwszego laureata. Został nim Tomasz Chlipalski ze Świdnicy. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.
Rozpoczynamy kolejny tydzień zabawy. Zadajemy drugie pytanie, brzmi ono tak: Ile pakietów cyfrowej telewizji kablowej oferują Multimedia Polska?. Czekamy na odpowiedzi, kolejnego laureata poznamy 2 listopada. Zapraszamy do zabawy.
Wejdź na stronę i wyślij odpowiedź.


25 października 2007 - Kolejny Sukces SP ZOZ w Świdnicy

"Latawiec", finalistą w rankingu Rzeczpospolitej szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych "Bezpieczny Szpital".
SP ZOZ w Świdnicy zajął pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim oraz 21 miejsce w Polsce w kategorii - szpitale wielospecjalistyczne i onkologiczne w rankingu "Bezpieczny szpital" organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia G.P.
Dzisiaj w Warszawie odbywa się uroczysta gala wręczania dyplomów.


25 października 2007 - Komunikacja przed 1 listopada

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i przerwą w przebudowie placu Wolności wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu autobusów MPK:
Od poniedziałku, 29 października autobusy linii nr 4, 7, 41 i 43 wracają na wcześniejszy przebieg linii - będą jeździły przez pl. Wolności. Tym samym przywrócony zostanie przystanek Wrocławska/pl. Wolności (Skarpa), a zlikwidowany zostanie przystanek tymczasowy przy ul. 1 Maja;
Do niedzieli włącznie, 4 listopada utrzymane zostaną dotychczasowe objazdy związane z przebudową pl. Wolności dla: - autobusów odjeżdżających z pl. Grunwaldzkiego w kierunku ul. Westerplatte (linie nr 3, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 16, 18, 30 i 60)
- objazd ul. Sprzymierzeńców i ul. Śląską,
- autobusów dojeżdżających do pl. Grunwaldzkiego z kierunku ul. Westerplatte (linie nr 3, 5, 6, 8, 11, 12, 16, 18, 30 i 60) - objazd ul. Śląską i Sprzymierzeńców z przystankiem zastępczym przy ul. Śląska/Lipowa.
Od poniedziałku, 5 listopada autobusy wszystkich linii jeżdżących dotychczas objazdami rozpoczną kursowanie zgodnie z planowanym przebiegiem - przez pl. Wolności. Przywrócone zostaną przystanki: pl. Wolności/Równa i pl. Drzymały, a zlikwidowane będą przystanki tymczasowe zlokalizowane przy ul. Pionierów i ul. Śląska/Lipowa;
By mieszkańcy i przyjezdni goście mieli możliwość uporządkowania i odwiedzenia grobów najbliższych od wtorku, 30 października do niedzieli, 4 listopada po obu stronach ul. Pionierów na wysokości al. Brzozowej zostaną umieszczone przystanki tymczasowe na żądanie, obowiązujące dla autobusów wszystkich przebiegających tam linii.


25 października 2007 - Świetlice

Aby umożliwić korzystanie z zajęć dzieciom i młodzieży w poszczególnych sołectwach, w roku szkolnym 2007/2008 na terenie gminy Świdnica uruchomiono zostało 14 świetlic środowiskowych (to jedna więcej niż w roku poprzednim).
Nowo uruchomiona świetlica mieści się we wsi Pogorzała.
Zajęcia w poszczególnych świetlicach odbywają się dwa razy w tygodniu po trzy godziny.


25 października 2007 - Używki niszczą zdrowie

Zachęcamy uczniów strzegomskich szkół do wzięcia udziału w cyklu imprez profilaktycznych pod hasłem "Alkohol, narkotyki i tytoń niszczą zdrowie i zabierają wolność";.
Komisja do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii przy Urzędzie Miejskim w Strzegomiu oraz Strzegomskie Centrum Kultury są organizatorami jesienno-zimowego cyklu imprez profilaktycznych "Alkohol, narkotyki i tytoń niszczą zdrowie i zabierają wolność";. Program ten skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta i gminy Strzegom. Cykl będzie trwał trzy miesiące, a w jego skład wejdą następujące elementy:
1. Przedstawienie teatralne "Wspomnienia narkomanki"; - dla uczniów szkół gimnazjalnych (25 i 26 października),
2. Przedstawienie teatralne "Dzieci w sieci"; - dla uczniów szkół podstawowych (28 listopada),
3. Konkurs literacki "Moje refleksje na temat uzależnień na podstawie obejrzanych przedstawień teatralnych"; (październik, listopad). Prace każdego z uczniów, opisujące refleksje na temat obejrzanych spektakli, powinny zostać ujęte jednej stronie kartki formatu A4. Nauczyciele języka polskiego wybiorą po 1 najlepszej pracy z każdej klasy.
Wybrane prace uczniów szkół gimnazjalnych prosimy o dostarczenie do 16 listopada, uczniów szkół podstawowych do 14 grudnia do Strzegomskiego Centrum Kultury. Rozstrzygnięcie konkursu literackiego nastąpi 20 grudnia o godzinie 10.00 w galerii SCK. Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody i dyplomy za najlepsze prace.
Laureaci konkursu będą mieli także możliwość zaprezentowania swoich prac przed rówieśnikami, przedstawicielami władz miejskich, szkół, policji i straży miejskiej.


25 października 2007 - Spółka jeszcze w listopadzie?

Na spotkaniu poświęconym utworzeniu lotniska dyspozycyjnego w Świebodzicach, które odbyło się wczoraj, padły pierwsze konkretne deklaracje przystąpienia do spółki. Te samorządy, które jeszcze się wahają, mają czas do 14 listopada. Na dziś w spółce chcą być: Świebodzice, Wałbrzych oraz Szczawno Zdrój a także Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej jako stowarzyszenie, które będzie zarządzać lotniskiem. Świdnica jeszcze się zastanawia. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz nie miał wątpliwości, że procedury należy przyspieszyć, bo lotnisko jest potrzebne i Świebodzice będą w jego tworzeniu aktywnie uczestniczyć.
- Nikogo już nie trzeba przekonywać, że taki obiekt jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego i turystycznego całego regionu. Chcemy już przejść do konkretów tak, aby w kwietniu mogli w Świebodzicach wylądować pierwsi biznesmeni, turyści - mówił burmistrz.
Jerzy Siatkowski, prezes Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej przedłożył wszystkim stronom preliminarz kosztów utrzymania lotniska. Według niego na uruchomienie lotniska potrzeba 600 tys. zł. To absolutne minimum. Za te pieniądze uda się wybudować hangar i jeden pas do lądowania. Lotnisko będzie mogło przyjmować do 30 samolotów dziennie. Kwota ta rozłoży się na poszczególnych udziałowców po równo, zatem im będzie ich więcej - tym składka będzie niższa.
W środowym spotkaniu po raz pierwszy wziął udział także przedstawiciel gminy Nowa Ruda niewykluczone więc, że może to być kolejny partner w spółce.


25 października 2007 - Zmiany w ruchu

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii. Zmiany będą obowiązywać już od rana w środę, 31 października do niedzieli, 4 listopada do godz. 24.00. W rejonie cmentarza przy ul. Łukasińskiego wprowadzone będą zakazy zatrzymywania się: po prawej stronie ul. Łukasińskiego (na odcinku od ul. Esperantystów do Henryka Pobożnego), po prawej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (na odcinku od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów), po lewej stronie ul. Kazimierza Odnowiciela (w rejonie świątecznego przystanku MPK).
W rejonie cmentarza przy al. Brzozowej: wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na al. Brzozową, zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał po obu stronach ul. Pionierów (na odcinku od ul. Sprzymierzeńców do Śląskiej), ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ul. Śląskiej (na odcinku od ul. Zielonej do Przyjaźni), również ruch jednokierunkowy i jednostronne parkowanie będzie obowiązywać na ul. Sadowej, celem zwiększenia liczby miejsc do parkowania oraz upłynnienia przejazdu przez tę ulicę.
W rejonie cmentarza przy ul. Bobrzańskiej obowiązywał będzie: zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Słowiańskiej (na odcinku od ul. Śląskiej do ul. Serbskiej).
W piątek, 26października, na cmentarzach przy ul. Łukasińskiego i Brzozowej zostaną ustawione przenośne toalety.


24 października 2007 - Hubertus z LKS Stragona

LKS Stragona kończy tegoroczny sezon jeździecki. Tradycyjny Hubertus odbędzie się w pierwszą sobotę listopada w Skarżycach.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.
W programie atrakcje dla dzieci, tradycyjna pogoń za lisem oraz swojska biesiada z tańcami do białego rana na krytej ujeżdżalni. Nie obowiązują stroje wieczorowe! Trzeba się ubrać ciepło i bardzo wygodnie.
Impreza rozpocznie się o godzinie 15.00. Wstęp 15 złotych, a w cenie swojski bigos i grzane wino. Dzieci mają wstęp bezpłatny.
Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie - 693 967 399. Bilety dostępne są w Agencji Opłat przy ulicy Św. Anny 18 w Strzegomiu.


24 października 2007 - Piątkowe obrady

Na piątek, 26 października na godzinę 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy.
W jej trakcie radni zapoznają się z raportami o: stanie bezrobocia w Świdnicy i aktywnych formach walki z bezrobociem, stanie przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywności systemu poszukiwania i wspierania inwestorów, polityce miasta w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w Świdnicy.
Przedstawiony zostanie także protokół Komisji Rewizyjnej RM pn. "Realizacja aneksu do umowy sprzedaży przez Miasto Świdnica nieruchomości niezabudowanej położonej w Świdnicy przy ulicach Gen. Władysława Sikorskiego i Strzegomskiej oraz informacja dotycząca składanych przez radnych oświadczeń majątkowych.
Radni podejmą również szereg uchwał m.in. w sprawie: ustalenia regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagrodzenia, nadania statutu Szkole Podstawowej Nr 315 w Świdnicy, wyboru ławników do Sądu Okręgowego w Świdnicy i Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2008-2011, uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ul. Sikorskiego oraz ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy oraz wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów.


24 października 2007 - Praca i studia podyplomowe

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C. w związku z dynamicznym rozwojem ogłasza nabór na stanowisko: Asystent ds. Realizacji Projektów. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV i listu motywacyjnego do 15 listopada. Szczegóły oferty - >>> zobacz
Firma zaprasza również na studia podyplomowe "Organizacja i zarządzanie oświatą"; - planowane rozpoczęcie zajęć 3 listopada br. oraz na studia podyplomowe "Rachunkowość i finanse - studium dla kandydatów na dyplomowanych księgowych"; - rozpoczęcie zajęć 3 listopada. >>> zobacz szczegóły.


24 października 2007 - Młodzież w działaniu

Narodowa Agencja Programu Młodzież w działaniu już po raz drugi zorganizowała w Warszawie Turniej o Puchar Młodzieży, na który zaprosiła reprezentantów projektów realizowanych przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach programów: Młodzież i Młodzież w działaniu.
W dniach 19 - 21 października do Warszawy ze Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach wyjechali: Karolinka Dziwosz i Michał Skoczylas wraz z opiekunem. Wyjazd ten był nagrodą za pracę włożoną w realizację dwóch międzynarodowych wymian młodzieżowych z udziałem osób niepełnosprawnych, jednocześnie stwarzał szansę bliższego wzajemnego poznania się młodzieży i ich opiekuna z pracownikami Narodowej Agencji.
Stowarzyszenie w przyszłym roku ma zamiar ponownie złożyć wniosek na wymianę młodzieżową i zgodnie z życzeniem młodzieży w projekcie ma znaleźć się więcej elementów sportowych, dlatego udział w turnieju był nieformalnym szkoleniem jak napisać dobry wniosek o charakterze sportowym.
W Warszawie, Karolinka poznała kulisy pracy fotoreportera sportowego oraz zdobyła wiedzę teoretyczną z podstaw fotografii a Michał poznał Wojciecha Zielińskiego, który wyjaśnił młodzieży, jakie powinno być dobre dziennikarstwo sportowe oraz przybliżył sylwetkę trenera siatkarzy Huberta Wagnera spotkanie z tym wspaniałym sprawozdawcą sportowym było dla młodzieży piękną lekcja patriotyzmu. O blaskach i cieniach pracy trenera selekcjonera reprezentacji Polski opowiadał Jerzy Engel, który podarował Karolinie i Michałowi swoja książkę z osobistą dedykacją. Niestety nie udało się zrobić zdjęcia z napastnikiem reprezentacji Polski w Barcelonie Grzegorzem Mielcarskim, ponieważ aparat fotograficzny "odmówił posłuszeństwa";.


24 października 2007 - Dzieli nas tylko 120 km

… a łączy tak wiele: partner po stronie niemieckiej z tego samego Powiatu Bergstrasse oraz Święty Wacław - czeski Książe, patron Czech i Pragi a także świdnickiej Katedry. Wspólnych elementów szukano podczas wczorajszej wizyty delegacji z czeskiego Jičina , która odwiedziła nasz powiat. Do Świdnicy przyjechał Wicestarosta Jičina Richard Koníř z Dyrektor Departamentu Kultury oraz pracownikiem z Biura Europejskiego.
- "Szukaliśmy partnera po stronie czeskiej, do celów realizacji wspólnych projektów"; - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa. - "Okazało się, że Jičin nie ma partnera z Polski i chętnie rozpocznie współpracę z naszym powiatem." - mówił Starosta, który po raz pierwszy spotkał się z władzami Jičina w sierpniu br.
Jičin jest miastem bajki, znanym z obecności rodziny Rumcajsa. Rokrocznie odbywa się tam we wrześniu kulturalny festiwal pn. "Jičin - Miasto Bajki". Zawsze w pierwszej połowie września Starosta Jičina przekazuje klucz do bram miasta dzieciom. Dodatkowo region, w którym znajduje się Jičin nazywany jest Czeskim Rajem. Zamki i pałace, skalne miasta, architektura ludowa - to wszystko czeka na turystów i gości odwiedzających Czeski Raj.
-" Chciałbym przenieść czeski festiwal bajki z Jičina do Świdnicy. Byłoby to niesamowite wydarzenie szczególnie dla najmłodszych." - mówi Starosta Zygmunt Worsa. Wczoraj odbyło się spotkanie w Regionalnym Punkcie Kontaktowym Programu EWT Polska-Czechy w Wałbrzychu. Obie strony rozmawiały o możliwościach wspólnego zabiegania o środki unijne. Ustalono również poszczególne kroki, jakie muszą zostać podjęte w celu rozpoczęcia współpracy.


24 października 2007 - Młodzi z Teplic nad Metują

19 października gościła w Jaworzynie Śląskiej grupa dzieci i młodzieży szkolnej z partnerskiej gminy - Teplic nad Metują. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej w ścisłej współpracy z Gimnazjum nr 1 oraz Szkołą Podstawową w Jaworzynie Śląskiej zorganizowali zajęcia oraz wycieczkę dla gości z Teplic oraz grupy z Polski do Zamku "Książ".
Wszystkie zajęcia prowadzone w szkołach miały na celu integrację kulturalną młodzieży i dzieci z Polski i z Republiki Czeskiej. Uczniowie z Teplic oraz z Jaworzyny brali udział w zajęciach plastycznych, tanecznych, literacko-redakcyjnych, fotograficznych, filmowych. W wyniku wspólnych zajęć powstały prace, które już wkrótce będzie można obejrzeć na wystawach w szkołach oraz w SOKiBP. Powstanie także film, nakręcony przez młodzież z Polski i z Czech. Wizyta była także okazją do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy kadrą nauczycielską z Polski i z Czech.
Projekt pod nazwą "Jaworzyna Śląska - Teplice nad Metują. Przełamujemy bariery" został sfinansowany ze środków Gminy Jaworzyna Śląska w ramach zadania publicznego - "Wspierania działań na rzecz wymiany młodzieży w celu przełamywania barier społecznych, kulturowych i językowych".


24 października 2007 - Tantua nagrodzony

Świdnicki Ośrodek Kultury z przyjemnością informuje, iz nasz zespoł TANTUA (w składzie Witold Kowaliszyn, Paweł Cychowski, Grzegorz "Makaron" Makarewicz, Artur Korzewka, Tomasz Rupnowski) otrzymał III nagrodę na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej Olesno ’2007.
Jury w w składzie: Andrzej Sikorowski, Jarosław Wasik - przewodniczący i Tomasz Lewandowski dodatkowo nominowali do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki 2008 w Krakowie zespół - TANTUA ze Świdnicy. Gratulujemy


23 października 2007 - Dolnośląski Gryf dla Świdnicy

Miasto Świdnica zostało nagrodzone Dolnośląskim Gryfem. O statuetkę walczyło 120 podmiotów. W czwartej edycji konkursu w siedmiu kategoriach wyróżniono najlepsze małe i duże dolnośląskie firmy, samorządy i placówki służby zdrowia z regionu. Przyznano również dodatkową nagrodę - osobowość regionu, która przypadła prezydentowi Wrocławia, Rafałowi Dutkiewiczowi. Statuetkę Gryfa Świdnica otrzymała, podczas wczorajszej gali w Teatrze Polskim we Wrocławiu, za najlepszy gminny program rozwoju gospodarczego.
- Dolnośląski Gryf to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od wielu lat. Werdykt jurorów jest dla mnie bardzo ważny i dopinguje do jeszcze większej pracy. Jest też podsumowaniem naszych dotychczasowych działań. Przez pięć lat przyciągnęliśmy do Świdnicy wielu przedsiębiorców z Polski i zagranicy, którzy zainwestowali tu blisko pół miliarda złotych. Zaowocowało to nowymi miejscami pracy i spadkiem bezrobocia o ponad połowę. Cieszę się, że nasze dokonania są zauważalne również w regionie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i żartuje. - Wizerunek gryfa Świdnica ma wpisany w herb, tak więc również Dolnośląski Gryf trafił do miasta nieprzypadkowo. Wrócił na właściwe miejsce.
Oprócz statuetki, w nagrodę jeden z pracowników urzędu będzie mógł skorzystać ze studiów podyplomowych ufundowanych przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. Wyróżnienie miasta to nie jedyny świdnicki akcent wczorajszych rozstrzygnięć. Dolnośląskim Gryfem nagrodzono również firmę Sonel. Producent przyrządów pomiarowych ze Świdnicy został uhonorowany za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego.


23 października 2007 - Spadek bezrobocia w Świebodzicach

Jesteśmy miastem, w którym najszybciej, w ciągu miesiąca, spadła liczba osób bez pracy. Tak wynika z najnowszych danych Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy.
Według danych o sytuacji na rynku pracy w powiecie świdnickim, we wrześniu 2007 liczba bezrobotnych spadła w stosunku do sierpnia o 466 osób. Z tego aż 153 osoby, które podjęły prace, to świebodziczanie. W sierpniu bez zatrudnienia pozostawało 1427 mieszkańców miasta, tymczasem we wrześniu liczba ta wynosiła 1274 i nadal spada. To dobra wiadomość dla mieszkańców.
 Cieszę się, że świebodziczanie znajdują pracę i wierzę, że niedługo będzie jeszcze lepiej - komentuje te dane z zadowoleniem burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Samorząd nie ustaje w staraniach o utworzenie świebodzickiej podstrefy ekonomicznej a decyzja o jej powstaniu jest już kwestią czasu. Dla mnie priorytetem jest tworzenie miejsc pracy dla świebodziczan i budowanie mieszkań tak, aby nikt nie musiał wyjeżdżać za chlebem, czy to do dużego miasta - czy zagranicę.


23 października 2007 - Wykład w Wałbrzychu

W ramach realizacji VII Dni Papieskich przygotowanych przez ks. Łukasza Ziemskiego w szkole Integracyjnej w Wałbrzychu, prawie pół tysiąca osób wzięło udział w wykładach na temat "Możliwości prowadzenia działań w zakresie promocji zdrowia na każdym etapie choroby nowotworowej" prowadzonych przez dr Ewę Kilar - Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Dziennego Chemioterapii RSS "Latawiec";.
Na koniec spotkania uczestnicy mogli wziąć książeczki "Stres onkologiczny" autorstwa dr Ewy Kilar.
Jako symbol "nadziei" na terenie szkoły integracyjnej w Wałbrzychu posadzono żonkile. Przypominamy, że październik jest miesiącem profilaktyki chorób nowotworowych.


23 października 2007 - Będzie skatepark

Młodzież preferująca aktywne spędzanie wolnego czasu, jeżdżąca na deskorolkach, skacząca na rowerach będzie miała swój skatepark. Szczegóły ustalano podczas niedawnego spotkania w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Przedsięwzięcie realizuje Stowarzyszenie "Wyzwolenie";, którego głównym celem jest przeciwdziałanie narkomanii, uzależnieniu od alkoholu oraz zapobieganie patologii wśród dzieci i młodzieży. Miasto przekazało organizacji teren, na którym powstanie skatepark.
Prezydent Wojciech Murdzek poinformował młodych świdniczan o możliwościach pozyskania środków finansowych na budowę i zagospodarowanie terenu przy ul. Kanonierskiej. Zadeklarował również pomoc i współpracę przy realizacji tego projektu. Ustalono, że część środków stowarzyszenie pozyska samo z innych źródeł, a część otrzyma z budżetu miasta. Szczegóły są omawiane, jednak wiadomo już dziś, że całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 400 tysięcy złotych.


23 października 2007 - Nowy wydział

W Urzędzie Miejskim w Świebodzicach powstał nowy wydział - funduszy zewnętrznych. Jest to komórka, która zajmuje się pozyskiwaniem środków m. in. z Unii Europejskiej. Szefową wydziału została pani Grażyna Sikorska, która ma w tej pracy duże doświadczenie.
Przez ostatnie lata to ona właśnie zajmowała się w świebodzickim magistracie przygotowywaniem aplikacji o fundusze zewnętrzne.
 Jest to wydział w trakcie tworzenia, ale bez wątpienia ma on znaczenie strategiczne biorąc pod uwagę zwiększającą się ilość środków do pozyskania przez samorządy - mówi Anna Żygadło, sekretarz miasta.


23 października 2007 - Studio Artystyczne ruszyło

W Świdnicy przy ul. Zamkowej 9 powstała nowa instytucja kulturalno-rozrywkowa: Studio Artystyczne "Katharsis"; (SAK). - W naszej ofercie mamy do wyboru wiele profesjonalnie prowadzonych zajęć: plastyka i kolor, malarstwo i rysunek, nauka śpiewu, rytmika i umuzykalnienie, taniec nowoczesny, balet, aerobic, oraz nauka gry na gitarze i pianinie.
SAK działa na zasadzie "Szkoły Artystycznej";.
- Nie chcemy, aby traktowano to miejsce jako pozalekcyjne kółka zainteresowań. Od uczestników zajęć wymagane jest skupienie, przygotowanie do zajęć, czy praca w domu. Chcemy, aby każdy wyniósł z tego miejsca jak najwięcej wiedzy i umiejętności, aby nauczył się pracować nad sobą i zrozumiał, że bez tego nie ma sukcesów. Informacja w całości - >>> zobacz


23 października 2007 - Internetowa Akademia PARP

Kilkanaście świdnickich firm zainteresowanych jest podnoszeniem kwalifikacji drogą elektroniczną. W ramach wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w Urzędzie Miejskim w Świdnicy we wtorek, 23 października, zorganizowano warsztaty, na których przedstawiono ideę szkoleń internetowych w ramach Akademii PARP.
Otwierając spotkanie, prezydent Wojciech Murdzek stwierdził, że internet to ważne narzędzie w realizowaniu zadań firmy. - Cieszę się, że urząd może pomóc w realizacji tego programu edukacyjnego - mówił. Warsztaty skierowane są do przedsiębiorców z mikro, małych i średnich firm. Celem spotkań jest przygotowanie uczestników do korzystania ze szkoleń internetowych.
- Duże firmy szkolą swoich pracowników, bo je na to stać. W małych przedsiębiorstwach nieobecność choćby jednej osoby dezorganizuje pracę. Dlatego nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Szkolenia są darmowe. Obejmują różnorodną tematykę, np. rozwój firmy, negocjacje handlowe i odbywają się drogą elektroniczną - tłumaczą przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


23 października 2007 - Wystawa w MDK

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza do oglądania wystawy prac Ryszarda Chmiela.
W holu na I piętrze oraz w sali kominkowej zobaczymy kilkadziesiąt obrazów, przestawiający niesamowity, bajkowy świat, pełen tajemniczych postaci, zwierzęcych i ludzkich.
Ryszard Chmiel jest dwukrotnym laureatem Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej WALOR 2004 I 2006. Jego bajkowe obrazy-ilustracje od lat intrygują odbiorców, dlatego tym bardziej warto skorzystać z okazji zobaczenia ich.
Wystawę w świebodzickim MDK-u można oglądać do 16 listopada, w godzinach pracy ośrodka. Można tu także kupić katalog przedstawiający prace, znajdujące się na wystawie. Kosztuje 10 zł.


23 października 2007 - MDK Świdnica - konkursy

11 listopada podczas Święta Niepodległości odbędzie się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego - "Barwy Niepodległości";. Jedną z nagród jest wydrukowanie pracy na okładce płyty z utworami Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
1 grudnia o godzinie 11.00 w świdnickim Klubie "Bolko", w ramach Świdnickiego Dnia Tolerancji odbędzie się koncert zatytułowany "Rock przeciw Aids".
Tego dnia podczas koncertu laureatom konkursu na fraszkę oraz konkursu plastycznego wręczone zostaną nagrody.
Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
Regulaminy konkursu - >>> zobacz


23 października 2007 - Żarowski Ośrodek Kultury - konkursy

Żarowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w:
IX Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Festiwal odbędzie się 11 listopada.
W dniach 26-30 listopada odbędzie się XV Przeglądzie Teatrów Szkolnych.
A konkurs zatytułowany - Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa 16 grudnia.
Regulaminy konkursu - >>> zobacz


22 października 2007 - Po wyborach

Poznaliśmy już wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych.
W naszym powiecie uprawnionych do głosowania było 131414 osób, wydano 66544 kart do głosowania, oddano 66503 głosów, ważnych głosów było 65117.
Spośród wielu kandydatów z naszego rejonu, do sejmu dostał się kolejny już raz - Zbigniew Chlebowski kandydujący z listy Platformy Obywatelskiej, do sejmu dostała się także Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości, dotychczasowa Wicestarosta Świdnicki.


22 października 2007 - Niezwykła Polka

Dr Ewa Kilar - Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej i Dziennego Chemioterapii RSS "Latawiec"; otrzymała tytuł: Niezwykłej Polki. Tytuł ten przyznawany jest kobietom, które w sposób wyjątkowy przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wspólnot lokalnych.
Akcja Akacja realizowana jest w całym kraju przez Fundację "Partners"; Polska, a na Dolnym Śląsku przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Dr Ewa Kilar jest liderką w naszym środowisku. Swoim działaniem inspiruje nas wszystkich do realizowania swoich marzeń. Ewa jest kobietą pełną pasji, jej radość udziela się innym.
Patronat honorowy nad Akcją Akacja i konkursem o tytuł Niezwykłej Polki objęły Pani Maria Kaczyńska oraz Pani Róża Thun, Szef Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce.


22 października 2007 - Wielka aukcja

W dniach 19-29 października pod honorowym patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu odbywa się Wielka Aukcja Misyjna Sławnych Polaków na rzecz ogólnopolskiego przedsięwzięcia "Dzieciom Afryki";. Akcję zainicjowała Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu, organizatorem jest CARITAS Polska i Centrum Dzieciom Afryki a koordynuje ją Jarosław Siek. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na zakup żywności i leków dla dzieci w Afryce.
Prezenty na aukcję przekazali sławni Polacy, m.in. Prezydenci RP - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński oraz Wisława Szymborska, Andrzej Piasek Piaseczny, Ewelina Flinta, Krystyna Janda, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Joanna Brodzik, Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Agnieszka Perepeczko, Krzysztof Hołowczyc, Jacek Cygan, Martyna Wojciechowska, Piotr Rubik, Michał Bajor, Andrzej Mleczko, Adam Bujak, Wojciech Fibak, Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz, Robert Janowski, Dariusz i Jerzy Dudek, Robert Korzeniowski, Ewa Wachowicz, Rafał Blechacz a także Kawalerowie Orderu Uśmiechu - prof. Zbigniew Religa, Anna Dymna, Jolanta Kwaśniewska, Wanda Chotomska, Ewa Błaszczyk, Eleni Tzoka, Krzysztof Janczak, Irena Conti Di Mauro, Irena Sendlerowa i Kanclerz Marek Michalak, który przekazał na aukcję obraz olejny autorstwa swojej żony Adriany Michalak.
Relacje z aukcji można śledzić w programach: "Kawa czy herbata", "Między niebem a ziemią", "Znaki czasu". TVP objęła patronat medialny nad przedsięwzięciem. Na potrzeby aukcji przygotowany został specjalny spot informujący o niej z udziałem Eweliny Flinty, który emituje Telewizja Polska. Przekazane przedmioty można zakupić poprzez serwis aukcyjny - >>> zobacz


22 października 2007 - Czujne oko kamery

Osiedle przy ulicy Kochanowskiego w Strzegomiu zostało objęte monitoringiem.
Monitoring na osiedlu przy ulicy Kochanowskiego potrzebny był już od dawna, głównie ze względu na znajdującą się w sąsiedztwie szkołę. Dlatego władze Strzegomia dołożyły wszelkich starań, aby mieszkańcy naszego miasta czuli się bezpiecznie. Od kilku dni naszego bezpieczeństwa strzeże więc zainstalowana w tym miejscu kamera.
Monitorowaniem osiedla, podobnie jak pozostałych części naszego miasta, w których znajdują się kamery, będą zajmowali się funkcjonariusze Komisariatu Policji w Strzegomiu.
Prace związane z zainstalowaniem monitoringu przy ulicy Kochanowskiego wykonała firma Impel Security Technologies z Wrocławia. Koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 42 tys. złotych.


22 października 2007 - Wernisaz Piotra

29 października o godzinie 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy przy ul. Nauczycielskiej odbędzie się wernisaż Piotra Studnickiego pt. "MÓJ ŚWIAT";. Piotr Studnicki ma 12 lat i jest uczniem klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy. Do Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy na zajęcia plastyczne prowadzone przez Joannę Waksmundzką uczęszcza od września 2001 roku. Bierze udział w różnych formach zajęć. Jego ulubionymi technikami plastycznymi są: linoryt, pastele olejne i batik. Prace Piotra nagradzane są w wielu konkursach na różnych szczeblach. Dostrzegane są także wśród tysięcy prac na konkursach międzynarodowych.
W czerwcu 2004 roku otrzymał nagrodę Supermłodzika za swoją wyróżniającą się postawę podczas zajęć oraz liczne sukcesy plastyczne. W ostatnim czasie prace Piotra można było podziwiać na wystawie "Przygoda z kolorem"; w Młodzieżowym Domu Kultury "Śródmieście"; we Wrocławiu (styczeń 2007) oraz na wystawie w "Cafe7"; przy Kościele Pokoju w Świdnicy (kwiecień i maj 2007). Piotr zaprezentował swoje prace również na wystawach autorskich: "Linoryt"; (styczeń i luty 2007) oraz "Mój świat"; (kwiecień i maj 2007) w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy. W czerwcu 2007 roku praca graficzna Piotra została wydrukowana na pocztówce "Pracownia plastyczna MDK - Grafika";. W lipcu 2007 młody artysta uczestniczył w zajęciach warsztatowych w ramach imprezy "Impresja malarska"; w Kościele Pokoju w Świdnicy. Praca jego zaprezentowana została w wystawie poplenerowej.


22 października 2007 - Świętowali

Strzegomskie ognisko Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów obchodziło szczególny jubileusz. Ognisko Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów istnieje już pięćdziesiąt lat. Z tej okazji 18 października odbyły się uroczystości jubileuszowe, które połączone zostały z obchodami Dnia Seniora.
W uroczystościach udział wzięli nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale także osoby, które wspierają działalność organizacji. - Wśród naszych dobroczyńców są nie tylko władze i przedsiębiorcy, ale także zwykli ludzie, którzy całym sercem angażują się w działania naszego związku. Im wszystkim serdecznie dziękujemy - mówiła podczas jubileuszowego spotkania kierownik Eugenia Zasińska.
Wspólny wieczór był również okazją do przypomnienia celów organizacji.- Zależy nam, aby stworzyć warunki dla osób w podeszłym wieku. Chcemy, żeby czas spędzony we wspólnym gronie był ucieczką od problemów życia codziennego, od bezczynności - mówiła Eugenia Zasińska. Kierownik zachęcała wszystkich do zainteresowania działalnością związku i skorzystania z jego bogatej oferty, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Eugenia Zasińska poinformowała również o planach związanych ze zmianą siedziby związku, która mieścić się będzie w murach byłego Klasztoru Karmelitów w Strzegomiu.
Ciepłych słów nie szczędzili zaproszenie goście, którzy w swoich przemówieniach podkreślali potrzebę istnienia w Strzegomiu ogniska Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. - Gratuluję Wam tak wspaniałego święta i życzę, abyście w dalszym ciągu tak wspaniale pracowali i rozwijali się - mówiła Wioletta Urban, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. Na uroczystościach nie mogło zabraknąć występu, związanego ze stowarzyszeniem, chóru "Retro"; pod batutą Leszka Cisonia. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin.


22 października 2007 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

25 października w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, odbędzie się XII sesja Rady Miejskiej.
Sesja rozpocznie się o godzinie 17.00.
Podczas sesji radni rozpatrzą między innymi projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na bieżący rok,. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na , ustalą wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Jaworzyna Śląska ustalą też wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w szkołach i przedszkolach, dla których Gmina Jaworzyna Śl. jest organem prowadzącym.


22 października 2007 - Utrudnienia w ruchu

We wtorek, 23 października, będzie realizowany pierwszy etap przebudowy ulicy Mennickiej w Świdnicy.
Wymieniona zostanie część zniszczonej nawierzchni i chodników.
W związku z tymi pracami w tym dniu wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kazimierza Pułaskiego do ulicy Teatralnej.


21 października 2007 - Nie dali rady

Wczoraj i dzisiaj rozegrane zostały mecze o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Wczoraj Polonia-Sparta Świdnica pokonała MKS Oława 2:1.
Dzisiaj o punkty w Legnicy walczyli strzegomianie.
Niestety i tym razem mecz zakończył się porażką AKS-u Strzegom.
Miedź II Legnica - AKS Strzegom 4:2
AKS Strzegom zajmuje w dalszym ciągu w tabeli rozgrywek, przedostatnie - 18 miejsce.


21 października 2007 - Finał konkursu

W dniach 17-19 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się Finał Dolnośląski XII Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej. W czterech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i studenci oraz monodramy wzięło udział 75 uczestników, wyłonionych w kwalifikacjach gminnych, rejonowych i powiatowych w instytucjach na terenie Dolnego Śląska.
W czasie kolejnych etapów eliminacji, przeprowadzanych w Jaworzynie Śląskiej oraz przez współorganizatorów konkursu na terenie Dolnego Śląska we wszystkich etapach wzięło udział około 400 uczestników.
Dyrekcja SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej dziękuje wszystkim placówkom, które włączyły się w organizację konkursu oraz Starostwu Powiatowemu w Świdnicy za ufundowanie nagród książkowych dla laureatów. Lista nagrodzonych - >>> zobacz


21 października 2007 - Świdnica zaprezentuje się w Poznaniu

Stolica Księstwa Świdnicko - Jaworskiego przedstawi swoje walory turystyczne na branżowych targach Tour Salon 2007, które odbędą się w Poznaniu w dniach 24-27 października.
Wystawcy zachęcą do odwiedzenia naszego średniowiecznego miasta, ukazując tradycje kupieckie, częstując świdnickimi piernikami, pralinkami z naszej manufaktury oraz świdnickim majonezem. Zaprezentowane zostaną również rękodzielnicze wyroby zapachowe.
Targi turystyczne Tour Salon są największą tego typu imprezą w Polsce. Z roku na rok zyskują na znaczeniu, stwarzając Świdnicy, jako stolicy Księstwa, szansę promocji turystycznej o zasięgu międzynarodowym.


21 października 2007 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Stal Świdnica 1:3
Victoria Świebodzice - Grom Witków 3:2
Polonia/Sparta II Świdnica - Biały Orzeł Mieroszów 2:2
Zespół Victorii Świebodzice zajmuje 2 miejsce w tabeli rozgrywek, na czwartym miejscu jest nadal Polonia-Sparta II Świdnica, Stal Świdnica zajmuje 9 miejsce, a na 12 miejscu jest Grom Witków.


21 października 2007 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - Czarni Wałbrzych 8:1
Górnik Boguszów - Gorce - Unia Jaroszów 7:0
Iskra Witków Śląski - Gwarek Wałbrzych 2:3
LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Żarów 0:1
Zieloni Mrowiny - Victoria II Świebodzice 4:0
Sudety Dziećmorowice - Skalnik Czarny Bór 0:3
Granit Roztoka - Karolina Jaworzyna Śląska 4:1
Juventur Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 2:3


21 października 2007 - By zaczerpnąć polskości

Świdnica po raz kolejny stała się ważnym punktem podróży sentymentalnej członków Związku Polaków na Białorusi.
Przybyli zwiedzili, 18 października, katedrę, Kościół Pokoju i starówkę, po czym stwierdzili: Świdnica bardzo, bardzo nam się podoba. Podczas obiadu wiceprezydent Waldemar Skórski życzył im, aby jak najszybciej sytuacja na Białorusi uległa poprawie. Bardzo nam miło, że zawsze macie dla nas czas. My stąd czerpiemy polskość, a potem tę cząstkę ojczyzny przywozimy do siebie i to nam pomaga przetrwać - mówili goście.
Członkowie Związku Polaków na Białorusi przyjechali na Dolny Śląsk w ramach programu realizowanego przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki.


21 października 2007 - Telewizja cyfrowa w Świdnicy

Spółka Multimedia Polska wprowadziła w Świdnicy kablową telewizję cyfrową w wysokiej rozdzielczości (HDTV) z kanałem komunikacji zwrotnej. Pierwsze w Polsce rozwiązanie umożliwiające wprowadzenie usług interaktywnych.
Co to oznacza dla abonentów Multimediów? Koniec biernego oglądania telewizji oraz zapowiedź uruchomienia nieograniczonej liczby usług dodanych, które będą dostępne w sieci Multimediów, właśnie za sprawą cyfrowej telewizji kablowej.
Już dziś, przy pomocy pilota od dekodera można sobie ułożyć program na wieczór, a przypominacz zasygnalizuje moment rozpoczęcia kolejnej pozycji. Rodzice za sprawą Blokady Rodzicielskiej mogą uniemożliwić swoim dzieciom oglądanie pewnych pozycji programowych. A wkrótce Świdnica dołączy do listy miast, w których dostępna jest już od kilku tygodni najnowsza usługa Multimediów - wideo na żądanie, czyli wirtualna wypożyczalnia filmów. Bez wychodzenia z domu, w prosty i przystępny sposób abonenci mają dostęp do 600 filmów. Przy czym ich liczba stale wzrasta i wkrótce do dyspozycji będzie kilka tysięcy pozycji. A ceny? Porównywalne do tych z lokalnych wypożyczalni i o połowę niższe od ceny biletu do kina. O skali popularności usługi świadczy fakt, iż kilka tygodni po jej uruchomieniu w 6 miastach sieci, korzysta z niej kilkanaście tysięcy abonentów, średnio zawieranych jest 5 tys. umów miesięcznie. Szczegóły oferty - >>> zobacz


21 października 2007 - Pasowanie na ucznia

Tegoroczne pasowanie w SP nr 10 przebiegało pod hasłem "Uliczne sygnały zna mały i duży";. Dzieci wykazały się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach.
W auli w obecności rodzin przypominały zasady przechodzenia przez jezdnię, pokonywały przejście dla pieszych, reagowały na sygnalizację świetlną, mówiły o potrzebie noszenia świateł odblaskowych.
Mali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki odblaskowe, zakładki z zasadami ruchu drogowego, jubileuszowe znaczki szkoły, czapki ucznia oraz sygnalizatory wypełnione słodyczami. Nad całością czuwały wychowawczynie: Małgorzata Komorowska i Elżbieta Malisz.


21 października 2007 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS seniorzy

Mecze rozegrane 20 i 21 października
I liga
LZS Kątki - LZS Goczałków 4:2
KS Kraszowice - LZS Rogoźnica 5:1
LKS Zebrzydów - LZS Tomkowice 0:6
LZS Strzelce - LZS Gościsław 4:0
LZS Gola Świdnicka - LKS Szczepanów 3:0

II liga
LKS Zastruże - LZS Komorów 2:0
LZS Tworzyjanów - LKS Imbramowice 3:4
LZS Tąpadła - LKS Kalno 1:1
LKS Biała - LZS Kostrza 2:3


21 października 2007 - Rekreacyjna liga piłki nożnej juniorzy

Powiatowa Liga Piłki Nożnej LZS Młodzików

Lutomia - Zebrzydów 1:0
ULKS Marcinowice - Witoszów mecz przełożony
Tąpadła - Szczepanów 0:3
Wiśniowa - Kątki mecz przełożony


21 października 2007 - Studenci ze wschodu

Już po raz czwarty Świdnica gościła młodzież z Ukrainy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.
Organizatorem programu "Edukacja dla demokracji";, w ramach którego młodzież zza wschodniej granicy mogła odwiedzić Świdnicę, jest Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu. Zaangażowani w życie społeczne i polityczne w swoich krajach studenci mogli spotkać się z prezydentem Wojciechem Murdzkiem i zwiedzić najbardziej urokliwe zakątki naszego miasta. Świdnica to jedno z najciekawszych miejsc, które odwiedzamy w trakcie naszego dwunastodniowego pobytu w Polsce - mówili młodzi.
Idea międzynarodowych spotkań obejmuje wizyty w największych miastach regionu i wymianę doświadczeń między studentami. Młodzi w grupach 10-osobowych przyglądają się rozwojowi demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.


21 października 2007 - "Wesoła kokoszka"

19 października w Szkole Podstawowej numer 10 odbył się I etap Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wesoła kokoszka";.
Tegoroczne prezentacje odznaczały się wysokim poziomem.
Jury miało nie lada problem z wyłonieniem laureatów ze względu na dużą ilość pięknych recytacji. Po długich naradach postanowiło przyznać nagrody dwóm uczennicom z klasy IIa: Oldze Matłosz i Natalii Lewickiej, które reprezentować będą szkołę w Marcinowicach. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Taraban z klasy IIIa i Paweł Fałat z IIIb. Gratulujemy naszym uczniom i życzymy powodzenia w następnym etapie. Młodych recytatorów przygotowały - Marzena Barylak, Joanna Kurzawa i Renata Pasik.


20 października 2007 - Malowanie na "Dziesiątkę"

Dla uczniów klas pierwszych udział we wczorajszym konkursie malarskim zorganizowanym przez serwis internetowy "dziennik-swidnica" i Ilonę Sipowicz, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej numer 10 był wspaniałym zakończeniem uroczystości związanych z pasowaniem na ucznia, które miało miejsce w czwartek, a którego hasłem przewodnim było: "Uliczne sygnały zna duży i mały";. W konkursie "dziennika" wzięło udział 38 uczniów klas pierwszych. W konkursie brały też udział dzieci z grupy przedszkolnej. Dla nich była to wspaniała zabawa z farbami, podczas której utrwalali przepisy ruchu drogowego. W zerówce prace wykonywało 20 dzieci. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z udziału w plastycznej zabawie, dużo radości sprawiły im maskotki pancernika (z każdej klasy 8 osób zostało nagrodzonych), gry planszowe (wyróżnienia dla pozostałych uczestników) oraz plakaty (które dodatkowo dostały wszystkie dzieci z zerówki).
Pozostałe plakaty otrzymały wychowawczynie z klas pierwszych. Wykonane prace były kolorowe, przejrzyste i bardzo estetyczne.


20 października 2007 - Nie rozbili się o brzeg

Dzisiaj w Świdnicy odbył się mecz pomiędzy liderem i piątą drużyną w tabeli rozgrywek o mistrzostwo IV Ligi Piłki Nożnej, mecz pomiędzy prowadzącą Polonią-Spartą Świdnica a MKS Oława.
Dzisiejszy mecz był czternastym w tej rundzie, czternastym, i zwycięskim jak wszystkie wcześniejsze mecze. Polonia-Sparta Świdnica - MKS Oława 2:1. Bramki dla Poloni-Sparty strzelili: Gajos 70, Felich 79 a dla Oławy Kowalczyk 58.
W tabeli rozgrywek z kompletem punktów i z dużą przewagą nad drugim zespołem, prowadzą Świdniczanie.
AKS Strzegom zmierzy się jutro o godzinie 11.00 z Miedzią II Legnica.
W pojedynku tym strzegomianie nie mają większych szans na poprawę swojego dorobku punktowego, ale życzymy im tego by jednak sprawili niespodziankę.


20 października 2007 - Nasz region w TVP Polonia

Jutro, 21 października w godzinach 16.35-17.00 emitowany będzie w telewizji TVP Polonia program pt. "Merkury na beczce piwa"; (program krajoznawczy).
Program przedstawiający turystyczne, rekreacyjne i historyczne atuty regionów Polski.
Zachęcamy w programie do ich odwiedzenia i odkrycia dla siebie. Pomagają w tym bohaterowie filmu, którzy opowiadają o najciekawszych miejscach, kuchniach regionalnych, hotelach itp.
W tym odcinku będzie to wędrówka po stolicy Księstwa Świdnicy - Muzeum Dawnego Kupiectwa, Muzeum Militariów, katedra św. Wacława z najwyższą wieżą na Śląsku, Kościół Pokoju - jeden z dwóch zachowanych na Śląsku, Książ - zamek, Jaworzyna Śląska - Muzeum Kolejnictwa. Pokazane zostanie również Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia.


20 października 2007 - Wystawa fotografii

W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy od 9 listopada będzie eksponowana wystawa fotografii Stefana Kłosiewicza pt. "Zielne impresje";.
Zdjęcia przeznaczone na wystawę powstawały w ciągu kilku lat podczas wędrówek po dolnośląskich lasach, polach i groblach stawów. Fotografie roślin wykonano także na świdnickich podwórkach, dziedzińcach i w parkach.
Przedmiotem zainteresowania autora są zwykle te rośliny, na które przechodzący nie zwracają uwagi - egzystujące gdzieś pod płotami, na rumowiskach, czy w przydrożnych rowach.
Mijając je nie zdajemy sobie sprawy, że bywały kiedyś ratującymi życie medykamentami, czasem morderczymi truciznami, przewodnikami szamanów w wyprawach poza ciało, często pożywieniem najuboższych. Na wystawę zapraszamy w godzinach otwarcia muzeum.


20 października 2007 - "Ślężańska odyseja"

16 października w świetlicy wiejskiej w Kątkach odbyło się kolejne spotkanie dotyczące aktywizacji i wsparcia mieszkańców Partnerstwa "Ślężanie" w realizacji Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez wykorzystanie i promocję walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz zasobów produktu lokalnego - "Ślężańska odyseja" - realizacja II schematu unijnego programu LEADER+.
Spotkanie odbyło się w bardzo gościnnej i domowej atmosferze. Koło Gospodyń Wiejskich stanęło na wysokości zadania przygotowując dla zebranych coś dla ciała i ducha a mianowicie pyszne domowe wypieki oraz występ zespołu folklorystycznego "Akacjowe Śpiewule"; pod przewodnictwem Hanny Raszkiewicz. W spotkaniu udział wzięli producenci produktów lokalnych z Gminy Marcinowice, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, sołtys wsi Kątki Marek Dybul oraz radny Ryszard Spyrka a także przedstawiciel Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ze Świdnicy Hermina Tynda. Specjalistka ds. produktu lokalnego Marta Kamińska przybliżyła uczestnikom spotkania specyfikę produktu lokalnego oraz sposoby jego kreacji, dystrybucji i reklamy.
Zainteresowanych współpracą z Lokalną Grupą Działania "Ślężanie"; zapraszamy do współpracy.
Biuro Stowarzyszenia"Ślężanie"; Lokalnej Grupy Działania Rynek 1, 55-050 Sobótka, tel. 071/ 31-62-171 lub Urzad Gminy Marcinowice ul. J. Tuwima 2, 58-124 Marcinowice tel. 074/ 85-85-226/227 wew. 35, pok. 22


19 października 2007 - Sondaż "Dziennika"

Dzisiaj zakończyliśmy nasz przedwyborczy plebiscyt, przedwyborczy sondaż.
W głosowaniu oddano 2572 głosy.
Najwięcej głosów otrzymało Prawo i Sprawiedliwość - 909,
na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska - 812, następne miejsca przypadły:
Lewica i Demokraci - 307, Polskie Stronnictwo Ludowe - 222, Liga Polskich Rodzin - 152, Samoobrona - 130, inna partia - 40.
Czy są to prawdziwe preferencje wyborcze ? - tego dowiemy się niebawem.


19 października 2007 - Oblężenie lodowiska

Niedawno informowaliśmy, że świdnickie lodowisko ruszyło jako pierwsze na Dolnym Śląsku. Dziś możemy stwierdzić, że padł rekord. W ciągu 2 tygodni na gładkiej tafli bawiło się ponad 5.200 osób. Przypominamy, że 1 listopada lodowisko jest nieczynne, a 2.11. będzie otwarte jak w dni świąteczne.
Sztuczne lodowisko czynne będzie od 6 października 2007 do 30 marca 2008 roku.
Od poniedziałku do piątku ogólnodostępne ślizgawki rozpoczynają się o godz. 15.30, 17.00, 18.30 i 20.00. W dni powszednie od 8.00 do godz. 14.30 czas wykorzystują szkoły i grypy zorganizowane - wymagana wcześniejsza rezerwacja.
W sobotę, niedzielę, święta i ferie od godz. 8.00 do godz. 10.30 obowiązuje specjalna promocja - 150 min. jazdy w cenie jednego biletu. Następne godziny wstępu: 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00.
W Sylwestra, 31 grudnia lodowisko czynne będzie do godziny 15.00, w Nowy Rok, 1 stycznia lodowisko czynne będzie od godz. 15.30, w trakcie ferii świątecznych (24 grudnia 2007 r. - 1 stycznia 2008 r.) oraz zimowych (11-23 lutego 2008 r.) lodowisko czynne będzie jak w dni świąteczne.
Ceny - bilet normalny - 6,00 zł/h, ulgowy - 3,00 zł/h, wypożyczenie łyżew - 3 zł/h, szatnia - w cenie biletu wstępu. Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu: 074 856 94 63.


19 października 2007 - Konserwacja

16 października do świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa powrócił starodruk dotyczący historii księstwa świdnicko - jaworskiego i zarazem samej Świdnicy.
Wydane we Wrocławiu w 1667 r. dzieło jest pomnikiem historiografii naszego miasta. Dzięki uprzejmości Pani Jolanty Czuczko z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu księga, w wyniku żmudnej konserwacji i ogromnego zaangażowania pracowników ZKPiS odzyskała swój dawny blask.
Nie jest to jedyna rewitalizacja dokonana przez tą pracownię. Od niemal 20 lat trwa współpraca świdnickiego muzeum z toruńskimi konserwatorami, którzy słyną z opinii najlepszych w kraju. Dzięki nim, w ramach zajęć z konserwacji, świdnickie muzeum może nieodpłatnie rewitalizować znaczną część zabytków.
I tak w ostatnich latach udało się dokonać konserwacji unikatowych obiektów jak m. in.: dokument z 1337 r. dotyczący wolnego targu chlebem, tabelę odległości między miastami z poł. XVII w., oraz wspomniane wyżej dzieło E. I. Naso "Phoenix Redivivus Ducatuum Svidnicensis et Javroviensis"; z 1667 r. Ustawicznie trwają też prace nad innymi obiektami wymagającymi kosztownej i czasochłonnej konserwacji.


19 października 2007 - Nauczycielem jest się zawsze

To zawód wyjątkowy i odpowiedzialny. Nauczycielem zostaje się przeważnie z powołania, z miłości do młodego człowieka, którego los bierze się w swoje ręce. Ale ileż radości, ile powodów do dumy i satysfakcji ma się wtedy, gdy uczeń rozwija się, osiąga sukcesy. Nauczycielem jest się już na zawsze. Nawet na emeryturze. A że jest to środowisko liczne i aktywne - widać najlepiej w Świebodzicach. Tutaj emerytowani nauczyciele nadal biorą udział w życiu społecznym. Chętnie się spotykają, aby porozmawiać o bieżących problemach oświaty.
Najmilej jest się jednak spotkać na corocznym balu, który dla emerytowanych pedagogów organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Takie spotkanie odbyło się 17 października w Miejskim Domu Kultury.
- Z roku na rok jest nas coraz więcej, więc i sale mamy większą - śmieje się Urszula Kruczek, szefowa świebodzickiego koła ZNP. - Tym bardziej więc staramy się co roku spotkać w tym miłym gronie. W dorocznym spotkaniu wzięło udział 110 nauczycieli. Wśród gości było dwóch wyjątkowych "belfrów"; - to burmistrzowie: Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca Zbigniew Opaliński, która sam jest już na nauczycielskiej emeryturze. - Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie na to spotkanie, choć emerytem wcale się nie czuję - żartuje wiceburmistrz. - Jak chyba nikt z nas, każdy jest jeszcze przecież aktywnie działającą osobą. Takie spotkania są świetną okazją do zebrania się w swoim gronie, do rozmowy o sprawach, które nas szczególnie interesują. Życzę moim koleżankom i kolegom z okazji Dnia Edukacji Narodowej wiele pomyślności i dumy z tych, których mieli przyjemność wykształcić na wspaniałych, uczciwych ludzi.
Spotkanie w MDK uatrakcyjniły występy młodzieży. Najpierw pokaz tańców romskich zaprezentował zespół TERNE CIERHENIA, potem szalone akrobacje break dance przedstawiła grupa młodych tancerzy. Nauczyciele byli zachwyceni. - Za naszych czasów takich tańców nie było - mówili z uśmiechem.


19 października 2007 - Utrudnienia w ruchu

We wtorek, 23 października, będzie realizowany pierwszy etap przebudowy ulicy Mennickiej w Świdnicy.
Wymieniona zostanie część zniszczonej nawierzchni i chodników.
W związku z tymi pracami w tym dniu wystąpią utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym na odcinku od skrzyżowania z ulicą Kazimierza Pułaskiego do ulicy Teatralnej.


19 października 2007 - Świdnicki Bank Żywności w Warszawie

17 października w Warszawie, w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się VII Konwencja Ruchu przeciw Bezradności Społecznej - "Edukacja przedszkolna dla dzieci ze środowisk wymagających szczególnego wsparcia - perspektywy samoorganizacji społeczeństwa obywatelskiego na rzecz edukacji przedszkolnej".
W konwencji uczestniczyli przedstawiciele Świdnickiego Banku Żywności działającego przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Ochrony Bezrobotnych. Świdniczanie zaproszeni do udziału w konwencji zostali przez Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Piotra Sałustowicza, Doradcy Rzecznika ds. społeczeństwa obywatelskiego i problemów społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego obchodów 20. Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.


19 października 2007 - Sesja w terenie

26 października o godzinie 8.30 rozpocznie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy.
Tym razem będzie to sesja nietypowa, gdyż wszyscy Radni udadzą się na drogi Powiatu Świdnickiego, gdzie będą mogli obejrzeć i ocenić ich stan techniczny oraz podjąć ważne decyzje dotyczące przyszłorocznych inwestycji na drogach powiatowych.
Po wizji w terenie Radni zatrzymają się w Urzędzie Miasta w Strzegomiu, gdzie odbędzie się część dyskusyjna z głównym tematem wiodącym skupiającym się wokół spraw związany z infrastrukturą komunikacyjną.


19 października 2007 - Certyfikat dla "Karoliny"

17 października we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych XI edycji. Kapituła pod przewodnictwem Marszałka Andrzeja Łosia wyróżniła m.in. przedsiębiorstwo reprezentujące Jaworzynę Śląską - Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina";.
Warto podkreślić, iż firma otrzymała certyfikat już po raz piąty. Na gali obecny był Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, który osobiście pogratulował tego wyróżnienia Prezes Bożenie Mechli, życząc dalszych sukcesów i rozwoju firmy.
Certyfikatem wyróżniane są i honorowane wiarygodne podmioty gospodarcze Dolnego Śląska i ich produkty, wnoszące swoją działalnością istotny wkład w rozwój regionu, w tworzenie rynku pracy oraz stanowiące wizytówkę jakości, innowacyjności i nowoczesności. Celem DCG jest budowanie tożsamości regionalnej i wspieranie wzrostu gospodarczego województwa dolnośląskiego poprzez promowanie przedsiębiorczości i tworzenie korzystnych warunków jej rozwoju.


19 października 2007 - Udana debata

W środę, 17 października, w Klubie Seniora w Świebodzicach odbyła się debata kandydatów do Sejmu i Senatu z Okręgu nr 2.
Zaprezentowało się 6 osób, z czego aż trójka świebodziczan. Na pytania, co zrobią dla Świebodzic i regionu odpowiadali: Anna Zalewska (PiS), Ireneusz Zyska (PiS), Stanisław Jurcewicz (PO), Mirosław Lubiński (LiD), Henryk Gołębiewski (LiD) oraz Kazimierz Niejadlik (Samoobrona).
Debatę zorganizowały dwa działające w mieście stowarzyszenia: Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ewy Dziwosz oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Janem Welcem na czele -w ramach akcji "Masz głos, masz wybór";. Pytania przesyłali wcześniej, drogą mejlową, mieszkańcy miasta. Można także było zadać bezpośrednie pytanie od publiczności.
Każdy kandydat miał 3 minuty na autoprezentację, 2 minuty na odpowiedź na jedno, wspólne pytanie skierowane do wszystkich oraz 1,5 minuty na odpowiedź na wylosowane z listy pytanie. Debata trwała blisko 3 godziny, w atmosferze kulturalnej i rzeczowej dyskusji. Wszyscy którzy przyszli, zostali poczęstowani kawą i ciastkiem, co tym bardziej wpłynęło na całkowicie nieagresywny poziom dyskusji.
- Naszym celem było zachęcenie ludzi do udziału w głosowaniu, a nie propagowanie poszczególnych ugrupowań - zaznacza Ewa Dziwosz. - Myślę, że udało nam się zrealizować to zamierzenie.


18 października 2007 - Pieniądze

W związku z unowocześnianiem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wojewoda Krzysztof Grzelczyk wygospodarował z budżetu wojewody 5,6 mln zł na zakup 16 karetek dla wszystkich stacji pogotowia ratunkowego z obszaru Dolnego Śląska.
Jutro, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim starostowie i marszałek województwa odbiorą decyzje wojewody dotyczące przyznania dotacji na zakup ambulansów.
Obecny stan transportu sanitarnego w 12 jednostkach systemu nie jest zadowalający, ze względu na znaczne wyeksploatowanie karetek. Zakup nowych ambulansów wyraźnie poprawi standard udzielanych usług. Zespół ratownictwa medycznego będzie miał możliwości podejmowania medycznych czynności ratunkowych w zdecydowanie lepszych warunkach pozaszpitalnych. Każda karetka kosztuje 350 tys. zł. Ta wymiana transportu samochodowego jest największą spośród dotychczas dokonywanych przy zabezpieczaniu medycznych działań ratowniczych w naszym regionie.
Równiez na wniosek wojewody Krzysztofa Grzelczyka województwo dolnośląskie otrzymało z budżetu państwa dodatkowe pieniądze do wykorzystania jeszcze w tym roku. Minister Finansów przyznał 10,2 mln zł dla Portu Lotniczego Wrocław SA, w ramach Kontraktu Wojewódzkiego. Pieniądze przeznaczone są na poprawę bezpieczeństwa.
Natomiast kwotę niemal 10 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych wojewoda przekaże 28 gminom i 7 powiatom z Dolnego Śląska poszkodowanym w wyniku powodzi i huraganu, według zaproponowanego przez nie harmonogramu. Pieniądze przeznaczone są głównie na odbudowę dróg i mostów, a także zniszczonych przez wichurę budynków komunalnych.


18 października 2007 - O czynszu i nie tylko

Mieszkańcy świdnickiego TBS spotkali się 16 października w sali narad Urzędu Miejskiego z wiceprezydentem Ireneuszem Pałacem oraz prezesem świdnickiej spółki Towarzystwa Budownictwa Społecznego Mirosławem Gałkiem, aby omówić bieżące problemy.
Wiceprezydent Ireneusz Pałac, w odpowiedzi na postulaty osób przybyłych, zadeklarował możliwość częstszych spotkań.
Prezes spółki odpowiadał na pytania mieszkańców, które dotyczyły głównie przyczyn podwyżki czynszu, zadłużenia lokali mieszkaniowych, zagospodarowania terenu oraz remontów bieżących. Zgłoszono również problem dotyczący małej ilości miejsc parkingowych.


18 października 2007 - Finalizujemy sprawę lotniska

W środę, 24 października, w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach odbędzie się spotkanie poświęcone utworzeniu spółki pod nazwą "Lotnisko dyspozycyjne Świebodzice-Wałbrzych";. Jest to zwieńczenie kilkumiesięcznych starań władz samorządowych Świebodzic o utworzenie w mieście lądowiska, które będzie służyć rozwojowi gospodarczemu i turystycznemu całego regionu.
Do udziału w przedsięwzięciu burmistrz Bogdan Kożuchowicz zaprosił samorządowców z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego, przedstawicieli Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i wiele innych podmiotów. Lotnisko utworzy spółka, powstała właśnie z samorządów, które do niej przystąpią. Deklaracje uczestniczenia w tym przedsięwzięciu złożyły już kilka miesięcy temu m. in. władze Wałbrzycha, Szczawna Zdroju - i oczywiście Świebodzic.
Środowe spotkanie poświęcone będzie sfinalizowaniu kwestii formalnych - czyli ostatecznego zatwierdzenia statutu spółki oraz planu finansowania jej działalności przez poszczególnych członków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13. w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.


18 października 2007 - "Komisarz Lew" w przedszkolu

Ponad 80 przedszkolaków w Pszennie mogło zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu, usłyszeć dźwięk syreny. Te i wiele innych atrakcji przygotowała Sekcja Prewencji KPP Policji w Świdnicy organizując akcję pn. "Bezpieczna droga do przedszkola";.
Najwięcej wrażeń najmłodszym dostarczyło spotkanie z Komisarzem Lwem, który zapoznał dzieci z prawidłowymi zasadami ruchu drogowego, bezpiecznego zachowania w przedszkolu i życiu codziennym. Spotkania z policjantami odbywają się co roku w ramach współpracy przedszkola ze środowiskiem oraz instytucjami wspierającymi bezpieczeństwo dziecka, zgodnie z Programem Promocji Zdrowia obowiązującym w Przedszkolu. Działania podejmowane w ramach tej współpracy mają na celu nie tylko przygotowanie dziecka jako uczestnika w ruchu drogowym, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa w życiu codziennym w domu, w przedszkolu i na podwórzu. Dlatego też wszyscy przedszkolacy w Pszennie otrzymali odblaskowe zawieszki aby zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa na drodze.
Wszelkie działania związane z bezpieczeństwem dzieci realizujemy systematycznie w ciągu całego roku podczas wszelkich zabaw i zajęć w przedszkolu, dzięki wycieczkom i spacerom, a także dzięki organizowanym przez naszą placówkę gminnym konkursom i olimpiadom na temat zdrowia i bezpieczeństwa, w których uczestniczą dzieci 6-letnie ze wszystkich gminnych placówek oświatowych, a także zaproszeni przedstawiciele policji, pogotowia czy straży pożarnej - podkreśla dyrektor Przedszkola w Pszennie Ewa Wasilenia.


18 października 2007 - Co trapi sołtysów?

15 października w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyła się comiesięczna narada sołtysów. W spotkaniu udział wzięli m.in. radni powiatu świdnickiego, którzy odpowiadali na pytania sołtysów.
Październikową naradę rozpoczęła Alicja Czekajło, kierownik Biura ds. Wsi, która przywitała wszystkich zebranych i przedstawiła porządek spotkania. Wśród zaproszonych gości byli: Sabina Cebula, Bronisław Forski, Beata Nejman oraz Paweł Durlik - radni powiatowi, Józef Starak - członek Rady Miejskiej w Strzegomiu, Tomasz Dziurla - Przewodniczący Komisji ds. Wsi przedstawiciele: Gminnej Spółki Wodnej w Strzegomiu, Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o/ Świdnica, oraz Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Tematem tego spotkania były przede wszystkim sprawy związane z drogami powiatowymi oraz gospodarką wodną. Sołtysi przedstawili najbardziej nurtujące i wymagające szybkiego działania problemy. Skarżyli się na kiepski stan tych dróg i poboczy na wsiach, które wymagają bieżących napraw. Na wszystkie pytania sołtysów odpowiadali radni powiatowi oraz Maria Bojarska ze Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Sekretarz gminy Strzegom i jednocześnie członek zarządu powiatu - Sabina Cebula poinformowała sołtysów, że 26 października w Strzegomiu odbędzie się Sesja Powiatu, podczas której zaplanowany jest także objazd wszystkich dróg znajdujących się w powiecie, aby zapoznać się z aktualnymi problemami.
Druga część spotkania poświęcona była tematyce działania Gminnej Spółki Wodnej oraz Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Sołtysi prosili m.in. o konserwację potoku Olszańskiego i Szymanowskiego, dokończenie prac na potoku Wierzbiak i Cicha Woda.


18 października 2007 - Zabierz ze sobą plakat

Tego lata w Świdnicy powstało miejsce pamięci poświęcone najbardziej znanemu na świecie mieszkańcowi tego miasta. Baron Manfred von Richthofen znany jest na całym świecie, tam mówią o nim również Red Baron, Czerwony Baron.
Najsmutniejsze jest to, że w mieście, w którym stoi dom gdzie mieszkał, gdzie, kiedy zginął znajdowało się muzeum jego imienia, w mieście, w którym pozostały fragmenty mauzoleum - większość mieszkańców nie wie nawet o kim mowa, nie wie kim był.
Manfred von Richthofen jest najbardziej znanym pilotem pierwszej wojny światowej. Jest postacią wręcz legendarną. Najwyższy już czas by jego nazwisko na wieki zaczęto łączyć z naszym miastem. By wrócił tu gdzie jest jego miejsce, by odbył do naszego miasta, do domu rodzinnego swój "ostatni lot". Aby nie był postacią "bez domu" musimy mówić wszędzie gdzie to tylko możliwe, że jest stąd, że Manfred von Richthofen jest ze Świdnicy.
Dlatego proponuję aby każdy kto wyjeżdża za granicę czy też do innego miasta w naszym kraju a ma możliwości by zabrać ze sobą piękny kolorowy plakat mówiący o Czerwonym Baronie i ma też możliwości by tam gdzie będzie, umieścić go np. w biurze podróży, w muzeum czy innej instytucji kulturalnej, proszę taką osobę aby to zrobia dla wspólnej naszej korzyści, dla korzyści mieszkańców naszego pięknego miasta.
Mamy w Świdnicy wspaniały Kościół Pokoju, równie piękną Katedrę, miejmy też dzieki "Baronowi" kolejne miejsce, do którego zechcą przyjeżdżać turyści.
Osoby chcące pomóc w propagowaniu w ten sposób tego miejsca proszę o kontakt - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz. Plakat wygląda tak - >>> zobacz


18 października 2007 - "Nagrody kulturalne ze smakiem"

Jutro, w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury o godzinie 19.00 odbędzie się uroczyste wręczenie tegorocznych nagród w dziedzinie kultury przyznanych przez Prezydenta Miasta.
Jak już Państwa informowaliśmy, w tym roku uhonorowane zostały dwie osoby pani Krystyna Bartela - za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury oraz pan Marek Michalak - za upowszechnianie kultury poprzez organizację akcji pn. ";Polscy Artyści Plastycy Dzieciom";.
Wieczór uświetni występ znanych śpiewaków scen operowych. Podczas koncertu pn.";Italia - Muzyka i Smaki"; z cyklu Europejskich Wieczorów Muzycznych usłyszymy m.in. znane i lubiane pieśni neapolitańskie, arie i duety z oper G.Verdiego i G.Pucciniego. Gawędę o smakach poprowadzi pan Piotr Adamczewski.


18 października 2007 - "Szkoła Otwarta Wesoła Atrakcyjna"

W dziewięciu placówkach oświatowych w Gminie Świdnica, realizowane są zajęcia w ramach projektu SMOK. Od września trwa realizacja programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży "Szkoła Otwarta Wesoła Atrakcyjna";. Wiele godzin przeznaczono na zajęcia wspomagające wszechstronny rozwój uczniów, takich jak zajęcia ogólnorozwojowe, terapia logopedyczna, praca z pedagogiem i psychologiem, zajęcia kompensacyjno - korekcyjne, treningi pamięci i logicznego myślenia, gry i zabawy matematyczne, zajęcia ze skalą i mapą, zajęcia z zakresu zapobiegania uzależnieniom.
W każdej ze szkół zorganizowano również wiele dodatkowych zajęć z języka angielskiego, niemieckiego, a nawet rosyjskiego - większość zajęć realizowanych jest w formie kół językowych.
Zajęcia z technologii informacyjnej i komputerowej realizowane są we wszystkich placówkach - uczniowie uczą się pozyskiwać informacje z różnych źródeł, tworzyć strony www., redagować gazetki szkolne, pisać prace literackie i teksty dziennikarskie, obrabiać zdjęcia cyfrowe, nagrywać płyty DVD, a uczniowie posiadający skromne umiejętności w zakresie obsługi komputera mogą je wzbogacić na zajęciach wyrównawczych.
Wszystkie zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. W zajęciach uczestniczy bardzo wielu uczniów, są wysoko oceniane przez uczniów i ich rodziców.


18 października 2007 - "Twórcy Wizerunku Polski"

Biografia oraz życiowe dewizy i ulubione sentencje świdniczanin Marka Michalaka, prezesa Stowarzyszenia i Fundacji SERCE oraz Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu znalazły się w niezwykle prestiżowym wydawnictwie książkowym pt. "Twórcy Wizerunku Polski"; , której wydawcą jest Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą";.
Do udziału w tym autorskim projekcie wydawniczym Fundacja zaprasza luminarzy życia kulturalnego i społecznego, przedstawicieli świata nauki, polityki oraz mediów. Wśród Współautorów Ksiąg bywały tak znakomite postaci, jak Jan Paweł II, Benedykt XVI, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Anna Dymna, Irena Kwiatkowska oraz wielu innych twórców wizerunku Polski.
W najnowszym wydaniu księgi możemy spotkać 150 twórców wizerunku Polski, m.in. Arcybiskupa Kazimierza Nycza, ks. Jana Twardowskiego, Nine Andrycz, Ewę Bem, Hanke Bielicką, Ernesta Brylla, Wandę Chotomską, Krzysztofa Daukszewicza, Tadeusza Drozdę, Urszulę Dudziak, Jacka Fedorowicza, Hannę Gronkiewicz-Waltz, Mirosława Hermaszewskiego, Bogusława Kaczyńskiego, Jana Kociniaka, Małgorzatę Kożuchowską, Lucjana Kydryńskiego, Cezarego Leżeńskiego, Rafała Olbińskiego, Daniela Passenta, Longina Pastusiaka, Jana Pietrzaka, Piotra Rubika, Kubę Sienkiewicza, Tomasza Stockingera, Magdę Umer, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Teresę Żylis-Gara i dwójkę świdniczan - Marka Michalaka i Elżbietę Starostecką.


18 października 2007 - Uroczystości w SP 10

W ramach Dni Papieskich w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone Sł. B. Janowi Pawłowi II.
Wcześniej uczniowie modlili się o pokój na świecie, widocznym znakiem stał się papieski różaniec złożony z serc. Każde serce - a było ich ponad 100 - to modlitwa dziecka, to Zdrowaś Maryjo, to prośba o sprawiedliwość, dobro. Przedstawione przez uczniów krótkie scenki z życia Papieża ukazywały osobę pełną humoru, uśmiechu i wyjątkowo bliską młodemu człowiekowi.
Dopełnieniem przekazu były slajdy przedstawiające Ojca Świętego oraz wspólny, jednoczący śpiew "Barki";- "ukrytego tchnienia ojczyzny";. Dla społeczności szkolnej był to szczególny dzień pełen wspomnień, zadumy i wdzięczności.


18 października 2007 - Święto w SP 1

Święto Komisji Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1 obchodzone było hucznie. No bo jak tu nie dziękować nauczycielom, którzy na co dzień wkładają tyle pracy i troski w przygotowanie młodych ludzi do dobrego startu w młodzieńcze życie.
Dyrektor, Alicja Karol, podziękowała nauczycielom swojej szkoły za bardzo dobrą współpracę, za pracowitość i specjalistyczne podejście do uczniów. Natomiast dzieci i młodzież z klas II a , c i VI (pod czujnym okiem Danuty Pogubiło, Edyty Natanek, Renaty Begierskiej oraz Adama Miszkuro) przygotowały program artystyczny w którym humorystycznie ukazały oblicza nauczycieli szkoły. Wyłoniono również zwycięzców wśród nominowanych do nagrody o dyplom nauczyciela serduszko, czy nauczyciela na topie. Wszyscy bawili się świetnie!
Wrażenia artystyczne wzmocnił występ zespołu tanecznego "Jedynki";, który zaprezentował dwa tańce nowoczesne, bardzo dobrze przyjęte przez publiczność.


18 października 2007 - Uczcili rocznicę

Setki ludzi przyszło we wtorek, 16 października, pod pomnik Jana Pawła II, aby uczcić VI Dzień Papieski czyli rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża. Dla mieszkańców miasta postać Ojca Świętego jest szczególnie bliska - jest to bowiem Honorowy Obywatel Miasta. Jego imię nosi także Przedszkole nr 2 - co dzieci z przedszkola uczciły piękną piosenką o papieżu, odśpiewaną podczas uroczystości.
Na placu odprawiona została msza polowa. W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe miasta i powiatu: burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z małżonką Teresą, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, przewodnicząca Rady Miejskiej Świebodzic Elżbieta Horodecka oraz wicestarosta powiatu świdnickiego, Anna Zalewska. Samorządowcy złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty. Na placu pojawili się też tłumnie świebodziczanie, przynosząc znicze, które potem zapłonęły pod pomnikiem.
Oprawę artystyczną zapewniły dzieci i młodzież ze świebodzickich szkół. Pięknie zaśpiewały dziewczęta z chóru przy parafii pw. Św. Piotra i Pawła.


18 października 2007 - Gmina Dobromierz wyróżniona

Fundacja "Aktywni"; już po raz trzeci uhonorowała gminy, które najlepiej dbają o zdrowie i kondycję fizyczną swoich mieszkańców. Wśród czterech wyróżnionych Gmin z Dolnego Śląska, a trzydziestu z całej Polski znalazła się również Gmina Dobromierz.
Rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu "Aktywna Gmina"; nastąpiło 5 października podczas "Mistrzostw Regionu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkiej Atletyce"; oraz mityngu "Szukamy Talentów w LA";, rozgrywanych w Kozienicach. Konkurs "Aktywna Gmina"; odbywa się w cyklu półrocznym i obejmuje sezon wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie regionów, które najbardziej dbają o popularyzację sportu, rekreacji i aktywnego trybu życia na swoim terenie. Komisja konkursowa bierze pod uwagę wszelkie imprezy sportowo-rekreacyjne, których organizatorami, współorganizatorami, sponsorami są gminy uczestniczące w konkursie. Konkurs dotyczy w szczególności kursów, zajęć, szkoleń, konkursów i zawodów sportowych (dla osób wszystkich kategorii wiekowych, w tym osób niepełnosprawnych, osób z nadwagą itd.) z zakresu sportu powszechnego i rekreacji, imprez integrujących lokalne społeczności przez aktywność sportową oraz wszelkiego rodzaju promowania aktywności ruchowej na terenie gmin. Konkurs obejmuje także zaplanowane, rozpoczęte i realizowane przez gminy inwestycje sportowe. W szczególności budowę obiektów sportowych, zakup sprzętu sportowego dla poszczególnych instytucji, szkół, przedszkoli itd.
Warto dodać, że Gmina Dobromierz oprócz wyróżnienia otrzymała również nagrody specjalne w postaci nieodpłatnych szkoleń dla 1 instruktora Nordic Walking oraz 1 instruktora Gymstick.


17 października 2007 - Telewizja cyfrowa w Świdnicy

Spółka Multimedia Polska wprowadziła w Świdnicy kablową telewizję cyfrową w wysokiej rozdzielczości (HDTV) z kanałem komunikacji zwrotnej. Pierwsze w Polsce rozwiązanie umożliwiające wprowadzenie usług interaktywnych.
Co to oznacza dla abonentów Multimediów? Koniec biernego oglądania telewizji oraz zapowiedź uruchomienia nieograniczonej liczby usług dodanych, które będą dostępne w sieci Multimediów, właśnie za sprawą cyfrowej telewizji kablowej.
Już dziś, przy pomocy pilota od dekodera można sobie ułożyć program na wieczór, a przypominacz zasygnalizuje moment rozpoczęcia kolejnej pozycji. Rodzice za sprawą Blokady Rodzicielskiej mogą uniemożliwić swoim dzieciom oglądanie pewnych pozycji programowych. A wkrótce Świdnica dołączy do listy miast, w których dostępna jest już od kilku tygodni najnowsza usługa Multimediów - wideo na żądanie, czyli wirtualna wypożyczalnia filmów. Bez wychodzenia z domu, w prosty i przystępny sposób abonenci mają dostęp do 600 filmów. Przy czym ich liczba stale wzrasta i wkrótce do dyspozycji będzie kilka tysięcy pozycji. A ceny? Porównywalne do tych z lokalnych wypożyczalni i o połowę niższe od ceny biletu do kina. O skali popularności usługi świadczy fakt, iż kilka tygodni po jej uruchomieniu w 6 miastach sieci, korzysta z niej kilkanaście tysięcy abonentów, średnio zawieranych jest 5 tys. umów miesięcznie. Szczegóły oferty - >>> zobacz


17 października 2007 - "Serce" w Londynie

Wielkim sukcesem zakończyła się w Wielkiej Brytanii aukcja dzieł sztuki podarowanych Fundacji "Serce" przez najlepszych polskich artystów w ramach akcji "Polscy Artyści Plastycy Dzieciom";. Było to kolejne wydarzenie świdnickiej organizacji, którego zasięg ma wymiar międzynarodowy. Aukcja, która w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie poprowadzili wspólnie Kawalerowie Orderu Uśmiechu - Anna Dymna i Marek Michalak zakończyła się dochodem w wysokości 50 tysięcy złotych co w całości zostanie przeznaczone na dokończenie budowy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Sprzedano 46 dzieł, z czego najwyższą kwotę uzyskano za gwasz prof. Magdaleny Abakanowicz, który wylicytowała przedstawicielka angielskiej arystokracji za 2000 funtów. Na aukcji licytowano także prace dwóch świdnickich artystek - Kamili Karst i Adriany Michalak. Podczas imprezy zlicytowano też 2 obrazki afrykańskiego artysty, z których dochód przekazano Polskiej Misji Katolickiej w Zambii.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii Barbara Tuge-Erecińska, Biskup Świdnicki ks. prof. Ignacy Dec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Andrzej Łoś oraz Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu.
Aukcję poprzedziła wystawa wszystkich artystów biorących udział w przedsięwzięciu a zakończył niepowtarzalny występ Anny Dymnej z wierszami ks. Jana Twardowskiego.


17 października 2007 - Świdnickie stowarzyszenia

W związku z koniecznością poszukiwania źródeł finansowania działalności organizacji pozarządowych zorganizowane zostały dla świdnickich stowarzyszeń konsultacje dotyczące możliwości pozyskiwania środków finansowych.
Porady udzielane były 15 października w Urzędzie Miejskim. Konsultanci z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przez cztery godziny radzili w kwestii źródeł i możliwości pozyskiwania środków finansowych w kontekście nowego okresu programowania 2007-2013.
Ze względu na interesujący temat, doradztwo cieszyło się dużym zainteresowaniem. W konsultacjach wzięło udział 46 świdnickich stowarzyszeń.


17 października 2007 - "Sobota na sportowo"

W październiku wystartowała VI edycja programu "Sobota na sportowo" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych naszej gminy. W ostatnią sobotę, w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, zainaugurowali rozgrywki młodzi piłkarze z klas piątych. W turnieju wystartowało 5 reprezentacji szkół podstawowych. Zwycięzcą została drużyna z Goczałkowa. Pewną niespodzianką była dopiero piąta lokata gospodarzy.
Wyniki: I miejsce - PSP Goczałków, II miejsce - PSP Nr 3 Strzegom, III miejsce - PSP Nr 2 Strzegom, IV miejsce- PSP Kostrza, V miejsce - PSP Nr 4 Strzegom.
Warto jeszcze dodać, że UKS "Olimpia" w październiku organizuje także wyjazdy na krytą pływalnię do Świebodzic dla wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszej gminy.


17 października 2007 - Nominowania do dolnośląskich Gryfów

"Nagroda Gospodarcza - Dolnośląskie Gryfy"; to kolejne wyróżnienie, które może zdobyć Świdnica w uznaniu za dynamiczny rozwój gospodarczy.
Wczoraj, 16 października, ogłoszono listę nominowanych do tej prestiżowej nagrody gospodarczej. Świdnica znajduje się w kategorii gmin miejskich, a wyróżnienie dotyczy najlepszego gminnego programu rozwoju gospodarczego. W ankiecie konkursowej opisano, oprócz różnorakich inwestycji, również plan rewitalizacji miasta oraz różnorakie inicjatywy dotyczące życia kulturalnego i sportowego.
Konkurs "Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza";, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to konkurs organizowany od 2004 roku przez Zachodnią Izbę Gospodarczą, a od roku 2005 wspólnie przez Izbę i Związek Pracodawców Polska Miedź, który w tym roku obchodzi X-lecie swego istnienia. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Prezesa KGHM Polska Miedź S.A. jako największego przedsiębiorstwa Dolnego Śląska. Konkurs ma na celu wyróżnienie przedsiębiorstw i jednostek samorządu terytorialnego przyczyniających się w największym stopniu do rozwoju gospodarczego naszego regionu i będących wzorami do naśladowania w poszczególnych kategoriach.


17 października 2007 - Sukces Basi

Uczennica Gimnazjum nr 3 w Świdnicy Basia Janas odniosła kolejny sukces. Obdarzona talentem muzycznym i wokalnym otrzymała Edukacyjne Stypendium Rotariańskie w wysokości 2000 złotych ufundowane przez Komisję Stypendialną Rotary Świdnica - Wałbrzych.
Cała szkoła jest dumna z Basi - nauczyciele, koleżanki i koledzy. Radości i wzruszenia nie kryje przede wszystkim Joanna Grębowska - Szpak - nauczyciel muzyki, która razem z wychowawczynią Basi - Iwoną Kasprzak zaproponowały jej kandydaturę jeszcze w czerwcu. Basia to niezwykle utalentowana osoba - znana jest już świdnickiej publiczności z koncertów, w jakich uczestniczy wraz z zespołem muzycznym prowadzonym przez Joannę Grębowską - Szpak. Jej głos jest wyjątkowy, śliczny. Dużo w nim ekspresji i swoją barwą zachwyca wszystkich, którzy jej słuchają. A okazji jest wiele. W ostatnim choćby czasie Basia wraz z zespołem Gimnazjum nr 3 zaśpiewała 12 października w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury przed władzami naszego miasta, dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przed nagrodzonymi nauczycielami. Dwa dni później zachwycała publiczność zgromadzoną w Świdnickiej Kurii Biskupiej z okazji VII Dni Papieskich. Dodatkowo - co świadczy o poważnych planach na przyszłość - od września podjęła naukę w klasie wokalu w Szkole Muzycznej II stopnia w Wałbrzychu.
Wierzymy, że Basia będzie rozwijać swój talent a w przyszłości - podobnie jak wielu innych absolwentów - będzie wracała do swojego zespołu muzycznego w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.


17 października 2007 - "Mechanik" nadal świętuje

Wprawdzie obchody jubileuszu 60-lecia ZSM dobiegły końca, ale o Mechaniku wciąż głośno. Dobra passa szkoły nadal trwa. Październik okazał się miesiącem sukcesów, zaszczytów i ciekawych, wzruszających spotkań. Deszcz nagród jaki na szkołę spadł na pewno otwiera nowy rozdział dyskusji o świetnej kondycji placówki.
Z okazji Święta Edukacji Narodowej siedmiu nauczycieli Zespołu Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy zostało wyróżnionych za swoją pracę.
Nagrody otrzymali też uczniowie. Informacja i wykaz osób nagrodzonych - >>> zobacz


17 października 2007 - Filmowa lekcja historii

10 października uczniowie klas II i III gimnazjum obejrzeli projekcję filmu Andrzeja Wajdy pt. "Katyń".
Wyjazd do kina w Świebodzicach został zorganizowany przez Agnieszkę Jasińską - nauczycielkę historii, i Magdalenę Wierzbicką - polonistkę.
Młodzież mocno przeżyła przedstawione wydarzenia. Wśród opinii usłyszeliśmy: "niesamowity film", "wywołał na mnie ogromne wrażenie", "wstrząsająca prawda o tamtych wydarzeniach". Niektórzy uczniowie mieli łzy w oczach, a opisując swoje uczucia po obejrzeniu filmu mówili o smutku, żalu, poczuciu niesprawiedliwości.
Wielu uczniów zdecydowanie opowiedziało się za "taką" lekcją historii, gdyż obraz Wajdy z pewnością bardziej wstrząsa odbiorcę niż zwykły wykład na lekcji.


17 października 2007 - Puchar Polski

14 października w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu odbyła się III Edycja Pucharu Polski Uczniowskich Klubów Sportowych we wspinaczce na trudność.
Głównym organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy Olimpia - sekcja wspinaczki sportowej DKW. Odbyły się one pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu, Ministerstwa Sportu, Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. 52 zawodników z całej Polski rywalizowało o kolejne punkty do ogólnej klasyfikacji Pucharu Polski UKS-ów. Gospodarze zawodów najlepiej spisali się w kategorii dzieci, wśród dziewczynek i chłopców, gdzie zwycięstwa odnieśli Klaudia Paćkowska i Mateusz Przyboś. Na uwagę zasługuje również bardzo dobre, trzecie, miejsce Mateusza Zalewskiego w kategorii juniorów młodszych.
- Za nami są już trzy edycje (Lublin, Gierałtowice, Strzegom) - informuje Robert Grabowicz, trener strzegomskiej sekcji DKW. - Najmłodszych wspinaczy czeka jeszcze rywalizacja na ścianach w Jaworznie, Katowicach i Chorzowie.
Wyniki Pucharu Polski - >>> zobacz


17 października 2007 - Stypendia

Świdniczanie, którzy upowszechniają kulturę, opiekują się zabytkami lub mają własny dorobek artystyczny, mogą ubiegać się o stypendium. Zgodnie z przyjętym regulaminem stypendium przyznaje Prezydent Miasta Świdnicy. Może je otrzymać osoba, która zamieszkuje w Świdnicy i wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury lub opieki nad zabytkami. Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź, w przypadku osoby nieletniej, rodzice lub prawni opiekunowie. Wniosek powinien zawierać: krótkie podanie o stypendium adresowane do Prezydenta Miasta, dane osobowe kandydata, informację o dorobku wraz z dokumentacją, program stypendium obejmujący: cel, na który ma być przeznaczone stypendium, plan pracy w okresie pobierania stypendium oraz termin jej zakończenia.
Osoba, której przyznano stypendium, zobowiązana jest do wykonania przyjętego programu stypendium i przedstawienia w ustalonym terminie sprawozdania z realizacji części lub całości programu stypendium. W przypadku niezrealizowania programu stypendium, stypendysta jest zobowiązany do zwrócenia pobranego stypendium. Stypendium może być przyznane maksymalnie na 12 miesięcy.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27, do 31 października 2007 roku.


17 października 2007 - "Dla nich kwiaty i życzenia"

Pod takim hasłem 12 października odbyły się tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu.
Podczas uroczystości nauczyciele i inni pracownicy szkoły otrzymali nagrody Dyrektora Szkoły w podziękowaniu za ich twórczy wysiłek, kształtowanie szlachetnych serc i światłych umysłów swoich wychowanków.
Uroczystość uświetnili zaproszeni goście - emerytowani nauczyciele, zastępca Wójta Gminy Dobromierz pan Kazimierz Sychowicz i przedstawiciel Rady Rodziców - Dorota Bierowiec. Podziękowali oni gronu pedagogicznemu za całoroczną pracę. Życzyli wytrwałości i cierpliwości oraz satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy.
Święto uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów koła teatralnego pod opieką Katarzyny Stefańczyk.


16 października 2007 - Spotkanie muzealników

Wczoraj w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim oraz w Podziemnej Trasie Turystycznej "Kopalni Złota"; w Złotym Stoku odbyło się IX spotkanie muzealników i archiwistów.
Gospodyniami spotkania były pani Krystyna Drożdż, kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Elżbieta Szumska, dyrektor Podziemnej Trasy Turystycznej w Złotym Stoku. Organizację spotkania wspierało Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich. Impreza obejmuje nie tylko muzealników i archiwistów dolnośląskich, lecz również czeskich. Współpraca z muzeami czeskimi jest dla Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy bardzo ważna. Niejednokrotnie gościliśmy u siebie wystawy z muzeów w Nachodzie, czy Policach n. Metuji. Również nasze zbiory były pokazywane w tych zagranicznych muzeach.
Podczas spotkania wstępnie omówiono możliwości w zakresie wypożyczenia wystawy o twierdzy Josefov z muzeum w Jaroměři. Warto dodać, że twierdza pochodzi mniej więcej z tego okresu co twierdza świdnicka i posiada podobne rozwiązania architektoniczne.
Wystawa dokumentów "Pogranicze polsko - czeskie w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim"; zawierała również akcent świdnicki. Znalazł się na niej dokument z 1373 r., w którym król Karol, cesarz rzymski polecił władzom w Kutnej Horze, aby te pozwoliły kupcom wrocławskim i świdnickim na swobodny przejazd i przewóz towarów.


16 października 2007 - Nie ma epidemii

Od momentu rozpoznania sepsy u 14-letniej gimnazjalistki ze Świdnicy minęło już pięć dni. W tym czasie zrobiono wszystko, aby zdiagnozować, że nie ma ogniska zapalnego i co najważniejsze nie ma zagrożenia zdrowia i życia uczniów szkoły oraz osób z najbliższego otoczenia uczennicy. Niemniej jednak strach, panika i nerwowość rodziców uczniów uczęszczających do Gimnazjum nr 1 jest nadal bardzo duża.
Telefon w szkole dzwoni niemal bez przerwy, to samo dzieje się w powiatowym pogotowiu świdnickich przychodniach zdrowia. Spanikowani rodzice kontaktują się również z Izbą Przyjęć świdnickiego szpitala. Wielu z nich zdecydowało, że nie puści przez kolejne dni swoich dzieci do szkoły.
Dlatego dzisiaj zorganizowano konferencję prasową, aby uspokoić mieszkańców powiatu i przekazać najważniejsze informacje o stanie dziewczynki i podjętych działaniach po wykryciu u chorej meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych typu C. Informacja w całości - >>> zobacz


16 października 2007 - Tym razem bez medalu

Choć Małgorzata Ostrowska była naszą kandydatką do medali w MŚ w armwreslingu, to występ w bułgarskim Veliko Tarnovo nie może zaliczyć do udanych. Z drugiej strony fakt bycia piątą juniorką świata to też spory wyczyn. Mistrzostwa globu w armwrestlingu odbyły się w pierwszej dekadzie października. W kilkudniowych zawodach wzięło udział aż 600 armwrestlerów z 42 państw. Polskę zeprezentowało 45 zawodników. W barwach Strzegomia, oprócz Gosi, wystartował także Michał Ożga.
Młoda strzegomska licealistka wygrywając w kategorii juniorek (do 60 kg) po trzy walki na lewą rękę z zawodniczkami z Łotwy, Czech i Turcji oraz na prawą z rywalkami z Czech, Litwy i Kazachstanu miała szanse na podium. Niestety po raz kolejny na przeszkodzie stanęły jej Rosjanki - Alina Szitina, Oksana Gorbacz i Anastazja Karpuchina. Bardzo mocna okazała się również Szwedka Felicia Rydstedt, która zwyciężyła na prawą rękę. Małgorzata Ostrowska w obu konkurencjach była piąta. W seniorkach nasza siłaczka zakończyła rywalizację na 15 i 16. miejscu (odpowiednio na lewą i prawą rękę).
Dla Michała Ożgi (do 80 kg - juniorzy) był to debiut na tak wielkiej imprezie. Nic więc dziwnego, że swój start potraktował jako poligon doświadczalny. Michał stoczył pojedynki z reprezentantami Łotwy, Rumunii, Kazachstanu oraz Stanów Zjednoczonych i ostatecznie uplasował się na 17. pozycji na prawą i 18 na lewą rękę.


16 października 2007 - Goście z Białorusi

Na zaproszenie wojewody Krzysztofa Grzelczyka przez cztery dni na Dolnym Śląsku gości grupa 28 członków Związku Polaków na Białorusi. Są to osoby, dla których podróż do Polski, ich ojczyzny, jest wielkim przeżyciem. Wśród nich jest Tadeusz Gawin, założyciel i honorowy prezes Związku Polaków na Białorusi oraz Iness Todryk, dziennikarka publikująca m.in. w tygodniku "Głos znad Niemna"; i w kwartalniku "Magazyn Polski";.
Goście z Białorusi dziś zwiedzali Wrocław, a w kolejnych dniach odwiedzą m.in. zamek Książ, Szczawno Zdrój, Świdnicę, Kudowę Zdrój, Duszniki Zdrój oraz Wambierzyce.
Współorganizatorem ich pobytu, wraz z Wojewodą Dolnośląskim, jest Urząd Miejski Wrocławia, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Kłodzkie i Dolnośląska Organizacja Turystyczna.


16 października 2007 - Maciej i Agata Szuba

15 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Bank Zachodni WBK już po raz trzeci wręczył stypendia naukowe szczególnie uzdolnionym dzieciom z całej Polski. Maciej i Agata Szuba ze Świdnicy byli dwójką z 46 dzieci, którym wręczono stypendia. Oboje otrzymali stypendium w kategorii muzyka. Mateusz zajął II miejsce w niemiecko-polskim konkursie pianistycznym im Hillera w Gorlitz oraz liczne wyróżnienia w szkolnych konfrontacjach Bachowskich. Brał udział w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Pianistów w Łańcucie.
Agatka zajęła III miejsce w niemiecko-polskim Konkursie Pianistycznym im. Hillera w Gorlitz oraz wyróżnienie w szkolnych konfrontacjach Bachowskich. Interesuje się muzyką. Agatka i Mateusz marzą o posiadaniu własnego pianina.
Program Pomocy Stypendialnej, dzięki któremu rodzeństwo otrzymało wsparcie finansowe, jest częścią szerszej akcji społecznej BZWBK - znanej jako Bank Dziecięcych Uśmiechów. Program ma charakter konkursu. Mogą wziąć w nim udział dzieci w wieku od 10 do 16 lat, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz młodzież ponadgimnazjalna w wieku 16-18 lat, którzy osiągają bardzo dobre i dobre wyniki w nauce oraz odznaczają się wybitnymi zdolnościami w jednej z następujących dziedzin: nauka, sztuka (muzyka, plastyka, fotografia) lub sport. Są finalistami lub laureatami konkursów przedmiotowych, olimpiad, lub w inny sposób udokumentują swoje szczególne osiągnięcia.
Stypendia przyznawane są na okres 10 miesięcy, przy czym otrzymanie stypendium w danym roku nie wyklucza możliwości przyznania go również w latach kolejnych. W ramach Programu Pomocy Stypendialnej przyznano w ciągu ostatnich trzech lat w sumie 99 stypendia na łączną kwotę ok. 300 000 złotych.


16 października 2007 - Święto pierwszoklasistów

11 października uczniowie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 spotkali się w Strzegomskim Centrum Kultury, aby wziąć udział w uroczystości pasowania. Wśród licznie zgromadzonych gości na widowni znaleźli się przedstawiciele władz miejskich i oświatowych z burmistrzem Lechem Markiewiczem na czele. Obok burmistrza zasiedli jego dwaj zastępcy Wiesław Witkowski i Robert Siekaniec oraz naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert.
Przedstawienie w wykonaniu najmłodszych bardzo spodobało się zgromadzonej publiczności i zostało przez nią nagrodzone gromkimi brawami. Po przemówieniach nastąpiła długo oczekiwana przez najmłodszych chwila. Pasowania na ucznia dokonali dyrektor szkoły Elżbieta Smyk i burmistrz Lech Markiewicz.
Dzień później w tym samym miejscu swoje wejście do uczniowskiej braci świętowała klasa pierwsza z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Uroczystość zainaugurował polonez w wykonaniu uczniów. Po części artystycznej przyszła kolej na uroczystość pasowania, którego dokonała dyrektor szkoły Maria Juszkiewicz.
Swoje święto 12 października obchodzili także uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Pierwszoklasiści zaprezentowali się w programie artystycznym i złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu, dyrektor szkoły Jacek Krogel pasował pierwszaków na uczniów jaroszowskiej placówki.
Pasowani na uczniów zostali także pierwszoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach. W obu tych placówkach uroczystości połączone zostały z programem artystycznym w wykonaniu najmłodszych, a pasowania dokonały dyrektorki - Halina Wydmuch i Maria Karkowska.
Do grona uczniów włączeni zostali także pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy. Uroczystość pasowania odbyła się w tej szkole 15 października. Była to wzruszająca chwila nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. W najbliższych dniach na pierwszoklasistów zostaną pasowani także uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu i Publicznej Szkoły Podstawowej w Goczałkowie.


16 października 2007 - Bezpieczna droga

Już jutro od godziny 10.00 przedstawiciele Sekcji Prewencji KPP w Świdnicy uczyć będą przedszkolaków z Pszenna jak bezpiecznie pokonać drogę do przedszkola, unikać niebezpiecznych zachowań, przestrzegać przepisów ruchu drogowego w zorganizowanej akcji pn. "Bezpieczna Droga do Przedszkola".
Spotkania z Policjantami odbywają się każdego roku w ramach współpracy przedszkola ze środowiskiem oraz instytucjami wspierającymi bezpieczeństwo dziecka, zgodnie z Programem Promocji Zdrowia obowiązującym w Przedszkolu w Pszennie.
"Działania podejmowane w ramach tej współpracy mają na celu nie tylko przygotowanie dziecka jako uczestnika w ruchu drogowym, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa w życiu codziennym w domu, w przedszkolu i na podwórku" - mówi dyr. Przedszkola w Pszennie Ewa Wasilenia.


16 października 2007 - "Święto Drzewa"

W październiku 2005 roku Szkoła Podstawowa w Pastuchowie przystąpiła do programu edukacyjno - ekologicznego pt. "Święto Drzewa";. Został on opracowany przez Klub Gaja, którego ideą jest ochrona Ziemi, ludzi i zwierząt. Program ten jest wspierany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z tej okazji, 10 października tego roku klasa VI przygotowała apel, na którym przedstawiła spektakl pt. "Przygoda w lesie";, film pt. "Drzewa";, prezentację multimedialną sporządzoną na zajęciach koła informatycznego nt. "Funkcji lasu oraz rodzajów drzew w przyrodzie";. Organizatorzy akcji szczególną uwagę zwrócili na poszanowanie otaczającej nas przyrody. Uzupełnieniem całej uroczystości był wykład podleśniczego Artura Woźniaka nt. "Roli i funkcji lasu";. Na zakończenie apelu wszyscy głośno złożyli ślubowanie drzewom.
Na tej uroczystości szkoła gościła Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza, Sekretarza Tomasza Strzałkowskiego, Dyrektora ZUK-u Mariana Naymana, Dyrektora ZGKiM-u Romana Wiznera, leśniczego Artura Wożniaka, radną Ewę Pilecką. Po uroczystości Rada Rodziców wręczyła słodkie upominki uczniom oraz Barbarze Nowak za przygotowanie akcji. Po apelu wszyscy udali się na pobliski plac zabaw, aby zasadzić drzewka otrzymane z Nadleśnictwa Świdnicy. Takim akcentem zakończyło się "Święto Drzewa".


16 października 2007 - Wybrzeże i Czarni najlepsi

Wybrzeże Gdańsk wśród chłopców i Czarni Bytom wśród dziewcząt zostali Drużynowymi Mistrzami Polski w Judo Juniorów i Juniorek Młodszych. Zawody odbyły się w dniu 13 października, w strzegomskiej hali OSiR. Strzegom był po raz pierwszy organizatorem imprezy judo o zasięgu ogólnopolskim. Nic więc dziwnego, że do naszego miasta zjechali najlepsi zawodnicy z najdalszych zakątków kraju. Strzegomski czempionat zainaugurował zastępca burmistrza Strzegomia, Wiesław Witkowski, który przywitał zgromadzonych gości i życzył młodym sportowcom rywalizacji "fair play"; oraz miłego pobytu.
W rywalizacji juniorów młodszych wystartowało 14 ekip, w tym tak znane kluby jak: Czarni Bytom, Wybrzeże Gdańsk czy Juvenia Wrocław. Nie mogło również zabraknąć gospodarzy, czyli AKS-u Strzegom.
Podopieczni Marka Rydwańskiego w swoim pierwszym meczu zmierzyli się z Wisłą Kraków i, mimo początkowego prowadzenia 4:0, ulegli 4:5. Ta porażka, a następnie przegrana Wisły spowodowała, że miejscowi odpadli już na początku zawodów. Do finału doszły drużyny Wybrzeża Gdańsk i Czarnych Bytom. Zwycięzcą zostali ci pierwsi, zostając tym samym Drużynowym Mistrzem Polski. Trzecie lokaty zajęły ex aequo Juvenia I Wrocław oraz UKJ Ryś Warszawa. AKS sklasyfikowano na 13. pozycji.
Wśród dziewcząt (7 drużyn) najlepsze okazały się judoczki Czarnych Bytom, które w pokonanym polu zostawiły Juvenię Wrocław - 2. miejsce oraz UKS Gimnazjon Suchy Las i Gwardię Bielsko-Biała - 3 miejsce. Gospodarze nie wystawili składu.


15 października 2007 - Nie ma zagrożenia

Szanowni Państwo, z tego, co do tej pory ustaliliśmy, w piątek 12 października do szpitala trafiła uczennica Gimnazjum nr 1 w stanie ciężkim, z podejrzeniem zachorowania zakaźnego. W tym samym dniu czynności podjął świdnicki Sanepid, m.in. badając osoby z tzw. bezpośredniego otoczenia. Potwierdzono też u dziewczynki zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych wywołane Meningitis typu C.
Na dzień dzisiejszy Sanepid nie uważa za potrzebne wprowadzenie nadzwyczajnych działań na terenie Gimnazjum nr 1. Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek faksem przesłał do Wojewódzkiego i Powiatowego Sanepidu informację, w której deklaruje podjęcie wszelkich niezbędnych czynności oraz pełne zaangażowanie organizacyjne i finansowe Urzędu Miejskiego w sytuacji, gdyby takie działania, np. szczepienia ochronne okazały się potrzebne, oczywiście jednak w 100% podporządkujemy się decyzjom Sanepid.
Na terenie szkoły w dniu dzisiejszym i w najbliższych dniach przebywać mają pracownicy Sanepid, którzy odpowiedzialni są za informowanie rodziców i pracowników szkoły. W stałym kontakcie ze służbami sanitarno - epidemiologicznymi są pracownicy Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.
Jutro będziemy domagać się od Sanepid jednoznacznego stanowiska i pełnej informacji w/s potencjalnych dalszych zagrożeń, przekazując Państwu niezwłocznie tę informację.
Powtarzając - na dzień 15 października oficjalna informacja z Sanepid jest taka, że w szkole ani nigdzie na terenie Świdnicy stwierdzono ogniska chorobowego, w związku z tym nie ma powodu do podejmowania nadzwyczajnych lub masowych działań.
Waldemar Skórski - Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy.


15 października 2007 - Ważne informacje

Jak podaje Rzecznik Prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Halina Mądra u chorej dziewczynki wykryto meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych typu C (bakterie z gatunku Neisseria meningitidis).
-"Dziewczynka jest w ciężkim stanie, ale jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo."; - mówi Jacek Domejko ze świdnickiego szpitala "Latawiec";, gdzie została umieszczona dziewczynka. Rzecznik Sanepidu twierdzi, że nie pojawiło się ognisko chorobowe i inni uczniowie są bezpieczni.
-"Zbadaliśmy 10 osób z najbliższego otoczenia uczennicy, pobraliśmy wymazy z gardła już w piątek i wyniki wykazały, że nie ma bakterii meningokoków typu C u tych osób."; - wyjaśnia rzecznik Sanepidu. Szkoła też zrobiła, co tylko mogła, żeby wyeliminować wszelkie zagrożenia. Dyrektor gimnazjum Danuta Morańska po konsultacji z Sanepidem nie zdecydowała się jednak na jej zamknięcie, gdyż na dzień dzisiejszy nie ma bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia uczniów szkoły, a wszelkie kroki profilaktyczne zostały jak najszybciej podjęte. Większość najbliższych kolegów chorej nastolatki otrzymała profilaktycznie antybiotyki, a wśród pozostałych dzieci w szkole prowadzona jest szeroka akcja informacyjna o chorobie. -"Na dzień dzisiejszy nie stwierdziliśmy żadnych innych zachorowań na tą chorobę."; - uspokaja Halina Mądra rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy.
Jak podają statystyki w Polsce oraz w Europie najczęściej występują meningokoki grupy B i C. Meningokoki żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej i taką właśnie wydzielinę badano u osób kontaktujących się z chorą dziewczynką. Powiatowy inspektor sanitarny uświadamia, że wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny, żeby uniknąć niebezpieczeństwa zakażenia. W szkole chodzi o wietrzenie klas podczas przerw, niepicie przez dzieci na stołówkach z jednego kubka, nieużywanie tych samych sztućców. Choroba rozprzestrzenia się bowiem drogą kropelkową. Na początku występują objawy grypopodobne, których nasilenie pozornie zmniejsza się po 4-6 godzinach, co czasem prowadzi do opóźnienia momentu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Charakterystyczne objawy zakażeń meningokokowych, czyli sztywność karku i drobne wybroczyny, zwykle pojawiają się dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Należy zatem starannie obserwować wszystkie niemowlęta i dzieci z objawami takimi jak: ból głowy i kończyn, wymioty, niepokój ruchowy i utrata apetytu. Korzystne rokowanie zależy od szybkiego postawienia prawidłowego rozpoznania i bezzwłocznego rozpoczęcia leczenia.


15 października 2007 - Rajd Geograficzny

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu spędzili beztroskie chwile na Rajdzie Geograficznym. Licealiści wraz ze swoimi opiekunami udali się na Ślężę.
Młodzież ze strzegomskiego liceum na rajd wyruszyła w sobotę 6 października. W wyprawie, nad której organizacją czuwała Lucyna Miłek, udział wzięło łącznie 295 osób. Pomimo bardzo wczesnej godziny wyjazdu, na Ślężę licealiści udali się pełni zapału. Każda grupa dostała zadania i ruszyła na wyznaczony wcześniej szlak: z Przełęczy Tąpadła, Sulistrowiczek czy Sobótki. Trasy nie były łatwe. Uczestnicy jednak dzielnie stawiali czoła zmęczeniu. Mobilizowała ich myśl o ognisku i smacznych kiełbaskach, które czekały na nich u podnóża gór.
Na zdobywców czekały także malownicze widoki. Mogli podziwiać kościół pw. Najświętszej Marii Panny, ruiny zamku i dwunastometrową wieżę widokową, z której rozciąga się wspaniała panorama na Nizinę Śląską i pobliskie Jezioro Mietkowskie.
Uczniowie chętnie brali również udział w konkursach oraz śpiewali piosenki przy akompaniamencie Jacka Fornala. Akcentem kończącym rajd było pamiątkowe zdjęcie. Licealiści wrócili do swoich domów pełni wrażeń.


15 października 2007 - Balkony i posesje wybrane

I już wszystko jasne - znamy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu na "Najładniejsze okno, balkon i posesję w Świebodzicach";. Komisja konkursowa przez cały wrzesień oglądała miasto właśnie pod kątem tych najbardziej zadbanych, przydomowych ogródków, ukwieconych okien i balkonów. Jak przyznał na uroczystym wręczeniu nagród 12 października Zdzisław Pantal, przewodniczący komisji, zadanie było bardzo trudne. Ale udało się wyłonić zwycięzców. Oto oni.
W kategorii najładniejsza posesja: 1. Andrzej Pach, Ciernie, 2. Maria Olszówka, ul. Wolności, 3. Zofia Nadłonek, ul. Metalowców
W kategorii najładniejsze okno: 1. Halina Marchewka, ul. Piłsudskiego, 2. Anna Wołoch, Osiedle Sudeckie, 3. Zbigniew i Danuta Parys, Aleje Lipowe
W kategorii najładniejszy balkon: 1. Krzysztof Lehner, ul. Solna, 2. Kazimierz i Teresa Sławscy, ul. Dąbrówki, 3. Józef Nadolski, Osiedle Sudeckie
W tym roku nagrodami były przepiękne doniczki, drewniane rzeźby, wazony, komplety do kawy, kwiaty doniczkowe, książki poświęcone uprawie roślin. Ich sponsorami był Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa. Wręczając je wraz z przewodniczącym Pantalem, burmistrz Bogdan Kożuchowicz serdecznie dziękował wszystkim za to, że dbając o swoje najbliższe otoczenie - dbają też o całe miasto.


15 października 2007 - Zaułek Świętokrzyski

Firma Blackrock Properties sp. z o. o. złożyła wniosek o ustalenie warunków zabudowy na budowę obiektu handlowo-usługowego i biurowego o łącznej powierzchni użytkowej 19 tys. m2 w obszarze ograniczonym ulicami: Łukową, Różaną, Trybunalską i Rynkiem. W programie inwestycji zawarte są: usługi gastronomiczne, handlowe do 2.000 m2, usługi inne (klub fitness, kancelarie, salony kosmetyczne i fryzjerskie itp.), multikino (3 sale), sale konferencyjne, parkingi podziemne - dwie kondygnacje.
Obecnie trwa postępowanie administracyjne, mające na celu zebranie wszystkich niezbędnych stanowisk i opinii m. in. wojewódzkiego konserwatora zabytków, wydziału komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Kolejnym etapem procedury decyzyjnej w tej sprawie będzie sporządzenie niezbędnych analiz i przygotowanie projektu decyzji o warunkach zabudowy. Jednocześnie miasto przystąpiło do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które będzie podstawą do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar inwestycji. Powyższe analizy i wyniki postępowania administracyjnego będą dopiero podstawą do określenia trybu oraz możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy lub lokalizowania przedmiotowej inwestycji w trybie miejscowego planu.
Jak widać proces podjęcia decyzji w sprawie inwestycji jest rozciągnięty w czasie. Może z tego wynikać mylne wrażenie o bierności urzędu, którego zaangażowanie w sfinalizowanie inwestycji jest jednak faktem.


15 października 2007 - Nagrody, kwiaty, życzenia

Piątek, 12 października, był chyba we wszystkich szkołach jednym z milszych dni w roku. W tym dniu przypadły bowiem obchody Dnia Nauczyciela. W Świebodzicach tradycyjnie we wszystkich placówkach odbyły się uroczystości z tej okazji, ale szczególnie miłe spotkanie miało miejsce w Miejskim Domu Kultury. Władze miasta zaprosiły dyrektorów i nauczycieli szkół w mieście. 8 spośród nich otrzymało nagrody burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. To panie: Janina Witek, Elżbieta Szram, Iwona Bobowska, Katarzyna Sosnowicz, Anna Gucwa, Jolanta Wypych, Renata Kaczmarek, Anna Rychlik.
Nagrody wręczali burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca, odpowiedzialny za sprawy oświaty w mieście - Zbigniew Opaliński. Obaj panowie zresztą to także długoletni nauczyciele, nie było więc dla nikogo niespodzianką, że i oni dostali z okazji Dnia Edukacji Narodowej kwiaty i życzenia.
- Nauczycielem zostaje się na zawsze - nie ukrywał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - A jest to moim zdaniem zawód najważniejszy ze wszystkich. Bo czy ktoś jest lekarzem, prawnikiem, robotnikiem - wyszedł przecież spod ręki jakiegoś nauczyciela.
Przy okazji uroczystości swoje odznaczenia dla aktywnie działających na rzecz związku wręczyła w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Kruczek, przewodnicząca organizacji. Odznaki otrzymały panie: Zofia Marek, Ewa Sicińska, Małgorzata Krzyszycha, Urszula Stolpe i Zofia Podlipko.
Kwiaty i życzenia sukcesów na nowej drodze życia zawodowego trafiły także do nowych dyrektorów szkół w mieście, którzy pełnią funkcję od września. Za dobrą współpracę i wspieranie problemów szkół kwiaty dostała także Zofia Choińska, szefowa Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. Uroczystość umilił gościom chór ze Szkoły Integracyjnej oraz mini-koncert podopiecznych Ogniska Muzycznego w Świebodzicach.


15 października 2007 - Zabierz ze sobą plakat

Tego lata w Świdnicy powstało miejsce pamięci poświęcone najbardziej znanemu na świecie mieszkańcowi tego miasta. Baron Manfred von Richthofen znany jest na całym świecie, tam mówią o nim również Red Baron, Czerwony Baron.
Najsmutniejsze jest to, że w mieście, w którym stoi dom gdzie mieszkał, gdzie, kiedy zginął znajdowało się muzeum jego imienia, w mieście, w którym pozostały fragmenty mauzoleum - większość mieszkańców nie wie nawet o kim mowa, nie wie kim był.
Manfred von Richthofen jest najbardziej znanym pilotem pierwszej wojny światowej. Jest postacią wręcz legendarną. Najwyższy już czas by jego nazwisko na wieki zaczęto łączyć z naszym miastem. By wrócił tu gdzie jest jego miejsce, by odbył do naszego miasta, do domu rodzinnego swój "ostatni lot". Aby nie był postacią "bez domu" musimy mówić wszędzie gdzie to tylko możliwe, że jest stąd, że Manfred von Richthofen jest ze Świdnicy.
Dlatego proponuję aby każdy kto wyjeżdża za granicę czy też do innego miasta w naszym kraju a ma możliwości by zabrać ze sobą piękny kolorowy plakat mówiący o Czerwonym Baronie i ma też możliwości by tam gdzie będzie, umieścić go np. w biurze podróży, w muzeum czy innej instytucji kulturalnej, proszę taką osobę aby to zrobia dla wspólnej naszej korzyści, dla korzyści mieszkańców naszego pięknego miasta.
Mamy w Świdnicy wspaniały Kościół Pokoju, równie piękną Katedrę, miejmy też dzięki "Baronowi" kolejne miejsce, do którego zechcą przyjeżdżać turyści.
Osoby chcące pomóc w propagowaniu w ten sposób tego miejsca proszę o kontakt - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz. Plakat wygląda tak - >>> zobacz


15 października 2007 - Szkolenia w MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął zapisy na bezpłatne szkolenia i grupy wsparcia. Grupy będzie prowadzić psycholog Agnieszka Niesłuchowska. Program szkoleń obejmuje:
grupa wsparcia dla osób z depresją, grupa wsparcia dla osób z lękiem, szkolenie "Relaksacja" oraz szkolenie "Radzenie sobie ze stresem"
Szkolenia adresowane są do grupy młodzieżowych od 16 lat i grup osób dorosłych od 25 lat.
Zgłoszenia i pytania dotyczące szkoleń (tematyka) i grup wsparcia prosimy kierować do psychologa Agnieszki Niesłuchowskiej telefonicznie - (074)853 71 39 wew.11, (074) 852 13 27 wew.11 lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Różanej 1 w Świdnicy, można kontaktować się też drogą elektroniczną - mops_swidnica@poczta.onet.pl


15 października 2007 - Nagroda dla Piotra

19 września w Milanowie, powiecie Parczewskim (woj. lubelskie) odbyło się rozstrzygnięcie IV Powiatowego Konkursu Literackiego "Myśli w Słowa Zamknięte";.
Komisja w składzie: Prezes Parczewskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury - Jerzy Maśluch, Starosta Parczewski - Waldemar Wezgraj, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Milanowie - Andrzej Iwanejko, Kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Parczewie - Anna Oleszczuk, Dyrektor Centrum Kultury w Parczewie - Bogumiła Sarnowska przyznała Piotrowi Studnickiemu, uczniowi klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy III miejsce w kategorii prozy.
Nagrodzona praca napisana została pod kierunkiem Doroty Ligęzy, nauczycielki języka polskiego. Piotr w nagrodę otrzymał dyplom oraz "Encyklopedię języka polskiego"; wydawnictwa "Zielona Sowa"; w Krakowie.


15 października 2007 - Bezpłatne badania

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań jelita grubego (niezależnie od miejsca zamieszkania, rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego - niezbędne jest tylko podanie nr PESEL).
Akcja prowadzona w Świdnicy jest częścią ogólnoświatowego programu.
Czas trwania badania - od 15 do 30 minut, pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha.
Bezpłatne badania prowadzone będą do połowy grudnia w przychodni Med-Az przy Ulicy Kruczej 8 w Świdnicy.
Informacja telefoniczna od poniedziałku do piątku od godziny 8 go 15 oraz od poniedziałku do czwartku od godziny 16 do 18, telefon 074 853 15 50 i 074 853 71 01


14 października 2007 - Niepokonani

Wczoraj i dzisiaj rozegrane zostały mecze o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się dzisiaj w Dzierżoniowie z Lechią Dzierżoniów. Także tym razem niespodzianki nie było. Lechia Dzierżoniów - Polonia-Sparta Świdnica 0:2 .
W tabeli rozgrywek z 39 punktami i z dużą przewaga nad drugim zespołem, prowadzą Świdniczanie.
Wczoraj w Strzegomiu AKS podejmował piłkarzy ze Zgorzelca. Po wielu porażkach strzegomian tym razem mecz zakończył się bezbramkowym remisem. AKS Strzegom - Nysa Zgorzelec 0:0. AKS Strzegom zajmuje w dalszym ciągu, przedostatnie - 18 miejsce.


14 października 2007 - Grom Witków zwycięża

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Sparta Ziębice - Polonia-Sparta II Świdnica 1:3
Kryształ Stronie Śląskie - Victoria Świebodzice 4:1
Grom Witków - Polonia Bystrzyca Kłodzka 4:2
Stal Świdnica - Włókniarz Kudowa Zdrój 1:1
Zespół Victorii Świebodzice zajmuje 2 miejsce w tabeli rozgrywek, na czwartym miejscu jest nadal Polonia-Sparta II Świdnica, Stal Świdnica zajmuje 11 miejsce, a na 10 miejsce awansował Grom Witków.


14 października 2007 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Juventur Wałbrzych - Zieloni Mokrzeszów 1:0
Włókniarz Głuszyca - Granit Roztoka 1:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Sudety Dziećmorowice 3:1
Skalnik Czarny Bór - Zieloni Mrowiny 5:1
Victoria II Świebodzice - LKS Bystrzyca Górna 1:1
Zjednoczeni Żarów - Iskra Witków Śląski 2:2
Gwarek Wałbrzych - Górnik Boguszów-Gorce 0:1
Unia Jaroszów - Czarni Wałbrzych 3:1


14 października 2007 - Młodziczki i kadetki zwyciężaja

Dzisiaj w Świdnicy odbył się mecz o Mistrzostwo Dolnego Śląska Kadetek. Przeciwniczkami świdniczanek był zespół MKS Rokita Brzeg Dolny. MKS Świdnica wygrał ten mecz 3:0 w setach 25/10, 25/8, 25/17.
W swojej grupie rozgrywkowej świdniczanki odniosły już drugie zwycięstwo.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Anna Malina, Anna Piguła, Magdalena Kukla, Marta Karaś, Jagoda Czarnotta, Justyna Bukowska, Karolina Śledź, Aleksandra Małodobra, Aleksandra Wieczorek, Katarzyna Missa.
Natomiast świdnickie młodziczki uczestniczyły w Nowej Rudzie w pierwszym Turnieju Eliminacyjnym Mistrzostw Dolnego Śląska Młodziczek.
MKS Świdnica - MKS Tygrysy Strzelin 2:1
MKS Świdnica - Chełmiec Wałbrzych 2:0
W rywalizacji o tytuł bierze udział 17 zespołów. Kolejny turniej odbędzie się w Strzelinie.


14 października 2007 - Kolej - przesiedlenia ludności - wystawa

16 października o godzinie 17.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Kolej w przesiedleniach ludności po II wojnie światowej".
Wystawa zorganizowana będzie w prawdziwych wagonach towarowych. Wagony zostaną przygotowane w taki sposób, by można było zobaczyć co zabierali ze sobą ludzie opuszczając swoje domy oraz w jakich warunkach wtedy jechali. Z jednej strony zobaczymy Polaków, którzy osiedlali się na Dolnym Śląsku, a z drugiej Niemców, których przesiedlano na zachód. W innych wagonach pokazane zostaną zbiory dokumentów z Polskiego Urzędu Repatriacyjnego dla Powiatu Świdnickiego (zestawienia statystyczne, wykazy imienne osiedlonych, listy transportowe) oraz wiele ciekawych fotografii i map.
Dodatkową atrakcją wystawy będą wykłady historyczne oraz program artystyczny, wystąpi chór "Wrzosy" z Samorządowego Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej, odbędzie się też koncert zespołu folklorystycznego mniejszości niemieckiej "Dialog", a także inscenizacja w wykonaniu grupy teatralnej TS z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.


14 października 2007 - Jubileusz

Niezwykły jubileusz 50-lecia pracy obchodziła Genowefa Stalmach ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy. Pani Genia w " Dziesiątce"; jest od zawsze, tzn. od 34 lat i trudno wyobrazić sobie bez Niej szkołę. Przed laty należało do Niej właściwie wszystko, co było związane z funkcjonowaniem budynku. Pierwsza otwierała drzwi szkolne i ostatnia je zamykała. Zajmowała się kotłownią, sprzątaniem i naprawą sprzętu. Pomimo ciężkiej pracy, zawsze była uśmiechnięta, życzliwa i chętna do pomocy. Cenili Ją: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy SP10. Pani Genia nadal pracuje. Zdrowie, co prawda już nie to, a dostojna Jubilatka nie wyobraża sobie życia bez " Dziesiątki";, która stała się dla Niej drugim domem.
Kochanej Pani Geni należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za serdeczność, okazywaną sympatię i optymizm oraz życzenia kolejnych lat w zdrowiu, szczęściu i radości.


14 października 2007 - Pokój dla Europy-Europa dla Pokoju

16 tysięcy euro niemiecka Fundacja "Erinnerung un Zukunft"; przyznała Gimnazjum w Pszennie im. Szarych Szeregów na międzynarodowe spotkanie w Krzyżowej i Lampertheim w ramach konkursu Frieden für Europa - Europa für den Frieden (Pokój dla Europy-Europa dla Pokoju).
Spotkanie odbędzie się w maju 2008 roku Krzyżowej a w czerwcu w Lampertheim, młodzież z Gimnazjum w Pszennie i partnerskiej szkoły im. Alfreda Delpa realizować będzie projekt którego głównym tematem będzie "Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej-śladami Alfreda Delpa - działacza Kręgu z Krzyżowej";.
Konkurs Frieden für Europa - Europa für den Frieden skierowany jest do szkół prowadzących międzynarodową współpracę partnerską oraz do grup młodzieży. Partnerzy z Niemiec oraz Europy Środkowej i Wschodniej albo Izraela mogą się ubiegać o dofinansowanie wspólnych projektów. W ramach projektu podczas kilkudniowego spotkania partnerzy analizują wnioski wyciągnięte z II Wojny Światowej. Uczestnicy dowiadują się, jakie idee, ruchy i instytucje odgrywały rolę w zmaganiach o pokój w Europie i przed jakimi zadaniami gwarantującymi pokój stoimy obecnie. Dofinansowanie projektów obejmuje koszty transportu i noclegów oraz realizację projektu łącznie z rozmowami ze świadkami wydarzeń.


13 października 2007 - Komplet punktów

Nie dla wszystkich trzynastka jest pechowa. Dzisiaj 13 października, świdnickie siatkarki w walce o mistrzostwo II ligi zdobyły komplet punktów.
Przeciwniczkami MKS Świdnica był zespół z Zawiercia zajmujący do tej pory ostatnie miejsce w tabeli i po tym meczu nie poprawi swojego miejsca.
Zespół rywalek w każdym elemencie ustępował świdniczankom. MKS Świdnica - MKS Zawiercie 3:0 w setach 25/15, 25/16, 25/18. Świdniczanki wystąpiły w składzie: Marta Śliwka, Anna Lis, Iwona Mycek, Malwina Mikoda, Aleksandra Małodobra, Magdalena Kukla, Paulina Gryguć, Magdalena Antoniak, Katarzyna Missa (libero), Anna Malina.
Po tym zwycięstwie MKS Świdnica awansował na ósme miejsce w tabeli rozgrywek.


13 października 2007 - Święto Edukacji Narodowej w SP 10

Dzisiaj w auli Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej, na którą przybyli: Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście.
Dyrektor Ewa Oleśkiewicz, podziękowała nauczycielom i pracownikom za całoroczny trud, wysiłek, zaangażowanie, czynne uczestnictwo w życiu szkoły. Na wniosek Dyrekcji SP10 specjalną nagrodę Prezydenta Świdnicy za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Ilona Sipowicz, natomiast nagrodami Dyrektora placówki za umiejętne kierowanie talentami i uzdolnieniami uczniowskimi, rozbudzanie intelektualnej ciekawości dzieci oraz uzyskanie znaczących sukcesów uhonorowano następujących pedagogów: Beatę Wilczewską, Dorotę Kubak-Rzepecką, Iwonę Serwin, Zdzisławę Strzelczyk-Salwierak, a za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych wyróżniono: Janinę Grudzień i Krystynę Morawską.
Nagrody za przygotowanie uroczystości z okazji 50-lecia SP10 otrzymali: Teresa Cora, Marzena Barylak, Renata Pasik i Małgorzata Komorowska.
Pamiątkowymi dyplomami uhonorowano: Genowefę Stalmach - jubileusz 50-lecia pracy, Albię Łużną - jubileusz 35-lecia pracy, Krystynę Morawską - jubileusz 30-lecia pracy oraz Beatę Jankiewicz - jubileusz 25-lecia pracy. Po części oficjalnej uczniowie klas 2a, 3a, 5a zaprezentowali humorystyczny program artystyczny zatytułowany "Migawki ze szkolnej ławki", a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu całej społeczności SP10 złożyli na ręce Dyrekcji bukiety kwiatów wraz z najlepszymi życzeniami dla wszystkich nauczycieli i pracowników placówki z okazji Święta Edukacji Narodowej.


13 października 2007 - Poezja religijna

W dniach 10-12 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się etap powiatowy eliminacji do XII Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej w ramach XVIII Polsko Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W kolejnych dniach prezentowali się przed jury recytatorzy reprezentujący instytucje z Powiatu Świdnickiego.
W wyniku przeprowadzonych eliminacji w trzech kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i studenci) wytypowano 14 osób, które będą reprezentować nasz powiat podczas Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się w dniach 17-19 października. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Lista nagrodzonych - >>> zobacz


12 października 2007 - Idźmy do wyborów

Szanowni Państwo, w imieniu Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej pragniemy zająć stanowisko w sprawie nadchodzących wyborów parlamentarnych. Czujemy się do tego zobowiązani, zdając sobie sprawę z ciążącej na nas Polakach ogromnej odpowiedzialności za ten akt demokracji. Każdy może realnie wpływać na kształt życia społecznego. Jako stowarzyszenie działające ponad wszelkimi podziałami partyjnymi, co więcej zdolne do tworzenia szerokich koalicji, działających dla dobra mieszkańców naszej pięknej Ziemi Świdnickiej proponujemy:
- W obliczu panującego zamieszania i niezrozumiałych obecnie poczynań elit politycznych nie działajmy reaktywnie, ale podejmijmy okoliczność wyborów samorządowych w sposób odpowiedzialny. "Wszyscy bowiem jesteśmy naprawdę odpowiedzialni za wszystkich"; (Jan Paweł II).
- Weźmy czynny udział w wyborach, potwierdzając tym samym roztropną troskę o dobro wspólne i zainteresowanie całą rzeczywistością ludzką.
- Wybierzmy te osoby, które sprawdziły się w działalności społecznej i swoją pracą i zaangażowaniem dały wyraz troski o naszą "małą ojczyznę"; - Ziemię Świdnicką, a także przedstawiają najbardziej rozumną propozycję dla rozwoju dobra wspólnego.
- Nasze zaangażowanie w życie społeczne nie może się ograniczyć tylko do uczestnictwa w wyborach, ale powinno być stałą, uważną obecnością w otaczającej nas rzeczywistości i "przemienianiem oblicza tej ziemi";.
Przewodniczący Zarządu - Wojciech Murdzek


12 października 2007 - ŚOK ma nowego dyrektora

Konkurs rozstrzygnięty, nowym dyrektorem Świdnickiego Ośrodka Kultury został Witold Tomkiewicz.
W wyniku swoich prac komisja konkursowa wyłoniła spośród siedmiu kandydatów, którzy złożyli aplikacje na konkurs na dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, dwie osoby. Zaproponowano prezydentowi miasta, aby powołać jedną z nich na stanowisko dyrektora na okres 12 miesięcy.
Prezydent w środę, 10 października, podjął decyzję, że stanowisko dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury obejmie Witold Tomkiewicz.


12 października 2007 - EURO 2012

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk poprowadzi 15 października o godzinie 16.00 posiedzenie Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Na posiedzeniu tym zostaną miedzy innymi przyjęte propozycje samorządów dotyczące lokalizacji centrów pobytowo-treningowych.


12 października 2007 - Mecz o pierwsze punkty

Jutro w sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędzie się spotkanie o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet.
Spotkają się dwie drużyny zamykające tabelę tegorocznych rozgrywek.
O zdobycie punktów walczyć będzie MKS Świdnica i MKS Zawiercie.
Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00.
W drużynie świdnickiej wystąpi była zawodniczka zespołu rywalek.


12 października 2007 - "Bez kolejek i łapówek"

Świdnicki szpital, jako pierwszy w Polsce, wprowadza program antykorupcyjny "Bez kolejek i łapówek"
Program wprowadza dyrektor szpitala Jacek Domejko.
- Nie ukrywam, że to efekt donosów i skarg, które sugerowały nieprawidłowości w działalności szpitala - przyznaje. I dodaje, że zarządził kontrolę w placówce, która ma wyjaśnić podejrzany proceder kierowania pacjentów na płatne operacje.
Artykuł mówiący o tym programie ukazał się we wczorajszej "Gazecie Wrocławskiej - Słowie Polskim" - >>> zobacz


12 października 2007 - Dzień Edukacji Narodowej

W związku ze zbliżającym się Świętem Edukacji Narodowej dzisiaj o godzinie 9.00, w Domu Nauczyciela odbyła się uroczystość wręczenia nagród nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego.
Nagrodzonych zostało 29 nauczycieli. Na nagrody przeznaczono 87 tysięcy złotych z budżetu powiatu.
Dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych otrzymali nagrody Starosty Świdnickiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Lista nagrodzonych - >>> zobacz


12 października 2007 - Konkurs - nagrody

9 października rozstrzygnięto XII Konkurs Plastyczny "Ojcze Święty, pamiętamy !", organizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej w ramach XVIII Polsko Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Na konkurs napłynęło 218 prac nie tylko z Dolnego Śląska, ale z całej Polski. Udział w konkursie wzięły szkoły z takich miast jak Łódź, Chełm, Wałbrzych, Świdnica, Nowa Ruda, Świebodzice, Strzegom, Sokołowsko, Białka, Kleczanów, Jaroszów.
Wyniki konkursu oraz nagrodzone >>> zobacz
Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


11 października 2007 - Zabierz ze sobą plakat

Tego lata w Świdnicy powstało miejsce pamięci poświęcone najbardziej znanemu na świecie mieszkańcowi tego miasta. Baron Manfred von Richthofen znany jest na całym świecie, tam mówią o nim również Red Baron, Czerwony Baron.
Najsmutniejsze jest to, że w mieście, w którym stoi dom gdzie mieszkał, gdzie, kiedy zginął znajdowało się muzeum jego imienia, w mieście, w którym pozostały fragmenty mauzoleum - większość mieszkańców nie wie nawet o kim mowa, nie wie kim był.
Manfred von Richthofen jest najbardziej znanym pilotem pierwszej wojny światowej. Jest postacią wręcz legendarną. Najwyższy już czas by jego nazwisko na wieki zaczęto łączyć z naszym miastem. By wrócił tu gdzie jest jego miejsce, by odbył do naszego miasta, do domu rodzinnego swój "ostatni lot". Aby nie był postacią "bez domu" musimy mówić wszędzie gdzie to tylko możliwe, że jest stąd, że Manfred von Richthofen jest ze Świdnicy.
Dlatego proponuję aby każdy kto wyjeżdża za granicę czy też do innego miasta w naszym kraju a ma możliwości by zabrać ze sobą piękny kolorowy plakat mówiący o Czerwonym Baronie i ma też możliwości by tam gdzie będzie, umieścić go np. w biurze podróży, w muzeum czy innej instytucji kulturalnej, proszę taką osobę aby to zrobia dla wspólnej naszej korzyści, dla korzyści mieszkańców naszego pięknego miasta.
Mamy w Świdnicy wspaniały Kościół Pokoju, równie piękną Katedrę, miejmy też dzięki "Baronowi" kolejne miejsce, do którego zechcą przyjeżdżać turyści.
Osoby chcące pomóc w propagowaniu w ten sposób tego miejsca proszę o kontakt - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz. Plakat wygląda tak - >>> zobacz


11 października 2007 - Mistrzostwa Polski w Judo

13 października, w strzegomskiej hali OSiR (ul. Mickiewicza 2) odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski w Judo Juniorek i Juniorów Młodszych. Zawody rozpoczną się o godz. 10.00.
Organizatorami tej ogólnopolskiej imprezy są AKS Strzegom, Gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Powiat Świdnicki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku jest to kolejne ponadlokalne wydarzenie sportowe w gminie. Na początku maja młodzi pięściarze uczestniczyli w XIII. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W czerwcu odbył się Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar Burmistrza Strzegomia (kategoria U-15) oraz IX. Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego. Na przełomie czerwca i lipca na hipodromie w Morawie najlepsi jeźdźcy na świecie rywalizowali w eliminacji do Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. We wrześniu natomiast rozegrano Mistrzostwa Polski Strong Man, a przez gminę Strzegom przejechał peleton 64. Tour de Pologne. Teraz najlepsi młodzi judocy powalczą o Drużynowe Mistrzostwo Polski w judo.


11 października 2007 - Dzien Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, jutro o godzinie 8.30 w sali narad Urzędu Gminy odbędzie się uroczyste spotkanie władz samorządowych Gminy Świdnica z dyrektorami gminnych placówek oświatowych oraz nauczycielami, którzy w bieżącym roku otrzymają Nagrodę Wójta Gminy Świdnica.
W spotkaniu uczestniczyć będą Wójt Gminy Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Sara, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Regina Adamska, Sekretarz Gminy . Jadwiga Generowicz, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska.
Wójt gminy Świdnica wręczy Nagrody Wójta Gminy trzynastu nauczycielom, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w swojej pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz posiadają znaczące osiągnięcia edukacyjne.


11 października 2007 - Szkolenia w MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął zapisy na bezpłatne szkolenia i grupy wsparcia. Grupy będzie prowadzić psycholog Agnieszka Niesłuchowska. Program szkoleń obejmuje:
grupa wsparcia dla osób z depresją, grupa wsparcia dla osób z lękiem, szkolenie "Relaksacja" oraz szkolenie "Radzenie sobie ze stresem"
Szkolenia adresowane są do grupy młodzieżowych od 16 lat i grup osób dorosłych od 25 lat.
Zgłoszenia i pytania dotyczące szkoleń (tematyka) i grup wsparcia prosimy kierować do psychologa Agnieszki Niesłuchowskiej telefonicznie - (074)853 71 39 wew.11, (074) 852 13 27 wew.11 lub osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ulicy Różanej 1 w Świdnicy, można kontaktować się też drogą elektroniczną - mops_swidnica@poczta.onet.pl


11 października 2007 - Obwodnica coraz bliżej

Władze Strzegomia prowadzą rozmowy z zarządem województwa dolnośląskiego w sprawie budowy obwodnicy Legnica-Świdnica. Budowa obwodnicy został ujęta w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Województwa Dolnośląskiego i określona jako jedno z zadań priorytetowych. Obecnie przygotowany jest projekt porozumienia w sprawie realizacji tejże inwestycji, o którym w zeszłym tygodniu władze Strzegomia rozmawiały z Patrykiem Wildem, członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Po naniesieniu stosownych poprawek projekt zostanie przedstawiony do akceptacji zarządowi województwa dolnośląskiego oraz Radzie Miejskiej Strzegomia - informuje Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia. W przypadku zaaprobowania projektu są szanse, że porozumienie zostanie podpisane jeszcze w tym miesiącu.
Gmina Strzegom zobowiązała się, że wraz w Urzędem Marszałkowskim w I etapie sfinansuje koszty projektu, które wyniosą 300 tys. złotych. Natomiast koszt budowy obwodnicy szacowany jest obecnie na ok. 12 mln złotych. Niewykluczone, że po podpisaniu projektu, zostanie przygotowana umowa, zgodnie z którą gmina Strzegom partycypowałaby w kosztach realizacji inwestycji.
Obwodnica z pewnością ucieszy mieszkańców wsi Wieśnica, gdyż z chwilą oddania jej do użytku, transport ciężki ominie tę miejscowość. Zgodnie z założeniami realizacja inwestycji przypadnie na lata 2009-2010.


11 października 2007 - Dłużnicy nie pozostaną bezkarni

Od 1 września 2005 roku, zgodnie z ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej, Gmina Dobromierz wypłaca zaliczki alimentacyjne osobom uprawnionym do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, jeżeli egzekucja tych świadczeń jest bezskuteczna.
Dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu gminie należności w wysokości wypłaconych zaliczek powiększonej o 5 %. Aby poprawić skuteczność egzekucji tych świadczeń, wobec dłużników alimentacyjnych będących właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości będzie prowadzona egzekucja sądowa z tych nieruchomości.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobromierzu, który realizuje to zadanie, przygotował już odpowiednie wnioski. Ich realizacją zajmie się komornik sądowy.


11 października 2007 - Nowy chodnik i podjazdy

Mieszkańcy ulicy Sportowej w Świebodzicach mają powody do zadowolenia. Wreszcie przestaną tej jesieni i zimy grzęznąć w błocie.
Na zlecenie urzędu miejskiego wykonana została nowa nawierzchnia z kostki betonowej na ponad 70-metrowym odcinku tej ulicy, prowadzącym do kilku posesji. Wcześniej droga praktycznie nie istniała - był to zwykły, żwirowy podjazd, w dodatku dosyć stromy, co skutecznie utrudniało dojazd do posesji.
Koszt wykonania tej nawierzchni to 52 tysiące złotych. To jednak nie koniec pożytecznych dla mieszkańców inwestycji. Nowym chodnikiem już od kilku tygodni cieszą się mieszkańcy ulicy Zwycięstwa, w obrębie Przedszkola nr 3. Tu także pojawiła się kostka betonowa. Nowy wjazd na podwórze lada moment będą też mieli mieszkańcy z kamienicy przy ulicy Kolejowej 23.


11 października 2007 - Bezpieczna droga do przedszkola

Jak bezpiecznie pokonać drogę do przedszkola, unikać niebezpiecznych zachowań, przestrzegać przepisów ruchu drogowego - przekażą przedszkolakom w Pszennie przedstawiciele Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w zorganizowanej 17 października akcji pn. "Bezpieczna droga do przedszkola".
Spotkania z Policjantami odbywają się każdego roku w ramach współpracy przedszkola ze środowiskiem oraz instytucjami wspierającymi bezpieczeństwo dziecka, zgodnie z Programem Promocji Zdrowia obowiązującym w Przedszkolu w Pszennie.
"Działania podejmowane w ramach tej współpracy mają na celu nie tylko przygotowanie dziecka jako uczestnika w ruchu drogowym, ale również zapewnienie mu bezpieczeństwa w życiu codziennym w domu, w przedszkolu i na podwórzu"- mówi dyr. Przedszkola w Pszennie Ewa Wasilenia.


11 października 2007 - Przypomnienie dla handlowców

18 października mija termin składania wniosków o wydanie zezwolenia na działanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Dotyczy to obiektów, których powierzchnia sprzedaży przekracza czterysta metrów kwadratowych.
Szczegółowe informacje udzielane są w Urzędzie Miejskiej w pokoju - 128 lub pod nr telefonu 074 85-62-854.
Jednocześnie przypominamy, że kto prowadzi działalność handlową w formie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego bez zezwolenia, podlega karze grzywny od 10 000 do 1 000 000 złotych.


11 października 2007 - Pszenno pięknieje

Pszenno jest kolejną miejscowością w gminie Świdnica korzystającą ze środków unijnych na odnowę wsi. Wyremontowana zostanie świetlica wiejska, przebudowane zostanie boisko sportowe (wykonanie trybun, bieżni oraz ogrodzenia boiska). Zakończono już budowę parkingu przy ulicy Piaskowej. Remont świetlicy i boiska sportowego ukończony zostanie w listopadzie.
Wartość realizowanej inwestycji wyniesie 496 tys. zł., a kwota dofinansowania zgodnie z podpisaną umową z Samorządem Województwa Dolnośląskiego wyniesie 316.800 tys. zł.
Pszenno, po Pogorzale, jest już drugą miejscowością w gminie Świdnica, w której dzięki środkom unijnym z programu odnowy wsi poprawiona zostanie estetyka i i funkcjonalność wsi. W miejscowości Pogorzała dzięki funduszom unijnym w wysokości 450 tys. zł. wybudowano pętlę autobusową z parkingiem, wyremontowano świetlicę oraz zagospodarowano teren cmentarza ewangelickiego.


10 października 2007 - Kolej - przesiedlenia ludności - wystawa

16 października o godzinie 17.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Kolej w przesiedleniach ludności po II wojnie światowej".
Wystawa zorganizowana będzie w prawdziwych wagonach towarowych. Wagony zostaną przygotowane w taki sposób, by można było zobaczyć co zabierali ze sobą ludzie opuszczając swoje domy oraz w jakich warunkach wtedy jechali. Z jednej strony zobaczymy Polaków, którzy osiedlali się na Dolnym Śląsku, a z drugiej Niemców, których przesiedlano na zachód. W innych wagonach pokazane zostaną zbiory dokumentów z Polskiego Urzędu Repatriacyjnego dla Powiatu Świdnickiego (zestawienia statystyczne, wykazy imienne osiedlonych, listy transportowe) oraz wiele ciekawych fotografii i map.
Dodatkową atrakcją wystawy będą wykłady historyczne oraz program artystyczny, wystąpi chór "Wrzosy" z Samorządowego Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej, odbędzie się też koncert zespołu folklorystycznego mniejszości niemieckiej "Dialog", a także inscenizacja w wykonaniu grupy teatralnej TS z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.


10 października 2007 - Feel dał czadu

Na zakończenie 6.edycji ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł"; w Strzegomiu odbył się Festyn Profilaktyczny. Współorganizatorami imprezy byli: Strzegomskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Strzegomiu oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a całość została sfinansowana ze środków gminy na przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii. Ponieważ impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem już planowana jest kolejna edycja na przyszły rok. Festyn rozpoczął się od konkursów dla dzieci i młodzieży, których tematem przewodnim było oczywiście przeciwdziałanie uzależnieniom. Pracownicy SCK i członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowali interesujące konkursy z nagrodami. Następnie burmistrz Lech Markiewicz przeczytał list od szefa kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł";- Piotra Adamskiego, w którym dziękował za wzięcie udziału w tegorocznej edycji akcji. Wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu znaleźli się przedstawiciele gminy Strzegom. Włodarz naszego miasta wręczył nagrody dla klasy II "e"; i "f"; z Gimnazjum Nr 1, klasy II ze SP w Stanowicach oraz klasy II z PSP Goczałków. Indywidualne nagrody w ramach konkursu ";Lubię siebie"; odebrali: Klaudia Kupczyńska, Malwina Świerz, Małgorzata Kosińska, Patryk Świędrych, Szymon Wałczyk, Damian Zdrożny, Adam Mielczarek, Adriana Grabowicz oraz Maria Konieczna. Największą atrakcją wieczoru był koncert zespołu "Feel";. Dawno nie było w Strzegomiu grupy muzycznej, która zgromadziłaby tak liczną publiczność.


10 października 2007 - Nagrody dla nauczycieli

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wojewoda Krzysztof Grzelczyk i Dolnośląski Kurator Oświaty Beata Pawłowicz spotkają się z nagrodzonymi i odznaczonymi nauczycielami oraz z pracownikami zasłużonymi dla dolnośląskiej oświaty.
Spotkanie z nauczycielami z regionu wałbrzyskiego odbędzie się 12 października o godzinie 10.00 w podwałbrzyskim zamku Książ, gdzie wicewojewoda Roman Kulczycki wręczy 30 Medali Komisji Edukacji Narodowej, 3 Nagrody Ministra Edukacji Narodowej I stopnia i 6 II stopnia, 15 Nagród Kuratora oraz odznaczenia państwowe: 3 Złote Krzyże Zasługi, 13 Srebrnych i 6 Brązowych.


10 października 2007 - Świebodzice nauczycielom

Zbliża się Święto Edukacji Narodowej czyli popularny Dzień Nauczyciela.
W świebodzickich szkołach już trwają przygotowania do uroczystych akademii, które odbędą się w ten piątek, 12 października. A w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 odbędzie się spotkanie władz samorządowych z najlepszymi pedagogami.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczy nagrody tym, którzy odnoszą sukcesy w pracy z młodzieżą. Swoje odznaczenia wręczy także Związek Nauczycielstwa Polskiego. Spotkanie rozpocznie się godzinie 12.00


10 października 2007 - Otwarcie lądowiska

Już 15 października nastąpi uroczyste otwarcie nowowybudowanego lądowiska dla śmigłowców sanitarnych przy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec"; w Świdnicy. Prace przebiegały szybko, sprawnie i bez żadnych zakłóceń. Przetarg na realizację inwestycji rozstrzygnięto zaledwie dwa miesiące temu. Najkorzystniejszą i zarazem jedyną ofertę złożyła firma "Mawilux Sp. z o.o." z Warszawy. - "Była to jedyna oferta złożona w tym postępowaniu, która przy uwzględnieniu kryteriów oceny ofert podanych w ogłoszeniu i specyfikacji istotnych warunków zamówienia uzyskała maksymalną ilość punktów." - mówiła Wicestarosta Anna Zalewska, odpowiedzialna za służbę zdrowia w naszym powiecie. Koszt lądowiska zamknie się kwotą 405 tysięcy złotych. Lądowisko będzie spełniało wszelkie wymagane normy bezpieczeństwa tak, aby przy lądowaniu nie narażać na żadne ryzyko transportowanego pacjenta. Dlatego w ramach prac wykonano także odpowiednie oświetlenie, zasilanie, znaki naprowadzające oraz całą niezbędną infrastrukturę. Realizacja tego przedsięwzięcia została sfinansowania ze środków Kontraktu Wojewódzkiego, jakie otrzymał szpital "Latawiec" w budowie.
Jak przebiegają prace sprawdził już Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Moszczyński, który w miniony piątek 5 października odwiedził świdnicki "Latawiec";, aby obejrzeć budowane lądowisko. Wysoko ocenił przebieg prac i funkcjonowanie naszego szpitala. Wiadomość ta ucieszyła władze powiatu i dyrektora SP ZOZ Jacka Domejkę.


10 października 2007 - Oświadczenie - Euro 2012

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk stanowczo protestuje przeciwko insynuacjom wygłoszonym dzisiaj w Polkowicach na konferencji prasowej posła Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny i członka zarządu województwa dolnośląskiego Piotra Borysa.
Oparte na kłamstwie zarzuty, jakoby wojewoda był przeciwny przygotowaniu centrum pobytowo - treningowego w Lubinie są oburzające. Podczas obrad Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 wojewoda, przywołując miejscowości znacznie oddalone od lotniska, nie wymienił Lubina. Nigdy nie sugerował nawet, że Lubin jest miastem, które nie sprosta przygotowaniu centrum pobytowego dla drużyn narodowych podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Na obradach Komitetu we wtorek wojewoda nie przedstawiał także żadnej listy, która miałaby dyskwalifikować jakiekolwiek miejscowości w przygotowaniach do Euro 2012.
Oburzenie budzi fakt, że sprawa ważna dla wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, jaką jest przygotowanie do Euro 2012, zamiast łączyć, zostaje cynicznie wykorzystana do przedwyborczej walki politycznej.


10 października 2007 - Przychodnia wygaszana

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zamknięcie działalności Podstawowej Opieki Zdrowotnej działającej przy SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Całkowite zamknięcie przychodni nastąpi 31 grudnia 2007 roku. Zgodę na wygaszenie przychodni wyraziła również Rada Społeczna Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Dotychczasowa umowa podpisana na okres 3 lat z Narodowym Funduszem Zdrowia kończy się w tym właśnie czasie i w ten sposób nastąpiłoby także naturalne wygaszenie działalności POZ przy pogotowiu.
-" Podstawowym argumentem przemawiającym za podjęciem tej decyzji jest niska liczba zadeklarowanych pacjentów w aktualnej liczbie 322 osób. Przy obecnej stawce daje to miesięcznie finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości niewiele ponad 2,5 tysiąca zł."; - wyjaśnia Zbigniew Kołodziejczyk, pełniący obowiązki dyrektora świdnickiego pogotowia. To kwota zdecydowanie za mała, aby przychodnia mogła funkcjonować na właściwym poziomie. Za te środki bowiem trzeba płacić wynagrodzenia dla lekarzy, pielęgniarek POZ, położnej oraz pielęgniarki środowiskowej. Obciążenia finansowe to także konieczność zakupu leków, materiałów opatrunkowych, sprzętu medycznego czy materiałów biurowych.
-" Te argumenty przekonały nas o podjęciu decyzji o wygaszeniu przychodni. Nierentowna przychodnia będzie działać do końca tego roku. Pacjenci zadeklarowani w POZ przy naszym pogotowiu będą mogli przejść do innych przychodni działających na terenie powiatu."; - mówiła Anna Zalewska, Wicestarosta Świdnicki.


10 października 2007 - Seniorzy świętują

W ramach obchodów X-lecia istnienia Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy oraz Dni Seniora odbywa się w tej placówce wiele różnego rodzaju imprez.
W poniedziałek w DPD goszczono pracowników świdnickiego pogotowia ratunkowego, którzy uczyli seniorów zachowań w sytuacjach zagrożenia życia, pogorszenia stanu zdrowia swojego jak i osób drugich.
Wtorek przebiegł w domowej atmosferze. Świętowano przy kawie i ciastku oraz bogatym programie artystycznym przygotowanym przez zespół taneczny "Single", grupę teatralną "Teatrzyku Zielona Gęś" oraz chóru działającego w DPD "Przystań".
Środa została okrzyknięta dniem na sportowo. Seniorzy wykazywali się sprawnością fizyczną, refleksem i szybkością. Tego dnia odbył się III Turniej Tenisa Stołowego.
W czwartek, 11 października - galową imprezę w Klubie Bolko, gdzie o godzinie 17.oo rozpocznie się wernisaż prac pensjonariuszy po, którym zobaczymy pokaz mody seniorów.


10 października 2007 - Świebodzice obchodzą Dzień Papieski

16 października to rocznica rozpoczęcia pontyfikatu przez papieża Jana Pawła II. W Świebodzicach pamięć o Ojcu Świętym obchodzona jest w sposób szczególny. Jan Paweł II jest bowiem Honorowym Obywatelem Miasta Świebodzic, mamy pomnik oraz plac Jego imienia. Polski papież jest także patronem Przedszkola nr 2.
Uroczystości miejskie rozpoczną się o godzinie 18.00 pod pomnikiem Ojca Świętego. W programie jest msza polowa, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy a także występy artystyczne dzieci i młodzieży ze świebodzickich szkół. Krótki program na temat swojego Patrona przygotowują też maluchy z Przedszkola nr 2. Tu zresztą obchody Dnia Papieskiego zaczną się już rano.
- To dla nas szczególne święto, ale takie ważne dni mamy aż trzy w roku: to 18 maja - dzień urodzin oraz 2 kwietnia - data śmierci Jana Pawła II - mówi Alicja Mokrzyńska, dyrektor Przedszkola nr 2. Zapraszamy wszystkich świebodziczan do wzięcia udziału w uroczystościach.


10 października 2007 - Obserwator ze Świdnicy na Ukrainie

5 października poznaliśmy ostateczne i oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Nad prawidłowym przebiegiem czuwało 3.355 zagranicznych obserwatorów. Obserwatorzy reprezentowali 17 krajów i 24 organizacje międzynarodowe. Wśród krajów, które wysłały swoich obserwatorów, były Rosja, USA, Niemcy, Wielka Brytania, Polska, Gruzja, Białoruś, Indonezja.
Wśród polskich obserwatorów był świdniczanin - Henryk Niedźwiecki, był on też jedynym obserwatorem z Dolnego Śląska.
- Otrzymałem zaproszenie by wziąć udział w tej misji, zgłosiłem się i moja kandydatura nie budziła uwag, stad wyjazd. Po konferencji w kancelarii premiera, spotkaniu między innymi z ministrem Adamem Lipinskim pojechaliśmy na Ukrainę. Po długiej, 1200 kilometrowej podróży autobusem trafiłem do Berdyczowa gdzie znajduje się Klasztor Karmelitow Bosych, jest to ośrodek Maryjny podobny do naszej Jasnej Góry. Wybory odbyły się spokojnie i bez nieprawidłowości.
Będąc tam na Ukrainie spotkałem wielu Polaków, poznałem wielu ciekawych ludzi. Dziękuję władzom Świdnicy, Gminy Świdnica, Starostwa Powiatowego, Świebodzic i Jaworzyny za foldery i inne pamiątki, dzięki temu mogłem każdemu napotkanemu Polakowi "dać kawałek Polski";


10 października 2007 - Złote gody

Pół wieku temu związek małżeński zawarły trzy pary mieszkające na terenie naszej Gminy, które 9 października świętowały swoją 50 rocznicę ślubu. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaworzynie Śląskiej odbyła się z tej okazji uroczystość wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, za długoletnie pożycie małżeńskie dla Państwa Leokadii i Władysława Dybeł, Państwa Celestyny i Józefa Wiśniewskich oraz dla Państwa Ireny i Władysława Łanek.
Jubilatom odznaczenia wręczyli Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz i Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej Artur Nazimek.
Z okazji Złotych Godów najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia spokoju, pomyślności i zdrowia na dalsze lata wspólnego życia składa Burmistrz Jaworzyny Śląskiej.


10 października 2007 - 50 lat minęło…

Tak można powiedzieć przy okazji jubileuszu, jaki 29 i 30 września 2007 roku świętowała cała społeczność Zespołu Szkół Rolniczego Centrum im. Wincentego Witosa w Mokrzeszowie.
Obchody kolejnych okrągłych rocznic istnienia placówki wraz z organizowanym na tę okoliczność zjazdem absolwentów na trwałe wpisały się w tradycję szkoły. Uroczystość 50 - lecia rozpoczęła się w sobotę mszą świętą odprawioną w mokrzeszowskim kościele i koncelebrowaną przez trzech księży. Jednym z nich był ksiądz Krzysztof Zimnicki, absolwent szkoły, który w kazaniu wspominał młodzieńcze lata nauki oraz dziękował profesorom za wpajanie ponadczasowych wartości i życiowej mądrość kolejnym pokoleniom.
Główne uroczystości zorganizowano w świdnickim teatrze. Na widowni oprócz dyrektorów szkoły, grona pedagogicznego, pracowników, uczniów i absolwentów zasiadło także wielu znakomitych gości, min. Maria Sondij - Korulczyk - Dyrektor Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zygmunt Worsa - Starosta Powiatu Świdnickiego, Anna Zalewska - Wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Zbigniew Kanicki - Wiecewójt Gminy Świdnica, Bogdan Kożuchowicz - Burmistrz Świebodzic oraz Józef Mroczko - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Na uroczystości była obecna również sześcioosobowa delegacja Ośrodka Szkoleniowego z Niemiec na czele z Dyrektorem Nehmanem. W części oficjalnej nie zabrakło przemówień. Padły też słowa uznania dla osiągnięć placówki posiadającej wiele certyfikatów Nie zapomniano także o uhonorowaniu tych wszystkich, których zaangażowanie i wytrwała praca przełożyły się na sukces szkoły.
Po części oficjalnej goście obejrzeli program artystyczny z udziałem uczniów, absolwentów i mieszkańców wsi Mokrzeszów, a także młodzieży z zespołu "Krąg";.


10 października 2007 - Królowa Bona byłaby zachwycona

5 października w Szkole Podstawowej w Dobromierzu odbył się konkurs pod hasłem "Owoce i warzywa źródłem zdrowia". Organizatorem konkursu było Szkolne Koło PCK prowadzone od lat przez panią Alinę Wójcik.
Już po raz kolejny uczniowie stworzyli prawdziwe arcydzieła z owoców i warzyw jesiennych. Niezawodni byli jak zwykle rodzice, którzy razem ze swoimi dziećmi przystąpili do dzieła. Wystawa połączona z konkursem cieszy się wielkim zainteresowaniem, co ma swoje odzwierciedlenie w ilości zgłoszonych prac.
Celem konkursu było zintegrowanie uczniów, rodziców i szkoły, ukazanie wartości odżywczych warzyw i owoców oraz sposobów wykorzystania ich w działalności artystycznej. Jury w składzie: Teresa Żołądek, Krystyna Malinkiewicz i Jadwiga Juszczak.


10 października 2007 - Pieniądze na monitoring w szkołach

Dobra wiadomość przyszła kilka dni temu z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gmina Świebodzice otrzymała dotację na monitoring wizyjny w szkołach. Wniosek Świebodzic opiewał na kwotę 40 tysięcy złotych, otrzymamy dotację w wysokości 30 tysięcy złotych.
- Ubiegaliśmy się o dofinansowanie w ramach rządowego programu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w publicznych szkołach i placówkach oświatowych - mówi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Chcemy objąć monitoringiem trzy szkoły w mieście: Szkołę Podstawową nr 3, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 1.
Są to największe szkoły w mieście, mające największą liczbę uczniów. Niektóre z nich - jak chociażby SP 3 - położone są przy ruchliwych ulicach, dlatego monitorowanie tego, co dzieje się wokół szkoły, bardzo by się tu przydało.
Program wdrażania monitoringu wizyjnego będzie realizowany w przyszłym roku. Jeszcze nie wiadomo, czy kamery zostaną zainstalowane we wszystkich trzech placówkach, czy też trzeba będzie zastanowić się wyborem tych, które potrzebują tego najbardziej.


10 października 2007 - Z myślą o dzieciach

W naszym mieście powstanie już niedługo duży i nowoczesny skwer zieleni z placem zabaw dla dzieci. Stanie on w miejscu dawnego zarośniętego trawnika obok Strzegomskiego Centrum Kultury.
Plac zabaw zostanie sfinansowany ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie to naprawdę wspaniałe miejsce zabaw dla naszych pociech, nie tylko tych najmłodszych, lecz także i tych starszych. Oprócz typowych ślizgawek, piaskownicy i drabinek, dzieci będą miały jeszcze do dyspozycji takie zabawki jak pociąg czy tzw. sprężynowce, przypominające huśtawki.
Roboty demontażowe zostały już wykonane. Usunięto stare elementy chodnikowe, zbędny i chory drzewostan oraz krzewy. Zdemontowano także monument granitowy. W następnej kolejności wykonany zostanie nowy chodnik łączący ul. Legnicką z ul. Paderewskiego i oświetlenie terenu. Po montażu urządzeń zabawowych jeszcze w br. teren zostanie zagospodarowany nową zielenią.


10 października 2007 - Festyn Rodzinny

29 września po raz kolejny w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbył się szkolny Festyn Rodzinny dla uczniów, ich rodziców i rodzeństwa. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją celność w trafianiu rzutkami do tarczy, wykazać się w wielu dyscyplinach sportowych a ci, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności wokalne, mogli popisać się w karaoke.
Uczestnicy - kupując losy na loterii fantowej - otrzymali szansę wygrania głównej nagrody - roweru, ufundowanego przez firmę Colgate - Palmolive w Świdnicy. Odbył się także pokaz tańca towarzyskiego, aerobiku i popisy karateków ze Świdnickiego Klubu Karate Kyokushinkai. Można było skosztować wiele pysznych ciast, spróbować kiełbaski z grilla i spróbować smacznej grochówki, a wszystko to przygotowali rodzice uczniów.
Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali momentu losowania nagród głównych. Właścicielką roweru została Monika - uczennica klasy drugiej. Inne nagrody takie jak odtwarzacz mp3, plecaki, gra komputerowa Gothic III - także wzbudziły wiele radości.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie szkoły składają serdeczne podziękowania za udzielone wsparcie finansowe i ufundowanie bardzo atrakcyjnych nagród głównych. Dzięki pomocy: Colgate-Palmolive, księgarni Empik, sklepu Kamena, sklepu Cudawianki, Cocktail Baru, piekarni przy ul. Kotlarskiej, sklepu Cytrus, Firmy Bel - Pol i innych anonimowych darczyńców festyn można uznać za bardzo udany.


9 października 2007 - Złote odznaki w LKS Stragona

LKS Stragona Strzegom już po raz piąty był organizatorem egzaminu na odznaki jeździeckie. Tym razem walczono nie tylko o brązowe i srebrne odznaki, ale także o złote. Do egzaminu przystąpiło jedenaście osób, pozytywny wynik uzyskało osiem.
Do egzaminu na złotą odznakę przystąpiły dwie zawodniczki: Ewelina Obidowska i Anna Kowalczyk. Obie go zdały uzyskując na czworoboku wyniki powyżej 6 punktów. Walcząca o srebrną odznakę Karolina Augustyn również uzyskała wynik pozytywny.
Tradycyjnie najwięcej osób przystąpiło do egzaminu na brązową odznakę - osiem. Dwie go nie zaliczyły po błędach na czworoboku. Odznaki zdobyli: Grzegorz Kostrzewski, Ewa Stencel, Małgorzata Mazur-Kościołek, Olga Mieszczak, Leszek Wójcik i Patryk Chanas.
Po co odznaki? System trzystopniowej Odznaki Jeździeckiej - Brązowej, Srebrnej i Złotej został wprowadzony przez Polski Związek Jeździecki w życie z początkiem 2004 roku. Jego celem jest podniesienie jakości szkolenia podstawowego w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska "koniarzy"; na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni.
Od 1 stycznia 2007 posiadanie Brązowej Odznaki (lub odznaki specjalistycznej w powożeniu albo w woltyżerce) jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia udziału we współzawodnictwie sportowym i do pierwszej rejestracji zawodnika w WZJ lub PZJ, a od 1 czerwca 2006 również warunkiem przyjęcia na podstawowy kurs sędziowski.


9 października 2007 - "Podziel się Posiłkiem"

Świdnicki Bank Żywności serdecznie dziękuje wolontariuszom oraz mieszkańcom Świdnicy za udział w akcji "Podziel się Posiłkiem".
Dzięki Państwa hojności Świdnicki Bank Żywności w dniach 28-29 września zebrał w Świdnicy 2170 kg w Bielawie 278 kg, w Dzierżoniowie 982,82 kg, Strzegomiu 600 kg żywności przeznaczonej dla organizacji dziecięcych oraz placówek w których dożywiane są dzieci.
Ponadto przygotowano indywidualnie 21 paczek z różnymi artykułami dla dzieci chorych w organizacjach na terenie Świdnicy i Świebodzic Pozostałą część przekażemy do stołówek szkolnych i świetlic na terenie Gminy Wiejskiej.


9 października 2007 - Ekologia

3 października w Zakładzie Usług Komunalnych w Strzegomiu odbyło się szkolenie o tematyce ekologicznej. Było ono skierowane głównie do władz samorządowych, do dyrekcji szkół i nauczycieli ekologów, by zachęcali dzieci i młodzież do zbierania odpadów. Szkolenie zostało zorganizowane przez strzegomski ZUK, Fundację Recal, Stowarzyszenie Forum Opakowań Szklanych oraz Organizację Odzysku S.A. REBA. Zajęcia prowadzono w bardzo ciekawej i przystępnej formie. - Niezmiernie się cieszę, że udało nam się zorganizować te warsztaty, które są pierwszym krokiem w poszerzaniu edukacji ekologicznej w naszej gminie - powiedział dyrektor Marian Nayda.
Jako pierwszy głos zabrał Zenon Telman z Organizacji Odzysku Reba, który przedstawił zasady i funkcjonowanie programu zbiórki zużytych baterii w szkołach i przedszkolach. Podkreślał też jak ważne jest wpajanie młodym ludziom świadomości ekologicznej. - Placówki oświatowe są najbardziej efektywną grupą w pozyskiwaniu zużytych baterii, ponieważ stanowią one ponad 60% wszystkich zbiorów - tłumaczył przedstawiciel firmy. Na temat recyklingu puszek aluminiowych wykład wygłosił prezes Fundacji Recal, Jacek Wodzisławski. - Zużyte puszki są cennym surowcem wtórnym, który można w nieskończoność przerabiać, przez co pomagamy naszej planecie - tłumaczył. Zachęcał także szkoły i przedszkola do uczestnictwa w warsztatach oraz programach ekologicznych, ponieważ jak wyjaśniał - Edukacja to wyrabianie nawyku segregacji.
Na zakończenie głos zabrał Stanisław Młynarski, koordynator ds. edukacji ekologicznej ze Stowarzyszenia Forum Opakowań Szklanych. Wśród powtarzających się haseł tego spotkania była "segregacja i zbiórka odpadów", do której zachęcał także przedstawiciel FOS. - Nie można ciągle budować wysypisk, alternatywą jest recykling oraz rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów. Segregując mniej trzeba składować, przez co zaoszczędzamy oraz chronimy środowisko - podkreślał Stanisław Młynarski. W swoim wystąpieniu namawiał do wybierania produktów w opakowaniach nadających się do odzysku i recyklingu, by działać na korzyść środowiska, oszczędzać zasoby ziemi oraz zmniejszać emisję gazów.


9 października 2007 - Ołtarz już poświęcony

7 października, była wielkim wydarzeniem dla parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu. W kościele odbyła się uroczysta msza święta, podczas której Jego Ekscelencja ks. Biskup Ignacy Dec poświęcił świeżo odnowiony, zabytkowy ołtarz. Jego konserwacja trwała kilka miesięcy. Wszyscy, którzy pamiętają "stary"; wygląd ołtarza i całego prezbiterium - nie ukrywają podziwu dla tego, co zostało zrobione. Barokowy zabytek z gotycką Madonną został nie tylko pieczołowicie odnowiony, przywrócono mu także właściwą kolorystykę, wyeksponowano wszystkie złocenia i elementy ozdobne.
W dodatku odmalowane zostało także całe prezbiterium, dzięki czemu ołtarz został pięknie wyeksponowany na jasnym, naturalnym tle. Nic zatem dziwnego, że na tak ważną uroczystość parafia zaprosiła znamienitych gości.
Oprócz Jego Ekscelencji księdza biskupa w uroczystej mszy świętej wzięły udział także władze samorządowe miasta: burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z małżonką Teresą, jego zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Świebodzic - Elżbieta Horodecka. W pierwszej ławce zasiadł także poseł Ryszard Wawryniewicz ze Świdnicy. Obecność tych gości nie była przypadkowa. To właśnie dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego parafia otrzymała blisko 300 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prowadzenie prac konserwatorskich w świątyni. Całą procedurę wspierał w Warszawie poseł Wawryniewicz. Dlatego właśnie im ksiądz Dariusz Danilewicz, proboszcz parafii, gorąco dziękował za pomoc. Bez tej pomocy finansowej parafia nie byłaby w stanie prowadzić samodzielnie tak szeroko zakrojonych prac. Proboszcz podkreślił jednocześnie, że prace w kościele tak naprawdę dopiero się rozpoczęły. W przyszłym roku będzie można podziwiać odnowiony, średniowieczny fresk Św. Krzysztofa a także kruchtę, w której także próbujemy odratować zabytkowe malowidła.


9 października 2007 - Refleksyjnie w SCK

Nie masz pomysłu jak spędzić niedzielne popołudnie? Zapraszamy do Strzegomskiego Centrum Kultury.
28 października o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury odbędą się "XIX Spotkania z Piosenką Religijną i Refleksyjną";.
Jest to impreza, która od wielu już lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród mieszkańców gminy Strzegom.
Jest to także okazja do wysłuchania zespołów, które od wielu lat związane są z gminą oraz takich, które dopiero stawiają pierwsze kroki na scenie muzycznej.


9 października 2007 - Rajd MDK na Ślęże

Koło turystyczne Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy serdecznie i gorąco zaprasza wszystkich małych i dużych na Rajd MDK na Ślęże. Rajd odbędzie się 13 października.
Trasa rajdu przebiegać będzie przez Przeł. Tąpadła - szlak niebieski - Skalna - Olbrzymki - Ślęża - żółty szlak - Wieżyca - Sobótka.
Wyjazd o godzinie 8:20, natomiast powrót około godziny 16:00. Cena około 10 złotych.
Na szczycie Ślęży planowane jest ognisko oraz inne, liczne atrakcje. Gwarantujemy dobrą zabawę i przyjazna atmosferę.
Liczymy na wiele chętnych. Informacje na temat rajdu oraz zapisy w MDK, ul. Nauczycielska 2, w piątek od 16:00 do 17:30.


9 października 2007 - Pro Humanum - konkurs dla mediów

Pro Humanum - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz Stowarzyszenie Polskich Mediów, mają zaszczyt zaprosić do udziału w konkursie:
"Media lokalne w przeciwdziałaniu dyskryminacji rasowej i etnicznej";
Konkurs stanowi realizację części zadania współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Celem konkursu jest wyłonienie tekstu prasowego, audycji radiowej oraz materiału telewizyjnego, które w najpełniejszej formie oddadzą ideę realizacji zasady równego traktowania bez względu na rasę, pochodzenie narodowe lub etniczne na poziomie lokalnym i regionalnym.
Konkurs adresowany jest do dziennikarzy prasy lokalnej, lokalnych rozgłośni radiowych, stacji telewizyjnych i portali internetowych. Warunki konkursu - >>> zobacz


8 października 2007 - Nagrody kulturalne - wyniki

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz wieloletnia dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej to laureaci dorocznych nagród przyznawanych przez prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Krystynę Bartelę, byłą dyrektor MBP uhonorowano za całokształt działalności, zaś Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu, Marka Michalaka za upowszechnianie kultury poprzez organizację akcji "Polscy Artyści Plastycy Dzieciom";.
Laureaci nagród prezydenta okolicznościową statuetkę otrzymają 19 października, przy okazji koncertu Europejskie Wieczory Muzyczne - Muzyka i smaki z Italii.
Początek o godz. 19.00 w sali teatralnej, Rynek 43 (bilet wstępu 10 zł). Oprócz statuetki wyróżnieni otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 4.500 zł (Krystyna Bartela) i 2.500 zł (Marek Michalak).


8 października 2007 - EURO 2012

Jutro, października (wtorek) o godzinie 14.00 Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk poprowadzi posiedzenie Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Na posiedzeniu zostaną między innymi przedstawione i ocenione propozycje lokalizacji centrów pobytowo-treningowych dla ekip sportowych uczestniczących w mistrzostwach..


8 października 2007 - Nagrody dla nauczycieli

W piątek, 12 października podczas świdnickich obchodów Dnia Edukacji Narodowej dyrektorzy i nauczyciele świdnickich szkół otrzymają nagrody prezydenta Świdnicy za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Obchody rozpoczną się o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku.
W programie oprócz wręczenia nagród dla nauczycieli przewidziano koncert - "Rapsodia jesienna"; - w wykonaniu uczniów i absolwentów Gimnazjum numer 3.


8 października 2007 - Wystawa we wrocławskim ratuszu

4 października we wrocławskim ratuszu uroczyście otwarta została wystawa o dawnym handlu przygotowana przez mgr Jadwigę Makotę i dr Radosława Skowrona, pracowników Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Ekspozycja towarzyszy międzynarodowej konferencji pt. "Wpływ handlu na funkcjonowanie i rozwój dużych miast"; zorganizowanej przez Dolnośląską Izbę Gospodarczą we współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia.
Patronat nad konferencją objęli: Minister Rozwoju Regionalnego, Komisja Europejska - Reprezentacja w Polsce oraz Prezydent Wrocławia. Więcej o wystawie - >>> zobacz


8 października 2007 - Uruchomiona po latach

5-tego października uruchomiona została fontanna w parku przy ulicy 1-go Maja w Jaworzynie Śląskiej.
Fontanna była nieczynna przez dziewięć lat. Blasku fontannie dodawać będą reflektory, którymi została oświetlona.
Mamy nadzieję, że od tej chwili park przy ulicy 1-go Maja będzie jednym z ciekawszych miejsc odpoczynku dla mieszkańców miasta.


8 października 2007 - Bezpłatne badania

Na antenie Polskiego Radia Wrocław ukazała się informacja red. Agnieszki Szymkiewicz o możliwości wykonania bezpłatnego badania jelita grubego.
W Powiecie świdnickim jeszcze 100 osób może się w tym roku poddać badaniom jelita grubego, finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia (niezależnie od miejsca zamieszkania, rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego - niezbędne jest tylko podanie nr PESEL). Z darmowej diagnozy w ciągu 6 lat skorzystało już ponad 1000 pacjentów. U dwustu udało się wykryć i usunąć zmiany przednowotworowe. Akcja prowadzona w Świdnicy jest częścią ogólnoświatowego programu. Rak jelita jest jedną z najbardziej podstępnych chorób, groźną zwłaszcza dla ludzi po 50-tce - ostrzega doktor Andrzej Zając, koordynator badań w Świdnicy. Jakie to badanie?
Jest to badanie endoskopowe jelita grubego. Dodatkowo olbrzymią wartością badania jest możliwość bezbolesnego usuwania stanów przedrukowych - polipów.
Czas trwania badania - od 15 do 30 minut, pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha. Bezpłatne badania prowadzone będą do połowy grudnia w przychodni Med-Az przy Ulicy Kruczej 8 w Świdnicy.
Informacja telefoniczna od poniedziałku do piątku od godziny 8 go 15 oraz od poniedziałku do czwartku od godziny 16 do 18, telefon 074 853 15 50 i 074 853 71 01


8 października 2007 - Konwent w Zieleńcu

Kilkudziesięciu samorządowców z naszego regionu wzięło dziś udział w Sudeckim Konwencie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Konwent odbył się w Zieleńcu.
Samorządowcy o bieżących problemach rozmawiali m.in. z wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem oraz dolnośląskim kuratorem oświaty - Beatą Pawłowicz. Gospodarzem Konwentu były władze Dusznik Zdroju.
W spotkaniu brali udział między innymi: Wojciech Murdzek - Przewodniczący Konwentu, Prezydent Świdnicy, Grzegorz Średziński - Burmistrz Dusznik Zdroju, Marek Jagódka - Wicestarosta Kłodzki, Waldemar Skórski - Zastępca Prezydenta Świdnicy.


8 października 2007 - Spotkanie z organizacjami

W najbliższy czwartek, 11 października o godzinie 14.00 w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, odbędzie się spotkanie z organizacjami pozarządowymi.
Tematem spotkania będzie przygotowanie do okresu sprawozdawczego z działalności merytorycznej i finansowej oraz zaopiniowanie programu współpracy z organizacjami pożytku publicznego w przyszłym roku.
Serdecznie zapraszamy.


8 października 2007 - Pomóżmy kasztanowcom

Dziewięć lat temu szrotówek kasztanowcowiaczek przybył do Polski. Od dziewięciu lat bezlitośnie niszczy nasze kasztanowce. Z roku na rok drzewa są coraz słabsze.
Jak możemy pomóc kasztanowcom jesienią?
Jedną z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika jest jesienne grabienie i utylizacja liści kasztanowca. Skuteczna walka ze szrotówkiem uzależniona jest jednak od skali działania. Musi mieć ona masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.
Po raz kolejny zatem Kancelaria Prezydenta RP, Fundacja Nasza Ziemia oraz Lasy Państwowe zapraszają wszystkie polskie gminy do udziału w ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowca. Akcja jest częścią Programu "Pomóżmy kasztanowcom";. Inicjuje on i wspiera lokalne działania na rzecz ochrony kasztanowców oraz edukacji ekologicznej. Został zapoczątkowany w 2005 roku przez Fundację Nasza Ziemia i firmę Clear Channel Poland. Od 2006 roku partnerem FNZ oraz CCP są Lasy Państwowe. Jesienią 2006 roku działania na rzecz kasztanowców objęła patronatem Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Apel o ratowanie kasztanowców i sposoby ich ratowania - >>> zobacz


8 października 2007 - Zaginął

9 września tego roku, wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił Łuszczyna Patryk urodzony 18 lipca 1994, roku mieszkaniec Świebodzic.
Rysopis:
wiek z wyglądu 13 lat, 158 cm. wzrostu, szczupłej budowy ciała, włosy ciemne (może być łysy), oczy niebieskie, cera śniada, czoło wysokie, odstające uszy, braki w uzębieniu.
Ubrany był w granatową bluzę z kapturem, czarne dżinsowe spodnie, białe adidasy.
Osoby, które mogą udzielić informacji na temat miejsca pobytu chłopca prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 074 854-06-22, bezpłatny nr telefonu 997 lub najbliższą jednostką Policji.


7 października 2007 - Udany występ

Dzisiaj w Świdnicy odbył się pierwszy mecz siatkówki kobiet w ramach Mistrzostw Dolnego Śląska Kadetek. Świdniczanki podejmowały zespół z Jawora. MKS Świdnica wygrał z Olimpią I Jawor w trzech setach, 25/17, 25/16, 25/23.
W grupie tej oprócz zespołów ze Świdnicy i Jawora występują jeszcze:
Tygrysy Strzelin, Rokita Brzeg Dolny i Sobieski Oława.
Skład zespołu MKS Świdnica w dzisiejszym meczu: Anna Malina, Magdalena Kukla, Patrycja Smagło, Marta Karaś, Justyna Bukowska, Karolina Śledź, Aleksandra Małodobra, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik oraz Katarzyna Missa.


7 października 2007 - Grom Witków zwycięża

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Włókniarz Kudowa Zdrój - Grom Witków 2:3
Górnik-Zagłębie II Wałbrzych - Stal Świdnica 4:0
Victoria Świebodzice - Biały Orzeł Mieroszów 1:0
Polonia-Sparta II Świdnica - Piast Nowa Ruda 4:1
Zespół Victorii Świebodzice awansował na 2 miejsce w tabeli rozgrywek, na czwartym miejscu jest nadal Polonia/Sparta II Świdnica, Stal Świdnica spadła na 11 miejsce, a na 15 z ostatniego miejsca awansował Grom Witków.


7 października 2007 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - Unia Jaroszów 1:2
Czarni Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 3:0
Górnik Boguszów-Gorce - Zjednoczeni Żarów 2:1
Iskra Witków Śląski - Victoria II Świebodzice 5:1
LKS Bystrzyca Górna - Skalnik Czarny Bór 0:0
Zieloni Mrowiny - Karolina Jaworzyna Śląska 2:3
Sudety Dziećmorowice - Włókniarz Głuszyca 0:2
Granit Roztoka - Juventur Podzamcze Wałbrzych 4:0


7 października 2007 - Pieniądze dla samorządów

W miniony piątek, 5 października, wojewoda dolnośląski - Krzysztof Grzelczyk przekazał do samorządów ponad 40 milionów złotych na realizację inwestycji współfinansowanych z funduszy unijnych.
W tej chwili w "Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego" - ZPORR procent wykorzystania dostępnej alokacji w stosunku do poświadczonych wydatków wynosi 62,3%, a w złotówkach jest to - 592,5 miliona złotych.
Do dziś z tych pieniędzy między innymi zmodernizowano 34 km dróg (wojewódzkich, powiatowych, gminnych) i zbudowano 51 km dróg powiatowych i gminnych.


7 października 2007 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS seniorzy

Mecze rozegrane 6 i 7 października
I liga
LZS Kątki - LZS Gościsław 3:1
LZS Rogoźnica - LZS Tomkowice 2:0
LKS Zebrzydów - LKS Szczepanów 3:0
LZS Strzelce - LZS Gola 2:1

II liga
LKS Zastruże - LKS Imbramowice 3:0
LZS Komorów - LKS Kalno 3:4
LZS Tworzyjanów - LZS Kostrza 1:6
LZS Tąpadła - LZS Śmiałowice 6:3


7 października 2007 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS juniorzy

Powiatowa Liga Piłki Nożnej LZS Młodzików

Witoszów - Zebrzydów 4:3
Lutomia - Szczepanów 3:0
ULKS Marcinowice - Kątki 13:0
Tąpadła - Wiśniowa 0:21


7 października 2007 - Kolej - przesiedlenia ludności - wystawa

16 października o godzinie 17.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Ślasku w Jaworzynie Śląskiej otwarta zostanie wystawa zatytułowana "Kolej w przesiedleniach ludności po II wojnie światowej".
Wystawa zorganizowana będzie w prawdziwych wagonach towarowych. Wagony zostaną przygotowane w taki sposób, by można było zobaczyć co zabierali ze sobą ludzie opuszczając swoje domy oraz w jakich warunkach wtedy jechali. Z jednej strony zobaczymy Polaków, którzy osiedlali się na Dolnym Śląsku, a z drugiej Niemców, których przesiedlano na zachód. W innych wagonach pokazane zostaną zbiory dokumentów z Polskiego Urzędu Repatriacyjnego dla Powiatu Świdnickiego (zestawienia statystyczne, wykazy imienne osiedlonych, listy transportowe) oraz wiele ciekawych fotografii i map.
Dodatkową atrakcją wystawy będzie program artystyczny oraz wykłady przeprowadzone przez historyków.


6 października 2007 - Warto obejrzeć

13 października o godzinie 12.20 zostanie wyemitowany w I programie TVP film dokumentalny pt. "Wróżka z getta";. Reportaż opowiada o Irenie Sendlerowej, najstarszym Kawalerze Orderu Uśmiechu (97 lat).
Reportaż zawiera relację z wręczenia Orderu Uśmiechu tej niezwykłej kobiecie. Przypomnijmy, że podczas wojny uratowała Ona życie 2500 żydowskich dzieci, ryzykując każdorazowo swoim własnym życiem. W filmie wystąpi również 16-letni Szymon Płóciennik z Zielonej Góry, który wnioskował do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu o odznaczenie Ireny Sendlerowej oraz Zespół Dziecięcy "Serduszka" ze Świdnicy, który przygotował oprawę muzyczną ceremonii dekoracji "najsłoneczniejszym z odznaczeń";. W filmie wykorzystano piosenkę Kanclerza Marka Michalaka pt. "Order od dzieci";, do której muzykę napisał Marek Banaszczyk.
Uroczystość dekoracji miała miejsce 11 kwietnia tego roku w Domu Geriatryczno-Rehabilitacyjnym Ojców Bonifratrów w Warszawie.


6 października 2007 - Bez zmian

Dzisiaj siatkarki świdnickiego MKS "Świdnica" rozgrywały drugą kolejkę spotkań w II lidze siatkówki kobiet.
Mecz odbył się w Bielsku a rywalkami świdniczanek był BKS Aluprof II Bielsko Biała.
Bielszczanki w tym meczu nie dały żadnych szans naszemu zespołowi i wygrały łatwo 3:0 w setach do 19, 13 i 14. Jest to już drugi przegrany mecz MKS "Świdnica" i nie byłoby w tym nic wyjątkowego, bo liga jest długa, meczy wiele i wszystko jest jeszce do odrobienia. Jednak obserwując zespół, mimo iż dokonano w nim wzmocnień to nadal nie tworzy on zgranej drużyny. Można śmiało rzec, że nadal popełniane są te same błędy co w poprzednim sezonie a to już nie wróży nic dobrego.


6 października 2007 - Nadal z kompletem punktów

Dzisiaj rozegrana została trzynasta kolejka spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej.
Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się dzisiaj w na swoim boisku z Pogonią Oleśnica. I jak do tej pory nie dała żadnych szan kolejnemu rywalowi. Polonia-Sparta Świdnica - Pogoń Oleśnica 3:1.
Po rozegranych dwunastu spotkaniach, z 36 punktami i z dużą przewaga nad drugim zespołem, prowadzą Świdniczanie.
Nadal bez zwycięstwa jest druga drużyna z naszego powiatu. Strzegomianie w meczu wyjazdowym doznali kolejnej porażki. Orla Wąsosz - AKS Strzegom 3:1. AKS Strzegom zajmuje w dalszym ciągu, przedostatnie - 18 miejsce.


6 października 2007 - Zwycięstwo "ręcznych"

Dzisiaj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbył się mecz II ligi piłki ręcznej mężczyzn pomiędzy Świdnickim Klubem Piłki Ręcznej "Świdnica" a SPR "Bór" Oborniki Śląskie.
Od początku do końca meczu przewagę mieli szczypiorniści ze Świdnicy.
Najlepszym zawodnikiem w całym meczu był Dariusz Kijek. Na pochwałę zasługuje również cały, dobrze grający zespół. Warte uwagi jest to, że zespół mimo iż grał bez dwóch czołowych zawodników, Jarosława Gnysińskiego i Piotrka Kijka to odniósł łatwe zwycięstwo. SKPR "Świdnica" - SPR "Bór" Oborniki Śląskie 42:28.


6 października 2007 - Akademia PARP w Świdnicy

Rusza czwarta edycja warsztatów regionalnych Akademii PARP, które zaplanowano m.in. w Świdnicy.
- Celem tych spotkań jest przygotowanie uczestników do korzystania ze szkoleń internetowych, bo Akademia PARP to portal edukacyjny skierowany do pracowników i właścicieli firm z sektora MMŚP. Warsztaty dają możliwość zapoznania się z zakresem oraz obsługą szkoleń internetowych. Jest to również okazja do spotkania się z innymi przedsiębiorcami i pracownikami MMŚP oraz uczestnictwa w wykładzie obejmującym wybrane zagadnienia z nowych szkoleń internetowych, poprowadzonym przez eksperta - tłumaczą organizatorzy.
Warsztaty regionalne Akademii PARP zaplanowano w Świdnicy na 23 października w Urzędzie Miejskim (ul. Armii Krajowej 49, godzina 10.00). Formularz zgłoszeniowy na warsztaty dostępny jest na portalu Akademii PARP. Ilość miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.


6 października 2007 - Prezent od Firmy Cargill

Gry planszowe, maskotki, kredki, malowanki i inne przybory szkolne otrzymały od Firmy Cargill z Wrocławia dzieci ze świetlic środowiskowych w gminie Świdnica. Do prezentów dołączyli się nowożeńcy: Państwo Paulina Dziki-Pytlewska (pracownik Firmy Cargill) i Pan Jan Pytlewski, którzy zamiast kwiatów otrzymali od gości przybory szkolne.
Uroczyste przekazanie materiałów odbyło się 2 października w sali narad Urzędu Gminy Świdnica na spotkaniu z wychowawcami świetlic środowiskowych.
Jak podkreślali sami uczestnicy spotkania: "Otrzymanie tak dużej ilości materiałów szkolnych oraz gier planszowych z pewnością wzbogaci pracę z dziećmi w naszych świetlicach";. Uśmiech i radość na twarzach wychowawców był najlepszym potwierdzeniem tego faktu.
Państwu Paulinie i Janowi Pytlewskim oraz Firmie Cargill Wójt Gminy Świdnica, nauczyciele i dzieci ze świetlic środowiskowych składają serdeczne podziękowania.


6 października 2007 - Tajemnice dobromierskiej ziemi

5 października odbyło się spotkanie pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu (delegatura w Wałbrzychu), Marka Kowalskiego z udziałem przedstawiciela Nadleśnictwa "Jawor" oraz pracownika Urzędu Gminy Dobromierz.
Spotkanie odbyło się na terenie grodziska w Gniewkowie. Celem spotkania była opisowa kontrola stanu zachowania obiektu oraz sposobu postępowania w celu właściwego użytkowania zabytku wynikająca z przepisów ustawy o ochronie zabytków.
W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że grodzisko ogólnie znajduje się w dobrym stanie, zaleca się jednak przeprowadzenie prac polegających na wycince poszycia leśnego, mające na celu uczytelnienie formy krajobrazowej zabytku. Warto dodać, że grodzisko w Gniewkowie jest wpisane do rejestru zabytków, jako cenny relikt z okresu wczesnego średniowiecza.
Planowane są następne, podobne kontrole między innymi dwóch grodzisk w Pietrzykowie.


6 października 2007 - No Business w finale

Świebodziccy bluesmani z zespołu No Business osiągnęli kolejny sukces. Po udanym występie w Bluesie nad Bobrem, tym razem grupa uczestniczyła w finale Muzycznej Bitwy Polskiego Radia Wrocław, który odbył się 28 września. Covermania - bo tak nazywała się impreza - odbiegała od wcześniejszych edycji tej zabawy. Tym razem bowiem zespoły prezentowały nie własne utwory, lecz przeróbki znanych przebojów.
Do finału III edycji Muzycznej Bitwy przeszły tylko 4 zespoły z ponad stu amatorskich kapel. We wrocławskim klubie "Od zmierzchu do świtu"; zagrało ostatecznie 5 zespołów - gwiazdą byli "Bracia";, grupa stworzona przez Piotra i Wojtka Cugowskich, synów słynnego lidera Budki Suflera - Krzysztofa Cugowskiego. Oprócz naszych "biznesmenów"; w konkursie zagrali: znany świebodzickiej publiczności zespół Sonny Blues ze Świdnicy z udziałem Dariusza Dziedzica (lidera No Business), wrocławski Pink Elephant oraz zespół ze Strzelina o cięższym brzmieniu i intrygującej nazwie Hmon. Zespoły zaprezentowały kolejno covery Roberta Johnsona, Pink Floyd i Krzysztofa Krawczyka. Ostatecznie No Business zajął III miejsce - otrzymując dyplom za udział w Covermanii oraz możliwość promocji zespołu w Polskim Radiu Wrocław. Serdecznie gratulujemy tego sukcesu i czekamy na następne. Obecnie No Business gra w składzie: gitara - A. Sotek, bas - St. Karwacki, bębny - M. Banach (wcześniej J. Staniszewski), harmonijka ustna i wokal - D. Dziedzic.


6 października 2007 - Świetlice już pracują

W piątek, 28 września odbyło się w Dobromierzu inauguracyjne spotkanie opiekunów świetlic środowiskowych z pełnomocnikiem Wójta do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Bolesławem Stochmalem oraz kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Anną Kłys.
Na spotkaniu omówiono całokształt spraw związanych z funkcjonowaniem świetlic środowiskowych do końca 2007 roku.
Warto dodać, że do dziesięciu istniejących świetlic dołączyła kolejna w Dzierzkowie.


5 października 2007 - Zaginął

9 września tego roku, wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił Łuszczyna Patryk urodzony 18 lipca 1994, roku mieszkaniec Świebodzic.
Rysopis:
wiek z wyglądu 13 lat, 158 cm. wzrostu, szczupłej budowy ciała, włosy ciemne (może być łysy), oczy niebieskie, cera śniada, czoło wysokie, odstające uszy, braki w uzębieniu.
Ubrany był w granatową bluzę z kapturem, czarne dżinsowe spodnie, białe adidasy.
Osoby, które mogą udzielić informacji na temat miejsca pobytu chłopca prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach telefon 074 854-06-22, bezpłatny nr telefonu 997 lub najbliższą jednostką Policji.


5 października 2007 - Ważne dla wyborców

Do czwartku, 11 października przyjmowane będą zgłoszenia dotyczące dopisania do spisu wyborców. Do tego czasu osoby niepełnosprawne mogą złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Podobnie mogą uczynić wyborcy przebywający czasowo na obszarze miasta lub wyborcy nigdzie nie zamieszkali. W tych sprawach wyborcy mogą się zgłaszać do Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego - parter, pokój nr 9, telefon 074 8562-819 lub 8562-821.
Podczas wyborów do Sejmu i Senatu, które odbędą się 21 października, w Świdnicy wyznaczone będą lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.


5 października 2007 - Świebodzice uhonorowane statuetką

2 października, burmistrz Bogdan Kożuchowicz odebrał w Warszawie statuetkę za Gminny Program Rozwiązywania Problemów Narkomanii, który znalazł się wśród 20 najlepszych w kraju. Nasi specjaliści od uzależnień pokonali blisko 300 rywalizujących samorządów, w dodatku okazaliśmy się najlepsi na Dolnym Śląsku. Nasz program okazał się być dobry, bo wskazywał na konkretne problemy i ich rozwiązanie. Propozycje oceniano pod względem poprawności merytorycznej, spójności wewnętrznej, innowacyjności i jakości uzasadnienia. Pod koniec września Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. uzależnień świebodzickiego magistratu a jednocześnie przewodnicząca zespołu, który pracował nad projektem, wzięła udział w wizycie studyjnej w Barcelonie, której celem było poznanie katalońskich rozwiązań przeciwdziałania zjawisku narkomanii. Podsumowaniem całego programu była właśnie wtorkowa uroczystość w Warszawie. Statuetkę z rąk Piotra Turka, niezależnego eksperta Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii, odebrał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - To dla nas wielkie wyróżnienie. Możemy być dumni, że mamy w mieście świetnych fachowców, którzy znają się na problemach uzależnień. A to z kolei oznacza dla mieszkańców gwarancję otrzymania pomocy i wsparcia na najwyższym poziomie.


5 października 2007 - Wręczą stypendia

Prezes Rady Ministrów przyznał stypendia 294 najlepszym uczniom z województwa dolnośląskiego. Z tej okazji Wojewoda Krzysztof Grzelczyk i kurator oświaty Beata Pawłowicz wręczą stypendia uczniom z regionu wrocławskiego i wałbrzyskiego. Uroczystość odbędzie się 9 października o godzinie 10.00 w auli Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub uczniowi, który wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.


5 października 2007 - Debiutantka na podium

W ostatni weekend września w Jaroszówce rozegrano Mistrzostwa Dolnego Śląska w wkkw. Wystartowało w nich sześciu zawodników LKS Stragony Strzegom. Ewelina Obidowska Karolina Augustyn i Anna Kowalczyk ukończyły zawody na podium.
W klasie LL z oceną za styl wystartowały dwie zawodniczki strzegomskiego klubu Ewelina Obidowska i Katarzyna Olech. Ewelina startowała na Filusiu, po czwartym miejscu w ujeżdżeniu i crossie oraz drugim w próbie skoków stanęła na drugim stopniu podium. Katarzyna Olech tą klasę jechała na Afekcie. Po pierwszym miejscu w ujeżdżeniu była szansa na dobry rezultat końcowy. Niestety jedna z przeszkód próby terenowej okazała się za trudna, Afekt nie chciał jej pokonać, co oznaczało koniec rywalizacji.
W klasie L rywalizowało aż czterech zawodników Stragony: Karolina Augustyn, Katarzyna Olech, Piotr Bujak i Janusz Kowalczyk. Karolina Augustyna na Lewusie zmagania zakończyła na 17 pozycji w klasyfikacji końcowej. Konkurs ten był równocześnie Otwartymi Mistrzostwami Dolnego Śląska Juniorów Młodszych, w których Karolina zajęła trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal i tytuł drugiego wicemistrza. Był to pierwszy start tej zawodniczki w zawodach wkkw.
Katarzyna Olech, tym razem na Herodesie zajęła 8 miejsce, najlepsze wśród zawodników Stragony w tej klasie.
Janusz Kowalczyk na Imperiale zakończył zawody na szesnastym miejscu.
Piotr Bujak na Tresce - 19 rezultat w klasie L.
W klasie P wystartowała tylko jedna reprezentantka Stragony, Anna Kowalczyk na Enymanie. Ania na wszystkich próbach uzyskała czwarty wynik. Dało to jednak trzecie miejsce w klasie.


5 października 2007 - Stanisław Mroczek - laureatem

Stanisław Mroczek - Sołtys wsi Lutomia Dolna został laureatem Wojewódzkiego Konkursu AGROLIGA 2007. Państwo Stanisław i Lucyna Mroczkowie za wzorowo prowadzone 62 ha gospodarstwo rolne zdobyli prestiżową nagrodę w wojewódzkim etapie konkursu AGROLIGI.
Na sukces trzeba pracować latami - mówią laureaci nagrody. Od 1989 roku kiedy przejęliśmy gospodarstwo po rodzicach ulega ono nieustannej modernizacji. Dzięki środkom z Unii Europejskiej wybudowaliśmy płytę obornikową i zbiornik na gnojownicę. W produkcji gospodarstwa dominuje hodowla zarodowa trzody chlewnej, licząca 55 macior. Średnia liczba sprzedanych zwierząt to 500 tuczników, 500 prosiąt i ok. 100 loszek hodowlanych. Natomiast w produkcji zbóż prowadzimy uprawę pszenicy (60 dt/ha), rzepaku (40dt/ha) i oraz buraków cukrowych (600-700 dt/ha). Oprócz działalności rolniczej Państwo Mroczkowie prowadzą sprzedaż pasz okolicznym rolnikom.
Jednak prestiżowe wyróżnienie jakim jest AGROLIGA, to nie koniec nagród, które otrzymało gospodarstwo Mroczków. W 2001 roku zdobyli I nagrodę w konkursie na "Najładniejszą zagrodę wiejską";, w 2003 roku Stanisław Mroczek odznaczony został odznaką "Zasłużony dla Rolnictwa, a w 2007 roku zajęli III miejsce w organizowanym przez KRUS konkursie "Na najbezpieczniejsze gospodarstwo";.
Zdobycie tak wielu nagród było możliwe dzięki wytrwałej i ciężkiej pracy a także licznym kursom, szkoleniom, seminariom organizowanym przez Dolnośląski Oddział Doradztwa Rolniczego. Zdobytą wiedzę i umiejętności można podziwiać w zadbanym obejściu mieszkalnym Państwa Mroczków.


5 października 2007 - Ruch wróci na pl. Wolności

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom I etap przebudowy pl. Wolności nie zakończy się długo przed czasem, a II etap również wcześniej się nie rozpocznie.
- Pogoda, która w ostatnim czasie nie sprzyja pracy drogowców spowodowała opóźnienia na kilku innych inwestycjach, które realizujemy. Brakuje też ludzi do pracy. Nie mniej jednak pl. Wolności przebudujemy i do końca czerwca przyszłego roku na pewno zdążymy - mówi Stanisław Wrona, prezes Świdnickiego Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów.
Problemy wykonawcy w konsekwencji oznaczają, że ruch na pl. Wolności zostanie wkrótce przywrócony. Przez najbliższe dwa tygodnie przygotowane zostaną najazdy na wyremontowany odcinek drogi, gdzie jest już nowa nawierzchnia. Namalowane zostaną znaki na jezdniach oraz będzie ustawione oznakowanie pionowe. Uruchomiona zostanie również sygnalizacja świetlna. Za realizację tych zadań zapłaci wykonawca drogi.
Według planu 22 października pełny ruch na pl. Wolności zostanie przywrócony. Natomiast do 4 listopada obowiązywała będzie zmieniona przed tygodniem organizacja komunikacji miejskiej w tym rejonie. Ma to związek ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych. Autobusy wrócą na swoje dotychczasowe trasy 5 listopada.


5 października 2007 - Już nie najgorsza

Dzisiaj uroczyście oddano do użytku wyremontowaną drogę powiatową nr 2940 D przebiegającą przez miejscowości: Bolesławice - Bagieniec - Wiśniowa. Długość zmodernizowanego odcinka to 2.183 m o jej koszt to 614 tysięcy złotych.
-"Udało nam się pozyskać na tą inwestycję dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Biura ds. Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych w wysokości 200 tysięcy zł."; - mówił Roman Etel, Członek Zarządu.
Na uroczystości nie zabrakło Wójt Gminy Świdnica - Teresy Mazurek i przedstawicieli gminy Jaworzyna Śląska oraz Radnych Rady Powiatu w Świdnicy.
-"Zgadzam się ze stwierdzeniem, że ta droga, szczególnie w części przebiegającej przez moją gminę, była w fatalnym stanie. Trudno mi było przekonać mieszkańców Gminy Świdnica, że jest to droga powiatowa. Teraz przyznam, że jestem bardzo zadowolona, że została ona tak pięknie wyremontowana i obecnie stanowi doskonały skrót dla osób poruszających się w kierunku Świdnicy, Strzegomia czy Wrocławia."; - mówiła Teresa Mazurek Wójt Gminy Świdnica.
Ruch na drodze już jest spory. Można to było doskonale zaobserwować podczas otwarcia drogi. Najważniejsze, że ta jedna z najgorszych dróg w naszym powiecie, nie jest już zmorą poruszających się po niej kierowców.


5 października 2007 - Autor loga odwiedził ratusz

Raymond Błaszczyk, świebodziczanin, mieszkający od 22 lat we Francji, który wygrał konkurs na projekt loga promującego Świebodzice, odwiedził swoje rodzinne miasto. Spotkał się z Marzeną Koroną-Kruk, szefową Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, której opowiedział o swoich wspomnieniach związanych ze Świebodzicami, pracą zawodową i obiecującymi planami na przyszłość.
- Pan Raymond Błaszczyk spędził w Świebodzicach kilka dni. Zachwycił się przemysłową substancją architektoniczną, tryska pomysłami na te budynki - mówi Marzena Korona-Kruk. - Powiedział mi, że planuje powrót do Polski na stałe i osiedlenie się w okolicach rodzinnych Świebodzic. Bardzo chciałby wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę dla dobra miasta.


5 października 2007 - W Gniewkowie ratują i uczą ratować

W Szkole Podstawowej w Gniewkowie realizowany jest w klasach I - III program: "Ratujemy i uczymy ratować". Propagatorem programu jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem programu jest nauka najmłodszych dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, od których niejednokrotnie może zależeć czyjeś życie.
W dniu 3 października bieżącego roku w klasach I - III przeprowadzono akcję "Ratujemy i uczymy ratować". Uczniowie w praktyczny sposób mogli zapoznać się oraz nauczyć podstawowych zasad ratownictwa. Każdy uczeń przećwiczył udzielanie pierwszej pomocy od momentu zauważenia osoby poszkodowanej do momentu przybycia ambulansu. Nad poprawnym udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej przez uczniów czuwały: Elżbieta Baran, Marzena Zawadzka oraz Anna Żyburtowicz.


5 października 2007 - Rusza lodowisko

Od jutra rusza w Świdnicy - kryte lodowisko. Dla szkół i grup zorganizowanych czynne będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.30. W godzinach - 15.30, 17.00, 18.30, 20.00 lodowisko dostępne będzie dla wszystkich.
W soboty, niedziele, święta oraz ferie - w godzinach 8.00 - 10.30. W te wolne dni 150 minut na tafli jest w cenie jednego biletu. Następne godziny wstępu to - 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00
31 grudnia lodowisko czynne będzie do godziny 15.00 a w Nowy Rok od godziny 15.30
Bilet normalny - 6 złotych za godzinę, ulgowy - 3 złote.
Wypożyczenie łyżew - 3 złote. Szatnia jest w cenie biletu wstępu.
Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu - 074 856-94-63


5 października 2007 - Mini piłka nożna

Wczoraj chłopcy ze świdnickich szkół podstawowych rywalizowali w Turnieju mini piłki nożnej w ramach współzawodnictwa międzyszkolnego.
Mecze rozgrywano równocześnie na dwóch boiskach. Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce - SP 4, 2 miejsce - SP 6, 3 miejsce - SP 315, 4 miejsce - SP 10
Reprezentacje szkół SP 4 i SP 6 rywalizować będą z najlepszymi szkołami podstawowymi powiatu świdnickiego już 19 października od godziny 10.00 na stadionie ŚOSIR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


5 października 2007 - Szal Klubowy

Świdnicki Klub Piłki Nożnej - "Stal" chciałby umożliwić mieszkańcom Świdnicy i okolic zakup "szalika klubowego" - STAL Świdnica.
Szalik można zakupić w cenie produkcji a wynosi ona w cenie 19 złotych.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 660 725 806 lub e-mail - >>> napisz


5 października 2007 - Dożywianie dzieci

Wzorem lat ubiegłych Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy kontynuuje dożywianie dzieci w ramach wieloletniego programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania"; w roku szkolnym 2007/2008. Celem Programu jest wsparcie gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym w zakresie dożywiania dzieci oraz zapewnienia posiłku osobom jego pozbawionym, ze szczególnym uwzględnieniem osób z terenów objętych wysokim poziomem bezrobocia i ze środowisk wiejskich.
Pomoc w tej formie przysługuje nieodpłatnie osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty: 715,50 zł w przypadku osoby samotnej, 526,50 zł na osobę w przypadku rodziny.
Dożywianie prowadzone jest we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy Świdnica oraz w sześciu takich placówkach w Świdnicy. Z roku na rok przybywa punktów, w których odbywa się dożywianie dzieci. 1 października Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej uruchomił nowy taki punkt, w którym dożywiane będą dzieci uczęszczające do Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Bystrzycy Dolnej oraz Szkoły Podstawowej Nr 7 i Gimnazjum Nr 5 w Świdnicy.
Na pomoc w formie dożywiania została przyznana dotacja z budżetu państwa w wysokości 122 tysięcy złotych, dzięki czemu z pomocy w tej formie skorzystało 296 dzieci a liczba ta stale rośnie.


5 października 2007 - Prace społecznie użyteczne przedłużone

Gmina Dobromierz wystąpiła do Powiatowego Urzędu Pracy z wnioskiem o przedłużenie porozumienia na wykonywanie prac społecznie użytecznych, ponieważ 20 osób wyraziło chęć dalszego zatrudnienia w ramach tych prac.
Wniosek rozpatrzono pozytywnie i porozumienie zostało przedłużone do końca bieżącego roku. Siedem osób będzie pracowało do końca października, natomiast trzynaście - do końca grudnia.
Aktualnie prowadzone są prace we wsi Szymanów polegające na odtworzeniu rowu - pogłębianie i odkrzaczanie. Planuje się również wysadzanie cebulek kwiatów wiosennych, róż i krzewów ozdobnych w Roztoce na ulicy Rzecznej oraz w Dobromierzu w okolicy ratusza. Ponadto na bieżąco będą wykonywane prace porządkowe w okolicach świetlic wiejskich oraz przystanków autobusowych.


4 października 2007 - Przedsiębiorcy w Trutnovie

Świdnickie przedsiębiorstwa, organizacje gospodarcze oraz miasto zaprezentują się na jednej z ciekawszych imprez targowych w Czechach - V Wystawie Gospodarczej "Karkonosze 2007";. Od piątku, 5 października do niedzieli, 7 października Trutnov po raz kolejny będzie miejscem przeglądu i prezentacji aktywności gospodarczej, nowych kontaktów, spotkań handlowych oraz możliwości sprzedaży produktów firmowych, towarów i usług z Czech, Polski, obszaru Lwowskiego, Ukrainy oraz po raz pierwszy z Dolnej Saksonii.
Swoje stoiska wystawią również świdnickie firmy: Stolgraf (poligrafia i reklama), Tesan (technika grzewcza), Diora (producent zestawów głośnikowych), Pinio (producent brykietu, wierzby energetycznej), a także Naczelna Organizacja Techniczna oraz Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa.
W tym roku tematem przewodnim są: odnawialne źródła energii, a także badania, nauka, technika, technologia komunikacyjna, wolny czas. Na targach obecnych będzie około 130 firm, a liczba odwiedzających szacowana jest na około 7 tysięcy osób.


4 października 2007 - OECD w Świdnicy

Przedstawiciele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD odwiedzili wczoraj stolicę Powiatu Świdnickiego, aby w przepięknej Sali Konferencyjnej Muzeum Dawnego Kupiectwa porozmawiać na temat współpracy pomiędzy samorządem powiatowym a samorządami gminnymi w naszym regionie. Grupa ekspertów OECD gości na Dolnym Śląsku z misją, która ma za zadanie przygotować raport na temat polityki regionalnej w Polsce.
-" Na tle Dolnego Śląska Powiat Świdnicki wypada najlepiej pod kątem prowadzonej współpracy samorządu powiatowego z gminnymi. Udało nam się wspólnie zrealizować wiele ważnych dla naszego regionu inicjatyw w obszarze infrastruktury drogowej, oświaty, gospodarki, kultury, sportu i turystyki."; - mówił starosta.
Dyskusja skupiła się również wokół tematów związanych ze Strefami Ekonomicznymi funkcjonującymi w naszym powiecie, rynkiem pracy, współpracy dużych fabryk z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, a także wpływu historii na rozwój gospodarczy.
-" Świdnica jest przykładem miasta prężnie rozwijającego się. Założyliśmy sobie, że w pierwszych latach kierowania miastem nastawimy się na rozwój gospodarczy. Przygodę ze strefą ekonomiczną rozpoczynaliśmy od 17 hektarów i od polskiego przedsiębiorcy, który zdecydował się ulokować tam swój zakład. Teraz strefa ekonomiczna sięga 150 hektarów, gdzie działalność gospodarczą prowadzi wiele międzynarodowych koncernów."; - mówił Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy. -" Teraz, kiedy rozwój gospodarczy Świdnicy osiągnął już w miarę zadowalający poziom, chcemy skierować nasze starania na zapewnienie naszym mieszkańcom ciekawej formy spędzania czasu wolnego. Jesteśmy w tych dążeniach zgodni z Wrocławiem, gdzie pod szyldem starań o organizację EXPO 2012 jednym z głównych punktów strategicznych jest właśnie "Kultura Wolnego Czasu";."; - dodał prezydent.
Wprawdzie program pobytu delegacji OECD w Świdnicy przewidywał jedynie 1,5 godzinną konferencję, goście zachwyceni pięknem świdnickiej Starówki, zdecydowali się zobaczyć również Kościół Pokoju.


4 października 2007 - Kolejne kwalifikacje i kolejne sukcesy

Nie minęły jeszcze echa znakomitego startu strzegomskich judoków w Pucharze Polski Juniorów Młodszych w Łodzi, a podopieczni Tomasza Skórkowskiego odnieśli kolejny spektakularny sukces. Tym razem w Eliminacjach Regionalnych do Pucharu Polski Juniorów i Juniorek we Wrocławiu. Michał Rydwański, Adriana Grabowicz, Klaudia Kurzej, Patrycja Szmidt, Dawid Jastrzębski oraz Daniel Kurzej zajęli czołowe lokaty i wywalczyli awans do finału Pucharu Polski.
Warto dodać, że wyżej wymienieni należą do juniorów młodszych, w związku z tym ich postawa zasługuje na słowa uznania.
13 października w strzegomskiej hali OSIR odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, na które serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców. Wstęp wolny.


4 października 2007 - "Feel" w Strzegomiu

7 października o godzinie 18.00 na parkingu Strzegomskiego Centrum Kultury wystąpi zespół Feel.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Największym sukcesem Feel jest zdobycie pierwszy raz w historii Sopockiego Festiwalu dwóch głównych nagród - Słowika Publiczności oraz Bursztynowego Słowika.
Zespół powstał w maju 2005 roku w Katowicach.


4 października 2007 - Cztery pory roku ze Świdnicą

Od piątku do niedzieli (5-7 października) atrakcje Świdnicy będą mogli poznać Dolnoślązacy.
Miasto wspólnie z Jaworem będzie prezentowało swoją ofertę turystyczną oraz Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Wszystko to w ramach cyklicznej imprezy - "Cztery pory roku na Dolnym Śląsku - jesień-zima";, organizowanej przez Dolnośląską Organizację Turystyczną w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu.


3 października 2007 - Odznaczenia i akty nadania obywatelstwa

Jutro wojewoda Krzysztof Grzelczyk wręczy akty nadania obywatelstwa polskiego oraz odznaczenia państwowe. Uroczystość odbędzie się o godzinie 9.15 w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Prezydent RP odznaczył członków Solidarności Walczącej Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Akty nadania obywatelstwa polskiego przez prezydenta RP otrzymają osoby m.in. z Białorusi, Mołdowy, Rosji oraz Ukrainy.


3 października 2007 - Multi Park Świdnica - rusza budowa

Parkridge Retail Poland, inwestor galerii rozrywkowo-handlowych Focus Park oraz parków handlowych Multi Park, buduje w Świdnicy pierwszy Multi Park w Polsce.
W bezpośrednim sąsiedztwie Tesco i przy jednej z głównych arterii miasta, ul. Władysława Sikorskiego, powstaje wielobranżowy park handlowy pod nazwą Multi Park. Powierzchnia sprzedaży całego centrum będzie wynosić ponad 10.000 m² a wśród najemców znajdują się sklepy z branż oferujących m.in. materiały budowlane, wykończenia wnętrz, sprzęt gospodarstwa domowego i elektrotechnicznego, artykuły odzieżowe i obuwnicze. Strategicznym najemcą powierzchni komercyjnej jest Leroy Merlin.
Prace realizacyjne nad obiektem rozpoczęły się już z początkiem września 2007 roku i potrwają około pięciu miesięcy. Potem Multi Park zostanie przekazany najemcom, a otwarcie dla klientów planowane jest na połowę przyszłego roku. Obiekt i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób by do obiektu bez trudu mogli dotrzeć wszyscy klienci, piesi i zmotoryzowani. Obok wejść do Multi Parku znajdzie się parking dla klientów, liczący około 300 miejsc postojowych, ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla niepełnosprawnych.
Ulokowanie obiektu w bezpośredniej bliskości centrum miasta oraz na skrzyżowaniu głównych arterii miasta, sprawia, iż siła oddziaływania parku handlowego obejmuje ponad 200 tysięcy mieszkańców, którym wystarczy do 30 minut na dotarcie do obiektu. Ponad 40 tysięcy potencjalnych klientów mieszka w bezpośrednim sąsiedztwie parku, w strefie dojazdu trwającego krócej niż 5 minut.


3 października 2007 - Gra o region rozpoczęta

Kilkunastu przedsiębiorców oraz samorządowców w Świdnicy zastanawiało się nad możliwościami rozwoju Dolnego Śląska. W ramach grupy dyskusyjnej na wczorajszym spotkaniu omówiono kwestię dystansu między Wrocławiem - jako centrum - a resztą regionu. Wielu uczestników dyskusji, którzy na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka przyjechali do Świdnicy, podnosiło problem dysproporcji między stolicą Dolnego Śląska, a pozostałą częścią województwa. Różnice, zdaniem zarówno przedsiębiorców jak i władz lokalnych, dotyczą różnych dziedzin życia m.in. inwestycji, szkolnictwa wyższego i turystyki.
- Należy zadbać o budowanie wizerunku regionu metropolitalnego tzn., aby cały Dolny Śląska rozwijał się równomiernie, był postrzegany jako całość - stwierdzili zgodnie uczestnicy wczorajszych rozmów.
- Również na Dolnośląskim Forum Politycznym i Gospodarczym powinna być mocniejsza reprezentacja regionu, by można było dyskutować na partnerskich zasadach - przyznał Janisław Muszyński, jeden z inicjatorów Forum w Krzyżowej.
Zdaniem samorządowców i przedsiębiorców działania integrujące region powinien proponować również sam Wrocław. Powód?
- Mniejsze miejscowości mogą odegrać sporą rolę w rozwoju oraz budowaniu pozytywnego wizerunku Dolnego Śląska. Z tych też powodów metropolia powinna dostrzec ich wagę - uważa prezydent Wojciech Murdzek. Kolejne spotkanie grupy zaplanowano za 2 tygodnie.


3 października 2007 - Potomek Beckera odwiedził Świebodzice

Wyjątkowego gościa mieliśmy okazję powstać w poniedziałek, 1 października. Świebodzice odwiedził Klaus Konrad Becker, potomek słynnego Gustava Beckera, który w 1847 roku założył w Świebodzicach fabrykę zegarów. Świebodzickie wyroby zasłynęły w całej Europie i świecie, a rodzina Beckerów zapisała się na stałe w historii rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. Dziś potomkowie genialnego zegarmistrza żyją w Niemczech, rozsiani po całym kraju. Nie produkują już zegarów, jak słynny pradziadek, ale z dumą pielęgnują swoje wspaniałe tradycje.
Klaus Konrad Becker postanowił, zapraszając do współpracy władze naszego miasta, stworzyć wielką, mobilną wystawę, która pokaże wybitne osiągnięcia Świebodzice (ówczesnego Freiburga) i wkład miasta w rozwój całego Dolnego Śląska. Na wystawie pojawią się unikalne, rodzinne dokumenty, którymi dysponuje Klaus Becker, zdjęcia, eksponaty pochodzące z rodzinnej kolekcji. Będzie to na pewno wielka ciekawostka nie tylko dla świebodziczan. W swoich założeniach wystawa ma odwiedzić wiele miast w regionie i w Niemczech, gdzie - jak przyznał Klaus Becker - o Świebodzicach i ich bogatej historii mówi się mało albo nawet wcale.
Klaus Konrad Becker ma 72 lata, dwoje dzieci. Przez wiele lat pracował w promocji koncernu Bosch.


3 października 2007 - Eliminacje w mini piłce nożnej

2 października w strzegomskiej hali OSiR odbyły się miejsko-gminne eliminacje w mini piłce nożnej chłopców szkół podstawowych. Udział wzięło 8 reprezentacji z terenu gminy Strzegom.
Zwyciężył zespół Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, pokonując - po dogrywce, w rzutach karnych 3-2 - drużynę PSP Nr 2. Trzecie miejsce zajęła ekipa PSP Goczałków, a czwarte SP z Rogoźnicy.
Pozostałe szkoły: z Jaroszowa, z Kostrzy, ze Stanowic oraz strzegomska PSP Nr 3 uplasowały się na miejscach 5-8.


3 października 2007 - Harcerska baza gadu-gadu

Świdnicki Hufiec im. Szarych Szeregów prowadzi akcję tworzenia bazy numerów popularnego komunikatora Gadu - Gadu.
Dzięki tej bazie będzie możliwy łatwiejszy kontakt pomiędzy harcerzami. Wejdź na stronę i wpisz swój numer gg.


3 października 2007 - Odrestaurowany ołtarz

W najbliższą niedzielę, 7 października, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec, ordynariusz naszej diecezji, odprawi uroczystą mszę świętą, podczas której poświęcony zostanie świeżo odnowiony, barokowy ołtarz w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach.
Poświęcenie ołtarza jest uwieńczeniem wielomiesięcznych prac konserwatorskich, trwających w świątyni. Jak już informowaliśmy, dzięki pomocy urzędu miejskiego, a w szczególności wydziału promocji i współpracy zagranicznej, który przygotował wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, parafia otrzymała z ministerstwa blisko 300 tysięcy złotych na renowację ołtarza oraz średniowiecznego fresku przedstawiającego Św. Franciszka.
Uroczystości w kościele zbiegną się także z dorocznym odpustem w parafii. W tym roku wspólnota pw. Św. Franciszka obchodzi 35-lecie erygowania parafii po wojnie. Uroczysta msza święta rozpocznie się o godzinie 12.00. Wezmą w niej udział władze miasta.


3 października 2007 - "Moje (dziwne) wakacje";

Piotr Studnicki, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy we wrześniu 2007 roku zdobył nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Moje (dziwne) wakacje"; organizowanym przez Maqlaturę Redakcję Programów Zig Zap w Warszawie.
W nagrodę otrzymał on zestaw książek Wydawnictwa "Znak"; z Krakowa.
Praca Piotra napisana została pod opieką Doroty Ligęzy, nauczycielki języka polskiego. Fragment opowiadania Piotra został opublikowany na Internecie.


3 października 2007 - Obiekty sportowe w Gminie

21 września pomiędzy Gminą Świdnica a Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana umowa na finansowanie hali sportowej przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Zgodnie z warunkami umowy kwota dofinansowania wynosi 2,3 mln zł. Budowa hali sportowej ma być ukończona w grudniu przyszłego roku.
Tego samego dnia podpisana została kolejna umowa, tym razem umowa ta dotyczy finansowania budowy boiska sportowego w Pszennie.
Cieszy fakt, że powstaje coraz więcej obiektów sportowych tak bardzo potrzebnych na wsi.


3 października 2007 - Więcej nowych przystanków

Akcja wymiany wiat przystankowych zakończona. W jej ramach w mieście pojawiło się 10 wiat nowego typu z półpłaskim dachem oraz gablotami reklamowymi. Zamontowano je przy placu św. Małgorzaty (4 szt.), ulicy Westerplatte (2 szt.), ulicy Ofiar Oświęcimskich, Jodłowej, Bystrzyckiej oraz przy ulicy Sikorskiego.
Przy okazji wykonano dwa nowe perony dla wysiadających przy fabryce Electrolux (ul. Andersa) oraz Zakładzie Oczyszczania Miasta (ul. Metalowców).
Wymiany doczekały się również zniszczone dachy wiat przy pl. Grunwaldzkim (kiosk MPK), ul. Marcinkowskiego (Szkoła Podstawowa nr 4), ul. Wschodniej (pętla ul. Lompy) oraz przy ul. Muzealnej (po obu stronach drogi). Wymiana wiat, dachów oraz budowa peronów kosztowała 73 tys. zł.


2 października 2007 - Pomóżmy kasztanowcom

Dziewięć lat temu szrotówek kasztanowcowiaczek przybył do Polski. Od dziewięciu lat bezlitośnie niszczy nasze kasztanowce. Z roku na rok drzewa są coraz słabsze.
Jak możemy pomóc kasztanowcom jesienią?
Jedną z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika jest jesienne grabienie i utylizacja liści kasztanowca. Skuteczna walka ze szrotówkiem uzależniona jest jednak od skali działania. Musi mieć ona masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.
Po raz kolejny zatem Kancelaria Prezydenta RP, Fundacja Nasza Ziemia oraz Lasy Państwowe zapraszają wszystkie polskie gminy do udziału w ogólnopolskiej akcji grabienia liści kasztanowca. Akcja jest częścią Programu "Pomóżmy kasztanowcom";. Inicjuje on i wspiera lokalne działania na rzecz ochrony kasztanowców oraz edukacji ekologicznej. Został zapoczątkowany w 2005 roku przez Fundację Nasza Ziemia i firmę Clear Channel Poland. Od 2006 roku partnerem FNZ oraz CCP są Lasy Państwowe. Jesienią 2006 roku działania na rzecz kasztanowców objęła patronatem Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Apel o ratowanie kasztanowców i sposoby ich ratowania - >>> zobacz


2 października 2007 - Bokserzy z tarczą

Bokserzy AKS-u Strzegom cały czas liczą się w walce o drużynowe mistrzostwo Polski.
Podopieczni Zenona Kaczora i Mirosława Kuntusza tym razem zmierzyli się na wyjeździe z Ogólnośląską Sekcją Bokserską i, tak jak w Strzegomiu, nie dali swoim rywalom żadnych szans, wygrywając 14:6. Pojedynek odbył się 29 września w Pyskowicach, niedaleko Gliwic.
Po rozegraniu pierwszych sześciu walk na tablicy wyników widniał remis 6:6. W siódmym starciu zmierzyli się Dariusz Sęk (AKS) oraz Mariusz Lesiak (OSB) - kategoria wagowa do 75 kg. Lepszy okazał się reprezentant gości, który łatwo ograł swojego rywala 3:0. Był to przełomowy moment spotkania, gdyż miejscowi już się nie podnieśli do końca zawodów. Wygrane Krzysztofa Sadłonia (81 kg), Krzysztofa Zimnocha (91 kg) i Mateusza Malujdy (+ 91 kg - walkower) potwierdziły wyższość strzegomian i ich aspiracje do mistrzowskiego tytułu. Przypomnijmy, w pierwszej rundzie AKS pokonał u siebie Ogólnośląską Sekcję Bokserską 15:5.
W drugim meczu PKB Poznań pokonał na wyjeździe Drużynę Warmii i Mazur 15:5 i utrzymał pozycję lidera. AKS Strzegom ze stratą jednego punktu zajmuje 2. miejsce.


2 października 2007 - Wyjazd do Juteborga

W środę, 3 października, delegacja władz Świebodzic wyjeżdża do niemieckiego Jüteborga.
Jest to miasto partnerskie Waldbröl, położone w Branderburgii. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 1000-lecia istnienia tego miasta.
3 października to także święto połączenia Niemiec.
Wizyta potrwa jeden dzień, burmistrz Kożuchowicz spotka się podczas niej na krótkiej rozmowie z burmistrzem Jüteborga.


2 października 2007 - Rusza lodowisko

Od 6 października rusza w Świdnicy - kryte lodowisko. Dla szkół i grup zorganizowanych czynne będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.30. W godzinach - 15.30, 17.00, 18.30, 20.00 lodowisko dostępne będzie dla wszystkich.
W soboty, niedziele, święta oraz ferie - w godzinach 8.00 - 10.30. W te wolne dni 150 minut na tafli jest w cenie jednego biletu. Następne godziny wstępu to - 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00
31 grudnia lodowisko czynne będzie do godziny 15.00 a w Nowy Rok od godziny 15.30
Bilet normalny - 6 złotych za godzinę, ulgowy - 3 złote.
Wypożyczenie łyżew - 3 złote. Szatnia jest w cenie biletu wstępu.
Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu - 074 856-94-63


2 października 2007 - Warcaby stupolowe

20 października w Patio Gimnazjum w Żarowie odbędą się Mistrzostwa Strefy V i VI w Warcabach Stupolowych w ramach VIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Zawodniczki i zawodnicy rywalizację rozpoczną o godzinie 10.00.
Organizatorzy proszą o przyjazd i potwierdzenie udziału do godziny 9.30.
Zgłoszenia do mistrzostw przyjmowane będą do 18 października w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy telefon 074 856 83 52.


2 października 2007 - Pobiegli z deszczem

Mimo niesprzyjającej pogody około 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu i w Gniewkowie oraz Gimnazjum w Roztoce stawiło się dzielnie przy hali sportowej w Dobromierzu, gotowi do wzięcia udziału w Biegu Jesieni 2007 organizowanego przez Gazetę Wyborczą w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska biega".
Organizatorem biegu był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu. Dla uczestników przewidziano dwie urocze i niedługie trasy, które pokonano w dowolnym tempie, bowiem w tym biegu liczą się szczere chęci do odrobiny ruchu na świeżym powietrzu.
Pierwszych dziesięciu szczęśliwców ze szkół podstawowych, zarówno dziewczęta jak i chłopcy oraz po pięciu uczniów z gimnazjum, otrzymało pamiątkowe koszulki.


2 października 2007 - Najlepsi w województwie

Tak można powiedzieć o świebodzickich działkowcach, których nie dość, że w Świebodzicach nie brakuje (jest 7 ogrodów działkowych), to jeszcze otrzymują wysokie wyróżnienia w różnego rodzaju konkursach na najładniej utrzymane działki.
III miejsce w tej kategorii na Dolnym Śląsku zajęły m. in. ROD Relaks.
Działkowcy z tego ogrodu w sobotę, 29 września, świętowali Dzień Działkowca. Była okazja do wręczenia dyplomów oraz odznak za wzorowe utrzymanie ogródków.
Na spotkanie prezes ogrodów, Tadeusz Wróblewski, zaprosił wiceburmistrza miasta, Ireneusza Zyskę. Obaj panowie wręczali działkowcom pisemne gratulacje i odznaczenia. Brązową odznakę otrzymało 7 osób, srebrną - 11 a złotą - dwie panie. Dyplomy z wyróżnieniami za wzorową pracę w ogródkach otrzymało 19 działkowców.


1 października 2007 - Stypendia Ministra Edukacji Narodowej

Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk, wraz z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Beatą Pawłowicz, wręczy Stypendia Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2006/2007.
Uroczyste wręczenie dyplomów najlepszym uczniom z województwa dolnośląskiego odbędzie się jutro o godzinie 13.00 w sali kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej mogą otrzymać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych za wybitne osiągnięcia w danym roku szkolnym. Ma ono formę jednorazowej nagrody pieniężnej w wysokości 3 200 zł. W tym roku stypendium otrzymało 300 ubiegłorocznych uczniów, w województwie dolnośląskim wyróżniono 24 uczniów. Najwięcej dolnośląskich stypendystów, bo 9 wywodzi się z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV we Wrocławiu.


1 października 2007 - Święto plonów w Goczałkowie

Gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych była wieś Goczałków. Wczoraj miejscowość rozbrzmiewała muzyką w wykonaniu zespołów folklorystycznych i zachwycała ferią barw.
W dożynkach gminnych udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta i gminy Strzegom. Święto plonów zainaugurowała msza św. w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Goczałkowie, którą odprawili ksiądz prałat Marek Babuśka oraz proboszcz tamtejszej parafii i jednocześnie Diecezjalny Duszpasterz Rolników - ksiądz Marian Kujawski. Nabożeństwo było dziękczynieniem za pracę rolników i tegoroczne plony. - Praca na roli wymaga podporządkowania swojego życia ziemi. Jest to trud przynoszący plony i owoce, z których korzystamy wszyscy. Doceniajmy więc pracę rolników - mówił ksiądz Kujawski.
Po zakończeniu mszy św. miał miejsce tradycyjny ceremoniał żniwno - dożynkowy z udziałem zespołu "Kostrzanie";. W jego trakcie starostowie przekazali zastępcy burmistrza Strzegomia Wiesławowi Witkowskiemu chleb - symbol dożynek. - Życzę nam wszystkim, aby nigdy tego chleba nie zabrakło - mówił Wiesław Witkowski. Następnie wraz z Alicją Czekajło - kierownikiem Biura ds. Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu - wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki za wieńce i chleby przedstawicielom poszczególnych sołectw.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Zgromadzona publiczność doskonale bawiła się w rytm przyśpiewek "Kostrzan";, "Goczałkowian"; oraz kapeli ludowej z Siemianic "Siemianice - Boduszki";. Z aplauzem zostały przyjęte również występy uczniów goczałkowskich szkół. Wszyscy dobrze bawili się, biorąc udział w konkursach i zabawach organizowanych przez pracowników Strzegomskiego Centrum Kultury. Ostatnim akcentem tegorocznych dożynek była zabawa ludowa, która trwała do późnych godzin nocnych.


1 października 2007 - "Bieg Jesieni"

29 września w Jaworzynie Śląskiej odbył się Bieg Jesieni, w ramach ogólnopolskiej akcji Polska Biega. Na starcie stanęło ok. 80 uczestników. Wśród biegnących nie zabrakło Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Nazimka oraz radnego Sebastiana Grajaszka. Rywalizacja przebiegała w czterech kategoriach na dystansach: dla dzieci do 15 lat - 1100m, dla pozostałych - 3100m.
Uczestnicy, którzy zajęli miejsca na podium zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi - odtwarzaczami MP3 oraz nośnikami pamięci Flash (PenDrive). Organizatorzy nie zapomnieli również o najstarszym i najmłodszym uczestniku biegu. Stefan Maczuba (lat 73) otrzymał odtwarzacz DVD, ufundowany przez Zastępcę Prezydenta Wałbrzycha Mirosława Bartolika, ubiegającego się w najbliższych wyborach o mandat poselski z ramienia PiS.
Najmłodsi uczestnicy: Eleni Theodosiadou (lat 8) oraz Bartosz Tymcik (lat 9) dostali w nagrodę nośniki pamięci Flash (PenDrive). Wszyscy biorący udział w biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Jednak nie nagrody rzeczowe były najważniejsze, lecz emocje i sportowa rywalizacja, której wszystkim uczestnikom w imieniu organizatorów serdecznie gratulujemy. Zwycięzcy biegów - >>> zobacz


1 października 2007 - Szal Klubowy

Świdnicki Klub Piłki Nożnej - "Stal" chciałby umożliwić mieszkańcom Świdnicy i okolic zakup "szalika klubowego" - STAL Świdnica.
Szalik można zakupić w cenie produkcji a wynosi ona w cenie 19 złotych.
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt pod numerem telefonu 660 725 806 lub e-mail - >>> napisz


1 października 2007 - Strzegom się śmiał

28 września w Strzegomiu gościł znany satyryk Marcin Daniec. Artysta wprowadził publiczność w dobry nastrój w ciągu kilku minut. W piątkowy wieczór 28 września sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi. Wszystko to za sprawą występu znanego satyryka Marcina Dańca.
Artysta w mgnieniu oka rozbawił publiczność dobrze znanymi wszystkim skeczami i dowcipami, które wykonał z charakterystyczną dla siebie werwą. Jak na wytrawnego kabareciarza przystało, Daniec nie zapomniał o włączeniu do swojego występu elementów odwołujących się do świata polityki. Ta część występu została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność. Nie było ani jednej osoby, która siedziałaby ze skwaszoną miną.
Po blisko dwugodzinnym występie i rozdaniu autografów Marcin Daniec opuścił Strzegom. Publiczność zgodnie przyznała, że występ satyryka był jeden z najbardziej udanych wieczorów w Strzegomskim Centrum Kultury.


1 października 2007 - Dożynki w gminie

Wczoraj w Kościele Parafialnym p.w. świętego Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej odprawiona została dziękczynna Msza Św. za tegoroczne plony.
Mszę celebrował ksiądz Kanonik Janusz Stokłosa.
W uroczystości uczestniczyli rolnicy i działkowcy z gminy Jaworzyna Śląska, a także władze miejskie reprezentowane przez Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza.


1 października 2007 - Inauguracja roku harcerskiego

27 września w rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego odbyła się inauguracja roku harcerskiego 2007/2008. Podobnie jak w roku ubiegłym była to gra wojenna zorganizowana przez X MKI Szefczyki" i 26 ŚDH "Pionierek".
Po spotkaniu na Placu Grunwaldzkim patrole ruszyły na trasę gry wykonując po drodze zadania. Na Fleszy Nowomłyńskiej odbył się bieg patrolowy, na którym sprawdzono wiedzę o Szarych Szeregach, samarytance oraz umiejętności sprawnościowe.
Zwyciężyła 15 ŚDH "Troter";. Ponadto w grze uczestniczyły: 10 ŚDH "Mrówkojady";, 29 ŚDH "Dęby";, 30 ŚDW "Dęby";, 27 ŚDH "Jesiony";, 8 ŚDH "Szarotki";, 38 ŚDH "Modrzewie";, 223 ŚDW "Impeesa";.


1 października 2007 - Promocja

27 września w Domu Strażaka w Marcinowicach odbyło się spotkanie dotyczące aktywizacji i wsparcia mieszkańców Partnerstwa ŚLĘŻANIE w realizacji Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez wykorzystanie i promocję walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz zasobów produktu lokalnego - ŚLĘŻAŃSKA ODYSEJA.
W spotkaniu udział wzięli producenci produktów lokalnych Gminy Marcinowice, a także osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne.
Specjalistka ds. produktu lokalnego - Marta Kamińska przybliżyła uczestnikom spotkania specyfikę produktu lokalnego oraz sposoby jego kreacji, dystrybucji i reklamy. Spotkanie miało charakter integracyjny, zaowocowało wspólną wymianą doświadczeń i oczekiwań.
Kolejne spotkanie z tego cyklu, odbędzie się 16 października o godzinie 17.30 w sali wiejskiej w Kątkach.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała