31 października 2008 - Uwaga, ważny komunikat

W związku z otrzymanym pismem z Departamentu Przeciwepidemicznego GIS z 29 października br. informujemy o wystąpieniu na terenie Czech i Słowacji epidemii wzw typu A.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest jedną z najstarszych chorób zakaźnych w świecie. Czynnikiem wywołującym WZW typu A jest wirus HAV. Ryzyko zakażenia wirusem HAV zależy od warunków higieniczno-sanitarnych.
Wirus HAV jest odporny na wiele czynników zewnętrznych i łatwo rozprzestrzenia się w środowisku powodując epidemie. Namnaża się on w przewodzie pokarmowym człowieka a następnie zakażeniu ulega wątroba, w wyniku czego dochodzi do zapalenia wątroby. Do zakażeń często dochodzi w dużych skupiskach ludności, szkołach, przedszkolach, fabrykach, urzędach itp.
Objawy chorobowe WZW typu A to bóle brzucha, nudności i wymioty, brak apetytu, często biegunka, temperatura, ogólne osłabienie, bóle mięśni i stawów, ciemny mocz, odbarwiony stolec, świąd skóry i żółtaczkowe podbarwieniem skóry i oczu.
>>> zobacz - zalecenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.


31 października 2008 - Przypomną i będą kwestować

Zespół folklorystyczny z Wileńszczyzny w poniedziałek, 10 listopada wystąpi podczas świdnickich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości z programem o Marszałku. Będzie to kolejne wydarzenie związane z akcją ratowania kościoła w Powiewiórce, w którym ochrzczony został Józef Piłsudski.
W świdnickim kościele pw. św. Józefa w przeddzień Święta Niepodległości o godz. 19.00, bezpośrednio po mszy świętej, będzie można posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu "Sużanianka", a także spotkać się z przedstawicielami litewskiej polonii. Do Świdnicy przyjedzie bowiem m.in. Edward Puncewicz, starosta gminy Niemenczyn, od początku zaangażowany w akcję ratowania miejsca chrztu I Marszałka Polski.
- Jak dotąd świdniczanie podarowali na ten cel ponad 8 tys. zł. W połączeniu z kilkudziesięcioma tysiącami, które zebrali dolnośląscy przedsiębiorcy, kwota ta pozwala zacząć planować konkretne prace. Podczas wizyty gości z Litwy będziemy mogli dokładnie omówić obecne potrzeby remontowe, a także ustalić kwestie wykonawstwa zgodnie z wymogami litewskiego prawa. Z możliwych rozwiązań chcemy wybrać to, podczas realizacji którego nie zmarnuje się żadna polska złotówka - stwierdza Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta, który rok temu osobiście oglądał świątynię w Powiewiórce.
Dotychczas w zbiórce pomogli już m. in. Marcia Leone z zespołem, Młodzieżowy Dom Kultury i świdniccy harcerze. Podczas obchodów rocznicy odzyskania niepodległości to właśnie harcerze oraz przedstawiciele Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast będą zbierać fundusze na remont dachu kościoła w Powiewiórce.


31 października 2008 - Sezon 2008 zakończony

Sobotni Bieg Św. Huberta zakończył ostatni sezon jeździecki w Skarżycach. Wzięła w nim udział rekordowa liczba jeźdźców. "Polowanie na lisa", w którego rolę tradycyjnie już wcielił się Marcin Konarski trwało zaledwie kilka minut, a kitę zdobył Błażej Dudzic. Od przyszłego roku sekcja sportowa i rekreacyjna LKS Stragony Strzegom będzie działać w Morawie.
Najważniejsze starty w sezonie 2008: Ogólnopolskie Zawody w Ujeżdżeniu w Zbrosławicach, Regionalne Zawody w WKKW w Strzegomiu, Regionalne Zawody WKKW w Drzonkowie, Ogólnopolskie Zawody w Ujeżdżeniu w Radzionkowie, Regionalne Zawody w WKKW w Jaroszówce, Ogólnopolskie Zawody w Ujeżdżeniu w Zakrzowie, Ogólnopolskie Zawody w WKKW w Baborówku, Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Bydgoszcz, Mistrzostwa Dolnego Śląska w Ujeżdżeniu - Partynice, Regionalne Zawody w Ujeżdżeniu - Partynice, Międzynarodowe Zawody w WKKW - Sopot, Mistrzostwa Dolnego Śląska Jaroszówka.
W kwietniu klub zorganizował pierwszy kurs sędziowski dla sędziów przeszkodowych, jego uczestnicy byli później w czerwcu sędziami na zawodach Pucharu Świata. Wzięło w nim udział ponad 20 osób, a z samego klubu cztery: Ewelina Obidowska, Małgorzata Góra, Katarzyna Figurska i Leszek Wójcik. Katarzyna Konarska zdobyła natomiast II klasę sędziowską w ujeżdżeniu.


31 października 2008 - Zachwyceni Powiatem Świdnickim

W ubiegłym tygodniu Powiat Świdnicki odwiedziła 45 osobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami z Centrum Kształcenia Zawodowego z niemieckiej miejscowości Bensheim w Powiecie Bergstrasse.
W trakcie pięciodniowego pobytu, młodzież z Bensheim spotkała się z uczniami z Centrum Szkolenia Zawodowego w Świdnicy. Goście chcieli zapoznać się z systemem kształcenia praktycznego w Polsce a także dowiedzieć się jakie są możliwości zdobywania kwalifikacji zawodowych w naszym kraju. Sami kształcą się w Niemczech w zawodach: specjalista ds. obróbki metalu, fryzjer i sprzedawca i chcieli porównać, jak wyglądają oba systemu kształcenia w Posce i w Niemczech.
Dodatkowo niemiecka młodzież miała możliwość dokładnego przyjrzenia się pracowniom, w których odbywają się zajęcia praktycznej nauki zawodu. I tu spotkała ich spora niespodzianka. Przywitały ich bowiem nowoczesne pracownie do nauki zawodu, skomputeryzowane sale i świetnie przygotowana kadra, która z ogromną pasją mówiła o swojej pracy. Okazało się, że nie musimy mieć żadnych kompleksów, gdyż nasz system kształcenia zawodowego stoi na bardzo wysokim poziomie i nie odbiega od standardów niemieckich.
Spotkanie w CKZ uroczyście otworzył Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Wspomniał o współpracy partnerskiej między Powiatami Świdnickim i Bergstrasse. - "Współpraca między naszymi powiatami odbywa się na wielu płaszczyznach i cieszę się, że koncentruje się również na szkolnictwie w tym także kształceniu zawodowym i kształceniu dorosłych. To wspaniałe, że możemy wymieniać się doświadczeniami w tej dziedzinie a nasza młodzież ma możliwość poznania systemów kształcenia w obu krajach." - mówił Starosta Zygmunt Worsa.
Wyjazd do Polski został zorganizowany przy współpracy Starostwa Powiatowego w Świdnicy z Centrum Społecznym w Mainz a w szczególności z panem Siegfriedem Schwarzerem oraz Rudim Imhofem. Duża grupa młodych ludzi dzięki wyjazdowi miała okazję odwiedzić nasz kraj po raz pierwszy w życiu. Nasz powiat ogromnie ich zachwycił. Szczególne wrażenie wywarła na nich symboliczna Krzyżowa.


31 października 2008 - "Rola Oceniania Kształtującego"

W czwartek, 30 października w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy gościli uczestnicy międzynarodowej konferencji na temat roli oceniania kształtującego zorganizowanej przez świdnicką Firmę Szkoleniowo-Doradczą Anna Szywała.
- Ocenianie kształtujące to jeden z najbardziej obiecujących kierunków reformowania praktyki dydaktycznej - uważa Anna Szywała, prezes firmy. Jest to rodzaj oceniania szkolnego, którego głównym celem jest pomoc uczniowi w uczeniu się. Polega na takim ocenianiu postępów uczniów, które pozwala określić, jak mają się dalej uczyć i jak najlepiej ich nauczać. Konferencję poprzedziły różnorodne działania propagujące ideę oceniania kształtującego, jak m.in. szkolenia, konferencje i wizyty studyjne organizowane przez firmę w bieżącym roku.
Uczestnicy konferencji mogli m.in. wysłuchać wystąpienia dr Grażyny Czetwertyńskiej, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistki w zakresie oceniania kształtującego, dyrektora programu "Szkoła z klasą" oraz dr Renaty Bibik z Uniwersytetu Wrocławskiego.
W konferencji uczestniczyli także zagraniczni goście, którzy w tym tygodniu brali udział w wizycie studyjnej w ramach europejskiego programu "Uczenie się przez całe życie". Przedstawili oni własne doświadczenia związane z wprowadzaniem idei oceniania kształtującego w poszczególnych krajach.
Wszyscy zainteresowani ocenianiem kształtującym mogą włączyć się w prace dyskusyjnego Forum Oceniania Kształtującego działającego przy Firmie Szkoleniowo Doradczej Anna Szywała w Świdnicy pod honorowym patronatem prof. Julian Ochenduszki.


31 października 2008 - Ważne decyzje na sesji

29 październiak, podczas obrad radni, jako pierwszą, podjęli uchwałę w sprawie zamiany budżetu gminy Strzegom na 2008 rok. Następnie głosowali nad uchwałą w sprawie udzielenia przez gminę Strzegom zwolnień od podatku od nieruchomości, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną.
Podczas sesji radni wyrazili również zgodę na udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu na realizację zadania pod nazwą "Modernizacja (przebudowa) drogi powiatowej nr 2792 D na odcinku Rogoźnica - Kostrza" z wykorzystaniem środków zewnętrznych.
Droga powiatowa nr 2792 D na odcinku planowanej modernizacji łączy dwie miejscowości - Kostrzę i Rogoźnicę. Stan nawierzchni tego odcinka drogi jest w tak fatalnym stanie, że wymagana jest jego modernizacja wraz z przebudową. Koszt tego przedsięwzięcia jest jednak znaczny, w związku z czym gmina Strzegom zdecydowała się na udzielenie pomocy finansowej z budżetu gminy na 2009 rok.
To jednak nie jedyne ustalenia, jakie zapadły podczas sesji. Zapewne wszystkich zainteresowanych działalnością Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego w Stanowicach ucieszy fakt, że burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz uznał potrzebę jego dalszego funkcjonowania.


31 października 2008 - Znawcy zasad pisowni

29 października w Szkole Podstawowej nr 105 we współpracy z Urzędem Miasta odbył się VII Świdnicki Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla Klas IV - VI.
Do finałowych zmagań przystąpiły trzyosobowe reprezentacje wszystkich świdnickich szkół podstawowych.
Spośród 25 młodych znawców zasad pisowni i interpunkcji miano najlepszych ortografików zdobyły: Natalia Zajdel z SP nr 4 - I miejsce, Marta Domańska z SP nr 1 - II lokata, Katarzyna Danielewska z SP nr 105 - III miejsce, natomiast w gronie wyróżnionych znaleźli się: Weronika Śliwowska (SP nr 105), Krzysztof Kowalski (SP nr 8), Monika Perczyńska (SP nr 105) oraz Natalia Matuszkiewicz (SP nr 315).
Laureatów i wyróżnionych uhonorowano nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Urząd Miasta w Świdnicy. Ponadto wszystkim młodym amatorom ortograficznych potyczek wręczono pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe znaczki. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem tegorocznego konkursu czuwały organizatorki: Beata Wąż, Agata Piwowar, Grażyna Gałuszka i Zdzisława Strzelczyk - Salwierak.
Finalistom i ich opiekunom gratulujemy, a pozostałym uczniom dziękujemy za udział, zapraszając jednocześnie do uczestnictwa w przyszłorocznej świdnickiej corridzie ortograficznej dla szkół podstawowych.


31 października 2008 - Więcej czasu na "Debiut gospodarczy"

Więcej czasu na "Debiut gospodarczy" Do 14 listopada przyjmowane będą zgłoszenia na konkurs dla absolwentów - "Debiut Gospodarczy".
A jest o co walczyć, ponieważ w nagrodę przewidziano: 30 tysięcy złotych za pierwsze, 20 tysięcy za drugie, 10 tysięcy za trzecie miejsce oraz wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych.
Program konkursu - >>> zobacz Szczegółowych informacji udziela Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, telefon 074 856-28-91.


31 października 2008 - Uroczystości

Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek zaprasza na tegoroczne, uroczyste obchody 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Uroczystości odbędą się 7 listopada o godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej w Witoszowie Dolnym.
Podczas uroczystości wyróżnionym mieszkancom gminy zostaną wręczone medale "Honorowy Obywatel Gminy Świdnica" i "Zasłużony dla Gminy Świdnica".


31 października 2008 - "Instruktorska Droga Pamięci"

1. listopada kadra hufca ZHP Świdnica odwiedzi groby instruktorów, którzy odeszli na Wieczną Wartę.
Symboliczne znicze zapalone zostaną na mogiłach kilkunastu osób, które działały w świdnickim hufcu.
Ta wyjątkowa droga pamięci będzie w dniu Święta Zmarłych okazją do chwili zadumy nad przemijaniem.
Tych, którzy spoczywają na świdnickich cmentarzach odwiedzimy: o godzinie 10.00 - przy ulicy Łukasińskiego, o 11.00 na alei Brzozowej i o 12.00 przy ulicy Słowiańskiej.


31 października 2008 - Bąbel bardziej widoczny

Dokładnie 600 odblaskowych zawieszek dla uczniów pierwszych klas świdnickich szkół podstawowych zakupiło miasto. Powód?
Władze miasta chcą, by młodzi świdniczanie bezpiecznie docierali do szkoły. Z tej okazji trzeci rok z rzędu w Świdnicy realizowana jest kampania pod nazwą "Bąbel w drodze do szkoły".
W jej ramach na początku października zrealizowano prezentację trzech edukacyjnych spektakli. W sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci utrwalały one wiedzę na temat bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły i w trakcie powrotu ze szkoły.
Na realizację kampanii w tym roku miasto przeznaczyło 6,2 tysiąca złotych.


31 października 2008 - "Bieg Niepodległości"

11 listopada ze świdnickiego Rynku wystartuje "I Świdnicki Bieg Niepodległości". W tym masowym biegu rekreacyjnym udział weźmie Waldemar Glinka, świdnicki maratończyk-olimpijczyk.
Bieg rozpocznie się startem w Rynku o godzinie 11.11, dalej trasa prowadzić będzie ulicami: Długą, Daleką, Pułaskiego, pętla zakończy się w Rynku. Do pokonania będzie pięć okrążeń. Wśród wszystkich uczestników po zakończeniu biegu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe. Każdy biegacz otrzyma pamiątkową koszulkę i okolicznościowy medal.
Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w holu teatru w godzinach 9.30-10.45. Warunki uczestnictwa: obowiązuje pisemne zgłoszenie do biegu na karcie uczestnictwa, uczestnictwo w biegu odbywa się na własną odpowiedzialność zainteresowanych, osoby niepełnoletnie startują po zgłoszeniu przez rodzica lub nauczyciela po wypełnieniu stosownego formularza, organizator zapewnia opiekę medyczną podczas trwania biegu.


30 października 2008 - Zmiany organizacji ruchu

W dniu Wszystkich Świętych zmieni się organizacja ruchu w obrębie największego cmentarza komunalnego w Świebodzicach - mieszczącego się przy ul. Wałbrzyskiej.
Przypominamy, że na tej ulicy, po obu stronach, za wyjątkiem zatoczek parkingowych, obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się.
Na ulicy Browarowej będzie w tym dniu obowiązywał ruch jednokierunkowy - wjeżdżamy w ul. Browarową od strony ulicy Metalowców (szpital). Po prawej stronie ulicy Browarowej obowiązywać będzie także zakaz parkowania.
Okolice nekropolii patrolować będą dodatkowe patrole policyjne oraz Straż Miejska. Więcej patroli policji pojawia się w okolicach cmentarza już od czwartku, 30 października. W większości są to funkcjonariusze nieumundurowani, których zadaniem jest zapobieganie ewentualnym kradzieżom kwiatów z grobów.


30 października 2008 - Rozmawiali o Latawcu

Wczorajszą sesję Rady Powiatu w Świdnicy zdominowały tematy związane ze służbą zdrowia a w szczególności przebiegiem i oceną realizacji inwestycji Szpital "Latawiec" w budowie. Padło wiele ważnych w tej długiej historii budowy szpitala dat jak i nazwisk osób, których decyzje miały ogromny wpływ na losy Latawca. Jednak nie historia okazała się tematem wzbudzającym tak wiele emocji a teraźniejszość i przyszłe funkcjonowanie tej niewątpliwie strategicznej dla powiatu a także całego regionu jednostki.
-" Szpital Latawiec, ze względu na wyposażenie w nowoczesną aparaturę medyczną i bardzo dobre warunki pobytu pacjenta jest jednym z najlepszych szpitali w regionie. Przypomnę, że szpital uzyskał status regionalnego szpitala specjalistycznego a liczba potencjalnych pacjentów sięga ponad pół miliona." - mówił Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, odpowiedzialny za służbę zdrowia w powiecie.
Niestety były także te nienajlepsze wiadomości jak chociażby informacja o przesunięciu się w czasie planowanej w tym roku przeprowadzki do Latawca. Okazało się bowiem, że odbiory techniczne czy zakupy wyposażenia przeciągają się w czasie, do tego dochodzi konieczność wykonywania dodatkowych prac czy liczne "niespodzianki" pojawiające się w końcowej fazie robót. Stąd koniecznym okazało ustalenie nowego terminu przenosin szpitala na luty przyszłego roku.
Radni nie kryli zmartwienia faktem, iż prowadzona przez powiat placówka nie otrzymała pieniędzy na zakupy specjalistycznej aparatury i nowoczesnego wyposażenia niezbędnego szpitalnym oddziałom. Radni zdecydowali przygotować i podjąć na sesji skierowane do Marszałka Województwa odwołanie od decyzji.
-" Zrobimy wszystko, by świdnicki szpital był najnowocześniejszą placówką w regionie. Mamy nadzieję, że uda się jeszcze zmienić podjętą przez Zarząd Województwa decyzję mając na uwadze fakt, że wiosek naszego szpitala został wysoko oceniony przez urzędników odpowiedzialnych za jego weryfikację i znalazł się na pierwszym miejscu na liście rezerwowej." - zapewniał na sesji Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. Oświadczenie - >>> zobacz


30 października 2008 - "Quo vadis, domine" - Mateusza

W dniach 24 - 26 października w Auli Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce odbył się XII Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie "Stabat Mater". W festiwalu wzięły udział schole dziecięce, zespoły młodzieżowe oraz soliści. Uczestnicy Festiwalu zostali zaproszeni na Orawę, aby poprzez dar muzyki i śpiewu wspólnie przeżywać i pogłębiać wartości chrześcijańskie.
W Festiwalu wzięły udział schole dziecięce, zespoły młodzieżowe oraz soliści. Obowiązywała dowolna treść utworów o tematyce religijnej. Zapewniono wszystkim uczestnikom profesjonalną organizację (nagłośnienie, oświetlenie, noclegi, komisję artystyczną). I miejsce w kategorii II zdobył uczeń klasy I a, III LO ze Świdnicy - Mateusz Gancarczyk, który brawurowo zaśpiewał "Quo vadis, domine" z repertuaru Michała Bajora oraz "W mroku jest tyle światła" Andrzeja Piasecznego-Piaska.


30 października 2008 - Rozpoczęła się budowa mieszkań

Trwają pierwsze prace w dawnym budynku po pogotowiu, mieszczącym się przy ul. Aleje Lipowe 1 w Świebodzicach. W tej starej kamienicy powstanie siedemnaście lokali komunalnych i socjalnych.
W Świebodzicach od dawna nie budowało się mieszkań komunalnych. Ale jak podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz - budownictwo mieszkaniowe to jeden z priorytetów tej kadencji.
Jedno z mieszkań przeznaczone jest dla osób wychodzących z rodzin zastępczych, reszta to lokale komunalne i socjalne. Dwa mieszkania będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, - Mieszkania będą zlokalizowane na parterze oraz I i II piętrze - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Trzy lokale będą miały standard lokalu socjalnego, jedno mieszkanie przygotujemy dla osób opuszczających rodzinę zastępczą - tzw. mieszkanie usamodzielniające. Pozostałe mieszkania będą przydzielane osobom odczekującym na listach lokali do remontu.
To oznacza, że najemcy otrzymają mieszkanie do własnego wykończenia. Adaptację budynku realizuje firma Dekar z Wałbrzycha. Wartość tej inwestycji to 1,8 mln złotych. Termin zakończenia prac upływa z końcem 2009 roku.


30 października 2008 - Są już starszakami!

29 października był wyjątkowym dniem dla dzieci ze strzegomskiego Publicznego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka.
Wówczas odbyła się, długo oczekiwana, uroczystość pasowania dzieci na starszaków. Chwili tej towarzyszyła bardzo starannie przygotowana oprawa artystyczna. Była to też jedna z niewielu okazji, kiedy najmłodsi mogli zaprezentować się w specjalnych granatowych biretach.
Dzieci miały okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami - talentem do śpiewu, tańca i recytacji. Przedszkolaki z wielkim przejęciem opowiedziały w wierszach o trudnym życiu starszaka, o jego wielu obowiązkach i powinnościach. Część słowna przeplatana była popisami tanecznymi i piosenkami o jesieni.
Jednak najważniejszym punktem uroczystości było pasowanie na starszaka. Po złożeniu ślubowania dyrektor przedszkola Wiesława Górka pasowała każde z dzieci dużą zieloną kredką. Na pamiątkę tej wyjątkowej chwili maluchy otrzymały dyplomy oraz rożki ze słodyczami. Dzieciom kibicowali tego dnia rodzice, którzy nie kryli dumy ze swoich pociech.
Gratulacje przedszkolakom złożył również burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, który życzył, aby każda chwila spędzona w przedszkolu była radosna i dobrze wykorzystana.


30 października 2008 - Halloween w Muzeum

Jutro w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zabawa Halloween.
Zabawa dla dzieci i nie tylko, rozpocznie się o godzinie 16.00.
W programie między innymi: konkurs na najciekawszą dynię, konkurs na najstraszniejszy kostium, poszukiwanie ducha Kolejarza, grill i dyskoteka.
W dniach 27-29 października w godzinach 15.00-17.00 do muzeum może przyjść każdy kto zechce uszyć swój własny kostium.


30 października 2008 - "Zaduszki Muzyczne"

2 listopada o godzinie 18.00 w Klubie "Bolko" w Świdnicy odbędą się "IV Zaduszki Muzyczne". Podczas wieczoru wystąpią między innymi: The Florators, Zakaz Wjazdu, Under Parental Advisory, Rose Behead, Gofry.
Zaduszki Muzyczne poświęcone będą wspomnieniom o Jerzym Skiślewiczu, Richardsie Rightsie, Stefanie Sroce.
Imprezę organizuje Młodzieżowy Dom Kultury i Świdnicki Ośrodek Kultury


30 października 2008 - Są efekty dodatkowych patroli

Warto było przeznaczyć 10 tys. zł z budżetu gminy na dodatkowe patrole piesze na terenie Świebodzic. Z pierwszych statystyk wynika bowiem, że znacząco spadła liczba najbardziej powszechnych przestępstw, popełnianych w mieście.
- Od chwili uruchomienia patroli czyli od 13 września zanotowaliśmy spadek przestępstw typu włamania, kradzieże, pobicia o 60 procent - mówi Andrzej Dobies, Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach. - Jesteśmy widoczni na mieście, a praca funkcjonariuszy daje efekty.
- Przeznaczyliśmy pieniądze z budżetu na dodatkową pracę policjantów po to, aby w mieście było bezpieczniej - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Komendant zobowiązał się do przedstawienia szczegółowe raportu w tej sprawie Radzie Miejskiej, cieszę się jednak, że już możemy mówić o pozytywnych efektach.
Dodatkowe patrole, finansowane przez miejską kasę, pojawiać się będą na ulicach Świebodzic do końca listopada.


30 października 2008 - Siatkówka gimnazjalistów

28 października w sali Gimnazjum nr 3 w Świdnicy drużyny chłopców rozpoczęły rywalizację w piłce siatkowej gimnazjalistów w ramach "Współzawodnictwa Międzyszkolnego". Cztery reprezentacje zagrały ze sobą sześć spotkań każdy z każdym do dwóch wygranych setów.
Wszystkie swoje spotkania, nie tracąc jednego seta wygrała drużyna Gimnazjum nr 1 zajmując pierwsze miejsce: Jakub Dec, Wojciech Barylak, Maciej Strzała, Krzysztof Pikula, Mateusz Misiak, Kamil Zawojak, Marcin Tworzydło, Adrian Misiaczek.
Najlepszymi zawodnikami w zespołach byli : Krzysztof Pikula - Gimnazjum 1, Damian Kurzej - Gimnazjum 2, Mateusz Drączkowski Gimnazjum 3, Piotr Pękalski - Gimnazjum 4.
Klasyfikacja końcowa - 1. - Gimnazjum nr 1, 2. - Gimnazjum nr 3, 3. - Gimnazjum nr 2, 4. - Gimnazjum nr 4.
Drużyna Gimnazjum nr 1 powalczy na zawodach powiatowych 7 października od godziny 10.00 w Strzegomiu. Organizatorem turnieju był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


30 października 2008 - Tańczyli w Legnicy

Na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyszkiego o Puchar Prezydenta Miasta Legnicy, odbywającym się 25 października w hali wodowiskowo-sportowej w Legnicy pary z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy zdobyły następujące wyróżnienia:
I miejsce w klasie LA, oraz II miejsce w klasie ST - Dawid Niżyński i Sandra Lipińska (pow 15 l. kl. C)
I miejsce: Adrian Samoraj i Kamila Tokarska (pow 15 kl. D)
II miejsce Adam Broźbar i Patrycja Nawrocka ( pow. 15 l. kl D)
Opiekunem par tanecznych jest Patrycja Kuszpit


30 października 2008 - Zimowe Rockowania

Tegoroczne Zimowe Rockowania zostały wyznaczone na 30 grudnia, a ich początek zaplanowano na godzinę 15:00.
Będzie to już piąty przegląd zespołów amatorskich, działających przy ośrodkach, domach kultury lub innych instytucjach, bądź działających prywatnie, wykonujących muzykę "rockową" z jej odcieniami.
Patronem medialnym IV Rockowych Zimowań jest Polskie Radio Wrocław. Zachęcamy lokalne zespoły rockowe do wzięcia udziału w tej imprezie. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


29 października 2008 - Kostrzanie w Operze Wrocławskiej

19 października w historii zespołu folklorystycznego "Kostrzanie" zapisze się na pewno złotymi zgłoskami.
Sponad 200 zespołów działających na terenie Dolnego Śląska 17 zostało zaproszonych do udziału w I Dolnośląskim Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska.
"Kostrzanie" wystąpili w ostatnim koncercie festiwalu wspólnie z zespołem "Kalina" AWF Wrocław oraz z zespołami z Oleśnicy i Bolesławca. Zaprezentowali Poloneza, Mazura, tańce łowickie i przeworskie. Nie było końca oklaskom, a program przeworski był nimi przerywany po każdym tańcu.
Na zespole spoczywał też wielki obowiązek przygotowania finału koncertu, w którym udział wziął marszałek województwa dolnośląskiego. Późną nocą zmęczeni, ale szczęśliwi po występie w przepięknej sali Opery Wrocławskiej, Kostrzanie wrócili do domu.
Już dziś zapraszamy na następny koncert w Strzegomskim Centrum Kultury, który odbędzie 10 listopada o godzinie 16.00. Będzie on podsumowaniem projektu "Nasze Korzenie" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Relację z koncertu z Opery będzie można obejrzeć w programie Telewizji Wrocław.


29 października 2008 - Warto się starać

Dbanie o własny ogród, posesję czy choćby balkon to ciężka praca, ale i ogromna przyjemność tym większa, gdy inni doceniają wysiłek. Dlatego z roku na rok coraz więcej mieszkańców Świebodzic zostaje nagrodzonych w konkursie, organizowanym przez samorząd.
Uroczyste rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu na "Najładniejsze okno, balkon i posesję" nastąpiło w poniedziałek, 27 października, w świebodzickim ratuszu. Zaproszeni zostali wszyscy laureaci poszczególnych kategorii oraz osoby wyróżnione. Gości witali wspólnie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz wraz z zastępcą Zbigniewem Opalińskim oraz radny Zdzisław Pantal, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej Świebodzic i przewodniczący komisji konkursowej.
- Chciałbym wyrazić moje uznanie dla Państwa pracy, dziękuję, że dbając o własne posesje podnosicie Państwo estetykę całego miasta - mówił burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Świebodziczanie, docenieni w konkursie nie kryli, że wspaniałe nagrody i docenianie ich starań zachęcają do dbania o posesje. - Jest z tym wiele pracy, ale gdy ktoś to docenia - to naprawdę warto się starać - mówiła zadowolona pani Zofia Ziółkowska, która za swój pięknie ukwiecony balkon dostała wspaniałe drzewko oliwne.
A oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach - >>> zobacz


29 października 2008 - Siatkówka gimnazjalistek

27 października w hali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbyły się zawody siatkówki dziewcząt szkół gimnazjalnych w ramach "Współzawodnictwa międzyszkolnego".
Do turnieju przystąpiły trzy gimnazja. Wszystkie swoje mecze wygrały dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w składzie: Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Pawlina, Joanna Szczurek, Paulina Kocjan, Agata Boczkowska, Małorzata Pawlak, Ilona Michajluk.
Klasyfikacja końcowa: 1. Gimnazjum nr 2, 2. Gimnazjum nr 1, 3. Gimnazjum nr 4.
Najlepszymi zawodniczkami w drużynach były: Aleksandra Wieczorek - Gimnazjum nr 2, Alicja Słowikowska - Gimnazjum nr 1, Angelika Nijak - Gimnazjum nr 4.
Drużyna Gimnazjum nr 2 reprezentować będzie Świdnicę na zawodach powiatowych, które odbędą się 6 listopada od godzinie 10.00 w Marcinowicach. Organizatorem turnieju był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


29 października 2008 - "Wesoła Kokoszka"

27 października w Zespole Szkół w Marcinowicach odbyła się VI edycja konkursu recytatorskiego "Wesoła Kokoszka". Konkurs jest wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkół, Gminnego Ośrodka Kultury i Powiatu Świdnickiego.
W tym roku zgłosiło się 18 uczestników z powiatu.
Jury w składzie Monika Żmijewska, Marta Habowska i Władysław Gołębiowski wyłoniło nagrodzonych i wyróżnionych.
Nagrody zdobyli: Martyna Horoszko, Paweł Olszewski i Julia Samek. Wyróżniono Marka Stanisławskiego, Ewę Piechurską oraz Alicję Kulig. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.


29 października 2008 - Laury dla świebodzickich uczennic

Zdolnych, młodych ludzi ze Świebodzic nie mogło zabraknąć w finale Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, który w dniach 22-23 października odbywał się w Jaworzynie Śląskiej.
W dodatku tegoroczną edycję wygrała właśnie świebodziczanka - Dominika Sikorska, uczennica II klasy Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach.
Dominikę przygotowała do konkursu polonistka, pani Halina Serafin, która od lat kształci z sukcesami kolejne pokolenia młodych recytatorów i aktorów. Jedno z wyróżnień także powędrowało do Świebodzic - zdobyła je Karolina Dziakowicz, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3, której opiekunką była pani Agnieszka Pelc.
Obu dziewczętom serdecznie gratulujemy. Na zdjęciu - Dominika Sikorska.


28 października 2008 - "Bezpieczny Szpital"

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej "Latawiec" w Świdnicy zajął pierwsze miejsce w województwie dolnośląskim oraz dwunaste miejsce w Polsce w kategorii szpitale wielospecjalistyczne i onkologiczne w rankingu "Bezpieczny szpital" organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia G.P.
Dzisiaj w Warszawie Dyrektor ds. Ekonomiczno - Eksploatacyjnych Grzegorz Kloc na uroczystej gali wręczania dyplomów w Warszawie otrzymał certyfikat i gratulacje od Minister Zdrowia - Ewy Kopacz.


28 października 2008 - Uroczystości

Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek zaprasza na tegoroczne, uroczyste obchody 90. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Uroczystości odbędą się 7 listopada o godzinie 17.00 w świetlicy wiejskiej w Witoszowie Dolnym.
Podczas uroczystości wyróżnionym mieszkancom gminy zostaną wręczone medale "Honorowy Obywatel Gminy Świdnica" i "Zasłużony dla Gminy Świdnica".


28 października 2008 - "Instruktorska Droga Pamięci"

1. listopada kadra hufca ZHP Świdnica odwiedzi groby instruktorów, którzy odeszli na Wieczną Wartę.
Symboliczne znicze zapalone zostaną na mogiłach kilkunastu osób, które działały w świdnickim hufcu.
Ta wyjątkowa droga pamięci będzie w dniu Święta Zmarłych okazją do chwili zadumy nad przemijaniem.
Tych, którzy spoczywają na świdnickich cmentarzach odwiedzimy: o godzinie 10.00 - przy ulicy Łukasińskiego, o 11.00 na alei Brzozowej i o 12.00 przy ulicy Słowiańskiej.


28 października 2008 - Delegacja z Lampertheim

W dniach 23-26 października gościła w Gminie Świdnica 4 osobowa delegacja gospodarcza z miasta partnerskiego Lampertheim.
Tematem rozmów były zagadnienia związane z prawem budowlanym w Polsce, procesem pozyskiwania niezbędnej dokumentacji do zrealizowania inwestycji, a także sprzedaż gruntów.
Goście z Lampetheim, którym przewodniczył Pierwszy Radny Miejski i prezes Spółki Rozwoju Miasta Lampertheim "Sel" - dr Ulrich Vonderheid, spotkali się również z przedstawicielami Zarządu Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Poruszano kwestie obustronnej współpracy ekonomicznej, inwestycji firm polskich w Lampertheim i odwrotnie. Rozmowy gospodarcze poprzedzone były wizytami na terenach inwestycyjnych gminy Świdnica oraz na obszarze WSSE "Invest-Park" w firmie Cersanit.
Jak mówił prezes spółki SEL z Lampertheim - cieszę się, że współpraca partnerska ma szansę rozwijać się również w takich dziedzinach jak gospodarka, nieruchomości i turystyka. To kooperacja podniesie szczególnie jakość naszego partnerstwa, która znacznie przewyższy zwyczajne normy partnerskiego współdziałania i przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom gminy Świdnicy jak i mieszkańcom Lampertheim. Cieszę się, że w imieniu burmistrza Lampertheim i swoim mogę zaprosić delegację z gminy Świdnica na targi turystyczne w Mannheim oraz targi nieruchomości do Lampertheim.


28 października 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, w drugiej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
Gimnazjum Junior - Bolesławice 9:6 (3:4)
Karolina Junior - Złodziejówka 9:12 (6:4)
Konigszelt SV - Gimnazjum Senior 3:9 (1:4)
Kolejorz Jaroszów - Grande Team 6:13 (1:7)
Karolina - XXL Bolesławice 5:2 (2:1)


28 października 2008 - Zagrają z mistrzem Ukrainy

Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" zaprasza na mecz towarzyski piłki ręcznej mężczyzn z mistrzem Ukrainy, uczestnikiem rozgrywek Ligi Mistrzów Piłki Ręcznej - zespołem H.K. Budyvelnyk - Browary Kijów.
Świdnicki zespół miał okazję już raz "sparować" z ukraińskim zespołem w styczniu bieżącego roku.
Spotkanie odbędzie się 3 listopada o godzinie 19.oo w hali sportowej Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Osiedlu Zawiszów. Wstęp wolny.


28 października 2008 - "Biesiada Staropolska"

5 listopada w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się "Biesiada Staropolska" przypominająca obyczaje polskiego stołu. Oprócz przedniego jadła i napojów nie braknie i pieśni biesiadnej, a nie może też zabraknąć wygłaszanych oracji.
Wykonawcy najciekawszych pieśni i oracji zostaną nagrodzeni bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Nagrody to niespodzianki.


28 października 2008 - Halloween w Muzeum

31 października w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zabawa Halloween.
Zabawa dla dzieci i nie tylko, rozpocznie się o godzinie 16.00.
W programie między innymi: konkurs na najciekawszą dynię, konkurs na najstraszniejszy kostium, poszukiwanie ducha Kolejarza, grill i dyskoteka.
W dniach 27-29 października w godzinach 15.00-17.00 do muzeum może przyjść każdy kto zechce uszyć swój własny kostium.


28 października 2008 - Będą obradować

30 października w Gminie Świdnica odbędzie się XXXV Sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 - w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy Głowackiego.
Radni zajmą się między innymi: zmianami budżetu gminy na 2008 rok, zwolnieniami z podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną na tworzenie nowych miejsc pracy, zasadami udzielania Stypendiów Wójta Gminy Świdnica dla uczniów będących mieszkańcami Gminy Świdnica, nadaniem tytułu "Honorowy Obywatel Gminy Świdnica" oraz nadaniem tytułu "Zasłużony dla Gminy Świdnica".


28 października 2008 - "Bieg Niepodległości"

11 listopada ze świdnickiego Rynku wystartuje "I Świdnicki Bieg Niepodległości". W tym masowym biegu rekreacyjnym udział weźmie Waldemar Glinka, świdnicki maratończyk-olimpijczyk.
Bieg rozpocznie się startem w Rynku o godzinie 11.11, dalej trasa prowadzić będzie ulicami: Długą, Daleką, Pułaskiego, pętla zakończy się w Rynku. Do pokonania będzie pięć okrążeń. Wśród wszystkich uczestników po zakończeniu biegu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe. Każdy biegacz otrzyma pamiątkową koszulkę i okolicznościowy medal.
Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w holu teatru w godzinach 9.30-10.45. Warunki uczestnictwa: obowiązuje pisemne zgłoszenie do biegu na karcie uczestnictwa, uczestnictwo w biegu odbywa się na własną odpowiedzialność zainteresowanych, osoby niepełnoletnie startują po zgłoszeniu przez rodzica lub nauczyciela po wypełnieniu stosownego formularza, organizator zapewnia opiekę medyczną podczas trwania biegu.


27 października 2008 - Spotkanie u "barona"

24 października w Świdnicy, delegacja z Auerbach partnerskiego miasta Strzegomia spotkała się z Prezesem "Red Baron Foundation" - Jerzym Gaszyńskim. Powstałe w ubiegłym roku miejsce pamięci, poświęcone Baronowi Manfredowi von Richthofenowi, legendzie światowego lotnictwa było właśnie miejscem nieprzypadkowego spotkania.
Jaki jest stosunek Polaków wobec Niemców ? - to temat, którym goście byli bardzo szczególnie zainteresowani.
- Spotkanie z Jerzym Gaszyńskim oraz spotkanie poprzedniego dnia z Panią Melittą Sallai z Fundacji św. Jadwigi w Morawie uświadomiło nam, że czasy się zmieniły, że nie patrzymy już na siebie przez pryzmat wróg-przyjaciel - powiedzieli goście z Niemiec, dodając, że bardzo im się to podoba iż działamy w kierunku wzajemnego zrozumienia i dlatego mają dla nas wielki szacunek.
Gościom z Niemiec, a byli nimi: zastępca burmistrza, kierownik departamentu oświaty, rzecznik prasowy Auerbach oraz Prezes Sądu z Auerbach, przewodził Burmistrz Auerbach - Manfred Deckert w przeszłości znany skoczek narciarski (w 1980 roku podczas igrzysk w Lake Placid został wicemistrzem olimpijskim i jednocześnie wicemistrzem świata, a w sezonie 1981/1982 wygrał Turniej Czterech Skoczni). W spotkaniu uczestniczył również tłumacz - Paweł Chejdysz.


27 października 2008 - Dzień Białej Laski

22 października członkowie Polskiego Związku Niewidomych w Strzegomiu obchodzili uroczyście Dzień Białej Laski.
Spotkanie poprowadził zastępca przewodniczącego strzegomskiego koła Polskiego Związku Niewidomych Andrzej Zontek. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych w osobach - burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, sekretarz gminy Sabiny Cebuli oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna. Uroczystość zaszczycili ponadto dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy Beata Galewska i ksiądz proboszcz Marek Żmuda.
Była to doskonała okazja, aby zasygnalizować najważniejsze problemy, z jakimi borykają się osoby niewidome. Zaproszeni goście podkreślili także, jak ważna jest walka z własnymi słabościami oraz pokonywanie barier, których nie brakuje w codziennym życiu. Wszyscy również zgodnie docenili potrzebę istnienia takiej instytucji jaką jest Polski Związek Niewidomych, którego koło od wielu już lat, z dużym powodzeniem, funkcjonuje w Strzegomiu.
Koło to skupia wokół siebie osoby, które nie boją się głośno mówić o swoich problemach i nie chcą pozostać z nimi same. Wiele możliwości stwarza przed nimi właśnie zaangażowanie w działalność stowarzyszenia.
Tradycją podobnych spotkań stało się już, że obecność lokalnych władz stanowi okazję do rozmowy na temat bieżących spraw. Tak było i tym razem. Żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi.
Na zakończenie wszyscy zgromadzeni przyznali, że takie doroczne spotkania z okazji Dnia Białej Laski są dowodem na to, że o problemy ludzi niepełnosprawnych nie są tematem tabu i przy odrobinie dobrej woli można wiele z nich rozwiązać.


27 października 2008 - Handlowali narkotykami

25 października policjanci z Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w trakcie prowadzonych czynności służbowych zatrzymali 23 letnią mieszkankę Świdnicy, która handlowała narkotykami wspólnie ze swoim 27 letnim chłopakiem.
W trakcie przeszukania w mieszkaniu policjanci ujawnili susz roślinny, w postaci marihuany. Blisko 500 porcji narkotyków nie trafi na rynek. Narkotyki ukryte były w barku i w biurku. Policjanci odnaleźli także sreberka służące do pakowana pojedynczych porcji narkotyków oraz wagę elektroniczną do ich rozważania.
W sobotę zatrzymany został 27 latek, który dzisiaj będzie prowadzony do Prokuratury z wnioskiem o areszt.
Wobec kobiety, Prokurator zastosował dozór policyjny, cztery razy w tygodniu będzie musiała stawiać się w komendzie w celu podpisania dozoru.
Za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


27 października 2008 - Zimowe Rockowania

Tegoroczne Zimowe Rockowania zostały wyznaczone na 30 grudnia, a ich początek zaplanowano na godzinę 15:00.
Będzie to już piąty przegląd zespołów amatorskich, działających przy ośrodkach, domach kultury lub innych instytucjach, bądź działających prywatnie, wykonujących muzykę "rockową" z jej odcieniami.
Patronem medialnym IV Rockowych Zimowań jest Polskie Radio Wrocław. Zachęcamy lokalne zespoły rockowe do wzięcia udziału w tej imprezie. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


27 października 2008 - Nagrody na festiwalu

W dniach 23-26 października odbył się w Paczkowie XII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcej Twórczości "Gwiazdy Polskiej Jesieni 2008". Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi, którzy prezentowali na scenie swoje umiejętności taneczne i wokalne.
Przepiękne stroje, żywiołowa muzyka i tańce, fantastyczna zabawa i emocje. To wszystko towarzyszyło dzieciom i młodzieży podczas tegorocznego festiwalu. Wśród reprezentantów Polski było siedmiu wokalistów ze Studia Artystycznego "Katharsis" ze Świdnicy.
Po trzydniowych przesłuchaniach konkursowych jury postanowiło przyznać im podczas Gali Finałowej następujące nagrody: W kategorii wokal estradowy powyżej 18 lat: Natalia Spyra - II miejsce, w kat. 16-17 lat: Dorota Czekajło - I miejsce, Emilia Wójcikowska - III miejsce; w kat. 14-15 lat: Dominika Wiącek - II miejsce, Michał Malec i Natalia Malik - III miejsce, w kat. 12-13 lat: Agnieszka Drozdek otrzymała wyróżnienie.


27 października 2008 - Spotkanie Leaderów

20 października w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się spotkanie szkoleniowo-warsztatowe Liderów Społecznych Stowarzyszenia LGD "Szlakiem Granitu".
Spotkanie otworzyła sekretarz gminy Strzegom Sabina Cebula, a jako pierwszy głos zabrał prezes Stowarzyszenia LGD "Szlakiem Granitu" Piotr Łabędzki, który opisał najważniejsze kwestie związane z działaniem Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu" i zachęcił do aktywnego uczestnictwa w pracach nad opracowywaniem Lokalnej Strategii Rozwoju.
Następnie Andrzej Ferens z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił podstawowe zagadnienia z dziedziny Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz opowiedział o doświadczeniach innych Lokalnych Grup Działania działających na terenie Dolnego Śląska.
Ważną częścią spotkania były warsztaty. Zadaniem uczestników podzielonych na sześć grup roboczych, było opracowanie planu dwudniowej wycieczki krajoznawczej z elementami kulturalnymi. Prace w grupach miały za zadanie dostarczyć informacji na temat gminy od strony "ciekawostek" kulturalnych, kulinarnych, a także informacji turystycznych o miejscach, które warto odwiedzić i dlaczego. Tak przeprowadzone zajęcia dostarczą informacji do opracowania analizy SWOT, ponieważ pomogły warsztatowiczom we wskazaniu silnych i słabych strony gminy.
Warto również dodać, że podczas spotkania jego uczestnicy otrzymali dwie ankiety. Pierwsza z nich dotyczyła oceny gminy przez mieszkańców, druga natomiast możliwości dofinansowania w ramach "Małych Projektów". Zadaniem uczestników było przedstawienie swoich pomysłów na pozyskanie środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


27 października 2008 - Warsztaty wokalne

Po raz kolejny w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się warsztaty wokalne. Gościliśmy już u nas znakomitą wokalistkę jazzową i nauczycielkę metody SLS - Paulinę Kujawską, wspaniałą gwiazdę - Grażynę Łobaszewską, a tym razem naszym gościem będzie Katarzyna Stankowska, należąca do ścisłej czołówki wokalistek jazzowych.
W swojej wokalistyce wykorzystuje technikę scatu, a głos traktuje w sposób instrumentalny, prezentując jednocześnie niesłychany zmysł harmoniczny i zdolności improwizatorskie. Szczególnie dobrze czuje się we własnych opracowaniach standardów jazzowych.
Wielki talent i jazzowy filing i zdobyte umiejętności połączone z wdziękiem Kasi spotykają się zawsze z uznaniem publiczności.
Zachęcamy wokalistów do wzięcia udziału w warsztatach, które odbędą się w dniach 15-16 listopada. Szczegóły pod numerem tel. 0605 609 301 lub e-mailem - >>> napisz: studio@sak-art.com.pl


27 października 2008 - Wyjazd do Krakowa

22-23 października seniorzy z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy i nie tylko, ponieważ uczestnikami były również osoby z innych instytucji, z którymi na codzień placówka współpracuje, pielgrzymowali po Krakowie i okolicach.
Podczas tych dwóch dni uczestnicy wycieczki odwiedzili wiele miejsc, m. in. w Krakowie - ulicę Franciszkańską, Kościół Mariacki, Barbakan, Kościół św. Stanisława, Dom Rodzinny Ojca Świętego, Bazylikę oraz nowo wybudowany kościół przez Włochów jako dar za wybór Papieża.
Atmosfera podczas wspólnego pielgrzymowania dopisywała, każdy z uczestników przeżył ten wyjazd na swój sposób. Odwiedzane miejsca pobudzały do refleksji, kazały zastanowić się nad sensem życia, wspólny wyjazd wzmocnił wszystkich duchowo.


27 października 2008 - Miał opiekować się wnukiem

25 października w Świebodzicach policjanci zatrzymali 47 letniego mężczyznę, któremu pod opiekę został oddany 1,5 roczny wnuczek. W czasie gdy mama chłopca przebywała w pracy nim opiekował się dziadek.
Po południu będąc na spacerze z chłopcem chcąc przejść na drugą stronę jezdni nagle wtargnął na nią wprost pod samochód. Na szczęście nic się nie stało.
Jak się okazało mężczyzna miał w organizmie prawie 3,5 promila alkoholu. Policjanci, którzy widzieli zdarzenie zatrzymali dziadka w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia i wyjaśnienia, dziecko zostało oddane pod opiekę matki.
Za narażenie dziecka na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziadkowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności.


27 października 2008 - Nowa radna w Żarowie

Iwona Nieradka - kandydatka Wspólnoty Żarowskiej - została nową Radną Rady Miejskiej w Żarowie w wyniku wyborów uzupełniających jakie odbyły się w niedzielę 26 października.
Iwona Nieradka wygrała przeważającą ilością głosów uzyskując 43,46% ogółem oddanych głosów.
Następni kandydaci uzyskali: Iwona Młodożeniec 27,59%, Sebastian Pietraga 16,82%, Katarzyna Potoczna 12,15%


26 października 2008 - Prowadzą w rozgrywkach

We wczorajszym meczu III ligi siatkówki kobiet MKS Świdnica pokonał w Strzelinie zespół UKS Tygrysy Strzelin 3:1. W setach 20/25, 25/20, 25/17, 25/13. Świdniczanki nadal bez straty punktów prowadzą w rozgrywkach.
Dzisiaj mecz w Trzebnicy rozgrywały juniorki wygrywając w trzech setach. MKS Gaudia Trzebnica - MKS Świdnica 0:3 w setach 22/25, 19/25, 20/25.
Dzisiaj w Miliczu zakończył się Turniej Nadziei Olimpijskich. Wystąpiło 16 reprezentacji wojewódzkich. Reprezentacja Dolnego Śląska zajęła w turnieju drugie miejsce przegrywając mecz o mistrzostwo z Województwem Śląskim 0:2. W kadrze Dolnego Śląska występują trzy zawodniczki MKS Świdnica, są to Aleksandra Wójcik, Aleksandra Wieczorek i Alicja Słowikowska.
Aleksandra Wójcik i Aleksandra Wieczorek dostały powołanie na zgrupowanie kadry Polski Młodziczek.


26 października 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została dwunasta kolejka spotkań.
Górnik Boguszów-Gorce - Grom Witków 2 : 3
Stal Świdnica - Nysa Kłodzko 0 : 4
Włókniarz Kudowa Zdrój - Piast Nowa Ruda 3 : 1
Sparta Ziębice - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2 : 3
Bielawianka Bielawa - Polonia/Sparta II Świdnica 1 : 3
AKS Strzegom - Kryształ Stronie Śląskie 0 : 1
Zieloni Łagiewniki - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1 : 1
Biały Orzeł Mieroszów - Piławianka Piława Górna 1 : 0
W tabeli po dwunastu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na drugim miejscu, na trzecie miejscu awansowała drużyna Gromu Witków, AKS Strzegom zajmuje siódme miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmują ósme miejsce.


26 października 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Granit Roztoka - Czarni Wałbrzych 5:0 (3:0)
Karolina Jaworzyna - Victoria II Świebodzice 5:2 (4:1)
Zieloni Mrowiny - Zjednoczeni Żarów 2:1 (1:0)
Podgórze Wałbrzych - LKS Bystrzyca Górna 1:1 (0:1)
Zieloni Mokrzeszów - Wierzbianka Wierzbna 0:1 (0:1)
Unia Jaroszów - Włókniarz Głuszyca 5:2 (1:0)
Juventur Wałbrzych - Sudety Dziećmorowice 1:2 (1:1)
Skalnik Czarny Bór - Gwarek Wałbrzych 4:0 (1:0)


26 października 2008 - Remis szczypiornistów

W kolejnym meczu II ligi piłki ręcznej ŚKPR Świdnica zremisował na własnym parkiecie z OSiR Komprachcice 28:28 (12:12).
Goście to jedyny obok AZS Zielona Góra zespół, który w tym sezonie nie poniósł jeszcze porażki. Mecz był bardzo zacięty. Obie drużyny na zmianę wychodziły na prowadzenie. W końcówce bliżej zwycięstwa był ŚKPR. Niestety, grając w osłabieniu nie obronił dwóch bramek przewagi i spotkanie zakończyło się remisem.
Warto nadmienić, że świdniczanie zagrali bez trzech podstawowych zawodników: leczących kontuzje Jarosława Gnysińskiego i Pawła Furmanowskiego oraz Kamila Herudzińskiego, który w dniu meczu wstąpił w związek małżeński.


26 października 2008 - Zmiany, zmiany

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych zmieniona zostanie organizacja ruchu w rejonie świdnickich nekropolii.
Zmiany będą obowiązywać już od rana w sobotę, 1 listopada, do niedzieli, 2 listopada, do godziny 24.00.
W tym samym okresie zmianie ulegną także kursy autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji - Świdnica.
Zmiany ruchu w okolicach cmentarzy i zmiany kursowania autobusów - >>> zobacz


26 października 2008 - 11. listopada w Żarowie

11 listopada z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Żarowie odprawiona zostanie Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, złożone zostaną wiązanki kwiatów w Hołdzie Tym, którzy walczyli i ginęli w obronie wolne i niepodległej Polski.
Będzie grała żarowska Orkiestra Dęta, będą tańczyły dzieci i młodzież. Będą wystawy fotografii.
Na Jubileuszowym bo X Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej obok siebie staną na scenie Żarowskiego Ośrodka Kultury, dzieci, młodzież i dorośli - soliści, duety i chóry. Honorowy Patronat nad tą radosną patriotyczną imprezą objęli, Pani Lilla Gruntkowska - Burmistrz Miasta Żarów, Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Zygmunt Worsa Starosta Powiatu Świdnickiego. Honorowi Patroni Festiwalu są również Fundatorami atrakcyjnych nagród. Regulamin festiwalu i karta zgłoszenia - >>> zobacz


25 października 2008 - Pogrom Oławy

W dzisiejszym meczu o mistrzostwo III ligi piłkarze Polonii-Sparty Świdnica rozgromili na własnym boisku drużynę MKS Oława 5:0.
Bramki dla świdnickiego zespołu strzelili - Tomasz Urban w 23 minucie, Dariusz Filipczak w 45 i 73 minucie, Mateusz Szczur w 75 minucie, gol samobójczy w 82 minucie.
Przez cały mecz Polonia Sparta Świdnica miała zdecydowaną przewagę.
Świdnicka drużyna zajmuje w tabeli rozgrywek nadal piąte miejsce tracąc do prowadzącego Wulkana Wrocław 5 punktów. Zdjęcia z dzisiejszego meczu - >>> zobacz


25 października 2008 - Tego się nikt nie spodziewał

IV ligowa - Victoria Świebodzice doznała dzisiaj niespodziewanej porażki w walce o punkty
Porażka ta jest tym bardziej dotkliwa, że odniesiona została na swoim boisku z niżej notowanym zespołem z Kobierzyc. Victoria Świebodzice - GKS Kobierzyce 2:4. Do 85 minuty meczu wynik brzmiał 4:0 dla Kobierzyc. W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych, na drugim miejscu jest Prochowiczanka Prochowice. Victoria Świebodzice spadła na dziesiąte miejsce i traci 18 punktów do prowadzącego Górnika Wałbrzych.


25 października 2008 - Znowu mecz na szczycie

Przed nami szósta kolejka spotkań w II lidze. Podopieczni Konrada Schneidera znów zagrają na własnym parkiecie.
Tym razem rywalem naszej drużyny będzie OSiR Komprachcice. Nasi przeciwnicy byli przed sezonem wymieniani, jako jedni z najpoważniejszych kandydatów do awansu do I ligi.
Początek sezonu potwierdza aspirację ekipy z ziemi opolskiej. OSiR ma na koncie osiem punktów i w tym sezonie nie zaznał jeszcze goryczy porażki. Czy przegra w Świdnicy? Zobacz to na własne oczy. Zapraszamy dzisiaj do hali na osiedlu Zawiszów. Początek meczu o godzinie 18.00.


24 października 2008 - Sesja Rady Powiatu

W środę 29 października o godzinie 12.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, odbędzie się XXI Sesja Rady Powiatu w Świdnicy.
Będzie to sesja, której tematyka skupi się przede wszystkim wokół tematów związanych z Regionalnym Specjalistycznym Szpitalem "Latawiec" w Świdnicy. Radni wysłuchają informacji na temat stanu realizacji inwestycji szpital "Latawiec" w budowie oraz dowiedzą się o dalszym planie działania w tym zakresie. Nie zabraknie także informacji na temat perspektyw rozwoju prowadzonego przez powiat szpitala.
Po tej części sesji Radni podejmą uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na bieżący rok, przyjmą Program Współpracy Powiatu Świdnickiego z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009.
Będą również rozmawiali na temat podjęcia współpracy z Powiatami: Kartuskim, Tatrzańskim i Łowickim w zakresie przede wszystkim szeroko pojętej promocji regionów na terenie kraju jak również poza jego granicami. Sesję zakończą wnioski i oświadczenia oraz informacje dla Radnych.


24 października 2008 - Ostatnia szansa

Jutro ostatni dzień kiermaszu. Ogromny wybór tkanin za niewiarygodnie niską cenę.
Tylko na kiermaszu urządzisz mieszkanie tak tanio. Ostatnia szansa, przyjdź i zobacz sam.
Świdnica ulica Bystrzycka 7a - budynek Franc Textil - >>> zobacz


24 października 2008 - "Bieg Niepodległości"

11 listopada ze świdnickiego Rynku wystartuje "I Świdnicki Bieg Niepodległości". W tym masowym biegu rekreacyjnym udział weźmie Waldemar Glinka, świdnicki maratończyk-olimpijczyk.
Bieg rozpocznie się startem w Rynku o godzinie 11.11, dalej trasa prowadzić będzie ulicami: Długą, Daleką, Pułaskiego, pętla zakończy się w Rynku. Do pokonania będzie pięć okrążeń. Wśród wszystkich uczestników po zakończeniu biegu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe. Każdy biegacz otrzyma pamiątkową koszulkę i okolicznościowy medal.
Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w holu teatru w godzinach 9.30-10.45. Warunki uczestnictwa: obowiązuje pisemne zgłoszenie do biegu na karcie uczestnictwa, uczestnictwo w biegu odbywa się na własną odpowiedzialność zainteresowanych, osoby niepełnoletnie startują po zgłoszeniu przez rodzica lub nauczyciela po wypełnieniu stosownego formularza, organizator zapewnia opiekę medyczną podczas trwania biegu.


24 października 2008 - Więcej nowych boisk

W Świdnicy będzie nie pięć, a sześć nowych boisk. Budowa szóstego obiektu dla młodych świdniczan rozpoczęła się przy Gimnazjum nr 1.
- Na budowę boisk w tym roku przeznaczyliśmy ogromną kwotę ponad 772 tys. zł. Pozwoliło to na wybudowanie pięciu nowych obiektów w różnych częściach miasta.
Ale to nie koniec inwestycji, ponieważ budowa kolejnego nowego boiska trwa na osiedlu Młodych. Przeznaczymy na ten cel ponad 400 tys. zł - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Na terenie Gimnazjum nr 1 powstanie boisko do piłki nożnej ze sztuczną murawą. Będzie miało wymiary 30x60 m oraz tzw. piłkochwyty. Za budowę obiektu miasto zapłaci 414,5 tys. zł. Ponad 200 tys. zł mniej niż wcześniej planowano. Korzystną cenę udało się uzyskać w przetargu. Prace potrwają do 15 grudnia i przeprowadzi je firma "Bud-Ziem" z Pszenna.


24 października 2008 - Urząd z certyfikatem

Starostwo Powiatowe w Świdnicy już po raz trzeci od otrzymania w 2006 roku certyfikatu PN - EN ISO 9001:2001 pozytywnie przeszło audit zewnętrzny przeprowadzony przez instytucję kontrolującą. Weryfikacji dokonała Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja Sp. z o. o. w Gdyni.
- "Certyfikat ISO nie jest dany raz na zawsze. Rokrocznie jesteśmy kontrolowani pod kątem sprawdzenia i nadzoru nad Systemem Zarządzania Jakością w urzędzie. W tym roku ponownie udało nam się pozytywnie przejść wszelkie procedury kontrolne i utrzymać Certyfikat." - cieszy się Sekretarz Powiatu Tomasz Kempa.
Dwudniowy audit odbył się w dniach 16 - 17 października. Gdyńska firma kontrolująca sprawdzała przede wszystkim czy poszczególne wydziały i biura realizują wymagane przez normę ISO procedury zarządzania jakością. Sprawdzano także pracę urzędników pod kątem zgodności z przyjętą przez starostwo "Polityką Jakości", której głównym celem jest zadowolenie i satysfakcja klientów urzędu.
- "System, który został wdrożony w świdnickim starostwie funkcjonuje w sposób skuteczny i prawidłowy. Poszczególne procedury są właściwie realizowane, a pracownicy starają się je upraszczać tak, aby ułatwić klientom załatwianie swoich spraw w urzędzie. Najważniejsze jest to, że ten system żyje i nie jest jedynie zbiorem procedur spisanych na papierze." - stwierdziła auditor Grażyna Ciuryło.
Zadowolenie klienta, terminowa obsługa czy sprawna komunikacja pomiędzy wydziałami to tylko niektóre założenia "Polityki Jakości" świdnickiego starostwa, gdzie najważniejszą osobą jest klient.


24 października 2008 - Finał dolnośląski

W dniach 22 - 24 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się finał dolnośląski XIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.
Podczas finałowych przesłuchań przed jury wystąpiło 78 recytatorów, natomiast podczas wszystkich etapów eliminacji na terenie Dolnego Śląska przed komisjami rejonowymi, szkolnymi, gminnymi, powiatowymi zaprezentowało się ponad 500 osób.
Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz SOKiBP.
Podczas finałów komisja oceniająca, w której skład weszli: Lidia Michałuszek - aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Ryszard Dykcik - reżyser, dramaturg, ks. Piotr Winczakiewicz - Parafia w Jaworzynie Śląskiej, Sylwester Bartczak - Dyrektor SOKiBP, w poszczególnych kategoriach przyznała następujące nagrody i wyróżnienia - >>> zobacz


24 października 2008 - Będzie nowy most

Od 12 listopada dla samochodów i pieszych zamknięta zostanie aleja Brzozowa, główna droga prowadząca do cmentarza.
Wtedy rozpoczną się prace związane z rozbiórką obecnego wiaduktu i budową nowego.
Wiadukt pieszo-jezdny jest w złym stanie technicznym, dlatego zostanie wymieniony. Roboty będą prowadzone do kwietnia przyszłego roku. Jeśli zimowa aura pozwoli na prace, to termin ten zostanie skrócony.
Inwestycja pochłonie 1,5 mln zł, a pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu miasta. Zadanie zrealizuje wrocławskie przedsiębiorstwo budowlane "Filar".


24 października 2008 - Znicz 2008

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych świdniccy policjanci rozpoczynają przygotowania do akcji "Znicz 2008". Na drogach i w okolicach cmentarzy, będzie więcej patroli prewencyjnych i ruchu drogowego, dbających o nasze bezpieczeństwo.
Koniec października i początek listopada, to czas zadumy i refleksji. Odwiedzamy nekropolie, porządkujemy groby swoich bliskich. Wspominając zmarłych nie powinniśmy zapominać o własnym bezpieczeństwie. W okresie tym wzrasta ilość kradzieży dokonywanych na cmentarzach. Łupem złodzieja mogą stać się pozostawione bez opieki torebki, saszetki, portfele, czy telefony komórkowe. Możemy swoim zachowaniem zapobiec tym zdarzeniom. Nie stwarzajmy przysłowiowej okazji złodziejowi, który może wykorzystać taką sytuację, by dokonać kradzieży.
Parkując samochód w okolicy cmentarza nie pozostawiajmy w nim cennych przedmiotów. Złodzieje mogą działać nie tylko na terenie cmentarzy ale również w ich okolicy. Pozostawiona w samochodzie torebka, pokrowiec od aparatu, czy nawet części garderoby mogą stać się łatwym łupem.
Zanim oddamy się zadumie i refleksji, pomyślmy o własnym bezpieczeństwie. Zachowujmy się tak, by nie martwić się przewidywalnymi działaniami przestępców. Zapobiegnijmy im, nie dając szansy złodziejom.
Kierowcom przypominamy, że zmieniona organizacja ruchu drogowego nie sprzyja bezproblemowemu dojazdowi w rejon cmentarzy. Jeśli to możliwe, skorzystajmy w tej sytuacji z środków komunikacji zbiorowej.
W przypadku ujawnienia kradzieży lub zaistnienia innego przestępstwa prosimy niezwłocznie powiadomić policję.


24 października 2008 - Zapraszamy na Hubertusa

Ludowy Klub Sportowy - Stargona Strzegom zaprasza na tradycyjną Gonitwę Hubertusową oraz swojską biesiadę kończącą sezon jeździecki 2008.
W programie imprezy między innymi - konna pogoń za lisem oraz zabawa taneczna z zespołem "Remix".
Impreza odbędzie się w sobotę, 25 października w Skarżycach, rozpoczyna się o godzinie 14.00 i potrwa do białego rana. Wstęp 15 złotych.


24 października 2008 - "Wesoła kokoszka" zaprasza

Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zapraszają uczniów szkół podstawowych powiatu świdnickiego na konkurs recytatorski zatytułowany "Wesoła kokoszka".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II i III.
Konkurs odbędzie się 28 października o godzinie 9.00 w Zespole Szkół w Marcinowicach przy ulicy Kolejowej 18a.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko uczestnika, opiekuna ucznia, tytuł utworu i jego autora prosimy kierować na adres: Zespół Szkół w Marcinowicach, ulica Kolejowa 18a, 58-124 Marcinowice, telefon 074-858-50-85 do 20 października.


23 października 2008 - Finał Konkursu

23 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się dolnośląski finał Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej.
Wzięli w nim udział finaliści etapów rejonowych.
Publiczne Gimnazjum im. K. Przerwy Tetmajera w Marcinowicach reprezentowały: A. Budzyń i A. Piętka.
Uznanie jury zdobyła uczennica klasy II B Aleksandra Piętka, która zaprezentowała utwór Jana Martina Góreckiego "Matka Nieustającej Pomocy".
Opiekunem laureatki jest J. Gaik.


23 października 2008 - Wyróżnienie za "Ekoedukację"

Gmina Świebodzice została wyróżniona przez Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Graba w konkursie na "Na najlepiej segregującą gminę i najciekawsze strony internetowe poświęcone odpadom na Dolnym Śląsku". Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom odbyła się 21 października w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
- Startowaliśmy w kategorii najciekawsze strony internetowe poświęcone odpadom - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Na portalu miejskim Świebodzic, na głównej stronie znajduje się baner po lewej stronie menu pn. Ekoedukacja w Świebodzicach. Baner jest aktywny, można stronę obejrzeć, a znajdziemy na niej mnóstwo informacji poświęconych ekologii, segregacji śmieci, a także bardzo ciekawe gry edukacyjne dla najmłodszych.
Portal ekologiczny przygotowany został przez Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej. Dane statystyczne dotyczące segregacji śmieci na terenie Gminy Świebodzice udostępnił Józef Żukrowski, zastępca dyrektora ds. technicznych Zakładu Gospodarki Komunalnej. Za pomoc merytoryczną serdecznie dziękujemy.


23 października 2008 - Halloween w Muzeum

31 października w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zabawa Halloween.
Zabawa dla dzieci i nie tylko, rozpocznie się o godzinie 16.00.
W programie między innymi: konkurs na najciekawszą dynię, konkurs na najstraszniejszy kostium, poszukiwanie ducha Kolejarza, grill i dyskoteka.
W dniach 27-29 października w godzinach 15.00-17.00 do muzeum może przyjść każdy kto zechce uszyć swój własny kostium.


23 października 2008 - Wycieczka do Świdnicy

Wczoraj uczniowie Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy Tetmajera w Marcinowicach wybrali się na inscenizację Małego Księcia Antoine`a de Saint Exupery`ego w wykonaniu artystów Teatru Narodowego z Warszawy.
Spektakl miał miejsce w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury. Młodzież z zainteresowaniem śledziła przygody małego chłopca podróżującego po kolejnych planetach, na których spotykał bohaterów symbolizujących różnorodne typy charakterów ludzkich. Uczniowie z uwagą przyjmowali padające ze sceny sentencje francuskiego pisarza i lotnika.
Żywiołową reakcję widzów wywołał aktor grający Próżnego ucharakteryzowany na niegdysiejszą ikonę popkultury Michaela J. oraz artystka reklamująca pigułkę zaspokajającą potrzebę picia.
Po spektaklu, gimnazjaliści zwiedzili świdnicki rynek, gdzie podziwiali m.in. kamienicę pod Bazyliszkiem i zadowoleni wrócili do szkoły. Wyjazd został zorganizowany przez nauczycieli polonistów.


23 października 2008 - O zwierzętach w SP 105

21 października w Szkole Podstawowej nr 105 odbyło się spotkanie z lekarzem weterynarii - Bogusławem Guzikiem i Lidią Mrugalską - prezesem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Uczniowie z klas IIIb, Ic, 0b oraz ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej wysłuchali interesującej pogadanki na temat życia zwierząt.
Podczas spotkania uczniowie zadawali bardzo dużo pytań dotyczących opieki i karmienia swoich podopiecznych.
Uczniowie z SP nr 105, na zakończenie spotkania przekazali na ręce pani Lidii Mrugalskiej zebraną karmę dla zwierząt.


23 października 2008 - Inwestycyjna jesień

W kilku punktach miasta rozpoczęły się ważne i przydatne dla mieszkańców naprawy i remonty dróg oraz chodników. Już odczuwają to mieszkańcy ulicy Mickiewicza, która kilka dni temu została zamknięta dla ruchu kołowego. Rozpoczął się tu remont nawierzchni oraz chodnika; to samo wkrótce czeka łączącą się z nią ulicę Browarową. Wartość prac to blisko 700 tys. zł. Koparki i walce pojawiły się także w dzielnicy Ciernie. Do prac związanych z budową kanalizacji dołączyły: budowa chodnika na dolnych Cierniach oraz budowa drogi transportu rolnego.
Na mocy porozumienia z Radą Powiatu władze Świebodzic wspólnie realizują budowę odcinka chodnika na dolnych Cierniach, za mostem w kierunku ul. Bocznej. - W tym miejscu nie ma nawet pobocza, pieszym bardzo trudno jest się poruszać - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. - Powiat przekazał na to 25 tys. zł, drugie tyle dokłada budżet gminy.
Z kolei wojewoda dokłada do budowy drogi transportu rolnego. Będzie ona służyć nie tylko gospodarzom, jako droga dojazdowa do pól, ale także mieszkańcom dzielnicy. Chodzi o odcinek za kościołem, w kierunku miasta.
- W tym rejonie jest dosyć intensywna rozbudowa mieszkalna, zatem będzie ona na pewno służyć ludziom mieszkającym właśnie w tej okolicy jako alternatywna droga do centrum - dodaje Ireneusz Zyska.
Gmina otrzymała na budowę drogi dotację od wojewody w wysokości 61 tys. zł. Całość prac będzie kosztować 226 tysięcy. Za te pieniądze wybudowany zostanie odcinek o długości 610 metrów.


23 października 2008 - Siatkówka chłopców

Dzisiaj, 23 października odbył się w Świdnicy finał Powiatowych Zawodów Piłki Siatkowej chłopców szkół ponadgimnazjalnych.
W zawodach rozgrywanych na sali sportowej przy ulicy Pionierów pierwsze miejsce zajęli chłopcy z ZSO Strzegom na drugim znaleźli się siatkarze z ZSO nr III Świdnica, trzecie miejsce zdobyła ZSO Świdnica.
Czwarte miejsce przypadło chłopcom reprezentującym ZSM Świdnica.


23 października 2008 - Remonty w Jaworzynie Śląskiej

Po remontach chodników w Jaworzynie Śląskiej przyszedł czas na wioski w gminie. Pierwszym wykonanym zadaniem jest położenie chodnika w Pastuchowie przy ulicy Wyzwolenia na długości 249,00 m. Realizację tej inwestycji prowadziła Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego.
Rozstrzygnięto również przetarg na wykonanie przebudowy ul. Szkolnej w Pastuchowie. Firma wyłoniona w przetargu to Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. ze Świdnicy.
Remont finansowany w całości z budżetu gminy wyniesie ponad 124 tysiące złotych. W ramach prac zostanie wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa oraz odwodnienie z korytek betonowych na całej długości ulicy.
Kolejne inwestycje czekają na rozpoczęcie realizacji, która nastąpi w najbliższych dniach. Rozstrzygnięto już bowiem przetargi na remont chodników we wsi Milikowice i w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy Westerplatte. Prace zostaną zakończone do końca listopada.
"Duże zaangażowanie władz gminy, także finansowe, służy szybszej i obejmującej większy zakres prac realizacji inwestycji" - wyjaśnia Roman Etel.


23 października 2008 - Policja u przedszkolaków

22 października Przedszkole w Pszennie wspólnie z Komendą powiatową Policji w Świdnicy było organizatorem II quizu o bezpieczeństwie z udziałem przedszkolaków z Gminy Świdnica. Około 200 przedszkolaków zajęło salę gimnastyczną w Gimnazjum w Pszennie.
Wytypowane zostały trzy drużyny, maluchy odpowiadały na pytania dotyczące: unikania niebezpiecznych zabaw i zachowań, jak należy się zachować, gdy atakuje niebezpieczny pies, jak zachowywać się w kontaktach z obcymi, podstawowe zasady poruszania się w ruchu drogowym.
Wszystkie odpowiedzi w quizie były oceniane przez jury, w skład, którego między innymi weszła Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek i Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy mł.insp. Krzysztof Niziołek.
Największą atrakcją spotkania był pokaz tresury psa policyjnego oraz przyjazd policjanta ruchu drogowego na nowym motocyklu BMW, wszyscy chłopcy, którzy zobaczyli nowy motocykl od razu chcieli zostać policjantami - ale póki co mogli go oglądnąć i na nim posiedzieć - może kiedyś sami poprowadzą taką maszynę.
Za udział w quizie wszystkie przedszkola otrzymały wspaniałe nagrody.


23 października 2008 - Otwarcie Centrum Body Art

24 października o godzinie 18.00 uroczyście otwarte zostanie w Świdnicy Centrum Fitness Body Art. Centrum mieścić się będzie przy ulicy Wałbrzyskiej 18.
A w dniach 25 i 26 października - Centrum zaprasza na Drzwi Otwarte.
Bezpłatne zajęcia fitness odbywać się będą:
sobota 25 października - 10:00 - BUP, Joga, 11:00 - Salsa, Body Art, 12:00 - Step + Body Sculpt. Latino, 13:00 - Fit Ball, Funky, 14:00 - KravMaga.
niedziela 26 października - 10:00 - Dance Aerobik, 11:00 - Pilates, 12:00 - Fat Burning.
Bezpłatny wstęp na siłownię w godzinach od 9:00 - 19:00


22 października 2008 - Miasteczko ruchu z nagrodami

Projekt modernizacji świdnickiego miasteczka ruchu drogowego nagrodzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Miasteczko działające od 2004 roku przy Szkole Podstawowej nr 8 zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu "Rowerem bezpiecznie do celu", organizowanego przez MSWiA oraz Komendę Główną Policji. W nagrodę do szkoły trafiło dziś pięć rowerów.
- Na drogach będzie bezpieczniej, gdy będzie większa świadomość podróżujących na rowerze, czy też samochodem. Edukację lepiej zaczynać jak najwcześniej, dlatego dobre nawyki zachowania na drodze wyrabiamy u świdniczan już od najmłodszych lat. Cieszę się, że pomysł na miasteczko ze Świdnicy, a przede wszystkim od lat prowadzona praca pedagogów, zostały docenione - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Na konkurs miasto zgłosiło projekt modernizacji miasteczka ruchu drogowego.
- Chcemy, by młodzi świdniczanie w miasteczku ruchu poczuli się jak na prawdziwej drodze, dlatego planujemy zainstalowanie sygnalizacji świetlnej - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Świdnicki projekt znalazł się wśród 52, które wpłynęły na konkurs.
- Przygotowaliśmy go wspólnie z pracownikami Urzędu Miejskiego oraz firmą "Elbas". Prezenty będą służyć uczniom nie tylko podczas corocznych konkursów międzyszkolnych organizowanych we wrześniu i w maju. Rowery będziemy wykorzystywać podczas zajęć w miasteczku ruchu drogowego - wyjaśnia Adam Blach, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 i nauczyciel prowadzący zajęcia w miasteczku.


22 października 2008 - Najpiękniejsze balkony i posesje

W poniedziałek, 27 października, w świebodzickim ratuszu zostaną wręczone nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursu na "Najładniejszy balkon, okno i posesję".
Jest to coroczna zabawa, w której władze miasta oraz Komisja Ochrony Środowiska nagradzają mieszkańców, którzy dbają o estetykę miasta pięknie ukwiecając swoje balkony i przydomowe ogródki.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.30.


22 października 2008 - Gimnazjum ma gabinet terapii

W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Goczałkowie oficjalnie otwarto pomieszczenie, w którym będą odbywały się zajęcia terapeutyczne.
Specjalnie zaadoptowane pomieszczenie, mieszczące się na poddaszu goczałkowskiej szkoły, będzie służyło do odbywania zajęć z dziećmi z problemami dysfunkcji. - Chcieliśmy stworzyć miejsce do organizowania następujących rodzajów terapii - pedagogicznej, socjoterapii, logoterapii oraz do indywidualnej pracy z uczniami - wylicza dyrektor szkoły Róża Puławska.
Oficjalnego otwarcia sali dokonano 14 października, podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Wówczas wstęgę przecięli - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, dyrektor Róża Puławska, radny Tomasz Kołodziejski, proboszcz goczałkowskiej parafii ksiądz Marian Kujawski, prezes Wytwórni Podkładów Strunobetonowych w Goczałkowie Zbigniew Łobanowski oraz przedstawiciele Rady Rodziców i uczniów.
Warto też dodać, że sponsorami gabinetu byli - burmistrz Strzegomia, przedsiębiorstwo "Tarmac Kruszywa" z Wrocławia, Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych w Goczałkowie oraz hurtownia "Intech". Na tym jednak nie koniec, bo dyrekcja szkoły, planuje także, w najbliższym czasie, pozyskanie środków na sprzęt i wyposażenie sali.
- Zależy nam, aby pierwsze zajęcia w nowo wyremontowanym gabinecie mogły odbywać się już w listopadzie - mówi Róża Puławska.


22 października 2008 - Drugi w Polsce

W dniach 18 i 19 października w Zabrzu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w kulturystyce w których wystąpiło dwóch zawodników K.S. "Tytan" Świdnica - Mateusz Dacyna i Jarosław Kuraciński.
Na zawodach pojawiła się cała czołówka Polski w tej dyscyplinie sportu.
Mateusz Dacyna, który startował w kategorii "Junior" miał kilkunastu rywali w swojej kategorii, ostatecznie zajął 10 miejsce.
Jarosław Kuraciński wystartował w kategorii "Junior Młodszy", jego muskulatura imponowała wśród rywali w tej kategorii, większość obserwatorów widziała w nim zwycięzcę tych zawodów. Ostatecznie po układzie dowolnym i pozowaniu Jarek zdobył drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Polski w swojej kategorii.


22 października 2008 - Świebodzice w albumie

Urząd Miejski w Świebodzicach wydał właśnie kolorowy album, promujący miasto. Znajdują się w nim najciekawsze i najcenniejsze zabytki w mieście, miejsca warte odwiedzenia, wszystko zilustrowane zdjęciami i krótkim opisem.
Budżet miasta nie zapłacił za wydawnictwo ani złotówki - pracownicy Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej pozyskali sponsorów, przedsiębiorców ze Świebodzic, którzy w zamian za dofinansowanie albumu mogli umieścić w nim reklamę swojej firmy.
Każdy ze sponsorów otrzymał także na własny użytek po kilkadziesiąt sztuk albumu. Nakład albumu to 2 tysiące egzemplarzy.


22 października 2008 - Nowe alejki na cmentarzu

1 listopada, z okazji Wszystkich Świętych, strzegomskie cmentarze, jak co roku, zostaną tłumnie odwiedzone przez nie tylko przez mieszkańców naszej gminy, ale również przez przyjezdnych.
Jeszcze niedawno informowaliśmy o przeprowadzonym remoncie parkingu u zbiegu ulic Czarnej i Świdnickiej, na który entuzjastycznie zareagowało wielu strzegomian. Nie ma więc już powodu do obaw, że kiedy odwiedzinom na cmentarzu będą towarzyszyły opady deszczu lub śniegu, ugrzęźniemy w błocie.
To jednak nie jedyne zmiany związane z tą nekropolią. W ostatnim czasie wyremontowano tam również 200 m2 alejek, które wyłożono kostką betonową.
Prace przeprowadziła firma PW "Stańczyk" ze Świebodzic. Koszt przedsięwzięcia wyniósł natomiast 39 tys. złotych. - To dobrze, że w końcu pomyślano o cmentarzu. Ten remont był po prostu konieczny. Kiedy nie padało, to jeszcze dało się wytrzymać, ale gdy cmentarne dróżki, po deszczu, zamieniały się w potoki, to jakakolwiek praca przy grobie, stawała się niemożliwa - mówią strzegomianie.


22 października 2008 - 11. listopada w Żarowie

11 listopada z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Żarowie odprawiona zostanie Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny, złożone zostaną wiązanki kwiatów w Hołdzie Tym, którzy walczyli i gineli w obronie wolne i niepodleglej Polski.
Bedzie grała żarowska Orkiestra Dęta, będą tańczyły dzieci i młodzież. Będą wystawy fotografii.
Na Jubileuszowym bo X Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej obok siebie staną na scenie Żarowskiego Ośrodka Kultury, dzieci, młodzież i dorośli - soliści, duety i chóry. Honorowy Patronat nad tą radosną patriotyczną imprezą objęli, Pani Lilla Gruntkowska - Burmistrz Miasta Żarów, Zbigniew Chlebowski - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Zygmunt Worsa Starosta Powiatu Świdnickiego. Honorowi Patroni Festiwalu są również Fundatorami atrakcyjnych nagród. Regulamin festiwalu i karta zgłoszenia - >>> zobacz


22 października 2008 - Przychodnia samorządowa inwestuje

W remonty swoich pomieszczeń i zakupy sprzętowe. Właśnie zakończył się kolejny etap prac - tym razem estetyczny wygląd zyskał korytarz na II piętrze. Pacjenci oczekują do lekarza w jasnych, odświeżonych pomieszczeniach, mają także do dyspozycji wygodne siedziska. W przychodni pojawiło się także nowe urządzenie do badań ultrasonograficznych. Nowoczesny aparat ma szerokie spektrum zastosowania. Można prowadzić za jego pomocą także dokładne i bardzo przydatne badania ultrasonograficzne serca - co wcześniej nie było możliwe.


22 października 2008 - Strzegom zmienia się

Niedawno zakończył się remont chodnika przy ulicy Św. Jadwigi, a wraz z nim, nastąpił również kres problemów strzegomian, którym poruszanie się tą właśnie trasą, utrudniało zalegające, po opadach, błoto, liczne dziury oraz wypiętrzające się, mocno wyeksploatowane, płyty betonowe. W efekcie ułożono 700 m2 chodnika z kostki betonowej oraz wyremontowano 200 m2 dróg dojazdowych. Prace przebiegły bardzo sprawnie. Ich wykonanie trwało dwa miesiące - od sierpnia do września.
Remont przeprowadził strzegomski Zakład Usług Komunalnych. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 150 tys. złotych.
Zmiany nastąpiły też na Kamionce. Nie tak dawno informowaliśmy o remoncie schodów łączących ulice Dębową i Bukową w Strzegomiu. Wiemy, że z przyjemnością korzystają z nich mieszkańcy osiedla.
Wspominaliśmy również o planach związanych z remontem przejścia między ulicami Bukową i Kasztanową. Plany te zostały, z powodzeniem, zrealizowane. 100 m2 przejścia zostało wyłożonych kostką betonową. Prace wykonało świebodzicka firma PW "Stańczyk". Koszt przedsięwzięcia wyniósł natomiast 40 tys. złotych.
Przypomnijmy jeszcze, że remont ten jest odpowiedzią na apel naszych mieszkańców, którzy teraz bez problemów mogą dostać się z jednej ulicy na drugą.


22 października 2008 - Plany wodociągowe gminy

W ostatnich latach zwiększyła się awaryjność sieci wodociągowej w Gminie Jaworzyna Śląska. Wybudowana w latach 70-tych w ramach Dolnośląskiego Projektu Wodociągowania magistrala wodna o długości około 8,5 km doprowadza wodę nie tylko do południowej części miasta, ale również za jej pośrednictwem zasilane w wodę są sołectwa: Witków, Milikowice, Stary i Nowy Jaworów, Bolesławice, Bagieniec i Tomkowa.
Od lat 70-tych, po dzień dzisiejszy nie przeprowadzano jej kompleksowego remontu, koncentrując się jedynie na doraźnym usuwaniu skutków występujących coraz częściej awarii.
Funkcjonująca sieć wodociągowa w dniu dzisiejszym powoduje duże koszty eksploatacji, straty w sieci, wysokie koszty usuwania awarii, mały przepływ wody w stosunku do zapotrzebowania wpływający automatycznie na pogorszenie jakości wody. W przypadku awarii magistrali wodociągowej przerwy w dostawie wody często wynoszą kilkanaście godzin.
W związku z tym w planach budżetowych na rok 2009 ujęte zostanie zadanie pn. "Budowa przesyłowej sieci wodociągowej ze Stacji Uzdatniania Wody ul. Węglową do miejscowości Witków i Jaworzyna Śląska".
Zadanie inwestycyjne polegać będzie na wybudowaniu około 3 km nowego odcinka sieci od Stacji Uzdatniania Wody do miejscowości Witków i Jaworzyna Śląska. Ponadto zaplanowano dla tego węzła wodnego nowy w pełni zautomatyzowany energooszczędny zestaw pompowy.


22 października 2008 - "Jesienne Liście"

24 paździenika w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida o godzinie 18:30 odbędzie się Wieczór muzyczny zatytułowany - "Jesienne Liście".
Wykonawcami bedą członkowie u Studia Piosenki Mirosława Jabłońskiego, oraz pracowni muzycznej Moniki Grzebnej.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.


22 października 2008 - Maria Kunic 1610-1664 - "Życie i dzieło"

Z okazji ogłoszonego w Świdnicy Roku Marii Kunic, w Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta zostanie wystawa, poświęcona wybitnej astronomce. Wystawa składa się z trzech części: Życie i rodzina Marii Cunitii, Dzieło Marii Cunitii, Pracownia astronoma.
Na pierwszą część składają się starodruki dzieł ojca Marii Heinricha Cunitza, Daniela Czepki oraz Eliasa á Leonibus oraz widoki miast związanych z rodziną Cunitii.
Część drugą poświęcono Uranii propitii, tablicom astronomicznym, które przyniosły Marii europejską sławę. Dzięki uprzejmości Bibliothèque Nationale de France i Bibliothèque de l'Observatoire de Paris po raz pierwszy zostaną pokazane kopie listów Marii Cunitii oraz jej męża Eliasa á Leonibus. Listy były już przedmiotem badań naukowców zarówno polskich, jak i niemieckich, stąd też treść ich jest znana. Spośród kilkudziesięciu listów na wystawie zostały zaprezentowane te, które w opinii autora wystawy były ważne, czyli korespondencję Cunitii i Eliasa, Jana Heweliusza oraz Ismaëla Boulliau. Zawiera ona istotne informacje na temat badań naukowych epoki, a także wyjaśnia dotychczasowe niejasności na temat daty i miejsca narodzin astronomki.
Pracownia astronoma w XVII wieku została na wystawie pokazana poprzez ikonografię, zwłaszcza z dzieł Tycho Brahego i Jana Heweliusza oraz przedmioty rzemiosła, często artystycznego - cyrkle, kwadranty, lunety, zegary słoneczne i globusy nieba.
Eksponaty na wystawę - instrumenty astronomiczne, starodruki i obrazy pozyskano m.in. z muzeów z Gdańska, Torunia, Poznania, Krakowa, Wrocławia oraz z bibliotek z Paryża, Wiednia, Warszawy i Wrocławia, a także z kolekcji pana Stanisława Dzbańskiego.
Wystawie towarzyszy publikacja, która zawiera artykuły prezentujące stan badań nad dorobkiem naukowym śląskiej Pallady. Autorem wystawy, która odbędzie się 24 października o godzinie 16.30 jest Radosław Skowron. Program imprez - >>> zobacz


22 października 2008 - Wystawa rzeźby i malarstwa

19 października w Żarowskim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa ojca Wacława i syna Czesława Rzeczyckich pn. " W Hołdzie Janowi Pawłowi II w XXX Rocznicę Pontyfikatu".
Pan Wacław dziś 84 letni mieszkaniec Żarowa zasłużony bojownik walk o niepodległość Polski po raz pierwszy w historii naszego miasta udostępnił Żarowskiemu Ośrodkowi Kultury 60 pięknych akwareli. Prace pana Wacława pochodzą z różnych okresów jego życia i różnych zakątków naszego kraju i Wileńszczyzny.
Odzwierciedlają bogate i wrażliwe na piękno, duchowe wnętrze człowieka - romantyka, z którym życie obeszło się niezbyt delikatnie.
Czesław Rzeczycki syn - płaskorzeźba o tematyce sakralnej i postacie Jana Pawła II, zamyślonego, uśmiechniętego, witającego się z nami. Jan Paweł II jakiego widzieliśmy i znamy, postacie jakie zapamiętał i utrwalił w czterdziestu lipowych kawałkach drewna nasz rodzimy artysta.
Pan Czesław pisze również wiersze. Interpretację kilku z nich mogliśmy wysłuchać - w niedzielę podczas trwania wystawy - dzięki - młodym aktorkom Teatru Bezdomnego - Martynie Baranowskiej, Marcelinie Kozów, Oli Dydyńskiej, Oli Jędrzejewskiej, Patrycji Gonstał - które przygotował do występu Ryszard Dykcik.


21 października 2008 - Szkoła Liderów

Stowarzyszenie Szkoła Liderów zaprasza do udziału w projekcie Szkoła Liderów Organizacji Pozarządowych.
Jej celem jest wsparcie osób zaangażowanych w działania organizacji pozarządowych oraz pomoc w poszukiwaniu działań, które rozwiązują problemy lokalnych społeczności.
Szukamy osób, które: są związane z organizacjami pozarządowymi, są zaangażowane w życie społeczne: mają doświadczenie w prowadzeniu projektów i inicjatyw społecznych etc., chcą rozwijać się jako liderzy/liderki środowisk lokalnych, mają ukończone 18 lat.
Szkoła Liderów Organizacji Pozarządowych w tym roku to - trzydniowy warsztat wprowadzający, indywidualne konsultacje tutorskie w celu opracowania indywidualnego programu rozwoju i ośmiodniowa Szkoła, podczas której odbędą się zajęcia warsztatowe, konwersatoria, zajęcia w grupach, wykłady. Karta zgłoszenia i inne informacje - >>> zobacz


21 października 2008 - Piosenka religijna i refleksyjna

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na 20. edycję koncertu zatytułowanego "Spotkania z piosenką religijną i refleksyjną".
Przegląd piosenki odbędzie się już 25 października, rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego 36.
Serdecznie zapraszamy, wstęp na koncert jest wolny.


21 października 2008 - Stypendium Rotary

Dzięki wspaniałym zdolnościom humanistycznym, Ewa Chorągwicka, uczennica Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, została wyróżniona stypendium przez Klub Rotary "Świdnica - Wałbrzych".
Uroczystość wręczenia stypendium "Rotariańskiego" na rok szkolny 2008-2009 odbyła się 6 października roku w hotelu "Piast-Roman".
Wysokość stypendium wynosi 2000 złotych (200 złotych miesięcznie).
Otrzymane pieniądze stypendystka zamierza przeznaczyć na naukę języka francuskiego.


21 października 2008 - Przyjazny urząd - po audicie

Po raz drugi od otrzymania przez Urząd Miejski w Strzegomiu certyfikatu PN - EN ISO 9001:2001 odbył się audit zewnętrzny mający na celu sprawdzenie i nadzór nad Systemem Zarządzania Jakością. Weryfikacji dokonała Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja Sp. z o. o. w Gdyni.
Dwudniowy audit odbył się w dniach od 16 do 17 października. Przedstawicielka gdyńskiej firma sprawdzała, czy poszczególne wydziały, referaty i biura realizują, wymagane przez normę ISO procedury, zarządzania jakością oraz czy działania pracowników strzegomskiego magistratu są zgodne z tzw. "Polityką Jakości". Przypomnijmy, że jej misją jest hasło "Przyjazny urząd - działania celowe, zgodne z oczekiwaniami klientów i zadaniami urzędu".
- Wasz system funkcjonuje w sposób poprawny i skuteczny. Poszczególne procedury zawierają niezbędne elementy, by mogły być dobrze realizowane, także pracownicy wykazali się dużą wiedzą merytoryczną - stwierdziła auditor Krystyna Milczarek.
Auditor podkreśliła także, że na słowa uznania zasługuje również komunikacja między wydziałami i poszczególnymi pracownikami, która ma niebagatelny wpływ na właściwe realizowanie założeń ISO. Podziękowała ponadto sekretarz gminy Strzegom Sabinie Cebuli, której zaangażowanie i praca zagwarantowały utrzymanie certyfikatu.


21 października 2008 - Kulinarny Szlak Granitu

20 października w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbyło się kolejne spotkanie Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu".
W spotkaniu uczestniczyli sołtysi gminy Świdnica, przedstawiciele Rad Sołeckich oraz sołtysi z gminy Jaworzyna Śląska. Ideę Lokalnej Grupy Działania oraz cele statutowe Stowarzyszenia omówił prezes Piotr Łabędzki - na co dzień zastępca wójta gminy Udanin. Natomiast z założeniami Lokalnej Strategii Rozwoju przybyłych gości zapoznał dr Andrzej Ferens - pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ogromną niespodzianką, przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji okazała się degustacja potraw regionalnych - produkowanych w gminie Świdnica.
Kiełbasa i kaszanka boleścińska - to 2 wyroby regionalne produkowane od kilku lat przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną "Jedność" w Boleścinie. W tym roku jeden kaszanka otrzymała ogólnopolskie wyróżnienie PERŁĘ 2008 - za najlepszy produkt regionalny w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo". Z tej to okazji Wójt Gminy Świdnica złożyła na ręce Prezesa Zarządu Józefa Wrony - gratulacje i życzenia.
Wyroby boleścińskiej spółdzielni to nie jedyne produkty, którymi Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca" częstował przybyłych gości. Koło Gospodyń Wiejskich z Bojanic przygotowało ciasta wg strzeżonej receptury: tartę dyniową z pigwy, ciasto marchewkowe z orzechami i orkiszem, ciasto z cukinii, jajeczka faszerowane od kury zielononóżki kuropatwiennej (bez cholesterolu). Jeśli komuś było mało słodyczy - mógł delektować się 4 rodzajami miodów i pyłkiem kwiatowym z obnóży pszczelich z pasieki Pana Jana Kalinowskiego z Bojanic.


21 października 2008 - STOP 24 - kontynuacja programu

Policyjne statystyki wskazują na zbyt wysoki poziom zdarzeń w kategorii przestępczości samochodowej. Rosnąca liczba samochodów poruszających się po naszych drogach pozwala przypuszczać, że ta kategoria przestępczości będzie wykazywać tendencję wzrostową. Dotyczy to dużych aglomeracji miejskich jak i terenów gminnych. Konieczne jest obok prowadzenia rutynowych działań prewencyjnych i operacyjnych opracowanie i wdrożenie stałych programów profilaktycznych skierowanych na ograniczenie przestępczości samochodowej.
Jedną z propozycji świdnickiej Policji skierowaną do właścicieli samochodów nowych i używanych jest program prewencyjny pod nazwą "STOP - 24". Program ten skierowany jest do właścicieli samochodów i polega na rejestracji w odpowiedniej jednostce Policji pojazdów, których właściciele zdeklarują, iż z reguły nie będą się nimi poruszać w porze nocnej pomiędzy godzinami 00 a 5.00.
Taka rejestracja (poprzez wypełnienie załączonego "Zgłoszenia przystąpienia do policyjnego programu prewencyjnego STOP-24" oraz przyklejenie specjalnych naklejek na szybach przedniej w jej lewym dolnym rogu i tylnej w jej prawym górnym rogu - patrząc w kierunku jazdy samochodu) daje Policji możliwość zatrzymania pojazdu do kontroli, jeżeli porusza się on w wymienionych godzinach.
Naklejka pokryta jest klejem służącym do klejenia na szybie od wewnętrznej strony pojazdu. Zwrócona jest fluoryzującym, dobrze widocznym w sztucznym (nocnym) oświetleniu napisem "STOP-24" na zewnątrz pojazdu. Na stronie wewnętrznej naklejki umieszczono logo Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz logo Świdnickiej Policji wraz z numerami telefonów alarmowych.
Program ten ma za zadanie zarówno odstraszyć potencjalnych sprawców kradzieży pojazdów jak i ułatwić Policji identyfikację i zatrzymanie skradzionego samochodu. Dodatkowo program ten ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa interweniujących funkcjonariuszy.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Komisariatów i Posterunków podległych Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy. Osoba przystępująca do programu nie ponosi żadnych kosztów. Informacje telefoniczne - 074 8 582 232, 997, 112.


21 października 2008 - IV Świdnicki Bal Seniora

17 października, Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy zorganizował już IV Bal Seniora. Bal odbył się w Domu Nauczyciela w Restauracji cztery smaki świata.
Jak przystało na bal, stroje były odpowiednie do miejsca. Panie były w sukniach balowych, panowie w garniturach. Wszyscy uczestnicy balu a było ich około 70 bawili się wraz z zespole muzycznym Aramis.
Uczestnikami balu byli nie tylko seniorzy Domu Dziennego Pobytu "Przystań", byli nimi też seniorzy z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu III Wieku oraz z zaprzyjaźnionych z domem instytucji.
W trakcie imprezy odbywały się konkursy, był wybór króla i królowej a zostali nimi: Halina Borkusz - przedstawicielka Uniwersytetu III Wieku oraz Józef Kułaga - przedstawiciel Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.


21 października 2008 - Bezpieczna droga do szkoły

Już po raz drugi Przedszkole w Pszennie wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy jest organizatorem akcji nt. bezpiecznej drogi do szkoły i bezpiecznych zachowań.
Jak mówi dyr. Przedszkola w Pszennie - Ewa Wasilenia - staramy się, aby nasze dzieci były właściwie przygotowane do życia, pełnego zagrożeń i niebezpieczeństw, aby łatwiej było im powiedzieć "nie" w każdej sytuacji, która może stanowić dla nich zagrożenie, aby czuły się pewnie i bezpiecznie przebywając na podwórzu, w przedszkolu oraz uczestnicząc w ruchu drogowym.
Quiz wiedzy o bezpieczeństwie z udziałem dzieci przedszkolnych odbędzie się jutro o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej przy Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.


20 października 2008 - "Magdeburskie Prawo Miejskie"

Dolnośląska Izba Gospodarcza, Izba Przemysłowo-Handlowa z Magdeburga oraz Magdeburska Organizacja Turystyki byli organizatorami spotkania, które odbyło się 16 października we Wrocławiu. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele Świebodzic, Strzegomia, Lwówka Śląskiego, Legnicy, Wrocławia, Dzierżoniowa, Kamiennej Góry oraz Świdnicy.
Tematem spotkania był pilotażowy projekt dotyczący wzajemnej prezentacji turystycznej miast polskich powstałych na prawie magdeburskim, Magdeburga i okolic.
Celem projektu jest rozwój życia gospodarczego i kulturalnego w Środkowo - Wschodniej Europie poprzez wykorzystanie szansy transgranicznej między Polską i Niemcami w sektorze branży turystycznej oraz rozbudowy sieci informacyjnej. W ramach projektu będą wydane wspólne, dwujęzyczne informatory turystyczne, poprzedzone dużą kampanią informacyjną w obu krajach.
Magdeburskie Prawo Miejskie było ważnym czynnikiem rozwoju polskich miast, a w obecnej dobie może zostać wykorzystane do wykreowania markowego produktu turystycznego.
W listopadzie w Magdeburgu planowane jest następne spotkanie, na którym zostanie opracowana specjalna oferta dla polskich i niemieckich turystów, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną miast. Liderem Projektu Magdeburskiego jest Ministerstwo Gospodarki Landu Saksonii Anhalt.


20 października 2008 - Wspaniały występ strzegomian

18 października w Poznaniu odbyły się Eliminacje do Pucharu Polski Juniorów Młodszych. W turnieju wystąpili też zawodnicy AKS Strzegom.
Wyniki - I miejsce Kurzej Daria 57kg (awans do PP), I miejsce Kurzej Karol 66 kg (awans do PP), III miejsce Gugala Wiktoria 63 kg, V miejsce Zalewski Paweł 46kg.
Świetną dyspozycje wykazała Daria, która większość swoich walk wygrywała przed czasem zarówno w stójce jak i w parterze w finale wygrywając zdecydowanie z odwieczną rywalką z Poznania Angeliką Sziwą, również Karol nie miał sobie równych w 66 kg pomimo lekkiego urazu pleców.
19 października odbyły się Eliminacje do Pucharu Polski Juniorów.
Wyniki - I miejsce Adriana Grabowicz 48kg (awans), I miejsce Kurzej Klaudia 52 kg (awans), II miejsce Rydwański Michał 73kg (awans), III miejsce Szmidt Patrycja 57kg, V miejsce Maksym Żydek (awans).
Adriana i Klaudia nie miały sobie równych wygrywając gładko swoje kategorie, Rydwański natomiast popisywał się niezliczoną ilością technik oraz szybkością w taki sposób, że ośmieszał swoich starszych i cięższych przeciwników z kategorii 73 kg.


20 października 2008 - Ostatnia szansa

Ostatni kiermaszowy weekend. Ogromny wybór tkanin za niewiarygodnie niską cenę.
Tylko na kiermaszu urządzisz mieszkanie tak tanio. Ostatnia szansa, przyjdź i zobacz sam.
Świdnica ulica Bystrzycka 7a - budynek Franc Textil - >>> zobacz


20 października 2008 - Zawody Piłki Siatkowej

17 października odbył się w Świdnicy finał Powiatowych Zawodów Piłki Siatkowej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych.
Pierwsze miejsce zajęły dziewczęta Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr III Świdnica, na drugim miejscu uplasowało się I LO Świdnica, na trzecim miejscu zawody ukończył ZSE Świdnica.
Dziewczęta z ZSO ze Strzegomia zajęły czwarte miejsce.


20 października 2008 - Otwarcie Centrum Body Art

24 października uroczyście otwarte zostanie w Świdnicy Centrum Fitness Body Art. Centrum mieścić się będzie przy ulicy Wałbrzyskiej 18.
A w dniach 25 i 26 października - Centrum zaprasza na Drzwi Otwarte.
Bezpłatne zajęcia fitness odbywać się będą:
sobota 25 października - 10:00 - BUP, Joga, 11:00 - Salsa, Body Art, 12:00 - Step + Body Sculpt. Latino, 13:00 - Fit Ball, Funky, 14:00 - KravMaga.
niedziela 26 października - 10:00 - Dance Aerobik, 11:00 - Pilates, 12:00 - Fat Burning.
Bezpłatny wstęp na siłownię w godzinach od 9:00 - 19:00


20 października 2008 - Bezmyślni kierowcy

Pijany kierowca autobusu wiozącego dzieci do teatru, pijany kierowca ciężarówki,pijany ogrodnik, nauczyciel, listonosz...
Jedni zatrzymują się sami, inni zatrzymują się w przydrożnym rowie.
O pijanych kierowcach można mówić w nieskończoność, a i tak wciąż spotykamy ich na naszych drogach.
W ostatni weekend na drogach powiatu świdnickiego policjanci zatrzymali 11 nietrzeźwych kierowców. Każdy z zatrzymanych mógł być sprawcą wypadku drogowego i nieszczęścia innych ludzi.
W 2007 roku na drogach Dolnego Śląska policjanci zatrzymali 12 376 nietrzeźwych kierowców, w całej Polsce takich osób zatrzymano ok. 160 tysięcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierującemu pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.


20 października 2008 - Zapraszamy na Hubertusa

Ludowy Klub Sportowy - Stragona Strzegom zaprasza na tradycyjną Gonitwę Hubertusową oraz swojską biesiadę kończącą sezon jeździecki 2008.
W programie imprezy między innymi - konna pogoń za lisem oraz zabawa taneczna z zespołem "Remix".
Impreza odbędzie się w sobotę, 25 października w Skarżycach, rozpoczyna się o godzinie 14.00 i potrwa do białego rana. Wstęp 15 złotych.


19 października 2008 - Łatwe zwycięstwa

Dzisiaj zespół juniorek MKS Świdnica podejmował na własnym parkiecie drużynę UKS Jelenia Góra i wygrał to spotkanie w trzech setach - 25/8, 25/12, 25/9.
Z kolei drużyna młodziczek MKS Świdnica mecz rozgrywała w Strzelinie.
MKS Świdnica - Chełmiec Wałbrzych 2:0 w setach 25/13, 25/6. MKS Świdnica - Tygrysy Strzelin 2:0 w setach 25/6, 25/6. Oba świdnickie zespoły prowadzą w swoich grupach.


19 października 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została jedenasta kolejka spotkań.
Kryształ Stronie Śląskie - Zieloni Łagiewniki 1:3
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Biały Orzeł Mieroszów 3:2
Piławianka Piława Górna - Stal Świdnica 4:2
Nysa Kłodzko - Górnik Boguszów:Gorce 1:1
Grom Witków - Włókniarz Kudowa Zdrój 4:2
Piast Nowa Ruda - Bielawianka Bielawa 1:2
Polonia-Sparta II Świdnica - Sparta Ziębice 5:0
Polonia Bystrzyca Kłodzka - AKS Strzegom 2:2
W tabeli po jedenastu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na drugim miejscu, na czwartym miejscu jest drużyna Gromu Witków, AKS Strzegom zajmuje siódme miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmują ósme miejsce.


19 października 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Victoria II Świebodzice - Juventur Podzamcze Wałbrzych 2:0
Czarni Wamag Wałbrzych - Unia Jaroszów 3:1
Włókniarz Głuszyca - Zieloni Mokrzeszów 1:2
Wierzbianka Wierzbna - Podgórze Wałbrzych 2:4
LKS Bystrzyca Górna - Zieloni Mrowiny 5:2
Zjednoczeni Żarów - Skalnik Czarny Bór 0:2
Gwarek Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 4:3
Sudety Dziećmorowice - Granit Roztoka 3:0


19 października 2008 - Pierwsza przegrana

Po czterech kolejnych zwycięstwach piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica znaleźli pogromcę. W sobotę, po stojącym na wysokim poziomie meczu przegrał na własnym parkiecie z AZS Zielona Góra 34:36.
Goście prowadzili przez większą część meczu. Ich przewaga wynosiła nawet siedem bramek. Na 47 sekund przed końcem gry ambitnie grający świdniczanie doprowadzili do wyniku 34:35. Goście nie dali sobie jednak wydrzeć zwycięstwa.
W sobotę, 25 października o godzinie 18.00 ŚKPR zagra w Świdnicy z OSiR Komprachcice.


19 października 2008 - To już 15 lat

17 października jedna z największych organizacji zrzeszających firmy z trzech powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego - Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa obchodziła 15-lecie działalności.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Prezes Krajowej Izby Gospodarczej - Andrzej Arendarski, Poseł RP - Zbigniew Chlebowski, Senator RP - Stanisław Jurcewicz, Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa, Zastępca Prezydenta Świdnicy - Waldemar Skórski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy - Michał Szukała, Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek.
Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa to organizacja, która zrzesza ponad 100 firm z trzech sąsiadujących powiatów. Są to największe firmy z lokalnego rynku, których przedstawiciele byli obecni na uroczystej gali.
Podczas spotkania wręczone zostały prestiżowe odznaczenia KIG oraz Listów Gratulacyjnych przez Prezesa KIG Andrzeja Arendarskiego i Zastepcę Prezydenta Świdnicy Waldemara Skórskiego.


19 października 2008 - Maria Kunic 1610-1664 - "Życie i dzieło"

Z okazji ogłoszonego w Świdnicy Roku Marii Kunic, w Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta zostanie wystawa, poświęcona wybitnej astronomce. Wystawa składa się z trzech części: Życie i rodzina Marii Cunitii, Dzieło Marii Cunitii, Pracownia astronoma.
Na pierwszą część składają się starodruki dzieł ojca Marii Heinricha Cunitza, Daniela Czepki oraz Eliasa á Leonibus oraz widoki miast związanych z rodziną Cunitii.
Część drugą poświęcono Uranii propitii, tablicom astronomicznym, które przyniosły Marii europejską sławę. Dzięki uprzejmości Bibliothèque Nationale de France i Bibliothèque de l'Observatoire de Paris po raz pierwszy zostaną pokazane kopie listów Marii Cunitii oraz jej męża Eliasa á Leonibus. Listy były już przedmiotem badań naukowców zarówno polskich, jak i niemieckich, stąd też treść ich jest znana. Spośród kilkudziesięciu listów na wystawie zostały zaprezentowane te, które w opinii autora wystawy były ważne, czyli korespondencję Cunitii i Eliasa, Jana Heweliusza oraz Ismaëla Boulliau. Zawiera ona istotne informacje na temat badań naukowych epoki, a także wyjaśnia dotychczasowe niejasności na temat daty i miejsca narodzin astronomki.
Pracownia astronoma w XVII wieku została na wystawie pokazana poprzez ikonografię, zwłaszcza z dzieł Tycho Brahego i Jana Heweliusza oraz przedmioty rzemiosła, często artystycznego - cyrkle, kwadranty, lunety, zegary słoneczne i globusy nieba.
Eksponaty na wystawę - instrumenty astronomiczne, starodruki i obrazy pozyskano m.in. z muzeów z Gdańska, Torunia, Poznania, Krakowa, Wrocławia oraz z bibliotek z Paryża, Wiednia, Warszawy i Wrocławia, a także z kolekcji pana Stanisława Dzbańskiego.
Wystawie towarzyszy publikacja, która zawiera artykuły prezentujące stan badań nad dorobkiem naukowym śląskiej Pallady. Autorem wystawy, która odbędzie się 24 października o godzinie 16.30 jest Radosław Skowron. Program imprez - >>> zobacz


19 października 2008 - Będą radzić

Jutro, 20 października 2008 roku o godzinie 14.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego odbędzie się Narada Sołtysów.
Spotkanie dotyczyć będzie założeń programu Leader i Lokalnej Grupy Działania.
W naradzie uczestniczyć będą także sołtysi z Gminy Jaworzyna Śląska, również uczestniczący w tym programie.


18 października 2008 - Prowadzą w każdej kategorii

Dzisiaj w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy, pierwszy zespół świdnickich siatkarek podejmował w walce o ligowe punkty zespół z Bolesławca. MKS Świdnica nie dał najmniejszych szans rywalkom.
Świdniczanki zwyciężyły UKS Volleybal Bolesławiec 3:1, w poszczególnych setach - 25/14, 25/14, 23/25 i w czwartym secie 25/12. Świdniczanki prowadzą niezagrożone w rozgrywkach III ligi.
Jutro o godzinie 11.00 zespół juniorek MKS Świdnica wystąpi w Świdnicy, w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów podejmując UKS Jelenia Góra. Świdnickie juniorki także przewodzą swoim rozgrywkom. Z kolei drużyna młodziczek MKS Świdnica udaje się na spotkanie do Strzelina by również bronić swojego pierwszego miejsca.


18 października 2008 - Bobry mocniejsze

W rozegranym dzisiaj meczu jedenastej kolejki spotkań o mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną BKS Bobrzanie Bolesławiec 0:1 (0:1).
W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych, na drugim miejscu jest Prochowiczanka Prochowice. Victoria Świebodzice zajmuje dziewiąte miejsce ze stratą 15 punktów do prowadzącego Górnika Wałbrzych.


18 października 2008 - Imprezy Żarów

Jutro o godzinie 11.00 w Żarowskim Ośrodku Kultury odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Rodziny Rzeczyckich z Żarowa.
Wystawa zatytułowana "W Hołdzie Janowi Pawłowi II - w XXX Rocznicę Pontyfikatu" odbędzie się w Kawiarni Żarowskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Armii Krajowej 40.Oprawę słowno - muzyczną wystawy zapewnią aktorzy Teatru Bezdomnego z Żarowa.
Wstęp na wystawę jest wolny.
21 października o godzinie 16.00 w Kaplicy na Cmentarzu w Żarowie odbędzie się Uroczysta Msza Święta i poświęcenie odnowionych nagrobków: Św. Pamięci Kazimierza Żurowskiego, legionisty obrońcy Lwowa z 1918 roku. Odznaczonego Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Legionowym oraz Odznaką Honorową "Orlęta", za obronę Lwowa i Kresów Wschodnich oraz. Św. Pamięci Michaliny Wróblowej wdowy po prof. Gimnazjum we Lwowie.
Uroczystość, której organizatorami są Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Żarowski Ośrodek Kultury połączona jest z 90-tą rocznicą walk o Lwów oraz Świętem Niepodległości II Rzeczypospolitej.
23 października w Sali Żarowskiego Ośrodka Kultury odbędzie się Międzyszkolny Zlot Kabaretów - "Dzień Śmiechały". Organizatorzy - Szkoła Podstawowa w Zastrużu, Stowarzyszenie "Nasze Dzieci Wspólna Szkoła" oraz Żarowski Ośrodek Kultury zapraszają na godzinę 16.00. Wstęp wolny.
25 października o godzinie 10.00 na pokopalnianej górze w Rusku odbędzie się "Święto Latawca".


17 października 2008 - Głosy za odrolnieniem

Wszystkie grunty położone w granicach miasta zostaną odrolnione z mocy prawa - tak postanowili posłowie. O takie zmiany w prawie zabiegał od lat prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek, wsparty przez mieszkańców.
Przypomnijmy już w 2006 r. prezydent wysłał do ówczesnego premiera RP ponad 1,5 tys. apeli podpisanych przez świdniczan.
- Sygnałów z Polski było więcej, więc trudno powiedzieć czyj głos przeważył. Dziś to nie ma znaczenia, a najistotniejszy jest fakt, że nasz wspólny trud się opłacił - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Sprawą zajmowała się m.in. komisja trójstronna (w jej skład wchodzą przedstawiciele rządu) na wniosek prezydenta Murdzka, zgłoszony podczas posiedzenia Związku Miast Polskich.
Jaki jest problem z odrolnieniem? Mimo, że grunty już w stosownych dokumentach przeznaczone są pod działalność inwestycyjną, to jeśli były rolne za zmianę ich przeznaczenia, zgodnie z obowiązującym prawem, wymagana jest opłata. Teoretycznie powinien ją ponieść inwestor.
- Jednak przedsiębiorcom z zagranicy trudno jest zrozumieć nasze skomplikowane prawo. Niemal wszystkie samorządy mają problemy z wytłumaczeniem inwestorom, dlaczego za odrolnienie gruntów muszą płacić. Dlatego i my zdecydowaliśmy się przyjąć to obciążenie na siebie, ponieważ zależy nam na zachęcaniu inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy - tłumaczył Wojciech Murdzek.
Prawne utrudnienia wkrótce mają zniknąć. Przyjęta niedawno nowelizacja ma ułatwić swobodne dysponowanie gruntami oraz prowadzenie inwestycji na terenach miast. Ustawą zajmie się Senat.


17 października 2008 - Wspominają papieża

Uroczystości z okazji 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w Świebodzicach obchodzone są w sposób szczególny. Jan Paweł II jest bowiem Honorowym Obywatelem Miasta Świebodzice, a na placu noszącym Jego imię stoi pomnik, pod którym świebodziczanie zawsze spotykają się w kwietniu, w rocznicę śmierci papieża i właśnie w październiku. W mieście jest także autentyczny ślad obecności papieża - w 1956 roku Karol Wojtyła, jeszcze jako zwykły ksiądz, był na wycieczce rowerowej w naszej okolicy i gościł u Sióstr Szkolnych de Notre Dame, które prowadzą obecnie Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci. O tym wydarzeniu przypomina tablica, wmurowana w ścianę budynku placówki.
Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego rozpoczęły się już 15 października, w Publicznym Przedszkolu Intergracyjnym nr 2 imienia Jana Pawła II. Maluchy wraz ze swoimi opiekunkami przygotowały program artystyczny, na który zaprosiły m. in. Zbigniewa Opalińskiego, zastępcę burmistrza Świebodzic oraz dyrektorki z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. Maluszki, ubrane w biało-żółte stroje, nawiązujące do kolorów papieskich, śpiewały piosenki o Ojcu Świętym, recytowały wierszyki. Specjalnie na te okazję przystroiły także kącik papieski, który znajduje się na parterze, w holu przedszkola.
16 października, odbyły się, miejskie obchody Dnia Papieskiego. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta, odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja. Wzięli w niej udział zastępcy burmistrza miasta: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, poczty sztandarowe organizacji i instytucji w mieście, świebodziccy księża, a także mieszkańcy miasta. Po mszy wszyscy przeszli pod pomnik Ojca Świętego, gdzie zgromadzonych przywitał wiceburmistrz Ireneusz Zyska i w kilku ciepłych słowach przypomniał wszystkim, za co szanujemy i kochamy Papieża-Polaka. Program artystyczny przedstawiły dzieci z Przedszkola nr 2, a potem wszyscy odśpiewali ukochaną pieśń papieża - "Barkę". Na zakończenie uroczystości złożono pod pomnikiem kwiaty i zapalono znicze.


17 października 2008 - Krakowska znów w strzegomskim LO

Piątkowy wieczór, 10 października, dla grupy 40 licealistów, dyrektora Zbigniewa Suchyty i polonisty Tomasza Marczaka, był niewątpliwie kulturalnym i bardzo ważnym wydarzeniem. Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczennicy strzegomskiego liceum Justyny Chwały.
Tego dnia we wrocławskim Teatrze Komedia odbywał się spektakl "Przyjazne dusze". Na dodatek jedną z głównych ról zagrała w nim aktorka - Emilia Krakowska, którą mieliśmy okazję poznać w tamtym roku. Poprowadziła ona wtedy w liceum niezapomniane warsztaty teatralne i wystąpiła, wraz ze społecznością strzegomską, w przedstawieniu "Chłopi".
Spektakl "Przyjazne dusze" spotkał się z fantastyczną reakcją publiczności. Jak na komedię przystało, na sali ciągle było słychać śmiech i rozbawienie, czasem nawet do łez. Piękna, a zarazem komiczna treść przedstawienia, połączona z profesjonalną i wiarygodną grą aktorów, dała efekt. Po zakończeniu spektaklu było słychać tylko pozytywne komentarze. W dobrych nastrojach byli również aktorzy, którzy za swój występ dostali brawa na stojąco. Miłym akcentem było wręczenie Emilii Krakowskiej bukietu czerwonych róż od przedstawicieli naszej szkoły. Było to potwierdzenie przyjaźni liceum z aktorką, która po przedstawieniu, dziękując za owacje, powiedziała, że cieszy się tym bardziej ze jest tu jej "kochany Strzegom, który wspaniale bawi się teatrem". Były to dla nas niezwykle miłe i wzruszające słowa. Po przestawieniu czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka - spotkanie ze wspaniałą artystką, która oficjalnie potwierdziła swój przyjazd do Strzegomia - 27 listopada, a także zapowiedziała, że poprowadzi dwudniowe warsztaty teatralne i wystąpi w kolejnym przedstawieniu andrzejkowym pt. "Pan Tadeusz". Po pamiątkowym zdjęciu z aktorką i bardzo miłej rozmowie, wszyscy, w doskonałych nastrojach, wróciliśmy do Strzegomia.


17 października 2008 - Jadą na mistrzostwa

W dniach 18-19 października w Hali Sportowej "Pogoń" w Zabrzu, odbędzie się Puchar Polski & Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitnes.
Zawody te są równocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata.
W mistrzostwach wystartuje czołówka krajowa, wystartują też zawodnicy świdnickiego KS "Tytan" Świdnica. W kategorii Junior wystąpi Mateusz Dacyna i w kategorii Junior Młodszy - Jarosław Kuraciński. Na zdjęciu od lewej strony - Jarosław Kuraciński, prezes Z. Miciuła i Mateusz Dacyna.


17 października 2008 - By były bezpieczne

Przedszkole w Pszennie i Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy zapraszają na quiz wiedzy o bezpieczeństwie z udziałem dzieci przedszkolnych. Konkurs odbędzie się 22 października o godzinie 9.30 do sali gimnastycznej przy Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
To już druga wspólna akcja nt. bezpiecznej drogi do szkoły i bezpiecznych zachowań, którego działania zmierzają do tego aby dziecko: unikało niebezpiecznych zabaw i zachowań, nie zbliżało się do nieznanych zwierząt, zachowywało ostrożność w kontaktach z obcymi, nie oddalało się od grupy i z miejsca zabaw, nie próbowało nieznanych produktów i potraw nieznanego pochodzenia, informowało dorosłych o swoich dolegliwościach, pamiętało swój adres zamieszkania oraz numery telefonów alarmowych, przestrzegało i rozumiało konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego dla pieszych, miało możliwość obserwowania wzorców właściwego i bezpiecznego zachowania na drodze, podczas spacerów i wycieczek oraz w przedszkolu.
Jak mówi dyr. Przedszkola w Pszennie - Ewa Wasilenia - staramy się, aby nasze dzieci były właściwie przygotowane do życia, pełnego zagrożeń i niebezpieczeństw, aby łatwiej było im powiedzieć "nie" w każdej sytuacji, która może stanowić dla nich zagrożenie, aby czuły się pewnie i bezpiecznie przebywając na podwórzu, w przedszkolu oraz uczestnicząc w ruchu drogowym.


17 października 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, w pierwszej kolejce spotkań padły następujące wyniki:
Karolina Junior - Bolesławice Junior 12:1(5:0)
Złodziejówka - Konigszelt SV 4:9 (1:2)
Kolejorz Jaroszów - Gimnazjum Senior 2:4 (2:1)
XXL Bolesławice - Last-Kam Nowice 5:5 (3:3)
Grande Team - Karolina 5:9 (1:4)
Liderem została drużyna Karolina Junior. Najlepszym strzelcem został Mariusz Charytanowicz - strzelec 6 bramek.


17 października 2008 - Akordeoniści w MDK

W imieniu Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta na koncert zespołu akordeonistów "Tutti". Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 października o godzinie 17.00.
Zespół powstał w 1987 roku przy Państwowym Uniwersytecie Kultury w Mińsku. Grupa odnosi sukcesy występując na festiwalach w całej Europie. Latem tego roku prezentowała się we Francji. Zespół zdobył złoty medal na międzynarodowym konkursie "Citta di Castelfidardo". Przed świebodzicką publicznością artyści zaprezentują melodie z całego świata.
Zespół gości w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód - oddział w Wałbrzychu w ramach Dni Kultury Białoruskiej.


17 października 2008 - Poezja Religijna

W dniach 15 - 17 października w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbyły się eliminacje powiatowe w XIII Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej.
Podczas eliminacji jury wysłuchało 50 osób reprezentujących instytucje z Powiatu Świdnickiego, które rywalizowały między sobą o udział w Finale Dolnośląskim konkursu w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie.
W wyniku przeprowadzonych przesłuchań wyłoniono osoby, które będą reprezentować nasz powiat w dniach 22 - 24 października podczas Finału Dolnośląskiego. Wyniki etapu powiatowego XIII KRPR dla Powiatu Świdnickiego - >>> zobacz


17 października 2008 - Pekari - sposób na promocję Świdnicy

Świdnica ma nowego pracownika promocji, to pekari obrożne - ssak podobny do dzika. Pekari mieszka we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, jednak "etat" ma w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.
- Nasz nowy pracownik promocji nie został wyłoniony w konkursie kompetencji ani piękności, ale wszystko odbyło się zgodnie z prawem - żartuje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i dodaje. - Miasto ma w herbie dzika, dlatego chcieliśmy wykorzystać go do promocji Świdnicy. Dzików w zoo nie ma, dlatego wybraliśmy pekari. Wsparcie w utrzymaniu zwierząt z ogrodu zoologicznego to nie tylko dobry gest, ale też okazja do promocji miasta.
Świdnica przyłączyła się do programu "Gmino przytul żyrafę" i łoży na utrzymanie pekari. Ssaki te w codziennym jadłospisie mają m.in. marchew, jabłka, zielonkę i buraki.
Aktualnie przygotowywana jest specjalna tablica informacyjna, która zamontowana zostanie przy wybiegu pekari. Wkrótce zostanie odsłonięta.


17 października 2008 - Dzień Kubusia Puchatka

Dzisiaj, z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka, (14 października) Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej odwiedziła grupa dzieci z jaworzyńskiego przedszkola.
Milusińscy wysłuchali fragmentów bajki A. A. Milne "Kubuś Puchatek", odczytywanych przez bibliotekarki. Była to także okazja do sprawdzenia się w różnego rodzaju konkursach: od plastycznych, polegających na kolorowaniu postaci z bajki, po zręcznościowe, takie jak zlizywanie miodku z talerzyków. Dzieci wzięły udział w zgadywankach oraz wielu innych zabawach tematycznie związanych z bajką o Kubusiu Puchatku.
Maluchy doskonale przygotowały się do święta, przebierając się za postacie z bajki. W nagrodę każdy z nich otrzymał pamiątkowy znaczek z Kubusiem Puchatkiem oraz słodki poczęstunek, przygotowany specjalnie na tę okazję.


17 października 2008 - Podziękowania za pracę

Nauczyciele, dyrektorzy, przedszkolanki a nawet woźne - w ręce tych osób powędrowały doroczne nagrody Burmistrza Miasta Świebodzice, przyznawane z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uroczysta akademia odbyła się w sali Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach 14 października. Zaproszone do udziału w niej panie zostały gorąco powitane przez zastępcę burmistrza miasta, Zbigniewa Opalińskiego, który dziękował z całego serca za pracę, zaangażowanie i pasję do zawodu. A później nastąpiła chyba najmilsza dla zgromadzonych część spotkania - wręczenie nagród finansowych.
Otrzymały je: Szkoła Podstawowa nr 2 Danuta Sędziak, Anna Tokarska, Szkoła Podstawowa nr 3 Adrianna Szarzyńska, Agnieszka Kiryczuk, Marzena Gościk Szkoła Podstawowa nr 4 Violetta Dziedzińska, Barbara Mędrecka, Szkoła Integracyjna Jolanta Bieniasz, Gimnazjum nr 1 Grażyna Koropczuk, Marzanna Skrzynik, Gimnazjum nr 2 Halina Serafin, Aneta Boguck, Przedszkole nr 2 Violeta Zygłowicz, Elżbieta Raszewska, Przedszkole nr 3 Violetta Karbowniczek, Szkoła nr 3 Jolanta Styrna, Szkoła nr 4 Ewa Limberger, Szkoła Integracyjna Magdalena Stąpor, Gimnazjum nr 1 Małgorzata Schabowska, Przedszkole nr 2 Alicja Mokrzyńska, Przedszkole nr 3 Beata Gil.
Kwiaty powędrowały nie tylko do nagrodzonych pań, ale także do wiceburmistrza Opalińskiego - wręczając je panie dyrektorki: Małgorzata Schabowska i Magdalena Stąpor dziękowały za wsparcie i życzliwość ze strony władz miasta.
A potem było jeszcze bardzo zabawnie - dzięki występom kabaretowym dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3. Na początku uroczystości pięknego poloneza zatańczyły dzieci ze Szkoły Integracyjnej.


17 października 2008 - Rusza lodowisko

Od soboty, 18 października rusza sezon na sztucznym lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Jego zakończenie przewidywane jest na 29 marca 2009 roku.
Bilet normalny kosztować będzie 6 złotych za godzinę, bilet ulgowy 3 złote.
Za wypożyczenie łyżew na godzinę zapłacimy 3 złote, szatnia wliczona jest w cenę biletu.
Lodowisko czynne będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.30.
Szkoły i grupy zorganizowane muszą wcześniej dokonać rezerwacji.
Dla wszystkich dostępne jest o godzinach - 15.30, 17.00, 18.30, 20.00.
W soboty, niedzielę, święta i ferie zimowe lodowisko czynne będzie w godzinach 8.00 - 10.00, wtedy to za 6 lub 3 złote mieć będziemy do dyspozycji dwie godziny jazdy.
Następne godziny wstępu - 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00.
Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu - 074 856-94-63


16 października 2008 - Nagrody za nazwę hali

Główne nagrody oraz wyróżnienia w konkursie na nazwę dla nowej hali targowej przy ulicy Wróblewskiego rozdane.
Zestaw kina domowego ufundowany przez Stowarzyszenie Drobnych Przedsiębiorców Powiatu Świdnickiego "Sudety" w Świdnicy przypadł Piotrowi Stawowemu, autorowi zwycięskiego hasła.
- Nigdy jeszcze takiej nagrody nie wygrałem - cieszył się świdniczanin.
Pan Piotr zaproponował nazwę "Pod platanem", którą wybrała komisja konkursowa. Hasła ze słowem "platan" zgłosiło jeszcze pięć innych osób.
- Postanowiliśmy je wyróżnić nagrodami pocieszenia - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i tłumaczy wybór nazwy. - Na placu przylegającym do hali rośnie właśnie platan. Myślę, że nowa nazwa będzie dobrze współgrała z galerią handlową, która powstanie po sąsiedzku. Ma w niej działać sklep sieci "Stokrotka".
W konkursie na nazwę hali wzięło udział 200 osób, które zgłosiły blisko 600 propozycji. Wśród głosujących rozlosowano nagrodę ufundowaną przez Miejski Zarząd Nieruchomości. Aparat cyfrowy przypadł Kazimierze Lenarcik. Świdniczanka przyznała, że po raz pierwszy w życiu wygrała nagrodę.
Wyróżnienia przyznano: Krystynie Szymczak, Markowi Krzyszkowskiemu, Jadwidze Dąbrowskiej, Bożenie Stawowej, Józefowi Burasowi, Grzegorzowi Gryce, Wiesławie Woldan oraz Adriannie Wlaźlak.


16 października 2008 - Wybory uzupełniające

w czerwcu tego roku zmarł jeden z żarowskich Radnych - Marek Nieradka. Był radnym dwóch ostatnich kadencji, należał do Klubu Radnych Rady Miejskiej w Żarowie - "Wspólnota Żarowska".
26 października odbędą się w Żarowie wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Żarowie, wystartuje w nich czterech kandydatów.
Kandydować będą:
Nieradka Iwona, lat 41, - Lista nr 1 - KWW Wspólnota Żarowska,
Pietraga Sebastian, lat 26, - Lista nr 2 - KWW Sebastiana Pietragi,
Potoczna Katarzyna Anna, lat 34, - Lista nr 3 - KWW Fundacji Nasze Dzieci,
Młodożeniec Iwona Teresa, lat 40, - Lista nr 4 - KWW Iwony Teresy Młodożeniec. Wszyscy kandydujący są mieszkańcami Żarowa.


16 października 2008 - Mecz na szczycie, musisz to zobaczyć

Przed nami szlagierowy mecz II ligi piłki ręcznej. W sobotę, o godzinie 18.00 w hali sportowej na osiedlu Zawiszów w Świdnicy ŚKPR Świdnica podejmie AZS Zielona Góra.
Obie ekipy świetnie spisują się w tym sezonie i po czterech kolejkach, mają na koncie komplet ośmiu punktów.
Świdniccy piłkarze ręczni są maksymalnie skoncentrowani i zmobilizowani. Zapowiadają walkę o zwycięstwo, które byłoby potwierdzeniem ich wysokich aspiracji. Jednocześnie liczą, że w tym dniu hala wypełni się po brzegi, a kibice stworzą niezapomnianą oprawę, godną meczu na szczycie.
Wstęp na to spotkanie jest wolny.


16 października 2008 - Nagrody dla pedagogów

16 dyrektorów i nauczycieli świdnickich szkół otrzymało nagrody prezydenta Świdnicy za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Uroczystość zorganizowano we wtorek, 14 października, podczas świdnickich obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
- Wyróżnieni zostali nauczyciele, którzy są nie tylko dobrymi pedagogami, ale też nie boją się wprowadzać nowych pomysłów. Dzięki temu uczniowie mają szansę na ciekawe zdobywanie wiedzy. Dyrektorzy łączą te cechy ze zdolnościami zarządzania oświatą. To szczególnie ważna umiejętność, gdy nie mają do dyspozycji ogromnych funduszy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W programie uroczystości oprócz nagród (3,5 tys. zł brutto) przewidziano koncert arii ze znanych oper i operetek - "Ich trzech i ona jedna".
Nagrody otrzymali: Danuta Wencko, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 6, Józefa Sadkiewicz, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 15, Alicja Karol, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Ryszard Chołko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, Stanisława Hliwa, dyrektor Gimnazjum nr 4, Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Ewa Kochan, Przedszkole Miejskie nr 4, Małgorzata Anklewicz, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16, Joanna Waksmundzka, Młodzieżowy Dom Kultury, Krystyna Podolska, Szkoła Podstawowa nr 1, Anna Fitrzyk, Szkoła Podstawowa nr 4, Małgorzata Kapłon, Szkoła Podstawowa nr 4, Iwona Moneta, Szkoła Podstawowa nr 8, Renata Grabowska, Gimnazjum nr 1, Joanna Pijanowska, Gimnazjum nr 2, Katarzyna Nowak, Gimnazjum nr 3.


16 października 2008 - Dzień Nauczyciela na wesoło

W największej szkole publicznej w Świebodzicach - Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych, święto nauczycieli obchodzono w tym roku wyjątkowo. Była oczywiście akademia, ale uczniowie potraktowali to poważne święto na wesoło i postanowili pokazać swoich nauczycieli w sposób humorystyczny.
Zamiast kwiecistych przemówień i wręczania kwiatów były zabawne scenki z życia szkoły - w formie parodii lekcji, przerywanych "blokiem reklamowym", podczas którego młodzi aktorzy reklamowali np. różowe okulary dla swoich belfrów lub też specjalne młotki, do wbijania uczniom wiedzy do głowy. Ale prawdziwym hitem okazał się teleturniej "Jaka to melodia". Wystąpili w nim oczywiście nauczyciele, którzy musieli publicznie odśpiewać znane hity, mając do dyspozycji podkład muzyczny oraz tekst wyświetlony na specjalnym ekranie. Publiczność szalała i pomagała swoim ulubionym wychowawcom odśpiewać np. "Tu na razie jest ściernisko..." Golec Orkiestry. Wspaniałą zabawę mieli wszyscy - i uczniowie i nauczyciele. Gość specjalny uroczystości, zastępca burmistrza miasta Zbigniew Opaliński gratulował uczniom przygotowania tak zabawnej inscenizacji.
Przy okazji święta dyrektor Zespołu Szkół Wiesława Bodnar wręczyła dyplom z okazji 30-lecia pracy z młodzieżą polonistce gimnazjum, pani Halinie Serafin. Spod jej skrzydeł wychodzą niezmiennie od lat, kolejne pokolenia uzdolnionych recytatorów, mistrzów języka i młodych literatów. Serdecznie gratulujemy i jeszcze raz życzymy wszystkim pracownikom oświaty sukcesów w pracy i szczęścia w życiu osobistym.


16 października 2008 - Strzegomska halówka

9 listopada rozpocznie się kolejny sezon w rozgrywkach Strzegomskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej Halowej. Zapisy drużyn, wraz z wpłatą wpisowego, przyjmowane są w hali OSiR do końca października.
- Ze względu na zbyt małą ilość wolnych terminów planujemy w tym sezonie ograniczyć liczbę zespołów biorących udział w rozgrywkach ligi halowej - informuje Andrzej Rajtar, kierownik strzegomskiego OSiR-u. - Zarówno w pierwszej, jak i drugiej lidze wystąpi tylko 10 drużyn. Tak więc, kto pierwszy, ten lepszy.
Kwota wpisowego wynosi 300 złotych od drużyny. Zespoły mogą liczyć maksymalnie 10 zawodników. Poszczególne kolejki rozgrywane będą tylko w niedzielę między 13.00 (14.00) a 20.00 (21.00).
Przypomnijmy jeszcze, że zwycięzcą trzeciej edycji SALPNH był Argran.


16 października 2008 - Konkurs wiedzy o ruchu drogowym

15 października w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się "Konkurs wiedzy o ruchu drogowym".
Każda klasa wytypowała 3-osobową drużynę. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością m. in. znaków drogowych, budowy roweru, numerów telefonów alarmowych, rozwiązywali zagadki i krzyżówki związane z bezpieczeństwem na drodze.
Bezkonkurencyjna okazała się drużyna klasy 2d w składzie: Agnieszka Bartnik, Krystian Soszyński, Michał Adamczyk.
Będą oni reprezentować szkołę na konkursie międzyszkolnym. Zacięta dogrywka wyłoniła pozostałych laureatów. Drugie miejsce przypadło drużynie klasy 3a, zaś trzecie drużynie klasy 2c. Każda drużyna otrzymała nagrody rzeczowe oraz dyplomy.
Konkurs przygotowały nauczycielki klas pierwszych i drugich - Anna Ambroszkiewicz, Joanna Andrzejewska oraz Anna Krynicka-Tobiasz.


16 października 2008 - Na ludowo

Świebodzice mają kolejną imprezę, która wpisana zostanie do kalendarza stałych wydarzeń kulturalnych w mieście. Mowa tu o I Przeglądzie Amatorskich Zespołów Śpiewaczych, które wymyślił i zorganizował Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w sobotę, 11 października.
Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę - takiego wspólnego śpiewania i zabawy już dawno nie było.
- Widownia śpiewała razem z wykonawcami, bo wiele pieśni ludowych wszyscy znamy i chętnie śpiewamy na rodzinnych spotkaniach czy biesiadach z przyjaciółmi - mówi Jan Welc, prezes ZERiI w Świebodzicach. - Przyjechało aż piętnaście zespołów. Każdy zaprezentował trzy utwory. Było wesoło, kolorowo i naprawdę wszyscy: i uczestnicy i widzowie, bawili się wyśmienicie.
Burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi ludowe śpiewanie tak się spodobało, iż zapowiedział wpisanie imprezy w kalendarz corocznych wydarzeń kulturalnych w mieście. Uznania dla organizatorów i wykonawców nie krył także starosta świdnicki Zygmunt Worsa, który również był gościem przeglądu.
Wśród zespołów nie zabrakło oczywiście przedstawicieli gospodarzy - ze swoim repertuarem wystąpił chór "Akord". Świebodziccy seniorzy otrzymali pierwsze wyróżnienie.


16 października 2008 - Zapraszamy na Hubertusa

Ludowy Klub Sportowy - Stargona Strzegom zaprasza na tradycyjną Gonitwę Hubertusową oraz swojską biesiadę kończącą sezon jeździecki 2008.
W programie imprezy między innymi - konna pogoń za lisem oraz zabawa taneczna z zespołem "Remix".
Impreza odbędzie się w sobotę, 25 października w Skarżycach, rozpoczyna się o godzinie 14.00 i potrwa do białego rana. Wstęp 15 złotych.


16 października 2008 - Zawody lekkoatletyczne

Wczoraj na stadionie sportowym na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyły się zawody lekkoatletyczne zaliczane do generalnej klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego.
Miejsca szkół w kategorii dziewcząt: 1. ZS Nr 3 Świdnica, 2. ZSO Nr III Świdnica, 3. ZSO Strzegom, 4. ZSO Świdnica, 5. I LO Świdnica, 6. ZSO Świebodzice, 7. ZSHT Świdnica, 8. ZSE Świdnica, 9. ZS Strzegom, 10. ZSRC Mokrzeszów.
Miejsca szkół w kategorii chłopców: 1. ZSM Świdnica, 2. ZSB-E Świdnica, 3. ZSO Świdnica, 4. I LO Świdnica, 5. ZS Nr 3 Świdnica, 6. ZSO Strzegom, 7. ZSO Nr III Świdnica, 8. ZSE Świdnica, 9. ZSO Świebodzice, 10. ZS Żarów, 11. ZS nr 1 Świdnica, 12. ZS Strzegom, 13. ZSRC Mokrzeszów.
Organizatorami zawodów byli: Zespół Szkół Mechanicznych oraz Szkolny Związek Sportowy.


16 października 2008 - Wystąpili dla swoich "belfrów"

14 października po raz pierwszy w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Program artystyczny dla swoich nauczycieli przygotowali uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawców: Moniki Mieliwodzkiej, Doroty Kubak - Rzepeckiej, Iwony Serwin i Stanisławy Ganowskiej. Muzykę i słowa piosenek opracowała Barbara Musiej. Apel obejrzeli uczniowie klas 0 - VI.
Czwartoklasiści wspierani przez swoich starszych kolegów postarali się wyjątkowo. Były piękne życzenia płynące z uczniowskich serc, a słowa piosenek ściskały za gardło. Na twarzach wielu nauczycieli pojawił się uśmiech, wzruszenie, a w niejednym oku zakręciła się łza.
Uczniowie obdarowali swoich "belfrów" ręcznie wykonanymi laurkami i słodkimi jabłkami.


16 października 2008 - Przeciwko wirusowi HPV

Zakończyło się szczepienie kolejnych jedenastolatek przeciw wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy, podana została pierwsza z trzech dawek szczepionki. Kolejne będą podane w grudniu oraz w marcu przyszłego roku. Zaszczepiono 26 dziewcząt.
Jest to już druga tura szczepień prowadzona przez Gminę Dobromierz. Poprzednia odbyła się w pierwszej połowie bieżącego roku wtedy zaszczepiono 19 dziewcząt.
Warto, decyzję o przyznaniu środków na dwuletni cykl szczepień podjęli Radni Gminy Dobromierz. Akcję wsparli lekarze i pielęgniarki z Ośrodków Zdrowia gminy oraz dyrektorzy szkół gminnych.


16 października 2008 - Konferencja

Wczesne wspomaganie w rozwoju dziecka. Konferencja pod tym hasłem odbyła się w Świebodzicach w czwartek, 9 października. Jej organizatorami byli: Urząd Miejski oraz Publiczne Przedszkole nr 2. Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli placówek oświatowych w mieście, które prowadzą wychowanie integracyjne a także instytucji, które zajmują się szeroko rozumianą pomocą terapeutyczną i psychologiczną - m. in. szefową Poradni Psychologiczno-Pedagogocznej, pracowników Miejskiego Ośrodka Zdrowia.
W imieniu magistratu gości przywitał zastępca burmistrza miasta, Zbigniew Opaliński, urząd reprezentowała także Zofia Choińska, szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Gospodynią spotkania była Alicja Mokrzyńska, dyrektor Przedszkola nr 2.
Dlaczego wczesne wspomaganie jest tak ważne?
- Jest to wielospecjalistyczna pomoc skierowana w stosunku do dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w wieku od kilku miesięcy do 6 lat, w celu jak najlepszej stymulacji ich rozwoju - wyjaśnia Alicja Mokrzyńska. - Aby robić to skutecznie potrzebna jest współpraca wielu instytucji. Po to właśnie była konferencja, aby ustalić wspólne, jak najbardziej efektywne działania.
W Świebodzicach wczesne wspomaganie prowadzone jest w dwóch placówkach, w których uczą się dzieci niepełnosprawne: to wymienione już Przedszkole nr 2 oraz Zespół Szkół Integracyjnych.


16 października 2008 - Dzień Nauczyciela

13 października, w szkole Podstawowej w Gniewkowie odbyła się wspaniała uroczystość upamiętniająca święto Komisji Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela.
W uroczystości uczestniczyły władze gminy, emerytowani nauczyciele szkoły oraz przedstawicielka Rady Rodziców - Renata Gębicka.
Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przybyłych gości przez dyrektora Roberta Matkowskiego. Witając wszystkich zebranych, życzył nauczycielom wielu sukcesów zawodowych i osobistych oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania. Uczniom zaś wytrwałości i osiągnięć w nauce.
Głos zabrali także przedstawiciele Gminy, którzy złożyli życzenia, wytrwałości w kształceniu i wychowaniu młodego pokolenia oraz pomyślności w życiu osobistym.
W tym roku akademię pod tytułem "Kwiaty dla nauczycieli" przygotowały: Elżbieta Baran, Anna Turko i Marzena Zawadzka. Na zakończenie uroczystości uczniowie zaśpiewali sto lat i wręczyli kwiaty oraz przygotowane upominki.


15 października 2008 - Maria Kunic 1610-1664 - "Życie i dzieło"

Z okazji ogłoszonego w Świdnicy Roku Marii Kunic, w Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarta zostanie wystawa, poświęcona wybitnej astronomce. Wystawa składa się z trzech części: Życie i rodzina Marii Cunitii, Dzieło Marii Cunitii, Pracownia astronoma.
Na pierwszą część składają się starodruki dzieł ojca Marii Heinricha Cunitza, Daniela Czepki oraz Eliasa á Leonibus oraz widoki miast związanych z rodziną Cunitii.
Część drugą poświęcono Uranii propitii, tablicom astronomicznym, które przyniosły Marii europejską sławę. Dzięki uprzejmości Bibliothèque Nationale de France i Bibliothèque de l'Observatoire de Paris po raz pierwszy zostaną pokazane kopie listów Marii Cunitii oraz jej męża Eliasa á Leonibus. Listy były już przedmiotem badań naukowców zarówno polskich, jak i niemieckich, stąd też treść ich jest znana. Spośród kilkudziesięciu listów na wystawie zostały zaprezentowane te, które w opinii autora wystawy były ważne, czyli korespondencję Cunitii i Eliasa, Jana Heweliusza oraz Ismaëla Boulliau. Zawiera ona istotne informacje na temat badań naukowych epoki, a także wyjaśnia dotychczasowe niejasności na temat daty i miejsca narodzin astronomki.
Pracownia astronoma w XVII wieku została na wystawie pokazana poprzez ikonografię, zwłaszcza z dzieł Tycho Brahego i Jana Heweliusza oraz przedmioty rzemiosła, często artystycznego - cyrkle, kwadranty, lunety, zegary słoneczne i globusy nieba.
Eksponaty na wystawę - instrumenty astronomiczne, starodruki i obrazy pozyskano m.in. z muzeów z Gdańska, Torunia, Poznania, Krakowa, Wrocławia oraz z bibliotek z Paryża, Wiednia, Warszawy i Wrocławia, a także z kolekcji pana Stanisława Dzbańskiego.
Wystawie towarzyszy publikacja, która zawiera artykuły prezentujące stan badań nad dorobkiem naukowym śląskiej Pallady. Autorem wystawy, która odbędzie się 24 października o godzinie 16.30 jest Radosław Skowron. Program imprez - >>> zobacz


15 października 2008 - Zespół z przyszłością

W świdnickiej hali sportowej przy ulicy Pionierów odbyło się dzisiaj spotkanie Pucharu Polski w siatkówce kobiet.
Trzecioligowy MKS Świdnica podejmował drużynę I ligi - TKST Budowlani Toruń. Mimo iż zespoły dzieli różnica dwóch klas, mimo iż zespół świdnicki przegrał w trzech setach to zaprezentował się bardzo dobrze. Z całą odpowiedzialnością powiedzieć można, że mamy wreszcie zespół, który sprawi nam kibicom wiele radości. W tym zespole widać ogromne możliwości. Jeśli wszystko potoczy się prawidłowo to w drużynie rośnie godna następczyni Doroty Świeniewicz i Anny Barańskiej.
MKS Świdnica - TKST Budowlani Toruń 0:3 w setach 18/25, 13/25 i 20/25.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Katarzyna Sobczyk, Aleksandra Wieczorek, Anna Malina, Magdalena Kukla, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Małodobra, libero - Katarzyna Missa, Aleksandra Kępska, Monika Garbacz, Patrycja Smagło, Karolina Śledź, Joanna Smernicka. Zespół prowadził - Piotr Godula.


15 października 2008 - Dodatkowe środki na oświatę

Wydział Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa kolejny raz z powodzeniem sięgnął po środki zewnętrzne na realizację ciekawego programu skierowanego do dzieci i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Świdnickiego. Udało się pozyskać 413 tys. zł z rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 roku. Dzięki temu 4 tysiące uczniów weźmie udział w stworzonym przez wydział oświaty projekcie pt. "Wyższa jakość oświaty i inicjatywy wychowawcze na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych w Powiecie Świdnickim."
- "Program skierowany jest do uczniów pochodzących ze środowisk defaworyzowanych. Polegać będzie na wsparciu uczniów z tych środowisk poprzez stworzenie możliwości korzystania z zajęć wyrównujących szanse edukacyjne w perspektywie dalszej edukacji i szans na rynku pracy. Dodatkowym elementem jest wsparcie psychologiczno-pedagogiczne tych uczniów oraz działania wychowawcze, które mają wesprzeć działania nauczycieli i rodziców w kształtowaniu właściwych osobowości młodych ludzi." - wyjaśnia Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy.
W szkołach ponadgimnazjalnych zaprezentowany zostanie również profilaktyczny program wychowawczy "ZOSiA", realizowany z powodzeniem od ubiegłego roku w Zespole Szkół w Żarowie. Ważne jest to, że dzieci będą mogły liczyć na indywidualną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, wziąć udział w zajęciach dodatkowych nauki języków obcych, technologii informacyjnych czy nawet doskonalić umiejętności pływania.
Realizacja programu rozpoczęła się dzisiaj i potrwa do 19 grudnia.


15 października 2008 - Spotkanie muzealników i archiwistów

Pracownicy Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy wzięli udział w polsko - czeskiej konferencji muzealników i archiwistów, która odbyła się w poniedziałek 13. października. Było to już dziesiąte, jubileuszowe, spotkanie w ramach "Czesko - polskiego pogranicza Euroregionu Glacensis". Gospodarzem konferencji było Městské Muzeum v Jaromĕři. Spotkanie rozpoczął inż. Josef Cejnar sekretarz Městského úřadu Jaromĕř.
Program obejmował referat PhDr Olgi Mertlíkovej, która zaprezentowała miasto Jaromĕř - Josefov. Następnie mgr Lydia Baštecká nakreśliła nowe kierunki współpracy muzeum i archiwum w czeskim Nachodzie z muzeami Euroregionu Glacensis. Przewidziano również czas na prezentację polskich muzeów z obszaru pogranicza, a także na dyskusję. Warto również przypomnieć, że muzeum świdnickie już dawno temu nawiązało kontakty z czeskimi kolegami, których owocem były nasze wystawy w czeskich Policach, czy wystawa Malarstwo na szkle, która przyjechała do Świdnicy. Planowane są również tego typu przedsięwzięcia w przyszłości.
Poza tym Świdnicę i Jaromĕř łączy wiele. Oba miasta w XVIII w. były silnie ufortyfikowane. Twierdza czeska przy tym jest doskonale zachowana. Twierdza Josefov kryjąca w sobie labirynt podziemnych korytarzy o łącznej długości 45 km, została zbudowana na polecenie cesarza Józefa II, syna Marii Teresy, w latach 1780 - 1787. Miała chronić granice kraju przed zaborczymi Prusami. Z podobnych pobudek powstała pruska twierdza świdnicka budowana w latach 1747 - 1762, której relikty możemy jeszcze napotkać na terenie Świdnicy.


15 października 2008 - Szansa na pieniądze!

LGD "Szlakiem Granitu" zaprasza na spotkanie szkoleniowo-warsztatowe Liderów Społecznych.
Spotkanie odbędzie się 20 października o godzinie 10:00 w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.
Jego celem jest zaprezentowanie podejścia LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Spotkanie ma charakter konsultacyjny i dotyczy Lokalnej Strategii Rozwoju - dokumentu będącego podstawą do wnioskowania o środki finansowe, pochodzące z Unii Europejskiej.
Spotkanie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych pozyskaniem dodatkowych pieniędzy: osób fizycznych, sołtysów, rad sołeckich, przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorców z terenu gmin Strzegom i Dobromierz.


15 października 2008 - Boisko naprawdę blisko

Nie tak dawno informowaliśmy, że gmina Strzegom znalazła się wśród beneficjentów zakwalifikowanych do programu "Blisko Boisko" w 2008 roku, a już widać pierwsze efekty tych starań.
Dzięki pozyskanym środkom, możliwa będzie budowa boiska na przy Gimnazjum nr 2.
Na placu już od kilku dni pracują maszyny. Rozpoczęto wykonywanie prac przygotowawczych pod wykonanie podbudowy oraz ogrodzenia terenu. Następnie położona zostanie nawierzchnia z trawy syntetycznej, a kostką brukową zostanie wyłożony teren wokół boiska. Kolejnym etapem będzie zamontowanie oświetlenia i ustawienie ławek.
Umowny termin zakończenia budowy boiska przewidziany jest na grudzień tego roku.
- Z radością obserwujemy to, co tu się dzieje. Inwestycja w rozwój sportowy naszych dzieci i młodzieży to sprawa bardzo ważna. Takie obiekty są przecież alternatywą dla patologii i chuligaństwa - mówią strzegomianie.


15 października 2008 - Dzień Edukacji Narodowej

Wczoraj, 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz spotkał się z dyrektorami placówek oświatowych.
Spotkanie było okazją do złożenia za pośrednictwem dyrektorów, życzeń wszystkim nauczycielom i pracownikom administracyjnym naszych szkół i przedszkola.
Dyrektorzy zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi oraz nagrodami pieniężnymi.


15 października 2008 - Z inicjatywy mieszkańców

Dzięki staraniom mieszkańców Kalna zmodernizowana została droga łącząca te właśnie wieś z Gołaszycami. Droga ta, choć gruntowa łączyła obie te wsie i pozwalała na krótszy przejazd.
"Cieszymy się, że wreszcie rozpoczęły się prace. Ta droga to dla nas, mieszkańców Gołaszyc ważna sprawa, dzięki niej znacznie skraca się dojazd do Żarowa, a tym samym mamy łatwiejszy dostęp do lekarzy, czy urzędu"- zapewniają mieszkańcy Gołaszyc.
Urząd Miejski przekazał 500 ton kruszywa z kopalni z Pożarzyska, natomiast mieszkańcy obu wsi, własnymi siłami doprowadzą drogę do stanu używalności. Ochoczo do pracy włączyło się około 20 mieszkańców obu wsi, zorganizowano ciągniki, ładowarki, które usprawniały pracę, przyszli również mieszkańcy, którzy łopatami rozgarniali materiał.
Droga była w fatalnym stanie, ale wspólnymi siłami można osiągnąć wiele i choć została tylko wyrównana, to i tak dużo, bo jak mówią mieszkańcy: "Rozumiemy sytuację finansową, ale wiemy również ile może zdziałać sąsiedzka solidarność i zorganizowanie. I choć były to godziny ciężkiej pracy, to cieszą nas widoczne już efekty".
Ludzkie zaangażowanie podsumować mogą słowa żarowskiego radnego Myrty: "Nasi mieszkańcy są super".


15 października 2008 - Mają świetlicę

Wsie gminy Strzegom zaczynają przechodzić prawdziwe zmiany. Poprawia się infrastruktura i warunki życia, a mieszkańcy z powodzeniem organizują życie kulturalne w swoich miejscowościach. Najlepszym tego przykładem jest przeprowadzony niedawno remont świetlicy wiejskiej w Wieśnicy.
Prace, które rozpoczęły się w lipcu tego roku, a zakończyły na początku października, w ich zakres weszła wymiana instalacji elektrycznej, generalny remont toalet, kuchni i zaplecza. Ponadto wycyklinowano parkiet, wymieniono stolarkę drzwiową, położono gładzie i pomalowano wszystkie pomieszczenia. Przeprowadzono również remont dachu. Warto dodać, że dzięki staraniom Rady Sołeckiej udało się pozyskać okna. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 120 tysięcy złotych.
Remont sprawił, że obiekt zalicza się do najbardziej atrakcyjnych tego typu w gminie. Jesteśmy pewni, że zmiany te sprawią, że świetlica, będzie często odwiedzana przez wieśniczan oraz, co za tym idzie, stanie się miejscem, wokół którego skupi się życie wsi.
- Duży wkład i zaangażowanie w przywrócenie świetności budynkowi świetlicy wniosła Rada Sołecka wsi Wieśnica, za co jej bardzo dziękuję. Wyrażam też nadzieję, że świetlica będzie jak najlepiej służyła wszystkim mieszkańcom, nie tylko wsi, ale i całej gminy - mówi Lech Markiewicz, burmistrz Strzegomia.
Sołtys Wieśnicy Marek Czyczerski zachęca do spotkań i organizacji imprez w nowo wyremontowanej sali. - Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że Wieśnica ma taki piękny obiekt. Równie serdecznie zapraszam wszystkich do korzystania z tego miejsca - podkreśla sołtys. Przypomnijmy jeszcze, że świetlica w Wieśnicy, to nie jedyna, jaka została wyremontowana w tym roku. Doraźny remont pomieszczeń przeprowadzono w Kostrzy, natomiast centralne ogrzewanie wymieniono w Rogoźnicy.


15 października 2008 - "Bo dla nich warto się starać"

Gmina Żarów otrzymała 187 tysięcy złotych, które pomogą wyrównać szanse edukacyjne ponad tysiąca uczniów gminy.
Kwota ta, w całości przeznaczona zostanie na szereg zajęć i atrakcji w gminnych placówek oświatowych. W ramach programu realizować będzie zajęcia terapii pedagogicznej, pikniki integracyjne, wyjazdy do kin i teatrów, wycieczki edukacyjno - kulturalne, wyjazdy na basen, kursy, spotkania dyskusyjne, wyjazdy tematyczne, turnieje, zajęcia gimnastyki korekcyjnej, zajęcia rytmiczne czy językowe oraz wiele innych, których realizacja uzależniona jest od indywidualnego programu danej placówki.
"Odnieśliśmy sukces, który zawdzięczamy szybkiemu działaniu i zaangażowaniu pracowników referatu oświaty, sportu i funduszy zewnętrznych oraz dyrektorom placówek oświatowych.
Mieliśmy tylko dwa dni na prace nad wnioskiem, ale pomimo tak krótkiego okresu, właśnie nasz wniosek uzyskał bardzo dobrą ocenę, co w konsekwencji doprowadziło do przyznaniu nam najwyższej puli pieniędzy" - mówi Przemysław Sikora, inspektor ds. funduszy zewnętrznych.


15 października 2008 - Pamiętają o nauczycielach

14 października we wszystkich szkołach w całej Polsce uroczyście obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jest to czas, kiedy można zastanowić się, jak wielką rolę w edukacji społeczeństwa odgrywa postawa, wiedza i rzetelne wykonywanie pracy przez nauczycieli, wychowawców i pedagogów.
Także uczniowie szkół gminy Strzegom pamiętali tego dnia o swoich nauczycielach. W placówkach oświatowych odbyły się okolicznościowe apele, podczas których dzieci dziękowały pedagogom za ich codzienny trud i poświęcenie.
Słów uznania nie szczędził nauczycielom także burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, który odwiedził szkoły. - To dzięki Państwa zaangażowaniu oraz wielkiemu oddaniu swojemu zawodowi, kolejne pokolenia mieszkańców naszej gminy, mogą pogłębiać wiedzę i kształcić umysły. Za to wszystko wyrażam słowa wdzięczności - mówił burmistrz.
Wierzymy w to, że o odpowiedzialności i poświęceniu, jakie towarzyszy pracy nauczycieli, będziemy pamiętali nie tylko 14 października, ale również przez cały rok.


14 października 2008 - Hala Sportowa dla Żarowa

W pierwszym kwartale 2009 roku, dzieciom i młodzieży z żarowskich szkół udostępniona zostanie nowa hala sportowa przy Gimnazjum im. Jana Pawła II.
W tej chwili pracownicy firmy WROBIS montują urządzenia sanitarne. Do zakończenia prac pozostało ułożenie podłogi oraz prace typowo wykończeniowe takie jak malowanie ścian, czy instalowanie urządzeń typowych dla tego typu obiektów, takich jak kosze, barierki.
Budowa obiektu ma długa i burzliwą historię. Rozpoczęła się w 1997 roku. W międzyczasie zmieniano plany budowy, upadło przedsiębiorstwo, które zajmowało się budową. Budowę wznawiano i przerywano. Kolejny wykonawca, Firma WROBIS 23 kwietnia 2007 roku przerwała roboty ponieważ zadłużenie Gminy wobec firmy wynosiło ponad 4,5 miliona złotych.
W spłacie tak dużego zadłużenia pomogły zaciągnięte przez nowe władze Żarowa kredyty. Obecnie do spłaty pozostało niespełna 300 tysięcy złotych. Nareszcie po latach Żarów będzie miał halę sportową na miarę XXI wieku, wystarczy dodać, że takiej sali o długości 60 metrów nie ma nikt w regionie.


14 października 2008 - Płomienie na Kliczkowskiej

Dzisiaj, w godzinach porannych w jednym z budynków w pobliżu ruin dawnego zakładu "Renifer" w Świdnicy z nieznanych przyczyn wybuchł groźny pożar.
W akcji gaśniczej udział wzięły trzy wozy strażackie Państwowej Straży Pożarnej ze Świdnicy.
Opustoszały i niepilnowany teren zakładów i tereny przyległe przy ulicy Kliczkowskiej są ciągle dewastowane. Często dochodzi na nich do mniejszych i większych pożarów. Najczęściej są one wynikiem podpaleń.
Zdjęcie z akcji gaśniczej nadesłała do redakcji - Elżbieta Dudziak.


14 października 2008 - Rusza lodowisko

Od soboty, 18 października rusza sezon na sztucznym lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Jego zakończenie przewidywane jest na 29 marca 2009 roku.
Bilet normalny kosztować będzie 6 złotych za godzinę, bilet ulgowy 3 złote.
Za wypożyczenie łyżew na godzinę zapłacimy 3 złote, szatnia wleczona jest w cenę biletu.
Lodowisko czynne będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.30.
Szkoły i grupy zorganizowane muszą wcześniej dokonać rezerwacji.
Dla wszystkich dostępne jest o godzinach - 15.30, 17.00, 18.30, 20.00.
W soboty, niedzielę, święta i ferie zimowe lodowisko czynne będzie w godzinach 8.00 - 10.00, wtedy to za 6 lub 3 złote mieć będziemy do dyspozycji dwie godziny jazdy.
Następne godziny wstępu - 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00.
Informacje i rezerwacja pod numerem telefonu - 074 856-94-63


14 października 2008 - Spotkania z pracownikami ZUS

W Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbędą się kolejne konsultacje z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one odpowiedzią na prośby mieszkańców, którzy sugerowali potrzebę takich spotkań.
Pracownicy ZUS będą odpowiadali na pytania dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych oraz udzielali informacji dla płatników składek i ubezpieczonych.
Z ich porad będzie można skorzystać w czwartek, 30 października w godzinach od 12.00 do 14.30.


14 października 2008 - Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w siedzibie urzędu odbyło się dzisiaj uroczyste spotkanie władz samorządowych Gminy Świdnica z dyrektorami placówek oświatowych oraz nauczycielami, którzy otrzymali Nagrodę Wójta Gminy Świdnica.
W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Sara, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Regina Adamska, Sekretarz Gminy Jadwiga Generowicz, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Maria Jaworska.
"Szkoła winna być kuźnią, gdzie wykuwa się najświętsze hasła. Przepływać winno przez nią wszystko, co daje życie".- pisał Janusz Korczak. W Dniu Edukacji Narodowej składamy Państwu najlepsze życzenia wielu sukcesów na niwie edukacji i wychowania młodego pokolenia mieszkańców naszej gminy, uznania środowiska lokalnego, zadowolenia z wykonywanej pracy oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym. Proszę przyjąć także gorące podziękowania za Waszą pracę, poświęcenie, za serce i miłość oraz wysiłek włożony w kształcenie i wychowywanie uczniów - życzyli wspólnie wójt gminy oraz przewodniczący rady.
Dzień Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją do podziękowania, z tej to okazji wójt gminy Świdnica wręczyła nagrody trzynastu nauczycielom, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w swojej pracy.
W tym samym dniu, podczas porannych uroczystości na Zamku "Książ" w Wałbrzychu, trzech dyrektorów gminnych placówek oświatowych otrzymało Nagrodę Kuratora Oświaty - Elżbieta Dolińska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, Tadeusz Szarwaryn - dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie oraz Zbigniew Janus - dyrektor Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczeni zostali - Tadeusz Szarwaryn - dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie oraz Jadwiga Generowicz - Sekretarz Urzędu Gminy Świdnica.


14 października 2008 - Goście z Pfeffenhausen

W dniach 6 - 11 października w gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej gościła 20 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z VS Pfeffenhausen. Z tej okazji, Dyrekcja gimnazjum przygotowała atrakcyjny program.
Goście zwiedzili Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej, fabrykę porcelany, uczestniczyli w warsztatach pieczenia chleba w Gajowie koło Radkowa. W Bagieńcu, wspólnie z jaworzyńskimi gimnazjalistami uczestniczyli w poligonie naukowym.
We Wrocławiu zwiedzili ZOO, rynek i Ostrów Tumski. Nauczyciele gimnazjum przygotowali dla uczestników wymiany warsztaty informatyczne, taneczne i sportowe.
W ostatnim dniu pobytu młodzież gościła u burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza.
W piątkowy wieczór przy kawie i pysznych ciastach upieczonych przez rodziców młodzież podsumowała projekt. Wymiana mogła się odbyć dzięki pomocy finansowej uzyskanej od Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży "Jugendwerk".


14 października 2008 - Kolejny obiekt na liście UNESCO ?

Dolina Pałaców i Ogrodów zdobyła prestiżową nagrodę Elle Style Awards w kategorii Niezwykłe Miejsce. Kilkadziesiąt pałaców usytuowanych w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej podbiło serca czytelników polskiej edycji magazynu "Elle", którzy już po raz jedenasty wybierali laureatów spośród osób i miejsc uznawanych za najbardziej stylowe.
Piotr Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów, odbierając nagrodę powiedział: Budowanie wizji Doliny jest fascynujące. Kolejne kroki, jeszcze do niedawna trudne do zrealizowania, stają się faktem. A to zmusza do kolejnych wyzwań. Mam nadzieję, że stworzymy park kulturowy, który da podstawy do wpisania Doliny Pałaców i Ogrodów na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Nagroda Elle Style Awards 2008 jest zatem kolejnym krokiem do tego, by o Dolinie zrobiło się głośno nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Gdyby doszło do wpisania "Doliny Pałaców i Ogrodów" na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, obiektów takich w Polsce byłoby 19. Na całym świecie obiektów jest 812.


13 października 2008 - Dzień Edukacji Narodowej

W związku ze zbliżającym się Świętem Edukacji Narodowej w poniedziałek 13 października o godzinie 10.00, w Domu Nauczyciela odbyła się uroczystość wręczenia nagród nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego.
Nagrodzonych zostało 28 nauczycieli. Na nagrody przeznaczono 84 tysiące złotych z budżetu powiatu. Dyrektorzy i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych otrzymali nagrody Starosty Świdnickiego za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Lista nagrodzonych nauczycieli - >>> zobacz


13 października 2008 - Most w kawałkach

Prawie - bo cała górna część konstrukcji zabytkowej przeprawy w dzielnicy Ciernie została zdjęta tak, aby można było umocnić elementy nośne, położyć nową nawierzchnię i wybudować chodniki.
Remont mostu jest prowadzony dzięki pieniądzom, jakie Gmina Świebodzice otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez powódź.
- W tej kadencji szczególną wagę przywiązujemy do ochrony przeciwpowodziowej zwłaszcza terenów, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Pełcznicy - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza Świebodzic. - Dlatego w 2007 roku wykonaliśmy prace związane z umacnianiem brzegów oraz odbudową murów oporowych na kwotę ponad 1 mln zł. 800 tys. zł otrzymaliśmy w ramach dwóch promes z MSWIA. Ponieważ prace zostały ocenione bardzo dobrze - w tym roku dostaliśmy kolejną promesę, na kwotę 300 tys. zł, którą przeznaczamy na naprawę mostu w Cierniach.
Zabytkowa przeprawa pochodzi na pewno jeszcze sprzed II wojny światowej. Od dziesiątków lat nie było tu żadnych napraw, a kolejne powodzie i intensywny ruch kołowy zrobiły swoje. Dlatego władze miasta zdecydowały wydać otrzymane z budżetu państwa pieniądze właśnie na naprawę mostu. Ze swojego budżetu Świebodzice dokładają do inwestycji 220 tys. zł.
- W ramach remontu zostanie poszerzony pas jezdny, po obu stronach pojawią się chodniki, most będzie miał także większą nośność - dodaje wiceburmistrz. Ale to nie koniec, jeśli chodzi o prace, związane z poprawą ochrony przeciwpowodziowej w tej dzielnicy. Kilka kilometrów poniżej mostu, w miejscu gdzie do Pełcznicy wpada potok Lubiechowska Woda, niedawno usypana została grobla. Pozwoli ona zapobiec wylaniu spiętrzonej wody na drogę i zabudowania. Te prace gmina sfinansowała całkowicie z własnego budżetu. Mieszkańcy Cierni napotykają w ostatnim czasie na sporo uciążliwości życia codziennego - oprócz remontu mostu trwa także budowa kanalizacji w tej dzielnicy. Mamy nadzieję, że świebodziczanie podejdą do tych wszystkich niedogodności ze zrozumieniem - w końcu prace, które obserwują, prowadzone są właśnie z myślą o poprawie jakości życia mieszkańców.


13 października 2008 - Zapraszamy na Hubertusa

Ludowy Klub Sportowy - Stargona Strzegom zaprasza na tradycyjną Gonitwę Hubertusową oraz swojską biesiadę kończącą sezon jeździecki 2008.
W programie imprezy między innymi - konna pogoń za lisem oraz zabawa taneczna z zespołem "Remix".
Impreza odbędzie się w sobotę, 25 października w Skarżycach, rozpoczyna się o godzinie 14.00 i potrwa do białego rana. Wstęp 15 złotych.


13 października 2008 - Dzień Papieski w Świebodzicach

Już po raz ósmy świętujemy Dzień Papieża Jana Pawła II - święto, obchodzone co roku 16 października, ustanowione w hołdzie papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II. W mieście, którego Ojciec Święty jest Honorowym Obywatelem do tych uroczystości przygotujemy się szczególnie tym bardziej, że w tym roku mija okrągła, 30. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.
- Obchody Dnia Papieskiego zaczną się w czwartek, o godzinie 11.00. Mszą Świętą w kościele pw. Św. Mikołaja - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. - Po mszy poczty sztandarowe, delegacje, zgromadzeni goście - wszyscy przejdą pod pomnik Jana Pawła II, gdzie krótki program artystyczny przedstawią dzieci z Przedszkola nr 2 - którego patronem jest Ojciec Święty. Następnie wszyscy razem odmówimy modlitwę Anioł Pański, a na koniec każdy będzie mógł pod pomnikiem papieża złożyć kwiaty i zapalić znicz.
W wigilię święta swoje uroczystości będą mieć przedszkolaki z Przedszkola nr 2. Tu zarówno Dzień Papieski jak i rocznice śmierci Ojca Świętego są jednymi z najważniejszych świąt w roku. Maluchy pamiętają o swoim patronie, urządziły specjalny Kącik Papieski, opracowały także kodeks wartości w oparciu o zasady głoszone przez Ojca Świętego.


13 października 2008 - Piosenka turystyczna

16 października w świdnickim Klubie "Bolko" odbędzie się XVII Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej zatytułowany: "Na szlaku".
Przegląd organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy i Świdnicki Ośrodek Kultury.
W przeglądzie wystąpią soliści oraz zespoły, wykonując po dwa utwory.
Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 eliminacjami. Tego samego dnia o godzinie 17.00 wystąpią finaliści przeglądu.


13 października 2008 - Nagrody dla dyrektorów i nauczycieli

Święto Edukacji Narodowej jest tradycyjnie dniem, w którym za swoją pracę dydaktyczną i wychowawczą uhonorowani zostają nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy i wszyscy pracownicy oświaty.
Takie uroczyste spotkanie z dyrektorami i nauczycielami świebodzickich szkół odbędzie się we wtorek 14 października, w sali Miejskiego Domu Kultury.
Podczas spotkania wręczone zostaną nagrody Burmistrza Miasta dla najlepszych szefów placówek oświatowych, a także nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej nauczycieli.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13.00 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.


13 października 2008 - Działki na sprzedaż

W odpowiedzi na ciągle rosnące zapotrzebowanie na tereny mieszkaniowe, na XXXVII sesji Rady Gminy Świdnica, Radni upoważnili Wójta Gminy do zbycia 12 działek położonych w Bystrzycy Górnej, u zbiegu ciągów komunikacyjnych łączących Świdnicę z Walimiem oraz Dzierżoniów z Wałbrzychem.
Od centrum Świdnicy oferowany teren dzieli dystans około 6 km w kierunku południowym. Obszar planowanego osiedla leży u podnóża Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich i Sowich, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zainwestowanych wsi Bystrzyca Górna oraz Burkatów. Teren ten położony jest w zasięgu podstawowych sieci infrastruktury technicznej w tym również sieci gazowej, która to niestety na obszar gmin wiejskich Dolnego Śląska nie jest powszechnym standardem.
Korzystne położenie względem układu komunikacyjnego i osadniczego oraz istniejących i projektowanych sieci uzbrojenia technicznego, a także ponadprzeciętne walory przyrodnicze terenów sąsiednich sprawiają, że teren ten jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania.
Działki zostaną zaoferowane do nabycia w drodze przetargu nieograniczonego jeszcze w drugiej połowie listopada bieżącego roku. Wartość metra kwadratowego działek oszacowana została na poziomie 39-42 złotych. Szczegóły - >>> zobacz


13 października 2008 - "posłaniec"

Do 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który oszukał 78 letnią mieszkankę Świebodzic.
Policjanci ze Świebodzic zatrzymali 21 letniego mężczyznę mieszkańca Świebodzic, który będąc "posłańcem" pobrał od 78 letniej kobiety pieniądze w kwocie 6 tysięcy złotych.
Do zdarzenia doszło 3 października, do mieszkania staruszki zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę, poprosiła o pożyczenie 6 tys. zł. i przekazanie ich posłańcowi, który się po nie zgłosi. Gdy do mieszkania starszej pani przyszedł mężczyzna ona przekazała mu pieniądze.
W poniedziałek rano zgłosiła się do komisariatu i opowiedziała o oszustwie popełnionym na jej szkodę, podając rysopis sprawcy. Policjanci natychmiast przystąpili do działania, ustalili a następnie zatrzymali sprawcę oszustwa.
Świebodziccy policjanci prowadzą dalsze czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych sprawców zdarzenia.


13 października 2008 - "Wesoła kokoszka" zaprasza

Multimedialne Centrum Informacji Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach zapraszają uczniów szkół podstawowych powiatu świdnickiego na konkurs recytatorski zatytułowany "Wesoła kokoszka".
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II i III.
Konkurs odbędzie się 28 października o godzinie 9.00 w Zespole Szkół w Marcinowicach przy ulicy Kolejowej 18a.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko uczestnika, opiekuna ucznia, tytuł utworu i jego autora prosimy kierować na adres: Zespół Szkół w Marcinowicach, ulica Kolejowa 18a, 58-124 Marcinowice, telefon 074-858-50-85 do 20 października.


13 października 2008 - Kartka Świąteczna

Urząd Miejski w Świebodzicach zaprasza wszystkich mieszkańców Świebodzic do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na kartkę świąteczną pod nazwą: "Magia Świąt Bożego Narodzenia".
Zadaniem uczestników jest przedstawienie na kartce świątecznej nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia.
Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Prace należy składać do 5 listopada. Warunki uczestnictwa - >>> zobacz


13 października 2008 - "Myśląc Ojczyzna"

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy ogłasza konkurs plastyczny pt. "Myśląc Ojczyzna" pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świdnica.
Prace będą oceniane w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe klasy I - III, szkoły podstawowe klasy IV - VI, gimnazja, szkoły średnie.
Konkurs plastyczny trwa od dnia 1 października do 3 listopada.
Zgodnie z regulaminem format prac jest dowolny. Każda praca musi być na odwrocie opisana i zawierać następujące informacje: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz nauczyciela lub opiekuna klasy, wiek uczestnika, adres i telefon placówki oświatowej.
Prace będą przyjmowane w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Można je dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica z dopiskiem "Konkurs plastyczny"
Prace nagrodzone i wyróżnione zostaną wyeksponowane na wystawie. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do eksponowania i publikowania prac konkursowych bez wypłacania honorariów autorskich. Wszystkie prace biorące udział w konkursie pozostaną własnością organizatora.
Laureaci oraz uczestnicy konkursu zostaną zaproszeni na podsumowanie, które odbędzie się podczas uroczystości 90-tej rocznicy obchodów Święta Niepodległości w dniu 7 listopada 2008 roku.
Lista laureatów konkursu zostanie ogłoszona 5 listopada.
Szczegółowych informacji nt. regulaminu konkursu udziela Pani Teresa Kmera z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji pod nr tel. 074 852 30 67, 852 24 88 wew. 313


12 października 2008 - Puchar Polski

15 października w Świdnicy odbędzie się mecz Pucharu Polski w siatkówce kobiet. W tej rundzie pucharu zagra trzecioligowy MKS Świdnica z pierwszoligową drużyną TKST Budowlani Toruń. Zespół z Torunia zajmuje obecnie trzecie miejsce w pierwszej lidze siatkówki.
Kibiców i sympatyków siatkówki zapraszamy do hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy na godzinę 16.00.
Przykro, że mając nową salę sportową w mieście, siatkarkom przyjdzie grać w obiekcie nadającym się jedynie do trenowania a nie do prowadzenia rozgrywek, przykre to tym bardziej kiedy do miasta zawita pierwszoligowy zespół dla, którego mecz na takim obiekcie będzie prawdziwym szokiem. Od wielu lat w całej Polsce, w podobnych obiektach nie prowadzi się poważnych rozgrywek sportowych.


12 października 2008 - MKS Świdnica zwycięża

Juniorki MKS Świdnica grały dzisiaj mecz w Bolesławcu wygrywając w trzech setach. MKS Volley Bolesławiec - MKS Świdnica 0:3 w setach 21/25, 22/25, 23/25.
Dzisiaj w Świdnicy grały też młodziczki. MKS Świdnica - UKS Tygrysy Strzelin 2:0 w setach 25/14 i 25/11.
MKS Świdnica - MKS Chełmiec Wałbrzych 2:0 w setach 25/12 i 25/18. Zespół wystąpił w składzie: Adriana Lawer, Marta Gezela, Alicja Słowikowska, Martyna Podgórska, Aleksandra Wójcik, Anna Jasionowicz, libero - Joanna Szczurek, Kamila Regnowska, Aleksandra Dolecka, Sara Golec, Natalia Gezela, Paulina Kądziołka, trener - Wojciech Ząbek.
Najmłodszą, grającą zawodniczką ligi młodziczek jest świdniczanka Natalia Gezela - uczennica klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.


12 października 2008 - Wyrównany lecz przegrany mecz

Mecz o mistrzostwo III ligi świdniccy piłkarze Polonii-Sparty rozegrali dzisiaj w Zielonej Górze z niżej notowaną Lechią II Zielona Góra.
Mecz był wyrównany, walka toczyła się głównie w środku pola.
Oba zespoły miały szansę na uzyskanie bramki jednak żadna z drużyn nie potrafiła wykorzystać okazji.
Dopiero 84 minuta zmieniła wynik meczu, wtedy to Lechia po błyskawicznej kontrze uzyskała prowadzenie, nie oddając go już do końca spotkania.
Lechia II Zielona Góra - Polonia-Sparta Świdnica 1:0.
Świdnicka drużyna zajmuje w tabeli rozgrywek piąte miejsce tracąc do prowadzącego Górnika Polkowice 7 punktów, mając też rozegrany jeden mecz więcej.


12 października 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została dziesiąta kolejka spotkań.
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Kryształ Stronie Śląskie 2:4
AKS Strzegom - Polonia-Sparta II Świdnica 0:1
Sparta Ziębice - Piast Nowa Ruda 3:1
Bielawianka Bielawa - Grom Witków 3:5
Włókniarz Kudowa Zdrój - Nysa Kłodzko 0:1
Górnik Boguszów-Gorce - Piławianka Piława Górna 0:0
W tabeli po dziesiątej kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na drugim miejscu, na szóstym miejscu jest drużyna Gromu Witków, AKS Strzegom zajmuje siódme miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmuja ósme miejsce.


12 października 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Sudety Dziećmorowice - Czarni Wamag Wałbrzych 2:1
Granit Roztoka - Victoria II Świebodzice 0:2
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 0:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Zjednoczeni Żarów 0:0
Skalnik Czarny Bór - LKS Bystrzyca Górna 0:2
Zieloni Mrowiny - Wierzbianka Wierzbna 3:2
Podgórze Wałbrzych - Włókniarz Głuszyca 1:1
Zieloni Mokrzeszów - Unia Jaroszów 0:3


12 października 2008 - Kolejne zwycięstwo

Wczoraj w Oławie świdnickie siatkarki zmierzyły się w walce o mistrzostwo III ligi z drużyną MGLKS Sobieski Oława. MGLKS Sobieski - MKS Świdnica 1:3 w setach 21/25, 28/26, 22/25 i 14/25. MKS Świdnica wystąpił w składzie: Anna Malina, Aleksandra Małodobra, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Magdalena Kukla, Patrycja Smagło, libero - Katarzyna Missa, Aleksandra Kępska, Joanna Smernicka, Katarzyna Wójcik, Alicja Ilnicka, Monika Garbacz, trener - Piotr Godula.


12 października 2008 - Czwarte zwycięstwo

Trwa znakomita passa piłkarzy ręcznych drugoligowego ŚKPR Świdnica.
W sobotę podopieczni Konrada Schneidera wygrali czwarty kolejny mecz w tym sezonie i z kompletem punktów są w ścisłej czołówce tabeli. Tym razem zespół po kapitalnej grze w drugiej połowie rozgromił Zagłębie II Lubin 39:28 (18:19).
Za tydzień, w sobotę 18 października o godzinie 18.00 w Świdnicy mecz na szczycie II ligi.
ŚKPR zagra z również niepokonanym AZS Zielona Góra.


12 października 2008 - Victoria wygrała

W rozegranym wczoraj meczu dziesiątej kolejki spotkań o mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice wygrał na własnym stadionie z drużyną Chojnowianki Chojnów 3:1.
Bramki dla Victorii zdobyli: 5 min. Warzecha, 73 min. Pyrdoł, 83 min. Kiełbowicz.
W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych, na drugim miejscu jest Ślęza Wrocław. Victoria Świebodzice zajmuje siódme miejsce ze stratą dwunastu punktów do prowadzącego Górnika Wałbrzych.


12 października 2008 - Debiut gospodarczy

30 tysięcy złotych za pierwsze, 20 za drugie i 10 tys. za trzecie miejsce i 5 tys. zł za wyróżnienie, takie nagrody maksymalne przewidziano w konkursie dla absolwentów - "Debiut Gospodarczy". Konkurs ma zadanie promować przedsiębiorczość i wspierać ciekawe pomysły. Kto może wziąć udział?
Absolwenci szkół średnich i uczelni wyższych spełniający łącznie następujące warunki: osoby, które ukończyły naukę nie wcześniej niż 36 miesięcy od daty ogłoszenia konkursu i nie podjęły zatrudnienia, osoby uruchamiające działalność gospodarczą po raz pierwszy, osoby zameldowane na terenie miasta Świdnicy. Co czeka na zwycięzców i przebieg konkursu - >>> zobacz


11 października 2008 - Darmowa giełda ogłoszeniowa

"Darmowa giełda ogłoszeniowa" to nowa strona jaka ukazała się wczoraj w przebogatej sieci internetowej - >>> zobacz.
Pomysł na utworzenie takiej giełdy wziął się z zapotrzebowania rynku lokalnego i dotychczasowego braku takiej oferty.
Twórcami strony są studenci Politechniki Wrocławskiej, prywatnie - mieszkańcy Świdnicy. Autorom strony życzymy sukcesu.


11 października 2008 - Umorzą dłużnikom

Grupa przedsiębiorców, która przed laty miała naliczone karne opłaty może liczyć na umorzenia. Mowa o sprawie, która ciągnie się od lat 90-tych. Wówczas obowiązywała uchwała, która wprowadziła odszkodowania za użytkowanie lokalu bez umowy w wysokości 400 procent wysokości czynszu.
Zamierzeniem ówczesnych władz miasta było zdyscyplinowanie użytkowników lokali, którzy głownie w wyniku zaległości czynszowych, otrzymywali wypowiedzenia z lokalu, w którym prowadzili działalność. Większość z osób nie opuściła pomieszczeń w ustalonym terminie, w związku z czym miasto naliczało odszkodowania. Wraz z odsetkami przez lata narosły one do sporych wysokości i dziś wahają się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych.
- Obciążenie to w wielu przypadkach jest praktycznie nie do wyegzekwowania i powstał martwy dług lub prowadzona windykacja komornicza jest ciężarem ponad możliwości finansowe rodzin. Chcąc uregulować sytuację do 16 dłużników, których Miejski Zarząd Nieruchomości wskazał jako najtrudniejszych, wystąpiliśmy z informacją, że mogą starać się o umorzenia. Na naszą informację odpowiedziało sześć osób, których wnioski pozytywnie zaopiniowała już Komisja Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Świdnicy. W związku z czym prezydent sukcesywnie podejmuje decyzje o umorzeniach. Chcemy, by problem, który narastał od lat, obecnie został rozwiązany - tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
W tym roku prezydent podjął dwie decyzje o umorzeniach na kwotę 181 tys. zł. Kolejne decyzje dotyczą długów w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy złotych do 370 tysięcy.


11 października 2008 - Obiekty sakralne

W tym tygodniu w Wałbrzychu odbyła się Konferencja SACRO, poświęcona budowie, renowacji, wyposażeniu i zabezpieczeniu obiektów sakralnych. Patronat Honorowy nad konferencją objął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ignacy Dec. Podczas spotkania firma HUSQVARNA przeprowadziła wykład na temat pielęgnacji zieleni wokół obiektów sakralnych.
Do zamku Książ licznie zjechali inwestorzy kościelni: duchowni, osoby świeckie zarządzające parafiami i innymi placówkami religijnymi, domami pielgrzyma, wspólnotami zakonnymi a także przedstawiciele komisji do spraw budowy kościoła. Konferencja przebiegała w formule konferencyjno-targowej. Przedstawiciele firm z całej Polski przedstawili swoje oferty produktowe, dzielili się poglądami i doświadczeniami. Ponadto firma HUSQVARNA przygotowała wykład na temat całorocznej pielęgnacji terenów zieleni. Przedstawione były maszyny i rozwiązania technologiczne, które znacznie ułatwiają pielęgnację zieleni, ponieważ sprzęt marki HUSQVARNA spełnia wysokie wymagania profesjonalistów, dotyczące niezawodności, wydajności, łatwości użytkowania oraz bezpieczeństwa pracy.
Po wygłoszeniu wykładów eksperci pozostawali do dyspozycji uczestników konferencji na specjalnie przygotowanych stoiskach. Udzielali także dodatkowych informacji i odpowiadali na liczne pytania. Następnie wśród uczestników spotkania rozlosowane zostały specjalne nagrody.


11 października 2008 - Cyber Park w Świdnicy

We wtorek, 14 października do Świdnicy przyjedzie mobilne miasteczko internetowe "Neostrada TP Cyber Park".
Projekt realizowany przez Telekomunikację Polską łączący edukację w zakresie wiedzy o internecie i interaktywną rozrywkę. Mobilne miasteczko powstanie w Świdnickim Rynku i będzie do dyspozycji w godzinach 10.00-18.00.
Akcja kierowana jest głównie do uczniów gimnazjów i wyższych klas szkół podstawowych. Ma za zadanie upowszechnianie wiedzy o internecie, uświadamianie zagrożeń związanych z obecnością - zwłaszcza dzieci - w wirtualnym świecie.
"Cyber Park" podzielony będzie na trzy strefy: edukacji, rozrywki i technologii.


11 października 2008 - Świdnica na "Tour Salon"

W przyszłym tygodniu Świdnica zaprezentuje się na Targach Regionów i Produktów Turystycznych "Tour Salon" w Poznaniu.
Przedstawiciele Świdnicy zaprezentują turystyczne walory miasta na największych branżowych targach w Polsce, których tegoroczną edycję zaplanowano na czwartek-sobotę (16-18 października).
Świdnica zachęci do przyjazdu turystów spragnionych wyjątkowej atmosfery kupieckiego miasteczka, miłośników muzycznych uczt Bachowskich, które odbywają się u nas co roku oraz smakoszy czekoladek ze świdnickiej manufaktury. Na stoisku będzie można uzyskać informacje o atrakcjach Świdnicy, aktualnej bazy noclegowej i gastronomicznej oraz programu imprez miejskich na nadchodzące miesiące.
Targi turystyczne "Tour Salon" z roku na rok zyskują na znaczeniu i stają się doskonałą okazją do prezentacji najciekawszych miast i regionów Polski. W tegorocznej edycji weźmie udział 700 wystawców z 40 krajów.


10 października 2008 - Hala nazwana od platana

Hala targowa "Pod platanem" taką nazwę dla nowej świdnickiej hali wybrała komisja konkursowa. Blisko 600 propozycji różnych nazw składali sami świdniczanie. W konkursie wzięło udział 200 osób.
- Jestem zadowolony z faktu, że tak wiele osób wzięło udział w plebiscycie. To pokazuje, że nowa hala targowa zyskała wielu zwolenników i mieszkańcy traktują ją jako swoje miejsce do robienia zakupów. Komisja miała trudny wybór, ale zdecydowała o nazwie "Pod platanem". Na placu przylegającym do hali rośnie właśnie platan. Myślę, że będzie ona również dobrze współgrała z galerią handlową, która powstanie po sąsiedzku. Ma w niej działać sklep sieci "Stokrotka" - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i przewodniczący komisji.
Z racji tego, że sześć osób zgłosiło nazwę ze słowem "platan", w obecności mediów, przeprowadzono losowanie. I nagroda - zestaw kina domowego ufundowanego przez Stowarzyszenie "Sudety" trafi do Piotra Stawowego.
Nagrodzona zostanie również Kazimiera Lenarcik, która została wylosowana wśród wszystkich biorących udział w głosowaniu. Trafi do niej aparat cyfrowy ufundowany przez Miejski Zarząd Nieruchomości. Komisja postanowiła wyróżnić pozostałe osoby, które zaproponowały nazwę związaną ze słowem "platan": Krystyna Szymczak, Marek Krzyszkowski, Jadwiga Dąbrowska, Bożena Stawowa, Józef Buras. Wyróżniono też osoby, za pomysłowość i pracę nad logo - Grzegorza Grykę, Wiesława Woldana, Adriannę Wlaźlak. Wręczenie nagród przewidziano na wtorek, na godzinę 13.00 w hali targowej przy ul. Wróblewskiego.


10 października 2008 - Podróż w przeszłość

Ta wczorajsza wystawa przejdzie do historii Świebodzic. Mowa o Dolnośląskiej Wystawie Zegarów Gustava Beckera, genialnego zegarmistrza ze Świebodzic, który jako pierwszy w Europie rozpoczął masową produkcję zegarów. Dzięki Beckerowi czasomierze - i te małe, i te potężne, skrzyniowe - trafiły do domów zwykłych ludzi. Becker stworzył swoją potęgę w Świebodzicach, w II połowie XIX wieku. Jego mechanizmy do dziś uznawane są za doskonałą konstrukcję, a kolekcjonerzy płacą ogromne pieniądze za beckerowskie zegary. Fan kluby Beckera istnieją na całym świecie - nawet w odległej Australii.
Dlatego pokazanie po raz pierwszy, w jednym miejscu, w dodatku w rodzinnym mieście Beckera, wystawy tematycznej musiało stać się dużym wydarzeniem. Na wernisażu pojawiło się kilkadziesiąt osób, wśród nich spora grupa potomków genialnego zegarmistrza: Klaus Konrad Becker oraz jego kuzyn Eberhardt Becker - prawnuk Gustava. W imieniu organizatora czyli Towarzystwa Miłośników Świebodzic gości witał Witold Bajalski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.
Głos zabrał także burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, który objął honorowym patronatem wydarzenie, a miasto wspomogło przedsięwzięcie finansowo. - Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką wykonano, aby zebrać tyle wspaniałych zegarów, dokumentów - mówił podczas wernisażu burmistrz.
- Dziękujemy za tę wspaniałą wystawę, za pracę włożoną w jej przygotowanie - mówił w krótkim przemówieniu Klaus Becker. - Jesteśmy bardzo wdzięczni, że w tak piękny sposób podtrzymuje się naszą wspólną tożsamość historyczną.
Kurator wystawy, Adam Mroziuk, zegarmistrz z wykształcenia i wielki pasjonat Beckera podsumował swoje wystąpienie ciekawą myślą: - Mówi się, że czas mija. To my przemijamy. A Gustav Becker jest wciąż żywy w swoich niezwykłych mechanizmach, do których obejrzenia serdecznie państwa zapraszam.
Oglądać na wystawie jest naprawdę co. Ponad 50 różnych zegarów, a wśród nich ciekawa kolekcja budzików, zegary szafowe - z najpiękniejszym, milionowym egzemplarzem, z którym goście najchętniej robili sobie zdjęcia. Sporo zegarów wiszących i kominkowych. Do tego dokumenty patentowe, narzędzia, dokumenty rodzinne.
Na wernisażu, oprócz władz samorządowych miasta, pojawiło się także wielu gości z zewnątrz, m. in. Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Świdnickiego - Elżbieta Gaszyńska, dyrektor Muzeum Kupiectwa w Świdnicy Wiesław Rośkowicz oraz dyrekcja Muzeum w Kłodzku. Zdjęcia z otwarcia wystawy - >>> zobacz


10 października 2008 - Jubileusz SIPH

Jedna z największych organizacji zrzeszających firmy z trzech powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego obchodzi okrągły jubileusz. W spotkaniu uczestniczyć będzie minister, poseł ziemi świdnickiej, prezydent Świdnicy oraz śmietanka regionalnego biznesu.
Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa 17 października obchodzić będzie 15-lecie działalności. Ta wyjątkowa okazja w sposób szczególny zostanie uhonorowana na oficjalnej gali.
Gośćmi specjalnymi spotkania będzie Wiceminister Gospodarki Adam Szejnfeld, Poseł Zbigniew Chlebowski oraz Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.
Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa to organizacja, która zrzesza ponad 100 firm z trzech sąsiadujących powiatów. Są to największe firmy z lokalnego rynku, których przedstawiciele będą obecni właśnie na uroczystej gali. Podczas spotkania wręczone zostaną prestiżowe odznaczenia KIG oraz Listów Gratulacyjnych przez Prezesa KIG i Prezydenta Świdnicy.
W trakcie uroczystości odbędzie się również konferencja: Przyszłość samorządu gospodarczego i jego rola w rozwoju regionów.


10 października 2008 - Kurs instruktorów sportu

Dolnośląska Federacja Sportu we Wrocławiu zamierza zorganizować kurs instruktorów sportu część ogólną dla potrzeb wszystkich zainteresowanych dyscyplin.
Przewidywany termin kursu 15 listopada - 14 grudnia. Termin nadsyłania zgłoszeń na adres - Dolnośląska Federacja Sportu, 50-529 Wrocław, ul. Borowska 1-3, upływa 7 listopada. Przewidywany koszt kursu około 450 złotych.
Kandydaci winni złożyć - podanie z adresem i telefonem kontaktowym, kserokopię świadectwa ukończenia szkoły średniej lub dyplomu wyższej uczelni, aktualne zaświadczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia zajęć sportowych.
Zajęcia będą się odbywać w systemie sobotnio-niedzielnym w siedzibie DFS. Informacje szczegółowe udzielane są pod numerem telefonu (0-71) 367-18-45.


10 października 2008 - Konferencja

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza na konferencję pt.: Zarządzanie Projektami Edukacyjnymi. Konferencja odbędzie się 15 października o godzinie 11.00 w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2.
Konferencja jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu "Promocja i wzrost motywacji dla kształcenia ustawicznego w obszarach wiejskich" dofinansowanego z Programu "Uczenie się przez całe życie" 2007-2013 Grundtvig.
W programie:
Wykład "Efektywne zarządzanie projektami non profit" - Tomasz Bilicki - akredytowany Konsultant Funduszy Europejskich,
Prezentacja projektu i dobrych praktyk - sposoby zarządzania projektami edukacyjnymi w Hiszpanii, Finlandii i na Litwie - José Luis Barco García, Koordynator Projektu, Dyrektor Szkoły Las Flores w Alora, w Hiszpanii oraz Partnerzy Projektu z Lapland Educational Centre w Rovaniemi w Finlandii i Anyksciai Education Centre z Litwy,
Panel dyskusyjny.
Ze względów organizacyjnych Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C prosi o potwierdzenie swojego uczestnictwa do 10 października telefonicznie: (074) 857 72 83 lub e-mailem: biuro@annaszywala.pl


10 października 2008 - Nagrodzeni w konkursie

W Jaworzynie Śląskiej rozstrzygnięto XIII Konkurs Plastyczny w ramach XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Do Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej napłynęło 190 prac plastycznych z całej Polski. Wczoraj Komisja Organizatora wyłoniła laureatów XIII Konkursu Plastycznego "Nasi święci patroni".
Grand Prix XII Konkursu Plastycznego zdobył Marek Lazurek - Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu za pracę przestrzenną pn. "Św. Jerzy".
Wyniki w poszczególnych kategoriach:
Kategoria I - "0" -II kl. oraz młodsi - 1 miejsce: Patryk Bernaś, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Wałbrzychu, 2 miejsce: Nina Pacelt, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Wałbrzychu, 3 miejsce: Jakub Stachyra, Szkoła Podstawowa nr 5 w Chełmie.
Wyróżnienia - Paweł Studnicki, Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy, Weronika Bieszczad, Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy.
Kategoria II - III-V kl - 1 miejsce: Sandra Paliwoda, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie, 2 miejsce: Kamil Podralski, Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy, 3 miejsce: Blanka Kołodziejczyk, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie.
Wyróżnienia - Justyna Kowalik, Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy, Albert Szafran, Szkoła Podstawowa nr 5 w Chełmie.
Kategoria III - kl. VI i gimnazjum - 1 miejsce: Piotr Studnicki, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, 2 miejsce: Aleksandra Błaziak, Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, 3 miejsce: Sylwia Diduszko, Gimnazjum w Jaroszowie.
Wyróżnienia - Szymon Szuszkowski, Szkoła Podstawowa w Gołuszowicach, Agnieszka Borecka, Zespół Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.
Prace laureatów można obejrzeć na wystawie w siedzibie SOKiBP oraz na stronie internetowej instytucji: www.sokibp.jaworzyna.net


10 października 2008 - Po Gali Fair Play

3 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta gala VII edycji konkursu "Gmina Fair Play". Jak już informowaliśmy, Gmina Świebodzice otrzymała certyfikat "Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji", w kategorii miasteczko i małe miasto. W uroczystościach w Warszawie wzięli udział: burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca Ireneusz Zyska.
Świebodzice po raz pierwszy w swojej historii uzyskały prestiżowy certyfikat, głównie dzięki działaniom podjętym w celu utworzenia Podstrefy Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kapituła doceniła także wysiłek samorządu w celu poprawy infrastruktury (np. budowa kanalizacji), dobre współdziałanie z lokalnym biznesem czy intensywne działania promocyjne.
Do udziału w siedmiu dotychczasowych edycjach konkursu "Gmina Fair Play" zgłosiło się 416 gmin, z których 361 przeszło pozytywnie weryfikację i otrzymało tytuł i certyfikat. Konkurs zyskał już w opinii samorządowców miano prestiżowego przedsięwzięcia dającego im wymierne korzyści w postaci szerokiej promocji i zwiększonego zainteresowania inwestorów.
Doświadczenia dotychczasowych laureatów pokazują, że inwestorzy chętniej wybierają gminy, które poddały się procedurze weryfikacyjnej sprawdzającej ich przyjazność i otwartość na nowe inwestycje.


10 października 2008 - Za tydzień będą recytować

Już za tydzień w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się etap powiatowy XIII Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej w ramach XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
W dniach od 15 do 17 października recytatorzy z powiatu świdnickiego będą rywalizować o szansę występu podczas Finału Dolnośląskiego konkursu.
W przesłuchaniach w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie weźmie udział ponad 50 osób z Jaworzyny Śląskiej, miasta Świdnica, gminy Świdnica, Świebodzic, Strzegomia, Marcinowic. Nagrody dla uczestników XIII Konkursu Plastycznego ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


9 października 2008 - Po ponad roku zapadł wyrok

Były starosta świdnicki, obecnie radny powiatowy - Jacek W. uznany został winnym jazdy po pijanemu. Po ponad roku od zdarzenia, taki wyrok zapadł wczoraj w świdnickim sądzie rejonowym.
Przypomnijmy, że Jacek W. , 13 czerwca ubiegłego roku został zatrzymany przez patrol policji za jazdę pod wpływem alkoholu. Tego dnia w wydychanym powietrzu miał ponad dwa promile alkoholu.
Sąd skazał Jacka W. na dwuletnią utratę prawa jazdy, dwa tysiące złotych grzywny oraz wpłatę 500 złotych na rzecz Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Wyrok nie jest prawomocny.


9 października 2008 - Za wychowanie młodych pokoleń

Za kilka dni nauczyciele w całej Polsce będą obchodzić swoje święto. Jednak pedagodzy, pracujący w szkołach na terenie gminy Strzegom, już teraz mieli okazję wziąć udział w uroczystym spotkaniu z lokalnymi władzami.
6 października, z okazji zbliżającego się, Dnia Edukacji Narodowej władze Strzegomia w osobach - burmistrza Lecha Markiewicz, jego zastępcy Wiesława Witkowskiego, sekretarz gminy Sabiny Cebuli oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna - spotkały się z dyrektorami szkół z terenu gminy Strzegom.
Spotkanie było nie tylko okazją do dyskusji na temat strzegomskiej oświaty, ale również do wyróżnienia tych, którzy wytrwale i sumiennie pracują na jej rzecz.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wraz z naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszulą Podsiadły-Szubert oraz jej zastępcą Lucyną Jurek wręczyli nagrody wszystkim dyrektorom placówek oświatowych. - Bardzo cieszę się, że mogę pracować z ludźmi, dla których dobro edukacji i wychowania naszych dzieci jest sprawą priorytetową - mówił burmistrz.
Miło nam także poinformować, że nagrodę Ministra Edukacji Narodowej I stopnia otrzymała Danuta Dziedzic-Jasińska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Goczałkowie. - Jestem zaszczycona tą nagrodą i chciałabym podziękować tym wszystkim, którzy wspierają moje działania. Dziękuję władzom Strzegomia za ogromną pomoc i zrozumienie - podkreśliła Danuta Dziedzic-Jasińska.
To jednak nie ostatnie wyróżnienie, które zostało wręczone tego dnia. Nagrodę Dolnośląskiego Kuratora Oświaty otrzymał nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej w Goczałkowie, Wojciech Firkowicz.
Dodajmy jeszcze, że Medale Komisji Edukacji Narodowej podczas specjalnej uroczystości, która odbędzie się 14 października w Wałbrzychu, otrzymają następujący strzegomscy pedagodzy - Ewa Marczak, Małgorzata Świstek i Zbigniew Wroński. Nauczyciele ci na co dzień pracują w Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.


9 października 2008 - Otwierać, czy nie otwierać?

Dzwonek do drzwi. Nieznajoma osoba przedstawia się jako pracownik firmy Multimedia Polska. Otwierać, czy nie otwierać? Jak odróżnić oszusta od oficjalnego przedstawiciela firmy? …
Multimedia Polska posiada rozbudowaną sieć przedstawicieli handlowych i profesjonalny serwis eksploatacyjny. To oni najczęściej pukają do drzwi abonentów.
- Taka forma kontaktu jest sprawdzona i bardzo wygodna dla klientów, bo to my do nich przychodzimy - mówi Robert Majewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Sprzedaży w Multimedia Polska. - Nasi przedstawiciele handlowi przynoszą faktury, materiały reklamowe, prezentują pełną ofertę, udzielają odpowiedzi na pytania. To przy ich pomocy można zawrzeć umowę lub dokupić kolejną usługę. Ostrzegam niezmiennie - żaden przedstawiciel handlowy Multimediów "nie" jest upoważniony do pobierania opłat. Nigdy i w żadnym wypadku.
Zatem, wpuszczamy pracownika Multimediów do mieszkania pod warunkiem, że zgodnie z przyjętymi standardami firmy, ma w widocznym miejscu identyfikator firmowy, na którym znajduje się logo firmy, imię, nazwisko, zdjęcie oraz numer identyfikacyjny. Pamiętajmy, że w razie wątpliwości, należy żądać okazania szczegółów zawartych na plakietce.
Logo firmowe widoczne jest również na torbie przedstawiciela handlowego Multimediów, w której ma materiały promocyjne, ulotki, wizytówki, blankiety umów itd. Wkrótce nasi pracownicy ubrani zostaną w kurtki firmowe i koszule z logo.
Na wezwanie z prośbą o interwencję techniczną, zgłoszoną pod numerem Call Center (801 - 706 - 666 ) mogą zapukać do drzwi abonentów pracownicy techniczni, konserwatorzy sieci. W tym przypadku, nie powinno być żadnych wątpliwości, bowiem, zgodnie z procedurą firmy, każda wizyta technika musi być poprzedzona telefonem i wcześniej umówiona na konkretny dzień i godzinę.


9 października 2008 - Przelewał na swoje konto

Do 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który będąc pracownikiem hipermarketu za pomocą terminala umieszczonego w punkcie zwrotów przelewał na swoje konto pieniądze.
Świdniccy policjanci z Sekcji Przestępczości Gospodarczej prowadząc czynności służbowe, ustalili a następnie zatrzymali 21 letniego mieszkańca Świdnicy, byłego pracownika jednego z hipermarketów w Świdnicy.
Mężczyzna znając doskonale procedurę obsługi kas oraz procedurę zwrotów, przelał za pomocą terminala będącego w punkcie zwrotów na swoje konto około 32 tysiące złotych.
Przedsiębiorczy 21 latek przychodził do sklepu wieczorem, korzystając z nieuwagi kolegów obsługujących terminal, wczytywał swoją kartę bankomatową, wpisywał kwotę jaka miała być przelana na jego konto i automatycznie kwota była przelewana.
Pieniądze, które w ten sposób trafiły na jego konto przeznaczył na podróże po Polsce.
Po zatrzymaniu mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury, wobec niego zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. Za oszustwo grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.


9 października 2008 - "Sowa - 2"

W ramach wyrównywania szans edukacyjnych od 15 października do 15 grudnia 2008 roku we wszystkich placówkach oświatowych w Gminie Świdnica realizowany będzie Gminny program wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży "SOWA 2" - Szkoła Otwarta Wesoła Atrakcyjna. Na ten cel Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało dotację w wysokości 131 tysięcy złotych.
Dostęp do szansy tworzymy dla wszystkich uczniów gminnych placówek, tj. ok. 1600 osób, w tym 28 uczniów niepełnosprawnych.
Program będzie realizowany w trzech zakresach edukacji: wyrównywanie poziomu nauczania i braków edukacyjnych oraz wspomaganie psychologiczno- pedagogiczne uczniów, rozwijanie zainteresowań i twórczej aktywności, zdrowie, sport i turystyka.
Program uwzględnia także założenia jednego z priorytetów organu prowadzącego dotyczącego przeprowadzania z uczniami zajęć z zasad dobrego wychowania i edukacji samorządowej.
W 2007 roku z programu SOWA - skorzystało ponad 1700 uczniów w szkołach podstawowych w i gimnazjach - wykorzystując na cel dotację w wysokości 239 tysięcy złotych.


9 października 2008 - Brak wody

Brak wody w dzisiejszych czasach to prawdziwa udręka, o czym przekonali się dziś mieszkańcy ulicy Dworcowej w Żarowie, na której wystąpiła awaria. Od rana pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji starają się naprawić usterkę i przywrócić dopływ wody.
Nie pierwsza taka usterka, która usuwają pracownicy ZWiK, ale dziś z pomocą "przyszła" nowa koparko - ładowarka. ZWiK zakupił (w drodze przetargu) nową koparko - ładowarkę, gdyż poprzednia 25-letnia nie nadawała się już do pracy i często się psuła. Koparka to niezbędny sprzęt zarówno przy awariach wodociągowo - kanalizacyjnych jaki i przy budowie nowych linii. Nowa i wydajna koparka będzie również służyć Nam - mieszkańcom, gdyż ZWiK, wypożycza swój sprzęt.
"Do przetargu stanęło sześciu oferentów a nam się udało. Koparka jest nowa, wydajna. I co cieszy najbardziej, przy jej zakupie zaoszczędziliśmy ponad 40 tysięcy" - zapewnia Marek Jaryczewski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.


9 października 2008 - Mieszka już bez dziur

Ponad 150-metrowy odcinek ulicy Mieszka I na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach ma już nową nawierzchnię.
Uszkodzona, pełna dziur i wyrw jezdnia została pokryta nowym asfaltem, dzięki czemu mieszkańcy chcący np. załatwić formalności w Spółdzielni Mieszkaniowej czy dojechać do swoich garaży wreszcie nie muszą się martwić o stan amortyzatorów swoich aut.
Remont ulicy sfinansowany został z budżetu miasta.


9 października 2008 - Mali ekolodzy w akcji

W październiku obchodzimy Święto Drzewa - jest to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.
2 października uczniowie z klasy VI, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu, zainspirowani działaniami proekologicznych, sadzili drzewa przed budynkiem szkoły. Ta niecodzienna lekcja przyrody dała wiele satysfakcji i korzyści.
Nasi mali ekolodzy przyczynili się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatycznych na Ziemi.


8 października 2008 - Sprostowanie

Biuro Poselskie Posła Anny Zalewskiej informuje, że artykuł zamieszczony na łamach "Gońca Świebodzickiego" z dnia 30 września 2008 roku w sprawie złożonego przez Panią Poseł usprawiedliwienia nieobecności na posiedzeniu Sejmu jest kłamliwy i nieprawdziwy.
Takie usprawiedliwienie nie zostało w ogóle złożone u Marszałka Sejmu.
Lidia Złotek - Dyrektor Biura Poselskiego.


8 października 2008 - "Świeży" odcinek

Wczoraj odebrano kolejny wyremontowany odcinek drogi nr 2075D na trasie Tworzyjanów - Garncarsko wchodzący w skład zasobów Powiatu Świnickiego.
Od teraz nie będziemy musieli wstydzić się dziur i nierówności, które pojawiały się zaraz po przekroczeniu granicy z Powiatem Wrocławskim. Dzisiaj ten 635 metrowy odcinek pokonuje się praktycznie jak "po maśle".
Remont obejmował wykonanie nowej nawierzchni, zniwelowano zdeformowane odcinki nawierzchni, ścięto i uzupełniono pobocze, odmulono i pogłębiono rowy przydrożne a także wykonano 5 przepustów pod zjazdami.
Remont, który trwał od 25 sierpnia do 30 września, wykonany został przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów. Koszt remontu drogi wyniósł 437,5 tysiąca złotych i został pokryty ze środków budżetu powiatu.


8 października 2008 - Wystawa roku - cudeńka Beckera

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Świebodzic, Powiatu Świdnickiego i całego Dolnego Śląska do odwiedzenia pierwszej Dolnośląskiej Wystawy Zegarów Gustava Beckera, która rozpoczyna się Świebodzicach w najbliższy czwartek, 9 października i potrwa aż do niedzieli. Będzie to jedna z niewielu okazji, aby zobaczyć unikalne zegary genialnego, świebodzickiego zegarmistrza, dokumenty patentowe, narzędzia czy przyjrzeć się dokładnie, jak zbudowany jest mechanizm beckerowskich zegarów.
Wśród eksponatów będą prawdziwe perełki: np. milionowy egzemplarz czy najstarszy spośród eksponatów, linkowiec z 1872 roku, który najprawdopodobniej zrobił sam mistrz Becker. Wiele spośród tych eksponatów wypożyczyli prywatni właściciele, zatem tak naprawdę nigdy nie były pokazywane szerszej publiczności.
Wystawa będzie dostępna codziennie od godziny 10 do 18, w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności 13. Można ją oglądać bezpłatnie. Wystawę rozpocznie wernisaż w dniu 9 października o godzinie 18.00.
Dzieła Beckera zebrało i po raz pierwszy pokazuje na tak dużą skalę Towarzystwo Miłośników Świebodzic. Na wernisaż zaproszono wielu znakomitych gości z Burmistrzem Miasta Bogdanem Kożuchowiczem, honorowym patronem wystawy jak i potomkami rodziny Beckera. Oprócz kolekcji zegarów będzie można oglądnąć pokaz multimedialny zegarów i dokumentów nie prezentowanych na wystawie.
Tę wystawę powinien zobaczyć nie tylko każdy świebodziczanin, ale i dolnoślązak, bo prezentuje ona część wspaniałej historii naszego regionu.


8 października 2008 - Świdnica chce walczyć z falą śmieci

- Większość osób nie wie co zrobić ze zużytymi akumulatorami, bateriami, czy też niepotrzebnymi lekami - mówią zgodnie władze miasta i stowarzyszenia ekologicznego "Eko Idea".
Pojemniki na nie wiele się zdadzą, gdy nie będzie świadomości wśród mieszkańców, jak segregacja odpadów jest potrzebna. Najczęściej fakt, że konkretne śmieci nie są wyrzucane tam gdzie trzeba, wynika z braku dostatecznej wiedzy - uważa Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Przez lata wspólnie z miastem prowadziliśmy działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży. Teraz chcemy rozszerzyć działalność i trafić do większej grupy świdniczan - mówi Jacek Schindler, prezes Stowarzyszenia "Eko Idea" we Wrocławiu. Już dziś na stronie internetowej można się dowiedzieć co zrobić ze zużytymi puszkami, żarówkami, oponami, czy też niepotrzebną makulaturą. Można zajrzeć do serwisu filmowego i obejrzeć krótkie materiały dotyczące świdnickich odpadów i tego, co samemu można zrobić, by odpady były mniej kłopotliwe.
Ale to nie koniec, bo jeszcze w październiku ruszają spotkania, znane na całym świecie jako "green drinks". - "Green drinks" to spotkanie specjalistów zajmujących się ekologią ze zwykłymi mieszkańcami, dla których sprawy związane ze stanem świdnickiego środowiska naturalnego nie są obojętne. To takie spotkanie w kawiarni przy kawie i okazja do rozmów o ważnych sprawach - opowiada Jacek Schindler. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 23 października, na godzinę 17.00 w kawiarni "Na piętrze" w świdnickim Klubie Bolko.


8 października 2008 - Warsztaty dla urzędników

Dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych w ramach programu Kapitał Ludzki w ciągu najbliższych 3 lat wszyscy urzędnicy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach zostaną gruntownie przeszkoleni. Zarówno w zakresie wiedzy o korzystaniu ze środków unijnych czy stosowania ustawy o zamówieniach publicznych, jak i np. zagadnień komunikacji społecznej, obsługi klienta, radzenia sobie z trudnymi i stresującymi sytuacjami.
- Jestem przekonana, że to szkolenie bardzo się przyda, nawet tym urzędnikom z długoletnim stażem, którzy mają już sporą wiedzę i doświadczenie - mówi Anna Żygadło, sekretarz gminy. - Pozwoli im to zyskać nowe umiejętności i kompetencje a także odświeżyć wiele zagadnień, które wydają się być oczywiste, ale które w trakcie lat pracy czasami nam umykają, giną w rutynie.
Każdy pracownik magistratu weźmie udział w szkoleniu, właśnie ustalany jest harmonogram kursów.


8 października 2008 - Pokonali nałóg

W tym roku przypada siódma rocznica powstania Klubu Abstynenta "Arka" w Strzegomiu. W związku z tym w pierwszą sobotę października, w Domu Parafialnym przy Bazylice Mniejszej pw. Św. App Piotra i Pawła, odbyła się uroczystość będąca swoistym podsumowaniem dotychczasowej działalności klubu.
"Arka" powstała 17 maja 2001 roku dzięki współpracy Komisji Zdrowia i Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na początku spotkania odbywały się w stołówce charytatywnej im. Św. Brata Alberta Chmielowskiego, działającej przy bazylice.
Z czasem siedzibę klubu przeniesiono do Domu Parafialnego, gdzie spotkania odbywają się do dziś. - Ważnym punktem naszych spotkań są tzw. meetingi, które organizujemy w każdą środę. Raz w miesiącu obecny jest na nich terapeuta z Wałbrzycha. Szef klubu podkreśla, że ludzie bardzo często mylą Klub Abstynenta z klubem AA, a pomiędzy nimi jest istotna różnica. - W naszym klubie spotkania są luźne, gramy w bilard, ping-ponga, słuchamy muzyki, pijemy kawę, czytamy książki. To nie jest tak, że prowadzone są sztywne zajęcia. Jak pogoda dopisuje, organizujemy sobie ognisko i wtedy śpiewamy przy gitarowej muzyce. Dwa razy w roku jeździmy na pielgrzymki do Lichenia i do Częstochowy - wyjaśnia Marian Grobelny.
Na sobotniej uroczystości obecni byli zaprzyjaźnieni członkowie klubu z innych miast: "My Razem" z Bolesławca, "Azyl" z Jawora, "Eden" z Piechowic i "Axel" ze Świdnicy. Władze Strzegomia reprezentował burmistrz Lech Markiewicz, wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele strzegomskiej Rady Miejskiej: przewodniczący - Tadeusz Wasyliszyn oraz radni: Maria Michalec i Piotr Szmidt.
Na koniec oddajmy jeszcze raz głos prezesowi Grobelnemu. - Chciałbym zaprosić wszystkich, którzy mają problem, żeby przyszli i zobaczyli, jak spędzamy czas, i że nie są to tylko sztywne rozmowy. O wiele łatwiej pokonać nałóg, jeśli pomagają Ci ludzie, którzy z nim wygrali i są żywym przykładem na to, że można odnieść zwycięstwo.


8 października 2008 - Nowa radna

Krystyna Siodlarz jest nową radną Rady Miejskiej Świebodzic. Ślubowanie nowa członkini rady złożyła na sesji w dniu 30 września.
Weszła ona do rady po tym, jak wygasł mandat radnego Waldemara Tomczaka.
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł o wygaśnięciu mandatu a postępowanie jakie toczyło się przed WSA dotyczyło naruszenia ustawy o samorządzie. Radny Tomczak zapowiada walkę przed Trybunałem Praw Człowieka w Strassburgu.
Krystyna Siodlarz jest członkiem Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Pełniła już mandat radnej w latach dziewięćdziesiątych.


8 października 2008 - Do pięciu lat za kabel

7 października żarowscy policjanci ustalili a następnie zatrzymali 21 letniego mieszkańca Żarowa, który dokonał kradzieży kabla sterowniczego wartości 2 385 złotych na szkodę PKP. 45 metrów skradzionego miedzianego kabla opalił, a następnie sprzedał za 150 złotych w punkcie skupu złomu.
Zatrzymany mężczyzna został osadzony do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Po przesłuchaniu zostanie doprowadzony do Prokuratury z wnioskiem o areszt.
Za kradzież grozi mu do 5 lat pozbaweinia wolności.


8 października 2008 - Wózkiem po schodach

Niepełnosprawni chcący dostać się do świebodzickiego Urzędu Miejskiego nie muszą już bać się schodów.
Od kilku dni mogą bez problemu wjechać do budynku przy pomocy specjalnego urządzenia na gąsienicach.
Wózek gąsienicowy został zakupiony w ramach inwestycji rewitalizacji płyty głównej Rynku. Nie można było zastosować innego rozwiązania - np. wybudowania podjazdu, gdyż nie zezwolił na to Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Ratusz w Świebodzicach jest obiektem zabytkowym.


8 października 2008 - Pieniądze dla świetlicy

Fundacja Banku Zachodniego WBK S.A przekazała na ręce dzieci ze świetlicy środowiskowej z Pastuchowa czek opiewający na kwotę 4.000 złotych.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup mebli do nowo wyremontowanej świetlicy środowiskowej w Pastuchowie.
W uroczystości wziął udział także Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz, który wraz z dziećmi podziękował Pani Iwonie Wojciechowskiej z Banku Zachodniego za dar serca.


8 października 2008 - Szkolne rozgrywki sportowe

O kilku tygodni uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Strzegom mogą spędzać soboty na sportowo, uczestnicząc w różnych zawodach organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.
W ostatnią sobotę w hali OSiR rywalizowały miedzy sobą szóstki piłkarskie klas V chłopców. Mecze rozgrywane były w dwóch grupach. W grupie A zagrali uczniowie z Rogoźnicy, Goczałkowa, Kostrzy i PSP nr 2 ze Strzegomia, a w grupie B zmierzyli się młodzi sportowcy z Jaroszowa, PSP nr 4 i PSP nr 3 ze Strzegomia. Z pierwszej grupy, z kompletem punktów, do finału awansowali goczałkowianie. Z kolei zwycięzcą grupy "B" zostali uczniowie PSP nr 3.
Decydująca rozgrywka stała na wysokim poziomie i była wyrównana. Dość powiedzieć, że spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. W rzutach karnych lepsi okazali się strzegomianie.


8 października 2008 - Pomoc dla najuboższych

Tradycyjnie już Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy współpracy ze "Świdnickim Bankiem Żywności zorganizowało zbiórkę żywności dla świebodzickich rodzin, w których żyją niepełnosprawne dzieci.
W ciągu dwóch dni zbiórki zebrano 540 kg żywności, która trafiła już do ponad 20 rodzin a także do prowadzonej przez Stowarzyszenie przy Osiedlu Sudeckim Akademii Nadziei.


8 października 2008 - Wielmożny pan ziemniak

Nadchodzi jesień. Ale zanim nastąpi jesienna szaruga, długie ciemne wieczory i mgliste poranki, warto wykorzystać początek jesieni - to pora złotych liści i babiego lata, zbiorów warzyw i owoców. Wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach, którzy dzielą się relacją z niecodziennej imprezy, jaka odbyła się w ich szkole.
1 października odbyła się w naszej szkole wspaniała impreza dla klasy I, II i III zorganizowana we współpracy z Biblioteką Miasta i Gminy w Strzegomiu.
Spotkanie integracyjne służyło poznawaniu tradycji ludowej związanej z jesiennymi wykopkami ziemniaków i innych warzyw a także sprawdzeniu wiedzy uczniów na temat darów jesieni. Były ciekawe zagadki, krzyżówka jesienna. Z warzyw dzieci wyczarowały piękne, pomysłowe, jarzynowe kukiełki.
Podczas zabawy miał roznosić się po sali cudowny zapach pieczonych frytek, które przygotowały mamy, ale awaria w dostawie prądu przeszkodziła w tym. Jednak nadrobiliśmy to następnego dnia, kiedy to od rana zajadaliśmy się frytkami.
- Dziękujemy rodzicom, że zadbali o przygotowanie wszystkich produktów. Dziękujemy pracownicom Biblioteki Miejskiej w Strzegomiu Ewie Frąckowiak i Elżbiecie Michaluk za bardzo ciekawe zajęcia - mówi dyrekcja szkoły.


7 października 2008 - Nieprawdopodobne zmiany

Prawie 30 tysięcy euro jest warta praca jaką wykonano w Morawie w ramach pierwszego w Polsce Seminarium Parkowego.
- Zmiany są nieprawdopodobne - komentuje efekty pracy Andrzej Kubik, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Nie byłem w tym miejscu od trzech lat i widać, że sporo się w tym miejscu zmienia. Prace wykonane w parku są imponujące, teraz wyraźnie widać pierwotne osie parku, odsłaniają się widoki. Jestem pod wrażeniem tego co zostało tu zrobione.
Przez dwa dni w paku było słychać piły spalinowe i trzask spadających drzew. Wycięto sporo samosiejek i krzaków. W parku zrobiło się czysto i przestronnie. Odsłoniło się jezioro oraz szeroka promenada. Wszystko dzięki ciężkiej pracy i wsparciu wolontariuszy oraz wielu ludzi dobrej woli. W realizację projektu zaangażowało się ponad sto osób.
Z Niemiec przyjechała delegacja partnerskiej gminy Markersdorf z burmistrzem Thomasem Knackiem, członkowie Stowarzyszenia Regionu Księcia Pücklera, prof. Sommer z Uniwersytetu Drezneńskiego i liczni architekci krajobrazu z Saksonii.
Z Polski było ponad 60 osób, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, dolnośląski konserwator zabytków Andrzej Kubik, wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski, burmistrz Brodów Żarskich Zbigniew Wilkowiecki, nadleśniczy powiatu świdnickiego Jan Dzięcielski, grupa uczniów z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Bolkowie i z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu wraz z dyrektorem i nauczycielami oraz mieszkańcy Morawy i rodzice dzieci z przedszkola prowadzonego przez Fundację Św. Jadwigi.
Przedsięwzięcie wsparło również kilkanaście okolicznych firm, które nieodpłatnie skierowały do pracy w Morawie swoich pracowników oraz specjalistyczny sprzęt: Pielęgnacja Drzew-Ogrody Roman Kwieciński, PILAR Krzysztof Karamara, P.P.H.U. Stanisława Trzcińska, Firma Westa, M&F International Trading Sp. z o.o. oraz Stadnina Koni "STRZEGOM" Sp. z o.o. Seminarium zostało dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zdjęcia z prowadzonych prac - >>> zobacz


7 października 2008 - Paulina Lenda ma talent

O tym, że Paulina Lenda ma talent, mieszkańcy Powiatu Świdnickiego wiedzą już od dawna. W ubiegłą sobotę mogli przekonać się o tym również widzowie stacji TVN, którzy oglądali eliminacje do programu "Mam talent".
Niespełna 15 - letnia świdniczanka podbiła serca niezwykle surowego i krytycznego jury w składzie: Agnieszka Chylińska, Kuba Wojewódzki i Małgorzata Foremniak.
Wszyscy oczywiście byli na "TAK!" i Paulina przeszła dalej.
Jury pochwaliło również jej ogromną skromność. Paulina nawet nie wspomniała o swoim dwukrotnym zwycięstwie w "Szansie na sukces" i zajęciu drugiego miejsca w jej finale.
Trzymamy kciuki za Paulinę choć z jej wyjątkowym i niezwykle oryginalnym głosem i wyglądem z pewnością szybko osiągnie sukces.
Film z programu "Mam talent" zobacz i posłuchaj bo warto.


7 października 2008 - Brązowy medal w Pucharze Polski

Karolina Augustyn na wałachu Lewus zajęła trzecie miejsce w Pucharze Polski w WKKW. Gosia Borysiuk na Promyku była piąta. W rozegranych w Walewicach zawodach stratowali także Agata Jodko, Karolina Rogowska, Ania Kowalczyk i Piotr Bujak.
Startujący w konkursie klasy L - Piotr Bujak na Tresce zajął uplasował się bardzo dobrym 9 miejscu. Ania Kowalczyk na Hiszpanie była 21. W konkursie tym rywalizowało w sumie 40 zawodników.
W klasyfikacji pucharowej najlepiej wypadła Karolina Augustyn na Lewusie i uplasowała się na trzecim miejscu zdobywając tym samym brązowy medal. Gosia Borysiuk na Promyku była piąta. Mniej udane tym razem były starty Agaty Jodko na Filusiu i Karoliny Rogowskiej na Toniu, zakończyły się one na próbie terenowej.


7 października 2008 - Ostatnie spotkanie

Wczoraj w miejscowości Bolesławice odbyło się ostatnie już spotkanie z mieszkańcami Bolesławic i Bagieńca w ramach konsultacji społecznych przy realizacji największej inwestycji drogowej w naszym powiecie pn."Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ul. Stęczyńskiego w Świdnicy". Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa wspólnie z projektantami przedstawił i omówił propozycję nieco zmienionego wariantu trasy, jaka ostatnio została zaprezentowana na spotkaniu z mieszkańcami w Świdnicy.
Zmodyfikowana trasa przebiegu drogi, która po korekcie przebiega po prawej stronie Bolesławic, została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców tej miejscowości. Dodatkowo zaproponowano jeszcze jeden wariant przebiegu tej drogi, biegnący za działkami wykupionymi pod zabudowę jednorodzinną, przez las w granicach miejscowości Bagieniec. Niestety żadna z propozycji nie została przyjęta przez właścicieli wykupionych działek w Bagieńcu.
Mieszkańcy zaproponowali, aby trasę poprowadzić wzdłuż istniejących torów kolejowych. Po przeanalizowaniu tej propozycji projektant wyjaśnił, że ten wariant jest niemożliwy do zrealizowania, gdyż jest dłuższy o ponad 1 km a także wymaga budowy dwóch wiaduktów. Co więcej nie ma możliwości włączenia biegnącej obok miejscowości do tej drogi, stąd realizacja zaproponowanego wariantu została odrzucona.
W rezultacie udało się uzyskać pozytywną ocenę realizacji inwestycji przez mieszkańców obu miejscowości z uwzględnieniem zaproponowanego przebiegu po prawej stronie Bolesławic. Jedynie właściciele zakupionych w ubiegłym roku działek w okolicy Bagieńca (gmina Jaworzyna Śląska) wyrazili swój sprzeciw wobec usytuowania trasy przebiegu drogi za ich działkami.


7 października 2008 - "Myśląc Ojczyzna"

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy ogłasza konkurs plastyczny pt. "Myśląc Ojczyzna" pod honorowym patronatem Wójta Gminy Świdnica.
Prace będą oceniane w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe klasy I - III, szkoły podstawowe klasy IV - VI, gimnazja, szkoły średnie.
Konkurs plastyczny trwa od dnia 1 października do 3 listopada.
Zgodnie z regulaminem format prac jest dowolny. Każda praca musi być na odwrocie opisana i zawierać następujące informacje: tytuł pracy, imię i nazwisko autora oraz nauczyciela lub opiekuna klasy, wiek uczestnika, adres i telefon placówki oświatowej.
Prace będą przyjmowane w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Można je dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica z dopiskiem "Konkurs plastyczny"
Prace nagrodzone i wyróżnione zostaną wyeksponowane na wystawie. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do eksponowania i publikowania prac konkursowych bez wypłacania honorariów autorskich. Wszystkie prace biorące udział w konkursie pozostaną własnością organizatora.
Laureaci oraz uczestnicy konkursu zostaną zaproszeni na podsumowanie, które odbędzie się podczas uroczystości 90-tej rocznicy obchodów Święta Niepodległości w dniu 7 listopada 2008 roku.
Lista laureatów konkursu zostanie ogłoszona 5 listopada.
Szczegółowych informacji nt. regulaminu konkursu udziela Pani Teresa Kmera z Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji pod nr tel. 074 852 30 67, 852 24 88 wew. 313


7 października 2008 - Licealistka w Strasburgu

Beata Stankiewicz, uczennica klasy 3. strzegomskiego liceum w dniach 21 - 24 września 2008 roku, odwiedziła Parlament Europejski w Strasburgu. Wyjazd był dla Beaty nagrodą za konkurs szkolny zorganizowany przez nauczyciela liceum - Tomasza Marczaka, który zaprosił europoseł Lidię Geringer de Oedenberg do współpracy. Poseł objęła konkurs swoim patronatem i ufundowała nagrodę główną - wyjazd do Parlamentu Europejskiego. Z grupą około 50 osób z Dolnego Śląska 21 września Beata rozpoczęła swoją przygodę pod hasłem "Dolnoślązacy 28". Był to już 28. taki wyjazd na zaproszenie polskiej posłanki.
Beata wraz z grupą Dolnoślązaków zwiedziła Trybunał Praw Człowieka i Obywatela, w którym odbyło się spotkanie z adwokatem przybliżającym funkcjonowanie tej instytucji. Kolejne spotkanie miało miejsce już w gmachu Parlamentu Europejskiego, który wywarł na wszystkich uczestnikach niesamowite wrażenie. Poseł Ostrowski zachęcał do pracy w parlamencie, opowiadając jednocześnie o związanych z nią wymaganiach.
Męczące, ale bardzo ciekawe wykłady zakończyły się niezapomnianym rejsem statkiem oraz zwiedzaniem pięknego miasta. Kolejny dzień również ubiegł pod znakiem zwiedzania, m.in. Katedry w Strasburgu.
Następnym punktem programu było spotkanie z Lidią Geringer de Oedenberg, która opowiedziała uczestnikom o pracy posła. Bardzo sympatycznym akcentem - wspólnym obiadem z poseł Geringer - zakończyła się wizyta w Strasburgu.


7 października 2008 - 97 boisko

W Świebodzicach oddano do użytku kolejne w województwie boisko ze sztuczną nawierzchnią. Budowę obiektu sfinansowano ze środków pochodzących z programu "Blisko Boisko", który powstał przy współpracy PZU oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki tej akcji na terenie Polski docelowo działać będzie 150 nowych boisk z trawy syntetycznej.
Z nowoczesnego obiektu korzystać mogą uczniowie świebodzickiego Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych, jak również dzieci i młodzież z tej miejscowości. Murawa jest dostępna bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne. Boisko ma wymiary 32 m x 65 m . Jego nawierzchnię wykonano ze sztucznej trawy, co umożliwia bezpieczną grę w piłkę przez cały rok. Koszt inwestycji wyniósł blisko 500 tys. złotych. W ramach tej kwoty 320 tys. złotych pozyskano z programu "Blisko Boisko".
Boisko w Świebodzicach to 97 obiekt na terenie Polski i 8 na Dolnym Śląsku, który otwarto w ramach pierwszej edycji projektu "Blisko Boisko". W ubiegłym roku na liście beneficjentów znalazło się 100 placówek z całej Polski. W 2008 roku programem objęto 50 gmin, w tym 5 w województwie dolnośląskim.


7 października 2008 - Konferencja

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza na konferencję pt.: Zarządzanie Projektami Edukacyjnymi. Konferencja odbędzie się 15 października o godzinie 11.00 w siedzibie Firmy Szkoleniowo-Doradczej w Świdnicy przy ulicy Łukasińskiego 2.
Konferencja jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu "Promocja i wzrost motywacji dla kształcenia ustawicznego w obszarach wiejskich" dofinansowanego z Programu "Uczenie się przez całe życie" 2007-2013 Grundtvig.
W programie:
Wykład "Efektywne zarządzanie projektami non profit" - Tomasz Bilicki - akredytowany Konsultant Funduszy Europejskich,
Prezentacja projektu i dobrych praktyk - sposoby zarządzania projektami edukacyjnymi w Hiszpanii, Finlandii i na Litwie - José Luis Barco García, Koordynator Projektu, Dyrektor Szkoły Las Flores w Alora, w Hiszpanii oraz Partnerzy Projektu z Lapland Educational Centre w Rovaniemi w Finlandii i Anyksciai Education Centre z Litwy,
Panel dyskusyjny.
Ze względów organizacyjnych Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C prosi o potwierdzenie swojego uczestnictwa do 10 października telefonicznie: (074) 857 72 83 lub e-mailem: biuro@annaszywala.pl


7 października 2008 - Szkolny Konkurs Ortograficzny

6 października w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Ortograficzny Klas IV - VI, który został przeprowadzony w ostatnich dniach września.
Do konkursu przystapiło36 uczestników, po trzech przedstawicieli z klas IV-VI. Uczniowie zmagali się z wieloma trudnościami ortograficznymi, które swoim uczniom przygotowały organizatorki konkursu - Beata Wąż, Grażyna Gałuszka, Agata Piwowar i Zdzisława Strzelczyk - Salwierak.
Dzieci poradziły sobie z pułapkami ortograficznymi znakomicie, a niepokonanymi mistrzyniami ortografii okazały się uczennice: Katarzyna Danielewska, Monika Perczyńska i Weronika Śliwowska. Wszystkie z klasy 6c.
Dziewczynom gratulujemy i życzymy powodzenia w VII Świdnickim Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Klas IV-VI.


7 października 2008 - Partnerstwo Lokalne

W poniedziałek, 6 października, po raz kolejny odbyło się spotkanie Partnerstwa Lokalnego na Rzecz Mieszkańców Gminy Świebodzice. Tym razem spotkanie było poświęcone aplikowaniu o środki z EFS-u.
Animatorki partnerstwa, Karolina Maląg i Anna Borek, z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych z Wałbrzycha, przybliżyły temat działania - "Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji". Ponadto planowane jest wydanie informatora.
W pierwszej części zamieszczone będą informacje poświęcone idei partnerstwa, jego działaniom i podejmowanym inicjatywom na terenie miasta. Druga część będzie typowym informatorem o organizacjach, szkołach, instytucjach pomocowych, kulturalnych, sportowych działających na terenie miasta, z usług których korzystać mogą wszyscy mieszkańcy. W związku z tym zwracamy się do wszystkich ww. podmiotów o przesyłanie informacji na temat ich działalności, które zostaną zamieszczone w publikacji.
Spotkania partnerskie odbywają się cyklicznie, w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 12.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Zapraszamy instytucje, szkoły, przedsiębiorców, którzy chcą przystąpić do Partnerstwa. Wspólnie łatwiej wychodzić naprzeciw potrzebom i problemom Mieszkańców naszego miasta.


7 października 2008 - Turniej samorządowców

Na nowo otwartym boisku przy Gimnazjum nr 1 w pierwszą sobotę października rywalizowali ze sobą samorządowcy. Nagrodą dla zwycięzców był Puchar Senatora RP - Stanisława Jurcewicza.
W sportowej rywalizacji wzięli przedstawiciele: Powiatu Świdnickiego, Gminy Strzegom, Gminy Jaworzyna Śląska oraz drużyna z naszego Gimnazjum. Na murawie boiska pojawili się m.in. Starosta Powiatu Świdnickiego - Zygmunt Worsa, Zastępca Prezydenta Świdnicy - Ireneusz Pałac, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żarowie - Robert Kaśków, Zastępca Burmistrza Strzegomia - Wiesław Witkowski oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz i Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej - Ireneusz Besser.
Rywalizacja przebiegała systemem "każdy z każdym". Gospodarze nie okazali się nadmiernie gościnni i zajęli dwa pierwsze miejsca. Trzecie miejsce przypadło w udziale drużynie ze Strzegomia, a czwarte reprezentacji powiatu.
Zawody były okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także do wspólnego spotkania i wymiany poglądów z samorządowcami z terenu naszego powiatu.
Drużyna Jaworzyny Śląskiej grała w składzie: Sebastian Grajaszek, Grzegorz Grzegorzewicz, Ireneusz Besser, ksiądz Piotr Winczakiewicz, Paweł Sołtys, Piotr Młynarski, Andrzej Zadziorki, Mateusz Ptak oraz Marcin Krawczyk.


7 października 2008 - Święta Chleba

Sobota 27 września na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Stanowic. Wszystko z to z powodu odbywającego się wówczas Święta Chleba. Długo oczekiwane uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą swoim śpiewem uświetnił stanowicki chór.
Po mszy barwny korowód przemaszerował na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości. Przecięcia wstęgi dokonali - sołtys Stanowic Zdzisława Dmytrarz, kierownik Biura ds. Wsi Urzędu Miejskiego w Strzegomiu Alicja Czekajło, radny Piotr Szmidt i Zbigniew Wysoczański, który w dużej mierze przyczynił się do powstania placu.
Dodajmy że plac mógł powstać także dzięki przychylności władz gminy Strzegom oraz zaangażowaniu Rady Sołeckiej Następnie przyszedł czas na oryginalne konkursy. Znalazły się wśród nich m.in. konkurs poetycki, którego tematem był chleb. Zwycięzcą został Jan Zając.
Konkurs na najlepsze wypieki ciast wygrała Renata Cichoń. Najlepszy w pieczeniu chleba okazał się natomiast Dariusz Góralski. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali cenne nagrody, a publiczność mogła delektować się wyśmienitymi wypiekami. W międzyczasie odbyła się, ciesząca się dużym zainteresowaniem, loteria. Tłumnie oblegane były również stoiska z kiełbaskami, pierogami czy chlebem ze smalcem. Zgromadzona publiczność doskonale bawiła się podczas koncertu "Olszaniaków". Wieczorem ich miejsce zajęli pracownicy Strzegomskiego Centrum Kultury, którzy zorganizowali zabawę taneczną przy muzyce dyskotekowej.


7 października 2008 - Dodatkowe zajęcia dla gimnazjalistów

Pod patronatem Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w ramach wyrównywania szans młodzieży wiejskiej w Zespole Szkół w Roztoce od 16 września odbywają się bezpłatne zajęcia z języka angielskiego.
Oferta przeznaczona jest dla uczniów klas III gimnazjum. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu w 2 grupach: 8 i 12 osobowych pod kierunkiem Doroty Łada-Łobarzewskiej.
Wszyscy uczniowie zostali zaopatrzeni w bezpłatny komplet podręczników do nauki języka angielskiego oraz pomoce dydaktyczne w wersji multimedialnej.


7 października 2008 - Pojadą do Żarowa

3 października, chłopcy ze świdnickich gimnazjów brali udział w turnieju piłki nożnej. W turnieju startowały drużyny jedenastoosobowe. O miejsca rywalizowały trzy gimnazja.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1, drugie miejsce wywalczyli chłopcy z Gimnazjum nr 2. Trzecie miejsce zajęła drużyna Gimnazjum nr 4.
Najlepszymi zawodnikami zostali: Wojciech Szuba, Aleksander Cudejko oraz Michał Morawski.
Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i dyplomy. 7 października o godzinie 10.00 w Żarowie odbędzie się turniej powiatowy, w którym Świdnicę reprezentować będzie drużyna Gimnazjum nr 1.
Organizatorem turnieju był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


7 października 2008 - Uczniowie ze Stanowic najlepsi

2 października uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach reprezentowali gminę Strzegom w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej, który odbył się w Świebodzicach.
Do zawodów przystąpiło 7 szkół z różnych gmin powiatu świdnickiego. Reprezentanci Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanowicach nie zawiedli. Po ciężkich i trudnych meczach wygrali turniej, pokonując w finale Szkołę Podstawową nr 105 ze Świdnicy - 3:0. Tytuł najlepszego piłkarza turnieju otrzymał Krystian Sobczak.
Serdecznie wszystkim zawodnikom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i do zobaczenia 16 października na rozgrywkach półfinałowych w Stanowicach.


7 października 2008 - Na Jasnej Górze

Uczniowie z Dobromierza należący do koła turystycznego, 30 września uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Częstochowy.
Głównym jej celem było zwiedzenie Jasnej Góry. Cała grupa wzięła udział w Eucharystii w Kaplicy Najświętszej Maryi Panny, a wielkie wzruszenie towarzyszyło wszystkim zebranym podczas zasłonięcia obrazu "Czarnej Madonny".
Po przeżyciach duchowych był czas na zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym i historycznym Sanktuarium Jasnogórskiego.
Wiedza, jaką uczniowie zdobyli podczas wyjazdu na pewno przyda się na lekcjach w szkole, jak również na spotkaniach koła turystycznego. Ta wspaniała wyprawa na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników.


7 października 2008 - "I Ty możesz pomóc"

"I Ty możesz pomóc", tak brzmi hasło akcji zorganizowanej przez Street Racing Team. Dolnośląski klub fanów motoryzacji oraz car-audio organizuje akcję, której celem jest zbiorowe, honorowe oddawanie krwi. Akcję wspiera m.in. Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi. Każdy z nas tym niewielkim gestem może uratować komuś zycie i sprawić radość dzieciom, albowiem każdorazowe oddanie krwi honorowane jest drobnym upominkiem w postaci kilku tabliczek czekolady, konserwy i soczku, które to klub chce zebrać i przekazać dla Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Krew prosimy oddawać w Centrum Krwiodawstwa przy szpitalu "Latawiec" w Świdnicy, od 6 do 31 października w godzinach 7.00-10.30. Należy być po śniadaniu i zabrać ze sobą dowód osobisty (tylko osoby pełnoletnie). Krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi z wpisem do dokumentu, morfologia, badania wirusologiczne).
Prosimy o poinformowanie pracownika centrum krwiodawstwa, iż oddana krew jest w ramach prowadzonej akcji.


6 października 2008 - Maraton Szachowy BLITZ Żarów'2008

W dniach 4-5 października w budynku Gimnazjum w Żarowie rozegrany został jubileuszowy X Nocny Maraton Szachowy BLITZ Żarów'2008 pod Honorowym Patronatem Posła Zbigniewa Chlebowskiego.
Po ponad 13 godzinach gry zwycięzcą został mistrz międzynarodowy Jacek Tomczak z klubu Pocztowiec TP SA Poznań który wyprzedził Piotra Brodowskiego (Odrodzenie Korzuchów) oraz mistrza międzynarodowego Tomasza Warkomskiego (Javena Hańcza Suwałki). Szachiści walczyli od godziny 19 w sobotę do godziny 8 w niedziele rano. Każdy zawodnik rozegrał w turnieju 45 partii.
Czołówka turnieju:
1 Tomczak Jacek (Pocztowiec TP SA Poznań), 2 Brodowski Piotr (Odrodzenie Korzuchów), 3 Warakomski Tomasz (Janena Hańcza Suwałki), 4 Stachowiak Kamil (WSB Wrocław), 5 Sabuk Piotr (Miedź Legnica), 6 Kowalczyk Paweł (Wałbrzych), 7 Kubień Jerzy (OKSiR Wisznia Mała), 8 Tustanowski Robert (Zarzewie Prudnik), 9 Żeberski Jakub (WSB Wrocław), 10 Wilicki Krzysztof (Jelenia Góra).
Najlepsi zawodnicy z Żarowa:
47 Garbacz Marcin, 53 Kasków Piotr, 59 Kipczak Jan, 60 Dranka Jowita.
W turnieju wystartowało 81 zawodniczek i zawodników z całego kraju.
Organizatorzy: Gminne Zrzeszenie LZS w Żarowie, GLKS Goniec Żarów, Gimnazjum w Żarowie, Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy, Dolnośląski Związek Szachowy
Główni sponsorzy turnieju: GANT S.A. Bank Spółdzielczy w Świdnicy Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. Turniej dofinansowany był z dotacji Starostwa Powiatowego w Świdnicy i Gminy Żarów.


6 października 2008 - Są jeszcze miejsca

W dniach 22 - 23 października w ramach obchodów "Dnia Seniora" Dom Dziennego Pobytu "Przystań" w Świdnicy organizuje dwudniową pielgrzymkę do Krakowa i okolic z udziałem zaprzyjaźnionego z naszym domem - Ks. Romana Tomaszczuka.
Miejsca jakie będą zwiedzane to: Kraków, - Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice oraz Łagiewniki. Koszt pielgrzymki to 150 złotych.
Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 8.00 do 16.00 z Anną Sochocką - terapeutką DDP "Przystań" - numer telefonu 074 853 - 87 - 70


6 października 2008 - Konkurs ortograficzny

5 października w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs Ortograficzny Klas IV - VI, który został przeprowadzony w ostatnich dniach września.
Do konkursu przystąpiło 36 uczestników, po trzech przedstawicieli z klas IV-VI. Uczniowie zmagali się z wieloma trudnościami ortograficznymi, które swoim uczniom przygotowały organizatorki konkursu: Beata Wąż, Grażyna Gałuszka, Agata Piwowar i Zdzisława Strzelczyk - Salwierak.
Dzieci poradziły sobie z pułapkami ortograficznymi znakomicie, a niepokonanymi mistrzyniami ortografii okazały się uczennice: Katarzyna Danielewska, Monika Perczyńska i Weronika Śliwowska, Wszystkie z klasy 6c.
Dziewczynom gratulujemy i życzymy powodzenia w VII Świdnickim Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym Klas IV-VI.


5 października 2008 - Pierwszy mecz w lidze

Dzisiaj świdnickie siatkarki rozpoczęły rozgrywki III ligi. Mecz pomiędzy MKS Świdnica a Chełmcem Wałbrzych gładko wygrały świdniczanki 3:0, w setach 25/7, 25/14 i w trzecim secie 25/17.
Juniorki grały o Mistrzostwo Dolnego Śląska z Gaudią Trzebnica. MKS Świdnica - Gaudia Trzebnica - 3:0 w setach 25/14, 25/21, 25/12. Następny mecz pierwszy zespół rozegra w w Oławie 11 października.
12 października rozpoczną się rozgrywki młodziczek o Mistrzostwo Dolnego Śląska. Turniej z udziałem MKS Świdnica, Tygrysy Strzelin i Chełmiec Wabrzych odbędzie się na sali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy o godzinie 10.00.


5 października 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została dziewiąta kolejka spotkań.
Grom Witków - Sparta Ziębice 2 : 0
Piast Nowa Ruda - AKS Strzegom 1 : 1 Polonia/Sparta II Świdnica - Polonia Bystrzyca Kłodzka 7 : 0
Nysa Kłodzko - Bielawianka Bielawa 5 : 2
Piławianka Piława Górna - Włókniarz Kudowa Zdrój 0 : 0
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Górnik Boguszów-Gorce 1 : 2
Kryształ Stronie Śląskie - Biały Orzeł Mieroszów 2 : 3
Zieloni Łagiewniki - Stal Świdnica 1 : 0

W tabeli po dziewięciu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na drugim miejscu, AKS Strzegom zajmuje czwarte miejsce, na ósmym miejscu jest drużyna Gromu Witków piłkarze Stali Świdnica zajmują dziewiąte miejsce.


5 października 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Czarni Wamag Wałbrzych - Zieloni Mokrzeszów 3:0 walkower
Unia Jaroszów - Podgórze Wałbrzych 0:0
Włókniarz Głuszyca - Zieloni Mrowiny 4:2
Wierzbianka Wierzbna - Skalnik Czarny Bór 0:4
LKS Bystrzyca Górna - Karolina Jaworzyna Śląska 2:1
Zjednoczeni Żarów - Juventur Podzamcze Wałbrzych 0:1
Gwarek Wałbrzych - Granit Roztoka 3:0
Victoria II Świebodzice - Sudety Dziećmorowice 2:2


5 października 2008 - To był trudny mecz

Wczoraj w meczu o mistrzostwo III ligi świdniccy piłkarze Polonii-Sparty podejmowali u siebie drużynę ze Świebodzina.
Polonia-Sparta Świdnica - Pogoń Świebodzin 2:1.
To był bardzo trudny mecz, pierwszego gola uzyskali goście. Dopiero kiedy kontuzjowany bramkarz gości opuścił boisko i zastąpił go zawodnik z pola gry wtedy świdniczanie uzyskali przewagę.
Bramki strzelili: Piotr Woźniak 75 minuta, 85 minuta - Damian Janecki 40 minuta.
Świdniczanie awansowali na czwarte miejsce w tabeli rozgrywek.


5 października 2008 - Victoria zremisowała

W rozegranym wczoraj meczu dziewiątej kolejki spotkań o mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice zremisował na własnym stadionie z drużyną TSSR "Tarczyński" Polonia Trzebnica 0:0.
Victoria Świebodzice po tym remisowym meczu zajmuje nadal ósme miejsce w tabeli rozgrywek IV ligi ze stratą dwunastu punktów do prowadzącego Górnika Wałbrzych.


5 października 2008 - Pierwsi uczniowie w SP-105

4 października w Szkole Podstawowej nr 105 odbyło się pasowanie.
Uczniowie klas: I a, I b i I c wraz z rodzicami spotkali się w przystrojonej na tę uroczystość sali gimnastycznej.
Najpierw odświętnie ubrane dzieci wykazały się sprawnością fizyczną, umiejętnością czytania oraz znajomością wierszy i piosenek o szkole. Następnie dyrektor - Małgorzata Pielach wysłuchała ślubowania i dokonała aktu pasowania na uczniów.
Na koniec dzieci otrzymały plecaki z niespodzianką ufundowane przez rodziców, prezenty wykonane przez kolegów z klas II i dyplomy. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych: Joanna Andrzejewska, Joanna Kurzawa i Anna Traczyk.


5 października 2008 - Piątkowe obrady

W piątek, 10 października o godzinie 11.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Obrady odbędą się w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).
Jednym z punktów sesji będzie podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wstąpienia w skład Rady Miejskiej w Świdnicy - Andrzeja Protasiuka a następnie odbędzie się uroczyste ślubowanie nowego radnego.


4 października 2008 - Miecz księcia i pierścień księżnej

O miecz Księcia Bolka II Świdnickiego i pierścień Księżnej Agnieszki powalczą w Świdnicy szermierze. Turniej w ramach IV Pucharu Polski Weteranów Szermierki zaplanowano na 8 listopada, ale zapisy przyjmowane będą do 20 października.
W turnieju mogą wziąć udział zawodniczki i zawodnicy, którzy ukończyli 35 rok życia oraz mają ważne badania lekarskie. Opłata startowa wynosi 50 złotych.
Zgłoszenia wraz z informacją na temat ewentualnych noclegów opłacanych przez zawodników do 20 października należy kierować do Wrocławskiego Klubu Szermierczego "Kolejarz" na adres e-mail: wks.kolejarz@neostrada.pl lub fax: 071 343-49-89 z dopiskiem "Weterani".
Organizatorami turnieju są: Urząd Miejski w Świdnicy, Wrocławski Klub Szermierczy "Kolejarz" oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


4 października 2008 - Imprezy w "Przystani"

W ramach Międzynarodowych Obchodów Dnia Seniora Dom Dziennego Pobytu "Przystań " w Świdnicy zadbał o swoich seniorów i zapewnił im szereg atrakcji.
9 października odbędzie się impreza wewnętrzna dla pensjonariuszy DDP "Przystań", podczas której seniorzy przy kawie i szarlotce będą prezentowali swoje umiejętności w różnych dziedzinach m.in. tańcu, śpiewie, poezji i występach teatralnych. Po części artystycznej planowane jest wspólne biesiadowanie ze śpiewem na ustach. Zapowiada się całkiem interesująco.
17 października zapraszamy wszystkich chętnych seniorów świdnickich na IV Świdnicki Bal Seniora w Domu Nauczyciela. Posiadamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Koszt za osobę to 50 złotych. Chętnych prosimy o kontakt z Anną Sochocką pod numerem telefonu 074/8538770 DDP "Przystań".
W dniach 22-23 października planowana jest dwudniowa wycieczka Wadowice-Kraków-Kalwaria Zebrzydowska-Łagiewniki. Koszt to - 150 złotych.


4 października 2008 - Czas na kolejne jedenastolatki

2 października odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców dziewcząt urodzonych w 1997 roku dotyczące szczepienia przeciw wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy. Doktor nauk medycznych Jacek Dryl z Katedry Onkologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, podczas prezentacji multimedialnej omówił zagadnienia związane z wirusem HPV, odpowiadał też na pytania i wątpliwości rodziców.
Do szczepienia zostało zakwalifikowanych 26 jedenastolatek. Rodzice 19 dziewczynek wyrazili zgodę na szczepienie. Pozostali powinni złożyć swoje deklaracje do 6 października.
Wstępna data szczepienia została ustalona na 13 października. Warto przypomnieć, że całkowity koszt szczepionek pokrywa Gmina Dobromierz. W czerwcu zakończono szczepienie 19 dziewcząt z I tury.


4 października 2008 - Modele Swobodnie Latające

W dniach 3-6 października, Świebodzice goszczą czołówkę krajową modelarzy klasycznych, w kolejnej edycji Modelarskich Mistrzostw Polski Modeli Swobodnie Latających - w klasie F-1 /A/B/C.
Mistrzostwa odbędą się na Lądowisku w Świebodzicach, konkurencje sportowe rozgrywane są w dniach 4-5 października.
Przewidywane zakończenie Mistrzostw Polski w niedzielę o godzinie 18.00.
Organizatorami imprezy są: Aeroklub Polski, Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, Ministerstwo Sportu. Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz. Dyrektorem Mistrzostw Polski jest Jerzy Siatkowski.


4 października 2008 - "W kręgu uczuć i wartości"

Pod koniec września w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbyły się zajęcia w ramach programu "W kręgu uczuć i wartości". Celem programu było m.in.: dostarczenie wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w sferze emocjonalno-społecznej, wiedzy o wartościach człowieka. Wykładowca postawił sobie zadanie nauczenie podstaw komunikacji interpersonalnej, w tym elementów asertywności.
Wrześniowe spotkanie, którego tematem była odpowiedzialność, poprowadziła Teresa Bernekier. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas I-VI, ich praca odbywała się w kręgu, gdzie każdy uczeń miał możliwość wypowiadania się przed kolegami i koleżankami.
Każde dziecko miało możliwość opisania lub narysowania swojego symbolu odpowiedzialności. Zajęcia odbyły się dzięki środkom z Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


4 października 2008 - Dzień Działkowca

24 września w Domu Działkowca, odbyło się spotkanie z okazji Dnia Działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Stokrotka" w Strzegomiu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z zastępcą burmistrza Strzegomia Wiesławem Witkowskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Wasyliszynem.
Nie mogło także zabraknąć działkowiczów, którzy wzorowo utrzymują i pielęgnują swoje ogródki, jak również członków Polskiego Związku Działkowców, którym Rada Krajowa i Zarząd Okręgu Sudeckiego przyznała odznaki związkowe, a zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych ufundował nagrody książkowe.
Odznaki i inne wyróżnienia wręczał prezes zarządu ROD "Stokrotka" i równocześnie członek Rady Krajowej PZD Zbigniew Rodak. Odznaki otrzymali: "Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców" - Edward Dyrda, Czesław Gaweł, Marian Miś.
"Złotą odznakę Zasłużony Działkowiec" - Leszek Cisoń, Grzegorz Jasiński, Jerzy Maziarz, Danuta Okruta, Henryk Wodzicki.
"Srebrną odznakę Zasłużony Działkowiec" - Władysław Kuczyński, Halina Markiewicz, Bogumiła Orzechowska, Genowefa Tokarska, Stanisława Uhornicka, Zuzanna Wróbel.
"Brązowymi odznakami Zasłużony Działkowiec" uhonorowano: Henryka Kędziereskiego, Irenę Kwiatkowską, Marię Łoś, Zbigniewa Podczaszę, Waldemara Postracha, Andrzeja Szczerbę, Romana Szlachtę, Zygmunta Zwolskiego.
Wszyscy pozostali uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy i roczne wydanie specjalne miesięcznika "Działkowiec". Gratulujemy. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, składając życzenia oraz wręczając list gratulacyjny w imieniu burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, podziękował zarządowi ROD i działkowcom za ich pracę dla utrzymania i rozwoju ogrodnictwa działkowego w Strzegomiu.


3 października 2008 - Bogusław Linda kręci dla Świdnicy

Dwa dni trwały zdjęcia do reklamówki II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który zaplanowano na maj 2009 roku. Dziś, zakończono pierwszą część zdjęć. W filmie promocyjnym wystąpi znany aktor Bogusław Linda, który ma na swoim koncie również reżyserskie występy.
- Filmy, które wyreżyserowałem powstawały na Dolnym Śląsku. Tu jest wiele ciekawych miejsc, dlatego wracam do nich z przyjemnością - mówi Bogusław Linda.
Dlaczego zgodził się wystąpić w filmie promującym świdnicki festiwal? - Takie wydarzenie jest zwyczajnie bardzo potrzebne - tłumaczy aktor.
To nie koniec zdjęć do reklamówki. - Chcemy pokazać Świdnicę nie tylko jesienią, ale i zimą, dlatego na sesję zdjęciową jeszcze wrócimy - zapowiada Janusz Zaorski, znany reżyser i dyrektor artystyczny II Festiwalu Reżyserii Filmowej.
Festiwal zaplanowano na 5-9 maja 2009 roku. - To czas matur, gdy licealiści mają więcej wolnego. Chcemy, by spędzili go w kinie - mówi Janusz Zaorski. Szefowie festiwalu i władze Świdnicy już w czwartek, 2 października, spotkali się z dyrektorami świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorzy chcą bowiem postawić na młodych odbiorców kina, ale atrakcji nie zabraknie również dla starszej publiczności.
- Liczne gwiazdy, których nazwisk jeszcze dziś nie zdradzamy, interesujące pokazy filmowe za darmo, to rzeczy, które powinny przyciągnąć widzów. Planujemy również przegląd filmów węgierskich. Tu z pewnością pomoże obecność wybitnej reżyserki Marty Mészáros - dodaje Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu.
Zdjęcia z realizacji filmu reklamującego festiwal - >>> zobacz


3 października 2008 - Bąbel będzie bezpieczny

Prawie 5 tys. zł przeznaczy miasto na realizację kampanii edukacyjnej "Bąbel w drodze do szkoły", która w poniedziałek, 6 października zostanie przeprowadzona w Świdnicy.
W jej ramach przewidziano działania związane z uświadomieniem małym świdniczanom, jak mają się poruszać na drodze, bezpiecznie zachowywać w szkole i poza nią.
By nauka nie była trudnym obowiązkiem wszelkie zasady są podawane w przystępny sposób, podczas spektaklu w wykonaniu grupy "Teatr Nie - Wielki, Pompon z Bąblem", utworzonej przez Dariusza Skowrońskiego i Wiesława Cichego.
Trzy przedstawienia w poniedziałek, 6 października, w świdnickim teatrze obejrzy blisko pół tysiąca uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.


3 października 2008 - Spotkanie z inwestorami

O inwestycjach w Powiecie Świdnickim, promocji zatrudnienia i kierunkach kształcenia rozmawiali przedsiębiorcy z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z samorządowcami z powiatu na specjalnie zorganizowanym spotkaniu biznesu i samorządu.
Z inicjatywą zorganizowania spotkania wystąpili przedsiębiorcy działający w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na konferencję zaproszeni zostali również dyrektorzy placówek oświatowych oraz Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa. W ramach zagadnień powiatowych inwestycji omówiono zrealizowane i planowane inwestycje infrastrukturalne bezpośrednio i pośrednio dotyczące inwestorów a także plany w tej kwestii na przyszłość. Okazało się jednak, że tematy związane z kształceniem młodzieży w szkołach ponadgimnazjalnych pod kątem oferowanych miejsc pracy w strefie były jednymi z wiodących. Już w ubiegłych latach szkoły podejmowały próby podjęcia współpracy z firmami ze stref. Odzew był znikomy albo nie było go wcale. Udało się to jedynie Zespołowi Szkół Budowlano-Elektrycznych ze Świdnicy. Uczniowie z tej szkoły mieli okazję w ubiegłym roku odbyć praktykę w takiej firmie, gdzie ufundowano im jednakowe ubrania robocze z emblematami firmy, zapłacono za dojazdy na praktyki do Żarowa a na koniec wręczono nagrody dla najlepszych.
- "Uczniowie z mojej szkoły byli bardzo zadowoleni z możliwości odbycia praktyki w jednej z firm żarowskiej podstrefy. Ci chłopcy już dzisiaj zapewniają, że na pewno tam wrócą do pracy. Dodam jeszcze, że firma zobowiązała się, że pomoże im opłacić czesne za studia, gdyby chcieli się kształcić w profilach zbieżnych z profilem zakładu." - mówiła dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych Krystyna Kowalonek.
Podczas spotkania poruszony został także inny niezwykle ważny temat, dyskutowany już od dłuższego czasu, a dotyczący możliwość wpływu przez inwestorów na kierunki czy specjalizacje kształcenia w szkołach. Wiceprezes ds. Inwestycyjnych w WSSE Invest - Park Jan Banik zachęcał dyrektorów szkół do podjęcia ponownych prób nawiązywania kontaktów z firmami ze stref


3 października 2008 - Przebudowa skrzyżowania

Blisko 1,6 mln zł pochłonie przebudowa skrzyżowania ul. Szarych Szeregów z ul. Przemysłową. Roboty rozpoczęły się w ostatnich dniach i potrwają - według planu - do końca listopada.
- Ulica Przemysłowa to jedna z dróg tranzytowych, która ma wyprowadzać ruch samochodów z centrum miasta. Dla usprawnienia komunikacji konieczna jest przebudowa skrzyżowania oraz instalacja sygnalizacji świetlnej. Po dwóch latach starań uda się tą inwestycję zrealizować - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Za roboty drogowe 1,5 mln zł zapłaci zarządca - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Do inwestycji dołożyło się również miasto, które 67 tys. zł wydało na przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej.
Po przebudowie kierowcy zyskają dodatkowy pas na wjazd w ul. Przemysłową (od strony centrum miasta) oraz wyjazd w kierunku Wrocławia (z ul. Przemysłowej). Oprócz tego wysepkami zostaną wydzielone pasy ruchu na ul. Szarych Szeregów.
W trakcie przebudowy kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami oraz ograniczeniem prędkości do 40 km/h.


3 października 2008 - Sesja Rady Miejskiej już za nami

Ostatnie posiedzenie sesji Rady Miejskiej odbyło się 30 września. Jak zwykle poruszono na nim, niezwykle istotne dla naszej gminy i jej dalszego rozwoju, kwestie.
Jednym z pierwszych punktów sesji było wręczenie decyzji w sprawie przyznanych stypendiów sportowych. Otrzymali je - Adrianna Grabowicz, Damian Ciarkowski, Paweł Pituch, Krzysztof Wolski, Grzegorz Ważydrąg, Krzysztof Ruciński i Bartłomiej Michaluk.
Sekretarz gminy i jednocześnie członek Zarządu Powiatu Sabina Cebula, zapoznała wszystkich z opinią w sprawie propozycji przejęcia dróg powiatowych przez gminę Strzegom. W efekcie rozmów ze starostą powiatu świdnickiego Zygmuntem Worsą oraz dyrektorem Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego Markiem Olesińskim ustalono listę dróg, które miałaby przejąć nasza gmina. Jak poinformowała Sabina Cebula, gmina Strzegom, zgodnie z przepisami prawa, mogłaby przejąć drogi w 2009 roku, ale zarządzać nimi będzie mogła od 2010 roku. Dodajmy też, że warunkiem podstawowym w kwestii przejęcia wymienionych dróg, jest wyremontowanie niektórych z nich.
Obecność senatora była również okazją do opowiedzenia o najnowszych ustaleniach w sprawie planowanej budowy obwodnicy Strzegomia, które to przedsięwzięcie dzięki wsparciu Stanisława Jurcewicza, zostało ponownie wpisane do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Województwa Dolnośląskiego. - Podczas ustalania przebiegu obwodnicy, napotkaliśmy nieoczekiwanie na obszary przyrodnicze, których obecność może ostatecznie wpłynąć na przebieg jej ostatecznej trasy - poinformował senator.
Obecny na sesji Senator RP - Stanisław Jurcewicz przekazał wiadomość, która z pewnością ucieszy wielu naszych mieszkańców. Mianowicie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, planuje w najbliższym czasie oczyszczenie rzeki Strzegomki z porastających jej brzegi krzewów i drzew. O szczegółach tego przedsięwzięcia na pewno poinformujemy.


3 października 2008 - "I Ty możesz pomóc"

"I Ty możesz pomóc", tak brzmi hasło akcji zorganizowanej przez Street Racing Team. Dolnośląski klub fanów motoryzacji oraz car-audio organizuje akcję, której celem jest zbiorowe, honorowe oddawanie krwi. Akcję wspiera m.in. Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
W Polsce co minutę potrzebny jest litr krwi. Każdy z nas tym niewielkim gestem może uratować komuś zycie i sprawić radość dzieciom, albowiem każdorazowe oddanie krwi honorowane jest drobnym upominkiem w postaci kilku tabliczek czekolady, konserwy i soczku, które to klub chce zebrać i przekazać dla Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Krew prosimy oddawać w Centrum Krwiodawstwa przy szpitalu "Latawiec" w Świdnicy, od 6 do 31 października w godzinach 7.00-10.30. Należy być po śniadaniu i zabrać ze sobą dowód osobisty (tylko osoby pełnoletnie). Krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi z wpisem do dokumentu, morfologia, badania wirusologiczne).
Prosimy o poinformowanie pracownika centrum krwiodawstwa, iż oddana krew jest w ramach prowadzonej akcji.


3 października 2008 - Większe wsparcie dla ofiar

Szybsze reagowanie, porady psychologiczne i prawne dla ofiar przemocy w rodzinie oraz szkolenia dla służb mundurowych, to założenia porozumienia trójstronnego. Dokument pod patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka podpisali dziś, 3 października: Wojciech Burdek, p.o. dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, mł. insp. Krzysztof Niziołek, komendant powiatowy policji w Świdnicy oraz Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej.
- Porozumienie to utrwalenie współpracy prowadzonej przez nas od lat. Nie mniej jednak uznaliśmy, że w obecnej sytuacji wszystkie osoby, które niosą pomoc ofiarom przemocy muszą skuteczniej reagować i być bardziej obecne wśród rodzin. Szczególną uwagę musimy zwrócić na najbardziej bezbronnych czyli dzieci, seniorów oraz osoby niepełnosprawne - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do współdziałania, by stale diagnozować zjawiska przemocy w rodzinie oraz udzielać profesjonalnej pomocy.
Zgodnie z ustaleniami już dziś pracownicy socjalni wspólnie z funkcjonariuszami odwiedzają podopiecznych MOPS. Od stycznia 2008 roku w świdnickiej komendzie policji będzie dyżurował psycholog w ramach akcji "Niebieski poniedziałek".


3 października 2008 - Dbajcie o balkony i tarasy

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Strzegomiu był organizatorem konkursu pod hasłem "Najpiękniejszy balkon w mieście Strzegom".
Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach: najpiękniejszy taras i najpiękniejszy balkon. Komisja konkursowa, w skład której weszły pracownice Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - Beata Wójcik i Ewelina Kowalska, odwiedziła mieszkańców, którzy wysłali swoje zgłoszenia i zobaczyła, jak dbają oni o estetykę swojego najbliższego otoczenia.
W rezultacie postanowiono nagrodzić następujące strzegomianki: w kategorii "najpiękniejszy balkon" - I miejsce - Grażyna Przybyło, II miejsce - Anna Niewęgłowska, III miejsce - Wanda Raczyńska.
W kategorii "najpiękniejszy taras" nagrodę przyznano Beacie Skórze.
Wszystkie Panie otrzymały atrakcyjne nagrody, które umożliwią im upiększenie swoich balkonów i tarasów. Uroczysty finał konkursu odbył się 29 września w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Uczestnikom osobiście gratulowali - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego dwaj zastępcy - Wiesław Witkowski i Robert Siekaniec, sekretarz gminy Sabina Cebula, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska oraz naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Aleksander Struzik.
- Cieszymy się, że dbacie Państwo o swoje otoczenie. Prace, jakie wykonujecie na swoich tarasach i balkonach, sprawiają, że Strzegom pięknieje. Dlatego też bardzo liczymy na to, że w następnych edycjach do konkursu przystąpi zdecydowanie więcej osób niż w tym roku, do czego wszystkich zachęcamy - mówił burmistrz Lech Markiewicz.


3 października 2008 - Były klepiska są boiska

Z pięciu nowych boisk mogą korzystać młodzi świdniczanie. Na ten cel miasto wydało ogromną kwotę 772,5 tys. zł.
- Prace prowadzone były przez ostatnie miesiące w różnych częściach miasta. Dziś gotowych jest pięć nowych obiektów. Można na nich grać w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę i koszykówkę.
Baza sportowa dla świdnickiej młodzieży poprawiła się więc zdecydowanie, ale to nie koniec. Za kilka dni rozstrzygniemy przetarg na budowę boiska przy Gimnazjum nr 1 na Osiedlu Młodych. Dodatkowo nowe boisko, korzystając z programu "Orlik", będziemy chcieli zbudować w przyszłym roku przy Szkole Podstawowej nr 4 - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Na nowych boiskach sfinansowanych przez miasto już dziś można grać w dzielnicy Zarzecze oraz na osiedlu Młodych. W dwóch przypadkach nowe boiska zastąpiły klepiska.
Nowy obiekt do gry powstał również na terenach spółdzielni mieszkaniowej na osiedlu Zawiszów, przy ul. Bolesława Krzywoustego. - W tej części osiedla brakowało boiska. Zdawaliśmy sobie z tego sprawę, ale skutecznie przypominali nam o tym też mieszkańcy. Dzięki dobrej współpracy zarządu spółdzielni z władzami miasta oraz radnymi porozumieliśmy się i wspólnie wybudowaliśmy boisko - tłumaczy Wiesław Salus, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Zawiszów".


2 października 2008 - Seminarium Parkowe w Morawie już jutro

W piątek i sobotę, 3 i 4 października, grupa ponad stu osób z Polski i Niemiec w ciągu kilkunastu godzin pracy i zajęć edukacyjnych zamierza wzorcowo odtworzyć wybrany fragment parku przy pałacu w Morawie.
Wśród uczestników będzie ponad 50 osób z Niemiec, w tym delegacja partnerskiej gminy Markersdorf z burmistrzem Thomasem Knackiem, członkowie Stowarzyszenia na rzecz Regionu Księcia Pücklera, prof. Sommer z Uniwersytetu Drezneńskiego i liczni architekci krajobrazu z Saksonii.
Udział zapowiedziało również ponad 60 osób z Polski, w tym starosta świdnicki Zygmunt Worsa, dolnośląski konserwator zabytków Andrzej Kubik, wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski, burmistrz Brodów Żarskich Zbigniew Wilkowiecki, nadleśniczy powiatu świdnickiego Jan Dzięcielski, grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu oraz grupa uczniów z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Bolkowie wraz z dyrektorem i nauczycielami.
Seminarium zostało dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.


2 października 2008 - Konwój Muszkieterów "zbiera krew"

W ramach Konwoju Muszkieterów "Oddaj Krew - Uratuj Życie", już blisko dwa tysiące osób w 79 miastach w Polsce oddało krew.
Co tydzień w piątki, soboty i niedziele na parkingach przed sklepami Intermarche i Bricomarche mieszkańcy mogą nie tylko oddać krew, ale również zobaczyć pokazy pierwszej pomocy, prowadzone przez wolontariuszy PCK, zmierzyć ciśnienie, czy wziąć udział w licznych konkursach.
Kolejna zbiórka, tym razem przed sklepem Intermarche w Świdnicy odbędzie się 4 października. Krew oddawać będzie można w godzinach 10.00-15.00, a cała akcja trwać będzie w godzinach 9.00-17.00.


2 października 2008 - Sztafetowe Biegi Przełajowe

We wtorek, 30 września na stadionie w Żarowie odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rangi powiatowej. W klasyfikacji miasta Świdnica wśród dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum nr 1. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 2. Wśród chłopców pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 wyprzedzając Gimnazjum nr 2. Zwycięzcom przypadły pamiątkowe dyplomy i puchary. Warto dodać, że dziewczęta z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy wygrały zawody powiatowe i podobnie jak chłopcy z SP 4 w Świdnicy i reprezentować będą nasze miasto na zawodach dolnośląskich, które odbędą się 9 października w Olszynie.


2 października 2008 - Miasteczko ruchu drogowego

26 września w Hotelu Łazienkowskim w Warszawie wręczono nagrody w konkursie MSWiA i KGP na projekt "Miasteczka ruchu drogowego".
W konkursie tym brał udział także projekt modernizacji miasteczka ruchu drogowego (instalacja sygnalizacji świetlnej) przedstawiony przez nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy - Adama Blacha. Projekt przygotowany został we współpracy z kierownikiem Referatu Komunikacji Departamentu Infrastruktury Miasta Urzędu Miejskiego, Maciejem Glebą oraz Andrzejem Słodkowskim z firmy Elbas.
Na konkurs wpłynęły 52 projekty. Na wniosek Komisji Konkursowej projekt Adama Blacha otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę: 5 rowerów wraz z wyposażeniem.
Rowery, które otrzyma Szkoła Podstawowa nr 8 im. kawalerów Orderu Uśmiechu, zostaną wykorzystane na potrzeby lekcji techniki (wychowanie komunikacyjne) oraz zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez Adama Blacha z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów, którzy starają się o uzyskanie karty rowerowej i motorowerowej.


2 października 2008 - Konkurs - logo jubileuszowe

Burmistrz Miasta Swiebodzice ogłasza konkurs na logo jubileuszowe z okazji obchodów 730 lecia miasta.
Celem konkursu jest stworzenie logotypu, który stanie się wyróżnikiem roku jubiluszowego Świebodzic i który przeznaczony będzie do celów identyfikacyjnych, reklamowych, ponadto znajdzie się na stronie internetowej, i innych materiałach promocyjnych Miasta.
Konkurs skierowany jest do mieszkańców Świebodzic i całego Powiatu Świdnickiego. Zwycięzca otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Na konkurs można nadesłać do 5 projektów zapisanych na płycie CD jako plik JPG oraz załączyć wydruk na kartce formatu A4 w kolorze, projekty mogą być wykonane w dowolnej technice graficznej i w dowolnej palecie kolorów.
Wszystkie pytania związane z konkursem należy kierować na adres email: promocja@swiebodzice.pl lub pod numer tel 074/ 666 - 95 - 71.
Nadesłane na konkurs projekty (CD + wydruki podpisane na odwrotnej stronie imię i nazwisko autora, dane teleadresowe) powinny znajdować się w kopertach i zostać wysłane do 5 listopada na adres: Konkurs na logo jubileuszowe. Urząd Miejski w Świebodzicach ul. Rynek 1, 58-160 Świebodzice


2 października 2008 - Masz umowę na odbiór odpadów?

Urząd Miejski w Żarowie informuje, iż w najbliższym czasie przeprowadzone będą kontrole mieszkańców, których celem jest zweryfikowanie liczby osób, którzy nie zawarli umów z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów komunalnych, np. ZUK. Kontroli poddane zostaną zarówno osoby fizyczne, jak i właściciele firm.
Sprawdzane będą kolejno każde domostwa, w każdej wsi na terenie Gminy Żarów. W stosunku do osób nie posiadających takich umów, wyciągnięte zostaną konsekwencje.
I tak. Za brak umowy nałożony zostanie mandat w wysokości 500 złotych. Gmina ma prawo również przejąć na siebie obowiązek wywozu tych odpadów. W tym przypadku jednak, koszty wywozu znacznie wzrastają, a obciążony nimi i tak będzie mieszkaniec uchylający się od podpisania stosownej umowy.
Konieczność weryfikacji spowodowana jest ujawnianiem na terenie naszej gminy dzikich wysypisk śmieci. W ostatnim czasie odnotowujemy ich coraz więcej. Wyrzucane są przedmioty wielkogabarytowe oraz zwykłe odpady pochodzące z gospodarstw domowych.


2 października 2008 - Ave Maria w muzyce

w piątek, 3 października w Świdnicy wystąpi znany czeski organista Michal Novenko oraz sopranistka Teatru Muzycznego w Łodzi Sylwia Strugińska.
Koncert odbędzie się w ramach XIX Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, rozpocznie się o godzinie 18.45 w Świdnickiej Katedrze.
W programie koncertu: Stanislaw Moniuszko - Preludium F-dur, Franz Schubert - Ave Maria, Karel Frantiśek Pitsch - Fantazja i fuga, J.S.Bach - Quia respexit (aria z Magnificatu), Ave Maria oraz Preludium i fuga C-dur, Giuseppe Giordani - Caro mio ben, Padre Martini - Versetti na organy, Giulio Caccini - Ave Maria, P.Davide da Bergamo - Elevazione, César Franck - Panis angelicus, M.Novenko - Improwizacja.


2 października 2008 - Pieczony ziemniak

Co to jest? - Pod krzakiem w ziemi rośnie ich wiele, dzieci je chętnie pieką w popiele.
Odpowiedź brzmi: ziemniak. W okolicy Szkoły w Gniewkowie zakończył się czas jesiennych zbiorów - ziemniaczanych wykopków. To właśnie w niej zorganizowano "Święto Pieczonego Ziemniaka". Wszak ziemniakom też należy się święto. Gotowane, pieczone oraz smażone goszczą na naszych stołach codziennie.
Uczniowie wszystkich klas i nauczyciele zebrali się na boisku szkolnym.
Ten dzień był okazją nie tylko do rozpalenia ogniska i upieczenia ziemniaków, ale także do wielu wspólnych zabaw.


2 października 2008 - Otwarcie boiska

Boisko do gry w piłkę nożną o nawierzchni z trawy syntetycznej przy ul. Mieszka Starego 4 jest już gotowe i czeka na uroczyste otwarcie.
Inauguracja odbędzie się w sobotę, 4 października o godzinie 12.30.
Długo oczekiwane przecięcie wstęgi to nie jedyny punkt programu. Zaplanowany jest także mecz pomiędzy TM Świebodzice a GLKS Strzegom.
Mamy nadzieję, że nowe boisko będzie miejscem sportowej rywalizacji, i że wyrośnie tu wielu świebodzickich mistrzów.


2 października 2008 - Oświetlenie już niebawem

Od pewnego czasu, coraz częściej pojawiają się pytania mieszkańców, związane z nieprawidłowo działającym oświetleniem w Gminie Żarów.
Lampy świecą o różnych porach dnia. Nie ma w tym nic dziwnego. Trwa przegląd i naprawa oświetlenia. Pięć lat temu w gminnych lampach wymieniane były żarówki, w chwili obecnej ich żywotność dobiegła końca i trzeba je sukcesywnie wymienić na nowe. W związku z tym na terenie gminy spotkać można pracowników firmy THT2 Marcin Hołdys, którzy zgodnie z umową, świadczą gminie te usługi.
Mieszkańców, którym doskwierają problemy z oświetleniem informujemy, iż w najbliższym czasie na terenie całej gminy będzie ono sprawne, ale jego naprawa wymaga czasu.


1 października 2008 - Mistrzostwa Dolnego Śląska

Weekendowe starty w Jaroszówce zakończyły się bardzo dobrymi wynikami zawodników LKS Stragony Strzegom. Nasi zawodnicy wrócili z dwoma srebrnymi medalami oraz kilkom wysokimi lokatami.
Agata Jodko na kucu Filuś zdobyła srebrny medal Mistrzostw Dolnego Śląska Kucy w WKKW. Gosia Borysiuk na Promyku w Mistrzostwach Dolnego Śląska w WKKW z wynikiem 66,2 pkt uplasowała się tuż za podium zajmując bardzo dobrą czwartą lokatę.
Piąta była również reprezentująca barwy LKS Stragony Strzegom - Karolina Augustyn na Lewusie.
W klasie L, na Hiszpanie, z rezultatem 70,4 pkt Ania uplasowała się na dwunastym miejscu.
Rywalizacja ujezdżeniowa zakończyła się świetnym wynikiem Eweliny Obidowskiej, która na kucu Radar zdobyła srebrny medal Mistrzostwa Dolnego Śląska Kucy.
Startująca w zawodach regionalnych na Barbarelli Małgorzata Mazur - Kościołek była dziesiąta.
Dobrych wyników nie zabrakło również w zawodach skokowych. W konkursie klasy LL Małgorzata Mazur - Kościołek na Barbarelli była siódma.
Marcin Konarski na Epice w klasie P był czwarty, a w klasie N - drugi.


1 października 2008 - Parlament Dzieci i Młodzieży

29 września w auli publicznego Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich uczniowie i gimnazjaliści z gminnych placówek oświatowych uczestniczyli w obradach XIX sesji Dolnośląskiego Parlamentu Dzieci i Młodzieży.
Dolnośląski Parlament Dzieci i Młodzieży to nowa forma wdrażania w życie idei samorządności wśród dzieci i młodzieży naszego województwa, działa od 2002 roku. Parlament objęli patronatem Dolnośląski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Burmistrz Oleśnicy.
Tematyką spotkania było rozpowszechnianie idei samorządności wśród młodych ludzi. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele poszczególnych gmin, powiatów z województwa dolnośląskiego. Naszą gminę Świdnica reprezentowali delegaci wytypowani przez dyrektorów szkół, a opiekunem grupy była Pani Edyta Zerka - nauczyciel WOS z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Wyjazd był zainicjowany przez Gminny Zespół Oświaty w Świdnicy.
Delegatami byli: Karolina Gawłowicz - Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, Tomasz Puzio - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Paulina Starczewska - Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, Paulina Domagała - SP im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Adriana Kurowska - SP Bystrzyca Górna, Ślusarczyk Marcelina - SP Mokrzeszów, Marta Adamczyk - SP Lubachów.


1 października 2008 - Siatkówka już w sobotę

W najbliższą sobotę, 4 października świdnickie siatkarki rozpoczynają swoje rozgrywki trzecioligowe.
Rywalkami zespołu MKS Świdnica w pierwszym meczu będzie drużyna MKKS Chełmiec Wałbrzych. Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00.
W niedzielę zagra zespół juniorek. Świdniczanki podejmą zespół Gaudii Trzebnica. Mecz odbędzie się o godzinie 11.00. Oba mecze rozegrane zostaną w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.


1 października 2008 - Inspektor na dystansie 42 kilometrów

28 września, w Warszawie odbył się 30 Flora Maraton Warszawski. W międzynarodowym biegu na dystansie 42 km i 195 metrów brała udział rekordowa w historii polskich maratonów liczba biegaczy. Na linii startu pojawiło się 2800 uczestników i jeden inspektor budżetu Gminy Żarów - Grzegorz Trzebski. Cały dystans przebiegł w 4 godziny, 29 minut i 40 sekund, przy 6-o godzinnym limicie czasu, zajmując tym samym 1994 miejsce.
"Biegam już od ponad trzech lat. W tym czasie zaliczyłem 6 maratonów i wiele startów na krótszych dystansach. Bieganie maratonu to wyzwanie dla biegacza. Przygotowywałem się do pierwszego maratonu przez niespełna 4 miesiące biegając regularnie około trzech razy w tygodniu, wcześniej często jeździłem na rowerze na duże odległości. Trzeba też pamiętać, że o sukcesie nie decydują tylko mocne, wytrenowane nogi i serce, ale również psychika zawodnika.- opowiada.
Na co dzień zajmuje się księgowością i zmaga z dość trudnym tematem jakim jest realizacja budżetu Gminy. Mało kto wie o jego hobby, które pielęgnuje od lat. Jako pracownik Urzędu Miejskiego w Żarowie ma opinie bardzo kompetentnego pracownika, znającego się na sprawach, którymi się zajmuje.
" Tegoroczny maraton w Warszawie obchodził swój jubileusz- trzydziestolecie. Biegłem przez najpiękniejsze części Warszaw. Na trasie wiele atrakcji- występy orkiestr i kapel muzycznych, pokazy tańca, wielu przypadkowych przechodniów kibicujących i zagrzewających do biegu. Wszystko to sprawia, że aż chce się biec. Na mecie czeka piękny medal dla każdego, kto ukończy maraton niezależnie od wyniku" - relacjonuje swoje przeżycia z 42 kilometrowej trasy Grzegorz, inspektor ds. księgowości budżetowej Urzędu Miejskiego w Żarowie.


1 października 2008 - Łączą teorię z praktyką

W ramach edukacji ekologicznej w Szkole Podstawowej w Gniewkowie uczniowie klas IV-VI mieli okazję w bezpośredni sposób zetknąć się z przyrodą.
Pod opieką nauczyciela na lekcjach przyrody wzięli udział w akcji sadzenia krzewów ozdobnych (cyprys kolumnowy) na terenie wokół szkoły, a tym samym przyczynili się do zazielenienia tej placówki. Dzięki takiemu przedsięwzięciu uczniowie rozwijają swoją wiedzę przyrodniczo-ekologiczną, uczą się szacunku do przyrody, a także kształcą w sobie nawyk poczucia odpowiedzialności oraz poszanowania pracy swojej i innych.
Krzewy, które zostały ufundowane przez Urząd Gminy w Dobromierzu będą ozdabiały szkołę oraz teren wokół niej, a dzieci będą miały satysfakcję ze swojej pracy patrząc jak drzewka rosną wraz z nimi.


1 października 2008 - Remont trwa

Od kilku tygodni pracownicy Zakładu Usług Leśnych i Melioracji Zieleni z Mrowin remontują cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej.
"Cmentarz wymaga remontu. Ostatni przeprowadzany był już dość dawno, a jak wiemy czas robi swoje, dodatkowych zniszczeń dokonali w ostatnim czasie wandale, którzy zniszczyli ogrodzenie" - mówi Piotr Weiland, inspektor ds. gospodarki komunalnej i melioracji.
Środki na remont pochodzą z budżetu Wojewody, który przekazał 5 tysięcy na ten cel.
Dziś widać już efekty. Odświeżone pomniki, wyczyszczone alejki, to tylko niektóre z wykonanych dotychczas prac na tym terenie.


1 października 2008 - Świetlica po liftingu

Już za kilka dni mieszkańcy Pietrzykowa w Gminie Dobromierz bądą mogli korzystać z wyremontowanej świetlicy wiejskiej, w której trwają prace wykończeniowe.
Świetlica będzie miał nowy dach, elewację zewnętrzną i stolarkę okienną. Pomalowano jej wnętrze i zamontowano elektryczną wentylację.
Remont świetlicy był możliwy dzięki połączeniu środków z funduszu "Mała odnowa wsi" i budżetu Gminy Dobromierz.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała