31 maja 2008 - Zwiększyli przewagę

Podczas dzisiejszej historycznej transmisji telewizyjnej meczu IV ligi piłki nożnej w Polkowicach z udziałem zespołu Polonii-Sparty Świdnica mogliśmy oglądać bardzo mądrą grę naszego zespołu.
Świdniczanie cały czas byli zespołem lepszym i to oni odnieśli zasłużone zwycięstwo.
Górnik Polkowice - Polonia-Sparta Świdnica 1:2. Bramki dla świdniczan strzelili Gol i Piech.
Śląsk II Wrocław zajmujący dotychczas drugie miejsce przegrał dziś w Oławie 1:2 i dzięki temu świdniczanie prowadzą już siedmioma punktami.
Do zakończenia rozgrywek pozostały dwa mecze i już dziś można być pewnym awansu świdnickiej drużyny.
AKS Strzegom uległ wysoko na własnym boisku Górnikowi Wałbrzych 0:5.
W tabeli zajmuje ostatnie miejsce i chyba do końca rozgrywek nic nie zmieni w swojej trudnej sytuacji.


31 maja 2008 - Bawiły się w Marcinowicach

Wczoraj w Marcinowicach odbył się "Gminny Dzień Dzień Dziecka".
Organizatorem zabaw był Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Impreza z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka odbyła się na miejscowym stadionie sportowym. W zabawach, konkursach i innych atrakcjach tego dnia uczestniczyły dzieci z wielu okolicznych szkół. Zdjęcia z imprezy - >>> zobacz


31 maja 2008 - Groclin Grodzisk Wlkp i Odra Wodzisław

14 czerwca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się organizowany przez Klub Sportowy "Stal" Świdnica - Ogólnopolski Turniej Młodzików i Trampkarzy.
Na zaproszenie świdnickiego klubu do udziału w turnieju odpowiedziały także pierwszoligowe kluby Groclin Grodzisk Wielkopolski i Odra Wodzisław.
Następcy Jana Wosia i Jarosława Laty (wychowanka Stali ) zagrają w silnie obsadzonym turnieju "Euro Świdnica 2008".
Turniej organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Świdnica i Starostwa Świdnickiego.
Na czterech boiskach o zwycięstwo zagrają: wspomniane Groclin, Odra oraz Warta Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, Rawia Rawicz, Młode Orły Korzeńsko, Orzeł Ząbkowice, Miedź Legnica, Górnik Polkowice, Lechia Dzierżoniów, Sparta Paczków i gospodarz turnieju Stal Świdnica. Sympatyków piłki młodzieżowej zapraszamy już od godziny 9.00.


31 maja 2008 - Wielka Galeria Fotografii

W 2006 roku zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć, była i jest dowolna.
Wczoraj w galerii zamieściliśmy kolejne prace. Tym razem są to prace Krzysztofa Jezierskiego ze Świdnicy. W galerii znajdują się już zdjęcia trzydziestu dziewięciu autorów z powiatu świdnickiego.
Zdjęcia zamieściliśmy w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i zdjęcia. Napisz i >>> wyślij


31 maja 2008 - Trójbój lekkoatletyczny

Wczoraj na stadionie Osiedla Zawiszów, klasy czwarte ze świdnickich szkół podstawowych rywalizowały w Trójboju Lekkoatletycznym.
Drużyny dziewcząt i chłopców startowały w biegu na 60 m, biegu na 300 m - dziewczęta, bieg na 600 m - chłopcy i rzut piłeczką palantową.
Wśród dziewcząt zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4, kolejne miejsca zajęły - 2. SP 5, 3. SP 1 i 4. SP 315. Najlepszą zawodniczką została Kamila Słobodian - SP 4.
Pośród chłopców zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 na kolejnych uplasowały się - 2. SP 4, 3. SP 5, 4. SP 315 i 5. SP 10. Najlepszy zawodnik został Oskar Świeboda - SP 5.
Najlepsze drużyny powalczą w finale strefy wałbrzyskiej 5 czerwca o godzinie 11.00 również na stadionie Zawiszów w Świdnicy.
Organizatorem zawodów byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


30 maja 2008 - MDK dla Powiewiórki

Pracownie teatralne działające przy Młodzieżowym Domu Kultury pokażą swoje najlepsze spektakle, by pomóc w zbiórce środków na ratowanie kościoła w Powiewiórce, gdzie ochrzczony został marszałek Józef Piłsudski.
We wtorek, 3 czerwca od godz. 17.00 wystąpią: Grupa teatralna "Pauza", Grupa teatralna "TS", Grupa teatralna "Cedeen, Grupa teatralna "TS". Wszystkie spektakle zostaną wystawione w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Dochód z imprezy w całości zostanie przekazany na konto akcji.


30 maja 2008 - Ekologiczny Tydzień w "Dwójce"

Podczas trwających tydzień imprez związanych z ekologią i ochroną przyrody w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Świebodzicach uczniowie zebrali około 2 ton makulatury.
- Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ dochód z jej sprzedaży a także środki finansowe uzyskane ze szkolnej dyskoteki zostały przekazane na schronisko dla zwierząt z Wałbrzycha - mówi Marzena Konieczna, rzeczniczka PSP 2.
Dodatkową atrakcją Tygodnia Ekologicznego były szkolne przedstawienia przygotowane przez uczniów klasy V i VI c przy pomocy Pani Moniki Stefańskiej, Marzeny Koniecznej oraz Małgorzaty Krzyszychy. Młodsze dzieci wystąpiły w spektaklu pt. "Przebudzenie", którym przypomniały wszystkim o ważnej misji człowieka na Ziemi. Uczniowie mieli możliwość poznania fauny i flory Książańskiego Parku Krajobrazowego podczas długiego spaceru pod opieką wychowawców, opiekunów oraz przewodników. Dodatkowo uczniowie starszych klas zajęli się sadzeniem drzew w Parku.
Sporo wrażeń przyniósł też Szkolny Konkurs Ekologiczny klas V-tych i VI-tych, w którym dzieci wykazały się wiedzą przyrodniczą. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy Va: Natalia Marcinkowska, Kacper Mik oraz Krzysztof Cabanek.


30 maja 2008 - Dzieci dostały prezenty

Dzisiaj z okazji Dnia Dziecka Członek Zarządu Roman Etel oraz Radna Rady Powiatu Beata Nejman złożyli wychowankom Domu Dziecka serdeczne życzenia i przekazali wszystkim dzieciom słodkie upominki od Zarządu i Rady Powiatu.
- "Dzień Dziecka to radosne święto wszystkich dzieci. Chcemy, żebyście wiedziały, że my zawsze o was pamiętamy i pragniemy zapewnić wam jak najlepsze warunki do rozwoju." - podkreślali Roman Etel i Beata Nejman.
W Dniu Dziecka, dzieci oczekują więcej przyjemności, mnóstwa łakoci i prezentów. Aby tradycji stało się zadość było kolorowe pudełko pełne słodyczy i ciepłe życzenia.


30 maja 2008 - Warsztaty malowania ikon

8 czerwca w Świdnicy ruszają I warsztaty malowania ikon. Zajęcia potrwają do 22 czerwca i poprowadzi je malarz Michał Bogucki.
- W program warsztatów wchodzą również oprócz zajęć artystycznych cztery wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz wycieczki do zabytkowej cerkwi w Sokołowsku oraz innych obiektów prawosławnej sztuki sakralnej na Dolnym Śląsku. Każdego dnia zajęcia będą kończyć się nieszporami w cerkwi. Udział w liturgii jest integralną częścią warsztatów - opowiada ks. Piotr Nikolski z parafii prawosławnej św. Mikołaja. - Po zakończeniu warsztatów w Miejskiej Bibliotece Publicznej wystawimy ikony oraz zaprezentujemy ekspozycję opowiadającą o prawosławnych mieszkańcach Dolnego Śląska. Później ikony ozdobią cerkiew św. Mikołaja.
Zajęcia przeprowadzone zostaną w godzinach 16.00-21.00 na plebani przy ul. Łukasińskiego 49 (przy cmentarzu). Warsztaty rozpoczną się w niedzielę, 8 czerwca od uroczystych nieszporów w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy (godz. 17.00). Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy.
Osoby przyjezdne będą mogły skorzystać z niedrogich noclegów oraz wyżywienia. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmuje ks. dr Piotr Nikolski, parafia prawosławna p.w. św. Mikołaja, ul. Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica, e-mail: nikolius@poczta.onet.pl.
Warsztaty organizuje parafia prawosławna św. Mikołaja wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy.


30 maja 2008 - Dzień Dziecka w Starym Jaworowie

Dzisiaj Szkoła Podstawowa w Starym Jaworowie wraz z SOKIBP zorganizowali obchody Dnia Dziecka dla uczniów szkoły. Dyrekcja i pracownicy zorganizowali dzieciom wspaniały dzień. Odbyły się konkursy sportowe, dzieci miały okazję przejechać się bryczką oraz skorzystać z pięknej pogody tego dnia i usiąść na świeżym powietrzu przy kiełbasce z grilla.
SOKiBP przygotował dla dzieci ze Starego Jaworowa niespodziankę. Zaproszona Agencja Artystyczna "ELV" z Legnicy przedstawiła spektakl kukiełkowy "O królewnie czarodziejce". Dla dzieci wystąpił także zespół hip-hop'owy "Bakalia", który zaprezentował wiersze Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy w hip-hop'owej interpretacji. Zarówno spektakl jak i koncert zespołu porwały dzieci do żywiołowej zabawy. Każdy miał szansę wejść na scenę i spróbować swoich sił w rapowaniu. Po koncercie nie było końca autografom.


30 maja 2008 - Pośpiesz się, kiermasz dobiega końca

Kiermasz na którym można zakupić tkaniny, poszewki, siedziska, poduszki, zasłony, rolety zwijane i rzymskie, narzuty, karnisze i wiele innych artykułów w cenach fabrycznych - dobiega końca.
1 czerwca ostatni dzień kiermaszu, ostatnia szansa na tanie zakupy.
Szczegóły - >>> zobacz. Następny kiermasz dopiero jesienią.


30 maja 2008 - Najszybszy w powiecie

Krzysztof Węcek, uczeń klasy trzeciej Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach zajął I miejsce w biegu na dystansie 1000 metrów w Indywidualnych Igrzyskach Lekkoatletycznych Dziewcząt i Chłopców na szczeblu powiatu.
Zawody gimnazjalistów odbyły się na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Osiedlu Zawiszów. Na swoim dystansie Krzysztof zwyciężył z dużą przewagą, osiągając czas trzech minut. Zdobywając złoty medal zakwalifikował się do finału strefy wałbrzyskiej (dawne województwo wałbrzyskie), gdzie 29 maja reprezentował nasz powiat.
Krzysztof Węcek to podstawowy zawodnik Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - "ŚKPR Świdnica" w kategorii Juniorów Młodszych. W obecnym sezonie drużyna ta zdobyła Mistrzostwo Dolnego Śląska oraz awansowała do półfinałów Mistrzostw Polski.


30 maja 2008 - Nowy Partner Gminy Świdnica

Po niemieckim mieście Lampertheim do grona nowych partnerów Gminy Świdnica dołączył Rejon Nowograd-Wołyński. Uroczystości związane z podpisaniem drugiej umowy partnerskiej odbyły się 23 maja w sali narad Urzędu Gminy Świdnica.
Umowę w imieniu władz Gminy Świdnica podpisali: Wójt Gminy Teresa Mazurek i Przewodniczący Rady Gminy Świdnica - Henryk Sara, a w imieniu Rejonu Nowograd-Wołyński - Gołowa Mykoła Iwaniuk.
Mam nadzieję, że nasza obustronna współpraca przyczyni się do wzmocnienia partnerskich stosunków oraz przyjaźni między Polską a Ukrainą, dzięki czemu mniej jest stereotypów w naszych wzajemnych relacjach, a nasze regiony staną się sobie coraz bliższe. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia wymiany na niwie oświaty, kultury, sportu i turystyki, czego najlepszym dowodem jest realizowany projekt wymiany partnerskiej w Krzyżowej - mówiła w swoim przemówieniu wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Przed wejściem do Urzędu Gminy odsłonięty został herb Rejonu Nowograd-Wołyński.
Jest już dobrą gminną tradycją fakt, iż tablice miast partnerskich są umieszczane przez wejściem do budynku Urzędu. W tej chwili przed urzędem znajduje się tablica pamiątkowa miasta partnerskiego Lampertheim z Niemiec, miasta z którym Gmina Świdnica podpisała umowę partnerską 18 marca 2006 roku. Dzisiaj do grona nowych partnerów dołączył Rejon Nowograd-Wołyński -mówiła wójt gminy.


30 maja 2008 - Dni Jaworzyny Śląskiej

Już tylko trzy tygodnie pozostały do obchodów święta miasta - Jaworzyny Śląskiej. Postanowiliśmy zdradzić parę szczegółów na temat tegorocznych Dni Jaworzyny, chociaż zdajemy sobie sprawę, że poczta pantoflowa działa sprawnie i zapewne wiele osób już wie więcej lub mniej na temat tego, co będzie się działo 14 i 15 czerwca na Stadionie Miejskim.
Pierwszego dnia w Jaworzyńskim Przeglądzie Zespołów Rockowych - "Rock na murawie" wystąpią zespoły, między innymi z Wrocławia, Wałbrzycha, Żarowa, Cieszyna, Warszawy, Poznania, Kamiennej Góry, Sycowa, Puław, Świdnika.
Gwoździem programu będzie koncert zespołu "Lombard" Po zakończenie koncertu odbędzie się widowisko, które z pewnością zapadło wszystkim zeszłorocznym uczestnikom Dni Jaworzyny - Laser Show w wykonaniu firmy Visual Sensations.
Drugi dzień to między innymi blok zabaw dla dzieci, koncert "Grupa Operacyjna" - hip-hop oraz występ gwiazdy wieczoru, a wystąpi zespół "Cała Góra Barwinków".


30 maja 2008 - Młodzi samorządowcy

27 maja w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie odbył się finał I Gminnego Konkursu "O laur młodego samorządowca". Dzieci najmłodsze - uczniowie kształcenia zintegrowanego oraz dzieci z przedszkoli, w wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Moja miejscowość w przyszłości". Uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum przygotowywali się do udziału w zmaganiach konkursowych na podstawie materiałów dydaktycznych opracowanych w formie multimedialnej przez sekretarza gminy Jadwigę Generowicz, dyrektora GZO Marię Jaworską, rzecznika gminy Janusza Waligórę oraz dyrektora szkoły, organizującej konkurs, Tadeusza Szarwaryna.
W kategorii szkół podstawowych 1 miejsce i tytuł "Młodego Samorządowca" zdobyła Jagoda Gryszka ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie, drugie miejsce zajęła Ewelina Kucięba ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie, na trzecim znalazła się Mariola Wilmanowicz ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Wyróżnienie otrzymała Ewelina Rymkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.
W kategorii gimnazjów - miejsce i tytuł "Młodego Samorządowca" zdobyła Aleksandra Szczęsna z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, kolejne miejsca zajęły - Agnieszka Zerka z z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Paweł Tarczyński z Gimnazjum im., Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Wyróżnienie otrzymał Michał Dubiel z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
W konkursie prac plastycznych pod hasłem "Moja miejscowość w przyszłości" Jury przyznało następujące miejsca: 1. miejsce dla Patrycji Włosek ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. 2 miejsce dla Juli Kresowicz ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie. 3 miejsce dla Natali Warchoł z Oddziału Przedszkolnego w Grodziszczu.
I wyróżnienie dla Anety Litwackiej ze Szkoły Podstawowej w Lubachowie II wyróżnienie dla Anny Chmiel z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.


30 maja 2008 - "Turniej Aktora z Przedszkola"

Organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, już od 14 lat, "Turniej Aktora z Przedszkola" odbywał się pod hasłem "Wszyscy tworzymy historię naszego miasta". W tym roku dzieci poznawały historię naszego miasta poprzez ludzi, którzy ją tworzyli. Eliminacje, odbyły się w Baszcie w dniach 27-29 maja. Przedszkolaki i uczniowie klas "0" dowiedziały się o Marii Kunic, która była najbardziej znaną kobietą - naukowcem w ówczesnej Europie.
Przedszkolaki recytowały wiersze o Świdnicy, wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i innych autorów. Miedzy recytacjami śpiewały piosenkę o Świdnicy i Marii Kunic, specjalnie na te okazję skomponowaną.
Do konkursu przystąpiło 58 małych recytatorów. Do Finału Turnieju Aktora z Przedszkola zakwalifikowano następujących recytatorów: Kasia Tomków, Julia Wolińska, Jagoda Kurzawa, Urszula Grymek, Urszula Krzystek - Przedszkole Miejskie nr14, Natalia Łużna - SP nr 10, Kacper Sachs, Olaf Kozłowski - Przedszkole miejskie nr 4, Dominika Brzykcy - Społ. Przedszkole "Akademia Przedszkolaka" Fundacja " Naszej szkole", Weronika Wąsowska - SP nr 5, Jędrzej Glinka - SP nr 1, Nina Kuterba, Patryk Kurnik - Przedszkole Miejskie nr 6, Sandra Ścisłowska, Sebastian Sieradzki, Mateusz Szewczyk- Przedszkole Miejskie nr 15, Ksawery Kurowski- Przedszkole Miejskie nr 1, Michał Przyborowski, Maksymilian Cząstka - Przedszkole Miejskie nr 16, Magdalena Nowicka - Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek, Amanda Przybylska - Przedszkole Niepubliczne "Wesoła piątka"


29 maja 2008 - Mecz w TVP Wrocław

W najbliższą sobotę, 31 maja, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zmierzą się w walce o ligowe punkty z Górnikiem Polkowice.
Świdniccy kibice chcący obejrzeć mecz muszą się udać do Polkowic lub zasiąść przed ekranami telewizorów, bowiem telewizja Wrocław z tego właśnie meczu czwartoligowców nadawać będzie transmisję. Relacja rozpocznie się o godzinie 18.30


29 maja 2008 - Starosta Bergstrasse z wizytą

Dwa majowe dni spędził w Powiecie Świdnickim starosta niemieckiego Powiatu Bergstrasse Matthias Wilkes, który do Polski przyjechał wraz z żoną. To jedna z dłuższych wizyt niemieckiego starosty, który do tej pory przyjeżdżał jedynie na najważniejsze dla współpracy obu powiatów wydarzenia ale na krótko. Zazwyczaj jest on bowiem niezwykle zapracowany. Tym razem jednak zaplanował sobie tak czas, aby wspólnie ze Starostą Świdnickim Zygmuntem Worsą zwiedzić nasz piękny powiat i jego okolice.
Rozmawiano również na temat planu współpracy na przyszły rok. Będzie się ona skupiała przede wszystkim na wymianach młodzieżowych, gospodarczych i turystycznych tak, aby na partnerstwie najwięcej mogły skorzystać młodzi ludzie z obu powiatów oraz przedsiębiorcy. Ważna jest również promocja obu regionów z Polski i Niemiec, w celu zachęcenia turystów do ich odwiedzania. Do tej pory świetnie udaje nam się promować nasz region na Targach Turystycznych w Mannheim. Dzięki temu rokrocznie gościmy u nas turystów indywidualnych i grupowe wycieczki z Landu Hesja i jego okolic. Z powodzeniem realizujemy wspólne projekty międzynarodowe, w których bierze udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych a także promujemy naszych artystów i utalentowane młode osoby z Powiatu Świdnickiego.
A już w tym roku w czerwcu gościć będziemy doktora Carla-Christiana Beckmanna - Prezesa Wydziału Gospodarczego w Powiecie Bergstrasse, który wspólnie ze Starostą Zygmuntem Worsą będzie rozmawiał na tematy związane z możliwościami inwestycyjnymi i wymianą gospodarczą dla inwestorów z obu powiatów.


29 maja 2008 - Dni Świebodzic - coraz bliżej

W tym roku Dni Świebodzic organizowane są w czerwcu, gdyż ubiegłoroczne, wrześniowe chłody bardzo dały się we znaki świebodziczanom. Poza tym impreza zacznie się niemal równocześnie z początkiem wakacji, co zapewne jeszcze bardziej zachęci wszystkich do uczestnictwa w 3-dniowych atrakcjach.
A będzie ich sporo. Oprócz występów dzieci i młodzieży ze szkół w mieście, koncertów lokalnych zespołów amatorskich, będą wspaniałe gwiazdy. Pierwszą z nich zobaczymy już w piątek, 20 czerwca. Będzie to czeski zespół Princess. Niesamowici Czesi, będący repliką legendarnej grupy Queen, tak spodobali się mieszkańcom miasta w roku ubiegłym, że zaprosiliśmy ich ponownie.
Sobota upłynie pod hasłem rocka. Najpierw zaprezentują się lokalne formacje rockowe a potem wystąpi zespół Big Cyc, największa gwiazda tegorocznych Dni Świebodzic. Zespół właśnie w naszym mieście będzie fetował okrągły jubileusz 20-lecia istnienia, w związku z czym szykuje się wiele niespodzianek.
Niedziela tradycyjnie będzie dniem familijnym, dla całych rodzin. Będzie więc blok zabaw i konkursów dla dzieci, a przed starszą publicznością znów wystąpią strongmeni, tak jak w roku ubiegłym. Gwiazdą ostatniego dnia Dni będzie krakowski kabaret "Pod Wyrwigroszem". A na zakończenie trzydniowej zabawy zagra zespół Czerwone Gitary, w nowym, odmłodzonym składzie.
- Mam nadzieję, że tak skomponowany program tegorocznej imprezy przypadnie do gustu wszystkim mieszkańcom miasta - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


29 maja 2008 - Szersza współpraca z Ukrainą

Wspólne projekty edukacyjne, kulturalne oraz współpraca gospodarcza to efekt pobytu na Ukrainie władz Świdnicy. W ubiegłym tygodniu zakończyła się wizyta w Niżynie, a dwa tygodnie wcześniej w Iwano-Frankowsku.
W Niżynie delegacja ze Świdnicy gościła w związku z festiwalem "Wianek Przyjaźni 2008" promującym polskie i ukraińskie tańce oraz piosenki, a któremu patronował Konsul Generalny RP w Kijowie, Grzegorz Opaliński. W programie wizyty dominowały jednak sprawy współpracy gospodarczej i edukacyjnej. Stąd spotkanie z ukraińskimi przedsiębiorcami (m.in. producentem wyposażenia ogrodów, stylizowanych mebli, zabawek) zainteresowanych współpracą z polskimi kontrahentami.
Władze Świdnicy i Niżyna podpisały również dokument uszczegółowiający współpracę właśnie w dziedzinie gospodarczej, a także oświaty, kultury, turystyki i sportu.
Ale to nie jedyne efekty wizyty. - Z rektorem Państwowego Uniwersytetu im. Mikołaja Gogola rozmawialiśmy o kilku wariantach współpracy. Władze uczelni praktycznie już dziś gotowe są przyjąć studentów ze Świdnicy. Wystarczy, że zgłoszą się chętni - opowiada Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który przewodniczył delegacji w Niżynie.


29 maja 2008 - Czy tak powinno być ?

Jeśli będziesz kiedyś szedł ulicą Mieszka I w Świdnicy i zobaczysz taki widok jak na zdjęciu, to możesz być pewien, że jest czwartek.
Setki walających się wtedy opakowań, setki fruwających na wietrze woreczków foliowych, papierów świadczą, dobitnie, że to czwartek, że to dzień targowy w mieście.
Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby tak było kiedy trwa "targowanie", trwa gorączka zakupów. Kiedy jednak targowisko opustoszało i sąsiadująca z nim ulica jest pusta taki widok budzi sprzeciw.


29 maja 2008 - Festyny w przedszkolach

Dyrekcja oraz dzieci z Publicznych Przedszkoli nr 2 i 3 w Świebodzicach zapraszają na doroczne festyny majowe. I tak już w ten piątek, 30 maja, na swoją zabawę dzieci i rodziców zaprasza Przedszkole nr 2. Festyn rozpocznie się o godzinie 15.00 na terenie ogródka placówki. Będą wspaniałe zabawy i konkursy dla dzieci, wspólne śpiewanie, pyszne ciasta upieczone przez mamy i wiele innych atrakcji.
Natomiast w sobotę, 31 maja, do ogródka przy ulicy Spokojnej zaprasza Przedszkole nr 3. Tu także przygotowano masę atrakcji: między innymi kiełbaski z grilla, występy przedszkolaków, malowanie twarzy i wiele innych. Zabawa zaczyna się o godzinie 12.30.


29 maja 2008 - Poznają kraje Unii Europejskiej

W Publicznym Przedszkolu nr 3 w Strzegomiu na przełomie kwietnia i maja dzieci uczestniczyły w realizacji projektu "Wszyscy jesteśmy Europejczykami", który został przygotowany przez nauczycieli placówki.
Celem projektu było zapoznanie dzieci z osobliwościami wybranych krajów europejskich, takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja.
Każda grupa przygotowała kącik wybranego państwa. Dzieci smakowały również potrawy wymienionych krajów. Ponadto uczestniczyły, wraz z rodzicami, w konkursie plastycznym oraz w turnieju "Podróż po Europie". Swoją wiedzę o krajach Unii pogłębiały natomiast na zajęciach warsztatowych prowadzonych przez p. M. Michalczyk w Szkole Podstawowej nr 4.
Uroczystym podsumowaniem projektu była prezentacja tańców i zabaw z poszczególnych państw na scenie strzegomskiego teatru pt. "Podróż po Europie z Wawelskim Smokiem".


29 maja 2008 - Konkurs na dyrektora rozstrzygnięty

27 maja, komisja konkursowa wyłoniła nowego dyrektora największej szkoły w mieście - czyli Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych przy ulicy Mieszka Starego w Świebodzicach.
Przesłuchania pięciu kandydatek trwały przez cały dzień. Ostatecznie, około godziny 15.00, komisja dokonała wyboru. Kierowanie szkołą powierzone zostanie pani Wiesławie Bodnar. Dla uczniów szkoły to zapewne dobra wiadomość, gdyż nowa dyrektor jest wieloletnią nauczycielką w tej placówce. Wiesława Bodnar rozpocznie pracę na nowym stanowisko od 1 września. Wcześniej jej wybór musi zatwierdzić uchwałą Rada Miejska Świebodzic.


29 maja 2008 - Casting już 11 czerwca

Klimat rodem z Sin City, wyłącznie monologi, badanie duszy psychopatycznego mordercy.
To film, który chce zrealizować młody świdniczanin - Krzysztof Jezierski.
W marcu na stronie naszego serwisu zamieściliśmy apel, wtedy to Krzysztof szukał ludzi, którzy zechcieliby włączyć się w realizację tego ambitnego przedsięwzięcia. Takich współpracowników już ma.
Teraz potrzebuje młodych ludzi, którzy zagrają w tym filmie. Zaprasza wszystkich chętnych na casting, który odbędzie się 11 czerwca o godzinie 16.30 w Liceum Ogólnokształcącym nr 4 przy ulicy Strzelińskiej 35 w Świdnicy.
W filmie zagra trzynastu mężczyzn oraz osiem kobiet w wieku od 17 do 25 lat.


29 maja 2008 - Otwarty Bieg Przełajowy

31 maja we wsi Biała w gminie Marcinowice odbędzie się pierwszy Otwarty Bieg Przełajowy "Pamięci Andrzeja Wojsława"
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły oraz inne stowarzyszenia sportowe.
Bieg odbywać się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale.


28 maja 2008 - Ocynk ze Świdnicy w Europie

Już 20 tys. ton stali ocynkowała świdnicka firma "Cynkownia Galess". Dziś, 28 maja firma świętowała to wydarzenie. Przy okazji tuż przy zakładzie posadzono platana - drzewko rozwoju - w prezencie od władz Świdnicy.
- Udaje nam się skutecznie konkurować z zagranicznymi gigantami z branży. Kontrahenci chwalą nas za wyjątkową wydajność, jakość, ale też dyspozycyjność. Śmiejemy się, że jesteśmy od zadań specjalnych mówi Edward Szywała, wiceprezes zarządu "Cynkowni Galess".. W świdnickim zakładzie cynkowane są elementy przeznaczone na rynek europejski: siatki, słupki, zbiorniki, kosze, konstrukcje stalowe. Duży udział w cynkowanych konstrukcjach stanowią elementy kowalstwa artystycznego. Wszak stal pocynkowana nie wymaga malowania przez 20-40 lat. Świdnicka inwestycja kosztowała przeszło 8 mln złotych. Zatrudnienie z 20 osób wzrosło do 55. Ale to nie ostatnie słowo spółki.
- Jeszcze w tym roku wybudujemy drugą halę, gdzie będzie cynkowana stal. Będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu linii w Polsce. Zatrudnienie znajdzie ok. 20 osób. Chcemy ruszyć z produkcją w połowie przyszłego roku i zainwestować kilkanaście milionów złotych - dodaje prezes Szywała.
Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy: - Decyzja firmy ma dla nas wymiar symboliczny, ponieważ to świdnicki "Galess" jako pierwszy podjął wyzwanie i zainwestował w strefie ekonomicznej. Pokazuje również, że sukces odnoszą firmy, które swoją markę budują konsekwentnie przez wiele lat. Wystarczy mieć pomysł i chęci, a wtedy i kapitał się znajdzie. Liczymy, że kolejni pójdą w ślady świdnickiej grupy.


28 maja 2008 - Licealiści walczą o indeksy UW i UJ

Matury dobiegły końca. Strzegomscy licealiści, cieszą się już wakacjami.
Pozostało jeszcze oczekiwanie na wyniki egzaminów maturalnych, które pozwolą ubiegać się o miejsca na wybranych kierunkach studiów. Okazuje się jednak, że można zostać studentem, najlepszych polskich uniwersytetów, miesiąc przed wynikami matur.
Taką możliwość daje udział w konkursie akademickim im. bp Jana Chrapka, w którym udział wzięli Paweł Lenio i Marcin Stopyra. Uczniowie, pod opieką swojego polonisty Tomasza Marczaka, napisali pracę na temat "Dzisiaj wolontariat nie zawsze jest motywowany chęcią znalezienia pracy i zarobku", a także stworzyli własny, literacki życiorys. Jednym z pozostałych warunków była również wysoka średnia uzyskana w szkole średniej.
Paweł i Marcin są już finalistami konkursu, a 11 czerwca stoczą bój w Warszawie o indeksy na wydziale dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także o stypendia obejmujące cały okres studiów. Tu należy przypomnieć, że zeszłoroczną laureatką konkursu akademickiego jest Beata Tkaczyk. Beata jest tak zdolną studentką, ponieważ już na pierwszym roku studiów uzyskała stypendium prezydenta Warszawy.
Mamy nadzieję, że Paweł i Marcin również, i to już w czerwcu, zostaną studentami, któregoś z prestiżowych uniwersytetów.


28 maja 2008 - Mistrzostwa ratowników

Wczoraj na zaporze sztucznego zbiornika wodnego Jeziora Bystrzyckiego w Zagórzu Śląskim odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Dolnośląskiego w Ratownictwie Wysokościowym.
Gospodarzem zawodów była Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Świdnicy. W mistrzostwach startowały drużyny z Legnicy, Wrocławia, Zielonej Góry, Świdnicy, Złotoryi i grupa GOPR Wałbrzysko - Kłodzka.
Zawodnicy rywalizowali indywidualnie i drużynowo mając do pokonania między innymi kilometr w biegu do tamy, następnie wykonując zjazd po przepinkach. Kolejnym zadaniem było wspinanie się przy użyciu technik alpinistycznych na szczyt zapory. Najbardziej widowiskowym zadaniem był zjazd po linie kierunkowej. Na zawodników czekały jeszcze kolejne wspinania i zjazdy.
Najlepsi zawodnicy pojadą 21 czerwca na Mistrzostwa Polski do Łodzi. Zdjęcia z mistrzostw - >>> zobacz


28 maja 2008 - Ze zmiennym szczęściem

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica gościli drużynę z Bolesławca pokonując ją bardzo wysoko. Polonia-Sparta Świdnica - BKS Bobrzanie Bolesławiec 5:0.
W tabeli prowadza świdniczanie z przewaga czterech punktów przed Śląskiem II Wrocław.
AKS Strzegom doznał dotkliwej porażki z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - AKS Strzegom 6:0.
AKS Strzegom z dorobkiem zaledwie 17 punktów zamyka tabelę rozgrywek zajmując ostatnie miejsce.


28 maja 2008 - Podróż przez historię ziem zachodnich

Podróż przez historię ziem zachodnich 1939-2007. Wystawa pokazuje "kamienie milowe" (albo "najważniejsze stacje") w powojennej historii tych ziem.
Nowatorska forma związana jest z pomysłem ulokowania ekspozycji w specjalnym pociągu, którego wagony służą multimedialnym prezentacjom. Specjalnie dostosowany pociąg przyjeżdża do poszczególnych miejscowości i zatrzymuje się tam na niespełna tydzień. W tym czasie można nie tylko zwiedzać wystawę, ale i uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym. Pociąg tworzy również miejsce, do którego okoliczni mieszkańcy mogą przynosić pamiątki, zdjęcia, dokumenty i skanować je na miejscu. W ten sposób mogą stać się uczestnikami historii i współtwórcami wystawy.
Wystawa jest projektem wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".
Do Świdnicy zawita w dniach od 14 - 18 czerwca. Ekspozycję będzie można obejrzeć na stacji Świdnica Miasto.


28 maja 2008 - Pobili i okradli

Świdniccy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy w sobotę nad ranem pobili i okradli 19 letniego mieszkańca Świdnicy.
24 maja nad ranem zostali zatrzymani trzej mężczyźni, którzy przytrzymując 19 letniego świdniczanina kopali go i bili, a następnie skradli mu portfel z dowodem osobistym. Mężczyzna doznał ogólnych potłuczeń, po udzieleniu pomocy medycznej został zwolniony do domu.
Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu z wnioskiem o areszt. Wobec sprawców rozboju Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek Komendy Powiatowej w Świdnicy zastosował areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Za rozbój grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.


28 maja 2008 - "Dni Żarowa"

W dniach 31 maja - 1 czerwca odbędą się w Żarowie coroczne "Dni Żarowa".
W ciągu tych dwóch świątecznych dni na mieszkańców i nie tylko, czeka mnóstwo atrakcji.
Prezentacje artystyczne szkół, prezentacje artystyczne Żarowskiego Ośrodka Kultury, koncerty muzyczne, zawody sportowe dla dzieci i dorosłych, konkursy, pokazy sztucznych ogni to niektóre tylko z imprez, które będą mieć miejsce w czasie "Dni Żarowa".
Szczegółowy program - >>> zobacz


28 maja 2008 - 4 czerwca - Multi Park Świdnica

Parkridge Retail Poland, inwestor parków handlowych Multi Park, ukończył już budowę swego pierwszego obiektu tej marki. W Świdnicy, przy ulicy Władysława Sikorskiego, 4 czerwca o godzinie 9.00 otwarty zostanie pierwszy Multi Park w Polsce. Budowa, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie śródmieścia, na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta, Multi Parku trwała około 6 miesięcy - prace realizacyjne rozpoczęły się z początkiem września 2007 i trwały do marca 2008.
- Obecnie obiekt został już oddany najemcom i trwają intensywne prace wykończeniowe wnętrz sklepów- mówi Agnieszka Drucis, dyrektor marketingu i PR w Parkridge.
Multi Park Świdnica to inwestycja obejmująca 10.200 m2 powierzchni użytkowej, podzielonej pomiędzy cztery sklepy. Strategicznym najemcą powierzchni handlowej jest Leroy Merlin. Ponadto w centrum znajdą się punkty: Euro RTV/AGD, Ambra, Takko, Rossmann i Deichmann. Obiekt i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób by do obiektu bez trudu mogli dotrzeć wszyscy klienci: piesi i zmotoryzowani. Obok wejść do Multi Parku znajdzie się parking dla klientów, liczący około 300 miejsc postojowych, ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla niepełnosprawnych.


28 maja 2008 - Sesja Rady Miejskiej w Świdnicy

W piątek, 30 maja o godzinie 11.00 rozpocznie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy.
Radni zapoznają się między innymi z raportami i sprawozdaniami:
o stanie bezrobocia i aktywnych formach walki z bezrobociem, o stanie przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywność systemu poszukiwania i wspierania inwestorów, recyklingu odpadów w Świdnicy, z działalności Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury od początku kadencji do końca 2007 roku, z działalności Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej od początku kadencji do końca 2007 roku.


27 maja 2008 - Targi w Świebodzicach

Wystawcy z Polski i zagranicy, niezwykli goście - jak chociażby Klaus Konrad Becker, potomek najsłynniejszego twórcy zegarów na świecie - Gustava Beckera, najpiękniejsze koronki, biżuteria, wyroby kowalstwa artystycznego, stolarstwa - słowem sztuka użytkowa w najlepszym wydaniu.
To wszystko będzie można zobaczyć od 27 do 29 czerwca podczas I Międzynarodowych Targów Rzemiosła Artystycznego i Sztuki Użytkowej w Świebodzicach.
Patronat nad tą wyjątkową w skali całego kraju imprezą objęli m. in. - Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa a także Związek Rzemiosła Polskiego.
Świebodzice mają wieloletnie tradycje jeśli chodzi o rzemiosła. To przecież właśnie tu 150 lat temu działały fabryki zegarów Gustava Beckera - a było ich w mieście ponad 20. I choć dziś zakłady już nie istnieją, to jednak rzemiosło jest częścią historii miasta. Dlatego właśnie Świebodzice stały się gospodarzem imprezy, która wpisana zostanie na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście.


27 maja 2008 - ZHP zatrudni

Komenda Hufca Harcerstwa Polskiego w Świdnicy zatrudni na umowę zlecenie osoby do pracy na obozach organizowanych w Niesulicach (województwo lubuskie).
Potrzebni do pracy są - wychowawcy kolonijni z uprawnieniami (ukończony kurs wychowawców kolonijnych), sprzątaczki, lekarz, pielęgniarka, pomoc kuchenna.
Terminy obozów - I turnus: 27 czerwca - 11 lipca, II turnus: 11 lipca - 25 lipca, III turnus: 25 lipca - 08 sierpnia. KH ZHP Świdnica Lelewela - telefon 0748520179


27 maja 2008 - Wielka Galeria Fotografii

W 2006 roku zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć, była i jest dowolna.
Dzisiaj zamieściliśmy kolejne prace. Tym razem są to prace Justyny Hudaszek i Marka Cieślaka ze Świdnicy. W galerii znajdują się już zdjęcia trzydziestu ośmiu autorów z powiatu świdnickiego.
Zdjęcia zamieściliśmy w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Od kilku dni galeria funkcjonuje w nowej przystępniejszej formie. Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i zdjęcia. Napisz i >>> wyślij


27 maja 2008 - Nie wszyscy strajkowali

Dzisiaj większość szkół w Polsce świeciła pustkami. Wszystko w związku z jednodniowym ogólnopolskim strajkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Według ZNP w strajku wzięło udział 70 procent szkół i przedszkoli. Szkoły były oflagowane a nauczyciele w większości przypadków nie prowadzili zajęć lekcyjnych.
Podobna sytuacja miała miejsce w Powiecie Świdnickim. Z informacji zebranych ze szkół ponadgimnazjalnych podległych powiatowi wynika, że strajkowało ponad 240 nauczycieli. W wielu szkołach uczniowie w ogóle nie przyszli na zajęcia wiedząc, że będzie protest. Natomiast ci uczniowie, którzy dotarli na zajęcia nie byli pozbawieni opieki pedagogicznej.
Nie strajkowały świdnickie "ogólniaki" (I LO, II LO oraz III LO) a także liceum w Świebodzicach i tamtejszy Zespół Szkół oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Strajkowały natomiast pozostałe placówki oświatowe: Zespół Szkół nr 1 i 3 w Świdnicy, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Zespół szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, Zespół Szkół w Strzegomiu i Żarowie oraz szkoły specjalne i Powiatowy CKZ w Świdnicy.


27 maja 2008 - Złota passa trwa

W dniach 22-25 maja w Zamościu odbyła się XIII Spartakiada Przemysłu Ceramicznego i Spożywczego NSZZ "Solidarność" - nieoficjalne Mistrzostwa Polski Solidarności Zakładów Pracy.
Po raz trzeci z rzędu (2006, 2007, 2008 rok) "Karolina" z Jaworzyny Śląskiej została Mistrzem. W 22 konkurencjach rywalizowały panie i panowie.
Jaworzyna zwyciężyła w piłce nożnej kobiet (słynne Karolinki), przeciąganiu liny panów oraz w rzucie kulą pań - Sylwia Pyka, drugie miejsce w tenisie stołowym i łucznictwie itd. Ponad 16 pucharów za inne dyscypliny trafiło do Jaworzyny Śląskiej. Puchary wystawione są w Zakładowej Portierni. Najcenniejszym jest Puchar w klasyfikacji generalnej, ufundował go Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" - Janusz Śniadek. Klasyfikacja generalna - 1. ZPS "Karolina" Jaworzyna Śląska, 2. ZPC "Opoczno" S.A, 3. ZPC "Warszawa" SP. Z O.O. 4. ZPS "Lubiana" S.A, 5. Masterfood Polska.
W Spartakiadzie wzięło udział około 1000 sportowców z ponad 30 ekip z całej Polski. Kapitanem drużyny ZPS "Karolina" był Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ireneusz Besser.


27 maja 2008 - Modernizacja Rynku

31 maja mija termin zakończenia I etapu rewitalizacji świebodzickiego Rynku. W ramach tych prac centrum miasta zmieniło swoje oblicze - zniknęły stare, polerowane płyty granitowe i nieestetyczny gazon, płyta gówna Rynku wróciła do historycznego wyglądu z okresu jeszcze wczesnych lat powojennych.
Powstała nowa nawierzchnia z kostki granitowej, odnowiona fontanna, duży i wygodny plac do organizowania imprez w Rynku, nowe chodniki a także toaleta publiczna - tak potrzebna w mieście.
Ostatnie prace wykończeniowe jeszcze trwają - rozpoczęło się układanie ozdobnego herbu przed wejściem do ratusza. Choć do zakończenia prac zostało zaledwie kilka dni, wykonawca zapewnia, że zmieści się w terminie a ekipy będą pracować nawet po kilkanaście godzin dziennie.
Cała inwestycja to koszt rzędu 2,2 mln zł. Blisko 1 mln złotych Gmina Świebodzice otrzymała w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.


27 maja 2008 - Siatkówka plażowa dziewcząt

Wczoraj drużyny dziewcząt z gimnazjów rywalizowały w ramach "współzawodnictwa międzyszkolnego w siatkówce plażowej". Turniej rozgrywany był jednocześnie w dwóch klasyfikacjach: miejskiej i powiatowej.
Najlepsze wśród świdnickich gimnazjów okazało się Gimnazjum 2 w składzie - Ola Wójcik, Ola Wieczorek. Na kolejnych miejscach były: Gimnazjum 1, Gimnazjum 4 i Gimnazjum 3.
Rozgrywki powiatowe również wygrały dziewczęta z Gimnazjum 2, kwalifikując się do finału strefy wałbrzyskiej, który odbędzie się na boiskach ŚOSIR 3 czerwca o godzinie 10.00.
Organizatorem zawodów byli: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


27 maja 2008 - Igrzyska

Tradycją Świebodzic jest organizacja letnich igrzysk sportowych, w których biorą udział wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne w mieście. Młodzież rywalizuje w kilku konkurencjach lekkoatletycznych.
Igrzyska są odzwierciedleniem, choć oczywiście w mniejszej skali, prawdziwych zmagań olimpijskich.
Zawody otwiera defilada wszystkich drużyn, jest zapalenie znicza i wciągnięcie flagi na maszt. A potem jest wspaniała, sportowa rywalizacja w kilku dyscyplinach.
Tegoroczne, już 33. Igrzyska odbędą w piątek, 30 maja, o godzinie 9.00 na stadionie przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach.


26 maja 2008 - Puchar Świata w WKKW już za miesiąc

Już tylko miesiąc pozostał do międzynarodowych zawodów jeździeckich we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego Toyota Hilux Horse Trials Strzegom zaliczanych do cyklu Pucharu Świata.
Udział w największej imprezie w tej części Europy, która po raz szósty odbędzie się w Strzegomiu koło Wrocławia w ostatni weekend czerwca, zapowiedzieli zawodnicy z 20 krajów, w tym europejska czołówka WKKW. W tym roku na przełomie czerwca i lipca, rozegrane zostaną 4 międzynarodowe konkursy rangi CCI***, CIC*** World Cup, CIC**, CIC* oraz Mistrzostwa Polski Seniorów w WKKW.
W 2008 roku w Strzegomiu obejrzeć będzie można blisko 200 koni i jeźdźców, którzy dostarcząi widzom niezapomnianych wrażeń sportowych. Ubiegłoroczne zawody w Strzegomiu wygrał Frank Osholt na koniu Mr. Medicott z Niemiec, aktualny Mistrz Świata, który podczas Mistrzostw Świata w 2006 roku zdobył drużynowo złoty medal, druga była utytułowana Finka Piia Pantsu na koniu Ypaja Karuso. Trzecie miejsce zajął Włoch Juan Carlos Garcia dosiadający konia Derby de Loungueval.
Także w tym roku organizatorzy oczekują europejskiej czołówki WKKW. Niemiecka federacja zgłosiła rekordową liczbę 54 koni. Swój udział zapowiedzieli już Frank Ostholt i Andreas Dibowski.
Strzegomskie zawody to nie tylko niezapomniane emocje i wspaniałe widowisko sportowe, to także ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin. Jak co roku nie zabraknie ciekawych imprez towarzyszących oraz atrakcji dla najmłodszych.


26 maja 2008 - Groclin Grodzisk Wlkp i Odra Wodzisław

14 czerwca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się organizowany przez Klub Sportowy "Stal" Świdnica - Ogólnopolski Turniej Młodzików i Trampkarzy.
Na zaproszenie świdnickiego klubu do udziału w turnieju odpowiedziały także pierwszoligowe kluby Groclin Grodzisk Wielkopolski i Odra Wodzisław.
Następcy Jana Wosia i Jarosława Laty (wychowanka Stali ) zagrają w silnie obsadzonym turnieju "Euro Świdnica 2008".
Turniej organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Świdnica i Starostwa Świdnickiego.
Na czterech boiskach o zwycięstwo zagrają: wspomniane Groclin, Odra oraz Warta Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, Rawia Rawicz, Młode Orły Korzeńsko, Orzeł Ząbkowice, Miedź Legnica, Górnik Polkowice, Lechia Dzierżoniów, Sparta Paczków i gospodarz turnieju Stal Świdnica. Sympatyków piłki młodzieżowej zapraszamy już od godziny 9.00.


26 maja 2008 - Studenci z Gliwic projektują Świdnicę

Dwadzieścia prac semestralnych wpłynęło na konkurs zorganizowany przez Politechnikę Śląską i Urząd Miejski w Świdnicy. Zadanie było jedno - wizja zagospodarowania terenów wzdłuż Bystrzycy, rzeki przepływającej przez Świdnicę.
- Taki konkurs to szansa dla studentów na przelanie swoich pomysłów na papier. Jedna z okazji, gdy zderzają się z rzeczywistością i konkretnym projektem. To już jest zawodowe traktowanie tej profesji, a nie tylko teoretyczny trening - mówi dr inż. Zbigniew Sąsiadek z Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej w Gliwicach i ocenia. - Prace wykonano na dobrym poziomie. Wymagały również zaangażowania. Studenci oglądali tereny, które projektowali.
Studenci po obu stronach Bystrzycy widzieliby m.in. amfiteatr, galerie wystawiennicze i handlowe, salę koncertową, czy też sportową. Na najlepszych studentów czekają trzy nagrody o łącznej wartości 6 tys. zł. Natomiast wszyscy uczestnicy konkursu mają zaliczoną pracę semestralną.
- Tereny projektowane przez studentów należą do prywatnych właścicieli bądź miasta. Konkurs to baza pomysłów młodych ludzi, z której można czerpać rozwiązania. W dodatku prace przygotowały osoby, które pierwszy raz były w Świdnicy, więc możemy liczyć na świeże spojrzenie, nieobciążone przyzwyczajeniami, historią, czy też innymi czynnikami. Z daleka wszystko wygląda inaczej - uważa Małgorzata Osiecka, kierownik Referatu Architektury Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
- Dziś w cenie są pomysły. Wielokrotnie przy okazji różnych rozmów, przedsiębiorcy deklarowali, że chętnie zainwestują, ale szukają inspiracji. Różnorodność prac przygotowanych na konkurs sprawia, że w pomysłach można przebierać - dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


26 maja 2008 - Oddali krew

16 maja, już po raz drugi młodzież Zespołu Szkół w Strzegomiu uczestniczyła w akcji oddawania krwi, przeprowadzonej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi " Krewniacy".
Mieszkańcy Strzegomia i tym razem nie zawiedli organizatorów zbiórki. Zebrano około 16 litrów krwi. Cała akcja skierowana była na rzecz walczącego z chorobą nowotworową małego strzegomianina.
Organizatorzy akcji wyrazili przekonanie, że zaszczepiona młodzieży idea honorowego krwiodawstwa w przyszłości zaowocuje zwiększeniem liczby honorowych dawców krwi i pozwoli na ich szlachetny udział w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego.
Koordynatorzy akcji Monika Kozłowska i Dorota Sozańska składają serdeczne podziękowania: nauczycielom i młodzieży Zespołu Szkół oraz mieszkańcom gminy Strzegom za ten piękny dar serca.


26 maja 2008 - Dni Jaworzyny Śląskiej

Już tylko trzy tygodnie pozostały do obchodów święta miasta - Jaworzyny Śląskiej. Postanowiliśmy zdradzić parę szczegółów na temat tegorocznych Dni Jaworzyny, chociaż zdajemy sobie sprawę, że poczta pantoflowa działa sprawnie i zapewne wiele osób już wie więcej lub mniej na temat tego, co będzie się działo 14 i 15 czerwca na Stadionie Miejskim.
Pierwszego dnia w Jaworzyńskim Przeglądzie Zespołów Rockowych - "Rock na murawie" wystąpią zespoły, między innymi z Wrocławia, Wałbrzycha, Żarowa, Cieszyna, Warszawy, Poznania, Kamiennej Góry, Sycowa, Puław, Świdnika.
Po zakończenie koncertu odbędzie się widowisko, które z pewnością zapadło wszystkim zeszłorocznym uczestnikom Dni Jaworzyny - Laser Show w wykonaniu firmy Visual Sensations.
Drugi dzień to między innymi blok zabaw dla dzieci oraz występ gwiazdy wieczoru, a wystąpi zespół "Cała Góra Barwinków".


26 maja 2008 - Kolarskie Kryterium Uliczne

7 czerwca w Świebodzicach zostanie rozegrane Kolarskie Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice.
Start i meta wyścigu będzie w Rynku, a trasa wyścigu prowadzić będzie ulicami: Rynek - Kopernika - Jana Pawła II - Żeromskiego - Prusa - Szkolna - Sienkiewicza - Rynek.
W tym dniu wyżej wymienione ulice w godzinach od 13.00 do 19.00 będą całkowicie wyłączone z ruchu pojazdów samochodowych. Organizatorzy proszą kierowców o stosowanie się do znaków drogowych, które zostaną umieszczone dodatkowo na czas wyścigu.
Początek wyścigu o godzinie 16.00. Zapraszamy kibiców kolarstwa oraz dzieci, dla których zostaną przeprowadzone dodatkowe wyścigi.


26 maja 2008 - Narada sołtysów

28 maja o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy, odbędzie się cykliczna narada Sołtysów.
Tym razem podczas narady poruszone zostaną między innymi problemy z utrzymaniem urządzeń melioracyjnych na terenie Gminy Świdnica, a są to - zbiorniki, cieki, rowy - stan prawny.
Danuta Augustyniak mówić będzie także o propozycjach współpracy w zakresie produktów finansowych dla klientów detalicznych Banku BGŻ.


26 maja 2008 - Odlewnia mniej uciążliwa

Uciążliwa dla mieszkańców i środowiska naturalnego technologia wytopu żeliwa znika z "Odlewni Świdnica". O zaawansowaniu prac władze Świdnicy poinformował dziś, 26 maja, prezes spółki.
- Zamiast topić żeliwo w piecach opalanych koksem, wkrótce będziemy używać pieców elektrycznych. To nowoczesne urządzenia przyjazne dla środowiska. Przy okazji zamontowaliśmy nowe filtry, które zdecydowanie skuteczniej ograniczają emisję dymów i pyłów. W ciągu najbliższych dwóch tygodni piece opalane koksem wyłączymy z ciągłej eksploatacji - zapowiada Adam Czarny, prezes "Odlewni Świdnica".
Z decyzji zadowolony jest Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy: - Na uciążliwości wynikające z funkcjonowania odlewni od dawna skarżyli się świdniczanie, a my wielokrotnie interweniowaliśmy w tej sprawie. Mimo, że firma została zobowiązana do zmiany technologii do 2010 r. zrobiła to praktycznie już dziś. Cieszę się z tego faktu, ponieważ to dobra wiadomość dla mieszkańców osiedla Zarzecze.
Nowa inwestycja spółki kosztowała milion euro i spowodowała, że odlewnia zatrudni nowych pracowników. Na piątek, 6 czerwca zaplanowano uroczyste otwarcie nowej linii do wytopu żeliwa.


26 maja 2008 - Powalczą o Laur Młodego Samorządowca

Organizatorzy I Gminnego Konkursu o Laur Młodego Samorządowca zapraszają serdecznie dzieci i młodzież na jutrzejszy finał konkursu.
Finał odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.
Początek konkursu o godzinie 12.00


26 maja 2008 - Siatkówka plażowa

16 maja rozpoczęły się zawody chłopców szkół gimnazjalnych w siatkówce plażowej.
Opady deszczu nie pozwoliły dokończyć meczy finałowych, przekładane dwukrotnie zakończone zostały 26 maja na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Turniej rozgrywany był systemem brazylijskim. Rywalizowano w dwóch klasyfikacjach - miasta i powiatu.
W rywalizacji miejskiej zwyciężyło Gimnazjum nr 2 przed Gimnazjum nr 1, nr 4 i Gimnazjum nr 3.
W klasyfikacji powiatu najlepsza okazała się drużyna z Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej, która reprezentować będzie powiat świdnicki w finale strefy wałbrzyskiej 3 czerwca od godziny 10.00 również w Świdnicy na boiskach ŚOSiR.
Organizatorem zawodów byli : Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.


25 maja 2008 - Dzień Dziecka z końmi

Dzień Dziecka z końmi - pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza impreza z okazji nadchodzącego "Dnia Dziecka". Kolejny już raz w Stadninie Koni w Skarżycach koło Strzegomia organizowana jest impreza dla dzieci i nie tylko. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych próbowały również całe rodziny.
W programie imprezy znalazły się konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach oraz zwiedzanie stajni. Biorący udział w konkursach i zabawach otrzymali nagrody.
Zdjęcia z festynu - >>> zobacz


25 maja 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Victoria Świebodzice - Stal Świdnica 2:0
Polonia Sparta II Świdnica - Kryształ Stronie Śląskie 3:0
Nysa Kłodzko - Grom Witków 3:2
W tabeli prowadzi niezagrożenie zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują czwarte miejsce, Stal Świdnica jest na dwunastej pozycji, a Grom Witków na 13 miejscu.


25 maja 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - Włókniarz Głuszyca 3:3
Iskra Witków Śląski - Unia Jaroszów 1:7
Granit Roztoka - Skalnik Czarny Bór 1:3
LKS Bystrzyca Górna - Gwarek Wałbrzych 2:1
Górnik Boguszów Gorce - Czarni Wałbrzych 2:0
Sudety Dziećmorowice - Victoria II Świebodzice 4:1
Zieloni Mrowiny - Zjednoczeni Żarów 2:2
Juventur Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska mecz został przełożony


25 maja 2008 - Sesja Rady Miejskiej w Świdnicy

W piątek, 30 maja o godzinie 11.00 rozpocznie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy.
Radni zapoznają się między innymi z raportami i sprawozdaniami:
o stanie bezrobocia i aktywnych formach walki z bezrobociem, o stanie przedsiębiorczości w Świdnicy oraz efektywność systemu poszukiwania i wspierania inwestorów, recyklingu odpadów w Świdnicy, z działalności Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury od początku kadencji do końca 2007 roku, z działalności Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej od początku kadencji do końca 2007 roku.


25 maja 2008 - Śpiewamy dla Mamy

Społeczne Ognisko Muzyczne w Świebodzicach zaprasza na wyjątkowy koncert pt. "Śpiewamy dla Mamy".
To oczywiście muzyczny prezent z okazji Dnia Matki, który przypada 26 maja.
Świebodziccy muzycy zapraszają 28 maja (środa), do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13 na godzinę 18.00
Patronat nad koncertem objęło Wałbrzyskie Towarzystwo Muzyczne Im. Henryka Wieniawskiego.


24 maja 2008 - Festyn Rodzinny

Dzisiaj w Pszennie odbył się zapowiadany od dłuższego czasu - Festyn Rodzinny. Pierwotnie miał się on odbyć na stadionie sportowym jednak ze względu na częste opady deszczu i zbyt mokry teren odbył się on na terenie szkoły w Pszennie.
W imprezie zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe wzięły udział setki osób. Było mnóstwo zabawy i wspaniałe nagrody. W ramach bloku sportowego odbyły się będą potyczki rodzinne podzielone na dwie grupy: konkurencje indywidualne - tu można było wykazać się między innymi umiejętnością biegu z jajkiem na łyżce czy chodzeniem na miniszczudłach oraz konkurencje rodzinne, gdzie oceniane były umiejętności m.in. strzelania piłką do bramki czy skakania w workach.
W festynie brali też udział partnerzy z Powiatu Bergstrasse z Niemiec oraz goście Urzędu Gminy Świdnica z Niemiec i z Ukrainy. Zdjęcia z festynu - >>> zobacz


24 maja 2008 - Oba zespoły wygrały

Oława była dzisiaj miejscem spotkania w walce o mistrzostwo czwartej ligi w piłce nożnej pomiędzy MKS Oława i Polonią-Spartą Świdnica.
Mimo iż mecze z Oławą nie należą do łatwych to jednak spotkanie po bramkach Felicha i Piecha wygrali świdniczanie 2:1.
Dzięki temu zwycięstwu w dalszym ciągu utrzymuje się czteropunktowa przewaga nad drugą drużyną w tabeli - Śląskiem II Wrocław.
AKS Strzegom podejmował na własnym boisku zespół Miedzi II Legnica i ku zaskoczeniu wszystkich odniósł zdecydowane zwycięstwo. AKS Strzegom - Miedź II Legnica 3:0. Mimo tego sukcesu piłkarze ze Strzegomia w dalszym ciągu zajmują ostatnie miejsce w tabeli.


23 maja 2008 - Potrącił i zbiegł

Wczoraj około godziny 22.00 na ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Świdnicy doszło do wypadku w którym ucierpiały cztery osoby.
Z relacji świadków zdarzenia wynika, że kierujący samochodem, z nadmierną szybkością wpadł w poślizg, wjechał na chodnik zatrzymując się na hydrancie, po drodze potrącając idące chodnikiem cztery dziewczyny.
Kierujacy zbiegł z miejsca wypadku. Dzisiaj zgłosił się na policję. Został zatrzymany w areszcie. Okazało się że od roku miał sądowy zakaz prowadzenia samochodów za jazdę po pijanemu.
Mężczyźnie postawione zostaną zarzuty między innymi - spowodowania wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Dwie spośród poszkodowanych dziewcząt wyszły już ze szpitala, natomiast dwie mocniej poszkodowane pozostały w szpitalu.


23 maja 2008 - "pilnuj drinka"

Policja świdnicka włącza się w ogólnopolską kampanię informacyjną zainicjowaną przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomani, pod hasłem "pilnuj drinka".
Kampania ta skierowana jest głównie do młodych osób uczęszczających do dyskotek, klubów muzycznych, pubów i innych lokali, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami przestępstw poprzez dodanie do napoju substancji psychoaktywnych powodujących utratę świadomości.
Z uwagi na okres wiosenno - letni, a także zbliżające się wakacje wzrasta liczba organizowanych imprez muzycznych, koncertów plenerowych, policjanci prewencji, sekcji ds. nieletnich i patologii, dzielnicowi będą prowadzić działania prewencyjne, mające na celu uświadomienie młodzieży na jakie niebezpieczeństwa są narażeni podczas tego rodzaju imprez. Będą również informować o sposobie postępowania w przypadku ewentualnego stania się ofiarą przestępstwa.
Będąc na imprezie czy spotkaniu towarzyskim musimy pamiętać aby pilnować swojego drinka, nie przyjmować drinków od nieznajomych bo ktoś może dodać do niego niebezpiecznej substancji, możesz stracić świadomość - taka substancja obezwładnia, możesz zostać ofiarą przestępstwa (gwałt, kradzież, itp.) i nie będziesz pamiętać co się z Tobą działo.


23 maja 2008 - Wkrótce - Multi Park Świdnica

Parkridge Retail Poland, inwestor parków handlowych Multi Park, ukończył już budowę swego pierwszego obiektu tej marki. W Świdnicy, przy ulicy Władysława Sikorskiego, 4 czerwca o godzinie 9.00 otwarty zostanie pierwszy Multi Park w Polsce. Budowa, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie śródmieścia, na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta, Multi Parku trwała około 6 miesięcy - prace realizacyjne rozpoczęły się z początkiem września 2007 i trwały do marca 2008.
- Obecnie obiekt został już oddany najemcom i trwają intensywne prace wykończeniowe wnętrz sklepów- mówi Agnieszka Drucis, dyrektor marketingu i PR w Parkridge.
Multi Park Świdnica to inwestycja obejmująca 10.200 m2 powierzchni użytkowej, podzielonej pomiędzy cztery sklepy. Strategicznym najemcą powierzchni handlowej jest Leroy Merlin. Ponadto w centrum znajdą się punkty: Euro RTV/AGD, Ambra, Takko, Rossmann i Deichmann. Obiekt i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób by do obiektu bez trudu mogli dotrzeć wszyscy klienci: piesi i zmotoryzowani. Obok wejść do Multi Parku znajdzie się parking dla klientów, liczący około 300 miejsc postojowych, ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla niepełnosprawnych.
Tym, co wyróżnia ten park handlowy od podobnych tego typu obiektów jest jego doskonała, starannie wybrana lokalizacja, dzięki której mieszkańcy miasta zyskają ciekawy kompleks handlowy (obok funkcjonuje hipermarket Tesco).
- Cieszy nas zainteresowanie mieszkańców Świdnicy tą inwestycją - przyznaje Agnieszka Drucis.- Dla nas to znak, że tego typu obiekty - skupione w jednym miejscu są potrzebne, a klienci cenią sobie możliwość robienia zakupów z różnych branż praktycznie w centrum, bez konieczności wyjeżdżania poza granice miasta.


22 maja 2008 - Wielka Galeria Fotografii

W 2006 roku zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć, była i jest dowolna.
Wczoraj otrzymaliśmy kolejne prace. Tym razem są to prace Tomasza Ścibora ze Świdnicy. W galerii znajdują się już zdjęcia trzydziestu sześciu autorów z powiatu świdnickiego.
Zdjęcia zamieściliśmy w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Od wczoraj galeria funkcjonuje w nowej przystępniejszej formie. Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i jeśli zdjęcia mają tytuły, również o ich dołączenie. Napisz i >>> wyślij


22 maja 2008 - Turniej Gier i Zabaw

Drugie eliminacje Międzyszkolnego Turnieju Gier i Zabaw odbyły się 21 maja w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy. Wzięły w nich udział szkoły podstawowe ze Świdnicy - SP 1, SP 4 i SP Marcinowice. Drużyny złożone z sześciu chłopców i osobno sześciu dziewcząt z klas od pierwszej do szóstej rywalizowały w 13 konkurencjach sprawnościowych i technicznych.
W zawodach zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 wyprzedzając SP Marcinowice i SP 4.
Tak więc w finale Turnieju Gier i Zabaw spotkają się szkoły: SP 1, SP 5, Niepubliczna SP "Bliżej Dziecka" i SP Marcinowice.
Finał zaplanowany został w tej samej świdnickiej sali sportowej, 12 czerwca o godzinie 11.00.


22 kwietnia 2008 - THHT Strzegom - Aktorzy dzieciom

W trakcie tegorocznych zawodów Pucharu Świata w Strzegomiu odbędzie się specjalny konkurs dla aktorów. Konkurs ten ma charakter charytatywny. Zdobyte nagrody aktorzy przekażą dzieciom - laureatom realizowanego w tym samym czasie programu edukacyjnego "Konik Na Biegunach".
"Aktorzy Dzieciom" to specjalny konkurs dla aktorów, który będzie zorganizowany w ramach zawodów Pucharu Świata - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008. Zmagania aktorów będzie można zobaczyć w niedzielę 29 czerwca. Wydarzenie to organizowane jest we współpracy z Teatrem Komedia we Wrocławiu.
Konkurs "Aktorzy Dzieciom" składać się będzie z dwóch etapów. Etap pierwszy to konkurs jeździecki, podczas którego aktor pokonywać będzie specjalny tor przeszkód na koniu. W etapie drugim - motoryzacyjny - aktorzy rywalizować za "kółkiem samochodu". Ich zadaniem będzie pokonanie terenowym autem marki Toyota toru przeszkód.
Nagrody w tym konkursie to złota, srebrna i brązowa statuetka oraz trzy czeki na kwotę 1000 zł każdy. Nagrody finansowe zostaną przekazane laureatom konkursu plastycznego i konkursu wiedzy o koniach w programie "Konik Na Biegunach", który jest oficjalnym partnerem akcji "Aktorzy Dzieciom".
"Konik na biegunach" to specjalny program dla dzieci, który będzie zorganizowany w ramach zawodów Pucharu Świata - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom. Jest to program edukacyjny organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Strzegomiu. Wydarzenie przygotowane jest dla dzieci w wieku 5-10 lat. W ramach projektu ponad setka dzieci odwiedzi miasteczko zawodów. Przewodnik oprowadzi je po stajniach i opowie o koniach, zawodach, przeszkodach i konkursach.
Dzieci wezmą udział w specjalnych konkursach - plastycznym i wiedzy o koniach oraz obdarują "talizmanami szczęścia" wybrane przez siebie konie, które biorą udział w zawodach. Laureaci konkursów otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a ich szkoły czeki finansowe.


22 kwietnia 2008 - Gimnazjalne potyczki językowe

To tytuł konkursu, który odbył się 15 maja w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach. Konkurs zorganizowali nauczyciele języków obcych a miał on na celu promowanie uczniów uzdolnionych językowo, motywowanie ich do dalszej pracy nad rozwijaniem swoich umiejętności i wiedzy. Wzięły w nim udział drużyny ze szkół gimnazjalnych ze Świebodzic, Strzegomia i Roztoki (gmina Dobromierz).
Konkurs podzielony był na pięć konkurencji - prezentacja multimedialna wybranej słynnej postaci, quiz z wiedzy o państwach anglo - i niemieckojęzycznych, uzupełnianie niekompletnych tekstów piosenek, po dwukrotnym ich wysłuchaniu, reakcje językowe, prezentacja i omówienie plakatu promującego wybrany kraj związkowy w Niemczech lub kraj anglojęzyczny.
W kategorii języka niemieckiego - I miejsce - Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, II - Gimnazjum w Roztoce, III - Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach.
W kategorii języka angielskiego - I - Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, II - Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu i Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach.
Uczniowie zostali nagrodzeni za pierwsze miejsce książkami w języku obcym. Pozostałe miejsca nagrodzono dyplomami.


22 kwietnia 2008 - Będzie nowy zakład firmy "Galess"

Na środę, 28 maja zaplanowano uroczystość wkopania drzewa - platana - z okazji ocynkowania 20-tysięcznej tony oraz rozpoczęcia drugiego etapu inwestycji świdnickiej firmy "Galess".
Przedsiębiorstwo jest pierwszym inwestorem, który rozpoczął działalność w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
Spotkanie zaplanowano w siedzibie spółki przy ulicy Wokulskiego 14, początek o godzinie 11.00.


22 kwietnia 2008 - Seniorzy rozdają żywność

5 ton żywności rozdysponuje w tym tygodniu między swoich podopiecznych Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach.
Paczki otrzyma ponad 500 najuboższych członków organizacji.
Każdy dostanie cukier, mąkę, kaszę, mleko, dżem oraz dwa rodzaje makaronów. Produkty pochodzą z zasobów Banku Żywności.


21 maja 2008 - Samorządowcy w mistrzostwach Europy

Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy wraz z drużyną samorządowców z Polski wyjeżdża na mistrzostwa Europy burmistrzów w piłce nożnej, które rozegrane zostaną w austriackim Alpendorf (28 maja-1czerwca).
Wiceprezydent Pałac nie obawia się o swoją formę podczas turnieju. Regularnie grywa w piłkę halową, koszykówkę oraz trenuje taniec towarzyski. Jak tłumaczy, sport to dla niego wielka przyjemność, a przy okazji świetna okazja odreagowania codziennych stresów.
- Zawody te oczywiście nie mają takiej rangi jak EURO 2008, ale jako przedstawiciele polskich samorządów chcemy pokazać, że jesteśmy tak samo skuteczni w codziennej pracy na rzecz naszych miast, jak podczas walki na boisku - mówi Ireneusz Pałac i dodaje. - Najbardziej czekamy na mecz z Niemcami. Wiadomo, że to grupowy rywal biało-czerwonych. Chcielibyśmy przetrzeć szlak naszej reprezentacji do sukcesu, na który czeka przecież cała Polska.
W pierwszej fazie turnieju nasi samorządowcy zagrają ponadto przeciwko Austrii, Ukrainie i Południowemu Tyrolowi. Dolny Śląsk będzie miał mocną reprezentację w Alpendorf, ponieważ oprócz wiceprezydenta Pałaca w Austrii zagra Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, Wiesław Witkowski, wiceburmistrz Strzegomia oraz burmistrz Wołowa, Witold Krochmal. W drużynie są przedstawiciele kilku innych miast: Płocka, Sopotu, Tychów, Jasła i Poznania.
- Mistrzostwa to również dobra okazja do promocji miasta i powiatu świdnickiego. Dodatkowo na miejscu, już na poważnie, będziemy rozmawiać o organizacji Euro 2012 w Polsce. Austriacy jako gospodarze tegorocznego turnieju podzielą się z nami swymi doświadczeniami podczas specjalnego seminarium - informuje Ireneusz Pałac.


21 maja 2008 - Niezwykły koncert

17 maja w ramach Dni Papieskich "Jan Paweł II - Pamięć i Obecność" w sali teatru ŚOK odbył się niezwykły koncert zespołu muzycznego Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Zatytułowany "Do moich przyjaciół…" był po raz kolejny przesłaniem wynikającym z nauki Jana Pawła II. Myślą przewodnią był ekumenizm i cnoty teologalne - wiara, nadzieja i miłość. Stąd też - konsekwentnie - wynikł repertuar koncertu, na który składały się piosenki Magdy Anioł, A.M. Jopek, A. German, P. Bajora, utwory P. Rubika z jego oratoriów.
Niezwykłe widowisko odbyło się przy kompozycjach hinduskiej i żydowskiej, co wiązało się ze skierowaniem uwagi na jedność ludzi na całym świecie. Koncert przygotowały Joanna Grębowska - Szpak (przygotowanie wokalne zespołu, aranżacje, dobór repertuaru) i Alina Barć - poezja, dobór treści wypowiedzi Jana Pawła II, oprawa graficzna i sceniczna.
Do koncertu po raz kolejny włączyły się absolwentki Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, które służyły także swoim doświadczeniem muzycznym i tanecznym. Organizatorki koncertu w sposób szczególny składają podziękowania dla Marty Monety, Joanny Janas, Iwony Kuśnierz i Aleksandry Klepczarek, solistkom: Basi Janas, Kasi Górskiej, Gosi Burej, Justynie Koblowskiej a także całemu zespołowi, którego zaangażowanie i trud włożony w całość przedsięwzięcia pozwoliły osiągnąć tak wspaniały efekt.


21 maja 2008 - Historyczne bilety i autobusy

Komunikacja miejska w Świdnicy skończyła 50 lat. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne do świętowania zaprasza świdniczan, którzy w czwartek, 29 maja będą mogli obejrzeć wystawę biletów i autobusów.
- W świdnickim rynku ustawimy kilkanaście pojazdów, które tworzyły historię polskiej komunikacji miejskiej. Nie zabraknie jelcza - "ogórka" - z lat 60., mercedesa z 1974 roku, którym można nawet dziś jeździć oraz dobrze wszystkim znanego węgierskiego ikarusa z 1983 r. Wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do środka, czy też zaglądnąć do silnika. Oprócz historycznych modeli zaprezentujemy nowoczesne autobusy czołowych producentów - mówi Wiktor Karol, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy.
Wystawione autobusy w Rynku będzie można oglądać w czwartek w godz. 10.00-18.00, a wystawę biletów w teatrze w godz. 10.00-12.00, podczas jubileuszowej gali.
Komunikacja miejska w Świdnicy po raz pierwszy została uruchomiona w styczniu 1958 r. Początki nie były łatwe, ponieważ firma komunikacyjna nie miała nawet bazy, więc autobusy naprawiano na placu pod gołym niebem.
- Autobusy nie były ogrzewane, co kierowcom i konduktorom utrudniało pracę zwłaszcza zimą. Dodatkowo szyby szybko zamarzały, więc kierowcy wozili woreczek z solą, którymi je smarowali - wspomina historię prezes Karol i z ulgą przyznaje, że dziś już takich problemów nie ma. Przy okazji święta świdnickiej komunikacji zaplanowano posiedzenie komisji Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Do Świdnicy przyjedzie ponad 100 osób z całego kraju m.in. przedstawicieli przewoźników i producentów autobusów.


21 maja 2008 - Muzyka łączy Europę

16 maja w Strzegomskim Centrum Kultury odbył się VI Przegląd Piosenki Obcojęzycznej "Muzyka Łączy Europę". Popisy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, oceniało jury w składzie - dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Wioletta Urban, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert, starszy wizytator kuratorium oświaty Małgorzata Rachwalska oraz nauczyciele - Krystyna Rajtar-Kryczenkowa i Jacek Fornal. Na scenie zaprezentowało się w sumie 16 wykonawców. Po naradzie jury wydało werdykt.
W kategorii szkół podstawowych - I miejsce - zespół "Dominanta" z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, II miejsce - Anna Rudewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, III miejsce - Blanka Graca z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu.
Wyróżnienia przyznano Adzie Luberze z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Strzegomiu oraz zespołowi "Sweet Girls" z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu.
W kategorii szkół gimnazjalnych - I miejsce - Joanna Kogut z Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu, II miejsce - zespół wokalny z Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu, III miejsce - Anna Adamczyk z Gimnazjum nr 13 w Wałbrzychu. Nagrody dla uczestników przeglądu ufundowała gmina Strzegom.


21 maja 2008 - Nagrody za najlepszy plakat

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4, dzieci uczęszczające do świetlic środowiskowych w mieście i Miejskiego Domu Kultury przygotowały najładniejsze prace na konkurs poświęcony plakatowi profilaktycznemu pod hasłem "To szkodzi". Konkurs miał na celu m. in. promowanie zdrowego stylu życia oraz ukazanie negatywnych skutków zażywania środków psychoaktywnych, zapobieganie zachowaniom ryzykownym wśród dzieci i młodzieży.
Organizatorem był Urząd Miejski, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz MDK w Świebodzicach. 20 maja, w MDK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom. Dyplomy i upominki wręczali wspólnie: zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński, Anna Mazur, dyrektor MDK oraz Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. uzależnień UM w Świebodzicach. A oto nagrodzeni i wyróżnienie autorzy prac:
kategoria 11- 13 lat - I miejsce - uczennica kl. VI b PSP Nr 4 - Kamila Liman, II miejsce - Klaudia Kowalska i Magda Kubińska ze świetlicy środowiskowej na Os. Sudeckim, III miejsce - Monika Dynius z VI a PSP Nr 4.
kategoria wiekowa 13-16 lat - trzy równorzędne pierwsze miejsca dla Żanety Zygała, Pauliny Sieńko i Aleksandry Jarosiak z koła plastycznego działającego przy MDK.
Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić prace - Gosi Łacek ze świetlicy środowiskowej, Grzegorza Hamera z kl. VI a PSP Nr 4, Dagmary Szczygło z kl. VI b PSP Nr 4 i Kacpra Kowalskiego i Kamila Klimka ze świetlicy środowiskowej.


21 maja 2008 - Edukacja ekologiczna

15 maja uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie uczestniczyli kolejny raz w zajęciach terenowych w ramach realizacji treści programowych ścieżki edukacji ekologicznej.
W I semestrze był to cykl zajęć w CEEiK Salamandra w Myśliborzu, a w kwietniu został zorganizowany wyjazd do Pilchowic, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć imponującą zaporę wodną na rzece Bóbr. Przy okazji gimnazjaliści zwiedzili również jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych wież mieszkalnych w Siedlęcinie.
15 maja natomiast uczniowie wzięli udział w zajęciach w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Atrakcjami były to: schronisko "Szwajcarka", zdobycie szczytu Sokolik (643 m.n.p.m.) i podziwianie piękna fauny i flory oraz panoramy z tarasu widokowego Husyckich Skał. Ponadto całkiem przypadkowo dzieci zaobserwowały wycinkę lasu przez specjalistyczną grupę Nadleśnictwa "Śnieżka" w Jeleniej Górze.
W zajęciach wzięło udział 40 uczniów z Gimnazjum w Jaroszowie i w ramach integracji 10 dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Przewodnikiem był Tomasz Pawlak - pracownik Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Sobieszowie. Opiekę sprawowali: M. Januś, M. Kolano, B. Czapla, K. Dziurla. Wyjazd był w pełni finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.


21 maja 2008 - Jak aktywizować niepełnosprawnych?

" Osobisty Asystent Osoby Niepełnosprawnej" - to tytuł konferencji, która odbyła się 16 maja w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Spotkanie odbyło się pod patronatem burmistrza miasta Bogdana Kożuchowicza a udział w nim wzięli członkowie Wojewódzkiej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych, której przewodniczy Józef Patkiewicz, a której członkiem jest także świebodziczanka, radna Ewa Dziwosz, szefowa Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Konferencja poświęcona była przede wszystkim pozyskiwaniu unijnych funduszy w ramach Kapitału Ludzkiego na działania nastawione na aktywizację i przeciwdziałanie wykluczeniom osób niepełnosprawnych. Stąd udział w konferencji przedstawicieli wielu instytucji, które na co dzień zajmują się problemami osób niepełnosprawnych - wśród nich byli m. in. dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy, szefowa świebodzickiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy przedstawiciele organizacji pozarządowych z miasta i okolic.
Wśród problemów, na które uczestnicy spotkania zwracali szczególną uwagę, była także konieczność dokonania zmian systemowych w aktach ustawodawczych.


21 maja 2008 - Pielgrzymka Szkół

15 maja, 45 uczniów z Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej wraz z 5 opiekunami brało udział w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Jasną Górę.
Grupa wyjechała z Jaworzyny o 5 rano. O godzinie 10.30, 80 szkół z całej Polski wraz z pocztami sztandarowymi zebrało się przy pomniku Wielkiego Polaka u stóp Jasnej Góry, aby modlić się o beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Po uroczystym przejściu do Bazyliki Jasnogórskiej i powitaniu pielgrzymów przez OO. Paulinów, ksiądz biskup Józef Zawitkowski odprawił uroczystą Mszę Świętą. Po Mszy Świętej młodzież miała okazję odwiedzić Kaplicę Matki Bożej. Atmosfera pielgrzymki była wyjątkowa, mamy nadzieję, że wspólna modlitwa rodziny szkół prymasowskich będzie owocować rychłą beatyfikacją Wielkiego Polaka.


20 maja 2008 - SP ZOZ w Świdnicy na II miejscu w Polsce

Regionalny Szpital Specjalistyczny "Latawiec" zdobył drugie miejsce w Polsce w Narodowym Rankingu Szpitali pod patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz.
"Latawiec" konkurował z 304 szpitalami w Polsce.
Największy wpływ na pozycję naszego świdnickiego Latawca miały opinie pacjentów. Oceniali oni między innymi warunki, w jakich byli leczeni (czystość, jakość wyżywienia, czy musieli płacić za leki lub środki opatrunkowe), oceniali fachowość oraz uprzejmość lekarzy i pielęgniarek.
Na całość oceny wpłynął obszar zarządzania placówką. Dyrekcja Latawca musiała wylegitymować się posiadanymi certyfikatami, wyróżnieniami, podać informację o zadłużeniu i remontach.


20 maja 2008 - Ekologiczne ciepło w MZEC z powietrza

Świdnicki Miejski Zakład Energetyki Cieplnej uruchomił pompę ciepła. To pierwsze tego typu źródło ciepła w regionie.
- Pompa wykorzystuje energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu. Powietrze jest wszędzie, więc czerpiemy energię z przyrody. Taka pompa jest w stanie pobierać energię z powietrza nawet wtedy, gdy temperatura spada do -20°C - wyjaśnia Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy.
Zastosowanie pompy ciepła pozwoli zmniejszyć koszty produkcji ciepłej wody dla świdnickiego marketu "Tesco". Oszczędności są niemałe, bo korzystając z pompy ciepła MZEC może zaoszczędzić blisko 18 tysięcy złotych, w porównaniu do ogrzania wody przez kotłownię olejową.
Koszt przedsięwzięcia - 90 tys. zł - zwróci się w najbliższych latach. Dodatkowo na realizację inwestycji 45 tys. zł dotacji przekazał Gminny Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Ale oprócz oszczędności nie mniej ważna jest ekologia, ponieważ ograniczamy emisję tzw. gazów cieplarnianych. To niejedyne nasze działanie proekologiczne. Obecnie w ciepłowni Zawiszów z powodzeniem wykorzystujemy również kolektory słoneczne - dodaje prezes Sobański.
W MZEC trwają prace nad nowymi źródłami pozyskania ciepła. Przygotowywany jest projekt kogeneracyjnego źródła ciepła (łączenia źródeł ciepła i energii elektrycznej), wytwarzanego ze zgazowania biomasy, jak również odpadów pochodzenia komunalnego oraz przemysłowego.


20 maja 2008 - Majówka za złotówkę

Pajdy chleba z pysznym smalcem, kiełbaski, do popicia kwas chlebowy a do zabawy - żywa muzyka - takie atrakcje szykuje Miejski Dom Kultury w Świebodzicach 30 maja, o godzinie 18.00, w swoim ogrodzie przy ulicy Wolności 13.
Hasło imprezy to "Majówka za złotówkę".
- A za ową symboliczną złotówkę będzie można zafundować sobie znakomite jadło - pajdę chleba ze smalcem lub ogórek małosolny, albo też któryś ze szlachetnych napitków czyli kwas chlebowy lub napój ze świeżej mięty - zachęca Anna Mazur, szefowa MDK. - Chcemy w ten sposób przypomnieć i reaktywować tradycję dawnych Majówek, kiedy to wszyscy wspólnie się bawili i śpiewali. Ci, którzy o tym zapomnieli - będą mogli sobie przypomnieć, a ci, którzy obyczaju tego nie znają - będą mogli poznać i zasmakować w nim.


20 maja 2008 - Przepisy blokują dotacje z UE

Urzędy Marszałkowskie w całej Polsce zdecydowały się na wstrzymanie konkursów na unijne dotacje. Wszystko przez to, że polskie prawo w dziedzinie ochrony środowiska jest niezgodne z unijną dyrektywą. Zagrożone są realizacje wszystkich inwestycji, które wymagają przeprowadzenia robót budowlanych, między innymi dróg. Ta sytuacja nie ominie również inwestycji realizowanej przez Powiat Świdnicki. A mowa o budowie korytarza łączącego strefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4.
-" Przyznam, że sytuacja jest bardzo poważna. Na tą chwilę urzędy zajmujące się podziałem środków unijnych sugerują nam odłożenie wszystkiego do momentu uporządkowania sytuacji, czyli wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie środowiska, co ma nastąpić jesienią bieżącego roku." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Okazuje się, że ta niezgodność zatrzymuje wszystkie inwestycje realizowane z udziałem funduszy unijnych na lata 2007-2013. Gdybyśmy ruszyli z pracami nie czekając na dostosowanie polskiego prawa z unijnym, groziłoby to decyzją o nieprzyznaniu powiatowi dofinansowania na budowę drogi. W tej chwili polskie pozwolenia na budowę są bowiem nielegalne w świetle unijnego prawa. Unijne przepisy narzucają między innymi konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych. Będzie konieczność przeprowadzenia spotkań z mieszkańcami wszystkich miejscowości, przez które przebiega droga w każdym z dwóch proponowanych wariantów.
-"W tej chwili zachodzi konieczność opracowania drugiego wariantu przebiegu drogi. Nowe wytyczne Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego będą m.in. wymagać przedstawienia alternatywnego wariantu przebiegu inwestycji." - mówi Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu.
Drugi wariant przebiegu drogi - ten biegnący po zachodniej stronie istniejącego przebiegu (od fabryki Elektrolux w Świdnicy przez wschodnie obejście Bolesławic i Nowic z włączeniem się do zachodniego obejścia Żarowa) okazuje się być przede wszystkim tańszy i bardziej praktyczny. Pozwoli m.in. na rezygnację z 4 lub 5 obiektów inżynieryjnych, zmniejszenie ilości robót ziemnych oraz rezygnację z konieczności wysiedlenia mieszkańców z okolic składowiska śmieci.
-"Niebawem przystąpimy do negocjacji z firmą, która przygotowała już projekt z pierwszym wariantem przebiegu drogi, na opracowanie nowej koncepcji wraz z projektem." - mówi Roman Etel.


20 maja 2008 - Siatkówka plażowa

Dzisiaj na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się Powiatowy Turniej Piłki Plażowej. W turnieju udział wzięło pięć drużyn dziewcząt i dziewięć zespołów chłopców.
Miejsca dziewcząt: 1 - ZSO Nr III Świdnica - skład: Malina Anna, Missa Katarzyna, 2 - ZSE Świdnica - Małodobra Ola, Komajda Monika i 3 miejsce - ZSO Strzegom - Giera Monika, Daniłowicz Katarzyna.
Miejsca chłopców: 1 - ZSE Świdnica - Jędrasiewicz Rafał, Czykieta Mariusz, 2 - ZSO Nr III Świdnica - Pękalski Michał, Bitner Robert, 3 - ZSB-E III Świdnica - Sadowski Damian, Orzechowski Piotr.


20 maja 2008 - "Kryterium Kamionki"

W pierwszej połowie maja odbyła się trzynasta edycja Górskiego Konkursu Samochodowego pod nazwą "Kryterium Kamionki". Na starcie nie zabrakło strzegomskiego kierowcy Pawła Krysiaka.
Załoga Krysiak - Kilinger, debiutując za kierownicą Opla Astry GSI, uplasowała się na bardzo wysokim, trzecim miejscu w klasyfikacji końcowej.
- Uważam, że debiut wypadł bardzo pomyślnie - zarówno samochód, jak i pilot spisywali się świetnie. Na drugim przejeździe popełniłem drobny błąd i złapaliśmy kapcia w lewym przodzie, ale nie ma co narzekać: z trzeciego miejsca jestem bardzo zadowolony.
Korzystając z okazji chciałem podziękować chłopakom ze Świdnicy: Łukaszowi Jurdze i Tomkowi Hupało za przygotowanie samochodu oraz mojemu pilotowi, dla którego również był to udany debiut.


20 maja 2008 - Człowiek - niewiarygodna magia

Drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach zajęła II miejsce w V Międzygimnazjalnym Konkursie Przyrodniczym "Człowiek - niewiarygodna magia", który w dniu 14 maja br. odbył się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.
Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe zespoły z sześciu szkół naszego powiatu: gimnazjaliści ze świebodzickiej "Jedynki", z Żarowa, Strzegomia, Goczałkowa oraz dwie drużyny ze Świdnicy. W pierwszym etapie uczniowie indywidualnie pisali test z zakresu chemii, biologii, fizyki i geografii. Drugi etap konkursu odbył się w auli żarowskiego gimnazjum, gdzie zawodnicy pod okiem jury i publiczności odpowiadali na wylosowane pytania oraz zagadnienia związane z obejrzanymi slajdami. Bardzo przyjemną częścią konkursu okazało się prezentowanie wykonanych przez uczniów plakatów dotyczących profilaktyki narządów zmysłów oraz deklamacja wierszy związanych ze wspomnianą tematyką.
Zespół "przyrodniczych erudytów" z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Świebodzicach tworzyli: Kaja Dobrzańska, Michał Marcyniuk oraz Kamil Kozłowski.


20 maja 2008 - Wystawiaj się na Pucharze Świata

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców.
Pod koniec czerwca Strzegom będzie już po raz szósty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze widzów i miłośników jeździectwa. W zeszłym roku na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 wystartowali zawodnicy z 20 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 25 tysięcy widzów. Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia propozycji dla wystawców handlowych.
Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od kilku mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
Podobnie jak w zaszłym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2008. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 % zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek mogą otrzymać nawet 50-procentowy rabat w opłacie za stoisko.
Informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia - >>> zobacz


20 maja 2008 - "Niezapominajka" w przedszkolu

W czwartek, 15 maja Przedszkole nr 3 obchodziło po raz pierwszy swoje wielkie święto - Dzień Niezapominajki. Imię tego wdzięcznego kwiatka placówka nosi od kilku miesięcy.
Dzieci przygotowując się do uroczystości przygotowały w grupach prace plastyczne przedstawiające niezapominajkę.
- W tym dniu wszystkim towarzyszył nam dobry humor, gdy jest to także święto miłości i przyjaźni- mówi Anna Rychlik, zastępca dyrektora przedszkola. -
We wspaniałej atmosferze zarówno maluchy jak i starszaki brały udział w zabawach i potyczkach głównie o tematyce kwiatowej.


19 maja 2008 - "Noc w muzeum"

Włączając się w The European Night of Museums międzynarodową akcję związaną z promocją miejsc sztuki i kultury, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zorganizowało 17 maja imprezę pod hasłem - "Noc w muzeum".
Tego dnia wstęp dla wszystkich chętnych do muzeum był darmowy.
Dla zwiedzających przygotowano miedzy innymi: nową ekspozycję "Poczta w wagonie" oraz wystawę modeli parowozów, pokazowe manewry lokomotywą, prezentacja żywego obrazu pt. "Pociągi pod specjalnym nadzorem" w wykonaniu Teatru "Bezdomny" z Żarowa, wykład poświęcony rewitalizacji zabytków oraz prezentacja multimedialna a na zakończenie koncert w wykonaniu zespołu "Zakaz Wjazdu". Zdjęcia z muzeum - >>> zobacz


19 maja 2008 - Dla zdrowia i dobrej zabawy

Blisko 400 osób wystartowało w II już świebodzickim maratonie w ramach ogólnopolskiej akcji "Polska Biega". W sobotę, 17 maja, na placu przed halą sportowo-widowiskową na Osiedlu Piastowskim stawiły się prawdziwe tłumy zawodników i dopingujących ich rodzin.
Jak zwykle najchętniej do zabawy przyłączyły się dzieci i młodzież ze świebodzickich szkół, ale trzeba pochwalić także dorosłych - i wśród nich nie zabrakło maratończyków. Co więcej - w biegu wzięły nawet udział dwie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. To podopieczni Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, które zresztą wystawiło w biegu sporą reprezentację.
Tradycyjnie do zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu zachęcał burmistrz Bogdan Kożuchowicz - który po raz drugi startował w biegu, z synem Dominikiem. Tuż przed startem burmistrz serdecznie przywitał wszystkich, którzy przyszli aby wziąć udział w tej wspólnej zabawie i podziękował za tak wspaniałą frekwencję.
Tak jak w roku ubiegłym razem ze świebodziczanami biegł starosta świdnicki Zygmunt Worsa. Sygnał startowy i gorący doping dała maratończykom poseł Anna Zalewska - którą godnie reprezentowała w biegu córka. Swoich sił na dystansie ponad 3 km próbował także radny Mariusz Szafraniec i radna Ewa Dziwosz. A wraz z nimi cała rzesza biegaczy dużych i małych. Wśród najmłodszych była 3-letnia Karolinka, która część trasy pokonała na rękach swoich rodziców.
Trasa tradycyjnie wiodła wokół Osiedla Piastowskiego. Nie było wygranych i przegranych - każdy, kto ukończył bieg, bez względu na czas, otrzymał specjalny certyfikat oraz koszulkę, w której startował. Ponad setka osób wylosowała także atrakcyjne upominki i gadżety. Wszyscy mogli liczyć na zimne napoje, lody i grochówkę. Organizatorami biegu byli: OsiR Świebodzice oraz Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.


19 maja 2008 - Wycieczki, wyjazdy - sprawdzajmy

13 maja świdnickie przedszkolaki miały wyjechać na wycieczkę do Wrocławskiej Opery. Około godziny 8.00 z jednej z firm Usług Turystycznych podjechał pod Przedszkole autokar. Przed każdym wyjazdem dzieci na wycieczkę autokary są sprawdzane przez policjantów, podobnie było w tym przypadku.
Przybyły na miejsce zbiórki patrol Ruchu Drogowego w czasie kontroli stanu trzeźwości kierowcy stwierdził, iż jest on w stanie po użyciu alkoholu, w jego organizmie alkomat wskazał 0,26 promila alkoholu. Kierowca został zatrzymany przez policjantów do wyjaśnienia, jeszcze tego samego dnia został przesłuchany, dobrowolnie poddał się karze.
Autokary, które wyjeżdżają na wycieczki z dziećmi powinny być skontrolowane przez policjantów, dla bezpieczeństwa uczestników wycieczki. Jednak często bywa tak, że organizatorzy wycieczek w ostatniej chwili "pięć minut przed wyjazdem" proszą policjantów o sprawdzenie autokaru i stanu trzeźwości kierowcy.
Zdarzają się też przypadki, gdzie autokar nie zostanie sprawdzony, np. z powodu wyjazdu policjantów ruchu drogowego na wypadek czy kolizję drogową.
Wszystkie planowane wcześniej wyjazdy prosimy zgłaszać do Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy z wyprzedzeniem pod numer telefonu 074 8582-270 lub 074 8582-273.


19 maja 2008 - Biegali w Jaworzynie Śląskiej

Gmina Jaworzyna Śląska już po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Polska Biega", pragnąc w ten sposób promować zdrowy tryb życia i spędzanie wolnego czasu na sportowo. Zawody odbyły się w sobotę 17 maja na boisku sportowym oraz w pobliskim lesie.
Uczestnicy biegów rywalizowali w czterech kategoriach, na dystansach dostosowanych do wieku biegających: dla dzieci do lat 12 - 1000 m, dla dzieci w wieku 13 - 15 oraz 16 - 17 lat - 1850 m, dla osób w wieku 18 lat i więcej - 3300 m. W każdej kategorii wiekowej, klasyfikacja prowadzona była oddzielnie dla obu płci.
Na starcie stanęło około 70 uczestników w różnym wieku, zarówno tych, dla których sport to codzienność, jak i amatorów, którzy chcieli wykazać się i sprawdzić swoją kondycję. Wśród biegnących nie zabrakło Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Nazimka oraz radnych Sebastiana Grajaszka i Ireneusza Bessera.
Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe oraz medale, uhonorowani zostali także najmłodszy zawodnik biegów - Emilka Krawczyk (8 lat) oraz najstarszy zawodnik, którym okazał się Pan Narcyz Jasiecki (65 lat).
Wszyscy biorący udział w imprezie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodki upominek.


19 maja 2008 - Dzień Dziecka z końmi

25 maja z okazji nadchodzącego "Dnia Dziecka", w Stadninie Koni w Skarżycach koło Strzegomia odbędzie się impreza dla dzieci i nie tylko.
Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować również całe rodziny.
W programie imprezy konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach oraz zwiedzanie stajni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do zabawy na godzinę 19.00 - wstęp wolny.


19 maja 2008 - Nagroda dla Jakuba

15 maja w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy Tetmajera w Marcinowicach odbyła się miła uroczystość. Na okolicznościowym apelu wręczono nagrodę ufundowaną przez Kłodzki Ośrodek Kultury oraz Starostę Świdnickiego Jakubowi Cajznerowi uczniowi klasy III a.
Kuba jest tegorocznym laureatem XIII Konkursu Recytatorskiego Pegazik, w finale rywalizował z ponad czterdziestoma recytatorami z całego województwa dolnośląskiego i zdobył II miejsce.
Nagrody wręczali: dyrektor Zespołu Szkół w Marcinowicach K. Miś oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach Władysław Gołębiowski. Jak stwierdził Władysław Gołębiowski - jeszcze nie widział tak żywiołowej reakcji publiczności, zwłaszcza damskiej, na słowa padające ze sceny.
Zwycięstwo Jakuba docenili gimnazjaliści obdarzając go gromkimi brawami. Do występu Kubę przygotował Janusz Gaik.


19 maja 2008 - Pełcznica na szczęście niegroźna

Nie ma zagrożenia powodziowego w Świebodzicach - mimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja na rzece jest stabilna.
Służby urzędu miejskiego codziennie monitorują stan rzeki.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz osobiście sprawdzał sytuację w mieście w piątek, kiedy to nad całym regionem przeszła gwałtowna ulewa. Intensywne opady deszczu spowodowały wtedy nagły przybór wody w Pełcznicy - szczególnie groźnie było w dolnym odcinku Cierni, gdzie poziom wody był już w zasadzie równy z brzegiem.
Na szczęście nawałnica była równie gwałtowna, co krótkotrwała i rzeka nie wystąpiła z koryta.


19 maja 2008 - Szczęśliwa trzynastka

13 maja w Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu odbył się gminny konkurs matematyczny, nad którym patronat objął burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Była to już 6. edycja konkursu pod hasłem "Szczęśliwa 13-tka", którego inicjatorem był Zespół Matematyków gminy Strzegom. Opiekunem konkursu była nauczycielka matematyki Danuta Ehlert.
Po dwugodzinnych zmaganiach matematycznych jury wydało werdykt: I miejsce - Damian Gajecki - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, II miejsce - Mateusz Malicki - Gimnazjum nr1 w Strzegomiu, III miejsce - Aleksandra Buczek - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, IV miejsce (wyróżnienie) - Karol Rogóż - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, V miejsce (wyróżnienie) - Patryk Stopyra - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu.
Zmaganiom gimnazjalistów kibicował burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, który wręczył zwycięzcom nagrody.


19 maja 2008 - "Za mostem" przed "przed mostem"

W ramach obchodów otwarcia sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej odbył się w piątek 16 maja turniej piłki halowej między mieszkańcami miasta.
Jako pierwszy odbył się mecz pomiędzy drużynami "za mostem" i "przed mostem" w kategorii szkoła podstawowa.
Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny "za mostem" 7:5, a Puchar wręczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej - Teresa Gawron.


19 maja 2008 - Boisko otwarte

Dzieci i młodzież ze Śródmieścia mogą już korzystać z boiska wielofunkcyjnego, które powstało przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.
Inauguracja obiektu odbyła się 16 maja, podczas majowego pikniku w "Trójce". Obiekt służyć będzie do grania zarówno w piłkę nożna, siatkową, jak i koszykówkę. Sztuczna nawierzchnia gwarantuje wygodę i komfort, a ogrodzenie i oświetlenie umożliwi korzystanie z boiska także w godzinach wieczornych.
Szkoła przygotowała mnóstwo atrakcji: był mecz towarzyski samorządowcy kontra rodzice, występy artystyczne, loterie fantowe. - Głównym celem festynu było uzbieranie funduszy na remont szatni uczniowskich w szkole - mówi Edyta Kleszcz, pełniąca obowiązki dyrektora SP 3. - Udało nam się w sumie uzbierać 4168 złotych.
Wszyscy, którzy odwiedzili w piątek szkolne boisko, nie mogli narzekać na nudę. Rodzice uczniów przygotowali wspaniałe wypieki, firma państwa Olędzkich ufundowała 200 kiełbasek. Rodzice byli także sponsorami wspaniałych nagród, które można było wygrać na loterii - a wśród nich był np. rower górski, czajnik bezprzewodowy, żelazko, itp. Były pokazy pierwszej pomocy przedlekarskiej, tresury policyjnych psów, kiermasz książek czy zawody strzeleckie. Na koniec odbyła się dyskoteka. Dyrekcja szkoły już zapowiedziała, że majowe pikniki staną się szkolną tradycją. Tak dobrej zabawy nie było tu od dawna.


18 maja 2008 - GLKS Marcinowice w finale

Dzisiaj na stadionie sportowym w w Księgienicach i Siedlcach (gmina Lubin) odbył się finał dolnośląski Ogólnopolskiego Turnieju "Piłkarska Kadra Czeka" Chłopców.
W turnieju wystartowało 8 drużyn - finalistów eliminacji strefowych. Gościem honorowym turnieju był Senator RP - Stanisław Jurcewicz, który ufundował koszulkę reprezentacji Polski dla najlepszego zawodnika turnieju.
Pierwsze miejsce zajął GLKS Marcinowice, który w finale pokonał Gimnazjum Publiczne z Kłodzka 2 : 0. W meczu o trzecie miejsce MLKS Polonia Środa Śląska pokonała 5 : 1 drużynę Gimnazjum Pisarzowice. Kolejne miejsca zajęły: 5 - Gimnazjum nr 3 Oława, 6 - GLKS Rudawy Janowice Wlk., 7 - PSSR Polonia Trzebnica, 8 - Gimnazjum Radwanice.
Drużyna GLKS Marcinowice będzie reprezentowała województwo Dolnośląskie w finale międzywojewódzkim, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca w Świdnicy.
Skład zwycięskiej drużyny: Garboliński Paweł, Tymiński Dawid, Pawłowski Adrian, Wołyniak Marcin, Kołodziej Robert, Skowronek Tomasz, Łyp Tomasz, Ostaszewski Marcin (najlepszy bramkarz turnieju), Jarosz Krzysztof, Pikos Adrian, Michalak Konrad, Błaszkiewicz Michał, Kamiński Kuba, Faluta Jan, Chrapek Patryk (najlepszy zawodnik turnieju), Kotus Adrian, Bieńko Bartłomiej, Szczepanik Konrad, Anioł Rafał. Opiekunem drużyny jest Faluta Wiesław.
Organizatorami turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS Wrocław, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Lubinie, Rada Gminna Zrzeszenia LZS w Lubinie i LKS "Iskra" Księginice.


18 maja 2008 - Druga liga za rok . . .

"Zrobiły pierwszy krok". Tak pisaliśmy o pierwszym spotkaniu siatkarek MKS Świdnica o otrzymanie się w drugiej lidze z zespołem TPS Czarni Słupsk, wygranym przez świdniczanki 3:1.
Niestety, drugi mecz okazał się trudniejszym niż myślano. Przeciwnik okazał się zdecydowanie mocniejszy. TPS Czarni Słupsk - MKS Świdnica 3:0 w setach 25/22, 25/17 i 25/22.
Ta przegrana powoduje, że przez najbliższy sezon świdniczanki grać będą w trzeciej lidze. Miejmy nadzieję, że po rocznym pobycie i zgraniu się młodych dziewcząt powrócą na drugoligowe parkiety.


18 maja 2008 - Umowa partnerska

23 maja Gmina Świdnica podpisze kolejną umowę partnerską. Tym razem będzie to Rejon Nowograd-Wołyński na Ukrainie. Uroczystość odbędzie się w Sali narad Urzędu Gminy Świdnica o godzinie 15.00.
W dniach 19 -21 luty br. z oficjalną wizytą w Nowogradzie-Wołyńskim przebywała delegacja Gminy Świdnica. Efektem wizyty był list intencyjny podpisany przez Wójta Gminy Świdnica Teresę Mazurek oraz Gołowę Rejonu Nowograd-Wołyński Mikołaja Iwaniuka wyrażający chęć rozwijania wzajemnych kontaktów pomiędzy samorządami.
Deklaracja obustronnej współpracy dotyczyć będzie umożliwienia wzajemnych kontaktów pomiędzy mieszkańcami, wymiany kulturalnej i sportowej młodzieży, inicjowania wspólnych projektów samorządów lokalnych finansowanych ze źródeł zewnętrznych.


18 maja 2008 - Festyn Rodzinny w Pszennie

24 maja mieszkańcy powiatu będą mogli wziąć udział we wspaniałej imprezie organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.
Impreza będzie miała charakter rodzinnych potyczek sportowych na wesoło. Będzie mnóstwo zabawy i wspaniałe nagrody. W ramach bloku sportowego odbywać się będą potyczki rodzinne podzielone na dwie grupy: konkurencje indywidualne - i tu będzie można wykazć się między innymi umiejętnością biegu z jajkiem na łyżce czy chodzenia na miniszczudłach oraz konkurencje rodzinne, gdzie oceniane będą umiejętności m.in. strzelania piłką do bramki czy skakania w workach.
Konkurencje indywidualne podzielone zostały na trzy grupy wiekowe: I grupa - do 18 lat, II grupa 19-40 lat i III grupa 41 i starsi. W konkurencjach rodzinnych będą mogli brać udział tylko członkowie najbliżej rodziny. W festynie będą również brali udział partnerzy z Powiatu Bergstrasse z Niemiec oraz goście Urzędu Gminy Świdnica z Niemiec i z Ukrainy. A wszystko w związku z projektem pt. "Dziedzictwo Kulturowe Dolnego Śląska: integracja historyczna - przeszłość i przyszłość. Spotkanie partnerskie w Powiecie Świdnickim 21-25 maja 2008 roku" jakie powiat realizuje wspólnie z partnerami z Niemiec.
Festyn odbędzie się na stadionie w Pszennie o godzinie 15.00.


18 maja 2008 - Biegi przełajowe

15 maja w Bystrzycy Górnej na stadionie sportowych odbyły się IX Dolnośląskie Integracyjne Biegi Przełajowe Szkół i Ośrodków Specjalnych.
Organizatorami biegów byli: Zespół Placówek Specjalnych w Bystrzycy Górnej, Krajowe Zrzeszenie LZS w Warszawie, Rada Powiatowa LZS w Świdnicy, Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Świdnicy.
Zwycięzcy zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami oraz medalami. Zwycięskie szkoły i placówki otrzymały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz sprzęt sportowy. Wyniki końcowe biegów - >>> zobacz


18 maja 2008 - Szkolny konkurs czytelniczy

16 maja odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 szkolny konkurs czytelniczy: "W poszukiwaniu horkruksów. Harry Potter i Insygnia Śmierci", w którym wzięli udział uczniowie klas 4 - 6.
Młodzi wielbiciele twórczości J.K Rowling stanęli do czytelniczego pojedynku o miano najlepszego znawcy przygód młodego czarodzieja. Wszyscy amatorzy książek o Harrym Potterze wykazali się ogromną wiedzą.
W gronie zwycięzców czytelniczych zmagań znaleźli się: Paweł Opalach (6b) i Patryk Rzepecki (5b), którzy zajęli dwa równorzędne pierwsze miejsca, Mateusz Bortkiewicz (5b) - zdobywca II lokaty oraz Hanna Ciućka (6a) i Katarzyna Musiał (6a)- laureatki III miejsca.
Do czytelniczej rywalizacji zaprosiła uczniów Zdzisława Salwierak.


17 maja 2008 - Remisowo u Spartan

Dzisiaj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica gościli drużynę z Dzierżoniowa. Cały mecz można określic jako wyrównany i taki też był wynik końcowy. Polonia-Sparta Świdnica - Lechia Dzierżoniów 0:0.
AKS Strzegom nadal nie znalazł sposobu na zdobycie punktów. Dzisiaj uległa w Zgorzelcu z Nysą Zgorzelec 0:2. Jeśli w grze strzegomian nic się nie zmieni to zespół ten nie ma szans na utrzymanie się w gronie czwartoligowców.


17 kwietnia 2008 - Saleta przekonywał

Bokser Przemek Saleta był gościem specjalnym happeningu "Przeszczep darem życia" jaki odbył się w czwartek 15 maja w Świdnicy.
Celem akcji było przekonanie ludzi do szczytnego celu jakim jest oddanie własnych organów do przeszczepu.
Oprócz znanego sportowca w debacie udział wzięli prof. dr hab. Dariusz Patrzałek - dolnośląski konsultant ds. transplantologii oraz Krzysztof Pijarowski - prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie".
W społeczeństwie obserwujemy wciąż zbyt małą wiedzę na ten temat przeszczepów, dlatego takie akcje informacyjne są bardzo potrzebne. Jak mówił nasze wielki rodak Jan Paweł II - "Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być darowanie narządów".


17 kwietnia 2008 - Lidia Mendak prezesem

9 maja wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podpisała akt założycielski Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słotwinie. Podstawą zawiązania Spółki była uchwała Rady Gminy Świdnica o utworzeniu przedsiębiorstwa. Uchwałą Rady Nadzorczej na stanowisko Prezesa Spółki powołana została Lidia Mendak.
Pierwszymi działaniami nowej Pani Prezes będzie rejestracja i organizacją nowej firmy oraz spraw związanych z przejęciem majątku, wszelkiej dokumentacji technicznej, jak również umów z odbiorcami usług od ŚPWiK.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki będzie eksploatacja ujęć i systemu wodociągowego oraz kanalizacji sanitarnej Gminy Świdnica w celu realizacji zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzenia ścieków na obszarze Gminy Świdnica.
Rozpoczęcie działalności Spółki planowane jest na 1 lipca bieżącego roku, z tym dniem ŚPWiK Spółka z o.o. w Świdnicy zaprzestanie działalności na terenie Gminy Świdnica.
W przyszłości Spółka będzie mogła prowadzić również inne zadania o charakterze użyteczności publicznej.


17 kwietnia 2008 - Nagroda dla Kuby

15 maja w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy Tetmajera w Marcinowicach odbyła się miła uroczystość. Na okolicznościowym apelu wręczono nagrodę ufundowaną przez KOK Kłodzko oraz Starostę Świdnickiego Jakubowi Cajznerowi uczniowi klasy III a.
Kuba jest tegorocznym laureatem XIII Konkursu Recytatorskiego Pegazik, w finale rywalizował z ponad czterdziestoma recytatorami z całego województwa dolnośląskiego i zdobył II miejsce.
Nagrody wręczali: dyrektor Zespołu Szkół w Marcinowicach K. Miś oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach W. Gołębiowski. Jak stwierdził W. Gołębiowski: Jeszcze nie widział tak żywiołowej reakcji publiczności, zwłaszcza damskiej, na słowa padające ze sceny.
Zwycięstwo Jakuba docenili gimnazjaliści obdarzając go gromkimi brawami. Do występu Kubę przygotował Janusz Gaik.


16 kwietnia 2008 - Świdniczanie pożegnali Irenę Sendlerową

Wczoraj na warszawskim cmentarzu Stare Powązki delegacja młodzieży ze świdnickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" pod opieką Marka Michalaka pożegnała zmarłą Irenę Sendlerową.
Młodzież z "Serca" poznała słynną "matkę dzieci Holocaustu" w ubiegłym roku podczas dekoracji Ireny Sendlerowej Orderem Uśmiechu. To właśnie wtedy padły cytowane już niemal przez wszystkie media słowa Pani Ireny: "Order Uśmiechu obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i medalu "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" to największe szczęście, jakie mnie w życiu spotkało". Od tego czasu z Markiem Michalakiem, Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu spotkała się kilkakrotnie opowiadając o "tamtych" czasach i wymieniając opinię na temat obecnych.
W uroczystościach pogrzebowych obok rodziny zmarłej, licznie przybyłych z całego świata osób, które zawdzięczają jej życie, dzieci i młodzieży z różnych stron Polski, w ostatniej drodze towarzyszyli jej przedstawiciele parlamentu z Marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, rządu z Wicepremierem Grzegorzem Schetyną, Prezydent Warszawy, Ambasadorowie Izraela i Niemiec, duchowni katoliccy i żydowscy oraz liczna delegacja Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, której towarzyszyła świdnicka młodzież z wieńcem w kolorach Orderu Uśmiechu.
"15 maja 2008 roku uznaję za jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Mogłam uczestniczyć w wydarzeniu historycznym, w pogrzebie osoby, która bardzo wiele zrobiła nie tylko dla mojej Ojczyzny ale dla całego Świata. Z pewnością będę o Niej opowiadać kiedyś nie tylko moim dzieciom ale także wnukom. Poznałam Panią Irenę rok temu a teraz mogłam ją pożegnać osobiście. To wielki dar, jaki otrzymałam" - skomentowała po uroczystościach 15-letnia Kasia Górska, dzisiaj Prezydent Samorządu w świdnickim Centrum Przyjaźni Dziecięcej.
Marek Michalak w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział m.in. "Znaliśmy ją krótko ale intensywnie. Pokochaliśmy ją jako wspaniałą babcię i uroczego człowieka. Odeszła ale pozostawiła nam swój przykład - skromności, odwagi i honorowego życia. Myślę, że życie Pani Ireny jest dla nas wspaniałą lekcją pokory do życia, pokazała jak żyć i zachować dystans do siebie samego. Trzeba o niej pamiętać i przypominać młodym pokoleniom. W lepsze ręce Order Uśmiechu nie mógł trafić i ogromnie się cieszę, że dzieci to zauważyły".


16 kwietnia 2008 - THHT Strzegom - Aktorzy dzieciom

W trakcie tegorocznych zawodów Pucharu Świata w Strzegomiu odbędzie się specjalny konkurs dla aktorów. Konkurs ten ma charakter charytatywny. Zdobyte nagrody aktorzy przekażą dzieciom - laureatom realizowanego w tym samym czasie programu edukacyjnego "Konik Na Biegunach".
"Aktorzy Dzieciom" to specjalny konkurs dla aktorów, który będzie zorganizowany w ramach zawodów Pucharu Świata - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008. Zmagania aktorów będzie można zobaczyć w niedzielę 29 czerwca. Wydarzenie to organizowane jest we współpracy z Teatrem Komedia we Wrocławiu.
Konkurs "Aktorzy Dzieciom" składać się będzie z dwóch etapów. Etap pierwszy to konkurs jeździecki, podczas którego aktor pokonywać będzie specjalny tor przeszkód na koniu. W etapie drugim - motoryzacyjny - aktorzy rywalizować za "kółkiem samochodu". Ich zadaniem będzie pokonanie terenowym autem marki Toyota toru przeszkód.
Nagrody w tym konkursie to złota, srebrna i brązowa statuetka oraz trzy czeki na kwotę 1000 zł każdy. Nagrody finansowe zostaną przekazane laureatom konkursu plastycznego i konkursu wiedzy o koniach w programie "Konik Na Biegunach", który jest oficjalnym partnerem akcji "Aktorzy Dzieciom".
"Konik na biegunach" to specjalny program dla dzieci, który będzie zorganizowany w ramach zawodów Pucharu Świata - Toyota Hilux Horse Trials Strzegom. Jest to program edukacyjny organizowany we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 2 w Strzegomiu. Wydarzenie przygotowane jest dla dzieci w wieku 5-10 lat. W ramach projektu ponad setka dzieci odwiedzi miasteczko zawodów. Przewodnik oprowadzi je po stajniach i opowie o koniach, zawodach, przeszkodach i konkursach.
Dzieci wezmą udział w specjalnych konkursach - plastycznym i wiedzy o koniach oraz obdarują "talizmanami szczęścia" wybrane przez siebie konie, które biorą udział w zawodach. Laureaci konkursów otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a ich szkoły czeki finansowe.


16 kwietnia 2008 - Dokąd zmierza województwo?

Samorządowcy rejonu Przedgórza Sudeckiego rozmawiali z dolnośląskim marszałkiem i wojewodą o problemach gmin oraz strategii rozwoju województwa.
Jak skutecznie starać się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego? Co może wpłynąć na poprawę jakości współpracy między władzami lokalnymi i wojewódzkimi? W jaki sposób wspomóc wspólnoty mieszkaniowe czy organizacje kombatanckie? Między innymi na te pytania odpowiadali Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski i Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego podczas Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, który w środę, 14 maja zorganizowano w gminie Niemcza.
Marszałek zapowiedział nową formułę współpracy z samorządowcami. Przedstawił zarys dokumentu pn. "Perspektywa 2010", który określa kierunki rozwoju województwa z uwzględnieniem tego, co zostało do tej pory zrobione. - Taka forma przedstawienia planów dla Dolnego Śląska da możliwość szerokiej konsultacji zamierzeń zarządu województwa. Przy konstruowaniu ostatecznej wersji dokumentu chcemy uwzględnić głos lokalnych władz - przekonywał marszałek Łapiński.
Założenia planowanej reformy administracji przedstawił zaś wojewoda. - Obecnie przygotowywana jest m.in. ustawa kompetencyjna, która przewiduje przekazanie administracji samorządowej szczebla wojewódzkiego kompetencji dotyczących pomocy społecznej, ochrony środowiska i rolnictwa - wyjaśniał Rafał Jurkowlaniec.
- Dzięki obecności władz województwa dolnośląskiego mogliśmy poznać strategię rozwoju naszego regionu na najbliższe lata, a także przedstawić sprawy, które na co dzień nas nurtują. Cieszę się, że nasz głos jest coraz bardziej słyszalny - podsumował obrady Wojciech Murdzek, przewodniczący Konwentu.


16 kwietnia 2008 - Śladami Alfreda Delpa

19 maja w Krzyżowej młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i Szkoły im. A. Delpa z Lampertheim realizować będzie projekt, którego głównym tematem będzie "Odwaga cywilna w czasie drugiej wojny światowej - śladami Alfreda Delpa - działacza Kręgu z Krzyżowej".
Osoba Alfreda Delpa została wybrana jako postać czołowa w opracowywanym projekcie, ponieważ jest on przykładem wielkiej odwagi cywilnej i aktywnego opozycjonisty przeciwko faszystowskiej dyktaturze. Ponadto istnieją ważne powiązania między szkołami biorącymi udział w projekcie (Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Szkoła im. Alfreda Delpa w Lampertheim) a osobą Alfreda Delpa. Uczestnicy projektu z Niemiec pochodzą z rodzinnego miasta Alfreda Delpa, który jest honorowym obywatelem tego miasta. Młodzi uczestnicy projektu z Polski to mieszkańcy gminy Świdnica, do której dzisiaj należy miejscowość Krzyżowa. Projekt ten ma także umożliwić spotkanie uczniów z żyjącymi jeszcze świadkami wydarzeń drugiej wojny światowej, aby młode pokolenie mogło uczyć się i skorzystać z ich przeżyć i doświadczeń. Chcemy zainicjować rozmowę na temat wzajemnego postrzegania wartości w obu krajach, a także poruszyć kwestię polsko-niemieckiego sąsiedztwa w dzisiejszym świecie - mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Drugi etap obustronnego spotkania młodzieży zostanie przeprowadzony w czerwcu. w Niemczech. Na uwagę zasługuje fakt, iż młodzież z Pszenna otrzymała specjalne zaproszenie od władz miasta Lampertheim do wzięcia udziału w Święcie Narodów miast partnerskich miasta Lameprtheim, które w tym roku jest gospodarzem tej uroczystości. Podczas spotkania partner gminy Świdnica - miasto Lampertheim, gościć będzie również delegacje z Włoch, Francji, Belgi oraz Holandii.


16 kwietnia 2008 - Rura do nurkowania, bar i wodna dyskoteka

Wiadomo było, że świdniczanie chcą parku wodnego, natomiast nie było jasne na jakie liczą atrakcje. Dziś wynika to z badań przeprowadzonych przez specjalistyczną firmę na zlecenie świdnickiego Urzędu Miejskiego. Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy - - Staramy się o inwestycję wartą dziesiątki milionów złotych, dlatego 59 tys. zł to nie aż tak duży wydatek, a ogromna pomoc. Określenie preferencji klienta pozwala ograniczyć ryzyko, że powstanie obiekt za drogi, z kiepską frekwencją i niskimi wpływami z biletów. Po prostu chcemy "uszyć" aquapark na miarę.
W badaniu wzięło udział 1.048 osób, wylosowanych spośród mieszkańców Świdnicy oraz mieszkających w miejscowościach oddalonych od Świdnicy o godzinę jazdy. Według biorących udział w ankiecie świdnicka wieża do nurkowania - jeden z pomysłów władz miasta - to coś co przykuje uwagę odwiedzających.
Badania przygotowane przez CBS zostaną wykorzystane w pracach nad ostatecznym kształtem aquaparku.
- Przygotowanie takiej koncepcji już zleciliśmy i sądzę że będzie gotowa za około miesiąc-dwa. W następnym kroku przygotujemy formułę finansową, ponieważ koszt całej inwestycji w dużej części będzie musiał pokryć partner prywatny. Następnie w trybie konkurencyjnym będziemy wyłaniać inwestora. Z końcem roku powinniśmy wiedzieć: kto, jaki park, kiedy i za ile wybuduje - dodaje wiceprezydent Pałac.


16 kwietnia 2008 - Ładnie mieszkać

Władze Strzegomia doceniły mieszkanki, które dbają o swoje otoczenie. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn postanowili nagrodzić strzegomian, którzy troszczą się o estetykę swojego otoczenia.
Wyróżniono cztery mieszkanki - Irenę Górską, Stanisławę Opach, Marię Łoś oraz Halinę Sochę.
- Od wielu lat, przez Urząd Miejski w Strzegomiu, organizowany jest konkurs na estetykę wsi i zagrody. Jednak nie tylko mieszkańcy wsi dbają o swoje otoczenie. W mieście jest wiele osób, które z równym zaangażowaniem troszczą się o swoje balkony, podwórka czy sąsiadujące z nimi skwery, i właśnie te osoby postanowiliśmy wyróżnić i nagrodzić - wyjaśnia Tadeusz Wasyliszyn.
Władze Strzegomia zachęcają wszystkich do brania przykładu ze strzegomianek i równie aktywnej dbałości o swoje obejścia.


16 kwietnia 2008 - Odcinek specjalny - po rajdzie

Zapraszamy wszystkich do wysłuchania dzisiejszej audycji Odcinek Specjalny!
Podsumujemy w niej zakończony w zeszłym tygodniu Platinum 36 Rajd Elmot Remy. Będziecie mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych wywiadów i niepowtarzalnych dźwięków samochodów rajdowych.
W dzisiejszym programie rozstrzygniemy także konkurs przeprowadzony podczas Platinum 36 Rajdu Elmot Remy. Trzy łatwe pytania i 4 interesujące nagrody. Kto zwyciężył?
Słuchajcie dzisiejszego Odcinka Specjalnego, który poprowadzą wyjątkowo Kinga Bacewicz i Paweł Ziarko
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu dzisiaj o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


16 kwietnia 2008 - Święto Ludowe w Mokrzeszowie

Uroczystości Święta Ludowego w Mokrzeszowie rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele pw. Św. Jadwigi w Mokrzeszowie. W uroczystościach udział wzięli między innymi: Anna Zalewska Poseł na Sejm RP, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Drab, przedstawiciele Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świdnicy, samorządowcy na czele z wojtem gminy Świdnica - Teresa Mazurek i wójtem gminy Marcinowice - Jerzym Guzikiem. Po zakończeniu Mszy Św. Dalsze uroczystości odbywały się na stadionie, gdzie Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego wręczył odznaczenia i dyplomy. W liście gratulacyjnym skierowanym z kancelarii Wicemarszałka Sejmu RP - Jarosława Kalinowskiego do Wójta Gminy Świdnica Pani Teresy Mazurek, czytamy: Szanowna Pani, Serdecznie Panią pozdrawiam w Dniu Święta Ludowego. Wyrażam swoje uznanie wobec włożonego przez Panią wkładu pracy i zaangażowania na rzecz krzewienia i proponowania kultury narodowej. Cieszy fakt, że w dzisiejszych czasach, kiedy praca społeczna nie jest w cenie, są ludzie, którzy nad marazm przedkładają działanie dla dobra wspólnego. Gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę pełnej realizacji zamierzeń w życiu osobistym i pracy zawodowej.


15 maja 2008 - Katarzyna Iwanio pojedzie

Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamieńskiego, którego członkiem jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara -Słobódzkiego w Świdnicy organizuje od października międzynarodowy projekt "Wielokulturowość - problem czy bogactwo. Program ten zyskał dofinansowanie Narodowej Agencji Programu "Młodzież w Działaniu". Celem programu jest promowanie ogólnej aktywności obywatelskiej wśród młodzieży, a w szczególności jej europejskich postaw obywatelskich, rozwijanie poczucia solidarności i promowanie tolerancji wśród młodzieży, zwłaszcza w celu wzmocnienia spójności społecznej w Unii Europejskiej, pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów.
Z MDK wyłoniona do udziału w projekcie została - Katarzyna Iwanio. Z całej Polski w projekcie uczestniczą tylko trzy osoby. Projekt realizowany będzie we Francji, w miejscowości La Ferte Saint Aubin od 12 do 19 lipca.
Katarzyna Iwanie jest wieloletnią uczestniczką MDK. Jej talent objawiał się w różnych dziedzinach. Współtworzyła zespół muzyczny "Nokturn". Prezentowała placówkę w spektaklach teatralnych wraz z grupą "Cedeen". Jej prace plastyczne wyeksponowane były na indywidualnej wystawie. Ponadto jest honorowym członkiem Rady Aktywnej Młodzieży działającej przy MDK. Wielokrotnie reprezentowała placówkę na międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży w Krakowie i Bukowinie Tatrzańskiej. Od dwóch lat jest studentką, pomimo tego identyfikuje się z MDK-iem i godnie go reprezentuje na spotkaniach Aktywnej Młodzieży w kraju i za granicą.


15 maja 2008 - Przewaga sześciopunktowa

Wczoraj Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się w Oleśnicy z Pogonią Oleśnica.
Świdniczanie w całym meczu mieli przewagę jednak nie odzwierciedliło się to w bramkach. Mecz zakończył się wynikiem 1:1. Polonia-Sparta Świdnica utrzymała nadal sześciopunktową przewagę ponieważ Ślask II Wrocław również zremisował z Karkonoszami Jelenia Góra 0:0.
AKS Strzegom nadal przegrywa wczoraj uległ na własnym boisku w meczu z Orla Wąsosz 0:3 i w tabeli zajmuje ostatnie miejsce z coraz większą stratą do drużyn z nią sąsiadujących.


15 maja 2008 - Złodziej impulsów telefonicznych i prądu

Do 10 lat pozbawienia wolności może grozić mężczyźnie, który włamując się do szaf kablowych dokonywał kradzieży impulsów telefonicznych. Podczas przeszukania jego mieszkania policjanci ujawnili nielegalnie podłączenie do sieci elektrycznej.
Były pracownik Telekomunikacji Polskiej będąc w posiadaniu specjalistycznego klucza do szaf kablowych oraz mikrotelefonu, włamywał się do szaf kablowych, po czym przy pomocy mikrotelefonu podłączał się do zakończeń magistrali kablowej i wybierał kod dostępu, podawał numer telefonu, który ma być doładowany, w ten sposób doładowywał telefony swoje i swoich znajomych. Jedno doładowanie, za które płacił nieznany jemu abonent telefonii stacjonarnej TP SA wynosiło 10 zł. W okresie 2 lat okradł w ten sposób 343 osoby na kwotę 3 430 zł., popełniając tym samym 343 przestępstwa, ponieważ kradzież impulsów telefonicznych jest przestępstwem, bez względu na wartość skradzionych impulsów. Poszczególne doładowania w kwocie 10 zł. są wyszczególnione na rachunku telefonicznym.
W trakcie wykonywanych czynności w mieszkaniu zatrzymanego policjanci ujawnili nielegalny pobór energii elektrycznej. W ścianie za szafą, mężczyzna wybił dziurę, przy pomocy stycznika podłączył się do obwodu elektrycznego, do którego były podłączone urządzenia odbiorcze dużej mocy (np. grzejniki elektryczne). Straty na szkodę ENERGIA PRO wynoszą nie mniej niż 4 000 zł.
Dzisiaj mężczyzna zostanie przesłuchany zostanie mu przedstawiony zarzut kradzieży energii elektrycznej grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa kradzieży impulsów telefonicznych jest rozwojowa - poszkodowanych może być znacznie więcej.


15 maja 2008 - Chcesz podjąć pracę za granicą?

Osoby zainteresowane zagranicznymi ofertami pracy miały możliwość uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez Gminne Centrum Informacji przy współpracy z Urzędem Pracy w Strzegomiu z Doradcą Europejskich Służb Zatrudnienia EURES - Magdaleną Wieczorek.
Doradcy i Asystenci EURES zajmują się międzynarodowym pośrednictwem pracy, udzielają informacji o warunkach pracy i życia w Unii Europejskiej, organizują rekrutacje, pomagają poszukującym pracy i pracodawcom w poruszaniu się na europejskim rynku pracy. Uczestnicy spotkania mieli możliwość dowiedzieć się, jak efektywnie korzystać z usług oferowanych przez EURES, na co zwracać szczególną uwagę przy podejmowaniu pracy za granicą oraz jak korzystać z opieki zdrowotnej oraz innych dziedzin niezbędnych przy podjęciu pracy poza granicami naszego kraju.
Szczegółowych informacji na temat Europejskich Służb Zatrudnienia udzielają: asystent EURES, PUP Świdnica - Mariusz Ośka tel. (074) 856-18-23,
doradca EURES, DWUP filia Wrocław - Magdalena Wieczorek, tel. (071) 782-92-11 oraz pracownicy GCI w Strzegomiu - (074) 856-05-29.


15 maja 2008 - Pakiet dla dzieci

Od dzisiaj oferta cyfrowej telewizji kablowej operatora Multimedia Polska została poszerzona o kolejny pakiet cyfrowy - Cyfrowy Kids, zawierający 5 nowych kanałów dla dzieci: CBeebies, KidsCo, JimJam, Da Vinci Learning i Bebe TV.
Od 1 czerwca do pakietu Cyfrowy Kids dołączy nowy kanał - Nick (Nickleodeon)
" To już 8 pakiet telewizji cyfrowej, który zaproponowaliśmy naszym abonentom. Tym razem oferta przygotowana została specjalnie dla najmłodszych widzów. Choć i rodzice będą usatysfakcjonowani, gdyż nowe kanały mają wiele pozycji o edukacyjnym charakterze. - przekonuje Edyta Bukowska, Content Manager Multimedia Polska.
Obecnie najmłodsi abonenci Multimediów mogą wybierać programy spośród 12 kanałów przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Tym samym Multimedia proponują najbogatszą ofertę dla dzieci wśród operatorów telewizji kablowej w kraju.
Koszt pakietu Cyfrowy Kids to 8 zł brutto miesięcznie.


15 maja 2008 - Będą pamiętać

8 maja pozostanie na zawsze w pamięci społeczności Publicznego Gimnazjum Nr 1, jak również całego miasta. W tym dniu szkoła otrzymała imię Sybiraków. Ceremonia nadania imienia szkole rozpoczęła się uroczystą Mszą w Kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, celebrowaną przez ks. proboszcza Augustyna Nazimka. W czasie mszy poświecono sztandar szkoły przekazany przez burmistrza Świebodzic - Bogdana Kożuchowicza na ręce dyrektor Małgorzaty Schabowskiej. Uroczystości kościelne uświetniła obecność Chóru Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym.
Po nabożeństwie oddano hołd poległym Sybirakom u stóp obelisku Koła Sybiraków w Świebodzicach usytuowanego przy kościele pod wezw. św Mikołaja.
Około 11.30 pochód mieszkańców miasta, młodzieży i zaproszonych gości, prowadzony przez członków Koła Sybiraków w Świebodzicach oraz poczet sztandarowy Gimnazjum Nr 1 wyruszył w kierunku szkoły. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz i Wizytator Kuratorium Oświaty Małgorzata Rachwalska odsłonili tablicę z nazwą szkoły. W holu nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy ufundowanej przez Koło Sybiraków w Świebodzicach (Tadeusz Fedorowicz, Jerzy Orabczuk, Jadwiga Pichurska, ks. Augustyn Kordecki).


15 maja 2008 - Wystawiaj się na Pucharze Świata

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców.
Pod koniec czerwca Strzegom będzie już po raz szósty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze widzów i miłośników jeździectwa. W zeszłym roku na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 wystartowali zawodnicy z 20 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 25 tysięcy widzów. Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia propozycji dla wystawców handlowych.
Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od kilku mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
Podobnie jak w zaszłym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2008. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 % zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek mogą otrzymać nawet 50-procentowy rabat w opłacie za stoisko.
Informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia - >>> zobacz


15 maja 2008 - Przedszkolaki o gminie

Co to jest władza? Jak tworzy się budżet? Kiedy radni za dużo rozmawiają, czy dzwoni Pan na nich dzwonkiem, czy stuka młotkiem? Kto w naszej gminie sprawuje władzę? To jedne z wielu pytań, na jakie wójt gminy Świdnica oraz zaproszeni goście odpowiadali w trakcie I quizu wiedzy samorządowej w Przedszkolu w Pszennie.
"To pierwszy taki quiz zorganizowany w przedszkolu w Pszennie, ale już dziś można było się przekonać, że warto inwestować w najmłodsze pokolenie. Przedszkolakom wystarczyła jednodniowa wizyta w urzędzie, aby bez problemów odpowiedzieć na pytania dotyczące symboli w herbie gminy czy też zapamiętać dane najważniejszych osób sprawujących władzę w urzędzie" - mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podczas spotkania z przedszkolakami.
Zwycięzcy quizu otrzymali nagrody książkowe, a na wszystkich uczestników czekały słodkie upominki.


15 maja 2008 - Spotkanie z Barbarą Kosmowską

2 czerwca o godzinie 13.00 w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbędzie się spotkanie z Barbarą Kosmowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Po spotkaniu będzie można kupić książki pisarki.
Barbara Kosmowska pisze dla dzieci i dorosłych. W obu dziedzinach osiąga sukcesy. Jest laureatką I nagrody w konkursie na Dziennik polskiej Bridget Jones za "Teren prywatny". W 2007 roku otrzymała I nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren.
Autorka współpracuje z czasopismem o literaturze dla dzieci "Guliwer". Jest adiunktem Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.


15 maja 2008 - "Opowiem wam swoją historię"

14 maja w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach odbył się I Świebodzicki Przegląd Teatrów Terapeutycznych, którego celem była promocja zdrowego stylu życia poprzez upowszechnianie wzorców i postaw prozdrowotnych w formie projektu teatralnego. Adresatami przeglądu byli uczniowie wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i kulturalnych z gminy Świebodzice.
Młodzież Zespołu Szkół im. Stanisława Prosińskiego w Świebodzicach, a dokładnie 10 - osobowa grupa uczniów klasy I b technikum informatycznego pod kierunkiem pani Bożeny Olędzkiej, wystawiła autorską sztukę pod tytułem "Opowiem wam swoją historię". Bohater, 19 - letni Marek, w dniu pierwszego egzaminu maturalnego dokonuje przed zgromadzoną widownią spowiedzi ze swojego krótkiego, ale jakże burzliwego życia, ilustrując ją scenami z ważniejszych i przełomowych momentów.
Przedstawienie spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem zarówno ze strony jurorów jak również, co szczególnie cieszy, widzów.


15 maja 2008 - Info-Centrum odwiedziło gimnazja

Gminne Centrum Informacji z myślą o gimnazjalistach przygotowało prezentację multimedialną zawierającą opis szkół średnich.
Celem prezentacji było przybliżenie aktualnych kierunków kształcenia, zasad rekrutacji, a także oferowanych zajęć pozalekcyjnych. Podczas spotkania GCI promowało także Lokalny Punkt Informacji EURODESK, którym od grudnia jest strzegomskie Info-Centrum. Prezentacja została omówiona w czterech szkołach: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum w Jaroszowie oraz Goczałkowie. Łącznie w spotkaniach uczestniczyło ok. 300 gimnazjalistów.
Osoby zainteresowane mogą uzyskać więcej informacji w biurze GCI, Rynek 38, pok.


14 maja 2008 - Dzień Dziecka z końmi

LKS Stragona zaprasza na Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka Końmi - Skarżyce 2008. Swoich sił w zabawach jeździeckich i zwinnościowych będą mogły spróbować całe rodziny. Piknik odbędzie się w niedzielę 25 maja.
Jest to już druga edycja imprezy, zeszłoroczna cieszyła się spory zainteresowaniem, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. W programie konkursy jeździeckie dla dzieci, gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy jazdy konnej, przejażdżki na kucykach oraz zwiedzanie stajni. Dla wszystkich biorących udział w konkursach i zabawach przewidziane są nagrody.
Piknik odbędzie się w niedzielę, 25 maja w godzinach popołudniowych na terenie Stadniny Koni w Skarżycach. Impreza rozpoczyna się o godzinie 14.00, zakończenie planowane jest na godzinę 19.00. Wstęp oraz wszystkie atrakcje są bezpłatne.


14 maja 2008 - "Stop łobuzom na ulicach"

Wczoraj w Urzędzie Gminy w Marcinowicach odbyło się pierwsze spotkanie - "stół roboczy" w związku z akcją "Stop łobuzom na ulicach". W gronie zaproszonych gości znaleźli się: Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy d/s Prewencji podinspektor Marek Cupiał, Naczelnik Sekcji Prewencji KPP nadkomisarz Janusz Cygal, Kierownik Posterunku Policji w Marcinowicach aspirant sztabowy Jan Szczygieł oraz dzielnicowy sierżant sztabowy Tomasz Zdeb.
Zaproszeni na spotkanie radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, pedagodzy szkolni oraz księża zapoznali się z założeniami akcji, a także podzielili się z obecnymi problemami swoich środowisk. Zaangażowanie społeczności lokalnych do zwalczania zachowań społecznie nieakceptowanych i kryminogennych.
Chociaż statystyki wskazują, że sytuacja na terenie gminy Marcinowice nie wygląda źle wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili, że należy ciągle pracować nad poprawą bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Organizatorem spotkania i koordynatorem akcji na terenie Gminy Marcinowice jest Władysław Gołębiowski - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach. Następne spotkanie w czerwcu.


14 maja 2008 - Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego

Siedem osób, zerowy budżet i pobłażliwe uśmieszki wszystkich, których prosiliśmy o wsparcie, co z tego udało się sklecić? I Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju koło Częstochowy.
I chociaż pełni wątpliwości, jeszcze kilka dni przed imprezą chcieliśmy zrezygnować okazało się, że odnieśliśmy duży sukces. Kilkudziesięciu uczestników Festiwalu z całej Polski i kilka tysięcy widzów na Koncercie Galowym to coś co przerosło nasze oczekiwania.
Teraz, prawie rok po tamtym wydarzeniu, przygotowujemy się do kolejnej edycji Festiwalu. Wiemy, że będzie to II Ogólnopolski Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Śpiewać może każdy od kilku do kilkudziesięciu lat. Jeśli będzie takie zainteresowanie jak w ubiegłym roku impreza potrwa trzy dni. W piątek 12 września, zaplanowaliśmy warsztaty muzyczne z udziałem Krystyny Maciejewskiej, żony Janusza Gniatkowskiego, w sobotę 13 września odbędą się przesłuchania konkursowe. Jak poprzednio jury będzie profesjonalne i sprawiedliwe Nina Urbano - piosenkarka, Maria Szabłowska znana z programu Videoteka Dorosłego Człowieka, Marek Gaszyński - dziennikarz muzyczny oraz Edward Spyrka - kompozytor, od wielu lat związany z Festiwalem Opolskim.
Niedziela, 14 września będzie wielkim świętem Janusza Gniatkowskiego. Od rana będą śpiewały zespoły związane z tym artystą, laureaci poprzedniej edycji Festiwalu, zaproszeni goście. Będą konkursy i zabawy. Koncert Galowy, który poprowadzi Zofia Czernicka, będzie w całości poświęcony Januszowi Gniatkowskiego.
W festiwalu mogą wziąć udział soliści, duety, małe zespoły wokalne w kategoriach wiekowych: do 7 lat, od 8 do 12 lat, od 13 do 18 lat i dorośli. Jeśli chcesz wziąć udział, wypełnij kartę zgłoszeń i >>> wyślij na adres znajdujący się w regulaminie


14 maja 2008 - "Masz Głos, Masz Wybór"

Wczoraj w świdnickim Domu Nauczyciela w ramach programu "Masz Głos, Masz Wybór" odbyło się spotkanie różnych organizacji społecznych z władzami Świdnicy i Powiatu Świdnickiego. Podczas debaty rozmawiano o lokalnych problemach i sposobach ich rozwiązywania. Na liczne pytania osób przybyłych na to spotkanie odpowiadał Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek oraz jego zastępca - Ireneusz Pałac.
Akcję w Świdnicy zorganizowało Dolnośląskie Centrum Inicjatyw Społecznych we współpracy z Kołem Ligi Kobiet Polskich, Stowarzyszeniem "Amazonki", Stowarzyszeniem Chorych ze Stomią "Życie", Stowarzyszeniem Artystów "Kanon" i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci.


14 maja 2008 - "Pamięć i Obecność"

Jutro w Świdnicy rozpoczyna się trzecia edycja Jan Paweł II - "Pamięć i Obecność".
W dniach 15-18 maja odbędą się między innymi wystawy fotograficzne, koncerty, wspomnienia, projekcja filmu - "Karol - Papież, który pozostał człowiekiem", rajd rowerowy.
Na wszystkie imprezy podczas tych dni wstęp jest wolny.


14 maja 2008 - Puchar lekkoatletyczny

Dzisiaj w Świdnicy, na stadionie sportowym Osiedla Zawiszów odbył się Puchar Lekkoatletyczny szkół ponadgimnazjalnych.
W kategorii dziewcząt zwyciężyły dziewczęta z ZSO Nr III Świdnica, kolejne miejsca zajęły: 2 - ZS Nr 3 Świdnica, 3 - ZSO Strzegom, 4 - ZSO Świebodzice, 5 - ZSE Świdnica, 6 ZS Strzegom.
Wśród chłopców pierwsze miejsce zajęła ZSM Świdnica, kolejne miejsca: 2 - ZSB-E Świdnica, 3 - ZSO NR III Świdnica, 4 - ZSO Strzegom, 5 - ZSE Świdnica, 5 - ZS Nr III Świdnica, 6 - ZS Nr 3 Świdnica, 7 ZSO Świebodzice.


14 maja 2008 - Tydzień Europejski w Przedszkolu

Edukacja europejska ma znaczące miejsce w procesie oddziaływania pedagogicznego. Bardzo ważną rzeczą w edukacji dzieci jest wychowanie ich w świadomości, że nie jesteśmy sami na świecie, że obok nas żyją ludzie innych narodowości, odmiennych kultur i religii.
Od 5 do 12 maja w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka w Strzegomiu realizowanie były zagadnienia z zakresu edukacji europejskiej.
Poszczególne grupy wiekowe poznawały wybrane kraje - członków Unii Europejskiej: Polskę, Francję, Włochy i Grecję. Dzieci zapoznały się z historią, położeniem geograficznym, kulturą danego kraju. Wiedzą, jakie barwy narodowe posiadają wybrane kraje, znają ich stolice i hymn. Uczyły się tańców, zabaw ze śpiewem i powitania w różnych językach. Wykonały albumy, pocztówki, gromadziły zdjęcia. W przedszkolu przygotowały potrawy narodowe poszczególnych państw: pizzę, sałatkę grecka, francuskie ciasteczka.
Uroczystym podsumowanie Tygodnia Europejskiego była muzyczna podróż po pięknych unijnych krajach. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat Unii i zostały nagrodzone żółtymi gwiazdkami.


14 maja 2008 - "Cudne manowce"

Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gmina Świdnica zapraszają na IX Gminny Przegląd Muzyczny Młodych Artystów -"Wysypisko", który odbędzie się 16 maja o godzinie 9.30 w świetlicy wiejskiej w Lutomi Dolnej.
Ideą konkursu jest, by był to przegląd jak zawsze bez barier - prowadzony przez dzieci dla dzieci. Organizatorom nie zależy bowiem na twardej walce i rywalizacji, ale na wspólnym muzykowaniu, obcowaniu z muzyką w formie zabawy.
Tegoroczny konkurs, w którym udział wezmą wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Świdnica, odbędzie się pod hasłem: "cudne manowce", czyli z piosenką na wędrownym szlaku.
Dla zwycięzców przygotowano nagrody, dla wszystkich wspaniałą zabawę i nowe doświadczenia, ponieważ wszystkie utwory wykonywane będą z żywym akompaniamentem zespołu "Big-Band".


14 maja 2008 - Spowodował wypadek

8 maja w Gminie Dobromierz doszło do wypadku drogowego, w którym samochód osobowy potrącił stojącą na poboczu 16 letnią dziewczynę. Poszkodowana została przewieziona do Szpitala, stwierdzono u niej złamanie kości podudzia. Kierowca, który spowodował wypadek zbiegł z miejsca zdarzenia.
9 maja policjanci z Posterunku Policji w Dobromierzu zatrzymali 34 letniego mężczyznę podejrzanego o spowodowanie wypadku. Zatrzymany został doprowadzony 11 maja do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, która wobec niego zastosowała dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w kwocie tysiąca złotych. Za spowodowanie wypadku drogowego mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.


14 maja 2008 - VI Miting Lekkoatletyczny

Uczniowski Klub Sportowy "Olimpia" działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu zaprasza miłośników lekkoatletyki na VI Mityng Lekkoatletyczny, który odbędzie się 31 maja.
Początek zawodów o godzinie 10.00 na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Mickiewicza.
W programie: biegi na 60 m, 400 m, 600 m, mieszana sztafeta 4 x 200 m i skok w dal w kategorii szkół podstawowych oraz biegi na 100 m, 800 m, 1000 m, mieszana sztafeta 4 x 400 m i skok w dal w kategorii szkół gimnazjalnych.


14 maja 2008 - Żarów Biega

W tym roku po raz pierwszy Żarów weźmie udział w Ogólnopolskiej akcji Polska Biega 2008. Impreza odbędzie się 17 maja, rozpocznie się o godzinie 10:30 ogólną rozgrzewką, którą poprowadzi Wicemistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki Tomasz Rudnik.
Biegacze wystartują w kategoriach: Szkoły Podstawowe (dziewczęta i chłopcy) - ok 500 metrów, Gimnazja (dziewczęta i chłopcy), oraz OPEN Kobiet - ok. 1 600 metrów oraz OPEN mężczyzn - ok. 3 200 metrów.
Nagrodami w biegu w Parku w Łażanach są puchary za pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych, medale za pierwsze 3 miejsca w kategoriach wiekowych, nagrody rzeczowe w miarę pozyskania sponsorów, w biegu Open klasyfikacja najlepszego zawodnika Gminy Żarów.


13 maja 2008 - Wydobycie rud srebra i ołowiu

"Jednym z mało znanych faktów z historii Świdnicy jest funkcjonowanie w 1779 w tym mieście przez pół roku Urzędu Górniczego. W Archiwum Państwowym w Katowicach zachowały się stare plany górnicze na których przybite są pieczęcie świdnickiego urzędu. Istnienie jego nie było przypadkowe i z pewnością zadecydowała o tym ranga miasta oraz eksploatacja w okolicach Świdnicy (w Górach Wałbrzyskich i Sowich) węgla kamiennego oraz rud metali."
"Wydobycie rud srebra i ołowiu w pobliżu Świdnicy", tak zatytułowany jest kolejny tekst historyczny autorstwa Dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - Wiesława Rośkowicza, który zamieściliśmy w dziale "historia" naszego serwisu informacyjnego. Zachęcamy gorąco do jego przeczytania - . . . czytaj więcej


13 maja 2008 - Pielęgniarki zostały przeszkolone

W dniach 5 i 6 maja w pięknej scenerii Pałacu Fundacji Świętej Jadwigi w Morawie odbyło się szkolenie dla pielęgniarek i położnych pracujących na terenie Powiatu Świdnickiego na temat profilaktyki cukrzycy. Szkolenie zostało zorganizowane przez Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Roche Diagnostics Polska.
- "U chorych na cukrzycę dochodzi do uszkodzenia naczyń i nerwów w nogach, stopy są coraz mniej wrażliwe na dotyk, ucisk, ból i temperaturę, skóra jest sucha. Zaburzenia mogą powodować fatalne następstwa, a brak kontroli może prowadzić do powstania tzw. "stopy cukrzycowej" grożącej nawet amputacją kończyny" - mówił podczas wykładu doktor Maciej Starzyk z Wrocławia. Na całym świecie cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, którą powodują między innymi złe nawyki żywieniowe.
-" Wiele cennych uwag i wskazówek m.in. na temat sposobów właściwego odżywiania osób chorych na cukrzycę pielęgniarkom przekazała Aleksandra Gustowska - dietetyczki z Kłodzka. Panie miały również możliwość poszerzenia swojej wiedzy w zakresie pielęgnacji chorego ze stopą cukrzycową oraz uzyskania informacji na temat zasad dobierania obuwia dla diabetyka." - mówi Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za organizację szkolenia.
Wszystkie uczestniczki szkolenia zapoznały się też z najnowszym sprzętem diabetologicznym dostępnym na rynku zaprezentowanym przez Katarzynę Kurbiel z Roche Diagnostics Polska, który może być stosowany w leczeniu cukrzycy zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Na zakończenie szkolenia wszystkie panie otrzymały materiały edukacyjne i najnowszą literaturę na temat cukrzycy.


13 maja 2008 - Wychowawca kolonii

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza na 36-godzinny kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Kurs poprowadzą doświadczeni edukatorzy, praktycy - wychowawcy, którzy na swych zajęciach w głównej mierze dzielą się swoim doświadczeniami.
Szczegóły kursu - >>> zobacz


13 maja 2008 - Marcin Majcher i Daniel Leśniak

Świdnicka załoga Milwaukee Millers Oils Rally Team - Marcin Majcher - Daniel Leśniak zwyciężyła w klasie A7 w Rajdzie Elmot. Dla Mistrzów Polski w klasie A7 był to pierwszy start w tym sezonie.
- Rajd był bardzo ciężki. Ostatnio startowaliśmy podczas Rajdu Nikon we wrześniu, oraz podczas Barbórki w Warszawie, więc bardzo obawiałem się tego, jak sobie poradzimy po tak długiej przerwie. - powiedział Marcin Majcher. - Okazało się, że nie jest źle. Co prawda Zbyszek Cieślar w Renault Clio odjechał nam na około 25 sekumd po pierwszym etapie, ale pozostali zawodnicy byli za nami, co było szczególnie pocieszające, bo dysponowali znacznie nowszymi technologicznie samochodami. Drugiego dnia Zbyszkowi zepsuło się auto, my z kolei nieco przyspieszyliśmy no i udało nam się wygrać cały rajd o zaledwie 16,5 sekundy. Drugi dojechał coraz bardziej deptający nam po piętach Bartek Boruta w Renault Clio R3. Walka była bardzo wyrównana, jechaliśmy naprawdę szybko - oczywiście były takie miejsca na trasie, w których naszą Hondą dało się pojechać szybciej, ale były też takie, które pojechaliśmy maksymalnie szybko, i szczerze powiem, że wydaje mi się że wycisnęliśmy z naszego auta absolutne maksimum. Co ważne, udało nam się przez te dwa dni utrzymać maksymalną koncentrację i nie popełnić żadnego błędu, no i nie złapaliśmy "kapcia" co na Elmocie wcale nie jest takie oczywiste.
Rewelacyjnie spisały się na naszym "domowym" rajdzie opony Kumho, oraz produkty naszego nowego sponsora - Millers Oils - oleje i płyny hamulcowe oraz dodatki do paliw.
Dziękujemy również naszemu stałemu od 2003 roku sponsorowi - Milwaukee. Walka w klasie A7 była naprawdę fascynująca. Serdecznie dziękujemy naszym kibicom - lokalny patriotyzm czuliśmy na każdym kroku. Dziękujemy także naszej ekipie serwisowej za dobrą pracę przed i podczas rajdu.


13 maja 2008 - "Bieg Pamięci Gross-Rosen - Rogoźnica 2008"

10 maja w Muzeum Gross-Rosen i w parku w Rogoźnicy odbyły się XXII Otwarte Biegi Przełajowe "Bieg Pamięci Gross-Rosen - Rogoźnica 2008". Organizatorami biegów byli: Gmina Strzegom, Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Muzeum Gross-Rosen. Biegi rozpoczęły się w Muzeum w Gross-Rosen złożeniem wieńców pod Pomnikiem Pomordowanych. Gośćmi Biegów byli: Przewodniczący Rady Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu Ryszard Lech, Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, Radna Powiatu Świdnickiego Sabina Cebula, Przewodniczący Rady Miasta Strzegomia, Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Przed samymi biegami w parku w Rogoźnicy Burmistrz Lech Markiewicz zapalił Ogień Pamięci przeniesiony przez sztafetę dzieci z SP Rogoźnica z Muzeum w zniczu na Pomniku Pamięci. W biegach wystartowało 325 zawodniczek i zawodników z powiatów: jeleniogórskiego, jaworskiego, wałbrzyskiego i świdnickiego.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, oraz nagrody rzeczowe. Sędzią Głównym biegów był Leszek Noworól, biurem zawodów kierowała Annabela Wierzbicka. Szczegółowe wyniki - >>> zobacz


13 maja 2008 - Ptasie reality show!

Już nie lornetka a internet sprawił, że miliony internautów na całym świecie mogą podglądać życie rodzinne jerzyków - ptaków wyjątkowych, prawnie chronionych.
Stało się to realne dzięki współpracy Fundacji "Ratujmy Ptaki" ze Szczecina oraz operatora telekomunikacyjnego Multimedia Polska, który stworzył techniczną możliwość przeprowadzenia transmisji. Jest to pierwsza transmisja z gniazda jerzyków w Polsce i zaledwie trzecia w Europie!
Po raz pierwszy w Polsce, internauci z całego świata - miłośnicy przyrody i wszyscy ciekawi codziennego życia ptaków, mogą na żywo obserwować losy szczecińskich rodzin jerzyków. W jednym z dwóch gniazd, w których zainstalowane zostały kamery pojawiła się już pierwsza para ptaków. Teraz czekamy na drugą.
- Ogromnym problem jest niszczenie ich gniazd podczas docieplania bloków osiedlowych, gdzie jerzyki mają swoje miejsca lęgowe. W męczarniach giną śmiercią głodową zabudowywane żywcem w swoim miejscu gniazdowania. Dlatego spółka Multimedia Polska zaangażowała się w ten projekt. Sieć Multimedia obejmuje swym zasięgiem ok. 2 tysięcy miast i miasteczek, a w nich kilkadziesiąt tysięcy Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych. Wierzymy, że dzięki nagłośnieniu problemu, stworzeniu możliwości obserwowania oraz poznania zwyczajów tych niezwykłych ptaków, przyczynimy się do ocalenia wielu gniazd - powiedziała Krystyna Kanownik, rzecznik prasowy Multimedia Polska.
Zapraszamy pod adres live.org.pl gdzie wszyscy internauci mogą oglądać ptasi reality show, czyli transmisję z dwóch budek lęgowych szczecińskich jerzyków oraz na www.multimedia.pl, gdzie prowadzone są konkursy na temat ptasich bohaterów.


13 maja 2008 - V Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbył się V Międzyszkolny Konkurs Matematyczny klas trzecich pod hasłem "Matematyka i sport". Wzięło w nim udział 12 uczniów z sześciu świdnickich szkół (SP1, SP4, SP5, SP6, SP10 i Społeczna). Była to grupa wybrańców, tj. najlepszych matematyków ze swoich szkół.
Celem przedsięwzięcia było wyzwolenie aktywności uczniów oraz rozbudzenie zainteresowania matematyką. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, rywalizując z uczestnikami z innych szkól. Dzieci obliczały m. in. cenę biletów na imprezę sportową, czas otwarcia klubu sportowego czy datę inauguracji olimpiady. Było też specjalne zadanie dla "asa matematyki".
Do pisemnych zmagań dzieci przystąpiły po przejściu matematycznego toru przeszkód, który pomogły im przejść trzy sportsmenki z matematycznymi imionami Iksik, Cyferka i Grafik.
Po sprawdzeniu 12 konkursowych prac jury w składzie: Joanna Andrzejewska, Bernadeta Figiela i Joanna Kurzawa postanowiło przyznać: I miejsce - Rafałowi Krawętkowi z SP10, II miejsce - Szymonowi Józwickiemu z SP4 i III miejsce - Mateuszowi Basiakowi z SP 5.
Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa i order matematyczny. Organizatorkami konkursu, jak co roku, były nauczycielki nauczania zintegrowanego Renata Pasik i Marzena Barylak.


13 maja 2008 - "Dni Godności"

13 maja już po raz ósmy przez świdnicki Rynek przemaszerowały osoby niepełnosprawne wraz w rodzinami, przyjaciółmi oraz opiekunami.
Tak zainaugurowano coroczne "Dni Godności".
Po przemówieniu Prezydenta Świdnicy - Wojciecha Murdzka, który wskazał na większą potrzebę obecności ludzi niepełnosprawnych w życiu miasta, w Rynku miał miejsce happening z udziałem z udziałem szczudlarzy i mimów, można było zobaczyć również występy artystyczne wychowanków Stowarzyszenia "Serce" oraz Młodzieżowego Domu Kultury a także obejrzeć wystawę fotografii prezentującą osoby niepełnosprawne w ich codziennych zajęciach.


13 maja 2008 - "Senior - Przedszkolak"

W ostatnim czasie seniorzy z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy spotkali się z dziećmi z Przedszkola nr 4 w ramach programu realizowany przez Anię - terapeutkę DDP "Integracja Międzypokoleniowa".
Spotkanie odbyło się w jednym z parków, wspólnie bawiono się przy wykorzystaniu chusty klanzy. Były również indywidualne zabawy Senior - Przedszkolak, zabawy w piaskownicy, na karuzeli i wiele innych. Takie spotkania odbywają się raz w miesiącu, pensjonariusze miło spędzają czas w towarzystwie maluchów i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.


13 maja 2008 - Laureat "Małego Omnibusa"

W środę 7 maja odbył się w Szkole Podstawowej nr 5 konkurs wiedzy "Mały Omnibus" dla uczniów klas trzecich. Wyłonieni najlepsi uczniowie ze świdnickich szkół podstawowych rywalizowali o niebanalne zwycięstwo, bo o tytuł Omnibusa Roku 2008.
W tym roku bezkonkurencyjny był Antoni Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy. Ten wszechstronny konkurs odbył się w dwóch częściach: pisemnej i ustnej. Antoni Nowak, uczeń klasy 3 a, wykazał się szeroką i szczegółową wiedzą podczas odpowiadania na pytania konkursowe.
Antoni podsumował poziom konkursu następującymi słowami: "Pytania nie były trudne, ale trzeba było dużo wiedzieć". Wychowawczyni laureata, Bogusława Pasiewicz twierdzi, iż Antoni swoją wiedzą wykracza ponad poziom swoich rówieśników, jest bardzo aktywnym i zdolnym dzieckiem.


13 maja 2008 - Festyn Rodzinny w Pszennie

24 maja mieszkańcy powiatu bedą mogli wziąć udział we wspaniałej imprezie organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.
Impreza będzie miała charakter rodzinnych potyczek sportowych na wesoło. Będzie mnóstwo zabawy i wspaniałe nagrody. W ramach bloku sportowego odbywać się będą potyczki rodzinne podzielone na dwie grupy: konkurencje indywidualne - i tu będzie można wykazć się między innymi umiejętnością biegu z jajkiem na łyżce czy chodzenia na miniszczudłach oraz konkurencje rodzinne, gdzie oceniane będą umiejętności m.in. strzelania piłką do bramki czy skakania w workach.
Konkurencje indywidualne podzielone zostały na trzy grupy wiekowe: I grupa - do 18 lat, II grupa 19-40 lat i III grupa 41 i starsi. W konkurencjach rodzinnych będą mogli brać udział tylko członkowie najbliżej rodziny. W festynie będą również brali udział partnerzy z Powiatu Bergstrasse z Niemiec oraz goście Urzędu Gminy Świdnica z Niemiec i z Ukrainy. A wszystko w związku z projektem pt. "Dziedzictwo Kulturowe Dolnego Śląska: integracja historyczna - przeszłość i przyszłość. Spotkanie partnerskie w Powiecie Świdnickim 21-25 maja 2008 roku" jakie powiat realizuje wspólnie z partnerami z Niemiec.
Festyn odbędzie się na stadionie w Pszennie o godzinie 15.00.


13 maja 2008 - Forum Grup Partnerskich

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Fundacja Merkury (Regionalne Ośrodki EFS we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze) zapraszają do udziału w Forum Grup Partnerskich. Forum odbędzie się 15 maja roku we Wrocławiu.
Forum będzie niezwykłą okazją do tego, aby zapoznać się z dokonaniami lokalnych grup partnerskich funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska. Istotnym elementem Forum będzie również możliwość włączenia się w ogólnopolską dyskusję nad kształtem prawnym i organizacyjnym funkcjonowania partnerstw w Polsce oraz uzyskanie praktycznej wiedzy na temat finansowania działań partnerskich. Forum będzie również płaszczyzną do nawiązania kontaktów z innymi podmiotami oraz wzajemnej wymiany doświadczeń, skutkujących nowymi pomysłami na projekty i nowymi wspólnymi inicjatywami.
Zapraszamy przedstawicieli organizacji i instytucji zainteresowanych partnerstwami, działających w partnerstwach, planujących działania wspólnie z innymi podmiotami. Początek o godzinie 09.00. Rejestracja na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (budynek D) ul. Uniwersytecka 7-9 Wrocław. Informacje i karta zgłoszeń - >>> zobacz


12 maja 2008 - Western Riding

10 maja w Nowym Jaworowie koło Jaworzyny Śląskiej odbyły się II Otwarte Zawody Western Riding o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej. Turniej zorganizowali: SOKiBP oraz Hodowla "Jaworowe koniki". Na arenie przygotowanej pod zawody, w malowniczej okolicy rozegrano pięć konkurencji: Trail, Reining, Pole Bending, Barrel Racing, Western Pleasure. Dodatkowo rozegrano także zawody w English Pleasure. Do Nowego Jaworowa przyjechało około 30 zawodników, z których część startuje na co dzień w Polskiej Lidze Western i Rodeo.
Rywalizacji w poszczególnych kategoriach przyglądali się kibice, którzy zwłaszcza w przypadku najbardziej widowiskowych konkurencji szybkościowych: Barrel Racing i Pole Bending żywo dopingowali zawodników.
W ciągu całej imprezy Nowy Jaworów odwiedziło około 400 widzów, na co z pewnością miała wpływ piękna pogoda tego dnia. W programie imprezy nie zabrakło także pokazów kaskaderki konnej w wykonaniu grupy Bonanza Ranch: skoków przez ogień, scenek kowbojskich, pokazów dżygitówki i poczty węgierskiej. Wyniki końcowe zawodów - >>> zobacz


12 maja 2008 - Mistrzyni w Olszanach

8 maja do Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach zawitała Gosia Ostrowska - znana i lubiana sportsmenka, uprawiająca z dużymi sukcesami armwrestling. Wizyta mistrzyni odbyła się w ramach popularnego szkolnego cyklu "Spotkanie z ciekawym człowiekiem".
Medalistka mistrzostw świata i Europy juniorek, wielokrotna mistrzyni Polski juniorek i seniorek w siłowaniu się na rękę chętnie spotkała się z młodymi uczniami tamtejszej placówki oświatowej. Gosia opowiedziała licznie zgromadzonym o swoich sukcesach oraz jak doszło do tego, że zainteresowała się akurat armwrestlingiem. Uczestnicy spotkania zasypali z kolei gościa przeróżnymi pytaniami - od bardzo poważnych dotyczących treningu, po całkiem zabawne w stylu "Czy ogląda Pani spidermana?".
Po udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania przyszedł czas na główny punkt programu, czyli siłowanie się na rękę z Gosią. Jak dużą frajdą było to dla uczniów, świadczy długa kolejka chętnych, którzy chcieli skonfrontować swoje siły z mistrzynią. Zabawy było co niemiara.


12 maja 2008 - Masz Głos, Masz Wybór

Myślisz, że Twoi przedstawiciele w samorządzie zapomnieli o Twoich problemach? Otóż okazuje się, że nie zapomnieli. Będzie można przekonać się o tym już jutro podczas organizowanej z władzami miasta i powiatu debaty z mieszkańcami Świdnicy.
W debacie weźmie udział Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Organizatorem głównym debaty - a podobne odbywają się w miastach i gminach na terenie całego kraju - jest Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Akcję w Świdnicy realizuje Dolnośląskie Centrum Inicjatyw Społecznych we współpracy z Kołem Ligi Kobiet Polskich, Stowarzyszeniem "Amazonki", Stowarzyszeniem Chorych ze Stomią "Życie", Stowarzyszeniem Artystów "Kanon" i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci.
Podczas debaty mowa będzie o lokalnych problemach i sposobach ich rozwiązywania, a wszystko to w ramach projektu "Masz głos, masz wybór". Celem programu "Masz Głos, Masz Wybór" jest zainteresowanie obywateli sprawami ich lokalnych społeczności i zachęcenie ich do uczestnictwa w życiu publicznym. Debata rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Domu Nauczyciela w Świdnicy. Warto wpływać na to, co robią nasze lokalne władze. Dołącz do nich. Sprawdź, co robi Twój samorząd.


12 maja 2008 - Obozy w Niesulicach 2008

Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy zaprasza do zapoznania się z tegoroczną ofertą obozów w Niesulicach, adresowaną do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Zachęcamy do skorzystania z naszej propozycji. Nie trzeba być harcerzem, aby przeżyć wielką wakacyjną przygodę. Naszym atutem jest wielkie doświadczenie w organizowaniu obozów prowadzonych metodą harcerską nacechowaną pozytywnością. Nasza oferta to:
obozy o różnych specjalnościach, bezpieczeństwo i wzorowa opieka wychowawcza, kadra z kwalifikacjami, Jezioro Niesłysz - najczystsze na Pojezierzu Lubuskim, wyżywienie - jak u mamy, obfity program: wycieczki piesze i rowerowe, gry i zabawy, ogniska, zajęcia sportowe - ścianka wspinaczkowa i gry zespołowe, kajakowanie, kąpiele w jeziorze - >>> zobacz.
Promocje dla stałych klientów. Zapraszamy.


12 maja 2008 - Sezon kąpielowy

31 maja o godzinie 10.00 planowana jest inauguracja tegorocznego sezonu kąpielowego na strzegomskim kompleksie basenów odkrytych.
Oto najważniejsze i bardzo przydatne informacje dla osób, które będą korzystać z oferty Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Szczegółowy cennik oraz godziny otwarcia - >>> zobacz


12 maja 2008 - Grażyna Łobaszewska

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza 20 maja na wyjątkową imprezę pt. "Koncert z Gwiazdą", podczas której wystąpią: Grażyna Łobaszewska wraz z pianistą Piotrem Mania oraz wokaliści SAK.
Dzień wcześniej odbędą się warsztaty wokalne, w których znana artystka będzie szkolić młodych i zdolnych wokalistów. Swoje umiejętności będą mogli zaprezentować na koncercie.
Koncert 20 maja o godzinie 19.00 w Teatrze Miejskim. Bilety do nabycia w w Studiu Artystycznym "Katharsis" przy ulicy Zamkowej 9 lub w Świdnickim Ośrodku Kultury. Grażyna Łobaszewska - zobacz i posłuchaj


12 maja 2008 - Kosiarka dla Witkowa

Aby utrzymać w dobrym stanie nawierzchnię boisk sportowych w Gminie Jaworzyna Śląska Urząd Gminy zakupił kosiarkę typu ciągnikowego do koszenia trawy.
Trafiła ona do Gminnego Ludowego Klubu Sportowego w Jaworzynie Śląskiej i będzie użytkowana na boisku sportowym w Witkowie. 9 maja, kosiarkę Prezesowi GLKS-u Piotrowi Dudzicowi przekazał Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.
Zakupiona kosiarka nie będzie jedyną jaka trafi do Ludowych Klubów Sportowych, bowiem na spotkaniu władz GLKS-u z Burmistrzem ustalono, że każdego roku o nową kosiarkę będzie wzbogacać się jedna z drużyn.


12 maja 2008 - Gminny Dzień Dziecka

Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zaprasza wszystkie dzieci na Gminny Dzień Dziecka.
30 maja już od godziny 9.00 na boisku sportowym w Marcinowicach na dzieci czekać będą między innymi: zamek dmuchany, zjeżdżalnia, atrakcją będzie również ujeżdżanie byka oraz widowisko interaktywne zatytułowane "Zgrupowanie przed Euro 2008".


11 maja 2008 - 36 Rajd Elmot-Remy zakończony

Wczoraj zakończył się Platinum 36 Rajd Elmot-Remy, 3 Runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Najlepszą załogą podczas rajdu w dniach 9-10 maja okazała się załoga z numerem startowym 4 na Peugeocie 207 Super 2000 - B. Bouffier i X. Panseri.
Drugie miejsce zajęli K. Kajetanowicz i M. Wisławski na Mitsubishi Lancer z Automobilu Cieszyńskiego.
Na trzecim miejscu rajd zakończyli - M. Sołowow i M. Baran na Peugeocie 207 Super 2000 z Automobilu Kieleckiego.
Maciej Majcher i D. Leśniak na Hondzie Civic Type-R z Automobilu Sudeckiego zajęli 23 miejsce.
Do rajdu zgłosiło się 50 załóg, do mety dojechały 34 załogi, 13 wycofało się, dwie załogi nie wystartowały, jedna została wykluczona.


11 maja 2008 - Prowadzą pewnie

Dzisiaj Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się na swoim boisku z Prochowiczanką Prochowice. Do przerwy na tablicy widniał wynik tylko 1:1, jednak po przerwie było znacznie lepiej i mecz zakończył się zwycięstwem świdniczan 5:1.
AKS Strzegom nadal przegrywa. Dzisiaj uległ we Wrocławiu w meczu ze Śląskiem II Wrocław 0:4.
W tabeli rozgrywek prowadzą świdniczanie a ich przewaga nad Śląskiem II Wrocław wynosi nadal sześć punktów. AKS Strzegom spadł na ostatnie miejsce.


11 maja 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Biały Orzeł Mieroszów - Victoria Świebodzice 2:1,
Grom Witków - Włókniarz Kudowa Zdrój 1:3,
Piast Nowa Ruda - Polonia-Sparta II Świdnica 0:0,
Stal Świdnica dzisiaj pauzowała.
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują dziewiąte miejsce, Stal Świdnica jest na trzynastej pozycji, a Grom Witków na 12 miejscu.


11 maja 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Unia Jaroszów - Zieloni Mokrzeszów 5:2
Gwarek Wałbrzych - Czarni Wałbrzych 1:2
Zjednoczeni Żarów - Górnik Gorce 2:0
Victoria II Świebodzice - Iskra Witków Śląski 8:0
Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca 3:0
Włókniarz Głuszyca - Sudety Dziećmorowice 2:2
Juventur Wałbrzych - Granit Roztoka 0:2
MKS Karolina Jaworzyna - Zieloni Mrowiny 2:1


11 maja 2008 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań rekreacyjnej lidze piłki nożnej LZS seniorów padły następujące wyniki:
I liga - Kątki - Szczepanów 3:0, Zebrzydów - Gola 1:4, Kraszowice - Strzelce przełożony, Rogoźnica - Gościsław 2:2, Goczałków - Tomkowice 2:1
II liga - LKS Zastruże - LKS Biała 2:2, LKS Imbramowice - LKS Kalno 1:1, LZS Tworzyjanów - LZS Śmiałowice 1:2, LZS Komorów - LZS Kostrza 2:1, LZS Tąpadła - Kątki 3:1
Młodzicy - ULKS Marcinowice - Zebrzydów 0:3, Lutomia - Tąpadła 2:1, Witoszów - Wiśniowa 3:4, Szczepanów Kątki 11:1


11 maja 2008 - Wystawiaj się na Pucharze Świata

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców.
Pod koniec czerwca Strzegom będzie już po raz szósty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze widzów i miłośników jeździectwa. W zeszłym roku na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 wystartowali zawodnicy z 20 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 25 tysięcy widzów. Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia propozycji dla wystawców handlowych.
Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od kilku mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
Podobnie jak w zaszłym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2008. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 % zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek mogą otrzymać nawet 50-procentowy rabat w opłacie za stoisko.
Informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia - >>> zobacz


11 maja 2008 - Mistrzostwa w Maratonie MTB

Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa górskiego, jeśli chcesz znów poczuć smak sportowej rywalizacji, jeśli chcesz poznać bajkowe okolice Kotliny Kłodzkiej, jeśli chcesz latem zjechać po narciarskich stokach, jeśli po prostu chcesz aktywnie spędzić z rodziną wakacyjną niedzielę - to te Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka (Fisha) są dla Ciebie.
Mistrzostwa odbędą się 24 sierpnia w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju. Jeśli chcesz wystartować? - zapisz się


11 maja 2008 - Żarów Biega

W tym roku po raz pierwszy Żarów weźmie udział w Ogólnopolskiej akcji Polska Biega 2008. Impreza odbędzie się 17 maja, rozpocznie się o godzinie 10:30 ogólną rozgrzewką, którą poprowadzi Wicemistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki Tomasz Rudnik.
Biegacze wystartują w kategoriach: Szkoły Podstawowe (dziewczęta i chłopcy) - ok 500 metrów, Gimnazja (dziewczęta i chłopcy), oraz OPEN Kobiet - ok. 1 600 metrów oraz OPEN mężczyzn - ok. 3 200 metrów.
Nagrodami w biegu w Parku w Łażanach są puchary za pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych, medale za pierwsze 3 miejsca w kategoriach wiekowych, nagrody rzeczowe w miarę pozyskania sponsorów, w biegu Open klasyfikacja najlepszego zawodnika Gminy Żarów.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja w Żarowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40, oraz od godziny 9:30 na miejscu w Parku w Łażanach.
Zgłoszenia można wysyłać również na adres e-mail - >>> wyślij Wystarczy pobrać plik - >>> pobierz wypełnić i wysłać, a na miejscu podpisać.


11 maja 2008 - Otwarty Bieg Przełajowy

31 maja we wsi Biała w gminie Marcinowice odbędzie się pierwszy Otwarty Bieg Przełajowy "Pamięci Andrzeja Wojsława"
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły oraz inne stowarzyszenia sportowe. Bieg odbywać się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 28 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 13, telefon 074 856-83-52. Regulamin biegu - >>> zobacz


11 maja 2008 - Turniej dla silnych

1 czerwca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Strzegomiu odbędzie się Otwarty Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Miasta Strzegomia. Rywalizacja w poszczególnych kategoriach rozpocznie się o godzinie 11.15.
Prawo startu mają wszyscy, którzy ukończyli 14 lat (liczy się rocznik), posiadający dokument tożsamości stwierdzający wiek.
Na najlepszych czekają medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, zawodnicy którzy zajmą drugie i trzecie miejsca otrzymają medale i dyplomy.
Najlepszy zawodnik turnieju otrzyma puchar specjalny ufundowany przez kierownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Regulamin zawodów - >>> zobacz


10 maja 2008 - Świdnicki Festiwal Reżyserii

Zakończył się pierwszy Świdnicki Festiwal Reżyserii.
W dniach 6-10 maja gościli w Świdnicy między innymi - Małgorzata Kożuchowska, Sylwester Chęciński, Wiesław Saniewski, prof. Maria Kornatowska, Bogdan Koca, Janusz Zaorski, Stanisław Dzierniejko, Piotr Łazarkiewicz,Piotr Jaźwiński, Dorota Kędzierzawska, Jan Nowicki, Stanisław Lenartowicz.
Festiwal prowadzili Anna Dijuk i Robert Gonera. Podczas festiwalu zaprezentowano ponad 25 filmów. Zdjęcia z kilku dni festiwalowych - >>> zobacz


10 maja 2008 - Zrobiły pierwszy krok

Dzisiaj w Świdnicy odbył się mecz siatkówki kobiet o utrzymanie się w drugiej lidze.
Przeciwnikiem MKS Świdnica był zespół TPS Czarni Słupsk. Mecz wygrały świdniczanki 3:1 w setach 25/15, 23/25, 25/15 i w ostatnim secie 25/18.
Teraz zespół MKS Świdnica jedzie do Słupska. Mecz ten będzie już meczem ostatnim. W drugiej lidze miejsce będzie miał zespół, który ten dwumecz rozstrzygnie na swoją korzyść.


10 maja 2008 - Igrzyska lekkoatletyczne

8 maja na stadionie lekkoatletycznym na Osiedlu Zawiszów rozegrane zostały Indywidualne Igrzyska Dzieci szkół podstawowych w lekkiej atletyce. Niestety, mimo wspaniałej pogody zawiodła frekwencja, przybyli zawodnicy tylko z czterech świdnickich szkół podstawowych.
Uczniowie rywalizowali w 12 konkurencjach: biegi na 60 m, 300 m, 600 m - dziewczęta, 1000 m - chłopcy, pchnięcie kulą, skok w dal i rzut piłeczką palantową.
Wyniki Igrzysk - >>> zobacz


10 maja 2008 - Turniej Gier i Zabaw

7 maja w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów odbyły się pierwsze eliminacje Turnieju Gier i Zabaw szkół podstawowych, w których wzięły udział SP 5, Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Bliżej dziecka" i SP Witoszów. Drużyny złożone z sześciu chłopców i osobno sześciu dziewcząt z klas od pierwszej do szóstej rywalizowały w 13 konkurencjach sprawnościowych i technicznych.
Już na początku SP 5 wyszła na prowadzenie, po pięciu konkurencjach miała komplet 15 pkt i utrzymała pierwsze miejsce do końca zawodów zdobywając 36 punktów. Druga była "niepubliczna" z 24 pkt, a Witoszów na miejscu trzecim z 18 pkt. Dwie najlepsze szkoły przechodzą do finału.
W drugich eliminacjach, 21 maja o godzinie 11.00 w hali sportowej, wezmą udział SP 1, SP 4 i SP Marcinowice


9 maja 2008 - 13 razy w czołówce Mistrzostw Polski

TPS Czarni Słupsk jest ostatnim przeciwnikiem MKS Świdnica w walce o drugą ligę.
Rywalizacja tych siatkarskich drużyn zadecyduje, która z drużyn w najbliższym sezonie zagra w II lidze.
Przypomnijmy, że obie drużyny mają swoją chlubną przeszłość. Świdniczanki dwa razy były brązowymi medalistkami Mistrzostw Polski, Czarni Słupsk to aż pięciokrotny mistrz kraju, czterokrotny wicemistrz i również czterokrotny brązowy medalista.
Mecz rozpocznie się jutro o godzinie 16.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów. Wstęp na mecz jest bezpłatny


9 maja 2008 - Już wiadomo jaki park wodny

Tysiąc świdniczan i mieszkańców okolicznych miejscowości wypowiedziało się, jaki aquapark powinien powstać w Świdnicy.
Pytania zamieszczone w ankiecie dotyczyły m. in. stylu spędzania wolnego czasu, korzystania z dotychczas funkcjonujących obiektów rekreacyjnych, oczekiwań wobec parku wodnego oraz ceny, którą odwiedzający będą w stanie zapłacić za korzystanie z aquaparku. Głosy zostały opracowane i w najbliższym tygodniu przedstawiony będzie raport z badań. Koncepcja parku wodnego, jaka w ten sposób powstała, jest kluczowa przy podejmowaniu decyzji w sprawie planowanej budowy tego obiektu w Świdnicy.
Prezentacja wyników badań odbędzie się 13 maja w Urzędzie Miejskim.


9 maja 2008 - Pomogą firmy ?

Jak ważna jest wzajemna pomoc można było przekonać się na spotkaniu jakie zostało zorganizowane odbyło się 7 maja w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Na spotkaniu obok przedstawicieli samorządów: powiatowego - Sabiny Cebuli i Romana Etela oraz gminnego - burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza zasiedli przedstawiciele firm kamieniarskich z gminy Strzegom. Jest szansa, że lokalne firmy włączą się w pomoc przy realizacji inwestycji drogowej w gminie. Mowa o mocno zniszczonej drodze powiatowej na odcinku Borów-Kostrza. Tą właśnie drogą codziennie przejeżdża kilkadziesiąt samochodów ciężarowych przewożących granit z pobliskich kamieniołomów do firm i dalej do odbiorców w kraju i zagranicą. Jest ona mocno zniszczona i wymaga niezbędnego remontu i modernizacji.
Na spotkanie przybyli również pracownicy Służby Drogowej - Dyrektor Marek Olesiński i inspektor Maria Bajerska.
-"Cieszy nas ogromnie to, że ze strony firm padły już pewne zapewnienia o udzieleniu pomocy przy realizacji tej inwestycji. O konkretach będziemy rozmawiali na najbliższym spotkaniu, które zostanie niebawem zorganizowane." - mówi Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu.
Także burmistrz Strzegomia zachęcał przedsiębiorców do wsparcia remontu drogi.
- "Nam również zależy, aby lokalne firmy włączyły się w realizację tych przedsięwzięć. Dlatego liczymy na pomoc i obiecujemy, że również my - samorządowcy - z jeszcze większym zaangażowaniem będziemy wychodzili naprzeciw problemom naszych przedsiębiorców." - mówił podczas spotkania Burmistrz Strzegomia.
Już wiadomo, że pilnego remontu wymaga odcinek ponad 930 m. Szacowany koszt remontu tej drogi to niebagatelna kwota 1 mln 137 tys. zł. Każda pomoc przy realizacji tej inwestycji jest więc niezwykle cenna.


9 maja 2008 - Wojewoda i marszałek na Konwencie

Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów tym razem będzie poświęcony rozwojowi całego województwa. Obecność Rafała Jurkowlańca, wojewody dolnośląskiego oraz Marka Łapińskiego, marszałka województwa dolnośląskiego to świetna okazja nie tylko do poznania bliżej władz województwa, ale również do rozmów o problemach lokalnych w kontekście całego regionu. - stwierdza Wojciech Murdzek, przewodniczący Konwentu, prezydent Świdnicy.
Samorządowcy spotkają się w najbliższą środę, 14 maja na terenie wojsławickiego ogrodu dendrologicznego w gminie Niemcza. Początek obrad o godzinie 11.00.


9 maja 2008 - Szlak papieski w Świebodzicach

Tuż przed wejściem do Domu Pomocy Społeczne dla Dzieci sióstr Szkolnych de Notre Dame w Świebodzicach od kilku dni wisi tablica, upamiętniająca tu pobyt Karola Wojtyły - wtedy jeszcze będącego księdzem doktorem. Przyszły papież odwiedził Świebodzice 4 września 1956 roku, podczas wycieczki rowerowej, którą wraz z przyjaciółmi odbył po okolicach Bolesławca i Krzeszowa. Trasa ta stała się jednym z odcinków Szlaku Papieskiego - jest to sieć szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
Jak przebiegała ta wizyta? Dziś znamy ją tylko z opowieści, nie ma bowiem w DPS sióstr, które wtedy uczestniczyły w tym wyjątkowym spotkaniu.
- Ksiądz doktor Wojtyła podróżował w towarzystwie jeszcze czterech osób, na rowerach - wspomina siostra Władysława. - Przemierzali trasę z Bolesławca w kierunku Kamiennej Góry i Wałbrzycha. Po drodze odwiedzili Krzeszów i na nocleg pojawili się w Świebodzicach, w naszym DPS. Grupa przyjechała wieczorem, ksiądz Wojtyła został zaproszony na kolację - wtedy ścisła reguła zgromadzenia tylko jemu, jako księdzu, dozwalała na wejście do refektarza.
- Rozmowa przy kolacji dotyczyła dzieci niepełnosprawnych bo akurat mijał rok, kiedy nasze zgromadzenie prowadziło ośrodek pomocy dla dzieci niepełnosprawnych w Świebodzicach - mówi siostra Anita Hamelik, dyrektor DPS. - Następnego dnia rano Karol Wojtyła odprawił w naszej kaplicy mszę świętą, a potem wycieczka udała się do Świdnicy i stamtąd mieli już wracać pociągiem do Krakowa.
Uroczyste poświęcenie tablicy, ufundowanej przez dobrodziejów zgromadzenia, odbyło się 28 kwietnia w Książu. Poświęcił ją Jego Eminencja kardynał Henryk Gulbinowicz oraz biskup świdnicki Ignacy Dec.


9 maja 2008 - Festyn Rodzinny w Pszennie

24 maja mieszkańcy powiatu będą mogli wziąć udział we wspaniałej imprezie organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.
Impreza będzie miała charakter rodzinnych potyczek sportowych na wesoło. Będzie mnóstwo zabawy i wspaniałe nagrody. W ramach bloku sportowego odbywać się będą potyczki rodzinne podzielone na dwie grupy: konkurencje indywidualne - i tu będzie można wykazać się między innymi umiejętnością biegu z jajkiem na łyżce czy chodzenia na miniszczudłach oraz konkurencje rodzinne, gdzie oceniane będą umiejętności m.in. strzelania piłką do bramki czy skakania w workach.
Konkurencje indywidualne podzielone zostały na trzy grupy wiekowe: I grupa - do 18 lat, II grupa 19-40 lat i III grupa 41 i starsi. W konkurencjach rodzinnych będą mogli brać udział tylko członkowie najbliżej rodziny. W festynie będą również brali udział partnerzy z Powiatu Bergstrasse z Niemiec oraz goście Urzędu Gminy Świdnica z Niemiec i z Ukrainy. A wszystko w związku z projektem pt. "Dziedzictwo Kulturowe Dolnego Śląska: integracja historyczna - przeszłość i przyszłość. Spotkanie partnerskie w Powiecie Świdnickim 21-25 maja 2008 roku" jakie powiat realizuje wspólnie z partnerami z Niemiec.
Festyn odbędzie się na stadionie w Pszennie o godzinie 15.00.


9 maja 2008 - Przychodnia rozszerza usługi

Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach jest jedną z nielicznych placówek, które należą do samorządu, w dodatku dobrze radzi sobie finansowo i nie wymaga dotacji z budżetu miasta.
Placówka stara się pozyskiwać dodatkowe źródła finansowania, chociażby podczas świadczenie różnego rodzaju usług. Nowy dyrektor przychodni, Adrian Szewczyk, podjął już energiczne działania w tym kierunku i mimo, że na stanowisku szefa ośrodka jest dopiero półtora miesiąca - są pierwsze efekty.
MOZ podpisał umowę na świadczenia badań z zakresu RTG i medycyny pracy dla największego zakładu w mieście - firmy Termet.
Dodatkowo udało się także podpisać umowy z dwoma firmami ubezpieczeniowymi i MOZ będzie świadczyć usługi dla pacjentów tych firm.


9 maja 2008 - Forum Grup Partnerskich

Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Fundacja Merkury (Regionalne Ośrodki EFS we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze) zapraszają do udziału w Forum Grup Partnerskich. Forum odbędzie się 15 maja roku we Wrocławiu.
Forum będzie niezwykłą okazją do tego, aby zapoznać się z dokonaniami lokalnych grup partnerskich funkcjonujących na terenie Dolnego Śląska. Istotnym elementem Forum będzie również możliwość włączenia się w ogólnopolską dyskusję nad kształtem prawnym i organizacyjnym funkcjonowania partnerstw w Polsce oraz uzyskanie praktycznej wiedzy na temat finansowania działań partnerskich. Forum będzie również płaszczyzną do nawiązania kontaktów z innymi podmiotami oraz wzajemnej wymiany doświadczeń, skutkujących nowymi pomysłami na projekty i nowymi wspólnymi inicjatywami.
Zapraszamy przedstawicieli organizacji i instytucji zainteresowanych partnerstwami, działających w partnerstwach, planujących działania wspólnie z innymi podmiotami. Początek o godzinie 09.00. Rejestracja na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (budynek D) ul. Uniwersytecka 7-9 Wrocław. Informacje i karta zgłoszeń - >>> zobacz


9 maja 2008 - 3 Maja w Gminie Świdnica

3 maja 2007 roku mija dokładnie 217 lat od uchwalenia przez Sejm I Rzeczpospolitej Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku. Ustawy, która miała zmienić oblicze Polski szlacheckiej, ustawy, która zaważyła na dalszych losach Polski i Polaków. Bez tej konstytucji i jej ducha nie przetrwalibyśmy jako naród burzliwej historii aż do dnia dzisiejszego - mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podczas gminnych uroczystości w Bojanicach.
Uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja połączone z Dniem Strażaka rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Bojanicach. Po zakończeniu Mszy Świętej, poczty sztandarowe, goście zaproszeni i wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli korowodem do świetlicy wiejskiej.
Uroczystości były również okazją do złożenia podziękowań i wręczenia odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa. Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali: Bogusław Zięba OSP Bystrzyca, łukasz Somala OSP Bystrzyca Górna, Krzysztof Kulik, Krzysztof Zajac i Mateusz Szwedo z OSP Witoszów oraz Mariusz Adamski z OSP Mokrzeszów.
Wiele emocji, szczególnie najmłodszym, dostarczył pokaz wozów strażackich. Program artystyczny przygotowali: Zespół "Kądziołeczka" oraz młodzież z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej pod kierunkiem nauczycieli Pana Wiesława Lęgi i Dariusza Jarosa. Na wszystkich, którzy przybyli do Bojanic czekały liczne loterie fantowe, gry, zabawy a dla dorosłych zabawa taneczna.


8 maja 2008 - Jutro pierwszy dzień rajdu

Jutro rusza - Platinum 36. Rajdu Elmot-Remy - 3 Runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
W rajdzie wystartuje 50 załóg.
Trasa Platinum 36. Rajdu Elmot-Remy biegnie po drogach asfaltowych i liczy łącznie 520,07 kilometrów.
Pierwszego dnia kierowcy będą mieć do pokonania 162,01 km w tym pięć odcinków specjalnych o długości 48,66 kilometrów. Kolejnego dnia przejadą 358,06 km w tym dwanaście odcinków specjalnych o długości 122,19 kilometrów.
Apelujemy gorąco do wszystkich fanów tej dyscypliny sportu o rozwagę i zachowanie bezpieczeństwa. Szczegółowy program - >>> zobacz


8 maja 2008 - Bartosz Huzarski pierwszy na mecie

Dzisiejszy etap wyścigu kolarskiego "Szlakiem Grodów Piastowskich" z Legnicy do Świdnicy z kilkoma przejazdami przez Świdnicę wygrał Bartosz Huzarski na co dzień reprezentujący grupę Mróz Action Uniqa.
Na mecie wyprzedził Niemca Andreasa Schilingera z Team Sparkasse i Mateusza Mroza z CCC Polsat Polkowice.
Wyścig rozstrzygnął się na ostatnich rundach w Świdnicy. Bartosz Huzarski mógł liczyć na ogromną pomoc dwóch swoich kolegów z ekipy znajdujących się w czołówce i to okazało się kluczem do zwycięstwa.
Jutro kolejny etap wyścigu, tym razem na trasie Głogów - Lubin o długości 160,1 kilometrów


8 maja 2008 - Festiwal Reżyserii

Podczas kolejnego dnia Świdnickiego Festiwalu Reżyserii miłośnicy kina mieli okazję spotkać się i uczestniczyć w dyskusji z prof. Marią Kornatowską, na codzień wykładowcą w Łódzkiej Szkole Filmowej oraz znanym aktorem - Janem Nowickim.
Uczestnicy spotkania mieli wiele pytań do znakomitości polskiego kina.
Z każdym kolejnym dniem, na świdnickich pokazach filmowych pojawia się coraz więcej widzów, dzisiaj spotkaliśmy wśród nich Panią, która przybyła specjalnie na świdnicki festiwal aż z Otwocka.


8 maja 2008 - Złożyli kwiaty, pamiętając o tamtych latach

Dzisiaj na placu Grunwaldzkim w Świdnicy odbyły się uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
O godzinie 15.00 włączono syreny alarmowe, uczestnicy uroczystości zastygli w bezruchu.
Po kilku słowach przypominających tamten trudny wojenny okres wygłoszonych przez Zastępcę Prezydenta Miasta Świdnicy Waldemara Skórskiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich, ugrupowań politycznych oraz organizacji społecznych złożyli pod Pomnikiem Zwycięstwa barwne wiązanki kwiatów.


8 maja 2008 - Święcenia biskupie

Dzisiaj o godzinie 11.00 w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona diecezji świdnickiej w wypełnionej po brzegi Katedrze Świdnickiej Ks. dr Adam Bałabuch, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy przyjął święcenia biskupie.
Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, ks. dra Adama Bałabucha na biskupa pomocniczego mianował Ojciec Święty, Benedykt XVI.


8 maja 2008 - Stragona ma sędziów

LKS Stragona Strzegom ma swoich sędziów. PZJ przyznał drugą klasę sędziowską w dyscyplinie ujeżdżenia Kasi Konarskiej. Sędziami przeszkodowymi w dyscyplinie wkkw zostali: Gosia Góra, Kasia Figurska, Ewelina Obidowska i Leszek Wójcik.
Według "Przepisów o sędziach", druga klasa upoważnia do prowadzenia jako sędzia główny zawodów ujeżdżeniowych rangi regionalnej oraz pełnienie funkcji członka komisji sędziowskiej zawodów ogólnopolskich w ujeżdżeniu, a także do pełnienie wszystkich funkcji sędziego trzeciej klasy na zawodach w dyscyplinie ujeżdżenia.
Sędzia przeszkodowy jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg próby terenowej podczas zawodów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.


8 maja 2008 - "Krew dla Oskara"

16 maja tego roku w godzinach od 9 do 13, w Zespole Szkół w Strzegomiu, przy ulicy Krótkiej 6 odbędzie się akcja oddawania krwi pod hasłem "Krew dla Oskara".
Będzie to już druga w tym roku inicjatywa młodzieży dzielenia się tym co w życiu najcenniejsze - krwią która niejednokrotnie ratuje życie.
Zapraszamy gorąco wszystkich mieszkańców Strzegomia, aby przyłączyli się do realizacji tego jakże wspaniałego przedsięwzięcia.


8 maja 2008 - Angielska poezja dziecięca

6 maja w Szkole Podstawowej nr 10 w Świdnicy odbył się III Konkurs Recytatorski Angielskiej Poezji Dziecięcej. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV, V i VI. Recytowane wiersze były dostosowane poziomem trudności do możliwości poszczególnych uczniów. Dodatkowym elementem konkursu, wprowadzonym w tym roku szkolnym były stroje i inne dodatkowe elementy dekoracyjne, będące odzwierciedleniem treści wiersza.
Jury w składzie Ewa Oleśkiewicz - dyrektor, Teresa Cora - wicedyrektor, Zdzisława Salwierak - Strzelczyk i Dorota Kubak - Rzepecka wybrały spośród uczniów następujących laureatów: I miejsce - Alicja Łechtańska i Dominika Dobrowolska z Via,
II miejsce - Mateusz Bortkiewicz z VB,
III miejsce - Antonina Klimkiewicz IVa.
Ponadto Patryk Rzepecki Vb i Marta Wysoczańska VIa otrzymali wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


8 maja 2008 - Przyjazna Świetlica Wiejska

Ukoronowaniem podsumowania programu "Przyjazna Świetlica Wiejska" było "skonsumowanie" pierwszej nagrody - czyli wyjazd do multikina "Arkady" do Wrocławia.
Wyjechało 38 osób z Zebrzydowa i Szczepanowa. Radości było co nie miara.
Film pod tytułem "Horton słyszy ktosia" wywołał wiele uśmiechów chociaż miał również wiele walorów wychowawczych z najważniejszym, powtarzanym zdaniem: "Człowiek to zawsze człowiek, choćby był najmniejszy". W drodze powrotnej wspólnie zjedzono kolację i dzieci, choć niechętnie, wróciły do domu.


8 maja 2008 - Kasia znowu w czołówce

W długi weekend majowy w Radzionkowie rozegrano Ogólnopolskie Zawody Jeździeckie w Ujeżdżeniu. Reprezentująca LKS Stragona Strzegom Katarzyna Konarska startował w nich na trzech koniach. W Rundzie C na Epice i Metylanie, a w Małej Rundzie na Oleonie.
Podczas trzydniowej rywalizacji rozegrano w sumie 16 konkursów, a w sześciu z nich startowała nasza amazonka. W Rundzie C na Epice zdobywając w kolejnych trzech przejazdach (konkursy C4, C5 i C6) odpowiednio - 60,400, 61,150 i 64,550. Wynik 186,100 punktów w klasyfikacji końcowej dał zawodniczce LKS Stragona Strzegom drugie miejsce.
W Rundzie C Katarzyna Konarska startowała także siedmioletnim wałachu Metylan i w dwóch przejazdach (konkursy C4 i C5) osiągnęła wynik 115,800, co w efekcie końcowym dało 12 lokatę.
W Małej Rundzie Kasia wystartował na dziesięcioletnim ogierze Oleon. W trzech konkursach (CC4, CC7 i CC8) zdobyła odpowiednio: 59,800, 63,550 i 62,750, co w sumie dało 186,100 punktów i czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej.


7 maja 2008 - Kolarze finiszuja w Świdnicy

Etap I 43. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich zakończy się jutro w Świdnicy. W ramach odcinka Legnica-Świdnica kolarze pokonają 185,6 km. Impreza ta wpisana jest przez Międzynarodową Organizację Kolarską UCI do grona największych imprez kolarskich w Europie "UCI Europa Tour".
Około godziny 13.15 kolarze przejadą w Świdnicy ulicami: gen. Władysława Sikorskiego, Komunardów, Stefana Żeromskiego, al. Niepodległości, Sprzymierzeńców, Polna Droga, Wałbrzyska w kierunku Modliszowa.
Około godziny 16.00 kolarze z ul. Westerplatte dojadą do pl. Wolności. Następnie ul. Kazimierza Pułaskiego dojadą do Rynku. Dalej pojadą ul. Grodzką, Zamkową, Stefana Żeromskiego, al. Niepodległości, Sprzymierzeńców, Pionierów Ziemi Świdnickiej, Śląską do ul. Westerplatte. Tę trasę pokonają czterokrotnie. Przy ostatnim okrążeniu zakończą wyścig w Rynku, gdzie zaplanowano metę I etapu wyścigu (około godziny 16.40).


7 maja 2008 - O rozwój infrastruktury sportowej

Gmina Świebodzice przystąpiła do Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej. PKIS został powołany do życia na początku czerwca 2005 roku w odpowiedzi na potrzeby oraz oczekiwania środowiska osób, firm, gmin i instytucji działających na rzecz rozwoju szeroko rozumianej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.
Klub jest dobrowolną organizacją członkowską, działającą w imieniu oraz na rzecz interesów swoich członków, we wspólnym interesie środowisk działających w obszarze budowy, modernizacji i zarządzania obiektami sportowymi i rekreacyjnymi oraz na rzecz rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w Polsce.
- Świebodzice mają sporo obiektów sportowych i ciągle ich przybywa, bo gmina inwestuje w ten kierunek rozwoju - mówi Janusz Zieliński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. - To wszystko wymaga aktualnej wiedzy o rynku, a członkostwo w Klubie umożliwi nam dostęp właśnie do najnowszych rozwiązań.
Certyfikaty członkostwa w PKIS otrzymała zarówno Gmina Świebodzice jak i burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


7 maja 2008 - Pokazy konkursowe festiwalu

Dziś rozpoczynają się pokazy konkursowe Festiwalu Reżyserii Filmowej Świdnica 2008.
W Klubie Bolko zobaczymy najpierw o godzinie 17.00 "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego a później o godzinie 19.30 "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej.
Po każdym z filmów spotkanie z reżyserem.
Bilety w cenie 20 zł oraz 15 zł ulgowy do nabycia przed seansem. Szczegółowy program festiwalu - >>> zobacz. Osoby które na specjalnych kuponach wskażą swojego faworyta wezmą udział w losowaniu filmów na DVD.


7 maja 2008 - Saleta zachęci do ratowania życia

"Przeszczep darem życia" to ogólnopolska kampania społeczna na rzecz transplantologii, której świdnicką edycję zaplanowano na czwartek, 15 maja. W jej ramach przewidziano debaty oraz happening. Wśród świdniczan będzie również kolportowana ulotka propagująca transplantologię.
Program akcji w Świdnicy:
godzina 12.00 I Liceum Ogólnokształcące - spotkanie z udziałem młodzieży szkół średnich i zaproszonych gości: Przemysław Saleta - bokser wagi ciężkiej, mistrz świata w kickboxingu, mistrz Polski, Europy i mistrz interkontynentalny w boksie, prof. dr hab. Dariusz Patrzałek - dolnośląski konsultant ds. transplantologii, specjalności chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa, chirurgia wątroby, transplantologia, Krzysztof A. Pijarowski - prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie", wiceprezes Unii Medycyny Transplantacyjnej, dziennikarz.
godzina 16.00 Rynek - happening "Dziękuję, że żyję", grupa teatralna CEDEEN Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy; wystawa plakatów przygotowanych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie "Transplantologia - przekraczając granice".
godzina 17.00 sala teatralna ŚOK - spotkanie z Przemysławem Saletą, Dariuszem Patrzałkiem, Krzysztofem A. Pijarowskim.


7 maja 2008 - Rywalizowali w czwórboju

6 maja na stadionie lekkoatletycznym na na Osiedlu Zawiszów odbyły się zawody szkół podstawowych w czwórboju lekkoatletycznym. Reprezentacje szkół rywalizowały w czterech konkurencjach - 60 m, 600 m dziewczęta, 1000 m chłopcy, skok w dal i rzut piłeczką palantową.
Pośród dziewcząt zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4, kolejne miejsca zajęły: SP 6 i SP 315. Najlepszą zawodniczką została Helena Sławińska z SP 1.
Wśród chłopców najlepszą szkołą była SP 6, kolejne to: SP 4 i SP 315. Najlepszym zawodnikiem został Kamil Kukla z SP 6.
Zwycięskie drużyny zmagać się będą na zawodach strefy wałbrzyskiej, które odbędą się 13 maja o godzinie 11.00 również na stadionie Zawiszów.


7 maja 2008 - Wielki dzień Gimnazjum nr 1

Już jutro, cała społeczność szkolna Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach będzie uczestniczyć w jednym z ważniejszych wydarzeń w historii szkoły. W tym dniu bowiem szkoła otrzyma imię Sybiraków. Tego patrona wybrali sobie uczniowie i grono pedagogiczne szkoły, a przyczyniły się do tego żywe kontakty ze świebodzickim kołem Związku Sybiraków.
Członkowie związku są regularnie zapraszani na szkolne uroczystości, chętnie rozmawiają z młodzieżą o swoich trudnych przeżyciach. W szkole są zawsze serdecznie witani i stali się już częścią gimnazjalnej społeczności. Jednym z punktów programu będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą ufundowali Sybiracy. W ramach swojego święta szkoła wydała też okolicznościowy kalendarz, w którym znalazły się przedruki fragmentów reportaży, zamieszczanych w Gazecie Świebodzickiej, prezentujących trudne losy świebodzickich zesłańców.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą Świętą, o godzinie 12.00 nastąpi odsłonięcie.


7 maja 2008 - "Motocykle II wojny światowej"

16 maja, w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowa w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot motocyklistów.
Impreza rozpocznie się godzinie 17.00 - otwarciem wystawy "Motocykle II wojny światowej" gdzie wśród scenerii wojennej będzie można podziwiać motocykle z tamtego okresu.
Kolejną atrakcją będzie pokaz mody motocyklowej. W międzyczasie będzie można zwiedzić unikatową kolekcję motocykli amerykańskich Harley-Davidson i Indian oraz inne eksponaty Muzeum, Zapewniamy grill, piwo, muzykę na żywo oraz dobrą zabawę w oryginalnej scenerii starych parowozów i motocykli.
Będzie można zakupić też akcesoria motocyklowe. Jest możliwość skorzystania z noclegów w wagonach sypialnych oraz pola namiotowego.


7 maja 2008 - Świebodzice pobiegną

Już po raz drugi zachęcamy wszystkich świebodziczan do wzięcia udziału w wydarzeniu sportowym pod hasłem "Polska biega". Tak jak w ubiegłym roku zapraszamy biegaczy małych i dużych na Osiedle Piastowskie - w sobotę, 17 maja, na godzinę 12.00.
Bieg startuje spod hali OSiR-u, trasa maratonu biegnie ulicami: Mieszka Starego-Siemowita-Mieszka I-Księcia Bolka-Mieszka Starego (razem około 3 km).
Każdy uczestnik biegu otrzyma okolicznościową koszulkę i certyfikat ukończenia biegu a także ciepły posiłek i napój. Wśród biegnących zostaną rozlosowane nagrody.
Zgłoszenia przyjmowane będą w hali OSiR w dniu biegu od godziny 10.00. Organizatorami biegu są: OSiR oraz Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach.


7 maja 2008 - Bieg Pamięci

10 maja odbędzie się XXII edycja Otwartych Ogólnopolskich Biegów Przełajowych Bieg Pamięci "Gross-Rosen - Rogoźnica 2008" pod patronatem Burmistrza Strzegomia. Serdecznie zapraszamy do startu dziewczęta i chłopców zgłoszonych przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły i inne stowarzyszenia sportowe posiadające badania lekarskie. Ilość miejsc jest nieograniczona.
Celem i zadaniem imprezy jest popularyzacja biegów przełajowych w środowiskach wiejskich, tworzenie warunków do czynnego uczestniczenia w różnych formach sportowych, wyłonienie najlepszych zawodniczek i zawodników, upowszechnienie wiedzy o byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen, a także uczczenie pamięci ofiar obozu.
Organizatorami biegów jest gmina Strzegom, Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Świdnicy.
Współorganizatorami natomiast: Gminny Ludowy Klub Sportowy w Strzegomiu, Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy i Strzegomskie Centrum Kultury.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki.
Zgłoszenia do biegów przełajowych przyjmowanie będą do 8 maja - Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 13, telefon 856-83-52. Program biegu - >>> zobacz


6 maja 2008 - Wystawiaj się na Pucharze Świata

Zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 już za niecałe dwa miesiące. W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę dla wystawców.
Pod koniec czerwca Strzegom będzie już po raz szósty z rzędu miejscem zmagań jeźdźców o punkty w klasyfikacji Pucharu Świata. Wysoka ranga zawodów ściąga światowe gwiazd wkkw oraz rzesze widzów i miłośników jeździectwa. W zeszłym roku na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 wystartowali zawodnicy z 20 krajów świata. Przez cztery dni hipodrom w Morawie odwiedziło w sumie ponad 25 tysięcy widzów. Duże zainteresowanie imprezą i nieustannie rosnąca liczba odwiedzających ją osób skłoniły organizatorów do rozszerzenia propozycji dla wystawców handlowych.
Oferta wystawowa Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 jest skierowana zarówno do wystawców związanych z jeździectwem, jak i reprezentujących inne branże. Organizatorzy mają do zaoferowania bardzo atrakcyjne powierzchnie pod stoiska handlowe. Przygotowana propozycja wystawowa jest zróżnicowana. W ofercie stoiska o powierzchni od kilku mkw., a ceny zaczynają się już od 50 zł.
Podobnie jak w zaszłym roku oferta dla wystawców została połączona z Programem Wolontariatu THHT Strzegom 2008. Program ten gwarantuje wolontariuszom 5 % zniżki na zakup towarów na określonych stoiskach. Wszyscy wystawcy, którzy wezmą udział w Programie Wolontariatu THHT i udzielą wolontariuszom zniżek mogą otrzymać nawet 50-procentowy rabat w opłacie za stoisko.
Informacje na temat oferty dla stoisk handlowych, a także formularz zamówienia - >>> zobacz


6 maja 2008 - Festiwal Reżyserii Filmowej - rozpoczęty

Projekcją filmów w kinie "Bolko" oraz w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury rozpoczął się dzisiaj w Świdnicy Festiwal Reżyserii Filmowej. Po pokazie, w sali teatralnej odbyło się spotkanie z reżyserem - Stanisławem Lenartowiczem.
Wieczorem zaś w Klubie "Bolko" odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Świdnicy Wojciecha Murdzka. Uroczystość prowadziła Anna Dijuk i Robert Gonera. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Sylwester Chęciński, Wiesław Saniewski, Janusz Zaorski. Punktem kulminacyjnym uroczystości był pokaz filmu - "Polak potrzebny od zaraz" w reżyserii Kena Loacha.
Jutro kolejny dzień festiwalowy. Szczegółowy program - >>> zobacz


6 maja 2008 - Maltańczycy pomogą

Pod hasłem "Szukajmy rozwiązań, a nie problemów" przedstawiciele jednostek maltańskich z Polski i Niemiec obradowali w Krzyżowej. Część oddziałów z obu krajów od lat prowadzi wspólne akcje, przekazuje sprzęt, czy też wspiera się finansowo. Podczas zjazdu maltańczycy zastanawiali się, jak robić to lepiej i skuteczniej. Spotkanie miało również umożliwić nowym partnerom uzgodnienie zasad współpracy.
Od 2 do 4 maja ponad pięćdziesiąt osób z 24 oddziałów z Polski i Niemiec miało również okazję bliżej poznać specyfikę i historię działalności maltańskiej w obu krajach. Podkreślano wartość bezinteresownej pomocy i pracy na rzecz potrzebujących. Podczas zjazdu w Krzyżowej doszło także do spotkania władz Maltańskiej Służby Medycznej z samorządowcami.
- Przychylność lokalnych władz dała się odczuć nie tylko podczas zjazdu. Również nowa siedziba oddziału świdnickiego jest wymiernym owocem wsparcia stowarzyszenia - podkreślał Henryk Kubiak, komendant główny MSM w Polsce - Jesteśmy wdzięczni prezydentowi, pani wójt i staroście za stworzenie dobrego klimatu do rozwoju świdnickiej jednostki. Cieszy nas również niezmiernie obecność księdza biskupa. Chcemy skorzystać z tych dobrych warunków i za dwa lata zorganizować w Świdnicy seminarium szkoleniowe dla polskich i niemieckich służb.
- Podczas rozmów z partnerami z Biberach ustaliliśmy kierunki współpracy - stwierdza Janusz Zieliński, komendant świdnickiego oddziału MSM - W planach jest zorganizowanie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w naszej nowej siedzibie przy ul. Głowackiego oraz wspólne szkolenia we współpracy z Fundacją św. Jadwigi w Morawie. Dzięki dobrym warunkom lokalowym, będziemy mogli gromadzić odzież, sprzęt AGD oraz inne potrzebne rzeczy dla osób poszkodowanych w wypadkach losowych.


6 maja 2008 - Międzynarodowy Turniej Wiosny

W dniach 3-4 maja odbył się w Świdnicy XII Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego.
Są to jedne z największych zawodów w tej dyscyplinie sportu w Europie.
Do Świdnicy przyjechali akrobaci z USA - Luisiana, Acro Explosion Missouri, Extreme Maryland, Wctc California, Empire California - razem 24 zawodników, Niemcy reprezentowały kluby Motor Lipsk, S.C. Riesa - 12 zawodników, Francja - reprezentacja kraju, Klub Renns, Bois Colombes - 17 osób, Węgry - RC Bornemisza, Torna Club - 4, Holandia - 21, Reprezentacja Polski - 14, Ukraina - 25, w turnieju uczestniczyły także kluby z Polski: Zawisza Bydgoszcz - 2, AZS AWF Katowice - 10, DOSiR Chorzów - 5, AZS AWF Gorzów - 5, UKS Targówek Warszawa - 3, AZS AWF Wrocław - 2, Aurum Złotoryja - 4 i czterech zawodników Polonii Świdnica.


6 maja 2008 - Masz głos i wybór w Świdnicy

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek weźmie udział w debacie z mieszkańcami. Mowa będzie o lokalnych problemach i sposobach ich rozwiązywania, a wszystko to w ramach projektu "Masz głos, masz wybór", organizowanego przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
Debata rozpocznie się o godzinie 17.00 we wtorek, 13 maja w Domu Nauczyciela (al. Niepodległości 14).
Akcję w Świdnicy realizuje Dolnośląskie Centrum Inicjatyw Społecznych wraz z koalicją stowarzyszeń: Koło Ligi Kobiet Polskich, Stowarzyszenie "Amazonki", Stowarzyszenie Chorych ze Stomią "Życie", Stowarzyszenie Artystów "Kanon" i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.


6 maja 2008 - Turniej Ortograficzno-Sportowy

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Strzegom wzięli udział w III Gminnym Turnieju Ortograficzno-Sportowym.
Patronat nad tą imprezą objął burmistrz Lech Markiewicz. W strzegomskiej hali sportowej spotkały się 8-osobowe zespoły z siedmiu szkół - Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jaroszowa, Publicznej Szkoły Podstawowej z Goczałkowa, Publicznej Szkoły Podstawowej z Kostrzy, Publicznej Szkoły Podstawowej z Olszan oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Stanowic.
Uczniowie zmagali się z zadaniami sportowymi i ortograficznymi. W wyniku tych emocjonujących potyczek, I miejsce i puchar burmistrza Strzegomia zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2. Na drugim miejscu uplasowała się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4. Trzeci był natomiast Zespół Szkolno-Przedszkolny z Jaroszowa.
Każda z drużyn, uczestniczących w turnieju, otrzymała pamiątkowy dyplom, a wszyscy uczestnicy upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy!


6 maja 2008 - Obchody Dnia Godności

Na wtorek, 13 maja zaplanowano w Świdnicy "Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną", organizowany przez świdnickie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ramach akcji w godzinach 13.00-17.00 przewidziano m.in. przemarsz ulicami Świdnicy osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin, opiekunów, przyjaciół i sympatyków, happening w Rynku z udziałem szczudlarzy i mimów. W różnych częściach Rynku będzie można zobaczyć również występy artystyczne wychowanków Stowarzyszenia "Serce" oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Przewidziano również wystawę fotografii przedstawiających osoby niepełnosprawne intelektualnie w różnych sytuacjach życiowych, jak również wystawę prac plastycznych w "Galerii fotografii" oraz przy wejściu do Teatru.
- Takie spotkania organizujemy już od 8 lat. Ich celem jest włączanie osób z niepełnosprawnością intelektualną do społeczeństwa, poprzez promowanie ich możliwości i umiejętności, osiągnięć oraz różnego rodzaju aktywności, w tym także zawodowych - tłumaczy Ewa Kowalska, przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy.


5 maja 2008 - Wkrótce - Multi Park Świdnica

Parkridge Retail Poland, inwestor parków handlowych Multi Park, ukończył już budowę swego pierwszego obiektu tej marki. W Świdnicy, przy ulicy Władysława Sikorskiego, 4 czerwca o godzinie 9.00 otwarty zostanie pierwszy Multi Park w Polsce. Budowa, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie śródmieścia, na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta, Multi Parku trwała około 6 miesięcy - prace realizacyjne rozpoczęły się z początkiem września 2007 i trwały do marca 2008.
- Obecnie obiekt został już oddany najemcom i trwają intensywne prace wykończeniowe wnętrz sklepów - mówi Agnieszka Drucis, dyrektor marketingu i PR w Parkridge.
Multi Park Świdnica to inwestycja obejmująca 10.200 m2 powierzchni użytkowej, podzielonej pomiędzy cztery sklepy. Strategicznym najemcą powierzchni handlowej jest Leroy Merlin. Ponadto w centrum znajdą się punkty: Euro RTV/AGD, Ambra, Takko, Rossmann i Deichmann. Obiekt i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób by do obiektu bez trudu mogli dotrzeć wszyscy klienci: piesi i zmotoryzowani. Obok wejść do Multi Parku znajdzie się parking dla klientów, liczący około 300 miejsc postojowych, ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla niepełnosprawnych.
Tym, co wyróżnia ten park handlowy od podobnych tego typu obiektów jest jego doskonała, starannie wybrana lokalizacja, dzięki której mieszkańcy miasta zyskają ciekawy kompleks handlowy (obok funkcjonuje hipermarket Tesco).
- Cieszy nas zainteresowanie mieszkańców Świdnicy tą inwestycją - przyznaje Agnieszka Drucis.- Dla nas to znak, że tego typu obiekty - skupione w jednym miejscu są potrzebne, a klienci cenią sobie możliwość robienia zakupów z różnych branż praktycznie w centrum, bez konieczności wyjeżdżania poza granice miasta.


5 maja 2008 - Ruszyła budowa hali dla kupców

Konstrukcja jednej ze ścian nowej hali dla kupców gotowa. Pełną parą ruszyły prace budowlane przy ul. Riedla, gdzie do końca sierpnia lubelska spółka "Elpro" ma wybudować halę targową, do której przeprowadzą się kupcy z działającego obecnie targowiska. - Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń spółka przystąpiła do prac budowlanych. Mimo że rozpoczęły się one nie tak dawno, już dziś gotowa jest część konstrukcji hali - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Zgodnie z planem główne wejście do hali niemal w całości będzie przeszklone, a elewacja w pozostałej część - oprócz szkła - zyska tynki szlachetne, w kolorze jasnoszarym i szarozielonym. Nowe centrum będzie ogrzewane, wentylowane oraz wyposażone w sanitariaty. We wnętrzu hali przewidziano boksy dla kupców 50 oraz 24 stoły, na których może być prowadzona sprzedaż.
- Mamy już za sobą podział boksów w hali. Nowych najemców wyłoniliśmy podczas publicznego losowania. Kupcy będą handlować w boksach, które zostaną uszeregowane według asortymentu. W jednej części będzie np. żywność i warzywa, a w drugiej artykuły przemysłowe, odzież itp. - dodaje Eugeniusz Grzesik, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy.


5 maja 2008 - Rocznica Konstytucji 3. Maja

Tradycyjnie już uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja połączone są w Świebodzicach z odpustem w parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski.
Także i w tym roku gospodarzem uroczystości religijno-patriotycznych był proboszcz tej parafii, ksiądz Witold Wojewódka. A wraz z nim władze miasta - burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, sekretarz miasta Anna Żygadło oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Edmund Sołowij i Krzysztof Sudor.
Tuż przed mszą świętą zebrani na uroczystościach obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych a także występ chóru Akord, który tworzą członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły Integracyjnej, Magdalena Garlińska.
Uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ksiądz dziekan Zenon Kowalski. Po mszy swoje przemówienie wygłosił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, po czym odbyła się procesja wokół kościoła.


5 maja 2008 - Rajd na "Luzie"

Akademickie Radio Luz przeprowadzi bezpośrednią, radiową relację z Platinum 36 Rajdu Elmot Remy, który już w najbliższy weekend odbędzie się w Świdnicy i jej okolicach.
W tym roku będziemy relacjonować przebieg rywalizacji w świdnickiej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski już po raz czwarty. Współpracę z Automobilklubem Sudeckim rozpoczęliśmy w 2005 roku. Wtedy też nasza rozgłośnia stworzyła pierwsze w Polsce Radio Rajdowe działające w Internecie.
Przez kilkanaście godzin kibice będą mogli wysłuchać przez Internet wrażeń zawodników, działaczy, sponsorów, kibiców i członków zespołów. Będziemy wspólnie śledzić i komentować wyniki na poszczególnych odcinkach specjalnych.
Radio Rajdowe Luz rozpocznie relację 9 maja już od godziny 15.00. Wtedy też usłyszeć będzie można opinie przed startem do Platinum 36 Rajdu Elmot Remy. 10 maja nasza relacja rozpocznie się o 6.30 rano i potrwa aż do zakończenia Rajdu.
Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia.


5 maja 2008 - Piknik rodzinny

Choć 1 maja pogoda niezbyt dopisała, świebodziczanie chętnie brali udział w Potyczkach Rodzinnych - pikniku, który na stadionie miejskim przy ul. Rekreacyjnej zorganizowała Fundacja REM. Były zabawne konkurencje dla całych rodzin, wspólne śpiewanie na scenie a także niezwykły mecz pomiędzy dziecięcymi drużynami MKS "Victoria" a KS "Rekin".
W meczu tym sędziował burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Ostatecznie okazało się, że "Victoria" pokonała "Rekinki" 4:1, ale nie o wynik tu chodziło lecz o dobrą zabawę - a tej nie brakowało.
Międzynarodowy mecz rozegrały też goszczące w tym czasie w Świebodzicach piłkarki nożne z zaprzyjaźnionego Waldbröl w Niemczech. Dziewczęta świetnie radziły sobie także na kręgielni.


5 maja 2008 - Święcenia biskupa pomocniczego

O godzinie 11.00 w czwartek, 8 maja rozpoczną się uroczystości święceń biskupich, nowego biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej.
Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, ks. dr Adama Bałabucha mianował Ojciec Święty, Benedykt XVI.
Święcenia biskupie odbędą się świdnickiej katedrze w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona diecezji świdnickiej.


5 maja 2008 - Grażyna Łobaszewska

Studio Artystyczne "Katharsis" zaprasza 20 maja na wyjątkową imprezę pt. "Koncert z Gwiazdą", podczas której wystąpią: Grażyna Łobaszewska wraz z pianistą Piotrem Mania oraz wokaliści SAK.
Dzień wcześniej odbędą się warsztaty wokalne, w których znana artystka będzie szkolić młodych i zdolnych wokalistów. Swoje umiejętności będą mogli zaprezentować na koncercie.
Koncert 20 maja o godzinie 19.00 w Teatrze Miejskim. Bilety do nabycia w w Studiu Artystycznym "Katharsis" przy ulicy Zamkowej 9 lub w Świdnickim Ośrodku Kultury.


5 maja 2008 - Western Riding

10 maja o godzinie 13:00 w Nowym Jaworowie rozpocznie się II Otwarty Turniej Western Riding o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej "West na Fest".
Impreza jest kontynuacją zeszłorocznego turnieju rozegranego podczas pikniku "Western w Jaworzynie". Udział w zawodach zapowiedziało jak do tej pory 25 zawodników.
W programie zawodów następujące konkurencje: english & western pleasure, trail - wszechstronny konkurs konia rekreacyjnego, reining - pierwsze zawody rekreacyjne w tej dyscyplinie w Polsce, barrel racing - wyścig pomiędzy beczkami.
Kolejnymi atrakcjami będą - pokazy jeździeckie i kaskaderskie, koncert Tomasza Pawłowicza i rodeo.


5 maja 2008 - Koncert litewskiego chóru "Vilnius"

18 maja o godzinie 19:00 w Sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert litewskiego chóru "Vilnius" z Wilna.
Chór "Vilnius jest laureatem ubiegłorocznej XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2007" w Białymstoku.
Podczas koncertu w Strzegomiu wykona utwory zarówno kompozytorów klasycznych jak i współczesnych. Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w Strzegomskim Centrum Kultury.


5 maja 2008 - "Rayne" - trzeci

Żarowski Ośrodek Kultury z wielką radością informuje że nasz zespół rockowy "Rayne" w składzie: Martyna Baranowska, Arkadiusz Antczak, Gwidon Pis, Dariusz Podolak i Wojciech Kutołowski, został Laureatem trzeciego miejsca na II Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych "Szczytna 2008".
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


5 maja 2008 - Żarów Biega

W tym roku po raz pierwszy Żarów weźmie udział w Ogólnopolskiej akcji Polska Biega 2008. Impreza odbędzie się 17 maja, rozpocznie się o godzinie 10:30 ogólną rozgrzewką, którą poprowadzi Wicemistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki Tomasz Rudnik.
Biegacze wystartują w kategoriach: Szkoły Podstawowe (dziewczęta i chłopcy) - ok 500 metrów, Gimnazja (dziewczęta i chłopcy), oraz OPEN Kobiet - ok. 1 600 metrów oraz OPEN mężczyzn - ok. 3 200 metrów.
Nagrodami w biegu w Parku w Łażanach są puchary za pierwsze miejsca w kategoriach wiekowych, medale za pierwsze 3 miejsca w kategoriach wiekowych, nagrody rzeczowe w miarę pozyskania sponsorów, w biegu Open klasyfikacja najlepszego zawodnika Gminy Żarów.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja w Żarowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40, oraz od godziny 9:30 na miejscu w Parku w Łażanach.
Zgłoszenia można wysyłać również na adres e-mail - >>> wyślij Wystarczy pobrać plik - >>> pobierz wypełnić i wysłać, a na miejscu podpisać.


5 maja 2008 - Majowy Świąteczny Tydzień

3 maja na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się piknik rodzinny w ramach "Majowego świątecznego tygodnia" organizowany przez ŚOK i ŚOSiR.
W ramach pikniku zgromadzona publiczność miała okazję oglądać występ orkiestry dętej, pokazy zespołów tanecznych i muzycznych, clownadę, konkursy sprawnościowe dla rodzin, pokaz tresury psa policyjnego oraz miniturniej piłkarski.
W mini turnieju piłkarskim udział wzięły trzy zespoły: Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, Powiatowa Straż Pożarna w Świdnicy oraz gospodarze Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Najlepszym zespołem okazali się gospodarze turnieju ŚOSiR w Świdnicy, kolejne miejsca zajęli: PSP Świdnica - KPP Świdnica.


5 maja 2008 - Heesung Electronics szuka do pracy

W najbliższą środę, 7 maja, w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się spotkanie rekrutacyjne do firmy Heesung Electronics.
Firma ma swój zakład w Biskupicach Podgórnych i jest producentem materiałów do paneli płaskich monitorów LCD. Firma intensywnie poszukuje pracowników na stanowiska: pracownik produkcji, pracownik ds. jakości, pracownik ds. utrzymania ruchu, operator wózków widłowych, specjalista ds. zakupów i logistyki, specjalista ds. kadr i płac, księgowy, elektryk, inżynier.
Poszukiwani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.


4 maja 2008 - Olimpiada zakończona

Dzisiejszy dzień był ostatnim dniem odbywającej się w Świdnicy w dniach 29 kwietnia - 4 maja XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
W Finałach XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży startowało 101 młodych bokserów z 59 klubów, odbyło się 88 walk.
W punktacji klubowej pierwsze miejsce zajął MKS Świdnica zdobywając 48 punktów. Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy Zagłębia Konin - 30 punktów a trzecie miejsce zajął klub Gwardia Warszawa z 25 punktami.
W klasyfikacji Województw pierwsze miejsce zajął Dolny Śląsk, który wyprzedził reprezentację województwa Wielkopolskiego i Mazowieckiego.


4 maja 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Polonia-Sparta II Świdnica - Szczawno Zdrój 0:0
Victoria Świebodzice - Sparta Ziębice 0:0
Piławianka Piława - Stal Świdnica 3:1
Grom Witków - pauzował
W tabeli prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują ósme miejsce, Stal Świdnica jest na trzynastej pozycji, a Grom Witków na 12 miejscu.


4 maja 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - Granit Roztoka 2:2
Sudety Dziećmorowice - Juventur Wałbrzych 4:0
Zieloni Mrowiny - Włókniarz Głuszyca 3:3
LKS Bystrzyca Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 3:1
Iskra Witków Śląski - Skalnik Czarny Bór 1:5
Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 2:2
Górnik Boguszów Gorce - Victoria II Świebodzice 5:1
Czarni Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 0:4


4 maja 2008 - Rekreacyjna liga piłki nożnej LZS

W rozegranej dzisiaj kolejce spotkań rekreacyjnej lidze piłki nożnej LZS seniorów padły następujące wyniki:
I liga - Gola - Kątki 1:2, Tomkowice - Kraszowice 1:2, Gościsław - Goczałków 4:1, Szczepanów - Rogoźnica 0:3, Strzelce - Zebrzydów 8:0
II liga - LKS Kalno LKS Zastruże 1:5, LZS Kostrza - LKS Imbramowice 6:3, LZS Śmiałowice - LZS Komorów 3:3, LKS Biała - LZS Tąpadła 2:0, Kątki II - LZS Tworzyjanów 1:4


4 maja 2008 - "Piłkarska Kadra Czeka"

3 maja na boisku w Roztoczniku odbył się Strefowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców "Piłkarska Kadra Czeka" rozgrywany w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS.
W turnieju startowało 5 drużyn z powiatów: dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. Oficjalnego otwarcia dokonał Senator RP Stanisław Jurcewicz. Obecny był również Zastępca Przewodniczącego Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu Leszek Noworól. 1 miejsce w turnieju zajął GLKS Marcinowice, 2 miejsce LKS Roztocznik, 3 miejsce LKS "Orzeł" Witoszów, 4 miejsce LKS Dobrocin, 5 miejsce: Gimnazjum w Czarnym Borze.
Drużyny otrzymały dyplomy i puchary. Strefę VI w finale dolnośląskim reprezentować będzie drużyna GLKS Marcinowice.
Organizatorami turnieju byli: Dolnośląskie Zrzeszenie LZS we Wrocławiu, Powiatowe Zrzeszenie LZS Dzierżoniów i Ludowy Klub Sportowy Roztocznik.


4 maja 2008 - Turniej szachowy

3 maja w Gimnazjum w Żarowie rozegrany został tradycyjny turniej szachowy z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja.
Najlepszym zawodnikiem został Marcin Garbacz (Goniec Żarów) wyprzedzając w kategorii open Jana Kaszyńskiego (Zebra Jaworzyna Śląska) i Edmunda Plutę (Środa Śląska).
Wśród juniorów najlepszym okazał się Adrian Studnicki z Żarowa. Najlepszą zawodniczką została Joanna Markiewicz (Goniec Żarów) a juniorką Jowita Dranka (Goniec Żarów).
Organizatorami turnieju byli: GZ LZS w Żarowie i klub szachowy Goniec Żarów.


3 maja 2008 - Międzynarodowa akrobatyka

Jutro w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów drugi dzień XII Międzynarodowego Turnieju Wiosny w akrobatyce sportowej im. H. Chmielewskiego.
W tym znanym turnieju uczestniczą zawodnicy z Czech, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Ukrainy, USA, z Węgier i oczywiście zawodnicy z Polski.
Od godziny 9.00 akrobaci wystartują w finałach a około godziny 16.30 nastąpi wręczenie nagród.
Za kilka dni w "foto-info" dziennika zamieszczona zostanie obszerna relacja zdjęciowa z tego jakże ważnego wydarzenia sportowego, które od lat należy do największych wydarzeń w tej dziedzinie sportu w Polsce.


3 maja 2008 - Olimpiada Młodzieży w boksie

Również jutro w Świdnicy mamy już ostatni dzień Finałów XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.
Walki młodych pięściarzy odbywają się w hali lodowiska przy ulicy Śląskiej.
Wstęp dla wszystkich chętnych obejrzenia walk młodych olimpijczyków jest wolny.
O godzinie 11.00 rozpoczynają się walki finałowe a około godziny 13.30 nastąpi uroczyste zakończenie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie.


3 maja 2008 - Remis i porażka

Dzisiaj w Jeleniej Górze Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się z drużyną Karkonoszy Jelenia Góra.
Mimo iż w całym meczu przewagę mieli świdniczanie to jednak mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym. Karkonosze Jelenia Góra - Polonia-Sparta Świdnica 0:0. Świdniczanie grali bez Dariusza Filipczaka, który pauzował za żółte kartki.
AKS Strzegom nie podołał Wulkanowi Wrocław. Nie pomógł nawet atut własnego boiska. AKS Strzegom - Wulkan Wrocław 0:2 .
W tabeli rozgrywek prowadzą świdniczanie a ich przewaga nad Śląskiem II Wrocław zmalała do sześciu punktów. AKS Strzegom z dorobkiem jedenastu punktów zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.


3 maja 2008 - Brawa dla Jakuba Cajznera

XIII Dolnośląski Konkurs Recytatorski "Pegazik" okazał się szczęśliwy dla Jakuba Cajznera reprezentanta gminy Marcinowice, ucznia Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach.
30 kwietnia Kuba zdobył drugie miejsce w finałowych przesłuchaniach w Kłodzku. Jego "Monolog antyfeministyczny" został doceniony przez jury i wzbudził żywiołową reakcję widowni, która nagrodziła młodego recytatora gromkimi brawami.
Razem z Kubą rywalizowało ponad 40 gimnazjalistów i gimnazjalistek z całego województwa. Gratulujemy Kubie i jego nauczycielowi Januszowi Gaikowi.


3 maja 2008 - Pole campingowe - przyjmuje gości

Przedstawiciele klubów campingu i caravaningu z Polski, Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Węgier, Czech i Słowacji zjeżdżają już na otwarcie campingu, który powstał w Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
Prace nad budową pola campingowego rozpoczęły się w kwietniu ubiegłego roku. Do dziś powstało 15 stanowisk caravaningowych z podłączeniem energii elektrycznej dla około 70 osób. Na placu jest również pole namiotowe dla około 100 osób. Cały teren jest oświetlony i pokryty trawą. Inwestycja pochłonęła blisko 130 tysięcy złotych. To nie koniec prac, ponieważ budynek dawnej stacji uzdatniania wody adaptowany jest na świetlicę, kuchnię oraz łazienki dla biwakujących. Planowane jest również utworzenie nowego placu zabaw i boisk rekreacyjnych.
- Pomysł na camping zrodził się wiele lat temu. W latach 70-tych i 80-tych jako pole namiotowe służył teren przy kąpielisku miejskim. Od początku lat 90-tych obserwujemy zainteresowanie rozwojem caravaningu, stąd decyzja o budowie campingu na odpowiednio wysokim poziomie. Co więcej jeszcze podczas prac budowlanych zaczęły pojawiać się zapytania i oferty dotyczące wykorzystania campingu. Z tych też powodów o frekwencję jestem spokojny - mówi Edmund Frączak, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


3 maja 2008 - Zwiedzałeś muzeum w nocy ?

Czy kiedykolwiek zwiedzałeś muzeum w nocy ?
Włączając się w The European Night of Museums międzynarodową akcję związaną z promocją miejsc sztuki i kultury pragniemy zaprosić wszystkich do uczestnictwa w naszym programie i wydarzeniach, popołudniem i nocą 17 maja bieżącego roku.
Noc Muzeów była już organizowana w wielu miastach europejskich i zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku nocą 17 maja otwierają swoje drzwi muzea i galerie całej Europy. Otwiera je też Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Szczegółowy program "Tajemniczej Nocy w Muzeum" - >>> zobacz


3 maja 2008 - Otwarty Bieg Przełajowy

31 maja we wsi Biała w gminie Marcinowice odbędzie się pierwszy Otwarty Bieg Przełajowy "Pamięci Andrzeja Wojsława"
Prawo startu w biegach mają dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły oraz inne stowarzyszenia sportowe. Bieg odbywać się będzie w siedmiu kategoriach wiekowych.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 28 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 13, telefon 074 856-83-52. Regulamin biegu - >>> zobacz


2 maja 2008 - Nagrody Krzysztofa

Dzisiaj rozstrzygnięty został II Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Dziennikarzy YONGPRESS, który zorganizowała Redakcja czasopisma Newsweek. I miejsce w kategorii felietonu zdobył Krzysztof Domiński z klasy IV TE2 Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.
Jury brało pod uwagę: rzetelność dziennikarską w zbieraniu materiału, poprawność językową, oryginalność pracy, nakład pracy związany z przygotowaniem materiału, zgodność z wymogami formalnymi tworzenia materiałów prasowych w poszczególnych kategoriach.
Nagrodą jaką otrzymał jest aparat fotograficzny Fuji, publikacja tekstu w Newsweeku oraz pięciodniowy pobyt w redakcji, gdzie wraz z profesjonalnymi dziennikarzami laureaci poszczególnych kategorii będą pracować nad specjalnym wydaniem czasopisma, które ukaże się w sprzedaży 26 maja tego roku.
Krzysztof zdobył również I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Literackim dla młodzieży z Polski i Niemiec "Twoja Europa - szukamy wizjonerów", którego organizatorem była Fundacja dla Porozumienia Europejskiego i Kreisau-Initiative Berlin. Swoimi spostrzeżeniami na temat przyszłości zjednoczonej Europy podzieliło się 70. uczniów z całej Polski. Jury wyłoniło pięciu laureatów.
Rozdanie nagród odbędzie się 8. maja w Berlinie podczas tradycyjnych obchodów Dni Europy. W spotkaniu będą uczestniczyć laureaci niemieckiej edycji konkursu. Nagrodzone prace zostaną również wydane drukiem w wersji polsko - niemieckiej. W ostatnich dniach do tych sukcesów Krzysztof dołączył wyróżnienie w kategorii prozy w VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Młode Talenty".


2 maja 2008 - Turniej Rytm - Taniec - Muzyka - Ruch

29 kwietnia w ZSO nr III w Świdnicy odbył VIII Powiatowy Turniej Rytm - Taniec - Muzyka - Ruch. Imprezę otworzył Dyrektor III LO Ryszard Skórka.
W jury zasiedli przewodniczący Lubomir Szmid ze Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz członkowie: Irena Mroczkowska z ZSM w Świdnicy, Maria Sorbian z Gimnazjum Nr 4 w Świdnicy oraz Teresa Pulsakowska-Daniel z III LO. Organizatorkami zawodów były nauczycielki wychowania fizycznego z III LO Katarzyna Łyszkiewicz i Beata Głowacka.
Turniejowe zmagania odbywały się w dwóch kategoriach: Tańca Zespołowego i Tańca Indywidualnego. Zespołowo pierwsze miejsce zajęła grupa taneczna z ZSO w Świdnicy (II LO), drugie miejsce formacja z ZSO nr III w Świdnicy a trzecie miejsce LO Strzegom. Indywidualnie zwyciężyła Katarzyna Hryniewicz z I LO pokonując Bartosza Górskiego z ZS Nr 1 i Ewelinę Chmielowską z ZS Nr 3. Grand Prix zawodów i Puchar Dyrektora III LO zdobyła Klaudia Staworowska (III LO).
Oprawę muzyczną tego sportowego spektaklu przygotował Mateusz Puławski z pomocą Sylwi Grubej, prowadzenie Justyna Łesak i Łukasz Chwastyk - wszyscy z III LO. Zawody dofinansowane były z funduszu Starostwa Powiatowego w Świdnicy.


2 maja 2008 - Historia Świdnicy

Świdnica była stolicą powiatu, którym administrował starosta (Landrat). Starostwo miało siedzibę przy dzisiejszej ul. Grodzkiej 16-18. W 1932 r. nastąpiły zmiany w podziale administracyjnym Śląska. Zlikwidowano wówczas kilka małych powiatów i ich obszar włączono do sąsiednich. Zmiany te dotyczyły powiatu świdnickiego, od którego odłączono, na rzecz powiatu wrocławskiego, jego wschodnią cześć - wraz z miastem Sobótką oraz Masywem Ślęży. Do powiatu świdnickiego włączono zaś część powiatu strzegomskiego, wraz z miastem Strzegomiem, oraz niewielki fragment powiatu średzkiego.
To fragment kolejnego tekstu historycznego autorstwa Wiesława Rośkowicza - Dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zamieszczonego w dziale naszego serwisu poświeconego historii naszego miasta i terenom powiatu świdnickiego. Świdnica w okresie nazistowskim - . . . czytaj więcej


2 maja 2008 - Roman Grygianiec o Rajdzie

Zapraszamy do wysłuchania dzisiejszego Odcinka Specjalnego. Naszym gościem będzie dyrektor Platinum 36. Rajdu Elmot - Remy Roman Grygianiec.
W wywiadzie będziemy mogli usłyszeć najświeższe informacje związane z trzecią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Dyrektor Rajdu opowie o kulisach organizacji świdnickiego klasyka i zmianach, które Rajd Elmot Remy przechodził na przestrzeni ostatnich lat. Dowiemy się także nieco więcej o liście zgłoszeń i o planach związanych z rozwojem rajdu w najbliższych sezonach.
Roman Grygianiec opowie także o zmarłych kierowcach rajdowych - Marianie Bublewiczu i Januszu Kuligu i o pamiątkowym obelisku, którego odsłonięcie nastąpi w pobliżu "patelni walimskich" 3 maja.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu dzisiaj o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


2 maja 2008 - Wychowawca kolonii

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza na 36-godzinny kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży
Kurs poprowadzą doświadczeni edukatorzy, praktycy - wychowawcy, którzy na swych zajęciach w głównej mierze dzielą się swoim doświadczeniami.
Szczegóły kursu - >>> zobacz


2 maja 2008 - Igrzyska gimnazjalistów

29 kwietnia na stadionie sportowym na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyły się Indywidualne Igrzyska Lekkoatletyczne uczniów szkół gimnazjalnych.
Klasyfikacja najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych w Świdnicy wygląda następująco - >>> zobacz


2 maja 2008 - "Piłkarska Kadra Czeka"

1 maja odbyły się w Roztoce eliminacje powiatowe - Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Dzieci do lat 16 "Piłkarska Kadra Czeka" chłopców.
W zawodach uczestniczyło ponad stu zawodników, opiekunów i trenerów.
Wyniki końcowe turnieju: pierwsze miejsce zajęli chłopcy z GLKS Marcinowice, drugie miejsce - LKS Witoszów, kolejne miejsca LKS Wiśniowa, GOKiS Dobromierz i LKS Szczepanów.
Zwycięskie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Do finału strefowego w Roztoczniku, który odbędzie się już jutro awansowały: GLKS Marcinowice, LKS "Orzeł" Witoszów.


1 maja 2008 - Wysokie zwycięstwo nad AKS Strzegom

Wczoraj w Świdnicy doszło do spotkania dwóch lokalnych zespołów czwartoligowych. Polonia-Sparta Świdnica podejmowała na własnym boisku drużynę AKS Strzegom. Mecz przebiegał pod dyktando świdniczan i zakończył się ich wysokim zwycięstwem.
Polonia-Sparta Świdnica - AKS Strzegom 7:2.
Świdniczanie wystąpili w składzie: Kujawski - Marszałek, Kraus, Bielski (Borys) - Filipczak, Charciarek, Fojna, Surnik (Piórkowski), Gol - Felich (Piech), Gajos. Trenerem zespołu jest - Tadeusz Masny.
W tabeli rozgrywek prowadzą świdniczanie przewaga ośmiu punktów nad Śląskiem II Wrocław. AKS Strzegom z dorobkiem jedenastu punktów zajmuje 18 miejsce. Zdjęcia z wczorajszego meczu - >>> zobacz


1 maja 2008 - "Rock Centrum Świdnica" zwyciężył w rankingu

Pierwszego stycznia tego roku wystartowaliśmy z nową formułą "powiatowego rankingu stron".
Dziś jesteśmy już po dwóch dwumiesięcznych okresach głosowania. W pierwszym okresie zwyciężyła strona internetowa "Moje Miasto". Tym razem najlepszą okazała się strona "Rock Centrum Świdnica" - >>> zobacz.
Jest to strona poświęcona szeroko rozumianej świdnickiej scenie rockowej. Przedstawia zespoły, muzyków, opisuje i zapowiada koncerty. Strona uzyskała 765 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Świdnica Moje Miasto - 710, Tygodnik Świdnicki - 187, ZHP Strzegom - 150, Hodowla koni Namlikowo - 148, Strzegomski Serwis Wędkarski - 125, Hufiec ZHP Świdnica - 91, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 81, ECS Nieruchomości - 39, pozostałe strony uzyskały po kilka głosów.
Wszystkie strony po północy wystartowały z kontem zerowym. Kolejnego zwyciężce poznamy za dwa miesiące.


1 maja 2008 - Konkurs na dyrektora

Kto zostanie nowym dyrektorem Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach? Odpowiedź na to pytanie poznamy być może już w maju. Właśnie ogłoszony został konkurs na stanowisko szefa tej największej placówki oświatowej w mieście, gdyż kończy się kadencja dotychczasowej, wieloletniej dyrektor tej szkoły, Izabeli Trawińskiej.
Wymagania dla kandydatów to, przede wszystkim, wykształcenie wyższe wraz z podyplomowymi studiami z zakresu zarządzania oświatą, co najmniej 5-letni staż pracy na stanowisku nauczyciela. Kandydat na stanowisko dyrektora powinien wykazać się znajomością w szczególności: ustawy o systemie oświaty, ustawy - karta nauczyciela, ustawy kodeksu pracy, ustawy o samorządzie gminnym i ustawy o finansach publicznych oraz zada organizacji kształcenia specjalnego.
Oferty przyjmowane będą do 18 maja. Po tym czasie zbierze się komisja konkursowa, która wybierze nowego dyrektora.


1 maja 2008 - "Motocykle II wojny światowej"

16 maja, w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowa w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zlot motocyklistów.
Impreza rozpocznie się godzinie 17.00 - otwarciem wystawy "Motocykle II wojny światowej" gdzie wśród scenerii wojennej będzie można podziwiać motocykle z tamtego okresu.
Kolejną atrakcją będzie pokaz mody motocyklowej. W międzyczasie będzie można zwiedzić unikatową kolekcję motocykli amerykańskich Harley-Davidson i Indian oraz inne eksponaty Muzeum, Zapewniamy grill, piwo, muzykę na żywo oraz dobrą zabawę w oryginalnej scenerii starych parowozów i motocykli.
Będzie można zakupić też akcesoria motocyklowe. Jest możliwość skorzystania z noclegów w wagonach sypialnych oraz pola namiotowego.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała