29 lutego 2008 - Zabiegi o miliard

Parlamentarzyści z regionu oraz przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO, a także prezes PiS otrzymają pismo od prezydenta Świdnicy. Wojciech Murdzek zabiega o pomoc w przygotowaniu rozwiązań prawnych, które umożliwią miastom o historycznym znaczeniu pozyskanie krajowych środków na ich rewitalizację. Decyzja prezydenta ma związek, z wypowiedziami prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, który przed tygodniem gościł w Świdnicy i uznał, że miasto wymaga remontu szacowanego na miliard złotych.
Szef PiS zadeklarował również: - Jeśli wrócimy do władzy, to będzie trzeba przygotowywać przy pomocy polskich środków, a nie Unii Europejskiej - choć i te będzie trzeba wykorzystywać - wielki plan renowacji tych ziem, bo to jest po prostu Polsce potrzebne. Oprócz zachęty do pomocy w przygotowywaniu zmian już teraz, prezes PiS otrzymał album o Świdnicy, szalik na spacery po kraju oraz świdnicki grosz na szczęście.
Prezydent o pomoc zwrócił się również do szefa największego Klubu Parlamentarnego - Platformy Obywatelskiej - Zbigniewa Chlebowskiego, a także innych parlamentarzystów z PO, PiS i LiD.
- Problem związany z utrzymaniem i finansowaniem miasta, tak pełnego zabytków, dotyczy nie tylko Świdnicy, ale też innych historycznych miast. Dzisiejsza droga do funduszy europejskich jest długa i skomplikowana. W związku z tym apeluję o przygotowanie rozwiązań legislacyjnych, które pozwoliłyby na stworzenie "specjalnej ścieżki" dostępu do finansów publicznych. Nie obyłoby się pewnie bez radykalnych zmian finansowania samorządów, bądź stworzenia funduszu, gdzie oceniane byłyby krajowe projekty, godne wsparcia rządowego. Zdaję sobie sprawę, że przedsięwzięcie to nie jest proste i wymaga poparcia wielu osób, dlatego działając ponad podziałami politycznymi, chętnie będę ze wszystkimi współpracował - napisał w czwartek do parlamentarzystów Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


29 lutego 2008 - Ekspert w I Liceum

Ekspert zewnętrzny programu IB z Genewy Phil Thomas odwiedził I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. A wszystko w związku z działaniami jakie są podejmowane w tej szkole w celu wprowadzenia klasy kończącej się maturą międzynarodową. W minioną środę odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy Robert Kaśków, nauczyciele szkoły oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Po przywitaniu uczestników nastąpiło przedstawienie głównych idei matury międzynarodowej przez eksperta z Genewy Phila Thomasa, który odpowiedział również na pytania słuchaczy dotyczące wdrożenia i późniejszej realizacji przedsięwzięcia. I LO będzie drugą szkołą na Dolnym Śląsku (pierwsza to Liceum Nr V we Wrocławiu), która zdecyduje się na przygotowywanie uczniów do spróbowania swoich sił w międzynarodowym egzaminie maturalnym.
- "Wymaga to zarówno przygotowania nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia w języku angielskim, jak i przeprowadzenia remontów sal lekcyjnych, wyposażenia ich w niezbędny sprzęt laboratoryjny oraz rozbudowania zbiorów biblioteki szkolnej o pozycje anglojęzyczne." - wyjaśnia Grzegorz Stawarz z Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Starosta Zygmunt Worsa zapewnił natomiast, że szkoła może liczyć na wsparcie finansowe ze strony Powiatu Świdnickiego. - "Zrobiliśmy już pierwsze kroki w celu wprowadzenia programu IB. Zaczęliśmy od przygotowania i remontu sal dydaktycznych. Mocno też włączyliśmy się w poszukiwania nauczycieli, którzy mogliby wykładać niezbędne przedmioty w ramach wymagającego programu matury międzynarodowej". - mówił Starosta.


29 lutego 2008 - Pomagamy wypełnić Pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić PIT ?.
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić?
Krok 1 - ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego), krok 2 - obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł), krok 3 - wpisać nazwę i nr KRS OPP.
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska, KRS - 0000264246, W rubryce 123 "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać należy - Hufiec Świdnica.
Krok 4 - wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


29 lutego 2008 - Odcinek specjalny

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym gościć będą - Michał Bębenek i Piotr Maciejewski.
Jak oceniają otwarcie tegorocznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jakie plany mają na sezon rajdowy 2008?
Pytań jest dużo, dużo więcej i z pewnością czeka nas niezwykle emocjonująca godzina rozmowy.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


29 lutego 2008 - Sudecki Konwent tym razem o odpadach

Samorządowcy z rejonu Sudetów w środę, podczas obrad Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów rozmawiać będą o problemach z odpadami. Eksperci odpowiedzą m.in. jakie są dostępne źródła dofinansowania budowy sieci wodno-kanalizacyjnej? Jakie trzeba spełniać warunki, aby uzyskać statusu aglomeracji i móc wybudować oczyszczalnię ścieków? Co zrobić, aby na wysypiska trafiało jak najmniej nie posegregowanych śmieci?
- Gospodarka odpadami to istotny problem dla wielu gmin. Dobre rozwiązania wymagają dużych nakładów i współdziałania, stąd chcemy razem je wypracowywać. Od tego przecież zależy stan środowiska, w którym żyjemy - stwierdza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, przewodniczący Konwentu.
V Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów zaplanowano na środę, 5 marca, w Ciepłowodach w Zespole Szkół Samorządowych przy ul. Szkolnej 2. Początek o godzinie 12.00.


29 lutego 2008 - Pogaduchy w Krzyżowej

W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Fundacji "Krzyżowa" odbywają się dyskusje o aktualnych tematach dotyczących: rolnictwa, przemysłu spożywczego i przetwórczego. Najbliższy temat to: "Wiosenne porządki w ogrodzie". Optymalne przycięcie drzew owocowych i odpowiednie przygotowanie ogrodu niesie z sobą konsekwencje na cały rok.
Mgr inż. Jarosław Oko - znakomity fachowiec do spraw związanych z ogrodnictwem na Dolnym Śląsku, pracownik DODR, opowie o technice optymalnego przycinania drzew owocowych oraz o tym na co zwrócić uwagę przygotowując ogród po zimowej przerwie.
Zapraszamy w poniedziałek, 3 marca na godzinę 19.00 Fundacji "Krzyżowa" w Krzyżowej. Wstęp wolny.


29 lutego 2008 - Połączenie na próbę

Rada Miejska w Świdnicy zgodziła się na podjęcie działań zmierzających do połączenia Szkół Podstawowych nr 5 i 10 w SP nr 105. Łączenie szkół ma sprawić, że uczniowie będą mieć lepsze warunki do nauki, a w dodatku mocniejszym placówkom lepiej jest się utrzymać na rynku.
To zdanie podzieliły również dyrektorki placówek, które zabiegały o podjęcie uchwały. Skąd pomysł na połączenie szkół?
- Żyjemy w czasach, w których decyzje rodziców, a nie przepisy o rejonizacji, są podstawą wyboru przyszłej szkoły dla świdnickich dzieci. Rodzice biorą pod uwagę poziom rozwoju zaplecza dydaktycznego - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który odpowiada za edukację i dodaje. - Połączenie może pozwolić na wzmocnienie pozycji nowej placówki. Uczniowie dwóch - dziś jeszcze odrębnych szkół - będą mogli korzystać ze wspólnej bazy, a przede wszystkim z sali gimnastycznej.
Miasto idzie o krok dalej i zamierza przystąpić do budowy nowej siedziby SP nr 105. Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z funduszy europejskich Przed podjęciem ostatecznej decyzji o połączeniu szkół, projekt będzie dyskutowany z ze związkami zawodowymi. Potrzebna jest również opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.


28 lutego 2008 - Jeden procent na aparat RTG

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Powiatu Świdnickiego do przekazania 1% swojego podatku na realizację zadań statutowych Fundacji Pomóżmy Naszym Pacjentom tj.: wyposażanie w sprzęt medyczny szpitala w Świdnicy.
Państwa wpłaty zostaną przekazane na zakup aparatu RTG typu telekomando z cyfrowym wyposażeniem do fluoroskopii wraz z zestawem do pośredniej radiografii cyfrowej. Zakup tego sprzętu pozwoli na przeniesienie oddziałów szpitalnych z Westerplatte do Latawca.
Jak przekazać 1% podatku ?. To bardzo proste. Wystarczy wypełnić standardowy formularz rocznego zeznania podatkowego (PIT), którego używasz każdego roku, a w nim rubrykę "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego". Są to trzy pola, w które wpisujesz nazwę w pełnym brzmieniu: Fundacja Pomóżmy Naszym Pacjentom, numer wpisu do KRS: 0000222928, obliczoną równowartość 1% podatku należnego.
I to wszystko. Resztą zajmie się fiskus, który przekaże nam 1% Twojego podatku. Tylko pod jednym warunkiem, że formularz złożysz w ustawowym terminie. Nawet jeden dzień zwłoki spowoduje, iż fiskus nie przekaże nam podatku.
Jeszcze raz prosimy Państwa o wyrozumiałość i za otrzymane wsparcie z góry serdecznie dziękujemy.
Z wyrazami szacunku, Jacek Domejko - Prezes Fundacji


28 lutego 2008 - "Blisko boisko" podpisana umowa

We wtorek, 26 lutego, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podpisał w Ministerstwie Sportu i Turystyki umowę na prefinansowanie budowy boiska sportowego w Świebodzicach. Będzie ono elementem ministerialnego programu "Blisko boisko". W jego ramach w całej Polsce, w każdej gminie, powstanie nowoczesne boisko z nawierzchni syntetycznej, dofinansowane przez budżet państwa. W Świebodzicach takie boisko powstanie na Osiedlu Piastowskim.
- Niebawem będzie ogłoszony przetarg na jego budowę - zapowiada burmistrz Kożuchowicz. - Mamy już wytyczoną lokalizację - w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6, między budynkiem B przedszkola a krytą pływalnią. Ministerstwo dofinansuje budowę boiska kwotą 300 tys. zł, z czego 200 tys. zł podarowało PZU, a 100 tys. daje Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej. Ponad 200 tys. zł dołoży budżet gminy. Koszt całości to 530 tys. zł.
Boisko do piłki nożnej będzie wykonane ze sztucznej trawy, z ogrodzeniem. Będzie funkcjonowało jako całodobowy obiekt ogólnodostępny dla dzieci i młodzieży do bezpiecznej gry w piłkę. Będzie je można wykorzystywać zarówno do zajęć w-f jak i popołudniami, a chętnych zapewne nie zabraknie biorąc pod uwagę fakt, że mowa jest o największym blokowisku w mieście.


28 lutego 2008 - 1800 złotych za logo Gminy

Jeszcze tylko kilkanaście dni pozostało zainteresowanym konkursem do nadsyłania propozycji graficznych na logo Gminy Świdnica. Na laureata czeka nagroda pieniężna w wysokości 1800 złotych brutto.
W styczniu Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek ogłosiła konkurs na opracowanie elementu identyfikacji wizualnej - logo dla Gminy Świdnica. Logo będzie mogło być wykorzystane przy wielu okazjach, pozostawiając tym samym herb gminy do użytku przy oficjalnych uroczystościach. Celem konkursu ma być opracowanie logo charakteryzującego się cechami takimi jak: łatwość zapamiętywania, czytelność, funkcjonalność, pozytywne przedstawienie charakteru gminy. Konkurs skierowany jest do wszystkich twórców.
Termin składania prac konkursowych upływa 14 marca 2008 roku.
Laureat nagrodzonej pracy otrzyma nagrodę pieniężną, a wszystkie nadesłane prace wezmą udział w wystawie pokonkursowej. Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie konkursu - >>> zobacz


28 lutego 2008 - Utalentowani nastolatkowie

Choć mają dopiero 16 i 17 lat, już można nazwać ich producentami muzycznymi. Michał Kurant i Sebastian Horbacz - dwaj nastolatkowie ze Świebodzic, tworzą razem muzykę klubową, tzw. Trance. Wygrali niedawno międzynarodowy konkurs, ich utwór znalazł się na płycie wydanej przez profesjonalną firmę fonograficzną i bawią się przy nim młodzi ludzie w Niemczech czy Holandii.
- Konkurs ogłosiła wytwórnia Euphonic - opowiadają chłopcy. - Trzeba było wykonać własny remix wskazanych utworów. My zremisowaliśmy utwór "Last Sunday" Sonorous’a. Spodobał się na tyle, że wygrał konkurs. Potem okazało się jeszcze, że Michał był najmłodszym producentem. Jak wykonali profesjonalny remix piosenki? Przy pomocy komputera i specjalnego programu. Pracowali nad nim kilka tygodni, ale efekt jest zdumiewający: słuchając tego utworu w radiu chyba nikomu nie przyszłoby do głowy, że zrobili go dwaj nastolatkowie na zwykłym, domowym komputerze.
Nazwali się nieco romantycznie: Skywings - bo muzyka którą robią i którą uwielbiają, kojarzy im się trochę z niebem, czymś ulotnym. Nie ukrywają, że muzyka to ich pasja, ale chcieliby także w ten sposób zarabiać na życie. Na razie są na samym początku drogi - nie tylko z racji swojego bardzo młodego wieku, ale i możliwości. Nie mają profesjonalnego sprzętu, przydałby się też im sponsor albo nawet menadżer, który pokieruje odpowiednio rozwojem i kariera. Na razie ich sponsorami, menadżerami i największymi fanami są oczywiście rodzice.
Trzymamy kciuki za obu chłopców i mamy nadzieję, że uda im się zrobić naprawdę wielką, międzynarodową karierę. Utwór młodych świebodziczan w Polsce można posłuchać jedynie w internecie.


28 lutego 2008 - Sesja w Gminie

4 marca odbędzie się XXIV sesja Rady Gminy Świdnica. Podczas sesji radni zapoznają się z działalnością Wójta Gminy w okresie między sesjami, z realizacją uchwał podjętych na poprzedniej sesji.
Radni podejmą też uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2008 rok, w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu w 2008 roku, w sprawie zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego na budowę dróg gminnych, w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 13.00 - w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy, ul. Głowackiego Nr 4.


28 lutego 2008 - Praca szuka ludzi

Świebodziczanie, którzy poszukują zatrudnienia, powinni pojawić się 7 marca, w godzinach 10.00 - 13.00, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13.
Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego "Randstadt" organizuje spotkanie, na którym przedstawi oferty pracy z całego regionu - zarówno dla osób, którzy szukają pracy typowo produkcyjnej, jak i administracyjnej.


28 lutego 2008 - Będą walczyć w finale

26 lutego w Ząbkowicach Śląskich odbyły się półfinały strefy wałbrzyskiej w piłce ręcznej chłopców. Miasto Świdnicę reprezentowało Gimnazjum nr 2, które po zwycięskich meczach z gimnazjum z Wałbrzycha i Ząbkowic Śląskich zajęło pierwsze miejsce i awansowało do finału strefy wałbrzyskiej.
Zdecydowanym, mocnym punktem zespołu Gimnazjum nr 2 była równa gra całej drużyny.
Na szczególne wyróżnienie zasłużyli najlepsi gracze: Kamil Rogaczewski z klasy 3d i Władysław Makowiejew z klasy 1d.
Opiekunem drużyny jest nauczyciel wychowania fizycznego - Arkadiusz Oleksy.
Mecze finału odbędą się 5 marca w Bystrzycy Kłodzkiej.


28 lutego 2008 - Policyjne

26 lutego - godzina 23.00 Żarów.
Nieznany sprawca po otwarciu dopasowanym kluczem zamka pokrywy bagażnika samochodu osobowego Renault 19, dokonał kradzieży subbofera wraz z wzmacniaczem powodując straty w wysokości 600 złotych na szkodę mieszkańca Gminy Żarów.
Podjęte natychmiast czynności przez policjantów z Komisariatu Policji w Żarowie doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn, sprawców kradzieży. Skradzione przedmioty odzyskano.
27 lutego - godzina 15.45 Marcinowice.
Policjanci z Komisariatu Policji w Marcinowicach zatrzymali 29 letniego mężczyznę, który w stanie nietrzeźwym 1,34 promila kierował rowerem. Zatrzymany został osadzony do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.


27 lutego 2008 - Ratujmy kościółek

Od 150 do 180 tys. zł może kosztować remont dachu kościoła, w którym ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski - Józef Piłsudski. Świątynia mieści się w niewielkiej Powiewiórce i niszczeje.
- Powiewiórka leży w Rejonie Święciany na Litwie, z którym mamy podpisaną umowę partnerską. Drewniany kościół wymaga remontu. Choć potrzeb jest wiele, to najpilniejsza jest naprawa przeciekającego dachu. Pomoc dla rodaków za wschodnią granicą jest również sprawdzianem naszego patriotyzmu. Czy możemy pozwolić na to, żeby czuli się osamotnieni w ratowaniu naszej wspólnej spuścizny? Kościół w Powiewiórce, to jedno z niewielu miejsc związanych z Józefem Piłsudskim, które dotrwały do naszych czasów. I my jesteśmy za niego odpowiedzialni - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Kościół oglądał już Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Dziury w dachu, osłabiona, częściowo spróchniała konstrukcja, a wszystko to przykryte płytami eternitowymi. Jak na pamiątkę po pierwszym Marszałku kościół nie wygląda okazale. Wspólnie ze świdniczanami i dolnoślązakami chcemy to zmienić - uważa wiceprezydent Pałac i dodaje. - Inicjatywa mieszkańców Świdnicy pomocy kościołowi w Powiewiórce, to nie tylko zbieranie pieniędzy na remont, to także okazja do ożywienia historii. Liczymy na szerokie poruszenie wśród świdniczan, na pobudzenie ich ducha narodowego. W ramach akcji świdniczanie mogą liczyć na wystawy, spotkania, loterie i występy artystyczne.
Akcję ratowania kościoła w Powiewiórce zainicjował JE ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, były Metropolita Wrocławski. Włączyły się w nią wrocławskie media. Pierwsze wpłaty przekazują już dolnoślązacy i wrocławscy przedsiębiorcy.


27 lutego 2008 - Sesja na początku marca

Nowe stawki taryf za wodę i odprowadzanie ścieków - tym tematem przede wszystkim zajmą się świebodziccy radni na sesji, zaplanowanej na 6 marca. Nad nowym wnioskiem taryfowym, zaproponowanym przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach dyskutują właśnie komisje rady. Temat jest trudny, gdyż podwyżki sięgają rzędu 30 procent, jednak jak argumentuje ZWiK- są nieuniknione ze względu na rosnące koszty funkcjonowania zakładu a także jego potrzeby remontowe. Najważniejsza jest zmiana systemu uzdatniania wody czerpanej ze zbiornika w Dobromierzu.
- Obecnie stosowana przez nas metoda oraz środki chemiczne nie spełniają norm i w każdej chwili sanepid może wydać decyzję o nie dopuszczeniu wody do spożycia - przekonywała niedawno radnych z komisji ochrony środowiska Barbara Słotwińska, prezes ZWiK. Gruntownej modernizacji wymaga też cały system sterowania komputerowego w stacji uzdatniania wody w Dobromierzu a także wiele innych odcinków sieci wodociągowej.
- Opracowując nowy plan taryfowy staraliśmy się osiągnąć kompromis pomiędzy potrzebami ZWiK a możliwościami społeczeństwa - zaznacza Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Niestety są pewne prawa gospodarki rynkowej, którym musimy się poddać, staraliśmy się jednak, aby podwyżki były jak najmniej drastyczne. Kolejną uchwałą, którą zajmą się świebodziccy radni, będzie przyjęcie rezygnacji radnej Ewy Dziwosz z członkostwa w Radzie Społecznej Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach. Na jej miejsce trzeba będzie powołać nową osobę.


27 lutego 2008 - Otwarty Turniej Szachowy

Nie bez kozery mówi się, że gra w szachy jest grą królów. Od stuleci koronowane głowy pracowały nad strategią bezkrwawej walki, toczonej na polu szachowym, walki która wymagała ogromnej sztuki myślenia. Ta wspaniała gra znajduje również swoich zwolenników w czasach współczesnych.
Otwarty Turniej Szachowy, który odbył się 23 lutego w galerii Strzegomskiego Centrum Kultury spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 30 zawodników. Wspaniała i zdrowa rywalizacja panująca podczas rozgrywek potwierdziła fakt, iż szachy nigdy nie straciły na swej popularności. Turniejowi sędziował Ignacy Kosiński.
W wyniku przeprowadzonych rozgrywek wyłoniono następujących zwycięzców: w kategorii juniorów - I miejsce - Piotr Piórek, II miejsce - Sebastian Frydrycki, III miejsce - Maksymilian Pawlica
w kategorii seniorów - I miejsce - Jan Kipczak, II miejsce - Jowita Dranka, III miejsce - Rafał Przybylski.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Zarząd Starostwa Powiatu Świdnickiego.


27 lutego 2008 - Dzieci u burmistrza

Dzieci z klasy Va Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach odwiedziły dziś rano ratusz.
Na własne oczy chciały przekonać się, jak wygląda praca urzędników. Piątoklasiści odwiedzili także gabinet burmistrza Bogdana Kożuchowicza, gdzie zostali poczęstowani cukierkami i mieli okazję zadać burmistrzowi pytania na temat tego, jak wygląda jego codzienna praca.
Była też rozmowa o feriach a burmistrz Kożuchowicz tajemniczo wspomniał, że być może w przyszłym roku w mieście pojawi się nowa, zimowa atrakcja - sztuczne lodowisko.
Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.


27 lutego 2008 - Mini siatkówka

Wczoraj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy cztery drużyny dziewcząt z szóstych klas podstawowych rywalizowały ze sobą w zawodach "mini piłki siatkowej czwórek". Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów.
Wszystkie mecze wygrały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej numer 6 zajmując pierwsze miejsce. Kolejne miejsca zajęły drużyny SP 1, SP 4 i SP 5. Najlepszą zawodniczką rozgrywek była Kornela Krakowiak z SP 6.
Dwie najlepsze szkoły - SP 6 i SP 1 awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 5 marca również w świdnickiej sali sportowej. Organizatorem turnieju byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


27 lutego 2008 - Rozpoczął się nabór do przedszkoli

Obie placówki przedszkolne w Świebodzicach ogłosiły już nabór na kolejny rok szkolny - 2008/2009.
W Przedszkolu nr 3 z Grupą Żłobkową będzie można osobiście przekonać się o walorach placówki i zapoznać z kadrą opiekuńczą 27 marca podczas Dni Otwartych w przedszkolu.
Natomiast Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi zaprasza do swojej siedziby codziennie, do kancelarii w budynku przy ulicy Księcia Bolka 17.
Obie placówki oferują bogactwo zajęć, ciekawe zabawy i pikniki rodzinne.


27 lutego 2008 - Policyjne

26 lutego - godzina15.35 Dobromierz.
Policjanci z Posterunku Policji w Dobromierzu zatrzymali 46 letniego mężczyznę, który w stanie nietrzeźwym 2,58 promila kierował Mazdą.
Zatrzymanego osadzono do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
25 lutego - godzina 16.30 Świebodzice.
Policjanci Ruchu Drogowego zatrzymali 35 letniego mieszkańca Świebodzic, który w stanie nietrzeźwym 2,36 promila kierował VW Golfem, ponadto posiadał przy sobie środki odurzające w postaci marihuany w ilości 0,34 gr.
Zatrzymanego osadzono do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.


26 lutego 2008 - Niezwykła zawartość kamionkowego garnka

"W październiku 1988 r. pracownicy Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunalnego ze Świdnicy w czasie prac przy skuwaniu starej elewacji Galerii Fotografii natrafili na niewielki kamionkowy garnek.
Był on zakorkowany i uszczelniony papierem i woskiem. W jego wnętrzu znajdowały się trzy ruloniki z natłuszczonego papieru z zwiniętymi w nie drukami i rękopisami. Zostały one tam najpewniej umieszczone w 1831 r. przez świdnickiego aptekarza Karla Friedricha Scherpe. Był on zarządcą, a następnie właścicielem apteki "Hof und Stadt Apotheke". Apteka ta znajdowała się w obecnych pomieszczeniach Galerii Fotografii.
Odnalezione przez pracowników Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunalnego materiały zostały przekazane do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Były one związane z epidemią cholery. Wybuchła ona w 1831 r. i swym zasięgiem objęła m.in. Śląsk".
To fragment tekstu autorstwa Wiesława Rośkowicza - dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. . . . czytaj więcej interesujący artykuł w całości.
Zapraszamy osoby zajmujące się historią z innych miast powiatu świdnickiego do przysyłania opracowań historycznych - napisz i przyślij, zamieścimy je w dziale historia naszego serwisu.


26 lutego 2008 - Jest chodnik

Mieszkańcy Goczałkowa Górnego od dawna oczekiwali na budowę chodnika przy drodze powiatowej, przy której znajduje się miejscowy przystanek.
- Przystanek oddalony jest o 200 metrów od zabudowań wsi, a brak chodnika stwarzał codziennie zagrożenie dla pieszych. Zwłaszcza dla dzieci dojeżdżających do szkoły - tłumaczy sołtys wsi Andrzej Kowszyn. - Budowę chodnika wieś zawdzięcza burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi oraz sekretarz gminy Sabinie Cebuli - podkreśla sołtys.
Burmistrz bowiem osobiście we wrześniu 2007 roku wnioskował na sesji Rady Miejskiej o przyznanie dotacji z budżetu gminy w wysokości 25 tysięcy złotych na budowę chodnika, choć inwestycja ta nie należała do zadań gminy. Resztę brakującej kwoty - czyli 37 tysięcy, dzięki staraniom Sabiny Cebuli, przyznała Rada Powiatu.
Budowa chodnika o długości 250 metrów i szerokości 1,5 metra trwała dwa miesiące. Roboty utrudniały niesprzyjające warunki atmosferyczne.18 lutego odbył się komisyjny odbiór inwestycji, w którym wzięli udział: burmistrz Lech Markiewicz, sekretarz gminy Sabina Cebula, radni powiatu świdnickiego - Paweł Durlik, Bronisław Forski i Józef Kuźma, przedstawiciele Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego - dyrektor Marek Olesiński oraz inspektor nadzoru - Maria Bajerska, szef firmy, która wykonała inwestycję Marcin Safian oraz sołtys Goczałkowa Górnego Andrzej Kowszyn.
Inwestycja ta pozytywnie zmieniła wizerunek wsi i jest drugą po placu zabaw, która została zrealizowana w ciągu ostatniego roku.


26 lutego 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Karolina Junior - Nowice LastKam 3:11 (2:6)
Konigszelt - Karolina 0:14 (0:7)
Tabela - 1. Karolina - 24 pkt, 2. Grande Team - 12, 3. Nowice LastKam - 12, 4. Konigszelt SV - 6, 5. Karolina Junior - 6.
grupa II-słabsza
Red Bull - XXL 6:10 (2:5)
Piotrowice - Gimnazjum Senior 4:19 (2:10)
Tabela - 1. Gimnazjum Senior - 21pkt, 2. XXL Bolesławice - 16, 3. Złodziejówka - 11, 4. Red Bull - 10, 5. Piotrowice - 0.
czołówka strzelców po ostatniej kolejce - 61 bramek - Charytanowicz M. (Karolina), 56 - Włodarczyk (LastKam), 55 - Głogiewicz D. (Karolina), 41- Ptak (MKS Bittner), 35 - Ignatowicz (Grande Team).


26 lutego 2008 - Narada w Urzędzie Gminy

27 lutego o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica sala numer 211 - odbędzie się kolejna narada Sołtysów.
Uczestnicy narady zajmą się rolą i zadaniami Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej w odniesieniu do terenu Gminy Świdnica - temat zreferuje mgr inż. Jerzy Sumisławski.
Kolejnym tematem spotkania będzie problem klasyfikacja gruntów - temat zreferuje mgr inż. Bogusław Mełech.


26 lutego 2008 - Stół Wielkanocny

16 marca 2008 roku o godzinie 14:00 w Hali Sportowej w Marcinowicach odbędzie się IV uroczystość prezentacji konkursowych pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Szczególny klimat tego spotkania przyciąga bardzo wiele reprezentacji gmin powiatu świdnickiego, wrocławskiego a w roku bieżącym również dzierżoniowskiego (dzięki współpracy Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich). Zapraszamy również cudzoziemców mieszkających w naszym powiecie. W związku z tym, że nie we wszystkich krajach świętuje się Wielkanoc - stół, już tradycyjnie, będzie nosił nazwę "Spring Around the World" (Światowa Wiosna). I na tym stole zagoszczą tradycyjne potrawy z wielu dalekich i egzotycznych krajów świata.
Prezentacja przeplatana jest występami zespołów artystycznych, promocją produktu lokalnego a zakończona degustacją niemalże wszystkich potraw.
Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach a patronat nad imprezą objęli Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa i Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Zawadzki. Największą wartością tej imprezy jest to, że wystawia tradycyjne potrawy wiele pokoleń: dzieci z przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, obok nich rodzice a także dziadkowie; rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony.


26 lutego 2008 - Zakończenie ferii

Ostatnim już wydarzeniem w ramach ferii na sportowo były zmagania uczniów, tym razem ze Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie, w koszykówkę i piłkę nożną.
Mecz koszykówki wygrali samorządowy wynikiem 59:43. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek (12 punktów).
W drużynie samorządowców wystąpili również radni Ireneusz Besser oraz Sebastian Grajaszek, a także Wojciech Syntyrz - radny Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Wśród uczniów natomiast na szczególne wyróżnienie zasłużył Krzysztof Szymczyk, który zdobył 15 punktów.
Mecz piłki nożnej, był okazją do rewanżu. Uczniowie pokonali w nim swoich rywali 7:6. W nagrodę za sportowego ducha walki i rywalizację fair-play dzieci otrzymały piłki dla swojej szkoły. Organizacja ferii na sportowo była dobrą okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu.


26 lutego 2008 - Policyjne

23 lutego - godzina 8.00 Świebodzice.
Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali 24 letniego mężczyznę, który kierował samochodem Ford bedąc w stanie nietrzeźwym 1,92 promila oraz wbrew zakazowi wydanemu przez Sąd Rejonowy w Świdnicy. Zatrzymany został osadzony do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
23 lutego - godzina 10.00 Żarów.
Nieustalona młoda kobieta podając się za pracownika CARITAS weszła do mieszkania mieszkanki Żarowa i wykorzystując jej nieuwagę dokonała kradzież pieniędzy i dowodu osobistego. Straty 850 zł.
23 lutego - godzina 00.50 Świdnica.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 17 letniego mieszkańca Gminy Świdnica, który nietrzeźwemu 2,16 promila 20 letniemu mieszkańcowi Jaworzyny Śląskiej skradł z kieszeni portfel z pieniędzmi w kwocie 140 zł, dowód osobisty oraz karty bankomatowe. Sprawca kradzieży został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
22 lutego - godzina 13.00 Świdnica ul. Generała Józefa Bema.
Dwie nn kobiety wykorzystując nieuwagę właścicielki mieszkania dokonały kradzieży pieniędzy w kwocie 7 300 zł oraz wyrobów ze złota. Straty wynoszą 10.000 zl. na szkodę mieszkanki Świdnicy.


25 lutego 2008 - Ratujemy kościółek

Świdnica włącza się w akcję ratowania Kościoła pw. św. Kazimierza w Powiewiórce.
W kościele na Litwie ochrzczony został Józef Piłsudski, pierwszy Marszałek Polski. Niewielka świątynia jest w opłakanym stanie.
Do akcji ratowania obiektu przyłączają się władze Świdnicy i świdnickie instytucje.
We wtorek, 26 lutego w Galerii Fotografii w Świdnicy odbędzie się konferencja prasową poświęconą tej akcji. Spotkanie zaplanowano na godzinę 13.00.


25 lutego 2008 - Bezpieczniej na drogach

Dzisiaj w siedzibie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się posiedzenie powołanej przez Starostę Świdnickiego Zygmunta Worsę Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele służb mundurowych - Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej a także Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych świdnickiego starostwa i Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Tematem, który zdominował posiedzenie Komisji były sprawy dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach w Powiecie Świdnickim. Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że dane dotyczące śmiertelności podczas wypadków na drogach powiatowych są niepokojące: z 14 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w 2006 roku liczba ta wzrosła do 25 ofiar śmiertelnych w roku ubiegłym.
-" Dzięki dzisiejszemu spotkaniu wszystkich służb udało się ustalić miejsca, gdzie kolizji drogowych na terenie naszego powiatu jest najwięcej. Będziemy starali się zwrócić szczególną uwagę na miejsca niebezpieczne i w punktach newralgicznych wzmocnić ich oznakowanie." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Postanowiono również, że w porozumieniu ze wszystkimi szefami miast i gmin z terenu naszego powiatu wytypowane zostaną miejsca, gdzie zostaną zamontowane na drogach ograniczniki prędkości.
Dyrektor Służby Drogowej Marek Olesiński przedstawił również problem kradzieży oznakowania drogowego. Okazało się, że w ciągu roku skradziono ponad 88 znaków natomiast zniszczono 130 słupków, na których te znaki są umieszczane. -" Zdarza się również celowe niszczenie oznakowania. Dotyczy to głównie miejsc, gdzie wywożony jest kamień z kamieniołomów. Zaobserwowaliśmy, że znaki z ograniczeniami tonażu są celowo usuwane" - wyjaśnia Dyrektor SDPŚ Marek Olesiński.
Starosta zaproponował, aby wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzić akcję ważenia pojazdów, aby sprawdzić, czy faktycznie są one obciążone ponad obowiązujące normy.


25 lutego 2008 - Podpisano list intencyjny

Gmina Świdnica nawiązała współpracę z ukraińskim Rejonem Nowograd-Wołyński. W dniach 19 -21 lutego, z oficjalną wizytą w Nowogradzie-Wołyńskim przebywała delegacja Gminy Świdnica. Efektem wizyty był list intencyjny podpisany przez Wójta Gminy Świdnica Teresę Mazurek oraz Gołowę Rejonu Nowograd-Wołyński Mikołaja Iwaniuka wyrażający chęć rozwijania wzajemnych kontaktów pomiędzy samorządami.
Na uroczystość podpisania listu intencyjnego pomiędzy Gminą Świdnica a Rejonem Nowograd-Wołyński przybył Wicekonsul RP w Łucku Rafał Plewiński. Deklaracja współpracy dotyczy umożliwienia wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami, wymiany kulturalnej i sportowej młodzieży, inicjowania wspólnych projektów samorządów lokalnych finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
W liczącym ponad 100 tysięcy mieszkańców rejonie nowogradzkim blisko 10 procent mieszkańców stanowią Polacy. Ich pamięć o ojczyźnie kultywowana jest także przez najmłodsze pokolenia.
Nowograd-Wołyński to rejon około 110 tysięcy mieszkańców. Jego stolicą jest miasto Nowograd-Wołyński, zamieszkałe przez 55 tysięcy mieszkańców. Leży on na głównej trasie z Kijowa do Łucka ok. 500 km na wschód od polskiej granicy.
W trakcie kilkudniowego pobytu - delegacja gminy Świdnica spotkała się władzami Rejonu Nowograd-Wołyński oraz przedstawicielami środowisk społecznych i zawodowych. Zaprezentowana została również największa z dotychczas realizowanych inwestycji dla rejonu nowogradzkiego - budowa fabryki Cersanit, w której zatrudnienie znajdzie około 1500 pracowników.


25 lutego 2008 - Ferie z ŚOSiRem

Przez dwa tygodnie ferii zimowych Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadził różnego rodzaju zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach promocji można było tanio skorzystać z lodowiska. W porozumieniu ze świebodzickim ośrodkiem grupy dzieci codziennie korzystały z wymiany, świdnickie dzieci jechały na basen do Świebodzic, a na świdnickie lodowisko przyjeżdżały dzieci ze Świebodzic.
Na hali sportowej na Osiedlu Zawiszów codziennie odbywały się zajęcia wolne, na trzech boiskach po kilka godzin każdy kto chciał mógł zagrać w kosza, siatkę czy piłkę nożną. Oprócz tego prowadzone były zajęcia z koszykówki i nabór nowych zawodników i zawodniczek w piłce ręcznej.
W ciągu dwóch tygodni lodowisko odwiedziło 21 tysięcy osób a w innych zajęciach uczesniczyło ok 1,5 tysiąca uczniów.


25 lutego 2008 - Nowe władze GLKS

Przedstawiciele Gminnego Ludowego Klubu Sportowego wybrali podczas Walnego Zgromadzenia, które odbyło się w piątek 22 lutego, nowego Przewodniczącego, którym został Piotr Dudzic - dotychczasowy sekretarz Klubu "Grom Witków".
Zanim doszło do wyboru nowych władz, sprawozdanie ze swojej działalności zdały dotychczasowe. Przedstawiono m.in. sprawozdanie finansowe z działalności klubu za 2007 rok oraz podsumowano okres 4-letniej kadencji ustępującego Przewodniczącego Czesława Nieciąga, który podziękował wszystkim zgromadzonym za współpracę.
Ponadto wybrano nowy Zarząd, w skład którego, oprócz Przewodniczącego Piotra Dudzica, weszli: Zbigniew Bielak (Wiceprezes), Tomasz Roman (Wiceprezes), Marian Gabrysiak (Sekretarz), Czesław Krupczak (Skarbnik), Kazimierz Chęcik, Bogusław Pawłowski, Marek Poręba oraz Komisję Rewizyjną w składzie: Jan Kaszyński, Tomasz Styś, Tomasz Toporowski.


25 lutego 2008 - Do końca lutego głosujemy na świdniczan

W związku z inauguracją obchodów 80. lecia Polskiego Związku Piłki Siatkowej, po raz pierwszy w historii PZPS wraz z firmą Polkomtel S.A., operatorem sieci Plus i głównym sponsorem Polskiej Siatkówki, postanowił przyznać nagrody - Siatkarskie Plusy za dokonania w 2007 roku.
Głosując, do wyboru mamy nominowanych w czterech kategoriach: Trener Roku, Drużyna Roku, Siatkarka Roku oraz Siatkarz Roku 2007. Dodatkowo zostanie przyznany Siatkarski Plus w kategorii: Osobowość Roku 2007.
Pośród nominowanych jest dwoje świdniczan. Anna Barańska grająca w reprezentacji Polski, na codzień reprezentuje Winiary Bakalland Kalisz. Kilkanaście lat temu zaczynała w Świdnicy, grając tutaj zdobywała swoje pierwsze medale Mistrzostw Polski - srebrny medal - rok 1999 a w 2001 roku, w roku odejścia ze Świdnicy zdobyła jeszcze srebrny medal ME i brązowy medal MŚ kadetek. Jerzy Matlak najbardziej znany i utytułowany trener w rozgrywkach krajowych kobiet. Pod jego wodzą świdniczanki zdobyły pierwszy swój medal, brązowy medal Mistrzostw Polski w 1973 roku. Wejdź i zagłosuj. Głosować można tylko do końca lutego.


24 lutego 2008 - Medale dla kadetek

Przed dzisiejszym meczem siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi odbyła się miła uroczystość wręczenia srebrnych medali Mistrzostw Dolnego Śląska Kadetek.
Medale wręczała członek zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej we Wrocławiu, jednocześnie Prezes Klubu Siatkówki - MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska oraz Ryszard Dietrich - członek zarządu DZPS we Wrocławiu.
Medale otrzymały: Anna Malina, Aleksandra Małodobra, Magdalena Kukla, Justyna Bukowska, Jagoda Czarnotta, Anna Piguła, Patrycja Smagło, Katarzyna Missa, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Wieczorek i Aleksandra Kępska.
W dniach 29 lutego - 2 marca świdnickie kadetki zagrają w ćwierćfinale Mistrzostw Polski Kadetek w Sosnowcu.


24 lutego 2008 - Nie dały rady

MKS Świdnica i WSZiM Płomień Sosnowiec to drużyny, które walczyły dzisiaj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Ani przez moment sosnowiczanki nie mogły czuć się zagrożone.
Od początku meczu było wyraźnie widać kto dzisiaj zdobędzie komplet punktów.
MKS Świdnica - WSZiM Płomień Sosnowiec - 0:3 w setach 16/25, 18/25, 18/25.


24 lutego 2008 - Ronal Cup

Wyniki 17 kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Wierzbianka - Wagony Świdnica 2-8
Lewstar - Bar na Fali 6-7
Klingenburg - ZUS 2-5
Tabela rozgrywek - Spartakus - 51, Witkowski - 42, Wiśnia - 42, Issoplast - 28, ZUS - 24, Bar na Fali - 22, Lewstar - 15, Klingenburg - 13, Wagony Świdnica - 13, Wierzbianka - 3.
Piłkarzem kolejki został Mariusz Morąg z Baru na Fali, bramkarzem - Mateusz Burdzy z Wagonów Świdnica.


24 lutego 2008 - Liga szachowa

Dzisiaj w Jaworzynie Śląskiej rozegrany został ostatni turniej w ramach V Międzypowiatowej Ligi Szachowej 2007-2008.
Piątą edycję wygrał zespół GLKS Goniec Żarów wyprzedzając aż o 3 punkty meczowe ubiegłorocznego zwycięzcę GOK Malczyce I.
Trzecie miejsce zajęła inna drużyna z Żarowa, jest nią - ULKS Wieża Żarów.
Kolejność zespołów - 1 GLKS Goniec Żarów, 2 GOK Malczyce, 3 ULKS Wieża Żarów, 4 GLKS Zebra Jaworzyna Śląska, 5 LKS Zryw Łażany, 6 GLKS Strzegom, 7 GOK Malczyce, 8 GLKS Strzegom II, 9 SP Bystrzyca Górna, 10 ULKS Bystrzyca Górna.
Organizatorami ligi byli: PZ LZS w Świdnicy i GZ LZS w Żarowie.


23 lutego 2008 - Świdnica kontra Sosnowiec

Jutro o godzinie 14.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany zostanie mecz o mistrzostwo II ligi siatkówki kobiet pomiędzy MKS Świdnica a WSZiM Płomień Sosnowiec zajmującym obecnie trzecie miejsce w tabeli rozgrywek.
Mecz rozgrywany jest awansem, a spowodowane jest to tym, że kadetki MKS Świdnica w tym terminie uczestniczyć będą w ćwierćfinale Mistrzostw Polski Kadetek w Sosnowcu. Ćwierćfinały odbędą się w dniach 29 lutego - 2 marca.


23 lutego 2008 - Powróciły z obozu szkoleniowego

Dzisiaj z obozu szkoleniowego powróciły do Świdnicy młode siatkarki świdnickiego Klubu "MKS Świdnica". Podczas obozu zorganizowanego w czasie ferii zimowych jedna z grup, zespół młodziczek przygotowywał się do Turnieju Finałowego o Mistrzostwo Dolnego Śląska.
W obozie uczestniczyły również przyszłe adeptki siatkówki z ostatnich grup naborowych. Obóz zorganizowany został w Nowej Bystrzycy w Ośrodku LZS we Wrocławiu. W zajęciach uczestniczyły 44 zawodniczki oraz trzech trenerów.


23 lutego 2008 - Lepsza baza dla uczniów

Na najbliższą sesję trafi pakiet uchwał dotyczący planowanych zmian w świdnickiej oświacie. Przewidują one, że ze Szkół Podstawowych nr 5 i 10 może powstać SP nr 105.
- Zmiany są potrzebne, ale na razie się do nich przymierzamy. Uchwały na piątkową sesję dopiero rozpoczynają dyskusję, ponieważ taka jest procedura. Nic nie jest ostatecznie przesądzone - zastrzegają włodarze miasta. Sprawa wraca po dwóch latach, bowiem jeszcze w 2006 r. władze miasta proponowały przyłączenie SP nr 10 do SP nr 3 i 15, ale wówczas pomysł ten nie zyskał akceptacji i połączone zostały szkoły nr 3 i 15. Łączenie szkół ma sprawić, że uczniowie będą mieć lepsze warunki do nauki, a w dodatku mocniejszym placówkom lepiej jest się utrzymać na rynku.
- Żyjemy w czasach, w których decyzje rodziców, a nie przepisy o rejonizacji, są podstawą wyboru przyszłej szkoły dla świdnickich dzieci. Rodzice biorą pod uwagę poziom rozwoju zaplecza dydaktycznego - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który odpowiada za edukację i dodaje. - Połączenie może pozwolić na wzmocnienie pozycji nowej placówki. Uczniowie dwóch - dziś jeszcze odrębnych szkół - będą mogli korzystać ze wspólnej bazy, a przede wszystkim z sali gimnastycznej. Ale to nie koniec. Stawiamy na edukację i zamierzamy pójść o krok dalej. Jednym z pomysłów, który bierzemy pod uwagę, jest budowa nowej siedziby SP nr 105. W dobie zamykania szkół niewiele samorządów decyduje się na taki krok, ale my widzimy potencjał wykształconych mieszkańców. Pieniądze na inwestycję będziemy chcieli pozyskać z funduszy europejskich.
Dyskusja nad projektem zmian rozpoczęła się kilka tygodniu temu. Kolejnym etapem są decyzje radnych dotyczące zamiaru połączenia szkół. Następnym - rozmowy ze związkami zawodowymi, opinia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.


23 lutego 2008 - Większa subwencja oświatowa

Dobra wiadomość nadeszła z Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku Świebodzice otrzymały więcej pieniędzy z budżetu państwa na oświatę - o ok. 250 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego.
- Jest to efekt weryfikacji liczby uczniów oraz zadań oświatowych, realizowanych przez gminę - mówi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Pieniądze cieszą, ale chyba nie wszystko zostanie przeznaczone na funkcjonowanie szkół w mieście.
- Najprawdopodobniej w tej zwiększonej subwencji będziemy musieli uwzględnić podwyżki dla nauczycieli - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.


22 lutego 2008 - Nowe stawki od marca

Z początkiem marca zajdą zmiany w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania. Obowiązywały będą nowe ceny - różne w zależności od miejsca parkowania. Zmiany są konieczne, ponieważ z analizy wynika, że ze względu na coraz większą liczbę samochodów znalezienie wolnego miejsca w centrum jest wręcz niemożliwe.
Z tych też powodów świdniccy radni zgodzili się na wprowadzenie nowych zasad. Zakładają one, że od marca miasto podzielone zostanie na dwie strefy płatnego postoju. W pierwszej strefie znajdą się ulice przylegające do Rynku, a w drugiej strefie ulice sąsiadujące z nimi. Postój w centralnej strefie będzie najdroższy (1 godzina wzrost z 1,5 zł do 2 zł), a w II strefie tańszy - 1 zł za 1 godzinę.
Powiększona będzie również sama strefa m.in. o pl. Grunwaldzki, pl. św. Małgorzaty, pl. Wojska Polskiego, czy ul. Nauczycielską. W tej części zmiany zostaną wprowadzone jednak za dwa-trzy miesiące, ponieważ nie udało się jeszcze wyłonić firmy, która dostarczy parkomaty. Część ulic objętych dzisiejszą SPP 1 marca znajdzie się w nowej, II strefie, co oznacza niższe opłaty (nie 1,5 zł, a 1 zł). Wraz z nowymi stawkami zmieniają się również zasady opłaty za brak ważnego biletu parkingowego.


22 lutego 2008 - Przełamać niemoc

Jutro, po dwutygodniowej przerwie rozgrywki wznowią piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica. Zespół na własnym parkiecie zmierzy się ze Spartą Oborniki Wielkopolskie.
Podopieczni Konrada Schneidera przegrali dwa ostatnie mecze i spadli w tabeli na szóste miejsce.
Tylko zwycięstwo pozwoli im z powrotem włączyć się do walki o trzecie miejsce w lidze.
W Obornikach Wielkopolskich ŚKPR zwyciężył 35:31. Początek jutrzejszego spotkania o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


22 lutego 2008 - Coraz więcej mieszkań

W tym roku w mieście powstanie siedemnaście mieszkań komunalnych. Wybuduje je gmina - dwa będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, jedno przeznaczone będzie dla osób wychodzących z rodzin zastępczych. Reszta to lokale komunalne i socjalne. Powstaną w dawnym budynku po pogotowiu ratunkowym przy Alejach Lipowych.
- Mieszkania będą zlokalizowane na parterze oraz I i II piętrze - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Trzy lokale będą miały standard lokalu socjalnego, jedno mieszkanie przygotujemy dla osób opuszczających rodzinę zastępczą - tzw. mieszkanie usamodzielniające. Pozostałe mieszkania będą przydzielane osobom odczekującym na listach lokali do remontu. To oznacza, że najemcy otrzymają mieszkanie do własnego wykończenia. Ale i tak chętnych nie zabraknie, gdyż na tej liście oczekuje blisko 70 osób.
Miasto wystąpiło już z wnioskiem o pozwolenie na budowę, za moment ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie tej inwestycji. Gmina na swój koszt wykona dach, elewację, wszystkie sieci oraz klatki schodowe i mieszkania socjalne. Reszta lokali będzie do samodzielnego wykończenia.
W mieście można także kupić nowe mieszkania na wolnym rynku. Właśnie swój budynek oddało do użytku Wałbrzyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które ma jeszcze do sprzedania kilka lokali, za chwilę ruszy także najbardziej oczekiwana sprzedaż na lokalnym rynku nieruchomości - chodzi o kilkadziesiąt domków jednorodzinnych i bliźniaków, które powstały przy ul. Św. Ojca Pio. Grunty pod budownictwo jednorodzinne miasto przygotowało w zeszłym roku.
Nie próżnuje w tym temacie także Spółdzielnia Mieszkaniowa. Właśnie trwa budowa dwóch budynków wielorodzinnych, a w planach są kolejne dwa. Łącznie powstanie tu 100 mieszkań. Chętnych na nie już dziś nie brakuje.


22 lutego 2008 - Odcinek specjalny

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym będziemy rozmawiać z Łukaszem Sztuką i Tomaszem Kramarczykiem.
Są to młodzi i niezwykle utalentowani kierowcy rajdowi, którzy wzbudzają ogromną sympatię wśród kibiców. Łączy ich jednak coś jeszcze. W 2005 roku fani spontaniczną akcją "Sztuka kibicowania" pomagali Łukaszowi wrócić na trasy rajdowe. W tym roku wielbiciele sportów samochodowych chcą wspomóc finansowo talent Tomasza Kramarczyka. "Fans for Kramar" to akcja, której mocno kibicujemy i z niecierpliwością oczekujemy na jej efekty.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


22 lutego 2008 - Dyrektorzy podnoszą kwalifikacje

Kursy dotyczące pozyskiwania środków unijnych, zmian w ustawie o systemie oświaty a nawet wizyta studyjna w Portugalii - to tylko niektóre ze szkoleń, w jakich wezmą udział dyrektorzy świebodzickich placówek oświatowych. Najciekawszy wyjazd czeka bez wątpienia Izabelę Trawińską, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych, która weźmie udział w wizycie studyjnej w Portugalii, gdzie zapozna się tamtejszym systemem oświaty. Wizyta potrwa 3 dni a jest efektem udziału w konkursie organizowanym przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego. W szkoleniu na temat zmian w przepisach dotyczących oświaty i Karty Nauczyciela wezmą udział panie dyrektor SP nr 3 i 4, zaś szefowe obu miejskich przedszkoli będą zdobywać wiedzę na temat aplikowania o środki unijne.


22 lutego 2008 - Zakwalifikowali się

Po wysłuchaniu 16 zespołów zgłoszonych na Przegląd "Zimowa Truskawka", jury w składzie Marek Banaszczyk - kompozytor, muzyk, Krzysztof Kołodziejczyk - z zespołu "Orchard" i Witold Tomkiewicz - Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, postanowiło zakwalifikować do przeglądu siedem zespołów.
Są nimi: "Rayne" z Żarowa,"Hell Heaven" ze Świdnicy, "No Sweat" z Wałbrzycha, "Zima" z Galowic, "Reqviem" z Wrocławia, "Larus" z Bielawy oraz "Resist" ze Świdnicy.
Jury jest pod dużym wrażeniem wysokiego poziomu prezentacji zespołów. Wszystkim zakwalifikowanym gratulujemy i trzymamy kciuki.
Zespołom, które miały mniej szczęścia dziękujemy za udział w przesłuchaniach wstępnych, zapraszamy na przyszły rok oraz do Klubu "Bolko" na "Zimową Truskawkę", która odbędzie się już za kilka dni - 29 lutego o godzinie 17.00.


22 lutego 2008 - Miliard dla Świdnicy

Posłowie z regionu w przyszłym tygodniu otrzymają list od prezydenta Świdnicy. Wojciech Murdzek będzie apelował o pomoc w pozyskaniu miliarda złotych na rewitalizację miasta. To efekt wizyty w Świdnicy i słów prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, wypowiedzianych na wczorajszej, konferencji prasowej.
- Świdnica to jest takie miasto, że pewnie po zainwestowaniu z miliarda złotych, a może i więcej, będzie to cacko, wyjątkowo piękne. Ale niestety tego miliarda ciągle brakuje. Na pewno tutaj trzeba dużo zrobić. To jest jedno z tych miejsc na Dolnym Śląsku i zresztą w wielu innych regionach Polskich, które wymagają wielkiego wysiłku - uznał były premier Jarosław Kaczyński i dodał. - Świdnica, to miasto potencjalnie piękne(...) Nie będę ukrywał, że uważam, że tu zrobiono dużo, dużo za mało i trzeba zrobić więcej. Jeśli wrócimy do władzy, to będzie trzeba przygotowywać przy pomocy polskich środków, a nie Unii Europejskiej - choć i te będzie trzeba wykorzystywać - wielki plan renowacji tych ziem, bo to jest po prostu Polsce potrzebne.
Prezydent Wojciech Murdzek uznał, że nie ma na co czekać, więc już dzisiaj chce zachęcić wszystkich posłów z regionu, do pomocy w uzyskaniu pieniędzy. Dodajmy, że w Świdnicy drugą kadencję rządzi koalicja bezpartyjnej Wspólnoty Samorządowej z Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską.
- Świdnica ma piękny Rynek, już dostrzeżony na świecie i nagrodzony za iluminację, ma Kościół Pokoju wpisany na listę UNESCO, a także jedną z najpiękniejszych katedr. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jeszcze jest dużo do zrobienia w innych częściach miasta, dlatego właśnie miliarda złotych nam trzeba. Tworzymy programy rewitalizacji, ale pozyskanie pieniędzy unijnych na ten cel jest długotrwałe. Sądzę, że z pomocą posłów i przy wsparciu liderów największych partii uda nam się wcześniej zdobyć polskie środki.


21 lutego 2008 - Prezes PiS w Świdnicy

Z kilkugodzinną wizytą, przebywał dziś w Świdnicy prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Najpierw w Kurii Świdnickiej spotkał się z Biskupem Świdnickim - Ignacym Decem. W spotkaniu uczestniczyli także działacze PiS z regionu. Były premier długo, z ogromnym zainteresowaniem oglądał, ogromną świdnicką katedrę.
Później w biurze posłanki PiS na Sejm RP - Anny Zalewskiej spotkał się z licznie przybyłymi dziennikarzami prasy, radia i telewizji, gdzie odpowiadał na ich pytania.
Ze spotkania tego Telewizja Polska i Telewizja TVN przekazywały na żywo fragmenty konferencji.


21 lutego 2008 - Reklama na biletach

Blisko 440 tysięcy sztuk biletów jednorazowych drukuje kwartalnie Urząd Miejski w Świdnicy. W tym samym czasie drukowanych jest 4 tysiące sztuk biletów miesięcznych. Druk biletów pochłania rocznie około 35 tysięcy złotych.
Chcąc obniżyć te koszty Urząd Miejski w Świdnicy udostępnia miejsce na biletach ogłoszeniodawcom bądź reklamodawcom.
W sprawie reklam i ogłoszeń na biletach można kontaktować się - do 7 marca - z Małgorzatą Lubandy, Referat Komunikacji UM w Świdnicy, telefon (74) 8562-855, e-mail: pasazer@um.swidnica.pl
Z komunikacji świadczonej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne korzysta na terenie miasta i gminy Świdnica oraz w Żarowie i Marcinowicach ponad 250 tysięcy osób miesięczne.


21 lutego 2008 - Spotkanie z archeologiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Jaworskim, archeologiem, specjalistą od wczesnego średniowiecza.
Dr Krzysztof Jaworski jest jednym ze współautorów monografii Świebodzic, autorem książki Grody w Sudetach (VIII-X w.) oraz redaktorem naukowym książki "Gromnik. Z dziejów zasiedlenia i zagospodarowania szczytu".
Tematem spotkania będzie oczywiście dorobek naukowy dr. Jaworskiego ale również dyskusja na temat zagospodarowaniu murów miejskich Świebodzic, jako że jest to zabytek średniowieczny a więc pozostający w kręgu naukowego zainteresowania dr. Jaworskiego. A poza tym dr Jaworski jest mieszkańcem Świebodzic i cała sprawa interesuje go również z tego punktu widzenia.
Spotkanie odbędzie się 6 marca o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, ul. Świdnicka 15.


21 lutego 2008 - Warsztaty wokalne

13 lutego, w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się warsztaty wokalne, w których wzięło udział 12 młodych wokalistów w wieku 7 - 19 lat.
Warsztaty poprowadzili: Tomasz Sochacki, reprezentujący Studio Artystyczne "Katharsis" w Świdnicy i Marek Rydwański, instruktor Sekcji Wokalnej działającej przy SCK. Zajęcia podzielone zostały na kilka bloków, zarówno dla całej grupy, jak i indywidualnych uczestników.
Na początku odbyły się zajęcia z teorii śpiewu - budowa i działanie narządu głosu, rejestry, mosty, higiena głosu, dobór repertuaru, rezonans, zaciskanie się gardła i krtani, dynamika, intonacja, wibracja, itp. Następnie grupa dowiedziała się jak powinien wyglądać trening, praca nad utworem, współbrzmienia, improwizacje.
Po godzinnej przerwie rozpoczęły się zajęcia indywidualne, trwające po 30 minut dla każdej czteroosobowej grupy. Podczas tych zajęć uczestnicy warsztatów prezentowali indywidualnie wybrany przez siebie utwór, pracując emisyjnie nad głosem. Uczestnicy warsztatów, jak i ich organizatorzy z satysfakcją stwierdzili, że taka forma pracy nad głosem jest nie tylko potrzebna, ale i przyjemna.
Strzegomskie Centrum Kultury już teraz zaprasza w przyszłym roku na kolejną edycję warsztatów wokalnych, a już na jesieni 2008 roku na przeniesione z lutego Muzyczne Warsztaty Rockowo-Bluesowe.


21 lutego 2008 - Igrzyska

2 marca o godzinie 9.30, w Lutomi Dolnej odbędą się II Powiatowe Rekreacyjne Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi w tenisie stołowym.
Rozgrywki odbędą się w czterech kategoriach wiekowych - młodzicy 1995 i młodsi, kadeci 1994, 1993, juniorzy 1990, 1991, 1992 oraz seniorzy 1989 i starsi.
Patronat honorowy nad Igrzyskami objął Starosta Powiatu Świdnickiego - Zygmunt Worsa.
Dla zwycięzców w finale, w poszczególnych kategoriach przewidziano liczne nagrody.


21 lutego 2008 - Kto pamięta ? kto posiada ?

Poszukuję zdjęć fotograficznych cmentarzy świdnickich zlikwidowanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zdjęcia posłużyć mają celom rozpoznawczym w terenie. Nie posłużą do żadnych publikacji, więc mogą to być również zdjęcia tzw. rodzinne na których widać fragmenty cmentarza.
Poszukuje też ludzi, którzy w tamtych latach pracowali w instytucjach, które zajmowały się likwidacją cmentarzy i niwelacją tych obszarów.
Jerzy Gaszyński - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Na zdjęciu cmentarz przy ulicy Armii Krajowej. Lata międzywojenne XX wieku.


21 lutego 2008 - Morze Północne - wolne miejsca

"Grupa żeglarzy świdnickich z różnych środowisk, pod kierunkiem Marka Szymańskiego i Andrzeja Zaparta, organizuje rejs żeglarski na Morze Północne, rejs będzie dwuetapowy z wymianą załóg w Bergen (zmiana załóg odbędzie się drogą lotniczą z Warzszawy). W rejsie tym zamierzamy zdobywać staż niezbędny do uzyskania stopni żeglarskich: sternika jachtowego i sternika morskiego. Lista załogi nie jest jeszcze zamknięta, są jeszcze wolne koje:
- dwa miejsca na I etap rejsu Świnoujście - Kilonia - Cuxhaven - Stavanger - Bergen od 2 do 16 czerwca - powrót samolotem z Bergen do Warszawy.
- jedno miejsce wolne na rejs powrotny Bergen - (Świnoujscie prawdopodobnie po tej samej trasie) od 16 do 30 czerwca - wylot do Bergen też z Warszawy.
Będziemy płynąć na jachcie s/y "Champion" (Conrad 1200) bliższe informacje o jachcie na stronie: www.rejs-gdynia.pl). Zapewniamy staż na Jachtowego Sternika Morskiego (100 godz. pływy, 200 godz. na jachcie 12 metrowym) i na stopień Sternika Jachtowego. Przelot liniami lotniczymi Norwegian. Bliższe informacje tel. 517 682 602 lub 609 697 330 lub e-mail: andyzapart@gmail.com
Oczywiście nie same walory stażowe ciągną nas w morze, fiordy Nowergi są znane ze swoich uroków i krajobrazów, planujemy zwiedzić, na ile czas pozwoli największy z fiordów norweskich. Postaramy się o jak najbogatszą dokumentację medialną rejsu. Trasy obu rejsów są już przygotowane nawigacyjnie, jest ich wiele wariantów, zależeć to będzie przede wszystkim od warunków meteorologicznych i "zachcianek" załogi.
Jacht będzie dowodzony przez doświadczonych kapitanów, a w załogach będą żeglarze legitymujący się dużym stażem morskim. Na pokładzie jachtu będą także świdniccy instruktorzy żeglarstwa Andrzej Zapart, Marek Szymański, kapitan Henryk Romanowski z Wrocławia, Jacek Filipiak. Na maszcie poza banderą Polski będzie flaga Świdnicy podobnie jak dwa lata temu w rejsie do Szwecji na jachcie s/yu "IDOL III".


20 lutego 2008 - Poszukujemy lekarzy

Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świdnicy poszukuje lekarzy o specjalności: psychiatra i okulista.
Oferujemy pracę na stanowisku lekarza-orzecznika w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Świdnicy.
Lekarze - Orzecznicy winni spełniać następujące wymogi: posiadać prawo wykonywania zawodu lekarza, specjalizację co najmniej I stopnia w wykonywanej dziedzinie.
Zainteresowanych prosimy o składanie ofert w PZON (pokój nr 8), Świdnica ul. Wałbrzyska 15.
Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące oferowanej pracy udzielane są pod numerem telefonu (0-74) 851-50-14 w godzinach 7.30-11.30.


20 lutego 2008 - Turniej Gier Świetlicowych

Wczoraj w Domu Strażaka w Marcinowicach odbył się II Gminny Turniej Gier Świetlicowych organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury.
W eliminacjach na świetlicach wzięło udział 225 osób a w finale spotkało się 50 osób. Turniej cieszył się ogromnym powodzeniem. Przebiegł sprawnie w dobrej, sportowej atmosferze, przy ciasteczkach i napojach. Każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa i upominek a zwycięzcy puchar i medal ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów alkoholowych, oraz nagrody ufundowane przez Panią Krystynę Podczasiak. A oto lista zwycięzców:
Warcaby - kategoria do lat 13 - I miejsce - Sebastian Konstanty, II miejsce - Michał Ciapka, III miejsce - Krzysztof Michnik.
Kategoria powyżej 13 lat - I miejsce - Przemysław Szweda, II miejsce - Adam Szweda, III miejsce - Sabina Fiedler.
Chińczyk - kategoria do lat 13 - I miejsce - Katarzyna Dybul, II miejsce - Monika Sawicka, III miejsce - Patryk Szczepaniak.
Kategoria powyżej 13 lat - I miejsce - Joanna Adamowicz, II miejsce - Elżbieta Ceglarz, III miejsce - Przemysław Anioł.
Cieszy udział w konkursie pełnoletniej młodzieży. Podkreślić należy duże zaangażowanie instruktorów na świetlicach w przygotowanie zawodników, tym bardziej należy pogratulować zwycięzcom bo, jak sami mówili "nie było łatwo".


20 lutego 2008 - Do końca lutego głosujemy na świdniczan

W związku z inauguracją obchodów 80. lecia Polskiego Związku Piłki Siatkowej, po raz pierwszy w historii PZPS wraz z firmą Polkomtel S.A., operatorem sieci Plus i głównym sponsorem Polskiej Siatkówki, postanowił przyznać nagrody - Siatkarskie Plusy za dokonania w 2007 roku.
Głosując, do wyboru mamy nominowanych w czterech kategoriach: Trener Roku, Drużyna Roku, Siatkarka Roku oraz Siatkarz Roku 2007. Dodatkowo zostanie przyznany Siatkarski Plus w kategorii: Osobowość Roku 2007.
Pośród nominowanych jest dwoje świdniczan. Anna Barańska grająca w reprezentacji Polski, na codzień reprezentuje Winiary Bakalland Kalisz. Kilkanaście lat temu zaczynała w Świdnicy, grając tutaj zdobywała swoje pierwsze medale Mistrzostw Polski - srebrny medal - rok 1999 a w 2001 roku, w roku odejścia ze Świdnicy zdobyła jeszcze srebrny medal ME i brązowy medal MŚ kadetek. Jerzy Matlak najbardziej znany i utytułowany trener w rozgrywkach krajowych kobiet. Pod jego wodzą świdniczanki zdobyły pierwszy swój medal, brązowy medal Mistrzostw Polski w 1973 roku. Wejdź i zagłosuj. Głosować można tylko do końca lutego.


20 lutego 2008 - Świetlice gotowe

Zakończyły się remonty w świetlicach wiejskich w Tomkowej i Milikowicach.
Remonty w świetlicy w Tomkowej, oprócz prac związanych z renowacją parkietu, obejmowały zamontowanie ogrzewania elektrycznego, odnowienie i pomalowanie ścian oraz położenie nowych kafelek i zainstalowanie sanitariatów w łazience.
W Milikowicach natomiast wymieniono podłogę.
W najbliższych dniach w placówkach tych zostanie wznowiona działalność.


20 lutego 2008 - Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

W dniach 22-29 lutego po raz kolejny obchodzony będzie w Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach akcji w sądach, prokuraturach, komendach policji, ośrodkach pomocy społecznej oraz interwencji kryzysowej zorganizowane zostaną dyżury sędziów, aplikantów sądowych, kuratorów, prokuratorów i policjantów w czasie, których osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać informacje na temat przysługujących im uprawnień.
W ramach Programu Pomocy Ofiarom Przestępstw policja podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu udzielenie jak najszerszej pomocy osobom pokrzywdzonym. Pomagając ofiarom przestępstw, policjanci przygotowują programy, poradniki i informatory oraz uruchamiają specjalne policyjne infolinie. Uczestniczą wraz z innymi organizacjami we wspólnych inicjatywach na rzecz pomocy ofiarom przestępstw. Policja wykonuje ustawowe zadania związane między innymi z "pierwszym kontaktem" osoby pokrzywdzonej z organami ścigania w momencie składania do protokołu ustnego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Czynności te wykonywane są w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, tzw. "niebieskich pokojach". Ma to na celu poprawę samopoczucia pokrzywdzonego oraz minimalizację traumatycznych przeżyć, których doświadczyła ofiara.
W pomieszczeniach recepcyjnych wyeksponowane są między innymi, informacje wynikające z Karty Praw Ofiary oraz materiały z zakresu prewencji kryminalnej i profilaktyki, które pomagają rozpoznawać i unikać różnego rodzaju zagrożeń tak, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.
Kolejnym zagadnieniem związanym z pomocą ofiarom przestępstw, jest instytucja "Niebieskiej karty", która przeznaczona jest dla osób pokrzywdzonych przestępstwami w rodzinie. Policjanci podczas interwencji domowej, gdy stwierdzają przemoc w rodzinie, udzielają niezbędnej pomocy i przekazują osobie pokrzywdzonej informację dotyczącą sytuacji oraz możliwości skorzystania z dalszej pomocy oferowanej przez różne instytucje pozapolicyjne.


20 lutego 2008 - Walentynki i spotkanie z "maluszkami""

Dla świdnickich seniorów każde święto jest pretekstem do dobrej zabawy, podobnie było w "Walentynki". Przy wspólnym stole wspominali pierwsze miłości, pierwsze ukłucie w sercu i pierwsze zakochanie ... a to nie koniec niespodzianek. Biesiada odbyła się w swojskim klimacie jak przystało na "DOM" przy chlebie, smalcu i ogórku kiszonym. Były śpiewy przy akompaniamencie Michała Sokołowskiego, który raz w tygodniu prowadzi zajęcia w ramach Muzykoterapii oraz tańce integracyjne prowadzone przez terapeutkę - Anię, na które zapraszamy świdnickich seniorów w każdą środę o godzinie 11.00 w ramach "Dni Otwartych" Domu Dziennego Pobytu "Przystań".
Dzisiaj seniorzy spotkali się z dziećmi w ramach comiesięcznych spotkań pod nazwą - "Integracja międzypokoleniowa". Podczas spotkania z maluchami z Przedszkola nr 4 w Świdnicy, bawiono się układając klocki, puzzle, czytając bajki a nawet gotując obiad.


19 lutego 2008 - Zaproszenie po dowód osobisty

Blisko dwa tysiące świdniczan, którzy nie wymienili dowodu osobistego, otrzyma zaproszenie do spełnienia tego obowiązku. - Chcemy zaoszczędzić sobie i mieszkańcom nerwów, dlatego po raz kolejny zachęcamy do wymiany dowodu - mówi Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Właśnie rozpoczęła się wysyłka zaadresowanych imiennie pism. A to z tego powodu, że 31 marca tracą ważność stare, książeczkowe dowody osobiste. Po wskazanym terminie osoby bez ważnego dowodu osobistego napotkają trudności w załatwieniu codziennych spraw nie tylko w urzędach, ale także na poczcie, w banku, itp.
W Świdnicy dowodu osobistego nie wymieniło jeszcze ok. 2 tysiące osób. Złożenie wniosku jeszcze w lutym, bądź na początku marca pozwoli na uniknięcie ogromnych kolejek, które zawsze pojawiają się w ostatnich dniach wymiany.
- Ma to również pomóc w zwiększeniu szans na otrzymanie nowego dowodu, przed końcem marca. Złożenie wniosku to jedno, ale jeszcze ważny jest odbiór dokumentu. Nowe dowody produkowane są dla wszystkich w jednym miejscu - w Warszawie, a więc cały proces zajmuje sporo czasu - dodaje dyrektor Pietrzyk.
Do listu do mieszkańców dołączony zostanie druk wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz dodatkowe informacje o innych wymaganiach (zdjęcia, opłaty), które są potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego.


19 lutego 2008 - Jarosław Kaczyński w Świdnicy

W miniony piątek Prezydium Zarządu Prawa i Sprawiedliwości na okręg wałbrzyski wzięło odział w spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim.
Spotkanie odbyło się w Warszawie.
Efektem spotkania jest zaproszenie byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego do odwiedzenia Świdnicy. Wizyta została zaplanowana na 21 lutego. Krzysztof Lewandowski - Przewodniczący PiS w Świdnicy


19 lutego 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Grande Team - Konigszelt 12:3 (6:2)
Karolina - Karolina Junior 16:6 (6:3)
Tabela - 1. Karolina - 21 pkt, 2. Grande Team - 12, 3. Nowice LastKam - 9, 4. Konigszelt SV - 6, Karolina Junior - 6,
grupa II-słabsza
Gimnazjum Senior - Red Bull 12:10 (7:2)
XXL - Złodziejówka 2:12 (1:3)
Tabela - 1. Gimnazjum Senior - 18, 2. XXL Bolesławice - 13, 3. Złodziejówka-11, 4. Red Bull - 10, 5. Piotrowice - 0
czołówka strzelców po ostatniej kolejce - 56 bramek - M. Charytanowicz, 53 - D. Głogiewicz, 51 - Włodarczyk, 41 - Ptak, 35 - Ignatowicz.


19 lutego 2008 - "Święto Czekolady"

W dniach od 13 do 14 lutego w ramach programu "Optymistyczne Przedszkole" dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu obchodziły "Święto Czekolady".
Już od rana przedszkolaki witane były przez nauczycielki słodkościami. Maluchy poznały historie czekolady oraz zapoznały się z etapami jej powstawania. Słuchały także wierszy i piosenek o tym smakołyku.
W programie zabaw i zajęć było: lepienie z plasteliny czekoladowych ludzików, ozdabianie papierowych talerzyków polewą czekoladową, malowanie twarzy czekoladą, wykonywanie ciasteczkowych serduszek oraz przygotowanie słodkiego wieczoru.
Wszyscy, którzy wzięli udział w święcie, zgodnie podkreślali, że zabawa była bardzo udana.


19 lutego 2008 - Ferie na półmetku

Warsztaty, rozgrywki sportowe i różne formy zimowego wypoczynku, organizowane przez OsiR i MDK w Świebodzicach cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych świebodziczan. To znak nie tylko braku zimowej aury, ale przede wszystkim atrakcyjności zaproponowanych rozrywek. Największe tłumy są na krytej pływalni oraz na zajęciach w Miejskim Domu Kultury - ponad setka dzieci uczestniczy w warsztatach, wyjazdach na lodowisko czy wycieczkach krajoznawczych. Nie brakuje też chętnych do odwiedzania hali sportowej, siłowni czy kręgielni.
Wszystkie dzieci i młodzież zapraszamy serdecznie do korzystania z propozycji przygotowanych przez miasto. Szczegółowy program zajęć dostępny jest na stronie internetowej www.swiebodzice.pl a także w MDK i w obiektach OSiR.
Już dziś serdecznie zapraszamy na bardzo interesującą imprezę o zasięgu regionalnym, która odbędzie się w ramach miejskich ferii. Będą to "taneczne potyczki", które Miejski Dom Kultury organizuje w środę, 20 lutego. W MDK spotkają się zespoły break dance, electric bugi, hip-hop ze Świebodzic, Walimia, Strzegomia i Świdnicy. Będzie mnóstwo świetnej zabawy a młodzi tancerze nie jednego zadziwią swoimi umiejętnościami tanecznymi.


19 lutego 2008 - Konkurs

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców Powiatu Świdnickiego do udziału w XIV Konkursie "Pisanka, Palma i Stół Wielkanocny".
Termin nadsyłania kart zgłoszeń mija 10 marca. Regulaminy i karty zgłoszenia dostępne są we wszystkich placówkach oświatowych i domach kultury działających w powiecie.
Fundatorem atrakcyjnych nagród jest Starostwo Powiatu Świdnickiego. Zapraszamy.


19 lutego 2008 - Otwarty Turniej Szachowy

10 lutego w Mysłakowie (Gmina Marcinowice) odbył się Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezesa GLKS Marcinowice.
Organizatorem Turnieju był GLKS Marcinowice przy wsparciu finansowym Gminy Marcinowice.
W turnieju zwyciężył - Władysław Cupał, następne miejsca zajęli: 2 - Jarosz Bogusław, 3 - Poniatowski Adam, 4 - Wróbel Wiesław, 5 - Czerepak Kazimierz, 6 - Gabryś Krzysztof, 7 - Czerepak Piotr, 8 - Szweda Adam, 9 - Ciapka Paweł, 10 - Ciuba Krzysztof, 11 - Rudnicki Jan, 12 - Dybul Łukasz, 13 - Cuba Wojciech - 14 Ciapka Michał.


19 lutego 2008 - Wybrali "Niezapominajkę"

Dyrekcja Publicznego Przedszkola nr 3 z Grupą Żłobkową w Świebodzicach zwróciła się do burmistrza Bogdana Kożuchowicza z wnioskiem o nadanie przedszkolu imienia. Nazwa jest bardzo prosta - ale jednocześnie bardzo wdzięczna - "Niezapominajka". Bo właśnie motyw tego kwiatu wybrali w demokratycznych wyborach zarówno podopieczni placówki - czyli przedszkolaki, jak i ich rodzice oraz grono pedagogiczne. Ogłoszono bowiem specjalny konkurs i wśród wielu propozycji zwyciężyła właśnie niezapominajka.
- Motyw tego kwiatu jest bardzo często spotykany w literaturze dziecięcej, zresztą sama budowa słowotwórcza wyrazu sugeruje emocjonalne związanie się dziecka z przedszkolem, pierwszą panią, rówieśnikami. Ta nazwa będzie naszym dzieciom zawsze kojarzyć się z niezapomnianymi chwilami spędzonymi w żłobku i przedszkolu - mówi Beata Gil, dyrektor przedszkola.
Przedszkolaki z Trójki od wielu lat podkreślają swój związek z naturą - obchodzą m. in. Dzień niezapominajki, do tradycji przedszkola należy także organizacja Przeglądu Piosenki Ekologiczno-Zdrowotnej "Eko-nutka".
Dzieci i ich rodzice już wybrali sobie nazwę dla swojego przedszkola, ale ostatecznie od radnych zależeć będzie oficjalne nadanie jej placówce.


18 lutego 2008 - Casting na miss w Świebodzicach

Rusza kolejna edycja Miss Polonia Regionu Wałbrzyskiego - finału regionalnego wyborów Miss Polonia. Jeden z castingów odbędzie się w Świebodzicach już 3 marca.
Jeśli masz 18-25 lat i chcesz spróbować swoich sił w walce o tytuł najpiękniejszej dziewczyny Regionu Wałbrzyskiego - przyjdź 3 marca do Miejskiego Domu Kultury, ul. Wolności 13, w godzinach 15.30-17.30. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą dobrego humoru, pięknego uśmiechu i koniecznie - butów na wysokim obcasie! A my już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w świebodzickim castingu i trzymamy kciuki za nasze kandydatki. Może w tym roku najpiękniejsza dziewczyna w regionie okaże się właśnie świebodziczanką.
Pozostałe castingi odbędą się także w innych miastach, tj. Wałbrzychu, Świdnicy, Kłodzku i Jeleniej Górze. Będą to kwalifikacje do gali finałowej, która odbędzie się 31 maja w Zamku Książ.
Miss regionu, a także I i II vice miss otrzymają prawo do udziału w wyborach wojewódzkich. Szansę tą otrzymają również dziewczyny, którym przyznane zostaną tzw. "dzikie karty". Na finalistki czekają atrakcyjne nagrody.


18 lutego 2008 - Wystawa fotografii

Wczoraj w Żarowskim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa fotografii Marcina Przewoźnego. Marcin urodził się w Żarowie tu uczęszczał do Przedszkola przy Zakładach Materiałów Ogniotrwałych i Szkoły Podstawowej Nr.3. Pod bacznym okiem wychowawców - Krystyny Kołacz, Ewy Wygodzkiej i Marii Hałaczkiewicz chłonął wiedzę z różnych dziedzin nauki. Jest absolwentem Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Oprócz elektroniki, którą się interesował to zamiłowanie do nauk humanistycznych, zaszczepione przez nauczycieli pierwszych lat nauczania zadecydowało o wyborze kierunku studiów. Studia na kierunku politologia rozpoczął w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Wałbrzychu i na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2001 roku Marcin podejmował pracę w różnych firmach. Dziś pracuje na kierowniczym stanowisku w Firmie Electrolux w Żarowie.
Jego pasja fotograficzna, po zamiłowaniu do uprawiania sportu (Marcin grał w piłkę nożną w Klubie Zjednoczeni i Zieloni Mrowiny) rozpoczęła się w klasie IV Szkoły Podstawowej. Marcin uczęszczał na zajęcia koła fotograficznego prowadzonego przez - Elżbietę Gąsior. Swoją pasję kontynuował również podczas nauki w szkole średniej i na studiach. Fotografie prezentowane na wystawie przedstawiają widoki miasta i gminy. Często postrzegane w sposób niezwykły, pochodzą z okresu ostatnich dwóch lat. Są radosnym spojrzeniem młodego, wrażliwego człowieka zafascynowanego urokami swojej małej ojczyzny.
W Wernisażu Wystawy Fotografii Marcina Przewoźnego uczestniczyli przyjaciele i znajomi autora, władze miasta oraz liczne grono mieszkańców Żarowa. Był szampan i piękna oprawa muzyczna, którą przygotowali - Ryszard, Kasia i Małgosia Fidler. Wystawę można podziwiać do 9 marca.


18 lutego 2008 - Jarocka zaśpiewa w Strzegomiu

9 marca przed publicznością zgromadzoną w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury wystąpi znana wszystkim - Irena Jarocka.
Dla starszych słuchaczy będzie to okazja do wspomnień, młodsi natomiast będą mieli okazję poznać dorobek artystyczny popularnej przed laty piosenkarki.
Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 10 złotych, a w dniu koncertu drożej, bo 15 złotych. Warto się więc pośpieszyć z zakupem wejściówki.


18 lutego 2008 - Kolejna wyprawa himalaisty

Piotr Snopczyński zaprzyjaźniony ze Świebodzicami himalaista, przygotowuje się do kolejnej, wielkiej wyprawy. Tym razem zamierza zdobyć szczyt Dhaulagiri (8167 m). Jest to szczyt w Himalajach Centralnych, najwyższy z grupy tzw. niskich ośmiotysięczników, znajdujący się po zachodniej stronie doliny Kali Gandaki, poprzez którą sąsiaduje (w prostej linii około 33 km) z nieco niższą Annapurną.
Wyprawa wyrusza już za miesiąc, dokładnie 26 marca, a dla świebodziczan mamy ciekawą informację z nią związaną. Otóż zmagania himalaisty będzie można śledzić na żywo dzięki stronie internetowej, która niedługo zostanie uruchomiona. Informacje dotyczące adresu podamy już wkrótce, a po powrocie postaramy się zaprosić Piotra Snopczyńskiego do Świebodzic, aby opowiedział o ciekawostkach, związanych z wyprawą.
W zeszłym roku takie spotkanie zorganizowano w świebodzickim Liceum Ogólnokształcącym. Himalaista rozmawiał z młodzieżą, pokazywał filmy oraz zdjęcia ze swoich licznych wypraw.


18 lutego 2008 - Kolejny mecz uczniów z "władzą"

Kolejną akcją w Jaworzynie Śląskiej, w ramach ferii na sportowo był mecz piłki siatkowej rozegrany w sobotę 16 lutego pomiędzy gimnazjalistami a samorządowcami.
Uczniowie jaworzyńskiego Gimnazjum nr 1 zmierzyli się z drużyną samorządowców, w składzie której wystąpili: Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz Radni: Ireneusz Besser, Piotr Młynarski, Paweł Sołtys i Marek Zawisza.
Mecz zakończył się zwycięstwem gimnazjalistów 3:0, którzy w nagrodę za zwycięstwo zostali nagrodzeni piłkami do siatkówki dla swojej szkoły.


18 lutego 2008 - Grafiki Violetty Kubiak

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza na wernisaż grafik Violetty Kubiak. Autorka jest absolwentką Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej i projektowania graficznego uzyskała 1997 roku.
W latach 1997 - 2000 była asystentem w pracowni grafiki warsztatowej Romana Kowalika na ASP we Wrocławiu.
Wystawiała w Niemczech, Japonii, Egipcie i Rosji.
W Galerii Kominkowej MDK w Świebodzicach zaprezentuje linoryt i serigrafię.
Wystawa czynna od 29 lutego do 25 marca w godzinach od 10.00 do 18.00.


18 lutego 2008 - Kto pamięta ? kto posiada ?

Poszukuję zdjęć fotograficznych cmentarzy świdnickich zlikwidowanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zdjęcia posłużyć mają celom rozpoznawczym w terenie. Nie posłużą do żadnych publikacji, więc mogą to być również zdjęcia tzw. rodzinne na których widać fragmenty cmentarza.
Poszukuje też ludzi, którzy w tamtych latach pracowali w instytucjach, które zajmowały się likwidacją cmentarzy i niwelacją tych obszarów.
Jerzy Gaszyński - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Na zdjęciu cmentarz przy ulicy Armii Krajowej. Lata międzywojenne XX wieku.


17 lutego 2008 - Zamki Księstwa Świdnickiego

W dziale historia naszego serwisu zamieściliśmy dzisiaj interesujący artykuł opisujący powstanie i rozbudowę a także częste popadanie ich w ruinę - zamków Księstwa Świdnickiego.
Autorem ich, jest znany świdnicki dziennikarz sportowy - Andrzej Dobkiewicz, pracujący obecnie w Nowym Tygodniku Świdnickim. Wielką pasją Pana Andrzeja oprócz sportu, którym zajmuje się na codzień jest historia. Zapraszamy do przeczytania tekstu - . . . czytaj więcej


17 lutego 2008 - Ronal Cup

Wyniki 16 kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Bar na Fali - Wierzbianka 7:2
ZUS - Wiśnia 0:5
Wagony Świdnica - Klingenburg 8:4
Issoplast - Witkowski 4:6
Lew Star - Spartakus 4:8
Tabela rozgrywek - 1. Spartakus - 51 punktów, 2. Witkowski - 42, 3. Wiśnia - 42, 4. Issoplast - 28, 5. ZUS - 21, 6. Bar Na Fali - 19, 7. Lew Star - 15, 8. Klingenburg - 13, 9. Wagony Świdnica - 10, 10. Wierzbianka - 3.
Piłkarzem kolejki został Kamil Kmieciak - Wagony Świdnica, bramkarzem - Damin Michno - Wiśnia.
W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z 55 bramkami - Arkadiusz Piech, następne pozycje zajmują: 38 - Krzysztof Goździejewski, 36 - Marcin Szczepkowski, 27 - Jacek Filipczak, 23 - Kamil Kmieciak i 22 bramki - Roman Pawłowski.


16 lutego 2008 - Zdobyły komplet punktów

Zapowiadając dzisiejszy mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi, zapowiadaliśmy ostrą walkę o komplet punktów.
I walka była. Po dość pewnym zwycięstwie świdnickich siatkarek w pierwszym secie mogło się już zdawać, że cały mecz będzie wyglądał podobnie. Niestety, drugi set pokazał, że łatwo nie będzie. Przewaga sosnowiczanek była niepodważalna i to one, wygrały go bez większego trudu.
Po tak wysokiej przegranej istniały obawy czy świdniczanki zdołają zmienić tą sytuację. Niepotrzebnie jak się okazało, set trzeci to przeciwieństwo poprzedniego. W tym secie MKS Świdnica nie miał większych problemów i wygrał go jeszcze wyżej. Set ostatni był najbardziej zacięty, świdniczanki wygrały go tylko do 22 punktów ale z przebiegu gry było widać, że w tym meczu to one zdobędą upragnione trzy punkty.
MKS Świdnica - SMS PZPS Sosnowiec II 3:1 w setach 25/21, 16/25, 25/15 i w secie czwartym 25/22.


16 lutego 2008 - Mistrzostwa Dolnego Śląska w Boksie

Dzisiaj i jutro w Oleśnicy odbywają się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Boksie kadetów i juniorów.
W zawodach bierze udział 96 bokserów (11 w kategorii junior i 13 w kadet).
W mistrzostwach biorą też udział młodzi pięściarze ze Strzegomia i Świdnicy.
Patronat nad imprezą objęła fundacja "Równe Szanse", a gościem honorowym mistrzostw jest Darek "Tiger" Michalczewski.
Zdjęcia z pierwszego dnia mistrzostw - >>> zobacz


16 lutego 2008 - Powiatowa liga tenisa

Po ostatniej kolejce spotkań w Powiatowej Lidze Tenisa Stołowego kolejność w tabeli rozgrywek wygląda następująco:
1 miejsce zajmuje - Silwena Pszenno, 2 - LKS Lutomia, 3 - LZS Tąpadła, 4 - WDK II Bystrzyca Górna, 5 - LZS Słotwina, 6 - Luiks Bystrzyca Górna, 7 - LKS Burkatów, 8 - LZS Modliszów, 9 - LKS Cukrownik Pszenno, 10 - LZS Komorów i 11 miejsce - LKS Stanowice.


15 lutego 2008 - Głosujemy na świdniczan

W związku z inauguracją obchodów 80. lecia Polskiego Związku Piłki Siatkowej, po raz pierwszy w historii PZPS wraz z firmą Polkomtel S.A., operatorem sieci Plus i głównym sponsorem Polskiej Siatkówki, postanowił przyznać nagrody - Siatkarskie Plusy za dokonania w 2007 roku.
Głosując, do wyboru mamy nominowanych w czterech kategoriach: Trener Roku, Drużyna Roku, Siatkarka Roku oraz Siatkarz Roku 2007. Dodatkowo zostanie przyznany Siatkarski Plus w kategorii: Osobowość Roku 2007.
Pośród nominowanych jest dwoje świdniczan. Anna Barańska grająca w reprezentacji Polski, na codzień reprezentuje Winiary Bakalland Kalisz. Kilkanaście lat temu zaczynała w Świdnicy, grając tutaj zdobywała swoje pierwsze medale Mistrzostw Polski - srebrny medal - rok 1999 a w 2001 roku, w roku odejścia ze Świdnicy zdobyła jeszcze srebrny medal ME i brązowy medal MŚ kadetek. Jerzy Matlak najbardziej znany i utytułowany trener w rozgrywkach krajowych kobiet. Pod jego wodzą świdniczanki zdobyły pierwszy swój medal, brązowy medal Mistrzostw Polski w 1973 roku. Wejdź i zagłosuj


15 lutego 2008 - Siatkarki walczą o punkty

Jutro w sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy spotkają się w walce o ligowe punkty siatkarki MKS Świdnica i SMS PZPS Sosnowiec II.
Świdniczanki zajmują obecnie dziesiąte miejsce w tabeli rozgrywek drugiej ligi a sosnowiczanki dziewiąte. Nie jest to więc rywal z którym nie dałoby się wygrać.
Miejmy nadzieje, że po tym meczu MKS Świdnica odnotuje na swoim koncie komplet trzech punktów. Mecz rozpoczyna się o godzinie 17.00


15 lutego 2008 - Oszczędności

Urząd Miejski w Świdnicy zatrudnił siedemnastu gońców, którzy rozniosą 11.800 decyzji ustalających wymiar podatku od nieruchomości na 2008 rok. Dzięki temu uda się zaoszczędzi blisko 43 tysiące złotych. Powód?
Za doręczenie tak dużej liczby przesyłek przez listonoszy (z potwierdzeniem odbioru) miasto musiałoby zapłacić ponad 64 tysiące złotych. Na wypłaty oraz organizację pracy 17 gońców z budżetu miasta przeznaczonych zostanie dużo mniej pieniędzy - 21,4 tys. zł.


15 lutego 2008 - Kolejny partner

Gmina Świdnica będzie miała kolejnego partnera. Po niemieckim mieście Lampetheim, Rejon Nowograd-Wołyński na Ukrainie dołączy do grona miast partnerskich gminy Świdnica.
W liście intencyjnym, którego podpisanie planowane jest na 20 lutego w mieście Nowograd-Wołyński partnerzy deklarują wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury, sportu i oświaty, wymianę młodzieży oraz wspólną realizację projektów samorządów lokalnych finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
Gmina Świdnica od 18 lutego 2006 roku związana jest umową partnerską z niemieckim miastem Lampertheim. Jeszcze w tym roku szkolnym, młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim spotka się w Krzyżowej i Lampertheim. Obustronne spotkanie będzie możliwe dzięki realizacji projektu pt. "Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej - śladami Alfreda Delpa - działacza Kręgu z Krzyżowej" finansowego przez organizację Frieden für Europa - Europa für den Frieden (Pokój dla Europy - Europa dla Pokoju).
Na ten cel niemiecka organizacja obu placówkom przyznała dotację w wysokości 16 tysięcy euro.


15 lutego 2008 - Morze Północne - wolne miejsca

"Grupa żeglarzy świdnickich z różnych środowisk, pod kierunkiem Marka Szymańskiego i Andrzeja Zaparta, organizuje rejs żeglarski na Morze Północne, rejs będzie dwuetapowy z wymianą załóg w Bergen (zmiana załóg odbędzie się drogą lotniczą z Warzszawy). W rejsie tym zamierzamy zdobywać staż niezbędny do uzyskania stopni żeglarskich: sternika jachtowego i sternika morskiego. Lista załogi nie jest jeszcze zamknieta, są jeszcze wolne koje:
- dwa miejsca na I etap rejsu Świnoujście - Kilonia - Cuxhaven - Stavanger - Bergen od 2 do 16 czerwca - powrót samolotem z Bergen do Warszawy.
- jedno miejsce wolne na rejs powrotny Bergen - (Świnoujscie prawdopodobnie po tej samej trasie) od 16 do 30 czerwca - wylot do Bergen też z Warszawy.
Będziemy płynąć na jachcie s/y "Champion" (Conrad 1200) bliższe informacje o jachcie na stronie: www.rejs-gdynia.pl). Zapewniamy staż na Jachtowego Sternika Morskiego (100 godz. pływy, 200 godz. na jachcie 12 metrowym) i na stopień Sternika Jachtowego. Przelot liniami lotniczymi Norwegian. Bliższe informacje tel. 517 682 602 lub 609 697 330 lub e-mail: andyzapart@gmail.com
Oczywiście nie same walory stażowe ciągną nas w morze, fiordy Nowergi są znane ze swoich uroków i krajobrazów, planujemy zwiedzić, na ile czas pozwoli największy z fiordów norweskich. Postaramy się o jak najbogatszą dokumentację medialną rejsu. Trasy obu rejsów są już przygotowane nawigacyjnie, jest ich wiele wariantów, zależć to będzie przede wszystkim od warunków meteorologicznych i "zachcianek" załogi.
Jacht będzie dowodzony przez doświadczonych kapitanów, a w załogach będą żeglarze legitymujący się dużym stażem morskim. Na pokładzie jachtu będą także świdniccy instruktorzy żeglarstwa Andrzej Zapart, Marek Szymański, kapitan Henryk Romanowski z Wrocławia, Jacek Filipiak. Na maszcie poza banderą Polski będzie flaga Świdnicy podobnie jak dwa lata temu w rejsie do Szwecji na jachcie s/yu "IDOL III".


15 lutego 2008 - Hala dla kupców, po niej galeria

Do końca sierpnia lubelska spółka "Elpro" ma wybudować w rejonie ul. Riedla halę targową dla kupców. - Wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany. Firma przedstawiła projekt hali, który władze miasta zaakceptowały. Spółka stara się już o pozwolenie na budowę i szuka firmy, która wybuduje halę - mówi Arkadiusz Sobczak, dyrektor Departamentu Mienia Komunalnego Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Zgodnie z planem hala nie będzie typowym "blaszakiem", a obiektem o wyższym standardzie wykończenia. Główne wejście niemal w całości będzie przeszklone, a elewacja w pozostałej część - oprócz szkła - zyska tynki szlachetne, w kolorze jasnoszarym i szarozielonym. Nowe centrum będzie ogrzewane, wentylowane oraz wyposażone w sanitariaty. We wnętrzu hali przewidziano boksy dla kupców (ponad 50) oraz 24 stoły, na których może być prowadzona sprzedaż. - Zgodnie z deklaracjami, 72 osoby stale handlujące na obecnym targowisku, zainteresowane są kontynuowaniem swojej działalności w hali. Interesy kupców są więc zabezpieczone - mówi dyrektor Sobczak. - W dodatku liczba boksów nie jest ostateczna, bo można ją jeszcze zwiększyć. W najbliższych tygodniach zaczynamy rozmowy z kupcami, którzy chcą zacząć działalność w hali. Chcemy dowiedzieć się, którymi miejscami będą zainteresowani - mówi Eugeniusz Grzesik, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości. To właśnie MZN będzie przez 10 lat zarządcą obiektu. To kolejny warunek, który musiał spełnić nowy właściciele terenu w centrum Osiedla Młodych. Miastu zależało bowiem na zabezpieczeniu interesów kupców.
- Obecnie przystępujemy do wyliczeń, które pozwolą na określenie stawki czynszu. Dodatkowo nowi najemcy w hali będą ponosić realne koszty eksploatacyjne np. rzeczywiste zużycie prądu, ciepła, wody, koszty prac porządkowych, czy też ochrony. Czynsz zostanie skalkulowany tak, by był on akceptowalny przez kupców, a jednoczenie pozwalał na utrzymanie obiektu. Nie zamierzamy na tym zarobić, chcemy tylko, by rachunki były płacone na bieżąco - zapewnia Eugeniusz Grzesik. Budowa nie spowoduje zamknięcia obecnego targowiska, ponieważ hala będzie powstawać na sąsiednim terenie. Po zakończeniu prac budowlanych kupcy przeniosą się do hali, a w miejscu obecnie przez nich zajmowanym, będzie mogła powstać galeria handlowa, którą zamierza wybudować "Elpro".


15 lutego 2008 - "Wygraj Sukces"

Znany jest już termin eliminacji wstępnych do kolejnego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Organizatorem na terenie Powiatu Świdnickiego jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Konkurs odbędzie się 13 kwietnia w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora. Składa się on z trzech etapów: eliminacje wstępne, eliminacje regionalne i finał. W całym festiwalu co roku bierze udział około 2000 wokalistów.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych trzynastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowo należy zakupić płytę z piosenkami i półblaybackami najnowszej XIII edycji "Wygraj Sukces", której koszt wynosi 20 złotych. Na płycie znajduje się kod identyfikacyjny, który należy podać przy zgłoszeniu (Nie ma możliwości wzięcia udziału w konkursie bez zakupienia płyty). Termin zgłoszeń do festiwalu 6 marca.
Płyty można zakupić w biurze organizacyjnym pod adresem: Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica, ulica Zamkowa 9 (III. p), e-mail: studio@sak-art.com.pl, tel. 0605609301


14 lutego 2008 - Kto pamięta ? kto posiada ?

Poszukuję zdjęć fotograficznych cmentarzy świdnickich zlikwidowanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zdjęcia posłużyć mają celom rozpoznawczym w terenie. Nie posłużą do żadnych publikacji, więc mogą to być również zdjęcia tzw. rodzinne na których widać fragmenty cmentarza.
Poszukuje też ludzi, którzy w tamtych latach pracowali w instytucjach, które zajmowały się likwidacją cmentarzy i niwelacją tych obszarów.
Jerzy Gaszyński - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Na zdjęciu cmentarz przy ulicy Armii Krajowej. Lata międzywojenne XX wieku.


14 lutego 2008 - Historyczna bitwa o pieniądze

Polacy i Czesi razem walczą o unijne pieniądze. - Zazwyczaj najtrudniej porozumieć się z sąsiadami. A nam udaje się nie konkurować, a współpracować - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. Po informacji o szybkiej możliwości otrzymania dotacji samorządowcy z polskiego Kłodzka, Świdnicy, Nysy, Stoszowic, Kędzierzyna Koźla, Barda oraz czeskich miast: Ceska Skalice, Zlate Hory, Kraliky, Jaromer, Nachod piszą wspólne projekty. Gra toczy się o ok. 2,9 mln euro. 11 lutego w Świdnicy przygotowywano dwa projekty: "Rekonstrukcje historyczne produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza" oraz "Miejskie trasy turystyczne zintegrowanym produktem czesko-polskiego pogranicza". Projekt, warty 1,7 mln euro, zakłada organizację corocznych imprez - rekonstrukcji bitew historycznych. W każdej z miejscowości odbędzie się od jednej do trzech bitew. Każde widowisko pochłonie ogromne koszty, ponieważ zostanie zrealizowane przy jak najwierniejszym odwzorowaniu realiów historycznych.
- Chcemy w sposób atrakcyjny przybliżyć historię miast polsko-czeskiego pogranicza. Ta atrakcyjna forma wypoczynku ma również przyciągnąć turystów z sąsiednich miast - wyjaśnia wiceprezydent Skórski.
Koszt przeprowadzenia świdnickiej części tego przedsięwzięcia to 191 tys. euro. Drugi projekt warty 1,2 mln euro zakłada utworzenie turystycznych szlaków miejskich. Jednak nie będą to zwykłe ścieżki, a szlaki wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne (system audio obsługi turystów, kioski multimedialne), jednolite oznakowanie szlaków i wspólna, zakrojona na szeroką skalę promocja. W projekcie bierze udział: Kłodzko, Świdnica - wartość projektu 215 tys. euro, Bardo, Kędzierzyn Koźle, Ceska Skalice oraz Nachod. - Niewielu mieszkańców Nachodu wie, że w Kłodzku jest twierdza, nie mówiąc już o innych zabytkach w tej i sąsiednich miejscowościach. To bardzo ważne, aby Czesi poznali polskie okolice, a Polacy czeskie - uważa Franciszek Molik przedstawiciel Izby Gospodarczej Regionu Hradec Kralove.


14 lutego 2008 - Strażacy w akcji

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej ze Strzegomia mają za sobą bardzo pracowity miesiąc. Nie dość, że interweniowali przy usuwaniu skutków wypadków drogowych, to jeszcze uratowali psa…
Pomimo stosunkowo dobrych warunków drogowych, jak na okres zimowy, styczeń upłynął strażakom pod znakiem interwencji na drogach. W ośmiu przypadkach podejmowano działania ratownicze w celu usuwania skutków wypadków drogowych. Pięć osób zostało rannych, rozbitych zostało 10 samochodów osobowych i dwa ciężarowe. Gaszono również jeden samochód, który zapalił się podczas jazdy i dwukrotnie usuwano duże plamy oleju rozlanego na jezdniach. Łączne straty w tych zdarzeniach oszacowano wstępnie na ponad 100 tys. zł.
Najbardziej nietypową interwencją w styczniu było jednak wydobywanie psa, który spadł na półkę skalną w kamieniołomie w Rogoźnicy. - Pies siedział na półce skalnej ok. trzech dni, bo nie miał żadnej możliwości poruszania się. Był to środek ściany, która miała ok. 30 m wysokości - relacjonują strażacy. Działania strażaków z Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ze Świdnicy, których wspomagali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rogoźnicy oraz weterynarz Małgorzata Siekaniec, pozwoliły na uratowanie psa.


14 lutego 2008 - Szkolenie i nie tylko

Wójt Gminy Marcinowice informuje, że 26 lutego w Urzędzie Gminy w Marcinowicach w sali numer 1 (parter) o godzinie 10.00 rozpocznie się szkolenie dotyczące nowych zasad wypełniania wniosków o przyznanie bezpośrednich płatności obszarowych.
Szkolenie przeprowadzą pracownicy Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze Świdnicy.
Od 1 do 31 marca w Referacie Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami (pokój nr 10 na parterze) przyjmowane będą wnioski dotyczące zwrotu podatku akcyzowego do oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


14 lutego 2008 - Odcinek specjalny

W jutrzejszym Odcinku Specjalnym odtworzona zostanie audycja, o którą prosili słuchacze w swoich e-mailach.
Będzie okazja ponownie usłyszeć Odcinek Specjalny z Albertem Gryszczukiem i Julianem Obrockim. Audycja o Dakarze, ale nie tylko...
Początek programu o godzinie 18.00.
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.


14 lutego 2008 - Odprawa roczna policji

8 lutego burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz spotkał się z policjantami na rocznej odprawie. Spotkanie poprowadził komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu - Aleksander Cieślik. Komendant przedstawił osiągnięte w 2007 roku wyniki, wysoką wykrywalność oraz zwrócił uwagę na te mierniki pracy policji strzegomskiej, które nie zostały osiągnięte. Omówił także wyniki badania opinii społecznej dotyczące pracy policji. Aleksander Cieślik podziękował również strzegomskiemu samorządowi za dotychczasową pomoc i dobrą współpracę.
Burmistrz Lech Markiewicz poruszył z kolei temat odnowienia współpracy między Strażą Miejską i policją, która jego zdaniem jest niezwykle ważna i ma polegać m.in. na wspólnych patrolach. Zwrócił także uwagę na potrzebę ponownego uruchomienia wspólnych dyżurów burmistrza wraz z funkcjonariuszami policji strzegomskiej.
Lech Markiewicz opowiedział ponadto o planach związanych z przeniesieniem monitoringu z budynku komisariatu do Urzędu Miejskiego. Na zakończenie zaś zadeklarował, że policja może zawsze liczyć na wsparcie przez władze Strzegomia.


14 lutego 2008 - Imprezy w ŻOK-u

Żarowski Ośrodek Kultury, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy zapraszają dzieci i młodzież do udziału w Zawodach Modeli Samochodów Sterowanych Radiem.
Zawody rozpoczną się 21 lutego o godzinie 10.00 w sali widowiskowa Ż.O.K. Patronem zawodów i fundatorem nagród jest Robert Jagła Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu.
23 lutego o godzinie 18.00 odbędzie się I Wieczór Kabaretowy. Wystąpią: Kabaret "Krzesło w polu" i Kabaret "Jakiś Tam".
A wcześniej, bo 17 lutego o godzinie 16.00 nastąpi otwarcie wystawy fotografii Marcina Przewoźnego.


14 lutego 2008 - Walentynki w rytmie Disco

Z okazji zbliżających się Walentynek i rozpoczętych już ferii zimowych w Strzegomskim Centrum Kultury zagrał zespół CLIVER. Czwórka muzyków porwała swoim koncertem licznie zgromadzoną publiczność, szczególnie przedstawicielki płci pięknej.
CLIVER zagrał szereg znanych utworów, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Wielką furorę zrobił przebój "Kanikuły", który w polskiej wersji nosi tytuł "Zaufaj mi", a także piosenka "Chodź kochanie". Dodatkowo młodzi wykonawcy zaprezentowali nowoczesne i atrakcyjne układy taneczne, które jeszcze bardziej podgrzały - i tak gorącą - atmosferę.
Ci, którzy w sobotni wieczór odwiedzili Strzegomskie Centrum Kultury mogli czuć się usatysfakcjonowani. Zespół chętnie bisował, a po koncercie sprzedawał płyty, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.


13 lutego 2008 - "Budowa widmo"

W styczniu 2006 roku zakończył się konkurs na zagospodarowanie placu Jana Pawła II w Świdnicy.
Do rywalizacji zgłoszono 13 koncepcji.
Nagrody otrzymali wtedy: Marta Abramska i Łukasz Mazij. Ale czy któryś z projektów zostanie zrealizowany ? Czy plac zostanie w końcu zagospodarowany ? Jest to wątpliwe, i to nie ze względu na to, że od czasu rozstrzygnięcia konkursu upłynęły już dwa lata. Powodem nie zrealizowania pomysłu może się stać niekończąca się budowa czy raczej brak robót na "budowie".
Wstrętne blaszane ogrodzenie wrosło już w pejzaż tego fragmentu miasta i do czasu kiedy ono stamtąd nie zniknie nie ma mowy by w pobliżu mógł powstać reprezentacyjny plac.
Czy ta "budowa" będzie tak trwała jak PRL ? Obyśmy nie musieli tak długo czekać na jej koniec.


13 lutego 2008 - Dwóch strażników od lutego

Mieszkaniec Głuszycy i mieszkaniec Goczałkowa od lutego rozpoczną pracę w Straży Miejskiej w Świdnicy. To efekt zakończonego niedawno naboru.
Na ogłoszenie odpowiedziało 12 osób, a do etapu finałowego zakwalifikowało się pięć. Mimo, że Straż Miejską miało zasilić czterech funkcjonariuszy, ostatecznie do pracy przyjętych zostanie dwóch.
- Komisja konkursowa analizowała każdą kandydaturę. Ostatecznie zadecydowaliśmy o zatrudnieniu dwóch osób, które przeszły najlepiej wszystkie etapy procedury kwalifikacyjnej, a swoją postawą i przygotowaniem gwarantują sumienne wykonywanie zadań.
Kolejnych dwóch strażników również wyłonimy w drodze konkursu, który ogłosimy w marcu - mówi Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.


13 lutego 2008 - Pozostały obrazy i pamięć

"Poznałam Mariana w 1969 roku w jego pracowni przy ulicy Westerplatte, poznałam historię nauki i małżeństwa ze sztuką, którą posiadł w Akademii Krakowskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie. Jego wspaniały warsztat malarski pozwolił mu przetrwać półwiecze niespokojne w dziedzinie sztuk pięknych.
Nowość goniła nowość, co chwila rodziły się rewolucyjne teorie i zmieniały poglądy na funkcję sztuki i jej filozofię, tym samym inne odchodziły w przeszłość.
Artyści licytowali się i prześcigali w najbardziej nawet szalonych eksperymentach. Socrealizm runął w niesławie, równie nagle skończyła się hegemonia abstrakcji a następnie nadrealizm, taszyzm, op-art., pop, konceptualizm a nawet świetnie rozwijająca się sztuka metafory". Tak napisała między innymi o Marianie Ruszkiewiczu - Urszula Pawłowska - właścicielka świdnickiej Galerii "Vitroart" w wydawnictwie wydanym z okazji trwającej obecnie wystawy zatytułowanej "Retrospektywa" Marian Ruszkiewicz.
Zapraszamy do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, gdzie można zobaczyć między innymi niedokończony obraz Mariana Ruszkiewicza. Nie ukończył go - odszedł od nas 19 kwietnia 2007 roku. Wystawa potrwa do 9 marca.


13 lutego 2008 - Jarocka zaśpiewa w Strzegomiu

9 marca przed publicznością zgromadzoną w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury wystąpi znana wszystkim - Irena Jarocka.
Dla starszych słuchaczy będzie to okazja do wspomnień, młodsi natomiast będą mieli okazję poznać dorobek artystyczny popularnej przed laty piosenkarki.
Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 10 złotych, a w dniu koncertu drożej, bo 15 złotych. Warto się więc pośpieszyć z zakupem wejściówki.


13 lutego 2008 - Ferie w Jaworzynie

Rozpoczęły się długo oczekiwane przez dzieci ferie zimowe. Dobrym sposobem na ich spędzenie może być rywalizacja sportowa. Zmagania sportowe rozpoczęły się już w sobotę 9 lutego turniejem piłkarskim pomiędzy uczniami a samorządowcami.
Swoje drużyny wystawiły Szkoła Podstawowa z Pastuchowa oraz z Jaworzyny Śląskiej. Samorządowców reprezentowali: Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Besser, Dyrektor Gimnazjum Krzysztof Sołtys oraz Radni Piotr Młynarski i Sebastian Grajaszek.
W finale SP Jaworzyna Śląska pokonała, po bardzo zaciętym meczu drużynę Samorządowców w rzutach karnych 5:4. W nagrodę za rywalizację każda ze szkół otrzymała piłki do siatkówki i koszykówki oraz słodycze.


13 lutego 2008 - Jaki park wodny ?

Tysiąc świdniczan oraz mieszkańcy sąsiednich miast i miejscowości wezmą udział w wielkiej ankiecie. Powód? Miasto chce poznać gusty przyszłych użytkowników parku wodnego. Tak zadecydował prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. - Od dawna poszukujemy inwestora zainteresowanego budową aquaparku. Chcemy przede wszystkim, by był to obiekt, z którego będzie korzystało jak najwięcej osób. A to, jakiej rozrywki oczekują mieszkańcy, wiedzą najlepiej oni sami - tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Ankieterzy wyruszą do pracy, po niedzieli, 17 lutego. Spytają m.in. o styl spędzania wolnego czasu, korzystanie z obecnych obiektów rekreacyjnych, oczekiwania wobec nowego obiektu, a także o cenę, którą przyszli użytkownicy będą skłonni zapłacić za wizytę w parku wodnym. Nad badaniami w Świdnicy oraz w sąsiednich miastach będzie pracować 20 ankieterów.
- Wylosowaliśmy grupę tysiąca osób w wieku 16-65 lat. Zadbaliśmy, by każda grupa wiekowa była reprezentowana. Wzięliśmy pod uwagę osoby, które dzieli od Świdnicy maksymalnie godzina drogi samochodem, chcemy być bowiem konkurencją dla obiektów działających już w innych miastach. Wierzę, że dzięki podpowiedziom uda nam się stworzyć park wodny o jakim marzą mieszkańcy - mówi Ireneusz Pałac.
Dodajmy, że miasto ma już wstępną koncepcję parku wodnego. Jednym z pomysłów jest wybudowanie ogromnej rury do nurkowania. Byłby to jedyny tego typu obiekt otwarty na szerszą skalę. Obecnie w Polsce profesjonalne stanowisko do nurkowania znajduje się jedynie w bazie Marynarki Wojennej w Szczecinie.


12 lutego 2008 - Puchar Świata w czerwcu

Znana jest już data kiedy to w naszym powiecie odbędzie się największa impreza sportowa.
Tą imprezą są Międzynarodowe zawody jeździeckie w Strzegomiu.
Najlepsi i utytułowani zawodnicy na świecie we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego będą rywalizować w Strzegomiu po raz szósty o punkty Pucharu Świata w dniach 26-29 czerwca 2008 roku. Zawody jak zawsze odbędą się na Hipodromie imienia 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia.


12 lutego 2008 - Przygotowujemy się do targów

W czerwcu Świebodzice będą gospodarzem bardzo ważnej imprezy o zasięgu międzynarodowym. To I Międzynarodowe Targi Rzemiosła Artystycznego i Sztuki Użytkowej, które będą okazją do zaprezentowania firm i przedsiębiorców ze Świebodzic, Powiatu Świdnickiego a także naszych partnerów z niemieckiego miasta Waldbröl i czeskich Jilemnic. Honorowy patronat nad targami objął Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, doceniając inicjatywę Świebodzic mającą na celu właśnie promocję rodzimego rzemiosła.
- Z pośród wielu miast to właśnie Świebodzice zostały wybrane na miejsce targów ze względu na swoją niezwykłą historię i fakt, że nowoczesność była zawsze tradycją tego miasta - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Nasza impreza ma służy integracji i aktywizacji środowiska wytwórców. Targi będą miały charakter wystawienniczo-handlowy, zatem będzie można nie tylko obejrzeć wyroby lokalnych jubilerów, zegarmistrzów, cukierników, stolarzy, szlifierzy kamieni, itd., ale także je kupić.
Targi będą miały charakter cykliczny, otwarty, zawsze będą odbywać się pod koniec czerwca. Ich integralną częścią będzie także seminarium poświęcone historii miasta - w tym roku motywem przewodnim będzie historia zegarów Gustava Beckera. Jednym z prelegentów będzie potomek słynnego niemieckiego zegarmistrza, mieszkający w Niemczech Klaus Becker. W ubiegłym roku władze Świebodzic nawiązały z nim współpracę, której jednym z elementów będzie udział w targach a także wspólna organizacja wystawy upamiętniającej historię i dorobek Gustava Beckera.
Podczas targów nie zabraknie także imprez towarzyszących - koncertów, występów artystycznych. Impreza organizowana jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na bieżąco informacje dotyczące targów będą zamieszczane na stronie internetowej www.targira.swiebodzice.pl


12 lutego 2008 - Foto, foto, foto

Tym razem do "Wielkiej Galerii Fotografii" dołączyły dwie kolejne osoby pasjonujące się fotografią. Jedną z nich jest Paweł Cempura mieszkaniec Świdnicy, drugim Dawid Gaszyński obecnie mieszkający we Wrocławiu - >>> zobacz
Naszą galerię tworzy już trzydzieści pięć osób.
Są nimi mieszkańcy - Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic, Jaworzyny Śląskiej, Burkatowa i Krukowa.
Zapraszamy następne osoby zajmujące się fotografowaniem do nadsyłania swoich najbardziej interesujących prac.
Zdjęcia - >>> zobacz


12 lutego 2008 - Sesja w sprawie poręczenia

W piątek, 15 lutego, zbierze się Rada Miejska Świebodzic.
W planie obrad są tylko dwie uchwały: pierwsza dotyczy poręczenia pożyczki dla Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Wałbrzychu w związku z realizacją przedsięwzięcia pod nazwą: "Oczyszczanie ścieków w Wałbrzychu", druga dotyczy zmian w planie budżetu gminy na 2008 rok.
Sesja rozpocznie się o godzinie 15.30 w sali narad urzędu.


12 lutego 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w czternastej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Grande Team - Nowice LastKam 7:5 (2:0)
Karolina Junior - Konigszelt 5:3 (2:1)
Tabela - 1. Karolina - 18 pkt, 2. Grande Team - 9, 3. Nowice LastKam - 9, 4. Konigszelt SV - 6, 5. Karolina Junior - 6
grupa II-słabsza
Złodziejówka - Gimnazjum Senior 5:8 (1:4)
Red Bull - Piotrowice 11:3 (3:1)
Tabela - 1. Gimnazjum Senior - 15, 2. XXL Boleslawice - 13, 3. Red Bull - 10, 4. Złodziejowka - 8, 5. Piotrowice - 0
czołówka strzelców po czternastu kolejkach - 52 bramki Charytanowicz M. - Karolina, 51 - Włodarczyk - LastKam, 50 - Głogiewicz D. - Karolina, 41 - Ptak - MKS Bittner, 32 - Ignatowicz - Grande Team, 28 - Charytanowicz J. - Karolina,


11 lutego 2008 - Rekonstrukcje obiektów i tras turystycznych

Dzisiaj w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Świdnicy spotkali się przedstawiciele władz samorządowych - Nachodu, Jaromierza, Złotych Gór, Karliky i Ceska Skalice, Kędzierzyna Koźla, Kłodzka, Kudowy Zdrój, Barda Śląskiego, Nysy i Stoszowic.
Podczas konferencji zajmowano się wspólnymi projektami w ramach Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej. Projekty te dotyczą rekonstrukcji historycznych obiektów oraz miejskich tras turystycznych.
Gospodarzem spotkania był Waldemar Skórski Wiceprezydent Świdnicy. W przerwie spotkania goście zwiedzili między innymi świdnicki Kościół Pokoju.


11 lutego 2008 - Spotkanie z przedstawicielami OSP

6 lutego przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Strzegom spotkali się z władzami Strzegomia.
W spotkaniu udział wzięli - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego zastępca Wiesław Witkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy Tomasz Szuszwalak, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu Urszula Olszewska, komendant Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu Ryszard Wikliński oraz prezesi i naczelnicy jednostek OSP z terenu naszej gminy. Celem spotkania było ustalenie priorytetów zadań w kwestii wyposażenia, modernizacji i remontów strażnic w 2008 roku.
- Była to rozmowa bardzo konstruktywna, podczas której poruszono również temat tak bardzo potrzebnych ochotnikom szkoleń oraz ostatnich akcji ratowniczych, w których udział brali członkowie OSP - mówi Urszula Olszewska.
Szefowie poszczególnych jednostek opowiedzieli natomiast o problemach, z jakimi się borykają w codziennej pracy. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz podkreślił, że tego typu spotkania są bardzo potrzebne i obiecał, że w miarę możliwości, będą one organizowane częściej.


11 lutego 2008 - Scalanie gruntów

7 lutego w trzech wsiach Gminy Jaworzyna Ślaska - Starego Jaworowa, Witkowa i Milikowic odbyły się spotkania z mieszkańcami poświęcone scalaniu gruntów.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego - Stanisław Talerzowski - Zastępca Dyrektora Wydziału Geodezji i Kartografii wraz z Beatą Błaż - Kierownikiem Oddziału ds. Koordynacji Prac Urządzeniowo-Rolnych, Starostwa Powiatowego - Paweł Kaśków z Powiatowego Biura Geodezji i Katastru w Świdnicy, radni i sołtysi zainteresowanych wsi oraz przedstawiciele Gminy Jaworzyna Śląska, na czele z Burmistrzem Grzegorzem Grzegorzewiczem.
Zaproszeni goście w obrazowy sposób przedstawili ideę scalania gruntów podkreślając przy tym, że gmina posiada już zatwierdzony Plan Urządzeniowo - Rolny oraz, że została wybrana do tego działania jako jedna z niewielu gmin.
Wyjaśniano, jak w sposób praktyczny ma wyglądać scalanie gruntów oraz odpowiadano na liczne pytania płynące od mieszańców. Na wszystkich zebraniach Pan Talerzowski wielokrotnie podkreślał, że scalanie gruntów wymaga zgody właścicieli (użytkownika) jak i współwłaścicieli danej nieruchomości. Proces przystąpienia do scalenia rozpoczyna złożenie wniosku przez właściciela razem ze współwłaścicielami danej nieruchomości. Proces scalania gruntów, to nie tylko łączenie poszczególnych działek rolnych i ich zamiana, ale również przy okazji m.in. realizacja zadań z zakresu modernizacji dróg dojazdowych do pól oraz melioracji.


11 lutego 2008 - Współpraca

Pierwsza sesja Rady Miejskiej w nowym roku, która odbyła się 5 lutego, poświęcona była tematowi bezpieczeństwa w gminie Strzegom. Ważnym punktem posiedzenia było wręczenie decyzji o przyznaniu stypendiów za wybitne osiągnięcia uczniom i studentom gminy Strzegom. Lista stypendystów zostanie podana w osobnym artykule. Na sesję został zaproszony Komendant Powiatowy policji Krzysztof Niziołek, z którym rozmawiano na temat wznowienia współpracy między Strażą Miejską i policją. To właśnie tej sprawie poświęcone było wystąpienie burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza. - Jest pilna potrzeba, aby ta współpraca została wznowiona. Gwarantuję, że ze strony strzegomskiego samorządu zostaną poczynione wszelkie kroki zmierzające do jej normalizacji - mówił burmistrz. Podobne zdanie na ten temat wyraził również komendant Niziołek: - Uważam, że tylko współdziałanie policji ze Strażą Miejską gwarantuje odpowiednie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. Istotne jest z pewnością wprowadzenie wspólnych patroli funkcjonariuszy policji i Straży Miejskiej.
Komendant poinformował także o zmianach, jakie zajdą w strzegomskiej policji. Będą one w szczególności dotyczyły spraw personalnych, co w praktyce oznacza zwiększenie liczby etatów, a także zmiany na stanowiskach.


11 lutego 2008 - Zwabił i chciał ją zabić

6 lutego o godzinie 16.00 w Świebodzicach przy ulicy Wolności, nietrzeźwy 49 letni mężczyzna groził zabójstwem swojej byłej 30 letniej konkubinie. Gdy kobieta przechodziła koło świebodzickiego targowiska wciągnął ją do remontowanego kiosku a następnie wielokrotnie uderzał w nią nożem zadając liczne rany kłute dłoni oraz ramion. Kobieta zasłaniając się plecakiem przed ciosami uniknęła bardzo poważnych obrażeń ciała.
Komisariat Policji w Świebodzicach o zdarzeniu został powiadomiony przez Szpital w Świebodzicach, policjanci natychmiast przystąpili do działań, na jednej z ulic Świebodzic zatrzymali mężczyznę, który w organizmie miał 2,82 promila alkoholu. Mężczyzna został osadzony do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie, następnie został doprowadzony do Prokurtury Rejonowej w Świdnicy z wnioskiem o areszt.


10 lutego 2008 - Kto pamięta ? kto posiada ?

Poszukuję zdjęć fotograficznych cmentarzy świdnickich zlikwidowanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zdjęcia posłużyć mają celom rozpoznawczym w terenie. Nie posłużą do żadnych publikacji, więc mogą to być również zdjęcia tzw. rodzinne na których widać fragmenty cmantarza.
Poszukuje też ludzi, którzy w tamtych latach pracowali w instytucjach, które zajmowały się likwidacją cmentarzy i niwelacją tych obszarów.
Jerzy Gaszyński - telefon 792-195-229 lub email - >>> napisz


10 lutego 2008 - Nie stawiły oporu

Wczoraj w Częstochowie rozegrany został awansem mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo II ligi pomiędzy Domex AZS Częstochowa i MKS Świdnica.
Mecz ten miał się odbyć dopiero 23 lutego, jednak w tym czasie w Kluczborku odbędą się ćwiercfinały Mistrzostw Polski Kadetek w których wezmą udział młode siatkarki ze Świdnicy.
Pierwszy, zacięty set wczorajszego meczu z AZS Częstochowa mimo przegrania go do 23 punktów przez MKS Świdnica nie zapowiadał, że następne sety zostaną oddane bez walki. A szkoda to wielka bo w siatkówce zdobywa się punkty również wtedy kiedy przegrywa się mecz ale walcząc.
Domex AZS Częstochowa - MKS Świdnica - 3:0 w setach 25/23, 25/16 i w trzecim secie 25/14.


10 lutego 2008 - Ronal Cup

Wyniki 15 kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
ZUS - Wagony Świdnica 4:5
Wiśnia - Isspolast 2:1
Klingenburg - Bar Na Fali 3:5
Witkowski - Lew Star 9:4
Spartakus - Wierzbianka 10:1
Tabela rozgrywek - Spartakus - 45 punkty, Witkowski - 36, Wiśnia - 36, Issoplast - 28, Zus - 21, Lew Star - 15, Bar Na Fali - 13, Klinkenburg - 13, Wagony Świdnica - 4, Wierzbianka - 3.
Piłkarzem kolejki został Mariusz Kutela - Bar na Fali, bramkarzem - Łukasz Rachwał - Spartakus. W klasyfikacji na króla strzelców prowadzi z 50 bramkami - Arkadiusz Piech, dalej są z 38 bramkami - Krzysztof Goździejewski, 32 - Marcin Szczepkowski, 27 - Jacek Filipczak, 20 - Grzegorz Furmankiewicz, Roman Pawłowski, Michał Mika, 19 - Mariusz Kutela.


10 lutego 2008 - Nowa strona

Rozpoczynając Sezon Żeglarski 2006 nie przypuszczaliśmy, że staniemy się właścicielami jachtu. Cała sytuacja uległa zmianie w Lipcu, gdy okazyjnie odkupiliśmy jacht od jednego ze świdnickich żeglarzy. Jest to jacht klasy Tango Family 780 o nazwie Idol Drugi.
Jacht został zarejestrowany w Rejestrze Polskich Jachtów Morskich pod numerem: POL - 3115 W maju 2007 roku nazwa jednostki została zmieniona na LIBIS i uzyskał on Certyfikat Okrętowy Stały.
To strona internetowa miłośnika żeglowania - Konrada Szymańskiego - >>> zobacz stronę.


10 lutego 2008 - "Wygraj Sukces"

Znany jest już termin eliminacji wstępnych do kolejnego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Organizatorem na terenie Powiatu Świdnickiego jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Konkurs odbędzie się 13 kwietnia w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora. Składa się on z trzech etapów: eliminacje wstępne, eliminacje regionalne i finał. W całym festiwalu co roku bierze udział około 2000 wokalistów.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych trzynastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowo należy zakupić płytę z piosenkami i półblaybackami najnowszej XIII edycji "Wygraj Sukces", której koszt wynosi 20 złotych. Na płycie znajduje się kod identyfikacyjny, który należy podać przy zgłoszeniu (Nie ma możliwości wzięcia udziału w konkursie bez zakupienia płyty). Termin zgłoszeń do festiwalu 6 marca.
Płyty można zakupić w biurze organizacyjnym pod adresem: Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica, ulica Zamkowa 9 (III. p), e-mail: studio@sak-art.com.pl, tel. 0605609301


10 lutego 2008 - Zmiany godzin urzędowania

Zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy Świdnica - Teresy Mazurek, wprowadzone zostają zmiany w dotychczasowym czasie pracy Urzędu Gminy Świdnica.
Od 15 lutego tego roku Urząd Gminy Świdnica będzie czynny od poniedziałku do piątku w 7.30 - 15.30.


9 lutego 2008 - Dzieło gotowe

Zgodnie z zapowiedzią i przygotowanym projektem warszawska artystka Wanda Rodowicz wykonała 20 metrów kwadratowych mozaiki, która już znajduje się w jadalni remontowanego przy ul. Kościelnej 15 w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Dzieło przedstawia kolorowe gniazdo, w centralnym miejscu którego artystka umieściła logo Fundacji "Serce" i Orderu Uśmiechu. Mozaika wykonana jest z drobnych płytek ceramicznych wypalanych specjalnie w tym celu. Całość stanowi darowiznę Wandy Rodowicz, na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce". Razem z Zarządem SPDC "Serce" i Samorządem Dziecięcym mozaikę podziwiała Anna Dymna.
Wanda Rodowicz swoim gestem chce ożywić budowę Domu Serca i zachęcić wszystkich do wspierania tej cennej inicjatywy np. poprzez przekazanie 1 % podatku na rzecz Fundacji "Serce" - Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej /KRS 000229507/, która współfinansuje inwestycję. Tutaj liczy się każdy - nawet najdrobniejszy odruch serca.


9 lutego 2008 - Marzec należy do Świdnicy

Oświetlona elewacja świdnickiego bloku śródrynkowego za sprawą kalendarza na 2008 rok, wydanego przez Philips Lighting Polska, zagości w bardzo wielu przedsiębiorstwach i samorządach. Marzec ozdabia nocna iluminacja bloku śródrynkowego.
Świdnica znalazła się w kalendarzu obok m.in. Krakowa (Collegium Novum), Opola (Młynówka) i Tarnowskich Gór (starówka).
Remont elewacji zachodniej i południowej bloku śródrynkowego zakończył się w ubiegłym roku. Inwestycja pochłonęła 1,5 mln zł, a dodatkowo na oświetlenie miasto wydało 42 tys. zł. Ale to nie koniec prac w samym sercu świdnickiej starówki. W tym roku nową elewację oraz iluminację świetlną zyska północna część budynku. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 800 tysięcy złotych.


9 lutego 2008 - GLKS Strzegom gra dalej

Dzisiaj w hali sportowej OSIR w Strzegomiu odbyły się Mistrzostwa strefy VI w Halowej Piłce Nożnej dzieci do lat 13. Impreza odbywała się w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Z uwagi na brak zgłoszeń z powiatu wałbrzyskiego do turnieju dopuszczono po trzy drużyny z powiatu dzierżoniowskiego i świdnickiego.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna GLKS Strzegom, drugie - ULKS Marcin Marcinowice, na trzecim miejscy zawody ukończyli chłopcy z GOKSiR Dobromierz, kilejne miejsca: 4 - LKS Roztocznik, 5 - KS Piławianka Piława, 6 - LKS Dobrocin.
Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary.
Do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 8 marca w Pisarzowicach awansowała drużyna GLKS Strzegom.
Organizatorami turnieju byli: Gminny Ludowy Klub Sportowy w Strzegomiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu.


9 lutego 2008 - Ale "Obciach"

Do tradycji należą wyjazdy grup teatralnych "Cedeen" i "Pauza" z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy na "Obciach", czyli Festiwal Piosenki i Małych Form Teatralnych. W tym roku "Obciach" odbył się 5 lutego w MDK im. Kopernika we Wrocławiu. W konkursie wzięło udział 30 zespołów teatralnych z naszego województwa.
"Pauza" zaprezentowała się w "Weselisku" na podstawie utworu S. Mrożka pt. "Wesele w Atomicach", "Cedeen" w spektaklu pt. "Doktor M." na podstawie "Menażerii" Witkacego. Oba przedstawienia w reżyserii Joanny Chojnowskiej, która prowadzi zajęcia teatralne w MDK.
Grupy dobrze znane są we Wrocławiu dzięki swoim dobrym prezentacjom. Wprawdzie nie zdobyły jeszcze głównego trofeum, "brzydkiego glinianego Kaktusa", to na swoim koncie mają wyróżnienia: 2006, 2007. Do tej kolekcji doszło kolejne, tegoroczne wyróżnienie dla grupy "Cedeen". Trzeba zaznaczyć, ze na przeglądzie można wygrać nagrodę główną, wspomnianego już Kaktusa lub zdobyć wyróżnienie. Więc tym bardziej należą się gratulacje aktorom. "Cedeenu".
Udane prezentacje obu grup spotkały się z uznaniem widowni i prasy. Aktorzy "Pauzy" i "Cedeenu" czują niedosyt, jednak występy we Wrocławiu traktują jako rozgrzewkę przed występami na ogólnopolskich przeglądach teatralnych.


9 lutego 2008 - Foto, foto, foto

Do "Wielkiej Galerii Fotografii" dołączył kolejny miłośnik fotografii. To kolejny mieszkaniec naszego powiatu - Marek Stalmach - >>> zobacz
Naszą galerię tworzą już trzydzieści trzy osoby.
Są nimi mieszkańcy - Świdnicy, Strzegomia, Świebodzic, Jaworzyny Śląskiej, Burkatowa i Krukowa.
Zapraszamy następne osoby zajmujące się fotografowaniem do nadsyłania swoich najbardziej interesujących prac.
Zdjęcia - >>> zobacz


9 lutego 2008 - Świdniczanki trzecie

Wczoraj w Ziębicach odbyły się rozgrywki Finałowe Strefy Wałbrzyskiej w piłce koszykowej dziewcząt.
Turniej wygrały dziewczęta ZSO Ziębice na drugim miejscu uplasowały się koszykarki z I LO Kłodzko.
Trzecie miejsce zajęła drużyna ZSO Świdnica w składzie: Agata Chmielowiec, Daria Szczepaniak, Agnieszka Młyńczak, Agnieszka Stopyra, Katarzyna Ostynowicz, Aleksandra Kalinowska, Justyna Jarzębicka, Anna Krasnoborska, Iwona Kuśnierz, Katarzyna Pitwor i Katarzyna Ksuk. Opiekunem zespołu była - Dorota Durlej.


9 lutego 2008 - Polsko-czeski projekt

Samorządowcy z Polski i Czech w Świdnicy będą pracować nad wspólnymi projektami w ramach Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej. Dotyczą one rekonstrukcji historycznych obiektów oraz miejskich tras turystycznych.
Koordynatorem obu projektów jest Kłodzko. W poniedziałek, 11 lutego na zaproszenie władz Świdnicy przyjadą przedstawiciele władz polskiego: Kędzierzyna Koźla, Kłodzka, Kudowy Zdrój, Barda Śląskiego, Nysy, Stoszowic, a także czeskiego: Nachodu, Jaromierza, Złotych Gór, Karliky i Ceska Skalice.
Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 10.00 w sali narad w budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 47).


8 lutego 2008 - "Invest-Park Development"

Dziś podpisano akt notarialny, który powołuje do życia spółkę "Invest-Park Development", zajmującą się budową parków przemysłowych, inkubatorów przedsiębiorczości oraz mieszkań dla pracowników nowych zakładów produkcyjnych. Projekt z inicjatywy władz Świdnicy i zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" realizują wspólnie także Wałbrzych i Dzierżoniów.
- Nowa spółka ma zadbać o nowe miejsca pracy i budować parki przemysłowe, a także pomóc nowym pracownikom przedsiębiorstw w ich problemach mieszkaniowych. Mieszkanie na wynajem za rozsądną cenę, które będzie można później odkupić, to kolejna zachęta dla nich - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- W regionie wciąż pojawiają się nowi inwestorzy, również ci mniejsi, którzy szukają miejsca na rozwój. Właśnie takim miejscem może być park przemysłowy, gdzie obowiązywały będą ulgi strefowe oraz szeroki zakres usług. Słowem małe i średnie firmy mogłyby się skupić na tym, na czym znają się najlepiej, czyli na produkcji. Pozostałe formalności załatwiałby za nich park - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy i wyjaśnia dodatkową działalność spółki - budowę mieszkań.
- Inwestorom brakuje fachowców, więc zadaniem miasta i strefy nie jest już tylko tworzenie korzystnych warunków do stwarzania nowych miejsc pracy, ale również zatrzymanie odpływu nowych mieszkańców poza Świdnicę, gdzie wynajęcie mieszkania, pomijając sprawę kupna, jest zdecydowanie tańsze - uzasadnia wiceprezydent Skórski.
Dlatego "Invest-Park Development" dla pracowników inwestorów strefowych i pozastrefowych w Świdnicy, Wałbrzychu i Dzierżoniowie będzie budował mieszkania pod wynajem, które z czasem będą mogły zostać wykupione na własność. Akt notarialny spółki podpisali: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, prezes WSSE Mirosław Greber oraz prezes powołanej spółki "Invest-Park Development" Jarosław Witkowski. Kapitał założycielski nowej spółki wynosi 72,27 mln zł. Największym udziałowcem jest "Invest-Park", drugim co do wielkości gmina Świdnica. Miasto w formie aportu wniosło grunty warte nieco ponad 4 mln zł. Chodzi o tereny przy ul. Towarowej, przeznaczone pod park przemysłowy oraz w pobliżu ul. Krzywoustego, przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe.


8 lutego 2008 - Rewitalizacja murów obronnych

Świebodziczanie chcą rewitalizacji murów obronnych. Takie można było odnieść wrażenie przysłuchując się żywej dyskusji podczas wczorajszego, spotkania dla mieszkańców miasta, dotyczącego prezentacji koncepcji rewaloryzacji obronnych murów i baszt w Świebodzicach. Koncepcję, na zlecenie władz miasta, przygotowała wrocławska pracownia architektoniczna pod kierunkiem dr Macieja Małachowicza.
To najcenniejszy i największy zabytek, jaki mamy, dlatego został wpisany do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego i chcielibyśmy przywrócić mu piękno i uczynić z niego naszą perełkę - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz witając mieszkańców.
- Turystyka to szansa dla miasta, ciekawa trasa turystyczna wokół murów przyciągnie do turystów, jadących chociażby do Zamku Książ - mówił Janusz Kujat, szef TMŚ.
Prezentacja koncepcji obejmowała pokaz multimedialny, w którym architekci przedstawili zebranym efekty swojej pracy przy inwentaryzacji murów a także projekt ich odnowienia.
- Renowacja całych murów jest zbyt kosztowna, dlatego proponujemy aby skupić się na kilku najatrakcyjniejszych fragmentach oraz basztach, które można by odbudować albo wraz z zadaszeniem albo jako budowle szkieletowe - mówiła Anna Małachowicz, współautorka koncepcji. Najwięcej pytań i ciekawości wśród obecnych wzbudziła właśnie kwestia bram a szczególnie - Bramy Świdnickiej. Istniała ona bowiem w miejscu obecnego placu Jana Pawła II. Mieszkańcy pytali więc, jak ewentualnie odbudowana baszta współgrałaby z górującym nad placem pomnikiem Jana Pawła II.
Zdaniem zebranych rekonstrukcja tej bramy, wraz z wieżą, powinna być "gwoździem" całego przedsięwzięcia. - Jest to inwestycja długofalowa - podkreślał zastępca burmistrza miasta, Ireneusz Zyska. - Nikt nie ma złudzeń, nie jesteśmy drugim Krakowem i nie stać nas, aby tak potężne przedsięwzięcie wykonać w ramach budżetu. Potrzebne będą środki zewnętrzne i o takie będziemy się starać zarówno w ramach funduszy unijnych jak i dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


8 lutego 2008 - Festiwal Bachowski doceniony

Zarząd Województwa Dolnośląskiego docenił organizowany w Świdnicy Międzynarodowy Festiwal Bachowski i postanowił dofinansować tegoroczną edycję kwotą 60 tysięcy złotych. To trzecie co do wielkości dofinansowanie na Dolnym Śląsku w konkursie, który dotyczył festiwali.
- W tym roku o Festiwalu Bachowskim będzie głośno nie tylko na Dolnym Śląsku. W Świdnicy wystąpi m.in. Edin Karamazow - znakomity lutnista, który grywał ze Stingiem. W ramach Festiwalu Bachowskiego przewidzieliśmy również spektakl plenerowy - "Wesele Figara", który wyreżyseruje dla nas Jan Peszek. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca do wystawienia tej sztuki i do zorganizowania koncertów, jak Kościół Pokoju. Właśnie w tej świątyni, przed laty, organistą był uczeń Bacha - mówi Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
IX Międzynarodowy Festiwal Bachowski zaplanowano w Świdnicy na 18-27 lipca.


8 lutego 2008 - Rozbawili widownę

Wybuchami śmiechu i trzymaniem się za brzuchy - tak reagowali wczoraj zebrani w teatrze świdniczanie. Powodów do tak dobrego humoru dostarczył goszczący w naszym mieście kabaret ŁOWCY. B.
Mariusz Kałamaga (alias Basen), Bartosz Góra (alias Góra), Sławek Szczęch (alias Zlew), Bartek Gajda (alias Prumus), Maciej Szczęch (alias Maćkowy Potwór) oraz Paweł Pindur (alias Zakleszcz) są studentami Uniwersytetu Śląskiego, pochodzą z Cieszyna. Tworzą kabaret absurdalnego humoru, tzw. teatr absurdu.
W 2003 roku kabaret Łowcy.B zwyciężył w Przeglądzie Kabaretów "PaKAa" a w latach 2004-2006 dwa razy wygrali Ogólnopolski Festiwal Piosenki Kabaretowej O.B.O.R.A.
Najsłynniejsze skecze w wykonaniu chłopaków to: "Tu czy tu tu tu czy", "The Klaszczers", "Boli", "Piosenka Zlew'a", "Gili Gili", "Poranek" czy też "Autobus" .


8 lutego 2008 - Zimowy wypoczynek w Gminie Świdnica

Ponad 1600 dzieci z 7 szkół podstawowych i 3 gimnazjów w gminie Świdnica spędzi tegoroczne ferie zimowe na zajęciach: tanecznych, wokalno-muzycznych, sportowych, teatralnych, fotograficznych, językowych, plastycznych i komputerowych. Zaplanowano także wyjazdy dzieci na basen do Świebodzic, na lodowisko w Świdnicy, oraz do multikina we Wrocławiu.
Również w okresie ferii zimowych. wychowawcy 14 świetlic środowiskowych zorganizują wypoczynek dla ponad 290 dzieci. Zgodnie z kalendarzem imprez na rok 2008 będą one miały zorganizowane atrakcyjne zajęcia, w tym m.in. zwiedzanie Urzędu Gminy w Świdnicy w celu zapoznania się z jego strukturą organizacyjną i pracą.
Gimnazjum w Lutomi Dolnej w okresie 11 - 16 lutego wspólnie ze sportowcami ULKS " Kłos" Lutomia, GLKS Świdnica i ze świetlicą środowiskową prowadzić będzie zajęcia sportowo-profilaktyczne, zajęcia w pracowni komputerowej i spotkania z pedagogiem szkolnym. Głównym celem tych zajęć będzie organizacja wypoczynku dla dzieci pozostających bez opieki w okresie ferii. W czasie ferii wszystkie dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach będą miały zagwarantowane dożywiane.
Pomimo iż tegoroczne ferie nie są śnieżne, zapowiada się moc atrakcji i ciekawa zabawa, do której zapraszamy wszystkich chętnych.


8 lutego 2008 - Dzień Zakochanych w Społecznej

Co prawda Dzień Zakochanych jest dopiero 14 lutego, ale ze względu na to, że święto to przypadło na okres ferii zimowych, uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum w Świdnicy obchodzili je tydzień wcześniej. Nie chcieli opuścić dnia, w którym co roku tak świetnie się bawią.
W tym roku oprócz organizacji poczty walentynkowej, gdzie każdy mógł przekazać miłosny liścik swemu oblubieńcowi, wybraliśmy Walentynkę roku 2008, którą została Joasia Jamrocha z klasy I gimnazjum. Walentym został Sebastian Szulc z klasy III gimnazjum. Uczniowie gimnazjum pod opieką Joanny Gerus przygotowali musical "Do zakochania jeden krok", w którym mogliśmy usłyszeć piosenki z okresu młodości naszych rodziców, czy dziadków, np. "Dozwolone od lat 18" Czerwonych Gitar, "Znamy się tylko z widzenia" zespołu Trubadurzy, "Bo we mnie jest sex" K.Jędrusik i wiele innych. Jak się okazało utwory z "tamtych lat" zaczarowały również dzisiejszą młodzież i teraz oni nucą je chodząc po szkolnych korytarzach.
A cała społeczność Społecznej życzy wszystkim czytelnikom dużo miłości.


7 lutego 2008 - Spotkanie samorządowców

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie Starosty Zygmunta Worsy z Prezydentem, Wójtami i Burmistrzami z Powiatu Świdnickiego. Gościem spotkania była również Wiceburmistrz Sobótki Hanna Piwowarska, która zaprosiła nasz powiat i wszystkie gminy do współorganizacji ogromnej imprezy pt. "Festiwal Słowian", który odbędzie się w czerwcu. Będzie to niezwykłe przedsięwzięcie o szerokiej formule od wystaw, pokazów rzemiosła artystycznego, koncertów. Włączyło się do tego wiele instytucji m.in. Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Powiat Wrocławski.
-" W miejscowościach otaczających Wrocław można zorganizować szereg pokazów, wystaw i różnorodnych działań ukazujących sztukę i dorobek nasz i naszych bliższych i dalszych sąsiadów, nawet Tatarów, którzy tutaj krótko, ale byli." - mówiła Hanna Piwowarska, Wiceburmistrz Sobótki. -" Byłby to zatem gigantyczny happening, widowisko na niespotykaną skalę." - dodała Piwowarska.
Oprócz tego na spotkaniu omawiano również możliwość sfinansowania zakupu aut dla Komendy Powiatowe Policji w Świdnicy. -" Z prośbą o pomoc w zakupie radiowozów dla Policji zwrócił się do wszystkich samorządów Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy. Samorządowcy mają sprawdzić w swoich budżetach, czy znajdą się środki na ten cel." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Omówiono również tematy związane z planami zagospodarowania przestrzennego pod kątem inwestycji oraz remontów i modernizacji dróg powiatowych jakie będą realizowane w najbliższym czasie. Starosta przypomniał, że w tym roku zaplanowano w budżecie ok. 13 mln zł na drogi powiatowe w tym 6,5 mln zł na prace remontowo-modernizacyjne. Zaproponował również, aby wzorem lat ubiegłych gminy przejmowały w swój zarząd drogi powiatowe, które zostały już wyremontowane i zmodernizowane. Na koniec Starosta przekazał aktualne informacje o stanie realizacji inwestycji połączenia Stref Ekonomicznych w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4.


7 lutego 2008 - Odcinek specjalny

W jutrzejszym Odcinku Specjalnym będziemy rozmawiać z Piotrem Plezią o organizowanym przez niego KJS-ie.
Z Tomaszem Porębskim, Radkiem Typą i Mariuszem Stecem podyskutujemy zaś o zakończonym w zeszłym tygodniu Rajdzie Magurskim.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


7 lutego 2008 - Odkrycia podczas rewitalizacji

Prace związane z odnawianiem Rynku postępują zgodnie z harmonogramem, zresztą terminy są bardzo pilnowane przez urząd tak, aby zdążyć z zakończeniem prac zgodnie z harmonogramem - czyli w maju.
Jesteśmy już na etapie układania chodników z płyt granitowych oraz kostki, a przy okazji prac doszło do ciekawego odkrycia. Okazało się, że pod ratuszem znajdują się lochy, do których prowadzą dwa wejścia.
Podziemia są w dobrym stanie i pochodzą najprawdopodobniej z XVIII wieku. Zostały jednak zsypane ze względów bezpieczeństwa.


7 lutego 2008 - Stypendia dla najzdolniejszych

7 lutego wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek przyznała 61 stypendiów za wyniki w nauce dla najzdolniejszych uczniów i 13 za osiągnięcia sportowe na łączną kwotę 7400 zł.
Wśród ponad 959 uczniów w 7 szkołach podstawowych najlepsze wyniki w I semestrze roku szkolnego 2007/2008 zdobyła Ewa Chorągwicka ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym ze średnią 5,7, a wśród ponad 709 gimnazjalistów najlepszym okazał się Kacper Danisiewicz z Gimnazjum w Lutomi Dolnej ze średnią 5,38. Największą ilością stypendystów może pochwalić się Gimnazjum w Pszennie -15 uczniów oraz Szkoły Podstawowe w Lubachowie i Witoszowie Dolnym po 6 uczniów.
Są to najprzyjemniejsze chwile kiedy mogę wręczyć stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe najlepszym uczniom z terenu gminy Świdnica. Inwestycja w oświatę, jest najważniejszą lokatą dla młodego pokolenia. Przekonać się możemy o tym w życiu codziennym, obserwując bardzo szybki postęp techniczny. Cieszę się że młodych stypendystów z każdym rokiem szkolnym przybywa. Gratuluję również uczniom, którzy zdobyli stypendia sportowe. Ich sukcesy w lekkiej atletyce, warcabach czy tańcu towarzyskim zdobywane są nie tylko na etapie rozgrywek gminnych ale także powiatowym czy wojewódzkim. Życzę Wam wielu sukcesów i zasłużonego wypoczynku podczas zbliżających się ferii zimowych - mówiła wójt gminy Świdnica.


7 lutego 2008 - Przychodnia ma już kontrakt z NFZ

W tym roku Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach będzie świadczył opiekę zdrowotną na podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym. Nie będzie jedynie poradni kardiologicznej, za to w samorządowej przychodni ruszyły dwie nowe poradnie: diabetologiczną oraz chirurgii dziecięcej.
- Miejska przychodnia ma zakontraktowane wszystkie dotychczas funkcjonujące poradnie, oprócz kardiologii, ale te usługi są zakontraktowane w innych przychodniach w mieście zatem są one dostępne - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. - Chciałbym także rozwiać obawy dotyczące poradni psychiatrycznej oraz ginekologicznej: kontrakty na te świadczenia zostały podpisane w mijającym tygodniu i ich wielkość jest porównywalna z rokiem ubiegłym.
W MOZ został także ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora przychodni. Dotychczasowa dyrektor Teresa Jarocka odeszła na emeryturę.


7 lutego 2008 - Przestępstwo, którego nie było

22 letni mężczyzna bojąc się konsekwencji swojego działania zgłosił policjantom, że został napadnięty i okradziony. Młody mężczyzna będąc przedstawicielem firmy rozwoził do sklepów napoje a za dostarczony towar otrzymywał pieniądze od właścicieli sklepów. 5 lutego do Komisariatu Policji w Żarowie zgłosił się 22 letni mężczyzna, który poinformował, że na terenie Gminy Żarów został napadnięty przez 2 mężczyzn, którzy grozili mu nożem oraz zabrali pieniądze w kwocie 2 500 zł. W trakcie składania przez pokrzywdzonego zeznań, policjanci z Sekcji Kryminalnej biorąc pod uwagę znaczenie zdarzenia podjęli natychmiastowe czynności, które wykluczyły zaistnienie przestępstwa.
Mężczyzna po "gradem" zadawanych przez policjantów pytań przyznał się, że napadu nie było a pieniądze przegrał na automatach w Żarowie.
W trakcie prowadzonych czynności policjanci odzyskali część pieniędzy - 1 200 złotych, które mężczyzna miał ukryte w ubraniu. 22 latek został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie a następnie po przedstawieniu zarzutów doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, która wobec niego zastosowała dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


7 lutego 2008 - Niecodzienna lekcja

Jak już informowałam, na sesji w dniu 31 stycznia Rada Miejska Świebodzic nadała Gimnazjum nr 1 imię Sybiraków.
W mieście od lat działa prężenie Związek Sybiraków, który ściśle współpracuje ze szkołą, biorąc udział w uroczystościach szkolnych, spotykając się z młodzieżą.
We wtorek, 5 lutego, Sybiracy spotkali się z uczniami na niecodziennej lekcji historii, podczas której opowiadali o swoich barwnych, ale i bardzo tragicznych losach. Młodzież słuchała tych opowieści niczym sensacyjnego filmu, zadawała mnóstwo pytań. Widać było, że taka żywa lekcja historii na długo zostanie im w pamięci.
A główne uroczystości nadania szkole imienia odbędą się 8 maja.


6 lutego 2008 - Sesja dużych zmian

Dzisiaj odbyła się XV sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Była to sesja dużych zmian. W związku z wcześniejszą rezygnacją Alicji Synowskiej z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady dokonano wyboru nowego wiceprzewodniczącego i został nim Paweł Durlik.
Po rezygnacji ze stanowiska przez Bolesława Olejarczyka nowym Członkiem Zarządu Powiatu został Jacek Krzaczek.
Nowym Przewodniczącym Komisji Oświaty i Wychowania od dziś jest Bronisław Forski. Bolesław Olejarczyk przewodzić będzie Komisji Budżetu i Finansów.
W związku z objęciem mandatu Posła na Sejm RP przez Annę Zalewską nowym delegatem do władz statutowych Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy został Ryszard Wawryniewicz - Wicestarosta Świdnicki.


6 lutego 2008 - Zapraszamy do biblioteki

Jaroszowska filia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów. Dzięki zakończonemu niedawno remontowi, czas spędzany w jej pomieszczeniach będzie jeszcze przyjemniejszy niż dotychczas. Siedziba filii Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom w Jaroszowie przeszła gruntowny remont. Prace wykonało przedsiębiorstwo Roboty Budowlano-Instalacyjne Bogdan Kopacz ze Strzegomia.
O komfort czasu spędzanego w bibliotece zadbali też jej pracownicy, którzy zatroszczyli się o nowe regały, jak również o efektowne przystrojenie okien. Uroczyste otwarcie wyremontowanych pomieszczeń odbyło się 4 lutego. Wzięli w nim udział - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, radni - Zbigniew Suchyta i Tomasz Dziurla, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontu Agata Woźniak-Kanikuła, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom Urszula Jarosińska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jacek Krogel, sołtys Jaroszowa Zbigniew Kołodziej, a także pracownicy magistratu i biblioteki.
Podczas tego spotkania w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie. Zachęcamy do korzystania ze zbiorów biblioteki, które w ostatnim czasie wzbogaciły się o nowości książkowe.


6 lutego 2008 - "Wygraj Sukces"

Znany jest już termin eliminacji wstępnych do kolejnego Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Organizatorem na terenie Powiatu Świdnickiego jest Studio Artystyczne "Katharsis" ze Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Konkurs odbędzie się 13 kwietnia w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora. Składa się on z trzech etapów: eliminacje wstępne, eliminacje regionalne i finał. W całym festiwalu co roku bierze udział około 2000 wokalistów.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych trzynastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowo należy zakupić płytę z piosenkami i półblaybackami najnowszej XIII edycji "Wygraj Sukces", której koszt wynosi 20 złotych. Na płycie znajduje się kod identyfikacyjny, który należy podać przy zgłoszeniu (Nie ma możliwości wzięcia udziału w konkursie bez zakupienia płyty). Termin zgłoszeń do festiwalu 6 marca.
Płyty można zakupić w biurze organizacyjnym pod adresem: Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica, ulica Zamkowa 9 (III. p), e-mail: studio@sak-art.com.pl, tel. 0605609301


6 lutego 2008 - Sesja wyjazdowa

4 stycznia w świetlicy wiejskiej we wsi Tomkowa, odbyła się XV sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Była to pierwsza sesja wyjazdowa Rady Miejskiej, która ma zapoczątkować cykl sesji wyjazdowych, mających na celu przybliżenie pracy Rady Miejskiej mieszkańcom Gminy.
Głównym tematem sesji oraz bardzo ważną kwestią dla mieszkańców gminy, było podjęcie przez Radę Miejską uchwały w sprawie zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz uchwały o dopłatach do taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Jaworzyna Śląska.


6 lutego 2008 - Konkurs na opracowanie logo

Już w styczniu Wójt Gminy Świdnica ogłosiła konkurs na opracowanie elementu identyfikacji wizualnej dla Gminy Świdnica w postaci logo gminy. Logo będzie mogło być wykorzystane przy wielu okazjach, pozostawiając tym samym herb gminy do użytku przy oficjalnych uroczystościach.
Celem konkursu ma być opracowanie logo charakteryzującego się cechami takimi jak: łatwość zapamiętywania, czytelność, funkcjonalność, pozytywne przedstawienie charakteru gminy. Konkurs skierowany jest do wszystkich twórców.
Termin składania prac konkursowych upływa 14 marca. Laureat nagrodzonej pracy otrzyma nagrodę pieniężną, a wszystkie nadesłane prace wezmą udział w wystawie pokonkursowej. Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie konkursu, tam też jest karta zgłoszeń - >>> zobacz


6 lutego 2008 - Warsztaty wokalne i muzyczne

13 lutego odbędą się w Strzegomskim Centrum Kultury - "Warsztaty Wokalne".
W programie warsztatów między innymi:
teoria śpiewania, praca nad utworem, emisja głosu.
Koszt warsztatów to 30 złotych. Liczba uczestników biorących udział w zajęciach jest ograniczona.
Zapisy i dodatkowe informacje w SCK, telefon 074 649-44-00, 649-44-02.
A w dniach 15-17 lutego odbędą się Strzegomskie Muzyczne Warsztaty Rockowo - Bluesowe. Koszt udziału to - 150 złotych. Zapisy do 8 lutego.


6 lutego 2008 - Ronal Cup

Wyniki czternastej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
ZUS - Issoplast 3-2
Wagony Świdnica - Bar na Fali 4-4
Wiśnia - Lew Star 6-0
Wierzbianka - Witkowski 3-11
Spartakus - Klinkenburg 7-3
Mecze rozegrane awansem:
Witkowski - Wiśnia 4-2
Issoplast - Spartakus 2-6
Tabela rozgrywek: Spartakus - 45 punkty, Witkowski - 36, Wiśnia - 36, Issoplast - 28, Zus - 21, Lew Star - 15, Bar Na Fali - 13, Klinkenburg - 13, Wagony Świdnica - 4, Wierzbianka - 3.
Piłkarzem kolejki został Radosław Lisowski - Wagony Świdnica, bramkarzem - Damian Michno - Wiśnia, królem strzelców jest Radosław Piech z 44 bramkami -Spartakus.


5 lutego 2008 - Kazimierz Ujazdowski w Świdnicy

26 stycznia we Wrocławiu powołane do życia zostało - Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI. Inicjatorem jego powstania jest były minister kultury - Kazimierz Ujazdowski, który dziś pojawił się w Świdnicy. Przed południem w towarzystwie jednego z założycieli stowarzyszenia - Michała Szukały, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy zwiedził świdnicki Kościół Pokoju. Gospodarz kościoła, pastor Waldemar Pytel przedstawił historię kościoła, historię odbudowy i plany na przyszłość.
Będąc w Świdnicy trudno nie zwiedzić również świdnickiej Katedry. Zauroczony ogromną budowlą spotkał się jeszcze przed południem z Biskupem Ignacym Decem.
Dzisiejszy dzień wizyty Kazimierza Ujazdowskiego zakończył się spotkaniem z samorządowcami ziemi świdnickiej, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Podczas tego spotkania mówiono dużo o ogromnym znaczeniu promocji naszego regionu. Kolejne spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI odbędzie się za miesiąc.


5 lutego 2008 - "Przemocy stop"

Wczoraj w Szkole Podstawowej Nr 315 w Świdnicy odbyła się debata pod hasłem "Przemocy stop". Obejmowała ona przedstawienie uczniów klasy 6-a o przemocy, które przeniosło uczniów na kilka chwil na salę sądową.
Odbywała się tam rozprawa przeciwko uczniom, którzy stosują przemoc fizyczną i psychiczną wobec swoich kolegów. Odbyło się głosowanie przeciw przemocy a wyrok ogłosiła sędzia Sądu Okręgowego - Elżbieta Jęczmień.
W debacie uczestniczyli również zaproszeni goście z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej - Ewa i Krzysztof Kurasowie, którzy przybliżyli pojęcie przemocy i apelowali o zwracanie uwagi na pozytywne postawy i wzorce. Pedagog szkolny przedstawił wyniki ankiety o bezpieczeństwie w szkole, przeprowadzonej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
Scenografię stanowiły kolorowe plakaty wykonane przez uczniów oraz hasła przeciw przemocy. Muzycznym tłem była piosenka Stanisława Sojki "Tolerancja" oraz piosenka "Przyjazny blues" napisana i wykonana przez uczniów klasy 5-a.
Na zakończenie rozstrzygnięty został konkurs plastyczno - literacki, którego laureatami zostali: Piotr Studnicki, Hanna Sidoruk, Adriana Christ, Malwina Kwapińska oraz Paulina Holutiak. Opiekę nad przygotowaniem sprawowały Beata Babicz i Magdalena Jęczmień.


5 lutego 2008 - Zabawa karnawałowa w Goczałkowie

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goczałkowie bawili się na imprezie karnawałowej, która odbyła się 31 stycznia. Gimnazjaliści przygotowali "muzyczną panoramę klas", podczas której pochwalili się swoimi umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi.
Na szczególną uwagę zasłużyli zdobywcy pierwszego miejsca: Andrzej Rakowski, który wykonał piosenkę "Majka" przy własnym akompaniamencie, Angelika Witka w piosence "Nauczę Cię żyć" oraz chłopcy, którzy zaprezentowali skecz o tematyce miłosnej. Po prezentacji klas jury oceniło kartki walentynkowe przygotowane przez gimnazjalistów z okazji zbliżającego się Święta Zakochanych. W tym konkursie najlepsza okazała się klasa II B.
Największą satysfakcję sprawiły uczniom "liściki miłosne", które zostały rozprowadzone przez Samorząd Uczniowski.


5 lutego 2008 - Ratujcie Bibliotekę Pedagogiczną

My, czytelnicy Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy kolejny raz zwracamy się z apelem o wsparcie naszej biblioteki i uchronienie jej przed działaniami, które niechybnie prowadzą do jej upadku. Reprezentujemy nie tylko nauczycieli zatrudnionych we wszystkich typach placówek oświatowych działających na terenie Powiatu Świdnickiego, ale również pracowników służby zdrowia, Policji, sądu, administracji samorządowej, urzędów pracy i skarbowego oraz studentów różnych kierunków uczelni z Wałbrzycha, Wrocławia, Krakowa, Opola, Warszawy, Zielonej Góry, Gdańska, Poznania, a nawet z uczelni zagranicznych.
Od 11 lat zabiegamy o utrzymanie placówki będącej od ponad pół wieku jedynym centrum informacji edukacyjnej działającej w Powiecie Świdnickim. Wielokrotnie podejmowano próby ograniczenia Jej działalności poprzez redukcję zatrudnienia, zmniejszanie budżetu na funkcjonowanie, zakup książek, materiałów biurowych, a nawet ograniczanie pieniędzy na środki czystości niezbędne do prawidłowego działania biblioteki.
Od wielu lat podejmowane są próby przejęcia Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy przez samorządy działające w Powiecie w drodze porozumienia z Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego. Brak zdecydowanej woli przekazania tej placówki z zapewnieniem środków finansowych na jej remont i wyposażenie powoduje dalszą degradację materialną. Wyposażenie placówki pozostaje niezmienione od lat 60-tych ubiegłego wieku. Niektóre pomieszczenia biblioteki zostały pomalowane ponad 10 lat temu, a na skutek długoletniego użytkowania wykładzina podłogowa w wypożyczalni i magazynie książek w wielu miejscach jest dziurawa. Na przestrzeni ostatnich lat z inicjatywy właściciela budynku wymieniono częściowo instalację elektryczną oraz centralnego ogrzewania, a także w grudniu 2007 roku wymieniono okna - zabrakło środków na malowanie ścian. Natomiast organ prowadzący - Sejmik Województwa Dolnośląskiego nigdy nie wykazał zainteresowania poprawą warunków funkcjonowania swojej placówki.
Żądamy od władz samorządu Województwa Dolnośląskiego zdecydowanych działań nadających właściwą rangę Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy oraz zapewnienia środków na jej rozwój jako jedynej instytucji tego typu w Powiecie Świdnickim. Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.


5 lutego 2008 - Konkurs dla wspólnot

Świdnickie wspólnoty mieszkaniowe, mogą otrzymać miejską dotację na remonty budynków. W ubiegłym roku wspólnoty dwukrotnie mogły liczyć na pomoc finansową w pracach remontowych. W tym ostatnim konkursie o dotację - w sumie 45 tys. zł - walczyło 47 wspólnot. Ostatecznie na wykonanie remontu lub ocieplenie elewacji dotację otrzymały cztery wspólnoty, na remont dachu - jedna.
W ubiegłym roku na konkursy dla wspólnot miasto przeznaczyło 580 tys. zł, a te zrealizowały prace warte prawie 2,5 mln zł. W 2008 r. w ramach ogłoszonego już konkursu przewidziano 300 tys. zł, na wsparcie do 50 proc. wartości inwestycji. Dofinansowane mogą zostać następujące prace:
remont lub ocieplenie elewacji, remont dachu, wykonanie lub remont chodnika i oświetlenia na nieruchomości wspólnoty, wykonanie ogrodzenia nieruchomości wspólnoty od strony ulicy, wykonanie przyłącza uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej, osuszanie budynków z wilgoci podciąganej z gruntu poprzez wykonanie izolacji poziomej w budynkach mieszkalnych niepodpiwniczonych, wykonanie izolacji poziomej i pionowej w budynkach mieszkalnych podpiwniczonych lub wykonanie drenażu opaskowego.
Oferty przyjmowane są do 30 kwietnia 2008 roku do godziny 15.00, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49 (pok. 27, parter).
W razie pytań prosimy o kontakt z Departamentem Infrastruktury Miasta (pok. 204), tel. 074 856-29-20. Szczegółowe warunki konkursu oraz wzór oferty - >>> zobacz


4 lutego 2008 - Sesja Rady Powiatu

Już w środę 6 lutego o godzinie 15.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, odbędzie się XV sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Będzie to sesja dużych zmian, gdyż Radni wybiorą nowego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu a także nowego członka Zarządu Powiatu. Jest to spowodowane rezygnacją Alicji Synowskiej z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady oraz Bolesława Olejarczyka z funkcji członka Zarządu.
Dodatkowo nowe osoby pojawią się w Komisji Rewizyjnej, Komisji Kultury, Sportu i Promocji oraz Komisji Budżetu i Finansów. W związku z rezygnacją Tadeusza Niedzielskiego z funkcji Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów, będzie konieczność odwołania go z tej funkcji i powołania nowego Przewodniczącego tej komisji. Podobna sytuacja pojawiła się w przypadku Komisji Oświaty i Wychowania, gdzie z funkcji Przewodniczącego zrezygnował Ryszard Chołko. W tym przypadku również konieczne będzie odwołanie go z tej funkcji i powołanie nowego Przewodniczącego.
Odwołana zostanie również Anna Zalewska z funkcji delegata Rady Powiatu Świdnickiego we władzach statutowych Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy. W związku z objęciem przez nią mandatu Posła na Sejm RP koniecznym jest powołanie nowego delegata do władz statutowych SSIG.
Na koniec Radni przyjmą plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2008 rok.


4 lutego 2008 - Dymna w "Sercu"

Podczas wczorajszej wizyty w Świdnicy, Anna Dymna zwiedziła budowę powstającego przy ul. Kościelnej 15 Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Aktorka od wielu lat jest blisko zaprzyjaźniona z SPDC "Serce", które wielokrotnie wspierała, m.in. współprowadząc aukcje - w Świdnicy, w Nowym Jorku i w Londynie. Anna Dymna, podobnie jak prezes "SERCA" Marek Michalak, jest Kawalerem Orderu Uśmiechu i zasiada w gronie członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Rokrocznie zaprasza świdnickie "Serduszka" na festiwal "Zwyciężyć mimo wszystko" do Krakowa, wspiera świdnicką organizację swoją popularnością.
"Ależ tutaj się zmieniło. To już prawie koniec tego remontu. Kuchnia wykafelkowana, jadalnie to już gotowa, nowe podłogi i instalacja już gotowa. Piękna robota, tylko drzwi wejściowe są jeszcze fatalne. Chyba muszę wam pomóc je wymienić" - komentowała podczas wycieczki po placu budowy.
Podkreślono fakt, że Anna Dymna złożyła wizytę w Świdnicy w roku jubileuszowym 40-lecia Orderu Uśmiechu. Marek Michalak w towarzystwie swoich podopiecznych - Katarzyny Górskiej i Mateusza Bruszniewskiego przekazał Annie Dymnej prezent - obraz olejny pt. "Studnia", który specjalnie dla niej stworzył i przekazał Stanisław Imieniński - wybitny artysta plastyk z Radomska, honorowy przyjaciel "Serca". Tym razem do Świdnicy Anna Dymna przyjechała z Juliuszem Chrząstowskim otworzyć filię Krakowskiego Salonu Poezji.


4 lutego 2008 - Prezent na dojazdy

Czek na 2 tysiące złotych przekazał Zespołowi Szkół Integracyjnych w Świebodzicach dyrektor tutejszego oddziału banku BZ WBK, Andrzej Dzikowski. Ta miła uroczystość odbyła się w szkole 4 lutego. Pieniądze pochodzą z działającej przy banku fundacji Dziecięcych Uśmiechów. Symboliczny czek szef banku w Świebodzicach wręczył dyrektor Małgorzacie Garlińskiej.
- Te pieniądze bardzo się szkole przydadzą, a zostaną przekazane na konkretny cel: dofinansowanie dowozu naszych dzieci na basen - mówi dyrektor Garlińska.
Na zajęcia na basenie regularnie uczęszcza 60 dzieci, w tym spora grupa uczniów niepełnosprawnych. Szkoła postanowiła zorganizować dla tak dużej grupy autokar, który zawiezie dzieci na miejsce, poczeka na nie, a potem odwiezie je do domu. Dzięki podarunkowi banku rodzice dzieci zapłacą mniej za dojazdy swoich pociech do Wodnego Centrum Rekreacji.


4 lutego 2008 - Neptun dla Wójta Gminy Świdnica

Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek została wyróżniona nagrodą mediów (Tygodnik Świdnicki, TV Teletop Sudety) w kategorii Kobieta w Samorządzie. Nagrody Świdnickiego Neptuna od 2 lat przyznawane są aktywnym samorządowcom, liderom organizacji pozarządowych mającym wkład w rozwój lokalnego społeczeństwa i działającym na rzecz promocji regionu świdnickiego.
Teresa Mazurek jest jedyną kobietą, która kieruje gminą w świdnickim powiecie. Robi to jednak bardzo skutecznie. Jeszcze w 2006 roku kierowana przez Nią gmina pozyskała najwięcej funduszy unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Takie działanie zapewniło jej sukces w ostatnich wyborach samorządowych. Swoich kontrkandydatów pokonała w cuglach. Co może akurat nie jest przypadkiem, bo Jej mąż jest znanym hodowcą koni w Polsce. W lokalnym samorządzie pracuje od 13 lat. Wójtem jest już drugą kadencję. Ale jak sama mówi, wójtem się bywa, a człowiekiem się jest. To dzięki Jej dbałości gmina Świdnica ma dziś najnowocześniejsze szkoły w okolicy, a świdniczanie wożą do nich swoje dzieci. Nie zapomina o całej sferze infrastruktury, bez której życie na wsi jest bardzo ciężkie.
Wśród wyróżnionych nagrodą znaleźli się: Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm RP nagrodzony w kategorii "Osobowość w Polityce", Lech Markiewicz - Burmistrz miasta i gminy Strzegom nagrodzony w kategorii "Osobowość w Samorządzie", Zbigniew Suchta - Radny Rady Miejskiej Strzegomia nagrodzony w kategorii "Długodystansowiec", Marek Michalak - Kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu nagrodzony nagrodą specjalną za działanie na rzecz lokalnego samorządu i promowanie go na całym świecie, Roman Grygianiec - nagrodzony nagrodą główną za stworzenie imprezy Rajd "ELMOT". Foto-Wiktor Bąkiewicz


4 lutego 2008 - Turniej ośrodków kuratorskich

W najbliższą sobotę, 9 lutego, w godzinach 10.00-15.00 w hali widowiskowo-sportowej świebodzickiego OSiR-u odbędzie się pierwszy Turniej Piłki Halowej Ośrodków Kuratorskich Okręgu Świdnickiego, jako preludium organizowanych ferii zimowych. Uczestnicy będą walczyć o puchary ufundowane przez Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy Pana Jacka Szerera.
Impreza została także objęta patronatem Burmistrza Miasta Świebodzice - Bogdana Kożuchowicza. Dodatkowo w zakup nagród dla wszystkich uczestników zaangażowała się firma Eko (sieć polskich supermarketów spożywczych).
Udział w turnieju potwierdziło 12 drużyn ze wszystkich Ośrodków Kuratorskich działających przy Sądach Rejonowych Okręgu Świdnickiego.


4 lutego 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w trzynastej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Karolina - Nowice LastKam 9:2
Grande Team - Karolina Junior 8:6
Drużyna MKS Bittner wycofała się z rozgrywek
Tabela: 1. Karolina - 18 punkty, 2. Nowice LastKam - 9, 3. Grande Team - 6, 4. Konigszelt SV - 6, 5. Karolina Junior - 3
grupa II-słabsza
Piotrowice - Złodziejówka 8:15
Gimnazjum Senior - XXL 2:3
Tabela:1. XXL Bolesławice - 13 pkt, 2. Gimnazjum Senior - 12, 3. Złodziejówka - 8, 4. Red Bull - 7, 5. Piotrowice - 0
czołówka strzelców po trzynastu kolejkach - 52 bramki - Charytanowicz M. - Karolina, 50 - Włodarczyk - LastKam, Głogiewicz D. - Karolina, 41 - Ptak - MKS Bittner, 28 - Charytanowicz J. - Karolina, Ignatowicz - Grande Team, 27 - Dybeł P. - Krolina Junior.


4 lutego 2008 - Piłka koszykowa chłopców

Dzisiaj rozegrany został Finał Strefy Wałbrzyskiej w piłce koszykowej chłopców.
Zwyciężyła młodzi koszykarze ZSO w Świdnicy i oni wystartują 5 marca w Finale Dolnośląskim, który odbędzie się w sali sportowej Świdnicy.
Pozostałe miejsca w turnieju zajęły drużyny: I LO Kłodzko, II LO Dzierżoniów i ZS Nr 5 Wałbrzych.


4 lutego 2008 - Chrońmy od zapomnienia . . .

Muzeum Historii Fotografii w Krakowie wspólnie z Biurem Reklamy i Plakatowania "Koneser" organizują już VI ogólnopolską edycje konkursu z cyklu "Chrońmy od zapomnienia kulturę ludową" pt : "Wnętrza Dawnych Obiektów Świeckich".
Od samego początku konkurs ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem fotografów profesjonalistów i amatorów, a także zwiedzających wystawę. Na każdą z wcześniejszych edycji konkursu nadsyłano około 1000 prac.
Tegoroczny konkurs dotyczy zanikającego z polskiej kultury dorobku dawnej architektury wnętrz w obiektach świeckich, tj. chałup, dworków, kuźni, młynów, wiatraków, karczm, remiz strażackich itp. Jego celem jest próba utrwalenia w formie fotografii architektury dawnych wnętrz świeckich jako regionalnego dziedzictwa kulturowego. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


4 lutego 2008 - Zajęcia dla dziewcząt

Klub Sportowy MKS Świdnica prowadzi zajęcia z siatkówki dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 15.30 na sali sportowej przy ulicy Pionierów.
We wtorki o godzinie 15.30 w sali sportowej Szkoły Podstawowej 315 (dawna 15).
Zajęcia są nieodpłatne. Prowadzone są przez Elżbietę Gaszyńską - telefon - 500-27-28-10 i Marcina Kuca.


4 lutego 2008 - Mnóstwo atrakcji na ferie

Warsztaty dziennikarskie, zajęcia teatralne, wyjazdy na lodowisko i wycieczki w góry, a do tego mnóstwo zajęć sportowych na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji - to tylko niektóre z propozycji, jakie przygotowały na ferie Miejski Dom Kultury i OSiR w Świebodzicach. Ci uczniowie, którzy pozostaną w miecie, na pewno nie będą się nudzić.
Największe bogactwo zajęć szykuje się w obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji: dla dziewcząt aerobik, dla chłopców turnieje piłkarskie, dla wszystkich - zawody strzeleckie, kręgielnia czy szaleństwa w Wodnym Centrum Rekreacji. Warto tu dodać, że w czasie ferii bilet wstępu na pływalnię miejską dla dzieci ze Świebodzic kosztuje tylko 2 złote.
Sporą trakcją będzie też niewątpliwie spotkanie z mistrzem kick-boxingu, świebodziczaninem Arkadiuszem Kaczmarkiem, który pokaże techniki samoobrony, kick-boxingu, karate i boksu.
Nowością w ofercie tegorocznego zimowego wypoczynku są wyjazdy na lodowisko - bilet kosztuje 5 zł, ale za tę cenę dziecko ma gwarantowany przejazd w obie strony, wejście na lodowisko oraz wypożyczenie łyżew. Dla tych, którzy chcą sobie potrenować na siłowni, do dyspozycji będzie instruktor, który pokaże właściwie ćwiczenia.


3 lutego 2008 - Krakowski Salon Poezji

Czytaniem poezji Księdza Twardowskiego rozpoczął swoje podboje w Świdnicy Krakowski Salon Poezji.
Krakowski Salon Poezji to inicjatywa Anny Dymnej rozpoczęta w styczniu 2002 roku. W każdą niedzielę o godzinie 10.30 aktorzy czytają swoje ulubione wiersze. Słowom towarzyszy "żywa" muzyka w wykonaniu wybitnych instrumentalistów.
Świdnica - jest kolejną po chociażby Opolu Filią Krakowskiego Salonu Poezji. Zainaugurowała go znana aktorka - Anna Dymna oraz świdniczanin - Juliusz Chrząstowski, aktor Teatru Starego w Krakowie. Słowom towarzyszyła muzyka w wykonaniu Anny Osowskiej - Koncertmistrz Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Tłumnie zebrana publiczność tylko potwierdziła, że świdniczanom brakuje spotkań ze sztuką.


3 lutego 2008 - Akademia PARP przedłużona

Ze względu na ogromne zainteresowanie uczestników z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw szkolenia internetowe wraz ze wszystkimi usługami portalu edukacyjnego Akademii PARP będą dostępne do 30 czerwca 2008 roku! W Akademii uczestniczyło już lub nadal uczestniczy ponad 22 tys. uczestników.
Obecnie na portalu pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajduje się dziesięć bezpłatnych szkoleń on-line, których tematyka dopasowana jest do potrzeb przedsiębiorców i pracowników mikro, małych i średnich firm. Tematyka szkoleń to:
windykacja należności pieniężnych i zarządzanie płynnością MŚP, jak rozwijać firmę - systemy zarządzania dla MŚP, zarządzanie jakością w MŚP, zarządzanie sprzedażą i relacjami z klientem, plan marketingowy w MŚP, negocjacje handlowe w MŚP, praktyczne zarządzanie personelem w MŚP, praktyczne zagadnienia public relations i marketingu w MŚP, ochrona własności intelektualnej i przemysłowej, marketing internetowy i e-commerce w MŚP
Każdy uczestnik Akademii PARP, który ukończy szkolenie może uzyskać certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę. Wszyscy uczestnicy Akademii PARP mają możliwość korzystania z rozbudowanego systemu wsparcia. Opiekunowie i eksperci czekają na pytania uczestników przez 6 dni w tygodniu od 8.00 do 20.00. Doradzają, tłumaczą i pomagają przyswoić materiał, a także rozwiązują problemy techniczne. Fora i czaty internetowe, dostępne dla wszystkich uczestników, którzy zarejestrują się na portalu Akademii PARP, umożliwiają pracę w grupach, wymianę doświadczeń i wiedzy.
Szkolenia internetowe Akademii PARP to rozwój zawodowy, który nic nie kosztuje, ale zdobyte kwalifikacje są bezcenne. Zarejestruj się na portalu i podnieś swoje kwalifikacje


2 lutego 2008 - Nie dały rady

Siatkarki świdnickiego Klubu MKS Świdnica zmierzyły się dzisiaj w Gliwicach z liderem rozgrywek II ligi - PTK Holding S.A. KŚ AZS Politechnika Śląska.
Od początku meczu przewaga była po stronie gliwiczanek o czym świadczy ich wysoka wygrana w pierwszym secie 25 do 10.
KŚ AZS Politechnika Śląska - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/10, 25/22 i w trzecim 25/19.


2 lutego 2008 - Jazzowo w Tesco

W niezwykłej scenerii, bo na pasażu hipermarketu Tesco odbył się dzisiaj koncert zespołu Dixie Tiger`s Band.
Koncert odbył się w ramach Piętnastych Międzynarodowych Świdnickich Nocy Jazzowych.
Zespół w sześcioosobowym składzie wykonał kilka swingujących utworów, przywodzących na myśl ulice Nowego Orleanu. Publiczność nagrodziła występ rzęsistymi brawami.


2 lutego 2008 - Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi

Dzisiaj w hali sportowej w Dobromierzu odbył się Powiatowy Halowy Turniej Piłki Nożnej Dzieci do lat 13.
Turniej odbył się w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Jednocześnie zainaugurował on II Powiatowe Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi Powiatu Świdnickiego.
Organizatorami turnieju byli: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Dobromierzu oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy. Pierwsze miejsce zajęły dzieci z GOKSIR Dobromierz II, kolejne miejsca zajęły: ULKS Marcin Marcinowice, SP Pszenno, GLKS Strzegom II, SP Marcinowice, GLKS Strzegom I, GOKSIR Dobromierz I, LKS Cukrownik Pszenno.
Do finału strefowego, który rozegrany zostanie w Strzegomiu 9 lutego awansowały drużyny: GOKSIR Dobromierz, ULKS Marcin Marcinowice. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary.


2 lutego 2008 - Nowa strona

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" uruchomił swój nowy serwis internetowy. Znajdują się w nim wszystkie aktualne wiadomości, wyniki i tabele dotyczące drużyn młodzieżowych i seniorów.
Na stronie znaleźć można również historię klubu, skład zespołu, terminarze, galerie i inne ciekawe elemnty dotyczące piłki ręznej. Już wkrótce strona będzie dostosowana do komentowania spraw działalności klubu.
Ciekawym punktem jest informacja na termat relacji w "TVP Sport" meczów ekstarklasy piłki ręcznej, zwłaszcza po tym, jak Multimedia Polska włączyły ten kanał do swojej oferty programowej.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin - >>> zobacz


2 lutego 2008 - Spadła z czwartego piętra

Wczoraj przy ulicy Wrocławskiej w Świdnicy doszło do tragedii.
Zginęła 2 letnia dziewczynka spadając z czwartego piętra. Do tragedii doszło gdy matka udała się na zakupy pozostawiając na chwilę w domu dwoje swoich dzieci. Małej dziewczynce udało się przejść między szczebelkami na klatce schodowej i wtedy doszło do tragedii. Dziewczynka spadła.
Dziecko znalazła wracająca matka. Mimo szybkiego wezwania pogotowia i podjęcia akcji reanimacyjnej dziewczynka zmarła.


2 lutego 2008 - Bank przyjazny dzieciom

Tak można powiedzieć o świebodzickim oddziale Banku Zachodniego WBK, który w najbliższy poniedziałek, 4 lutego, podaruje dzieciom z Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach miły prezent.
Będzie to czek na dwa tysiące złotych, które szkoła będzie mogła wykorzystać według swoich potrzeb.
Czek z rąk szefa banku Andrzeja Dzikowskiego odbierze dyrektor szkoły, Małgorzata Garlińska.


1 lutego 2008 - "Czy Polska może być nowa Irlandią ?"

Na zaproszenie Sudeckiego Koła Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju - Edwarda Szywały, 31 stycznia wizytę w Świdnicy złożył Leszek Balcerowicz.
Tematem wykładu znanego ekonomisty, trzykrotnego ministra finansów były rozważania "Czy Polska może być nowa Irlandią ?".
Spotkanie odbyło się sali hotelu "Piast Roman". Chodź wykład był otwarty dla wszystkich chętnych, uczestniczyły w nim tylko osoby bezpośrednio związane ze Świdnickim życiem kulturalnym oraz biznesowym.


1 lutego 2008 - Przekroczył dyscyplinę finansową

Były burmistrz przekroczył dyscyplinę finansową. Tak orzekł Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Pismo informujące Radę Miasta o tym fakcie odczytała na czwartkowej sesji przewodnicząca Elżbieta Horodecka. Rzecznik wszczął postępowanie wyjaśniające wobec byłego burmistrza Świebodzic Jana Wysoczańskiego w związku z uchwałą Rady Miejskiej Świebodzic, podjętą 29 marca 2007 roku. W uchwale tej rada prosi o wyjaśnienie sprawy związanej z niewłaściwie wydatkowanymi pieniędzmi z puli Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2006 roku, czyli w poprzedniej kadencji. Komisja rewizyjna, która skontrolowała finanse MKRPA wskazała na wiele nieprawidłowości, zwłaszcza finansowych.
Największe zastrzeżenia wzbudziła wśród członków komisji dotacja dla jednej z parafii w mieście - 25 tys. zł. Miała ona pokryć m. in. koszty funkcjonowania świetlicy środowiskowej przy parafii, podczas gdy taka świetlica tam nie funkcjonowała. W gminnym programie profilaktyki jest mowa o dwóch świetlicach środowiskowych, które finansuje miejska komisja: to świetlica przy ul. Mikulicza 16 i na os. Sudeckim. Decyzję o przelaniu pieniędzy dla parafii wydał ówczesny burmistrz.
Postępowanie wyjaśniające zakończyło się skierowaniem do komisji orzekającej przy RIO wniosku o ukaranie byłego burmistrza - poinformowała radę przewodnicząca. Jaka będzie to kara - tego w piśmie nie zawarto.


1 lutego 2008 - Turniej brydżowy

Fanów brydża zapraszamy 9 lutego na godzinę 10.00 do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Agelusa Silesiusa w Wałbrzychu, która wraz ze Świdnicko-Wałbrzyskim Stowarzyszeniem Sportowym "Bolko" organizuje Turniej Brydżowy o puchar JM Rektora.
Spotkanie odbędzie się w siedzibie uczelni przy ulicy Zamkowej 4 w Wałbrzychu.
Dodatkowe informacje uzyskać można u Jerzego Kubicy pod numerem telefonu 604 533 895. Dla zwycięzców turnieju przewidziano nagrody finansowe.


1 lutego 2008 - Rada nadała szkole imię

Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic w dniu 31 stycznia podjęto uchwałę o nadaniu Gimnazjum nr 1 imienia Sybiraków.
Główne uroczystości w szkole odbędą się 8 maja, ale z formalnego punktu gimnazjum ma już swoich zasłużonych patronów. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę podkreślając ogromną rolę świebodzickich działaczy Związku Sybiraków w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodzieży tej szkoły. Sybiracy zapraszani są od wielu lat na wszystkie znaczące uroczystości, spotykają się też bezpośrednio z młodymi ludźmi opowiadając im o trudnych przeżyciach ze zsyłki i życia na Wschodzie.
To kolejna szkoła w mieście, która może poszczycić się tak znakomitym patronem. Przypomnijmy tylko, że Przedszkole nr 2 nosi imię Jana Pawła II a Szkoła Podstawowa 2 - Nauczycieli Tajnego Nauczania.


1 lutego 2008 - Odcinek specjalny

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym będziemy rozmawiać o pierwszej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - Rajdzie Magurskim. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą obserwować zmagań zawodników na trasie zorganizowaliśmy telefoniczne połączenia z naszymi przyjaciółmi, którzy na żywo przekażą nam najświeższe informacje z pierwszego etapu Rajdu Magurskiego.
W dzisiejszym Odcinku Specjalnym zaprezentujemy także rozmowę z Andrzejem Postawką, który startuje w historycznym Rajdzie Monte Carlo wraz z Julianem Obrockim na Fiacie 125p.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.
Piszcie też na nasze gg - 8704567, telefon do dyskusji (071) 320 44 55


1 lutego 2008 - Kopciuszek w Pszennie

Historia ubogiej sieroty, która za sprawą wróżki zamieniła się w urodziwą królewnę od wielu już pokoleń zachwyca najmłodszych. Wczoraj przedszkolaki z Pszenna za sprawą gminnych samorządowców zobaczyli losy biednego Kopciuszka.
Okazją do wystawienia bajki najmłodszym był bal karnawałowy w Przedszkolu w Pszennie oraz podsumowanie konkursu plastycznego ogłoszonego podczas ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
Pomimo, iż przedszkolaki doskonale znały historię głównych bohaterów bajki, to i tak z zapartym tchem i uwagą śledziły ich losy, czego dowodem był fakt, iż wspólnie z aktorami wołały: "Kopciuszek zgubił pantofelek…" Największy aplauz przedszkolaki zgotowały Kopciuszkowi, który zgodnie z bajkową historią zamienił się w piękną królewnę, którą poślubił młody książe. Duża radością a zarazem atrakcją balu karnawałowego była wspólna zabawa postaci bajkowych z przedszkolakami. Każde dziecko chciało być blisko Kopciuszka, Księcia…. W rolach głównych wystąpili:
Narrator - wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, Ochmistrz - przewodniczący Rady Gminy Świdnica Henryk Sara, Kopciuszek - Sekretarz Jadwiga Generowicz, Książe - rzecznik prasowy Janusz Waligóra, Król - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Krzysztof Jas, Macocha - przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Regina Adamska, Kasieńka - dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jawroska, Haneczka - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Burdek, Wróżka - Teresa Kmera pracownik Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.
Bajkowa wizyta w Przedszkolu w Pszennie zakończyła się wręczeniem słodkich upominków dla laureatów konkursu plastycznego.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała