31 lipca 2008 - "Krąg" w Zacatecas - kolejny dzień

29 i 30 lipca - kolejne dni pobytu zespołu Krąg w Zacatecas w Meksyku na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym. 29 lipca dajemy pierwszy występ na scenie teratu Seguro Social. To odpowiednik naszego teatru miejskiego. Położony jest bardzo blisko od naszego hotelu, ale musimy zabrać stroje, więc przewozi nas autokar. Występujemy w jednym bloku z kolejnym zespołem z Zacatecas - Tonantzin i grupą z San Luis Potosi. W garderobie znów szał wspólnych fotek. Prawdziwym idolem młodych Meksykanek zostaje Tymek - jego blond włosy są czymś tu niezwykłym. Seria zdjęć, potem autografy na folderach zespołu.
Czas na występ. Zaczynamy od poloneza, kończymy na bloku Lublin. Publiczność daje nam odczuć, że nasz występ bardzo się podoba.
Kolejny dzień zaczynamy wcześniej niż zwykle. O ósmej zbiórka i przebrani w festiwalowe koszulki jedziemy do oddalonego o kilkanaście kilometrów Museo Ecoturistico de Zoquite niedaleko Guadelupy. Stare zdjęcia, okazy fauny i flory, kolekcje starych maszyn rolniczych.
Potem uczestniczymy w uroczystym korowodzie wszystkich uczestników festiwalu. W czymś, co przypomina nasze ogrody botaniczne, każda z grup sadzi drzewko. W uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz stanu, regionu i miasta.
Mamy wreszcie możliwość pooglądać "prawdziwy Meksyk". Nie odpuszczamy sesji zdjęciowych przy wielkich opuncjach. Potem kolejna niespodzianka. Jedziemy do największej w Ameryce wytwórni piwa - firmy Corona. Nie zwiedzamy jednak fabyki. Obok niej istnieje wspaniały kompleks rekreacyjny, z boiskami, alejkami, zielonymi ogrodami. Zazdrościmy trochę kolegom z innych grup udziału w rozgrywkach sportowych, ale dziś to my zaczynamy występy i nie możemy się przemęczać - jest upał, nie odmawiamy sobie jednak małej degustacji meksykańskiego specjału z pianką. Oczywiście tylko pełnoletni.
Wieczorem - znów występ w teatrze. Nasza ulubiona wiązanka do muzyki Golców wychodzi perfekcyjnie. Cieszymy się my, cieszy publiczność. Nagrodą jest wieczorna dyskoteka w hotelu. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz>


31 lipca 2008 - Będą mieszkania przy Świerkowej

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że wydanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy dla firmy Blackrock Properties było właściwe. Sprawa dotyczy budowy budynków wielorodzinnych przy ul. Świerkowej. A tej sprzeciwiali się mieszkańcy domów sąsiadujących z planowaną inwestycją.
- Samorządowe Kolegium uznało, że wszelkie wymogi inwestor spełnił. Również miasto wzięło pod uwagę argumenty mieszkańców, wobec czego decyzja prezydenta została podtrzymana - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. - Decyzja SKO oznacza, że inwestor może starać się o pozwolenie na budowę i ruszać z pracami. Jest to o tyle ważne, że Blackrock Properties chce w Świdnicy wybudować galerię, jednak z uwagi na toczące się prace nad dokumentami planistycznymi nie może jeszcze zrealizować tej inwestycji. Wierzę, że sprawdzi się przy okazji realizacji projektu przy ul. Świerkowej.
Nowych mieszkań w Świdnicy brakuje, więc jest to dobra wiadomość dla mieszkańców.
W swojej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze zaznaczyło, że decyzja jest ostateczna. Co prawda służy od niej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale wyłącznie pod zarzutem naruszenia prawa lub interesu prawnego. Ewentualna skarga nie blokuje jednak działań inwestora.


31 lipca 2008 - Ścieżka jak z bajki

Samorząd Świebodzic w porozumieniu z dyrekcją Książańskiego Parku Krajobrazowego zamierzają odrestaurować niezwykle malowniczą trasę spacerową wiodącą z dzielnicy Pełcznica do Starego Książa. Trasa wiedzie urokliwym wąwozem rzeki Pełcznicy, a po drodze mamy przejścia wykute w skale, mosty zawieszone tuż nad rzeką. Zaraz na początku szlaku, jeszcze na terenie Świebodzic, możemy zobaczyć ponad 500-letni cis. I tu małą ciekawostka - mieszkańcy znają go jako "Bolka" tymczasem jak się okazało, drzewo jest osobnikiem żeńskim i wypadałoby teraz zmienić jego nazwę na... "Bolkówna".
W poniedziałek burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z dyrektorem Parków, Leszkiem Mazurem, przespacerowali się całą trasą aby sprawdzić dokładnie, co i w którym miejscu trzeba zrobić.
- Uważam, że to jedna z najpiękniejszych ścieżek spacerowych wiodących ze Świebodzic w kierunku Książa - mówi burmistrz Kożuchowicz. - Koniecznie należy ją jak najszybciej oczyścić z wiatrołomów, zabezpieczyć te miejsca, w których ścieżka niebezpiecznie się zwęża. Na pewno postaramy się oczyścić teren wokół naszej wiekowej "Bolkówny", ustawić odpowiednie tablice informacyjne. Tuż za budynkiem, zwanym "Bajką" planuje się odbudowę kładki przez rzekę, która została niegdyś zniszczona przez wezbrane wody Pełcznicy.
Tym, którzy jeszcze nie wędrowali nigdy tą trasą, już dziś polecamy wycieczkę. Spacer trwa mniej więcej godzinę, wyjście na szlak znajduje się w dzielnicy Pełcznica, obok budynku "Bajki". Trasa wiedzie z biegiem Pełcznicy, należy kierować się żółtym szlakiem. Dojdziemy nią do ruin Starego Książa, skąd roztacza się przepiękna panorama na nowy zamek, Wałbrzych a także wąwóz Pełcznicy.


31 lipca 2008 - Świdnica pamięta o powstańcach

W piątek, 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 zawyją syreny alarmowe, a na budynkach urzędów i innych instytucji oraz na placu Grunwaldzkim zostaną wywieszone flagi narodowe.
W ten sposób Świdnica upamiętni mijającą 1 sierpnia 64. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Ogólnopolska akcja ma przypomnieć Polakom, że Powstanie Warszawskie było ostatnią próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem jednej okupacji - niemieckiej przez drugą - sowiecką.
Apelujemy do świdniczan i kierowców, by o godzinie 17.00 na minutę się zatrzymali.


31 lipca 2008 - Remont zakończony

Zakończył się remont nawierzchni drogi powiatowej na odcinku od Piotrowic Świdnickich do Jaworzyny Śląskiej. Remont polegał na położeniu nawierzchni tzw. mikrodywanika w technologii cienkich warstw na zimno.
- "Jest to nowoczesna metoda, którą stosujemy przy remontach nawierzchni. Wytwarzanie mieszanki mineralno-emulsyjnej, tworzącej dywanik, odbywa się na drodze w jednym ciągu technologicznym, przy pomocy maszyny samobieżnej. Nie ma tu konieczności podgrzewania składników, co ułatwia cały proces." - mówi Marek Olesiński, dyrektor SDPŚ.
Ta metoda ma wiele zalet. Przede wszystkim przedłuża trwałość istniejącej nawierzchni i poprawia jej cechy powierzchniowe poprzez między innymi zwiększenie "szorstkości". Co więcej nie jest uciążliwa dla kierowców. Prace na drogach bowiem powodują minimalne utrudnienia w ruchu.
- "Dzięki realizacji inwestycji tą metodą już niespełna po pół godzinie można po odnowionej nawierzchni jeździć samochodami." - dodaje dyrektor Marek Olesiński.
Całkowity koszt remontu nawierzchni pochłonął ponad 226 tysięcy złotych z budżetu powiatu.


31 lipca 2008 - Hejnał dla Strzegomia

Wiele polskich miast ma swój własny, oryginalny hejnał. Jest szansa, aby Strzegom znalazł się wśród nich.
10 lipca ponownie został uruchomiony zegar na wieży ratuszowej strzegomskiego magistratu. - Szczecińska firma, która zakładała nowy mechanizm zegara, zainteresowała nas jednocześnie kupnem mechanizmu wygrywającego hejnał, który miałby rozbrzmiewać z wieży naszego ratusza - tłumaczy burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
- Zaproponowano, aby bezpłatnie przez okres miesiąc wypróbować hejnał i jeśli zostanie on zaakceptowany przez strzegomian, rozważyć zakup takiego mechanizmu na stałe - mówi burmistrz.
Wygrywana obecnie melodia została wybrana spośród kilku zaproponowanych przez firmę, jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości z wieży będzie rozbrzmiewał hejnał skomponowany specjalnie dla naszego miasta.
Autorem takiej melodii jest strzegomianin Krzysztof Wtorkiewicz. Jego hejnał był już niejednokrotnie prezentowany podczas różnego rodzaju uroczystości, jednak jak na razie nie miało okazji poznać go większe grono strzegomian. Być może w najbliższym czasie to się zmieni. Dodajmy jeszcze, że własny hejnał to doskonała promocja dla miasta, dlatego liczmy, że wpisze się on w naszą rzeczywistość już na stałe.


31 lipca 2008 - Szykują się na IV ligę

Trwają prace na stadionie Miejskiego Klubu Sportowego "Victoria" w Świebodzicach. Klub przygotowuje się do rozgrywek w IV lidze, do której udało się w poprzednim sezonie wywalczyć wymarzony awans. To z kolei wiąże się z zapewnieniem odpowiednich warunków podczas rozgrywek. Dlatego świebodzicki stadion zyskał nowe ogrodzenie oraz specjalną klatkę dla kibiców przyjezdnych.
Wkrótce mają się tu także pojawić łapacze do piłek, Klub zamierza także zakupić nowe urządzenie do malowania linii na murawie. Prace ziemne, budowę ogrodzenia oraz klatki dla kibiców finansuje budżet miasta. Koszt to 54 tysiące złotych.


31 lipca 2008 - "Uczeń na wsi"

Wójt Gminy Świdnica informuje, że Zarząd PFRON podjął uchwałę w sprawie realizacji programu pn. " Uczeń na wsi" - pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko - wiejskie". Program realizowany jest w dwóch obszarach A i B.
Obszar A adresowany jest do osób niepełnosprawnych, posiadających ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, pobierających naukę w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej (z wyłączeniem szkoły policealnej ) mających stałe zameldowanie na terenie gminy wiejskiej.
W ramach obszaru A możliwe jest otrzymanie dofinansowania za środków Funduszu na: zakup przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, pokrycie kosztów uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej, pokrycie wydatków związanych z dostępem do internetu (instalacja, abonament), kursy doszkalające w zakresie programu nauczania oraz kursy językowe, wyjazdy organizowane w ramach zajęć szkolnych, pokrycie kosztów typ: czesne, zakwaterowanie i dojazd do szkoły uczniów uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych.
Wnioski o dofinansowanie kosztów nauki należy składać w Gminnym Zespole Oświaty w Świdnicy przy ul. Głowackiego Nr 4 (pok. 301, II piętro) do 30 września 2008 roku.


30 lipca 2008 - Ratownik ze Świdnicy w Berlinie

Dziś, 30 lipca w mistrzostwach świata ratowników "Rescue 2008" w Berlinie bierze udział świdniczanin, Krzysztof Werner. Wyjazd zawodnika na trwające do niedzieli mistrzostwa wsparło miasto. Oprócz świdniczanina w mistrzostwach weźmie udział blisko 600 zawodniczek i zawodników z 60 krajów.
- Udział w zawodach ratowniczych jest kosztowny, dlatego mój wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wielu sponsorów, również miasta Świdnica. Na co dzień studiuję we Wrocławiu, ale pochodzę ze Świdnicy, a w wakacje pracuję jako ratownik na świdnickim basenie. O jak najlepsze miejsce będę walczył również dla Świdnicy - mówi Krzysztof Werner.
Świdniczanin jest członkiem Wrocławskiej Drużyny Ratowniczej. Od kilku lat ostro trenuje co przynosi efekty. W ubiegłym sezonie znalazł się w finale mistrzostw Europy w ratownictwie na Teneryfie, gdzie zajął IV miejsce.


30 lipca 2008 - Dofinansowania do zakupu podręczników

Wójt Gminy Świdnica informuje, że rodzice i prawni opiekunowie dzieci, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 351 złotych netto są uprawnieni do otrzymania dofinansowania do zakupu podręczników (kl. 0, I, II, III szkoły podstawowej).
Dofinansowanie zakupu podręczników będzie wynosić:
dla dzieci rozpoczynających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkole - do kwoty 70 złotych, dla uczniów klas I szkół podstawowych oraz uczniów klas I ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia - do kwoty 130 złotych, dla uczniów klas II szkół podstawowych oraz uczniów klas II ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia - do kwoty 150 złotych oraz dla uczniów klas III szkół podstawowych i uczniów klas III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia - do kwoty 170 złotych.
Wnioski o dopłatę będzie można składać w miesiącu wrześniu w szkołach lub przedszkolach, do których uczęszczają dzieci.


30 lipca 2008 - Mają swoje piłkarskie mistrzostwa

Jutro, ze Świdnicy wyrusza jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę. Pątnicy przejdą trasę już po raz piąty, a Świdnica chce przy tej okazji promować miasto. Pielgrzymi na szlaku będą dbali nie tylko o rozwój duchowy, nie zapomną też o duchu walki. Po całym dniu wędrowania reprezentanci poszczególnych grup założą sportowe stroje i będą biegać za piłką, bo w trakcie pielgrzymki rozgrywany będzie specjalny turniej. Miasto dla pielgrzymów i zawodników ufundowało specjalne stroje.
- W tym roku piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyrusza już po raz piąty. Aby podkreślić ten pierwszy jubileusz, przygotowaliśmy dla wszystkich wędrujących w świdnickiej grupie koszulki. Natomiast dla sportowców, którzy będą walczyć o puchar głównego przewodnika w piłce nożnej, mamy charakterystyczne stroje piłkarskie. Cieszy nas fakt, że pomimo wysiłku pielgrzymi wezmą udział w rozgrywkach. To pokazuje, że młodzi świdniczanie nie boją się wyzwań i są otwarci na ciekawe pomysły. To doskonała okazja, by o Świdnicy dowiedzieli się również mieszkańcy miejscowości odwiedzanych przez pielgrzymów - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Wręczenie strojów zaplanowano w czwartek, 31 lipca pod koniec mszy świętej, po której pielgrzymi wyruszą na trasę. Mszy, która rozpocznie się o godzinie 10.00 w katedrze świdnickiej, przewodniczyć będzie biskup świdnicki, Ignacy Dec.


30 lipca 2008 - Wystawa

Piotr Studnicki, od września uczeń klasy I Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zaprezentuje swoje prace plastyczne na wystawie autorskiej zatytułowanej "Malowane sercem". Wystawę tę można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy w holu Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na II piętrze od 1 sierpnia do 10 września 2008 roku.
Młody artysta zaprezentował prace o różnej tematyce, od zabytków i architektury miasta Świdnicy, aż po pejzaże.
Prace wykonał w technice linorytu, batiku, akwareli oraz pasteli suchych i olejnych. Powstały one pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej, nauczycielki plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy.


30 lipca 2008 - Dowóz uczniów

Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy poszukuje opiekunów dowozów szkolnych dla uczniów dojeżdżających do gminnych placówek oświatowych w Lutomi Dolnej i Witoszowie Dolnym na rok szkolny 2008/2009.
Zainteresowanych prosimy o złożenie oferty pracy w Gminnym Zespole Oświaty w Świdnicy, ulica Głowackiego 4, pokój 300.
Bliższych informacji udziela pracownik Gminnego Zespołu Oświaty - telefon 074 852 30 67 wewnętrzny 301 lub 323.


29 lipca 2008 - Viva la Polonia!

28 lipca, trzeci dzień pobytu zespołu Krąg w Meksyku. Po bardzo intensywnej niedzieli - długa próba, kilkugodzinna defilada inauguracyjna, a potem wieczorna prezentacja na scenie - odpoczywamy. Mamy wreszcie okazję na piewszę wizyte w mieście "po cywilnemu". Ruszamy do zabytkowego centrum, robimy pierwsze zakupy. Widokówki do domu, pamiątkowe koszulki, a przede wszystkim - kolorowe sombrera.
Ludzie na ulicach życzliwi, otwarci, pytają skąd pochodzimy, kiedy występujemy. Chcą zobaczyć nas na scenie.
Zatrzymuje nas fotoreporter lokalnej gazety, przechodnie proszą o wspólne zdjęcia. W sklepie z regionalnymi specjałami częstują nas słodyczami i miejscowym serem, przypominającym nieco nasz oscypek. Podchodzi do nas mieszkaniec Guadelupy, w której wystepujemy za kilka dni. Wie, że tam bedziemy, obiecuje prezent dla zespołu.
Po obiedzie chwila siesty i przygotowania do wieczornego występu. Pierwszy raz zaprezentujemy pełny program. Trzeba przygotować wszystkie kostiumy, dziewczęta robią makijaże, zainspirowane nieco tym, co przygotowują meksykańskie koleżanki.
I wreszcie nasze wyjście na scenę. Prezentujemy się na przemian z miejscowym zespołem Tonantzin. Ruszamy polonezem, a w glośnikach rozbrzmiewa piękna muzyka Wojciecha Kilara. Potem mazur i biegniemy szybko do namiotu za scena przygotować się do kolejnego wyjścia. Pełna wersja krakowiaka budzi aplauz tłumu, my dajemy z siebie wszystko. Potem znowu szybko za scenę, bo przed nami Lublin - wiązanka tańców wschodnich, przygotowana specjalnie na festiwal w Zacatecas. I ostatnia zmiana - przygotowujemy się do kujawiaka i oberka. Nasze ostatnie wyjście znów owacyjnie przyjęte przez kilkutysięczną publiczność.
Viva Polonia ! - krzyczą. Viva Mexico ! - nie pozostajemy dłużni. Wspólny ukłon z meksykańskimi kolegami i schodzimy ze sceny zadowoleni i szczęśliwi, choć nieco zmęczeni. Zmęczenie jednak szybko mija, gdy okazuje się, że pod sceną czekają na nas Meksykanie, by zrobić wspólne zdjęcia. Czeka na nas ekipa miejscowej telewizji, a Tymek Lipiński płynną angielszczyzną opowiada o polskich tańcach i naszych wrażeniach z pierwszych dni pobytu. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz>


29 lipca 2008 - Pokazać walory parku

To jeden z głównych celów Seminarium Parkowego w Morawie - jaki wymieniali podczas wczorajszej konferencji jego organizatorzy. Seminarium odbędzie się w pierwszy weekend października, ale już teraz rusza program naboru chętnych do udziału w nim. Przypałacowy Park w Morawie k/Strzegomia jest pod ochroną konserwatora zabytków. Niektóre okazy drzew liczą nawet po 250 lat, zostały posadzone jeszcze przed budową samego pałacu. Zdecydowana większość ma około 130 lat, czyli tyle ile park. Jest sporo drzew w wieku 60-70, są to dzikie "samosiejki", które przytłaczają i zasłaniają stare okazy.
- Chcemy pokazać historyczne walory parku oraz odsłonić łąki i wyeksponować jego najciekawsze okazy. Dlatego konieczne będzie wycięcie około 1000 krzewów oraz drzew, które nie zostały posadzane przez założycieli parku - wyjaśniał Ekkehard Brucksh, emerytowany Główny Konserwator Parku Muzakowskiego. Pomysłodawcy projektu zakładają obok prac porządkowych w samym parku również edukację.
- Fachowcy będą współpracować z mieszkańcami z okolicy, zależy nam, żeby pokazać i nauczyć, jak należy dbać o historyczne parki. My przyjeżdżamy rzadko, a o park trzeba dbać cały czas - komentował Claudius Wecke, Menager Projektu.
Seminarium parkowe w Morawie finansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, a jego realizację wspiera Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Regionu Księcia Pücklera. Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu. Na szklaku parków po polskiej stronie są Kliczków, Iława, Łomnica, Łęknica, Żary oraz Żagań.
W seminarium w Morawie w dniach 3-5 października weźmie udział około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby ze Strzegomia i okolic. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Dodatkowe informacje dla chętnych do wzięcia udziału w seminarium - telefon 074 8549730, email - >>> napisz


29 lipca 2008 - "Słoneczne biwaki" dobiegają końca

Od 1 lipca na terenie strzegomskich basenów trwa akcja letnia 2008 "Słoneczne biwaki nad wodą". Akcja, organizowana przez Strzegomskie Centrum Kultury, skierowana jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Strzegom, z rodzin o niskim statusie materialnym.
Program finansowany jest ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Strzegom. Akcja potrwa jeszcze do końca tego tygodnia. Organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział w sumie około 1550 dzieci.
Podczas animacji gier i zabaw promowany jest zdrowy styl życia i umiejętność zabaw w grupie. W ramach zadania odbywają się również różnego typu konkursy sprawnościowo-zręcznościowe, zabawy sportowe, które zwracają uwagę na zdrowie fizyczne i psychiczne najmłodszych.
Trzygodzinne zajęcia podzielone są na bloki - zabawy w wodzie i zabawy na murawie. Animacje gier i zabaw są tak przygotowane i dobrane do grup wiekowych, aby wskazać zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, jak można bezpiecznie spędzać czas podczas wakacji.


29 lipca 2008 - Koncerty gitarowe

Dzisiaj w Fundacji "Krzyżowa" Dla Porozumienia Europejskiego rozpoczęły się koncerty gitarowe. Koncerty odbywają się w ramach "Letniego Kursu & Konkursu Gitary - Krzyżowa 2008" i potrwają do 6 sierpnia.
Wystąpią między innymi: Juan Francisco Ortiz (Francja), Luca Allievi (Włochy), Uli Klingler (Niemcy, Jozsef Eotvos (Węgry), Laurent Boutros (Francja), Omar Cyrulnik (Argentyna), Antonello Lixi z Orkiestrą Gitarową. Wstęp na wszystkie koncerty w Krzyżowej jest wolny. Terminarz koncertów - >>> zobacz>


29 lipca 2008 - Wystawa i spektakl

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza w 64. rocznicę Powstania Warszawskiego na oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej "Jaworzyna Śląska - miasto kolei - dawniej i dziś". Otwarcie wystawy odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 17.00.
Po otwarciu wystawy rozpocznie się przedstawienie teatralne Zbigniewa Jerzyny "Iskrą tylko" w wykonaniu Teatru Bezdomnego z Żarowa.
Wstęp jest wolny dla wszystkich chętnych.


29 lipca 2008 - "Miasto Dzieci"

Zapraszamy do wzięcia udziału w "Mieście Dzieci" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Jest to projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Rozpoczyna się 3 sierpnia a kończy 15 sierpnia, podczas, którego dzieci wcielają się w rolę dorosłych, opiekunowie natomiast są ich przewodnikami po dorosłym świecie.
Angażowani w tę grę są przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokażą dzieciom tajniki ich zawodów, a jednocześnie każde dziecko będzie mogło spróbować swoich sił. Na dużym terenie Muzeum rozkładane jest "Miasto Dzieci" ze stoiskami sklepików, rzemieślników, urzędów i zaczyna żyć swoim życiem.
Miasto Dzieci przeznaczone jest dla obywateli w wieku od 7 do 14 roku życia gdzie od godziny 10.00 do 16.00 młodzi obywatele otrzymują możliwość pracy i uczestniczenia w zajęciach w specjalnie dla nich stworzonych urzędach, kawiarniach, bankach, szpitalu, redakcji gazetki albo poczcie. Udział w projekcie dzieci jest bezpłatny.
Poszukujemy dorosłych wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad dziećmi lub też wspomóc tę inicjatywę. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej telefon - 0-74 856-43-30, 692-407-806


28 lipca 2008 - Muszkieterowie budują place zabaw

Świdnica uplasowała się na czele listy polskich miast, w których powstaną pierwsze Place Zabaw Muszkieterów. Dzięki współpracy właścicieli miejscowego Intermarché, Doroty i Jacka Trajderów oraz władz lokalnych, dzieci będą się mogły bezpiecznie bawić na zjeżdżalniach i huśtawkach w parku Ułanów już na początku sierpnia.
- Plac zabaw nie jest zwyczajnym miejscem. To również sposób na integrowanie się dzieci i nauka zabawy w grupie. Ważne jest aby rozwój dziecka odbywał się w bezpiecznych warunkach. Dlatego postanowiliśmy w ciągu pięciu lat wybudować place zabaw we wszystkich miastach gdzie znajdują się sklepy Intermarché i Bricomarché - mówi Dorota Trajder - właścicielka Intermarché w Świdnicy. Dla wielu dzieci, zwłaszcza dla tych z miejskich aglomeracji place zabaw są często jedynym miejscem aktywności ruchowej. W wielu miastach, miasteczkach zamiast placów zabaw straszą pamiętające jeszcze czasy PRL-u przerdzewiałe huśtawki, niebezpieczne zjeżdżalnie i porośnięte trawą piaskownice.
Akcja Społeczna Place Zabaw - Muszkieterowie prowadzona jest we współpracy z samorządami lokalnymi. Muszkieterowie swoje place zabaw będą budować na placach i terenach zielonych należących do gmin. Fundacja Muszkieterów finansuje zakup urządzeń i montaż placów zabaw, a władze lokalne dają teren pod plac, a także przejmują nad nim pieczę i konserwację.


28 lipca 2008 - Wielka parada

Wczoraj na XIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Zacatecas w Meksyku odbyła się defilada inauguracyjna, w której wzięli udział wszyscy zaproszeni na festiwal, w tym i my - Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg. Przez godzinę na miejsce zbiórki przyjeżdżały autokary, z których wysypywał się kolorowy tłum. Niestety, obowiazywał porządek alfabetyczny i w tej gigantycznej kolejce znaleźliśmy się niemal na końcu. Za nami między innymi Wenezuela i zespół z regionu Veracruz.
Wreszcie ruszamy i im dalej idziemy, tym bardziej oczy otwierają się nam ze zdumienia. Wędrujemy uliczkami w stronę historycznego centrum. To okolo 2 kilometrów. Im bliżej, tym tłum coraz gęstszy. Ludzie są nie tylko na chodnikach, ale balkonach, a nawet na dachach. Przy muzyce kapeli tańczymy kroki krakowiaka.
"Polonia! Polonia!" słychać na każdym kroku. Co kilkaset metrów spiker przedstawia każdy z zespołów. Po hiszpansku opowiada o osiągnięciach zespołu. Co chwilę ktoś prosi o zdjęcie, dzieci dołączają do nas w tańcu. Atmosfera niesamowita. Widzów może 100 tysięcy.
To nie koniec zdarzeń. Na wielkiej scenie w centrum miasta czas na krótkie, kilkuminutowe prezentacje. Znów prawo alfabetu każe nam odczekać sporo czasu. Na scenę wchodzimy około 22.30. Ale krakowiak wypada wspaniale. Znów zbieramy wielkie brawa.
Zmęczeni, ale pełni wrażen wracamy do hotelu. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz>


28 lipca 2008 - Gala Boksu Zawodowego w Świebodzicach

7 sierpnia o godzinie 20.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbędzie się wielka Gala Boksu Zawodowego. W ringu zobaczyć będzie można m.in. mistrza świata TWBA w wadze ciężkiej - Mariusza Wacha i mistrza Intercontinental WBF - Romana "Lwie Serce" Shkarupę. Walkę wieczoru w obronie tytułu mistrza Świata TWBA w wadze super średniej stoczy Piotr "Wilk" Wilczewski. Tym samym pięściarze Andrzeja Gmitruka wracają na polski ring, i to zaledwie dwa tygodnie po występie w chicagowskim Aragon Ballroom. Po kilku dniach odpoczynku wznowili treningi.
Gala boksu zawodowego w Świebodzicach już 7 sierpnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6. Start o godzinie 20.00.
Przedsprzedaż biletów w Wodnym Centrumum Rekreacji przy ulicy Mieszka Starego 8, w Świebodzicach w godzinach 7.00 - 22.00 oraz sekretariacie OSiR w godzinach 8.00 - 15.00 a w dniu imprezy w kasach Hali Widowiskowo - Sportowej w godzinach 9.00 - 20.00.


28 lipca 2008 - Wyprzedaży ciąg dalszy

W Parku Handlowym Auchan Bielany przy ul. Francuskiej we Wrocławiu rozpoczął się drugi etap wyprzedaży. Rabaty sięgają już nawet 80%. Warto zatem jak najszybciej wybrać się na zakupy, aby zapolować na atrakcyjne towary jeszcze przed zakończeniem akcji wyprzedażowej.
To już ostatnie chwile na decyzję w sprawie kończącego wakacyjny sezon wyjazdu w góry lub nad morze.
W ramach przygotowań warto udać się do butików Parku Handlowego Auchan Bielany, które jeszcze bardziej obniżyły ceny wyprzedawanej kolekcji letniej. Zakupów lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę, gdyż okazyjnych produktów jest coraz mniej. Wybierając się tam w najbliższym czasie można upolować atrakcyjne towary w cenach niższych nawet do 80%.


28 lipca 2008 - Urząd po remoncie

Budynek Urzędu Miejskiego w Strzegomiu przeszedł metamorfozę. Stał się prawdziwą wizytówką miasta.
Wszystko to za sprawą, przebiegającego w dwóch etapach remontu, który polegał na wymianie dachu oraz remoncie tarasu i elewacji. Teraz magistrat wyróżnia elewacja w różnych odcieniach żółci i zieleni, która cieszy wzrok nie tylko mieszkańców, ale i odwiedzających miasto.
Warto również wspomnieć, że po remoncie na atrakcyjności zyskał także taras magistratu, na którym, odprawiona została msza św. z okazji obchodów Bożego Ciała.
Natomiast całkowita wymiana dachu definitywnie zakończyła problem związany ze spadającymi dachówkami. Teraz budynek Urzędu Miejskiego doskonale koresponduje z historyczną zabudową miasta, stając się jednocześnie jego prawdziwą wizytówką.
Wykonawcą inwestycji było, wyłonione z przetargu, strzegomskie przedsiębiorstwo PPHU Krzysztof Sobol.


28 lipca 2008 - Odwiedziły Aquapark

Wydawać by się mogło, że tradycyjne już wyjazdy naszych dzieci na basen, nie cieszą się już wielkim zainteresowaniem, jednak jak się okazuje, nic bardziej mylnego. W tym roku dzieciaki z Gminy Żarów odwiedziły Aquapark w Świebodzicach. Wyjazd okazał się wspaniałą atrakcją dla wszystkich milusińskich. Zjeżdżalnie i basen zostały zdominowane przez 48-osobową grupę.
"Dzieciaczki czuły się jak przysłowiowe rybki w wodzie. My w podzięce dostaliśmy największy skarb, uśmiechnięte buzie naszych milusińskich" - mówi Anita Denes-Ziemkiewicz, kierownik OPS.
"Wycieczka zorganizowana została w ramach zajęć rekreacyjno - sportowych, finansowanych ze środków budżetu gminy Żarów przeznaczonych na profilaktykę dzieci - podopiecznych świetlic środowiskowych" - dodaje pani Anita.
I choć wycieczka na basen jest już przeszłością, to dzieci nie narzekają na nudę. Codziennie spotykają się w pobliżu swoich świetlic, gdzie opiekunowie organizują dla nich: gry, zabawy, zajęcia plastyczne, konkursy. W planach są również wycieczki rowerowe, które pozwolą małym mieszkańcom dokładniej poznać tereny, na których mieszkają.
I mimo, że trwają wakacje, to dzieci chętnie spędzają swój wolny czas w świetlicach. "To nasz drugi dom" - mówią.


28 lipca 2008 - Międzyrzecze ma nową drogę

Jeszcze tylko kilka dni i długo oczekiwany remont dróg powiatowych w miejscowości Międzyrzecze dobiegnie końca. Ich stan znacznie się pogorszył, gdy dwa lata temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ustanowiła tam objazd z drogi krajowej nr 5 na czas remontu ronda w Strzegomiu.
- "W grudniu 2006 r. skierowano na ten odcinek objazd z drogi krajowej nr 5. Ruch był bardzo natężony. Codziennie mnóstwo tirów przejeżdżało tą drogą powiatową i nawierzchnia tego nie wytrzymała. W wielu miejscach została poważnie uszkodzona." - wyjaśnia Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Marek Olesiński.
W efekcie drogi te musiały przyjąć wówczas olbrzymi ruch, na który nie były przygotowane. Remont dróg powiatowych nr 943D i nr 2884D obejmuje położenie nowej nawierzchni z betonu asfaltowego na długości 1220 metrów, ścięcie skarpy na łuku drogi i poszerzenie jezdni w miejscu ścięcia tej skarpy, przebudowę przepustu oraz ścięcie i uzupełnienie poboczy. Zakończenie prac zaplanowano na 31 lipca br. Większe i bardziej złożone prace potrwają jednak do soboty. Koszt remontu opiewa na kwotę 448.120 zł i w całości pokryty zostanie z budżetu Powiatu Świdnickiego.
-"Teraz mieszkańcy tej miejscowości będą mogli zapomnieć o tamtych utrudnieniach i jego skutkach." - cieszy się Dyrektor Marek Olesiński.


28 lipca 2008 - Wicemarszałek na lotnisku

Piotr Borys, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, spotkał się w poniedziałek rano na terenie lotniska w Świebodzicach z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem oraz prezesem Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej Jerzym Siatkowskim. Wizyta jest efektem zainteresowaniem samorządu województwa budową lotniska dyspozycyjnego. Władze Świebodzic oraz Aeroklubu próbowały przez półtora roku namówić do stworzenia spółki międzygminnej lokalne samorządy. Dziś szukają partnera prywatnego, bo zarówno burmistrz Kożuchowicz jak i prezes Siatkowski nie mają wątpliwości, że lotnisko w Świebodzicach jest potrzebne całemu regionowi.
Wicemarszałek chciał zobaczyć, jak wygląda obiekt, jakie poczyniono już na nim inwestycje - tylko w tym roku Aeroklub zainwestował tu blisko 400 tysięcy złotych. Na razie niczego nie obiecywał, zadeklarował jednak przedstawienie sprawy Zarządowi Województwa.
- Spotkanie było pierwsze, ale nie ostatnie, z tego co na razie zadeklarował wicemarszałek, temat funkcjonowania lotniska w Świebodzicach jest dla samorządu województwa interesujący - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Trudno na razie mówić o jakichkolwiek konkretach, choć wicemarszałek nie ukrywał, że spróbuje pomóc inwestycji w kwestii znalezienia chociażby źródeł finansowania zewnętrznego - dodaje burmistrz. - Padła też propozycja powrotu do rozmów z samorządami na temat wspólnego finansowania lotniska.


28 lipca 2008 - Wiele miejsc, jeden cel

W Gminie Żarów funkcjonują trzy świetlice środowiskowe, zlokalizowane w Siedlimowicach, Zastrużu i Mikoszowej oraz świetlica o charakterze socjoterapeutycznym w Mrowinach, pod nazwą "Dziupla Kanarka".
W trakcie spotkań, podopieczni świetlic pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry uczą się, bawią i zdobywają nowe umiejętności. W ciągu kilku godzin tygodniowo dzieciaki poznają alternatywne formy spędzania wolnego czasu, rozwijają twórczość a także uzyskują pomoc w nauce. Opiekunowie starają się rozbudzić w nich zainteresowania, ucząc współdziałania w grupie.
A wszystko poprzez: gry, konkursy, turnieje, zadania tematyczne i grupowe oraz inne dostępne środki.


28 lipca 2008 - Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Wczoraj, na boiskach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się drugi Turniej siatkówki plażowej w ramach "Lata z ŚOSiR-em". Gry rozpoczęły się o godzinie 10.00 i zakończyły przed 19.00. Podobnie jak miesiąc temu zgłosiła się duża liczba par. Zawodnicy, oprócz świdniczan, przyjechali z takich miejscowości jak : Legnica, Wałbrzych, Dzierżoniów, Strzegom, Żarów, Świebodzice.
Turniej rozegrany został w trzech kategoriach: kobiety, gimnazja i open. Zespoły dziewcząt zagrały ze sobą systemem każdy z każdym ustalając kolejność - 1.Paulina Gryguć, Agnieszka Czarzasta, 2. Magdalena Kukla, Monika Gasińska, 3. Karolina Śledź, Martyna Podgórska, 4. Anna Malina, Joanna Smernicka.
Drużyny w kategoriach gimnazja i open walczyły systemem brazylijskim, czyli do dwóch przegranych meczy. A kolejność przedstawiała się następująco:
Gimnazja - 1. Adrian Bocianowski, Bartek Okoń, 2. Rafał Szustka, Mateusz Poprawka, 3. Wojtek Barylak, Daniel Pikula, 4. Krzysztof Pikula, Mateusz Misiak.
Open - 1. Marcin Wójciak, Marcin Turzański (zwycięzcy poprzedniego turnieju), 2. Łukasz Ostapiuk, Piotr Gałka, 3. Tomasz Korościk, Marcin Wojasiński, 4. Paweł Olszewski, Sebastian Zieliński.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Kolejny i zarazem ostatni w tym roku turniej plażówki odbędzie się 31 sierpnia.


28 lipca 2008 - Turniej warcabowy

W ostatnim czasie w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbył się Turniej Warcabowy z udziałem osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy.
Turniej odbył się w dwóch kategoriach: kobiet i mężczyzn przy czym najbardziej skoncentrowaną kobietą została i zajęła I miejsce - Dagmara Sławek osoba ze Środowiskowego Domu Samopomocy, natomiast wśród mężczyzn I miejsce zajął Roman Ratajczyk - pensjonariusz DDP "Przystań".
W turnieju zostały nagrodzone trzy pierwsze miejsca. Nagrodami były: dyplom oraz symboliczny upominek.


28 lipca 2008 - Święcenie pojazdów i zabawa

Wspaniała pogoda, mnóstwo atrakcji, konkursy z nagrodami, pokazy walk rycerskich, a do tego święcenie pojazdów - tak wyglądał Piknik Rodzinny, który 25 lipca, odbył się w Świebodzicach, na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Organizatorami byli: Urząd Miejski, OSiR, Miejski Dom Kultury oraz Ruch "Odnowa".
Jedną z największych atrakcji było święcenie pojazdów przez księdza prałata Augustyna Nazimka. Każdy kierowca, który w tym dniu przyjechał na stadion swoim samochodem, otrzymał breloczek z wizerunkiem Św. Krzysztofa, obrazek oraz komplet broszurek propagujących trzeźwość za kółkiem. To przypomnienie pięknej, polskiej tradycji bardzo spodobało się świebodziczanom - swoje auta poświęciło kilkadziesiąt osób. Wśród nich nie zabrakło także burmistrza Bogdana Kożuchowicza oraz zastępcy Zbigniewa Opalińskiego.
A potem była zabawa dla wszystkich. Każdy, kto przyszedł na ul. Rekreacyjną mógł np. spróbować samemu zrobić papier techniką czerpania, albo spróbować wspaniałego, ręcznie wyrabianego chleba ze swojskim smalczykiem. Lokalni twórcy prezentowali swoje rękodzieło, podobnie jak pracownie MDK-u. Maluchy mogły pooglądać z bliska wspaniałe harley’e, należące do członków Klubu Red Riders alb o pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni.
Były też zabawne konkursy dla całej rodziny, jak np. bieg z jajkiem. A jeśli ktoś chciał dyskretnie skorzystać z porad terapeutów i specjalistów zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych - była i taka możliwość.


27 lipca 2008 - "Krąg" w Zacatecas

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg od 26 lipca do 11 sierpnia gości na zaproszenie organizatorów międzynarodowych festiwali folklorystycznych w Meksyku.
Młodzi tancerze i ich opiekunowie wyruszyli z Polski 24 lipca. Po 42 godzinach podróży byli u celu - w mieście Zacatecas w Centralny Meksyku, około tysiąc kilometrów od Mexico City. Dwie noce spędzone w autokarach i trzy loty samolotem co prawda trochę zmęczyły, jednak ulokowani w czterogwiazdowym hotelu Parador szybko odzyskali siły.
Już wczoraj wzięli udział w uroczystej inauguracji XIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Zacatecas im. Gustavo Vaquera Contreras. Obok młodych Polaków wystąpiły grupy z Algerii, Argentyny, Kolumbii, Chile, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hondurasu, Włoch, Libanu, Peru, Rosji i Wenezueli oraz kilkanaście zespołów folklorystycznych z całego Meksyku.
Festiwale folklorystyczne, które mają udowodnić, że ludzie choć z pozoru rożni, mają takie same dusze, co pokazuje miłość do śpiewu i tańca, to w Zacatecas wieloletnia tradycja. Mówiła o tym Carmen Carrillo Rivas, główna organizatorka festiwalu, podczas inauguracji w teatrze Ramon Lopez Velarde.
"Krąg" rozpoczął swoje występy w Zacatecas żywiołowym krakowiakiem i zebral wielkie brawa.
Wieczorem na ulicach miasta trwała kilka godzin fiesta, podczas której przybysze z całego świata bawili się z mieszkańcami uroczego miasta. Przed zespołem seria kilkunastu występów w Zacatecas. 28 lipca zaczynają Wielką Paradę w historycznym centrum. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz>


27 lipca 2008 - Turniej drużyn podwórkowych

Dzisiaj, w drugim dniu Turnieju Drużyn Podwórkowych do południa rywalizowali chłopcy z gimnazjów, a po południu grali najstarsi w kategorii open.
W obu kategoriach rozlosowano po dwie grupy gdzie zespoły walczyły każdy z każdym, następnie dwie najlepsze drużyny z grup przechodziły do półfinału.
Wśród gimnazjalistów zwyciężył zespół - Boty w składzie - Jakub Dec, Radek Kłos, Przemek Osienienko, Marcin Kusaj, Tomek Kusaj, Kamil Kukla, Tomek Janikowski. Kolejne miejsca zajęły zespoly: Larda, Dąbrowskiego FC oraz Drwalencja. Królem strzelców został Kamil Kukla z Boty, który strzelił 16 bramek.
W kategorii "open" najlepszym zespołem został - LBW Lubachów w składzie - Tomasz Młynarczyk, Łukasz Młynarczyk, Damian Brzozowski, Dawid Paszkowski, Zbyszek Wiśniewski, Mateusz Majcherczyk, Stanisław Brzozowski. Kolejne miejsca zajęły drużyny - Skawtte, My oraz Gwiazdy Gmocha. Królem strzelców został Zbyszek Wiśniewski z LBW Lubachów z 7 bramkami na koncie.


26 lipca 2008 - Festiwal Bachowski

W dniach 19-27 lipca odbywa sie w Świdnicy IX Międzynarodowy Festiwal Bachowski - Świdnica 2008. Pierwszego dnia mieliśmy okazję wysłuchać i zobaczyć "Wesele Figara" Wolfganga Amadeus Mozarta w reżyserii Jana Peszka.
W kolejnych dniach wysłuchaliśmy między innymi Edina Karamazova, jednego z najznakomitszych wirtuozów lutni, nieco zapomnianego instrumentu, Edin Karamazow zasłynął dzięki płycie Songs from Labyrinth, do której nagrania zaprosił go Sting - słynna gwiazda muzyki pop.
Wspaniały koncerd dał "l'Arpeggiata", jeden z najsłynniejszych obecnie zespołów muzyki dawnej. Grupa zdobyła popularność między innymi dzięki fascynującym projektom z pogranicza klasyki i muzyki tradycyjnej.
Zdjęcia z koncertów festiwalowych w dniach 19-26 lipca - >>> zobacz>


26 lipca 2008 - Kolejne targi pracy

We wtorek, 29 lipca, zapraszamy mieszkańców miasta na targi pracy, organizowane przez firmę Randstadt.
Tym razem poszukiwani są pracownicy produkcyjni do fabryk w Kobierzycach pod Wrocławiem.
Na spotkanie zapraszamy w godzinach 10.00-13.00, do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach przy ulicy Świdnickiej 13 (sala kominkowa, I piętro).


26 lipca 2008 - Parki i ogrody . . . seminarium

Krajobraz kulturowy regionu Łużyce Górne-Dolny Śląsk z jego szczególnym położeniem przy zbiegu trzech państw kryje bogaty skarb parków i ogrodów w Polsce, Czechach i Niemczech.
Trwałe zachowanie, pielęgnacja i rozwój krajobrazu kulturowego w tym regionie jest jednym z najważniejszych celów w Stowarzyszenia Region Księcia Pücklera (Fürst- Pückler- Region e.V.). Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie w ten właśnie sposób ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia współpracują z siecią ogrodów w Niemczech. Intencją akcji jest zwrócenie uwagi na potencjał i atrakcyjność ogrodów i parków, a także na problemy związane z ich fachową pielęgnacją, utrzymaniem oraz odtworzeniem i zachowaniem pierwotnego wyglądu.
W seminarium w Morawie w dniach 3-5 października weźmie udział w sumie około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby ze Strzegomia i okolic. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Dodatkowe informacje dla chętnych do wzięcia udziału w seminarium - telefon 074 8549730, email - >>> napisz


25 lipca 2008 - Czipowanie psów gratis do końca roku

Ponad 1,2 tys. psów zostało zaczipowanych w ramach akcji organizowanej przez miasto. Wykorzystano więc już prawie połowę urządzeń. - Cieszymy się, że mieszkańcy zdają sobie sprawę, że dzięki czipowi łatwiej jest odnaleźć właściciela zagubionego psa, a także pozwala on na wyjazd za granicę z własnym pupilem. Zachęcamy pozostałych właścicieli czworonogów, ponieważ do końca roku koszty pokrywa miasto - mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Za 37,3 tys. zł miasto zakupiło w sumie 2,5 tys. szt. mikroczipów. Za ich wszczepienie od 2007 do lipca 2008 r. samorząd zapłacił 12,3 tys. zł. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 30 tys. zł. Tak więc wszyscy chętni do końca roku bezpłatnie mogą oznakować psa. Lekarze zapewniają, że czipowanie jest niegroźne.
- Czip pieskom nie szkodzi. To malutkie urządzenie o średnicy 1,5 milimetra i długości około 7 milimetrów wszczepiamy pod skórę w okolicach szyi. Jest to tak naprawdę zwykły zastrzyk, tyle że wykonany grubszą igłą - zapewnia Andrzej Hołdowański, lekarz weterynarii ze Świdnicy. - Od kilku lat czipowane są psy zarówno duże, jak i małe, ponieważ znakowanie konieczne jest przed wyjazdem za granicę. Do tej pory nie stwierdzono żadnych powikłań.
Według szacunków psów w Świdnicy jest kilka tysięcy, ale podatek płaci zaledwie kilkuset posiadaczy czworonogów. Znakowanie ma sprawić, by los czworonogów bardziej obchodził ich właścicieli.
Właściciele psów, którzy weszli w ich posiadanie zanim zaczęły obowiązywać nowe przepisy (przed 2 marca 2007 r.) mają czas na spełnienie obowiązku do 31 grudnia 2008 r. W przypadku nabycia psa po tym terminie, mają obowiązek udać się do lecznicy dla zwierząt w ciągu 30 dni od daty nabycia psa. Znakowanie nie dotyczy szczeniąt, które nie ukończyły 12 tygodnia życia oraz psów rasowych, które posiadają tatuaż numeryczny.
Czipowania dokonują lekarze weterynarii w sześciu świdnickich lecznicach dla zwierząt przy ul. Żeromskiego 10, Głowackiego 2, Ofiar Oświęcimskich 47, Łukasińskiego 14, Ogrodowej 12, Kliczkowskiej 26 c.


25 lipca 2008 - Przed Rajdem Rzeszowskim

Zapraszamy wszystkich do wysłuchania najbliższej audycji Odcinek Specjalny.
Gościem programu we wrocławskim studiu Radia Luz będzie Julian Obrocki. Przed Rajdem Rzeszowskim chcemy podsumować pierwsze półrocze w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Będziemy także dyskutować nad słabymi i mocnymi stronami organizacji rajdów w Polsce przed przyszłoroczną eliminacją Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata w naszym kraju.
Piszcie emaile z pytaniami
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


25 lipca 2008 - Młodzi artyści z MDK-u

W dniach 21-28 lipca przy Kościele Pokoju w Świdnicy odbywają się warsztaty graficzne. W warsztatach uczestniczą dzieci z pracowni plastycznej działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury. Opiekunkami grupy liczącej 19 osób są: Joanna Waksmundzka i Wanda Szwegler.
Pierwszy dzień pleneru poświęcony był poszukiwaniu interesujących motywów na cmentarzu przylegającym do Kościoła Pokoju. Dzieci wykonywały szkice zabytkowych nagrobków, otoczenia kościoła.
Na podstawie szkiców wykonały projekty linorytów. Kolejne dni poświęcone będą na wycinanie matryc, a następnie wykonywanie odbitek.
Wystawa prezentująca odbitki graficzne wykonane podczas warsztatów prezentowana będzie w Sali Chrztów Kościoła Pokoju od 5 września. Na zakończenie warsztatów - 28 lipca planowana jest wycieczka do Jawora, gdzie uczestnicy pleneru zwiedzać będą, Kościół Pokoju i Muzeum Regionalne.


25 lipca 2008 - "Lato z ŚOSiR-em"

Wczoraj, w ramach imprez sportowych "Lato z ŚOSiR-em" rozpoczął się drugi już Turniej Drużyn Podwórkowych.
Zawody zaczęła najmłodsza kategoria czyli podstawówki. Gry w dwóch grupach eliminacyjnych wyłoniły dwie najlepsze drużyny. Pierwsze miejsce w kategorii podstawówek zajęła drużyna "Dymacze Z Las Vegas" w składzie: Gracjan Klimczak, Krystian Prymuła, Sławek Sieradzki, Paweł Osiak, Aleksander Jarosz, Marcin Kusaj. Kolejne miejsca zajęły drużyny: "Actimel", "Emeryci Na Wózkach United", "Białe Diabły".
Królem strzelców został Gracjan Klimczak.
Dzisiaj w turnieju walczyły będą dwie pozostałe kategorie: gimnazja i open.


25 lipca 2008 - Sprzedaż mieszkań

W Gminie Żarów znajduje się około 800 mieszkań komunalnych.
Mieszkania mają swoją wartość, która zależy głównie od ich wielkości, od stanu technicznego budynku, czy samej lokalizacji (miasto, wieś). Każdy Żarowianin chcący wykupić mieszkanie dostanie bonifikatę, uzależnioną od wymienionych wyżej czynników.
Dla dotychczasowych najemców bonifikata ta wyniesie 95% wartości lokalu, natomiast wykupując ostatnie mieszkanie w budynku bonifikata wyniesie aż 99%.
"Zachęcamy, więc do korzystania z powyższych propozycji, jak widać, pozwalają one stać się właścicielem mieszkań, za bardzo małe pieniądze, na korzystnych warunkach" - zapewnia burmistrz miasta - Lilla Gruntkowska.


25 lipca 2008 - Nowe pracownie komputerowe

Trwające remonty w placówkach oświatowych to nie jedyne działania władz gminy Świdnica zmierzające w kierunku zwiększenia standardu palcówek oświatowych. Sześć szkół podstawowych, 2 gimnazja i szkolna biblioteka w Lutomi Dolnej wyposażone zostały w sprzęt komputerowy na łączną kwotę ponad 344 tys. złotych.
Sprzęt komputerowy przekazano nieodpłatnie z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu w ramach programu "Pracownie komputerowe dla szkół. Od nowego roku szkolnego uczniowie ze szkół podstawowych w Bystrzycy Górnej, Grodziszcza, Lutomi Dolnej, Mokrzeszowa, Pszenna, Witoszowa Dolnego oraz gimnazjów w Pszennie i Witoszowie Dolnym będą mogli korzystać z najnowocześniejszych pracowni komputerowych.
Każda sala została wyposażona m.in. w 10 stacji komputerowych, komputer przenośny, skaner, drukarkę laserową, wideoprojektor i oprogramowanie. Dla dwóch szkół podstawowych w Bystrzycy Górnej i Witoszowa są to pierwsze pracownie komputerowe pozyskane z tego programu. Pozostałych 6 gminnych placówek oświatowych już po raz drugi otrzymano unijne środki na wyposażenie sal dydaktycznych w urządzenia komputerowe. W roku ubiegłym na ten cel pozyskano kwotę 420 tys. złotych


25 lipca 2008 - "Szopa Rockiem Brzmiąca"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na koncert II Przeglądu Zespołów Regionalnych "Szopa Rockiem Brzmiąca".
W trakcie przeglądu wystąpią zespoły - Endera, Resist, Avaria, Muhy, Niebo.
Koncert odbędzie się 26 lipca, rozpocznie się o godzinie 18.00.
Istnieje możliwość noclegu w wagonach sypialnych lub polu namiotowym. W trakcie koncertu na terenie Muzeum dostępny pełen catering.


24 lipca 2008 - Malowanie oznakowania w Świdnicy i Żarowie

Obok przeprowadzanych remontów i modernizacji na drogach powiatowych Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego odnawia oznakowanie poziome jezdni. - "Kierowcy na drogach mogą spotkać się obecnie z pewnymi niedogodnościami z powodu trwającego malowania oznakowania poziomego.
Odnawiane są głównie przejścia dla pieszych, ale także inne rodzaje znaków na jezdni." - informuje Marek Olesiński, Dyrektor Służby Drogowej.
- "Do końca lipca pomalowane będzie oznakowanie na drogach powiatowych w Świdnicy i w Żarowie. W Świdnicy dotyczy to ulic: Jana Kochanowskiego, Kazimierza Wielkiego, Kopernika i ulicy Bystrzyckiej natomiast w Żarowie ulic: Armii Krajowej, Adama Mickiewicza i Bolesława Chrobrego. Niektóre z podanych ulic już mają nowe oznakowanie, inne będą ją miały niebawem." - wyjaśnia Waldemar Borys ze Służby Drogowej. - "Wcześniej, w maju, pomalowano ulice Kazimierza Odnowiciela i Henryka Pobożnego." - dodaje. Koszt malowania zamknie się kwotą 35.500 zł.
Oprócz dróg powiatowych Służba Drogowa ma jeszcze w zarządzie drogi wojewódzkie biegnące przez nasz powiat, zgodnie z zawartym porozumieniem na utrzymanie tych dróg.
Do pomalowania jest aż 8.000 metrów kwadratowych oznakowania poziomego na całej długości dróg wojewódzkich objętych porozumieniem (56 km). W tym roku czeka nas także drugi etap malowania oznakowania na drogach powiatowych, głównie przejść dla pieszych.


24 lipca 2008 - Wygodnie i ładnie w przychodni

W Miejskim Ośrodku Zdrowia zakończył się kolejny etap gruntownego remontu placówki. Wszystko po to, aby poprawić komfort pacjentów i warunki pracy dla personelu. Prace trwają od ubiegłego roku i sukcesywnie przybywa odnowionych pomieszczeń.
- Zakończyliśmy remont instalacji wodno- kanalizacyjnej oraz elektrycznej a także dostosowanie i remont poradni chirurgicznej - mówi Adrian Szewczyk, dyrektor ośrodka. - Wykonany jest już także remont i dostosowanie toalet na parterze i pierwszym piętrze, odnowione zostały podłogi, stolarka drzwiowa i gabinety na I piętrze.
Pracownicy przychodni mają już także do dyspozycji nową szatnię wraz z pomieszczeniem socjalnym na III piętrze, a lada dzień rozpocznie się wymiana podłóg oraz stolarki drzwiowej na II piętrze.
- Bardzo cieszymy się z wykonania najważniejszych prac i ze zdecydowanej poprawy estetyki i poczucia komfortu dla pacjentów - mówi dyrektor MOZ. - Już teraz słyszymy głosy zadowolenia, a będzie jeszcze lepiej.
To jednak nie koniec prac remontowych w placówce. Jest już rozstrzygnięty przetarg na II etap remontu, tj. wymianę stolarki drzwiowej oraz pokrycia podłóg na II piętrze. Te prace rozpoczną się już niedługo. W związku z nimi pojawią się znowu niewielkie niedogodności dla pacjentów, jednak utrudnienia będą zdecydowanie mniejsze niż podczas etapu zakończonego w maju, a estetyka II piętra dorówna tej na pozostałych kondygnacjach.


24 lipca 2008 - Ekstremalna jazda

Na ulicy Krótkiej w Strzegomiu (za Pizzerią "Savona") powstał skate - park. Ten specjalny obiekt o powierzchni ok. 300 m kw. przeznaczony jest do uprawiania sportów ekstremalnych (skateboarding, BMX czy rolls). Znajduje się tam wiele przeszkód oraz elementów do nauki przeróżnych trików.
Większość elementów została przeniesiona z dawnego skate-parku, który mieścił się na terenie basenów. - Nowa lokalizacja jest dobra, ponieważ teren ten znajduje się z daleka od zgiełku miasta, a i w sąsiedztwie, po wytężonym treningu, można zjeść pizzę - stwierdził nastoletni Kuba, jeden z użytkowników toru.
Skate-park połączony jest z dirt-parkiem i jest prawdziwą gratką dla amatorów różnego rodzaju "kółek". Razem tworzą wspaniały kompleks rekreacyjno-sportowy. Obiekt jest czynny codziennie i przeznaczony dla wszystkich mieszkańców chętnych spróbowania swoich sił w tego typu sportach. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. W dirt-parku zlokalizowane są hopki z ziemi przeznaczone do zjazdu na BMX-ach. W skład skate-parku wchodzi pięć zestawów elementów do wykonania ewolucji.
Obiekt jest ogrodzony i oświetlony. Trzeba zaznaczyć, że uprawianie ekwilibrystycznych ewolucji na skate- parku niesie ze sobą duże ryzyko kontuzji. W związku z tym zwracamy się z apelem do użytkowników tego miejsca, aby przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także posiadali obowiązkowo kask ochronny oraz ochraniacze na nadgarstkach i kolanach.


24 lipca 2008 - "Wiesz więcej, żyjesz lepiej"

To tytuł projektu, który realizowany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach. W programie biorą udział podopieczni ośrodka, osoby bezrobotne.
Projekt ma na celu zmotywowanie tych osób do większej aktywności społecznej. Długotrwałe bezrobocie i korzystanie z opieki społecznej wywołuje u wielu osób bierność, brak chęci do zmiany swojej sytuacji. Często ludzie tak bardzo przyzwyczajają się do tego, iż państwo daje im zasiłek czy paczkę żywnościową, że nie widzą żadnej potrzeby zmian. Tymczasem system opieki społecznej ewoluuje właśnie w kierunku pobudzania takich osób do aktywności, "usprawniania" społecznego. Nowoczesna forma pomocy będzie więc ukierunkowana za zawieranie z klientami OPS kontraktów socjalnych, na mocy których zobowiązują się oni do dochowania pewnych warunków, w zamian za otrzymywaną pomoc.
- Te warunki mogą być różne, np. podjęcie leczenia nałogu, ale czasami dotyczą spraw bardzo podstawowych - jak chociażby utrzymywania porządku w mieszkaniu - mówi Ewa Dziwosz, koordynatorka projektu.
Pierwsze 24 osoby już podpisały takie kontrakty i biorą udział w serii warsztatów motywujących, dotyczących integracji społecznej, a także zmiany swoich kwalifikacji zawodowych. Projekt potrwa do końca tego roku. Uzyskał on dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


24 lipca 2008 - "Porządki" w Żarowskich wspólnotach

Często słyszeliśmy zapytania, kiedy zaczniemy sprzedawać działki przyległe do budynków wspólnot mieszkaniowych. Dziś możemy powiedzieć - Sprzedajemy.
I choć prace nad uchwałą zaczęły się w 2006 roku, to realizacji doczekała się dopiero teraz. Sprzedaż działek przyniesie wymierne korzyści dla obu stron. Nie od dziś wiadomo, że na terenach przyległych do wspólnot, powstają tzw. komórki, garaże, szopki...
Wiemy, że część mieszkańców dzierżawią od gminy tereny, bądź budynki. Są również sytuacje, gdy działki są wykupione lub użytkowane bezprawnie. Dlatego właśnie chcąc uregulować sprawy związane z własnościami i użytkowaniem terenów przyległych do budynków, proponujemy ich sprzedaż. Dla Gminy będzie to dochód, który pozwoli na realizację dodatkowych zadań.
Wspólnoty staną się pełnoprawnym gospodarzem całych posesji. Członkowie wspólnot natomiast dostaną pełne prawo do decydowania o swoim "majątku".
Wszelkich informacji udzieli p.o. kierownika referatu gospodarki lokalowej Anna Janeczko (074) 858 05 91 wew. 339.


24 lipca 2008 - Dziękujemy

Członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic serdecznie dziękują za wpłaty dokonane w 2008 roku i wsparcie Stowarzyszenia 1 % swojego podatku dochodowego.
Dzięki Państwa hojności udało się zebrać do tej pory rekordową kwotę, ponad 13 tysięcy złotych. Pieniądze te, przeznaczone zostaną na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie stanowiska pracy rehabilitanta a także na działania związane z funkcjonowaniem Akademii Nadziei.
Wpłaty na rzecz wszystkich organizacji pozarządowych w tym roku były anonimowe. Przyjaciół, którzy zdecydowali się wesprzeć Stowarzyszenie było w tym roku ponad 600.
Byli wśród nich podatnicy, którzy rozliczają się w Urzędach Skarbowych w Świdnicy, Bydgoszczy, Bystrzycy Kłodzkiej, Cieszynie, Dzierżoniowie, Gnieźnie, Jaworze, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Sztrzelinie, Szczytnej, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu, Zduńskiej Woli i Zgorzelcu.
Dzięki Państwa ofiarności Stowarzyszenie może pomagać innym.
W imieniu dzieci, młodzieży i rodziców - serdeczne podziękowania za zaufanie jakim nas Państwo obdarzyliście - Ewa Dziwosz - prezes Stowarzyszenia


24 lipca 2008 - Jaworzyna na starej fotografii

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do obejrzenia ekspozycji starych zdjęć Jaworzyny Śląskiej.
Wystawa ma charakter stały i będzie uzupełniana o kolejne reprodukcje zdjęć, kartek pocztowych oraz innych dokumentów związanych z historią zarówno miasta jak i gminy. Ekspozycja znajduje się w korytarzu na I piętrze SOKiBP.
Obecnie można obejrzeć przedwojenne zdjęcia Königszelt i Puschkau oraz powojenne zdjęcia Jaworzyny Śląskiej, a wśród nich między innymi zdjęcia z budowy szkoły przy ulicy Jana Pawła II oraz budynków przy ulicy Kościelnej.


24 lipca 2008 - Zapraszamy do Krzyżowej

Plonem XI. Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych odbywających się w Krzyżowej 2008. będzie wernisaż prac graficznych i ceramicznych oraz rzeżbiarskich a także przedstawienia taneczne - 25 lipca.
W tym roku 60 młodych twórców i adeptów sztuki z 5 krajów (Niemcy, Białoruś, Ukraina, Polska, USA) pracowało przez dwa tygodnie w kilku grupach: rzeźby, ceramiki, grafiki, tańca i filmu.
Otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 17.00, o godzinie 20.30 rozpoczną się prezentacje. Zapraszamy do Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego we wsi Krzyżowa 7.


23 lipca 2008 - Marek Michalak - Rzecznikiem Praw Dziecka

Dzisiaj w Sejmie RP odbył się wybór Rzecznika Praw Dziecka.
Na stanowisko to kandydowali: Katarzyna Piekarska z SLD, Leszek Dobrzyński z PiS oraz Marek Michalak rekomendowany przez Platformę Obywatelską. Uzyskując 237 głosów nowym Rzecznikiem Praw Dziecka został Marek Michalak. Leszek Dobrzyński uzyskał 144 głosy, Katarzyna Piekarska - 41. W głosowaniu udział wzięło 427 posłów.
Poseł PiS Tadeusz Cymański złożył dziś w Sejmie życzenia nowemu rzecznikowi. . . zanim doszło do głosowania.


23 lipca 2008 - "Krzywo" i w Świdnicy

Mają Włosi swoją krzywą wieżę w Pizie. Wieża ta to jedna z najbardziej znanych budowli świata, odwiedzana rocznie przez około 10 milionów turystów, to symbol miasta Pizy. Budowana przez stulecia od roku 1174. Od początku budowy odchylała się od pionu. Obecnie odchylenie to wynosi około 5 metrów.
Krzywa wieża stoi też w Ząbkowicach Śląskich i jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość wieży wynosi 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu ponad 2 m.
Mamy i w Świdnicy krzywy obiekt, czego na co dzień nie zauważamy. Przed Świdnicką Katedrą, na placu Jana Pawła II stoi strzelista, kilkunastometrowa figura św. Floriana, patrona chroniącego przed pożarami, powstała ona w 1684 roku w podzięce za ocalenie kościoła od pożaru po uderzeniu pioruna.
Odchylenie tej figury od pionu widoczne jest już gołym okiem. Pochyla się niebezpiecznie w kierunku siedziby biskupstwa.
Ciekawe czy konserwatorzy zajęli się jej przyszłym losem ?. Miejmy nadzieję, że w tej pozycji stać będzie przez wieki, że nie podzieli losu świdnickiej wieży ratuszowej, która runęła podczas prac rozbiórkowych 5 stycznia 1967 roku o godzinie 15.16.


23 lipca 2008 - "Miasto Dzieci"

Zapraszamy do wzięcia udziału w "Mieście Dzieci" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Jest to projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Rozpoczyna się 3 sierpnia a kończy 15 sierpnia, podczas, którego dzieci wcielają się w rolę dorosłych, opiekunowie natomiast są ich przewodnikami po dorosłym świecie.
Angażowani w tę grę są przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokażą dzieciom tajniki ich zawodów, a jednocześnie każde dziecko będzie mogło spróbować swoich sił. Na dużym terenie Muzeum rozkładane jest "Miasto Dzieci" ze stoiskami sklepików, rzemieślników, urzędów i zaczyna żyć swoim życiem.
Miasto Dzieci przeznaczone jest dla obywateli w wieku od 7 do 14 roku życia gdzie od godziny 10.00 do 16.00 młodzi obywatele otrzymują możliwość pracy i uczestniczenia w zajęciach w specjalnie dla nich stworzonych urzędach, kawiarniach, bankach, szpitalu, redakcji gazetki albo poczcie. Udział w projekcie dzieci jest bezpłatny.
Poszukujemy dorosłych wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad dziećmi lub też wspomóc tę inicjatywę. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej telefon - 0-74 856-43-30, 692-407-806


23 lipca 2008 - Powiat remontuje kolejną drogę

Dobiega końca remont drogi powiatowej na odcinku od Śmiałowic do Gołaszyc (gmina Żarów). Koszt remontu to kwota 628.391,26 zł. Dzięki temu odcinek o długości 800 m zyska nową nawierzchnię, poziom jezdni zostanie podniesiony, odtworzone zostaną rowy i pobocza. -" Droga ta była dość mocno zniszczona. Wymagała remontu i modernizacji. Dlatego już w 2007 roku zaplanowaliśmy, że prace rozpoczniemy w lecie 2008 roku." - mówi Marek Olesiński, Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Prace remontowe wykonuje firma Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, która wygrała przetarg. Większą część kosztów remontu pokryje Powiat Świdnicki. Ale nie całość, gdyż udało się uzyskać znaczne dofinansowanie remontu w wysokości 200.000 zł z Funduszu Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- "Niebawem oprócz tych prac wykonamy nową nawierzchnię na łuku drogi przy wyjeździe z kopalni w Gołaszycach." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego zakończyła też remont przełomu, jaki powstał w wyniku zapadnięcia się jezdni na trasie między Siedlimowicami a Gołaszycami.
Planuje się, że remont całego odcinka na trasie Siedlimowice - Gołaszyce i Gołaszyce -Śmiałowice potrwa do końca lipca tego roku.
-"Cieszę się, że już niebawem mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z tej wyremontowanej drogi. Jesteśmy zadowoleni, że mimo ciężkiego i złożonego remontu, prace dobiegają końca." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
Remont całego odcinka na obu trasach wyniósł ponad 750 tys. zł z czego ponad 550 tys. zł pokryte zostanie z budżetu powiatu.


23 lipca 2008 - Remiza jak nowa

Dzisiaj odbył się odbiór prac remontowych remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrowicach. Roboty polegały na wykonaniu nowej elewacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz wymianie posadzki.
Stary, odpadający tynk usunięto. Po zabezpieczeniu ścian środkiem grzybobójczym położono nowy, Wylano również nową podłogę w części garażowej remizy. Po pomalowaniu ścian obiekt zmienił się nie do poznania. Korzystne wrażenia potęgują wyremontowana w zeszłym roku część socjalna i wymienione okna.
Remont remizy został zrealizowany w bardzo krótkim terminie. Przyczynili się do tego miejscowi strażacy oraz wykonawcy z firmy "Boro-Bud" - z Nowic.


23 lipca 2008 - Wystawa i spektakl

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza w 64. rocznicę Powstania Warszawskiego na oficjalne otwarcie wystawy zatytułowanej "Jaworzyna Śląska - miasto kolei - dawniej i dziś". Otwarcie wystawy odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 17.00.
Po otwarciu wystawy rozpocznie się przedstawienie teatralne Zbigniewa Jerzyny "Iskrą tylko" w wykonaniu Teatru Bezdomny z Żarowa.
Wstęp jest wolny dla wszystkich chętnych.


23 lipca 2008 - Nagrody kulturalne

Do 15 sierpnia są przyjmowane wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować m.in. stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana; uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją. Dla osób najbardziej wyróżniających się przewidziano nagrodę indywidualną lub zbiorową.
Stosowne wnioski należy składać do 15 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49), pok. nr 27, zaadresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. (74) 856-28-52.


23 lipca 2008 - Zapraszamy na Festyn Rodzinny

W najbliższy piątek, 25 lipca, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przy ulicy Rekreacyjnej odbędzie się festyn z okazji Dnia Patrona Kierowców - Św. Krzysztofa. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza kierowców - przyjedźcie poświęcić swój samochód, otrzymacie piękny breloczek z wizerunkiem Św. Krzysztofa, który czuwa nad bezpieczeństwem kierujących.
Dla wszystkich uczestników zabawy przygotowany mnóstwo atrakcji: konkursy z nagrodami, pokazy: ceramiczne, pieczenia chleba, walk rycerskich, ratownictwa, itp. Organizatorzy szykują też wielkie grillowanie.
Wstęp na festyn jest oczywiście bezpłatny, serdecznie zapraszamy - piątek, 25 lipca, godzina 16.00, stadion OSiR.


22 lipca 2008 - W szkołach nie odpoczywają

W świebodzickich placówkach oświatowych od początku przerwy wakacyjnej trwają intensywne prace remontowe.
Niemal w każdej szkole i przedszkolu coś się dzieje. Największy zakres remontów jest w Szkole Podstawowej nr 3, Przedszkolu nr 2 oraz Zespole Szkół Integracyjnych. - Łącznie na letnie remonty w szkołach wydamy blisko 400 tys. zł - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Potrzeby placówek są bardzo duże dlatego począwszy od ubiegłego roku sukcesywnie modernizujemy te obiekty.
W Szkole Podstawowej nr 3 w tym roku odmalowane zostaną najbardziej wymagające tego klasy, gruntowny remont czeka też toalety na I piętrze. W budynku przy ul. Wolności adaptowane są także pomieszczenia dla biblioteki dziecięcej, która będzie tu przeniesiona z ulicy Żeromskiego. Wartość prac to blisko 200 tys. zł.
Sporo dzieje się także w Szkole Integracyjnej. Ponieważ od ubiegłego roku w placówce istnieje gimnazjum integracyjne, trzeba przygotować klasę dla nowych roczników. W szkole ocieplono także dwie szczytowe ściany, co oznacza oszczędności ciepła w zimie i ciepło w salach lekcyjnych. Wartość tych prac to ok. 60 tys. zł.
Nowa sala dydaktyczna dla dodatkowej grupy przedszkolnej pojawi się we wrześniu także w Przedszkolu nr 2. Ponieważ dzieci z roku na rok jest coraz więcej, władze samorządowe podjęły decyzję o przygotowaniu pomieszczeń dla dodatkowych grup przedszkolnych w obu placówkach czyli Przedszkolu nr 2 i 3. W "Dwójce" malowane są także sale dydaktyczne oraz wymieniane okna - na plastikowe. W pozostałych szkołach prowadzone są bieżące remonty.
W ubiegłym roku Gmina Świebodzice przeznaczyła na remonty w placówkach oświatowych 460 tys. zł.


22 lipca 2008 - Kolonie

Jeśli jesteś rolnikiem mieszkasz w żarowskiej gminie i płacisz KRUS, a twoje dzieci siedzą w domu? Pomyśl i wyślij je na dwa tygodnie do Łeby. To proste i tanie.
Całkowity koszt takiej kolonii to 430 złotych. Dzieci spędzą nad morzem okres od 3 do 16 sierpnia i na pewno wrócą radosne i zadowolone - jak zapewniał podczas spotkania z pracownikami OPS Waldemar Rzeszowski, działacz NSZZ RI "Solidarność".
Tego rodzaju wyjazdy są zawsze ciekawe i przyjemne. To niecodzienna forma, aby oderwać się od rzeczywistości, nabrać sil przed kolejnym ciężkim rokiem szkolnym.
Jesteś zainteresowany? Zdzwoń do Waldemara Rzeszowskiego, który udzieli ci wszelkich niezbędnych informacji. Telefon kontaktowy (074) 8 570 208.


22 lipca 2008 - Będzie dopłata do wyprawki

Uczniowie, którzy od września br. rozpoczną roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, oraz naukę w klasach I - III szkoły podstawowej otrzymają zwrot części zakupu podręczników.
- Aby uzyskać pomoc, rodzice muszą złożyć wniosek w placówce do której będzie dziecko uczęszczało - mówi Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodu. Pomoc otrzymają tylko uczniowie z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 351 złotych miesięcznie. Rodziny, które korzystają z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o dochodach przedstawiają zaświadczenie o korzystaniu z tej formy pomocy.
Jest także możliwość ubiegania się o refundację podręczników zakupionych dla uczniów nie będących uczniami szkoły prowadzonej przez gminę, np. szkoły specjalnej lub społecznej - w takiej sytuacji wniosek kierowany jest do urzędu miejskiego właściwego dla siedziby szkoły.


22 lipca 2008 - Dożywianie

To jak zróżnicowani pod względem dochodów są mieszkańcy gminy Żarów, nie trzeba chyba opisywać, każdy z nas zna realia. Jednych stać na wygody a inni ledwo wiążą koniec z końcem. Czasem to utrata pracy, czasem sytuacja losowa, wypadek… Nie pozostajemy obojętni.
Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje (jak co roku) program Pomoc Państwa w Zakresie Dożywiania. Projekt polega na pomocy materialnej w postaci ciepłych posiłków, najbiedniejszych mieszkańców naszej gminy.
Aby akcja była skuteczna i przynosiła zamierzone efekty, kierownik OPS Anit Denes-Ziemkiewicz, poprosiła o pomoc sołtysów naszej gminy. Sołtysi z racji pełnionej funkcji znają sytuacje mieszkańców swojej wsi, współpracować mają z pracownikami placówki. Współpraca obu "zespołów" ma na celu faktyczna pomoc ubogim rodzinom. W myśl zasady: "By żyło się lepiej". Każda rodzina, której miesięczny dochód nie przekracza kwoty 526,50 zł, może starać się o taką właśnie pomoc.
Każdego mieszkańca, który zainteresowany jest pomocą w ramach Programu Pomocy Państwa w Zakresie Dożywiania, prosimy o kontakt z OPS, pod numerem telefonu: (074) 8 580 745.


22 lipca 2008 - W Lidze Dolnoślaskiej

Minęło kilka tygodni od sukcesu młodych piłkarzy Stali Świdnica, którzy zdobyli wicemistrzostwo Dolnego Śląska w kategorii młodzików, ale sukcesów to nie koniec.
Dolnośląski Związek Piłki Nożnej poinformował o stworzeniu rozgrywek dolnośląskiej Ligi Trampkarzy i dolnośląskiej Ligi Młodzików, w której uczestniczyć będzie 12 najlepszych zespołów z Dolnego Śląska.
Wśród tej grupy znalazły się 2 drużyny trampkarzy i młodzików Stali Świdnica, którzy będą reprezentować nasze miasto na najwyższym szczeblu rozgrywkowym piłki młodzieżowej.
Młodzi piłkarze będą teraz rywalizować z największymi klubami naszego województwa: Zagłębiem Lubin, Górnikiem Polkowice, Śląskiem Wrocław.


22 lipca 2008 - Tenis w "Przystani"

W ostatnim czasie na terenie Domu Dziennego Pobytu "Przystań" odbyły się rozgrywki w tenisa stołowego.
Pensjonariusze solidnie przygotowywali się do turnieju, który odbył sie w dwóch kategoriach - kobiet i mężczyzn.
Najlepszą zawodniczką została Urszula Bylica, natomiast w kategorii mężczyzn zwyciężył - Stanisław Owocki.
Pierwsze trzy miejsca nagrodzone zostały dyplomami. Już niedługo "Turniej Warcabowy" z osobami ze Środowiskowego Domu Samopomocy.


21 lipca 2008 - Parki i ogrody . . . seminarium

Krajobraz kulturowy regionu Łużyce Górne-Dolny Śląsk z jego szczególnym położeniem przy zbiegu trzech państw kryje bogaty skarb parków i ogrodów w Polsce, Czechach i Niemczech.
Trwałe zachowanie, pielęgnacja i rozwój krajobrazu kulturowego w tym regionie jest jednym z najważniejszych celów w Stowarzyszenia Region Księcia Pücklera (Fürst- Pückler- Region e.V.). Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie w ten właśnie sposób ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia współpracują z siecią ogrodów w Niemczech. Intencją akcji jest zwrócenie uwagi na potencjał i atrakcyjność ogrodów i parków, a także na problemy związane z ich fachową pielęgnacją, utrzymaniem oraz odtworzeniem i zachowaniem pierwotnego wyglądu.
W seminarium w Morawie w dniach 3-5 października weźmie udział w sumie około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby ze Strzegomia i okolic. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Dodatkowe informacje dla chętnych do wzięcia udziału w seminarium - telefon 074 8549730, email - >>> napisz


21 lipca 2008 - Zajęcia w Stanowicach

Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe w Stanowicach zaprasza nauczycieli na skierowane do nich sesje. Zajęcia odbywać się będą:
21 lipca tematem sesji będzie - sposoby nabywania umiejętności językowych przez dzieci,
22 lipca - matematyczne umiejętności praktyczne,
23 lipca - potrzeba poprawnych wzorów językowych,
24 lipca - gry i zabawy matematyczne,
25 lipca - czytelnictwo dzieci i młodzieży,
wszystkie zajęcia odbywają się w godzinach 17:30 - 19:00.
26 lipca w godzinach 17:00 - 18:30 - praca domowa ucznia.
Chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt w godzinach 17.00 - 21.00 w siedzibie ICEO w Stanowicach (budynek Ochotniczej Straży Pożarnej) w celu rezerwacji miejsca.


21 lipca 2008 - Piknik indiański w Milikowicach

19 lipca w Milikowicach powstała mała indiańska wioska. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna wspólnie z sołectwem wsi zorganizował imprezę dla mieszkańców, podczas której wszyscy uczestnicy mieli szansę poznać różne aspekty życia indian Ameryki Północnej.
Zarówno dzieci jak i dorośli mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do tarczy, wziąść udział w rywalizacji na równoważni Szoszonów czy też upolować "bizona. Dla dzieci przygotowano stanowisko, na którym piękne squaw malowały barwy wojenne na twarzach małych wojowników.
Można było obejrzeć oryginalne wyroby rzemieślnicze oraz posłuchać ciekawych opowieści związanych z kulturą indian północnoamerykańskich. Najatrakcyjniejszym punktem imprezy były jednak pokazy tańców etnicznych, w których wzięli udział także widzowie. Na pikniku bawiły się całe rodziny, a podczas całego popołudnia park w Milikowicach odwiedziło około 300 osób.


21 lipca 2008 - Aktywne Lato w DDP "Przystań"

W Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy odbył się Dzień Sportu. Wzięło w nim udział czterdzieści osób, byli to pensjonariusze DDP oraz goście z zaprzyjaźnionego Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy.
Uczestnicy musieli przejść przez sześć konkurencji, do których należały: kręcenie hula - hopem, rzuty piłkami do wiaderek, kozłowanie piłką, odbijanie ping - ponga, odrysowywanie dłoni a także rzuty do tarcz lotkami.
Na zakończenie dnia sportu rozdano dyplomy i nagrody dla pierwszych miejsc w dwóch kategoriach wiekowych od 0 do 60 oraz od 60 do 160 lat. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowanie za aktywny udział w rywalizacji. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem dlatego tez kolejna odbędzie się już w sierpniu.


21 lipca 2008 - "Szopa Rockiem Brzmiąca"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na koncert II Przeglądu Zespołów Regionalnych "Szopa Rockiem Brzmiąca".
W trakcie przeglądu wystąpią zespoły - Endera, Resist, Avaria, Muhy, Niebo.
Koncert odbędzie się 26 lipca, rozpocznie się o godzinie 18.00.
Istnieje możliwość noclegu w wagonach sypialnych lub polu namiotowym. W trakcie koncertu na terenie Muzeum dostępny pełen catering.


20 lipca 2008 - "Wesele Figara" na inaugurację

Wczoraj w Świdnicy, "Weselem Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Bachowski - Świdnica 2008.
Ponad osiemset osób zgromadzonych we wspaniałych wnętrzach Kościoła Pokoju wysłuchało i obejrzało "Wesele Figara" w reżyserii Jana Peszka i w awangardowej scenografii Thomasa Harzema.
W czteroaktowej operze wystąpili: Hrabia - Bogdan Makal, Hrabina - Wioletta Chodowicz, Figaro - Andrzej Witlewski, Susanna - Marzena Lubaszka, Cherubin - Aleksandra Buczek, Don Basilio - Krystian Krzeszowiak, Marcellina - Joanna Dobrakowska, Bartolo - Jacek Ozimkowski, Barberina - Justyna Ilnicka, Don Curzio - Przemysław Borys, Antonio - Radosław Rzepecki.


20 lipca 2008 - Zapraszamy do Krzyżowej

Plonem XI. Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych odbywających się w Krzyżowej 2008. będzie wernisaż prac graficznych i ceramicznych oraz rzeźbiarskich a także przedstawienia taneczne - 25 lipca.
W tym roku 60 młodych twórców i adeptów sztuki z 5 krajów (Niemcy, Białoruś, Ukraina, Polska, USA) pracowało przez dwa tygodnie w kilku grupach: rzeźby, ceramiki, grafiki, tańca i filmu.
Otwarcie wystawy rozpocznie się o godzinie 17.00, o godzinie 20.30 rozpoczną się prezentacje. Zapraszamy do Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego we wsi Krzyżowa 7.


19 lipca 2008 - Ania Barańska w Pekinie

Anna Barańska to druga świdnicka siatkarka, która zagra na Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszą olimpijką była Halina Aszkiełowicz występująca w Polonii Świdnica, zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku.
W Pekinie oprócz Anny Barańskiej wystąpią: Mariola Zenik, Agnieszka Bednarek, Katarzyna Gajgał, Maria Liktoras, Katarzyna Skowrońska-Dolata,Joanna Kaczor, Małgorzata Glinka-Mogentale, Milena Rosner, Anna Podolec, Milena Sadurek oraz Katarzyna Skorupa.


19 lipca 2008 - Sportowcy w Strzegomiu

Od kilku dni na obozie sportowych Kadry Wojewódzkiej Dolnego Śląska w Strzegomiu, przebywają młode siatkarki i siatkarze z kilku dolnośląskich klubów sportowych.
Wśród najlepszych znalazły się zawodniczki z Klubu MKS Świdnica - Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Alicja Słowikowska, Marta Gezella, Kornela Krakowiak i Sara Golec. Wszyscy uczestnicy zgrupowania chwalą bardzo dobre warunki do treningu i odpoczynku jakie stworzył im Strzegomski Ośrodek Sportu i Rekreacji.


19 lipca 2008 - Dworce dla samorządów

Wczoraj w Świdnicy, władze województwa oraz samorządowcy z regionu, konsultowali możliwość przejęcia obiektów od PKP. - Zależy nam, by wszystkie strony porozumiały się. Mieliśmy okazję wspólnie z PKP zastanowić się, co zrobić, by proces przejęć został przyspieszony. Rozmowy pokazały, że taki kontakt był potrzebny i jest skuteczny - uważa senator Stanisław Jurcewicz, organizator spotkania.
Rozmawiano również o reaktywacji linii kolejowej ze Świdnicy, przez Sobótkę i Kobierzyce do Wrocławia. Ruch pasażerski na trasie, zgodnie z deklaracjami, ma powrócić na przełomie roku 2008/2009.
- Do czterech szynobusów, które już obsługują linie kolejowe, samorząd województwa dokupił kolejne osiem. To finał projektu unijnego, w ramach którego autobusy szynowe przekazaliśmy PKP Przewozy Regionalne. Szynobusy są nowoczesne, komfortowe i klimatyzowane, co powinno zachęcić podróżnych. Walczymy również o czas przejazdu, by ten był jak najkrótszy. Zależy to jednak od stanu technicznego torów. Z zapewnień PKP wynika, że na modernizację linii kolejowej przekażą jeszcze do końca tego roku 10 mln zł, a do czerwca 2009 r. kolejne 10 mln zł - mówi Zbigniew Szczygieł, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za infrastrukturę.
Finalizowane są sprawy przejęcia dworca Świdnica Miasto przez władze Świdnicy. - Oprócz budynku dworca przejmiemy teren przy ul. Kolejowej. Chcemy, by w tym miejscu powstało centrum przesiadkowe dla podróżnych korzystających z pociągów i autobusów. Na sfinansowanie tego przedsięwzięcia będziemy się starali o pieniądze z Unii Europejskiej - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Właśnie kończą się prace nad konkretnym wnioskiem, który miasto złoży, jak tylko ogłoszony zostanie nabór.


19 lipca 2008 - Memoriał im. Pawła Sosika w sierpniu

W dniach 8 - 10 sierpnia, odbędzie się "Międzynarodowy Wieloetapowy Wyścig Kolarski "Fortum" - Wałbrzych.
Jednym z etapów, który rozegrany zostanie 10 sierpnia w Świebodzicach jest IX Memoriał im. Pawła Sosika". Start i meta oraz miasteczko wyścigu zlokalizowane zostanie jak zawsze na Osiedlu Piastowskim.
W wyścigu wystartuje około 150 zawodników z Polski z udziałem czołowych zawodniczek kadry Polski przygotowującej się do Olimpiady w Pekinie.
Zapowiada się ostra rywalizacja ponieważ swój start zapowiedziały też Rosjanki i Litwinki.


19 lipca 2008 - Trzeci wymiar Klubu Bolko

Wyremontowana przed rokiem elewacja Klubu Bolko zyskała iluminację. Specjalnie podświetlona została południowo-zachodnia część budynku.
Do tego celu użyto trzech odcieni światła białego (od barwy zimnej białej, przez ciepłą białą do złocistej).
Jak tłumaczą projektanci chcieli uzyskać zwartą kompozycję, która daje wrażenie trójwymiarowości budowli m.in. z tego powodu oświetlone zostały wnęki okienne. Uzyskanie takiego efektu było możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych źródeł światła - diod LED. Realizacja pierwszego etapu oświetlenia kosztowała 42 tysiące złotych.


19 lipca 2008 - Na koszt Gminy

Najmłodsi mieszkańcy Gminy Żarów będą dowożeni na koszt Gminy do szkół podstawowych.
Lilla Gruntkowska - Burmistrz Miasta Żarów podjęła bardzo ważną decyzję o zmianie organizacji dowożenia dzieci do szkół podstawowych w naszej gminie.
W drodze porozumienia dowożenie uczniów zostało przekazane poszczególnym placówkom - Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie i Szkole Podstawowej w Imbramowicach. Do tej pory zadanie było realizowanie przez żarowską szkołę podstawową.
Takie rozwiązanie pozwoli na znaczne oszczędności (nie ponosimy kosztów trasy autobusy pomiędzy Żarowem i Imbramowicami), dzięki którym dzieci z miejscowości nie objętych ustawowym obowiązkiem dowożenia będą mogły za darmo być dowiezione do swoich szkół podstawowych.


19 lipca 2008 - "Uczeń na wsi"

Zakończyła się pierwsza edycja trzyletniego programu "Uczeń na wsi - pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko-wiejskie". Program realizowany jest w gminach wiejskich oraz gminach miejsko - wiejskich całego kraju od dnia 1 września 2007 roku do 30 czerwca 2010 roku.
W ramach programu można było sfinansować koszty wyjazdu w ramach zajęć szkolnych, skorzystać z kursu doszkalającego oraz kursu językowego, a także pokryć koszty uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej.
W Gminie Świdnica wniosek o dofinansowanie złożyło 16 osób, na łączną kwotę 34.577.35 złotych. W ramach przyznanych środków przeznaczono je na instalację internetu, opłatę abonamentu za internet, zakup programów komputerowych, pokrycie kosztów nauki, zakwaterowanie i dojazd do szkoły oraz zakup przedmiotów ułatwiających naukę.


19 lipca 2008 - Burmistrz Miasta interweniuje

Problem "organizacji" pracy w tutejszym Urzędzie Pocztowym jest znany nie od dziś. Właściwie chyba, każdy z nas stał w długiej kolejce, bo czynne było tylko jedno stoisko obsługi klienta. Każdy też miał okazje zaobserwować, jak wygląda teren wokół instytucji. No cóż, całokształt pozostawia wiele do życzenia.
Problem nasilił się do tego stopnia, że mieszkańcy zaczęli szukać pomocy u władz miasta. Coraz częstsze są skargi mieszkańców, na działanie Poczty w Żarowie. Dlatego tez w imieniu mieszkańców Burmistrz Lila Gruntkowska w piśmie z 17 lipca, kierowanym do Teresy Gul, Naczelnika Urzędu Pocztowego w Żarowie, prosi o pilne usprawnienie pracy poczty w Żarowie w szczególności o udostępnienie dodatkowych stoisk obsługi klienta, ale także zwrócenie uwagi na estetykę wokół budynku, który to budynek stoi w centralnym punkcie miasta, a swoim wyglądem pozostawia wiele do życzenia.


19 lipca 2008 - Remonty w szkołach

Od początku wakacji, we wszystkich gminnych placówkach oświatowych trwają prace remontowe, które poprawią standard i funkcjonalność sal dydaktycznych.
W Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej prace remontowe pochłoną około 65 tys. złotych. Prace remontowe zakończa się do końca lipca.
Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie otrzyma nowy dach. Remont rozpocznie się w sierpniu i będzie kosztował około 16 tysięcy złotych. W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie trwają przygotowania do uruchomienia oddziału przedszkolnego, w którym od nowego roku szkolnego zajęcia dydaktyczno-wychowacze obejmą ok. 25 sześciolatków. Zakupione zostaną meble, stoliki, a pomieszczenia w całości przystosowane będą dla najmłodszych. Na realizację tego zadania Gmina Świdnica przeznaczy kwotę ok. 10 tys. złotych.
Każdego roku do działań związanych z remontem szkół włączają się rodzice dzieci uczęszczających do tych jednostek oświatowych. W tym roku taką pomoc okazali rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, zakupując farby do malowania sal lekcyjnych.
W pozostałych 9 placówkach oświatowych, prowadzone są prace remontowe i konserwatorskie, które pozwolą poprawić ich standard. Zdecydowana większość remontów zakończy się w połowie sierpnia.


18 lipca 2008 - Pływalnia spłacona do zera

Wraz z końcem sierpnia tego roku zakończy się finansowo jedna z największych inwestycji Świebodzic. Mowa tu o Wodnym Centrum Rekreacji, którego budowa rozłożona była na wiele lat, a koszty tej inwestycji pokrył wielomilionowy kredyt, który gmina spłacała w rocznych transzach. Według planu ostatnia rata miała być zapłacona w 2009 roku.
W tym roku w budżecie miasto przeznaczyło na spłatę zadłużenia związanego z budową krytej pływalni aż 9 mln złotych. - Są to pieniądze, obejmujące kwotę spłaty w latach 2007-2008-2009 - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Postanowiliśmy jednak zamknąć tę ciągnącą się latami inwestycję szybciej, aby zwolnić w budżecie środki na nowe zadania w latach 2009-2010 i rozpocząć nowe zadania, na które czekają mieszkańcy miasta.
A tych nie brakuje. Jednym z większych będzie adaptacja budynku po dawnym pogotowiu przy Alejach Lipowych na budynek z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi. Przetarg na wykonanie tego zadania ogłoszony będzie na dniach. Jeszcze w tym roku rozpoczną się także liczne inwestycje drogowe - m. in. na ulicach: Polnej, Patronackiej, Mieszka. W tym roku wybudowane także zostanie kolejne boisko dla dzieci i młodzieży - obiekt do piłki nożnej zlokalizowany na Osiedlu Piastowskim, w ramach programu "Blisko Boisko". Na realizację tych zadań Gmina Świebodzice zaciągnęła kredyt w wysokości 5,3 mln złotych.


18 lipca 2008 - Nagrody kulturalne

Do 15 sierpnia są przyjmowane wnioski w sprawie nagród w dziedzinie kultury. Mogą z takim wnioskiem występować m.in. stowarzyszenia działające w mieście w zakresie kultury, jednostki kultury i oświaty, Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać: dane osobowe kandydata proponowanego do nagrody lub nazwę podmiotu i jego adres; informację dotyczącą całokształtu dotychczasowej działalności albo informację o osiągnięciach, za które nagroda ma być przyznana; uzasadnienie wraz z ewentualną dokumentacją. Dla osób najbardziej wyróżniających się przewidziano nagrodę indywidualną lub zbiorową.
Stosowne wnioski należy składać do 15 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49), pok. nr 27, zaadresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. (74) 856-28-52.


18 lipca 2008 - Stypendia w Marcinowicach

Wczoraj w Marcinowicach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dla 135 uczniów uczęszczających do publicznego gimnazjum oraz szkół podstawowych znajdujących się w Gminie Marcinowice. Stypendia uczniowie otrzymali za osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne, dostali je również uczniów-członkowie amatorskich zespołów artystycznych finansowanych przez Gminę Marcinowice za ich osiągnięcia artystyczne.
W spotkaniu udział wzięli wyróżnieni uczniowie, ich rodzice oraz: Przewodniczący Rady Gminy Marcinowice, Wójt i Sekretarz Gminy Marcinowice, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.
Wójt Gminy wręczył jednorazowe stypendia w wysokości od 100,00 zł do 1.000,00 złotych: naukowe: 31, sportowe: 96, artystyczne: 8.


18 lipca 2008 - Zielone Świetlice

Już po raz piąty dla dzieci wypoczywających na terenie Gminy Świdnica czeka czternaście "Zielonych świetlic" . Z tej formy wypoczynku mogą skorzystać dzieci z miejscowości w których znajdują się świetlice środowiskowe.
Czy taka forma wypoczynku letniego podobała się dzieciom w ostatnich czterech latach? Z pewnością tak, ponieważ już w roku ubiegłym wielu uczestników letniego wypoczynki zadawało pytanie - Czy w przyszłym roku też będą "Zielone Świetlice"? Wychodząc na przeciw oczekiwaniom najmłodszych władze gminy już po raz piąty organizują letni wypoczynek w miejscu zamieszkania.
Półkolonie finansowane są z funduszy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy, który w tym roku przeznaczył na ten cel około 27 tysięcy złotych. W okresie od 14 do 25 lipca, w godzinach 9-13, dzieci będą miały zapewnioną opiekę, dożywianie oraz atrakcyjne zabawy, konkursy plastyczne, sportowe.


18 lipca 2008 - Bezpieczne gospodarstwo

Gospodarstwo Wiesława i Bogumiła Wieszewskich ze Stawisk zostało wyróżnione w konkursie "Bezpieczne gospodarstwo rolne 2008", którego organizatorem była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy.
Ideą konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w pracy w gospodarstwie rolnym. Komisja konkursowa sprawdzała, czy w gospodarstwach, które przystąpiły do konkursu, występują jakieś zagrożenia. Oceniano także estetykę obejścia.
W regionie wałbrzyskim nagrodzono właścicieli trzech gospodarstw. Znaleźli się wśród nich mieszkańcy naszej gminy - Wiesław i Bogumił Wieszewscy ze Stawisk. Będą oni reprezentowali region w finale dolnośląskim konkursu.
- Cieszy nas to wyróżnienie, bo wiemy, jak ważne jest w codziennej pracy zachowanie zasad bezpieczeństwa, których staramy się przestrzegać na każdym kroku - mówi Wiesław Wieszewski.


18 lipca 2008 - Rajdy samochodowe w Polsce

Zapraszamy do wysłuchania dzisiejszej audycji, której głównym tematem będzie medialność rajdów samochodowych w Polsce. Czy obecna sytuacja jest zadowalająca, czy też potrzeba wykonać więcej pracy na rzecz promocji rajdów w kraju?
Na te i inne pytania postara się nam odpowiedzieć kierowca rajdowy Janek Chmielewski i dziennikarz motoryzacyjny Michał Trocki z telewizji TVN Turbo.
Piszcie emaile z pytaniami
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


18 lipca 2008 - "Perły Dolnego Śląska"

Głosy internautów zdecydują o tym, do kogo w tym roku trafią certyfikaty dla dziesięciu największych atrakcjach turystycznych województwa dolnośląskiego.
Z Powiatu Świdnickiego w plebiscycie pod nazwą "Perły Dolnego Śląska" biora udział dwie "atrakcje" a są to: Kościół Pokoju i Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Wejdź na stronę - zagłosuj
Plebiscyt, który potrwa do końca wakacji zorganizowany został przez portal naszemiasto.pl.


18 lipca 2008 - Dożynki Gminne

Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Sołtys wsi Pszenno Ryszard Szczepanik zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w gminnych uroczystościach dożynkowych organizowanych w Pszennie 7 września 2008 roku.
Uroczystości rozpocznie Msza Święta o godzinie 13.00.
Następnie jak każdego roku, na uczestników czeka bogaty i różnorodny program.


18 lipca 2008 - Zapraszamy na Festyn Rodzinny

W najbliższy piątek, 25 lipca, na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przy ulicy Rekreacyjnej odbędzie się festyn z okazji Dnia Patrona Kierowców - Św. Krzysztofa. Serdecznie zapraszamy zwłaszcza kierowców - przyjedźcie poświęcić swój samochód, otrzymacie piękny breloczek z wizerunkiem Św. Krzysztofa, który czuwa nad bezpieczeństwem kierujących.
Dla wszystkich uczestników zabawy przygotowany mnóstwo atrakcji: konkursy z nagrodami, pokazy: ceramiczne, pieczenia chleba, walk rycerskich, ratownictwa, itp. Organizatorzy szykują też wielkie grillowanie.
Wstęp na festyn jest oczywiście bezpłatny, serdecznie zapraszamy - piątek, 25 lipca, godzina 16.00, stadion OSiR.


18 lipca 2008 - Będzie lepiej i wygodniej

Po wielu monitach Urzędu Miejskiego w Żarowie, rozpoczęły się prace remontowe drogi powiatowej w na trasach Siedlimowice - Gołaszyce i Gołaszyce - Śmiałowice.
I tak na trasie Gołaszyce - Śmiałowice, wyremontowany zostanie odcinek o długości 800 metrów. Położona zostanie nowa nawierzchnia. Poziom jezdni zostanie podniesiony, gdyż jest to teren zalewowy, odtworzone zostaną rowy i pobocza. Natomiast na odcinku Siedlimowice - Gołaszyce, zlikwidowany zostanie tzw. przełom, który powstał na odcinku ok. 60 metrów. Nawierzchnia, na którym występuje przełom i cała struktura jezdni zostanie usunięta na głębokość około metra i odtworzona od podstaw. Remont potrwa do końca lipca.
"Cieszę się bardzo, gdyż jest to dla mnie priorytet. Bardzo długo walczyłam o remont tej drogi i wreszcie się udało" - przyznaje Burmistrz Miasta Żarów Lilla Gruntkowska.
Na prace remontowe tych odcinków drogi, Starostwo Powiatowe przeznaczyło 150 tysięcy złotych. Zmianę zauważyli również mieszkańcy Gołaszyc i użytkownicy tej trasy. "Cieszę się, że wreszcie rozpoczął się remont, bo ten odcinek drogi był naprawdę w złym stanie. Głównie na odcinku Siedlimowice - Gołaszyce, gdzie przejazd utrudniał przełom. I choć teraz przejazd jest utrudniony, ponieważ zmieniono organizację ruchu, to miejmy nadzieje, ze wreszcie będziemy mogli cieszyć się z komfortu jazdy tym odcinkiem" - mówi Michał Kozów, mieszkaniec Gołaszyc.


17 lipca 2008 - Fabryka japońskiego giganta otwarta

Japońskie Nifco, jeden z liderów w produkcji dla przemysłu motoryzacyjnego otworzył swój pierwszy zakład w Polsce, w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Dzisiejsza uroczystość, 17 lipca, rozpoczęła się od symbolicznego posadzenia drzewka wiśni.
- Chcemy być najlepszym zakładem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Zatrudniamy najlepszych inżynierów i pracowników produkcyjnych. Wierzę, że z tak dobrą załogą cel ten osiągniemy - mówi Eiji Suzuishi, prezes Nifco Poland.
W świdnickim zakładzie, zlokalizowanym na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", wytwarzane są nity, pierścienie, zaciski z tworzyw sztucznych, elementy układów paliwowych oraz inne części na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Fabryka produkuje 28 mln sztuk wyrobów rocznie, co daje łączną sprzedaż o wartości 14 mln zł. - W Polsce prężnie działa General Motors, Volkswagen i Toyota. To są nasi klienci, dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycję w Polsce. Wygrała Świdnica, ponieważ zaoferowała nam najlepsze możliwości rozwoju, a w dodatku po sąsiedzku swoją siedzibę ma jeden z naszych najważniejszych klientów - Toyota - dodaje prezes Suzuishi. Budowa się w 2006 roku, rok później ruszyła produkcja. Teraz trwa budowa drugiej hali produkcyjnej, która będzie gotowa w połowie stycznia 2009 roku.
W świdnicki zakład polska spółka japońskiego koncernu zainwestowała 16 mln zł. Na nową inwestycję przeznaczy dodatkowe 15 mln zł. - Nasze produkty przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin w pojazdach, są wytwarzane w warunkach również przyjaznych dla środowiska. Jesteśmy odpowiedzialnym pracodawcą, więc dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy i pracowników - zaznacza prezes Nifco Poland.
Świdnicka fabryka ma być główny zakładem Nifco w Europie, który będzie wytwarzał różne części na potrzeby producentów europejskich oraz rynku rosyjskiego.
- Koncern Nifco jest pierwszym japońskim przedsiębiorcą w Świdnicy. Myślę, że ta decyzja będzie impulsem również dla innych firm z kraju kwitnącej wiśni i dowodem, że w Świdnicy warto inwestować. Cieszę się również, że firma Nifco już dziś buduje drugi zakład - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.


17 lipca 2008 - Piknik indiański

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na piknik indiański, który odbędzie się w Milikowicach w najbliższą sobotę 19 lipca.
Impreza w formie festynu rodzinnego będzie spotkaniem z kulturą Indian północnoamerykańskich. W Milikowickim parku powstanie mini-wioska Indian, w której każdy będzie mógł poczuć się jak prawdziwy wojownik strzelając z łuku, biorąc udział w zawodach na równoważni Szoszonów, czy też polując na "bizona".
Podczas imprezy będzie można obejrzeć oryginalne wyroby rzemieślnicze, namioty "tipi" oraz wspaniałe stroje, odbędą się także pokazy tańców etnicznych.
Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00.


17 lipca 2008 - Nowy operator

Od 1 lipca tego roku usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy Świdnica świadczy Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne z siedzibą w Słotwinie nr 36 (budynek świetlicy wiejskiej).
Wszelkie należności za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki należy kierować na numer rachunku bankowego:
BGŻ o/ Świdnica 31 2030 0045 1110 0000 0152 4290. W sprawach zaopatrzenia w wodę i odprowadzanie ścieków należy kontaktować się pod numerami telefonów:
074-852-21-29 wewnętrzny 217 lub telefonem dyżurnym +48 665-195-105


16 lipca 2008 - Wizyta w Powiecie Kartuskim

W dniach 11-13 lipca delegacja Powiatu Świdnickiego przebywała w Powiecie Kartuskim, na zaproszenie Starosty Janiny Kwiecień oraz Wicestarosty Jerzego Żurawicza. - "Było to spotkanie mające na celu wymianę doświadczeń w zakresie sposobu zarządzania oświatą, służbą zdrowia, finansami, drogami oraz promocją i pozyskiwaniem środków unijnych." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. - "Mieliśmy również okazję uczestniczyć w niezwykłej uroczystości - V Biesiadzie Kaszubskiej - poświęconej promocji tego regionu" - dodaje Starosta. W spotkaniu wzięły udział również delegacje z powiatów łowickiego i tatrzańskiego, z którymi Powiat Kartuski współpracuje już od 5 lat.
-" Starostowie z tych powiatów zaproponowali nam przystąpienie do porozumienia o współpracy jako czwarty partner. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Nasz powiat wprawdzie zdecydowanie różni się od powiatów łowickiego czy tatrzańskiego, które nastawione są przede wszystkim na turystykę. Uważam jednak, że ta odmienność może przynieść nam ogromne korzyści." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Okazało się, że Powiaty: Kartuski, Łowicki i Tatrzański zainteresowane są wymianą młodzieży szkolnej i dzieci z domu dziecka oraz ośrodków wychowawczych naszego powiatu. Do takich wymian mogłoby dochodzić w okresie wakacji czy ferii zimowych. Zyskalibyśmy również wspaniałych partnerów do działań promocyjnych i wymiany informacji w zakresie turystyki. Wcześniej Powiat Kartuski podpatrywał nasze rozwiązania w procesie wprowadzania bonu oświatowego. Dzięki temu kartuska oświata działa w oparciu o identyczne rozwiązania jakie stosujemy w Powiecie Świdnickim.
Nasza delegacja zapoznała się też z procesem prywatyzacji szpitali, co zostało przeprowadzone w Powiecie Kartuskim i Łowickim. Ciekawe doświadczenia w zakresie przekształceń w służbie zdrowia ma także Powiat Tatrzański. Świdniczanie obejrzeli również tamtejsze drogi powiatowe. Okazało się, że nie mamy się czego wstydzić.


16 lipca 2008 - Świebodzice docenione

To już trzeci raz, kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało Gminie Świebodzice pieniądze z budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Tym razem jest to kwota 300 tysięcy złotych, a samorząd przeznaczy ją - tak jak i w ubiegłym roku - na budowę murów oporowych i umacnianie brzegów rzeki Pełcznicy.
- Bardzo się cieszę z tych pieniędzy, bo to już trzecia taka dotacja dla Świebodzic, a to oznacza tylko jedno: to, co wykonaliśmy w roku ubiegłym zostało dobrze ocenione - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Tym bardziej, że promesa, o której mówimy, to pieniądze, które nie wykorzystały inne samorządy. Dostaliśmy je, bo ubiegłoroczne wsparcie spożytkowaliśmy w całości, dokładając do tego jeszcze pieniądze z budżetu, co pozwoliło na wykonanie wielu prac na rzece.
Przypomnijmy tylko, że w 2007 roku Świebodzice otrzymały aż dwie promesy: na kwotę 600 i 200 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom oraz własnym środkom Gmina wykonała szereg prac na rzece, polegających na podbudowie lub budowie nowych murów oporowych, umocnieniu brzegów rzeki specjalnymi siatkami; Pełcznica została na sporym odcinku oczyszczona ze śmieci i nanosów rzecznych.
- W ubiegłym roku wykonaliśmy prace na 14 odcinkach rzeki w obrębie całego miasta - dodaje Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza Świebodzic, koordynujący prace na rzece. - W tym roku, dzięki przyznanym pieniądzom z budżetu państwa oraz własnym środkom, te prace będą kontynuowane. Do odtworzenia pozostało jeszcze wiele zniszczonych nadbrzeży oraz urządzeń, mających wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Wybór tych miejsc będziemy jak zwykle konsultować z RZGW, który jest zarządcą rzeki.
W sumie w roku ubiegłym prace związane z zabezpieczeniem powodziowym Pełcznicy wyniosły około 1,5 mln złotych, z czego 400 tysięcy złotych przeznaczył na Świebodzice Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.


16 lipca 2008 - Inwestycja drogowa - niezagrożona

W maju polskie urzędy sięgające po środki unijne obiegła informacja o konieczności wstrzymania konkursów na unijne dotacje. Wszystko przez to, że polskie prawo w dziedzinie ochrony środowiska jest niezgodne z unijną dyrektywą. Dotyczy to również inwestycji realizowanej przez Powiat Świdnicki. A mowa o budowie korytarza łączącego strefy ekonomiczne w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4.
W efekcie wstrzymano prace projektowe a firma, która przygotowała już projekt z pierwszym wariantem przebiegu drogi, pracuje nam nową koncepcją i projektem.
- "W tej chwili działamy w parciu o nowe wytyczne." - wyjaśnia Starosta.
Teraz zajmujemy się opracowywaniem nowej koncepcji realizacji inwestycji z propozycją drugiego wariantu przebiegu trasy. - "Nowe wytyczne MRR wymagają przedstawienia alternatywnego wariantu przebiegu inwestycji. Proponowany nowy przebieg, poza dostosowaniem do zaktualizowanych przepisów ochrony środowiska, pozwoli na dokonanie nowej oceny kosztu inwestycji." - mówi Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu.
Drugi wariant przebiegu drogi - ten biegnący po zachodniej stronie istniejącego przebiegu (od fabryki Elektrolux w Świdnicy przez wschodnie obejście Bolesławic i Nowic z włączeniem się do zachodniego obejścia Żarowa) okazuje się być przede wszystkim tańszy i bardziej praktyczny. Pozwoli m.in. na rezygnację z 4 lub 5 obiektów inżynieryjnych, zmniejszenie ilości robót ziemnych oraz rezygnację z konieczności wysiedlenia mieszkańców z okolic składowiska śmieci.
4 sierpnia ruszamy z konsultacjami społecznymi. W każdej miejscowości, przez którą droga będzie przebiegać odbędą się spotkania z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi w dziedzinie ochrony środowiska.
Tylko realizacja inwestycji zgodnie z unijnymi dyrektywami pozwoli nam na otrzymanie pieniędzy z UE.


16 lipca 2008 - Ruszyła budowa

Rozpoczęły się prace przy budowie kompleksu boisk Orlik 2012.
Rozpoczęcie inwestycji poprzedziła podjęta wczorajszym uchwała Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej, wprowadzająca do budżetu gminy kwotę 333 tys. zł. dofinansowania inwestycji przez samorząd wojewódzki. Uchwałę poparło jedenastu z trzynastu obecnych na sesji radnych.
W pierwszym etapie zostanie wybudowane boisko do piłki nożnej o wymiarach 62m x 30m o nawierzchni z trawy syntetycznej, boisko do koszykówki i siatkówki o wymiarach 19,10m x 32,10m z nawierzchni syntetycznej wraz z piłkochwytami o wysokości 6m oraz ogrodzeniem boisk o wysokości 4 metrów. Boiska będą oświetlone projektorami zamontowanymi na słupach oświetleniowych o wys. 12m.
Mamy nadzieję, że inwestycję wartą blisko milion złotych uda się zakończyć przed rozpoczęciem roku szkolnego.


16 lipca 2008 - "Miasto Dzieci"

Zapraszamy do wzięcia udziału w "Mieście Dzieci" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Jest to projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Rozpoczyna się 3 sierpnia a kończy 15 sierpnia, podczas, którego dzieci wcielają się w rolę dorosłych, opiekunowie natomiast są ich przewodnikami po dorosłym świecie.
Angażowani w tę grę są przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokażą dzieciom tajniki ich zawodów, a jednocześnie każde dziecko będzie mogło spróbować swoich sił. Na dużym terenie Muzeum rozkładane jest "Miasto Dzieci" ze stoiskami sklepików, rzemieślników, urzędów i zaczyna żyć swoim życiem.
Miasto Dzieci przeznaczone jest dla obywateli w wieku od 7 do 14 roku życia gdzie od godziny 10.00 do 16.00 młodzi obywatele otrzymują możliwość pracy i uczestniczenia w zajęciach w specjalnie dla nich stworzonych urzędach, kawiarniach, bankach, szpitalu, redakcji gazetki albo poczcie. Udział w projekcie dzieci jest bezpłatny.
Poszukujemy dorosłych wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad dziećmi lub też wspomóc tę inicjatywę. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej telefon - 0-74 856-43-30, 692-407-806


16 lipca 2008 - Rusza "Akademia Nadziei"

Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach prowadzi nabór do nowego projektu pt. " Akademia Nadziei". Projekt ma za zadanie ograniczyć wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych, ze względu na ich funkcjonowanie w nieprzyjaznym otoczeniu społecznym oraz trudną sytuację ekonomiczną. Mogą wziąć w nim udział pełnoletnie, niepełnosprawne osoby. Projekt realizowany będzie poprzez trzy ścieżki, które można dowolnie wybrać.
- Pierwsza ścieżka nosi nazwę "Przygoda" - w jej ramach organizowane będą wycieczki turystyczne (autokarowe i piesze) po okolicy oraz biwak - mówi Ewa Dziwosz, szefowa Stowarzyszenia i koordynator projektu. - Będzie też praca z mapą i kompasem, ustalanie tras wycieczek, prowadzenie, kurs udzielania pierwszej pomocy, itd.
Kolejna ścieżka nosi nazwę "Dialog" - będą to zabawy w języku angielskim i niemieckim, a także surfowanie w internecie, poszerzanie wiedzy, zainteresowań. Trzecia ścieżka, pod hasłem "Kultura" oferować będzie uczestnikom warsztaty teatralne, muzyczne, wyjazdy do opery, filharmonii, kina.
Projekt potrwa przez 6 miesięcy, zajęcia odbywać się będą cztery razy w tygodniu, w grupach 10-15 osobowych. Zapisy do "Akademii nadziei" odbywają się w każdy poniedziałek i w środę, w godz. 15.00-16.00, w siedzibie Stowarzyszenia - Osiedle Sudeckie 12. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Stowarzyszenie otrzymało na projekt dofinansowanie w kwocie 72.840,00 złotych. 10 tys. zł przyznał Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, pozostałe pieniądze Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


15 lipca 2008 - Żegnamy profesora

13 lipca, zginął tragicznie prof. Bronisław Geremek. Odszedł wielki mąż stanu, polityk o autorytecie uznanym na całym świecie, człowiek, dla którego dobro Polski przez całe życie było najważniejszym drogowskazem. Z jego rad, z jego wiedzy, mieliśmy możność kilkakrotnie korzystać podczas bezpośrednich spotkań. Znaliśmy go nie tylko jako wielką osobowość, ale przesympatyczną, życzliwą osobę o wielkim takcie i poczuciu humoru. Żegnamy Go z wielkim żalem.
W roku 2005, podczas obchodów 15-lecia Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, wyróżniliśmy profesora Geremka nagrodą Wiecznego Pióra, przyznawaną wybitnym postaciom życia publicznego. Ostatni raz odwiedził nas 29 października 2005 roku. Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej mówił wiele o trudnej drodze Polski do struktur europejskich. Mówił o swoich wielkich marzeniach, o których myślał, że nie spełnią się za jego życia.
Rozmawialiśmy wówczas wiele o naszym nowym miejscu w Europie - wciąż jeszcze bardzo przeżywaliśmy nasze wejście do Zjednoczonej Europy. Profesor Geremek zaznaczył wówczas, jak wiele pracy czeka nas, Polaków, byśmy zajęli w UE należne miejsce. Ale by tak się stało musimy pracować tak, jak przez ostatnie lata Irlandczycy, którym w rozwoju gospodarczym udało się przegonić Wielka Brytanię.
"Jakie będzie nasze miejsce - tylko od nas zależy. Polska potrzebuje w tej chwili 20-letniego okresu, podczas którego wzrost gospodarczy byłby dwukrotnie wyższy niż średnia unijna" - twierdził. Mówił także o konieczności wytworzenia nowej jakości - solidarności Europejczyków, którzy wspólnie będą dbać o to, co jest dla nas wszystkich, jako kontynentu dobre. Byśmy przywrócili nam należne miejsce na globie ziemskim. Byśmy do nowej wizji potrafili przekonać młode pokolenia.
Nie - mimo Jego nieobecności - nauki te będą dla nas zawsze wyznacznikiem drogi, którą wzorem takich ludzi jak profesor Bronisław Geremek chcemy podążać.
W imieniu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich
Prezes Edward Szywała.


15 lipca 2008 - Akcja "Czysty Strzegom"

Burmistrz Strzegomia, wzorem lat ubiegłych, ogłasza przeprowadzenie akcji pod nazwą "Czysty Strzegom."
Akcja przeprowadzona zostanie w okresie od 28 lipca do 8 sierpnia 2008 roku. Zwracamy się do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Strzegom o dokonanie porządków na terenach i wokół swoich posesji.
W powyższym okresie, po uprzednim zgłoszeniu, Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu podstawi we wskazane miejsca kontenery na nieczystości i dokona ich wywozu. Zgłoszeń należy dokonywać w Dziale Oczyszczania Miasta ZUK w godzinach od 7.00 do 15.00 pod numerem telefonu (074) 8551-051.


15 lipca 2008 - Unikalny zbiór

Od wczoraj Świdnickie Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia posiada w swoich zbiorach największą w Polsce kolekcję działek lotniczych.
Działka lotnicze pochodzą z okresu od lat trzydziestych do końca ubiegłego wieku. Czterdzieści działek ze zbioru stanowiło wyposażenie wszystkich samolotów służących w lotnictwie Układu Warszawskiego. Szwak-20, WJA-23, B-20, NS-23, NR-23 to unikaty, o których wiele muzeów może tylko pomarzyć.
Eksponaty te, na publiczną prezentację będą musiały zaczekać do zakończenia budowy pawilonu wystawienniczego jeszcze około sześciu miesięcy.
Ale od kilku dni w Muzeum w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy można oglądać między innymi samoloty, armaty, działa, haubice. Rozłożone są już anteny wozów radarowych, oglądać można pojazdy łączności.
Zdjęcia działek lotniczych i zdjęcia ciągle zmieniającej się ekspozycji - >>> zobacz>


15 lipca 2008 - "Szopa Rockiem Brzmiąca"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na koncert II Przeglądu Zespołów Regionalnych "Szopa Rockiem Brzmiąca".
W trakcie przeglądu wystąpią zespoły - Endera, Resist, Avaria, Muhy, Niebo.
Koncert odbędzie się 26 lipca, rozpocznie się o godzinie 18.00.
Istnieje możliwość noclegu w wagonach sypialnych lub polu namiotowym. W trakcie koncertu na terenie Muzeum dostępny pełen catering.


14 lipca 2008 - I Powiatowe Zawody Drezynowe

12 lipca w Jaworzynie Śląskiej odbyły się I Powiatowe Zawody Drezynowe o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej. Jedną z większych atrakcji imprezy była możliwość przejazdu drezynami motorowymi na trasie Jaworzyna Śląska - Pastuchów - Jaworzyna Śląska, które zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej. Z tej formy rozrywki skorzystało w sobotę około 300 osób.
Główną atrakcją sobotniego popołudnia były zawody w przejazdach drezynami ręcznymi na czas. Na odcinku 500 metrów rywalizowały ze sobą dwuosobowe "osady". Okazało się, że jazda drezyną nie jest prosta, a oprócz tężyzny fizycznej niezbędna jest odpowiednia technika. Niespodzianką zawodów okazał się start drużyny sześćdziesięciolatków, którzy uzyskali czas przejazdu lepszy od wielu "wyrośniętych" młodzików.
Na zakończenie zawodów odbył się koncert zespołu "No Business" ze Świebodzic, którego blues-rockowy repertuar doskonale zgrał się z atmosferą imprezy. Wyniki w różnych kategoriach:
8-12 lat - I miejsce: Michał Kupis, Mateusz Grabiec, II miejsce: Rudziński Paweł, Dawid Halik, III miejsce: Ola Malewicz, Justyna Szewczak.
13-15 lat - I miejsce: Damian Mlak, Kamil Janik , II miejsce: Bartek Dybeł, Krzysztof Olszewski, III miejsce: Patryk Kończak, Bartek Kaźmierczak.
16 i więcej lat kobiety - I miejsce: Marta i Joanna Wizner.
16 i więcej lat mężczyźni - I miejsce: Karol Lewicki, Jakub Romaniecki, II miejsce: Kazimierz i Kamil Bojarscy, III miejsce: Krzysztof Pasikowski, Rafał Antczak.
Służby mundurowe, związkowcy - I miejsce: Kolejarze, II miejsce: Strażacy, III miejsce: KZ NSZZ "S" przy ZPS "Karolina".
VIP - I miejsce: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa, II miejsce: Telewizja Teletop Świdnica, III miejsce: SOKiBP Jaworzyna Śląska.


14 lipca 2008 - Ukradli i pobili

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcom Strzegomia, którzy skradli towar w sklepie spożywczym a następnie dotkliwie pobili właściciela sklepu, który chciał odebrać swój towar.
11 lipca w sklepie spożywczym w Strzegomiu dwaj mężczyźni 25 i 29 lat dokonali kradzieży artykułów spożywczych na kwotę 15 złotych chcąc utrzymać w posiadaniu skradziony towar kopaniem i biciem doprowadzili do stanu bezbronności właściciela sklepu, który chciał odebrać skradziony towar. Mężczyzna doznał obrażeń nosa oraz ogólnych potłuczeń, korzystał z pomocy lekarskiej.
Strzegomscy policjanci po otrzymaniu informacji o kradzieży zatrzymali w sklepie sprawców, których osadzili do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu, który wobec nich zastosował 50 dni tymczasowego aresztu. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.


14 lipca 2008 - Memoriał im. Pawła Sosika w sierpniu

W dniach 8 - 10 sierpnia, odbędzie się "Międzynarodowy Wieloetapowy Wyścig Kolarski "Fortum" - Wałbrzych.
Jednym z etapów, który rozegrany zostanie 10 sierpnia w Świebodzicach jest IX Memoriał im. Pawła Sosika". Start i meta oraz miasteczko wyścigu zlokalizowane zostanie jak zawsze na Osiedlu Piastowskim.
W wyścigu wystartuje około 150 zawodników z Polski z udziałem czołowych zawodniczek kadry Polski przygotowującej się do Olimpiady w Pekinie.
Zapowiada się ostra rywalizacja ponieważ swój start zapowiedziały też Rosjanki i Litwinki.


14 lipca 2008 - Sędziowie piłki siatkowej

Wydział Sędziowski Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej organizuje kurs podstawowy dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej.
Kurs skierowany jest do osób zainteresowanych działalnością sędziowską, szczególnie do zawodniczek i zawodników, którzy zakończyli już karierę siatkarską, jak również aktualnie uprawiających tę dyscyplinę sportu. Szczegóły - >>> zobacz


13 lipca 2008 - Paweł Fajdek czwarty na Mistrzostwach Świata

W dniach 8-13 lipca w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce.
We wczorajszym finale rzutu młotem Paweł Fajdek dwukrotnie rzucił młotem ponad 75 metrów. Po drugiej kolejce rzutów na odległość 75.31, zajmował drugie miejsce za prowadzącym Amerykaninem Walterem Henningiem - 76.14. W trzeciej próbie - Amerykanin Conor McCullogh rzucił 75.88 a Białorusin Aleh Dubicki - 75.42, Paweł Fajdek spadł na czwarte miejsce. zepchnęły zawodnika Agrosu Zamość poza strefę medalową, 11 cm dzieliło go od brązu.
Paweł Fajdek to wychowanek ULKS Zielony Dąb Żarów, od początku kariery trenerem Pawła Fajdka jest Jolanta Kumor. Paweł jest mieszkańcem Żarowa, był uczniem Zespołu Szkół Budowlano - Elektrycznych w Świdnicy. Przed Mistrzostwami Świata jego rekord Polski wynosił 74.78.


12 lipca 2008 - Wakacyjne remonty szkół

Ponad 3,2 mln zł przeznaczy z budżetu miasta Świdnica na remonty w placówkach oświatowych. Część prac już trwa i zakończy się w połowie sierpnia.
W ich ramach: wyremontowany zostanie dach Przedszkola nr 1, wymienione zostaną okna w Przedszkolu nr 3, 4 i 15, a toalety będą wyremontowane w placówkach nr 4, 6, 15. Prace pochłoną 564 tys. zł. W tym 100 tys. zł miasto wyda na remonty związane z uruchomieniem dodatkowych oddziałów w czterech przedszkolach,
w Szkole Podstawowej nr 4, 8 i 315 wyremontowane zostaną toalety, w SP nr 1, 6, 8, 315 i 105 wymalowane korytarze i sale lekcyjne. Prace będą kosztowały 655 tys. zł
w Gimnazjum nr 1 i 4 trwa wymiana oświetlenia w salach lekcyjnych, a w Gimnazjum nr 2 remontowane jest zaplecze sali gimnastycznej. W Gimnazjum nr 3 remontowane są toalety i naprawiany muru szkolnego ogrodzenia. Prace te będą kosztowały w sumie 545 tys. zł, 62 tys. zł będzie kosztował remont toalet, klatki schodowej i nawierzchni na placu przy Młodzieżowym Domu Kultury.
Jeszcze w trakcie wakacji rozpoczną się trzy inne inwestycje. 700 tys. zł miasto przeznaczy na docieplenie ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 6, 500 tys. zł na I etap termomodernizacji budynku Gimnazjum nr 4, a 227 tys. zł na wymianę okien w Gimnazjum nr 1.


12 lipca 2008 - Pracowite wakacje

Chociaż wakacje już w pełni i wielu uczniów oraz nauczycieli korzysta z dobrodziejstwa wypoczynku letniego, to jednak dla części nauczycieli rozpoczną się one dopiero po postępowaniu kwalifikacyjnym lub egzaminacyjnym związanym z uzyskiwaniem stopni awansu zawodowego.
W tym miesiącu w szkołach, przed komisjami powołanymi przez dyrektorów placówek, trwają postępowania kwalifikacyjne nauczycieli stażystów ubiegających się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Stopień nauczyciela kontraktowego uzyskali nauczyciele:
Barbara Kucemba z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, Joanna Zagajewska ze Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie, Czesław Sakowski ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, Irena Staroojciec ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Artur Wójciak ze Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym, Agnieszka Gablewska z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Adriana Burdek z Przedszkola w Pszennie.
Podobnie przebiega postępowanie egzaminacyjne nauczycieli kontraktowych ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego, jednak komisję egzaminacyjną powołuje Wójt Gminy.
9 lipca 2008 roku w Sali narad Urzędu Gminy Świdnica dwoje nauczycieli gminnych szkół podstawowych zdało egzamin na nauczyciela mianowanego - są to: Aneta Pilarska - nauczycielka kształcenia zintegrowanego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie, Marcin Burdek - nauczyciel matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.
W gminnych placówkach oświatowych pracuje 191 nauczycieli w tym 102 jako nauczyciel mianowany i 18 jako kontraktowy.


12 lipca 2008 - Nowy zarząd

W ostatnim dniu czerwca odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze członków MKS "Victoria". W trakcie wyborów nowych władz 7-osobowy zarząd w składzie: Euzebiusz Wojdat - 43 głosy, Marek Kiryczuk - 37 głosów, Patryk Sałek - 30 głosów, Henryk Sawa - 28 głosów, Sebastian Skibiński - 28 głosów, Grzegorz Kowalczyk - 26 głosów, Tomasz Olszówka - 25 głosów. Następnie członkowie zarządu spośród siebie wybrali prezesa i zastępców.
Nowym-starym prezesem został Marek Kiryczuk, pełniący tę funkcję w trakcie ostatniego roku. Wiceprezesem ds. piłki nożnej został Euzebiusz Wojdat. Za piłkę ręczną odpowiedzialny będzie wiceprezes Patryk Sałek.
Sekretarzem tradycyjnie został Henryk Sawa. Członkami zarządu są: Grzegorz Kowalczyk, Tomasz Olszówka, Sebastian Skibiński A drużyna seniorów MKS "Victorii" Świebodzice rozpoczęła już treningi przygotowując się do swojego pierwszego sezonu w Lidze Dolnośląskiej. Rozgrywki rozpoczynają się już w sierpniu.


11 lipca 2008 - Konwój RMF Maxxx

Wczoraj nad Zalewem Witoszówki w Świdnicy gościł Konwój RMF Maxxx.
Dla mieszkańców przygotowano wiele wspaniałych atrakcji, a były to między innymi - DJ, tancerze, BreakDance, Jumpstyle, konkursy z MAXXXymalnymi nagrodami, dźwig z darmowymi skokami Bungee, pokazy i konkursy na skoki w najbardziej odjechanych strojach, strefa z symulatorami, w tym: Formuła 1, symulator Video, 2 w pełni ruchome symulatory wyścigów WRC.
Jutro "konwój" pojawi się w Wałbrzychu. Zdjęcia znad Zalewu Witoszówki - >>> zobacz>


11 lipca 2008 - Akwarele Pawła Luniaka

16 lipca o godzinie 16.30 w Galerii Pralnia w Krzyżowej odbędzie się wernisaż akwareli Pawła Luniaka.
Paweł Luniak, z wykształcenia inżynier zootechnik od lat poświęca się przede wszystkim swojej pasji - malarstwu. W swoich pracach porusza zarówno sprawy ważne dla Polski (prace na temat Katynia), ale także maluje piękne pejzaże, martwą naturę, architekturę. W obrazach Luniaka często pojawia się jego ulubiony motyw koni.
Zapraszamy na spotkanie w wyjątkowym artystą i jego sugestywnym światem malarskiej wyobraźni.
Galeria Pralnia mieści się na terenie Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.


11 lipca 2008 - Certyfikaty dla świdnickich firm

Trzy firmy ze Świdnicy zostały uhonorowane tegorocznymi Dolnośląskimi Certyfikatami Gospodarczymi - jednymi z najważniejszych wyróżnień dla regionalnych przedsiębiorców.
Kapitule, która przyznaje nagrody, przewodniczy marszałek województwa, Marek Łapiński. Wśród tegorocznych 50 laureatów są trzy przedsiębiorstwa ze Świdnicy.
W kategorii "firma średnia" wyróżniono Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych "Eko-Wod". Po raz drugi certyfikat przyznano również firmom: "Mediator" Ośrodek Szkoleń i Doradztwa Gospodarczego oraz Cynkowni "Galess". Ceremonia wręczenia certyfikatów odbyła się wczoraj, 10 lipca we Wrocławiu.
Celem Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych jest uhonorowanie wiarygodnych podmiotów gospodarczych, które wyróżniają się jakością usług i produktów oraz innowacyjnością, jak również wnoszą wkład w rozwój Dolnego Śląska i tworzenie nowych miejsc pracy.
Idea Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych zrodziła się w 1999 roku podczas Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego w Krzyżowej. W czasie dotychczasowych edycji kapituła wręczyła 222 certyfikaty 100 firmom.


11 lipca 2008 - Świebodziczanin w Wielkim Wyścigu "Trójki"

Wraz z dwójką innych młodych śmiałków musi autostopem albo pieszo przebyć kilka tysięcy kilometrów z hiszpańskiej Saragossy do Warszawy. Wolno podróżować tylko w ciągu dnia. No i trzeba sobie radzić z barierami kulturowymi, językowymi - najważniejsze, to jak najszybciej dotrzeć do celu, czyli siedziby Polskiego Radia Programu III na Myśliwiecką w Warszawie.
Wojtek Bogucki, 35-letni świebodziczanin, już od prawie tygodnia pokonuje trasę Wielkiego Wyścigu - cyklicznej akcji Polskiego Radia Programu III. Wyścig polega na dotarciu w jak najkrótszym czasie, autostopem, z wybranego miejsca w Europie do siedziby radia. W tym roku podróżnicy w pasjonująca, autostopową podróż, wystartowali w Saragossie.
Kto dotrze pierwszy do Warszawy? Którędy jadą, co po drodze udaje im się zobaczyć i kogo spotkać - o tym wszystkim można usłyszeń na antenie "Trójki" codziennie, w bieżących relacjach z Wielkiego Wyścigu. Pokonywaną przez śmiałków trasę, z dokładną pozycją każdego uczestnika, można także śledzić na mapie, którą znajdziecie Państwo w internecie pod adresem:
http://wielkiwyscig.locon.pl/pages/main-view.jsf
Tym razem przed finalistami dodatkowe zadanie - muszą po drodze odwiedzić kilka miejsc w Europie - m.in. - na początek - miasta Albi, Arles i Monaco. Podczas wyścigu słuchacze przy pomocy SMS (numer 7360 - 3,66 zł + VAT) będą mogli typować zwycięzcę. Dla słuchaczy, którzy wezmą udział w zabawie są nagrody: trzy telefony komórkowe i laptop. Więcej szczegółów na stronie Trójki www.polskieradio.pl/trojka/wielkiwyscig/
Znajomi i rodzina gorąco dopingują Wojciecha. Najmocniej - żona Aneta, nauczycielka w świebodzickim Gimnazjum nr 2, oraz ich córeczka Marysia. - Wojtek da sobie radę, zresztą to nie pierwszy jego szalony pomysł - żartuje żona. - Na pewno jest to wspaniała przygoda, mam nadzieję że uda mu się wygrać.


11 lipca 2008 - Leningrady są Świdnickie

Władze Świdnicy podpisały akt notarialny z władzami Świebodzic. To oznacza rozwiązanie problemów własności bloków przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej. Mowa o tzw. Leningradach, które należały do świebodzickiego samorządu, ale znajdują się na terenie miasta. Mieszka w nich w sumie 150 rodzin, w przypadku kilku z nich orzeczono wyroki eksmisyjne.
Przez lata nie było porozumienia samorządów, ponieważ Świdnica nie chciała przejąć budynków niesprywatyzowanych, bo wiązałoby się to z ogromnymi kosztami remontowymi oraz ich bieżącym utrzymaniem. W dodatku miasto musi zapewnić lokale osobom eksmitowanym.
Przez ostatnie dwa lata obecne władze Świebodzic doprowadziły do niemal pełnej prywatyzacji budynków. Zgodnie z realizowanymi ustaleniami eksmitowanym mieszkańcom Świdnica zapewni lokale socjalne. W zamian za to zwolnione mieszkania miasto będzie mogło sprzedać, co pomoże pokryć koszty przydzielenia lokali eksmitowanym.
- Pod koniec lipca formalnie przejmiemy budynki. Od tego też czasu powinna zniknąć sytuacja, praktycznie niespotykana już w Polsce, gdzie jeden samorząd jest właścicielem budynków w innej gminie. Cieszę się, że w drodze porozumienia zamykamy tę sprawę - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.


11 lipca 2008 - Po rajdzie Subaru

W dzisiejszym Odcinku Specjalnym porozmawiamy o sytuacji polskich rajdów samochodowych po rozegranym w zeszły weekend 4. Rajdzie Subaru. W programie gościć będą Andrzej Górski - członek Głównej Komisji Sportu Samochodowego odpowiedzialny za rajdy samochodowe, a także zawodnicy startujący w Rajdowym pucharze PZM - Łukasz Ryznar i Michał Jucewicz.
Zapowiada się ciekawa dyskusja, a program ten będzie zapewne początkiem cyklu audycji poświęconych kondycji polskich rajdów samochodowych.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu jutro o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


10 lipca 2008 - 60-lecie Herbapolu Stanowice

5 lipca 2008 roku przejdzie do annałów Ludowego Klubu Sportowego Herbapol Stanowice. W tym dniu całe tamtejsze środowisko piłkarskie obchodziło 60-lecie istnienia klubu.
O godzinie 10.00 odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci klubu i jej wieloletniego lidera Adama Boruckiego. Z tej okazji przybyło wielu gości - władze OZPN, zastępca burmistrza Strzegomia - Robert Siekaniec, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tadeusz Wasyliszyn oraz radni Piotr Szmidt, Ryszard Nabiałek oraz Ireneusz Traczyk. Odznaczenia za działalność w OZPN otrzymali: Zbigniew Ptak, Stanisław Skóra, Krystian Kudzia, Jan Kular, Zdzisław Gołębiowski, Wiesław Słowik, Władysław Klęsk, Marek Wiśniowski oraz Czesław Ciebień. Najwyższą - złotą - odznaką uhonorowano prezesa stanowickiego klubu - Romana Bizonia.
Część sportowa, czyli turniej piłkarski wygrała Unia Jaroszów, która odniosła komplet zwycięstw. Drugie miejsce przypadło Granitowi Rogoźnica. Trzecie miejsce zajęli gospodarze - Herbapol Stanowice, a czwarte Huragan Olszany. Najlepszym strzelcem został Miłosz Sadowski (Granit Rogoźnica) z trzema golami na koncie. Najlepszym bramkarzem okazał się Mariusz Simajtis (Granit Rogoźnica). Między meczami seniorów odbył się mecz klasy TM pomiędzy Herbapolem Stanowice a GLKS-em Rogoźnica-Strzegom. Spotkanie wygrali ci pierwsi 2:0. Oba gole strzelił Kuba Pospiszyl.
W przerwie rozgrywek zaproszeni goście udali się do świetlicy wiejskiej na obiad, a zawodnicy otrzymali smaczny poczęstunek. Bufet był bardzo dobrze zaopatrzony - serwowane były kiełbasy, mięso z grilla i frytki. Niezwykłą popularnością cieszyła się loteria fantowa, gdyż blisko 80 losów rozeszło się w ekspresowym tempie. Atrakcją dla dzieci były konie z Nowego Jaworowa, pokaz western i jazda. Wszystko zakończyła zabawa do późnych godzin nocnych przy zespole Rick & Spens.


10 lipca 2008 - Nickelodeon

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziecięcy kanał Nickelodeon dostępny jest od dzisiaj w ofercie Multimedia Polska.
Nickelodeon skierowany jest do dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Założeniem programowym stacji jest prezentacja jedynie pozytywnych treści, bez agresji i przemocy.
Programy w Nickelodeon Polska dostępne będą w dwóch wersjach językowych - polskiej z dubbingiem i angielskiej. W ramówce pojawią się m.in. "SpongeBob Kanciastoporty" - kultowa kreskówka o sympatycznej gąbce morskiej, "Dora poznaje świat" - nauka języka angielskiego dla najmłodszych, "Śladem Blue" - edukacyjny program dla najmłodszych, zdobywca 9-ciu nagród Emmy, "Awatar, legenda Aanga" - animowana przypowieść o wyprawie Aanga na biegun północny, czy "Roztańczony Nick" - nauka podstawowych kroków tanecznych dla dzieci.
Kanał Nickelodeon wzbogaci cyfrowy pakiet Multimediów skierowany do dzieci "Cyfrowy Kids", zawierający takie programy jak CBeebies, KidsCo, JimJam, Da Vinci Learning, Bebe TV.


10 lipca 2008 - Nowy okres

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, iż od 1 września rozpocznie się nowy okres zasiłkowy w zasiłkach rodzinnych. Obejmie on okres od 1 września 2008 do 31 sierpnia 2009 roku. Wszystkie decyzje dotyczące zasiłków rodzinnych i świadczeń pielęgnacyjnych tracą ważność 31 sierpnia 2008 roku.
Jeżeli zasiłek pielęgnacyjny przyznany był do 31 sierpnia 2008 roku a okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jest dłuższy to wnioski należy składać ponownie.
Wnioski o zasiłki rodzinne i należne dodatki, wnioski o świadczenia pielęgnacyjne i zasiłki pielęgnacyjne, należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy (pokój nr 111) do 30 września tego roku. Informujemy również, że dotychczasowe wzory wniosków nie uległy zmianie. Do w/w wniosków należy dołączyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości osiągniętego dochodu za rok 2007.


9 lipca 2008 - Remont nowoczesną metodą

Właśnie rozpoczął się remont nawierzchni drogi powiatowej na odcinku od Piotrowic Świdnickich do Jaworzyny Śląskiej. Remont polega na położeniu nawierzchni tzw. mikrodywanika w technologii cienkich warstw na zimno.
- "Jest to nowoczesna metoda, którą stosujemy przy remontach nawierzchni. Wytwarzanie mieszanki mineralno-emulsyjnej, tworzącej dywanik, odbywa się na drodze w jednym ciągu technologicznym, przy pomocy maszyny samobieżnej. Nie ma tu konieczności podgrzewania składników, co ułatwia cały proces." - mówi Marek Olesiński, dyrektor SDPŚ.
Ta nowoczesna metoda ma wiele zalet. Przede wszystkim przedłuża trwałość istniejącej nawierzchni i poprawia jej cechy powierzchniowe poprzez między innymi zwiększenie "szorstkości". Co więcej nie jest uciążliwa dla kierowców. Prace na drogach bowiem powodują minimalne utrudnienia w ruchu.
- "Dzięki realizacji inwestycji tą metodą już niespełna po pół godzinie można po odnowionej nawierzchni jeździć samochodami." - dodaje dyrektor Marek Olesiński. Całkowity koszt remontu nawierzchni pochłonie ponad 226 tysięcy zlotych z budżetu powiatu. Planuje się, że prace na drodze potrwają do 11 lipca. Nadzór nad inwestycją sprawuje Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego. To już drugi odcinek drogi powiatowej wyremontowany tą metodą. W zeszłym roku odnowiona została droga między Piotrowicami i Żarowem.


9 lipca 2008 - Można składać wnioski

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach przyjmuje już wnioski na nowy okres zasiłkowy 2008/2009.
Wydawanie druków i przyjmowanie wypełnionych wniosków na świadczenia rodzinnie i zaliczkę alimentacyjną odbywa się w sekretariacie OPS (drugie piętro pokój numer 12) w godzinach 8.00-12.00 oraz 12.30-15.00, zaś we wtorki w godzinach 9.00-13.00 oraz 13.30-16.00.


9 lipca 2008 - Echa sesji Rady Miejskiej

Ostatnia sesja Rady Miejskiej odbyła się 26 czerwca. Podjęto podczas niej wiele ważnych uchwał. Jedna z nich dotyczyła nadania nazwy jednej ze strzegomskich ulic. Ulica Malinowa, bo taką nazwę nadali jej radni, położona jest w południowo-zachodniej części naszego miasta, w okolicach Gimnazjum nr 2.
Podczas posiedzenia zadecydowano również o zmianie budżetu gminy Strzegom na 2008 rok. Zmiana ta polega na zwiększeniu planu dochodów i wydatków budżetowych o 497 500 zł. Po dokonaniu zmian nie ulega zmianie planowany deficyt budżetowy. Należy dodać, że wprowadzane zmiany są odpowiedzią na wnioski radnych. Dotyczą one głównie przesunięć środków finansowych między zadaniami inwestycyjnymi oraz uzupełnianiem środków związanych z funkcjonowaniem oświaty. Z rezerwy ogólnej przesunięto kwotę 5 000 zł, która zostanie przeznaczona na dofinansowanie autokaru na wyjazd zespołu folklorystycznego "Kostrzanie" do Francji.
Podjęto także uchwałę w sprawie wysokości diet radnych. Zgodnie z nią radny otrzymuje dietę w wymiarze: Przewodniczący Rady Miejskiej - 75 proc. podstawy naliczenia, wiceprzewodniczący Rady i Przewodniczący Komisji - 62 proc. podstawy naliczenia, radni - 58 proc. podstawy naliczenia.
Kolejna uchwała dotyczyła ustalenia wynagrodzenia dla burmistrza Strzegomia. W jego skład wejdzie: wynagrodzenie zasadnicze - 5.600,00, dodatek funkcyjny - 1.920,00, dodatek za wieloletnią pracę 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego - 1.120,00, dodatek specjalny w kwocie 40 proc. łączenie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego - 3.008, 00.
Radni podjęli także uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu termomodernizacyjnego na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Remont budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu". Podczas posiedzenia zadecydowano ponadto o uznaniu skarg dwóch mieszkańców naszej gminy za bezzasadne, a burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz zapoznał zebranych ze sprawozdaniem ze swojej działalności.


9 lipca 2008 - Audyt już za nami

8 lipca, w świebodzickim Urzędzie Miejskim odbył się audyt będący II etapem uczestnictwa samorządu w tegorocznej edycji konkursu Gmina Fair Play. Świebodzice ubiegają się o certyfikat Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Jego otrzymanie to wskazanie inwestorom - polskim i zagranicznym - że w tej gminie mogą inwestować bez obaw, że zostaną tu obsłużeni profesjonalnie i w miłej atmosferze. W samorządzie, w którym mogą liczyć na pełną pomoc i wsparcie, który chętnie współpracuje, ułatwia, doradza, a jednocześnie stale pracuje nad polepszeniem swojej oferty inwestycyjnej, infrastruktury.
Gmina Świebodzice pozytywnie przeszła I etap, jednak to właśnie drugi, związany z audytem przeprowadzonym na miejscu, będzie decydujący. Dr Ryszard Pęczak, audytor konkursowy, spotkał się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem a także urzędnikami, do których miał wiele pytań z zakresu m. in. realizacji inwestycji, aktualnej oferty inwestycyjnej, ochrony środowiska czy promocji. Naocznie przekonał się także, jakimi Świebodzice dysponują terenami inwestycyjnymi, jak wygląda budowa kanalizacji; chwalił stronę internetową miasta, przeglądał także gazetę samorządową. W drugiej części swojego pobytu spotkał się z lokalnymi przedsiębiorcami. W tym przypadku interesowały go szczególnie relacje samorządu z biznesem. Dr Pęczak usłyszał wiele pozytywnych opinii pod adresem samorządu.
- Od roku budujemy w Świebodzicach osiedle domków i muszę przyznać, że nie było żadnych zatorów jeśli chodzi o kwestie decyzyjne, odczuliśmy dużą przychylność i pomoc - podkreślał Krzysztof Kujat, przedstawiciel firmy Domy Dolnośląskie.
Czy Świebodzice otrzymają certyfikat, godło i miano gminy Fair Play? Na rozstrzygnięcie przyjdzie jeszcze poczekać. Wyniki konkursu zostaną przedstawione do 31 października tego roku.
- Od początku tej kadencji staramy się podejmować działania, mające na celu budowanie dobrego wizerunku gminy na zewnątrz, wśród inwestorów, ale także i naszych mieszkańców - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


9 lipca 2008 - I Zlot Pilotów FPV

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na I Zlot Pilotów FPV - samolotów zdalnie kierowanych, samolotów z kamerą na pokładzie.
Zlot odbędzie się 12 lipca, rozpocznie się o godzinie 10.00 w Żarowskim Ośrodku Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40.
W programie zlotu przewidziano spotkanie integracyjne, wystawę sprzętu latającego a także prezentacje multimedialne.


9 lipca 2008 - Remontów ciąg dalszy

Od kilku miesięcy w ramach prac interwencyjnych naprawiane są również chodniki. W ciągu ostatniego miesiąca naprawiono chodniki w wielu miejscach Żarowa.
Remontu doczekały się ulice osiedla domków jednorodzinnych, przy drodze wylotowej na Świdnicę, odnowiono również chodnik u zbiegu ulic Dworcowej i Szkolnej, mieszkańcy ulicy Słowiańskiej również mają powody do zadowolenia. W Mrowinach wyremontowano ulicę Sportową, podobnie rzecz ma się z wieloma odcinkami dróg gruntowych na terenie Gminy, w których uzupełniono dziury.
Jak zapewniają pracownicy referatu Zamówień Publicznych i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie, remontów chodników i nawierzchni dróg będzie więcej, jest to proces długotrwały i kosztowny, kupujemy niesort z Kopalni Granitu w Gołaszycach, a w obniżeniu kosztów remontów pomogło zatrudnienie pracowników w ramach prac interwencyjnych. Ale jak mówi Monika Naskręt-Kozak, bezpośredni przełożony pracowników: "Przy tego typu pracach sprawdzają się oni bardzo dobrze".


9 lipca 2008 - Dzieci pojechały na kolonie

Podopieczni świetlic środowiskowych ze Świebodzic wyjechali na dwutygodniowe kolonie nad morzem. W Jarosławcu wypoczywać będzie 50 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a za pobyt zapłaci samorząd.
Grupa wyjechała pociągiem w sobotę, 5 lipca. Dzieci odprowadzili rodzice, a nad wyjazdem z ramienia Urzędu Miejskiego czuwała Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. promocji. Bezpieczeństwo nadzorował Łukasz Gil, komendant Straży Miejskiej.
- Dzieci były bardzo zadowolone, nie mogły się doczekać, kiedy zobaczą morze - mówi Iza Siekierzyńska. - Na miejscu czeka na nie mnóstwo atrakcji: wycieczki, rejs statkiem, zabawy i konkursy. W najbliższy weekend pojedziemy tam, aby sprawdzić, jak wygląda baza kolonijna i czy dzieci mają zapewnioną właściwą opiekę oraz wyżywienie.


9 lipca 2008 - Sukces żarowskich tenisistów

W pierwszy lipcowy weekend w Żarowie odbył się Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Polskiego Związku Tenisowego o Puchar Burmistrza Miasta Żarowa Lilli Gruntkowskiej w kategorii Juniorów. W Turnieju udział wzięli zawodnicy, którzy należą do czołówki dolnośląskiej według list rankingowych Polskiego Związku Tenisowego.
Wśród nich było trzech mieszkańców Żarowa: Piotr Kruk reprezentujący klub "ATRII" Wałbrzych, Adam Serafin - KKT Wrocław i Karol Serafin - KKT Wrocław.
Grę pojedynczą wygrał Piotr Kruk, pokonując w finale Wojciecha Szustaka z KKT Wrocław.
Natomiast grę deblowa wygrali Adam Serafin w parze z Piotrem Krukiem.
Najwięcej emocji wzbudziły mecze deblowe a zwłaszcza mecz o III miejsce, w którym trzynastoletni Karol Serafin i szesnastoletni Adam Bodziony z Górnika Złotoryja, ulegli po ponad 3 godzinnej walce faworytom Turnieju, osiemnastoletniemu zawodnikowi Arturowi Wąs z "ATRII" Wałbrzych i Romanowi Bielińskiemu z KKT Wrocław.
"Turniej zgromadził sporą jak na Żarów widownię. Zakończeniu Turnieju towarzyszyła piękna słoneczna pogoda." - dodaje Ryszard Serafin organizator Turnieju. Zwycięzcy imprezy otrzymali przepiękne puchary, ufundowane przez Lillę Gruntkowską Burmistrza Miasta Żarowa.


8 lipca 2008 - Kamienne Piekło

7 lipca na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie realizacji projektu - pomnika "Kamienne Piekło".
Sygnatariuszami listu byli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, prezes Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen Piotr Koral oraz dyrektor Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy Janusz Barszcz. W uroczystości uczestniczyli także - ambasador Izreala w Polsce David Peleg, senatorowie Stanisław Jurcewicz i Leon Kieres, posłowie Katarzyna Mrzygłocka i Janusz Mikulicz, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, członek Zarządu Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen Tadeusz Gałkowski oraz byli więźniowie obozu - Andrzej Ochlewski, Zenon Kicki i Ludwik Hoffman. Władze Strzegomia reprezentował zastępca burmistrza Wiesław Witkowski.
"Kamienne Piekło" upamiętni tysiące więźniów z całej Europy, którzy ginęli i cierpieli w KL Gross-Rosen w latach II wojny światowej, jak również konserwacja historycznych obiektów poobozowych oraz rozwinięcie nowych form działalności edukacyjnej prowadzonej przez Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Fundacja Kamieniołomy Gross-Rosen, która powstała w 2002 roku z inicjatywy Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, zleciła architektowi Mirosławowi Nizio opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomów Gross-Rosen. Fundacja przyczyniła sie również do włączenia, po prawie sześćdziesięciu latach, historycznego kamieniołomu do Muzeum Gross-Rosen.
Projekt zakłada budowę monumentalnych schodów, którymi kilka razy dziennie więźniowie szli do pracy w kamieniołomie. U stóp schodów stanie wysoka metalowa przegroda. Po jej przejściu na platformę widokową zwiedzającym ukaże się kamieniołom. Na tafli wody, w których zanurzone są granitowe skały, unosił sie będzie znicz upamiętniający ofiary Gross-Rosen. Projekt zakłada także powstanie pod platformą krypy, na ścianach której wyryte zostaną numery więźniów, przez które wpadać będzie światło bijące od płonącego znicza. Wychodząc z kamieniołomu, zwiedzający miną granitowa ścianę z nazwiskami pomordowanych. "Kamienne Piekło" zostanie wybudowane do 2012 roku.


8 lipca 2008 - "Miasto Dzieci"

Zapraszamy do wzięcia udziału w "Mieście Dzieci" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Jest to projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Rozpoczyna się 3 sierpnia a kończy 15 sierpnia, podczas, którego dzieci wcielają się w rolę dorosłych, opiekunowie natomiast są ich przewodnikami po dorosłym świecie.
Angażowani w tę grę są przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokażą dzieciom tajniki ich zawodów, a jednocześnie każde dziecko będzie mogło spróbować swoich sił. Na dużym terenie Muzeum rozkładane jest "Miasto Dzieci" ze stoiskami sklepików, rzemieślników, urzędów i zaczyna żyć swoim życiem.
Miasto Dzieci przeznaczone jest dla obywateli w wieku od 7 do 14 roku życia gdzie od godziny 10.00 do 16.00 młodzi obywatele otrzymują możliwość pracy i uczestniczenia w zajęciach w specjalnie dla nich stworzonych urzędach, kawiarniach, bankach, szpitalu, redakcji gazetki albo poczcie. Udział w projekcie dzieci jest bezpłatny.
Poszukujemy dorosłych wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad dziećmi lub też wspomóc tę inicjatywę. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej telefon - 0-74 856-43-30, 692-407-806


8 lipca 2008 - Półkolonie w Strzegomiu

Nowo powstałe Stowarzyszenie Psychologów i Pedagogów Gminy Strzegom po raz pierwszy zorganizowało półkolonie dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy.
Akcją objęto 200 uczniów z sześciu szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2. Półkolonie rozpoczęły się 23 czerwca. Przez 10 dni dzieci brały udział w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień. Chodziły także na baseny oraz jeździły na wycieczki.
Dużą radość najmłodszym sprawiły również wizyty w Wodnym Centrum Rekreacji w Świebodzicach. Było wiele uśmiechu i zdrowej rywalizacji. Dzieci miały ponadto okazję zwiedzić Wąwóz Myśliborski, gdzie poprzez edukację przyrodniczą poznawały bogactwo świata roślin i zwierząt. Podzieleni na mniejsze grupy, uczestnicy półkolonii brali udział w zajęciach laboratoryjnych - badali czystość wody, oglądali pod mikroskopem bezkręgowce. Wśród niespodzianek przygotowanych przez pracowników Wąwozu znalazło się również czerpanie papieru. Dzieci mogły własnoręcznie wykonać arkusz papieru i przyozdobić go w dowolny sposób. Pobyt w Myśliborzu zakończyło wspólne ognisko.
Zajęcia i zabawy sprawiły, że dzieci poznały różne formy aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Zarząd Stowarzyszenia składa serdeczne przygotowania dyrektorom szkół za udostępnienie pomieszczeń w swoich placówkach oraz życzliwość i wsparcie. Szczególne podziękowania natomiast kieruje pod adresem władz miasta, które powierzyły stowarzyszeniu zorganizowanie półkolonii.


8 lipca 2008 - Festyn Rodzinny w Sadach

W niedzielę, 6 lipca odbył we wsi Sady pod Ślężą - festyn rodzinny. Nie był to jednak zwykły festyn.
Organizowała go Parafia Mysłaków, a dochód przeznaczony zostanie na remont dachu kościoła parafialnego.
Takiej integracji i oddania sprawie nikt w Sadach ani w Mysłakowie nie pamięta. Ogromna ilość ludzi, na czele z proboszczem Tadeuszem Karasiewiczem, zaangażowana w prace przygotowawcze i w sam przebieg imprezy sprawiła, że frekwencja była niespotykana chyba na żadnej imprezie w gminie, a goście wyjechali zadowoleni, zrelaksowani i syci.
Uczestnicy uroczystości na każdym kroku spotykali coś dobrego: dobre dania myśliwskie, dobry miód, dobre ciasto, dobry smalec, dobre wędliny i na koniec dobrą zabawę przy dobrej muzyce.
Organizatorzy festynu dziękują wszystkim uczestnikom i sponsorom za udział w imprezie i już dziś zapraszają do Mysłakowa w przyszłym roku.


7 lipca 2008 - Słodka sala

W ubiegły piątek uroczyście otworzono jedyną w Polsce Salę Promocji Cukru. Pełni ona funkcję małego muzeum, w którym można prześledzić historię wytwarzania cukru począwszy od buraka cukrowego a skończywszy na cukrze w takiej postaci, jakiej używamy go na co dzień.
Kustoszem Sali jest Janusz Ziętek, pracownik koncernu Südzucker, do którego należy Cukrownia Świdnicka z Pszenna. To on z zapałem jeździł po kraju, przeglądał aukcje internetowe, aby odnaleźć i zdobyć możliwie wszystko, co było oferowane do sprzedaży a dotyczyło procesu produkcyjnego cukru. Dzięki temu udało się zakupić niespotykane przedmioty, urządzenia i maszyny związane z tą branżą. W efekcie to właśnie w Świdnicy możemy zobaczyć np. sprężarkę z 1920 roku, dziewiętnastowieczne cukierniczki, skrzyneczki, pojemniczki i wiele innych niezwykłych eksponatów. Wszystko to umiejscowione jest w nietuzinkowej scenerii zaprojektowanej przez specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
- "Jestem zachwycony tym, co zobaczyłem" - mówił Starosta Zygmunt Worsa podczas otwarcia Sali. -"Z pewnością będziemy to miejsce promować jako jedną z atrakcji turystycznych naszego powiatu." - dodaje.
Co kryje Sala Promocji Cukru można od dziś przekonać się na własne oczy. Termin zwiedzania należy jednak wcześniej uzgodnić z kustoszem Januszem Ziętkiem pod nr telefonu: 074-8583206


7 lipca 2008 - Pieniądze dla świetlic

Fundacja Banku Zachodniego WBK S.A przekazała na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej - Grzegorza Grzegorzewicza środki finansowe w kwocie 3 tysiące złotych.
Pieniądze zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci w świetlicach środowiskowych. Wsparcie jest elementem działań w ramach programu "Bank Dziecięcych Uśmiechów".
W trakcie spotkania każde dziecko otrzymało od Pani Iwony Wojciechowskiej reprezentującej Fundację słodycze, a od Burmistrza Miasta pamiątkową czapeczkę.


7 lipca 2008 - "Lato z ŚOSiR-em - lipiec 2008"

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na "Lato z ŚOSiR-em - lipiec 2008".
Już w dniach 23-26 lipca odbędzie się Turniej Piłki Nożnej Drużyn Podwórkowych.
Zawodnicy rywalizować będą w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i open. Drużyny składać się będą z pięciu zawodników. Zapisy do turnieju przyjmowane będą 22 lipca w godzinach 15.00 - 19.00 w "kawiarence tenisowej" na boiskach przy ulicy Śląskiej 35.
27 lipca rozegrany zostanie Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej, drużyn dwuosobowych dziewcząt i chłopców. Zapisy w dniu turnieju od godziny 9.30.
W dniach 5-28 sierpnia działać będzie wakacyjna szkółka tenisa ziemnego.
Treningi odbywać się będą we wtorki i czwartki od godziny 10.00.


6 lipca 2008 - Można już oglądać

Pierwsze w Polsce prywatne Muzeum Broni i Militariów, którego twórcą i właścicielem jest Stanisław Gabryś ze Świdnicy rozrasta się. Część muzealna znajdująca się w Świdnicy przy alei Niepodległości gromadzi olbrzymie i unikalne zbiory broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku. Najwięcej eksponatów pochodzi z okresu II wojny światowej.
Niestety, miejsce to choć atrakcyjne bo znajdujące się we fragmentach dawnych fortyfikacji nie umożliwia ekspozycji innych, ciężkich rodzajów uzbrojenia. Dlatego też właściciel przygotowuje miejsce ekspozycyjne w Witoszowie Dolnym.
W tej chwili ekspozycja nabiera kształtu. Wystawione do oglądania zostały już dwa samoloty. Swoje miejsce znalazły tam też armaty, działa, haubice. Rozłożone są już anteny wozów radarowych, oglądać można pojazdy łączności. W najbliższych dniach ekspozycja wzbogaci sie o kolejny samolot. Do odbioru, jak pisaliśmy wcześniej jest samolot Iryda 302.
Na odbiór w Mirosławicach czeka kolejny samolot, jest nim rosyjski SU-22 M4, myśliwsko bombowy, służący do dzisiaj w lotnictwie polskim. W Dęblinie czeka helikopter MI-2 w wersji bojowej. Jednak z odebraniem tych samolotów związane są duże koszty, których sam Stanisław Gabryś nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego każdy kto może i chce pomóc finansowo w tym przedsięwzięciu proszony jest o kontakt telefoniczny z Panem Gabrysiem - 603458908, lub kontakt emailowy z redakcją serwisu - >>> napisz. W muzeum pojawią się również czołgi i różnego rodzaju pojazdy pancerne.
Już teraz choć trwa jeszcze zwożenie sprzętu, można umówić się telefonicznie z właścicielem by obejrzeć to co zostało już zgromadzone i uporządkowane. Zdjęcia z ekspozycji w Witoszowie Dolnym - >>> zobacz>


6 lipca 2008 - Memoriał im. Pawła Sosika w sierpniu

W dniach 8 - 10 sierpnia, odbędzie się "Międzynarodowy Wieloetapowy Wyścig Kolarski "Fortum" - Wałbrzych.
Jednym z etapów, który rozegrany zostanie 10 sierpnia w Świebodzicach jest IX Memoriał im. Pawła Sosika". Start i meta oraz miasteczko wyścigu zlokalizowane zostanie jak zawsze na Osiedlu Piastowskim.
W wyścigu wystartuje około 150 zawodników z Polski z udziałem czołowych zawodniczek kadry Polski przygotowującej się do Olimpiady w Pekinie.
Zapowiada się ostra rywalizacja ponieważ swój start zapowiedziały też Rosjanki i Litwinki.


6 lipca 2008 - Festiwal Twórczości Marka Grechuty

Za pośrednictwem naszej redakcji, Fundacja "Piosenkarnia" Anny Treter zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na interpretację piosenek Marka Grechuty.
Konkurs odbędzie się 20 września 2008 roku w Krakowie w ramach Festiwalu Twórczości Marka Grechuty - "Korowód".
Fundacja zaprasza młode, utalentowane wokalnie i muzycznie osoby z naszego regionu, które będą mogły zaprezentować się i zaistnieć na scenie.
Regulamin, karta zgłoszeń oraz adres na który należy ją przesłać do 31 lipca na stronie fundacji - >>> zobacz>


6 lipca 2008 - Dla fanów Tolkiena

W dniach 10-13 lipca, w Bielawie, dziesiąty już raz odbędzie się największa w Polsce, mająca status międzynarodowy, impreza dla fanów prozy JRR Tolkiena.
Fani "Władcy Pierścieni" będą mogli wysłuchać wiele ciekawych wykładów, brać udział w grach terenowaych, turniejach i konkursach. Ponadto wziąć udział w realizacji fanowskiego filmu "Do Rivendell i z powrotem". W trakcie imprezy będą prowadzone warsztaty tańca i warsztaty gry na didgeridoo.
Wystąpią Pipes & drums - dudy szkockie - Polska i ANOIS - muzyka Śródziemia - z Holandii. Tradycyjnie Bieg Hobbicki i turniej łuczniczy o "Łuk Barda".


5 lipca 2008 - Wyślij zdjęcie i pozdrowienia z wakacji

Jesteś na wakacjach, jesteś na urlopie w ciekawym miejscu, odkryłeś urocze, nieznane acz interesujące miejsce, podziel się tym z bliskimi, z przyjaciółmi a może też z czytelnikami "Dziennika".
Wyślij zdjęcia i życzenia mms-em (telefon - 792-195-229) lub wyślij je na adres redakcji naszego serwisu, zamieścimy je w dziale "foto-info".
Czekamy z niecierpliwością na informację od Ciebie.


5 lipca 2008 - Sędziowie piłki siatkowej

Wydział Sędziowski Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej organizuje kurs podstawowy dla kandydatów na sędziów piłki siatkowej.
Kurs skierowany jest do osób zainteresowanych działalnością sędziowską, szczególnie do zawodniczek i zawodników, którzy zakończyli już karierę siatkarską, jak również aktualnie uprawiających tę dyscyplinę sportu. Szczegóły - >>> zobacz


5 lipca 2008 - Remont w MZN

Jeszcze w tym miesiącu ma być gotowe nowe pomieszczenie do obsługi klientów w Miejskim Zarządzie Nieruchomości w Świebodzicach. Dzięki remontowi pomieszczeń na parterze najemca wszystkie niezbędne formalności związane ze swoim mieszkaniem załatwi na parterze. Będzie się tu mieścić biuro obsługi oraz kasa.
- Robimy to przede wszystkim, aby poprawić komfort obsługi naszych najemców - mówi Alicja Pyszka, dyrektor MZN. - Wiele osób to ludzie starsi, dla których wejście na I piętro jest sporym problemem. Teraz wszystkie sprawy, związane z obsługą swojego mieszkania - czyli np. zgłoszenie awarii, złożenie podania czy opłacenie czynszu - będą mogli załatwić na parterze budynku przy ulicy Świdnickiej. Modernizacja pomieszczeń jest już w pełni. Koszt remontu to 50 tysięcy złotych.


4 lipca 2008 - Maxxxymalny Konwój

MAXXXymalny Konwój RMF MAXXX - w Świdnicy i Wałbrzychu.
MAXXXymalny Konwój, najbardziej odjechany element tego lata, od 6. lipca przez 22 dni odwiedza 19 miast w całej Polsce.
Maxxxymalny Konwój prowadzony będzie przez monstrum z czternastolitrowym silnikiem, które pociągnie za sobą scenę, a eskortę stanowić będą między innymi Hummery i kilkanaście ciężarówek.
Na mieszkańców czekać będzie wiele maxxxymalnych atrakcji: DJ, tancerze, BreakDance, Jumpstyle, konkursy z MAXXXymalnymi nagrodami, dźwig z darmowymi skokami Bungee, pokazy i konkursy na skoki w najbardziej odjechanych strojach, strefa z symulatorami, w tym: Formuła 1, symulator Video, 2 w pełni ruchome symulatory wyścigów WRC.
Już w czwartek, 10. lipca, konwój zatrzyma się w Świdnicy przy Zalewie Witoszówka. A w sobotę 12. lipca w Wałbrzychu na Podzamczu przy ulicy Fortecznej i Palisadowej.
Zapraszamy w godzinach 12:00 - 21:00.


4 lipca 2008 - Zaginął

38 letni Ireneusz Sajkiewicz zammieszkały w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Kilińskiego 6, ostatni raz widziany był w Jaworzynie Śląskiej 29 czerwca tego roku. Od tamtej pory ślad po nim zaginął.
Rysopis: wzrost 184 cm, waga 86 kg. włosy krótkie czarne, oczy piwne, twarz owalna, uszy średnie przylegające, nos prosty, szpiczasty.
Ubrany był w koszulkę bez rękawów koloru czarnego z napisem "umbro", spodnie Jeans koloru niebieskiego, białe adidasy z trzema paskami koloru czarnego.
Osoby mające kontakt z zaginionym lub znające miejsce jego pobytu proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji lub informację telefoniczną na nr telefonów - bezpłatny 997, Posterunek Policji w Jaworzynie Śląskiej - 074 8588 207, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy 074 8582 200


4 lipca 2008 - Fontanna przebojem na Rynku

Od kilku dni czynna jest już odnowiona fontanna na świebodzickim Rynku.
Jest nie tylko piękną ozdobą centrum miasta - w trakcie ostatnich upałów bardzo się przydała zwłaszcza osobom starszym, które chętnie przesiadywały w jej pobliżu, szukając ochłody.
Nie mniejszą atrakcją wodotrysk jest dla dzieci, które najchętniej w upalne dni wskoczyłyby do środka.
Nowy system regulacji wody został tak ustawiony, aby strumień zmieniał się co kilka minut. Świebodziczanie przyznają, że fontanna jest obecnie jednym z najładniejszych elementów Rynku po rewitalizacji.


4 lipca 2008 - Pomogli Powiewórce

Około 3 tys. zł udało się zebrać podczas czwartkowego, 3 lipca, koncertu zorganizowanego w ramach akcji ratowania kościoła w Powiewiórce. Świątynia w tej litewskiej miejscowości to miejsce chrztu pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Z zaproszenia na wyjątkowy koncert skorzystało blisko 70 osób m.in. przedsiębiorców, społeczników, samorządowców. W rytmy samby, rumby i bossa novy wprowadziła je gwiazda wieczoru - Marcia Leone, Brazylijka z australijskim obywatelstwem, która od niespełna dwóch lat mieszka w Świdnicy i występuje ze świdnickimi muzykami.
Na koncert charytatywny zostały zaproszone osoby, które znane są ze swej aktywności do włączania się w przedsięwzięcia, które służą innym. Goście nie zawiedli i nie tylko wsparli akcję opłacając wstęp, ale też hojnie licytowali.
Pod młotek trafiły m.in. prace świdnickich artystów, moneta z Józefem Piłsudskim podarowana przez Piotra Szczerbina ze Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, kompozycje kwiatowe, które przekazało Studio Florystyczne "Stokrotka", witraż wykonany i podarowany przez Edmunda Frączaka, dyrektora Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, piłka z mistrzostw Europy samorządowców oraz koszulka i plakat z autografem Mariusza Pudzianowskiego podarowane przez władze Świdnicy.
W drodze licytacji udało się zebrać od 100 do 1100 zł za każdy przedmiot.


4 lipca 2008 - Przychodnia na plusie

Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic, 30 czerwca rada zatwierdziła sprawozdanie finansowe Miejskiego Ośrodka Zdrowia. Radni nie mieli obiekcji do finansowej sytuacji placówki samorządowej - rok 2007 przychodnia zakończyła zyskiem w wysokości prawie 200 tys. zł, przy braku jakichkolwiek zobowiązań przeterminowanych.
W drodze uchwały zatwierdzono także zmiany w statucie ośrodka.
Jak tłumaczył szef przychodni Adrian Szewczyk, zmiany w dokumencie były spowodowane potrzebą dostosowania zapisów do stanu faktycznego - czyli rodzaju świadczeń, liczby i specjalizacji poszczególnych przychodni a także utworzeniem nowych, wymaganych przepisami stanowisk - jak np. dyrektora ds. medycznych.


3 lipca 2008 - Świdnicki Kościół Pokoju w Kowarach

Najnowszym obiektem jaki powstał w "Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska" w Kowarach jest miniatura świdnickiego Kościoła Pokoju p.w. Trójcy Świętej. Kościół jest największą budowlą sakralną w Europie. 13 grudnia 2001 roku wpisany został na Liste Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W Parku Miniatur tworzone są przez profesjonalistów i następnie eksponowane - miniatury obiektów w skali 1:25. Z wielką dbałością o szczegóły powstały miniatury Zamku Książ, Czocha, Chojnika, pałaców w Wojanowie, Mysłakowicach, Karpnikach, Dąbrowicy, Bożkowie, kościołów Wang w Karpaczu, Lubomierzu, Krzeszowie czy też wymienionego wcześniej świdnickiego Kościoła Pokoju.
Powstały i dostępne są dla oglądających miniatury starówek, ratuszy i wielu innych obiektów godnych uwagi.
Park Miniatur w Kowarach przy ulicy Zamkowej czynny jest codziennie w godzinach 9-18. Zdjęcia eksponatów - >>> zobacz>


3 lipca 2008 - Pieniądze na zabytki

389 tysięcy złotych miasto Świdnica przeznaczy na dofinansowanie zaplanowanych robót przy konserwacji świdnickich zabytków. Dzięki temu przeprowadzone zostaną prace warte ponad 1,5 mln zł. Fundusze przyznano: 137 tys. zł przeznaczono na rewaloryzację katedry świdnickiej. W Kaplicy Chóru Mieszczańskiego przeprowadzona zostanie konserwacja gotyckich malowideł ściennych wraz z płaskorzeźbami oraz witraża.
100 tys. zł dołożono do remontu więźby dachowej z wymianą pokrycia połaci dachowych kościoła p.w. św. Krzyża oraz komandorii Krzyżowców.
77 tys. zł przeznaczono na konserwację zabytkowej polichromii, sztukaterii i ornamentów w kaplicy bocznej kościoła p.w. św. Józefa.
52,2 tys. zł dołożono do wymiany okien w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
22,7 tys. zł miasto przekaże na zakup podstawowych materiałów na wymianę pokrycia dachu w dawnym klasztorze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek, przy ul. Przyjaźni.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tegoroczne dotacje nie były przyznawane w drodze konkursu, a uchwały Rady Miejskiej w Świdnicy. Mimo że mogli się o nie ubiegać wszyscy posiadcze zabytków wpisanych do rejestru, to wnioski złożyły jedynie parafie i "Caritas" Diecezji Świdnickiej.


3 lipca 2008 - Turniej w Teramo

Od 30 czerwca, dwudziestoosobowa reprezentacja drużyn młodzieżowych Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej "Świdnica", pod opieką Stanisława Sokołowskiego i Lucjana Antoninasa przebywa na wyjeździe we Włoszech, gdzie w dniach 4-10 lipca w Teramo odbędzie się Światowy Festiwal Piłki Ręcznej. Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej, na której znajdą wyniki turnieju. >>> zobacz stronę zawodów.
Uczestnicy wyjazdy, oprócz rywalizacji sportowej będą mieli również okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc, jak Wenecję czy Rzym z jego najważniejszymi zabytkami. Do Świdnicy wrócą 14 lipca.


3 lipca 2008 - Wkrótce u kierowcy tylko karnet

Autobusy komunikacji miejskiej spóźniają się głównie z powodu sprzedaży biletów przez kierowcę. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Urząd Miejski w Świdnicy.
- Opóźnienia są uciążliwe szczególnie, gdy kupujący bilet nie posiada odliczonej kwoty, a tak jest w większość przypadków. Obserwacje nasze pokazały, że czasem nawet jeden sprzedany bilet może spowodować jednominutowe opóźnienie autobusu. Oczywiście kolejni pasażerowie kupujący bilet, to jeszcze większe opóźnienie. Z badań wprost wynika, że zakup biletu w autobusie staje się zjawiskiem nagminnym. Bywają kursy, na których 3/4 podróżnych nie kupuje biletu w kiosku, a u kierowcy - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji UM w Świdnicy.
Zakup biletu u kierowcy świdniczanie motywują najczęściej tym, że to najwygodniejsza forma, w dodatku nie obciążona dodatkową opłatą. Sposobem na zmniejszenie opóźnień ma być zmiana zasad sprzedaży biletów u kierowcy. Władze miasta chcą wprowadzić karnet upoważniający do trzech przejazdów. Propozycję tą zaakceptowała już w piątek, 27 czerwca, Rada Miejska w Świdnicy. Zgodnie z nią w Świdnicy u kierowcy będzie można kupić jedynie karnet trzyprzejazdowy (6 zł normalny, 3 zł z 50-proc. ulgą, 3,60 zł z 40-proc. ulgą).
Zmiany te nie będą obowiązywały w podświdnickich miejscowościach, gdzie słabo rozwinięta jest sieć sprzedaży biletów.


3 lipca 2008 - Wolontariusz z sercem na dłoni

27 czerwca władze samorządowe Strzegomia postanowiły wyróżnić trenera sekcji judo AKS-u Strzegom - Andrzeja Rozwałkę. Osobę, dzięki której możemy pochwalić się niezliczonymi sukcesami na arenie krajowej i międzynarodowej w tej dyscyplinie sportu.
Andrzej Rozwałka już od kilkunastu lat zaangażowany jest w działalność strzegomskiej sekcji judo. Warto w tym miejscu dodać, że swoją pracę wykonuje na zasadzie wolontariatu, nie pobierając żadnego uposażenia. Przez ten okres wywalczył ze swoimi podopiecznymi mnóstwo medali w różnych zawodach i turniejach, nierzadko zagranicznych.
Jak twierdzą rodzice, którzy posyłają swoje pociechy na treningi, jest on człowiekiem skromnym, godnym naśladowania i mają do niego całkowite zaufanie. Zawsze daje z siebie wszystko i dzięki temu cieszy się ich ogromnym szacunkiem oraz poważaniem.
Jego postawę, tak niespotykaną w dzisiejszych czasach, zauważyły również władze Strzegomia, które w osobach burmistrza Strzegomia, Lecha Markiewicza i jego zastępcy, jednocześnie prezesa AKS-u Strzegom, Wiesława Witkowskiego zdecydowały się podziękować trenerowi i wręczyć list gratulacyjny oraz miły upominek.


3 lipca 2008 - Nowe place zabaw

Nie wszystkie dzieci spędzą tegoroczne wakacje poza domem. Tym najmłodszym mieszkańcom Jaworzyny Śląskiej, którym nie uda się nigdzie wyjechać chcemy uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu oddając do użytku odnowione place zabaw.
Montaż urządzeń zabawowych jest kontynuacją ubiegłorocznej inwestycji. Z placów zabaw zniknęły dotychczasowe stare i często niebezpieczne, metalowe huśtawki i barierki. W ich miejsce pojawiły się nowe karuzele, piaskownice, bączki i drabinki.
Wszystkie estetycznie wykonane głównie z drewna i sztucznego tworzywa, objęte atestami bezpieczeństwa i gwarancją.


3 lipca 2008 - Seniorzy w Borzygniewie

1 lipca odbyła się wycieczka seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy do Domu Pomocy Społecznej "Nad Zalewem" w Borzygniewie.
Wycieczka zorganizowana została w ramach programu "Integracja Międzypokoleniowa".
Głównym celem wycieczki było spotkanie się z podopiecznymi, wspólne ognisko, grill, rozmowy, śpiewy oraz zabawy ruchowe.
Na koniec spotkania odbył wspólny spacer. Pogoda tego dnia dopisała a przy tym także humory uczestników.


2 lipca 2008 - Colgate-Palmolive

Colgate-Palmolive, globalny lider w produkcji środków do higieny jamy ustnej, wczoraj oficjalnie otworzył swój nowoczesny zakład produkcyjny w Świdnicy. Obecnie zakład produkuje wiodącą na rynku pastę Colgate na rynki Unii Europejskiej oraz inne kraje.
"Z przyjemnością witam nowy zakład w Świdnicy w globalnej rodzinie Colgate-Palmolive. Nie mam wątpliwości, że przez wiele następnych lat załoga zakładu w Świdnicy odegra znaczącą rolę w produkcji najlepszych past Colgate." - mówi Alec de Guillenchmidt, prezes dywizji Colgate Europe/South Pacific.
Zakład w Świdnicy odgrywa kluczową rolę w sieci dostawców Colgate i jest jednym ze strategicznych zakładów produkcyjnych firmy na świecie. Został zbudowany z wykorzystaniem najnowszych technologii. Produkcja w Świdnicy ruszyła już w ubiegłym roku i obecnie zakład produkuje ponad 300 różnych rodzajów pasty do zębów zatrudniając około 500 pracowników, wspieranych przez ponad 100 pracowników kontraktowych pracujących np. przy pakowaniu.
- Decyzja amerykańskiego koncernu o inwestycji w Świdnicy sprawiła nam dużą radość. Colgate-Palmolive to poważny koncern i marka, która pomogła w zachęceniu innych przedsiębiorców, by rozwój swoich firm związali ze Świdnicą. Co więcej współpraca z firmą pokazała, że przedstawiciele Colgate-Palmolive nie składają obietnic bez pokrycia. Zatrudnienie miało wynieść 400 osób, to już dziś w zakładzie przy al. Colgate pracuje ponad pół tysiąca osób. Te nowe miejsca pracy dla świdniczan i dobra współpraca z przedsiębiorstwem cieszą mnie najbardziej. - powiedział Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W uroczystościach uczestniczy również pan Richard Mener, prezes dywizji Colgate Africa / Middle East. Pan Mener mieszkał w Świdnicy jako chłopiec i powrócił do Polski w roku 1991, aby stworzyć Polski oddział Colgate, która ma swoją siedzibę w Warszawie - "To dla mnie zaszczyt pełnić funkcję pierwszego dyrektora generalnego Colgate Palmolive w Polsce.


2 lipca 2008 - Targi Rzemiosła

Spora frekwencja odwiedzających, nowe kontakty handlowe a przede wszystkim zapisy już na przyszły rok - I Międzynarodowe Targi Rzemiosła Artystycznego i Sztuki Użytkowej, które w dniach 27-29 czerwca odbywały się w Świebodzicach, odniosły pełny sukces.
Ta zupełnie nowa w regionie impreza przyciągnęła wystawców z całej Polski, była też okazja do zaprezentowania się rodzimych artystów-rzemieślników, którzy w zasadzie po raz pierwszy pokazali szerszej publiczności swoje wyroby. Nie zabrakło w Świebodzicach także i tych, którzy prezentują swoją twórczość na największych tego typu targach w Polsce i w Europie. Wśród nich jest Adam Gołembowski, który tworzy witraże artystyczne, jest Mistrzem Rzemiosła Artystycznego oraz przewodniczącym Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosła przy Związku Rzemiosła Polskiego.
Podczas otwarcia burmistrz Bogdan Kożuchowicz podkreślał, jak ważną imprezą dla miasta są Targi Rzemiosła. - Wierzę, że będzie to impreza cykliczna, z roku na rok coraz chętniej odwiedzana - mówił burmistrz. Równie ciepłe słowa podczas przecinania wstęgi wypowiedział starosta świdnicki Zygmunt Worsa. W ceremonii otwarcia brał także udział zastępca burmistrza Ireneusz Zyska oraz Przewodnicząca Rady Miasta Świebodzic Elżbieta Horodecka.
Henryk Janas i Janusz Kujat są bardzo zadowoleni z efektów I Targów. - Szczególnie cieszy nas fakt, że dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium, poświęcone tematyce zegarów, z udziałem pana Klausa Konrada Beckera, potomka słynnego Gustava Beckera oraz pana Franciszka Wieganda, tworzącego zegary astronomiczne i Adama Mroziuka, pasjonata zegarów z naszego miasta. Aby wziąć w nim udział kilka osób przyjechało aż z Warszawy.


2 lipca 2008 - Dla fanów Tolkiena

W dniach 10-13 lipca, w Bielawie, dziesiąty już raz odbędzie się największa w Polsce, mająca status międzynarodowy, impreza dla fanów prozy JRR Tolkiena.
Fani "Władcy Pierścieni" będą mogli wysłuchać wiele ciekawych wykładów, brać udział w grach terenowaych, turniejach i konkursach. Ponadto wziąć udział w realizacji fanowskiego filmu "Do Rivendell i z powrotem". W trakcie imprezy będa prowadzone warsztaty tańca i warsztaty gry na didgeridoo.
Wystąpią Pipes & drums - dudy szkockie - Polska i ANOIS - muzyka Śródziemia - z Holandii. Tradycyjnie Bieg Hobbicki i turniej łuczniczy o "Łuk Barda".


2 lipca 2008 - Lato w Jarosławcu

Pięćdziesięcioro dzieci z rodzin zagrożonych dysfunkcjami wyjedzie 5 lipca na letni wypoczynek do Jarosławca. Wakacje nad morzem sponsoruje tradycyjnie świebodzicki samorząd.
- Są to dzieci, które regularnie uczestniczą w zajęciach na świetlicach środowiskowych oraz w naszych programach terapeutycznych - mówi Izabela Siekierzyńska, inspektor ds. profilaktyki. - Na miejscu czeka na nie mnóstwo atrakcji: wycieczka do Darłowa, aquaparku, do Słowińskiego Parku Narodowego, rejs po morzu oraz mnóstwo zabaw na miejscu.
Koszt wypoczynku grupy to 35 tysięcy złotych. Ponad 16 tysięcy złotych dokłada organizator, który pozyskał na ten cel granty z Urzędu Marszałkowskiego. Dzieci wyjeżdżają w sobotę z samego rana.


2 lipca 2008 - Spotkanie pokoleń

W tym tygodniu, w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy zorganizowany został grill integracyjny, w którym udział wzięła młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pensjonariusze DDP "Przystań".
Podczas takich spotkań tworzy się więź pomiędzy uczestnikami, seniorzy czują się potrzebni. Również młodzi ludzie z takich spotkań czerpią radość. Twarze biorących udział w takich spotkaniach wypełnia serdeczny uśmiech. Organizatorzy już planują kolejne spotkania.


2 lipca 2008 - Druga tura stypendiów socjalnych

W ostatnim dniu czerwca wypłacono w Świebodzicach drugą turę stypendiów socjalnych.
Stypendia te, to świadczenia, które otrzymują dzieci z rodzin gorzej sytuowanych, na pokrycie wydatków związanych z edukacją, np. zakup podręczników, zeszytów i innych rzeczy potrzebnych podczas nauki w szkole.
Stypendia socjalne otrzymało około dwieście osób.
Wypłacane były w wysokości od 245 do 326 złotych.


1 lipca 2008 - Wypełnij ankietę

Eliminacje do Pucharu Świata w WKKW odbywają się w Strzegomiu już od sześciu lat. Zawody Toyota Hilux Horse Trias Strzegom z roku na rok nabierają rozmachu. Do Strzegomia zjeżdżają jeźdźcy należący do czołówki światowej. Co roku przybywa również widzów odwiedzających imprezę. Jeżeli uważają Państwo, że podczas kolejnej edycji Pucharu w Strzegomiu można by było jeszcze coś zmienić pod kątem organizacyjnym prosimy o wypełnienie ankiety.
Ankieta ma charakter anonimowy. Informacje uzyskane z niej posłużą organizatorowi do lepszego zaplanowania kolejnej edycji tej imprezy oraz zostaną wykorzystane przez pracowników i studentów Katedry Marketingu i Analiz Rynkowych UP w Poznaniu do celów naukowych i dydaktycznych. Wypełnij ankietę.
Zamieściliśmy kolejne zdjęcia z Pucharu Świata, może jesteś gdzieś pośród widzów - >>> zobacz>


1 lipca 2008 - Stypendia sportowe

Czwórka dziewcząt z drużyny MKS "Victoria" Świebodzice otrzymały stypendia za osiągnięcia sportowe.
Uroczystość wręczenia nagród finansowych odbyła się w piątek, 27 czerwca, w ratuszu.
Ewa Szczepańska, Kalina Lesińska, Martyna Maliborska i Nela Grzelak otrzymały z rąk burmistrza Bogdana Kożuchowicza stypendia w wysokości 100 złotych. W uroczystości wzięli też udział zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński i Zofia Choińska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.
Dziewczęta grają w drużynie piłki ręcznej w klubie MKS "Victoria" Świebodzice. Niedawno, wraz z całym zespołem, wywalczyły III miejsce w dolnośląskiej lidze juniorek starszych. Wniosek o przyznanie stypendiów złożył radny Marek Gąsior, trener drużyny.


1 lipca 2008 - "Świdnica-moje miasto" zwyciężyło w rankingu

Pierwszego stycznia tego roku wystartowaliśmy z nową formułą "powiatowego rankingu stron".
Dziś jesteśmy już po trzech dwumiesięcznych okresach głosowania. W pierwszym okresie zwyciężyła strona internetowa "Świdnica-moje miasto", w kolejnym najwięcej punktów zgromadziła strona "Rock Centrum Świdnica". Tym razem najlepszą okazała się ponownie strona "Świdnica-moje miasto" - >>> zobacz>.
"Świdnica-moje miasto" zwyciężyło w rankingu drugi raz, uzyskując 708 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Rock Centrum Świdnica - 502, Tygodnik Świdnicki - 142, Strzegomski Serwis Wędkarski - 132, Hodowla koni Namlikowo - 110, Ludowe Zespoły Sportowe - 58, Hufiec ZHP w Świdnicy - 53, ECS Nieruchomości - 37, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 36, ZHP-Strzegom - 33, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 27, Barteknow - 26, Projekty domów - budynków gospodarczych - 17, Skórzane mieszki - 16, Cybuch - 7, Raziu - 6, Lubachów i Zero Procent - po 3, Jampol - Gaśnice, sprzęt przeciwpożarowy - Naprawa-Sprzedaż, Tuning Club Świdnica - po 1. Pozostałe strony bez punktów.
Wszystkie strony po północy wystartowały z kontem zerowym. Kolejnego zwycięzcę poznamy za dwa miesiące.


1 lipca 2008 - Wakacyjne atrakcje w mieście

Dla dzieci pozostających na wakacje w mieście, Miejski Dom Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przygotowały wiele atrakcji.
Zajęcia w MDK rozpoczynają się 7 lipca. Pod hasłem "Szlakiem ginących tradycji" dzieci będą w tym roku przypominać sobie zabawy swoich dziadków: zośkę, dziury-mury, a oprócz tego do wyboru mnóstwo ciekawych zajęć w pracowniach: ceramicznej, modelarskiej, teatralnej, fotograficznej, itd. W piątki zaplanowano wycieczki w plener, będą też festyny, wyjścia na basen, gry terenowe i spotkania z książką.
Dzieci i młodzież ze Świebodzic mogą też nieodpłatnie korzystać z hali sportowej, kręgielni, na basen odkryty bilet wakacyjny kosztuje tylko 1,50 zł, a na krytą pływalnię 2 zł za godzinę.


1 lipca 2008 - Nowa nawierzchnia

Od 30 czerwca trwa remont fragmentu ul. Westerplatte. Mowa o odcinku wraz ze skrzyżowaniem z ul. Bystrzycką do przejazdu kolejowego (łącznie ze skrzyżowaniem z ul. Jodłową).
- Remont musi zostać przeprowadzony w bardzo krótkim czasie ze względu na fakt, że jest to droga wojewódzka, na której panuje spory ruch. W ramach remontu ułożona zostanie przede wszystkim nowa nawierzchnia, która jest odporna na koleiny - zapowiada Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Inwestycja pochłonie 300 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel wyłoży głównie samorząd województwa dolnośląskiego. Miasto przekaże 73 tysiące złotych. Remont zakończy się 9 lipca


1 lipca 2008 - Najlepsi koszykarze w Świebodzicach

Przez kilka dni na hali świebodzickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trenowała narodowa kadra koszykarzy. Zawodnicy właśnie w Świebodzicach przygotowywali się do kolejnego turnieju. Drużyna trenowała na hali od niedzieli, 22 do środy, 25 czerwca. Zawodnicy byli bardzo zadowoleni z obiektu, korzystali także chętnie z tutejszej siłowni i krytej pływalni.
- Koszykarze poznali naszą halę podczas rozgrywek ekstraklasy, które od ubiegłego roku odbywają się w naszym obiekcie - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OSiR-u. - Chwalili przygotowanie obiektu i zapewniali, że chętnie tu wrócą. Dla nas to świetna promocja, gdyby jeszcze powstał w mieście hotel, moglibyśmy przyjmować drużyny tej klasy częściej i na większą skalę.
W ostatnim dniu pobytu koszykarze odbyli trening otwarty, z udziałem dziennikarzy oraz kibiców. Była okazja porozmawiać z ulubionymi sportowcami, a nawet zrobić sobie zdjęcie.


1 lipca 2008 - "Plutos" w Żarowie

Żarowski Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl Arystofanesa zatytułowany "Plutos" w reżyserii - Ryszarda Dykcika, jednocześnie szefa żarowskiego "Teatru Bezdomnego".
W spektaklu występują aktorzy tego teatru - Ola, Paulinka, Ola, Marcelina, Patrycja, Martyna, Konrad oraz gościnnie Łucja Nikolska - flet.
Spektakl rozpocznie się 3 lipca o godzinie 19.00 w siedzibie teatru przy ulicy Zamkowej 15. Wstęp jest wolny.


1 lipca 2008 - Festiwal Twórczości Marka Grechuty

Za pośrednictwem naszej redakcji, Fundacja "Piosenkarnia" Anny Treter zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na interpretację piosenek Marka Grechuty.
Konkurs odbędzie się 20 września 2008 roku w Krakowie w ramach Festiwalu Twórczości Marka Grechuty - "Korowód".
Fundacja zaprasza młode, utalentowane wokalnie i muzycznie osoby z naszego regionu, które będą mogły zaprezentować się i zaistnieć na scenie.
Regulamin, karta zgłoszeń oraz adres na który należy ją przesłać do 31 lipca na stronie fundacji - >>> zobacz>


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii