30 czerwca 2008 - Zbiórka przeterminowanych leków

Wraca temat akcji związanej ze zbiórką przeterminowanych leków. Jutro o godzinie 12.00, w Starostwie Powiatowym w Świdnicy wszystkie samorządy z Powiatu Świdnickiego podpiszą porozumienie. W wybranych aptekach, które zgłosiły się do tej akcji pojawią się pojemniki na przeterminowane leki.
Do tej pory był z tym ogromny problem. Przeterminowanych leków nie powinno się bowiem wyrzucać do zwykłych kontenerów na odpadki, z kolei apteki nie miały obowiązku ich przyjmowania. Samorządowcy już w ubiegłym roku postanowili ten problem rozwiązać. Efektem rozmów i ustaleń jest porozumienie w sprawie wspólnego sfinansowania kosztów realizacji zadania pod nazwą "Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby organizacji w Powiecie Świdnickim systemu zbierania odpadów - etap I".
Wartość całego zadania to kwota ponad 40 tys. zł i będzie obejmować zakup 40 pojemników z kartonem i zakup zapasu kartonowych wkładów wymiennych. Koszt całości zadania została rozłożona na Powiat Świdnicki i wszystkie gminy, a jego wysokość, uzależniona jest od zadeklarowanych i zgłoszonych przez gminy potrzeb na pojemniki. I tak Powiat Świdnicki zapłaci ponad 10 tysięcy zł, Miasto Świdnica - 11 tysięcy zł za 15 pojemników, Gmina Strzegom - blisko 7 tysięcy zł za 9 pojemników, Gmina Świebodzice - 3 tysiące zł za 4 pojemniki, Gmina Żarów - nieco ponad 2 tysiące zł za 3 pojemniki, natomiast Gmina Świdnica, Jaworzyna Śląska, Marcinowice i Gmina Dobromierz przekażą po około 1500 zł za 2 pojemniki.
Liderem porozumienia będzie Powiat, który w imieniu swoim i wszystkich gmin powiatu, zobowiązuje się do wystąpienia o dofinansowanie zadania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.


30 czerwca 2008 - Turniej Drużyn Podwórkowych

Dzisiaj kolejny dzień Turnieju Drużyn Podwórkowych w piłce nożnej.
Najpierw rywalizowali gimnazjaliści. Wszystkie swoje spotkania wygrała drużyna "Świnie z Afryki" zajmując pierwsze miejsce w zawodach. Skład drużyny stanowili: Michał Morawski, Maciej Morawski, Dominik Noworól, Piotr Dudzic, Wojciech Szuba. Na kolejnych miejscach byli: "Może Być", "Boty", "Black Angels". Królem strzelców wśród gimnazjalistów został Paweł Sieroń z "Może Być", który strzelił 10 bramek.
Po południu swoje mecze zaczęły najstarsze zespoły czyli kategoria open. W tej kategorii zwyciężyła drużyna "Drwalencja" w składzie Paweł Sieroń, Rafał Małek, Kamil Śliwa, Radek Wolański, Grzegorz Bońciul, Maciek Fedorowicz, Tomek Kwiatkowski. Dalej były drużyny "Przerewolweryzowani Rewolwerowcy", "Barany", "Orły Zarzecza". Królem strzelców został Kamil Śliwa "Drwalencja" strzelając 5 bramek w zawodach. Zwycięskie drużyny otrzymały statuetki, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.
Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pod koniec lipca ŚOSiR zaprasza na drugi wakacyjny turniej drużyn podwórkowych, a w sierpniu na organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury i ŚOSiR "Lato w mieście" gdzie również będą turnieje piłkarskie.


30 czerwca 2008 - Jan Paweł II patronem Świdnicy?

Świdnica będzie zabiegała o patrona miasta. Większość świdnickich radnych poparła deklarację w sprawie woli ustanowienia Ojca Świętego Jana Pawła II Patronem Miasta. 18 maja, dzień urodzin wielkiego Papieża Polaka, byłby Świętem Patrona Miasta. To na razie deklaracja, a nie rozstrzygnięcie, bowiem ostateczne decyzje zapadają w Stolicy Apostolskiej. Może się to stać dopiero po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, bądź świętym.
Dlaczego Świdnica stara się o takiego patrona? - Ojciec Święty miał realny wpływ na historię naszego miasta - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Od lat organizowane są jedne z największych Dni Papieskich. Mieszkańcy uczestniczą w koncertach, wystawach. Rzesze młodych ludzi angażują się w przygotowania spektakli , czy też koncertów. Jan Paweł II, jako papież Kościoła Rzymskokatolickiego ustanowił Diecezję Świdnicką, ze stolicą w Świdnicy. Na terenie diecezji powstała "Caritas". Jej dzieła charytatywne to m. in. jadłodajnia dla ubogich oraz pomoc pielęgniarska dla chorych i cierpiących. Działają również nowe katolickie szkoły prowadzone przez "Caritas". W Wyższym Seminarium Duchownym kształcą się przyszli księża, a w Świdnickiej Sekcji Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu świeccy studiują teologię. W Świdnicy w duchu dialogu współdziałają także różne kościoły. A właśnie osoba Jan Paweł II łączyła i była najlepszym przykładem działań w duchu ekumenizmu.


30 czerwca 2008 - Turniej Siatkówki Plażowej

Wczoraj odbył się Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej organizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ilość zgłoszonych drużyn do zawodów przerosła oczekiwania organizatorów, w trzech kategoriach zagrały 32 zespoły 5 wśród kobiet, 10 w gimnazjach i aż 17 w kategorii open.
Na turniej oprócz par ze Świdnicy przyjechali zawodnicy z okolicznych miejscowości, Wałbrzycha, Świebodzic, Dzierżoniowa, Strzegomia.
Wśród kobiet zwyciężyła para Aleksandra Małodobra - Ania Malina, kolejne miejsca zajęły pary: Magda Kukla - Ania Piguła, Joanna Smernicka - Katarzyna Missa, Monika Gasińska - Karolina Śledź.
Gimnazja: Piotr Pękalski - Patryk Gmyrek, Wojciech Barylak - Daniel Pikula, Karol Kwaśnicki - Krzysztof Pikula, Cezary Giera - Dominik Chmielowiec.
Open: Marcin Wójciak - Tomasz Chlipalski, Rafał Jędrasiewicz - Mateusz Czykieta, Marcin Pokora - Tomasz Korościk, Piotr Adamski - Dawid Berlik.
Zwycięzcy otrzymali statuetki, medale, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Kolejny turniej 27 lipca.


29 czerwca 2008 - Puchar dla Lescha

Zaliczane do Pucharu Świata zawody Toyota Hilux Horse Trials Strzegom we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego wygrał Niemiec Elmar Lesch, na koniu Finch Hatton TS F. Najlepszy z Polaków Piotr Piasecki na klaczy Jędrusia był siódmy, wygrywając tym samym Mistrzostwa Polski Seniorów.
Po skokach, trzeciej i ostatniej konkurencji zawodów drugi w Pucharze był Niemiec Dirk Schrade na Sindy 43, trzecia Szwedka Sara Algotsson na Robin des Bois. W Mistrzostwach Polski Seniorów srebrny medal zdobył Marcin Michałek na Magnolii, który konkurs Pucharu Świata ukończył na dziewiątym miejscu.
W konkursie CCI 3* o Puchar Burmistrza Strzegomia i nagrodę Gras Savoy złoto zdobył Oliver Townend, na drugie miejsce z czwartego awansowała Janet Wiesner z Niemiec.
Zakończył się już konkurs CIC 2*. Zwycięzcą konkursu został Oliver Townend na koniu ODT Land Vision z wynikiem 43,4 punktów karnych. Srebro zdobył trzykrotny olimpijski złoty medalista Andrew Hoy, brąz Sara Algotsson.


29 czerwca 2008 - Teraz zatańczą we Wrocławiu

Dzisiaj w Wierzbnej zakończyła się pierwsza część Festiwalu Tańca Dawnego "Pawana".
W trakcie dwóch dni festiwalowych (28-29 czerwca) na terenie pałacu opackiego i ruin klasztoru cystersów w Wierzbnej wystąpiło 10 zespołów tańca dawnego z całej Europy.
Dla widzów poza konkursem wystąpił wrocławski zespół "Serenissima Wratislavia", odbyły się też pokazy walk rycerskich oraz pokaz tańca z ogniem.
Teraz uczestnicy przeniosą się do Wrocławia gdzie w dniach 4-5 lipca rozpocznie się druga część festiwalu. Zdjęcia z dzisiejszego dnia festiwalowego - >>> zobacz


29 czerwca 2008 - "Liga Mistrzów LZS 2008"

Dzisiaj na obiektach sportowych w Bystrzycy Dolnej odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej "Liga Mistrzów LZS 2008". Turniej był podsumowaniem rozgrywek I i II Ligi piłki nożnej LZS sezonu 2007/2008.
Do turnieju zakwalifikowały się cztery pierwsze drużyny I ligi: LZS Strzelce, LZS Gola Świdnicka, LZS Kątki, LZS Rogoźnica oraz dwie pierwsze drużyny II ligi: LKS Zastruże, LZS Kostrza.
Pierwsze miejsce w turnieju zdobył LZS "Sudety " Kątki na drugim miejscu uplasował się LKS "Wodospad " Zastruże, kolejne miejsca zajęli: 3 - LZS Gola Świdnicka, 4 - LZS Strzelce Świdnickie, 5 - LZS "Granit" Rogoźnica, 6 - LZS "Sokół " Kostrza. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary za zajęte miejsca.


28 czerwca 2008 - Schrade nadal na prowadzeniu

Po crossie, drugiej próbie w zaliczanym do Pucharu Świata konkursie CIC*** we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego prowadzenie nadal utrzymuje Niemiec Dirk Schrade na koniu Sindy 43 z wynikiem 46,7 pkt. Najlepszy z Polaków Piotr Piasecki na koniu Jędrusia zajmuje siódme miejsce, obejmując tym samym prowadzenie w Mistrzostwach Polski Seniorów.
Na drugim miejscu w tym konkursie jest Szwedka Sara Algotsson na koniu Robin des Bois (61,4 pkt), na trzecie miejsce z trzynastego awansował niemiecki zawodnik Elmar Lesch na koniu Finch Hatton TS F (64,2 pkt).
W Mistrzostwach Polski Seniorów po ujeżdżeniu prowadziła Katarzyna Kokowska, niestety zawodniczka nie ukończyła próby crossu. Prowadzenie objął Piotr Piasecki z wynikiem 85,9 pkt. Drugi jest Marcin Michałek na Magnolii (93,4 pkt), trzeci Krzysztof Jawid na koniu Autorytet (126,5 pkt).
Zdjęcia z Pucharu 26 i 27 czerwca - >>> zobacz


28 czerwca 2008 - Na krakowskim Rynku

Podczas Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla dzieci na krakowskim Rynku, prof. Jacek Majchrowski - Prezydent Krakowa w uznaniu zasług dla dzieci Królewskiego Grodu i na świecie odznaczył Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Pana Marka Michalaka Srebrnym Medalem 750-lecia Lokacji Krakowa.
Marek Michalak dziękując za wyróżnienie podkreślił, że Kraków od zawsze był najbliższy jego sercu, zaraz po Świdnicy.
Kanclerz powitał również licznie zgromadzonych Kawalerów orderu Uśmiechu i podkreślił szczególność czasu, w jakim się spotykają - Jubileusz 40-lecia najsłoneczniejszego z odznaczeń. Zaraz po tym na scenie pojawili się goście specjalni - Zespół Dziecięcy z Waszyngtonu i "Serduszka" ze Świdnicy, którzy swoimi występami niemal natychmiast skradli serca Krakowian. Oba zespoly przez 2 tygodnie przemierzały Polskę pod honorowym patronatem Prezydentowej RP Marii Kaczyńskiej i Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.


28 czerwca 2008 - Czeki za projekty

Studenci ze Śląska wyjechali ze Świdnicy z nagrodami. Rozstrzygnięto bowiem konkurs zorganizowany przez Politechnikę Śląską i Urząd Miejski w Świdnicy. Zadanie było jedno - wizja zagospodarowania terenów wzdłuż Bystrzycy, rzeki przepływającej przez Świdnicę. 27 czerwca prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek wręczył nagrody zwycięskiej parze projektantów.
Studenci po obu stronach Bystrzycy widzieliby m.in. amfiteatr, galerie wystawiennicze i handlowe, salę koncertową, czy też sportową. Tereny projektowane przez studentów należą do prywatnych właścicieli bądź miasta. Prace konkursowe staną się więc bazą pomysłów, z której będzie można czerpać rozwiązania.
Na nagrody dla najlepszych dwuosobowych zespołów studentów miasto przeznaczyło w sumie 6 tys. zł. Oto zwycięzcy: nagroda grand prix (3 tys. zł) - Małgorzata Kotuła i Łukasz Lipina, II nagroda (2 tys. zł) - Agnieszka Labus i Andrzej Romanowski, III nagroda (1 tys. zł) - Alina Kubicka, Agata Parzentna, wyróżnienie honorowe - Marcin Kropidło i Filip Gałuszka, prace zauważone - Diana Woszczek i Monika Czeladzka, Klaudia Fiegler i Justyna Łukosz, Marta Herda i Joanna Ciszak.


27 czerwca 2008 - W pucharze prowadzi Schrade

W Pucharze Świata po ujeżdżeniu, podobnie jak w zeszłorocznych zawodach, prowadzi Dirk Schrade. Katarzyna Kokowska jest pierwsza w Mistrzostwach Polski.
Po ujeżdżeniu, czyli pierwszej konkurencji we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w zaliczanym do Pucharu Świata CIC*** prowadzi Niemiec Dirk Schrade na klaczy Sindy 43. Drugi jest Anglik Oliver Townend na ODT Master Rose, trzeci Niemiec Robert Sirch na Ballymakenny. Najlepsza z Polaków Katarzyna Kokowska na wałachu Czarnolas zajmuje 12 pozycję i jest liderem w Mistrzostwach Polski Seniorów.
Kolejny z polskiej ekipy Artur Społowicz na Wagu jest na 15 miejscu. Dla tej pary jest to ostatni start przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Drugi z posiadających kwalifikacje olimpijskie Polaków, trzykrotny medalista ostatnich Mistrzostw Polski Seniorów Paweł Spisak na Weriuszu w ostatniej chwili zrezygnował ze startu w Strzegomiu, wybierając udział w innych zawodach.


27 czerwca 2008 - Nagrody dla prymusów

Rada Miejska w Świdnicy w piątek, 27 czerwca uhonorowała najlepszych absolwentów szkół niepublicznych. Na każdą placówkę przyznano po 400 zł. Nagrody uczniowie wybierali sobie sami.
Wyróżnienia otrzymali: Barbara Paluszak i Monika Tatarska ze Społecznej Szkoły Podstawowej Fundacji "Naszej Szkole", Natalia Kuchta z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Świdnickiego Stowarzyszenia Oświatowego "Bliżej Dziecka", Karolina Krzyżanowska z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej "Caritas" Diecezji Świdnickiej, Martyna Paleczna i Agnieszka Zięba ze Społecznego Gimnazjum Fundacji "Naszej Szkole".
Najlepsi uczniowie mogą się pochwalić średnią ocen od 5,45 do 6,0.
- Nagrody to nasze nowe przedsięwzięcie finansowane ze środków Rady Miejskiej. Chcemy docenić trud i dostrzec osiągnięcia uczniów z placówek niepublicznych - tłumaczy Michał Szukała, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. Inicjatywa świdnickiej Rady Miejskiej to jeszcze jedna forma wsparcia szkół niepublicznych w Świdnicy.


27 czerwca 2008 - Piknik w Goczałkowie Górnym

22 czerwca w Goczałkowie Górnym odbył się piknik wiejski zorganizowany przez Radę sołecką wsi. Najważniejszymi punktami imprezy było wręczenie strojów sportowych dla chłopców, mecz piłki nożnej: żonaci - kawalerzy oraz ognisko i pieczenie kiełbasek.
W uroczystym przekazaniu strojów sportowych wzięli udział: burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, sołtys wsi Andrzej Kowszyn i kierownik Biura ds. Wsi UM w Strzegomiu - Alicja Czekajło.
Po uroczystości doszło do meczu, w którym miejscowi kawalerzy ulegli żonatym aż 0:8. Imprezę zakończono ogniskiem, przy którym cała społeczność wsi mile spędziła czas. Cieszy fakt, że w pikniku bez względu na wiek wzięły udział całe rodziny. Jak wieść gminna niesie, żądni rewanżu kawalerowie nie dają żyć sołtysowi - oj będzie się działo...


27 czerwca 2008 - Nagrody dla młodych ekologów

Uczniowie świdnickiego Zespołu Szkół Specjalnych zebrali najwięcej zużytych baterii i makulatury. W nagrodę od prezydenta Świdnicy otrzymają po 2 tys. zł.
Jeszcze we wrześniu 2007 roku prezydent Wojciech Murdzek ogłosił w świdnickich szkołach konkurs zbiórki zużytych baterii oraz makulatury. Na zwycięskie placówki czekało za I miejsce - 2 tys. zł, za II miejsce - 1,5 tys. zł, a za III miejsce - 1 tys. zł. W zakończonym niedawno roku szkolnym świdniczanie zebrali w sumie 523 kg zużytych baterii. Najwięcej zebrali ich uczniowie (94 osoby) Zespołu Szkół Specjalnych - 1,3191 kg baterii w przeliczeniu na jednego ucznia, a w sumie 124 kg. Tym samym zajęli I miejsce. II miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 5. Jej 255 uczniów zebrało 0,7922 kg baterii w przeliczeniu na jednego ucznia - w sumie 202 kg. III miejsce zajęły Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum Fundacja "Naszej Szkole", którego 71 uczniów zebrało 0,2958 kg baterii w przeliczeniu na jednego ucznia - w sumie 21 kg.
Świdniccy uczniowie zebrali również 24,1 t makulatury. W tym konkursie zwyciężył również Zespół Szkół Specjalnych, którego 94 uczniów zebrało 86,383 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia - w sumie 8,12 t. II miejsce przyznano Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznemu Gimnazjum Fundacja "Naszej Szkole", którego 71 uczniów zebrało 38,592 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia - w sumie 2,74 t. Zaś III miejsce przypadło Niepublicznej Szkole Podstawowej "Bliżej Dziecka", której 202 wychowanków zebrało 18,168 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia - w sumie 3,67 t.


27 czerwca 2008 - Festiwal Tańca Dawnego "Pawana"

Mistrzowie tańca dawnego z całej Europy wezmą udział w organizowanym w Wierzbnej i we Wrocławiu festiwalu "Pawana". W programie między innymi pokazy takich tańców jak bataglia (taneczne pojedynki miłosne), bassadance (taniec ceremonialny) czy volta - uważana kiedyś za najbardziej erotyczny taniec.
Festiwal "Pawana" jest to druga co do wielkości impreza tego typu w Polsce i jedyna w Europie impreza będąca konkursem dla amatorskich zespołów tańca dawnego. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie dziedzictwa kulturowego poprzez dawne tańce odtwarzane z traktatów starych mistrzów i rekonstrukcję obyczajowości XV i XVI wieku.
Festiwal składa się z dwóch części: konkursowej odbywającej się w Wierzbnej pod Świdnicą (28-29 czerwca) i przeglądu we Wrocławiu (4-5 lipca). Uczestnicy konkursu (10 zespołów) walczyć będą o główną nagrodę, a także o tytuł najlepszego tancerza galiardy. W programie także konkurs dla tancerek "Gracja i wdzięk".
W Wierzbnej można będzie zobaczyć również występy wrocławskiego zespołu "Serenissima Wratislavia", pokazy walk rycerskich oraz pokaz tańca z ogniem. Natomiast we Wrocławiu zaplanowano bal w Muzeum Etnograficznym, podczas którego uczestnicy zaprezentują tańce renesansowe a także typowe polskie tańce takie jak mazur i polonez. W Arsenale publiczność będzie mogła nauczyć się podstawowych kroków dawnych tańców i zobaczyć spektakle taneczne. Imprezę zakończy koncert Zespołu Tańca Dawnego "Serenissima Wratislavia" i Zespołu Muzyki Dawnej "Dekameron. Szczegółowy program - >>> zobacz


27 czerwca 2008 - Porządki na drogach

Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego ma od niedawna dodatkowe obowiązki. Musi już nie tylko utrzymywać drogi powiatowe, ale również wojewódzkie przebiegające przez nasz powiat. Dlatego każde ręce do pracy są niezwykle potrzebne. Kiedy już wszystkie możliwości w celu pozyskania ludzi do pracy na drogach zostały wykorzystane postanowiono zwrócić się do Dyrektora Aresztu Śledczego z prośbą o pozyskanie pracowników właśnie z tej instytucji.
- "W rezultacie udało się pozyskać 15 osób, które do końca października będą pracować przy ścince i oczyszczaniu poboczy a także czyszczeniu rowów i przepustów." - mówi Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu Powiatu.
Dodatkowo udało się pozyskać 4 absolwentów szkół technicznych ponadgimnazjalnych naszego powiatu, którzy również będą pracować przez wakacje w Służbie Drogowej Powiatu Świdnickiego.
- "Zajmują się oni pomiarem natężenia ruchu samochodów ciężarowych przez nasze drogi. Pozwoli to na wytyczenie mapy rozjazdów i głównych korytarzy komunikacyjnych na terenie naszego powiatu w kierunku dróg krajowych." - wyjaśnia Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu.
Dotyczyć to będzie tylko ruchu ciężarowego na terenach wokół kamieniołomów. Jeśli już uda się ustalić, po których drogach i które kierunki najchętniej wybierają kierowcy wożący kruszywo i kamienie z pobliskich kamieniołomów, zostanie ustalony program naprawczy tych dróg. Oznacza to, że zostaną one wyremontowane właśnie pod kątem ruchu ciężarowego. Natomiast te drogi, które nie będą tak często wybierane przez kierowców ciężarówek, zostaną dla ruchu ciężkiego zamknięte.
Dodatkowo powiat prowadzi rozmowy z koleją, aby ta zajęła się remontem bocznic kolejowych. Transport kolejowy byłby bowiem dobrą alternatywą dla przedsiębiorców przy przewozie kamieni tą formą komunikacji.


27 czerwca 2008 - Nowoczesne boisko

19 czerwca oficjalnego otwarcia wielofunkcyjnego boiska sportowego przy kompleksie oświatowym w Pszennie dokonali Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Piotr Borys i Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek. Wielofunkcyjne boisko w Pszennie zostało zrealizowane w ramach programu Ministerstwa Sportu "Budowa boisk wielofunkcyjnych" z dofinansowaniem z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Składa się z kilku części: boiska do piłki ręcznej, piłki siatkowej, koszykówki oraz boiska do tenisa ziemnego. Podczas uroczystości otwarcia Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Piotr Borys gratulował młodzieży oraz mieszkańcom gminy wspaniałego obiektu i życzył sukcesów wielu sportowych. Poinformował również, że w ciągu najbliższych trzech lat w każdej gminie naszego województwa w ramach ogólnopolskiego programu "Orlik 2012" powstanie kompleks boisk sportowych wraz z zapleczem, dzięki czemu zdecydowanie poprawi się stan infrastruktury sportowej na terenie całej Polski. Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa składając gratulacje zauważył, że boisko w Pszennie jest już szóstym obiektem tego typu w naszym powiecie. Podkreślił również, że w powiecie mamy zdecydowanie lepszą bazę sportową niż w innych powiatach, podając jako przykład, że budowana w Witoszowie Dolnym hala sportowa jest piątą pełnowymiarową salą, podczas, gdy niektóre powiaty nie posiadają ani jednego takiego obiektu. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek wyraziła przekonanie, że boisko będzie dobrze służyło dzieciom i młodzieży oraz całej społeczności Pszenna i przyczyni się do jeszcze lepszych osiągnięć sportowych uczniów. Dlatego też w okresie letnich wakacji dzieci i młodzież będą mogli korzystać z niego do późnych godzin wieczornych. Wójt Gminy podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, szczególnie Wicemarszałkowi Piotrowi Borysowi oraz Senatorowi RP Stanisławowi Jurcewiczowi.


27 czerwca 2008 - Plac Wolności od nowa

Po niespełna rocznym remoncie wraca ruch na placu Wolności w Świdnicy. Zakończenie najważniejszych prac zaplanowano na najbliższy poniedziałek, 30 czerwca. - Cieszę się, że udało nam się dotrzymać obietnicy danej kierowcom. Remont miał zająć niecały rok i tak też się stało. Nowa komunikacja na pl. Wolności, to wygoda dla kierowców i bezpieczeństwo dla pieszych. W dodatku to jedna z największych inwestycji drogowych przeprowadzonych na najważniejszym skrzyżowaniu, gdzie przecinają się drogi wojewódzkie. Kierowcom dziękujemy za cierpliwość i za to, że nie zrażali się utrudnieniami - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. - Remont pl. Wolności pokazuje, że wspólnie możemy zdziałać więcej. Dzięki porozumieniu władz miasta i województwa szybko zapadła decyzja o remoncie, który właśnie dobiega końca. Z zakończenia prac będą mogli się cieszyć mieszkańcy Świdnicy i Dolnego Śląska, bo plac Wolności to ważny węzeł komunikacyjny - dodaje Zbigniew Szczygieł, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za infrastrukturę. Inwestycja pochłonęła w sumie 3,7 mln zł. Złożyło się na nią miasto i samorząd województwa.


27 czerwca 2008 - Klub abstynenta

W Świebodzicach swoją działalność rozpoczyna Klub Abstynenta.
Zainteresowanych zapraszamy na spotkania w klubie. W szczególności oferta skierowana jest do osób z problemem alkoholowym, utrzymujących trzeźwość.
Klub ma swoją siedzibę na Osiedlu Sudeckim 12.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 074 6669599 - Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


27 czerwca 2008 - Święto Narodów w Lampertheim

Ponad 600 gości z 6 miast partnerskich w tym z Gminy Świdnica gościło na uroczystościach miast partnerskich miasta Lampertheim. Wszystko za sprawą corocznego spotkania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast partnerskich miasta Lampertheim.
W tym roku na zaproszenie burmistrza Erich’a Maiera takie spotkanie odbyło się w Lampertheim. Po raz pierwszy również w takich uroczystościach uczestniczyła delegacja z Gminy Świdnica, której przewodniczyli: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz przewodniczący wraz z radnymi Rady Gminy Świdnica. Na zaproszenie burmistrza E.Maiera do Lampertheim przyjechał Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca" oraz młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, która od 16 czerwca realizowała drugą część polsko-niemieckiego projektu "Odwaga cywilna w czasie II wojny światowej - śladami Alfreda Delpa - działacza Kręgu z Krzyżowej".
Kulminacyjnym punktem pobytu był Wieczór Europejski. Goście z miast partnerskich tłumnie przybyli do hali noszącej imię Hansa-Pfeiffer’a - burmistrza, który szczególnie zasłużył się w porozumieniu europejskim, a także jako założyciel partnerstwa miast. Otwierając uroczysty wieczór burmistrz miasta Lampertheim skierował życzył aby to spotkanie realizowało zasadniczą myśl partnerstwa, tzn. wspierało wymianę miedzy mieszkańcami miast we wszystkich jego dziedzinach. Mam nadzieję, że nam udało się to zrealizować w ciągu ostatnich 40 lat- mówił Erich Maier.
W imieniu burmistrzów z wszystkich miast partnerskich przemówienie, otwierające "Wieczór Europejski", wygłosiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. Zapewniła w nim o gotowości podjęcia współpracy na każdej płaszczyźnie, tym bardziej, że rok 2008 to Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego.


26 czerwca 2008 - Puchar Świata rozpoczęty

Dzisiaj w Morawie koło Strzegomia rozpoczął się TOYOTA Hilux Horse Trials - 2008. Pierwszego dnia rozegrana została próba ujeżdżenia w konkursie CCI*** o Puchar Burmistrza Strzegomia i nagrodę Gras Savoye. Po czworoboku pierwsze miejsce zajmuje Oliver Townend na koniu Clover Curtis z wynikiem 45,4 pkt karnego.
Drugi jest trzykrotny Mistrz Olimpijski, Andrew Hoy dosiadający konia Master Monarch (46,5 pkt), a trzecia Julia Mestern na Schorsch 6 (46,7 pkt). W konkursie startuje 20 zawodników, niestety nie zobaczymy żadnego Polaka. W sobotę odbędzie się próba terenowa dla tego konkursu a w niedzielę skoki.
Jutro kolejny dzień zawodów. Na terenie Hipodromu im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich gdzie rozgrywany jest Puchar Świata, prócz ogromnych emocji sportowych, które czekają na sympatyków tej pięknej dyscypliny sportu, czekają też stoiska wystawców związanych z jeździectwem, oraz wiele stoisk innych branż.


26 czerwca 2008 - Są pieniądze dla szpitala

Wczoraj podpisano kolejny aneks na finansowanie działalności szpitala Latawiec w Świdnicy. I co więcej będzie on o ok. 600 tys. na każdy kolejny miesiąc większy w stosunku do pierwotnego kontraktu.
- "Oznacza to, że będziemy miesięcznie otrzymywać 600 tys. więcej niż pierwotnie było to ustalone w kontakcie, który podpisywaliśmy na ten rok." - wyjaśnia Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
To i tak mniej o 100 tys. zł, bo jak twierdzi wicestarosta już od stycznia zgłaszano potrzebę zwiększenia kontraktu o co najmniej 700 tys. zł. W rezultacie w maju i czerwcu kontakt był większy jedynie o 200 tys. zł a teraz od lipca już o ok. 600 tys. zł. Dodatkowo NFZ obiecuje zapłacić za nadwykonania za 4 miesiące licząc od stycznia br. Ma to nastąpić zgodnie z obietnicami do 25 lipca. W sumie za nadwykonania wpłynie do budżetu SP ZOZ ok. 3 mln zł.
-"Podkreślam, że jest to tylko 3 mln zł, gdyż w sumie za nadwykonania powinniśmy otrzymać 3 mln 700 tys. zł za te cztery miesiące. Pozostaje jeszcze zapłata za nadwykonania za dwa ostatnie miesiące." - wyjaśnia Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. Ale i to udało się wynegocjować i pieniądze za kolejne dwa miesiące mają zostać zapłacone do końca sierpnia br.
- "Z pewnością nasza akcja medialna przyniosła sukces i przyspieszyła działania NFZ. Niestety czasem trzeba "krzyczeć", żeby cokolwiek osiągnąć" - dodaje Wicestarosta. Te pieniądze z pewnością poprawią sytuację finansową szpitala "Latawiec" w Świdnicy.


26 czerwca 2008 - Wakacyjny odcinek

Pierwszy wakacyjny Odcinek Specjalny potraktujemy nieco spokojniej. W jutrzejszej audycji przypomnimy Wam jak wygląda rajd z perspektywy kierownika odcinka specjalnego. Usłyszycie także jak wygląda praca osób przygotowujących wyniki online podczas każdej rundy RSMP. Dowiemy się jak pracuje serwis opon rajdowych i co o Subaru Imprezie n14 sądzą pracownicy SPRT.
Czy rajdy samochodowe przeszkadzają innym ludziom? - o tym dowiemy się z ust... wędkarza łowiącego ryby w pobliżu sportowej próby tegorocznego Rajdu Elmot. To wszystko i wiele innych relacji już w najbliższym Odcinku Specjalnym.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu jutro o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


26 czerwca 2008 - "Plutos" w Żarowie

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl Arystofanesa zatytułowany "Plutos" w reżyserii - Ryszarda Dykcika, jednocześnie szefa żarowskiego "Teatru Bezdomnego".
W spektaklu występują aktorzy tego teatru - Ola, Paulinka, Ola, Marcelina, Patrycja, Martyna, Konrad oraz gościnnie Łucja Nikolska - flet.
Spektakl rozpocznie się 3 lipca o godzinie 19.00 w siedzibie teatru przy ulicy Zamkowej 15. Wstęp jest wolny.


26 czerwca 2008 - Fascynujący świat pieniądza

Stare monety, unikalne banknoty, ciekawostki numizmatyczne - to wszystko przez dwa dni można było oglądać w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. W dniach 14 i 15 czerwca odbywał się Pokaz Numizmatyczno-Filatelistyczny połączony z sesją popularno-naukową, zorganizowano z okazji 25. rocznicy powstania Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Świebodzicach, którego założycielem i do chwili obecnej prezesem jest Kazimierz Chojnowski.
14 czerwca Urząd Pocztowy Świebodzice 1 uruchomił specjalne stoisko pocztowe, gdzie stosowany był okolicznościowy datownik pocztowy. Datownik, medal i kopertę wykonano wg graficznego projektu Pawła Dziurzyńskiego, który komputerowo opracował Tadeusz Gawlicki. Z okazji jubileuszu organizatorzy wydali także kolejny numer "Świebodzickiego Gońca Numizmatycznego", okolicznościową kopertę i medal.
Na pokazie swoje eksponaty prezentowali: Jerzy Henke ze Słupska, Zygmunt Radomski ze Świdnicy oraz Kazimierz Chojnowski. Jan Czarnik, Stanisław Dziduch, Paweł Dziurzyński, Zbigniew Gałusiński, Tadeusz Gawlicki, Jerzy Gibek, Janusz Kujat i Alicja Łuszczyna ze Świebodzic.
W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli: burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach Anna Mazur, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Robert Pieńkowski, Prezes Lubińskiego Towarzystwa Numizmatycznego Tadeusz Szaraniec, Prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Filatelistów w Wałbrzychu Jerzy Śliwa, v - ce Prezes Z. O. P Z F w Wałbrzychu Józef Wiczkowski, prezes Spółdzielni Społem w Świebodzicach Alfons Czapkowski, szef Zakładu Pogrzebowego Hades Bogusław Krzysztofowicz, profesor Krzysztof Jaworski z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członkowie i sympatycy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i Polskiego Związku Filatelistów.
Podczas sesji popularno-naukowej swoje referaty wygłosili: Krzysztof Jaworski, Tadeusz Szaraniec, Janusz Kujat i Robert Pieńkowski.


26 czerwca 2008 - Gratulacje dla najlepszych

19 czerwca, w przeddzień zakończenia roku szkolnego, w świetlicy "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym odbyła się uroczystość wręczenia nagród i stypendiów uczniom gminnych szkół.
W spotkaniu z Wójtem Gminy Świdnica Teresą Mazurek i Przewodniczącym Rady Henrykiem Sarą wzięło udział blisko 140 najlepszych uczniów ze wszystkich gminnych placówek oświatowych. Obecni byli także Jadwiga Generowicz - Sekretarz Gminy, Regina Adamska - przewodnicząca Komisji Oświaty oraz Henryk Kończak i Zbigniew Karnowski - członkowie Komisji Oświaty, dyrektorzy szkół oraz wychowawcy i rodzice Prymusów.
Uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym rozbawili wszystkich swoimi występami wokalnymi oraz wspaniałym przedstawieniem teatralnym. Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek powiedziała, że najbardziej ze wszystkich wydarzeń w swojej pracy lubi taki moment, jak ten, gdy może z zadowoleniem i dumą nagrodzić za wspaniałe osiągnięcia w nauce i sporcie tak wielu uczniów. Złożyła gratulacje zarówno uczniom jak i ich rodzicom i wychowawcom oraz podziękowania dyrektorom i nauczycielom za całoroczną pracę i życzyła wszystkim udanych wakacji. Następnie wraz z Przewodniczącym Rady Henrykiem Sarą wręczyli uczniom szkół podstawowych i gimnazjalistom statuetki "Prymusa Szkoły" oraz dyplomy i nagrody. Rodzice nagrodzonych uczniów otrzymali od Pani Wójt listy gratulacyjne.


26 czerwca 2008 - Promocja Powiatu w Czechach

Powiatowi udało się pozyskać partnera do współpracy po stronie czeskiej. Jest to malowniczo położone miasto Jičin . Jak wiadomo Jičin jest miastem bajki, znanym z obecności rodziny Rumcajsa. Rokrocznie odbywa się tam we wrześniu kulturalny festiwal pn. "Jičin - Miasto Bajki". Ale to nie jedyny atut tej miejscowości. Region, w którym znajduje się Jičin nazywany jest Czeskim Rajem. Zamki i pałace, skalne miasta, architektura ludowa - to wszystko czeka na turystów i gości odwiedzających Czeski Raj. Teraz o atrakcjach tego regionu będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy naszego powiatu, natomiast nasz powiat będzie promowany właśnie w Jičinie. A wszystko dzięki wspólnemu projektowi unijnemu, jaki udało się napisać Biurom Europejskim w świdnickim starostwie i czeskim urzędzie miasta.
- "Od dawna szukaliśmy partnera po stronie czeskiej, do celów realizacji wspólnych projektów z udziałem środków unijnych z Funduszu Małych Projektów Interreg III A." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa. - " Muszę przyznać, że nie było to łatwe. Praktycznie wszystkie przygraniczne miejscowości czeskie prowadzą już taką współpracę i posiadają miasta partnerskie po stronie polskiej. Okazało się, że Jičin nie ma partnera z Polski i chętnie rozpocznie współpracę z naszym powiatem." - cieszy się Starosta.
Projekt będzie realizowany w okresie wrzesień 2008 - lipiec 2009. Przewiduje przygotowanie, produkcję i dystrybucję materiałów informacyjnych i promocyjnych: kalendarzy, widokówek, ulotek, folderów, albumów, map, prezentacji multimedialnej oraz przeprowadzenie bezpośrednich spotkań w zakresie turystyki i promocji Powiatu Świdnickiego. Dodatkowo powstanie serwis informacyjny w języku czeskim na oficjalnej stronie internetowej naszego powiatu.
Wspólny projekt to dobry początek współpracy obu regionów. Jest nadzieja, że jeśli się on powiedzie, przygotowany zostanie również duży projekt kulturalny.


26 czerwca 2008 - Letni wypoczynek

Zajęcia sportowe, wyjazdy na obozy, kolonie, gry i zabawy integracyjne to jedne z wielu atrakcji jakie Gmina Świdnica przygotowała dla dzieci i młodzieży podczas tegorocznego lata. Wczoraj 50 dzieci z 14 świetlic środowiskowych z Gminy Świdnica wyjechało na obóz do Niesulic. Obóz potrwa do 11 lipca i zostanie w całości sfinansowany z budżetu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następna grupa dzieci wyjedzie na kolonię letnią do Różanki, w dniach 7 - 20 lipca. Organizatorem wyjazdu jest TPD w Świdnicy. Kolejna grupka dzieci spędzi lato nad Bałtykiem. Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przyznało 6 miejsc na pobyt w Łebie w okresie 19 lipca - 1 sierpnia.
Wiele atrakcji czeka na dzieci, które skorzystają z letniego wypoczynku zorganizowanego w ramach programu "zielonych świetlic". Na terenie Gminy Świdnica od 14 do 25 lipca funkcjonować będzie 14 takich świetlic, w całości finansowanych z budżetu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
To jednak nie koniec atrakcji. W okresie letnich wakacji nowo otwarte boisko wielofunkcyjne w Pszennie przy centrum oświatowym, będzie dostępne dla dzieci i młodzieży do późnych godzin wieczornych.


26 czerwca 2008 - Międzynarodowy Memoriał Judo

Jubileuszowy memoriał odbył się w dniu 21 czerwca na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Organizatorami zawodów były: sekcja judo AKS-u Strzegom, gmina Strzegom, OSiR Strzegom, Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Swoją obecnością turniej zaszczycili: Danuta Brzegowy - wdowa po patronie tytularnym turnieju, senator RP - Stanisław Jurcewicz, burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, jego zastępcy - Wiesław Witkowski oraz Robert Siekaniec, w imieniu starosty świdnickiego Zygmunta Worsy - członek zarządu powiatu i sekretarz gminy Strzegom - Sabina Cebula, przewodniczący RM w Strzegomiu - Tadeusz Wasyliszyn i radni RM - Marian Góra, Piotr Szmidt, Ryszard Żmijewski i Henryk Radkowski. Gospodarzem zawodów był kierownik OSiR-u - Andrzej Rajtar.
Od godzin porannych ok. 150 młodych adeptów judo przystąpiło do rywalizacji w kilkudziesięciu kategoriach wagowych. Wśród dzieci młodszych wystąpili tylko przedstawiciele AKS-u Strzegom, w pozostałych (dzieci starsze i młodzicy) także judocy z Czech, Niemiec i innych miast Polski (wyniki w załączeniu). W przerwie pomiędzy kolejnymi walkami odbył się efektowny pokaz ju-jitsu w wykonaniu zawodników Szkoły Walk Tomasza Skórkowskiego.
Aktu wręczenia nagród laureatom memoriału dokonali burmistrzowie Strzegomia. Wybrano także najlepszego zawodnika ze strzegomskiej sekcji - został nim Łukasz Rydwański, młodszy brat Michała (puchar ufundowała Danuta Brzegowy). Z kolei najlepszym zawodnikiem turnieju (spoza AKS-u) została Angelika Sziwa z Poznania. Puchar ufundował senator RP - Stanisław Jurcewicz. Wyniki - >>> zobacz


26 czerwca 2008 - O biletach i przychodni

W poniedziałek, 30 czerwca, odbędzie się XXXII sesja Rady Miejskiej Świebodzic. W planie sesji są 4 uchwały.
Pierwsza z nich dotyczy zmian w budżecie na ten rok, kolejne dwie mają związek z miejską przychodnią. Radni będą bowiem zatwierdzać sprawozdanie finansowe Miejskiego Ośrodka Zdrowia za rok 2007. W drugiej z uchwał zatwierdzą zmiany w statucie ośrodka.
W ostatniej uchwale radni mają się zająć ustaleniem cen za usługi przewozowe transportu zbiorowego na terenie miasta. Sesja rozpoczyna się o godzinie 15.30 w sali narad ratusza.


26 czerwca 2008 - "Turniej drużyn podwórkowych"

Dzisiaj rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie "drużyn podwórkowych".
Rywalizację rozpoczęły drużyny w kategorii szkół podstawowych. Turniej zakończył się zwycięstwem zespołu Fc Po Nalewce w składzie: Marcin Kusaj, Kamil Komidaj, Kornel Maruszak, Sebastian Pawela, Piotr Bereta, Wojciech Grygoriew i Kuba Stachurski.
Kolejne miejsca zajęły drużyny: Boty, Dymacze, Z Las Vegas, Ułańska. Królem strzelców został Paweł Myszakowski z drużyny Boty, który strzelił 10 bramek.
Zwycięskie drużyny otrzymały statuetki, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


26 czerwca 2008 - Festiwal Twórczości Marka Grechuty

Za pośrednictwem naszej redakcji, Fundacja "Piosenkarnia" Anny Treter zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na interpretację piosenek Marka Grechuty.
Konkurs odbędzie się 20 września 2008 roku w Krakowie w ramach Festiwalu Twórczości Marka Grechuty - "Korowód".
Fundacja zaprasza młode, utalentowane wokalnie i muzycznie osoby z naszego regionu, które będą mogły zaprezentować się i zaistnieć na scenie.
Regulamin, karta zgłoszeń oraz adres na który należy ją przesłać do 31 lipca na stronie fundacji - >>> zobacz


25 czerwca 2008 - Dni Świebodzic już za nami

Codziennie po kilka tysięcy osób odwiedzało stadion OsiR przy ul. Rekreacyjnej, a podczas koncertów gwiazd płyta boiska zapełniała się szczelnie bawiącymi się i roześmianymi mieszkańcami miasta. Tak wyglądał ostatni weekend, podczas którego świętowaliśmy Dni Świebodzic. W tym roku na świebodziczan czekało jeszcze więcej atrakcji, niż w zeszłym roku. Oprócz potężnego, wesołego miasteczka było też sztuczne lodowisko, ściana wspinaczkowa; można było pojeździć na quadach albo na łyżwach, lub wykąpać się w dopiero co otwartym kąpielisku odkrytym. A na scenie, rozstawionej na płycie boiska, przez trzy dni występowały lokalne zespoły, dzieci ze szkół i przedszkoli, a wieczorem - fantastyczne gwiazdy.
W piątek bawiliśmy się przy największych hitach zespołu Queen w wykonaniu czeskiego PRINCESS, będącego repliką legendarnej grupy. Ich występ poprzedził wieczór romski oraz koncert greckiego zespołu Zorba.
Sobota upłynęła pod znakiem przeglądu artystycznego miejscowych szkół, zaś wieczorem zagrał dla świebodziczan Big Cyc. Ponieważ zespół świętuje w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia, Świebodzice przygotowały dla rockmenów niespodziankę: był to tort w kształcie "big cyca", który wręczyli Skibie i jego kolegom: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, poseł Anna Zalewska, starosta świdnicki Zygmunt Worsa oraz Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. Tłum, który przyszedł na koncert, odśpiewał zespołowi chóralne "Sto lat". Po tak miłym akcencie BIG CYC dał z siebie wszystko - zespół grał ponad 2 godziny, Skiba i ekipa wygłupiali się na scenie, zakładając zabawne peruki i śpiewając razem z publicznością. A po koncercie muzycy chętnie rozdawali autografy i fotografowali się z fanami. Niedziela ściągnęła na stadion OSiR chyba rekordową liczbę osób - i to nie tylko za sprawą fantastycznej pogody ale planowanych na ostatni dzień festynu gwiazd. Był to Kabaret pod Wyrwigroszem oraz Czerwone Gitary w odświeżonym składzie. Wczesnym popołudniem swoje "pięć minut" mieli najmłodsi, dla których przygotowano blok zabaw i konkursów.
- Dziękuję mieszkańcom miasta za tak liczne przybycie, cieszę się, że wszyscy dobrze się bawili a jestem o tym przekonany, widząc tak roztańczony i uśmiechnięty tłum ludzi na koncertach - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Obiecujemy, że za rok będzie równie fantastycznie. Budżet miejski na trzydniową imprezę dla całego miasta, wydał około 100 tys. zł.


25 czerwca 2008 - "Gniewińskie Pióro"

Piotr Studnicki, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Gniewińskie Pióro" na Kaszubach. Został on zaproszony na uroczyste rozstrzygnięcie tego konkursu, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Gniewinie.
Na konkurs Piotr przesłał "Legendę o Aptece Pod Bykami", którą napisał pod kierunkiem Doroty Ligęzy, nauczycielki języka polskiego.
Legenda tak się spodobała jury konkursu, że została nie tylko zauważona spośród prac literackich 269 uczestników z całej Polski oraz spoza kraju, lecz także została wydrukowana w książce "Gniewińskie Pióro 2008 - Almanach pokonkursowy", w której oprócz legendy ukazano rys historyczny naszej świdnickiej apteki.
W nagrodę Piotr otrzymał oprócz dyplomu, przepiękny album "Ilustrowana Księga Świata" wydawnictwa Publicat.


25 czerwca 2008 - Świebodzice w II etapie Fair Play

Gmina Świebodzice ma coraz większe szanse na uzyskanie certyfikatu gminy Fair Play. Świebodzice zostały pozytywnie zweryfikowane i przeszły do II etapu konkursu. Najważniejszym jego elementem będzie audyt, podczas którego na miejscu, przedstawiciele komisji konkursowej przeprowadzą bezpośrednie rozmowy - m. in. z przedsiębiorcami.
Audyt rozpocznie się 8 lipca. Świebodzice starają się o uzyskanie certyfikatu: "Certyfikowana lokalizacja inwestycji".
Gminy Fair Play to gminy, które aktywnie podejmują działania organizacyjne, promocyjne i finansowe, mające na celu przyciągnięcie inwestorów do gminy, dążą do rozwiązywania pojawiających się problemów w drodze wzajemnego porozumienia, dotrzymują podjętych zobowiązań i stale polepszają swoją infrastrukturę. To gminy, które stwarzają jak najlepsze warunki do bezpiecznego i skutecznego prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestowania. Dlatego certyfikat ma tak duże znaczenie dla samorządów.


25 czerwca 2008 - Biblioteka zaprasza

Od 1 lipca do 31 sierpnia zapraszamy dzieci i młodzież do Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej. W okresie letnim zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 13:00.
Zapraszamy do wspólnych zabaw zarówno w Ośrodku, jak i w plenerze. Dzieci pod czujnym okiem opiekunów będą mogły skorzystać z zajęć rekreacyjnych, plastycznych, muzycznych, rozerwać się przy grach wideo oraz planszowych, wziąć udział w konkursach z nagrodami. W przypadku dużej ilości chętnych zorganizujemy wycieczkę autokarową.
Zapraszamy także do odwiedzenia Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej. Pamiętajcie, że jak w każde wakacje czytelnia internetowa stoi dla Was otworem. Ale, co najważniejsze - można grać w gry! Od poniedziałku do piątku do godziny 14:00 zapraszamy dzieci do Biblioteki - czekają na Was ciekawe konkursy i zabawy przygotowane przez Panie Bibliotekarki.
W okresie wakacyjnym ulegają zmianie godziny otwarcia Biblioteki Publicznej. Poniedziałek, wtorek i czwartek - od 11:00 do 19:00, środa i piątek od 8:00 do 16:00


25 czerwca 2008 - Stypendia na koniec roku

Wszystkie szkoły i przedszkola w Świebodzicach zakończyły w piątek, 20 czerwca, rok szkolny 2007/2008.
Podczas uroczystych akademii pożegnalnych najlepsi uczniowie dostali nagrody książkowe i stypendia miejskie za szczególne osiągnięcia.
W tym roku takie stypendia dostała blisko setka uczniów. To ci, którzy wygrywają olimpiady tematyczne, świetnie prezentują się w konkursach recytatorskich czy innych a także młodzi sportowcy.


24 czerwca 2008 - Hilux Horse Trials w obiektywie

Zdjęcia najlepszych polskich fotografów, na co dzień zajmujących się tematyką jeździecką, będą do nabycia także w tym roku w trakcie Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008.
Małgorzata Żołtańska, Marta Staszczyk, Wojtek Zieniewicz i Jarek Zalewski, bo o nich mowa, będą przez cztery dni zawodów robić zdjęcia wszystkim zawodnikom, w trakcie wszystkich rozgrywanych w trakcie trwania zawodów konkursów. Próbkę ich pracy, będzie można zobaczyć już w niedziele na specjalnie przygotowanym stoisku na terenie hipodromu w Morawie.
Tam też będzie możliwość zamówienia płyty CD ze zdjęciami interesującego nas konia lub jeźdźca. Płyty będą wysyłane na podany przy zamówieniu adres, tak aby była możliwość umieszczenia na nich zdjęć z niedzielnych konkursów.


24 czerwca 2008 - XXX sesja Rady Gminy Świdnica

26 czerwca odbędzie się XXX sesja Rady Gminy Świdnica. Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 - w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy.
Radni zajmą się między innymi zmianami budżetu gminy na 2008 rok, sprawą wystąpienia Gminy Świdnica ze Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, sprawą celowości wniesienia przez Gminę Świdnica wkładu pieniężnego do Świdnickiego Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. i objęcia udziałów, udzieleniem dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków (Pszenno) zajmą się też sprawą likwidacji Szkoły Podstawowej w Lubachowie.


24 czerwca 2008 - "Początek Wakacji - 2008"

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza wszystkich tych, którzy lubią wypoczywać aktywnie, wypoczywać biorąc czynny udział w rywalizacji sportowej na tegoroczną imprezę pod nazwą "Początek Wakacji - 2008".
W dniach 25-29 czerwca rozegrany zostanie Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych, w którym mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i starsi.
29 czerwca na bisku do siatkówki plażowej odbędzie się Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zapisy do turnieju o godzinie 9.30 a o godzinie 10.00 rozpocznie sie turniej.


24 czerwca 2008 - Boiska po remoncie

20 czerwca odbył się odbiór prac remontowych kortu przy ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej.
Zniszczony asfalt został zastąpiony nowoczesną nawierzchnią poliuretanową, tzw. tartanem. Nowa nawierzchnia posiada wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa, jest przepuszczalna dla wody i bardzo odporna na ścieranie.
Na boisku zostały namalowane linie wyznaczające pola gry w koszykówkę, siatkówkę, tenis i piłkę ręczna oraz zamontowane bramki.
Remont boiska udało zakończyć się przed wakacjami z myślą o dzieciach i młodzieży, spędzającymi wakacje w Jaworzynie Śląskiej.


24 czerwca 2008 - Narada sołtysów

25 czerwca, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, odbędzie się kolejna narada Sołtysów. Tematem spotkania będzie - Bezpieczeństwo obywateli i ochrona przed zagrożeniami.
W spotkaniu wezmą udział: Komendant Powiatowej Policji w Świdnicy - Krzysztof Niziołek, Komendant Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej - Henryk Muraszko oraz Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego - Kazimierz Siemieniecki. Narada rozpocznie się o godzinie 11.00


24 czerwca 2008 - Aby jechały bezpiecznie

Od 23 czerwca do 15 sierpnia, codziennie od godziny 7.30 do 9.30 na ulicy Esperantystów - parking stacji Orlen policjanci Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy będą sprawdzać stan techniczny i trzeźwość kierowców przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek.
Wszystkich organizatorów letniego wypoczynku zachęcamy do skontrolowania wyjeżdżających autokarów, okazuje się iż nie wszyscy kierowcy są odpowiedzialni, już pierwsze policyjne kontrole na terenie Polski pozwoliły ujawnić kierowców na podwójnym gazie.
Naszą wspólną sprawą jest aby wszystkie wyjeżdżające na letni wypoczynek dzieci dotarły bezpiecznie na miejsce i bezpiecznie powróciły do swoich domów.


24 czerwca 2008 - Targi Rzemiosła w Świebodzicach

Ponad 30 wystawców z całego kraju, goście specjalni z zagranicy, imprezy towarzyszące i możliwość podpatrzenia pracy najlepszych polskich rzemieślników - to wszystko już za tydzień w Świebodzicach, podczas I Międzynarodowych Targów Rzemiosła Artystycznego i Sztuki Użytkowej. Impreza rozpoczyna się 27 czerwca i potrwa do 29 czerwca.
W targach, oprócz najlepszych polskich rzemieślników, wezmą także udział najwyższe władze Związku Rzemiosła Polskiego oraz specjalni goście: Klaus Konrad Becker, potomek najsłynniejszego twórcy zegarów na świecie - Gustava Beckera (który swoją potęgę budował właśnie w Świebodzicach), Franciszek Wiegand, przez wielu nazywany drugim polskim Patekiem - twórca unikatowych zegarów astronomicznych oraz Adam Mroziuk, świebodzicki zegarmistrz i miłośnik starych zegarów. Wszyscy oni opowiadać będą o produkcji i historii zegarów.
Wystawcy swoje wyroby zaprezentują na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego. Zobaczymy m. in. przepiękne wyroby z metaloplastyki, szkła artystycznego, wyroby jubilerskie czy unikatowe koronki z Łodzi, które zachwycały nabywców jeszcze, zanim światową karierę zrobiły koronki koniakowskie. Będą też liczne imprezy towarzyszące.
A imprez tej rangi w Polsce jest zaledwie około 10 w roku i w większości mają one charakter typowo specjalistyczny - jak chociażby Targi Amber w Gdańsku. Świebodzicka impreza ma być przeglądem dorobku całego polskiego rzemiosła i przybliżyć go przeciętnemu odbiorcy. Największe targi rzemieślnicze odbywają się w Monachium.


24 czerwca 2008 - "Krajowidoki"

Wystawa prac Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego pt. "Krajowidoki Moraw, Sudetów i Śląska" to kolejny efekt współpracy Muzeum Dawnego Kupiectwa z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. W wyniku starań dr. Radosława Skowrona, autora wystawy, dr Adolf Juzwenko, dyrektor ZNiO, wyraził zgodę na udostępnienie publiczności niezwykle rzadkich i dotąd w większości nie pokazywanych śląskich "krajowidoków" Stęczyńskiego. Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński był poetą, podróżnikiem i rysownikiem (ur. 1814 w Hermanowicach - zm. 1890 w Krakowie). W 1833 rozpoczął swe piesze wędrówki, które trwały z przerwami prawie 20 lat. Efektem tych podróży były "krajowidoki", których dorobek był niewiele mniejszy od dokonań sławnego Napoleona Ordy. Celem jego twórczości stało się propagowanie piękna ojczystego krajobrazu i dziejów ojczystych.
Sława poety-rysownika przyszła wiele lat po śmierci i jest swoistym fenomenem. Powrót Śląska, a zwłaszcza Dolnego Śląska do Polski bez wątpienia wpłynął na zainteresowanie śląskim dorobkiem poety. Utwory Stęczyńskiego stały się źródłem wielu informacji geograficznych i folklorystycznych. Dokumentalny wymiar materiału ikonograficznego sprawił, że nie może się odbyć żadna wystawa związana z dziewiętnastowiecznym Krakowem, Lwowem, Tatrami, czy w ogóle Galicją bez udziału prac Stęczyńskiego.
Wystawa w świdnickim Muzeum prezentuje śląską podróż poety-rysownika nie tylko dlatego, że był w Świdnicy i poświęcił jej strofy w swoim poemacie. Należy stwierdzić, że polska turystyka na Śląsku w pierwszej połowie XIX wieku skupiała się tylko na podróży do szeregu uzdrowisk. Olbrzymie znaczenie opisanej i zilustrowanej przez Stęczyńskiego wędrówki w dziejach polskiego krajoznawstwa i turystyki górskiej wynika z tego, że swą podróż odbył w sposób planowy i zamierzony. Celowo zszedł z utartych szlaków i odkrył dla polskich turystów nowe tereny, np. Góry Sokole.
Na wystawie obok prac Stęczyńskiego znajdą się także zabytki z Muzeum Karkonoskiego z Jeleniej Góry, m.in. księga wpisów gości schroniska "Strzecha Akademicka" (Hampelbaude), lektyka, w której noszono bardziej majętnych turystów. Termin wystawy od 28 czerwca do 31 sierpnia to czas letniej kanikuły. Być może prace Stęczyńskiego będą turystycznym impulsem do wycieczek i odwiedzin Morawskiego Krasu, Ardšpachu, podziwiania źródeł Łaby i pięknej Śnieżki.


23 czerwca 2008 - Andrew Hoy w Strzegomiu

Po raz kolejny światowe gwiazdy wkkw pojawią się w Strzegomiu. Swój udział w Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 zapowiedzieli zawodnicy z 17 krajów świata, m.in. z Australii i Nowej Zelandii oraz 15 krajów europejskich w tym również Ukrainy i Rosji. Na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom wystartuje trzykrotny Mistrz Olimpijski, Mistrz Świata, aktualny Mistrz Europy i Wicemistrzyni Europy oraz triumfatorzy najważniejszych imprez wkkw na świecie. Na listach zgłoszeń jest 25 zawodników, którzy uzyskali kwalifikację na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.
W tym roku swój przyjazd do Strzegomia potwierdziły takie sławy światowego wkkw jak Australijczyk Andrew Hoy, trzykrotny Mistrz Olimpijski, który wystartuje na Master Monarch, jednym z najlepszych koni startujących obecnie w tej dyscyplinie. Będziemy mogli też podziwiać przejazdy Brytyjczyka Olivera Towneda, Niemca Franka Ostholta - ubiegłorocznego zwycięzcy strzegomskich zawodów. Do rywalizacji o główną nagrodę włączy się zapewne Szwedka Linda Algotsson, która podobnie jak Ostholt ma na swoim koncie wygraną w strzegomskiej edycji Pucharu Świata WKKW.
Na listach zgłoszeń jest ponad 200 koni, najwięcej z Niemiec (50 koni) i Polski (58 koni). Na starcie stanie 17 koni ze Szwecji i po raz pierwszy tak liczna reprezentacja Anglików, którzy zgłosili 11 koni. W strzegomskich zmaganiach wezmą udział zawodnicy z 17 krajów.
Nie zabraknie też polskiej czołówki wkkw, 9 zawodników wystartuje konkursie CIC***W walcząc o Mistrzostwo Polski Seniorów na 2008 rok. Faworytem w tej rywalizacji jest Paweł Spisak, który od trzech lat zdobywa ten tytuł w Strzegomiu. Tegoroczny start Pawła będzie ostatnią szansą zobaczenia tego zawodnika w Polsce i przekonania się w jakiej jest formie przed swoim wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie do Pekinu. Tak samo drugi z Polaków Artur Społowicz zaprezentuje nam swoją formę przed wyjazdem na IO.
Na Toyota Hilux Horse Trials Strzegom przyjadą nie tylko "stali bywalcy". Po raz pierwszy na hipodromie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w Morawie wystartują reprezentujący Australię Andrew Hoy oraz Brytyjczyk - Oliver Townend.


23 czerwca 2008 - Złotka we Wrocławiu

W dniach 27-29 czerwca we Wrocławiu odbędzie się turniej siatkówki kobiet z cyklu World Grand Prix.
Mecze rozgrywane będą w "Hali Stulecia".
27 czerwca grać będą - godzina 17.30 - Polska - Dominikana i godzina 20.00 - Tajlandia - USA,
28 czerwca - godzina 15.00 - Polska - Tajlandia i godzina - 17.30 - USA - Dominikana,
29 czerwca - godzina - 15.00 - Polska - USA i godzina 17.30 - Dominikana - Tajlandia.
Ceny biletów dla młodzieży szkolnej oraz dla grup zorganizowanych będą wynosić: 30, 45, 60 złotych a normalnych - 40, 60, 80 złotych.


23 czerwca 2008 - Festiwal Tańca Dawnego "Pawana"

Mistrzowie tańca dawnego z całej Europy wezmą udział w organizowanym w Wierzbnej i we Wrocławiu festiwalu "Pawana". W programie między innymi pokazy takich tańców jak bataglia (taneczne pojedynki miłosne), bassadance (taniec ceremonialny) czy volta - uważana kiedyś za najbardziej erotyczny taniec.
Festiwal "Pawana" jest to druga co do wielkości impreza tego typu w Polsce i jedyna w Europie impreza będąca konkursem dla amatorskich zespołów tańca dawnego. Jej celem jest przede wszystkim propagowanie dziedzictwa kulturowego poprzez dawne tańce odtwarzane z traktatów starych mistrzów i rekonstrukcję obyczajowości XV i XVI wieku.
Festiwal składa się z dwóch części: konkursowej odbywającej się w Wierzbnej pod Świdnicą (28-29 czerwca) i przeglądu we Wrocławiu (4-5 lipca). Uczestnicy konkursu (10 zespołów) walczyć będą o główną nagrodę, a także o tytuł najlepszego tancerza galiardy. W programie także konkurs dla tancerek "Gracja i wdzięk".
W Wierzbnej można będzie zobaczyć również występy wrocławskiego zespołu "Serenissima Wratislavia", pokazy walk rycerskich oraz pokaz tańca z ogniem. Natomiast we Wrocławiu zaplanowano bal w Muzeum Etnograficznym, podczas którego uczestnicy zaprezentują tańce renesansowe a także typowe polskie tańce takie jak mazur i polonez. W Arsenale publiczność będzie mogła nauczyć się podstawowych kroków dawnych tańców i zobaczyć spektakle taneczne. Imprezę zakończy koncert Zespołu Tańca Dawnego "Serenissima Wratislavia" i Zespołu Muzyki Dawnej "Dekameron. Szczegółowy program - >>> zobacz


23 czerwca 2008 - Zwiedzili Strasburg

Finaliści konkursu "Portret Rodziny Europejskiej" zostali zaproszeni przez europoseł Lidię Geringer de Oedenberg do Strasburga na wizytę studyjną. Wśród zaproszonych nie zabrakło przedstawicieli strzegomskiego ogólniaka - uczennicy Magdaleny Wiklińskiej, która została wyróżniona za "wyjątkowo ciekawą i pomysłową pracę" oraz nauczyciela Tomasza Marczaka za "wspieranie inicjatyw uczniowskich".
Zwiedzanie rozpoczęło się w 16 czerwca od pięknej gotyckiej katedry p.w. Najświętszej Marii Panny w Strasburgu, rynku oraz Starego Miasta oplecionego rzeką Ill, która nadaje miastu niezwykły, kameralny charakter. Jednak kluczowym momentem wizyty było zwiedzanie Rady Europy, gdzie uczestnicy zapoznali się z polityką Unii Europejskiej w sferze praw człowieka, demokracji parlamentarnej, polityki społecznej.
Największe wrażenie wywarł na uczestnikach Parlament Europejski. Strzegomianie mieli możliwość obserwowania obrad Parlamentu Europejskiego oraz spotkania z Lidią Geringer de Oedenberg, która wyjaśniała meandry funkcjonowania Unii Europejskiej. - To była piękna lekcja europejskiej świadomości, w którą wspaniale wpisuje się również polska młodzież - podsumowuje wizytę w Parlamencie Europejskim nauczyciel Tomasz Marczak.
W drugim dniu wizyty uczestnicy zwiedzali Strasburg z pokładu turystycznego statku, co było doskonałym uwieńczeniem europejskiej wycieczki. - Z naszego liceum już czterech uczestników zwiedziło instytucje Unii Europejskiej - cieszy się dyrektor liceum Zbigniew Suchyta. - Wierzę, że w następnym roku szkolnym dołączą do nich kolejni licealiści - dodaje dyrektor.


23 czerwca 2008 - Musica con Passione

20 czerwca w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się artystyczny wieczór muzyczny Musica Con Passione. Po raz kolejny w rodzinnej atmosferze na scenie SOKiBP zaprezentowali się młodzi (i nie tylko młodzi), utalentowani muzycy z naszej gminy.
Impreza pod patronatem Hieronima Fabisia - znanego nauczyciela muzyki oraz radnego RM z roku na rok przyciąga większą ilość uczestników. Okazało się po raz kolejny, że w Gminie Jaworzyna Śląska nie brakuje muzykujących rodzin, a podczas wspólnego koncertowania nie ważny jest poziom opanowania arkanów gry na instrumentach: wystąpili zarówno amatorzy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką jak i absolwenci i szkół muzycznych. Na zakończenie każdy z występujących otrzymali prezenty od organizatorów. Pan Hieronim zdecydował się przekazać także przedstawicielowi sołectwa wsi Witków okolicznościowy dyplom dla najbardziej muzykalnej miejscowości w Gminie Jaworzyna Śląska.
Na scenie SOKiBP wystąpili: Paweł Wojciechowski (keyboard), Karolina Kozakiewicz (keyboard), Grzegorz i Adam Plecety (akordeon), Kinga Żelazna (keyboard), Weronika Dudzic (fortepian elektr.), Olivia Kaźmierczak (fortepian elektr.), Dominika Wiącek (śpiew), Paula Żelazna (keyboard), Sebastian i Dominika Grajaszek (gitara i śpiew), Magda Kalicińska (śpiew).


23 czerwca 2008 - XXVII sesja Rady Miejskiej

Najbliższe posiedzenie strzegomskiej Rady Miejskiej odbędzie się 26 czerwca o godzinie 15.00.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi sprawozdaniem z działalności Burmistrza Strzegomia, informacjami o pracach Przewodniczącego Rady, zajmą się też zmianami budżetu Gminy Strzegom na bieżący rok, ustalą wysokość wynagrodzenia dla Burmistrza Strzegomia, i wysokość diet dla radnych.
Nadadzą nazwy ulicom oraz zajmą się planami miejscowego zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Rogoźnica.


23 czerwca 2008 - Nagrody dla najlepszych

17 czerwca burmistrz Strzegomia wręczył nagrody dla najlepszych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę Strzegom.
Spotkanie z najlepszymi absolwentami było okazją do wyróżnienia nie tylko uczniów, ale i szkół do których uczęszczali. Biorąc pod uwagę wyniki sprawdzianu i egzaminu, wyróżnić należy: wśród szkół podstawowych - Szkołę Podstawową nr 2 w Strzegomiu, Szkołę Podstawową nr 4 w Strzegomiu oraz Szkołę Podstawową w Jaroszowie.
wśród gimnazjów - Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum w Goczałkowie. W gronie absolwentów wyróżnionych przez burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza znaleźli się:
1. Adrianna Wołowiec, Tomasz Naklicki, Jakub Bednarski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu, 2. Piotr Wapczyński ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu, 3. Zuzanna Sitarek, Zuzanna Konieczna, Mirosława Szkarłat, Karolina Kupczyk, Mateusz Warych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, 4. Monika Ścigajło, Martyna Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Jaroszowie, 5. Roksana Kokoszka ze Szkoły Podstawowej w Olszanach, 6. Ola Łuszcz, Kamil Banaszczyk ze Szkoły Podstawowej w Goczałkowie, 7. Arkadiusz Szewczuk ze Szkoły Podstawowej w Stanowicach, 8. Jakub Owczarz ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy, 9. Agnieszka Astrał, Mateusz Malicki, Paulina Michaluk, Ewa Misiaszek, Natalia Pawlik, Monika Stępień, Jakub Zwolański z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, 10. Damian Gajecki, Aleksandra Lebiedzińska, Aleksandra Buczek, Karol Rogóż, Patryk Stopyra, Magdalena Mazur z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, 11. Magdalena Wiśniewska, Paula Czaplewska z Gimnazjum w Goczałkowie, 12. Justyna Warych, Julita Machelska z Gimnazjum w Jaroszowie.


22 czerwca 2008 - Polish Dream w Stolicy Dziecięcych Marzeń

25 czerwca w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się Koncert zatytułowany "Polish Dream w Stolicy Dziecięcych Marzeń" zorganizowanego dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia Orderu Uśmiechu.
W koncercie wystąpią dzieci i młodzież z Anne Bers Elementary School w Waszyngtonie, oraz świdnickie zespoły - Serduszka, Krąg i Jubilat.
Organizatorem koncertu jest Fundacja Serce Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.


22 czerwca 2008 - Elżbieta Maria Kuzio druga w Polsce

Pierwsza edycja Festiwalu Piosenki Zaczarowanej "...A na tym Rynku w Krakowie..." rozpoczęła się w marcu 2005 roku. Festiwal zaistniał dzięki współpracy Telewizji Polskiej, Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury, oraz urząd Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w osobie pana Ministra Leszka Zielińskiego.
Opiekę Artystyczną sprawowała Irena Santor, która była także Honorową Patronką Festiwalu. 12 Finalistów, wybranych spośród 221 osób po długich obradach przez Jury, pod przewodnictwem Jerzego Połomskiego, z ochotą zabrało się do pracy. W studiu Polskiego Radia nagrali swoją wersję piosenki "Dni, których jeszcze nie znamy", a potem w blueboxowym studiu Telewizji Polskiej, wideoklip.
9 czerwca zjechali do Krakowa na warsztaty muzyczne i próby do Koncertu Finałowego. 15 czerwca na rynku w Krakowie wystąpiło 12 finalistów a wśród nich mieszkanka gminy Marcinowice - Ela Kuzio. Towarzyszyły im wielkie gwiazdy piosenki: Kasia Cerekwicka, Natalia Kukulska, Halinka Mlynkova, Grzegorz Markowski, Andrzej Sikorowski i Szymon Wydra.
Jury po przewodnictwem Ewy Błaszczyk nie było w stanie dojść do porozumienia, więc werdykt był niestandardowy. W kategorii dorosłych I miejsce zajął Darek Tabiś, a II miejsca przyznano dwa - Ela Kuzio i Agnieszka Łozińska.
W kategorii dziecięcej I miejsce wyśpiewał Robert Rumak, który został także laureatem nagrody specjalnej - dwutygodniowego wyjazdu na warsztaty muzyczne, który ufundował Jędrek Brandstatter i jego Fundacja. II nagrodę zdobyła Zuzia Osuchowska, a III miejsce zajęła najmłodsza z Finalistek Klaudia Mikinia.


21 czerwca 2008 - Tragiczny finał rajdu

Dzisiaj w trakcie trwania drugiego dnia 2. Rajdu Świdnickiego - Krause doszło do tragedii.
Na jednym z odcinków specjalnych w miejscowości Sokolec w Górach Sowich samochód - Fiat Cinquecento wpadł w poślizg i uderzył w stojącego przy trasie kibica.
30-letni mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Ranny został także kierowca, który został przewieziony do Wałbrzycha. Po tym zdarzeniu rajd został przerwany.


21 czerwca 2008 - Tadeusz Masny odchodzi

Znany wielu kibicom, świdnicki trener piłkarski - Tadeusz Masny przestał być trenerem zespołu Polonii-Sparty Świdnica.
Tadeusz Masny to jeden z najlepszych trenerów w historii świdnickich drużyn piłki nożnej.
Przed kilkunastu laty prowadził zespół Polonii Świdnica w walce o III ligę.
Decyzja o rezygnacji z prowadzenia zespołu zapadła po ostatnich, fatalnych spotkaniach barażowych z Czarnymi Żagań w walce o II ligę.


21 czerwca 2008 - THHT Strzegom 2008 w mediach

Chcesz dowiedzieć się więcej o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008? Informacje o strzegomskich zawodach można znaleźć w prasie, radiu, telewizji oraz Internecie. Patronami medialnymi Pucharu Świata są: TVP, Onet, AMS, Gazeta Wyborcza, Hator, Konie i Rumaki, Equito.pl oraz Dziennik Świdnica. W tym roku do grona tego dołączył prestiżowy miesięcznik dla biznesmenów - Manager Magazin oraz nowy magazyn o sporcie i biznesie - QS, a także Radio Zet.
Telewizja Polska już po raz czwarty będzie wspierać strzegomskie zawody. Obszerne, półtora godzinne, relacje na żywo z Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 w sobotę i w niedzielę wyemituje TVP Sport. Ponadto relacje z przebiegu zawodów ukażą się również na antenie TVP Info oraz TV Polonii.
Już teraz informacje o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 można znaleźć na największym i najpopularniejszym portalu internetowym Onet.pl. Wśród patronów strzegomskich zawodów znalazł się również AMS - lider na polskim rynku reklamy zewnętrznej. AMS dysponuje 50 tysiącami powierzchni reklamowych. Działa w segmentach billboardów, citylightów, cityscrolli, backlightów oraz nośników wielkoformatowych typu backlight i frontlight.
Artykuły o przygotowaniach do tegorocznej edycji Pucharu Świata publikuje również Gazeta Wybrocza, największa opiniotwórcza gazeta w Polsce, a zarazem najchętniej kupowany i czytany dziennik. W tym roku po raz drugi Gazeta Wyborcza wyda specjalny dodatek "Gazeta na Puchar" poświęcony wyłącznie zawodom Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008.
W szeroką zakrojoną kampanię reklamową włączyła się również specjalizująca się w reklamie wielkoformatowej warszawska firma Hator. Nie zabrakło również branżowych patronów medialnych. Już po raz trzeci Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 od marca bardzo skutecznie promuje gazeta - Konie i Rumaki oraz Portal Jeździecki - Equito.pl.
W świecie biznesu i sportu prestiżowe miesięczniki - Manager Magazin oraz QS. A na lokalnym rynku strzegomskie zawody wspiera portal internetowy Dziennik Świdnica, największy i najbardziej aktualny serwis informacyjnym w regionie.
Relacje z przygotowań do tegorocznej edycji Pucharu Świata można śledzić również na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl. Zamieszczono tam kompleksowe informacje dla dziennikarzy, wolontariuszy, zawodników oraz wszystkich miłośników wkkw.
Wyniki Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008, podobnie jak w 2006 i 2007 roku, będą relacjonowane on-line. Za pośrednictwem strony zawodów będzie można na odległość śledzić przebieg rywalizacji. W tym roku po raz pierwszy na witrynie www.WorldCupStrzegom będzie można również zobaczyć krótkie relacje filmowe z przebiegu poszczególnych konkursów.


21 czerwca 2008 - Mistrzostwa w Maratonie MTB

Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa górskiego, jeśli chcesz znów poczuć smak sportowej rywalizacji, jeśli chcesz poznać bajkowe okolice Kotliny Kłodzkiej, jeśli chcesz latem zjechać po narciarskich stokach, jeśli po prostu chcesz aktywnie spędzić z rodziną wakacyjną niedzielę - to te Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka (Fisha) są dla Ciebie.
Mistrzostwa odbędą się 24 sierpnia w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju. Jeśli chcesz wystartować? - zapisz się


20 czerwca 2008 - Festiwal Twórczości Marka Grechuty

Za pośrednictwem naszej redakcji, Fundacja "Piosenkarnia" Anny Treter zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na interpretację piosenek Marka Grechuty.
Konkurs odbędzie się 20 września 2008 roku w Krakowie w ramach Festiwalu Twórczości Marka Grechuty - "Korowód".
Fundacja zaprasza młode, utalentowane wokalnie i muzycznie osoby z naszego regionu, które będą mogły zaprezentować się i zaistnieć na scenie.
Regulamin, karta zgłoszeń oraz adres na który należy ją przesłać do 31 lipca na stronie fundacji - >>> zobacz


20 czerwca 2008 - Wyjątkowy koncert

Zaproszenia na wyjątkowy koncert trafią do świdniczan m.in. przedsiębiorców, społeczników, samorządowców. Władze miasta chcą zaprosić znane ze swej aktywności osoby do włączenia się w akcję ratowanie kościoła w Powiewiórce. W świątyni w tej niewielkiej litewskiej miejscowości ochrzczony został Józef Piłsudski.
Koncert charytatywny "Samba Suave" zaplanowano na czwartek, 3 lipca w Hotelu "Piast Roman". Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Marcia Leone - Brazylijka z australijskim obywatelstwem, która od niespełna dwóch lat mieszka w Świdnicy. Marcia Leone wraz z zespołem już dwukrotnie wprowadzała świdniczan w rytmy samby, rumby i bossa novy. Za każdym razem publiczność bardzo dobrze przyjęła artystów, stąd pomysł na kolejny koncert.
W trakcie muzycznego spotkania przewidziano licytację prac artystycznych i atrakcyjnych gadżetów. Biletem wstępu na tę zamkniętą imprezę będzie cegiełka, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację kościółka w Powiewiórce. Potwierdzenia rezerwacji od zaproszonych gości będą przyjmowane do 27 czerwca. Po tym terminie z zaproszenia będzie można skorzystać w ramach zwolnionych miejsc.


20 czerwca 2008 - Lodowisko oblegane

Sztuczna, polimerowa tafla, z której od tygodnia korzystają świebodziczanie, okazała się bardzo dobrze przyjętym pomysłem władz miasta. Średnio dziennie na lodowisku pojawia się około 300 osób, a teraz, gdy obiekt został przeniesiony na tereny przy ul. Rekreacyjnej, gdzie właśnie rozpoczynają się Dni Świebodzic - chętnych na letnią ślizgawkę może być jeszcze więcej.
- Przez te dwa tygodnie użytkowania będziemy zbierać opinie tak, aby mieć pewność, czy warto zakupić sztuczne lodowisko - mówi Janusz Zieliński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach. - Każdy może wrzucić do specjalnej urny zieloną lub czerwoną karteczkę. Zielone są na "tak" dla lodowiska, czerwone - na "nie". Na razie w urnie przeważa zdecydowana zieleń.
Lodowisko z tworzywa polimerowego zainstalowane zostało na próbę. Ma 300 metrów kwadratowych. Do końca czerwca świebodziczanie mogą z niego korzystać za symboliczną cenę 2 zł (dzieci do godziny 14.00 jeżdżą za darmo), w tej cenie jest wypożyczenie łyżew). Jeśli obiekt się spodoba, miasto kupi lodowisko i zostanie ono zainstalowane na stałe na terenach przy ulicy Rekreacyjnej. Będzie miało wielkość boiska pełnowymiarowego tak, aby można było - po zmianie nawierzchni - rozgrywać na nim także mecze piłki ręcznej.


20 czerwca 2008 - Gryfy Świdnickie 2008

Znane już są nominacje do nagrody gospodarczej "Gryfy Świdnickie 2008".
Decyzję podjęła kapituła plebiscytu gospodarczego, w której zasiadają przedstawiciele władz miasta oraz organizacji przedsiębiorców, a także dotychczasowi laureaci nagród gospodarczych.
W następnym etapie członkowie kapituły przeanalizują kandydatury każdej z firm i wytypują jedno przedsiębiorstwo w każdej kategorii. Firma, na którą oddanych zostanie najwięcej głosów, zwycięży w konkretnej kategorii.
Rozstrzygnięcie plebiscytu gospodarczego i wręczenie statuetek "Gryfa" zaplanowano na przełom sierpnia/września podczas Gali przedsiębiorczości.


20 czerwca 2008 - XXIII Regionalna Giełda Minerałów

Strzegom słynie z odbywającej się co roku Regionalnej Giełdy Minerałów.
Jej XXIII. edycja odbyła się 15 czerwca. Tradycyjnie już organizatorem giełdy było Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej na czele z Józefem Białkiem.
17 wystawców oceniało jury w składzie: Bogusław Solima, Adam Opałka i Ryszard Chęciński. Przyznano następujące nagrody:
Kategoria "Minerały świata" - I miejsce - Wojciech Więckowski ze Świdnicy, II miejsce - Michał Korzekwa ze Strzegomia, III miejsce - Radosław Szewc z Zębowic
Kategoria "Minerały Polski" - I miejsce - Jan Smolik z Roztoki, II miejsce - Leszek Barnaś ze Świdnicy, III miejsce - Michał Olechnowski z Lubina
Podczas giełdy przyznano również nagrody specjalne. Nagrodę posła Henryka Gołębiewskiego otrzymał Piotr Szczerbin ze Świdnicy. Nagrodę burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza przyznano Robertowi Gierulskiemu z Wrocławia. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn wyróżnił Janusza Majchra z Chojnowa.
Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej nagrodziło natomiast Józefa Domańskiego ze Strzegomia. Dyrektor strzegomskiego oddziału Banku Spółdzielczego przyznał nagrodę Eugeniuszowi Filkowi z Piotrowic Świdnickich. Wyróżniono również najmłodszego wystawcę - nastoletniego Daniela Zrąbkowskiego ze Strzegomia.


20 czerwca 2008 - Nagrody wręczone

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, która odbyła się 17 czerwca, Wójt Teresa Mazurek i Przewodniczący Rady Gminy wręczyli statuetki laureatkom I Gminnego Konkursu o "Laur Młodego Samorządowca".
W kategorii szkół podstawowych największą wiedzą w zakresie samorządu gminnego oraz znajomością Gminy Świdnica wykazała się Jagoda Gryszka uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Lubachowie.
Jagoda jest wszechstronnie uzdolniona - tańczy, śpiewa, recytuje, jest też bardzo dobrą uczennicą - w tym roku szkolnym otrzymała tytuł Prymusa Szkoły uzyskując średnią ocen 5,6. Jest laureatką wielu szkolnych konkursów wiedzy oraz artystycznych. Brała udział w wojewódzkich eliminacjach konkursu "Młodzież zapobiega pożarom" oraz konkursu recytatorskiego "Pegazik". Jest również aktywnym członkiem Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Lubachowie.
Spośród gimnazjalistów w konkursie zwyciężyła Aleksandra Szczęsna uczennica klasy III Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Aleksandra jest mieszkanką Mokrzeszowa. Od wielu lat osiąga bardzo dobre wyniki w nauce. Jest uzdolniona humanistycznie. Chętnie bierze udział w konkursach recytatorskich, gra w szkolnych przedstawieniach teatralnych. Od wielu lat tańczy w Zespole Pieśni i Tańca "Mokrzeszów".
Wójt Gminy Teresa Mazurek gratulując laureatkom powiedziała, że jest przekonana, iż te dziewczęta oraz wszyscy pozostali uczestnicy konkursu, którzy wykazali się dużymi zasobami wiedzy o samorządzie gminnym, w przyszłości na pewno będą zaangażowani w życie społeczności lokalnej i będą pełnić funkcje sołtysów swoich wsi, radnych, wójta gminy, a może nawet zajmą stanowiska w powiecie czy województwie.


20 czerwca 2008 - Nagrody dla najlepszych

Dobiegł końca kolejny rok szkolny i zaczęły się upragnione wakacje dla uczniów i nauczycieli z jaworzyńskich szkół. Wczoraj swoje świadectwa szkolne odebrali uczniowie kończący gimnazjum, dzień później dzieci ze szkół podstawowych.
Zakończenie roku szkolonego było okazją do wyróżnienia i nagrodzenia najlepszych uczniów. Specjalne nagrody (odtwarzacze MP4) dla wyróżnionych ufundowane zostały przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej - Grzegorza Grzegorzewicza, a dla najlepszych absolwentów gimnazjum przez Przewodniczącego Rady Miejskiej - Artura Nazimka.
Nagrody otrzymali następujący uczniowie:
Gimnazjum nr 1 - Tomasz Nabielec, Piotr Zaremba, Marta Gargula.
SP Jaworzyna Śląska - Agata Grobelna, Tomasz Stuka, Adriana Tarnowska, Aleksandra Włodarczyk.
SP Stary Jaworów - Julia Przestrzelska.
SP Pastuchów - Alicja Wojtyczko.


20 czerwca 2008 - Historyczny awans

Bez przesady można mówić w ten sposób o potrójnym awansie aż trzech drużyn Miejskiego Klubu Sportowego "Victoria" Świebodzice. Niedawno do ligi dolnośląskiej zakwalifikowali się juniorzy młodsi i starsi, w niedzielę, po zwycięskim meczu z Włókniarzem Kudowa Zdrój do IV ligi awansowali seniorzy. Na to wydarzenie kibice, zawodnicy i działacze, czekali ponad 30 lat. Sukces cieszy wszystkich świebodziczan.
- To zasługa ciężkiej pracy trenerów i zawodników - mówi Marek Kiryczuk, prezes MKS "Victoria" Świebodzice. - To wielki dzień dla świebodzickiego sportu i duża promocja dla miasta.
- To wspaniałe wydarzenie, bardzo serdecznie gratuluję naszym piłkarzom, trenerom i zarządowi klubu - cieszy się burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który jest zapalonym kibicem i świetnym bramkarzem. - Dla samorządu to mobilizacja do przystąpienia do intensywnych prac przy dostosowaniu stadionu miejskiego do potrzeb naszych zwycięskich drużyn.


20 czerwca 2008 - II LO i świadkowie czasu

14 czerwca zakończył się dwutygodniowy pobyt polsko-niemieckiej grupy w Krzyżowej i Świdnicy.
Uczniowie z II LO w Świdnicy i Neu-Anspach ( Niemcy) wspólnie pracowali nad projektem, którego bohaterami byli Jacek Kuroń Adolf Raichwein. Młodzi ludzie mogli poznać biografie i działalność tych dwóch opozycjonistów z czasów PRL i II wojny światowej, spotkać się ze świadkami czasu Maciejem Kuroniem i Sabnie Raichwein. Ważnym było także zaznajomienie się z ruchem oporu w Polsce Ludowej i faszystowskich Niemczech. Na zakończenie pierwszego tygodnia uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, by od poniedziałku, już w Świdnicy, zacząć pracę nad dokumentacją swoich dokonań.
Uczniowie podzieleni na cztery grupy przeprowadzili w II LO dwie lekcje języka niemieckiego i dwie lekcje historii, przygotowali projekt wystawy o Jacku Kuroniu i Adolfie Reichweinie, broszurę dokumentującą pracę nad projektem, ankietę wśród mieszkańców Świdnicy i okolic dotyczącą wiedzy o tych dwóch postaciach. Grupa dziennikarska przeprowadziła ponadto wywiady z Markiem Michalakiem i Janem Lityńskim, którzy blisko współpracowali z Jackiem Kuroniem zarówno w czasach jego działalności w KORze, jak później, gdy wspierał fundację " Serce". Plon tej pracy będzie można obejrzeć we wrześniu podczas wystawy w Krzyżowej. Nad całością projektu czuwały nauczycielki Marie Louise Rottberg (szkoła im. A. Reichweina w w Neu Anspach), Aleksandra Królak - Wąsowicz (II LO Świdnica), Elżbieta Badzioch - Zarzycka ( II LO Świdnica) oraz Antje Leichsenring, Monika Szurlej, Jan Malecha, Florian Wittman z Fundacji Krzyżowa.


20 czerwca 2008 - Można już pływać

Równo z zakończeniem roku szkolnego w Świebodzicach rusza sezon na otwartym kąpielisku miejskim przy ulicy Rekreacyjnej. Obiekty, choć już wiekowe, zostały jak najlepiej przygotowane na przyjęcie spragnionych ochłody świebodziczan.
- Obiekt jest mocno wyeksploatowany, jednak po gruntownym remoncie niecek basenowych i instalacji wszystko działa sprawnie - zapewnia Janusz Zieliński, szef świebodzickiego OSiR-u. - Opiekę odpoczywającym na basenie zapewnia wykwalifikowana kadra ratowników.
Dobra wiadomość dla wszystkich świebodziczan - ceny biletów wstępu pozostają bez zmian. Dzieci z miasta zapłacą za wejście 1,50 zł, młodzież studiująca - 2 zł, emeryci - 3 zł a osoby dorosłe - 5 zł.


20 czerwca 2008 - Pijana matka

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi kobiecie podejrzanej o sprawowanie opieki nad dzieckiem w stanie nietrzeźwości.
18 czerwca, wieczorem policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zostali wezwani na interwencję domową. Po przybyciu na miejsce w mieszkaniu zastali 41 letnią mieszkankę Świebodzic będącą pod wpływem alkoholu, w mieszkaniu znajdowała się również jej 2 letnia córka. Kobieta była kompletnie pijana. Przeprowadzone badanie wykazało u niej 4 promile alkoholu w organizmie. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało, jednak decyzją lekarza została przewieziona do szpitala. Kobieta została zatrzymana w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.
Obecnie policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Jeżeli się okaże, że matka swoim zachowaniem stworzyła bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia swojego dziecka grozi jej kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.


19 czerwca 2008 - Nagrody dla najlepszych absolwentów

Świdniccy prymusi nagrodzeni. Dziś, 19 czerwca 11 najlepszych absolwentów świdnickich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, prowadzonych przez miasto, otrzymało dyplomy i nagrody od prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka.
Każdy z uczniów upominki wybierał sobie sam m.in. aparat fotograficzny, telefon komórkowy, gitara, zestaw muzyczny itp. Do dyspozycji było 600 zł na osobę w przypadku szkół podstawowych i 700 zł w przypadku gimnazjów.
Prymusi mogą pochwalić się średnią ocen od 5,5 do 6,00. Mają wzorową ocenę z zachowania oraz rozwijają swoje pasje.
Decyzję o przyznaniu tytułów najlepszym uczniom podejmowały rady pedagogiczne szkół. Na nagrody miasto przeznaczyło w sumie 7 tysięcy złotych. Oto nagrodzeni: Grzegorz Świątko, Szkoła Podstawowa nr 1, Magdalena Dec, Szkoła Podstawowa nr 4, Agnieszka Wąż, Szkoła Podstawowa nr 5, Marta Maciejewska, Szkoła Podstawowa nr 6, Natalia Murdzek, Szkoła Podstawowa nr 8, Marta Wysoczańska, Szkoła Podstawowa nr 10, Piotr Studnicki, Szkoła Podstawowa nr 315, Paula Fortuna, Gimnazjum nr 1, Jakub Chmielowiec, Gimnazjum nr 2, Aleksandra Lemańska, Gimnazjum nr 3, Krzysztof Skrzynecki, Gimnazjum nr 4.


19 czerwca 2008 - Targi Rzemiosła już za tydzień

Ponad 30 wystawców z całego kraju, goście specjalni z zagranicy, imprezy towarzyszące i możliwość podpatrzenia pracy najlepszych polskich rzemieślników - to wszystko już za tydzień w Świebodzicach, podczas I Międzynarodowych Targów Rzemiosła Artystycznego i Sztuki Użytkowej. Impreza rozpoczyna się 27 czerwca i potrwa do 29 czerwca. O szczegółach organizacyjnych opowiadali na czwartkowej konferencji prasowej: Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic, Janusz Kujat, dyrektor Targów oraz Henryk Janas - komisarz imprezy. - To dopiero pierwsze targi, więc jesteśmy bardzo zadowoleni z tej liczby wystawców, którzy potwierdzili swój udział - podkreślał Henryk Janas.
W targach, oprócz najlepszych polskich rzemieślników, wezmą także udział najwyższe władze Związku Rzemiosła Polskiego oraz specjalni goście: Klaus Konrad Becker, potomek najsłynniejszego twórcy zegarów na świecie - Gustava Beckera (który swoją potęgę budował właśnie w Świebodzicach), Franciszek Wiegand, przez wielu nazywany drugim polskim Patekiem - twórca unikatowych zegarów astronomicznych oraz Adam Mroziuk, świebodzicki zegarmistrz i miłośnik starych zegarów. Wszyscy oni opowiadać będą o produkcji i historii zegarów.
Wystawcy swoje wyroby zaprezentują na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego. Zobaczymy m. in. przepiękne wyroby z metaloplastyki, szkła artystycznego, wyroby jubilerskie czy unikatowe koronki z Łodzi, które zachwycały nabywców jeszcze, zanim światową karierę zrobiły koronki koniakowskie. Będą też liczne imprezy towarzyszące.
- To m. in. konkursy dla publiczności, występy artystyczne, mała gastronomia - uzupełniał Janusz Kujat. - Chcemy, aby Targi były imprezą dla każdego.
Współgospodarzem Targów jest świebodzicki samorząd, który przeznaczył na imprezę ponad 60 tys. zł ze swojego budżetu. - To przedsięwzięcie prestiżowe dla miasta, chcielibyśmy, aby miało należną rangę i stało się cykliczną imprezą, przyciągającą do nas mieszkańców całego regionu - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. A imprez tej rangi w Polsce jest zaledwie około 10 w roku i w większości mają one charakter typowo specjalistyczny - jak chociażby Targi Amber w Gdańsku. Świebodzicka impreza ma być przeglądem dorobku całego polskiego rzemiosła i przybliżyć go przeciętnemu odbiorcy. Największe targi rzemieślnicze odbywają się w Monachium.


19 czerwca 2008 - Stypendia dla najpilniejszych

88 tysięcy złotych przeznaczyło miasto Świdnica na stypendia dla najzdolniejszych uczniów w II półroczu. Uhonorowano 719 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez miasto. Stypendia trafiły do uczniów, którzy w II półroczu mają średnią ocen powyżej 4,75 bądź osiągnęli znaczące wyniki sportowe. Wysokość jednorazowego stypendium - maksymalnie 128 zł - określały same placówki.
Na stypendia za I półrocze miasto przeznaczyło ponad 46 tys. zł. Liczba stypendystów w szkołach za II półrocze:
Szkoła Podstawowa nr 1 (49 uczniów), Szkoła Podstawowa nr 4 (111 uczniów), Szkoła Podstawowa nr 5 (35 uczniów), Szkoła Podstawowa nr 6 (76 uczniów), Szkoła Podstawowa nr 8 (70 uczniów), Szkoła Podstawowa nr 10 (33 uczniów), Szkoła Podstawowa nr 315 (28 uczniów), Gimnazjum nr 1 (176 uczniów), Gimnazjum nr 2 (83 uczniów), Gimnazjum nr 3 (34 uczniów), Gimnazjum nr 4 (24 uczniów).


19 czerwca 2008 - Śmiertelne skrzyżowanie

Kolejny tragiczny wypadek miał miejsce w tym tygodniu na feralnym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 i drogi powiatowej w okolicach Mielęcina w Gminie Żarów. Już w październiku ubiegłego roku w związku z dużą ilością wypadków na tym skrzyżowaniu, w tym także ze skutkiem śmiertelnym, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy dokładnie przeanalizowała te zdarzenia pod kątem przyczyn powstania i ich skutków. Okazało się, że miejsce to jest szczególnie niebezpieczne. Dowodzą tego również prowadzone statystyki, które pokazują, że na tym odcinku drogi w ubiegłym roku odnotowano 22 wypadki w tym aż 8 wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W październiku ubiegłego roku dokładnie rozpoznano to skrzyżowanie i wprowadzono nowy projekt organizacji ruchu dla tego miejsca.
-"Powołano do tego celu specjalną komisję, w skład której weszli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wydziału Komunikacji świdnickiego starostwa. Na miejscu omówiono możliwe propozycje zmian w oznakowaniu pionowym i poziomym na tym skrzyżowaniu i odcinkach dojazdowych dróg" - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
Wprowadzono wtedy nowe rozwiązania: postawiono znaki ostrzegawcze ograniczające prędkość, znaki informujące o występowaniu częstych wypadków, namalowano na jezdni podwójne linie ciągłe a w miejsce linii zatrzymania wprowadzono linię bezwzględnego zatrzymania - stop. Dodatkowo usunięto krzaki, które mogłyby zasłaniać kierowcom widoczność podczas włączania się do ruchu. Jak widać te zmiany nie uchroniły jednak użytkowników tego odcinka przed kolejnym śmiertelnym wypadkiem.
Starosta wysłał też pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w kwietniu br. z prośbą o podjęcie inicjatywy w porozumieniu z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy w celu ustawienia masztu fotoradaru przed tym skrzyżowaniem. Jest więc szansa, że fotoradar pojawi się także w tym miejscu. Rozważana jest również możliwość wprowadzenia znaków świetlnych pulsacyjnych.


19 czerwca 2008 - Paszporty gimnazjalistów

Blisko 600 absolwentów świdnickich gimnazjów oprócz świadectw już jutro, otrzyma specjalne "Paszporty nastolatka". Mają one ułatwić młodym ludziom wejście w dorosłe życie.
- "Paszport nastolatka" to praktyczna pomoc i przewodnik po zagadnieniach prawnych, ale też życiowych. Młodzi ludzie mogą się z niego dowiedzieć np. czy nastolatek może zawrzeć umowę o pracę, jakie są uprawnienia policji, gdzie szukać pomocy w razie kłopotów za granicą, czy też do jakich lekarzy nie trzeba mieć skierowania.
Paszport tworzy 11 rozdziałów tematycznych: rodzina, życie, bezpieczeństwo, służba wojskowa, nauka, praca, pieniądze, podróże, młody obywatel, samorządy, Unia Europejska - wylicza Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
"Paszport nastolatka" ukazał się nakładem Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że organizacja ta w 2007 roku uhonorowała Świdnicę tytułem "Samorząd przyjazny - Szkole uczącej się". Taki laur został przyznany samorządowi jako temu, który wspiera szkoły w podnoszeniu jakości ich pracy i efektywności nauczania między innymi poprzez stosowanie oceniania kształtującego (to nowy nurt oceniania, które ma pomóc uczniom w nauce).


19 czerwca 2008 - "Krajowidoki"

Wystawa prac Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego pt. "Krajowidoki Moraw, Sudetów i Śląska" to kolejny efekt współpracy Muzeum Dawnego Kupiectwa z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. W wyniku starań dr. Radosława Skowrona, autora wystawy, dr Adolf Juzwenko, dyrektor ZNiO, wyraził zgodę na udostępnienie publiczności niezwykle rzadkich i dotąd w większości nie pokazywanych śląskich "krajowidoków" Stęczyńskiego. Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński był poetą, podróżnikiem i rysownikiem (ur. 1814 w Hermanowicach - zm. 1890 w Krakowie). W 1833 rozpoczął swe piesze wędrówki, które trwały z przerwami prawie 20 lat. Efektem tych podróży były "krajowidoki", których dorobek był niewiele mniejszy od dokonań sławnego Napoleona Ordy. Celem jego twórczości stało się propagowanie piękna ojczystego krajobrazu i dziejów ojczystych.
Sława poety-rysownika przyszła wiele lat po śmierci i jest swoistym fenomenem. Powrót Śląska, a zwłaszcza Dolnego Śląska do Polski bez wątpienia wpłynął na zainteresowanie śląskim dorobkiem poety. Utwory Stęczyńskiego stały się źródłem wielu informacji geograficznych i folklorystycznych. Dokumentalny wymiar materiału ikonograficznego sprawił, że nie może się odbyć żadna wystawa związana z dziewiętnastowiecznym Krakowem, Lwowem, Tatrami, czy w ogóle Galicją bez udziału prac Stęczyńskiego.
Wystawa w świdnickim Muzeum prezentuje śląską podróż poety-rysownika nie tylko dlatego, że był w Świdnicy i poświęcił jej strofy w swoim poemacie. Należy stwierdzić, że polska turystyka na Śląsku w pierwszej połowie XIX wieku skupiała się tylko na podróży do szeregu uzdrowisk. Olbrzymie znaczenie opisanej i zilustrowanej przez Stęczyńskiego wędrówki w dziejach polskiego krajoznawstwa i turystyki górskiej wynika z tego, że swą podróż odbył w sposób planowy i zamierzony. Celowo zszedł z utartych szlaków i odkrył dla polskich turystów nowe tereny, np. Góry Sokole.
Na wystawie obok prac Stęczyńskiego znajdą się także zabytki z Muzeum Karkonoskiego z Jeleniej Góry, m.in. księga wpisów gości schroniska "Strzecha Akademicka" (Hampelbaude), lektyka, w której noszono bardziej majętnych turystów. Termin wystawy od 28 czerwca do 31 sierpnia to czas letniej kanikuły. Być może prace Stęczyńskiego będą turystycznym impulsem do wycieczek i odwiedzin Morawskiego Krasu, Ardšpachu, podziwiania źródeł Łaby i pięknej Śnieżki.


19 czerwca 2008 - Dni Świebodzic - od jutra

Dni Świebodzic już od jutra.
Podczas trzech dni odbędzie sie mnóstwo imprez. Oprócz występów dzieci i młodzieży ze szkół w mieście, koncertów lokalnych zespołów amatorskich, będą wspaniałe gwiazdy. Pierwszą z nich zobaczymy już w piątek, 20 czerwca. Będzie to czeski zespół Princess. Niesamowici Czesi, będący repliką legendarnej grupy Queen, tak spodobali się mieszkańcom miasta w roku ubiegłym, że zaprosiliśmy ich ponownie.
Sobota upłynie pod hasłem rocka. Najpierw zaprezentują się lokalne formacje rockowe a potem wystąpi zespół Big Cyc, największa gwiazda tegorocznych Dni Świebodzic. Zespół właśnie w naszym mieście będzie fetował okrągły jubileusz 20-lecia istnienia, w związku z czym szykuje się wiele niespodzianek.
Niedziela tradycyjnie będzie dniem familijnym, dla całych rodzin. Będzie więc blok zabaw i konkursów dla dzieci, a przed starszą publicznością znów wystąpią strongmeni, tak jak w roku ubiegłym. Gwiazdą ostatniego dnia Dni będzie krakowski kabaret "Pod Wyrwigroszem". A na zakończenie trzydniowej zabawy zagra zespół Czerwone Gitary, w nowym, odmłodzonym składzie. Szczegółowy program Dni Świebodzic - >>> zobacz


19 czerwca 2008 - Wakacje w mieście i na wyjeździe

Świdnicki samorząd sfinansuje letni wypoczynek 200 dzieci z rodzin potrzebujących. Miasto przeznaczy na ten cel 115 tys. zł. W ramach rozstrzygniętych konkursów - obóz w Łebie - dla 100 uczniów ze szkół podstawowych zorganizuje "Caritas" Diecezji Świdnickiej. Zaś 100 gimnazjalistów na obóz do Niesulic zabierze świdnicka Komenda Hufca ZHP. Dla obu organizatorów wyjazdu miasto przyznało w ramach dotacji po 57,5 tys. zł.
Na nudę nie będą mogli narzekać również młodzi ludzie, którzy pozostaną w Świdnicy. Zadba o to Miejska Biblioteka Publiczna, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Każda z jednostek opracowuje swój własny program zajęć.
Pewne już jest, że w ramach akcji "Lato w mieście" w sierpniu MDK zorganizuje konkurencje sportowo-rekreacyjne, które będą prowadzone w godzinach 10.00-14.00, w różnych częściach miasta. "Wakacyjna Olimpiada Gier Podwórkowych i Rekreacyjnych" rozegrana zostanie: 4-8 sierpnia - boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 4, 11-14 sierpnia - boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 8, 18-22 sierpnia - boisko sportowe przy Gimnazjum nr 4, 25-29 sierpnia - boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 1, 30 sierpnia, godz. 10.00 - finał piłkarski, OSiR, ul. Śląska, 1 września, godz. 16.00 - Finał Wakacyjnej Olimpiady, MDK, ul. Nauczycielska 2.


19 czerwca 2008 - Rywalizacja przedszkolaków

Przedszkolaki z gminy Strzegom wzięły udział w IV Spartakiadzie, która odbyła się w sali Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
W pięciu konkurencjach sportowych rywalizowały z sobą zespoły z następujących przedszkoli - Publicznego Przedszkola nr 2, Publicznego Przedszkola nr 3, Publicznego Przedszkola nr 4, Przedszkola w Jaroszowie oraz Przedszkola w Stanowicach.
Po zaciętej rywalizacji, jury wyłoniło zwycięzców. Puchar przyznano Publicznemu Przedszkolu nr 2.
Wszystkie dzieci, z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, otrzymały pamiątkowe medale.


18 czerwca 2008 - II liga za wysoko

Dzisiaj w Żaganiu rozegrano drugi mecz barażowy o awans do nowej II ligi pomiędzy Czarnymi Żagań a Polonią-Spartą Świdnica.
W pierwszym meczu w Świdnicy niespodziewanie dla wszystkich zwyciężyli piłkarze z Żagania 3:2. Świdniczanie chcąc dziś awansować musieli ten mecz wygrać różnicą kilku bramek. Niestety, tego meczu nie wygrali, doznali drugiej porażki ulegając 1:2. Obie bramki dla Czarnych padły z rzutów karnych.
Nie ziściły się marzenia piłkarzy, kibiców i sympatyków klubu aby grać a II lidze. Polonia-Sparta w nowym sezonie zagra w III lidze. Zdjęcia z pierwszego meczu barażowego rozegranego w Świdnicy - >>> zobacz


18 czerwca 2008 - Chora służba zdrowia

Tak źle z finansowaniem służby zdrowia w Polsce jeszcze nie było. Brak odpowiedniego finansowania szpitali w całym kraju, może spowodować konieczność zamknięcia ich na kłódkę. Nie inaczej jest z naszym powiatowym szpitalem "Latawiec" w Świdnicy. Wysiłki samorządu powiatowego, który dwoi się i troi, by wspomóc placówkę, przenieść starą bazę do nowej, uruchomić nowoczesne sprzęty i dokończyć realizację całej inwestycji rozbudowy szpitala, wydają się zupełnie bezsensowne.
-"Powiat udziela pożyczki ZOZ-owi w wysokości 1 mln 900 tys. zł, za 1mln 300 tys. zł zakupi szpitalowi nowoczesny aparat RTG a dodatkowo przekaże 2 mln zł pomocy finansowej na sfinalizowanie przenosin starej bazy szpitala z ul. Westerplatte do nowej i ostateczne zamknięcie tej inwestycji." - mówił Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz podczas specjalnie zorganizowanej w tym temacie konferencji prasowej. -"Pomagamy szpitalowi jak możemy, ale nasze możliwości finansowe już się wyczerpały." - dodaje.
-"Mamy poczucie, że nasze ubiegłoroczne wysiłki, aby wyciągnąć szpital z zadłużenia, a podkreślę, że z 35 mln zmniejszyliśmy je do 12 mln, poszły na marne. Obecnie już jesteśmy zadłużeni na ponad 6 mln zł. A spowodował to właśnie fakt braku kontraktu, aneksowanie umów ubiegłorocznych i niewypłacanie nadwykonań." - tłumaczy Jacek Domejko, Dyrektor SP ZOZ w Świdnicy obecny na konferencji prasowej.
Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz nie krył niezadowolenia z tej sytuacji. Podkreślał, że dla samorządów Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest już wiarygodnym partnerem do współpracy. - "Teraz jest tak absurdalna sytuacja, że najwięcej tracą te placówki, które najbardziej się rozwijają. Wygląda na to, że lepiej nie robić nic i żyć z marnego kontraktu, który daje szpitalowi NFZ i tylko z rozłożonymi rękoma obserwować jak kolejka do specjalistów rośnie z dnia na dzień. Obecnie bowiem na przyjęcie na np. okulistykę czeka ponad 1700 pacjentów." - wyjaśnia Wicestarosta.
Przeciwko takiej sytuacji protestują wszyscy samorządowcy z naszego województwa. Teraz powiaty czekają na propozycję urealnienia finansowania leczenia szpitalnego, ogłoszenia konkursów a co najważniejsze - zapłatę nadwykonań za I półrocze br.


18 czerwca 2008 - Park wodnych rozrywek

Baseny ze sztuczną falą, zjeżdżalnie, boiska i korty tenisowe, sztuczne lodowisko oraz mini-golf i zielone tereny do rodzinnego odpoczynku - to w skrócie założenia koncepcji budowy centrum rekreacyjnego przy ul. Rekreacyjnej w Świebodzicach. W konkursie, ogłoszonym przez Gminę Świebodzice, zwyciężył projekt, który kompleksowo zagospodarowuje malownicze tereny, na których obecnie znajdują się baseny odkryte oraz stadion sportowy.
- Koncepcja zakłada przebudowę odkrytego basenu, w tym budowę basenu ze zjeżdżalniami, basenu ze sztuczną falą, basenu sportowego 25-metrowego oraz basenu dla dzieci. Ponadto w koncepcji przewidziano budowę całorocznego sztucznego lodowiska w hali, kompleksu kortów do gry w tenisa i badmintona, boiska do piłki plażowej, a także przebudowę stadionu lekkoatletycznego z bieżnią tartanową, skoczniami i rzutniami, wraz z trybuną na 400 miejsc siedzących. Centralnym miejscem kompleksu będzie dwupoziomowy budynek w kształcie cylindra, w którym znajdzie się biuro obsługi, zaplecze sanitarne, szatnie, pomieszczenia techniczne wraz ze stacją uzdatniania wody. Oprócz tego przewidziano budowę parkingów i zaproponowano ciekawe nowe zagospodarowanie terenu obiektu (nasadzenia zieleni, miejsca do grillowania, mini golf, itp.) Jest to tylko koncepcja, a więc rys ideowy przedsięwzięcia. Dopiero na etapie projektowania, przy żywym udziale przedstawicieli Urzędu Miasta w Świebodzicach, powstanie projekt, który mam nadzieję będzie odpowiadał potrzebom mieszkańców miasta - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta.
Jest to na razie koncepcja, na bazie której projektanci przygotują teraz projekt wykonawczy, wraz z wyceną całego przedsięwzięcia. Dokumentacja ma być gotowa w grudniu tego roku. Plusem całego rozwiązania jest fakt, iż całe zadanie będzie można realizować etapowo.


18 czerwca 2008 - Konopnickiej po remoncie

Ulica Marii Konopnickiej w Strzegomiu przeszła gruntowny remont.
- Prace objęły wykonanie podbudowy oraz nowej nawierzchni asfaltowej na powierzchni 863 m2 na odcinku od ulicy Górniczej do ostatnich zabudowań mieszkalnych przy ulicy Marii Konopnickiej - mówi Aleksander Struzik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł 95 tysięcy złotych.


18 czerwca 2008 - Dni Jaworzyny Śląskiej

Tegoroczne obchody Dni Jaworzyny Śląskiej odbyły się w dniach 14-15 czerwca. Urząd Miejski oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej przygotowali dla mieszkańców gminy masę atrakcji. P podczas imprezy na scenie zagrało 10 zespołów. W sobotę odbył się Jaworzyński Przegląd Zespołów Rockowych "Rock na murawie", podczas którego wystąpiło 6 zespołów z całej Polski. Ostatecznie jury zadecydowało przyznać tytuł najlepszej wokalistki Martynie Baranowskiej "Fonix" z zespołu Rayne z Żarowa, 2 miejsce przyznano kapeli "Fabryka Napięć" z Puław, 3 miejsce zajęła grupa "Votum" z Warszawa, a najlepszym zespołem przeglądu wybrano grupę "Niebo" z Wałbrzycha. Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół "Lombard", którego koncert z pewnością pozostanie na długo w pamięci widzów. Pierwszy dzień imprezy zakończył się pokazem laserów w wykonaniu firmy Visual Sensation.
W niedzielę rozpoczęto programem dla dzieci - "Bajlandia", podczas którego kapitan Mambo oraz mała Pipi rozbawiali najmłodszych uczestników imprezy różnymi konkursami oraz piosenkami. Nie zabrakło także uroczystych momentów - na scenie Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej - Ireneusz Besser wręczyli stypendia za osiągnięcia sportowe dla utalentowanej jaworzyńskiej młodzieży.
Około godziny 18:00 koncert zagrała "Grupa Operacyjna" - jak okazało się kultowy wśród młodzieży zespół hip-hop’owy. Następnie widzowi mieli okazję przenieść się w czasy Festiwalu w Jarocinie - kolejny koncert tego dnia zagrał zespół "Anal Front" z Żarowa. Ostatnią kapelą, która wystąpiła przed jaworzyńską publicznością był zespół grający muzykę raegge z Kłobucka - "Cała Góra Barwinków". Dynamiczny koncert porwał wszystkich do tańca pod sceną, a niesamowite efekty świetlne okazały się wspaniałym zwieńczeniem całej imprezy.
Co ciekawe - na tegorocznych Dniach Jaworzyny bawili się także mieszkańcy Świdnicy, Żarowa oraz innych gmin i miast naszego powiatu. Warto podkreślić, że zdaniem Kierownika Posterunku Policji w Jaworzynie Śląskiej tegoroczne Dni Jaworzyny były najspokojniejszą imprezą od wielu lat.


18 czerwca 2008 - Świebodziczanie wysyłają SMS-y

Jowita Karbowniczek, studentka ze Świebodzic, która zdobyła tytuł I Vicemiss Regionu Wałbrzyskiego oraz Miss Publiczności w konkursie Miss Polonia 2008 będzie reprezentować Powiat Świdnicki w ćwierćfinałach konkursu, który odbędzie się 29 czerwca we Wrocławiu. Tak jak w etapie regionalnym, tak i w etapie wojewódzkim na kandydatki można oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów. To zwiększa szansę uczestniczek na przejście do dalszego etapu.
Aby dopomóc Jowicie, wystarczy wysłać SMS na nr: 71150 o treści FAKT.1 Koszt SMS-a to tylko 1 zł+VAT.
- Mam nadzieję, że i tym razem świebodziczanie będą ze mną, głosy z mojego miasta przyczyniły się przecież do zdobycia przeze mnie tytułu Miss Publiczności - mówi sympatyczna studentka.
Jowita jest bardzo skromną osobą, do udziału w konkursie została namówiona przez bliskich i choć wcale nie wierzyła w swoje szanse, to jednak uzyskała bardzo dobre wyniki w etapie regionalnym. 24-latka studiuje germanistykę i w trakcie przygotowań do konkursu musiała także uczyć się do trudnych egzaminów. Jak na razie jednak udaje jej się połączyć przygodę z Miss Polonia z wyczerpującą sesją egzaminacyjną.


18 czerwca 2008 - Otwarty Turniej Szachowy

14 czerwca - w strzegomskiej hali sportowej OSiR - odbył się Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu. Zawody zorganizowało Strzegomskie Centrum Kultury w ramach obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej 2008.
Kilkugodzinne rozgrywki wyłoniły zwycięzcę turnieju, którym został Jan Kipczak. Drugie miejsce zajęła Jowita Dranka, natomiast trzecie - Zbigniew Hernik. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał Ignacy Kosiński.
Uroczystego wręczenia pucharu i dyplomów dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tadeusz Wasyliszyn. Wyniki turnieju: seniorzy - 1. Jan Kipczak, 2. Jowita Dranka, 3. Zbigniew Hernik,
juniorzy - 1. Jowita Dranka, 2. Kacper Elster, 3. Piotr Piórek.


18 czerwca 2008 - Nowe komputery dla szkół

Trzy świebodzickie szkoły wzbogaciły się o kolejne zestawy komputerowe. Nowoczesne pracownie multimedialne pojawiły się w Gimnazjum nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2.
- Każdy zestaw składa się z 9 komputerów uczniowskich i jednego dla nauczyciela, do tego jest skaner, drukarka, projektor multimedialny oraz laptop - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. - Taki nowoczesny sprzęt na pewno bardzo przyda się na zajęciach.
Wartość jednego zestawu przekracza 40 tysięcy złotych. Zestawy ufundowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i są one efektem wniosku, złożonego przez Gminę Świebodzice.


18 czerwca 2008 - "Noc Świętojańska"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza 21 czerwca na "Noc Świętojańską".
Noc Świętojańska zwana też potocznie Sobótką to nazwa słowiańskiego święta zwiazanego z letnim przesileniem słońca. Obchodzona jest w najkrótszą noc w roku. Święto ognia, wody, słońca i księżyca. Po raz XIV Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na tą jedyną pełną czarów i magii noc w roku.
Tradycyjnie miejscem sobótkowego spotkania słowian, germanów i celtów będą tereny wokół stawu miejskiego przy ulicy Wyspiańskiego w Żarowie. Szczegółowy program "Nocy Świętojańskiej" - >>> zobacz


18 czerwca 2008 - Prawdziwy bohater

Tak wzruszającej uroczystości w świebodzickim magistracie nie było już dawno. Podczas nadania panu Władysławowi Suproniowi Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski wiele osób miało autentyczne łzy w oczach. Uroczystości nadania odznaczenia odbyły się 17 czerwca, w sali narad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. Gospodarzem spotkania był burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który przywitał wszystkich gorąco.
- Czuję się zaszczycony, mogąc przywitać w ratuszu tak wspaniałą osobę, przypadł mi też w udziale zaszczyt odczytania aktu nadania tego wyjątkowego odznaczenia - mówił burmistrz Kożuchowicz. W imieniu Prezydenta RP Krzyż Komandorski wręczył panu Władysławowi minister Paweł Wypych, doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który na uroczystość przyjechał specjalnie z Warszawy.
- Mottem prezydentury Lecha Kaczyńskiego jest przywracanie pamięci - mówił minister Wypych. - Tym bardziej cieszy mnie fakt, iż mogę uczestniczyć w tak wyjątkowej uroczystości, podczas której mamy okazję obcować z prawdziwym bohaterem, który poświęcił życie w walce o wolność Polski, a który dziś tak prosto i pięknie potrafi powiedzieć "Ku chwale Ojczyzny". To najpiękniejsze słowa, jakie można usłyszeć.
- Nie przywykłem do przebywania w tak szacownym gronie - mówił skromnie 91-letni świebodziczanin. - Bardzo wszystkim dziękuję, niech Was Bóg błogosławi.
Pan Władysław otrzymał mnóstwo kwiatów i życzeń. Ale bez wątpienia najpiękniejsze życzenia otrzymał od swojej córki Jolanty, która także brała udział w uroczystościach.
- Tato, dla nas zawsze byłeś wielkim człowiekiem i bohaterem. Ale przede wszystkim byłeś cudownym mężem, kochającym ojcem i wspaniałym dziadkiem. Bardzo cię wszyscy kochamy - po tych pięknych słowach wiele osób miało łzy w oczach, a wszyscy nagrodzili pana Władysława Supronia serdecznymi oklaskami.


18 czerwca 2008 - Powitanie lata i zabawa na trzeźwo

Świdniczanie będą w tym roku po raz pierwszy wspólnie witać lato w Rynku.
Na rozpoczęcie wakacji miasto przygotowało szereg atrakcji pod wspólnym tytułem "Witaj lato!". W ramach festynu 21 czerwca na świdnickim Rynku wystąpią m. in. zespoły "Sumptuastic" i "Habakuk".
Gwiazdą wieczoru będą "Leszcze". . Imprezie towarzyszyć będzie również jarmark rękodzieła i wyrobów ekologicznych.
A następnego dnia po raz dziesiąty w Rynku zagości Dzień Trzeźwości. 22 czerwca świdniczanie będą bawić się bez alkoholu.
W ramach imprezy mieszkańcy m. in. obejrzą spektakl pt. "Beczka śmiechu" oraz posłuchają zespołów "Gang Marcela" i "Trebunie Tutki". Szczegóły obu imprez - >>> zobacz


18 czerwca 2008 - Uroczysty Wjazd Parowozu Tkt48-18

22 czerwca w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się impreza zatytułowana "Na Powitanie Lata Pod Parą".
O godzinie 12.30 nastąpi Uroczysty Wjazd Parowozu Tkt48-18.
W programie między innymi:
pokazowe manewry oraz obrządzanie parowozu, historia epoki pary na przykładzie czynnego Tkt48-18, możliwość przejazdu pociągiem "Retro" na trasie Wrocław- Jaworzyna Śląska - Wrocław, muzyka na żywo, catering, loteria fantowa oraz konkursy i zabawy dla dzieci.


18 czerwca 2008 - Fotografujesz ? - zostań kronikarzem

Urząd Miejski zaprasza do składania ofert na prowadzenie fotograficznej kroniki miasta.
Kronika prowadzona jest od 2000 roku i zawiera najważniejsze wydarzenia z życia naszego miasta. Przez pierwsze lata prowadzona była w formie książkowej, obecnie - elektronicznej.
Z kroniki Świdnicy, która jest bogatym źródłem informacji, mogą korzystać wszyscy świdniczanie. Jest ona dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Szczegółowe informacje o warunkach składania wniosku - >>> zobacz


18 czerwca 2008 - "Nasza historia Harley - Davidson"

21 czerwca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się wystawa legendarnych motocykli Harley - Davidson.
Wystawa rozpocznie się o godzinie 17.00.
W trakcie imprezy oprócz wystawy motocykli będzie można zobaczyć pokazowe jazdy motocyklami, modę motocyklową,
Można będzie też wysłuchać historii a także posłuchać muzyki na żywo.
Impreza zatytułowana "Nasza historia Harley - Davidson" odbędzie się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowej 4.


18 czerwca 2008 - Grabinex najlepszy

Zwycięzcą tegorocznego Turnieju Piłkarskiego Firm Kamieniarskich została drużyna Grabinexu, która w finale pokonała ekipę Granitu Strzegom SA 3:1.
Zawody zostały rozegrane 15 czerwca, w ramach VI Festynu Kamienia podczas tegorocznych "Dni Strzegomia".
Kolejność w turnieju: 1. Grabinex, 2. Granit Strzegom S.A. 3. Argran, 4. Giełda Granitu, 5. Bruk-Bud Prosper.


17 czerwca 2008 - "Electrolux" rozbudowuje fabrykę

W tym tygodniu w Świdnicy rusza rozbudowa zakładu szwedzkiego koncernu "Electrolux". A już dziś dodatkowych kilkadziesiąt osób znalazło zatrudnienie na nowej linii montażowej w świdnickiej fabryce, gdzie wytwarzane są kuchenki. Najnowszy model to kuchenka z podwójnym piekarnikiem, która przeznaczona jest głównie na rynek angielski.
- Na dniach rozpoczynamy kolejny etap rozbudowy fabryki. W najbliższych miesiącach powstanie druga hala produkcyjna, magazyn i pomieszczenia biurowe. Nasz rozwój związany jest z wprowadzeniem do produkcji nowych modeli kuchenek. Warto przy tym dodać, że "Electrolux" został jednym z dwóch głównych dostawców sprzętu AGD dla sklepów IKEA - mówi Iwona Sowińska, kierownik Działu Personalnego "Electrolux" Poland w Świdnicy.
Obecnie w świdnickim zakładzie pracuje 300 osób. Do końca roku liczba ta wzrośnie do 600 osób. Firma nadal poszukuje pracowników na stanowiska monterów, preserów, emalierników oraz specjalistów logistyków i inżynierów.


17 czerwca 2008 - Rywalizacja przedszkolaków

Przedszkolaki z terenu gminy wzięły udział w IV Spartakiadzie, która odbyła się w sali Ośrodku Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
W pięciu konkurencjach sportowych rywalizowały z sobą zespoły z następujących przedszkoli - Publicznego Przedszkola nr 2, Publicznego Przedszkola nr 3, Publicznego Przedszkola nr 4, Przedszkola w Jaroszowie oraz Przedszkola w Stanowicach.
Po zaciętej rywalizacji, jury wyłoniło zwycięzców. Puchar przyznano Publicznemu Przedszkolu nr 2.
Wszystkie dzieci, z rąk burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, otrzymały pamiątkowe medale.


17 czerwca 2008 - Tysiąc chętnych na "Pociąg do historii"

Do środy, 18 czerwca w Świdnicy będzie gościć niecodzienna wystawa. "Pociąg do historii" to podróż przez historię ziem zachodnich 1939-2007. Wystawę ulokowano w specjalnym pociągu, którego wagony służą multimedialnym prezentacjom. Pociąg przyjechał na zaproszenie władz Świdnicy na stację Świdnica Miasto w sobotę, 14 czerwca.
- Do dziś wystawę odwiedziło tysiąc osób. Nietypowy pociąg można oglądać do środy w godz. 10.00-13.00 oraz 14.30-19.00 i wierzę, że odwiedzających będzie jeszcze więcej. To interaktywna wystawa, na której warto zobaczyć filmy, ciekawie zilustrowane materiały oraz zapisy dźwiękowe historii - zachęca Robert Jakóbczyński, kierownik wystawy "Pociąg do historii".
Wystawa pokazuje "kamienie milowe" w powojennej historii tych ziem. Do pociągu mieszkańcy mogą przynosić pamiątki, zdjęcia, dokumenty i skanować je na miejscu. To jedna z niewielu okazji, gdy odwiedzający sami mogą się stać uczestnikami historii i współtwórcami wystawy.
Wystawa jest projektem wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Bilet wstępu kosztuje tylko 1 zł.


17 czerwca 2008 - Dni Strzegomia - 2008

Tegoroczne Dni Ziemi Strzegomskiej odbywały się w dniach 13 - 15 czerwca. W Strzegomiu gościły delegacje wszystkich miast partnerskich.
Dni Ziemi Strzegomskiej zainaugurowała uroczysta sesja Rady Miejskiej podczas, której wręczono nagrody zwycięzcom konkursu literackiego "Strzegom - miasto mojej przyszłości". Nagrodzono dwie osoby - Wojciecha Bielawskiego ze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Karolinę Matyszkiewicz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie otrzymali aparaty fotograficzne. Nagrody ufundował Leroy Merlin
Następnie w Rynku obejrzeli widowisko historyczne, przygotowane przez strzegomski Zespół Szkół Ogólnokształcących. Potem w uroczystym korowodzie przemaszerowano na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam, zaprezentowała się Grupa Podwyższonego Ryzyka oraz zespoły Zero Procent i Gaga Zielone Żabki. Gwiazdą wieczoru był rockowy zespół IRA.
14 czerwca odbył się VI Festyn Kamienia. Tego dnia mogliśmy przypatrywać się Wojewódzkim Zawodom Sportowo-Pożarniczym CTIF oraz Turniejowi Szachowemu.
W sobotę podziwialiśmy artystów z miast partnerskich, a także zespoły wykonujące przeboje takich grup jak ABBA czy Boney M. Główną atrakcją był jednak występ Bad Boys Blue Dzień zakończyła zabawa z zespołem Zorba oraz pokaz sztucznych ogni.
Niedziela była dniem Prezentacji Artystycznych Powiatu Świdnickiego, wystąpili młodzi artyści ze wszystkich gmin naszego powiatu. Pobyt w Strzegomiu był również okazją do odwiedzenia, przez delegacje miast partnerskich, byłego obozu koncentracyjnego i złożenia kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych.
Na terenie OSiR odbyła się też Regionalna Giełda Minerałów oraz widowisko dla najmłodszych "Och, Tośka!". Tego dnia miały miejsce również liczne imprezy sportowe. Nie mogło zabraknąć też rockowych rytmów w wykonaniu zespołu Zakaz Wjazdu. Ostatnim akcentem Dni Ziemi Strzegomskiej był występ rapera MEZO i Kasi Wilk.


17 czerwca 2008 - "Pamiętajmy o Osieckiej"

Alicja Pyziak, której akompaniował Grzegorz Wierzba wzięła udział w kolejnej już edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", który odbywa się w Warszawie.
To największy festiwal w Polsce poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej. W przesłuchaniach wzięło udział ponad 160 wokalistów. Każdy z uczestników wykonywał jeden utwór, natomiast drugi był na życzenie jury.
Alicja swoją interpretacją "Kołysanki dla babci" zaczarowała jurorów i tym samym poproszono ją o wykonanie drugiego utworu - "Proszę sądu".
Jury w składzie: Jan Borkowski, Agata Passent, Jerzy Satanowski, Anna Sroka i Adam Sławiński postanowiło zakwalifikować naszą wokalistkę jako jedną z trzynastu wykonawców do finału.
To ogromny sukces wokalistki ze Studia Artystycznego "Katharsis". Trzymamy kciuki za finał, który odbędzie się we wrześniu.


17 czerwca 2008 - Zakończenie Roku Oświatowego w MDK

13 czerwca mimo niesprzyjającej aury, na teren Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy przybyło około trzystu osób.
Podczas spotkania wyróżniono przyjaciół Ośrodka a wyróżnionymi zostali: Irena Kozłowska - Prezes Koła Polonistów Świdnickich, wieloletni, zasłużony pedagog, Ireneusz Pałac - zastępca Prezydenta Świdnicy, Waldemar Skórski zastępca Prezydenta Świdnicy.
Tego dnia wręczono też odznakę "Super Młodzika", którą otrzymali: Katarzyna Oleksiewicz, Ewa Oleksiewicz, Saura Maćkowiak, Zuzanna Śliwińska, Aleksandra Kaśkiewicz, Estera Ofiara, Weronika Skupień, Dorota Radomska, Marta Żaba, Adrianna Laszecka, Irmina Pączek, Małgorzata Pietrzyk, Sylwia Duźniak, Klaudia Papież, Aleksandra Berlińska, Daria Kowal, Alicja Zielińska, Marlena Patalon.


17 czerwca 2008 - Turniej w armwrestlingu

W trakcie Dni Ziemi Strzegomskiej rozegrano towarzyski turniej w armwrestlingu, czyli siłowaniu się na ręce. W rywalizacji wzięło udział 16 mężczyzn.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się ośmiu śmiałków, a do półfinałów tylko czterech. W decydującej rozgrywce wystąpili: Jerzy Tyrała ze Strzegomia oraz żarowianin Paweł Fajdek. Ten pierwszy wydawał się być faworytem, jednak wcześniejsze walki nadwyrężyły jego siły i w finale był tylko tłem dla Fajdka.
Nagrodą dla zwycięzcy był darmowy, tygodniowy wstęp na strzegomskie baseny dla całej rodziny. Zawody, które odbyły się w dniu 15 czerwca sędziowali: Małgorzata Ostrowska - wielokrotna medalistka MP, ME i MŚ oraz Michał Ożga - zawodnik trenujący od kilkunastu miesięcy tę dyscyplinę sportu. Turniej rozegrano na profesjonalnym stole do armwrestlingu.
- Poziom turnieju był naprawdę wysoki, a niektóre walki trzymały do końca w napięciu - powiedziała po zawodach Małgorzata Ostrowska. - Mam nadzieję, że już niedługo będą organizowane kolejne tego typu zawody w naszym mieście, ponieważ są one atrakcyjne nie tylko dla zawodników, ale także dla publiczności.


16 czerwca 2008 - Dzień bez przemocy

5 czerwca polskie szkoły połączyły się w proteście przeciwko przemocy.
Organizatorzy akcji "Szkoła bez przemocy" wręczyli list prezydentowi RP z podpisami uczniów, rodziców i nauczycieli. O godzinie 12.00 we wszystkich szkołach wypuszczone zostały czerwone balony na znak jedności w proteście przeciwko przemocy.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu przygotowali spektakl teatralny pt. "Siła przyjaźni", w którym zawarte zostały treści dotyczące znaczenia przyjaźni w przeciwdziałaniu przejawom przemocy, a także akceptacji człowieka takim jakim jest. Zwrócono również uwagę na znaczenie zainteresowań jako alternatywy wyboru jednostki w celu uzyskania satysfakcji ze swojego życia, dążeń i pragnień.
Na przedstawienie przybyli uczniowie z różnych szkół, którzy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli występ swoich kolegów. Uroczystość miała wyjątkowo doniosły charakter.
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 składa podziękowania dyrekcji i pracownikom Strzegomskiego Centrum Kultury za całoroczną doskonałą współpracę.


16 czerwca 2008 - Siłacze

Wczoraj na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się Otwarte Mistrzostwa Świdnicy Strong-Man. Gościem specjalnym na imprezie był czterokrotny mistrz świata w tej dyscyplinie, Mariusz Pudzianowski. Zawody naszych siłaczy rozpoczęło od podnoszenia sztangi o wadze 180 kg, dalej było noszenie na czas walizek ważących każda po 120 kg, Oponę ważącą 300 kg zawodnicy musieli przerzucić sześć razy. Najwięcej problemów siłaczom sprawiło podnoszenie sztangi z sześcioma kołami ważącej 150 kg. Ostatnią dyscypliną była "belka" o wadze 80 kg.
Pierwsze miejsce zajął Marek Zagórski ze Strzelina, kolejne miejsca zajęli Piotr Augustyniak - KS Tytan Świdnica, Łukasz Traczykowski - Wałbrzych, Maciej Kielar - Wałbrzych, Dawid Podraza - Świebodzice, Artur Podraza - Świebodzice, Stanisław Jenke - KS Tytan Świdnica, Maciej Głocki - OSIR Wałbrzych, Marcin Wojtal - KS Tytan Świdnica, Krzyszto Gaweł - Świdnica.
Nowemu Mistrzowi Świdnicy puchar wręczał Mariusz Pudzianowski. W drugim bloku imprezy licznie zgromadzona publiczność mogła oglądać zmagania najsilniejszych w Polsce strong-manów z Teamu Pudziana. W pięciu dyscyplinach zmagało się sześciu zawodowców. Panowie mieli już większe ciężary do zaliczania Mariusz Pudzianowski wystąpił tu w roli prowadzącego, świetnie zabawiając świdniczan, zapraszając chętnych kibiców do sprawdzenia swoich możliwości w niektórych konkurencjach.
Zawody pokazowe zawodowców wygrał Krzysztof Radzikowski, na następnych miejscach byli, Tomasz Nowotniak, Bartłomiej Bąk, Tomasz Żochol, Janusz Kułaga, Wojciech Jastrząb.


16 czerwca 2008 - Pomogli młodym piłkarzom

Sportowcy z Goczałkowa Górnego, dzięki zaangażowaniu burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza i ofiarności członka zarządu firmy Berger Bau Polska Sp. z.o.o - Manfreda Weißa - otrzymali stroje sportowe.
- We wrześniu ubiegłego roku na zebraniu wiejskim podjęto uchwałę, w której zwróciliśmy się do władz Strzegomia z prośbą zakup strojów sportowych do gry w piłkę nożną - mówi Andrzej Kowszyn, sołtys Goczałkowa Górnego. Jednak, z racji, że wieś nie posiada klubu sportowego, zakup strojów przez gminę okazał się niemożliwy.
Wtedy burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz znalazł sponsora w osobie Manfreda Weißa, członka zarządu firmy Berger Bau Polska Sp. z.o.o, który ufundował 15 kompletów strojów, tj. koszulki, spodenki, getry i buty.
- Ja osobiście za ten dar dziękuję sponsorowi, ale chcę też podkreślić, że bez starań pana Markiewicza, ten zakup nie doszedłby do skutku - dodaje sołtys Kowszyn.


16 czerwca 2008 - Turniej Samorządów i Piknik Rodzinny

W dniach 13-15 czerwca w Ośrodku Szkoleniowo-Sportowym w Nowej Bystrzycy odbyły się: Dolnośląski Piknik Rodzinny oraz Dolnośląski Rodzinny Turniej Samorządów (w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS).
W zawodach wystartowało 77 osób z 13 gmin Dolnego Śląska. Zarówno w Pikniku Rodzinnym jak również Turnieju Samorządów odbywały się imprezy rekreacyjne: rzuty do kosza, strzały na bramkę, rzuty ringo, strzelanie z wiatrówki, biegi w workach, biegi z jajkiem, rzut lotką do tarczy, turniej kometki, skoki na skakance.
Zwycięzcy w kategoriach indywidualnych otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz statuetki. Zwycięzcy w kategoriach drużynowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary oraz statuetki. Szczegółowe wyniki - >>> zobacz


16 czerwca 2008 - Mistrzowskie fryzury

Po raz pierwszy na terenie działania Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy zorganizowano Konkurs Fryzjerski dla juniorów. Do tej pory uczniowie startowali w tzw. sprawdzianach fryzjerskich, rywalizując ze swoimi koleżankami i kolegami z Cechu. Tym razem mogli spróbować swoich sił w szerszym gronie. Konkurs odbył się na wolnym powietrzu, przy pięknej pogodzie w Bielawie 7 czerwca, podczas obchodów "Dni Bielawy", organizowanych przez Urząd Miejski.
W konkurencji - fryzura awangardowa najlepsza okazała się fryzura w wykonaniu Natalii Klich ze Świdnicy, z zakładu fryzjerskiego "Anna". II lokatę zajęła Mariola Fiema z Bielawy. III miejsce zajął Karol Kotomski z Cechu w Dzierżoniowie.
W konkurencji fryzura wieczorowa za najlepszą uznano Żanetę Zapałę z Bielawy. Tuż za nią na II pozycji uplasowała się Ewelina Szady z Cechu Dzierżoniowskiego, III miejsce jeszcze raz przypadło w udziale Karolowi Kotomskiemu.
Nagrodą dla laureatów był sprzęt fryzjerski, wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz okolicznościowe dyplomy, ufundowane przez Cechy oraz Izbę.
W klasyfikacji Cechów - I miejsce Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Dzierżoniowie, II miejsce Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy, III miejsce Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie Kierownictwo zwycięskich Cechów otrzymało z rąk Burmistrza Bielawy ufundowane przez niego puchary.


16 czerwca 2008 - Sukcesy SAK

W dniach 14-15 czerwca w Obornikach Śląskich odbyły się "XIII Spotkania z Muzyką i Poezją". "Trzynastka" okazała się szczęśliwa dla wokalistek Studia Artystycznego "Katharsis".
W festiwalu wzięło udział 30 solistów i 5 zespołów, którzy podzieleni byli na 3 kategorie - recytacja, poezja śpiewana i piosenka estradowa. Wokalistki SAK pokazały się z bardzo dobrej strony, co odzwierciedlone było w końcowym werdykcie. W poezji śpiewanej, gdzie solistkom akompaniował Grzegorz Wierzba, wyróżnienie otrzymały Ewelina Szafrańska i Dorota Czekajło, natomiast w piosence estradowej Natalia Malik otrzymała I nagrodę, a Emilia Wójcikowska II.
Konkurs odbywał się we wspaniałej atmosferze i wśród serdecznych ludzi. Oprócz samych uczestników konkursu, na scenie pojawiła się Grażyna Łobaszewska z recitalem, zachwycając swoją barwą i całkiem nową interpretacją utworów.
Młodzież brała również udział w warsztatach teatralno-muzycznych, które poprowadziła Maria Czechowska-Królicka - pedagog Akademii Muzycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.


16 czerwca 2008 - "Magazynier - Logistyk"

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała zaprasza do wzięcia udziału w 35 - godzinnym kursie "Magazynier -Logistyk".
Podczas szkolenia uczestnikom przekazana zostanie wiedza z zakresu nowoczesnych technik zarządzania magazynem, organizacji dystrybucji i zaopatrzenia w przedsiębiorstwie a także obsługi komputerowych programów magazynowych.
Szczegóły szkolenia - >>> zobacz


15 czerwca 2008 - "Pociąg do historii"

"Pociąg do historii" zaprasza Cię w podróż przez historię i kulturę ziem zachodniej Polski. Minione dziesięciolecia tych terenów to przede wszystkim przeżycia i wspomnienia Twoich rodziców, dziadków, pradziadków, a często także Twoje.
Wczoraj na Dworcu Głównym PKP w Świdnicy zatrzymał się pociąg wspomnień.
Wystawa ulokowana jest w pięciu wagonach towarowych i czynna jest dla zwiedzających w godzinach 10.00-13.00 i 14.30-19.00. Wystawę, która w Świdnicy gościć będzie do 18 czerwca przygotował Ośrodek - "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu.
Zdjęcia z otwarcia wystawy i z ekspozycji - >>> zobacz


15 czerwca 2008 - Rekord Polski Pawła

Wczoraj na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu ustanowiony został nowy rekord Polski Juniorów w rzucie młotem. Rekord wynosi teraz 74,78 m i jest to piąty wynik na listach światowych a autorem tego wspaniałego rezultatu jest Paweł Fajdek.
Paweł jest członkiem kadry Polski Juniorów. Od 1 lutego 2008 roku jest zawodnikiem klubu sportowego "Agros Zamość". Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 2002 roku w klubie sportowym ULKS "Zielony Dąb" Żarów pod okiem Jolanty Kumor. Przez kilka kolejnych lat wspólnie z innymi rówieśnikami z okolic Żarowa (Michałem Mossoniem mistrzem Polski w kategorii młodzików, juniorów młodszych, juniorów i wicemistrzem Polski w kategorii młodzieżowców, Wojciechem Dominikiem wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski i wicemistrzem Polski Młodzików, Krzysztofem Brykiem, Arturem Panną, Bartoszem Brońskim i wieloma innymi zawodnikami) stanowili i stanowią grupę najlepszych w Polsce zawodników w rzucie młotem.
Zdobyli wiele medali w imprezach sportowych rangi mistrzowskiej - województwa, makroregionu i kraju. Dzięki wspólnej pracy i wzajemnej rywalizacji osiągali i osiągają wysokie wyniki sportowe. Paweł jest mieszkańcem Żarowa, uczniem Zespołu Szkół Budowlano -Elektrycznych w Świdnicy.
Do największych sportowych osiągnięć Pawła można zaliczyć Wicemistrzostwo Polski Młodzików, Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych, wygrany mecz międzynarodowy Polska - Niemcy - Czechy i przede wszystkim ustanowienie nowego rekordu Polski Juniorów, na który czekaliśmy 14 lat.
Najważniejszy start w tym roku to Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbędą się w Bydgoszczy w dniach 8-13 lipca i Mistrzostwa Polski Juniorów.
Obecnie o rozwój sportowy Pawła dbają trener klubowy Jolanta Kumor i trener kadrowy Krzysztof Kaliszewski.


15 czerwca 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Włókniarz Kudowa Zdrój - Victoria Świebodzice 2:6
Piławianka Piława - Polonia Sparta II Świdnica 2:2
Grom Witków - Szczawno Zdrój 3:4
Stal Świdnica - Bielawianka Bielawa - mecz został przerwany przy stanie 0:2 sędzia w tym meczu pokazał pięć czerwonych kartek zawodnikom Stali Świdnica.
Victoria Świebodzice awansowała do IV ligi.


15 czerwca 2008 - Piłkarska klasa A

W ostatniej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Zieloni Mokrzeszów - Iskra Witków Śląski 6:3
Górnik Boguszów Gorce - LKS Bystrzyca Górna 4:2
Czarni Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 3:6
Skalnik Czarny Bór - Karolina Jaworzyna Śląska 6:0
Unia Jaroszów - Sudety Dziećmorowice 2:3
Zjednoczeni Żarów - Juventur Wałbrzych 2:1
Victoria II Świebodzice - Włókniarz Głuszyca 0:1
Gwarek Wałbrzych - Granit Roztoka 2:2


15 czerwca 2008 - Fotografujesz ? - zostań kronikarzem

Urząd Miejski zaprasza do składania ofert na prowadzenie fotograficznej kroniki miasta.
Kronika prowadzona jest od 2000 roku i zawiera najważniejsze wydarzenia z życia naszego miasta. Przez pierwsze lata prowadzona była w formie książkowej, obecnie - elektronicznej.
Z kroniki Świdnicy, która jest bogatym źródłem informacji, mogą korzystać wszyscy świdniczanie. Jest ona dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Szczegółowe informacje o warunkach składania wniosku - >>> zobacz


15 czerwca 2008 - "Nasza historia Harley - Davidson"

21 czerwca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się wystawa legendarnych motocykli Harley - Davidson.
Wystawa rozpocznie się o godzinie 17.00.
W trakcie imprezy oprócz wystawy motocykli będzie można zobaczyć pokazowe jazdy motocyklami, modę motocyklową,
Można będzie też wysłuchać historii a także posłuchać muzyki na żywo.
Impreza zatytułowana "Nasza historia Harley - Davidson" odbędzie się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowej 4.


14 czerwca 2008 - Czarni lepsi

Dzisiaj rozegrany został w Świdnicy pierwszy mecz barażowy o awans do nowej II ligi pomiędzy Polonią-Spartą Świdnica a Czarnymi Żagań.
Zespół gości okazał się zespołem zdecydowanie lepszym niż przypuszczano.
Świdniczanie atakowali a goście kontratakując strzelali bramki, tak objęli prowadzenie nawet 2:0. Do przerwy świdniczanie zdołali tylko zmniejszyć przewagę Czarnych i pierwsza część meczu zakończyła się prowadzeniem Czarnych Żagań 2:1.
W drugiej części spotkania było bardzo podobnie. Polonia-Sparta Świdnica - Czarni Żagań 2:3. Mecze rewanżowe już w środę 18 czerwca. Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


14 czerwca 2008 - Turnieju Gier i Zabaw

Wczoraj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbył się "Finał Międzyszkolnego Turnieju Gier i Zabaw" szkół podstawowych. Z wcześniejszych dwóch półfinałów do fazy końcowej zakwalifikowały się cztery szkoły: SP 1, SP 5, NSP "Bliżej Dziecka", SP Marcinowice. Drużyny składające się z sześciu chłopców i sześciu dziewcząt rywalizowały w 13 konkurencjach sprawnościowych i technicznych, były tory przeszkód, slalomy i biegi z woreczkami, strzały do brameczek i rzuty do kosza.
Rywalizacja była bardzo wyrównana. Kolejność drużyn była następująca: 1 - SP 5, 2 - SP 1, 3 - SP Marcinowice, 4 - NSP "Bliżej Dziecka".
Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy, a także słodycze. Organizatorami turnieju byli Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


14 czerwca 2008 - "Noc Świętojańska"

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza 21 czerwca na "Noc Świętojańską".
Noc Świętojańska zwana też potocznie Sobótką to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca. Obchodzona jest w najkrótszą noc w roku. Święto ognia, wody, słońca i księżyca. Po raz XIV Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na tą jedyną pełną czarów i magii noc w roku.
Tradycyjnie miejscem sobótkowego spotkania słowian, germanów i celtów będą tereny wokół stawu miejskiego przy ulicy Wyspiańskiego w Żarowie. Szczegółowy program "Nocy Świętojańskiej" - >>> zobacz


14 czerwca 2008 - Powitanie lata i zabawa na trzeźwo

Świdniczanie będą w tym roku po raz pierwszy wspólnie witać lato w Rynku.
Na rozpoczęcie wakacji miasto przygotowało szereg atrakcji pod wspólnym tytułem "Witaj lato!". W ramach festynu 21 czerwca na świdnickim Rynku wystąpią m. in. zespoły "Sumptuastic" i "Habakuk".
Gwiazdą wieczoru będą "Leszcze". . Imprezie towarzyszyć będzie również jarmark rękodzieła i wyrobów ekologicznych.
A następnego dnia po raz dziesiąty w Rynku zagości Dzień Trzeźwości. 22 czerwca świdniczanie będą bawić się bez alkoholu.
W ramach imprezy mieszkańcy m. in. obejrzą spektakl pt. "Beczka śmiechu" oraz posłuchają zespołów "Gang Marcela" i "Trebunie Tutki". Szczegóły obu imprez - >>> zobacz


14 czerwca 2008 - Uroczysty Wjazd Parowozu Tkt48-18

22 czerwca w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się impreza zatytułowana "Na Powitanie Lata Pod Parą".
O godzinie 12.30 nastąpi Uroczysty Wjazd Parowozu Tkt48-18.
W programie między innymi:
pokazowe manewry oraz obrządzanie parowozu, historia epoki pary na przykładzie czynnego Tkt48-18, możliwość przejazdu pociągiem "Retro" na trasie Wrocław- Jaworzyna Śląska - Wrocław, muzyka na żywo, catering, loteria fantowa oraz konkursy i zabawy dla dzieci.


13 czerwca 2008 - THHT dla dzieci

Program "Konik na biegunach" oraz konkurs "Aktorzy Dzieciom" to przygotowywane z myślą o najmłodszych wydarzenia towarzyszące zawodom Pucharu Świata w Strzegomiu. Głównym sponsorem oraz patronem obu imprez jest Krajowy Rejestr Długów. "Konik na biegunach" to specjalny program dla dzieci, który będzie w tym roku realizowany już po raz drugi. W ramach programu dzieci z Dolnego Śląska biorą udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy o koniach. Przyjeżdżają również z całodniową wizytą do miasteczka zawodów, zwiedzają stajnie, spotykają się z jeźdźcami i oglądają zmagania zawodników.
W 2008 program "Konik na Biegunach" został połączony ze specjalnym konkursem dla aktorów. Konkurs ten ma charakter charytatywny, a atrakcyjne nagrody finansowe, ufundowane przez Krajowy Rejestr Długów, aktorzy przekazują laureatom konkursu plastycznego oraz konkursu wiedzy o koniach. Wydarzenie to organizowane jest we współpracy z Teatrem Komedia we Wrocławiu. Weźmie w nim udział ośmiu aktorów.
Konkurs "Aktorzy Dzieciom" składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy to konkurs jeździecki, podczas którego aktor pokonuje specjalny tor przeszkód na koniu. W etapie drugim - motoryzacyjny - aktorzy rywalizują za "kółkiem". Ich zadaniem jest pokonanie toru przeszkód terenowym autem marki Toyota.


13 czerwca 2008 - Duża woda nie zagraża Kraszowicom

Zakończył się remont jazu (budowli piętrzącej) na rzece Bystrzycy i ujęcia wody dla basenów Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz potoku Młynówka w Parku Centralnym.
Już w najbliższy wtorek, 17 czerwca nastąpi odbiór inwestycji. Miasto sfinansowało odbudowę ujęcia wody, natomiast zarządca - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu - remont jazu. Dzięki odnowieniu części brzegów Bystrzycy, zniszczonych jeszcze podczas powodzi w 1997 roku i dewastowanych podczas przepływu następnych fali powodziowych, mieszkańcy okolicznych budynków wreszcie nie muszą obawiać się większych deszczy. Również ulica Przyjaźni nie będzie narażona na podmycia i zniszczenia.
Po kolejnych powodziach brzegi Bystrzycy były sukcesywnie odbudowywane, ale to właśnie na tym odcinku bardzo nam zależało. Po latach interwencji w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej wreszcie udało się doprowadzić do tej koniecznej inwestycji. Cieszę się, że mieszkańcy Kraszowic przestaną odczuwać skutki każdej większej ulewy - stwierdza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


13 czerwca 2008 - Podpisanie deklaracji

Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Prezydent Miasta Świdnica Wojciech Murdzek uroczyście podpisali dzisiaj deklaracje Starosty i Prezydenta dotyczące rozwiązywania lokalnych problemów mieszkańców naszego Powiatu i jego stolicy. Deklaracja to kolejny etap po debacie społecznej jaka miała miejsce 13 maja w Domu Nauczyciela w Świdnicy.
Jest to dowód na to, że nasi przedstawiciele w samorządach powiatowym i miejskim nie zapomnieli o problemach z jakimi borykają się mieszkańcy naszego regionu, mają wyznaczone cele działania, które realizują w trakcie każdego roku budżetowego i cele te są przede wszystkim ukierunkowane na poprawę warunków życia mieszkańców i rozwój powiatu i miasta.
Organizatorem głównym projektu pt. "Masz głos, masz wybór" - a podobne odbywają się w miastach i gminach całego kraju - jest Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Akcję w Świdnicy realizuje Dolnośląskie Centrum Inicjatyw Społecznych we współpracy z Kołem Ligi Kobiet Polskich, Stowarzyszeniem "Amazonki", Stowarzyszeniem Chorych ze Stomią "Życie", Stowarzyszeniem Artystów "Kanon" i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Celem programu "Masz Głos, Masz Wybór" jest zainteresowanie obywateli sprawami ich lokalnych społeczności i zachęcenie ich do uczestnictwa w życiu publicznym.


13 czerwca 2008 - Groclin Grodzisk Wlkp i Odra Wodzisław

Jutro na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się organizowany przez Klub Sportowy "Stal" Świdnica - Ogólnopolski Turniej Młodzików i Trampkarzy.
Na zaproszenie świdnickiego klubu do udziału w turnieju odpowiedziały także pierwszoligowe kluby Groclin Grodzisk Wielkopolski i Odra Wodzisław.
Następcy Jana Wosia i Jarosława Laty (wychowanka Stali ) zagrają w silnie obsadzonym turnieju "Euro Świdnica 2008".
Turniej organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Świdnica i Starostwa Świdnickiego.
Na czterech boiskach o zwycięstwo zagrają: wspomniane Groclin, Odra oraz Warta Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, Rawia Rawicz, Młode Orły Korzeńsko, Orzeł Ząbkowice, Miedź Legnica, Górnik Polkowice, Lechia Dzierżoniów, Sparta Paczków i gospodarz turnieju Stal Świdnica. Sympatyków piłki młodzieżowej zapraszamy już od godziny 9.00.


13 czerwca 2008 - Pociąg do historii

W dniach 14-18 czerwca w mieście zagości niecodzienna wystawa. "Pociąg do historii" to podróż przez historię ziem zachodnich 1939-2007.
Wystawę ulokowano w specjalnym pociągu, którego wagony służą multimedialnym prezentacjom. Pociąg przyjedzie na stację Świdnica Miasto i będzie dostępny dla zwiedzających przez niespełna tydzień.
- W tym czasie można nie tylko zwiedzać wystawę, ale i uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym. Wystawa pokazuje "kamienie milowe" w powojennej historii tych ziem. Do pociągu mieszkańcy mogą przynosić pamiątki, zdjęcia, dokumenty i skanować je na miejscu. To jedna z niewielu okazji, gdy odwiedzający sami mogą się stać uczestnikami historii i współtwórcami wystawy - opowiada Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, odpowiedzialny za organizację wystawy w mieście.
Wystawa jest projektem wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". 14 czerwca wystawę będzie można zwiedzać w godzinach 12.00-19.00. Przez pierwsze dwie godziny obowiązuje wstęp wolny. W pozostałych godzinach i dniach bilet wstępu będzie kosztował tylko 1 zł. Na stacji Świdnica Miasto pociąg będzie można odwiedzać do 18 czerwca, w godzinach 10.00-13.00 i 14.30-19.00.


13 czerwca 2008 - Ostatni przed wakacjami

Jeszcze przed wakacjami samorządowcy zrzeszeni w Sudeckim Konwencie porozmawiają między innymi o ochronie przyrody.
Regulacje prawne dotyczące obszarów chronionych, możliwości prowadzenia na nich inwestycji, a także zasady odnawiania budowli w parkach krajobrazowych to zagadnienia Konwentu, który w najbliższą środę, 18 czerwca będzie obradował w Siennej koło Stronia Śląskiego.
Samorządowcy poruszą również kwestię nadzoru prawnego wojewody. Stąd gośćmi siódmego już Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów będą m. in. Jacek Dżedzyk, dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego oraz Piotr Błaszków, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.
Rozpoczęcie obrad o godzinie 11.00 w "Puchaczówce", Sienna 5 c, gmina Stronie Śląskie.


13 czerwca 2008 - "Pejzaże igłą malowane"

Żarowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na Wernisaż Wystawy Prac Jadwigi Rypan, zatytułowanej "Pejzaże igłą malowane".
Wernisaż misternie haftowanych obrazów odbędzie się już 15 czerwca o godzinie 16.00 w sali Żarowskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40. Wstęp na wystawę jest wolny.
Jadwiga Rypan całe życie związana jest z gminą Żarów. Urodzona w Marcinowiczkach. Jako dziecko przeprowadziła się z rodzicami do Pyszczyna. Od prawie 30 lat mieszka w Krukowie, gdzie już drugą kadencję jest sołtysem. Jest kobietą bardzo aktywną. Prowadzi własną firmę, haftuje, jeździ na rowerze. Uwielbia zmiany i nowości. Obrazy maluję igłą od ośmiu lat. Początki były trudne, gdyż uczyła się sama. Zaczynała od wyszywania serwetek i obrusów dziś haftuje przepiękne obrazy, głównie pejzaże i postacie. Potrafi również zrobić proste wzory na drutach. Swoją pasją zaraziła koleżanki i znajome z Krukowa i okolic. Jej obrazy były wystawiane na Partynicach we Wrocławiu. Część obrazów rozdała jako prezenty rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Prace naszej sołtysowej można zobaczyć i podziwiać w kraju - min. w takich miejscowościach jak Oława, Głogów, Otmuchów, Szydłowiec - a także poza granicami naszego państwa. Pani Jadzia realizuje również specjalne zamówienia. Twierdzi że haftowanie jest świetnym lekarstwem na stres, ponieważ uspokaja i odpręża.
Jak sama mówi "... Kiedy zasiadam do wyszywania obrazów wyciszam się i relaksuję. Jest to zajęcie bardzo czasochłonne, - duże obrazy wyszywam nawet pół roku - ale uczy ono cierpliwości i wyrabia zdolności manualne. Zapraszam na moją wystawę pejzaży igłą malowanych, będzie też wystawionych kilka portretów może ktoś ze zwiedzających odnajdzie siebie...".


13 czerwca 2008 - Nasze złotko

Piotr Kaczmarczyk z Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska świdnickiego starostwa po raz kolejny został mistrzem przywożąc złoty medal z tegorocznych Mistrzostw Polski Samorządowców w Tenisie Ziemnym, które odbyły się w miniony weekend w Koninie. Tym samym otrzymał tytuł Mistrza Polski Samorządowców w tenisie ziemnym w swojej kategorii wiekowej.
Piotr na ten prestiżowy tytuł walczył dzielnie przez trzy dni, bo tyle właśnie trwał turniej. Pokonał w sumie 80 uczestników z całej Polski. Rozegrał pięć meczy a w finale zmierzył się z faworytem turnieju z Tarnowa, który w zimowych rozgrywkach halowych w tenisie ziemnych zdobył złoty medal. W rezultacie po zaciętym, ponad dwugodzinnym meczu pokonał go wynikiem 6:1, 4:6, 10:5.
Piotr w tenisa gra od 18 lat. Podkreśla, że jest to bardzo ciężka praca, wymagająca silnej woli, wytrwałości i dyscypliny.
-"Poza sezonem trenuję trzy razy w tygodniu, w sezonie cztery nawet pięć razy w tygodniu. Osiągnięcia nie przychodzą jednak łatwo, można się nimi chwalić dopiero po wielu latach treningu" - podkreśla Piotr. - "Z roku na rok jest jednak coraz trudniej wygrywać, gdyż zawodników przybywa, są coraz młodsi i nie wiem, czy w przyszłych latach uda mi się dotrzymać im kroku." - dodaje skromnie. A my wierzymy, że nasz kolega dalej będzie przywoził medale z zawodów, czego mu z całego serca życzymy.


13 czerwca 2008 - Maria Kunic oczami uczniów

Rozstrzygnięto konkurs plastyczno-literacki na folder prezentujący postać świdnickiej astronom i jednocześnie promujący miasto. Uczniowie świdnickich szkół mieli kolejną okazję przekonać się, czym zajmowała się Maria Kunic i jakie jest jej znaczenie dla Świdnicy i regionu. Do konkursu pt. "Maria Kunic - świdnicka Pallada w oczach dzieci i młodzieży" przystąpiło ponad 20 osób.
W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Piotr Studnicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 315. W kategorii szkoły gimnazjalne zwyciężyła Paulina Płaczaszek. Nagrodzone prace zostały profesjonalnie wydrukowane i będą promować słynną świdniczankę.
Rok 2008 jest w Świdnicy rokiem Marii Kunic. Chcemy promować postać tego wybitnego naukowca. Warto dodać, że rzadkością w Polsce jest sytuacja, kiedy młodzi ludzie sami tworzą materiały służące promocji miasta. - podkreśla Waldemar Skórski, zastępca prezydenta, który 3 czerwca wręczył zwycięzcom nagrody.
Prace konkursowe można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 18.


13 czerwca 2008 - Zmiany na Parkowej

Pokonanie ulicy Parkowej w deszczowe dni stanowiło nie lada wyczyn. Liczne dziury i tworzące się błoto były prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców.
Dlatego też ulica jest poddawana gruntowanemu remontowi. Zakres prac obejmuje wykonanie podbudowy oraz nowej nawierzchni bitumicznej o powierzchni ok. 1000 m2 na odcinku od ul. Dolnej do przejazdu kolejowego.
Wykonawcą robót jest firma z Dzierżoniowa. Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 95 tysięcy złotych.


13 czerwca 2008 - "Świdnica Wśród Tytanów"

Niedziela, 15 czerwca to będzie dzień z adrenaliną. Na świdnickie zawody siłaczy, na stadion OSiR przy ul. Śląskiej przyjedzie Mariusz Pudzianowski, czterokrotny mistrz świata strongmanów. Będzie komentował, zagrzewał do walki i wybierał najsilniejszych spośród silnych. Niedzielne zawody rozpoczną się o godzinie 12.00.
Przed świdnicką publicznością wystąpią: Krzysztof Radzikowski, Tomasz Nowotniak, Bartłomiej Bąk, Tomasz Żocholl, Wojciech Jastrząb, Janusz Kułaga. Dekorację zwycięzców zaplanowano na godz. 18.00.
Sędziami głównymi zawodów będą Mariusz Pudzianowski i Krystian Pudzianowski. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.


13 czerwca 2008 - Jak Kacper został strażakiem ?

Trzyletni Kacper Prymas, mieszkaniec Jaworzyny Śląskiej spełnił swoje marzenie i został prawdziwym strażakiem dzięki fundacji "Mam marzenie".
Kacper urodził się z wadą serca. Wiele miesięcy spędził w szpitalach a 16 czerwca czeka go kolejna operacja. Pomimo tego jest bardzo pogodnym dzieckiem.
Chłopiec został zaproszony do świdnickiej zawodowej straży pożarnej gdzie jeździł wozem strażackim, gasił pożar, otrzymał prawdziwy, (szyty na miarę) mundur strażacki i worek prezentów, a sam komendant mianował go prawdziwym strażakiem. Cała akcja odbyła się dzięki fundacji "Mam marzenie" i sponsorom.
Kacperek otrzymał również prezent od Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza - strażacki hełm.
W podziękowaniu chłopiec zaśpiewał piosenkę,… oczywiście o strażakach.


13 czerwca 2008 - Casting

11 czerwca w II LO w Świdnicy odbył się casting na, który zgłosiło się dziewiętnastu młodych ludzi, ze Świdnicy i okolic.
- Znajduje się tu u nas naprawdę spore grono bardzo utalentowanej młodzieży, której gra mnie zafascynowała a czasami wręcz onieśmielała. Tak o castingu do swojego filmu mówi Świdniczanin Krzysztof Jezierski.
Młody reżyser nie wyklucza jeszcze jednego castingu tuż po wakacjach, a jeśli wszystko będzie szło dobrze zdjęcia do filmu mogłyby ruszyć już na jesieni.


13 czerwca 2008 - Współzawodnictwo szkół

11 czerwca w sali narad Urzędu Miasta Świdnica odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego "Współzawodnictwa Międzyszkolnego" szkół podstawowych i gimnazjalnych. Obok klasyfikacji miejskiej wręczano też dyplomy i puchary szkołom podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z powiatu świdnickiego.
Uhonorowano też pamiątkowymi listami gratulacyjnymi i medalami wyróżniających się nauczycieli, działaczy sportowych. Szkoły podstawowe w ciągu całego roku szkolnego rywalizowały w 13 konkurencjach sportowych, drużynowych i indywidualnych osobno dziewczęta i chłopcy.
Podsumowując uczestnictwo szkół w tegorocznych zawodach należy niestety zauważyć znaczący spadek frekwencji we współzawodnictwie. W szkołach podstawowych w zeszłym roku szkolnym wystartowało 1 576 uczniów, w tym tylko 689. W gimnazjach rok temu rywalizowało 826 zawodników, w tym roku szkolnym 439.


13 czerwca 2008 - Brawo, omnibusy

Szkoła Podstawowa nr 4 w Świebodzicach po raz kolejny była organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej kl. VI "Omnibus", Panie: Teresa Dobrowolska, Ewa Limberger i Krystyna Michalak jak zwykle przygotowały dla uczniów wiele ciekawych pytań, w których trzeba się było wykazać sporą wiedzą z różnych dziedzin nauki i życia. Reguły tej zabawy wzorowane są na popularnym telewizyjnym teleturnieju "Jeden z dziesięciu".
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas VI z czterech świebodzickich szkół podstawowych, którzy wygrali eliminacje szkolne. Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom wiedzy i po długich zmaganiach wyłoniono zwycięzców. I miejsce - Sonia Kozak PSP nr 4, II miejsce - Wojciech Burek PSP nr 2, III miejsce - Martyna Dziakowicz PSP nr 3.
W przerwach konkursu czas uprzyjemniły dzieci występami tanecznymi i wokalnymi. Nagrody dla uczestników, które ufundował Urząd Miasta, wręczył zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński.


12 czerwca 2008 - Odwiedziny po latach

Dzisiaj w Świdnicy gościła Pani Gabriele von Altrock.
W południe wraz z Haraldem Hennem gościli w Urzędzie Miasta w Świdnicy spotykając się z Prezydentem Wojciechem Murdzkiem.
Pani Gabriele w okresie międzywojennym przez kilkanaście lat mieszkała w domu Richthofenów przy dzisiejszej ulicy Władysława Sikorskiego w Świdnicy. I właśnie tam spotkała się po wyjściu z Urzędu Miasta, z Jerzym Gaszyńskim, twórcą miejsca pamięci poświęconego Manfredowi von Richthofenowi.
Spotkanie trwało blisko dwie godziny podczas których z zainteresowaniem słuchała jak doszło do realizacji tego pomysłu, jakie plany na przyszłość ma powstająca Fundacja "Red Baron Foundation". W ogrodzie domu najsłynniejszego świdniczanina pojawili się też obecni mieszkańcy domu, zjawili się tam również młodzi chłopcy mieszkający w okolicy zaskakując dużą wiedzą na temat "Czerwonego Barona".
Podczas rozstania Pani Gabriele von Altrock stwierdziła, że dzisiejszego dnia poznała innych Polaków, że są to wspaniali, ciepli ludzie i z takim odczuciem wraca do Niemiec.
- "Cieszę się ogromnie z tego spotkania, bo dzięki niemu poznałem interesujących ludzi i nawiązałem nowe kontakty, które mogą okazać się pomocne w działalności powstającej Fundacji" powiedział Jerzy Gaszyński.


12 czerwca 2008 - Iskra w muzeum

Czterokrotnie zdobywał mistrzostwo Europy, raz został mistrzem świata. Ten właśnie samolot jest kolejnym eksponatem Muzeum Bronii. Polski szkolno-bojowy w wersji akrobatycznej samolot - Iskra TS-11 został przywieziony dzisiaj do Witoszowa Dolnego gdzie wejdzie w skład ekspozycji lotniczej. Samolot stacjonował w Szkole Orląt w Dęblinie. O ten utytułowany egzemplarz starali sie kolekcjonerzy i aerokluby, jednak Ministerstwo Obrony Narodowej i Siły Powietrzne oddały go w najlepsze ręce, dla muzeum Stanisława Gabrysia.
Na odbiór w Mirosławicach czeka kolejny samolot, jest nim rosyjski SU-22 M4, myśliwsko bombowy, służący do dzisiaj w lotnictwie polskim. Do odbioru na lotnisku w Kutnie jest Iryda 302, która jest następcą Iskry. Program prac nad Irydą został przerwany.
W Dęblinie czeka helikopter MI-2 w wersji bojowej. Jednak z odebraniem tych samolotów związane są duże koszty, których sam Stanisław Gabryś nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego każdy kto może i chce pomóc finansowo w tym przedsięwzięciu proszony jest o kontakt telefoniczny z Panem Gabrysiem - 603458908, lub kontakt emailowy z redakcją serwisu - >>> napisz


12 czerwca 2008 - "Magazynier - Logistyk"

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała zaprasza do wzięcia udziału w 35 - godzinnym kursie "Magazynier -Logistyk".
Podczas szkolenia uczestnikom przekazana zostanie wiedza z zakresu nowoczesnych technik zarządzania magazynem, organizacji dystrybucji i zaopatrzenia w przedsiębiorstwie a takze obsługi komputerowych programów magazynowych.
Szczegóły szkolenia - >>> zobacz


12 czerwca 2008 - Kolarze pojechali na medal

W sobotę, 7 czerwca, ulice Świebodzic zmieniły się w trasę wyścigu kolarskiego - w ramach Kryterium Ulicznego o Puchar Burmistrza Miasta.
Wyścig rozgrywany był w kilku kategoriach, a wśród zawodników pojawili się najlepsi młodzi kolarze z całej Polski.
Trasa wyścigu wiodła przez ścisłe centrum miasta, start i meta - tradycyjnie - ustanowione były w Rynku.
Organizatorami zawodów był LKKS Górnik Wałbrzych oraz Urząd Miejski. Nagrody, które ufundowali liczni sponsorzy - wręczali zwycięzcom m. in. wiceburmistrz Zbigniew Opaliński oraz wiceburmistrz Ireneusz Zyska.


12 czerwca 2008 - "Malowane wiersze Juliana Tuwima"

"Malowane wiersze Juliana Tuwima" to tytuł czwartego już międzyszkolnego konkursu plastycznego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych powiatu świdnickiego, którego inicjatorem i realizatorem konkursu była Bernadetta Gaik z Biblioteki Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Maria Wasilewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Marcinowicach.
W Zespole Szkół w Marcinowicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród, wyróżnień i upominków dla uczestników konkursu. Do oceny prac dzieci powołana została specjalna komisja w składzie: Agnieszka Lato, Anna Bożek, Maria Wasilewska. Nagrody główne przyznano: Pawłowi Studnickiemu ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy, Sandrze Koperskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, Karolinie Kuriacie ze Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, Klaudii Janik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zebrzydowie, Klaudii Klimie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zebrzydowie.
Wyróżnienia zdobyli: Kamila Przybylska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Caritas w Świdnicy, Bartek Kurzeja z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wirach, Mateusz Śmietana Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, Nikola Stępska Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zebrzydowie, Natalia Tymińska Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, Kinga Kępa z ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
Wszystkim dzieciom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Uroczystego wręczenia nagród dokonali: dyrektor Zespołu Szkół w Marcinowicach Kazimierz Miś oraz organizatorki konkursu.


12 czerwca 2008 - Zobacz unikatowe znaczki i monety

Zapraszamy w najbliższy weekend, 14 i 15 czerwca, do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13.
Będzie tu można zobaczyć najciekawsze zbiory numizmatyczne i filatelistyczne członków świebodzickiego Koła Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
W sobotę wystawę można oglądać w godzinach 11.30 - 18.00, w niedzielę 10.00 - 15.00. Wstęp jest bezpłatny.


12 czerwca 2008 - Festyn Rodzinny w Jaroszowie

Społeczność Jaroszowa, Ruska i Bartoszówka bawiła się wspólnie na Festynie Rodzinnym, który odbył się 8 czerwca w Jaroszowie.
Dużą popularnością cieszyły się występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z zaproszonych szkół podstawowych (Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu i Szkoły Podstawowej w Goczałkowie), gimnazjów (Gimnazjum w Goczałkowie i w Jaroszowie) i liceum (Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu), zespołu "Apokalipsa" z Jawora oraz sekcji wokalnej ze Strzegomskiego Centrum Kultury.
Sporą atrakcją były liczne konkursy, pokazy, popisy i prezentacje. Można było także zjeść kiełbaskę z grilla i kupić losy w loterii fantowej. Podczas festynu była możliwość zakupienia cegiełek na rzecz szkoły i wzięcia udziału w losowaniu nagród głównych.
Nie zabrakło też konkurencji sprawnościowych, w tym strzelania z wiatrówki. Pokazy sprawności strażackich zademonstrowali strażacy i jednostka operacyjna z psem przewodnikiem z Komendy Powiatowej Policji. Zabawa była przednia, dzięki bardzo licznie zgromadzonej publiczności.


12 czerwca 2008 - Sprawdzian kadry

Ostatni sprawdzian formy przed Mistrzostwami Świata we Włoszech, miała kadra Polski MTB prowadzona przez trenera Andrzeja Piątka, na wyścigu o Puchar Prezesa ZPS Karolina, rozegranego na terenie kąpieliska żwirownia w Jaworzynie Śląskiej.
Na trudnej technicznie i wymagającej trasie, w 30 stopniowym upale, ponad 100 zawodników rywalizowało w 10 kategoriach wiekowych. W starszych kategoriach rywalizacja przebiegała pod dominacją zawodniczek i zawodników z grupy zawodowej HALLS.
W kategorii Elita Kobiet zwyciężyła Anna Szafraniec przed Mają Włoszczowską i Olą Dawidowicz.
W kategorii Elita mężczyzn triumfował Dariusz Batek przed Marcinem Karczyńskim i Kornelem Osickim.
W młodszych kategoriach zawodnicy gospodarzy MKS "KAROLINA" pokazali świetne przygotowanie zajmując dobre miejsca na podium i w punktowanej dziesiątce do Challange'u Dolnośląskiego MTB. W kategorii młodziczek 2 miejsce zajęła Iwona Kurczab, 5m. Anna Stelmach.
W kategorii młodzików drugi był Jakub Pytka a siódmy Aleks Sołtys.
W kategorii juniorka młodsza trzecia była Agnieszka Wojtas a piąta Kamila Szewczyk, w juniorach młodszych siódmy Łukasz Kolarski dziesiąty Kamil Wojtas. W kategorii junior trzeci był Piotr Kurczab.
Sponsorami wyścigu byli ZPS "Karolina", Starostwo Powiatowe Świdnica, Gmina Jaworzyna Śląska, sklepy: ABC - Grażyny Krzeczowskiej, Rowery - Eugeniusza Dejnka ze Świdnicy, Solerr - Marka Boneckiego z Legnicy. Terenu na trasę wyścigu udostępnił dzierżawca kąpieliska Paweł Bujak.


12 czerwca 2008 - Nie zapomną

Od 6 czerwca Publiczne Przedszkole nr 3 z Grupą Żłobkową w Świebodzicach oficjalnie nosi imię Niezapominajki.
O tym, że niezapominajka patronuje placówce mogli się przekonać wszyscy, którzy w piątek odwiedzili placówkę. Niebieskie, wycięte z papieru kwiatuszki witały gości już na chodniku przed wejściem. Motyw znajduje się także w nowym logo szkoły oraz na ubrankach noszonych z dumą przez dzieci.
Taką nazwę wybrali zgodnie wychowawcy, dzieci i rodzice. Niezapominajka jest przecież symbolem z bajki, czymś, co utrwala wspomnienia. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście: zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński wraz z szefową Wydziału Edukacji UM, Zofią Choińską. Zaproszenie przyjęła także Małgorzata Rachwalska, wizytator oświaty oraz dyrektorki placówek oświatowych w mieście. Wszystkich przywitały serdecznie: Beata Gil, dyrektor przedszkola oraz jej zastępczyni Anna Rychlik. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie nowej tablicy przedszkola. Miłym akcentem było także wystąpienie pań dyrektorek z miejskich szkół podstawowych i gimnazjalnych a także z drugiego przedszkola, które przyszły na uroczystość z gorącymi życzeniami i prezentami dla dyrektor Gil. Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne dzieci z "Niezapominajki".


12 czerwca 2008 - Budują skate-park

Młodzi strzegomianie już od dawna czekają na to, aby móc korzystać ze skate-parku.
Dlatego cieszy nas fakt, że możemy przekazać im dobrą wiadomość. Budowa skate-parku została rozpoczęta na zapleczu strzegomskiego Zespołu Szkół.
- Zakres prac obejmuje wylanie płyty betonowej o powierzchni ok. 300 m2 i montaż urządzeń skate-parku zdemontowanych z poprzedniego placu, który znajdował się na terenie OSiR-u - wyjaśnia Aleksander Struzik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Ponadto wykonane zostanie nowe ogrodzenie oraz dirt-park. - Obiekt zostanie również odpowiednio oświetlony oraz poddany pracom porządkowym - dodaje naczelnik.
Na budowę skate-parku w tegorocznym budżecie gminy przeznaczono 100 tys. zł.


11 czerwca 2008 - Wspólne kibicowanie

Polski Starosta - Zygmunt Worsa z Powiatu Świdnickiego i niemiecki - Matthias Wilkes z Powiatu Bergstrasse wspólnie kibicowali swoim drużynom narodowym grającym w niedzielę na Euro 2008.
Mimo niezadowalającego wyniku dla nas atmosfera na Solararena, gdzie zaproszona została delegacja z naszego powiatu, była niezwykle przyjazna.
Ciepłe przyjęcie zgotowali nam kibice niemieccy, którzy licznie zgromadzili się na stadionie w Bürstradt. Razem z Polakami bawiło się ponad trzy tysiące kibiców. Przed meczem Starosta Worsa wręczył Staroście Powiatu Bergstrasse koszulkę z barwami narodowymi naszego kraju i napisem: M. Wilkus i numerem 49. Dodał żartując, że drużyna polska przed meczem dokonała niezwykłego transferu, zakupując do składu jeszcze jednego zawodnika, a jest nim właśnie Matthias Wilkes. Powiat Świdnicki na tej uroczystości reprezentowali również dzielni kibice: Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Zawadzki oraz Etatowy Członek Zarządu Roman Etel. Szkoda tylko, że nie udało się zdobyć żadnej bramki.


11 czerwca 2008 - Fotografujesz ? - zostań kronikarzem

Urząd Miejski zaprasza do składania ofert na prowadzenie fotograficznej kroniki miasta.
Kronika prowadzona jest od 2000 roku i zawiera najważniejsze wydarzenia z życia naszego miasta. Przez pierwsze lata prowadzona była w formie książkowej, obecnie - elektronicznej.
Z kroniki Świdnicy, która jest bogatym źródłem informacji, mogą korzystać wszyscy świdniczanie. Jest ona dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Franciszkańskiej 18. Szczegółowe informacje o warunkach składania wniosku - >>> zobacz


11 czerwca 2008 - "Nasza historia Harley - Davidson"

21 czerwca w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się wystawa legendarnych motocykli Harley - Davidson.
Wystawa rozpocznie się o godzinie 17.00.
W trakcie imprezy oprócz wystawy motocykli będzie można zobaczyć pokazowe jazdy motocyklami, modę motocyklową,
Można będzie też wysłuchać historii a także posłuchać muzyki na żywo.
Impreza zatytułowana "Nasza historia Harley - Davidson" odbędzie się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przy ulicy Towarowej 4.


11 czerwca 2008 - Nowe chodniki

9 czerwca rozpoczęły się w Jaworzynie Śląskiej prace remontowe chodników.
Roboty rozpoczęto od chodnika na ulicy Tadeusza Kościuszki. W następnej kolejności prace prowadzone będą na ulicy Świdnickiej, Adama Mickiewicza, Ogrodowej oraz na ulicy Ceglanej.
Zakończenie prac przewidziano na koniec października tego roku.
Koszt remontów zamknie się w kwocie blisko 240 tysięcy złotych.


11 czerwca 2008 - Zagrają we Wrocławiu

Wczoraj na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się finał strefy wałbrzyskiej w siatkówce plażowej chłopców ze szkół gimnazjalnych.
W zawodach wzięło udział 9 drużyn. Byli to zwycięzcy w poszczególnych powiatach. Grano systemem "brazylijskim" do dwóch przegranych meczy.
Zwyciężyli chłopcy z Gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie, pokonując w finale zespół Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej. Dalsze miejsca zajęli: Gimnazjum Marcinowice, Gimnazjum nr 2 Bielawa.
Obie zwycięskie drużyny pojadą na finał dolnośląski, który odbędzie się 16 czerwca o godzinie 10.30 we Wrocławiu.
Trzymamy kciuki za siatkarzy z Jaworzyny Śląskiej, reprezentantów Powiatu Świdnickiego.


10 czerwca 2008 - Mecz barażowy

Poznaliśmy już rywala Polonii-Sparty Świdnica w barażach o III ligę - tzw. nową II ligę. Rywalem świdniczan będzie zdobywca mistrzowskiego miejsca IV ligi lubuskiej - drużyna Czarnych Żagań.
Pierwszy mecz w Świdnicy rozegrany zostanie 14 czerwca o godzinie 17.00. Rewanż w Żaganiu 18 czerwca.
Władze klubu zapowiedziały, że na ten mecz wprowadzone zostaną bilety. Bilet normalny w cenie 10 złotych oraz bilet ulgowy 5 złotych dostępny będzie od czwartku w kantorze walut w Rynku oraz w siedzibie Klubu na ulicy Śląskiej.


10 czerwca 2008 - Krzyż komandorski dla świebodziczanina

Na 17 czerwca zaplanowano w Świebodzicach miłą uroczystość. W tym dniu Władysław Suproń otrzyma nadany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski. To z jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawane m. in. za wybitne dla obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.
Pan Władysław zasłużył sobie na to odznaczenia całym swoim bogatym życiem - zresztą, jego losy mogłyby posłużyć za kanwę ciekawego scenariusza filmowego. Jako młody oficer walczył podczas II wojny światowej, potem przystąpił do Armii Krajowej a gdy został wcielony siłą do Ludowego Wojska Polskiego - zdezerterował i wrócił do swoich towarzyszy broni.
Za przynależność AK został następnie osądzony i skazany na... karę śmierci, która na szczęście nie została wykonana. W więzieniu spędził jednak 10 ciężkich lat i nawet po jego opuszczeniu przez wiele następnych lat był nękany i inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Z powodu swojej przeszłości musiał pracować jako prosty robotnik na kolei, gdyż nie mógł dostać lepszej pracy. Na mocy procesu rehabilitacyjnego został oczyszczony z wszelkich zarzutów, odzyskał także swój stopień oficerski. Dziś jest już od dawna na emeryturze.
Z tym niezwykłym bohaterem spotkają się władze samorządowe Świebodzic oraz radni 17 czerwca o godzinie 14, w ratuszu miejskim.


10 czerwca 2008 - Nie narzekają na nudę

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach była, w ostatnich dniach, inicjatorem dwóch ciekawych imprez. W niedzielę 1 czerwca Szkoła Podstawowa w Olszanach wraz z Radą Sołecką wsi Olszany zorganizowała na boisku sportowym festyn rodzinny, który był połączony z Dniem Dziecka oraz Dniem Matki i Ojca.
Na festynie nie mogło zabraknąć licznych atrakcji. Znalazły się wśród nich - pokaz strażacki, przejażdżki na kucyku oraz grill. Podczas trwania festynu przeprowadzono loterię fantową oraz liczne konkursy sportowe. Dużo radości przysporzył wszystkim mecz piłki nożnej, w którym naprzeciwko siebie stanęli nauczyciele i uczniowie. Po zaciętej walce w padł remis 4:4, ale w konkursie rzutów karnych lepsi okazali się uczniowie.
Nie mogło również zabraknąć programu artystycznego w wykonaniu uczniów z Olszan, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w skeczach, tańcach i piosenkach. Zabawa trwała do późnych godzin. Natomiast w czwartek 5 czerwca szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji pt. "Dzień bez przemocy w szkole". Organizatorem przedsięwzięcia była Agnieszka Chmielewska.
Uczniowie otrzymali od nauczycieli znaczki przedstawiające uśmiechnięte buźki (za wzorowe zachowanie) lub wykrzykniki (za niewłaściwe zachowanie). Następnie wszyscy wyruszyli na boisko, aby wziąć udział w zawodach sportowych. Wszystkie dzieci niosły czerwone balony, które symbolizowały "dzień bez przemocy". Jak podkreślają uczniowie, wspomnienia przeżytych chwil zostaną w ich pamięci na długo.


10 czerwca 2008 - Bezpieczne Nasze Dziecko

Konkurs pod tym hasłem już po raz trzeci zorganizowali Straż Miejska oraz Urząd Miejski w Świebodzicach. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, a muszą się w nim wykazać wiedzą na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Poszczególne drużyny odpowiadały na pytania, zawarte w testach. Oto zwycięzcy w swoich kategoriach:
klasy IV - I m. SP 2, II m. ZSI, III m. SP 3, IV m. SP 4.
klasy V - I m. SP 4, II m. - SP 3, III m. SP 2, IV m. ZSI.
klasy VI - I m. SP 2, II m. SP 3, III m. SP 4, IV m. ZSI.
Nagrody ufundowali liczni sponsorzy: Urząd Miejski, Cukiernia Artur Mróz, PHUP Metalpast, Śnieżka-Invest, Apteka Pod Lipami, Zakład Pogrzebowy Hades, TERMET S.A., PW Faktor, Areva.
Dzieci przywitał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, a podczas rozwiązywania testu kibicował im Komisarz Lew w towarzystwie Roberta Topolskiego z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.


10 czerwca 2008 - Integracja Międzypokoleniowa

Niedawno odbyło się kolejne spotkanie pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy z przedszkolakami nr 4 w ramach programu "Integracja Międzypokoleniowa".
Podczas spotkania wspólnie bawili się przy różnego typu zabawach ruchowych i nie tylko, np. Stary niedźwiedź ..., Mam chusteczkę ..., a później były zabawy na placu zabaw - pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Przystań" huśtali maluchy, kręcili na karuzeli.
Takie spotkania są potrzebne dla obu pokoleń. To jest właśnie "integracja", której na co dzień jest zbyt mało. Tego dnia można było zobaczyć, że osoba w podeszłym wieku potrafi bawić się, uśmiechać. Kolejne spotkanie zaraz po wakacjach.


10 czerwca 2008 - "Wokół książki"

Zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach na ciekawe spotkanie z osobami, które zajmują się ilustrowaniem książek dla dzieci.
Będzie okazja spotkać i podpytać o wiele ciekawostek Magdę Wosik, Ewę Pawlak, Pawła Pawlaka i Piotra Rychela. Są to artyści, którzy współpracują ze znanymi pismami dla dorosłych (Magda Wosik - "Gazeta Wrocławska"), dziecięcymi - jak "Świerszczyk", "Miś" (Ewa i Paweł Pawlak) lub też projektują scenografię do teatrów lalek (Piotr Rychel).
Tworzą niezwykły, zaczarowany i magiczny świat na kartach książek i czasopism, wzbogacając je i ubarwiając. To prawdziwi artyści.
Spotkanie z artystami - 18 czerwca, godzina 17.00, MDK przy ulicy Wolności w Świebodzicach. Wstęp wolny.


10 czerwca 2008 - Sesja Rady Miejskiej już za nami

Ostatnie posiedzenie Rady Miejskiej w Strzegomiu odbyło się 5 czerwca. Jednym z pierwszych punktów sesji było odczytanie sprawozdania z działalności burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Potem przyszła kolej na podjęcie uchwał. Jako pierwszą podjęto uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy Strzegom na 2008 rok. Następne uchwały dotyczyły zatwierdzenia planów odnowy takich miejscowości, jak Granica, Rogoźnica i Stanowice. Plany te powstały w celu wykorzystania inicjatywy mieszkańców dla poprawy warunków i jakości życia na wsi, jak również możliwości ubiegania się gminy i sołectw o dotacje w ramach konkursów i programów Unii Europejskiej.
Podjęto także uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających sołtysa w sołectwie Granica w związku ze złożeniem rezygnacji z pełnienia tej funkcji przez Henryka Kołodzieja.
Radni zagłosowali ponadto za likwidacją oddziału przedszkolnego w Żółkiewce Publicznego Przedszkola nr 3 w Strzegomiu. Inna ważna uchwała dotyczyła udzielenia dotacji w 2008 r. na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.
45 000 zł otrzymała parafia pw. Chrystusa Króla w Goczałkowie na wymianę więźby dachowej, blacharkę oraz wymianę dachówki. 60 000 zł przyznano parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu na renowację zabytkowych ławek i rekonstrukcję z powtórzeniem formy ławek zabytkowych z podestami i podłogą.
Natomiast parafia pw. św. Barbary w Gniewkowie (filia Kostrza) otrzymała 45 000 zł na wymianę pokrycia dachu i wieży kościoła filialnego w Kostrzy.
Ostatnia uchwała, nad którą głosowali radni, dotyczyła uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Kostrza.


9 czerwca 2008 - Pierwsza pomoc

Firma Szkoleniowo-Doradcza - Anna Szywała zaprasza do wzięcia udziału w 6 - godzinnym szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie odbędzie się 12 czerwca o godzinie 15.00 Szczegóły szkolenia - >>> zobacz


9 czerwca 2008 - Dni Świebodzic - coraz bliżej

W tym roku Dni Świebodzic organizowane są w czerwcu, gdyż ubiegłoroczne, wrześniowe chłody bardzo dały się we znaki świebodziczanom. Poza tym impreza zacznie się niemal równocześnie z początkiem wakacji, co zapewne jeszcze bardziej zachęci wszystkich do uczestnictwa w 3-dniowych atrakcjach.
A będzie ich sporo. Oprócz występów dzieci i młodzieży ze szkół w mieście, koncertów lokalnych zespołów amatorskich, będą wspaniałe gwiazdy. Pierwszą z nich zobaczymy już w piątek, 20 czerwca. Będzie to czeski zespół Princess. Niesamowici Czesi, będący repliką legendarnej grupy Queen, tak spodobali się mieszkańcom miasta w roku ubiegłym, że zaprosiliśmy ich ponownie.
Sobota upłynie pod hasłem rocka. Najpierw zaprezentują się lokalne formacje rockowe a potem wystąpi zespół Big Cyc, największa gwiazda tegorocznych Dni Świebodzic. Zespół właśnie w naszym mieście będzie fetował okrągły jubileusz 20-lecia istnienia, w związku z czym szykuje się wiele niespodzianek.
Niedziela tradycyjnie będzie dniem familijnym, dla całych rodzin. Będzie więc blok zabaw i konkursów dla dzieci, a przed starszą publicznością znów wystąpią strongmeni, tak jak w roku ubiegłym. Gwiazdą ostatniego dnia Dni będzie krakowski kabaret "Pod Wyrwigroszem". A na zakończenie trzydniowej zabawy zagra zespół Czerwone Gitary, w nowym, odmłodzonym składzie. Szczegółowy program Dni Świebodzic - >>> zobacz


9 czerwca 2008 - Piknik Parafialny

7 czerwca w Jaworzynie Śląskiej odbył się Piknik Parafialny współorganizowany przez Parafię pw. Św. Józefa, Urząd Miejski, SOKiBP, Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej. Na imprezie z pewnością nie można było się nudzić. Nawet kapryśna tego dnia pogoda nie popsuła zabawy uczestnikom.
Organizatorzy zapewnili widzom wiele atrakcji. Oprócz strawy dla ducha przygotowano także coś dla ciała: chętni mogli zjeść nie tylko pyszne wypieki ale także wspaniały bigos, grochówkę, pierogi. Amatorzy swojskiego jadła mogli także posmakować chleba ze smalcem oraz kiszonych ogórków. Wszystkie kiermasze zostały przygotowane przez wolontariuszy - cały dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz parafii w Jaworzynie Śląskiej.
Program rozrywkowy rozpoczął się przedstawieniem kukiełkowym. Dalszy ciąg programu to występy maluchów z Przedszkola w Jaworzynie Śląskiej. W międzyczasie odbyły się pokazy jazdy na motocyklach w wykonaniu Klubu "Red Rider" ze Świdnicy. Możliwość przejażdżki na motocyklu była z pewnością wielką frajdą nie tylko dla najmłodszych uczestników pikniku.
Na specjalnie przygotowanym boisku rozegrano także Turniej Plażowej Piłki Siatkowej Par Mieszanych. Tymczasem na scenie zespół hip-hop'owy "Bakalia" zaprezentował w rapowej interpretacji wiersze Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy rozbawiając zebrane dzieci między innymi awangardowym wykonaniem "Lokomotywy".
Po koncercie Agencja Artystyczna "Elv" przeprowadziła konkursy i zabawy dla dzieci: między innymi konkurs tańca na gazecie, zgadywanki. Blok rozrywkowy zakończył się popisami wokalnymi i tanecznymi uczniów naszego Gimnazjum. Sportową atrakcją dnia okazał się mecz samorządowcy (Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, Dyrektor Gimnazjum Krzysztof Sołtys) kontra księża (ks. wikary Piotr Winczakiewicz, ks. Janusz Kozyra) wygrany przez drużynę księży 3:1.
Największą atrakcją jednak okazał się finał loterii fantowej. Szczęśliwcy, których losy zostały wylosowane odebrali nagrody rzeczowe: rower, telewizor, mini-wieżę, odkurzacz. Główną nagrodą były tygodniowe wczasy we Francji. Piknik zakończył się zabawą taneczną.


9 czerwca 2008 - Ogród w Wojsławicach

W ostatnim czasie pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odwiedzili Ogród Botaniczny w Wojsławicach.
Po zwiedzaniu Ogrodu odbyło się wspólne ognisko - pieczenie kiełbasek i ziemniaków.
Atmosfera, pogoda i humory dopisały.
Za rok pensjonariusze odwiedzą znowu to magiczne miejsce.
Tam można odpocząć, zregenerować siły a przede wszystkim miło spędzić czas we wspólnym gronie.


9 czerwca 2008 - "Świdnica Wśród Tytanów"

15 czerwca na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej odbędzie się blok imprez sportowych, pod nazwą: "Świdnica Wśród Tytanów".
W ramach imprezy rozegrane zostaną zawody strong - men o tytuł Mistrza Świdnicy na rok 2008, oraz zawody pokazowe najlepszych polskich strong - menów z Mariuszem Pudzianowskim na czele.
Poza konkurencjami sportowymi organizatorzy przewidują wiele dodatkowych atrakcji. Impreza ma status imprezy masowej, Przewiduje się uczestnictwo kilku tysiecy widzów. Regulamin imprezy - >>> zobacz


9 czerwca 2008 - "Pejzaże igłą malowane"

Żarowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na Wernisaż Wystawy Prac Jadwigi Rypan, zatytułowanej "Pejzaże igłą malowane".
Wernisaż misternie haftowanych obrazów odbędzie się już 15 czerwca o godzinie 16.00 w sali Żarowskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40.
Wstęp na wystawę jest wolny.


8 czerwca 2008 - "Sonel" z wielką klasą

Wczoraj na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Świdnicy odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Firmy Sonel.
Po przecięciu wstęgi przez Prezesa Firmy Sonel - Krzysztofa Wieczorkowskiego, Prezesa WSSE Invest Park - Mirosława Grebera oraz Prezydenta Świdnicy - Wojciecha Murdzka nastapiło również uroczyste posadzenie platana przed wejściem do firmy.
Później był obiad z pracownikami firmy, gratulacje, zabawy, koncerty.
Firma Sonel od maja tego roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Jej produkty, wysokiej jakości przyrządy pomiarowe dla elektroenergetyki i telekomunikacji trafiają na wszystkie rynki świata. Nowa siedziba, podobnie jak wyroby firmy to architektoniczna perełka pośród obiektów biurowo-produkcyjnych w kraju. Za ten budynek gratulacje należą się również architektowi.


8 czerwca 2008 - Piknik Rodzinny

Wczoraj w Jaworzynie Śląskiej odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany już po raz czwarty przez PKP Przewozy Regionalne we Wrocławiu.
Rozegrano II turniej piłki nożnej o Puchar Naczelnika Sekcji. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: ZPS Karolina, Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych we Wrocławiu i gospodarze - Drużyny Konduktorskie z Jaworzyny Śląskiej.
Po zaciętej walce zwycięzcami okazali się przedstawiciele ZZMK we Wrocławiu, przed drużyną Gimnazjum, trzecie miejsce zajął zespół ZPS Karolina.
Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczał gość specjalny wiceprzewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Paweł Durlik wraz z gospodarzem turnieju Jackiem Krzaczkiem.
W Pikniku wzięło udział około 500 osób które bawiły się do późnych godzin wieczornych przy dobrej muzyce i smacznych potrawach.
Dzieciom pracowników zapewniono atrakcyjne paczki ze słodyczami, różnorodne konkursy, dmuchańce do skakania i przedstawienie kukiełkowe: "Królewna Czarodziejka".


8 czerwca 2008 - "Piłkarska Kadra Czeka"

W dniach 7-8 czerwca w Świdnicy odbyły się Międzywojewódzkie Eliminacje - 24 Ogólnopolskiego Turnieju Chłopców"Piłkarska Kadra Czeka" im. Stanisława Tymowicza oraz 8 Ogólnopolskiego Turnieju Dziewcząt "Piłkarska Kadra Czeka".
W turnieju udział wzięły drużyny LZS finaliści eliminacji wojewódzkich: Łódzkiego, Dolnośląskiego, Opolskiego, Śląskiego.
Wśród chlopców zwyciężyli chłopcy z LKS "Pogoń" Kamyk - Śląskie, drugie miejsce zajęli młodzi piłkarze LZS Popielów - Opolskie, na trzecim miejscu Gimnazjum Gorzkowice - Łódzkie, czwarte miejsce zajęli chłopcy z GLKS Marcinowice - Dolnośląskie.
Pośród dziewcząt na pierwszym miejscy turniej zakończyły piłkarki z UMKS "Ostrowia" Ostrówek, kolejne miejsca zajęły: ULKS "Gol" Częstochowa, LKS "Rolnik" Biedrzychowice i LKS "Dragon" Miszkowice.


8 czerwca 2008 - 100 lat świdniczanki

Pani Rozalia Turaj ze Świdnicy w czwartek, 12 czerwca będzie świętowała setne urodziny. Szacowna jubilatka urodziła się 12 czerwca 1908 roku w Jodłówce Tuchowskiej w województwie małopolskim. W tej miejscowości przebywała do zakończenia II wojny światowej.
Po przybyciu na ziemie odzyskane początkowo mieszkała w Sulisławicach. Od 9 grudnia 1949 roku nieprzerwanie mieszka w Świdnicy.
Pani Rozalia jest matką pięciu córek i dwóch synów. Jubilatka doczekała się również 13. wnucząt, 21. prawnucząt, 5. praprawnucząt.
Z okazji jubileuszu świdniczankę odwiedzi m.in. prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Szukała. Prezydent przyznał jubilatce specjalną nagrodę okolicznościową.


8 czerwca 2008 - Groclin Grodzisk Wlkp i Odra Wodzisław

14 czerwca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się organizowany przez Klub Sportowy "Stal" Świdnica - Ogólnopolski Turniej Młodzików i Trampkarzy.
Na zaproszenie świdnickiego klubu do udziału w turnieju odpowiedziały także pierwszoligowe kluby Groclin Grodzisk Wielkopolski i Odra Wodzisław.
Następcy Jana Wosia i Jarosława Laty (wychowanka Stali ) zagrają w silnie obsadzonym turnieju "Euro Świdnica 2008".
Turniej organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Świdnica i Starostwa Świdnickiego.
Na czterech boiskach o zwycięstwo zagrają: wspomniane Groclin, Odra oraz Warta Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, Rawia Rawicz, Młode Orły Korzeńsko, Orzeł Ząbkowice, Miedź Legnica, Górnik Polkowice, Lechia Dzierżoniów, Sparta Paczków i gospodarz turnieju Stal Świdnica. Sympatyków piłki młodzieżowej zapraszamy już od godziny 9.00.


8 czerwca 2008 - Bilet wakacyjny z bonusem

W tym roku młodzi świdniczanie będą mogli skorzystać ze specjalnego biletu wakacyjnego.
Nie dość, że jest on bardzo tani, to jeszcze daje zniżkę przy wejściu na basen, czy do kina. Bilet obowiązuje w lipcu i sierpniu w autobusach MPK i na trasach obsługiwanych przez świdnicką spółkę.
W zależności od liczby stref jego cena waha się od 14 do 19,20 zł za miesiąc. W roku szkolnym taki bilet kosztuje od 35 do 57,60 zł.
Dzięki biletowi wakacyjnemu z 50-procentowym rabatem można kupić bilet na świdnicki basen otwarty, a oprócz tego cena promocyjna obowiązuje na każdy seans w kinie "Gdynia". Wystarczy okazać bilet wakacyjny.
Nowy bilet można kupić w kasie MPK na placu Grunwaldzkim.


7 czerwca 2008 - Bliżej do Krzyżowej

Wczoraj oddana została do użytku nowa droga łącząca drogę wojewódzką z podświdnicką wsią Krzyżowa, znaną z wielkiego wydarzenia jakim była w listopadzie 1989 roku, polsko-niemiecka Msza Pojednania, kiedy to spotkali się ówczesny premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
Dzięki staraniom wójta gminy - Teresy Mazurek nowa droga łącząca Świdnicę z Krzyżową stała sie faktem. Dziś przejazd ze Świdnicy do Międzynarodowego Domu Spotkań w Krzyżowej to kwestia kilkunastu minut. Dzięki nowej drodze do przejechania mamy o około pięć kilometrów mniej niż dotychczas.
Wybudowana droga kosztowała ponad milion złotych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali - Zbigniew Szczygieł - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Teresa Mazurek - Wójt Gminy Świdnica.


7 czerwca 2008 - Pieniądze na dokończenie fresku

Wniosek o dofinansowanie dalszych prac związanych z renowacją zabytkowego fresku Św. Krzysztofa zyskał akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Parafia dostanie w tym roku 180 tysięcy złotych.
- Bardzo się cieszę, bo to oznacza, że będziemy mogli kontynuować rozpoczęte w zeszłym roku prace konserwatorskie w świątyni - mówi ksiądz Dariusz Danilewicz, proboszcz parafii. - Będą to dalsze prace malarskiej dekoracji ścian nawy i przedsionka południowego naszego kościoła.
A chodzi dokładnie o fresk Św. Krzysztofa, pochodzący z XIV wieku. Przedstawienie tego świętego jest unikatowe ze względu nie tylko na wiek, ale i rozmiary - fresk ma 5 metrów wysokości i 2 szerokości. W 2007 roku udało się temu monumentalnemu malowidłu przywrócić walory estetyczne, ale aby mogło w pełni cieszyć oczy oglądających, teraz trzeba jeszcze odtworzyć obramowania. Artyści z Akademii Sztuk Pięknych zajmą się nie tylko freskiem.
- Podczas ubiegłorocznych prac odsłonięte zostały także malowidła pokrywające ściany kruchty południowej. Okazały się niezwykle cennym odkryciem przede wszystkim z uwagi na dobry stan zachowania, umożliwiający nie tylko poszerzenie wiedzy o XVI-wiecznym malarstwie ściennym, ale też przywrócenie tym przedstawieniom wartości estetycznych i pierwotnej funkcji dekoracji wnętrza kruchty - dodaje proboszcz. Dzięki pieniądzom pozyskanym z MK a także wsparciu Urzędu Miejskiego udało się odnowić barokowy, drewniany ołtarz, pomalować prezbiterium i poddać renowacji fresk. W tym roku prace będą kontynuowane a to oznacza, że świątynia może już niebawem stać się prawdziwą perełką Świebodzic.
Wniosek, który już po raz drugi zyskał akceptację Ministerstwa, przygotowała jak zwykle Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.


7 czerwca 2008 - Wystawa samolotów

Jeszcze tylko do najbliższego poniedziałku, 9 czerwca będzie można oglądać trwającą już kilka dni wystawę modeli samolotów i śmigłowców, którą zorganizowało Stowarzyszenie Sportowe Modelarzy Ziemi Świdnickiej.
Modele latające można oglądać w holu Teatru Miejskiego w Świdnicy godzinach 9.00 - 17.00.
Zamknięcie wystawy zaplanowane zostało na 9 czerwca na godzinę 15.00.
Projekt współfinansuje Urząd Miejski w Świdnicy.


7 czerwca 2008 - Konkurs rachunkowości

XXIX. Międzywojewódzki Konkurs Rachunkowości odbył się w dniach 4 - 5 czerwca w sali widowiskowej "Skarbuś" przy ulicy Księżnej Agnieszki w Świdnicy. Udział w nim wzięły szkoły z Lubina, Kłodzka, Gubina, Strzelina, Głogowa, Legnicy, Kluczborka, Kędzierzyna-Koźla, Trzebnicy, Nysy, Bolesławca, Twardogóry, dwie szkoły z Wrocławia oraz ZSE ze Świdnicy. Naszą szkołę reprezentowali: Ewelina Kikta, Michał Stuła, Łukasz Kowalski. Drużynę szkolną przygotowywały - Małgorzata Anczyńska i. Małgorzata Wachowiak.
W pierwszym dniu zmagań odbyły się eliminacje pisemne, gdzie uczestnicy wykazali się umiejętnościami praktycznymi z zakresu zasad rachunkowości. Następnego dnia odbył się finał ustny. Wzięło w nim udział dziesięciu uczestników, którzy uzyskali największą ilość punktów w eliminacjach pisemnych. Wśród nich znalazł się nasz reprezentant Łukasz Kowalski. Pisemne prace i odpowiedzi uczniów oceniało jury, w skład, którego weszły przedstawicielki Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz nauczyciele rachunkowości z techników ekonomicznych z Wrocławia. Uczestnicy konkursu wykazali się niesamowitą wiedzą. Po wyrównanej i zaciętej walce wyniki przedstawiały się następująco:
1. miejsce - Damian Bujak z ZSE w Nysie, 2. miejsce - Patryk Jeziorowski z ZSE w Legnicy, 3. miejsce - Katarzyna Tomaszewska z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.
Nasz przedstawiciel Łukasz Kowalski zajął 5. miejsce, a cała drużyna 4. miejsce.
Międzywojewódzki Konkurs Rachunkowości przygotowali nauczyciele Komisji Przedmiotów Zawodowych ZSE w Świdnicy pod przewodnictwem Danuty Lubienieckiej. Sponsorami imprezy byli: Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek, Starostwo Powiatu Świdnickiego, Komitet Rodzicielski przy ZSE, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce - Oddział Dolnośląski we Wrocławiu, Biuro Rachunkowe Mieczysław Biela, Biuro Rachunkowe Małgorzata Masztalerz, "Skarbuś" - firma cateringowa.


7 czerwca 2008 - Mistrzostwa w aerobiku

Wczoraj na hali sportowej Zawiszów w Świdnicy odbyła już 5 edycja Mistrzostw powiatowych w aerobiku szkół gimnazjalnych. Zespoły dziewcząt występowały w dwóch kategoriach, drużyn 3 i 6-osobowych. Występy miały charakter 2,5 minutowych układów z ściśle określonymi elementami ćwiczeń powiązanym choreografią taneczną.
W klasyfikacji drużyn 6-osobowych zwyciężyły Lemonki Gimnazjum 2 Świdnica, drugi był zespół Rennox Gimnazjum Lutomia Górna, a trzeci Crazy Six Gimnazjum 3 Świebodzice.
W trójkach kolejność przedstawiała się następująco: 1. Buttons Gimnazjum Witoszów Dolny, 2. Emeralds Gimnazjum 4 Świdnica, 3. Gimn. 2 Świebodzice, 4. Black Sisters Gimnazjum 3 Świdnica, 5. Hello Kitty Gimnazjum Lutomia oraz Gimnazjum Jaworzyna Śląska, 6. Aniołki Charliego Gimnazjum 1 Świebodzice.
W przerwach na obrady jury występowały zaproszone zespoły: Czas, Second, Koraliki z ŚOK-u i pary tańca towarzyskiego Impuls z MDK. Finał dolnośląski w aerobiku rekreacyjnym odbędzie się 11 czerwca we Wrocławiu.
Organizatorem turnieju byli: Gimnazjum nr 2 w Świdnicy i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


7 czerwca 2008 - Wielka Galeria Fotografii

W 2006 roku zaproponowaliśmy mieszkańcom ziemi świdnickiej - tym dla, których fotografowanie jest pasją - aby przysyłali do nas najlepsze i najciekawsze swoje zdjęcia. Tematyka zdjęć, była i jest dowolna.
Wczoraj w galerii zamieściliśmy kolejne prace. Tym razem są to prace Daniela Traczyńskiego ze Świdnicy. W galerii znajdują się już zdjęcia czterdziestu autorów z powiatu świdnickiego.
Zdjęcia zamieściliśmy w "Wielkiej Galerii Fotografii" - >>> zobacz
Zapraszamy następne osoby, chcemy by w ten sposób powstała, nie mająca końca - "Wielka Galeria Fotografii" Prosimy w e-mailu o imię i nazwisko autora, miejscowość w której mieszka i zdjęcia. Napisz i wyślij


7 czerwca 2008 - Remont przy wjeździe do Rynku

Dodatkowa sygnalizacja świetlna, nowe punkty do komunikacji ze Strażą Miejską, to zmiany, które zajdą przy ograniczniku wjazdu do Rynku przy ul. Kotlarskiej. Po ich przeprowadzeniu ma być bezpieczniej i bardziej estetycznie.
- Lokalizacja słupka nie zostanie zmieniona z kilku powodów. Montaż urządzenia u zbiegu ul. Franciszkańskiej i Grodzkiej wymagałby znacznej przebudowy wjazdu do Rynku i przesunięcia słupka w głąb starówki, po to by był lepiej widoczny. Co więcej w maju przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że niewielka grupa kierowców nie posiadająca zezwolenia powstrzymuje ruch przy wjeździe do Rynku. Nie bez znaczenia są również finanse. Przeniesienie słupka na nowe miejsce wiązałoby się z wydaniem ok. 50 tys. zł. Zmiany które chcemy przeprowadzić obecnie pochłoną ok. 20 tys. zł - tłumaczy Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Prace związane z montażem sygnalizacji świetlnej rozpoczną się już w nowym tygodniu i potrwają ok. 2-3 tygodnie. Do tego czasu wjazd do Rynku będzie możliwy od ul. Franciszkańskiej i Grodzkiej.
- Za wszelkie utrudnienia kierowców przepraszamy, także za dotychczasowe trudności w funkcjonowaniu urządzenia. Technika po prostu czasami zawodzi - dodaje Maciej Gleba.
Do tej pory kilkakrotnie zdarzało się również, że kierowcy najeżdżali na przeszkodę mimo znaków ostrzegawczych, stąd decyzja o montażu dodatkowej sygnalizacji świetlnej. Światło czerwone będzie się paliło do czasu całkowitego opuszczenia słupka.
- Wyciągnęliśmy wnioski z tych wydarzeń, dlatego wprowadzamy zmiany, choć tylko w jednym wypadku wina kierowcy nie była ewidentna. Słupek jest jednak potrzebny o czym świadczy fakt, że ruch w Rynku zdecydowanie zmalał z czego cieszą się mieszkańcy i turyści - mówi kierownik Referatu Komunikacji.


7 czerwca 2008 - Szczepienia profilaktyczne

Na terenie Gminy Dobromierz kończy się szczepienie profilaktyczne pierwszej grupy jedenastolatek, przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Jak do tej pory niewiele samorządów w Polsce zdecydowało o uczestnictwie w takiej akcji.
W Gminie Dobromierz przyjęto zasadę, że w ciągu najbliższych trzech lat szczepienia obejmą dziewczynki, które ukończą w danym roku 11 lat. Pierwszą dawkę szczepionki (w sumie szczepionka składa się z trzech dawek) przyjęły już dziewczynki, które w roku 2007 ukończyły 11 lat. Łącznie było ich 19. Dzięki uprzejmości lekarzy Andrzeja Martynowa i Jana Walskiego oraz pielęgniarek pracujących w NZOZ w Roztoce i Dobromierzu, dziewczynki zostały zaszczepione bezpłatnie. Druga dawka została podana tej grupie w marcu, natomiast ostatnią dziewczynki przyjmą 9 czerwca w NZOZ "Zdrowie" w Roztoce. Natomiast druga tura szczepień dziewczynek, które ukończą w tym roku 11 lat, rozpocznie się we wrześniu, wiemy, że ta grupa liczy 26 osób.


6 czerwca 2008 - Odlewy ze Świdnicy na całym świecie

Nowoczesne piece, dodatkowe miejsca pracy i pierwsze kontrakty z Japonią, to efekt nowej inwestycji "Odlewni Świdnica". Spółka wyłożyła milion euro na zakup nowoczesnych pieców do wytopu żeliwa. Dzisiaj uroczyście uruchomiono w zakładzie nową linię technologiczną. W obecności zaproszonych gości dokonano pierwszego wytopu z wykorzystaniem pieca indukcyjnego. Dwie tony metalu rozgrzane do temperatury ponad 1,5 tys. 0C zamieniły się w ciecz, która wylana do kadzi może zostać przelana praktycznie do dowolnych form.
- Zamiast topić żeliwo w piecach opalanych koksem, już dziś używamy pieców elektrycznych. To nowoczesne urządzenia przyjazne dla środowiska. Nawet niewielka część pyłów jest wyłapywana przez nowoczesny system filtrów. To w pełni proekologiczne przedsięwzięcie - zachwala Adam Czarny, prezes spółki.
Dzięki nowej instalacji firma może wykonywać nowe gatunki żeliw w technice trudnościeralnej. Dziś w "Odlewni Świdnica" pracuje 67 osób. 60 proc. swoich produktów firma przeznacza na eksport, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii. Zastosowanie nowej technologii formowania i nowe piece do topienia pozwalają na produkcję do 2 tys. ton odlewów rocznie.
- Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych, niegdyś potężne przedsiębiorstwo, już dawno nie istnieje. Jednak dziś świetnie radzą sobie dawne spółki-córki ŚFUP-u, które nowocześnie zarządzane skutecznie konkurują także na światowych rynkach - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


6 czerwca 2008 - Puchar Tymbarku w Świdnicy

Najlepsze piłkarki i piłkarze regionu wyłonieni zostali podczas dolnośląskiego finału VIII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", który odbył się wczoraj w Świdnicy. To właśnie oni reprezentować będą woj. dolnośląskie podczas wakacyjnych półfinałów. "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku" to największy ogólnopolski Turniej dla dzieci do lat 10 i młodszych.
Na Dolnym Śląsku do Turnieju zgłosiło się ponad 1.000 dzieci. W finale wojewódzkim walczyło prawie 120 najlepszych piłkarzy i piłkarek z całego województwa. Wśród dziewczynek najlepszą okazała się reprezentacja podokręgu Wałbrzych. W kategorii chłopców zwyciężył zespół reprezentujący podokręg Jelenia Góra II. Pięciu najlepszym drużynom wręczono puchary, a trener każdego zespołu otrzymał piłkę. Piłkami nagrodzono także zawodników za ich indywidualne osiągnięcia. W trakcie trwania imprezy, zawodnicy mogli trenować na specjalnie przygotowanym boisku, pod okiem profesjonalnych szkoleniowców.
Na zakończenie rozgrywek trener drużyny podokręgu Jelenia Góra II, skorzystał z możliwości doboru do zwycięskiej drużyny chłopców 5 zawodników, którzy wraz z piłkarskim składem zwycięzców finału w Świdnicy, stworzą na letnich obozach półfinałowych jeden zespół, który będzie reprezentować na nich woj. dolnośląskie. Selekcji piłkarzy dokonywali dr Krzysztof Paluszek - wiceprezes ds. szkolenia Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Klaus Masselli - trener i koordynator Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Finał Turnieju rozegrany zostanie 29-31 sierpnia w Krakowie, a jego zwycięzcy - drużyna dziewczynek i chłopców - zdobędą Puchar Tymbarku i wyjadą na Wembley.
Nagrodzeni to: Drużyny chłopców: I miejsce - podokręg Jelenia Góra II, II miejsce - podokręg Wrocław I, III miejsce - podokręg Legnica II, IV miejsce - podokręg Wałbrzych I.
Drużyny dziewczynek: I miejsce - podokręg Wałbrzych, II miejsce - podokręg Jelenia Góra.
Królowie strzelców: Mateusz Witkowski - podokręg Legnica I, Martyna Lewandowska - podokręg Wałbrzych.
Najlepszy zawodnik: Mateusz Baszak - podokręg Jelenia Góra II.


6 czerwca 2008 - Sto dwa lata

Wczoraj, 5 czerwca jubileusz 102 urodzin obchodziła mieszkanka Gminy Marcinowice - Pani Aniela Fiołek.
Z tej niecodziennej okazji dostojną jubilatkę odwiedzili Wójt Gminy - Jerzy Guzik oraz Sekretarz Gminy - Jadwiga Mierzwa składając jej najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności.
W uroczystości uczestniczyła również najbliższa rodzina rodzina jubilatki.


6 czerwca 2008 - Lodowisko w środku lata

To nie żart - już 14 czerwca w Świebodzicach będzie można pojeździć na łyżwach, w dodatku pod gołym niebem. Taką niespodziankę mieszkańcom miasta przygotowały władze samorządowe. Sztuczne lodowisko pojawi się na placu między halą sportowo-widowiskową oraz Zespołem Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Osiedlu Piastowskim. Przez dwa tygodnie świebodziczanie będą mogli wypróbować sztuczną nawierzchnię z polimerów. Jeśli się spodoba - miasto kupi taki system i będzie można z niego korzystać przez cały rok.
- Mam nadzieję, że to będzie duża atrakcja dla mieszkańców, w końcu nie każdy ma okazję pojeździć na łyżwach i jednocześnie się opalać - śmieje się burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Chcemy wypróbować ten rodzaj lodowiska, a jeśli pomysł się spodoba, stanie się ono kolejnym obiektem sportowo-rekreacyjnym w naszym mieście.
Poszaleć na łyżwach będzie można już od 14 czerwca. - Do godziny 14. dzieci będą mogły korzystać z tafli za darmo, po południu będą sprzedawane bilety, ale ceny będą raczej symboliczne - zapewnia Janusz Zieliński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Około 20 czerwca lodowisko zostanie przeniesione na tereny przy ul. Rekreacyjnej i będzie dodatkową atrakcją organizowanych właśnie w tym miejscu Dni Świebodzic.
Tafla będzie mieć 300 m2, jest zrobiona ze specjalnych płyt polimerowych, które nie potrzebują żadnego chłodzenia ani niskiej temperatury. Wystarczą tylko dobrze naostrzone łyżwy. Ten rodzaj tafli jest bardzo odporny na uszkodzenia i łatwy w montażu. Sponsorami lodowiska są: Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa.


6 czerwca 2008 - Korczakowskie Dni Radości

W Publicznej Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Jaroszowie odbyły się Korczakowskie Dni Radości.
W tym roku uczniowie, wraz z wychowawcami, w ramach święta szkoły, przyłączyli się do Międzynarodowej akcji Tapori pt. "Odkryjmy to, co mamy w sercach i razem zmieńmy nasz świat". W rysunkach, za pomocą barw i myśli dzieci wyrażały swoje oczekiwania wobec świata.
Częścią święta było także przedstawienie "Jak dzięcioł mamy dla sowy szukał", które wykonali i przygotowali nauczyciele. Był to prezent pedagogów dla wychowanków z okazji Dnia Dziecka.
Odbyły się również: turniej sportowo-ekologiczny, turniej sportowy klas IV-VI o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły oraz Olimpiada Sportowa klas I-III.
Atrakcją Korczakowskich Dni Radości był ponadto Turniej Rodzin, w którym udział z radością wzięli zarówno ci młodsi, jak i starsi. Dzięki sponsorom: Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Jaroszów i Rusko, Firmie Euler-Soft, pani Beacie Michałowskiej oraz Radzie Rodziców, zwycięzcy zostali obdarowani aparatem cyfrowym MP3-kami, książkami i słodyczami.


6 czerwca 2008 - Świdnicka młodzież walczy o Kalifornię

Wczoraj odbył się we Wrocławiu Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters organizowanej przez Telefonię Dialog pod merytoryczną opieką Politechniki Wrocławskiej. Walczyła w nim również nasza młodzież z II LO ze Świdnicy. Świdnicki zespół nosi nazwę "0xDEADBEEF" i zmierzył się z zespołami z 44 różnych miast Polski. Drużyna zajęła drugie miejsce ex aequo z drużyną z Wrocławia w pierwszym półfinale, który odbył się w Świdnicy 3 kwietnia, a teraz ma szansę zawalczyć o pierwsze miejsce i zdobyć nagrodę główną jaką jest wyjazd do kolebki Internetu - Doliny Krzemowej w Kalifornii.
-" Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem naukowym dla młodzieży szkolnej, organizowanym w kilku etapach, rozgrywanych zarówno w formie testów online, jak i na żywo. Olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych." - informuje Marta Pietranik, rzecznik prasowy firmy.
-"Młodzież biorąca udział w turnieju przy współpracy z nauczycielami rozwiązuje testy przygotowane przez ekspertów Politechniki. Nad przebiegiem turnieju czuwa jury powołane przez Prezesa Telefonii Dialog S.A." - dodaje rzecznik Telefonii Dialog.
Do Wielkiego Finału zakwalifikowało się 28 drużyn gimnazjalnych i 28 ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych podczas Meczów Masterów - półfinałów rozgrywanych w kwietniu na żywo w 7 miastach Polski. A jest o co walczyć. Laureaci - zdobywcy trzech pierwszych miejsc - i ich nauczyciele otrzymują wysokiej klasy sprzęt komputerowy (30 laptopów), a szkoły z których pochodzą - zestawy komputerowe.


6 czerwca 2008 - Kosz z energią słoneczną

Zasilany na baterie słoneczne kosz na... śmieci otrzymał do testów Urząd Miejski w Świdnicy. Do kosza mogą się zmieścić śmieci, które zwykle zajmują osiem standardowych 30-litrowych pojemników. - Wszystko to możliwe jest dzięki prasie, która ściska śmieci. Urządzenie zasilane jest energią słoneczną. Takie rozwiązania powszechne są już w USA i przynoszą spore oszczędności, ponieważ koszy nie trzeba tak często opróżniać, jak tradycyjnych. Dodatkowo chronione jest środowisko naturalne - mówi Krzysztof Jaśkowiak z Referatu Infrastruktury Technicznej UM w Świdnicy. Bezpłatny test urządzenia potrwa do końca czerwca. Koszt nowego kosza szacowany jest na ok. 12 tys. zł. Tymczasem jedna sztuka standardowego kosza aluminiowego kosztuje kilkaset złotych, a żeliwnego ok. 3 tys. zł.


6 czerwca 2008 - Wyróżnienie dla Firmy "Bastard"

W dniach 2 - 3 czerwca Miniprzedsiębiorstwo "Bastard" z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy w składzie: Agnieszka Poziemska, Agnieszka Raczyńska, Krystian Nowak, Paweł Mielczarek reprezentowało Powiat Świdnicki na Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie "Produkt 2008" organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie. Ekiapa świdnicka wybrana została z około 700 miniprzedsiębiorstw, które wzięły udział w projekcie. W ogólnopolskim konkursie brało udział 29 firm z całej Polski.
Pierwszego dnia montowane były stoiska wystawiennicze w gmachu Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i warsztaty z aktorką Ewą Serwą oraz odbyła się rozmowa kwalifikacyjna z komisją pomocniczą, która weryfikowała raporty firmy "Bastard" z okresu jej działalności gospodarczej.
Drugiego dnia w WGPW odbył się finał, który polegał na prezentacji przed jury składającym się z prezesa Citibanku, profesora SGH, prezesa fundacji, wiceprezesów Agencji Public Relations i prezesa amerykańskiej firmy konsultingowej. Następnie jury oceniało stoiska targowe oraz reprezentowany produkt lub usługę.
Szkoła ze Świdnicy uzyskała wyróżnienie w ogólnej klasyfikacji miniprzedsiębiorstw. Jest to prestiżowe wyróżnienie na tle innych firm z całej Polski. Młodzież mogła pokazać swoje osiągnięcia biznesowe przed innymi miniprzedsiębiorstwami i wymienić doświadczenia w zakresie prowadzenia własnego biznesu. Podczas pobytu nawiązana została współprac ze szkolnymi klubami przedsiębiorczości w Lubinie i Dzierzgoniu koło Malborka. Współpraca ta zaowocuje wzajemną wymianą młodzieży w następnym roku szkolnym. "Swój sukces osiągnęliśmy dzięki pomocy Jolanty Brońskiej i Aleksandry Panasiuk, za co bardzo dziękujemy" - Firma "Bastard".


6 czerwca 2008 - Koncert piosenek lwowskich

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zaprasza na program piosenek lwowskich pod hasłem "Naród lubi hecy" w wykonaniu Włodka Votki.
Koncert odbędzie się 21 czerwca o godzinie 18.00 w Strzegomskim Centrum Kultury.
Bilety do nabycia w Bibliotece Miejskiej i w Strzegomskim Centrum Kultyry.
Ceny biletów: parter: 8 złotych, balkon: 6 złotych. Zapraszamy.


6 czerwca 2008 - Kolarskie Kryterium Uliczne

Jutro w Świebodzicach zostanie rozegrane Kolarskie Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice.
Start i meta wyścigu będzie w Rynku, a trasa wyścigu prowadzić będzie ulicami: Rynek - Kopernika - Jana Pawła II - Żeromskiego - Prusa - Szkolna - Sienkiewicza - Rynek.
W tym dniu wyżej wymienione ulice w godzinach od 13.00 do 19.00 będą całkowicie wyłączone z ruchu pojazdów samochodowych. Organizatorzy proszą kierowców o stosowanie się do znaków drogowych, które zostaną umieszczone dodatkowo na czas wyścigu.
Początek wyścigu o godzinie 16.00. Zapraszamy kibiców kolarstwa oraz dzieci, dla których zostaną przeprowadzone dodatkowe wyścigi.


6 czerwca 2008 - Relacja z 65 Rajdu Polski

Dzisiejszy Odcinek Specjalny to nasza relacja z 65 Rajdu Polski. Ta najważniejsza impreza sportów motorowych w naszym kraju już dzisiaj rozpoczyna się w Mikołajkach.
W audycji będziemy łączyć się z naszymi gośćmi, którzy oglądają rywalizację podczas czwartej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, bądź też są bezpośrednio w nią zaangażowani pełniąc rolę koordynatorów zespołów. Będziemy także rozmawiać z utalentowanymi zawodnikami, którzy niestety w tegorocznym Rajdzie Polski wystartować nie mogli. Zapraszamy do wysłuchania Odcinka Specjalnego, którego gośćmi będą: Alfan z redakcji rallyonline.pl, Mariusz Ficoń z zespołu Prof Management, Łukasz Habaj, Tomasz Kramarczyk i Maciej Mielniczyn z zespołu Piotra Maciejewskiego.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu dzisiaj o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


6 czerwca 2008 - "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy"

W bieżącym roku Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy włącza się w propagowanie konkursu przeprowadzanego przez Business Centre Club przy współpracy Ministerstwa Finansów pod tytułem "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy".
Konkurs ten ma na celu wyłonienie urzędu skarbowego, który jest najbardziej przyjazny nam, przedsiębiorcom.
Świdnicka Izba kieruje do Przedsiębiorców ankietę i prosi o zwrot wypełnionej ankiety. Ankiety te przekazujemy do naszych Partnerów w BCC Loża Dolnośląska. Ankietę - pobierz, wypełnij i wyślij na ten adres lub na ten - >>> napisz


6 czerwca 2008 - Przygoda z mikrofonem

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zorganizował 4 czerwca, I Festiwal Piosenki Dziecięcej "Rozśpiewane podwórko". To zupełnie nowa impreza w mieście, ale już wiadomo, że będzie imprezą cykliczną, na stale wpisaną do kalendarza wydarzeń kulturalnych w mieście. Dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w mieście wykonywały piosenki, autorstwa Zbigniewa Nikodema Szałko, który napisał je w dużej mierze dla swoich dzieci, do słów znanej polskiej poetki Danuty Wawiłow. Jury w składzie: Nikodem Szałko, Danuta Pantal, Krzysztof Michalski i Mirosław Sokołowski - instruktor z MDK a jednocześnie pomysłodawca i prowadzący Festiwal - miało spore trudności z wyborem najlepszych wokalistów, gdyż wszystkie dzieci śpiewały pięknie. Ostatecznie jednak wybrano zwycięzców. Oto oni:
Kategoria przedszkola - I miejsce - Klaudia Wysoczańska - Przedszkole nr 2, II miejsce - Julia Mikołajczyk - Przedszkole nr 2, III miejsce - Adam Chlebowski - Przedszkole nr 3.
Wyróżnienie - Wiktoria Wiśniewska Przedszkole S P nr 6 Ciernie.
Kategoria szkoły podstawowe - I miejsce - Joanna Siwarska - Zespół Szkół Specjalnych, II miejsce - Anna Dwornik - Szkoła Podstawowa nr 2, III miejsce - Klaudia Łukasik - Szkoła Podstawowa nr 4.
Wyróżnienie - Nikola Krzyżewska - Miejski Dom Kultury, oraz Klaudia Zyska - Szkoła Podstawowa nr 6.
Specjalne nagrody od kompozytora otrzymali: Joanna Siwarska, Karina Lenard, Anna Dwornik, Natalia Kubiszewska, Julia Mikołajczyk i Oliwia Markowicz.
Wszyscy laureaci dostali nagrody, ufundowane przez Miejski Dom Kultury, Urząd Miejski w Świebodzicach oraz pana Nikodema Szałko.


5 czerwca 2008 - Paulina w "Szansie na sukces"

Jutrzejsza "Szansa na sukces" to piętnasty już Wielki Koncert Finałowy w Sali Kongresowej w Warszawie. Popularny program "Szansa na sukces", odkrywa ludzi zdolnych, ułatwia im publiczny debiut. Bywa, że najzdolniejszym otwiera drogę do wielkiej kariery. Tegoroczny finał, jak wszystkie dotychczasowe zgromadzi przed telewizorami ogromną widownię.
W programie tym wystąpi utalentowana świdniczanka - Paulina Lenda. Program w TVP2 rozpocznie się jutro o godzinie 20.00.
W trakcie programu odbędzie się też głosowanie smsowe, do wygrania będzie 10 tysięcy złotych. Głosujmy na świdniczankę.
Foto - Ania Mioduszewska.


5 czerwca 2008 - Nowa uczelnia wyższa w Świdnicy

Łódzka Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania otworzyła swoją filię w Świdnicy. W Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym świdniczanie będą mogli studiować zarządzenie w kilku specjalizacjach: zarządzanie biznesem, zarządzanie w sektorze publicznym lub zarządzanie logistyką.
- Pracodawcy szukają fachowców, a my chcemy kształcić wykwalifikowaną kadrę. Udaje nam się to z sukcesami od lat. W dodatku jesteśmy drugą uczelnią w Polsce wśród najlepszych szkół niepublicznych w rankingach prasowych, a także współpracujemy z amerykańskim Clark University - mówi Halina Wysokińska, pełnomocnik rektora SWSPiZ w Łodzi.
Zajęcia już od października będą prowadzone w świdnickiej Szkole Podstawowej nr 8. - Wybraliśmy Świdnicę, ponieważ nie ma tu zbyt wielu uczelni wyższych, a chętnych do nauki nie brakuje. Uruchomienie ośrodka zamiejscowego w tak szybkim czasie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc władz miasta w znalezieniu pomieszczeń dydaktycznych. Dzięki temu studenci będą mieć dobre warunki zarówno jeśli chodzi o sale wykładowe i ćwiczeniowe, jak i pracownię komputerową - dodaje Halina Wysokińska.
Od października ruszają studia licencjackie w Świdnicy, ale uczelnia może nadawać także tytułu magistra, jak również doktora.


5 czerwca 2008 - Targi Młodzieżowej Przedsiębiorczości

W dniach 28 - 29 maja odbyły w Oleśnicy VII. Regionalne Targi Młodzieżowej Przedsiębiorczości - "Przemawiaj sukcesem". Organizatorem targów jest Naukowe Koło Marketingu "Focus". Jednym z patronów targów był prof. Leszek Balcerowicz.
Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy reprezentowały dwa Miniprzedsiębiorstwa: "Bastard" w składzie: Krystian Nowak, Agnieszka Poziemska, Paweł Mielczarek, Agnieszka Raczyńska pod opieką Jolanty Brońskiej i "Kanciapa" w składzie: Anna Daruk, Marta Wiśniewska, Barbara Matejko, Malwina Pańczyszak, Maria Ryś pod opieką Aleksandry Panasiuk. W targach udział brały 32 firmy z województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Pierwsze miejsce w kategorii "Produkt" zajęło Miniprzedsiębiorstwo "Kanciapa", również pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszy personel" zajęło Miniprzedsiębiorstwo "Bastard".
Uczestnictwo w targach dało młodzieży możliwość zapoznania się ze światem biznesu, poznania kreatywnych młodych ludzi z całej Polski, a przede wszystkim dobrą zabawę.


5 czerwca 2008 - Spotkanie z Barbarą Kosmowską

2 czerwca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, w ramach akcji "Z książką na walizkach", odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską.
W spotkaniu oprócz władz naszej gminy, udział wzięli uczniowie strzegomskich szkół. Pisarka bardzo ciekawie opowiadała o swojej twórczości i życiu. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak powstawały kolejne książki oraz skąd autorka czerpie niezbędne natchnienie.
Ze strony uczniów padło także wiele interesujących pytań. Pytano m.in. o to, co trzeba zrobić, aby zostać pisarzem oraz o plany na przyszłość. Po spotkaniu był jeszcze moment na otrzymanie autografu oraz na zakup książek Barbary Kosmowskiej.
Jeszcze tego samego dnia pisarka udała się wraz z dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom Urszulą Jarosińską do Gimnazjum w Jaroszowie, gdzie odbył się występ artystyczny młodzieży, a autorka zaprezentowała swoją twórczość.
Z pisarką spotkali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy oraz uczniowie Kółka dziennikarskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4.


5 czerwca 2008 - Siatkówka plażowa

3 czerwca na boiskach sportowych świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się zawody siatkówki plażowej dziewcząt szkół gimnazjalnych strefy wałbrzyskiej.
W turnieju wzięło udział 6 drużyn, zwycięzców wcześniejszych gier powiatowych.
Miło nam poinformować, że wszystkie swoje spotkania wygrały dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy i awansowały do finału dolnośląskiego, który odbędzie się 16 czerwca we Wrocławiu.
Dalsze miejsca zajęły: Gimnazjum - 9 Wałbrzych, Gimnazjum - 2 Nowa Ruda, Gimnazjum Marcinowice, Gimnazjum Jedlina Zdrój, Gimnazjum - 13 Wałbrzych.
Wypada dopingować i trzymać kciuki za nasze dziewczęta. Chłopcy z gimnazjów zawody strefowe rozegrają 10 czerwca o godzinie 11.00 na boiskach ŚOSiR, przy ulicy Śląskiej.


5 czerwca 2008 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

10 czerwca o godzinie 14.00 w świetlicy wiejskiej przy ulicy Tadeusza Kościuszki 28 w Milikowicach odbędzie się XVIII Sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Radni podczas sesji rozpatrzą miedzy innymi projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Powiatem Świdnickim i z Gminą Jaworzyna Śląska porozumienia w sprawie budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy, rozpatrzą też projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowo-rzeczowego za 2007 rok Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej pn. "Samorządowa Przychodnia Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej", zajmą się również projektem uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz uzgodnienie ustalenia wartości jednego punktu, stanowiących podstawę do sporządzenia tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których Gmina Jaworzyna Śląska jest organem prowadzącym.
Ustalą także wynagrodzenie Burmistrza Jaworzyny Śląskiej.


4 czerwca 2008 - Nowi inwestorzy

Kilkaset nowych miejsc pracy w Świdnicy to efekt pozytywnego zakończenia negocjacji w 2007 roku.
Tak wynika z raportu przedsiębiorczości opracowanego na ostatnią sesję Rady Miejskiej w Świdnicy. Według raportu w pięciu przypadkach zaawansowane negocjacje zakończyły się sprzedażą gruntów pod zabudowę przemysłową, w tym w czterech przypadkach na korzyść polskich inwestorów oraz firmy z udziałem kapitału skandynawskiego.
Dodatkowo w sześciu przypadkach owocnie zakończyły się rozmowy dotyczące sprzedaży terenów pod zabudowę handlowo-usługową. W przypadku zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej sukcesem zakończyła się sprzedaż trzech terenów na korzyść jednego inwestora polskiego oraz jednego inwestora z kapitałem irlandzkim.
W 2007 roku władze Świdnicy sprzedały ponad 25 ha gruntów, z czego 4,79 ha w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".


4 czerwca 2008 - Pogrom w Świdnicy

Dzisiaj podczas przedostatniego meczu IV ligi piłki nożnej Polonia-Sparta Świdnica rozgromiła na własnym boisku GKS Kobierzyce. Bramki padały "gęsto". Polonia-Sparta Świdnica - GKS Kobierzyce 8:1.
W tabeli z dziesiecio-punktową przewagą przewodzą piłkarze ze Świdnicy.
W walce o drugie miejsce padły wyniki: Wulkan Wrocław - Górnik Polkowice 1:2, Śląsk II Wrocław - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:4. Dzieki tym rezultatom na drugie miejsce w tabeli awansował Górnik Polkowice, Śląśk II Wrocław zajmuje trzecie miejsce gorszą różnicą bramek. Tak więc w ostatnim meczu zapowiada się interesujaca walka o drugie miejsce.
W walce o zreorganizowaną II ligę, świdniczanie mogą walczyć z jednym z zespołów a są to: Zawisza Bydgoszcz, Czarni Żagań, Ruch Zdzieszowice, Zatoka Puck, Bałtyk Gdynia, GKS Tychy, Pniówek Pawłowice Śląskie, Aluminium Konin, Sparta Oborniki, Pogoń Szczecin. Losowanie par odbędzie się 10 czerwca a mecze rozegrane zostaną 14 i 18 czerwca.
AKS Strzegom w tej kolejce pauzował


4 czerwca 2008 - Zapisy do przedszkola

Od 2 do 15 czerwca 2008 roku odbędą się uzupełniające zapisy do Przedszkola w Pszennie. Na rok szkolny 2008 /2009. Zapraszamy dzieci z rocznika: 2005, 2004, 2003.
Karty przyjęć do Przedszkola będą wydawane w kancelarii Przedszkola w godzinach od 7.00-16.00.
W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci z Gminy Świdnica.
Naszym wychowankom tworzymy wspaniały, tęczowy świat z pięknej bajki, ułatwiamy dzieciom adaptację do warunków przedszkola, zapewniamy stałą opiekę wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, organizujemy na życzenie rodziców zajęcia dodatkowe: język obcy, zajęcia taneczno - rytmiczne, pomagamy każdemu dziecku osiągnąć sukces (preferując indywidualną pracę z dzieckiem - uwzględniając jego zainteresowania), diagnozujemy osiągnięcia rozwojowe dzieci przy współpracy specjalistów i wykorzystaniu metod badawczych.


4 czerwca 2008 - Znaj swoją gminę i samorząd

Czy Świebodzice to gmina wiejska czy miejska, ile w mieście działa organizacji pozarządowych, jakie budynki administracyjne są przystosowane dla osób niepełnosprawnych - te i inne podchwytliwe pytania czekały na uczniów I klas świebodzickich gimnazjów, którzy zmagali się w I Miejskim Konkursie Wiedzy o Samorządzie.
Organizatorem był Urząd Miejski oraz Rada Miejska w Świebodzicach. A w jury zasiedli ci, którzy samorząd znają od podszewki: burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca Zbigniew Opaliński, przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, sekretarz miasta Anna Żygadło oraz szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Zofia Choińska wraz z Marzeną Ślusarczyk.
Stremowanych nieco młodych ludzi ciepło powitał burmistrz Kożuchowicz, a potem wszyscy przystąpili do pierwszej części konkursu - testu pisemnego, w którym musieli odpowiedzieć na 25 pytań. Potem były odpowiedzi ustne.
Po godzinie wszystko już było jasne: najlepszą wiedzą na temat samorządu wykazała się Monika Wiciak z Gimnazjum nr 1. Zresztą, pozostali zwycięzcy to także uczniowie "Jedynki" - II miejsce zajął Grzegorz Wołoch a III - Paweł Rączka. Laureaci dostali wspaniałe nagrody - sprzęt sportowy i plecaki, a wszyscy uczestnicy dyplomy i upominki. Opiekunką uczniów była pani Anna Gucwa.
- Liczę, że za rok znów się spotkamy, a wtedy na pewno pójdzie Wam wszystkim jeszcze lepiej, bo przecież pewne fakty dotyczące pracy samorządu się nie zmieniają, a sporą wiedzę już dobyliście - zachęcał burmistrz Kożuchowicz.


4 czerwca 2008 - Euro 2008 zakończone

W austriackim Alpendorf zakończyły się mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2008... samorządowców. Polska reprezentacja wróciła z tytułem fair play. W piłkarskich zmaganiach, 28 maja-1 czerwca, wzięło udział 16 samorządowców z Polski. Najliczniej reprezentowany był Dolny Śląsk, który wystawił czterech zawodników. A wśród nich było, aż trzech samorządowców z powiatu świdnickiego. W meczach z Austrią, Ukrainą i Niemcami zagrali: Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic oraz Wiesław Witkowski, wiceburmistrz Strzegomia.
- Zdaję sobie sprawę, że nie uprawialiśmy profesjonalnego futbolu, ale zaszczyt reprezentowania Polski był ogromny. Nie udało nam się znaleźć na podium, bo przeciwników mieliśmy bardzo dobrze przygotowanych. Mimo tego udało nam się zaprezentować dobrze i zyskać sympatię uczestników oraz kibiców o czym świadczy fakt, że z Austrii wróciliśmy z nagrodą fair play - mówi Ireneusz Pałac, wiceprezydent Świdnicy.
- Wrażeń nam nie brakowało, ale też sporo się nauczyliśmy nie tylko w wymiarze sportowym. Rozmawialiśmy z przedstawicielami miast, które już mają doświadczenie w organizowaniu mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zobaczyliśmy, jak małe miejscowości mogą w oryginalny sposób wykorzystać do promocji tak dużą imprezę, jak mistrzostwa .Ta wiedza bardzo się przyda, bo przecież przed nami Euro 2012 - dodaje Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic.
Samorządowcy z Polski nie oszczędzali się na boisku o czym świadczą... kontuzje. - Każdy starał się zasłużyć dla swojego zespołu, więc nie brakowało ostrych akcji. Kibice nie żałowali dopingu, więc tym bardziej zagrzewali nas do walki. Dla mnie skończyło się to poważną kontuzją nogi, ale nikt z nas siniaków nie żałuje - śmieje się Wiesław Witkowski, wiceburmistrz Strzegomia.
Oprócz samorządowców z powiatu świdnickiego Polskę reprezentowały władze m.in. Płocka, Sopotu, Tychów, Wołowa.


4 czerwca 2008 - Groclin Grodzisk Wlkp i Odra Wodzisław

14 czerwca na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się organizowany przez Klub Sportowy "Stal" Świdnica - Ogólnopolski Turniej Młodzików i Trampkarzy.
Na zaproszenie świdnickiego klubu do udziału w turnieju odpowiedziały także pierwszoligowe kluby Groclin Grodzisk Wielkopolski i Odra Wodzisław.
Następcy Jana Wosia i Jarosława Laty (wychowanka Stali ) zagrają w silnie obsadzonym turnieju "Euro Świdnica 2008".
Turniej organizowany jest przy wsparciu Urzędu Miasta Świdnica i Starostwa Świdnickiego.
Na czterech boiskach o zwycięstwo zagrają: wspomniane Groclin, Odra oraz Warta Poznań, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Górnik Wałbrzych, Rawia Rawicz, Młode Orły Korzeńsko, Orzeł Ząbkowice, Miedź Legnica, Górnik Polkowice, Lechia Dzierżoniów, Sparta Paczków i gospodarz turnieju Stal Świdnica. Sympatyków piłki młodzieżowej zapraszamy już od godziny 9.00.


4 czerwca 2008 - Dni Jaworzyny Śląskiej

Już tylko trzy tygodnie pozostały do obchodów święta miasta - Jaworzyny Śląskiej. Postanowiliśmy zdradzić parę szczegółów na temat tegorocznych Dni Jaworzyny, chociaż zdajemy sobie sprawę, że poczta pantoflowa działa sprawnie i zapewne wiele osób już wie więcej lub mniej na temat tego, co będzie się działo 14 i 15 czerwca na Stadionie Miejskim.
Pierwszego dnia w Jaworzyńskim Przeglądzie Zespołów Rockowych - "Rock na murawie" wystąpią zespoły, między innymi z Wrocławia, Wałbrzycha, Żarowa, Cieszyna, Warszawy, Poznania, Kamiennej Góry, Sycowa, Puław, Świdnika.
Gwoździem programu będzie koncert zespołu "Lombard" Po zakończenie koncertu odbędzie się widowisko, które z pewnością zapadło wszystkim zeszłorocznym uczestnikom Dni Jaworzyny - Laser Show w wykonaniu firmy Visual Sensations.
Drugi dzień to między innymi blok zabaw dla dzieci, koncert "Grupa Operacyjna" - hip-hop oraz występ gwiazdy wieczoru, a wystąpi zespół "Cała Góra Barwinków". Program Dni Jaworzyny Śląskiej - >>> zobacz


4 czerwca 2008 - Igrzyska na medal

Jak co roku wszystkie szkoły w Świebodzicach wzięły udział w sportowej rywalizacji w ramach 33. już Miejskim Igrzysk Sportowych, które odbyły się 30 maja na stadionie OSiR-u przy ul. Rekreacyjnej. W tym roku gospodarzem zawodów była Szkoła Podstawowa nr 4, ale w organizację włączyły się wszystkie szkoły podstawowe i gimnazjalne, a nawet ponadgimnazjalne.
Rozpoczęcie igrzysk co roku ma swoją wyjątkową oprawę - zawsze zaczyna się od defilady wszystkich zawodników, później jest krótki raport, wciągnięcie flagi na maszt i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Najważniejszą ceremonią jest symboliczne zapalenie znicza, co jest nawiązaniem do prawdziwych igrzysk olimpijskich. Bo choć ranga tej imprezy jest nieporównywalna do zmagań profesjonalnych sportowców, to przecież emocje, rywalizacja i duch walki są jak najbardziej olimpijskie.
Młodych zawodników przywitał zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński. - Cieszę się, że nieprzerwanie już od 33 lat w naszym mieście podtrzymywane są tradycje sportowe. Życzę Wam wspaniałych wyników i dobrej zabawy- powiedział. A potem zaczęły się poszczególne konkurencje: biegi na różnych dystansach, skoki w dal, rzuty piłeczką palantową.


4 czerwca 2008 - Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprasza na Turniej Piłkarski Firm Kamieniarskich.
Zawody odbędą się 15 czerwca na górnej płycie boiska Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
Turniej odbędzie się w ramach obchodów Dni Ziemi Strzegomskiej 2008. Początek turnieju o godzinie 10.00.
Zapisy chętnych drużyn do 11 czerwca 2008 r. u kierownika OSiR-u - Andrzeja Rajtara, nr komórkowy 603 631 037.


4 czerwca 2008 - Piotr podbija kolejne serca

Drobny, szczupły blondynek, z sympatycznym uśmiechem - słowem, zwyczajny uczeń. Ale gdy wyjdzie na scenę, zamienia się w wytrawnego artystę. Mowa o Piotrze Ciołku, niezwykle utalentowanym recytatorze z Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach, który zdobył właśnie kolejne laury, tym razem w finale 53. Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego w Oławie.
Jury konkursu doceniło artystyczne walory sztuki recytatorskiej dwóch świebodzickich gimnazjalistów: Piotra właśnie oraz Damiana Swobody. Konkurs odbył się 27 maja w Oławie i zgromadził najlepszych recytatorów z całego Dolnego Śląska. Wśród reprezentantów Powiatu Świdnickiego znalazło się aż dwóch uczniów świebodzickiego gimnazjum, którzy doskonalili swoje umiejętności pod okiem pani Haliny Serafin - swojej polonistki i opiekuna Koła Aktywności Twórczej "Amicus", działającego w szkole.
- Jak gdyby po drodze - najmłodszy w tej kategorii recytatorów -Piotr Ciołek wziął udział w finale konkursu dolnośląskiego- "Pegazik" w Kłodzku, gdzie bardzo interesująco zaprezentował się w swoim występie, nabywając nowych doświadczeń, które niewątpliwie przyczyniły się do wyróżnienia w drugim finale konkursu - właśnie w Oławie - mówi Halina Serafin. - Obaj chłopcy: Damian z kl. III i Piotr- z kl. I - zrobili ogromne wrażenie i doborem repertuaru, i prezentacją słowa literackiego i …niecodzienną elegancją sceniczną - podkreśla polonistka.
Obaj młodzi recytatorzy otrzymali wyróżnienia, znaleźli się także wśród nagrodzonych i zaproszonych na Koncert Laureatów do Wrocławia, który odbędzie się 13 czerwca.
Serdeczne gratulacje dla utalentowanych Piotra i Damiana - a także dla pani Haliny Serafin, której pasje jak widać doskonale przekładają się na jej uczniów.


4 czerwca 2008 - Fundusze unijne dla Zespołu Szkół Nr 1

Zespół Szkół Nr 1 celuje w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Pierwsze euro popłynęły do szkoły, gdy dwa lata temu Agencja Narodowa Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zaakceptowała napisany przez Violettę Wierzbicką-Kłosiewicz projekt "O ptakach po angielsku". Szkoła z sukcesem realizuje ten projekt już drugi rok wraz ze szkołami partnerskimi z Estonii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Rumunii. Realizacja projektu wiąże się z atrakcyjnymi dla uczniów wycieczkami, w czasie których uczą się rozpoznawania ptaków, poznają ich biologię i zagrożenia w utrzymaniu populacji. Oprócz wyjazdów krajowych są również wyjazdy do krajów szkół partnerskich, również finansowane z funduszy unijnych. W ten sposób najaktywniej pracujący uczniowie byli już w Portugalii, Danii i Rumunii.
Koordynatorka projektu, nauczycielka fizyki, trzykrotnie uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach dla nauczycieli przyrodniczych nauk ścisłych - dwa razy w Wiedniu i raz w San Francisco.
Dyrektor ZSNR 1 - Magdalena Gołębiowska ma kolejne powody do radości - napisany przez Magdalenę Zawadzką, nauczycielkę przedmiotów gastronomicznych, projekt praktyk zagranicznych w ramach programu Leonardo da Vinci zyskał akceptację FRSE i do szkoły spłynie ponad 80.000 euro.
W ramach tego projektu 40 uczniów technikum kształcących się w zawodzie kucharz i technik organizacji usług gastronomicznych, odbędzie miesięczne praktyki zawodowe w najlepszych hotelach Sofii. I najnowsza wiadomość - szkolna koordynatora projektów unijnych, Violetta Wierzbicka-Kłosiewicz otrzymała od FRSE grant na dwutygodniowy kurs języka angielskiego w Canterbury, w hrabstwie Kent. Do aplikacji do udziału w warsztatach w Wiedniu i kursach językowych szykują się już następni nauczyciele.


4 czerwca 2008 - Mniej bezrobotnych

Do 2.120 osób spadła liczba bezrobotnych w Świdnicy.
Takie są dane z kwietnia tego roku i dziś trudno uwierzyć, że jeszcze w 2002 roku ponad 6 tysięcy mieszkańców Świdnicy nie miało pracy.
Liczba bezrobotnych topnieje podobnie jak w innych regionach kraju, ale w Świdnicy (o 47%) dynamika jest znacząco wyższa niż w Polsce (o 30%). Tak wynika z raportu o stanie bezrobocia, przedstawionego podczas piątkowych obrad Rady Miejskiej w Świdnicy (30 maja).
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w końcu grudnia 2007 roku wyniosła 2.171 osób (w tym 1.266 kobiet) i była niższa o 1.833 (o 45,8%) od liczby bezrobotnych przed rokiem.


4 czerwca 2008 - Kto zna ?

1 czerwca około godziny 20.00 w Żarowie zasłabła starsza kobieta, która zmarła w drodze do Szpitala.
Wiek około 70 lat, ubrana w bluzkę w czarno-białe koła z cekinami z czarnymi krótkimi rękawkami, spódnicę koloru granatowego w białe kwiaty, na nogach buty koloru beżowego zapinane na paseczek z odkrytymi palcami. Kobieta poruszała się o lasce.
Prosimy osoby znające opisaną kobietę o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy. Telefon 074 8582-260, 074 8582-220 lub bezpłatny nr telefonu 997.


3 czerwca 2008 - Już od 9.00 ruszamy

Jutro wielkie otwarcie. O godzinie 9.00 Multi Park W Świdnicy powita swoich pierwszych klientów.
W liczącym ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych centrum znajduje się siedem sklepów oferujących artykuły budowlane, wykończenia i aranżacji wnętrz, obuwnicze, elektroniczne oraz kosmetyki i chemię domową.
Powstały Multi Park to około 150 nowych miejsc pracy. Inwestorem obiektu jest firma Parkridge Retail Poland, a jej partnerem wykonawczym odpowiadającym za opracowanie projektu i budowę wraz z infrastrukturą - przedsiębiorstwo Condix S.A.
Zdjęcia z dzisiejszej konferencji prasowej z okazji jutrzejszego otwarcia Multi Parku - >>> zobacz


3 czerwca 2008 - THHT Strzegom 2008 w mediach

Chcesz dowiedzieć się więcej o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008? Informacje o strzegomskich zawodach można znaleźć w prasie, radiu, telewizji oraz Internecie. Patronami medialnymi Pucharu Świata są: TVP, Onet, AMS, Gazeta Wyborcza, Hator, Konie i Rumaki, Equito.pl oraz Dziennik Świdnica. W tym roku do grona tego dołączył prestiżowy miesięcznik dla biznesmenów - Manager Magazin oraz nowy magazyn o sporcie i biznesie - QS, a także Radio Zet.
Telewizja Polska już po raz czwarty będzie wspierać strzegomskie zawody. Obszerne, półtora godzinne, relacje na żywo z Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 w sobotę i w niedzielę wyemituje TVP Sport. Ponadto relacje z przebiegu zawodów ukażą się również na antenie TVP Info oraz TV Polonii.
Już teraz informacje o Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 można znaleźć na największym i najpopularniejszym portalu internetowym Onet.pl. Wśród patronów strzegomskich zawodów znalazł się również AMS - lider na polskim rynku reklamy zewnętrznej. AMS dysponuje 50 tysiącami powierzchni reklamowych. Działa w segmentach billboardów, citylightów, cityscrolli, backlightów oraz nośników wielkoformatowych typu backlight i frontlight.
Artykuły o przygotowaniach do tegorocznej edycji Pucharu Świata publikuje również Gazeta Wybrocza, największa opiniotwórcza gazeta w Polsce, a zarazem najchętniej kupowany i czytany dziennik. W tym roku po raz drugi Gazeta Wyborcza wyda specjalny dodatek "Gazeta na Puchar" poświęcony wyłącznie zawodom Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008.
W szeroką zakrojoną kampanię reklamową włączyła się również specjalizująca się w reklamie wielkoformatowej warszawska firma Hator. Nie zabrakło również branżowych patronów medialnych. Już po raz trzeci Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008 od marca bardzo skutecznie promuje gazeta - Konie i Rumaki oraz Portal Jeździecki - Equito.pl.
W świecie biznesu i sportu prestiżowe miesięczniki - Manager Magazin oraz QS. A na lokalnym rynku strzegomskie zawody wspiera portal internetowy Dziennik Świdnica, największy i najbardziej aktualny serwis informacyjnym w regionie.
Relacje z przygotowań do tegorocznej edycji Pucharu Świata można śledzić również na stronie zawodów www.worldcupstrzegom.pl. Zamieszczono tam kompleksowe informacje dla dziennikarzy, wolontariuszy, zawodników oraz wszystkich miłośników wkkw.
Wyniki Toyota Hilux Horse Trials Strzegom 2008, podobnie jak w 2006 i 2007 roku, będą relacjonowane on-line. Za pośrednictwem strony zawodów będzie można na odległość śledzić przebieg rywalizacji. W tym roku po raz pierwszy na witrynie www.WorldCupStrzegom będzie można również zobaczyć krótkie relacje filmowe z przebiegu poszczególnych konkursów.


3 czerwca 2008 - Jacek Domejko wiceministrem

Niedawno Jacek Domejko wygrał konkurs na stanowisko szefa Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jeszcze nie objął tego stanowiska a pojawiła się kolejna oferta. Tym razem jest to propozycja objęcia stanowiska wiceministra zdrowia. Taka propozycję otrzymał od ministra zdrowia - Ewy Kopacz. Teraz czeka na na decyzję premiera Donalda Tuska.
Przez wiele lat prowadził z ogromnym powodzeniem świdnicki "Latawiec". To dzięki niemu świdnicki szpital nie doświadczył problemów jakie wstrząsają innymi placówkami tego typu w kraju.
Jeśli Pan Jacek Domejko zacznie decydować o o tym jak powinna wyglądać służba zdrowia w naszym kraju to możemy być pewni, że korzystne zmiany nastąpią.


3 czerwca 2008 - "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy"

W bieżącym roku Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Świdnicy włącza się w propagowanie konkursu przeprowadzanego przez Business Centre Club przy współpracy Ministerstwa Finansów pod tytułem "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy".
Konkurs ten ma na celu wyłonienie urzędu skarbowego, który jest najbardziej przyjazny nam, przedsiębiorcom.
Świdnicka Izba kieruje do Przedsiębiorców ankietę i prosi o zwrot wypełnionej ankiety. Ankiety te przekazujemy do naszych Partnerów w BCC Loża Dolnośląska. Ankietę - pobierz, wypełnij i wyślij na ten adres lub na ten - >>> napisz


3 czerwca 2008 - Blisko do Krzyżowej

6 czerwca o godzinie 10.00 odbędzie się uroczyste otwarcie drogi Boleścin-Krzyżowa Uroczystego przecięcia wstęgi dokonają m.in.: Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł oraz Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek.
Deklaracja budowy drogi umożliwiającej bezpośredni przejazd do Krzyżowej, z drogi wojewódzkiej nr 382 złożona została przez Teresę Mazurek - Wójta Gminy Świdnica podczas obrad IX Dolnośląskiego Forum Gospodarczego w Krzyżowej. Dziś, niespełna 6 miesięcy od daty zakończenia Forum, deklaracja stała się faktem.
Budowę odcinka bezpośrednio łączącego Sołectwo Krzyżowa z drogą wojewódzką nr 382 rozpoczęto w grudniu 2007 roku Wykonawcą robót było Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. Wartość inwestycji wyniosła 1,15 mln zł. Na realizację inwestycji Gmina Świdnica otrzymała dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w wysokości 140 000 zł, a także została sfinansowana w kwocie 500 000,00 zł z kredytu inwestycyjnego z BOŚ.


3 czerwca 2008 - Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi

Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom, Urszula Jarosińska, podczas obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, odebrała Złoty Krzyż Zasługi.
Uroczystości odbyły się w sali Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Uczestniczyli w nich zaproszeni goście z Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i przedstawiciele władz jeleniogórskiego samorządu. To właśnie wtedy odznaczenie państwowe - Złoty Krzyż Zasługi - otrzymała wieloletnia i zasłużona dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Elizy Orzeszkowej w Strzegomiu - Urszula Jarosińska.


3 czerwca 2008 - Gminna Olimpiada Przedszkolaków

Jutro od godziny 9.00 na terenie boiska i sali gimnastycznej kompleksu szkolno-gimnazjalno-przedszkolnym w Pszennie odbędzie się II Gminna Olimpiada Przedszkolaków.
W programie m.in. liczne konkurencje drużynowe:
mecz" - strzały do bramek - piłka nożna na małym boisku, "Kręgielnia"- strącanie kręgli z odległości 10 metrów, "Kto szybciej, kto więcej" - przerzucanie woreczków przez siatkę na pole przeciwnika.


3 czerwca 2008 - "Na stadion o Puchar Tymbarku"

5 czerwca na stadionie piłkarskim w Świdnicy rozpocznie się dolnośląski finał VIII Turnieju Piłki Nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku".
Na Dolnym Śląsku, do Turnieju "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku", zgłosiło się ponad 1000 dziewczynek i chłopców. Najlepsi mali piłkarze, wyłonieni spośród nich podczas rozgrywek gminnych i powiatowych, przyjadą do Świdnicy. Dwie zwycięskie drużyny finału wojewódzkiego - jedna dziewcząt i jedna chłopców - wyjadą na wakacyjne obozy sportowe, w trakcie których rozegrane zostaną półfinały.
Turniej zakończy się ogólnopolskim finałem w sierpniu, w Krakowie, a jego zwycięzcy wyjadą na Wembley. Specjalnie na potrzeby Turnieju powołany został Sztab Szkoleniowy Turnieju, w skład którego weszli Trenerzy Młodzieżowych Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej: Michał Globisz, Andrzej Zamilski, Radosław Mroczkowski, Dariusz Wójtowicz. Będą oni obserwować uczestników Turnieju, by spośród nich, podczas Wielkiego Finału, wyłonić piłkarskie indywidualności.
Patronat honorowy nad Turniejem objęli: Trener Reprezentacji Polski Leo Beenhakker, UEFA Grassroots, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Orange Ekstraklasa. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym - Tymbark.


3 czerwca 2008 - Euro 2008 w wysokiej rozdzielczości

Abonenci usługi telewizji cyfrowej w Multimedia Polska będą mogli obejrzeć wszystkie mecze piłkarskich mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii w technologii HD.
Już od 7 czerwca na kanale 41 zostanie uruchomiona transmisja kanału Polsat Sport HD.
Mecze Euro 2008 w Polsce pokaże wyłącznie Polsat. Na antenie Polsatu Sport HD zobaczymy wszystkie mecze Euro 2008. W tym samym czasie będą one oczywiście dostępne również w standardowej rozdzielczości w Polsacie, Polsacie Sport oraz Polsacie Sport Extra.
Na żywo będzie można zobaczyć 27 z 31 spotkań. Cztery będą retransmitowane, bowiem rozgrywają się w tym samym czasie.
Polsat Sport HD będzie dostępny wyłącznie dla Abonentów telewizji cyfrowej Multimedia Polska. Jest to kanał premium, miesięczny abonament wynosi 7 złotych, co jest najtańszą ofertą w sieciach kablowych.


3 czerwca 2008 - "Rzuciła nożyczkami w konkubenta"

Do 2 lat pozbawienia wolności grozi 43 letniej kobiecie, która będąc pod wpływem alkoholu rzuciła nożyczkami w swojego partnera.
Policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zatrzymali 43 letnią kobietę, mieszkankę Gminy Strzegom, która będąc pod wpływem alkoholu 1,8 promila rzuciła nożyczkami w swojego konkubenta. Mężczyzna z raną kłutą prawego płuca trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Kobieta została zatrzymana do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. 2 czerwca zatrzymana została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, wobec niej zastosowany został dozór policyjny, grozi jej do dwóch lat pozbawienia wolności.


2 czerwca 2008 - "Świdnica Wśród Tytanów"

15 czerwca na stadionie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej odbędzie się blok imprez sportowych, pod nazwą: "Świdnica Wśród Tytanów".
W ramach imprezy rozegrane zostaną zawody strong - men o tytuł Mistrza Świdnicy na rok 2008, oraz zawody pokazowe najlepszych polskich strong - menów z Mariuszem Pudzianowskim na czele.
Poza konkurencjami sportowymi organizatorzy przewidują wiele dodatkowych atrakcji. Impreza ma status imprezy masowej, Przewiduje się uczestnictwo kilku tysięcy widzów. Regulamin imprezy - >>> zobacz


2 czerwca 2008 - Sesja w Strzegomiu

Kolejne posiedzenie strzegomskiej Rady Miejskiej odbędzie się już 5 czerwca o godzinie 15.00.
Radni podczas sesji obradować będą nad przyjęciem protokołu z poprzedniej sesji, zajmą się także zmianami budżetu Gminy Strzegom na rok 2008, zatwierdzą plany odnowy wsi Granica, Rogoźnica i Stanowic.
Ustalą również wysokością wynagrodzenia dla Burmistrza Strzegomia i wysokość diet radnych, oraz uchwalą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Kostrza, w gminie Strzegom.


2 czerwca 2008 - Nasze Świdnickie Euro 2008

Wczorajszy dzień na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji obfitował w mnóstwo atrakcji, jak przystało na "Dzień Dziecka". Najpierw odbył się turniej piłkarski "Nasz Świdnickie Euro 2008', w którym wzięły udział drużyny szkolne i klubowe z klas trzecich. System gier był dokładnym odzwierciedleniem rozgrywek Euro 2008. Zespoły po wcześniejszym losowaniu nosiły nazwy państw biorących udział w mistrzostwach.
Zwycięzcą turnieju została reprezentacja Chorwacji - czyli Gry I, która po wyrównanym spotkaniu pokonała 1:0 Grecję - SP 5. W meczu o miejsce trzecie Rumunia - SP 1 I wygrała również tylko 1:0 z Portugalią - Polonia-Sparta II. Miejsca od 5 do 8 zajęły drużyny: Czechy - SP 4, Francja - NSP Bliżej Dziecka, Polska - Polonia-Sparta I, Hiszpania - SP 10. Na miejscach 9-14 uplasowały się zespoły: Szwajcaria - SP 1 II, Turcja - NKSP Caritas, Niemcy - SP 6, Austria - SP 315, Włochy - SP 6, Rosja - NSP Bliżej Dziecka II. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Maksymilian Hołyszewski - Polska - Polonia-Sparta I.
Pogoda dopisała, kibice oraz rodzice również. Drużyny przyszły przygotowane, z napisami a nawet flagami państw, które reprezentowały, były nawet cheerleederki. Wszystkie zespoły na zakończenie otrzymały nagrody rzeczowe a zwycięzcy puchary i medale.
Po turnieju piłkarskim rozpoczął się Festyn na "Dzień Dziecka" z wieloma atrakcjami. Zabawę rozpoczął świdnicki kabaret, śmiesząc publiczność swoimi skeczami. Były gry i zabawy sportowo-rekreacyjne, konkursy taneczne, występy wokalne, recytowanie wierszy, pokazy strażackie i policyjne. Można było coś wygrać w loteriach fantowych, pomalować sobie na kolorowo buzie.


2 czerwca 2008 - Dni Świebodzic - coraz bliżej

W tym roku Dni Świebodzic organizowane są w czerwcu, gdyż ubiegłoroczne, wrześniowe chłody bardzo dały się we znaki świebodziczanom. Poza tym impreza zacznie się niemal równocześnie z początkiem wakacji, co zapewne jeszcze bardziej zachęci wszystkich do uczestnictwa w 3-dniowych atrakcjach.
A będzie ich sporo. Oprócz występów dzieci i młodzieży ze szkół w mieście, koncertów lokalnych zespołów amatorskich, będą wspaniałe gwiazdy. Pierwszą z nich zobaczymy już w piątek, 20 czerwca. Będzie to czeski zespół Princess. Niesamowici Czesi, będący repliką legendarnej grupy Queen, tak spodobali się mieszkańcom miasta w roku ubiegłym, że zaprosiliśmy ich ponownie.
Sobota upłynie pod hasłem rocka. Najpierw zaprezentują się lokalne formacje rockowe a potem wystąpi zespół Big Cyc, największa gwiazda tegorocznych Dni Świebodzic. Zespół właśnie w naszym mieście będzie fetował okrągły jubileusz 20-lecia istnienia, w związku z czym szykuje się wiele niespodzianek.
Niedziela tradycyjnie będzie dniem familijnym, dla całych rodzin. Będzie więc blok zabaw i konkursów dla dzieci, a przed starszą publicznością znów wystąpią strongmeni, tak jak w roku ubiegłym. Gwiazdą ostatniego dnia Dni będzie krakowski kabaret "Pod Wyrwigroszem". A na zakończenie trzydniowej zabawy zagra zespół Czerwone Gitary, w nowym, odmłodzonym składzie.
- Mam nadzieję, że tak skomponowany program tegorocznej imprezy przypadnie do gustu wszystkim mieszkańcom miasta - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


2 czerwca 2008 - Tenis ziemny gimnazjalistów

Dzisiaj w Świdnicy odbyły się Powiatowe Zawody Tenis Ziemnego szkół ponadgimnazjalnych.
W kategorii dziewcząt zwyciężyła Karolina Dec - ZSO Świdnica, drugie miejsce zajęła Paulina Grzyb - ZSO Świdnica, na trzecim miejscu uplaowała się Iwona Borcz - ZSO III Świdnica czwarte zajęła Monika Słupek - ZSO III Świdnica.
Drużynowo pierwsze miejsce przypadło ZSO Świdnica kolejne miejsca dla ZSO III Świdnica i ZSE Świdnica.
W kategorii chłopców najlepszym zawodnikiem był Piotr Kruk I LO Świdnica, kolejne miejsca zajęli - 2 Michał Szpot - I LO Świdnica, 3 Piotr Orzechowski - ZSB-E Świdnica, 4 Paweł Orzechowski - ZSB-E Świdnica.
Drużynowo: 1 I LO Świdnica, 2 ZSB-E Świdnica, 3 ZSO III Świdnica.


2 czerwca 2008 - Ambasadorowie Blubbiświata

Uczniowie klasy 4c ze Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej zostali ambasadorami Blubbiświata. (Blubbisie są to stworki, które chcą zmieniać świat na lepszy za pośrednictwem dzieci).
Dzieci wzięły udział w ogólnopolskim konkursie i zajęły w nim drugie miejsce.
Zaproponowane przedsięwzięcia bardzo spodobały się komisji oceniającej efekty działań oraz internautom, którzy głosowali na najlepsze akcje. Uczniowie, których wychowawczynią jest Ewa Grobelna na konkurs przygotowali cztery zadania a były to: zmieniamy zachowanie uczniów na przerwach na bezpieczniejsze, zmieniamy zabawy Przedszkolaków na kulturalniejsze, wszyscy czytamy i dużą przyjemność z tego mamy, czwartym zadaniem był heppening uliczny skierowany do mieszkanców miasta.
Do niektórych zadań dzieci wykonały samodzielnie i przekazały przedszkolakom gry edukacyjne pt. "Stop przemocy i agresji". Dla grup zerówkowych wykonały z kolei gry planszowe "Niezwykły świat przygód". Strona Blubbiświata - >>> zobacz


2 czerwca 2008 - Casting już 11 czerwca

Klimat rodem z Sin City, wyłącznie monologi, badanie duszy psychopatycznego mordercy.
To film, który chce zrealizować młody świdniczanin - Krzysztof Jezierski.
W marcu na stronie naszego serwisu zamieściliśmy apel, wtedy to Krzysztof szukał ludzi, którzy zechcieliby włączyć się w realizację tego ambitnego przedsięwzięcia. Takich współpracowników już ma.
Teraz potrzebuje młodych ludzi, którzy zagrają w tym filmie. Zaprasza wszystkich chętnych na casting, który odbędzie się 11 czerwca o godzinie 16.30 w Liceum Ogólnokształcącym nr 4 przy ulicy Strzelińskiej 35 w Świdnicy.
W filmie zagra trzynastu mężczyzn oraz osiem kobiet w wieku od 17 do 25 lat.


2 czerwca 2008 - "Królowa sportu" w Strzegomiu

Już po raz szósty strzegomski stadion OSiR był areną zmagań młodych lekkoatletów z gminy. Wystartowały klasy IV, V i VI wśród szkół podstawowych oraz klasy I i II w kategorii gimnazjów. Organizatorem mitingu, który odbył się w dniu 31 maja był Uczniowski Klub Sportowy "Olimpia", działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu.
Zawodnicy rywalizowali o puchary i dyplomy dla szkół oraz indywidualnie o pamiątkowe medale. Zawody zaszczycili swoją obecnością burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Wasyliszyn oraz liczne grono dyrektorów szkół. Miting zgromadził na trybunach liczną rzeszę kibiców. Po konkurencjach szybkościowych i skoku w dal na prowadzenie nieznacznie wysunęła się PSP nr 2. Jak się później okazało "dwójka" nie oddała prowadzenia do końca zawodów i po raz kolejny zdobyła cenny puchar.
Miłym zaskoczeniem była wysoka, druga lokata uczniów z Jaroszowa. Na trzecim miejscu uplasowała się "czwórka", a dalsze pozycje zajęły szkoły z Goczałkowa, Olszan i ze Stanowic. W klasyfikacji zawodników starszej grupy wiekowej najcenniejsze trofeum po raz kolejny powędrowało do Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
Nad bezpieczeństwem zawodników oraz nad przebiegiem rywalizacji przez cały czas czuwali nauczyciele wychowania fizycznego i opiekunowie oddelegowani ze szkół. Coroczny udział kilkuset zawodników w tej imprezie potwierdza dużą popularność "królowej sportu" wśród uczniów strzegomskich szkół. Rewanż już za rok.


1 czerwca 2008 - 4 czerwca - Multi Park Świdnica

Parkridge Retail Poland, inwestor parków handlowych Multi Park, ukończył już budowę swego pierwszego obiektu tej marki. W Świdnicy, przy ulicy Władysława Sikorskiego, 4 czerwca o godzinie 9.00 otwarty zostanie pierwszy Multi Park w Polsce. Budowa, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie śródmieścia, na skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta, Multi Parku trwała około 6 miesięcy - prace realizacyjne rozpoczęły się z początkiem września 2007 i trwały do marca 2008.
- Obecnie obiekt został już oddany najemcom i trwają intensywne prace wykończeniowe wnętrz sklepów- mówi Agnieszka Drucis, dyrektor marketingu i PR w Parkridge.
Multi Park Świdnica to inwestycja obejmująca 10.200 m2 powierzchni użytkowej, podzielonej pomiędzy cztery sklepy. Strategicznym najemcą powierzchni handlowej jest Leroy Merlin. Ponadto w centrum znajdą się punkty: Euro RTV/AGD, Ambra, Takko, Rossmann i Deichmann. Obiekt i jego otoczenie zaprojektowane zostały w taki sposób by do obiektu bez trudu mogli dotrzeć wszyscy klienci: piesi i zmotoryzowani. Obok wejść do Multi Parku znajdzie się parking dla klientów, liczący około 300 miejsc postojowych, ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla niepełnosprawnych.


1 czerwca 2008 - "Klimakterium... i już"

Spektakl "Klimakterium... i już" to przyjemny wieczorek z babami i dla bab, a jego wiodącym tematem jest słowo, którego na co dzień się nie wymawia.
Krystyna Sienkiewicz, Grażyna Zielińska, Elżbieta Jodłowska i Elżbieta Jarosik na zmianę z Hanną Chojnacką jako Krycha, Malina, Zosia i Pamela reprezentują znane z życia typy pań w średnim wieku.
Do świdnickiego teatru zapraszamy 16 czerwca na godzinę 19.00. Bilet w cenie 60 złotych.


1 czerwca 2008 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach o mistrzostwo ligi okręgowej padły następujące wyniki:
Piławianka Piława - Victoria Świebodzice 0:2
Grom Witków - Polonia Sparta II Świdnica 3:1
Stal Świdnica - Nysa Kłodzko 4:1
W tabeli niezagrożenie prowadzi zespół Victorii Świebodzice, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują czwarte miejsce, Stal Świdnica jest na dwunastej pozycji, a Grom Witków na 13 miejscu.


1 czerwca 2008 - Piłkarska klasa A

W dzisiejszej kolejce spotkań w piłkarskiej klasie A padły następujące wyniki:
Karolina Jaworzyna Śląska - Włókniarz Głuszyca 4:2
Górnik Boguszów Gorce - Zieloni Mokrzeszów 8:0
Unia Jaroszów - LKS Bystrzyca Górna 1:1
Skalnik Czarny Bór - Juventur Wałbrzych 2:2
Czarni Wałbrzych - Iskra Witków Śląski 5:3
Victoria II Świebodzice - Granit Roztoka 2:1
Zjednoczeni Żarów - Sudety Dziećmorowice 1:1
Gwarek Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 3:0 walkower


1 czerwca 2008 - Plany, zmiany i obrady - czyli sesja

To będzie już XXXI sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Tym razem radni i władze miasta spotkają się w środę, 4 czerwca.
A w programie obrad 9 uchwał - wśród nich aż cztery projekty dotyczą przyjęcia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jedną z ważniejszych uchwał będzie także ustanowienie hipoteki na majątku Gminy Świebodzice, stanowiącej zabezpieczenie kredytu w wysokości 5.300 000 zł, który Świebodzice zamierzają zaciągnąć na realizację nowych inwestycji w mieście.
Hipoteka zostanie ustanowiona na hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Mieszka Starego 6. Jak do tej pory żaden obiekt gminny nie był obciążony w ten sposób. Jednak w chwili obecnej banki żądają dodatkowych zabezpieczeń, stąd konieczność, aby Rada Miejska wyraziła zgodę na takie żądania ze strony potencjalnych kredytodawców.
Początek sesji - godzinie 15.30 w sali narad ratusza.


1 czerwca 2008 - Szkolenie w "Eko Bajce"

All Training - zaprasza 12 czerwca do udziału w szkoleniu dotyczącym szeroko rozumianej agroturystyki oraz możliwości i zasad pozyskiwania środków unijnych na działania inwestycyjne związane z turystyką na obszarach wiejskich. Szkolenie to odbędzie się we wzorcowo prowadzonym gospodarstwie agroturystycznym "Eko Bajka" w Bukówce (woj. dolnośląskie). Celem szkolenia jest praktyczne przygotowanie słuchaczy do prowadzenia działalności turystycznej na obszarach wiejskich oraz wskazania źródeł finansowania budowy, rozbudowy, wyposażenia obiektów turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dotacji unijnych. W trakcie szkoleń istnieje możliwość odbycia konsultacji z profesjonalistami przygotowującymi wnioski o dotację dla projektów inwestycyjnych. Szczegółowe informacje - >>> zobacz


1 czerwca 2008 - Vicemiss Regionu Wałbrzyskiego

Jowita Karbowniczek, reprezentująca Świebodzice w wyborach Miss Polonia 2008 Regionu Wałbrzyskiego, odniosła wspaniały sukces.
Sympatyczna i skromna studentka otrzymała podczas wyborów tytuł I Vicemiss oraz tytuł Miss Publiczności.
Zajęcie tak wysokiego miejsca oznacza dla Jowity dalszy etap konkursu piękności - tym razem będzie to etap wojewódzki czyli ćwierćfinały. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!


1 czerwca 2008 - Podróż przez historię ziem zachodnich

Podróż przez historię ziem zachodnich 1939-2007. Wystawa pokazuje "kamienie milowe" (albo "najważniejsze stacje") w powojennej historii tych ziem.
Nowatorska forma związana jest z pomysłem ulokowania ekspozycji w specjalnym pociągu, którego wagony służą multimedialnym prezentacjom. Specjalnie dostosowany pociąg przyjeżdża do poszczególnych miejscowości i zatrzymuje się tam na niespełna tydzień. W tym czasie można nie tylko zwiedzać wystawę, ale i uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym. Pociąg tworzy również miejsce, do którego okoliczni mieszkańcy mogą przynosić pamiątki, zdjęcia, dokumenty i skanować je na miejscu. W ten sposób mogą stać się uczestnikami historii i współtwórcami wystawy.
Wystawa jest projektem wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".
Do Świdnicy zawita w dniach od 14 - 18 czerwca. Ekspozycję będzie można obejrzeć na stacji Świdnica Miasto.


1 czerwca 2008 - Narada sołtysów

Ostatnia narada sołtysów gminy Strzegom odbyła się 26 maja. Oprócz sołtysów wzięli w niej udział - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, sekretarz gminy Sabina Cebula, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, komendant powiatowy policji Krzysztof Niziołek, komendant Komisariatu Policji w Strzegomiu Aleksander Cieślik, radny powiatu Paweł Durlik, przewodniczący Komisji ds. Wsi Tomasz Dziurla, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Marian Nayda oraz prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Stanisław Romanowicz.
Głównym tematem spotkania był stan bezpieczeństwa w gminie Strzegom. Sołtysi mieli okazję, aby porozmawiać z komendantami - Niziołkiem i Cieślikiem - o kształcie współpracy między sołectwami a policją. Już po raz kolejny apelowali o zwiększenie patroli dzielnicowych na swoich wsiach.
- Rozumiemy, że policja może zmagać się z problemami kadrowymi, dlatego na sesji zostanie złożony wniosek o wsparcie finansowe dla tej instytucji, co w efekcie oznaczać będzie dodatkowe dyżury funkcjonariuszy - mówił przewodniczący Tadeusz Wasyliszyn.
Zdanie sołtysów, w kwestii stanu bezpieczeństwa, podzielają również strzegomskie władze, które zadeklarowały dofinansowanie zakupu radiowozu dla policji. - Samorząd chce uczestniczyć w pracy policji. Ponadto robimy wszystko, aby rozbudować Straż Miejską, która będzie z nią współpracowała - podkreślał burmistrz Lech Markiewicz.


1 czerwca 2008 - Mistrzostwa w Maratonie MTB

Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa górskiego, jeśli chcesz znów poczuć smak sportowej rywalizacji, jeśli chcesz poznać bajkowe okolice Kotliny Kłodzkiej, jeśli chcesz latem zjechać po narciarskich stokach, jeśli po prostu chcesz aktywnie spędzić z rodziną wakacyjną niedzielę - to te Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka (Fisha) są dla Ciebie.
Mistrzostwa odbędą się 24 sierpnia w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju. Jeśli chcesz wystartować? - zapisz się25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma