31 grudnia 2007 - Budżet na 2008 rok uchwalony

Rada Miejska w Świdnicy 28 grudnia przyjęła zaproponowany przez prezydenta Wojciecha Murdzka budżet miasta na 2008 rok. Zakłada on dochody na poziomie 124.775.835 zł, natomiast wydatki w wysokości 139.644.086 zł.
- Budżet będzie trudny, ale nie pod względem niskich dochodów, ale z uwagi na wielkie oczekiwania. Następuje stały wzrost wydatków na kulturę, będziemy również realizowali nowe zadania w dziedzinie sportu. Wzorem lat ubiegłych największe nakłady poniesiemy na edukację - 38.203.747 zł, pomoc społeczną - 23.265.288 zł. Udział jej w budżecie jest tak wysoki, ponieważ gminy od 3 lat realizują również świadczenia rodzinne. Na trzecim miejscu są wydatki administracyjne - 15.276.359 zł, które obejmują nie tylko koszty funkcjonowania urzędu, ale także te związane z obsługą zadłużenia, promocją, komunikacją miejską - wyjaśniał prezydent Wojciech Murdzek.
W wydatkach majątkowych dominują inwestycje drogowe. Wśród nich są m. in. budowa ul. Krzywoustego - I etap i ul. B. Śmiałego, przebudowa pl. Grunwaldzkiego wraz z rewaloryzacją dworca kolejowego Świdnica Miasto (stworzenie centrum przesiadkowego). Wyremontowane, wybudowane lub przebudowane zostaną również inne drogi, m. in. ul. Wiśniowa, Stalowa, Świerkowa, Łukowa, pl. św. Małgorzaty.
W tym roku świdniczanie mogą liczyć na szereg inwestycji związanych z poprawą wyglądu miasta: remont obszaru ul. Kościelnej i Folwarcznej wraz z przebudową systemu komunikacji w sąsiedztwie Kościoła Pokoju, zagospodarowanie i przebudowa placu Jana Pawła II, remont Kościoła Pokoju oraz zespołu ewangelickiego placu Pokoju, ul. Kościelnej i ul. Księżnej Agnieszki.
Nie zabraknie funduszy na tak ważne zadania jak budowa wielorodzinnego budynku socjalnego oraz rozbudowa cmentarza na osiedlu Słowiańskim (I etap). Według prognoz dług gminy w 2008 roku wyniesie 36,5 proc. planowanych dochodów.


31 grudnia 2007 - Nagroda dla Marka Michalaka

Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej z/s we Wrocławiu na sesji podsumowującej wojewódzką akcję przeciwdziałania prostytucji nieletnich i Dolnośląski Rok Przeciwdziałania Prostytucji, co miało miejsce w Sali Balowej Zamku Książ ogłosił trzech zwycięzców ogólnopolskiego konkursu na cykl scenariuszy zajęć profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania prostytucji nieletnich. Nadesłane jeszcze w 2006 roku scenariusze oceniało Jury Naukowe, w skład którego weszli m.in. prof. dr hab. Jadwiga Bińczycka, dr Jacek Kurzypa, prof. Maria Łopatkowa.
Trzecią nagrodę w konkursie otrzymał świdniczanin Marek Michalak, pełniący wiele zaszczytnych funkcji społecznych, z zawodu pedagog specjalny w zakresie wieloprofilowego usprawniania dzieci i młodzieży, mgr resocjalizacji i specjalista w zakresie socjoterapii, na co dzień prowadzący grupy socjoterapeutyczne w świdnickim i żarowskim Centrum Przyjaźni Dziecięcej.
Nagrodzone programy ukażą się drukiem jako forma pomocy nauczycielom i wychowawcom w realizacji zadań z zakresu profilaktyki w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.


31 grudnia 2007 - "Twoja Europa - szukamy wizjonerów"

Jeśli interesujesz się przyszłością Europy i Unii Europejskiej, zastanawiasz się, jak Unia będzie wyglądała za 2, 5 czy 10 lat, masz swoje zdanie na temat zmieniającej się rzeczywistości europejskiej, masz pomysł, jak Unia Europejska powinna poradzić sobie z takimi wyzwaniami jak: wspólna polityka zagraniczna, wspólna konstytucja czy przyszłe rozszerzenie - weź udział w konkursie literackim "Twoja Europa - szukamy wizjonerów". Konkurs skierowany jest do młodzieży z Polski i Niemiec.
Pracę konkursową wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesyłać do 10 stycznia 2008 roku. Organizatorem konkursu jest - Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative Berlin.
Regulamin konkursu - >>> zobacz karta zgłoszenia - >>> pobierz


31 grudnia 2007 - Przyznano stypendia kulturalne

Świdniczanie złożyli wnioski o wsparcie siedmiu projektów w ramach przyznawanych przez prezydenta miasta stypendiów w dziedzinie kultury. Komisja konkursowa ostatecznie zaproponowała przyznanie stypendiów dla:
Marka Banaszczyka, który jest artystą muzykiem, na realizację projektu muzycznego pt. "Suita Świdnicka". Dzieło to ma się składać z 12 utworów nawiązujących do historii naszego miasta.
Roberta Kukli - artysta plastyk - na wsparcie zorganizowania dużej wystawy indywidualnej w galerii BWA "Zamek Książ" jesienią 2008 roku, która potem będzie prezentowana w innych prestiżowych polskich galeriach.
Pauliny Lendy - uczennicy drugiej klasy Gimnazjum nr 1 w Świdnicy - na przygotowanie do koncertu finałowego w konkursie "Szansa na Sukces".
Marka Majgiera, który jest m. in. dramatopisarzem, na napisanie sztuki "Uciekinier z Wiecznego Miasta", tłumaczenie bajki Tomka Rafki pt. "Przygody Małego Skrzata" na język angielski oraz roczny cykl literacki "Poezja ulicami Świdnicy". Miasto przeznaczy na ten cel łącznie 17.300 zł.


30 grudnia 2007 - Bale i zabawy sylwestrowe

Zapraszamy wszystkich obecnych i przyszłych Czytelników oraz Sympatyków serwisu internetowego dziennik-swidnica do nadsyłania zdjęć z wielu jutrzejszych bali i zabaw sylwestrowych.
Zamieścimy wszystkie w galerii.
Prosimy o podanie swoich danych (do wiadomości redakcji) oraz o podanie informacji gdzie odbył się bal. Wyślij zdjęcia - czekamy.


30 grudnia 2007 - Ronal Cup

Wyniki ósmej i dziewiątej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Bar Na Fali - Klingenburg 3:1
Issoplast - Wiśnia 0:2
Rock Cafe - Witkowski 5:9
Wierzbianka - Spartakus 1:11
ZUS - Wagony Świdnica 6:3
Spotkanie zaległe - Issoplast - ZUS 4:2
Piłkarzem kolejki został Łukasz Kiliszewski - Bar Na Fali, bramkarzem Wojciech Jabczuga - Wiśnia.
Bar Na Fali - Wierzbianka 5:4
Wagony Świdnica - Klingenburg 4:5
Witkowski - Issoplast 4:8
Rock Cafe - Spartakus 4:7
Wiśnia - ZUS 5:1
Spotkanie zaległe - ZUS - Bar Na Fali 4:6
Piłkarzem kolejki został Roman Pawłowski - Issoplast a bramkarzem Wojciech Jabczuga - Wiśnia
Klasyfikacja po pierwszej rundzie - 1. Spartakus - 27 punktów, 2. Witkowski - 21, 3. Wiśnia - 21, 4. Issoplast - 18, 5. Bar Na Fali - 12, 6. Zus - 12, 7. Klingeburg - 9, 8. Rock Cafe - 9, 9. Wagony Świdnica - 3, 10. Wierzbianka - 3.
Król Strzelców - 25 bramek - Arkadiusz Piech, 23 bramki - Krzysztof Goździejewski, 19 bramek - Marcin Szczepkowski, 15 bramek - Grzegorz Furmankiewicz, 13 bramek - Michał Mika oraz 12 bramek - Dariusz Filipczak, Mariusz Kutela.


30 grudnia 2007 - Reklama za ranking

Ranking stron powiatu świdnickiego został zmieniony i co ważne uaktualniony.
Do 25 grudnia zbieraliśmy zgłoszenia stron chcących zaistnieć w rankingu. Wszystkie strony wystartują od 1 stycznia w rywalizacji bez punktów. Nowością będzie dwumiesięczny okres głosowania po, którym o zwycięzcy napiszemy w informacjach. Strona, która zwycięży w ciągu całego roku (zgromadzi najwięcej zwycięstw) nagrodzona zostanie miesięczną reklamą na stronie głównej serwisu. Więcej informacji w regulaminie
Dzisiaj do uczestników rozesłane zostały kody jakie można wkleić na swoje strony aby zwiększyć szansę w głosowaniu. Strona rankingu - >>> zobacz


29 grudnia 2007 - Ponad 10 tygodni zabawy

Przez ponad dziesięć tygodni gościliśmy na naszej stronie konkurs pod nazwą "Świat Staje się Cyfrowy". Sponsorem nagród w konkursie była Spółka Akcyjna - Multimedia Polska.
Dzisiaj do wiadomości podajemy nazwisko ostatniego, dziesiątego już zwycięzcy, którym została Aleksandra Jankowska z Wrocławia. Dziękujemy wszystkim za udział w tej długiej zabawie.


29 grudnia 2007 - "Jak przeżyłem Stan Wojenny"

Makabryczny dzwonek do drzwi. Godzina 0.20. Kto to? Za drzwiami dyżurujący Staszek Walczak. Przyjechał taksówką. Pokazuje mi teleks, niedokończony serwis z ZR "Dolny Śląsk" i dopisek "...do nas weszły gliny, k".
To fragment wspomnień byłego działacza "Solidarności" ze Świdnicy, obecnie mieszkającego w Niemczech, które zamieściliśmy dzisiaj w dziale serwisu "Reportaż-Felieton-Satyra-Poezja". "Jak przeżyłem Stan Wojenny" tak zatytułował swoje wspomnienia Ryszard Moździerz. . . . czytaj więcej


29 grudnia 2007 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej, siódmej padły następujące wyniki:
Karolina Junior - Piotrowice 17:3
Konigszelt SV - Złodziejówka 8:5 Nowice LastKam - Red Bull 9:4
XXL - Karolina 5:18
Gimnazjum Senior - MKS Bittner 3:12
WKS Bronx-Grande Team 0:10
czołowka strzelców - pierwsze miejsce Włodarczyk - 41 bramek, następne miejsca - Charytanowicz M - 35, 3. Ptak - 33, 4. Głogiewicz D - 30, Koblowski, Charytanowicz J., po 25 bramek, Masny M., Kieliszek T., po 20 bramek.
Tabela po siedmiu kolejkach - 1. Karolina - 24 punkty, 2. Nowice LastKam - 24, 3. MKS Bittner - 21, 4. Konigszelt SV - 18, 5. Grande Team - 13, 6. Gimnazjum senior - 13, 7. Karolina Junior - 12, 8. Złodziejowka - 7, 9. XXL - 7, 10 Red Bull - 3, 11. Piotrowice - 3, WKS Bronx został wycofany.


28 grudnia 2007 - Po konkursie w Pogotowiu

Zbigniew Kołodziejczyk został nowym Dyrektorem SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Powiatu podjął uchwałę o powołaniu go na to stanowisko.
Zbigniew Kołodziejczyk wygrał konkurs jaki ogłoszono po odwołaniu z funkcji dyrektora Krzysztofa Świokłę. Uzyskał on największą liczbę punktów tym samym pokonując rywali.
Oprócz Zbigniewa Kołodziejczyka do konkursu zgłosiły się trzy osoby: Krzysztof Świokło - były dyrektor pogotowia, Krystyn Siebielec - lekarz z Wałbrzycha oraz Stanisław Bugajny ze Świebodzic. Ten ostatni zrezygnował jednak z udziału w konkursie.
W rezultacie kandydatura Zbigniewa Kołodziejczyka uzyskała najwyższą ocenę Komisji Konkursowej. Przy ocenie brano pod uwagę m.in. wykształcenie kandydata, staż pracy, doświadczenie zawodowe ale najważniejsza była prezentacja koncepcji funkcjonowania jednostki a ta przedstawiona przez Zbigniewa Kołodziejczyka okazała się najlepszą.
Zbigniew Kołodziejczyk obejmie funkcję dyrektora już od 1 stycznia 2008 roku.


28 grudnia 2007 - Remonty w Gminie

Gmina Żarów zakończyła realizację remontów dachów, przepustów i rowów w ramach usuwania skutków powodzi z 2006 roku. Na ten cel w lutym oraz w lipcu tego roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał Gminie Żarów 680.000 złotych.
Były to kolejne pieniądze przeznaczone na usuwanie zniszczeń powodziowych w Gminie Żarów. Remonty wykonano w Bukowie, Mrowinach, Bożanowie, Kalnie, Łażanach i Żarowie.
W ramach usuwania skutków powodzi wybudowano również nowy wodociąg dla wsi Marcinowiczki.


28 grudnia 2007 - Będzie nowy dyrektor

Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Powiatu przyjął prośbę Agnieszki Ławniczak o rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Pani Agnieszka została powołana na to stanowisko w momencie odejścia ówczesnego dyrektora Leszka Locha, który przeszedł do Zarządu Dróg Wojewódzkich i obecnie pełni tam funkcję dyrektora zatrudnionego na stałe. Nie wróci więc do powiatu, jak wcześniej zakładano. Tymczasem Zarząd Powiatu nie chcąc pozostawić jednostki bez nadzoru zatrudnił w Służbie Drogowej pracownika Urzędu Miasta - Marka Olesińskiego, którego przeniesiono z kolei z tamtejszego Referatu Komunikacji. Pan Marek zajmował się tam organizacją ruchu drogowego. Będzie on pełnił obowiązki dyrektora do czasu ogłoszenia nowego konkursu, który planuje się przygotować już w styczniu. Agnieszka Ławniczak jako dyrektor będzie pracowała do 31 grudnia a od pierwszego stycznia powróci na dotychczas zajmowane stanowisko, sprzed powołania na p.o. dyrektora jednostki.
Informację o rezygnacji pani Agnieszki Ławniczak z pełnionej funkcji Zarząd Powiatu przyjął ze smutkiem, gdyż jak podkreślił - czas współpracy z panią Agnieszką był niezwykle udany.


28 grudnia 2007 - Zamienię

Zamienię mieszkanie w Gubinie (województwo lubuskie, miejscowość nadgraniczna) 81 m kwadratowych na podobne w Świdnicy.
Garaż i działka rekreacyjna (8,5 ara) gratis.
Kontakt: 0609-138-511 halszka52@poczta.onet.pl
Kliknij w miniaturkę zdjęcia aby zobaczyć - blok, w którym jest mieszkanie (4 piętro, zaznaczone okna czerwona kreską), jadalnia oraz fragment działki rekreacyjnej. Czynsz 300 złotych miesięcznie.


27 grudnia 2007 - Wyróżnienia w konkursie literackim

We Wrocławiu odbył się finał i uroczysta gala III Dolnośląskiego Konkursu o Laur Złotego Pióra "My Polacy - My Dolnoślązacy". W konkursie, organizowanym przez Liceum Salezjańskie i tygodnik" Gość Niedzielny", wyróżniono pracę Magdaleny Wójtowicz - uczennicy trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach. Dyplom i cenną nagrodę książkową Magda otrzymała pisząc esej pt. "Nasze pokolenie - rodzice XXI wieku".


27 grudnia 2007 - Przedświąteczne obrady

19 grudnia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której poruszono wiele istotnych dla naszej gminy tematów. Sesję rozpoczęto od uhonorowania zespołu AKS-u Strzegom za zdobycie Drużynowego Mistrzostwa Polski w boksie w 2007 r. Nowym członkiem Rady Miejskiej została Bogumiła Skóra. Radna będzie pracowała w dwóch komisjach - d/s Działności Gospodarczej i Integracji Europejskiej oraz d/s Bezpieczeństwa, Ładu i Porządku Publicznego oraz Ochrony Środowiska.
Na sesję został zaproszony również Igor Wojdacki z biura projektowego "Skoczek & Wojdacki Architekci", który przedstawił radnym koncepcję przebudowy terenu miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. O szczegółach tego przedsięwzięcia wspominaliśmy w jednej z ostatnich informacji.
Podczas posiedzenia podjęto również uchwałę w sprawie delegowania na Spółkę Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Strzegomiu całości uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności wynikających z realizacji Projektu "zapewnienie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Strzegom" w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Przypomnijmy, że z tego programu gmina chce pozyskać środki na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej w północno-wschodniej części gminy Strzegom we wsiach - Jaroszów, Goczałków, Rogoźnica, Kostrza, Żelazów, Żółkiewka i Wieśnica - oraz na rozbudowę miejskiej oczyszczalni ścieków.


27 grudnia 2007 - Jasełka w Gimnazjum Nr 1

Po raz kolejny uczniowie świebodzickiego Gimnazjum nr 1 przygotowali bożonarodzeniowe jasełka. Młodzież pod okiem pani Elwiry Kirklo-Rusek, zaskoczyła po raz kolejny oryginalnym scenariuszem, podejściem do tematu, wyrazistością postaci oraz błyskotliwymi dialogami.
Premiera jasełek miała miejsce tuż przed świętami, w piątek - 21 grudnia. Pięknie zagrane role, scenografia oraz śpiewanie kolęd, wprowadziły w atmosferę naprawdę radosnego oczekiwania.
Jasełka poprzedzone były tradycyjnymi wigiliami klasowymi przygotowanymi przez uczniów wraz z wychowawcami, gdzie dzielenie się opłatkiem oraz składanie życzeń były momentami pełnymi refleksji i wzruszeń, sprzyjającymi zacieśnieniu więzi, wybaczaniu błędów i pogłębianiu poczucia przynależności do społeczności gimnazjalnej.


27 grudnia 2007 - Od baletu po tańce ludowe

Było nastrojowo, świątecznie i pięknie - tak mówili przedstawicie organizacji pozarządowych o uroczystym spotkaniu bożonarodzeniowym zorganizowanym dla nich przez władze powiatu i miasta w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
Zaczęło się od powitania gości przez Starostę Zygmunta Worsę i Prezydenta Wojciecha Murdzka. Popłynęły ciepłe, świąteczne życzenia bożonarodzeniowe. Salę wypełnili po brzegi przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy w wesołych nastrojach obejrzeli przygotowany specjalnie dla nich wspaniały występ zespołów z Ukrainy.
Program wieczoru był bogaty dzięki niecodziennemu charakterowi prezentowanego programu świątecznego. Mogliśmy obejrzeć tańce tych najmłodszych gwiazd wieczoru po tych nieco większych, od baletu poprzez tańce ludowe, pieśni patriotyczne i religijne oraz przepięknie wykonane kolędy. Nie zabrakło elementów folklorystycznych i akcentów odnoszących się do Świąt Bożego Narodzenia. Z zadowoleniem występom przyglądali się również Biskup Świdnicki Ignacy Dec oraz Radni Rady Powiatu i Miasta Świdnica wspólnie z pozostałymi samorządowcami z Powiatu Świdnickiego.
Na koniec na gości czekał słodki poczęstunek i możliwość złożenia sobie życzeń i podzielenia się wrażeniami. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu organizowaną uroczystością Starosta obiecał, że będzie starał się kontynuować tą dobrą tradycję także w przyszłych latach.
Uroczystość umiliły występy następujących zespołów: zespołu tanecznego ŻAJWIR z Dniepropietrowska, zespołu wokalno-tanecznego "KROK" z Iwano-Frankowska oraz zespołu tańca "Wiktoria" z Niżyna, które do Świdnicy przyjechały na zaproszenie zespołu Krąg.


27 grudnia 2007 - Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Kolejnym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach będzie Olga Tokarczuk.
Autorka wielu książek i laureatka wielu najważniejszych nagród literackich Nike, Nagroda im. Kościelskich, Paszport Polityki. To niezwykła okazja aby spotkać się osobiście z tą znakomitą, polską pisarką, której powieści tłumaczone są na wiele języków i która jest ceniona zarówno przez krytyków jak i przez czytelników.
Spotkanie odbędzie się 3 stycznia 2008 roku o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, ul Świdnicka 15.


26 grudnia 2007 - Ofiara "słynnego" domu ?

Dzisiaj w godzinach porannych w zaroślach w okolicy ulicy Wodnej w Świdnicy znaleziony został nagi mężczyzna.
Znalazła go mieszkanka spacerująca z psem. Mężczyzna był w tym czasie już skrajnie wychłodzony. Mimo ogromnych wysiłków lekarzy z pogotowia i oddziału szpitalnego czterdziestokilkuletni mężczyzna zmarł.
Mężczyzna, mieszkaniec "słynnego" domu przy ulicy Garbarskiej w Świdnicy najprawdopodobniej był uczestnikiem libacji alkoholowej. Śledztwo prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.


26 grudnia 2007 - Tłumna Wigilia

24 grudnia, w Świebodzicach, wzorem ubiegłych lat zorganizowana została wspólna wigilia dla ludzi ubogich.
W wigilii, w ogromnej hali sportowej uczestniczyło około pięćset osób ubogich i samotnych.
Jednym z najczęściej wygłaszanych życzeń tego dnia było takie, aby w kolejnych latach uczestników takich spotkań było coraz mniej.


25 grudnia 2007 - Prośba o wrażliwość

Rozpoczął się okres zimowy, temperatura często spada poniżej zera. Prezydent Miasta zwraca się do mieszkańców Świdnicy, aby nie pozostali obojętni na najbardziej potrzebujących: osoby chore, niepełnosprawne, o niskich dochodach oraz samotne. W takich warunkach pomoc sąsiadowi przy rozpaleniu w piecu lub zainteresowanie się leżącym na ulicy człowiekiem może okazać się bezcennym darem.
Wrażliwość każdego świdniczanina z pewnością zminimalizuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą zima.
Informujemy, że w Świdnicy są służby, do których można się zwrócić o pomoc: Pogotowie - 999, Policja - 997, Straż Miejska - 986
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - (074) 853-71-39
Funkcjonują dwie jadłodajnie, które wydają ciepłe posiłki ubogim przy ulicy Westerplatte 51 oraz Spółdzielczej 16.


25 grudnia 2007 - "Serduszka" na Swięta

Zespół Dziecięcy "Serduszka" powstał w 1993 roku przy SPDC "Serce" z inicjatywy Marka Michalaka. Od tego czasu dzieci i młodzież, odnosząc liczne sukcesy wokalno-taneczne w Polsce i zagranicą, bawią siebie i innych swoim tańcem i śpiewem. W 2000 roku kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Cezary Leżeński zaproponował, aby SERDUSZKA stały się zespołem reprezentacyjnym tej wyjątkowej organizacji i tak się stało.
W tym roku "Serduszka" mały wyjątkowo pracowity czas przedświąteczny, dając liczne koncerty bożonarodzeniowe. Dwukrotnie wystąpiły na scenie w świdnickim Rynku, na IX wieczerzy wigilijnej Serca w Hotelu Park, na wernisażu jubileuszowej wystawy Stanisława Mazusia w Galerii Fotografii i w miejscu szczególnym - dały specjalny bożonarodzeniowy koncert dla pacjentów i personelu Kliniki Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Oprócz udziału w koncercie, każdy mały pacjent tego wyjątkowego szpitala otrzymał wspaniała paczkę mikołajkowa przygotowana przy pomocy wielu wspaniałych sponsorów przez dzieci z "Serca". "Nam jest dobrze. W "Sercu" mamy wszystko. Mieliśmy wspaniała wigilię, wymarzone prezenty i posiadamy to co najcenniejsze - zdrowie. Tego przede wszystkim życzyliśmy naszym rówieśnikom chorym na raka. Bardzo się ucieszyli z naszego przyjazdu a i my mamy radość na święta, kiedy mogliśmy coś dać od siebie…" - powiedziała Kasia, wokalistka zespołu. Opiekunem muzycznym "Serduszek" jest Dariusz Banaszczyk z Wrocławia.


24 grudnia 2007 - Polsko-ukraińska Wigilia

Śpiew kolęd, muzykę i momentami głośne tupanie słychać było w klubie Bolko wieczorem 20 grudnia podczas Wigilii, która przy jednym stole zgromadziła polską i ukraińską młodzież. Organizatorami tego niezwykłego spotkania byli - Maria Skiślewicz, jej syn Wojciech oraz Zespół Taneczny "Krąg" wraz z Zespołem Folklorystycznym Mokrzeszów.
- To spotkanie należałoby wpisać do księgi rekordów Giunnessa. - podkreślał wiceprezydent Waldemar Skórski - Dosłownie zabrakło miejsc.
- Z Ukrainy przyjechało ponad 100 osób. Razem ze świdniczanami było nas 250. - mówią organizatorzy. Podczas spotkania wigilijnego zespoły z Iwano-Frankowska, Niżyna i Dniepropietrowska zaprezentowały po raz kolejny swój najlepszy repertuar. Pełne życia ukraińskie tańce narodowe wzbudziły aplauz. Podobnie jak w teatrze podczas spotkania opłatkowego władz z organizacjami pozarządowymi i koncertów w Rynku, nikt nie umiał spokojnie usiedzieć. Młodzi Ukraińcy przyznali, że nawet w ich ojczyźnie publiczność tak żywiołowo nie reaguje. Maria Skiślewicz, organizatorka spotkania podkreślała profesjonalizm i pełne zaangażowanie w taniec młodzieży ze Wschodu. Jednym z występujących był zespół uniwersytecki z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Podkarpackiego w Iwano-Frankowsku. - Tam kształci się choreografów i tancerzy. To przyjemność współpracować z ludźmi, którzy nie tylko taniec noszą w sercu, ale też mają wiedzę na jego temat. - stwierdziła pani Maria.


24 grudnia 2007 - Kryształowe Serce

Na uroczystym dorocznym grudniowym spotkaniu pacjentów i przyjaciół Kliniki Hematologii Dziecięcej w Teatrze Polskim we Wrocławiu w podziękowaniu za wieloletnią pomoc dzieciom chorym, szczególnie dotkniętym choroba nowotworową, Kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Alicja Chybicka udekorowała Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i jednocześnie Prezesa świdnickiej Fundacji "Serce" Marka Michalaka zaszczytnym Orderem Kryształowego Serca. W uroczystości Kanclerzowi towarzyszyła Sekretarz Kapituły Ewa Chrobak-Szota.
Marek Michalak wraz z grupą przyjaciół w 1987 roku założył Stowarzyszenie Przyjaciół dzieci Chorych "Serce", które w początkowej fazie swojej działalności niosło pomoc wyłącznie dzieciom chorym i niepełnosprawnym, a następnie rozszerzyło swoje działania na rzecz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Przez 20 lat swojej działalności SPDC "Serce" pomogło kilkunastu tysiącom dzieci z całej Polski poprzez prowadzone placówki wsparcia dziennego, organizacje wypoczynku zimowego, letniego i śródrocznego, organizacje akcji czerwcowych i świątecznych, zakup sprzętu specjalistycznego ratującego życie dzieciom, organizacje imprez okolicznościowych, itp.


24 grudnia 2007 - Nagrodzono świątecznie ozdobione domy

Za najpiękniej przystrojony świdnicki dom uznano blok przy ulicy Kozara-Słobódzkiego 57. - Najbardziej spodobały nam się misternie wykonane kompozycje ze słomy, którymi udekorowano ogródek przed blokiem oraz oświetlenie wokół drzwi. Cieszymy się tym, że wszystkie trzy bramy włączyły się do konkursu. - mówią członkowie jury. Mieszkańcy zwycięskiego budynku są zadowoleni z nagrody - nasadzenia wzbogacą ich ogródek.
Wyniki konkursu na najbardziej przystrojony i oświetlony dom ogłoszono podczas Świdnickiej Kolędy 22 grudnia w Rynku. Nagrody wręczył prezydent Wojciech Murdzek. Drugie miejsce zajął dom jednorodzinny z ul. Mieszka. Państwo Agnieszka i Arkadiusz Jurgowie otrzymali zaproszenie na romantyczną kolację we dwoje w gospodzie "Zagłoba".
Przyznano dwa równorzędne trzecie miejsca: Dla Radosława i Michałka Barteli, którzy udekorowali dom przy ul. Głównej. Klub "Qbryg" ufundował kurs żeglarski. Zwycięzca przekazał nagrodę dla dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce".
Dla Macieja Paronia - dom przy ul. Bocznej. Nagrodą było zaproszenie do restauracji "Impresje" na romantyczną kolację we dwoje.
Komisja wyróżniła dwa budynki. Nagrody - torby ze świdnickimi niespodziankami przekazał Prezydent Miasta. Dom jednorodzinny przy ul. Leśnej. Udekorował go pan Janusz Majda. Dom przy ul. Wesołej. Tu nad efektem pracowali państwo Jolanta i Norbert Karwowscy.


24 grudnia 2007 - "Świąteczna Paczka" zakończona

"Świąteczna Paczka" zakończona. W tej akcji pomoc uzyskało 40 rodzin, osoby starsze, samotne. "Byłem zaskoczony odzewem ludzi na tą akcję! Co chwilę zgłaszali się darczyńcy... Bardzo mnie to cieszy, że świdniczanie i nie tylko, mają dobre serca.
Dziękuję darczyńcom ze Świdnicy, Warszawy, Wrocławia, Wałbrzycha, Złotoryi, Legnicy, Jaworzyny Śląskiej i innych miejscowości za to, że nie zapomnieli o świdniczanach. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, szkołom za włącznie się do naszej akcji, chciałbym podziękować też świdnickiemu hospicjum za to, że mogliśmy korzystać z ich pomieszczenia na potrzeby magazynu naszej akcji, oraz mediom, ponieważ dzięki nim inni o tej akcji się dowiedzieli.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku pomożemy razem większej ilości osób. Razem możemy więcej - powiedział Piotr Parobiec lider świdnickiego sztabu "Świątecznej Paczki" - uczeń III LO - w Świdnicy.


24 grudnia 2007 - Statuetka Orła Białego

Na uroczystym spotkaniu wigilijnym Fundacji "Prometeusz" Sali Teatralnej Klubu Garnizonowego w Krakowie Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak w dowód uznania za XX-letnią bezinteresowną pomoc dzieciom, szczególnie tym pokrzywdzonym przez los, otrzymał Statuetkę Orła Białego, którą przyznała mu Kapituła, w skład której wchodzili m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Rektor Politechniki Krakowskiej prof. zw. dr hab. inż Kazimierz Flaga, Prezydent Fundacji "Prometeusz" Wiesław Ibek oraz gen. bryg. Jerzy Wójcik.
W dyplomie okolicznościowym napisano: "Niech ten Biały Orzeł, symbol Polski, będzie naszym skromnym uhonorowaniem za Wielkie Serce". Po odebraniu nagrody Laureat powiedział m.in. "Dzisiaj jest dzień szczególny, kiedy Słowo Ciałem się stało i stale nam przypomina, jak ważne w naszym życiu jest dziecko. Wszystkim, którzy niosą szczerą i bezinteresowną pomoc najmłodszym, w imieniu własnym i całej Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu - kłaniam się nisko. Kraków - historyczną stolicę Polski pozdrawia Świdnica - Stolica Dziecięcych Marzeń".
W uroczystości Kanclerzowi towarzyszyła Greta Lemanaite-Deprati z Wilna.


24 grudnia 2007 - Ronal Cup

Wyniki siódmej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Issoplast - Bar Na Fali 6-4
Wagony Świdnica - Rock Cafe 2-5
Wierzbna - Klinkenburg 7-13
Spartakus - Wiśnia 4-0
Witkowski - ZUS 12-1
Zaległy mecz - ZUS - Rock Cafe 6-4.
Piłkarzem kolejki został Maciej Stelmaszewski z ZUS.
Bramkarzem kolejki - Łukasz Rachwał ze Spartakusa.
W rywalizacji zespołów prowadzi Spartakus z 21 punktami, 2. Witkowski - 18, 3. Wiśnia - 15, 4. Issoplast - 12, 5. Rock Cafe - 9, 6. ZUS - 9, 7. Klinkenburg - 6, 8. Bar Na Fali - 3, 9. Wagony Świdnica - 3, 10. Wierzbianka - 3.


24 grudnia 2007 - Spotkanie laureatów

Ostatnie spotkanie zamykające cykl imprez profilaktycznych pod wspólnym tytułem " odbyło się 20 grudnia w Strzegomskim Centrum Kultury. Wzięli w nim udział zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, inspektor ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Andrzej Jakubenko, dyrektor SCK Wioletta Urban oraz uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Strzegom, którzy zdobyli nagrody i wyróżnienia w konkursie literackim.
Osoby nagrodzone w konkursie literackim "Moje refleksje na temat uzależnień na podstawie obejrzanych spektakli" ’ w kategorii szkół gimnazjalnych: I Cezary Papież - uczeń kl. III c Gimnazjum nr 2, II Marta Wójcik - uczennica kl. III b Gimnazjum nr 2, III Michał Bizoń - uczeń kl. III e Gimnazjum nr1 wszyscy ze Strzegomia
Uczniowie nagrodzeni w kategorii szkół podstawowych: I Kalina Asygner - uczennica kl. VI b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, II Wojciech Zaręba - uczeń kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, III Adrianna Wołowiec - uczennica kl. VI a Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2


24 grudnia 2007 - Marznące opady mżawki

Jak informuje Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu 24 grudnia bieżącego roku od godziny 8.00 do 25 grudnia do godziny 14.00 na terenie województwa dolnośląskiego wystąpią:
marznące opady mżawki lub deszczu powodujące gołoledź.
Stopień zagrożenia: 1 w skali 2 - stopniowej.
Opady mogą spowodować gołoledź na chodnikach i jezdniach.
W związku z tym mogą wystąpić znaczące utrudnienia w komunikacji i zwiększy się ryzyko wypadków drogowych.


23 grudnia 2007 - Kolęda zakończona

Wczorajszy dzień był ostatnim dniem "Świdnickiej Kolędy". Od 6 grudnia w ramach tej imprezy odbyło się wiele konkursów, spotkań, wystaw.
Punktem kulminacyjnym była inscenizacja jasełek pt. "Narodziła nam się Nadzieja" w wykonaniu gminnych samorządowców oraz radnych Rady Gminy Świdnica.
Po przedstawieniu Prezydent Świdnicy przejął od harcerzy światełko betlejemskie po czym zebranym życzenia przekazali: Biskup Świdnicki, Starosta Świdnicki, Prezydent miasta oraz Wójt Gminy Świdnica.
Zdjęcia z wczorajszych wydarzeń, oraz zdjęcia z rzadkiego zjawiska jakim była wczorajsza szadź otulajaca wszystkie rośliny - >>> zobacz


23 grudnia 2007 - Wigilia wśród koni

W stajni, pomiędzy boksami z końmi, ustawiono stoły, na stołach tradycyjne wigilijne potrawy, a przy nich Ci, którzy na co dzień doskonalą swe jeździeckie umiejętności w Ludowym Klubie Sportowym Stragona.
Już po raz drugi, tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Stragonie zorganizowano wigilijne spotkanie. Przyszli trenerzy, zawodnicy, przyjaciele klubu i miłośnicy koni. Był opłatek, ciepłe życzenia i suto zastawiony wigilijny stół. Ale przede wszystkim była to okazja do podzielenia się w tym szczególnym bożonarodzeniowym okresie opłatkiem.
Tuż pod głowami koni ponad trzydzieści osób łamiąc się opłatkiem życzyło sobie prócz tradycyjnych "zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń" sukcesów na arenie jeździeckich zmagań, udanych treningów, startów i najwyższych miejsc w zawodach. Zdjęcia z wigilii wśród koni - >>> zobacz


22 grudnia 2007 - Ostatni konkurs

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia życzy
Biuro Obsługi Klienta i Dział Techniczny w Świdnicy.

"Świat Staje się Cyfrowy". Sponsorem nagród w konkursie jest Spółka Akcyjna - Multimedia Polska.
Konkurs trwa dziesięć tygodni, za nami już dziewiąty tydzień.
Dziś poznaliśmy kolejnego laureata. Został nim Marek Kornes z Jaworzyny Śląskiej. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.
Rozpoczynamy ostatni tydzień zabawy. Zadajemy dziesiąte pytanie, brzmi ono tak: O ile zwiększy się liczba abonentów telewizji cyfrowej przez najbliższe 5 lat?
Czekamy na odpowiedzi. Kolejnego laureata poznamy 29 grudnia. Zapraszamy do zabawy. Wejdź na stronę i wyślij odpowiedź.


22 grudnia 2007 - Sesja budżetowa

Uchwalenie budżetu miasta na 2008 r. przewidziano na 28 stycznia. O godzinie 11.00 rozpocznie się Sesja Rady Miejskiej w Świdnicy (Sala konferencyjna Urzędu Miejskiego, budynek USC, ul. Armii Krajowej 47). W programie sesji przewidziano również podjęcie uchwał m.in. w sprawie:
ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości związanej z budową urządzeń infrastruktury technicznej
w sprawie zmian w tegorocznym budżecie miasta
określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlana przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.


22 grudnia 2007 - Budżet przyjęty

Na czwartkowej sesji świebodziccy radni przyjęli budżet miasta na przyszły rok. Dochody przyszłorocznego budżetu kształtują się na poziomie 49.681.565 zł, a wydatki - 45.563.565 zł. Nadwyżkę budżetową w wysokości 4.118.000 zł przeznacza się na spłatę zadłużenia gminy.
Spośród najważniejszych wydatków inwestycyjnych na przyszły rok w Świebodzicach można wymienić m. in. wykup gruntów pod rozszerzenie świebodzickiej Podstrefy WSSE "Invest-Park" - 2.000.000 zł, modernizację budynku przy ul. Żeromskiego (budynek administracyjny) - 770.000 zł czy kontynuację rewitalizacji Starego Miasta - 1.413.425 zł.
Największym zadaniem inwestycyjnym tej kadencji, które rozpocznie się właśnie w 2008 roku, będzie przebudowa i modernizacja kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Rekreacyjnej. Wartość całego zadania to 12.000.000 zł. W przyszłym roku przygotowana zostanie dokumentacja tego projektu, który zakłada m. in. budowę nowoczesnych basenów odkrytych.


22 grudnia 2007 - Rok podwyżek

Pisaliśmy już o podwyżce cen za wywóz śmieci. To nie jedyna podwyżka jaka czeka nas w zbliżającym się roku.
Od 1 stycznia zmieniają się stawki opłat za wodę i ścieki. Rosną stawki podatków od pojazdów. Od nowego roku w Świdnicy będą obowiązywały też nowe stawki podatku od nieruchomości.
Za posiadanie psa również zapłacimy więcej. >>> zobacz szczegóły.


21 grudnia 2007 - Nowy dyrektor ŚOSiR wybrany

Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji pokieruje Edmund Frączak. O nominacji zadecydował wczoraj prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Edmund Frączak od najmłodszych lat jest związany ze świdnickim sportem. Jako 10-latek trafił do koszykarskiej drużyny, prowadzonej przez Henryka Zająca, która osiągała spore sukcesy w kraju. Zna bardzo dobrze obiekty OSiR, bo trenował tam jako zawodnik i czyni to do dziś. Nowy dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji skończył wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego, kierował klubem pływackim oraz odpowiadał za szkolenia w WOPR. Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej w Świebodzicach, jest wychowawcą w Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej, prowadzi firmę świadczącą usługi pracy na wysokościach oraz jest działaczem klubu sportowego.
W przedstawionej koncepcji Edmund Frączak deklaruje zabiegi o modernizację i rozbudowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, starania o przyjęcie uczestników Euro 2012, zwiększenie liczby i jakości zawodów oraz imprez i pokazów. Nowego dyrektora OSiR miasto poszukiwało od przełomu października i listopada. Na ogłoszenia w prasie ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej odpowiedziało siedem osób. Cztery ze Świdnicy i trzy z Dolnego Śląska. Po ocenie formalnej dokumentów komisja konkursowa, w której zasiadało trzech przedstawicieli miasta i trzech Rady Miejskiej, przeprowadzała rozmowy kwalifikacyjne. Po nich odbyły się głosowania, w których 4 głosy zdobył Edmund Frączak, a dwa jego kontrkandydat. W połowie tygodnia komisja zarekomendowała prezydentowi właśnie kandydaturę Edmunda Frączaka. Zaznaczyła również, że dobre kwalifikacje ma także jego kontrkandydat. Prezydent zdecydował, że przez rok Ośrodkiem będzie kierował Edmund Frączak. Później po ocenie działań zostanie podjęta decyzja co do dalszej współpracy.


21 grudnia 2007 - Więcej za wywóz śmieci

W związku ze wzrostem w Polsce opłaty środowiskowej od nowego roku zmienią się ceny wywozu śmieci w Świdnicy. Zmiany dotkną wszystkich mieszkańców, ale dzięki porozumieniu zawartemu przez Miejski Zarząd Nieruchomości z Zakładem Oczyszczania Miasta mniej powinni to odczuć mieszkańcy budynków zarządzanych przez MZN.
- Od 1 stycznia za wywóz śmieci każdy z mieszkańców zapłaci 5,08 zł miesięcznie. To wzrost z 2,66 zł, ale i tak najniższy z możliwych. Mieszkańcy Kłodzka będą musieli zapłacić np. 6,96 zł, a Polanicy aż 8,35 zł. Staraliśmy się, by podwyżka była jak najmniej uciążliwa dla świdniczan, dlatego już kilka tygodni temu rozpoczęliśmy negocjacje z Zakładem Oczyszczania Miasta. Myślę, że zakończyły się z dobrym skutkiem - mówi Eugeniusz Grzesik, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy.
ZOM, podobnie jak inne zakłady oczyszczania w Polsce podwyżkę cen motywuje nowymi przepisami, które będą obowiązywać od 1 stycznia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Ochrony Środowiska opłata środowiskowa wzrasta o... 500 proc. - z 15,71 zł za tonę dziś, na 75 zł. W budynkach zarządzanych przez MZN przełoży się to na wzrost opłat o ponad 90 proc - do 5,08 zł. U innych zarządców w Świdnicy stawka ta wynosi ok. 5,20 zł
Obecnie przygotowywanych jest blisko 5,5 tys. zawiadomień, które wkrótce wysłane zostaną do mieszkańców.


21 grudnia 2007 - Spotkanie opłatkowe

Wczoraj odbyło się spotkanie opłatkowe w Stowarzyszeniu na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen, na którym obecnych było czterdzieści osób.
Członkowie Stowarzyszenia przeczytali Ewangelię św. Łukasza o narodzeniu Jezusa Chrystusa, odśpiewali kolędy polskie i niemieckie, przy muzyce granej przez Kasię Bojarską, następnie odmówili modlitwę prowadzoną przez księdza kanonika Janusza Stokłosę i wysłuchali życzeń przekazanych przez pana Bronisława Baranowskiego od władz partnerskiego miasta i Stowarzyszenia, a następnie przełamali się opłatkiem.
Potem w świątecznej atmosferze, przy wigilijnych potrawach szybko i przyjemnie mijał czas. Na koniec spotkania prezes Stowarzyszenia pani Elżbieta Krzaczek życzyła wszystkim członkom Stowarzyszenia i ich rodzinom: zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2008. Przekazała również na ręce Bożeny Mechli, prezes ZPS "Karolina" , życzenia dla wszystkich pracowników zakładu. Życzenia dla pracowników otrzymała także Iwona Wojciechowska, kierownik oddziału Banku Zachodniego w Jaworzynie Śląskiej.


21 grudnia 2007 - Żywa Szopka

Niezwykła żywa szopka, autorstwa gminy Świdnica oraz RSP "Burkatów" powstanie po raz pierwszy w historii gminnego samorządu na świdnickim rynku. Będzie ona dopełnieniem wydarzeń jakie od początku grudnia trwają w ramach Świdnickiej Kolędy 2007. Tradycja "Żywej Szopki" sięga XIII wieku. Po raz pierwszy stworzył ją św. Franciszek z Asyżu, założyciel Zakonu Franciszkanów, w 1223 roku w miejscowości Greccio we Włoszech. Biedaczyna z Asyżu pragnął ukazać prawdziwe misterium, w którym miejsce znalazło się tak dla ludzi jak i zwierząt. Stworzenie prawdziwego Bożonarodzeniowego klimatu pomogło zrozumieć ludziom współczesnym św. Franciszkowi, jak został przyjęty Chrystus, jako Niewinna Dziecina na ziemi. I my dzisiaj, chociaż żyjemy w zupełnie innym świecie niż św. Franciszek, pragniemy współuczestniczyć w tej tajemnicy Bożego Narodzenia. Ta szczególna chwila przeżyta we wspólnocie Kościoła, przy śpiewie kolęd i pastorałek w otoczeniu zwierząt pomaga nam lepiej odkryć ten szczególny czas Narodzenia Pańskiego.
Tak jak to było ponad 2000 lat temu, przy żłóbku Jezusa obok Maryi, Józefa, Trzech Króli i pastuszków czuwać będą żywe zwierzęta. Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja jasełek pt. "Narodziła nam się Nadzieja" w wykonaniu gminnych samorządowców oraz radnych Rady Gminy Świdnica, którzy wcielą się w role Maryi, Józefa, pasterzy oraz Mędrców ze Wschodu. Aktorzy odtwarzający główne role już dziś zapewniają o wielu atrakcjach jakie mają przygotowane dla wszystkich, którzy zechcą przyjść w sobotnie popołudnie na świdnicki rynek.
"Żywa Szopka" w godzinach 15.00 do 17.30. Inscenizacja jasełkowa pt. "Narodziła nam się Nadzieja" - godzina 17.00.


21 grudnia 2007 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce padły następujące wyniki:
XXL-MKS Bittner 2:10
Konigszelt SV-Piotrowice 14:5
Karolina Junior-Red Bull 4:6
Nowice Lastkam-Złodziejówka 10:6
Grande Team-Gimnazjum Senior 4:4
Karolina-WKS Bronx 10:0 (walkower)
czołowka strzelców - 1. Włodarczyk - 37 bramek, 2. Charytanowicz M - 31, 3. Ptak - 28, 4. Głogiewicz D - 24
Tabela po siedmiu kolejkach - 1.Nowice LastKam - 21 punktów, 2. Karolina -18, 3. MKS Bittner - 18, 4. Konigszelt SV - 15, 5. Gimnazjum S. - 13, 6. Grande Team - 10, 7. Karolina J. - 9, 8. Złodziejówka - 7, 9. XXL - 7, 10. Red Bull - 3, 11. Piotrowice - 3, 12. WKS Bronx 0 (drużyna wycofana)


21 grudnia 2007 - Opłatkowe spotkanie w MDK

20 grudnia w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka zaprosili na wigilijne spotkanie świebodzickich przedsiębiorców, szefów największych firm w mieście oraz dyrektorów placówek podległych urzędowi.
W pięknie przystrojonej sali głównej MDK i serdecznej atmosferze spotkało się około 100 osób. Burmistrz i przewodnicząca dziękowali wszystkim za wspólny, dobry rok, życząc jednocześnie sobie i wszystkim dalszej, dobrej współpracy. Burmistrz Kożuchowicz z rąk komendanta świdnickiego hufca ZHP, Piotr Pamuły, odebrał Betlejemskie Światełko Pokoju - symboliczny ogień, zapalony w Grocie Narodzin Jezusa, który od lat przekazują polskim harcerzom skauci austriaccy.
A po tym wstępie wszyscy goście podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.


21 grudnia 2007 - Dom Strażaka w Marcinowicach

wczoraj z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe włodarzy Gminy Marcinowice. Wójt Jerzy Guzik zaprosił radnych, sołtysów, księży, dyrektorów szkół i jednostek gminnych a także wójtów i burmistrzów sąsiednich gmin.
Przy choince, w świątecznej atmosferze podzielono się opłatkiem, zostały złożone życzenia spędzenia zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia a także, podziękowania za wspólna pracę na rzecz społeczności gminy. Odśpiewano tradycyjne polskie kolędy.
Spotkanie uświetniły jasełka w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach.


21 grudnia 2007 - Przedświąteczna wizyta

7 grudnia uczniowie klas trzecich i drugich Zespołu Szkół w Strzegomiu, wraz z nauczycielami Grażyną Kurgan, Barbarą Balawender oraz Robertem Wójtowiczem, pojechali do Domu Dziecka "Rodzinka" w Wałbrzychu, aby podarować najmłodszym mikołajkowe paczki oraz świąteczne ciasteczka.
Wizyta w placówce sprawiła wielką radość dzieciom, które dostały wymarzone prezenty, jak i uczniom szkoły, dla których maluchy przygotowały jasełka. Następnie wszyscy wzięli udział we wspólnej zabawie.
- Uważamy tę wizytę za szczególną i udaną. Bardzo cieszyło nas to, że dzieciom sprawiła ona wielką radość, że mogliśmy spędzić z nimi trochę czasu. Gdy nadszedł czas pożegnania, dzieci nie chciały nas wypuścić. Biegły za naszym autobusem, stały w oknach machając na pożegnanie. Na ten widok niejednej osobie ze wzruszenia zakręciła się łza w oku - mówią nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół.
- Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom, uczniom szkoły oraz wszystkim darczyńcom za wsparcie tej akcji, mając nadzieje, że to nie był Wasz ostatni gest, i że w przyszłym roku także pokażecie swoje dobre serca, ponieważ naprawdę warto - wyraża wdzięczność dyrekcja szkoły.


21 grudnia 2007 - Reklama za ranking

Ranking stron powiatu świdnickiego przechodzi przeobrażenie.
Do 25 grudnia czekamy na zgłoszenia stron chcących zaistnieć w rankingu. Wszystkie strony wystartują od przyszłego roku w rywalizacji bez punktów. Nowością będzie dwumiesięczny okres głosowania po, którym o zwycięzcy napiszemy w informacjach. Strona, która zwycięży w ciągu całego roku (zgromadzi najwięcej zwycięstw) nagrodzona zostanie miesięczną reklamą na stronie głównej serwisu.
Więcej informacji w regulaminie podajemy też informację jak dodać stronę do rankingu.


21 grudnia 2007 - Sparing Zjednoczonych we Wrocławiu

Wczoraj we Wrocławiu w meczu sparingowym spotkali się juniorzy młodsi Zjednoczonych Żarów z drużyną Śląska Wrocław.
Mecz rozgrywany był na sztucznej murawie boiska przy ulicy Sztabowej o godzinie 17.30.
Sparing zakończył się zwycięstwem wrocławian 4:0
Bramki strzelili - 2 Maciejewski, po jednej Jędrzejewski i Pawlak. Zdjęcia z tego meczu - >>> zobacz


21 grudnia 2007 - Wigilia u seniorów

Swoją Wigilię zorganizował także Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach. Wzięło w niej udział ponad 150 osób, w tym liczni goście. Seniorzy przygotowali prawdziwą niespodziankę - szopkę betlejemską. Wiele serdeczności usłyszeli seniorzy od wiceburmistrza Ireneusza Zyski i radnego sejmiku wojewódzkiego Zbigniewa Szczygło. Ewa Dziwosz, radna i społecznik, do życzeń dołączyła naręcze jemioły (specjalnie przygotowały ją dzieci - podopieczni jej stowarzyszenia). A świątecznego aniołka na swoją choinkę seniorzy otrzymali od Krystyny Michalskiej, szefowej "diabetyków". Wśród przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji była też Krystyna Nowacka ze Związku Niewidomych. O spotkaniu seniorów pamiętał zaprzyjaźniony parlamentarzysta Stanisław Jurcewicz.


21 grudnia 2007 - Zmiany w USC

Po 33 latach pracy na emeryturę odeszła wieloletnia szefowa Urzędu Stanu Cywilnego, pani Maria Garlińska. Była najdłużej pracującą osobą w świebodzickim magistracie i jak sama przyznała, ratusz przez te wszystkie lata stał się jej drugim domem.
Na czwartkowej sesji burmistrzowie oraz rada miasta uroczyście, oklaskami, pożegnali odchodzącą kierowniczkę USC, dziękując jej za te wszystkie lata pracy. Pani Maria otrzymała od burmistrza Bogdana Kożuchowicza kwiaty oraz pamiątkę: obrazek z wizerunkiem ratusza wykonany ze srebra.
Jednocześnie rada powołała na to stanowisko nowego kierownika. Została nim pani Aleksandra Szymecka. Pani Aleksandra pracuje w świebodzickim magistracie 10 lat, jest rodowitą świebodziczanką, ma wykształcenie wyższe oraz spore doświadczenie, które zdobyła pracując w USC. Jej kandydaturę rada przyjęła jednogłośnie.


20 grudnia 2007 - Spotkanie świąteczne samorządowców

18 grudnia odbyło się kolejne spotkanie prezydentów, wójtów, burmistrzów ze Starostą Zygmuntem Worsą. Spotkanie zdominowane było tematami związanymi z planami na przyszły rok. Starosta zaproponował organizację kolejnych Prezentacji Powiatu Świdnickiego wspólnie z gminami naszego powiatu. W mijającym roku uroczystość tą organizowaliśmy z miastem Świebodzice. W nadchodzącym roku impreza ta odbędzie się w innym mieście. Poruszono także ważny temat związany z prowadzeniem schroniska dla zwierząt oraz zarządzeniem kryzysowym.
Starosta przedstawił również sprawę organizacji wspólnie z Gminą Świdnica rozgrywek sportowych. Planuje się, że odbędą się one w maju przyszłego roku i w związku z ich organizacją będziemy gościli w naszym powiecie grupę sportowców z Powiatu Bergstrasse. Formuła rozgrywek sportowych będzie otwarta i będą na nie zaproszeni wszyscy mieszkańcy z terenu Powiatu Świdnickiego.
Wiceprezydent Świdnicy Waldemar Skórski przedstawił także plany organizacji forum budowy infrastruktury sportowej w celu ściągnięcia ekip odpowiedzialnych za budownictwo, reprezentacji z PZPN, osób odpowiedzialnych za projekty i ściąganie środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, samorządowców oraz przedstawicieli środowisk sportowych.
Przyszły rok zapowiada się bardzo pracowicie i z pewnością nie zabraknie ciekawych wydarzeń i imprez organizowanych dla mieszkańców Powiatu Świdnickiego.


20 grudnia 2007 - Andrzej Górski

W jutrzejszym Odcinku Specjalnym gościem będzie Andrzej Górski - wielokrotny mistrz Polski, działacz i przedstawiciel rajdów samochodowych w Głównej Komisji Sportu Samochodowego.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy bardzo dużo pytań od naszych słuchaczy i zawodników w sprawie nowych regulaminów na sezon 2008. Dlatego też w naszej rozmowie skupimy się na wyjaśnieniu wątpliwości, które są z nimi związane.
Mamy nadzieję, że uda nam się odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania. Bardzo proszę także o wcześniejsze ich wysyłanie na nasz adres e-mailowy - Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


20 grudnia 2007 - Karetka już odebrana

Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy ma kolejną nową karetkę. Wojewoda z zaoszczędzonych środków w budżecie zdecydował o przekazaniu powiatom pieniędzy na cele ratownictwa medycznego. Karetka została zakupiona ze środków jakie pozyskano z budżetu państwa na inwestycje i zakupy inwestycyjne z zakresu ratownictwa medycznego.
W sumie 350 tys. zł już w listopadzie było do dyspozycji pogotowia, które od razu ogłosiło przetarg na zakup karetki typu "R". Przyznane dofinansowanie musiało zostać bowiem wykorzystane do końca tego roku. Karetka posiada wszelkie niezbędne wyposażenie dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.
- "Będzie to już czwarta nowa karetka zakupiona w ostatnim czasie. Dzięki wymianie starego taboru na nowy, pogotowie może jeździć nowocześniejszymi karetkami do pacjentów." - cieszy się Starosta Zygmunt Worsa.
W powiecie będzie jeździło 5 karetek przez całą dobę i jedna przez 8 godzin. Tyle zostało zakontraktowanych przez NFZ.


20 grudnia 2007 - Wizyta gości z Czech

Spotkania uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu z dziećmi z zaprzyjaźnionej placówki Zakladni Skola w Novym Mĕsto nad Metuji (Czechy) stały się już coroczną tradycją.
PSP nr 2 w Strzegomiu już od wielu lat współpracuje ze szkołą w Novym Mĕsto nad Metuji, czego efektem są wzajemne wizyty. W tym roku w dniach od 13 do 14 grudnia Czesi ponownie gościli w Strzegomiu w polskich rodzinach. Podczas pierwszego dnia pobytu młodzież z obydwu krajów wraz z przedstawicielami władz Strzegomia - Wiesławem Witkowskim i Robertem Siekańcem oraz księdzem proboszczem Markiem Żmudą - wzięła udział we wspólnej wigilii. W trakcie spotkania śpiewano kolędy, dzielono się opłatkiem, uczniowie PSP nr 2 pokazali w krótkim spektaklu polskie zwyczaje bożonarodzeniowe, a goście zaprezentowali czeską tradycję świąteczną - zdobienie pierniczków. W piątek 14 grudnia wszyscy spotkali się w Strzegomskim Centrum Kultury, gdzie dzieci z Novego Mĕsta i Strzegomia po raz szósty zaprezentowały polsko-czeskie jasełka, w czasie których można było usłyszeć nie tylko tradycyjne polskie kolędy w wykonaniu uczniów PSP nr 2, ale również stare czeskie pastorałki zaśpiewane przez czeski chór "Tereni Beruszki"(Biedronki). Wśród licznie zgromadzonych gości na sali widowiskowej znajdowali się przedstawiciele obydwu szkół, burmistrz miasta Strzegomia - Lech Markiewicz, starostka Novego Mĕsta nad Metuji - Bronisława Malijowska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Strzegomiu - Urszula Podsiadły-Szubert, naczelnik Wydziału Kultury w Novym Mĕsto - Dagmar Krskova oraz ksiądz proboszcz - Marek Żmuda.
Dyrektor PSP nr 2 - Elżbieta Smyk w swoim wystąpieniu podkreśliła dużą rolę międzynarodowych projektów realizowanych wspólnie przez obydwie szkoły, czego efektem są nowe doświadczenia i umiejętności wykorzystywane przez nauczycieli w pracy dydaktyczno-wychowaczej. Burmistrz Lech Markiewicz w swoim przemówieniu wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę pomiędzy obiema szkołami oraz złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.
Po części artystycznej goście i gospodarze udali się do hali OSiR, gdzie odbyły się polsko-czeskie rozgrywki sportowe piłki nożnej i siatkowej pomiędzy uczniami obydwu szkół, a po sportowych zmaganiach zostały wręczone pamiątkowe medale. Czesi opuścili nasze miasto, zostawiając pozytywne wrażenia i oby do kolejnego roku.


20 grudnia 2007 - Sprawca kradzieży zatrzymany

Świdniccy policjanci z Sekcji Kryminalnej prowadząc czynności w sprawie kradzieży akcesoriów samochodowych 19 grudnia zatrzymali 19 letniego mieszkańca Dzierżoniowa, który na terenie Świdnicy, Dzierżoniowa i Kłodzka dokonywał kradzieży kołpaków.
Proceder rozpoczął na początku grudnia br., jego łupem padło 20 kompletów kołpaków z markowych samochodów wartości ok. 6 000 zł do kradzieży, których mężczyzna się przyznaje.
Skradzione akcesoria sprzedawał na giełdzie samochodowej we Wrocławiu i Lubinie. Obecnej policjanci ustalają właścicieli skradzionych kołpaków. Za kradzież zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


20 grudnia 2007 - Niezwykłe spotkania

W piątek 14 grudnia spotkanie, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, odbyło się w Przedszkolu nr 4 w Strzegomiu. Placówkę tego dnia odwiedzili - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert oraz ksiądz Jarosław Nitkiewicz. Maluchy wystąpiły w specjalnie przygotowanych na tę okazję jasełkach, po których zebrały gromkie oklaski. Potem przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i życzenia.
16 grudnia Strzegomskie Centrum Kultury wypełniło się mieszkańcami gminy, którzy uczestniczyli w wieczorze pod hasłem "Wieczerza Wigilijna". Wieczerza została zorganizowana przez pracowników Strzegomskiego Centrum Kultury już po raz szósty. Życzenia wesołych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia strzegomianom złożyli - ksiądz prałat Marek Babuśka, dyrektor SCK Violetta Urban oraz radni Tomasz Dziurla i Marian Góra. W części artystycznej wieczoru zaprezentował się chór św. Cecylii działający przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Aplauz publiczności wzbudził spektakl w wykonaniu grypy teatralnej ze świetlicy wiejskiej w Międzyrzeczu. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki, których tematyka związana była z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.
17 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Strzegomiu odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez pracowników tej placówki. Na zaproszenie dyrektor Urszuli Jarosińskiej w uroczystości wzięli udział burmistrz Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Wiesław Witkowski oraz skarbnik gminy Maria Kwiatkowska.
18 grudnia w spotkaniu wigilijnym udział wzięli członkowie i sympatycy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu. Chór "Retro" pod batutą Leszka Cisonia dał koncert bożonarodzeniowych kolęd i pastorałek.


19 grudnia 2007 - Platforma niezadowolona

Podczas poprzedniej sesji Rady Powiatu rezygnację z pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej Rady Powiatu złożyła Alicja Synowska. W trakcie dzisiejszej sesji niespodzianki nie zanotowano. Za odwołaniem głosowało 12 radnych, przeciw czterech, aż siedmiu radnych wstrzymało się od głosu.
Po tym głosowaniu w imieniu Klubu Platformy Obywatelskiej - Tomasz Kurzawa złożył oświadczenie w którym zaznaczył, że od dziś Platforma jest opozycją w Radzie Powiatu, wezwał też do ustąpienia członków Platformy Obywatelskiej pełniących funkcje w Zarządzie.
Słowa te skomentowała radna, członek Zarządu - Sabina Cebula mówiąc, że żałuje bardzo, iż Platforma politykę przenosi na grunt powiatu, czego nigdy wcześniej nie było.
Z członkostwa w Zarządzie Powiatu zrezygnował również Bolesław Olejarczyk.
Ważne, że budżet, który był najważniejszym tematem dzisiejszej sesji został przyjęty.


19 grudnia 2007 - Wolontariusze

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działający przy Komendzie Hufca ZHP w Świdnicy informuje, że pełną parą ruszyły przygotowania do Finału, który nastąpi 13 stycznia 2008 roku.
Niestety z 200 zgłoszonych przez nas wolontariuszy tylko 100 będzie mogło kwestować. Nie otrzymaliśmy tylu ankiet, o ile prosiliśmy w swoim wniosku. Do warszawskiego sztabu wpłynęło bardzo dużo wniosków a tylko 120 000 ankiet mogło zostać wydanych. Dlatego też chłodna kalkulacja sprawiła, że będziemy kwestować w uszczuplonym gronie. >>> zobacz czy jesteś na liście kwestujących.


19 grudnia 2007 - Zakończyli sukcesem

W ostatnim spotkaniu pierwszej rundy rozgrywek II ligi piłki ręcznej mężczyzn, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" pokonał na własnym terenie drużynę Zagłębia II Lubin 33-29 (15-13).
Teraz przed naszymi zawodnikami krótka przerwa, po której już 12 stycznia 2008 roku rozpoczną drugą rundę.
W tej chwili drużyna świdnicka zajmuje piąte miejsce w tabeli rozgrywek drugiej ligi.


19 grudnia 2007 - Jest nas już 30 "obiektywów"

Dzisiaj do "Wielkiej Galerii Fotografii" dołączyły kolejne osoby. Oboje są mieszkańcami Świdnicy. Karolina Marcinkowska jest trzecią kobietą w tym gronie liczącym w tej chwili 30 osób.
Drugą osobą, która zamieściła swoje interesujące zdjęcia (spojrzenia na rzeczywistość) jest Łukasz Jóźwiak.
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii"
Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Miło byłoby aby autor napisał też coś o sobie, skąd wzięło się zainteresowanie fotografią itp. >>> zobacz zdjęcia.


19 grudnia 2007 - I Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

15 grudnia w hali sportowej w Jaworzynie Śląskiej odbył się "I Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej o Puchar Burmistrza". W zawodach wzięło udział 9 drużyn rywalizujących w 3 grupach. Zwycięzcą turnieju została drużyna "Karolina", która w finale pokonała piłkarzy z ekipy "Parafia". Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna "Nowice LastKam", która w meczu o miejsce na podium pokonała "Konigszelt".
Poza rywalizacją drużynową przyznano nagrody dla najlepszego zawodnika turnieju, którym został Mariusz Charytanowicz, dla najlepszego strzelca - Tomasza Charytanowicza, oraz dla najlepszego bramkarza - Michała Wiśniowskiego.
W przerwie turnieju odbył się konkurs rzutów karnych, w którym wyłoniono najlepiej strzelającego - Marcina Krawczyka, natomiast najlepiej broniącym okazał się Piotr Witasik.
Zwycięzcy Turnieju Mikołajkowego otrzymali puchary i sprzęt sportowy ufundowane przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza.


19 grudnia 2007 - Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła . . .

Impreza rozpoczęła się w sobotę - Jarmarkiem Bożonarodzeniowym. W niedzielę 16 grudnia od południa był ciąg dalszy imprezy, która zakończyła się Festiwalem Stołów Wigilijnych. W trakcie uroczystości odbyła się konferencja na temat działań programu Leader+, w której udział wzięli przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych partnerstw leaderowskich. W atmosferę świąt wprowadził wszystkich Ośrodek Kultury z Mietkowa, który zaprezentował widowisko nawiązujące do tradycji bożonarodzeniowych, a uczniowie Gimnazjum Gminnego z Sobótki wystawili Jasełka, Uczestnicy mogli posłuchać kolęd w wykonaniu Chóru Otwartych Serc i innych zespołów folklorystycznych.
Można było posmakować, dotknąć, posłuchać i zobaczyć czym bogata jest nasza wieś. Wśród smakołyków znalazł się wędzony karp, ślężański pstrąg, wspaniałe sery, wypieki świąteczne, wędzonki, smalczyk czarownic ślężańskich, chleb wypiekany według starych receptur. Tradycyjne potrawy opisane są również w książce "Smaki i smaczki kuchni ślężańskiej".
Festiwal Rzemiosł, Rękodzieła i Produktu Lokalnego, to doskonała okazja do poznania twórców i ich wyrobów rękodzielniczych z całego Dolnego Śląska. W trakcie imprezy zaprezentowali się też wytwórcy i producenci żywności ekologicznej.
Niezwykła dekoracja stołów wigilijnych wprawiała widzów w zachwyt. Chętni nabyli niebanalne prezenty gwiazdkowe dla swoich najbliższych. Ozdoby świąteczne zaoferowane przez wystawców upiększą wiele domów w czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.


19 grudnia 2007 - Przedsiębiorcza buissneswomen

12 grudnia w późnych godzinach popołudniowych, policjanci Sekcji d/w z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali w jednej z miejscowości w powiecie świdnickim młodą kobietę - właścicielkę niezwykle " prężnie" działającej firmy.
W wyniku realizacji sprawy i podjętych czynności ustalono, iż osoba ta w sposób jak najbardziej prawidłowy i legalny założyła działalność gospodarczą, za pośrednictwem której dokonywała wyłudzeń pieniędzy obiecując dostawy różnego rodzaju towarów działając na szkodę podmiotów i firm z terenu całej Polski.
Wymieniona wykorzystując dostępne środki techniczne wywoływała u przedstawicieli innych firm przekonanie, że jest w posiadaniu towarów, którymi w rzeczywistości nigdy nie obracała. W ten sposób wyłudziła pieniądze w kwocie nie mniejszej jak 120 000 złotych.
21 latce przedstawiono zarzut za który grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.


18 grudnia 2007 - Już świeci

14-metrowa Gwiazda Betlejemska jest już na 103-metrowej wieży Świdnickiej Katedry. Dzisiaj o godzinie 19.00 rozbłysła jasnym światłem na komendę świdniczan tłumnie zgromadzonych na placu kościelnym.
Gwiazda ma prawie 14 m długości i ponad 2 m szerokości, zbudowana jest ze 111-metrowego węża, który utworzyło 3.996 diod.
Gwiazda jest jednym z wielu atrakcji składających się na tegoroczną "Świdnicką Kolędę" Wcześniej w teatrze odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z Powiatu Świdnickiego.
Zdjęcia Gwiazdy - >>> zobacz zdjęcie, >>> zobacz kolejne.


18 grudnia 2007 - Z Wielkiej Brytanii do Świdnicy

Po dokonaniu drobiazgowych analiz dotyczących fabryki w Spennymor w Wielkiej Brytanii, Electrolux podjął decyzję o stopniowym zaprzestaniu produkcji w tym zakładzie. Część produkcji zostanie całkowicie zlikwidowana, a część przeniesiona do fabryki w Świdnicy.
"Nasza konkurencja przeniosła już większość swoich fabryk do krajów o niższych kosztach produkcji, co znacznie zwiększyło nacisk na obniżki cen." - mówi Magnus Yngen, Dyrektor Electrolux Major Appliances w Europie - "Taka sytuacja, w połączeniu ze zmieniającymi się preferencjami klientów, którzy coraz częściej wybierają kuchenki do zabudowy, a nie wolnostojące sprawiła, że fabryka w Spennymoor przestała być konkurencyjna. Obecnie zakład ten przynosi straty. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść produkcję do naszego zakładu w Świdnicy."
Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy: - Electrolux zapowiadał zatrudnienie w Świdnicy co najmniej 400 osób i inwestycje rzędu 40 mln euro. Aktualna decyzja koncernu zbliża do zrealizowania tego zamierzenia. Electrolux wraz z Colgate-Palomolive jest dla nas strategicznym inwestorem. Słowem lokomotywą, która przyciągnęła do Świdnicy inne przedsiębiorstwa. Co więcej szwedzki koncern ma do dyspozycji 30-hektarową działkę, więc miejsca na rozwój inwestorowi nie zabraknie.


18 grudnia 2007 - Wigila w Sercu

Dzisiaj o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej świdnickiego "Hotel-Park-u" odbyła się wigilia Stowarzyszenia Dzieci Chorych "Serce".
Uroczystość wigilijna połączona z wręczaniem prezentów dla dzieci ma już swoją długą tradycję.
Na "Wigilii w Sercu" pojawił się biskup świdnicki - Ignacy Dec, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Szukała oraz goście z Warszawy i Londynu.
Gości przywitał Prezes Stowarzyszenia - Marek Michalak, po jego słowach koncert kolęd dały "Serduszka", następnie podzielono się opłatkiem i wręczono dzieciom upragnione prezenty.


18 grudnia 2007 - Sesja budżetowa

W najbliższy czwartek, 20 grudnia, świebodziccy radni spotkają się na przedostatniej w tym roku sesji rady. Będzie ona szczególnie ważna, gdyż jedną z uchwał jest uchwała budżetowa na przyszły rok.
Wśród projektów uchwał, przedłożonych radnym, znajdują się także, m. in. te, dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obszaru zabudowy mieszkaniowej i usługowej położonego przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Złotej oraz Mieszka Starego w Świebodzicach.
Na sesji rozpatrzona zostanie także uchwała dotycząca górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie zbierania, transportu odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Świebodzice. Rada pożegna także panią Marią Garlińską, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, która po 33 latach pracy odchodzi na emeryturę.
Sesja rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego.


18 grudnia 2007 - Wyśpiewane życzenia

Boże Narodzenie to okres wzajemnego obdarowywania się i składania sobie życzeń. Z tej okazji, specjalnie na Gwiazdkę, samorządowcy Gminy Świdnica pod kierunkiem wójta gminy, po raz pierwszy w historii gminnego a może i polskiego samorządu, nagrali kolędę pt. "Świąteczny czas". Od 17 grudnia br. kolęda dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Gminy Świdnica.
Było to nie lada wyzwanie dla wielu spośród nas, którzy zaśpiewali ten utwór - mówi wójt gminy Świdnica. W ciągu kilku godzin udało nam się opanować słowa, muzykę, a w rezultacie nagrać kolędę. Pierwszą samorządową kolędę pt."Świąteczny czas" zaśpiewali: Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Gminy Świdnica Henryk Sara, Sekretarz Gminy Jadwiga Generowicz, Skarbnik Gminy Anna Szymkiewicz, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska, rzecznik prasowy Janusz Waligóra, dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie Tadeusz Szarwaryn, Małgorzata Ochenduszko - nauczyciel w Szkole Podstawowej w Pszennie, Mirosław Drózd - flet - nauczyciel PSM w Świdnicy - pobierz i posłuchaj
Idea nagrania kolędy zrodziła się w trakcie realizacji pierwszego w historii powiatu, miasta i gminy Świdnica przedsięwzięcia pn. Świdnicka Kolęda 2007. Oprócz kolędy samorządowej, swój talent muzyczny w postaci nagranych kolęd i pastorałek zaprezentują zespoły muzyczne działające w gminie i Świdnicy. Te i wiele innych kolęd można usłyszeć podczas trwającego od 18 do 22 grudnia Jarmarku Bożonarodzeniowego na świdnickim rynku.


18 grudnia 2007 - Kreatywni gimnazjaliści

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu mogą pochwalić się kolejnymi sukcesami. Zalicza się do nich niewątpliwie udział w Festiwalu Humanistycznym "SEMPER ALTER". Szkoły zrzeszone w Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia podejmują wspólne działania, których celem jest rozwój i promocja uzdolnień uczniów. Jednym z takich przedsięwzięć był Festiwal Humanistyczny "SEMPER ALTER", który odbył się 12 grudnia na zaproszenie społeczności Publicznego Gimnazjum nr 7 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu oraz Dolnośląskiego Ośrodka Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej - Filia w Wałbrzychu.
Konkurowały ze sobą drużyny z ośmiu szkół gimnazjalnych Wałbrzycha i okolic. Realizowane były następujące przedsięwzięcia: Dolnośląski Turniej Kreatywnego Myślenia, Międzygimnazjalna Olimpiada Polonistyczna, debata tematyczna realizowana w języku angielskim w ramach projektu "Młodzi Dolnoślązacy dyskutują" pod hasłem " Podjąć pracę w Polsce czy za granicą?"
Drużyna w składzie - Beata Peda, Ewa Misiaszek, Agnieszka Rainin, Milena Chajduga - reprezentowała szkołę w Turnieju Kreatywnego Myślenia, który bezapelacyjnie wygrała.
Szczególne pochwały zebrała drużyna biorąca udział w debacie tematycznej. Paulina Michaluk, Monika Stępień, Karolina Orłowska, Patrycja Poczobut udowodniły, że świetnie potrafią komunikować się w języku angielskim, poprawnie stosują konstrukcje zdaniowe i posiadają ogromny zasób słów.
W olimpiadzie humanistycznej Gimnazjum reprezentowały: Magdalena Duda, Michalina Duda, Ewa Bizon. Udział w Festiwalu Humanistycznym był dla uczniów ciekawym doświadczeniem. W zdrowej rywalizacji udowodnili, że potrafią myśleć twórczo, wykorzystywać w praktyce swoją wiedzę, współdziałać w grupie i odnosić sukcesy.


18 grudnia 2007 - Tanecznie na hali

Aż 10 dolnośląskich klubów tanecznych wzięło udział w Świebodzickim Turnieju Tańca Disco o Puchar Burmistrza, który odbył się w minioną sobotę, 15 grudnia, w hali sportowo-widowiskowej OSIR w Świebodzicach. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci i młodzież z klubów: "Zamek" Wrocław, Studio Tańca Flasch Dance Wrocław, Luz Głogów, SP nr 3 Świebodzice, MDK Oleśnica, Studio Tańca "Carmen" Wałbrzych, MDK "Carmen" Świebodzice, WOK Wałbrzych, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 Wałbrzych, Publiczne Gimnazjum nr 12 Wałbrzych. Wszystkich turniejowiczów i ich rodziców powitał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, wielki miłośnik tańca, który zresztą trenuje wraz z małżonką od kilkunastu lat. Sędziowie oceniali programy w tańcu solo, w duetach i mini - formacjach. Uczestnicy występowali w kategoriach do lat: 8, 11, 12 - 15 i powyżej 15 lat.
W większości kategorii dominowali wałbrzyszanie. Nasze zawodniczki: Dominika Sikorska i i Magdalena Węgrzyn z MDK Świebodzice zajęły trzecią pozycję w kategorii 12-15. W duetach powyżej lat 15 miejscami na podium podzieliły się: Dagmara Procajło i Roksana Malison z Wałbrzycha ze świebodziczankami: Wiolettą Hądzik i Aliną Ślusarską.
Bardziej zróżnicowanie sytuacja przedstawiała się w mini - formacjach. Do lat 11: "Carmen" W-ch, Mini Plejada "Zamek" Wrocław i Mała Plejada "Zamek" Wrocław. 12 - 15: Maxi Plejada "Zamek" Wrocław, "Carmen" W - ch, TIP - TOP SP nr 3 Świebodzice. Powyżej 15: Ryzykanci MDK Oleśnica. "Carmen" Wałbrzych i Carmen Świebodzice.


18 grudnia 2007 - Czytelnia multimedialna w SOKiBP

Mieszkańcy Gminy Jaworzyna Śląska mogą bezpłatnie skorzystać z dostępu do internetu dzięki czytelni multimedialnej, która znajduje się w Bibliotece Publicznej przy ulicy Powstańców 3 w Jaworzynie Śląskiej.
Dostępnych jest sześć stanowisk komputerowych oraz drukarka.
Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania czytelni w godzinach otwarcia biblioteki od poniedziałku do piątku (za wyjątkiem środy) od godziny 11.00 do 19.00.


18 grudnia 2007 - Ronal Cup

Wyniki szóstej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Witkowski - Wiśnia 6-4
Wierzbianka - Wagony Świdnica 5-3
Rock Cafe - Bar Na Fali 7-4
Spartakus - Issoplast 6-4
ZUS - Klinkenburg 3-2
Zaległe mecze - ZUS - Wierzbianka 6-3, ZUS - Spartakus 2-5.
Piłkarzem kolejki został Grzegorz Furmankiewicz z Rock Cafe.
W rywalizacji zespołów prowadzi Spartakus - 18 punktów, Witkowski - 15, Wiśnia - 15, Issoplast - 9, ZUS - 6, Rock Cafe - 6, Klinkenburg - 3, Bar Na Fali - 3, Wierzbianka - 3, Wagony Świdnica - 3.


18 grudnia 2007 - Moje Himalaje

Taki tytuł nosi wystawa fotograficzna, którą można oglądać w Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach. Jej organizatorami są Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach oraz znany świdnicki himalaista, Piotr Snopczyński.
Świebodzicki samorząd był sponsorem jednej z ostatnich wypraw himalaisty w góry Karakorum. Jest to drugie, pod względów wysokości, pasmo górskie na ziemi, cel wielu wypraw wspinaczkowych. Tym razem Piotr Snopczyński i jego ekipa zdobyli Broad Peak (8047 m n.p.m.), skąd m. in. pochodzą zdjęcia prezentowane na wystawie.
We wtorek, 18 grudnia, Piotr Snopczyński spotkał się z młodzieżą z liceum, aby zaprezentować zdjęcia oraz opowiedzieć o wyprawie. Młodzi ludzie mieli okazję nie tylko usłyszeć o najciekawszych momentach tej wyprawy, ale zobaczyć także film, nakręcony właśnie w jej trakcie. Wystawę można oglądać w holu szkoły przez najbliższy tydzień.


18 grudnia 2007 - "Orkiestra" ze świdnickim ZHP

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz XVI uczestniczyć będzie w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale po raz pierwszy jako sztab Orkiestry. Kontynuując tradycje Świdnickiego Ośrodka Kultury, harcerze wysłali listy do świdnickich szkół z propozycją włączenia się wolontariuszy do zbiórki pieniężnej. Zapraszają wszystkie osoby chętne do kwestowania 13 stycznia w przyszłym roku do zgłoszenia się w siedzibie Komendy Hufca ZHP w Świdnicy przy ulicy Lelewela 18. Należy przynieść zdjęcie legitymacyjne i podać numer PESEL, adres, telefon kontaktowy. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 074 8520179.


18 grudnia 2007 - Zdrowy ząbek

W trosce o piękny i zdrowy uśmiech najmłodszych żarowska Fundacja "Nasze Dzieci" prowadzi akcję "Zdrowy Ząbek II". Akcja przeprowadzana jest wśród uczniów szkół i przedszkoli z powiatu świdnickiego, a jej celem jest zapobieganie i leczenie choroby próchnicowej u dzieci od 5 do 9 roku życia.
U dzieci przeprowadzane będą badania dentystyczne, zabiegi profilaktyczne oraz leczenie próchnicy zębów materiałami światłoutwardzalnymi.
Akcja trwać będzie do końca grudnia tego roku. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu - (074) 857-09-40.


18 grudnia 2007 - Po sesji

13 grudnia w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej odbyła się XIV sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Głównym tematem obrad było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia budżetu gminy na 2008 rok.
Ważną kwestią dla mieszkańców gminy było zaopiniowanie przez Radę Miejską "Studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Bystrzyca". Zagadnienie to zostało przedstawione przez Halinę Jarosz reprezentującą Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Pana Zbigniewa Szymanowskiego z "Water Service".
Gościem sesji był również Prezes Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych - Konrad Jabłoński, który przedstawił nowe informacje dotyczące funkcjonowania stowarzyszenia.


17 grudnia 2007 - Świąteczne spotkanie

Wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej a już we wtorek 18 grudnia o godzinie 16.30 w Teatrze Miejskim w Świdnicy odbędzie się po raz pierwszy spotkanie władz powiatu i miasta Świdnica z organizacjami pozarządowymi.
Pomysł organizacji spotkania zaproponowało Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią "Życie". Spodobał się on Staroście Zygmuntowi Worsie, który wspólnie z Prezydentem Świdnicy zaprosił przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie naszego powiatu do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie świątecznych życzeń.
-" Niech ten wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia będzie okazją do podsumowania kończącego się roku i przedstawienia propozycji planów współpracy na nadchodzący Nowy 2008 Rok." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
Na spotkanie zaproszony został również Biskup Świdnicki Ignacy Dec, samorządowcy z terenu naszego powiatu oraz Radni Rady Powiatu i Miasta Świdnica.
Uroczystość umilą występy zespołów: zespołu tanecznego "Żajwir" z Dniepropietrowska, zespołu wokalno-tanecznego "Krok" z Iwano-Frankowska oraz zespołu tańca "Wiktoria" z Niżyna.


17 grudnia 2007 - Konkurs Literacki "Europa 2020"

14 grudnia rozstrzygnięto Międzywojewódzki Konkurs Literacki "Europa 2020", który został zorganizowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg oraz czasopismo "Nasz Głos w Europie" i polegał na stworzeniu przyszłości Europy w 2020 roku w dowolnej formie literackiej.
Na konkurs wpłynęło 145 prac. Jury wybrało 16 osób, które na zaproszenie Pani Poseł wyjadą w kwietniu na 4-dniową wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Wśród laureatów znalazł się uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy - Krzysztof Domiński z klasy 4 TE2.
Należy nadmienić, iż Krzysztof jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych konkursów literackich w kategorii prozy i poezji. Pisze również sztuki teatralne, teksty piosenek, komponuje muzykę, gra na fortepianie i gitarze. Jest tegorocznym stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Pełni funkcję przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Krzysztof pracuje pod opieką Janiny Kosztur.


17 grudnia 2007 - Jasełka w Przedszkolu

Dzisiaj w Przedszkolu Miejskim Nr 15 w Świdnicy, odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. W przedstawieniu przygotowanym przez Jadwigę Wojdecką i Wiesławę Kołodzicjczyk wzięły udział dzieci z grupy III A, które wcieliły się w role: Maryja - OLa D, Józef - Michał T, Patuszkowie - Kamil B., Norbert P., Kacper S., Eryk D., Jacek B., Królowie - Sebastian S., Krzyś D., Kamil D., Aniołowie - Ola G., Ola Cz., Ola M., Dzieci - Mikołaj P., Natalia Z., Kacper K.
To krótkie ale jakże piękne przedstawienie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój, a dyrektor - Józefa Sadkiweicz złożyła rodzicom i zaproszonym gościom świąteczne życzenia.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu wspólnej uroczystości.


17 grudnia 2007 - Kościoły Świdnicy i powiatu świdnickiego

14 grudnia odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy konkurs "Kościoły Świdnicy i powiatu świdnickiego (historia i zabytki)" dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej oraz I Liceum Ogólnokształcące.
W konkursie zwyciężyło Gimnazjum nr 1 z Świdnicy, drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 z Świdnicy na trzecim miejscu konkurs ukończyło Gimnazjum nr 2 z Świdnicy.
Podczas konkursu gośćmi byli: Jego Ekscelencja Ignacy Dec biskup świdnicki, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Wiceprezydent Waldemar Skórski oraz Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Tadeusz Niedzielski.
Główną nagrodą w konkursie był cyfrowy aparat fotograficzny oraz liczne nagrody książkowe, których fundatorami byli Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe oraz Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.


17 grudnia 2007 - "Twoja Europa - szukamy wizjonerów"

Jeśli interesujesz się przyszłością Europy i Unii Europejskiej, zastanawiasz się, jak Unia będzie wyglądała za 2, 5 czy 10 lat, masz swoje zdanie na temat zmieniającej się rzeczywistości europejskiej, masz pomysł, jak Unia Europejska powinna poradzić sobie z takimi wyzwaniami jak: wspólna polityka zagraniczna, wspólna konstytucja czy przyszłe rozszerzenie - weź udział w konkursie literackim "Twoja Europa - szukamy wizjonerów". Konkurs skierowany jest do młodzieży z Polski i Niemiec.
Pracę konkursową wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesyłać do 10 stycznia 2008 roku. Organizatorem konkursu jest - Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative Berlin.
Regulamin konkursu - >>> zobacz karta zgłoszenia - >>> pobierz


17 grudnia 2007 - "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa"

Wczoraj w sali widowiskowej ŻOK odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej X konkursu "Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa". Mieszkańcy miasta Żarów mogli nie tylko podziwiać pięknie wykonane szopki, ale również stroiki świąteczne wykonane przez Jadwigę Michałowską oraz ozdoby choinkowe wykonane przez Krystynę Kwiatkowską.
Podczas zwiedzania wystawy można było spróbować tradycyjnych wypieków wigilijnych. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Szkoła Podstawowa z Mrowin która pod opieką Jerzego Ciupińskiego wykonała model szopki Kościoła ewangelickiego w Mrowinach.
Żarowski Ośrodek Kultury chciałby serdecznie podziękować mieszkańcom Żarowa którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Składamy podziękowania dla księdza Proboszcza Zenona Ochla za ciepłe słowa skierowane w stronę Żarowskiego Ośrodka Kultury jak również Stanisławowi Wachowiakowi który poparł nasze dotychczasowe działania. Dziękujemy naszym sponsorom - Starostwu Powiatu Świdnickiego, ZPS "Karolina" z Jaworzyny Śląskiej oraz Nadleśnictwu w Świdnicy za ufundowanie nagród. Życzymy radosnych i pogodnych Świąt oraz spełnienia marzeń.


17 grudnia 2007 - Soplicowo w Olszanach

10 grudnia minęła dziewiąta rocznica nadania Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach imienia Adama Mickiewicza. Zgodnie z tradycją, Dzień Patrona obchodzony jest w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach bardzo uroczyście.
Tegoroczne obchody miały jednak wyjątkowy charakter. Tym razem uczniowie, pod kierunkiem nauczycielek Magdaleny Ciężki i Agnieszki Chmielewskiej, przygotowali wieczornicę stylizowaną na przyjęcie w Soplicowie. Uroczystość zainaugurowała dyrektor placówki Maria Karkowska.
Duży aplauz publiczności wzbudziła inscenizacja złożona z wybranych fragmentów "Pana Tadeusza" w interpretacji uczniów oraz wykonanie piosenek pt. "Niepewność" i "Soplicowo".
Blasku całej uroczystości dodały szlacheckie stroje i kończący wieczornicę polonez. Wiele osób podkreślało, że był to niezwykły i pełen wrażeń dzień.


17 grudnia 2007 - Reklama za ranking

Ranking stron powiatu świdnickiego przechodzi przeobrażenie.
Do 25 grudnia czekamy na zgłoszenia stron chcących zaistnieć w rankingu. Wszystkie strony wystartują od przyszłego roku w rywalizacji bez punktów. Nowością będzie dwumiesięczny okres głosowania po, którym o zwycięzcy napiszemy w informacjach. Strona, która zwycięży w ciągu całego roku (zgromadzi najwięcej zwycięstw) nagrodzona zostanie miesięczną reklamą na stronie głównej serwisu.
Więcej informacji w regulaminie podajemy też informację jak dodać stronę do rankingu.


17 grudnia 2007 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w szóstej kolejce padły następujące wyniki:
Piotrowice - Gimnazjum Senior 4:12
WKS Bronx - Konigszelt 0:10 walkower
Grande Team - Złodziejówka 10:9
Karolina Junior - MKS Bittner 6:13
Karolina - Red Bull 22:2
XXL - Nowice LastKam 5:10
Kolejność zespołów wygląda następująco: 1 Karolina - 18 pkt, 2 Nowice LastKam - 18, 3 MKS Bittner - 15, 4 Gimnazjum Senior - 12, 5 Konigszelt SV - 12, 6 Gimnazjum Junior - 9
Czołówka strzelców - 33 bramki - Włodarczyk, 31 - Charytanowicz, 26 - Gługiewicz, 24 - Ptak.


17 grudnia 2007 - Puchary Igrzysk LZS

12 grudnia w sali narad Starostwa Powiatowego w Lubiniu odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych (gminnych, powiatowych) oraz działacze sportowi skupieni wokół Ludowych Zespołów Sportowych województwa dolnośląskiego.
W trakcie podsumowania uroczyście wręczono puchary za zajęte miejsca w kategorii powiatów (27 nagrodzonych) oraz w kategorii gmin (20 nagrodzonych na 89 sklasyfikowanych). Puchary i pamiątkowe medale dla działaczy wręczali: poseł na Sejm Monika Wilkowska (do niedawna Starosta Kłodzki), Dariusz Kowalczyk - Dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej, Sportu i Rekreacji Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Leszek Noworól - Wiceprzewodniczący Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu, Andrzej Cywiński - Wiceprzewodniczący Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu.
W imieniu Powiatu Świdnickiego (trzecie miejsce na Dolnym Śląsku w kategorii powiatów) puchar odbierał Starosta - Zygmunt Worsa, w imieniu Gminy Wiejskiej Świdnica (szóste miejsce na Dolnym Śląsku w kategorii gmin) puchar odbierali: Przewodniczący Rady Gminy Świdnica - Henryk Sara, Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek.


17 grudnia 2007 - Wigilijne spotkania

Do świąt coraz bliżej - w Świebodzicach rozpoczynają się już pierwsze, opłatkowe spotkania władz miasta i organizacji pozarządowych. Najbliższe - już 18 grudnia - to opłatek u seniorów ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jak co roku członkowie tej organizacji spotykają się w sali Termetu. Początek wigilii - godz. 13.00.
20 grudnia na opłatkowe spotkanie burmistrz Bogdan Kożuchowicz zaprosił świebodzickich przedsiębiorców oraz dyrektorów jednostek podległych miastu. Będzie to okazja do podsumowania roku oraz złożenia świątecznych życzeń. Nazajutrz czyli 21 grudnia burmistrzowie spotkają się z pracownikami urzędu.
Natomiast w dniu Wigilii Świąt Bożego Narodzenia czyli 24 grudnia, na wspólnym, świątecznym posiłku spotkają się najubożsi mieszkańcy miasta oraz władze samorządowe. Gościem specjalnym tej wyjątkowej wigilii będzie Jego Ekscelencja Biskup Ignacy Dec, ordynariusz Diecezji Świdnickiej. Spotkanie odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej na Osiedlu Piastowskim, a weźmie w niej udział 500 osób. Wigilia rozpocznie się o godz. 11.00, a poprzedzi ją msza święta.
Najbardziej potrzebujący świebodziczanie otrzymają także paczki świąteczne. W tym roku będą one wyjątkowe - bo podwójne. Dostanie je 600 rodzin.
- Paczka świąteczna będzie tradycyjnie zawierać sporo wędlin, szynkę, kurczaka - mówi Małgorzata Gruszka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach. - Ale dodatkowo każda rodzina otrzyma także mąkę, cukier - produkty, które bardzo przydadzą się przy świątecznych wypiekach.


16 grudnia 2007 - Teraz półfinały

W rozegranym dzisiaj w Świdnicy drugim Ćwiercfinałowym Turnieju o Mistrzostwo Dolnego Śląska w siatkówce dziewcząt w kategorii młodziczek padły nastepne wyniki: MKS Świdnica - TOP Bolesławiec - 2:0 w setach 25/23, 25/17,
MKS Świdnica - MKS Rokita Brzeg Dolny - 2:1 w setach - 25/22, 25/27 i 15/7,
W turnieju zwyciężył zespół MKS Świdnica.
W zespole świdnickim wystąpiły: Katarzyna Wójcik, Aleksandra Wieczorek, Patrycja Smagło, Marta Gezella, Alicja Ilnicka, Kornela Krakowiak, Adriana Lawer, Alicja Słowikowska, Aleksandra Wójcik, Elżbieta Ziaja, Aleksandra Kępska, Martyna Podgórska, Paulina Kocjan, Joanna Szczurek, trenerem zespołu jest Piotr Godula.
W styczniu 2008 roku rozegrane zostaną półfinały.


16 grudnia 2007 - Wygrali z Miedzią

W przedostatniej kolejce pierwszej rundy rozgrywek II ligi piłki ręcznej mężczyzn, drużyna ŚKPR "Świdnica" pojechała do Legnicy, gdzie zmierzyła się z drugim zespołem Miedzi.
Nasza drużyna odniosła bardzo cenne zwycięstwo z wyraźną przewagą 38-26.
Ostatnia kolejka już w środę 19 grudnia o godzinie 18.00, hala na Osiedlu Zawiszów, spotkanie z Zagłębiem II Lubin. Serdecznie zapraszamy.


16 grudnia 2007 - Mają nową salę

14 grudnia w Jaworzynie Śląskiej odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej.
W uroczystości wzięły udział władze Gminy Jaworzyna Śląska oraz zaproszeni goście, m.in. z Kuratorium Oświaty - Delegatura w Wałbrzychu oraz z Powiatu Świdnickiego.
Otwarcie sali było ważnym wydarzeniem dla życia Szkoły Podstawowej. Od tej chwili dzieci maja do dyspozycji swoją wymarzoną salę.
Zdjęcia z otwarcia sali - >>> zobacz


16 grudnia 2007 - Mistrzostwa Powiatu

12 grudnia odbyły się finały piłki siatkowej o Mistrzostwo Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych. Dziewczęta grały w Świdnicy (wyniki podawaliśmy wcześniej) a chłopcy swoje mecze rozgrywali w Strzegomiu.
W rozgrywkach zwyciężyli chłopcy z ZSO Strzegom przed ZSE Świdnica i ZSBE Świdnica, następne w kolejności to zespoły ze szkół - ZSO Świdnica, ZS Strzegom i ZS Nr 3 Świdnica.


16 grudnia 2007 - Ósma nagroda

"Świat Staje się Cyfrowy". Sponsorem nagród w konkursie jest Spółka Akcyjna - Multimedia Polska.
Konkurs trwa dziesięć tygodni, za nami już ósmy tydzień.
Dziś poznaliśmy kolejnego laureata. Została nim Aneta Hubisz ze Świdnicy. Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy.
Rozpoczynamy kolejny tydzień zabawy. Zadajemy dziewiąte pytanie, brzmi ono tak: Dekoder Multimediów wyposażony jest w optyczne wyjście dźwięku (format S/PDIF). Czy dzięki niemu możliwe jest uzyskanie przestrzennego dźwięku, znanego do tej pory jedynie z sal kinowych lub rozbudowanych zestawów kina domowego.?
Czekamy na odpowiedzi. Kolejnego laureata poznamy 22 grudnia. Zapraszamy do zabawy. Wejdź na stronę i wyślij odpowiedź.


15 grudnia 2007 - Zacięty mecz

Dzisiaj świdnickie siatkarki meczem z MKS Gaudią Budmel Trzebnica rozpoczęły drugą rundę rozgrywek o mistrzostwo II ligi. Mecz na parkiecie faworyzowanych rywalek nie należał do łatwych.
Już pierwszy set pokazał, że MKS Świdnica łatwo się nie podda. Do ostatnich minut seta zwycięzcą mogła zostać każda z drużyn. Naszemu zespołowi zabrakło odrobiny szczęścia i set wygrał zespół z Trzebnicy. Do Gaudii należał też set drugi wygrany dość łatwo. Trzeci łatwo wygrany należał z kolei do świdniczanek. W czwartym wyrównanym secie niewiele brakowało by zakończył się on zwycięstwem MKS Świdnica, wtedy o wyniku meczu decydowałby piąty set.
MKS Gauda Budmel Trzebnica - MKS Świdnica - 3:1 w setach 27/25, 25/16, 19/25 i 25/21


15 grudnia 2007 - Spotkanie świąteczne

Czas Bożego Narodzenia skłania do refleksji nad mijającym rokiem i daje nadzieje na dobry, następny rok. Jest już dobrą gminną tradycją, że na kilka dni przed Bożym Narodzeniem wójt gminy Świdnica spotyka się w sali narad Urzędu Gminy na spotkaniu świątecznym z zaproszonymi gośćmi, aby podziękować wszystkim za współpracę, życzliwość oraz wsparcie w realizowanych działaniach w okresie mijającego roku. By życzyć, aby Nowy 2008 Rok przyniósł zadowolenie w życiu prywatnym i zawodowym abyśmy w Nowym Roku mogli cieszyć się ludzkim szczęściem, zdrowiem, pomyślnością oraz bliskością najbliższych.
W tym roku wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek spotka się z zaproszonymi gośćmi 19 grudnia o godz. 11.00 w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy. Uroczystościom przewodniczył będzie J.E. Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki.
Czas Bożego Narodzenia to również okres wzajemnego obdarowywania się i prezentów. Z tej okazji, specjalnie na Gwiazdkę, samorządowcy Gminy Świdnica pod kierunkiem wójta gminy, po raz pierwszy w historii gminnego a może i polskiego samorządu, nagrali kolędę pt. "Świąteczny czas".


15 grudnia 2007 - Przyroda w obiektywie

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach wraz z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych byli organizatorami konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży ze szkół całego regionu. Zadaniem młodych fotografów było uchwycenie w sposób ciekawy i oryginalny piękna otaczającej przyrody, tej znajdującej się najbliżej: w pobliskim parku czy lesie.
Na konkurs napłynęło sporo prac. Zdecydowaną zwyciężczynią okazała się gimnazjalistka z Bielawy, Natalia Jeżak, za fotografię jaszczurki... bez ogonka. To zdjęcie zachwyciło jurorów, bo to wyjątkowa sytuacja, aby z tak bliska sfotografować to szybkie i płochliwe zwierzątko.
Wśród wyróżnionych prac znalazły się też prace świebodzickich uczniów: Aleksandry Jarosiak i Pauliny Sieńko. Nagrody wręczał dyrektor DZPK, Leszek Mazur oraz szefowa MDK - Anna Mazur.
Zachęcamy do obejrzenia tej wystawy. Składa się z kilkunastu pięknych zdjęć, m. in. naszych okolic - Książańskiego Parku Krajobrazowego. Wystawę można oglądać w Galerii Kominkowej MDK.


15 grudnia 2007 - Wystawa Szopek

Żarowski Ośrodek Kultury serdecznie jutro na X Pokonkursową Wystawę Dolnośląskich Szopek Bożonarodzeniowych.
W programie - wystawa ozdób świątecznych, prace: Pani Jadwigi Michałowskiej oraz Krystyny Kwiatkowskiej Wspólna Wigilia.
Otwarcie Wystawy nastąpi o godzinie 10:00 a wręczenie nagród Laureatom Konkursu przewidziano o godzinie 12:00.
Patronem Konkursu jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Sponsorami są ZPS "Karolina" Sp. z.o.o. Jaworzyna Śląska, Nadleśnictwo w Świdnicy.


14 grudnia 2007 - Stanisław Wachowiak w Żarowie

W związku z wygaśnięciem mandatu burmistrza Miasta Żarów przed upływem kadencji, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza, jego zadania będzie pełnić osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Na stanowisko to wojewoda Rafał Jurkowlaniec rekomendował dziś Stanisława Wachowiaka.
Stanisław Wachowiak jest absolwentem Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Ukończył także podyplomowe studia na Uniwersytecie Wrocławskim i na Akademii Ekonomicznej. W latach 1990-2002 był wójtem gminy Świdnica i naczelnikiem miasta i gminy Świdnica.
Wcześniej pełnił funkcje naczelnika miasta i gminy Żarów. W latach 1998-2002 był radnym powiatu świdnickiego, a w latach 2001-2004 był członkiem Rady Fundacji Krzyżowa. Od 1992 roku należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego.


14 grudnia 2007 - Goście z Ukrainy

Od poniedziałku do niedzieli (17-23 grudnia) w Świdnicy będzie gościć 100-osobowa grupa młodzieży z ukraińskich miast: Iwano-Frankowsk, Niżyn i Dniepropietrowsk, która w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego uświetni występami tanecznymi i śpiewem "Świdnicką Kolędę 2007". Będą to tancerze i śpiewacy z zespołów: "Wiktoria" (Niżyn), "Żajwir" (Dniepropietrowsk) oraz "Krok", "Uniwersytecki", "Halyczany", "Berehynia" (Iwano-Frankowsk).
Realizacja projektu "Poznajemy sąsiada od święta i nie tylko - wariacje na temat tańca, kolęd i tradycji wigilijnych" możliwa jest dzięki 50 tys. zł dofinansowania, które miasto uzyskało z Narodowego Centrum Kultury RP.
Goście z Ukrainy zaprezentują regionalne tańce i kolędy ukraińskie oraz polskie, podczas koncertu, który zaplanowano na wtorek, 18 grudnia na godz. (16.30-18.00) podczas świątecznego spotkania wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych z powiatu świdnickiego (Sala teatralna ŚOK, Rynek). Drugi koncert zaplanowano na środę, 19 grudnia (godz. 15.00-18.00) na scenie w Rynku.
Młodzież z Ukrainy spotka się również ze swoimi rówieśnikami z II i III Liceum Ogólnokształcącego. Wspólne spotkania mają służyć nauce tradycji i zwyczajów, a także podstawowych zwrotów językowych.


14 grudnia 2007 - Będzie "Blisko Boisko"

Prawie na koniec roku do Świebodzic dotarła dobra wiadomość - Ministerstwo Sportu odblokowało pieniądze, przyznane nam kilka miesięcy temu na budowę boiska otwartego w ramach programu "Blisko Boisko". Mamy decyzję, że 300 tys. zł przyznane gminie na realizację tego projektu, zostanie wkrótce przelane na konto urzędu, a to oznacza, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa.
Boisko będzie ogólnodostępne i służyć będzie wszystkim mieszkańcom Osiedla Piastowskiego. Na pewno ucieszy to zwłaszcza młodzież i dzieci, bo na tym największym w mieście blokowisku i nie ma jak na razie miejsca, gdzie można by pograć w piłkę. Teren będzie miał nawierzchnię z tworzywa syntetycznego, całość będzie oświetlona i ogrodzona.
- Czekaliśmy z niecierpliwością na tę decyzję - komentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz. -Dla mnie jedną z ważniejszych spraw w mieście jest budowa takich właśnie miejsc, gdzie młodzież będzie mogła spędzać aktywnie wolny czas. Sport, sport i jeszcze raz sport - na to stawiamy w Świebodzicach.
W mieście trwa już budowa innego boiska - wielofunkcyjnego, przy Szkole Podstawowej nr 3. Na razie sfrezowano nawierzchnię i wytyczona płytę boiska. Gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe, budowa będzie kontynuowana. Boisko służyć będzie całemu Śródmieściu.


14 grudnia 2007 - Mikołaj już prezenty roznosi

A to dzięki akcji pt. "Świąteczna paczka". Mikołajem jest Piotr Parobiec - lider świdnickiego sztabu, a elfami wolontariusze. Już dziś paczki trafiły do kilku potrzebujących rodzin. "Nawet nie umiem tego wyrazić jak się cieszę. To jest cudowne! Ludzie pomagają innym ludziom za darmo! Od samego rana byliśmy zasypywani paczkami dla ubogich. Niektóre rodziny dostają po osiem wielkich pudeł, które są warte kilka tysięcy.
Cieszę się, że na nasz apel zareagowały też osoby z Warszawy, Wrocławia, Legnicy, Lądka Zdroju, Złotoryi, Wałbrzycha i innych miejscowości. Jeszcze raz dziękujemy i czekamy na resztę paczek
Jak zobaczycie Mikołaja to znaczy, że nadal pomagamy." - powiedział Piotr Parobiec ze świdnickiego sztabu "Świątecznej Paczki". Przypominamy, że paczki można przywozić do magazynu do niedzieli. Więcej informacji na www.swiatecznapaczka.pl. O efektach końcowych powiemy już za kilka dni.


14 grudnia 2007 - Nagroda za dobry uczynek

Świdnicki konkurs "Świąteczny dobry uczynek" ogłoszony. Powód? Święta to czas, gdy pomagamy innym. Chcemy, by tej pomocy w Świdnicy było jak najwięcej, dlatego ogłosiliśmy konkurs na dobry uczynek. Jak wziąć w nim udział?
Wystarczy zrobić świąteczny dobry uczynek i wrzucić kartkę z imieniem i nazwiskiem do skrzyni dobrych uczynków, która będzie stała od poniedziałku do czwartku (17-20 grudnia) w Informacji Turystycznej (ul. Wewnętrzna 2) w godz. 9.00-16.30.
W czwartek, 20 grudnia na świdnickim Rynku, w ramach "Świdnickiej Kolędy" rozstrzygnięty zostanie konkurs. Kilka wylosowanych osób opowie o swoim dobrym uczynku i w nagrodę dostanie w prezencie świąteczną paczkę. W konkursie mogą wziąć udział dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.


14 grudnia 2007 - "Uczeń na wsi"

11 grudnia Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek podpisała umowę z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację pilotażowego programu "Uczeń na wsi - pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy oraz gminy miejsko-wiejskie". Gmina otrzymała na pomoc dla 16 niepełnosprawnych uczniów, którzy złożyli wnioski kwotę 34 577 zł. Dofinansowanie obejmuje następujące koszty: - zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, - uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej (w tym wakacyjne obozy rehabilitacyjne), - związane z dostępem do internetu (instalacja i abonament), z wyłączeniem zakupu komputerów, - kursów doszkalających w zakresie programu nauczania oraz kursów językowych (w przypadku kursów organizowanych poza miejscem zamieszkania ucznia, dofinansowaniu mogą podlegać również koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia), - wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych.


14 grudnia 2007 - Nowa przychodnia

Wczoraj otwarta została nowa przychodnia w Świebodzicach. Podstawową Opiekę Zdrowotną świadczy NZOZ "Mikulicz", a gabinety lekarskie mieszczą się w przybudówce do szpitalnego budynku "A".
- Mamy 3 gabinety lekarskie oraz gabinet zabiegowy i punkt szczepień - mówi Beata Bokiej, dyrektor NZOZ "Mkulicz". - Przyjmować w nich będzie lekarz rodzinny, do dyspozycji pacjentów pozostają też pielęgniarki: środowiskowa i położna. Bliskość szpitala pozwoli na dobrą współpracę z przychodnią przede wszystkim w zakresie diagnostyki i badań laboratoryjnych. Placówka zamierza także rozszerzyć działalność o poradnie specjalistyczne.
Przychodnia przyszpitalna jest 4 tego rodzaju placówką w mieście. Wciąż jednak największą, zarówno pod względem liczby pacjentów, jak i poradni specjalistycznych, pozostaje przychodnia samorządowa czyli Miejski Ośrodek Zdrowia przy ulicy Aleje Lipowych.


14 grudnia 2007 - Bartłomiej Grzybek

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym gościem będzie Bartłomiej Grzybek. Rozmawiać będziemy z nimi o sezonie 2007 spędzonym w Teamie 07 za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo VIII, a także o planach i wyzwaniach na przyszły rok.
Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz, piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


13 grudnia 2007 - Wiedzą więcej o naszym mieście

Po artykule o Baronie Manfredzie von Richthofenie napisanym podczas niedawnej wizyty w Świdnicy dziennikarzy prasowych oraz dziennikarzy telewizyjnych z amerykańskiej agencji Asociated Press w sieci internetowej znaleźć można setki tytułów gazet w jakich ukazała się rozmowa z Jerzym Gaszyńskim na temat powstania w naszym mieście miejsca pamięci poświęconego "Czerwonemu Baronowi" - najsłynniejszemu świdniczaninowi.
W przebogatej sieci internetowej znaleźć można również krótki filmik jaki agencja zmontowała ze zdjęć fotograficznych zrobionych tego dnia - >>> zobacz równie interesująco wygląda też artykuł jaki ukazał się w jednej z gazet a napisany został w języku chińskim - >>> zobacz.
Dzięki temu artykułowi coraz więcej ludzi zaczyna wiązać jego osobę ze Świdnicą, miastem dotychczas nieznanym na świecie.


13 grudnia 2007 - Rozpoczął się montaż "Gwiazdy"

Dzisiaj rozpoczęto pracę przy montażu na 103-metrowej wieży świdnickiej Katedry - konstrukcji na, której za kilka dni zawiśnie Gwiazda betlejemska. Będzie to najwyżej umieszczona gwiazda w Europie. Ten świąteczny akcent to jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia "Świdnicka Kolęda 2007".
Instalacja dekoracji zajmie kilka dni, ponieważ gwiazda ma prawie 14 m długości i ponad 2 m szerokości. Wszystko ma być gotowe na 18 grudnia. Wtedy też o godzinie 19.00 rozbłyśnie światłem gwiazda betlejemska, umieszczona na szczycie katedralnej wieży.


13 grudnia 2007 - Wigilijne spotkania

Do świąt coraz bliżej - w Świebodzicach rozpoczynają się już pierwsze, opłatkowe spotkania władz miasta i organizacji pozarządowych. Najbliższe - już 18 grudnia - to opłatek u seniorów ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jak co roku członkowie tej organizacji spotykają się w sali Termetu. Początek wigilii - godz. 13.00.
20 grudnia na opłatkowe spotkanie burmistrz Bogdan Kożuchowicz zaprosił świebodzickich przedsiębiorców oraz dyrektorów jednostek podległych miastu. Będzie to okazja do podsumowania roku oraz złożenia świątecznych życzeń. Nazajutrz czyli 21 grudnia burmistrzowie spotkają się z pracownikami urzędu.
Natomiast w dniu Wigilii Świąt Bożego Narodzenia czyli 24 grudnia, na wspólnym, świątecznym posiłku spotkają się najubożsi mieszkańcy miasta oraz władze samorządowe. Gościem specjalnym tej wyjątkowej wigilii będzie Jego Ekscelencja Biskup Ignacy Dec, ordynariusz Diecezji Świdnickiej. Spotkanie odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej na Osiedlu Piastowskim, a weźmie w niej udział 500 osób. Wigilia rozpocznie się o godz. 11.00, a poprzedzi ją msza święta.
Najbardziej potrzebujący świebodziczanie otrzymają także paczki świąteczne. W tym roku będą one wyjątkowe - bo podwójne. Dostanie je 600 rodzin.
- Paczka świąteczna będzie tradycyjnie zawierać sporo wędlin, szynkę, kurczaka - mówi Małgorzata Gruszka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach. - Ale dodatkowo każda rodzina otrzyma także mąkę, cukier - produkty, które bardzo przydadzą się przy świątecznych wypiekach.


13 grudnia 2007 - Opiekun osoby starszej

"Firma Szkoleniowo-Doradcza zaprasza do udziału w Kursie doskonalącym "Opiekun osoby starszej".
Rozpoczęcie zajęć - 17 grudnia o godzinie 14.15.
Szczegóły na stronie firmy - >>> zobacz


13 grudnia 2007 - Rok obfitujący w sukcesy

Zawodnicy strzegomskiej sekcji judo zakończyli występy w tegorocznym sezonie. Uwieńczeniem ich startów był tradycyjny Turniej Mikołajkowy oraz Bal Samuraja, które odbyły się 8 grudnia.
Kończący się rok można zaliczyć do jednego z najbardziej udanych sezonów w całej historii tej dyscypliny sportu w naszym mieście. Liczne sukcesy na matach polskich i europejskich były potwierdzeniem wysokiej formy naszych zawodników. - To był dobry rok, rok obfitujący w wiele sukcesów - podsumował zastępca burmistrza, Robert Siekaniec, który był gościem honorowym na Balu Samuraja. W trakcie oficjalnej części Balu Samuraja wręczono nagrody najbardziej utytułowanym zawodnikom AKS-u Strzegom. Z rąk trenera Tomasza Skórkowskiego nagrody otrzymali: Klaudia Kurzej, Adriana Grabowicz, Michał Rydwański, Patryk Rogala, Bartłomiej Bogacz, Daniel Kurzej, Dawid Jastrzębski oraz Daria Kurzej. Wyrazy podziękowania zostały również skierowane pod adresem trenerów - Andrzeja Rozwałki, Marka Rydwańskiego oraz Tomasza Skórkowskiego.
Kilka godzin wcześniej w strzegomskiej hali OSIR odbył się Mikołajkowy Turniej Judo, będący nieoficjalnymi mistrzostwami Strzegomia. W obecności władz samorządowych, w tym burmistrza Lecha Markiewicza oraz jego zastępców, Wiesława Witkowskiego i Roberta Siekańca, a także radnych: Mariana Góry i Pawła Rudnickiego zaprezentowała się cała grupa strzegomskich judoków. Na zakończenie turnieju przybył oczywiście Św. Mikołaj, który wraz z zaproszonymi gośćmi wręczył wszystkim uczestnikom okolicznościowe paczki i dyplomy.
Jednym z największych nieobecnych w tym dniu był Michał Rydwański, który startował w Międzynarodowym Drużynowym Turnieju Judo Juniorów Młodszych "SARTROUVILLE" w Paryżu. Młody strzegomianin, wraz z 4 kolegami (głównie z Czarnych Bytom), spisał się rewelacyjnie i walnie przyczynił się do końcowego zwycięstwa reprezentacji Polski w całych zawodach. Polska drużyna wyprzedziła ekipy Algierii, Holandii, Hiszpanii i Francji.


13 grudnia 2007 - Przyznano stypendia

Urząd Gminy Dobromierz otrzymał dotację z budżetu Państwa na kwotę 32.827 zł z przeznaczeniem na stypendia szkolne w roku szkolnym 2007/2008.
Do Urzędu wpłynęły 154 wnioski, z czego kierując się przede wszystkim kryterium dochodowym na jednego członka rodziny ucznia, komisja pozytywnie zaopiniowała 139 wniosków. Stypendia szkolne będą wypłacane jednorazowo gotówką w kasie Urzędu Gminy 17 grudnia. Powyższe dofinansowanie może być przeznaczone wyłącznie na zakup rzeczy lub usług ściśle związanych z procesem edukacyjnym.
Wnioskodawcy są zobowiązani do udokumentowania zakupu rzeczy lub usług zgodnie z przeznaczeniem stypendium szkolnego oraz przedłożenia oryginalnych faktur i rachunków do 31 stycznia 2008 roku.


13 grudnia 2007 - Turniej tańca

Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, znany jest ze swojej tanecznej pasji nic więc dziwnego, że to właśnie pod jego patronatem w najbliższą sobotę, 15 grudnia, odbędzie się III Świebodzicki Turniej Tańca Disco.
Weźmie w nim udział blisko 200 młodych tancerzy z całego regionu.
Zaprezentują się solo, w duetach bądź też w małych formacjach. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zmagań tanecznych. Turniej rozpoczyna się o godz. 10.00 w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6.


13 grudnia 2007 - Kadra kontra uczniowie

Mikołajki w Zespole Szkół w Roztoce, po raz pierwszy w tym roku, obchodzono na sportowo. Zorganizowano mecz piłki siatkowej, w którym rywalizowali ze sobą: przedstawiciele kadry nauczycielskiej: Monika Ostrówka, Katarzyna Puchalska, Barbara Smolik, Bronisław Fica, Tomasz Aleksiuk, Dariusz Fica oraz szkolna reprezentacja siatkówki w składzie: Aneta Broda, Agata Broda, Karolina Kurek. Monika Drewicza, Beata Najwer, Jakub Jaworski, Patryk Kruszelnicki, Andrzej Hubisz, Mateusz Chrypleiwcz, Filip Jaworski. Mecz, swym przebiegiem chwilami przypominający pełen napięcia film akcji, mógł podobać się nawet najbardziej wymagającym fanom siatkówki. Obrony w głębi pola, bloki, ataki ze skrzydła, kontry to wszystko, co można było zobaczyć w tym pięciosetowym spotkaniu.
Zapoczątkowana w tym roku tradycja w następnych latach przyciągać będzie nie mniejsze grupy miłośników siatkówki, zwłaszcza, iż wszystko zmierza w tym kierunku, aby siatkówka staja się wiodącą dyscypliną kultywowaną przez uczniów Zespołu Szkół w Roztoce.
Obydwa zespoły zgodnie uznały mecz za ciekawe obchody Mikołajek w szkole, a wygrana zespołu nauczycieli 3:2, to doskonały pretekst do meczu rewanżowego.


13 grudnia 2007 - Konwój Muszkieterów w Świebodzicach

Jak co roku sieć sklepów Intermarche przed świętami wspiera organizacje, zajmujące się pomocą dzieciom. Placówka w Świebodzicach ma swoich stałych podopiecznych.
Co roku w grudniu obdarowuje słodyczami i żywnością Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie lub Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach, prowadzony przez siostry szkolne de Notre Dame. W tym roku przypada kolej właśnie na tę placówkę. W środę, 12 grudnia, siostra Anita, dyrektor DPS wraz z kilkoma podopiecznymi, odebrała dary od szefowej Intermarche w Świebodzicach, Marii Kruczek. Placówka otrzymała produkty o wartości około 4 tysięcy złotych.
W podziękowaniu za te słodkie prezenty dzieci z DPS wręczyły pani Marii własnoręcznie zrobiony stroik świąteczny oraz złożyły bożonarodzeniowe życzenia.


13 grudnia 2007 - Reklama za ranking

Ranking stron powiatu świdnickiego przechodzi przeobrażenie.
Do 25 grudnia czekamy na zgłoszenia stron chcących zaistnieć w rankingu. Wszystkie strony wystartują od przyszłego roku w rywalizacji bez punktów. Nowością będzie dwumiesięczny okres głosowania po, którym o zwycięzcy napiszemy w informacjach. Strona, która zwycięży w ciągu całego roku (zgromadzi najwięcej zwycięstw) nagrodzona zostanie miesięczną reklamą na stronie głównej serwisu.
Więcej informacji w regulaminie podajemy też informację jak dodać stronę do rankingu.


13 grudnia 2007 - Przeciwko pedofilii w sieci

12 grudnia policjanci z Sekcji Kryminalnej w ramach ogólnopolskich działań skierowanych przeciwko pedofilom w sieci zatrzymali 42 letniego mężczyznę mieszkańca Świdnicy, który jest podejrzewany o posiadanie filmów i zdjęć z udziałem dzieci.
W czasie przeszukania w mieszkaniu mężczyzny policjanci zabezpieczyli 422 płyty CD oraz komputer z 4 twardymi dyskami. Komputer sprawdzany jest przez biegłego, jak wynika ze wstępnych informacji na jednym z twardych dysków znajdują się filmy i zdjęcia z udziałem dzieci. Zabezpieczone płyty zostaną sprawdzone, na ilu z nich znajdują się treści pornograficzne z udziałem nieletnich w chwili obecnej trudno jest powiedzieć. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Dzisiaj zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy.
Przypominamy, że za produkowanie, utrwalanie, sprowadzanie, posiadanie w celu rozpowszechniania treści pornograficznych grozi kara pozbawienia


12 grudnia 2007 - "Twoja Europa - szukamy wizjonerów"

Jeśli interesujesz się przyszłością Europy i Unii Europejskiej, zastanawiasz się, jak Unia będzie wyglądała za 2, 5 czy 10 lat, masz swoje zdanie na temat zmieniającej się rzeczywistości europejskiej, masz pomysł, jak Unia Europejska powinna poradzić sobie z takimi wyzwaniami jak: wspólna polityka zagraniczna, wspólna konstytucja czy przyszłe rozszerzenie - weź udział w konkursie literackim "Twoja Europa - szukamy wizjonerów". Konkurs skierowany jest do młodzieży z Polski i Niemiec.
Pracę konkursową wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesyłać do 10 stycznia 2008 roku. Organizatorem konkursu jest - Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative Berlin.
Regulamin konkursu - >>> zobacz karta zgłoszenia - >>> pobierz


12 grudnia 2007 - Grudniowa sesja Rady Powiatu

19 grudnia o godzinie 12.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Po wysłuchaniu sprawozdania Starosty z działalności Zarządu od ostatniej sesji Radni złożą interpelacje i zapytania do Zarządu Powiatu.
Niezwykle ważnym punktem obrad będzie uchwalenie budżetu powiatu na 2008 rok oraz przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Budżetu i Finansów na temat projektu budżetu na przyszły rok.
W porządku obrad sesji znalazł się także temat związany z podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Świdnicy oraz zmiana uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki przekazane Powiatowi Świdnickiemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo Radni zapoznają się z protokołem z kontroli dotyczącej "Sposobu realizacji postanowień Rady Powiatu w zakresie ściągania czynszów, opłat za wynajmowanie lokali i pobieranie opłat za powierzone mienie powiatu w administrowanie nim w latach 2006 i 2007".


12 grudnia 2007 - Faworytki wygrały

Dzisiaj w Świdnicy odbył się Finał Powiatowy Szkół Średnich w piłce siatkowej dziewcząt.
Faworytem w mistrzostwach od początku była drużyna dziewcząt z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.
Młode siatkarki z tej szkoły wygrały wszystkie swoje mecze nie tracąc przy tym ani jednego seta. Tym samym dziewczęta z ZSE - ze Świdnicy zajęły pierwsze miejsce.
Na drugim miejscu turniej zakończyły zawodniczki z I LO w Świdnicy. Kolejne miejsca zajęły: ZSO - Świdnica, ZSO - Strzegom.


12 grudnia 2007 - Sukces "stróżów prawa"

Zwycięstwem strzegomskich policjantów zakończył się Halowy Turniej w piłce nożnej, który rozegrano w dniu 8 grudnia w hali OSiR. Oprócz nich w zawodach wzięły udział drużyny: Urzędników, Radnych i Nauczycieli. Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym", w sumie odbyło się 6 spotkań.
Policjanci najtrudniejszą przeprawę mieli w pierwszym spotkaniu, w którym zmierzyli się z Nauczycielami. Trzymający w napięciu pojedynek zakończył się jednak ich wygraną 3:2. Jak się później okazało, było to nieoficjalne spotkanie o pierwsze miejsce, bowiem oba teamy do końca odnosiły już same zwycięstwa.
Słabiej niż można było przypuszczać spisały się ekipy Urzędników i Radnych. Obu drużynom pozostała walka o trzecią pozycję. W bezpośrednim starciu lepsi okazali się przedstawiciele Urzędu Miejskiego, pokonując Radnych 4:2.


12 grudnia 2007 - Aniołowie łączą się

"Świąteczna Paczka" jest specyficzną akcją w której celem jest pomoc ubogim rodzinom. Piotr Parobiec wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem utworzyli sztab w Świdnicy. Wolontariusze (15 osób), którzy chcieli pomóc pracowali godzinami. Choć mieli tylko nieco ponad tydzień przeankietowali 40 rodzin i osoby samotne (razem 167 osób).
Między 8-9 grudnia w Opolu odbył się I Ogólnopolski Zlot aniołów na który przyjechało około 100 wolontariuszy z całej Polski. Wszyscy się świetnie bawili. "Atmosfera była rewelacyjna. Zauważyłem, że wszyscy, którzy byli na zlocie kochają pomagać i tylko to, tak naprawdę dla nich się liczy.
Pilnie potrzebni są kierowcy, którzy pomogliby nam rozwieść paczki do rodzin potrzebujących".- powiedział Piotr Parobiec - lider świdnickiego sztabu "Świątecznej Paczki" - uczeń III LO w Świdnicy. Jeżeli chcesz pomóc to wejdź na www.swiatecznapaczka.pl wybierz rodzinę, zrób paczkę i przynieś 14 grudnia w godzinach 10.00 - 18.00, 15 grudnia 9.00 - 19.00 oraz 16 grudnia w godzinach 9.00 - 19.00 do biura świdnickiego Hospicjum przy ulicy Grodzkiej 19 (I piętro). Poszukujemy też firmy remontowej, która chciałaby nam pomóc. Kontakt z liderem świdnickiego sztabu "Świątecznej Paczki" - Piotr Parobiec e-mail: swiatecznapaczka@wp.pl, tel. kom. 791158320.


12 grudnia 2007 - Konia z rzędem temu . . .

Konia z rzędem temu, który umiałby powiedzieć co to jest.
Wygląda niczym wysypisko śmieci, jednak nim nie jest. Może to jakieś zaśmiecone odludne miejsce ? nie, to równiez błędna odpowiedź.
Jest to miejsce w pobliżu którego codziennie przechodzą setki ludzi. Zapewne i oni nie podejrzewają, że tam gdzie płynąć powinna woda znajduje się właśnie takie śmietnisko.
Na zdjęciu fragment potoku Młynówka w okolicy hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.


12 grudnia 2007 - Po Mikołajkach

Św. Mikołaj, jak co roku, nie mógł zapomnieć o mieszkańcach gminy Strzegom. Z jego wizyty cieszyli się zarówno młodsi, jak starsi. 6 grudnia był dniem, na który z utęsknieniem oczekiwało wiele osób. Szczególnie przyjemny był on dla uczniów szkół z terenu gminy Strzegom, które wraz ze słodkimi upominkami odwiedzili burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i naczelnik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert.
Miłą niespodziankę przygotowali dla wszystkich również pracownicy Biblioteki Miejskiej w Strzegomiu. Tego dnia obdarowali oni słodyczami pracowników firm i instytucji oraz napotkanych mieszkańców naszego miasta. Jak co roku, imprezy mikołajkowe odbywały się w Strzegomskim Centrum Kultury. Podczas spotkania, które odbyło się w SCK 6 grudnia, Mikołaj rozdał prezenty najmłodszym. Ten mikołajkowy wieczór umiliły także gry oraz zabawy.
Mikołaj nie zapomniał także o młodych sportowcach, którym wręczył podarunki podczas następujących imprez - Gminny Turniej Mikołajkowy Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych, Turniej Mikołajkowy Dzieci w judo oraz Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej w kategorii młodzików. Akcentem wieńczącym tegoroczne Mikołajki było zaś spotkanie 11 grudnia dla osób niepełnosprawnych w Strzegomskim Centrum Kultury. Dzieci zostały obdarowane paczkami, których zawartość sprawiła wszystkim dużo radości. W tym niezwykłym i pełnym wrażeń dniu nie mogło zabraknąć władz Strzegomia, które wraz z najmłodszymi wzięły udział we wspólnej zabawie.


12 grudnia 2007 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

Jutro o godzinie 10.00 w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się XIV sesja Rady Miejskiej. Sesja odbędzie się w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury przy ul. Powstańców 3.
Podczas sesji, radni omawiać będą między innymi:
sprawę "Studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Bystrzycy" przyjmą program współpracy Gminy Jaworzyna Śląska z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2008 rok, zajmą się też projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia budżetu na rok przyszły.


12 grudnia 2007 - Po dziesięciu latach

Jutro do użytku oddany zostanie po wykonanym remoncie fragment drogi w miejscowości Stanowice w gminie Strzegom. Remontowany był odcinek jezdni o długości 0,315 i chodnik w ciągu ul. Świebodzkiej oraz odcinek jezdni o długości 0,885 km w ciągu ul. Olszańskiej. Remonty kosztowały około 645 tysięcy złotych. Dobrą wiadomością są spore oszczędności przy realizacji tej inwestycji. Zaoszczędzone pieniądze - około 100 tysięcy złotych przeznaczone zostaną na inne remonty dróg powiatowych.
14 grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie nowowyremontowanego mostu drogowego nad rzeką Bystrzycą w miejscowości Bystrzyca Dolna. Most był wyłączony z ruchu od powodzi jaka miała miejsce 10 lat temu, w 1997 r. Całkowity koszt robót wyniósł milion 123 tysiące złotych.
- "Zakres prac remontowych obejmował wykonanie prac naprawczych polegających na wymianie elementów zużytych oraz na zabezpieczeniu antykorozyjnym powierzchni betonowych i stalowych dźwigarów głównych." - wyjaśnia Agnieszka Ławniczak, Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.


12 grudnia 2007 - Zdrowy ząbek

W trosce o piękny i zdrowy uśmiech najmłodszych żarowska Fundacja "Nasze Dzieci" prowadzi akcję "Zdrowy Ząbek II". Akcja przeprowadzana jest wśród uczniów szkół i przedszkoli z powiatu świdnickiego, a jej celem jest zapobieganie i leczenie choroby próchnicowej u dzieci od 5 do 9 roku życia.
U dzieci przeprowadzane będą badania dentystyczne, zabiegi profilaktyczne oraz leczenie próchnicy zębów materiałami światłoutwardzalnymi.
Akcja trwać będzie do końca grudnia tego roku. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu - (074) 857-09-40.


12 grudnia 2007 - Piłkarskie Mikołajki

Zgodnie z tradycją Św. Mikołaj przychodzi do wszystkich dzieci. Nie inaczej było w przypadku młodych sportowców uprawiających piłkę nożną w naszej gminie. Okazją do wręczenia prezentów był Turniej Mikołajkowy Młodzików, który odbył się 9 grudnia w strzegomskiej hali OSiR.
Przyszłe gwiazdy AKS-u Strzegom rywalizowały w dwóch grupach - starszej i młodszej. W grupie "A" (starszej) zmierzyły się ze sobą: AKS Strzegom I, Herbapol Stanowice I, GLKS Rogoźnica wraz z Goczałkowem oraz Unia Jaroszów. W grupie "B" (słabszej) zagrały AKS Strzegom II, Herbapol Stanowice II, GLKS Rogoźnica wraz Goczałkowem i Huragan Olszany. I choć w tym dniu rywalizacja sportowa zeszła na dalszy plan, z kronikarskiego obowiązku, podajemy, że zwycięzcą w grupie starszej została Unia Jaroszów, a w grupie młodszej - AKS Strzegom II.
Po kilkugodzinnych zmaganiach na zmęczonych, ale bardzo zadowolonych piłkarzy czekały zasłużone prezenty, które wręczył oczywiście Św. Mikołaj. Fundatorami paczek byli prywatni przedsiębiorcy.


12 grudnia 2007 - Punkt Przyjęć Osób Bezrobotnych

5 grudnia oddany został do użytku wyremontowany lokal przy ulicy Wolności 23a w Jaworzynie Śląskiej, gdzie siedzibę znalazł Punk Przyjęć Osób Bezrobotnych, który został przeniesiony z ulicy Tadeusza Kościuszki.
Podczas uroczystości otwarcia obecny był Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, który dostał od Dyrektora PUP Tadeusza Kotlarskiego dyplom z podziękowaniami za przygotowanie nowych pomieszczeń, gdzie będą przyjmowani bezrobotni mieszkańcy gminy.
Nowa lokalizacja Punktu przyczyni się do polepszenia warunków obsługi interesantów korzystających z pośrednictwa urzędu.


11 grudnia 2007 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w akrobatyce

W minioną niedzielę odbyły się w Świdnicy Mistrzostwa Dolnego Ślaska w akrobatyce sportowej młodzieży. W zawodach startowało blisko 180 zawodników i zawodniczek z MKS Victoria Jawor, AZS AWF Wrocław, MKS Polonia Świdnica, ZTA Aurum Złotoryja, MDK Śródmieście Wrocław, UKS SP 27 Wrocław, UKS Książę Wrocław, UKS Salto Jawor, Gmina LKS Świdnica oraz UKS Piątka Opole. Świdniccy zawodnicy zajęli miejsca:
2-ki chłopców - kl. III - I miejsce Werner Adrian i Kosmowski Krzesimir, II miejsce Cieślak Damian i Kida Piotr.
kl. I - I miejsce Al-Hadad Jonas i Fieniuk Kamil.
2-ki dziewcząt kl. III - I miejsce Szuba Karolina i Wicińska Sylwia, IV miejsce Ostrowska Roksana i Prześlica Angelika.
4-ki chłopców kl. III - I miejsce Werner Adrian, Kosmowski Krzesimir,Cieślak Damian i Kida Piotr.
4-ki chłopców gr. wiekowa 11-16 lat - I miejsce Moas Szymon,Opyrchał Mateusz,Skowron Michał i Pankiewicz Aleksander.
skoki na ścieżce chłopców - II miejsce Starosta Patryk.
skoki na ścieżce dziewcząt - 8 miejsce Prokopowicz i 11 Nalewajko Natalia.
Drużynowo MKS Polonia Świdnica zajął trzecie miejsce.
W trakcie zawodów z okazji 50 lecia działalności Okręgowego Związku Akrobatyki Sportowej na Dolnym Śląsku wieloletnim działaczom wręczono wyróżnienia, pamiątkowe dyplomi i plakietki. Relacja zdjęciowa z mistrzostw - >>> zobacz


11 grudnia 2007 - Spotkanie z wyjątkową poetką

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z Ireną Conti di Mauro, polsko-włoską dziennikarką, pisarką, poetką.
Jest ona członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, gdzie reprezentuje państwo włoskie. Sama jest tegoroczną laureatką Orderu Uśmiechu. Autorka tomików poezji, reportaży literackich i opowiadań. Tłumaczka poezji księdza Jana Twardowskiego, wielokrotnie cytowana w homiliach przez Jana Pawła II. Prowadzi szeroką działalność charytatywną dla dzieci. Całkowity dochód z jej najnowszego tomiku poezji I co teraz z tą miłością? jest przeznaczony na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy, które prowadzi Fundacja "Serce". Jej prezes, Marek Michalak i jednocześnie Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, będzie również gościem biblioteki.
Tym bardziej zapraszamy zatem na to wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się 13 grudnia o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, ul. Świdnicka 15.


11 grudnia 2007 - Jak napisać ofertę na konkurs

Na czwartek, 13 grudnia zaplanowano spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów, które na podstawie konkursu ofert otrzymały w 2007 r. dotację z budżetu miasta na realizację zadań publicznych oraz tych, które w taki sposób zamierzają ubiegać się o dotację w 2008 roku.
W trakcie spotkania zostaną wyjaśnione zasady przygotowania ofert, sporządzania sprawozdań oraz zgłaszania imprez do Kalendarza Imprez, prowadzonego przez Urząd Miejski w Świdnicy. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 47).


11 grudnia 2007 - Brydżyści na start

Miłośnicy tej gry z całego Dolnego Śląska pojawili się w Świebodzicach na II Mikołajkowym Turnieju Brydża, pod patronatem Burmistrza Miasta. Turniej odbył się w sobotę, 8 grudnia, w Miejskim Domu Kultury. Przyjechali brydżyści z Bolesławca, Legnicy, Wrocławia, Świdnicy. Nie zabrakło silnej reprezentacji lokalnej, której prawdziwym filarem okazał się burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Pan burmistrz jest bowiem nie tylko miłośnikiem tańca, ale także brydża.
- Gram już od 15 lat i ta pasja zaczęła się wcześniej, niż moja przygoda z tańcem -zdradził nam Bogdan Kożuchowicz. Gra w brydża odbywa się parami. Do turnieju zgłosiło się ich ostatecznie 28,. Burmistrz Kożuchowicz tworzył silny team samorządowy razem ze starostą świdnickim Zygmuntem Worsą. Zawodnicy grali w sumie przez kilka godzin. Pierwsza przerwa odbyła się około 13, gracze posilili się nieco i przystąpili do dalszej części rozgrywek.
Zwycięzcy turnieju: 1 miejsce - Przemysław Charewicz, Maciej Rochowicz, 2 miejsce - Jerzy Szudziński, Ryszard Laskowski, 3 miejsce - Jan Czerw, Mieczysław Marcinkjan, 4 miejsce - Zdzisław Kunc, Grzegorz Tarka, 5 miejsce - Jerzy Snopczyński, Jerzy Zatylny, 6 miejsce - Ryszard Lachowicz, Przemysław Saliński.
Sponsorem turnieju oraz wręczanych pucharów był Burmistrz Miasta, OSiR w Świebodzicach oraz prywatni przedsiębiorcy. Jak zapowiedział Wiesław Czech, jeden z inicjatorów organizowania brydżowych zmagań w Świebodzicach, kolejne takie spotkanie ma się odbyć na wiosnę, gdy będzie ciepło. - Wtedy połączony rozgrywki z piknikiem rodzinnym i grillem - powiedział.


11 grudnia 2007 - Przebudują OSiR?

Władze Strzegomia prowadzą rozmowy na temat koncepcji przebudowy terenu miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podczas spotkania, które odbyło się 10 grudnia w Urzędzie Miejskim, władzom Strzegomia oraz radnym, koncepcję zagospodarowania terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji, przedstawił jeden z właścicieli biura projektowego "Skoczek & Wojdacki Architekci"- Igor Wojdacki. Zgodnie z tą koncepcją w Strzegomiu miałby powstać nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny. W jego skład weszłyby m.in. - hotel sportowy, sztuczne lodowisko, korty tenisowe, boiska do rozgrywania meczów piłki nożnej, pole biwakowe, plac zabaw, stadion lekkoatletyczny, dodatkowa niecka basenowa oraz kryte trybuny. Obiekt byłby w całości monitorowany.
Władze Strzegomia chciałyby również, aby na tym terenie stanęła scena, na której mogłyby być rozgrywane imprezy miejskie. - Koncepcja zagospodarowania ośrodka opiera się w głównej mierze na rozdzieleniu funkcji ośrodka sportowego od funkcji typowo rekreacyjnej, a jednocześnie daje możliwości płynnego i bez konfliktowego korzystania z wyposażenia terenów sportowych. Projekt zakłada skierowanie usług sportowych poprzez dojazd z ulicy Mickiewicza do hotelu zlokalizowanego obok hali sportowej i stadionu lekkoatletycznego. Obok stadionu zaprojektowano zamykany parking dla samochodów osobowych (72 stanowiska postojowe) i autobusów (5 stanowisk) - tłumaczył Igor Wojdacki.
W trakcie dyskusji przedstawiciel firmy pytany był o warunki zagospodarowania terenu, o możliwość wniesienia modyfikacji do koncepcji oraz o koszt przedsięwzięcia. Ustalono, że dodatkowa niecka basenowa powinna zostać zastąpiona basenem krytym, zaś na dolnej płycie boiska powinny powstać dwa boiska do gry w piłkę nożną z nawierzchniami sztuczną i naturalną.
Wstępny koszt wykonania całej inwestycji wyniósłby ponad 24 mln. Po uwzględnieniu tych uwag, na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 19 grudnia, radnym zostanie przedstawiona zmodyfikowana już koncepcja, nad której przyjęciem będą głosować. Po jej pozytywnym zaopiniowaniu, zostaną rozpoczęte procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy dokumentacji projektowej na zagospodarowanie terenu OSiR-u.


11 grudnia 2007 - Mikołaj w Jaworzynie

7 grudnia Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej wraz z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej zorganizowali zabawę mikołajkową dla wszystkich dzieci uczęszczających do świetlic środowiskowych w gminie. W wieczorze mikołajkowym wzięła udział ponad setka dzieci wraz z opiekunami. Rozpoczęto spektaklem teatralnym: bajką "Pan Twardowski". Następnie dzieci wzięły udział w różnego rodzaju konkursach i zabawach z atrakcyjnymi nagrodami. Odbyła się także oficjalna uroczystość przekazania czeku od głównego sponsora imprezy: Banku Zachodniego WBK SA. Iwona Wojciechowska - Kierownik Oddziału BZWBK w Jaworzynie Śląskiej przekazała na ręce Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza symboliczny czek na 3500 złotych.
Po kolejnych konkursach przyszedł czas na zabawę przy muzyce. Na koniec imprezy każde dziecko otrzymało upominek - paczkę od Świętego Mikołaja w której oprócz słodyczy znalazły się także upominki ufundowane przez sponsorów imprezy.


11 grudnia 2007 - Powiatowy turniej wiedzy o zdrowiu

7 grudnia, w Publicznym Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Świebodzicach odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu HIV/AIDS. Patronat nad konkursem objął Starosta Świdnicki. Współorganizatorami oprócz Publicznego Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach były: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy oraz Terenowy Oddział PCK w Świdnicy.
- Uczestnicy zmagali się z testem, udzielali odpowiedzi ustnych, rozwiązywali krzyżówkę, rebus oraz udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy przedlekarskiej - mówi Ewa Sicińska, organizatorka konkursu.
I miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia wraz z opiekunem Ewą Dobies, II miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 2 ze Świebodzic z opiekunem Agnieszką Bielawską, III miejsce - Publiczne Gimnazjum nr 1 ze Świebodzic wraz z Katarzyną Cabanek oraz Gimnazjum z Żarowa z opiekunem Renatą Dziubak.
Wszyscy uczestnicy, opiekunowie i szkoły otrzymały nagrody ufundowane przez starostwo przez Urząd Miejski w Świebodzicach, starostwo, Sanepid, PCK oraz Dyrektora Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Świebodzicach.
W trakcie zmagań konkursowych wystąpiła ze spektaklem grupa szkolnych artystów w ramach pracy koła aktywności twórczej "Amikus", których opiekunem jest pani Halina Serafin.


10 grudnia 2007 - Żarów bez burmistrza

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta w Żarowie tamtejsi radni nie zaakceptowali drastycznego programu naprawczego autorstwa Burmistrza - Marka Zywera.
Program przewidywał między innymi likwidację Szkoły Podstawowej oraz Ośrodka Kultury a takze zaprzestanie dofinansowania działalności OSP i oraz organizacji sportowych.
W związku z tym Marek Zywer został odwołany i przestał być burmistrzem.
Funkcje tą do czasu wyboru nowego burmistrza będzie pełniła osoba wyznaczona przez premiera. Nowy burmistrz zostanie wybrany w trakcie przedterminowych wyborów.


10 grudnia 2007 - Konsul Generalny w Powiecie Świdnickim

Konsul Generalny Anne Hall odwiedziła w piątek 07.12.2007 Powiat Świdnicki. Towarzyszyli jej Konsul ds. Polityczno-Gospodarczych Duncan Walker oraz Specjalista ds. Polityczno-Ekonomicznych Marek J. Guzik. Delegacja spotkała się z Wicestarostą Powiatu Świdnickiego Ryszardem Wawryniewiczem.
Podczas spotkania rozmawiano na temat stosunków polsko-amerykańskich w kontekście inwestycji amerykańskich w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK" oraz wydarzeń kulturalnych. Konsul Generalna Anne Hall stwierdziła, że "Świdnica jest znanym miejscem dla inwestorów amerykańskich." Czego przykładem jest działalność amerykańskich firm: Colgate - Palmolive Manufacturing (Poland) Sp. z o. o., Bridgestone Diversified Products Poland Sp. z o. o., Greenbrier Europe / WagonySwidnica S.A. Oprócz Amerykanów w Strefie inwestują Szwedzi, Japończycy oraz wiele polskich firm.
"Polskie firmy dużo inwestują, korzystają z tych warunków, które oferujemy. W naszym okręgu w każdym mieście powiatowym jest Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wraz z siecią dróg"- mówił Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Dużo uwagi poświęcono omówieniu sytuacji ekonomicznej oraz walorów turystycznych naszego powiatu. Spotkanie kontynuowano podczas zwiedzania Świdnickiego Rynku. Następnie udano się do Katedry Św. Stanisława i Wacława oraz do Kościoła Pokoju, gdzie gości z historią tego niezwykłego miejsca zapoznał Pastor Waldemar Pytel.
"Jestem w Polsce od 1,5 roku i jestem ciągle pod wrażeniem miejsc, które odwiedzam. Z jednej strony jest to dynamika gospodarcza, ale i wspaniałe piękno tej ziemi. Turyści amerykańscy powinni zdecydować się odwiedzenie tych niezwykłych miejsc" - powiedziała Konsul Anne Hall.


10 grudnia 2007 - Reklama za ranking

Ranking stron powiatu świdnickiego przechodzi przeobrażenie.
Do 25 grudnia czekamy na zgłoszenia stron chcących zaistnieć w rankingu. Wszystkie strony wystartują od przyszłego roku w rywalizacji bez punktów. Nowością będzie dwumiesięczny okres głosowania po, którym o zwycięzcy napiszemy w informacjach. Strona, która zwycięży w ciągu całego roku (zgromadzi najwięcej zwycięstw) nagrodzona zostanie miesięczną reklamą na stronie głównej serwisu.
Więcej informacji w regulaminie podajemy też informację jak dodać stronę do rankingu.


10 grudnia 2007 - Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych

12 kwietnia 2008 roku odbędzie się we Wrocławiu - VI Wrocławski Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych GALOP 2008. "Galop" jest imprezą taneczną organizowaną przez Szkołę Podstawowa nr 17 z Wrocławia już od sześciu lat. Gromadzi zwykle około tysiąca zafascynowanych tańcem dzieci z całego Dolnego Śląska.
Jej główne cele to: rozbudzanie zainteresowania tańcem wśród uczniów szkół podstawowych województwa dolnośląskiego, kultywowanie tradycji różnych regionów polski, prezentacja umiejętności i dorobku artystycznego szkolnych zespołów tanecznych, promowanie aktywności ruchowej poprzez taniec, rozwijanie wrażliwości na piękno i estetykę tańca, wymiana doświadczeń między instruktorami zespołów.
Karta zgłoszenia, regulamin i inne ważne informacje - >>> zobacz


10 grudnia 2007 - Nowa sala

W piątek, 14 grudnia o godzinie 15.30 rozpocznie się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej.
W uroczystości tej wezmą udział władze Gminy Jaworzyna Śląska oraz zaproszeni goście, m.in. z Kuratorium Oświaty - Delegatura w Wałbrzychu oraz z Powiatu Świdnickiego.
Otwarcie sali będzie wydarzeniem dla całej społeczności Gminy Jaworzyna Śląska i stanowić będzie urzeczywistnienie wieloletnich starań związanych z tą inwestycją.


10 grudnia 2007 - Czy tak jest EKOlogicznie ?

Teraz kiedy wszystko ma już swojego właściciela są pewne miejsca do których nie przyznaje się nikt.
Właściciele, bo są i tacy, udają, że nie widzą bałaganu i brudu.
Tak wygląda teraz teren zielony przyległy do pawilonu EKO i gabinetów lekarskich (dawnego pawilonu Jaskółka) na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Czyżby gospodarze czekali na obfite opady śniegu, aby ukrył to śmietnisko ? A co będzie kiedy przyjdzie wiosna, czy wtedy będą czekać aż to wszystko skryje trawa ? Czy nie prościej jest to posprzątać ?.


9 grudnia 2007 - Ćwierćfinał o Mistrzostwo Dolnego Śląska

Dzisiaj w Bolesławcu odbył się Ćwierćfinał o Mistrzostwo Dolnego Śląska Młodziczek w piłce siatkowej.
MKS Świdnica - Top Bolesławiec 2:0 w setach 25/22, 25/22.
MKS Świdnica - Rokita Brzeg Dolny 2:0 - 25/16 i 25/15.
Następny turniej odbędzie się 16 grudnia o godzinie 14.00 w hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy.


9 grudnia 2007 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w piątej kolejce padły następujące wyniki:
Piotrowice - Nowice LastKam 2:27
Gimnazjum Senior - Red Bull 7:6
Bronx - Bittner 0:10 (walkower)
XXL - Złodziejówka 4:4
Grande Team - Karolina 5:11
Konigszelt - Karolina Junior 9:4
W tabeli kolejność wygląda następująco: 1. Karolina 15 pkt, 2. Nowice LastKam 15, 3. MKS Bittner 12, 4. Karolina Junior 9, 5. Gimnazjum Senior 9, 6. Konigszelt SV 9
Czołówka strzelców - 30 bramek - Włodarczyk, 26 - Gługiewicz, 25 - Charytanowicz, 21- Ptak, 18 - Koblowski, 16 - Masny, Charytanowicz.


9 grudnia 2007 - I Ty możesz być św. Mikołajem

W Świdnicy zostanie przeprowadzona zbiórka paczek dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. - Święta Bożego Narodzenie to czas, kiedy nikt nie powinien być głodny, smutny, ani samotny. Nadarza się wspaniała okazja, aby otworzyć swoje serce i pomóc innym. Zwracamy się do wszystkich osób, które chcą pomóc o przygotowanie świątecznej paczki. Prezentem może być to, co Państwu i Waszym dzieciom dyktuje serce i możliwości. Dzieci najbardziej ucieszy zabawka i słodycze wraz z ciepłym liścikiem. Prosimy, by paczka nie zawierała owoców i innych łatwo psujących się rzeczy. Ważne jest świąteczne opakowanie prezentów - mówi Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Paczki prosimy przynieść w piątek, 21 grudnia w godz. 14.00-18.00 do Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku i włożyć do specjalnie w tym celu wystawionego kosza. Paczki zostaną przeliczone i oficjalnie przekazane pracownikom TPD.
- W podziękowaniu za hojność i ofiarność zapraszamy wszystkie dzieci oraz ich rodziców na spektakl "O błędnym Rycerzu, który szukał swojego konia", przygotowany przez Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha - dodaje Dorota Szyłobryt. Spektakl zostanie wystawiony na scenie w świdnickim Rynku w piątek, 21 grudnia o godzinie 16.00.


9 grudnia 2007 - Ekologiczni uczniowie

Po raz piąty zostały wręczone nagrody dla szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Świdnica za dział w konkursie "Selektywna zbiórka odpadów". W tegorocznym konkursie trwającym od 16 października do 23 listopada zebrano ponad 2,5 tony odpadów opakowaniowych typu PET.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody pieniężne:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie - 3000 złotych, II miejsce Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej - 2500 złotych, III miejsce Szkoła Podstawowa w Grodziszczu oraz Szkoła Podstawowa i Witoszowie Dolnym - po 1800 złotych, IV miejsce Szkoła Podstawowa w Pszennie i Gimnazjum w Lutomi Dolnej - po 1600 złotych, V miejsce Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej - 1300 złotych, VI miejsce Gimnazjum w Pszennie - 1200 złotych.
Wszystkim nagrodzonym szkołom nagrody wręczyła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz przewodniczący Komisji Zdrowia, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych Eligiusz Janasik. Wójt gminy Świdnica podziękowała młodzieży i ich opiekunom za zaangażowanie się w zbiórkę odpadów i podkreśliła ważny wkład pedagogów w prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ekologii.


9 grudnia 2007 - Siódma nagroda

"Świat Staje się Cyfrowy". Sponsorem nagród w konkursie jest Spółka Akcyjna - Multimedia Polska.
Konkurs trwa dziesięć tygodni, za nami już siódmy tydzień.
Dziś poznaliśmy kolejnego laureata. Został nim Piotr Kruszyński ze Świdnicy. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.
Rozpoczynamy kolejny tydzień zabawy. Zadajemy ósme pytanie, brzmi ono tak: Jaki pakiet telewizji kablowej trzeba posiadać, żeby móc skorzystać z usługi cyfrowej telewizji kablowej? Czekamy na odpowiedzi, kolejnego laureata poznamy 15 grudnia. Zapraszamy do zabawy. Wejdź na stronę i wyślij odpowiedź.


9 grudnia 2007 - "Orkiestra" ze świdnickim ZHP

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz XVI uczestniczyć będzie w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale po raz pierwszy jako sztab Orkiestry. Kontynuując tradycje Świdnickiego Ośrodka Kultury, harcerze wysłali listy do świdnickich szkół z propozycją włączenia się wolontariuszy do zbiórki pieniężnej. Zapraszają wszystkie osoby chętne do kwestowania 13 stycznia w przyszłym roku do zgłoszenia się w siedzibie Komendy Hufca ZHP w Świdnicy przy ulicy Lelewela 18. Należy przynieść zdjęcie legitymacyjne i podać numer PESEL, adres, telefon kontaktowy. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 074 8520179.


9 grudnia 2007 - Wystawa szopek krakowskich

Wystawa szopek krakowskich, którą zaprezentujemy Państwu w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy od 15 grudnia 2007 do 24 lutego 2008, stanowi wybór z kolekcji szopek Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja jest efektem współpracy etnografa krakowskiego muzeum dr Anny Szałapak, znanej solistki "Piwnicy Pod Baranami" i dr. Radosława Skowrona ze świdnickiego muzeum.
Na wystawie znajdą się szopki małe, średnie i duże z konkursu, który stał się krakowską tradycją. W 1923 Krakowskie Muzeum Przemysłowe przygotowało widowisko szopkowe, nawiązujące do tradycji cechu szopkarzy, które potem organizowane corocznie przekształciło się w Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Pierwszy konkurs odbył się 21 grudnia 1937. Od 1945 organizacją konkursu zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Regularnie w każdy pierwszy czwartek grudnia, na Rynku Głównym w Krakowie można oglądać u stóp pomnika Adama Mickiewicza licznie zgromadzone na konkurs szopki, ich twórców oraz tłumy krakowian i turystów.
Szopka krakowska zrobiła światową karierę. Nie można jej porównać z niczym innym na świecie. Zjawisko to narodzone w dziewiętnastowiecznym Krakowie przetrwało w świetnej formie do dzisiaj. Zwyczaj sporządzania szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia wywodzi się z kultu żłobka betlejemskiego i znany jest wśród narodów chrześcijańskich od zamierzchłych czasów. Za pomysłodawcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Do Polski zwyczaj przywędrował wraz z franciszkanami w XIII wieku.


9 grudnia 2007 - Sztab WOŚP już pracuje

Chociaż do XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został jeszcze przeszło miesiąc, świebodzicki sztab już pracuje nad przygotowaniem programu imprezy. Jedno z takich roboczych spotkań odbyło się 4 grudnia w ratuszu. Szefowa sztabu, a jest nią od wielu lat Zofia Marek, przedstawiła wstępną koncepcję organizacyjną. Już wiadomo, że do puszek zbierać pieniądze będzie 120 wolontariuszy. Chętni do pracy przy zbiórce mogą się już zgłaszać do siedziby sztabu - a mieści się on przy ul. Piłsudskiego 30 (lokal Związku Nauczycielstwa Polskiego), tel. (74) 666 96 19 lub 608 593 248. Tradycyjnie spotkamy się w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mieszka Starego 6, którą nieodpłatnie udostępnia samorząd, w godzinach 13.00-21.00. Zbiórka uliczna potrwa do godz. 8.00 do 19.00. Jak co roku zaprezentują się wszystkie szkoły i przedszkola, a także zespoły działające przy Miejskim Domu Kultury.
Jednym z głównych punktów tej imprezy jest licytacja przekazanych na aukcję przedmiotów. Sztab zwraca się do sponsorów i wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć orkiestrę właśnie poprzez przekazanie na licytację przedmiotów. Jednocześnie, wspólnie z organizatorami, szukamy "gwoździa programu" czyli czegoś, co będzie największą atrakcją licytacji. Każda propozycja będzie mile widziana - jeśli ktoś z Państwa wpadnie na jakiś oryginalny pomysł, prosimy o informacje, bądź to bezpośrednio do sztabu, bądź za naszym pośrednictwem. Czekamy na Wasze propozycje drogą elektroniczną - na adres rzecznik@swiebodzice.pl


9 grudnia 2007 - Mistrz Mazuś

7 grudnia przybył do Świdnicy z kilkugodzinna oficjalną wizytą jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych Stanisław Mazuś. Mistrz Mazuś odwiedził Stolicę Dziecięcych Marzeń na zaproszenie Fundacji SERCE i Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Celem wizyty było otwarcie wystawy obrazów Stanisława Mazusia w świdnickiej Galerii Fotografii oraz spotkanie z podopiecznymi SPDC "SERCE", dla których artysta przygotował specjalny 3 godzinny warsztat, podczas którego wykonał portret olejny Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marka Michalaka.
Artysta zwiedził zabytkową Świdnicę, zachwycił się Katedrą Świdnicką, Kościołem Pokoju, wspaniale oświetlonym rynkiem. Złożył również wizytę w remontowanym przy ul. Kościelnej 15 Domu SERCA, którego od trzech lat mistrz Mazuś jest darczyńcą.
Wernisaż wystawy w Galerii Fotografii, ściągnął gości m.in. z Wrocławia, Krakowa, Oławy, Wałbrzycha, Szczawna Zdroju i licznie ze Świdnicy. W związku z faktem, że wystawiono 40 obrazów na jubileusz 40-lecia pracy twórczej Stanisława Mazusia, nie obyło się bez niespodzianek i prezentów. Zespół Dziecięcy SERDUSZKA przygotował specjalny koncert dla swojego dobroczyńcy, mistrz Eugeniusz Kępa upiekł wspaniały tort w kształcie palety malarskiej, zaś Marek Michalak przekazał najnowszy tomik poezji Ireny Conti Di Mauro ze specjalną dedykacją autorki dla Jubilata. W krótkiej przemowie Stanisław Mazuś powiedział, że miał już ponad 200 wystaw na całym świecie, ale z pewnością ta w Świdnicy jest dla niego najradośniejsza. Miłym akcentem była również mała loteria fantowa, podczas której jedna z przybyłych osób wygrała obraz mistrza Mazusia.
Na zakończenie przez ponad godzinę artysta cierpliwie odpowiadał na indywidualne pytania i podpisywał swoje katalogi. Wystawę można oglądać do pierwszych dni stycznia 2008 roku.


8 grudnia 2007 - Zgubiły punkty

Dzisiaj w Jaworznie w walce o drugoligowe punkty w siatkówce kobiet zmierzyły się zespoły sąsiadujące w tabeli rozgrywek - MCKiS Jaworzno i MKS Świdnica.
Po gładko wygranych dwóch setach przez świdniczanki mogło się wydawać, ze powrócą z kompletem punktów. Niestety w trzecim w grze zespołu coś się zacięło i tak było już do końca pięciosetowego meczu. Miały być trzy punkty a jednak na otarcie łez został tylko jeden. Zmieniła się też kolejność zespołów. Teraz to siatkarki z Jaworzna wyprzedzają nasz zespół jednym punktem.
MCKiS Jaworzno - MKS Świdnica - 3:2 w setach 20/25, 17/25, 25/19, 26/24 i 15/11.


8 grudnia 2007 - Mistrzostwa w akrobatyce sportowej

Jutro w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbedą się Mistrzostwa Dolnego Ślaska w akrobatyce sportowej, skokach na trampolinie i skokach na ścieżce w kl. II, III i młodzieżowej.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00. W trakcie zawodów przewidziano czas na wręczenie wieloletnim działaczom związku wyróżnień, pamiątkowych dyplomów i plakietek z okazji 50 lecia działalności Okręgowego Związku Akrobatyki Sportowej na Dolnym Śląsku.
Na turnieju pojawi się Mikołaj, będzie on obdarowywał paczkami zawodników.


8 grudnia 2007 - "Jarmark bożonarodzeniowy" w Rynku

20 stoisk z bombkami, stroikami, choinkami, łakociami i rękodziełem stanie już wkrótce na świdnickim Rynku. We wtorek, 18 grudnia otwarty zostanie po raz pierwszy świdnicki "Jarmark bożonarodzeniowy".
- Prawdziwą nowością będą bombki ze Świdnicy, specjalnie przygotowane przez ząbkowicką pracownię. Tak więc tylko na Jarmarku będzie można kupić bombkę ze świdnicką Katedrą, Kościołem Pokoju bądź herbem. Na świątecznym kiermaszu będzie można nabyć również oryginalne prezenty, ozdoby i wiele innych niepowtarzalnych rzeczy - zachęcają wystawcy.
Na odwiedzających drewniane budki jarmarczne do 22 grudnia będą czekały wyroby świdnickich cukierników, pszczelarzy, przetwory z gospodarstw agroturystycznych, rękodzieło artystów i dzieci.


7 grudnia 2007 - Wieje i podtapia

Dzisiaj od godzin popołudniowych do jutra do godziny 08.00 na terenie całego kraju będzie występował silny wiatr. W części północno-zachodniej, zachodniej i południowej kraju synoptycy przewidują wiatr południowy i południowo-zachodni, którego średnia prędkość osiągnie 30-50 km/h, w porywach do 75 km/h, w rejonach podgórskich do 90 km/h.
Silny wiatr może uszkodzić budynki, zrywać dachy i wyrywać drzewa z płytkim systemem korzeniowym. Informujemy również, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całą dobę monitoruje sytuację na terenie województwa dolnośląskiego.
W ciągu najbliższej doby opady deszczu i topnienie pokrywy śnieżnej będą powodowały wzrosty stanów wody na dopływach górskich i podgórskich. Największe wzrosty stanów wody przewiduje się w dorzeczach Nysy Łużyckiej, Bobru i Nysy Kłodzkiej, gdzie lokalnie szczególnie na Witce, Kamiennej i dopływach Nysy Kłodzkiej mogą wystąpić przekroczenia stanów alarmowych. W związku z sytuacją na rzekach Kamiennej i Bóbr prezydent Jeleniej Góry dziś o godz. 14.55 wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta.


7 grudnia 2007 - Lider 2007

Dwa oddziały Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" znalazły się w rankingu opublikowanym w tygodniku Newsweek. Najwyżej, na 12 miejscu znalazł się Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologiczny kierowany przez dr Andrzeja Zająca.
15 miejscu w Polsce zajął Oddział Okulistyczny Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" kierowany przez dr Jerzego Ostapińskiego. Przypominamy, że w poprzednim rankingu nasz oddział okulistyczny był na miejscu 30.
Oddziały klasyfikowano m.in. na podstawie liczby lekarzy z II stopniem specjalizacji, zakresu świadczonych usług medycznych i standardu opieki nad pacjentami, dostępu do najnowszych metod operowania oraz czasu oczekiwania na planowy zabieg i zakażeń szpitalnych.


7 grudnia 2007 - Najwyższa gwiazda w Europie

Gwiazda betlejemska zawiśnie na 103-metrowej wieży świdnickiej Katedry. Będzie to najwyżej umieszczona gwiazda w Europie. Ten świąteczny akcent to jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia "Świdnicka Kolęda 2007". - Gwiazda betlejemska to niespodzianka, którą od miesięcy utrzymywaliśmy w tajemnicy. Cały czas trwały bowiem przygotowania, ponieważ umieszczenie na szczycie wieży tak dużej dekoracji, to spore przedsięwzięcie logistyczne, również dla alpinistów - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Z materiałami budowlanymi wspinaliśmy się na Chełmiec, wspinaliśmy się również na inne górskie szczyty, pomagaliśmy także w remoncie Katedry, ale z gwiazdą betlejemską jej szczytu jeszcze nie zdobywaliśmy - mówi Edmund Frączak z firmy świadczącej usługi wysokościowe.
W połowie przyszłego tygodnia alpiniści rozpoczną montaż gwiazdy, wcześniej muszą przygotować specjalną konstrukcję, do której elementy tej świecącej ozdoby będą mocowane. Instalacja dekoracji zajmie co najmniej kilka dni, ponieważ gwiazda ma wraz z ogonkiem prawie 14 m długości i ponad 2 m szerokości. Wszystko ma być gotowe na 18 grudnia. Wtedy też na godz. 19.00 zaplanowano zapalenie gwiazdy betlejemskiej, umieszczonej na szczycie katedralnej wieży. Uroczystości będzie towarzyszyło śpiewanie kolęd.
Świecąca gwiazda betlejemska to największa, ale nie jedyna ozdoba świąteczna w Świdnicy. W tym roku miasto zainstaluje 60 świecących kurtyn na drzewach, 40 świecących ozdób rozpiętych między budynkami zabudowy rynkowej oraz na lampach. Dekoracje rozświetlą Rynek, pl. Grunwaldzki, ulice: Łukową, Kotlarską, Grodzką, Długą, Pułaskiego, Żeromskiego, Muzealną oraz po raz pierwszy ul. Komunardów. W Rynku i na pl. św. Małgorzaty zostaną ustawione choinki oświetlone 20 wężami.


7 grudnia 2007 - "Stroiki Bożonarodzeniowe"

Konkurs "Stroiki Bożonarodzeniowe" organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach został rozstrzygnięty. Wpłynęło 148 prac indywidualnych, ze szkół oraz ze świetlic wiejskich. Jury przyznało następujące nagrody - >>> zobacz.
Do 18 grudnia można głosować na wybraną pracę na stronie internetowej www.marcinowice.pl w ten sposób zostanie przyznana nagroda publiczności. Każdy internauta może oddać jeden głos, a wśród głosujących zostaną rozlosowane trzy nagrody.
Sposorem konkursu jest Bank Spółdzielczy w Świdnicy a współfinansuje go Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury.


7 grudnia 2007 - Nagrody Zamku Książ

"Najlepszym społecznikiem regionu świdnickiego" został świdniczanin Eugeniusz Kępa, a "Aktywnym człowiekiem III wieku" Zofia Grab. Taką decyzję podjęli jurorzy "Nagrody Zamku Książ", które już po raz drugi przyznało Przedsiębiorstwo "Zamek Książ". Dziś w Sali Maksymilana wałbrzyskiego zamku oficjalnie wręczono nagrody.
Eugeniusza Kępę, współwłaściciela Cukierni "Kasia" w Świdnicy, członka zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "SERCE", sponsora licznych organizacji pozarządowych do nagrody nominował miasto.
Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy uzasadnia to tak: - Pan Eugeniusz już od wielu lat zasadę "odpowiedzialnego biznesu" wciela w życie - wyroby cukiernicze nie tylko sprzedaje, ale też od 20 lat hojnie rozdaje. Praktycznie nie ma w Świdnicy organizacji pozarządowej, czy też potrzebujących, która od Pana Kępy nie otrzymałyby pomocy.
Natomiast zgłoszenia Zofi Grab dokonał Dom Dziennego Pobytu "Przystań", gdzie świdniczanka jest liderem grupy artystycznej. - Pani Zofia jest typowym aktywnym seniorem, który swoim ciepłem, optymizmem i uśmiechem na twarzy zaraża każdego z kim przebywa. Pasją pani Zosi jest malarstwo, ale nie tylko. Zofia Grab aktywnie uczestniczy w życiu placówki oraz wielu zajęciach np. teatralnych - wylicza Wioleta Kalin, kierownik Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy.
O wyborze zwycięzców w czterech kategoriach decydowała Kapituła Konkursowa, w której zasiedli: Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha, dr Jerzy Tutaj, prezes Przedsiębiorstwa "Zamek Książ" oraz Józef Wiłkomirski, kompozytor i dyrygent.


7 grudnia 2007 - Mikołajkowe pływanie

Wczoraj na basenie krytym w Świdnicy odbyły się Mikołajkowe zawody pływackie dla uczniów szkół podstawowych. Dzieci młodsze - klasy II do IV pływały na dystansie 25 m, klasy V-VI 50 m. Szkoły rywalizowały również w sztafetach 8 x 25 m. Jak przystało na dzień św Mikołaja wszyscy uczestnicy otrzymali po czekoladzie a zwycięzcy pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Niestety frekwencja w tym roku na zawodach była niepokojąco niska. Co roku w mikołajkowym pływaniu brało udział 200 dzieci ze wszystkich podstawówek.
Wczoraj zgłosiło się tylko kilka szkół i ok 80 dzieci, zabrakło SP 1, 5, 6, 8. A z nieobecnych szkół pojedyncze dzieci przyprowadzili sami rodzice. Organizatorem imprezy byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. Wyniki zawodów - >>> zobacz


7 grudnia 2007 - Jak napisać ofertę na konkurs

Na czwartek, 13 grudnia zaplanowano spotkanie informacyjne dla organizacji pozarządowych i innych uprawnionych podmiotów, które na podstawie konkursu ofert otrzymały w 2007 r. dotację z budżetu miasta na realizację zadań publicznych oraz tych, które w taki sposób zamierzają ubiegać się o dotację w 2008 roku.
W trakcie spotkania zostaną wyjaśnione zasady przygotowania ofert, sporządzania sprawozdań oraz zgłaszania imprez do Kalendarza Imprez, prowadzonego przez Urząd Miejski w Świdnicy. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ul. Armii Krajowej 47).


7 grudnia 2007 - Nauczyciele z Wilna

4 grudnia na zaproszenie Polonijnego Centrum Edukacji w Lublinie oraz Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu wójt gminy Świdnica oraz dyrekcja placówek oświatowych w Pszennie (gmina Świdnica) gościła grupę 30 nauczycieli z Wilna. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem w Szkole Podstawowej w Pszennie gdzie przybyli goście wymienili wspólne doświadczenia w systemie edukacji pomiędzy Polską a Litwą. W trakcie pobytu goszczący nauczyciele uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w trakcie których zapoznali się systemem opiekuńczo wychowawczym przedszkola w Pszennie oraz działaniami dydaktyczno-edukacyjnymi realizowanymi w szkole Podstawowej im. M. Kopernika oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w powiecie świdnickim goście z Wilna, którzy zainteresowani byli informacjami nt. systemu prowadzenia placówek oświatowych tj. przedszkola, szkoły podstawowe oraz gimnazja, a także wiadomościami o systemie doskonalenia zawodowego nauczycieli, przebywali właśnie tylko w gminie Świdnica, w Pszennie.
Goście z Wilna uczestniczyli też w spotkaniu z wójtem gminy Świdnica Teresą Mazurek oraz przewodniczącym Rady Gminy Świdnica Henrykiem Sarą. Wójt gminy Świdnica wyraziła uznanie dla wszystkich zaproszonych gości, że pomimo odległości i miejsca zamieszkania potrafią pielęgnować polski język i dbać o polskie korzenie. Ponowiła zaproszenie do kolejnych odwiedzin i do wspólnej wymiany doświadczeń na niwie oświaty, która w gminie Świdnica - jak podkreślała - jest wysoko oceniana nie tylko przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, ale również przez samych uczniów spoza gminy.


7 grudnia 2007 - Genetyka w Onkologii

8 grudnia o godzinie 10:00 w Hotelu "Piast Roman" w Świdnicy odbędzie się III Dolnośląska Konferencja Genetyka w Onkologii.
Prawie 50 lekarzy rodzinnych, podstawowej opieki zdrowotnej, ginekologii, chirurgii, gastroenterologii oraz innych specjalności, będą mogli poznać aktualnie obowiązujące rekomendacje Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, którego kierownikiem jest konsultant krajowy ds. genetyki klinicznej prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński, dotyczące postępowania w nowotworach dziedzicznych i zastosować je w praktyce codziennej.
Temat dotyczący perspektyw i rekomendacji leczenia w onkologii w 2008 roku przedstawi dr n. med. Emilia Filipczyk-Cisarż - konsultant regionalny w zakresie onkologii klinicznej.
Również w trakcie konferencji zostaną przeprowadzone warsztaty dla osób z potwierdzoną predyspozycją dziedziczną do nowotworów, przez Stefanię Raducką psychologa klinicznego SP ZOZ w Świdnicy.
Jak przebiega droga od kwalifikacji i pobrania krwi, poprzez wykonanie testów molekularnych DNA, do uzyskania wyników badania i ich zastosowania w klinice, przedstawią - doc. dr hab. n. przyrod. Grzegorz Kurzawski oraz dr n. med. Tomasz Huzarski z MCNDZ w Szczecinie.
O tym, jak wielu mieszkańców Świdnicy i okolic miało już takie badania przeprowadzone opowie dr Ewa Kilar- inicjator i organizator konferencji, ordynator onkologii klinicznej szpitala "latawiec".
Za udział w konferencji można będzie uzyskać 5 punktów edukacyjnych.


7 grudnia 2007 - Brak chętnych na nowy dowód

Aż 7.800 świdniczan nie złożyło jeszcze wniosków po nowe dowody osobiste. Termin przyjmowania dokumentów upływa 31 grudnia 2007 roku, ale decyzją Sejmu stare - książeczkowe dowody będą ważne do końca marca 2008 roku.
- Pewnie z tego powodu obserwujemy coraz mniejsze zainteresowanie wymianą dokumentów. By wymiana dowodu nie była przykrym obowiązkiem przygotowaliśmy dodatkowe stanowiska zarówno dla osób, które składają wnioski po nowy dokument, jak i tych, które go odbierają. Niestety świdniczanie nie spieszą się z wymianą dowodów osobistych. Ryzykują jednak, że w najbliższych tygodniach i miesiącach chętnych do złożenia dokumentów będzie jeszcze więcej, więc będą musieli czekać w bardzo długich kolejkach - przestrzega Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Liczby mówią same za siebie. Jeszcze 7.800 osób musi złożyć wnioski po dowód, a aż 2.100 osób nie odebrało nowych dokumentów.


6 grudnia 2007 - Wystawa szopek krakowskich

Wystawa szopek krakowskich, którą zaprezentujemy Państwu w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy od 15 grudnia 2007 do 24 lutego 2008, stanowi wybór z kolekcji szopek Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja jest efektem współpracy etnografa krakowskiego muzeum dr Anny Szałapak, znanej solistki "Piwnicy Pod Baranami" i dr. Radosława Skowrona ze świdnickiego muzeum.
Na wystawie znajdą się szopki małe, średnie i duże z konkursu, który stał się krakowską tradycją. W 1923 Krakowskie Muzeum Przemysłowe przygotowało widowisko szopkowe, nawiązujące do tradycji cechu szopkarzy, które potem organizowane corocznie przekształciło się w Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Pierwszy konkurs odbył się 21 grudnia 1937. Od 1945 organizacją konkursu zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Regularnie w każdy pierwszy czwartek grudnia, na Rynku Głównym w Krakowie można oglądać u stóp pomnika Adama Mickiewicza licznie zgromadzone na konkurs szopki, ich twórców oraz tłumy krakowian i turystów.
Szopka krakowska zrobiła światową karierę. Nie można jej porównać z niczym innym na świecie. Zjawisko to narodzone w dziewiętnastowiecznym Krakowie przetrwało w świetnej formie do dzisiaj. Zwyczaj sporządzania szopek w okresie Świąt Bożego Narodzenia wywodzi się z kultu żłobka betlejemskiego i znany jest wśród narodów chrześcijańskich od zamierzchłych czasów. Za pomysłodawcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Do Polski zwyczaj przywędrował wraz z franciszkanami w XIII wieku.


6 grudnia 2007 - Świebodzice zrobiły duży krok

6 grudnia w Urzędzie Miejskim w Świebodzicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona utworzeniu Świebodzickiej Podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". W konferencji udział wzięli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka oraz zaproszeni goście: wiceprezes WSSE Jan Banik oraz Lilla Gruntkowska, doradca gminy ds. inwestycji.
- To autentyczny prezent dla miasta na Mikołaja - żartował burmistrz podkreślając jednak, że powstanie podstrefy to efekt pracy i wsparcia bardzo wielu osób, zwłaszcza zarządu WSSE. Owe pierwsze prawie 1,3 ha to dobry początek. - Mamy w tej chwili przygotowanych 36 kolejnych hektarów, przy drodze w kierunku Olszan, gdzie będą mogły zlokalizować swoje fabryki duże firmy.
Wiceprezes WSSE Jan Banik chwalił dobrą współpracę z samorządem i przekonywał, że tworzenie kolejnych podstref jest motorem rozwoju całego regionu. - Gmina Świebodzice jest 31. podstrefą WSSE, na razie jeszcze niewielką ale bardzo cieszę się, że powstała. Jest to bowiem nadal argument za tym, iż strefy przyczyniają się do rozwoju regionu w znacznie szybszym tempie. Inwestor w strefie napędza powstawanie miejsc pracy w otoczeniu. Jeśli pan burmistrz nadal będzie w tej kwestii działał tak "agresywnie" liczę, że podstrefa świebodzicka niebawem się powiększy - podsumował Jan Banik.
- Najważniejszy jest początek i Świebodzice właśnie go zrobiły - dodała Lilla Gruntkowska, która w tej kwestii ma niezaprzeczalne doświadczenie. Jako burmistrz Żarowa tworzyła w tym mieście rozwijającą się prężnie podstrefę. - Świebodzice przystąpiły do grona tych samorządów, którą znajdują się w zainteresowaniu poważnych inwestorów, a to zaowocuje niebawem rozwojem gospodarczym gminy. Świebodzice mają możliwość takiego właśnie rozwoju, bo dysponują kolejnymi, atrakcyjnymi do inwestowania, terenami. Ich atutem jest lokalizacja - przy drodze wylotowej w kierunku Strzegomia oraz sąsiedztwo z lądowiskiem dyspozycyjnym.


6 grudnia 2007 - Jeszcze tylko dwa dni

Ostatnie dwa dni na skorzystania z bezpłatnych badań jelita grubego (niezależnie od miejsca zamieszkania, rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego - niezbędne jest tylko podanie nr PESEL).
Akcja prowadzona w Świdnicy jest częścią ogólnoświatowego programu.
Bezpłatne badania prowadzone będą do 10 grudnia w przychodni Med-Az przy ul Kruczej 8 w Świdnicy.
Informacja telefoniczna od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.00 oraz od poniedziałku do czwartku od godz. 16.00 do 18.00, telefon (074) 853 15 50 i (074) 853 71 01


6 grudnia 2007 - Przegląd Zespołów Kolędniczych

Za kilkanaście dni odbędzie się XVI Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Głównym celem przeglądu jest uchronienie od zapomnienia tekstów kolędniczych, które w niedalekiej przeszłości były wygrywane przez naszych ojców i dziadów.
Kolędnicze występy łączą świdniczan i podtrzymują tradycję wspólnego kolędowania. Poprzez różnorodne formy prezentacji (jasełka, herody, montaże słowno-muzyczne) kształcą wszechstronnie umiejętności sceniczne młodego pokolenia. Praca nad przygotowaniem spektakli integruje różne środowiska: od najmłodszych radosnych przedszkolaków poprzez ambitną szkolną młodzież po dorosłych doświadczonych w kolędowaniu seniorów. Zespoły kolędnicze wywodzą się zatem z przedszkoli, szkół, wiejskich świetlic, instytucji opiekuńczych.
Wspaniałe barwne scenografie, fantastyczne kostiumy coraz bardziej zachwycają widzów i podnoszą atrakcyjność spektakli. A, to wszystko stanowi o uroczym kształcie kolędowego teatru. Regulamin i karta zgłoszenia - >>> zobacz


6 grudnia 2007 - Mikołajki - przedsmak świąt

6 grudnia był w Świebodzicach dniem wyjątkowym. Już od rana spacerujących po mieście mieszkańców w dobry humor wprawiały świąteczne piosenki, płynące z głośników w Rynku. Na specjalnym kiermaszu pod ratuszem można było kupić piękne ozdoby choinkowe i stroiki, przygotowane przez dzieci i młodzież ze świebodzickich przedszkoli i szkół.
O 11. maluchy z przedszkoli i klas zerowych pojawiły się pod kinem "Wolność". Prezentem od burmistrza Bogdana Kożuchowicza był seans filmowy a także słodkości, rozdawane milusińskim. Kolejną niespodzianką była wizyta burmistrza Kożuchowicza i zastępcy Zbigniewa Opalińskiego, którzy osobiście przyszli przywitać się z dziećmi, w obowiązkowych, mikołajkowych czapkach. Wszyscy razem śpiewali piosenki i wywoływali Świętego Mikołaja, który nie zawiódł dzieci i przyszedł na spotkanie z nimi.
Mikołaj odwiedził także Gimnazjum nr 1. Tu o godz. 14. przyniósł dzieciom paczki ze wspaniałymi prezentami. Ich fundatorem był Urząd Miejski w Świebodzicach a przygotowane zostały dla tych maluchów, których rodziców nie stać było na mikołajkowy podarunek. Wręczenie paczek poprzedziły występy dzieci z Przedszkola nr 3. Paczki przygotowano dla 150 dzieci.


6 grudnia 2007 - Świdnica medialna

Świdnica zwyciężyła w plebiscycie dziennikarzy oraz organizatorów i została uznana "Najbardziej medialnym miastem etapowym Tour de Pologne 2007". W nagrodę miasto ma darmową medialną promocję. Świdnica pokonała m.in. Warszawę, Olsztyn, Gdańsk, czy też Poznań. - Taka była ocena sędziów, mediów oraz naszych gości z Polski i zagranicy. Świdnica była perfekcyjnie przygotowana do wyścigu. W mieście rozegrano malowniczą rundę, kibice znakomicie dopingowali kolarzy, miasto było udekorowane. Słowem zostaliśmy serdecznie przyjęci i czuło się ducha wyścigu oraz wyczekiwania na sportowe emocje. Świdnica jako organizator okazała się bardzo dobrym partnerem, stąd decyzja - komentuje Czesław Lang, dyrektor generalny firmy "Lang Team", organizator wyścigu i dodaje, że "Tour de Pologne" to dobra promocja dla całej Polski. - Przy organizacji wyścigu stawiamy nie tylko na sport na najwyższym poziomie, ale wydarzenie to wykorzystujemy do promocji polskich miejsc i miast, takich jak Świdnica.
- Zwycięstwo w tej kategorii to dla nas wielka radość. Po raz pierwszy współorganizowaliśmy tak duże przedsięwzięcie i gdyby nie pomoc wielu osób oraz służb, trudno byłoby liczyć na jego powodzenie. Największe podziękowania należą się mieszkańcom oraz kibicom, którzy z całego regionu, ale też Polski przyjechali na metę V etapu "Tour de Pologne" do Świdnicy. To oni sprawili, że każdy mógł poczuć atmosferę wielkiego wydarzenia. Dzięki temu mieliśmy szansę na dobrą zabawę, ale też promocję - cieszy się Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. O wyborze miasta, które najlepiej promowało się podczas zmagań kolarzy decydowała specjalna kapituła, w której składzie zasiedli przedstawiciele: Lang Team, Magazynu Marketingu "Brief", radia RMF FM, portalu Interia.pl, TVP 1, EuroSport Polska, Cityboard Media, All Inclusive i Brief for Poland Kapituła oceniała "medialność" 12 miast etapowych.


6 grudnia 2007 - Monitoring

W Szkole Podstawowej oraz w Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej zakończono prace związane z montażem i uruchomieniem systemu urządzeń monitorujących teren obu placówek oraz obszar przyległy do nich.
Dzięki zainstalowanym kamerom możliwy będzie podgląd zarówno wnętrza, jak i terenu w najbliższym otoczeniu szkół, do którego będzie miał dostęp także Posterunek Policji w Jaworzynie Śląskiej. Urządzenia monitorujące z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa naszych dzieci eliminując wandalizm, chuligaństwo i niebezpieczne zachowania podczas przerw, a przede wszystkim wejścia osób niepożądanych na teren placówek.


6 grudnia 2007 - Sztab WOŚP już pracuje

Chociaż do XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został jeszcze przeszło miesiąc, świebodzicki sztab już pracuje nad przygotowaniem programu imprezy. Jedno z takich roboczych spotkań odbyło się 4 grudnia w ratuszu. Szefowa sztabu, a jest nią od wielu lat Zofia Marek, przedstawiła wstępną koncepcję organizacyjną. Już wiadomo, że do puszek zbierać pieniądze będzie 120 wolontariuszy. Chętni do pracy przy zbiórce mogą się już zgłaszać do siedziby sztabu - a mieści się on przy ul. Piłsudskiego 30 (lokal Związku Nauczycielstwa Polskiego), tel. (74) 666 96 19 lub 608 593 248. Tradycyjnie spotkamy się w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mieszka Starego 6, którą nieodpłatnie udostępnia samorząd, w godzinach 13.00-21.00. Zbiórka uliczna potrwa do godz. 8.00 do 19.00. Jak co roku zaprezentują się wszystkie szkoły i przedszkola, a także zespoły działające przy Miejskim Domu Kultury (szczegółowy program, gdy tylko będzie gotowy, przedstawimy w Gazecie Świebodzickiej).
Jednym z głównych punktów tej imprezy jest licytacja przekazanych na aukcję przedmiotów. Sztab zwraca się do sponsorów i wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć orkiestrę właśnie poprzez przekazanie na licytację przedmiotów. Jednocześnie, wspólnie z organizatorami, szukamy "gwoździa programu" czyli czegoś, co będzie największą atrakcją licytacji. Każda propozycja będzie mile widziana - jeśli ktoś z Państwa wpadnie na jakiś oryginalny pomysł, prosimy o informacje, bądź to bezpośrednio do sztabu, bądź za naszym pośrednictwem. Czekamy na Wasze propozycje drogą elektroniczną - na adres rzecznik@swiebodzice.pl


5 grudnia 2007 - "Orkiestra" ze świdnickim ZHP

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy po raz XVI uczestniczyć będzie w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale po raz pierwszy jako sztab Orkiestry. Kontynuując tradycje Świdnickiego Ośrodka Kultury, harcerze wysłali listy do świdnickich szkół z propozycją włączenia się wolontariuszy do zbiórki pieniężnej. Zapraszają wszystkie osoby chętne do kwestowania 13 stycznia w przyszłym roku do zgłoszenia się w siedzibie Komendy Hufca ZHP w Świdnicy przy ulicy Lelewela 18. Należy przynieść zdjęcie legitymacyjne i podać numer PESEL, adres, telefon kontaktowy. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 074 8520179.


5 grudnia 2007 - Lusterkowa wpadka

Świdniccy policjanci z Sekcji Kryminalnej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kradli lusterka samochodowe.
Dwaj mężczyźni 20 i 21 latek mieszkańcy Świdnicy uczynili sobie niezłe źródło dochodu, kradnąc komplety lusterek z luksusowych samochodów. Proceder trwał od lipca do dnia wczorajszego. Zatrzymani dokonali kradzieży 40 kompletów lusterek na kwotę ponad 12 tys. zł.
Część skradzionych lusterek sprzedawali na Allegro, po sprzedaży pieniądze przychodziły na adres jednego z zatrzymanych, po czym obaj dzielili się nimi. Pozostałe lusterka sprzedane zostały na giełdzie w Gliwicach. Policjanci, którzy przeszukali mieszkanie jednego ze sprawców kradzieży odnaleźli dokumenty świadczące o sprzedaży lusterek. Najczęściej okradane były markowe samochody wszystkie ze Świdnicy - BMW E39, Volvo XC90, Mercedes S. Alfa Romeo.
Obaj mężczyźni zostali zatrzymani do wyjaśnienia w policyjnym areszcie, za kradzieże grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.


5 grudnia 2007 - To już rok

1 września 2006 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy została przekształcona w placówkę prowadzoną przez Stowarzyszenie "Mała Szkoła". 30 listopada, z okazji pierwszej rocznicy tego wydarzenia, szkoła stowarzyszeniowa obchodziła uroczyście swoje święto.
Obchody święta szkoły w Rogoźnicy rozpoczęły się mszą św., którą odprawił ksiądz proboszcz Franciszek Skwarek. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkolnym. Wzięli w niej udział - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert, zastępca naczelnika - Lucyna Jurek, dyrektor Biura Obsługi Szkół Samorządowych Genowefa Czyczerska, radny i sołtys wsi Rogoźnica Henryk Radkowski. Wśród gości znajdowali się także rodzice, grono pedagogiczne i uczniowie szkoły.
Dyrektor Danuta Dzikowska w swoim przemówieniu opowiedziała o trudach, z jakimi wiązało się utworzenie szkoły stowarzyszeniowej oraz o jej obecnym kształcie. Podczas części artystycznej zgromadzeni mogli obejrzeć pokazy multimedialne dotyczące życia placówki. Nie mogło zabraknąć również występów uczniów oraz absolwentów szkoły. Tego dnia wiele osób chwaliło dobre funkcjonowanie szkoły oraz jej zasługi dla lokalnej społeczności.


5 grudnia 2007 - Studia podyplomowe

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza do uczestnictwa w studiach podyplomowych "Zarządzanie i Organizacja Oświaty".
Rozpoczęcie zajęć 7 grudnia o godzinie 15.30. Studia są współorganizowane są z Dolnośląską Szkoła Wyższą we Wrocławiu.
Zajęcia odbywają się w siedzibie Firmy. Szczegóły na stronie internetowej - www.annaszywala.pl


5 grudnia 2007 - Karate Kyokushin

1 grudnia odbył się już drugi Międzynarodowy Turniej Kadetów, Młodzików i Juniorów młodszych Karate Kyokushin we Wrocławiu. W zawodach startowali reprezentanci - Polski, Czech i Holandii. W kata wystąpiło 46 zawodników, w kumite 54. Wśród 15 ośrodków szkoleniowych z Polski i 100 zawodników nie zabrakło Świdnickiego Klubu Kyokushinkai Karate, który wystawił dwóch zawodników - Grzegorza Pałkę (kategoria do 60 kg) oraz Daniela Woźniak (kategoria do 70 kg). Ku zdziwieniu wszystkich, walki nie odbyły się tak jak dotychczas w formule lekki kontakt, tylko w formule pełnego kontaktu. Świdnica zajmując czołowe miejsca w Polsce w tej formule, również na tych zawodach nie została z tyłu.
Trzecie miejsce przypadło Grzegorzowi. Dzięki świetnej technice i kondycji, awansował do półfinału. Tam trafił na późniejszego faworyta kategorii do 60kg i minimalnie przegrał walkę.
Drugi z reprezentantów - Daniel stoczył 3 walki. W pierwszej poprzez Ippon wygrał walkę przed czasem, wykonując technike Mawashi Geri Jodan (czyli kopnięcie okrężne na głowę). W drugiej walce półfinałowej już tak łatwo nie było. Dopiero w dogrywce zdołał pokazać swoją wyższość nad przeciwnikiem kopiąc Mawashi Geri Jodan, uzyskując dzięki tej technice Wazari. W walce finałowej zawodnik stoczył pojedynek z reprezentantem z Suwałk. Sędziom bardzo trudno było ocenić pojedynek, dlatego nasz reprezentant walczył aż 2 dogrywki. W drugiej dogrywce przegrał jednogłośnie.


5 grudnia 2007 - Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa

Jeszcze tylko do 10 grudnia można nadsyłać swoje prace na X Konkurs zatytułowany - Dolnośląska Szopka Bożonarodzeniowa.
Prosimy o pośpiech, po tym terminie prace nie będą przyjmowane.
Organizatorem Konkursu jest Żarowski Ośrodek Kultury.
Regulamin i karta zgłoszeniowa >>> zobacz


5 grudnia 2007 - Sobota na sportowo

W ramach funkcjonowania świetlicy środowiskowej w Roztoce - prowadzący Przemysław Niemczuk zorganizował trening piłki siatkowej, podczas którego stali bywalcy świetlic - zarówno z Roztoki, jak i z Jugowej mogli przypatrzeć się sposobowi gry innych zespołów, a także skonfrontować swoje umiejętności z zawodniczkami ze Strzegomia.
Około 30 zawodniczek przez ponad trzy godziny, przy ogłuszającym dopingu ponad dwudziestu kibiców, toczyło zaciętą rywalizację.
Jednak nie najważniejsze było to, kto zwycięży. Hasło przewodnie, które przyświecało wszystkim uczestnikom brzmiało: "Dobrze się bawić, aktywnie spędzając czas".


4 grudnia 2007 - Poszukiwania św. Mikołaja

"Gdzie jesteś Święty Mikołaju?" - pod takim hasłem, 6 grudnia Departament Rozwoju Gospodarczego świdnickiego Urzędu Miejskiego zorganizuje dla podopiecznych Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "Ut Unum Sint" wycieczkę w Góry Sowie.
Atrakcji czeka na nie co nie miara. Przede wszystkim dzieci będą szukać prawdziwego Świętego Mikołaja. Wycieczka to mikołajkowy prezent dla 42 młodych świdniczan. Dzieci w asyście ratowników GOPR i policjantów ze świdnickiej komendy będą się wdrapywały na Wielką Sowę. Nie zabraknie profesjonalnych pokazów ratownictwa. Zaś policjanci poradzą jak zachowywać się bezpiecznie - nie tylko w górach, ale także na co dzień - a całość uświetni towarzystwo trzech ważnych osobistości: Świętego Mikołaja, Komisarza Lwa i Elfa. Na dzieci czekać będzie obiad w schronisku "Orzeł" oraz paczki z prezentami.
- "Gdzie jesteś Święty Mikołaju" to cykliczna akcja organizowana przez pracowników Urzędu Miejskiego. W podobnej zabawie przed laty uczestniczyły dzieci ze świetlicy środowiskowej działającej przy Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli oraz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - "Nasze gniazdko".
Zorganizowanie charytatywnej zabawy nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc wielu sponsorów. W tym roku np. firma "Guliwer" zadba o transport - mówi Edyta Czerniec z Departamentu Rozwoju Gospodarczego UM w Świdnicy, organizatorka przedsięwzięcia.


4 grudnia 2007 - Cukierkowi złodzieje

Do Świąt wprawdzie jeszcze trochę czasu, ale już niektórzy chcą się zaopatrzyć w słodycze do świątecznych paczek. Dwaj młodzi mężczyźni mieszkańcy Strzegomia w biały dzień uszkadzając zamek w drzwiach samochodu dostawczego dokonali kradzieży czekolad, wafli, cukierków i ciastek wartości 500 złotych na szkodę firmy z Wolsztyna.
W toku prowadzonych przez policjantów uczynności zatrzymani zostali mężczyźni, którzy dokonali kradzieży. Część skradzionych słodyczy została odzyskana przez policjantów.
Smakosze słodyczy dzisiaj zostaną doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.


4 grudnia 2007 - Już świątecznie

Mieszkańcy miasta mogą już poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. A to za sprawą kolorowych światełek, które zabłysły na drzewach i kamienicach w Rynku oraz placu Jana Pawła II. Od kilku dni trwa montaż świątecznej iluminacji. Prace nadzoruje wydział promocji urzędu.
- Przystrojony jest już cały Rynek oraz ulice przylegające, część świątecznych lampek można też zobaczyć na placu Jana Pawła II. Tu lada dzień pojawią się także ogromne choinki, które zostaną przystrojone lampkami. Świąteczna iluminacje pojawi się również na obiektach OSiR-u - mówi Marzena Korona-Kruk, naczelnik wydziału promocji. - Wykorzystujemy częściowo dekoracje z zeszłego roku, ale postanowiliśmy kupić sporo nowych elementów, bo są to rzeczy bardzo nietrwałe i szybko się niszczą.
Koszt zakupu i montażu świątecznej iluminacji w Świebodzicach to około 20 tysięcy złotych. Montaż potrwa do 12 grudnia, a całość będzie przystrajać miasto do połowy stycznia.


4 grudnia 2007 - Ligi powiatowe

W niedługim czasie ruszą rozgrywki V edycji Międzypowiatowej Ligi Szachowej. Liga będzie się odbywać systemem turniejów dojazdowych, w trakcie których rozegrane zostaną maksymalnie 3 rundy. Tempo gry 60 minut dla zawodnika, w lidze będzie można zdobyć kategorie szachowe (maks. do II kategorii).
Pierwszy turniej rozegrany zostanie 9 grudnia w Żarowie, początek godzina 9.00.
Wszystkie chętne zespoły, które chciałby by wystartować w Lidze proszone są o zgłaszanie się na adres: goniec_zarow@o2.pl. Dotychczas swój udział zgłosiły: GLKS Goniec Żarów, ULKS Wieża Żarów, GOK Malczyce I, GOK Malczyce II, GLKS Zebra Jaworzyna Śląska, GLKS Strzegom, Bystrzyca Górna, LKS Zryw Łażany.
10 grudnia roku rusza kolejna edycja Powiatowej Ligi Tenisa Stołowego Powiatu Świdnickiego.


4 grudnia 2007 - Wyśpiewać sukces

Strzegomianki, uczęszczające na zajęcia sekcji wokalnej, działającej w Strzegomskim Centrum Kultury zaśpiewały w Brzegu Opolskim. W dniach 24 - 25 listopada w Brzeskim Centrum Kultury odbyła się impreza pod hasłem "Muzyczna Scena Młodych - Bariery Kariery", która corocznie gromadzi na deskach Centrum Kultury utalentowaną muzycznie młodzież. Promocyjny charakter imprezy oraz różnorodność repertuaru prezentujących się w Brzegu wykonawców sprawiają, że cieszy się ona ogromną popularnością w środowisku muzycznym.
W tegorocznej edycji wzięło udział 20 wykonawców wyłonionych spośród 60 z terenu całej Polski. Wśród tej dwudziestki znalazły się cztery wokalistki z sekcji wokalnej działającej w Strzegomskim Centrum Kultury prowadzonej przez Marka Radwańskiego - Marcelina Żoch, Małgorzata Radziun, Natalia Siewiera i Paulina Borodyń. Pomimo, iż były najmłodsze spośród wszystkich finalistów, swoim profesjonalizmem, warsztatem muzycznym i obyciem scenicznym zachwyciły zarówno komisję jurorską, jak i publiczność.
Bardzo wysoki poziom imprezy sprawił, że do koncertu galowego zakwalifikowała się tylko jedna z dziewcząt - Marcelina Żoch, która wyśpiewała sobie wyróżnienie.


4 grudnia 2007 - Mistrzostwa w akrobatyce sportowej

9 grudnia w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska w akrobatyce sportowej, skokach na trampolinie i skokach na ścieżce w kl. II, III i młodzieżowej.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00. W trakcie zawodów przewidziano czas na wręczenie wieloletnim działaczom związku wyróżnień, pamiątkowych dyplomów i plakietek z okazji 50 lecia działalności Okręgowego Związku Akrobatyki Sportowej na Dolnym Śląsku.
Na turnieju pojawi się Mikołaj, będzie on obdarowywał paczkami zawodników.


4 grudnia 2007 - Mikołaj przyniesie prezenty

Dzieci ze świebodzickich szkół i przedszkoli odliczają już dni do 6 grudnia. Bo czeka ich w czwartek mnóstwo atrakcji, nie tylko tych, przygotowanych przez rodziców, ale także przez samorząd. Jednym z prezentów dla najmłodszych jest wyjście do kina. O godzinie 11.00 pod kinem "Wolność" spotkają się dzieci z przedszkoli oraz klas zerowych. Przywita je burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Maluchy zaprezentują krótki pogram artystyczny a potem wszyscy obejrzą film pt. "Szeregowiec Dolot".
O godzinie 14.00 w Gimnazjum nr 1 odbędzie się zabawa mikołajkowa, podczas której ponad 150 dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących dostanie paczki od Św. Mikołaja. Znajdą się w nich słodycze i owoce. Sponsorem podarunków jest Urząd Miejski w Świebodzicach. Mieszkańców miasta zapraszamy już od godziny 10.00. na Rynek - rozpocznie się tu kiermasz świąteczny, na którym będzie można kupić bożonarodzeniowe ozdoby i stroiki.
Natomiast 7 grudnia, w hali sportowo-widowiskowej odbędzie się mikołajkowy turniej sportowy dla klas I-III. Początek - godzina 9.00 Starsi zaś w sobotę, 8 grudnia, rozegrają mikołajkowy turniej brydżowy.


4 grudnia 2007 - Spotkanie z mieszkańcami

30-tego listopada Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej - Artur Nazimek spotkali się z mieszkańcami gminy.
Celem spotkania było złożenie sprawozdania z rocznej pracy Burmistrza i Rady Miejskiej. Data spotkania przypadła równo rok po złożeniu ślubowania przez Burmistrza.
W pierwszej części spotkania Burmistrz wraz z Przewodniczącym omówili pracę poszczególnych organów gminy w minionym okresie. Sprawozdanie oparte było o przygotowaną prezentację multimedialną.
W drugiej części spotkania przybyli mieszkańcy mogli zadawać pytania. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu mieszkańców gminy. Moderatorem dyskusji był Ireneusz Besser - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.


4 grudnia 2007 - Zima na Dolnym Śląsku

Zimowy sezon turystyczny za pasem, dlatego przedsiębiorcy turystyczni szykują już miejsca noclegowe dla osób, które zamierzają spędzić czas w województwie dolnośląskim.
Popularność turystyki zimowej na Dolnym Śląsku rośnie z roku na rok. Decyduje o tym ukształtowanie terenu, a przez to różnorodność oferowanych form wypoczynku. Jak wskazują dane z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej - główny motyw przyjazdów na Dolny Śląsk to rekreacja. W ubiegłym roku nasze województwo odwiedziło 3 mln turystów. Blisko 2 mln gości skorzystało z noclegów, w tym 500 tysięcy byli to turyści zagraniczni. Polską zimę polubili cudzoziemcy. Chętnie przyjeżdżają Rosjanie, Francuzi i Włosi. Zdecydowanie więcej jest też turystów z Holandii, a nawet Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia dla gościa z zagranicy jest też ciekawa regionalna kuchnia, która obfituje w dania z kapusty i mięs.
Dla krajowych turystów czas rozpoczęcia sezonu zimowego na Dolnym Śląsku kojarzy się z okresem świątecznym. Przyjeżdżają z rodzinami by spędzić w górskich klimatach Boże Narodzenie, Sylwestra czy zimowe ferie. Oblegane są stoki narciarskie (Jakuszce, Świeradów, Czarna Góra, Rzeczka, Zieleniec), a także narciarskie trasy biegowe (Srebrna Góra, Złoty Stok, Walim czy Nowa Ruda), niemałą atrakcję stanowią kuligi z psim zaprzęgiem (Raszów). Popularność w tym regionie zyskały zjazdy saniami rogatymi. Od sześciu lat w Kowarach organizowany jest Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi, który cieszy się niezwykłym zainteresowaniem, głównie przyjezdnych.


4 grudnia 2007 - Działkowcy najlepsi w województwie

Rodzinne Ogrody Działkowe "Rafio" w Świebodzicach znalazły się w tym roku w pierwszej dziesiątce najlepszych ogrodów w Okręgu Sudeckim. To wyróżnienie było okazją do spotkania działkowców z "Rafio", którzy zakończyli uroczyście sezon.
Oprócz dyplomu z gratulacjami od Prezydium Okręgowego Zarządu Sudeckiego PZD w Szczawnie Zdroju, świebodziccy działkowcy otrzymali też 1500 metrów siatki ogrodzeniowej.
Spotkanie odbyło się 30 listopada, jak zwykle w rodzinnej atmosferze, przy kawie i ciastku. Życzymy wszystkim działkowcom kolejnych sukcesów w przyszłym sezonie.


4 grudnia 2007 - Zwycięstwo II LO w meczu matematycznym

28 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbył się pierwszy, eliminacyjny mecz matematyczny pomiędzy zespołem z Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze a uczniami II LO w ramach Dolnośląskich Meczy Matematycznych. Jest to VII edycja tego konkursu, a świdnickie liceum bierze w nich udział po raz piąty.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00. Po dwóch godzinach wytężonej pracy wszystkich zawodników, mecz zakończył się wygraną naszych uczniów 23 : 9, czyli przewagą aż 14 punktów nad przeciwnikami. Zwycięstwo jest tym cenniejsze, że w powszechnej opinii zadania były bardzo trudne. Opiekunem zespołu jest pani Agnieszka Grymek, a w skład drużyny wchodzą uczniowie drugich i trzecich klasy o profilach matematycznych. Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Kaliniak (przewodniczący zespołu), Paweł Wróbel, Katarzyna Anklewicz, Małgorzata Kaczor, Michał Zięba, Dawid Syrek, wszyscy z klasy III a, Beata Karczewska, Grzegorz Woźniak, Olga Dzięgielewska z klasy II a i Radosław Tomaszewski z II f.
Przed uczniami jeszcze dwa spotkania, 13 grudnia z liceum w Bystrzycy Kłodzkiej i 15 stycznia z uczniami I LO w Wałbrzychu.


4 grudnia 2007 - Igrzyska LZS

Zakończyła się VIII edycja Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi rozgrywana pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Dopiero ostatni finał rozegrany 1 grudnia w Żmigrodzie zdecydował o kolejności reprezentacji powiatów i gmin w klasyfikacji generalnej i wyłonił gospodarza uroczystego zakończenia a jest nim powiat Lubin. Ogłoszenie wyników całorocznej rywalizacji i wręczenie nagród honorowych odbędzie się 12 grudnia w Centrum Kultury "Muza" w Lubinie.
W klasyfikacji gmin 6 była Gmina Świdnica, 19 - Marcinowice, 38 - Strzegom, 52 - Jaworzyna Śląska, 71 - Dobromierz.
W klasyfikacji powiatów trzecie miejsce zajął Powiat Świdnica.


4 grudnia 2007 - Narada z dyrektorami

Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa uczestniczył w czwartek, 27 listopada w naradzie z dyrektorami szkół zawodowych oraz ośrodków dokształcania zawodowego z województwa dolnośląskiego, zorganizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. Konferencja poświęcona była kształceniu młodocianych pracowników - organizacji kształcenia teoretycznego w ośrodkach dokształcania i doskonalenia zawodowego w naszym województwie w roku szkolnym 2007/2008, nowym planom nauczania na kursach zawodowych w zawodach tj. sprzedawca, mechanik monter maszyn i urządzeń, drukarz, mechanik pojazdów samochodowych.
W naradzie uczestniczyli m.in.: Stanisław Szelewa - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Jacek Durlik - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy, Krzysztof Ankiewicz - dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy oraz Katarzyna Michalak - wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy.


4 grudnia 2007 - Nagrody za świątecznie przystrojony dom

Ruszył konkurs na najbardziej przystrojony i oświetlony dom. Zabawa organizowana jest w ramach projektu "Świąteczna Kolęda 2007".
- Chcemy by w mieście i gminie Świdnica było jak najwięcej świątecznie przystrojonych i oświetlonych domów. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego autorów najlepszych i najefektywniejszych pomysłów nagrodzimy - zapewniają organizatorzy.
Zgłoszenia przyjmowane są do 19 grudnia drogą pisemną, telefoniczną można również zgłosić się osobiście.
Kontakt: Urząd Miejski w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49 (pok. nr 303), 58-100 Świdnica, tel. 074 856-28-66. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 22 grudnia na godz. 16.30 w świdnickim Rynku. Szczegółowy regulamin w załączniku - >>> zobacz


3 grudnia 2007 - Ocalić od zapomnienia

Skończył się listopad - czas refleksji, wspomnień; pamięci o tych, którzy odeszli, a o których zapomnieć nam nie wolno. Odchodzą świadkowie historii - żołnierze walczący o obronę Ojczyzny, więźniowie obozów zagłady, ofiary wojny. Czasy II wojny światowej nie mogą odejść w zapomnienie, stać się suchym podręcznikowym opisem faktów. Projekt polonistek Zespołu Szkół Mechanicznych: A. Biedroń, D. Fortuny-Rataj, A. Malarczyk i A. Rogozińskiej jest próbą wyjścia poza stereotypy w nauczaniu o najbliższej nam historii i literaturze. Jednym z ważniejszych bowiem problemów w praktyce dydaktycznej związanej z tematyką II wojny światowej jest przepaść miedzy doświadczeniem świadków, ofiar wojny a wyobraźnią młodych ludzi, przyzwyczajonych do okrutnych scen z gier komputerowych i filmów. Istnieje niebezpieczeństwo, że dla części z nich nawet najbardziej drastyczne dane dotyczące Holocaustu brzmieć będą jak kolejna fabuła brutalnej gry lub horroru. Dlatego tak ważne jest, aby przy mówieniu o Holocauście pozwolić młodym ludziom doświadczyć chociaż części jego znaczenia przez bezpośrednie zetknięcie z tą rzeczywistością. I to właśnie dlatego 15 listopada wszystkie klasy maturalne "Mechanika" pojechały "zmierzyć się" z historią Auschwitz, zweryfikować przekazy literackie, historyczne i kulturowe. Doświadczenie zetknięcia z Holocaustem to nie tylko uzupełnienie wiadomości przekazywanych na lekcji - to tak naprawdę nadanie im właściwego sensu.
Uczniowie zetknęli się z przestrzenią - pomnikiem, który podkreślił realność wydarzeń historycznych. Taki przekaż wypełnił wyobraźnię o wiele intensywniej niż fragmenty podręczników, czy lektur. Bez wielkich słów i mądrych analiz.


3 grudnia 2007 - Pomóż innym przeżyć

Wolontariusze świdnickiego sztabu akcji pt.: Świąteczna paczka" już skończyli pytać ludzi co potrzebują. Wolontariusze pracują non stop i znaleźli 159 osób, które potrzebują naszej pomocy. Ludzie uznali za najbardziej potrzebną żywność, środki czystości, odzież, buty, meble, sprzęt agd, czy remont i itd.
"Byłem zaskoczony jak ludzie żyją. ściany były porośnięte grzybami, bądź wilgocią. To straszne. W każdym domu pytaliśmy dzieci co chciałyby dostać od Św. Mikołaja, a one stwierdziły, że jedzenie. Nie mogliśmy uwierzyć, że dzieci nie mogą się cieszyć z dzieciństwa. Znaleźliśmy 159 osób potrzebujących, ale jestem świadomy tego, że jest ich o wiele więcej. Teraz mam większą motywację do pomocy innym. Ludzie potrzebują pomocy nie tylko w święta, więc na pewno nie będzie to moja jedyna akcja, którą będę prowadził w roku. Apeluję do świdniczan i nie tylko, aby czasem popatrzyli się na innych i pomogli tym naprawdę potrzebującym. Liczę na mieszkańców Świdnicy. Mam nadzieję, że pomogą innym przeżyć" - powiedział Piotr Parobiec uczeń III LO, organizator akcji w Świdnicy.
Od 1 grudnia na stronie www.swiatecznapczka.pl można zobaczyć na co czekają ubodzy świdniczanie. Przygotowaną paczkę można przynieść w dniach: 14 grudnia (10.00 - 18.00), 15 grudnia (9.00-19.00) i 16 grudnia (9.00-19.00) na ulicę Grodzką 19 (I piętro) do siedziby świdnickiego hospicjum. Teraz wolontariusze będą chodzić i prosić o pomoc świdnickie firmy. Pilnie potrzebna jest firma remontowa, która będzie chciała z nami współpracować. Kontakt z Piotrem Parobcem - >>> napisz


3 grudnia 2007 - Dar serca

Od wielu już lat do Strzegomia przyjeżdżają członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z miasta partnerskiego Auerbach. Cel wizyty jest zawsze jeden - pomoc najbardziej potrzebującym.
Tegoroczna wizyta rozpoczęła się w sobotę 1 grudnia.. Do Strzegomia przyjechało 12 osób z Auerbach, zarówno strażaków jak i sponsorów, którzy przywieźli bardzo dużo zabawek, ubrań i żywności. Podczas spotkania w Domu Parafialnym przy Bazylice Mniejszej p.w. Św. App Piotra i Pawła, goście z Niemiec rozdali upominki rodzinom strażackim, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Kolejnym punktem wizyty była wymiana podarunków między zaprzyjaźnionymi rodzinami strażackimi z Auerbach i Strzegomia. W sumie obdarowanych zostało ok. 500 osób.
Od kilku lat dary z Niemiec przekazywane są także do stołówki charytatywnej im. Św. Brata Alberta działającej przy strzegomskiej bazylice i na teren wszystkich wsi, gdzie swoje siedziby mają jednostki OSP.
Podczas krótkiego pobytu w naszym mieście strażacy odwiedzili również Goczałków Górny, gdzie obejrzeli ruiny spalonych zabudowań pałacowych. Dla rodzin, które ucierpiały w tym pożarze, zostaną przekazane dary w postaci ubrań i zabawek.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc. W dzisiejszych czasach takie gesty należy uznać za prawdziwy dar serca - mówił podczas spotkania z Niemcami burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Dzięki pomocy strażaków, tegoroczne Mikołajki będą dla wielu osób udane.


3 grudnia 2007 - "Cała Polska czyta dzieciom"

6 grudnia o godzinie 11.00, w dzień Św. Mikołaja w Przedszkolu w Pszennie gościć będzie J.E. Ks. Prof. dr hab. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki. W tym dniu Ks. Biskup wizytował będzie placówki oświatowe w Pszennie podczas swojej wizytacji kanonicznej Parafii Św. Mikołaja w Pszennie.
W trakcie spotkania z przedszkolakami w Przedszkolu w Pszennie J.E. Ks Bp Ignacy Dec weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Również w tym samy dniu do akcji wspólnie włączy się wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.


3 grudnia 2007 - Genetyka w Onkologii

8 grudnia o godzinie 10:00 w Hotelu "Piast Roman" w Świdnicy odbędzie się III Dolnośląska Konferencja Genetyka w Onkologii.
Prawie 50 lekarzy rodzinnych, podstawowej opieki zdrowotnej, ginekologii, chirurgii, gastroenterologii oraz innych specjalności, będą mogli poznać aktualnie obowiązujące rekomendacje Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, którego kierownikiem jest konsultant krajowy ds. genetyki klinicznej prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński, dotyczące postępowania w nowotworach dziedzicznych i zastosować je w praktyce codziennej.
Temat dotyczący perspektyw i rekomendacji leczenia w onkologii w 2008 roku przedstawi dr n. med. Emilia Filipczyk-Cisarż - konsultant regionalny w zakresie onkologii klinicznej.
Również w trakcie konferencji zostaną przeprowadzone warsztaty dla osób z potwierdzoną predyspozycją dziedziczną do nowotworów, przez Stefanię Raducką psychologa klinicznego SP ZOZ w Świdnicy.
Jak przebiega droga od kwalifikacji i pobrania krwi, poprzez wykonanie testów molekularnych DNA, do uzyskania wyników badania i ich zastosowania w klinice, przedstawią - doc. dr hab. n. przyrod. Grzegorz Kurzawski oraz dr n. med. Tomasz Huzarski z MCNDZ w Szczecinie.
O tym, jak wielu mieszkańców Świdnicy i okolic miało już takie badania przeprowadzone opowie dr Ewa Kilar- inicjator i organizator konferencji, ordynator onkologii klinicznej szpitala "latawiec".
Za udział w konferencji można będzie uzyskać 5 punktów edukacyjnych.


3 grudnia 2007 - Sesja Rady Miejskiej

Najbliższą sesję Rady Miejskiej zaplanowano na 5 grudnia na godzinę 15.00. Radni, jak zwykle, będą rozmawiać o sprawach istotnych dla gminy i jej mieszkańców.
Jednym z ważniejszych punktów sesji będzie dyskusja na temat usuwania usterek i wad w kanalizacji sanitarnej w Olszanach. Radni podejmą również uchwały w następujących sprawach: zmiany budżetu gminy Strzegom na bieżący rok, zmieniająca uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych gminy Strzegom oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu, zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Strzegom.
Radni zapoznają się także ze sprawozdaniem z działalności burmistrza Strzegomia.


3 grudnia 2007 - Goście z Wilna w Pszennie

Jutro na zaproszenie Polonijnego Centrum Edukacji w Lublinie oraz Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu, dyrekcja placówek oświatowych w Pszennie gościć będzie grupę 30 nauczycieli z Wilna.
Wizyta rozpocznie się o godzinie 9.30 i potrwa do godziny 12.30. W tym czasie goszczący nauczyciele uczestniczyć będą w zajęciach lekcyjnych w trakcie których zapoznają się systemem opiekuńczo wychowawczym przedszkola w Pszennie oraz działaniami dydaktyczno-edukacyjnymi realizowanymi w szkole Podstawowej im. M. Kopernika oraz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w powiecie świdnickim goście z Wilna, którzy zainteresowani są informacjami nt. systemu prowadzenia placówek oświatowych tj. przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum, systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli przebywać będą właśnie tylko w gminie Świdnica, w Pszennie.


3 grudnia 2007 - Podziękowania

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej dziękuje Właścicielom świebodzickich sklepów: Chata Polska, Biedronka, Intermarche za przychylność a klientom z wielkie serce i hojność.
W Świebodzicach podczas tegorocznej Świątecznej Zbiórki Żywności, której towarzyszyła ogólnopolska kampania społeczna "Pomyśl: Święta… Możesz pomóc", zebrano 280 kg żywności.
Zebrana żywność trafi do rodzin, w których żyją niepełnosprawne dzieci oraz do świetlicy środowiskowo-integracyjnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności - Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


3 grudnia 2007 - Kolęda do Świętego Mikołaja

I już "Kolęda do Świętego Mikołaja" w wykonaniu Rico i Rupherta z Clown Circus Show za nami.
W szalonej zabawie w której nie brakowało baniek mydlanych, wybuchów konfetii, "kolorowego śniegu", malowania twarzy i włosów dzieci z naszej gminy bawiły się w Sali Klubu Secret.
I w tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować Państwu Elżbiecie i Waldemarowi Chrobot za bezpłatne udostępnienie klubu w którym Żarowski Ośrodek Kultury mógł zorganizować tą imprezę.


2 grudnia 2007 - Baron i Świdnica w centrum zainteresowania

Kilka dni temu informowaliśmy o spotkaniu dziennikarzy Associated Press z Jerzym Gaszyńskim, twórcą miejsca pamięci poświęconego "Czerwonemu Baronowi", "Red Baronowi", Manfredowi von Richthofenowi. Ten legendarny lotnik znany na całym świecie do czasu powstania tego "pomnika" nie miał domu, był człowiekiem bezdomnym. Od tego momentu jego "domem" jest Świdnica. Sprawa łączenia jego osoby z naszym miastem była tematem wywiadu oraz tematem materiału filmowego jaki powstał na potrzeby agencji.
Artykuł napisany wówczas pojawił się w prasie światowej. Zamieściły go największe dzienniki oraz portale na świecie. Chyba nigdy w historii miasta nie wzbudzało ono tak wielkiego zainteresowania. Wybraliśmy tylko te, które udało nam się znaleźć w sieci internetowej, a są to między innymi: Herald Tribune, mcnbc, Washingtonpost,
The Times, Santa Barbara News - Press, The Guardian, The News Obserwer,
Newsweek, PR Inside, MiamiHerald, Times Daily, The - Hindu, BlueRidgeNow,
realTime, macon-com, Islandpacked, News10-NBC, News One, Star - Telegram,
Las Cruces Sun-New, The News Tribune, SeattlePi, WTOP-News, The - State,
WKRN Nashvlle, SanLuisObispo, Philly - com, NewsVine , Comcast News,
commercialappeal, MyMotherLode News, Examiner, STLtoday, Yahoo news,
Duluth News Tribune, News Leader, foxtvnewbroadcastlive, Statesman, Myund, CoxNet Rhode Island, Herald Times Online, JournalGazette, Breitbart,
Daily Herald, Oregon Live, KSL,
Jak powiedział nam Jerzy Gaszyński w połowie tygodnia pojawią się dziennikarze Blomberga z Niemiec, zainteresowani są też Holendrzy.
Associated Press - amerykańska agencja prasowa. 3500 pracowników w 240 biurach zaopatruje w wiadomości około 6000 stacji radiowych i telewizyjnych oraz 1700 gazet w USA. Poza USA ma około 8500 klientów.
Wiadomości są tłumaczone na 5 języków obcych: hiszpański, niemiecki, francuski, holenderski i szwedzki.


2 grudnia 2007 - Jeszcze jedna sesja

Ostatnio świebodziccy radni spotykają się niemal co tydzień w sprawie podjęcia istotnych dla miasta uchwał.
Tak będzie i tym razem - na środę, 5 grudnia, wyznaczono kolejną sesję Rady Miejskiej Świebodzic. Do podjęcia są dwie uchwały: pierwsza dotyczy zasad wnoszenia i zbywania przez burmistrza miasta udziałów w spółkach prawa handlowego, druga zaś koniecznych do wprowadzenia zmian w tegorocznym budżecie miasta. Sesja rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej ratusza.


2 grudnia 2007 - Andrzejkowy Turniej

30 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, z inicjatywy Stanisławy Miazgi - wieloletniej bibliotekarki, odbył się Andrzejkowy Turniej Jednego Wiersza. W konkursie wzięło udział łącznie 25 uczestników, którzy zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie w dwóch kategoriach wiekowych: "młodsi" i "starsi".
Wszyscy recytatorzy byli bardzo przejęci i stremowani. Oceny poziomu recytacji i wyznaczenia zwycięzców, dokonała czteroosobowa komisja w składzie: Katarzyna Stefańczyk, Krzysztof Łapko, Bożena Dziurla oraz Małgorzata Skowron.
Pierwsze miejsce w kategorii "młodsi" przyznano Annie Domaradzkiej z Dobromierza, natomiast w kategorii "starsi" najlepsza okazała się Anna Chryplewicz z Kłaczyny. Trzy odważne dziewczęta Milena Gryko, Dorota Oleksyk i Kamila Kłakowicz recytowały wiersze własnego autorstwa, za które otrzymały wyróżnienia. Nagrodami przyznanymi w konkursie były piękne książki.


2 grudnia 2007 - "Dzieci w sieci"

W dobie niezwykle szybkiego rozwoju technologii komputerowej, w tym Internetu, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której użytkownicy popadają w uzależnienie. Problem ten został poruszony w spektaklu "Dzieci w sieci", które odbyło się w Strzegomskim Centrum Kultury 28 listopada.
Przedstawienie odbyło się w ramach jesienno-zimowego cyklu pod wspólnym tytułem "Alkohol, narkotyki i tytoń niszczą zdrowie i zabierają wolność". Poprzednie spotkania odbyły się 25 i 26 października i poruszyły problem narkomanii. Cykl finansowany jest z budżetu gminy, ze Środków Komisji Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Spektakl skierowany był do uczniów klas piątych i szóstych ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Strzegom. Został on przygotowany przez krakowskich artystów Teatru Profilaktycznego im. Marka Kotańskiego. Przedstawienie składało się z trzech części: spotkania z psychologiem i policjantem, inscenizacji profilaktyczno-edukacyjnej oraz rozmowy z młodzieżą. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na fakt, że uzależnienie od komputera i Internetu, może doprowadzić do wejścia w świat alkoholu i narkotyków. Z inicjatywy instruktorów SCK uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursie literackim pod tytułem: "Moje refleksje na temat uzależnień na podstawie obejrzanych spektakli teatralnych". Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas spotkania podsumowującego cykl, które odbędzie się 20 grudnia w SCK.


2 grudnia 2007 - Niecodzienny gość w Galerii Fotografii

Fundacja "Serce" - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż jubileuszowej wystawy wybitnego polskiego pejzażysty i portrecisty -Stanisława Mazusia.
Artysta na zaproszenie Prezesa Fundacji "Serce" Marka Michalak wyraził zgodę na wystawienie w Świdnicy 40 obrazów z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy twórczej, który spędzi właśnie w Stolicy Dziecięcych Marzeń. Uroczystość połączona z koncertem Zespołu Dziecięcego "Serduszka" odbędzie się 7 grudnia 2007 roku, w piątek o godz. 19.00 w Galerii Fotografii w Rynku.
W programie przewidziano loterię fantową, podczas której można będzie wygrać pracę Stanisława Mazusia.
Stanisław Mazuś (ur. 1940 r.), absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, dyplom w pracowni malarstwa prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministra kultury i Sztuki. Brał udział w ponad 100 wystawach i plenerach w Polsce i zagranicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich muzeów, instytucji państwowych i kolekcji prywatnych, w tym Kurii Metropolitarnej w Katowicach, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Klasztorze O.O. Paulinów na jasnej Górze w Częstochowie oraz Galerii Uffizi we Florencji.
Artysta jest uczestnikiem obu edycji świdnickiej akcji "Polscy Artyści plastycy-Dzieciom". Jego prace w sprzedaży galeryjnej i na aukcjach charytatywnych osiągają zawrotne sumy. Jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych pejzażystów i portrecistów.


2 grudnia 2007 - Aniołki w "Secrecie"

Dzięki uprzejmości i gościnności Państwa Elżbiety i Waldemara Chrobotów 3 grudnia w klubie "Secret" przy ulicy Armii Krajowej 60 w Żarowie ze specjalnym programem artystycznym zatytułowanym "Kolęda do Świętego Mikołaja" przybędzie Święty Mikołaj i jego pomocnicy.
W programie wspaniałe piosenki, kolorowy śnieg, bańki mydlane, gadżety, konkursy i wiele innych atrakcji.
Spotkanie ze Świętym Mikołajem rozpocznie się o godzinie 10.00.
Wszystkie Aniołki informujemy, że mogą jeszcze nabyć w ŻOK-u dla swoich pociech karneciki o wartości 4 złotych.


1 grudnia 2007 - Punkt w meczu z Gwardią II Wrocław

Ze względu na odbywający się w Świdnicy Turniej Tańca, dzisiejszy mecz o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet rozegrany został w "starej" hali sportowej przy ulicy Pionierów.
Świdniczanki gościły drużynę z Wrocławia. Pierwsze dwa sety to było "bicie". Świdniczanki nie umiały znaleźć recepty na dobrze grające wrocławianki. Nie wychodziło nic. Przyjęcie zagrywki słabe, słabe rozegranie, słaby atak. Wydawać się mogło, że trzeci set będzie tylko formalnością i komplet punktów trafi do Wrocławia. Jednak w trzecim secie role zaczęły się odwracać. Gra w zespole świdnickim zaczęła się układać i to zaowocowało wygraną do 22.
Czwarty set po łatwym prowadzeniu MKS Świdnica w końcówce kiedy do wyrównania doprowadziły wrocławianki stał się prawdziwym horrorem. Walka, punkt za punkt. Tak było do końca tego seta. Wygrał go MKS Świdnica 30 do 28.
W piątym secie do czasu zmiany boiska prowadził MKS jednak z upływem czasu, wrocławianki wyrównały i wygrały go.
MKS Świdnica - KS Impel Gwardia II Wrocław 2:3 w setach - 14/25, 15/25, 25/22, 30/28 i 11/15. Szkoda, że świdniczankom nie udało się zdobyć dwóch punktów, niemniej jednak cieszymy się z tego jednego, gdyż przed tym meczem świdniczanki nie były jego faworytem.


1 grudnia 2007 - Ruszają rozgrywki

Niebawem ruszą rozgrywki V edycji Międzypowiatowej Ligi Szachowej. Liga będzie się odbywać tradycyjnie systemem turniejów dojazdowych, w trakcie których rozegrane zostaną maksymalnie 3 rundy. Tempo gry 60 minut dla zawodnika, w lidze będzie można zdobyć kategorie szachowe (maks. do II kategorii).
Pierwszy turniej rozegrany zostanie 9 grudnia 2007 w Żarowie, początek o godzinie 9.00. Wszystkie chętne zespoły, chcące wystartować w Lidze proszone są o zgłaszanie się na adres: goniec_zarow@o2.pl. Dotychczas swój udział zgłosiły: GLKS Goniec Żarów, ULKS Wieza Żarów, GOK Malczyce I, GOK Malczyce II, GLKS Zebra Jaworzyna Śląska, GLKS Strzegom, Bystrzyca Górna, LKS Zryw Łażany.


1 grudnia 2007 - Praca Michała - wyróżniona

W październiku tego roku członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej wraz z Opiekunem Lidią Lewandowską uczestniczyli w zorganizowanym przez Narodową Agencję Programu Młodzież "II Turnieju o Puchar Młodzieży".
Dla uczestników tego spotkania ogłoszono konkurs, na najlepszą relację z tego wydarzenia. Dzisiaj otrzymaliśmy informację iż wśród dwóch wyróżnionych prac znalazła się relacja Michała Skoczylasa członka naszego Stowarzyszenia.
Michał zdaniem jury konkursowego zasłużył na wyróżnienie.


1 grudnia 2007 - Szósta nagroda

"Świat Staje się Cyfrowy". Sponsorem nagród w konkursie jest Spółka Akcyjna - Multimedia Polska.
Konkurs trwa dziesięć tygodni, za nami już szósty tydzień.
Dziś poznaliśmy kolejnego laureata. Został nim Antoni Nowosielski z Wałbrzycha. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.
Rozpoczynamy kolejny tydzień zabawy. Zadajemy siódme pytanie, brzmi ono tak: cyfrowa telewizja kablowa oferuje, poza doskonałym obrazem, także zupełnie nowe funkcje. Super nowością wchodzącą na rynek jest wirtualna wypożyczalnia filmów. Jak nazywa się ta usługą w języku angielskim i polskim?. Skąd można go wziąć?. Czekamy na odpowiedzi, kolejnego laureata poznamy 8 grudnia. Zapraszamy do zabawy. Wejdź na stronę i wyślij odpowiedź.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii