31 sierpnia 2008 - Młode siatkarki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z trzecich klas szkół podstawowych.
Zajęcia odbywają się we wtorki o godzinie 15.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 315 przy ulicy Romualda Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa nr 15).
Bliższych informacji pod numerem telefonu - 500 272 810 udziela Prezes Klubu MKS "Świdnica" - Elżbieta Gaszyńska.


31 sierpnia 2008 - Wratislavia Cantans

Amsterdam Baroque Orchestra 6 września zagra w Świdnicy w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Na tegoroczną edycję Festiwalu składają się koncerty we Wrocławiu i 20 miastach Dolnego Śląska.
- Świdnica stała się miejscem najważniejszych wydarzeń festiwalowych. Miasto zaprzyjaźnione jest z muzyką Bacha. - zauważa Andrzej Kosendiak, dyrektor Festiwalu. W tym roku w barokowych wnętrzach Kościoła Pokoju zabrzmią kantaty wielkiego mistrza.
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. W repertuarze kantaty Jana Sebastiana Bacha oraz koncert na obój i skrzypce. Bilety w cenie: 100 zł strefa VIP, 60 zł normalny i 35 zł wejściówka do nabycia w biurze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Na tegoroczny koncert z budżetu miasta przeznaczono 43 tys. zł.


31 sierpnia 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została czwarta kolejka spotkań.
Grom Witków - Kryształ Stronie Śląskie 0-3
Piast Nowa Ruda - Nysa Kłodzko 1-1
Polonia-Sparta II Świdnica - Piławianka Piława Górna 3-2
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2-0
AKS Strzegom - Zieloni Łagiewniki 1-1
Sparta Ziębice - Biały Orzeł Mieroszów 3-2
Bielawianka Bielawa - Stal Świdnica 2-3
Włókniarz Kudowa Zdrój - Górnik Boguszów-Gorce 3-1
W tabeli po czterech kolejkach prowadzi Polonia-Sparta Świdnica przed AKS Strzegom, piłkarze Stali Świdnica zajmują siódme miejsce, na dziesiątym miejscu jest drużyna Gromu Witków.


31 sierpnia 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Zjednoczeni Żarów - Czarni Wamag Wałbrzych 4:2
Gwarek Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 2:1
Victoria II Świebodzice - Wierzbianka Wierzbna 5:1
Sudety Dziećmorowice - Włókniarz Głuszyca 5:0
Granit Roztoka - Unia Jaroszów 2:4
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Zieloni Mokrzeszów 6:3
Karolina Jaworzyna Śląska - Podgórze Wałbrzych 2:0
Skalnik Czarny Bór - Zieloni Mrowiny 9:1


31 sierpnia 2008 - Uroczystości w Gross-Rosen

Muzeum Gross-Rosen i Urząd Miejski w Strzegomiu zapraszają na uroczystość z okazji 69. Rocznicy Agresji na Polskę organizowaną pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca i burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Uroczystość odbędzie się 7 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
W programie między innymi - uroczysta polowa msza święta oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych. Zbiórka uczestników uczestniczących w uroczystości odbędzie na placu przed Muzeum o godzinie 11.45.


31 sierpnia 2008 - LPR przyjęty

Jednogłośnie radni przyjęli na sesji Lokalny Program Rewitalizacji. Jest on podstawą do ubiegania się o środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
Bez tego dokumentu nie moglibyśmy otrzymać ponad 7 mln zł, które przeznaczone są na Świebodzice. Dlatego prace nad LPR-em także trwały długo i były poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi. Każdy mógł uczestniczyć w konstruowania dokumentu w zakresie zadań przewidzianych do realizacji. Odbywały się nawet specjalne warsztaty.
LPR wyodrębnia listę zadań podstawowych, proponowanych do objęcia rewitalizacją. Są to między innymi:
rewitalizacja Parku Miejskiego na cele rekreacyjno-rozrywkowe,
utworzenie placu warsztatowo-wystawienniczego przy Miejskim Domu Kultury,
remonty dachów i elewacji kamienic wokół Rynku,
adaptacja budynku po pogotowiu,
rekonstrukcja murów obronnych na odcinku ul. Piłsudskiego: utworzenie ogródka rycerskiego-placu zabaw dla dzieci, iluminacja murów.


30 sierpnia 2008 - Wygrali w Żarach

Siódmą kolejkę spotkań o mistrzostwo III ligi piłkarskiej piłkarze Polonii - Sparty Świdnica rozegrali dziś w Żarach.
Do 90 minuty meczu świdniczanie prowadzili 3:0. W 90 minucie bramkę dla gospodarzy strzelił Jacek Bartkowiak. Ten sam zawodnik strzelił kolejną bramką w doliczonym czasie.
Dla Polonii - Sparty Świdnica bramki uzyskali:
w 31 minucie - Krzysztof Goździejewski, w 53 minucie - Piotr Woźniak i w 81 minucie - Tomasz Urban.
Promień Żary - Polonia - Sparta Świdnica 2:3.
W tabeli rozgrywek prowadzi Wulkan Wrocław przed Górnikiem Polkowice oraz Pogonią Oleśnica.


30 sierpnia 2008 - IV liga piłkarska

W rozegranym dzisiaj meczu wyjazdowym czwartej kolejki spotkań o mistrzostwo IV ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał w Jeleniej Górze z drużyną KS Karkonosze Jelenia Góra 0:2.
W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych przed Ślęza Wrocław i Miedzią Legnica.
Zespół Victorii Świebodzice zajmuje siódme miejsce.


30 sierpnia 2008 - "Masz Głos Masz Wybór" - sondaż

28 sierpnia, organizatorzy świebodzickiej Akcji "Masz Głos Masz Wybór", przeprowadzili w Świebodzicach badanie opinii publicznej dotyczącej oceny ostatniego roku pracy: władz miasta, burmistrza oraz rady miejskiej, ankieterzy pytali również o źródła informacji o mieście oraz o organizację imprez masowych.
Badanie zostało przeprowadzone na 100 osobowej losowo wybranej, dorosłej grupie mieszkańców Świebodzic.
W dniu sondażu w Świebodzicach obecni byli koordynatorzy Akcji: z Fundacji im. Stefana Batorego i ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów. Sondaż w liczbach - >>> zobacz


30 sierpnia 2008 - Plan rozwoju na najbliższe lata

Pierwszą uchwałą, jaką przyjęli na środowej sesji świebodziccy radni było studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Świebodzice. To ważny dokument, wskazujący na najlepszy, jak najbardziej harmonijny rozwój miasta zarówno w zakresie urbanistycznym, jak i funkcjonalnym czy rekreacyjnym w ciągu najbliższych 10 lat. Jednym słowem wskazuje on, w których miejscach może się rozwijać przemysł, w których usługi, gdzie można budować domy a gdzie odpoczywać na terenach zielonych.
Jeśli chodzi o obszary przemysłowe - studium zakłada ich centralizację w obszarze północno-zachodnim, poza obrębem miasta (trasa wylotowa na Strzegom) - sprzyja temu nie tylko rozległy teren, ale także korzystna róża wiatrów, dzięki której ewentualne uciążliwości związane z działalnością zakładów byłyby zminimalizowane.
Studium daje także ogromne możliwości jeśli chodzi o tereny pod budownictwo mieszkaniowe.
- Zwiększamy m. in. linie zabudowy wzdłuż obrębu Cierni - mówi wiceburmistrz Ireneusz Zyska. - To umożliwi mieszkańcom rozbudowę swoich domów, a także może zachęcić do wykupu terenów inne osoby.
Spore obszary objęte funkcją mieszkaniową pojawiają się także na terenach w kierunku Dobromierza i Jeleniej Góry a także na Pełcznicy, która ma szansę stać się jedną z najładniejszych i najspokojniejszych dzielnic w mieście tym bardziej, że działające tam obecnie zakłady przemysłowe mogłyby przenieść się właśnie poza obręb miasta, do planowanej strefy przemysłowej - co da im większe możliwości chociażby rozbudowy.
Projektanci nie zapomnieli także o bardzo ważnej funkcji rekreacyjnej. Taki charakter ma np. obszar ulicy Rekreacyjnej, gdzie planowana jest budowa dużego kompleksu sportowo-rekreacyjnego (jest on już na etapie opracowywania projektu).


29 sierpnia 2008 - Z wizytą u węgierskich partnerów

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele władz i Urzędu Miejskiego gościli w Kazincbarcika, partnerskim mieście Świdnicy. Dzień św. Stefana stał się okazją nie tylko do świętowania, ale również wymiany doświadczeń w dziedzinie gospodarki komunalnej.
Przebywająca od 19 do 22 sierpnia delegacja wzięła udział m. in. w uroczystym nagrodzeniu zasłużonych mieszańców Kazincbarcika oraz prezentacji prac artystycznych. W programie wizyty znalazły się również zagadnienia komunalne. Świdniczanie zapoznali się m. in. z działalnością przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką wodno-ściekową oraz gospodarką odpadami. Podczas wizyty na składowisku węgierscy gospodarze prezentowali funkcjonowanie nowoczesnej linii do segregacji śmieci.
W Kazincbarcika przebywali: Teresa Świło, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, radny Mariusz Barcicki oraz pracownik Departamentu Infrastruktury Miasta Jarosław Kozłowski.


29 sierpnia 2008 - Dziękujemy za promocję

W niezwykle sympatyczny sposób rozpoczęła się środowa, XXXIII sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz oficjalnie podziękował Wojtkowi Boguckiemu, zwycięzcy Wielkiego Wyścigu Trójki i wręczył mu drobny upominek. Burmistrz gratulował wytrwałości i determinacji podczas wyścigu, ale przede wszystkim dziękował za promocję Świebodzic poza granicami kraju.
- Nigdy nie wstydziłem się mojego miasta, Świebodzice są wspaniałym miejscem i powinniśmy o tym wszyscy pamiętać - powiedział podróżnik. W prezencie otrzymał zestaw gadżetów z logo miasta, które mogą się przydać w kolejnej podróży: plecak, mapy, itd.
Wojtek Bogucki w 9 dni pokonał autostopem 3 tysiące kilometrów przemierzając w ten sposób spory kawał Europy. Organizatorem wyścigu było Polskie Radio Program III.


29 sierpnia 2008 - 23. Rajd Karkonoski

Zapraszamy do wysłuchania dzisiejszego Odcinka Specjalnego, w którym rozmawiać będziemy o 23. Rajdzie Karkonoskim.
Wywiady z czołowymi zawodnikami RSMP i dziennikarzami, w przeddzień rozpoczęcia rywalizacji siódmej rundy Mistrzostw Polski, powinny dostarczyć nam sporo cennych informacji o odczuciach i planach związanych z walką na trasach tego pięknego rajdu.
Piszcie emaile z pytaniami
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


29 sierpnia 2008 - Nowi dyrektorzy, nowe oddziały

W nowym roku szkolnym w świdnickich placówkach oświatowych zajdą zmiany. Od pierwszego września nie tylko rozpoczną pracę nowi dyrektorzy powołani przez prezydenta miasta, ale również zaczną funkcjonować dodatkowe oddziały w miejskich przedszkolach.
W nowym roku szkolnym do 7 przedszkoli prowadzonych przez miasto przyjdzie o 100 dzieci więcej niż przed rokiem, będzie ich 764. Dodatkowo do przedszkoli niepublicznych, jest ich w mieście 3, uczęszcza ok. 365 dzieci. W roku 2008/2009 i tam mają zostać uruchomione dodatkowe oddziały.
- Ze względu na duże zainteresowanie rodziców posyłaniem swoich pociech do przedszkoli, zdecydowaliśmy się od nowego roku szkolnego na otworzenie dodatkowych oddziałów w czterech przedszkolach. Właśnie na finiszu są remonty dodatkowych pomieszczeń. - wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta. Jeszcze przed rozpoczęciem naboru zauważyliśmy ogromne zainteresowanie przedszkolami. Wynika to wprost z obecnej sytuacji gospodarczej w mieście, ponieważ w statystykach nie mamy do czynienia z wyżem demograficznym. Mówiąc wprost w Świdnicy jest praca, więc coraz więcej mam ma nowe wyzwania zawodowe.
Szkoły podstawowe i gimnazja nie przeżywają takiego oblężenia. I tak w nowym roku szkolnym w 4 gimnazjach miejskich naukę rozpocznie 558 nowych uczniów, to o 60 mniej niż w zeszłym roku. Nabór do szkół podstawowych utrzymuje się na tym samym poziomie. Nowy rok szkolny w pierwszych klasach zacznie 463 dzieci.
Został rozstrzygnięty konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 105. Od pierwszego września placówką kierować będzie Małgorzata Pielach. Natomiast w dwóch placówkach prezydent postanowił powierzyć stanowiska dotychczasowym dyrektorom, w przypadku Przedszkola nr 6 - Danucie Wencko, a Szkoły Podstawowej nr 1 - Alicji Karol.
Do konkursu na stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 3 nikt nie przystąpił, więc zgodnie z przepisami stanowisko to zostanie powierzone osobie wybranej przez organ prowadzący.


29 sierpnia 2008 - Gotowe na pierwszy dzwonek

Wczoraj, komisja pod przewodnictwem wiceburmistrza Zbigniewa Opalińskiego, odwiedziła wszystkie placówki oświatowe sprawdzając stopień prac przy kończeniu wakacyjnych remontów oraz przygotowanie szkoły na 1 września. Przez dwa miesiące wakacji we wszystkich niemal placówkach trwały intensywne remonty - a największy zakres tak jak w roku ubiegłym objął Szkołę Podstawową nr 3. Tu odmalowano kilka sal, wymieniono wykładzinę, wyremontowano toalety, wymieniono okna.
W innych placówkach także odświeżano sale dydaktyczne - np. w Zespole Szkół Integracyjnych trzeba było wygospodarować nową salę dla klasy gimnazjalnej; a z kolei w obu miejskich przedszkolach przybyło po nowym pomieszczeniu dla oddziału przedszkolnego i żłobkowego. Szkoły i przedszkola wymieniały okna - w jednej ze szkół, SP 4 jesienią przeprowadzona zostanie akcja całkowitej wymiany okien, w całej szkole. To ogromne przedsięwzięcie, warte ponad 120 tys. zł.
- To już drugi rok, kiedy prowadzimy inwestycje oświatowe na tak szeroką skalę - mówi wiceburmistrz Zbigniew Opaliński. - Przez wiele lat w szkołach w mieście niewiele się działo w zakresie, stąd teraz tak duże potrzeby. Cieszę się, że udało się zrobić już tak wiele, ale z drugiej strony - przed nami wciąż jeszcze mnóstwo pracy i nakładów. Dzieci i młodzież muszą mieć jak najlepsze warunki do rozwoju i nauki.


29 sierpnia 2008 - Samorząd zapłaci za dodatkowe patrole

Radni Świebodzic przyjęli zaproponowaną przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza uchwałę o sfinansowaniu z budżetu miasta dodatkowych służb patroli pieszych. Na próbę samorząd przekaże policji 10 tys. zł. Od efektów działań funkcjonariuszy będzie uzależnione ewentualne kontynuowanie tego rodzaju wsparcia.
Choć uchwała przeszła większością głosów, wywołała długą i burzliwą dyskusję. Wielu radnych podkreślało, że w ten sposób samorząd wyręcza administrację centralną, która zobligowana jest do zapewnienia społeczeństwu wystarczającego poziomu bezpieczeństwa.
Burmistrz Kożuchowicz podkreślał, że w tym wypadku chodzi przede wszystkim o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta.
- Jest potrzeba podjęcia takich kroków, gdyż dochodzą do nas informacje o zwiększeniu się liczby kradzieży na terenie miasta - mówił burmistrz. - Musimy się przeciwstawiać patologiom nawet przełykając tę gorzką pigułkę, że robimy coś, co do nas nie należy. Tu jednak chodzi o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i to jest sprawa najważniejsza.
Obecny na sesji komendant świebodzickiego komisariatu Andrzej Dobies poinformował, że za 10 tys. zł uda się sfinansować dodatkowych 25 dwuosobowych patroli, które będą widoczne na ulicach miasta przez około 2,5 miesiąca. Co istotne - "wykupione" przez samorząd patrole będą patrolować newralgiczne, zagrożone przestępczością rejony miasta. Tacy funkcjonariusze nie będą zajmować się kolizjami czy interwencjami domowymi. Mają być widoczni na ulicy i pojawiać się tam, gdzie najczęściej dochodzi do aktów wandalizmu czy spożywania alkoholu, które bardzo często w konsekwencji rodzą poważniejsze przestępstwa - jak chociażby kradzieże czy włamania.


28 sierpnia 2008 - Odpoczywały w Zagórzu Śląskim

W Ośrodku Caritas - Diecezji Świdnickiej w Zagórzu Śląskim wypoczywają duża grupa dzieci z Mińska na Białorusi oraz z Iwano-Frankowska i Niżyna na Ukrainie.
Na turnusie w dniach 16 - 19 sierpnia przebywa wraz z opiekunami 68 osób.
Dzisiaj, dzieci wypoczywające już ostatni dzień, odwiedził Prezydent Świdnicy - Wojciech Murdzek, w ośrodku gościł też Ks. dr Radosław Kisiel - Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. Dzieci przywitały swoich gości, przedstawieniami i śpiewem. Po wspólnym obiedzie otrzymały od Prezydenta Świdnicy podarki a były nimi pamiątki związane ze Świdnicą. Zdjęcia z dzisiejszej wizyty - >>> zobacz


28 sierpnia 2008 - Młodzi tenisiści

Przez cały sierpień na kortach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywały się bezpłatne lekcje tenisa w ramach "wakacyjnej szkółki tenisa ziemnego".
Zainteresowanie zajęciami było spore, w każdy wtorek i czwartek na kortach uczyło się blisko 40 dzieci, które podzielone były na trzy grupy według wieku i zaawansowania. Główny instruktor - Wiesław Kułakowski, miał do pomocy w szkoleniu Bartka Różyckiego, Dominikę Wiącek, Piotra Kowalika, Klaudię Wieczorek i Kacpra Grzelczaka.
Dzisiaj, w ostatnim dniu zajęć, wszyscy uczestnicy wzięli udział w mini konkurencjach tenisowych sprawdzających zdobyte umiejętności. W swoich grupach zwyciężyli:
Najmłodsi: 1 - Wiktoria Wieczorek, 2 - Justyna Ciok, 3 - Jaś Staręga.
Średniacy: 1 - Bartek Niedźwiecki, 2 - Ania Żubrzycka, 3 - Paulina Marks.
Najstarsi: 1 - Magda Krytkowska, 2 - Mateusz Sztuka, 3 - Rafał Mazij.
Organizatorzy, ŚOSiR i Tenis Fan Klub, przygotowali dla zwycięzców nagrody rzeczowe a dla wszystkich pamiątkowe dyplomy.


28 sierpnia 2008 - Przebywali w Łowiczu

W dniach 22 - 24 sierpnia odbyła się rewizyta w Powiecie Łowickim delegacji Powiatu Świdnickiego w składzie: Zygmunt Worsa Starosta Świdnicki, Teresa Mazurek Wójt Gminy Świdnica, Sabina Cebula Członek Zarządu Powiatu, Zbigniew Suchyta dyrektor ZSO w Strzegomiu oraz Anna Borowska dyrektor Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Delegacja gościła w Łowiczu w związku z odbywającą się w tych dniach IX Biesiadą Łowicką.
W uroczystościach oprócz przedstawicieli naszego powiatu wzięły udział powiaty partnerskie Powiatu Łowickiego - Powiat Tatrzański oraz Kartuski.
Podczas pobytu Starosta Świdnicki spotkał się z Zarządem Powiatu Łowickiego, gdzie kontynuowano rozmowy na temat nawiązania współpracy partnerskiej z zaprzyjaźnionymi trzema powiatami. Starosta zaprosił przedstawicieli powiatów do udziału w II Konferencji Żywieniowej "Zdrowie ma smak - porozmawiajmy o żywieniu oraz Targów Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej organizowanych w dniach 27-28 września.
"Udział naszego Powiatu w IX Biesiadzie Łowickiej był doskonałą okazją do zapoznania się z dorobkiem kulturalnym zaprzyjaźnionych powiatów oraz specyfiką regionu łowickiego. Podczas trwania biesiady, zaprezentowały się regionalne zespoły folklorystyczne z trzech powiatów oraz twórcy ludowi" - mówi Zygmunt Worsa Starosta Świdnicki.


28 sierpnia 2008 - Pływacy na start

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na "Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu".
Zawody odbędą się 6 września o godzinie 12.00 na Kąpielisku przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. W przypadku złej pogody miejscem zawodów będzie Kryta Pływalnia przy ulicy Równej.
Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych startują na dystansie 25 metrów.
Klas czwartych, piątych i szóstych płynąć będą 50 metrów.
50 metrów do przepłynięcia będą mieli też uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich - szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Taki sam dystans będzie mieć kategoria - open.
Dziewczęta i chłopcy pływać będą stylem dowolnym i grzbietowym.
W zawodach ma prawo uczestniczyć każda chętna osoba, która w dniu zawodów zgłosi swoje uczestnictwo w biurze zawodów do godz. 11.30. Każdy niepełnoletni uczestnik mistrzostw będący bez opiekuna musi posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w zawodach oraz oświadczenie o tym, że jego stan zdrowia pozwala mu na udział w zawodach na swoją odpowiedzialność podpisane przez osobę pełnoletnią.
Dodatkowych informacji udziela telefonicznie - Waldemar Kurek, telefon 607 944 999.


28 sierpnia 2008 - Wspólne projekty

Delegacja z czeskiego miasta Jičín w składzie Wicestarosta Richard Koníř, Koordynator Projektu Martin Mitlöhner oraz pracownik Wydziału Kultury Alena Stillerová odwiedziła 27 sierpnia Powiat Świdnicki. Delegacja spotkała się z Starostą Zygmuntem Worsą. Głównym celem tej wizyty było omówienie szczegółów wspólnego projektu, a zarazem wniosku aplikacyjnego "Brána do pohádky - Brama do Bajki", który zostanie złożony jeszcze w tym roku.
Założeniem projektu jest organizacja imprez kulturalnych, festiwalu bajki po obu stronach granicy - w Jičínie i Świdnicy.
Zamierzeniu temu będzie towarzyszyła promocja regionu i przedsięwzięcia, wymiana młodzieży, organizacja sesji fotograficznych oraz wystawy plenerowe. Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców pogranicza, a w szczególności dzieci, dla których zostanie przygotowana większość atrakcji.


28 sierpnia 2008 - Złota Nicole

Nieoczekiwaną niespodziankę mieszkańcom Lampertheim zgotowała Nicole Reinhardt, z miasta partnerskiego Gminy Świdnica, zdobywając złoty medal na Olimpiadzie w Pekinie podczas letniej olimpiady sportowej.
Pani Nicole, mieszkanka i równocześnie jedna z pracowników urzędu miasta Lampertheim pokonała osadę Węgier i Australii w wyścigu kajakowych czwórek kobiet na 500 metrów.
Polskę reprezentowały - Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna, Edyta Dzieniszewska i Dorota Kuczkowska, które w ostatecznej klasyfikacji zajęły 4 miejsce przegrywając z osadą Australii o 0,00048 sekundy.
Uroczystości związane z powitaniem złotej medalistki w mieście Lampertheim odbędą się 6 września.


28 sierpnia 2008 - Strzegomskie LO

Wrzesień w strzegomskim liceum rozpoczyna tydzień projektów. Przedsięwzięcie to zagościło na stałe w tradycji szkoły. Tegoroczne projekty młodzież klas trzecich realizuje nad Bałtykiem, między innymi w Pobierowie, Władysławowie, Międzyzdrojach i Jarosławcu. Uczniowie klasy IIIa odwiedzą polskie Tatry, a klasy IId - Toruń i Malbork.
Klasa IIb (humanistyczno - językowa) rok szkolny rozpocznie przygotowaniami do realizacji międzynarodowego projektu. Wrześniowej wymianie z młodzieżą niemiecką z Norbertusgymnasium z Magdeburga przyświeca hasło "Opozycja wobec władzy komunistycznej w PRL-u i NRD w latach 1960 -1989". Projekt realizowany będzie w Strzegomiu oraz w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.
Uroczyste rozpoczęcie nauki w liceum i ślubowanie, będące przypieczętowaniem przynależności do społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, odbędzie się w auli szkoły. Jednak już następnego dnia nowi uczniowie wyjadą na trzydniowe projekty. Miejscami ich realizacji są: Pasterka w Górach Stołowych (klasa Ia), Rzeczka (klasa Ib), Bardo Śląskie (klasa Ic) oraz Karpacz (klasa Id).
Tegoroczny wrześniowy tydzień projektów, pod nazwą "Atmosfera oceanem życia", jest współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem wyjazdów młodzieży jest więc nie tylko integracja zespołów klasowych, ale i edukacja ekologiczna.
Piątek, po powrocie z projektów, klasy pierwsze przeznaczą na omówienie realizacji projektów, w tym - przygotowanie prezentacji multimedialnych z ich przebiegu. Wszystkich czeka też udział w turnieju rekreacyjno - sportowym.


27 sierpnia 2008 - "Wratislavia Cantans"

W tym roku 43 Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" odbędzie się w dniach 4 - 14 września.
W tym roku koncerty odbędą się we Wrocławiu, Lubiążu, Kliczkowie, Miliczu, Bolesławcu, Lubomierzu, Bardzie, Bielawie, Kamieńcu Ząbkowickim, Ząbkowicach Śląskich, Szczawnie Zdroju, Jaworze Głogowie, Jelczu-Laskowice, Oleśnicy, Brzegu, Oławie, Zgorzelcu, Lwówku Śląskim, Polkowicach i Świdnicy.
Koncert w Świdnicy odbędzie się 6 września o godzinie 19.00. Miejscem koncertu będzie jak zawsze zabytkowy Kościół Pokoju. Sprzedaż biletów prowadzi Świdnicki Ośrodek Kultury.


27 sierpnia 2008 - Świetlice ruszają od września

Zajęcia teatralne, wyjścia na basen i do teatru, zabawy na kręgielni, spotkania z ciekawymi osobami - to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na dzieci w świetlicach środowiskowych w Świebodzicach. Placówki, po letnim odświeżeniu, wznawiają swoją działalność od września.
Jedna z nich - na Os. Sudeckim, pracuje pełną parą już od sierpnia, bo odbywa się tu wakacyjna akcja "Lato w mieście". Jednak po rozpoczęciu roku szkolnego świetlica będzie kontynuować działalność i już dziś zaprasza do uczestnictwa w zajęciach wszystkie chętne dzieci. Na każdego uczestnika, oprócz mnóstwa ciekawych zajęć, czeka też codziennie słodki podwieczorek i coś ciepłego lub zimnego do picia.
Natomiast ze względu na fatalny stan techniczny świetlicy przy ul. Mikulicza (dzielnica Pełcznica), dzieci uczęszczające dotychczas do tej placówki zostaną przeniesione do ładnych, kolorowych pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 4.
- Tu dzieci będą miały odpowiednie warunki, a dodatkowo możliwość korzystania np. z komputerów szkolnych - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic. - Świetlica na Mikulicza nie nadaje się do prowadzenia w niej zajęć. Świetlice środowiskowe w mieście prowadzi Miejski Dom Kultury.


27 sierpnia 2008 - Skompletuj szkolną wyprawkę

Nadchodzący 1 września, a wraz z nim gorączka szkolnych zakupów, niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Dlatego warto wybrać jedno miejsce, w którym skompletujemy całą szkolną wyprawkę. My proponujemy ofertę sklepów Parku Handlowego Auchan Bielany.
Zgodnie z tradycją rozpoczęcie roku szkolnego to wyjątkowy dzień, podczas którego wszyscy uczniowie powinni wyglądać elegancko. W doborze odpowiedniego na tę okazję stroju pomogą ekspedientki sieci 5.10.15.
Sklep proponuje spódniczki, spodnie, koszule chłopięce i białe bluzki. Odpowiednie dla gimnazjalistów i licealistów ubranie z łatwością skompletujemy w sklepie Blend. Nastoletnie uczennice wybiorą natomiast coś modnego i zarazem wizytowego w butikach Orsay, Green Point czy Pretty Girl.
Gdy już dobierzemy stosowną na początek roku szkolnego garderobę warto pomyśleć o poszczególnych zajęciach lekcyjnych. Potrzebne podczas wychowania fizycznego stroje sportowe, czyli szorty, koszulki, dresy, a także wygodne buty proponują salony City Sport, Cerro Torre i Decathlon.
Z wyborem tenisówek, trampek czy butów treningowych nie będziemy mieli problemu odwiedzając sklepy CCC, Deichmann i Bartek. Klienci sklepu Deichmann otrzymają dodatkowo kolorowy plan lekcji. Sklep Bartek przygotował miłą niespodziankę w postaci worków na kapcie dodawanych do zakupu obuwia - akcja trwa tylko podczas weekendu poprzedzającego 1 września.
Kredki, zeszyty, bloki rysunkowe czy farby znajdziemy w hipermarkecie Auchan. Młodsze dzieci z pewnością zainteresują kolorowe fasony z serii "Chili 2008" dostępnej w sklepie Paris Paris. Starsi natomiast znajdą coś dla siebie w sklepie Reporter - tu królują ciemne tonacje podkreślające prosty, miejski fason toreb oraz plecaków uszytych zgodnie z obowiązującymi trendami.


27 sierpnia 2008 - Uwaga, zabytek

Tablice z oznaczeniem najcenniejszych i wartych zobaczenia zabytków architektonicznych w Świebodzicach pojawią się już wkrótce tuż przy trasach wjazdowych do miasta: od strony Świdnicy, Wałbrzycha, Jeleniej Góry i Strzegomia.
Wydział Infrastruktury Technicznej świebodzickiego magistratu zlecił już ich montaż.
Na każdej tablicy pojawią się 3 zabytki. Będzie to - ratusz, średniowieczne mury obronne oraz kościół pw. Św. Franciszka z Asyżu.
Koszt wykonania tablic to 3,5 tysiąca złotych.


27 sierpnia 2008 - Nie tak miało być

W dzisiejszym meczu o mistrzostwo IIi ligi piłkarze ze Świdnicy nie sprostali zespołowi z Głogowa.
Po 90 minutach meczu wynik brzmiał Polonia-Sparta Świdnica - Chrobry Głogów 1:3.
Bramki strzelili - Piotr Błauciak 80 (s) - Konrad Węglarz 43, Łukasz Filipiak 69, Mateusz Niedźwiedź 74.
Po sześciu kolejkach świdniczanie zajmują jedenaste miejsce w tabeli rozgrywek III ligi.


27 sierpnia 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została trzecia kolejka spotkań.
Kryształ Stronie Śląskie - Włókniarz Kudowa Zdrój 4:1
Górnik Boguszów-Gorce - Bielawianka Bielawa 6:1
Stal Świdnica - Sparta Ziębice 2:3
Biały Orzeł Mieroszów - AKS Strzegom 0:3
Zieloni Łagiewniki - Polonia Bystrzyca Kłodzka 3:0
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Polonia-Sparta II Świdnica 3:3
Piławianka Piława Górna - Piast Nowa Ruda 3:1
Nysa Kłodzko - Grom Witków 2:0
W tabeli po trzech kolejkach prowadzi AKS Strzegom, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zajmują drugie miejsce, na dziesiątym miejscu jest drużyna Gromu Witków, Stal Świdnica zajmuje jedenaste miejsce.


27 sierpnia 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Zieloni Mrowiny - Karolina Jaworzyna Śląska 1:4
Podgórze Wałbrzych - Juventur Podzamcze Wałbrzych 2:4
Zieloni Mokrzeszów - Granit Roztoka 0:13
Unia Jaroszów - Sudety Dziećmorowice 3:2
Włókniarz Głuszyca - Victoria II Świebodzice 1:2
Wierzbianka Wierzbna - Gwarek Wałbrzych 1:4
LKS Bystrzyca Górna - Zjednoczeni Żarów 1:2


27 sierpnia 2008 - W Siedlimowicach bezpieczniej

Niebawem na Siedlimowickim skrzyżowaniu dróg powiatowych, zainstalowane zostanie lustro.
Na wniosek mieszkańców i dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Żarowie, Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego, przystąpi do prac związanych ze zmianą obowiązującej organizacji ruchu.
"Wnioskowaliśmy o lustro, gdyż skrzyżowanie jest specyficzne, a jego układ sam w sobie uniemożliwia dostateczną widoczność, szczególnie dla kierujących, wyjeżdżających właśnie z Siedlimowic" - mówią mieszkańcy.


27 sierpnia 2008 - Dodatkowe grupy w przedszkolach

O co najmniej 40 dzieci więcej będą mogły w nowym roku szkolnym przyjąć oba miejskie przedszkola w Świebodzicach.
Aby rodzice nie musieli obawiać się o przyjęcie swojej pociechy do placówki, decyzją władz miejski w Przedszkolu nr 2 i 3 utworzono po jednym, dodatkowym oddziale. W przedszkolu nr 3 powstanie dodatkowa grupa żłobkowa, a w "Dwójce" - oddział przedszkolny.
To oznacza, że każde dziecko, zapisane do przedszkola, zostanie przyjęte, co zapewne zaoszczędzi rodzicom niepotrzebnych nerwów.
Nowe sale zostały urządzone i przygotowane na przyjęcie maluchów w trakcie wakacji.


27 sierpnia 2008 - Brak miejsc do parkowania

W związku z brakiem miejsc parkingowych w Żarowie, odbyło się spotkanie Komendanta Policji - Izabeli Basztury z Leszkiem Buchowskim - Zastępcą Burmistrza. Rozmowa dotyczyła tylko jednego tematu, a mianowicie: zniesienia zakazu zatrzymywania przed komisariatem Policji. W trakcie rozmowy przedstawiciele obu jednostek zgodnie zadecydowali, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ulicy Ogrodowej (od strony banku) zakaz zatrzymywania został zniesiony, co z pewnością pozwoliłoby na pozyskanie dodatkowych miejsc parkingowych.
O zniesienie owego znaku Urząd Miejski wnioskował do Starostwa, ale wniosek okazał się bezzasadny, gdyż jak komentuje Roman Etel - Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego: w rejonie obiektów specjalnych, takich jak właśnie komisariat Policji, należy zapewnić szczególną ochronę, którą niewątpliwie jest przejrzysta i nie zakorkowana ulica.
"Uważam takie stanowisko za niezasadne i będę domagać się jego weryfikacji" - komentuje Burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska


27 sierpnia 2008 - Uroczystości w Gross-Rosen

Muzeum Gross-Rosen i Urząd Miejski w Strzegomiu zapraszają na uroczystość z okazji 69. Rocznicy Agresji na Polskę organizowaną pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca i burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Uroczystość odbędzie się 7 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
W programie między innymi - uroczysta polowa msza święta oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych. Zbiórka uczestników uczestniczących w uroczystości odbędzie na placu przed Muzeum o godzinie 11.45.


27 sierpnia 2008 - Które z lotnisk ?

"Red Baron", "Czerwony Baron" to dziś legendarna postać światowego lotnictwa. Mowa o Baronie Manfredzie von Richthofenie. Jak to często bywa, o tych najsłynniejszych ludziach wiemy najmniej. "Red Baron" urodził się we Wrocławiu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Świdnicy, gdzie na stałe przeniosła się jego rodzina. Do dziś stoi tu dom, w którym mieszkał. Kiedy zginął, w domu tym, powstało prowadzone przez matkę, muzeum jego imienia. W pobliskim parku stoi "Mauzoleum" poświęcone jego osobie. W mieście stoi też szkoła, w której się uczył. W ubiegłym roku w ogrodzie domu Richthofenów powstało miejsce jego pamięci, o powstaniu, którego informowały obszernie najwieksze światowe gazety i telewizje. Pisały o tym między innymi: The Times, Herald Tribune, Washingtonpost, The Guardian, TheNews Obserwer, Star-Telegram, The News Tribune, Daily Herald, Newsweek, MiamiHerald, Times Daily.
Czerwony Baron oraz jego samolot to symbole znane na całym świecie. Wiele firm oraz osób prywatnych na całym świecie korzysta z legendy Czerwonego Barona.
Zarejestrowana w połowie lipca tego roku w KRS - Fundacja pod nazwą "Red Baron Foundation" za jeden z głównych celów przyjęła sobie ciągłe uświadamianie, że Baron Manfred von Richthofen nie jest już postacią bezdomną jaką był do niedawna, że "Red Baron" ma tutaj swoje miejsce, że jest świdniczaninem.
Świdnica nie posiada własnego lotniska, ale niedaleko, bo w Świebodzicach takie powstaje. Duże lotnisko istnieje w Mirosławicach w połowie drogi pomiędzy Świdnicą i Wrocławiem, miastami mającymi związek z "Baronem". Oba lotniska nie mają nazwy i dobrze byłoby gdyby któreś z nich przyjęło nazwę - lotniska "Red Barona" lub "Czerwonego Barona". Dlatego pytamy czytelników "dziennika", które z lotnisk by wybrali - wybierz .


27 sierpnia 2008 - IV Grand Prix MTB Solidarności

30 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się IV Grand Prix MTB Solidarności.
W tym roku impreza osiągnęła rangę ogólnopolską - zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu DZKol, ale także będą uwzględniane w challenge’u Polskiego Związku Kolarskiego. W ciągu czterech lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Sekcja Kolarska MKS Karolina, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina wstępnie zapowiadają pulę nagród w wysokości 10.000 złotych. W sponsoring imprezy włączyły się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski. Już teraz zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji oraz kibiców do dopingowania startujących.


26 sierpnia 2008 - Piknik na Rynku

W sobotę 30 sierpnia, na świdnickim rynku odbędzie się piknik. W programie imprezy planowane są gry i zabawy dla najmłodszych oraz konsultacje językowe dla dzieci starszych i rodziców.
Impreza ma przybliżyć świdniczanom angielskie zwyczaje i zachęcić do nauki języków obcych.
Sporą atrakcją będzie darmowy przejazd kultowym angielskim autobusem po ulicach naszego miasta. Piknik rozpoczyna się o godzinie 10.00.


26 sierpnia 2008 - Tak będzie wyglądał

Jak już informowaliśmy, jeszcze w tym roku zostanie zamontowane ozdobne oświetlenie na budynku ratusza miejskiego w Świebodzicach.
Przetarg na te prace wygrała wałbrzyska firma Metrolog.
Zanim jednak zobaczymy oświetlony ratusz na własne oczy, zobaczyć możemy już teraz, jak siedziba władz miejskich będzie wyglądać po zamontowaniu iluminacji. Wizualizację udostępnił Wydział Infrastruktury Technicznej UM w Świebodzicach.


26 sierpnia 2008 - Sukces mieszkańców Stawisk

Gospodarstwo Wiesława i Bogumiła Wieszewskich ze Stawisk wzięło udział w wojewódzkim etapie konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2008".
Organizatorem konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy.
Podobnie jak w latach ubiegłych komisje konkursowe oceniały poprawność dokumentowania analizy ryzyka zawodowego istniejącego oraz przewidywanego, skuteczne sposoby zmniejszania tego ryzyka, porządek w obrębie podwórzy, stan budynków inwentarskich i gospodarczych, wyposażenie maszyn i urządzeń w osłony, podpory i inne zabezpieczenia, warunki obsługi zwierząt, stosowanie i jakość środków ochrony osobistej. Zwracano też uwagę na estetykę gospodarstw.
Miło nam poinformować, że gospodarstwo rolne mieszkańców naszej gminy - Wiesława i Bogumiła Wieszewskich ze Stawisk zajęło drugie miejsce. Pierwszą nagrodę postanowiono natomiast przyznać Teresie i Romanowi Rogalewiczom z Malczowa.
Podczas uroczystego finału konkursu, który odbył się 20 sierpnia we Wrocławiu, nagrody zwycięzcom wręczali - wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Drab i oraz wicewojewoda dolnośląski Zdzisław Średniawski.
- To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że codzienna, ciężka praca rolnika jest doceniana - mówią Wieszewscy.


26 sierpnia 2008 - Gimbus dla uczniów juz jest

Długo oczekiwany gimbus dotarł wreszcie do Gminy Jaworzyna Śląska. Odbioru autokaru dokonali - Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz oraz dyrektor Gimnazjum - Krzysztof Sołtys.
Gmina Jaworzyna Śląska była jedną z pierwszych, która otrzymała autokar z bieżącej puli. Tym samym 1 września uczniów na zajęcia przywiezie nowiutki gimbus kosztujący ponad 360 tysięcy złotych.


26 sierpnia 2008 - "Blisko Boisko"

Gmina Strzegom znalazła się wśród beneficjentów zakwalifikowanych do programu "Blisko Boisko" w 2008 roku.
Program zainicjowany został przez Ministerstwo Sportu wspólnie z PZU S.A i PZU Życie S.A. Zakłada on powstanie w ciągu najbliższych trzech lat nowoczesnych boisk z trawy syntetycznej. Z obiektów tych - bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne - będą mogły korzystać dzieci i młodzież. Celem akcji jest stworzenie atrakcyjnej, zdrowej oferty spędzenia czasu wolnego.
Gmina Strzegom znalazła się wśród innych pięćdziesięciu gmin z całej Polski, które wezmą udział w realizacji programu. Dzięki pozyskanym środkom możliwa będzie budowa boiska na terenie sąsiadującym z Gimnazjum nr 2.
- Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do wzbogacenia infrastruktury sportowej i zwiększy dostępność do obiektów sportowych. Warto też dodać, że stworzenie odpowiedniej bazy sportowej oraz dla aktywnego trybu życia jest skuteczną metodą walki z patologiami społecznymi, tj. chuligaństwo, narkomania czy alkoholizm - mówi burmistrz Lech Markiewicz.


26 sierpnia 2008 - Spotkanie w Morawie

Wczoraj odbyło się spotkanie Starosty Zygmunta Worsy, Wiceburmistrza Strzegomia Wiesława Witkowskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdnica Jana Dzięcielskiego oraz Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Kaziemierza Siemienieckiego z Marie Therese von Werner reprezentującą Fundację Św. Jadwigi w Morawie.
Spotkanie dotyczyło organizacji i przeprowadzenia seminarium, które zostało zaplanowane na 3-5 października w siedzibie fundacji. W ramach seminarium przewidziano prace nad pielęgnacją parku oraz zajęcia seminaryjne w języku polskim i niemieckim. W zajęciach teoretycznych i praktycznych weźmie udział około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby z powiatu, które zgłoszą się do udziału w projekcie. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Podczas spotkania delegacja powiatu zapoznała się z programem seminarium, a następnie udała się do kompleksu parkowego, aby dokładnie obejrzeć miejsca, w których zostanie przeprowadzony największy zakres prac.


26 sierpnia 2008 - Wolski i Buczek najlepsi

W dniach 24-25 sierpnia na obiektach strzegomskiego OSiR-u rozegrano Turniej w Piłce Siatkowej Plażowej o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej - Tadeusza Wasyliszyna.
W zawodach wzięło udział 9 drużyn. Niespodzianką dużego kalibru była porażka w półfinale - uważanego za faworytów turnieju - duetu: Grzegorz Ważydrąg, Paweł Pituch. Ich pogromcy - Zbigniew Wolski i Łukasz Buczek poszli za ciosem i w decydującej rozgrywce pokonali parę - Damian Ciarkowski, Krzysztof Spurek.
Turniej zakończył się zwycięstwem pary Zbigniew Wolski i Łukasz Buczek przed Damianem Ciarkowskim i Krzysztofem Spurkiem, na trzecim miejscu zawody ukończyła para - Krzysztof Wolski, Michał Wierzbicki czwarte miejsce zajęli Grzegorz Ważydrąg i Paweł Pituch.


25 sierpnia 2008 - Dożynki z humorem

7 września w Świebodzicach odbędą się Dożynki Gminne. Tradycyjnie współgospodarzami święta plonów będą władze samorządowe oraz parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski.
Spotykamy się, wzorem roku ubiegłego, na stadionie OSiR w dzielnicy Ciernie. W programie jest msza dziękczynna z udziałem władz samorządowych, a także występy artystyczne, koncerty, występy taneczne i pokazy teatru ognia. Obchody święta rozpocznie polowa msza święta o godzinie 13.00.
Szczegółowy program święta plonów dostępny jest na plakatach; natomiast od soboty do udziału w zabawie zaprasza świebodziczan nietypowa konstrukcja z siana, ustawiona tuż przed ratuszem miejskim. Dożynkowa "baba" zrobiona ze zbelowanej słomy to pomysł Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM - w ten dowcipny sposób pracownicy wydziału reklamują Dożynki. Słomę udostępniła bezpłatnie firma prowadząca gospodarstwo rolne w Mokrzeszowie. Jedna taka słomiana bela waży około pół tony.


25 sierpnia 2008 - Otwarcie skate-parku i dirt-parku

29 sierpnia odbędzie się oficjalne otwarcie skate-parku i dirt-parku zlokalizowanych przy ulicy Krótkiej w Strzegomiu (teren Zespołu Szkół).
Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 10.00.
W programie między innymi pokazy jazdy na deskorolkach i bmx-ach amatorów ze Świdnicy, Wałbrzycha, Lwówka Śląskiego i Strzegomia.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.


25 sierpnia 2008 - To będzie długa sesja

Przynajmniej z liczby uchwał, przygotowanej na środowe posiedzenie Rady Miejskiej Świebodzic można przypuszczać, że obrady potrwają kilka godzin.
Radni mają do rozpatrzenia aż 12 projektów uchwał, w tym kilka bardzo ważnych, jak np. zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta czy przyjęcie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Zwłaszcza ten obszerny dokument ma duże znaczenie, gdyż będzie on podstawą do ubiegania się przez Gminę Świebodzice o pieniądze unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
Rada ma także podjąć kilka uchwał związanych ze zmianą planu zagospodarowania a także uchwałę o przekazaniu 10 tys. zł dla policji na dodatkowe patrole piesze na terenie Świebodzic. Uchwałę to pozytywnie zaopiniowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego RM; nad pozostałymi uchwałami intensywnie pracowały także Komisja Budżetowa oraz Komisja Ochrony Środowiska. Sesja rozpoczyna się 27 sierpnia, o godzinie 15.30, w sali narad ratusza.


25 sierpnia 2008 - Lato na dłużej

Koniec wakacji już niedługo, miesiąc pozostał do zakończenia kalendarzowego lata. Świdnicki Ośrodek Kultury proponuje świdniczanom zatrzymanie lata na jak najdłużej.
W ostatnią sobotę wakacji, 30 sierpnia, nad zalewem Witoszówka wystąpi zespół "Ira", gwiazdą wieczoru będzie "Feel". Festyn "Zatrzymać lato" rozpocznie się o godzinie 17.30 prezentacjami najlepszych DJ. Będą to finaliści konkursu Skreczfest.
- Udało nam się zaprosić zespół "Feel", którego utwory królują na letnich listach przebojów. Spodziewamy się kilku tysięcy widzów, stąd decyzja, aby koncert zorganizować nad zalewem. Program festynu jest krótki. Chodziło o to, żeby świdniczanie po prostu dobrze się bawili przy znanych wszystkim przebojach.
Wstęp jest wolny, zapraszamy. - zachęca Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.


25 sierpnia 2008 - Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe

Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe w Stanowicach zaprasza na cykl kursów z zakresu pedagogiki i psychologii oraz na seminarium dotyczące wiedzy pożarniczej.
Szkolenia pedagogiczne odbywać się będą w dniach 1-15 września, szkolenia psychologiczne w dniach 26 sierpnia do 15 września.
28 sierpnia o godzinie 17.00 odbędzie się pożarnicze.


25 sierpnia 2008 - Zakończenie wakacji

Tegoroczne wakacje powoli dobiegają końca, jednak ich zakończenie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Już w najbliższą sobotę na terenie żwirowni odbędzie się szereg imprez. O godzinie 10.00 rozpocznie się IV Grand Prix MTB Solidarności.
W tym roku impreza osiągnęła rangę ogólnopolską - zdobyte punkty w wyścigu zaliczane będą nie tylko do rankingu DZKol, ale także będą uwzględniane w challenge’u Polskiego Związku Kolarskiego. W ciągu czterech lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku. Tegoroczna pula nagród przewidziana została na 10.000 złotych. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski.
Po zakończeniu wyścigu, około godziny 16.00 rozpoczniemy akcję charytatywną "Gramy dla Kacpra" - koncerty, podczas których prowadzona będzie publiczna zbiórka pieniędzy na rehabilitację trzyletniego mieszkańca Jaworzyny Śląskiej.
Kacper od urodzenia choruje na zespół HLHS (hipoplazja lewego serca). Dla chłopca, 30 sierpnia zagrają: Rayne - Żarów, Niebo - Wałbrzych, Zielony Groszek - Legnica, Zero Procent - Żarów. Miło jest nam również poinformować, że Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak objął oficjalny patronat nad tą imprezą. W promocję akcji włączyła się m.in. Fundacja im. Diny Radziwiłłowej "Serce Dziecka" z Warszawy, która zajmuje się pomocą rodzinom dzieci z wadami serca.
Wszystkim ludziom dobrej woli już teraz dziękujemy serdecznie za pomoc i zapraszamy w najbliższą sobotę na teren jaworzyńskiej żwirowni.


25 sierpnia 2008 - Sierpniowa sesja

W piątek, 29 sierpnia o godzinie 11.00 rozpocznie obrady Rada Miejska w Świdnicy.
Pierwsza powakacyjna Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w sali konferencyjnej w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


25 sierpnia 2008 - Kino pod gwiazdami

Po raz pierwszy na stadionie strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się impreza pod nazwą "Kino pod gwiazdami".
30 sierpnia o godzinie 21.00 strzegomianie będą mieli okazję obejrzeć dwie polskie produkcje zatytułowane - "Lejdis" w reżyserii - Tomasza Koneckiego. "Lejdis" to komedia o perypetiach czterech kobiet usiłujących poradzić sobie ze zwariowanym życiem, które nigdy nie wygląda tak, jak sobie zaplanowały.
Drugim filmem będzie "Nie kłam, kochanie" w reżyserii Piotra Wereśniaka. "Nie kłam, kochanie" to miłosna historia, podana lekko, jednak nie pozostająca w oderwaniu od życia, w której wszelkiego rodzaju zawirowania towarzyszące jej bohaterom wypływają z sytuacji realnych. Ma pokazać, w jaki sposób kłamstwo i manipulacja może stanąć w szranki z uczciwością, prostolinijnością. Wstęp wolny.


25 sierpnia 2008 - Podwójne Złote Gody

Dwie pary z 50-letnim stażem małżeńskim świętowały w sobotę, 23 sierpnia, Złote Gody w świebodzickim Urzędzie Stanu Cywilnego.
Pół wieku temu sakramentalne "tak" powiedzieli sobie Państwo Natalia i Seweryn Sudorowie oraz Państwo Zofia i Stanisław Wilczek.
Jubilaci otrzymali z rąk wiceburmistrza Zbigniewa Opalińskiego medale za długoletnie pożycie małżeńskie, nadane przez Prezydenta RP.


25 sierpnia 2008 - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Z okazji XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej organizuje XIII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej oraz XIII Konkurs Plastyczny.
Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł okazał się bardzo nośny po obu stronach granicy. Ośrodek w Jaworzynie Śląskiej trzynaście lat temu włączył się w organizację tej międzynarodowej imprezy organizując konkursy, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono uczestników.
Na zeszłoroczny, dwunasty Konkurs Plastyczny "Ojcze Święty! Pamiętamy" nadesłano ponad 200 prac z całej Polski, a podczas kolejnych etapów eliminacji dwunastego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przed komisjami oceniającymi występy recytatorów zaprezentowało się ponad 400 osób z Dolnego Śląska.
Regulaminy obu konkursów - >>> zobacz


24 sierpnia 2008 - Remis w Krośnie

Piątą kolejkę spotkań o mistrzostwo III ligi piłkarskiej Polonia - Sparta Świdnica rozegrała dziś w Krośnie Odrzańskim.
Po mało emocjonującym meczu świdniczanie uzyskali wynik remisowy. Tęcza Krosno Odrzańskie - Polonia - Sparta Świdnica 1:1.
Bramkę dla gospodarzy strzelił w 37 minucie Janusz Bandosz. Wyrównującą dla świdniczan w 60 minucie - Tadeusz Romaniuk.
Zespół Polonii - Sparty Świdnica zajmuje dziewiątą pozycję w tabeli, nie należy jednak zapominać, że przed świdniczanami kilka zespołów ma mniej rozegranych meczów, tak samo kilka drużyn zajmujących niższe lokaty rozegrało dotychczas mniej spotkań.


24 sierpnia 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została druga kolejka spotkań.
Nysa Kłodzko - Kryształ Stronie Śląskie 2:0,
Grom Witków - Piławianka Piława Górna 1:1,
Piast Nowa Ruda - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 3:0,
Polonia-Sparta II Świdnica - Zieloni Łagiewniki 5:0,
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Biały Orzeł Mieroszów 2:3,
AKS Strzegom - Stal Świdnica 2:1,
Sparta Ziębice - Górnik Boguszów Gorce 0:0,
Bielawianka Bielawa - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:0,
W tabeli po dwóch kolejkach prowadzą świdniczanie, piłkarze AKS Strzegom zajmują trzecie miejsce, na czwartym miejscu jest drużyna Gromu Witków, Stal Świdnica zajmuje ósme miejsce.


24 sierpnia 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasiy A:
LKS Bystrzyca Górna - Czarni Wamag Wałbrzych 3:0,
Zjednoczeni Żarów - Wierzbianka Wierzbna 6:1,
Gwarek Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 0:1,
Victoria II Świebodzice - Unia Jaroszów 2:1,
Sudety Dziećmorowice - Zieloni Mokrzeszów 11:0,
Granit Roztoka - Podgórze Wałbrzych 1:0,
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 0:3,
Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 2:1


24 sierpnia 2008 - Tomasz Kurzawa - zrezygnował

Zarząd Powiatowej Platformy Obywatelskiej w Świdnicy informuje, że od 21 sierpnia, Tomasz Kurzawa przestał być Przewodniczącym Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej.
"W związku z wygraniem konkursu na stanowisko - Dyrektora Finansowego Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych "Victoria" S.A. składam na ręce Pana Sekretarza rezygnację z pełnionej funkcji Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Powiecie Świdnickim. Pełnienie przeze mnie funkcji Przewodniczącego było dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem. Decyzję swą motywuję chęcią dochowania przejrzystości na styku biznesu i polityki, zwłaszcza, że w moim nowym miejscu pracy będę m.in. odpowiedzialny za prywatyzację tej spółki poprzez wprowadzenie jej na giełdę papierów wartościowych." - napisał w rezygnacji - Tomasz Kurzawa.
Zarząd jednogłośnie, w głosowaniu tajnym wybrał na pełniącego obowiązki Przewodniczącego - Krzysztofa Michalika.
Krzysztof Michalik - Członek Zarządu Powiatowej Platformy Obywatelskiej, Wiceprzewodniczący Koła Gospodarczego w Świdnicy, Radny Rady Miejskiej w Świdnicy, prywatny przedsiębiorca.


24 sierpnia 2008 - Nowy rozkład jazdy

W poniedziałek, 1 września wprowadzony zostanie jesienny rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Świdnicy.
Nowe rozkłady jazdy zostaną umieszczone na wszystkich przystankach autobusowych w przeddzień obowiązywania zmian, czyli 31 sierpnia.
Prosimy o uważne śledzenie zmian.


23 sierpnia 2008 - Nowa hala targowa

Od 1 września świdniczanie będą mogli robić zakupy w nowej hali targowej.
Powstała ona w sąsiedztwie targowiska przy ulicy Riedla. Do obiektu przy ulicy Wróblewskiego 1b przenoszą się kupcy do tej pory handlujący właśnie na targowisku.
Nowa hala czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 5.30-18.30, a w soboty w godzinach 6.30-14.30.
Oficjalne otwarcie nowej hali zaplanowano na 3 września, na godzinę 10.00.


23 sierpnia 2008 - W świetlicy spory ruch

Wakacyjna akcja "Lato w mieście" w Świebodzicach powoli dobiega końca. W sierpniu bazą dla dzieci pozostających na wakacje w domu stała się świetlica środowiskowa na Osiedlu Sudeckim.
Frekwencja jest spora, a na zajęcia przychodzą dzieci nie tylko z osiedla, ale nawet z tak odległych miejsc jak np. Ciernie.
Wszystkich przyciągają ciekawe zajęcia, wycieczki, czy choćby możliwość interesującego spędzenia czasu z rówieśnikami.
Średnio na zajęciach prowadzonych w świetlicy pojawia się od 20 do 45 dzieci dziennie. Trwają także wakacyjne zajęcia na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji - tu z hali, kręgielni, boiska korzysta średnio nawet 60 osób dziennie.


23 sierpnia 2008 - Karnet u kierowcy od września

Od września w Świdnicy w autobusach MPK kierowcy nie będą sprzedawać biletów jednorazowych. Dostępny będzie, tak jak dotychczas bilet 24-godzinny oraz wprowadzane zostaną specjalne karnety. Karnet to nic innego jak bilet trzyprzejazdowy, ale ważny wyłącznie z kuponem kontrolnym.
Pojedyncze bilety w karnecie uzyskują ważność po jednokrotnym skasowaniu i uprawniają do odbycia jednego przejazdu.
Cena karnetu odpowiada trzem przejazdom biletu jednorazowego: karnet normalny - 6,00 zł, karnet z ulgą gminną 40% - 3,60 zł, karnet z ulgą ustawową 50% - 3,00 zł.
W miejscach, gdzie jest słabo rozwinięta sieć sprzedaży biletów - poza Świdnicą - kierowcy nadal będą sprzedawać bilety jednorazowe.
Jak już informowaliśmy wprowadzenie karnetów to sposób na zmniejszenie opóźnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Z badań przeprowadzonych przez Urząd Miejski wynika, że w ponad połowie przypadków opóźnienia wynikały ze sprzedaży biletów przez kierowców.


23 sierpnia 2008 - IV liga piłkarska

W rozegranym dzisiaj meczu trzeciej kolejki rozgrywek o mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice po bardzo przeciętnej grze pokonał na własnym stadionie drużynę Pumy Pietrzykowice 1:0.
Bramkę dla świebodziczan w 44 minucie strzelił Zdzisław Pyrdoł.
Po tym meczu Victoria Świebodzice zajmuje szóste miejsce w tabeli rozgrywek.


23 sierpnia 2008 - Kursy w sierpniu

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza na kurs doskonalący dla osób (bez przygotowania zawodowego) sprawujących opiekę nad dziećmi i młodzieżą podczas transportu oraz kurs udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Kursy te odbędą się w dniach 22, 27, 29 sierpnia.
Natomiast 25 sierpnia odbędzie się kurs przygotowujący do państwowego egzaminu z zagadnień wymaganych przez ustawodawcę i Komisję Egzaminacyjną Instytutu Transportu Samochodowego: Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym I Międznarodowym Transporcie Osób i Rzeczy. Szczegóły kursów - >>> zobacz


23 sierpnia 2008 - IV Grand Prix MTB Solidarności

30 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się IV Grand Prix MTB Solidarności.
W tym roku impreza osiągnęła rangę ogólnopolską - zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu DZKol, ale także będą uwzględniane w challenge’u Polskiego Związku Kolarskiego. W ciągu czterech lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Sekcja Kolarska MKS Karolina, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina wstępnie zapowiadają pulę nagród w wysokości 10.000 złotych. W sponsoring imprezy włączyły się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski. Już teraz zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji oraz kibiców do dopingowania startujących.


22 sierpnia 2008 - Uroczystości w Gross-Rosen

Muzeum Gross-Rosen i Urząd Miejski w Strzegomiu zapraszają na uroczystość z okazji 69. Rocznicy Agresji na Polskę organizowaną pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca i burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Uroczystość odbędzie się 7 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
W programie między innymi - uroczysta polowa msza święta oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych. Zbiórka uczestników uczestniczących w uroczystości odbędzie na placu przed Muzeum o godzinie 11.45.


22 sierpnia 2008 - Spotkanie dla organizacji pozarządowych

Na czwartek, 4 września, zaplanowano rozmowy o Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, które chcą w Świdnicy utworzyć władze miasta. Ma to być miejsce, gdzie stowarzyszenia będą mogły otrzymać wsparcie m.in. szkoleniowe, doradcze, prawne, z zakresu księgowości, zarządzania projektami oraz prowadzić działania statutowe.
Na wrześniowym spotkaniu władze Świdnicy chcą przedyskutować z przedstawicielami organizacji pozarządowych szczegóły całego przedsięwzięcia.
Spotkanie zaplanowane na 4 września rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


22 sierpnia 2008 - Sesja Rady Powiatu

W środę 27 sierpnia o godzinie 14.00 w Pałacyku w Morawie, odbędzie się XIX sesja Rady Powiatu w Świdnicy.
Przed podjęciem uchwał radni wysłuchają sprawozdania Starosty z działalności Zarządu Powiatu w okresie od poprzedniej sesji. Radni zapoznają się również z informacją o przebiegu wykonania budżetu powiatu oraz o przebiegu wykonania planu finansowego samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej za pierwsze półrocze 2008 roku.
Uchwały będą podejmowane w sprawie zmiany budżetu powiatu na bieżący rok, zaciągnięcia kredytu długoterminowego, nadania statutu Gimnazjum dla Dorosłych w Żarowie oraz włączenia Gimnazjum dla Dorosłych w Żarowie dla Zespołu Szkół w Żarowie.


22 sierpnia 2008 - Rozmowa z Markiem Kisielem

Zaproszamy wszystkich do wysłuchania dzisiejszej audycji, w której gościć będzie dyrektor Platinum 23. Rajdu Karkonoskiego - Marek Kisiel. Rozmawiać będziemy o nowościach, które czekają na zawodników i kibiców podczas siódmej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i drugiej rundy Lausitz Cup. Liczymy na Waszą obecność i pytania, a ju za tydzień zapraszamy do oglądania zmagań naszych rajdowców w okolice Jeleniej Góry!
Piszcie emaile z pytaniami
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


22 sierpnia 2008 - Dzieci liczą na marszałka

Zespół Szkół Integracyjnych w Świebodzicach (dzielnica Ciernie) czeka rozbudowa i poważna modernizacja. Stary budynek, w którym obecnie mieści się szkoła, wymaga gruntownego remontu przede wszystkim przystosowania do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, którzy uczą się w szkole. Dlatego władze samorządowe miasta przygotowały kompleksową koncepcję rozbudowy placówki, dzięki której dzieci zyskają komfortowe warunki do nauki a także rehabilitacji.
Gmina Świebodzice zarejestrowała już w bazie projektów systemowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego projekt rozbudowy szkoły. Jak wiele innych samorządów w województwie ubiegamy się o przyznanie środków unijnych z RPO na tę inwestycję. A pieniędzy potrzeba sporo - ponad 15 mln zł.
Dlatego, aby naocznie pokazać, jak nowa szkoła potrzebna jest Świebodzicom, władze samorządowe zaprosiły do wizytowania placówki Zbigniewa Szczygła, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który w czwartek, 21 sierpnia, odwiedził Świebodzice. Honory gospodarzy pełnili zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński oraz sekretarz Anna Żygadło.
- Liczymy na wsparcie środkami unijnymi, gdyż jest to inwestycja ważna dla miasta, ale pozytywne efekty przyniesie całemu regionowi - przekonywał wiceburmistrz Opaliński.
Zbigniew Szczygieł z zainteresowaniem oglądał budynek z zewnątrz i od wewnątrz przyznając, że modernizacja i przebudowa jest mu potrzebna jak najszybciej.
Na dofinansowanie projektów oświatowych dla szkół specjalnych Urząd Marszałkowski ma około 18 mln zł. W bazie systemowej zarejestrowano 27 projektów, zatem konkurencja będzie duża.


22 sierpnia 2008 - Mobilni pracownicy socjalni

Ruchome godziny pracy, więcej w terenie, jeden wspólny system informacji o przyznanych świadczeniach to główne założenia projektu rewolucyjnych zmian w świdnickim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Powód? Władze miasta chcą, by pomoc docierała do osób najbardziej potrzebujących i chcą ukrócić wszelkie możliwości wyłudzania świadczeń.
- W mieście nie brakuje pracy, więc osoby, które mogą pracować, muszą tę szansę wykorzystać - tłumaczą władze Świdnicy. Właśnie rozpoczynają się konsultacje z pracownikami oraz związkami zawodowymi.
- Przeprowadzane zmiany mają charakter rewolucyjny, ale chcemy, by pomoc społeczna celniej była adresowana, a w efekcie, będzie więcej pieniędzy do podziału. Dziś zdarza się tak, że pomoc nie trafia do tych osób co trzeba, a nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować - przyznaje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który odpowiada za pomoc społeczną w mieście.
Obecnie pracownicy socjalni odwiedzają swoich podopiecznych do godz. 15.30. Sprawdzają, w jakich warunkach żyją, jakiej potrzebują pomocy, a przy okazji, czy przyznane świadczenia nie są wydawane np. na używki.
- Planujemy wprowadzić dyżury, które pozwolą na wydłużenie czasu pracy ośrodka o dwie godziny. Chcemy również zmienić model pracy na taki, by dać możliwość pracownikom socjalnym większej obecności w środowiskach osób potrzebujących pomocy, a nie zmaganiem się z dokumentami w biurze - dodaje wiceprezydent Skórski.
Do końca września pracownicy MOPS przeniosą się do nowej siedziby. Mają mieć nie tylko lepsze warunki pracy, ale też stopniowy wzrost wynagrodzeń.
W instytucjach, które finansowo wspierają świdniczan, trwają prace nad wspólną bazą informatyczną.
- Zdarza się, że osoby, które starają się o pomoc podają sprzeczne informacje w zależności od tego, czy chcą uzyskać świadczenia rodzinne, dodatek mieszkaniowy, czy też wsparcie z urzędu pracy. Chcemy, by po wpisaniu nazwiska do komputera pojawiała się pełna karta informacji o udzielonych świadczeniach - mówi wiceprezydent Skórski.


22 sierpnia 2008 - Które z lotnisk ?

"Red Baron", "Czerwony Baron" to dziś legendarna postać światowego lotnictwa. Mowa o Baronie Manfredzie von Richthofenie. Jak to często bywa, o tych najsłynniejszych ludziach wiemy najmniej. "Red Baron" urodził się we Wrocławiu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Świdnicy, gdzie na stałe przeniosła się jego rodzina. Do dziś stoi tu dom, w którym mieszkał. Kiedy zginął, w domu tym, powstało prowadzone przez matkę, muzeum jego imienia. W pobliskim parku stoi "Mauzoleum" poświęcone jego osobie. W mieście stoi też szkoła, w której się uczył. W ubiegłym roku w ogrodzie domu Richthofenów powstało miejsce jego pamięci, o powstaniu, którego informowały obszernie najwieksze światowe gazety i telewizje. Pisały o tym między innymi: The Times, Herald Tribune, Washingtonpost, The Guardian, TheNews Obserwer, Star-Telegram, The News Tribune, Daily Herald, Newsweek, MiamiHerald, Times Daily.
Czerwony Baron oraz jego samolot to symbole znane na całym świecie. Wiele firm oraz osób prywatnych na całym świecie korzysta z legendy Czerwonego Barona.
Zarejestrowana w połowie lipca tego roku w KRS - Fundacja pod nazwą "Red Baron Foundation" za jeden z głównych celów przyjęła sobie ciągłe uświadamianie, że Baron Manfred von Richthofen nie jest już postacią bezdomną jaką był do niedawna, że "Red Baron" ma tutaj swoje miejsce, że jest świdniczaninem.
Świdnica nie posiada własnego lotniska, ale niedaleko, bo w Świebodzicach takie powstaje. Duże lotnisko istnieje w Mirosławicach w połowie drogi pomiędzy Świdnicą i Wrocławiem, miastami mającymi związek z "Baronem". Oba lotniska nie mają nazwy i dobrze byłoby gdyby któreś z nich przyjęło nazwę - lotniska "Red Barona" lub "Czerwonego Barona". Dlatego pytamy czytelników "dziennika", które z lotnisk by wybrali - wybierz .


22 sierpnia 2008 - Praca na Rynku

Przez dwa dni na placu w centrum Świebodzic doradcy z firmy Randstad oferowali świebodziczanom najświeższe oferty pracy z regionu a także doradzali, jak napisać CV czy aplikację na dane stanowisko albo jak zachowywać się i o czym mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kolorowy namiot pojawił się o godzinie 10.00 w czwartek, w okolicach ratusza.
Od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.
- Wiele osób idąc na zakupy czy na spacer, zagląda do nas, ludzie dopytują o oferty pracy - mówi Ewa Maćkowiak, konsultant firmy Randstad. - W pierwszych dwóch godzinach naszej obecności pojawiło się 45 złożonych aplikacji.
Tradycyjnie najwięcej ofert pracy doradcy oferowali na stanowiska produkcyjne - operator suwnicy, pakowacz. Co ciekawe, pojawiło się sporo ofert do lokalnych zakładów - Śnieżki i Arevy. Jak zwykle nie brakowało też wolnych miejsc pracy w zakładach strefowych w Wałbrzychu czy Biskupicach Podgórnych.


22 sierpnia 2008 - Zagrają o puchar

Jutro w Jaworzynie Śląskiej rozegrany zostanie "Wakacyjny Turniej Piłki Siatkowej" o puchar Burmistrza Jaworzyny Ślaskiej.
Turniej odbędzie się na boisku przy ulicy Ceglanej i rozpocznie się o godzinie 10.00.
W turnieju może zagrać każdy miłośnik siatkówki ponieważ nie ma w nim podziału na kategorie wiekowe.
Zapisy drużyn w dniu zawodów od godziny 10.00.


22 sierpnia 2008 - "Masz Głos Masz Wybór"

28 września, w ramach działań świebodzickiej Akcji "Masz Głos Masz Wybór", przeprowadzone zostanie badanie diagnozujące spektrum opinii i poglądów Mieszkańców Świebodzic na temat oceny władz miasta, identyfikacji źródeł informacji czy oceny sfery życia kulturalnego.
Badania opinii publiczne przeprowadzane będą cykliczne dla dobra i pożytku mieszkańców Świebodzic, organizatorzy mają nadzieję że wiedza zdobyta podczas sondażu przełoży się na sprawne zarządzanie lokalną społecznością.
Wyniki z przeprowadzonych badań zostaną opublikowane. Koordynatorki Akcji - Ewa Dziwosz i Monika Nasiadka.


21 sierpnia 2008 - "Gramy dla Kacpra"

30 sierpnia o godzinie 16:00 na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej rozpocznie się impreza charytatywna "Gramy dla Kacpra" -koncerty, podczas których prowadzona będzie publiczna zbiórka pieniędzy na rehabilitację trzyletniego mieszkańca Jaworzyny Śląskiej - Kacpra, który od urodzenia choruje na zespół HLHS (hipoplazja lewego serca).
Dla Kacpra 30 sierpnia zagrają: Rayne - Żarów, Niebo - Wałbrzych, Zielony Groszek - Legnica, Zero Procent - Żarów.
W promocję akcji włączyła się Fundacja im. Diny Radziwiłłowej "Serce Dziecka" z Warszawy, która zajmuje się pomocą rodzinom dzieci z wadami serca.
Pomoc okazują także prywatni przedsiębiorcy z terenu Gminy Jaworzyna Śląska. Organizatorzy: Urząd Miejski oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna serdecznie zapraszają wszystkich ludzi dobrego serca do wsparcia prowadzonej akcji.
Publiczną zbiórkę pieniędzy będzie prowadził Komitet "Gramy dla Kacpra" zgodnie z Decyzją Burmistrza Jaworzyny Śląskiej nr OSS-IV/5022/1/2008.


21 sierpnia 2008 - Spotkanie w Piotrowicach

Dzisiaj o godzinie 18.00 w Piotrowicach Śląskich Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska.
Było to kolejne spotkanie zorganizowane w związku z realizacją największej inwestycji drogowej na terenie Powiatu Świdnickiego pn. "Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy z wykorzystaniem środków unijnych.


21 sierpnia 2008 - Bezpieczna droga do szkoły

Kończą się beztroskie wakacje - za kilka dni nasze pociechy po 2 miesiącach wypoczynku zasiądą w ławkach szkolnych.
Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" ukierunkowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w drodze do szkoły oraz monitorowanie ruchu kołowego i pieszych w rejonach wszystkich placówek oświatowych. Dla policjantów pierwsze dni roku szkolnego to czas gdy w szkołach odbywają się z pogadanki z dziećmi, policjanci nauczą maluchy jak unikać zagrożeń, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.
Policjanci będą prowadzić działania dyscyplinujące wobec uczestników ruchu drogowego w aspekcie przestrzegania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Policjanci Prewencji i Ruchu Drogowego już rozpoczęli kontrole w rejonach szkół sprawdzając prawidłowość oznakowania ciągów komunikacyjnych oraz sprawdzając stan techniczny urządzeń zabezpieczających ruch.


21 sierpnia 2008 - "Wyprzedź raka"

Blisko 2,5 tys. mieszkańców województwa dolnośląskiego skorzystało z bezpłatnych badań prowadzonych w ramach tegorocznej edycji Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Osoby z grupy ryzyka mogą wciąż zgłaszać się do jednego z jedenastu ośrodków w województwie. Bezpłatne badania prowadzone metodą kolonoskopową finansuje Ministerstwo Zdrowia. Program Badań Przesiewowych promuje społeczna akcja informacyjna "Wyprzedź raka". Na Dolnym Śląsku przebadało się prawie 2,5 tysiąca osób.
Ośrodki w województwie dolnośląskim wciąż prowadzą zapisy na bezpłatne badania kolonoskopowe. Mieszkańcy Powiatu Świdnickiego spełniający kryteria wiekowe (50-65 lat, lub 40-65 lat, gdy wśród krewnych pierwszego stopnia stwierdzono raka jelita grubego) mogą zgłaszać się do:
NZOZMed-Az s.c. Zuzanna i Andrzej Zając, Program Badań Przesiewowych, Pracownia Endoskopii, ul. Krucza 8, Świdnica, tel. 0-74 853-15-50, 853-71-01, (w godz. 8-15)
NZOZ Raj Med. Małgorzata Rajewska, Program Badań Przesiewowych, Pracownia Endoskopii, ul. Westerplatte 53, Świdnica, tel. 0-74 857-73-98, 857-73-99 (w godz. 10-20, Pt. 12-20)


21 sierpnia 2008 - Dożynki w Marcinowicach

31 sierpnia w Marcinowicach odbedą się Dożynki Gminne.
Odbędą się one na stadionie sportowym i rozpoczną się o godzinie 14.00 - Mszą Świetą.
W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, będą między innymi: występ zespołu "Akacjowe Śpiewule", biesiada dożynkowa, gry i zabawy dla dzieci, koncert Elżbiety Marii Kuzio.
Gwiazdą wieczoru będzie występ Ireny Jarockiej a potem już zabawa taneczna, która potrwa do północy.


21 sierpnia 2008 - Parki i ogrody . . . seminarium

Krajobraz kulturowy regionu Łużyce Górne-Dolny Śląsk z jego szczególnym położeniem przy zbiegu trzech państw kryje bogaty skarb parków i ogrodów w Polsce, Czechach i Niemczech.
Trwałe zachowanie, pielęgnacja i rozwój krajobrazu kulturowego w tym regionie jest jednym z najważniejszych celów w Stowarzyszenia Region Księcia Pücklera (Fürst- Pückler- Region e.V.). Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie w ten właśnie sposób ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia współpracują z siecią ogrodów w Niemczech. Intencją akcji jest zwrócenie uwagi na potencjał i atrakcyjność ogrodów i parków, a także na problemy związane z ich fachową pielęgnacją, utrzymaniem oraz odtworzeniem i zachowaniem pierwotnego wyglądu.
W seminarium w Morawie w dniach 3-5 października weźmie udział w sumie około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby ze Strzegomia i okolic. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Dodatkowe informacje dla chętnych do wzięcia udziału w seminarium - telefon 074 8549730, email - >>> napisz


20 sierpnia 2008 - "Pamięć i Obronność"

W dniach 10-11 września w Świdnicy odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów Muzeów oraz przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.
Gospodarzem spotkania jest Stowarzyszenie "Pamięć i Obronność", którego Prezesem jest znany w Świdnicy właściciel jedynego w Polsce prywatnego Muzeum Broni i Militariów - Stanisław Gabryś. Zjazd współorganizuje Ministerstwo Obrony Narodowej, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Świdnicy.
Uczestnicy podczas zjazdu rozmawiać będą między innymi o oddziaływaniu ekspozycji muzealnych związanych z dziedzictwem militarnym jego oddziaływaniu na społeczeństwo, w szczególności na młode pokolenie, ukazując nie tylko tradycje oręża, rozwój techniki wojskowej, ale również historię patriotycznych zmagań o utrwalanie polskości i narodowej tożsamości.
Jak wskazuje praktyka, do codzienności należą lekcje historii organizowane w muzeach przez szkoły wszystkich typów. Muzea są jednocześnie bazą pozyskiwania wiedzy przez osoby pasjonujące się historią.


20 sierpnia 2008 - Oddali krew

28 litrów krwi udało się zebrać podczas akcji zorganizowanej przez władze Świdnicy, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świdnicki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Dziś jeden z blisko 70 dawców "płynu życia" otrzyma specjalną nagrodę - warty 800 złotych aparat cyfrowy.
Akcją promocyjną i atrakcyjnym upominkiem prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek chciał zachęcić mieszkańców miasta do honorowego gestu. Do przedsięwzięcia przyłączyli się również urzędnicy. Podczas poniedziałkowej akcji, 18 sierpnia, ośmiu pracowników świdnickiego magistratu oddało krew. Dwa tygodnie wcześniej zrobił to zastępca prezydenta, Ireneusz Pałac.
W poniedziałek do Galerii fotografii w świdnickim Rynku, która zamieniła się w stację krwiodawstwa przyszło ponad 70 osób. 66 osób oddało w sumie 28 litrów krwi. Wśród nich rozlosowano aparat cyfrowy. Otrzyma go świdniczanka Barbara Langowska.
- Szczęście w losowaniu mogła mieć tylko jedna osoba, ale honorowy gest każdego z krwiodawców jest bezcenny. Za to chciałbym wszystkim serdecznie podziękować. Na razie współorganizowaliśmy jednorazową akcję, ale liczymy, że honorowych dawców nie zabraknie. Krew jest potrzebna i ratuje życie ludzkie nie tylko w wakacje, ale przez cały rok - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Świdniczanie spisali się świetnie. Przyszli fantastyczni ludzie, a często całe rodziny - mów Teresa Kamińska z RCKiK w Wałbrzychu i dodaje. - Już dziś wszystkich zainteresowanych oddawaniem krwi zapraszamy do naszego stałego punktu krwiodawstwa, który działa przy świdnickim szpitalu "Latawiec". Specjalną akcję przeprowadzimy również 4 października, pod supermarketem "Intermarche".


20 sierpnia 2008 - Porażka na własnym boisku

Dzisiejszego meczu drużyna Polonii-Sparty Świdnica nie może zaliczyć do udanych.
Mimo atutu własnego boiska piłkarze nie potrafili poradzić sobie z dobrze zorganizowaną obroną przeciwników z Oleśnicy i równie dobrze kontratakującą.
Bramki dla zespołu gości strzelił w 55 i w 75 minucie meczu - Krzysztof Bezak. Polonia-Sparta Świdnica - Pogoń Oleśnica 0:2.


20 sierpnia 2008 - Wakacje z "Sercem"

Przez ponad tydzień Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy realizowało projekt letniego wypoczynku dla dzieci z Gminy Żarów. W licznych wyjazdach i konkursach uczestniczyło blisko 150 dzieci ze wsi Łażany, Siedlimowice, Buków i Wierzbna uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum. Akcja letnia trwała od 11 do 20 sierpnia.
W czasie akcji dzieci brały udział np. w zajęciach na krytej pływalni w Świebodzicach oraz w Parku Wodnym we Wrocławiu, który zrobił na nich niesamowite wrażenie. Wspaniałe ślizgawki, sztuczne fale, możliwość pławienia się w ciepłej wodzie to był doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego.
Jedną z największych atrakcji był wyjazd do Cyrklandu koło Jeleniej Góry, gdzie uczestnicy brali udział w warsztatach cyrkowych. Pod czujnym okiem artystów ćwiczyli żonglerkę maczugami, piłeczkami, kręcili kółkami, prezentowali scenki sytuacyjne, skakali na batucie. Dzieci mogły też wsiąść na prawdziwego wielbłąda - co dla wielu było niesamowitym przeżyciem, a także pojeździć na koniu oraz quadach. Na terenie Cyrklandu znajduje się też mini ZOO, dzieci miały więc możliwość przebywania wśród zwierząt cyrkowych. Brały aktywny udział, razem z artystami cyrkowymi, w przygotowanym programie artystycznym, w numerach z klaunami. Atrakcji nie brakowało podczas całego trwania projektu. Były ciekawe wyjazdy pozwalające na pełną rekreację - np. do Zamku Grodno, odpoczynek, zabawa, gry w kręgle i niebanalne spędzenie czasu wolnego. To na pewno nie były zwyczajne wakacje na wsi.
W trakcie realizowane były także tematy dotyczące profilaktyki, zdrowego stylu życia, przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Podczas naszej akcji letniej dzieci miały możliwość poznania różnorodnych form spędzenia czasu wolnego - mówi Ewa Górecka z "Serca", koordynator projektu. - Wiele z nich w niektórych miejscach była po raz pierwszy. W czasie warsztatów i prowadzonych zajęć uczestnicy mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności manualne, sprawnościowe, poznać sekrety sztuki cyrkowej, historii naszego regionu, zakosztować ducha walki a przede wszystkim dobrze się bawić i mieć wakacyjne wspomnienia. Myślę, że to były dla nich naprawdę udane wakacje.


20 sierpnia 2008 - Remont na Mieszka I

Zniszczony fragment ulicy Mieszka I w Świebodzicach, będącej częścią tzw. obwodnicy Osiedla Piastowskiego, już wkrótce zostanie wyremontowany. Znikną garby, dziury i nierówności, będące od lat zmorą kierowców.
Remontowany fragment dotyczy odcinka od skrzyżowania z ulicą Królowej Elżbiety do skrzyżowania z ulicą Chrobrego.
Łącznie - 158 metrów.
Nową nawierzchnie wykona firma "Stańczyk" ze Świebodzic, która wygrała przetarg. Wartość prac to ponad 130 tysięcy złotych.


19 sierpnia 2008 - Iluminacja ratusza

Po remoncie płyty głównej Rynku w Świebodzicach przyszedł czas na uzupełnianie kolejnych elementów, stanowiących o estetyce całego centrum miasta.
Rozstrzygnięto właśnie przetarg na iluminację ratusza miejskiego. Wygrało go wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Elektroenergetyczne "Metrolog", które już niebawem przystąpi do instalowania kabli oraz opraw oświetleniowych na budynku siedziby władz samorządowych.
Termin realizacji tego przedsięwzięcia upływa wraz z końcem listopada. Wartość prac to około 200 tysięcy złotych.


19 sierpnia 2008 - Start coraz bliżej

23 i 24 sierpnia w Rościszowie odbędzie się IX i X Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli 7 Sudecki Wyścig Górski.
Już po raz drugi zawodnicy będą mieli okazję ścigać się po nowej nawierzchni asfaltowej, która w żargonie sportowym - "nie trzyma", a to zapowiada duże emocje.
Po ostatniej eliminacji Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wyścigu w Siennej, zdecydowanym liderem cyklu jest Robert Kus, który ma swoim koncie posiada już 160 punktów. Na drugim miejscu z dorobkiem 76 punktów znajduje się Mariusz Królikowski, na trzecim - Tomasz Mikołajczyk - 73 punkty.
Kto wyjedzie z Rościszowa z największą ilością zdobytych oczek? - przekonamy się już w najbliższy weekend. Szczegółowy program wyścigu - >>> zobacz


19 sierpnia 2008 - "Blisko Boisko" na finiszu

Wszystko wskazuje na to, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dzieci i młodzież z Osiedla Piastowskiego będą miały do dyspozycji nowoczesne boisko do piłki nożnej. Budowa boiska powoli dobiega końca. Jak już informowałam, obiekt będzie miał sztuczną nawierzchnię oraz ogrodzenie, będzie miejscem ogólnodostępnym dla mieszkańców całego osiedla. Wartość prac to ponad 630 tys. zł, z czego kwota 300 tys. zł to dofinasowanie, jakie Gmina Świebodzice otrzymała z Ministerstwa Sportu: z czego 200 tys. zł podarowało PZU, a 100 tys. daje Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
Boisko zlokalizowane jest w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6, między budynkiem B przedszkola a krytą pływalnią.
- Będzie funkcjonowało jako obiekt ogólnodostępny dla dzieci i młodzieży do bezpiecznej gry w piłkę. Będzie je można wykorzystywać zarówno do zajęć w-f jak i popołudniami, a chętnych zapewne nie zabraknie biorąc pod uwagę fakt, że mowa jest o największym blokowisku w mieście - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza Świebodzic.


19 sierpnia 2008 - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Z okazji XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej organizuje XIII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej oraz XIII Konkurs Plastyczny.
Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł okazał się bardzo nośny po obu stronach granicy. Ośrodek w Jaworzynie Śląskiej trzynaście lat temu włączył się w organizację tej międzynarodowej imprezy organizując konkursy, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono uczestników.
Na zeszłoroczny, dwunasty Konkurs Plastyczny "Ojcze Święty! Pamiętamy" nadesłano ponad 200 prac z całej Polski, a podczas kolejnych etapów eliminacji dwunastego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przed komisjami oceniającymi występy recytatorów zaprezentowało się ponad 400 osób z Dolnego Śląska.
Regulaminy obu konkursów - >>> zobacz


19 sierpnia 2008 - Zatrudnią osoby niepełnosprawne

Firma "Jarexs" O/Strzegom zatrudni osoby niepełnosprawne na stanowiska: pracownik ochrony - 12 osób oraz do utrzymania czystości w biurach - 2 osoby w Gniewkowie.
Osoby zatrudnione znajda pracę w Borowskich Kopalniach Granitu - Borów - 9 osób, w Gniewkowie - 2 osoby i Strzegomiu - 3 osoby. Kandydaci na pracowników ochrony powinni posiadać orzeczenie o niekaralności, o niepełnosprawności (III, II - stopień umiarkowany, I grupa), natomiast ospoby do pracy przy utrzymaniu czystości - orzeczenie o niepełnosprawności.
Firma oferuje umowę o pracę, konkurencyjne wynagrodzenie i zawsze w terminie, zwrot za leki, turnusy rehabilitacyjne, letni odpoczynek dla dzieci i dorosłych oraz za dojazdy do pracy własnym środkiem lokomocji lub bezpłatny dojazd do pracy (dowożenie pracowników) - osoby z II (stopień umiarkowany) i I grupą niepełnosprawności otrzymują dodatkowo 10 dni urlopu do nominalnego.
Informacje pod numerem telefonu - 074 8550230, w godzinach 7.30 -15.00.


19 sierpnia 2008 - Będzie remont zabytkowego mostu

Kamienny, zabytkowy most na Pełcznicy, który znajduje się w okolicy tzw. Pałacu Wdów w dzielnicy Ciernie, będzie poddany gruntownemu remontowi. Świebodzicki samorząd przeznaczy na tę inwestycję pieniądze, które otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach promesy na odbudowę infrastruktury drogowo-mostowej oraz naprawę murów oporowych. Dołoży także środki z własnego budżetu.
- Przyjęliśmy ogromne tempo w przygotowaniu pełnej dokumentacji, bo aby otrzymać pieniądze z ministerstwa, musimy dostarczyć do 10 września podpisaną umowę z wykonawcą tej inwestycji - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Czasu jest niewiele, a cała procedura wymaga przecież sporządzenia projektu, ogłoszenia przetargu, wyłonienia wykonawcy, itd.
Spięcie tych wszystkich elementów wymaga sporego wysiłku, ale jak na razie, sprawy idą bardzo sprawnie, głównie dzięki dużemu zaangażowaniu wiceburmistrza, który osobiście koordynuje całość przygotowań oraz pracowników Wydziału Infrastruktury Technicznej.
Kamienny most na Pełcznicy czekał na remont od czasów II wojny światowej. Jest mocno uszkodzony nie tylko w wyniku długoletniej eksploatacji, ale także z powodu wielu powodzi, jakie nawiedzały Świebodzice. Pas jezdny na moście zostanie poszerzony, wzmocnione zostaną także jego elementy konstrukcyjne, pojawią się także chodniki. Przetarg na te inwestycję już został ogłoszony - a podpisanie umowy na promesę odbyło się zaledwie 7 lipca.
Do kwoty, otrzymanej z MSWiA czyli 300 tys. zł, samorząd dołoży 250 tysięcy z własnego budżetu. Stosowne zmiany w budżecie podjęte zostaną już na najbliższej sesji, która odbędzie się 27 sierpnia.


18 sierpnia 2008 - Lato na dłużej

Koniec wakacji już niedługo, miesiąc pozostał do zakończenia kalendarzowego lata. Świdnicki Ośrodek Kultury proponuje świdniczanom zatrzymanie lata na jak najdłużej.
W ostatnią sobotę wakacji, 30 sierpnia, nad zalewem Witoszówka wystąpi zespół "Ira", gwiazdą wieczoru będzie "Feel". Festyn "Zatrzymać lato" rozpocznie się o godz. 17.30 prezentacjami najlepszych DJ. Będą to finaliści konkursu Skreczfest.
- Udało nam się zaprosić zespół "Feel", którego utwory królują na letnich listach przebojów. Spodziewamy się kilku tysięcy widzów, stąd decyzja, aby koncert zorganizować nad zalewem. Program festynu jest krótki. Chodziło o to, żeby świdniczanie po prostu dobrze się bawili przy znanych wszystkim przebojach.
Wstęp jest wolny, zapraszamy. - zachęca Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.


18 sierpnia 2008 - Zmiany w strefie parkowania

Władze Strzegomia planują wprowadzenie zmian w strefie płatnego parkowania.
Najpoważniejsza z proponowanych zmian będzie dotyczyła ustawienia w mieście parkomatów, za pomocą których regulowane byłyby opłaty za postój. Zgodnie, z propozycją takich urządzeń miałoby się pojawić w naszym mieście dziewięć. Przypomnijmy, że na razie strefa obsługiwana jest przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych.
Nie wykluczone też, że zostanie wprowadzona korekta granic strefy, która polegała będzie na rezygnacji z pewnych ulic wchodzących w jej skład,jak również na poszerzeniu jej w innych miejscach.
Na ten temat będą również dyskutowali strzegomscy radni podczas jednej z wrześniowych sesji Rady Miejskiej.


18 sierpnia 2008 - Sportowo, zdrowo i międzynarodowo

13 sierpnia rozpoczął się projekt: " Sportowo, zdrowo i międzynarodowo podczas spotkań polsko -bawarskich". Na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen przyjechała do Jaworzyny 14 osobowa grupa młodzieży z B-Jugend SSV Pfeffenhausen.
Towarzyszyło im pięcioro osób dorosłych, w tym członkowie partnerskiego stowarzyszenia Freundeskreis Pfeffenhausen - Jaworzyna Śląska. 14 sierpnia, po porannym treningu i obiedzie zaproszona młodzież z opiekunami pojechała do Wrocławia, gdzie zwiedziła Ostrów Tumski, Aulę Leopoldyna i rynek.
Następnego dnia udali się do Krzyżowej, gdzie mieszkał i działał Helmut James von Moltke, brali udział w projekcie plastycznym o tematyce pokojowej. Utworzyli sznur serc i węzłów przyjaźni. Następnie udali się do Świdnicy i zwiedzili ewangelicki Kościół Pokoju. Potem rozegrano mecz towarzyski z "Gromem" Witków, zakonczony wynikiem 2:2, rzuty karne zdecydowały o zwycięstwie gospodarzy. W sobotę, 16 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej, spotkały się drużyny: B-Jugend SSV Pfeffenhausen, MKS "Karolina", KS "Zjednoczeni" Żarów i LKS "Grom" Witków.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Żarowa, następne goście z Niemiec, kolejne drużyny z Witkowa i Jaworzyny. Zabawa w duchu sportowym była udana. Uczestnicy dostali pamiątki i nagrody, nie było drużyny przegranej, bo wszyscy bawili się dobrze i każde miejsce zostało nagrodzone. Goście z Niemiec udali się jeszcze do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Dolnym Śląsku, gdzie nastąpiło podsumowanie projektu. W niedzielę po uczestnictwie we Mszy Świętej, goście udali się pełni wrażeń i radości do domu.


18 sierpnia 2008 - To już koniec...

W niedzielne popołudnie odbył się ostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru 2008. Z większością zespołów pożegnaliśmy się na strzegomskim rynku, jedynie zespoły folkowe towarzyszyły nam do późna na stadionie OSiR.
Około godziny 17.00 rozpoczął się koncert zespołu "Pietuchy", który śpiewając pieśni i przyśpiewki rosyjskie rozbawił publiczność i rozgrzał do udziału we wspólnym śpiewaniu. Lider zespołu wykonywał również znane wszystkim " Hej Sokoły" czy "Oczy czarne" divy polskiej piosenki Violetty Villas, które to szczególnie przypadły do gustu starszej części widowni.
Następnym zespołem był "Pireus", prezentujący muzykę grecką.
Piękne piosenki w wykonaniu wokalistki oraz gorące rytmy pięknych tancerek bardzo się wszystkim podobały i podrywały do tańca. Jako ostatni wystąpił "Babski Band", zespół pieśni góralskiej. Niestety, XVII MFF dobiegł końca i przeszedł do festiwalowych annałów. Jednak już teraz odliczamy dni do następnej edycji festiwalu i mamy nadzieję, że wszyscy wrócą do Strzegomia z dużą ochotą.


18 sierpnia 2008 - iPhone 3G w Auchan Bielany

Już 22 sierpnia Park Handlowy Auchan Bielany zaprasza na długo oczekiwaną, wrocławską premierę iPhone’a 3G. Tego dnia pożądane przez wielu gadżetomaniaków, a także zaawansowanych użytkowników sprzętu hi-tech "cacko" pojawi się między innymi na półkach salonu iSpot.
Od miesięcy wyczekiwana polska premiera trzeciej generacji iPhone’a zbliża się wielkimi krokami. 22 sierpnia to wielofunkcyjne urządzenie telekomunikacyjne wejdzie do sprzedaży także w salonie iSpot, w Parku Handlowym Auchan Bielany. Klienci salonu będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ekspertów, którzy udzielą szczegółowych informacji na temat aparatu oraz dostępnych usług. Z okazji uroczystej premiery przewidziano liczne i atrakcyjne niespodzianki.
Aparaty iPhone będą dostępne w czarnej lub białej wersji kolorystycznej oraz w dwóch pojemnościach - 8 i 16 GB. Już w tej chwili salon iSpot proponuje Klientom szeroką ofertę akcesoriów do nowego produktu Apple’a. Wśród nich znajdują się między innymi pokrowce, ładowarki sieciowe, stacje dokujące, a także zestawy głośników i słuchawki.
Najnowszej generacji produkt marki Apple łączy w sobie wiele funkcji. Oprócz podstawowych zadań telefonu komórkowego iPhone posiada między innymi aparat fotograficzny, nawigację a-GPS i bezprzewodowy dostęp do szybkiego Internetu 3G. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu użytkownicy iPhone’a mogą pobrać także bezpłatnie ponad 500 aplikacji proponowanych przez internetowy sklep "App Store" oraz skorzystać z poczty elektronicznej. Nowy aparat Apple’a jest także kompatybilny z formatami pdf, jpg, Word, Excel i Power Point.


18 sierpnia 2008 - Kameralne spotkanie

Tradycją Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu stały się sobotnie spotkania z przedstawicielami lokalnych władz.
Z członkami zespołów folklorystycznych w strzegomskim magistracie spotkali się przedstawiciele władz w osobach - zastępcy burmistrza Strzegomia Wiesława Witkowskiego i Roberta Siekanieca, sekretarz gminy Sabiny Cebuli, senatora RP Stanisława Jurcewicza oraz starosty świdnickiego Zygmunta Worsy. Nie mogło także zabraknąć członków rady artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Folkloru oraz dyrekcji i pracowników Strzegomskiego Centrum Kultury.
Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i było niejako podziękowaniem za pomyślny przebieg imprezy oraz za przybycie tak doborowego, międzynarodowego towarzystwa.
Wizyta w magistracie była ponadto okazją do opowiedzenia o swoich krajach oraz do wymiany upominków. Każdy z przybyłych podkreślał potrzebę istnienia festiwalu oraz jego ogromne znaczenie w życiu miasta.


18 sierpnia 2008 - Kursy w sierpniu

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza na kurs doskonalący dla osób (bez przygotowania zawodowego) sprawujących opiekę nad dziećmi i młodzieżą podczas transportu oraz kurs udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Kursy te odbędą się w dniach 22, 27, 29 sierpnia.
Natomiast 25 sierpnia odbędzie się kurs przygotowujący do państwowego egzaminu z zagadnień wymaganych przez ustawodawcę i Komisję Egzaminacyjną Instytutu Transportu Samochodowego: Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym I Międzynarodowym Transporcie Osób i Rzeczy. Szczegóły kursów - >>> zobacz


18 sierpnia 2008 - IV Grand Prix MTB Solidarności

30 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się IV Grand Prix MTB Solidarności.
W tym roku impreza osiągnęła rangę ogólnopolską - zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu DZKol, ale także będą uwzględniane w challenge’u Polskiego Związku Kolarskiego. W ciągu czterech lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Sekcja Kolarska MKS Karolina, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina wstępnie zapowiadają pulę nagród w wysokości 10.000 złotych. W sponsoring imprezy włączyły się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski. Już teraz zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji oraz kibiców do dopingowania startujących.


17 sierpnia 2008 - W domu najlepiej

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg zakończył swoją podróż po Meksyku. W nocy z 12 na 13 sierpnia wpadliśmy w objęcia stęsknionych rodziców, którzy czekali na nas pod Klubem Bolko. Po 32 godzinach podróży, wiezieni bezpiecznie przez kierowców z firmy Lider, dotarliśmy do Świdnicy.
To była niezwykła podróż, inny, nowy świat, inni ludzie, z którymi tak łatwo nawiązywaliśmy kontakty. Przy tej okazji nie możemy nie wspomnieć o wspaniałych Polakach i ich żonach Meksykankach, których poznaliśmy w San Luis Potosi. Krzysztof z żoną, Michał, a przede wszystkim Sławek Amanowicz, jego żona Jesica i ich synek Pawełek. Okazali nam dużo pomocy i wsparcia. Ich cieszyła nasza obecność i nasze występy. Obiecaliśmy sobie, że to nie ostatnie spotkanie.
Spędziliśmy w Meksyku dwa i pół tygodnia. Przejechaliśmy i przelecieliśmy w sumie aż 23 tysiące kilometrów. Wzięliśmy udział w dwóch festiwalach międzynarodowych o bardzo dużej randze. Daliśmy aż 19 występów, w tym czterokrotnie braliśmy udział w ulicznej, wielkiej paradzie.
W fascynującej podróży artystycznej do Meksyku wzięli dział: choreografowie Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego "Krąg" Maria Skiślewicz i Wojciech Skiślewicz, członkowie zespołu: Andrzej Chmieliński, Damian Swoboda vel Czesiek, Paweł Rychlik, Agata Skiślewicz, Paulina Biernacka, Adriana Tadrzak, Agata Gołaszewska, Damian Łakota, Kacper Łukowiak, Wojciech Wołodźko, Tymoteusz Lipiński, Tomasz Mazurek, Natalia Piaszczyk, Marcelina Matecka, Marta Wudniak, Anna Grobelna, Monika Gaj, Monika Olbrycht, Anna Chodurek, Wioleta Walaska, Magdalena Waligóra, Malwina Skiślewicz, Joanna Kuczyńska, Aleksandra Olszewska, Izabela Charów, Michał Szymonowicz vel Pipek, Michał Sikora, jako członkowie mini-kapeli: Mirosław Jabłoński i Zygmunt Natanek oraz relacjonująca dla Państwa tę niezwykła wyprawę Beata Moskal-Słaniewska.
We wrześniu wszystkich przyjaciół i sponsorów, bez wsparcia których podróż ta nie doszłaby do skutku, zaprosimy na meksykańską fiestę.
Pokażemy zdjęcia, filmy i pamiątki z wyjazdu. Ale już dziś dziękujemy tym, którzy tak dzielnie nam kibicowali i wirtualnie towarzyszyli w naszej wyprawie. Wielkie dzięki dla pana Jurka Gaszyńskiego, właściciela portalu www.dziennik.swidnica.pl dzięki uprzejmości którego nasi bliscy na bieżąco mieli wieści zza oceanu. Zdjęcia z ostatnich dni w Meksyku - >>> zobacz


17 sierpnia 2008 - IV liga piłkarska

W rozegranym dzisiaj meczu pierwszej kolejki rozgrywek o mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał na wyjeździe w Legnicy z rezerwami Miedzi Legnica 1:3.
Bramkę dla świebodziczan w 10 minucie z rzutu karnego strzelił Białkowski.
Po tym meczu Victoria Świebodzice zajmuje dziewiąte miejsce w tabeli rozgrywek.


17 sierpnia 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została druga kolejka spotkań.
Wyniki dzisiejszych meczy:
Górnik Boguszów-Gorce - AKS Strzegom 2:3,
Stal Świdnica - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2:1,
Biały Orzeł Mieroszów - Polonia-Sparta II Świdnica 0:3,
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Grom Witków 0:3.
Grom Witków i Polonia - Sparta Świdnica zajmują drugie miejsce w tabeli, AKS Strzegom jest na miejscu czwartym, Stal Świdnica zajmuje piąte miejsce.


17 sierpnia 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki pierwszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasie A:
Czarni Wamag Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 3:3,
Skalnik Czarny Bór - Juventur Podzamcze Wałbrzych 2:0,
Zieloni Mrowiny - Granit Roztoka 1:1,
Podgórze Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 0:0,
Zieloni Mokrzeszów - Victoria II Świebodzice 1:3,
) Unia Jaroszów - Gwarek Wałbrzych 3:5,
Włókniarz Głuszyca - Zjednoczeni Żarów 2:7.
Wierzbianka Wierzbna - LKS Bystrzyca Górna 3:0.


17 sierpnia 2008 - Oddaj krew

Jutro z inicjatywy Urzędu Miasta w Świdnicy, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świdnickiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża odbędzie się w Świdnicy honorowa zbiórka krwi.
Dla ułatwienia punkt poboru krwi zorganizowany zostanie w Galerii Fotografii w Rynku, tak by wszyscy chętni mogli bez trudu do niego dotrzeć. Krew będzie można oddać w godzinach 10.00 do 16.00.
- Oddać krew może osoba pełnoletnia, do 65 roku życia, ważąca nie mniej niż 50 kg. Osoby po zabiegu otrzymają 7 czekolad i konserwę, a także zwrot kosztów przejazdu do miejsca zbiórki i z powrotem, natomiast ofiarodawcy pracujący - zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego od pracy. Ponadto krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, m.in. morfologii, grupa krwi i Rh, WR i HIV. - wyjaśnia Teresa Kamińska, specjalista z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Potencjalny dawca musi mieć przy sobie dowód stwierdzający tożsamość.


17 sierpnia 2008 - Które z lotnisk ?

"Red Baron", "Czerwony Baron" to dziś legendarna postać światowego lotnictwa. Mowa o Baronie Manfredzie von Richthofenie. Jak to często bywa, o tych najsłynniejszych ludziach wiemy najmniej. "Red Baron" urodził się we Wrocławiu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Świdnicy, gdzie na stałe przeniosła się jego rodzina. Do dziś stoi tu dom, w którym mieszkał. Kiedy zginął, w domu tym, powstało prowadzone przez matkę, muzeum jego imienia. W pobliskim parku stoi "Mauzoleum" poświęcone jego osobie. W mieście stoi też szkoła, w której się uczył. W ubiegłym roku w ogrodzie domu Richthofenów powstało miejsce jego pamięci, o powstaniu, którego informowały obszernie najwieksze światowe gazety i telewizje. Pisały o tym między innymi: The Times, Herald Tribune, Washingtonpost, The Guardian, TheNews Obserwer, Star-Telegram, The News Tribune, Daily Herald, Newsweek, MiamiHerald, Times Daily.
Czerwony Baron oraz jego samolot to symbole znane na całym świecie. Wiele firm oraz osób prywatnych na całym świecie korzysta z legendy Czerwonego Barona.
Zarejestrowana w połowie lipca tego roku w KRS - Fundacja pod nazwą "Red Baron Foundation" za jeden z głównych celów przyjęła sobie ciągłe uświadamianie, że Baron Manfred von Richthofen nie jest już postacią bezdomną jaką był do niedawna, że "Red Baron" ma tutaj swoje miejsce, że jest świdniczaninem.
Świdnica nie posiada własnego lotniska, ale niedaleko, bo w Świebodzicach takie powstaje. Duże lotnisko istnieje w Mirosławicach w połowie drogi pomiędzy Świdnicą i Wrocławiem, miastami mającymi związek z "Baronem". Oba lotniska nie mają nazwy i dobrze byłoby gdyby któreś z nich przyjęło nazwę - lotniska "Red Barona" lub "Czerwonego Barona". Dlatego pytamy czytelników "dziennika", które z lotnisk by wybrali - wybierz .


16 sierpnia 2008 - Pierwsze zwycięstwo

Dzisiaj w Żarach w walce o punkty w III lidze spotkały się drużyny Unii Kunice i Polonii-Sparty Świdnica. Po strzale w 15 minucie meczu prowadzenie objęli piłkarze ze Świdnicy. Strzelcem bramki był Urban, on też wpisał się na listę po raz drugi w 24 minucie meczu. Przed przerwą padła też jedyna bramka dla gospodarzy.
Unia Kunice Żary - Polonia-Sparta Świdnica 1:2. Po tym zwycięstwie świdniczanie awansowali na szóstą pozycję w tabeli.
Świdniczanie wystąpili w składzie: Romaniuk, Galuś, Filipczak, Charytanowicz, Jarosiński, Bielski, Solarz, Goździejewski, Fojna, Szczur i Urban.


15 sierpnia 2008 - Paragony wymieniamy na bony

Każdy, kto w okresie od 18 do 22 sierpnia wybierze się do Parku Handlowego Auchan Bielany i w godzinach od 9.30 do 15.30 zrealizuje zakupy lub usługi w kwocie od 100 zł do 199,99 zł zostanie obdarowany bonem o wartości 25 zł. Ci, którzy dokonają zakupów za 200 zł lub więcej otrzymają bon o wartości 50 zł. Bony te uprawniają do zakupów w wybranych sklepach i punktach usługowych centrum handlowego w terminie do 30 września.
Paragony potwierdzające zakupy za odpowiednią kwotę będą wymieniane na bony w Punkcie Informacyjnym usytuowanym na terenie centrum handlowego, vis a vis perfumerii Douglas. Tam też, w godzinach otwarcia punktu - od 9.30 do 15.30, będzie dostępny regulamin akcji oraz lista sklepów, w których można zrealizować bony. Zainteresowani Klienci powinni pamiętać, że jednego dnia można wziąć udział w akcji tylko raz, a do uczestnictwa w niej nie upoważniają zakupy zrealizowane w hipermarkecie Auchan ani na stoiskach wolnostojących w pasażu. Oryginalne, specjalnie oznakowane kupony będą natomiast honorowane w większości sklepów i punktów usługowych Parku Handlowego Auchan Bielany. Wśród nich znalazły się między innymi butiki Orsay, Jass, Intima, Smiths, Vistula, sklepy Bata, Bartek, City Sport, Porcella, Yes Biżuteria, perfumeria Douglas, Media Markt, pralnia 5 a Sec oraz restauracja Sphinx, KFC i Cafe Toffino.
Warto jak najszybciej wybrać się na zakupy i skorzystać z tej szczególnej oferty Parku Handlowego Auchan Bielany, gdyż dostępność bonów kończy się wraz z wyczerpaniem nakładu.


15 sierpnia 2008 - Remonty w Strzegomiu

Miesiące letnie obfitują w gminie Strzegom w liczne remonty. Wśród nich nie mogło zabraknąć naprawy nawierzchni chodnika przy ulicy Ofiar Katynia w Strzegomiu. Przy ulicach Lipowej i Olszowej w Strzegomiu zostały wykonane nowe chodniki.
Mieszkańcy strzegomskiego osiedla Kamionka apelowali do lokalnych władz o remont przejścia łączącego ulicę Bukową z Dębową. Teraz strzegomianie mogą bez problemów dostać się z jednej ulicy na drugą. Przypomnijmy, że jeszcze przed remontem, spore utrudnienie sprawiały liczne kałuże, które tworzyły się na przejściu po opadach deszczu. Nie lada wyczynem było też pokonanie trasy dla osób starszych, bądź matek z wózkami.
Chyba wszyscy mieszkańcy gminy pamiętają, jak wyglądał parking przed cmentarzem u zbiegu ulic Czarnej i Świdnickiej w Strzegomiu. Zalegające błoto, kałuże i liczne dziury - tak widok to już przeszłość. Teraz możemy korzystać z nowo wyremontowanego parkingu i dróg wyjazdowych. Nie ma więc już powodu do obaw, że kiedy odwiedzinom na cmentarzu będą towarzyszyły opady deszczu lub śniegu, ugrzęźniemy w błocie.
- Ta inwestycja była o tyle ważna, że oprócz tego, że nastąpił kres licznym niedogodnościom związanym z korzystaniem z parkingu, to wpłynęła ona również pozytywnie na wizerunek Strzegomia - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


15 sierpnia 2008 - Nic dodać, nic ująć...

Jak pisaliśmy wcześniej, liczne skargi mieszkańców na niewątpliwie mało sprawną pracę poczty w Żarowie oraz nieporządek przed jej budynkiem, doprowadziły do interwencji Burmistrz Lilli Gruntkowskiej, która w swoim piśmie kierowanym do Naczelnika Urzędu Pocztowego, prosiła o pilne usprawnienie pracy poczty, w szczególności o udostępnienie dodatkowych stoisk obsługi klienta, ale także zwrócenie uwagi na estetykę wokół budynku.
Blisko miesiąc czekaliśmy na odpowiedz.
Jak pisze Naczelnik Urzędu Pocztowego, niemożliwe jest zwiększenie obsady w okienkach, gdyż po prostu nie dysponuje odpowiednią ilością pracowników, a ci którzy przebywają na zapleczu, to tylko listonosze i pracownicy segregujący pocztę. Pocieszający jest jedynie fakt, że Teresa Gul - Naczelnik Poczty stara się pozyskać dodatkowych pracowników.
Póki co, w momentach dużego "ruchu" na poczcie zawsze otwarte jest więcej niż jedno okienko - zapewnia pani Naczelnik.


15 sierpnia 2008 - Zatrzymani za rozbój

Do 12 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcom Gminy Strzegom, którzy pobili obywatela Bułgarii.
12 sierpnia, 27 letnia kobieta wspólnie z mężczyzną, przytrzymując za ręce i bijąc po całym ciele, doprowadzili do stanu bezbronności 32 letniego mężczyznę obywatela Bułgarii po czym skradli mu z kieszeni spodni 640 złotych. Pokrzywdzony doznał otarć naskórka oraz zasinień, korzystał z pomocy lekarskiej.
Po dotarciu do Komisariatu Policji w Strzegomiu poszkodowany podał rysopis sprawców. Kobieta została zatrzymana po dziesięciu minutach - była nietrzeźwa w organiźmie miała 1,5 promila alkoholu. Policjanci ujawnili przy niej pieniądze pochodzące z kradzieży. W toku prowadzonych czynności 13 sierpnia został zatrzymany drugi ze sprawców 38 letni mieszkaniec Strzegomia.


14 sierpnia 2008 - Wyprowadź reprezentację

Wyprowadzenie Polskiej Reprezentacji Piłkarskiej na płytę boiska to nagroda w konkursie organizowanym przez Telekomunikację Polską. W konkursie mogą wziąć udział wyłącznie drużyny biorące udział w rozgrywkach Pucharu TP w Piłce Nożnej dla Dzieci im. Marka Wielgusa.
Rejestracji do konkursu można dokonać drogą mailową >>> napisz - 20 sierpnia, w godzinach 12.00-13.00. Zgłoszenie powinno zawierać nazwę drużyny i listę 15 zawodników, a także nazwisko trenera i numer telefonu komórkowego. Pierwsze dziesięć drużyn, które nadeślą poprawnie wypełnione zgłoszenia, zostanie zakwalifikowanych do drugiego etapu.
Zakwalifikowane zespoły zostaną powiadomione telefonicznie o przejściu do kolejnego etapu konkursu najpóźniej o godzinie 14.00 tego samego dnia. Kolejnym zadaniem będzie napisanie pracy konkursowej. Krótki tekst na temat "10 powodów dla których warto grać w Pucharze TP" należy przesłać do godziny 15.00, 21 sierpnia. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni najlepszą i najbardziej pomysłową. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 sierpnia.
Zwycięscy otrzymają bilety dla całej drużyny i dwóch opiekunów na mecz eliminacyjny do MŚ Polska-Słowenia, który rozegrany zostanie we Wrocławiu 6 września 2008 roku. Nagrodą Główną będzie możliwość wyprowadzenia Polskiej Reprezentacji na boisko. Dzieciom zostaną wypożyczone reprezentacyjne stroje sportowe. Regulamin konkursu >>> zobacz.


14 sierpnia 2008 - Monitoring w podstawówkach

Jeszcze przed 1. września w świdnickich szkołach podstawowych zostaną zamontowane kamery i rejestratory. Za inwestycję miasto zapłaci ponad 71 tysięcy złotych. Wszystko po to, aby w nowym roku szkolnym dzieci czuły się bezpieczniej.
Do sześciu podstawówek zakupiono po cztery kamery i rejestrator. Są one montowane przy wejściach do budynków szkolnych, w korytarzach czy zejściach do szatni. Również otoczenie szkoły jest monitorowane. Nadzorem zajmą się pracownicy placówek.
- Chcemy, aby młodzi świdniczanie czuli się bezpiecznie. Dobrą kadrę nauczycielską będzie odtąd wspomagać nowoczesna technika. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku gimnazjów, planujemy rozbudowę systemu o kolejne kamery. - zapowiada Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Jak dotąd na zakup sprzętu i jego montaż samorząd świdnicki wydał ponad 134 tysiące złotych.


14 sierpnia 2008 - Korzystaj z dzieciństwa

6 sierpnia, z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie dzieci z Gminy Żarów wzięły udział w projekcie edukacyjnym Miasto Dzieci, organizowanym przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Dzięki tej akcji dzieci mogły wcielić się w rolę ludzi dorosłych.
Praca rozpoczynała się o godzinie 10.00. Jednak przed rozpoczęciem pierwszej zmiany dzieci musiały zgłosić się do pośrednictwa pracy, które wydało dowody osobiste i przydzieliło określone zawody. Do wyboru było wiele atrakcyjnych zawodów, m.in: piekarz, ogrodnik, taksówkarz, lekarz, strażak, kucharz, aktor, krawiec, dziennikarz czy strażak miejski. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do pracy. O godzinie 12.00 dzieci, jak przystało na dorosłych pracowników, pobrały z banku wypłatę. Jednak w Mieście Dzieci nie obowiązywała zwykła waluta. Płacić można było lokomotywami i wagonami. Wymieniało się je na produkty, które dzieci stworzyły podczas pracy, m.in. słodkie bułeczki, kisiel, gorącą czekoladę itp. O godzinie 13 dla pracujących obywateli przygotowano smaczny obiad, aby nabrały sił przed drugą zmianą. Dzieciom ponownie zostały przydzielone określone stanowiska pracy. Około godziny 15.00, po otrzymaniu wynagrodzenia, odbyła się aukcja. Wszyscy obywatele Miasta Dzieci mogły licytować nie tylko wykonane przez siebie produkty (tj. korale, obrazy czy uszytą odzież), lecz także dostarczone przez koordynatorów projektu zabawki (maskotki, samochody, itp.). Ciężki dzień pracy zakończył się przed godziną 16.00.
Dzięki projektowi dzieci mogły choć przez chwilę poczuć się jak dorośli, a przede wszystkim nauczyć się odpowiedzialności i umiejętności gospodarowania pieniędzmi. Wyjazd okazał się ogromną atrakcją dla dzieci, a najbardziej obleganym zawodem został taksówkarz (przejażdżka drezyną) oraz pilnujący porządku w Mieście - strażnik miejski.
Projekt ten uzmysłowił dzieciom, że życie dorosłego wcale nie jest takie łatwe i warto być dzieckiem, bowiem jak powiedział Charles Chaplin: "kto nigdy nie był dzieckiem nie może stać się dorosłym".


14 sierpnia 2008 - Dożynki w Jaworzynie Śląskiej

7 września w Jaworzynie Śląskiej na Miejskim Stadionie odbędą się Dożynki Gminne.
Rozpoczęcie planowane jest na godzinę 13:30 polową mszą świętą, koncelebrowaną przez kapłanów z parafii w Gminie Jaworzyna Śląska.
Podczas imprezy obejrzeć można prezentacje poszczególnych sołectw (wystawy plonów i wyrobów). Odbędzie się także Turniej Wsi. Całość imprezy zakończy się zabawą taneczną trwającą do godziny 22:00.
Warto podkreślić, że po dwuletniej przerwie w organizacji dożynek w Gminie Jaworzyna Śląska w roku obecnym chęć udziału w tej imprezie wyraziły wszystkie sołectwa z gminy.


14 sierpnia 2008 - W Siedlimowicach bezpieczniej

Niebawem na Siedlimowickim skrzyżowaniu dróg powiatowych, zainstalowane zostanie lustro.
Na wniosek mieszkańców i dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Żarowie, Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego, przystąpi do prac związanych ze zmiana obowiązującej organizacji ruchu.
"Wnioskowaliśmy o lustro, gdyż skrzyżowanie jest specyficzne, a jego układ sam w sobie uniemożliwia dostateczną widoczność, szczególnie dla kierujących, wyjeżdżających właśnie z Siedlimowic" - mówią mieszkańcy.


14 sierpnia 2008 - Parki i ogrody . . . seminarium

Krajobraz kulturowy regionu Łużyce Górne-Dolny Śląsk z jego szczególnym położeniem przy zbiegu trzech państw kryje bogaty skarb parków i ogrodów w Polsce, Czechach i Niemczech.
Trwałe zachowanie, pielęgnacja i rozwój krajobrazu kulturowego w tym regionie jest jednym z najważniejszych celów w Stowarzyszenia Region Księcia Pücklera (Fürst- Pückler- Region e.V.). Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie w ten właśnie sposób ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia współpracują z siecią ogrodów w Niemczech. Intencją akcji jest zwrócenie uwagi na potencjał i atrakcyjność ogrodów i parków, a także na problemy związane z ich fachową pielęgnacją, utrzymaniem oraz odtworzeniem i zachowaniem pierwotnego wyglądu.
W seminarium w Morawie w dniach 3-5 października weźmie udział w sumie około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby ze Strzegomia i okolic. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Dodatkowe informacje dla chętnych do wzięcia udziału w seminarium - telefon 074 8549730, email - >>> napisz


14 sierpnia 2008 - Mistrzostwa w Maratonie MTB

Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa górskiego, jeśli chcesz znów poczuć smak sportowej rywalizacji, jeśli chcesz poznać bajkowe okolice Kotliny Kłodzkiej, jeśli chcesz latem zjechać po narciarskich stokach, jeśli po prostu chcesz aktywnie spędzić z rodziną wakacyjną niedzielę - to te Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka (Fisha) są dla Ciebie.
Mistrzostwa odbędą się 24 sierpnia w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju. Jeśli chcesz wystartować? - zapisz się


14 sierpnia 2008 - Walka z wiatrakami

Wczoraj, 13 sierpnia po raz kolejny odbyła się sesja Rady Miejskiej w Żarowie. Program, poza ustawowo narzuconymi punktami przewidywał powołanie sekretarza gminy.
Po raz kolejny zgłoszona została Sylwia Pawlik, która w chwili obecnej pełni obowiązki kierownika referatu promocji, sportu i oświaty. O podjęcie uchwały w sprawie wyboru na to stanowisko Sylwii Pawlik, burmistrz Żarowa Lilla Gruntkowska wnioskowała już po raz trzeci.
"Sylwia Pawlik jest doświadczonym urzędnikiem, ma pełne kwalifikacje i predyspozycje do pełnienia funkcji sekretarza gminy. Sekretarz jest funkcją ustawową w każdej gminie, więc mając na celu właściwe jej funkcjonowanie ponownie wnoszę o powołanie Pani Sylwii Pawlik na to stanowisko" - mówi burmistrz Żarowa.
Podczas sesji, radni dyskutowali i przedstawiali argumenty, zarówno te "za" jak i te "przeciw" tej właśnie kandydaturze. Mimo, iż jej przeciwnicy jednomyślnie uznali Sylwie Pawlik za osobę kompetentną, to w trakcie głosowania, zagłosowali przeciw.


13 sierpnia 2008 - Zawody Siłaczy Strong Man 2008

10 sierpnia kąpielisko miejskie w Świebodzicach opanowali siłacze. Odbyły się tam Amatorskie Zawody Siłaczy Strong Man 2008 zorganizowane przez Ośrodek Sporu i Rekreacji. Uczestnicy tej imprezy swoje umiejętności mogli sprawdzić w następujących konkurencjach: wyścig farmerów, wyciskanie belki, przeciąganie samochodu, martwy ciąg, przewracanie opony na odległość 20 m. Imprezą towarzyszącą były Mistrzostwa Świebodzic w rzucie jajkiem w parach na odległość. Ku uciesze żeńskiej części widowni panowie napinali bicepsy i prężyli swoje ciała w osiągnięciu jak najlepszego rezultatu. Udało się, wypadli świetnie.


13 sierpnia 2008 - Sportowo, międzynarodowo i zdrowo

Dzisiaj w Jaworzynie Śląskiej rozpoczął się projekt pod nazwą " Sportowo, międzynarodowo i zdrowo podczas spotkań polsko - bawarskich".
Na zaproszenie Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy Jaworzyny Śląskiej i Pfeffenhausen" przyjedzie już drugi raz do Jaworzyny Śląskiej, 19-osobowa grupa z partnerskiego miasta w Bawarii.
W składzie delegacji będzie czternastu młodych chłopców z miejscowej B-Jugend SSV Pfeffenhausen". W planie wizyty oprócz wycieczek po okolicy i projektu plastycznego o tematyce pokojowej, który odbędzie się w Krzyżowej, są mecze towarzyskie i rozgrywki piłkarskie.
Pierwszy mecz rozegrają w Witkowie, w piątek, 15 sierpnia o godzinie 17.00 z drużyną "Grom" Witków, a kolejny w sobotę 16 sierpnia o godzinie 12.00, na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej, gdzie udział wezmą cztery drużyny: SSV Pfeffenhausen, MKS "Karolina", LKS "Grom" Witków i KS "Zjednoczeni" Żarów.


13 sierpnia 2008 - Remisowo po raz drugi

To już drugi remis piłkarzy Polonii-Sparty Świdnica w tym sezonie na trzecioligowych murawach. 9 sierpnia świdniczanie zremisowali z Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 1:1, a dzisiejszy mecz na własnym boisku z Górnikiem Polkowice zakończyli również remisem, tym razem bezbramkowym.
Polonia-Sparta Świdnica po dwóch meczach, z dorobkiem dwóch punktów zajmuje 10 miejsce w tabeli.


13 sierpnia 2008 - Na sesji

Sesja Strzegomskiej Rady Miejskiej odbyła się 11 sierpnia. Oprócz tego, że podjęto podczas niej wiele ważnych uchwał, to wręczono decyzje w sprawie przyznanych stypendiów za wybitne osiągnięcia uczniów i studentów gminy Strzegom.
Stypendia otrzymali: Zuzanna Grabowicz, Kamila Kucharska, Klaudia Kurzej, Natalia Pawlik, Łukasz Rydwański, Patrycja Szmidt, Mateusz Bartków, Damian Gajecki, Kamil Grabowiec, Justyna Kalbarczyk, Janusz Kuriata, Karol Kurzej, Aleksandra Lebiedzińska, Małgorzata Ostrowska, Magdalena Wiklińska, Jakub Bednarski, Aleksandra Buczek, Marcin Chwała, Paweł Grynienko, Remigiusz Knapik, Paweł Lenio, Karol Rogóż, Marcin Stopyra i Michał Zator.
Wręczono także decyzję o przyznaniu stypendium sportowego, którą otrzymał Michał Rydwański.
Kolejnym punktem posiedzenia było podjęcie uchwał. Radni głosowali między innymi za zmianą budżetu gminy Strzegom za 2008 rok oraz w sprawie zabezpieczenia środków na dokapitalizowanie Spółki Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. w Strzegomiu w związku z realizacją projektu "Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom".
Następnie radni głosowali nad uchwałą w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu spółki Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o. o. w Strzegomiu na lata 2008-2012, a także nad upoważnieniem spółki Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o. o. do złożenia wniosku oraz przyjęcia do realizacji projektu pn. "Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom".


13 sierpnia 2008 - Remonty zakończone

Zakończył się remont odcinków dróg powiatowych nr 943D i nr 2884D przebiegających przez Międzyrzecze. Położono nową nawierzchnię na długości 1220 m, ścięto skarpę na łuku drogi i poszerzono jezdnię, przebudowano przepust, ścięto i naprawiono pobocza. Przypomnijmy, że stan nawierzchni dróg znacznie się pogorszył, gdy dwa lata temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ustanowiła tam objazd z drogi krajowej nr 5 na czas remontu ronda w Strzegomiu. Wówczas droga została w wielu miejscach poważnie uszkodzona.
- Zależało nam, aby ten remont został przeprowadzony szybko i bezproblemowo. Mam nadzieję, że mieszkańcy gminy Strzegom będą zadowoleni z efektów prac - mówił podczas uroczystego odbioru drogi, 12 sierpnia, starosta świdnicki Zygmunt Worsa.
- Za ten remont bardzo dziękuję władzom Powiatu Świdnickiego oraz sekretarz gminy Strzegom, a jednocześnie radnej powiatowej Sabinie Cebuli, która angażowała się w pomyślny przebieg tego przedsięwzięcia - mówi Maria Iwanicka, sołtys Międzyrzecza.
Zadowolenia nie kryje także Sabina Cebula. - Wiem, jak ważne było dla mieszkańców Międzyrzecza zrealizowanie tej inwestycji. Dlatego cieszę się, że Zarząd Powiatu Świdnickiego wywiązał się ze swoich zapewnień i mimo wcześniejszych problemów, udało się doprowadzić do pomyślnego zakończenia przedsięwzięcia.
Koszt przedsięwzięcia opiewa na kwotę 448 tysięcy złotych i pokryty zostanie z budżetu Powiatu Świdnickiego.


12 sierpnia 2008 - Kolorowy rynek

Choć do oficjalnego otwarcia XVII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru pozostały jeszcze 2 dni, to mieszkańcy naszego miasta mogli już poczuć atmosferę zbliżającego się święta.
Zespoły z Indii, Martyniki i Brazylii zaprezentowały we wtorek na strzegomskim rynku przedsmak tego, co będzie można zobaczyć na festiwalu. Niepowtarzalne stroje, kolorowy makijaż, bębny to znak rozpoznawczy zespołu z Martyniki. Na rynku zaprezentowali się jako pierwsi, wzbudzając zachwyt publiczności.
Jako drugi wystąpił zespół z Indii. Hindusi przygotowali nietypowy, a zarazem bardzo widowiskowy taniec z pałeczkami.
Ostatni wystąpił zespół z Brazylii. Kobiety i mężczyźni ubrani byli w tradycyjne stroje ludowe. Pokazali dwa tańce. Pierwszy w parach był nieco spokojniejszy, drugi bardziej dynamiczny - czwórka mężczyzn tańczyła z maczetami. Taniec ten przykuł uwagę szczególnie młodszej części widowni.
Serdecznie zapraszamy na stadion OSiR, gdzie odbędzie się główna część festiwalu.


12 sierpnia 2008 - IV Grand Prix MTB Solidarności

30 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się IV Grand Prix MTB Solidarności.
W tym roku impreza osiągnęła rangę ogólnopolską - zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu DZKol, ale także będą uwzględniane w challenge’u Polskiego Związku Kolarskiego. W ciągu czterech lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Sekcja Kolarska MKS Karolina, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy ZPS Karolina wstępnie zapowiadają pulę nagród w wysokości 10.000 złotych. W sponsoring imprezy włączyły się także Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska. Przypomnijmy, że w zeszłorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się ponad 100 zawodników z całej Polski. Już teraz zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w sportowej rywalizacji oraz kibiców do dopingowania startujących.


12 sierpnia 2008 - Rafał Kaczor pokonany

Dzisiaj na ringu bokserskim XXIX Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, wystąpił strzegomianin Rafał Kaczor.
Niestety, walki swojej nie może uważać za udaną.
W 1/16 finału w boksie przegrał zdecydowanie z Kazachem Miratem Sarsembajewem - brązowym medalistą mistrzostw świata z chińskiego Mianyang z 2005 roku.
Po czterech rundach wynik rywalizacji brzmiał 5:14 i Polak wraca do domu. Polacy na arenach w Pekinie nadal bez medalu.


12 sierpnia 2008 - Niecodzienna wycieczka do stolicy

Niedawno minęła kolejna ważna data w kalendarzu. To dzień 1 sierpnia, w którym obchodziliśmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji z inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej zorganizowana zostanie w dniach 22-23 sierpnia wycieczka dla kombatantów z naszego powiatu do Warszawy. Część kosztów wyjazdu ponosi Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz Urząd Miasta Świdnica jako bezpośrednie wspieranie organizacji kombatanckich.
- "Pamiętamy o heroicznym zrywie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i mieszkańców stolicy. Jako Polacy czujemy się związani z tym wydarzeniem oraz z ludźmi wtedy walczącymi dla nas. Powstanie Warszawskie jest historią każdego z nas, historią naszych przodków, ale i przyszłych pokoleń. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w pomoc przy organizacji wycieczki dla naszych kombatantów." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
-"Na kilka tygodni przed wybuchem powstania w stolicy panował stan napięcia i nerwowości." - wspomina pan Feliks Chmielewski, jeden z uczestników Powstania, który obecnie mieszka w Świdnicy. - "Pierwsze strzały na ulicach miasta padły 1 sierpnia 1944 r. Rozpoczęła się trwająca ponad dwa miesiące walka o polską i niepodległą Warszawę. Nasz wysiłek poszedł jednak na marne - bez wyraźniej pomocy aliantów i Armii Czerwonej powstanie zakończyło się porażką." - dodaje pan Feliks, dzisiaj Prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych - Koło Miejskie w Świdnicy.
Już dzisiaj chęć udziału w wycieczce zgłosiło 47 kombatantów. Kombatanci złożą wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, pod Pomnikiem "Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii WP" oraz pod Pomnikiem Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944.


12 sierpnia 2008 - Pierwsi goście już są

Wczoraj do Strzegomia zawitały pierwsze zespoły uczestniczące w XVII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru.
Były to grupy z Indii, Martyniki i Brazylii. Uczestnicy nawet po długiej podróży byli weseli i z przyjemnością pozowali do zdjęć. To, co dało się zauważyć to fakt, że grupy są wielopokoleniowe, od młodzieży po osoby starsze.
Przypominamy, że festiwal nieoficjalnie rozpocznie się 13 sierpnia.
O godzinie 16.00, na strzegomskim rynku, zaprezentują się zespoły z Francji, Bułgarii, Indii i Niemiec.
Dzień później nastąpi oficjalna inauguracja MFF. Strzegomianie i nie tylko będą mogli obejrzeć barwne występy zespołów z Francji, Bułgarii, Martyniki, Indii, Włoch, Niemiec i Polski. Początek koncertu na stadionie OSiR zaplanowano na godzinę 18.00.


12 sierpnia 2008 - Kursy w sierpniu

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza na kurs doskonalący dla osób (bez przygotowania zawodowego) sprawujących opiekę nad dziećmi i młodzieżą podczas transportu oraz kurs udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Kursy te odbędą się w dniach 22, 27, 29 sierpnia.
Natomiast 25 sierpnia odbędzie się kurs przygotowujący do państwowego egzaminu z zagadnień wymaganych przez ustawodawcę i Komisję Egzaminacyjną Instytutu Transportu Samochodowego: Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym I Międzynarodowym Transporcie Osób i Rzeczy. Szczegóły kursów - >>> zobacz


12 sierpnia 2008 - Będzie remont cmentarza

Będzie remont cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej w Żarowie.
"Cmentarz wymaga remontu. Ostatni przeprowadzany był już dość dawno, a jak wiemy czas robi swoje, dodatkowych zniszczeń dokonali w ostatnim czasie wandale, którzy zniszczyli ogrodzenie" - mówi Piotr Weiland, inspektor ds. gospodarki komunalnej i melioracji.
W środę, 5 sierpnia Radni podjęli uchwałę, która pozwoli na remont cmentarza. Podjęcie uchwały, zapewniło nam pozyskanie od Wojewody środków na remont obiektu.
"Prace jakie zamierzamy wykonać, to przede wszystkim naprawa i przemalowanie ogrodzenia, odnowienie samych pomników oraz płotków okalających. Planujemy również odnowić alejki" - dodaje.


12 sierpnia 2008 - Spacer do źródełka

Pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Przystań" oraz osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.
W programie wyjazdu była msza św. prowadzona przez zaprzyjaźnionego z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" Ks. Romana Tomaszczuka, spacer do źródełka - gdzie uczestnicy mieli możliwość napicia się źródlanej wody oraz wspólne ognisko.
Każdy z uczestników wzmocnił się duchowo, wyciszył oraz nastawił swoje myślenie pozytywnie.


12 sierpnia 2008 - Nabór do Straży Miejskiej

Świdnicka Straż Miejska poszukuje dwóch nowych pracowników.
- Nasza praca nie jest łatwa, ale dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców przynosi satysfakcję. Poszukujemy osób na stanowisko aplikanta. Nowi strażnicy będą mogli liczyć na szybki awans, a wraz z nim większe zarobki - zapewnia Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.
Strażnikiem miejskim może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych, zdobyła co najmniej średnie wykształcenie, cieszy się nienaganną opinią, jest sprawna, nie była karana sądownie oraz ma uregulowany stosunek do służby wojskowej. Wśród dodatkowych wymagań są: prawo jazdy, znajomość języków obcych, ukończone kursy specjalistyczne: podstawowy strażnika miejskiego, ratownika drogowego, resuscytacji, udzielania pomocy przedlekarskiej, czy też samoobrony.
Oferty przyjmowane będą do 14 sierpnia w sekretariacie Straży Miejskiej w Świdnicy przy ulicy Traugutta 11.


11 sierpnia 2008 - Ku domowi

Ostatnie dni pobytu zespołu Krąg w Meksyku są bardzo intensywne. Jesteśmy na V Międzynarodowym Przeglądzie Folkloru i Sztuki Tradycyjnej w San Luis Potosi. Koncerty mamy codziennie, czasem zdarzają się dwa. Koncertowaliśmy już na dużej scenie na Placu Fundatorów, ale mamy za sobą także mniejsze koncerty na Uniwersytecie "Interamericana Para el Desarrollo" czy Uniwersytecie "Del Valle de Mexico". Jedne koncerty przyciągają tłumy, inne odbywają się przy kameralnej widowni.
Staramy się zawsze dać z siebie wszystko i zatańczyć jak najlepiej, ale nie da się ukryć - marzymy już o powrocie do domu. Odmawiają posłuszeństwa nogi, odmawiają i... buty! Tak intensywnie nie były jeszcze chyba eksploatowane.
Wczoraj, 9 sierpnia, bardzo przyjemnie przyjęto nas w Villa Pozos, małym mieście nieopodal San Luis Potosi. Potem kolacja - niestety, składająca się głównie z potrwa regionalnych - fasolowego purre, awokado na ostro i pierożków, na które możemy tylko popatrzeć, marząc o "ruskich" naszych mam i babć. Hitem kolacji staje się komisyjna konsumpcja papryczki chili. Już wiemy, że potworne pieczenie łagodzi sól i śmietana! Wieczorem krótki wypad na pizzę, na szczęście to tuż za rogiem.
Jutro niedziela - ostatni dzień naszego pobytu i ostatni dla nas koncert. Wieczorem na dużej scenie raz jeszcze zatańczymy krakowiaka. I tak pożegnamy się z San Luis Potosi i Meksykiem. Do którego zresztą już mamy następne zaproszenia! NIe tylko zresztą tu, ale o tym na razie sza. Wszyscy, którzy na nas czekacie - pozdrawiamy Was serdecznie. We wtorek w nocy jesteśmy już z Wami! Zdjęcia z San Luis Potosi w Meksyku - >>> zobacz


11 sierpnia 2008 - Tereny pod budowę

5 sierpnia Rada Gminy Świdnica zatwierdziła projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w miejscowości Bystrzyca Górna. Zgodnie z uchwalonym planem miejscowym, obszar o powierzchni blisko 9,5 ha w większości stanowiący własność Gminy Świdnica, przeznaczony został pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz mieszkaniowo-usługową.
Sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego jest odpowiedzią na ciągle rosnące zapotrzebowanie na tereny mieszkaniowe na obszarach wiejskich. Teren zlokalizowany jest w odległości ok 6 km na południe od centrum Świdnicy, położony jest u zbiegu ciągów komunikacyjnych łączących Świdnicę z Walimiem oraz Dzierżoniów z Wałbrzychem, u podnóża Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich i Sowich.
Korzystne położenie względem układu komunikacyjnego i osadniczego oraz istniejących i projektowanych sieci uzbrojenia technicznego, a także ponadprzeciętne walory przyrodnicze terenów sąsiednich sprawiają, że teren ten postrzegany jest jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania. Na tym obszarze plan przewiduje możliwość realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej zarówno wolno stojącej jak i bliźniaczej i szeregowej. Obecnie prowadzone są prace zmierzające do wydzielenia działek pod zabudowę, które jesienią bieżącego roku przeznaczone zostaną do zbycia.


11 sierpnia 2008 - Bractwo Św. Barbary

9 sierpnia do Puschkau (Pastuchowa) przybyli na zaproszenie Bractwa Św. Barbary działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej Bractwa Rycerskie z Dolnego Śląska: Bractwo Zamku Grodno oraz "Cornus Cervi" - Grupa z Osady Kopaniec. W centrum wsi powstała mała średniowieczna osada.
Dla widzów przybyłych w tym dniu do Pastuchowa była to okazja, aby zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało życie na naszych ziemiach prawie dziesięć wieków temu. Podczas imprezy nie zabrakło dynamicznych walk na miecze, śmiesznych scenek rodzajowych, wesołych zabaw plebejskich, dźwięków muzyki dawnej oraz śpiewów. Widzowie mieli okazję wziąć czynny udział w festynie. Przygotowano stanowiska, na których można było postrzelać do celu z prawdziwego łuku, czy też dać się zakuć w średniowieczne dyby. Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie w prawdziwej rycerskiej zbroi i przez chwile poczuć ciężar, jaki nosili na sobie prawdziwi rycerze w czasach średniowiecza. Członkowie bractw chętnie udzielali odpowiedzi na liczne pytania widzów. Salwy śmiechu wywoływały zabawy i scenki rodzajowe. Podczas festynu odbyła się także egzekucja sołtysa wsi Pastuchów. Udało mu się jednak przeżyć ze względu na chwilową niedyspozycję kata. Na zakończenie imprezy wystąpił zespół "Kwartet Jorgi". Muzyka wykonywana na żywo, wraz z nadejściem zmierzchu wprowadziła mistyczny nastrój do małej średniowiecznej osady.
Pomiędzy Pastuchowem a Jaworzyną Śląską "kursował" wehikuł czasu - drezyny motorowe, chętni mogli odbyć podróż do barwnego i wesołego w tym dniu XII-wiecznego Puschkau. Przejazdy drezynami zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej.
Na stronie SOKiBP (www.sokibp.jaworzyna.net) dostępna jest relacja wideo z imprezy, można też tam znaleźć więcej informacji na temat działalności Bractwa Rycerskiego Św. Barbary.


11 sierpnia 2008 - Nieczynny

Piątek, 15 sierpnia to dzień wolny od pracy i zakupów. Niektórzy wykorzystają go na odpoczynek od biurowego zgiełku, inni na rozpoczęcie przygotowań do roku szkolnego. Jednych i drugich uprzedzamy, że 15 sierpnia Park Handlowy Auchan Bielany będzie nieczynny.
Nadchodzący piątek - 15 sierpnia jest bowiem dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia Park Handlowy Auchan Bielany przy ul. Francuskiej będzie nieczynny podobnie, jak większość dużych sklepów i centrów handlowych we Wrocławiu.
Wolny od pracy i zakupów piątek można wykorzystać na odpoczynek lub rozpoczęcie przygotowań do zbliżającego się wielkimi krokami roku szkolnego. Przejrzenie garderoby dziecka i pozostałych z poprzedniej klasy akcesoriów do nauki pozwoli nam zaplanować niezbędne sprawunki i na czas i uzupełnić niewątpliwe braki.
Na zakupy możemy się wybrać bezpośrednio przed oraz po 15 sierpnia. W te dni sklepy i punkty usługowe Parku Handlowego Auchan Bielany będą otwarte w stałych godzinach. 14 i 16 sierpnia od 9.30 do 21.00, a 17 sierpnia od 10.00 do 20.00. Hipermarket Auchan będzie czynny od 8.30 do 22.00 (czwartek i sobota) oraz od 9.00 do 21.30 (niedziela).


11 sierpnia 2008 - Oddaj krew

W czasie wakacji w stacjach krwiodawstwa nie ma dużego ruchu, a krwi w tym okresie potrzeba nie mniej niż zwykle. Organizowana przez miasto wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świdnickim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża zbiórka ma zachęcić świdniczan do częstszego oddawania krwi. Nasze miasto rocznie potrzebuje ponad 630 litrów krwi. Aby zgromadzić taką ilość, stację honorowego krwiodawstwa musi odwiedzić 1410 osób.
Dla ułatwienia punkt poboru krwi zorganizowany zostanie w Galerii Fotografii w Rynku, tak by wszyscy chętni mogli bez trudu do niego dotrzeć. Krew będzie można oddać 18 sierpnia w godzinach 10.00 do 16.00.
- Oddać krew może osoba pełnoletnia, do 65 roku życia, ważąca nie mniej niż 50 kg. Osoby po zabiegu otrzymają 7 czekolad i konserwę, a także zwrot kosztów przejazdu do miejsca zbiórki i z powrotem, natomiast ofiarodawcy pracujący - zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego od pracy. Ponadto krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, m.in. morfologii, grupa krwi i Rh, WR i HIV. - wyjaśnia Teresa Kamińska, specjalista z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Potencjalny dawca musi mieć przy sobie dowód stwierdzający tożsamość.


11 sierpnia 2008 - Mają swój plac zabaw

W obecności starosty świdnickiego - Zygmunta Worsy, przedstawicieli władz miasta - Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka, jego zastępcy - Ireneusza Pałaca, oraz Doroty Trajder - fundatorki placu, odbyło się dzisiaj uroczyste otwarcie placu zabaw jaki powstał przy ulicy Łukasińskiego.
Na uroczystości nie zabrakło też dzieci, najważniejszych uczestników jakimi są przyszli użytkownicy tego miejsca. Plac został przez nie objęty we władanie zanim jeszcze rozpoczęła się ta miła uroczystość. Po uśmiechniętych buźkach dzieci widać było, że jest on tym co będzie im dobrze służyć i z czego zamierzają korzystać na codzień. Ten plac od dzis jest ich.
Świdnicki plac zabaw jest jednym ze 150 placów zabaw ufundowanych przez Fundację Muszkieterów.


10 sierpnia 2008 - Zwyciężyła Monika Grzebinoga

Dzisiaj w Świebodzicach zakończył się czteroetapowy Wyścig Kolarski Fortum 2008. Pierwszy etap to jazda indywidualna na czas w Wałbrzychu. Drugim etapem było kryterium uliczne rozegrane również Wałbrzychu. Kolejny etap odbył się w Jedlinie Zdroju.
Ostatnim etapem wyścigu był IX Memoriał Pawła Sosika w Świebodzicach, w którym wśród kobiet zwyciężyła Aleksandra Dawidowicz (Halls). Kolejne miejsca zajęły: 2. Monika Grzebinoga (Pol-Aqua), 3. Monika Krawczyk (MKS Start Peugeot Lublin), 4. Natalia Frączek (Pol-Aqua).
W całym wyścigu zwyciężyła Monika Grzebinoga (Pol-Aqua) przed Aleksandrą Dawidowicz (Halls) i Mają Włoszczowską (Halls). Zdjęcia z IX Memoriał Pawła Sosika w Świebodzicach - >>> zobacz


10 sierpnia 2008 - Trzecia liga

Swój pierwszy mecz piłki nożnej, III ligowa Polonia - Sparta Świdnica rozegrała wczoraj na wyjeździe w Kątach Wrocławskich.
Mimo dużej przewagi piłkarzy Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie w pierwszej części spotkania to strzelcem pierwszej bramki został świdniczanin - Filipczak.
Gospodarze zdołali wyrównać dopiero w 75 minucie gry. Mecz na trudnym terenie przeciwnika zakończył się remisem. Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia-Sparta Świdnica 1:1.


10 sierpnia 2008 - IV liga

W rozegranym dzisiaj inauguracyjnym meczu pierwszej kolejki spotkań o mistrzostwo IV ligi piłki nożnej, zespół MKS Victorii Świebodzice pokonał na własnym boisku drużynę MZKS Lechii Dzierżoniów 2:1.
Bramki dla Victorii zdobyli: 19 minuta - Prusiński, 28 minunta - Pyrdoł.
Victoria wystąpiła w składzie: Kącki, Prusiński, Żydek, Weirauch, Zalewski, Jarzębowski, Dudek, Rogowski, Konefał, Pyrdoł, Białkowski, (Borgoń, Karczmarz, Kiełbowicz)


9 sierpnia 2008 - Zbiórka krwi - we wrześniu

Już po raz czwarty w Świebodzicach odbędzie się zbiórka krwi. Jak zwykle organizatorem jest licealista Paweł Bobrowski oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Wałbrzychu.
Krew będzie można oddać 15 września, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13, w godzinach 10.00-14.00. Należy być osobą pełnoletnią, zdrową, zabrać ze sobą ważny dokument z numerem PESEL.
Każdorazowo w akcji bierze udział kilkadziesiąt osób, wśród nich sporą grupą są ludzie młodzi.


9 sierpnia 2008 - Które z lotnisk ?

"Red Baron", "Czerwony Baron" to dziś legendarna postać światowego lotnictwa. Mowa o Baronie Manfredzie von Richthofenie. Jak to często bywa, o tych najsłynniejszych ludziach wiemy najmniej. "Red Baron" urodził się we Wrocławiu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Świdnicy, gdzie na stałe przeniosła się jego rodzina. Do dziś stoi tu dom, w którym mieszkał. Kiedy zginął, w domu tym, powstało prowadzone przez matkę, muzeum jego imienia. W pobliskim parku stoi "Mauzoleum" poświęcone jego osobie. W mieście stoi też szkoła, w której się uczył. W ubiegłym roku w ogrodzie domu Richthofenów powstało miejsce jego pamięci, o powstaniu, którego informowały obszernie najwieksze światowe gazety i telewizje. Pisały o tym między innymi: The Times, Herald Tribune, Washingtonpost, The Guardian, TheNews Obserwer, Star-Telegram, The News Tribune, Daily Herald, Newsweek, MiamiHerald, Times Daily.
Czerwony Baron oraz jego samolot to symbole znane na całym świecie. Wiele firm oraz osób prywatnych na całym świecie korzysta z legendy Czerwonego Barona. Jego sława żyje w grach komputerowych, logo "Red Baron" wykorzystywane jest w pubach, restauracjach, pizzeriach i barach, w świecie zabawek, w znakach wielu firm, w klubach muzycznych, w nazwach win, na samolotach, jachtach, łodziach i żaglówkach, spotkać można go też w świecie roślin.
Korzystajmy więc z tego co dał nam, świdniczanom - los.
Zarejestrowana w połowie lipca tego roku w KRS - Fundacja pod nazwą "Red Baron Foundation" za jeden z głównych celów przyjęła sobie ciągłe uświadamianie, że Baron Manfred von Richthofen nie jest już postacią bezdomną jaką był do niedawna, że "Red Baron" ma tutaj swoje miejsce, że jest świdniczaninem.
Świdnica nie posiada własnego lotniska, ale niedaleko, bo w Świebodzicach takie powstaje. Duże lotnisko istnieje w Mirosławicach w połowie drogi pomiędzy Świdnicą i Wrocławiem, miastami mającymi związek z "Baronem". Oba lotniska nie mają nazwy i dobrze byłoby gdyby któreś z nich przyjęło nazwę - lotniska "Red Barona" lub "Czerwonego Barona". Dlatego pytamy czytelników "dziennika" co sądzą w tej sprawie i które z lotnisk by wybrali. Wyślij email, podaj w nim swoje imię i nazwisko oraz lotnisko, które Twoim zdaniem powinno otrzymać nazwę (Świebodzice lub Mirosławice).


9 sierpnia 2008 - Pierwsza wystawa zegarów Beckera

W październiku, w Świebodzicach odbędzie się wystawa Zegarów Gustava Beckera pokazująca najsłynniejszego świebodzickiego zegarmistrza i jego niezwykłe czasomierze.
Zegary Beckera zasłynęły na całym świecie, największa ich produkcja miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to w Świebodzicach było ponad 20 fabryk. Warto też dodać, że to właśnie Becker jako pierwszy na świecie uruchomił seryjną produkcję zegarów. Dzięki temu zegary trafiły pod przysłowiowe strzechy, trafiły niemal we wszystkie zakątki globu. Do dziś szczególnie w Niemczech Świebodzice nazywane są Miastem Zegarów. Jest to wspaniały kawałek historii Świebodzic, wart promowania i przypominania.
Na wystawie będzie można zobaczyć m. in. słynny, milionowy egzemplarz z fabryki Beckera, który obecnie znajduje się w posiadaniu firmy TERMET.
- Będą też dwa zegary, które zrobił osobiście sam Becker. Wyszły spod ręki mistrza, świadczą o tym niskie numery seryjne - mówi Adam Mroziuk, miłośnik zegarów, który od wielu lat kolekcjonuje wszystko, co związane jest z Beckerem a także naprawia stare zegary beckerowskie, które ludzie przywożą mu z całej Polski.


8 sierpnia 2008 - Memoriał im. Pawła Sosika już w niedzielę

Dzisiaj rozpoczyna się "Międzynarodowy Wieloetapowy Wyścig Kolarski "Fortum" - Wałbrzych. Wyścig odbywa się w dniach 8-10 sierpnia.
Jednym z etapów, który rozegrany zostanie 10 sierpnia w Świebodzicach jest IX Memoriał im. Pawła Sosika". Start i meta oraz miasteczko wyścigu zlokalizowane zostanie jak zawsze na Osiedlu Piastowskim.
O godzinie 10.00 kolarze wystartują na trasie Świebodzice - Siodłkowice - Modlęcin - Olszany - Świebodzice.
Kobiety open, junior młodszy przejadą 5 rund - 90,5 km, juniorki młodsze do pokonania będą mieć 2 rundy - 36,2 km Każda runda liczy 18,1 km.
W wyścigu wystartuje około 150 zawodników z Polski z udziałem czołowych zawodniczek kadry Polski przygotowującej się do Olimpiady w Pekinie.
Zapowiada się ostra rywalizacja ponieważ swój start zapowiedziały też Rosjanki i Litwinki.


8 sierpnia 2008 - Bardzo dobre wyniki na OOM

Na rozegranych w miniony weekend w Bydgoszczy finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach jeździeckich startowała Agata Jodko z LKS Stragona na Filusiu i Karolina Augustyn na Lewusie. Agata rywalizowała w ujeżdżeniu. W kolejnych przejazdach zdobywał odpowiednio 60,400 (m-ce 7), 58,454 (m-ce 8) i 55,044 (m-ce 13). W klasyfikacji końcowej z wynikiem w 173,898 pkt. uplasowała się na 7 miejscu.
Startująca na Lewusie w dyscyplinie wkkw Karolina Augustyn ujeżdżenie ukończyła z wynikiem 65,6 pkt. Cross pokonała bezbłędnie i w normie czasu. Trzy zrzutki na parkurze sprawiły, że ostatecznie Karolina uplasowała się na 8 miejscu z wynikiem końcowym - 77,6.


8 sierpnia 2008 - Klasa innowacyjna w I LO

Zgodnie z zapowiedziami w I Liceum Ogólnokształcącym już od września tego roku ruszy Klasa Innowacyjna z rozszerzonym językiem angielskim, przygotowująca do dalszej nauki w klasie z Maturą Międzynarodową.
Klasa innowacyjna już na starcie oferuje dwujęzyczne nauczanie matematyki, biologii, fizyki-chemii-geografii (do wyboru przez szkołę) oraz przedmiotu - metodologia badań naukowych.
- "O przyjęcie do klasy innowacyjnej mogą ubiegać się absolwenci gimnazjum, którzy w mowie i piśmie dobrze posługują się językiem angielskim." - wyjaśnia Robert Kaśków Dyrektor I LO w Świdnicy.
Klasa innowacyjna będzie realizowała pełny program liceum ogólnokształcącego, co w przyszłości umożliwi przystąpienie do polskiego egzaminu maturalnego.
-"Innowacja pedagogiczna "Klasa Pre-IB" jest pierwszym etapem, który prowadzi do uruchomienia programu matury międzynarodowej. Jej głównym celem jest roczne przygotowanie uczniów do dwuletniego programu międzynarodowej matury w klasie drugiej i trzeciej." - wyjaśnia Grzegorz Stawarz z Wydziału Oświaty świdnickiego starostwa. -"Innowacja zakłada m.in. wprowadzenie języka angielskiego jako wykładowego w realizacji programu, wdrożenie programu przedmiotu "Metodologia badań naukowych" oraz realizację elementów przedmiotu CAS (twórczość, aktywność, działania społeczne) w ramach lekcji wychowawczych.." - dodaje.
Na tą chwilę do klasy innowacyjnej dostało się 13 uczniów. Świetnie napisali oni testy kompetencji z języka angielskiego, przeszli rozmowę kwalifikacyjną a także uzyskali dobre wyniki z egzaminu gimnazjalnego. Udało się również skompletować kadrę nauczycielską, która będzie nauczała swoich przedmiotów w języku angielskim.
Ciągle jeszcze można zgłosić chęć nauki w klasie innowacyjnej. Uczeń, który zdecyduje się zmierzyć z testami kompetencji powinien zgłosić się do I LO w Świdnicy.


8 sierpnia 2008 - Tuż przed mistrzostwami

Dzisiaj kończy się w Strzegomiu zgrupowanie kadry narodowej przed Mistrzostwami Europy Juniorów w WKKW. Na dzień przed wyjazdem do Thirlestane w Szkocji, gdzie już w przyszły czwartek rozpoczną się jeździeckie rozgrywki o swoich odczuciach i nastawieniu opowiadają trener i zawodnicy.
Krzysztof Rafalak: Widać efekty zgrupowania, konie poprawiły się. Są w dobrej formie, chętnie galopują, chętnie jedzą. Są ładnie umięśnione, świecą się. Widać wyraźną poprawę u Tacyta Jarka Sulowskiego i Rokosza Jurka Lipkowskiego. Mamy szanse na dobre lokaty, zwłaszcza zespołowo. Indywidualnie na dobre miejsce ma na pewno szanse Jagoda Smoleńska na Lublinie i Asia Pawlak na Dajenne-S. Czworobok w ich wykonaniu powinien być dobry.
Jagoda Smoleńska: Konie są w dobrej kondycji. Lublin chodzi bardzo dobrze ujeżdżenie. Obawiam się tylko o to jak zniosą podróż, przed nami długa droga, a one nigdy nie lubiły jeździć. Na razie nie stresuje się samym startem.
Jan Żmójdzin: Po zgrupowaniu widzę poprawę - w skokach, ujeżdżeniu, crossie. W Szkocji liczę na ukończenie.
Jarek Sulowski: W Szkocji chciałbym ukończyć wszystko w czasie, będę zadowolony z miejsca w pierwszej trzydziestce.
Jurek Lipkowski: Kondycyjnie jest lepiej, koń się poprawił, a co dało zgrupowanie okaże się już na mistrzostwach.
Joanna Pawlak: Wykonaliśmy tu dużo pracy ujeżdżeniowej, było trochę mało gimnastyki w skokach, ale uważam, że kobyła jest dobrze przygotowana. Nie wymęczyliśmy koni, i udało się poprawić ich kondycję. Na mistrzostwach będę się starała dać jak najwięcej z siebie, a jak wyjdzie zobaczymy.


8 sierpnia 2008 - Trudny rywal

Dzisiaj, 8 sierpnia odbyło się losowanie olimpijskiego turnieju bokserskiego XXIX Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, w którym wystąpi Rafał Kaczor (waga do 51 kg).
W 1/16 finału w boksie zmierzy się on z Kazachem Miratem Sarsembajewem - brązowym medalistą mistrzostw świata z chińskiego Mianyang z 2005 roku.
Walka Polaka odbędzie się we wtorek, 12 sierpnia.


8 sierpnia 2008 - Parki i ogrody . . . seminarium

Krajobraz kulturowy regionu Łużyce Górne-Dolny Śląsk z jego szczególnym położeniem przy zbiegu trzech państw kryje bogaty skarb parków i ogrodów w Polsce, Czechach i Niemczech.
Trwałe zachowanie, pielęgnacja i rozwój krajobrazu kulturowego w tym regionie jest jednym z najważniejszych celów w Stowarzyszenia Region Księcia Pücklera (Fürst- Pückler- Region e.V.). Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie w ten właśnie sposób ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia współpracują z siecią ogrodów w Niemczech. Intencją akcji jest zwrócenie uwagi na potencjał i atrakcyjność ogrodów i parków, a także na problemy związane z ich fachową pielęgnacją, utrzymaniem oraz odtworzeniem i zachowaniem pierwotnego wyglądu.
W seminarium w Morawie w dniach 3-5 października weźmie udział w sumie około 100 osób. Połowa z nich przyjedzie z Niemiec, druga połowa to osoby ze Strzegomia i okolic. Podczas trzech dni uczestnicy przedsięwzięcia będą uczestniczyć w warsztatach i wykładach poświęconych tematyce parkowo-ogrodowej oraz wspólnie pracować nad odtworzeniem zabytkowych walorów obiektu.
Dodatkowe informacje dla chętnych do wzięcia udziału w seminarium - telefon 074 8549730, email - >>> napisz


8 sierpnia 2008 - Mistrzostwa w Maratonie MTB

Jeżeli jesteś pasjonatem kolarstwa górskiego, jeśli chcesz znów poczuć smak sportowej rywalizacji, jeśli chcesz poznać bajkowe okolice Kotliny Kłodzkiej, jeśli chcesz latem zjechać po narciarskich stokach, jeśli po prostu chcesz aktywnie spędzić z rodziną wakacyjną niedzielę - to te Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB im. Artura Filipiaka (Fisha) są dla Ciebie.
Mistrzostwa odbędą się 24 sierpnia w Zieleńcu koło Dusznik Zdroju. Jeśli chcesz wystartować? - zapisz się


7 sierpnia 2008 - Wszystkie barwy świata

Odliczamy dni do powrotu. Zostało ich pięć. Tak, tak, to już blisko dwa tygodnie zespół Krąg daje występy w Meksyku. Jesteśmy w San Luis Potosí. Miaste piękne, ludzie życzliwi - jak zawsze.
Wczoraj, 5 sierpnia, uroczystym przemarszem i prezentacją na scenie zainaugurowaliśmy V Międzynarodowy Przegląd Folkloru i Sztuki Tradycyjnej. W kolorowym korowodzie przeszliśmy z Placu Samorządowego na Plac Fundatorów, a potem dalej - na Plac Armii, gdzie ustawiono potężną scenę. To tu zebrały się wszystkie zespoły. Taki kolorowy przemarsz to najlepsza okazja do poznania kolegów z innych krajów, do przypatrzenia się strojom, kroczkom, układom. Robimy sobie wspólne zdjęcia, rozmawiamy.
Troche nam przykro, że tak mało Meksykanów - ku naszemu zdziwieniu - mówi po angielsku. Nawet Gabriela i Monika, nasze nowe opiekunki, najchętniej posługują się tłumaczem elektronicznym. Dopiero Ramon pomógł rozwiązać kilka technicznych problemów.
Wracamy jednak na plac i scenę przed wspaniałym Palacio Municipal, czyli siedzibą odpowiednika naszej Rady Miejskiej. Na scenie tego pierwszego dnia prezentuje się Balet Folklorystyczny "Gustavo Vaquera". Bardzo podobają się nam meksykańscy koledzy i koleżanki. Występ świetny. Przedtem zagrała nam miejscowa orkiestra dęta.
Jest oczywiście i część oficjalna - przedstawiciele rożnych państw (szkoda, że nasz konsul nie dojechał), delegacje władz miejskich i regionalnych. Prezydent San Luis Potosí Jorge Lozano Armengol otwiera uroczyście festiwal, a potem zaprasza wszystkich na uroczystą kolację.
W la Lonja - reprezentacyjnym miejskim obiekcie - przyjęci jesteśmy po królewsku. Do tego świetna muzyka do tańca. Czas wracać, następny dzień jest trudny. Najtrudniejsze, jak się okazuje, jest zebranie wszystkich na Plaza del Carmen przed teatrem la Paz, by zrobić wspólne zdjęcie. Wreszcie udaje się i ruszamy na pierwszy występ. Będzie to znów więzienie! Zdjęcia z San Luis Potosi w Meksyku - >>> zobacz


7 sierpnia 2008 - Nabór do Straży Miejskiej

Świdnicka Straż Miejska poszukuje dwóch nowych pracowników.
- Nasza praca nie jest łatwa, ale dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców przynosi satysfakcję. Poszukujemy osób na stanowisko aplikanta. Nowi strażnicy będą mogli liczyć na szybki awans, a wraz z nim większe zarobki - zapewnia Stanisław Rybak, komendat Straży Miejskiej w Świdnicy.
Strażnikiem miejskim może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, korzysta z pełni praw publicznych, zdobyła co najmniej średnie wykształcenie, cieszy się nienaganną opinią, jest sprawna, nie była karana sądownie oraz ma uregulowany stosunek do służby wojskowej. Wśród dodatkowych wymagań są: prawo jazdy, znajomość języków obcych, ukończone kursy specjalistyczne: podstawowy strażnika miejskiego, ratownika drogowego, resuscytacji, udzielania pomocy przedlekarskiej, czy też samoobrony.
Oferty przyjmowane będą do 14 sierpnia w sekretariacie Straży Miejskiej w Świdnicy przy ulicy Traugutta 11.


7 sierpnia 2008 - Badania już wkrótce

Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli pacjentów od możliwości korzystania ze specjalistycznych badań przy użyciu tomografu i angiografu na miejscu w świdnickim szpitalu "Latawiec".
Trwają szkolenia personelu medycznego i lekarzy, którzy będą te urządzenia obsługiwać. Do tej pory szpital, aby wykonać badania przy użyciu tych sprzętów musiał odsyłać swoich pacjentów do pobliskich szpitali, co było dość kosztowne i uciążliwe dla chorych. Teraz badania będą wykonywane na miejscu, co pozwoli zaoszczędzić spore środki finansowe.
Badania kontrolne połączone ze szkoleniem lekarzy i personelu medycznego potrwają do końca tego tygodnia. Lekarzy szkoli firma, która wygrała przetarg na dostawę sprzętu do szpitala.
-"Przeprowadzenie próbnych badan kontrolnych to konieczność. Musimy być bowiem pewni, że sprzęt będzie działał bez zarzutu podczas właściwych badań pacjentów." - podkreśla Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniewicz.
Jako pierwszy pod koniec sierpnia ruszy tomograf komputerowy. Sanepid już wczoraj udzielił zgody na uruchomienie pracowni. Aby je uzyskać konieczne było odpowiednie zabezpieczenie przed promieniowaniem, jakie wytwarzane jest podczas badań na tych urządzeniach. W poniedziałek 11 sierpnia pracownia będzie zarejestrowana u Wojewody Dolnośląskiego.


7 sierpnia 2008 - LPR prawie gotowy

Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Świebodzice jest już w fazie ostatnich konsultacji. Dokument jest niezbędny do starania się o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Już wiadomo, że marszałek przeznaczył dla Świebodzic 7 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się na początku września.
Dokument przygotowała firma z Wrocławia. Wskazuje on na najbardziej zdegradowane społecznie obszary miasta, które należy poddać rewitalizacji. Najważniejsze kryteria, jakimi posługiwano się przy wyodrębnianiu takich miejsc to: stopień ubóstwa, bezrobocie, poziom edukacji a także stan budynków. Obszary, spełniające wymogi tych wskaźników, można objąć programem i zdobyć na nie środki unijne.
W Świebodzicach wyodrębniono kilka takich obszarów, które znalazły się na liście zadań.
Są to: rewitalizacja Parku Miejskiego na cele rekreacyjno-rozrywkowe: nasadzenia zieleni, nowe alejki spacerowe, plac zabaw, oświetlenie, ulica Młynarska-Parkowa: zieleń i plac zabaw, utworzenie placu warsztatowo-wystawienniczego przy Miejskim Domu Kultury, ul. Prusa-Krasickiego: poprawa komunikacji (chodzi o zdewastowane dziś przejście między tymi ulicami), remonty dachów i elewacji kamienic wokół Rynku, adaptacja budynku po pogotowiu, rekonstrukcja murów obronnych na odcinku ul. Piłsudskiego: utworzenie ogródka rycerskiego-placu zabaw dla dzieci, nowe nasady zieleni, iluminacja murów.
Na liście rezerwowej umieszczono Centrum Rehabilitacji Społecznej.


7 sierpnia 2008 - Słoneczne Biwaki

Tegoroczna akcja letnia organizowana przez Strzegomskie Centrum Kultury odbiegała nieco swoją formą od akcji organizowanych w latach ubiegłych. Przez cały lipiec "Słoneczne Biwaki" odbywały się na kąpielisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
W ramach otrzymanych środków finansowych z Gminnego Programu Profilaktyki Alkoholowej, dzieci z każdej wsi i Publicznych Szkół Podstawowych nr 2, 3 i 4 w Strzegomiu mogły skorzystać dwukrotnie z zajęć organizowanych na strzegomskich basenach. Na skutek próśb sołtysów wsi Olszany, Goczałków Górny i Rogoźnica postanowiono, aby środki przeznaczone na udział dzieci z powyższych wsi w biwakach, przekazać w całości na transport, rezygnując równocześnie z wyżywienia i biletów wstępu na basen. 200 dzieci z wymienionych wsi, miały możliwość korzystania z basenów częściej niż pozostałe.
W biwakach udział wzięło 1550 dzieci, korzystających z transportu, biletów wstępu i poczęstunku, natomiast pozostałe 200 dzieci skorzystało tylko z transportu.
Trzygodzinne zajęcia były podzielone na bloki, tj. zabawy w wodzie i zabawy na murawie. Animacje gier i zabaw były tak przygotowane i dobrane do grup wiekowych, aby wskazać zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom, jak można bezpiecznie spędzać czas podczas wakacji.
Nad całością czuwali instruktorzy Strzegomskiego Centrum Kultury, pracownicy świetlic wiejskich oraz rodzice. Swój wkład w bezpieczny przebieg akcji mieli udział pracownicy i ratownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
SCK w imieniu dzieci - uczestniczących w tegorocznej akcji letniej "Słoneczne Biwaki nad Wodą" serdecznie dziękuje władzom miasta, za okazaną pomoc finansową, życzliwość i zaangażowanie w letni - bezpieczny wypoczynek dzieci.


7 sierpnia 2008 - Olimpiada w technologii HD

Wczoraj wystartował nowy kanał Telewizji Polskiej - TVP HD, który już jutro pojawi się ofercie cyfrowej telewizji kablowej Multimedia Polska. Oznacza to, że wszyscy abonenci Multimediów posiadający dekoder telewizji cyfrowej oraz telewizor HD, będą mogli oglądać transmitowany z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie obraz w wysokiej rozdzielczości.
W czasie Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008 na antenie TVP HD znajdzie się dziennie 18 godzin relacji. Polecamy bezpośrednią transmisję w godzinach 3.00 - 17.00. Wówczas będzie można zobaczyć m.in. zmagania polskich zawodników.
Według danych TNS OBOP 10 proc. ankietowanych Polaków już posiada, a kolejne 10 proc. chce w najbliższym czasie kupić telewizor umożliwiający odbiór programów w wysokiej rozdzielczości (HD).
Igrzyska Olimpijskie w Pekinie bez wątpienia zgromadzą rzesze widzów przed telewizorami, a obraz w technologii HD z pewnością spotęguje sportowe emocje.


7 sierpnia 2008 - Przyjazne przedszkole

W myśl programu wstępnej adaptacji realizowanego przez Przedszkole w Pszennie " Sukces Przedszkola ? To zadowolony, szczęśliwy i bezpieczny przedszkolak" zapraszamy wszystkie nowoprzyjęte dzieci wraz z Rodzicami na dni otwarte do Przedszkola. Spotkania odbędą się:
11 i 25 sierpnia z Adrianą Burdek - dzieci 3 - 4 letnie z oddziału I,
18 i 19 sierpnia z Małgorzatą Skorupą - dzieci 4 - 5 letnie z oddziału II,
20 i 21 sierpnia z Beatą Klęsk - dzieci 5 - 6 letnie z oddziału III,
Wszystkie spotkania odbywają się w godzinach 9.30 - 10.30.
Dzieci i ich Rodzice mają możliwość zapoznania się z nowym otoczeniem jakim jest przedszkole, do którego zapisali swoje dziecko. Celem spotkań będzie zmniejszenie u dzieci napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z przedszkolem, a dla rodziców uzyskanie fachowej pomoc w przezwyciężaniu trudnego okresu jakim jest adaptacja dziecka do nowych warunków, nawiązanie bliskiego, serdecznego kontaktu w relacjach: nauczyciel - dziecko, nauczyciel - rodzic, wzajemne poznania się, integracja rodziców z przedszkolem w celu ułatwienia lepszej współpracy, pedagogizacja rodziców w zakresie zaspokajania potrzeb dziecka, zapoznanie rodziców z bazą i zasobami przedszkola, jego organizacją pracy, formami i metodami pracy w przedszkolu.


7 sierpnia 2008 - Nowy gimbus

Wszystko wskazuje na to, że po kilkuletnich staraniach gmina Jaworzyna Śląska otrzyma wreszcie nowego gimbusa.
Już w zeszłym roku nowy autokar miał trafić do gminy, jednak unieważnienie przetargu opóźniło załatwienie tej sprawy aż do tej pory.
Duży udział w doprowadzeniu do pomyślnej decyzji miał ówczesny poseł na Sejm RP, a obecny wicestarosta powiatu świdnickiego Ryszard Wawryniewicz.
W tym roku, nic nie powinno już stanąć na przeszkodzie aby dzieci i młodzież z gminy były dowożone na zajęcia lekcyjne nowym gimbusem.


7 sierpnia 2008 - Mamy Księgę Inwentarzową

Wszystko, co zostanie wykopane na terenie Świebodzic podczas prac archeologicznych a także cenne zabytki ruchome które mieszkańcy miasta zechcą przekazać dla gminy - trafią teraz do Księgi Inwentarzowej Gminy Świebodzice, która jest zaczątkiem tworzenia Izby Regionalnej w mieście. Pomysłodawcą i fundatorem Księgi jest Janusz Kujat, prezes Towarzystwa Miłośników Świebodzic.
- Na terenie naszego miasta prowadzi się obecnie bardzo wiele prac ziemnych, związanych z budową kanalizacji. W wykopach mogą się znaleźć cenne przedmioty czy choćby fragmenty ceramiki, które świadczyć będą o przeszłości naszego miasta. Każdy obiekt znajdujący się pod nadzorem archeologicznym w naszym mieście od tego momentu trafi do naszej Księgi Inwentarzowej, nie będzie mógł być wywieziony - mówi Janusz Kujat. - W ten sposób chcemy tworzyć zaczątek Izby Regionalnej czy niewielkiego muzeum historycznego.
Do Księgi mogą też trafić cenne z punktu widzenia historycznego przedmioty, dokumenty które obecnie znajdują się w rękach prywatnych. Każdy, kto zdecyduje się je przekazać samorządowi, zostanie wpisany do Księgi Inwentarzowej wraz z opisem przekazanego przedmiotu. Gdyby ktoś już chciał coś przekazać i znaleźć się tym samym w pierwszym wpisie do Księgi - może to już zrobić. Dokument znajduje się w Urzędzie Miejskim, w Wydziale Organizacyjno-Administracyjnym.
Sygnatariuszami księgi są: Janusz Kujat oraz burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


7 sierpnia 2008 - Popłyną po puchar

Już po raz szósty miłośnicy żeglarstwa będą mogli współzawodniczyć w regatach "Książęcy Szkwał". O puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego powalczą załogi w klasie "Omega" w systemie przesiadkowym. Zawody zaplanowano na 19-21 września w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Na jezioro w Sławie w województwie lubuskim wypłynie około 20 łodzi. Zgłoszenia do 29 sierpnia (decyduje kolejność) przyjmują oraz informacji udzielają - Edyta Czerniec oraz - Justyna Szycko z Departamentu Rozwoju Gospodarczego (pokój 318, III piętro, Urząd Miejski w Świdnicy,) pod nr tel. 074 8562-917.
Wpisowe od załogi biorącej udział w regatach wynosi 250 zł. Trzydniowe wyżywienie to koszt 120 zł od osoby, natomiast nocleg w zależności od standardu domku 170 zł (6-8 osób) lub 250 zł (5 osób). Na regaty mogą się również wybrać kibice. Dla nich przygotowano specjalne atrakcje, m. in. turniej siatkówki plażowej i wycieczki łodzią po jeziorze.
Na sobotę zaplanowano wielką biesiadę żeglarską przy ognisku.


7 sierpnia 2008 - Na spotkaniu w Granicy

Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wychodzi naprzeciw sprawom mieszkańców naszej gminy. Świadczą o tym spotkania z mieszkańcami wsi. Ostatnie z takich spotkań odbyło się pod koniec lipca w Granicy. - Burmistrz chętnie przyjął zaproszenie i wziął udział w zebraniu, aby wysłuchać i rozwiązać problemy mieszkańców wsi Granica - mówi sołtys Mirosława Chmieliczek. Mieszkańcy mieli wiele pytań do burmistrza. Rozmawiano m.in. o tak istotnych sprawach, jak, oczekiwana od dawna, budowa kanalizacji sanitarnej.
Graniczanie pytali ponadto o budowę świetlicy wiejskiej oraz o naprawę przystanku autobusowego usytuowanego w centrum wsi. Mieszkańcy chcieli także wiedzieć, jak wygląda sprawa budowy chodnika w ich miejscowości oraz kwestia doposażenia placu zabaw.
Poruszono również temat składowania odpadów organicznych przez przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę na terenie Granicy. Na każde z pytań burmistrz starał się odpowiedzieć wyczerpująco. - Zawsze cieszy mnie, gdy mogę uczestniczyć w takich spotkaniach, bo przecież gmina to nie tylko miasto Strzegom. To także wieś i jej problemy - mówi burmistrz Lech Markiewicz. - Zebrania te pozwalają mi na wyrobienie sobie stanowiska na temat potrzeb sołectw, a co za tym idzie, stworzenia listy priorytetów - dodaje burmistrz.
Lech Markiewicz nie ukrywa, że chciałby, aby spotkania, podobne do tego w Granicy, odbywały się również w innych wsiach. Dlatego czeka na sugestie i propozycje sołtysów.
- Jeśli tylko wyrazicie Państwo taką wolę i będziecie chcieli ze mną rozmawiać o swoich sprawach, to obiecuję, że wezmę udział w takim spotkaniu - mówi burmistrz.


7 sierpnia 2008 - Hulajnoga i rower lepsze niż auto

We wrześniu tradycyjnie świętujemy "Dzień bez samochodu", w tym roku Gmina Świebodzice aktywnie włącza się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W mieście odbędzie się happening rowerowy, będzie konkurs dla najmłodszych a także wstrzymanie - na kilka godzin - ruchu samochodowego w centrum miasta.
Ciekawie zapowiada się happening rowerowy, które odbędzie się 19 września. Impreza zacznie się w Rynku około godz. 11. Do zabawy zaprosimy uczniów z miejskich szkół, chcemy także, aby w tym dniu jak najwięcej świebodziczan przyjechało do centrum na rowerach. W planie happeningu jest parada rowerowa wokół ratusza, konkurs plastyczny "Moja wymarzona ulica", malowanie na sztalugach na świeżym powietrzu i wiele innych atrakcji.
W tym dniu odbędą się także pokazy ratownicze straży pożarnej, a policja będzie znakować rowery. Dla miłośników dwóch kółek będą też zabawne konkursy - jak chociażby pedałowanie na czas. Dla wszystkich uczestników będą zabawy z nagrodami. Już dziś zapraszamy gorąco do udziału w tej imprezie.


6 sierpnia 2008 - Witaj San Luis Potosi

Poniedziałek, 4 sierpnia. Jedenasty dzień pobytu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego Krąg - w Meksyku. Żegnamy z żalem gościnne Zacatecas, wymieniamy ostatnie uściski z Rocio, Andrea i Macelino, którzy opiekowali się nami z oddaniem i w drogę. Czeka nas 3,5 godziny jazdy autokarem do San Luis Potosi - miasta położonego na południowy wschód od Zacatecas.
Podziwiamy rozległe płaskowyże, "lasy", składające się z kaktusów i akacji, pasma górskie. Dojeżdżamy na obiad. Miasto duże, wielkości odpowiadające Wrocławiowi.
Hotel Concordia, w którym jesteśmy zakwaterowani położony jest w centrum. Tuż obok historyczne centrum i ulice pełne sklepów. Wieczorem - próba przed defiladą.
Dzień potem rozpocząć się ma V Międzynarodowy Przegląd Folkloru I Sztuki Tradycyjnej. Towarzystwo znów międzynarodowe - są Rosjanie, Chorwaci, Kolumbijczycy, Argentyńczycy, zespół z Peru i Grecji. Przy okazji próby podziwiamy nocne San Lusi Potosi. Ale prawdziwy szok przeżywamy dopiero rano, gdy wyruszamy na pierwsze długie spacery po centrum. Zacatecas podobało się nam bardzo. Tu z zachwytu odbiera nam mowę. Kościół obok kościoła, piękne place, zielone skwery z zabytkowymi fontannami, dawne pałace, przerobione na samorządowe lub państwowe instytucje. Cudowne patia, w których łapiemy oddech w czasie spaceru.
Prawdę mówił starszy Meksykanin, który przysiadł się do nas w hotelowym holu - w Zacatecas widzieliśmy z reguly kamienne budowle. Tu, prócz kamienia, podziwiamy przepiękne wystroje pełne złoceń, rzeźbione figury świętych, cudowne ornamenty. Będzie co oglądać przez najbliższych kilka dni.
Robimy setki fotek, a pani Beata prócz tych, na których jesteśmy my oraz zabytki konsekwentnie realizuje "kolekcje garbusow". Nigdy nie widzieliśmy tylu tych sympatycznych autek, co właśnie w Meksyku. Pogoda wciąż piękna, słoneczna.
Zbieramy siły na inaugurację. Czeka nas tu sześć występów. To niemały wysiłek. I co tu ukrywać - trochę nam już tęskno za domem, za bliskimi… Zdjęcia z San Luis Potosi w Meksyku - >>> zobacz


6 sierpnia 2008 - Świdnica podzieli się krwią

W czasie wakacji w stacjach krwiodawstwa nie ma dużego ruchu, a krwi w tym okresie potrzeba nie mniej niż zwykle. Stąd pojawił się pomysł, aby zachęcić wszystkich świdniczan do oddawania krwi. Prezydent Wojciech Murdzek wystosował list z apelem o włączenie się do akcji mi. in. do przedsiębiorców, organizacji i stowarzyszeń świdnickich.
- Liczne doniesienia o wyczerpanych zapasach krwi w szpitalach budzą uzasadnione obawy, czy nie zabraknie jej kiedyś dla znanych mi, bliskich osób. Może za chwilę ja sam będę jej potrzebował? - zastanawia się Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który sam również odda krew.
Organizowana przez miasto wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz świdnickim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża zbiórka ma zachęcić świdniczan do częstszego oddawania krwi. Nasze miasto rocznie potrzebuje ponad 630 litrów krwi. Aby zgromadzić taką ilość, stację honorowego krwiodawstwa musi odwiedzić 1410 osób. Dla ułatwienia punkt poboru krwi zorganizowany zostanie w Galerii Fotografii w Rynku, tak by wszyscy chętni mogli bez trudu do niego dotrzeć. Krew będzie można oddać 18 sierpnia w godzinach 10.00 do 16.00.
- Oddać krew może osoba pełnoletnia, do 65 roku życia, ważąca nie mniej niż 50 kg. Osoby po zabiegu otrzymają 7 czekolad i konserwę, a także zwrot kosztów przejazdu do miejsca zbiórki i z powrotem, natomiast ofiarodawcy pracujący - zaświadczenie uprawniające do dnia wolnego od pracy. Ponadto krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, m.in. morfologii, grupa krwi i Rh, WR i HIV. - wyjaśnia Teresa Kamińska, specjalista z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Potencjalny dawca musi mieć przy sobie dowód stwierdzający tożsamość. Osoby, które w tym dniu oddadzą krew i wypełnią kupon, wezmą udział w losowaniu aparatu cyfrowego. Upominek ufundowany ze środków miejskich zostanie wręczony 20 sierpnia przez prezydenta Wojciecha Murdzka w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.


6 sierpnia 2008 - Wizyta w Auerbach

W dniach od 1 do 3 sierpnia burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz gościł w mieście partnerskim Auerbach. Lech Markiewicz przyjechał do Auerbach na zaproszenie Johannesa Graupnera, który wraz z początkiem sierpnia przestał pełnić funkcję burmistrza. Na tym stanowisku zastąpił go Manfred Deckert.
- Spotkanie było okazją, aby podziękować burmistrzowi Graupnerowi za wieloletnią, owocną współpracę, która układała się bez zarzutu i podczas której mieliśmy okazję wymienić wiele cennych doświadczeń - mówi burmistrz Markiewicz.
Nowo wybrany burmistrz Manfred Deckert zapewnił, że będzie kontynuował działania swojego poprzednika. - Zrobię wszystko, aby nasze wzajemne stosunki przynosiły obustronne korzyści. Ważne jest, abyśmy mogli się wspierać oraz korzystać ze swoich dokonań - podkreślał Deckert.
Strzegomianie będą mieli okazję poznać nowego burmistrza Auerbach już we wrześniu. Wówczas, jak zapowiedział, złoży on wizytę władzom naszego miasta. Wizyta w mieście partnerskim była również doskonałą okazją do uczestnictwa w dorocznym święcie Auerbach. - Wziąłem udział w niezwykle barwnym widowisku, które nawiązywało do średniowiecznym tradycji miasta. Było to radosne święto pełne atrakcji i dobrej zabawy, podczas którego każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć coś dla siebie - opowiada Lech Markiewicz. Nie zabrakło zabaw i konkursów sportowych. Obchodom święta towarzyszyły ponadto liczne koncerty.
Ostatnim akcentem święta Auerbach była msza ekumeniczna na miejskim Rynku, która połączyła ludzi różnych wyznań. - Takie spotkania i rozmowy są bardzo ważne, ponieważ pokazują, jak wiele pomysłów i inspiracji możemy czerpać od swoich zagranicznych partnerów oraz, jak wiele my możemy im zaoferować - podsumowuje burmistrz Markiewicz.


6 sierpnia 2008 - Dożynki w Marcinowicach

31 sierpnia w Marcinowicach odbędą się Dożynki Gminne.
Odbędą się one na stadionie sportowym i rozpoczną się o godzinie 14.00 - Mszą Świętą.
W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, będą między innymi: występ zespołu "Akacjowe Śpiewule", biesiada dożynkowa, gry i zabawy dla dzieci, koncert Elżbiety Marii Kuzio.
Gwiazdą wieczoru będzie występ Ireny Jarockiej a potem już zabawa taneczna, która potrwa do północy.


6 sierpnia 2008 - Plac dla dzieci od "Muszkieterów"

Jeden z pierwszych 150 placów zabaw ufundowanych przez Fundację Muszkieterów wybudowany został w Świdnicy. W poniedziałek, 11 sierpnia, w Parku Ułanów (na rogu ulicy Łukasińskiego i Gdyńskiej) w otwarciu placu zabaw uczestniczyć będą przedstawiciele władz miasta - Wojciech Murdzek, Ireneusz Pałac, Waldemar Skórski, starosta powiatu - Zygmunt Worsa, oraz państwo Dorota i Jacek Trajderowie - fundatorzy placu. Na ten dzień organizatorzy przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji.
Uroczystość otwarcia placu zabaw rozpocznie się o godzinie 11.00 w Parku Ułanów przy ulicach Łukasińskiego i Gdyńskiej. Na uroczystość otwarcia zostały zaproszone dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 16. Na nie, oraz na wszystkich maluchów, którzy pojawią się w tym dniu na placu czekają liczne konkursy i zabawy z nagrodami. Organizatorzy przewidzieli także napoje i słodycze dla najmłodszych.
W dniu otwarcia, każde dziecko, które pojawi się na placu zabaw będzie mogło być sfotografowane, a jego zdjęcie pojawi się na stronie internetowej akcji i weźmie udział w konkursie sms-wym na najzabawniejsze zdjęcie.
Organizatorzy zachęcają do udziału w poniedziałkowym otwarciu placu zabaw i do zabrania ze sobą na plac aparatów fotograficznych. Zdjęcia dzieci bawiących się na placu zabaw będzie można wysłać na adres specjalnej strony internetowej placów www.placezabaw.muszkieterowie.pl i wziąć udział w smsowo-internetowym konkursie na najzabawniejsze zdjęcie dziecka na placu. Do wygrania atrakcyjne nagrody.


6 sierpnia 2008 - Jose Torres w Gminie Świdnica

"Turniej Wsi" i pierwsza w Polsce orkiestra salsowa, pod dyrekcją dobrze znanego polskiej publiczności wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jose Torresa zagości w Gminie Świdnica podczas tegorocznych obchodów Święta Plonów 7 września w Pszennie.
W programie Jose Torresa o godzinie 18.30 oprócz żywych i gorących tańców latynoskich znajdzie się również nauka salsy.
Drugą niespodzianką dla wszystkich, którzy w tym roku zagoszczą na Dożynkach Gminnych w Pszennie będzie "Turniej Wsi". Jego uczestnikami będą reprezentacje poszczególnych sołectw z terenu gminy Świdnica. Gospodynie zmagać się będą m.in. w rzutach wałkiem na odległość, a gospodarze biegać będą z workiem zboża na czas.


6 sierpnia 2008 - XXVIII Sesja Rady Miejskiej

Najbliższe posiedzenie strzegomskiej Rady Miejskiej odbędzie się 11 sierpnia. Obrady rozpoczną się o godzinie 15.00.
Podczas sesji nastąpi wręczenie decyzji w sprawie przyznanych stypendiów za wybitne osiągnięcia uczniów i studentów gminy Strzegom w tym stypendium sportowego.
Radni zajmą się także podjęciem uchwał między innymi w sprawie zmiany budżetu gminy Strzegom na rok 2008, ustalą najniższe wynagrodzenie zasadniczego w I kategorii zaszeregowania oraz wartości jednego punktu dla pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu.
Radni mówić będą też o zmianach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w obrębie wsi Rogoźnica, w gminie Strzegom.


6 sierpnia 2008 - Nowości w sieci Multimedia Polska

Spółka Multimedia Polska podpisała umowy z Disney-ABC-ESPN Television oraz Universal Studios International - światowymi liderami w branży medialno-rozrywkowej. Filmy tych dwóch dystrybutorów wzbogacą ofertę wideo na żądanie dostępną w cyfrowej telewizji w sieci Multimediów.
Obecnie, Multimedia są jedynym operatorem cyfrowej telewizji kablowej (HDTV) na polskim rynku oferującym usługę wideo na żądanie (VOD), a dostępna w niej filmoteka jest bezkonkurencyjna.
Podpisanie kontraktów z wytwórniami takiej rangi jak Disney i Universal Studios to zwieńczenie wielomiesięcznych negocjacji. Studia z Hollywood dokładnie sprawdzają firmy, którym powierzają swoje produkcje, tym bardziej cieszy nas fakt rozpoczęcia tej współpracy. - mówi Bartłomiej Kasiński, Dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w Multimediach.
Umowy z dystrybutorami zakładają wprowadzanie do oferty Multimediów nawet kilkunastu pozycji miesięcznie.
Wideo na żądanie (VOD) w Multimedia Polska to kilkaset filmów - hitów kinowych, komedii, romansów, fantastyki, thrillerów, filmów animowanych, dokumentalnych, seriali i wiele innych ciekawych pozycji, uporządkowanych w tematyczne katalogi. Korzystanie z usługi jest proste i wygodne. Zamiast wychodzić z domu do wypożyczalni, wystarczy posłużyć się pilotem i w ten sposób wybrać, a następnie zamówić film. Można to zrobić w dowolnym momencie, ponieważ wirtualna wypożyczalnia dostępna jest 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu i nie trzeba pilnować terminów zwrotu, a tym samym nie martwić się o karne odsetki.
Dotychczas głównymi dostawcami pozycji filmowych do VOD w Multimediach byli TVP i SPI.


6 sierpnia 2008 - Pożyteczne wakacje 2008

Wodne szaleństwo w Parku Wodnym we Wrocławiu, kino, gry, zabawy integracyjne i konkursy to tylko niektóre z atrakcji, jakich uczestnikami były dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach.
"I Ty posadź swoje drzewko - przyjemne z pożytecznym" - pod takim hasłem minęły młodym mieszkańcom Olszan trzy ostatnie tygodnie lipca. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu dyrektor szkoły Marii Karkowskiej oraz wsparciu sponsorów: Fundacji Wspomagania Wsi z siedzibą w Warszawie, Fundacji Banku Zachodniego WBK S.A. w ramach programu działań charytatywnych "Bank Dziecięcych Uśmiechów", Gminy Strzegom przy współpracy ze Strzegomskim Centrum Kultury, Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Olszany, sołtysa oraz Rady Sołeckiej Olszan. W projekcie uczestniczyli uczniowie szkoły, jej tegoroczni absolwenci, jak również przyszli wychowankowie. W zajęciach każdego dnia uczestniczyło ok. 35 dzieci.
Pod czujnym okiem pracowników szkoły i rodziców, zrealizowano dwa z założonych celów: Poprawa środowiska przyrodniczego wsi Olszany oraz wypoczynek i nabranie sił na kolejny rok szkolny.
Pierwszy z nich został zrealizowany, przy zaangażowaniu lokalnych władz i mieszkańców wioski. W pocie czoła pracowano, aby centralne miejsce wsi było chlubą i wizytówką.
Drugi cel najbardziej przypadł do gustu młodym mieszkańcom wsi. - Spędzaliśmy czas na basenie w Strzegomiu, spacerowaliśmy po Górze Krzyżowej, wypoczywaliśmy na słonecznej łące w Myśliborzu, podziwialiśmy piękne okazy roślin w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Płynęliśmy statkiem po Odrez - wspominają dzieci. Nie zabrakło też konkursów artystycznych, gier i zabaw sportowych. Miłośnicy mocnych wrażeń, podczas wizyty we Wrocławiu, mieli okazję skorzystać ze ścianki wspinaczkowej. Na zakończenie każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał płytę ze zdjęciami i prezentacją multimedialną podsumowującą spędzony wspólnie czas.


6 sierpnia 2008 - 4. Pieszycki Przegląd Filmowy

Już od czterech lat Cicha Woda gości filmowców z całej Polski. Tegoroczny, już 4 PPF odbędzie się w dniach 8-9 sierpnia.
W tym roku na przeglądzie pojawi się Cezary Ciszewski, który poprowadzi bezpłatne warsztaty filmowe dla wszystkich chętnych (ilość miejsc ograniczona). Cezary obecnie prowadzi swój autorski program "koma.pl", który oglądać można w każdą sobotę o godzinie 12.45 na antenie TVP-1. Nie będą to zwykłe warsztaty. Pokażemy, że każdy może stać się filmowcem korzystając ze zwykłej komórki i opowiedzieć własną historię. Koma to sposób postrzegania świata, videonotes, który masz zawsze przy sobie, więc już teraz spróbuj swoich sił.
Najlepsze filmy, które nakręcicie mogą trafić na antenę TVP-1 do programu KOMA.pl! Już teraz zachęcamy do szukania ciekawych tematów i grzania komórki. Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach filmowych - >>> napisz.


5 sierpnia 2008 - Spotkania z mieszkańcami

Rozpoczął się cykl spotkań z mieszkańcami, organizowanymi w związku z realizacją największej inwestycji drogowej w Powiecie Świdnickim pn." Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy" z wykorzystaniem środków unijnych.
W każdej miejscowości, przez którą będzie przebiegać droga, odbędą się spotkania z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 4 sierpnia w świetlicy wiejskiej w miejscowości Zawiszów dla mieszkańców: Wiśniowej, Sulisławic i Zawiszowa z Gminy Świdnica. Na spotkanie zaproszeni zostali mieszkańcy poszczególnych miejscowości oraz ich włodarze. Obecni na nim byli również Starosta Świdnicki, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica oraz osoby odpowiedzialne za realizację inwestycji.
Konsultacje rozpoczął Starosta Zygmunt Worsa od omówienia całej inwestycji począwszy od historii powstania pomysłu na jej realizację po odniesienie do nowego, aktualnego wariantu przebiegu drogi. Każdy z mieszkańców miał możliwość wypowiedzenia się, bądź zgłoszenia swoich uwag i pytań.
Dużo pytań dotyczyło terminów rozpoczęcia i zakończenia inwestycji oraz konieczności budowania na trasie rond zamiast skrzyżowań, które są droższe ale bezpieczniejsze.
-"Wszystkie uwagi dotyczące budowy skrupulatnie zanotowaliśmy. Dzięki spotkaniu mieszkańcy otrzymali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań i niejasności. Pierwsze spotkanie uważam za niezwykle udane." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
Kolejne spotkania: 6 sierpnia w Żarowskim Ośrodku Kultury dla mieszkańców Żarowa,
7 sierpnia w świetlicy w miejscowości Łażany, dla mieszkańców Łażan - Gmina Żarów,
8 sierpnia w świetlicy w miejscowości Nowice, dla mieszkańców Nowic - Gmina Jaworzyna Śląska,
11 sierpnia w świetlicy w miejscowości Bolesławice (dla mieszkańców Bolesławic i Bagieńca) - Gmina Jaworzyna Śląska. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 18.00


5 sierpnia 2008 - Pomoc dla Iwano-Frankowska

Kolonie dla grupy dzieci z rodzin poszkodowanych przez powódź to pomoc, z jaką "Caritas" Diecezji Świdnickiej i miasto przychodzi mieszkańcom Iwano-Frankowska.
W ubiegłym tygodniu zachodnią Ukrainę, a szczególnie województwo iwano-frankowskie nawiedziła duża fala powodziowa, nienotowana w tym rejonie co najmniej od kilkudziesięciu lat. O ile w samym Iwano-Frankowsku doszło jedynie do podtopienia ulic i zalania piwnic, o tyle w okolicznych miejscowościach straty są znaczne. Kilkudziesięciu polskich ratowników pojechało na Ukrainę, by wspomóc tamtejsze służby w usuwaniu skutków powodzi.
Świdnica, która od kilku lat ściśle współpracuje z Iwano-Frankowskiem, również włącza się do pomocy. W porozumieniu z diecezjalną "Caritas" organizowana jest obecnie 12-osobowa grupa kolonijna dzieci i młodzieży z rodzin poszkodowanych podczas powodzi. Dzięki życzliwości "Caritas" młodzi Ukraińcy spędzą drugą połowę sierpnia w Zagórzu.
Władze miasta pozostają w kontakcie z ukraińskimi partnerami, a w przypadku organizowania ogólnopolskiej pomocy Świdnica szerzej włączy się w akcję.


5 sierpnia 2008 - Nowa wywrotka

Wprawdzie za oknem lato w pełni jednak Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego już myśli o sezonie zimowym. Aby jak najlepiej przygotować się do akcji zima zakupiła nowy samochód ciężarowy typu wywrotka, przystosowany do prowadzenia akcji odśnieżania.
-"Pojazd został zbudowany na bazie nowoczesnego podwozia MAN TGM 18.280 z napędem na cztery koła i wysokoprężnym silnikiem o mocy 280 KM, który spełnia normę dopuszczalnej emisji spalin Euro4. Na podwoziu zamontowana jest indywidualnie wykonana skrzynia ładunkowa z możliwością trójstronnego wywrotu." - wyjaśnia Marek Olesiński Dyrektor Służby Drogowej.
To jednak nie wszystkie udoskonalenia jakie posiada ta ciężarówka. Na skrzyni umocowano bowiem piaskarkę z elektroniczną regulacją posypu, która dostosowuje się m. in. do prędkości poruszania się samochodu. Całość uzupełnia z przodu pług odśnieżny sterowany z kabiny kierowcy. Nowa wywrotka nie będzie pracowała tylko w zimie. W okresie wiosny, lata i jesieni będzie wywoziła ziemię z poboczy i zamulonych rowów poza pas drogowy. Większość naszych dróg powiatowych wymaga bowiem natychmiastowego uporządkowania poboczy i odtworzenia rowów.
- "Do tej pory ziemię z poboczy wywoziliśmy w różny sposób. Przez kilka miesięcy korzystaliśmy z wywrotki użyczonej przez gminę wiejską Świdnica, ziemię ładowaliśmy też na przyczepę ciągnikową. Obliczyliśmy, że działając w tym tempie, trzeba będzie około 14 lat, żeby ściąć wszystkie pobocza, które tego wymagają. Dlatego by przyspieszyć prace, konieczny jest własny i szybki transport usuwanej ziemi, a to zapewni tylko dobra wywrotka." - tłumaczy Waldemar Borys ze SDPŚ. Koszt zakupu wywrotki to kwota pół miliona złotych, która zostanie pokryta ze środków budżetu powiatu.


5 sierpnia 2008 - Koncert gitarowy

Jutro o godzinie 20.00 w Fundacji "Krzyżowa" Dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się ostatni z koncertów gitarowych odbywających się w ramach "Letniego Kursu & Konkursu Gitary - Krzyżowa 2008".
Będzie to niepowtarzalny koncert, łączący różne style a wszystko w wykonaniu doskonałych myzyków.
I część - Antonello Lixi z orkiestrą gitarową Antonello Lixi.
Włoski gitarzysta klasyczny i barokowy, wybitny interpretator muzyki gitarowej od renesansu po współczesność.
II część - Koncert muzyki i tańca flamecno - Kuba Niedoborek & Flamenquity.
Kuba Niedoborek - wykłada gitarę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz uczy w PSM im. T. Szeligowskiego w Lublinie. W 2006 roku obronił rozprawę doktorską na temat "Gitara klasyczna i flamenco - analogie i różnice".


5 sierpnia 2008 - Konkurs w OSP Stanowice

25 lipca odbył się konkurs wiedzy o jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach, którego organizatorem było Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe. Zmagania przebiegały pod hasłem: "Taki mały, a tak dużo wie o straży".
W konkursie brało udział 10 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe - dzieci w wieku 7-10 lat oraz 11-12 lat. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 18 pytań, które tematycznie związane były z Ochotniczą Strażą Pożarną w Stanowicach. Po zawziętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców.
Kategoria dzieci w wieku 7-10 lat: I miejsce - Justyna Wołczańska, II miejsce - Kamil Zacharewicz, III miejsce - Jakub Pawełek, IV miejsce - Anna Maziarz, V miejsce - Kamil Babicz, VI miejsce - Nikola Malinowska, VII miejsce - Aleksandra Angrys.
Kategoria dzieci w wieku 11-12 lat: I miejsce - Paulina Szmigiel, II miejsce - Dawid Zacharewicz, III miejsce - Joanna Babicz.


5 sierpnia 2008 - Gala Boksu Zawodowego w Świebodzicach

7 sierpnia o godzinie 20.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbędzie się wielka Gala Boksu Zawodowego. W ringu zobaczyć będzie można m.in. mistrza świata TWBA w wadze ciężkiej - Mariusza Wacha i mistrza Intercontinental WBF - Romana "Lwie Serce" Shkarupę. Walkę wieczoru w obronie tytułu mistrza Świata TWBA w wadze super średniej stoczy Piotr "Wilk" Wilczewski. Tym samym pięściarze Andrzeja Gmitruka wracają na polski ring, i to zaledwie dwa tygodnie po występie w chicagowskim Aragon Ballroom. Po kilku dniach odpoczynku wznowili treningi.
Gala boksu zawodowego w Świebodzicach już 7 sierpnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6. Start o godzinie 20.00.
Przedsprzedaż biletów w Wodnym Centrum Rekreacji przy ulicy Mieszka Starego 8, w Świebodzicach w godzinach 7.00 - 22.00 oraz sekretariacie OSiR w godzinach 8.00 - 15.00 a w dniu imprezy w kasach Hali Widowiskowo - Sportowej w godzinach 9.00 - 20.00.


4 sierpnia 2008 - Żegnamy Zacatecas

3 sierpnia to ostatni dzień Zespołu Krąg w meksykańskim Zacatecas. Wieczorem uroczyście zakończono XIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny im. Gustavo Vaquera Contreras. Ale nim to nastąpiło, 2 sierpnia odwiedziliśmy miasteczko Villaneuva. Tam czekały nas nie tylko występy, ale gorące przyjęcie mieszkańców, połączone najpierw z obiadem, potem ze wspólną kolacją.
Niedziela rozpoczęła się zaś od wspólnej mszy świętej wszystkich zespołów, biorących udział w Festiwalu. Modliliśmy się o to, by muzyka, kultura, sztuka, łączyły ludzi na całym świecie. By stały się przyczynkiem do budowania pokoju. Potem na placu de Armas z rąk władz regionu i miasta odbieraliśmy pamiątkowe statuetki. Sami też wręczaliśmy prezenty. Był czas na wspólne zdjęcia i wymianę informacji o sobie nawzajem. Może zaskutkuje to kolejnymi zaproszeniami?.
Wreszcie wieczór i znów defilada - podobnie jak na rozpoczęcie - ulicami miasta. Wtedy cieszyliśmy się z gorącego przyjęcia. A co mówić teraz, gdy oklaski i okrzyki są o wiele głośniejsze?!.
I ostatni występ na scenie placu de Armas. Pokazujemy krakowiaka - najbardziej widowiskowy z naszych układów. Do hotelu wracamy zmęczeni, a przed nami jeszcze pakowanie - ruszamy dalej do San Luis Potosi na kolejny festiwal.
Nie moglibyśmy jednak nie dodać kilku słów o Zacatecas, w którym spędziliśmy ponad tydzień. To piękne miasto, liczące 124 tys. mieszkańców. Jego historia sięga połowy XVI wieku, gdy odkryto tu złoża srebra. Niegdyś było bardzo bogate, a ślady świetności - wspaniałe kościoły na czele z katedrą, klasztory, pałace, rezydencje do dziś można podziwiać w rożnych częściach miasta. Wspałe muzea sztuki, w tym Museo Pedro Coronel, gdzie podziwać można prace Goi, Dalego, Picassa i samego fundatora, robią wrażenie. Z góry, ze wzgórza Cerro de la Bufa podziwiać można panoramę miasta. Wszystkim, którzy śledzą nasze wędrówki po Meksyku dziś przesyłamy kilka ujęć właśnie z Zacatecas. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz


4 sierpnia 2008 - Gotycka perełka

Od blisko miesiąca konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracują przy odtwarzaniu zabytkowych, niezwykle cennych malowideł ściennych w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach. W tym roku, dzięki kolejnym, pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacjom oraz wsparciu władz samorządowych, kontynuowane są prace konserwatorskie w świątyni.
- Główne prace toczą się w kruchcie, gdzie odtwarzamy średniowieczne sceny pasyjne - mówi Magdalena Komornicka Chudzik z ASP w Krakowie, która kieruje pracami. - Dokończenia wymaga także fresk Św. Krzysztofa, znajdujący się w nawie głównej, który odnawialiśmy rok temu. Do wykończenia całości malowidła pozostała rama. Ale przy okazji pojawiło się nowe, ciekawe odkrycie - tuż obok Św. Krzysztofa odsłonił się fragment zupełnie innego malowidła. Jest to bez wątpienia także stary, gotycki tynk, natomiast na razie trudno nam stwierdzić dokładnie wiek tego malowidła oraz co ono przedstawia. Gotyckich malowideł jest w Polsce bardzo niewiele, dlatego każde tego typu odkrycie warto sprawdzić. Może okazać się, że to jeszcze coś starszego od wizerunku Św. Krzysztofa, datowanego na XIV wiek.
Tym samym kościół Św. Franciszka staje się prawdziwą perełką architektury sakralnej w Świebodzicach. - Mam nadzieję, że 5 października, w Uroczystość Odpustową ku czci św. Franciszka z Asyżu pod przewodnictwem J.E. Ks. Ignacego Deca, Biskupa Diecezji Świdnickiej, będziemy mogli dziękować Bogu i ludziom za dar restauracji tego wyjątkowego zabytku - mówi ksiądz Dariusz Danilewicz, proboszcz parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu, gospodarz obiektu.
W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii 180 tys. zł na prace renowacyjne. Budżet miasta wsparł parafię kwota ok. 20 tys. zł.


4 sierpnia 2008 - Czas na czytanie

Biblioteka Publiczna w Żarowie włączyła się do akcji: "Czas na czytanie. Książka wzbogaca" zorganizowanej przez Świat Książki oraz Fundację Agory i Agencję Ciszewski Publice Relations, której honorowym patronem jest Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Zależy nam na propagowaniu akcji i pokazaniu, że książka jest czymś pięknym. To był główny powód, który pchnął nas do spełnienia wszystkich niezbędnych warunków. Mamy wielu stałych czytelników i właśnie dla nich chcemy pozyskać nowe tytuły. Przeprowadziliśmy wewnętrzne głosowanie wśród czytelników - na najbardziej oczekiwane pozycje książkowe z listy, które zgodnie z przesłaniem akcji uzyskamy bezpłatnie" - mówi Małgorzata Gawron, pracownik biblioteki.
Wydawnictwo Świat Książki przekaże we wrześniu nieodpłatnie 100 000 książek bibliotekom publicznym, szkolnym, przyszpitalnym oraz domom dziecka.
"Jest to dla nas wielka szansa na pozyskanie kolejnych, nowych i zarazem oczekiwanych pozycji. Nasza placówka jako instytucja kultury popularyzująca czytelnictwo, będąca skarbnicą wiedzy, stara się powiększać swój księgozbiór i udostępniać, jak największej liczbie użytkowników.
Dokonany przez czytelników wybór książek, które nieodpłatnie otrzymamy, zwiększy ofertę biblioteki, która miejmy nadzieję przyciągnie do nas kolejnych czytelników" - zapewniam dyrektor biblioteki Stanisława Biernacka.


4 sierpnia 2008 - Wieczorek w "Przystani"

Jak co miesiąc w Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy odbył się Wieczorek Taneczny.
Podczas zabawy pensjonariusze bawili się przy muzyce zespołu muzycznego z Lutomi Dolnej, który zagrał wiele ulubionych, skocznych utworów, jak "Oczy czarne", "Hej sokoły" przy czym podopieczni Domu Dziennego Pobytu wykazali się niesamowitą kondycją fizyczną, której wielu mogłoby im pozazdrościć. Pensjonariusze mają w sobie mnóstwo wigoru, pogody ducha, umieją cieszyć się z życia.
W najbliższym czasie DDP zorganizuje kolejną zabawę.


4 sierpnia 2008 - "Miasto Dzieci"

Zapraszamy do wzięcia udziału w "Mieście Dzieci" w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.
Jest to projekt przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Rozpoczyna się 3 sierpnia a kończy 15 sierpnia, podczas, którego dzieci wcielają się w rolę dorosłych, opiekunowie natomiast są ich przewodnikami po dorosłym świecie.
Angażowani w tę grę są przedsiębiorcy, urzędnicy, policjanci, strażacy, taksówkarze, piekarze i przedstawiciele innych zawodów w mieście, którzy pokażą dzieciom tajniki ich zawodów, a jednocześnie każde dziecko będzie mogło spróbować swoich sił. Na dużym terenie Muzeum rozkładane jest "Miasto Dzieci" ze stoiskami sklepików, rzemieślników, urzędów i zaczyna żyć swoim życiem.
Miasto Dzieci przeznaczone jest dla obywateli w wieku od 7 do 14 roku życia gdzie od godziny 10.00 do 16.00 młodzi obywatele otrzymują możliwość pracy i uczestniczenia w zajęciach w specjalnie dla nich stworzonych urzędach, kawiarniach, bankach, szpitalu, redakcji gazetki albo poczcie. Udział w projekcie dzieci jest bezpłatny.
Poszukujemy dorosłych wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad dziećmi lub też wspomóc tę inicjatywę. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej telefon - 0-74 856-43-30, 692-407-806


3 sierpnia 2008 - Modernizacja stadionu

W Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji trwają intensywne prace modernizacyjne związane z koniecznością dostosowania stadionu do wymagań rozgrywek piłkarskich w trzeciej lidze. Takie wymagania przed organizatorami rozgrywek stawia Polski Związek Piłki Nożnej.
Na trybunach pojawiły się w końcu plastikowe siedziska. Teraz, miejsca siedzące znajdzie 1262 widzów. Rozpoczęły się prace przy budowie nowego ogrodzenia płyty boiska. Montowane są także dwie trybuny dla gości, na których może zasiąść 100 kibiców.
Dobiega końca remont szatni. Szatnia usytuowana w pobliżu boiska umożliwi bezpośrednie wejście zawodników na murawę.
Odbiór techniczny prac odbędzie się już 6 sierpnia a 13 pierwszy mecz Polonia-Sparta Świdnica - Górnik Polkowice.


3 sierpnia 2008 - Wakacje z MDK i OSiR

W ramach akcji "Lato w mieście" w sierpniu Młodzieżowy Dom Kultury organizuje konkurencje sportowo-rekreacyjne, które będą prowadzone w godzinach 10.00-14.00, w różnych częściach miasta.
"Wakacyjna Olimpiada Gier Podwórkowych i Rekreacyjnych" rozegrana zostanie: 4-8 sierpnia - boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 4, 11-14 sierpnia - boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 8, 18-22 sierpnia - boisko sportowe przy Gimnazjum nr 4, 25-29 sierpnia - boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 1, 30 sierpnia o godzinie 10.00 - finał piłkarski, ŚOSiR, ul. Śląska.
1 września, godzina 16.00 - finał Wakacyjnej Olimpiady, MDK, ul. Nauczycielska 2.
Wakacje dla aktywnych organizuje również Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Świdniczanie mogą korzystać nie tylko z basenu, ale też wziąć udział w innych zaplanowanych atrakcjach: 5-28 sierpnia, Wakacyjna Szkółka Tenisa Ziemnego (turniej na podsumowanie), 31 sierpnia, godzina 10.00-16.00, Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej (kobiety - open, mężczyźni - gimnazja i open), zapisy 31 sierpnia, godzina 10.00-16.00. Rozgrywki na boiskach przy ulicy Śląskiej.


3 sierpnia 2008 - 4. Pieszycki Przegląd Filmowy

Już od czterech lat Cicha Woda gości filmowców z całej Polski. Tegoroczny, już 4 PPF odbędzie się w dniach 8-9 sierpnia.
W tym roku na przeglądzie pojawi się Cezary Ciszewski, który poprowadzi bezpłatne warsztaty filmowe dla wszystkich chętnych (ilość miejsc ograniczona). Cezary obecnie prowadzi swój autorski program "koma.pl", który oglądać można w każdą sobotę o godzinie 12.45 na antenie TVP-1. Nie będą to zwykłe warsztaty. Pokażemy, że każdy może stać się filmowcem korzystając ze zwykłej komórki i opowiedzieć własną historię. Koma to sposób postrzegania świata, videonotes, który masz zawsze przy sobie, więc już teraz spróbuj swoich sił.
Najlepsze filmy, które nakręcicie mogą trafić na antenę TVP-1 do programu KOMA.pl! Już teraz zachęcamy do szukania ciekawych tematów i grzania komórki. Jeśli chcesz wziąć udział w warsztatach filmowych - >>> napisz.


3 sierpnia 2008 - Koncerty gitarowe

Dzisiaj w Fundacji "Krzyżowa" Dla Porozumienia Europejskiego kolejny koncert gitarowy. Koncerty odbywają się w ramach "Letniego Kursu & Konkursu Gitary - Krzyżowa 2008" i potrwają do 6 sierpnia.
Wystąpią między innymi: Juan Francisco Ortiz (Francja), Luca Allievi (Włochy), Uli Klingler (Niemcy, Jozsef Eotvos (Węgry), Laurent Boutros (Francja), Omar Cyrulnik (Argentyna), Antonello Lixi z Orkiestrą Gitarową. Wstęp na wszystkie koncerty w Krzyżowej jest wolny. Terminarz koncertów - >>> zobacz


2 sierpnia 2008 - W poszukiwaniu srebra

1 sierpnia - ósmy dzień pobytu w Zacatecas. Zespół "Krąg" bierze udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym, który jest jedną z najbardziej celebrowanych tradycji meksykańskiego miasta.
Przed południem długo oczekiwana wycieczka. Ruszamy do wnętrza kopalni "Eden". To najbardziej okazała, największa z istniejących kopalni srebra. To właśnie na jednych z najbogatszych w Ameryce złożach srebra budowano bogactwo Zacatecas. Kopalnie dawały nie tylko srebro, ale i półszlachetne kamienie. Dziś dawne korytarze są tylko turystyczną ciekawostką. Niższe poziomy kopalni zostały zalane, największe złoża wyeksploatowano, zaś poszukiwania kolejnych są niemożliwe - nad kopalnią powstało miasto i prowadzenie odstrzałów byłoby niebezpieczne.
Po niezwykłej wycieczce we wnętrzu srebrnej góry czas na zakupy. Znajdujemy największy jak do tej pory sklep ze srebrnymi wyrobami. Jest tu w dodatku bardzo tanio. Kupujemy drobiazgi dla siebie i dla bliskich. Oczywiście targujemy się przy tym, a prym wiedzie Andrzej, który potrafi zbić nawet 1/3 ceny.
Wieczorem występ plenerowy na Placu Goitia w centrum miasta. Naszym partnerem na scenie jest dziś Honduras. Zmieniamy się na scenie, co daje nam chwile oddechu i czas na zmianę strojów. Tańczy nam się super - "czujemy" widownię, która odbiera nas bardzo ciepło. Znów wielkie brawa, znów słyszymy Viva Polonia!. Odpłacamy się Viva Mexico! i Viva Honduras! - rzecz jasna. Atmosfera jest gorąca, wesoła, publiczność ze sceny żegnamy razem.
Potem jest jeszcze czas na wieczorny spacer główną aleją miasta. Wciąż prośby o zdjęcia, o autofrafy. Jesteśmy tu czymś zupełnie egzotycznym - zarówno nasza muzyka i taniec, jak i my sami. Nasze jasne włosy i błękitne oczy to rzecz tu rzadko spotykana. W czasie spaceru dzięki pomocy uprzejmej wlaścicielki sklepu z pamiątkami udaje nam się odnaleźć miejsce, gdzie kupujemy wymarzony towar - klej do butów! Jaka radość. Do tego czarna pasta, by następnego dnia znów szykownie prezentować się na scenie. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz


2 sierpnia 2008 - Informacje z Akcji Masz Głos Masz Wybór

Gdy większość Świebodziczan wypoczywa nad morzem, lub jeziorem uczestnicy Akcji Masz Głos Masz Wybór pracują w pocie czoła i tak będzie do końca wakacji.
W czerwcu, Członkowie Grupy Nieformalnej przy LO w Świebodzicach uczestniczyli w Regionalnych Warsztatach w ramach Akcji Masz Głos Masz Wybór, które odbyły się we Wrocławiu.
W lipcu odbyło się spotkanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza, (dla przypomnienia Grupa prowadzi monitoring działań Burmistrza spisanych w Deklaracji).
W sierpniu przeprowadzony zostanie sondaż uliczny sprawdzający stopień poparcia dla obecnych Władz (wyniki zostaną opracowane przez GN z LO oraz wolontariuszy ze Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej).
W Gazecie Świebodzickiej pod sztandarem Akcji " Masz Głos Masz Wybór" otwarta zostanie " Trybuna pytań" (pomysłodawcą jest Łukasz Apołenis - GN), w której na łamach prasy Czytelnik mógłby zadać pytanie Burmistrzowi i na łamach prasy otrzymać autentyczną odpowiedź.
Grupa zajmie się organizacją kolejnej debaty Burmistrza z Mieszkańcami Świebodzic (debata odbędzie się we wrześniu).


2 sierpnia 2008 - Seniorzy aktywni na wakacjach

Świebodziccy seniorzy na wakacjach nie tylko odpoczywają, ale i pracują. Byli już na turnusie w Rewalu, 18 sierpnia wyjeżdża kolejna grupa. Z wczasów nad morzem skorzystało 65 członków Związku, osoby w trudnej sytuacji finansowej dostały dofinansowanie z opieki społecznej.
Są też turnusy rehabilitacyjne w Janowicach Wielkich, jednodniowe wycieczki. Trwają także wielkie przygotowania do dużej imprezy, jaką Związek Emerytów organizuje jesienią. Będzie to Regionalny Przegląd Zespołów Artystycznych Seniorów.
- Planujemy zaproszenie jedenastu amatorskich grup z całego regionu - mówi prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach, Jan Welc. - Przyjadą zespoły z Bystrzycy Kłodzkiej, Lubawki, Strzegomia, Żarowa i Piławy Górnej. Trzy najlepsze zespoły otrzymają nagrody pieniężne, wszyscy uczestnicy - pamiątki.
Honorowy patronat na Przeglądem objął burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. Świebodziccy seniorzy zdobyli na swój festiwal dotację z Urzędu Wojewódzkiego, w ramach programu "Nestor".


1 sierpnia 2008 - Siódmy dzień w Meksyku

31 lipca to siódmy dzień spędzony przez zespół "Krąg" w Meksyku na XIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.
Dzisiaj zatańczymy i zagramy w... kobiecym więzieniu. Wszystkie grupy tego dnia mają przydzieloną jedną instytucję społeczną. Występujemy w ośrodkach pomocy, ośrodkach edukacyjnych, domach opieki. Nam przypadły więźniarki. Kilkanaście kilometrów do Zacatecas betonowe budynki, otoczone wysokim murem z drutem kolczastym. Wieżyczki strażników. Kraty. To robi przygnębiające wrażenie. Ale występ naszej dziwnej publiczności podoba się.
Z ulgą jednak opuszczamy mury więzienia. Po drodze mamy jeszcze czas na zakupy w przydrożnych kramach, w tym między innymi pięknych wyrobów z mosiądzu. Wieczorem jesteśmy zaproszeni do miasta Guadalupe. Nie, to nie ta słynna Guadalupa z Matką Boską, lecz mała miejscowość 10 kilometrów od Zacatecas. Podczas występu wydaje się nam jednak, że na nasz występ przyszli wszyscy mieszkańcy. Olbrzymia sala wypełniona jest do ostatniego miejsca. Tańczy nam się świetnie, od strony widowni czuć bowiem pozytywne wibracje. Na finał dajemy wiązankę do muzyki Golców i to ostatecznie podbija serca mieszkańców miasteczka.
Dostajemy owacje na stojąco i znów odzywają się okrzyki "Viva Polonia". Ale prawdziwe szaleństwo zaczyna się dopiero potem. Obstąpieni zostajemy przez tłum dzieci i młodzieży. Dziesiątki zdjęć i autografów, a naszym "fanom" wciąż mało. Foldery znikają w kilka sekund. Władze miasta zapraszają nas na kolację, a po drodze wciąż nas ktoś pozdrawia.
Acha - jeszcze jedno!. Spotkaliśmy tu pierwszą Meksykanką mówiącą po polsku. Mówi naprawdę świetnie. O sesje zdjęciową prosimy miejscowych policjantów. Bez oporów "pożyczają" nam samochód, a i sami chętnie pozują. Bardzo zadowoleni i wcale nie zmęczeni wracamy do hotelu. Wieczorem przecież dyskoteka. Zdjęcia z festiwalu w Meksyku - >>> zobacz


1 sierpnia 2008 - Plac Wolności uruchomiony

Niespełna rok trwał remont placu Wolności w Świdnicy - jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Świdnicy.
Inwestycja pochłonęła 3,7 mln zł. Złożyło się na nią miasto i samorząd województwa. Prace remontowe rozpoczęły się pod koniec lipca 2007 roku.
Dzisiaj przedstawiciele władz województwa, miasta oraz wykonawcy dokonali uroczystego otwarcia. Trzej pierwsi kierowcy obdarowani zostali drobnymi upominkami.
Zdjęcia z uroczystego otwarcia placu - >>> zobacz


1 sierpnia 2008 - Rafał Kaczor powalczy o medal olimpijski

8 sierpnia rozpocznie się największa impreza sportowa na świecie - XXIX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Strzegomian - będzie szczególnie interesował turniej bokserski, w którym wystąpi Rafał Kaczor - drużynowy mistrz Polski w barwach AKS-u Strzegom z 2007 roku.
Zmagania pięściarzy zainaugurowane zostaną 9 sierpnia i potrwają aż do samego końca igrzysk (ponad 2 tygodnie). Bokserzy z całego świata będą rywalizować w 11 kategoriach wagowych.
Rafał Kaczor wywalczył nominację olimpijską w kategorii do 51 kg. Jak stwierdził selekcjoner kadry Ludwik Buczyński, zarówno on, jak i Łukasz Maszczyk (waga do 48 kg - drugi z reprezentantów Polski na igrzyskach) mają szanse na medal. Wiele będzie jednak zależało od losowania oraz przebiegu procesu aklimatyzacyjnego. Cała ekipa Polskiego Związku Bokserskiego (reprezentanci, trenerzy, działacze i sędziowie) wylatuje do Chin w sobotę, 2 sierpnia. Dzisiaj odbyło się uroczyste ślubowanie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Trzymajmy mocno kciuki za udany występ Rafała Kaczora na igrzyskach.


1 sierpnia 2008 - Dom handlowy do remontu

W połowie sierpnia na dwa tygodnie zostanie zamknięty Miejski Dom Handlowy. W budynku przy placu Grunwaldzkim zostanie przeprowadzony remont generalny. Prace będą prowadzone od 15 do 31 sierpnia.
- Wnętrze domu handlowego doczeka się kompleksowego remontu. Ściany zostaną odmalowane, sanitariaty wyremontowane. W pomieszczeniu zostanie zainstalowana nowoczesna sieć energetyczna oraz system wentylacji. Prace będą kosztowały 250 tysięcy złotych - mówi Eugeniusz Grzesik, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy. Koszty remontu MZN pokryje z własnego budżetu.


1 sierpnia 2008 - Sesja w Gminie Świdnica

Przewodniczący Rady Gminy Świdnica zaprasza do wzięcia udziału w XXXII sesji Rady Gminy Świdnica, która odbędzie się dnia 5 sierpnia 2008 roku o godzinie 13.00 - w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego.
Radni zajmą się między innymi zmianami w budżecie gminy na 2008 rok, sprawami przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica, zaciągnięciem pożyczki na "Budowę kanalizacji sanitarnej w Bystrzycy Dolnej", ustalą także wynagrodzenie dla Wójta Gminy Świdnica -Teresy Mazurek.


1 sierpnia 2008 - Nowa hala, wolne miejsca dla kupców

Nowa hala, wolne miejsca dla kupców We wrześniu, obok targowiska przy ulicy Riedla, ruszy nowa hala targowa. Do hali wkrótce przeniosą się kupcy z placu. W nowym obiekcie są jeszcze wolne miejsca. Miejski Zarząd Nieruchomości ogłosił na 28 sierpnia przetarg na najem sześciu boksów.
- W dwóch boksach będzie można prowadzić sprzedaż artykułów przemysłowych, a w czterech spożywczych i warzyw. Zainteresowani kupcy rozpoczną licytację czynszu od 50 zł za metr. Do wylicytowanej stawki zostanie doliczony 22-procentowy VAT. Kupcy będą ponosić również koszty ogrzewania, wywozu nieczystości oraz zapłacą za zużyte media - mówi Eugeniusz Grzesik, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Świdnicy i zachęca.
- Ceny wyjściowe w przetargu są zbliżone do tych, które płacą kupcy w Miejskim Domu Handlowym. Jednak ci na Riedla mają do dyspozycji nowoczesny i przestronny, obiekt, a boksy handlowe są zamykane.
Zainteresowani udziałem w przetargu i najmem boksów w nowej hali mogą oglądać obiekt od 18 sierpnia po uzgodnieniu z MZN (tel. 074 852-40-71 lub 692 40-51-95). Ze szczegółami i wzorem umowy najmu można się zapoznać u Ewy Tomaszewskiej, tel. 074 852-40-71. Szczegółowe warunki przetargu wywieszone są również na tablicy ogłoszeń na placu targowym, przy ul. Riedla.


1 sierpnia 2008 - Gala Boksu Zawodowego w Świebodzicach

7 sierpnia o godzinie 20.00 w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach odbędzie się wielka Gala Boksu Zawodowego. W ringu zobaczyć będzie można m.in. mistrza świata TWBA w wadze ciężkiej - Mariusza Wacha i mistrza Intercontinental WBF - Romana "Lwie Serce" Shkarupę. Walkę wieczoru w obronie tytułu mistrza Świata TWBA w wadze super średniej stoczy Piotr "Wilk" Wilczewski. Tym samym pięściarze Andrzeja Gmitruka wracają na polski ring, i to zaledwie dwa tygodnie po występie w chicagowskim Aragon Ballroom. Po kilku dniach odpoczynku wznowili treningi.
Gala boksu zawodowego w Świebodzicach już 7 sierpnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mieszka Starego 6. Start o godzinie 20.00.
Przedsprzedaż biletów w Wodnym Centrum Rekreacji przy ulicy Mieszka Starego 8, w Świebodzicach w godzinach 7.00 - 22.00 oraz sekretariacie OSiR w godzinach 8.00 - 15.00 a w dniu imprezy w kasach Hali Widowiskowo - Sportowej w godzinach 9.00 - 20.00.


1 sierpnia 2008 - Zero obojętności

Po dwóch latach od wprowadzenia programu "Zero Obojętności" do Zespołu Szkół, możemy powiedzieć, że odnosi on zamierzone efekty. Do żarowskiej szkoły wprowadzony został dwa lata temu. Miał on m.in.: ograniczyć negatywne zjawiska w szkole, poprawić relacje na linii uczeń - nauczyciel - rodzic, ograniczyć poczucie bezkarności oraz zwiększyć poczucie szeroko pojętego bezpieczeństwa i zapobiegać niepowodzeniom szkolnym. Program przyjął się doskonale i co najważniejsze przynosi efekty. Mimo, iż oceniony zostanie dopiero za rok, to już dziś można powiedzieć, że efekty są widoczne.
"Całkowicie wyeliminowaliśmy spóźnienia i znaleźliśmy wspólny język z rodzicami i uczniami. Rodzice pewniej czują się w relacjach z nauczycielem, są tez spokojniejsi o swoje pociechy, gdyż wiedzą, że na każdą nieprawidłowość zareaguje nauczyciel, który będzie starał się rozwiązać problem, a nie odsunąć go na bok" - mówi dyrektor ZS, pani Dorota Jasztal.
Podczas roku szkolnego zarówno nauczyciele, uczniowie jak i rodzice biorą udział w licznych szkoleniach, warsztatach, konsultacjach oraz terapiach, których celem jest stworzenie i wdrożenie systemu wzajemnego wsparcia i wymiany informacji.
"Pilotaż ruszył właśnie u nas, ale według mnie powinien, (oczywiście po przeformułowaniu) rozpoczynać się na niższym etapie edukacyjnym, jest to bardzo skuteczny program, a młodzież, choćby - gimnazjalna, jest w wieku, w którym dopiero wykształca się nawyki" - dodaje pani dyrektor.


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma