31 marca 2008 - Dwie nagrody

W dniach 26-29 marca w Dzierżoniowie odbył się X Międzynarodowy Festiwal Dziecięcej Twórczości "Wiosenne Gwiazdy 2008".
Jednym z reprezentantów Polski było miasto Świdnica, a dokładnie Studio Artystyczne "Katharsis", które startowało w trzech kategoriach: wokal, rysunek i taniec. Wśród kilkuset uczestników festiwalu, między innymi z Ukrainy, Rosji i Polski, nasze dzieci zostały zauważone przez międzynarodowe jury i zaproszone do koncertu galowego, gdzie otrzymały wspaniały prezent.
Małgorzata Wielgus otrzymała II nagrodę w kategorii rysunek (martwa natura) a Natalia Spyra I nagrodę w kategorii wokal.


31 marca 2008 - Wrócili z czekiem

28-29 marca, grupa "Pauza" z Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy pod kierunkiem Joanny Chojnowskiej, wzięła udział w 6 Festiwalu Małych Form Teatralnych "Arlekinada" w Inowrocławiu.
W tym roku zmagania młodych aktorów oceniało jury w składzie - aktorzy Ewa Szykulska, Rafał Mohr oraz dziennikarz i dramaturg Jerzy Rochowiak. Opiekę artystyczną nad festiwalem sprawowała Beata Kawka. Świdnicka grupa zajęła II miejsce na festiwalu i otrzymała nagrodę w wyskokości dwa tysiące złotych, oraz nagrodę specjalną od Jury Kamere Video.
Przedstawienie spotkało się ze spontanicznym przyjęciem widowni i uznaniem Jury. Spektakl nosi tutuł "Weselisko" - powstał na podstawie utworów Sławomira Mrożka "Wesele w Atomicach". W skład zespołu wchodzą: Małgorzata Pietrzyk, Sylwia Duźniak, Anna Laskownicka, Justyna Adamkiewicz, Zofia Hak, Michalina Siennicka, Iwona Stanisz, Łukasz Grabicki, Jacek Rękas, Łukasz Kalinowski, Grzegorz Wodziński.


31 marca 2008 - Rocznica śmierci papieża Polaka

W najbliższą środę, 2 kwietnia, świebodziczanie spotkają się pod pomnikiem Ojca Świętego aby uczcić kolejną rocznicę śmierci papieża Polaka. Tradycją stała się już w mieście wspólne modlitwa pod pomnikiem oraz zapalenie zniczy w godzinie śmierci Jana Pawła II - czyli o 21.37.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta o godziny 21. na plac Jana Pawła II. Będziemy wspólnie się modlić oraz wspominać postać Ojca Świętego. Ciekawy montaż słowno-muzyczny przygotowały dzieci i młodzież ze świebodzickich szkół i przedszkoli. W spotkaniu wezmą udział także świebodziccy księża oraz władze samorządowe. Prosimy zabrać ze sobą znicze.
Świebodzice czują się mocno związane z postacią Jana Pała II. Od kilku lat jest on honorowym Obywatelem Miasta, jego imię nosi główny plac w mieście a także przedszkole integracyjne. W czasach młodości Karol Wojtyła odwiedził nawet Świebodzice, będąc na wycieczce rowerowej. Nocował wtedy u sióstr zakonnych de Notre Dame, które obecnie prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. Wkrótce pojawi się tam tablica upamiętniająca tę niezwykłą wizytę.


31 marca 2008 - III Gminny Konkurs Recytatorski

14 marca odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski dla klas I-III szkół podstawowych zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Jaroszowie pod patronatem burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
W konkursie wzięły udział dzieci z siedmiu szkół podstawowych naszej gminy. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa delegacja. Nad przebiegiem konkursu czuwało trzyosobowe jury wybrane spośród opiekunów. Po długich naradach jury zdecydowało: I miejsce zajęła Paulina Rakuś z PSP w Olszanach, II miejsce zajęła Katarzyna Ławniczek z PSP nr 4 w Strzegomiu, III miejsce zajęła: Julia Szymczyk z PSP nr 2 w Strzegomiu.
Natomiast wyróżnienia otrzymali: Błażej Kołodziej - PSP w Jaroszowie, Dawid Makowski - PSP nr 3 w Strzegomiu, Paula Paluch - PSP w Stanowicach, Justyna Wiklińska - PSP w Kostrzy. Wszyscy uczestnicy konkursu, laureaci oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. Dyrekcja i pracownicy szkoły składają serdeczne podziękowania burmistrzowi Strzegomia za ufundowanie nagród. Nad sprawnym przebiegiem czuwały organizatorki konkursu: Elżbieta Szczepanik oraz Anna Madej - nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie.


31 marca 2008 - V Festiwal Nauki w "Mechaniku"

Jutro, już po raz piaty Zespół Szkół Mechanicznych zaprasza na wiosenną imprezę - V Festiwal Nauki. To już mały jubileusz, duma szkoły i miasta, dlatego uroczystość rozpoczną się od reminiscencji.
Dotychczasowe festiwale cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały, że świdnicka młodzież jest szczególnie zainteresowana otaczającym światem, jest otwarta na wiedzę, technologie i informacje. To napawa nadzieją i optymizmem oraz mobilizuje organizatorów do utrzymania wysokiego poziomu imprezy. Od poziomu nauki, jej wykorzystania i dobrego wykształcenia zależeć będzie, czy będziemy rozumieli świat i umieli w nim działać. Festiwal Nauki to wkład Mechanika w promowanie wiedzy, nauki pozbawionej hermetyczności. Naukowcy, nauczyciele, a także uczniowie pokażą fascynujący świat nauki i odkryją swoje pasje.
Program będzie wyjątkowo bogaty. Także formy przekazu będą w tym roku bardzo różnorodne.
Festiwal rozpocznie się o godzinie 9.00. W programie wykłady, pokazy, prezentacje min.: konstruowanie i programowanie robotów z dydaktycznych zestawów lego mindstorms (Instytut Informatyki Automatyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej - dr M. Piasecki), stalowe olbrzymy w górnictwie - największe maszyny na świecie (Prodziekan Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej - dr P. Zagożdżon), jeśli masz na księcia chrapkę, mocno całuj żabkę - płazy Gór Stołowych (Pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych).
To tylko niektóre z atrakcji primaaprilisowego dnia, który zakończy pokaz ratownictwa drogowego. Zapraszamy młodzież Świdnickiego Powiatu, Mechanik czeka na Was.


31 marca 2008 - Certyfikat Jakości

12 marca w Zespole Szkół nr 25 we Wrocławiu odbyła się Gala wręczenia Certyfikatów Jakości Szkoła Przedsiębiorczości połączona z konferencją na temat "Kształtowania postaw przedsiębiorczych w szkole".
Zespół Szkół w Strzegomiu po ponad rocznym staraniu - jako jedna z dwudziestu szkół w województwie dolnośląskim - został nagrodzony przez Kapitułę Certyfikatem Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości". Zdobycie tego certyfikatu świadczy o tym, że szkoła lepiej niż inne dba o przygotowanie ucznia do dorosłego życia. Szkoła Przedsiębiorczości uczy samodzielności, jest otwarta na współpracę z innymi, daje możliwość rozwoju, przygotowuje do dorosłego życia oraz kształtuje postawy przedsiębiorcze.
W zdobycie Certyfikatu byli zaangażowani uczniowie oraz nauczyciele przedmiotów ekonomicznych. Koordynatorem Certyfikatu była Ilona Przerada.


30 marca 2008 - Awans juniorów

Juniorzy młodsi Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica wywalczyli awans do półfinałów Mistrzostw Polski.
W trwającym od piątku do niedzieli turnieju ćwierćfinałowym w Świdnicy nasz zespół kolejno pokonał MKS Poznań 27:23, Astrę Nowa Sól 42:25 i Gwardię Koszalin 32:27 i z kompletem zwycięstw zajął pierwsze miejsce.
Najlepszym zawodnikiem turnieju został Mateusz Piędziak, a najskuteczniejszym strzelcem Robert Szuszkiewicz (obaj ŚKPR).
Zdjęcia z wczorajszego meczu pomiędzy ŚKPR Świdnica i Astrą Nowa Sól oraz zdjęcia z dzisiejszego pojedynku z Gwardią Koszalin - >>> zobacz


30 marca 2008 - Teraz wyjazd do Bielska

Dzisiaj siatkarki ze Świdnicy rozegrały drugi mecz z serii play-off o utrzymanie się w drugiej lidze. Przeciwnikiem MKS Świdnica był zespół z Bielska - BKS Aluprof II Bielsko Biała.
Po wczorajszej porażce dzisiejszy dzień nie przyniósł żadnej zmiany. Świdnicki zespół sprawiał wrażenie jakby nie zdawał sobie sprawy jak ważne są te ostatnie mecze. Świdniczanki w każdym elemencie gry były słabsze od swoich rywalek a przecież bielszczanki nie należą do "wielkich" tej ligi, w końcu to MKS Świdnica, rozgrywki w rundzie zasadniczej ukończył o jedno miejsce wyżej niż BKS Aluprof II Bielsko Biała, jednak mecze te pozostawiły wrażenie jakby to zespół z Bielska był o całą klasę lepszy.
MKS Świdnica - BKS Aluprof II Bielsko Biała 1:3 w setach 21:25, 21:25, 25:23, 13:25. Stan rywalizacji w play-off 2:0 dla zespołu z Bielska.


30 marca 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
PIAST Nowa Ruda - Grom Witków 3:0 walkower
Szczawno Zdrój - Stal Świdnica 2:0
Victoria Świebodzice - Polonia Bystrzyca Kłodzka 1:0
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują trzecie miejsce, Stal Świdnica jest na 12 miejscu a tuż za nią, na trzynastym jest Grom Witków.


30 marca 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Skalnik Czarny Bór - Zieloni Mokrzeszów 4:2
LKS Bystrzyca Górna - Iskra Witków Śląski 5:1
Górnik Boguszów Gorce - Zieloni Mrowiny 5:0
Sudety Dziećmorowice - Czarni Wałbrzych 3:2
Karolina Jaworzyna Śląska - Victoria II Świebodzice 0:2
Juventur Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 0:1
Włokniarz Głuszyca - Zjednoczeni Żarów 1:3
Granit Roztoka - Unia Jaroszów 3:2


30 marca 2008 - Urzędnicy ze Świdnicy obiegli Ślężę

Pracownicy Urzędu Miejskiego odeszli od biurek i wczoraj, 29 marca wystartowali w I Ślężańskim Półmaratonie. W zawodach wzięło udział ponad 600 zawodników, w tym 7 reprezentantów świdnickiego UM.
- Przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy, bo trasa w terenie górzystym nie jest łatwa. Ze startu możemy być zadowoleni, choć tak naprawdę nie chodzi tylko o wynik, a o dobrą zabawę, zdrowie i promocję miasta - mówi Adam Pietras, kapitan świdnickiej drużyny.
Sztafeta z Urzędu Miejskiego 21,0975 km przebiegła w 2 godziny i 14 minut. To wynik bardzo dobry, bo trasa wiodła w górzystym terenie wokół góry Ślęża. Indywidualnie wystąpiły dwie osoby: Adam Pietras oraz Marek Rzeczkowski z Młodzieżowej Rady Miasta. Marek Rzeczkowski na mecie zameldował się po 1 godzinie i 32 minutach. Adamowi Pietrasowi przebiegnięcie całej trasy zajęło 2 godziny 5 min. W I Półmaratonie Ślężańskim wzięło udział 9 reprezentantów UM w Świdnicy, 7 wystąpiło w sztafecie, a 2 indywidualnie.


30 marca 2008 - Jacek Domejko Liderem OSOZ

Komitet Naukowy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia dokonał wyboru zwycięzców w dorocznym, prestiżowym Konkursie Liderzy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.
Jacek Domejko Dyrektor SP ZOZ w Świdnicy zdobył III miejsce w kategorii - Skuteczne Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Celem Konkursu było wyróżnienie osób działających na rynku ochrony zdrowia, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości ochrony zdrowia w Polsce w roku 2007, wyprzedzają istniejące standardy, kierują się w swoim działaniu determinacją i zaangażowaniem, dzięki czemu stanowią inspirację i przykład dla pozostałych uczestników sektora.
Liderzy OSOZ to osoby, które udowodniły, że można zrobić wiele dla zdrowia ludzi i systemu ochrony zdrowia ogółem, kierując się w swoim działaniu nieszablonowymi rozwiązaniami, podejmując ryzyko, wykraczając w przyszłość. Energia i kreatywność tkwiąca w pomysłach Liderów OSOZ zaskakuje oraz inspiruje.
Uroczysta Gala wręczenia nagród w Konkursie Liderzy OSOZ 2007, odbędzie się 16 kwietnia w hotelu Marriott w Warszawie. Podczas Gali, zostanie przekazana na ręce Jacka Domejko statuetka oraz dyplom Liderzy OSOZ.


30 marca 2008 - Zabytki na tablicach

Już w przyszłym tygodniu w pobliżu trzech najcenniejszych zabytków architektonicznych Świebodzic pojawią się kolorowe tablice z opisem, mapą miasta oraz podstawowymi informacjami na temat obiektów. Opis będzie w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim, uzupełniony zdjęciami.
- Tablice pojawią się przed kościołem pw. Św. Franciszka z Asyżu, przy ul. Piłsudskiego - przy średniowiecznych murach obronnych oraz przed ruinami kościoła Św. Anny w dzielnicy Ciernie - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - To jeden z elementów promocji naszych atrakcji turystycznych.


30 marca 2008 - Praca

Zatrudnię instruktora nauki jazdy kategorii B - lokalizacja Żarów. Kontakt telefoniczny: 500-557-225 - Marcin Maciuszek.

PKS w Świdnicy Sp, z o.o. ul. Kolejowa 3, 58-100 Świdnica zatrudni: kierowców autobusowych z "D" kategorią prawa jazdy, elektryków samochodowych, diagnostów OSKP (wynagrodzenie prowizyjne), zastępcę Kierownika Działu Przewozów. Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie - telefon 074/852-05-77 e-mail: pkswswidnicy@neostrada.pl


30 marca 2008 - Najnowszy numer

Za ile leczymy w 2008 roku czyli jak wygląda wysokość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nasi pacjenci nie mają powodów do obaw, jeśli chodzi o poziom i zakres świadczeń medycznych na ten rok Nasz ZOZ podpisał z NFZ umowy na wszystkie niezbędne świadczenia.
Zarówno na te wykonywane w oddziałach szpitalnych, jak i na poradnie specjalistyczne (w trakcie rokowań są kontrakty na poradnię genetyczną i ginekologiczno-położniczą), chemioterapię czy programy terapeutyczne.
O cenach leczenia i o innych sprawach dotyczących świdnickiego "Latawca" możemy przeczytać w najnowszym numerze biuletynu "Nasz ZOZ" - >>> zobacz


29 marca 2008 - Kolejny remis Polonii-Sparty

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozegrali drugi mecz w tej rundzie rozgrywek.
Rywalem świdniczan była druga drużyna w tabeli - Śląsk II Wrocław. Mecz zakończył się remisem 2:2 podobnie jak przed tygodniem w meczu z Wulkanem Wrocław.
Świdniczanie zachowują nadal sześcio punktową przewagę nad Śląskiem II Wrocław i przewodzą w tabeli rozgrywek.
Nie wiedzie się nadal AKS Strzegom. Po ostatnich wysokich porażkach dziś doznali kolejnej, tym razem jednak różnicą tylko jednej bramki.
MKS Oława - AKS Strzegom 1:0. Z dorobkiem czterech punktów zajmują przedostatnie miejsce w tabeli.


29 marca 2008 - Bielsko z większym szczęściem

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozegrały pierwszy mecz z serii play-off o utrzymanie się w drugiej lidze.
Przeciwnikiem MKS Świdnica był zespół z Bielska - BKS Aluprof II Bielsko Biała.
Mimo wyrównanej walki mecz wygrały bielszczanki. MKS Świdnica - BKS Aluprof II Bielsko Biała 1:3 w setach 24:26, 25:19, 25:27, 18:25. Stan rywalizacji 1:0 dla siatkarek z Bielska.
Jutro kolejny mecz, spotkanie w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpocznie się o godzinie 13.00.


29 marca 2008 - Udany start

Wczoraj w Świdnicy rozpoczęły się ćwierćfinały Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Piłce Ręcznej.
W swoim pierwszym meczu młodzi szczypiorniści ze Świdnicy pokonali drużynę z Poznania.
ŚKPR Świdnica - MKS Poznań 27:23 do przerwy 14:11.
W drugim meczu wczorajszego turnieju padły KSPR Gwardia Koszalin pokonała MKTS Astra Nowa Sól 40:29 (20:16).


28 marca 2008 - Nowe drogi i parkingi

Zakończyła się przebudowa ul. Mennickiej. Niedawno odebrano prace warte w sumie 211 tys. zł. Od początku lutego do marca 2008 r. prowadzony był etap II i III przebudowy tej ulicy. Obejmował odcinek od skrzyżowania z ul. Teatralną do ul. Przechodniej. W tym czasie na jezdni zamiast asfaltu ułożona została kostka granitowa. Z płyt granitowych i kostki ułożono chodniki, a także dojścia do budynków. Przy ul. Mennickiej powstały również nowe miejsca parkingowe.
W pierwszych dniach kwietnia przeprowadzony zostanie odbiór nowego parkingu, na budowę którego miasto przeznaczyło 150 tys. zł. Przy ulicy Paderewskiego powstał parking z płyt ażurowych, na którym zmieści się 39 pojazdów.
Również z płyt ażurowych budowany jest parking na ul. Henryka Pobożnego (Zawiszów). Inwestycję wartą 138 tys. zł finansuje miasto. Do końca kwietnia na niewykorzystywanym dotychczas terenie zostanie utworzony parking dla 47 pojazdów.
W kwietniu zakończy się również ostatni, IV etap przebudowy ul. Komunardów. Na odcinku od ul. Muzealnej do ul. Zamkowej asfaltowe chodniki zastępuje płyta i kostka granitowa. Nasadzona zostanie również zieleń. Prace w ramach IV etapu będą kosztowały 60 tys. zł.


28 marca 2008 - Zbliża się kolejna sesja

Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu odbędzie się 31 marca o godzinie 15.00 w Sali posiedzeń Urzędu Miejskiego. Porządek obrad przewiduje podjęcie uchwał w następujących sprawach: zmiany budżetu gminy Strzegom na rok 2008, regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i za wysługę lat oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość, szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego w roku 2008, warunków i trybu przyznawania, wstrzymywania i pozbawiania stypendiów sportowych na terenie gminy Strzegom, uchwalenia Statutu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, wyrażenia zgody na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dla dzieci oraz uczniów, przystąpienia do utworzenia Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu"
Podczas posiedzenia zostanie również odczytane sprawozdanie z realizacji uchwały Rady Miejskiej w Strzegomiu nr 89/06 z dnia 14 grudnia 2006 r. Wymieniona uchwała określa program współpracy gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2007 roku. Ostatnimi punktami sesji będą natomiast interpelacje, zapytania i wolne wnioski.


28 marca 2008 - Nowy szef Miejskiego Ośrodka Zdrowia

Ma 34 lata, jest rodowitym świebodziczaninem, uwielbia stare zegary i ma mnóstwo pomysłów na to, aby samorządowa przychodnia stała się nowoczesnym i przyjaznym dla pacjentów ośrodkiem zdrowia. Adrian Szewczyk od 17 marca jest dyrektorem Miejskiego Ośrodka Zdrowia w Świebodzicach.
Komisja konkursowa uznała, że jest najlepszym kandydatem na to stanowisko. Pan Adrian ukończył Uniwersytet Wrocławski na wydziale zarządzania i marketingu, przez kilka ostatnich lat pracował w branży farmaceutycznej. Od czego zaczął nowy dyrektor ośrodka? Od oswajania pracowników z... komputerami i internetem. Dotychczas te urządzenia znajdowały się zaledwie w kilku gabinetach administracji, teraz komputer stanie się jednym z podstawowych narzędzi pracy rejestracji.
- Chciałbym poprawić i usprawnić system rejestracji pacjentów. Koniec z papierowymi numerkami i długimi kolejkami do gabinetów - zapowiada Adrian Szewczyk. - Chciałbym, aby ta przychodnia była miejscem przyjaznym swoim pacjentom, w którym zostaną obsłużeni fachowo, w miłej atmosferze i odnowionych, estetycznych pomieszczeniach.
W przychodni trwa remont. Kończy się właśnie kolejny etap, zresztą dosyć uciążliwy dla pacjentów - była to wymiana wszystkich instalacji. Niebawem rozpocznie się ciąg dalszy prac. Zmiany, jakie odczują korzystający z przychodni, to między innymi przeniesienie gabinetu zabiegowego do pomieszczeń między rejestracją a gabinetem RTG. - Obecnie gabinet zabiegowy zlokalizowany jest przy głównym wejściu, ludzie często muszą tam stać w niesprzyjających warunkach. Gdy go przeniesiemy, w miejscu obecnej zabiegówki powstanie wygodna poczekalnia - dodaje dyrektor. MOZ jest największą przychodnią w mieście, z 12 poradni specjalistycznych korzysta ponad 11 tysięcy pacjentów. Budynek przychodni sukcesywnie dostosowywany jest do wymogów sanitarnych i przeciwpożarowych. Warto podkreślić, że przychodnia finansuje te praca z własnych środków oraz pieniędzy, pozyskanych z funduszy unijnych. Miasto nie musi do jej funkcjonowania dokładać ani złotówki.


28 marca 2008 - Kolejni inwestorzy

Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska rozpoczęła rozmowy z zarządem WSSE "Invest-Park" dotyczące 14 hektarów gruntu. Są to tereny, które zostały włączone do żarowskiej podstrefy, jednak chwilowo zostały niejako "zamrożone", gdyż w ubiegłym roku wygasły umowy z rolnikami.
- Zastanawiamy się w tej chwili wspólnie, co zrobić, gdyż terenami interesują się nowi inwestorzy - mówi burmistrz Żarowa.
A tymczasem w Żarowskiej Podstrefie WSSE "Invest-Park" wciąż powstają nowe zakłady. W trakcie budowy jest fabryka włoskiej firmy Collorobia (przemysł chemiczny), w której zatrudnienie ma znaleźć miedzy 100 a 150 osób; finalizują się także rozmowy dotyczące wejścia do podstrefy zupełnie nowej firmy. Będzie to firma szwedzka.


28 marca 2008 - Światowy Dzień Poezji

Gminna Biblioteka Publiczna w Lutomi Górnej oraz Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej mają zaszczyt zaprosić na Światowy Dzień Poezji, który odbędzie się 2 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej o godzinie 17.00 w Lutomi Górnej.
W programie między innymi: występ grupy wokalnej uczniów La chancone pod kierunkiem Dariusza Jarosa, promocja antologii uczniów Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej "Jasność dnia ciągnie", a także spotkanie z poetką Teresą Wagilewicz.


28 marca 2008 - Mistrzostwa Dolnego Śląska we wspinaczce

19 kwietnia w hali sportowej ZSO w Strzegomiu odbędą się Mistrzostwa Dolnego Śląska dla dzieci i młodzieży we wspinaczce sportowej. Organizatorem zawodów jest AKS Strzegom - sekcja wspinaczki sportowej DKW. Współorganizatorami - Urząd Miejski w Strzegomiu, Starostwo powiatowe w Świdnicy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu.
Mistrzostwa rozpoczną się o godzinie 10.00. Opłata startowa - 5 zł przy rejestracji. W imprezie mogą wziąć udział dzieci w wieku szkolnym. Obowiązkowe jest oświadczenie - zgoda rodziców na start w zawodach dziecka.
Organizator przewiduje podział na następujące kategorie wiekowe: Dziewczęta - K 1 - 10-11 lat, K 2 - 12-13 lat, K 3 - 14-15 lat.
Chłopcy - M 1 - 10-11 lat, M 2 - 12-13 lat, M 3 - 14-15 lat.
Zgłoszenia przyjmowane są do 17 kwietnia - >>> napisz. Kontakt telefoniczny - 880 504 348.


28 marca 2008 - Giełda Edukacji w Gimnazjum nr 2

Już po raz VIII Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach organizuje giełdę edukacyjną, na której swoją ofertę przedstawi kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu.
- Targi pomagają młodzieży i rodzicom w podjęciu bardzo ważnej dla dalszej drogi życiowej decyzji o wyborze kierunku kształcenia i zawodu - mówi Izabela Trawińska, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Świebodzicach. - Dlatego tradycyjnie już gościć będziemy najbardziej popularne wśród młodzieży i zaprzyjaźnione z nami szkoły z powiatów świdnickiego i wałbrzyskiego. Targi rozpoczną się w czwartek, o godzinie 16.30
Oto szkoły, które prezentować będą swoją ofertę: Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych ze Świdnicy, Zespół Szkół Mechanicznych ze Świdnicy, V Liceum Ogólnokształcące z Wałbrzycha, Zespół szkół nr 5 z Wałbrzycha, Zespół szkół nr 8 z Wałbrzycha, Zespół Szkół nr 1 ze Świdnicy, Zespół Szkół ze Świebodzic, Zespół Szkół Ogólnokształcących ze Świebodzic, Zespół Szkół Rolniczych z Mokrzeszowa, I Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy, II Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy.


28 marca 2008 - I Festiwal Piosenki Przedszkolaków

Dzisiaj w SOKiBP odbył się I Festiwal Piosenki Przedszkolaków. W konkursie wzięły udział dzieci z Samorządowego Przedszkola z Grupą Żłobkową w Jaworzynie Śląskiej.
Dzieci zaprezentowały wokalne występy solowe oraz grupowe.
W kategorii występów grupowych jury zdecydowało nagrodzić pierwszym miejscem Grupę IV B, która otrzymała główną nagrodę - odtwarzacz DVD. Drugie miejsce przyznano Grupie IV C, a trzecie najmłodszej grupie - pierwszej. Dzieci zostały nagrodzone zestawami maskotek ufundowanymi przez SOKiBP oraz Księgarnię Marioli Polczyńskiej.


28 marca 2008 - Odcinek specjalny

Gośćmi w dzisiejszym Odcinku Specjalnym będą - Tomasz Czopik, oraz Stefan Karnabal. Relację z Rajdu Valasska, w którym startują cztery polskie załogi, przekaże nam przedstawiciel zespołu Piotra Maciejewskiego - Maciej Mielniczyn.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


27 marca 2008 - Historia kart do gry na Śląsku

Karty do gry na Śląsku mają bardzo bogatą tradycję. Po raz pierwszy wzmiankowane zostały w 1453 roku. Najstarsze zachowane talie kartowników śląskich pochodzą z pierwszej poł. XVI w. Ważnym rynkiem eksportowym dla Śląska były ziemie polskie, stąd na niektórych kartach z tego regionu trafiają się napisy w tym języku. W czasie największej prosperity w pierwszej poł. XVIII w. we Wrocławiu działało tyle samo warsztatów kartowniczych, co w wielkim centrum tego rzemiosła Norymbergii. Najwybitniejsi intelektualnie kartownicy śląscy pisali wiersze i sztuki teatralne. W XIX w. i w pierwszej poł. XX w. najbardziej ulubioną grą hazardową Ślązaków była loteria karciana Błogosławieństwo Boże znajdziesz u Cohna, która pojawia się kilkakrotnie w twórczości śląskiego noblisty Gerharta Hauptmanna.
Największy śląski skandal hazardowy miał miejsce we wrocławskim hotelu "L’ Europe" we Wrocławiu w latach osiemdziesiątych XIX w. z hrabią Moszyńskim w roli głównej. Według urzędu statystycznego Rzeszy Niemieckiej statystyczny dorosły Niemiec pod koniec XIX w. grał w karty 56 dni w roku.
Świdnica należała do największych ośrodków produkcji kart do gry na Śląsku. Tylko w tym mieście oraz we Wrocławiu istniał odrębny cech kartowników. Szczególne zasługi dla historii miasta położyła kartowniczka Ursula Starke, która w swoim testamencie przekazała swój wielki majątek na stypendia uniwersyteckie i dla fundacji dla biedoty miejskiej.
Wysoki poziom artystyczny świdnickich kart do gry z czasu renesansu spowodował, że ich oryginały znajdują się obecnie w najsławniejszych muzeach świata.
Wystawa pozwoli Państwu poznać wszystkie dziedziny historii kart do gry na Śląsku - od produkcji, poprzez wróżby do hazardu włącznie. Po raz pierwszy można zobaczyć prawie wszystkie znane talie śląskich producentów pochodzące ze zbiorów prywatnych i muzealnych z Polski, Niemiec, Anglii i Stanów Zjednoczonych. - Rainer Sachs.
Otwarcie wystawy zatytułowanej "Błogosławieństwo Boże znajdziesz u Cohna. Historia kart do gry na Śląsku." odbędzie się w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy już jutro o godzinie 18.00.


27 marca 2008 - Granitowe blaty pojadą do Skandynawii

Nie w Wałbrzychu, Dzierżoniowie, a w Świdnicy będą produkowane blaty do mebli kuchennych i łazienkowych, które pojadą do Skandynawii. Tak zadecydował zarząd polsko-duńskiej spółki "Forma System".
- Budowa nowego zakładu to nasza największa inwestycja, dlatego wybór miejsca poprzedziliśmy szczegółową analizą. Braliśmy pod uwagę podstrefy ekonomiczne w Dzierżoniowie, Wałbrzychu ale Świdnica wygrała. Zadecydował sprzyjający klimat, najkorzystniejsza oferta i pomyślne rozmowy z władzami miasta. Nie bez znaczenia była również lokalizacja działki - wyjaśnia Stanisław Stal, prezes spółki "Forma System".
Prezes Stal odebrał dziś, 27 marca, z rąk Mirosława Grebera, prezesa WSSE "Invest-Park" oraz Wojciecha Murdzka, prezydenta Świdnicy zezwolenie na prowadzenie działalności w świdnickiej podstrefie ekonomicznej.
"Forma System" chce rozpocząć produkcję blatów z konglomeratu kwarcowego i wysokiej jakości granitu pod koniec 2008 r. - Dlatego już teraz trwają prace projektowe. Po nich będziemy się starać o niezbędne zezwolenia. Szacujemy, że budowa hali o powierzchni 2 tys. m kw. zajmie 3-4 miesiące. Wybudujemy również biurowiec, który chcemy, by stał się wizytówką firmy, projektuje go skandynawski architekt - opowiada Stanisław Stal. Właśnie na rynek skandynawski trafia 95 proc. wyrobów spółki. Zatrudniający kilkanaście osób niewielki zakład działa w podświdnickim Witoszowie Dolnym.
- Dziś produkujemy rocznie ponad 1.200 zestawów blatów, po przeniesieniu i rozszerzeniu naszej inwestycji w Świdnicy, będziemy produkować ich trzy razy więcej - 3-3,5 tysiąca zestawów. Przy ul. Przemysłowej zainwestujemy 15 mln zł i zatrudnimy dodatkowych 50 osób. To nasz plan minimum, reszta zależy od zapotrzebowania na nasze blaty - mówi prezes Stal.
W pierwszej fazie - za kilka miesięcy - firma będzie chciała zatrudnić 30-40 osób. Poszukiwani będą pracownicy związani z branżą meblarską, ale chętni do pracy będą mogli również zostać przyuczeni. - Przedstawiciele firmy "Forma System" deklarują, że chcą zatrudniać przede wszystkim świdniczan. Mamy więc kolejną dobrą wiadomość dla mieszkańców naszego miasta. Polsko-duńska spółka jest 11 inwestorem w prężnie rozwijającej się świdnickiej podstrefie. Decyzja o wybraniu Świdnicy cieszy mnie bardzo i pokazuje, że liczy się dla nas każde nowe miejsce pracy. A tylko w tym roku zakłady działające w podstrefie i poza nią zatrudnią kilkaset osób - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


27 marca 2008 - V Festiwal Nauki w "Mechaniku"

1 kwietnia już po raz piaty Zespół Szkół Mechanicznych zaprasza na wiosenną imprezę - V Festiwal Nauki. To już mały jubileusz, duma szkoły i miasta, dlatego uroczystość rozpoczną się od reminiscencji.
Dotychczasowe festiwale cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały, że świdnicka młodzież jest szczególnie zainteresowana otaczającym światem, jest otwarta na wiedzę, technologie i informacje. To napawa nadzieją i optymizmem oraz mobilizuje organizatorów do utrzymania wysokiego poziomu imprezy. Od poziomu nauki, jej wykorzystania i dobrego wykształcenia zależeć będzie, czy będziemy rozumieli świat i umieli w nim działać. Festiwal Nauki to wkład Mechanika w promowanie wiedzy, nauki pozbawionej hermetyczności. Naukowcy, nauczyciele, a także uczniowie pokażą fascynujący świat nauki i odkryją swoje pasje.
Program będzie wyjątkowo bogaty. Także formy przekazu będą w tym roku bardzo różnorodne.
Festiwal rozpocznie się o godzinie 9.00. W programie wykłady, pokazy, prezentacje min.: konstruowanie i programowanie robotów z dydaktycznych zestawów lego mindstorms (Instytut Informatyki Automatyki i Robotyki Politechniki Wrocławskiej - dr M. Piasecki), stalowe olbrzymy w górnictwie - największe maszyny na świecie (Prodziekan Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej - dr P.Zagożdżon), jeśli masz na księcia chrapkę, mocno całuj żabkę - płazy Gór Stołowych (Pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych).
To tylko niektóre z atrakcji primaaprilisowego dnia, który zakończy pokaz ratownictwa drogowego. Zapraszamy młodzież Świdnickiego Powiatu, Mechanik czeka na Was.


27 marca 2008 - Będzie więcej miejsc pracy

Urząd Miejski w Żarowie wszczął procedurę administracyjną zmierzającą do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa fabryki zmywarek firmy Electrolux Poland sp. Z o.o." zlokalizowanej w Żarowskiej Podstrefie WSSE "Invest-Park". Inwestycja jest potężna, gdyż po jej zakończeniu firma o prawie 100 procent zwiększy produkcję, a zatrudnienie znajdzie tu dodatkowe 400 osób.
Rozbudowa fabryki polegać będzie na powiększeniu istniejącej hali produkcyjnej, a także budynku administracyjnego. Jej efektem będzie - jak zapowiada inwestor - zwiększenie mocy produkcyjnych Electroluxu z dotychczasowych 700 tys. zmywarek do 1 500 000 sztuk rocznie. To wiąże się także ze zwiększeniem zatrudnienia w zakładzie. Według deklaracji firmy będzie to dodatkowe 400 osób. Dziś w żarowskim Electroluxie pracę ma 700 osób.
- To dla Żarowa bardzo potrzebna inwestycja z kilku powodów - mówi Lilla Gruntkowska, burmistrz Żarowa. - Oznacza bowiem nie tylko kolejne miejsca pracy dla mieszkańców ale i wzrost konkurencyjności zarobków w strefie. Natomiast dla gminy korzyść będzie bardzo wymierna już niebawem - do budżetu zaczną spływać dochody z tytułu podatków od nieruchomości.
Po zakończeniu postępowania administracyjnego i wydaniu decyzji o warunkach zabudowy firma przystąpi do inwestycji. Budowa rozpocznie się więc jeszcze w tym roku.


27 marca 2008 - Centrum Kształcenia na Odległość

Już niebawem w jednej ze świdnickich szkół ponadgimnazjalnych ruszy jedyne na Dolnym Śląsku Centrum Kształcenia na Odległość. Będzie to publiczna placówka oświatowa, kształcąca z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania, kształcenia z wykorzystaniem Internetu. Zarząd wspólnie z Wydziałem Oświaty i Wychowania wskazał, że szkołą, która przetestuje program będzie Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
-"Zaczniemy od kształcenia w kierunku informatycznym. Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych ma świetnie przygotowaną bazę dydaktyczną do kształcenia w tym kierunku. Posiada bowiem dziewięć nowoczesnych i dobrze wyposażonych pracowni komputerowych." - wyjaśnia Stanisław Szelewa. Dyrektor Wydziału Oświaty świdnickiego starostwa.
Kształcenie na odległość jest przeznaczone dla osób dorosłych i ma przed sobą ogromną przyszłość bowiem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Uczenie się na odległość to nic innego jak opanowanie wiedzy samodzielnie z pominięciem tradycyjnej formy lekcyjnej. Każdy uczestnik wyznacza sobie cel kształcenia dostosowany do warunków i trybu swojego życia. Dzięki temu systemowi kształcić się mogą ci, którzy zbyt późno przekonali się, jak bardzo ważna jest szkolna edukacja lub ci, którzy z różnych względów musieli przerwać naukę.
Jeśli pilotaż przyniesie oczekiwane rezultaty, to jest szansa, że takie placówki kształcące na odległość pojawią się także w innych miastach Powiatu Świdnickiego.
Powiat planuje również powalczyć o prawa do prowadzenia egzaminów w trybie eksternistycznym. W tym celu Wydział Oświaty pracuje już nad projektem unijnym, który pomógłby sfinansować wprowadzenie tych założeń do powiatowego systemu edukacji.


27 marca 2008 - Siatkarze powalczą w Rybniku

W najbliższy weekend strzegomscy siatkarze zagrają w półfinałowym turnieju na szczeblu centralnym o awans do II ligi.
Z turnieju, który zostanie rozegrany w Rybniku do finału przejdą tylko dwa zespoły.
- Nie jedziemy tam w roli faworyta - twierdzi trener strzegomian, Zbigniew Dziemiańczuk. - Większe szanse daje się gospodarzom oraz ekipie z Opola. My jednak nie składamy broni i ambitnie powalczymy o jedno z dwóch premiowanych miejsc.
Miejmy nadzieję, że strzegomscy trzecioligowcy wrócą z Górnego Śląska z tarczą. W turnieju biorą udział: Volley Rybnik, AKS Strzegom, Astra Nowa Sól i AZS Opole.


27 marca 2008 - Seminarium w języku angielskim

3 kwietnia w Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anna Szywała S.C. odbędą się konsultacje prowadzone w języku angielskim, skierowane do osób, które kierują lub w przyszłości zamierzają zarządzać projektami międzynarodowymi Unii Europejskiej. Celem seminarium jest przedstawienie najważniejszych zagadnień dotyczących zarządzania projektami oraz podzielenie się dobrymi praktykami stosowanymi przez partnerów naszej Firmy z Uniwersytetu w Bradford.
Uczestnikom konsultacji zostanie przedstawione słownictwo w języku angielskim związane z funduszami Unii Europejskiej oraz praktyczne wskazówki odnośnie planowania etapów i struktury projektów oraz metod ich realizacji.
Seminarium skierowane jest do osób posługujących się językiem angielskim na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym i będzie doskonałą szansą na wzmocnienie umiejętności konwersacji w języku angielskim.
Szczegółowy program seminarium - >>> zobacz


27 marca 2008 - "Kangur Matematyczny 2008"

Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu zaprosiło Szkołę Podstawową nr 10 ze Świdnicy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny 2008".
Organizator centralny wraz z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przygotowali zestawy pytań i karty odpowiedzi dla uczestników tegorocznej edycji matematycznych zmagań. Dzisiaj odbyły się w SP 10 szkolne eliminacje, w których uczestniczyło 40 uczniów z klas II - VI przejawiających szczególne zainteresowania naukami ścisłymi. Wszyscy pragnęli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu różnych działów matematyki.
W ciągu 75 minut uczniowie poszczególnych kategorii wiekowych odpowiadali na pytania zawarte w teście wielokrotnego wyboru, zaznaczając na specjalnej karcie typowane przez siebie rozwiązania.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawowała szkolna komisja w składzie: Barbara Mazij, Agata Kozłowska i Zdzisława Salwierak.
Wyniki konkursu będą znane na początku maja.


27 marca 2008 - Wędkarze posprzątają staw

Tradycyjnie żarowskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego zamierza posprzątać teren wokół stawu miejskiego w Żarowie.
Jest to ulubione miejsce rekreacji żarowian, niedzielnych spacerów i odpoczynku.
Co roku wędkarze, opiekujący się akwenem, porządkują teren, tak będzie i tej wiosny.
Akcja rozpoczyna się w najbliższą sobotę, 29 marca. Kto ma ochotę - może się przyłączyć.


27 marca 2008 - Prałat Babuśka duszpasterzem OSP

3 kwietnia odbędzie się w Strzegomiu niezwykle ważna uroczystość dla Ochotniczych Straży Pożarnych.
Tego dnia ksiądz prałat Marek Babuśka, podczas mszy św. w strzegomskiej Bazylice mniejszej, zostanie mianowany na Duszpasterza Strażaków Diecezji Świdnickiej. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 14.30.
Również 3 kwietnia o godzinie 12.00 w Strzegomskim Centrum Kultury odbędzie się konferencja poświęcona zmianie ustaw związanych z ochroną przeciwpożarową. W spotkaniu udział wezmą generałowie Zbigniew Meres i Andrzej Stefanowski.


27 marca 2008 - Konkurs recytatorski

17 marca szkoła przy ulicy Sikorskiego przypominała antyczny Parnas, na którym przyszło się zmierzyć najlepszym szkolnym recytatorom. Uroczystości przewodziło szacowne jury: wicedyrektor ZSM - Beata Wachel-Sierzputowska - miłośniczka żywego słowa, polonistka - Krystyna Grzelczak - zaprzyjaźniona ze szkołą Bożena Kuźma z ŚOK-u - przedstawicielka Rady Rodziców - Bronisława Mojsiejuk i przewodniczący szkoły Darek Wilk.
Tegoroczny Konkurs Recytatorski w Mechaniku przeniósł nas w świat wyobraźni starożytnych Greków i Rzymian. Dzięki uczestnikom konkursu mitologia odkryła przed nami swoje piękno, tajemnice i siłę. Teksty wybrane przez recytatorów dotykały mitologicznego uniwersum, udowodniły jego ponadczasowość. Mitologia bowiem należy do najpiękniejszych i najdoskonalszych osiągnięć myśli i wyobraźni ludzkiej. Dzięki swym nieśmiertelnym tematom, motywom i symbolom nieustannie oddziałuje na literaturę i sztukę, odnawia humanistyczne tradycje i pozwala poetom, artystom kochać świat i sztukę. W konkursie zwyciężyli ci, którzy uporali się z tą trudną materią i z powodzeniem zmierzą się z recytatorami innych szkół na kolejnym etapie.
Pierwsze miejsce zajął Piotr Bartnicki, na drugim miejscu uplasował się Dawid Kołodziejczak, a trzecie zdobył Tomasz Soński.
To jednak nie wszystkie nagrody - kilku recytatorów zostało wyróżnionych przez jury za oryginalne, indywidualne i osobliwe podejście do tekstów, publiczność również wybrała swojego faworyta. Rzadko się zdarza, by werdykt jury zbieżny był z opinią publiki a tak się właśnie stało - Piotr Bartnicki triumfował.


26 marca 2008 - "Z podwórka na stadion"

Zapisy do kolejnej, VIII edycji Turnieju "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku już trwają. To największy w Polsce turniej piłki nożnej dla dziesięciolatków i młodszych dzieci. Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli: Leo Beenhakker, UEFA - Program Grassroots, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ekstraklasa.
Po raz pierwszy dziecięcy turniej uzyskał wsparcie Trenerów Młodzieżowych Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej, którzy weszli w skład Sztabu Szkoleniowego Turnieju.
Uczestnicy tegorocznej edycji Turnieju zagrają o nagrodę główną: Puchar Tymbarku oraz wyjazd na stadion Wembley. Na małych piłkarzy czekają też inne wspaniałe nagrody. Dodatkowo - każda z drużyn, która zgłosi się do Turnieju, otrzyma piłkę, a 500 pierwszych trenerów - profesjonalny gwizdek.
Może ten rok będzie łaskawszy dla drużyn z Powiatu Świdnickiego startujących w Pucharze Tymbarku. Życzymy im tego.
Trenerzy lub nauczyciele w-f powinni zgłaszać 12 osobowe drużyny dziewcząt lub chłopców, wysyłając formularz zgłoszenia do 21 kwietnia.


26 marca 2008 - Niemiecka orkiestra dla Powiewiórki

W Świdnicy gości 50 muzyków z niemieckiego Biberach. Orkiestra symfoniczna z partnerskiego miasta Świdnicy, da koncert już jutro o godzinie 18.30 w Teatrze Miejskim.
Musikverein Biberach to jedna z najstarszych orkiestr amatorskich w całych Niemczech. Wstęp na koncert jest bezpłatny. A przy okazji świdniczanie będą mogli wspomóc akcję ratowania kościoła w Powiewiórce, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski - pierwszy Marszałek Polski. Niewielka świątynia na Litwie popada w ruinę.
Datki na remont kościoła w Powiewiórce można również wpłacać na konto: Bank Spółdzielczy 58-100 Świdnica, ul. Długa 9 Nr 22 9531 0006 2001 0026 8976 0003 Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast, ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica Z dopiskiem "Świdnica dla Powiewiórki"
Datki można odliczyć od dochodu przy rocznych rozliczeniach podatkowych. Przy dokonywaniu wpłat przelewem lub wpłat na konto bankowe należy wpisać w tytule "Darowizna na cele kultu religijnego". Osoby fizyczne mogą odliczyć kwotę darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6% dochodu, natomiast w przypadku osób prawnych jest to kwota do 10%.


26 marca 2008 - Dziewczęta z Marcinowic pierwsze

26 marca reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach w składzie: Dagmara Gaik, Urszula Kinal oraz Dominika Kundziarz zajęła pierwsze miejsce w III edycji konkursu wiedzy o bohaterach książki "Kamienie na szaniec" A. Kamieńskiego organizowanego przez Komendę Hufca Świdnica w rocznicę Akcji pod Arsenałem.
Dziewczęta zmagały się wraz z innymi drużynami powiatu świdnickiego w różnorodnych konkurencjach dotyczących znajomości historii II wojny światowej i treści książki A. Kamińskiego. Gratulujemy zwycięstwa.


26 marca 2008 - Marcowy weekend

Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w dniach 22-24 marca przeprowadzone zostały działania pod kryptonimem "Marcowy Weekend". Święta Wielkanocne na drogach powiatu świdnickiego były bardzo bezpieczne. Policjanci pełniący służbę w tych dniach szczególną uwagę zwracali na prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci oraz stan trzeźwości kierowców.
Dzięki policyjnym działaniom z ruchu wyeliminowano ośmiu nietrzeźwych kierowców.
Doszło do jednego wypadku drogowego na terenie Cierni, gdzie 15 letni rowerzysta wymusił pierszeństwo przejazdu na VW Passacie. W wyniku zdarzenia 15 latek z ogólnymi potłuczeniami i podejrzeniem wstrząśnienia mózgu pozostał na obserwacji w szpitalu - obaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. W tym czasie doszło do 18 kolizji drogowych.


26 marca 2008 - "Ślężanie"

Stowarzyszenie "Ślężanie", obejmujące swym działaniem obszar czterech gmin: Dzierżoniów, Marcinowice, Mietków i Sobótka, ogłasza Konkurs, który ma na celu wyłonienie najlepszych produktów i usług lokalnych oraz ważnych społecznie inicjatyw z terenu Stowarzyszenia.
Ideą Konkursu jest promocja produktów i usług przyjaznych dla środowiska, związanych z terenem działania Stowarzyszenia Ślężanie , kojarzonych z regionem - miejscem swego powstawania oraz ze społecznością lokalną. Laureaci Konkursu otrzymają korzyści płynące z używania znaku w postaci: poświadczenia dobrej jakości produktu i jego promocji.
Przyznanie znaku nastąpi na mocy decyzji Kapituły Konkursowej, w oparciu o kryteria Konkursu, na podstawie przesłanych przez uczestników wniosków. Podczas uroczystego zakończenia I edycji konkursu, Laureaci otrzymają certyfikaty dla wyróżnionych produktów przyznające im prawo użytkowania znaku promocyjnego. Całość wydarzenia uświetni wystawa wyrobów i produktów rękodzielniczych z udziałem lokalnych wytwórców.


25 marca 2008 - Szykują się do zawodów Pucharu Świata

Zawody jeździeckiego Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej, niedawno zakończyły się w Warszawie, nie były jedyną w tym roku prestiżową imprezą w Polsce. Za 100 dni rozpoczną się w Strzegomiu zawody cyklu Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Ta największa impreza w tej części Europy odbędzie się od 26 czerwca do 29 czerwca w Strzegomiu koło Wrocławia. Podczas szóstej edycji Toyota Hilux Horse Trials Strzegom, rozegrane zostaną międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW.
Ubiegłoroczne zawody w Strzegomiu wygrał utytułowany Niemiec Frank Ostholt na koniu Mr. Medicott, druga była Piia Pantsu z Finlandii na Ypaja Karuso. Najlepszy z Polaków, Paweł Spisak na Del Piero zajął szóste miejsce, wygrywając jednocześnie Mistrzostwa Polski Seniorów. Zawodnik ten zajął też drugie miejsce w CCI***, konkursie dającym kwalifikacje do Mistrzostw Europy.
W 2007 roku w Strzegomiu obejrzeć można było blisko 200 koni i jeźdźców reprezentujących 20 państw, którzy dostarczyli widzom niezapomnianych wrażeń sportowych. Przy podobnej do ubiegłorocznej frekwencji zawodników i koni publiczność będzie miała okazję obejrzeć na trasie crossu około 6000 skoków oraz 1000 na parkurze.


25 marca 2008 - Autorzy kartek nagrodzeni

Ten konkurs bardzo spodobał się świebodziczanom. Dali temu wyraz nie tylko w ilości projektów, jaki nadesłali do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach - a była ich ponad setka - ale także na przedświątecznym spotkaniu, które odbyło się w świebodzickim magistracie 21 marca. Zaproszono na nie autorów najładniejszych kartek, które wygrały w konkursie i które zostały wydrukowane oraz rozesłane do zaprzyjaźnionych z urzędem instytucji i osób.
- Bardzo cieszymy się, że miasto organizuje taki konkurs, że docenia talenty swoich mieszkańców. To bardzo integruje społeczność lokalną - podkreślała Róża Stolarczyk, świebodzicka plastyczka i jedna z laureatek zabawy.
Gości przywitali w sali narad: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępca Zbigniew Opaliński oraz Marzena Korona-Kruk, szefowa wydziału promocji. - Dziękuję za te wspaniałe kartki, z dumą wysłaliśmy je w świat i mam nadzieję, że w kolejnym konkursie - na kartki bożonarodzeniowe - znów nas Państwo nie zawiedziecie - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci gadżetów promocyjnych gminy oraz pamiątkowe dyplomy. Kartka autorstwa jednej z najmłodszych uczestniczek zabawy, Hani Wołodkiewicz, została wysłana do papieża Benedykta XVI. Hania, która przyszła na spotkanie z rodzicami, bardzo ucieszyła się z tej wiadomości. Państwo Wołodkiewiczowie, którzy są mieszkańcami miasta od niedawna podkreślili, że jeszcze nigdy nie spotkali się z tak serdecznym przyjęciem w samorządzie. Jeszcze raz przypominamy nazwiska zwycięzców konkursu: Aleksandra Konisiewicz - Publiczne Przedszkole nr 2, Adriana Kurdzielewicz - Szkoła Podstawowa nr 4, Hanna Wołodkiewicz - SP 2, Róża Stolarczyk, Danuta Serafin i Gustaw Grochowski.


25 marca 2008 - Budżet stabilizacji

31 marca, odbędzie się sesja Rady Miejskiej Żarowa. Jedną z ważniejszych uchwał będzie przyjęcie budżetu gminy na 2008 rok. Założenia budżetowe to: dochody - 33.776.309 zł, wydatki - 39.809.441 zł, deficyt - 6.033.132 zł Źródłem pokrycia deficytu będą przychody z tytułu kredytów i pożyczek w wysokości 10 500 000 zł, które pozwolą także na pokrycie części planowanych wydatków w budżecie oraz na spłatę wymagalnych zobowiązań. A te na chwilę obecną wynoszą ponad 8 mln złotych. Ogółem zadłużenie gminy wynosi - według danych na 31 grudnia 2007 - ponad 16 mln zł. Spłata zobowiązań dzięki pożyczce pozwoli w sposób wydatny zmniejszyć wartość zadłużenia, umożliwi także bezpieczne, bieżące funkcjonowanie gminy.
Długi długami - ale gmina nie zapomina też o inwestycjach - wydatki na ten cel w tegorocznym budżecie sięgają 12 mln zł choć trzeba zaznaczyć, że w tej kwocie zawarte są także spłaty wcześniejszych zobowiązań. Najważniejsze wydatki na ten rok to m. in. kontynuacja budowy hali sportowej w Żarowie oraz budowa infrastruktury w Żarowskiej Podstrefie WSSE "Invest-Park".
- Ten budżet pozwoli na ustabilizowanie sytuacji finansowej, a to jest w tej chwili najważniejsze - mówi burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska. - Stąd właśnie pożyczka na spłatę zobowiązań, a także uwzględnienie stosunkowo wysokiej spłaty zadłużenia w wydatkach inwestycyjnych. Dodam tylko, że zaciągając pożyczkę realizujemy tak naprawdę dwie uchwały Rady Miasta z ubiegłego roku - jedną na kwotę 6,5 mln, drugą na 1,5 mln zł. Pożyczki nie zostały wówczas zaciągnięte z powodu braku zdolności kredytowych. Będę wnioskować do rady o zaciągnięcie pożyczki na kwotę dodatkowych 2,5 mln zł. To daje nam razem 10,5 mln zł a taka kwota pozwoli spłacić najpilniejsze zobowiązania, nie będzie także zagrożenia dla bieżących płatności. Zyskujemy jednocześnie atut do wznowienia rozmów z wykonawcami i zaczynamy przygotowywać wnioski dotyczące pozyskania środków unijnych.
Nie raz już w przeszłości Żarów był w trudnej sytuacji finansowej, ale zawsze się rozwijał. I do tego chcę wrócić tym bardziej, że wciąż jest wiele niewykorzystanych możliwości - dodaje burmistrz Gruntkowska.


25 marca 2008 - Śniadanie wielkanocne w OPS

Jajka, żurek z białą kiełbasą, sałatki, ciasta na stole, do tego wspólna modlitwa i rozmowa - tak wyglądało tegoroczne śniadanie wielkanocne, które dla osób samotnych i ubogich zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach. W sobotę, 22 marca, o godz. 11, w jadłodajni miejskiej do świątecznego stołu zasiadło kilkadziesiąt osób. A wraz z nimi burmistrzowie: Bogdan Kożuchowicz oraz zastępcy Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Horodecka, radny Robert Wysoczański oraz ksiądz Augustyn Nazimek. Mieszkańców i gości witała osobiście Małgorzata Gruszka, dyrektor OPS. Wszyscy złożyli sobie serdeczne życzenia świąteczne i wspólnie spożyli wielkanocne śniadanie. Kilka dni wcześniej 500 rodzin otrzymało świąteczne paczki żywnościowe.


25 marca 2008 - Anna Jenke patronką szkoły

Na najbliższej sesji żarowscy radni mają także podjąć uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Mrowinach imienia Anny Jenke, nauczycielki, wychowawcy młodzieży.
Jej praca pedagogiczna i wychowawcza przebiegała w bardzo trudnym okresie - w systemie stalinowskim. Wtedy to wykazała wielką odwagę w wyznawaniu prawd wiary, swej przynależności do Chrystusa i Kościoła. W tym też duchu wychowywała całe rzesze młodych pokoleń. Szczególną troską otaczała młodzież z tzw. marginesu społecznego i dzieci ulicy. Opiekowała się też biednymi, chorymi i samotnymi ludźmi. Wszystkim niosła pomoc moralną i materialną.
Wniosek o nadanie imienia złożyła wspólnie Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski szkoły, a wybór tej właśnie patronki poprzedzony był głosowaniem. Wcześniej młodzież miała okazję poznać bliżej postać Anny Jenke poprzez np. spotkania ze Stowarzyszeniem im. Anny Jenke w Świdnicy, prezentacje multimedialne, sympozja, itp.


25 marca 2008 - Giełda Numizmatyczna

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej, przy współpracy ze Strzegomskim Centrum Kultury, zaprasza na Giełdę Numizmatyczną.
Giełda odbędzie się 6 kwietnia w hallu Strzegomskiego Centrum Kultury w godzinach od 10.00 do 15.00.
Hobbystów, pragnących zaprezentować swoje zbiory, prosimy o kontakt do 31 marca pod adresem tmzs@vp.pl.
Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.


25 marca 2008 - Sesja w poniedziałek

31 marca, o godzinie 14.00, odbędzie się XXVIII sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach.
Do rozpatrzenia jest siedem projektów uchwał. Wśród nich między innymi uchwała o nadaniu Publicznemu Przedszkolu nr 3 z Grupą Żłobkową imienia "Niezapominajki" oraz przekazanie dwóch budynków komunalnych, zlokalizowanych w Świdnicy, przy ulicy Curie-Skłodowskiej 13-15, zwanych popularnie leningradami, na rzecz miasta Świdnicy.
Jest to ostateczna finalizacja porozumienia, zawartego między burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem a władzami Świdnicy.


24 marca 2008 - Wygraj staż w Brukseli

Jesteś studentem, zamierzasz pracować w branży "Public Relations" a przy okazji chcesz wypromować Świdnicę ?
Jeżeli twoje odpowiedzi na pytania brzmią "tak", to właśnie dla Ciebie jest konkurs - >>> zobacz.
Celem konkursu jest stworzenie strategii komunikacyjnej wybranej polskiej jednostki samorządowej zaś nagrodami: dwutygodniowy staż w Regionalnym Biurze Województwa Dolnośląskiego w Brukseli oraz miesięczne, płatne staże: we wrocławskiej agencji SARTO Public Relations, w warszawskiej agencji Partners of Promotion, oraz w warszawskiej agencji Effective PR. Termin nadsyłania prac mija 20 kwietnia.


24 marca 2008 - Zapisy dzieci do Przedszkola

Od 1 kwietnia, rozpoczynają się zapisy dzieci do Przedszkola w Pszennie. Zapisy będą trwały do 30 kwietnia.
Na rok szkolny 2008/2009 zapraszamy dzieci z rocznika: 2005, 2004, 2003 oraz dzieci 6 -letnie. W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci z Gminy Świdnica.
Wychowankom pragniemy stworzyć wspaniały, tęczowy Świat z pięknej bajki:
ułatwiamy dzieciom adaptację do warunków przedszkola, zapewniamy stałą opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, organizujemy na życzenie rodziców zajęcia dodatkowe - język obcy, zajęcia taneczno - rytmiczne, pomagamy każdemu dziecku osiągnąć sukces preferując indywidualną pracę z dzieckiem - uwzględniając jego zainteresowania, diagnozujemy osiągnięcia rozwojowe dzieci przy współpracy specjalistów i wykorzystaniu metod badawczych, bardzo dobrze przygotowujemy dzieci 6 - letnie do podjęcia obowiązku szkolnego.


24 marca 2008 - O rolnictwie ekologicznym i nie tylko

12 marca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się szkolenie poświęcone tematom rolniczym - " informacje z zakresu ekologicznych metod produkcji rolnej" oraz "Zasady i cele funkcjonowania programów rolno-środowiskowych oraz warunki uczestnictwa w programie celem otrzymania dotacji z funduszu UE."
Rolnicy zainteresowani podjęciem działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego powinni wykonać następujące czynności:
zapoznać się z zasadami produkcji metodami ekologicznymi, zapoznać się z przepisami prawnymi krajowymi i unijnymi dotyczącymi rolnictwa ekologicznego, zgłosić działalność w rolnictwie ekologicznym do wybranej jednostki certyfikującej (wykaz jednostek certyfikujących w Polsce zamieszczony jest w linku Certyfikacja i Kontrola), zgłosić działalność w rolnictwie ekologicznym do Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych.
Obowiązek zgłoszenia działalności w rolnictwie ekologicznym dotyczy podmiotów gospodarczych, które prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność w rolnictwie ekologicznym oraz rolnicy, którzy zamierzają przystąpić do programu rolno-środowiskowego - pakiet rolnictwo ekologiczne.
Informacji na temat rolnictwa ekologicznego i programu rolno-środowiskowego można zasięgnąć u przeszkolonych doradców rolno-środowiskowych. Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu lub Powiatowego Zespołu Doradców w Świdnicy.


24 marca 2008 - Pomagamy wypełnić Pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić PIT ?.
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić?
Krok 1 - ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego), krok 2 - obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł), krok 3 - wpisać nazwę i nr KRS OPP.
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska, KRS - 0000264246, W rubryce 123 "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać należy - Hufiec Świdnica.
Krok 4 - wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


24 marca 2008 - Sesja Rady Powiatu

W środę 26 marca o godzinie 12.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, odbędzie się XVI sesja Rady Powiatu w Świdnicy.
Będzie to sesja, której tematyka skupi się między innymi wokół tematów związanych z ochroną przeciwpowodziową w Powiecie Świdnickim.
Radni podejmą również uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2008 rok oraz zmian w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym. Będą dyskutowali także nad sprawą dotyczącą udzielenia ZOZ - owi pożyczki w wysokości 3 mln 200 tys. zł. Kolejną ważną uchwałą, nad którą będą głosować Radni, będzie uchwała dotycząca przejęcia zadań Województwa Dolnośląskiego w zakresie zarządzania drogami wojewódzkimi przebiegającymi na terenie Powiatu Świdnickiego oraz założenia Centrum Kształcenia na Odległość w Świdnicy.
Sesję zakończą wnioski i oświadczenia oraz informacje dla Radnych.


24 marca 2008 - Każda kropla na wagę złota

To będzie już trzecia taka akcja w mieście. Honorowe oddawanie krwi przez świebodziczan stało się już tradycją, za sprawą pomysłodawcy i organizatora - Pawła Bobrowskiego, który jeszcze jako uczeń świebodzickiego gimnazjum zorganizował pierwszą zbiórkę rok temu, na wiosnę. Potem była jeszcze jedna, jesienią, a 12 kwietnia tego roku po raz trzeci spotkamy się w Miejski Domu Kultury, aby podzielić się tym najcenniejszym darem.
- Zbiórka organizowana jest tradycyjnie w Miejskim Domu Kultury, odbędzie się w dniu 12 kwietnia, w godzinach 9.00 - 13:00. Wszystkich chętnych pełnoletnich i zdrowych mieszkańców miasta serdecznie zapraszam - mówi Paweł Bobrowski.
Tak jak dotychczas poborem krwi zajmie się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Dawcy krwi otrzymają gadżety ufundowane przez sponsorów zbiórki. Patronat nad akcją objął burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Zapraszamy gorąco wszystkich zdrowych i pełnoletnich mieszkańców naszego miasta. Wasza krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie.


24 marca 2008 - "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci"

W 2007 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego.
Kto może przekazać 1% podatku organizacjom ?, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Jak przekazać 1% podatku Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci"
Należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28).
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę i numer pod jakim fundacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Numer fundacji to KRS 0000287982, NIP 894-29-23-364.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz działalności fundacji, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.


23 marca 2008 - Brąz, srebro i złoto dla "Gryfa"

W dniach 15-16 marca w Ostródzie z udziałem prawie 400 zawodników z całej Polski oraz dwoma ekipami zagranicznymi z Armenii oraz Irlandii odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski Taekwon-do Polskiej Unii Taekwondo. W mistrzostwach wzięło udział siedmioro zawodników ze świdnickiego Klubu Taekwon-do Gryf.
W stojącej na wysokim poziomie imprezie świdniczanie zdobyli srebro w seniorach w walkach ciągłych do 60 kg. Medal zdobył Arkadiusz Osienienko.
Dwa pozostałe medale zdobyła niezawodna juniorka Angelika Janasz, która wywalczyła brązowy medal w walkach przerywanych do 170 cm oraz złoto w walkach ciągłych do 50 kg.
Skład Taekwon-do Gryf: młodzik - Paweł Mroczek, juniorzy - Michał i Angelika Janaszowie, seniorzy - Mateusz Lesiak, Marcin Miszkiel, Paweł Król oraz Arkadiusz Osienienko. Kierownik ekipy - Waldemar Zdebski.


23 marca 2008 - Sesja Rady Miejskiej w piątek

O godzinie 11.00 w piątek, 28 marca rozpoczną się obrady Rady Miejskiej w Świdnicy. Sesja odbędzie się w sali narad w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.
W jej trakcie radni wysłuchają informacji na temat realizacji zadań Strategii Rozwoju Miasta oraz podejmą uchwały m.in. w sprawie:
zmian w budżecie, wyrażenia opinii dotyczącej wydania zezwolenia na utworzenie i działanie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, stypendiów sportowych oraz nagród i wyróżnień przyznawanych przez miasto za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym, udzielenia pomocy finansowej Województwu Dolnośląskiemu, z przeznaczeniem na bieżące utrzymanie i remonty dróg wojewódzkich w granicach administracyjnych miasta, wyrażenia zgody na przejęcie przez miasto zadań z zakresu zarządzania drogami wojewódzkimi, udzielenia pomocy finansowej Województwu Dolnośląskiemu na przebudowę ulicy Wałbrzyskiej (droga wojewódzka nr 379) wraz z budową ronda, wyrażenia zgody na wydzierżawienie bocznicy kolejowej, położonej na działce firmy Electrolux.


23 marca 2008 - Wielkie sprzątanie w gminie

Mieszkańcy Żarowa z satysfakcją obserwują ekipy sprzątające ulice, chodniki i skwery w mieście. Rozpoczęło się wielkie sprzątanie w gminie - i to nie tylko z racji zbliżającej się wiosny. Przez ostatnie półtora roku miasto po prostu nie było sprzątane.
- Zawsze bardzo mocno zwracałam uwagę na porządek w mieście. Śmieci, worki czy brudne, zachlapane przystanki nie wystawiają nam dobrej wizytówki przed gośćmi, odwiedzającymi Żarów, dlatego natychmiast zleciłam podpisanie stosownych umów i zaczynamy powoli doprowadzać miasto do estetycznego wyglądu - mówi burmistrz Lilla Gruntkowska. - Myślę, że i samym mieszkańcom będzie przyjemniej wybrać się na świąteczny spacer po czystych, zamiecionych chodnikach.
Na razie porządkowaniem centrum miasta zajmuje się 8 osób. To pracownicy firmy, z którą miasto podpisało umowę, a także pracownicy jednostek podległych urzędowi. Po świętach rozpocznie się sukcesywne sprzątanie pozostałych części miasta, ulica po ulicy. Ale już dziś widać, że ze skwerów i trawników zniknęły foliowe worki i papiery. Od razu zrobiło się przyjemniej.


23 marca 2008 - Minęło 10 lat

Środowiskowy Klub Młodzieżowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół w Strzegomiu obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Z tej okazji 18 marca w siedzibie placówki spotkały się osoby związane z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz zaproszeni goście - starosta świdnicki Zygmunt Worsa, burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy Stanisław Szelewa, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Durlik oraz członkowie Zarządu Powiatu - Sabina Cebula, Jacek Krzaczek i Roman Etel. Spotkanie poprowadzili dyrektor TPD Dorota Sozańska oraz dyrektor Zespołu Szkół Sławomir Dudziński.
Uczniowie, w specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej, przypomnieli historię świetlicy środowiskowej oraz opowiedzieli o najważniejszych chwilach, jakie miały miejsce w ciągu dziesięciu minionych lat. Główną atrakcją było jednak przedstawienie "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", w którym zaprezentowała się młodzież.
- Wierzę w to, że Środowiskowy Klub Młodzieżowy w dalszym ciągu będzie tak prężnie działał i że będzie skupiał wokół siebie coraz większą liczbę młodych ludzi - mówił Zygmunt Worsa.
Głos zabrał również Lech Markiewicz, który pogratulował klubowi tego niezwykłego święta. - Cieszę się, że są w naszym mieście miejsca, w których młodzież może spędzać czas, realizując jednocześnie swoje pasje.
Ostatnimi punktami spotkania było zwiedzanie nowo wyremontowanych pomieszczeń świetlicy oraz degustacja potraw przygotowanych przez koło gastronomiczne Środowiskowego Klubu Młodzieżowego.


22 marca 2008 - Nadal na czele

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozegrali swój pierwszy mecz w tej rundzie rozgrywek. Rywalem świdniczan był Wulkan Wrocław zajmujący trzecia pozycję. Mecz zakończył się remisem 2:2. Obie bramki dla Polonii-Sparty zdobył Filipczak.
Z jednym meczem mniej i sześcioma punktami przewagi nad drugą drużyną jaka jest Śląsk II Wrocław prowadzą nadal świdniccy piłkarze.
Nie wiedzie się nadal AKS Strzegom. Po ostatniej wysokiej porażce 0:7 z Pogonią Oleśnica dziś na swoim boisku przegrali z Lechią Dzierżoniów 2:4. Z dorobkiem 4 punktów zajmują przedostatnie miejsce.


22 marca 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Polonia Sparta II Świdnica - Piławianka Piława 0:1
Victoria Świebodzice - Włókniarz Kudowa Zdrój 1:0
Szczawno Zdrój - Grom Witków 2:3
Bielawianka Bielawa - Stal Świdnica mecz został przełożony.
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują trzecie miejsce, Stal Świdnica jest na 12 miejscu a tuż za nią, na trzynastym jest Grom Witków.


22 marca 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Iskra Witków Śląski - Zieloni Mokrzeszów 5:5
LKS Bystrzyca - Górnik Gorce 1:4
Zieloni Mrowiny - Czarni Wałbrzych 0:3
Sudety Dziećmoriwce - Unia Jaroszów 3:2
Granit Roztoka - Gwarek Wałbrzych 1:2
Juventur Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 0:1
Włókniarz Głuszyca - Victoria II Świebodzice (przełożony)
MKS Karolina Jaworzyna - Skalnik Czarny Bór 4:1


22 marca 2008 - Zaproszenie do teatru

Żarowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do obejrzenia dwóch spektakli.
Pierwszy z nich to monodram Daniela Kalinowskiego pt. "Labirynt", w wykonaniu Tomasza Nycza, a reżyserii Ryszarda Dykcika. Spektakl ten będzie można zobaczyć w czwartek, 27 marca o godzinie 19.00 w Teatrze Bezdomnym przy ul. Zamkowej.
Natomiast 30 marca (niedziela) w sali widowiskowej ŻOK będzie można obejrzeć monodram w wykonaniu i reżyserii Ryszarda Dykcika pt. "Mąż z Nazaretu". Tłem spektaklu będą obrazy Jana Platy "Śladami Twymi Panie"
Wstęp na oba przedstawienia jest bezpłatny.


22 marca 2008 - Niekonwencjonalne powitanie wiosny

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Imbramowicach już przywitali wiosnę. Ponieważ ta wyraźnie się ociąga z nadejściem, młodzież postanowiła ją zachęcić do przyjścia. Dlatego dzień 19 marca Samorząd Uczniowski SP w Imbramowicach, pod kierownictwem Wioletty Lasak i Agnieszki Zdunik ogłosił "Dniem Przebierańca", a by zachęcić młodzież do inwencji w wymyślaniu jak najdziwniejszych strojów, hasło przewodnie tego dnia brzmiało: "Przebrani nie będą pytani !" Poskutkowało - na szkolnych korytarzach zaroiło się od kolorowych postaci, a nauczyciele łaskawie traktowali przebierańców.
- Już od rana nasza szkoła rozkwitła kolorami, dzieci i rodzice prześcigali się w pomysłach. Dzieci miały przygotowane fantazyjne stroje niejednokrotnie "domowej roboty" i tym bardziej cenne - mówi Violetta Lasak.
Uroczystości rozpoczęły się od części artystycznej przygotowanej przez klasę VI. Po występie nastąpiła parada przebierańców. Każdy mógł zaprezentować się w całej okazałości. Na scenie pojawiła się Pippi, Słomiany Ludzik, rycerz, kowboj, pajac i wielu innych, nie sposób ich wszystkich wymienić. Dla najbardziej pomysłowych czekały nagrody i słodycze. Wszyscy bawili się wspaniale i z humorem, chociaż za oknem padał śnieg.


22 marca 2008 - Popracuj przy filmie

Klimat rodem z Sin City, wyłącznie monologi, badanie duszy psychopatycznego mordercy. Co ma z tym wspólnego Świdnica ?.
Odpowiedź znaleźliśmy u Krzysztofa Jezierskiego. Młody Świdniczanin od ponad roku stara się nakręcić film krótkometrażowy. Teraz postanowił swój projekt wcielić w życie. Ale jak to bywa, dobre chęci to stanowczo za mało. Dlatego Krzysztof szuka pomocy.
- do samej operatorki potrzebuję około 6-7 osób i jeszcze trzy do czynności mniej ważnych typu - wózek, ustawianie sprzętu itp. Póki co, mam dopiero dźwiękowca. Dlatego, póki nie znajdę całej operatorki, nie wspominając o aktorach, nie wiem jak to będzie - mówi młody reżyser.
Również i my apelujemy do świdniczan, którzy chcieliby by rozpocząć swoją przygodę z filmem do pomocy Krzysztofowi.
Kto wie może już niedługo jego film otrzyma nagrodę na festiwalu kina niezależnego ?. Kontakt z Krzyśkiem.


21 marca 2008 - Ankieta dla organizacji

Ponad 100 świdnickich organizacji pozarządowych wkrótce otrzyma specjalną ankietę. Ma ona związek z planami władz miasta, które chcą w Świdnicy utworzyć Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Ankieta ma posłużyć w poznaniu potrzeb tych organizacji.
- W Centrum stowarzyszenia będą mogły otrzymać wsparcie m.in. szkoleniowe, doradcze, prawne, z zakresu księgowości, zarządzania projektami oraz prowadzić działania statutowe w pomieszczeniach Centrum. Fundusze na realizację tego przedsięwzięcia planujemy pozyskać ze środków zewnętrznych. Jednym z warunków ich otrzymania jest wykazanie działań na rzecz społeczności lokalnej, zamieszkującej wyznaczony obszar rewitalizacji miasta. Tego dotyczy też jedno z pytań ankiety - tłumaczy Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy i zachęca do współpracy przy tworzeniu Centrum.


21 marca 2008 - Giełda Numizmatyczna

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej, przy współpracy ze Strzegomskim Centrum Kultury, zaprasza na Giełdę Numizmatyczną.
Giełda odbędzie się 6 kwietnia w hallu Strzegomskiego Centrum Kultury w godzinach od 10.00 do 15.00.
Hobbystów, pragnących zaprezentować swoje zbiory, prosimy o kontakt do 31 marca pod adresem tmzs@vp.pl.
Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.


21 marca 2008 - Plac Wolności - przebudowa

Remont placu Wolności wchodzi w drugą fazę. Prace ponownie ruszają 1 kwietnia i zakończyć się mają 5 maja. II etap przebudowy oznacza jedne z największych utrudnień, ponieważ pl. Wolności, to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Świdnicy. W ramach kolejnego etapu remontowany będzie pas jezdni al. Niepodległości oraz prawoskręt z al. Niepodległości w ul. Westerplatte do ul. Piekarskiej z przyległymi chodnikami. Na tym odcinku ulica Westerplatte zyska dwa pasy.
Teren objęty pracami od 1 kwietnia wyłączony zostanie z ruchu. Dodatkowo na al. Niepodległości (do placu Wolności) utrzymany będzie tylko jeden kierunek ruchu.
Przebudowa placu Wolności rozpoczęła się z końcem lipca 2007 roku. Przebudowę wartą ponad 3,7 miliona złotych miasto finansuje wspólnie z Dolnośląskim Zarządem Dróg Wojewódzkich.


21 marca 2008 - Czwórka piękniejsza na wiosnę

W Szkole Podstawowej nr 4 w ostatnich miesiącach trwały intensywne prace remontowe. Dokonano przede wszystkim gruntowej wymiany dachu i naprawy zniszczonego stropu. - Dzięki bardzo sprawnie przeprowadzonym pracom uczniowie i pracownicy szkoły mogą już chwalić się "najpiękniejszym dachem w mieście" - mówi dyrektor szkoły Janina Klonowska.
Naprawa dachu umożliwiła odnowienie najwyższego piętra szkolnego budynku. Sale znajdujące się na trzecim piętrze zyskały zupełnie nowy wygląd. Wzrok przyciągają oryginalnie pomalowane ściany, barwne rolety, nowe dekoracje. Uroczyste otwarcie pomieszczeń po remoncie połączone zostało z biesiadą wielkanocną. Dyrektor placówki zaprosiła na świąteczne spotkanie władze miasta, przyjaciół i sponsorów szkoły, którzy od lat wspierają "czwórkę". Symbolicznego otwarcia "nowego" dachu dokonali burmistrz Lech Markiewicz z księdzem prałatem Markiem Babuśką.
W trakcie spotkania odbył się również kiermasz świąteczny, na którym można było kupić wyjątkowo piękne ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.
Zaproszeni goście zostali wprowadzeni w nastrój świąteczny przez młodych aktorów, którzy z wdziękiem przedstawili polskie tradycje związane z niezwykłym czasem Wielkanocy.


21 marca 2008 - Świąteczny akcent w BOK

Kolorowe pisanki, wesołe zające, stroiki, palmy, bazie - słowem typowo wielkanocne akcenty pojawiły się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Żarowie. To prace, przygotowane na konkurs, tradycyjnie ogłaszany przez Żarowski Ośrodek Kultury. Burmistrz Lilla Gruntkowska uznała, że tak piękne ozdoby należy wyeksponować i pokazać mieszkańcom, dlatego pojawił się pomysł, aby ozdobiły BOK. Jest to miejsce często odwiedzane przez żarowian, a świąteczny wystrój i klimat zdecydowanie złagodził urzędnicze pomieszczenia - i nastroje.
W tym roku pisanki i stroiki były wyjątkowe - przyznaje Wiesława Furtak, dyrektor Żarowskiego Ośrodka Kultury.
- Choć czasu było mniej, niż zwykle, to jednak nasi konkursowicze włożyli wiele pracy i serca w przygotowanie ozdób - mówi. - W konkursie swoje prace zgłaszały zarówno dzieci, jak i dorośli. Techniki były przeróżne, ale najbardziej cieszy mnie, że nasi mieszkańcy chętnie sięgnęli po techniki zapomniane, a wywodzące się z pięknej, polskiej tradycji. Mam tu na myśli np. zdobienie pisanek woskiem.
Nie zabrakło też wspaniałych palm wielkanocnych - najdłuższa miała prawie 12 metrów wysokości. Ta palma zdobi ołtarz główny żarowskiego kościoła. A zwycięzcy konkursu, oprócz satysfakcji ze swojej pracy, mogą cieszyć się także atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich był np. telewizor, zestawy porcelany czy świąteczne obrusy. Ich zakup wsparło Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Lista laureatów - >>> zobacz


21 marca 2008 - Sukcesy muzyczne

Trwa dobra passa zespołu muzycznego działającego w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy pod opieką p. Joanny Grębowskiej - Szpak.
Ostatnio triumfowano z powodu osiągnięcia tytułu Laureata II Dolnośląskiego Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem jest Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz - na etapie regionalnym - Miejskim Domu Kultury w Świdnicy.
Dziewczęta w składzie: Justyna Koblowska, Barbara Janas, Małgorzata Bura i Katarzyna Górska zaśpiewały piosenkę pt. "Marsz Sybiraków" (muz. Cz. Majewski, sł: M. Jonkajtys).
Kolejny etap tego Festiwalu to Gala w Operze Wrocławskiej - zatem…. powodzenia.


21 marca 2008 - Podsumowali SMOKA

Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzy oraz Gimnazjum w Goczałkowie realizowały projekt "Szkoła Myśląca o Każdym - SMOK".
Podsumowanie projektu odbyło się 13 marca w Strzegomskim Centrum Kultury. Dyrektorowie szkół, realizujących program, opowiedzieli o jego podstawowych założeniach. - Projekt ten stanowił próbę przebudowy mentalnej tradycji szkoły na rzecz szkoły myślącej o każdym uczniu w kategoriach jego mocnych stron, jego zainteresowań, pasji, uzdolnień i talentów, które właściwie zdiagnozowane i rozwijane stają się skutecznym atrybutem wejścia w dorosłe życie zawodowe - mówiła Danuta Dziedzic-Jasińska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Goczałkowie.
Każda ze szkół, w ramach projektu, opracowała i wdrożyła programy rozwojowe, które ukierunkowane były na wyrównanie szans edukacyjnych poprzez wspieranie uzdolnień wszystkich uczniów. Szkoły, realizujące projekt SMOK, otrzymały od Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu dotację na realizację własnego programu oraz wsparcie merytoryczne służące właściwej realizacji działań określonych w indywidualnym programie rozwoju.
Podczas rozstrzygnięcia programu, przedstawiciele placówek, w specjalnie przygotowanych prezentacjach multimedialnych, opowiedzieli o tym, jak szkoły wywiązywały się z realizacji założeń "SMOKA". Przypomnijmy, że o szczegółach tych działań na bieżąco informowaliśmy na naszej stronie internetowej. Podsumowanie projektu uświetniły również występy artystyczne w wykonaniu uczniów każdej ze szkół.
Zarówno dzieci, jak i nauczyciele zgodnie, podkreślali, że udział w projekcie "SMOK" był dla nich wielką przygodą. Zapraszamy do zapoznania się z realizacją programu "Szkoła Myśląca o Każdym" przez Publiczną Szkołę Podstawową w Goczałkowie.


20 marca 2008 - Sesja Rady Powiatu

W środę 26 marca o godzinie 12.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, odbędzie się XVI sesja Rady Powiatu w Świdnicy.
Będzie to sesja, której tematyka skupi się między innymi wokół tematów związanych z ochroną przeciwpowodziową w Powiecie Świdnickim.
Radni podejmą również uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2008 rok oraz zmian w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym. Będą dyskutowali także nad sprawą dotyczącą udzielenia ZOZ - owi pożyczki w wysokości 3 mln 200 tys. zł. Kolejną ważną uchwałą, nad którą będą głosować Radni, będzie uchwała dotycząca przejęcia zadań Województwa Dolnośląskiego w zakresie zarządzania drogami wojewódzkimi przebiegającymi na terenie Powiatu Świdnickiego oraz założenia Centrum Kształcenia na Odległość w Świdnicy.
Sesję zakończą wnioski i oświadczenia oraz informacje dla Radnych.


20 marca 2008 - Na wystawę do Chin

Henryk Połeć i Zbigniew Gałusiński, mieszkańcy Świebodzic, od dziesiątków lat miłośnicy i kolekcjonerzy znaczków, członkowie Koła Filatelistów w Świebodzicach zostali zaproszeni do zaprezentowania swoich zbiorów na Światowej Specjalizowanej Wystawie Filatelistyki Olimpijskiej i Sportowej "Olympic Expo-Plympex Beijing 2008". Ta prestiżowa wystawa organizowana jest w ramach Programu Kulturalnego Igrzysk w Pekinie.
Na wystawie prezentowane będą znaczki związane z tematyką sportową. Niezwykły, wręcz unikatowy zbiór właśnie o tematyce olimpijskiej ma pan Henryk Połeć. W zeszłym roku zdobył za nie Grand Prix na Krajowej Wystawie Filatelistycznej, która odbywała się w Warszawie. To najcenniejsze trofeum filatelistyczne w kraju. Zbiór zatytułowany "Od Aten do Rzymu" to unikalna kolekcja dokumentująca wszystkie nowożytne olimpiady począwszy od 1896 roku do igrzysk w Rzymie z 1960 roku. Pan Henryk jest z niej bardzo dumny.
- To nie tylko znaczki, ale także karty pocztowe, przesyłki - wyjaśnia pan Henryk. - Gromadziłem tę kolekcję przez wiele lat. To prawdziwa perełka. Pokazywałem ją m. in. w 2004 roku na olimpiadzie w Atenach.
Teraz olimpijskie "perełki" filatelistyczne pojadą do Pekinu, a wraz z nimi zbiory pana Zbigniewa Gałusińskiego oraz Alicji Łuszczyny, z sekcji młodzieżowej Koła Filatelistów w Świebodzicach. W zasadzie Świebodzice zdominują reprezentację Polskiego Związku Filatelistycznego na tej wystawie - na 6 zgłoszonych przez Zarząd Główny eksponatów aż 3 będą ze Świebodzic.
Warto dodać, że świebodziccy filateliści są jednym z najdłużej działających kół w kraju. W zeszłym roku świętowali 50-lecie swojego istnienia.


20 marca 2008 - Niebawem nowa nawierzchnia

Frezowania oraz nowej nawierzchni doczeka się spory fragment ulicy 1 Maja. Droga jest pofałdowana i dziurawa, najbardziej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wrocławską do skrzyżowania z ul. Folwarczną. W przyszłym tygodniu, 25-31 marca, ul. 1 Maja zyska więc nową nawierzchnię, która będzie odporna na koleiny oraz wysokie temperatury. Inwestycja kosztująca 140 tys. zł zostanie sfinansowana ze środków budżetu miasta. Na czas remontu droga zostanie zamknięta, dlatego kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Objazdy poprowadzone zostaną:
ul. Wrocławską, Saperów, Kościelną do 1 Maja
ul. Wrocławską, al. Niepodległości, Żeromskiego, Muzealną, Chrobrego, pl. św. Małgorzaty do 1 Maja
Zmieniona zostanie również trasa kursowania komunikacji miejskiej. W związku z tym autobusy linii nr 10 jadące z ulicy Strzelińskiej w kierunku Pogorzały pomijać będą przystanki przy pl. św. Małgorzaty i ul. Muzealnej. Dojazd do pl. Grunwaldzkiego odbywał się będzie bezpośrednio z przystanku pl. Wolności - Równa, dalej al. Niepodległości w górę, następnie Wałbrzyską, Dworcową.


20 marca 2008 - Pierwsze decyzje

Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska na sesji Rady Miejskiej w dniu 13 marca złożyła uroczyste ślubowanie, obejmując oficjalnie stanowisko burmistrza.
- "Obejmując urząd Burmistrza Miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców. Tak mi dopomóż Bóg - brzmi tekst ślubowania".
Nazajutrz, 14 marca, burmistrz Gruntkowska rozpoczęła oficjalne urzędowanie. Pierwszymi decyzjami kadrowymi pani burmistrz było powierzenie obowiązków zastępcy burmistrza oraz sekretarza. Pełniącym obowiązki zastępcy burmistrza został Leszek Buchowski, obowiązki sekretarza pełni Sylwia Pawlik.
Leszek Buchowski jest żarowianinem, od wielu lat związany z samorządem i lokalnym biznesem.
Sylwia Pawlik w żarowskim urzędzie pracuje od blisko 3 lat, wcześniej zajmowała się promocją i oświatą.
Żarowski magistrat czeka w najbliższym czasie reorganizacja, która pozwoli usprawnić jego funkcjonowanie. - Chciałabym przywrócić w pracy tego urzędu dobre standardy, na które pracowaliśmy latami i które zauważali i doceniali nasi mieszkańcy- mówi burmistrz Lilla Gruntkowska. - Nie ukrywam także, iż obecna sytuacja gminy wymaga bardziej racjonalnego zarządzania i funkcjonowania urzędu.


20 marca 2008 - Każda kropla na wagę złota

To będzie już trzecia taka akcja w mieście. Honorowe oddawanie krwi przez świebodziczan stało się już tradycją, za sprawą pomysłodawcy i organizatora - Pawła Bobrowskiego, który jeszcze jako uczeń świebodzickiego gimnazjum zorganizował pierwszą zbiórkę rok temu, na wiosnę. Potem była jeszcze jedna, jesienią, a 12 kwietnia tego roku po raz trzeci spotkamy się w Miejski Domu Kultury, aby podzielić się tym najcenniejszym darem.
- Zbiórka organizowana jest tradycyjnie w Miejskim Domu Kultury, odbędzie się w dniu 12 kwietnia, w godzinach 9.00 - 13:00. Wszystkich chętnych pełnoletnich i zdrowych mieszkańców miasta serdecznie zapraszam - mówi Paweł Bobrowski.
Tak jak dotychczas poborem krwi zajmie się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Dawcy krwi otrzymają gadżety ufundowane przez sponsorów zbiórki. Patronat nad akcją objął burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Zapraszamy gorąco wszystkich zdrowych i pełnoletnich mieszkańców naszego miasta. Wasza krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie.


20 marca 2008 - Niemiecka orkiestra dla Powiewiórki

W przyszłym tygodniu, 25-29 marca w Świdnicy będzie gościć 50 muzyków z niemieckiego Biberach. Orkiestra symfoniczna z partnerskiego miasta Świdnicy, da koncert 27 marca o godzinie 18.30 w Teatrze Miejskim.
Musikverein Biberach to jedna z najstarszych orkiestr amatorskich w całych Niemczech. Wstęp na koncert jest bezpłatny. A przy okazji świdniczanie będą mogli wspomóc akcję ratowania kościoła w Powiewiórce, gdzie ochrzczony został Józef Piłsudski - pierwszy Marszałek Polski. Niewielka świątynia na Litwie popada w ruinę.
Datki na remont kościoła w Powiewiórce można również wpłacać na konto: Bank Spółdzielczy 58-100 Świdnica, ul. Długa 9 Nr 22 9531 0006 2001 0026 8976 0003 Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast, ul. Lelewela 18, 58-100 Świdnica Z dopiskiem "Świdnica dla Powiewiórki"
Datki można odliczyć od dochodu przy rocznych rozliczeniach podatkowych. Przy dokonywaniu wpłat przelewem lub wpłat na konto bankowe należy wpisać w tytule "Darowizna na cele kultu religijnego". Osoby fizyczne mogą odliczyć kwotę darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6% dochodu, natomiast w przypadku osób prawnych jest to kwota do 10%.


20 marca 2008 - Szklanka mleka

Od marca do czerwca ponad 412 uczniów z trzech gminnych szkół podstawowych bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Szklanka mleka"
Program "Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych" został wprowadzony w Unii Europejskiej w latach 80., w ramach działań promujących zdrowy styl życia.
W Polsce jest on od trzech lat realizowany przez Agencję Rynku Rolnego. Z każdym rokiem zainteresowanie programem jest coraz większe. W gminie Świdnica udział w programie biorą trzy szkoły: Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej - 92 dzieci, Szkoła Podstawowa w Lubachowie - 71 uczniów, Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej - 252 uczniów.


20 marca 2008 - Rodzice wybrali Parkową

Już znamy decyzję rodziców co do lokalizacji inwestycji budowy Szkoły Specjalnej na terenie miasta Świdnica. Na ostatnim spotkaniu z rodzicami jakie miało miejsce na terenie szkoły przy ul. Jagiellońskiej 27, a które zorganizował Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, przedstawiono trzy propozycje na ewentualną lokalizację budynku szkoły.
Podano już proponowane wcześniej miejsce w okolicy szpitala "Latawiec", okolice osiedla "Zawiszów" oraz zupełnie nowe miejsce - ul. Parkową w Świdnicy. A wszystko dlatego, że niedawno Urząd Miasta przedstawił Zarządowi Powiatu pomysł na utworzenie właśnie w tym miejscu kompleksu oświatowo- rekreacyjno - sportowego. Zakłada się, że na ok. 13 hektarach powstałaby nie tylko nasza szkoła specjalna, ale również inne placówki oświatowe prowadzone przez samorząd miejski. Nie zapomniano także o obiekcie sportowym, jaki będzie wybudowany na tym terenie.
W efekcie rodzice dzieci uczęszczających do zbyt małej szkoły specjalnej przy ul. Jagiellońskiej 27 zadecydowali o wyborze lokalizacji przyszłej szkoły specjalnej właśnie przy ul. Parkowej.
-" Planujemy przystąpić do budowy szkoły wiosną 2009 roku bez względu na to, czy uda nam się pozyskać dofinansowanie na realizację tej inwestycji oświatowej ze środków unijnych." - podkreśla Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.


20 marca 2008 - Uroczysty apel

W Szkole Podstawowej Nr 315 w Świdnicy w przededniu Świąt Wielkanocnych odbył się uroczysty apel - Misterium Wielkanocne.
Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w Drodze Krzyżowej oraz radosnym ogłoszeniu nowiny o Zmartwychwstaniu Pańskim.
Pięknie udekorowany Boży Grób, Wzgórze Golgoty, wzruszające teksty oraz liryczne pieśni na tle slajdów Drogi Krzyżowej wprowadziły uczniów w uroczysty i podniosły nastrój zbliżających się świąt.
Apel przygotowali uczniowie klasy IV i V pod kierunkiem Magdaleny Jęczmień i Beaty Babicz.


20 marca 2008 - Wieści z sesji Rady Miejskiej

12 marca odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której poruszono wiele ważnych dla naszej gminy spraw. Pierwszym punktem obrad było wystąpienie Haliny Łukaszewskiej z Pracowni Projektowej Sangaz z Jeleniej Góry, która została zaproszona z inicjatywy radnej Marii Michalec.
Pracownia Sangaz jest wykonawcą dokumentacji projektowej pn. "Przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej miasta Strzegom". Halina Łukaszewska przedstawiła jedynie ogólny zarys przedsięwzięcia, a o jego szczegółach obiecała opowiedzieć podczas jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej. Kolejnym punktem posiedzenia było podjęcie uchwał. Ożywiona dyskusja towarzyszyła głosowaniu nad uchwałą w sprawie utworzenia Związku Gmin PRONATURA. Wyjaśnijmy. Strzegom utworzy Związek PRONATURA wraz z Jaworzyną Śląską, Kostomłotami, Mściwojowem, Świebodzicami i Udaninem. Zadaniem Związku jest planowanie i wykonywanie zadań publicznych z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska.
Władze Strzegomia nie mają wątpliwości, że stworzenie nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami, a także realizacja zadań w zakresie ochrony środowiska, z uwagi na wysokie koszty, jest możliwe jedynie przy współudziale wielu gmin. Radni głosowali również nad uchwałą w sprawie przyjęcia statutu Związku Gmin PRONATURA.
Na sesji podjęto także dwie inne uchwały: w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających na członków Rady Sołeckiej w sołectwach Godzieszówek i Granica oraz w sprawie wyrażenia zgody na używanie w znaku towarowym nazwy miejscowości Kostrzy. Jednym z ostatnich punktów sesji było odczytanie sprawozdania z działalności burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.


20 marca 2008 - Przegląd Małych Form Teatralnych

18 marca w auli Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbyło się uroczyste podsumowanie VII Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych. Jury w składzie: Joanna Chojnowska, Bożena Kuźma, Joanna Synowska, Halina Szymańska i Tadeusz Szarwaryn z uwagą obserwowało zmagania poszczególnych grup i ogłosiło wyniki:
W kategorii klas I - III - I miejsce dla Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Żarowie za przedstawienie pt. "Calineczka", II miejsce dla Zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy za przedstawienie pt. "Gdy odzyskasz przyjaciela", III miejsce dla Zespołu ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej za przedstawienie pt. "Zapomniana szafa"
W kategorii klas IV - VI - jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody dla - Zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy za przedstawienie pt. "Kopciuszek" i dla Zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy za przedstawienie pt. "Demeter i Kora"
Jury przyznało również wyróżnienia indywidualne dla - Aleksandry Matysiak - SP nr 6, Marka Pasterniaka - SP nr 8 i Joannę Kołodziejczyk i Oliwię Cebulę - SP nr 4
Fundatorem wszystkich nagród był Urząd Miejski w Świdnicy, a wręczenia dokonał Tadeusz Niedzielski dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych oraz Ewa Oleśkiewicz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10.


20 marca 2008 - "Czwórka" wysoko

Podobnie jak w latach ubiegłych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka zorganizowany został miejski etap konkursu recytatorskiego "Pegazik".
Uczestniczyli w nim reprezentanci wszystkich świebodzickich szkół podstawowych. Jury mogło wytypować do etapu powiatowego tylko 3 uczestników.
Wybór był trudny, ponieważ wszystkie recytacje prezentowały wysoki poziom umiejętności. W etapie powiatowym zmagać się będą: Weronika Stolarczyk z Publicznej Szkoły Integracyjnej, Karolina Dziakowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Karolina Nowakowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4.


20 marca 2008 - X Jarmark Wielkanocny

Jarmark Wielkanocny ma już swoją historię i na stałe wpisał się do kalendarza strzegomskich imprez. 16 marca odbyła się jego X edycja. Tradycyjnie już uczestnicy jarmarku, a więc zespoły folklorystyczne, przedstawiciele wsi oraz twórcy ludowi, wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Mniejszej, a następnie w korowodzie przeszli ulicami miasta do Strzegomskiego Centrum Kultury.
W sali widowiskowej zaprezentowały się zespoły folklorystyczne: "Kostrzanie", "Goczałkowianie" i "Olszaniacy" oraz dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 w Strzegomiu. Występujący oraz wystawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i ogromne brawa, zarówno za programy artystyczne o tematyce wielkanocnej, jak i za niepowtarzalne i oryginalne ozdoby wielkanocne - hafty, stroiki i wypieki świąteczne.
Zwiedzający mogli nie tylko podziwiać wystawę, ale również degustować świąteczne wypieki i brać udział w konkursach o tematyce wielkanocnej. Jarmark był również doskonałą okazją do kupna pisanek, kraszanek i stroików. Zainteresowaniem cieszyły się ponadto ozdoby wielkanocne przygotowane przez zaprzyjaźnione Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Podziw wzbudziły hafty członków sekcji artystycznej działającej przy Strzegomskim Centrum Kultury oraz pisanki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Strzegomskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom, wystawcom, a przede wszystkim niezawodnej strzegomskiej publiczności, która mimo deszczowej pogody dopisała.


20 marca 2008 - Nowy plac zabaw

W ciepłe, słoneczne dni, ustawiają się tu prawdziwe kolejki do zjeżdżalni i huśtawek.
Trudno się jednak dziwić - nowy plac zabaw przy ulicy Środkowej w Świebodzicach (Ciernie) jest prawdziwym przebojem wśród maluchów.
Urządzenia do zabawy zamontował niedawno Zakład Gospodarki Komunalnej. Koszt wykonania placu to 28 tysięcy złotych, a pieniądze pochodzą z dotacji celowej przyznanej zakładowi na ten cel.
W planie na ten rok jest jeszcze jedna tego typu instalacja - najprawdopodobniej przy ulicy Młynarskiej. W ubiegłym roku miasto wybudowało podobny plac zabaw przy ulicy Zamkowej.


20 marca 2008 - Sukcesy muzyczne

Po raz kolejny szczęśliwy okazał się udział uczennic z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy w XVII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej: z Koncertu Laureatów, na którym ogłoszono wyniki festiwalu, dziewczęta przywiozły dwa trofea - I miejsce dla Basi Janas za piosenkę "Goldeneye" z repertuaru Tiny Turner oraz wyróżnienie dla zespołu Szpak Squad - Justyna Koblowska, Basia Janas, Gosia Bura i Kasia Górska za wykonanie rosyjskiej piosenki pt. "Kołysanka".
Wstępne przesłuchania na podstawie nadesłanych nagrań wyłoniły 176 wykonawców spośród 354 zgłoszonych. Przesłuchania finałowe odbyły się w dniach 5 - 6 marca a na Koncercie Laureatów w Centrum Kultury Wrocław - Zachód 17 marca ogłoszono werdykt Jury.
Dziewczęta - dzięki hojności sponsorów - otrzymały cenne nagrody, puchar, dyplomy, lecz to, co najważniejsze, to olbrzymia satysfakcja.
Zespół przygotowała Joanna Grębowska - Szpak, która ze swoim zespołem już realizuje kolejne pomysły i przedsięwzięcia - choćby majowy koncert "Do moich przyjaciół…" w ramach Dni Papieskich.


20 marca 2008 - "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci"

W 2007 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego.
Kto może przekazać 1% podatku organizacjom ?, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Jak przekazać 1% podatku Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci"
Należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28).
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę i numer pod jakim fundacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Numer fundacji to KRS 0000287982, NIP 894-29-23-364.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz działalności fundacji, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.


19 marca 2008 - Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej

Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, wydał dzisiaj w południe specjalny komunikat. Poinformował w nim, że Ojciec Święty Benedykt XVI mianował rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, ks. dr. Adama Bałabucha, biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej.
Święcenia biskupie planowane są na 8 maja 2008 r. w uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona diecezji świdnickiej. Notka biograficzna. Informacja - Biuro Prasowe KEP, foto - Wikipedia


19 marca 2008 - Powiat pożyczy ZOZ-owi

Zarząd Powiatu na ostatnim posiedzeniu wyraził zgodę na udzielenie Samodzielnemu Publicznego Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Świdnicy pożyczki w wysokości 3 mln 200 tys. zł.
- "SP ZOZ potrzebuje tych pieniędzy, aby bezpiecznie przenieść oddziały z Westerplatte do Latawca. Z tych środków zostanie sfinansowany zakup nowego aparatu RTG, stołów operacyjnych, kolumny laparoskopowej i innych urządzeń, które w tej chwili jeszcze warunkowo funkcjonują na Westerplatte, a których na Latawcu użytkować już nie będzie można." - wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz, Wicestarosta Świdnicki.
A wszystko przez to, że pieniądze w wysokości 17,5 mln zł przekazane szpitalowi "Latawiec" w budowie w ubiegłym roku z Kontraktu Wojewódzkiego nie wystarczą na wyposażenie nowootwieranych oddziałów. Dodatkowo stara baza szpitala generuje spore koszty. W momencie konsolidacji wszystkich oddziałów szpitala w jednym miejscu przyniesie to spore oszczędności. Zgodnie z zapowiedziami jako termin przenosin podaje się czerwiec tego roku. Stąd konieczne jest zakupienie nowych sprzętów.
Już wiemy, że Zarząd postanowił udzielić pożyczki na okres od 1 maja br. do 15 grudnia 2010 roku warunkując to zapisem, który obliguje SP ZOZ do zwrotu pożyczonych pieniędzy do budżetu powiatu w momencie pozyskania środków unijnych. SP ZOZ planuje bowiem sięgnąć po środki unijne na te zakupy (procedury konkursowe uruchomione zostaną niestety dopiero w III / IV kwartale br.) i po ewentualnym uzyskaniu dofinansowania w ramach konkursów z Regionalnego Programu Operacyjnego Dolnego Śląska zwrócić pieniądze powiatowi. Pożyczka udzielona ZOZ -owi oprocentowana będzie w wysokości ok. 5 % w skali roku.
Przypomnijmy, że to nie pierwsza pomoc jaką Powiat udziela ZOZ-owi. Sześć lat temu 28 listopada 2002 roku Powiat poręczył dla SP ZOZ kredyt w wysokości 19 mln 800 tys. zł, którego spłata zakończy się w 2009 roku. Do tej pory nie było żadnych problemów ze spłatami rat kredytu przez ZOZ. Projekt uchwały w sprawie pożyczki trafi 26 marca na Sesję Rady Powiatu. Wszystko zależy teraz od tego, jaką Rada Powiatu podejmie decyzję w tej sprawie.


19 marca 2008 - PZU sprzeda świdnicką budowę

Zarząd Grupy PZU podjął decyzję o sprzedaży świdnickiej nieruchomości, której jest właścicielem od 1996 roku. Niezakończona budowa przy ul. Trybunalskiej, sąsiaduje ze świdnickim Rynkiem. W obiekcie od lat nic się nie działo.
- Niedawno ogłosiliśmy przetarg, tym samym rozpoczęliśmy procedurę sprzedaży tej nieruchomości. Wszystkich chętnych zapraszamy do składania ofert. Czekamy na nie do 18 kwietnia - informuje Rafał Jędrzejczyk, dyrektor Biura Nieruchomości Grupy PZU. To właśnie dyrektor Jędrzejczyk - niedługo po swojej nominacji w Grupie PZU - we wrześniu 2007 roku przyjechał do Świdnicy na zaproszenie prezydenta Świdnicy.
- Od lat próbowaliśmy na różne sposoby zachęcić właściciela do zagospodarowania tego miejsca. Cieszę się, że dyrektor przekonał zarząd firmy do zakończenia sprawy. Wierzę, że nowy właściciel wykorzysta atrakcyjny grunt i zrealizuje inwestycję, z której cieszyć się będą świdniczanie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Jakie warunki stawia PZU? Szczegóły przetargu - >>> zobacz


19 marca 2008 - Coraz bardziej świątecznie

Już tylko kilka dni dzieli nas od świąt Wielkiej Nocy. Niewątpliwie jednym z najmilszych obrzędów tych świąt jest śniadanie wielkanocne, na którym dzielimy się jajkiem - symbolem życia.
Swoje "związkowe" śniadanie wielkanocne członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach zjedli wspólnie we wtorek, 18 marca. Członkowie związku usiedli przy stołach, zastawionych świątecznymi potrawami: był żurek z jajkiem i kiełbasą, sałatki, wędliny, jajka i ciasto. Spotkanie umilił chór Akord, a wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza Bogdana Kożuchowicza, przewodniczącej rady Elżbiety Horodeckiej, radnej Ewy Dziwosz. Za świątecznym stołem zasiadł także ksiądz Augustyn Nazimek, Tadeusz Strężyna, przewodniczący sądu koleżeńskiego w Zarządzie Okręgu a także - jak to podkreślił przewodniczący związku Jan Welc - "kochani sponsorzy", którzy od lat wpierają seniorów: Elżbieta Poprawa i Bogusław Krzysztofowicz. Pod ich adresem popłynęły serdeczne słowa podziękowań za wsparcie i pomoc.
- Od lat podtrzymujemy tę piękną tradycję - mówił Jan Welc, przewodniczący związku. - Jest to też miła okazja, aby podziękować serdecznie tym, którzy nas wspierają.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreślił, że jak zawsze z przyjemnością bierze udział w spotkaniu seniorów, życząc jednocześnie dalszej tak ogromne energii i aktywności. Wszyscy życzyli sobie spokojnych, rodzinnych i pełnych miłości świąt.


19 marca 2008 - Konkurs pięknego czytania

14 marca w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach po raz czwarty odbył się zorganizowany przez bibliotekę Zespołu Szkół w Marcinowicach i Gminną Bibliotekę Publiczną w Marcinowicach powiatowy konkurs pięknego czytania "Kaziukowe Gadanie". Zakończył on tegoroczne obchody Dni Patrona w gimnazjum.
W konkursie udział wzięli uczniowie gimnazjum w Pszennie, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 4 w Świdnicy oraz reprezentacja gospodarzy. Jury w składzie: Maria Wasilewska - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Marcinowicach, Jadwiga Mierzwa - sekretarz Urzędu Gminy w Marcinowicach oraz Janusz Gaik - polonista, miało trudny orzech do zgryzienia, albowiem młodzi adepci trudnej i pięknej sztuki czytania roztoczyli przed jury, zaproszonymi gośćmi i widownią cały swój kunszt.
Komisja postanowiła przyznać I miejsce - Magdalenie Szarwaryn z Gimnazjum w Pszennie, która zaprezentowała legendę "O Jadwidze Zarębiance"; II miejsce Marcie Ziębie, która również zaprezentowała tekst "O Jadwidze Zarębiance" oraz III miejsce - Dawidowi Tymińskiemu w wykonaniu, którego usłyszeliśmy "Pijacki turniej pana Świnki".
Przyznano również dwa wyróżnienia dla: Alicji Budzyń z gimnazjum w Marcinowicach i Jadwigi Woźniak z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. Uczestnicy otrzymali dyplomy, pamiątkowe nagrody ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Marcinowicach, Urząd Gminy oraz dyrektora gimnazjum.


19 marca 2008 - Powiat włączy się w budowę hali sportowej

Prawdopodobnie Powiat włączy się w inwestycję budowy hali sportowej jaka będzie realizowana w Świdnicy. Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu rozważał możliwość włączenia się w budowę tego obiektu wspólnie ze świdnickim Urzędem Miasta. Już dziś wiemy, że miasto rezerwuje pieniądze w wysokości ok. 900 tys, zł na budowę nowej hali sportowej. Byłby to wkład tego samorządu w budowę obiektu, który powstanie przy budynku lodowiska. Szacuje się, że zadanie to warte jest 1,8 mln zł. i wiele wskazuje na to, że do jego realizacji włączy się również samorząd powiatowy. W rezultacie oba te samorządy sfinansowałyby wybudowanie hali po połowie.
-"Chcemy przyłączyć się do realizacji tego zadania i wybudować halę sportową wspólnie z miastem. Korzystaliby z niej uczniowie pobliskich szkół powiatowych: I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych, którzy obecnie ćwiczą na salach gimnastycznych wymagających gruntownego remontu." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Hala charakteryzowałaby się lekką konstrukcją i powstałaby w okolicach lodowiska.
Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz podkreślił, że jeśli inwestycja realizowana wspólnie ze Świdnicą zakończy się pomyślnie, pomysł budowy hal sportowych dla uczniów szkół powiatowych wspólnie z gminami, na terenach których funkcjonują nasze placówki oświatowe, będzie można rozszerzyć także na inne miejscowości. Oczywiście jeśli tylko będzie taka wola ze strony pozostałych samorządów. Tymczasem ewentualne zabezpieczenie środków finansowych w budżecie powiatu na budowę hali będzie jeszcze dyskutowane na komisjach problemowych Rady Powiatu i na sesji.


19 marca 2008 - Laureatka

15 marca we Wrocławiu odbyła się ustna część finału Konkursu Historycznego organizowanego w ramach zDolnego Ślązaka Gimnazjalisty.
Do tego etapu konkursu zakwalifikowała się uczennica klasy III Gimnazjum w Pszennie - Natalia Jóźwiak, która przedstawiwszy Komisji Konkursowej oryginalną ocenę unii polsko - saskiej, wywalczyła tytuł laureata konkursu.
Warto też dodać, że Natalia jest również finalistką Konkursu Polonistycznego, zarówno w bieżącej edycji zDolnego Ślązaka, jak i w latach poprzednich. Tym sposobem Natalia dołączyła do dość licznego już grona zDolnych Ślązaków wywodzących się z Gimnazjum w Pszennie.


19 marca 2008 - Wiosnę wita się "Zielonymi Wariacjami"

Wiosnę wita się w Zespole Szkół Nr 1 "Zielonymi Wariacjami" a ich najważniejszą część stanowi Finał Powiatowych Konkursów Ekologicznych. Konkursy są dwa - "Krajobraz z niezapominajką" i "Mój skrzydlaty sąsiad", a patronują im Wiliam Wharton, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków "OTOP" i Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "proNatura".
Celem pierwszego konkursu jest zwrócenie uwagi dzieci, młodzieży i dorosłych na piękno i bogactwo przyrodnicze obszarów podmokłych, których symbolem jest niezapominajka. Obszary te wymagają szczególnej troski i ochrony, będzie o nią łatwiej, gdy odkryjemy ich urok i docenimy znaczenie. Konkurs "Mój skrzydlaty sąsiad" poświecony jest ptakom - towarzyszą nam na wsi i w miastach, w lecie i w zimie, ciesząc swym śpiewem i zachwycając powietrznymi akrobacjami. Choć są powszechnie lubiane to wiedza o ich wędrówkach, zwyczajach i potrzebach związanych z gniazdowaniem jest raczej skromna i dobrze będzie jeśli dzieci i młodzież dowie się o nich więcej, a konkurs jest do tego świetną okazją.
Na tegoroczne konkursy wpłynęło ponad sto prac plastycznych, multimedialnych i literackich, jury pod przewodnictwem Kamili Karst i Stefana Kłosiewicza nie miało łatwego zadania, gdyż poziom prac był bardzo wysoki, a zróżnicowanie wiekowe bardzo duże. Dzięki hojności sponsorów, Ministerstwa Środowiska, Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Toyota Manufacturing w Wałbrzychu, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Nadleśnictwa Świdnica, PPU "Stolgraf", Witolda Rolskiego "Pieczątki, art. biurowe, poligrafia", nagrody rzeczowe bądź dyplomy otrzymało 50 uczestników konkursów.
Organizatorzy, Zespół Szkół Nr 1 i świdnickie środowisko twórców, dziękują wszystkim nauczycielom, opiekunom prac i zapraszają szkoły biorące udział w konkursach na sesję ekologiczną "Zielone pojęcie", która odbędzie się 27 marca w ZS Nr1, początek o godzinie godzinie 10:00. Laureaci - >>> zobacz


19 marca 2008 - "Smakowita Baba Wielkanocna"

Podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych nie może zabraknąć na naszych stołach tradycyjnych wypieków, wśród których na szczególne miejsce zasługuje baba wielkanocna. Doskonałą okazją do sprawdzenia swoich kulinarnych talentów tuż przed świętami miały gospodynie z Milikowic, które wzięły udział w organizowanym w Niedzielę Palmową 16 marca przez Radę Sołecką konkursie "Smakowita Baba Wielkanocna".
W Świetlicy Wiejskiej w Milikowicach baby oceniane były pod względem wyglądu i smaku przez przybyłe rodziny oraz gości: Artura Nazimka - Przewodniczącego Rady Miejskiej i Radną Katarzynę Chmielowiec.
Każdy mógł spróbować pysznych wypieków przy kawie i herbacie oraz zobaczyć występ dzieci z tutejszej Świetlicy Środowiskowej.
Wszystkie zgłoszone do konkursu ciasta zachwycały wyglądem i smakiem. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc gospodynie otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, Radną Katarzynę Chmielowiec oraz Radę Sołecką.
Rada Sołecka z Milikowic pragnie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w imprezie za smakowite wypieki i wspólne świętowanie oraz sponsorom za ufundowanie nagród.


19 marca 2008 - Mądrej głowie...

10 marca uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach wzięli udział w międzyszkolnym konkursie interdyscyplinarnym "Rambit" organizowanym przez Zespół Szkół Fundacji " Szkoła Gminna Menadżersko-Księgowa" przy współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu.
W czasie jednogodzinnego testu uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące szkolnych przedmiotów i języka obcego. Do konkursu zgłosiły się 4-osobowe drużyny szóstoklasistów szkół z Wałbrzycha, Świebodzic, Świdnicy, Walimia i Boguszowa-Gorc. Świebodzicka drużyna w składzie: Tomasz Marcyniuk, Sebastian Gryszkiewicz, Sonia Kozak i Rafał Jaroszewicz zakwalifikowali się do II etapu i stanie do konkurencji z 5 szkołami wałbrzyskimi.
W II etapie turnieju, który odbędzie się w kwietniu, w hali OSiR w Wałbrzychu szkołę reprezentować będą dwie drużyny: pierwsza to 4 uczniów z I etapu, druga to 5 uczniów z klas VI - stanowiących drużynę sportową. Drużyna czteroosobowa będzie odpowiadała na pytania o różnym stopniu trudności ze szkolnych przedmiotów: j. polski, matematyka, historia, przyroda, sztuka, j. angielski lub niemiecki, do wyboru. Drużyna sportowa będzie wykonywała zadania zręcznościowe takie jak: rzut piłką, kozłowanie, wyścigi itp.


19 marca 2008 - Pożegnanie ze "Smokiem"

15 marca w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie odbyła się uroczysta gala kończąca i podsumowująca realizację programu rozwoju szkoły w ramach projektu Szkoła Myśląca o Każdym - Smok.
Na uroczystość zaproszone zostały wszystkie osoby, zaangażowane w działania programu Szansa dla Mokrzeszowa, przedstawiciele organu prowadzącego, dyrektorzy i przedstawiciele szkół oraz instytucji współpracujących ze szkołą. Wzięli w niej także udział rodzice, nauczyciele i uczniowie. W atmosferze święta szkoły zaprezentował się zespół taneczny prowadzony w ramach Smoka przez Marię i Wojciecha Skiślewiczów.
Koordynator programu Katarzyna Hrynacz omówiła i podsumowała szereg różnorodnych działań, zajęć i wyjazdów, które od kwietnia 2007 roku odbywały się w szkole oraz przedstawiła ich efekty. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie - Małgorzata Urbanek podziękowała wszystkim osobom, które współtworzyły działania, pomagały oraz wspierały ich realizację.
Goście mieli okazję obejrzeć wystawy prac uczniów i fotografii dokumentujących szkolne działania. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali specjalnie na tę okoliczność przygotowany folder informacyjny, a także szósty, specjalny numer szkolnego biuletynu SMOKpress.
Chwila kończąca spotkanie przeznaczona na słodki poczęstunek stała się doskonałą okazją do podzielenia się z przybyłymi gośćmi wrażeniami i radością z przedsięwzięcia zakończonego sukcesem.


19 marca 2008 - "Społeczna" w konkursach

W Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się w ramach British and American Days, organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, uczennica Społecznego Gimnazjum w Świdnicy - Maja Gajek zajęła I miejsce.
Uczniowie Agnieszka Zięba, Martyna Paleczna, Miłosz Wierzowiecki oraz Joanna Toruńska zakwalifikowali się do II etapu tego konkursu. Wyróżnionym finalistą w Konkursie Języka Angielskiego i Niemieckiego "Mały Poliglota" organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu został Patryk Ludwiński. Z części pisemnej i ustnej z języka angielskiego uzyskał II miejsce. W sumie w punktacji za oba języki zajął czwarte miejsce wśród uczniów szkół świdnickich i wałbrzyskich.
Uczennica klasy VI Społecznej Szkoły podstawowej w Świdnicy zakwalifikowała się do finału w konkursie języka angielskiego English Master organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 90 we Wrocławiu.
Wszystkich uczniów przygotowywała Karolina Czaplińska - nauczyciel języka angielskiego w Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznym Gimnazjum w Świdnicy.


18 marca 2008 - W tym roku w czerwcu

Międzynarodowe zawody WKKW Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zaliczane do cyklu Pucharu Świata w tym roku odbędą się w dniach 26 - 29 czerwca.
Toyota Hilux Horse Trials Strzegom to najlepsze konie i jeźdźcy WKKW na świecie. Jest to jedna z największych imprez jeździeckich w tej części Europy i jedyne zawody w Polsce, gdzie starują zawodnicy ze światowej czołówki. W 2007 roku w Strzegomiu można było podziwiać blisko 200 koni i jeźdźców reprezentujących 20 państw. Zawody na żywo obejrzało blisko 20 tysięcy widzów oraz miliony przed telewizorami. Wydarzenie to dostarczyło im z pewnością niezapomnianych wrażeń sportowych.
Także ten rok zapowiada się obiecująco. Organizatorzy oczekują światowej czołówki WKKW, przygotowują również liczne atrakcje poza sportowe dla widzów, zawodnicy mogą natomiast spodziewać się dużych zmian na krosie.
Strzegom 2007 w liczbach - 150.000 złotych pula nagród do wygrania w całych zawodach, 100.000 złotych pula nagród do wygrania w konkursie Pucharu Świata, 40 - liczba skoków na najtrudniejszej trasie crossu, 20 - krajów reprezentowanych było na hipodromie w Strzegomiu, 3950 m - długość trasy crossu konkursu Pucharu Świata, 6,56 min - norma czasu w crossie Pucharu Świata, 3 km - ogrodzeń użyto do zabezpieczenia bezpieczeństwa koni i ludzi, 25 ha - powierzchnia, na której odbywają się strzegomskie zawody, 3000 - miejsc siedzących przygotowanych dla widzów, 12 h - Łączna ilość godzin relacji telewizyjnych z zawodów (TVP3, TVP3 Wrocław, TVP Sport), 100 - Wolontariuszy wzięło udział w organizacji zawodów, 100 - Dzieci wzięło udział w programie Konik na Biegunach, 75 - Sędziów i osób oficjalnych czuwało nad prawidłowym przebiegiem zawodów, 1000 - Obiadów wydano zawodnikom i obsłudze zawodów, 0 - cena biletu na cale zawody w 2007 roku.


18 marca 2008 - Blaty meblowe w Świdnicy

"Forma System", polska spółka z kapitałem duńskim wybuduje nowy zakład w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
Będą tam wytwarzane blaty do mebli kuchennych. Dziś, 18 marca szefowie spółki podpisali z władzami Świdnicy i WSSE "Invest-Park" akt notarialny finalizujący sprawę zakupu ponad 2,7-hektarowej działki.
- Proces inwestycyjny chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć go na przełomie roku. Wtedy też uruchomimy produkcję. Planujemy zatrudnić 50 nowych pracowników i zainwestować 15 mln zł - zapowiada Stanisław Stal, prezes spółki "Forma System".


18 marca 2008 - "DefaLin" wyróżniony

Na trzy dni Targi Kielce zamieniły się w największą w Polsce, ale i jedną z największych w Europie wystawę sprzętu rolniczego i leśnego.
Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechało blisko 500 wystawców, producentów i specjalistów z tych właśnie branż. Kielce odwiedzili także przedstawiciele firm z 9 krajów (Czechy, Francja, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Włochy, Chiny, Litwa). Wystawę otworzyli Wicemarszałek Sejmu RP Jarosław Kalinowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławnicza.
Kieleckie Targi AGROTECH cieszą się największą w Polsce popularnością wśród wystaw tej branży. W porównaniu z poznańską Polagrą - Agropremiery do Kielc przyjechało blisko 200 wystawców więcej.
Rolnicy mogli oglądać ponad 1500 maszyn i urządzeń, w tym wszystkie marki ciągników dostępne na polskim rynku. - To świetna w pełni profesjonalna, największa wystawa tego typu w Polsce - podsumował Targi Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak.
Wyróżnienie za oryginalny wystrój stoiska zdobyły firmy "DefaLin" Group S.A. - Świebodzice.


18 marca 2008 - Popracuj przy filmie

Klimat rodem z Sin City, wyłącznie monologi, badanie duszy psychopatycznego mordercy. Co ma z tym wspólnego Świdnica ?.
Odpowiedź znaleźliśmy u Krzysztofa Jezierskiego. Młody Świdniczanin od ponad roku stara się nakręcić film krótkometrażowy. Teraz postanowił swój projekt wcielić w życie. Ale jak to bywa, dobre chęci to stanowczo za mało. Dlatego Krzysztof szuka pomocy.
- do samej operatorki potrzebuję około 6-7 osób i jeszcze trzy do czynności mniej ważnych typu - wózek, ustawianie sprzętu itp. Póki co, mam dopiero dźwiękowca. Dlatego, póki nie znajdę całej operatorki, nie wspominając o aktorach, nie wiem jak to będzie - mówi młody reżyser.
Również i my apelujemy do świdniczan, którzy chcieliby by rozpocząć swoją przygodę z filmem do pomocy Krzysztofowi.
Kto wie może już niedługo jego film otrzyma nagrodę na festiwalu kina niezależnego ?. Kontakt z Krzyśkiem.


18 marca 2008 - Mile zaskoczeni

W związku z budową strony internetowej poświeconej najsłynniejszemu świdniczaninowi - Manfredowi von Richthofenowi, 11 marca zamieściliśmy ogłoszenie o poszukiwaniu tłumaczy tekstów do strony w języku angielskim. Zostaliśmy mile zaskoczeni ilością osób chcących pomóc w tym przedsięwzięciu. Zgłosiły się cztery osoby. Za co wszystkim składamy ogromne podziękowania.
Teksty na język niemiecki przełoży Paweł Chejdysz, na język angielski - Marta Kamieniarz.
Otrzymaliśmy też bardzo interesującą ofertę budowy strony internetowej przez znaną firmę z Wrocławia eFabrika Polska Sp. z o.o.
Firma ta jest twórcą stron, między innymi: www.skytower.pl, www.kubica.pl, www.mediamarkt.wroclaw.pl, www.automotoshow.com.pl.
Marzeniem moim jest przetłumaczenie tekstów równiez na język francuski i hiszpański a jeśli znajdą się osoby znające inne języki to strona dzięki nim byłaby jeszcze bogatsza i mogłaby dotrzeć do większego grona odbiorców. Dzięki temu więcej ludzi zacznie łączyć postać barona Manfreda von Richthofena ze Świdnicą.
Każda osoba gotowa podjąć się tego zadania będzie mile widziana i takie osoby proszę o kontakt kontakt z redakcją "dziennika" - Jerzy Gaszyński.


18 marca 2008 - Korowód z palmami

W Żarowie było pięknie uroczyście i rodzinnie. Korowód z palmami. Orkiestra Dęta. Msza Św, poświęcenie palm i słowa Księdza Proboszcza Zenona Ochela o kulturze,tradycji i wartościach duchowych. Około tysiąca uczestników konkursu i zwiedzających pokonkursową wystawę.
Prześliczne pisanki, ciekawe opowiadania, wycinanki, duże i małe palmy. Sala widowiskowa Ż.O.K tętniła paletą wiosennych barw. A nad zwiedzającymi unosił się zapach pieczonych ciast, mazurków, bab wielkanocnych, żurku i innych wspaniałości stołu wielkanocnego. Wszystkie potrawy można było skosztować, a niektóre młode gospodynie skrupulatnie na karteczkach zapisywały jakich produktów trzeda użyć by np żurek smakował wszystkim domownikom.
Potem ogłoszenie wyników konkursu i oczywiście nagrody, między innymi - telewizor, kuchenka mikrofalowa, porcelanowe zestawy obiadowe, 30 osobowy zestaw do kawy, obrusy i firany, maskotki przytulanki, słodycze i wiele innych.
Świąteczne życzenia - zdrowych radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy skierowane do wszystkich uczestników konkursu, mieszkańców miasta i gminy Żarów oraz przybyłych na wystawę gości - przez Burmistrz Żarowa Lillę Gruntkowską były zwieńczeniem "XIV Konkursu Pisanka Palma i Stół Wielkanocny", którego organizatorem jest Żarowski Ośrodek Kultury. Nagrodzeni - >>> zobacz


17 marca 2008 - Prezydent Wrocławia w "Dolnym Ślasku XXI"

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przystępuje do Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI i będzie tworzył jego Radę Programową. Już wiadomo, że w skład Rady wejdą m.in. prof. Tadusz Luty (Rektor Politechniki Wrocławskiej) oraz dr Adolf Juzwenko (Dyrektor Ossolineum).
Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI powstało w styczniu 2008 roku. Członkowie założyciele, wśród których są m.in. Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski, Były Marszałek a obecnie Radny Sejmiku Wojewódzkiego Paweł Wróblewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Michał Szukała, Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniewicz, Prezydent Bolesławca Piotr Roman, Burmistrz Jelcza-Laskowic Kazimierz Putyra i Prezydent Miasta Lubina Robert Raczyński podpisali deklarację założycielską.
"Dolny Śląsk potrzebuje merytorycznej i obywatelskiej polityki na miarę wyzwań, jakie stoją przed naszym regionem w XXI wieku. Podejmujemy wspólnie aktywność publiczną w przekonaniu, że szansa rozwoju związana jest z połączeniem tradycji i wolności, chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej w życiu społecznym i modernizacji Polski, patriotyzm i aktywnego kształtowania przyszłości Unii Europejskiej" - czytamy w deklaracji programowej.
Dolny Śląsk oczekuje inicjatywy pozapartyjnej. Takie też jest i jest nasze stowarzyszenie. Osoba Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicz nada mu dynamizmu i profesjonalnego charakteru - komentuje przystąpienie prezydenta Wrocławia Michał Szukała, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.


17 marca 2008 - Tradycje stołu Wielkanocnego

Wczoraj. w Marcinowicach odbyła się kolejna edycja konkursu - Tradycje Stołu Wielkanocnego. W konkursie brali udział także reprezentanci gminy Jaworzyna Śląska.
Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zorganizował wyjazd członków Klubu "Herbatka" oraz zespołu "Wrzosy" i Stowarzyszenia "Wspierajmy się" na tę imprezę.
Warto zauważyć, podczas tegorocznej edycji konkursu w Marcinowicach można było podziwiać 26 stołów wielkanocnych, których autorzy przybyli z całego powiatu świdnickiego, a nawet z takich miast jak Dzierżoniów.
Jury konkursu przyznało równorzędne nagrody wszystkim uczestnikom - ogromne kosze pełne różnych smakowitości.


17 marca 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Nowice LastKam - Grande Team 9:4 (2:3)
Konigszelt SV - Karolina Junior 6:9 (2:5)
Tabela - 1. Karolina -3 0pkt, 2. Nowice LastKam - 18, 3. Grande Team - 15, 4. Karolina Junior - 9, 5. Konigszelt SV - 6,
grupa II-słabsza
Piotrowice - Red Bull 2:12 (0:3)
Gimnazjum Senior - Złodziejówka 7:8 (3:4)
Tabela - 1. Gimnazjum Senior - 24 pkt, 2. Złodziejówka - 20, 3. XXL Bolesławice - 19, 4. Red Bull - 13, 5. Piotrowice - 0,
czołówka strzelców po ostatniej kolejce - 69 bramek - Charytanowicz M. (Karolina), Włodarczyk (LastKam), 64 - Głogiewicz D. (Karolina), 49 - Ignatowicz (Grande Team), 41 - Ptak (MKS Bittner), 39 - Skupniewicz (Złodziejówka).


17 marca 2008 - "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci"

W 2007 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego.
Kto może przekazać 1% podatku organizacjom ?, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Jak przekazać 1% podatku Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla dzieci"
Należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28).
Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego wpisujemy nazwę i numer pod jakim fundacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Numer fundacji to KRS 0000287982, NIP 894-29-23-364.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz działalności fundacji, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.


17 marca 2008 - Koncert charytatywny

29 marca w świebodzickim Klubie "Włókniarz" odbędzie się koncert charytatywny. Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę.
Podczas trwania całej imprezy, na scenie pojawi się wiele okolicznych kapel, mniej lub bardziej znanych publiczności, a wśród nich: NO SWEAT (zwycięzca tegorocznego konkursu "Truskawka"), COCKROACH (stali bywalcy wrocławskich klubów, w 1999 r. wyjechali do Dani w celu nagrania płyty), NIEBO (finaliści "Muzycznej Bitwy PRW" w 2006 r.), RAYNE, ROUGH HOUSE, GAŁD (z byłą wokalistką zespołu SONY BLUES), THE FLOORATORS, COSMO SQUAD.
Nie zabraknie również znanej świebodzickiej publiczności kapeli NO BUSINESS oraz KOMANDOS, który wraz z Wydziałem Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej jest organizatorem całego przedsięwzięcia. Podczas trwania koncertu będą do nabycia cegiełki. koncert rozpoczyna się o godzinie 15.00.


17 marca 2008 - Konkurs recytatorski "Pegazik"

Dzisiaj w siedzibie Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy odbyły się miejskie eliminacje konkursu recytatorskiego "Pegazik", w którym wzięło udział 18 młodych amatorów słowa mówionego reprezentujących świdnickie szkoły podstawowe.
Tegoroczne zmagania deklamatorskie otworzyli: Witold Tomkiewicz - dyrektor ŚOK-u, Halina Szymańska - animator kultury, którzy powitali wszystkich uczestników, ich opiekunów, jurorów oraz zaproszonych gości.
W młodszej kategorii wiekowej Szkołę Podstawową nr 10 reprezentowało troje recytatorów: Dominika Dobrowolska (kl.6a), Alicja Łechtańska (kl.6a) oraz Damian Łynko (kl.4a).
Jury w składzie: Mariola Mickiewicz, Teresa Krzan, Zofia Maziarz, uwzględniając następujące kryteria: odpowiedni dobór repertuaru, sposób interpretacji, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny zakwalifikowało do etapu powiatowego pięcioro wykonawców, a wśród nich Dominikę Dobrowolską - przedstawicielkę SP10. Gratulujemy Dominice i jej opiekunowi - dyr. Teresie Corze.


17 marca 2008 - Lider Internetu 2007

Strona internetowa Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej została wyróżniona w pierwszym dolnośląskim rankingu serwisów samorządowych.
Wyróżnienie przyznano w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Kapituła konkursowa oceniała wszystkie gminy Dolnego Śląska. Ocenie podlegał ostatni rok funkcjonowania serwisu. Pod uwagę brano między innymi przejrzystość strony, funkcjonalność, częstotliwość aktualizacji, zawartość merytoryczna oraz poprawność językową zamieszczanych treści.


16 marca 2008 - Instytut Kultury zagrożony

W chwili kiedy szereg krajów otwiera w Paryżu swoje instytuty kulturalne, Polska swój zamyka ! Czy decydentom od kultury polskiej naprawdę zależy na tym samobójstwie kulturalnym w łonie nowej Europy ?
Wszystko wskazuje na to, że działająca od 30 lat, zasłużona i znana w Paryżu polska placówka kulturalna, jaką jest Instytut Polski, zostanie praktycznie zlikwidowana. Tymczasem MSZ zaprzecza tym doniesieniom.
Jeżeli nic się nie zmieni, to instytut w Paryżu podzieli losy placówki w Londynie, która zajmuje się jedynie wyświetlaniem polskich filmów w wynajętych u Anglików salach. Oficjalnie mówi się jedynie o reorganizacji tej instytucji, ale nieoficjalnie wiadomo, że może ona zostać zlikwidowana.
Liczymy, Panie Ministrze, na Pańską energiczną interwencję w tej nader doniosłej, arcyważnej dla kultury polskiej sprawie. Tak pokrótce brzmi dramatyczny apel polonii francuskiej jaki nadesłała do naszej redakcji zaniepokojona możliwością likwidacji tej placówki - Agata Kalinowska-Bouvy - Prezes A.P.A.J.T.E. W apelu swoim prosi o pomoc. Na stronie internetowej A.P.A.J.T.E. znajduje się List otwarty Polonii do Władz Polskich - podpisz go


16 marca 2008 - Ćwierćfinały Mistrzostw Polski

Piłkarze ręczni ŚKPR "Świdnica" odnieśli zdecydowane zwycięstwo na drużyną "Pogoni" Oleśnica 42:26. Poziom spotkania nie był zbyt wysoki, ponieważ nasza drużyna dostosowała się do poziomu gry oleśniczan. Cieszą zdobyte punkty.
Na uwagę zasługuje to, że drużyna świdnicka gra bardzo zespołowo z nowymi, wytrenowanymi zagrywkami. Za tydzień święta, a później drużyna jedzie do zespołu "Orlika" z Brzegu.
Przypominamy, że juniorzy młodsi ŚKPR "Świdnica" zostali mistrzami Dolnego Śląska i zagrają w dniach 28-30 marca w Ćwierćfinałach Mistrzostw Polski w Świdnicy.
Znamy już rywali ŚKPR w ćwierćfinale Mistrzostw Polski. Świdniczanie zagrają z AZS Koszalin (mistrz okręgu zachodniopomorskiego), MKS Poznań (wicemistrz Wielkopolski) i Astrą Nowa Sól (wicemistrz ziemi lubuskiej).


16 marca 2008 - Rusza XIII Puchar TP

Już wkrótce na zielone boiska wybiegną młodzi piłkarze. Od wczoraj rozpoczęła się rejestracja do rozgrywek XIII Pucharu TP w Piłce Nożnej dla Dzieci im. Marka Wielgusa.
Zapraszamy wszystkie Uczniowskie Kluby Sportowe i szkolne drużyny piłkarskie jedenastolatków - dziewcząt i chłopców - do udziału w tym największym w Polsce turnieju.
Puchar TP jest największą ogólnopolską piłkarską imprezą dla dzieci, której głównym sponsorem już po raz szósty jest Telekomunikacja Polska. Ponadto jest jedynym turniejem w Polsce pod Honorowym Patronatem UEFA. W 2007 roku wzięło w nim udział 25 000 dziewcząt i chłopców z całego kraju, czyli ponad 2300 drużyn. Najlepsi odebrali nagrody z rąk selekcjonera Reprezentacji Polski Leo Beenhakkera. Tegoroczne rozgrywki będą przebiegać w duchu historycznego awansu polskiej Reprezentacji do ME 2008 oraz faktu organizacji przez Polskę i Ukrainę EURO 2012.
14 kwietnia upływa termin rejestracji drużyn do Pucharu. Trenerzy powinni zgłaszać 10 osobowe drużyny dziewcząt lub chłopców, rejestrując się na stronie internetowej - >>> zobacz. Każda drużyna, która zgłosi się do Turnieju, otrzyma potwierdzenie udziału droga mailową.


16 marca 2008 - Szachy w Żarowie

Dzisiaj w Gimnazjum w Żarowie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego w szachach indywidualnych i drużynowych będące eliminacjami do Finałów IX Dolnośląskich Igrzysk LZS. Wystartowało 29 osób z 4 gmin.
W turnieju indywidualnym wygrał Piotr Kasków z Żarowa, jednocześnie najlepszy junior turnieju. Wyprzedził on Jana Kipczaka (Żarów) i Stefana Paradowskiego ( Żarów). Drugie miejsce wśród juniorów zajął Przemysław Borowski (Żarów) a trzeci był Dariusz Bieszczad (Żarów).
Wśród juniorek zwyciężyła Jowita Dranka (Żarów) wyprzedzając Agnieszkę Sołek (Żarów) i Aleksandrę Olszewską (Jaworzyna Śląska). Do Finałów Dolnośląskich Igrzysk LZS awansowało po 2 najlepszych zawodników i zawodniczek z każdej kategorii.
W turnieju drużynowym najlepszym zespołem został Goniec I Żarów, który uzyskał awans do Finału Dolnośląskiego Igrzysk. Turniej drużynowy - 1 Goniec Żarów I, 2 Goniec Żarów II, 3 Zebra Jaworzyna Śląska, 4 GLKS Strzegom I, 5 GLKS Strzegom II.
Zawody sędziował Artur Adamek. Organizatorami byli: PZ LZS w Świdnicy i GZ LZS w Żarowie.


16 marca 2008 - Nowoczesny sprzęt dla "Latawca"

11 marca, decyzją Rady Fundacji Pomóżmy Naszym Pacjentom przekazano pieniądze na zakup dwóch nowoczesnych wózków reanimacyjno - zabiegowych. Kwota, za którą zakupiono sprzęt pochodzi z wpłat 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od sponsorów: Firmy Galess, Franc Textil oraz Franc Gardiner.
Wózki reanimacyjno zabiegowe zostaną przekazane na dwa oddziały szpitalne RSS "Latawiec" tj.: oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym oraz oddział gastroenterologii. Wózki są niezwykle potrzebnym sprzętem przy reanimacji i udzielaniu natychmiastowej pomocy.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom powiatu świdnickiego za wpłaty 1%, które umożliwiły zakup tego sprzętu. Jeszcze raz prosimy Państwa o wyrozumiałość i za otrzymane wsparcie z góry serdecznie dziękujemy. Tym razem Państwa wpłaty zostaną przekazane na zakup aparatu RTG typu telekomando z cyfrowym wyposażeniem do fluoroskopii wraz z zestawem do pośredniej radiografii cyfrowej. Zakup tego sprzętu pozwoli na przeniesienie oddziałów szpitalnych z Westerplatte do Latawca. Katarzyna Szukała - Wiceprezes Fundacji.


16 marca 2008 - Certyfikat dla "Ekonomika"

12 marca Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, jako jedna z dwudziestu szkół na Dolnym Śląsku, otrzymał Certyfikat Jakości Szkoła Przedsiębiorczości przyznany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Na uroczystości, która odbyła się w Zespole Szkół nr 25 we Wrocławiu, obecna była Dyrekcja ZSE - Krzysztof Osiak i Agnieszka Szkolak, koordynator projektu w szkole - Jolanta Brońska oraz delegacja uczniów.
Zdobyty certyfikat podnosi prestiż szkoły i tworzy Ekonomik jeszcze bardziej konkurencyjnym w stosunku do innych szkół w regionie.


16 marca 2008 - "Młodzież zapobiega pożarom"

13 marca w sali klubu "Bolko" w Świdnicy odbyły się miejsko-gminne eliminacje XXXI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".
Tegoroczny konkurs sprawdzający wiedzę uczestników z zakresu pożarnictwa przygotował Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego ZOST RP we współpracy z Powiatową Strażą Pożarną w Świdnicy.
Mateusz Bortkiewicz - uczeń klasy 5b ze Szkoły Podstawowej nr-10 spisał się bardzo dobrze, ponieważ znalazł się w gronie laureatów w kategorii szkół podstawowych. Reprezentant "dziesiątki" zajął trzecie miejsce i otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową.
Gratulujemy Mateuszowi, a także jego opiekunowi pani Zdzisławie Salwierak.


15 marca 2008 - Trzecie w mistrzostwach

Dzisiaj w sali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy odbył się Turniej Finałowy Dolnośląskich Mistrzostw w kategorii Młodziczek.
Mistrzostwo zdobył zespół Gwardii Wrocław, drugie miejsce zajęła drużyna TOP Bolesławiec, świdniczanki mistrzostwa zakończyły na trzecim miejscu. Medale zawodniczkom wręczała Elżbieta Gaszyńska - Członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej.
Po południu na sali sportowej odbył się mecz o mistrzostwo II ligi. Był to mecz, o którym powinniśmy szybko zapomnieć. MKS Świdnica - MCKiS Jaworzno 0:3 w setach 24/26, 16/25, 21/25. Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


15 marca 2008 - Nabór do pracy w Policji

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu informuje o rozpoczęciu procedury kwalifikacyjnej dla kandydatów do służby w policji na terenie Województwa Dolnośląskiego.
Na przyszłych policjantów czeka praca w Komendzie Wojewódzkiej, w Komendach Powiatowych w tym w Komendzie Powiatowej w Świdnicy.
Nabory odbywać się będą w dniach: 2 kwietnia, 26 maja, 28 lipca, 29 września i 1 grudnia.
Szczegółowe informacje - >>> zobacz


15 marca 2008 - "Malowane słowem i sercem"

Piotr Studnicki, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy zaprezentował swoje nagrodzone prace literackie na wystawie zatytułowanej "Malowane słowem i sercem" w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy dzięki uprzejmości Agnieszki Nawrockiej, kierownika placówki.
Na wystawie można obejrzeć dyplomy i przeczytać nagrodzone prace literackie z różnych konkursów, m. in. z Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego" Gniewińskie Pióro 2007" w Gniewinie, z Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej w Słupsku, z Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego w Chrzanowie i wiele innych.
Wszystkie prace młodego literata napisane zostały pod kierunkiem Doroty Ligęzy, polonistki z SP 315 w Świdnicy. Wystawę Piotra Studnickiego można oglądać do końca kwietnia 2008 roku w bibliotece, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00. Zapraszamy.


15 marca 2008 - Mecze siatkarek i ręcznych

Dzisiaj o godzinie 14.30 siatkarki MKS Świdnica podejmować będą w ostatnim meczu prze play-offami drużynę MCKiS Jaworzno. W razie wysokiego zwycięstwa świdniczanki mogą awansować nawet na ósmą pozycję w tabeli rozgrywek.
Po czterech meczach bez zwycięstwa, najwyższa pora na zapisanie na konto piłkarzy ręcznych ŚKPR"Świdnica" kolejnych dwóch punktów. Okazja ku temu będzie już dzisiaj. Do Świdnicy przyjedzie ekipa Pogoni Oleśnica. Mecz zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Nasz zespół przed tygodniem zasygnalizował zwyżkę formy i wywiózł punkt z trudnego terenu w Lesznie. Natomiast Pogoń Oleśnica w ostatnim czasie bardzo się wzmocniła i z pewnością będzie chciała udowodnić, że ich ostatnio lepsze wyniki, nie są przypadkowe.
Goście będą też chcieli z pewnością zatrzeć kiepskie wrażenie z pierwszego meczu w tym sezonie. ŚKPR wygrał wówczas aż 52:27(!). Początek sobotniego spotkania o godzinie 18.00.


14 marca 2008 - Mile zaskoczeni

W związku z budową strony internetowej poświeconej najsłynniejszemu świdniczaninowi - Manfredowi von Richthofenowi, 11 marca zamieściliśmy ogłoszenie o poszukiwaniu tłumaczy tekstów do strony w języku angielskim. Zostaliśmy mile zaskoczeni ilością osób chcących pomóc w tym przedsięwzięciu. Zgłosiły się cztery osoby. Za co wszystkim składamy ogromne podziękowania.
Teksty na język niemiecki przełoży Paweł Chejdysz, na język angielski - Marta Kamieniarz.
Otrzymaliśmy też bardzo interesującą ofertę budowy strony interneowej przez znaną firmę z Wrocławia "efabrika". Firma ta jest twórcą stron, między innymi: Roberta Kubicy, Media Markt, Moto Show - Katowice 2007.
Marzeniem moim jest przetłumaczenie tekstów równiez na język francuski i hiszpański a jeśli znajdą się osoby znające inne języki to strona dzięki nim byłaby jeszcze bogatsza i mogłaby dotrzeć do większego grona odbiorców. Dzięki temu więcej ludzi zacznie łączyć postać barona Manfreda von Richthofena ze Świdnicą.
Każda osoba gotowa podjąć się tego zadania będzie mile widziana i takie osoby proszę o kontakt kontakt z redakcją "dziennika" - Jerzy Gaszyński.


14 marca 2008 - Obiekty na Euro 2012

Ponad 3,2 mln zł przeznaczy Świdnica na budowę boiska piłkarskiego oraz hali sportowej. Tak zadecydował prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek. Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, jeszcze w tym roku, miasto chce wybudować boisko piłkarskie ze sztuczną murawą i oświetleniem.
- To jeden z elementów konsekwentnej realizacji naszych planów w związku z centrum pobytowym na Euro 2012. Boisko będzie spełniało wymagania obiektu treningowego. Przede wszystkim przyda się świdnickim klubom, które zimą miały trudności z trenowaniem w Świdnicy, ze względu na naturalną murawę dotychczasowych boisk - tłumaczy Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Ale to nie jedyna inwestycja związana z poprawą bazy sportowej w Świdnicy. Miasto rezerwuje również pieniądze na budowę nowej hali sportowej. 900 tys. zł to wkład w budowę obiektu przy budynku lodowiska. Wiele wskazuje na to, że zadanie to, warte 1,8 mln zł miasto sfinansuje wspólnie z powiatem.
Przekazanie pieniędzy na te inwestycje, w ramach zmian w budżecie, będą musieli zatwierdzić jeszcze radni. Sesję Rady Miejskiej w Świdnicy zaplanowano na 28 marca.
Boiska i nowe hale sportowe, to nie jedyne elementy świdnickiej oferty na centrum pobytowe dla piłkarzy. Już dziś świdniczanie mogą oglądać postęp prac przy budowie hotelu nad zalewem Witoszówka, którą finansuje świdnicki przedsiębiorca.
Natomiast miasto zleciło przygotowanie koncepcji, związanej z planowaną budową parku wodnego. Trwają poszukiwania inwestora, który podjąłby się realizacji tego zadania.


14 marca 2008 - Klasa innowacyjna

Zgodnie z zapowiedziami w I Liceum Ogólnokształcącym już od września tego roku ruszy Klasa Innowacyjna z rozszerzonym językiem angielskim, przygotowująca do dalszej nauki w klasie z Maturą Międzynarodową. Klasa innowacyjna już na starcie oferuje dwujęzyczne nauczanie matematyki, biologii, fizyki/chemii/geografii (do wyboru przez szkołę) oraz przedmiotu - metodologia badań naukowych.
- "O przyjęcie do klasy innowacyjnej mogą ubiegać się absolwenci gimnazjum, którzy w mowie i piśmie dobrze posługują się językiem angielskim." - wyjaśnia Robert Kaśków Dyrektor I LO w Świdnicy. Klasa innowacyjna będzie realizowała pełny program liceum ogólnokształcącego, co w przyszłości umożliwi przystąpienie do polskiego egzaminu maturalnego.
-"Innowacja pedagogiczna "Klasa Pre-IB" jest pierwszym etapem, który prowadzi do uruchomienia programu matury międzynarodowej. Jej głównym celem jest roczne przygotowanie uczniów do dwuletniego programu międzynarodowej matury w klasie drugiej i trzeciej." - wyjaśnia Grzegorz Stawarz z Wydziału Oświaty świdnickiego starostwa. -"Innowacja zakłada m.in. wprowadzenie języka angielskiego jako wykładowego w realizacji programu wybranych przedmiotów (matematyka, fizyka, biologia, historia, geografia), wdrożenie programu przedmiotu "Metodologia badań naukowych" oraz realizację elementów przedmiotu CAS (twórczość, aktywność, działania społeczne) w ramach lekcji wychowawczych.." - dodaje.
Założenia te odpowiadają wymaganiom stawianym uczniom, którzy uczestniczą w programie "Diploma Programme" i pozwolą przygotować ich do podjęcia zwiększonych wyzwań związanych z używaniem języka angielskiego na przedmiotach matematyczno-przyrodniczych oraz prowadzeniem badań naukowych będących podstawą do napisania pracy badawczej. Zasady naboru - >>> zobacz


14 marca 2008 - Będą paczki dla 500 rodzin

Tradycją Świebodzic jest obdarowywanie przed świętami paczkami żywnościowymi najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. Tak będzie i teraz - w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje paczki dla 500 rodzin.
- W każdej paczce znajdzie się kurczak, szynka, świąteczna kiełbasa i inne produkty żywnościowe - mówi Małgorzata Gruszka, dyrektor OPS.
Ośrodek przygotowuje także świąteczne śniadanie wielkanocne dla najuboższych i samotnych mieszkańców miasta. W tym roku ma się na nim pojawić około 60 osób - tylu świebodziczan wyraziło chęć uczestnictwa. Jak zwykle świąteczny posiłek podany będzie w miejskiej jadłodajni, znajdującej się w OPS. Nie zabraknie żurku z jajkiem, wędlin, sałatek i ciasta. Do wspólnego podzielenia się jajkiem zaproszeni zostali także burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz wraz z zastępcami oraz świebodziccy księża. Śniadanie zaplanowano 22 marca, na godzinę 11.00.


14 marca 2008 - Boiska i podwyżki

Dzięki nadwyżce w budżecie miasta oraz większej niż planowano subwencji oświatowej m.in. na działalność oświatową miasto przekaże ponad 2 mln zł. Plan ten stosowną uchwałą musi zatwierdzić jeszcze Rada Miejska.
- Chcemy jeszcze w tym roku wybudować trzy, a może nawet cztery boiska dla dzieci i młodzieży oraz zlecić przygotowanie koncepcji budowy nowego kompleksu edukacyjnego przy ul. Parkowej. Planujemy również podwyżki dla pracowników oświaty. Mamy nadzieję, że dodatkowa subwencja wystarczy na podwyżki w wysokości deklarowanej przez rząd - tłumaczy Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Oprócz podwyżek i dokumentacji budowy nowej szkoły gros pieniędzy - ok. 1 mln zł - miasto przeznaczy na budowę boisk. Dzięki temu przy ul. Kilińskiego (Zarzecze) powstanie zupełnie nowy obiekt - niedaleko obecnego terenu rekreacyjnego, który według planu przeznaczony jest na budowę nowego bloku mieszkalnego. Drugie boisko na Zarzeczu wybudowane zostanie przy Gimnazjum nr 4.
Natomiast w związku z budową hali targowej dla kupców oraz galerii handlowej przy ul. Riedla, zniknie jedno z boisk w tej okolicy. Z tego też powodu miasto planuje budowę na Osiedlu Młodych dwóch boisk. Jedno z nich, jeszcze w tym roku powstanie przy Szkole Podstawowej nr 4. Drugie przy Gimnazjum nr 1. Obiekt ten ma powstać w ramach rządowego programu "Orlik", współfinansowanego ze środków budżetu centralnego oraz samorządu województwa dolnośląskiego. Obecnie czekamy na akceptację tego przedsięwzięcia.


14 marca 2008 - Trudno było wybrać

Palmy, pisanki, świąteczne stroiki i kompozycje, wykonane przez dzieci ze świebodzickich przedszkoli i szkół były w tym roku tak piękne, że jury konkursowe miało poważny problem z wybraniem tych naj, naj.
- Staraliśmy się więc przede wszystkim nagrodzić te prace, w których widać było największy wkład pracy i samodzielność - mówi Anna Mazur, szefowa miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, która zasiadała w jury konkursu na najładniejszą palmę i pisankę, ogłoszonego już po raz drugi przez burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza. Wraz z nią prace oceniali: Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta, Renata Gądek-Jarosiak (MDK), Zofia Choińska - naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM oraz Marzena Ślusarczyk z wydziału ES.
Trzeba przyznać, że w tym roku dzieci przygotowały przepiękne, wielkanocne ozdoby. Szczególnie zachwycały oryginalne palmy, nie brakowało też pomysłowych wydmuszek czy koszyczków, w których "ukrywały" się wielkanocne kurczaczki, baranki, bazie, pisanki - słowem wszystko to, co ze świętami Wielkiej Nocy się kojarzy. Nagrodzeni - >>> zobacz
Wszyscy zwycięzcy otrzymają nagrody: koszyczki ze słodyczami oraz upominki - zestawy plastyczne o różnej wartości, w zależności od miejsca a także książki. Nagrody ufundował Urząd Miejski.


14 marca 2008 - Wystawa pokonkursowa

16 marca w Żarowskim Ośrodku Kultury odbędzie się XIV Pokonkursowa Wystawa Pisanek Palm i Stołów Wielkanocnych.
W programie - godzina 8.45 - Korowód z palmami w asyście Orkiestry Dętej do Kościoła parafialnego w Żarowie,
godzina 9.00 - Msza Św. Poświęcenie palm konkursowych,
godzina 10.00 - Otwarcie wystawy,
godzina 12.00 - Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród Laureatom konkursu, degustacja potraw wielkanocnych.
Sprzedaż pisanek i palm wykonanych przez panią Jadwigę Michałowską. Fundatorem atrakcyjnych nagród jest Starostwo Powiatu Świdnickiego.


14 marca 2008 - Niezwykły podarunek

Archiwalne gazety z okresu II wojny światowej, doskonale zachowane, niezwykle cenne z punktu widzenia historycznego podarował Urzędowi Miejskiemu w Świebodzicach mieszkaniec tego miasta, pan Jan Kołata.
Zbiór jest spory i zawiera kilkadziesiąt różnych, wydawanych w okresie wojennym tytułów, zarówno w Polsce jak i za granicą - są nawet gazety z datą 1 września 1939 roku, czyli datą wybuchu wojny. Większość z tytułów już dzisiaj nie istnieje, dlatego podarunek jest tym cenniejszy.
Pan Jan chciałby, aby te stare gazety, będące bogatym źródłem wiedzy o historycznych wydarzeniach w naszym kraju, posłużyły mieszkańcom Świebodzic, a zwłaszcza młodemu pokoleniu. Obecnie gazety znajdują się w wydziale promocji i po ich zinwentaryzowaniu postaramy się znaleźć sposób, aby udostępnić je wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Świebodzic. A chętnych, by je zobaczyć, na pewno nie zabraknie - to prawdziwa gratka dla pasjonatów historii.


14 marca 2008 - Mini siatkówka chłopców

We wczorajszym turnieju "mini siatkówki chłopców w dwójkach" podobnie jak u dziewcząt wzięły udział tylko dwie drużyny ze świdnickich podstawówek - gospodarz SP 315 i SP 1.
Mecz pomiędzy tymi zespołami okazał się bardzo wyrównany i dopiero w tie-breaku - 16:14 zawodnicy z SP 1 pokonali drużynę SP 315.
Najlepszym zawodnikiem był Damian Szymala z SP 1. Obie szkoły awansem dostały się do zawodów powiatowych i razem z dziewczętami zagrają 31 marca w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


14 marca 2008 - Tenis stołowy w Wałbrzychu

Wczoraj odbył się w Wałbrzychu Finał Strefy Wałbrzyskiej w rozgrywkach tenisa stołowego.
W kategorii dziewcząt zwyciężyły dziewczęta z ZSO Kłodzko przed RST Polanica, ZSH-T Świdnica oraz ZSO Nr III Świdnica.
W kategorii chłopców - 1 ZS Nr 7 Wałbrzych, 2 ZSB-E Świdnica, 3 ZSO Bystrzyca Kłodzka, 4 ZSE Świdnica.
Po dwie pierwsze drużyny z każdej kategorii awansowały do Finału Dolnośląskiego który odbędzie się 31 marca w Brzegu Dolnym.


13 marca 2008 - Mniejszy deficyt

Realizacja budżetu powiatu 2007 roku zamknęła się deficytem w kwocie 2.794.836,20 zł przy planowanej kwocie deficytu w wysokości 19 071 599 zł. Oznacza to, że sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok wyraźnie wskazało ile faktycznie uzyskano dochodów a ile wydatkowano środków stanowiących budżet powiatu i jak wysoki osiągnięto deficyt. I tu okazało się, że pomimo tak wysokiego deficytu jaki spodziewano się osiągnąć planując ubiegłoroczny budżet, jego kwota będzie mniejsza aż o ponad 16 mln zł.
- "Jestem zadowolony z takiego wyniku. Osiągniecie deficytu niższego niż zaplanowano wynika z wyższego niż zaplanowano wykonania dochodów o kwotę 827. 979, 59 zł oraz niewykonania planu wydatków w wysokości 15.449.083,21 zł." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Co spowodowało osiągnięcie takiego wyniku? Przede wszystkim wysokie wpływy z tytułu opłaty komunikacyjnej oraz środki otrzymane w ostatnich dniach 2007 roku z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego refundujące wydatki poniesione w latach 2006 i 2007 na realizację zadania pt. "Przebudowa drogi nr 3396 D na odcinku Łażany-Mielęcin". A wszystko to udało się uzyskać pomimo tego, że do budżetu powiatu 2007 r. nie wpłynęły środki w wysokości ponad 6 mln zł stanowiące dotację z budżetu państwa na realizację zadania inwestycyjnego Szpital "Latawiec" w Świdnicy (kwota ta wpłynęła dopiero w roku bieżącym).
- "Natomiast niższy od zaplanowanego poziom wydatków w ubiegłym roku udało się uzyskać m.in. dzięki temu, że SP ZOZ spłaca poręczony przez powiat kredyt oraz dzięki dużym oszczędnościom w wydatkach bieżących." - dodaje Starosta.


13 marca 2008 - Jarmark Wielkanocny

Zespół ludowy "Kądziołeczka", Koło Gospodyń Wiejskich w Lutomi Górnej oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy zapraszają 15 marca na godzinę 10.00 na "Jarmark Wielkanocny" do świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej.
W programie przewidziano między innymi sprzedaż artykułów świątecznych, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, występ amatorskich zespołów artystycznych.
Dla wszystkich, którzy odwiedzą wielkanocny jarmark czekają świąteczne smakołyki oraz moc atrakcji. Serdecznie zapraszamy.


13 marca 2008 - Atrakcje na mapie

Plan miasta, najciekawsze miejsca do odwiedzenia, baza noclegowa, gastronomiczna a do tego jeszcze kalendarz imprez na cały rok - wszystkie te przydatne informacje znalazły się na świeżo wydanym planie Świebodzic, który służyć będzie promocji miasta.
- Nakład wydawnictwa wynosi 2 tys. sztuk, jego przygotowaniem zajęła się firma PLAN - mówi Marzena Korona-Kruk, kierownik Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
- Oprócz mapy miasta znalazły się tu także największe atrakcje wraz z opisem i zdjęciami a także przydatne informacje dotyczące tego, gdzie w Świebodzicach można znaleźć nocleg, zjeść obiad, skorzystać z basenu czy pod jaki numer zadzwonić po taksówkę. Wszystko w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Pierwsze 2 tysiące egzemplarzy służyć będzie przede wszystkim do celów promocyjnych - będzie rozdawane np. na targach czy wręczane gościom urzędu. Ale niebawem tańsze wersje mapek będą dostępne także dla mieszkańców Świebodzic - będzie je można kupić w kioskach, na stacjach benzynowych czy w księgarni.


13 marca 2008 - Rynek pracy a pracownicy "50+"

Szybkie zmiany na rynku pracy stawiają przed przedsiębiorstwami duże wyzwania. Emigracja zarobkowa, konkurencja o pracownika, rosnące wymagania finansowe i socjalne oraz starzenie się społeczeństwa sprawiają, że zaczyna brakować rąk do pracy. Watro więc zwrócić uwagę na pracowników określanych "50+". Polska charakteryzuje się jednym z najniższych współczynników zatrudnienia i aktywności zawodowej osób w wieku 55 - 64 lat wśród krajów Unii Europejskiej.
Wokół zatrudnienia osób w wieku przedemerytalnym krąży wiele mitów: mniejsza wydajność pracy, szybkie odchodzenie na emeryturę, brak umiejętności opanowywania nowych technologii czy większy koszt utrzymania pracownika. Tymczasem osoby z grupy "50+" mogą wiele wnieść do środowiska pracy. Myślą w szerszym kontekście, lepiej oceniają skutki, działają spokojniej, mają duże doświadczenie, ogromną motywację do pracy i są lojalni.
Minusem zatrudniania pracownika dojrzałego jest to, że kwalifikacje zdobywał w innych realiach. Niektórym brakuje też umiejętności, które dla osób młodych są oczywiste.
Problem ten można rozwiązać poprzez odpowiednią formę kształcenia. Szkolenia e-learning mogą być najwłaściwszym rozwiązaniem dla osób po pięćdziesiątce.
Portal edukacyjny Akademii PARP oferuje właścicielom i pracownikom firm z sektora MSP bezpłatne szkolenia on-line. Wystarczy dostęp do Internetu i szybka rejestracja, aby rozpocząć dowolne szkolenie. Na www.akademiaparp.gov.pl dostępnych jest dziesięć szkoleń internetowych. W każdym szkoleniu Akademii PARP teoria przeplata się z interaktywnymi ćwiczeniami i licznymi odniesieniami do praktyki. Uczestnicy szkoleń internetowych Akademii PARP mogą również korzystać z czatu, forum dyskusyjnego i prac grupowych.


13 marca 2008 - Promesa

- "Cieszą mnie środki, które udało się pozyskać z budżetu państwa na naprawę zniszczeń wywołanych rok temu w styczniu przez huragan, jaki przeszedł przez nasz powiat." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
Wysokość dotacji wynosić będzie nie więcej niż 200 tys. zł i zostanie przeznaczona na odbudowę infrastruktury drogowej a konkretnie drogi powiatowej 2886 D na odcinku Siedlimowice - Gołaszyce - Śmiałowice.
Dokument potwierdzający dotację z rąk wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa odebrał 3 marca br. Uroczystość odbyła się w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
Zgodnie z "zasadami ubiegania się o dofinansowanie odbudowy remontów obiektów zniszczonych przez klęski żywiołowe oraz jego rozliczania" inwestycje, które otrzymały dofinansowanie z budżetu państwa powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku. Choć remont całego odcinka drogi powiatowej przechodzącej przez wymienione wyżej miejscowości jest dużo wyższy, pieniądze, jakie udało się pozyskać w ramach dotacji pomogą Służbie Drogowej naszego powiatu sfinansować tą inwestycję.


13 marca 2008 - Strzegomska orkiestra dęta

Burmistrz Lech Markiewicz, z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu Tadeusza Wasyliszyna, powołał do życia Młodzieżową Orkiestrę Dętą.
6 marca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia i funkcjonowania Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Wzięli w nim udział burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert oraz dyrektorowie, nauczyciele i pracownicy placówek oświatowych i kulturalnych z terenu gminy Strzegom.
Władze Strzegomia oraz Bartosz Waroczyński i Leszek Tuliński, którzy poprowadzą zespół, zachęcali do zainteresowania się działalnością orkiestry. Prowadzący planują uczyć młodych strzegomian gry na takich instrumentach, jak: flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, tenorhorn, tuba czy perkusja.
- Ta inicjatywa to duża szansa dla naszej gminy na promocję, a dla dzieci niepowtarzalna okazja do rozwijania swoich pasji i talentów - podkreślał burmistrz Markiewicz.
W sobotę 9 marca w Strzegomskim Centrum Kultury odbyło się pierwsze spotkanie rekrutacyjne dla dzieci, chcących wstąpić do orkiestry. Zainteresowanie było spore. Młodzież, która chciałyby także spróbować swoich sił zapraszamy na drugie spotkanie rekrutacyjne do Strzegomskiego Centrum kultury, które odbędzie się 15 marca o godzinie 11.00.


13 marca 2008 - Monitoring już czuwa

Od 11 marca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej działa system monitoringu przemysłowego. Trzy kamery podpięte do rejestratora z dyskiem o pojemności 160 GB zostały zamontowane w celu poprawy bezpieczeństwa mienia instytucji oraz odwiedzających Ośrodek i Bibliotekę. System przechowuje nagrania przez okres ponad dwóch tygodni.
Z pewnością więc nie uciekną czujnemu oku kamery żadne akty wandalizmu, co bardzo ważne staje się w związku z planowanymi inwestycjami i remontami w SOKiBP.
Należy podkreślić, że instalacja systemu została wykonana przez pracowników SOKiBP, co w bardzo dużym stopniu obniżyło koszty całego przedsięwzięcia.


13 marca 2008 - Po odznaki do Skarżyc

Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom organizuje egzamin na odznaki jeździeckie PZJ. Odbędzie się on w niedzielę 6 kwietnia w Skarżycach. Będzie to już szósta edycja egzaminów na odznaki jeździeckie. Jeźdźcy będą walczyć o brązową, srebrną i złotą.
Po co odznaki?
System trzystopniowej Odznaki Jeździeckiej - Brązowej, Srebrnej i Złotej został wprowadzony przez Polski Związek Jeździecki wprowadza w życie z początkiem 2004 roku.
Jego celem jest podniesienie jakości szkolenia podstawowego w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska "koniarzy" na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni.
Od 1 stycznia 2007 posiadanie Brązowej Odznaki (lub odznaki specjalistycznej w powożeniu albo w woltyżerce) jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia udziału we współzawodnictwie sportowym i do pierwszej rejestracji zawodnika w WZJ lub PZJ, a od 1 czerwca 2006 również warunkiem przyjęcia na podstawowy kurs sędziowski. Egzaminatorzy porównują umiejętności jazdy konnej z wymaganiami klasycznej sztuki jeździeckiej, opisanymi w podręcznikach zaakceptowanych przez Polski Związek Jeździecki. Oceny egzaminatorów są ostateczne.


13 marca 2008 - Giełda edukacyjna

14 marca 2008 r. w Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej odbędzie się VI Giełda Edukacyjna.
W trakcie giełdy szkoły ponadgimnazjalne z powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego, wrocławskiego będą prezentowały swoją ofertę edukacyjną dla klas trzecich gimnazjów z Lutomi Dolnej, Witoszowa Dolnego, Pszenna, Marcinowic.
Zaproszonych zostało 19 szkół ponadgimnazjalnych oraz Mobilne Centrum Informacji Zawodowej z Wałbrzycha, którego przedstawiciele będą udzielali porad indywidualnych. Szkoły prezentują swoją ofertę edukacyjną dla przyszłych kandydatów w bogaty i różnorodny sposób począwszy od ulotek, broszur, kronik szkolnych i klasowych, folderów przedstawiających poszczególne kierunki nauczania do gotowych produktów i efektów pracy ucznia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów z klas trzecich gimnazjów oraz ich rodziców.


13 marca 2008 - Stół Wielkanocny

16 marca 2008 roku o godzinie 14:00 w Hali Sportowej w Marcinowicach odbędzie się IV uroczystość prezentacji konkursowych pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Szczególny klimat tego spotkania przyciąga bardzo wiele reprezentacji gmin powiatu świdnickiego, wrocławskiego a w roku bieżącym również dzierżoniowskiego (dzięki współpracy Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich). Zapraszamy również cudzoziemców mieszkających w naszym powiecie. W związku z tym, że nie we wszystkich krajach świętuje się Wielkanoc - stół, już tradycyjnie, będzie nosił nazwę "Spring Around the World" (Światowa Wiosna). I na tym stole zagoszczą tradycyjne potrawy z wielu dalekich i egzotycznych krajów świata.
Prezentacja przeplatana jest występami zespołów artystycznych, promocją produktu lokalnego a zakończona degustacją niemalże wszystkich potraw.
Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach a patronat nad imprezą objęli Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa i Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Zawadzki. Największą wartością tej imprezy jest to, że wystawia tradycyjne potrawy wiele pokoleń: dzieci z przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, obok nich rodzice a także dziadkowie; rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony.


13 marca 2008 - Sprzedaż działek

Lepiej niż planowano zapowiada się realizacja tegorocznego budżetu. Udało się sprzedać cztery działki będące własnością Powiatu i to zaledwie w ciągu kilku dni nowego roku. W sumie do budżetu powiatu trafiło ponad 627 tys. zł.
- Cieszymy się, że udało się sprzedać wszystkie cztery działki już na początku roku. Z pewnością środki ze sprzedaży zasilą nasz budżet, który w tym roku jest dość trudny choć realny." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
Sprzedane działki umiejscowione są w gminie Świebodzice przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Grunty i nieruchomości to własność Powiatu Świdnickiego stanowiące kompleks byłego Zespołu Szkół Zawodowych w Świebodzicach. Dawniej funkcjonowały tam warsztaty zawodówki, która kształciła m.in. w kierunkach obróbki drewna. Szkoła przeszła restrukturyzację, warsztaty przeniesiono do Świdnicy, gdzie utworzono Centrum Kształcenia Zawodowego. Dyrektor szkoły (obecnie noszącej nazwę: Zespół Szkół w Świebodzicach) Anna Jodłowska zgłosiła, że te tereny łącznie z zabudowaniami są szkole niepotrzebne a utrzymywanie ich generuje znaczne koszty. W rezultacie cztery działki zostały przeznaczone do sprzedania w ramach ogłoszonego przetargu.
I tak pierwsza działka zabudowana o wielkości 434 m² została sprzedana za 90 tys. zł przy cenie wywoławczej 38 tys. zł., druga działka o wielkości 1162 m² zabudowana budynkiem garażowo-magazynowym została sprzedana za 230 tys. zł (cena wywoławcza to 66 800 zł), trzecia działka - 931 m² zabudowana budynkiem o funkcji dydaktyczno-magazynowo-warsztatowej poszła za 114 tys. zł. z ceną wywoławczą 111 600 zł natomiast czwartą działkę o wielkości 618 m² zabudowaną budynkiem biurowym kupiono za 193 tys. zł przy cenie wywoławczej 171 tys. zł.


13 marca 2008 - "Kampania na rzecz uśmiechu"

To kolejna akcja Krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna, którą będzie prowadził Piotr Parobiec, znany w Świdnicy z akcji Świąteczna Paczka.
Akcja organizowana jest w całej Polsce po raz drugi, a w Świdnicy zagości pierwszy raz.
Celem kampanii, która odbędzie się pierwszego kwietnia jest uświadomienie ludziom, że życie jest piękne i warto czerpać z niego to co ważne. Nie warto się złościć, nawet wtedy kiedy ktoś nadepnie nam na nogę. Życie jest kolorowe, więc warto się uśmiechać lub razem się pośmiać.
"Teraz uśmiechem, radością i życzliwością chcemy zarazić świdniczan. Pokażmy, że Świdnica jest miastem ludzi szczęśliwych i pogodnych. Warto pomagać i być życzliwym dla drugiej osoby. Właśnie to chcemy uświadomić Świdniczanom." - powiedział Piotr Parobiec - organizator akcji.
Sztab wolontariuszy przygotowuje dla świdniczan wiele atrakcji z okazji tej kampanii. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.wiosna.org.pl. Jeżeli chcesz razem z nami tworzyć tą akcję to zgłoś się do nas. Każda para rąk jest cenna, na Twoje zgłoszenie czekamy. Zadzwoń do nas i bądź z nami - telefon 791-158-320.


12 marca 2008 - WKKW i ujeżdżanie w kwietniu

LKS Stragona Strzegom zaprasza na Zawody Regionalne w WKKW i Ujeżdżaniu. Zawody odbędą się w pierwszy weekend kwietnia na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie koło Strzegomia.
Zawody odbędą się w sobotę, 5 kwietnia.
W programie zawodów cztery konkursy WKKW klasy LL, LL i LL-kuce oraz pięć konkursów ujeżdżeniowych klasy L, P, N, C i CC. Wystartują seniorzy, młodzi jeźdźcy, juniorzy i juniorzy młodsi. Początek rywalizacji już o godzinie 9.00.
Konkursy ujeżdżeniowe będą się odbywały równocześnie dla ujeżdżania i WKKW. Bezpośrednio po próbie ujeżdżania zostanie rozegrana próba skoków dla każdej klasy. Początek konkursu zaplanowano na godzinę 15.00.


12 marca 2008 - Ubiegają się o tytuł Gminy Fair Play

Jeszcze w styczniu tego roku Gmina Świebodzice złożyła aplikację do konkursu "Gmina Fair Play 2008". Jesteśmy kolejnym samorządem, który stara się o uzyskanie certyfikatu: "Certyfikowana lokalizacja inwestycji". Takim certyfikatem może się w naszym powiecie poszczycić np. Gmina Żarów. Konkurs afiliowany jest przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a jego organizatorem jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym.
Tegoroczna edycja jest już siódmą edycja konkursu dla gmin przyjaznych inwestorom. Posiadanie tytułu Gminy Fair Play jest wyraźnym sygnałem dla inwestorów: w tej gminie warto inwestować, tu możemy liczyć na przyjazne potraktowanie, pełną współpracę i najwyższy standard obsługi przedsiębiorców. Dla samorządu jest to z kolei ogromna promocja, poprzez zwiększenie zainteresowania inwestorów i mediów.
Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania szczegółowej ankiety konkursowej. Należy ją złożyć do 30 kwietnia. Ocena ankiet i kwalifikacja gmin do II etapu konkursu nastąpi 31 maja.
Ale to nie jedyny konkurs, do którego Świebodzice przystąpiły w tym roku. Gmina próbuje także swoich sił w plebiscycie Gospodarcze Muflony 2007, w kategorii Przedsiębiorcza Gmina Roku. Organizatorem tego prestiżowego konkursu gospodarczego na Najlepszą Firmę, Produkt i Usługę Regionu - Muflony 2007 - jest redakcja Nowych Wiadomości Wałbrzyskich. Jest to przedsięwzięcie, które od wielu lat integruje środowisko biznesu na Dolnym Śląsku oraz promuje lokalną przedsiębiorczość. Wielka gala Muflonów odbędzie się w Zamku Książ już 4 kwietnia.


12 marca 2008 - Policyjny negocjator

11 marca Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, została powiadomiona przez Straż Pożarną o mężczyźnie siedzącym na dachu 2-piętrowego budynku.
Teren wokół budynku został zabezpieczony przez policjantów, na miejsce przybyła Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe. Biorący udział w działaniach policjanci ustalili, że po awanturze domowej 55 letni mężczyzna mieszkaniec Świdnicy wyszedł z domu i wszedł na dach, był nietrzeźwy, nie chciał zejść z dachu, chciał rozmawiać o swoich problemach z osobą kompetentną. Na miejsce zostali skierowani policyjni negocjatorzy, którzy po godzinnej rozmowie nakłonili mężczyznę do zejścia z dachu.
Po udanych negocjacjach, 55 latek został zatrzymany w policyjnym areszcie. Po ponownym przebadaniu przez lekarza zostaną podjęte decyzje w sprawie dalszego postępowania z zatrzymanym.


12 marca 2008 - Koncert Ireny Jarockiej

Ponad godzinę koncertu, pół godziny bisów, owacje na stojąco i piosenki, które śpiewało 400 osób - tak w kilku słowach można opisać koncert Ireny Jarockiej, który odbył się 9 marca w Strzegomskim Centrum Kultury.
Irena Jarocka zaśpiewała swoje największe przeboje - "Odpływają kawiarenki", "Motylem jestem", "Nie wrócą te lata", "Sto lat czekam na twój list". Nie zabrakło również piosenek z najnowszej płyty "Mój wielki sen". Artystka odpowiadała również na pytania publiczności, dotyczące zarówno jej życia prywatnego, jak i kariery artystycznej. Były kwiaty, łzy wzruszenia i zapewnienie gwiazdy o kolejnym koncercie w Strzegomiu.
Tradycyjnie przy lampce szampana w Galerii "eS" odbyło się spotkanie z artystką, autografy, wspólne zdjęcia i podpisywanie płyt i książki pt. "Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej".
Koncert ten był wyjątkowy, ponieważ dostarczył wielu wzruszeń i emocji oraz przywołał miłe wspomnienia sprzed lat. Dla Ireny Jarockiej, jak sama powiedziała tuż przed wyjazdem ze Strzegomia, było to potwierdzenie nieprzemijającej siły jej piosenek i jej samej jako artystki.


12 marca 2008 - Tylko dwie szkoły

We wtorek, 11 marca dziewczęta ze świdnickich klas czwartych wzięły udział w "mini siatkówce dwójek". Na zawody do Szkoły Podstawowej 315 dotarły tylko dwie reprezentacje : gospodarz i SP - 1.
Zespoły zagrały między sobą mecz do dwóch setów wygranych. Lepsze okazały się dziewczęta z SP 1. Obie drużyny automatycznie awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 1 kwietnia w Marcinowicach.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


12 marca 2008 - Najładniejsze palmy i pisanki

W najbliższy piątek, 14 marca, w Świebodzicach rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny na najładniejszą palmę i pisankę wielkanocną.
Jak zwykle te piękne, świąteczne ozdoby przygotowały dzieci i młodzież ze świebodzickich przedszkoli i szkół. Dla zwycięzców organizator zabawy - wydział edukacji Urzędu Miejskiego - przygotował atrakcyjne nagrody.
Świebodziczanie będą mogli kupić wykonane ręcznie przez dzieci stroiki, pisanki i palmy na kiermaszu świątecznym, który rozpocznie się w Miejskim Domu Kultury już w piątek, od godziny 13 a potrwa do czwartku, 20 marca, w godzinach pracy MDK czyli miedzy 10.00 a 18.00.


12 marca 2008 - "Wszyscy jesteśmy aniołami"

Piotr Studnicki, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy został nagrodzony w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Wszyscy jesteśmy aniołami" zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Chrzanowie (województwo małopolskie).
Praca plastyczna Piotra wykonana pod kierunkiem Magdaleny Jęczmień, nauczycielki plastyki, dostrzeżona została pośród 426 prac z całej Polski.
W nagrodę rysunek Piotra opublikowano w formie pocztówki w kolorowym katalogu pokonkursowym.


12 marca 2008 - "Jedynka" aktywna

Uczniowie SP 1 w Świdnicy, chcąc rozwijać swoje umiejętności i poszerzać zasób wiedzy, aktywnie biorą udział w konkursach. Laureaci potwierdzają wynikami swój wysoki poziom intelektualny i dobre przygotowanie do nauki. Aktywny udział w Dolnośląskim Systemie Wspierania Uzdolnień pociąga za sobą fakt, iż w Jedynce uczniowie biorą udział w wielu konkursach.
I tak, w "Alfiku Humanistycznym" - II lokatę w etapie ogólnopolskim uzyskali: Jagoda Glinka, Maja Wąsowicz, Danuta Wiśniewska, Weronika Woźniak, Emilia Woźniak, Antoni Nowak, Grzegorz Świątko, III lokatę: Agnieszka Piotrowska, Wiktoria Nowak, Paulina Krakowska, Michał Czajkowski.
Uczniowie klas szóstych w wyniku rywalizacji w finale "Spotkań z matematyką" organizowanych przez Gimnazjum nr 2 w Świdnicy zajęli II miejsce, a w drugim etapie IV Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Pitagoras" naszą szkołę reprezentować będą Grzegorz Świątko i Klaudia Bardowska.
Młodsi uczniowie równie chętnie przystępują do konkursów i uzyskują wysokie lokaty - w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym organizowanym przez Klub Przyrodnika ze Świebodzina pierwsze trzy miejsce obsadzone zostały przez uczniów naszej szkoły: Michała Pawlickiego, Oliwię Burlagę i Wojciecha Wodniaka.


12 marca 2008 - Święto patrona

Święto patrona Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach corocznie przypada 4 marca. To imieniny Kazimierza. Tak właśnie na imię ma młodopolski poeta, dramaturg i pisarz Przerwa - Tetmajer patron gimnazjum.
Dzień patrona to okazja do poznania życia i twórczości poety. W tym roku z twórczością autora "Skalnego Podhala" zapoznali się nawet kosmici, bo oni to wylądowali na uroczystym apelu poświęconym Kazimierzowi Przerwie - Tetmajerowi. "Kosmici", zgromadzeni goście oraz uczniowie mogli przyglądać się inscenizacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli w ramach programu "Szkoła myśląca o każdym - Smok" a opowiadającej o tym, jak żył i tworzył jeden z największych poetów Młodej Polski. Gimnazjaliści odtworzyli najpiękniejsze strofy o górach, miłości i patriotyzmie zawarte w twórczości patrona szkoły. Nie zabrakło też akcentów folklorystycznych oraz śpiewów z tradycyjnym polskim i góralskim "Góralu, czy ci nie żal?".
Apel był też okazją do uhonorowania uczestników konkursów związanych z życiem K. Przerwy - Tetmajera. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody.


12 marca 2008 - Przegląd Małych Form

W dniach 11 i 12 marca w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się VII Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych, podczas którego przedstawiono liczne spektakle w wykonaniu trup aktorskich ze świdnickich szkół podstawowych oraz z placówek powiatu świdnickiego.
Jury i publiczność obejrzeli m.in. następujące inscenizacje : "Zapomniana szafa", "Marsjanie na leśnej polanie", "Żuraw i czapla", "Gdy odzyskasz przyjaciela", "Calineczka", "Kopciuszek", "Demetr i Kora".
Przez dwa dni zgromadzona w auli SP 10 widownia i zaproszeni goście mieli okazję podziwiać wspaniałe kreacje aktorskie, znakomite aranżacje muzyczne, bogate scenografie, barwne kostiumy i oryginalne interpretacje tekstów zaprezentowane przez młodych adeptów sztuk teatralnych. Tegoroczne przedstawienia dostarczyły widzom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.
Wszystkich uczestników VII Międzyszkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych dyrekcja i organizatorzy konkursu zapraszają na uroczyste podsumowanie, które odbędzie się we wtorek, tj. 18 marca w auli SP nr 10.


11 marca 2008 - Tłumacze poszukiwani

W związku z budową strony internetowej poświeconej najsłynniejszemu świdniczaninowi - Manfredowi von Richthofenowi, poszukuję osób gotowych podjęcia się tłumaczenia tekstów na język angielski.
W tej chwili wszystkie teksty i informacje w języku polskim są już przygotowane, teksty w języku niemieckim są w tłumaczeniu. Pilnie potrzebne jest tłumaczenie na język angielski. Marzeniem moim byłoby przetłumaczenie ich równiez na język francuski i hiszpański.
Każda osoba gotowa podjąć się tego zadania będzie mile widziana i takie osoby proszę o kontakt z redakcją "dziennika" - Jerzy Gaszyński.


11 marca 2008 - W sprawie Romów

W najbliższy czwartek, 13 marca, nauczyciele i pedagodzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach spotkają się z Małgorzatą Różycką z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, odpowiedzialną za realizację rządowego programu na rzecz społeczności romskiej na Dolnym Śląsku. W SP 3 uczy się spora grupa dzieci romskich, zatrudniony jest także asystent romski, wspomagający proces edukacyjny. W ramach programu działa również zespół romski, a gmina regularnie stara się także poprawiać warunki bytowe tej mniejszości poprzez remonty lokali mieszkalnych.
- Spotkanie będzie okazją do porozmawiania bezpośrednio o problemach wychowawczych i edukacyjnych dzieci romskich, z jakimi spotykają się nauczyciele - mówi Jolanta Styrna, dyrektor szkoły.
W spotkaniu weźmie też udział Łukasz Kwadrans, świebodzicki radny, który specjalizuje się w problematyce romskiej, poświęcił jej swoją pracę doktorską a obecnie jest uczestnikiem międzynarodowego projektu badawczego VEGA, który prowadzi Instytut Studiów Romskich. Gospodarzami spotkania ze strony Urzędu Miejskiego będą zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński oraz Zofia Choińska, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych świebodzickiego magistratu.


11 marca 2008 - Argran najlepszy

Najlepszą drużyną w tegorocznych rozgrywkach Strzegomskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej Halowej został Argan. W finale okazał się lepszy od Bohuna, pokonując go w rzutach karnych 3:0.
Ostateczna kolejność rozgrywek:
I liga - I miejsce - Argran, II miejsce - Bohun, III miejsce - Znajomi Sędziego i IV miejsce - Olimp.
Najskuteczniejszym strzelecem został Daniel Burszta (Znajomi Sędziego) - 20 bramek.
II liga - I miejsce - Transpol, II miejsce - Podejrzani, III miejsce - Nowi Podejrzani oraz IV miejsce - Oldboys Grabina.
Najskuteczniejszym strzelecem został Michał Czyczerski (Podejrzani) - 23 bramki.


11 marca 2008 - Niejadalne "cukierki"

21 nauczycieli ze świebodzickich szkół podstawowych i przedszkoli wzięło udział w szkoleniu z zakresu wczesnej profilaktyki szkolnej pn. "Cukierki", które odbywał się w dniach 7-8 marca.
- Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do prowadzenia zajęć w formie warsztatów z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.
Było to pierwsze tego typu szkolenie, tak dużej grupy odbiorców przygotowujące do realizacji programu profilaktycznego. Szkolenie oparte było na bajce jako metodzie pracy z małymi dziećmi - mówi Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. uzależnień Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Uczestnicy otrzymali gotowe programy ze scenariuszami, które będą realizować w ramach zajęć z dziećmi. Szkolenie zostało sfinansowane ze środków przeznaczonych na profilaktykę w mieście.


11 marca 2008 - Obozy w Niesulicach 2008

Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy zaprasza do zapoznania się z tegoroczną ofertą obozów w Niesulicach, adresowaną do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji. Nie trzeba być harcerzem, aby przeżyć wielką wakacyjną przygodę. Naszym atutem jest wielkie doświadczenie w organizowaniu obozów prowadzonych metodą harcerską nacechowaną pozytywnością. Nasza oferta to:
obozy o różnych specjalnościach, bezpieczeństwo i wzorowa opieka wychowawcza, kadra z kwalifikacjami, Jezioro Niesłysz - najczystsze na Pojezierzu Lubuskim, wyżywienie - jak u mamy, obfity program: wycieczki piesze i rowerowe, gry i zabawy, ogniska, zajęcia sportowe - ścianka wspinaczkowa i gry zespołowe, kajakowanie, kąpiele w jeziorze - >>> zobacz.
Już od dziś można dokonywać wpłat w systemie przedpłat bez ryzyka. Promocje dla stałych klientów. Zapraszamy.


11 marca 2008 - Potyczki Rodzinne z Ortografią

Już po raz drugi Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdnicy była gospodarzem niezwykłego konkursu - Potyczek Rodzinnych z Ortografią. Pomysłodawcą tej niecodziennej imprezy jest dyrektor Małgorzata Pielach. W tym roku konkurs zorganizowała Beata Wąż wraz z Joanną Adrzejewską, a nieodzowną pomocą wsparły je: Wioletta Gotowiecka - Kamocka, Lilianna Brańka - Konicka, Ewelina Jezierska - Burdek, Magdalena Prochota - Biesiadzińska, Joanna Chojnowska i Marzena Hawro.
Konkurs ma na celu propagować nawyki ortograficzne, Dzieci pisały dyktando w dwóch kategoriach: klasy I-III i klasy IV-VI. Pisały tekst z pomocą rodziców, korzystając z ich podpowiedzi. Jakież było zdziwienie opiekunów, kiedy oni również musieli napisać krótki, ale niełatwy tekst. Wszyscy wzięli to za dobrą zabawę i poddali się rygorowi prowadzących konkurs.
Wszystkie drużyny uczestniczące w konkursie otrzymały podziękowania a nagrody, które w tym roku ufundował Urząd Miasta, wręczyli: dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Tadeusz Niedzielski i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdnicy - Małgorzata Pielach. Nagrodzeni otrzymali dyplomy, puchary i wspaniałe nagrody książkowe - słowniki.
Kategoria starsi - I miejsce: Agnieszka Wąż ( SP 5) i Krzysztof Wąż, II miejsce: Aleksandra Szpak (SP 5) i Joanna Grębowska - Szpak, III miejsce: Sławomir Sieradzki (SP 4) i Renata Sieradzka. Wyróżnienie: Grzegorz Stelmach (SP 8) i Dariusz Stelmach.
Kategoria młodsi - I miejsce: Patrycja Pałka (SP 5) i Małgorzata Pałka, II miejsce: Kacper Czuk (SP 5) i Ewa Czuk, III miejsce: Justyna Żygadło (SP 5) i Iwona Banaś - Karczmarewicz. Wyróżnienie: Natalia Szeliga (SP 5) i Anna Winiarz.


11 marca 2008 - Finał w Świdnicy

Dzisiaj w Świdnicy odbył się Finał Dolnośląski chłopców w piłce koszykowej.
W turnieju zwyciężyli młodzi koszykarze z Liceum Ogólnokształcące przy zakładach lotniczych Wrocław kolejne miejsca zajęły: 2 - II LO Głogów, 3 - ZSO Świdnica, 4 - ZS Elektronicznych Bolesławiec.
Skład drużyny ZSO Świdnica: Bartosz Borkowski, Dawid Łozowicki, Grzegorz Bułat, Grzegorz Sajbura, Marcin Cierpik, Konrad Wiącek, Jacek Pałac, Grzegorz Tabak, Rafał Jasiński, Wojciech Nowicki, Jakub Merecki, Tomasz Niewiadomski, opiekunem drużyny jest - Maciej Wodziński.


11 marca 2008 - Konkurs na spektakl profilaktyczny

Świebodziccy uczniowie mają kolejną szansę na pokazanie swoich umiejętności i talentów, a jednocześnie zdobycie atrakcyjnych nagród. Urząd Miejski w Świebodzicach, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejski Dom Kultury ogłosiły właśnie konkurs na spektakl teatralny, poświęcony tematyce profilaktyki zdrowotnej. Zapraszamy zorganizowane grupy ze szkół, placówek oświatowych i kulturalnych z gminy Świebodzice z uwzględnieniem następujących kategorii wiekowych: uczniowie klas VI szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych.
Temat przedstawienia dotyczyć powinien autentycznych problemów zgłaszanych przez młodzież oraz pokazać konstruktywne sposoby ich rozwiązywania. Przedstawienie stanowi element działań profilaktycznych realizowanych bądź zaplanowanych do realizacji w środowisku wykonawców. Grupa może liczyć maksymalnie 18 osób. Czas trwania prezentacji - do 30 minut, plus łączny czas na montaż i demontaż scenografii 10 minut.
Konkurs będzie przebiegał w trzech kategoriach (do wyboru): na scenariusz autorski, na realizację spektaklu lub na scenografię i kostiumy.
Konkurs odbędzie się 14 maja w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia na adres: Miejski Dom Kultury w Świebodzicach, ul. Wolności 13, z dopiskiem: konkurs na spektakl profilaktyczny do 30 kwietnia.


11 marca 2008 - Zmiany w wywożeniu odpadów

Świdniccy radni zadecydowali o zmianie w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta. Dzięki zmianom, dopuszczono możliwość odbioru odpadów komunalnych z urządzeń służących do ich gromadzenia raz na dwa tygodnie dla budynków jednorodzinnych. Z zastrzeżeniem punktu, który określa tygodniowy wskaźniki wytwarzania odpadów komunalnych, który dla gospodarstw domowych wynosi 40 dm³ na osobę. Zmiany mają związek ze zmniejszającą się liczbą osób w rodzinach w budynkach jednorodzinnych oraz prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.


11 marca 2008 - Panowie na podwójnym gazie

Pijani kierowcy to plaga na polskich drogach.
Policjanci na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy codziennie zatrzymują nietrzeźwych kierowców.
W minioną sobotę i niedzielę zatrzymali 9 kierowców, którzy prowadzili pojazdy na podwójnym gazie, trzech z nich to kierowcy, którzy już wcześniej mieli do czynienia z Sądem i pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, kierowali samochodem lub rowerem.
Sześciu kierowców zatrzymanych zostało w Dzień Kobiet, najwięcej promili bo aż 2, 62 miał rowerzysta zatrzymany w Świebodzicach.


10 marca 2008 - Niesamowity wieczór

Po raz drugi z okazji Dnia Kobiet Koło Ligi Kobiet Polskich wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy, Urzędem Miasta i Świdnickim Ośrodkiem Kultury zaprosiło wszystkie Panie z Powiatu Świdnickiego na niesamowity wieczór.
Były kwiaty, życzenia, specjalny program artystyczny i mnóstwo atrakcji. W tym dniu promowano również zdrowy styl życia. Dlatego w programie znalazły się punkty poświęcone nowinkom ze świata urody i medycyny.
O tym jak dbać o urodę opowiedziała dyplomowana kosmetyczka Anna Michalik ze Świdnicy. Natomiast doktor Małgorzata Ćwiklińska-Krzemińska wygłosiła wykład na temat profilaktyki i powikłań cukrzycy. W międzyczasie w holu Teatru można było podziwiać pokazy fryzjerstwa, makijażu, ozdabiania paznokci a także skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia, cholesterolu, poziomu cukru i prawidłowego przepływu krwi w żyłach.
Niesamowity pokaz przygotował również Wicemistrz Europy w kulturystyce - Pan Bartosz Góran, który opowiedział o zasadach prawidłowego odżywiania się. Na scenie gościliśmy także Seniorów z Domu Dziennego Pobytu ze Świdnicy, którzy z okazji Dnia Kobiet przygotowali dla Pań specjalny program artystyczny. Na zakończenie Panie obejrzały występy zespołów działających przy Świdnickim Ośrodku Kultury.
Gośćmi specjalnymi byli: Europoseł Lidia Geringer de Oedenberg, Poseł na Sejm RP Anna Zalewska, Senator Stanisław Jurcewicz oraz Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Wszyscy życzyli Paniom uśmiechów, radości oraz dni bez troski i kłopotów. Specjalny upominek na ręce przewodniczącej Koła Ligi Kobiet Polskich Elżbiety Dudziak przekazała Europoseł Lidia Geringer de Oedenberg. Czterodniowy pobyt w Brukseli połączony ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego powędruje do największej działaczki z terenu naszego powiatu, którą wskaże przewodnicząca pani Elżbieta Dudziak.


10 marca 2008 - "III Spotkania z matematyką"

Szóstego marca uczniowie klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdnicy w składzie: Agata Szabłowska, Kaja Twardysko, Krzysztof Książek, Weronika Milanowska, Kinga Musiej, Agnieszka Wąż, Paweł Pałka, Aleksander Turkosz pod opieką nauczycielki matematyki - Magdaleny Prochoty-Biesiadzińskiej wzięli udział w finale "III Spotkań z matematyką" zorganizowanych przez II Gimnazjum w Świdnicy.
Organizatorzy przygotowali finałową rozgrywkę, w której uczniowie z SP 5 zajęli II miejsce.
W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie współzawodnictwa grupowego całej imprezy (rywalizowały SP nr 1, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 315, NSP SSC "Bliżej Dziecka", SSP Fundacja "Naszej Szkole"). Drużyna z SP 5 powtórzyła swój sukces z "II Spotkań z matematyką" z roku 2007 i również w tym roku zajęła I miejsce. Szczególnym osiągnięciem było również zajęcie I miejsca we współzawodnictwie indywidualnym przez Aleksandra Turkosza klasy VI b.


10 marca 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Karolina Junior-Grande team 7:20 (2:12)
Nowice LastKam-Karolina 6:12 (2:5)
Tabela - 1. Karolina - 30 punktów, 2. Grande Team - 15, 3. Nowice LastKam - 15, 4. Konigszelt SV - 6, 5. Karolina Junior - 6,
grupa II-słabsza
XXL Bolesławice-Gimnazjum Senior 6:8 (3:3)
Złodziejówka-Piotrowice 12:7 (4:2)
Tabela - 1. Gimnazjum Senior - 24, 2. XXL Bolesławice - 19, 3. Złodziejowka - 17, 4. Red Bull - 10, 5. Piotrowice - 0,
czołówka strzelców po ostatniej kolejce - 69 bramek - Charytanowicz M. (Karolina), 64 - Włodarczyk (LastKam), Głogiewicz D. (Karolina), 48 - Ignatowicz (Grande Team), 41 - Ptak (MKS Bittner), 34 - Skupniewicz (Złodziejówka).


10 marca 2008 - Spotkanie "Ślężan"

Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" serdecznie zaprasza na drugie spotkanie z cyklu "Od pomysłu do projektu, czyli tworzymy Lokalną Strategię Rozwoju".
Spotkanie odbędzie się 13 marca o godzinie 17:00 w sali narad Urzędu Gminy Marcinowice.
Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z trybem dalszego postępowania z wnioskami projektowymi dla potrzeb Lokalnej Strategii Rozwoju, będą też rozmawiać o wnioskami projektowych dla potrzeb Lokalnej Strategii Rozwoju.


10 marca 2008 - Po odznaki do Skarżyc

Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom organizuje egzamin na odznaki jeździeckie PZJ. Odbędzie się on w niedzielę 6 kwietnia w Skarżycach. Będzie to już szósta edycja egzaminów na odznaki jeździeckie. Jeźdźcy będą walczyć o brązową, srebrną i złotą.
Po co odznaki?
System trzystopniowej Odznaki Jeździeckiej - Brązowej, Srebrnej i Złotej został wprowadzony przez Polski Związek Jeździecki wprowadza w życie z początkiem 2004 roku.
Jego celem jest podniesienie jakości szkolenia podstawowego w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska "koniarzy" na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni.
Od 1 stycznia 2007 posiadanie Brązowej Odznaki (lub odznaki specjalistycznej w powożeniu albo w woltyżerce) jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia udziału we współzawodnictwie sportowym i do pierwszej rejestracji zawodnika w WZJ lub PZJ, a od 1 czerwca 2006 również warunkiem przyjęcia na podstawowy kurs sędziowski. Egzaminatorzy porównują umiejętności jazdy konnej z wymaganiami klasycznej sztuki jeździeckiej, opisanymi w podręcznikach zaakceptowanych przez Polski Związek Jeździecki. Oceny egzaminatorów są ostateczne.


10 marca 2008 - Finał Strefy Wałbrzyskiej w szachach

29 lutego odbył się w Świdnicy Finał Strefy Wałbrzyskiej w szachach.
Pierwsze miejsce zajęło I LO Świdnica, kolejne miejsca: 2 - ZSO Kłodzko, 3 - ZSP Ząbkowice.
Drużyna I LO wystąpiła w składzie: Marek Piguła, Andrzej Słabidzki, Piotr Chyliński, Piotr Kaśków, Ewelina Dominik, opiekunem - Jolanta Kumor.
18 marca o godzinie 10.00 w Książu odbędzie się Finał Dolnośląski w szachach.


10 marca 2008 - Seniorzy wystąpili

7 marca z okazji Dnia Kobiet w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury seniorzy Domu Dziennego Pobytu "Przystań" uświetnili imprezę występami artystycznymi. Chór "Przystań" pod kierunkiem Michała Sokołowskiego zaśpiewał piosenkę pt.: "Najwiecej wiataminy" a teatrzyk "Zielona Gęś" prowadzony przez Monikę Zdybel, przedstawił w humorystyczny sposób wiersz Jana Brzechwy "Na straganie", w którym aktorzy wcielili się w warzywa.
Seniorzy dość solidnie przygotowywali się do występów, ćwicząc codziennie teksty i ruch sceniczny. Świdnicka publiczność jak zawsze, ciepło przyjęła występy seniorów.


10 marca 2008 - Festiwal Twórczości Szkolnej - San Remo

Zmienił się termin Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Szkolnej - San Remo - Włochy.
Pierwotnie festiwal miał się odbyć w dniach 16 - 20 kwietnia jednak w międzyczasie nastąpiła zmiana i nowym terminem festiwalu jest 7-11 maja.
Szef Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Szkolnej Paolo Alberti informuje, że wciąż jeszcze można podjąć decyzje o udziale w GEF 2008 w San Remo.
Ostateczny termin składania aplikacji do udziału w konkursach m. in. muzyki, tańca, teatru i wielu innych to 14 marca. Wszelkie szczegóły (dokumenty rejestracyjne itp.) dostępne są na stronie internetowej festiwalu - >>> zobacz.
Jako bonus dla zgłaszających się organizatorzy oferują bezpłatne stoisko prezentacyjne. W imieniu organizatorów do udziału w festiwalu zapraszamy szkoły z Powiatu Świdnickiego.


9 marca 2008 - Nocne Granie w Szachy

Wczoraj w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Żarowie odbył się znany wszystkim miłośnikom szachów - IV Otwarty Turniej Szachowy - Nocne Granie w Szachy.
Zawodnicy rywalizowali w kilku kategoriach, w których wystartowało 59 szachistów. Pula nagród wyniosła 3200 złotych.
Końcowa klasyfikacja zawodów - >>> zobacz oraz kilka zdjęć z przebiegu turnieju - >>> zobacz.


9 marca 2008 - Piłka Nożna Dzieci i tenis

Dzisiaj w Pisarzowicach (powiat Kamienna Góra) odbył się Finał Dolnośląski Halowej Piłki Nożnej Dzieci do lat 13 organizowany w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
W imprezie wystartowało osiem zespołów - finalistów eliminacji strefowych.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna LZS SP Prusy (Kondratowice), kolejne miejsca: 2 - LKS "Unia" Miłoradzice (Lubin), 3 - Glks Strzegom (Strzegom), 4 - UKS Łominica (Mysłakowice), 5 - LZS Twardogóra (Twardogóra), 6 - LZS Fc Hert Sławnikowice (Zgorzelec), 7 - SP Jaszkowa Dolna (Kłodzko), 8 - GKS Prochowice (Prochowice).
Organizatorami turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Kamiennej Górze, Gminne Zrzeszenie LZS w Kamiennej Górze, Gminny Zespół Szkół w Pisarzowicach.
Dziś odbyły się też Mistrzostwa Strefy VI w tenisie stołowym organizowane w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W zawodach wystartowało 65 zawodniczek i zawodników z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz medale. Impreza była dofinansowana z budżetu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Trzech najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej awansowało do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 30 marca w Pisarzowicach o godzinie 10.00. Klasyfikacja końcowa - >>> zobacz


9 marca 2008 - Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych

W czwartek, 6 marca w Szkole Podstawowej nr 10 odbył się "XIII Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych", podczas którego zaprezentowano liczne spektakle w wykonaniu klasowych trup aktorskich.
Jury i publiczność obejrzeli m.in. sztukę "Królowa Śniegu" w wykonaniu oddziału przedszkolnego, pantomimę "Gdy znajdziesz przyjaciela" przygotowaną przez zespół kl. 3a, inscenizację "Demeter i Kora" w interpretacji kl. 4a, widowisko "Bajka o złym czarodzieju" wystawione przez kl. 4b, pantomimę "Anomalie pogodowe" opracowaną przez kl. 5a, etiudę teatralną "Kara" w wykonaniu kl. 6a. Jury przyznało oddziałowi przedszkolnemu i zespołowi kl. 3a dwie równorzędne nagrody w kategorii klas młodszych, natomiast w starszej grupie wiekowej nagrodę otrzymała trupa teatralna z kl. 4a, a wyróżnieniem uhonorowano zespół kl. 4b.
W gronie laureatów nagród indywidualnych znaleźli się: Ada Rycąbel (kl.3a) - zdobywczyni tytułu "Najlepsza kreacja aktorska XIII Szkolnego Przeglądu Małych Form teatralnych", Antonina Klimkiewicz (kl.4a) za ekspresję dramatyczną kreowanej postaci, Konsuela Hałambiec (kl.4a) za sugestywną plastykę ruchu scenicznego, Anna Szpak ("0") za doskonałe opanowanie tekstu i umiejętność swobodnego nawiązywania kontaktu z publicznością, Aleksandra Taraban (kl.3a) za kulturę słowa oraz trafne zastosowanie teatralnych środków wyrazu oraz zespół kl. 5a za interesujący układ choreograficzny w scenie tańca z parasolami.
Dyrekcja SP10 podziękowała nauczycielom i młodym aktorom za udział w XIII Szkolnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych, przygotowanie pięknych inscenizacji, a także wręczyła wyróżnionym zespołom i laureatom dyplomy oraz nagrody.


9 marca 2008 - Zajęcia dla dziewcząt

Klub Sportowy MKS Świdnica prowadzi zajęcia z siatkówki dla dziewcząt szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 15.30 na sali sportowej przy ulicy Pionierów.
We wtorki o godzinie 15.30 w sali sportowej Szkoły Podstawowej 315 (dawna 15).
Zajęcia są nieodpłatne. Prowadzone są przez Elżbietę Gaszyńską - telefon - 500-27-28-10 i Marcina Kuca.


9 marca 2008 - Komisji Rewizyjna ma plan

Rada Miejska w Świdnicy uchwaliła plan pracy Komisji Rewizyjnej. W tym roku komisja przeprowadzi następujące kontrole:
wypoczynek dzieci i młodzieży ze środków budżetowych Miasta Świdnicy za okres 2006 roku i 2007 roku - (termin przeprowadzenia kontroli sprawdzającej - I półrocze 2008 roku),
procedury związane z zabudową ulicy Świerkowej w Świdnicy - (termin przeprowadzenia kontroli sprawdzającej - II półrocze 2008 roku).


9 marca 2008 - "Znad Niemna . . . " w Paryżu

Wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy, które jest wydawcą książek kilku twórców świdnickich bierze odział w dniach 14-19 marca w Targach Książki w Paryżu.
Wydawnictwo zaprezentuje tam następujące książki:
Dziwniel Marian - "Znad Niemna przez Odrę nad Sekwanę", Nowakowski Maciej - "Baie dankie, Afryko", Nowakowski Maciej - "Na zawsze jutro", Babiarz Dagmara - "Otwórz oczy", Babiarz Dagmara - "Podróż za kilka zielonych", Ostrowski Jacek - "IPN", Ostrowski Jacek - "Polskie pieskie życie", Częstochowski Ryszard - "Gorące masy powietrza", Sobol Michał - "Działania i chwile", Lipińska Elżbieta - "Pożegnanie z czerwienią", Jakubowski Jaroslaw - "Ojcostych" i Brzoska Wojciech - "Sacro casco".
Po zakończeniu targów książki przekazane będą Instytutowi Polskiemu w Paryżu.


9 marca 2008 - Zapisy do przedszkoli

Ruszyły zapisy do świdnickich przedszkoli. W siedmiu placówkach prowadzonych przez miasto jest około 650 wolnych miejsc. Do przedszkola mogą zostać przyjęte dzieci w wieku 3-6 lat - mieszkańcy miasta Świdnica.
Karty zgłoszeń można odbierać w przedszkolach i składać je w tychże placówkach do końca marca. W przypadku złożenia przez rodziców - opiekunów dziecka karty zgłoszeń do dwóch lub więcej przedszkoli, zgłoszenie będzie rozpatrywane tylko w przedszkolu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania dziecka. Wykaz dzieci przyjętych do przedszkoli prowadzonych przez miasto zostanie ogłoszony 15 kwietnia, w każdej z placówek.
Ponadto świdniczanie mogą posyłać swoje pociechy do czterech przedszkoli niepublicznych, dotowanych przez gminę, w których jest ponad 200 miejsc.


8 marca 2008 - Grały we Wrocławiu

Dzisiaj we Wrocławiu odbył się pierwszy z turniejów finałowych Mistrzostw Dolnego Śląska Młodziczek.
Niestety świdniczanki przegrały oba mecze.
Gwardia Wrocław - MKS Świdnica 2:0 i TOP Bolesławiec - MKS Świdnica 0:2. Następny turniej w Świdnicy 15 marca o godzinie 10.00 w hali sportowej przy ulicy Pionierów. Zdjęcia z turnieju - >>> zobacz
We Wrocławiu odbył się też mecz o mistrzostwo II ligi. Osłabiony MKS Świdnica brakiem Anny Lis nie sprostał Gwardii Wrocław i przegrał 1:3 w setach 6/25, 25/20, 13/25 i 20/25. Najbliższy mecz o mistrzostwo II ligi odbędzie się w Świdnicy 15 marca o godzinie 15.30. Świdniczanki podejmować będą MCKiS Jaworzno.


8 marca 2008 - Ręczni w ćwierćfinałach

Juniorzy młodsi Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica" wygrali rozgrywki w lidze wojewódzkiej, dzięki czemu awansowali do Ćwierćfinałów Mistrzostw Polski.
To kolejny, duży sukces drużyny, prowadzonej przez trenera Stanisława Sokołowskiego.
Jako zwycięzcy rozgrywek, ŚKPR "Świdnica" będzie gospodarzem turnieju ćwerćfinałowego, który odbędzie się w dniach 28 - 30 marca tego roku w hali sportowej na Osiedlu "Zawiszów" w Świdnicy.


8 marca 2008 - Nagrody dla sportowców

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek przyznał nagrody za 2007 rok za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej.
W kategorii "zawodnik" nagroda trafi do Daniela Bukowego (2,5 tys. zł) - Klub Kyokushinkai Karate, Dariusza Filipczaka (2,5 tys. zł) - Klub Piłkarski "Polonia-Sparta, zespołu akrobatów (w sumie 4,2 tys. zł), który tworzą: Aleksander Pankiewicz, Michał Skowron, Szymon Moas, Mateusz Opyrchał, Jonas Al.-Hadad, Kamil Fieniuk.
W kategorii trener nagrodę przyznano Zbigniewowi Romanowskiemu (2,5 tys. zł) - Klub Kyokushinkai Karate oraz Tadeuszowi Masnemu (2,5 tys. zł) - Klub Piłkarski "Polonia-Sparta".
W kategorii działacz w dziedzinie kultury fizycznej nagroda przypadnie Dariuszowi Stachurskiemu (2 tys. zł) - Klub Sportowy "Stal".
Za całokształt działalności w dziedzinie kultury fizycznej (3,5 tys. zł) nagrodzony został Daniel Perski związany z Miejskim Klubem Sportowym "Polonia". Daniela Perskiego uhonorowano za blisko 60-letnią aktywną działalność na rzecz świdnickiego sportu. Na wspomniane nagrody miasto przeznaczyło w sumie 19,7 tys. zł.


8 marca 2008 - Kierownik USC powołany

Dorota Puć-Pietrzykowska pełni obowiązki kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.
Zwyciężczynię konkursu na to stanowisko musiała zatwierdzić jeszcze Rada Miejska w Świdnicy. Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o powołaniu pani kierownik. Dorota Puć-Pietrzykowska rozpoczęła pracę w poniedziałek, 3 marca. Nowa szefowa USC do niedawna pełniła obowiązki wiceburmistrz Żarowa, a wcześniej wicewójt Dobromierza.
Pani Puć-Pietrzykowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego - specjalizacja Administracja publiczna. Ukończyła również Podyplomowe Studium Zarządzania Jednostkami Gospodarczymi na Uniwersytecie Wrocławskim.


8 marca 2008 - Wybory zarządu

Świebodzicki oddział tej organizacji ma długą tradycję istnienia w mieście, jest też bez wątpienia największą pod względem liczby członków (blisko tysiąc), oraz jedną z najprężniej działających organizacji pozarządowych. Niedawno członkowie Związku na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrali nowy zarząd, podsumowali też ostatnie 5 lat swojej pracy. Na trzecią kadencję prezesury wybrany został Jan Welc. Świebodzicki oddział Związku, jako jedyny w regionie, ma swój sztandar, przy organizacji zawiązał się także chór "Akord". Emeryci organizują mnóstwo ciekawych imprez, jak chociażby czwartkowe ""fajfy"" podczas których spotykają się przy kawie i ciastku; bawią się na balach walentynkowych i karnawałowych, wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne i wczasy zdrowotne. Oddział pomaga też załatwić dofinansowanie wyjazdów dla tych członków, którym się to należy, a wśród najbardziej potrzebujących rozdaje żywność przekazywaną w ramach działających w całej Polsce Banków Żywności. Dzięki życzliwości obecnych władz miasta grupa blisko 60 seniorów może korzystać z promocyjnych cen za bilety na krytej pływalni.
- Wszelka aktywność społeczna, a już zwłaszcza ludzi starszych, jest ogromnie cenna - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Nasi świebodziccy seniorzy na każdym kroku udowadniają, że osoba na emeryturze potrafi jeszcze bardzo wiele dać z siebie innym. Związek Emerytów swoim entuzjazmem i energią zachęca do działania innych, aktywizuje kolejne grupy społeczne a przede wszystkim pozwala osobo starszym nadal czuć się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, potrzebnymi innym. Świebodzice wiele zyskują dzięki takim wspaniałym ludziom.


8 marca 2008 - Basztowa nie gminna, a wewnętrzna

Ulica Basztowa będzie drogą wewnętrzną, a nie gminną. Tak zadecydowali świdniccy radni podczas ostatnich obrad. Powód? Basztowa jest obecnie drogą gminną, jednokierunkową i stanowi głównie obsługę dla dwóch podmiotów: Prokuratury Rejonowej oraz Świdnickiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Ze względu na swoją wielkość (szer. 4 m, dł. 65 m) już dziś są problemy z organizacją ruchu.
Problemy będą jeszcze większe, gdy oddany do użytku zostanie modernizowany właśnie budynek Prokuratury Rejonowej. Przekształcenie Basztowej w drogę wewnętrzną i oddanie jej w zarząd prokuratury i NOT sprawi, że będzie ona dostępna jedynie dla pojazdów prokuratury, policji, właścicieli sąsiednich budynków oraz samochodów obsługujących NOT (w tym konferencji, szkoleń itp.) i służących do dowozu zaopatrzenia.
Zmiana ta nie spowoduje utrudnień w komunikacji miejskiej, ponieważ obecna sieć dróg okalających ul. Basztową jest wystarczająca.


8 marca 2008 - Finaliści

Dwóch uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu zakwalifikowało się do finałów krajowych Olimpiad Przedmiotowych.
W dniach od 7 do 9 marca w śląskim Planetarium w towarzystwie 17 finalistów o tytuł laureata w krajowym finale Olimpiady Astronomicznej będzie walczył Marcin Chwała. Warto zaznaczyć, że Marcin już po raz trzeci jest w stałym gronie finalistów.
Drugim finalistą jest Paweł Grynienko, który zakwalifikował się do finału Olimpiady Informatycznej. W kwietniu w Warszawie w gronie 120 finalistów będzie walczył o indeks na wyższą uczelnię.
Opiekunem Marcina Chwały jest Lilia Kilian, a Pawła Grynienko Katarzyna Tomczyk - Sulima. Trzymamy kciuki i życzymy zwycięstwa.


7 marca 2008 - Festiwal Twórczości Szkolnej - San Remo

Zmienił się termin Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Szkolnej - San Remo - Włochy.
Pierwotnie festiwal miał się odbyć w dniach 16 - 20 kwietnia jednak w międzyczasie nastąpiła zmiana i nowym terminem festiwalu jest 7-11 maja.
Szef Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Szkolnej Paolo Alberti informuje, że wciąż jeszcze można podjąć decyzje o udziale w GEF 2008 w San Remo.
Ostateczny termin składania aplikacji do udziału w konkursach m. in. muzyki, tańca, teatru i wielu innych to 14 marca. Wszelkie szczegóły (dokumenty rejestracyjne itp.) dostępne są na stronie internetowej festiwalu - >>> zobacz.
Jako bonus dla zgłaszających się organizatorzy oferują bezpłatne stoisko prezentacyjne. W imieniu organizatorów do udziału w festiwalu zapraszamy szkoły z Powiatu Świdnickiego.


7 marca 2008 - "Kampania na rzecz uśmiechu"

To kolejna akcja Krakowskiego Stowarzyszenia Wiosna, którą będzie prowadził Piotr Parobiec, znany w Świdnicy z akcji Świąteczna Paczka.
Akcja organizowana jest w całej Polsce po raz drugi, a w Świdnicy zagości pierwszy raz.
Celem kampanii, która odbędzie się pierwszego kwietnia jest uświadomienie ludziom, że życie jest piękne i warto czerpać z niego to co ważne. Nie warto się złościć, nawet wtedy kiedy ktoś nadepnie nam na nogę. Życie jest kolorowe, więc warto się uśmiechać lub razem się pośmiać.
"Teraz uśmiechem, radością i życzliwością chcemy zarazić świdniczan. Pokażmy, że Świdnica jest miastem ludzi szczęśliwych i pogodnych. Warto pomagać i być życzliwym dla drugiej osoby. Właśnie to chcemy uświadomić Świdniczanom." - powiedział Piotr Parobiec - organizator akcji.
Sztab wolontariuszy przygotowuje dla świdniczan wiele atrakcji z okazji tej kampanii. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.wiosna.org.pl. Jeżeli chcesz razem z nami tworzyć tą akcję to zgłoś się do nas. Każda para rąk jest cenna, na Twoje zgłoszenie czekamy. Zadzwoń do nas i bądź z nami - telefon 791-158-320.


7 marca 2008 - Konwent ma logo

Podczas środowego, 5 marca, posiedzenia Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów w Ciepłowodach, oprócz rozmów dotyczących rozwiązywania problemów z odpadami, samorządowcy przyjęli logo Konwentu. Ten znak rozpoznawczy, który będzie odtąd towarzyszył posiedzeniom Konwentu, uwzględnia charakterystyczne elementy tego przedsięwzięcia.
Półkole kwadratów symbolizuje rozmowy przy jednym stole, natomiast kolorystyka oraz zakrzywione linie nawiązują do walorów przyrodniczych rejonu sudeckiego.
Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów tworzy grupa samorządowców z obszaru Przedgórza Sudeckiego. Przewodniczy mu Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który był inicjatorem pierwszego spotkania. Członkowie kierują się zasadą "razem możemy więcej". Głównym celem Konwentu jest stworzenie możliwości ścisłej współpracy między samorządami, wymiany doświadczeń oraz spotkania z ekspertami z różnych dziedzin.


7 marca 2008 - Radni nie chcą podwyżek

Ani jeden głos za wprowadzeniem nowych stawek za wodę i ścieki w mieście - podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic nie podjęto uchwały o nowych taryfach proponowanych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Podczas głosowania 5 radnych było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu.
W imieniu radnych Koalicyjnego Klubu Radnych, przewodniczący Mariusz Szafraniec wygłosił krótkie oświadczenie. - Klub wstrzymuje się od głosu nad tą uchwałą, gdyż z punktu widzenia formalnego rada nie ma wpływu na wprowadzenie taryf - tłumaczył.
Rzeczywiście, rada ma w tym przypadku jedynie rolę opiniodawczą, bo nawet w przypadku nie zatwierdzenia stawek - wchodzą one w życie na mocy obwieszczenia Prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji po 70 dniach od daty złożenia wniosku. Proponowana przez ZWiK 30-procentowa podwyżka opłat za wodę i ścieki nie przekonała świebodzickich radnych. Podczas dyskusji nad uchwałą, a także na komisjach radni wskazywali, że ZWiK podnosił już swoje stawki w roku ubiegłym, tymczasem ubiegłoroczna podwyżka nie wpłynęła na poprawę kondycji zakładu, a nawet spółka zakończyła 2007 rok stratą wyższą, niż w 2006 roku - kwota ta wynosiła 550 tys. zł.
Ustępująca ze stanowiska prezesa ZWiK Barbara Słotwińska broniła się liczbami, które pokazują, że z roku na rok spada sprzedaż wody, stąd potrzeby finansowe zakładu; do tego dochodzi także konieczność przeprowadzenia wielu remontów i inwestycji w spółce - m. in. zmiany sposobu uzdatniania wody w stacji w Dobromierzu. Jednak to nie wystarczyło, aby przekonać radnych.
Wniosek na ręce burmistrza miasta trafił jeszcze w lutym, zatem należy się spodziewać, że nowe stawki wejdą w życie w kwietniu. Zgodnie z nimi za metr sześcienny wody gospodarstwa domowe zapłacą 3,71 zł brutto, pozostali odbiorcy - 3,86 zł. W przypadku ścieków za odprowadzenie metra sześciennego odbiorcy indywidualni zapłacą 2,25 zł, pozostali - 3,21 zł.


7 marca 2008 - Programiści na start

3 marca na stronie internetowej - >>> zobacz programu została uruchomiona aplikacja rejestracyjna dla kandydatów do tegorocznej edycji programu stażowego Enter.
Aplikacja będzie aktywna do 17 marca. Po jej zamknięciu kandydaci, którzy uzyskają największą liczbę punktów, zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne w Altkom Akademii.
Zainteresowanych uczestnictwem w programie stażowym Enter 2008 za naszym pośrednictwem serwis "AltKom" zaprasza do wypełniania formularza rejestracyjnego oraz próby sił w jednym z trzech testów merytorycznych.


7 marca 2008 - "Jarmark Wielkanocny"

Zespół ludowy "Kądziołeczka", Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi Górnej oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy zapraszają 15 marca o godzinie 10.00 na "Jarmark Wielkanocny" do świetlicy wiejskiej w Lutomi Górnej.
W programie przewidziano między innymi sprzedaż artykułów świątecznych, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, występ amatorskich zespołów artystycznych.
Na wszystkich, którzy odwiedzą wielkanocny jarmark czekają świąteczne smakołyki oraz moc atrakcji.


7 marca 2008 - "Pegazik" w Marcinowicach

W czwartek, 6 marca w Publicznym Gimnmazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach, odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego "Pegazik". Do finału, po eliminacjach klasowych, dotarło 7 recytatorów, z których jury w składzie: W. Golębiowski, Cz. Hruszowiec, G. Synowska oraz J. Gaik wybrało trójkę reprezentantów gminy Marcinowice do powiatowego etapu konkursu. Jurorzy mieli trudne zadanie, gdyż poziom finalistów był wyrównany i po burzliwych obradach postanowiło nagrodzić następujące osoby: Krzysztofa Gańkę, Jakuba Cajznera i Aleksandrę Piętkę.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury Marcinowice a zwycięzcy otrzymali nagrody dyrektora gimnazjum - książki.
Jury podkreśliło bardzo dobry dobór tekstów, których interesująca interpretacja wywoływała burzliwą reakcję widowni.


7 marca 2008 - Zmiany w Radzie Społecznej

Na sesji w dniu 6 marca Rada Miejska Świebodzic przyjęła rezygnację radnej Ewy Dziwosz z członkostwa w Radzie Społecznej Miejskiego Ośrodka Zdrowia.
Na jej miejsce powołano radnego Zdzisława Pantala. Radna Dziwosz tłumaczyła swoją decyzję zbyt dużą ilością obowiązków - oprócz Rady Społecznej Ewa Dziwosz pracuje także w trzech komisjach rady.
Rezygnację - z tych samych powodów - z pracy w komisji oświaty, złożył też radny Łukasz Kwadrans. On także pracował do tej pory aż w 3 komisjach oraz zasiada w Radzie Społecznej.


7 marca 2008 - ŚTPM dla Powiewiórki

Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast będzie ratować kościół w Powiewiórce. Towarzystwo ma odpowiadać za obsługę finansową i organizacyjną akcji.
- Na ostatnim zebraniu osoby, które tworzą organizację, jednomyślnie zdecydowały o poparciu inicjatywy ratowania kościoła w Powiewiórce. Współpracą z naszymi zagranicznymi partnerami zajmujemy się od lat, więc mamy doświadczenie. Wszystkich zachęcamy do wsparcia projektu ratowania kościółka, w którym ochrzczony został Józef Piłsudski. Zapewniam przy okazji, że żadna złotówka się nie zmarnuje - mówi Marzena Korona-Kruk, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast.
Wsparcie finansowe na remont kościoła można przekazywać na specjalnie uruchomione subkonto. Mimo że akcja trwa nieco ponad tydzień, do dziś świdniczanie wsparli budowę kościoła kwotą 455 zł.
Co więcej datki można odliczyć od dochodu przy rocznych rozliczeniach podatkowych. Przy dokonywaniu wpłat przelewem lub wpłat na konto bankowe należy wpisać w tytule "Darowizna na cele kultu religijnego". Osoby fizyczne mogą odliczyć kwotę darowizny, jednak nie więcej niż kwotę stanowiącą 6% dochodu, natomiast w przypadku osób prawnych jest to kwota do 10%.
Subkonto Bank Spółdzielczy 58-100 Świdnica, ul. Długa 9
Nr 22 9531 0006 2001 0026 8976 0003
Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast 58-100 Świdnica, ul. Lelewela 18 Z dopiskiem "Świdnica dla Powiewiórki"


7 marca 2008 - Drzwi Otwarte Czwórki

4 marca w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy odbyły się Drzwi Otwarte Czwórki. Szkoła przyjęła w swoich progach około 150 uczniów wraz z wychowawcami z czterech świdnickich podstawówek.
Powitanie gości odbyło się w sali gimnastycznej, gdzie dyrektor - Stanisława Hliwa opowiedziała o atmosferze szkoły i osiągnięciach gimnazjalistów. Następnie młodzi ludzie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Przygotowane przez nich przedstawienie : " Serce do wynajęcia" zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Jednak najważniejszym punktem spotkania były prezentacje szkolnych kół zainteresowań, dzięki którym przyszli gimnazjaliści mogli lepiej poznać szkołę, kolegów i nauczycieli. Szóstoklasiści, podzieleni na kilkunastoosobowe zespoły, oglądali sale lekcyjne i brali udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach. Na lekcji historii rozwiązywali zagadki i rebusy, na zajęciach z języka niemieckiego bawili się w "Milionerów", a na matematyce mogli zobaczyć jak powstają bryły obrotowe. Uczestnicy Koła Biologicznego zapoznali swych młodszych kolegów z pracą na kółku i opowiedzieli o imprezach profilaktycznych organizowanych z okazji Dnia Wiosny, a młodzi informatycy pokazali swoją pracownią komputerową i długo mówili o swojej pasji. Dużą atrakcją była także lekcja chemii, na której poprzez ciekawe doświadczenia uczniowie zgłębiali tajemnice świata przyrody.
Skarbnicą wiedzy o szkole okazała się także czytelnia, w której zaprezentowano osiągnięcia gimnazjalistów w konkursach przedmiotowych, artystycznych i sportowych oraz efekty prac nad projektami międzyprzedmiotowymi. Ponadto znalazły się tam: kronika szkoły, księga absolwentów, gazetki wydawane przez uczniów gimnazjum.
Organizatorzy Drzwi Otwartych Czwórki postarali się, by przyszli gimnazjaliści oswoili się ze szkołą i poznali jej mocne strony.


7 marca 2008 - Odcinek specjalny

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym gościć będą - Kamila Butruka startującego w tym sezonie za kierownicą Mitsubishi Lancera Evo VIII w Teamie 08. Rozmawiać będziemy także z Danielem Dymurskim, który w tym sezonie startuje u boku wicemistrza Polski - Tomasza Kuchara w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Będzie to doskonała okazja do lepszego poznania tych świetnych zawodników.
Naszym gościem będzie także Damian Jurczak. Jest on wielokrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych i pomysłodawcą pucharu Fiata Pandy 2008 w RSMP. O tej inicjatywie porozmawiamy w dzisiejszym programie nieco szerzej.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


7 marca 2008 - Wnioski po stypendia socjalne

Do końca marca przyjmowane będą wnioski po stypendia socjalne dla dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje oraz wnioski przekazane zostały do świdnickich szkół.
Dokumenty należy składać w Referacie Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy w godzinach 8.00-15.00.
Świadczenia dotyczą mieszkańców miasta Świdnica.


7 marca 2008 - Nauka na wesoło

Chemia, fizyka czy matematyka wcale nie musi być nudna i trudna, o czym przekonał uczniów już po raz trzeci Szkolny Festiwal Nauki, który odbył się tradycyjnie 4 marca w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach. Uczestnicy festiwalu znów mogli zobaczyć na własne oczy, ile ciekawych zjawisk przyrodniczych zachodzi wokół nas, nawet w codziennym życiu. W Gimnazjum Nr 1 było ich we wtorek pod dostatkiem - za sprawą młodzieży z Klubu Młodego Odkrywcy działającego w szkole oraz dwóch nauczycielek: Elżbiety Lenik i Katarzyny Cabanek.
- Sala gimnastyczna na jeden dzień przemieniła się w wielkie laboratorium, gdzie przybyli uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia przyrodnicze, poznając wiedzę od tej ciekawszej, praktycznej strony. A doświadczeń było aż pięćdziesiąt - mówi Elżbieta Lenik. - Największym zainteresowaniem cieszyła się odrzutowa butelka, jajko w butelce oraz maski wykonane na twarzach chętnych uczniów z bandażu z gipsem.
Na rozpoczęcie festiwalu uczniowie z Klubu Młodego Odkrywcy zaprezentowali i wyjaśnili kilkanaście ciekawych i zaskakujących doświadczeń przyrodniczych. W prezentacji brali udział: Magdalena Wojtowicz z klasy 3e, Angelika Balcerzak i Martyna Kozłowska z klasy 2d, Grzegorz Wołoch z klasy 2e i Michał Marcyniuk z klasy 3d.
W festiwalu wzięli udział uczniowie klas szóstych ze świebodzickich szkół podstawowych i uczniowie z Gimnazjum Nr 1. Tradycyjnie gośćmi tej wyjątkowej imprezy byli: Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta, naczelnik Wydziału Oświaty Zofia Choińska oraz wizytator Małgorzata Rachwalska.
Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem zaproszonej młodzieży i ich opiekunów oraz zaproszonych gości. Został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu firmy GEA Polska ze Świebodzic.


7 marca 2008 - Pomagamy wypełnić Pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić PIT ?.
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić?
Krok 1 - ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego), krok 2 - obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł), krok 3 - wpisać nazwę i nr KRS OPP.
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska, KRS - 0000264246, W rubryce 123 "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać należy - Hufiec Świdnica.
Krok 4 - wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


6 marca 2008 - "Z podwórka na stadion"

Rozpoczęły się zapisy do kolejnej, VIII edycji Turnieju "Z podwórka na stadion" o Puchar Tymbarku. To największy w Polsce turniej piłki nożnej dla dziesięciolatków i młodszych dzieci. Patronat honorowy nad rozgrywkami objęli: Leo Beenhakker, UEFA - Program Grassroots, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ekstraklasa.
Po raz pierwszy dziecięcy turniej uzyskał wsparcie Trenerów Młodzieżowych Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej, którzy weszli w skład Sztabu Szkoleniowego Turnieju.
Uczestnicy tegorocznej edycji Turnieju zagrają o nagrodę główną: Puchar Tymbarku oraz wyjazd na stadion Wembley. Na małych piłkarzy czekają też inne wspaniałe nagrody. Dodatkowo - każda z drużyn, która zgłosi się do Turnieju, otrzyma piłkę, a 500 pierwszych trenerów - profesjonalny gwizdek.
Może ten rok będzie łaskawszy dla drużyn z Powiatu Świdnickiego startujących w Pucharze Tymbarku. Życzymy im tego.
Trenerzy lub nauczyciele w-f powinni zgłaszać 12 osobowe drużyny dziewcząt lub chłopców, wysyłając formularz zgłoszenia do 21 kwietnia.


6 marca 2008 - Multi Park

Otwarcie parku handlowego Multi Park w Świdnicy przy ulicy Władysława Sikorskiego zaplanowane jest na koniec maja. O dokładnym terminie poinformujemy niebawem.
W obiekcie znajdzie się sześć punktów handlowych. Głównym najemcą bedzie Leroy Merlin - będzie to pierwszy salon tego marketu budowlanego w parku handlowym. Do tej pory Leroy Merlin albo wynajmował powierzchnię handlową w dużych obiektach handlowych albo budował własne sklepy, tylko na swoje potrzeby. Multi Park w Świdnicy stanowi odstępstwo od tej reguły.
Poza Leroy Merlin, Multi Parku znajdą się sklepy: Ambra, Deichmann, Euro RTV/AGD.


6 marca 2008 - Przyjęcia do Elektroluxu

Nabór 300-400 osób i to w tym roku zapowiadają przedstawiciele świdnickiej fabryki kuchenek firmy Electrolux. - Szukamy ludzi po prostu chętnych do pracy. Już dziś rozpoczynamy nabór ok. 50 osób, w kolejnych miesiącach będziemy szukać następnych. Stawiamy nie tylko na ludzi młodych, ale też w średnim wieku. Pracownicy 40-50-letni, którzy szukają stabilnej pracy i dobrych warunków, znajdą je u nas. Chcemy przyjąć do pracy sporą grupę osób, zatrudnioną wcześniej w świdnickich zakładach, które przestały już istnieć, bądź znacznie ograniczyły zatrudnienie. Wiemy, że mają problemy ze znalezieniem zajęcia, a dla nas będą cennymi pracownikami. Stawiamy przede wszystkim na mieszkańców Świdnicy - deklaruje Iwona Sowińska, kierownik Działu Personalnego Electrolux w Świdnicy.
Oprócz pracowników produkcyjnych do świdnickiej fabryki potrzebni są elektrycy, mechanicy do utrzymania ruchu, inżynierowie-technolodzy. - Możemy zaproponować pracę również dużej grupie kobiet. Osoby, które już zechcą z nami pracować, nie muszą się niczego obawiać. Wszystkiego nauczą się na miejscu. Są to proste procesy montażowe, więc nikt nie powinien mieć problemów - dodaje Iwona Sowińska.
Pierwsze osoby, które pomyślnie ukończą rekrutację, mogą liczyć na zatrudnienie już od kwietnia-maja. Kolejne przyjęcia planowane są w dwóch turach: lipiec-sierpień, październik-listopad. Dziś w zakładzie pracuje 260 osób, a do końca roku ma ich być o 300-400 więcej. Ma to związek z uruchamianiem nowych linii produkcyjnych w świdnickim zakładzie oraz zwiększeniem asortymentu produkowanych kuchenek.
Nowych pracowników Electrolux będzie poszukiwał już we wtorek, 11 marca podczas Giełdy Pracy. Tę zaplanowano w świdnickim Domu Nauczyciela o godzinie 10.00.


6 marca 2008 - W co się ubrać ?

To odwieczny problem każdej kobiety, który nie znika z upływem lat. Jak wiadomo, prawdziwej kobiecie szmatek nigdy za wiele. Często mamy jednak kłopot z dobraniem odpowiednich kolorów do swojej urody czy też zastosowaniem takich fasonów, które podkreślą w naszej sylwetce to, co ładne, a umiejętnie ukryją to, co chciałybyśmy schować.
Niewątpliwie w rozstrzygnięciu tych dylematów pomoże świebodziczankom wrocławska stylistka Małgorzata Pawłowska.
Spotkanie ze specjalistką od wizażu organizuje Miejski Dom Kultury w najbliższy piątek, 7 marca, o godzinie 18.00, w sali kominkowej. Wybranie się na to spotkanie będzie na pewno miłym przedsmakiem sobotniego Dnia Kobiet.


6 marca 2008 - Dwór Króla Polskiego I Wielkiego Mistrza

Jutro w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy otwarta zostanie wystawa "Dwór Króla Polskiego I Wielkiego Mistrza Zakonu Niemieckiego około 1407 roku".
Na wystawie pokazane zostanie dwadzieścia strojów, które są replikami wykonanymi przez pracownię krakowską dla Muzeum Zamkowego w Malborku skąd zostały wypożyczone. Rekonstrukcji ubiorów dokonano w oparciu o znajomość przekazów pisanych i źródeł ikonograficznych.
Ekspozycja dla zwiedzających dostępna będzie w dniach 8 marca - 18 kwietnia w godzinach: wtorek - piątek 10 - 15, sobota - niedziela 11 - 17.
Bilet normalny 3,5 zł, ulgowy 2,5 zł a w piątki wstęp jest wolny.


6 marca 2008 - Samorządowcy przeszkoleni

- "Rok 1997 przekonał nas, jak straszliwym żywiołem jest woda. Dzisiaj patrzysz na deszcz, a jutro może być za późno na ratunek. Każdy z nas musi więc wiedzieć jak się zachować, gdy nadejdzie żywioł." - mówił Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, który zaprosił samorządowców na szkolenie z zakresu zarządzania kryzysowego.
- "Stopień zagrożeń poszczególnych miast w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Jednak wszędzie istnieje konieczność stosowania działań zapobiegawczych, a także dysponowania odpowiednimi siłami i środkami, utrzymywanymi w gotowości do prowadzenia działań ratowniczych i likwidacji skutków nadzwyczajnych zagrożeń." - mówił Kazimierz Siemieniecki, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa.
Gośćmi specjalnymi szkolenia byli: Mariusz Rzepecki - Zastępca Naczelnika ds. Służby Górskiej z Grupy Regionalnej GOPR Wałbrzysko - Kłodzkiej oraz Piotr Snopczyński, który opowiedział o akcji ratowania mieszkańców Wrocławia i jego okolic podczas powodzi tysiąclecia.
Wszystkie gminy muszą do połowy sierpnia przygotować nowe plany reagowania kryzysowego. Każdy samorząd musi mieć wyznaczoną osobę, która będzie pracowała w ramach Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
-" Jesteśmy zadowoleni z naszego systemu łączności i zakupionych dobrej jakości radiostacji. Teraz z Centrum Zarządzania Kryzysowego jest możliwość przekazania każdej informacji" - mówił Kazimierz Siemieniecki z WZK.
Niestety ludzie mieszkający na terenach zalewowych niewiele widzą o tym, jak chronić siebie i swoich bliskich oraz jak ograniczać straty, jakie powoduje powódź niszcząc to, co posiadają. Dlatego Wydział Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa przygotował ulotkę informacyjną, która dotrze do wszystkich mieszkańców powiatu. Znajdują się w niej informacje o tym, jak zachować się i gdzie szukać pomocy gdy nadejdzie żywioł.


6 marca 2008 - Dyktando w Jaworzynie Śląskiej

31 marca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się I Gminne Dyktando Ortograficzne.
W dyktandzie wezmą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i wszyscy pozostali powyżej 16 roku życia. Dyktando rozpoczną uczniowie szkół podstawowych o godzinie 9.00 w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej.
Jeżeli nie są Ci obce zasady interpunkcji i ortografii - zgłoś się do konkursu i zmierz się z innymi o tytuł Mistrza Ortografii oraz atrakcyjne nagrody.


6 marca 2008 - Sesja wkrótce

12 marca odbędzie się XXII Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu. Sesja rozpocznie się o godzinie 15.00 w sali narad Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Podczas sesji strzegomscy radni podejmą ważne uchwały dla miasta i gminy, między innymi w sprawie utworzenia Związku Gmin "Pronatura", uchwały dotyczące wyborów uzupełniających członków Rady Sołeckiej w sołectwie Godzieszówek i Granica.
Wysłuchają też wystąpienia Haliny Łukaszewskiej - Pracownia Projektowa Sangaz z Jeleniej Góry - wykonawcy dokumentacji projektowej pn. "Przebudowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej miasta Strzegom."
Zmienią również plany zagospodarowania We wsi Morawa i wsi Stawiska.


6 marca 2008 - Koniec sezonu

W związku z koniecznością przygotowania i koniecznością przeprowadzenia drobnych prac remontowych na świdnickim lodowisku przed planowaną "Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży w Boksie", tegoroczny sezon ślizgawek zakończy się 16 marca - taką decyzję podjął dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W kwietniu w obiekcie lodowiska o medale olimpijskie rywalizować będą młodzi pięściarze z całego kraju.


6 marca 2008 - Konkurs na plakat profilaktyczny

"To szkodzi" - to hasło przewodnie plakatu, który będzie przestrzegał młodych ludzi przed szkodliwością używania środków psychotropowych i innych u używek. Konkurs na opracowanie takiego plakatu ogłosiła właśnie Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świebodzicach.
- Celem naszego konkursu jest nie tylko pokazanie szkodliwych skutków stosowania używek, ale przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia - mówi Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. uzależnień Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Zapraszamy do udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w naszym mieście. Technika wykonania prac jest dowolna, format od A3 do A1. Liczymy na fantazję i pomysłowość młodych ludzi.
Prace można nadsyłać do 30 kwietnia, na adres Miejskiego Domu Kultury, ul. Wolności 13. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 20 maja. Jury oceniać będzie prace w trzech kategoriach wiekowych: 7-10 lat, 11-13 lat oraz 13-16 lat. Nagrody otrzymają trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej. Prace laureatów oraz osób wyróżnionych eksponowane będą na wystawie pokonkursowej w MDK.


6 marca 2008 - Pijany i poszukiwany ukradł samochód

Wieczorem 5 marca policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali powiadomieni o kradzieży VW Passata.
Policjanci, którzy zostali powiadomieni o tym fakcie, przygotowali zasadzkę, oczekując na przyjazd samochodu. Mężczyzna przyjechał pod dom - tam policjanci przystąpili do działania. Gdy podeszli do samochodu i okazali legitymacje, samochód nagle ruszył i zaczął uciekać przed policjantami wąskimi uliczkami śródmieścia Świdnicy.
Do pościgu włączyli się policjanci Ruchu Drogowego. Na jednej z ulic Świdnicy samochód został zablokowany przez policyjne radiowozy, kierujący VW Passatem został zatrzymany przez policjantów. Jak się okazało był pijany, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, a na dodatek był poszukiwany.
W tej chwili zatrzymany trzeźwieje w policyjnym areszcie za kradzież grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


6 marca 2008 - Mini siatkówka

Wczoraj, dziewczęta z dwóch świdnickich Szkół Podstawowych - SP 1 i SP 6 reprezentowały nasze miasto w turnieju "mini siatkówki czwórek". Obecne były też drużyny - mistrzowie swoich miast i gmin powiatu świdnickiego. Po rozegraniu wszystkich spotkań kolejność była następująca: 1 - SP 1, 2 - SP 6, 3 - SP Witoszów, 4 - SP 2 Strzegom, 5 - SP 2 Świebodzice.
Zwycięska drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 awansowała do dalszych rozgrywek i zagra 4 kwietnia w finale strefy wałbrzyskiej.
Finał rozegrany zostanie w Sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


6 marca 2008 - Młodzież zapobiega pożarom

Po takim hasłem 4 marca w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach odbyły się eliminacje gminne XXXI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Gminie Strzegom.
Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Strzegomiu i Urząd Miejski w Strzegomiu.
Do eliminacji przystąpiła młodzież ze szkół podstawowych z Kostrzy, Olszan, Stanowic i Rogoźnicy, gimnazjów w Goczałkowie i Jaroszowie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Żelazowie. Zakres tematyczny turnieju był bardzo rozległy, młodzież musiała zapoznać się z wiedzą w zakresie: historii i tradycji straży pożarnych, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP, Związku OSP i PSP, przyczyn powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, organizacji i prowadzenia akcji ratowniczych, rodzaju sprzętu ratowniczo - gaśniczego, sposobu zabezpieczeń przeciwpożarowych - budynków, lasów, sposobami składowania materiałów palnych, substancji niebezpiecznych, zasad ewakuacji ludzi i mienia, zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Kolejność zajętych miejsc - szkoły podstawowe: I - Piotr Zabijak i II - Karol Rodziński - oboje ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy, III - Natalia Pasławska - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzy
gimnazja: I - Tomasz Treter - Gimnazjum w Goczałkowie, II - Dominika Barwaśna i III - Wojciech Ścigajło - z Gimnazjum w Jaroszowie
szkoły ponadgimnazjalne: I - Magdalena Wikliński - OSP w Żelazowie, II - Dariusz Siatka - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, III - Tomasz Pawełek - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, IV - Monika Giera - OSP w Żelazowie, V - Damian Kuczyński - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Natomiast wszyscy uczestnicy, dostali figurki porcelanowe i pamiątkowe dyplomy.


6 marca 2008 - Nocne Granie w Szachy

8 marca w Żarowie odbędzie się znany miłośnikom szachów - IV Otwarty Turniej - Szachowy Nocne Granie w Szachy.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężna, puchary oraz nagrody rzeczowe.
Zawodnicy rywalizować będą w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 min. na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów,a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
Maraton rozegrany zostanie w sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ulicy Zamkowa 10 w Żarowie. Więcej informacji o Turnieju - >>> zobacz


6 marca 2008 - Komputeryzacja w Bibliotece

W Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej rozpoczęto wprowadzenia komputerowego systemu ewidencji wypożyczeń. Zakupiono oprogramowanie firmy MOL - pakiet Libra 2000 i w najbliższych dniach rozpocznie się wprowadzanie księgozbioru do komputerowej bazy danych programu.
Docelowo planuje się osiągnięcie poziomu pełnego skomputeryzowania procesu opracowywania oraz udostępniania zbiorów bibliotecznych w Bibliotece Publicznej. Proces ten potrwa z pewnością kilka lat, ale w momencie osiągnięcia pełnej funkcjonalności czytelnicy będą mogli np. sprawdzić bez wychodzenia z domu, wchodząc na stronę internetową Biblioteki, czy interesująca ich pozycja jest dostępna, czy jest wypożyczona, a nawet zarezerwować jej wypożyczenie.
Program Libra 2000 należy do rekomendowanych przez Bibliotekę Narodową systemów dla bibliotek miejsko - gminnych. Co najważniejsze - system zmniejsza ilość czasu poświęcaną przez bibliotekarzy na pracę nad opracowywaniem zbiorów. Pozwoli to w przyszłości na polepszenie obsługi czytelników biblioteki.


6 marca 2008 - Bezpłatne badania logopedyczne

Twoje dziecko ma problemy z wymową? Skorzystaj z fachowej porady specjalisty.
Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna organizują wspólnie bezpłatne badania logopedyczne dla dzieci i młodzieży ze Świebodzic.
- W sobotę, 15 marca, będzie można skorzystać z porad zarówno logopedy, jak i psychologa czy pedagoga - mówi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Zapraszamy w godzinach 9.00 - 13.00 do Szkoły Podstawowej nr 3.
Akcja skierowana jest zwłaszcza do najmłodszych dzieci i ma na celu wczesne wykrycie zarówno schorzenia narządu mowy, jak i sprawdzenie sprawności słuchowej oraz wzrokowej dziecka, przy użyciu nowatorskich metod diagnozowania. Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi, które mają na co dzień tego typu problemy.


5 marca 2008 - Multimedialne zwiedzanie

Bezobsługowe punkty informacji turystycznej, multimedialne przewodniki audio, a także nowo wytyczone szlaki miejskie, to pomysł miast polsko-czeskiego pogranicza na przyciągnięcie turystów. Dziś, 5 marca, w Świdnicy porozumienie o współpracy przy przedsięwzięciu podpisali przedstawiciele władz miast polskich (Kłodzko, Świdnica, Kędzierzyn Koźle, Bardo) oraz czeskich (Ceska Skalice, Prerov). Projekt pn. "Miejskie trasy turystyczne zintegrowanym produktem czesko-polskiego pogranicza" opiewa na 1,2 mln euro. Zakłada utworzenie w miastach partnerskich sieci turystycznych szlaków miejskich, przebiegających przez najbardziej atrakcyjne kulturowo części miast. Jednak nie będą to zwykłe ścieżki, a szlaki wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne.
- Na każdej trasie w kilku wybranych miejscach ustawione zostaną kioski internetowe, dzięki którym będzie można skorzystać ze specjalnego portalu turystycznego. Turyści będą mogli również skorzystać z usług nie tylko prawdziwych przewodników, ale też wirtualnych. Każdy zainteresowany będzie mógł wypożyczyć urządzenie ze słuchawkami i w wybranej wersji językowej poznać historię odwiedzanych miejsc. To nowatorskie rozwiązanie - zachwala Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Chcemy, by turyści podczas zwiedzania malowniczych tras w Świdnicy, czy Bardzie korzystali ze specjalnych kiosków internetowych i dowiadywali się o atrakcjach w innych miastach. Ofertę będziemy kierować do turystów, którzy posługują się językiem polskim, czeskim i niemieckim - dodaje Wojciech Zimoch, kierownik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta w Kłodzku. A miasto to jest koordynatorem projektu.
Projekt przewiduje również tradycyjną formę promowania turystyki: foldery, tablice informacyjne, mapy, przewodniki.


5 marca 2008 - Świdnicki Dzień Kobiet

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie na uroczystość z okazji II Świdnickiego Dnia Kobiet, który odbędzie się 7 marca o godzinie 16.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
Czeka na Panie szereg wspaniałych niespodzianek: ciekawy program artystyczny, pokazy makijażu, fryzjerstwa, ozdabiania paznokci a także bezpłatne badania lekarskie.
Wstęp na uroczystość jest wolny.


5 marca 2008 - Turniej w wyciskaniu sztangi leżąc

W ostatnią sobotę, 1 marca w strzegomskiej hali OSiR odbył się Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Kierownika OSIR-u. Impreza zgromadziła wielu chętnych z całego województwa dolnośląskiego, chcących skonfrontować swoje możliwości na tle mocnych przeciwników.
Zawody odbywały się w czterech kategoriach wiekowych. Wyłoniono ponadto najlepszego zawodnika turnieju (według punktacji Wilksa) - został nim Łukasz Wółkiewicz ze Świebodzic. Z kolei puchar dla najmłodszego zawodnika otrzymał Łukasz Rydwański (AKS Strzegom).
Nagrody wręczali: zastępca burmistrza Strzegomia - Robert Siekaniec, kierownik OSiR-u - Andrzej Rajtar oraz Marek Rydwański, organizator turnieju, w przeszłości z powodzeniem uprawiający tę dyscyplinę sportu. Klasyfikacja w całości - >>> zobacz


5 marca 2008 - O samorządzie na sesji

Niecodzienny charakter miały obrady XXIV Sesji Rady Gminy Świdnica. To wszystko za sprawą wizyty uczniów z gminnych gimnazjów, którzy rozpoczęli przygotowania do konkursu "Wiedza o Samorządzie".
Podczas sesji wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz przewodniczący Rady Gminy Henryk Sara wręczyli gimnazjalistom kompendium informacyjne celem jeszcze lepszego poznania zasad funkcjonowania samorządu terytorialnego, jakim jest Gmina Świdnica.
Wizyta młodych mieszkańców gminy jest jednym z etapów, który pozwoli zgłębić wiedzę nt. gminnego samorządu i posłuży za materiał informacyjny w I edycji w/w konkursu. W 2005 i 2006 roku przeprowadzone konkursy dotyczyły wiedzy o Gminie Świdnica. W tym roku zgodnie z priorytetami działań placówek oświatowych młodzi gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych poszerzą swoją wiedzę m.in. o funkcjonowanie samorządu gminnego.
W ramach działań przygotowawczych do konkursu planowane są spotkania radnych Rady Gminy Świdnica w placówkach oświatowych, wizyty uczniów klas VI w Urzędzie Gminy, spotkania z wójtem gminy.
Wszystkim, którym uda się przejść do ścisłego finału w konkursie czekają nagrody. Najlepszy uczestnik konkursu, który wykaże się wiedzą samorządową, otrzyma "laur młodego samorządowca". Zostanie on uroczyście wręczony 27 maja w Dzień Samorządowca.


5 marca 2008 - Spotkania z komendantem

Wtorek to dzień, który poświęcony jest przyjmowaniu mieszkańców gminy Strzegom przez burmistrza. Jeszcze do niedawna w spotkaniach tych wraz z burmistrzem uczestniczył komendant strzegomskiego komisariatu. Na jakiś czas dyżury zostały jednak zawieszone.
Miło nam jednak poinformować, że spotkania zostały wznowione i teraz w każdy wtorek od godz. 14.00, wraz z burmistrzem, na strzegomian będzie czekał komendant Aleksander Cieślik.
Wszystkich tych, którzy chcieliby zgłosić sprawy związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa na terenie naszej gminy, zachęcamy do przyjścia na wtorkowy dyżur.


5 marca 2008 - Omnibus humanistyczny

Po raz dziewiąty firma edukacyjna " Łowcy Talentów - JERSZ" zaprosiła naszą placówkę do udziału w ogólnopolskim konkursie "Omnibus humanistyczny 2008".
W środę, tj.5 marca odbyły się szkolne eliminacje, w których uczestniczyło 43 uczniów z klas IV-VI przejawiających szczególne zainteresowania humanistyczne. Wszyscy pragnęli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu gramatyki, literatury i kultury języka polskiego. W ciągu 45 minut uczniowie odpowiadali na pytania zawarte w teście wielokrotnego wyboru, zaznaczając na specjalnej karcie typowane przez siebie rozwiązania.
Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała szkolna komisja w składzie: dyr. Teresa Cora, Agata Piwowar, Grażyna Gałuszka i Zdzisława Salwierak.
Młodzi amatorzy nauk humanistycznych poznają wyniki w terminie 22 - 24 kwietnia.


5 marca 2008 - Udział w programie

"Boisko w mojej gminie - Orlik 2012" została zatwierdzona przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który wpisał naszą Gminę na listę samorządów wytypowanych do udziału w projekcie.
Program przewiduje pomoc samorządom lokalnym w budowie kompleksów sportowych, w skład których wchodziłyby: boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, boisko wielofunkcyjne z przeznaczeniem do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz budynki z szatniami i sanitariatami. Koszt inwestycji szacuje się na milion złotych, z tego 1/3 musi pokryć gmina, a pozostałą część Ministerstwo Sportu i Urząd Marszałkowski.
Obecny stan techniczny i wizualny boiska przy jaworzyńskim gimnazjum pozostawia wiele życzenia. Zniszczona nawierzchnia i wyposażenie, nie tylko nie dają przyjemności z jego użytkowania, ale również zagrażają bezpieczeństwu osób z niego korzystających. Możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych, dzięki udziałowi w programie, daje szansę na polepszenia warunków rozwoju sportu i promowanie zdrowego stylu życia wśród naszej młodzieży.


5 marca 2008 - Pieniądze na odbudowę

Ponad 18 mln złotych z budżetu państwa otrzymały 54 dolnośląskie samorządy: gminy i powiaty na naprawę powodziowych zniszczeń, powstałych w ubiegłym i 2006 roku. Gmina Świdnica na ten cel otrzymała promesę w wysokości 700 tysięcy złotych.
3 marca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim dokument potwierdzający dotację z odebrała z rąk wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny - wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. W wielu przypadkach środki te zostaną wykorzystane na wsparcie odbudowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych, remont dróg gminnych i umocnienie wałów rzek - mówił podczas uroczystego wręczenia promes wicepremier MSWiA.
W gminie Świdnica przyznana dotacja zostanie przeznaczona na odtworzenie zniszczonego rowu RH w miejscowości Witoszów Górny. Zgodnie z "zasadami ubiegania się o dofinansowanie odbudowy remontów obiektów zniszczonych przez klęski żywiołowe oraz jego rozliczania" inwestycje, które otrzymały dofinansowanie z budżetu państwa powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.


5 marca 2008 - Przełom w pracy trenerskiej

Nowoczesne i powszechnie wykorzystywane w profesjonalnych klubach sportowych sport-testery, służące do monitorowania pracy serca, przetestowali w ostatnich dniach lutego podopieczni trenera Przemysława Stempniewicza. Badania młodych piłkarzy AKS-u Strzegom (roczniki 1993-1994) zostały przeprowadzone pod fachowym nadzorem prof. dr hab. Jana Chmury, znanego i cenionego fizjologa, współtwórcy sukcesów takich klubów sportowych jak: Zagłębie Lubin (mistrzostwo Polski 2007 r.), Korona Kielce (awans do I ligi), Górnik Zabrze, Odra Wodzisław, Eintracht Frankfurt, Karlsruher S.C. i FC Mainz 05.
Zakupiony sprzęt kontrolno-pomiarowy pozwala nie tylko na kontrolę obciążeń treningowych na poziomie fizjologicznym, ale również na przeprowadzenie szeregu badań wydolnościowych. Na podstawie tych badań można ocenić aktualne możliwości wysiłkowe każdego zawodnika i dostosować do nich optymalne obciążenie treningowe.
Zakupiony przez dyrektora ZSO sprzęt wykorzystywany będzie także podczas lekcji wychowania fizycznego i zajęć sportowych przez uczniów strzegomskiego liceum. Uzyskane wyniki badań będą stanowić podstawę do optymalnego doboru ćwiczeń, podniesienia na wyższy poziom zdolności motorycznych i osiągania jak najlepszych wyników sportowych.
AKS Strzegom ogłasza nabór chłopców roczników 1993-1994 do sekcji piłki nożnej. - Na zainteresowanych młodych piłkarzy czekamy w każdą środę, o godz.16.00, na stadionie OSiR w Strzegomiu. Prosimy o zabranie obuwia i stroju sportowego - zachęca trener Przemysław Stempniewicz, organizator naboru.


5 marca 2008 - Casting na najpiękniejszą

Ruszają eliminacje do konkursu Miss Polonia Regionu Wałbrzyskiego. Casting w Świdnicy odbędzie się w piątek, 7 marca, w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim o godzinie 15.30.
Castingi odbędą się także w sąsiednich miastach i będą to kwalifikacje do gali finałowej, którą zaplanowano na 31 maja w Zamku Książ.
Miss Regionu, a także I i II wicemiss otrzymają prawo do udziału w wyborach wojewódzkich. Szansę tą otrzymają również uczestniczki, którym przyznane zostaną tzw. "dzikie karty". Na finalistki czekają nagrody.
Do konkursu może stanąć kobieta, która spełni łącznie następujące warunki: posiada obywatelstwo polskie lub narodowość polską, jest stanu wolnego i nie ma dzieci, w chwili przystąpienia do konkursu ukończyła 18, ale nie więcej niż 24 lata, jest osobą nieskazitelnego charakteru i nieposzlakowanej opinii oraz nie posiada na ciele widocznych tatuaży.


4 marca 2008 - Elektroniczny przewodnik

Czy turyści w Świdnicy, Kłodzku, Bardzie, Kędzierzynie Koźlu oraz w kilku czeskich miastach będą oprowadzani przez elektronicznych przewodników?
Wiele wskazuje na to, że tak.
Już jutro, 5 marca, przedstawiciele samorządów z Polski i Czech podpiszą porozumienie o realizacji wspólnego projektu. Pieniądze na ten cel będą starali się pozyskać z Unii Europejskiej.
Podpisanie porozumienia zaplanowano na środę, na godzinę 9.00 w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


4 marca 2008 - Argran i Bohun w finale

Argran i Bohun w finale. Te drużyny zagrają w najważniejszym meczu tegorocznych rozgrywek Strzegomskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej Halowej.
Spotkanie odbędzie się w dniu 9 marca, o godzinie 19.00.
Wcześniej odbędą się spotkania: o trzecie miejsce - II liga (godzina 16.00), mecz o 3 miejsce - I liga (godzina 17.00), mecz finałowy - II liga (godzina 18.00) i mecz finałowy - I liga pomiędzy Argran i Bohun o godzinie 19.00.


4 marca 2008 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

7 marca o godzinie 14.00 w sali nr 7 Samorządowego Ośrodka Kultury w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się XVI sesja Rady Miejskiej.
Podczas sesji rani rozpatrzą między innymi projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie przystąpienia Gminy Jaworzyna Śląska do stowarzyszenia LGD pn. "Szlakiem Granitu"., projekt w sprawie górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie zbierania, transportu odpadów komunalnych, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, projektu uchwały w sprawie przystąpienia do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Jaworzyna Śląska, projektu uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniego Programu Inwestycyjnego.
Radni dokonają też zmian w budzecie gminy na bieżący rok.


4 marca 2008 - "Ślężanie" zapraszają

Stowarzyszenie "Ślężanie - Lokalna Grupa Działania" po raz kolejny organizuje spotkanie dla aktywnych mieszkańców Gminy Marcinowice. Spotkanie ma na celu przygotowanie realizacji kolejnego schematu programu LEADER 2007-2013, a szczególnie zapoznanie się ze szczegółowymi warunkami i trybem przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.
Spotkanie odbędzie się 6 marca o godzinie 17:00 w sali narad Urzędu Gminy Marcinowice.


4 marca 2008 - Tenis dziewcząt i chłopców

Wczoraj odbyły się w Świdnicy Powiatowe Zawody Szkół Ponadgimnazjalnych w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.
W kategorii dziewcząt: zwyciężył Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr III w Świdnicy w składzie: Woszczyk Dominika, Szaliłow Katarzyna, Słupek Monika, opiekun Rafał Zięba. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy a trzecie - Powiatowy Zespół Szkół w Bystrzycy Dolnej.
W kategorii chłopców: pierwsze miejsce - Zespól Szkól Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, w składzie: Skowron Łukasz, Rataj Paweł, Zawal Mateusz, opiekun Cezariusz Zaruski, drugie miejsce - I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, trzecie miejsce - Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.
Dwie pierwsze drużyny chłopców i dziewcząt zakwalifikowały się do Finału Strefy Wałbrzyskiej, który odbędzie się 13 marca w Wałbrzychu.


4 marca 2008 - Szkolenia dla rolników

W ubiegłym tygodniu, tj. 27 i 29 lutego w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyły się dwa spotkania szkoleniowe z rolnikami z terenu naszej gminy.
Środowe spotkanie zorganizowane zostało przez Powiatowy Zespół Doradców w Świdnicy. Tematem szkolenia było "Zasady wzajemnej zgodności cross compliance" - Wymagania, jakie producent rolny będzie musiał spełnić by otrzymać dotacje bezpośrednie. Na spotkaniu zostały omówione zasady wzajemnej zgodności; wymogi w zakresie dostosowywania gospodarstw w obszarze ochrony środowiska; wymogi dostosowywania w obszarze zdrowia publicznego ludzi, zwierząt i zdrowotności roślin; wymogi w zakresie dobrostanu zwierząt. Ostatnim punktem spotkania było omówienie wymogów w zakresie utrzymania dobrej kultury rolnej.
Piątkowe spotkanie zorganizowane było przez Biuro ds. Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, a szkolenie przeprowadzili pracownicy Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Spotkanie miało na celu poinformowanie rolników o zakresie wypełniania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Rolnicy zostali także zapoznani ze zmianami przepisów wspólnotowych w zakresie tych dopłat.


4 marca 2008 - Pomagamy wypełnić Pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ul. Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo. W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić PIT ?.
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić?
Krok 1 - ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego), krok 2 - obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł), krok 3 - wpisać nazwę i nr KRS OPP.
Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska, KRS - 0000264246, W rubryce 123 "Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" wpisać należy - Hufiec Świdnica.
Krok 4 - wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


3 marca 2008 - "Certyfikatem w szpitalną korupcję"

Służba zdrowia to dziedzina, w której korupcja występuje najczęściej - tak uważa 58 proc. Polaków. Dyrektor świdnickiego szpitala Latawiec zna te badania. Przyznaje, że to właśnie powszechne przekonanie Polaków skłoniło jego zespół do wyeliminowania korupcji w ich szpitalu. W ostatnim rankingu "Rz" szpital zajął pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku i 21. w Polsce. - Mieliśmy trzy postępowania sprawdzające prokuratury i kontrolę dokumentacji przetargowej - wylicza dyrektor placówki Jacek Domejko. - Nie zakończyły się dla nas negatywnie.
Dyrektor uważa, że ważnym atutem w walce o pacjenta będzie uzyskanie po raz pierwszy przez polski szpital międzynarodowego certyfikatu antykorupcyjnego ISO/IEC 27001. Tym bardziej że na Dolnym Śląsku jest więcej szpitali niż realnych potrzeb. Latawiec właśnie rozstrzygnął przetarg, który wygrała poznańska ekspercka firma doradcza PBSG, współpracująca m.in. z KGHM i PKO BP. Ma przygotować szpital do uzyskania certyfikatu. Przeanalizuje, gdzie może dochodzić do korupcji, i zaproponuje procedury, które wyeliminują zagrożenie. Dotyczy to zarówno kontaktów lekarza z pacjentem, jak i zamówień publicznych.
Wdrażanie zmian potrwa pół roku. Potem, po audycie, przeprowadzonym przez inną firmę, zostanie przyznany oficjalny certyfikat. Każdy pacjent, który trafi do Latawca, zostanie poinformowany, że jego składka na NFZ w całości pokrywa pobyt i leczenie, bo w szpitalu działa system antykorupcyjny. - Dla chorych ma to być jasnym sygnałem, że tu kopert nie przyjmujemy - wyjaśnia Domejko. - A dla personelu katalogiem zachowań uświadamiającym, że niewinne kwiaty czy bombonierka w pewnych sytuacjach mogą być korupcją. Zaporą dla pokus lekarzy jest też system płac. Średnia pensja na umowę o pracę to ok. 6500 zł brutto, na kontraktach - 46 zł brutto na godzinę. Ale medycy na kontraktach (blisko 3/4 zatrudnionych) dostają też prowizje od wykonanych procedur.
Taki system działa od pół roku i się sprawdza. - Bywa, że lekarze na kontraktach przynoszą mi faktury na 20 tys. zł - mówi Domejko. Kontraktowi mają też zakaz pracy w konkurencji. Dotyczy on przede wszystkim prywatnych praktyk. Lekarze nie mogą wykonywać w nich zabiegów, które przeprowadza szpital w ramach umów z NFZ. Artykuł z 29 lutego - "Rzeczpospolita"


3 marca 2008 - Po odznaki do Skarżyc

Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom organizuje egzamin na odznaki jeździeckie PZJ. Odbędzie się on w niedzielę 6 kwietnia w Skarżycach. Będzie to już szósta edycja egzaminów na odznaki jeździeckie. Jeźdźcy będą walczyć o brązową, srebrną i złotą.
Po co odznaki?
System trzystopniowej Odznaki Jeździeckiej - Brązowej, Srebrnej i Złotej został wprowadzony przez Polski Związek Jeździecki wprowadza w życie z początkiem 2004 roku.
Jego celem jest podniesienie jakości szkolenia podstawowego w klubach i sekcjach jeździeckich, poprawa bezpieczeństwa osób uczących się jeździć konno jak i już potrafiących siedzieć w siodle, a także zwrócenie uwagi całego środowiska "koniarzy" na prawidłowe, zgodne z zasadami wiedzy użytkowanie koni.
Od 1 stycznia 2007 posiadanie Brązowej Odznaki (lub odznaki specjalistycznej w powożeniu albo w woltyżerce) jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia udziału we współzawodnictwie sportowym i do pierwszej rejestracji zawodnika w WZJ lub PZJ, a od 1 czerwca 2006 również warunkiem przyjęcia na podstawowy kurs sędziowski. Egzaminatorzy porównują umiejętności jazdy konnej z wymaganiami klasycznej sztuki jeździeckiej, opisanymi w podręcznikach zaakceptowanych przez Polski Związek Jeździecki. Oceny egzaminatorów są ostateczne.


3 marca 2008 - Żarów ma burmistrza

Dzisiaj zostaną ogłoszone oficjalne wyniki wczorajszych przedterminowych wyborów w Żarowie.
Ale już dziś wiemy, że wybory te wygrała różnicą kilkudziesięciu głosów - Lilla Gruntkowska.
Była burmistrz Żarowa pokonała wspieranego przez posła Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Chlebowskiego - Stanisława Wachowiaka z PSL, który od grudnia 2007 roku pełnił obowiązki burmistrza Żarowa po ustąpieniu z tego stanowiska Marka Zywera.
Sytuacja Gminy jest w dalszym ciągu fatalna, jednak nowy burmistrz Lilla Gruntkowska nie załamuje rąk, bo wie jak sobie z tym poradzić.


3 marca 2008 - Konkurs "Wiedzy Samorządowej"

Już jutro, 4 marca uczniowie gminnych gimnazjów wraz ze swoimi nauczycielami uczestniczyć będą w obradach sesji Rady Gminy Świdnica.
Będzie to jeden z etapów przygotowawczych do konkursu "Wiedzy Samorządowej", który odbędzie się w maju.
Również od połowy marca uczniowie klas VI wszystkich szkół podstawowych z gminy Świdnica będą mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Urzędu Gminy Świdnica, jednostek organizacyjnych oraz będą mogli spotkać się z wójtem gminy Teresą Mazurek. A to wszystko w ramach przygotowań do w/w konkursu.
Podsumowanie wyników konkursu "Wiedzy Samorządowej" i wręczenie nagród dla najlepszych uczniów, którzy zgłębili wiedzę nt. gminnego samorządu nastąpi 27 maja - w Dzień Samorządowca.


3 marca 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Konigszelt SV - Nowice LastKam 9:11 (4:6),
Karolina-Grande Team 12:9 (6:5).
Tabela - 1. Karolina - 27 punktów, 2. Nowice LastKam - 15, 3. Grande Team - 12, 4. Konigszelt SV - 6, 5. Karolina Junior - 6,
grupa II-słabsza
Piotrowice - XXL Bolesławice 4:12 (2:8),
Red Bull-Złodziejówka 9:12 (3:6).
Tabela - 1. Gimnazjum Senior - 21, 2. XXL Bolesławice - 19, 3. Złodziejówka - 14, 4. Red Bull - 10, 5. Piotrowice - 0.
czołówka strzelców po ostatniej kolejce - 65 bramek - Charytanowicz M. (Karolina), 62 - Włodarczyk (LastKam), 58 - Głogiewicz D. (Karolina), 41 - Ptak (MKS Bittner), 40 - Ignatowicz (Grande Team).


3 marca 2008 - Turniej "Smok"

28 lutego w godzinach popołudniowych w Zespole Szkół w Marcinowicach rozbrzmiewały okrzyki dopingujące zawodników, śpiewy, oklaski oraz rozmowy w obcych językach. Tak bawiła się młodzież z gimnazjów w Jordanowie Śląskim i Marcinowicach podczas międzyszkolnego Turnieju SMOK-a.
Uczniowie rywalizowali w wielu konkurencjach między innymi w konkursie plastycznym, quizie wiedzy ogólnej, turnieju sportowym.
Prezentowali swoje umiejętności językowe w scenkach rodzajowych i wokalne w festiwalu piosenki. Młodzież miała możliwość nawiązania nowych znajomości podczas "słodkich rozmów" w kawiarence.
Zabawom przyglądali się dyrektorzy, koordynatorzy, rodzice, nauczyciele obu szkól oraz zaproszeni goście. W czasie turnieju panowała miła, przyjazna atmosfera. Uczestnicy i ich opiekunowie bawili się doskonale i odjechali pełni wrażeń.


3 marca 2008 - Czwórki chłopców

Po siatkarskich czwórkach dziewcząt przyszedł czas na chłopców z klas szóstych, którzy w piątek 29 lutego rywalizowali na hali Zawiszów w turnieju Mini piłki siatkowej czwórek. W związku z ograniczonym czasem dostępu do hali sportowej sety rozgrywane były do 21 punktów, co pozwoliło zakończyć zawody w odpowiednim czasie.
Komplet punktów wywalczyli chłopcy z SP 1 zajmując pierwsze miejsce w turnieju. O kolejności pozostałych miejsc musiał zadecydować regulamin ponieważ trzy zespoły uzyskały taką samą liczbę punktów. Dopiero różnica setów wskazała, że kolejne miejsca zajęły - SP 4, SP 315 i SP 6.
Najlepszym zawodnikiem na parkiecie był Dorian Lisek z SP 1. Dwie najlepsze drużyny - SP 1 i SP 4 zagrają w turnieju powiatowym 7 marca o godzinie 11.00 również w hali sportowej Zawiszów. Organizatorem turnieju byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


3 marca 2008 - Usiłowali wyłudzić kredyt

Do 8 lat pozbawienia wolności, grozi kobiecie i mężczyźnie, którzy usiłowali wyłudzić kredyt.
28 lutego policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali 22 letnią kobietę i 24 letniego mężczyznę, którzy na podstawie fałszywych zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach usiłowali wyłudzić kredyt w wysokości 20.000 złotych, w jednej z firm kredytowych w Świebodzicach. Uzyskane w ten sposób pieniądze chcieli przeznaczyć na wykup mieszkania.
Po zatrzymaniu oboje zostali osadzeni w policyjnym areszcie do wyjaśnienia. 1 marca wobec 24 letniego mężczyzny działającego w warunkach powrotu do przestępstwa Sąd Rejonowy w Świdnicy zastosował areszt tymczasowy na okres 1 miesiąca. Wobec kobiety Prokurator Rejonowy w Świdnicy zastosował dozór policyjny.


2 marca 2008 - Udany występ w mistrzostwach

W dniach 29 lutego - 2 marca w Sosnowcu odbyły się Ćwierćfinały Mistrzostw Polski Kadetek.
Świdnickie siatkarki mimo iż zajęły trzecie miejsce to występ swój w tych mistrzostwach mogą uważać za udany.
Najwszechstronniejszą zawodniczką mistrzostw została Aleksandra Małodobra z MKS Świdnica.
W tej kategorii rozgrywek to najlepszy wynik świdniczanek od wielu lat. Systematyczna praca z dziećmi i młodzieżą w klubie zaczyna przynosić efekty.
MKS Świdnica wystąpił w składzie: Anna Malina, Magda Kukla, Patrycja Smagło, Aleksandra Małodobra, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Katarzyna Missa, Anna Piguła, Justyna Bukowska, Karolina Śledź, Aleksandra Kępska, trener - Wojciech Ząbek.
MKS Świdnica - MOS Płomień Sosnowiec 0:3 w setach 17/25, 19/25, 22/25.
MKS Świdnica - UKS Jedynka Kluczbork 1:3 - 22/25, 25/19, 21/25, 21/25.
MKS Świdnica - UKS VII LO Zielona Góra 3:0 - 25/21, 25/21, 25/17.


2 marca 2008 - Nocne Granie w Szachy

8 marca w Żarowie odbędzie się znany miłośnikom szachów - IV Otwarty Turniej - Szachowy Nocne Granie w Szachy.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy, którzy kochają "Grę Królewską" bez względu na posiadaną kategorię szachową oraz przynależność klubową. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężna, puchary oraz nagrody rzeczowe.
Zawodnicy rywalizować będą w systemie 3 - kołowym (jedno koło - 15 rund), ilość rund 45, kojarzenie komputerowe, 2x5 min. na partię, o kolejności decyduje ilość zdobytych punktów,a w przypadku ich równości punkty pomocnicze w/g kolejności: 1) Buchholtz skrócony, 2) Buchholtz pełny, 3) Progress, 4) liczba zwycięstw.
Maraton rozegrany zostanie w sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ulicy Zamkowa 10 w Żarowie. Więcej informacji o Turnieju - >>> zobacz


2 marca 2008 - Ronal Cup zakończony

Wyniki ostatniej kolejki spotkań świdnickiej ligi halowej piłki nożnej "Ronal Cup"
Klingenburg - Wierzbianka 10:1
Lewstar - Wagony Świdnica 0:7
Issoplast - Bar na Fali 2:4
Spartakus - Wiśnia 2:2
ZUS - Witkowski 4:5
Tabela rozgrywek - 1. Spartakus - 52 punkty, 2. Witkowski - 45, 3. Wiśnia - 43, 4. Issoplast - 28, 5. Bar Na Fali - 25, 6. Zus - 24, 7. Wagony Świdnica - 16, 8. Klingenburg - 16, 9. Lewstar - 15, 10. Wierzbianka - 3.
Piłkarzem kolejki został Marcin Jesionka - Witkowski, bramkarzem - Mateusz Burdzy z Wagonów Świdnica.
Wszystkie uczestniczące w rozgrywkach drużyny otrzymały puchary w zależności od zdobytych miejsc, a zawodnicy pamiątkowe statuetki, kalendarze. Trzy pierwsze miejsca od firmy Ronal otrzymały po komlecie felg aluminiowych do dowolnie wybranej marki samochodu. Zwycięska drużyna spartakusa dodatkowo otrzymała talon na sprzęt sportowy w wysokości 1.200 złotych do realizacji w sieci sklepów sportowych "Sporting" w Wałbrzychu.
Najlepsi zawodnicy poszczególnych drużyn - Wierzbianka - Patryk Cieśla, Lewstar - Radosław Piech, Klingenburg - Maciej Włudyka, Wagony Świdnica - Kamil Kmieciak, ZUS - Michał Mika, Bar na Fali - Damian Sokołowski, Issoplast - Roman Pawłowski, Wiśnia - Marcin Szczepkowski, Witkowski - Jarosław Solarz, Spartakus - Marcel Owczarzak.
Królem strzelców został Arkadiusz Piech - Spartakus 55 bramek, najlepszym bramkarzem - Łukasz Rachwał - Spartakus, najlepszym zawodnikiem - Mateusz Piątkowski - Spartakus, odkryciem Ligi - Maciej Turzański - Issoplast a Puchar Dżentelmenów otrzymał Lewstar. Najlepsi kibice to - Klara Pawłowska i Przemysław Witoszyński.


2 marca 2008 - Tenis stołowy

Dzisiaj w Świetlicy Wiejskiej w Lutomi odbyły się Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego organizowane w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. W zawodach wystartowało 75 zawodniczek i zawodników.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, oraz medale. Impreza była dofinansowana z budżetu Powiatu Świdnickiego. Sześciu najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej awansowało do rozgrywek strefowych (powiaty: wałbrzyski, dzierżoniowski, świdnicki), które odbędą się 9 marca w Lutomi. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 10.00. Miejsca zawodników w zawodach oraz zawodnicy, którzy awansowali do dalszych rozgrywek - >>> zobacz


2 marca 2008 - Historia ZSB-E w Świdnicy

Wielu z nas zna dzisiejszy obiekt i obecne dzieje Zespółu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
Niektórzy uczą się tam w tej chwili. Wielu jest absolwentami tej szkoły.
Ale czy znamy historię tej szkoły, historię tego budynku ?. Chyba nie. Dlatego dzisiaj w dziale historia "dziennika" zamieszczamy przedwojenną historię Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Dzieje te opisał były mieszkaniec Świdnicy Horst Adler a przetłumaczył je Edmund Nawrocki.
Historia budynku Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy - przeczytaj


2 marca 2008 - Szkolny Konkurs Recytatorski

W Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbył się szkolny konkurs recytatorski.
Wzięło w nim udział 21 uczniów z klas IV - VI.
Zmagania młodych recytatorów oceniało jury w składzie: dyrektor Ewa Oleśkiewicz, Elżbieta Malisz i Zdzisława Salwierak. Najlepszymi recytatorami okazali się: Dominika Dobrowolska (VIa), Alicja Łechtańska (VIa) i Damian Łynko (IVa). Gratulujemy i życzymy powodzenia w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Pegazik".


2 marca 2008 - Dzisiaj poznamy laureatów

W związku z inauguracją obchodów 80. lecia Polskiego Związku Piłki Siatkowej, po raz pierwszy w historii PZPS wraz z firmą Polkomtel S.A., operatorem sieci Plus i głównym sponsorem Polskiej Siatkówki, postanowił przyznać nagrody - Siatkarskie Plusy za dokonania w 2007 roku.
Głosowanie już zakończone, do wyboru mieliśmy nominowanych w czterech kategoriach: Trener Roku, Drużyna Roku, Siatkarka Roku oraz Siatkarz Roku 2007. Dodatkowo zostanie przyznany Siatkarski Plus w kategorii: Osobowość Roku 2007.
Pośród nominowanych jest dwoje świdniczan. Anna Barańska grająca w reprezentacji Polski, na codzień reprezentuje Winiary Bakalland Kalisz. Kilkanaście lat temu zaczynała w Świdnicy, grając tutaj zdobywała swoje pierwsze medale Mistrzostw Polski - srebrny medal - rok 1999 a w 2001 roku, w roku odejścia ze Świdnicy zdobyła jeszcze srebrny medal ME i brązowy medal MŚ kadetek.
Jerzy Matlak najbardziej znany i utytułowany trener w rozgrywkach krajowych kobiet. Pod jego wodzą świdniczanki zdobyły pierwszy swój medal, brązowy medal Mistrzostw Polski w 1973 roku. Dzisiaj o godzinie 20.00 w programie telewizyjnym Polsat Sport poznamy zwyciężców.


2 marca 2008 - Stół Wielkanocny

16 marca 2008 roku o godzinie 14:00 w Hali Sportowej w Marcinowicach odbędzie się IV uroczystość prezentacji konkursowych pod nazwą "Tradycje Stołu Wielkanocnego".
Szczególny klimat tego spotkania przyciąga bardzo wiele reprezentacji gmin powiatu świdnickiego, wrocławskiego a w roku bieżącym również dzierżoniowskiego (dzięki współpracy Stowarzyszenia Gmin Ślężańskich). Zapraszamy również cudzoziemców mieszkających w naszym powiecie. W związku z tym, że nie we wszystkich krajach świętuje się Wielkanoc - stół, już tradycyjnie, będzie nosił nazwę "Spring Around the World" (Światowa Wiosna). I na tym stole zagoszczą tradycyjne potrawy z wielu dalekich i egzotycznych krajów świata.
Prezentacja przeplatana jest występami zespołów artystycznych, promocją produktu lokalnego a zakończona degustacją niemalże wszystkich potraw.
Głównym organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach a patronat nad imprezą objęli Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa i Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Zawadzki. Największą wartością tej imprezy jest to, że wystawia tradycyjne potrawy wiele pokoleń: dzieci z przedszkola, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, obok nich rodzice a także dziadkowie; rady sołeckie, koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i również ci, których życie z różnych stron świata przywiodło w nasze strony.


2 marca 2008 - Spotkanie z archeologiem

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Jaworskim, archeologiem, specjalistą od wczesnego średniowiecza.
Dr Krzysztof Jaworski jest jednym ze współautorów monografii Świebodzic, autorem książki Grody w Sudetach (VIII-X w.) oraz redaktorem naukowym książki "Gromnik. Z dziejów zasiedlenia i zagospodarowania szczytu".
Tematem spotkania będzie oczywiście dorobek naukowy dr. Jaworskiego ale również dyskusja na temat zagospodarowaniu murów miejskich Świebodzic, jako że jest to zabytek średniowieczny a więc pozostający w kręgu naukowego zainteresowania dr. Jaworskiego. A poza tym dr Jaworski jest mieszkańcem Świebodzic i cała sprawa interesuje go również z tego punktu widzenia.
Spotkanie odbędzie się 6 marca o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach, ul. Świdnicka 15.


2 marca 2008 - Jarocka zaśpiewa w Strzegomiu

9 marca przed publicznością zgromadzoną w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury wystąpi znana wszystkim - Irena Jarocka.
Dla starszych słuchaczy będzie to okazja do wspomnień, młodsi natomiast będą mieli okazję poznać dorobek artystyczny popularnej przed laty piosenkarki.
Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 10 złotych, a w dniu koncertu drożej, bo 15 złotych. Warto się więc pośpieszyć z zakupem wejściówki.


1 marca 2008 - "Moje Miasto" zwyciężyło w rankingu

Pierwszego stycznia tego roku wystartowaliśmy z nową formułą "powiatowego rankingu stron".
Dziś po dwóch miesiącach głosowania na zgłoszone strony możemy podać wyniki.
W rankingu stron powiatowych - informacyjnego serwisu "Dziennik Swidnica" Zwyciężyła strona internetowa "Moje Miasto". Powstała ona kilka lat temu i dzisiaj może pochwalić się ponad półtora-tysięczną galerią zdjęć współczesnych, niewiele mniejszą kolekcją starych widokówek oraz wieloma innymi smaczkami związanymi ze Świdnicą. Strona uzyskała - 610 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Ludowe Zespoły Sportowe - 381, Rock Centrum - 272, Hodowla koni Namlikowo - 261, Hufiec ZHP Świdnica - 173, ZHP Strzegom - 122, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 120, ECS Nieruchomości - 107, Lubachów - 54, Strzegomski Serwis Wędkarski - 46, Tuning Club - 43, Cybuch - 33, Barteknow - 19, Projekty domów - 16, Tygodnik Świdnicki - 10, Solna Net - 9, ŚOK - 8, Zero Procent - 6, Lakner - 4, Czarls - 3, AdmiNet, Stowarzyszenie Wyzwolenie po 2 głosy, MPK, Podokręg Piłki Nożnej, Mentor, ZSO II LO, Taekwon-do, Góry Sowie po jednym głosie, pozostałe strony - zero głosów.
Wszystkie strony po północy wystartowały z kontem zerowym. Kolejnego zwycięzcę poznamy za dwa miesiące.


1 marca 2008 - "Zimowa Truskawka"

"Zimowa Truskawka" to festiwal, który już na stałe wpisał się w życie kulturalne Świdnicy. Jest kierowany do fanów mocnego brzmienia. Poziom artystyczny festiwalu stale rośnie. W tym roku, po eliminacjach, zakwalifikowano do występów na scenie sześć najlepszych zespołów.
We wczorajszym finale wystąpiły - "Rayne" z Żarowa, "Hell Heaven" ze Świdnicy, "No Sweat" z Wałbrzycha, "Zimwa" z Galowic, "Reqviem" z Wrocławia, "Larus" z Bielawy i "Resist" ze Świdnicy. Organizatorzy oraz zespoły składają podziękowania Markowi Wasilewskiemu za użyczenie swojej perkusji, z której korzystać mogły pozostałe zespoły.
Jury w składzie: Marek Banaszczyk - przewodniczący jury kompozytor, muzyk, Krzysztof Kołodziejczyk - zespół Orchard, Witold Tomkiewicz - Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury postanowiło przyznać nagrodę w wysokości 500 złotych zespołowi "No Sweat" z Wałbrzycha. Ponadto przyznano trzy pięciolitrowe beczulki piwa ufundowane przez telewizję internetową TviN zespołom "No Sweat" z Wałbrzycha, "Ziwma" z Galowic oraz "Hell Heaven" ze Świdnicy.


1 marca 2008 - Lato w Niesulicach

Kolejne pokolenie będzie w tym roku spędzać wakacje w Niesulicach. Ogniska, nocne podchody, kąpiele w jeziorze, nowe przyjaźnie to jest to, co wspominamy najchętniej.
Może w tym roku Twoje dziecko dołączy do naszego grona. Nie trzeba być harcerzem, żeby wakacje 2008 stały się wielką, niezapomnianą przygodą. Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat.
Nasza oferta to: Obozy specjalnościowe, na których każdy znajdzie coś dla siebie, wyjątkowa akademia zabawy na kolonii dla maluchów, program pełen atrakcji tworzony przez młodych i kreatywnych ludzi z pasją, wykwalifikowana i odpowiedzialna kadra gwarantująca bezpieczeństwo, wyżywienie - jak u mamy - przygotowywane przez życzliwe, nawet dla "niejadków", kucharki.
Zapisy już trwają. W tym roku zaplanowano trzy turnusy 15-dniowe:
I turnus 27.06-11.07.2008, II turnus 11-25.07.2008, III turnus 25.07-08.08.2008.
W ofercie obozy: rekreacyjny, sportowy, żeglarski, konny, windsurfingowy, kolonia dla maluchów. Zadzwoń (tel. 074 8520179) lub przyjdź do nas. Szczegółowa oferta zawarta jest na stronie świdnickiego hufca www.swidnica.zhp.pl, gdzie znajdują się również zdjęcia z obozów. Dla stałych klientów ceny promocyjne.


1 marca 2008 - Casting na najpiękniejszą

Ruszają eliminacje do konkursu Miss Polonia Regionu Wałbrzyskiego. Casting w Świdnicy odbędzie się w piątek, 7 marca, w Klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim o godzinie 15.30.
Castingi odbędą się także w sąsiednich miastach i będą to kwalifikacje do gali finałowej, którą zaplanowano na 31 maja w Zamku Książ.
Miss Regionu, a także I i II wicemiss otrzymają prawo do udziału w wyborach wojewódzkich. Szansę tą otrzymają również uczestniczki, którym przyznane zostaną tzw. "dzikie karty". Na finalistki czekają nagrody.
Do konkursu może stanąć kobieta, która spełni łącznie następujące warunki: posiada obywatelstwo polskie lub narodowość polską, jest stanu wolnego i nie ma dzieci, w chwili przystąpienia do konkursu ukończyła 18, ale nie więcej niż 24 lata, jest osobą nieskazitelnego charakteru i nieposzlakowanej opinii oraz nie posiada na ciele widocznych tatuaży.


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii