31 stycznia 2008 - Świdnicki Rynek opanowali maturzyści

Pomysł którego inicjatorem jest młodzież ze Świdnickiego Zespołu Szkół Mechanicznych, tłumnie zebrała się na Rynku by zatańczyć Poloneza.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa oraz Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek. Świdnicki Polonez to już tradycja, którą warto kultywować. Obwieszcza ona bowiem, iż teraz nastał czas nauki i przygotowań do najważniejszego egzaminu w życiu każdego człowieka jakim jest Matura.
Zdjęcia z IV Świdnickiego Poloneza - >>> zobacz


31 stycznia 2008 - Ratujcie Bibliotekę Pedagogiczną

My, czytelnicy Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy kolejny raz zwracamy się z apelem o wsparcie naszej biblioteki i uchronienie jej przed działaniami, które niechybnie prowadzą do jej upadku. Reprezentujemy nie tylko nauczycieli zatrudnionych we wszystkich typach placówek oświatowych działających na terenie Powiatu Świdnickiego, ale również pracowników służby zdrowia, Policji, sądu, administracji samorządowej, urzędów pracy i skarbowego oraz studentów różnych kierunków uczelni z Wałbrzycha, Wrocławia, Krakowa, Opola, Warszawy, Zielonej Góry, Gdańska, Poznania, a nawet z uczelni zagranicznych.
Od 11 lat zabiegamy o utrzymanie placówki będącej od ponad pół wieku jedynym centrum informacji edukacyjnej działającej w Powiecie Świdnickim. Wielokrotnie podejmowano próby ograniczenia Jej działalności poprzez redukcję zatrudnienia, zmniejszanie budżetu na funkcjonowanie, zakup książek, materiałów biurowych, a nawet ograniczanie pieniędzy na środki czystości niezbędne do prawidłowego działania biblioteki.
Od wielu lat podejmowane są próby przejęcia Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy przez samorządy działające w Powiecie w drodze porozumienia z Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego. Brak zdecydowanej woli przekazania tej placówki z zapewnieniem środków finansowych na jej remont i wyposażenie powoduje dalszą degradację materialną. Wyposażenie placówki pozostaje niezmienione od lat 60-tych ubiegłego wieku. Niektóre pomieszczenia biblioteki zostały pomalowane ponad 10 lat temu, a na skutek długoletniego użytkowania wykładzina podłogowa w wypożyczalni i magazynie książek w wielu miejscach jest dziurawa. Na przestrzeni ostatnich lat z inicjatywy właściciela budynku wymieniono częściowo instalację elektryczną oraz centralnego ogrzewania, a także w grudniu 2007 roku wymieniono okna - zabrakło środków na malowanie ścian. Natomiast organ prowadzący - Sejmik Województwa Dolnośląskiego nigdy nie wykazał zainteresowania poprawą warunków funkcjonowania swojej placówki.
Żądamy od władz samorządu Województwa Dolnośląskiego zdecydowanych działań nadających właściwą rangę Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy oraz zapewnienia środków na jej rozwój jako jedynej instytucji tego typu w Powiecie Świdnickim. Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.


31 stycznia 2008 - Zapraszamy na mury

Burmistrz miasta i Towarzystwo Miłośników Świebodzic zapraszają na otwartą dyskusję i prezentację trasy turystycznej pod nazwą "Mury miejskie". Spotkanie odbędzie się 7 lutego o godzinie 17:30, w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Wielkim entuzjastą tego projektu i jednym z głównych pomysłodawców jest Janusz Kujat, prezes TMŚ. - Turystyka - to najlepszy kierunek - mówi. - Mamy dobre położenie - między Świdnicą, a Wałbrzychem i Bolkowem. Tu turyści jadą oglądać Kościół Pokoju, Zamek Książ i palmiarnię, zamek w Bolkowie. Niechby do nas wpadli zobaczyć wspaniale zachowane mury obronne i przeszli się wzdłuż nich specjalnie przygotowaną trasą. Mogliby też usiąść w kawiarni, zjeść coś w restauracji, zatrzymać się w hotelu. To oczywiście dalsza perspektywa, ale wszystko to mogłoby spowodować ożywienie gospodarcze naszego miasta. Do realizacji projektu nie jest już wcale tak daleko. Na zlecenie władz miasta została przygotowana koncepcja rewaloryzacji murów - jej autorem jest wrocławski architekt, dr Maciej Małachowicz, który zresztą będzie obecny na lutowym spotkaniu. Odnowienie murów zostało także wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji Świebodzic co oznacza, że będzie można starać się o środki unijne na to przedsięwzięcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
W spotkaniu weźmie też udział Barbara Nowak-Obelinda, dyrektor wałbrzyskiego biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Dobiesław Karst, archeolog, który w miejscu Bramy Świdnickiej (dziś plac Jana Pawła II) prowadził wykopaliska. Debata jest otwarta dla wszystkich mieszkańców miasta, czekamy na opinie i sugestie- dodaje Janusz Kujat.


31 stycznia 2008 - Fabian Pawela zmienia klub

Były piłkarz Polonii Świdnica zmienił klub w Grecji.
W czwartek III ligowy Panetolikos oficjalnie ogłosił, iż jego nowym zawodnikiem stał się Fabian Pawela. Z włodarzami klubu doszedł on do porozumienia w sprawie warunków półtorarocznego kontraktu.
Dwudziestotrzylatek był ostatnio związany z zespołem Thyella Patras. Wcześniej napastnik występował również w takich drużynach jak AO Acharnaikos oraz AE Chalkidona.
Pawela w naszym kraju jest znany kibicom Polonii Świdnica. Napastnik w 2004 roku postanowił spróbować swoich sił za granicą. Wyjechał wówczas do Grecji, gdzie gra do tej pory. Informacja pochodzi ze strony - www.sportowefakty.pl


31 stycznia 2008 - "Katharsis i przyjaciele dla Emilki"

2 lutego o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Katharsis i przyjaciele dla Emilki". Celem koncertu jest zbiórka pieniędzy na operację i leczenie trzyletniej świdniczanki - Emilii Brydniak, która przyszła na świat z połową serduszka. Ma już za sobą dwie operacje, ale tę najważniejszą dopiero przed sobą. Najważniejsza, ponieważ uratuje Emilce życie. Operacja jest zaplanowana na marzec tego roku ale niestety rodzice - Adriana i Paweł, muszą zebrać do tej pory ogromną sumę pieniędzy, czyli 16 200 EURO (ok. 60 tysięcy złotych).
Organizatorem tego koncertu, który pomoże nam zebrać pieniądze jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy (SAK). W koncercie wezmą udział wokaliści i zespoły taneczne działające przy SAK oraz zaproszeni goście - młodzi muzycy, wokaliści i tancerze spoza Świdnicy.
- Chcemy rozgrzać do czerwoności serca ludzi, aby każdy z nich oddał jakąś cząstkę dla maleńkiego serduszka Emilii. Ten koncert będzie również podziękowaniem osobom i instytucjom, które już wcześniej udzieliły pomocy.
Cały czas trwa zbiórka pieniędzy. Do koncertu niewiele czasu ale można już pomóc.
Fundacja "Wyjdź naprzeciw" ul. Ściegiennego 73/19, 30-830 Kraków, Deutsche Bank PBC
Nr konta: 34 1910 1048 2101 9907 9369 0002 Z dopiskiem "Emilka Brydniak"


30 stycznia 2008 - Wyrok

25 lat więzienia - taką karę wymierzył Sąd Okręgowy w Świdnicy 35 letniemu Danielowi K. za zgwałcenie i zabójstwo 9 letniego Sebastiana z Boguszowa Gorców. Daniel K. zwrócił się do sądu o uniewinnienie - Jest mi przykro, że tak się stało, nie mogę tego odwrócić. Ale nie jestem winien zabójstwa - mówił przed sądem.
Do czynu doszło w 2006 roku. Zabójca doskonale znał swoją ofiarę, był jego instruktorem karate. Ciało 9-latka znaleziono w lesie, u podnóża góry Chełmiec. Zwłoki, zawinięte były w worek i zakopane. Podczas śledztwa początkowo Daniel K. przyznał się do zabójstwa, ale później zmienił zeznania twierdząc, że tylko widział osobę, która mogła zabić chłopca. Dlatego jak twierdził, wiedział gdzie ukryto zwłoki.
Według prokuratora Wiesława Dworczaka o jego winie zadecydowały między innymi brak alibi oraz ustalenia biegłych. Powołani przez sąd eksperci opierali się na przebiegu zdarzeń oraz kolejności zadawanych dziecku ciosów nożem. Przyczyną śmierci jak ustalili były liczne rany szyi.


30 stycznia 2008 - Jest boom gospodarczy i co dalej?

Świdnica znalazła się obok Wrocławia, Krakowa i Gdańska wśród miast najdynamiczniej rozwijających się. O konsekwencjach boomu gospodarczego mówił wczoraj, 29 stycznia, w Warszawie prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Wystąpienie prezydenta miało związek z konferencją "Trzy miasta, trzy rzeki - inwestycje, szanse i wyzwania".
- Bez wątpienia pozytywem rozwoju miasta jest stosunkowo mały spadek ilości mieszkańców oraz wzrost liczby urodzeń. Świdnica notuje również stabilną i wysoką liczbę osób w wieku produkcyjnym, a przede wszystkim znaczący spadek ilości osób bezrobotnych. Duża liczba nowych inwestorów w podstrefie świdnickiej zapowiada jeszcze większy wzrost zatrudnienia, a co za tym idzie zmniejszenie wydatków budżetowych na dodatki mieszkaniowe, świadczenia rodzinne czy ośrodki pomocy społecznej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie samych mieszkańców. Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że rozwój gospodarczy jest możliwy, tylko i wyłącznie dzięki temu, że mamy świetnych mieszkańców. Dziś dużo mówi się o kapitale ludzkim, a u nas odnosi on sukcesy od lat. Kapitałem miast są ich mieszkańcy - mówił Wojciech Murdzek.
Konferencja "Trzy miasta, trzy rzeki - inwestycje, szanse i wyzwania" to spotkanie z władzami polskich miast i kadrą zarządzającą największych firm.
Konferencja skierowana jest do firm i instytucji, które biorą lub planują aktywny udział przy rozbudowie i modernizacji miast Polski.


30 stycznia 2008 - Boisko ruszyło

Po kilkutygodniowej przerwie, spowodowanej warunkami atmosferycznymi, wznowiono prace przy budowie boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.
Boisko będzie służyło wszystkim dzieciom ze Śródmieścia, będzie można grać na nim w piłkę nożną, ręczną oraz siatkową. Płyta boiska będzie miała wymiary 20x40 m, pojawią się bramki i kosze oraz oświetlenie. Wartość prac to 468 tys. zł. Inwestycja realizowana jest z budżetu miasta.
A na wiosnę rozpocznie się budowa kolejnego boiska - tym razem będzie to plac z nawierzchnią syntetyczną. Pojawi się na największym osiedlu w mieście - Osiedlu Piastowskim i w większości będzie finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Kultury Fizycznej, w ramach programu "Blisko Boisko". Świebodzice otrzymały na nie 300 tys. zł, około 230 tys. zł dołożą z własnego budżetu. A wszystko po to, aby dzieci i młodzież w Świebodzicach mogły aktywnie spędzać wolny czas.


30 stycznia 2008 - Bajkowy karnawał w przedszkolu

Bardzo dawno, może przed wiekiem, Przed dwoma wiekami czy trzema, W pewnym królestwie dalekim . . .
Tak zaczyna się znana dzieciom bajka Jana Brzechwy - "Kopciuszek", którą jutro na balu w Przedszkolu w Pszennie zaprezentują samorządowcy pod kierunkiem wójta gminy Świdnica - Teresy Mazurek. W role księżniczek, księcia, króla wcielą się pracownicy urzędu i radni gminy.
Barwne stroje, śpiew, taniec i gra aktorska przeniosą wszystkich, którzy przybędą w ten dzień do przedszkola w Pszennie w świat baśni.


30 stycznia 2008 - Przeprowadzka na dniach

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci sióstr de Notre Dame w Świebodzicach już odliczają dni do przeprowadzki do swojego świeżo odremontowanego domu przy ul. Mickiewicza. Od maja zabytkowy zameczek, w którym mieści się DPS, był poddawany gruntownemu remontowi mającemu przystosować obiekt do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej o domach pomocy społecznej.
- Musieliśmy dostosować do tych wymogów całą bazę mieszkalno-rehabilitacyjną - mówi siostra Anita Hamelik, dyrektor DPS w Świebodzicach. - To wiązało się np. z koniecznością przebudowy pokoi chłopców. Na osobę musi przypadać 6 metrów kwadratowych, konieczna też była odpowiednia liczba łazienek; musieliśmy w pokojach zlikwidować różnice poziomów. To była bardzo gruntowna modernizacja. Ale efekty są rzeczywiście widoczne. Pokoje mają osobne wejścia, piękne kolory, maskotki, rysunki na ścianach, w łazienkach jest nowa armatura i glazura. Nowe urządzenia i glazura pojawiły się także w częściach socjalno-gospodarczych a w części rehabilitacyjnej urządzono nowoczesne sale do ćwiczeń, hydromasaży, itd.
Przy okazji remontu udało się także wydobyć i wyeksponować kilka ozdobnych elementów architektonicznych, jak np. granitową kolumnę w piwnicy, która jest najstarszym elementem architektonicznym w budynku.
Remont i przebudowa obiektu kosztowały blisko 3 mln zł. Połowę środków siostry pozyskały w formie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Przeprowadzka podopiecznych i kadry opiekuńczej zaplanowana jest na początek lutego.


30 stycznia 2008 - Niech 1% zostanie w Świdnicy

Nie wiesz komu przekazać 1 proc. podatku?
- Przekaż go organizacjom działającym w Świdnicy - zachęca Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i zaznacza. - Sam od lat wspieram organizacje, które służą świdniczanom. Z jednego procenta z naszych podatków może uzbierać się ogromna kwota, którą zamiast fiskusowi, można oddać konkretnej organizacji, która pomaga innym: naszym sąsiadom, czy też znajomym. Jest szansa, że pieniądze z jednego procenta zostaną tutaj, na miejscu. Oprócz poświęcenia kilku chwil na wpisanie nazwy świdnickiej organizacji, to nic nie kosztuje.
W Świdnicy funkcjonuje ponad 30 organizacji, którym można przekazać 1 proc. podatku. Działają one w bardzo różnych dziedzinach m.in. pomocy potrzebującym, chorym, ale też sportu, czy biznesu. Lista organizacji - >>> zobacz


30 stycznia 2008 - Rozkład jazdy w komórce

Mieszkańcy Świebodzic mogą sprawdzić, kiedy odjeżdża autobus linii nr 1 w swoim telefonie komórkowym! Nową usługę w styczniu uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Świdnicy, które obsługuje linie świebodzicką.
Wystarczy uruchomić przeglądarkę WAP w naszym telefonie, znaleźć właściwy adres www oraz miasto (szczegółowy opis krok po kroku zamieszczamy poniżej oraz na tablicy graficznej). W ten sposób szybko i łatwo sprawdzimy, o której odjeżdża autobus z żądanego przystanku. To bardzo przyda się w mieście, gdyż papierowe rozkłady jazdy, które znajdują się na przystankach, są notorycznie zrywane przez wandali. O taki rozkład możemy też poprosić kierowcę autobusu.
Jak odszukać rozkład w komórce?
1. Wybrać połączenie internetowe lub podobne w zależności od modelu telefonu.
2. Podać adres http://wap.rozklad.com
3. Wybrać - SWIDNICA
4. wybrać numer linii "1" - jest to numer linii w Świebodzicach
5. określić kierunek w którym chce się jechać (Pelcznica lub Ciernie)
6. wybrać ulicę na której znajduje się przystanek, z którego wsiadamy do autobusu
7. sprawdzamy rozkład jazdy
Pamiętajmy o nie używaniu polskich liter w przeglądarce.


30 stycznia 2008 - Między nami rolnikami

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Fundacji "Krzyżowa" odbywają się dyskusje o aktualnych tematach dotyczących: rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego. Najbliższy temat to: Trunki regionalne i tradycyjne.
Marek Komorowski, dziennikarz z Jeleniej Góry, z wykształcenia rolnik, ale przede wszystkim amator win, nalewek, miodów pitnych i mocniejszych alkoholi opowiadać będzie o historii, latach upadku i dzisiejszym powrocie do tradycji regionalnych trunków oraz nowych pomysłach.
Zapraszamy w poniedziałek, 4 lutego o godzinie 19.00 w Krzyżowej. Wstęp wolny


29 stycznia 2008 - Pre-umowa podpisana

Dzisiaj nastąpiło uroczyste podpisanie pre - umowy na przygotowanie dokumentacji na realizację ogromnej inwestycji w Powiecie Świdnickim pn." Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
A dokładnie mowa o sztandarowej inwestycji naszego powiatu i całego regionu dotyczącej budowy połączenia podstref ekonomicznych ze Świdnicy i Żarowa z autostradą A4. W ubiegłym roku po ogromnych staraniach udało się wpisać projekt na jej realizację na listę indykatywną projektów finansowanych ze środków unijnych, czyli listę, gdzie wpisane są projekty nie podlegające procedurom konkursowym.
- "Ubiegły rok to ciężka praca, by znaleźć się z naszą inwestycją na liście indykatywnej, czyli takiej, która nie podlega już konkursom, a pieniądze są przyznawane w ramach dotacji. Wcześniej byliśmy zaledwie na liście rezerwowej." - wspomina Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. - "Pomagało mi w tym wielu samorządowców - Wojciech Murdzek, Ryszard Wawryniewicz, Ireneusz Pałac, Waldemar Skórski i Stanisław Jurcewicz." - dodaje Starosta.
Przypomnijmy, że porozumienie pomiędzy samorządami z naszego powiatu podpisano jeszcze w grudniu 2006. Wtedy ówczesny starosta Jacek Wajs, obecny Zygmunt Worsa, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podpisaliśmy decyzję o przekazaniu środków na wykonanie koncepcji budowy połączenia powiatu z autostradą.


29 stycznia 2008 - Mozaika Serca

Od kilku lat prace remontowe w "Domu Serca" przy ulicy Kościelnej 15 prowadzone są dzięki środkom pozyskanym przez Fundacje Serce w ramach prowadzonej międzynarodowej akcji "Polscy Artyści Plastycy - Dzieciom". Jednym z uczestników tego przedsięwzięcia jest wybitna warszawska artystka - Wanda Rodowicz. Mozaiki jej autorstwa możemy spotkać w wielu ważnych miejscach użyteczności publicznej w kraju i za granicą. Zwiedzając teren budowy w 2005 roku artystka złożyła na ręce prezesa SPDC "SerceE" Marka Michalaka ustną deklarację, że na swój koszt pragnie wykonać projekt, zakupić materiał i wykonać mozaikę ścienną, która następnie umieści na jednej ze ścian przyszłego Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Stolicy Dziecięcych Marzeń.
Jak obiecała, tak uczyniła. Projekt został przyjęty przez Zarząd SPDC "Serce", mozaika powstała już w Warszawie - jest właśnie w fazie transportu do Świdnicy. Zostanie zamontowana w obiekcie w jadalni i na początku lutego tego roku zaprezentowana.
Wanda Rodowicz, spokrewniona z wokalistką Marylą Rodowicz, jest artystką plastyczką. Ukończyła warszawska ASP na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Juliana Paki. Uprawia malarstwo sztalugowe oraz projektuje i realizuje mozaiki i witraże. Jest wnuczką artysty plastyka Marcelego Nałęcza-Dobrowolskiego (najbliższego przyjaciela Jacka Malczewskiego i ulubionego ucznia Józefa Mehoffera).


29 stycznia 2008 - Czy egzamin w Świdnicy ?

Czy Świdniczanie ponownie będą mogli - jak to było jeszcze nie tak dawno możliwe - zdawać egzamin na prawo jazdy w Świdnicy?
Okazji do ponownej dyskusji na ten temat dostarczył pomysł Prawa i Sprawiedliwości w myśl którego organizowanie egzaminów na prawo jazdy przypadłoby miastom powiatowym a więc także Świdnicy.
Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych Świdnickiego Starostwa interpelacje w sprawie powstania w Świdnicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego składała do Urzędu Marszałkowskiego w grudniu 2007 roku radna - Emilia Podgórska. Nie uzyskano jednak do tej pory odpowiedzi.
Nie ulega jednak wątpliwości, że powstanie takiego ośrodka w naszym mieście bardzo ułatwiłoby życie przyszłym kierowcom. Teraz bowiem zdawanie egzaminu możliwe jest najbliżej w Wałbrzychu.


29 stycznia 2008 - Poszukiwany prezes ZWiK

Ogłoszony został konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach, spółka z o.o. Jaki warunki musi spełnić kandydat? Powinien mieć wykształcenie wyższe, co najmniej 5-letni staż pracy, w tym minimum 2 lata na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym; powinien znać prawo w zakresie funkcjonowania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz problematykę zamówień publicznych, funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz ustaw: o gospodarce komunalnej i samorządzie gminnym. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka obcego.
Zgłoszenia należy składać w zaklejonej, nie podpisanej kopercie, opatrzonej dopiskiem: " Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach Spółka z o.o." do 8 lutego.
Od 18 lutego rozpoczną się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, a konkurs rozstrzygnięty zostanie do 22 lutego 2008 roku.


29 stycznia 2008 - Uroczystości w OSP w Stanowicach

Ochotnicza Straż Pożarna w Stanowicach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z tej okazji 25 stycznia w Stanowicach odbyła się specjalna uroczystość. Wzięły w niej udział władze samorządowe gminy Strzegom, senator Stanisław Jurcewicz, poseł Henryk Gołębiewski, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł, władze związkowe Ochotniczych Straży Pożarnych Zarządu Głównego w osobie Ireneusza Niedźwieckiego, wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej z zastępcą komendanta dolnośląskiego we Wrocławiu Andrzejem Chmielewskim.
OSP w Stanowicach bardzo długo przygotowywała się do włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej członkowie systematycznie zwiększali swoje kwalifikacje, aby z pełną świadomością przejąć nowe obowiązki. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz podziękował stanowickiej jednostce ze jej dotychczasową służbę oraz wyraził nadzieję, że w dalszym ciągu będzie ona tak doskonale funkcjonowała i rozwijała się.
Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach, w imieniu swoim i senatora Stanisława Jurcewicza, gratulacje złożył również poseł Henryk Gołębiewski.
Zgromadzeni uczcili także minutą ciszy pamięć oficerów, którzy zginęli w wypadku lotniczym pod Mirosławcem. Akcentem kończącym spotkanie było wpisanie się zaproszonych gości do księgi pamiątkowej wyłożonej w strażnicy jednostki.


29 stycznia 2008 - Nagrody w Przeglądzie

Jury XI Gminnego Przeglądu Kolędniczego obejrzeniu 14 prezentacji zespołów kolędniczych w dniach 23-24 stycznia 2008 roku postanowiło nagrodzić następujące zespoły:
1. Nagroda Specjalna dla Teatru Obrzędowego "Tradycja" z Bystrzycy Górnej za żywiołowe, barwne oraz nawiązujące do tradycji kolędniczych przedstawienie, w którym poprzez humor i taniec wyrażona została radość z przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
2. Nagroda Specjalna dla Szkoły Podstawowej w Lubachowie za umiejętne połączenie gry aktorskiej oraz wykorzystanie dodatkowych elementów teatralnych, które uatrakcyjniły przekaz tradycji i wartości o tematyce bożonarodzeniowej.
3. Nagroda Specjalna dla Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie za radosną i żywiołową opowieść o narodzeniu Jezusa poprzez śpiew, ruch sceniczny i wartką grę aktorską.
4. Nagroda Specjalna dla Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej (klasy IV - VI) za ciekawy i barwny rysunek muzyczno - wokalny grupy.
Ponadto nagrody otrzymali: SP w Lutomi Dolnej, SP w Mokrzeszowie, Przedszkole w Pszennie, SP w Lubachowie (klasy 0 - III), SP w Bystrzycy Górnej (klasy 0 - III), Przedszkole w Witoszowie Dolnym, Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej za przedstawienie pt. "Faceci w bieli") oraz za przedstawienie pt. "Przekażcie sobie znak pokoju"), Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i Zespół Śpiewaczy "Ale Babki


29 stycznia 2008 - Znamy plany naboru

Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Powiatu ustalił plan naboru do klas pierwszych szkół ponad gimnazjalnych dla młodzieży na rok szkolny 2008/2009. -"Wymogiem jest, aby jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły w porozumieniu z dyrektorami szkół ustaliły liczbę oddziałów klas pierwszych oraz liczbę uczniów przyjmowanych do klas pierwszych. W Powiecie Świdnickim już taki plan mamy ustalony." - wyjaśnia Zygmunt Worsa, Starosta Świdnicki.
Planuje się, że w roku szkolnym 2008/2009 otworzonych zostanie 88 oddziałów, z m.in. takimi kierunkami kształcenia jak: sprzedawca, kucharz, cukiernik, piekarz, technik budownictwa, elektryk, kamieniarz czy informatyk oraz wiele innych. Będzie też uruchomionych kilka zupełnie nowych oddziałów. I tak w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy pojawi kierunek o nazwie: technik spedytor, w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych i Zespole Szkół nr 1 - kelner, w Zespole Szkół Mechanicznych - Technik pojazdów samochodowych a w Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy planuje się otworzenie klasy pożarniczej. W planach są również kierunki, które udało się uruchomić w ubiegłym roku, a mowa o kierunku "Technik logistyk". Z uwagi na spore zainteresowanie tym kierunkiem kształcenia także i w tym roku planuje się, że naukę w klasach o takiej specjalności rozpoczną ok. 52 osoby w dwóch szkołach: Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy i Zespole Szkół w Żarowie.
Jeśli chodzi o powiatowe ogólniaki, tam królują tradycyjne kierunki kształcenia z klasami humanistycznymi, matematycznymi, biologiczno-chemicznymi czy językowymi, ale można też kształcić się w klasach o profilu dziennikarskim, filmowym, muzycznym czy nawet plastycznym. Plan naboru do szkół - >>> zobacz


29 stycznia 2008 - Dzieci mogą już grać

Są bardzo dobrej jakości, wytrzymałe, ładne. A jak się sprawdzają w grze - uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów w Świebodzicach mogą już to osobiście sprawdzić na lekcji w-f. W poniedziałek, 28 stycznia, uroczyście przekazano szkołom 82 piłki, ufundowane przez KGHM Polska Miedź S.A. Sponsor przekazał je Dolnośląskiemu Kuratorium Oświaty, a te rozdysponowało wśród szkół w całym województwie. W sumie - 13 tysięcy futbolówek.
- Dzieci uwielbiają grać w piłkę, nawet dziewczęta, więc mam nadzieję, że będą miłym podarunkiem dla uczniów - mówiła Mieczysława Stępień, szefowa wałbrzyskiej delegatury kuratorium, która wraz z wizytator Małgorzatą Rachwalską, gościły w Świebodzicach.
Gospodarzem spotkania był Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. Piłki odebrały panie dyrektor wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych w Świebodzicach: Ewa Limberger (SP 4), Jolanta Styrna (SP 3), Małgorzata Garlińska (Zespół Szkół Integracyjnych), Izabela Trawińska (Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi) oraz Małgorzata Schabowska (Gimnazjum nr 1).


29 stycznia 2008 - Pasowanie na czytelników

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu odbyła się uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.
Pasowanie odbyło się 23 stycznia i przebiegało pod hasłem. "Bo z książką jest weselej". Nauczycielki Alina Zimak i Iwona Oboza wraz z pracownikami biblioteki przygotowały m.in. krótką inscenizację, piosenki, konkursy, wiersze i zagadki.
Pierwszoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat biblioteki i znajomości książek. Uczniowie zostali pasowani na "rycerzy biblioteki" oraz otrzymali drobne upominki.
- Gratulujemy nowym czytelnikom naszej biblioteki i mamy nadzieję, że każda przeczytana książka stanie się dla nich zarówno źródłem wiedzy, jak również nauczy ich wrażliwości na sprawy otaczającego świata - mówią władze i pracownicy placówki.


29 stycznia 2008 - Konkursy pachnące świętami

Choć do Wielkanocy jeszcze trochę czasu, w Świebodzicach mamy już pierwsze sygnały o zbliżających się świętach. To za sprawą dwóch, świątecznych konkursów. Pierwszym z nich jest konkurs na kartkę wielkanocną, ogłoszony przez Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego.
Zabawa adresowana jest do dzieci i młodzieży ze wszystkich placówek przedszkolnych, szkolnych, Miejskiego Domu Kultury, świetlic, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dorosłych mieszkańców miasta. Kartkę można wykonać samodzielnie, klasą lub grupą, dowolną techniką lub graficznie oraz w dowolnym formacie. Kartka powinna zawierać tylko projekt, bez żadnych napisów. Jury będzie zwracało uwagę na estetykę i pomysłowość. Wyróżnione przez Jury kartki, zostaną nagrodzone, wydrukowane i rozpowszechnione. Konkurs trwa do 11 lutego.
Natomiast burmistrz Bogdan Kożuchowicz tradycyjnie ogłosił konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną i pisankę. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z Gminy Świebodzice. Należny dostarczyć zdobione jaja wielkanocne - max 3 sztuki lub palmy wielkanocne - max 2 sztuki. Technika wykonania prac jest dowolna. Głównym kryterium oceny będą walory artystyczne i estetyczne oraz samodzielność wykonania prac.
Oceny prac dokona jury w trzech kategoriach wiekowych (przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum). Dla zwycięzców konkursu organizatorzy przygotowali niespodziankę. Ten konkurs potrwa aż do 13 marca, ale można już zacząć obmyślać projekty niezapomnianych pisanek i palm.


29 stycznia 2008 - Spotkania z seniorami

Organizacja świąteczno-noworocznych spotkań to już tradycja w gminie Świdnica. Na przełomie grudnia i stycznia, sołtysi, rady sołeckie oraz mieszkańcy organizują spotkania opłatkowe dla Seniorów, aby podziękować za dotychczasową współpracę i złożyć życzenia pomyślności w Nowym Roku. Niecodzienny charakter miało spotkanie w Lutomi Górnej gdzie Państwo Adela i Mieczysław Szczepanek obchodzili Diamentowe Gody.
Po raz pierwszy takie spotkanie zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Bojanie oraz sołectwo wsi Bystrzyca Dolna. W styczniu takie spotkania odbył się w Grodziszczu, Bystrzycy Górnej, Lutomi Górnej oraz Pszennie.
Wyjątkową okazję do świętowania podczas spotkania Seniorów w Lutomi Górnej mieli Państwo Adela i Mieczysław Szczepanek ze Stachowic obchodzący swoje Diamentowe Gody W sześćdziesiątą rocznicę pożycia małżeńskiego wójt gminy Świdnica życzyła zacnym Jubilatom dużo zdrowia, pomyślności i szczęścia w życiu rodzinnych.
Uroczystościom towarzyszył miły nastrój. Jubilaci, w otoczeniu swych najbliższych, a także Seniorów z Lutomi Górnej, Lutomi Dolnej i Stachowic wspominali lata, gdy się poznawali ze swymi wybrankami, a także warunki życia w latach 40-tych i 50-tych w Polsce. Jubilaci opowiadali też o swoich zainteresowaniach i dzisiejszym życiu rodzinnym. W zgodzie i miłości małżeńskiej tkwi - ich zdaniem - tajemnica długoletniego szczęśliwego związku.
Szanownym Jubilatom oraz wszystkim Seniorom składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia pomyślności i szczęścia na jeszcze wiele, wiele wspólnych lat.


28 stycznia 2008 - Dolny Śląsk XXI

26 stycznia we Wrocławiu powołane do życia zostało - Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI. Inicjatorem jego powstania jest były minister kultury - Kazimierz Ujazdowski.
Prezesem "Dolnego Śląska XXI" został Paweł Wróblewski. Wśród osób tworzących stowarzyszenie jest trzech znanych mieszkańców Świdnicy. Są nimi - Ryszard Wawryniewicz wicestarosta świdnicki, Tadeusz Zawadzki Przewodniczący Rady Powiatu oraz Michał Szukała, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, którego zdaniem - jak nam powiedział, jest szukanie ciekawych pomysłów na promocję Dolnego Śląska. Michał Szukała w ramach promocji Dolnego Śląska myśli o promocji Świdnicy wykorzystując w tym celu bogatą historię miasta.
Stowarzyszenie poszukuje ludzi chcących działać na rzecz naszego regionu, ludzi mających ciekawe pomysły. Dolny Śląsk XXI Zainteresowanych prosimy o kontakt z Michałem Szukałą - michal.szukala@wp.pl


28 stycznia 2008 - Dodatkowe szczepienia

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu wyraził zgodę na sfinansowanie zakupu szczepionek przeciwko meningokokom typu C dla dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Świdnicy. Tym samym zabezpieczono w budżecie powiatu kwotę 2600 zł na ten cel. Z prośbą o dofinansowanie szczepień zwróciło się Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Świdnicy Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Szczepieniem przeciw sepsie objętych zostanie 25 osób.
Jak uzasadnia swoją prośbę Elżbieta Węgrzynowicz, Dyrektor Ośrodka, podopieczni placówki są osobami z głębszym upośledzeniem umysłowym i dużą niepełnosprawnością ruchową i ze względu na stan psychofizyczny są bardziej niż inni zdrowi członkowie społeczności zagrożeni zakażeniem.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku po wykryciu w październiku przypadku zachorowania na meningokokowe zapalnie opon mózgowo-rdzeniowych typu C u uczennicy jednego ze świdnickich gimnazjów, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przekazanie 20 tys. zł na zakup szczepionek, igieł i strzykawek w celu wykonania szczepień w trzech powiatowych placówkach: Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mrowinach, Zespole Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej oraz Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Dzięki takim działaniom udało się zaszczepić ponad 180 dzieci i młodzieży. Szczepienia wykonały pielęgniarki przebywające wymienionych placówek. Teraz takie szczepienia zostaną wykonane także w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Świdnicy.


28 stycznia 2008 - Konkurs Modeli Redukcyjnych

Po raz XII Żarowski Ośrodek Kultury, Modelarnia Harcek i Dolnośląski Zarząd Ligi Obrony Kraju we Wrocławiu byli organizatorami "Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Redukcyjnych Puchar Polski Klas C". Finał konkursu połączony z wystawą modeli odbył się wczoraj w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Sędzia Główny Konkursu - Maciej Poznański przy odczytywaniu komunikatu sędziowskiego powiedział iż konkurs w Żarowie jest jednym z trzech najważniejszych konkursów modelarskich jakie odbywają się w Polsce, gdyż swoje modele na nim wystawiają nie tylko początkujacy modelarze ale również Mistrzowie Polski, Europy, a nawet Świata. Złote, srebrne i brązowe medale oraz puchary Laureatom Konkursu wręczyli, Stanisław Wachowiak Burmistrz Miasta Żarów i Maria Tomaszewska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Żarowie.
Dyrektor Żarowskiego Ośrodka Kultury składa serdeczne podziękowania Patronowi Honorowemu Konkursu Zbigniewowi Chlebowskiemu Posłowi na Sejm RP oraz Starostwu Powiatu Świdnickiego za pomoc w organizacji i wsparcie finansowe. Dziękuję - za bezinteresowną i ciężką pracę Komisji Sędziowskiej - Mociejowi Poznańskiemu, Konradowi Szymańskiemu, Krzysztofowi Wolframowi, Kazimierzowi Surowiak, Ryszardowi Piwko, Jerzemu Ciupińskiemu, Janowi Piaseckiemu. Za pomoc w organizacji konkursu dziękuje również Mieczysławowi Kruczkiewiczowi i Jackowi Nowakowi. Dziękuję wszystkim Modelarzom za to, że po raz kolejny mogliśmy się spotkać i dzięki Wam nacieszyć oczy pięknymi modelami okrętów pływających pod różnymi banderami po morzach i oceanach Świata. Wiesława Furtak. Wyniku "Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Redukcyjnych Puchar Polski Klas C" - >>> zobacz


28 stycznia 2008 - Ferie Zimowe 2008 z MDK

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy na czas trwania tegorocznych ferii zimowych przygotował bardzo wiele imprez.
W dniach 11 - 23 lutego - "Ferie Zimowe - 2008" a podczas nich: wycieczki turystyczne dla dzieci i młodzieży, zwiedzanie Świdnicy i okolic. Wycieczka do Wrocławia i zwiedzanie Muzeum Narodowego oraz Panoramy Racławickiej. Przewidziano też warsztaty modelarskie i ceramiczne, zawody i turnieje.
Szczegółowy program ferii zimowych - >>> zobacz


28 stycznia 2008 - Zabawa w Stanowicach

18 stycznia w Stanowicach odbyła się w zabawa choinkowa dla dzieci, której organizatorami była Rada Rodziców oraz Radę Sołecka przy współpracy ze Strzegomskim Centrum Kultury.
Jak co roku wzięło w niej udział wielu mieszkańców wsi. Dla wszystkich gości przygotowano poczęstunek, a dla dzieci, biorących udział w różnych konkursach, atrakcyjne nagrody.
Dużo radości sprawił doroczny konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Dziesięciu przebierańców, którzy zostali wyróżnieni, otrzymało nagrody oraz dyplomy. Znaleźli się wśród nich: Szymon Wałczyk, Agata Dmytrarz, Kacper Żybura, Anna Maziarz, Olga Rogowska, Nikola Kędroń, Magda Góralska, Olga Burdzy, Martyna Dudkiewicz i Dominika Kanteluk. Zwycięzców wybierało jury w składzie: Zdzisława Dmytrarz, Maria Dziedzic, Anita Szmugiel, Edyta Cichoń oraz Paweł Leśnicki. Tańcom i szaleństwom nie było końca, a pod koniec zabawy każde dziecko otrzymało słodki upominek.
- Pragnę przy okazji podziękować koleżankom z Rady Rodziców za zaangażowanie i wspaniałe przygotowanie zabawy choinkowej, Radzie Sołeckiej za pomoc i wsparcie, nauczycielom, którzy jak co roku przybyli aby bawić się z uczniami i mieszkańcami Stanowic. Dziękuję też Pani Elżbiecie i Pani Ewie ze Strzegomskiego Centrum Kultury, które wspaniale prowadziły całą imprezę i sprawiły, że na pewno długo jej nie zapomnimy - mówi radny, a jednocześnie mieszkaniec Stanowic Piotr Szmidt.


28 stycznia 2008 - Piłki dla placówek

42 nowe piłki trafiły do placówek specjalnych podległych powiatowi. Piłki do gry w tak bardzo popularną i lubianą piłkę nożną trafiły do Zespołu Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Bystrzycy Dolnej.
- "Inicjatywa pozyskania piłek dla szkół specjalnych z terenu naszego województwa to pomysł Kuratora Oświaty.
Piłki zakupiła i przekazała Fundacja działająca przy KGHM." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
W ubiegły piątek piłki na ręce Starosty przekazała w imieniu Kuratora Oświaty Mieczysława Stępień, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu.
Na spotkaniu obecne były również zadowolone Dyrektorki placówek: Ewa Górecka z Zespołu Placówek Specjalnych oraz Ewa Jańczak z Powiatowego Zespołu Szkół.


27 stycznia 2008 - Zajęcia dla dziewcząt

Klub Sportowy MKS Świdnica prowadzi zajęcia z siatkówki dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 15.30 na sali sportowej przy ulicy Pionierów.
We wtorki o godzinie 15.30 w sali sportowej Szkoły Podstawowej 315 (dawna 15).
Zajęcia są nieodpłatne. Prowadzone są przez Elżbietę Gaszyńską - telefon - 500-27-28-10 i Marcina Kuca.


27 stycznia 2008 - Ronal Cup

Wyniki trzynastej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Bar Na Fali - ZUS 1:4
Wierzbianka - Wiśnia 0:7
Issoplast - Lew Star 2:0
Witkowski - Klingenburg 6:3
Spartakus - Wagony Świdnica 15:3
Piłkarzem kolejki został Maciej Turzański - Issoplast, bramkarzem Waldemar Jóźwiak - Issoplast.


27 stycznia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, dwunastej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Grande Team - Karolina 6:15 (1:5)
MKS Bittner - Karolina Junior 6:20 (2:7)
Nowice LastKam - Konigszlet 5:6 (3:3)
tabela - 1. Karolina - 18 punktów, 2. Nowice LastKam - 12, 3. MKS Bittner - 9, 4. Konigszelt SV - 6, 5. Karolina Junior - 6, 6. Grande Team - 3.
grupa II-słabsza
Piotrowice - XXL 2:10 (1:5)
Złodziejówka - Red Bull 5:7 (0:4)
tabela - 7. Gimnazjum Senior - 12 punktów, 8. XXL Bolesławice - 10, 9. Red Bull - 7, 10. Złodziejówka - 5, 11. Piotrowice - 0
czołówka strzelców - 50 bramek - Włodarczyk (LastKam), Charytanowicz M. (Karolina), 48 - Głogiewicz D. (Karolina), 41 - Ptak (MKS Bittner), 28 - Charytanowicz J. (Karolina),


27 stycznia 2008 - Zabrakło niewiele.....

Tylko czterech minut zabrakło zawodnikom Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica", gającego w II lidze piłki ręcznej, od sprawienia bardzo dużej niespodzianki.
To właśnie w 56. minucie wczorajszego meczu nasza drużyna wyszła na jednobramkowe prowadzenie. Niestety kilka błędów zawodników w ataku spowodowało kontry drużyny z Ostrowa, (lider rozgrywek), która wygrała ostatecznie mecz 40-37.
Należy podkreślić jednak bardzo dobrą grę świdnickich piłkarzy.
Przy takiej formie i zdeterminowaniu możemy być raczej spokojni o utrzymanie czołowego miejsca w tabeli.


27 stycznia 2008 - Czwarty Polonez

Już czwarty raz młodzież Mechanika zaprasza mieszkańców Świdnicy na nietuzinkowe wydarzenie - " IV Świdnicki Polonez Maturzystów".
To święto nie tylko świdnickich maturzystów, ale i nauczycieli, rodziców, opiekunów. Uroczysty korowód ruszy około południa spod teatru 31 stycznia 2008 roku. Rynek świdnicki przypomni w ten dzień chlubne tradycje szlacheckie i zapełni się dziesiątkami, setkami par zaczynając od najdostojniejszych gości. A gości w tym roku nie zabraknie, patronat honorowy objęli: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa i Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Zespół Szkół Mechanicznych od dziesiątek lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, jest szkołą z tradycjami - kultywowanie tradycji tańca narodowego nie jest wiec czymś nowym. Coś jest w tej muzyce i tym tańcu… Chlubimy się jako Polacy kanonem kulturowych wartości narodowych, do których bez wątpienia polonez należy. Jest on przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się okazałością oraz elegancją. Tańczony był (i nadal jest) podczas ważnych uroczystości, otwiera się nim zwykle reprezentacyjne zabawy i bale, a często także widowiska. Mechanik ogłasza w ten uroczysty sposób rozpoczęcie przygotowań do egzaminu maturalnego.
Ktoś powie, że to ekstrawagancja, by na rynku w południe tańczyć poloneza. Lecz tak bywało dawniej w polskich domach i dziś przy tak znaczących okazjach warto o tym pamiętać. Para za parą w takt poloneza, cóż za widok. Warto w tym uczestniczyć i warto to znowu przeżyć - "Bo to Polska właśnie".


27 stycznia 2008 - "Katharsis i przyjaciele dla Emilki"

2 lutego o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Katharsis i przyjaciele dla Emilki". Celem koncertu jest zbiórka pieniędzy na operację i leczenie trzyletniej świdniczanki - Emilii Brydniak, która przyszła na świat z połową serduszka. Ma już za sobą dwie operacje, ale tę najważniejszą dopiero przed sobą. Najważniejsza, ponieważ uratuje Emilce życie. Operacja jest zaplanowana na marzec tego roku ale niestety rodzice - Adriana i Paweł, muszą zebrać do tej pory ogromną sumę pieniędzy, czyli 16 200 EURO (ok. 60 tysięcy złotych).
Organizatorem tego koncertu, który pomoże nam zebrać pieniądze jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy (SAK). W koncercie wezmą udział wokaliści i zespoły taneczne działające przy SAK oraz zaproszeni goście - młodzi muzycy, wokaliści i tancerze spoza Świdnicy.
- Chcemy rozgrzać do czerwoności serca ludzi, aby każdy z nich oddał jakąś cząstkę dla maleńkiego serduszka Emilii. Ten koncert będzie również podziękowaniem osobom i instytucjom, które już wcześniej udzieliły pomocy.
Cały czas trwa zbiórka pieniędzy. Do koncertu niewiele czasu ale można już pomóc.
Fundacja "Wyjdź naprzeciw" ul. Ściegiennego 73/19, 30-830 Kraków, Deutsche Bank PBC
Nr konta: 34 1910 1048 2101 9907 9369 0002 Z dopiskiem "Emilka Brydniak"


26 stycznia 2008 - Przegrały w dobrym stylu

W sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy spotkały się dzisiaj siatkarki MKS Świdnica i MOSiR Mysłowice.
Zawodniczki z Mysłowic zajmowały przed tym meczem drugie miejsce w tabeli rozgrywek drugiej ligi. Tak wysoka pozycja nie zdeprymowała swidniczanek, które w pierwszych dwóch setach walczyły jak równy z równym. Zwyciężył zespół z Mysłowic ale sety te były tak wyrównane, że zwycięzcą mógł być każdy. Dopiero set trzeci pokazał jasno że, zajmowane miejsca w tabeli nie są przypadkiem.
Trzeci set to łatwa wygrana MOSiR-u. MKS Świdnica - MOSiR Mysłowice 0:3 w setach 22/25, 21/25, 15/25.
Mimo przegranego meczu, siatkarki świdnickie zostawiły bardzo dobre wrażenie. Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


26 stycznia 2008 - Sparta lepsza od Ślaska

Dzisiaj przy ulicy Sztabowej we Wrocławiu doszło do spotkania sparingowego piłkarskiego pomiędzy liderem i wiceliderem rozgrywek IV ligi piłki nożnej - Ślaska II Wrocław i Sparty Świdnica.
We wcześniejszych meczach sparingowych wrocławianie odnosili efektowne zwycięstwa, dziś jednak musieli uznać wyższość piłkarzy ze Świdnicy mimo iż to oni pierwsi trafili do siatki (Biliński).
Śląsk II Wrocław - Polonia-Sparta Świdnica 1:2 (0:0). Bramki: Biliński 62’ - Charciarek 74’, Felich 84’.
Śląsk II Wrocław: Trojan (46’ Wołkanowski) - Tarasiewicz, Parada, Mróz, Janczak (70’ Rup)- Witkowski, Gul, Wan, Pędzich (78’ Janczak) - Biliński, Wyszyński (46’ Błąkała)
Polonia-Sparta Świdnica: Kujawski - Marszałek, Solarz, Stopa - Bielski, Borys, Filipczak, Fojna, Piórkowski - Piech, Kopernicki. Grali także: Kraus, Goździejewski, Krawczyk, Broszkowski, Gajos, Felich, Charciarek, Gol. Zdjęcia z dzisiejszego meczu - >>> zobacz


26 stycznia 2008 - Sportowo na "Zawiszowie"

Pomimo ogłoszonej przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego szlagierowo zapowiadający się mecz II ligi piłki ręcznej pomiędzy ŚKPR Świdnica a liderem rozgrywek Ostrovią Ostrów odbędzie się w planowanym terminie, czyli w sobotę 26 stycznia o godzinie 16.00 w hali na osiedlu Zawiszów. Spotkanie będzie jednak miało skromniejszą oprawę i poprzedzone zostanie minutą ciszy.
Podobnie będzie wyglądało drugie wydarzenie.
Po meczu piłki ręcznej o godzinie 18.00 rozpocznie się mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi pomiędzy MKS Świdnica a drugą drużyną w tabeli - MOSiR Mysłowice.


25 stycznia 2008 - Kradzieże w sieci

Wstrętne kiedy serwis internetowy chcący uchodzić za potentata na rynku, najzwyczajniej w świecie kradnie dorobek należący kogoś innego.
Dzisiaj serwis internetowy "dziennik" padł ofiarą takiego działania. Gdyby nie czujność jednego z naszych czytelników pewnie nigdy byśmy o zaistniałej sytuacji nie wiedzieli. Wykorzystane zostało nasze zdjęcie, nasza własność bez naszej zgody. Ta sytuacja trwała od 19 stycznia.
Zwracając uwagę sprawcy, że to postępowanie jest niezgodne z prawem usłyszeliśmy, najpierw takie oto słowa: "na jakiej podstawie ktoś informacje służbowe wysyła na prywatne gg?". Następnie usłyszeliśmy pod swoim adresem kolejny zarzut: "I jeszcze do tego oskarża mnie o kradzież?". W tej chwili zdjęcie zostało już usunięte ze strony na, której nigdy nie powinno się znajdować, jednak nie obyło się to bez pogróżek pod adresem "dziennika". Ale ślad pozostał - >>> zobacz


25 stycznia 2008 - Podpisanie pre-umowy

29 stycznia nastąpi uroczyste podpisanie pre - umowy na przygotowanie dokumentacji na realizację ogromnej inwestycji w Powiecie Świdnickim pn." Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. A dokładnie mowa o sztandarowej inwestycji naszego powiatu i całego regionu dotyczącej budowy połączenia podstref ekonomicznych ze Świdnicy i Żarowa z autostradą A4.
- "Ubiegły rok to ciężka praca, by znaleźć się z naszą inwestycją na liście indykatywnej, czyli takiej, która nie podlega już konkursom, a pieniądze są przyznawane w ramach dotacji. Wcześniej byliśmy zaledwie na liście rezerwowej." - wspomina Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. - "Pomagało mi w tym wielu samorządowców
- Wojciech Murdzek, Ryszard Wawryniewicz, Ireneusz Pałac, Waldemar Skórski i Stanisław Jurcewicz." - dodaje Starosta
Warto zaznaczyć, że oprócz naszego powiatu na uroczystość zaproszeni zostali inny sygnatariusze porozumień finansowanych na tych samych zasadach jak nasza inwestycja. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali nr 428 Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Przypomnijmy, że porozumienie pomiędzy samorządami z naszego powiatu podpisano jeszcze w grudniu 2006 roku. Wtedy ówczesny starosta Jacek Wajs, obecny Zygmunt Worsa, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podpisali decyzję o przekazaniu środków na wykonanie koncepcji budowy połączenia powiatu z autostradą. Teraz sprawa nabiera konkretnych kształtów.


25 stycznia 2008 - Spotkanie z przedsiębiorcami

23 stycznia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców z gminy. Spotkanie poprowadziła naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert. Władze Strzegomia reprezentowali - burmistrz Lech Markiewicz, jego zastępcy Robert Siekaniec i Wiesław Witkowski, sekretarz gminy Sabina Cebula oraz skarbnik gminy Maria Kwiatkowska. Gościem specjalnym spotkania był Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Nie zawiedli lokalni przedsiębiorcy, którzy licznie stawili się w sali posiedzeń strzegomskiego magistratu. Największą liczbę reprezentantów miała, prężnie działająca i rozwijająca się, branża kamieniarska. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest dobra współpraca samorządu z przedsiębiorcami. Zwrócił także uwagę na potrzebę rozmowy o problemach, z jakimi borykają się właściciele firm, oraz o sposobach ich rozwiązywania. Namawiał również przedsiębiorców do wspierania wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się na terenie naszej gminy oraz podziękował tym wszystkim, którzy już podejmują działania w tym kierunku.
Dyrektor Stanisław Szelewa opowiedział o planach świdnickiego starostwa związanych z uruchomieniem w Strzegomiu centrum kształcącego pracowników branży kamieniarskiej. O szczegółach przedsięwzięcia poinformujemy w jednym z najbliższych artykułów.
Zastępcy burmistrza Wiesław Witkowski i Robert Siekaniec przedstawili natomiast prezentację multimedialną, której głównym tematem były inwestycje zarówno dotychczas zrealizowane, jak i planowane w gminie Strzegom.
Nie zabrakło również występów artystycznych w wykonaniu uczniów i nauczycieli strzegomskiego Zespołu Szkół oraz uczennic Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu - Doroty Czekajło i Aleksandry Lebiedzińskiej. Wszyscy zgodnie podkreślali, że takie spotkania są niezwykle cenną inicjatywą i powinny odbywać się częściej. Jeszcze w tym roku planowane są kolejne spotkania.


25 stycznia 2008 - Babcie i dziadkowie w "jedynce"

22 stycznia uczniowie klasy II c oraz z zerówki zaprosili swoje babcie i dziadków na wieczornicę pt."Kochamy Was Babciu i Dziadku". Już od samego wejścia do szkoły wnukowie witali swoich gości i prowadzili ich do pięknie nakrytych stołów. Przy każdym nakryciu umieszczona była wizytówka z imieniem i nazwiskiem zaproszonej osoby.
Przy kawie i dobrym cieście babcie i dziadkowie mieli możliwość poznania się i porozmawiania. O godzinie 16:30 uczniowie rozpoczęli występy. Program artystyczny obejmował wiersze i piosenki w wykonaniu dzieci z klasy "O".
Uczniowie z klasy drugiej oprócz wierszy przygotowali inscenizację wykonaną gwarą góralską zakończoną prezentacją wiersza Juliana Tuwima pt. "Rzepka". Hitem wieczornicy był "Koncert życzeń" dla zaproszonych gości. Uczniowie śpiewali ulubione piosenki z lat młodości swoich dziadków przy akompaniamencie własnoręcznie wykonanych gitar. Goście byli zachwyceni i bardzo wzruszeni występami swoich wnuków. Spontanicznie reagowali na znane im przeboje klaszcząc i śpiewając. Podziękowaniom i uściskom nie było końca.
Wieczornicę przygotowały dzieci pod kierunkiem Krystyny Podolskiej i Danuty Pogubiło.


25 stycznia 2008 - Odcinek specjalny

Zapraszamy wszystkich do słuchania dzisiejszego Odcinka Specjalnego, w którym gościć będziemy Jakuba Gerbera, Marcina Bełtowskiego i Kajetana Kajetanowicza.
Już tylko tydzień pozostał do rozpoczęcia Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2008, a goście opowiedzą o swoich planach i nadziejach związanych z nowym sezonem.
Bardzo proszę także o wcześniejsze ich wysyłanie na nasz adres e-mailowy - Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


25 stycznia 2008 - Siatkówka chłopców

Wczoraj chłopcy z klas V świdnickich szkół podstawowych wzięli udział w zawodach Mini piłki siatkowej trójek, które odbyły się w Sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Reprezentacje trzech szkół grały ze sobą każdy z każdym do dwóch wygranych setów.
Po rozegraniu wszystkich spotkań klasyfikacja był następująca: pierwsze miejsce SP - 315, drugie SP - 4 na trzecim miejscu rywalizacje zakończyli chłopcy z SP - 1. Najlepszym zawodnikiem zawodów okazał się Marcin Zając z SP - 315.
Dwie najlepsze drużyny - SP 315 i SP 4 zagrają 29 stycznia o godzinie 10.00 w Strzegomiu ze strzegomską SP - 4 w zawodach powiatowych. Organizatorem turnieju byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


25 stycznia 2008 - Dzień Babci i Dziadka

W Publicznym Przedszkolu im. "Misia Uszatka" w Strzegomiu każda grupa gościła babcie i dziadków w swojej sali. Dzieci przygotowały piękne programy artystyczne z tańcami i życzeniami, a także słodki poczęstunek. Maluszki upiekły ciasteczka-domki, które były wspaniałym prezentem dla babci. Były wspólne tańce i zabawy, mnóstwo radości i wzruszeń. Radosne przeżycia pozostaną na długo w pamięci przedszkolaków i gości.
O babciach i dziadkach nie zapomnieli także uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu. W części artystycznej dzieci z klasy "III" wystawiły przedstawienie teatralne pt. "Moja Babunia i mój Dziadek". Dzieci z klas "0", "I", "II" zatańczyły i zaśpiewały dla zaproszonych na uroczystość gości kilka piosenek, pomiędzy które wpleciono okolicznościowe wiersze. Klasa "II" zaprezentowała się natomiast w przedstawieniu pt. "Jaki powinien być dobry wnuczek i wnuczka". Ostatnim punktem spotkania było wręczenie wykonanych własnoręcznie przez dzieci upominków oraz wspólny poczęstunek.
Uroczystości odbyły się także w Strzegomskim Centrum Kultury. Dla wszystkich babć i dziadków z programami artystycznymi wystąpiły dwa strzegomskie przedszkola - Publiczne Przedszkole nr 4 oraz Publiczne Przedszkole nr 3. Dzieci przygotowały okolicznościowe wiersze i piosenki, które wzbudziły aplauz zgromadzonej na widowni publiczności.
W SCK 21 stycznia w montażu słowno-muzycznym "Bóg się rodzi" zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. Mimo, że tematyka spektaklu była ściśle związana ze świętami Bożego Narodzenia, to i tak dzieci pamiętały o babciach i dziadkach, dedykując im przedstawienie.
Uroczyste spotkanie odbyło się także w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie, gdzie z krótkimi koncertami wystąpiły - "Goczałkowianki" i Remigiusz Knapik.


25 stycznia 2008 - Zatrzymali sprawcę kradzieży samochodu

23 stycznia policjanci z Zespołu d/w z Przestępczością Samochodową Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali w bezpośrednim pościgu sprawcę kradzieży Opla Kadeta skradzionego 22 stycznia z ulicy Jodłowej w Świdnicy.
Samochód został zatrzymany na terenie Gminy Świdnica, znajdował się w nim 25 letni mężczyzna, który obecnie przebywa na warunkowym zwolnieniu a wcześniej był karany za kradzieże samochodów i kradzieże z włamaniem.
Zatrzymany mężczyzna został osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Dzisiaj będą z nim prowadzone czynności dochodzeniowo - śledcze.


24 stycznia 2008 - Świdnica solidaryzuje się

W związku z żałobą narodową, którą ogłosił prezydent RP, Lech Kaczyński prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek zadecydował o odwołaniu miejskich imprez rozrywkowych. Od dziś do soboty do godz. 19.00 nie odbędą się m.in. pokazy filmowe oraz koncerty w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych. Jednocześnie prezydent Murdzek apeluje do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie. Do ministra obrony narodowej, oraz dowódcy Sił Powietrznych RP prezydent Świdnicy wysłał list kondolencyjny. - Jesteśmy do głębi przejęci informacjami o katastrofie lotniczej samolotu wojskowego. Śmierć pilotów oraz pasażerów, którymi byli wybitni żołnierze, to z pewnością największa strata w powojennej historii polskiego lotnictwa. Chcę złożyć wyrazy najszczerszego współczucia rodzinom ofiar katastrofy oraz ich bliskim. Społeczność świdnicka jest wstrząśnięta tą tragiczną wiadomością. Łączymy się w bólu z przeżywającymi żałobę - napisał Wojciech Murdzek. Na znak żałoby przed Urzędem Miejskim w Świdnicy flagi zostaną opuszczone o połowę i przepasane kirem.


24 stycznia 2008 - Żałoba Narodowa - odwołane imprezy

W związku z katastrofą lotniczą i ogłoszoną przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego żałobą narodową, Świdnicki Ośrodek Kultury odwołuje organizowane przez siebie imprezy kulturalne, imprezy, które odbyć się miały w czwartek, piątek i sobotę.
Wszystkich widzów i słuchaczy informujemy, że będziemy starać się przełożyć na stosowny czas odwołane imprezy.
I tak zaplanowany na piątek koncert inauguracyjny XV Świdnickich Nocy Jazzowych odbędzie się o tej samej godzinie 1 lutego.
O pozostałych zmianach poinformujemy niezwłocznie a informacje o biletach są dostępne pod numerem telefonu (074) 851 56 57.


24 stycznia 2008 - Obozy w Niesulicach 2008

Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy zaprasza do zapoznania się z tegoroczną ofertą obozów w Niesulicach, adresowaną do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji. Nie trzeba być harcerzem, aby przeżyć wielką wakacyjną przygodę. Naszym atutem jest wielkie doświadczenie w organizowaniu obozów prowadzonych metodą harcerską nacechowaną pozytywnością. Nasza oferta to:
obozy o różnych specjalnościach, bezpieczeństwo i wzorowa opieka wychowawcza, kadra z kwalifikacjami, Jezioro Niesłysz - najczystsze na Pojezierzu Lubuskim, wyżywienie - jak u mamy, obfity program: wycieczki piesze i rowerowe, gry i zabawy, ogniska, zajęcia sportowe - ścianka wspinaczkowa i gry zespołowe, kajakowanie, kąpiele w jeziorze.
Już od dziś można dokonywać wpłat w systemie przedpłat bez ryzyka. Przy rezygnacji z obozu do 28 dni przed rozpoczęciem, oddajemy całą wpłaconą kwotę, bez potrąceń.
Terminy obozów w Niesulicach w 2008 roku.
I turnus - 27.06-11.07.2008, II turnus - 11.07-25.07.2008, III turnus - 25.07-08.08.2008, IV turnus - 08.08-22.08.2008 - wczasy. Tradycyjnie organizowane będą obozy: żeglarski, konny, rowerowy, sportowy i rekreacyjny. Szczegóły już wkrótce. Promocje dla stałych klientów. Zapraszamy.


24 stycznia 2008 - TVP Sport za Eurosport

Od 1 lutego w ofercie telewizji kablowej Multimedia Polska kanał Eurosport zostanie zastąpiony przez TVP Sport. Nasi abonenci otrzymają dzięki temu dostęp do większej liczby krajowych wydarzeń sportowych, zobaczą też więcej relacji na żywo.
Męska i żeńska ekstraklasa piłki ręcznej, ekstraklasa i Puchar Polski w hokeju na lodzie, wreszcie rywalizacja najlepszych koszykarek w kraju, II liga piłki nożnej oraz Ekstraliga żużlowa. Wszystkie te wydarzenia w skali lokalnej przyciągają na trybuny tłumy kibiców, a w Polsce można je zobaczyć jedynie na antenie TVP Sport.
Decydując się na zastąpienie nim Eurosportu, mamy świadomość jego wielkiej popularności, lecz bierzemy również pod uwagę fakt iż większość imprez, do których prawa nabywa Europejska Unia Nadawców EBU jest emitowana równolegle w TVP Sport z tą różnicą, że program w większym stopniu dostosowywany jest do oczekiwań polskiego widza. Jest to szczególnie widoczne w przypadku transmitowania światowych i europejskich imprez rangi mistrzowskiej.
Tak będzie m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Ponadto stawiamy na dyscypliny budzące największe emocje wśród lokalnych społeczności, a te nie mogą być realizowane przez stację paneuropejską. Przykładem tego niech będą rozgrywki Jastrzębskiego Węgla w siatkarskiej Lidze Mistrzów, czy udział zespołów Wisły Can Pack i Lotosu PKO BP w Eurolidze koszykarek. Uważamy, że przeważająca większość naszych abonentów zamiast coraz popularniejszych, ale wciąż niszowych dyscyplin, jak choćby curling, snooker, czy K1, a nawet kolarskie toury, albo wielogodzinne transmisje z turniejów tenisowych, wybierze transmisje z wyjazdowych meczów drużyn, którym gorąco kibicuje, bądź spotkania ich bezpośrednich rywali.


24 stycznia 2008 - Wystawa modeli redukcyjnych

Żarowski Ośrodek Kultury, Modelarnia "Harcek", Liga Obrony Kraju oddział Wrocław zapraszają na "Pokonkursową wystawę modeli redukcyjnych - Puchar Polski - klasa C".
Otwarcie wystawy odbędzie się 27 stycznia o godzinie 9.00 w Żarowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40.
O godzinie 12.00 nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu.


24 stycznia 2008 - Piłka ręczna gimnazjalistów

W środę, 23 stycznia w Gimnazjum nr 3 Turniej piłki ręcznej rozegrali chłopcy ze świdnickich gimnazjów.
Trzy obecne zespoły grały systemem każdy z każdym w meczach 2 razy po 15 minut. Oba swoje spotkania wygrało Gimnazjum nr 2, cichy faworyt zawodów i tym samym walczyć będzie w finale powiatowym 31 stycznia o godzinie 15.00 w Sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Najlepszym strzelcem w tej drużynie i w całym turnieju okazał się Kamil Rogaczewski. Na kolejnych miejscach były : Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


23 stycznia 2008 - Warto zajrzeć do MDK

W Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach można obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę, dokumentującą piękne, zabytkowe dworki i pałace na Dolnym Śląsku. Autorem zdjęć jest znany świdnicki historyk sztuki Marek Stadnicki.
58 fotogramów wystawionych w sali głównej MDK to zaledwie niewielka część spośród 2200 obiektów, skatalogowanych przez autora. Poza zdjęciami własnymi Stadnicki umieścił w zbiorze archiwalia sprzed 1939 roku - fotografie, ryciny, plany budowli - których w wielu przypadkach już nie zobaczymy na żywo, bo po prostu przestały istnieć.
Cykl ma się zamykać w 16 ekspozycjach, a jego zwieńczeniem będzie podsumowanie we wrocławskim Muzeum Architektury. W Świebodzicach wystawa gości do 8 lutego. Gorąco zachęcamy do jej obejrzenia.


23 stycznia 2008 - Remonty

Od niedawna Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie może pochwalić się nowym wizerunkiem. Wszystko to dzięki remontom, które zostały wykonane w jego budynku. Prace rozpoczęły się od remontu dachu, który przeprowadziło, wyłonione z przetargu, Przedsiębiorstwo Remontowo- Budowlane "Domex" ze Strzegomia.
W dalszym etapie wymieniono wszystkie okna, wyremontowano salę gimnastyczną wraz z zapleczem, pomieszczenia biblioteczne i korytarz. Prace wykonało, wyłonione z przetargu, przedsiębiorstwo Roboty Budowlano-Instalacyjne Bogdan Kopacz ze Strzegomia.
Równolegle dokonano wymiany pieca centralnego ogrzewania oraz przeprowadzono remont kotłowni. Prace na tym etapie wykonało strzegomskie przedsiębiorstwo Instalacje Sanitarne Stanisław Świstek. Koszt wszystkich remontów wyniósł 440 tys. złotych. Uroczysty odbiór budynku odbył się 18 stycznia. Wzięły w nim udział władze Strzegomia, radni, dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty.
Nowy wygląd budynku cieszy uczniów szkoły, którzy podkreślają, że teraz znacznie przyjemniej spędza się w niej czas.


23 stycznia 2008 - Siostry wróciły do domu

Zakończył się gruntowny remont Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzonego przez siostry szkolne de Notre Dame w Świebodzicach. Zabytkowy pałacyk został wewnątrz gruntownie przebudowany tak, aby dostosować go do aktualnych wymogów związanych z tego typu placówkami. Trzeba było przesuwać ściany, poszerzać toalety, itp. tak, aby blisko 70 podopiecznych domu mogło mieszkać i uczyć się w jak najlepszych warunkach.
- Remont naszej placówki pochłonął blisko 3 mln zł - mówi siostra Anita Hamelik, dyrektor ośrodka. - Połowę środków otrzymaliśmy w formie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Uroczyste otwarcie i poświęcenie odnowionego domu zaplanowano na najbliższą niedzielę, 27 stycznia. Gościem specjalnym uroczystości będzie Jego Ekscelencja biskup świdnicki Ignacy Dec, który odprawi mszę świętą oraz poświęci obiekt. Siostry zaprosiły także władze miasta oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.


23 stycznia 2008 - Tenis chłopców

Wczoraj odbyły się zawody tenisa stołowego chłopców ze świdnickich szkół podstawowych. Do turnieju w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" przystąpiły trzy szkoły.
Dwuosobowe zespoły grały ze sobą systemem każdy z każdym do trzech wygranych meczów, najpierw w grach singlowych, następnie w deblach.
Oba mecze wygrali chłopcy z SP 5 - Jan Jaśkowiak, Paweł Jastrzębski, wygrywając turniej. Kolejne miejsca zajęły SP 4 - Sławomir Sieradzki, Adrian Dzieniakowski, Martin Chwarścianek i SP 1 - Paweł Dobroń, Marcin Kielański.
Dwie zwycięskie drużyny, SP 5 i SP 4, zagrają 6 lutego w rozgrywkach powiatowych.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


23 stycznia 2008 - Piłki od KGHM

W najbliższy poniedziałek, 28 stycznia, w urzędzie odbędzie się miła uroczystość. Będzie to przekazanie 82 piłek podarowanych Świebodzicom przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Ich fundatorem jest KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowy koncern przekazał dolnośląskim szkołom w sumie 13 tysięcy piłek z podpisami zawodników Zagłębia Lubin, prezesa KGHM Krzysztofa Skóry oraz prezesa Zagłębia Roberta Pietryszyna. Akcja zorganizowana została w ramach ministerialnego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".
- Piłki trafią do każdej placówki oświatowej w mieście - mówi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych świebodzickiego magistratu.
W uroczystości wezmą udział władze miasta a także przedstawiciele kuratorium.


23 stycznia 2008 - Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka był w tym roku obchodzony w specyficzny sposób. To głównie aktywne Babcie ze stowarzyszenia "Wspierajmy się", przygotowywały obchody tej uroczystości.
W imprezie zorganizowanej dla uczczenia święta w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej wzięło udział 40 wnucząt oraz ich bliscy. Dzieci uczestniczyły w konkursach, śpiewały piosenki oraz mówiły wierszyki dla swoich Babci i Dziadków, a w nagrodę zostały obdarowane podarunkami. W uroczystości wziął również udział Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, któremu organizatorzy podziękowali za pomoc w przygotowaniu święta.


23 stycznia 2008 - Ukradli i rozbili

17 stycznia, 21 letni mieszkaniec Turowa wraz z dwoma nietrzeźwymi mieszkańcami powiatu świdnickiego, dokonali krótkotrwałego użycia samochodu VW Golf należącego do mieszkańca Gminy Świdnica. Kierujący pojazdem 25 letni mężczyzna będący pod wpływem alkoholu 2,58 promila, nie zachował należytej ostrożności i zjechał na pobocze uderzając w betonowy słup. W wyniku wypadku pasażer mieszkaniec Turowa doznał urazu głowy oraz rany tłuczonej czoła i pozostał w Szpitalu na obserwacji.
Kierujący pojazdem i drugi pasażer będący również pod wpływem alkoholu 2,68 promila, w wyniku wypadku nie odnieśli obrażeń, zostali osadzeni do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Wobec kierującego pojazdem w dniu 18 stycznia Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.


22 stycznia 2008 - Chrońmy od zapomnienia . . .

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie wspólnie z Biurem Reklamy i Plakatowania "Koneser" organizują już VI ogólnopolską edycje konkursu z cyklu "Chrońmy od zapomnienia kulturę ludową" pt : "Wnętrza Dawnych Obiektów Świeckich".
Od samego początku konkurs ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem fotografów profesjonalistów i amatorów, a także zwiedzających wystawę. Na każdą z wcześniejszych edycji konkursu nadsyłano około 1000 prac.
Tegoroczny konkurs dotyczy zanikającego z polskiej kultury dorobku dawnej architektury wnętrz w obiektach świeckich, tj. chałup, dworków, kuźni, młynów, wiatraków, karczm, remiz strażackich itp. Jego celem jest próba utrwalenia w formie fotografii architektury dawnych wnętrz świeckich jako regionalnego dziedzictwa kulturowego. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


22 stycznia 2008 - Kaczor i Dziemiańczuk najlepsi

Znamy już rozstrzygnięcia IV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenerów Gminy Strzegom - 2007. Miło nam ogłosić, że wśród sportowców zwyciężył Rafał Kaczor, natomiast wśród trenerów Zbigniew Dziemiańczuk. Ogłoszenie wyników internetowej zabawy nastąpiło 19 stycznia, w Restauracji "U Bohuna", w trakcie "Balu Sportowca".
Bokser Rafał Kaczor (indywidualny i drużynowy mistrz Polski seniorów w 2007 r.), reprezentujący Polskę na tegorocznych igrzyskach w Pekinie, wyprzedził siatkarza AKS-u - Bartłomieja Michaluka oraz judokę, Michała Rydwańskiego. W ogóle sekcja judo została doceniona przez internautów, ponieważ w czołowej dziesiątce są także Adriana Grabowicz (4. miejsce) i Klaudia Kurzej (6. miejsce). Michaluk nie był jedynym przedstawicielem siatkówki - oprócz niego laureatem plebiscytu został Grzegorz Ważydrąg (5. lokata). O ile seniorom piłkarskiej sekcji AKS-u w ubiegłym roku szło jak po grudzie, to juniorzy zanotowali awans do ligi dolnośląskiej. Nie dziwi więc obecność w "10" Marcina Buryło (7. miejsce) i Daniela Burszty (9. miejsce), jednych z najzdolniejszych młodych piłkarzy w naszej gminie. Pewną niespodzianką jest 8. lokata dla przedstawicielki lekkoatletyki - Katarzyny Bergman oraz 10. miejsce dla Michała Ryszawego (sekcja szachowa), dla których to wyróżnienie powinno być zachętą i motywacją do dalszej pracy i wzmożonych treningów.
Zwycięzcą w kategorii "trener" został Zbigniew Dziemiańczuk (siatkówka), który wyprzedził Czesława Chabierskiego (tenis stołowy) - 2. miejsce oraz Roberta Grabowicza (wspinaczka sportowa) i Zdzisława Gołębiowskiego (piłka nożna) - ex aequo zajęli 3 lokatę.


22 stycznia 2008 - Ronal Cup

Wyniki dwunastej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Wiśnia-Klinkenburg 5-0
ZUS-Lew Star 2-6
Wierzbianka - Issoplast 2-8
Bar Na Fali-Spartakus 4-8
Wagony Świdnica-Witkowski 5-10
Piłkarzem kolejki został Radosław Piech - Lew Star, bramkarzem Wojciech Jabczuga - Wiśnia.
Klasyfikacja po dwunastej kolejce - 1. Spartakus - 36, 2. Wiśnia - 30, 3. Witkowski - 27, 4. Issoplast - 25, 5. Lew Star - 15, 6. ZUS - 15, 7. Klinkenburg - 13, 8. Bar Na Fali - 12, 9. Wagony Świdnica - 3, 10. Wierzbianka - 3.


22 stycznia 2008 - Zaproszenie na spotkanie

Burmistrz Miasta Świebodzice i Towarzystwo Miłośników Świebodzic zapraszają na otwartą dyskusję i prezentację trasy turystycznej pod nazwą "Mury Miejskie".
Spotkanie odbędzie się 7 lutego o godzinie 17:30, w Sali Obrad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Świebodzic i zainteresowanych.


22 stycznia 2008 - Strzegomscy judocy w kadrze

Po krótkim wypoczynku oraz przerwie wykorzystanej na regenerację sił ruszył kolejny sezon w wykonaniu strzegomskiej sekcji judo. Wspomniany sezon rozpoczęto mocnym akcentem, albowiem 12 stycznia we wrocławskiej hali AZS AWF rozegrano eliminacje do Pucharu Polski Juniorów Młodszych.
Nasi zawodnicy stanęli na wysokości zadania, ponieważ do marcowego PP zakwalifikowało się aż dziewięcioro zawodników i zawodniczek. Są to: Michał Rydwański, Łukasz Rydwanski, Maksym Żydek, Karol Kurzej, Klaudia Kurzej, Adriana Grabowicz, Daria Kurzej, Dawid Jastrzębski i Patrycja Szmidt.
Miło nam również poinformować Państwa, że w styczniu do ścisłej kadry Polski zostało powołanych troje zawodników naszego klubu - Michał Rydwański, Adriana Grabowicz oraz Klaudia Kurzej. W chwili obecnej przebywają oni na zgrupowaniu kadry narodowej w Cetniewie. Pod koniec lutego nasi kadrowicze wyjadą do Japonii, gdzie wezmą udział w przygotowaniach do mistrzostw Europy, które w tym roku odbędą się na Litwie.


22 stycznia 2008 - "Katharsis i przyjaciele dla Emilki"

2 lutego o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Katharsis i przyjaciele dla Emilki". Celem koncertu jest zbiórka pieniędzy na operację i leczenie trzyletniej świdniczanki - Emilii Brydniak, która przyszła na świat z połową serduszka. Ma już za sobą dwie operacje, ale tę najważniejszą dopiero przed sobą. Najważniejsza, ponieważ uratuje Emilce życie. Operacja jest zaplanowana na marzec tego roku ale niestety rodzice - Adriana i Paweł, muszą zebrać do tej pory ogromną sumę pieniędzy, czyli 16 200 EURO (ok. 60 tysięcy złotych).
Organizatorem tego koncertu, który pomoże nam zebrać pieniądze jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy (SAK). W koncercie wezmą udział wokaliści i zespoły taneczne działające przy SAK oraz zaproszeni goście - młodzi muzycy, wokaliści i tancerze spoza Świdnicy.
- Chcemy rozgrzać do czerwoności serca ludzi, aby każdy z nich oddał jakąś cząstkę dla maleńkiego serduszka Emilii. Ten koncert będzie również podziękowaniem osobom i instytucjom, które już wcześniej udzieliły pomocy.
Cały czas trwa zbiórka pieniędzy. Do koncertu niewiele czasu ale można już pomóc.
Fundacja "Wyjdź naprzeciw" ul. Ściegiennego 73/19, 30-830 Kraków, Deutsche Bank PBC
Nr konta: 34 1910 1048 2101 9907 9369 0002 Z dopiskiem "Emilka Brydniak"


22 stycznia 2008 - Sesja w Gminie Świdnica

24 stycznia w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się XXII sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 12.00.
W trakcie sesji radni podejmą uchwały między innymi w w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz sposobu ich rozliczania i kontroli, w sprawie zasad korzystania ze stołówek szkolnych i wysokości opłat za posiłki na terenie Gminy Świdnica.
Podejmą też uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Świdnica Pani Teresy Mazurek oraz w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Świdnica w Pszennie, Lutomii Dolnej, Bojanicach.


22 stycznia 2008 - Nowy konkurs dla wspólnot

Jeden konkurs rozstrzygnięty, a nowy ogłoszony. Mowa o świdnickich wspólnotach mieszkaniowych, które mogą otrzymać miejską dotację na remonty budynków. W ubiegłym roku wspólnoty dwukrotnie mogły liczyć na pomoc finansową w pracach remontowych. W tym ostatnim konkursie o dotację - w sumie 45 tys. zł - walczyło 47 wspólnot. Ostatecznie na wykonanie remontu lub ocieplenie elewacji dotację otrzymały cztery wspólnoty, na remont dachu - jedna.
W ubiegłym roku na konkursy dla wspólnot miasto przeznaczyło 580 tys. zł, a te zrealizowały prace warte prawie 2,5 mln zł. W 2008 r. w ramach ogłoszonego już konkursu przewidziano 300 tys. zł, na wsparcie do 50 proc. wartości inwestycji. Dofinansowane mogą zostać następujące prace:
remont lub ocieplenie elewacji, remont dachu, wykonanie lub remont chodnika i oświetlenia na nieruchomości wspólnoty, wykonanie ogrodzenia nieruchomości wspólnoty od strony ulicy, wykonanie przyłącza uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej, osuszanie budynków z wilgoci podciąganej z gruntu poprzez wykonanie izolacji poziomej w budynkach mieszkalnych niepodpiwniczonych, wykonanie izolacji poziomej i pionowej w budynkach mieszkalnych podpiwniczonych lub wykonanie drenażu opaskowego.
Oferty będą przyjmowane do 30 kwietnia 2008 roku do godziny 15.00, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49 (pok. 27, parter).
W razie pytań prosimy o kontakt z Departamentem Infrastruktury Miasta (pok. 204), tel. 074 856-29-20. Szczegółowe warunki konkursu oraz wzór oferty - >>> zobacz


22 stycznia 2008 - Czwarty Polonez

Już czwarty raz młodzież Mechanika zaprasza mieszkańców Świdnicy na nietuzinkowe wydarzenie - " IV Świdnicki Polonez Maturzystów".
To święto nie tylko świdnickich maturzystów, ale i nauczycieli, rodziców, opiekunów. Uroczysty korowód ruszy około południa spod teatru 31 stycznia 2008 roku. Rynek świdnicki przypomni w ten dzień chlubne tradycje szlacheckie i zapełni się dziesiątkami, setkami par zaczynając od najdostojniejszych gości. A gości w tym roku nie zabraknie, patronat honorowy objęli: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa i Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Zespół Szkół Mechanicznych od dziesiątek lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, jest szkołą z tradycjami - kultywowanie tradycji tańca narodowego nie jest wiec czymś nowym. Coś jest w tej muzyce i tym tańcu… Chlubimy się jako Polacy kanonem kulturowych wartości narodowych, do których bez wątpienia polonez należy. Jest on przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się okazałością oraz elegancją. Tańczony był (i nadal jest) podczas ważnych uroczystości, otwiera się nim zwykle reprezentacyjne zabawy i bale, a często także widowiska. Mechanik ogłasza w ten uroczysty sposób rozpoczęcie przygotowań do egzaminu maturalnego.
Ktoś powie, że to ekstrawagancja, by na rynku w południe tańczyć poloneza. Lecz tak bywało dawniej w polskich domach i dziś przy tak znaczących okazjach warto o tym pamiętać. Para za parą w takt poloneza, cóż za widok. Warto w tym uczestniczyć i warto to znowu przeżyć - "Bo to Polska właśnie".


21 stycznia 2008 - "Młodzież a rynek pracy w Polsce . . ."

Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce zorganizowała ogólnopolską konferencję: "Młodzież a rynek pracy w Polsce w świetle założeń Strategii Lizbońskiej".
Wśród zaproszonych gości są: Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Andrzej Łoś, Przedstawiciel Komisji Europejskiej Polsce - Wojciech Wysoki, Dolnośląski Kurator Oświaty - Beata Pawłowicz oraz wielu innych znamienitych autorytetów edukacji dla pracy. Konferencja odbywa się na zamku w Książu.
Chór " Pryma Voce" III Liceum Ogólnokształcącego Świdnicy miał zaszczyt otworzyć spotkanie śpiewając Hymn Narodowy oraz Hymn Europejski. Konferencja potrwa do 22 stycznia 2008 roku.


21 stycznia 2008 - Dla melomanów i nie tylko

Najpiękniejsze motywy z takich filmów jak: "Ojciec chrzestny", "E.T.", "Dracula", "Pan Tadeusz" i wiele innych będzie można usłyszeć już w najbliższą środę, 23 stycznia, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Zapraszamy na niezwykły koncert w wykonaniu Kwartetu Wieniawskiego.
- Nowy rok zachęca do podsumowań i wspomnień. Proponujemy więc wspólny wieczór zatytułowany: "Gala Akademii Muzyki Filmowej", otwierający nowy cykl spotkań pod szyldem "Kameralna Środa" - mówi Anna Mazur, dyrektor MDK w Świebodzicach. - 23 stycznia o godzinie 19.00 wystąpi przed państwem dobrze znany Kwartet Wieniawskiego.
Wspólnie cofniemy wskazówki zegara, by usłyszeć najpopularniejsze motywy z naszych ulubionych filmów. Będzie okazja, by sobie przypomnieć "To the sky" - Hiroto Nagaty, melodie Elmera Bernsteina, Alana Silvestriego - pamiętne piórko Forresta Gumpa. Będzie też Ennio Morricone. Nie zabraknie też kompozytorów polskich. Wysłuchamy "Vampire Hunters" z filmu "Drakula" i poloneza z "Pana Tadeusza" Wojciecha Kilara, a na finał - "Niech mówią, że to nie jest miłość" z filmu "Ja wam pokażę" Piotra Rubika.
Zapraszamy - 23 stycznia, godzina 19.00, MDK, ulica Wolności 13.


21 stycznia 2008 - Święta Babci i Dziadka

"Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziunia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia".
Takimi słowami rozpoczęła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka w gupie III A w Przedszkolu Miejskim Nr 15 w Świdnicy.
Przdszkolaki po części artystycznej wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki, a następnie zasiadły do stołu zastawionego pysznymi wypiekami, słodką kawą, herbatą i soczkiem.
Chciałoby się zawsze oglądać tak uśmiechnięte Babcie i tak szczęśliwych Dziadków.
Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich serce i gorącą miłość dla nas. Żyjcie nam długo i zdrowo.


21 stycznia 2008 - Podziękowanie za "granie"

Wszystkim, którzy przyczynili się swoją bezinteresowną ofiarnością do zorganizowania XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy składamy serdeczne podziękowania. Ogromnym wspólnym sukcesem jest zebrana kwota pieniędzy (42.000), która została przekazana Fundacji WOŚP. Dziękujemy: KH ZHP Świdnica, Hurtownia M i J - ul. Kasztanowa, Sklep Spożywczy "Jonatan" - PSS "Społem" - Pl. Grunwaldzki, Masarnia Ciernie - Przemysław Ożga, Piekarnia Ciarkowscy, Drukarnia Rofgryf, UM Świdnica, UG Świdnica, ŚOK, MPK Świdnica, MDK, zespół "Krąg" - Maria Skiślewicz, studio piosenki Mirosława Jabłońskiego, zespół "Mały Jubilat" - Anna Trzeciak, zespół folklorystyczny "Mokrzeszów" - Maria Skiślewicz, studio artystyczne "Katharsis" - Tomasz Sochacki, zespół reggae "Bethel" z Wrocławia, zespół "Słodki całus od Buby" z Gdańska, Państwowa Straż Pożarna Świdnica, PCK, Komenda Powiatowa Policji, JS OSP Świdnica - Jan Kalinowski, Hurtownia Armatury Sanitarnej - "Vinsar", Dacco - Dariusz Jaworski, Art-Projekt S.C., Studio florystyczne "Stokrotka", restauracja "Łaźnia", Agencja Turystyczno-Reklamowa "Adventure", Support FM - Grzegorz Godula, Armagedon - Dariusz Zając, "Wiadomości Świdnickie" - Mariusz Kozłowski, Przemysław Grzyb, www.dziennik.swidnica.pl, MKS Świdnica, Hurtownia "Kosta", Cukiernia "Kasia", Eugeniusz Kępa, Cukiernia Wojewodzic, Salon telefonów komórkowych "Świat połączeń" - Arkadi Makoviejev, Foto-Hit - Wyszyński, Jan Grażyna Masłowscy - MG Janek - ul. Łukowa, TAXI - Ryszard Strugała, Elbi Auto serwis - Bogdan Wawruch, Auto-części - Robert Staroń, Bąkowski i Kowalski - rzeźbiarstwo artystyczne w drewnie - ul. Michejdy, Intermarche Świdnica - Dorota Trajder, Robert Majewski, rodzina Strugałów, Piotr Snopczyński, PIK Group - Beata i Krzysztof Płomińscy.


21 stycznia 2008 - Kolejne zawody, które się nie odbyły

Dzisiaj w Szkole Podstawowej numer 4 w Świdnicy miały się odbyć zawody Tenisa stołowego dziewcząt. Niestety, podobnie jak kilka tygodni temu, na Mini koszu dziewcząt, obecna była tylko drużyna gospodarza. Dziewczęta z SP 4 automatycznie awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 6 lutego.


21 stycznia 2008 - Wystawa modeli redukcyjnych

Żarowski Ośrodek Kultury, Modelarnia "Harcek", Liga Obrony Kraju oddział Wrocław zapraszają na "Pokonkursową wystawę modeli redukcyjnych - Puchar Polski - klasa C".
Otwarcie wystawy odbędzie się 27 stycznia o godzinie 9.00 w Żarowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40.
O godzinie 12.00 nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu.


21 stycznia 2008 - Najlepsi w powiecie

21 stycznia w sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbył się Finał Powiatowy Koszykówki chłopców.
W zawodach zwyciężyli młodzi koszykarze z ZSO Świdnica wyprzedzili oni zawodników z I LO Świdnica. Na trzecim miejscu uplasowali się chłopcy z ZSB-E Świdnica a na czwartym koszykarze z ZSO Świebodzice.
Skład zwycięskiej drużyny: Jakub Merecki, Bartosz Borkowski, Dawid Łozowicki, Grzegorz Bułat, Grzegorz Sajbura, Marcin Cierpik, Konrad Wiącek, Jacek Pałac, Grzegorz Tabak, Rałaf Jasiński, Wojciech Nowicki drużynę do zwycięstwa poprowadził - opiekun Maciej Wodziński.


21 stycznia 2008 - Z promilem do rowu

Dzisiaj około godziny 6.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy odebrał telefon z informacją, że w gminie Marcinowice doszło do zdarzenia drogowego. Z informacji wynikało, że autokar wpadł do rowu. Natychmiast na miejsce zdarzenia wysłany został partol policji.
Gdy policjanci przyjechali na miejsce okazało się, iż autobus prowadził 35 letni mężczyzna. Przeprowadzone badanie wykazało u niego ponad promil alkoholu w organizmie. Nikomu nic się nie stało. Na szczęście autobus dopiero wyjechał w trasę i nie zdążył jeszcze dojechać do pierwszego przystanku oraz zabrać pierwszych pasażerów.
Kierowca autobusu został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.


21 stycznia 2008 - Spotkanie noworoczne

Początek roku to dobry okres na noworoczne spotkania, składanie życzeń i nakreślanie planów. 18 stycznia w sali widowiskowej SOKiBP odbyło się spotkanie noworoczne władz gminy z zaproszonymi gośćmi z terenu powiatu i gminy - radnymi, sołtysami, przewodniczącymi rad sołeckich, przedsiębiorcami, przedstawicielami duchowieństwa, przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Na zaproszenie Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Nazimka odpowiedział m.in. Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniewicz, Senator Stanisław Jurcewicz, Katarzyna Niewęgłowska z biura Posła Zbigniewa Chlebowskiego, Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Sekretarz Gminy Świdnica Jadwiga Generowicz, Sekretarz Gminy Dobromierz Bolesław Stochmal, Honorowy Obywatel Gminy Jaworzyna Śląska Pani Bożena Mechla reprezentująca przedsiębiorców naszej gminy, Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Niziołek, Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Świdnicy Ryszard Wikliński oraz Otylia Garbisz z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na uroczystości był także obecny były Burmistrz Żarowa Pan Marek Zywer oraz jego zastępca Pani Dorota Puć-Pietrzykowska, którym Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz złożył serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę.
Podczas spotkania odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom, którzy swoimi wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie edukacji, kultury i sportu przyczyniają się do promowania naszej gminy. Następnie został przedstawiony program artystyczny, który rozpoczął się śpiewem kolęd w wykonaniu zespołu ludowego "Wrzosy". Po nim dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pastuchowie przedstawiły występ jasełkowy, który bardzo spodobał się zgromadzonym gościom.
Spotkanie było również okazją do złożenia sobie życzeń wszelkiej pomyślności w rozpoczętym już 2008 roku.


21 stycznia 2008 - Ciągle szukamy nauczycieli

Nadal trwają przygotowania do uruchomienia w Świdnicy klasy kończącej się maturą międzynarodową tzw. IB - International Baccalaureate Diploma. Już wiemy, że klasa taka powstanie w I LO w Świdnicy.
- "Nie chcemy, aby nasi zdolni uczniowie musieli uczyć się we Wrocławiu, gdyż najbliższa szkoła z taką maturą jest właśnie tam. Chcemy stworzyć im warunki na miejscu. Poza tym do Świdnicy, Żarowa czy Wałbrzycha przyjeżdża coraz więcej zagranicznych inwestorów z rodzinami. Oni również chcieliby mieć szkołę, gdzie ich pociechy uczyłyby się w języku angielskim" - mówi Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Z pewnością dla wielu zdolnych, młodych ludzi decyzja o konieczności podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania jest barierą nie do przeskoczenia. Możliwość kształcenia na miejscu będzie więc wspaniałą propozycją powiatowej oświaty.
Wszystkie zajęcia w programie IB prowadzone są w języku angielskim (oczywiście z pominięciem lekcji z innych języków obcych), tak więc udział w programie wymaga od ucznia biegłej znajomości języka angielskiego. Takiej znajomości wymaga się również od nauczycieli wykładających swoje przedmioty. I tu powstaje poważny problem, gdyż ciągle brakuje nam nauczycieli, którzy mogliby podjąć się kształcenia w programie IB.
-"Jeżeli jesteś nauczycielem matematyki, chemii, historii, geografii oraz mówisz po angielsku w stopniu umożliwiającym komunikację na wykładanym przez ciebie przedmiocie, nie boisz się wyzwań i cenisz sobie pracę z aktywnymi, żądnymi wiedzy młodymi ludźmi, dzięki którym sam będziesz się uczył to klasa z międzynarodową maturą w I LO jest Twoim miejscem pracy." - zachęca Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Wymagania od kandydata - >>> zobacz


21 stycznia 2008 - Konkurs na opracowanie logo

Wójt Gminy Świdnica ogłasza konkurs na opracowanie elementu identyfikacji wizualnej dla Gminy Świdnica w postaci logo gminy. Logo będzie mogło być wykorzystane przy wielu okazjach, pozostawiając tym samym herb gminy do użytku przy oficjalnych uroczystościach.
Celem konkursu ma być opracowanie logo charakteryzującego się cechami takimi jak: łatwość zapamiętywania, czytelność, funkcjonalność, pozytywne przedstawienie charakteru gminy. Konkurs skierowany jest do wszystkich twórców.
Termin składania prac konkursowych upływa 14 marca. Laureat nagrodzonej pracy otrzyma nagrodę pieniężną, a wszystkie nadesłane prace wezmą udział w wystawie pokonkursowej. Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie konkursu, tam też jest karta zgłoszeń - >>> zobacz


21 stycznia 2008 - Przy dźwiękach kolęd

"Lulajże Jezuniu", "Oj maluśki, maluśki", "Przybieżeli do Betlejem..." - te i wiele innych, pięknych polskich kolęd rozbrzmiewało w niedzielę 20 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. A wszystko to za sprawą wspólnego kolędowania, na które burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z żoną Teresą zaprosili mieszkańców miasta.
W świątecznej atmosferze, przy świecach, pysznym domowym cieście, kawie i herbacie, spotkało się ponad 100 osób. Wśród nich nie zabrakło księdza Augustyna Nazimka, zaproszenie przyjęła także przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka z małżonkiem Janem. Wszystkich zgromadzonych uroczyście powitali państwo Kożuchowiczowie, jako gospodarze tej imprezy. A potem w bożonarodzeniowy nastrój wprowadził nas chór Akord, odśpiewując najpiękniejsze polskie kolędy. Nie trzeba było długo czekać, aby do chóru przyłączyła się reszta. Tym bardziej, że teksty kolęd wyświetlane były na dużym ekranie, zatem pełną piersią mogli śpiewać starsi i ci nieco młodsi, przy akompaniamencie zawodowego organisty.
Ponieważ świąteczne spotkanie odbywało się w przeddzień święta Babci i Dziadka, gospodarze przygotowali dla seniorów prawdziwą niespodziankę. Były to darmowe skierowania na wizytę do lekarza-specjalisty. "Kolędowanie z Burmistrzem" było już drugim tego rodzaju spotkaniem w Świebodzicach. Nowa tradycja w mieście jak widać się przyjęła, bo z roku na rok coraz więcej mieszkańców przyjmuje zaproszenie do tego miłego, rodzinnego spotkania.
- Cieszę się bardzo, że mieszkańcy znów tak chętnie pojawili się na naszym kolędowaniu. Atmosfera spotkania była naprawdę fantastyczna i chyba udało nam się wszystkim przywołać autentyczny, świąteczny klimat, właśnie za sprawą kolęd - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Bardzo wszystkim dziękuję i już dziś zapraszam na następne kolędowanie - za rok.


20 stycznia 2008 - Kadetki w finale

Dzisiaj w Bolesławcu odbył się półfinał o Mistrzostwo Dolnego Ślaska Kadetek. Świdniczanki spotkały się z zespołem UKS Volley Bolesławiec. Mecz zakończył się zwycięstwem zespołu Volley 3:2 w setach 23/25, 25/10, 23/25, 25/16, 15/10.
Świdniczankom do awansu do finału wystarczył jeden wygrany set. Dzięki temu w kolejnych setach trener Wojciech Ząbek miał okazję do eksperymentowania w składzie drużyny.
Zespół wystąpił w składzie: Anna Malina, Anna Piguła, Magdalena Kukla, Patrycja Smagło, Justyna Bukowska, Karolina Śledź, Aleksandra Małodobra, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Katarzyna Missa. Pierwszy turniej finałowy odbędzie się za tydzień we Wrocławiu.


20 stycznia 2008 - Zajęcia dla dziewcząt

Klub Sportowy MKS Świdnica prowadzi zajęcia dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 15.30 na sali sportowej przy ulicy Pionierów.
We wtorki o godzinie 15.30 w sali sportowej Szkoły Podstawowej 315 (dawna 15).
Zajęcia są nieodpłatne. Prowadzone są przez Elżbietę Gaszyńską - telefon - 500-27-28-10 i Marcina Kuca.


20 stycznia 2008 - Przeciwnicy bez szans

Zawodnicy Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" nie dali żadnych szans drużynie "Bór" Oborniki Śląskie we wczorajszym wyjazdowym meczu II ligi piłki ręcznej.
Drużyna świdnicka od samego początku dominowała na parkiecie a rozmiar zwycięstwa pokazuje przewagę naszego zespołu.
Po raz drugi w tym sezonie szczypiorniści rzucili ponad 50 bramek w meczu. Wynik końcowy 52-27. Następne spotkanie - 26 stycznia o godzinie 16.oo mecz z Ostrovią Ostrów Wielkopolski. Mecz odbędzie się w hali na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


20 stycznia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej, jedenastej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
Piotrowice - Red Bull 2:9 (2:5)
Złodziejówka - MKS Bittner 9:8 (3:5)
Karolina Junior - Karolina 6:12 (3:5)
Grande Team - Nowice LastKam 5:6 (4:3)
Konigszelt SV - XXL Bolesławice 10:7 (7:3)
czołowka strzelców - 48 bramek - Charytanowicz M. - Karolina, Włodarczyk - LastKam, 44 - Głogiewicz D. Karolina, 37 - Ptak - MKS Bittner, 28 - Charytanowicz J. - Karolina, 25 - Koblowski - XXL,.
Tabela po jedenastu kolejkach - 1. Karolina - 33 punkty, 2. LastKam Nowice - 28, 3. MKS Bittner - 24, 4.Konigszelt SV - 21, 5. Grande Team - 21, 6. Karolina Junior - 18, 7. Gimnazjum Senior - 17, 8. Złodziejówka - 11, 9. XXL Bolesławice - 10, 10. Red Bull - 10, 11.Piotrowice -3, 12. WKS Bronx Pastuchow - 0 (drużyna wycofana).
W drugiej rundzie tabela zostaje podzielona na dwie części. Zespoły z miejsc 1-6 będą grać w grupie silniejszej, a zespoły z miejsc 7-12 będą grać w grupie słabszej, punkty będą zaliczone tylko wywalczone z zespołami z danej grupy.


19 stycznia 2008 - Awansowały do finału

Na hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbył się dzisiaj drugi turniej półfinałowy o Mistrzostwo Dolnego Śląska Młodziczek. W turnieju udział wzięły: MKS Świdnica, Olimpia Jawor i Piast Głogów.
Świdniczanki pokonały Piast Głogów 2:1 w setach 10/25, 25/13 i 15/5 oraz Olimpię Jawor 2:0 w setach 25/10 i 26/24. Po tych zwycięstwach uzyskały awans do rozgrywek finałowych. Pierwszy turniej odbędzie się 8 marca we Wrocławiu, drugi rozegrany zostanie w Świdnicy 15 marca.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Patrycja Smagło, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Kępska, Katarzyna Wójcik, Martyna Podgórska, Alicja Ilnicka, Marta Gezella, Paulina Kocjan Kornela Krakowiak, Adriana Lawer, Joanna Szczurek oraz Elżbieta Ziaja, trener - Piotr Godula.


19 stycznia 2008 - Koncert Noworoczny

Tradycją w naszym mieście są koncerty noworoczne organizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.
Od kilku lat koncerty odbywają się, wcześniej w kościele farnym a obecnie w świdnickiej katedrze. Dzisiaj koncert rozpoczął się o godzinie 16.oo wiązanką kolęd w wykonaniu szkolnej orkiestry. Następnie prezentowali się soliści grający na instrumentach dętych, smyczkowych oraz małe zespoły między innymi trio skrzypcowe, które do koncertu przygotowała pani Dorota Chudy.
Koncert zgromadził sporą liczbę słuchaczy, którzy pod koniec koncertu mieli okazję wysłuchać występu chóru szkolnego.


19 stycznia 2008 - Siatkarskie Trójki

Wczoraj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów odbył się turniej Trójek siatkarskich, w którym uczestniczyły drużyny dziewcząt z klas V świdnickich szkół podstawowych. Na zawody stawiły się trzy podstawówki. Zespoły po rozlosowaniu zagrały systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Wszystkie spotkania kończyły się dopiero w tiebreaku świadcząc o wyrównanym poziomie szkół.
Pierwsze miejsce zajęła SP 4, na drugim miejscu turniej zakończyła SP 1, na trzecim była SP 315.
Najlepszą zawodniczką zawodów została Helena Sławińska z SP 1.
Dwie najlepsze podstawówki pojadą 28 stycznia do SP 4 w Strzegomiu gdzie rywalizować będą w rozgrywkach powiatowych. Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


18 stycznia 2008 - Kierownik USC z konkursu

Konkurs na kierownika Urzędu Stanu Cywilnego rozstrzygnięty. Prezydent postanowił powierzyć to stanowisko Dorocie Puć-Pietrzykowskiej, do niedawna wiceburmistrz Żarowa, a wcześniej wicewójt Dobromierza. Do konkursu stanęło sześciu kandydatów, a czterech spełniło wymagania formalne. Ostatecznie komisja zaproponowała kandydatury dwóch osób, które zdobyło największą liczbę punktów - po 10. - Dorota Puć-Pietrzykowska z racji zajmowanych dotychczas stanowisk w jednostkach samorządowych posiada najbardziej bogate doświadczenie w kierowaniu jednostką organizacyjną gminy - uznała Komisja konkursowa.
Pani Puć-Pietrzykowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego - specjalizacja Administracja publiczna.
Ukończyła również Podyplomowe Studium Zarządzania Jednostkami Gospodarczymi na Uniwersytecie Wrocławskim. O powołaniu nowego kierownika USC zadecyduje ostatecznie Rada Miejska w Świdnicy na najbliższej sesji.


18 stycznia 2008 - Wizyta u Marszałka Sejmu RP

16 stycznia odbyło się przy ul. Wiejskiej w Warszawie spotkanie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z przedstawicielami Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu - Kanclerzem Markiem Michalakiem, Wicekanclerzem Haliną Sroczyńską i Członkami - Anną Dymną i Jackiem Frankowskim.
Swoim zaproszeniem Marszałek Sejmu zaakcentował obchodzony w tym roku Jubileusz 40-lecia Orderu Uśmiechu i zapoznał się bliżej z działalnością Kapituły.
Podczas spotkania członkowie Kapituły przedstawili historię "najsłoneczniejszego z odznaczeń" oraz plany związane z powstającym w Świdnicy Europejskim Centrum Przyjaźni Dziecięcej, któremu patronuje Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu. W prezencie jubileuszowym przekazano Marszałkowi jego karykaturę, którą wykonał Jacek Frankowski, okolicznościową odznakę oraz książkę "Za jeden uśmiech" Cezarego Leżeńskiego.
W wypowiedzi dla mediów po spotkaniu Bronisław Komorowski powiedział m.in. "Order Uśmiechu ma swoją długą i bardzo miłą historię. Uważam, że bardzo dobrze się stało, iż to odznaczenie przetrwało wszystkie burze dziejowe i że nadal funkcjonuje i wywołuje uśmiech - uśmiech sympatii. Będę chciał zaznaczyć ten Jubileusz w parlamencie i przychylić się do propozycji wyeksponowania w Sejmie dorobku tego środowiska w postaci pokazania całej panoramy osób, które były odznaczone Orderem Uśmiechu, a które nie koniecznie są osobami szalenie publicznie znanymi ale ludźmi po prostu bardzo optymistycznymi przez swój własny dorobek życiowy".


18 stycznia 2008 - "Katharsis i przyjaciele dla Emilki"

2 lutego o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Katharsis i przyjaciele dla Emilki". Celem koncertu jest zbiórka pieniędzy na operację i leczenie trzyletniej świdniczanki - Emilii Brydniak, która przyszła na świat z połową serduszka. Ma już za sobą dwie operacje, ale tę najważniejszą dopiero przed sobą. Najważniejsza, ponieważ uratuje Emilce życie. Operacja jest zaplanowana na marzec tego roku ale niestety rodzice - Adriana i Paweł, muszą zebrać do tej pory ogromną sumę pieniędzy, czyli 16 200 EURO (ok. 60 tysięcy złotych).
Organizatorem tego koncertu, który pomoże nam zebrać pieniądze jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy (SAK). W koncercie wezmą udział wokaliści i zespoły taneczne działające przy SAK oraz zaproszeni goście - młodzi muzycy, wokaliści i tancerze spoza Świdnicy.
- Chcemy rozgrzać do czerwoności serca ludzi, aby każdy z nich oddał jakąś cząstkę dla maleńkiego serduszka Emilii. Ten koncert będzie również podziękowaniem osobom i instytucjom, które już wcześniej udzieliły pomocy.
Cały czas trwa zbiórka pieniędzy. Do koncertu niewiele czasu ale można już pomóc.
Fundacja "Wyjdź naprzeciw" ul. Ściegiennego 73/19, 30-830 Kraków, Deutsche Bank PBC
Nr konta: 34 1910 1048 2101 9907 9369 0002 Z dopiskiem "Emilka Brydniak"


18 stycznia 2008 - Oddano 30 litrów krwi

15 stycznia w strzegomskim Zespole Szkół przy ul. Krótkiej odbyła się akcja poboru krwi przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Patronat honorowy nad akcją objęła fundacja "Krewniacy".
Odzew młodzieży i mieszkańców gminy Strzegom przerósł oczekiwania organizatorów. Z powodu ograniczeń nałożonych przez stację, ponad 40 osób nie mogło oddać swojej krwi. Wynikało to z konieczności przerobienia jeszcze w tym samym dniu zebranego materiału na miejscu w stacji. Wszyscy oddający krew otrzymali paczki regenerujące, a także gadżety z fundacji "Krewniacy".
Pracownicy Centrum Krwiodawstwa przyznali, że organizacja była bardzo dobra i wraz z całym personelem nie kryli swojego zadowolenia ze sprawnie przeprowadzonej akcji. Podjęto decyzję, że akcja na stałe zagości w Zespole Szkół i kolejna zbiórka krwi odbędzie się najprawdopodobniej już w kwietniu.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu pobrało około 30 litrów krwi. Koordynatorzy akcji składają serdeczne podziękowanie: nauczycielom i młodzieży Zespołu Szkół, młodzieży ZSO w Strzegomiu, mieszkańcom gminy Strzegom za ten piękny dar serca.


18 stycznia 2008 - Nowy konkurs dla wspólnot

Jeden konkurs rozstrzygnięty, a nowy ogłoszony. Mowa o świdnickich wspólnotach mieszkaniowych, które mogą otrzymać miejską dotację na remonty budynków. W ubiegłym roku wspólnoty dwukrotnie mogły liczyć na pomoc finansową w pracach remontowych. W tym ostatnim konkursie o dotację - w sumie 45 tys. zł - walczyło 47 wspólnot. Ostatecznie na wykonanie remontu lub ocieplenie elewacji dotację otrzymały cztery wspólnoty, na remont dachu - jedna.
W ubiegłym roku na konkursy dla wspólnot miasto przeznaczyło 580 tys. zł, a te zrealizowały prace warte prawie 2,5 mln zł. W 2008 r. w ramach ogłoszonego już konkursu przewidziano 300 tys. zł, na wsparcie do 50 proc. wartości inwestycji. Dofinansowane mogą zostać następujące prace:
remont lub ocieplenie elewacji, remont dachu, wykonanie lub remont chodnika i oświetlenia na nieruchomości wspólnoty, wykonanie ogrodzenia nieruchomości wspólnoty od strony ulicy, wykonanie przyłącza uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej, osuszanie budynków z wilgoci podciąganej z gruntu poprzez wykonanie izolacji poziomej w budynkach mieszkalnych niepodpiwniczonych, wykonanie izolacji poziomej i pionowej w budynkach mieszkalnych podpiwniczonych lub wykonanie drenażu opaskowego.
Oferty będą przyjmowane do 30 kwietnia 2008 roku do godziny 15.00, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49 (pok. 27, parter).
W razie pytań prosimy o kontakt z Departamentem Infrastruktury Miasta (pok. 204), tel. 074 856-29-20. Szczegółowe warunki konkursu oraz wzór oferty - >>> zobacz


18 stycznia 2008 - Dziękuję za pomoc

Składam podziękowania Starostwu Powiatowemu w Świdnicy za przeznaczenie środków na wydruk kolejnej, dużej partii plakatów promujących powstanie w naszym mieście miejsca pamięci poświęconego legendarnemu lotnikowi - Baronowi Manfredowi von Richthofenowi.
Ta pomoc umożliwi mi dalszą akcję informowania, że "Czerwony Baron", postać znana na całym świecie ma tutaj swój dom, że tutaj jest miejsce jego pamięci.
Dziękuję również Urzędowi Miasta w Świdnicy, który sfinansował druk takich plakatów kilka miesięcy temu.


18 stycznia 2008 - Piłki dla Żarowa

KGHM Polska Miedź przekazało dolnośląskim szkołom 13 tysięcy piłek z podpisami zawodników Zagłębia Lubin, prezesa KGHM Krzysztofa Skóry oraz prezesa Zagłębia Roberta Pietryszyna. Akcja zorganizowana została w ramach ministerialnego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".
"Zero tolerancji dla przemocy w szkole" to wspólna akcja kuratorium oświaty i KGHM. W ten sposób Polska Miedź chce szukać piłkarskich talentów. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wspomagając działania szkół i placówek w zakresie sportu i turystyki nawiązało współpracę z KGHM "Polska Miedź" S.A. Efektem współpracy jest ufundowanie przez KGHM Polska Miedź S.A piłek futbolowych, które będą sukcesywnie przekazywane do szkół podstawowych i gimnazjalnych, w ilości odpowiadającej liczbie oddziałów szkoły.
Piłki dla placówek oświatowych w gminie Żarów z rąk Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu Pani Mieczysławy Stępień odebrał oficjalnie pełniący obowiązki Burmistrza Stanisław Wachowiak oraz dyrektorzy placówek oświatowych z terenie Gminy Żarów


18 stycznia 2008 - 64 porcje heroiny

16 stycznia o godzinie 17.00 policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu na podstawie wcześniej zebranych informacji zatrzymali na jednej ze strzegomskich ulic 21 letniego mężczyznę - mieszkańca Strzegomia, który posiadał przy sobie słoik, a w nim znajdowały się przygotowane do sprzedaży 64 porcje heroiny.
Po zatrzymaniu mężczyzna został osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie, 17 stycznia został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o areszt.
Za posiadanie narkotyków mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.


18 stycznia 2008 - Tenis chłopców

17 stycznia w Gimnazjum nr 2 odbył się turniej Tenisa stołowego chłopców ze świdnickich gimnazjów. Cztery gimnazja rozegrały pomiędzy sobą sześć gier.
Drużyny dwuosobowe najpierw walczyły w grach pojedynczych, następnie deblowych. Wszystkie mecze wygrała drużyna Gimnazjum nr 2 zajmując tym samym pierwsze miejsce w zawodach, kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum 1, Gimnazjum 3, Gimnazjum 4.
Dwa pierwsze gimnazja awansowały do dalszej rywalizacji i reprezentować będą Świdnicę na zawodach powiatowych 7 lutego, które odbędą się w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy o godzinie 11.00.
Organizatorem turnieju byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


18 stycznia 2008 - Czwarty Polonez

Już czwarty raz młodzież Mechanika zaprasza mieszkańców Świdnicy na nietuzinkowe wydarzenie - " IV Świdnicki Polonez Maturzystów".
To święto nie tylko świdnickich maturzystów, ale i nauczycieli, rodziców, opiekunów. Uroczysty korowód ruszy około południa spod teatru 31 stycznia 2008 roku. Rynek świdnicki przypomni w ten dzień chlubne tradycje szlacheckie i zapełni się dziesiątkami, setkami par zaczynając od najdostojniejszych gości. A gości w tym roku nie zabraknie, patronat honorowy objęli: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa i Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Zespół Szkół Mechanicznych od dziesiątek lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, jest szkołą z tradycjami - kultywowanie tradycji tańca narodowego nie jest wiec czymś nowym. Coś jest w tej muzyce i tym tańcu… Chlubimy się jako Polacy kanonem kulturowych wartości narodowych, do których bez wątpienia polonez należy. Jest on przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się okazałością oraz elegancją. Tańczony był (i nadal jest) podczas ważnych uroczystości, otwiera się nim zwykle reprezentacyjne zabawy i bale, a często także widowiska. Mechanik ogłasza w ten uroczysty sposób rozpoczęcie przygotowań do egzaminu maturalnego.
Ktoś powie, że to ekstrawagancja, by na rynku w południe tańczyć poloneza. Lecz tak bywało dawniej w polskich domach i dziś przy tak znaczących okazjach warto o tym pamiętać. Para za parą w takt poloneza, cóż za widok. Warto w tym uczestniczyć i warto to znowu przeżyć - "Bo to Polska właśnie".


17 stycznia 2008 - Sport szkolny umiera - wstydźmy się

16 stycznia 2008 - w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" odbyły się zawody tenisa stołowego dziewcząt ze szkół gimnazjalnych. W turnieju wzięły udział tylko dwa gimnazja …. . .
11 stycznia - Turniej Mini piłki ręcznej chłopców szkół podstawowych. Na zawody dotarły tylko dwie podstawówki, SP 5 i SP 315.
7 grudnia 2007 - Jak przystało na dzień św Mikołaja wszyscy uczestnicy otrzymali po czekoladzie a zwycięzcy pamiątkowe dyplomy oraz medale. Frekwencja w tym roku na zawodach była niepokojąco niska. Wczoraj zgłosiło się tylko kilka szkół, zabrakło SP 1, 5, 6, 8. Z nieobecnych szkół pojedyncze dzieci przyprowadzili sami rodzice….
7 listopada 2007 - Na zawody przybyło tylko pięć reprezentacji szkolnych. Drużyny zagrały między sobą - każdy z każdym…. . . Kilka dni wcześniej w Szkole Podstawowej nr 4 miała się odbyć mini koszykówka dziewcząt, niestety obecne były tylko zawodniczki gospodarza….
Tak zaczyna wyglądać obecnie sport szkolny w Świdnicy. Czyżby o prostych kręgosłupach dzieci i młodzieży pamiętano tylko wtedy kiedy oczekujemy na większe pieniądze czy na kolejne etaty oraz na dodatkowe godziny zajęć sportowych w szkołach ?
Cała zabawa w sport szkolny ma służyć dzieciom i na ich twarzach ma wywoływać uśmiech. Nie ma być naszą, ludzi dorosłych kartą przetargową.
Dlaczego tak się dzieje ? Zapraszamy do dyskusji na forum. Prosimy o opinie - zobacz - napisz - podziel się swoim zdaniem


17 stycznia 2008 - Komplet punktów dla MKS Świdnica

Dzisiejszy mecz siatkówki kobiet w Świdnicy rozpoczął się od prowadzenia świdniczanek. Jednak w końcówce seta do głosu doszły bielszczanki i to one odniosły zwycięstwo.
Drugi set to ciągłe prowadzenie BKS Aluprof II Bielsko Biała. W pewnym momencie bielszczanki prowadziły nawet 16:11. Chwilami mogło się wydawać, że i ten set bez problemu zaliczą do wygranych, jednak świdniczanki z minuty na minutę zaczęły grać coraz lepiej i to one zwyciężyły do 21.
Najbardziej zaciętym setem był set trzeci. Od połowy seta walczono o każdy punkt jednak końcówka należała do świdniczanek i to one wygrały go do 24.
Set ostatni to popisowa gra MKS Świdnica. Pewne i zdecydowane prowadzenie od początku do końca.
MKS Świdnica - BKS Aluprof II Bielsko Biała 3:1 w setach 24/26, 25/21, 26/24 i 25/14.


17 stycznia 2008 - I Forum Rewitalizacji

Ile pieniędzy zarezerwowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jak z nich skorzystać, a przede wszystkim jaki jest pomysł na przywrócenie świetności miastom i miejscowościom - to główne tematy poruszane podczas wtorkowego (15 stycznia) I Forum Rewitalizacji Obszarów Miejskich i Wiejskich Powiatu Świdnickiego i Dzierżoniowskiego.
Na zaproszenie prezydenta miasta, Wojciecha Murdzka do Świdnicy przyjechali przedstawiciele włodarzy miast i gmin regionu.
- Prócz szczegółowych informacji, które przekazali nam przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, konferencja stała się impulsem do rozmów o planach działania poszczególnych gmin. Do niedawna więcej wiedzieliśmy o pomysłach na rewitalizację miast we Francji i Hiszpanii, a nie w sąsiednich powiatach, czy też gminach. Ciesząc się ze sporego zainteresowania, podjęliśmy decyzję, że forum będzie organizowane cyklicznie - zapowiada Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który przewodniczył I Forum.


17 stycznia 2008 - Rajd Dakar

Zapraszamy wszystkich do słuchania najbliższego Odcinka Specjalnego, który w całości poświęcimy Rajdowi Dakar. Gośćmi we wrocławskim studiu Radia Luz będą Albert Gryszczuk i Julian Obrocki.
Dowiemy się jak Rajd Dakar zmieniał swój charakter na przestrzeni lat i czy po odwołaniu jest jeszcze szansa na kolejne edycje słynnego maratonu. Albert Gryszczuk opowie nam jaka atmosfera panowała w tym roku w Lizbonie i czy w jego opinii nie było możliwości startu tej imprezy.
Ciekawych tematów do dyskusji i niesamowitych opowieści z pewnością nie zabraknie.
Bardzo proszę także o wcześniejsze ich wysyłanie na nasz adres e-mailowy - Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


17 stycznia 2008 - Znane - dzięki zegarom

Niemal każdy mieszkaniec miasta wie, że Świebodzice ponad 150 lat temu były potęgą zegarową w Europie i na świecie. Za sprawą najsłynniejszego zegarmistrza, Gustava Beckera, który właśnie w Świebodzicach założył i rozwinął świetnie prosperujące fabryki zegarów. Zamawiali je u świebodzickiego mistrza królowie i wielcy tego świata. Niestety, mało zachowało się widocznych śladów po przemyśle zegarowym w mieście, choć w najlepszym momencie w Świebodzicach było aż ponad 20 fabryk czasomierzy! W mieście nie brakuje na szczęście pasjonatów tej wspaniałej historii miasta, którzy nie tylko gromadzą informacje i pamiątki po Beckerze i jego zegarach, ale także promują tę wiedzę w kraju. Wśród nich jest pan Adam Mroziuk, zegarmistrz z wykształcenia, który niedawno gościł w Mysłowicach. Brał udział w uroczystościach przekazania tamtejszemu muzeum odrestaurowanego zegara strefowego, który powstał właśnie w fabryce Beckera w Świebodzicach.
- Zostałem zaproszony na te uroczystości, aby przybliżyć historię świebodzickiego przemysłu zegarowego i sylwetkę samego Beckera - mówi pan Adam. - Była to też okazja, aby uświadomić ludziom, że tak naprawdę historia przemysłu zegarowego w Europie to właśnie Świebodzice. Adam Mroziuk ma w swoich zbiorach wiele dokumentów, dotyczących Gustava Beckera i jego fabryk. Kilka lat temu pan Adam, nieodpłatnie, naprawił zabytkowy zegar na poczcie w Świebodzicach, który także pochodzi z zakładów Beckera. Do dziś wskazuje czas z precyzyjną dokładnością. Milionowy egzemplarz zegara szafowego można zaś podziwiać w sali konferencyjnej dzisiejszego zakładu Termet. W XIX wieku, właśnie w tym miejscu, mieściła się główna fabryka Gustava Beckera.


17 stycznia 2008 - Emeryci w gimnazjum

W jaworzyńskim gimnazjum odbyło się noworoczne spotkanie członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Spotkanie było okazją do złożenia sobie noworocznych życzeń. Podczas spotkania odznaką honorowego członka Związku uhonorowano Bożenę Mechla - za wieloletnią współpracę ze Związkiem.
W spotkaniu oprócz członków Związku uczestniczyli również przedstawiciele władz gminy w osobach Burmistrza - Grzegorza Grzegorzewicza, Sekretarza Gminy - Tomasza Strzałkowskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej - Ireneusza Bessera oraz Dyrektora Gimnazjum - Krzysztofa Sołtysa.
Spotkanie uświetnił występ uczniów gimnazjum, którzy zaprezentowali jasełkowy program artystyczny. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.


17 stycznia 2008 - Piłka w każdej klasie

Dokładnie 235 piłek futbolowych z podpisami zawodników mistrza Polski - drużyny "Zagłębie Lubin" - otrzymali świdniccy uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jedna piłka trafiła do każdej klasy z początkiem tygodnia. Uroczyste przekazanie zorganizowano w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1.
Akcja przekazywania piłek dla każdej klasy, to inicjatywa Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz sponsora tego przedsięwzięcia - KGHM Polska Miedź S.A. Jak tłumaczą organizatorzy zależy im na promocji piłki nożnej na Dolnym Śląsku, ponieważ piłki trafią do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów na Dolnym Śląsku.
- Piłka z podpisami mistrzowskiej drużyny nie ma trafić do gabloty, a służyć do gry na boisku. Do tego najlepiej się nadaje - tłumaczą przedstawiciele KGHM.
- Jestem przekonany, że piłki nie tylko wspomogą rozwój fizyczny świdniczan, ale też sprawią, że młodzi ludzie "złą" energię zostawią na boisku, zamieniając ją w rywalizację sportową - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


17 stycznia 2008 - Mecz z Bielskiem

Dzisiaj o godzinie 18.00 w sali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozegrany zostanie mecz pomiędzy MKS Świdnica a BKS Aluprof II Bielsko Biała. Pierwotnie mecz ten miał się odbyć 5 stycznia jednak na prośbę Klubu z Bielska został przełożony na dzisiaj.
W tej chwili zespół BKS Aluprof II Bielsko zajmuje w tabeli rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet siódme miejsce, świdniczanki zaś dziewiąte tracąc do bielszczanek 4 punkty.
Zapraszamy kibiców do oglądania. Wstęp na mecz jest wolny.


17 stycznia 2008 - Orkiestra Świątecznej Pomocy w PSP nr 4

Podczas 16. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu odbyła się zbiórka pieniędzy, którą przeprowadził wolontariusz WOŚP.
Zebrano 236,44 zł od uczniów i nauczycieli - Za ofiarowane pieniądze bardzo dziękujemy w imieniu pomysłodawcy akcji charytatywnej Jerzego Owsiaka - mówi opiekun samorządu szkolnego, Sylwia Chrut-Rudnicka.
Całkowity dochód przeznaczony zostanie dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Uczniowie szkoły równie chętnie przyłączyli się do akcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w trakcie trwania imprezy zorganizowanej 13 stycznia w Strzegomskim Centrum Kultury. Wówczas zaprezentowało się koło taneczne z kl. I- III i IV-VI, którego koordynatorami są Barbara Niespodziańska i Zofia Laskowska.


17 stycznia 2008 - Foto, foto, foto

Do "Wielkiej Galerii Fotografii" dołączył kolejny miłośnik fotografii. To kolejny mieszkaniec naszego powiatu, mieszkaniec Świdnicy - Krystian Strąk - >>> zobacz
Naszą galerię tworzą już trzydzieści dwie osoby. Są nimi mieszkańcy Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic, Jaworzyny Śląskiej, Burkatowa i Krukowa.
Zapraszamy następne osoby zajmujące się fotografowaniem do nadsyłania swoich prac.
Zdjęcia - >>> zobacz


17 stycznia 2008 - PKS - sprzeda

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Świdnicy posiada do sprzedaży wiele narzędzi i urządzeń.
Oferty należy składać w sekretariacie przedsiębiorstwa do 21 stycznia. Kliknij w logo PKS i zapoznaj się z ofertą.


17 stycznia 2008 - Wizyta dzieci

Dzisiaj uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej z Anetą Stanejko, w ramach zajęć szkolnych, złożyli wizytę w Urzędzie Miejskim.
Dzieci wizytę rozpoczęły od spotkania z Burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem. Dowiedziały się jakie sprawy można załatwić w Urzędzie. Najbardziej interesująca była dla nich sala ślubów oraz system monitoringu wizyjnego miasta, na którym dzieci mogły obserwować obraz jaworzyńskich ulic.
Młodzi mieszkańcy zaimponowali wszystkim w urzędzie dużą wiedzą na temat całej gminy.


16 stycznia 2008 - Ciągle szukamy nauczycieli

Nadal trwają przygotowania do uruchomienia w Świdnicy klasy kończącej się maturą międzynarodową tzw. IB - International Baccalaureate Diploma. Już wiemy, że klasa taka powstanie w I LO w Świdnicy.
- "Nie chcemy, aby nasi zdolni uczniowie musieli uczyć się we Wrocławiu, gdyż najbliższa szkoła z taką maturą jest właśnie tam. Chcemy stworzyć im warunki na miejscu. Poza tym do Świdnicy, Żarowa czy Wałbrzycha przyjeżdża coraz więcej zagranicznych inwestorów z rodzinami. Oni również chcieliby mieć szkołę, gdzie ich pociechy uczyłyby się w języku angielskim" - mówi Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Z pewnością dla wielu zdolnych, młodych ludzi decyzja o konieczności podjęcia nauki poza miejscem zamieszkania jest barierą nie do przeskoczenia. Możliwość kształcenia na miejscu będzie więc wspaniałą propozycją powiatowej oświaty.
Wszystkie zajęcia w programie IB prowadzone są w języku angielskim (oczywiście z pominięciem lekcji z innych języków obcych), tak więc udział w programie wymaga od ucznia biegłej znajomości języka angielskiego. Takiej znajomości wymaga się również od nauczycieli wykładających swoje przedmioty. I tu powstaje poważny problem, gdyż ciągle brakuje nam nauczycieli, którzy mogliby podjąć się kształcenia w programie IB.
-"Jeżeli jesteś nauczycielem matematyki, chemii, historii, geografii oraz mówisz po angielsku w stopniu umożliwiającym komunikację na wykładanym przez ciebie przedmiocie, nie boisz się wyzwań i cenisz sobie pracę z aktywnymi, żądnymi wiedzy młodymi ludźmi, dzięki którym sam będziesz się uczył to klasa z międzynarodową maturą w I LO jest Twoim miejscem pracy." - zachęca Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Wymagania od kandydata - >>> zobacz


16 stycznia 2008 - Urzekające pałace i dworki

Zapraszamy w najbliższy piątek, 18 stycznia, do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach na wernisaż wystawy fotograficznej Marka Stadnickiego. Ten znany świdnicki historyk sztuki skatalogował kilka tysięcy zabytkowych domostw, zamków, dworów, pałaców na Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie.
W Świebodzicach będziemy mogli zobaczyć zabytki i to co z nich pozostało, na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego.
Prezentowana ekspozycja to efekt wielu lat wyjazdów w teren, pracy w archiwach, tropienie materiałów w źródłach niemieckojęzycznych. Bywa, że fotografie Marka Stadnickiego stanowią jedyne świadectwo na istnienie obiektu. Materialne ślady strawił ogień, czas; bądź brak dobrej, ludzkiej woli. Dla niego są one wciąż piękne, malownicze, urzekające… Obcowanie ze sztuką to sposób na życie Stadnickiego.
Zajmuje się także konserwacją zabytków, maluje, uprawia grafikę. Wernisaż w MDK będzie okazją, aby o wszystkie te pasje zapytać go osobiście. Początek spotkania - godz. 18.30.


16 stycznia 2008 - Kolejne zwycięstwo II LO

Wczoraj w trzecim meczu eliminacyjnym drużyna II LO w Świdnicy pokonała uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Dzięki temu awansowała do półfinałowych rozgrywek Dolnośląskich Meczy Matematycznych.
Spotkanie, rozgrywane w wałbrzyskiej szkole było bardzo zacięte. Po dwóch godzinach wytężonej pracy wszystkich zawodników, mecz zakończył się wygraną świdnickich uczniów 24,5:24.
W rozgrywkach eliminacyjnych uczniowie II LO pokonali także licea z Kamiennej Góry i Bystrzycy Kłodzkiej. Opiekunem zespołu jest Agnieszka Grymek, a w skład drużyny wchodzą uczniowie drugich i trzecich klasy o profilach matematycznych.
Szkołę reprezentowali: Paweł Kaliniak (kapitan zespołu), Paweł Wróbel, Katarzyna Anklewicz, Małgorzata Kaczor, Michał Zięba, Dawid Syrek, wszyscy z klasy III a, Beata Karczewska, Dajana Sawicka, Grzegorz Woźniak, Olga Dzięgielewska z klasy II a i Radosław Tomaszewski, Jacek Milewski, Artur Kołakowski z II f. Mecze półfinałowe odbędą się w marcu.


16 stycznia 2008 - Sesja na koniec miesiąca

Pierwsza tegoroczna sesja Rady Miejskiej Świebodzic odbędzie się 31 stycznia. Jej program zapowiada się wyjątkowo bogato, bo przygotowywanych jest aż piętnaście projektów uchwał. Wśród nich, m. in., zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, przyjęcie Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, nowe zasady parkowania w centrum miasta a także pakiet uchwał dotyczących gminnej oświaty.
Wśród nich znajdzie się np. uchwała o nadaniu Gimnazjum nr 1 imienia Sybiraków.
Sesja rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 15.30 w sali narad.


16 stycznia 2008 - Policyjny negocjator zapobiegł tragedii

15 stycznia o godzinie 22.30 Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, została poinformowana przez opiekuna jednego z internatów w Świdnicy, iż wychowanek który przyjechał na kurs jest nietrzeźwy i awanturuje się. 20 letni mężczyzna w czasie zgłaszania interwencji przez opiekuna internatu wbiegł na dach budynku i wykrzykiwał, że zeskoczy. Policjanci, którzy przyjechali na interwencję o sytuacji poinformowali oficera dyżurnego, który na miejsce skierował policyjnego negocjatora.
Teren internatu został zabezpieczony przez policjantów. Na miejsce zdarzenia przyjechało Pogotowie Ratunkowe oraz Straż Pożarna.
Około godziny 2.30 po trwających ponad trzy i pół godziny rozmowach negocjator nakłonił mężczyznę do zejścia z dachu. 20 latek został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, gdzie przebadano go na zawartość alkoholu, w wydychanym powietrzu miał 0,80 promila alkoholu.
Został zatrzymany prewencyjnie przed konwojem do Szpitala Psychiatrycznego. Działania negocjatora zostały zakończone sukcesem około godziny 3 nad ranem.


16 stycznia 2008 - Konkurs na opracowanie logo

Wójt Gminy Świdnica ogłasza konkurs na opracowanie elementu identyfikacji wizualnej dla Gminy Świdnica w postaci logo gminy. Logo będzie mogło być wykorzystane przy wielu okazjach, pozostawiając tym samym herb gminy do użytku przy oficjalnych uroczystościach.
Celem konkursu ma być opracowanie logo charakteryzującego się cechami takimi jak: łatwość zapamiętywania, czytelność, funkcjonalność, pozytywne przedstawienie charakteru gminy. Konkurs skierowany jest do wszystkich twórców.
Termin składania prac konkursowych upływa 14 marca. Laureat nagrodzonej pracy otrzyma nagrodę pieniężną, a wszystkie nadesłane prace wezmą udział w wystawie pokonkursowej. Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie konkursu, tam też jest karta zgłoszeń - >>> zobacz


16 stycznia 2008 - Przegląd Zespołów Kolędniczych

Wczoraj, uroczystym wręczeniem nagród zakończył się XVI Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Przegląd odbył się w dniach 9-11 stycznia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. W konkursie wzięły udział 24 zespołów kolędniczych ze Świdnicy i okolic.
Jury po oglądnięciu wszystkich prezentacji i wnikliwej ocenie, postanowiło nagrodzić, wyróżnić i przyznać nagrody indywidualne za grę aktorską i wokal zespołom i ich wyróżniającym się uczestnikom. Kryterium oceny jury stanowiły następujące elementy składające się na kształt prezentacji:
dobór repertuaru do odpowiedniej grupy wiekowej i możliwości uczestników, śpiew i aranżacja muzyczna, funkcjonalna scenografia i kostiumy, ruch sceniczny a także ogólny artystyczny wyraz prezentacji.
Przy ocenie zastosowano również kryterium wiekowe uczestników. Laureaci - >>> zobacz


16 stycznia 2008 - Tenis stołowy dziewcząt

Wczoraj w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego" odbyły się zawody tenisa stołowego dziewcząt ze szkół gimnazjalnych. W turnieju wzięły udział tylko dwa gimnazja, które rozegrały między sobą mecz do trzech wygranych gier. Dwie zawodniczki drużyny najpierw walczyły ze sobą w grach pojedynczych, następnie grały debla a potem ponownie gry pojedyncze. Wszystkie mecze do trzech wygranych setów.
W tej rywalizacji zwyciężyły dziewczęta z Gimnazjum 1 wynikiem 3:1. Do szczebla powiatowego awansowały oba gimnazja i reprezentować będą Świdnicę 6 lutego.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


16 stycznia 2008 - Sukces II Liceum Ogólnokształcącego

"Rzeczpospolita" opublikowała kolejne zestawienie najlepszych szkół w Polsce. II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy zajęło wysokie, ósme miejsce na Dolnym Śląsku. II LO jest jedyną szkołą powiatu świdnickiego uwzględnioną w rankingu dziennika. Pod uwagę brana była liczba olimpijczyków - laureatów i finalistów.
W roku szkolnym 2007/2008 tytuł laureata uzyskały: Joanna Utzig w XXXI Olimpiadzie Artystycznej i Kamila Twardowska w XXXI Olimpiadzie Artystycznej.
Tytuł finalisty uzyskali: Agnieszka Deberny w XXXI Olimpiadzie Artystycznej, Justyna Kamińska w XVI Olimpiadzie Teologii Katolickiej oraz Paweł Wróbel w L Olimpiadzie Astronomicznej. Ich sukcesom szkoła zawdzięcza tak wysoką pozycję wśród szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.


16 stycznia 2008 - Kolędowanie z burmistrzem

Już po raz drugi burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z żoną Teresą organizują świąteczne spotkanie dla wszystkich mieszkańców Świebodzic.
"Kolędowanie z burmistrzem" to miłe spotkanie w gronie rodzinnym, ze śpiewaniem kolęd, domowym ciastem, przy kawie i herbacie.
Zapraszamy serdecznie na to świąteczne kolędowanie w najbliższą niedzielę, 20 stycznia, do Miejskiego Domu Kultury, na godzinę 16.00.


15 stycznia 2008 - Czwarty Polonez

Już czwarty raz młodzież Mechanika zaprasza mieszkańców Świdnicy na nietuzinkowe wydarzenie - " IV Świdnicki Polonez Maturzystów".
To święto nie tylko świdnickich maturzystów, ale i nauczycieli, rodziców, opiekunów. Uroczysty korowód ruszy około południa spod teatru 31 stycznia 2008 roku. Rynek świdnicki przypomni w ten dzień chlubne tradycje szlacheckie i zapełni się dziesiątkami, setkami par zaczynając od najdostojniejszych gości. A gości w tym roku nie zabraknie, patronat honorowy objęli: Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa i Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek.
Zespół Szkół Mechanicznych od dziesiątek lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, jest szkołą z tradycjami - kultywowanie tradycji tańca narodowego nie jest wiec czymś nowym. Coś jest w tej muzyce i tym tańcu… Chlubimy się jako Polacy kanonem kulturowych wartości narodowych, do których bez wątpienia polonez należy. Jest on przede wszystkim tańcem uroczystym, dostojnym, charakteryzującym się okazałością oraz elegancją. Tańczony był (i nadal jest) podczas ważnych uroczystości, otwiera się nim zwykle reprezentacyjne zabawy i bale, a często także widowiska. Mechanik ogłasza w ten uroczysty sposób rozpoczęcie przygotowań do egzaminu maturalnego.
Ktoś powie, że to ekstrawagancja, by na rynku w południe tańczyć poloneza. Lecz tak bywało dawniej w polskich domach i dziś przy tak znaczących okazjach warto o tym pamiętać. Para za parą w takt poloneza, cóż za widok. Warto w tym uczestniczyć i warto to znowu przeżyć - "Bo to Polska właśnie".


15 stycznia 2008 - Kolędy Chóru "Pryma Voce"

Dzisiaj w świdnickiej Katedrze odbył się koncert kolęd w wykonaniu znanego Chóru Szkolnego "Pryma Voce" z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Chór od wielu już lat koncertuje w styczniu w przepięknych wnętrzach ogromnego świdnickiego kościoła na zaproszenie prałata Jana Bagińskiego. Jak zawsze koncerty te cieszą się wielkim zainteresowaniem słuchaczy.


15 stycznia 2008 - Ponad 33 tysiące

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest w tym roku wyjątkowa pod względem zebranych pieniędzy w wielu miastach. W Świebodzicach także udało się pobić rekord - zebrano ponad 33 tysiące złotych - dla porównania rok temu była to kwota około 28 tys. zł. Przez całą niedzielę, 13 stycznia, halę sportowo-widowiskową odwiedziły tysiące świebodziczan. Bo było co oglądać: prezentacje artystyczne szkół i przedszkoli oraz grup działających przy Miejskim Domu Kultury, koncerty rockowe, występ świdnickiego zespołu "Krąg" czy mini-koncert Chóru Frankofonów pod dyrekcją Małgorzaty Wiłkomirskiej z Wałbrzycha.
Najwięcej emocji dostarczyła jednak sama licytacja gadżetów orkiestrowych i przedmiotów, przekazanych na aukcję. A było z czego wybierać: piłka z autografami koszykarzy Górnika Wałbrzych, rower znanego świebodzickiego kolarza Pawła Sosika, dwie koszulki prezesa Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej, będące jednocześnie biletami na lot szybowcem nad miastem, karnety na zabiegi pielęgnacyjne urody w Centrum Medycyny Estetycznej, mnóstwo wyrobów rękodzieła artystycznego oraz...świnka morska o wdzięcznym imieniu Zuzia. Były także prawdziwe smaczki, takie jak chociażby zabytkowy kask strażacki. Ten gadżet, tak jak i wiele innych, wylicytował burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który jest wielbicielem starych przedmiotów. - Udało mi się zakupić cały "komplet": kask, czapeczkę oraz stary dzwonek od roweru, służący za strażacką syrenę - mówi burmistrz. - Żałuję trochę, że nie udało się odzyskać przepięknego noża z Nepalu, który podarowałem Orkiestrze i który zamierzałem odkupić. Ale zostałem pokonany w licytacji.
- To był nasz najlepszy finał, pod każdym względem, świebodziczanie okazali się bardzo szczodrzy - mówi. - Dla mnie najważniejsze jest to, że nasza impreza to prawdziwe pospolite ruszenie, od przedszkolaka do seniora, wszyscy spontanicznie i bezinteresownie biorą w niej udział, bo chcą pomagać innym.


15 stycznia 2008 - Finał WOŚP w Strzegomiu

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. W Strzegomiu, podobnie jak w wielu miastach Polski i poza jej granicami, już od godzin rannych wolontariusze wyposażeni w puszki i identyfikatory zwrócili się do ludzi dobrej woli o wsparcie tej wielkiej akcji.
Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Strzegomiu liczył 61 wolontariuszy. Od godz. 15.00 w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury prezentowały się Przedszkola nr 2, 3 i 4, zespół folklorystyczny "Kostrzanie", grupa taneczna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, Szkoły Podstawowe nr 2 i 4 ze Strzegomia, Gimnazjum z Goczałkowa, sekcja wokalna SCK, zespół "MT VOX", a także zespoły rockowe - "The Clovers" ze Strzegomia i "Oblivion" z Goczałkowa, grupa taneczna "Monika i Anita".
W przerwach licytowane były gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz dary ofiarowane przez strzegomian. Łącznie podczas zbiórki publicznej i licytacji w trakcie koncertu udało się zebrać kwotę 13.605,32 zł.; 17,00 €; 0,28 centów amerykańskich, 2 centy kanadyjskie, 27 pensów brytyjskich, 20 koron czeskich oraz 12 koron norweskich.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy, wykonawców oraz publiczności czuwali funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.
Strzegomskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania przede wszystkim wspaniałym młodym ludziom - wolontariuszom za ich ogromny wkład w akcję i wielkie zaangażowanie, wszystkim wykonawcom, a także Ewie Pilczuk i państwu Kogutowskim, Marii Krzywdzie, firmie "Ander", Marii Wodzickiej, Krzysztofowi Kaszubowi, piekarni państwa Jańczaków za pomoc i wsparcie XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


15 stycznia 2008 - Bal w przedszkolu

Dzisiaj w Przedszkolu Miejskim Nr 15 w Świdnicy odbył się bal karnawałowy. Przy zespole Pana Augustyna, który przygrywa już od kilku lat bawiło się około 90 dzieci, które przebrane za różne postacie z bajek tańczyły, skakały i maszerowały w korowodach i pociągach.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za przepiękne stroje, orkiestrze za wspaniałą i skoczną muzykę a naszym paniom za miłą i serdeczną atmosferę na balu.


15 stycznia 2008 - Imprezy w MDK-u

Już 18 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbędą się "XX Dni pagórków". W programie: Podsumowanie rocznej działalności bractwa św. Jana Nepomucena wręczenie odznak - Ryszard Malesza - honorowy przodownik PTTK Wałbrzych.
Relacja z ostatniej wyprawy wysokogórskiej, wręczenie odznak GOT - Piotr Snopczyński - sławny świdnicki himalaista.
Omówienie Małopolskiego Szkalu Papieskiego: Stary Sącz - Kalwaria Zebrzydowska (26. IV, 11 V - 2008) - Andrzej Szymaniuk - prezes WKT.
Omówienie klubowego rajdu "Na wschód słońca Wielka Desna" (14 - 15 VI, 2008 rok) - Z. Curyl.
Wystąpienie zaproszonych gości - prezenty z okazji jubileuszu "XX Dni Pagórków".
Z turystycznego kocherka - "Karnawałowe Szaleństwo".
Impreza odbędzie się w Pracowni Turystycznej MDK o godzinie 19.00.
19 stycznia o godzinie 15.oo w Klubie "Bolko" z okazji dnia Babci i Dziadka odbedą się: Turniej tańca towarzyskiego dziecięcych par początkujących, pokazy tańca towarzyskiego młodzieżowych par turniejowych Klubu Tańca "Impuls" oraz Klubu Tańca "Styl" Wrocław, pokazy dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych - Koraliki, Koraliki 2, Sekond oraz Sekond 2, pokazy dziecięcych i młodzieżowych grup tańca nowoczesnego - Iskierki oraz One, słodki bufet, loterie fantowe.


15 stycznia 2008 - "Dobry wybór"

"Dobry wybór" Program profilaktyczny pod takim hasłem obejrzeli dzisiaj uczniowie klas pierwszych gimnazjów w Świebodzicach.
Wszystko o uzależnieniach: narkotykowych, alkoholowych i innych, ale podane w bardzo przystępnej formie, w języku młodzieży i okraszone dobrze dobrą muzyką.
Program zaprezentowała krakowska firma Scena Ars Marketing.


14 stycznia 2008 - Rekordowa zbiórka

Sztab XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działający przy Komendzie Hufca ZHP w Świdnicy, po podsumowaniu wszystkich wpływów doliczył się rekordowej sumy zebranych pieniędzy w naszym mieście, która wyniosła ponad 59 tysięcy złotych. To dzięki ofiarności świdniczan oraz pracy wszystkich wolontariuszy fundacja WOŚP będzie mogła uzyskaną kwotę wliczyć do akcji z 13 stycznia.
Od godziny 12.oo do niemal 21.oo na świdnickim Rynku toczyło się wiele przedsięwzięć "orkiestrowych". Harcerze przygotowali m.in.: autobus kino, loterię fantową, własnoręczne wypieki, zabawy z chustą Klanzy, zdjęcia z komisarzem lwem i w wozie strażackim, malowanie serduszek, puzzle itd.
Na scenie prezentowały się świdnickie zespoły folklorystyczne, grupy z MDK, zespół Bethel z Wrocławia, zespół Słodki Całus od Buby z Gdańska. Uwieńczeniem Finału było światełko do nieba czyli pokaz leserów oraz fajerwerków, które skupiły dużą liczbę mieszkańców.
Bardzo duży wkład finansowy przyniosła licytacja, która trwała przez cały czas w Rynku. Pozostałe rzeczy, można jeszcze wylicytować na aukcji internetowej - licytuj Kilkanaście zdjęć ze świdnickiego Rynku - >>> zobacz


14 stycznia 2008 - Grali również w Jaworzynie Śląskiej

W niedzielę 13 stycznia, tak jak w całej Polsce, również w Jaworzynie Śląskiej zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
W publicznej kweście, aukcji darów, na kiermaszach oraz podczas imprezy przeprowadzonej w SOKiBP, udało się zebrać kwotę siedmiu tysięcy złotych.
Dziękujemy wszystkim siedemdziesięciu trzem wolontariuszom, firmom i osobom, które przekazały dary na aukcję oraz wspierały i pomagały w organizacji XVI Finału WOŚP w Jaworzynie Śląskiej.


14 stycznia 2008 - Nowa siedziba pogotowia

W połowie tego roku SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe zmieni dotychczasową siedzibę. Wprawdzie nie oznacza to przenosin do nowej siedziby, ale podejmowane są konkretne działania, aby nowa siedziba pogotowia została wybudowana do końca 2009 roku. Tymczasem tylko "na razie" pogotowie przeniesie się do budynku przy ul. Wojska Polskiego zwalniając teren przy ul. Westerplatte.
-"Podkreślam, że ani budynek przy ul. Westerplatte ani przy ul. Wojska Polskiego nie są dogodnymi miejscami dla Pogotowia Ratunkowego. To tylko tymczasowe rozwiązanie." - wyjaśnia Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Zostanie przygotowana dokumentacja na zupełnie nową inwestycję umiejscowioną w pobliżu szpitala "Latawiec". O budowie nowej siedziby wspomniał już na spotkaniu noworocznym Starosta Zygmunt Worsa. Wybudowania nowego obiektu będzie kosztować ok. 2 mln zł. Inwestycja sfinansowana zostanie wyłącznie ze środków pogotowia z włączeniem funduszy unijnych.
-"Chcemy, aby inwestycja była jak najbardziej prosta i zarazem funkcjonalna" - dodaje Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Przetarg na dokumentacją zostanie ogłoszony już w przyszłym miesiącu. Zakłada się, że zakończenie inwestycji nastąpi w 2009 roku. Zwolniona nieruchomość przy ul. Westerplatte zostanie przeznaczona do sprzedaży.


14 stycznia 2008 - Czy wieża?

Od wczesnego średniowiecza do połowy XX wieku, z krótkimi przerwami wywołanymi pożarami i innymi kataklizmami, istniał charakterystyczny symbol władzy kupieckiej (dziś powiedzielibyśmy - samorządowej), jakim była wieża ratuszowa. Czemu służył ten kosztowny i niefunkcjonalny element architektoniczny? Niezależnie od różnych sposobów wykorzystania kubatury wieży; służyła ona głównie jednemu celowi - demonstracji potęgi lokalnej władzy usytuowanej (również w dosłownym sensie) pomiędzy potęgą kościoła katolickiego a majestatem książęcym.
Czym obecnie powinien przejawiać się prestiż samorządu lokalnego? Spora grupa mieszkańców Świdnicy stwierdzi, że nowoczesnymi szkołami, halami sportowymi, basenami, inkubatorami przedsiębiorczości, wśród których nie ma miejsca drogie, pozbawione funkcji pomniki.
Jest też inna grupa, która z racji wieku, zdążyła podprogowo zakodować "w kąciku oka" sylwetę wieży ratuszowej i mimo upływu 40 lat od katastrofy, nie mogą pozbyć się odczucia braku ważnego elementu przestrzeni. Są wreszcie ludzie, którzy zwyczajnie wstydzą się barbarzyńskiej destrukcji lat 60 - tych i 70 - tych, okresu, w którym setki zabytkowych budynków Starego Miasta równano z ziemią, wstawiając betonowe protezy socjalistycznej odmiany modernizmu; okresu, w którym wyburzenie wieży ratuszowej było spektakularnym, lecz zaledwie epizodycznym fragmentem planowego niszczenia dziedzictwa kulturowego. Te grupy lokalnej społeczności pragną odbudowy wieży jako swoistego aktu zadośćuczynienia.
Czy ta polaryzacja poglądów odpowiada różnicom pokoleniowym? Czy jest tak, że Świdniczanie "przed czterdziestką", w przeciwieństwie do swych rodziców i dziadków, nie widzą sensu rekonstrukcji bloku śródrynkowego? Zapewne nie jest to takie proste, ale w chwili obecnej, bez kosztownych badań ankietowych, nie znajdziemy odpowiedzi na podstawowe pytania: Czy wieża? Jaka wieża? Po co wieża? Czyja wieża?
Zapraszamy do dalszej części tekstu i do dyskusji na "Forum Dziennika" - przeczytaj i włącz się do dyskusji.


14 stycznia 2008 - Wystąpią w finale wojewódzkim

10 stycznia w strzegomskiej hali OSiR odbył się finał strefy wałbrzyskiej w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt. Organizatorem zawodów było Gimnazjum nr 1.
Strzegomscy zawodnicy w meczu inauguracyjnym finału strefowego podejmowali siatkarzy z Dzierżoniowa. W pierwszym secie uwidoczniła się dużo przewaga miejscowych, nic więc dziwnego, że ta partia zakończyła się łatwą wygraną miejscowych do 12. W drugim secie - jak to często bywa - gospodarze za bardzo się rozluźnili i to spowodowało ich porażkę do 23. Początek decydującej odsłony był wyrównany, ale końcówka należała już do młodych strzegomian. Wygrana 2:1 dała im awans do finału. W drugim półfinale ekipa z Kamieńca Ząbkowickiego ograła gimnazjalistów z Wałbrzycha.
W meczu o 3 miejsce zawodnicy z Wałbrzycha po dramatycznym, trzysetowym boju pokonali Dzierżoniów. Finał pomiędzy Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia a Kamieńcem Ząbkowickim przebiegał pod dyktando gospodarzy. W naszym zespole dobrze funkcjonowało przyjęcie, co pozwoliło rozgrywającemu na rozegranie dobrych piłek do zawodników atakujących, którzy pewnie zdobywali punkty ze środka i skrzydeł. Strzegomianie skutecznie też zagrali blokiem, zdobywając wiele bardzo ważnych punktów. Mecz zakończył się zwycięstwem Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia 2:0. 18 stycznia drużyna wystąpi we Wrocławiu w finale wojewódzkim.


14 stycznia 2008 - Narkotyki

11 stycznia podczas kontroli samochodu osobowego BMW policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu ujawnili u pasażera 19 letniego mieszkańca Strzegomia 1,2 grama amfetaminy. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Tego samego dnia policjanci na terenie Świdnicy zatrzymali 19 latka posiadającego 0,05 grama marihuany. 19 latek mieszkaniec Świdnicy również został zatrzymany.
12 stycznia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali do kontroli drogowej Opla Astrę, którym podróżowało 4 młodych mężczyzn, podczas kontroli okazało się iż podróżujący samochodem są w posiadaniu środków odurzających, mieli przy sobie 8 tabletek ekstazy i 2,11 grama marihuany. Cała czwórka została zatrzymana do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. W trakcie wykonywania czynności przez policjantów ustalono iż narkotyki należały do trzech z zatrzymanych.
Za posiadanie narkotyków zatrzymanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności


13 stycznia 2008 - Bieg Noworoczny

Dzisiaj w Parku Centralnym odbył się tradycyjny już "Bieg Noworoczny - Świdnica 2008" organizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
W biegach uczestniczyło 160 zawodników, którzy biegali w ośmiu kategoriach wiekowych.
Jako pierwsi wystartowali najmłodsi - Skrzaty z przedszkoli na dystansie 100 m. Następnie biegali coraz starsi uczestnicy już na dłuższych dystansach. Na zakończenie imprezy na dystansie 4 km wystartowali zawodnicy w Biegu głównym, w którym zwyciężył Waldemar Glinka.
Najmłodszym uczestnikiem był Szymon Winiarz - półtora roku, a najstarszymi biegaczami: Eugenia Rusin - 57 lat i Józef Uramowski z Wrocławia - 70 lat. Zwycięzcy otrzymali statuetki, dyplomy, koszulki i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy Biegu Noworocznego dyplomy za udział i pamiątkowe koszulki. Ciekawostką był start jednego z uczestników, który będąc przejazdem w Świdnicy wystartował w biegu seniorów - Nick Holdcraft - Chicago USA.
Fotoreportaż z biegu - >>> zobacz. Klasyfikacja zawodników - >>> zobacz


13 stycznia 2008 - Ronal Cup

Wyniki jedenastej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Lew Star - Wierzbianka 9:1
Issoplast - Klingenburg 3:3
Witkowski - Bar Na Fali 10:3
Spartakus - ZUS 5:2
Wagony Świdnica - Wisnia 2:11
Piłkarzem kolejki został Tomasz Łukasik - Klingenburg, bramkarzem Dawid Krasowski - Lew Star.
Klasyfikacja po pierwszej rundzie - 1. Spartakus - 33 punktów, 2. Wisnia - 27, 3. Witkowski - 24, 4. Issoplast - 22, 5. ZUS - 15, 6. Klingenburg - 13, 7. Lew Star - 12, 8. Bar Na Fali - 12, 9. Wagony Świdnica - 3, 10. Wierzbianka - 3
Król Strzelców - 26 bramek - Arkadiusz Piech, Krzysztof Goździejewski, Marcin Szczepkowski, 21 - Jacek Filipczak, 18 - Grzegorz Furmankiewicz, 17 - Michał Mika, 15 - Roman Pawłowski.


13 stycznia 2008 - Wystawa bajkowych obrazów

11 stycznia, Fundacja SERCE i Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach międzynarodowej akcji "Polscy Artyści Plastycy - Dzieciom" zorganizowali wernisaż wystawy malarstwa olejnego krakowskiej artystki - Małgorzaty Karp - Soja. Jest to już ósme wspólne przedsięwzięcie wystawowe obu instytucji. Do tej pory Świdnicę odwiedzili: Stanisław Imieniński, Danuta Muszyńska-Zamorska, Jacek Frankowski, prof. Stanisław Kluska, prof. Stanisław Baj, Stefan Chabrowski i Stanisław Mazuś. Tym razem organizatorzy zaprosili świdniczan do zaczarowanego świata malarstwa Małgorzaty Karp - Soja, który można podziwiać do połowy lutego w Galerii Fotografii.
Jest to "(…) świat przyjaznych klaunów, uczłowieczonych Aniołów i lirycznych ogrodów. Korowody ludzkich postaci idących przez życie, pełnych nadziei na miłość i dobro. Postaci jak z magicznego świata cyrku z początku XX wieku. To malarstwo powierzchownie pozbawione dramatów egzystencjalnych, przepełnione jest szczerą nadzieją, że ludzie są jak dzieci pełne przyjaźni, miłości i radości życia. Malarstwo wypełnione ruchem, tańcem i rytmem.
Nim jednak otworzono wystawę, artystka przeprowadziła warsztaty malarskie dla dzieci w Centrum Przyjaźni Dziecięcej SPDC "SERCE", gdzie wspólnym wysiłkiem namalowano tryptyk pt. "Korowód aniołów", który zawiśnie kiedyś w Domu SERCA przy ul. Kościelnej 15.


13 stycznia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej, dziesiątej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
Piotrowice - XXL 1:20 (0:9)
Złodziejówka - Red Bull 7:7 (2:6)
Karolina - MKS Bittner 8:4 (2:1)
Karolina Junior - Gimnazjum Senior 11:6 (8:2)
Konigszelt - Grande Team 3:7 (1:3)
czołowka strzelców - 44 bramki - Włodarczyk - LastKam, Charytanowicz M. - Karolina, 41 - Głogiewicz D. - Karolina, 35 - Ptak - MKS Bittner, 25 - Koblowski - XXL i Charytanowicz J. - Karolina, 23 - Borowy - MKS Bittner.
Tabela po dziesięciu kolejkach - 1. Karolina 30 punktów, 2. Nowice LastKam - 25, 3. MKS Bittner - 24, 4. Grande Team - 19, 5. Konigszelt SV-18, 6. Karolina Junior - 18, 7. Gimnazjum Senior - 14, 8. XXL Bolesławice - 10, 9. Złodziejówka - 8, 10. Red Bull - 7, 11. Piotrowice - 3, 12. WKS Bronx - 0.


13 stycznia 2008 - Koszykówka

11 stycznia w sali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy odbył się Finał Powiatowych Zawodów Piłki Koszykowej Szkół Ponadgimnazjalnych.
W finale zwyciężył ZSO Świdnica na drugim miejscu uplasował się ZSE Świdnica a na trzecim miejscu zawody zakończył ZSO Strzegom.


12 stycznia 2008 - Pewnie wygrali

Na imaugurację drugiej rundy sezonu 2007/2008 II ligi piłki ręcznej mężczyzn Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" pokonał dzisiaj w Świdnicy pewnie zespół "Krokus" Bystrzyca Kłodzka 40-28 (20-14).
Za tydzień świdnicka drużyna wyjeżdża do Obornik Śląskich gdzie rozegra spotkanie z SPR Bór Oborniki Śląskie.
Fotoreportaż z meczu - >>> zobacz


12 stycznia 2008 - Pięć trudnych setów

Dzisiaj świdnickie siatkarki walczące w II lidze rozegrały mecz wyjazdowy w Zawierciu.
MKS Zawiercie w tym sezonie nie zdobył jeszcze punktów. Wydawać się mogło, że mecz ten dla MKS Świdnica będzie tylko formalnością i do swojego dorobku dołożą komplet trzech punktów.
Niestety, mecz rozpoczął się od porażki w pierwszym secie. Drugi set był setem zaciętym, jednak i on padł łupem Zawiercia. Dopiero set trzeci i pozostałe wygrały świdniczanki choć zwycięstwo nie przyszło im łatwo o czym świadczy wygrana w piątym secie do trzynastu.
MKS Zawiercie - MKS Świdnica 2:3 w setach 25/16, 28/26, 21/25, 25/27 i 13/15.


12 stycznia 2008 - Licytacja trwa

Serwis informacyjny "dziennik.swidnica.pl" prowadzi licytację trzech koszulek z własnoręcznym podpisem Doroty Świeniewicz - dwukrotnej mistrzyni Europy i najlepszej siatkarki w Europie w roku 2005 roku.
Koszulki do licytacji na rzecz 16 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczył Klub Siatkówki Kobiet MKS Świdnica.
Wylicytowane pieniądze przekazane zostaną Komendzie ZHP w Świdnicy tegorocznego organizatora "WOŚP" w Świdnicy i Gminie Świdnica. Cena wywoławcza każdej z koszulek to 30 złotych. Jedna z koszulek osiągnęła cenę 100 złotych. Czekamy na kolejne zgłoszenia do jutra do godziny 15.00 - >>> napisz.
Przebieg licytacji można śledzić na stronie licytacji - >>> zobacz


12 stycznia 2008 - SP ZOZ po negocjacjach

Jacek Domejko - dyrektor świdnickiego SP ZOZ zapewnia, że negocjacje na praktycznie wszystkie poradnie już się zakończyły.
Pozostaje otwarta kwestia dwóch poradni: ginekologicznej i genetycznej, gdzie ciągle trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie oznacza to jednak, że pacjenci pozostają bez opieki lekarskiej.
-" Mogę zapewnić, że nie ma dramatu. Każdy pacjent jaki trafia do naszego szpitala uzyskuje niezbędną pomoc medyczną." - uspokaja Dyrektor SP ZOZ w Świdnicy Jacek Domejko.


12 stycznia 2008 - Przekaż 1% podatku od dochodu

Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, z siedzibą w Świebodzicach, które jest organizacją pożytku publicznego zwraca się do Państwa z prośbą o rozważenie możliwości przekazania 1% podatku od dochodu.
W obecnym stanie prawnym, podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z naszą organizacją która ma statut pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto naszej organizacji a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość zadeklarowanej wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj
Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: 0 0 0 0 0 4 8 9 8 5


12 stycznia 2008 - Międzynarodowo w Świdnicy

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" serdecznie zaprasza sympatyków piłki ręcznej na towarzyski mecz drużyn męskich ekstraklasy Polski i Ukrainy.
W spotkaniu zmierzą się drużyny: MZKS "Chrobry Głogów" i H.C. "Bydevelmik-Brovary" Kijów.
Mecz odbędzie się 16 stycznia o godzinie 17.3o w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Wstęp na mecz - wolny.


12 stycznia 2008 - "Świdnica - moje miasto"

Piotr Studnicki, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy zaprezentował swoje prace na na wystawie autorskiej zatytułowanej "Świdnica - moje miasto" w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.
Wystawione prace Piotra wykonane zostały pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej, nauczycielki plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Młody artysta ukazał najpiękniejsze zakątki Świdnicy w technice linorytu, batiku oraz pastelami suchymi.
Zainteresowane osoby proszone są do obejrzenia wystawy do Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 -17.00.


11 stycznia 2008 - I Forum Rewitalizacji w Świdnicy

Kilkunastu burmistrzów, wójtów oraz świdnicki i dzierżoniowski starosta przyjadą do Świdnicy na I Forum Rewitalizacji Obszarów Miejskich i Wiejskich Powiatu Świdnickiego i Dzierżoniowskiego. Spotkanie organizowane z inicjatywy prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka ma pomóc w lepszym przygotowaniu gmin do pozyskania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego. W Forum wezmą udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, który zarządza RPO.
- Obecnie trwają prace nad określeniem zasad przyznawania dotacji, dlatego miasta i miejscowości z powiatu świdnickiego oraz dzierżoniowskiego będą miały szansę poznać te wymagania wcześniej, co może pomóc w skuteczniejszych staraniach o fundusze. Forum to również dobra okazja na prezentację dokonań miast i gmin, które realizują już programy rewitalizacji - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
I Forum Rewitalizacji zaplanowano na wtorek, 15 stycznia na godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 47).


11 stycznia 2008 - Pomóżmy Naszym Pacjentom

Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na realizację zadań statutowych Fundacji Pomóżmy Naszym Pacjentom tj.: wyposażanie w sprzęt medyczny szpitala w Świdnicy.
Jak przekazać 1% podatku dla Fundacji Pomóżmy Naszym Pacjentom ?
To bardzo proste. Wystarczy wypełnić standardowy formularz rocznego zeznania podatkowego (PIT), którego używasz każdego roku, a w nim rubrykę "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego". Są to trzy pola, w które wpisujesz: • Naszą nazwę w pełnym brzmieniu: Fundacja Pomóżmy Naszym Pacjentom,
• Nasz numer wpisu do KRS: 0000222928,
• Obliczoną równowartość 1% podatku należnego.
I to wszystko. Resztą zajmie się fiskus, który przekaże nam 1% Twojego podatku. Tylko pod jednym warunkiem, że formularz złożysz w ustawowym terminie. Nawet jeden dzień zwłoki spowoduje, iż fiskus nie przekaże nam podatku. Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na wyposażenie w sprzęt medyczny nasze oddziały.


11 stycznia 2008 - Spotkanie z dyrektorami szkół

Tradycją stało się już, że władze Strzegomia zapraszają dyrektorów placówek oświatowych gminy na spotkanie noworoczne.
Tegoroczne spotkanie odbyło się 9 stycznia. Oprócz władz Strzegomia, wzięli w nim udział dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół i przedszkoli.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz złożył przybyłym najlepsze życzenia noworoczne, a następnie zapoznał z budżetem gminy Strzegom na 2008 rok. Podczas spotkania rozmawiano także o rozwoju gminnej oświaty oraz o strategii jej tworzenia. Podsumowano ponadto ubiegły rok, wyliczając przy tym najważniejsze sukcesy strzegomskiej oświaty. Dyrektorzy opowiedzieli również o planach związanych z rozwojem swoich placówek oraz o najistotniejszych problemach, z jakimi się borykają.
Przypomnijmy, że władze Strzegomia niejednokrotnie podkreślały, że oświata jest dla nich jedną z kwestii priorytetowych, a jej dobra kondycja ma wpływ na przyszłość gminy.


11 stycznia 2008 - Piłki od KGHM

Uczniowie z gminy Świdnica na zajęciach wychowania fizycznego będą strzelali bramki piłkami z podpisami zawodników Zagłębia Lubin, mistrzów Polski z 2007 roku. Piłki ufundowała KGHM Polska Miedź SA. Do dolnośląskich szkół trafi ich 13 tysięcy w tym 89 do gminnych placówek oświatowych. Ta akcja realizowana jest w ramach ministerialnego programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".
To wspólna akcja kuratorium oświaty i KGHM. W ten sposób Polska Miedź chce szukać piłkarskich talentów. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu wspomagając działania szkół i placówek w zakresie sportu i turystyki nawiązało współpracę z KGHM "Polska Miedź" S.A. Jednym z efektów współpracy jest ufundowanie przez KGHM Polska Miedź S.A piłek futbolowych, które będą sukcesywnie przekazywane do szkół podstawowych i gimnazjalnych, w ilości odpowiadającej liczbie oddziałów szkoły.
Pierwsze piłki z rąk Pani Mieczysławy Stępień - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu otrzymali: Zbigniew Janus - dyrektor Gimnazjum w Pszennie oraz Agata Malik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.


11 stycznia 2008 - Mini ręczna

Wczoraj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w ramach "współzawodnictwa międzyszkolnego" odbył się turniej Mini piłki ręcznej chłopców szkół podstawowych.
Na zawody dotarły tylko dwie podstawówki, SP 5 i SP 315.
Po bardzo wyrównanym spotkaniu jedną bramką wygrała drużyna SP 315 - 10:9. Wyróżniającymi zawodnikami byli: w SP 315 Paweł Osiak i Jan Brygadzin, a w SP 5 Krzysztof Książek i Jan Jaśkowiak. Obie szkoły reprezentować będą Świdnicę w rozgrywkach powiatowych.
Organizatorami imprezy byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


11 stycznia 2008 - Imprezy w MDK-u

Już 18 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbędą się "XX Dni pagórków". W programie: Podsumowanie rocznej działalności bractwa św. Jana Nepomucena wręczenie odznak - Ryszard Malesza - honorowy przodownik PTTK Wałbrzych.
Relacja z ostatniej wyprawy wysokogórskiej, wręczenie odznak GOT - Piotr Snopczyński - sławny świdnicki himalaista.
Omówienie Małopolskiego Szkalu Papieskiego: Stary Sącz - Kalwaria Zebrzydowska (26. IV, 11 V - 2008) - Andrzej Szymaniuk - prezes WKT.
Omówienie klubowego rajdu "Na wschód słońca Wielka Desna" (14 - 15 VI, 2008 rok) - Z. Curyl.
Wystąpienie zaproszonych gości - prezenty z okazji jubileuszu "XX Dni Pagórków".
Z turystycznego kocherka - "Karnawałowe Szaleństwo".
Impreza odbędzie się w Pracowni Turystycznej MDK o godzinie 19.00.
19 stycznia o godzinie 15.oo w Klubie "Bolko" z okazji dnia Babci i Dziadka odbędą się: Turniej tańca towarzyskiego dziecięcych par początkujących, pokazy tańca towarzyskiego młodzieżowych par turniejowych Klubu Tańca "Impuls" oraz Klubu Tańca "Styl" Wrocław, pokazy dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych - Koraliki, Koraliki 2, Sekond oraz Sekond 2, pokazy dziecięcych i młodzieżowych grup tańca nowoczesnego - Iskierki oraz One, słodki bufet, loterie fantowe.


11 stycznia 2008 - Jubileusz

14 stycznia, Jubileusz XV-lecia świętować będzie Zespół "Kalina" z Pogorzały. 15 lat pracy, to opracowane ponad 120 piosenek o różnej tematyce, głównie ludowej, wiele zaszczytnych występów i wyróżnień. Słowa z "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza stały się mottem działalności zespołu: "…płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje, pieśń ujdzie cało".
Jak mówi przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Hanna Gosthorska: "Od początku istnienia zespołu - październik 1992 r. prowadzona jest kronika. Członkinie spotykały się z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, 1 Maja, Dnia Dziecka, Mikołaja, czy świąt kościelnych. I właśnie na tych spotkaniach sobie śpiewałyśmy. W końcu zawiązałyśmy zespół śpiewaczy. Zespół pod nazwą "Kalina" śpiewał już pełnym głosem. Należało do niego 14 pań - Busy Irena, Sałapatek Anna, Bryk Joanna, Babina Krystyna, Gawińska Jadwiga, Kuliszowska Helena, Sochacka Teresa, Matuszyk Alina, Fereniec Wiesława, Rybak Wiesława, Kołodziejczyk Aleksandra, Paździorek Zofia, Gosthorska Anna, Foszcz Sabina.
W drugim roku istnienia Zespół występował wraz z zespołem ze Słotwiny i Witoszowa, reprezentując gminę Świdnica, jako zespół "Ale Babki". Zespół liczył 38 osób i w tym była jego siła. Dzięki wytrwałości i determinacji instruktorów Hanny Raszkiewicz i Wiktora Janulewicza oraz członkiń - gospodyń wiejskich, zespół odnosił sukcesy. Brał udział w festiwalach folklorystycznych, Współczesnej Kultury Ludowej oraz imprezach ogólnopolskich - Spotkania Artystyczne Seniorów w Międzyzdrojach. Pierwszy występ w 1992 roku był w Częstochowie dla kresowiaków, lwowiaków i sybiraków, którzy tam przyjechali z całego świata. Następny występ w Świnoujściu na "Świnoujskim Pikniku Ludowym" w 1993 r. Lata 1994-2007 to organizowane w Międzyzdrojach Spotkania Seniorów. I tu "Ale Babki" zawsze zajmowały I czy II miejsce.
W grudniu 2007 roku "Ale Babki" otrzymały wyróżnienie podczas eliminacji do ogólnopolskiego konkursu Kolęd i Pastorałek. Długoletni czas naszej działalności wypada zakończyć, takim stwierdzeniem: "Nigdy nie zaginie ludowe śpiewanie".


11 stycznia 2008 - Świebodzice "zagrają" dla dzieci

Podczas świebodzickiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystąpi m. in. zespół "Krąg", będzie rockowo i symfonicznie. Miejski sztab WOŚP przygotował mnóstwo atrakcji na tegoroczny finał, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 stycznia. Jak zwykle szefową sztabu jest pani Zofia Marek, znana, świebodzicka nauczycielka, dobry duch całego przedsięwzięcia. Co w tym roku przygotowali organizatorzy?
Będą występy artystyczne, pokazy taneczne, prezentacje szkół i przedszkoli. Spośród zaproszonych gości będzie można zobaczyć np. dobrze znany, świdnicki zespół "Krąg", rockową kapelę Pere Lachais czy Chór Frankofonów pod batutą Małgorzaty Wiłkomirskiej z Wałbrzycha. Będzie też, oczywiście, licytacja i zapowiada się bardzo ciekawie, bo sztabowcy zebrali wiele ciekawych przedmiotów. Wśród nich jest m. in. podarunek od burmistrza Bogdana Kożuchowicza. To piękny nóż, przywieziony aż z dalekiego Nepalu, który podarował burmistrzowi świdnicki himalaista Piotr Snopczyński. Burmistrz zapowiada ostrą licytację, bo zamierza ów piękny przedmiot odzyskać.
A oto inne "perełki" - obraz wykonany w skórze: "Kobieta w kapeluszu" - przekazany przez Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie, misy z masy perłowej prosto z Filipin, biżuteria, kielich ozdobny (lampion), malowany ręcznie na szkle pejzaż bieszczadzki, gadżety Fundacji WOŚP (koszulki, kubek, kalendarz), Złota Rybka spełniająca marzenia i wiele innych, bo podarunki cały czas docierają do sztabu. Na ulice Świebodzic wyruszy 121 wolontariuszy, każdy wyposażony w identyfikator WOŚP oraz puszkę. Liczymy na hojność świebodziczan i wierzymy, że nie zawiodą, czego najlepszym przykładem był ubiegły rok. Wtedy to w Świebodzicach uzbierano rekordową sumę pieniędzy - ponad 28 tys. złotych. Program - >>> zobacz


11 stycznia 2008 - "Bieg Noworoczny"

13 stycznia w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny". Trasy biegu przebiegać będą alejkami świdnickiego Parku Centralnego na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą w dniu zawodów do godz. 11.30 w Hali Sportowej przy ul. Pionierów.
Prawo do startu mają tylko zawodnicy którzy posiadają aktualne badania lekarskie.
Za pierwsze miejsca zwycięzcy otrzymają statuetkę, dyplom, koszulkę oraz nagrodę rzeczową. Za drugie i trzecie miejsca przewidziano - dyplom, koszulkę i nagrodę a pozostali uczestnicy - koszulkę okolicznościową.
Organizatorem biegu jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


10 stycznia 2008 - Reżyserzy będą mieć swój festiwal

Po operatorach, scenarzystach, aktorach wreszcie polscy reżyserzy będą mieli swój festiwal. W maju w Świdnicy ma ruszyć I Ogólnopolski Świdnicki Festiwal Reżyserii Filmowej - 2008.
- Reżyser jest najważniejszą osobą w procesie powstawania filmu, z jednej strony musi posiadać wrażliwość na świat, a z drugiej upór i zdecydowanie, aby móc z powodzeniem przenieść swoją wizję świata na ekran. Istotne są także zdolności organizacyjne oraz umiejętność pracy w zespole. Ale przede wszystkim najważniejsza jest wyobraźnia i wrażliwość artystyczna (szczególnie fotograficzna). To człowiek z charyzmą o magnetycznej osobowości. Myślę, że nadszedł czas na ogólnopolski, cykliczny festiwal reżyserów. Impreza będzie się odbywać w maju w Świdnicy. Zaczynamy od polskich twórców, ale przedsięwzięcie zamierzamy rozszerzyć i chcemy zapraszać twórców zagranicznych - tłumaczy Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu i szef firmy producenckiej "Stajko Film".
Podczas pięciu festiwalowych dni, chcemy podpowiedzieć ludziom - zwłaszcza młodym i bardzo młodym - jak należy odbierać i odczytywać sztukę filmową. Odpowiedzieć na pytanie, na czym polega fenomen reżyserski Antonioniego, Bergmana, Felliniego, Kurosawy czy też Wojciecha Hasa.
W rozwiązaniu tej zagadki, pomagać będą nasi znakomici reżyserzy, podczas zaplanowanych warsztatów reżyserskich. Świdnica jest miastem prężnie rozwijającym się. Publiczność przychodząca na organizowane pokazy filmowe, jest zadziwiająco znakomicie przygotowana do dyskusji z twórcami.
Wychodzimy z kulturą filmową wielkiego formatu do mniejszych aglomeracji. A całe przedsięwzięcie ma właśnie na celu edukację i upowszechnianie kultury filmowej. Z tych względów, postanowiłem zorganizować I Ogólnopolski Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy, a przyznawana nagroda to Złoty Dzik. Dlaczego dzik ?. Sylwetka dzika znajduje się w herbie miasta Świdnicy i symbolizuje odwagę i męstwo. Jest to moja propozycja zaakceptowana przez Prezydenta Świdnicy. - powiedział Stanisław Dzierniejko Dyrektor Festiwalu, Producent.


10 stycznia 2008 - Nowa siedziba

Zakończył się remont budynku przy ul. Wałbrzyskiej. Już 14 stycznia rozpocznie tam pracę Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie a zaraz po nim Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy. PCPR do tej pory dosłownie cisnął się w budynku Starostwa Powiatowe w Świdnicy. Zyskają również klienci ośrodka i centrum pomocy. Do budynku będą mogły dostać się również osoby niepełnosprawne. Specjalnie dla nich wybudowano podjazd przed wejściem do budynku i toaletę na parterze.
Budynek do tej pory był własnością Skarbu Państwa w trwałym zarządzie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Sanepid nie potrzebował tak dużego budynku na prowadzenie swojej działalności i zrzekł się jego części, która z kolei została skomunalizowana na rzecz Powiatu Świdnickiego. Na podstawie umowy użyczenia, która została podpisana w 2005 roku przez powiat z PCPR, to właśnie ta jednostka będzie użytkować budynek przez następne lata. Centrum Pomocy Rodzinie zajmie połowę z przekazanych pomieszczeń, drugą część będzie użytkować MOPS, również na podstawie umowy użyczenia.
Miasto i Powiat wyremontowały przekazany obiekt za ponad 985 tysięcy złotych. Docelowo planuje się umieszczenie w tym budynku również Ośrodka Interwencji Kryzysowej, które działa przy ul. Łukasińskiego 13 w Świdnicy.
Nowy adres Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Świdnica ulica Wałbrzyska 15, telefony - 074/ 8515010, 074/8531503.
W związku z przeprowadzką 11 stycznia PCPR będzie nieczynne


10 stycznia 2008 - Odcinek specjalny

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od rozpoczęcia Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2008, wciąż jednak mamy doskonałą okazję do wspomnień z poprzedniego sezonu.
W ostatnich dniach otrzymałem od Was wiele próśb dotyczących ponownego wyemitowania interesujących Was wywiadów, a także dźwięków samochodów rajdowych.
W najbliższej audycji zdecydowaliśmy się na emisję programu powstałego tuż po zakończeniu zeszłorocznego Rajdu Nikon. Warto zwrócić uwagę na ówczesne zapowiedzi zawodników dotyczące nowego sezonu i podsumowanie rywalizacji w poprzednim roku. Nie zapomnieliśmy również o dźwiękach rajdówek - to wszystko już jutro.
Bardzo proszę także o wcześniejsze ich wysyłanie na nasz adres e-mailowy - Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


10 stycznia 2008 - "Pomagając innym pomagam sobie"

Zespół Szkół w Strzegomiu organizuje akcje poboru krwi prowadzoną pod hasłem "Pomagając innym pomagam sobie".
Zbiórka odbędzie się 15 stycznia w Zespole Szkół w Strzegomiu w godzinach 9:00-13:00.
Wszystkich chętnych, zdrowych i pełnoletnich uczniów i mieszkańców serdecznie zapraszamy. Akcja poboru krwi odbędzie się w ramach kampanii społecznej "Krewniacy".
Poboru krwi dokona Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Dawcy krwi otrzymają drobne gadżety "Krewniaków". Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi.


10 stycznia 2008 - Pomoc dla POZ

Jeszcze w tym tygodniu na ręce Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu Violetty Plebanek-Sitko trafi stanowisko Wicestarosty Świdnickiego Ryszarda Wawryniewicza, który wyraża w nim zaniepokojenie dramatycznym spadkiem dostępności do świadczeń zdrowotnych w Powiecie Świdnickim, spowodowanym niezakontraktowaniem przez dolnośląski NFZ licznych poradni. -"Szczególny niepokój budzi fakt niezakontraktowania świadczeń aż siedmiu poradni ginekologiczno-położniczych. Liczba zakontraktowanych obecnie jest zdecydowanie niewystarczająca." - podkreśla Wicestarosta.
Niezakontraktowano również świadczeń w czterech poradniach zdrowia psychicznego, trzech z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej (aktualnie podpisano umowę w tym zakresie tylko z jedną placówką na terenie Świdnicy), dwóch poradni kardiologicznych (tu też będzie funkcjonowała tylko jedna na terenie powiatu, gdzie w 2007 były dwie), jednej poradni okulistycznej w Żarowie i jednej dermatologicznej w Świdnicy. W sytuacji, kiedy coraz większa liczba pacjentów korzysta z usług tych poradni zwiększy to drastycznie problem z dostępnością do świadczeń.
- "Kompletnie niezrozumiały jest brak kontraktu z jedyną poradnią genetyczną prowadzoną przez SP ZOZ Świdnica. Poradnia ta została wysoko oceniona po przeprowadzonej na zlecenie NFZ kontroli w czerwcu 2007 r. Obecnie dysponujemy bardzo dużą bazą danych, z których korzystają i będą nadal korzystać lekarze specjaliści. W przypadku przerwania działalności poradni genetycznej dalsza realizacja dotychczasowych programów będzie niemożliwa. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wieloletni dorobek i zaangażowanie ludzi, w tym szczególnie dr Ewy Kilar poszłoby na marne." - podkreśla Dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa Zbigniew Okarmus. -" Dlatego gorąco popieram starania poszczególnych świadczeniodawców o zawarcie umów na wszystkie powyższe świadczenia." - dodaje Wicestarosta Wawryniewicz.


10 stycznia 2008 - Wybierz drogę dalszego kształcenia

Początek nowego roku jest czasem wyboru i podejmowania nowych wyzwań. Politechnika Wrocławska oferuje nowy kierunek studiów podyplomowych "Gospodarka złożem i zarządzanie produkcją" w małych i średnich przedsiębiorstwach górniczych na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
Absolwenci w/w kierunku będą mieli możliwość wykorzystać zdobyte umiejętności m.in. na terenie gminy Strzegom, która znana jest z rozwiniętej gałęzi przemysłu wydobywczego.
Przy grupie 25 osób istnieje możliwość prowadzenia zajęć w Strzegomiu. Osoby zainteresowane zapraszamy do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu gdzie prowadzone są zapisy chętnych.


10 stycznia 2008 - Przegląd Zespołów Kolędniczych

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji serdecznie zaprasza na XI Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych.
Przegląd odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej w dniach 23-25 stycznia tego roku. Występy rozpoczynać się będą o godzinie 9.30. Podczas tegorocznej edycji przeglądu zaprezentuje się piętnaście grup teatralnych.


10 stycznia 2008 - Festiwal Reżyserii Filmowej

Po raz pierwszy w Polsce zostanie zorganizowany Ogólnopolski Festiwal Reżyserii Filmowej. Bez Festiwalu pozostawali praktycznie tylko reżyserzy i to ma się zmienić.
I Festiwal odbędzie się w Świdnicy już w maju.
Dziś na godzinę 13.00 w Galerii Fotografii w Świdnicy zaplanowano konferencję prasową poświęconą temu przedsięwzięciu. Wezmą w niej udział: Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu,Wiesław Saniewski, dyrektor artystyczny Festiwalu, Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Komitet Honorowy, Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Komitet Organizacyjny.


10 stycznia 2008 - Szczepienia profilaktyczne

W Gminie Dobromierz rozpoczęło się szczepienie profilaktyczne przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Jak do tej pory zaledwie kilka samorządów zdecydowało o uczestnictwie w takiej akcji. Pierwszą dawkę szczepionki, która podawana jest w trzech dawkach przyjęły już dziewczynki, które w roku 2007 ukończyły 11 lat. Łącznie było ich 19.
Dzięki uprzejmości lekarzy Andrzeja Martynowa i Jana Walskiego oraz pielęgniarek pracujących w NZOZ w Roztoce i Dobromierzu, dziewczynki zostały zaszczepione bezpłatnie. Podziękowania również należą się rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół za ich zaangażowanie i pomoc. Druga dawka zostanie podana tej grupie w marcu, zakończenie przewidziano na czerwiec tego roku.
Natomiast druga tura szczepień dziewczynek, które ukończą w tym roku 11 lat, rozpocznie się we wrześniu. Jeśli ich rodzice wyrażą zgodę, zostaną one objęte bezpłatnym szczepieniem przeciw wirusowi HPV.


10 stycznia 2008 - PKS - sprzeda

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Świdnicy posiada do sprzedaży wiele narzędzi i urządzeń.
Oferty należy składać w sekretariacie przedsiębiorstwa do 21 stycznia. Kliknij w logo PKS i zapoznaj się z ofertą.


10 stycznia 2008 - Cieszymy się z wami

Trzydziestu uczniów z klas I - III Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu wzięło udział w IV edycji konkursu "Cieszymy się z Niepodległości". Uczennica klasy I - Marta Hulak otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę książkową, a szkoła podziękowanie za udział w konkursie.
Warto dodać, że w kategorii gimnazjalistów wyróżniono prace trzech uczennic Zespołu Szkół w Roztoce: Basi Koby, Klaudii Rusin i Eweliny Patyckiej, które również otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe.


9 stycznia 2008 - Dary na licytację

Sztab Wielkiej Orkiestra Świątecznej Pomocy zachęca wszystkie osoby oraz firmy, które mogłyby przekazać wyjątkowe rzeczy lub atrakcyjne usługi na licytację podczas Finału WOŚP, w niedzielę 13 stycznia do kontaktu z Komendą Hufca ZHP w Świdnicy przy ulicy Lelewela 18, telefon 074 8520179, >>> napisz emaila
Mamy nadzieję, że każda, nawet najmniejsza rzecz, znajdzie swojego nabywcę.


9 stycznia 2008 - Licytacja

Serwis informacyjny "dziennik.swidnica.pl" rozpoczyna licytację trzech koszulek z własnoręcznym podpisem Doroty Świeniewicz - dwukrotnej mistrzyni Europy i najlepszej siatkarki w Europie w roku 2005 roku.
Koszulki do licytacji na rzecz 16 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczył Klub Siatkówki Kobiet MKS Świdnica.
Wylicytowane pieniądze przekazane zostaną Komendzie ZHP w Świdnicy tegorocznego organizatora "WOŚP" w Świdnicy i Gminie Świdnica. Cena wywoławcza każdej z koszulek to 30 złotych. Czekamy na Państwa zgłoszenia - >>> napisz.
Przebieg licytacji można śledzić na stronie powstałej licytacji - >>> zobacz


9 stycznia 2008 - Pogotowie i szpital z kontraktem

W Powiecie Świdnickim nie ma powodów do niepokoju, gdyż zarówno SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe jak i SP ZOZ w Świdnicy mają podpisane kontrakty. Z tego wynika, że pogotowie i wszystkie placówki wchodzące w skład ZOZ-u tj. szpital "Latawiec", oddziały przy ul. Westerplatte oraz oddziały żarowskiej reumatologii od 1 stycznia funkcjonują tak jak przed końcem 2007 roku. Zachowana jest więc ciągłość w świadczeniu usług medycznych na terenie naszego powiatu.
-" Nie było ani jednego dnia, w którym mogłaby być obawa, że nie będzie niesiona pomoc medyczna mieszkańcom naszego powiatu." - zapewnia Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Niemniej jednak sytuacja dotycząca finansowania ratownictwa medycznego na Dolnym Śląsku w tym roku nie jest już tak optymistyczna. Na ratownictwo medyczne w całym województwie przeznaczono zbyt małą kwotę w budżecie państwa. O ile zapotrzebowanie na ten rok sięga 104 mln zł, przeznaczono jedynie 97 mln zł. Co więcej, gdy wzrost środków na ten cel w skali kraju sięga 17 % to na Dolnym Śląsku jest to zaledwie 10 %.
- " Są województwa, gdzie ten wzrost sięga nawet 30 %. Wszystko odbywa się w oparciu o nowy algorytm podziału środków na ratownictwo medyczne. Niestety nigdzie nie można sprawdzić jakimi kryteriami kierowano się przy podziale środków." - mówi Wicestarosta Wawryniewicz. - "Warto zaznaczyć, że na Komisji Finansów Publicznych była zgłaszana poprawka o zwiększenie środków na ratownictwo medyczne dla Dolnego Śląska, ale nie uzyskała ona poparcia." - dodaje.


9 stycznia 2008 - Zagra Wielka Orkiestra

W Strzegomiu, tak jak w większości polskich miast, już po raz XVI zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dochód z tegorocznej akcji przeznaczony zostanie dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi. Od godzin porannych 13 stycznia wyruszy aż 61 wolontariuszy, aby "zapukać do serc" strzegomian.
Natomiast o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury rozpoczną się prezentacje artystyczne z udziałem dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, sekcji wokalnej działającej przy SCK oraz zespołów folklorystycznych i rockowych z terenu miasta i gminy Strzegom.
W przerwach między występami odbędzie się licytacja gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz darów ofiarowanych przez strzegomian.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy i mieszkańców czuwać będą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Zachęcamy wszystkich do udziału w akcji.


9 stycznia 2008 - Nabór do Straży Miejskiej

Świdnicka Straż Miejska poszukuje czterech nowych pracowników.
- Praca w straży miejskiej nie jest łatwa, ale to służba dla innych. Szukamy więc osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo innych. Nowi strażnicy będą mogli liczyć na szybki awans, a wraz z nim większe zarobki - zachęca Stanisław Rybak, komendat Straży Miejskiej w Świdnicy.
Strażnikiem miejskim może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych, posiada co najmniej wykształcenie średnie, cieszy się nienaganną opinią, jest sprawna, nie była karana sądownie oraz ma uregulowany stosunek do służby wojskowej. Wśród dodatkowych wymagań znalazły się: prawo jazdy, znajomość języków obcych, ukończone kursy specjalistyczne: podstawowy strażnika miejskiego, ratownika drogowego, resuscytacji, udzielania pomocy przedlekarskiej, czy też samoobrony. Oferty przyjmowane będą do 21 stycznia w sekretariacie Straży Miejskiej w Świdnicy, ul. Traugutta 11.


9 stycznia 2008 - Noworoczne spotkanie

4 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie noworoczne przedstawicieli wszystkich 12 Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Strzegom. Celem spotkania było podsumowanie działalności ratowniczo-gaśniczej i wytyczenie kierunków działań na 2008 rok. Rok 2007 był trudnym rokiem dla strażaków, którzy uczestniczyli aż w 307 akcjach ratowniczych. Na uroczystości obecny był burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz, który podziękował strażakom za ich ciężką pracę, przynoszącą niewymierne efekty na rzecz mieszkańców naszej gminy. Podziękowania zostały także złożone na ręce seniorów pożarnictwa - nauczycieli obecnych strażaków. Słowa uznania do strażaków skierował również Zbigniew Szczygieł, radny sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Całoroczna działalność Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie naszej gminy została pozytywnie oceniona przez prezesa Urszulę Olszewską i komendanta Ryszarda Wiklińskiego - Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Strzegomiu oraz przez komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy - Tomasza Szuszwalaka.
Życzenia dla naszych strażaków przesłał ponadto wicepremier Waldemar Pawlak, który pełni zarazem funkcję prezesa Zarządu Oddziału Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.


9 stycznia 2008 - Kolędowanie w Tąpadłach

Jak co roku, w Wieczór Trzech Króli, ksiądz proboszcz Parafii Wiry, Adam Woźniak, zaprosił wiernych na wspólne kolędowanie. Tym razem spotkanie odbyło się na świetlicy wiejskiej w Tąpadłach. Sala napełniła się po brzegi, a goście, mieszkańcy Wir, Wirek, Tąpadeł i Gogołowa, zasiedli przy stołach zastawionych ciastem, owocami, napojami. Całość bardzo spontanicznie i brawurowo prowadził ksiądz proboszcz.
Przywitał wszystkich i podzielił się z obecnymi przemyśleniami na temat wizyty trzech mędrców przy żłóbku betlejemskim. Oczywiście punktem najważniejszym wieczoru były jasełka przedstawione przez dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wirach, którym akompaniował Pan Mirosław Jabłoński. Po wspaniałej inscenizacji wszyscy ze wszystkimi podzielili się opłatkiem.
Wspólne kolędowanie, oczekiwane przez wszystkich cały rok, wyglądało tak, jak by tym razem było przygotowane na wcześniejszych próbach. Ksiądz Adam po mistrzowsku dyrygował ogromnym chórem: mężczyźni na estradzie a kobiety na widowni (ok. 100 osób). Śpiew, przy akompaniamencie miejscowego organisty Pana Mariusza Ussa, odbywał się na przemian: kobiety - mężczyźni - oraz wszyscy razem. Na koniec był koncert kolęd przy akompaniamencie gitar w wykonaniu zaproszonych księży: ks. Tomasza Idczaka i ks. Witolda Baczyńskiego. Wieczór zakończył Apel Jasnogórski, błogosławieństwo i, już poza programem, koncert poezji śpiewanej i kilka znanych przebojów w wykonaniu ks. Adama Woźniaka i ks. Tomasza Idczaka.
Jako jedna z ostatnich wyszła Pani Katarzyna Kołodziej. Zadedykowano jej piosenkę. Wstrzymano się jednak przed zaśpiewaniem "Sto lat..." bo Pani Katarzyna ma lat 97.


9 stycznia 2008 - Wyższa stawka

Udało się jednak wywalczyć wyższą stawkę na nocną i świąteczną ambulatoryjną i wyjazdową opiekę lekarską i pielęgniarską oraz transporty sanitarne. Kontrakt na te usługi podpisano dopiero wczoraj z wynegocjowaną stawką 16 zł na jednego zadeklarowanego mieszkańca powiatu. NFZ proponował pogotowiom tylko nieco powyżej 14 zł przy czym za te same usługi po godz. 18.00 i w święta Podstawowa Opieka Zdrowotna otrzymuje 25 zł na mieszkańca. POZ - ty w większości nie są jednak zainteresowane świadczeniem usług po godz. 18.00 i w święta. Zadania te będzie więc wykonywało pogotowie.
-" Prawdą jest, że negocjacje nie szły gładko i na 8 godz. przed końcem 2007 roku podpisaliśmy kontrakt na ratownictwo medyczne. Walczyliśmy wspólnie ze wszystkimi jedenastoma dyrektorami z terenu województwa o wyższe stawki na karetki typu "R" i "W". Odbyliśmy 9 spotkań w ciągu 4 tygodni uzyskując w rezultacie stawkę 16 zł." - opowiada Dyrektor Pogotowia Zbigniew Kołodziejczyk.
Pogotowie podpisało kontrakt na ten rok na kwotę ok. 7 mln 352 tys. zł.


8 stycznia 2008 - Spotkanie wolontariuszy

Komenda Hufca ZHP w Świdnicy zaprasza wszystkich wolontariuszy WOŚP na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 11 stycznia o godzinie 9.00 w klubie "Bolko" na placu Grunwaldzkim.
W spotkaniu uczestniczyć będzie m.in.: funkcjonariusz policji, który poinformuje o zasadach bezpieczeństwa podczas niedzielnego Finału. Podane zostaną też szczegóły kwestowania, z podziałem na rejony miasta i gminy. Na spotkanie zaproszeni są też szkolni opiekunowie.
Program świdnickiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - >>> zobacz


8 stycznia 2008 - Świebodzice "zagrają" dla dzieci

Podczas świebodzickiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystąpi m. in. zespół "Krąg", będzie rockowo i symfonicznie. Miejski sztab WOŚP przygotował mnóstwo atrakcji na tegoroczny finał, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 stycznia. Jak zwykle szefową sztabu jest pani Zofia Marek, znana, świebodzicka nauczycielka, dobry duch całego przedsięwzięcia. Co w tym roku przygotowali organizatorzy?
Będą występy artystyczne, pokazy taneczne, prezentacje szkół i przedszkoli. Spośród zaproszonych gości będzie można zobaczyć np. dobrze znany, świdnicki zespół "Krąg", rockową kapelę Pere Lachais czy Chór Frankofonów pod batutą Małgorzaty Wiłkomirskiej z Wałbrzycha. Będzie też, oczywiście, licytacja i zapowiada się bardzo ciekawie, bo sztabowcy zebrali wiele ciekawych przedmiotów. Wśród nich jest m. in. podarunek od burmistrza Bogdana Kożuchowicza. To piękny nóż, przywieziony aż z dalekiego Nepalu, który podarował burmistrzowi świdnicki himalaista Piotr Snopczyński. Burmistrz zapowiada ostrą licytację, bo zamierza ów piękny przedmiot odzyskać.
A oto inne "perełki" - obraz wykonany w skórze: "Kobieta w kapeluszu" - przekazany przez Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie, misy z masy perłowej prosto z Filipin, biżuteria, kielich ozdobny (lampion), malowany ręcznie na szkle pejzaż bieszczadzki, gadżety Fundacji WOŚP (koszulki, kubek, kalendarz), Złota Rybka spełniająca marzenia i wiele innych, bo podarunki cały czas docierają do sztabu. Na ulice Świebodzic wyruszy 121 wolontariuszy, każdy wyposażony w identyfikator WOŚP oraz puszkę. Liczymy na hojność świebodziczan i wierzymy, że nie zawiodą, czego najlepszym przykładem był ubiegły rok. Wtedy to w Świebodzicach uzbierano rekordową sumę pieniędzy - ponad 28 tys. złotych. Program - >>> zobacz


8 stycznia 2008 - Targi Turystyczne w Mannheim

Ponad trzystu wystawców z trzydziestu krajów świata i 20 tys. zwiedzających - to magiczne liczby tegorocznych Targów Turystycznych w Mannheim. Kolorowe i egzotyczne stoiska państw afrykańskich, wystawcy z Włoch, Chin, Ameryki, Australii, Indii, Portugalii, Maroka, Niemiec a wśród nich polskie stoisko prezentowało się równie ciekawie i bogato.
O pięknie naszego regionu, i zabytkach opowiadał Członek Zarządu Powiatu Roman Etel. Udzielił on wywiadu w imieniu Starosty Zygmunta Worsy, który nie mógł uczestniczyć w wyjeździe do Niemiec. Wywiadu wysłuchali mieszkańcy niemieckiego Landu Hesja, którzy przybyli na Targi Turystyczne właśnie do Mannheim, aby poszukać ciekawych miejsc do spędzenia wolnego czasu. A hasłem przewodnim tegorocznych Targów było: "Miasta i kultura". Wpisaliśmy się w to hasło bardzo dobrze promując miasta naszego powiatu i wydarzenia kulturalne jakie odbywają się na ich terenie. W promocję Powiatu Świdnickiego co roku włączają się władze partnerskiego Powiatu Bergstrasse, z którym wspólnie prezentowaliśmy walory turystyczne obu regionów. Na targi zawieźliśmy ciekawą ofertą turystyczną. Prezentowaliśmy informacje dotyczące bazy noclegowej i gastronomicznej Powiatu Świdnickiego - hoteli, pensjonatów, schronisk turystycznych, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych, a także ofertę z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i informacje dotyczące Kościoła Pokoju i kompleksu pałacowego w Kraskowie.
Nasze stoisko odwiedzili stali goście, którzy rokrocznie przychodzą aby porozmawiać, zapytać o swoje rodzinne strony, w których się wychowali i z łezką w oku powspominać lata młodości. Ucieszyły nas również odwiedziny osób, które przyszły opowiedzieć o swoim pobycie w Polsce, pokazać zdjęcia miejsc, które zwiedzili i podziękować za pomoc w zorganizowaniu wycieczki. W skład delegacji do Niemiec oprócz Romana Etela, który reprezentował Zarząd Powiatu, weszli Radni Rady Powiatu: Beata Nejman, Elżbieta Gaszyńska, Paweł Durlik oraz pracownicy Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu.


8 stycznia 2008 - "Bieg Noworoczny"

13 stycznia w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny". Trasy biegu przebiegać będą alejkami świdnickiego Parku Centralnego na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą w dniu zawodów do godz. 11.30 w Hali Sportowej przy ul. Pionierów.
Prawo do startu mają tylko zawodnicy którzy posiadają aktualne badania lekarskie.
Za pierwsze miejsca zwycięzcy otrzymają statuetkę, dyplom, koszulkę oraz nagrodę rzeczową. Za drugie i trzecie miejsca przewidziano - dyplom, koszulkę i nagrodę a pozostali uczestnicy - koszulkę okolicznościową.
Organizatorem biegu jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


8 stycznia 2008 - Niespodzianka od rodziców

Dzieci z klasy 0" z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach dostały wspaniały prezent. To ogromne pudło, zawierające szereg pomocy dydaktycznych, klocków, tablic, gier, zabawek, instrumentów perkusyjnych służących do zabawy i nauki najmłodszych. Tę niespodziankę sprawiła maluchom Rada Rodziców.
Chłopcom szczególnie przypadła do gusty nowa wykładzina dywanowa, pełna tras samochodowych. - Zakupione przez rodziców pomoce znacznie wzbogaciły bazę klasy przedszkolnej, pomagają małym uczniom w nauce i uatrakcyjniają zabawę - mówi Wiesława Grochowska, nauczycielka.
Dyrektor szkoły oraz całe grono pedagogiczne serdecznie dziękują Radzie Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach na ten wspaniały podarunek.


8 stycznia 2008 - "Twoja Europa - szukamy wizjonerów"

Jeśli interesujesz się przyszłością Europy i Unii Europejskiej, zastanawiasz się, jak Unia będzie wyglądała za 2, 5 czy 10 lat, masz swoje zdanie na temat zmieniającej się rzeczywistości europejskiej, masz pomysł, jak Unia Europejska powinna poradzić sobie z takimi wyzwaniami jak: wspólna polityka zagraniczna, wspólna konstytucja czy przyszłe rozszerzenie - weź udział w konkursie literackim "Twoja Europa - szukamy wizjonerów". Konkurs skierowany jest do młodzieży z Polski i Niemiec.
Pracę konkursową wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesyłać do 10 stycznia 2008 roku. Organizatorem konkursu jest - Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative Berlin.
Regulamin konkursu - >>> zobacz karta zgłoszenia - >>> pobierz


8 stycznia 2008 - Złote pary

5 stycznia w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy trzy pary małżeńskie z gminy Świdnicy świętowały swoje Złote Gody. Z tej okazji wójt gminy Świdnica - Teresa Mazurek w imieniu Prezydenta RP wręczyła medale za długoletnie pożycie małżeńskie Państwu: Sabinie i Wiktorowi Dziakowiczom z Mokrzeszowa, Teresie i Stanisławowi Kraińskim z Bystrzycy Górnej oraz Karolinie i Józefowi Kołodziejczykom z Pankowa.
Tak jak przed 50 laty przysięgali sobie wierność i nieskończoną miłość, tak w tym dniu w obecności swoich rodzin, przyjaciół oraz zaproszonych gości odnowili przysięgę małżeńską składając sobie wzajemne podziękowania.
"W dniu naszych złotych godów wyrażam mojej żonie, mojemu mężowi serdeczne podziękowanie za okazaną mi miłość, przywiązanie i opiekę, przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było nadal szczęśliwe" - powtarzali Jubilaci.


8 stycznia 2008 - Zatrzymali sprawców rozboju

Policjanci ze Świebodzic zatrzymali sprawców rozboju, do którego doszło 17 grudnia ubiegłego roku.
Dwaj mieszkańcy Świebodzic bijąc i kopiąc po całym ciele doprowadzili do stanu bezbronności 59 letniego mężczyznę, a następnie dokonali na jego szkodę kradzieży pieniędzy w kwocie 70 zł. Policjanci ustalili a następnie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o dokonanie rozboju. 4 stycznia obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Świdnicy, który wobec nich zastosował areszt tymczasowy na okres 30 dni.
Za popełniony czyn zatrzymanym mężczyznom grozi do 12 lat pozbawienia wolności.


8 stycznia 2008 - Konkurs rozstrzygnięty

Tradycją Szkoły Podstawowej w Gniewkowie jest organizowanie w okresie przedświątecznym konkursów o tematyce bożonarodzeniowej. W tym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną, wykonaną techniką dowolną.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców w dwóch kategoriach:
Kategoria klas młodszych: I miejsce - Katarzyna Grymuza, II miejsce - Wiktoria Masełek, III miejsce - Beata Nawara.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Karolina Nakoneczna, Szymon Auguścik, Karolina Walas, Natalia Gajda, Bartosz Fuja, Aleksandra Sekretarska, Oliwer Bilik, Daniel Sawicki, Aleksander Laszczyk.
Kategoria klas starszych: I miejsce - Natalia Piwko, II miejsce - Katarzyna Nakoneczna, III miejsce - Amadeusz Chmielowski i Anna Drzał.
Natomiast prace Kaji Borkowskiej, Doroty Kwiatkowskiej, Agnieszki Gębickiej, Agnieszki Madejskiej, Moniki Birkowskiej i Wojciecha Stacheckiego zostały wyróżnione.


7 stycznia 2008 - Uroczystości w Fundacji św. Jadwigi

4 stycznia w Morawie odbyło się uroczyste otwarcie bramy wyjazdowej do Fundacji św. Jadwigi oraz przylegającej do pałacu alei.
Brama wjazdowa do pałacu, w którym mieści się siedziba fundacji, oraz aleja przypałacowa zostały wykonane w ramach projektu współfinansowego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIA Wolny Kraj Związkowy Saksonia - Rzeczpospolita Polska (Województwo Dolnośląskie) 2000 - 2006: Przywrócenie historycznego otoczenia południowej strony pałacu w Morawie.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz gminy Markersdorf leżącej w Saksonii, która jest partnerem projektu oraz zastępca burmistrza Strzegomia Robert Siekaniec. Ponadto w ceremonii uczestniczyły osoby zaprzyjaźnione z fundacją, a także pracownicy i dzieci z przedszkola, którym zarządza Fundacja św. Jadwigi.
Wstęgę przy bramie przecięli burmistrz Markersdorf Thomas Knack oraz zastępca burmistrza Strzegomia Robert Siekaniec. Ostatnim punktem spotkania były rozmowy na temat projektów unijnych i wzajemnej współpracy między Markersdorf a Strzegomiem.


7 stycznia 2008 - Okradła swojego pracodawcę

Świdniccy policjanci z Sekcji Kryminalnej zatrzymali mieszkankę Strzegomia, która pracując jako pomoc domowa okradała, właścicielkę mieszkania. 39 letnia kobieta mieszkanka Strzegomia, od 2005 roku do listopada 2007 roku będąc zatrudniona jako pomoc domowa, okradła swego pracodawcę na kwotę 80.000 zł. Kobieta pod nieobecność domowników dorobionym w punkcie ślusarskim kluczem systematycznie podbierała pieniądze z sejfu, mieszkanie sprzątała dwa razy w tygodniu, skradzione pieniądze przeznaczyła na życie, kosmetyki oraz zabiegi kosmetyczne.
4 stycznia przedsiębiorcza kobieta została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, która wobec zatrzymanej zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego w kwocie 8.000 zł. oraz zakaz opuszczania kraju.


7 stycznia 2008 - Budowa rozpoczęta

Trwają jeszcze prace przy budowie nowego zakładu Firmy Sonel na ulicy Metalowców w Świdnicy a tuż obok ruszyła budowa kolejnego zakładu.
W tym roku zezwolenie na prowadzeni działalności w naszej strefie otrzymała firma Gryphon sp. z o.o., która buduje fabrykę artykułów biurowych.
Spółka zadeklarowała zainwestowanie pięciu milionów złotych i zatrudnienie co najmniej 60 pracowników. Firma planuje rozpoczęcie produkcji do 1 kwietnia 2008 roku. Hala połączona z budynkiem socjalno-biurowym będzie mieć około 4 tysiące metrów kwadratowych.


6 stycznia 2008 - "Teraz Polska"

Informujemy, iż Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, organizator Konkursu "Teraz Polska" przy wsparciu Polskiej Organizacji Turystycznej zainaugurowała XVIII edycję Konkursu na Najlepsze Produkty i Usługi.
Nowością tegorocznej edycji Konkursu jest wyodrębnienie osobnej kategorii dla usług turystycznych. Dzięki temu Fundacja gwarantuje, że wśród Laureatów bieżącej edycji Konkursu "Teraz Polska" znajdą się, działające w Polsce firmy z branży turystycznej.
Formuła Konkursu "Teraz Polska" dla usług turystycznych jest otwarta. Przedmiot zgłoszenia mogą stanowić zarówno usługi biur podróży, hoteli, pensjonatów, centrów konferencyjnych oraz restauracji. Procedury ocen oraz kryteria Konkursu zostały dostosowane do specyfikacji oraz charakteru każdej z wymienionych działalności. Wnioski konkursowe przyjmowane będą do 15 stycznia 2008 roku.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących Konkursu "Teraz Polska" prosimy o kontakt z Biurem Fundacji - tel. 022 826 01 91, 022 630 96 76 lub e-mailowo - wyślij. Więcej informacji na stronie konkursu - >>> zobacz


6 stycznia 2008 - "Zimowa Truskawka"

29 lutego o godzinie 17.00 odbędzie się konkurs zespołów zakwalifikowanych w eliminacjach do "Zimowej Truskawki" w Świdnicy.
Zespoły chcące wystąpić w tegorocznym Przeglądzie Zespołów Muzycznych - Świdnica 2008 powinny do 21 lutego wysłać do organizatora karty zgłoszeń oraz swoje nagrania demo.
Organizator - Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do wzięcia udziału w przeglądzie. Warto spróbować swoich sił, ponieważ laureat przeglądu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości pięćset złotych oraz zwrot kosztów podróży i dyplom.


6 stycznia 2008 - Program Rewitalizacji

Trwają prace przy stworzeniu Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świebodzice. Jest to dokument, który wytycza najważniejsze obszary, które należy poddać rewitalizacji w szerokim tego słowa znaczeniu: nie tylko na zasadzie odnowienia, przywrócenia do należytego stanu, ale także w sensie społecznym czyli nadania konkretnemu miejscu znaczenia dla życia całej społeczności. LPR jest także podstawą do ubiegania się o środki z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, co jest niezwykle istotne, gdyż to właśnie z tego rodzaju środków będą finansowane zaplanowane w LPR przedsięwzięcia, ze względu na ich szeroki zakres i koszty.
Świebodzice miały już taki plan - uchwała o jego utworzeniu została podjęta 28 czerwca 2005 roku. Służył on wówczas do ubiegania się o środki w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i obejmował lata 2004-2006. Obecnie mamy nowy okres finansowania projektów unijnych, na lata 2007-2013, zmieniły się także zarówno kryteria oceny projektów, jak i ich finansowania czy wskazywania obszarów wsparcia. Należało więc podjąć pracę nad stworzeniem zupełnie nowego dokumentu, odpowiadającego tym wszystkim uwarunkowaniom.
Prace nad LPR dla Świebodzic trwają już od kilku miesięcy. Obecnie miasto jest na etapie dopracowywania listy priorytetów, które znajdą się w LPR i będą podstawą do ubiegania się o dotacje unijne na ich realizacje. Dla Świebodzic w ramach RPO przewidzianych jest około 8,6 mln złotych. Wśród najważniejszych propozycji, które już znalazły się w dokumencie, jest m. in. całościowa rewitalizacja Parku Miejskiego, rekonstrukcja średniowiecznych murów obronnych, rewitalizacja obszaru ul. Młynarska-Piaskowa oraz budowa placu wystawienniczo-warsztatowego przy Miejskim Domu Kultury. Ostatecznie lista priorytetów LPR nie została jeszcze zatwierdzona. Dokument opracowuje Dolnośląskie Centrum Rozwoju Lokalnego. Jest to firma konsultingowa, której ofertę wybrało miasto.


6 stycznia 2008 - PKS - sprzeda

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Świdnicy posiada do sprzedaży wiele narzędzi i urządzeń.
Oferty należy składać w sekretariacie przedsiębiorstwa do 21 stycznia. Kliknij w logo PKS i zapoznaj się z ofertą.


6 stycznia 2008 - Ronal Cup

Wyniki dziesiątej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Wiśnia - Bar Na Fali 6:4
Zus - Wierzbianka 3:0
Lew Star (Dawne Rock Cafe) - Klingeburg 4:5
Issoplast - Wagony Świdnica 7:2
Piłkarzem kolejki został Mateusz Piątkowski - Spartakus, bramkarzem Jarosław Szybiak - ZUS.
Klasyfikacja po pierwszej rundzie - 1. Spartakus 30 punktów, 2. Wiśnia - 24, 3. Witkowski - 21, 4. Issoplast - 21, 5. ZUS - 15, 6. Klingenburg - 12, 7. Bar Na Fali - 12, 8. Lew Star - 9, 9. Wagony Świdnica - 3, 10. Wierzbianka - 3.
Król Strzelców - 25 bramek - Arkadiusz Piech, 23 - Krzysztof Goździejewski, 21 k - Marcin Szczepkowski, 20 - Jacek Filipczak, 16 - Michał Mika i 15 - Grzegorz Furmankiewicz.


5 stycznia 2008 - Nabór do Straży Miejskiej

Świdnicka Straż Miejska poszukuje czterech nowych pracowników.
- Praca w straży miejskiej nie jest łatwa, ale to służba dla innych. Szukamy więc osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo innych. Nowi strażnicy będą mogli liczyć na szybki awans, a wraz z nim większe zarobki - zachęca Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.
Strażnikiem miejskim może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych, posiada co najmniej wykształcenie średnie, cieszy się nienaganną opinią, jest sprawna, nie była karana sądownie oraz ma uregulowany stosunek do służby wojskowej. Wśród dodatkowych wymagań znalazły się: prawo jazdy, znajomość języków obcych, ukończone kursy specjalistyczne: podstawowy strażnika miejskiego, ratownika drogowego, resuscytacji, udzielania pomocy przedlekarskiej, czy też samoobrony. Oferty przyjmowane będą do 21 stycznia w sekretariacie Straży Miejskiej w Świdnicy, ul. Traugutta 11.


5 stycznia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej, dziewiątej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
Piotrowice - Grande Team 2:17
Konigszelt - MKS Bittner 8:9
Nowice LastKam - Gimnazjum Senior 6:6
Karolina - Złodziejówka 18:6
Karolina Junior - XXL 7:5
czołowka strzelców - 44 bramki - Włodarczyk z LastKam, 43 - Charytanowicz M. z Karoliny, 37- Głogiewicz D. z Karoliny, 34 - Ptak z MKS Bittner, 25 - Koblowski z XXL i Charytanowicz J. z Karolinay.
Tabela po dziewięciu kolejkach - 1. Karolina - 27 punktów, 2. LastKam Nowice - 25, 3. MKS Bittner - 24, 4. Konigszelt SV - 18, 5. Grande Team - 16, 6. Karolina Junior - 15, 7. Gimnazjum Senior - 14, 8. Złodziejówka - 7, 9. XXL - 7, 10. Red Bull - 6, 11. Piotrowice - 3, 12. WKS Bronx - 0 (drużyna wycofana).


5 stycznia 2008 - Targi pracy

W najbliższą środę, 9 stycznia, w Świebodzicach odbędą się Targi Pracy, organizowane przez Agencję Pracy Pollux ze Świdnicy. Podczas targów będzie można dowiedzieć się o miejscach pracy, jakie czekają w regionie. A jest ich sporo.
- Potrzebujemy pracowników produkcyjnych, biurowych, inżynierów o różnych specjalizacjach, osoby z różnymi uprawnieniami, np. spawalniczymi, elektrycznymi, na wózki widłowe itp., a także brukarzy, księgowych, managerów HR, tokarzy, frezerów, przedstawicieli handlowych i inne osoby fizyczne - wymienia Daniel Augustyniak z Polluxa. - Oferujemy pomoc w znalezieniu pracy w firmach zlokalizowanych w strefach ekonomicznych - wałbrzyskiej, żarowskiej, świdnickiej, dzierżoniowskiej, wrocławskiej, a także w innych firmach, które mieszczą się w okolicznych miastach.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13.00 w Miejskim Domu Kultury. Zapraszamy do odwiedzenia targów, być może uda się komuś znaleźć na nich interesującą ofertę pracy.


4 stycznia 2008 - Lepiej szybciej po dowód

Jeszcze ponad 4 tysiące świdniczan nie złożyło wniosku po nowy dowód osobisty. Co prawda książeczkowym dokumentem można się posługiwać do końca marca 2008 roku, ale ze złożeniem wniosku nie ma co zwlekać.
- Dziś wyrobienie plastikowego dokumentu zajmuje dwa miesiące. Wszystkie osoby, które do końca stycznia przyjdą do nas z wnioskiem po nowy dowód mają szansę otrzymać dokument na czas. Osoby, które dopełnią formalności w lutym i marcu mogą nie otrzymać plastikowego dokumentu do końca marca. A od 1 kwietnia będzie to oznaczać trudności w załatwieniu spraw m.in. w banku, czy też u notariusza - ostrzega Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Do dziś starym - książeczkowym dowodem osobistym w Świdnicy posługuje się 6.567 osób. W tym 2.541 osób, które nie odebrały już wyprodukowanych dokumentów.


4 stycznia 2008 - Nowe-stare władze TMŚ

Towarzystwo Miłośników Świebodzic wybrało nowy zarząd. Przewodniczącym ponownie został Janusz Kujat, wiceprzewodniczącą - Renata Kaczmarek, a członkiem zarządu Jerzy Gibek.
W nowym składzie działa też komisja rewizyjna: Witold Bajalski - przewodniczący komisji, Edward Hałdaś, Marek Mikołajczak - członkowie komisji.
Towarzystwo określiło kierunki działania w tym roku. Będzie to, jak zwykle, popularyzacja wiedzy o mieście i regionie wśród mieszkańców i nie tylko, promowanie Świebodzic oraz kontakty z towarzystwami regionalnymi miast partnerskich. W ubiegłym roku TMŚ zaangażowało się mocno w projekt rekonstrukcji średniowiecznych murów obronnych miasta. Członkowie TMŚ gościli kilkakrotnie w partnerskim Waldbröl (Niemcy), przystąpili także do Partnerstwa Lokalnego, które stworzyło w mieście kilkanaście organizacji, instytucji oraz Urząd Miejski.


4 stycznia 2008 - Spotkanie w LZS-ie

11 stycznia 2008 o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie Zarządu Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy.
Na zebranie zapraszamy również Sekretarzy oraz Przewodniczących GLKS Marcinowice, GLKS Świdnica, GLKS Jaworzyna Śląska, GLKS Strzegom, przedstawiciela GOKSIR Dobromierz, GZ LZS Żarów, Przedstawicieli Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Zebranie odbędzie się w siedzibie PZ LZS przy ulicy Łukasińskiego 13 w Świdnicy.
Podczas spotkania nastąpi podsumowanie merytoryczne i finansowe za 2007 rok, opracowanie kalendarza imprez na 2008 rok oraz przygotowanie ofert na 2008 rok.


4 stycznia 2008 - Spotkanie w ŻOK-u

Żarowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na "Noworoczne Spotkanie Kolędowe".
Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Wstęp dla wszystkich chętnych jest wolny.


4 stycznia 2008 - Złote gody 12 par

Już jutro w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego 12 par odnowi przysięgę małżeńską. Tak dużej liczby par, które obchodzą 50 rocznicę wspólnego życia jeszcze nie było.
Medale przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz kwiaty z rąk prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka otrzyma 7 par, 3 parom odznaczenia wręczy wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek, a dwóm wójt Marcinowic Jerzy Guzik.
Początek uroczystości w sobotę, 5 stycznia o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego, przy ul. Armii Krajowej 47.


4 stycznia 2008 - Kandydaci na rodziny zastępcze

Zapraszamy na szkolenia organizowane dla kandydatów gotowych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się pierwsze takie spotkanie.
Kolejne spotkania odbędą się w nowej siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy przy ul. Wałbrzyskiej 15 - 18 i 25 stycznia oraz 1, 8, 15 i 22 lutego.
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 16.00.


4 stycznia 2008 - "Bieg Noworoczny"

13 stycznia w Świdnicy odbędzie się "Bieg Noworoczny". Trasy biegu przebiegać będą alejkami świdnickiego Parku Centralnego na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych. Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą w dniu zawodów do godz. 11.30 w Hali Sportowej przy ul. Pionierów.
Prawo do startu mają tylko zawodnicy którzy posiadają aktualne badania lekarskie.
Za pierwsze miejsca zwycięzcy otrzymają statuetkę, dyplom, koszulkę oraz nagrodę rzeczową. Za drugie i trzecie miejsca przewidziano - dyplom, koszulkę i nagrodę a pozostali uczestnicy - koszulkę okolicznościową.
Organizatorem biegu jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


4 stycznia 2008 - No Business zagrają dla WOŚP

Serdecznie zapraszamy świebodziczan jutro, w sobotę, 5 stycznia, na koncert zespołu No Business do Miejskiego Domu Kultury.
Świebodziccy bluesmani zagrają za darmo, na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W trakcie ich występu do puszek będą zbierane pieniądze na rzecz Orkiestry.
Koncert rozpocznie się o godzinie 12.00, wstęp wolny. Zapraszamy.


4 stycznia 2008 - Rockowo w Strzegomiu

28 grudnia w Strzegomskim Centrum Kultury po raz czwarty odbyła się impreza pod hasłem "Zimowe Rockowania".
Na scenie zaprezentowało się 10 zespołów, w tym także laureat poprzedniej edycji "Zimowych Rockowań" zespół Daytona Blues z Nowej Rudy. Uczestników przeglądu oceniało jury w składzie - Wojciech Czerniatowicz i Krzysztof Kubiak - dziennikarze Polskiego Radia Wrocław, Sławomir Szudrowicz z legnickiego zespołu "KTO TO" oraz Paweł Mikosz - muzyk współpracujący m.in. z Martyną Jakubowicz, Recydywą, Seven Be.
Każda z grup miała ok. 30 minut na zaprezentowanie swoich umiejętności. W Strzegomskich Centrum Kultury rozbrzmiewały dźwięki bluesa, rocka i metalu. Wśród publiczności znalazły się zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Wszyscy zgodnie podkreślali, że "Zimowe Rockowania" to jedna z najbardziej udanych muzycznych imprez, w jakiej brali udział.
Po doskonałym koncercie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Zwycięzcami została strzegomska grupa "Cosmo Squad". Drugie miejsce przypadło "Łowcom Szmalu" z Nowej Rudy", zaś trzecie - zespołowi "Itrium" ze Strzegomia. Wszystkim gratulujemy.


4 stycznia 2008 - Spotkanie w Stowarzyszeniu

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zwołuje na 31 stycznia Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia przy Osiedlu Sudeckim 12 w Świebodzicach.
Podczas spotkania wybrane zostaną władze stowarzyszenia, wysłuchane zostanie sprawozdanie z działalności za ubiegły rok a także przedstawiony zostanie plan pracy na bieżący rok.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00


4 stycznia 2008 - Harcerze z Biberach w Świdnicy

Dzisiaj zakończyła się tygodniowa wizyta 35 harcerzy z partnerskiego miasta Biberach, których gościli świdniccy harcerze. W środę, 2 stycznia, młodzież wraz z opiekunami spotkała się z prezydentem Świdnicy, Wojciechem Murdzkiem.
- Wymownym znakiem waszego partnerstwa jest fakt, że mam problem z rozróżnieniem, kto z was jest z Polski, a kto przyjechał z Niemiec. - przyznał prezydent Świdnicy - Cieszę się z waszej obecności, bo tworzycie nową postać współpracy Świdnicy i Biberach. Nową, bo świeżą i pełną energii.
Czas wizyty biberaskiej młodzieży wypełniają wspólne zabawy, gry terenowe, zwiedzanie okolic Świdnicy (samo miasto już świetnie znają), majsterkowanie i zdobywanie sprawności. Harcerze spędzili też wspólnie Sylwestra. Miejscem tańców i zabaw integracyjnych był ośrodek "Caritas" w Zagórzu Śląskim, gdzie młodzi ludzie mieszkają.
Świdniccy i biberascy harcerze już od 16 lat nawzajem uczą się języków, wspólnie bawią i poznają kulturę oraz historię swoich krajów. To już 21 takie spotkanie. W ramach programu partnerstwa rokrocznie dochodzi do spotkań harcerzy - na zmianę raz w Polsce, raz w Niemczech. Każdorazowo bierze w nich udział 80-100 osób. Następne odbędzie się w Niesulicach latem 2009 roku.


4 stycznia 2008 - Plany i nadzieje na nowy sezon

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym gościć będą Wojciech Grondal, Zbigniew Cieślar i Grzegorz Sieklucki.
Wspólnie podsumujemy zeszłoroczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Porozmawiamy także o planach i nadziejach na sezon rajdowy 2008. Emocji z pewnością nie zabraknie!
Bardzo proszę także o wcześniejsze ich wysyłanie na nasz adres e-mailowy - Piszcie też emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


3 stycznia 2008 - Spotkanie Noworoczne

Dzisiaj w Salu Konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyło się Spotkanie Noworoczne. Spotkanie zorganizowane zostało przez starostę świdnickiego Zygmunta Worsę.
W uroczystości uczestniczyły władze Powiatu, Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic, Gminy Świdnica, Gminy Marcinowice samorządowcy i urzędnicy. W wydarzeniu tym uczestniczył także biskup świdnicki - Ignacy Dec oraz ksiądz Jan Bagiński.
Podczas spotkania z programem artystycznym wystąpiły świdnickie szkoły. Zdjęcia ze spotkania - >>> zobacz


3 stycznia 2008 - Wspólne śpiewanie

30 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, odbył się występ artystyczny przygotowany pod kierownictwem Piotra Maciejczuka przez młodzież i muzyków dobromierskich.
Artyści zaprezentowali dobrze wszystkim znane kolędy w ciekawej, dynamicznej aranżacji, wiele popularnych utworów muzycznych i wierszy związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Drugą atrakcją wieczoru był występ zespołu Dobromierzanie, który także zaśpiewał tradycyjnie polskie kolędy.
We wspólnym kolędowaniu wzięło udział około 200 osób.


3 stycznia 2008 - Sylwester

Kilkuset mieszkańców skorzystało z zaproszenia Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Nazimka do wspólnego przywitania Nowego Roku 2008 i obejrzenia pokazu sztucznych ogni, który odbył się w Sylwestrową Noc przed budynkiem Urzędu Miejskiego.
Przed północą do zgromadzonych mieszkańców wyszli Burmistrz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej i przekazali wszystkim noworoczne życzenia. Po wspólnym odliczaniu ostatnich sekund starego roku wystrzeliły szampany. Dla każdego była przygotowana symboliczna lampka szampana i w miłej noworocznej atmosferze rozpoczęto wzajemne składanie życzeń. Przywitanie Nowego Roku uświetnił pokaz sztucznych ogni. Pomysł wspólnego plenerowego przywitania Nowego Roku stał się więc jaworzyńską tradycją.


2 stycznia 2008 - Opinia w sprawie studium

Rada Miejska Świebodzic wydała oświadczenie w sprawie pozytywnego zaopiniowania projektu pn. "Studium ochrony przed powodzią zlewni rzeki Bystrzycy. Dolina rzeki Pełcznicy". Jest to dokument, przygotowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, proponujący daleko idące i kompleksowe rozwiązania w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego sporej części naszego regionu. Dla Świebodzic najważniejsza jest część, mówiąca o bezpośrednich działaniach na Pełcznicy, bo właśnie ta rzeka płynie przez miasto i wyrządza niemal rokrocznie szkody.
Projekt Świebodzice zaopiniowały pozytywnie, ale z pewnymi istotnymi uwagami, które zostały zapisane i przesłane do IMGW. Najważniejsze z tych uwag to wskazanie, iż najkorzystniejszym dla Świebodzic wariantem studium jest budowa suchego zbiornika na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To rozwiązanie w pełni zabezpieczyłoby miasto przed powodzią. Wśród innych wskazań, które Świebodzice wnoszą do projektu, jest m. in. poszerzenie potoku Cienia w związku z budową tzw. kanału ulgi w dzielnicy Ciernie a także zabezpieczenie murami oporowymi potoku Szczawnik, który jest dopływem Pełcznicy.


2 stycznia 2008 - Targi Turystyczne w Mannheim

Już tradycyjnie w pierwszym tygodniu stycznia Powiat Świdnicki będzie brał udział w profesjonalnych targach turystycznych w niemieckim mieście Mannheim. Dzięki zaproszeniu, które otrzymaliśmy od partnerskiego Powiatu Bergstrasse (land Hesja) mamy możliwość wypromowania naszego powiatu i jego okolic, przekonania turystów z Niemiec, aby bez obaw odwiedzali Dolny Śląsk i spędzali miło czas w naszym regionie. Na targi jedziemy z ciekawą ofertą turystyczną. Wieziemy ze sobą informacje dotyczące bazy noclegowej i gastronomicznej Powiatu Świdnickiego - hoteli, pensjonatów, schronisk turystycznych, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych, a także ofertę z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i informacje dotyczące Kościoła Pokoju i kompleksu pałacowego w Kraskowie. Mamy nadzieję, że i tym razem nasze stoisko odwiedzą stali goście, którzy rokrocznie przychodzą aby porozmawiać, zapytać o swoje rodzinne tereny, na których się wychowali i z łezką w oku powspominać lata młodości. Cieszą nas również odwiedziny osób, które przychodzą opowiedzieć o swoim pobycie w Polsce, pokazać zdjęcia miejsc, które zwiedzili i podziękować za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
W ubiegłych latach udało nam się przygotować programy pobytu dla wielu dużych grup turystów z Hesji i Badenii Wittembergii, którzy zatrzymali się właśnie w Świdnicy i z tego miejsca zwiedzali Dolny Śląsk (nie licząc indywidualnych odwiedzin turystów, których także przyjechało wielu). I to przekonuje nas, że warto jechać ponad 800 km, aby wziąć udział w tych targach. W promocję Powiatu Świdnickiego mocno zaangażowana jest także prasa niemiecka. Dzięki temu przy okazji targów zupełnie za darmo ukazują się sympatyczne artykuły zachwalające gościnność Polaków i zachęcające do odwiedzin naszego pięknego regionu.


2 stycznia 2007 - Sylwester i jubileusz

Sylwester 2007 roku był szczególnym dniem dla funkcjonariuszy strzegomskiej Straży Miejskiej, która właśnie w tym dniu obchodziła 15-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w ratuszu miejskim odbyło się uroczyste spotkanie. Wzięli w nim udział burmistrz Lech Markiewicz, jego dwaj zastępcy: Wiesław Witkowski i Robert Siekaniec, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, sekretarz gminy Sabina Cebula, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska, komendant Straży Miejskiej Kazimierz Chajduga oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Spotkanie rozpoczął komendant Kazimierz Chajduga, który opowiedział o początkach Straży Miejskiej w Strzegomiu. Przedstawił również plany stworzenia nowych etatów, dzięki czemu zostanie zwiększona liczba patroli, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Następnie rozdał wszystkim zgromadzonym pamiątkowe dyplomy i medale.
Głos zabrał także burmistrz Lech Markiewicz, który pogratulował funkcjonariuszom 15 lat służby, jednocześnie zapewniając o swoim poparciu dla obecnych i przyszłych działań strzegomskiej straży. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn podkreślił, że mieszkańcy doceniają wysiłki funkcjonariuszy w przeciwdziałaniu i zapobieganiu aktom przestępczym na terenie naszej gminy.


2 stycznia 2008 - Kwiaty dla pani poseł

Bukiet kwiatów, życzenia i gratulacje - na sesji w dniu 28 grudnia Rada Miejska Świebodzic oraz burmistrz Bogdan Kożuchowicz oficjalnie złożyli gratulacje z powodu uzyskania mandatu poselskiego pani Annie Zalewskiej.
Spotkanie odbyło się dopiero teraz, gdyż wcześniej pani poseł z racji natłoku zajęć w Sejmie nie mogła przybyć na sesję.
Świebodzicka posłanka dziękując za życzenia zapewniła, że w swojej pracy parlamentarnej zawsze na pierwszym miejscu będzie stawiać problemy regionu i miasta, z którego się wywodzi. Warto dodać, że Anna Zalewska jest pierwszym, po 89. roku, posłem ze Świebodzic.


2 stycznia 2007 - Prośba o wrażliwość

Zaczyna robić się coraz zimniej, temperatura spada. Prezydent Miasta zwraca się do mieszkańców Świdnicy, aby nie pozostali obojętni na najbardziej potrzebujących: osoby chore, niepełnosprawne, o niskich dochodach oraz samotne. W takich warunkach pomoc sąsiadowi przy rozpaleniu w piecu lub zainteresowanie się leżącym na ulicy człowiekiem może okazać się bezcennym darem.
Wrażliwość każdego świdniczanina z pewnością zminimalizuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą zima.
Informujemy, że w Świdnicy są służby, do których można się zwrócić o pomoc: Pogotowie - 999, Policja - 997, Straż Miejska - 986
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - (074) 853-71-39
Funkcjonują dwie jadłodajnie, które wydają ciepłe posiłki ubogim przy ulicy Westerplatte 51 oraz Spółdzielczej 16.


2 stycznia 2008 - Szampańska zabawa pod gwiazdami

Setki świebodziczan postanowiły przywitać Nowy Rok na wspólnym, miejskim Sylwestrze, który jak co roku zorganizowały władze samorządowe oraz OSiR. Tegoroczna zabawa różniła się mocno od poprzednich - po pierwsze impreza została zorganizowana na placu przed halą sportowo-widowiskową na Osiedlu Piastowskim. I okazało się, że taka lokalizacja nie tylko nie zniechęciła mieszkańców do udziału w zabawie, ale wręcz przeciwnie - powitać Nowy Rok przyszły prawdziwe tłumy. Ludzie doskonale bawili się przy muzyce na żywo, co także było nowością. Dla publiczności zagrał dobrze znany świebodzickiej publiczności zespół No Buisness. Po koncercie roztańczonym ludziom przygrywała muzyka mechaniczna.
Tuż przed północą zgromadzonych na sylwestrowym festynie powitał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który przyszedł w towarzystwie żony Teresy, życząc wszystkim wspaniałego, Nowego Roku oraz dziękując za tak liczne przybycie. Wraz z nim na scenie pojawili się wiceburmistrzowie: Zbigniew Opaliński oraz Ireneusz Zyska, dyrektor OSiR Janusz Zieliński; nie zabrakło także przewodniczącej Rady Miasta Elżbiety Horodeckiej z mężem oraz skarbnik miasta, Luizy Gass-Sokólskiej. Wszyscy przyszli tu właśnie po to, aby wspólnie z mieszkańcami miasta przywitać Nowy, 2008 Rok. A potem zaczęło się już ostateczne odliczanie, które prowadził burmistrz Kożuchowicz. Wystrzeliły korki od szampanów i fajerwerki. Były życzenia, uściski i atmosfera prawdziwej radości. A zabawa trwała dalej, gdyż po północy rozpoczęła się dyskoteka pod gwiazdami. W jej trakcie przeprowadzony został szybki konkurs, do wygrania w którym były atrakcyjne nagrody. Po opróżnieniu swoich szampanów uczestnicy wrzucali butelki z karteczkami w środku ze swoim imieniem i nazwiskiem do specjalnie przygotowanych pojemników. Spośród uczestników zabawy rozlosowano nagrodę główną - karnet wstępu do Wodnego Centrum Rekreacji, ufundowany przez Urząd Miejski i OSiR. Oprócz tego dziesięć osób wylosowało nagrody pocieszenia: maskotki i czekoladę.


1 stycznia 2008 - Świdniczanka w Pucharze Niemiec

Magdalena Sadowska była siatkarka świdnickiej Polonii, obecnie zawodniczka niemieckiego VfB Suhl awansowała z zespołem do finału Pucharu Niemiec po zwycięstwie nad Rote Raben Vilsbiburg. W marcowym finale z NA Hamburg ma ogromne szanse na wywalczenie tego trofeum.
W zeszłym sezonie siatkarki VfB również dotarły do półfinału Pucharu Niemiec, tam jednak uległy Dresdener SC i odpadły z dalszej rywalizacji. Tegoroczny awans do finału jest największym osiągnięciem zespołu z Suhl.
VfB Sulh zajmuje piąte miejsce w tabeli Bundesligi tracąc cztery punkty do lidera Schweriner SC. Informacja - siatka.org


1 stycznia 2008 - Pracowity rok za nami

Kolejny, pracowity rok za nami. Wiele dobrego w mijającym, 2007 roku wydarzyło się w naszym zespole, dlatego ten numer poświęcamy podsumowaniu właśnie tych spraw, które miały istotny wpływ na funkcjonowanie naszego ZOZ-u. Sukcesy, które udało się osiągnąć, są udziałem całej Załogi, pracowników wszystkich oddziałów i działów pionu administracyjnego.
Przypominamy je dziś na łamach tego Biuletynu życząc jednocześnie wszystkim Pracownikom naszego Zespołu, aby przyszły, 2008 Rok, był równie udany. Redakcja "Naszego ZOZ-u".
Tymi słowami zaczyna się kolejny, ostatni w roku 2007 "Biuletyn Informacyjny - Nasz ZOZ". Zamieszczony został jak zawsze w dziale dziennika "prasa" Zapraszamy do lektury - >>> zobacz


1 stycznia 2008 - Foto, foto, foto

Nowy Rok powitaliśmy bez śniegu. Dla wielu z nas taka pogoda stanowi okazję do oszczędności. A dla tych, którzy tęsknią za opadami,zapraszamy do obejrzenia zdjęć jakie zamieściliśmy w "foto-info". Autorem zdjęć jest Zbigniew Kuc. Zdjęcia powstały kilkanaście dni temu, kiedy to cała Świdnica tonęła w bieli - >>> zobacz
Do "Wielkiej Galerii Dziennika" dołączył kolejny miłośnik fotografii, jest nim Marcin Hajduk ze Świdnicy. Naszą galerię tworzy już ponad trzydzieści osób ze Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic, Jaworzyny Śląskiej, Burkatowa i Krukowa. Zapraszamy następne osoby zajmujące się fotografowaniem do nadsyłania swoich prac. Zdjęcia - >>> zobacz


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii