30 kwietnia 2008 - Wielki Mag - 20.30 Polsat Sport

Wielki Mag - Jerzy Matlak, tak mówi się o najlepszym trenerze siatkówki kobiet w Polsce. Swoją karierę zaczynał w Świdnicy, to on z drużyną Polonii Świdnica sięgnął po pierwszy brązowy medal Mistrzostw Polski.
Niestety Świdnica nie okazała się miastem wiedzącym czego chce. Przez 36 lat pracy jako trener w największych klubach zdobył 19 medali Mistrzostw Polski, 10 Pucharów Polski. Spod jego ręki wyszła wielka armia zawodniczek grających obecnie w różnych klubach w całym kraju. To dzięki niemu wielką zawodniczką stała się obecna reprezentantka Polski Eleonora Dziękiewicz - o czym sama mówi wspominając pracę z Jerzym Matlakiem. Zawodniczki, które miały szczęście pracować "Wielkim Magiem" stają sią w zdecydowanej większości gwiazdami wielkiego formatu.
A cóz nam świdniczanom poza wspomnieniami o wielkiej siatkówce pozostaje?. Mieliśmy Halinę Aszkiełowicz brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, Dorotę Świeniewicz dwukrotną Mistrzynię Europy i jeszcze wiele wspaniałych siatkarek występujących we wszystkich znanych, najlepszych zespołach w Polsce a także za granicami kraju. I dziś jeszcze, kiedy siatkówka świdnicka boryka się z trudnościami, na parkietach najlepszych zespołów występują także świdniczanki - Anna Barańska w Winiarach Bakalland Kalisz (wielokrotny Mistrz Polski) czy jej siostra Bogumiła Barańska w Gwardii Wrocław z którym to zespołem awansowała ostatnio do najwyższej - Ligi Siatkówki Kobiet.
Nam pozostaje jedynie kibicować, kibicować naszym przyjaciołom, znajomym, kolegom i koleżankom z parkietów przed ekranami telewizorów.
I na taką transmisję zapraszamy jutro na godzinę 20.30 do Polsatu Sport gdzie będziemy trzymać kciuki za Jerzego Matlaka i jego drużynę w być może ostatnim meczu o Mistrzostwo Polski z Muszynianką Fakro Muszyna i może cieszyć się z nim i tysiącami kibiców z wielkiego sukcesu. W tym roku Jerzy Matlak z Farmutilem Piła zdobył we wspaniałym stylu Puchar Polski. Jutro Panie Jerzy, życzymy Panu kolejnego, wielkiego zwycięstwa.


30 kwietnia 2008 - Świętowali tak jak tego oczekujemy

Dzisiaj Gimnazjum nr 1 oraz SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej zorganizowały dla mieszkańców miasta happening uliczny z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 maja. Około południa mieszkańcy miasta mieli okazję obejrzeć idących ulicami zwolenników Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz jego przeciwników. Przebrani w stroje z epoki (wyciągnięte z szaf babć i dziadków kożuchy i czapki), wznosząc okrzyki "Precz z królem!", "Wiwat liberum veto!", "Niech żyje król!", wymachując kolorowymi transparentami oraz przytroczonymi do pasów szablami uczniowie budzili konsternację i zdezorientowanie u przechodniów spokojnego na co dzień miasteczka.
Celem manifestantów był targ miejski, gdzie na scenie zaaranżowanej na salę sejmową odegrali inscenizację obrad Sejmu Wielkiego, podczas której uchwalili wspólnie Konstytucję 3 maja. W uroczystości udział wzięły także Panie z zespołu Wrzosy działającego przy SOKiBP, które zaśpiewały patriotyczne pieśni.
Okazało się, że obchody świąt państwowych wcale nie muszą być sztywnym i patetycznym widowiskiem, którego głównym elementem jest zasada "wystąp, recytuj, wstąp". Niecodzienny pomysł "wyjścia na ulicę" przypadł do gustu mieszkańcom Jaworzyny, co dobrze wróży podobnym przedsięwzięciom na przyszłość.
Uroczystość zostanie powtórzona 3 maja w siedzibie SOKiBP. Zaproszeni zostali: władze miasta, radni Rady Miejskiej, księża z gminnych parafii, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy oraz władze sołeckie.


30 kwietnia 2008 - Miłośnicy karawaningu w Świdnicy

Przedstawiciele klubów campingu i caravaningu z Polski, Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Węgier, Czech i Słowacji przyjadą na otwarcie campingu, który powstał na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Co prawda jego oficjalne otwarcie zaplanowano na 5 maja, ale miłośnicy karawaningu będą mogli sprawdzić użyteczność campingu już od 2 maja.
Obiekt ten powstał na ponad półhektarowej działce. Prace nad budową pola campingowego rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku. Do dziś powstało 15 stanowisk caravaningowych z podłączeniem energii elektrycznej dla około 70 osób. Na placu jest również pole namiotowe dla około 100 osób. Cały teren jest oświetlony i pokryty trawą. Inwestycja pochłonęła blisko 130 tysięcy złotych. To nie koniec prac, ponieważ budynek dawnej stacji uzdatniania wody adaptowany jest na świetlicę, kuchnię oraz łazienki dla biwakujących. Planowane jest również utworzenie nowego placu zabaw i boisk rekreacyjnych.
- Pomysł na camping zrodził się wiele lat temu. W latach 70-tych i 80-tych jako pole namiotowe służył teren przy kąpielisku miejskim. Od początku lat 90-tych obserwujemy zainteresowanie rozwojem caravaningu, stąd decyzja o budowie campingu na odpowiednio wysokim poziomie. Co więcej jeszcze podczas prac budowlanych zaczęły pojawiać się zapytania i oferty dotyczące wykorzystania campingu. Z tych też powodów o frekwencję jestem spokojny - mówi Edmund Frączak, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oficjalne otwarcie campingu zaplanowano na godzinę 16.00.


30 kwietnia 2008 - Jedzie na Mistrzostwa Europy

Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, jest świetnym bramkarzem, co udowodnił na wielu turniejach samorządowych, skutecznie broniąc i przyczyniając się tym samym do zwycięstwa drużyny ze Świebodzic. Nic więc dziwnego, że został zaproszony do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Europy Burmistrzów w Piłce Nożnej, które na przełomie maja i czerwca odbędą się w austriackim Alpendorf.
Burmistrz Kożuchowicz będzie oczywiście bramkarzem, a razem z nim polską reprezentację tworzą m. in. wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac czy Wiesław Witkowski ze Strzegomia. Trenerem reprezentacji polskich samorządowców ma być sam Jerzy Engel a kapitanem drużyny - Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.
- Mam nadzieję, że wrócimy z pucharem - śmieje się burmistrz Kożuchowicz. - Ja na pewno dam z siebie wszystko. Piłka nożna to moja wielka pasja, grałem intensywnie do 16. roku życia, a i teraz chętnie biegam po boisku.
Mistrzostwa Burmistrzów odbywać się będą w ramach tegorocznych Mistrzostw Europy. Już dziś trzymamy kciuki.


30 kwietnia 2008 - Plac Wolności - finał remontu

Wcześniej niż zapowiadano rozpoczną się kolejne etapy przebudowy placu Wolności. Dziś rusza III etap tej inwestycji. Dodatkowo władze miasta wynegocjowały z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei wymianę nawierzchni na dwóch innych odcinkach (do skrzyżowania ul. Wrocławskiej z 1 Maja oraz do skrzyżowania ul. Westerplatte z pl. Michała Drzymały).
III i IV etap przebudowy oznacza utrudnienia mniejsze niż w II etapie, ale i tak kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ plac Wolności, to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Świdnicy.
W ramach III etapu wyremontowane zostaną dwa pasy jezdni na placu Wolności - prawoskręt od wyjazdu z młyna do ulicy Wrocławskiej wraz z fragmentem ulicy Wrocławskiej z przyległymi chodnikami. IV etap zakłada remont ulicy Westerplatte (dwa pasy ruchu) na odcinku od ulicy Piekarskiej do placu Wolności z przyległymi chodnikami, ulica Wrocławska (dwa pasy ruchu) na odcinku od placu Wolności do zjazdu do Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Teren objęty pracami wyłączony będzie z ruchu. Natomiast na alei Niepodległości (do placu Wolności) wraca ruch dwukierunkowy.


30 kwietnia 2008 - Chcą spokojnie pracować

Taki postulat padł na wczorajszej Radzie Społecznej SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy. Obecni na Radzie pracownicy pogotowia oraz reprezentujące ich Związki Zawodowe działające przy pogotowiu przedstawiły swoje niezadowolenie i dezaprobatę odnośnie wydarzeń z ostatnich miesięcy, które miały miejsce na sesjach Rady Powiatu w Świdnicy.
-" Przygotowaliśmy pismo w imieniu wszystkich pracowników pogotowia, które złożyliśmy na ręce Przewodniczące Rady Powiatu w Świdnicy Tadeusza Zawadzkiego" - mówiła Jolanta Krzyżosiak Przewodnicząca Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" Komisji Zakładowej SP ZOZ PPR w Świdnicy.
Pracownicy Pogotowia zaznaczają w nim, że zostali powołani po to, by nieść mieszkańcom naszego powiatu pomoc, że wciąż dokształcają się, aby swoją pracę wykonywać jak najlepiej.
-"Jesteśmy ponad podziałami politycznymi i nie możemy pozwolić na to, by niektórzy Radni Powiatowi podczas sesji wykorzystywali nasz zakład pracy do swojej walki. Agresywne wypowiedzi niektórych Radnych nie służą niczemu dobremu, a społeczeństwo oglądając relacje z sesji w telewizji lokalnej jest coraz bardziej przerażone tym, co ponoć dzieje się w pogotowiu. Każdy z nas z ogromnym poświęceniem walczy, by ratować każde ludzkie życie." - zapewniają pracownicy pogotowia w swoim piśmie.
Dodatkowo pracownicy pogotowia podkreślają, że dziwi ich wyjątkowe zainteresowanie pracą w ich zakładzie akurat po zmianie dyrektora pogotowia.
- "To my pracownicy tego zakładu jesteśmy w stanie określić, czy zmiana zarządzającego wyszła nam na dobre. A my uważamy, że zdecydowanie tak." - dodają pracownicy w wystąpieniu.


30 kwietnia 2008 - "Ekonomik" wśród najlepszych

Ekonomik znalazł się w elitarnym gronie Szkół Przedsiębiorczości w ramach projektu "Certyfikat Jakości Szkoła Przedsiębiorczości". Delegacja Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia uczestniczyła 28. kwietnia w Gali Liderów "Szkoły Przedsiębiorczości" Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Uroczystość miała miejsce w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II - Galeria Porczyńskich w Warszawie. Na uroczystości obecne były najlepsze szkoły z 16 województw. Dolny Śląsk reprezentowany był przez Ekonomik. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Krystyny Szumilas, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Zbigniewa Modrzewskiego, Prezesa Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Następnie zostały wręczone nagrody dla poszczególnych szkół, oraz dyplomy i podziękowania dla koordynatorów projektu (w Ekonomiku koordynatorem była Jolanta Brońska).
To najwyższe wyróżnienie podnosi prestiż Zespołu Szkół Ekonomicznych im. W. Stysia i stawia go na I miejscu wśród Szkół Ekonomicznych w Polsce.


30 kwietnia 2008 - Pomoc rodzinie

Pod takim hasłem w czwartek, 24 kwietnia, w Świebodzicach odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz instytucji, zajmujących się szeroko rozumianą pomocą rodzinie. To zarówno ludzie, zajmujący się oświatą, pomocą społeczną, jak i przedstawiciele policji, wymiaru sprawiedliwości, psychologowie, pedagodzy. Gościem konferencji był starosta świdnicki Zygmunt Worsa oraz zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński.
Celem spotkania i warsztatów było wypracowanie takich mechanizmów, które pozwolą jeszcze skuteczniej pomagać zwłaszcza tym rodzinom, które borykają się z problemami przemocy domowej.
- Próbowaliśmy wypracować skuteczne modele działania na rzecz rodzin, które potrzebują wsparcia- mówi Izabela Siekierzyńska, pomysłodawczyni spotkania, zajmująca się z ramienia Urzędu Miejskiego problematyką uzależnień. - Przeprowadzona w ubiegłym roku diagnoza wskazała, że problem przemocy w rodzinie występuje w naszym mieście dość powszechnie. Jest to problem ukryty, wstydliwy, do którego ludzie nie chcą się przyznać i w związku z tym - często nie próbują też szukać pomocy.


30 kwietnia 2008 - Młodzież przeciwko wandalom

W ramach akcji "Stop wandalom" młodzi świdniczanie rozmawiali z prezydentem, Wojciechem Murdzkiem o sposobach na lokalnych chuliganów. Podczas debaty przygotowanej przez Gimnazjum nr 2 padały propozycje zorganizowania warsztatów dla grafficiarzy, naprawiania zniszczonych ławek przez wandali oraz wyświetlania przed imprezami miejskimi obrazów zniszczeń np. po koncertach. Takiej formy dialogu władz samorządowych z młodymi świdniczanami jeszcze nie było.
- Mam nadzieję, że to spotkanie zapoczątkuje szereg kolejnych - tak o poniedziałkowej (28 kwietnia) debacie mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Młodzież ma wiele ciekawych pomysłów na zmianę naszej świdnickiej rzeczywistości. Niewątpliwie warto wsłuchiwać się w ich kreatywny, a zarazem krytyczny głos.
- Młodzież chętnie zaangażowała się w akcję wymierzoną przeciwko wandalom. W zorganizowanie konkursu i debaty włączyła się duża grupa uczniów, nie tylko tych z najwyższą średnią i wzorowym zachowaniem. Im naprawdę zależy, aby miasto było ładne i bezpieczne - dodaje Alicja Matysik, dyrektor Gimnazjum nr 2.


30 kwietnia 2008 - Zbadaj się

Wszystkie panie po 50. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w Świebodzicach. Na placu przed przychodnią stanął mammobus, w którym wykonywane są badania piersi. Przed przystąpieniem do badania pacjentki wypełniają specjalnie opracowane ankiety, które zawierają informacje pozwalające na dokonanie pełniejszej oceny zdjęć przez lekarzy.
Badania te są finansowane przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. W celu umożliwienia jak największej liczbie kobiet skorzystania z badania firma je wykonująca rozesłała zaproszenia imienne do Pań, zamieszkałych w mieście.
Mammobus pozostanie w Świebodzicach do 8 maja, warto więc umówić się telefonicznie i skorzystać z badania. Mammografia jest w tej chwili najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi.
Rejestracja telefoniczna: 0 801-080-007 oraz 058 511-34-56 lub 058 511-34-58


30 kwietnia 2008 - Recytowali w Olszanach

25 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Olszanach, pod patronatem burmistrza Strzegomia, odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski klas IV-VI.
I miejsce zajęła Joanna Głód z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie za wiersz W. Chotomskiej pt. "Hipopotam". II miejsce zdobyła Dominika Komsa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach za recytację wiersza L.J Kerna "Pan Tygrys". Natomiast III miejsce przypadło Zuzannie Koniecznej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, która zaprezentowała utwór W. Szymborskiej "Kot w pustym mieszkaniu"
Zwycięzcy otrzymali statuetki, wyróżnieni uczniowie nagrody książkowe, a wszyscy biorący udział w konkursie okolicznościowe dyplomy. Nie mogło zabraknąć także występów artystycznych w wykonaniu uczniów szkoły w Olszanach. Klasa II zaprezentowała taniec "Swing w uliczce", a uczniowie klasy III zatańczyli kankana. Występy poprzedziła recytacja wiersza "Kłopoty zajączka" w wykonaniu Pauliny Rakuś, którym uczennica zdobyła I miejsce w III Gminnym Konkursie Recytatorskim klas I-III w Jaroszowie.
Dyrekcja szkoły oraz organizatorzy konkursu - Magdalena Ciężki, Krystyna Oksińska i Dorota Demkiewicz - serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie.


30 kwietnia 2008 - Pogotowie ma ambulatorium

Na tę wiadomość mieszkańcy Świebodzic czekali od dawna. Po kilku latach przerwy w mieście znów działa ambulatorium przy tutejszej stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Wiejskiej. Lekarz dyżurujący oraz pielęgniarka udzielają pomocy codziennie, a także w niedziele i święta w godzinach od 18. do 7. rano czyli w tym czasie, gdy nie działają przychodnie. Każdy może się tu zgłosić z tzw. nagłym przypadkiem. - Nasze karetki są do dyspozycji świebodziczan przez całą dobę, a teraz także będziemy udzielać pomocy na miejscu - mówi dr Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
Pogotowie udziela pomocy w ramach ambulatorium, czyli doraźnie, ale każdy, kto w nocy źle się poczuje, będzie miał boleści, duszności czy gorączkujące dziecko - tu właśnie znajdzie szybką pomoc.
Uruchomienie ambulatorium odbyło się dzięki dobrej współpracy ze świebodzickim samorządem, co podkreślał dyrektor Kołodziejczyk, kierując te słowa do zastępcy burmistrza Zbigniewa Opalińskiego. Powiatowe Pogotowie Ratunkowe na przygotowanie pomieszczeń wydało zaledwie 12 tysięcy złotych.
W budynku przy ul. Wiejskiej, gdzie mieści się ambulatorium, do dyspozycji pacjentów jest pokój zabiegowy, gabinet lekarski i toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych; załoga ma wygodny pokój socjalny. Na wyposażeniu ambulatorium jest między innymi nowoczesny, przenośmy defibrylator.
W nowoczesnym budynku przy ul. Wiejskiej mieszczą się trzy służby ratownicze: pogotowie, straż pożarna oraz policja.


29 kwietnia 2008 - Dzień Drogowca i Transportowca

26 kwietnia obchodziliśmy w Polsce Dzień Drogowca i Transportowca. W okresie PRL było to jedno z głównych świąt branżowych. W 1973 roku doczekało się nawet uchwały rządu określającej, iż oficjalne obchody należy przeprowadzać w ostatnią niedzielę kwietnia.
Współcześnie dzień ten nadal jest w kalendarzu i ludzie z tej branży nie zapominają o nim. Także w Powiecie Świdnickim nie zapomniano o pracownikach Służby Drogowej. Na ręce dyrektora Marka Olesińskiego serdeczne życzenia dla całej załogi przekazał Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa i Członek Zarządu Roman Etel. Na spotkaniu w siedzibie Służby Drogowej w Jaworzynie Śląskiej podkreślono jak ważna i odpowiedzialna jest to praca i jak wiele trzeba będzie jeszcze zrobić dla poprawy infrastruktury komunikacyjnej w całym powiecie. Zmiany idą jednak w dobrym kierunku, jaki został nadany przez Radę Powiatu w Świdnicy. Służba Drogowa staje się coraz bardziej samodzielna, rozwija się, wyposażana jest w nowoczesny sprzęt do pracy na drogach.
Nie ulega wątpliwości, że jeszcze wiele pracy czeka na naszych "drogowców" zarówno w Powiecie Świdnickim jak i całym kraju, dlatego życzymy wszystkim pracownikom tej branży wytrwałości w realizacji zaplanowanych inwestycji i wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.


29 kwietnia 2008 - Mariusz Burzyński wicemistrzem

W zakończonych 27 kwietnia 79. indywidualnych mistrzostwach Polski w boksie amatorskim strzegomianie zdobyli srebrny medal. Jego zdobywcą został Mariusz Burzyński, który przegrał w finale kategorii wagowej do 51 kg z Rafałem Kaczorem (PKB Poznań).
Podopieczni Zenona Kaczora od 2008 roku występują jako Strzegomskie Stowarzyszenie Sportowe Box Strzegom i pod taką nazwą rywalizowali w Dąbrowie Górniczej. Mariusz Burzyński po wygraniu pierwszej walki (z Piotrem Dudą - Hubal Chlewiska 50:7) od razu awansował do finału, gdzie spotkał się ze swoim byłym kolegą klubowym - Rafałem Kaczorem i podobnie jak w większości wcześniejszych pojedynków uległ sławniejszemu rywalowi 17:51. Dla Kaczora było to dobre przetarcie przed zbliżającymi się dużymi krokami igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.
Na Górnym Śląsku walczył także Miłosz Bochenek, który odpadł w eliminacjach z późniejszym zwycięzcą kategorii wagowej do 57 kg - Michałem Chudeckim, po przegranej 4:62.


29 kwietnia 2008 - Zawody pływackie

Wspaniała atmosfera, sportowy duch walki i dobra zabawa towarzyszyły 26 kwietnia I Międzypowiatowym Zawodom Pływackim w Świebodzickim Wodnym Centrum Rekreacji organizowanym przez Fundację REM - Rozwój, Edukacja, Motywacja oraz KS Rekin.
Zawody swoim zasięgiem objęły Powiaty: świdnicki, wałbrzyski i kamiennogórski. W zawodach wzięło udział blisko 160 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych reprezentujących 4 klubów pływackich: KS - "Rekin" Świebodzice, UKS "Delfin" Wałbrzych, UKS "Sokół" Wałbrzych, MKS "Sudety" Kamienna Góra. Zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy wystartowali poza konkurencją w kategorii "Pretendent do Ligii Pływackiej". Zawodnicy wystartowali w 36 konkurencjach indywidualnych: stylem dowolnym, grzbietowym, motylkowym i klasycznym oraz zespołowo w sztafecie 4x50 stylem zmiennym . Honorowy patronat nad imprezą objęli Poseł RP Anna Zalewska, Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz i dyrektor OSIR Janusz Zieliński. Zawody współfinansowane były przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Wyniki zawodów - >>> zobacz


29 kwietnia 2008 - Zwiedzałeś muzeum w nocy ?

Czy kiedykolwiek zwiedzałeś muzeum w nocy ?
Włączając się w The European Night of Museums międzynarodową akcję związaną z promocją miejsc sztuki i kultury pragniemy zaprosić wszystkich do uczestnictwa w naszym programie i wydarzeniach, popołudniem i nocą 17 maja bieżącego roku.
Noc Muzeów była już organizowana w wielu miastach europejskich i zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku nocą 17 maja otwierają swoje drzwi muzea i galerie całej Europy. Otwiera je też Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Szczegółowy program "Tajemniczej Nocy w Muzeum" - >>> zobacz


29 kwietnia 2008 - Centrum Edukacyjno-Oświatowe

Wieś Stanowice ma swoje Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe. Zapraszamy do korzystania z jego usług. Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe powstało z inicjatywy Urszuli Olszewskiej, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Strzegomiu.
25 kwietnia Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali - burmistrza Strzegomia Lech Markiewicz, zastępcy burmistrza: Wiesław Witkowski i Robert Siekaniec, sołtys Stanowic Zdzisława Dmytrarz, prezes Urszula Olszewska oraz naczelnik OSP Wojciech Dudek.
Centrum mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, a jego działalność jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa. Głównym celem istnienia centrum jest zmniejszenie dysproporcji w zakresie dostępu do edukacji i możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych miedzy mieszkańcami wsi i miasta. Placówka chce też przeciwdziałać bezrobociu. Centrum wyposażone jest w pięć stanowisk komputerowych i laptopa. Mieszkańcy mogą ponadto korzystać z urządzeń biurowych, takich jak fax, skaner, drukarka, czy ksero.
Centrum otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 21.00 oraz w soboty i niedziele od godziny 12.00 do 22.00.


29 kwietnia 2008 - 3 Maja w Gminie Świdnica

Serdecznie zapraszamy ma gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja połączone z Dniem Strażaka, które odbędą się 3 maja 2008 w Bojanicach w świetlicy wiejskiej.
godzina - 13.00 Msza Św. w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Bojanicach Teren świetlicy wiejskiej
godzina - 14.20 Okolicznościowe wystąpienie Wójta Gminy Świdnica - Pani Teresy Mazurek
godzina - 14.30 Wręczenie odznaczeń strażackich
godzina - 14.45 Program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej
godzina - 15.15 Występ Zespołu "Kądziołeczka"
godzina - 15.45 Festyn świąteczny oraz pokazy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej
godzina - 18.00 Zabawa taneczna


29 kwietnia 2008 - 1 Maja - Towarzysze i Towarzyszki

1 Maja - Towarzysze i Towarzyszki
Wraz z nadchodzącym dniem 1-go Maja, świętem radości i dumy ludzi rzetelnej, twórczej pracy, zjednoczmy się we wspólnej sprawie.
Niech Wasz Sztandar powieje nad rewolucyjnym miastem Srebrna Góra! Niech umacnia się nasze braterskie współdziałanie.
Łącząc się z Wami chcemy propagować szczytne hasła Rewolucji Srebrnogórskiej i szerzyć je wśród ludzi pracy. Niech hasła te rozejdą się w całym kraju. Sformułujmy razem jeden wielki bojowy pochód i zamanifestujmy swą siłę i niezłomną wolę obrony i zachowania pokoju.
Pozdrawiamy Was Towarzysze i nawołujemy do wspólnej pracy.
O godzinie 13.00 zbiórka rewolucyjna - Przełęcz Srebrna i pochód pierwszomajowy w rytmie Orkiestry Dętej Przodowników z Nowej Rudy do centrum oraz defilada rewolucyjnych pojazdów.
Przemówienia Bardzo Ważnych Osób oraz Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy rewolucyjny pojazd, Przegląd Pieśni Rewolucyjnej w siedzibie Komitetu Centralnego Zjednoczonej Rewolucyjnej Republiki Srebrnogórskiej, dancing dla przodowników pracy w rytmach muzyki zaangażowanej. W przerwach zapraszamy do "Baru Kurczak" na świeżym powietrzu i klubo - kawiarni w siedzibie KCZRRS oraz zwiedzania wystawy plakatów propagandowych.
Młode przodowniczki pracy od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych, będą wystawiać legitymacje wszystkim świadomym i chętnym rewolucjonistom, pragnącym poszerzyć szeregi naszej organizacji.


29 kwietnia 2008 - Zaginął

18 kwietnia 2008 roku, około godziny 20.00 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił: Mączyński Lech Adam urodzony 23 grudnia 1955 roku w Świdnicy, zamieszkały Świdnica przy ulicy Garbarskiej 23/14 Rysopis - wzrost 188 cm, sylwetka szczupła, twarz pociągła, włosy krótkie siwe, oczy niebieskie, nos duży tzw. orli, uszy normalne, uzębienie pełne, może nosić okulary.
Mężczyzna ubrany był w czarną zimową kurtkę z kapturem na zamek z rozpinanym kołnierzem, stalowe dżinsy, czarne półbuty.
Na czole po prawej stronie podwójna blizna po uderzeniu.
Wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat poszukiwanego prosimy o kontakt pod nr telefonów 074 8582 227, 074 8582 220, lub 997.


29 kwietnia 2008 - Otwarty Bieg Przełajowy

31 maja we wsi Biała w gminie Marcinowice odbędzie się pierwszy Otwarty Bieg Przełajowy "Pamięci Andrzeja Wojsława"
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły oraz inne stowarzyszenia sportowe. Bieg odbywać się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 28 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 13, telefon 074 856-83-52. Regulamin biegu - >>> zobacz


29 kwietnia 2008 - Turniej Wiosny

W dniach 3 i 4 maja odbędzie się w Świdnicy XII Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej im. H. Chmielewskiego.
W tym znanym turnieju uczestniczyć będą zawodnicy z Czech, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, USA, z Węgier i oczywiście zawodnicy z Polski.
3 maja już od godziny 9.00 zawodnicy będą walczyć w eliminacjach. O godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju po czym do godziny 18.30 trwać będzie dalsza część eliminacji.
4 maja to dzień finałów, które rozpoczną się już od godziny 9.00. Zakończenie Turnieju Wiosny i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 16.30.


29 kwietnia 2008 - Dbaj o środowisko

Uczniowie strzegomskich szkół wzięli udział w marszu ekologicznym, którego celem było uświadomienie mieszkańcom, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Marsz odbył się 22 kwietnia. Uczniowie wraz z nauczycielami, w barwnym korowodzie, przeszli ulicami Strzegomia, niosąc transparenty promujące dbałość o środowisko. Głośnym skandowaniem zachęcali mieszkańców do segregacji odpadów i zbierania surowców wtórnych. Marsz zakończył się przed budynkiem Urzędu Miejskiego, gdzie z dziećmi spotkały się władze samorządowe naszej gminy. - Cieszę się, że rozumiecie potrzebę troski o środowisko. Jestem z Was dumny i z radością popieram Waszą inicjatywę - mówił do najmłodszych burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Uczniowie podarowali władzom, specjalnie przygotowane na tę okazję, produkty ekologiczne.


29 kwietnia 2008 - Absolutorium w Jaworzynie Śląskiej

26 kwietnia w Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Jaworzynie Śląskiej, odbyła się XVII sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Głównym punktem obrad było rozpatrzenie i ocena rocznego sprawozdania Burmistrza Jaworzyny Śląskiej z wykonania budżetu gminy za 2007 rok oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium. Przed zajęciem stanowiska przez Radę w sprawie udzielenia absolutorium pozytywną opinię wydała Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej oraz Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu.
Radni, po dokonaniu szczegółowej analizy i wysłuchaniu sprawozdania złożonego przez Burmistrza - Grzegorza Grzegorzewicza w zdecydowanej większości opowiedzieli się za udzieleniem absolutorium.


29 kwietnia 2008 - Bądźmy rozważni na motocyklu

Dni są coraz cieplejsze, posiadacze motocykli już rozpoczęli sezon. Jednak nie wszyscy zgodnie z przepisami ruchu drogowego korzystają z dróg. Przekraczanie prędkości, jazda na jednym kole, wciskanie się pomiędzy samochody, przejeżdżanie na czerwonym świetle - to tylko niektóre przewinienia odnotowywane przez policjantów.
Niestety wiele wypadków z udziałem motocyklistów kończy się tragicznie. Niektórzy do końca życia są kalekami inni giną na miejscu zdarzenia.
Do tragicznego zdarzenia doszło 26 kwietnia na terenie Gminy Dobromierz z udziałem młodego motocyklisty, który kierując motocyklem Honda z nadmierną prędkością najechał na tył Poloneza, który wyjechał na jezdnię z drogi podporządkowanej. W wyniku zderzenia motocyklista doznał złamania podudzia i obrażeń wewnętrznych, w dalszym ciągu jest nieprzytomny a jego stan jest krytyczny.
Ofiarami tych bardzo ciężkich w skutkach zdarzeń są przeważnie młodzi ludzie, których umiejętności jazdy nie są adekwatne do mocy maszyn.


29 kwietnia 2008 - Uroczystości 3 Maja

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Świebodzicach Ciernie oraz Burmistrz Miasta Świebodzice serdecznie zapraszają mieszkańców na miejskie uroczystości religijno-patriotyczne związane z odpustem ku czci NMP Królowej Polski i Rocznicą Konstytucji 3 Maja.
Odbędą się one w Kościele Parafialnym w Cierniach 3 maja o godzinie 11.30.
Program uroczystości - godzina 11.30 Program Artystyczny, godzina 12:00 Uroczysta Msza Odpustowa w intencji Ojczyzny, po mszy uroczysta procesja wokół kościoła.


29 kwietnia 2008 - Absolutorium dla burmistrza

24 kwietnia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu, podczas której podjęto uchwałę w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium.
Głównym tematem ostatniego posiedzenia Rady Miejskiej było głosowanie nad uchwałą w sprawie udzielenia burmistrzowi Strzegomia absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2007 rok. Posiedzeniu przysłuchiwali się dyrektorowie szkół, szefowie instytucji z gminy Strzegom oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Radni zostali zapoznani z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie przedłożonego sprawozdania z wykonania budżetu. Opinia ta jest pozytywna i nie ma wątpliwości, że burmistrz zarządzał środkami gminnymi w sposób właściwy i odpowiedzialny. Tak też uznała Rada, której członkowie zagłosowali za udzieleniem absolutorium.
Realizacja budżetu po stronie dochodów wyniosła 61 644 255 zł, co stanowi 110,61 proc. planu rocznego. Wydatki budżetowe zostały zrealizowane w kwocie 55 287 051 zł, co stanowi 84,05 proc. planu rocznego. Nadwyżka budżetowa wyniosła natomiast 6 357 204 zł.


28 kwietnia 2008 - Wychowawca kolonii

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza na 36-godzinny kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Kurs poprowadzą doświadczeni edukatorzy, praktycy - wychowawcy, którzy na swych zajęciach w głównej mierze dzielą się swoim doświadczeniami.
Szczegóły kursu - >>> zobacz


28 kwietnia 2008 - Budować można tylko razem

Koalicyjny Klub Samorządowy, pod przewodnictwem radnej Marii Michalec, rozpoczął cykl spotkań z mieszkańcami gminy Strzegom.
Spotkania te mają na celu przekazanie informacji o wykonywanych oraz planowanych inwestycjach na terenie gminy.
- Odbyliśmy już spotkania z mieszkańcami Stanowic, Jaroszowa, Goczałkowa i Rogoźnicy. Otwarci jesteśmy na wszelkie sugestie, podpowiedzi, potrzeby, ale także na krytykę danej społeczności, ponieważ zależy nam na rozwoju naszej gminy - mówi Maria Michalec. Podobne spotkanie odbędą się również z udziałem mieszkańców miasta. - Będziemy chcieli poznać oczekiwania strzegomian, a co za tym idzie, ustalić sposób ich realizacji - wyjaśnia radna.
W spotkaniach tych biorą udział także władze samorządowe, na czele z burmistrzem Lechem Markiewiczem oraz sekretarz gminy Sabiną Cebulą, którzy udzielają odpowiedzi na zadawane przez mieszkańców pytania oraz informują o planowanych, na najbliższe lata, inwestycjach.


28 kwietnia 2008 - "Polska biega" w Jaworzynie Śląskiej

17 maja na boisku sportowym oraz w pobliskim lesie odbędą się biegi ogólnopolskiej akcji "Polska Biega". Gmina Jaworzyna Śląska poprzez włączenie się w organizację imprezy pragnie promować zdrowy tryb życia i modę na bieganie.
Wyznaczono trzy trasy biegu: dla dzieci do lat 12 - ok. 1000 m, dla dzieci 13 - 17 lat - ok. 1850 m, dla osób w wieku 18 lat i więcej - ok. 3300 m.
Chętni rywalizować będą w kategoriach - dziewczęta i chłopcy w wieku do 12 lat, dziewczęta i chłopcy w wieku 13 - 15 lat, dziewczęta i chłopcy w wieku 16 - 17 lat oraz 18 lat i więcej.
W każdej kategorii wiekowej, klasyfikacja będzie prowadzona oddzielnie dla obu płci. Impreza ma charakter otwarty, może w niej uczestniczyć każdy.
Dla uczestników, którzy zajmą czołowe miejsca, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej ufunduje atrakcyjne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy i medale.
Zgłoszenia przyjmowane są do 9 maja. Karta zgłoszeniowa - >>> zobacz oraz regulamin - >>> zobacz


28 kwietnia 2008 - Gimnazjaliści przeegzaminowani

W życiu każdego gimnazjalisty nadchodzi ten dzień, kiedy po trzech latach nauki, po trzech latach poddawania się różnym próbom staje on w obliczu tej ostatecznej, najważniejszej, nie zawsze najtrudniejszej, aczkolwiek mającej niebagatelny wpływ na dalsze koleje losu - próbie osiągnięcia maksymalnego wyniku w egzaminie gimnazjalnym. Przez dwa dni wszyscy uczniowie klas trzecich w Dobromierzu wytężali mózgi w celu rozwiązania testów, które jednych przyprawiły o super nastrój, a innych o palpitacje serca. Te dwie godziny dziennie, trzy w przypadku uczniów z dysleksją stanowią zwieńczenie i niejako podsumowanie trzyletniego zaangażowania, wkładu pracy oraz osobistej próby utożsamienia własnej osoby z sukcesem.
W dwóch salach łącznie pracowało 67 uczniów. W pierwszym dniu obserwatorem był Sekretarz Gminy Bolesław Stochmal, w drugim wizytator ds. oświaty Dorota Uzar z Kuratorium Oświaty i przedstawicielka Urzędu Gminy Mirosława Nakoneczna. Komisję egzaminacyjną wspomagały nauczycielki Szkoły Podstawowej w Dobromierzu: Alina Wójcik, Krystyna Malinkiewicz oraz Aneta Haglauer. Uczniowie zmagali się, pierwszego dnia z testem wiedzy humanistycznej, a drugiego matematyczno-przyrodniczej.
Jeśli można by pokusić się o jakieś poegzaminacyjne wnioski, stanowczo część humanistyczna bardziej przypadła uczniom do gustu, aniżeli część matematyczno-przyrodnicza, która nie tyle była trudna, co zaskakująca. Stanowczo nie tego spodziewali się uczniowie w swych szacunkach i oczekiwaniach, zarówno co do treści jak i procentowego rozkładu dziedzin.


28 kwietnia 2008 - Stowarzyszenie Euro-PARNTER informuje

Stowarzyszenie Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Zawodowej Bezrobotnych Euro-PARTNER w Strzegomiu zaprasza osoby poszukujące pracy do korzystania z usług stowarzyszenia.
Głównym założeniem organizacji jest wzajemne kojarzenie potencjalnego pracownika z przyszłym pracodawcą. Ponadto zadaniami stowarzyszenia są: pośrednictwo pracy - pozyskiwanie ofert pracy, podtrzymywanie i nawiązywanie nowych kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, organizowanie giełd pracy, przekazywanie informacji dotyczących rynku pracy.
W ostatnim czasie Stowarzyszenie Euro-PARTNER pozyskało następujące oferty pracy: WŁO-DEK Włodzimierz Góralski Dekarstwo - stanowiska: dekarz, pomocnik dekarza, Gościniec " Syrena"w Strzegomiu - stanowisko - kucharz, Marian Sas - stanowiska - hydraulik, spawacz, P.P.H.U ADA - stanowiska - operator łupiarki, operator pił tarczowych, Antykwariat Sztuki i Rzemiosła Artystycznego "ALYCH" - stanowisko - osoba do sprzedaży internetowej, Granit Bruk - stanowiska - brukarz, operator łupiarki, pomocnik, P.U. JAREXS - stanowisko pracownik ochrony, Firma GRAMAR I stanowiska - cyrkularz - polernik, Kopalnia Graniczna - stanowisko sztygar górniczy, Strzegomskie Zakłady Mechaniczne "Zremb" stanowiska - inżynier elektryk, inżynier automatyk, technik elektryk, technik automatyk.
Stowarzyszenie na bieżąco pozyskuje oferty poprzez nawiązywanie nowych kontaktów z pracodawcami, zwłaszcza z branży kamieniarskiej, oraz podtrzymuje już istniejące w celu zwiększenia szans na zatrudnienie.
Bliższe informacje można uzyskać w biurze Stowarzyszenia Euro-PARTNER, Strzegom Rynek 38, pokój 30, telefon (074) 8560-529.


28 kwietnia 2008 - Najlepsi w Gminie i w Powiecie

15 kwietnia w Gniewkowie odbył się XIII Gminny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu przystąpiła do zawodów w składzie: Wojciech Gołębiewicz, Maciej Budzelewski i Robert Żołądek. Udział w konkursie poprzedziło staranne przygotowanie z przepisów ruchu drogowego i jazdy po sprawnościowym torze przeszkód pod kierunkiem opiekuna pani Jadwigi Werczyńskiej.
XIII konkurs i 13 zwycięstwo - żadnej ze szkół na terenie gminy nie udało się do tej pory odebrać I miejsca zawodnikom z Dobromierza. Po zaciętej rywalizacji najlepszym okazał się Wojciech Gołębiewicz, zdobywając maksymalną liczbę punktów, tuż za nim uplasował Maciej Budzelewski, a Robert Żołądek zajął IV miejsce. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. 19 kwietnia w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy przeprowadzono XXIX Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, w którym wystartowało 12 drużyn szkół podstawowych z powiatu świdnickiego.
Szkołę Podstawową w Dobromierzu reprezentowała drużyna w składzie: Wojciech Gołębiewicz, Robert Żołądek i Maciej Budzelewski. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu zawierającego 25 pytań z przepisów ruchu drogowego i jazda po sprawnościowym torze przeszkód.
Zawodnicy z Dobromierza wykazali się dużą wiedzą i sprawnością zajmując I miejsce. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajął Wojciech Gołębiewicz, II - Robert Żołądek, III - Maciej Budzelewski. Przed drużyną etap rejonowy, który odbędzie się w Wałbrzychu. Serdecznie gratulujemy zawodnikom i ich opiekunowi pani Jadwidze Werczyńskiej.


27 kwietnia 2008 - Olimpiada w Świdnicy

26 i 27 kwietnia w Świdnicy odbywały się Finały XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce Sportowej w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce.
W Olimpiadzie wystąpiły reprezentacje województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Zdjęcia z Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce Sportowej - >>> zobacz


27 kwietnia 2008 - Świdnickie Żagle

Po raz czwarty odbyły się w Świdnicy "Dni Żagli". Organizatorem imprezy jest Świdnicki Klub Żeglarski "Qbryg". Tegoroczna impreza była największą z dotychczas zorganizowanych.
Na mieszkańców czekało rekreacyjne pływanie na łodziach "Omega", były też zawody żeglarskie dla dorosłych, pokazy sportów "z żaglami", między innymi paralotnie, windsurfing, dla dzieci był lunapark, zjeżdżalnie, euro-bungee, miasteczko ruchu drogowego dla dzieci i wiele innych atrakcji.
Podczas imprezy koncerty zespołu "Free Time" a także koncert zespołu "Tabasco Club". Impreza nad Zalewem Witoszówki przyciągnęła wiele osób i to nie tylko ze Świdnicy. Zdjęcia ze "Świdnickich Dni Żagli" - >>> zobacz


27 kwietnia 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Hutnik Szczytna - Polonia-Sparta II Świdnica 1:2
Victoria Świebodzice - Szczawno Zdrój 2:1
Stal Świdnica - Grom Witków 4:0
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują szóste miejsce, Stal Świdnica jest na trzynastej pozycji, a Grom Witków na 12 miejscu.


27 kwietnia 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - Sudety Dziećmorowice 1:4
Zieloni Mrowiny - Granit Roztoka 3:2
LKS Bystrzyca Górna - Juventur Wałbrzych 1:0
Iskra Witków Śląski - Włókniarz Głuszyca 0:3
Górnik Boguszów Gorce - Karolina Jaworzyna Śląska 9:0
Czarni Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 3:2
Unia Jaroszów - Victoria II Świebodzice 1:0
Gwarek Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 2:1


27 kwietnia 2008 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań rekreacyjnej lidze piłki nożnej LZS seniorów padły następujące wyniki:
I liga - Kątki Strzelce 0:0, Rogoźnica - Gola 3:4, Kraszowice - Zebrzydów 5:3, Goczałków - Szczepanów 3:0, Tomkowice - Gościsław 2:1
II liga - LKS Zastruże LZS Tąpadła 3:0, LZS Tworzyjanów - LKS Biała 3:2, LKS Kalno - LZS Kostrza 3:4, LKS Imbramowice - LZS Śmiałowice 12:0, LZS Komorów - Kątki II - przełożony


27 kwietnia 2008 - "Motocykle II wojny światowej"

16 maja, w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowa w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot motocyklistów.
Impreza rozpocznie się godzinie 17.00 - otwarciem wystawy "Motocykle II wojny światowej" gdzie wśród scenerii wojennej będzie można podziwiać motocykle z tamtego okresu.
Kolejną atrakcją będzie pokaz mody motocyklowej. W międzyczasie będzie można zwiedzić unikatową kolekcję motocykli amerykańskich Harley-Davidson i Indian oraz inne eksponaty Muzeum, Zapewniamy grill, piwo, muzykę na żywo oraz dobrą zabawę w oryginalnej scenerii starych parowozów i motocykli.
Będzie można zakupić też akcesoria motocyklowe. Jest możliwość skorzystania z noclegów w wagonach sypialnych oraz pola namiotowego.


27 kwietnia 2008 - Poszukujemy świadków

17 kwietnia o godzinie 8.00 na ulicy 1 Maja w Świdnicy na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona 16 letnia mieszkanka Świdnicy.
Kierowca samochodu, zatrzymał się chcąc udzielić pomocy, potrącona powiedziała, że nic się nie stało, kierujący odjechał. Następnego dnia dziewczyna udała się do lekarza, który stwierdził obrażenia ciała w postaci stłuczenia biodra i kręgosłupa.
Prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy osoby, które były świadkami potrącenia.
Kontakt telefoniczny - 074 8582 270, 997 lub osobiście Sekcja Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15.


27 kwietnia 2008 - Olimpiada w boksie

W dniach 29 kwietnia - 4 maja odbędzie się w Świdnicy Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbędą się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny. Szczegółowy program Finału - >>> zobacz


27 kwietnia 2008 - Sycylijczycy w II LO w Świdnicy

16 kwietnia do Świdnicy przyjechała 14 - osobowa grupa włoskich uczniów wraz z opiekunkami. Średnia techniczna szkoła z Giarre na Sycylii należąca do programu Interkultura odpowiedziała na zaproszenie II LO do współpracy w ramach wymiany międzynarodowej.
Tygodniowy pobyt obejmował cykl zajęć w szkole oraz wycieczki i spotkania popołudniowe. Włoscy uczniowie po obejrzeniu prezentacji multimedialnej o naszej szkole oraz po zajęciach integracyjnych prowadzonych przez szkolnego pedagoga uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych oraz w lekcjach matematyki, chemii, j. angielskiego oraz w lekcji j. polskiego. Młodzi Włosi nauczyli się kilku polskich słów, odśpiewali Sto lat, poznali polskie zwyczaje i przepisy na tradycyjne potrawy. We wtorek - ostatni dzień wizyty- urządzono w auli szkolnej prezentację szkoły z Sycylii, quiz z wiedzy o obu krajach partnerskich oraz odśpiewanie piosenki w języku polskim i włoskim.
Popołudnia wypełniały wycieczki i spotkania towarzyskie. Włosi zwiedzili Świdnicę, Książ, Grodno, Walim i Wrocław. W sobotę - przede wszystkim dzięki staraniom rodziców polskich uczniów, którzy gościli u siebie młodzież z Giarre - włoska grupa wyjechała do Auschwitz, co było - jak stwierdzili po powrocie - jednym z najważniejszych przeżyć podczas pobytu w Polsce. Wtorek upłynął pod znakiem wspólnego gotowania potraw zarówno polskich, jak i włoskich. Niestety, kolacja była jednocześnie pożegnaniem z grupą z Sycylii.
Inicjatorką nawiązania kontaktu z włoską szkołą była p. Urszula Tokarska-Łokić.


26 kwietnia 2008 - Pokonały Zawiercie

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozegrały swój trzeci mecz o utrzymanie się w II lidze z MKS Zawiercie. MKS Świdnica pokonał Zawiercie 3:1 w setach 26/24, 25/15, 20/25 i w czwartym zwyciężył do 18.
MKS Świdnica wystąpił w składzie: Aleksandra Małodobra, Anna Malina, Magdalena Kukla, Malwina Mikoda, Marta Śliwka, Magdalena Antoniak i Katarzyna Missa jako libero.
Cały zespół rozegrał dobry mecz a wyróżniły się Katarzyna Missa i Magdalena Antoniak. MKS Zawiercie po przegranym meczu ze świdniczankami opuszcza szeregi drugiej ligi.
Kolejny mecz MKS Świdnica rozegra 10 maja w Świdnicy z zespołem trzecioligowym.


26 kwietnia 2008 - Niespodzianki nie było

W Wałbrzychu spotkały się dzisiaj drużyny walczące o mistrzostwo piłkarskiej IV ligi.
Górnik Wałbrzych podejmował lidera rozgrywek Polonię-Spartę Świdnica. Po ostatnich porażkach świdniczan tym razem niespodzianki nie było i mecz wygrali świdniczanie 1:0.
AKS Strzegom będąc gospodarzem meczu nie poradził sobie z drużyną z Trzebnicy i uległ Polonii Trzebnica 1:3.


26 kwietnia 2008 - Młodzież przeciwko wandalom

Co jest przyczyną wandalizmu? Jak zapobiegać chuligańskim wybrykom? Czy istnieją niezawodne sposoby na miejskich wandali? Te pytania z pewnością padną podczas debaty prezydenta ze świdnicką młodzieżą.
W najbliższy poniedziałek, 28 kwietnia, młodzi ludzie ze świdnickich szkół przedstawią własne pomysły na skuteczne zniechęcenie wandali do aktywności. Debata przygotowana przez Gimnazjum nr 2 jest początkiem szerszej akcji świdnickich władz - "Stop wandalom". Podczas spotkania do uczniów trafi ulotka zachęcająca do reagowania na chuligaństwo i niszczenie urządzeń miejskich, jak choćby ławki czy kosze na śmieci. W najbliższym czasie wraz z plakatami zostanie ona przekazana do wszystkich szkół.
- Świdnica pięknieje, więc tym bardziej rażą wszelkie zniszczenia. Musimy sami zadbać o miasto, dlatego już od dłuższego czasu rozmawiamy z różnymi środowiskami o problemie wandalizmu. Chcemy pozyskać sojuszników akcji wśród wszystkich świdniczan, a głos młodzieży w tej kwestii jest równie ważny, jak dorosłych - podkreśla Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Podczas spotkania wręczone zostaną nagrody w konkursie "Nasza Świdnica, czyli stop wandalizmowi" współorganizowanym przez Urząd Miejski i Gimnazjum nr 2. Uczniowie m.in. pisali listy otwarte do mieszkańców Świdnicy, fotografowali zniszczone miejsca, przygotowywali scenki pt. "Wszyscy wandale to brzydale". Debata rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


26 kwietnia 2008 - Przegląd teatrzyków

Maluchy ze świebodzickich przedszkoli, klas O oraz I-III szkół podstawowych prezentowały w środę, 23 kwietnia, swoje umiejętności aktorskie na III Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Teatralnych, który tradycyjnie odbył się w Klubie Seniora.
Mali aktorzy wcale nie mieli tremy tym bardziej, że gorąco wspierała je publiczność, złożona z rówieśników a także przejętych mamuś i dziadków.
Wszyscy uczestnicy dostali pluszaki i pamiątkowe dyplomy. Dzieci zaprosiły na swój przegląd zastępcę burmistrza miasta, Zbigniewa Opalińskiego oraz Zofię Choińską, szefową Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego.


26 kwietnia 2008 - "Przeszczep darem życia"

Happening i debaty m.in. z Przemysławem Saletą to elementy świdnickiej kampanii na rzecz transplantologii, którą zaplanowano na 15 maja.
Powód? Organizatorzy chcą zachęcić świdniczan, by świadomie decydowali się na przekazanie swoich organów innym np. w przypadku śmierci. Wszystko to w myśl zasady, że transplantologia, to tak naprawdę przekazywanie daru życia.
Do idei tej będzie przekonywał znany bokser Przemysław Saleta, który oddał nerkę swojej córce. W debacie weźmie udział również dolnośląski konsultant ds. transplantologii oraz prezes Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".
W ramach akcji mieszkańcy otrzymają ulotki i karty woli, które są zgodą na ratowanie życia innych.


25 kwietnia 2008 - Zaginął

18 kwietnia 2008 roku, około godziny 20.00 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił: Mączyński Lech Adam urodzony 23 grudnia 1955 roku w Świdnicy, zamieszkały Świdnica przy ulicy Garbarskiej 23/14 Rysopis - wzrost 188 cm, sylwetka szczupła, twarz pociągła, włosy krótkie siwe, oczy niebieskie, nos duży tzw. orli, uszy normalne, uzębienie pełne, może nosić okulary.
Mężczyzna ubrany był w czarną zimową kurtkę z kapturem na zamek z rozpinanym kołnierzem, stalowe dżinsy, czarne półbuty.
Na czole po prawej stronie podwójna blizna po uderzeniu.
Wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat poszukiwanego prosimy o kontakt pod nr telefonów 074 8582 227, 074 8582 220, lub 997.


25 kwietnia 2008 - Więcej wpływów, mniej wydatków

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek otrzymał absolutorium za 2007 rok. Realizację budżetu pozytywnie oceniła Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. Te decyzje stały się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi.
Finanse miasta za 2007 rok przedstawiają się imponująco. Dochody planowane na 134,7 mln zł zrealizowano na poziomie 140,9 mln zł. Wydatki planowano na 122,9 mln zł, a w rezultacie były mniejsze, bo na koniec roku wyniosły 117,1 mln zł.
W głosowaniu nad absolutorium wzięło udział 23 radnych (20 - za, 3 - przeciw).
- Bardzo dziękuję za tę decyzję. Myślę, że to wyraz naszej wspólnej pracy i akceptacja dla wszystkich tych dobrych rzeczy, które wydarzyły się w 2007 roku - powiedział tuż po głosowaniu prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek.


25 kwietnia 2008 - Spotkanie z Biskupem

Starosta Zygmunt Worsa spotkał się dzisiaj z Biskupem Świdnickim Ignacym Decem w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Spotkanie miało na celu omówienie spraw związanych z planem kontroli obiektów sakralnych na terenie Powiatu Świdnickiego. -" Rozmawialiśmy z Księdzem Biskupem o konieczności sprawdzenia stanu technicznego oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego dostępnych publicznie obiektów sakralnych z terenu naszego powiatu. W tym roku specjalnie powołana do tego komisja wytypowała cztery obiekty, które będą kontrolowane pod tym kątem." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Powiatowy Zespół Ochrony Zabytków i Dóbr Kultury został powołany na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, który poprosił o stworzenie takich zespołów na terenie wszystkich powiatów w całej Polsce. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. W tym roku zaplanowano, że w ramach kontroli obiektów sakralnych sprawdzonych pod kątem zabezpieczenia przeciwpożarowego, zagrożeń z zakresu sztuki budowlanej, zabezpieczenia przed kradzieżami i stanu technicznego budowli i konstrukcji zostaną sprawdzone cztery zabytki sakralne: kościół parafialny w Grodziszczu, dwa kościoły w Krzyżowej i Makowicach oraz strzegomska Bazylika Mniejsza.
Wyniki kontroli zostaną przedstawione po wizji na miejscu obiektu. Są one niezwykle ważne, gdyż kościoły są dostępne dla mieszkańców i zwiedzających. Dlatego też niezwykle ważna jest kwestia zabezpieczenia ich przed wszelkimi zagrożeniami.


25 kwietnia 2008 - Przekazanie Lubiechowskiej Wody

Choć wydaje się to dosyć nieprawdopodobne, przepływający przez Świebodzice potok Lubiechowska Woda został przed laty skomunalizowany na rzecz gminy i stanowił jej mienie, choć cieki wodne winny należeć do Skarbu Państwa.
Aby uporządkować tę sytuację Rada Miejska Świebodzic podjęła uchwałę o przekazaniu w drodze darowizny potoku na rzecz tego Skarbu, w imieniu którego rzeką zarządza Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Tym bardziej, że DZMUW w ubiegłym roku przeprowadził na potoku szereg prac, związanych z uregulowaniem koryta i brzegów.
Radni zdecydowali o przekazaniu Lubiechowskiej Wody jednogłośnie.


25 kwietnia 2008 - Świdnickie Dni Żagli

Po raz czwarty Świdnicki Klub Żeglarski QBRYG jest organizatorem Świdnickich Dni Żagli, imprezy, która stała się już na dobre wizytówką wszystkich żeglarzy naszego miasta.
W tym roku Świdnickie Dni Żagli mają charakter szczególny, ponieważ będą największe z dotychczas zorganizowanych. Nad świdnickim zalewem Witoszówka powstanie scena z odpowiednim nagłośnieniem, która przez dwa dni 26 i 27 kwietnia przyciągać będzie rzeszę mieszkańców miasta.
Planujemy między innymi: dziecięce regaty na łodziach klasy "optymist", występ znanych zespołów szantowych i rockowych, plenerowe pokazy jachtów, pływania na łodziach klasy omega dla młodzieży i dorosłych. Z całą pewnością impreza ta przyciągnie wiele osób nie tylko ze Świdnicy. Szczegółowy program "Dni Żagli" - >>> zobacz


25 kwietnia 2008 - Pływacy na start

26 kwietnia, w Wodnym Centrum Rekreacji w Świebodzicach odbędą się Międzypowiatowe Zawody Pływackie, Finał Międzyklubowych Zawodów Pływackich Regionu Wałbrzyskiego. W zawodach bierze udział około 200 zawodników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z pięciu klubów pływackich, reprezentujących trzy powiaty: świdnicki, wałbrzyski i kamiennogórski. To: KS - "Rekin" Świebodzice, UKS "Delfin" Wałbrzych, UKS "Sokół" Wałbrzych, KP "Sudety" Kamienna Góra oraz jako pretendent do Amatorskiej Ligi Pływackiej regionu wałbrzyskiego MKS "Bolko" Świdnica.
Zawodnicy wystartują w czterech konkurencjach indywidualnie oraz zespołowo w 3 sztafetach. Zawody rozpoczynają się o godzinie 8.00 i potrwają do 13.00 Serdecznie zapraszamy do WCR w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego.
Honorowy patronat nad zawodami objęli: poseł na Sejm RP Anna Zalewska, burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz Janusz Zieliński, dyrektor OSiR Świebodzice.
Organizatorem zawodów jest Fundacja REM - Rozwój, Edukacja, Motywacja z siedzibą w Mokrzeszowie, współorganizatorem - Klub Sportowy "Rekin" w Świebodzicach. Projekt współfinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


25 kwietnia 2008 - Zarząd prosi o wyjaśnienie

W związku z artykułem "Chcą wyjaśnić śmierć ojca", jaki ukazał się w Tygodniku Świdnickim w dniu 21 kwietnia dotyczącym porady udzielanej przez SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy w dniu 5 kwietnia mieszkańcowi naszego powiatu, Zarząd Powiatu w Świdnicy polecił Dyrektorowi Pogotowia pilne przeprowadzenie szczegółowego i wnikliwego postępowania wyjaśniającego.
Dyrektor Zbigniew Kołodziejczyk przygotował pisemne wyjaśnienie dla Zarządu Powiatu wskazując na to, że wszystkie procedury przy udzielaniu pomocy pacjentowi zostały zachowane. Wyniki postępowania wyjaśniającego zostaną przedstawione Zarządowi na najbliższym posiedzeniu we wtorek 29 kwietnia.
-"Na tą chwilę nie mamy informacji, czy rodzina skierowała sprawę do prokuratury a nasza jedyna wiedza na ten temat pochodzi z artykułu, jaki ukazał się w jednej z lokalnych gazet. Zaraz po tym poprosiliśmy Dyrektora Pogotowia o przygotowanie pisemnego wyjaśnienia, które zostanie przedstawione Zarządowi na najbliższym posiedzeniu." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.


25 kwietnia 2008 - Szkolny omnibus

"Omnibus klas trzecich" - konkurs od tym hasłem zorganizowała w środę, 23 kwietnia, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Świebodzicach. Ten międzyszkolny konkurs wiedzy ogólnej zgromadził dwunastkę dzieci ze wszystkich świebodzickich szkół podstawowych (po troje reprezentantów z każdej szkoły), które zmagały się z bardzo trudnymi i podchwytliwymi pytaniami.
Po zaciętej dogrywce do grona finalistów awansowało troje najlepszych zawodników: dwóch chłopców i dziewczynka. Ostatecznie górą była płeć piękna, gdyż zwyciężyła Klaudia Zyska z Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach. Drugie miejsce zajął Łukasz Jakubowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, a miejsce trzecie przypadło Bartoszowi Wiciakowi, który reprezentował gospodarzy konkursu tj. PSP nr 4.
Nagrody zwycięzcy wręczył zastępca burmistrza, Zbigniew Opaliński. Urząd Miejski był sponsorem nagród.


25 kwietnia 2008 - Nowa elewacja

Blisko 550 tysięcy złotych będzie kosztował gruntowny remont elewacji bloku śródrynkowego w Świdnicy. Prace remontowe zabytkowej kamienicy właśnie się rozpoczęły. W ich trakcie zostanie wykonana elewacja ściany północnej. Wstawione zostaną również nowe okna, w miejscach, gdzie ich do tej pory nie wymieniono.
Według planu prace powinny zakończyć się we wrześniu bieżącego roku.
W tym czasie poszczególne części fasady budynku zyskają nowe kolory między innymi piaskowo-żółty oraz popielaty.
Remont sfinansowany zostanie w całości z budżetu miasta.


25 kwietnia 2008 - Bierzemy kredyt na inwestycje

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic radni podjęli uchwałę o zaciągnięciu kredytu w wysokości 5.300 000 zł. Prawie połowa tej kwoty przeznaczona będzie na ostateczną spłatę i rozliczenie krytej pływalni w Świebodzicach, inwestycji, która od wielu już lat obciąża budżet miasta. Dzięki pieniądzom z kredytu, zaplanowanym na ten rok w budżecie kwotom oraz należnej datacji z Ministerstwa Sportu ta wieloletnia i kosztowna inwestycja zostanie rozliczona z końcem sierpnia tego roku, uwalniając przyszłoroczny budżet od obciążeń.
Pozostałe zaś pieniądze przeznaczone będą na rozpoczęcie nowych inwestycji, na które czekają mieszkańcy miasta.
- Sytuacja budżetu jest dynamiczna - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Jest wiele potrzeb w mieście i chcemy wychodzić im naprzeciw. Tak jak wielokrotnie powtarzałem, gdy tylko będziemy gotowi do rozpoczęcia zadań, poprosimy radę o zgodę na zaciągnięcie kredytu. I właśnie jesteśmy w takim momencie.
Bo inwestycji - drobnych i większych - zacznie się wiele. Jedną z ważniejszych będzie przystąpienie do modernizacji dróg na Osiedlu Piastowskim - na to Świebodzice wydadzą ponad milion złotych, na drogi transportu rolnego - 150 000 zł. Z mniejszych, ale równie ważnych zadań to przystąpienie do opracowania dokumentacji projektowej związanej z rewitalizacją Parku Miejskiego, zmiana organizacji ruchu w mieście - 40 000 zł, monitoring Rynku - 35 000 zł czy dotacja na zakup samochodu dla świebodzickiego komisariatu - 33 000 zł. Stosowną uchwałą rada wprowadziła na sesji odpowiednie zmiany w budżecie.


25 kwietnia 2008 - Otwarty Bieg Przełajowy

31 maja we wsi Biała w gminie Marcinowice odbędzie się pierwszy Otwarty Bieg Przełajowy "Pamięci Andrzeja Wojsława"
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły oraz inne stowarzyszenia sportowe. Bieg odbywać się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 28 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 13, telefon 074 856-83-52. Regulamin biegu - >>> zobacz


25 kwietnia 2008 - Nagrody dla sportowców

Świdniccy sportowcy wyróżnieni za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej. Nagrody za 2007 rok otrzymali:
W kategorii "zawodnik" nagroda trafiła do Daniel Bukowy - Klub Kyokushinkai Karate - za Mistrzostwo Polski - kumite mężczyzn do 75 kg na XXXIV Mistrzostwach Polski Seniorów w Rzeszowie oraz V miejsca w kategorii kumite mężczyzn do 70 kg w Mistrzostwach Europy w Grecji, Dariusz Filipczak - Klub Piłkarski "Polonia-Sparta" - za działania sportowe, które przyczyniły się do zajęcia przez zespół I miejsca w tabeli IV ligi i zwiększenia szans na awans do wyższej ligi, zespołu akrobatów - Aleksander Pankiewicz, Michał Skowron, Szymon Moas, Mateusz Opyrchał, Jonas Al-Hadad, Kamil Fieniuk - za III miejsce na III Europejskich Igrzyskach w Holandii, IV miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Holandii, II miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów.
W kategorii trener nagrodę przyznano: Zbigniew Romanowski- Klub Kyokushinkai Karate - za osiągnięcia szkolonych zawodników, Tadeusz Masny - Klub Piłkarski "Polonia-Sparta" - za zajęcie przez zespół seniorów I miejsca w tabeli IV ligi i zwiększenie szans na awans do wyższej ligi.
W kategorii działacz w dziedzinie kultury fizycznej Dariusz Stachurski - Klub Sportowy "Stal" - za działania na rzecz upowszechniania kultury fizycznej.
Za całokształt działalności w dziedzinie kultury fizycznej Daniel Perski związany z Miejskim Klubem Sportowym "Polonia".


25 kwietnia 2008 - Oliwka uczy innych

Ma 5 lat, mnóstwo energii, uwielbia śpiewać i rysować. Mała Oliwka Organ ze Świebodzic wystąpiła w nagraniu płyty edukacyjnej z udziałem dzieci z całej Polski, którą wydał niedawno dziennik "Polska Gazeta Wrocławska".
Oliwka jest bardzo dumna ze swojego występu. - W przedszkolu jestem teraz bardzo sławna, wszystkie dzieci oglądały ten film - uśmiecha się dziewczynka.
"Zdjęciaki"- bo taki tytuł nosi wydawnictwo, uczą w przyjazny i ciekawy dla malucha sposób rozróżniać barwy, kształty; wyrabia także logiczne i kreatywne myślenie. Głównym bohaterem każdego odcinka jest dziecko, które porusza się w świecie najrozmaitszych zwierzęcych przyjaciół, od słonia po papugę. Zwierzęce postaci sterują narracją każdego odcinka i pomagają wykreować magiczny świat wokół małego bohatera.
Zdjęcie Oliwki wysłała do gazety mama. Tak się spodobało, że mała świebodziczanka wzięła udział w nagraniu.


25 kwietnia 2008 - Turniej Wiosny

W dniach 3 i 4 maja odbędzie się w Świdnicy XII Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej im. H. Chmielewskiego.
W tym znanym turnieju uczestniczyć będą zawodnicy z Czech, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, USA, z Węgier i oczywiście zawodnicy z Polski.
3 maja już od godziny 9.00 zawodnicy będą walczyć w eliminacjach. O godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju po czym do godziny 18.30 trwać będzie dalsza część eliminacji.
4 maja to dzień finałów, które rozpoczną się już od godziny 9.00. Zakończenie Turnieju Wiosny i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 16.30.


25 kwietnia 2008 - Uroczystości 3 Maja

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Świebodzicach Ciernie oraz Burmistrz Miasta Świebodzice serdecznie zapraszają mieszkańców na miejskie uroczystości religijno-patriotyczne związane z odpustem ku czci NMP Królowej Polski i Rocznicą Konstytucji 3 Maja.
Odbędą się one w Kościele Parafialnym w Cierniach 3 maja o godzinie 11.30.
Program uroczystości - godzina 11.30 Program Artystyczny, godzina 12:00 Uroczysta Msza Odpustowa w intencji Ojczyzny, po mszy uroczysta procesja wokół kościoła.


25 kwietnia 2008 - Święto siatkówki w Roztoce

19 kwietnia do Roztoki zjechały siatkarskie talenty Juventuru Wałbrzych i AKS Strzegom. Rozgrywki trwały przez niemal 7 godzin i zgromadziły liczną widownię zarówno z Roztoki, jak i Wałbrzycha. Niestety nasi rekreacyjnie trenujący reprezentanci UKS Spartakus nie podołali presji i ciśnieniu pierwszych w ich życiu tak dużych rozgrywek i ulegli silniejszym rywalom. Nie ma jednak tego złego, co na dobre by nie wyszło. Zawodnicy zdali sobie sprawę z własnych słabości, nabrali meczowej ogłady i respektu dla przeciwnika. Te bezcenne doświadczenia zaowocują w przyszłości, zwłaszcza, że takie spotkania będą odbywały się częściej.
UKS Spartakus zagrał w składzie: Jakub Jaworski, Mateusz Chryplewicz, Filip Jaworski, Patryk Kruszelnicki, Tomasz Wójcik, Andrzej Hubisz i Kamil Szpilewski.


24 kwietnia 2008 - Spotkają się w Krzyżowej

Jednostki partnerskie Maltańskiej Służby Medycznej z Polski i Niemiec opracują plan współpracy. Na obrady w Krzyżowej na zaproszenie Zarządu Głównego Maltańskiej Służby Medycznej w Krakowie zjadą przedstawiciele dwunastu oddziałów z Polski i tyle samo niemieckich. Od 2 do 4 maja maltańczycy będą rozmawiać, jak lepiej i skuteczniej działać.
- Od 1990 r., od początku powstania w Polsce Maltańskiej Służby Medycznej współpraca z Malteser Hilfsdienst jest mocna i owocuje wspólnymi przedsięwzięciami. Stąd też przed kilku laty zrodził się pomysł, aby zorganizować spotkanie, podczas którego zacieśnią się kontakty partnerskie jednostek już działających, i które będzie okazją do znalezienia partnera dla nowych oddziałów z obu stron Odry. Spotkanie w Krzyżowej jest czwartym z kolei. Będzie szansą dla młodych jednostek, takich jak oddział świdnicki, do omówienia zasad współpracy i podjęcia konkretnych przedsięwzięć - stwierdza Sylwester Tomala, organizator zjazdu w Krzyżowej, honorowy członek MSM, pracownik MHD.
- To dobrze, że młodzi świdniczanie angażują się w bezinteresowną pomoc potrzebującym. Cieszę się, że w naszym mieście powstał oddział Maltańskiej Służby Medycznej i mam nadzieję, że spotkanie w Krzyżowej zaowocuje nową formą współdziałania z partnerskim Biberach - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który objął patronat nad spotkaniem.
Przedsięwzięciu patronują również biskup świdnicki, Ignacy Dec oraz świdnicki starosta, Zygmunt Worsa.


24 kwietnia 2008 - Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Świdnicy Radni udzielili absolutorium dla Zarządu Powiatu z wykonania budżetu w 2007 roku. Dziewiętnastu Radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium Zarządowi przy dziesięciu głosach wstrzymujących się. Zanim jednak doszło do głosowania Starosta przedstawił sprawozdanie z realizacji budżetu za 2007 rok. Odczytano również opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o realizacji ubiegłorocznego budżetu i opinię Komisji Rewizyjnej. Obie opinie były pozytywne.
Realizacja budżetu po stronie dochodów w 2007 roku wyniosła 112.780.326,78 zł, co stanowi 100,74% planu rocznego. Wydatki budżetowe zostały zrealizowane w kwocie 115.575.162,98 zł, co stanowi 88,21% planu rocznego. Planowano, że deficyt budżetowy wyniesie ponad 19 mln zł. W rezultacie zamknął się on kwotą 2.794.836 zł. Osiągnięcie deficytu niższego niż zaplanowano o kwotę 16.276.792 zł wynika z wyższego niż zaplanowano wykonania dochodów o kwotę 827.679,59 zł oraz obniżenia wydatków budżetu powiatu o 15.449.083 zł.
Podczas wczorajszej sesji wybrano nowego Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, został nim Władysław Gołębiowski.


24 kwietnia 2008 - Turniej dla silnych

1 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Strzegomiu odbędzie się Otwarty Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Miasta Strzegomia. Rywalizacja w poszczególnych kategoriach rozpocznie się o godzinie 11.15.
Prawo startu mają wszyscy, którzy ukończyli 14 lat (liczy się rocznik), posiadający dokument tożsamości stwierdzający wiek.
Na najlepszych czekają medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, zawodnicy którzy zajmą drugie i trzecie miejsca otrzymają medale i dyplomy.
Najlepszy zawodnik turnieju otrzyma puchar specjalny ufundowany przez kierownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Regulamin zawodów - >>> zobacz


24 kwietnia 2008 - Będą stypendia dla sportowców

Do 8 maja kluby sportowe mogą zgłaszać kandydatury zawodników ubiegających się o stypendia sportowe. Miasto zarezerwowało na ten cel 220 tysięcy złotych. Pomoc ta kierowana jest do sportowców, którzy w 2007 roku osiągnęli wysokie wyniki bądź są objęci programem szkolenia sportowego. Stypendia według nowych zasad będą przyznawane od tego roku. Warunki wnioskowania o pomoc współtworzyli m.in. działacze sportowi, w ramach prac Rady Sportu, powołanej przez prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka.
Stypendia będą przyznawane zgodnie z uchwałą, którą podjęła Rada Miejska w Świdnicy 28 marca. Stypendia mogą otrzymać: zawodnicy klubu, mającego siedzibę w Świdnicy, zawodnicy, będący mieszkańcami Świdnicy, którzy są zawodnikami klubu spoza miasta, ale w dyscyplinie nie prowadzonej przez świdnickie kluby.
Szczegółowe warunki jak sporządzić wniosek w sprawie stypendium można znaleźć w uchwale - >>> zobacz. Uchwała w sprawie stypendiów jest również do wglądu w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (tel. 074 8562-852). Wnioski stypendialne adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - można składać w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27 do 8 maja 2008 roku.


24 kwietnia 2008 - Bibliotekarze o przemocy

W dniach 17 i 24 kwietnia roku w Bibliotece Pedagogicznej w Świdnicy zorganizowano dwie konferencje poświęcone współpracy biblioteki szkolnej ze środowiskiem w zakresie przeciwdziałania agresji i przemocy rówieśniczej oraz formom zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w bibliotece.
W konferencji wzięło udział 26 nauczycieli bibliotekarzy szkół podstawowych i gimnazjów Świdnicy i powiatu świdnickiego. Konferencję prowadziła Agnieszka Nawrocka, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy.
Biblioteka Pedagogiczna od 2001 roku systematycznie organizuje spotkania i konferencje przedmiotowo-metodyczne dla bibliotekarzy szkolnych, które są okazją do wymiany doświadczeń i pełnią funkcję integrującą środowisko.


24 kwietnia 2008 - Koncert charytatywny

Wszystkich tych, którym nie są obojętne problemy innych, zapraszamy na koncert charytatywny, który odbędzie się 27 kwietnia.
Impreza organizowana jest z myślą o dwójce dzieci, zmagających się z poważnymi problemami zdrowotnymi - Wiktorii i Mateuszku. Ich rodzice proszą o wsparcie kosztowanego leczenia, jakiemu muszą zostać poddane dzieci, aby móc normalnie żyć i funkcjonować.
Koncert rozpocznie się w Strzegomskim Centrum Kultury o godzinie 16.00. Podczas imprezy zaprezentują się następujące zespoły - Zespół Folklorystyczny "Lasowianie" z Pieńska, Zespół Folklorystyczny "Echo" z Bolkowa oraz Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie", który jest inicjatorem koncertu.


24 kwietnia 2008 - Nagrodzono zwycięzców

Do konkursu zgłosiło się siedem drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Świdnickiego. Po pierwszym etapie do finału zakwalifikowało się pięć drużyn. Wygrać mogły jednak tylko trzy najlepsze drużyny. Celem konkursu jest propagowanie idei aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym Powiatu, kształcenie młodych przedsiębiorczych ludzi, przekonanie młodzieży, że można i trzeba rozwijać siebie i swoją działalność w okolicach miejsca zamieszkania.
Kapituła konkursowa w składzie Elżbieta Gaszyńska - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji w Radzie Powiatu, Bronisław Forski - Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania, Renata Walczewska z Powiatowego Urzędu Pracy oraz Konrad Jabłoński - Dyrektor Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy wybrali trzy zwycięskie drużyny.
I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy (II LO): Magdalena Orłowska i Jakub Bosak. Opiekun - Alicja Kwiatkowska. Uczniowie otrzymali odtwarzacze DVD z nagrywarką i twardym dyskiem oraz odtwarzacze MP4. Ich pomysłem na własny biznes jest założenie szkoły windsurfingowej z możliwością pobierania nauki i wypożyczania sprzętu.
II miejsce przyznano drużynie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach. Kamery cyfrowe odebrali Krzysztof Pancerz i Marcin Rychlicki. Opiekun - Agnieszka Gielata. Uczniowie planują otworzenie biura doradztwa przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na projekty wspomagające rozwój regionu.
III miejsce za pomysł uruchomienia firmy świadczącej usługi porządkowe, remontowe i zagospodarowania terenów zielonych zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Strzegomia. Aparaty cyfrowe z dodatkową kartą pamięci otrzymali: Mariusz Kożuszek i Łukasz Bajon. Opiekun - Katarzyna Tomczyk-Sulima.
Przyznano również dwa wyróżnienia dla Mateusza Dąbrowskiego i Krzysztofa Lubońskiego z Zespołu Szkół Budowlano - Elektrycznych w Świdnicy oraz Patrycji Zwięczak i Karoliny Kuklis z Zespołu Szkół nr III w Świdnicy. Uczniowie otrzymali książki o tematyce biznesowej.
- "Liczyła się przede wszystkim pomysłowość i możliwość wdrożenia prezentowanego projektu w życie." - wyjaśnia Elżbieta Gaszyńska - Przewodnicząca Kapituły Konkursowej.


24 kwietnia 2008 - "Aktywny Senior"

Wczoraj w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Turniej został zorganizowany przy współpracy z TKKF, wcześniej seniorzy intensywnie ćwiczyli by wypaść jak najlepiej.
W turnieju brały udział dwie kobiety i ośmiu panów. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz mały upominek a osoby na podium otrzymały dodatkowo puchar oraz medal. Najlepsi zawodnicy to: trzecie miejsce zajął Kazimierz Markowicz, drugie miejsce - Roman Ratajczyk, w turnieju zwyciężył Stanisław Owocki i to on otrzymał puchar główny.
Teraz seniorzy trenują grę w bilarda ponieważ niedługo odbędzie się Turniej Bilardowy.


24 kwietnia 2008 - Żeby świętować . . .

Żeby świętować, trzeba się dobrze przygotować.
Przed nami ważne święta majowe: 1 maja - Święto Pracy i rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja - Dzień Flagi Narodowej, 3 - maja rocznica ustanowienia Konstytucji, 8 maja - Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, 9 maja - Święto Unii Europejskiej, a 22 maja - Święto Bożego Ciała.
Podobnie jak w latach ubiegłych urzędy państwowe, instytucje i osoby prywatne powinny zadbać o oflagowanie swoich obiektów. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji dysponuje flagami narodowymi w cenie 8.60 zł/szt. i drzewcami po 3.60 zł/szt. Dodatkowo istnieje możliwość zakupienia flag unijnych a także "maryjnych" i "papieskich".
Zainteresowani mogą się zgłaszać do sekretariatu GOKSiR lub złożyć zamówienie na większą ilość flag telefonicznie pod nr: (074) 8586 159.


23 kwietnia 2008 - Zapolują na świdnickiego dzika

W maju rusza I Festiwal Reżyserii Filmowej, który zorganizowany zostanie w Świdnicy. Dziś, 23 kwietnia filmy nominowane do zmagań o "Złotego Dzika" ujawnił Sylwester Chęciński, reżyser, przewodniczący jury. - Reżyser realizuje swoją wizję. Decyduje o obsadzie i temacie. Wie o czym opowiada. Tworząc klimat i atmosferę próbuje to przekazać widzowi. Tymi reżyserskimi opowieściami będziemy się zajmować i zdecydujemy komu dzik się należy - mówi Sylwester Chęciński.
Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu dodaje: - Sylwetka dzika znajduje się w herbie miasta Świdnicy i symbolizuje odwagę i męstwo. Takie cechy powinien mieć reżyser, więc nagroda nie jest przypadkowa. Festiwal ma za zadanie podpowiedzenie młodym ludziom, jak odczytywać sztukę filmową.
Skąd pomysł, by przedsięwzięcie to zorganizować w Świdnicy? - Dziś mało kto pamięta, ale to w Świdnicy tuż po wojnie zaczęło działać jedno z pierwszych na Dolnym Śląsku kin. Prężnie działał również Dyskusyjny Klub Filmowy. W ostatnich latach bardzo dobrze przyjęły się w naszym mieście propozycje "Kina ze smakiem", czy "Kina na skróty".
W tym roku rusza I Festiwal Reżyserii Filmowej, który wierzę, że będzie kontynuował tę chlubną tradycję. Świdnicka publiczność to pasjonaci kina, którzy potwierdzają to swoją tłumną obecnością na organizowanych w mieście premierowych pokazach filmów. Liczę, że pełną widownię będzie miał również każdy z pokazów organizowanych w ramach Festiwalu - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Program festiwalu - >>> zobacz


23 kwietnia 2008 - "Motocykle II wojny światowej"

16 maja, w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowa w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot motocyklistów.
Impreza rozpocznie się godzinie 17.00 - otwarciem wystawy "Motocykle II wojny światowej" gdzie wśród scenerii wojennej będzie można podziwiać motocykle z tamtego okresu.
Kolejną atrakcją będzie pokaz mody motocyklowej. W międzyczasie będzie można zwiedzić unikatową kolekcję motocykli amerykańskich Harley-Davidson i Indian oraz inne eksponaty Muzeum, Zapewniamy grill, piwo, muzykę na żywo oraz dobrą zabawę w oryginalnej scenerii starych parowozów i motocykli.
Będzie można zakupić też akcesoria motocyklowe. Jest możliwość skorzystania z noclegów w wagonach sypialnych oraz pola namiotowego.


23 kwietnia 2008 - Poszukujemy świadków

17 kwietnia o godzinie 8.00 na ulicy 1 Maja w Świdnicy na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona 16 letnia mieszkanka Świdnicy.
Kierowca samochodu, zatrzymał się chcąc udzielić pomocy, potrącona powiedziała, że nic się nie stało, kierujący odjechał. Następnego dnia dziewczyna udała się do lekarza, który stwierdził obrażenia ciała w postaci stłuczenia biodra i kręgosłupa.
Prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy osoby, które były świadkami potrącenia.
Kontakt telefoniczny - 074 8582 270, 997 lub osobiście Sekcja Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15.


23 kwietnia 2008 - Sukces uczniów Gimnazjum nr 1

Ekologia i ochrona środowiska mają ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Wiedzą o tym doskonale uczniowie Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
Wspólnie z nauczycielami corocznie prowadzą wiele akcji ekologicznych: zbiórkę zużytych baterii, plastikowych opakowań, makulatury. Dokonują inwentaryzacji strzegomskich pomników przyrody, przygotowują plakaty o tematyce ekologicznej, czynnie uczestniczą w konkursach organizowanych zarówno w szkole, jak i poza nią.
15 kwietnia gimnazjaliści wzięli udział w VI Międzyszkolnym Turnieju ekologicznym zorganizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. Drużyna, składająca się z uczniów klasy 2 "a": Michaliny Dudy, Ewy Bizoń oraz Adama Balawendera zdobyła w potyczkach pierwsze miejsce, pokonując tym samym gimnazjalistów ze Świebodzic oraz Żarowa. Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka chemii - Ewa Marczak.
Celem konkursu było przybliżenie uczniom zagadnień z zakresu ochrony i kształtowania środowiska oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia współczesnej cywilizacji. Konkurs przeprowadzony został w formie quizowo-zabawowej. Uczniowie udzielali odpowiedzi na wylosowane przez siebie pytania, omawiali wykonane wcześniej plakaty, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, przyporządkowywali odpowiednie informacje do określonych ilustracji.
Drużynę aktywnie wspierała grupa kibiców w osobach: Maria Konieczna, Jakub Szlachta oraz Piotr Rudnicki. Zadaniem kibiców było przedstawienie antyreklamy nieekologicznego sposobu życia. Wszyscy uczniowie otrzymali cenne nagrody w postaci książek o tematyce ekologicznej.


23 kwietnia 2008 - Właściciel nie reaguje

Powtórne doniesienia do prokuratury, złożone przez Gminę Świebodzice i Państwową Straż Pożarną w Świdnicy oraz decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o natychmiastowym zabezpieczeniu terenu - takie są decyzje gminnego zespołu kryzysowego, który zebrał się w środę rano aby ustalić dalsze działanie w sprawie wczorajszej katastrofy budowlanej na terenie zakładów dawnej Sileny - ostatnio funkcjonującej pod nazwą Eurolen. W jego skład weszli: burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, zastępca Ireneusz Zyska, sekretarz Anna Żygadło, komendant PSP w Świdnicy Tomasz Szuszwalak, dowódca JRG PSP w Świebodzicach Piotr Sułek oraz Jarosław Szpeniuk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Silena od półtora roku jest systematycznie odwiedzana przez złomiarzy, którzy wycinają wszystkie elementy metalowe. Ludzie przychodzą tam prawie jak do pracy, z własnymi narzędziami, w kilkuosobowych ekipach, na zmiany. Tymczasem zakład ma właściciela. Jest nim biznesmen, który systematyczne uchyla się od obowiązku zadbania o swoją własność, nie pojawia się w Świebodzicach, nie można się z nim skontaktować. Teren jest niezabezpieczony, a gospodarz w ogóle się nim nie interesuje. Wykorzystują to złomiarze, jednak prace które prowadzą na terenie zakładu są nielegalne i niebezpieczne.
- Po wtorkowych wydarzeniach wystąpimy po raz kolejny do prokuratury o wszczęcie postępowania, ze swojej strony postaramy się także zabezpieczyć teren zakładu w miarę swoich możliwości oraz umieścić tablice ostrzegawcze o zagrożeniach - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Takie samo zawiadomienie złoży także komendant powiatowy PSP Tomasz Szuszwalak. Jarosław Szpeniuk, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy wyda decyzję o natychmiastowym zabezpieczeniu przez właściciela terenu zakładu.
- mówi burmistrz Kożuchowicz. - Chcemy, aby właściciel respektował prawo i zadbał o swoją własność. Jako samorząd nie możemy podejmować żadnych działań na terenie prywatnym, z kolei właściciel nie reaguje na żadne wezwania czy nakazy. Liczymy, że sprawą zajmą się skutecznie organy ścigania.


23 kwietnia 2008 - Większe ciśnienie

Skończyły się kłopoty mieszkańców ulicy Niepodległości w Strzegomiu, którzy narzekali na zbyt niskie ciśnienie wody w swoich kranach. Problem związany ze zbyt niskim ciśnieniem wody towarzyszył mieszkańcom ulicy Niepodległości w Strzegomiu od wielu lat. Taki stan rzeczy był bardzo uciążliwy i utrudniał wykonywanie codziennych czynności. Na szczęście to już przeszłość, ponieważ naprzeciw strzegomianom wyszły władze gminy.
Przy ulicy Niepodległości wykonana została spinka sieci wody z ulicy Niepodległości z siecią wody zasilaną z przepompowni przy ulicy Kościuszki. Efekty tych prac są już odczuwalne, ponieważ ciśnienie wody w kranach zdecydowanie się poprawiło.
Roboty trwały od października 2007 roku do kwietnia 2008 roku. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 178 tysięcy złotych.


23 kwietnia 2008 - Było trudniej

Dzisiejszy mecz świdnickich siatkarek z MKS Zawiercie nie był tak jak wczorajszy - "spacerkiem".
Wygranie drugiego meczu kosztowało nasze dziewczyny dużo więcej wysiłku.
MKS Świdnica - MKS Zawiercie 3:0 w setach 25/23, 25/17 i w ostatnim 25/20.
Kolejny mecz odbędzie się 26 i 27 kwietnia w Zawierciu.


23 kwietnia 2008 - Pierwszy wyścig MTB

W Bolesławcu rozegrano pierwszy wyścig MTB na rowerach górskich, zaliczany do Challenge'u Dolnośląskiego Związku Kolarskiego. W każdej kategorii wiekowej punktuje 10 zawodników. Dobrą formę zaprezentowali zawodnicy MKS "Karolina" Jaworzyna Śląska, zajmując punktowane miejsca w swoich kategoriach.
W kat. młodzików dziewcząt, na dystansie 10 km, 2 miejsce zajęła Iwona Kurczab, w tej samej grupie wiekowej chłopców zwyciężył Jakub Pytka a 6. był Aleks Sołtys. W juniorach młodszych (15km), dziewczęta Agnieszka Wojtas oraz Kamila Szewczyk zajęły odpowiednio 2. i 5. miejsca, natomiast w rywalizacji chłopców: 8 miejsce Kamil Wojtas, 10 - Łukasz Kolarski. Najstarsza kategoria juniorów miała do pokonania 20 km, wśród dziewczętach wygrała Anna Kuniej a wśród chłopcach 2 miejsce zajął Piotr Kurczab.
Wyjazd był sponsorowany ze środków Gminy Jaworzyna Śląska.


23 kwietnia 2008 - Nie zatrzymał się do kontroli

20 kwietnia policjanci Ruchu Drogowego pełniący służbę na terenie Gminy Świdnica, nakazali kierowcy BMW zjechanie na pobocze w celu dokonania kontroli drogowej. Kierujący pojazdem, jak się później okazało 25 letni mieszkaniec Gminy Świdnica, nie tylko nie zatrzymał się do kontroli ale zaczął uciekać.
Policjanci podjęli pościg, BMW skręciło w polną drogę, gdzie samochód zatrzymał się, a pasażerowie wraz z kierowcą zaczęli uciekać. Policjanci, którzy podjęli pościg za uciekającym kierowcą wydali komendy "Stój - Policja", które nie dały rezultatu, gdy wydali komendę o oddaniu strzału, uciekający zaczął wykrzykiwać - to sobie strzelajcie.
Policjanci oddali strzał ostrzegawczy, po krótkim pościgu mężczyzna został zatrzymany, jak się okazało po dowiezieniu do Komendy w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. W trakcie wykonywania czynności policjanci ustalili pozostałych mężczyzn, którzy przebywali w samochodzie.
Zatrzymanemu kierowcy przedstawiony został zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, przyznał się do popełnionego czynu i dobrowolnie poddał się karze. Prokurator zaproponował karę 20 stawek po 150 złotych grzywny, 500 złotych na Straż Pożarną oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.


23 kwietnia 2008 - Olimpiada w Akrobatyce Sportowej

26 i 27 kwietnia w Świdnicy odbędzie się Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce Sportowej w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce.
W Olimpiadzie wystąpią reprezentacje województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Zawody w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpoczną się uroczystością otwarcia o godzinie 9.00. Pierwszego dnia odbywać się będą eliminacje. Drugiego dnia od godziny 9.00 do 13.00 trwać będą finały.


23 kwietnia 2008 - Olimpiada w boksie

W dniach 29 kwietnia - 4 maja odbędzie się w Świdnicy Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbędą się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny. Szczegółowy program Finału - >>> zobacz


22 kwietnia 2008 - Zawalił się budynek

W Świebodzicach przy ulicy Strzegomskiej zawalił się dach i drugie piętro budynku w opuszczonych, byłych zakładach włókienniczych Silena.
Na miejscu w akcji brało udział siedem jednostek straży pożarnej. W związku z tym, że w budynku mogli znajdować się bezdomni oraz złomiarze w akcji użyto psa a oraz kamery termowizyjne.
Do godzin wieczornych w ruinach nie znaleziono nikogo. Akcja poszukiwawcza zostanie wznowiona jutro rano.
Najprawdopodobniejszą przyczyną zawalenia się budynku byli złomiarze wyciągający z konstrukcji wszystko co nadawało się do sprzedaży.


22 kwietnia 2008 - Szczęśliwa trzynastka

Dzisiaj w Świdnicy rozegrany został pierwszy z dwóch pojedynków o utrzymanie w drugiej lidze. Siatkarki MKS Świdnica zmierzyły się z MKS Zawiercie.
Od pierwszej do ostatniej akcji w meczu, na parkiecie dominowały świdniczanki, które bez najmniejszego problemu pokonały swoje rywalki w trzech setach.
MKS Świdnica - MKS Zawiercie 3:0 w setach - 25/13, 25/13 i w trzecim secie również 25/13.
Jutro kolejny mecz. Tym razem rozpocznie się o godzinie 14.00 w sali sportowej na Osiedlu Zawiszów.


22 kwietnia 2008 - Wandale niszczą znaki

Metalowe ogrodzenia, oznakowanie prowadzonych robót ziemnych a nawet przenośne sygnalizacje - wszystko to od kilku tygodni staje się regularnym łupem nieznanych wandali w Świebodzicach. Niemal po każdym weekendzie ekipy prowadzące prace w mieście liczą swoje straty i szacują zniszczenia. Te akty wandalizmu stają się już nie tylko uciążliwe z powodu kosztów, jakie firmy ponoszą na ich naprawę czy zakup nowych, ale także zaczynają już zagrażać bezpieczeństwu ludzi.
Podczas ostatniego weekendu nieznani wandale niszczyli przenośną sygnalizację świetlną na ulicy Mikulicza. Była tam bardzo potrzebna, gdyż na sporym odcinku ulicy kierowcy muszą się poruszać jednym pasem, wahadłowo. Tymczasem teraz sygnalizacja jest tylko z jednej strony i jest ograniczona.
Tydzień wcześniej z kolei komuś "przeszkadzało" świeżo postawione ogrodzenie przy budowanym boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej nr 3.
Straż Miejska w miarę swoich możliwości pojawia się częściej w miejscach, gdzie toczą się prace, niestety zniszczenia dokonywane są głównie późnym wieczorem lub w nocy.


22 kwietnia 2008 - Wieści z GCI

Gminne Centrum Informacji, przy współpracy z Urzędem Pracy w Strzegomiu, prowadzi zapisy na spotkanie z przedstawicielem Europejskich Służb Zatrudnienia EURES.
Na spotkaniu zostaną przedstawione oferty pracy, warunki zatrudnienia oraz pakiety socjalne oferowane przez zagranicznych pracodawców.
Chętni mogą zapisywać się osobiście w Gminnym Centrum Informacji, Urząd Miejski w Strzegomiu, Rynek 38, pokój 30. Zapisy przyjmujemy także pod numerami telefonów: (074) 8560-526, (074) 8560-529 oraz drogą elektroniczną na adres gci@strzegom.pl z podaniem numeru kontaktowego.


22 kwietnia 2008 - Sesja w czwartek

Tradycyjnie o godzinie 15.30 świebodziccy radni spotkają się na kolejnej sesji Rady Miejskiej w czwartek, 24 kwietnia.
Do rozpatrzenia jest kilka projektów uchwał.
Oto one: projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu w 2008 roku, zmiany w planie budżetu gminy również na ten rok, wyrażenie zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej Potok Lubiechowska Woda, będącej własnością Gminy Świebodzice, położonej w Świebodzicach, w drodze darowizny, na rzecz Skarbu Państwa, ustalenia najniższego wynagrodzenia i wartości jednego punktu dla pracowników zatrudnionych w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach, opinii o celowości zamierzenia oraz wyceny wnoszonego wkładu niepieniężnego do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świebodzicach sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzicach oraz rozpatrzenia skargi Pani Eweliny Szczepanik.


22 kwietnia 2008 - Dolnośląski Konkurs Recytatorski

18 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbył się 53 Dolnośląski Konkurs Recytatorski, był to etap rejonowy. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:
poezja śpiewana - Paula Fortuna, Izabela Jaworska - Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Magdalena Szarwaryn - Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Alicja Zielińska - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy,
recytacja - Dorota Pawlicka - Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie, Damian Swoboda i Piotr Ciołek - Publiczny Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach, Aleksandra Piętka, Krzysztof Gańko i Jakub Cajzner - Publiczne Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach, Agnieszka Lisowska - Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Jagoda Rossa, Oliwia Zachara, Krystian Kwiecień - Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju, Michał Nabłonek - Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Irmina Pączek, Jacek Rękas - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, a pozostali uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe kalendarze i foldery wydane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Finał 53 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego odbędzie się w dniach 27-28 maja o godzinie 10.00 w Sali Rycerskiej Urzędu Miasta w Oławie.


22 kwietnia 2008 - Uroczystości 3 Maja

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Matki Boskiej Królowej Polski w Świebodzicach Ciernie oraz Burmistrz Miasta Świebodzice serdecznie zapraszają mieszkańców na miejskie uroczystości religijno-patriotyczne związane z odpustem ku czci NMP Królowej Polski i Rocznicą Konstytucji 3 Maja.
Odbędą się one w Kościele Parafialnym w Cierniach 3 maja o godzinie 11.30.
Program uroczystości - godzina 11.30 Program Artystyczny, godzina 12:00 Uroczysta Msza Odpustowa w intencji Ojczyzny, po mszy uroczysta procesja wokół kościoła.


22 kwietnia 2008 - Turniej Wiosny

W dniach 3 i 4 maja odbędzie się w Świdnicy XII Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej im. H. Chmielewskiego.
W tym znanym turnieju uczestniczyć będą zawodnicy z Czech, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, USA, z Węgier i oczywiście zawodnicy z Polski.
3 maja już od godziny 9.00 zawodnicy będą walczyć w eliminacjach. O godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju po czym do godziny 18.30 trwać będzie dalsza część eliminacji.
4 maja to dzień finałów, które rozpoczną się już od godziny 9.00. Zakończenie Turnieju Wiosny i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 16.30.


21 kwietnia 2008 - Dzisiaj mija 90 lat

21 kwietnia 1918 roku podczas wykonywania lotu bojowego zginął najsłynniejszy świdniczanin - Baron Manfred von Richthofen. Ten najbardziej znany lotnik na świecie znany jest też jako "Red Baron".
Po śmierci pochowany został z pełnymi honorami wojskowymi przez 3. dywizjon australijskich sił powietrznych w Bertangles pod Amiens. Trzy lata później Francuzi przenieśli zwłoki na cmentarz wojskowy w Fricourt, następnie 20 listopada 1925 uroczyście przeniesiono je na berliński cmentarz Invalidenfriedhof, a w 1975 przeniesiono do rodzinnego grobu na cmentarzu w Wiesbaden.
Po latach zapomnienia doczekał się też swojego miejsca pamięci w Świdnicy.
W ubiegłym roku takie miejsce zbudował świdniczanin Jerzy Gaszyński. Mieści się ono w ogrodzie domu gdzie mieszkał "Czerwony Baron" (ulica Sikorskiego 19 - Świdnica). Po jego śmierci w domu tym mieściło się muzeum jego imienia prowadzone przez jego matkę.
"Czerwony baron" jest znany na całym świecie, jego imieniem nazywane są dywizjony lotnicze, gry komputerowe, pizzerie, bary, puby i restauracje, rośliny, zabawki, istnieje też w znakach wielu firm różnych branży.


21 kwietnia 2008 - Marcin Chwała - najlepszym astronomem

W dniach 10 - 12 kwietnia w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu odbywała się XXIV Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno - Astronautycznym.
Do udziału w XXIV OMSA zgłosiły się województwa dolnośląskie, kujawsko - pomorskie, lubelskie, lubuskie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko - mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Każde z województw mogło zgłosić po 2 uczniów - laureatów konkursów wojewódzkich do wygłoszenia referatów oraz po 2 uczniów finalistów etapu wojewódzkiego konkursu jako kibiców i uczestników seminarium.
Wśród jurorów oceniających wystąpienie 25 uczniów znalazły się takie znakomitości, jak prof. Andrzej Woszczyk, dr Henryka Brancewicz, dr Adam Michalec czy dr Magdalena Snoczyńska - Kożuchowska. Jurorzy reprezentowali wszystkie wolne ośrodki akademickie: Toruń, Kraków, Katowice, Warszawę oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Polskie Towarzystwo Astronautyczne.
Wśród 4-osobowej reprezentacji Dolnego Śląska, opiekunem, której była Lilia Kilian, jako laureat etapu wojewódzkiego znalazł się uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu - Marcin Chwała.
Komisja konkursowa po wysłuchaniu 25 referatów i odpowiedzi udzielonych przez referujących, postanowiła przyznać I miejsce strzegomskiemu licealiście za wystąpienie "Wystarczy, że popatrzę w niebo - czyli o obserwacjach meteorów". Okazało się, że z werdyktem jurorów zgodzili się uczestnicy seminarium - uczniowie i nauczyciele w głosowaniu tajnym, przyznając również Marcinowi Nagrodę Publiczności.
W uzasadnieniu zaznaczyli, że licealista zadziwił ich nie tylko wiedzą i zaangażowaniem w to co robi, ale również samym sposobem prezentacji - żywiołowością i pasją. Na zakończenie należy dodać, że Marcin otrzymał wiele różnych nagród, a najcenniejszą jest teleskop optyczny Sky Watcher (D=127, F=1500).


21 kwietnia 2008 - Świdnickie Dni Żagli

Po raz czwarty Świdnicki Klub Żeglarski QBRYG jest organizatorem Świdnickich Dni Żagli, imprezy, która stała się już na dobre wizytówką wszystkich żeglarzy naszego miasta.
W tym roku Świdnickie Dni Żagli mają charakter szczególny, ponieważ będą największe z dotychczas zorganizowanych. Nad świdnickim zalewem Witoszówka powstanie scena z odpowiednim nagłośnieniem, która przez dwa dni 26 i 27 kwietnia przyciągać będzie rzeszę mieszkańców miasta.
Planujemy między innymi: dziecięce regaty na łodziach klasy "optymist", występ znanych zespołów szantowych i rockowych, plenerowe pokazy jachtów, pływania na łodziach klasy omega dla młodzieży i dorosłych. Z całą pewnością impreza ta przyciągnie wiele osób nie tylko ze Świdnicy.


21 kwietnia 2008 - Jutro ważny mecz

Jutro w Świdnicy rozegrany zostanie pierwszy z pojedynków pomiędzy siatkarkami MKS Świdnica a MKS Zawiercie o utrzymanie się w II lidze.
Utrzyma się ten z zespołów który wygra trzy spotkania.
Mecz rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Drugi mecz już następnego dnia, ten rozpocznie się o godzinie 14.00. Kolejne dwa mecze odbędą się w Zawierciu.


21 kwietnia 2008 - Świebodzice najlepsze

19 kwietnia w Jaworzynie Śląskiej rozegrany został po raz drugi Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. Do udziału w rywalizacji zgłosiły się reprezentacje: Powiatu Świdnickiego, Gminy Jaworzyna Śląska, Gminy Żarów, Gminy Świebodzice i Gminy Strzegom. Rywalizacja pomiędzy drużynami przebiegała w systemie każdy z każdym. Zawodnicy grali z pełnym zaangażowaniem, jednak nie zapomnieli, że turniej to przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy.
W turnieju zwyciężyła reprezentacja Świebodzic, kolejne miejsca zajęli samorządowcy z Jaworzyny Śląskiej, Strzegomia, Żarowa i Powiatu Świdnickiego.
Królem strzelców został Andrzej Zadziorski (Jaworzyna Śląska), a najlepszym bramkarzem turnieju - Bogdan Kożuchowicz (Świebodzice).
Podczas turnieju rozegrano także konkurs rzutów karnych dla VIP'ów, w którym udział wzięli Burmistrzowie oraz Przewodniczący Rad Miejskich (lub zastępcy). W tym konkursie najlepszym strzelcem okazał się reprezentant Żarowa - Robert Kaśkow. Najlepszym bramkarzem konkursu został Sebastian Grajaszek z Jaworzyny Śląskiej, który "wpuścił" jedynie jedną bramkę.
Nagrody dla uczestników ufundowali: Firma Dacco Sport Collection ze Świdnicy, SOKiBP Jaworzyna Śląska, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej. Na zdjęciu zespół z Jaworzyny Śląskiej


21 kwietnia 2008 - Wystąpią w Oławie

18 kwietnia reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach wzięła udział w powiatowych eliminacjach 53 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego, które miały miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy.
Uczniowie: Aleksandra Piętka, Krzysztof Gańko i Jakub Cajzner znaleźli się w gronie laureatów i będą reprezentować szkołę oraz powiat świdnicki w finale konkursu w Oławie.
Recytatorów do występów przygotowali: R. Konarska i J. Gaik. Do Oławy pojedzie też uczennica - A. Zielińska, która zakwalifikowała się do następnego etapu konkursu w kategorii - poezja śpiewana, a jej opiekunem artystycznym jest Mirosław Jabłoński z MDK Świdnica.


21 kwietnia 2008 - Otwarty Bieg Przełajowy

31 maja we wsi Biała w gminie Marcinowice odbędzie się pierwszy Otwarty Bieg Przełajowy "Pamięci Andrzeja Wojsława"
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły oraz inne stowarzyszenia sportowe. Bieg odbywać się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 28 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 13, telefon 074 856-83-52. Regulamin biegu - >>> zobacz


21 kwietnia 2008 - Zwiedzą Parlament w Strasburgu

Magda Wiklińska, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Strzegomiu, wzięła udział w konkursie "Portret Rodziny Europejskiej", który został zorganizowany przez Lidię Geringer de Oedenberg, posła do Parlamentu Europejskiego, z okazji obchodów 4. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz w związku z obchodami Dnia Unii Europejskiej.
Regulamin konkursu zakładał konieczność stworzenia pracy w formacie plakatowym -rysunku, obrazu, fotografii, kolażu lub wycinanki, przedstawiającej familię europejską.
Magda zdecydowała się na zdjęcie, którego wyjątkowość bardzo szybko dostrzegła komisja konkursowa. W uzasadnieniu czytamy: "Komisji konkursowej najbardziej podobała się praca Magdaleny Wiklińskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, która zaangażowała w wykonanie portretu rodziny europejskiej koleżanki i kolegów z klasy oraz nauczyciela języka polskiego pana Tomasza Marczaka; wszyscy wcielili się w reprezentantów poszczególnych krajów, przywdziewając charakterystyczne dla danego kraju stroje i trzymając atrybuty kojarzące się z reprezentowanym krajem". Magdę w jej przedsięwzięciu wspierał także Michał Misek, komputerowy mistrz, który pomógł, za pomocą naniesionej komputerowo flagi UE i mapy Europy, nadać ostateczny kształt koncepcji koleżanki z młodszej klasy.
Nagrodą w konkursie jest sponsorowana przez Lidię Geringer de Oedenberg wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, na którą Magda pojedzie w dniach 15-18 czerwca. Komisja konkursowa "wystąpiła również do Lidii Geringer de Oedenberg z wnioskiem o wyróżnienie dwojga nauczycieli i zaprosiła ich w imieniu Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego". Jednym z nich jest nasz polonista Tomasz Marczak.


21 kwietnia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W zakończonej V edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej zwyciężyła po raz 4 z rzędu drużyna Karoliny, która okazała się bezkonkurencyjna i zwycięzyła we wszystkich 22 meczach, zdobywając 346 bramek (co daje 15,72 bramki na mecz), a tracąc zaledwie 87 (3.95 na mecz). Wyniki ostatnich spotkań:
o miejsca 7-8 - (6) Gimnazjum Senior - (8) Złodziejówka 13:10 (4:5)
o miejsca 5-6 - (5) Konigszelt SV - (7) XXL Bolesławice 11:5 (4:2)
o miejsca 3-4 - (2) Nowice LastKam - (4) Karolina Junior 10:7 (3:6)
o miejsca 1-2 - (1) Karolina - (3) Grande Team 10:5 (4:4)
Karolina występowała w składzie - Dyrda Tomasz, Charytanowicz Mariusz, Charytanowicz Janusz, Głogiewicz Daniel, Głogiewicz Krzysztof, Kowrach Grzegorz, Ogonek Mariusz, Jaśkowiak Bartek, Chwałek Bartek.
Kolejność w lidze: 1. Karolina, 2. Grande Team, 3. LastKam Nowice, 4. Karolina Junior, 5. Konigszelt SV, 6. XXl Bolesławice, 7. Gimnazjum Senior, 8. Złodziejówka, 9. Red Bull, 10. Piotrowice, 11. MKS Bitner (wycofany) i 12. WKS Bronx Pastuchów (wycofany).
Najlepszy zawodnik - Ignatowicz Grzegorz (Grande Team).
Najlepszy bramkarz - Witasik Piotr (Grande Team).
Najlepszy strzelec - Charytanowicz Mariusz (Karolina) 85 bramek.
Najlepszy Junior - Dybeł Piotr (Karolina Junior)


21 kwietnia 2008 - Edukacja taneczna w SCK

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zostali zaproszeni do udziału w programie edukacyjnym "Tanecznym rokiem".
Na scenie Strzegomskiego Centrum Kultury zaprezentowały się grupy taneczne ze Świdnicy i Osieka. Swój debiut miały również zespoły działające przy SCK, tj. Formacja Tańca Nowoczesnego oraz Dziecięcy Zespół "Smyki". Na scenie zaprezentowało się 150 wykonawców. Grupy ze Świdnicy, Osieka i ze Strzegomia prowadzone są przez instruktorów tańca Annę Trzeciak i Lubomira Szmidta. Uczniowie ze strzegomskich szkół mogli poznać różne style taneczne i ciekawostki związane z nauką tańca.
Proponując właśnie taką formę edukacji przez taniec, Strzegomskie Centrum Kultury pragnie poszerzyć swoją kulturalna ofertę i jednocześnie zachęcić młodzież do uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach. Strzegomskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom, dyrektorom szkół za zaangażowanie w przedsięwzięcie oraz niezawodnej publiczności. Szczególne podziękowania należą się rodzicom dzieci, biorących udział w zajęciach Sekcji Tańca SCK, którzy przygotowali oryginalne kostiumy estradowe.
Zajęcia Sekcji Tanecznej odbywają się w każdą sobotę o godzinie 13.00 w Strzegomskim Centrum Kultury.


20 kwietnia 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Polonia Sparta II Świdnica - Nysa Kłodzko 1:4
Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 2:2
Bielawianka Bielawa - Victoria Świebodzice 1:1
Grom Witków - Hutnik Szczytna 4:2
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica spadli na ósme miejsce, Stal Świdnica spadła na trzynastą pozycję, a Grom Witków awansował na 11 miejsce.


20 kwietnia 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zjednoczeni Żarów - Zieloni Mokrzeszów 2:1
Victoria II Świebodzice - Gwarek Wałbrzych 0:2
Skalnik Czarny Bór - Unia Jaroszów 2:0
Włókniarz Głuszyca - Górnik Gorce 2:4
Juventur Wałbrzych - Iskra Witków Śląski (przełożony)
Granit Roztoka - LKS Bystrzyca 1:2
Sudety Dziećmorowice - Zieloni Mrowiny 3:1
MKS Karolina Jaworzyna - Czarni Wałbrzych 1:3


20 kwietnia 2008 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań rekreacyjnej lidze piłki nożnej LZS seniorów padły następujące wyniki:
I liga - Zebrzydów - Kątki 2:6, Gościsław - Kraszowice 1:1, Szczepanów - Tomkowice 0:3, Gola - Goczałków 4:1, Strzelce Rogoźnica 1:2
II liga - LZS Kostrza - LKS Zastruże 2:2, LZS Śmiałowice - LKS Kalno 3:5, LZS Tąpadła - LZS Tworzyjanów 5:2, LKS Biała - LZS Komorów 2:0, Kątki II - LKS Imbramowice 5:2


19 kwietnia 2008 - "Niezapominajka" już w maju

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i z klas "0" do udziału w X Turnieju Małego Aktora "Niezapominajka".
Turniej odbędzie się 20 maja w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Honorowy Patronat Turnieju objął Robert Kaśków Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie. Sponsorem Turnieju jest Kenichi Yamanaka Prezes Firmy AKS Precision Ball Polska.
Żarowski Ośrodek Kultury zwraca się do opiekunów grup przedszkolnych i klas zerowych z powiatu świdnickiego o rozpropagowanie Turnieju wśród najmłodszych aktorów.
Regulaminy i karty zgłoszeń dostępne w placówkach przedszkolnych i Szkołach Podstawowych powiatu, można je pobrać także tutaj - >>> pobierz.


19 kwietnia 2008 - Muzeum Broni rozrasta się

Wczoraj w godzinach wieczornych dotarł do Witoszowa pod Świdnicą konwój trzech samochodów wojskowych - Tatra 148. Jest to kolejny nabytek Stanisława Gabrysia - właściciela Muzeum Broni. Pojazdy, które dotarły do Witoszowa razem tworzą Stację Radiolokacyjną RO - 51ML. Jest to libijska wersja stacji, nazywana "Justyną". Stacja służy do wykrywania celów z odległości 250 kilometrów.
W Witoszowie na ekspozycję czekają już między innymi: Stacja radarowa RW - 31. Stacja wykrywa obiekty z odległości 240 km i 80 km wysokości. Stacja składa się również z trzech pojazdów - Tatra 148, ta z kolei nazywa się "Bożena", w świetnym stanie technicznym jest kolejny nabytek - stacja diagnostyczna służąca do obsługi samolotu myśliwsko-bombowego SU-22M4, który także jest już na miejscu.
W Witoszowie są również działa, armaty. W najbliższym czasie dotrą kolejne samoloty.
Niedawno do muzeum dotarło 70 sztuk broni palnej podarowanej przez Komendę Policji we Wrocławiu. Zdjęcia z dotarcia konwoju i zdjęcia niektórych eksponatów czekających na przygotowywanie dla nich terenu wystawienniczego - >>> zobacz


19 kwietnia 2008 - Kolejna wpadka Sparty

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozegrali kolejny mecz w tej rundzie rozgrywek.
Rywalem świdniczan była niżej notowana drużyna - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie.
Mecz zakończył się podobnie jak poprzedni - porażką świdniczan. Nie pomógł atut własnego boiska. Polonia-Sparta Świdnica - Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:3
Również piłkarze AKS Strzegom dzisiejszy mecz zakończyli bez punktów. Górnik Złotoryja - AKS Strzegom 1:0 .


19 kwietnia 2008 - Sesja w Powiecie

Udzielenie absolutorium jak co roku poprzedzi wystąpienie Starosty, który przedstawi Radnym sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok. Przedstawiona zostanie także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej. A wszystko to odbędzie się na zwołanej na 23 kwietnia na godzinę 15.00 sesji Rady Powiatu w Świdnicy.
Oprócz głosowania nad tym ważnym punktem dla Zarządu Powiatu Radni będą podejmować uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2008 rok, regulaminu określającego wysokość dodatków i innych składników wynagrodzenia nauczycieli, restrukturyzacji należności Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Świdnicy wobec SP ZOZ w Świdnicy. Będą zajmowali się również dwoma uchwałami dotyczącymi Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie.
Radni wysłuchają także nagrodzonych prezentacji w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym" i wręczą zwycięskim drużynom ufundowane z budżetu powiatu cenne upominki.


19 kwietnia 2008 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 25 kwietnia zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy.
W jej trakcie radni wysłuchają sprawozdania z wykonania budżetu Świdnicy za 2007 rok i zadecydują o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta. Omówiony zostanie również stan bezpieczeństwa publicznego w 2007 roku oraz przedstawione będą zamierzenia planowane do realizacji w 2008 roku.
W trakcie obrad mowa będzie również o stanie zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz poziomie ochrony przed zagrożeniami lokalnymi na terenie Świdnicy.


19 kwietnia 2008 - Będzie weryfikacja naboru

Po raz pierwszy od wielu lat Gmina Świebodzice musi zastosować weryfikację podczas przyjmowania dzieci do przedszkoli miejskich. W mieście są bowiem tylko dwa przedszkola, a rodziców chętnych do umieszczenia w nich swojej pociechy - więcej niż mogą przyjąć.
- W tym roku liczba kart złożonych przez rodziców o przyjęcie dzieci do placówek przedszkolnych przekracza limit miejsc - wyjaśnia Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.
- Na pewno w pierwszej kolejności będą przyjęte dzieci 6-letnie oraz dzieci rodziców, którzy pracują. Aby poprawić sytuację zamierzamy zaadoptować dodatkowe pomieszczenia na sale dydaktyczne w Przedszkolu nr 2 i 3, co pozwoli dodatkowo przyjąć 45 dzieci.
W przyszłym roku, jak zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej dzieci 6-letnie będą pobierały naukę w szkołach, a 5-latki w oddziałach "0" co powinno pozwolić na przyjęcie większej liczby dzieci do przedszkoli. Obecnej wolne miejsca są jeszcze w oddziale przedszkolnym Publicznej Szkoły Integracyjnej w Cierniach.


19 kwietnia 2008 - Nowa świetlica

11 kwietnia odbył się odbiór robót budowlanych, w byłym budynku "Mimozy" w Pastuchowie. W budynku, w którym wyremontowano cztery pomieszczenia znajdzie teraz swoje miejsce świetlica środowiskowa.
Dotychczasowa świetlica środowiskowa w Pastuchowie mieściła się w jednej z klas Szkoły Podstawowej.
Teraz w nowo wyremontowanej placówce, w przyjaznych warunkach, dzieci i młodzież będą mogły bezpiecznie spędzić czas po zajęciach w szkole, spotkać się z przyjaciółmi, zawrzeć nowe znajomości i w ciekawy sposób wykorzystać wolny czas.


19 kwietnia 2008 - Międzygimnazjalny Turniej Ekologiczny

"Ziemia dla człowieka - człowiek dla Ziemi" - to motto towarzyszyło gimnazjalistom, którzy spotkali się 15 kwietnia w Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach na VI Międzygimnazjalnym Turnieju Ekologicznym. Rywalizowały ze sobą drużyny z Żarowa, Strzegomia, gimnazjum z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych ze Świebodzic oraz drużyna gospodarzy.
- Konkurencje były zróżnicowane zarówno pod względem treści jak i formy. Oprócz pytań z zakresu podstawowych zagadnień dotyczących ekologii i ochrony środowiska, uczniowie musieli wykazać się również umiejętnościami aktorskimi w konkurencji "Antyreklama nieekologicznego sposobu życia" i plastycznymi, prezentując plakat na temat przyczyn wymierania gatunków czy ekologiczne ozdoby domu - mówi Elżbieta Lenik, nauczycielka z Gimnazjum nr 1, organizatorka konkursu.
Konkurencje oceniało trzyosobowe jury, w skład którego weszły: Ewa Marczak, Agnieszka Bielawska i Elżbieta Lenik. Po zaciętej rywalizacji zakończonej dogrywką pierwsze miejsce zajęła drużyna Gimnazjum Nr 1 ze Strzegomia, drugie Gimnazjum Nr 1 ze Świebodzic a trzecie Gimnazjum z Żarowa.
Konkurencje przeplatane były zabawnymi scenkami o tematyce ekologicznej, które w żartobliwej formie przybliżały temat ochrony środowiska. Na zakończenie wszyscy uczestnicy turnieju zaproszeni zostali na pyszne ciasto upieczone przez rodziców. Turniej przygotowały: Katarzyna Cabanek - nauczyciel biologii oraz Elżbieta Lenik - nauczyciel fizyki z Publicznego Gimnazjum Nr 1.


19 kwietnia 2008 - Olimpiada w Akrobatyce Sportowej

26 i 27 kwietnia w Świdnicy odbędzie się Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce Sportowej w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce.
W Olimpiadzie wystąpią reprezentacje województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Zawody w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpoczną się uroczystością otwarcia o godzinie 9.00. Pierwszego dnia odbywać się będą eliminacje. Drugiego dnia od godziny 9.00 do 13.00 trwać będą finały.


18 kwietnia 2008 - Historia Księstwa Świdnicko - Jaworskiego

Książę Bolko I prowadził aktywną politykę mającą na celu wzmocnienie swojej władzy i powiększenie terytorium księstwa. Aby ją realizować sprzymierzał się z władcami Brandenburgii oraz Czech. W 1280 r. wspólnie z margrabią brandenburskim Ottonem V Długim najechał posiadłości Henryka IV Probusa, a w następnym w roku na Pragę. Chodziło wówczas o prawo opieki nad Wacławem, małoletnim synem króla Czech Przemysła Ottokara II...
Powyższy tekst jest fragmentem Historii Księstwa Świdnicko - Jaworskiego autorstwa Wiesława Rośkowicza - dyrektora świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa zamieszczonego w dziale dziennika "historia". Historia Księstwa Świdnicko - Jaworskiego - . . . czytaj więcej


18 kwietnia 2008 - "Mrówki 2007" dla pracowitych

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek po raz drugi przyznał honorowe tytuły "Mrówek" najbardziej pracowitym świdnickim urzędnikom.
Tytuł "Mrówki roku 2007" oraz tort - mrówkowiec otrzymało pięciu pracowników Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Kandydatury swoich pracowników zgłaszali dyrektorzy departamentów i kierownicy wydziałów.
- "Mrówki" to nagroda symboliczna. Jest przyznawana osobom, które są niezwykle pracowite i chętnie służą pomocą.
Wyróżnienie to trafia do osób, które powinny być wzorem dla innych urzędników - wyjaśnia prezydent Murdzek, pomysłodawca nagród. Każda z "Mrówek" otrzymała również w użytkowanie wieczyste specjalną pieczęć.


18 kwietnia 2008 - Cross w budowie

Prace budowlane na trasie crossu zawodów Pucharu Świata - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 już w pełni. W tym roku będzie sporo zmian i nowości.
Budowniczym strzegomskiego crossu tradycyjnie, już po raz szósty, jest Christan Zehe. Z zawodu nauczyciel, z zamiłowania koniarz, od 20 lat projektujący i budujący trasy crossu w całej Europie. Strzegomski cross w ocenie zawodników zawsze uchodził za świetnie przygotowany i trudny. Podkreślali to startujący w Strzegomiu zawodnicy ze światowej czołówki: Piia Pantsu, Linda Algotsson i Frank Osholt.
W tym roku na trasie crossu zawodów Toyota Hilux Horse Trials Strzegom będzie sporo zmian. Pojawią się zupełnie nowe przeszkody. Usytuowana ona będzie w tradycyjnym strzegomskim miejscu, gdzie kiedyś była przeszkoda składająca cię z trzech stacjonat pod kątem prostym. Zbudowana będzie z dwóch cornerów i stołu.
W centralnym punkcie placu krosowego zostanie usytuowane natomiast miasteczko domków jednorodzinnych, które będzie przeszkodą we wszystkich konkursach. W zupełnie nowym miejscu, na tyłach namiotu VIP, powstanie przeszkoda składająca się z dwóch bardzo trudnych wąskich frontów.
Sama trasa próby terenowej nie ulegnie zamianie, z bardzo niewielkimi poprawkami będzie przebiegała podobnie jak w zeszłym roku. Większość kombinacji przeszkód jest w trakcie modernizacji. Całkowicie nowy wygląd będzie miała także przeszkoda wodna. Większość dotychczasowe przeszkody zostały rozebrane i budowane są zupełnie nowe rozwiązania. To samo dotyczy przeszkody coffin.
Nowe rozwiązania na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 stworzą możliwość większej edukacji dla młodych koni.
- Staramy się ciągle podnosić poziom i jakość naszych przeszkód tak, żeby z roku na rok coraz bardziej uatrakcyjniać przebieg trasy krosu i transmisji telewizyjnych - komentuje budowniczy krossu.


18 kwietnia 2008 - Zazieleniło się w PSP nr 4

Burmistrz Strzegomia po raz drugi wsparł kącik edukacji ekologicznej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkoła wystąpiła do burmistrza o zakup roślin potrzebnych do zagospodarowania kącika edukacji ekologicznej. Lech Markiewicz z radością wsparł inicjatywę placówki.
Niedawno szkoła ponownie poprosiła o pomoc przy zakupie krzewów i drzewek do kącika. Tym razem burmistrz także nie zawiódł się i od kilku dni społeczność może cieszyć się nowymi roślinami.
Celem kącika jest rozwój edukacji ekologicznej najmłodszych. Mamy nadzieję, że korzystanie z niego przysporzy dzieciom dużo radości i satysfakcji. Jednocześnie prosimy o pielęgnowanie tego miejsca i dbanie o rośliny.


18 kwietnia 2008 - Świebodziczanie badali słuch

Kilkanaście osób skorzystało z bezpłatnych badań słuchu, które prowadzone były w środę, 16 kwietnia, w świebodzickim ratuszu. Wykonywała je warszawska firma Centrum Badania Słuchu APH Electronics. Badania przeznaczone były głównie dla osób starszych oraz tych, które mają problemy z niedosłuchem. Wśród tych, którzy przyszli na badanie, był pan Zenon Lis z żoną Kazimierą.
- Czasami gorzej słyszę, mam chwilami zawroty głowy, ale już się do tego przyzwyczaiłem - mówił pan Zenon podczas wywiadu lekarskiego.
Na badania namówiła pana Zenona małżonka. - Mąż trochę nie chciał iść, ale skoro jest taka okazja, to należy z niej skorzystać, a przecież sama widzę, że ma problemy ze słuchem - mówiła pani Kazimiera. - Dobrze, że można takie badanie wykonać na miejscu i za darmo. Dlatego przyszliśmy.
Z bezpłatnych badań skorzystało kilkadziesiąt osób. Wykonywała je warszawska firma Centrum Badania Słuchu.


18 kwietnia 2008 - Samorządowcy o transporcie miejskim

Samorządowcy z Grudziądza, Jaworzna, Słupska, Szczecina, Sopotu i Olsztyna w Świdnicy będą rozmawiać o ulepszaniu transportu miejskiego. Spotkanie, które zaplanowano na poniedziałek i wtorek (21-22 kwietnia) to efekt prac Grupy Wymiany Doświadczeń Związku Miast Polskich, którą współtworzy Urząd Miejski w Świdnicy.
Podczas prac członkowie grupy roboczej zajmą się przeprowadzonymi niedawno badaniami dotyczącymi stanu dróg oraz komunikacji miejskiej, funkcjonującej w gminach tworzących grupę. Samorządowcy wskażą najlepsze praktyki, a także będą się zastanawiać nad konkretnymi propozycjami poprawy funkcjonowania transportu.


18 kwietnia 2008 - Collorobia rusza w czerwcu

W połowie roku zapowiadane jest próbne uruchomienie fabryki hiszpańskiej Collorobii, która powstaje w Żarowskiej Podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Zakład będzie poddostawcą dla producentów płytek ceramicznych. Obecnie firma zatrudnia 11 osób.
- To kadra zarządzająca, jeśli chodzi o produkcję planujemy we wstępnej fazie zatrudnić 20-30 osób - zapowiada Maciej Bobrowski, dyrektor firmy. - Docelowe zatrudnienie będzie uzależnione od uwarunkowań rynkowych.
Budowa fabryki weszła już w ostatnią fazę. Niebawem rozpocznie się rekrutacja na produkcję. Zakład będzie poszukiwał osób z doświadczeniem w branży ceramicznej ale szansę na pracę mają także ludzie bez kwalifikacji. Podstawowym kryterium - jak mówi Maciej Bobrowski - będzie dobry stosunek do pracy. - Osoby, które zmieniają pracę średnio co pół roku raczej nie mają czego u nas szukać - dodaje.
Collorobia posiada 11-hektarową działkę. Nakłady inwestycyjne na ten rok to około 25 mln zł.


18 kwietnia 2008 - Świebodzice głosują

Jowita Karbowniczek reprezentować będzie Świebodzice podczas tegorocznych finałów Miss Polonia 2008 Regionu Wałbrzyskiego, które już 31 maja odbędą się w pięknych wnętrzach Zamku Książ.
Zwyciężczynie tej edycji czyli Miss oraz I i II Vicemiss Regionu przechodzą do etapu wojewódzkiego, a potem jeszcze tyko półfinał i wybory Miss Polonia 2008.
Już dziś można głosować na kandydatki za pośrednictwem SMS-ów. Im więcej SMS-ów od publiczności, tym większe są szanse dziewcząt na przejście do dalszej edycji. Świebodziczanie mogą głosować na swoją kandydatkę, wysyłając SMS-a na numer: 7216 (koszt 2 PLN + VAT) o treści: PT.miss2008:14


18 kwietnia 2008 - Żarowianki robią badania

Pierwsze panie zgłosiły się na badanie mamograficzne równo o godzinie 10. w czwartek, 17 kwietnia. I choć przez prawie godzinę były kłopoty z podłączeniem mammobusa do prądu, mieszkanki przyjęły problemy techniczne ze zrozumieniem. Przyszły wykonać badanie, gdyż wcześniej dostały listowne zaproszenie.
- Dostałam pocztą, do domu, zaproszenie na badania - mówi jedna z pań. - Umówiłam się więc telefonicznie na wizytę i jestem. Trzeba korzystać, że badanie jest za darmo i na miejscu. Powinno być więcej takich akcji, bo są bardzo potrzebne. Panie były miło zaskoczone tym, że mammobus ma niewielką poczekalnię, w której w cieple i przy stoliczku można oczekiwać na swoją kolej. W czwartek przed południem malutka poczekalnia była pełna.
Badania mammograficzne w Gminie Żarów potrwają do wtorku, 22 kwietnia. Do przebadania jest około 670 osób. Wszystkie dostały wcześniej listowne zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu. Mammografię finansuje Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszystkie panie otrzymają wynik badania, wraz z opisem, po ok. 14 dniach, na adres domowy.
Dodatkowo każda pacjentka uczestnicząca w badaniach otrzyma broszury edukacyjne, poświęcone nauce samobadania piersi oraz samej mammografii i zalecanej częstotliwości wykonywania badań.
Zachęcamy wszystkie panie, które otrzymały zaproszenia, do zgłoszenia się na badania. Pod tym numerem telefonu można się rejestrować: 0 801 080 007


18 kwietnia 2008 - Bieg Pamięci

10 maja odbędzie się XXII edycja Otwartych Ogólnopolskich Biegów Przełajowych Bieg Pamięci "Gross-Rosen - Rogoźnica 2008" pod patronatem Burmistrza Strzegomia. Serdecznie zapraszamy do startu dziewczęta i chłopców zgłoszonych przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły i inne stowarzyszenia sportowe posiadające badania lekarskie. Ilość miejsc jest nieograniczona.
Celem i zadaniem imprezy jest popularyzacja biegów przełajowych w środowiskach wiejskich, tworzenie warunków do czynnego uczestniczenia w różnych formach sportowych, wyłonienie najlepszych zawodniczek i zawodników, upowszechnienie wiedzy o byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, a także uczczenie pamięci ofiar obozu.
Organizatorami biegów jest gmina Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy.
Współorganizatorami natomiast: Gminny Ludowy Klub Sportowy w Strzegomiu, Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i Strzegomskie Centrum Kultury.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki.
Zgłoszenia do biegów przełajowych przyjmowanie będą do 8 maja - Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 13, telefon 856-83-52. Program biegu - >>> zobacz


18 kwietnia 2008 - Odcinek specjalny - Rajd Krakowski

W ciągu kilku ostatnich dni otrzymaliśmy od Was dziesiątki e-maili z prośbą o powtórkę Odcinka Specjalnego z Rajdu Krakowskiego.
Postanowiliśmy spełnić prośbę wszystkich tych, którzy byli wówczas na rajdzie i nie mieli okazji usłyszeć audycji. Przypomnę, że pojawiło się w niej wiele bardzo interesujących informacji i zapowiedzi (nie tylko z Rajdu Krakowskiego), a gośćmi byli wtedy - Łukasz Habaj, Michał Kościuszko, Maciej Mielniczyn, oraz Alfan z portalu rallyonline.pl
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu dzisiaj o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


18 kwietnia 2008 - Udana debata z burmistrzem

Już po raz trzeci burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz spotkał się z mieszkańcami na otwartej debacie w ramach akcji "Masz głos, masz wybór". Jej organizatorami byli: Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Nieformalna Grupa Młodzieżowa ze świebodzickiego LO.
Do Klubu Seniora przyszło kilkadziesiąt osób, a na pytania mieszkańców, oprócz burmistrza Kożuchowicza, odpowiadał także zastępca Ireneusz Zyska oraz radni: przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka i Łukasz Kwadrans.
Dwugodzinne spotkanie podzielone było na dwie części: w pierwszej burmistrz przedstawił najważniejsze działania na ten rok, w powiązaniu z całą kadencją, bo kilka zadań przewidzianych jest na dłuższy okres. Wśród najważniejszych, które wymieniał, była oczywiście kanalizacja i inwestycje drogowe.
Wśród wymienianych zadań pojawiały się także: dalsza rozbudowa infrastruktury sportowej, zakończenie rewitalizacji Rynku, planowane na maj, kontynuacja regulacji rzeki, kompleksowa modernizacja placówek oświatowych --zwłaszcza SP 3 która wymaga kapitalnego remontu, rozbudowa Szkoły Integracyjnej w Cierniach i dwie nowe grupy przedszkolne w miejskich przedszkolach. Burmistrz wspomniał także o ostatecznym zakończeniu inwestycji na pływalni krytej - planowane jest ono na sierpień. Zakończenie tej długoletniej inwestycji będzie wielkim odciążeniem budżetu.
W drugiej części mieszkańcy zadawali pytania. Było ich sporo i dotyczyły różnych zagadnień, np. braku rozkładów jazdy PKS na terenie miasta, rozwoju świebodzickiej Podstrefy WSSE "Invest-Park", niewłaściwego przycinania drzew, itp. Wiele osób zwracało także uwagę na prace w Rynku, zwłaszcza na powtórne montowanie chodników, które najpierw zostały ułożone, a potem rozebrane aby można było montować instalacje. Tę sprawę wyjaśniał wiceburmistrz Zyska zapewniając, że za prace, które wykonywał w Rynku Zakład Energetyczny i związane z tym rozebranie i ponowny montaż chodnika miasto nie zapłaci ani złotówki.


17 kwietnia 2008 - Mistrzostwa w Maratonie MTB

Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa górskiego, jeśli chcesz znów poczuć smak sportowej rywalizacji, jeśli chcesz poznać bajkowe okolice Kotliny Kłodzkiej, jeśli chcesz latem zjechać po narciarskich stokach, jeśli po prostu chcesz aktywnie spędzić z rodziną wakacyjną niedzielę - to te Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka (Fisha) są dla Ciebie.
Mistrzostwa odbędą się 24 sierpnia w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju. Jeśli chcesz wystartować? - zapisz się


17 kwietnia 2008 - Miasto idzie do sądu

Nie ma kina i hotelu są tylko markety. To efekt realizacji w Świdnicy inwestycji przez poznańską firmę "Condix". Miała ona zbudować kompleks rozrywkowo-handlowy u zbiegu ulic Sikorskiego i Strzegomskiej do końca lutego 2008 r. Tak się nie stało, więc grozi jej 3-milionowa kara. Przedsiębiorstwo jednak nie zamierza jej płacić i w ramach ugody zaproponowało milion złotych, a po kolejnych negocjacjach 1,5 mln zł.
- Te kwoty nie są dla nas satysfakcjonujące, dlatego nie mamy wyjścia, musimy w sądzie złożyć pozew przeciwko firmie. Zdajemy sobie sprawę, że wygranie procesu nie będzie proste, ale tu chodzi o zasady - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Przedsiębiorstwo miało wybudować sklep wielkopowierzchniowy, market budowlano-ogrodniczy, pasaż dla lokalnych kupców, multikino z ośmioma salami, centrum rozrywkowe, z możliwością zrealizowania pomieszczeń dla dyskoteki, z kręgielnią sześciotorową, salą do ćwiczeń, sauną, solarium, hotel z możliwością jednoczesnego pobytu 120 osób o klasie minimum 3 gwiazdek oraz baru fast-food.
- Condix twierdzi, że nie mógł zrealizować obiektów hotelu i kina, ponieważ w Świdnicy są już zaawansowane prace nad podobnymi obiektami w innych lokalizacjach, a władze miasta temu nie przeciwdziałały. Jest to stanowisko kuriozalne. Po pierwsze zawarta umowa nie daje wyłączności firmie na realizację takich inwestycji. Po drugie nie możemy bezczynnie i w nieskończoność czekać na skutki poczynań inwestora - komentuje Ireneusz Pałac.


17 kwietnia 2008 - Kamila posłem po raz trzeci

Kamila Kucharska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, już trzeci raz znalazła się w gronie posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży.
W tym roku uczennica podjęła temat: "Kryteria, jakie powinien spełniać kandydat na posła". Z całego Dolnego Śląska wpłynęło ponad 300 prac, spośród których wybrano 32 najlepsze, a ich autorów zaproszono na warsztaty do Wrocławia, które odbędą się 25 kwietnia.
12 maja nastąpi uroczyste rozdanie mandatów poselskich. Najlepsze prace z każdego województwa zostaną przesłane do Warszawy, gdzie jurorzy dokonają ich oceny, a autorzy trzech najlepszych wypowiedzi pisemnych otrzymają zaproszenia do Warszawy na obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży. Następnie zostaną wybrani dwaj marszałkowie oraz dwaj wicemarszałkowie.
Celem obrad, które odbędą się 1 czerwca, będzie uchwalenie trzech ustaw dotyczących określonego tematu. Głównymi motywami, jakie zachęcają Kamilę do uczestniczenia konkursie już po raz trzeci są - ciekawość nowego doświadczenia, możliwość poznania ciekawych ludzi oraz wymiany poglądów z politykami naszego sejmu. Opiekunem Kamili jest Beata Suwart - Orzechowska.


17 kwietnia 2008 - Forum Edukacyjne

Wczoraj w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyło się IV Regionalne Forum Edukacyjne programu Równać Szanse. Patronat nad Forum objął Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży z Warszawy oraz Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe. Forum skierowane było przede wszystkim do młodzieży szkolnej, pedagogów, organizacji pozarządowych i placówek oświatowych. To one mogą ubiegać się o dotacje na realizację własnych projektów mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży.
-" Chcemy pokazać, co fajnego udało się zrealizować na terenie całej Polski i najciekawsze projekty przenieść na własny teren." - mówił Artur Łęga z PFDiM z Warszawy. - "Celem programu Równać Szanse jest bowiem wsparcie inicjatyw społecznych służących wyrównywaniu szans edukacyjnych, a tym samym startu życiowego dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i małych miejscowości do 20 tys. mieszkańców." - wyjaśniał Artur Łęga.
Głównym przesłaniem programu jest ułatwienie młodym ludziom startu w dorosłe życie, zachęta do podejmowania ciekawych wyzwań, aktywności i rozwijania swoich pasji i zainteresowań.


17 kwietnia 2008 - Utrudnienia

Od piątkowego popołudnia od godziny 14.00 (18 kwietnia) do środy (23 kwietnia) zamknięty zostanie dla ruchu fragment ulicy Marii Curie-Skłodowskiej (odcinek od ulicy gen. Okulickiego do Wincentego Pola).
W tym czasie drogowcy będą frezować starą nawierzchnię i nałożą nową. Te prace poprzedziła wymiana między innymi krawężników.
Inwestycja pochłonie 200 tysięcy złotych i jest konieczna ze względu na zły stan techniczny fragmentu ulicy Curie-Skłodowskiej.
Objazdy zostaną poprowadzone sąsiednimi ulicami. Kierowców prosimy o cierpliwość, a za utrudnienia przepraszamy.


17 kwietnia 2008 - Trzy tysiące euro

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu "Młodzież w działaniu" przyznała dofinansowanie kolejnego programu, realizowanego przez Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Świebodzicach. To już czwarty raz, kiedy agencja docenia pomysły świebodzickiego stowarzyszenia.
Projekt, przygotowany przez stowarzyszenie, przewiduje przeprowadzenie wizyty przygotowawczej, w ramach której w Rajgrodzie w ośrodku przystosowanym do pobytu i uprawiania żeglarstwa przez osoby niepełnosprawne, spotkają się koordynatorzy, liderzy młodzieżowi z Polski i z Turcji. Partner projektu przyjedzie do Rajgrodu aż nas z okolic Izmiru (południowo-zachodnia część Turcji) po to, aby wspólnie przeanalizować możliwości dalszej współpracy, dostosowując je do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na udział w trzydniowej wizycie dla 6 osób stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w kwocie 3 616,00 euro.
Wizyta przygotowawcza jest preludium do wymiany młodzieży niepełnosprawnej oraz wolontariuszy w 2008 i 2009 roku z czego jedna wizyta na około 40 osób odbędzie się w Rajgrodzie a druga w Izmirze.


17 kwietnia 2008 - Sesja w Gminie Świdnica

23 kwietnia o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego odbędzie się XXVI Sesja Rady Gminy Świdnica.
Jedną z ważniejszych uchwał podczas tej sesji będzie udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica za ubiegły rok.
Radni podejmą też uchwały między innymi: w sprawie zmiany budżetu gminy na 2008 rok oraz w sprawie wniesienia przez Gminę Świdnica wkładu pieniężnego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego "Świdnica" Sp. z o.o. z/s w Świdnicy i objęcia udziałów.


17 kwietnia 2008 - Sesja absolutoryjna

Kolejną sesję Rady Miejskiej w Strzegomiu zaplanowano na 24 kwietnia na godzinę 15.00.
Będzie to bardzo ważne posiedzenie, ponieważ radni będą głosować za udzieleniem absolutorium burmistrzowi Strzegomia z tytułu wykonania budżetu za 2007 rok.
Podczas sesji radni będą zajmować się zmianami budżetu Gminy Strzegom na 2008 rok, zaciągnięciem pożyczki na budowa wodociągu i kanalizacji sanitarnej do budynków mieszkalnych przy ulicy Milenijnej i Kopalnianej w Strzegomiu, sprawą zawarcia przez Burmistrza Strzegomia umowy o dofinansowaniu budowy boiska piłkarskiego o nawierzchni z trawy syntetycznej, podejmą również uchwałę w sprawie likwidacji oddziału przedszkolnego w Żółkiewce oraz Publicznego Przedszkola nr 3 w Strzegomiu.


17 kwietnia 2008 - Aukcja w MDK-u

W poniedziałek 21 kwietnia o godzinie 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Mieczysława Kozara - Słobódzkiego przy ulicy Nauczycielskiej 2 w Świdnicy, odbędzie się aukcja dziesięciu prac wyróżnionych na XXXI Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży z regionu wałbrzyskiego.
Dochód z aukcji przeznaczony będzie na renowację kościoła w Powiewiórce, gdzie ochrzczony był Józef Piłsudski.


17 kwietnia 2008 - Forum Edukacyjne

10 kwietnia w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy odbył się VII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Uroczyście otworzyli go dyrektor szkoły Aldona Liszka oraz wicedyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa Grzegorz Stawarz życząc uczestnikom powodzenia i dobrej zabawy. Do konkursu przystąpiło 30 uczniów z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Tematem przewodnim konkursu byli słynni kompozytorzy państw niemieckojęzycznych.
-"Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym uczestnicy rozwiązywali test konkursowy składający się z trzech części dotyczących zagadnień z zakresu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, wiedzy o życiu i twórczości kompozytorów oraz znajomości przysłów i idiomów niemieckich. Po sprawdzeniu testów konkursowych wyłoniono 10 laureatów, którzy przystąpili do części finałowej." - wyjaśnia Beata Krzysztofik z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych.
A część finałowa nie była łatwa. Polegała na przeprowadzeniu rozmowy w języku niemieckim na wylosowany temat. I miejsce w konkursie zajęła uczennica I LO w Świdnicy - Patrycja Stypuła, II miejsce zajęła uczennica ZSHT - Karolina Nowak, III miejsce przyznano uczennicy II LO w Świdnicy - Monice Florczak.
Drużynowo zwyciężyło II LO w Świdnicy.
-"Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy oraz liczne nagrody, głównie książkowe oraz kursy językowe." - mówi Beata Krzysztofik.
Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec, Honorowy Konsulat Republiki Austrii, Szkoła Języków W&W, Wydawnictwo PWN, Wydawnictwo REA, Księgarnia Językowa Polanglo.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka niemieckiego: J. Szczerbak, A. Baczkowska, B. Krzysztofik


17 kwietnia 2008 - Spotkajmy się w Gimnazjum nr 1

Taką propozycję złożyła rodzicom dyrekcja Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu.
Celem spotkania była prezentacja oferty szkoły i osiągnięć uczniów w wybranych przedsięwzięciach w ramach dnia otwartego. Na zaproszenie odpowiedziało bardzo wielu rodziców. Oczekiwanym gościem był burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, którego obecność była potwierdzeniem dużego zainteresowania kształceniem młodzieży Gminy Strzegom ze strony organu prowadzącego.
Tak oto, 10 kwietnia uczniowie Gimnazjum nr 1 otrzymali świetną okazję do prezentacji form swojej aktywności szkolnej przed szerokim audytorium. Zaprezentowane tego dnia osiągnięcia uczniów wykazały bogactwo oferty szkoły i różnorodność podejmowanych przedsięwzięć służących wszechstronnemu rozwojowi młodych ludzi. Świetne wyniki szkoły w tym zakresie potwierdza przeprowadzony w marcu monitoring wspierania uzdolnień dokonany przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej i Wizytatorów Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Kwietniowe popołudnie w Gimnazjum nr 1 stworzyło bardzo dobrą okazję do spotkania się i refleksji nad kształceniem młodzieży. Dyrektor Gimnazjum nr 1 Bronisław Forski podkreślił, że zrozumienie potrzeb szkoły i wsparcie finansowe organu prowadzącego zapewniają bazę umożliwiającą podejmowanie kolejnych inicjatyw edukacyjnych. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z zebranymi także burmistrz, który docenił merytoryczne przygotowanie i zaangażowanie zawodowe nauczycieli, uzdolnienia uczniów szkoły i zainteresowanie rodziców.


17 kwietnia 2008 - Program Wolontariat

Ruszyła druga edycja Programu Wolontariat Toyota Hilux Horse Trials Strzegom.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu dołącz do organizatorów. Zostań wolontariuszem.
Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią.
To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 15 maja. Wypełnij formularz i - >>> wyślij


17 kwietnia 2008 - Olimpiada w boksie

W dniach 29 kwietnia - 4 maja odbędzie się w Świdnicy Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbędą się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny. Szczegółowy program Finału - >>> zobacz


16 kwietnia 2008 - Wejściówki na Festiwal Gitarowy

"Ile gitarzystek tworzy zespół Gitarrissima" Takie pytanie zadaliśmy naszym czytelnikom kilka dni temu aby wyłonić spośród nich dwie osoby, które otrzymają wejściówki umożliwiające wejście na wszystkie koncerty "Świdnickiego Festiwalu Gitarowego".
Dzisiaj mieliśmy podać dwa nazwiska i właśnie teraz to robimy. Osobami tymi są: Marta Cieślik oraz Stanisław Zabielski.
Na oba adresy emailowe wysłaliśmy wyjaśnienie w jaki sposób i gdzie można będzie je odebrać.


16 kwietnia 2008 - Wpadka Sparty

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozegrali kolejny mecz w tej rundzie rozgrywek.
Rywalem świdniczan była niżej notowana drużyna - Miedź II Legnica. Mecz zakończył się sensacyjnie, prowadząca dotąd drużyna ze Świdnicy potknęła się na Miedzi II Legnica i przegrała 3:2
Śląsk II Wrocław i Wulkan Wrocław, drużyny walczące o prymat w tej lidze wygrały swoje mecze i zmniejszyły różnicę jaka dzieli je od prowadzącej Polonii-Sparty Świdnica.
Mile zaskoczył wszystkich AKS Strzegom. Do tej pory nie wiodło się temu zespołowi, dziś jednak sprawił ogromną niespodziankę pokonując wysoko GKS Kobierzyce aż 6 do 0.


16 kwietnia 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Grom Witków - Kryształ Stronie Śląskie 0:2
Stal Świdnica - Biały Orzeł Mieroszów 0:2
Victoria Świebodzice - Polonia Sparta II Świdnica 7:2
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują siódme miejsce, Stal Świdnica jest na 13 miejscu a tuż przed nią, na dwunastym miejscu jest Grom Witków.


16 kwietnia 2008 - Obchody Dnia Sapera

Dzień Sapera, to dla Wojsk Inżynieryjnych jedno z najważniejszych świąt obchodzonych co roku 16 kwietnia w rocznice forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w 1945 roku. Ten dzień także w Powiecie Świdnickim obchodzony jest uroczyście.
Na uroczystości zorganizowane pod "Pomnikiem Sapera" w Świdnicy przybyli przedstawiciele samorządu, organizacji społecznych i kombatanckich a także Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świdnicy i świdnickiej młodzieży z Gimnazjum nr 3 i Zespołu Szkół nr 3. Pod pomnikiem w asyście honorowej oddano Hołd Poległym Saperom. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Wyrazy wdzięczności za wojenny wysiłek w imieniu przybyłych na uroczystość samorządowców - Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy oraz Wójt Gminy Świdnica Teresy Mazurek - złożył Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
-"Dzień Sapera to święto upamiętniające tamte wydarzenia sprzed 63 lat oraz oddanie i bohaterstwo saperów, którzy pełniąc trudną i niebezpieczną służbę narażali, a nawet tracili własne życie w walce z najeźdźcą i wszędzie tam, gdzie obecne są polskie kontyngenty wojskowe." - mówił Prezydent Murdzek.
Postanowieniem Prezydenta RP wręczono akty mianowania na 1 Stopień Oficerski Wojska Polskiego żołnierzom rezerwy z Powiatów Świdnickiego, Dzierżoniowskiego i Wałbrzyskiego. Mianowania otrzymali: Marcin Kardasz, Grzegorz Pieróg, Jacek Drejer, Grzegorz Nowak, Marek Mielniczuk, Andrzej Skowron i Piotr Klemenczyc. Akt mianowania na stopień porucznika otrzymał Bronisław Czaja. W imieniu Prezydenta RP akty mianowania przekazał Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Świdnicy Krzysztof Krztoń.


16 kwietnia 2008 - Weekend Wspomnień Przedwojennych

Tę niezwykłą imprezę, która rozpoczęła się 12 kwietnia, zainaugurował koncert piosenek "Starego Kina" w wykonaniu Wrocławskiej Grupy Kabaretowej "AJA". Artyści zaprezentowali największe przeboje lat 20. i 3.0 XX wieku, zachwycając publiczność wykonaniem i bardzo oryginalną interpretacją utworów.
Natomiast w niedzielę 13 kwietnia odbyła się projekcja hitu filmowego "Każdemu wolno kochać" z udziałem takich gwiazd polskiego kina, jak Adolf Dymsza i Mira Zimińska. Przez te dwa dni publiczność mogła obejrzeć wystawę zdjęć z dwudziestolecia międzywojennego, prezentowaną w Galerii "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury.
Miłośnicy kina przedwojennego, a także piosenek i melodii mieli okazję porozmawiać z wrocławskimi artystami o tych jakże pełnych uroku czasach. Na zakończenie weekendu przygotowano degustację potrawy "niespodzianki". Strzegomskie Centrum Kultury, dziękując serdecznie wykonawcom i publiczności, zaprasza na kolejne imprezy, które dostarczą wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.


16 kwietnia 2008 - Olimpiada w Akrobatyce Sportowej

26 i 27 kwietnia w Świdnicy odbędzie się Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce Sportowej w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce.
W Olimpiadzie wystąpią reprezentacje województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Zawody w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpoczną się uroczystością otwarcia o godzinie 9.00. Pierwszego dnia odbywać się będą eliminacje. Drugiego dnia od godziny 9.00 do 13.00 trwać będą finały.


16 kwietnia 2008 - Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia

Szkoła Podstawowa nr 4 jest prawdziwą kuźnią matematycznych talentów. Uczniowie tej szkoły świetnie radzą sobie z tym trudnym przedmiotem, w dodatku zdobywają liczne nagrody w konkursach - niedawno informowaliśmy o wysokich miejscach uczniów z "Czwórki" w Mistrzostwach Polski.
Uczniowie szkoły chętnie poznają matematyczne zawiłości, gdyż często towarzyszy im przy tym świetna zabawa, muszą się także wykazać sprawnością fizyczną. Tak było 3 kwietnia podczas Mistrzostw w Tabliczce Mnożenia. Wzięli w nich udział uczniowie świebodzickich szkół podstawowych z klas III - VI.
W tym konkursie matematycznym uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia. Przyznano indywidualne nagrody w pięciu grach dla najlepszej uczennicy i najlepszego ucznia z klas III - VI oraz statuetkę dla najlepszej szkoły w grze zespołowej "Ekspres". Każdy uczeń otrzymał dyplom oraz cukierki.
Konkurs przygotowały: Małgorzata Kulik i Krystyna Michalak we współpracy nauczycieli: Elżbiety Skibickiej, Wiesławy Grochowskiej, Małgorzaty Markowskiej, Danuty Czarnieckiej, Elżbiety Muzyki i Iwony Bobowskiej.
Uczniów podczas zmagań z tabliczką mnożenia odwiedził Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.


16 kwietnia 2008 - Będą pracować

Już po raz drugi gmina Świdnica realizuje program prac społecznie użytecznych. Od 14 kwietnia do 22 października zatrudnienie na terenie gminy znajdzie 65 bezrobotnych. W ciągu 10 miesięcy osoby bezrobotne przepracują łącznie 16.770 godzin.
Prace społecznie użyteczne skierowane są do osób bezrobotnych, bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych i korzystających z pomocy społecznej. Osoby bezrobotne uczestniczące w programie wykonywać będą prace porządkowe na rzecz miejscowości, w których przebywają a także prace gospodarczo-porządkowe w placówkach oświatowych, świetlicach wiejskich oraz miejscach użyteczności publicznej. Podmiotem, w którym organizowane są prace społeczno użyteczne jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy, natomiast pracę w terenie organizować i nadzorować będą sołtysi poszczególnych wsi. Wszelkie informacje związane z realizacją Programu Prac Społecznie Użytecznych udzielane są w pokoju 111 Urzędu Gminy Świdnicy. W roku ubiegłym z programu skorzystało 54 bezrobotnych.


16 kwietnia 2008 - Strzegomskie Spotkania z Teatralne

W ramach Strzegomskich Spotkań z Teatrem na przełomie marca i kwietnia odbyło się szereg konkursów, spotkań przedstawień, wystaw i turniejów. W sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury najmłodsi mogli obejrzeć "Czarodziejski młyn" z udziałem aktorów Sceny Animacji Teatru Jeleniogórskiego, a także wziąć udział w Poetyckich Konfrontacjach Przedszkolaka. Również III Przegląd Teatrzyków Dziecięcych "O złoty pantofelek Kopciuszka" cieszył się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród młodych artystów amatorów, jak i publiczności.
Z myślą o dzieciach odbył się również konkurs plastyczny "Ulubieńcy spektakli teatralnych", a także pokonkursowa wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy.
"Zderzenie z teatrem", a w ramach niego spektakl "Pinokio" w wykonaniu grupy teatralnej z Gimnazjum w Jaroszowie obejrzały dzieci z Jaroszowa i Bartoszówka .
W Galerii "eS" prezentowane były plakaty i kostiumy z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha.
Młodzi melomani i znawcy teatru mogli zabłysnąć swoją wiedzą w III Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Teatrze "O maskę Pierrota".
Konkursy w ramach Spotkań z Teatrem - wyniki - >>> zobacz


16 kwietnia 2008 - Bezpłatne badania mammograficzne

Wszystkie mieszkanki gminy powyżej 50. roku życia zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się w Żarowie w dniach 17-22 kwietnia. Na terenie miasta, dokładnie - na placu zabaw u zbiegu ulic Armii Krajowej i ulicy Chrobrego, stanie mammobus, w którym będzie można wykonać badanie piersi.
Panie, które chciałyby skorzysta z diagnostyki, powinny wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem 0 801 080 007.
Badania finansowane są przez Dolnośląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W Gminie Żarów do przebadania jest około 670 pań. Warto skorzystać z tej okazji, gdyż na mammografię w ośrodkach zdrowia trzeba czekać po kilka miesięcy, a za diagnostykę komercyjną trzeba zapłacić od 60 do 80 zł.
Mammografia to w tej chwili jedno z najskuteczniejszych badań w profilaktyce raka piersi. Nie jest bolesne, trwa kilka minut, a nierzadko może nam uratować życie. Wcześnie wykryta zmiana w piersi jest niemal w 100 procentach wyleczalna. Zachęcamy do skorzystania z tych badań szczególnie panie, mieszkające na wsi.


16 kwietnia 2008 - Edukacja ekologiczna inaczej

Uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie kolejny raz wzięli udział w terenowych zajęciach w ramach edukacji ekologicznej.
W I semestrze był to cykl zajęć w CEEiK Salamandra w Myśliborzu, a 9 kwietnia został zorganizowany wyjazd do Pilchowic, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć imponującą zaporę wodną na rzece Bóbr. Zapora Wodna Pilchowice jest drugą, co do wielkości (po Solinie) i drugą, co do wieku zaporą w Polsce.
Przy okazji gimnazjaliści zwiedzili również, jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych wież mieszkalnych w Siedlęcinie. Atrakcją tej budowli są jedyne w Europie freski przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora. Wyjazd młodzieży był w pełni finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.


16 kwietnia 2008 - Spotkanie ze Stanisławem Srokowskim

Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach zaprasza na spotkanie z pisarzem Stanisławem Srokowskim, poetą, prozaikiem, dramaturgiem, krytykiem literackim, tłumaczem.
Stanisław Srokowski jest autorem wielu książek, w tym także wstrząsających opowiadań "Nienawiść", które najbardziej powinny zainteresować Kresowian.
Na spotkanie z pisarzem zapraszamy 24 kwietnia o godzinie 17.00 do Biblioteki przy ulicy Świdnickiej 15.


15 kwietnia 2008 - Wybory i nagrody w DZPS

Dzisiaj we Wrocławiu odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej. Podczas tego spotkania odnotowaliśmy dwa akcenty świdnickie.
Z rąk Ryszarda Adamskiego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej medal za wybitne zasługi w rozwoju Piłki Siatkowej w Polsce otrzymała znana przed laty siatkarka - Halina Aszkiełowicz-Wojno, grająca przez wiele lat w Świdnicy, jako zawodniczka Polonii Świdnica reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, zdobywając tam brązowy medal olimpijski.
Kolejnym akcentem był ponowny wybór do władz Zarządu Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej - Elżbiety Gaszyńskiej, wieloletniej siatkarki Polonii Świdnica, obecnie Prezesa Klubu Siatkówki Kobiet "MKS Świdnica", na codzień również Radnej Powiatu Świdnickiego obecnej kadencji.


15 kwietnia 2008 - I Festiwal Reżyserii Filmowej - Świdnica 2008

W budynku Polskiego Radia we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa poświęcona I Festiwalowi Reżyserii Filmowej - Świdnica 2008.
Wojciech Murdzek - Prezydent Miasta Świdnicy i Witold Tomkiewicz - Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury mówili o inicjatywie powołania festiwalu do życia. Wiesław Saniewski - Dyrektor Artystyczny Festiwalu wyjaśnił dlaczego powstał festiwal reżyserii filmowej, jakie są jego założenia. Dyrektor Festiwalu - Stanisław Dzierniejko przedstawił programu festiwalu, miejsca gdzie odbędą się pokazy filmów oraz imprezy towarzyszące. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiona została też nagroda festiwalu za najlepszą reżyserię - nagroda Złotego Dzika.


15 kwietnia 2008 - Zdobądź z nami Twierdzę w weekend

Kto był w niedzielę w świdnickim parku i widział rekonstrukcję bitwy o zdobycie Twierdzy ten mógł zostać takim pokazem zauroczony. Dlatego zapowiadamy podobną imprezę, która odbędzie się w Gminie Stoszowice (Powiat Ząbkowicki) gdzie znajduje się jedna z największych atrakcji regionu - Twierdza Srebrnogórska prawdopodobnie największa górska warownia Europy. Jest to wyjątkowy obiekt z okresu fryderykańskiego a obecnie potężny magnes ściągający turystów, historyków i wielbicieli przygód.
A oto przedsmak tego co będzie się działo…
Jest rok 1807, kampania napoleońska trwa. Największa siła militarna od czasów starożytnego Rzymu, podbija niemalże cały stary kontynent. Zdobycie terytorium obecnych Niemiec nie stanowi dla ówczesnej potęgi żadnego problemu. Napoleon kierując swe wojska ku wschodnim rubieżom Europy, nie spodziewa się, że po drodze u podnóża Gór Sowich i Bardzkich leży małe miasteczko - Srebrna Góra (Silberberg), nad którym, na skalnych szczytach, góruje potężna, niczym piramidy, Twierdza Srebrna Góra.
W owym czasie, Srebrna Góra liczy około tysiąc mieszkańców, a w Twierdzy stacjonuje co najmniej trzy razy tyle żołnierzy pruskich. W czerwcu 1807 wojska napoleońskie, podchodzą pod Srebrną Górę, rozbijają obóz i przygotowują się do oblężenia Twierdzy.
Pod koniec czerwca 1807 roku rozpoczęła się bitwa. Wojska napoleońskie zdobywają centrum miasteczka. Dla broniącego twierdzę garnizonu zdobycie miasta stanowiło istotne zagrożenie. Dlatego dowódca obrony podjął decyzję o oczyszczeniu przedpola, polegającego na zrównaniu miasta z ziemią. 29 czerwca 1807 roku na maleńkie miasteczko skierowano artylerię Twierdzy. Chwilę później Srebrna Góra praktycznie przestała istnieć. 1 lipca 1807 roku do obrońców i atakujących przyszedł rozkaz o powszechnym zawieszeniu broni pomiędzy stronami. Dla miasta było już za późno. Potęgę Twierdzy potwierdza fakt, iż żaden jej element nie został zdobyty przez wojska napoleońskie i jako jedyna na Śląsku odparła wszystkie zbrojne ataki.
Na pamiątkę tych wydarzeń 21 czerwca w twierdzy odbędzie się rekonstrukcja bitwy. Impreza rozpocznie się już 20 czerwca, wtedy to wojska z całej Polski, Czech i Niemiec przybędą do Srebrnej Góry i rozbiją obóz w Twierdzy. W sobotę barwny korowód wojaków przemaszeruje ze Srebrnej Góry do Twierdzy, gdzie odbędzie się główna bitwa. Walka będzie zacięta, huk armat, muszkietów, zapach prochu i brzęk metalu… Atrakcji na pewno nie zabraknie. Po bitwie, gdy zakończą się już egzekucje, w których rozstrzelani zostaną zdrajcy, maruderzy i szpiedzy, rozpocznie się koncert. W niepowtarzalnej scenerii Twierdzy zagra dobra muzyka, a po koncercie odpalone zostaną sztuczne ognie. Szczegóły - >>> zobacz


15 kwietnia 2008 - 112 w trudnej sprawie . . .

"112 w trudnej sprawie - nie używaj przy zabawie"
Pod takim hasłem w tym roku odbyła się dziesiąta edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży.
Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz uczniowie szkół specjalnych, wychowankowie świetlic terapeutycznych i ośrodków terapii zajęciowej.
-"Podstawowym celem konkursu jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie właściwego reagowania na zagrożenia. Mieliśmy ostatnio sporo przykładów w Polsce, jak właściwa edukacja pod tym kątem przyczyniła się do tego, że dziecko potrafiło w sytuacji kryzysowej uratować życie pozostałych członków rodziny." - mówi Marek Wysoczański z Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa.
Organizatorem konkursu jest Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Wydziałami Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. Za eliminacje na szczeblu powiatowym w naszym powiecie odpowiadał Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
Do konkursu zgłoszonych zostało 88 prac z Powiatu Świdnickiego.
Komisja konkursowa wyłoniła finalistów, których pracę będą walczyć o wygraną na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 25 kwietnia. Lista finalistów - >>> zobacz


15 kwietnia 2008 - Laureatka "logo" w urzędzie

W trakcie XXV sesji Rady Gminy Świdnica, Wójt Gminy Świdnica oraz Przewodniczący Rady Gminy Świdnica złożyli gratulacje laureatce konkursu na logo gminy Świdnica, Agnieszce Jagosz i wręczyli nagrodę główną.
Jak mówiła autorka nagrodzonej pracy: "Udział w konkursach tego typu traktuję, jako pracę nad własnym warsztatem twórczym. Wygrana pozwoliła mi na uwierzenie we własne siły i zachęciła do dalszej pracy. Inspiracją do wykonania zwycięskiego logo była sama Gmina Świdnica, jej krajobraz, bliskość do natury. Drzewo znajdujące się w logu ma symbolizować właśnie tą cechę. Natomiast tęcza ma podkreślać pozytywne znaczenie znaku. Wierzę, że logo spełni swoją funkcję i spodoba się mieszkańcom Gminy Świdnica.
Nowy znak rozpoznawczy Gminy Świdnica - LOGO używany będzie podczas gminnych imprez, zarówno o zasięgu lokalnym, wojewódzkim jak i międzynarodowym. Już w czerwcu gościć będziemy z wizytą partnerskim mieście Lampertheim - podczas Święta Narodów, gdzie z pewnością go zaprezentujemy. Logo będzie używane też wszelkiego rodzaju materiałach informacyjnych i promocyjnych. To, że jest to dobry i rozpoznawalny znak - przekonaliśmy się niespełna 24 godziny po uroczystym wręczeniu głównej nagrody. W Urzędzie Gminy Świdnica gościły przedszkolaki z Przedszkola w Pszennie, które doskonale rozpoznały w nowym logotypie barwy gminne, a nowe logo było okładką ręcznie wykonanego albumu, który przedszkolaki z Pszenna wręczyły Pani wójt na pamiątkę wizyty w urzędzie.
Obradom sesji towarzyszyła wystawa prac, które przez ponad 2 miesiące wpływały na konkurs, zarówno z Polski jak i Europy (Francja).


15 kwietnia 2008 - Bieg Pamięci

10 maja odbędzie się XXII edycja Otwartych Ogólnopolskich Biegów Przełajowych Bieg Pamięci "Gross-Rosen - Rogoźnica 2008" pod patronatem Burmistrza Strzegomia. Serdecznie zapraszamy do startu dziewczęta i chłopców zgłoszonych przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły i inne stowarzyszenia sportowe posiadające badania lekarskie. Ilość miejsc jest nieograniczona.
Celem i zadaniem imprezy jest popularyzacja biegów przełajowych w środowiskach wiejskich, tworzenie warunków do czynnego uczestniczenia w różnych formach sportowych, wyłonienie najlepszych zawodniczek i zawodników, upowszechnienie wiedzy o byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, a także uczczenie pamięci ofiar obozu.
Organizatorami biegów jest gmina Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy.
Współorganizatorami natomiast: Gminny Ludowy Klub Sportowy w Strzegomiu, Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i Strzegomskie Centrum Kultury.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki.
Zgłoszenia do biegów przełajowych przyjmowanie będą do 8 maja - Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 13, telefon 856-83-52. Program biegu - >>> zobacz


15 kwietnia 2008 - "Przyjazna Świetlica Wiejska"

1 października 2007 roku wdrożono w świetlicach gminy Marcinowie program "Przyjazna Świetlica Wiejska", składający się z 9 różnych przedsięwzięć.
2 kwietnia tego roku nastąpiło podsumowanie konkursu i komisja w składzie: Helena Bońska - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krystyna Rusin - Prezes Stowarzyszenia "Ziemia Marcinowicka", Anna Woźna - pracownik Promocji Gminy oraz Jadwiga Konstanty i Władysław Gołębiowski - Gminny Ośrodek Kultury - podsumowała program "Przyjazna Świetlica Wiejska".
W programie wzięło udział 16 świetlic wiejskich działających w gminie Marcinowice - około 220 osób - czynnych uczestników.. I miejsce, równorzędnie zajęła świetlica wiejska w Zebrzydowie i świetlica wiejska w Szczepanowie, II miejsce świetlica wiejska w Śmiałowicach, III miejsce równorzędnie zajęły świetlica wiejska w Marcinowicach i świetlica wiejska w Tworzyjanowie. Wszystkie świetlice otrzymały dużą torbę cukierków oraz pamiątkowy dyplom.
Pierwszą nagrodą było tysiąc złotych oraz wyjazd uczestników do kina lub teatru, druga nagroda to 500 złotych a trzecia - 300 złotych, czwartą nagrodą był kosz pełen słodyczy. Nagrody, uczestnikom wręczono 14 kwietnia w Sali narad Urzędu Gminy na uroczystym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, któremu przewodniczył - Przewodniczący Jan Poznański.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach, Władysław Gołębiowski, omówił założenia i przebieg programu podkreślając jednocześnie, że nie chodziło w tym przedsięwzięciu o współzawodnictwo w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz o ciągłą aktywizację pracy świetlic i wzbogacanie oferty kulturalnej i rekreacyjnej dla mieszkańców gminy. Wspomniał również o problemach, które występują w pracy świetlic i podziękował ich gospodarzom, instruktorom i sołtysom za ich trudną pracę.
Podziękował również Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za współfinansowanie tego wydarzenia oraz Stowarzyszeniu "Ziemia Marcinowicka" za ufundowanie I nagrody.


15 kwietnia 2008 - Prace interwencyjne

Już po raz kolejny Urząd Gminy Świdnica uruchamia program robót publicznych. Podpisano już umowę z 20 osobami, które w tym roku będą pracowały m.in. przy budowach chodników, konserwacji rowów, obiektów melioracyjnych, barierek ochronnych na mostach, obiektach sportowych i placówkach oświatowych.
Do końca sierpnia pracować będzie dwadzieścia osób, które podpisały już umowę z gminą. Połowa z tej grupy będzie dalej pracować od września do końca bieżącego roku.
Już od kilkunastu lat Urząd Gminy Świdnica zatrudnia pracowników interwencyjnych do prac związanych z budową chodników i w/w prac konserwatorskich. Jest to bardzo dobrze postrzegane przez społeczność lokalną ponieważ oferujemy miejsca pracy dla osób bezrobotnych, a w naszych miejscowościach rok rocznie przybywa nowych chodników.
Aby zintensyfikować efektywność działania w terenie, pracownicy zostali podzieleni na pięć grup, które swoim zasięgiem obejmą ponad 20 miejscowości. W tym roku planowane jest wybudowanie 1800 metrów kwadratowych nowych chodników.


15 kwietnia 2008 - Spotkanie z burmistrzem miasta

Zapraszamy na kolejne spotkanie z burmistrzem Świebodzic Bogdanem Kożuchowiczem w ramach akcji "Masz głos, masz wybór", które odbędzie się w środę, 16 kwietnia, o godzinie 17.00 w Klubie Seniora. Jest to rodzaj debaty publicznej, na której mieszkańcy mogą zadawać pytania dotyczące aktualnej sytuacji miasta, jego problemów i sposobów na ich rozwiązanie. Burmistrz Kożuchowicz bierze udział w tego typu spotkaniach regularnie, dwa razy w roku.
- Przejrzystość działania każdych władz, w tym także samorządowych, jest przywilejem obywateli i istotnym elementem demokracji - mówi burmistrz. - Z chęcią uczestniczę w takich spotkaniach, są one zawsze okazją do bezpośredniej wymiany opinii z mieszkańcami. Dla mnie każdy świebodziczanin jest partnerem do rozmowy bez względu na to, czy spotykam się z nim w ratuszu, podczas wtorkowych przyjęć, czy na tego typu debatach.
Środowe spotkanie ma na celu przedstawienie najważniejszych problemów gminy i najpilniejszych do rozwiązania spraw w roku 2008 oraz na dalsze lata kadencji burmistrza. Warto dodać, że burmistrz Kożuchowicz jest jednym z niewielu samorządowców powiatu świdnickiego, który tak często spotyka się z mieszkańcami w ramach otwartych debat poświęconych problemom miasta.


15 kwietnia 2008 - "Niezapominajka" już w maju

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i z klas "0" do udziału w X Turnieju Małego Aktora "Niezapominajka".
Turniej odbędzie się 20 maja w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Honorowy Patronat Turnieju objął Robert Kaśków Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie. Sponsorem Turnieju jest Kenichi Yamanaka Prezes Firmy AKS Precision Ball Polska.
Żarowski Ośrodek Kultury zwraca się do opiekunów grup przedszkolnych i klas zerowych z powiatu świdnickiego o rozpropagowanie Turnieju wśród najmłodszych aktorów.
Regulaminy i karty zgłoszeń dostępne w placówkach przedszkolnych i Szkołach Podstawowych powiatu, można je pobrać także tutaj - >>> pobierz.


15 kwietnia 2008 - Czas ucieka, nagroda czeka

Wszystkie piłkarskie drużyny jedenastolatków z całej Polski zapraszamy do rozgrywek XIII Pucharu TP w Piłce Nożnej dla Dzieci im. Marka Wielgusa. Jest jeszcze czas na wzięcie udziału w rozgrywkach, bowiem termin nadsyłania zgłoszeń przedłużono do 21 kwietnia - >>> wyślij W tej chwili najwięcej drużyn zgłosiło się z województwa lubelskiego. Na drugim miejscu są drużyny z Podkarpacia a na trzecim - z Małopolski. Najmniejszą liczbę zgłosiło województwo lubuskie.
Finałowi zwycięzcy Pucharu TP otrzymają tytuł Mistrza Polski w Piłce Nożnej Jedenastolatków i obejrzą na żywo Polską Reprezentację Piłkarską w jesiennym meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2010 w Bratysławie. Na wszystkich etapach turnieju na najlepszych czekają puchary i atrakcyjne nagrody.
Puchar TP jest największą ogólnopolską piłkarską imprezą dla dzieci, której głównym sponsorem już po raz szósty jest Telekomunikacja Polska. Ponadto jest jedynym turniejem w Polsce pod Honorowym Patronatem UEFA. Tegoroczne rozgrywki będą przebiegać w duchu historycznego awansu polskiej Reprezentacji do ME 2008 oraz faktu organizacji przez Polskę i Ukrainę EURO 2012.


15 kwietnia 2008 - Windykator zapuka do drzwi

Zalegający z czynszem mieszkańcy Gminy Żarów mogą się wkrótce spodziewać wizyty pracowników firmy windykacyjnej, która będzie odzyskiwać dla gminy należne opłaty. Urząd Miejski podpisał już umowę na windykację czynszowych należności. Dłużników jest ponad 200 a zadłużenie jednej rodziny waha się od kilkuset złotych do nawet 17 tysięcy. Windykacja należności to przedsięwzięcie na dużą skalę - ale nie nowe. Podobna akcja została zorganizowana w 2006 roku i przyniosła efekty.
- To konsekwencja działań, podjętych przeze mnie jeszcze w 2006 roku - mówi Lilla Gruntkowska, burmistrz Żarowa. - Wtedy udało się podpisać wiele ugód z najemcami, jednak nie były one realizowane przez mojego następcę. Do odzyskania są w niektórych przypadkach spore sumy więc musimy tu zadziałać z pełną stanowczością, łącznie z eksmisjami.
Średnio zadłużenie na jednym lokalu to 2 do 3 tysięcy złotych. Ale są i rekordziści, którzy mają po 10 tysięcy, a nawet 17 tysięcy złotych zaległości. W dodatku, jak przyznają urzędnicy, nie wszyscy z tego grona to osoby w faktycznie trudnej sytuacji finansowej. Jest wiele takich rodzin, które po prostu nie płacą czynszu, choć pod ich oknami parkują porządne auta.
Windykacja rozpocznie się już pod koniec kwietnia. Przeprowadzi ją firma Virtus Finanse z Legnicy. Lokatorzy muszą się liczyć nawet z odwiedzinami pracowników firmy, którzy będą próbowali odzyskać należności, a przy okazji sprawdzą, jaki jest status materialny dłużnika. Wzorem akcji sprzed dwóch lat będzie można zawrzeć ugodę i spłacić dług w ratach. Ale najbardziej zatwardziali dłużnicy muszą się liczyć nawet z eksmisjami do lokalu o gorszym standardzie.


15 kwietnia 2008 - Pingpongiści AKS-u w II lidze

Osiemnaście wygranych w osiemnastu spotkaniach. Takim doskonałym bilansem mogą pochwalić się tenisiści stołowi AKS-u Strzegom, którzy bezapelacyjnie uzyskali awans do II ligi.
W swoim ostatnim meczu w rozgrywkach III ligi zachodniej zawodnicy Czesława Chabierskiego zwyciężyli najgroźniejszego rywala - Rackets Bogatynię 10:4. W rundzie rewanżowej nasz klub odniósł 9 zwycięstw, z czego sześć - 10:0 i trzy - 10:4. Wyniki te świadczą o dużej przewadze strzegomian nad resztą stawki. Dość powiedzieć, że drugich na mecie zawodników z Bogatyni wyprzedzili o 6 punktów.
Sukces strzegomskich pingpongistów godny jest podkreślenia, ponieważ w każdym kolejnym sezonie wspinają się coraz wyżej w hierarchii klubowej. W sezonie 2005/6 uzyskali awans do IV ligi, w sezonie 2006/07 do III ligi, a niedawno do II ligi.
Życzymy udanych występów właśnie w tej klasie rozgrywkowej.


15 kwietnia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w II rundzie play-off - półfinały padły następujące wyniki: o miejsce 9-10
(9) Red Bull - (10) Piotrowice14:6 (4:2)
o miejsca 5-8
(5) Konigszelt SV - (8) Złodziejówka 7:5 (3:2)
(6) Gimnazjum Senior - (7) XXL Bolesławice 9:10 (5:5)
o miejsca1-4
(3) Grande Team - (2) Nowice LastKam 11:10 (3:5)
(4) Karolina Junior- (1) Karolina 16:5 (6:0)


15 kwietnia 2008 - Piłka Halowa Samorządowców

19 kwietnia rozegrany zostanie po raz drugi Turniej Piłki Halowej Samorządowców Powiatu Świdnickiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Do udziału w rywalizacji zgłosiły się reprezentacje: Powiatu Świdnickiego, Gminy Jaworzyna Śląska, Gminy Żarów oraz Gminy Świebodzice. Jaworzyńscy samorządowcy będą bronić tytułu Mistrza Powiatu Świdnickiego zdobytego w zeszłym roku. Zapraszamy więc wszystkich chętnych do kibicowania uczestnikom podczas zawodów, które rozpoczną się w sobotę o godzinie 9:00. Pierwszy mecz planowany jest na godzinę 9:30.
Nagrody dla uczestników turnieju ufundowali: SOKiBP, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz firma Dacco Sport Collection ze Świdnicy.


15 kwietnia 2008 - "Dzieci baśnie piszą"

14 kwietnia odbył się w Mokrzeszowie finał konkursu literackiego "A ty mnie przenieś na skrzydłach w krainę baśni" w którym wzięło udział 32 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych gminy Świdnica, miasta Świdnicy oraz Świebodzic. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić 6 prac i 5 wyróżnić.
Zdaniem członka jury pani Małgorzaty Kowalskiej "Wszystkie prace były interesujące i bardzo pomysłowe, choć niektóre odbiegały od głównego tematu. Dzieci umiejętnie połączyły baśń z codziennością. A co cieszy, małym autorom zależy na naprawie współczesnego świata, ponieważ dostrzegają w nim wiele nieprawidłowości. Właśnie od baśni należy zacząć …"
Laureatami VI Gminnego Konkursu Literackiego "Dzieci baśnie piszą" zostali: Ewelina Rynkiewicz - SP w Lutomi Dolnej, 2. Paulina Studnicka - SP w Lutomi Dolnej, 3. Ewa Chorągwicka - SP w Witoszowie Dolnym, 4. Grzegorz Świątko - SP nr1 w Świdnicy, 5. Marta Żaba - SP nr1 w Świdnicy, 6. Weronika Stolarczyk - Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach.
Wyróżnienia otrzymali: Kinga Szkudlarek - SP w Bystrzycy Dolnej, Paulina Domagała i Wojciech Domagała - SP w Grodziszczu, Wojciech Waliszak - SP w Grodziszczu oraz Adam Puzia - SP w Mokrzeszowie.
Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Świdnica i Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie.


15 kwietnia 2008 - Wyłudzali kredyty

Policjanci z Sekcji Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, zatrzymali trzech mężczyzn wyłudzających kredyty.
10 kwietnia policjanci w placówce bankowej w Świdnicy zatrzymali trzech mężczyzn - sprawców wyłudzeń kredytów. Zatrzymani mężczyźni mieszkańcy Powiatu Świdnickiego na podstawie oświadczeń i fałszywych zaświadczeń o zarobkach i zatrudnieniu wystawianych przez jednego z zatrzymanych wyłudzili bądź usiłowali wyłudzić około siedmiu kredytów o łącznej wartości około 80 tysięcy złotych.
W trakcie przesłuchania przyznali się do zarzucanych im czynów oraz złożyli obszerne wyjaśnienia w sprawie. Wyłudzeń dokonali w okresie od stycznia do kwietnia tego roku.
11 kwietnia zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, wobec nich Prokurator Rejonowy zastosował dozory policyjne - dwa razy w tygodniu będą musieli meldować się w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy, dodatkowo wobec jednego z zatrzymanych zastosowano zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwocie tysiąca złotych.
Za popełnione przestępstwo zatrzymanym mężczyznom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.


15 kwietnia 2008 - Nagrody modelarzy z MDK

Dzięki finansowej pomocy władz miasta Świdnicy w dniach 11-13 kwietnia odbyła się największa w Europie wystawa-konkurs modeli redukcyjnych. Po raz dwunasty Mosonmagyarovar (zachodnie Węgry) stało się stolicą europejskiego modelarstwa. Goście z Włoch, Belgii, Francji, Austrii, Niemiec, Serbii i z wielu innych krajów Europy, prezentowali swoje dzieła. Nie zabrakło również czołowych modelarzy z Polski. Wśród nich była również ekipa reprezentująca Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
Świdniczanie zaprezentowali 16 prac w 8 kategoriach juniorskich i młodzieżowych. Nasi najstarsi modelarze po raz pierwszy prezentowali swoje prace w gronie seniorów. Michał Wanio, Karol Barć i Piotr Kulej. Na dobrym poziomie zaprezentowali się nasi modelarze w kategoriach figurek zdobywając wyróżnienia ale modelarze z Włoch jak zwykle byli klasą dla siebie.
Sukces odniósł Jakub Borkowski, który to ze swoimi modelami Spitfire Mk v B ( w malowaniu polskiego Dywizjonu 306) zajął I miejsce a modelem czołgu Challenger III miejsce w kategoriach młodzieżowych.
W tej samej kategorii Oliwia Papież zajęła IV pozycję z figurką "Wikinga". II miejsce w kategoriach juniorskich zdobył Piotr Jasiczek modelem, PzKpf. VI.
Konkurs w Mosonmagyarovar jest jedną z czterech imprez modelarskich (Żywiec, Brno, Koprovnica) gdzie przyznawane są tzw. EURO CUP. II miejsce przypadło juniorowi Pawłowi Hanuszczakowi za model czołgu Abrams.
Wyróżnienia otrzymali: Karola Barć, Michał Iwanio, Piotr Kulej, Marcin Pawlik, Łukasz Zatorski i Kamil Kawa. Zespół zdobył 5 pucharów i 6 wyróżnień.
Na wystawie można było podziwiać ok. 2500 tysięcy modeli na najwyższym europejskim poziomie.
Galeria z konkursu z Mosonmagyarowar 2008 - >>> zobacz i >>> zobacz tutaj.


15 kwietnia 2008 - Konkurs dla mieszkańców gminy

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna ogłaszają konkurs fotograficzny.
Celem konkursu jest wyłonienie najpiękniejszych zdjęć miejscowości należących do gminy, które zostaną umieszczone w Gminnym Kalendarzu na rok 2009.
Wydanie kalendarza zawierać będzie trzynaście zdjęć: jedno zdjęcie miasta Jaworzyna Śląska oraz dwanaście zdjęć (po jednym na każdy miesiąc) wiosek należących do Gminy.
Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich mieszkańców. Laureaci konkursu zostaną wyróżnienie atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi (odtwarzacze DVD). Warunki udziału w konkursie - >>> zobacz


15 kwietnia 2008 - Konferencja - WZZ "Sierpień 80"

Przeprowadzone 1 kwietnia rozmowy pomiędzy Zarządem Tesco Polska i Wolnym Związkiem Zawodowym "Sierpień 80" nie przyniosły żadnego efektu. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" w dalszym ciągu podtrzymuje żądanie podwyżki płac o 700 złotych dla wszystkich pracowników Tesco Polska.
Oprócz tego WZZ "Sierpień 80" domaga się: Przyjęcia w Tesco Polska Zakładowego Układu Zbiorowego, którym objęci zostaną wszyscy pracownicy Tesco Polska. Wprowadzenie w miejsce Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych premii urlopowej, wypłacanej corocznie pracownikom Tesco w kwocie równej odpisowi na fundusz socjalny. Obecnie jest to kwota co najmniej 900 złotych. Powołania Społecznego Inspektora Pracy w Tesco Polska. Realizowania przez Zarząd Tesco Polska zapisu Kodeksu Pracy zakazującego dyskryminacji płacowej pracowników.
Brak realizacji powyższych żądań, w tym najważniejszego, wprowadzającego realne podwyżki płac dla pracowników Tesco Polska powoduje, że WZZ "Sierpień 80" kontynuował będzie akcje protestacyjne w Tesco Polska.
Jutro, 16 kwietnia odbędzie się konferencja prasowa w Świdnicy z udziałem przewodniczącej WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska.
Konferencja rozpocznie się o godzinie 12,00 w Świdnicy Rynek 39/40.
Bogusław Ziętek Przewodniczący WZZ "Sierpień 80"


14 kwietnia 2008 - 10 nominacji

Wczoraj w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje wstępne do 13 Konkursu Piosenki Wygraj Sukces. Organizatorami tej imprezy było Studio Artystyczne "Katharsis" i Świdnicki Ośrodek Kultury. W konkursie zaprezentowało się 25 wokalistów w czterech kategoriach wiekowych, którzy zaśpiewali po dwa utwory. Jury w składzie: Leszek Kopeć (Polskie Radio Wrocław, muzyk, kompozytor), Paulina Wójcik (Akademia Muzyczna we Wrocławiu, muzyk) i Radosław Zychal (muzyk,wokalista) postanowiło zakwalifikować do eliminacji regionalnych następujących wokalistów:
Aleksandra Ziemba - Studio Artystyczne "Katharsis", Jagoda Banaszczyk, Daria Krawczyk - Młodzieżowy Dom Kultury, Dorota Czekało - Studio Artystyczne "Katharsis", Dominika Wiącek - Studio Artystyczne "Katharsis", Ewelina Szafrańska - Studio Artystyczne "Katharsis", Karolina Wałach - Studio Artystyczne "Katharsis", Małgorzata Wielgus - Studio Artystyczne "Katharsis", Emilia Wójcikowska - Studio Artystyczne "Katharsis" - wszyscy ze Świdnicy, oraz Patrycja Piórkowska - z Bojanic.
Jury postanowiło przyznać wyróżnienia: Monika Kołdacha - Strzegomskie Centrum Kultury, Kamila Słobodzian - Studio Artystyczne "Katharsis" - Świdnica, Julia Szymańska - Studio Artystyczne "Katharsis" - Świdnica, Małgorzata Radziun - Strzegomskie Centrum Kultury.
Wyróżnienie specjalne za piękną barwę głosu otrzymał Michał Malec (Studio Artystyczne "Katharsis" - Świdnica). Następny etap odbędzie się 15 maja w Bielawie, gdzie zmierzą się wokaliści z całego Dolnego Śląska. Finał odbędzie się w Tarnobrzegu, gdzie znajdzie się setka najlepszych wokalistów z całej Polski. W całym konkursie bierze udział 2300 dzieci i młodzieży.


14 kwietnia 2008 - Krwawa sobota

Tym razem udało się zebrać w Świebodzicach 14 litrów krwi - to efekty sobotniej zbiórki, którą zorganizował tradycyjnie licealista Paweł Bobrowski we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu oraz Urzędem Miejskim w Świebodzicach.
Choć wynik jest najniższy spośród wszystkich trzech zbiórek, jakie młody świebodziczanin organizował w mieście, to i tak należą się słowa podziękowań dla młodych mieszkańców miasta, bo to oni najliczniej stawili się 12 kwietnia w Miejskim Domu Kultury.
W sumie przyszło 36 osób, ale po badaniach lekarskich krew mogły oddać 32 osoby.
Krwiodawców odwiedził także burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który patronuje akcji oraz zastępca Zbigniew Opaliński.


14 kwietnia 2008 - Program Wolontariat

Ruszyła druga edycja Programu Wolontariat Toyota Hilux Horse Trials Strzegom.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu dołącz do organizatorów. Zostań wolontariuszem.
Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią.
To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 15 maja. Wypełnij formularz i - >>> wyślij


14 kwietnia 2008 - Olimpiada w boksie

W dniach 29 kwietnia - 4 maja odbędzie się w Świdnicy Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbędą się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny. Szczegółowy program Finału - >>> zobacz


14 kwietnia 2008 - Boom na przekształcenia

Żarowski magistrat zasypywany jest ostatnio wnioskami od rolników, chcących przekształcić swoje grunty na tereny pod budownictwo.
Największe zainteresowanie tego typu przekształceniami jest we wsi Wierzbna.
Tu wnioski składane są grupowo, po kilkadziesiąt osób.
Wierzbna jest jedną z najatrakcyjniej położonych miejscowości w gminie Żarów, ma świetną lokalizację z punktu widzenia komunikacyjnego, a do tego malownicze ukształtowanie. Dlatego bardzo wiele osób poszukuje tu gruntów pod budowę swojego domu.


14 kwietnia 2008 - Są już tablice

Duże, czytelne, ze zdjęciami i krótką informacją w języku angielskim, niemieckim i polskim - takie tablice informacyjne stoją już w Świebodzicach, tuż przed najważniejszymi zabytkami miasta: w pobliżu średniowiecznych murów obronnych przy ul. Piłsudskiego; przed kościołem pw. św. Franciszka z Asyżu oraz w sąsiedztwie malowniczych ruin kościoła pw. Św. Anny w dzielnicy Pełcznica.
Każdy turysta odwiedzający miasto, ale także mieszkańcy przechodzący w pobliżu zabytków, będą mogli zapoznać się z krótką historią obiektów.
Teksty, projekt i tłumaczenia przygotował Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Koszt całkowity związany z wykonaniem i montażem tablic zamknął się w kwocie około 8 tysięcy złotych.


14 kwietnia 2008 - Targi motoryzacyjne w Lipsku

Wiosna w Zespole Szkół Mechanicznych to okres wielu imprez, konkursów, wycieczek. To również czas targów motoryzacyjnych Auto Mobil International (AMI) w Lipsku, których prawdziwy mechanik przegapić nie może. I również w tym roku młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych z klas III TM, II c TS, II a TS, III a TS, III TI miała możliwość uczestniczenia w tej branżowej uczcie. Organizatorami wyjazdu 8. kwietnia były mgr inż. Grażyna Kubiczek i mgr Anna Foryś - Musik.
Tegoroczna, 18. już edycja wystawy samochodowej odbyła się pod hasłem "Oglądaj. Podziwiaj. Testuj." Targi lipskie nazywane są bardzo często małą Genewą, ponieważ większość premier i prototypów pokazywanych w Szwajcarii swój następny przystanek ma właśnie w Lipsku. W czterech halach wystawowych na powierzchni blisko 120 tys. m2 pojawiło się około 50 marek samochodowych, 490 wystawców, którzy zaprezentowali ponad 100 premier. Bogaty program ramowy, obfitujący w wystawy specjalne, jazdy próbne, tory przeszkód, akcje, pokazy i imprezy branżowe, stanowiło źródło dodatkowych informacji dla młodzieży ZSM. Dostarczyło również emocjonujących przeżyć i znakomitej rozrywki uczniom biorącym udział w tych wydarzeniach. AMI Lipsk 2008 pokazały światu także szeroką ofertę w zakresie alternatywnych rodzajów napędów i przyjaznych środowisku technologii motoryzacyjnych.
Młodzież ZSM mogła podziwiać napędy od gazu ziemnego i gazu płynnego, przez napędy hybrydowe i wodorowe, najbardziej oszczędne silniki diesla, aż po napędy bioetanolowe. Podczas AMI pokazano także "Lekcje oszczędnej jazdy AMI", której celem było podniesienie świadomości ekologicznej kierowców i zwrócenie ich uwagi na koszty związane z użytkowaniem pojazdu. Dla młodzieży z ZSM była to doskonała lekcja motoryzacji dotycząca zarówno nowinek motoryzacyjnych jak i historii motoryzacji.


14 kwietnia 2008 - Nastoletni posłowie

Dwoje uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Świebodzicach - Konrad Stanowicz i Magdalena Nowaczyk - otrzymali mandat posła na Sejm Dzieci i Młodzieży.
To zaszczytne wyróżnienie przypada uczniom gimnazjów i szkół średnich na drodze konkursu literackiego. Ubiegający się o mandat posła uczeń pisze pracę na jeden z trzech tematów wyznaczonych przez organizatorów. W tym roku tematem przewodnim był "Poseł naszych marzeń - szkic do portretu". Kadencja posła na Sejm Dzieci i Młodzieży trwa jeden rok, a jedyne posiedzenie Sejmu odbywa się w Dzień Dziecka - 1 czerwca.
Prace konkursowe Konrada i Magdy znalazły się wśród 32 najlepszych prac z Dolnego Śląska. Konrad za wiersz otrzymał maksymalną ilość punktów - 48, natomiast Magda za swoje wystąpienie poselskie w sprawie służby zdrowia otrzymała 43 punkty.
Warto wspomnieć, że Magdalena Nowaczyk już po raz drugi pełnić będzie poselski mandat.


14 kwietnia 2008 - Akademia malucha

Od lutego w żarowskiej bibliotece prowadzony jest nowatorki projekt, który zyskał sobie spore uznanie wśród mieszkańców miasta. To "Akademia malucha" - zajęcia w bibliotece dla dzieci w wieku już od... 6 miesięcy. Tak, nawet takie maluszki oswajane są już z książką, a co najważniejsze - są razem z nimi mamy i tatusiowie, co już od najwcześniejszych lat buduje silne więzi i - jak mówią specjaliści - w przyszłości pozwoli unikać sytuacji konfliktów na linii rodzic-dziecko.
Pomysł realizuje Elżbieta Kulas, która brała udział w specjalnym szkoleniu i postanowiła program zaszczepić na rodzimym gruncie. - Dzieci mają tu do dyspozycji zabawki, książki, są pod opieką swoich rodziców oraz pracowników biblioteki. Zajęcia są zróżnicowane: wspólnie czytamy, malujemy kredkami, lepimy z plasteliny. Dzięki takim zajęciom udowodniono, że dziecko 14-16-miesięczne potrafi już świadomie posługiwać się kredkami - mówi Elżbieta Kulas.
Z tej oryginalnej oferty biblioteki korzysta już około 40 rodziców. Jednym z efektów tych zajęć są stworki, które dzieci razem z rodzicami robiły na zajęciach plastycznych, a które można oglądać na wystawie w bibliotece. Zajęcia są całkowicie bezpłatne, odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i środy. Rodzice są bardzo zadowoleni z takich zajęć.
- Przychodzę tu od samego początku i jestem zachwycona - mówi Elżbieta Kostka, która razem z 1,5-roczną córeczką Martą bierze udział w "Akademii malucha". - To bardzo dobry pomysł, świetnie wpływa na rozwój dziecka. Moja Martusia bardzo lubi przeglądać książeczki, myślę, że kiedyś będzie też lubiła je czytać. W Żarowie nie ma zbyt dużej oferty tego typu zajęć, więc tym bardziej warto skorzystać z tego projektu. Polecam innym rodzicom.


14 kwietnia 2008 - "Być Kimś"

II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu po raz kolejny gościło najzdolniejszych gimnazjalistów z powiatu wałbrzyskiego i powiatu świdnickiego. Młodzież brała udział w interdyscyplinarnym konkursie "Być Kimś". Reprezentacja świebodzickiego Gimnazjum Nr 1 zajęła doskonałe, III miejsce wśród dwudziestu drużyn.
Tytuł laureata konkursu uzyskał Łukasz Ambroziak. Finalistami I stopnia zostali: Magdalena Wojtowicz, Kaja Dobrzańska, Michał Marcyniuk, Kamil Kozłowski.
- Takim wynikiem uczniowie potwierdzili wysokie aspiracje. Jesteśmy przekonani, iż za kilka miesięcy sukces będzie im towarzyszył także w wymarzonej szkole ponadgimnazjalnej - mówią opiekunowie.


13 kwietnia 2008 - Twierdza zdobyta

Podpisaniem aktu kapitulacji na świdnickim Rynku zakończyły się dwudniowe uroczystości z okazji 250 lecia bitwy o twierdzę świdnicką.
W ciągu tych dwóch dni mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądały wojska w tamtym okresie, jak żyły podczas oblegania.
Mogliśmy to wszystko zobaczyć na terenie obiektu Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji gdzie wojska te stacjonowały, rozbiwszy tam swój obóz.
Wczoraj naocznie zobaczyliśmy jak toczono wtedy walki.
Było to wszystko możliwe dzięki grupom rekonstrukcyjnym z Polski, Czech i Niemiec ubranym w mundury pruskie i austriackie.
Zdjęcia z wczorajszej bitwy na Fleszy Jawornickiej w parku przy ulicy Sikorskiego w Świdnicy - >>> zobacz


13 kwietnia 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Biały Orzeł Mieroszów - Grom Witków 2:3
Sparta Ziębice - Stal Świdnica 3:1
Nysa Kłodzko - Victoria Świebodzice 0:2
Polonia Sparta II Świdnica - Polonia Bystrzyca Kłodzka 1:3
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica spadli na szóste miejsce, Stal Świdnica spadła na trzynastą pozycję, a Grom Witków awansował na 12 miejsce.


13 kwietnia 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mrowiny - LKS Bystrzyca Górna 0:2
Sudety Dziećmorowice - Iskra Witków Śląski 3:1
Granit Roztoka - Górnik Boguszów Gorce 2:4
Juventur Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 2:1
Victoria II Świebodzice - Zieloni Mokrzeszów 1:2
Włókniarz Głuszyca - Unia Jaroszów 2:0
Karolina Jaworzyna Śląska - Gwarek Wałbrzych 2:2
Skalnik Czarny Bór - Zjednoczeni Żarów 4:2


13 kwietnia 2008 - II Turniej Piłki Halowej

Wczoraj w hali sportowej w Jaworzynie Śląskiej odbył się II Turniej Piłki Halowej o Puchar Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen.
W turnieju wzięły udział 4 zespoły: ZPS Karolina, Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych we Wrocławiu, Gimnazjum Senior oraz Przewozów Regionalnych we Wrocławiu.
Uczestników imprezy przywitała Prezes Stowarzyszenia - Elżbieta Krzaczek wraz z Burmistrzem partnerskiego miasta Markt Pfeffenhausen - Arno Wolfem i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Świdnickiego - Pawłem Durlikiem.
Po emocjonującej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła drużyna ZPS Karolina, przed Gimnazjum Senior i reprezentacją Przewozów Regionalnych.


13 kwietnia 2008 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań rekreacyjnej lidze piłki nożnej LZS seniorów padły następujące wyniki:
I liga - Kraszowice - Kątki 2:3, Rogoźnica - Zebrzydów 6:4, Goczałków - Strzelce 0:7, Gościsław - Szczepanów 3:0, Tomkowice - Gola 4:4
II liga - LKS Zastruże - LZS Tworzyjanów 4:1, LZS Komorów - LZS Tąpadła 2:2, LKS Imbramowice - LKS Biała 3:4, LZS Kostrza - LZS Śmiałowice 6:2, LKS Kalno - Kątki II 0:3


13 kwietnia 2008 - Bezpłatne badania słuchu

W środę 16 kwietnia, w Świebodzicach organizowane będą bezpłatne badania słuchu dla osób po 50. roku życia oraz dla ludzi z problemami ze słuchem.
Badania odbędą się w sali USC, w ratuszu.
Prosimy o uprzednie zarejestrowanie się telefoniczne pod numerem 074 666 95 55 lub osobiście w biurze podawczym.
Poprzednia tego typu akcja została zorganizowana w ubiegłym roku. Skorzystało z niej wtedy kilkadziesiąt osób.


13 kwietnia 2008 - Powiatowy Turniej Przedsiębiorczości

9. kwietnia w Domu Nauczyciela odbył się VII. Powiatowy Turniej Przedsiębiorczości, organizowany przez Zespół Szkól Ekonomicznych w Świdnicy. W turnieju brało udział osiem drużyn - Zespół Szkół nr 2 z Dzierżoniowa, III LO ze Świdnicy, II LO ze Świdnicy, Zespół Szkół nr 7 z Wałbrzycha, Zespół Szkół nr 3 z Dzierżoniowa, Zespół Szkół z Żarowa, Zespół Szkół ze Świebodzic oraz Zespół Szkół Ekonomicznych ze Świdnicy.
Uczestnicy turnieju mogli się wykazać wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin przedsiębiorczości. Turniej składał się z czterech etapów: zadanie praktyczne dotyczące uproszczonej formy księgowania podatkowej księgi przychodów i rozchodów i ewidencji VAT, pytania teoretycznie, prezentacja multimedialna na temat "Komunikacja z rynkiem", finał - pytania teoretycznie. W finale zwyciężyło II LO ze Świdnicy - 7 pkt., drugie miejsce zajęła drużyna ZSE ze Świdnicy - 6 pkt., trzecie miejsce zajął ZS nr 7 z Wałbrzycha. Zwycięzcy dostali wartościowe nagrody, natomiast pozostali uczestnicy ciekawe upominki.
Jury osobno nagrodziła grupy za wykonaną prezentację. I miejsce zajął ZS nr 3 z Dzierżoniowa, II miejsce zajęła drużyna ZSE ze Świdnicy, III miejsce - ZS z Żarowa.
Turniej przygotował zespół: Jolanta Brońska, Elżbieta Biela, Jadwiga Wróblewska, Danuta Lubieniecka, Małgorzata Anczyńska, Magdalena Malucha i Jacek Świątkowski.
Patronat główny objął Starosta Powiatu Świdnickiego - Zygmunt Worsa, natomiast patronat naukowy - Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu Sponsorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu oraz Komitet Rodzicielski ZSE.


13 kwietnia 2008 - Jak pomóc rodzinie?

Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zapraszają na pierwszą konferencję poświęconą problemom rodziny: "Pomoc rodzinie - partnerstwo, sieć, współpraca".
W spotkaniu wezmą udział specjaliści, zajmujący się problemami alkoholizmu i przemocy w rodzinie, przedstawiciele sądu, policji a także pedagodzy, którzy stykają się z tego typu problemami w szkołach.
Swoją ofertę zaprezentuje m. in. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świebodzicach czy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z Wałbrzycha.
Konferencja odbędzie się 24 kwietnia, o godzinie 9.00, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13 w Świebodzicach.


12 kwietnia 2008 - Bitwa sprzed 250 lat

Dzisiaj od wczesnych godzin porannych w obozie wojsk mających stoczyć ciężkie boje o zdobycie twierdzy świdnickiej panował wzmożony ruch.
Zanim doszło do rozstrzygającej bitwy, na świdnickim rynku oddziały złożyły meldunek i zademonstrowały musztrę po czym powróciły do obozu przygotować broń.
W tym czasie świdniczanie mogli przyglądać się przygotowaniom, zobaczyli też jak wygląda życie codzienne wojaków. Zdjęcia z przygotowań w obozie - >>> zobacz.
Po południu, przed godziną 16.00 na Fleszy Jawornickiej przy ulicy Sikorskiego doszło do bitwy i jak 250 lat temu tak i teraz świdniczanie obserwowali pochód wojsk austriackich udających się w stronę Bramy Strzegomskiej. Wyszły one z miasta i złożyły broń.
W ręce zwycięzców dostały się wielkie zapasy amunicji, broni i wyposażenia. Wojska pruskie zajęły Świdnicę, a nowym komendantem twierdzy został generał von Zastrow.
Jutro o godzinie 10.00 na świdnickim Rynku zostanie podpisany akt kapitulacji.


12 kwietnia 2008 - Sparta bez zmian, kolejne zwycięstwo

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozegrali kolejny mecz w tej rundzie rozgrywek.
Rywalem świdniczan była przedostatnia drużyna w tabeli - Nysa Zgorzelec. Nysa Zgorzelec - Polonia-Sparta Świdnica 2:5 (0:2)
Świdniczanie powiększyli punktową przewagę nad Śląskiem II Wrocław i przewodzą w tabeli rozgrywek a Nysa Zgorzelec spadła na ostatnie miejsce w tabeli.
AKS Strzegom mecz rozegrał w Polkowicach. Po ostatnich wysokich porażkach tym razem strzegomianie zaskoczyli wszystkich odnosząc jednobramkowe zwycięstwo. Górnik Polkowice - AKS Strzegom 0:1.
AKS Strzegom zajmuje teraz przedostatnie miejsce w tabeli.


12 kwietnia 2008 - Więcej na "Blisko Boisko"

Rada Miejska Świebodzic zdecydowała o zwiększeniu środków z budżetu na budowę boiska do piłki nożnej na Osiedlu Piastowskim, które powstanie w ramach programu "Blisko Boisko", dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu. Chodzi o 250 tys. zł, które Świebodzice muszą dodatkowo wydać z własnego budżetu aby zadanie zostało zrealizowane w terminie - to znaczy do końca czerwca.
Dodatkowa kwota wynika z uaktualnionego kosztorysu na całość przedsięwzięcia, który uwzględnia nie tylko nowe, zwiększone koszty wykonawstwa i materiałów, ale i także dodatkowy zakres prac, który powinien zostać wykonany tak, aby boisko było bezpieczne i komfortowe.
Aby dochować terminów i zrealizować inwestycje w wyznaczonym czasie trzeba ogłosić jak najszybciej przetarg na wykonanie boiska. Stąd zmiany w budżecie były konieczne do podjęcia szybko.


11 kwietnia 2008 - Wojacy z Polski, Czech i Niemiec

Dzisiaj w godzinach popołudniowych do Świdnicy zaczęli ściągać żołnierze w mundurach pruskich i austriackich. Obozowisko rozłożyli na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Do wieczora ściągnęły do miasta regimenty pruskie z Polski, Niemiec i Czech. W 13 grupach jest około 150 osób.
Zdjęcia z przyjazdu i rozbijania obozu - >>> zobacz.
Już jutro o godzinie 10.00 wyruszą na świdnicki Rynek gdzie odbędzie się apel, złożony zostanie meldunek i zademonstrowana zostanie musztra.
W godzinach 12.00-15.00 będzie można zwiedzić biwak żołnierski (ŚOSiR, ul. Śląska 37, teren kempingu).
Do rekonstrukcji walk, jakie toczyły się 250 lat temu podczas oblężenia Świdnicy w czasie wojny siedmioletniej dojdzie w godzinach 16.00 - 17.00. Bitwa odbędzie się na Fleszy Jawornickiej w Parku przy ulicy Sikorskiego.
Bitwę tę opisał obszernie Wiesław Rośkowicz - dyrektor świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa w dziale historia - . . . czytaj więcej.


11 kwietnia 2008 - Finałowe odliczanie

To już 23 lata jak budowany jest szpital Latawiec w Świdnicy. Tak długi okres realizacji inwestycji może wzbudzać ogromne zdziwienie. Jest to bowiem jedna z najdłużej ciągnących się inwestycji w służbie zdrowia. Sięgając do historii możemy dowiedzieć się, że budynki aktualnie adoptowane na szpital zostały wzniesione w latach 1940 - 1943. Realizację inwestycji rozpoczęto w listopadzie w 1985 roku.
- "Logika podpowiada, że jeśli coś jest budowane ponad 20 lat, to już nie jest nowe. Nie dziwi więc fakt pojawiania się ciągle nowych problemów do rozwiązania jakie napotykamy chcąc zakończyć budowę szpitala i przenieść starą bazę z Westerplatte do Latawca." - mówił podczas konferencji prasowej, która została zorganizowana specjalnie w tym temacie, Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Na ostatniej sesji Rady Powiatu zadecydowano o udzieleniu pożyczki szpitalowi na zakup sprzętu niezbędnego do bezpiecznego przeniesienia oddziałów ze starej bazy na Latawiec. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Potrzeba ok. 20 mln zł na budowę prosektorium, kuchni, modernizację szpitala czy zakup nowej aparatury.
-" Część środków będziemy starali się pozyskać z funduszy unijnych. Niezależnie od wszystkich problemów, które muszą wystąpić jeśli się prowadzi inwestycję od ponad 20 lat podtrzymuję deklarację, że inwestycja zakończona zostanie w czerwcu br., aby w lipcu można było przenieść oddziały z Westerplatte na Latawiec. Przy optymistycznym wariancie pacjenci będą mogli podjąć leczenie na tych oddziałach od sierpnia br." - wyjaśniał Wicestarosta.
Warto jednak podkreślić, że mimo tych wszystkich problemów Regionalny Specjalistyczny Szpital "Latawiec" to jeden z najnowocześniejszych szpitali w regionie, który bez kompleksów może konkurować ze szpitalami z Wałbrzycha czy Wrocławia.


11 kwietnia 2008 - Bezpłatne badania mammograficzne

Wszystkie mieszkanki gminy powyżej 50. roku życia zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się w Żarowie w dniach 17-22 kwietnia. Na terenie miasta, dokładnie - na placu zabaw u zbiegu ulic Armii Krajowej i ulicy Chrobrego, stanie mammobus, w którym będzie można wykonać badanie piersi.
Panie, które chciałyby skorzysta z diagnostyki, powinny wcześniej zarejestrować się telefonicznie pod numerem 0 801 080 007.
Badania finansowane są przez Dolnośląski Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W Gminie Żarów do przebadania jest około 670 pań. Warto skorzystać z tej okazji, gdyż na mammografię w ośrodkach zdrowia trzeba czekać po kilka miesięcy, a za diagnostykę komercyjną trzeba zapłacić od 60 do 80 zł.
Mammografia to w tej chwili jedno z najskuteczniejszych badań w profilaktyce raka piersi. Nie jest bolesne, trwa kilka minut, a nierzadko może nam uratować życie. Wcześnie wykryta zmiana w piersi jest niemal w 100 procentach wyleczalna. Zachęcamy do skorzystania z tych badań szczególnie panie, mieszkające na wsi.


11 kwietnia 2008 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek spotka się w najbliższy czwartek, 17 kwietnia z mieszkańcami osiedla Młodych, osiedla Zwierzynieckiego, ulicy Sikorskiego oraz ulicy Ofiar Oświęcimskich.
Przedmiotem rozmów będą bieżące problemy mieszkańców.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Szkole Podstawowej nr 4 (łącznik, I piętro) przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.


11 kwietnia 2008 - Nie zapomnij o zbiórce krwi

Przypominamy raz jeszcze mieszkańcom Świebodzic o zbiórce krwi, która odbędzie się w sobotę, 12 kwietnia, w Miejskim Domu Kultury, w godzinach 9.00-13.00.
Zapraszamy gorąco wszystkich zdrowych i pełnoletnich mieszkańców naszego miasta.
Wasza krew może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Tak jak dotychczas poborem krwi zajmie się Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Dawcy krwi otrzymają gadżety ufundowane przez sponsorów zbiórki.
Patronat nad akcją objął burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


11 kwietnia 2008 - Specjalista poszukiwany

Ogłoszony został konkurs na stanowisko młodszego referenta ds. promocji i sportu w Urzędzie Miejskim w Żarowie. Od kandydata na to stanowisko wymagana jest m. in. znajomość regulacji prawnych w zakresie struktur i funkcjonowania administracji samorządowej, szeroka wiedza o gminie i komunikatywność. Zadaniem pracownika będzie współpraca z klubami sportowymi w organizacji imprez sportowych, promocja sportu gminnego, prowadzenie spraw związanych z turystyką, współpraca w przygotowywaniu folderów turystycznych, czy prowadzenie spraw związanych z partnerstwem miast.
Pisemne zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w terminie do 25 kwietnia 2008 roku w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Żarowie ul. Zamkowa 2 (parter) w godzinach poniedziałek, środa, piątek od 7.30 do 15.30; wtorek, czwartek od 8.00 do 16.00. Zgłoszenie należy złożyć w zamkniętej kopercie z adnotacją "Konkurs na stanowisko młodszego referenta ds. promocji i sportu". Postępowanie konkursowe obejmie analizę wszystkich złożonych dokumentów oraz rozmowy z kandydatami. O terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu kandydaci zostaną poinformowani indywidualnie.
Rozpatrzenie złożonych aplikacji nastąpi w dniu 30 kwietnia 2008 r.


11 kwietnia 2008 - Policja na drogach powiatu

Wzrost liczby uczestników ruchu drogowego w konsekwencji potęguje stopień zagrożenia życia i zdrowia osób korzystających z dróg. Skala wypadków w Polsce, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym oraz kolizji należy do największych w porównaniu do zachodnich krajów europejskich. Najczęstrzą przyczyną powodującą zagrożenie bezpieczeństwa na drogach jest łamanie przepisów, a w szczególności dotyczących przestrzegania przez kierujących dozwolonych prędkości.
W związku z tym policja w dniach 11-13 kwietnia będzie prowadziła na najważniejszych drogach powiatu świdnickiego wzmożone kontrole. Służbę pełnić będą policjanci wyposażeni w video-radar, mierniki prędkości i alkotesty.
W trakcie prowadzonych działań na drodze policjanci dokonają: kontroli prędkości, kontroli stanu trzeźwości kierujących, sprawdzenia stosowania pasów bezpieczeństwa, sprawdzenia osób i pojazdów pod kątem poszukiwań, sprawdzenia stanu technicznego pojazdów.
Celem działań jest zapobieżenie wypadkom drogowym oraz przestrzeganie przepisów prawnych przez uczestników ruchu drogowego, gdyż niezdyscyplinowani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.


11 kwietnia 2008 - Matematyczni mistrzowie w SP 4

W Szkole Podstawowej nr 4 w Świebodzicach odbył się konkurs matematyczny "Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży Kwadratura Koła". W konkursie w całym kraju brało udział ponad 20,5 tys. dzieci z 728 szkół ze wszystkich zakątków Polski. Celem konkursu jest promowanie i popularyzowanie matematyki wśród uczniów. Zadania konkursowe miały charakter testu wielokrotnego wyboru o bardzo wysokim stopniu trudności.
Uczniowie, którzy zajęli 20 pierwszych miejsc w kraju i w poszczególnych województwach oraz 10 pierwszych miejsc w powiatach otrzymali dyplomy.
W świebodzickiej "Czwórce" test pisało 43 uczniów z klas II - VI, 32 otrzymało dyplomy najlepszych, 2 uczniów nagrody książkowe: Maciej Szczurek z klasy 3 oraz Klaudia Łukasik z klasy 2. Trzeba tu zaznaczyć, że Maciek zajął w teście 18. miejsce w Polsce a 6. Na Dolnym Śląsku - to ogromny sukces. Cała reprezentacja szkoły wypadła zresztą znakomicie, bo aż czwórka uczniów znalazła się na 1. miejscu w Powiecie Świdnickim, uczniowie zajęli też wysokie - 3 i 4 - miejsca w województwie. Najlepsi uczniowie - uczniowie_sp4


11 kwietnia 2008 - Zamiast bocznicy - parkingi

Gmina Żarów wystąpi do PKP z wnioskiem o przekazania nieczynnej bocznicy kolejowej w centrum miasta.
Jest to powrót do działań, które burmistrz Lilla Gruntkowska rozpoczęła jeszcze pod koniec swojej ubiegłej kadencji.
Bocznica wraz z przylegającym do niej placem od lat stoi niewykorzystana tymczasem jest to ścisłe centrum miasta, o bardzo dogodnej lokalizacji.
Jest pomysł, aby w tym miejscu urządzić miejsca parkingowe. Są one w mieście bardzo potrzebne.


11 kwietnia 2008 - Jest absolutorium

14 głosami za i przy 6 wstrzymujących burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał na czwartkowej sesji absolutorium za wykonanie budżetu 2007 roku.
Sesja była wyjątkowo uroczysta nie tylko z powodu rangi samej uchwały, ale też i gości, którzy licznie pojawili się w sali narad ratusza. Takiej frekwencji nie było na sali dawno. Trzeba było dostawiać krzesła tak, aby mogli zmieścić się przybyli na posiedzenie dyrektorzy poszczególnych wydziałów urzędu, a także jednostek podległych, dyrektorzy szkół, przedszkoli.
Podczas głosowania dwie trzecie radnych poparły wniosek o udzielenie absolutorium. Liczby mówią same za siebie: wykonanie dochodów budżetu w 2007 rok wyniosło 98,7 %, zaś wykonanie wydatków to 93,3 %. Rok 2007 zamknął się nadwyżką budżetową w kwocie 4,7 mln zł. Na koniec roku kwota zobowiązań, wynikających z zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz emisji obligacji wyniosła 10,3 mln zł. Warto zaznaczyć, że w trakcie trwania roku budżetowego, znacznie wzrosła zarówno kwota dochodów jak i wydatków. I tak z planowanych dochodów w wysokości 43.927.481 zł za koniec 2007 roku było już 47.193.726 zł. Zmianie uległa także kwota wydatków: z kwoty projektowanej w wysokości 38.657.654 zł na kwotę 44.812.745 zł. Miało to związek z realizacją szeregu inwestycji.
Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa jak i Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej zaopiniowały sprawozdanie z wykonania budżetu pozytywnie. Po głosowaniu burmistrz Bogdan Kożuchowicz podziękował radzie za pozytywną ocenę swojej pracy w 2007 roku. Z rąk przewodniczącej Rady Miasta Elżbiety Horodeckiej otrzymał w uznaniu imponujący bukiet kwiatów. W imieniu pracowników urzędu kwiaty podarowała burmistrzowi Anna Żygadło, sekretarz miasta.
- Bardzo dobrze oceniam wykonanie ubiegłorocznego budżetu - mówi Elżbieta Horodecka, Przewodnicząca Rady Miasta. - W Świebodzicach zaczęło się bardzo wiele inwestycji, które odczują mieszkańcy naszego miasta - mam tu na myśli chociażby kanalizację, na którą przecież czekaliśmy dziesiątki lat. Wierzę, że ten rok i następny przyniosą kolejne zadania. Zresztą, niektóre z nich już się rozpoczynają: np. przygotowywanie dokumentacji na budynek po dawnym komisariacie, który wreszcie udało się nam przejąć od powiatu czy nowe inwestycje drogowe.


10 kwietnia 2008 - Spotkanie z przedsiębiorcami

7 kwietnia odbyło się drugie spotkanie władz Strzegomia z lokalnymi przedsiębiorcami.
Z uwagi na to, że obecnie największe problemy ze znalezieniem pracy w gminie mają kobiety, spotkanie zorganizowano z udziałem pań, które odniosły sukces w biznesie. Miłym akcentem było złożenie gratulacji Irenie Eulenfeld i Stanisławie Ćwik, które najdłużej prowadzą swoje zakłady pracy. Spotkanie było również okazją do opowiedzenia o najważniejszych inwestycjach, jakie zostały zrealizowane na terenie gminy Strzegom oraz o pomocy, na jaką przedsiębiorcy mogą liczyć ze strony lokalnych władz.
Pracownicy Gminnego Centrum Informacji przedstawili ponadto prezentację multimedialną, dotyczącą pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na rozwój przedsiębiorstw.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz podkreślił potrzebę organizowania tego typu spotkań i obiecał, że za kilka miesięcy ponownie będzie rozmawiał z przedsiębiorcami o ich sprawach.


10 kwietnia 2008 - Powiatowy Konkurs Matematyczny

8. kwietnia Mechanik gościł najlepszych matematyków szkół ponadgimnazjalnych. Powiatowy Konkurs Matematyczny to inicjatywa nauczycieli - entuzjastów Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy już VI raz zapraszają do siebie "tęgie głowy powiatu".
Zainteresowanie konkursem (32 uczestników!) to dowód na to, że mało lubiany przez większość uczniów przedmiot, może być dobrą zabawą, przygodą. Młodzi matematycy zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez Leszka Stefańskiego z II LO, niejednokrotnie "łamiąc głowy" i szukając idealnych rozwiązań.
" 9.13 - wszyscy chwycili za kartki z zadaniami, 3 godziny - 6 zadań. Każde zadanie zawierało jakąś specjalną trudność, co wg jury nie zdarzyło się w poprzednich latach" - tak relacjonował konkurs jeden z uczestników, uczeń II klasy ZSM, Łukasz Richter.
Spotkanie było okazją do wymiany zdań, doświadczeń i poszerzenia horyzontów. Na szczególne wyróżnienie zasłużył Radosław Tomaszewski - I miejsce (26pkt.). Dyrektor ZSM Krzysztof Anklewicz wręczył mu nagrodę, zwracając uwagę na zdystansowanie przeciwników. II miejsce zajął Grzegorz Woźniak (19pkt.) a III - ex aequo - Olga Dzięgielewska i Beata Karczewska (17,5 pkt.). Laureaci to uczniowie II LO.
Wicedyrektor ZSM, Beata Wachel - Sierzputowska, również matematyczka, oraz pozostali organizatorzy konkursu są zadowoleni z przebiegu imprezy.


10 kwietnia 2008 - "Niezapominajka" już w maju

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci w wieku przedszkolnym i z klas "0" do udziału w X Turnieju Małego Aktora "Niezapominajka".
Turniej odbędzie się 20 maja w sali widowiskowej Żarowskiego Ośrodka Kultury.
Honorowy Patronat Turnieju objął Robert Kaśków Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie. Sponsorem Turnieju jest Kenichi Yamanaka Prezes Firmy AKS Precision Ball Polska.
Żarowski Ośrodek Kultury zwraca się do opiekunów grup przedszkolnych i klas zerowych z powiatu świdnickiego o rozpropagowanie Turnieju wśród najmłodszych aktorów.
Regulaminy i karty zgłoszeń dostępne w placówkach przedszkolnych i Szkołach Podstawowych powiatu, można je pobrać także tutaj - >>> pobierz.


10 kwietnia 2008 - Zachowaj trzeźwy umysł

Dziewięć szkół z gminy Strzegom bierze udział w akcji "Zachowaj trzeźwy umysł". Te placówki to: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Strzegomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stanowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie, Gimnazjum w Goczałkowie, Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzy oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie.
Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" to ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy, wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
Przez pół roku młodzież z gminy Strzegom, poprzez udział w licznych konkursach i imprezach, będzie realizowała, zgodny z założeniami organizatorów, program, którego efekty poznamy za kilka miesięcy.
Dla wyróżniających się uczestników, organizatorzy przygotowali cenne nagrody.


10 kwietnia 2008 - "Stop łobuzom na ulicy"

Pojawiające się lokalnie sygnały o zagrożeniach związanych z drobną przestępczością oraz przejawami zachowań aspołecznych polegających m.in. na aktach wandalizmu i zachowaniach chuligańskich - skłoniły MSWiA do podjęcia inicjatywy mającej na celu konsekwentne przeciwdziałanie zjawiskom społecznie nieakceptowanym, mającym wpływ na bezpieczeństwo lub jego społeczną ocenę.
Akcja ma służyć nie tylko likwidacji zagrożeń, ale także poprawie stanu bezpieczeństwa w odczuciu społecznym. Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy w kwietniu br. rozpoczęła realizację ogólnopolskiej akcji prewencyjnej pod nazwą"STOP łobuzom na ulicach".
Głównymi celami akcji są: poprawa bezpieczeństwa społeczności lokalnych, ograniczenie poczucia zagrożenia, eliminacja zachowań społecznie uciążliwych zwłaszcza o charakterze chuligańskim oraz współpraca z samorządem i aktywizacja środowisk lokalnych.


10 kwietnia 2008 - Program Wolontariat

Ruszyła druga edycja Programu Wolontariat Toyota Hilux Horse Trials Strzegom.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu dołącz do organizatorów. Zostań wolontariuszem.
Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią.
To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 15 maja. Wypełnij formularz i - >>> wyślij


10 kwietnia 2008 - Olimpiada w boksie

W dniach 29 kwietnia - 4 maja odbędzie się w Świdnicy Finał XIV Ogólnoplskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbędą się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny. Szczegółowy program Finału - >>> zobacz


10 kwietnia 2008 - "Aktywny Senior"

Raz w tygodniu, w środy o godzinie 11.00 w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbywają się zajęcia w ramach Tańca Integracyjnego prowadzone przez Anię Sochocką - terapeutkę.
Celem tych zajęć jest między innymi zacieśnienie więzi interpersonalnych, poprawa aktywności fizycznej oraz samopoczucia.
Zajęcia odbywają się w ramach Dni Otwartych Domu Dziennego Pobytu "Przystań" dlatego w tym dniu zapraszamy wszystkich świdnickich seniorów.
O godzinie 10.30 - rozpoczyna się gimnastyka usprawniająca, tańczymy o godzinie 11.00, potem około godziny 12.30 odbędzie się wykład w ramach Akademii Promocji Zdrowia a o 14.00 - seans filmowy.


9 kwietnia 2008 - Konkurs "Nie zostanę bezrobotnym"

Siedem drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Świdnickiego będzie walczyło w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Jest to już czwarta edycja tego konkursu. Wygrać mogą jednak tylko trzy drużyny. A jest o co walczyć. Na zwycięzców czeka nowoczesny sprzęt elektroniczny. Eliminacje odbędą się w piątek 11 kwietnia w Domu Nauczyciela o godz. 10.00 a już za tydzień 18 kwietnia o wygraną walczyć będzie wybranych pięć drużyn. Z pięciu drużyn nagrodzonych zostanie jedynie trzy. -" Nie zdradzę, co jest do wygrania, to ma być miła niespodzianka. Zapewniam jednak, że jest o co powalczyć. Liczy się tylko pomysłowość i możliwość wdrożenia prezentowanego projektu w życie" - wyjaśnia Piotr Dębek z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu zajmujący się organizacją konkursu.
Celem konkursu jest propagowanie idei aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym Powiatu, kształcenie młodych przedsiębiorczych ludzi, przekonanie młodzieży, że można i trzeba rozwijać siebie i swoją działalność w okolicach miejsca zamieszkania.
Do konkursu staną drużyny z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Świdnicy, II i III LO w Świdnicy, Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu i w Świebodzicach.
Tak jak w latach ubiegłych komisja składać się będzie z przedstawicieli Rady Powiatu, specjalisty do spraw rynku pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy oraz przedstawiciela Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Na koniec zwycięzcy zaprezentują swoje pomysły na Sesji Rady Powiatu. To właśnie Radni zadecydowali, aby konkurs odbywał się cyklicznie i przekazali ponad 5 tys. zł na ufundowanie nagród dla najlepszych drużyn.9 kwietnia 2008 - Dwukrotnie złota

W pierwszy weekend kwietnia w Kielcach odbyły się "VIII Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu". Klub OSTRY Strzegom reprezentowali Małgorzata Ostrowska i Michał Ożga.
Organizatorem krajowego czempionatu był Kielecki Klub Bokserski Rushh przy współpracy Federacji Armwrestling Polska. W ciągu dwóch dni (pierwszego rywalizacja na prawą rękę, drugiego na lewą) wystartowało 178 zawodników z 25 polskich klubów armwrestlingowych. Zawodnicy podczas dwudniowych mistrzostw rywalizowali w 34 kategoriach wagowych na lewą rękę i w 34 kategoriach wagowych na prawą rękę, w tym juniorzy (zawodnicy do 18 roku życia), seniorzy (zawodnicy powyżej 18 roku życia), mastersi (zawodnicy powyżej 40 roku życia) oraz osoby niepełnosprawne. Złoci i srebrni medaliści w każdej kategorii wagowej otrzymają powołania do kadry narodowej na ME, które w tym roku odbędą się w Norwegii oraz na MŚ w Kanadzie.
Małgosia od tego roku startuje już wyłącznie w seniorach. Wśród polskich seniorek w wadze do 60 kg nie ma sobie równych, co udowodniła także w Kielcach, zdobywając dwa złote medale.
- Muszę stwierdzić, że konkurencja była duża, ale na szczęście udało mi się obronić prymat w Polsce - mówi nasza siłaczka. - Teraz chciałabym dobrze wystartować w norweskim Sarpsborg i w Kanadzie.
Dość dobrą formę pokazał Michał Ożga, który otarł się o podium. Walkę o półfinał przegrał na faule i ostatecznie zajął 7. lokatę na lewą rękę. Na prawą rękę nasz zawodnik doznał dość poważnej kontuzji nadgarstka, co spowodowało zakończenie rywalizacji na 11. pozycji. W klasyfikacji drużynowej OSTRY Strzegom uplasował się na 15. pozycji (na 25 klubów).


9 kwietnia 2008 - Pieniądze na "program romski"

Gmina Świebodzice otrzymała tegoroczną dotację związaną z realizacją programu romskiego w mieście. W 2008 roku najwięcej pieniędzy samorząd otrzymał na poprawę warunków bytowych Romów czyli na remonty ich mieszkań.
- Jest to kwota 70 tys. zł, którą przeznaczymy przede wszystkim na budowę toalet i łazienek w mieszkaniach, które zajmują mieszkańcy narodowości romskiej - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.
Ale to nie jedyne pieniądze, które przyznał Urząd Wojewódzki. Kolejne 12 tysięcy złotych otrzymaliśmy na edukację przedszkolną dzieci romskich, a 10 tys. zł na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Niebawem Świebodzice będą składać kolejny wniosek, już na rok 2009. Gmina Świebodzice uczestniczy w rządowym programie na rzecz narodowości romskiej od kilku lat. Co roku składamy wnioski o dofinansowanie kilku działań, skierowanych do narodowości romskiej. Są to zarówno prace związane z poprawą warunków bytowych, jak i szeroko rozumiana edukacja, oświata i kultura. Jednym z efektów tych działań jest powstanie w mieście folklorystycznego zespołu romskiego. Tańczą w nim dziewczęta romskie i polskie.


9 kwietnia 2008 - Turniej w "Przystani"

7 kwietnia w Domu Dziennego Pobytu"Przystań" odbył się Turniej integracyjny, grano w warcaby.
Udział wzięli pensjonariusze oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa a także młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz mały upominek. Natomiast osoby, które zajęły pierwsze trzy miejsca, otrzymały puchary.
Zwycięzcą okazał się pensjonariusz "Przystani" - Stanisław Owocki.
Organizatorami Turnieju byli Ognisko TKKF oraz Dom Dziennego Pobytu "Przystań".


9 kwietnia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w I rundzie play-off - ćwierćfinały padły następujące wyniki: o miejsce 9-10 - (10) Piotrowice - (9) Red Bull 11:9 (4:2),
o miejsca 1-8
(1) Karolina - (8) Złodziejówka 17:3 (10:1)
(2) Nowice LastKam - (7) XXL Bolesławice 10:9 po dogrywce (8:8, 4:3)
(3) Grande Team - (6) Gimnazjum Senior 12:9 (5:4
) (4) Karolina Junior - (5) Konigszelt SV 6:6 karne 5:4 (6:6,3:3)


9 kwietnia 2008 - Nowa struktura urzędu

Od 4 kwietnia w żarowskim Urzędzie Miejskim obowiązuje nowy regulamin organizacyjny. Powstały dwa duże, zupełnie nowe referaty, które sprawnie i zgodnie ze swoimi kompetencjami zajmą się szeroko rozumianą gospodarką komunalną oraz zamówieniami publicznymi i inwestycjami. Dotychczas obowiązujący regulamin z 2006 roku nie odzwierciedlał faktycznej obsady kadrowej urzędu, a wykonywane przez pracowników zadania nie współgrały z jego zapisami. Konieczne były przesunięcia i połączenia tak, aby wydziały funkcjonowały sprawniej i efektywniej, pozwoli to także usprawnić przepływ informacji. Zmiany są także efektem zapowiadanych oszczędności w administracji, które zostały założone do planu budżetu na 2008 rok i zakładały zmniejszenie o 8 etatów w stosunku do regulaminu z 2006 roku.
Na czym polegają zmiany? Najważniejsza to powstanie dwóch dużych referatów. Pierwszy z nich to Referat Gospodarki Komunalnej, który powstał z połączenia Referatu Gospodarki Lokalowej z Referatem Nieruchomości. Nowy wydział zajmie się kompleksową gospodarką mieniem komunalnym oraz planowaniem przestrzennym.
Drugim dużym wydziałem jest Referat Zamówień Publicznych i Inwestycji. W pracy tego wydziału nacisk położony będzie szczególnie na zamówienia publiczne i ich nadzór oraz realizację. To naturalny proces, gdyż Gmina Żarów nie będzie już w najbliższym czasie nastawiona na tak intensywną realizację i finansowanie nowych inwestycji, jak to było w latach ubiegłych.
W ramach drobniejszych zmian oraz konsekwentnie wprowadzanej polityki oszczędności uszczuplono Referat Oświaty, Sportu i Promocji oraz Sekretariat Burmistrza.


9 kwietnia 2008 - "Disce Puer" i "Być Kimś"…

Pod tymi nazwami kryją się corocznie organizowane przez renomowane licea wałbrzyskie konkursy interdyscyplinarne, w których chętnie biorą udział uzdolnieni uczniowie gimnazjów dawnego regionu wałbrzyskiego. Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, w ramach szkolnego programu, kształtującego uzdolnienia uczniów, po raz kolejny wystawiło swoją reprezentację, która w zmaganiach z uczniami innych gimnazjów potwierdziła swój wysoki poziom intelektualny.
- Najwyższym osiągnięciem zmagań uczniów naszego gimnazjum był udział w ścisłym finale konkursu pn. "Disce Puer" w I LO - Gabrieli Farej i Zygmunta Ledziona, natomiast w konkursie interdyscyplinarnym -organizowanym przez II LO- otrzymanie tytułów finalistów przez: Piotra Dobrzańskiego, Wojtka Byja, Kacpra Hołojdę, Marcina Czykietę, Igora Swobodę, Gabrielę Farej, Zygmunta Ledziona - mówi koordynator programu "Uzdolnień", Halina Serafin, nauczycielka języka polskiego w gimnazjum.
Drużyna świebodzickiego gimnazjum znalazła się na piątej pozycji wśród 20 szkół gimnazjalnych powiatu wałbrzyskiego, biorących udział w tym konkursie. To niewątpliwie określa poziom wiedzy naszych uczniów i daje im szansę na wybór dobrej szkoły po ukończeniu gimnazjum. Na Wielką Galę do I LO zostali zaproszeni 5 kwietnia br. nie tylko finaliści, ale również autorzy wyróżnionych prac literackich w konkursie dziennikarskim: Marcelina Matkowska i Kacper Hołojda.


9 kwietnia 2008 - To już 45 lat

"To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia" - to motto przez ponad 45 lat inspirowało działania Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym.
12 kwietnia o godzinie 16.00 Koło Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Zofii Fryczyńskiej obchodzić będzie Jubileusz 45-lecia istnienia.
W programie uroczystości między innymi wręczenie dyplomów i podziękowań członkom KGW oraz występ Zespołu "Jubilatki".


9 kwietnia 2008 - Szkolne Konfrontacje Teatralne

3 kwietnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyły się po raz dwunasty Szkolne Konfrontacje Teatralne, których organizacją od lat zajmuje się Halina Kopeć i Mariola Mackiewicz.
W tym roku wystąpiło 7 zespołów prezentujących różne konwencje teatralne reprezentujących trzy świdnickie licea: I, II i III. Spektakle oceniało jury w składzie: Halina Szymańska (ŚOK), Wojciech Koryciński (I LO) i Krzysztof Frączek (III LO).
Przyznano 3 równorzędne pierwsze miejsca, bo uznano, że poziom tegorocznych SKT był bardzo wysoki. Nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy otrzymali:
I miejsce: Grupa "13" z I LO,
I miejsce: Zespół "Reżyserska" z I LO i II LO,
I miejsce: Teatr Metafory z III LO,
ponadto wyróżniono w poszczególnych kategoriach następujące osoby:
• osobowość teatralna: Katarzyna Rurarz,
• wyróżnienie za rolę żeńską: Karolina Wycisk i Małgorzata Kubas,
• wyróżnienie za rolę męską: Tomasz Lichota i Sebastian Bieżyński.
Nagrodę publiczności zdobyła grupa z II LO "Vox Populi" (dziewczęta z II d oraz chłopcy z II f ), zaś dyr. II LO Bogusław Wojskowicz nagrodził Żanetę Rymszę - odtwórczynię roli Kopciucha z zespołu "Vox Populi" jako obiecującą osobowość sceniczną.


9 kwietnia 2008 - Kopalnia "Łażany" wznowi działalność

Nieczynne od wielu lat wyrobisko w Łażanach znów będzie wydobywać. Firma "Lapis" zamierza uruchomić kopalnię "Łażany II" już jesienią. Dla gminy, oprócz nowego podmiotu i nowych miejsc pracy, oznacza to także bardzo przydatną współpracę przy naprawie dróg gminnych, zwłaszcza tych gruntowych.
- Jesteśmy już po wstępnych rozmowach na temat tej współpracy, firma deklaruje przekazywanie - nieodpłatne - tych materiałów pochodzących z urobku, które kopalnia nie jest już w stanie wykorzystać, a nam z kolei bardzo się przydadzą np. na uzupełnianie ubytków w drogach gminnych, dojazdowych do pól - mówi Leszek Buchowski, pełniący obowiązki zastępcy burmistrza Żarowa.
Kopalnia w Łażanach nie zagraża w żaden sposób mieszkańcom miejscowości. Wyrobisko znajduje się w dużej odległości od zabudowań.
Wyrobisko nie będzie też zagrażać budowie obwodnicy skracającej dojazd ze Świdnicy do Wrocławia.


9 kwietnia 2008 - Bezpłatne badania słuchu

W środę 16 kwietnia, w Świebodzicach organizowane będą bezpłatne badania słuchu dla osób po 50. roku życia oraz dla ludzi z problemami ze słuchem.
Badania odbędą się w sali USC, w ratuszu.
Prosimy o uprzednie zarejestrowanie się telefoniczne pod numerem 074 666 95 55 lub osobiście w biurze podawczym.
Poprzednia tego typu akcja została zorganizowana w ubiegłym roku. Skorzystało z niej wtedy kilkadziesiąt osób.


9 kwietnia 2008 - Noc z Andersenem

Tradycją stało się już organizowanie przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Strzegomiu imprezy pod hasłem "Noc z Andersenem".
W tym roku "Noc z Andersenem" zaplanowano na 18 kwietnia. To niezwykłe spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.30, a zakończy o godzinie 9.00 następnego dnia.
Jak co roku i tym razem na najmłodszych czeka wiele atrakcji. Liczne konkursy i zabawy, a także nieodłączne czytanie baśni, sprawią, że nikt nie będzie się nudził.


9 kwietnia 2008 - Trwają przygotowania do uroczystości

Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach przygotowuje się do swojego wielkiego święta.
8 maja odbędzie się uroczyste nadanie szkole imienia Sybiraków. Tego patrona wybrali sobie uczniowie i grono pedagogiczne szkoły, a przyczyniły się do tego zapewne żywe kontakty ze świebodzickim kołem Związkiem Sybiraków. Członkowie związku są regularnie zapraszani na szkolne uroczystości, chętnie rozmawiają z młodzieżą o swoich trudnych przeżyciach. W szkole są zawsze serdecznie witani i stali się już chyba częścią gimnazjalnej społeczności.
Uroczystości nadania imienia szkole rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja. Następnie uczestnicy przemaszerują do szkoły, gdzie o godzinie 12.00 zaplanowano odsłonięcie tablicy, ufundowanej przez Związek Sybiraków. Później w auli rozpocznie się akademia, z udziałem dyrekcji i uczniów szkoły, władz miasta oraz Związku Sybiraków.


9 kwietnia 2008 - Kto będzie sprzątał?

W najbliższy piątek, 11 kwietnia, rozstrzygnięty zostanie przetarg na sprzątanie i utrzymanie zieleni w gminie Żarów.
Swoje oferty złożyły 4 firmy, w tym również dwie z Żarowa.
- Czystość i estetyka w mieście jest szczególnie ważna, dlatego potrzebny jest jak najszybciej wykonawca tych usług - mówi Leszek Buchowski, pełniący obowiązki burmistrza Żarowa.


9 kwietnia 2008 - Wyjątkowe chwile

3 kwietnia odbyły się w Strzegomiu dwie ważne uroczystości. Pierwszą z nich była konferencja w Strzegomskim Centrum Kultury, poświęcona zmianie ustaw związanych z ochroną przeciwpożarową, drugą natomiast uroczystość mianowania księdza prałata Marka Babuśki na Duszpasterza Strażaków Diecezji Świdnickiej. Gospodarzami konferencji byli - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz oraz senator RP Stanisław Jurcewicz. O problemach i aktualnej sytuacji strażaków mówili - generał brygadier Zbigniew Meres, generał pożarnictwa Andrzej Stefanowski oraz członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł.
Głos zabrał również burmistrz Lech Markiewicz, który podkreślił, jak ważne jest, wprowadzenie ekwiwalentu dla ochotników, którzy niejednokrotnie narażają swoje życie i zdrowie w akcjach ratowniczych. Wspomniał również o konieczności przyznania dodatków do rent i emerytur dla seniorów pożarnictwa.
Po tym spotkaniu, wszyscy zgromadzeni w uroczystym pochodzie, udali się na nabożeństwo do Bazyliki Mniejszej. Mszę odprawił biskup nominant - ksiądz Adam Bałabuch.
Jednym z najważniejszych momentów mszy było odczytanie, przez księdza Adama Bałabucha, dekretu księdza biskupa Ignacego Deca w sprawie mianowania księdza Marka Babuśki Duszpasterzem Strażaków Diecezji Świdnickiej.
Wzruszająca chwilą było także wręczenie burmistrzowi Lechowi Markiewiczowi i generałowi Andrzejowi Stefanowskiemu figur św. Floriana. To duże wyróżnienie jest wyrazem wdzięczności za nieocenioną pomoc okazaną OSP.
Wyrazem przyjęcia przez księdza Babuśkę funkcji duszpasterza strażaków było natomiast założenie munduru przekazanego przez OSP. Ksiądz Babuśka podziękował za wyróżnienie, jakie go spotkało oraz obiecał, że z najwyższą starannością i poświęceniem będzie wspierał strażaków.


9 kwietnia 2008 - Mój mały kawałek Ojczyzny

Nie tylko młodzież gimnazjalna i uczniowie szkół podstawowych z gminy Świdnica zgłębiają wiedzę na temat gminnego samorządu. Już w najbliższy piątek 11 kwietnia z wizytą do Urzędu Gminy przyjadą przedszkolaki z Przedszkola w Pszennie w ramach bliższego poznania pracy urzędników, poznania odpowiedzi na takie hasła jak odpowiedzialność, dyscyplina, praworządność……
Mottem tej wizyty będzie hasło: "Moja Gmina - Mój mały kawałek Ojczyzny".
W marcu ponad 159 uczniów z 7 szkół podstawowych i 3 gimnazjów skorzystało z zaproszenia wójta gminy Świdnica - Teresy Mazurek do odwiedzin w Urzędzie Gminy i zapoznania się z jego funkcjonowaniem. Efekt kilkumiesięcznych przygotowań do konkursu "Wiedzy o Samorządzie" będzie można poznać już 27 maja, w Dzień Samorządowca. W tym dniu wójt gminy Świdnica wręczy "Laur Młodego Samorządowca" dla ucznia, który wykaże się najlepszą znajomością wiedzy samorządowej.


9 kwietnia 2008 - Święto patrona Gimnazjum nr 2

Społeczność Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu 2 kwietnia uroczyście obchodziła dzień swojego patrona - papieża Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu, którą odprawił ksiądz proboszcz Marek Żmuda. Podczas nabożeństwa ksiądz proboszcz wspomniał, jak ważne jest zachowanie w świadomości słów Jana Pawła II oraz czerpanie z jego dorobku i niesłychanej mądrości.
Po mszy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, wśród których znalazły się władze naszego miasta, w uroczystym pochodzie przemaszerowali do Strzegomskiego Centrum Kultury, gdzie odbyły się prezentacje artystyczne w wykonaniu młodzieży.
Spotkanie poprowadziła wicedyrektor gimnazjum Mirosława Markiewicz. Uroczystość była doskonała okazją do opowiedzenia o działalności szkoły oraz o sukcesach jej uczniów. Dzięki specjalnie przygotowanej prezentacji mulitmedialnej, publiczność mogła zapoznać się ofertą zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań oraz osiągnięć szkoły w prestiżowych konkursach, olimpiadach i turniejach.
Ważnym momentem uroczystości był spektakl w wykonaniu koła teatralnego. Przedstawienie poświęcono życiu Jana Pawła II. Ta pomysłowa inscenizacja bez wątpienia zachwyciła wszystkich. Wielu wzruszeń dostarczył również występ uczennicy Doroty Czekajło. Ta niezwykła uroczystość, z pewnością na długo zapisze się w pamięci społeczności gimnazjum.


9 kwietnia 2008 - "Wygraj Sukces"

13 kwietnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się eliminacje wstępne do 13 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Weźmie w nim udział 30 solistów z całego Powiatu Świdnickiego. W całej Polsce w tych eliminacjach weźmie udział 2300 wokalistów.
Uczestnicy konkursu prezentują na scenie dwa utwory w języku polskim, w tym obowiązkowo - jeden utwór ze wszystkich dotychczas wydanych płyt "Wygraj Sukces". Podzieleni na cztery kategorie wiekowe: klasy 1-3, 4-6, gimnazjum i klasy ponadgimnazjalne - walczą o udział w eliminacjach regionalnych.
Finał Konkursu odbędzie się w Tarnobrzegu, a główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Konkurs rozpocznie się o godzinie 11.00. Wstęp wolny. Organizatorem imprezy jest Studio Artystyczne "Katharsis" i Świdnicki Ośrodek Kultury.


9 kwietnia 2008 - Ukradli olej

4 kwietnia o godzinie 00.55 policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali trzech mężczyzn, którzy dokonali kradzieży z włamaniem do dwóch zbiorników dźwigów, z których skradli 80 litrów oleju napędowego wartości 360 złotych na szkodę Kopalni Granitu.
Jak się okazało po zatrzymaniu kierujący samochodem osobowym, którym poruszali się sprawcy był pod wpływem alkoholu. Po sprawdzeniu alkotest wykazał 1,96 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Kierującemu pojazdem w stanie po spożyciu alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, natomiast za kradzież z włamaniem zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


9 kwietnia 2008 - Otrzymałeś stypendium szkolne?

Otrzymałeś stypendium szkolne? Zgłoś się w urzędzie.
Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach zwraca się z prośbą do osób, które w sierpniu ubiegłego roku złożyły wniosek o stypendium szkolne.
W celu weryfikacji danych osoby te powinny pojawić się w wydziale ES.
Pracownicy wydziału czekają codziennie, w godzinach 8.00 - 16.00.


8 kwietnia 2008 - Marmurowe Muflony w Świdnicy

Trzy na sześć kategorii Plebiscytu Gospodarczego "Muflony" wygrały świdnickie firmy. Przedsiębiorcy w nagrodę otrzymali marmurowe statuetki Muflonów. W kategorii mała firma bezkonkurencyjna okazała się świdnicka manufaktura czekolady "Chocoffee". Za najlepszy produkt uznano miernik parametrów instalacji MPPI-511, który powstaje w świdnickiej firmie "Sonel". Zaś w kategorii najlepsza usługa zwyciężyła firma "Cloos Polska", która zajmuje się projektowaniem i budową zautomatyzowanych oraz zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych.
- O rozwoju gospodarczym Świdnicy mówi się wiele. Miasto było nominowane do Europejskich Nagród Przedsiębiorczości, a działające tu firmy co rusz zdobywają nagrody gospodarcze. Nie są to konkursy piękności, a rzetelna ocena wartości tych firm. Sprostanie twardym regułom rynku w dobie dużej konkurencji nie jest łatwe, dlatego szczególnie cieszy mnie, gdy firmy ze Świdnicy osiągają sukcesy. W tegorocznej edycji "Muflonów" świdniccy przedsiębiorcy pokonali wielu rywali, mają prawo do świętowania tego sukcesu - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i członek Kapituły "Muflonów".


8 kwietnia 2008 - Turniej Piłki Ręcznej dla Dzieci

Pomad 70 zawodników z Polski i Czech weźmie udział w X, jubileuszowym Międzynarodowym Turnieju Piłki Ręcznej dla Dzieci, który w sobotę, 12 kwietnia, odbędzie się w Świebodzicach. Organizatorem piłkarskich zmagań jest Szkoła Podstawowa nr 3, SP 2 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Honorowy patronat nad zawodami objął burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz.
O puchar walczyć będą między innymi drużyny ze Złotoryi, Chojnowa, Świebodzic a także czeskich Pardubic i Hrulima.
Zapraszamy do hali OSiR o godzinie 12.00.


8 kwietnia 2008 - Wojacy z Polski, Czech i Niemiec

W przyszły weekend, 12-13 kwietnia blisko stu żołnierzy w mundurach pruskich i austriackich rozłoży obozowisko i prowadzić będzie rekonstrukcję walk, jakie toczyły się 250 lat temu. Działo się tak podczas oblężenia Świdnicy w czasie wojny siedmioletniej. To pionierska rekonstrukcja.
- Tak dużej bitwy w Świdnicy nie było, a w dodatku w Polsce nikt jeszcze nie podejmował się rekonstrukcji wydarzeń z okresu wojny siedmioletniej. Oblężenie Świdnicy to wydarzenie z historii miasta, mocno zapomniane, które chcemy przypomnieć. To w końcu nasza historia - mówi Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Świdnica była twierdzą wyjątkową, obleganą i zdobywaną czterokrotnie w czasie tej wojny. Miasto miało strategiczne położenie, na przecięciu drogi z Czech do Wrocławia i głównym szlakiem podsudeckim z Legnicy do Koźla. Do Świdnicy przyjadą regimenty pruskie z Polski, Niemiec i Czech. W 13 grupach będzie około 100 osób.
12 kwietnia: godzina 10.00 - apel i meldunek wojsk, pokaz musztry (Rynek),
godzina 12.00-15.00 - zwiedzanie biwaku żołnierskiego (ŚOSiR, ul. Śląska 37, teren kempingu),
godzina 16.00-17.00 - Bitwa o Świdnicę (Flesza Jawornicka w Parku Sikorskiego - dawny amfiteatr, ul. Sikorskiego).
13 kwietnia, godzina 10.00 - podpisanie aktu pokoju (Rynek).


8 kwietnia 2008 - I Turniej Piłki Halowej

Piłka nożna zajmuje szczególne miejsce wśród dyscyplin sportowych uprawianych w Gminie Jaworzyna Śląska. Niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu, czy zajmowanego stanowiska cieszy się ona dużą popularnością. Mogliśmy się o tym przekonać podczas I Turnieju Piłki Nożnej Halowej o puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej, który odbył się 5 kwietnia.
W sobotnich zawodach wzięli udział reprezentanci Samorządowców, Policjantów, Strażaków oraz Wędkarzy.
Wszystkie drużyny, niezależnie od wyników, zasłużyły na uznanie za sportowego ducha walki i dobrą zabawę. Najlepszą drużyną okazali się Policjanci, a wśród nich na szczególne wyróżnienie zasłużył Damian Kwaśniewski - strzelec 12 bramek.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - Policjanci, II miejsce - Wędkarze, III miejsce - Samorządowy, IV miejsce - Strażacy.


8 kwietnia 2008 - Konferencja - Dobry Start Przedszkolaka

Polskie Towarzystwo Dysleksji oraz Gmina Świdnica zapraszają na konferencję "Dobry Start Przedszkolaka - efekty realizacji projektu", która odbędzie się 24 kwietnia w godzinach 11.00-14.30 w Lutomi Dolnej w budynku Szkoły Podstawowej.
Honorowymi gośćmi konferencji będą" prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz - inicjator powstania PTD, wiceprzewodnicząca European Dyslexia Association, autorka Metody Dobrego Startu oraz Podsekretarz Stanu w MEN minister Zbigniew Włodkowski.
W konferencji uczestniczyć będą również: Teresa Mazurek - Wójt Gminy Świdnica, Mariola Kurczyńska - Polskie Towarzystwo Dysleksji, koordynator projektu Jolanta Bilkiewicz, Joanna Nalewajko - dyrektor DWUP Wrocław, Dariusz Okrzesuk - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Gdańska, Maria Jaworska - Gmina Świdnica, Aleksandra Tymińska - pedagog oraz Grażyna Sienkiewicz-Kuriata - psycholog.


8 kwietnia 2008 - "Moje Jedyne Marzenie"

Świdniczanin Piotr Studnicki, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim pt. "Moje jedyne marzenie".
Konkurs zorganizowany został przez Fundację Vademecum "Chodź ze mną" im. Sandry Brędowskiej w Łodzi oraz Wydawnictwo "Magia słów".
Laureat przygotował pracę literacką pod opieką Doroty Ligęzy, nauczycielki języka polskiego ze Szkoły Podstawowej 315.
W nagrodę Piotr otrzymał dyplom oraz statuetkę Fundacji Vademecum.


8 kwietnia 2008 - Spotkanie z Darią Galant

Anna Mazur, szefowa Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, zaprasza na interesujące spotkanie z pisarką, Darią Galant.
- Zmiany pór roku dyktują przyrodzie cykl zamierania i budzenia się do życia. Wiosna będąc początkiem wszelkiego odradzania w rocznym cyklu istnienia, skłania nas też do zadawania sobie pytań: co dla nas osobiście jest bodźcem do działania, skąd czerpiemy energię i inspirację? Rozważaniom na temat motywów kierujących życiem ludzkim poświęcamy spotkanie właśnie z pisarką Darią Galant - zachęca dyrektor MDK
. - Zapraszamy w środę 9 kwietnia o godzinie 18.30.


8 kwietnia 2008 - Przegląd Zespołów Artystycznych

11 kwietnia w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbędzie się X Dolnośląski Przegląd Zespołów Artystycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej.
O godzinie 11.00 rozpocznie się rywalizacja i prezentacja dorobku zespołów tanecznych, zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych.
Organizatorami przeglądu są: Młodzieżowy Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.


8 kwietnia 2008 - "Wyprzedź raka

18 marca rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Wyprzedź raka", informująca o bezpłatnych profilaktycznych badaniach kolonoskopowych w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Każda osoba z grup ryzyka może przebadać się bezpłatnie metodą kolonoskopową w ponad 70 ośrodkach na terenie całego kraju. W ramach akcji została utworzona specjalna infolinia oraz strona internetowa - >>> zobacz, udzielające informacji na temat bezpłatnych badań oraz dostarczające zainteresowanym wiedzy na temat profilaktyki i metod leczenia raka jelita grubego.
Akcja "Wyprzedź raka" jest odpowiedzią na niski stan wiedzy Polaków oraz stale rosnącą liczbę zachorowań - 2/3 Polaków nie wie, że może się poddać bezpłatnemu badaniu kolonoskopowemu, pozwalającemu zmniejszyć ryzyko zachorowania, co roku coraz więcej osób zapada na tę niezwykle groźną chorobę. W naszym rejonie takimi placówkami, które przeprowadzają bezpłatne badania są:
NZOZ Raj Med. Małgorzata Rajewska, Program Badań Przesiewowych, Pracownia Endoskopii Świdnica - ul. Westerplatte 53 tel. 0-74 857-73-98, 857-73-99 (w godz. 10-20, Pt. 12-20)
oraz NZOZMed-Az s.c. Zuzanna i Andrzej Zając, Program Badań Przesiewowych, Pracownia Endoskopii Świdnica ul. Krucza 8 tel. 0-74 853-15-50 , 853-71-01, (w godz. 8-15)


8 kwietnia 2008 - Dodatkowe kamery w Gimnazjum nr 1

Dwa urządzania obserwujące uważnie, to co się dzieje się w szkolnym holu, przybyły w Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. Sprzęt kosztował około 3 tysiące złotych.
W sumie bezpieczeństwa uczniów pilnuje w tej chwili pięć kamer.
Podobny system działa także w Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Osiedlu Piastowskim.
Gmina Świebodzice otrzymała na zakup i montaż monitoringu ponad 30 tysięcy złotych z Ministerstwa Edukacji Narodowej.


7 kwietnia 2008 - Program Wolontariat

Właśnie rusza druga edycja Programu Wolontariat Toyota Hilux Horse Trials Strzegom.
Jeśli masz 18 lat, dysponujesz wolnym czasem w czerwcu, a przed wszystkim jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu dołącz do organizatorów. Zostań wolontariuszem.
Wolontariat to możliwość obserwowania całego wydarzenia od środka, bycia jego częścią.
To bezpośredni kontakt w zawodnikami i znanymi osobistościami polskiego świata jeździeckiego. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 15 maja. Wypełnij formularz i - >>> wyślij


7 kwietnia 2008 - Olimpiada w boksie

W dniach 29 kwietnia - 4 maja odbędzie się w Świdnicy Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbędą się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny. Szczegółowy program Finału - >>> zobacz


7 kwietnia 2008 - Świebodzice podwójnie nagrodzone

Piątkowa gala w Zamku Książ zgromadziła przedstawicieli biznesu, polityki i samorządu z Regionu Wałbrzyskiego. Jubileuszowy plebiscyt zbiegł się także z jubileuszem pomysłodawcy tego konkursu gospodarczego - czyli tygodnik "Nowe Wiadomości Wałbrzyskie".
Ten wieczór w pewien sposób należał do Świebodzic, bo aż dwie firmy otrzymały wyróżnienia w kategorii usługi: to firma Toyota Jan Nowakowski oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, co jest w zasadzie wyróżnieniem dla całego samorządu świebodzickiego - bo OSiR jest jednostką podległą gminie. Dyplom z rąk starosty wałbrzyskiego Augustyna Skrętkowicza odebrał dyrektor OSiR-u, Janusz Zieliński. Swoje wyróżnienie, w tej samej kategorii, odbierał szef firmy Toyota Nowakowski - Jan Nowakowski wraz z córką Agnieszką.
Również Gmina Świebodzice zyskała nominację w kategorii "najbardziej przedsiębiorcza gmina". I choć tym razem nie udało się zdobyć statuetki czy dyplomu, to jednak sam fakt znalezienia się wśród tak prężnie rozwijających się samorządów jak chociażby Duszniki Zdrój jest dla miasta dużym wyróżnieniem.
- To nasza pierwsza nominacja, jesteśmy więc na początku drogi, cały czas się uczymy i pracujemy nad tym, aby Gmina Świebodzice może za rok, za dwa - otrzymała już nie tylko nominację, ale co najmniej wyróżnienie - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nagrody - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OSiR. - Wcześniej byliśmy tylko nominowani, teraz znaleźliśmy się wśród najlepszych firm regionu. Ta nagroda to potwierdzenie najwyższego poziomu usług, na który w 2007 roku zapracowała cała załoga OSiR.
Warto dodać, że jubileuszowy plebiscyt zdecydowanie należał do firm z Powiatu Świdnickiego. Statuetki i wyróżnienia powędrowały do świebodziczan i świdniczan: m. in. do Jacka Sikory, twórcy świdnickiej manufaktury czekolady "Chocofee" czy do firmy Cloos Polska.


7 kwietnia 2008 - GCI bada opinię Klienta

Zapraszamy klientów Gminnego Centrum Informacji w Strzegomiu do wypełniania ankiety przygotowanej przez pracowników Info - Centrum, której celem jest zbadanie zadowolenia Klienta oraz sprecyzowanie oczekiwań interesantów dotyczących dalszej działalności GCI.
Ankietę można wypełnić na stronie internetowej www.gci.strzegom.pl lub w biurze Gminnego Centrum Informacji w Strzegomiu, Urząd Miejski, pokój 30, w godzinach od 7.30 do 20.30.


7 kwietnia 2008 - Dzień Pracowników Służby Zdrowia

Dzisiaj pracownicy służby zdrowia obchodzą swoje święto. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Świdnicy zorganizowało Galę. Uroczystego otwarcia Dnia Pracownika Służby Zdrowia dokonali gospodarze Gali: Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Na Galę przybyli również najmłodsi mieszkańcy powiatu. Oni dobrze rozumieją jak ważne jest zdrowie człowieka. Dowodem na to były prace, jakie wpłynęły do Starostwa Powiatowego na konkurs pt. "Zdrowy Przedszkolak".
Pierwsze miejsce w konkursie zajął - Arkadiusz Szkudlarski z Przedszkola Samorządowego z Jaworzyny Śląskiej, drugie miejsce - Wiktoria Adamek, Niepubliczne Przedszkole "Promyk" w Świdnicy a trzecie miejsce Maja Urbanowicz, Przedszkole Miejskie Nr 14 w Świdnicy.
Wyróżnienia otrzymali:
ze Strzegomia - Katarzyna Madej, Publiczne Przedszkole Nr 4, Aleksandra Majewicz, Publiczne Przedszkole Nr 3 oraz Sandra Baranowska,
ze Świdnicy - Szymon Lepak-Przybyłowicz, Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16, Milena Matusiak, Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16, Olaf Butkiewicz, Przedszkole Miejskie Nr 4 i Natalia Ruszaj, Przedszkole Miejskie Nr 4.
Z Pszenna - Maja Kozłowska, Przedszkole.
Wyjątkowym gościem uroczystości była dr Ewa Kilar, która została uhonorowana niezwykle prestiżowym wyróżnieniem "Za zasługi dla ochrony zdrowia" nadanym przez Ministra Zdrowia na wniosek Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy. Na koniec ogłoszono wyniki plebiscytu z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia. Plebiscyt zorganizowany został przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Oto zwycięzcy:
najsympatyczniejszym pracownikiem służby zdrowia został lekarz medycyny Zbigniew Kaczmarczyk,
przyjazna praktyka lekarza rodzinnego - zwyciężył Władysław Kruszniewicz
przychodnia rehabilitacyjna najbardziej przyjazna pacjentowi - zwyciężył NZOZ "Marconi"
przychodnia przyjazna pacjentowi - w tej kategorii najlepsza okazała się przychodnia "Mieszko" ze Świdnicy
oddziałem szpitalnym najbardziej przyjaznym pacjentowi został oddział kardiologiczny SP ZOZ w Świdnicy
ulubioną apteką została apteka "Świdnicka".


7 kwietnia 2008 - Przedsiębiorco

Gminne Centrum Informacji w Strzegomiu informuje, że jeszcze w tym roku zostaną uruchomione programy pomocowe dla przedsiębiorców, w wyniku których mikro, małe i średnie firmy, będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.
Regionalny Program Operacyjny - >>> zobacz


7 kwietnia 2008 - Obozy w Niesulicach 2008

Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy zaprasza do zapoznania się z tegoroczną ofertą obozów w Niesulicach, adresowaną do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji. Nie trzeba być harcerzem, aby przeżyć wielką wakacyjną przygodę. Naszym atutem jest wielkie doświadczenie w organizowaniu obozów prowadzonych metodą harcerską nacechowaną pozytywnością. Nasza oferta to:
obozy o różnych specjalnościach, bezpieczeństwo i wzorowa opieka wychowawcza, kadra z kwalifikacjami, Jezioro Niesłysz - najczystsze na Pojezierzu Lubuskim, wyżywienie - jak u mamy, obfity program: wycieczki piesze i rowerowe, gry i zabawy, ogniska, zajęcia sportowe - ścianka wspinaczkowa i gry zespołowe, kajakowanie, kąpiele w jeziorze - >>> zobacz.
Promocje dla stałych klientów. Zapraszamy.


7 kwietnia 2008 - Praca

Zatrudnię instruktora nauki jazdy kategorii B - lokalizacja Żarów. Kontakt telefoniczny: 500-557-225 - Marcin Maciuszek.

PKS w Świdnicy Sp, z o.o. ul. Kolejowa 3, 58-100 Świdnica zatrudni: kierowców autobusowych z "D" kategorią prawa jazdy, elektryków samochodowych, diagnostów OSKP (wynagrodzenie prowizyjne), zastępcę Kierownika Działu Przewozów. Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie - telefon 074/852-05-77 e-mail: pkswswidnicy@neostrada.pl


6 kwietnia 2008 - Wysokie zwycięstwo świdniczan

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozegrali kolejny mecz w tej rundzie rozgrywek.
Rywalem świdniczan była czternasta drużyna w tabeli - Orla Wąsocz - Polonia-Sparta Świdnica 0:6 (0:2)
Świdniczanie powiększyli punktową przewagę nad Śląskiem II Wrocław i przewodzą w tabeli rozgrywek.
AKS Strzegom swój mecz rozegrał już wczoraj. Po ostatnich wysokich porażkach tym razem strzegomianie zdołali zremisować z drużyną wyżej notowaną.
AKS Strzegom - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:2. AKS Strzegom zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.


6 kwietnia 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Grom Witków - Sparta Ziębice 1:3
Stal Świdnica - Piast Nowa Ruda 1:2
Hutnik Szczytna - Victoria Świebodzice 2:4 (0:0)
Włókniarz Kudowa Zdrój - Polonia Sparta II Świdnica 1:2
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują czwarte miejsce, Stal Świdnica jest na 12 miejscu a tuż za nią, na trzynastym jest Grom Witków.


6 kwietnia 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - LKS Bystrzyca Górna 0:0
Iskra Witków Śląski - Zieloni Mrowiny 2:3
Górnik Boguszów Gorce - Sudety Dziećmorowice 2:3
Czarni Wałbrzych - Granit Roztoka 4:3
Victoria II Świebodzice - Skalnik Czarny Bór 0:0
Gwarek Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 2:1
Zjednoczeni Żarów - Karolina Jaworzyna Śląska 0:1
Unia Jaroszów - Juventur Wałbrzych 5:2


6 kwietnia 2008 - Turniej Wiosny

W dniach 3 i 4 maja odbędzie się w Świdnicy XII Międzynarodowy Turniej Wiosny w akrobatyce sportowej im. H. Chmielewskiego.
W tym znanym turnieju uczestniczyć będą zawodnicy z Czech, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, USA, z Węgier i oczywiście zawodnicy z Polski.
3 maja już od godziny 9.00 zawodnicy będą walczyć w eliminacjach. O godzinie 15.00 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju po czym do godziny 18.30 trwać będzie dalsza część eliminacji.
4 maja to dzień finałów, które rozpoczną się już od godziny 9.00. Zakończenie Turnieju Wiosny i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 16.30.


6 kwietnia 2008 - Powiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Matematyczny to inicjatywa matematyków - entuzjastów Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy już VI raz zapraszają do siebie "tęgie głowy powiatu".
Impreza miała być dowodem na to, że mało lubiany przez większość uczniów przedmiot, może być dobrą zabawą, przygodą.
Młodzi matematycy zmierzą się z zadaniami o różnym stopniu trudności. Niejednokrotnie "łamiąc głowy" i szukając idealnych rozwiązań. To również dobry moment na wymianę zdań, doświadczeń i poszerzenie horyzontów.
Wicedyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, Beata Wachel - Sierzputowska, również matematyczka, zapewnia, że każdy młody matematyk znajdzie coś dla siebie.
Konkurs odbędzie się 8 kwietnia, rozpocznie się o godzinie 9.00.


6 kwietnia 2008 - Olimpiada Młodzieży w Akrobatyce Sportowej

26 i 27 kwietnia w Świdnicy odbędzie się Finał XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Akrobatyce Sportowej w skokach na trampolinie i w skokach na ścieżce.
W Olimpiadzie wystąpią reprezentacje województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Zawody w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów rozpoczną się uroczystością otwarcia o godzinie 9.00. Pierwszego dnia odbywać się będą eliminacje. Drugiego dnia od godziny 9.00 do 13.00 trwać będą finały.


6 kwietnia 2008 - Czas ucieka, nagroda czeka

Tylko do 14 kwietnia przyjmowane będą zgłoszenia do XIII Pucharu TP w Piłce Nożnej dla Dzieci im. Marka Wielgusa.
Wszystkie drużyny szkolne bądź UKS zachęcamy do przesyłania zgłoszeń - >>> wyślij Przypominamy, że już od momentu zarejestrowania na wszystkich uczestników czekają atrakcyjne nagrody! Pierwszym wygranym tegorocznych rozgrywek XIII Pucharu TP jest drużyna UKS Lider Swarzędz, która jako pierwsza zalogowała swój udział. W nagrodę chłopcy wyprowadzili Reprezentację Polski podczas towarzyskiego meczu Polska- USA, który rozegrany został 26 marca w Krakowie.
Finałowi zwycięzcy Pucharu TP otrzymają tytuł Mistrza Polski w Piłce Nożnej Jedenastolatków i obejrzą na żywo Polską Reprezentację Piłkarską w jesiennym meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata 2010 w Bratysławie. Na wszystkich etapach turnieju na najlepszych czekają puchary i atrakcyjne nagrody.
Puchar TP jest największą ogólnopolską piłkarską imprezą dla dzieci, której głównym sponsorem już po raz szósty jest Telekomunikacja Polska. Ponadto jest jedynym turniejem w Polsce pod Honorowym Patronatem UEFA. Tegoroczne rozgrywki będą przebiegać w duchu historycznego awansu polskiej Reprezentacji do ME 2008 oraz faktu organizacji przez Polskę i Ukrainę EURO 2012.


5 kwietnia 2008 - Remisowo

Dzisiaj odbyła się 22 kolejka rozgrywek II ligi piłki ręcznej mężczyzn. Drużyna świdnicka podejmowała zespół z Kalisza.
Od samego początku mecz był bardzo emocjonujący. Obie drużyny toczyły bardzo wyrównany pojedynek i trudno było wytypować zwycięzcę. Do przerwy był wynik remisowy 17:17. Taka sama, twarda walka, toczyła się podczas drugiej połowy. Żadna z drużyn nie osiągnęła większej niż dwubramkowej przewagi.
Po wspaniałej, sportowej walce na parkiecie padł końcowy, remisowy wynik 36:36.
Za tydzień zespół ŚKPR "Świdnica" wyjeżdża do Tęczy Kościan.


5 kwietnia 2008 - Nadal walczą o pozostanie

Świdnickie siatkarki rozegrały dzisiaj trzeci mecz z serii play-off w Bielsku.
Przeciwnikiem MKS Świdnica był zespół BKS Aluprof II Bielsko Biała. Po wcześniejszych dwóch zwycięstwach bielszczanek w Świdnicy dzisiaj odniosły one także trzecie. BKS Aluprof II Bielsko Biała - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/19, 25/23 i trzeci 25/19.
Tym samym BKS Aluprof II Bielsko Biała zostaje w drugiej lidze, a świdniczanki swojej szansy szukać będą w meczach z MKS Zawiercie. Pierwsze mecze odbędą się 19 i 20 kwietnia w Świdnicy.


5 kwietnia 2008 - "Wygraj Sukces"

13 kwietnia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędą się eliminacje wstępne do 13 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Weźmie w nim udział 30 solistów z całego Powiatu Świdnickiego. W całej Polsce w tych eliminacjach weźmie udział 2300 wokalistów.
Uczestnicy konkursu prezentują na scenie dwa utwory w języku polskim, w tym obowiązkowo - jeden utwór ze wszystkich dotychczas wydanych płyt "Wygraj Sukces". Podzieleni na cztery kategorie wiekowe: klasy 1-3, 4-6, gimnazjum i klasy ponadgimnazjalne - walczą o udział w eliminacjach regionalnych.
Finał Konkursu odbędzie się w Tarnobrzegu, a główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora.
Konkurs rozpocznie się o godzinie 11.00. Wstęp wolny. Organizatorem imprezy jest Studio Artystyczne "Katharsis" i Świdnicki Ośrodek Kultury.


5 kwietnia 2008 - Będzie sala sportowa

28 marca odbył się w Jaworzynie Śląskiej przetarg nieograniczony na wykonanie dokumentacji projektowej na "Budowę sali sportowej przy Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej".
Do Urzędu w wymaganym terminie wpłynęło pięć ofert. Komisja przetargowa wybrała ofertę Przedsiębiorstwa Projektowo-Budowlanego "EKOBUD" s.c.
Projektowana sala sportowa będzie zawierała boisko do gier sportowych o wymiarach 24x46 metrów, widownię na około 320 miejsc siedzących, pomieszczenia sanitarne, szatnie, siłownię, salę fitness.
Planowany termin zakończenia prac projektowych to 15 września tego roku.


5 kwietnia 2008 - "Święta mowo, prowadź nas ku światłu"

Te słowa stały się mottem przewodnim Światowego Dnia Poezji, który odbył się 2 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lutomi Górnej.
Na poetycki wieczór przybyło wielu gości, m.in. Sekretarz Gminy -Jadwiga Generowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej Elżbieta Dolińska, dyrektor Gimnazjum w Lutomi Dolnej im. Unii Europejskiej - Elżbieta Marcińska, radni - Tadeusz Szybiński i Wiesław Malisz oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji - Krzysztof Jas i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej -Elżbieta Chlebowska.
Święto poezji rozpoczęli wykonawcy ze Studia Piosenki "La chancone" działającego przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Młodzi adepci sztuki wokalnej, pracujący pod kierownictwem Dariusza Jarosa, wyśpiewali wiele znanych piosenek z gatunku tzw. "poezji śpiewanej".
Tego dnia nastąpiło także rozstrzygnięcie XIII edycji Konkursu Poetyckiego "Wiosna Młodych Poetów" organizowanego dla uczniów Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej. Obecna na spotkaniu Sekretarz Gminy - Jadwiga Generowicz podkreśliła wysoki poziom wierszy.
I miejsce przypadło Agnieszce Procyk, II miejsce zajął Grzegorz Malczewski, III zaś Dominika Rzepka. Uczniowie otrzymali pamiątkowe antologie ze swoimi wierszami, dyplomy i nagrody.
Spotkanie zakończyła prezentacja wierszy gościa honorowego - poetki Teresy Wagilewicz. Pomysłodawcami Światowego Dnia Poezji byli bibliotekarka - Maria Kornecka i wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, polonista - Tomasz Hrynacz.


5 kwietnia 2008 - "Arsenał Pamięci"

Już po raz drugi Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach zostało zaproszone do udziału w konkursie wiedzy literackiej z okazji 65.rocznicy "Akcji pod Arsenałem". 26 marca w Hufcu im. Szarych Szeregów w Świdnicy spotkało się 10 zespołów i drużyn harcerskich z całego powiatu, aby zaprezentować swoją znajomość nie tylko dzieła A. Kamińskiego, "Kamienie na szaniec" ale i historii pokolenia harcerzy spod znaku "Szarych Szeregów".
Świebodzickiej gimnazjum reprezentował zespół literatów w osobach: Gabrysi Farej, Kacpra Hołojdy i Zygmunta Ledziona oraz drużyna harcerska, w skład której wchodziły druhny: Martyna Sordyl, Małgosia Kałucka i Magda Krajewska. Zespołowi literatów - humanistów przydały się wspólne lekcje polskiego, gdzie pod kierunkiem swojej polonistki - pani Haliny Serafin - dogłębnie analizowano treść lektury i kontekst historyczny wydarzeń, co ostatecznie w zmaganiach z innymi uczestnikami konkursu przesądziło o ich wicemistrzostwie. A walczyć było o co, ponieważ nasi humaniści odebrali ciekawe, wartościowe nagrody ufundowane przez komendanta hufca - Piotra Pamułę.
To piękny dowód uznania ich wiedzy, ale zarazem dowartościowanie patriotyzmu, wyrażonego poprzez udział w tym właśnie przedsięwzięciu powiatowego Hufca ZHP w Świdnicy.


5 kwietnia 2008 - Sesja w Gminie Świdnica

10 kwietnia o godzinie 11.00 - w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego odbędzie się XXV sesji Rady Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni podejmą uchwały między innymi w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Oświaty w Gminie Świdnica na lata 2008-2013, w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy za rok 2007, w sprawie zmiany budżetu gminy na 2008 rok, w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu w 2008 roku, zajmą się także Planem Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica.


5 kwietnia 2008 - Historia ubioru

Od kiedy tak naprawdę mężczyźni zaczęli nosić spodnie?
Jak ubiór człowieka ściśle związany był z jego statusem społecznym?
Te i inne ciekawostki ze świata mody na przestrzeni wieków przedstawi znana świebodzicka plastyczka, Róża Stolarczyk na spotkaniu pod hasłem "Historia ubioru".
Zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach we wtorek, 8 kwietnia, na godzinę 18.30, do Sali Kominkowej.


4 kwietnia 2008 - Awansowali do finału

We wczorajszym pierwszym półfinale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters, rozegranym w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy zwyciężyły następujące drużyny:
Wśród gimnazjów pierwsze miejsce zajęła drużyna Pieczarkary z Głogowa - Gimnazjum nr 5, na drugim miejscu zespół Cookies z Niepubliczne Gimnazjum Łużyckie - Zgorzelec, trzecie miejsce - Igods z Gimnzajum nr 13 - Wrocław, na czwartej pozycji uplasowała się drużyna #Include z Gimnazjum nr 1 - Legnica.
Pośród szkół ponadgimnazjalnych na pierwszym miejscu znalazła się drużyna Kozacy - Liceum Ogólnokształcące w Zgorzelcu, na wspólnym drugim i trzecim miejscu 0xDeadBeef z II LO Świdnica i AngelsS - XIV LO Wrocław, czwarte miejsce zajęli licealiści eRjoT45 - I LO Legnica.
6 czerwca 2008 we Wrocławiu odbędzie się Wielki Finał DialNet Masters. Do tego ostatniego, decydującego meczu przejdzie 28 drużyn gimnazjalnych i 28 ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych podczas Meczów Mastersów.
Nagrodą główną w olimpiadzie będzie wyjazd do USA - a dokładniej do Kalifornii, kolebki komputeryzacji i internetu (Los Angeles, San Francisco, Dolina Krzemowa). Na wycieczkę pojadą zdobywcy I miejsc wraz z nauczycielami. Wycieczka odbędzie się w lipcu, weźmie w niej udział 10 osób.


4 kwietnia 2008 - Wojacy z Polski, Czech i Niemiec

W przyszły weekend, 12-13 kwietnia blisko stu żołnierzy w mundurach pruskich i austriackich rozłoży obozowisko i prowadzić będzie rekonstrukcję walk, jakie toczyły się 250 lat temu. Działo się tak podczas oblężenia Świdnicy w czasie wojny siedmioletniej. To pionierska rekonstrukcja.
- Tak dużej bitwy w Świdnicy nie było, a w dodatku w Polsce nikt jeszcze nie podejmował się rekonstrukcji wydarzeń z okresu wojny siedmioletniej. Oblężenie Świdnicy to wydarzenie z historii miasta, mocno zapomniane, które chcemy przypomnieć. To w końcu nasza historia - mówi Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Świdnica była twierdzą wyjątkową, obleganą i zdobywaną czterokrotnie w czasie tej wojny. Miasto miało strategiczne położenie, na przecięciu drogi z Czech do Wrocławia i głównym szlakiem podsudeckim z Legnicy do Koźla. Do Świdnicy przyjadą regimenty pruskie z Polski, Niemiec i Czech. W 13 grupach będzie około 100 osób.
12 kwietnia: godzina 10.00 - apel i meldunek wojsk, pokaz musztry (Rynek),
godzina 12.00-15.00 - zwiedzanie biwaku żołnierskiego (ŚOSiR, ul. Śląska 37, teren kempingu),
godzina 16.00-17.00 - Bitwa o Świdnicę (Flesza Jawornicka w Parku Sikorskiego - dawny amfiteatr, ul. Sikorskiego).
13 kwietnia, godzina 10.00 - podpisanie aktu pokoju (Rynek).


4 kwietnia 2008 - Podwójnie nominowani do "Muflonów"

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach oraz Gmina Świebodzice są nominowani w tegorocznym, X już Plebiscycie Gospodarczym "Muflony". To już trzecia nominacja dla świebodzickiego OSiR-u. Po raz kolejny startujemy w kategorii: najlepsza usługa. - W dotychczasowych edycjach konkursu zgłaszaliśmy jedynie Wodne Centrum Rekreacji. Biorąc jednak od uwagę, że w ostatnim roku działalność ośrodka bardzo się rozwinęła - działa m. in. prężnie siłownia, kręgielnia, zgłosiliśmy całość oferty, podkreślając nie tylko dobre wyniki finansowe, standard i wysoką jakość usług. Ośrodek spełnia też swego rodzaju misję społeczną - organizując sport i rekreację na rzecz mieszkańców, otwierając się na osoby niepełnosprawne - podkreśla Janusz Zieliński, dyrektor OSiR w Świebodzicach. W tej edycji "Muflonów" nominowana jest także Gmina Świebodzice - w kategorii Przedsiębiorcza Gmina Roku.


4 kwietnia 2008 - "Świdnica - Junior 2008"

Jutro rozpoczyna się w Świdnicy XII Ogólnopolski Konkurs - Wystawa Modeli Redukcyjnych "Świdnica - Junior 2008" O Puchar Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.
Modele na konkurs przyjmowane będą w godzinach 10.00 - 13.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej.
Prace wystawione będą do 6 kwietnia kiedy to nastąpi uroczyste zakończenie konkursu i rozdanie nagród.
Jutro przy okazji wystawy można będzie porozmawiać z Marcinem Majchrem Mistrzem Polski w rajdach samochodowych, natomiast 6 kwietnia z Ireną Kozłowską porozmawiać można będzie na temat lotnictwa.


4 kwietnia 2008 - Przygotowujemy wnioski do RPO

Świebodzice zamierzają w tym roku ubiegać się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego kilku ważnych inwestycji. Najprawdopodobniej pierwszy nabór będzie ogłoszony na priorytet: inwestycje drogowe. Świebodzice mają już przygotowany wniosek w tej dziedzinie.
- Wprowadziliśmy już do internetowej bazy projektów nasz wniosek: dotyczy on budowy dróg i chodników na ul. Przemysłowej/Strzegomskiej. Czekamy na ocenę tego projektu i wtedy będzie można złożyć wniosek pisemny - mówi Grażyna Sikorska, szefowa Wydziału Funduszy Zewnętrznych UM w Świebodzicach.
Projekt obejmuje budowę blisko kilometra drogi wraz z chodnikami, który skomunikuje ze sobą obecnie istniejącą strefę przemysłową w tym rejonie. Wartość tego zadania to 8 mln złotych, a gmina liczy na dofinansowanie na poziomie 50%.
Świebodzice przygotowują też projekty oświatowe. Dotyczą one remontu Szkoły Podstawowej nr 3, Przedszkola nr 2 i Gimnazjum nr 1 a także rozbudowy Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach.


4 kwietnia 2008 - Odcinek specjalny - Jarosław Baran

Gościem w dzisiejszym programu Odcinek Specjalny będzie - jeden z najbardziej doświadczonych pilotów rajdowych w Polsce - Jarosław Baran.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


4 kwietnia 2008 - Tęgie głowy

Najważniejszym osiągnięciem humanistów z Publicznego Gimnazjum nr 2 był udział w finale Humanistycznej Ligi Naukowej we Wrocławiu czworga uczniów - Małgorzaty Głąb, Piotra Dobrzańskiego, Kacpra Hołojdy i Zygmunta Ledziona.
Wszyscy uczniowie są podopiecznymi Haliny Serafin, która uczy ich języka polskiego.
To ogromne wyróżnienie znaleźć się wśród najlepszych drużyn województwa dolnośląskiego.


3 kwietnia 2008 - "Wyprzedź raka

18 marca rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Wyprzedź raka", informująca o bezpłatnych profilaktycznych badaniach kolonoskopowych w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Każda osoba z grup ryzyka może przebadać się bezpłatnie metodą kolonoskopową w ponad 70 ośrodkach na terenie całego kraju. W ramach akcji została utworzona specjalna infolinia oraz strona internetowa - >>> zobacz, udzielające informacji na temat bezpłatnych badań oraz dostarczające zainteresowanym wiedzy na temat profilaktyki i metod leczenia raka jelita grubego.
Akcja "Wyprzedź raka" jest odpowiedzią na niski stan wiedzy Polaków oraz stale rosnącą liczbę zachorowań - 2/3 Polaków nie wie, że może się poddać bezpłatnemu badaniu kolonoskopowemu, pozwalającemu zmniejszyć ryzyko zachorowania, co roku coraz więcej osób zapada na tę niezwykle groźną chorobę. W naszym rejonie takimi placówkami, które przeprowadzają bezpłatne badania są:
NZOZ Raj Med. Małgorzata Rajewska, Program Badań Przesiewowych, Pracownia Endoskopii Świdnica - ul. Westerplatte 53 tel. 0-74 857-73-98, 857-73-99 (w godz. 10-20, Pt. 12-20)
oraz NZOZMed-Az s.c. Zuzanna i Andrzej Zając, Program Badań Przesiewowych, Pracownia Endoskopii Świdnica ul. Krucza 8 tel. 0-74 853-15-50 , 853-71-01, (w godz. 8-15)


3 kwietnia 2008 - Po 250 latach będą walczyć o Świdnicę

16 kwietnia 1758 roku Świdnica została zdobyta przez armie pruską. 18 kwietnia świdniczanie obserwowali pochód wojsk austriackich udających się w stronę Bramy Strzegomskiej.
Wyszły one z miasta i złożyły broń. W ręce zwycięzców dostały się wielkie zapasy amunicji, broni i wyposażenia. Wojska pruskie zajęły Świdnicę.
Po 250 latach, w dniach 11-13 kwietnia dojdzie do rekonstrukcji tych wydarzeń. W rekonstrukcji udział weźmie około 100 żołnierzy, 8-10 dział i około 20 markietanek. Podczas tych dni jednym z ważniejszych wydarzeń będzie "bitwa" na terenie Fleszy Jawornickiej w Parku przy ulicy Sikorskiego.
Bitwę tę opisał obszernie Wiesław Rośkowicz - dyrektor świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa w dziale historia - . . . czytaj więcej. Szczegółowy program wkrótce.


3 kwietnia 2008 - Zmiany w radach nadzorczych

Nastąpiły zmiany w radach nadzorczych spółek z udziałem Gminy Żarów.
W spółce Termy sp. Z o.o. (jest to spółka która buduje aquapark), odwołano z funkcji przewodniczącego RN Zbigniewa Bartnika, a z funkcji członka rady - Artura Mastalerza.
Nowym szefem rady nadzorczej tej spółki został Paweł Polewski, a członkiem rady - Krzysztof Kotowicz.
W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji nastąpiły zmiany wśród członków Rady Nadzorczej. Odwołano: Kazimierza Chodura, Pawła Kaśkowa, Artura Mastalerza, a w ich miejsce powołano: Michała Szukałę, Sebastiana Kujacza i Zbigniewa Owczarskiego.
W najbliższym czasie należy się także spodziewać zmian w radzie nadzorczej Zakładu Usług Komunalnych.


3 kwietnia 2008 - "Ojcze, pamiętamy"

Już po raz trzeci świebodziczanie zgromadzili się pod pomnikiem Jana Pawła II, aby uczcić pamięć o Nim. 2 kwietnia o godzinie 21.00 plac Jana Pawła II zapełnił się szczelnie mieszkańcami miasta, którzy przynieśli ze sobą znicze i kwiaty.
W tym roku główną rolę w uroczystościach odegrała młodzież ze świebodzickich szkół. To właśnie młodzi ludzie w oryginalny sposób opowiadali o życiu, pasjach i przesłaniu Karola Wojtyły, które nam pozostawił.
O godzinie 21.37, w godzinie śmierci Ojca Świętego, rozdzwoniły się wszystkie dzwony w kościołach, a przybyli pod pomnik zapalili świece. Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyły władze miasta oraz przedstawiciele Rady Miejskiej. Na uroczystościach obecni byli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z małżonką, zastępcy Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, przewodnicząca Rady Elżbieta Horodecka z mężem, Edmund Sołowij, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, radny Zdzisław Pantal, poseł na Sejm Anna Zalewska, księża ze świebodzickich parafii, poczty sztandarowe.
Część artystyczną prowadził Janusz Zieliński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Na koniec wszyscy odśpiewali wspólnie "Barkę", ukochaną pieśń Jana Pawła II.


3 kwietnia 2008 - Owocne obrady

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 31 marca, radni głosowali nad pięcioma ważnymi uchwałami. Pierwsza z uchwał dotyczyła zmiany budżetu gminy Strzegom na 2008 rok i została podjęta przez radnych jednogłośnie. Radni przyjęli także uchwałę dotycząca regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i za wysługę lat oraz niektórych innych składników wynagrodzenia, a także wysokość, szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego w roku 2008.
Podczas sesji głosowano również nad uchwałami w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Sportu i Rekreacji i Strzegomiu oraz wyrażenia zgody na zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dla dzieci oraz uczniów.
Ostatnią, a zarazem bardzo ważną uchwałą, nad którą głosowali radni, była uchwała w sprawie przystąpienia do utworzenia Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu".
Wyjaśnijmy. Gmina Strzegom przygotowuje się do wnioskowania o unijną pomoc finansową z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oś 4 LEADER. Celem LEADERA jest przede wszystkim budowanie kapitału społecznego poprzez aktywizację mieszkańców oraz przyczynianie się do powstawania nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Gmina Strzegom utworzy związek wraz z Dobromierzem, Kostomłotami, Jaworzyną Śląską, Świdnicą, Udaninem i Żarowem oraz partnerami ekonomicznymi i społecznymi.


3 kwietnia 2008 - Żadna jednostka nie będzie zlikwidowana

W tegorocznym budżecie Gminy Żarów ujęte zostały wszystkie jednostki, które były przewidziane do likwidacji w ramach programu naprawczego, przygotowywanego przez poprzedniego burmistrza. To jedna z ważniejszych wiadomości dla mieszkańców gminy, wynikająca z przyjęcia tegorocznego budżetu. Znalazła się w nim Szkoła Podstawowa w Mrowinach, kluby sportowe, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Żarowski Ośrodek Kultury, zatem te instytucje, które, z powodu trudnej sytuacji finansowej gminy, miały na ten rok zawiesić działalność.
- Nie wyobrażam sobie, żeby przestała istnieć szkoła, ośrodek kultury czy sport gminny, to są ważne obszary życia społecznego, dlatego jednostki zostały ujęte w budżecie.
Nie będzie w nich żadnych dużych inwestycji, ale będą działać, i to jest chyba najważniejsze - podkreślała burmistrz Lilla Gruntkowska.


3 kwietnia 2008 - "Przebój z jajem 2008" nagrody

Jury VI Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży "Przebój z jajem`2008" w składzie: Magdalena Jęczmień, Barbara Musiej, Jan Górski i Wioletta Ziobrowska, po wysłuchaniu 11 solistów oraz 14 duetów postanowiło przyznać:
W kategorii - soliści - wyróżnienia: 1. Sylwia Marut - MDK "Śródmieście" Wrocław, 2. Martin Kurek - MDK Świdnica, 3. Jagoda Banaszczyk - SP 8 Świdnica.
III miejsce i trofeum "Brązowe jajo" - Pola Dziedzic - Społeczne Ognisko Artystyczne "Mezzoforte" - Milicz, II miejsce i "srebrne jajo" Tomasz Marut - MDK "Śródmieście" - Wrocław, I miejsce i trofeum "złote jajo" - Natalia Kawzan - MDK Jelenia Góra.
W kategorii - duety i zespoły - wyróżnienia: Zespół "Cookies" - Fundacja "Naszej szkole"= SP i Gimnazjum Społeczne - Świdnica, 2. Zespół "Wiolinki" SP nr 4 Świdnica, 3. Duet Daria Balica, Gabriela Hanula - Centrum Edukacji Muzycznej - Polkowice.
III miejsce - Duet "Kovalesie - ajajaja!", II miejsce - Zespół "Wirusy" - MDK Świdnica, I miejsce - Zespół "Paka. Be" - MDK Jelenia góra.
GRAND PRIX oraz trofeum "Super jajo" - nagrodę specjalną dla indywidualności otrzymała Natalia Kowzan za piosenkę 10 w skali Beauforta - MDK Jelenia Góra Laureaci otrzymali dyplomy, puchary oraz "zdrowe" nagrody w postaci różnego rodzaju owoców i warzyw.


3 kwietnia 2008 - Budżet przyjęty ze zmianami

Żarowscy radni przyjęli na poniedziałkowej sesji budżet gminy na 2008 rok, z kilkoma zmianami. Radni nie wyrazili zgody na przeprowadzenie w tym roku inwestycji w świetlicy wiejskiej w Imbramowicach. Sytuacja jest tam dosyć trudna, dach jest w fatalnym stanie i wymagał natychmiastowego remontu już w 2006 roku.
Rada pozbawiła także burmistrza uprawnień w kwestii finansowania wydatków w tegorocznym budżecie wynikających z realizacji wieloletnich programów inwestycyjnych a także na zaciąganie zobowiązań z tytułu umów, których realizacja jest niezbędna dla zapewnienia ciągłości działania gminy, a termin upływa w 2008 roku, na łączną kwotę 3 mln zł. Rada zmniejszyła także o połowę kwotę, którą burmistrz może zaciągnąć w ciągu roku na pokrycie deficytu - z 1 mln do 500 tys. zł.
Burmistrz Lilla Gruntkowska jest zadowolona z przyjęcia budżetu. - To dobrze, że rada wprowadziła takie zmiany, że chce mieć większy wpływ na podejmowanie decyzji finansowych. W żaden sposób nie ogranicza to moich działań - komentuje pani burmistrz. - Natomiast martwi mnie fakt wykreślenia z planu inwestycji na ten rok remontu świetlicy w Imbramowicach, która jest w naprawdę fatalnym stanie i zagraża w tej chwili zdrowiu a nawet życiu ludzi. Dlatego na najbliższej sesji ponownie zawnioskuję o wprowadzenie tej inwestycji do budżetu.


3 kwietnia 2008 - "Recytowali na medal

Na to wydarzenie artystyczne czekają wszyscy kochający sztukę przekazywania pięknego słowa poetyckiego, a szczególnie szkolni artyści, którzy pod fachowym okiem opiekuna Kole Aktywności Twórczej "Amicus"- pani Haliny Serafin, przygotowują się do rywalizacji o laury i prawo reprezentowania naszego miasta w etapie powiatowym, który już niebawem odbędzie się w Świdnicy.
Przed obliczem skupionego jury oraz licznej widowni prezentowali swoje umiejętności recytatorskie dziewczęta i - co należy do rzadkości - trzech chłopców. Do konkursu stanęli: P. Ciołek, J. Gwiazda, M. Chuchro, P. Stefek, D. Sikorska, M. Łukasik, K. Abelunas, K. Hołojda, D. Swoboda, M. Kawalec. Spośród prezentacji recytatorskich poezji i prozy - opracowanych na bardzo wysokim poziomie - największe wrażenie na jury zrobiły występy Damiana Swobody, Kacpra Hołojdy, Klaudii Abelunas, Piotra Ciołka.
Jak wynika z przebiegu konkursu - tegoroczny "Pegazik gimnazjalistów" zdominowali utytułowani panowie - recytatorzy, którzy w towarzystwie Klaudii będą reprezentować Świebodzice w zmaganiach z innymi artystami w Świdnicy.


2 kwietnia 2008 - "Leningrady" przekazane

Jednogłośnie świebodziccy radni podjęli uchwałę o przekazaniu, w formie darowizny, dwóch poradzieckich budynków przy ul. Curie-Skłodowskiej. Budynki te, choć znajdują się na terenie miasta Świdnicy, od lat stanowiły mienie komunalne Gminy Świebodzice. Co i dla lokatorów i dla samorządu było sporym kłopotem.
Mowa o popularnych "leningradach", dwóch poradzieckich budynkach, które od 1995 roku należały do Świebodzic. Na początku zamieszkiwali je świebodziczanie, jednak z czasem lokatorzy się pozmieniali i większość zaczęli już stanowić świdniczanie. Dlatego już kilkanaście lat temu władze Świebodzic rozpoczęły starania o przekazanie budynku samorządowi świdnickiemu. Mieszkali w nich głównie świdniczanie, tymczasem gmina co roku ponosiła ogromne koszty ich utrzymania. Ze względu na fatalne rozwiązania techniczne budynki miały jeden, wspólny węzeł ciepłowniczy, jeden licznik wody, prądu, itd. - więc wszelkie niezapłacone należności spadały na gminę Świebodzice.
Burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi udało się doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału. Na mocy porozumienia z prezydentem Świdnicy ustalono przekazanie budynków w formie darowizny, aktem notarialnym. Wcześniej umożliwiono tym lokatorom, którzy jeszcze mieszkań nie wykupili, nabycie ich na bardzo atrakcyjnych warunkach - za 1 % wartości.
Wiele osób z tego skorzystało, jednak ostatecznie pozostało niesprzedanych 27 lokali. Na wielu z nich ciążą wyroki eksmisyjne. W tej sytuacji miasto będzie musiało zapewnić ich najemcom lokale socjalne. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami świdnicki samorząd ma mieć swobodę w dysponowaniu zwolnionymi mieszkaniami.


2 kwietnia 2008 - Galeria foto - V Festiwal Nauki

Wczoraj w świdnickim Zespole Zespół Szkół Mechanicznych już po raz piaty odbył się Festiwal Nauki.
Dotychczasowe festiwale cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały, że świdnicka młodzież jest szczególnie zainteresowana otaczającym światem, jest otwarta na wiedzę, technologie i informacje. Tak było i tym razem.
W programie festiwalu były wykłady, pokazy, prezentacje.
Wczorajszy dzień zakończyły pokazy ratownictwa drogowego oraz pokaz Powiatowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Zdjęcia z pokazów - >>> zobacz


2 kwietnia 2008 - "Pegazikiem" z Marcinowic do Kłodzka

Dzisiaj w teatrze świdnickim odbyły się eliminacje powiatowe XIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury.
Wzięła w nim udział reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach w składzie: Aleksandra Piętka, Jakub Cajzner i Krzysztof Gańko przygotowani przez nauczycieli: R. Konarską i J. Gaika. Deklamacje uczniów wzbudziły żywą reakcję widowni i aprobatę jurorów.
Jedną z głównych nagród otrzymał Jakub Cajznera, który będzie reprezentował gimnazjum, gminę Marcinowice i powiat świdnicki w finałowych wystąpieniach w Kłodzku. Pozostali uczniowie A. Piętka i K. Gańko otrzymali wyróżnienia.


2 kwietnia 2008 - Kolarstwo przełajowe

Bardzo dobre przygotowanie do sezonu kolarskiego zaprezentowali kolarze MKS "Karolina" Jaworzyna Śląska na Międzynarodowych Młodzieżowych Zawodach w kolarstwie przełajowym w Chojnowie.
W kategorii młodzików dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Iwona Kurczab, w tej samej grupie wiekowej chłopców trzecie miejsce przypadło Jakubowi Pytce. W kategorii juniorka młodsza zwyciężyła Agnieszka Wojtas, natomiast trzecia była Kamila Szewczyk. W najstarszej kategorii, junior dziewczęta, triumfowała Anna Kuniej, w chłopcach na drugim miejscu był Piotr Kurczab. W klasyfikacji drużynowej MKS "Karolina" zajęła drugie miejsce.
Wyjazd na zawody był sponsorowany przez związki zawodowe ZPS "Karolina", NSZZ Pracowników i NSZZ Solidarność oraz z dotacji Gminy Jaworzyna Śląska.


2 kwietnia 2008 - Bonifikata przy uwłaszczeniach

Rada Miejska Świebodzic uchwaliła nowe, korzystne bonifikaty od opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dzięki nim każdy, kto zechce stać się właścicielem swojego gruntu zapłaci za to połowę wartości.
Nowe przepisy, wprowadzone w styczniu tego roku, nakazują samorządom niejako z "automatu" udzielać bonifikat 90-procentowych ale tylko tym obywatelom, których dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza ustalonej przez ustawodawcę kwoty. Pozostali muszą płacić pełną stawkę lub liczyć na uregulowania w ramach przepisów lokalnych.
Świebodzicki samorząd dla wszystkich, chcących z użytkowników wieczystych stać się właścicielami, proponuje bonifikatę w wysokości 50 procent. Ulga dotyczy wszystkich, bez względu na rodzaj nieruchomości, a dodatkowo należność tę można rozłożyć na raty.
- Ulga ma przede wszystkim zachęcić mieszkańców do przekształceń, wpływy do budżetu nie są w tym momencie najważniejsze ale to, by mieszkańcy mogli zostać właścicielami swoich nieruchomości na korzystnych warunkach - podkreśla burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz.


2 kwietnia 2008 - Konfrontacje kulturalne w Halle Westfalen

W dniach 28-30 marca w Halle Westfalen (Niemcy) odbyły się dwie imprezy kulturalne z udziałem świdniczan. Na zaproszenie Urzędu Miasta Halle oraz redakcji miesięcznika Haller Willem do uczestnictwa w konfrontacjach kulturalnych pojechali: z wystawą rysunków Ryszard Baka oraz grupa rockowa "Zakaz Wjazdu".
28 marca w Galerii in de Remise rozpoczął się wernisaż dwóch plastyków - ze strony niemieckiej był to Rainer Albrecht, prezentujący piękne obrazy w technice malarskiej oraz Ryszard Baka wystawiający serie rysunków o tematyce muzycznej.
Prezentacji obu twórców dokonała redaktor naczelna Haller Willem - Sigrun Lohmayer, jej słowa na język polski tłumaczył Janusz Gasiński - świdniczanin mieszkający od wielu lat w Halle. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonała Anne Rodenbrock-Wesselmann - Burmistrz miasta, która opowiedziała o historii organizowania podobnych imprez mających na celu poznawanie nawzajem swoich kultur, mieszkających obok siebie nacji i zacieśnianie wzajemnych kontaktów, nawiązywanie przyjażni i partnerstwa w przedsięwzięciach biznesowych.
Ryszard Baka podziękował za zaproszenie, które było wynikiem wieloletniej znajomości na gruncie prywatnym, jak i realizacją programu "Tożsamość Świdniczan", któremu patronuje Miasto i Powiat Świdnica. Kolejnym punktem spotkania był dwugodzinny koncert zespołu "Zakaz Wjazdu" który został przyjęty z dużym aplauzem a nawet poderwał do tańca powściągliwych na ogół Niemców. Zabawa przy doskonałym niemieckim piwie trwała do godziny 23.00, a kontakty nawiązane wieczorem zaowocowały zaproszeniem całej polskiej delegacji na spotkania w prywatnych domach w dniu następnym.
Zrealizowanie całej wyprawy możliwe było dzięki pomocy Starostwa Powiatowego, które dało artystom do dyspozycji busa wraz z kierowcą oraz Świdnickiemu Óśrodkowi Kultury zapewniającemu wsparcie finansowe imprezy.


2 kwietnia 2008 - Powiat przekazał budynek

Na mocy aktu notarialnego starostwa świdnicki Zygmunt Worsa, w imieniu Skarbu Państwa, przekazał na rzecz Gminy Świebodzice obiekt przy ulicy Parkowej - to budynek po dawnym komisariacie policji.
To koniec długich procedur formalnych związanych z komunalizacją tej nieruchomości i promyk nadziei, że wreszcie będzie można zabrać się za budowę Centrum Rehabilitacji.
Plany budowy przygotowuje, wraz z samorządem, Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Obiekt ma służyć rehabilitacji i integracji osób starszych i chorych.


2 kwietnia 2008 - Gmina Świdnica ma logo

Gmina Świdnica ma swoje logo. Po ponad dwóch miesiącach od ogłoszenia konkursu i ocenie ponad 150 projektów spełniających warunki regulaminu, jury wybrało projekt na logo gminy autorstwa Agnieszki Jagosz z Żywca.
Pani Agnieszka jest studentką trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - katedra wzornictwa pod kierunkiem prof. Krzysztofa Rozpondka.
Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi 10 kwietnia w sali narad Urzędu Gminy podczas obrad XXV Sesji Rady Gminy Świdnica.


2 kwietnia 2008 - Boisko na finiszu

Coraz większe zaawansowanie prac widoczne jest na boisku wielofunkcyjnym, które powstaje przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.
Boisko ma już asfaltową nawierzchnię, wkrótce pokryje ją syntetyczna trawa.
Teren został ogrodzony, w trakcie wykonywania jest drenaż. Dzieci nie mogą się już doczekać, kiedy będą mogły tu zagrać w kosza, piłkę siatkową czy piłkę nożną.
Wartość prac to 468 tysięcy złotych. Inwestycja realizowana jest z budżetu miasta.


2 kwietnia 2008 - Praca

Zatrudnię instruktora nauki jazdy kategorii B - lokalizacja Żarów. Kontakt telefoniczny: 500-557-225 - Marcin Maciuszek.

PKS w Świdnicy Sp, z o.o. ul. Kolejowa 3, 58-100 Świdnica zatrudni: kierowców autobusowych z "D" kategorią prawa jazdy, elektryków samochodowych, diagnostów OSKP (wynagrodzenie prowizyjne), zastępcę Kierownika Działu Przewozów. Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie - telefon 074/852-05-77 e-mail: pkswswidnicy@neostrada.pl


1 kwietnia 2008 - "Świdnicka" książka

Na rynku księgarskim ukazała się praca świdniczanina Patrycjusza Malickiego pt. "Wielka armia Napoleona na Śląsku". Autor jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem w I LO w Świdnicy.
Opracowanie, napisane jako dysertacja doktorska na Uniwersytecie Wrocławskim, zyskało już wiele przychylnym recenzji. To pierwsze kompetentne i wyczerpujące opracowanie poświęcone działaniom zbrojnym Wielkiej Armii Napoleona na Śląsku. W znacznej części traktuje o samej Świdnicy, która stała się areną walk prusko-napoleońskich.
Tematyka obejmuje m.in.: opis sytuacji militarnej Śląska w 1806 r., rozpoczęcie działań, oblężenia oraz obronę twierdz: Wrocław, Brzeg, Koźle, Świdnica, Nysa, Kłodzko i Srebrna Góra a także poczynania francuskiej administracji wojennej na Śląsku. Czytelnik znajdzie w książce opisy bitew, taktyki wojsk napoleońskich oraz pruskich a także szereg informacji o historii, umocnieniach i modernizacji twierdz śląskich. Pasjonatów tematu zadowolą aneksy zawierające dane statystyczne na temat wojsk, plany sytuacyjne bitew a także obszerna baza źródłowa. Książka adresowana jest nie tylko do znawców i pasjonatów epoki napoleońskiej, lecz - ze względu na przystępny język - do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych nie tylko dziejami Śląska, ale i Europy Środkowo-Wschodniej początku XIX wieku.
Książkę wydało - Wydawnictwo WAW - zamów


1 kwietnia 2008 - Uśmiechy zagościły

Dzisiaj między godziną 14.00 a 16.00 świdniczanie zostali mile zaskoczeniu "Kampanią na rzecz uśmiechu". Wolontariusze dzielili się swoją radością i uśmiechem z przechodniami naklejając im naklejki, oraz rozdając dzieciom balony. " Świdnica jest atrakcyjnym miastem, dlatego chcę, aby i świdniczanie byli "atrakcyjni". Nikt nie lubi być ponurym i ja też, dlatego taką akcję zorganizowałem. Widać było, że ta akcja pomogła. Świdniczanie się uśmiechali, a dzieci cieszyły.
Cieszę się, że ludzie "ulegli" tej akcji, czyli uśmiechali się "od ucha do ucha". Ja nadal będę próbował organizować kolejne akcje. Już szykuję kolejną. Kto wie, może się powiedzie" - powiedział Piotr Parobiec organizator akcji.
Wolontariusze odwiedzili także oddział dziecięcy w szpitalu Latawiec. Rozdawali balony i łakocie.


1 kwietnia 2008 - Autobusy dla MPK

O cztery autobusy wzbogaci się świdnickie MPK. Rada Miejska w Świdnicy zdecydowała już o przekazaniu przedsiębiorstwu 200 tys. zł. Dodatkowe 65 tys. zł dołożą inne samorządy: gmina Świdnica, Żarów i Marcinowice.
- Chcemy kupić cztery używane autobusy niskopodłogowe: dwa 12-metrowe dla 100 pasażerów oraz dwa 9-metrowe dla 60 osób. Jeden autobus kosztuje netto ponad 100 tys. zł, a dodatkowo musimy go przystosować dla naszych potrzeb m.in. przemalować, zakupić kasowniki, potrzebny osprzęt, dlatego do pieniędzy od samorządów dołożymy jeszcze ok. 200 tys. zł - mówi Wiktor Karol, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.
Używane autobusy MPK chce kupić w kwietniu. Jeśli wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, to nowe pojazdy wyjadą na trasę już w maju.


1 kwietnia 2008 - Weekend atrakcji w Morawie

Najbliższy weekend zapowiada się bardzo ciekawie w klubie jeździeckim LKS Stragona Strzegom. W Morawie koło Strzegomia w sobotę odbędą się zawody w WKKW, a w niedzielę egzaminy na odznaki jeździeckie PZJ.
Na Regionalnych Zawodach Konnych w najbardziej widowiskowej dyscyplinie jeździeckie - wszechstronnym konkursie konia wierzchowego wystartują zawodnicy z trzynastu klubów z całej Polski.
Na liście zgłoszeń jest 59 koni, które będą rywalizować w czterech konkursach - LL, L, P i C. Widzowie będą mogli podziwiać przejazdy tak utytułowanych zawodników jak Artur Społowicz z LKJ Moszna (olimpijczyk, wielokrotny medalista mistrzostwa Polski) czy Łukasz Kaźmierczak z SKJ Gryf Biały Bór (czołowy Polski zawodnik WKKW).
Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom już po raz kolejny organizuje egzamin na odznaki jeździeckie PZJ. Odbędzie się on w niedzielę 6 kwietnia. Będzie to już szósta edycja egzaminów na odznaki jeździeckie organizowanych przez strzegomski klub. Tym razem jeźdźcy będą walczyć o brązową i srebrną.
W ten sam weekend w Morawie odbędzie się także kurs sędziowski - licencyjny i podstawowy - w dyscyplinie WKKW.
Warunkiem udziału w kursie podstawowym jest posiadanie brązowej odznaki jeździeckiej. A jego uczestnicy będą mogli sędziować już na zawodach Pucharu Świata w czerwcu. Zajęcia na kursie poprowadzą: Izabela Bek-Kaczkowska, Jerzy Woźniczko, Marcin Konarski i Paweł Golonka.


1 kwietnia 2008 - Przejmie utrzymanie dróg wojewódzkich

Taką decyzję 26 głosami "za" podjęli Radni na ostatniej Sesji Rady Powiatu w Świdnicy. Zadania jakie przejmiemy od Województwa Dolnośląskiego będą dotyczyły zarządzania drogami wojewódzkimi, ale tylko tymi, które przebiegają przez teren Powiatu Świdnickiego. Co wiecej zarządzanie tymi drogami nie będzie obejmowało dróg przebiegających przez Gminę Miejską Świdnica. -" Zakres zadań, obejmować będzie letnie i zimowe utrzymanie bieżące dróg wojewódzkich przebiegających na terenie naszego powiatu. Odpłatność za utrzymanie dróg nie przewiduje zysku, ale jest znacznie wyższa niż wydatki na utrzymanie dróg powiatowych, co umożliwi Służbie Drogowej Powiatu Świdnickiego zarówno zwiększenie zatrudnienia jak i wyposażenie w sprzęt i urządzenia." - mówi Marek Olesiński Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. - "Tym samym zwiększymy możliwości poprawy jakości utrzymania dróg powiatowych." - dodaje Dyrektor SDPŚ. Z godnie z porozumieniem jakie Zarząd Powiatu podpisze z Województwem Dolnośląskim będziemy odpowiedzialni za: utrzymanie nawierzchni dróg, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, wykonanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających, przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników, sadzenie, utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnację zieleni w pasie drogowym. Oprócz tego Służba Drogowa będzie odpowiedzialna za utrzymanie przepustów i nawierzchni na mostach i kładkach pod nadzorem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu. Służba Drogowa przejmie w zarząd ponad 56 km dróg wojewódzkich biegnących przez nasz powiat. Na ich utrzymanie letnie i zimowe będzie otrzymywała dotację z Wrocławia.


1 kwietnia 2008 - Nowe boiska przed wakacjami

Zgodnie z zapowiedziami Rada Miejska w Świdnicy zajmowała się na ostatniej sesji (28 marca) zmianami w budżecie miasta. W ich efekcie zwiększono nakłady na budowę nowych boisk środowiskowych i sportowych. Na ten cel przeznaczonych zostanie aż 976 tys. zł.
Jeszcze przed wakacjami dla dzieci i młodzieży udostępnione zostaną dwa boiska w dzielnicy Zarzecze (ul. Kilińskiego oraz przy Gimnazjum nr 4). Nowe boisko wybudowane zostanie również przy Szkole Podstawowej nr 4 (Osiedle Młodych).
Prócz tego na Osiedlu Młodych planowana jest budowa jeszcze jednego boiska - przy Gimnazjum nr 1. Obiekt ten ma powstać w ramach rządowego programu "Orlik", współfinansowanego ze środków budżetu centralnego oraz samorządu województwa dolnośląskiego. Obecnie czekamy na akceptację tego przedsięwzięcia.


1 kwietnia 2008 - "Każdemu wolno kochać"

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na weekend wspomnień przedwojennych, który przeniesie nas w zaczarowany świat lat 20 i 30 XX w. - pełnego uroku, elegancji, romantycznych uniesień, pięknych piosenek, melodii i filmów.
Ten niezwykły weekend przypada na 75. rocznicę produkcji i premiery filmu "Każdemu wolno kochać" z gwiazdami polskiego kina przedwojennego Adolfem Dymszą i Mirą Zimińską. Przebój z tego filmu o tym samym tytule znają i nucą kolejne pokolenia Polaków. Weekend wspomnień przedwojennych rozpocznie się 12 kwietnia o godz. 18.00 koncertem piosenek "Starego Kina" w wykonaniu Wrocławskiej Grupy Kabaretowej AJA, któremu towarzyszyć będzie wystawa zdjęć 20-lecia międzywojennego i spotkanie przy kawie.
W niedzielę 13 kwietnia o godzinie 17.00 zapraszamy natomiast na projekcję filmu "Każdemu wolno kochać". Weekend wspomnień przedwojennych dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń, które pozwolą oderwać się od obowiązków dnia codziennego i przenieść się na kilka chwil w romantyczne czasy przedwojenne.
Karnety w cenie 6 zł do nabycia w SCK. Karnet upoważnia do wejścia na obie imprezy.


1 kwietnia 2008 - Piłka nożna samorządowców

W minioną sobotę w Jedlinie-Zdrój odbył się drugi Halowy Turniej Piłki Nożnej Samorządowców. Drużyna Jaworzyny Śląskiej wystąpiła w następującym składzie: Radni - Ireneusz Besser, Paweł Sołtys, Sebastian Grajaszek, oraz Andrzej Zadziorski i Robert Tymcik. W turnieju udział wzięły również drużyny z Walimia, Szczawna-Zdrój oraz gospodarzy.
Jaworzyńska drużyna wygrała dwa mecze: z Walimiem (16:0) i z Jedliną Zdrój (7:4). Niestety w decydującym starciu o pierwsze miejsce w dogrywce uległa reprezentacji ze Szczawna Zdrój, zdobywając tym samym drugie miejsce. W klasyfikacji indywidualnej najlepszym strzelcem turnieju został zawodnik Jaworzyny Śląskiej Andrzej Zadziorski z liczbą 17 strzelonych bramek.


1 kwietnia 2008 - Mistrz ze Starostwa

Kolejny raz Piotr Kaczmarczyk - nasz kolega z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska przywiózł medal z Halowych Mistrzostw Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym, które odbyły się w miniony weekend w Tarnowie. Tym samym od wczoraj jest Wicemistrzem Polski Samorządowców w tenisie ziemnym w swojej kategorii wiekowej.
Piotr na ten prestiżowy tytuł walczył dzielnie przez trzy dni, bo tyle właśnie trwał turniej. Pokonał samorządowców z całej Polski. Mistrz to niezwykle sympatyczny i skromny człowiek, nie lubi chwalić się swoimi osiągnięciami. A ma czym. Dwa lata temu wywalczył w Koninie tytuł Wicemistrza a rok temu Mistrza Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym. Piotr w tenisa gra od 19 lat. Podkreśla, że jest to bardzo ciężka praca, wymagająca silnej woli, wytrwałości i dyscypliny.
-"Poza sezonem trenuję trzy razy w tygodniu, w sezonie cztery nawet pięć razy w tygodniu. Osiągnięcia nie przychodzą jednak łatwo, można się nimi chwalić dopiero po wielu latach treningu" - podkreśla Piotr.
O dawna wiadomo, że sport to zdrowie. To także wspaniała okazja do odpoczynku, relaksu, odreagowania stresów i poprawy ogólnej kondycji organizmu.


1 kwietnia 2008 - Auto dla straży miejskiej i policji

Świdniccy radni dokonali zmian w budżecie, dzięki którym między innymi za 65 tysięcy złotych zakupione zostanie nowe auto służbowe dla Straży Miejskiej w Świdnicy.
Miasto w połowie sfinansuje również zakup radiowozu dla świdnickiej Komendy Powiatowej Policji.
Na ten cel samorząd przeznaczy 37 tysięcy złotych Brakującą kwotę przekaże Komenda Główna Policji.


1 kwietnia 2008 - I Gminne Dyktando Ortograficzne

31 marca odbyło się I Gminne Dyktando Ortograficzne w Jaworzynie Śląskiej. Do boju o tytuł mistrza ortografii w trzech kategoriach stanęło 61 uczestników. W kategorii szkół podstawowych dyktando napisało 25 uczestników, w kategorii gimnazjum 30, a w kategorii powyżej 16 lat - 6. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku w naszym dyktandzie weźmie więcej osób dorosłych. Zapewniamy, że nia ma się czego obawiać, a dodatkową motywacją są z pewnością atrakcyjne nagrody. W tym roku laureaci otrzymali markowe pióra i długopisy firm Waterman i Parker.
Gminnym Mistrzem Ortografii w roku 2007 została Pani Anna Malgrab. Przypomnijmy, że Pani Anna jest także laureatką Powiatowego Dyktanda Ortograficznego, organizowanego w Świdnicy. Po sprawdzeniu tekstów w II kategorii okazało się, że uczestnicy dyktanda wymyślili nowe słowo - "guglarz" (w tekście dyktanda był "kuglarz"). Jednomyślnie organizatorzy i uczestnicy doszli do wniosku, że "guglarz" to z pewnością osoba używająca jednej z popularnych wyszukiwarek internetowych.
Wyniki - kategoria Szkoły Podstawowe - 1 miejsce - Mistrz Ortografii, Adrianna Tarnowska (SP Jaworzyna Śląska), 2 miejsce: Katarzyna Samek (SP Jaworzyna Śląska), 3 miejsce: Szymon Kruźlak (SP Pastuchów).
Kategoria Gimnazjum (uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śl.) - 1 miejsce - Mistrz Ortografii Angelika Balasa, 2 miejsce: Angelika Arendarska, 3 miejsce: Martyna Stępień.
Kategoria powyżej 16 lat: Gminny Mistrz Ortografii Anna Malgrab, 2 miejsce: Sławomir Nizio, 3 miejsce: Renata Kozorowska.


1 kwietnia 2008 - "Wiosenne gwiazdy 2008"

Sekcja wokalna, działająca przy Strzegomskim Centrum Kultury, którą prowadzi Marek Rydwański, wzięła udział w X Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "Wiosenne gwiazdy 2008".
Młodzi artyści z Rosji, Ukrainy, Łotwy i Polski zaprezentowali się w następujących kategoriach: wokal (estradowy, ludowy, akademicki), fortepian, chór, taniec (estradowy, narodowy, nowoczesny, solo i duety taneczne), sztuka dekoracyjna, sztuka plastyczna.
Koncerty konkursowe odbywały się w dniach od 27 do 28 marca w Kinoteatrze "Zbyszek" w Dzierżoniowie. Strzegomskie wokalistki: Małgorzata Radziun, Paulina Borodyń, Marcelina Żoch, Monika Kołdacha, Natalia Rydwańska, Natalia Siewiera oraz Anna Filipowicz zostały przyjęte przez festiwalową publiczność ciepło i serdecznie. Jury festiwalu przyznało wyróżnienie Ani Filipowicz, doceniając jej warsztat wokalny.
Dziewczęta ze Strzegomia zaakcentowały swoją obecność na imprezie, dokładając wszelkich starań, aby prezentacje byłyby jak najlepsze. Jak same mówią, to początek drogi artystycznej i wiele jeszcze pracy przed nimi.


1 kwietnia 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2007-2008, w ostatniej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
grupa I-mocna
Karolina - Konigszelt SV 26:1 (14:0)
Nowice LastKam - Karolina Junior 12:8 (7:2)
Tabela - 1. Karolina - 36 punktów, 2. Nowice LastKam - 21, 3. Grande Team - 18, 4. Karolina Junior - 9, 5. Konigszelt SV-6,
grupa II-słabsza
Gimnazjum Senior - Piotrowice 11:5 (7:1)
XXL Bolesławice - Red Bull 7:9 (5:6)
Tabela - 1. Gimnazjum senior - 27, 2. XXL Bolesławice - 22, 3. Złodziejówka - 20, 4. Red Bull - 19,5. Piotrowice - 0,
czołówka strzelców po ostatniej kolejce - 85 bramek - Charytanowicz M. (Karolina), 78 - Głogiewicz D., (Karolina), 77 - Włodarczyk, (LastKam), 56 - Ignatowicz (Grande Team), 41- Ptak (MKS Bittner), Luber D. (Gimnazjum Senior).


1 kwietnia 2008 - Pomożemy wyremontować drogę

Na ostatniej Sesji Rady Powiatu Radni zadecydowali przekazać środki finansowe Województwu Dolnośląskiemu na przebudowę ul. Wałbrzyskiej (droga wojewódzka nr 379) na odcinku od granic administracyjnych miasta Świdnica do skrzyżowania z ul. Jana Kochanowskiego (droga powiatowa nr 3396D) wraz z budową ronda." Oprócz ronda jakie będzie wybudowane przy okazji przebudowy tych ulic powstanie nowa jezdnia, chodniki, ścieżka rowerowa oraz oświetlenie. Powiat pokryje 4% kosztów realizacji tego zadania ale nie więcej niż 100 tys. zł z tegorocznego budżetu. Całość ma kosztować 2,5 mln zł.
W związku z uruchomieniem przez Ministerstwo Transportu trzeciej edycji programu pod nazwą "Likwidacja miejsc niebezpiecznych" , adresowanego do jednostek samorządu terytorialnego zgłoszono w ramach tego programu właśnie to zadanie. Oprócz powiatu realizację tej inwestycji sfinansuje: w 25% Województwo Dolnośląskie, w 50% Ministerstwo Transportu i w 21 % Miasto Świdnica.


1 kwietnia 2008 - Światowy Dzień Poezji

Gminna Biblioteka Publiczna w Lutomi Górnej oraz Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej mają zaszczyt zaprosić na Światowy Dzień Poezji, który odbędzie się już jutro w Gminnej Bibliotece Publicznej o godzinie 17.00 w Lutomi Górnej.
W programie między innymi: występ grupy wokalnej uczniów La chancone pod kierunkiem Dariusza Jarosa, promocja antologii uczniów Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej "Jasność dnia ciągnie", a także spotkanie z poetką Teresą Wągilewicz.20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała