30 września 2008 - Najwięcej kluczy dla Świdnicy

Gmina Świdnica, Kościół Pokoju i firma "Cloos Polska" to laureaci XII edycji "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu". Jak tłumaczą organizatorzy plebiscytu - Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska - klucze mają promować wszystko co najlepsze w regionie.
W kategorii najlepsza dolnośląska firma zatrudniająca do 250 osób świdnicki "Cloos" pokonał: Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Bolesławcu, "Jelenia Plast" w Jeleniej Górze oraz KGHM "Cuprum" Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu.
Najbardziej gospodarną gminą wiejską została gmina Świdnica, którą kieruje wójt Teresa Mazurek. Gmina Świdnica pokonała gminy: Głogów, Złotoryja oraz Mysłakowice.
Wyróżnienie specjalne za propagowanie dziedzictwa kulturowego i idei ekumenizmu przypadło Kościołowi Pokoju w Świdnicy.
- Zawsze cieszymy się, gdy sukcesy odnoszą świdniczanie. Kościół Pokoju to nasza perła, dlatego z satysfakcją przyjęliśmy decyzję jurorów. Sukces gospodarczy firmy "Cloos" potwierdzają nie tylko Dolnośląskie Klucze Sukcesu, ale i nagroda "Świdnickiego Gryfa", który również trafił do tej firmy. Gratulacje należą się także Teresie Mazurek, wójt gminy Świdnica. Cieszymy się, gdy praca sąsiadów owocuje, a mieszkańcom gminy dobrze się żyje - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


30 września 2008 - Modele Swobodnie Latające

W dniach 3-6 października, Świebodzice gościć będą czołówkę krajową modelarzy klasycznych, w kolejnej edycji Modelarskich Mistrzostw Polski Modeli Swobodnie Latających - w klasie F-1 /A/B/C.
Mistrzostwa odbędą się na Lądowisku w Świebodzicach, konkurencje sportowe rozegrane będą w dniach 4-5 października.
Przewidywane zakończenie Mistrzostw Polski w niedzielę o godzinie 18.00.
Organizatorami imprezy są: Aeroklub Polski, Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, Ministerstwo Sportu. Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz. Dyrektorem Mistrzostw Polski jest Jerzy Siatkowski.


30 września 2008 - Stypendia do 15 października

Do 15 października uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych w Jaworzynie Śląskiej, osiągający wysokie wyniki (wyróżnienia, nagrody na poziomie wojewódzkim, krajowym lub międzynarodowym) w dziedzinach edukacji, kultury i sportu mogą ubiegać się o przyznanie stypendium.
We wnioskach o udzielenie stypendium dla niepełnoletniego ucznia należy podać dane danych rodzica lub opiekuna prawnego, który będzie występował w imieniu ucznia w przypadku przyznania stypendium. Regulamin oraz druki wniosku dostępne są w Urzędzie Miasta Jaworzyna Śląska, pokój 15 oraz w internecie - regulamin i wniosek


30 września 2008 - Gryfy dla przedsiębiorców

"Gryfy Świdnickie 2008", najważniejsze w Świdnicy nagrody gospodarcze, rozdane. Statuetki trafiły do firm w 5 kategoriach. Prezydent zadecydował o dwóch specjalnych "Gryfach", a mieszkańcy o jednym.
Galę przedsiębiorczości, którą zorganizowano w piątek, 26 września, uświetnił występ znanego rockmana Johna Portera.
W kategorii "Produkt regionalny" Statuetką "Gryfa" uhonorowano "Chocoffe".
W kategorii "Inwestycja roku" - zwycięzcą tej kategorii została firma "Krause".
W kategorii "Dynamiczny rozwój firmy" - nagrodę przyznano Cynkowni "Galess".
W kategorii "Innowacyjność" - Gryf przypadł "Cloos Polska".
W kategorii "Firma przyjazna środowisku" - w tej kategorii zwyciężyła firma "Paulan".
Prezydent Świdnicy postanowił przyznać dodatkowo dwie nagrody specjalne.
Gryfa "za jedną z największych i najważniejszych inwestycji w Świdnicy i regionie" uznano inwestycję firmy Colgate-Palmolive.
Gryfa "za rozwój miejscowego rynku pracy" przyznano firmie Mediator.


30 września 2008 - Ścigany listem gończym, kradł paliwo

Około godziny trzeciej nad ranem w ostatnią niedzielę, policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali powiadomieni o osobie, która na jednym z parkingów zachowuje się bardzo podejrzanie.
Wysłani na miejsce policjanci sprawdzili parking, w jednym z zaparkowanych samochodów ciężarowych zauważyli odkręcony korek wlewu paliwa, a w krzakach ukryte beczki z kradzionym paliwem.
Beczki były przygotowane do wywiezienia. Policjanci zaczekali, aż pojawi się sprawca kradzieży, po dwóch godzinach oczekiwania zjawił się, kiedy zauważył policjantów zaczął uciekać i chować się w okolicznych zaroślach. Został jednak szybko zatrzymany.
Z samochodu skradł 150 litrów paliwa na kwotę 1200 złotych. Po przewiezieniu do Komisariatu okazało się, że 25 letni mężczyzna ma na swoim koncie inne przestępstwa, za które poszukiwany jest od 2007 roku listem gończym przez Sąd w Rawiczu.
Zatrzymanemu przedstawiono zarzut kradzieży z włamaniem. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.


30 września 2008 - Festyn w Marcinowicach

W niedzielę, 28 września w Marcinowicach, już tradycyjnie, odbył się festyn z okazji odpustu Świętego Michała Archanioła.
Dopisała pogoda, dopisała frekwencja, dopisały liczne atrakcje: skoki spadochronowe z nauką składania spadochronu, przebogata loteria fantowa oraz występ artystów z Wrocławia z mrożącą krew w żyłach żonglerką.
Wieczorem pięknie wyglądały płonące wokół boiska ogromne pochodnie. Imprezę zakończyła tradycyjnie zabawa taneczna.


30 września 2008 - Zdrowie ma smak

W sobotę, 27 września w Sali Teatru Miejskiego w Świdnicy odbyła się II Konferencja pt. "Zdrowie ma smak - porozmawiajmy o żywieniu", której organizatorem był Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy przy współudziale Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Świdnicy.
W tym roku konferencja połączona została z obchodami 5-lecia powstania Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Świdnicy.
Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa dokonał uroczystego otwarcia konferencji, przywitał gościa z Powiatu Tatrzańskiego - Kazimierza Furczona, który jako I w Polsce uzyskał certyfikat UE na produkcję oscypka. Starosta z okazji jubileuszu złożył gratulacje oraz kwiaty na ręce Marka Janiszewskiego Prezesa Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Świdnicy.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były właściwości lecznicze i odżywcze miodów, preparatów pszczelich, ziół oraz oleju z pestek dyni tłoczonego na zimno.
Ogromną atrakcją były również II Dni Promocji Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej, podczas których eksponowane i sprzedawane były miody, produkty pszczele, miody pitne, zioła, sery oraz inne artykuły spożywcze sprzyjające zdrowiu. Każdy mógł dodatkowo skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych - mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru oraz obliczanie BMI.


30 września 2008 - Szlakiem Jana Pawła II

Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu serdecznie zaprasza na I Rajd Rowerowy szlakiem Jana Pawła II.
Start honorowy odbędzie się 4 października o godzinie 9.00 przy Domu Pomocy Społecznej Sióstr Notre Dame w Świebodzicach.
Start oficjalny nastąpi o godzinie 11.00 przy Zamku Książ, meta rajdu znajduje się przy Katedrze Świdnickiej w Świdnicy.
Patronat nad imprezą sprawują prezesi honorowi Instytutu: J.E.Ks. bp prof.dr hab. Ignacy Dec - Biskup Świdnicki oraz Piotr Kruczkowski - Prezydent Wałbrzycha.
Organizatorem imprezy jest Instytut Jana Pawła II w Wałbrzychu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wałbrzychu.


30 września 2008 - "BLITZ" Żarów '2008

W dniach 4-5 października odbędzie się w Żarowie jubileuszowy X Nocny Maraton Szachowy "BLITZ" Żarów'2008. W dotychczasowych turniejach startowali zawodnicy z zagranicy oraz cała czołówka najlepszych zawodników z Polski, wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych.
W zawodach starują również zawodnicy grający na co dzień amatorsko w szachy, są to gracze w najróżniejszym przedziale wiekowym, od kilkuletnich do nawet ponad 80-letnich miłośników "gry królewskiej".
Otwarcie turnieju nastąpi 4 października o godzinie 18.50.


30 września 2008 - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Z okazji XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej organizuje XIII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej oraz XIII Konkurs Plastyczny.
Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł okazał się bardzo nośny po obu stronach granicy. Ośrodek w Jaworzynie Śląskiej trzynaście lat temu włączył się w organizację tej międzynarodowej imprezy organizując konkursy, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono uczestników.
Na zeszłoroczny, dwunasty Konkurs Plastyczny "Ojcze Święty! Pamiętamy" nadesłano ponad 200 prac z całej Polski, a podczas kolejnych etapów eliminacji dwunastego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przed komisjami oceniającymi występy recytatorów zaprezentowało się ponad 400 osób z Dolnego Śląska.
Regulaminy obu konkursów - >>> zobacz


29 września 2008 - Gmina nagrodzona

27 września podczas uroczystej Gali w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze - Gmina Świdnica została wyróżniona Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii - najbardziej gospodarna gmina wiejska za rok 2007.
Ideą Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska było stworzenie w 1996 roku Dolnośląskiego Klucza Sukcesu - wyróżnienia którego celem jest promocja wszystkiego co najlepsze w naszym regionie. Oryginalny symbol wyróżnień, metalowy klucz z wkomponowanym znakiem Stowarzyszenia wykonuje artysta kowal - Ryszard Mazur.
Gmina Świdnica została zgłoszona do udziału w XII edycji wyróżnienia Dolnośląski Klucz Sukcesu za 2007 rok przez Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.
Jak mówił sam Prezes Stowarzyszenia Pan Edward Szywała - Nie sposób nie zauważyć dynamicznego rozwoju w Gminie Świdnica, położonej wokół miasta Świdnicy. Dlatego też postanowiliśmy zgłosić Gminę Świdnica do tego najstarszego i najbardziej prestiżowego wyróżnienia w naszym regionie.


29 września 2008 - Nasz własny hejnał

Z wieży strzegomskiego ratusza rozbrzmiewa, specjalnie skomponowany dla naszego miasta, hejnał.
Jak już informowaliśmy, jego autorem jest strzegomianin Krzysztof Wtorkiewicz. Melodia ta była już niejednokrotnie prezentowana podczas różnego rodzaju uroczystości, jednak jak na razie nie miało okazji poznać jej większe grono mieszkańców. Teraz dzięki codziennej obecności ma ona szansę na dobre zagościć w świadomości strzegomian i stać się prawdziwą wizytówką naszego miasta.
Nowy hejnał będzie wygrywany, w przeciwieństwie do poprzedniego, tylko raz dziennie - o godzinie 12.00.
To jednak nie jedyne zmiany. Inaczej będą także wybijane godziny przez ratuszowy zegar. Zgodnie z sugestiami mieszkańców, postanowiliśmy, że zegar będzie wybijał godziny od 8.00 do 20.00, a nie jak poprzednio od 7.00 do 21.00. Poza tym każdej, prócz 12.00, z wybijanych godzin będzie towarzyszył pojedynczy gong.
Bardzo chcielibyśmy poznać Państwa opinie na temat nowego hejnału, dlatego też prosimy o wypowiadanie się w ankiecie, zamieszczonej na naszej stronie internetowej.


29 września 2008 - Nowe władze w świdnickim PiS

W miniony czwartek odbyły się w świdnickich strukturach Prawa i Sprawiedliwości wybory nowych władz miejskich.
W wyniku wyborów nowy zarząd PiS tworzą - Jacek Krzaczek, Andrzej Gondek, Krzysztof Lewandowski, Antoni Lotycz i Bolesław Olejarczyk.
W najbliższym czasie ze składu nowego zarządu wyłoniony zostanie nowy przewodniczący.


29 września 2008 - "Szlakiem Granitu" działa

24 września w Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca działalność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu.
Podstawowym celem działania Stowarzyszenia jest rozwój obszarów poprzez wspieranie działań na rzecz realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w tym zastosowanie nowych technologii oraz ochrony, promocji i właściwego wykorzystania środowiska naturalnego, krajobrazu oraz zasobów historyczno-kulturowych dla potrzeb zrównoważonego rozwoju.
Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" zajmie się opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru siedmiu gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania, która na realizację przedsięwzięć w ramach projektu Leader w latach 2007-2013 może pozyskać kwotę 12.031.660 zł. Środki te będą wykorzystane na wspomaganie działań inicjowanych oddolnie przez mieszkańców każdej z gmin.
W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wójt gminy Kostomłoty Wacław Jaskuła, burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca wójta gminy Dobromierz Kazimierz Sychowicz oraz zastępca burmistrza Żarowa Leszek Buchowski. Wśród obecnych byli również członkowie Stowarzyszenia, radni poszczególnych gmin, sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich i członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin, które uczestniczą w budowaniu potencjału lokalnej grupy działania.
Konferencję poprowadzili - naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu Anna Hałas oraz zastępca burmistrza Strzegomia Robert Siekaniec.
Konferencja była niecodzienną okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat rozwoju gmin. Jak stwierdził burmistrz Lech Markiewicz, warto wspierać prace LGD "Szlakiem Granitu", bo jest to duża szansa dla rozwoju obszarów wiejskich, której nie wolno zaprzepaścić.


29 września 2008 - Zawody Sportowo Pożarnicze

27 września na boisku sportowym w Jaworzynie Śląskiej odbyły się V Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Świdnickiego. W rywalizacji wzięło udział 18 drużyn strażackich.
Zmagania druhów obserwowało wielu kibiców, a rywalizacja zakończyła się następującymi wynikami:
w kategorii "seniorzy": OSP Burkatów - I miejsce, OSP Witoszów - II miejsce, OSP Jaworzyna Śląska - III miejsce, OSP Bolesławice - IV miejsce, OSP Dobromierz - V miejsce.
w kategorii "MDP chłopcy 16 - 18 lat": OSP Burkatów - I miejsce, OSP Jaworzyna Śląska - II miejsce, OSP Witoszów - III miejsce, OSP Goczałków - IV miejsce
w kategorii "MDP dziewczęta 16 - 18 lat": OSP Dobromierz - I miejsce,
w kategorii "MDP chłopcy 12 - 15 lat": OSP Stanowice - I miejsce, OSP Burkatów - II miejsce, OSP Bolesławice - III miejsce, OSP Mrowiny - IV miejsce,
w kategorii "MDP dziewczęta 12 -15 lat": OSP Burkatów - I miejsce, OSP Bolesławice - II miejsce, OSP Buków - III miejsce, OSP Nowice - IV miejsce.
W rywalizacji o Puchar Komendanta Powiatowego PSP trzy czołowe miejsca zajęły drużyny: - OSP Burkatów i MDP Burkatów - I miejsce, OSP Witoszów i MDP Witoszów - II miejsce, OSP Jaworzyna Śląska i MDP Jaworzyna Śląska - III miejsce. Po zakończonej rywalizacji, drużyny nagrodzono: dyplomami, pucharami, medalami.


29 września 2008 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców śródmieścia na spotkanie, które zaplanowano na 1 października (środa) na godzinę 17.00 w klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11.
Wiodącym tematem będzie sprawa budowy galerii handlowej w Zaułku Świętokrzyskim. Inwestycja ta wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców, a zarazem pociąga za sobą określone zmiany m. in. w organizacji ruchu kołowego.
Proponowane spotkanie będzie okazją do wymiany poglądów z mieszkańcami na ten i inne bieżące tematy.


29 września 2008 - Turniej na nowym boisku

Boisko przy gimnazjum pomyślnie zdało pierwszy test. Okazją do rywalizacji na nim mieli uczestnicy pierwszego nocnego turnieju o puchar Burmistrza. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn, w tym zawodnicy z zaprzyjaźnionych Teplic.
Po zaciętej i emocjonującej, a co najważniejsze toczonej w sportowej atmosferze rywalizacji wyłoniono zwycięską drużynę. Finał wygrała drużyna Karolina Senior. Drugim miejscem musiała zadowolić się drużyna juniorów Karoliny. Trzecie miejsce zajęła drużyna Konigszelt, a czwarte zawodnicy z Teplic.
Na zakończenie turnieju Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz wręczył nagrody indywidualne, które otrzymali: w kategorii najlepszy piłkarz, najwszechstronniejszy zawodnik oraz najlepszy bramkarz.
Wyróżnieni zawodnicy nagrodzeni zostali sprzętem sportowym. I turniej na nowym boisku należy uznać za udany.


29 września 2008 - Dzieci w szafie i pod łóżkiem

Policjanci ze Strzegomia zatrzymali pijanych rodziców, pod opieką, których znajdowała się czwórka dzieci.
26 września policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali wezwani na interwencję domową, której powodem miało być nie wpuszczenie dzieci do domu. Pomimo wezwań policjantów osoby, które przebywały w mieszkaniu nie otwierały drzwi. Po chwili mieszkanie otworzył właściciel od którego było czuć alkohol, obecna była również jego żona wraz z 6 miesięcznym synkiem. Na pytanie policjantów gdzie są starsze dzieci rodzice odpowiedzieli, że na podwórku. Dzieci w wieku 12, 8 i 7 lat nie było na podwórku, schowane zostały w mieszkaniu. Jedno z dzieci wyszło spod łóżka a reszta schowana była w szafie.
W mieszkaniu panował ogólny nieład, porozrzucane były ubrania, czuć było woń alkoholu i papierosów, a w kuchni stał stos brudnych naczyń. Oboje rodzice byli pijani, po przewiezieniu na komendę okazało się, iż ojciec miał w wydychanym powietrzu 3,15 promila alkoholu, a matka 2,87 promila. Oboje rodzice zostali zatrzymani do wyjaśnienia i wytrzeźwienia w policyjnym areszcie.
Dzieci Decyzją Sądu Rodzinnego, który został powiadomiony o zdarzeniu zostały umieszczone w placówkach opiekuńczych. Zatrzymanym został przedstawiony zarzut narażenia dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Oboje dobrowolnie poddali się karze jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 3 lat, zastosowano wobec nich dozór kuratora, oboje mają też poddać się leczeniu odwykowemu.


29 września 2008 - Biegi sztafetowe w Świdnicy

26 września w parku przy ulicy Sikorskiego w Świdnicy odbyły się sztafetowe biegi przełajowe świdnickich szkół podstawowych.
Dziesięcioosobowe drużyny dziewcząt i chłopców biegały na dystansie 10 x 800 metrów. Na starcie zjawiły się cztery szkoły podstawowe.
Końcowa klasyfikacja:
Chłopcy - 1. SP 4, 2. SP 6, 3. SP 8, 4. SP 105.
Dziewczęta - 1. SP 6, 2. SP 4, 3. SP 105, 4. SP 8.
Zwycięskim drużynom wręczono pamiątkowe dyplomy i statuetki. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Po dwie najlepsze drużyny pojadą 30 września do Żarowa gdzie od godzinie 10.00 rozpoczną się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe.


29 września 2008 - "BLITZ" Żarów '2008

W dniach 4-5 października odbędzie się w Żarowie jubileuszowy X Nocny Maraton Szachowy "BLITZ" Żarów'2008. W dotychczasowych turniejach startowali zawodnicy z zagranicy oraz cała czołówka najlepszych zawodników z Polski, wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych.
W zawodach starują również zawodnicy grający na co dzień amatorsko w szachy, są to gracze w najróżniejszym przedziale wiekowym, od kilkuletnich do nawet ponad 80-letnich miłośników "gry królewskiej".
Otwarcie turnieju nastąpi 4 października o godzinie 18.50.


28 września 2008 - Niezwykła Polka

Już po raz trzeci Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza wszystkich Dolnoślązaków do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest szukanie i nagradzanie pełnych inwencji kobiet, zmieniających swoje otoczenie, okolicę i świat na lepszy. Pragniemy pokazać jak wiele kobiet robi naprawdę wyjątkowe rzeczy.
"Niezwykłymi Polkami" są kobiety, które działają społecznie, są liderkami w swoim środowisku, promują otwartość i tolerancję, realizują innowacyjne projekty, inspirują i angażują do działania innych. Kandydatki do tytułu "Niezwykłej Polki" nie muszą funkcjonować w sformalizowanej organizacji, czy działać jedynie na rzecz kobiet. Mogą być kobietami w każdym wieku. Pod uwagę będzie brana ich bieżąca działalność oraz przedsięwzięcia zrealizowane w ciągu ostatnich 5 lat.
Nagrodą w konkursie jest drzewko akacji, które zostanie posadzone przez laureatkę konkursu. Już dwie akacje z lat ubiegłych rosną w Parku Słowackiego i przypominają o "Niezwykłych Kobietach" i ich pracy na rzecz społeczności lokalnych.
Kartę zgłoszenia należy przesłać do 15 października.


28 września 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została ósma kolejka spotkań.
Polonia-Sparta II Świdnica - Kryształ Stronie Śląskie 0:0
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Piast Nowa Ruda 1:1
AKS Strzegom - Grom Witków 0:1
Sparta Ziębice - Nysa Kłodzko 1:3
Bielawianka Bielawa - Piławianka Piława Górna 1:2
Włókniarz Kudowa Zdrój - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1:4
Górnik Boguszów Gorce - Zieloni Łagiewniki 0:3
Stal Świdnica - Biały Orzeł Mieroszów 2:3
W tabeli po siedmiu kolejkach AKS Strzegom zajmuje piąte miejsce, Polonia-Sparta Świdnica jest na trzecim miejscu, piłkarze Stali Świdnica zajmuja siódme miejsce miejsce, na dziesiątym miejscu jest drużyna Gromu Witków.


28 września 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Victoria II Świebodzice - Czarni Wamag Wałbrzych 3:5
Sudety Dziećmorowice - Gwarek Wałbrzych 1:3
Granit Roztoka - Zjednoczeni Żarów 2:0
Juventur Podzamcze Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 0:2
Karolina Jaworzyna Śląska - Wierzbianka Wierzbna 1:2
Skalnik Czarny Bór - Włókniarz Głuszyca 7:1
Zieloni Mrowiny - Unia Jaroszów 1:2
Podgórze Wałbrzych - Zieloni Mokrzeszów 15:1


27 września 2008 - Ave Maria w muzyce

w piątek, 3 października w Świdnicy wystąpi znany czeski organista Michal Novenko oraz sopranistka Teatru Muzycznego w Łodzi Sylwia Strugińska.
Koncert odbędzie się w ramach XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, rozpocznie się o godzinie 18.45 w Świdnickiej Katedrze.
W programie koncertu: Stanislaw Moniuszko - Preludium F-dur, Franz Schubert - Ave Maria, Karel Frantiśek Pitsch - Fantazja i fuga, J.S.Bach - Quia respexit (aria z Magnificatu), Ave Maria oraz Preludium i fuga C-dur, Giuseppe Giordani - Caro mio ben, Padre Martini - Versetti na organy, Giulio Caccini - Ave Maria, P.Davide da Bergamo - Elevazione, César Franck - Panis angelicus, M.Novenko - Improwizacja.


27 września 2008 - Zwyciężyli w Słubicach

Dzisiaj w meczu o mistrzostwo III ligi świdniccy piłkarze Polonii-Sparty zmierzyli się w Słubicach z Ilanką Rzepin.
Ilanka grała niemrawo, ich zespół nie potrafił zawiazać żadnej groźnej sytuacji.
Świdniczanie grali mając stałą, zdecydowaną przewagę a to przełożyło się na wysokie zwycięstwo.
Ilanka Rzepin - Polonia-Sparta Świdnica 1:5. Świdniczanie awansowali na czwarte miejsce w tabeli rozgrywek.


27 września 2008 - Victoria z Jaworem

Dzisiejszy mecz wyjazdowy piłkarze Victorii Świebodzice rozgrywali w Jaworze wyżej notowaną drużyną Kuźni Jawor. Mimo iż to gospodarze mieli optyczną przewagę to pierwszą i jedyną bramkę w 19 minucie meczu zdobył Zdzisław Pyrdoł ze Świebodzic. MKS Victoria Świebodzice meczu MRKS Kuźnia Jawor 1:0.
Victoria Świebodzice po dzisiejszym meczu zajmuje ósme miejsce w tabeli rozgrywek IV ligi ze stratą jedenastu punktów do prowadzącej Ślęzy Wrocław.


26 września 2008 - Konwój Muszkieterów "zbiera krew"

W ramach Konwoju Muszkieterów "Oddaj Krew - Uratuj Życie", już blisko dwa tysiące osób w 79 miastach w Polsce oddało krew.
Co tydzień w piątki, soboty i niedziele na parkingach przed sklepami Intermarche i Bricomarche mieszkańcy mogą nie tylko oddać krew, ale również zobaczyć pokazy pierwszej pomocy, prowadzone przez wolontariuszy PCK, zmierzyć ciśnienie, czy wziąć udział w licznych konkursach.
Dzisiaj taka akcja miała miejsce przed sklepem Intermarche w Strzegomiu. Przez cały czas trwania zbiórki zgłaszały się kolejne osoby by oddać krew. Tak dużą iloscią krwiodawców mile zaskoczeni byli organizatorzy akcji.
Kolejna zbiórka, tym razem przed sklepem Intermarche w Świdnicy odbędzie się 4 października. Krew oddawać będzie można w godzinach 10.00-15.00, a cała akcja trwać będzie w godzinach 9.00-17.00.


26 września 2008 - Tydzień bez dymu, śmieci, aut

Setki świdniczan przyłączyły się do organizowanego w Świdnicy Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ubiegłym tygodniu blisko 150 młodych ludzi, uzbrojonych w rękawice i worki na śmieci wybrała się do Parku Sikorskiego, by w czynie społecznym posprzątać Fleszę Jawornicką. Młodzież ze świdnickich gimnazjów uporała się ze wszystkimi nieczystościami w obrębie parku. W nagrodę młodzi świdniczanie otrzymali koszulki i gadżety promocyjne.
Blisko setka gimnazjalistów wybrała się zaś na spacer po mieście. Wraz z przewodnikami odwiedzili najciekawsze miejsca Starówki, Kościół Pokoju oraz Muzeum Broni i Militariów. Z darmowego zwiedzania najciekawszych zabytków nie skorzystali dorośli, dla których również przewidziano wycieczkę.
Honoru próbowali bronić w poniedziałek, 22 września, podczas Świdnickiego Dnia Bez Samochodu. Wielu z nich zostawiło swoje pojazdy w garażu. Tego dnia zamknięty był parking przed Urzędem Miejskim. Na jego płycie najmłodsi świdniczanie malowali kredą ekologiczny pojazd przyszłości. W tym czasie starsi uczniowie ze szkół podstawowych walczyli z kolei o zwycięstwo w konkursie w miasteczku rowerowym na terenie Szkoły Podstawowej nr 8. Emocji było wiele, a wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością zasad ruchu drogowego. Również w ramach Europejskiego Tygodnia w Sławie zorganizowano regaty żeglarskie.
- Przez ostatnie dni chcieliśmy pokazać świdniczanom, jak atrakcyjnie można spędzić wolny czas. Wcale do tego nie jest potrzebny samochód. Wystarczy pomysł i dobre chęci - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który w poniedziałek zostawił samochód w domu.


26 września 2008 - Zagrają ze Spartą

Jutro odbędą się mecze drugiej kolejki II ligi piłki ręcznej.
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej zmierzy się na własnym parkiecie ze Spartą Oborniki Wielkopolskie.
Przypomnijmy, że przed tygodniem, na inaugurację rozgrywek piłkarze ręczni ze Świdnicy pokonali Miedź II Legnica 29:17.
Początek meczu ze Spartą Oborniki Wielkopolskie o godzinie 18.00 w hali sportowej na osiedlu Zawiszów. Wstęp wolny.


26 września 2008 - Wieczór Świdnicki w Powiecie Bergstrasse

We wspaniałej atmosferze obchodziliśmy, 12 września zorganizowany przez naszych partnerów z Powiatu Bergstrasse - Wieczór Świdnicki. Na zaproszenie władz niemieckiego powiatu w uroczystościach udział wziął Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Władysław Gołębiowski oraz pracownicy Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu. Ogromny wkład w organizację Wieczoru Świdnickiego miało Stowarzyszenie Partnerskie Brücke/ Most.
Wieczór Świdnicki odbywał się w przepięknej scenerii w miejscowości Heppenheim - Erbach. Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Przewodniczącego Rady Powiatu Bergstrasse Wernera Breitwiesera, który dokonał podsumowania trwającej 7 lat współpracy między powiatami oraz podkreślił rolę przyjaźni łączącej oba regiony a przede wszystkim zamieszkujących je ludzi.
Również Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa zaznaczył, że współpraca między powiatami "nie jest jedynie wolą spisaną na papierze" i dzięki realizacji wspólnych przedsięwzięć udało się zaangażować w partnerstwo mieszkańców obydwu powiatów bez względu na wiek.
Miłym, akcentem spotkania były przygotowane przez obie strony prezentacje multimedialne, które przypomniały wszystkim uczestnikom wieczoru o dotychczasowych działaniach. Nie zabrakło rozmów dotyczących współpracy partnerskiej w przyszłym roku, jak również wspomnień z ostatniej wizyty mieszkańców Powiatu Bergstrasse w Powiecie Świdnickim.
To nie ostatnie w tym roku spotkanie polsko-niemieckie. Już niebawem w październiku gościć będziemy w Powiecie Świdnickim uczniów z Bensheim kształcących się w zawodach: fryzjer, sprzedawca i specjalista obróbki metalu. Odwiedzą oni między innymi Centrum Szkolenia Zawodowego w Świdnicy, gdzie obejrzą nasze pracownie i spotkają się z młodzieżą Powiatu Świdnickiego.


26 września 2008 - Uczniowski Pucharu Polski

11 października w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Św Jana w Strzegomiu, odbędą się zawody z cyklu Pucharu Polski Uczniowskich Klubów Sportowych we wspinaczce sportowej.
Za pierwsze miejsca zawodnicy otrzymają puchary, dyplomy i medale. Za kolejne - medale i dyplomy.
Dla najlepszych klubów w kategorii dziewcząt i chłopców przygotowane zostały puchary. Zgłoszenia zawodników przyjmowane są do 5 października. Regulamin i zgłoszenie - >>> zobacz


26 września 2008 - Puchar dla Świdnicy

23 załogi wzięły udział w zakończonych w weekend VI Regatach Żeglarskich "Książęcy Szkwał". Żeglarze walczyli w Sławie o Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w klasie OMEGA.
W "Książęcym Szkwale" wzięli udział mieszkańcy Świdnicy, Wrocławia i Warszawy. Najszybsza w pięciu biegach przesiadkowych była drużyna Krzysztofa Płomińskiego. To właśnie świdniczanie: Krzysztof Płomiński, Marcin Płomiński i Waldemar Skórski wywalczyli Puchar Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Waldemar Skórski, który na co dzień jest zastępcą prezydenta zrzekł się swojej części nagrody i warty 400 zł kupon podarunkowy przekazał na rzecz Świdnickiego Klubu Żeglarskiego "Qbryg". II miejsce zajęła drużyna dowodzona przez Zbigniewa Wysoczańskiego, który wystartował z Januszem Mazurem, Jackiem Piekunko (pracownik UM, swoją nagrodę - bluzę polarową przekazał dla klubu "Qbryg").
III miejsce zajęli: Marek Misiek, Małgorzata Misiek, Jakub Orleański. W nagrodę otrzymali 3 pary rękawic żeglarskich do szotów. Nagrody dla najmłodszych uczestników regat: zegarki sportowe oraz pojemniki woododporne na komórki ufundowała firma "Decathlon".


26 września 2008 - Rodziny zastępcze

Powraca smutny temat potrzebujących miłości i rodziny dzieci z Domów Dziecka. Ciągle rośnie liczba dzieci, którym z różnych powodów należy zapewnić opiekę. Powiatowy Dom Dziecka w Bystrzycy Górnej jest zapełniony i wręcz "pęka w szwach". - " Zmuszeni jesteśmy umieszczać dzieci w domach dziecka w sąsiednich powiatach. Dużo dzieci trafia także do pogotowia opiekuńczego. Zależy mi bardzo na tym, aby znaleźć dla nich rodziny zastępcze." - wyjaśnia Beata Galewska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Często wymogiem dla kandydatów, nie do przeskoczenia okazują się odpowiednie warunki lokalowe. Starać się jednak warto, bowiem urzędy miejskie mogą pomóc w zamianie mieszkania.
- "Chętnych spełniających ustawowe wymogi jest zbyt mało" - mówi Beata Galewska. - "Robimy jednak wszystko, aby szukać kandydatów na rodziny zastępcze."
Udało się pozyskać ponad 41 tys. zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, 6 tysięcy dołożył Powiat. Dzięki temu uda się zrealizować dwa projekty, w ramach których zostaną przeprowadzone szkolenia dla zawodowych rodzin zastępczych.
Szkolenia odbędą się: I etap w dniach 3-4 października w Zagórzu Śląskim natomiast II etap w dniu 24 listopada w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy.
Szczegółowych informacji udzielają:
- Joanna Piechowicz, Magdalena Grześlowska tel. 074 851-50-18 w godz. 7.15-15.15,
- Lidia Starzyk, tel. 074 851-50-24


25 września 2008 - Weź udział w seminarium

W przyszły piątek w Morawie koło Strzegomia rozpozna się polsko - niemieckie Seminarium Parkowe. W projekcie biorą udział wolontariusze z Polski i Niemiec. Swój udział zapowiedzieli również Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, zastępca burmistrza Strzegomia Wiesław Witkowski oraz burmistrz niemieckiej gminy Markersdorf - Hans Dieter Dormann. Są jeszcze wolne miejsca.
Park i neoklasyczny pałac w Morawie są obiektami pod ochroną konserwatora zabytków. Seminarium parkowe, które odbędzie się w dniach 3-5 października rozpocznie pracę nad przywróceniem pakowi jego pierwotnego wyglądu oraz i systematyczną pielęgnacją parku. Uczestnicy nie muszą posiadać doświadczenia ani wiedzy fachowej, wszelkie instrukcję i wskazówki otrzymają już na miejscu od specjalistów. Dla wszystkich biorących udział w seminarium organizatorzy zapewniają całodniowe wyżywienie.
Pracom porządkowym w parku towarzyszyć będą zajęcia seminaryjne po polsku i niemiecku. W programie jest również wieczór polsko - niemiecki z programem kulturalnym i uroczystą kolacją.
Udział w seminarium jest bezpłatny. Nadal są jeszcze wolne miejsca, ale ich ilość jest ograniczona. Zainteresowane osoby proszone są o szybki kontakt z fundacją: Fundacja Św. Jadwigi, telefon 074 854 97 30, karta zgłoszenia


25 września 2008 - V Spotkanie Religijno-Patriotyczne

21 września w Rusku odbyło się "V Spotkanie Religijno-Patriotyczne", poświęcone pamięci poległych oraz żyjących jeszcze więźniów byłego obozu pracy. Honorowy patronat nad uroczystością objęli - ksiądz biskup Ignacy Dec oraz burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Po nabożeństwie w kościele p.w. św. App. Piotra i Pawła w Rusku wszyscy zgromadzeni udali się na cmentarz w Rusku przed tablicę pamiątkową "Golgota komunizmu", gdzie dokonano uroczystego złożenia wieńców i kwiatów. Następna spotkania część odbyła się w świetlicy wiejskiej w Rusku. Podczas seminarium popularno-naukowego nt. "Obozu Pracy w Jaroszowie" wygłoszone zostały referaty: Krzysztofa Szwagrzyka, przedstawiciela oddziału wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej na temat "Aktualnych ustaleń dotyczących Obozu Pracy w Jaroszowie", Tadeusza Mroza, prawnika, wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów na temat "Obozu Pracy w Jaroszowie we wspomnieniach byłego młodocianego więźnia politycznego odbywającego wyrok w tym "polskim gułagu", - Juliusza Woźnego, rzecznika prasowego wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" na temat "Roli corocznych Spotkań Religijno-Patriotycznych w miejscowości Rusko w utrwalaniu pamięci narodowej i współkształtowaniu lokalnej wspólnoty patriotycznej".
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, powiatowych i samorządowych - poseł RP Anna Zalewska, wicestarosta powiatu świdnickiego Ryszard Wawryniewicz, członkowie Rady Powiatu, burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Wiesław Witkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu Tadeusz Wasyliszyn, radni Rady Miejskiej w Strzegomiu, dyrektorzy, młodzież i dzieci ze szkół z gminy Strzegom, członkowie "AK", kombatanci, członkowie OSP w Jaroszowie oraz mieszkańcy gminy Strzegom.


25 września 2008 - Sesje, sesje

30 września odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu.
Rozpocznie się ona o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego.
Tego dnia o godzinie 15.00 odbędzie się też sesja w Żarowie i o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.


25 września 2008 - "Wesoła kokoszka" zaprasza

Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zapraszają uczniów szkół podstawowych powiatu świdnickiego na konkurs recytatorski zatytułowany "Wesoła kokoszka".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II i III.
Konkurs odbędzie się 28 października o godzinie 9.00 w Zespole Szkół w Marcinowicach przy ulicy Kolejowej 18a.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko uczestnika, opiekuna ucznia, tytuł utworu i jego autora prosimy kierować na adres: Zespół Szkół w Marcinowicach, ulica Kolejowa 18a, 58-124 Marcinowice, telefon 074-858-50-85 do 20 października.


25 września 2008 - "Ziemia w Twoich rękach"

W tym roku po raz kolejny uczniowie wszystkich świebodzickich szkół, przedszkolacy oraz wychowankowie Domu Pomocy Społecznej aktywnie włączyli się do akcji sprzątania świata.
Była to jubileuszowa, piętnasta zbiórka śmieci i towarzyszyło jej hasło: "Ziemia w Twoich rękach".
Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja "Nasza Ziemia", która apelowała o to, aby objąć w tym roku szczególną opieką lasy.
Jak wszyscy wiemy lasy są stale niszczone, zaśmiecane i podpalane, a leśnicy sami nie radzą sobie z tym problemem.


25 września 2008 - Zawody lekkoatletyczne

23 września na stadionie lekkoatletycznym na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyły się zawody lekkoatletyczne miejskich i powiatowych szkół gimnazjalnych.
Młodzież biegała na 100 m, 300 m, 600 m - dziewczęta, 1000 m - chłopcy, w sztafetach 4x100 m, rywalizowała też w skoku w dal, pchnięciu kulą i rzutem oszczepem.
Klasyfikacja drużynowa dla Świdnicy: Dziewczęta - 1. Gimnazjum nr 1, 2. Gimnazjum nr 2 i 3. Gimnazjum nr 4.
Chłopcy - 1. Gimnazjum nr 1, 2. Gimnazjum nr 3, 3. Gimnazjum nr 4, 4. Gimnazjum nr 2.
Puchary wręczał obecny wicemistrz Polski młodzieżowców w biegu na 400 metrów przez płotki - Krzysztof Pałkiewicz.
Do finału dolnośląskiego, który odbędzie się już za tydzień 2 października we Wrocławiu awansowały pierwsze drużyny, dziewczęta i chłopcy z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy w składach:
Dziewczęta - Ewa Kielka, Karolina Liphard, Gabrysia Zalewska, Paulina Lenda, Jagoda Glinka, Karolina Gąsior, Anna Szydłowska, Agnieszka Kwiatkowska, Jagoda Chmielarz, Lucyna Gruszczyńska, Gabrysia Bobowska, Kornela Krakowiak, Patrycja Nawrocka, Martyna Podgórska.
Chłopcy - Filip Pałgan, Łukasz Ludwik, Michał Kobiela, Wiktor Kamiński, Łukasz Krakowiński, Wojciech Szuba, Jakub Dec, Marcin Tworzydło, Mateusz Darowski, Patryk Piotrowski, Maciej Strzała, Mateusz Krystosiak, Jakub Babiarz, Łukasz Pawlaczyk.


25 września 2008 - Deszczowe zakończenie lata

21 września na parkingu Strzegomskiego Centrum Kultury odbył się festyn profilaktyczny "Pożegnanie lata z gwiazdą" połączony z finałem konkursu ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".
W ramach ogólnopolskiej akcji odbyło się 5 konkursów indywidualnych oraz 2 konkursy zespołowe skierowane do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
W konkursie plastycznym wśród laureatów z terenu gminy Strzegom znaleźli się - Barbara Pożoga i Marzena Mironiuk z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goczałkowie, Marta Budzowska z PSP nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu, Monika Betnar z Gimnazjum nr 1 im Kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu.
W konkursie na ulotkę nagrody otrzymali - Michał Budzowski i Krystian Miłosz z Gimnazjum nr 1 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu Paulina Jewuła i Dawid Puchalski - PSP w Jaroszowie.
Nagrody zostały wręczone przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Nasza gmina otrzymała z kolei "alkogogle"- specjalne okulary, które po założeniu imitują stan upojenia alkoholowego. W czasie festynu starsi strzegomianie mogli sprawdzić działanie tych okularów, a młodsi wykazać się kreatywnością i wymyślić hasła promujące walkę z nałogami. Oto niektóre z nich:"Kto pije, krótko żyje", "Narkotyki to tylko szkodniki", "Jeśli pijesz i palisz swoje serce ranisz". Młodsze dzieci mogły wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat obrazujący szkodliwość różnego rodzaju używek. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe.
W trakcie festynu próbkę swojego talentu wokalnego zaprezentowały dziewczęta z sekcji muzycznej działającej, pod okiem Marka Rydwańskiego, przy SCK. Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu Kashmir.


25 września 2008 - O bezpieczeństwie w SP-8

Po raz trzeci w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy przeprowadzony został konkurs związany z obchodzonym każdego roku Tygodniem Zrównoważonego Transportu oraz Dniem Bez Samochodu. Dbając o środowisko naszej planety oraz o nasze własne zdrowie, promowane są działania zmierzające do wykorzystywania w maksymalnym stopniu rowerów w dojeździe do szkoły, pracy, w aktywnym wypoczynku.
22 września, nauczyciele SP nr 8, wicedyrektor Adam Blach i Edyta Kruk zorganizowali dwuetapową rywalizację polegającą na sprawdzeniu wiedzy uczniów za pomocą testów związanych z przepisami o ruchu drogowym, pierwszą pomocą przedlekarską oraz sytuacjami drogowymi na skrzyżowaniach.
Reprezentacje szkół: SP nr 1 (dwie drużyny), SP nr 4, SP nr 6, SP nr 8, SP nr 105, SP nr 315 oraz Katolickiej SP Caritas, przez dwie godziny starały się prawidłowo rozwiązywać zadania, czy wskazywać właściwe zachowania ratowników drogowych. W połowie konkursu przedstawicielka PCK przeprowadziła pogadankę połączoną z pokazem resuscytacji, rozmawiając z uczniami klas IV-VI na temat pomocy przedmedycznej.
W zaciętej walce, w której dwoje najlepszych uczniów musiało uczestniczyć w dogrywce o pierwsze miejsce, zwyciężył Mateusz Wasilenia (SP nr 315) przed Marią Daruk (SP nr 8). Trzeci z zawodników, także reprezentant gospodarzy - Paweł Łuczak, miał zaledwie jeden punkt mniej. Drużynowo pierwsze miejsce zajęli reprezentanci SP nr 8, przed SP nr 315 oraz SP nr 4.


24 września 2008 - Internetowe strony w Powiecie Świdnickim

Od początku istnienia serwisu informacyjnego "dziennik.swidnica.pl", czyli od roku 2003, bardzo ważną jego częścią jest dział "linki".
W tej chwili, w ciągle rosnącym w zbiorze znajduje się około 870 adresów internetowych różnych stron firm, instytucji, klubów, stowarzyszeń, adresów stron prywatnych z Powiatu Świdnickiego.
Aby zbiór był zawsze aktualny prosimy właścicieli stron o informowanie redakcji o zmianach adresów.
Prosimy też o przysyłanie adresów stron jeszcze nie zamieszczonych w "dzienniku". Sprawdź, napisz i wyślij


24 września 2008 - Zbierali krew

Już po raz trzeci w tym roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha przeprowadziło w Zespole Szkół w Strzegomiu zbiórkę krwi pod hasłem "Kropla krwi - kroplą życia".
W sumie zebrano 25 litrów krwi, co w zestawieniu z poprzednimi tegorocznymi akcjami daje wynik 52 litrów krwi. Już teraz widać, że zaszczepiona w młodzieży idea honorowego krwiodawstwa zaowocuje zwiększeniem liczby dawców krwi i pozwoli na ich szlachetny udział w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego.
Młodzież i mieszkańcy nie tylko dzielili się tym co najcenniejsze, ale również aktywnie wsparli organizowaną od wielu lat "Akcję dla Rodzinki", oddając na rzecz dzieci z wałbrzyskiego Domu Dziecka czekolady otrzymane w ramach pakietu regeneracyjnego. W sumie zebrano 102 czekolady.
Patronat nad akcją objęła Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi "Krewniacy". Koordynatorzy akcji Monika Kozłowska i Dorota Sozańska składają wszystkim dawcom serdeczne podziękowania za ten dar serca.


24 września 2008 - Klucz Sukcesu

Decyzją Kapituły "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu" Gmina Świdnica została nominowana do zaszczytnego wyróżnienia w kategorii - najbardziej gospodarna gmina wiejska za rok 2007.
Ideą Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska było stworzenie w 1996 roku Dolnośląskiego Klucza Sukcesu - wyróżnienia którego celem jest promocja wszystkiego co najlepsze w naszym regionie. Oryginalny symbol wyróżnień, metalowy klucz z wkomponowanym znakiem Stowarzyszenia wykonuje artysta kowal - Ryszard Mazur.
Gmina Świdnica została zgłoszona do udziału w XII edycji wyróżnienia Dolnośląski Klucz Sukcesu za 2007 rok przez Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich - najstarszego i najbardziej prestiżowego wyróżnienia w naszym regionie. W kategorii najbardziej gospodarna gmina wiejska oceniane są: dynamika wzrostu dochodów własnych, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach budżetu gminy, aktywność władz gminy w pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych na inwestycje gminne, w pozyskiwaniu inwestorów oraz w przygotowaniu infrastruktury pod nowe inwestycje, działalność promocyjna gminy i współpraca z podmiotami gospodarczymi.
Uroczysta gala połączona z wręczeniem statuetek odbędzie się 27 września w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.


24 września 2008 - "Ziemia w Twoich rękach"

Tak brzmi hasło tegorocznej Akcji Sprzątania Świata. Udział w niej wzięły dzieci i młodzież ze szkół w: Dobromierzu, Roztoce i Gniewkowie. Każda ze szkół wyznaczyła sobie tereny sprzątania odpowiednie do wieku dzieci. Uczniowie z najmłodszych klas sprzątały teren w niedalekiej odległości od szkoły, natomiast dzieci starsze sprzątały miejsca bardziej odległe od szkoły, uczniowie Szkoły w Dobromierzu posprzątali teren za cmentarzem parafialnym i nabrzeże rzeki w Serwinowie, młodzież z Roztoki zajęła się porządkowaniem terenu przy stawie, rzece oraz na boisku sportowym natomiast dzieci ze Szkoły w Gniewkowie sprzątały rejon przy kościele parafialnym, drogach zmierzających do boiska sportowego oraz wokół świetlicy wiejskiej.
Celem Akcji Sprzątanie Świata jest budowanie od najmłodszych lat świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony swojego środowiska, poczynając od porządkowania śmieci.
Gmina na tą akcję zakupiła worki i rękawice oraz zorganizowała wywiezienie i uprzątnięcie zebranych śmieci z punktów zbiorczych.


24 września 2008 - Finał w "Mechaniku"

Wczoraj w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy odbył się finał Powiatowych Zawodów Piłki Nożnej szkół ponadgimnazjalnych.
W zawodach zwyciężyli gospodarze - zawodnicy reprezentujący Zespół Szkół Mechanicznych ze Świdnicy.
Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących ze Strzegomia. Kolejne miejsca zdobyli: Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych i Zespół Szkół Ekonomicznych ze Świdnicy.


24 września 2008 - Łoś nie dostał Nobla

W ubiegły weekend 19 września 2008 r. 26-osobowa grupa uczniów gimnazjum z Roztoki uczestniczyła w XXIII Rajdzie Jesiennym "Fauna".
Bohaterem tegorocznej imprezy był ŁOŚ - jedno z największych zwierząt żyjących w naszych lasach.
Ekipa z Roztoki została podzielona na dwie grupy: pieszą pod kierunkiem Henryka Gęsiora i rowerową, której przewodził Tomasz Aleksiuk. Zwiedzając po drodze atrakcje historyczno-przyrodnicze dotarliśmy na godz.1300 na Strzelnicę Łowiecką obok Bronówka.
Odbyło się tam zakończenie rajdu, w którym brali udział uczniowie z sześciu szkół, oraz konkursy związane z łosiem i znanym polskim noblistą Władysławem Reymontem. Nasza koleżanka Karolina Kurek uczennica klasy III c zajęła I miejsce w konkursie o łosiu, a Joanna Pieniek również z klasy III c zajęła II miejsce w konkursie o Władysławie Reymoncie.
Ognisko z pieczeniem kiełbasek i słodyczami zakończyło XXIII Rajd Fauna.


24 września 2008 - Obchody Dnia Sybiraka

19 września społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu uroczyście uczciła Dzień Sybiraka.
Spotkanie swoją obecnością zaszczycili - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, zastępca burmistrza Robert Siekaniec, ksiądz prałat Marek Babuśka, przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Sybiraków Stanisław Sznajder, prezes strzegomskiego Koła Związku Sybiraków Jerzy Orabczuk, a także liczne grono strzegomskich Sybiraków.
Uczniowie szkoły w poruszającym programie słowno-muzycznym opowiedzieli o ciężkim losie naszych rodaków przebywających na Syberii. Wiersze polskich poetów przeplatały się z lirycznymi piosenkami. Ten, jakże podniosły nastrój, wywołał wzruszenie i zadumę u niejednego ze zgromadzonych.
- Pamiętajcie, że historia określa Waszą tożsamość. Jest tym, co towarzyszy nam przez całe życie i zaznacza nasze miejsce w świecie - mówił ksiądz prałat Marek Babuśka.
Podczas spotkania głos zabrał także burmistrz Lech Markiewicz, który również przypomniał o potrzebie pielęgnowania pamięci o dramatycznych losach Polski i Polaków.
Dodajmy jeszcze, że przed apelem uczniowie spotkali się z Sybirakami i mieli okazję wysłuchać opowieści o ich osobistych przeżyciach. Wielu z nich podkreślało potem potrzebę organizowania podobnych spotkań, bo one, jak mówili, utrwalają wspomnienia o tym, co niegdyś przeżyli ich dziadkowie.


24 września 2008 - Uczą się demokracji

W gimnazjum w Roztoce odbyły się już się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każda klasa wyłoniła swoich kandydatów, spośród których 156 uczniów oraz 17 nauczycieli wybrało 8 osób. Będą one tworzyły Radę Samorządu Uczniowskiego:
Aleksandra Nakoneczna IIC, Przemysław Podkówka IA, Paulina Maciejczuk IIB, Joanna Magdzińska IIIA, Jakub Jaworski IIIB, Wojciech Gołębiewicz IB, Dawid Puć IIA, Kinga Dymek IIIC.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego gimnazjum od lat przeprowadzane są na wzór wyborów parlamentarnych: uczniowie kwitują odbiór karty do głosowania podpisem na liście wyborczej, oddają swój głos i wrzucają karty do urny wyborczej.
Jest to doskonała okazja ku temu, by kształtować wśród młodzieży obywatelskie postawy.


24 września 2008 - "BLITZ" Żarów '2008

W dniach 4-5 października odbędzie się w Żarowie jubileuszowy X Nocny Maraton Szachowy "BLITZ" Żarów'2008. W dotychczasowych turniejach startowali zawodnicy z zagranicy oraz cała czołówka najlepszych zawodników z Polski, wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych.
W zawodach starują również zawodnicy grający na co dzień amatorsko w szachy, są to gracze w najróżniejszym przedziale wiekowym, od kilkuletnich do nawet ponad 80-letnich miłośników "gry królewskiej".
Otwarcie turnieju nastąpi 4 października o godzinie 18.50.


23 września 2008 - XI Dolnośląski Festiwal Nauki

22 września uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach w ramach zajęć pozalekcyjnych z J. Gaikiem i A. Lato brali udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez pedagogów i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Gimnazjaliści podziwiali, podczas wykładu mgr Marty Kulikowskiej de Nałęcz, obrazy mistrzów malarstwa ilustrowane tańcami w wykonaniu studentów szkoły teatralnej. Najbardziej, i to dziewczynom, podobały się tańce z kabaretu Mulen Rouge oraz dynamiczny kankan.
Na zakończenie warsztatów publiczność wzięła udział w nauce tańca. Gimnazjaliści z zaciekawieniem obserwowali również ćwiczenia pt. "Jedna myśl, jedno brzmienie - pokaz interpretacji piosenki zespołowej" w opracowaniu Małgorzaty Jaworskiej-Kaczmarek i studentek wydziału lalkarskiego. Usłyszeliśmy kilka piosenek w rożnej interpretacji. Zadowoleni i pełni wrażeń gimnazjaliści wieczorem wrócili do domów, by odrobić lekcje i udać się na zadłużony odpoczynek.


23 września 2008 - Sprzątali Świat

W piątek, 19 września w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątania świata", której w tym roku przeświecało hasło: "Ziemia w Twoich rękach". Główny cel akcji to kształtowanie nawyku wrażliwości estetycznej i odpowiedzialności za własne środowisko. Koordynatorami w szkole były - Monika Mieliwodzka i Beata Jankiewicz.
Akcja rozpoczęła się już od godzinie 8.00 i wzięło w niej udział 200 uczniów klas IV-VI. Mimo niesprzyjającej pogody dzieci chętnie zaangażowały się w sprzątanie zaśmieconych terenów przy ulicy Folwarcznej, Franciszkańskiej, M. Konopnickiej, Placu Kombatantów, Placu Św. Małgorzaty, Ogródka Jordanowskiego przy ulicy 1 Maja.
Zebrane śmieci zostały złożone w wyznaczonym miejscu. Szkoda, że taka akcja jest tylko raz w roku. Gdyby było ich więcej, na pewno nasza Ziemia byłaby mniej zaśmiecana, a ludzie bardziej dbaliby o naszą planetę.


23 września 2008 - Wielkie ludowe śpiewanie

Świebodzicki Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów po raz kolejny udowadnia, że seniorom nie brakuje ciekawych pomysłów. Już 11 października w mieście odbędzie się bowiem I Przegląd Amatorskich Zespołów Śpiewaczych Seniorów "Śpiewać każdy może". Jego organizatorem jest właśnie Związek.
- Trochę się baliśmy tego przedsięwzięcia, ale jesteśmy mile zaskoczeni tak dużą liczbę zespołów, które się zgłosiły - mówi Jan Welc, przewodniczący ZERiI. - Będziemy gościć grupy śpiewacze z całego Dolnego Śląska. Zapowiada się więc naprawdę duża i ciekawa impreza.
Zespoły będą prezentować pieśni ludowe. Przyjadą w pięknych, ludowych strojach. Zobaczymy i usłyszymy m. in. takie zespoły jak: "Żarowianie", "Marianki" z Wałbrzycha, "Wrzos" z Lubawki, "Górzanie" z Piławy Górnej i wiele innych. Nie zabraknie też, rzecz jasna, przedstawicieli gospodarzy - czyli chóru "Akord", za którego już trzymamy kciuki.
Występy odbywać się będą w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji już od godziny 10.00, a o 15.00 zaplanowano koncert galowy. Wstęp na przegląd jest bezpłatny, będzie to więc świetna okazja, aby wybrać się na to ludowe śpiewanie całymi rodzinami. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.


23 września 2008 - Będzie spokój

Ulica Kwiatowa w Żarowie, od dawna stanowiła nielegalny "skrót" samochodów ciężarowych, jadących do strefy ekonomicznej.
Ślepa, wąska i gruntowa uliczka, mimo drobnych prac remontowych ciągle rozjeżdżana była przez TIR-y. Nic więc dziwnego, że mieszkający tam ludzie okazywali niezadowolenie.
Wielokrotne prośby o ustawienie zakazu przejazdu doczekały się realizacji. Dziś stoi tam znak, który zakazuje wjazdu samochodów cięższych niż 3,5 tony.
"O ustawieniu znaku zadecydowało kilka czynników, ale najważniejszym z nich był fakt, iż droga ta nie przystosowana jest do przejazdu tak ciężkich aut. Niewątpliwie stanowiło to dla nas problem, który wreszcie po pozytywnej opinii Starostwa, udało nam się załatwić" - mówi Monika Naskręt-Kozak, pracownik referatu zamówień publicznych i inwestycji.


23 września 2008 - Oddaj krew - uratuj życie!

Sklep "Intermarche" i Polski Czerwony Krzyż wspólnie organizują zbiórkę krwi.
W okresie letnim krew jest szczególnie cenna, ponieważ wraz z licznymi podróżami wzrasta liczba wypadków. Szpitale potrzebują coraz więcej krwi, a honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, dlatego zebrana pod supermarketem "Intermarche" krew, nabiera wyjątkowej wartości.
Zbiórka krwi odbędzie się 26 września (piątek) w godzinach od 10.00 do 15.00 na parkingu przed sklepem "Intermarche" w Strzegomiu.
Każdy, kto odda krew weźmie udział w losowaniu ciekawych nagród niespodzianek.


23 września 2008 - Mini Piłka Nożna

Wczoraj na stadionie ŚOSiR przy ulicy Śląskiej rozegrany został turniej "Mini Piłki Nożnej" Szkół Podstawowych w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego".
W turnieju zwyciężyła SP 105, na drugim miejscu znalazła się SP 4, kolejne miejsca zajęły: SP 8, SP 315, SP 6, NSP Blizej Dziecka.
Najlepszymi zawodnikami zostali: Paweł Hajer - SP 105, Łukasz Szmidt - SP 4, Michał Rosiak - SP 8, Arek Łysoń - SP 315. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i puchary a najlepszym zawodnikom wręczono dyplomy.
Drużyna SP 105 walczyć będzie dalej reprezentując Świdnicę na zawodach powiatowych w "Mini Piłce Nożnej", które odbędą się 2 października o godzinie 10.00 w SP 3 w Świebodzicach.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


23 września 2008 - Sesja Rady Powiatu

24 września o godzinie 11.00, odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Będzie to sesja poświęcona tematom związanym ze stanem dróg w powiecie. Zaplanowano, że trasa przejazdu będzie wynosić około 100 km. Obejmie te drogi, których nie udało się obejrzeć w zeszłym roku w październiku, kiedy to odbyła się pierwsza część sesji poświęconej tematom inwestycji drogowych. Autobus wyruszy ze Świdnicy do Pszenna i przejedzie trasą: Wilków-Panków Śmiałowice - Gołaszyce - Siedlimowice. W tym miejscu zaplanowano pierwszy postój i omówienie zrealizowanej w tym miejscu drogi.
Kolejnym ważnym punktem będzie przejechanie trasą: Mrowiny - Piotrowice - Żarów, gdzie Radni obejrzą część magazynową Służby Drogowej. Następnie udadzą się do Jaworzyny Śląskiej oglądając po drodze wykonany w Piotrowicach remont nawierzchni polegający na położeniu tzw. mikrodywanika w technologii cienkich warstw na zimno. W Jaworzynie Śląskiej będzie okazja do zobaczenia siedziby Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Po tej części programu Radni przejadą do gminy Strzegom, gdzie obejrzą inwestycję zrealizowaną w miejscowości Międzyrzecze oraz przejadą przez Strzegom do Goczałkowa, aby obejrzeć i ocenić stan drogi, której remont niedługo się rozpocznie.
Kolejnym zadaniem jakie obejrzą Radni, będzie odcinek Rogoźnica - Kostrza oraz Borów - Kostrza, które to drogi mają obecnie nieciekawy stan techniczny i wymagają remontu. Z Kostrzy Radni pojadą do Żelazowa a następnie zobaczą drogi w Godzieszówku, Roztoce, Gniewkowie (tutaj droga wymaga pilnego remontu), Kłaczynie, Jugowej i przez Dobromierz oraz Granicę wrócą do Świdnicy.
Po tym punkcie sesji Radni już w Urzędzie Stanu Cywilnego będą rozmawiać na temat natężenia ruchu drogowego w newralgicznych punktach powiatu oraz podsumują to, co obejrzeli podczas wizji w terenie. Podejmą także szereg istotnych dla funkcjonowania samorządu powiatowego uchwał.


22 września 2008 - Otwarcie w "Latawcu"

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Tomografii Komputerowej i Angiografii w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy.
W otwarciu udział wzięli między innymi: Posłowie na Sejm RP Anna Zalewska i Zbigniew Chlebowski, Senator Stanisław Jurcewicz, Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, Dyrektor Szpitala "Latawiec" - Jacek Domejko.
Z nowych, długo oczekiwanych urządzeń korzystać będą głównie pacjenci z chorobami serca, mózgu a także ranni w wypadkach drogowych.
Dotychczas chorzy musieli być transportowani na specjalistyczne badania do pobliskiego Wałbrzycha lub do oddalonego Wrocławia.


22 września 2008 - Śladami Patrona

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie podążyli śladami swojego patrona - Janusza Korczaka.
Społeczność szkoły wzięła udział w Zlocie Młodzieży Korczakowskiej, który odbywał się w dniach 12 i 13 września w Warszawie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, mających na celu integrację z rówieśnikami z całej Polski, których łączą idee Janusza Korczaka.
Organizatorzy nie zapomnieli również o nauczycielach, dla których zorganizowano seminarium naukowe na temat zapobiegania przemocy. Poświęcono również sporo uwagi prawom dzieci. Gościem specjalnym był Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, który aktywnie uczestniczył w spotkaniu.
W drugim dniu zlotu uczestnicy musieli się zmierzyć z bardzo interesującym, chociaż trudnym, zadaniem - grą terenową odbywającą się na terenie Warszawy. Dzięki niej dzieci poznały miejsca związane z życiem i pracą patrona swojej szkoły. Był również czas na zwiedzanie innych, wartych uwagi, miejsc stolicy.
- Do tradycji naszej szkoły należą wyprawy uczniów do Warszawy. Oczywiście, nie odbyłyby się one bez pomocy ludzi, którym na sercu leży dobro i rozwój dzieci. Dlatego dziś słowa podziękowania kierujemy do członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jaroszów i Rusko, dzięki którym możliwy był tegoroczny wyjazd, który wzbogacił nas o nowe doświadczenia, wrażenia i wiedzę - mówi Jacek Krogel, dyrektor szkoły.


22 września 2008 - Odwiedziny po latach

Jeden z większych pracodawców w Świebodzicach - firma Areva- zaprosił do zwiedzenia zakładu i zapoznania się z profilem działalności władze samorządowe Świebodzic oraz przedstawicieli Rady Miejskiej. Zaproszenie przyjęli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z zastępcami: Zbigniewem Opalińskim i Ireneuszem Zyską, skarbnik miasta Luiza Gass-Sokólska, sekretarz gminy Anna Żygadło oraz Przewodnicząca Rady Elżbieta Horodecka i radni: Mariusz Szafraniec, Marek Gąsior oraz Zdzisław Pantal, który pełnił jednocześnie honory gospodarza - bo jest pracownikiem zakładu.
Władze samorządowe zostały zaproszone przez dyrektora zakładu, Marcelego Studniarka. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda organizacja pracy w firmie, system zarządzania, struktura koncernu (świebodzicka Areva jest częścią francuskiego Areva T&D), a także podejście do pracownika, strategie rozwoju firmy czy Karta Wartości - projekt określający zasady etyczne, którym firma szczególnie się chlubi.
Profil Arevy to szeroko pojęta automatyka i produkcja systemów elektroenergetycznych. Wśród dzisiejszych pracowników Arevy przeważają świebodziczanie. Jest to zakład, który ma w mieście niemal rodzinne tradycje. Kiedyś całe pokolenia pracowały w "Refie" - jak często mówi się o poprzedniku Arevy - dziś szeregi załogi zakładu zasilają często dzieci tamtych pracowników.
W zakładzie pracuje 215 osób, ale zatrudnienie ma się zwiększać. Firma ma dobrą pozycję na rynku, w dodatku zakład w Świebodzicach jest ważnym ośrodkiem rozwoju myśli inżynierskiej. Pracują tu osoby z doktoratami.
Świebodzicki zakład chce rozszerzyć współpracę z samorządem w zakresie uczestnictwa w imprezach, integrujących lokalną społeczność. - Jest mi niezmiernie miło, słysząc takie deklaracje. Samorząd jest otwarty na tego rodzaju współpracę - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


22 września 2008 - Wygrali z Miedzią

Dobrze rozpoczęli sezon piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica. W sobotę pewnie wygrali z Miedzią II Legnica 29:17.
W porównaniu z poprzednim sezonem w szeregach świdniczan wystąpiło aż siedmiu nowych zawodników: Damian Olichwer, Łukasz Czerwiński, Ernest Jarosz, Marek Mrugas, Mariusz Juściński, Paweł Furmanowski, Dominik Chwalisz. Widać było jeszcze ich niepełne zrozumienie, ale jednocześnie olbrzymi potencjał jaki tkwi w tym zespole.
Za tydzień w kolejnym meczu o mistrzostwo II ligi świdniczanie zmierzą się ze Spartą Oborniki Wielkopolskie.
Mecz odbędzie się w sobotę 27 września o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów w Świdnicy.


22 września 2008 - Integracja przez zabawę

Dla wszystkich, którzy przekraczają próg nowej szkoły, początek roku szkolnego jest zawsze mocno stresujący. Czy to klasa I w podstawówce, czy gimnazjum - czy już w liceum - bycie "kotem" czasami wiąże się z mało przyjemnymi przeżyciami. Aby zmniejszyć stres pierwszaków i pomóc im zaaklimatyzować się w nowym środowisku, w Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków w Świebodzicach zorganizowano po raz kolejny warsztaty integracyjne. Uśmiechy na twarzach pierwszoklasistów i wychowawców pokazały, że na pewno się przydały.
Od 8 do 12 września pedagog szkolna Katarzyna Sosnowicz przeprowadziła pięciogodzinne warsztaty integracyjne w pięciu klasach pierwszych. Celem spotkań z uczniami i ich wychowawcami była integracja grupy, poznanie imion, zabawa i przede wszystkim tworzenie więzi.
- Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich zabawach i ćwiczeniach. Wspólne narady w grupach, niecodzienne i zaskakujące pomysły, głośne rozmowy świadczyły o zaangażowaniu i emocjonalnym podejściu do ćwiczeń grupowych - mówi Katarzyna Sosnowicz.
- Warsztaty spełniły swój cel - umożliwiły bliższe poznanie się, przybliżyły zainteresowania uczniów, ujawniły także ich cechy indywidualne, co w zajęciach lekcyjnych na początku roku szkolnego byłoby trudniejsze do zaobserwowania - przyznali w rozmowie z pedagogiem wychowawcy. I o to właśnie chodziło.


21 września 2008 - Świdniczanki pierwsze

Wczoraj w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy rozegrany został I Świdnicki Turniej w siatkówce kobiet.
Wśród młodziczek pierwsze miejsce zajął MKS I Świdnica, na drugim miejscu turniej zakończył MKS MOS Wrocław, trzecim zespołem turnieju został MGLKS Sobieski Oława, na czwartym miejscu uplasował się kolejny świdnicki zespół MKS II Świdnica.
W zespole MKS Świdnica nagrodę dla najlepszej zawodniczki otrzymała Alicja Słowikowska.
Pośród juniorek również pierwsze miejsce zajął MKS Świdnica. Drugie miejsce zajął zespół MKS MOS Wrocław, na trzecim miejscu zakończyły turniej siatkarki MGLKS Sobieski Oława.
W zespole MKS Świdnica nagrodę dla najlepszej zawodniczki otrzymała Aleksandra Wieczorek.
4 października początek rozgrywek III ligi siatkówki kobiet, w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów spotkają się zespoły MKS Świdnica i MKKS Chełmiec Wałbrzych. Mecz rozpoczyna się o godzinie 17.00.
5 października rozgrywki rozpoczyna Liga Juniorek. O godzinie 11.00 mecz rozpocznie MKS Świdnica i MMKS Gaudia Trzebnica. Ten mecz również odbędzie się na Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.


21 września 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została siódma kolejka spotkań.
Kryształ Stronie Śląskie - Stal Świdnica 4:1
Biały Orzeł Mieroszów - Górnik Boguszów-Gorce 0:0
Zieloni Łagiewniki - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:3
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Bielawianka Bielawa 2:4
Piławianka Piława Górna - Sparta Ziębice 1:2
Nysa Kłodzko - AKS Strzegom 3:0
Grom Witków - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2:1
Piast Nowa Ruda - Polonia/Sparta II Świdnica 1:1

W tabeli po siedmiu kolejkach AKS Strzegom zajmuje czwarte miejsce, Polonia-Sparta Świdnica jest na trzecim miejscu, piłkarze Stali Świdnica zajmuja szóste miejsce miejsce, na jedenastym miejscu jest drużyna Gromu Witków.


21 września 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Czarni Wamag Wałbrzych - Podgórze Wałbrzych 0:0
Zieloni Mokrzeszów - Zieloni Mrowiny 0:4
Unia Jaroszów - Skalnik Czarny Bór 2:0
Włókniarz Głuszyca - Karolina Jaworzyna Śląska 3:0
Wierzbianka Wierzbna - Juventur Podzamcze Wałbrzych 3:4
LKS Bystrzyca Górna - Granit Roztoka 3:4
Zjednoczeni Żarów - Sudety Dziećmorowice 4:1
Gwarek Wałbrzych - Victoria II Świebodzice 0:3


21 września 2008 - Biegali w Łażanach

19 września w Łażanach odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe szkól ponadgimnazjalnych.
W zawodach wzięło udział 93 chłopców i 76 dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego.
Klasyfikacja w kategorii dziewcząt:
1 Jagoda Czarnotta I LO Świdnica, 2 Michelle Schiewe ZSO Świdnica, 3 Klaudia Kurzej ZSO Strzegom. W kategorii chłopców - 1 Przemysław Filipczak ZS Mechanicznych w Świdnicy, 2 Marcin Buryło ZSO Strzegom, 3 Michał Rataj ZSB-E w Świdnicy.


21 września 2008 - Remonty chodników

Oprócz dróg w Powiecie Świdnickim remontowane są również chodniki dla pieszych leżące przy drogach powiatowych. Od dłuższego czasu udaje się remontować ich coraz więcej. A wszystko dzięki współudziale miast i gmin z terenu naszego powiatu. Polega to między innymi na tym, że gmina która chce wyremontować na swoim terenie odcinek powiatowego chodnika dokłada środki ze swojego budżetu na ten cel.
I tak nowe chodniki pojawią się jeszcze w tym roku w Jaworzynie Śląskiej, która przekazała już 160 tys. zł do budżetu powiatu. Dzięki temu uda się odnowić aż trzy chodniki przy drogach powiatowych w miejscowości Milikowice, Pastuchów i w Jaworzynie Śląskiej. Środki finansowe na remonty chodników przekazały również Świebodzice, gdzie zostanie wyremontowany chodnik w dzielnicy Ciernie, Gmina Świdnica i Dobromierz.
W ubiegłym roku na podobnych zasadach wyremontowano m.in. chodnik w Olszanach w gminie Strzegomiu i w dzielnicy Ciernie w Świebodzicach. Nowe chodniki to przede wszystkim większe bezpieczeństwo pieszych, którzy z nich na co dzień korzystają.


20 września 2008 - Łatwe zwycięstwo

Dzisiaj w meczu III ligi świdniccy piłkarze zmierzyli się w Świdnicy z ostatnią drużyną tych rozgrywek - Łucznikiem Strzelce Krajeńskie. Przez cały mecz świdniczanie mieli przewagę, szkoda, że ta przewaga nie przełożyła się na większą ilość bramek.
Polonia-Sparta Świdnica - Łucznik Strzelce Krajeńskie 2:0.
Bramki strzelili: Maciej Bielski w 30 minucie meczu, Dariusz Filipczak w 36 minucie.
Świdniczanie zajmują szóste miejsce w tabeli rozgrywek III ligi.


20 września 2008 - Remis Victorii

Dzisiaj na czwartoligowym boisku piłkarskim w Świebodzicach zespół Victorii Świebodzice zmierzył się z Intakusem Ślęzą Wrocław.
W skrócie o meczu można powiedzieć tak - Victoria atakowała, wrocławianie z kontrataku strzelali.
Victoria Świebodzice - Intakus Ślęza Wrocław 1:2.
Victoria Świebodzice zajmuje jedenaste miejsce w tabeli rozgrywek IV ligi ze stratą jedenastu punktów do prowadzącej Ślęzy Wrocław.


20 września 2008 - "XXIII Dni Pagórków"

25 września, w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbędą się XXIII Dni Pagórków.
W programie między innymi: wernisaż wystawy fotograficznej "Sztafeta Małopolskiego Szlaku Papieskiego", migawki z działalności bractwa św. Jana Nepomucena, relacja z wyprawy "Na Wschód Słońca" - Velká Deštná 2008, relacja z obozu tanecznego Senior Hobby - Wleń 2008, relacja z Wielkiej Wyprawy na Howerle (Czarnohora UA).
Na tegoroczne "Dni Gór" w Świdnicy zaprosi uczestników - Piotr Snopczyński.
Impreza w MDK przy ulicy Nauczycielskiej rozpoczyna się o godzinie 19:00.


20 września 2008 - Ada siódma w Europie

W warszawskiej hali Torwar, w dniach 12 - 14 września, odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w Judo. Do rywalizacji o miano najlepszych na Starym Kontynencie stanęły reprezentacje wszystkich europejskich federacji judo.
W zawodach walczyła zawodniczka AKS-u Strzegom - Adriana Grabowicz, podopieczna Tomasza Skórkowskiego. W swojej pierwszej walce Ada spotkała się reprezentantką Holandii i ją pokonała. Niestety dwa kolejne pojedynki zakończyły się porażką Polki (z Węgierką i Turczynką) i ostatecznie zajęła ona 7. lokatę w europejskim czempionacie.
Warto wyjaśnić, że Adriana Grabowicz jest jeszcze juniorką młodszą, ale już teraz zdobywa doświadczenie, walcząc z zawodniczkami starszymi i bardziej doświadczonymi. Start w zawodach tej rangi i osiągnięty wynik to dla niej duży sukces.


20 września 2008 - Pieniądze na projekt

"Nie ma haka na bystrzyka" - z takim hasłem swojego projektu Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej, jako jedyna w Powiecie Świdnickim, realizować będzie projekt konkursowy w ramach "Wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych". Na ten cel szkoła otrzyma dotację w wysokości ponad 920 tysięcy złotych.
Projekt Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej znalazł się na ósmym miejscu wśród 44 nagrodzonych.
Przedmiotem konkursu były projekty przyczyniające się do podniesienia ogólnego poziomu wykształcenia społeczeństwa poprzez niwelowanie negatywnego wpływu środowiska społecznego ucznia i wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i policealnych prowadzących kształcenie ogólne, jak również poprzez eliminowanie różnic w jakości usług edukacyjnych występujących w szczególności w relacji wieś - miasto oraz rozwijanie systemu preorientacji zawodowej dostosowanego do potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy już na poziomie szkolnictwa podstawowego.


20 września 2008 - Uczcili pamięć zesłanych

Jak co roku członkowie Związku Sybiraków w Świebodzicach spotkali się pod pomnikiem Zesłańców Sybiru aby w dniu rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę przypomnieć o dramacie tych, którzy zostali wywiezieni na Wschód. - Wielu z nas nie wróciło, szczególne żniwo śmierć zbierała wśród niemowląt i osób starszych - wspominał wzruszony Stanisław Sznajder, przewodniczący Zarządu Okręgu Związku Sybiraków.
W imieniu Związku wszystkich gości witał Tadeusz Fedorowicz, przewodniczący koła w Świebodzicach. Odśpiewano hymn Sybiraków, a następnie wiązanki i kwiaty złożyli m. in. burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Świebodzic Elżbieta Horodecka.
Po raz pierwszy w uroczystościach uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1, które od maja tego roku nosi imię właśnie Sybiraków. Honorową wartę przy tablicy pamiątkowej pełnił poczet szkolny sztandarowy.


20 września 2008 - Chodnik przy Olszańskiej

Długo oczekiwany przez mieszkańców Stanowic chodnik przy ulicy Olszańskiej, będącej w zarządzie Starostwa Powiatowego w Świdnicy, wreszcie jest.
Remont nawierzchni ulicy Olszańskiej w Stanowicach miał miejsce w 2007 roku. Inwestycja ta bardzo ucieszyła mieszkańców wsi, ale zaczął doskwierać brak przylegającego do drogi chodnika.
Jego wykonanie okazało się bardzo potrzebne ze względu na znajdującą się w pobliżu szkołę.
Od kilku dni mieszkańcy mogą korzystać z chodnika o długości 141 m2, który został wykonany z kostki betonowej. Zamontowano również hydranty. W odbiorze, który odbył się 16 września, wzięli udział członkowie Zarządu Powiatu Świdnickiego - Sabina Cebula i Roman Etel, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Marek Olesiński, inspektor Maria Bajerska, sołtys wsi Zdzisława Dmytrarz oraz wykonawca inwestycji.
- Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia, nasze dzieci będą mogły bezpiecznie pokonywać trasę z domu do szkoły - mówią stanowiczanie.


19 września 2008 - Rowery opanowały Rynek

Dzwonki rowerów, mnóstwo dzieciaków w kaskach, balony, roześmiane buzie - tak wyglądał dziś świebodzicki Rynek. Przed południem rozpoczął się happening rowerowy, który miasto zorganizowało w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Pierwszy raz Gmina Świebodzice tak aktywnie włączyła się do tej akcji - i od razu widać było, że zabawa bardzo się spodobała, bo do Rynku na rowerach przyjechało mnóstwo dzieci i młodzieży, ale także osoby starsze. Na znak gwizdkiem dany przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza - wszyscy rowerzyści ruszyli na objazd wokół ratusza. Parada trwała kilka minut i bardzo się podobała, bo nawet przechodnie zatrzymywali się i bili brawo.
- Cieszę się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie, to znak, że nowa impreza w mieście się spodobała - mówił zadowolony burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który wręczał nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego, odbywającego się w ramach całej akcji.
Parada rowerowa to jednak nie jedyna atrakcja dzisiejszego happeningu. Każdy, kto przejechał na swoim rowerze, mógł go bezpłatnie oznakować - specjalnym markerem robił to Robert Topolski z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Swoim nowiutkim wozem bojowym przyjechała na Rynek także świebodzicka Straż Pożarna, sprawiając masę uciechy zwłaszcza najmłodszym. Z kolei miłośnicy zwierząt mogli przejechać się psim zaprzęgiem albo pogłaskać sympatyczne husky, które przyjechały do Świebodzic wraz z opiekunem, panem Krzysztofem Matusiakiem.
Wśród rowerzystów, którzy pojawili się na świebodzickim Rynku, nie zabrakło tych najbardziej utalentowanych, którzy trenują kolarstwo. Były to dwie znane świebodziczanki: Natalia Frączek i Joanna Ignasiak, które startują w grupie Pol-Aqua oraz Zbigniew Gucwa, który od kilku lat jeździ w grupach francuskich.
- Kolarstwo to świetny sport, zachęcam wszystkich do jak najczęstszej jazdy na rowerze - namawiała świebodziczan Natalia Frączek.


19 września 2008 - Przypomnienie dla handlujących

Informujemy, że handel kwiatami i zniczami przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych może odbywać się jedynie za zgodą Urzędu Miejskiego i w wyznaczonych do tego celu miejscach. Osoby zainteresowane mogą składać podania w tej sprawie w Urzędzie Miejskim, pokój nr 128 do 15 października tego roku.
Do podania należy dołączyć: w przypadku osób fizycznych - zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (ksero), umowę spółki cywilnej (jeśli taka została zawarta), natomiast w przypadku spółek prawa handlowego oraz innych osób prawnych - wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, a w przypadku producentów rolnych - decyzję o wymiarze podatku rolnego za rok bieżący oraz NIP, REGON, oświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec gminy, ZUS i KRUS i zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami wobec Urzędu Skarbowego.
Bliższych informacji udziela - Bożena Bałazy, Referat Promocji i Wspierania Przedsiębiorstw telefon 074/856-28-46.


19 września 2008 - Nowa nawierzchnia

Powiat Świdnicki zarządza drogami o łącznej długości ponad 400 kilometrów. Kierowcy, którzy podążają nimi od gminy do gminy, coraz częściej natrafiają na "świeże" odcinki.
Właśnie zakończył się remont kolejnego odcinka drogi powiatowej nr 1990D na trasie Wiry - Tąpała o długości 680 m. Dodatkowo zniwelowano zdeformowane odcinki nawierzchni oraz wyremontowano podbudowę. Ścięto i uzupełniono pobocze, odmulono i pogłębiono rowy przydrożne, wykonano 10 przepustów pod zjazdami a także studnie kanalizacji deszczowej i kratki ściekowe. Remont, który trwał od 5 sierpnia do 15 września został wykonany przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.
Koszt remontu drogi wyniósł blisko 572 tysiące złotych i został pokryty ze środków budżetu powiatu.
Odbiór drogi nastąpi 23 września o godzinie 12.00 w miejscowości Wiry.


19 września 2008 - "Bystrzyca" w finale

Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca" zakwalifikował się do ścisłego finału XXII edycji ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 28 września. w Zakopanem.
W 2007 r. "Bystrzyca" podczas XXI edycji festiwalu zdobyła nagrodę Grand Prix, której od 21 lat nie udało się zdobyć żadnemu zespołowi.
Głównym celem Festiwalu jest zachęcenie młodzieży do poznawania i pielęgnowania rodzimej tradycji ludowej oraz aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu współczesnej kultury polskiej.
Uczestnicy Finału nie tylko będą mieli okazję zaprezentować przygotowane przez siebie programy, ale także wziąć udział w spotkaniu z zespołami zagranicznymi. Spotkania festiwalowe będą więc znakomitą okazją dla młodzieży do prezentacji własnej wspólnoty lokalnej, do wymiany doświadczeń, pomysłów, a także pogłębienie wiedzy i umiejętności.


19 września 2008 - Z wizytą w Torgau

Przedstawiciele Zarządu Oddziału M.G Związku OSP RP w Strzegomiu w dniach od 12 do 14 września gościli w Torgau na zaproszenie miejscowej Straży Pożarnej.
Wizyta miała charakter roboczy, ale odbywała się w miłej i serdecznej atmosferze. Obie strony przedstawiły informacje dotyczące ilości prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych, ich charakteru i ciężkości oraz posiadanego zabezpieczenia logistycznego.
- Mieliśmy okazję zobaczyć siły i środki, jakimi dysponuje Straż Pożarna w Torgau. Oprócz nowoczesnego sprzętu obejrzeliśmy także pojazdy strażackie zgromadzone w izbie tradycji - mówi Urszula Olszewska, Prezes Zarządu Oddziału M.G ZOSP RP w Strzegomiu. A było, co oglądać, bo Straż Pożarna w Torgau ma bardzo bogatą historię - została założona 1864 roku.
W trakcie wizyty strzegomska delegacja uczestniczyła w spotkaniu z burmistrz Torgau Andreą Staude oraz członkami Rady Miejskiej. Podczas tej dyskusji przedstawiona została idea współpracy i jej charakter. Omówiono również plany na przyszłość.
Miłym akcentem pobytu w Torgau była wymiana upominków. - Na pamiątkę pierwszej wizyty przekazaliśmy kolegom z Torgau figurę Św. Floriana. My natomiast otrzymaliśmy grafikę zamku w Torgau - opowiada Urszula Olszewska.
Zarząd Oddziału M.G Związku OSP RP w Strzegomiu pragnie serdecznie podziękować burmistrzowi Strzegomia za przychylność i pomoc finansową, niezbędną przy nawiązywaniu współpracy zagranicznej.


19 września 2008 - Organizacje mają głos

W 2010 roku planowane jest uruchomienie centrum wspierania organizacji pozarządowych, które służyć będzie podmiotom ze Świdnicy.
Wsparcie szkoleniowe, doradcze, pomoc prawna i z zakresu księgowości oraz nowoczesna siedziba to niektóre z elementów, jakie miasto przewidziało w projekcie.
Aby poznać oczekiwania organizacji co do planowanego centrum, przesłaliśmy kilka miesięcy temu sondażowe ankiety. Podmioty zainteresowane współpracą z tworzonym centrum, które nie wypełniły jeszcze ankiety, prosimy, aby zrobiły to do 17 października.
Ankiety można przesłać drogą elektroniczną na adres d.nowicka@um.swidnica.pl lub pocztą - Urząd Miejski, Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica.


19 września 2008 - Pieniądze dla teatrzyku

Teatrzyk Obrzędowy "Tradycja" działający przy świetlicy w Bystrzycy Górnej jest laureatem konkursu Kultura Bliska 2008 organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach programu Ochrona dziedzictwa kulturowego. Na realizację projektu pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - otrzymał dotację w wysokości 7 tysięcy złotych.
Udział w konkursie polegał na zgłoszeniu projektu, którego istotą będzie troska o zasoby kultury lokalnej - chęć jej pielęgnowania, ocalenie lub odtworzenie, uczenie i dbania o nią, a jednocześnie wykorzystywania jej w rozwoju gospodarczym gminy i wsi, oraz integrujące społeczność i angażujące różne pokolenia.
Podobnie jak w latach poprzednich w konkursie Fundacja Wspomagania Wsi wspierała projekty, których celem jest troska o zachowanie dorobku kulturalnego poprzednich pokoleń. W tegorocznej edycji konkursu postanowiono pomóc także organizatorom wydarzeń kulturalnych wzbogacających życie kulturalne w małych miejscowościach. Jak mówią przedstawiciele fundacji - Naszym celem jest pobudzenie życia kulturalnego na wsi i w małych miasteczkach.
Otrzymana dotacja dotacja przeznaczona zostanie na organizację zajęć edukacyjnych w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, zakup dyktafonów, organizowania widowiska obrzędowego, materiały biurowe i spożywcze na spotkania integracyjne oraz przygotowanie i druk katalogu.


19 września 2008 - Odkrycie i renowacja

W maju tego roku Zakład Obsługi Komunalnej rozpoczął gruntowne porządki na terenie przypałacowego parku w Dobromierzu, posadzono nowe krzewy i kwiaty.
Podczas wykonywania tych prac odkryto pod warstwą ziemi i liści starą pękniętą płytę znajdującą się pod kolumną, która we wrześniu wzbogaciła się o nowe zwieńczenie oraz tablicę wykonaną z piaskowca.
Sponsorem zwieńczenia i tablicy jest były mieszkaniec Dobromierza, a wykonawcą właściciel firmy z Roztoki.
Zostały one zaprojektowane dzięki pomocy Edwarda Hałdasia.
Na nowej tablicy została umieszczona niemiecka nazwa Dobromierz wykonana pismem gotyckim oraz data 1723 prawdopodobnie wiążąca się z założeniem parku.


18 września 2008 - Mistrzostwa Polski w Kick-Boxingu

Dzisiaj we Wrocławiu, w klubie "Lemoniada" odbyła się konferencja prasowa poświęcona Mistrzostwom Polski Seniorów w Kick-Boxingu w formule Low Kick, które odbędą się w Świebodzicach w dniach 19-21 września.
W konferencji wzięli udział między innymi trener kadry narodowej w kick boxingu Tomasz Skrzypek, Wojciech Bartnik, Rafał Petertila, Mariusz Cieśliński oraz burmistrz Świebodzic - Bogdan Kożuchowicz.
Na ringu w Świebodzicach wezmą udział tacy multichampioni jak Łukasz Jarosz, Michał Głogowski, Mariusz Cieśliński czy Michał Tomczykowski.
Już w sobotę, od godziny 10.00 w Hali Sportowo - Widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach - pierwsze walki eliminacyjne (wstęp darmowy) a w niedzielę od godziny 17.00 rozpoczną się walki finałowe (wstęp 5 złotych).


18 września 2008 - Flaga dla Iwano-Frankowska

Zaprzyjaźniony Iwano-Frankowsk został nagrodzony przez Radę Europy Honorową Flagą. 13 września to ukraińskie miasto przyjmowało wyróżnienie za propagowanie idei demokracji, wolności i poszanowania prawa.
- Cieszę się, że międzynarodowe gremium doceniło wkład Iwano-Frankowska w budowanie jedności w Europie. Zarówno dla władz jak i mieszkańców cenny jest fakt dostrzeżenia z tej europejskiej perspektywy starań miasta o zachowanie tradycji demokratycznych. Świdnica otrzymała Honorową Flagę w 2004 roku, stąd wiemy, jak ważne jest to wyróżnienie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Już jutro w Świdnicy dwustronna współpraca zostanie oficjalnie przypieczętowana podpisaniem porozumienia o partnerstwie. Pierwsze kontakty sięgają 2005 roku, kiedy to na konferencji we Lwowie spotkali się przedstawiciele Świdnicy i Iwano-Frankowska. W ciągu kolejnych lat doszło m. in. do spotkania przedsiębiorców z obu miast, składania wspólnych wniosków o dotacje głównie w dziedzinie kultury i oświaty oraz wizyt zarówno władz miejskich jak i zespołów tanecznych. W ostatnim czasie grupa młodzieży z Iwano-Frankowska mogła wypoczywać w Zagórzu Śląskim na koloniach zorganizowanych przez "Caritas" Diecezji Świdnickiej.
Prezydent Wojciech Murdzek oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Lewandowski podczas pobytu w Iwano-Frankowsku odwiedzili szkołę, w której dzieci uczą się języka polskiego. Spotkali się również z osobami inicjującymi powstanie muzeum rodziny Potockich i nawiązali kontakt z polskim proboszczem parafii rzymskokatolickiej w Iwano-Frankowsku.


18 września 2008 - Sesja Rady Powiatu

24 września o godzinie 11.00, odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Będzie to sesja poświęcona tematom związanym ze stanem dróg w powiecie. Zaplanowano, że trasa przejazdu będzie wynosić około 100 km. Obejmie te drogi, których nie udało się obejrzeć w zeszłym roku w październiku, kiedy to odbyła się pierwsza część sesji poświęconej tematom inwestycji drogowych. Autobus wyruszy ze Świdnicy do Pszenna i przejedzie trasą: Wilków-Panków Śmiałowice - Gołaszyce - Siedlimowice. W tym miejscu zaplanowano pierwszy postój i omówienie zrealizowanej w tym miejscu drogi.
Kolejnym ważnym punktem będzie przejechanie trasą: Mrowiny - Piotrowice - Żarów, gdzie Radni obejrzą część magazynową Służby Drogowej. Następnie udadzą się do Jaworzyny Śląskiej oglądając po drodze wykonany w Piotrowicach remont nawierzchni polegający na położeniu tzw. mikrodywanika w technologii cienkich warstw na zimno. W Jaworzynie Śląskiej będzie okazja do zobaczenia siedziby Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Po tej części programu Radni przejadą do gminy Strzegom, gdzie obejrzą inwestycję zrealizowaną w miejscowości Międzyrzecze oraz przejadą przez Strzegom do Goczałkowa, aby obejrzeć i ocenić stan drogi, której remont niedługo się rozpocznie.
Kolejnym zadaniem jakie obejrzą Radni, będzie odcinek Rogoźnica - Kostrza oraz Borów - Kostrza, które to drogi mają obecnie nieciekawy stan techniczny i wymagają remontu. Z Kostrzy Radni pojadą do Żelazowa a następnie zobaczą drogi w Godzieszówku, Roztoce, Gniewkowie (tutaj droga wymaga pilnego remontu), Kłaczynie, Jugowej i przez Dobromierz oraz Granicę wrócą do Świdnicy.
Po tym punkcie sesji Radni już w Urzędzie Stanu Cywilnego będą rozmawiać na temat natężenia ruchu drogowego w newralgicznych punktach powiatu oraz podsumują to, co obejrzeli podczas wizji w terenie. Podejmą także szereg istotnych dla funkcjonowania samorządu powiatowego uchwał.


18 września 2008 - Happening z mistrzami

Jutro, centrum Świebodzic opanują rowerzyści. O godzinie 11.00 na Rynku rozpocznie się happening rowerowy w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu.
Planujemy w tym dniu paradę rowerową wokół ratusza, bezpłatne znakowanie rowerów, rozstrzygnięcie konkursu o tematyce ekologicznej, pokazy strażackie, psich zaprzęgów oraz mnóstwo innych atrakcji.
Będzie także wyjątkowa okazja, aby spotkać się ze znanymi sportowcami ze Świebodzic, którzy swoją karierę sportową związali z kolarstwem. Na Rynku pojawią się: Natalia Frączek, która obecnie ściga się w grupie zawodowej Pol-Aqua i od kilku lat reprezentuje Polskę na mistrzostwach Europy i Świata, Joanna Ignasiak i Zbigniew Gucwa, który obecnie jeździ w grupach francuskich.
Tych utalentowanych młodych sportowców rzadko można spotkać w rodzinnym mieście, dlatego tym bardziej zapraszamy świebodziczan do wzięcia udziału w imprezie.


18 września 2008 - Certyfikat dla szkoły

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu uczestniczyła w programie "Szkoła bez przemocy".
Program skierowany był do uczniów, rodziców i nauczycieli, a jego głównym celem była eliminacja zjawiska przemocy w szkole, a przede wszystkim indywidualnych zachowań agresywnych.
W ramach programu opracowano i podjęto szereg działań, przy współpracy ze środowiskiem lokalnym, które miały zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, wzmóc integrację oraz ustrzec przed agresją.
Prowadzone były m.in. zajęcia socjoterapeutyczne z uczniami wykazującymi zaburzenia zachowania. Przeprowadzono ponadto konkurs polonistyczny "Nie bądź obojętny na zło". Odbyły się także warsztaty integracyjne dla uczniów i prelekcje dla rodziców. Program podsumowano spektaklem teatralnym pt. "Siła przyjaźni", który dotyczył problemów agresji. Przedstawienie przygotowane zostało przez uczniów kl. IV-VI
- Starania nad poprawą bezpieczeństwa w szkole zostały docenione. Otrzymaliśmy certyfikat "Szkoła bez przemocy" - cieszą się uczniowie.


18 września 2008 - Spotkanie z mieszkańcami

Prezydent Wojciech Murdzek zaprasza mieszkańców śródmieścia na spotkanie, które zaplanowano na 1 października (środa) na godzinę 17.00 w klubie Bolko przy placu Grunwaldzkim 11.
Wiodącym tematem będzie sprawa budowy galerii handlowej w Zaułku Świętokrzyskim.
Inwestycja ta wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców, a zarazem pociąga za sobą określone zmiany między innymi w organizacji ruchu kołowego.
Proponowane spotkanie będzie okazją do wymiany poglądów z mieszkańcami na ten i inne bieżące tematy.


18 września 2008 - "Kalendarz Kodaka"

20 września, o godzinie 16.00, w ramach XXI Dni Fotografii, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii - Sergiusza Sachno. Po wernisażu w Muzeum Dawnego Kupiectwa, o godzinie 18.00 będzie miało miejsce spotkanie z autorem prac.
Autor wystawy urodził się w Chinach. Prace swoje prezentował na wystawach indywidualnych między innymi w Montrealu, Toronto, Tokio, Pradze, Amsterdamie i Berlinie.
Wystawa zatytułowana "Kalendarz Kodaka" będzie dostępna od 21 września do 12 października.


18 września 2008 - Rekordowa zbiórka

Aż 26 litrów krwi udało się zebrać w poniedziałek, podczas kolejnej już akcji poboru krwi w Świebodzicach.
Tradycyjnie jej pomysłodawcą i organizatorem był licealista Paweł Bobrowski, przy współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Do Miejskiego Domu Kultury przyszło w poniedziałek, 15 września, 58 osób, głównie młodych, które oddały w sumie 26 litrów bezcennego leku.
To jak dotychczas rekord zbiórek w mieście.


18 września 2008 - Zapraszamy na Giełdę Pracy

Strzegomskie Stowarzyszenie "Euro-Partner" kolejny już raz organizuje dla Centrum Dystrybucyjnego "Biedronka" Giełdę Pracy.
Giełda odbędzie się 24 września (środa) o godzinie 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (074) 8560-529 lub w biurze Stowarzyszenia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu (pokój nr 30).


18 września 2008 - Grzegorz Ciechowski

W tym roku Festiwal Niezapomnianych Artystów Scen Polskich poświecony jest pamięci Grzegorza Ciechowskiego. W ramach Festiwalu organizowany jest Konkurs na interpretację piosenek artysty.
Do wygrania jest 20.000 złotych oraz występ u boku gwiazd polskiej sceny w telewizyjnym koncercie galowym "Pejzaż Bez Ciebie Grzegorz Ciechowski".
W tym roku oprócz solistów mogą wziąć udział również zespoły. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października.
regulamin konkursu, karty zgłoszenia, dane adresowe - >>> zobacz


18 września 2008 - Zdrowie ma smak

Od wtorku 23 września do niedzieli 28 września Powiat Świdnicki będzie rozmawiał o zdrowym żywieniu. Cykl spotkań rozpocznie się od II Forum dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych "Porozmawiajmy o żywieniu", które zorganizowane zostało w dwóch turach. Pierwsza odbędzie się 23 września o godz. 11.00 w Strzegomskich Centrum Kultury dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z gminy Strzegom, Żarów oraz ze Świebodzic i Mokrzeszowa. Druga część obędzie się 25 września o godz. 11.00 w auli I LO w Świdnicy dla młodzieży wszystkich świdnickich szkół ponadgimnazjalnych.
27 września o godz. 11.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy obędzie się konferencja pt. "Zdrowie ma smak - porozmawiajmy o żywieniu". Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będą właściwości lecznicze miodów, preparatów pszczelich i ziół.
27-28 września w godz. 10.00-18.00 na świdnickim Rynku obędą się II Dni Promocji Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. W tym czasie będzie możliwość degustacji i zakupu żywności prozdrowotnej m.in. miodów wrzosowych z Borów Dolnośląskich, tradycyjnego pieczywa z dodatkami czosnku, orzechów czy śliwek, serów kozich, wyrobów wędliniarskich pretendujących do "Perły" krajowej na Targach w Warszawie oraz wiele innych zdrowych pyszności. Dodatkowo będzie okazja do spróbowania prawdziwego piwa miodowego oraz miodu pitnego.
Oprócz tego w specjalnie przygotowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i PCK punkcie medycznym będzie można bezpłatnie obliczyć swój wskaźnik BMI, który pozwala w prosty sposób sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru, skorzystać z konsultacji pielęgniarskich a także wziąć udział w minikonkursach.


17 września 2008 - 15.lat współpracy

Niebawem Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast będzie świętowało 15-lecie swojego istnienia.
Do Świdnicy zjadą uczestnicy międzynarodowego pleneru fotograficznego. Będziemy gościć fotografów z miast partnerskich Świdnicy: Tendring, Police, Kazincbarcika, Niżyn, Iwano-Frankowsk.
W programie obchodów przewidziano podpisanie listu upamiętniającego 15 lat działalności Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, odbędą się też spotkania z różnymi środowiskami, będzie również coś dla amatorów graffiti.
- Podczas spotkania jubileuszowego będziemy wspólnie z zagranicznymi partnerami zastanawiać się, jak ochronić przed wandalami nasze miasta - tłumaczą organizatorzy.
W ramach miejskiej akcji "Stop wandalom" planowane są warsztaty dla grafficiarzy, a także wyznaczenie kilku miejsc, gdzie młodzi będą mogli legalnie malować. Program jubileuszu - >>> zobacz


17 września 2008 - Znojemskie Winobranie

Od wielu lat we wrześniu w partnerskim mieście Strzegomia - Znojmo odbywa się jedno z największych świąt na terenie Czech - Znojemskie Winobranie. W święcie wzięła udział delegacja w składzie - sekretarz gminy Sabina Cebula oraz radni - Maria Michalec, Marian Góra i Piotr Szmidt.
Znojemskie winobranie to wielki festiwal wina, turniejów rycerskich i wystaw kulinarnych.
To przede wszystkim jednak niezapomniane wrażenia i mnóstwo wspomnień. Punktem kulminacyjnym święta jest starannie wyreżyserowany, barwny korowód, w którym paradują królowie ze świtą, rycerze konni, sokolnicy, myśliwi, połykacze ognia, wozy z beczkami, grupy giermków i książąt.
Ważnym punktem wizyty było spotkanie przedstawicieli wszystkich miast partnerskich obecnych na uroczystościach, tj. Słowacji, Włoch, Holandii i Niemiec.
- Dyskutowaliśmy o współpracy między naszymi miastami i myślę, że zaowocowały one ciekawymi pomysłami, do których realizacji warto się w przyszłości przyłączyć - mówi Piotr Szmidt.
- Wielu strzegomian zainteresuje fakt, że zaproponowano nam uczestnictwo w organizacji Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej, który odbędzie się w Holandii w przyszłym roku - informuje Marian Góra.
Podczas spotkania poruszono także temat obchodów Dni Miast Partnerskich w Znojmo. - Planowany termin imprezy to początek maja 2009 roku. Ustaliliśmy, że w jej trakcie, na specjalnych stoiskach, poszczególne państwa zaprezentują swój dorobek kulturalny i sportowy. To doskonała promocja dla miasta - wyjaśnia Sabina Cebula.
To nie jedyne efekty rozmów. - Dyrektor Gimnazjum Pedagogicznego w Znojmo wyraził chęć współpracy z jedną ze strzegomskich szkół. To okazja dla młodzieży, aby poznać kulturę i historię Czech, a pedagodzy będą mogli wymienić się doświadczeniami z kolegami z zagranicy - opowiada Maria Michalec.
Dodać należy, że Znojmo graniczny z Austrią, więc Wiedeń jest na wyciągniecie ręki, a to oznacza kolejne nowe możliwości dla strzegomskich uczniów.


17 września 2008 - Turniej w Świdnicy

20 września, w sobotę, odbędzie się w Świdnicy Turniej Młodziczek i Turniej zespołów występujących w III lidze siatkówki kobiet.
Turniej rozpocznie się o godzinie 10.00.
W zawodach oprócz świdnickich siatkarek wystąpią - MKS MOS Wrocław, UKS Tygrysy Strzelin, MGLKS Sobieski Oława.
Mecze rozegrane zostaną w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.


17 września 2008 - Pożegnanie Lata

Najmłodsi strzegomianie pożegnali lato na dwóch festynach. Jak podkreślają maluchy i ich rodzice, atrakcji nie brakowało.
Festyny odbywały się przez dwa dni - 10 i 11 września. Pierwszy z nich zorganizowano na osiedlu przy ulicy Ametystowej, drugi natomiast przy ulicy Sosnowej.
Obie z tych imprez wzbudziły duże zainteresowanie. Dzieci doskonale bawiły się pod okiem instruktorów Strzegomskiego Centrum Kultury. Były skoki na batucie, wspólne malowanie i wyścigi. Każdy maluch znalazł coś dla siebie. Wypoczynkowi na świeżym powietrzu sprzyjała pogoda. Zabawa była na tyle udana, że wielu milusińskich kończyło ją z żalem.
Dzieci za swoją aktywność zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez radnych - Marię Michalec i Mariana Górę.


17 września 2008 - Kyokushinkai Karate

Świdnicki Klub Kyokushinkai Karate ogłasza zapisy do czterech grup karate w Świdnicy. Grupy początkujące zajęcia mają w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy na Osiedlu Zawiszów - treningi odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 18 do 19.
Gimnazjum nr 1 w Świdnicy na ulicy Kozara-Słobódzkiego - treningi odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 17 do 18.
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy przy ulicy Pionierów - treningi odbywają się w poniedziałki i środy od godziny 17 do 18.
Czwarta grupa, jest to grupa zaawansowana w której oprócz trudnych treningów Karate Kyokushinkai wplatane są elementy K-1.
Zajęcia te odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 18 do 20, w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich.
Sport karate kyokushinkai może uprawiać każdy bez względu na wiek.


17 września 2008 - Oddaj krew - uratuj życie!

Sklep "Intermarche" i Polski Czerwony Krzyż wspólnie organizują zbiórkę krwi.
W okresie letnim krew jest szczególnie cenna, ponieważ wraz z licznymi podróżami wzrasta liczba wypadków. Szpitale potrzebują coraz więcej krwi, a honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, dlatego zebrana pod supermarketem "Intermarche" krew, nabiera wyjątkowej wartości.
Zbiórka krwi odbędzie się 26 września (piątek) w godzinach od 10.00 do 15.00 na parkingu przed sklepem "Intermarche" w Strzegomiu.
Każdy, kto odda krew weźmie udział w losowaniu ciekawych nagród niespodzianek.


16 września 2008 - Samorządowcy będą karczować park

Udział w Seminarium Parkowym w Morawie weźmie udział Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa i Zastępca Burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski oraz Burmistrz Rothenburga - Hans-Dieter Dormann i jego zastępca - Rita Friedland Samorządowcy wspólnie z wolontariuszami z Niemiec i Polski wezmą udział warsztatach oraz pracach porządkowych w przypałacowym parku.
Przypałacowy Park w Morawie koło Strzegomia jest pod ochroną konserwatora zabytków. Niektóre okazy rosnących w nim drzew liczą nawet po 250 lat. W parku obok dendrologicznych perełek jest sporo drzew w wieku 60-70, tak zwanych dzikich "samosiejki", które przytłaczają i zasłaniają stare okazy. Dla przywrócenia pakowi jego danej świetności konieczne będzie wycięcie około 1000 krzewów oraz drzew.
Pomysłodawcy projektu zakładają obok prac porządkowych w samym parku również edukację. W programie seminarium wykłady na temat historii i zabiegów rewaloryzacji oraz dendrologicznych rarytasów zabytkowego parku przypałacowego w Morawie, metody i zabiegi rewaloryzacyjne w parkach zabytkowych na przykładzie Parku Muzakowskiego.
Seminarium parkowe w Morawie finansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, a jego realizację wspiera Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Regionu Księcia Pücklera. Stowarzyszenie realizując projekt "Szlak kulturowo-ogrodowy - parki i ogrody po obu stronach Nysy" pragnie ożywić tradycje kulturowe oraz atrakcyjność turystyczną tego regionu. Na szlaku parków po polskiej stronie są Kliczków, Iława, Łomnica, Łęknica, Żary oraz Żagań.
Warsztaty są także niecodzienną sposobnością do aktywacji lokalnych środowisk oraz integracji ponad granicami państw. W projekcie weźmie w sumie udział 100 wolontariuszy, połowa z nich przyjedzie do Morawy z Niemiec.


16 września 2008 - Spotkania z mieszkańcami

W ciągu dwóch tygodni sierpnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa rozmawiał z mieszkańcami Powiatu Świdnickiego, przez miejscowości których będzie przebiegać największa inwestycja drogowa Powiatu Świdnickiego.
Droga ta będzie łącznikiem pomiędzy strefami ekonomicznymi w Świdnicy i Żarowie oraz autostradą A4. Po spotkaniach jakie odbyły się w miejscowościach: Zawiszów, Wiśniowa, Sulisławie, Wierzbna, Bożanów, Żarów, Nowice, Bolesławice, Bagieniec oraz Piotrowice.
- "Jestem zadowolony, że tak wielu mieszkańców przyjęło zaproszenie. Mieliśmy okazję do wysłuchania propozycji składanych przez mieszkańców, ale także do wyjaśnienia wielu niejasności i pytań dotyczących głównie przebiegu trasy i szczegółów związanych z harmonogramem realizacji inwestycji." - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
W celu podsumowania przeprowadzonych spotkań ale również dotarcia do tych osób, które jeszcze nie miały okazji zapoznać się i wypowiedzieć na temat realizowanej inwestycji, zorganizowane zostanie jeszcze jedno duże spotkanie - 25 września o godzinie 17.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. Oprócz mieszkańców na spotkanie zaproszono członków Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Przewodniczącego Sejmiku, Prezydentów, Burmistrzów oraz Wójtów wszystkich miejscowości naszego powiatu, wszystkich sołtysów z gmin: Świdnica, Żarów i Jaworzyna Śląska. Na spotkanie zaproszony został również Senator RP Stanisław Jurewicz oraz Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.
Nie zabraknie na nim także członków Zarządu Powiatu Świnickiego, Przewodniczącego Rady Powiatu w Świdnicy i osób odpowiedzialnych za realizację inwestycji.


16 września 2008 - Wkrótce rusza budowa mieszkań

Pod koniec sierpnia rozstrzygnięty został przetarg na przebudowę budynku po dawnym pogotowiu przy Alejach Lipowych w Świebodzicach.
W budynku tym powstanie siedemnaście lokali komunalnych, wśród nich będzie kilka lokali socjalnych, dwa mieszkania przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych i jedno dla osób wychodzących z rodzin zastępczych.
- Najatrakcyjniejszą ofertę cenową złożyła firma Dekar z Wałbrzycha - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Wartość prac to 1,8 mln złotych. W tym roku z budżetu miasta wydamy na to zadanie 300 tysięcy złotych.
Wykonawca ma czas na zrealizowanie zadania do końca listopada 2009 roku.


16 września 2008 - Bal Seniora

Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy w ramach "Dnia Seniora" organizuje 17 października w godzinach 18.00 - 24.00 już IV Świdnicki Bal Seniora. Bal odbędzie się w Restauracji "Cztery Smaki Świata" - w Domu Nauczyciela.
Gwarantujemy dobrą zabawę przy orkiestrze, odbędą się też liczne konkursy.
Zapraszamy świdnickich seniorów do wspólnej zabawy. W menu m.in. - sznycel z piersi kurczaka z ziemniakami i surówką, schab ze śliwkami, karczek z ziołami, barszcz z krokietem pieczarkowo-serowym i nie tylko.
Koszt Balu to 50 złotych. Ilość miejsc ograniczona.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Anną Sochocką - terapeutką DDP numer telefonu - 074 - 853 - 87 - 70 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00


16 września 2008 - Mają boiska

12 września przy Szkole Podstawowej w Pastuchowie uroczyście oddano do użytku, długo oczekiwane boiska wielofunkcyjne.
Uczniowie i zaproszeni goście wysłuchali okolicznościowych przemówień zaproszonych gości, którzy gratulowali wspaniałego obiektu i życzyli wielu sportowych sukcesów.
Potem były wspólne śpiewy, występy uczniów, przemarsz młodych sportowców i zapalenie znicza. Uroczystości zakończyły się meczem.


16 września 2008 - Remont mostu

Do końca grudnia tego roku wykonawca musi zdążyć z remontem zabytkowego mostu w dzielnicy Ciernie.
Jak już informowaliśmy naszych Czytelników, Gmina Świebodzice otrzymała promesę w wysokości 300 tysięcy złotych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którą wykorzysta właśnie na to zadanie. Most ma bardzo duże znaczenie dla dzielnicy.
- Jest w bardzo złym stanie, a najbliższy most o tej nośności znajduje się na samym końcu Cierni - tłumaczy wiceburmistrz Ireneusz Zyska. - Jego naprawa jest pilną sprawą.
Koszt remontu przeprawy to 520 tysięcy złotych. Brakującą część kwoty gmina pokryje ze swojego budżetu.


16 września 2008 - "Nasza Historia Harley - Davidson"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku W Jaworzynie Śląskiej zaprasza na zlot motocyklistów zatytułowany "Nasza Historia Harley - Davidson" Zlot odbędzie się 20 września, rozpocznie się o godzinie 17.00.
W programie imprezy: wystawa zabytkowych motocykli Harley - Davidson, opowieści starych Harlyowców, wjazdy motocykli na platformy, pokaz mody motocyklowej przez piękne modelki a także muzyka na żywo.
Na terenie Muzeum dostępny będzie pełen catering, możliwość noclegu w wagonach sypialnych lub na polu namiotowym oraz parking strzeżony dla motocykli. Wjazd na imprezę - 15 złotych.


16 września 2008 - Rowerem do Rynku

W piątek, 19 września, o godzinie 11.00 na świebodzickim Rynku rozpocznie happening rowerowy w ramach "Dnia bez samochodu".
Do zabawy zapraszamy uczniów z miejskich szkół, chcemy także, aby jak najwięcej świebodziczan przyjechało do centrum na rowerach. W planie happeningu jest parada rowerowa wokół ratusza, konkurs plastyczny "Moja wymarzona ulica", malowanie na sztalugach na świeżym powietrzu i wiele innych atrakcji.
W tym dniu odbędą się także pokazy ratownicze straży pożarnej, a policja będzie bezpłatnie znakować rowery. Dla miłośników dwóch kółek będą też zabawne konkursy - jak chociażby pedałowanie na czas.
Przesiądźmy się tego dnia na rowery, hulajnogi i wszystko to, co nie zatruwa środowiska.


16 września 2008 - "Kwiaty" - wystawa autorska

Piotr Studnicki, uczeń klasy I Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zaprezentował swoje prace plastyczne na wystawie autorskiej w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy dzięki uprzejmości Agnieszki Nawrockiej, kierownik tejże placówki.
Wystawione prace to kolekcja kwiatów, które wykonane zostały pastelami suchymi i olejnymi.
Wystawę Piotra można oglądać do końca października 2008 roku w bibliotece, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 17.00. Zapraszamy.


15 września 2008 - Rusza "Szlakiem Granitu"

Zapraszamy na konferencję inaugurującą działalność Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu". Konferencja odbędzie się 24 września o godzinie 15.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury. Jej zasadniczym celem będzie przedstawienie założeń Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu", którą tworzą następujące gminy - Strzegom, Udanin, Żarów, Jaworzyna Śląska, Dobromierz, Kostomłoty, Świdnica i Udanin.
W spotkaniu, oprócz lokalnych władz, udział wezmą przedstawiciele Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz marszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Drab, który zaprezentuje, podczas konferencji, jedno z pierwszych wystąpień.


15 września 2008 - Olbrzymy w gimnazjum

W żarowskim gimnazjum można zobaczyć gigantyczne, bo około 7-metrowe palmy i fikusy.
Te wielkie okazy, widoczne na zdjęciach obok, przed jedenastoma laty trafiły do Polski z Kalifornii, a dziś za sprawą przedstawicielem IKEA Wrocław Bielany - Andrzeja Grabowskiego, stały się własnością gimnazjum i niewątpliwie upiększą patio.
Kwiaty widoczne obok, to fikus dębnolistny, oraz 50-letnia palma kalifornijska.
Ponadto do gimnazjum trafiły jeszcze 4 duże i 2 średniej wielkości 35-letnie fikusy beniaminy, które w trakcie transportu jaki zapewniła firma Krause ze Świdnicy, uległy uszkodzeniu i zostały poddane kwarantannie, ale podobnie jak wymienione wyżej, te również znajdują się w patio.


15 września 2008 - Święto plonów w Kostrzy

Wszystkich, którzy 14 września udali się do Kostrzy, by świętować tegoroczne dożynki, witały wykonane z pomysłem dekoracje. Jak podkreślali mieszkańcy, to jedyna z niewielu okazji, gdy wieś może pokazać się z dobrej strony, a kostrzanie zaprezentować swoje umiejętności.
W dożynkach gminnych udział wzięli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta i gminy Strzegom. Uroczystości zainaugurowała msza święta, którą na placu przy świetlicy wiejskiej, odprawił ksiądz prałat Marek Babuśka. Nabożeństwo było dziękczynieniem za pracę rolników i tegoroczne plony.
Po zakończeniu mszy św. miał miejsce tradycyjny ceremoniał żniwno - dożynkowy z udziałem zespołu "Kostrzanie". W jego trakcie starostowie przekazali burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi chleb - symbol dożynek. - Życzę nam wszystkim, aby nigdy tego chleba nie zabrakło - mówił burmistrz.
Następnie wraz zastępcą Robertem Siekańcem, przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Wasyliszynem i Alicją Czekajło - kierownikiem Biura ds. Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu - wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki za wieńce i chleby przedstawicielom poszczególnych sołectw. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Zgromadzeni doskonale bawili się przy dźwiękach przyśpiewek gminnych zespołów folklorystycznych, udział w konkursach i zabawach organizowanych przez pracowników Strzegomskiego Centrum Kultury.
Gwiazdą wieczoru był jednak występ znanego zespołu "Tercet Egzotyczny", który na czele z Izabellą Skrybant, przypomniał swoje największe przeboje. Mimo niesprzyjającej pogody, publiczność nie zawiodła. Ostatnim akcentem tegorocznych dożynek była zabawa ludowa, która trwała do późnych godzin nocnych.


15 września 2008 - Złote zakończenie sezonu

Międzywojewódzkim Turniejem Piłki Siatkowej w Wieruszowie, siatkarze Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej "Chemik" zakończyli sezon rozgrywek 2008.
W Turnieju startowały zespoły z województwa dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego.
Zespół TKKF "Chemik" pod wodzą Stanisława Charęży wywalczył pierwsze miejsce.


15 września 2008 - Zachowaj trzeźwy umysł

Kampania "Zachowaj Trzeźwy Umysł" to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
Tegoroczna edycja kampanii dobiega końca. Aktywnie, przez cały rok, uczestniczyły w niej dzieci i młodzież z gminy. Poprzez udział w licznych konkursach, młodzi strzegomianie poznawali sposoby zdrowego stylu życia, w którym nie ma miejsca na używki.
- Duże zaangażowanie gmin i miast pokazuje, że samorządy bardzo poważnie traktują problem profilaktyki dzieci i młodzieży, co zachęca nas do dalszej, wytężonej pracy. Jestem dumny, że gmina Strzegom także bierze udział w tym projekcie - mówi Piotr Adamski, koordynator kampanii.
W 2008 roku, w ramach kampanii, odbyło się pięć konkursów indywidualnych oraz dwa grupowe, które były adresowane do dwóch grup szkolnych - gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych.
Dziś możemy już przekazać, że dziewięcioro dzieci z gminy, otrzyma nagrody za udział w tych konkursach. Ich uroczyste wręczenie nastąpi podczas finału akcji, który odbędzie się 21 września o godz. 19.00 na parkingu przy Strzegomskim Centrum Kultury. Wśród atrakcji, organizatorzy wymieniają liczne zabawy i konkursy oraz występy artystyczne. Zwieńczeniem będzie koncert gwiazdy - zespołu "Kashmir".


15 września 2008 - Młode siatkarki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z trzecich klas szkół podstawowych.
Zajęcia odbywają się we wtorki o godzinie 15.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 315 przy ulicy Romualda Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa nr 15).
Bliższych informacji pod numerem telefonu - 500 272 810 udziela Prezes Klubu MKS "Świdnica" - Elżbieta Gaszyńska.


15 września 2008 - Nagrody dla najlepszych

9 września w sali świdnickiego Domu Nauczyciela odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych maturzystów, laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim oraz młodych sportowców, którzy odnieśli sukcesy sportowe na zawodach ogólnopolskich.
Jak co roku, w ten sposób Zarząd Powiatu chce nagrodzić i pogratulować młodzieży za ich osiągnięcia.
Łączna pula nagród przekroczyła kwotę 54 tysięcy złotych i została rozdzielona pomiędzy 150 uczniów i sportowców.
Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyli Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Tadeusz Zawadzki, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Paweł Durlik i dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa Stanisław Szelewa. W swoim przemówieniu Starosta pogratulował nagrodzonym sukcesów w nauce i sporcie oraz życzył dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich zainteresowań.


15 września 2008 - "Rachunkowość i Finanse"

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała Ogłasza rekrutację na Studia Podyplomowe - "Rachunkowość i Finanse".
Studia adresowane są do osób, które chcą zostać Dyplomowanymi Księgowymi. Ukończenie studiów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu państwowego (od 2010 roku egzamin będzie obowiązkowy dla wszystkich kandydatów ubiegających się o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, składany przed komisją powołaną przez Ministra Finansów). Szczegóły naboru i zajęć - >>> zobacz


15 września 2008 - Palili marihuanę

Świdniccy policjanci podczas interwencji domowej zatrzymali ośmiu mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat, którzy w mieszkaniu na jednym z osiedli palili marihuanę.
14 września około godziny 1.00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zostali wezwani na interwencję domową. W mieszkaniu na jednym ze świdnickich osiedli młodzi ludzie zakłócali ciszę nocną poprzez głośne rozmowy i głośną muzykę.
Po wejściu do mieszkania policjanci wyczuli w nim zapach palonej marihuany. Na widok policjantów mężczyźni siedzący przy stole zaczęli nerwowo gasić "papierosy". Jak się okazało wszyscy uczestnicy zbiorowego palenia byli pod wpływem alkoholu.
W trakcie przeszukania policjanci znaleźli w mieszkaniu blisko gram marihuany.
"Imprezowicze - palacze" zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Obecnie wyjaśniane są okoliczności tej sprawy. Za posiadanie środków odurzających grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do lat 3.


14 września 2008 - Pierwsze na Dolnym Śląsku

W sobotę, 13 września w Jaworzynie Śląskiej oddano uroczyście do użytku pierwsze na Dolnym Śląsku i dziesiąte w Polsce boisko sportowe, powstałe w ramach rządowo - samorządowego programu "Moje Boisko - Orlik 2012".
W uroczystości wzięli udział między innymi - wicepremier Grzegorz Schetyna, Poseł na Sejm RP - Zbigniew Chlebowski, Senator RP - Stanisław Jurcewicz, Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, poseł do Parlamentu Europejskiego - Jacek Protasiewicz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Marek Łapiński, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Zbigniew Szczygieł, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz.
Wicepremier Grzegorz Schetyna przekazał burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej unikalną piłkę z autografem szefa UEFA - Michela Platiniego, takich piłek w Polsce było dziesięć.
Uroczystości zakończył mecz piłki nożnej "nauczyciele - uczniowie" oraz mecz piłki siatkowej "nauczycielki - uczennice".
Boiska dostępne będą dla wszystkich mieszkańców miasta. Obiekt składa się z dwóch boisk - jednego do piłki nożnej i drugiego do piłki siatkowej oraz koszykówki.
Część zdjęć z uroczystości - >>> zobacz, kolejne zdjęcia zamieścimy wkrótce.


14 września 2008 - V Spotkanie Religijno - Patriotyczne

Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jaroszowie, Sołtys wsi Rusko, Oddział Wrocławski Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Główny Ruchu Wolnych Demokratów zapraszają na "V Spotkanie Religijno - Patriotyczne".
Spotkanie odbędzie się w Rusku 21 września.
Rozpocznie się o godzinie 13.00 mszą św. w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rusku.
Dalsza część obchodów będzie miała miejsce na cmentarzu w pod Tablicę Pamiątkową, a o godzinie 14.30 w Świetlicy Wiejskiej odbędzie się seminarium popularno - naukowe.


14 września 2008 - Pobiegną w Łażanach

19 września na inaugurację współzawodnictwa międzyszkolnego - rok 2008/2009 odbędą się indywidualne biegi przełajowe rangi powiatowej.
Młodzież reprezentująca szkoły gimnazjalne biegać będzie na dystansach: 1200 metrów - dziewczęta 1600 metrów - chłopcy.
Uczniowie klas III-IV pobiegną na dystansie: 800 metrów - dziewczęta i chłopcy.
Klasy V-VI na dystansie: 800 metrów dziewczęta, 1200 metrów chłopcy.
Bieg przełajowy odbędzie się w Łażanach. O godzinie 9.30 wystartują szkoły gimnazjalne, a szkoły podstawowe wyruszą o godzinie 10.30.


14 września 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została szósta kolejka spotkań.
Piast Nowa Ruda - Kryształ Stronie Śląskie 0:1
Polonia-Sparta II Świdnica - Grom Witków 6:1
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Nysa Kłodzko 0:3
AKS Strzegom - Piławianka Piława Górna 2:0
Sparta Ziębice - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 0:0
Bielawianka Bielawa - Zieloni Łagiewniki 2:0
Włókniarz Kudowa Zdrój - Biały Orzeł Mieroszów 1:1
Górnik Boguszów:Gorce - Stal Świdnica 1:3
W tabeli po sześciu kolejkach AKS Strzegom zajmuje drugie miejsce, Polonia-Sparta Świdnica jest na czwartym miejscu, piłkarze Stali Świdnica zajmują piąte miejsce miejsce, na trzynastym miejscu jest drużyna Gromu Witków.


14 września 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Gwarek Wałbrzych - Czarni Wamag Wałbrzych 1:1
Victoria II Świebodzice - Zjednoczeni Żarów 1:0
Sudety Dziećmorowice - LKS Bystrzyca Górna 0:2
Granit Roztoka - Wierzbianka Wierzbna 8:0
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 3:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Unia Jaroszów 1:2
Skalnik Czarny Bór - Zieloni Mokrzeszów 9:0
Zieloni Mrowiny - Podgórze Wałbrzych 4:2


14 września 2008 - Strona radnych PiS

Radni Klubu PiS Rady Miasta Świdnicy utworzyli stronę internetową >>> zobacz, która pozwoli im na prezentację interpelacji, wniosków i zapytań, które piszą podczas swojej pracy w radzie i kierują do realizacji. Radni działając na podstawie Ustawy o Samorządzie Gminnym, oraz Statucie Gminy Miasta Świdnica § 40, chcą w ten sposób utrzymywać stały kontakt z wyborcami w celu konsultacji społecznej i dialogu.
To nowatorskie rozwiązanie wydaje się być odpowiedzią na powstałe zapotrzebowanie i strzałem w dziesiątkę. Ich pomysł zapewne znajdzie naśladowców.


14 września 2008 - Jest miejsce

W Świdnicy są wolne miejsca pod budownictwo jednorodzinne. Jak dotychczas miasto sprzedawało tereny pod budownictwo wielorodzinne.
- Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób chciałoby wybudować własny dom na terenie miasta.
Z tych też powodów pracujemy nad planami zagospodarowania przestrzennego, które umożliwią przygotowanie wystarczającej liczby działek.
Do tego czasu będziemy wystawiać na sprzedaż nawet niewielką ilość parceli, na których w krótkim czasie może rozpocząć się budowa domów jednorodzinnych - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Najbliższy przetarg zaplanowano na 26 września. Do licytacji wyznaczono parcele przy ulicy Wiśniowej. Właśnie trwa budowa odcinka ulicy wraz uzbrojeniem technicznym i przyłączami do każdej z działek. Mają one wielkość od 674 m kwad. do 923 m kwad. Cena wywoławcza w zależności od wielkości wacha się od 86 do 118 tys. zł.
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wpłata do 22 września wadium w wys. 10 tys. zł.
Więcej informacji można uzyskać w Referacie Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego w Świdnicy (ul. Armii Krajowej 49, pok. 226), tel. 074 8562-881 lub 074 8562-883.


14 września 2008 - Mieszkańcy pytają, burmistrz odpowiada

Na portalu miejskim w Świebodzicach uruchomiona została zakładka, która umożliwia każdemu świebodziczaninowi zadanie pytania w sprawie, która go interesuje. W ten sposób burmistrz Bogdan Kożuchowicz chce mieć jeszcze większy kontakt z mieszkańcami miasta, choć jako jeden z nielicznych samorządowców w Powiecie Świdnickim spotyka się z nimi od początku swojej kadencji regularnie, dwa razy w roku, na otwartych spotkaniach publicznych w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór". Co tydzień, we wtorek, przyjmuje także w ratuszu wszystkie osoby, które chcą zgłosić swój problem.
Nie każdy jednak ma czas i ochotę na takie spotkanie przyjść. Teraz może więc za pośrednictwem internetu zapytać o sprawy, związane chociażby z szeroko rozumianym rozwojem miasta, plany burmistrza, prowadzone inwestycji i wszystko to, co dotyczy działań władz samorządowych.
W ciągu 7 dni na stronie internetowej zamieszczona zostanie odpowiedź wraz z zadanym pytaniem tak, aby mógł się z nią zapoznać nie tylko sam zainteresowany ale wszyscy mieszkańcy.


14 września 2008 - Jubileusz

Za kilka dni Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast będzie świętowało 15-lecie swojego istnienia.
Jubileusz międzynarodowych kontaktów to odpowiednia okazja do zawarcia umowy o współpracy z kolejnym, ważnym dla naszego miasta partnerem. 19 września, podpisane zostanie porozumienie partnerskie między Świdnicą i Iwano-Frankowskiem. Ten uroczysty gest formalizuje dotychczasowe kontakty z ukraińskim miastem rozpoczęte w 2005 roku.
Organizatorzy uroczystości, Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast oraz Urząd Miejski, zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania.
Szczególnie do obecności na konferencji poświęconej kontaktom partnerskim (19 września, piątek godz. 9.30, sala konferencyjna Urzędu Miejskiego, ul. Armii Krajowej 49), po której podpisane zostanie porozumienie i pamiątkowy list, oraz inauguracji XXI Międzynarodowych Dni Fotografii (19 września, piątek godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18), przy okazji których poznać będzie można bliżej współpracujące z nami miejscowości.
Na II piętrze w budynku biblioteki goście prezentować będą filmy o swoich miastach oraz rozdawać materiały informacyjne.


13 września 2008 - Za rok w Bydgoszczy

11 września zakończyły się w Świdnicy warsztaty przeznaczone dla muzealników, gromadzących militarne zbiory.
Warsztaty zakończyło spotkanie w Muzeum Broni w Witoszowie Dolnym. Uczestnicy konferencji mogli zobaczyć unikalne zbiory Stanisława Gabrysia - właściciela muzeum.
W zajęciach metodycznych brali udział muzealnicy z różnych stron kraju, miedzy innymi z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Kutna, Sieradza, Łomży, Siedlec, Żagania. Podczas spotkania 10 i 11 września rozmawiano o sposobach gromadzenia zbiorów, promocji historii obronności. Konferencji patronowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Kolejne warsztaty muzealników odbędą się za rok w Bydgoszczy. Zdjęcia z konferencji - >>> zobacz


13 września 2008 - Zwyciężyli w Lubinie

Dzisiaj w meczu III ligi świdniccy piłkarze zmierzyli się w Lubinie z trzecią drużyną tych rozgrywek - Zagłębiem II Lubin. Mimo iż był to najtrudniejszy wyjazdowy mecz tej rundy, to jednak zwyciężyli po dobrej grze świdniczanie.
Zagłębie II Lubin - Polonia-Sparta Świdnica 1:2.
Bramki strzelili: dla Zagłębia - Daniel Chyła w 9 minucie, dla Polonii-Sparty - Dariusz Filipczak 17 minuta, Tomasz Nakielski 52 minuta.
Świdniczanie zajmują szóste miejsce w tabeli rozgrywek III ligi.


13 września 2008 - Grzegorz Ciechowski

W tym roku Festiwal Niezapomnianych Artystów Scen Polskich poświecony jest pamięci Grzegorza Ciechowskiego. W ramach Festiwalu organizowany jest Konkurs na interpretację piosenek artysty.
Do wygrania jest 20.000 złotych oraz występ u boku gwiazd polskiej sceny w telewizyjnym koncercie galowym "Pejzaż Bez Ciebie Grzegorz Ciechowski".
W tym roku oprócz solistów mogą wziąć udział również zespoły. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października.
regulamin konkursu, karty zgłoszenia, dane adresowe - >>> zobacz


13 września 2008 - Remis Victorii

W rozegranym dzisiaj meczu szóstej kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice zremisował w meczu wyjazdowym z drużyną KKS Olimpii Kamienna Góra 2:2. Do przerwy prowadzili gospodarze 2:0.
Bramki dla Victorii zdobyli: w 65 minucie Jarzębowski (rzut karny) oraz 77 minucie Pyrdoł.
Victoria Świebodzice zajmuje dziesiąte miejsce w tabeli rozgrywek IV ligi ze stratą ośmiu punktów do prowadzącej Ślęzy Wrocław.


13 września 2008 - Czyste powietrze dla wszystkich

O czyste powietrze dla wszystkich powalczą świdniczanie.
- Rozpoczynamy tydzień, w którym będziemy robić wszystko, by zachęcić świdniczan do pozostawienia samochodów pod domem. Zaprosimy na pieszą wycieczkę, regaty żeglarskie i zawody rowerowe - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Na środę, 17 września, na godz. 10.00 zaplanowano sprzątanie Fleszy Jawornickiej. Do czynu społecznego przyłącza się młodzież szkół gimnazjalnych. Dzień później, w czwartek, 18 września o godz. 10.00 świdnicka młodzież wyruszy na spacer po mieście. Do zwiedzania najciekawszych miejsc zapraszamy również innych świdniczan. By nie przeszkadzały im obowiązki, spacer rozpoczniemy o godz. 16.00. Zbiórka w Rynku przy fontannie z Neptunem.
Piątek-niedziela (19-21 września) to czas na VI Regaty "Książęcy Szkwał", które zostaną rozegrane na jeziorze w Sławie. W tegorocznej edycji weźmie udział 25 załóg (140 osób).
W poniedziałek, 22 września zachęcamy do świętowania Europejskiego Dnia bez Samochodu. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziano zawody rowerowe w miasteczku ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 8.
A od godziny 9.00 dla najmłodszych zarezerwowano parking przed Urzędem Miejskim. Na płycie parkingu będzie można malować kredą.


13 września 2008 - Zdrowie ma smak

Od wtorku 23 września do niedzieli 28 września Powiat Świdnicki będzie rozmawiał o zdrowym żywieniu. Cykl spotkań rozpocznie się od II Forum dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych "Porozmawiajmy o żywieniu", które zorganizowane zostało w dwóch turach. Pierwsza odbędzie się 23 września o godz. 11.00 w Strzegomskich Cetrum Kultury dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z gminy Strzegom, Żarów oraz ze Świebodzic i Mokrzeszowa. Druga część obędzie się 25 września o godz. 11.00 w auli I LO w Świdnicy dla młodzieży wszystkich świdnickich szkół ponadgimnazjalnych.
27 września o godz. 11.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy obędzie się konferencja pt. "Zdrowie ma smak - porozmawiajmy o żywieniu". Tematem przewodnim tegorocznej konferencji będą właściwości lecznicze miodów, preparatów pszczelich i ziół.
27-28 września w godz. 10.00-18.00 na świdnickim Rynku obędą się II Dni Promocji Żywności Prozdrowotnej i Regionalnej. W tym czasie będzie możliwość degustacji i zakupu żywności prozdrowotnej m.in. miodów wrzosowych z Borów Dolnośląskich, tradycyjnego pieczywa z dodatkami czosnku, orzechów czy śliwek, serów kozich, wyrobów wędliniarskich pretendujących do "Perły" krajowej na Targach w Warszawie oraz wiele innych zdrowych pyszności. Dodatkowo będzie okazja do spróbowania prawdziwego piwa miodowego oraz miodu pitnego.
Oprócz tego w specjalnie przygotowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i PCK punkcie medycznym będzie można bezpłatnie obliczyć swój wskaźnik BMI, który pozwala w prosty sposób sprawdzić, czy nasza waga jest prawidłowa, zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru, skorzystać z konsultacji pielęgniarskich a także wziąć udział w minikonkursach.


12 września 2008 - Na jubileusz

Za kilka dni Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast będzie świętowało 15-lecie swojego istnienia. Kilkunastoletnia współpraca nie pozostaje na papierze, od 16 do 21 września będzie można poznać praktyczny wymiar partnerstwa.
Między innymi z tego powodu do Świdnicy przyjadą uczestnicy międzynarodowego pleneru fotograficznego. Będziemy gościć fotografów z miast partnerskich Świdnicy: Tendring, Police, Kazincbarcika, Niżyn, Iwano-Frankowsk.
- Kontakty z miastami partnerskimi niosą ze sobą poznanie bogactwa ludzi i kultur. Mieszkańcy naszych miast mają okazję nie tylko do przełamywania uprzedzeń, ale do nawiązywania cennych i często długotrwałych znajomości. Moje własne doświadczenie pokazuje, że granica nie jest barierą, bo w oddalonym czasami o parę tysięcy kilometrów miejscu można znaleźć przyjaciół - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W programie obchodów przewidziano nie tylko podpisanie listu upamiętniającego 15 lat działalności Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, spotkania z różnymi środowiskami, ale też coś dla amatorów graffiti.
- Podczas spotkania jubileuszowego będziemy wspólnie z zagranicznymi partnerami zastanawiać się, jak ochronić przed wandalami nasze miasta - tłumaczą organizatorzy.
W ramach miejskiej akcji "Stop wandalom" planowane są warsztaty dla grafficiarzy, a także wyznaczenie kilku miejsc, gdzie młodzi będą mogli legalnie malować.


12 września 2008 - Ruszają pracownie

22 września o godzinie 11.00 nastąpi uroczyste otwarcie Pracowni Tomografii Komputerowej i Angiografii w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Potrzeba było szeregu pozwoleń, przygotowania specjalnych pomieszczeń, szkolenia kadry medycznej i kontroli sprzętu. Wszystko po to, aby urządzenia te w sposób jak najlepszy i w pełni bezpieczny mogły nieść pomoc i diagnozować ogniska chorobowe narządów i tkanek pacjentów szpitala, ale nie tylko ich.
Z urządzeń będą mogli korzystać również odpłatnie pacjenci chcący wykonać badanie prywatnie.
Do tej pory szpital, aby wykonać badania przy użyciu tych sprzętów musiał odsyłać swoich pacjentów do pobliskich szpitali, co było dość kosztowne i uciążliwe dla chorych. Teraz badania będą wykonywane na miejscu, co pozwoli na oszczędności.
Badania tomografem komputerowym ruszą już w przyszły czwartek 18 września. Badania prowadzone będą od poniedziałku do piątku od godzinach 8.00 - 18.00.


12 września 2008 - Zero tolerancji dla wandala

Świebodzicka policja prowadzi śledztwo w sprawie osoby, która w nocy z 6 na 7 września podpaliła dekorację dożynkową, stojącą na Rynku. Nieustalony mężczyzna podpalił potężne bale słomy, które stanowiły zabawną reklamę Święta Plonów i stały w pobliżu ratusza już prawie 3 tygodnie.
Bulwersujący akt wandalizmu (widać wyraźnie, jak młody mężczyzna zapalniczką podpala słomę) zarejestrowały kamery monitoringu wizyjnego a film z nagraniem całego zdarzenia decyzją burmistrza został umieszczony na stronie internetowej miasta z apelem do mieszkańców o pomoc w ustaleniu tożsamości bezmyślnego wandala. Wielu mieszkańców miasta zareagowało na ten apel i dzwoniło do ratusza. Sprawą zajmuje się Komisariat Policji w Świebodzicach, który zabezpieczył taśmę z nagraniem i przekazał ją biegłym z zakresu kryminalistyki.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz zapowiada stanowcze działania w tej sprawie i wprowadzenie w mieście programu "Zero tolerancji dla chuliganów".
- Nie ma zgody społecznej na niszczenie ławek, wyprowadzanie psów, które załatwiają się na środku miasta czy łamania drzew. Gdy tylko sprawca tego wandalizmu zostanie ujęty i osądzony, gmina wystąpi na drodze cywilnej o finansowe naprawianie szkody.
W mieście zostaną także wprowadzone zwiększone działania prewencyjno-edukacyjne, mające na celu z jednej strony zapobiegać tego typu zdarzeniom, z drugiej uświadamiać mieszkańcom, że będąc świadkami wandalizmu, chuligaństwa, niszczenia wspólnego mienia - powinni reagować i jak najszybciej powiadamiać odpowiednie służby.


12 września 2008 - Piękni strzegomianie

9 września na parkingu SCK w Strzegomiu został zorganizowany festyn z okazji Międzynarodowych Dni Urody. Na parkingu zgromadziły się mamy i babcie ze swoimi pociechami.
Saloniki kosmetyczne reprezentowały firmy Avon i Oriflame. - Bardzo się cieszę, że zorganizowano festyn urody, ponieważ nie każda kobieta, na co dzień, ma kontakt z konsultantem. Podczas takiej imprezy mogą się one dowiedzieć o nowościach kosmetycznych oraz poznać osobę, u której może zamówić wybrany produkt - powiedział jeden z konsultantów firmy Avon Polska. Przy stoisku Strzegomskiego Centrum Medyczno- Diagnostycznego pielęgniarki badały chętnym poziom cukru we krwi oraz mierzyły ciśnienie.
Swoje umiejętności fryzjerskie zaprezentowali z kolei fryzjerzy z salonu "Matrix". Zafundowali oni strzegomiankom strzyżenie, modelowanie, prostowanie, zakręcanie włosów, robienie pasemek zmywalnymi spreyami.
Po drugiej stronie parkingu odbywały się gry i zabawy pomagające zrozumieć dzieciom problem, jakim jest brak higieny jamy ustnej oraz przybliżyć im zasady zdrowego żywienia. - Uważam, że taki festyn to ciekawa sprawa. Dzieci mogą się wyszaleć, poznać swoich rówieśników. Organizatorzy poprzez konkursy plastyczne i sprawnościowe próbują przybliżyć młodszym, jak powinny dbać o jamę ustną. To jest wspaniała nauka poprzez zabawę! - stwierdziła starsza strzegomianka.
Przez cały festyn rozdawane były szczęśliwe numerki, dzięki którym można było wylosować wspaniałe nagrody. Ich losowanie odbyło się pod koniec imprezy. Gratulujemy wszystkim wygranym.


12 września 2008 - Krzysztof Hołowczyc

Zapraszamy do wysłuchania audycji Odcinek Specjalny, w której gościem będzie Krzysztof Hołowczyc.
Olsztyński kierowca opowie o przygotowaniach do przedostatniej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - Rajdu Orlen i rywalizacji w tegorocznym sezonie.
Tematem audycji będzie także profesjonalne redukcyjne modelarstwo samochodowe. Założyciele forum www.modelowanie.fora.pl opowiedzą nam o tajnikach swojej pracy, a "Kriskristoffers" przedstawi nam zbudowany przez siebie model Subaru Imprezy WRC Krzysztofa Hołowczyca z Rajdu Szwecji z 2000 roku. Czy Mistrzowi Europy ten model przypadł do gustu? Tego dowiemy się już dzisiaj.
W czasie programu na naszej stronie internetowej www.odcinekspecjalny.pl opublikujemy specjalny fotoreportaż pokazujący kolejne etapy powstawania tego modelu.
Piszcie emaile z pytaniami. Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


12 września 2008 - Rada powiększyła Podstrefę

Rada jednogłośnie powiększyła Podstrefę Świebodzice. Na razie mocą swojej uchwały, która podjęta została jednogłośnie na sesji w dniu 11 września.
Grunty, które Świebodzice chcą włączyć w obszar Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, położone są przy trasie w kierunku Strzegomia. To ponad 9 hektarów terenu skupionego w jednym kawałku, co z pewnością stanowi o jego atrakcyjności. Może tu ulokować się jeden duży inwestor, lub kilka mniejszych firm.
Grunty, o których mowa, zostały pozyskane na drodze wykupu od mieszkańców miasta. Jak wiele osób zdecydowało się odsprzedać swoją ojcowiznę świadczyło kilkanaście nazwisk, które burmistrz Bogdan Kożuchowicz odczytał na sesji, jednocześnie dziękując publicznie tym osobom.
Aby Podstrefa Świebodzice została rozszerzona z punktu widzenia formalnego, rozporządzenie w tej sprawie musi wydać Rada Ministrów.


12 września 2008 - Mistrz zbierania makulatury

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Strzegomiu był organizatorem konkursu pod hasłem "Mistrz zbierania makulatury".
W konkursie udział wzięło siedem szkół z terenu gminy Strzegom - Publiczna Szkoła Podstawowa w Stanowicach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie. Uczniowie przez cztery miesiące zdawali w Zakładzie Usług Komunalnych w Strzegomiu makulaturę, która następnie była ważona.
I miejsce zajęła klasa IVb PSP nr 4 w Strzegomiu. Klasa zebrała 1621 kg makulatury. Opiekunem klasy jest Robert Kotowicz. Uczniowie w klasie zostali nagrodzeni nośnikami MP4.
II miejsce zajęła klasa IVb PSP nr 2 w Strzegomiu. Klasa zebrała 808 kg makulatury. Opiekunem klasy jest Bożena Bednarska. Uczniowie zostali nagrodzeni grami edukacyjnymi.
III miejsce zajęła klasa Vb PSP nr 4 w Strzegomiu. Klasa zebrała 628 kg makulatury. Opiekunem klasy jest Izabela Kisły. Uczniowie zostali nagrodzeni grami edukacyjnymi.
Nagrody młodym strzegomianom wręczył burmistrz Lech Markiewicz. - Cieszę się, że z takim zaangażowaniem wzięliście udział w konkursie. Mam nadzieję, że do innych, organizowanych w przyszłości przez Urząd Miejski, przyłączycie się równie ochoczo. Zależy nam także na tym, żebyście zgłaszali swoje propozycje tematów konkursów, bo pozwoli nam na określenie Waszych zainteresowań - mówił burmistrz.


12 września 2008 - Nagrody za nazwę dla hali

Do końca września świdniczanie mogą zgłaszać propozycje nazwy dla nowej hali targowej. Powstała ona przy ul. Wróblewskiego obok targowiska. Jaką nazwę ma nosić nowa hala targowa?
O tym zadecydują świdniczanie. Za zwycięskie hasło Stowarzyszenie Drobnych Przedsiębiorców Powiatu Świdnickiego "Sudety" w Świdnicy ufundowało zestaw kina domowego. Zaś wśród wszystkich głosujących zostanie rozlosowany aparat cyfrowy od Miejskiego Zarządu Nieruchomości.
Na zwykłej kartce bądź na kuponie wystarczy podać maksymalnie trzy propozycje nazwy i ewentualnie je uzasadnić. Dodać imię i nazwisko, telefon komórkowy ewentualnie adres kontaktowy. Spisane propozycje należy wrzucić do końca września do specjalnej urny ustawionej w hali targowej. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi w połowie października.
Zwycięskie hasło oraz wyniki rozstrzygnięcia konkursu zostaną publicznie ogłoszone.


12 września 2008 - Kyokushinkai Karate

Świdnicki Klub Kyokushinkai Karate ogłasza zapisy do czterech grup karate w Świdnicy. Grupy początkujące zajęcia mają w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy na Osiedlu Zawiszów - treningi odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 18 do 19.
Gimnazjum nr 1 w Świdnicy na ulicy Kozara-Słobódzkiego - treningi odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 17 do 18.
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy przy ulicy Pionierów - treningi odbywają się w poniedziałki i środy od godziny 17 do 18.
Czwarta grupa, jest to grupa zaawansowana w której oprócz trudnych treningów Karate Kyokushinkai wplatane są elementy K-1.
Zajęcia te odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 18 do 20, w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich.
Sport karate kyokushinkai może uprawiać każdy bez względu na wiek.


12 września 2008 - Biegiem przez Wrocław

Świdniccy urzędnicy w niedzielę, 14 września wystartują we wrocławskim maratonie. Urząd Miejski będzie reprezentowało 15. pracowników.
"26 Wrocław Maraton" wystartuje i zakończy się na Stadionie Olimpijskim. Zawodnicy będą mieli do pokonania dokładnie 42,195 km.
- Już kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy treningi. Sam pokonywałem codziennie 2-3 kilometry. W weekendy udawało mi się biegać dłużej. Startujemy drużynowo i naszym najważniejszym celem jest ukończenie biegu - śmieje się Adam Pietras, kapitan świdnickiej drużyny.
To nie pierwszy występ pracowników świdnickiego magistratu. Reprezentanci urzędu startowali już w dwóch maratonach we Wrocławiu oraz w I Ślężańskim półmaratonie.


11 września 2008 - MZEC - w trosce o środowisko

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy ma 15 lat. Dziś nastoletnia spółka z każdym rokiem się zmienia i stawia na rozwój. Tylko w ostatnich kilku latach MZEC przeznaczył na inwestycje 11,5 mln zł.
- Chcemy, by ciepłownia nie kojarzyła się z kopcącymi kominami, a nowoczesnymi technologiami. Inwestujemy miliony złotych w urządzenia, które ograniczają emisję pyłów i szkodliwych składników spalin. Robimy to w trosce o środowisko co odzwierciedlają przyznawane nam certyfikaty czystej produkcji - mówi Ryszard Sobański, który kieruje spółką od 2003 r.
MZEC stawia na proekologiczne rozwiązania. Jako pierwszy w regionie uruchomił pompę ciepła. Urządzenie wykorzystuje energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu.
- Powietrze jest wszędzie, więc czerpiemy energię z przyrody. Taka pompa jest w stanie pobierać energię z powietrza nawet wtedy, gdy temperatura spada do -20°C - wyjaśnia prezes Sobański.
Zastosowanie pompy ciepła pozwoli zmniejszyć koszty produkcji ciepłej wody dla świdnickiego marketu "Tesco". Ale oprócz oszczędności nie mniej ważna jest ekologia. Dzięki pompie ciepła ograniczana jest emisja tzw. gazów cieplarnianych.
Obecnie w ciepłowni Zawiszów zakład z powodzeniem wykorzystuje również kolektory słoneczne. Oprócz tego w MZEC trwają prace nad nowymi źródłami pozyskania ciepła. Przygotowywany jest projekt kogeneracyjnego źródła ciepła (łączenia źródeł ciepła z wytwarzaniem energii elektrycznej), wytwarzanego ze zgazowania biomasy, jak również odpadów pochodzenia komunalnego oraz przemysłowego.


11 września 2008 - Sala komputerowa

Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach ma powody do zadowolenia. Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego pozostanie na długo w jej wspomnieniach.
1 września odbyło się uroczyste otwarcie nowej sali komputerowej. Przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, dyrektor szkoły Maria Karkowska oraz przedstawiciele uczniów i rodziców. Sala z najnowszym oprogramowaniem wyposażona jest w 11 komputerów, drukarkę, skaner, zestawy słuchawkowe, głośniki, mikrofony, myszki. Koszt nowo otwartej pracowni to 41.072,30 złotych. Szkoła w ramach projektu "Pracownie komputerowe dla szkół" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymała również wideoprojektor oraz laptop.
Pierwszy dzień w szkole przyniósł jeszcze inne nowe wieści. Placówka pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu 24.000,00 złotych na realizację projektu o charakterze ekologicznym pn. "Chrońmy wodę - źródło życia". Gmina Strzegom wspiera zadanie w kwocie 7.200,00 zł.
Szkoła w Olszanach będzie bogatsza o nowe telewizory, kamerę cyfrową, książki, nowoczesne pomoce dydaktyczne. 46 dzieci ze szkoły wraz z opiekunami wyjedzie we wrześniu na 5-dniową wycieczkę połączoną z warsztatami.
Uczniowie podczas wycieczki zwiedzą Międzyzdroje, Świnoujście, Kamień Pomorski, Międzywodzie oraz zrealizują zadania związane z projektem. "Pożyteczne wakacje 2008" na długo zostaną w pamięci dzieci, ponieważ na zakończenie realizacji projektu każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę płytę ze zdjęciami i prezentacją multimedialną podsumowującą wspólnie spędzony czas.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach może się pochwalić, że w tym roku wraz z dochodami Rady Rodziców pozyskała ok. 90. 000,00 zł. - W imieniu rodziców, dzieci i mieszkańców wsi pragnę podziękować szczególnie Radzie Gminy oraz panu burmistrzowi Strzegomia za wspieranie działalności placówki i finansowanie realizowanych zadań - mówi Maria Karkowska.


11 września 2008 - I kto ma rację?

W związku z kolizjami drogowymi jakie miały miejsce przy wyjeździe z ulicy Przemysłowej, postanowiliśmy oczyścić teren i o ile wycięcie krzewów przez służby drogowe przebiegło bezproblemowo, o tyle wycięcie drzew stanowi problem.
Wiele opinii na temat przyczyn wypadków w tym miejscu, odnosi się do ograniczonej widoczności spowodowanej rosnącymi na poboczu drzewami. Drzewa te są zabytkami, więc o zgodę na ich wycięcie wnioskowaliśmy do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, który pismem z 21 sierpnia oddalił nasz wniosek, uznając go za bezzasadny.
Opinia jest jednoznaczna. Ulica Przemysłowa posiada wszelkie niezbędne oznakowania drogowe i to zarówno pionowe jak i poziome (wyrysowane na jezdni), a przyczyną wypadków nie są rosnące drzewa, a jedynie fakt, że kierowcy nie stosują się do znaków drogowych.
Po przeprowadzeniu wizji terenowej Dolnośląski Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda stwierdziła, iż: "...po prawidłowym wykonaniu manewru i uważnym dojeździe do białego pasa oznakowania poziomego (...) drzewa przestają stanowić jakąkolwiek przeszkodę".


11 września 2008 - Święto Chleba w Stanowicach

Nie tylko na terenie miasta Strzegom odbywają się imprezy. Organizują je także mieszkańcy wsi. Już dziś zapraszamy do Stanowic, gdzie odbędą się uroczyste obchody Święta Chleba.
Uroczystości odbędą się 27 września i będzie im przyświecało hasło "Tradycja to nasze bogactwo regionalne i narodowe".
Organizatorem obchodów Święta Chleba jest Zarząd Stowarzyszenia Mieszkańców Na Rzecz Rozwoju Wsi Stanowice. W programie imprezy przewidziano liczne atrakcje. Należą do nich bez wątpienia konkursy na chleb i kołacz z różnych stron Polski oraz na wiersz o chlebie i pracy rolnik Organizatorzy zapewniają, że najlepsze prace zostaną nagrodzone.


11 września 2008 - Dzień Seniora

Spotkanie przy ciastku i herbacie, występy artystyczne, miła atmosfera - tak będzie wyglądała uroczystość z okazji Dnia Seniora, którą tradycyjnie organizuje Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach.
Swoje święto seniorzy obchodzić będą, 12 września - czyli w najbliższy piątek, o godzinie 17.00 w Klubie Seniora przy ulicy Żeromskiego 13-15.
Wśród zaproszonych gości jest burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


11 września 2008 - Pomoc na miejscu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy od ostatnich dni września pracować będzie w nowej siedzibie. Pracownicy socjalni więcej czasu będą poświęcać na pracę w terenie. Zapowiadane już kilka tygodni temu istotne zmiany w zarządzaniu świdnicką pomocą społeczną wchodzą w życie. - Zmiany chcemy wprowadzić po rozpoczęciu pracy w nowym miejscu, przy ul. Wałbrzyskiej 15, od poniedziałku, 29 września. Od tego dnia będziemy pracować w godz. 7.30-17.30. Do godz. 15.30 będzie możliwość złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub uzupełnienie brakującej dokumentacji. Wydłużymy czas pracy w terenie, to dodatkowa szansa dla osób, które z powodu ważnych zajęć np. pracy zawodowej nie mogły przyjąć w domu pracownika socjalnego. A wywiad środowiskowy jest niezbędny przy podejmowaniu decyzji o pomocy. To jeden z wielu powodów, dla których wprowadzamy zmiany - zapowiada Wojciech Burdek, p.o. dyrektora MOPS w Świdnicy. Dodatkowo dzięki nowym zmianom klienci ośrodka nie będą stać w kolejkach do kasy w MOPS.
- Finalizujemy rozmowy z jednym z banków. Dzięki tej zmianie świadczenia będą wypłacane nie w godz. 10.00-13.00 jak do tej pory, ale dłużej, zgodnie z godzinami pracy banku. Co więcej wypłaty będą dokonywane w dwóch różnych częściach miasta - dodaje dyrektor Burdek. Ponadto planowany jest zakup telefonów komórkowych dla pracowników socjalnych.
- Pracują oni w terenie, więc muszą mieć możliwość szybkiego kontakt z siedzibą ośrodka oraz innymi ważnymi instytucjami, których pomoc potrzebna jest w rozwiązywaniu problemów społecznych - opowiada Wojciech Burdek. MOPS chce zachęcić podopiecznych do aktywniejszego poszukiwania zajęcia. Dlatego omawiane są szczegółowe zasady współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy. - Jeżeli trudna sytuacja materialna wynika z braku pracy, będziemy pomagali ten stan zmienić. Im szybciej osoba korzystająca z pomocy społecznej zacznie pracę, tym szybciej poprawi się jej sytuacja życiowa. Najgorsza jest bezczynność - uważa dyrektor MOPS.


11 września 2008 - Strażnicy pamięci

Uroczyste obchody Dnia Sybiraka odbędą się w Świebodzicach w środę, 17 września.
Ich głównym organizatorem jest liczny w mieście Związek Sybiraków. Obchody rozpoczną się o godzinie 16.00 Mszą św. w kościele pw. Św. Mikołaja, w której wezmą udział władze samorządowe, następnie około godziny 16.50 planowane jest zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zesłanie na Sybir, a po części oficjalnej rozpocznie się spotkanie okolicznościowe połączone z wyborami władz koła.


11 września 2008 - Pieniądze w bańce - nie w Banku

9 września, mieszkanka powiatu świdnickiego w jednym ze sklepów AGD w Świdnicy zrobiła zakupy na kwotę około 1000 złotych. Pieniądze, którymi płaciła wzbudziły w sprzedającej wątpliwości co do ich autentyczności.
Jak się okazało, pieniądze kilka dni wcześniej zostały znalezione na działce w metalowej bańce. Kupująca stwierdziła w trakcie przesłuchania, że jej mama nie wpłacała pieniędzy do Banku, a chowała je w różnych dziwnych miejscach.
Pieniądze zostały zabezpieczone przez policjantów. Ze względu na warunki w jakich były przechowywane, utraciły niektóre cechy autentyczności.
Dlatego też, zwracamy się z prośbą i apelem do osób, które posiadają większe sumy pieniędzy w domu, lub są właścicielami firm, sklepów, aby pieniądze wpłacały do Banku, tym samym unikną przykrości związanych z kradzieżą lub ich zagubieniem.


10 września 2008 - Muzealnicy w Świdnicy

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczęły się trzydniowe warsztaty przeznaczone dla muzealników, gromadzących militarne zbiory.
W zajęciach metodycznych biorą udział muzealnicy z różnych stron kraju, miedzy innymi z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Kutna, Sieradza, Łomży, Siedlec, Żagania. Podczas spotkania rozmawiano o sposobach gromadzenia zbiorów, promocji historii obronności.
Nad przedsięwzięciem patronat objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, które również finansuje te warsztaty. Warsztaty metodyczne zorganizowało kierowane przez Stanisława Gabrysia Świdnickie Stowarzyszenie Historyczne "Pamięć i Obronność" przy wsparciu świdnickiego Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.


10 września 2008 - Sukces świebodzickich filatelistów

Na tegorocznej Światowej Wystawie Filatelistyki Olimpijskiej i Sportowej OLIMPIC EXPO - BEIJING 2008 obecni byli aż trzej filateliści ze Świebodzic. Miło nam poinformować, że nasi kolekcjonerzy uzyskali bardzo wysokie wyróżnienia. Zbigniew Gałusiński za eksponat "Lotnictwo sportowe w Polsce 1925 - 1939" otrzymał medal duży pozłacany. Henryk Połeć za eksponat "Między Atenami a Rzymem - historia Letnich Igrzysk Olimpijskich do 1960 roku" - medal pozłacany natomiast Alicja Łuszczyna - wystawca młodzieżowy - za eksponat "Ruch Olimpijski w Polsce" otrzymała medal pozłacany.
Jest to szczególne osiągnięcie, gdyż do tej pory żaden polski wystawca młodzieżowy na Światowej Wystawie Filatelistycznej nie otrzymał tak wysokiego wyróżnienia.
Wystawę zorganizowano w dniach 8 - 18 sierpnia 2008 roku pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w ramach Programu Kulturalnego XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polskę reprezentowało 7 eksponatów w tym aż 3 ze Świebodzic.


10 września 2008 - Pawilon otwarty

Już od 1 września świdniczanie robią zakupy w nowej hali targowej na Osiedlu Młodych w Świdnicy.
Jednak uroczyste otwarcie odbyło się dopiero dzisiaj. W pawilonie, swoje stoiska mają niedawni sprzedawcy handlujący na pobliskim placu targowym przy ulicy Riedla.
We wnętrzu hali znajduje się 50 boksów różnych branży oraz 24 stoły, na których także prowadzona jest sprzedaż.
Nowa hala czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 5.30-18.30, a w soboty w godzinach 6.30-14.30.


10 września 2008 - Pierwsze miejsce kadry

W dniach 5 - 7 września w Ustce odbył się VIII Słowiński Turniej w Piłce Siatkowej.
Turniej ten to ogólnopolskie zawody dla młodzików i młodziczek. W imprezie wystartowało 28 ekip reprezentujących poszczególne województwa.
Wśród dziewcząt turniej wygrała reprezentacja województwa dolnośląskiego.
W zespole tym wystąpiły trzy młode siatkarki z MKS Świdnica, były to - Aleksandra Wójcik, Aleksandra Wieczorek i Alicja Słowikowska.


10 września 2008 - Zachwyciły ich "Michałki"

Na początku września gościliśmy w ratuszu miejskim 29-osobową grupę taneczno - wokalną "Cercle Celtique"z Bretanii, z miasta Danserien Ruiz. Grupa przebywała w Polsce na zaproszenie Zespołu Ludowo - Estradowego z Mokrzeszowa, a przy okazji zwiedzania Świebodzic Francuzi zajrzeli do ratusza, gdzie 5 września spotkali się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem.
Goście z Francji podczas rozmowy bardzo interesowali się sprawami miasta, zadawali wiele pytań dotyczących np. planów rozwoju Świebodzic oraz sytuacji ekonomicznej mieszkańców.
Okazało się, że jak często to bywa, przybysze mieli o nas zupełnie inne wyobrażenie, oparte na stereotypach. Sądzili np., że w Polsce jest o wiele niższy poziom życia. Tymczasem to, co zobaczyli, wprawiło ich w zachwyt. A najbardziej - cukierki ze "Śnieżki", którymi burmistrz Kożuchowicz częstował gości. Nasze świebodzickie słodycze zasmakowały Francuzom tak bardzo, że tuż po spotkaniu pojechali do sklepu firmowego "Śnieżki" na zakupy. Zapewne dzięki nim zapamiętają wizytę w Świebodzicach na dłużej. Byli zresztą bardzo ujęci serdecznym i życzliwym przyjęciem przez władze samorządowe, zatem pewne jest, że ich wyobrażenie o Polsce bardzo się po tej wizycie zmieni.
Francuzi spędzili w Polsce tydzień, od 31 sierpnia do 7 września. Zwiedzili Kraków, Wieliczkę, Książ, Jaworzynę Szczawno Zdrój, Palmiarnię, Świdnicę i oczywiście Świebodzice. Byli także gośćmi dożynek w Gminie Świdnica.


10 września 2008 - Dożynki w Kostrzy

14 września odbędą się w Kostrzy - Dożynki Gminne. Rozpoczną się o godzinie 12.00 dożynkową mszą świętą w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
O godzinie 13.30 rozpocznie się część oficjalna, a w niej między innymi - misterium chleba, prezentacje zespołów artystycznych, gry, konkursy, zabawy.
O godzinie 19.00 wystąpi gwiazda wieczoru a będzie nią "Tercet Egzotyczny". Od godziny 21.00 do późnych godzin nocnych trwać będzie zabawa taneczna.


10 września 2008 - "Rachunkowość i Finanse"

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała Ogłasza rekrutację na Studia Podyplomowe - "Rachunkowość i Finanse".
Studia adresowane są do osób, które chcą zostać Dyplomowanymi Księgowymi. Ukończenie studiów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu państwowego (od 2010 roku egzamin będzie obowiązkowy dla wszystkich kandydatów ubiegających się o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, składany przed komisją powołaną przez Ministra Finansów). Szczegóły naboru i zajęć - >>> zobacz


9 września 2008 - Święto w Pszennie

7 września na terenach szkolnych w Pszennie odbyły się Dożynki - Gminy Świdnica.
Uroczystości uświetnił między innymi występ celtyckiej grupy Dańserien Riusz z Bretanii, w bloku artystycznym wystąpili uczniowie szkół gminnych oraz zespoły artystyczne z Gminy Świdnica. Gwiazdą wieczoru był występ Jose Torresa z zespołem.
Była i część sportowa dla dzieci i dorosłych. Dorośli walczyli w "Turnieju Sołectw" podczas, którego reprezentanci drużyn musieli wykazać się wszechstronnym przygotowaniem, musieli bowiem bić pianę, obierać ziemniaki, rzucać wałkiem, nosić worki, toczyć opony, przeciągać linę i biegać z taczką.
W rywalizacji sołectw zwyciężyły Bojanice, kolejne miejsca zajęły wsie: Lutomia Górna, Lutomia Dolna, Bystrzyca Górna, Stachowice, Burkatów, Grodziszcze, Panków i Pszenno. Zdjęcia z uroczystości w Pszennie - >>> zobacz


9 września 2008 - Świebodzice Gminą Fair Play

Mamy certyfikat Gminy Fair Play - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Ta wspaniała wiadomość nadeszła od kapituły konkursu wczoraj. Gmina Świebodzice dołączyła do prestiżowego grona tych samorządów, które są przyjazne inwestorom i tworzą dla nich jak najlepsze warunki. Inwestor, który zawita do Świebodzic obsługiwany będzie w przyjaznej atmosferze i może liczyć na pomoc oraz doradztwo ze strony pracowników urzędu.
Gminy Fair Play stale polepszają infrastrukturę gminną, promują pro-ekologiczne inwestycje i obiekty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, charakteryzują się praworządnością i wysokim poziomem etycznym pracowników gminy, prowadzą konsultacje z mieszkańcami oraz dbają o zaspokojenie ich potrzeb oraz współpracują z lokalnym biznesem. Świebodzice spełniły wszystkie te wymogi.
- Cieszę się, że na półmetku mojej kadencji udało się pozyskać dla samorządu ten prestiżowy certyfikat - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - W ciągu zaledwie dwóch lat udało nam się przygotować i uruchomić świebodzicką podstrefę ekonomiczną - na najbliższej sesji będziemy ją powiększać o ponad 9 hektarów, dzięki przychylnemu nastawieniu w naszym mieście coraz chętniej inwestują developerzy, którzy budują tak potrzebne mieszkania. Systematycznie poprawiamy infrastrukturę drogową w mieście - właśnie rozpoczęliśmy remont jednej z ulic na Osiedlu Piastowskim, a w przyszłym roku taka modernizacja obejmie kilka następnych. Wszystko to odbywa się przy pełnej przejrzystości i dialogu z mieszkańcami, z którymi spotykam się często na otwartych spotkaniach. Bardzo się cieszę, że wszystkie te działania zostały dostrzeżone przez Kapitułę konkursu.
Wielka Gala Konkursu, podczas której burmistrz Kożuchowicz odbierze certyfikat, odbędzie się 3 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.


9 września 2008 - Uroczyście w Jaworzynie Śląskiej

7 września na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej odbyły się Gminne Dożynki. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się mszą świętą, poświęcono wieńce dożynkowe, przygotowane przez poszczególne sołectwa oraz bochen chleba dożynkowego.
Po mszy świętej odbyły się obrzędy dożynkowe, podczas których starostowie dożynek: Danuta Paprota (sołtys Nowego Jaworowa) oraz Władysław Laszków (sołtys Milikowic) przekazali na ręce przedstawicieli Rady Miejskiej - Przewodniczącego Artura Nazimka oraz radnego Lesława Chojnackiego symboliczny wieniec dożynkowy. Starostowie wręczyli także bochen chleba dożynkowego gospodarzowi dożynek - Burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej Grzegorzowi Grzegorzewiczowi. Całość uroczystości była przeplatana recytacją oraz pieśniami dożynkowymi w wykonaniu zespołu "Wrzosy", działającego przy SOKiBP.
Sołectwa przygotowały przepiękne stragany, na których eksponowano zebrane plony, wyroby rzemieślnicze, domowe wypieki oraz inne wyroby gastronomiczne. Rozegrano też Turniej Wsi, rywalizowano w różnych konkurencjach.
Zwyciężyło sołoctwo Tomkowa, kolene miejsca zajęły: 2. Piotrowice Świdnickie, 3. Witków, 4. Czechy, 5. Pastuchów, Bolesławice, Nowy Jaworów, 6. Pasieczna, 7. Milikowice, 8. Nowice.


9 września 2008 - Oddaj krew - uratuj życie!

Sklep "Intermarche" i Polski Czerwony Krzyż wspólnie organizują zbiórkę krwi.
W okresie letnim krew jest szczególnie cenna, ponieważ wraz z licznymi podróżami wzrasta liczba wypadków. Szpitale potrzebują coraz więcej krwi, a honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, dlatego zebrana pod supermarketem "Intermarche" krew, nabiera wyjątkowej wartości.
Zbiórka krwi odbędzie się 26 września (piątek) w godzinach od 10.00 do 15.00 na parkingu przed sklepem "Intermarche" w Strzegomiu.
Każdy, kto odda krew weźmie udział w losowaniu ciekawych nagród niespodzianek.


9 września 2008 - XXI Dni Fotografii

W dniach 19 - 21 września odbędą się w Świdnicy coroczne - XXI Dni Fotografii - Świdnica 2008.
Organizatorem imprezy jest Świdnicki Ośrodek Kultury, wydarzenie to współorganizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida i Muzeum Dawnego Kupiectwa.
W tych dniach odbędzie się wiele wernisaży, wystaw i spotkań.
Szczegółowy program - >>> zobacz
13 września odbędzie się XVII Fotomaraton Świdnicki - 2008. Do rywalizacji o nagrody staną miłośnicy i ludzie zajmujący się fotografowaniem.
Regulamin uczestnictwa w fotomaratonie - >>> zobacz


9 września 2008 - Kraków i okolice

W dniach 22 - 23 października, w ramach obchodów "Dnia Seniora", Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy organizuje dwudniową pielgrzymkę do Krakowa i okolic z udziałem zaprzyjaźnionego z naszym domem - Ks. Romanem Tomaszczukiem.
Chętni, którzy podejmą decyzję o udziale w pielgrzymce odwiedzą - Kraków, Kalwarie Zebrzydowską, Wadowice oraz Łagiewniki.
Koszt Pielgrzymki to 150 złotych. Ilość miejsc ograniczona.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 z Anną Sochocką - terapeutką Domu Dziennego Pobytu "Przystań" - numer telefonu - 074 853 - 87 - 70.


9 września 2008 - Mimo zakazu - jechał

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który jechał samochodem posiadając sądowy zakaz.
Policjanci świdnickiej drogówki na jednej z dróg w okolicach Strzegomia zatrzymali około godziny 11.00 do kontroli drogowej samochód Fiat 126p.
Kierowca został zatrzymany do kontroli gdy swoim zachowaniem, sposobem jazdy stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym - jadąc całą szerokością jezdni.
Podczas interwencji policjanci od 32 letniego mężczyzny wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało u niego 3,40 promila alkoholu w organizmie.
Dodatkowo policjanci ustalili, że mężczyzna kierował pojazdem naruszając sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych obowiązujący do czerwca 2010 roku.
Nietrzeźwy kierowca został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Za nie stosowanie się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.


9 września 2008 - "Nasza Historia Harley - Davidson"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku W Jaworzynie Śląskiej zaprasza na zlot motocyklistów zatytułowany "Nasza Historia Harley - Davidson" Zlot odbędzie się 20 września, rozpocznie się o godzinie 17.00.
W programie imprezy: wystawa zabytkowych motocykli Harley - Davidson, opowieści starych Harleyowców, wjazdy motocykli na platformy, pokaz mody motocyklowej przez piękne modelki a także muzyka na żywo.
Na terenie Muzeum dostępny będzie pełen catering, możliwość noclegu w wagonach sypialnych lub na polu namiotowym oraz parking strzeżony dla motocykli. Wjazd na imprezę - 15 złotych.


8 września 2008 - Pamiętajmy…

Są takie miejsca, w których, jak mało gdzie unosi się duch tamtych chwil. Właśnie w jednym z takich miejsc jesteśmy, w miejscu, gdzie wielu nie zdążyło się pożegnać - tak mówił do zgromadzonych w Gross-Rosen podczas uroczystych obchodów 69. Rocznicy Agresji na Polskę burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
W niedzielne południe 7 września przy mauzoleum na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen zgromadzili się byli więźniowie, kombatanci, Sybiracy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo, młodzież szkolna, harcerze oraz inni zaproszeni goście. Wszyscy chcieli złożyć hołd i cześć pomordowanym w tym miejscu kaźni.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił ksiądz biskup Ignacy Dec. W swojej homilii ksiądz biskup przypomniał o złu, którego doświadczyła Europa sześćdziesiąt dziewięć lat temu. Poprosił także zgromadzonych, aby nigdy o nim nie zapominali i reagowali na sytuacje, które mogą sprawić, że narodzi się ono ponownie.
- Dzisiaj wspominamy wszystkich, którzy wtedy utracili życie. Wspominamy też tych, których heroizm, bezinteresowność, ofiarność, nie zostały w Polsce po zakończeniu wojny należycie docenione i nagrodzone. Wielu żołnierzy, bojowników, konspiratorów, więźniów, po wojnie padło ofiarą prześladowań tylko za to, że byli patriotami, że ich wizja wolnej Polski nie mieściła się w ówczesnej, narzuconej Polakom rzeczywistości. Dziś składamy hołd ich ofierze, dziś pochylamy się nad ich cierpieniem - mówił w swoim przemówieniu burmistrz - Lech Markiewicz.
Po zakończeniu mszy świętej miały miejsce okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, a także byłego więźnia Jana Brodziaka, który przypomniał wszystkim, jak wyglądała okrutna obozowa rzeczywistość. Istotnym punktem był Apel Poległych, który wypowiedzieli harcerze.
Ostatnim akordem niedzielnych obchodów było złożenie wieńców i wiązanek przed mauzoleum przez poszczególne delegacje.


8 września 2008 - Udane Święto Plonów

Choć pogoda nie dopisała, to jednak spora grupa mieszkańców miasta przyszła na boisko w Cierniach, aby wziąć udział w dorocznych Dożynkach Miejskich. Tradycyjnie przystrojeniem dożynkowego ołtarza, na którym odprawiona została msza święta dziękczynna za tegoroczne plony, były gospodynie z Cierni, ubierając ołtarz owocami i kwiatami ze swoich sadów i ogrodów. Mszę celebrowali wspólnie ksiądz Witold Wojewódka, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz ksiądz Augustyn Nazimek.
Współgospodarzami dożynek byli samorządowcy wraz ze swoimi rodzinami. W uroczystościach udział wzięli: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, Przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, sekretarz gminy Anna Żygadło oraz skarbnik Luiza Gass-Sokólska. Tuż po mszy świętej, na której poświęcono wspaniałe, dożynkowe bochny chleba, ksiądz Wojewódka dziękował serdecznie wszystkim osobom, które przyczyniły się do przygotowania uroczystości, w szczególności starostom dożynek: pani Lucynie Łach oraz panu Dariuszowi Wysoczańskiemu, a także wielu rodzinom z Cierni, które podarowały kwiaty, przystrajały kościół, przygotowywały wieniec dożynkowy, itd.
Głos zabrał także burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który dziękował rolnikom nie tylko za pracę ale także wartości, które sobą reprezentują. - Praca, wiara, odpowiedzialność - to wartości, które utożsamiacie - podkreślał burmistrz w swojej przemowie. - Za to jestem Wam bardzo wdzięczny.


8 września 2008 - Kolejna sesja w Gminie Świdnica

11 września odbędzie się XXXIII Sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 - w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego.
Podczas sesji radni zajmą się między innymi zmianami budżetu gminy na bieżący rok, sprawą zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetu, będą debatować nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru w Pszennie - rejon ulic Dalekiej i Akacjowej oraz w sprawie wystąpienia ze związku międzygminnego pn. "Związek Gmin Zlewni Rzeki Bystrzycy".


8 września 2008 - "Pamięć i Obronność"

W dniach 10-11 września w Świdnicy odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów Muzeów oraz przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.
Gospodarzem spotkania jest Stowarzyszenie "Pamięć i Obronność", którego Prezesem jest znany w Świdnicy właściciel jedynego w Polsce prywatnego Muzeum Broni i Militariów - Stanisław Gabryś. Zjazd współorganizuje Ministerstwo Obrony Narodowej, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Świdnicy.
Uczestnicy podczas zjazdu rozmawiać będą między innymi o oddziaływaniu ekspozycji muzealnych związanych z dziedzictwem militarnym jego oddziaływaniu na społeczeństwo, w szczególności na młode pokolenie, ukazując nie tylko tradycje oręża, rozwój techniki wojskowej, ale również historię patriotycznych zmagań o utrwalanie polskości i narodowej tożsamości.
Jak wskazuje praktyka, do codzienności należą lekcje historii organizowane w muzeach przez szkoły wszystkich typów. Muzea są jednocześnie bazą pozyskiwania wiedzy przez osoby pasjonujące się historią.


8 września 2008 - Świebodzice powiększają podstrefę

W najbliższy czwartek, 11 września, odbędzie się sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Jedną z najważniejszych uchwał tego posiedzenia będzie powiększenie Podstrefy Świebodzice WSSE "Invest-Park".
Jeśli rada wyrazi zgodę, podstrefa powiększy się o ponad 9 hektarów. Tereny te zlokalizowane są pomiędzy trasą w kierunku Strzegomia a drogą na Olszany. Są to tereny, które Gmina Świebodzice pozyskała dzięki negocjacjom z właścicielami gruntu, głównie rolnikami. Taki wykup gruntu prowadzony jest systematycznie już od półtora roku i dzięki skutecznym negocjacjom a także zrozumieniu mieszkańców Świebodzic udało się już gminie pozyskać 25 hektarów terenów, które mogą zostać przeznaczone pod właśnie tego typu działalność.
Obecnie Podstrefa Świebodzice liczy sobie niecałe 1,3 ha, została utworzona w grudniu 2007 roku. Jest to teren jednej z hal dawnego Prefabetu, położonej przy drodze wyjazdowej w kierunku Świdnicy. Działalność prowadzi tam świdnicka firma Osadowski. Sesja rozpoczyna się o godzinie 15.30 w sali narad ratusza.


8 września 2008 - Niechciane praktyki

Piszą do nas czytelnicy żaląc się na nierozwiązywalny problem ostatnich lat.
Problemem tym są wszędobylskie ulotki. Ulotki w drzwiach, na drzwiach, pod drzwiami, zapchane są nimi skrzynki pocztowe, ulotki walają się na schodach budynków. Nawet jak wyjdziemy z budynku to okazuje się, że ulotki znajdują się też za każdą z wycieraczek w samochodzie.
Czy w czasach bardzo łatwego dostępu do internetu, telewizji, prasy - wiele firm musi nas nękać i zaśmiecać nasze otoczenie stertami fruwającego papieru ? - piszą rozżaleni mieszkańcy. Czy nie ma na to rady ?.


8 września 2008 - Znieczulica

Tak niewiele trzeba, aby wykręcić numer telefonu odpowiedniej jednostki, z pewnością zajmuje to mniej czasu niż napisanie anonimowego e-maila do Urzędu Miejskiego.
Wszyscy narzekają, że młodzież demoluje i niszczy co popadnie, a nikt na to nie reaguje. Z doświadczenia wiadomo, że sprawcy takich zajść pozostają bezkarni, bo albo faktycznie nie ma świadków zdarzenia albo ktoś boi się powiedzieć, co widział.
Najwyraźniej brak rozrywki i świadomość ostatnich godzin wakacji, tak sfrustrowały nieznanych sprawców, że postanowili zdemolować plac zabaw przy skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Chrobrego. Zniszczone zostały huśtawki, części domków, czy obrzeża piaskownicy, a najgorsze jest to, że jeden z mieszkańców okolicznych domów przyglądał się temu, nie robiąc kompletnie nic, poza napisaniem anonimowego e-maila do pracowników Urzędu Miejskiego.
Jak twierdzi Komendant Policji Izabela Basztura: "Patrole nie są w stanie być wszędzie i o każdej porze, gdyż jest zbyt mała ilość policjantów". "I właśnie dlatego interwencje mieszkańców są dla nas takie istotne" - dodaje.
Burmistrz Lilla Gruntkowska: "Apeluje do mieszkańców. Nie bądźmy obojętni wobec wandalizmu i chuligaństwa. Przecież naprawy będziemy musieli sfinansować z budżetu gminy, kosztem innych zadań". Zastanówmy się więc, czy warto być obojętnym, czy warto stać z boku.


8 września 2008 - Mistrzostwa pływackie

6 września na basenie krytym przy ulicy Równej w Świdnicy odbyły się "Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu". W mistrzostwach udział wzięło blisko 100 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach wiekowych w dwóch stylach, dowolnym i grzbietowym.
Głównymi uczestnikami byli pływacy z klubów Svida - Świdnica i Rekin - Świebodzice. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i statuetki. Klasyfikacja końcowa mistrzostw - >>> zobacz
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


8 września 2008 - Koniec biegania po pokojach

Najemcy lokali komunalnych w Świebodzicach mają od niedawna do dyspozycji Biuro Obsługi Klienta w Miejskim Zarządzie Nieruchomości. Koniec z bieganiem po schodach i szukaniem odpowiedniego urzędnika w kilku pokojach. Wszystkie sprawy związane ze zgłoszeniem awarii czy opłacaniem czynszu świebodziczanie zrealizują teraz w jednym miejscu - Biurze Obsługi Klienta, mieszczącym się na parterze budynku MZN przy ul. Świdnickiej.
- Każdy najemca, który chce zgłosić jakiś problem, udaje się właśnie do BOK, gdzie otrzyma informacje i zostanie pokierowany, gdzie dalej ma się udać - wyjaśnia Alicja Pyszka, dyrektor MZN w Świebodzicach. - W tym samym miejscu najemca ma także do dyspozycji kasę oraz pokój, w którym wyjaśni wszystkie kwestie, związane z czynszem. Do dyspozycji naszych klientów jest także wygodna poczekalnia z krzesełkami. Klienci MZN są zadowoleni. - Wreszcie wszystko jest w jednym miejscu, nie trzeba chodzić po całym budynku i szukać właściwego pokoju. To duże udogodnienie - chwali pan Stanisław Siciński.
Nowe rozwiązania ucieszyły zwłaszcza osoby starsze, mające problemy z poruszaniem się. Wkrótce tuż przy wejściu do BOK pojawią się także barierki oraz zadaszenie, planowane są jeszcze inne prace w ramach całego zadania. Planowany koszt prac remontowych to 55 tys. zł


8 września 2008 - Projekty przyjęte

Gmina Strzegom ubiega się o dofinansowanie dwóch przedsięwzięć - rozbudowy Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach oraz budowy sali gimnastycznej w Goczałkowie. Niezbędne do przedłożenia projekty tych inwestycji, zgodnie z kryteriami oceny, zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący RPO Województwa Dolnośląskiego, zostały zaopiniowane pozytywnie.
Ocena ta oznacza, że gmina uprawniona będzie do złożenia wniosków do Regionalnego Programu Operacyjnego "Szkoły" priorytet 7 Edukacja, działanie 7.2 Rozwój Infrastruktury placówek edukacyjnych.
Jeśli wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, mamy szansę na otrzymanie dofinansowania na przebudowę Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach oraz na budowę sali gimnastycznej w Goczałkowie.
- Zarząd Województwa Dolnośląskiego, spośród pozytywnie ocenionych propozycji projektów, dokona wyboru tych, których macierzyste gminy będą zaproszone do składania wniosków o dofinansowanie. Liczymy na to, że nasze dobrze przygotowane projekty, pozwolą na otrzymanie środków - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Warto też dodać, że nie wszystkie projekty zostały zaakceptowane. Na 196 propozycji odrzucono 15.


7 września 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została piąta kolejka spotkań.
Kryształ Stronie Śląskie - Górnik Boguszów-Gorce - mecz się nie odbył
Stal Świdnica - Włókniarz Kudowa Zdrój 1-0
Biały Orzeł Mieroszów - Bielawianka Bielawa 3:2
Zieloni Łagiewniki - Sparta Ziębice 1:3
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - AKS Strzegom 1:1
Piławianka Piława Górna - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2:2
Nysa Kłodzko - Polonia/Sparta II Świdnica 3:1
Grom Witków - Piast Nowa Ruda 0:3
W tabeli po pięciu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na piątym miejscu, AKS Strzegom zajmuje trzecie miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmuja szóste miejsce miejsce, na dwunastym miejscu jest drużyna Gromu Witków.


7 września 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Czarni Wamag Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 1:1
Podgórze Wałbrzych - Skalnik Czarny Bór 2:3
Zieloni Mokrzeszów - Karolina Jaworzyna Śląska 0:6
Unia Jaroszów - Juventur Podzamcze Wałbrzych 1:1
Włókniarz Głuszyca - Granit Roztoka 1:6
Wierzbianka Wierzbna - Sudety Dziećmorowice 1:2
LKS Bystrzyca Górna - Victoria II Świebodzice 4:3
Zjednoczeni Żarów - Gwarek Wałbrzych 2:0


7 września 2008 - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Z okazji XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej organizuje XIII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej oraz XIII Konkurs Plastyczny.
Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł okazał się bardzo nośny po obu stronach granicy. Ośrodek w Jaworzynie Śląskiej trzynaście lat temu włączył się w organizację tej międzynarodowej imprezy organizując konkursy, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono uczestników.
Na zeszłoroczny, dwunasty Konkurs Plastyczny "Ojcze Święty! Pamiętamy" nadesłano ponad 200 prac z całej Polski, a podczas kolejnych etapów eliminacji dwunastego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przed komisjami oceniającymi występy recytatorów zaprezentowało się ponad 400 osób z Dolnego Śląska.
Regulaminy obu konkursów - >>> zobacz


6 września 2008 - Wygrali z liderem

Piłkarze Polonii-Sparty Świdnica gościli dzisiaj na własnym boisku dotychczasowego lidera rozgrywek III ligi.
Mecz świdniczanie wygrali dość pewnie choć od końcówki pierwszej części meczu musieli grać w osłabieniu, w dziesiątkę.
Polonia-Sparta Świdnica - Wulkan Wrocław 1:0. Jedyną bramkę w meczu strzelił dla Polonii-Sparty Świdnica w 20 minucie pierwszej połowy - Piotr Woźniak. Po tym zwycięskim spotkaniu świdniczanie awansowali na szóste miejsce w tabeli rozgrywek III ligi. Zdjęcia z dzisiejszego meczu - >>> zobacz


6 września 2008 - Spadli na dziewiąte miejsce

W rozegranym dzisiaj meczu piątej kolejki spotkań o mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał na własnym stadionie z drużyną MKS 1985 Szczawno Zdrój 0:1.
Bramka dla gości padła w 65 minucie meczu.
Po tym spotkaniu świebodziczanie spadli z siódmego na dziewiąte miejsce w tabeli rozgrywek IV ligi.
Następny mecz Victoria Świebodzice rozegra z Olimpią Kamienna Góra.


6 września 2008 - Kyokushinkai Karate

Świdnicki Klub Kyokushinkai Karate ogłasza zapisy do czterech grup karate w Świdnicy. Grupy początkujące zajęcia mają w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy na Osiedlu Zawiszów - treningi odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 18 do 19.
Gimnazjum nr 1 w Świdnicy na ulicy Kozara- Słobódzkiego - treningi odbywają się we wtorki i czwartki od godziny 17 do 18.
I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy przy ulicy Pionierów - treningi odbywają się w poniedziałki i środy od godziny 17 do 18.
Czwarta grupa, jest to grupa zaawansowana w której oprócz trudnych treningów Karate Kyokushinkai wplatane są elementy K-1.
Zajęcia te odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 18 do 20, w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich.
Sport karate kyokushinkai może uprawiać każdy bez względu na wiek.


6 września 2008 - Czekamy na pozwolenie

Boisko do gry w piłkę nożną ze sztucznej nawierzchni jest już prawie gotowe do udostępnienia młodzieży. Prawie - bo choć odbiór techniczny został zakończony, to jednak samorząd świebodzicki czeka jeszcze na wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Stosowny wniosek został już złożony w świdnickim starostwie.
Dzieci z Osiedla Piastowskiego będą więc musiały jeszcze trochę poczekać aby móc wejść na płytę z piłką.
- Obiekt został wykonany zgodnie z projektem, odbiór techniczny przebiegł bez żadnych zakłóceń, poza tym zadaniem doposażymy jeszcze boisko w ławki, kosze na śmieci, zatem jeszcze chwilka cierpliwości i będzie można zagrać tu w piłkę - mówi wiceburmistrz miasta, Ireneusz Zyska.
Boisko jest obiektem ogrodzonym, ogólnodostępnym Wykonane zostało w ramach programu Blisko Boisko, który współfinansowało Ministerstwo Sportu.


5 września 2008 - Zaginął

Mieszkalski Grzegorz, urodzony 13 października 1970 roku w Świdnicy, zamieszkały w Świdnicy przy ulicy Okrężnej 39c/5. Wyszedł z domu 25 sierpnia 2008 roku o godzinie 19.30 do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną.
Rysopis
sylwetka szczupła, wysmukła, twarz szczupła, czoło wysokie, nos średni.
Mężczyzna ubrany był w spodnie jeansowe koloru niebieskiego, ciemnozielone buty sportowe, bluzę polarową zapinaną na zamek koloru beżowego z napisem "Kolastyna".
. Wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionego prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy nr telefonu 074 8582-227 lub 997.


5 września 2008 - Najładniejszy balkon, posesja i ogród

Ten konkurs w Świebodzicach ma wieloletnią tradycję. Jest nie tylko rodzajem sympatycznej zabawy, ale aktywizuje także mieszkańców do dbania o estetykę miasta.
Co roku specjalna komisja pod przewodnictwem radnego Zdzisława Pantala, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Miejskiej, wybiera najładniej ukwiecone balkony, ogrody oraz posesje w mieście. Dla zwycięzców przygotowane są atrakcyjne nagrody w postaci kwiatów, sprzętu ogrodniczego i innych drobiazgów, ufundowane przez Urząd Miejski oraz sponsorów. Na nagrody mogą liczyć także ci mieszkańcy, którzy głosują na najładniejsze, ich zdaniem, miejsca.
Przypominamy, że doroczny konkurs trwa tylko do końca września, zatem warto się pospieszyć, by oddać głos na te okna, balkony i posesje, które są najpiękniejszą wizytówką naszego miasta.
Kupony zamieszczane są w dwutygodniku samorządowo-społecznym Gazeta Świebodzicka. Wypełnione kupony należy wrzucać do skrzynki ustawionej w holu ratusza. Termin składania wypełnionych kuponów upływa 30 września.


5 września 2008 - Zbiórka rozpoczęta

Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek ogłosił konkurs na zbiórkę makulatury oraz zużytych baterii. Ekologiczny konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich świdnickich szkół.
Rozpocznie się 15 września tego roku i potrwa do 15 maja 2009 roku.
Spośród szkół, które wezmą udział w konkursie i zbiorą najwięcej makulatury lub zużytych baterii w przeliczeniu na jednego ucznia, prezydent wyróżni trzy najlepsze. W tym roku szkolnym przewidziano wyższe nagrody.
Za I miejsce przewidziano 2,5 tysiąca złotych, za II miejsce - 2 tys. zł, zaś za III miejsce - 1,5 tys. zł. Pieniądze otrzymają trzy szkoły, które zbiorą najwięcej baterii i trzy placówki, które zbiorą najwięcej makulatury. Do rozdysponowania jest e 12 tysięcy złotych.


5 września 2008 - Dożynki w Kostrzy

14 września odbędą się w Kostrzy - Dożynki Gminne. Rozpoczną się o godzinie 12.00 dożynkową mszą świętą w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
O godzinie 13.30 rozpocznie się część oficjalna, a w niej między innymi - misterium chleba, prezentacje zespołów artystycznych, gry, konkursy, zabawy.
O godzinie 19.00 wystąpi gwiazda wieczoru a będzie nią "Tercet Egzotyczny". Od godziny 21.00 do późnych godzin nocnych trwać będzie zabawa taneczna.


5 września 2008 - IV Grand Prix MTB Solidarności

31 sierpnia od wczesnych godzin rannych, na terenie jaworzyńskiej żwirowni, rywalizowali ze sobą o punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Kolarskiego zawodnicy z różnych regionów kraju. Odbyły się tam bowiem zawody kolarskie o IV Grand Prix MTB Solidarności. Walka od startu do mety była zacięta. W gronie znakomitych zawodników, świetnie spisali się kolarze MKS Karolina w Jaworzyna Śląskiej zajmując bardzo wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych:
Młodziczki - 1. Iwona Kurczab, 7. Anna Stelmach.
Młodzicy - 1. Jakub Pytka, 7. Aleks Sołtys.
Juniorki młodsze - 3. Agnieszka Wojtas, 4. Kamila Szewczyk.
Juniorzy młodsi - 4. Łukasz Kolarski, 5. Kamil Wojtas.
Juniorzy - 2. Piort Kurczab.
Zawodników do wyścigu przygotował Antoni Szewczyk, trener sekcji kolarskiej MKS Karolina.


5 września 2008 - Złote gody 8 par

W sobotę, 13 września, w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego osiem par odnowi przysięgę małżeńską.
Medale przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz kwiaty z rąk władz miasta otrzymają świdniczanie.
Początek uroczystości w sobotę, 13 stycznia o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.


5 września 2008 - Teatrzyki coraz bliżej

VI Przegląd Zespołów Teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych -"Zobacz ile potrafimy" - odbędzie się we wrześniu w Świebodzicach. Tegoroczna edycja zaplanowana jest w dniach 29-30 września, w Klubie Seniora (ul. Żeromskiego 13-15).
Uroczyste podsumowanie Przeglądu "Zobacz ile potrafimy" odbędzie się 1 października - w dniu 7. urodzin Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, głównego organizatora przeglądu.
Do udziału w Przeglądzie zapraszamy tych, którzy już brali w nim udział, ale także i nowe zespoły. Aby wziąć udział w prezentacjach artystycznych należy najpóźniej do 24 września nadesłać e-mailem wypełnioną i potwierdzoną instytucjonalnie kartę zgłoszenia.
Zespoły przyjeżdżają na własny koszt. Ze swej strony organizator zapewnia smakowite urodzinowe torty, życzliwą pomoc, gorące oklaski oraz ciekawe nagrody i dyplomy.
Wszystkich chętnych do udziału prosimy o kontakt telefoniczny 609 127 517. Współorganizatorem Przeglądu jest Starostwo Powiatowe w Świdnicy, PCPR.


5 września 2008 - Nowe przejście

W Jaworzynie Śląskiej na ulicy 1- go Maja oddano do użytku nowe przejście dla pieszych oraz utwardzono pobocze, które umożliwia przechodzenie na drugą stronę jezdni.
Mieszkańcy budynków przy ulicy 1- go Maja, którzy korzystają z przystanku znajdującego się po drugiej stronie jezdni już od dawna zgłaszali potrzebę wyznaczenia przejścia dla pieszych - mówi członek Zarządu Powiatu Świdnickiego - Jacek Krzaczek. Brak oznaczonego przejścia stwarzał duże zagrożenie dla korzystających z przystanku ze względu na duże natężenie ruchu na drodze powiatowej nr 2880.
Teraz mieszkańcy będą mogli bezpiecznie przechodzić na drugą stronę jezdni i bezpiecznie oczekiwać oraz wsiadać do autobusu.


5 września 2008 - "Rachunkowość i Finanse"

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała Ogłasza rekrutację na Studia Podyplomowe - "Rachunkowość i Finanse".
Studia adresowane są do osób, które chcą zostać Dyplomowanymi Księgowymi. Ukończenie studiów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu państwowego (od 2010 roku egzamin będzie obowiązkowy dla wszystkich kandydatów ubiegających się o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, składany przed komisją powołaną przez Ministra Finansów). Szczegóły naboru i zajęć - >>> zobacz


4 września 2008 - "Nasza Historia Harley - Davidson"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku W Jaworzynie Śląskiej zaprasza na zlot motocyklistów zatytułowany "Nasza Historia Harley - Davidson" Zlot odbędzie się 20 września, rozpocznie się o godzinie 17.00.
W programie imprezy: wystawa zabytkowych motocykli Harley - Davidson, opowieści starych Harleyowców, wjazdy motocykli na platformy, pokaz mody motocyklowej przez piękne modelki a także muzyka na żywo.
Na terenie Muzeum dostępny będzie pełen catering, możliwość noclegu w wagonach sypialnych lub na polu namiotowym oraz parking strzeżony dla motocykli. Wjazd na imprezę - 15 złotych.


4 września 2008 - Wykład o Świdnicy

9 września o godzinie 13.00, Muzeum Dawnego Kupiectwa organizuje prelekcję z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Tematem referatu jest "Świdnica. Pierwsze lata powojenne". Prelegent - Stanisław Kotełko oprócz tego, że jest prezesem Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, pozostaje jednym z nielicznych już dziś pionierów, którzy jako pierwsi przybyli by osiedlić się w naszym mieście.
Prelekcja będzie ponadto uzupełniona zdjęciami Świdnicy z końca lat 40-tych.


4 września 2008 - Pożegnanie z wakacjami

Ostatnie dni tegorocznych wakacji młodzież z Goczałkowa Górnego spędziła na sportowo. Rywalizowano m. in. w piłkę nożną i tenisa stołowego.
W turnieju piłkarskim, który odbył się 28 sierpnia lepsi od miejscowej drużyny okazali się podopieczni sołtysa Zbigniewa Kołodzieja z Jaroszowa. Wygrali oni z gospodarzami 3:2. Nie powiodło się też starszej młodzieży z Goczałkowa Górnego, która przegrała 2:6 z Lusiną, która występuje na co dzień w piłkarskiej klasie B.
Turniej tenisa stołowego rozegrano z kolei 30 sierpnia. Najlepszym juniorem został Grzegorz Jawilak, a w kategorii seniorów bezkonkurencyjny był Dariusz Białous. Wśród widowni można było zobaczyć m. in. przedstawicieli miejscowej rady sołeckiej, radnego Rady Miejskiej w Strzegomiu, Ryszarda Żmijewskiego oraz kierownika Biura ds. Wsi w UM w Strzegomiu, Alicję Czekajło. Wyniki turnieju:
Juniorzy - 1. Grzegorz Jawilak, 2. Krystian Badyna, 3. Patryk Szczogryn,
Seniorzy - 1. Dariusz Białous, 2. Marek Sztandarski, 3. Andrzej Kowszyn.
Warto dodać, że ostatni dzień wakacji młodzież z Goczałkowa Górnego spędziła na strzegomskich basenach.


4 września 2008 - Przyjadą z Niemiec

W dniach 20-25 października Powiat Świdnickie odwiedzi 45 osobowa grupa młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego w niemieckiej miejscowości Bensheim, odbywająca naukę w zawodach: specjalista ds. obróbki metalu, fryzjer i sprzedawca.
Pobyt będzie miał charakter informacyjno-edukacyjny. Większość młodych ludzi odwiedzi nasz kraj po raz pierwszy. W ramach programu zorganizowane zostaną liczne warsztaty w Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, podczas których goście z Niemiec będą mogli zapoznać się z tłem historycznym fundacji oraz zwiedzić znajdujące się na jej terenie obiekty.
22 października zaplanowano spotkanie w Centrum Szkolenia Zawodowego w Świdnicy. Celem spotkania jest zapoznanie gości z systemem kształcenia praktycznego w Polsce wraz z możliwościami zdobywania kwalifikacji zawodowych oraz podsumowania systemów kształcenia w obu krajach. Niemiecka młodzież będzie miała możliwość dokładnego przyjrzenia się pracowniom, w których odbywają się zajęcia praktycznej nauki zawodu. Oprócz wizyt oficjalnych goście będą realizowali program turystyczny - zwiedzając nasz powiat oraz stolicę Województwa Dolnośląskiego - Wrocław.


4 września 2008 - Tomasz Czopik i Tomasz Kuchar

Gościem w jutrzejszym programie będzie Rajdowy Mistrz Polski z 2003 roku Tomasz Czopik. Startujący w cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski kierowca opowie nam obecnym sezonie w kontekście rywalizacji sportowej i organizacji poszczególnych imprez.
Postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytanie dlaczego systematycznie maleje liczba zawodników startujących w RSMP. Co jest tego przyczyną i czy jest szansa na poprawę tej sytuacji. Mamy nadzieję na ciekawą dyskusję z udziałem wszystkich słuchaczy.
Drugim gościem, w końcowej części audycji, będzie wrocławski kierowca rajdowy Tomasz Kuchar, który powie o przebiegu rywalizacji Rajdu Karkonoskiego i swojej przesiadce do Peugeota 207 S2000. Czy tym samochodem pojawi się na trasach pozostałych rajdów w obecnym sezonie? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy starali się udzielić podczas godzinnej audycji Odcinek Specjalny.
Piszcie emaile z pytaniami
Początek programu 5 września o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie, a także na 91.6 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


4 września 2008 - Spotkania z pracownikami ZUS

28 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyły się konsultacje z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one odpowiedzią na prośby mieszkańców, którzy sugerowali potrzebę takich spotkań.
Pracownicy ZUS odpowiadali na pytania dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych oraz udzielali informacji dla płatników składek i ubezpieczonych.
To jednak nie ostatnie tego typu spotkanie w strzegomskim magistracie. W planach jest bowiem, aby podobne konsultacje odbywały się raz na kwartał. Najbliższe konsultacje odbędą się prawdopodobnie po 20 października, jednak informacja o ostatecznym terminie zostanie podana na stronie internetowej www.strzegom.pl oraz na tablicach informacyjnych Urzędu Miejskiego.


4 września 2008 - Młode siatkarki

Miejski Klub Siatkówki "Świdnica" prowadzi nabór dziewcząt z trzecich klas szkół podstawowych.
Zajęcia odbywają się we wtorki o godzinie 15.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 315 przy ulicy Romualda Traugutta w Świdnicy (dawna szkoła podstawowa nr 15).
Bliższych informacji pod numerem telefonu - 500 272 810 udziela Prezes Klubu MKS "Świdnica" - Elżbieta Gaszyńska.


4 września 2008 - Uroczystości w Gross-Rosen

Muzeum Gross-Rosen i Urząd Miejski w Strzegomiu zapraszają na uroczystość z okazji 69. Rocznicy Agresji na Polskę organizowaną pod honorowym patronatem biskupa świdnickiego ks. Ignacego Deca i burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Uroczystość odbędzie się 7 września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.
W programie między innymi - uroczysta polowa msza święta oraz złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych. Zbiórka uczestników uczestniczących w uroczystości odbędzie na placu przed Muzeum o godzinie 11.45.


3 września 2008 - "Iryda" w Witoszowie Dolnym

Muzeum Broni i Militariów, którego twórcą i właścicielem jest Stanisław Gabryś wzbogaciło dzisiaj swoje zbiory o kolejny samolot. Tym razem jest to "Iryda M-93K" - następca "Iskry". Iryda o numerze 302 jest samolotem szkolno - bojowym służącym do bezpośredniego wsparcia pola walki. W związku z upadkiem programu rozwoju Irydy samolot został wycofany z Polskich Sił Powietrznych.
Egzemplarz, który trafił do Witoszowia Dolnego z bazy w Kutnie, jest pierwszym, jaki trafił do muzeów w Polsce.
Muzeum w Witoszowie Dolnym posiada już dwie inne maszyny a są nimi "MiG-21bis" oraz "TS-11 Iskra".
Swoje miejsce na terenie muzeum znalazły już armaty, działa, haubice. Rozłożone są anteny wozów radarowych, oglądać można pojazdy łączności. W najbliższy czasie ekspozycja wzbogaci się o kolejny samolot. Do odbioru w Mirosławicach jest rosyjski SU-22 M4, myśliwsko bombowy, służący do dzisiaj w lotnictwie polskim. W Dęblinie czeka helikopter MI-2 w wersji bojowej.
Jednak z odebraniem tych samolotów związane są duże koszty transportu, których sam Stanisław Gabryś nie jest w stanie udźwignąć. Dlatego każdy kto może i chce pomóc finansowo w tym przedsięwzięciu proszony jest o kontakt telefoniczny z Panem Gabrysiem - 603458908, lub kontakt emailowy z redakcją serwisu - >>> napisz.
W muzeum pojawią się również czołgi i różnego rodzaju pojazdy pancerne.
Już teraz, można umówić się telefonicznie z właścicielem by obejrzeć to co zostało zgromadzone i uporządkowane. Zdjęcia z ekspozycji w Witoszowie Dolnym - >>> zobacz


3 września 2008 - Po wizycie w Warszawie

2 września odbyło się spotkanie członków Związków Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej. W spotkaniu uczestniczyli: ppłk Krzysztof Ksztoń Komendant WKU w Świdnicy, Tadeusz Grabowski przewodniczący świdnickiego koła Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy i Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Prezesi podziękowali za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Warszawy 49 kombatantów, w związku z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego i Wybuchu II Wojny Światowej. W ciągu 2 dni, 22-23 sierpnia, w stolicy kombatanci zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum w Wilanowie, gmachy Sejmu RP. Złożyli kwiaty pod Pomnikami: Sapera, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, "Płyta Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii WP". Złożyli również wieńce na grobie Nieznanego Żołnierza i na Czerniakowie, gdzie walczyli żołnierze 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta, pomagając w heroicznej walce powstańcom Warszawy.
Z inicjatywy ppłk Tadeusza Bortnika Prezesa Zarządu Byłych Żołnierzy Zawodowych w Świdnicy w wyjeździe uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Świdnicy z klasy o profilu wojskowym. Była to dla nich nagroda za wszelką pomoc jaką okazują kombatantom. Młodzież bierze udział we wszystkich uroczystościach państwowych organizowanych przez władze Miasta i Powiatu Świdnickiego i służy pomocą osobom starszym i potrzebującym pomocy.
Spotkanie zakończyło się złożeniem życzeń z okazji Dnia Kombatanta obchodzonego 1 września.


3 września 2008 - "Pamięć i Obronność"

W dniach 10-11 września w Świdnicy odbędzie się Ogólnopolski Zjazd Dyrektorów Muzeów oraz przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej.
Gospodarzem spotkania jest Stowarzyszenie "Pamięć i Obronność", którego Prezesem jest znany w Świdnicy właściciel jedynego w Polsce prywatnego Muzeum Broni i Militariów - Stanisław Gabryś. Zjazd współorganizuje Ministerstwo Obrony Narodowej, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Świdnicy.
Uczestnicy podczas zjazdu rozmawiać będą między innymi o oddziaływaniu ekspozycji muzealnych związanych z dziedzictwem militarnym jego oddziaływaniu na społeczeństwo, w szczególności na młode pokolenie, ukazując nie tylko tradycje oręża, rozwój techniki wojskowej, ale również historię patriotycznych zmagań o utrwalanie polskości i narodowej tożsamości.
Jak wskazuje praktyka, do codzienności należą lekcje historii organizowane w muzeach przez szkoły wszystkich typów. Muzea są jednocześnie bazą pozyskiwania wiedzy przez osoby pasjonujące się historią.


3 września 2008 - Zabrzmiał pierwszy dzwonek

1 września oficjalnie rozpoczęto kolejny rok szkolny. Uczniowie wszystkich szkół gminy wzięli udział w okolicznościowych nabożeństwach oraz w akademiach inaugurujących rok nauki. Dzieci, po dwumiesięcznej przerwie od szkolnych obowiązków, spotkały się ze swoimi kolegami i nauczycielami. Z radością przywitały także znajome sale lekcyjne i poznały nowych wychowawców.
Będzie to z pewnością szczególny rok dla pierwszoklasistów oraz dla tych, którzy kończą szkołę i zaczynają kolejny etap edukacji. O jej sensie i potrzebie mówił na dwóch szkolnych apelach burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, który odwiedził tego wyjątkowego dnia Publiczną Szkołę Podstawową w Olszanach oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Strzegomiu.
- Korzystajcie z daru, jakim jest edukacja, bo jest ona niezwykle istotna dla Waszego rozwoju i pozwoli Wam na określenie swojego miejsca w świecie i społeczeństwie - Dlatego życzę Wam wytrwałości i zaangażowania w zdobywaniu wiedzy - podkreślał burmistrz.


3 września 2008 - Pobili i okradli

Do 12 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mieszkańcom Świdnicy, którzy pobili a następnie okradli 20 letniego mężczyznę.
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w pościgu zatrzymali dwóch będących pod wpływem alkoholu (1,93 i 1,98 promila) młodych mężczyzn, którzy bijąc pięściami i kopiąc po całym ciele doprowadzili do stanu bezbronności 20 letniego mieszkańca Świdnicy, a następnie skradli mu telefon komórkowy wartości 150 złotych.
Pokrzywdzony doznał krwiaków obu oczu, licznych otarć i zasinień. Korzystał z pomocy lekarskiej.
Obaj sprawcy tego zdarzenia zostali osadzeni w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.


2 września 2008 - Zabawa do późnych godzin

W niedzielę, 31 sierpnia w Marcinowicach odbyły się uroczystości dożynkowe.
Dobra pogoda, bogaty program artystyczny oraz tradycyjnie polowa Msza Święta koncelebrowana sprawiły, że frekwencja od samego początku była bardzo wysoka.
Poczynając od godziny 15.00 aż do 24.00 na estradzie bez przerwy prezentowali się różni wykonawcy: "Akacjowe Śpiewule" z Kątek, zespół estradowy "Krąg", Państwo Macałowie z Wrocławia i biesiada dożynkowa z akcentem patriotycznym, Elżbieta Maria Kuzio w minikoncercie i wreszcie gwiazda wieczoru Irena Jarocka przyjęta bardzo ciepło przez publiczność.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna przy zespole muzycznym. Relacja foto z uroczystości dożynkowych - >>> zobacz


2 września 2008 - Kontrakt na kardiologię

Od 1 września w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Świebodzicach działa poradnia kardiologiczna. To efekt zabiegów nowej dyrekcji placówki a także burmistrza Bogdana Kożuchowicza. W tym roku przychodnia nie otrzymała kontraktu na te świadczenia, lekarz kardiolog przyjmował wprawdzie pacjentów - było to jednak w bardzo ograniczonym wymiarze.
Dziś poradnia działa pełną parą. Przychodnia samorządowa otrzymała z NFZ 40 tys. zł na świadczenia ambulatoryjne z zakresu kardiologii. Jest to kwota bardzo wysoka biorąc pod uwagę, że do końca roku pozostały 4 miesiące.
- Każdy mieszkaniec naszego miasta, który otrzyma skierowanie od swojego lekarza pierwszego kontaktu, zostanie przyjęty przez specjalistę kardiologa w naszej przychodni, i to bez zbędnych kolejek. Z poradni mogą korzystać wszyscy pacjenci objęci ubezpieczeniem, niezależnie od tego w jakiej przychodni są zadeklarowani - mówi Adrian Szewczyk, dyrektor przychodni.
To nie jedyna dobra wiadomość dla pacjentów MOZ. Od połowy miesiąca rozpocznie także funkcjonowanie nowy aparat USG. Będzie to bardzo nowoczesny sprzęt, który poprawi komfort pracy lekarzy oraz pacjentów, a także wpłynie na poprawę jakości diagnozowania. W tym samym czasie powinien zakończyć się remont korytarza i gabinetów na II piętrze.
- Jednym z priorytetów jest dla mnie zapewnienie mieszkańcom Świebodzic jak najszerszego dostępu po świadczeń opieki zdrowotnej - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Dlatego przychodnia samorządowa będzie się rozwijać i rozszerzać swoje usługi. Każdy mieszkaniec miasta powinien móc bez problemów i kolejek dostać się do wybranego specjalisty. Cieszę się, że tak wielu świebodziczan wybiera właśnie placówkę samorządową jako ośrodek, w którym leczy się cała rodzina.
Rzeczywiście, zdecydowana większość mieszkańców darzy zaufaniem przychodnię miejską. Zadeklarowanych jest tu blisko 12 tys. pacjentów.


2 września 2008 - Nagrody dla najzdolniejszych

Już za tydzień, we wtorek 9 września o godzinie 10.00 w sali Domu Nauczyciela w Świdnicy Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa nagrodzi najlepszych tegorocznych maturzystów oraz uczniów, którzy w różnych olimpiadach, konkursach oraz zawodach sportowych reprezentowali nasz powiat na forum ogólnopolskim.
Ponad 54 tys. zł otrzymają najzdolniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Czeki na kwotę od 200 do 500 zł wręczone zostaną 150 osobom: 24 najlepszym maturzystom i 126 olimpijczykom.
Lista stypendystów oraz wysokość stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych dla młodzieży na rok 2007/2008 została ustalona na podstawie podjętej Uchwały Rady Powiatu w Świdnicy.


2 września 2008 - Gramy dla Kacpra

30 sierpnia o godzinie 16:00 na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbyła się impreza charytatywna "Gramy dla Kacpra" - koncerty, podczas których prowadzona była publiczna zbiórka pieniędzy na rehabilitację trzyletniego mieszkańca Jaworzyny Śląskiej - Kacpra, który od urodzenia choruje na zespół HLHS (hipoplazja lewego serca).
Dla Kacpra podczas imprezy zagrali: Rayne - Żarów, Niebo - Wałbrzych, Zielony Groszek - Legnica, Zero Procent - Żarów. Przed zebranymi widzami wystąpił także kabaret "Jahaa" w programie rozrywkowym "Jahaa robi fikołkaa".
W promocję akcji włączyła się Fundacja im. Diny Radziwiłłowej "Serce Dziecka", która zajmuje się pomocą rodzinom dzieci z wadami serca. W czasie imprezy przedstawiciele Fundacji prowadzili akcję informacyjną na temat leczenia dzieci z wadami serca. Pomoc okazali także prywatni przedsiębiorcy z terenu Gminy Jaworzyna Śląska. Organizatorzy pragną podziękować Rzecznikowi Praw Dziecka - Panu Markowi Michalakowi, który objął oficjalny patronat nad naszą imprezą, firmie "Sanussi - kąpielisko Jaworzyna Śląska" za udostępnienie terenu i pomoc w organizacji imprezy oraz firmie ochroniarskiej "Grupa Beta" ze Świebodzic za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników imprezy.
Podczas imprezy wolontariusze zebrali 1833,47 zł, która to kwota zostanie przeznaczona na rehabilitację małego Kacperka. Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy pomogli nam w organizacji imprezy oraz wsparli tę szczytną akcję swoim datkiem.


2 września 2008 - Zapraszamy do skate-parku

29 sierpnia dokonano oficjalnego otwarcia strzegomskiego skate-parku i dirt-parku, które mieszczą się przy ulicy Krótkiej. Ten specjalny obiekt o powierzchni ok. 300 m kw. przeznaczony jest do uprawiania sportów ekstremalnych (skateboarding, bmx czy rolls). Znajduje się tam wiele przeszkód oraz elementów do nauki przeróżnych trików.
Większość elementów została przeniesiona z dawnego skate- parku, który mieścił się na terenie strzegomskich basenów. Skate-park połączony jest z dirt-parkiem i jest prawdziwą gratką dla amatorów różnego rodzaju "kółek". Razem tworzą wspaniały kompleks rekreacyjno-sportowy. Obiekt jest czynny codziennie i przeznaczony dla wszystkich mieszkańców chętnych spróbowania swoich sił w tego typu sportach. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie. W dirt-parku zlokalizowane są hopki z ziemi przeznaczone do zjazdu na bmx-ach. W skład skate-parku wchodzi pięć zestawów elementów do wykonania ewolucji: fun-box, doppel Quarter- pipe, półpiramida, olly-box i skocznia. Dodajmy, że w celu podniesienia jakości inwestycji wykonano także nowe ogrodzenie, a obiekt został odpowiednio oświetlony oraz poddany pracom porządkowym.
W otwarciu skate-parku, udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz oraz młodzież. - Cieszymy się, że możemy spotkać się z w tym miejscu z młodymi ludźmi, z których inicjatywy powstało to miejsce - mówił burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. - Mamy nadzieję, że będziecie mogli spędzać tu czas aktywnie i bezpiecznie - dodał burmistrz. Z jego ust padły również podziękowania w kierunku tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania skate-parku.
Przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Lech Markiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Gregorczyk, dyrektor Zespołu Szkół Sławomir Dudziński oraz przedstawiciel młodzieży Jacek Pabian.
Potem przyszedł czas na pokazy jazdy na deskorolkach i bmx-ach w wykonaniu amatorów ze Strzegomia, Świdnicy, Wałbrzycha i Lwówka Śląskiego. Najlepsi, za swoje ewolucje, zostali nagrodzeni.


2 września 2008 - Witaj szkoło

Piękna, wciąż jeszcze letnia pogoda, towarzyszyła dzieciom i młodzieży w Świebodzicach podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego. We wszystkich szkołach w mieście rok szkolny 2008/2009 rozpoczął się o godz. 9. Apele były krótkie, a potem wszyscy rozeszli się do swoich klas po garść organizacyjnych szczegółów. Na niemal wszystkich uczniów czekały w szkołach nowe, odmalowane sale, odnowione stoliki i ławki, wymieniona wykładzina czy nowe, plastikowe okna. W kilku placówkach gościli przedstawiciele władz miejskich: Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta witał nowy rok szkolny wraz z młodzieżą i gronem pedagogicznym Zespołu Szkół Integracyjnych; wiceburmistrz Zbigniew Opaliński dodawał otuchy uczniom Szkoły Podstawowej nr 3, sekretarz Anna Żygadło przyjęła zaproszenie Gimnazjum nr 1 a Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka wzięła udział w uroczystościach w Szkole Podstawowej r 4.
Natomiast burmistrz Bogdan Kożuchowicz życzył sukcesów w nowym roku szkolnym społeczności największej szkoły w mieście - czyli Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych. Tu rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało szczególne znaczenie - bo uczniów powitała też nowa dyrektor placówki, pełniąca na razie te obowiązki pani Wiesława Bodnar.
Burmistrz Kożuchowicz, w krótkim wystąpieniu, udzielił młodzieży żartobliwej rady.
- Niedawno była olimpiada więc odwołam się do sportowych porównań - mówił. - Pamiętajcie, że najważniejszy jest start. Gdy się dobrze wystartuje na początku, jest duża szansa, że dobiegniecie do mety z sukcesami. Warto o tym pamiętać i złapać ten dobry start.
Gośćmi uroczystości byli także ksiądz dziekan Zenon Kowalski oraz jego zastępca, ksiądz Dariusz Danielewicz.


2 września 2008 - Muzyka celtycka w Gminie Świdnica

Celtycka grupa Dańserien Riusz zawitała do Gminy Świdnica. Przez najbliższy tydzień prezentować będzie swoją kulturę i zwyczaje m.in. w Mokrzeszowie i Pszennie podczas uroczystości dożynkowych.
2 września francuski zespół folklorystyczny złożył wizytę w Urzędzie Gminy. Głównym punktem wizyty było spotkanie z wójtem gminy Świdnica - Teresą Mazurek. Wśród wielu pytań jakie członkowie zespołu kierowali do wójta gminy, gości z Francji interesowały sprawy gospodarcze, kulturowe, a także znaczenie kobiet w polityce. Na zakończenie wizyty w urzędzie, wójt gminy wręczyła pamiątkowy obraz z panoramą Pszenna - miejscowości, która będzie gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych.
Występ celtyckiej grupy Dańserien Riusz z Bretanii uświetni program artystyczny Święta Plonów w Pszennie. Natomiast już jutro 3 września w świetlicy w Mokrzeszowie - Zespół Mokrzeszów przedstawi program artystyczny pt. "Kiszenie Kapusty", a goście z Francji zaprezentują swój talent wokalno-taneczny przy dźwiękach muzyki celtyckiej.
Oba zespoły zaprezentują swoje programy również z teatrze Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy już w najbliższy piątek, 5 września o godzinie 17.30.


2 września 2008 - IV Grand Prix MTB Solidarności

30 sierpnia na terenie żwirowni w Jaworzynie Śląskiej odbyło się IV Grand Prix MTB Solidarności. W tym roku impreza osiągnęła rangę ogólnopolską - zdobyte punkty w wyścigu zaliczają się nie tylko do rankingu DZKol, ale także są uwzględniane w challengeu Polskiego Związku Kolarskiego.
W ciągu czterech lat wyścig urósł do rangi jednej z największych tego typu imprez sportowych na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę wartość nagród oraz ilość startujących zawodników.
W sponsoring imprezy włączyły się Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Zarząd Regionu Solidarności Dolnego Śląska, Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Zdrowotnej i Sportu NSZZ "Solidarność".
W tegorocznej edycji z trudami wymagającej trasy wyścigu zmagało się 113 licencjonowanych zawodników oraz dzieci i młodzież z Gminy Jaworzyna Śląska.
Sponsorzy wyścigu: Hotel "Księżyc" Świebodzice, SC Chmura - kompleksowe usługi budowlane, Bud-Ziem - firma budowlana, Sanussi - kąpielisko Jaworzyna Śląska, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej, Sklep Rowery - Dejnek Świdnica, ZPS "Karolina", Dolnośląskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu NSZZ "Solidarność", Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz.


2 września 2008 - Finały w ŚOSiRze

W ramach akcji "Lato w mieście" na jej zakończenie odbył się Finał turnieju piłkarskiego, który wyłonić miał mistrza osiedli świdnickich. 30 sierpnia odbył się finał zakończony zwycięstwem drużyny "Zbyszki". Kolejne miejsca zajęły zespoły: AZS Zamenhoffa, Czarnuszki i Chelsea Poland.
Tego dnia na kortach rywalizowały kobiety w I Mistrzostwach Świdnicy w Tenisie Ziemnym. Do turnieju stawiło się osiem pań.
Turniej wygrała Małgorzata Misiek przed Martą Antonowicz, Pauliną Frączak i Kingą Borcz.
Dzień później, 31 sierpnia rozpoczął się ostatni w tym sezonie Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Do zawodów zgłosiło się 26 zespołów w trzech kategoriach. Zawodnicy i zawodniczki przyjechały też z Wałbrzycha, Świebodzic, Strzegomia, Jaworzyny Śląskiej, Legnicy a nawet z Wrocławia.
Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła para w składzie Paulina Gryguć i Agnieszka Czarzasta, kolejne miejsca zajęły: Aleksandra Małodobra i Anna Malina, Karolina Śledź i Martyna Podgórska, Klaudia Wieczorek z Karoliną Kaszewską.
Wśród gimnazjalistów najlepszą parą okazali się Piotr Pękalski i Przemek Gmyrek na kolejnych miejscach znaleźli się: Rafał Szustka i Mateusz Poprawka, Krzysztof Pikula i Mateusz Misiak, Patryk Dukat i Dawid Stadnik.
W kategorii Open zwyciężyli: Piotr Wierzbicki i Bartosz Jerzyk, następne miejsca: Marcin Wójciak i Marcin Turzański, Grzegorz Bartnik z Markiem Bartnikiem oraz Artur Wójciak i Maciej Nawrot.
Organizatorami finałów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Dom Kultury, Tenis Fan Klub.


2 września 2008 - Giełda Pracy

Stowarzyszenie Euro-Partner zaprasza na Giełdę Pracy, która odbędzie się w czwartek 4 września o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Podczas spotkania Jeronimo Martins Dystrybucja-Centrum Dystrybucyjne "Biedronka" w Kątkach Wrocławskich przeprowadzi rekrutację na stanowiska:
- Inspektor ds. administracyjno - magazynowych - osoba zatrudniona na powyższym stanowisku odpowiedzialna będzie za przygotowywanie dokumentów związanych z realizacją zadań przez pracowników magazynu oraz nadzór nad przestrzeganiem harmonogramu wysyłki towarów
- Koordynator ds. przyjęć - osoba zatrudniona na powyższym stanowisku odpowiedzialna będzie za zapewnienie prawidłowego zarządzania Centrum Dystrybucyjnym w zakresie przyjęć towarów od dostawców
- Specjalista ds. magazynowych - osoba zatrudniona na powyższym stanowisku odpowiedzialna będzie m. in. za: nadzór nad prawidłowym przebiegiem kompletacji i wysyłki towarów, kierowanie zespołem kompletacji pod nieobecność Kierownika Magazynu oraz Magazynier.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (074) 8560-529.


2 września 2008 - Finał wakacyjnych zajęć

Wspaniałym przedstawicielem, pokazującym piękne, polskie tradycje związane z chlebem, zakończyła się tegoroczna akcja "Lato w mieście". Podsumowanie wakacyjnych zajęć odbyło się w świetlicy środowiskowej na Osiedlu Sudeckim 6, która w sierpniu była bazą letnich zajęć.
Przez dwa miesiące dzieci w różnym wieku spotykały się w MDK (lipiec) a potem w świetlicy na osiedlu (sierpień), gdzie spędzały fantastyczny czas na zajęciach plastycznych, ceramicznych, teatralnych; wyjeżdżając w plener na wycieczki czy idąc na basen. Codziennie z tego typu zajęć korzystało od 25 do 45 i więcej dzieci. Organizatorem akcji był Miejski Dom Kultury.
Podsumowanie lata odbyło się w piątek, 29 sierpnia. Dzieci zaprosiły do świetlicy burmistrza Bogdana Kożuchowicza oraz zastępcę Zbigniewa Opalińskiego. Goście przynieśli dla wszystkich upominki w postaci słodyczy i niespodzianki. Okazało się nią zaproszenie wszystkich uczestników na pyszne lody. Od opiekunów zajęć dzieci dostały piękne breloczki, które rozdała Grażyna Kożuchowicz.
Za wsparcie finansowe akcji dziękowała serdecznie dyrektor MDK, Anna Mazur. A dzieci podziękowały wszystkim, prezentując krótką inscenizację poświęconą znaczeniu chleba w codziennym życiu każdego człowieka. Był to idealny wstęp do zbliżających się właśnie dożynek miejskich, które są przede wszystkim świętem plonów i chleba.


2 września 2008 - Pływacy na start

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na "Otwarte Mistrzostwa Świdnicy w Pływaniu".
Zawody odbędą się 6 września o godzinie 12.00 na Kąpielisku przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. W przypadku złej pogody miejscem zawodów będzie Kryta Pływalnia przy ulicy Równej.
Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych startują na dystansie 25 metrów.
Klas czwartych, piątych i szóstych płynąć będą 50 metrów.
50 metrów do przepłynięcia będą mieli też uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich - szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Taki sam dystans będzie mieć kategoria - open.
Dziewczęta i chłopcy pływać będą stylem dowolnym i grzbietowym.
W zawodach ma prawo uczestniczyć każda chętna osoba, która w dniu zawodów zgłosi swoje uczestnictwo w biurze zawodów do godz. 11.30. Każdy niepełnoletni uczestnik mistrzostw będący bez opiekuna musi posiadać pisemną zgodę rodziców na udział w zawodach oraz oświadczenie o tym, że jego stan zdrowia pozwala mu na udział w zawodach na swoją odpowiedzialność podpisane przez osobę pełnoletnią.
Dodatkowych informacji udziela telefonicznie - Waldemar Kurek, telefon 607 944 999.


1 września 2008 - Atrakcyjne kino

W sobotni wieczór, na strzegomskim stadionie OSiR, zorganizowano wieczór pod wdzięczną nazwą: "Kino pod Gwiazdami". Na wielkim, białym ekranie wyświetlone zostały dwie polskie komedie: " Nie kłam kochanie" i "Lejdis".
Pogoda w tym dniu dopisywała, nic więc dziwnego, że wieczorem na niebie nie było żadnej chmurki. Można było zobaczyć nawet gwiazdy, co sprawiło, że impreza stała się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Projekcję pierwszego filmu - "Nie kłam kochanie" - rozpoczęto o godzinie 21:00. Było dużo śmiechu, a kreacje Piotra Adamczyka i Marty Żmudy - Trzebiatowskiej przypadły strzegomianom do gustu. Nie inaczej było w przypadku filmu "Lejdis", w którym role przebojowych, nowoczesnych kobiet zagrały: Anna Dereszowska, Edyta Olszówka, Izabela Kuna i Magdalena Różczka. Ten drugi film skończył się późno w nocy.
Miejmy nadzieję, że "Kino pod Gwiazdami" na stałe wpisze się w cykl wakacyjnych imprez Strzegomia.


1 września 2008 - "Rachunkowość i Finanse"

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała Ogłasza rekrutację na Studia Podyplomowe - "Rachunkowość i Finanse".
Studia adresowane są do osób, które chcą zostać Dyplomowanymi Księgowymi. Ukończenie studiów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu państwowego (od 2010 roku egzamin będzie obowiązkowy dla wszystkich kandydatów ubiegających się o certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, składany przed komisją powołaną przez Ministra Finansów). Szczegóły naboru i zajęć - >>> zobacz


1 września 2008 - XXI Dni Fotografii

W dniach 19 - 21 września odbędą się w Świdnicy coroczne - XXI Dni Fotografii - Świdnica 2008.
Organizatorem imprezy jest Świdnicki Ośrodek Kultury, wydarzenie to współorganizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida i Muzeum Dawnego Kupiectwa.
W tych dniach odbędzie się wiele wernisaży, wystaw i spotkań.
Szczegółowy program - >>> zobacz
13 września odbędzie się XVII Fotomaraton Świdnicki - 2008. Do rywalizacji o nagrody staną miłośnicy i ludzie zajmujący się fotografowaniem.
Regulamin uczestnictwa w fotomaratonie - >>> zobacz


1 września 2008 - "Bystrzyca" w Łowiczu

Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Bystrzyca" uświetni uroczystości Powiatowego Święta Plonów w Łowiczu. Występ gminnego zespołu folklorystycznego został dostrzeżony przez władze powiatowe Łowicza podczas obchodów 17 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, wśród 19 prezentujących swój talent artystyczny zespołów i zaowocował zaproszeniem dla zespołu.
Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca" jako jedyny reprezentować będzie Powiat Świdnica na Dożynkach w Łowiczu - prezentując 2 programy artystyczne: region Dolny Śląsk i Krakowski.


1 września 2008 - Na sportowo w Marcinowicach

Szkolny Związek Sportowy "Dolny Śląsk" i Wójt Gminy Marcinowice zapraszają na organizowaną pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego imprezę sportowo rekreacyjną pod nazwą - "Będę Olimpijczykiem - Koniec Wakacji z Trenerem Gminnym".
Impreza podsumowująca program "Trener Gminny" działający w 24 gminach Dolnego Śląska w okresie wakacji 2008 odbędzie się 13 września w Marcinowicach w Zespole Szkół.
Dzieci i młodzież Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych rywalizować będą między innymi w piłce nożnej, piłce siatkowej, tenisie stołowym. Program zawodów - >>> zobacz


1 września 2008 - Nagrody w "Zestawie"

Jury XV Międzynarodowego Konkursu Fotografii "Zestaw - Świdnica 2008" po obejrzeniu nadesłanych na konkurs 339 zestawów prac 190 autorów z Anglii, Czech, Niemiec, Polski i Ukrainy zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 36 zestawów prac 35 autorów.
Jury przyznało następujące nagrody:
Grand Prix "Zestaw 2008" - medal oraz 5.000 złotych - Izabela Popek - Mrowiny, za zestaw "Modlitwa miejska".
Fotografia Reportażowa
I nagroda - 1500 złotych - Maciej Pisuk - Warszawa, za zestaw "Prawy brzeg"
II nagroda - 1000 złotych - Yuriy Dychyshyn - Lwów - Ukraina, za zestaw "His dreams"
Fotografia Poszukująca
I nagroda - 1500 złotych - Piotr Rosiński - Łódź, za zestaw "Fragmenty wspomnień - iluzje".
II nagroda - 1000 złotych - Agata Strychalska - Pyrzyce, za zestaw "Śniła mi się Wenecja"
Otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród odbędzie się 19 września o godzinie 18.00 podczas XXI Dni Fotografii - Świdnica 2008 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej.


1 września 2008 - "Świdnica-moje miasto" trzeci raz

Pierwszego stycznia tego roku wystartowaliśmy z nową formułą "powiatowego rankingu stron".
Dziś jesteśmy już po czterech dwumiesięcznych okresach głosowania. Najlepszą okazała się strona "Świdnica-moje miasto" - >>> zobacz.
"Świdnica-moje miasto" zwyciężyło w rankingu już trzy razy. Teraz strona uzyskała 513 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Rock Centrum Świdnica - 337, Tygodnik Świdnicki - 136, Strzegomski Serwis Wędkarski - 90, Hodowla koni Namlikowo i Ludowe Zespoły Sportowe - po 71 głosów, Projekty domów - budynków gospodarczych - 46, Hufiec ZHP w Świdnicy - 42, ECS Nieruchomości - 36, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 28, Lubachów i Zespół Muzyczny Walter Band po 24 głosy, Skórzane mieszki - 23, Barteknow - 19, ZHP-Strzegom - 15, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 9, Cybuch - 6, Multiko - 2, Solna NET i MPK Świdnica, rozkład jazdy, komunikaty po 1 głosie.
Pozostałe strony bez punktów. Wszystkie strony po północy wystartowały z kontem zerowym. Kolejnego zwycięzcę poznamy za dwa miesiące.


1 września 2008 - Dni Kultury Chrześcijańskiej

Z okazji XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej organizuje XIII Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej oraz XIII Konkurs Plastyczny.
Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zorganizowane po raz pierwszy we wrześniu 1990 roku z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowej Rudzie. Pomysł okazał się bardzo nośny po obu stronach granicy. Ośrodek w Jaworzynie Śląskiej trzynaście lat temu włączył się w organizację tej międzynarodowej imprezy organizując konkursy, które z roku na rok przyciągają coraz szersze grono uczestników.
Na zeszłoroczny, dwunasty Konkurs Plastyczny "Ojcze Święty! Pamiętamy" nadesłano ponad 200 prac z całej Polski, a podczas kolejnych etapów eliminacji dwunastego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej przed komisjami oceniającymi występy recytatorów zaprezentowało się ponad 400 osób z Dolnego Śląska.
Regulaminy obu konkursów - >>> zobacz


19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii