30 listopada 2008 - Piszą do redakcji

Mamy w Świdnicy kilka firm zajmujących się przeróbką i segregacją odpadów: ZOM, DPD-Dolnośląski Park Recyklingu, Testa Eko.
Powstało również stowarzyszenie "Eko Idea" a problemu recyklingu chyba w dalszym ciągu nie udaje się rozwiązać - pisze do redakcji zdenerwowany czytelnik.
Nie wiem kto tym się zajmuje, ale wielkim problem jest opróżnianie i wywózka zapełnionych pojemników, koszy z makulaturą i odpadów z tworzyw sztucznych. Pojemniki choć są przepełnione, tygodniami nie są oprózniane. Odpady składowane są przez mieszkańców obok tych pojemników, efektem tego jest szerzący się wokół bród i roznoszone przez wiatr butelki i makulatura.
Przykładem może być ta fotografia. Miejsce to teren podwórka na Osiedlu Młodych z tyłu przedszkola przy ulicy Kozara - Słobódzkiego. Może publikacja tego zdjęcia zmusi odpowiedzialne firmy do częstszego i regularnego opróżniania tych koszy z odpadami wtórnymi - dodaje czytelnik "dziennika".


30 listopada 2008 - Pokonali "Krokusa"

W kolejnym meczu o mistrzostwo II ligi piłki ręcznej ŚKPR Świdnica pokonał wczoraj na własnym parkiecie Krokusa Bystrzyca Kłodzka 33:26 )16:11).
Było to dla naszej drużyny trzecie zwycięstwo z rzędu.
W tabeli świdniczanie nadal zajmują czwarte miejsce. Tracą trzy punkty do lidera - AZS Zielona Góra. Za tydzień ŚKPR zagra w Brzegu z Orlikiem.


30 listopada 2008 - "Mimozami jesień się zaczyna"

Mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego nie wyobrażają sobie listopada bez piosenki poetyckiej w III liceum. Wielu młodych ludzi chce pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi i interpretacyjnymi w swoich ulubionych utworach.
W konkursie Piosenki Poetyckiej " Mimozami jesień się zaczyna" udział biorą nie tylko uczniowie szkół średnich, w tym roku mieliśmy okazję wysłuchać również uczennicę szkoły podstawowej, kilku gimnazjalistów i kleryka z Seminarium Duchownego.
Grand Prix, Nagroda Główna Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przypadła Gabrieli Ziębie - ŚOK
I miejsce - Mateusz Gancarczyk - III LO Świdnica, II miejsce Marcin Malinowski - WSD Świdnica, III miejsce Kamila Barna - Gimnazjum Gminne Sobótka.
I wyróżnienie Jagoda Banaszczyk - Sz. P. nr 8 Świdnica, II wyróżnienie Marta Parcheta - III LO Świdnica, III Wyróżnienie Ewelina Kozłowska - Gimnazjum Lutomia Dolna.
Nagroda Publiczności Redaktora Naczelnego tygodnika exPRESSEM trafiła do Jagody Banaszczyk. Plebiscyt Publiczności wygrała Justyna Cieśla - za udział w głosowaniu otrzymała nagrodę niespodziankę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.


29 listopada 2008 - Wygrały w trzech setach

Dzisiaj świdnickie siatkarki mecz o mistrzostwo trzeciej ligi rozgrywały w Bolesławcu.
Świdniczanki bez większych problemów zwyciężyły z UKS VOLLEY Bolesławiec w trzech setach.
UKS VOLLEY Bolesławiec - MKS Świdnica - 0:3 - 28/30, 18/25, 18/25.
W tabeli rozgrywek niezagrożenie prowadzi młody zespół ze Świdnicy. Następny mecz odbędzie się w Świdnicy w sali sportowej przy ulicy Pionierów 7 grudnia. Rozpocznie się on o godzinie 11.00.


29 listopada 2008 - "Amicus" wyróżniony

Zespół "Amicus" reprezentujący Żarowski Ośrodek Kultury na I Dusznickim Festiwalu Piosenki Młodzieżowej pod hasłem - "Niezapomniane Przeboje Polskiej Sceny Muzycznej" wyśpiewał dzisiaj - nagrodę - wyróżnienie.
Zespół wystąpił w następującym składzie:
Joanna Sip - (gitara basowa vocal), Anna Głuszczak - (jambla vocal), Mateusz Maruszak Mateusz (instrumenty klawiszowe), Robert Zawalski - (gitara elektryczna).
Opiekunem zespołu jest Ryszard Fidler instruktor Żarowskiego Ośrodka Kultury - nauczyciel gry na gitarze, autor tekstów piosenek, kompozytor.


29 listopada 2008 - Św. Mikołaj zaprasza dzieci

Dokładnie 200 uczestników z kilku miast, jeszcze więcej atrakcji i prezentów, to nowa odsłona mikołajkowej akcji organizowanej rokrocznie przez Urząd Miejski w Świdnicy. W tym roku do charytatywnego przedsięwzięcia przyłączył się powiat świdnicki, gmina Świebodzice i Jaworzyna Śląska, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, a także Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.
Z tych też powodów mikołaj zyskał nowe barwy i do czerwonego dołączył niebieski, podczas zabawy będzie mówić o bezpieczeństwie.
- Dzięki nowym partnerom 200 dzieci ze świetlic środowiskowych, domów dziecka wybierze się z Komisarzem Lwem i harcerzami do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Tam będą mogły liczyć na konkursy, turnieje, warsztaty, ognisko, wyścigi drezynami i oczywiście prezenty - mówi Edyta Płoszaj z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.


29 listopada 2008 - Będą prace planistyczne

W większości jednogłośnie świebodziccy radni przyjęli uchwały dotyczące przystąpienia do sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego kilku ważnych obszarów miasta - przede wszystkim dla dzielnic: Pełcznica, Osiedle Piastowskie oraz Ciernie.
Dzięki podjętym uchwałom, samorząd będzie mógł zlecić przygotowanie planów urbanistycznych dla tych obszarów, które - zgodnie z opracowanym w tym roku nowym studium kierunków rozwoju miasta - umożliwią rozwój budownictwa mieszkaniowego i usług na tych terenach.


28 listopada 2008 - "Nauki dawne i niedawne"

Od 12 grudnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie eksponowana interaktywna wystawa "Nauki dawne i niedawne" z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ta edukacyjna ekspozycja została przygotowana przez prof. Jerzego Kreinera z Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz dr Ewę Wykę i dr. Macieja Kluzę - pracowników Collegium Maius. Stanowi propozycję dla osób zainteresowanych interaktywnym sposobem poznawania historii nauki, ponieważ składa się z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów.
Tematyka wystawy obejmuje cztery grupy zagadnień. W świecie fal to 20 modeli dydaktycznych dotyczących różnych aspektów ruchu falowego. Wykonując proste doświadczenia możemy poznać różnice miedzy falą świetlną i głosową. Zagadnienia związane z historią przyrządów obliczeniowych przedstawione zostały w części nazwanej Między bitem i abakiem. Posługując się modelami różnych przyrządów liczących możemy poznać ich ewolucję od abaku do komputera. Zmierzyć czas oraz Kąty na niebie i na Ziemi prezentują zagadnienia związane z astronomią. Posługując się kopiami historycznych przyrządów astronomicznych poznajemy jak wyznaczano położenie geograficzne na Ziemi oraz pozycję ciał na niebie.
Wystawę można zwiedzać do 12 lutego 2009, zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Oprowadzanie po uprzednim umówieniu.


28 listopada 2008 - Dworzec kolejowy w prezencie

Świdnica przejęła dworzec kolejowy Świdnica Miasto.
Symboliczne przekazanie dworca władzom miasta zaplanowano na mikołajki, 6 grudnia.
W imieniu Skarbu Państwa zabytkowy dworzec przekażą władze powiatu świdnickiego. Początek uroczystości z udziałem przedstawicieli władz województwa i PKP zaplanowano na sobotę, 6 grudnia, na godzinę 14.00, na terenie dworca Świdnica Miasto.


28 listopada 2008 - Opieka nad uczniem chorym

Jak taka opieka powinna wyglądać mogli dowiedzieć się nauczyciele, którzy 21 listopada wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy przy współpracy z firmą Roche Diagnostics Polska.
W szkoleniu, którego hasłem przewodnim była "Cukrzyca w szkole-opieka nauczyciela nad uczniem chorym na cukrzycę", wzięli udział pedagodzy i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Świdnickiego.
- "Udało się przeszkolić 13 osób. Wykład prowadziła Aleksandra Gustowska, natomiast Katarzyna Kurbiel - przedstawiciel medyczny firmy farmaceutycznej Roche Diagnostics Polska przeprowadziła warsztaty sprzętowe pt."Sprzęt diabetologiczny stosowany u dzieci i młodzieży w leczeniu cukrzycy". - mówi Zbigniew Okarmus, Dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego Starostwa.
Uczestniczki szkolenia otrzymały materiały edukacyjne na temat cukrzycy oraz zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniu. Koszt szkolenia pokryła firma Roche Diagnostics Polska.


28 listopada 2008 - Komórka dla bohatera

11-letni Jakub Woliński ze Świebodzic, który trenuje pływanie w Klubie Sportowym Rekin", został uhonorowany przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza specjalną nagrodą.
Za co? Młody pływak na ostatnich zawodach w Legnicy uratował tonącą dziewczynkę. Skoczył do wody zanim którykolwiek z ratowników zorientował się, o co chodzi.
Jakub wraz z rodzicami został zaproszony na sesję Rady Miejskiej 26 listopada.
Wręczając mu dyplom i prezent burmistrz Kożuchowicz chwalił wspaniałą postawę chłopca i gratulował rodzicom, Rada zaś nagrodziła młodego bohatera brawami.
Kuba w nagrodę dostał dyplom oraz najnowszy model telefonu komórkowego.


28 listopada 2008 - Kronika filmowa - można składać oferty

Do 10 grudnia tego roku, do godziny 9.00 będą przyjmowane przez Urząd Miejski w Świdnicy oferty na prowadzenie filmowej kroniki miasta Świdnicy.
Kronika prowadzona jest od maja 2000 roku i zawiera najważniejsze wydarzenia z życia naszego miasta.
Szczegółowe informacje dotyczące prowadzenia kroniki można znaleźć na stronie internetowej - www.bip.um.swidnica.pl w zakładce "Zamówienia publiczne".


28 listopada 2008 - Wygrać z rakiem

25 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych, którego głównym tematem było podsumowanie programu onkologicznego "Wygraj z rakiem".
Program został zrealizowany ze środków gminy Strzegom, a jego wykonawcą było, wyłonione z przetargu, Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne. Podczas spotkania prezes centrum Dariusz Gajecki opowiedział o przebiegu akcji, do której zakwalifikowano 60 osób. O tym, jak bardzo potrzebne jest kontynuowanie tego programu w przyszłości, świadczy fakt, że u kilku z naszych mieszkańców wykryto chorobę nowotworową, a u niektórych stany przednowotworowe. Badania pomogły również w wykryciu innych schorzeń.
- Te wyniki, mimo, że zatrważające, świadczą o tym, jak istotne jest wspieranie tego typu działań. Ponadto, ze względu na to, że z roku na rok zwiększa się zachorowalność na choroby nowotworowe, należy szczególnie pamiętać o działaniach profilaktycznych - mówiła Maria Michalec, przewodnicząca komisji. - Dlatego będziemy wnioskować o ujęcie środków na realizację tego programu w budżecie gminy - tłumaczył radny Ryszard Rossa.
Dzięki pieniądzom, przekazanym przez Urząd Miejski w Strzegomiu, możliwy był zakup, wysokiej klasy sprzętu endoskopowego.
Na zakończenie Dariusz Gajecki podziękował burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi, Komisji Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz pozostałym członkom Rady Miejskiej za przyznanie środków niezbędnych do realizacji programu onkologicznego. Słowa wdzięczności skierował również do lekarzy, którzy wraz z nim włączyli się w akcję - do Anny Sokołowskiej i Krzysztofa Kitajczuka.


28 listopada 2008 - Kolejne konkursy

W ramach przygotowań do tegorocznej edycji "Świdnickiej Kolędy", przygotowano kolejne konkursy dla świdniczan. Są to: konkurs fotograficzny oraz konkurs na najbardziej przystrojony i oświetlony dom w mieście.
Organizatorami są: Urząd Miejski w Świdnicy i Świdnicki Ośrodek Kultury. Szczegółowe regulaminy oraz warunki uczestnictwa - >>> zobacz


28 listopada 2008 - Samorządowa "szansa na sukces"

Zobaczyć w jednym miejscu, w dodatku śpiewających: senatora, burmistrzów, radnych, dyrektorów szkół - to wyjątkowa rzadkość. 26 listopada, udało się to w Świebodzicach, podczas wyjątkowego koncertu pod hasłem "Samorząd śpiewa".
Koncert zorganizowany został na zakończenie akcji "Masz głos, masz wybór", dotychczas wyglądało to tak, że mieszkańcy spotykali się z burmistrzem i zadawali mu pytania dotyczące problemów miasta. Tym razem burmistrz zaśpiewał dla nich. I to jak zaśpiewał. Bogdan Kożuchowicz brawurowo wykonał "Nie płacz, kiedy odjadę". Zaśpiewał mocnym, czystym głosem, dokładając jeszcze małą choreografię - zarzucając w końcówce utworu płaszcz na ramiona, co miało zaakcentować "odejście". Wypełniona po brzegi sala wypełniła się huraganowymi oklaskami.
Prawdziwą furorę zrobiła pani Jola Styrna z chórkiem. Kowbojki z "Trojki" wykonały piosenkę o burmistrzu - do własnych słów - do melodii "Baju baj" Anny Jantar. Wiceburmistrz Zyska z rockową chrypką zaśpiewał "Ściernisko" Golec uOrkiestry, a np. radny Pantal, znany miłośnik przyrody, poprosił o piosenkę ekologiczną - i dostał "Goniąc kormorany" Piotra Szczepanika. - Mam nadzieję, że po moim wykonaniu zostaniecie Państwo jeszcze na tej sali - żartował radny.
Z kolei Łukasz Kwadrans przed swoim występem rzucił w publiczność dwa komplety stoperów do uszu - ale zupełnie niepotrzebnie, bo zaśpiewał znakomicie "Wehikuł czasu" Dżemu i dostał, jak wszyscy uczestnicy, gromkie brawa.


28 listopada 2008 - Świdnica szykuje się na kryzys

Mniejsze wydatki budżetowe o miliony złotych, utrzymanie ulg w podatkach lokalnych dla przedsiębiorców, szybka ścieżka pomocy firmom, to założenia pakietu kryzysowego przygotowanego przez Urząd Miejski w Świdnicy. W ten sposób miasto szykuje się do nadchodzącego kryzysu finansowego.
Przygotowywane są dwa warianty oszczędności na wypadek, gdyby zabrakło w budżecie 10 lub 15 mln zł. W pierwszych miesiącach 2009 r. może się tak zdarzyć, że będą malały wpływy do budżetu miasta np. z tytułu podatków lokalnych, czy też z powodu gorszej sytuacji świdnickich firm.
Władze miasta postanowiły również, że nadal utrzymane zostaną bardzo preferencyjne ulgi dla przedsiębiorców.
- Jeszcze do niedawna uważaliśmy, że tak dużych zwolnień podatkowych rynek przedsiębiorców już nie potrzebuje. Jednak ostatnie tygodnie pokazują, że pomoc i to tym najmniejszym firmom jest szczególnie ważna - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Pakiet "Pomoc przedsiębiorcom" zakłada ulgi dla inwestujących, szybsze reagowanie wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy na ewentualne niekorzystne zmiany na rynku pracy, pomoc w zakładaniu jednoosobowych przedsiębiorstw dla osób bezrobotnych, czy też tracących pracę, a nawet powołanie rady kryzysowej z udziałem przedstawicieli środowisk gospodarczych.


28 listopada 2008 - Zatrzymany za posiadanie narkotyków

Policjanci z Sekcji Kryminalnej Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali 32 latka na jednej z ulic Świebodzic. W trakcie zatrzymania, mężczyzna wyrzucił z samochodu, którym się poruszał plastikowe pudełko owinięte szarą taśmą.
Jak się okazało w pudełku znajdowało się 50 tabletek extazy. Zatrzymany przyznał się do posiadania środków odurzających, dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury. Zastosowano wobec niego dozór policyjny, dwa razy w tygodniu, poręczenie majątkowe w wysokości 3 000 złotych oraz zakaz opuszczania kraju.
W trakcie dalszych czynności prowadzonych przez policjantów ujawnili oni w garażu należącym do zatrzymanego 32 latka, 13 litrowych butelek z alkoholem nielegalnego pochodzenia, bez znaków towarowych akcyzy. W sprawie posiadania alkoholu prowadzone są dalsze czynności.
Za posiadanie środków odurzających mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.


27 listopada 2008 - Wybierają projekt

Plany związane z realizacją budowy nowej siedziby Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych nabierają już konkretnych kształtów. Jak pamiętamy początkowo zakładano rozbudowę obiektu szkolnego przy ul. Jagiellońskiej 27, gdyż budynek szkoły jest zbyt mały w stosunku do liczby uczących się tam uczniów. Jednak w trakcie przygotowań dokumentacji okazało się, że nie będzie to możliwe. Zarząd Powiatu zdecydował wówczas, że skoro nie jest możliwa rozbudowa szkoły będzie wskazane nowe miejsce jej lokalizacji.
Długo trwały rozmowy Zarządu Powiatu z nauczycielami, rodzicami, Miastem Świdnica na temat nowego miejsca lokalizacji tej inwestycji, aż w końcu udało się wypracować wspólne stanowisko. Ustalono, że szkoła stanie w Świdnicy pomiędzy ulicami Parkową, Esperantystów, Łączną i Hetmańską.
-"8 października w Urzędzie Miasta w Świdnicy odbyło się spotkanie z uczestnikami konkursu. Przedstawiliśmy wtedy prezentację multimedialną obrazującą uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne obszaru objętego konkursem, wydruki map ewidencyjnych gruntów z naniesionymi granicami obszaru objętego konkursem oraz szczegółowy opis funkcji niezbędnych do zrealizowania w ramach tej inwestycji." - wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz, Wicestarosta Świdnicki, członek Sądu Konkursowego.
-" Do 14 listopada złożono trzy prace konkursowe od wszystkich zakwalifikowanych do udziału w konkursie wykonawców. 17 listopada w Urzędzie Miasta w Świdnicy odbyło się posiedzenie członków Sądu konkursowego i Zespołu Doradczego, na którym otworzono złożone prace, obejrzano je i odczytano ich części opisowe. Był to też czas na pierwszą wymianę uwag i spostrzeżeń. Ustaliliśmy też, kolejne posiedzenie Sądu i Zespołu." - mówi Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu Powiatu, członek Sądu Konkursowego.
Do 1 grudnia Zespół Doradczy ma przygotować na piśmie opinię, w której wskaże najlepszą według nich koncepcję budowy szkoły specjalnej. Natomiast Sąd Konkursowy zbierze się w pierwszym tygodniu grudnia, aby konkurs rozstrzygnąć i ostatecznie wybrać wygraną koncepcję.


27 listopada 2008 - Czas na "Krokusy"

W najbliższą sobotę piłkarze ręczni ŚKPR Świdnica już po raz dziesiąty w tym sezonie zagrają o ligowe punkty. W Andrzejkowy wieczór o godzinie 18.00 w hali przy ulicy Galla Anonima podopieczni Korada Schneidera zmierzą się Krokusem Bystrzyca Kłodzka.
Nasz najbliższy przeciwnik występuje w II lidze od sezonu 2004/2005. W tym czasie obie drużyny mierzyły się ze sobą osiem razy. Bilans tych spotkań jest korzystny dla świdniczan: 7 zwycięstw i 1 porażka.
W poprzednim sezonie ŚKPR wygrał oba mecze. W Świdnicy 40:28 i w Bystrzycy Kłodzkiej 34:28. Rywale na pewno jednak nie są "ligowymi kelnerami". To zespół bardzo niewygodny, nawet dla najlepszych w lidze. Krokus już od kilku sezonów regularnie płata niespodzianki.
W bieżących rozgrywkach zdążył już między innymi zremisować na własnym parkiecie z OSiR Komprachcice.


27 listopada 2008 - Nowy nabór

Do końca listopada tego roku, świdnickie kluby sportowe mogą składać wnioski w sprawie stypendiów sportowych na 2009 rok.
Przy okazji warto dodać, że w tym roku na ten cel Świdnica przeznaczyła rekordową kwotę - 220 tysięcy złotych.
Szczegółowe informacje o przyjmowaniu wniosków składanych przez świdnickie kluby sportowe - >>> zobacz


27 listopada 2008 - Strzegomskie judo w listopadzie

Kończący się miesiąc był udany dla zawodników sekcji judo AKS-u Strzegom.
W dniach od 8 do 9 listopada odbył się Puchar Polski Juniorów i Juniorek w Olsztynie. Jak zwykle nie zawiodły Adriana Grabowicz (waga do 48 kg) i Klaudia Kurzej (waga do 52 kg) - reprezentantki kraju, które zdobyły brązowe medale, nieznacznie przegrywając walki o wejście do finału.
Duży sukces osiągnęła także Daria Kurzej (waga do 57 kg), która na MP młodziczek w Sobótce (22-23 listopada) zajęła trzecią lokatę. Jej klubowa koleżanka - Wiktoria Gugała (waga do 63 kg) na tych samych zawodach uplasowała się na 7. miejscu.


27 listopada 2008 - Mistrzowie nagrodzeni

24 listopada Burmistrz Miasta Lilla Gruntkowska spotkała się z dwoma młodymi kickbokserami - mieszkańcami Mrowin - Mateuszem i Tomaszem Pudłowskim, którzy pod koniec października na Mistrzostwach Świata rozgrywanych we Włoszech w karate i kickboxingu zdobyli tytułu mistrza i wicemistrza świata.
Mateusz zdobył złoty medal w kategorii 75 kilogramów w full contact juniorów w kickboxingu, a jego brat Tomasz srebro w kategorii 63,5 kilogramów także w full contact juniorów w kickboxingu.
Bracia Mateusz i Tomasz są na co dzień zawodnikami klubu Fighter Świdnica-Świebodzice, a dyscyplinę uprawiają już od ponad sześciu lat. Na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Żarowie Burmistrz pogratulowała młodym zawodnikom osiągniętych sukcesów i życzyła im kolejnych osiągnięć w trenowanej dyscyplinie. Zawodnicy otrzymali od Burmistrza upominki sportowe.


27 listopada 2008 - Nowe wiaty przystankowe

W listopadzie w miejscowościach Gminy Jaworzyna Śląska - Witków i Nowy Jaworów zamontowane zostały od dawna oczekiwane przez mieszkańców tych wsi, nowe przeszklone wiaty przystankowe.
Mamy nadzieję, że podróżni, a w szczególności dzieci dojeżdżające do szkół oczekujące na autobus wreszcie będą mogły schronić się przed złą pogodą.
Budowę wiat za około 11 tysięcy złotych na zlecenie gminy wykonała firma z Gliwic.


27 listopada 2008 - Odbiory remontowanych dróg powiatowych

Wprawdzie zima już za pasem, nie przeszkadza to jednak Służbie Drogowej Powiatu Świdnickiego realizować zaplanowane w tym roku remonty dróg w powiecie. Kolejny nowy odcinek drogi pojawił się w miejscowości Pszenno.
Wyremontowano tam drogę powiatową nr 2889D na odcinku Pszenno - Wilków, od skrzyżowania z drogą krajową nr 35. Długość zmodernizowanego odcinka to 0,753 km.
-" Prócz remontu nawierzchni ścięto i uzupełniono pobocza drogi oraz wyregulowano wysokość studzienek. Nie zapomniano także o pasażerach korzystających z komunikacji autobusowej. Specjalnie dla nich wybudowano nową zatokę autobusową." - wyjaśnia Marek Olesiński, Dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Wartość całego zadania wyniosła nieco ponad 233 tysiące złotych. Już niedługo odebrane zostaną dwie inne inwestycje realizowane na naszych drogach 1 grudnia kolejne odbiory dróg odbędą się o godzinie 10.00 w miejscowości Rusko oraz o godzinie 11.00 odebrana zostanie droga na odcinku Borów-Kostrza.


27 listopada 2008 - Za "zabawę" zapłacą rodzice

Wczoraj około godziny 14.00 nieznana osoba powiadomiła telefonicznie mieszkańca 10-cio piętrowego bloku przy ulicy Sieleckiej w Sosnowcu, że w budynku jest bomba i wybuchnie za około 3 godziny. Po otrzymaniu takiej informacji 76-letni mężczyzna opowiedział o niej sąsiadom i powiadomił o wszystkim oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.
Po otrzymaniu takiego zawiadomienia policja natychmiast podjęła czynności. Na miejsce skierowano pirotechników, psa do wyszukiwania materiałów wybuchowych oraz kilkudziesięciu innych funkcjonariuszy policji. Na miejscu pracowały dwie jednostki Straży Pożarnej.
Ewakuowano 120 osób, zamieszkujących blok. Przeszukano budynek od piwnic po dach. Niczego nie znaleziono. Alarm był fałszywy.
Policjanci bardzo szybko ustalili osobę, która dzwoniła do mieszkańca bloku i postawiła na nogi wszystkie służby w mieście. Sprawcy to dwaj 13-letni chłopcy, uczniowie I klasy Gimnazjum w Świdnicy, którzy z nudów zrobili sobie głupi żart.
Chłopcy przyznali się. Okazało się, że postanowili zrobić komukolwiek kawał, wybrali więc zupełnie przypadkowy numer i przypadkowego rozmówcę powiadomili o podłożonej bombie.
Teraz Sąd Rodzinny w Świdnicy zdecyduje co zrobić z nieodpowiedzialnymi, młodymi ludźmi. Kiedy wszystkie służby zaangażowane do działań oszacują koszty rodzice 13-latków będą musieli ponieść konsekwencje ich zabawy.
Warto pamiętać - za zgłoszenie fałszywego alarmu oraz doprowadzenie do niepotrzebnych czynności policji i straży pożarnej grozi kara ograniczenia wolności, grzywna do 1500 zł i nawiązka do 1000 zł.


27 listopada 2008 - Konkursy

Urząd Miejski w Świdnicy, Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy ogłaszają konkursy skierowane do różnych grup wiekowych.
Będą to: konkurs literacki pt. "Opowieść wigilijna", konkursu plastyczny "Kartka Świąteczna - Boże Narodzenie - Nowy Rok" oraz konkurs plastyczno-literacki pt. "List do Świętego Mikołaja".
Prosimy o zapoznanie się z regulaminami i warunkami konkursów - >>> zobacz


26 listopada 2008 - Gapowicze mogą zapłacić mniej

Mniejsza kara za szybką zapłatę. Taką propozycję dla gapowiczów przygotowuje Urząd Miejski w Świdnicy. Zgodnie z nią osoby złapane na jeździe bez ważnego biletu od 1 grudnia będą mogły uiścić karę - tzw. opłatę dodatkową - na miejscu. Wówczas zapłacą 50 zł, a w przypadku mandatu kredytowego jest to już 100 złotych.
- Wprowadzamy inną formę zapłaty kary, ponieważ chcemy zmniejszyć liczbę prowadzonych windykacji: wezwań do zapłaty, pozwów sądowych, sądowych nakazów zapłaty, czy też postępowań komorniczych. "Korzyścią" dla osób, które jeżdżą bez biletu, jest mniej restrykcyjna kara. Natomiast miasto nie musi inwestować w proces windykacji, który i tak ostatecznie finansują gapowicze - tłumaczy Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
"Korzyści" z opłaty kary na miejscu: opłata dodatkowa gotówkowa jest bezimienna (osoba przyjmująca taką opłatę nie jest umieszczana w bazie danych dłużników), opłata ta jest i tak niższa od kredytowej, która wynosi 100 złotych, a w przypadku dokonania wpłaty w terminie do 7 dni od jej otrzymania 70 zł, w przypadku postępowania windykacyjnego kara rośnie do 200-280 zł, a nawet 400 zł w przypadku wdrożenia postępowania komorniczego.


26 listopada 2008 - Pielęgnujcie wspomnienia

24 listopada w Urzędzie Stanu Cywilnego odbył się uroczysty finał konkursu "Wspomnienia dziadków i pradziadków". Konkurs był wyjątkowy ze względu na to, że połączył dwa pokolenia - dziadków i wnuków. Organizatorami przedsięwzięcia byli - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej.
Na konkurs wpłynęły 24 prace. Jury musiało zmierzyć się z niełatwym zdaniem i dokonać wyboru tych najlepszych. Trzy pierwsze miejsca przypadały uczniom strzegomskiego Gimnazjum nr 2: I miejsce - Michał Stefankiewicz - za wywiad z Amandą Różańską, II miejsce - Paulina Stradowska - za wywiad z Edwardem Forskim, III miejsce - Remigiusz Knapik - za wywiad z Jerzym Orabczukiem.
Wyróżnienia równorzędne przyznano: Monice Witkowicz (Gimnazjum nr 2), Kamili Olszańskiej (Gimnazjum nr 2), Katarzynie Michaliszyn (Gimnazjum w Goczałkowie), Paulinie Niziołek (Gimnazjum nr 2), Jakubowi Zajadłemu (Gimnazjum nr 2), Adriannie Wołowiec (Gimnazjum nr 2) oraz Michałowi Andraszowi (Gimnazjum nr 1).
Za udział w konkursie pamiątkowymi dyplomami podziękowano: Karolinie Kucharskiej (Gimnazjum nr 2), Paulinie Łukaszonek (Gimnazjum nr 2), Radosławowi Mielczarkowi (Gimnazjum nr 1), Michałowi Kupczyńskiemu (Gimnazjum nr 2), Joannie Sozańskiej (Gimnazjum nr 1), Barbarze Pożodze (Gimnazjum w Goczałkowie), Magdalenie Kowalskiej (Gimnazjum w Goczałkowie), Justynie Tkaczyk (Gimnazjum nr 2), Angelice Jagoszewskiej (Gimnazjum nr 1), Klaudii Wójtowicz (Gimnazjum nr 1), Joannie Brzozowskiej (Gimnazjum nr 2), Karolinie Gregorczyk (Gimnazjum nr 1), Paulinie Cebuli (Gimnazjum nr 2), Kornelii Puchalskiej (Gimnazjum nr 2) i Szymonowi Potońcowi (Publiczna Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy).
Dyrektor Biblioteki Urszula Jarosińska przypomniała, że bohaterowie są w naszym otoczeniu. - Są nimi Wasi dziadkowie, wujkowie, sąsiedzi. Wielu z nich jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o przeszłości naszego narodu i miasta. Z ich przeżyć możemy czerpać nieprzebranie - mówiła dyrektor. Ważnym akcentem, który jednocześnie zakończył uroczystość, była prezentacja rozmowy przeprowadzonej ze strzegomskim kronikarzem Walentym Wyrwą.


26 listopada 2008 - Spotkanie w Klubie Myśli Intelektualnej

Jutro 27 listopada, w Klubie Myśli Intelektualnej XXI wieku, działającym przy Firmie Szkoleniowo-Doradczej Anny Szywały odbędzie się, spotkanie z prof. Markiem Henrykiem Safjanem, który wygłosi wykład pt. "Co to jest kultura konstytucyjna w państwie demokratycznym?".
Profesor w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, w latach 1998-2006 Prezes Trybunału Konstytucyjnego, członek stowarzyszeń: Association Internationale de Droit, Ethique et Science, Acedemie Internationale de Droit Compare oraz Associacion Henri Capitant des Amis de la Culture Jurisdique Francaise, członek Komitetu Helsińskiego w Polsce.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00.


26 listopada 2008 - Pełnomocnik z wizytą

Dariusz Tokarz, Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych, gościł we wtorek, 25 listopada, w Świebodzicach. Spotkał się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, nauczycielami i dyrektorami świebodzickich szkół a także przedstawicielami społeczności romskiej w mieście.
Była to pierwsza wizyta nowo powołanego na to stanowisko Dariusza Tokarza - zastąpił on pełniącą wiele lat tę funkcję Małgorzatę Różycką. Ponieważ w Świebodzicach mieszka dość spora grupa narodowości romskiej, pełnomocnik chciał spotkać się na miejscu nie tylko z jej członkami ale także osobami, które mają na co dzień styczność, z racji pełnienia funkcji, z Romami.
Są to nie tylko nauczyciele, którzy uczą dzieci romskie, ale także pracownicy opieki społecznej, urzędnicy, czy osoby zajmujące się kulturą.
Dariusz Tokarz opowiadał m. in. o realizacji rządowego programu na rzecz społeczności romskiej, chętnie odpowiadał także na pytania.


26 listopada 2008 - Zmiany w kursowaniu autobusów MPK

1 grudnia zostaną wprowadzone zmiany w rozkładach autobusów MPK. Linia 60 - dni powszednie: kursy z godz. 6.39 i 19.59 z pl. św. Małgorzaty zostaną skrócone do Lutomi Górnej,
kurs z godz. 7.59 z pl. Św. Małgorzaty zostanie zmieniony na godz. 7.39 oraz przedłużony do Stachowic,
kurs z godz. 15.59 z pl. Św. Małgorzaty zostanie wydłużony do Stachowic. Tym samym powrót ze Stachowic (z pominięciem Lutomi Górnej) do pl. św. Małgorzaty z godz. 17.03 zostanie zmieniony na godz. 17.14.
Sobota - kurs z godz. 14.03 z pl. św. Małgorzaty zostanie zmieniony na godz. 14.33.
Linia 6 - dni powszednie - przesunięty zostaje kurs z przystanku Emilii Plater z godz. 21.50 na godz. 22.00 oraz dodany zostanie kurs z przystanku Emilii Plater o godz. 22.40.
Linie 15, 16 i 18 - ograniczona zostanie ilość kursów.
Dni powszednie: pierwszy kurs ze Świdnicy o godz. 5.42, ostatni 18.36.
Sobota i niedziela: pierwszy kurs ze Świdnicy o godz. 6.12, ostatni 20.42.


26 listopada 2008 - Sesja z planami

Aż 11 projektów uchwał, które trafią na najbliższą sesję Rady Miejskiej Świebodzic, dotyczyć będzie uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego miasta lub przystąpienia do ich sporządzania.
Świebodziccy radni zbiorą się w czwartek, 27 listopada, o godzinie 15.00, w sali narad ratusza.
Podjęcie uchwał umożliwi rozszerzenie funkcji mieszkaniowych na terenach trzech największych dzielnic miasta: Osiedla Piastowskiego, Pełcznicy i Cierni. To oznacza, że przybędzie w mieście terenów, na których będzie można budować domy jedno i wielorodzinne.


26 listopada 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, padły następujące wyniki:
Gimnazjum Senior - Bolesławice Junior 19:2 (6:1)
XXL Bolesławice - Karolina Junior 2:5 (1:3)
Grande Team - Gimnazjum Junior 14:8 (6:4)
Last/Kam Nowice - Konigszelt SV 8:7 (3:2)
Karolina - Kolejorz Jaroszów 12:4 (5:1)
Czołówka strzelców po VI kolejce: 20 bramek - Charytanowicz M. (Karolina), 19 - Włodarczyk (Nowice), 17 - Ignatowicz (Grande Team), krzeszowski (Grande Team), 16 - Masny (Karolina J) i 13 bramek - Frankowski (Gimnazjum S).


26 listopada 2008 - Sesja Rady Miejskiej

Ostatnie posiedzenie Rady Miejskiej w Strzegomiu odbyło się 19 listopada. Było one ważne ze względu na to, że w jego trakcie radni głosowali w sprawie ustalenia stawek podatkowych, które będą obowiązywały w naszej gminie.
Sesja rozpoczęła się od wręczenia przez władze samorządowe gminy Strzegom nagród laureatom konkursu "Wspomnienia naszych dziadków i pradziadków", którego organizatorami byli burmistrz Strzegomia, przewodniczący Rady Miejskiej, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej.
Kolejnym akcentem spotkania było wręczenie przez prezesa strzegomskiego koła Związku Sybiraków Jerzego Orabczuka i przedstawiciela Zarządu Głównego Związku Sybiraków Stanisława Sznajdera medalu "Pro Memoria" burmistrzowi Lechowi Markiewiczowi oraz Honorowej Odznaki Sybiraka Franciszkowi Kurganowi.
Potem radni przeszli do głosowania nad projektami uchwał. Jako pierwszą podjęto uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy Strzegom na 2008 rok. Kolejne uchwały i stawki podatków - >>> zobacz


26 listopada 2008 - W trosce o bezbronnych i samotnych

Każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.
Okres zimowy to znaczne spadki temperatury a co za tym idzie zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy także osób nietrzeźwych przebywających w pomieszczeniach opuszczonych, nie ogrzewanych a także na wolnym powietrzu.
W tym czasie na terenie powiatu świdnickiego prowadzone będą wzmożone kontrole miejsc, w których mogą przebywać takie osoby.
Policjanci podejmują działania mające na celu zapobieganie nieszczęśliwym zdarzeniom przede wszystkim: kontrolują miejsca, w których przebywają osoby bezdomne i samotne, a następnie przekazują informacje w tym zakresie służbom pomocy społecznej i władzom samorządowym,
zwracają uwagę na osoby nietrzeźwe przebywające na wolnym powietrzu i w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia, podejmują wobec nich interwencje mające na celu doprowadzenie ich do miejsca zamieszkania lub do Policyjnej Izby Zatrzymań,
kontrolują w trakcie służby - zwłaszcza nocnej, dworce, przystanki, ciągi kanalizacyjne, węzły ciepłownicze, opuszczone budynki, ogródki działkowe, pod kątem przebywania tam osób samotnych i bezdomnych, proponując im noclegi oraz posiłki w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach pomocowych.
Działania te prowadzone są przy współpracy z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami i placówkami społecznymi, które zobligowane są do udzielenia pomocy osobom potrzebującym, mają charakter "pomocowy", a nie represyjny, w związku z tym policjanci udzielają wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagając bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.


26 listopada 2008 - Oddajmy głos na Paulinę

Paulina Lenda uczennica świdnickiego Gimnazjum nr 1 w sobotę, 29 listopada wystąpi w finale programu "Mam talent".
Głosujmy na Paulinę. Program "Mam Talent!" realizuje telewizja TVN. Mógł w nim wziąć udział każdy utalentowany człowiek. Z każdego odcinka półfinałowego do finału przechodziły dwie osoby lub zespoły.
W sobotnim finale, 29 listopada, widzowie będą mogli głosować na 10 występów. To oni - poprzez swoje głosy - wybiorą osobę, która otrzyma główną nagrodę programu - równowartość stu tysięcy euro!


26 listopada 2008 - Turniej chłopców

24 listopada na hali sportowej na Osiedlu Zawiszów chłopcy ze Szkół Podstawowych rozegrali turniej mini piłki ręcznej w ramach "Współzawodnictwa szkolnego".
Do zawodów przystąpiły trzy reprezentacje grając za sobą każdy z każdym. Zwycięsko z rywalizacji wyszła drużyna SP 8 w składzie: Dawid Bieżyński, Andrzej Błażewicz, Wiktor Baliński, Michał Szumin, Mateusz Latała, Łukasz Pączka, Wojtek Baryluk, Tomasz Pławecki.
Drugie miejsce w zawodach zajęli chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 6, trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 315.
Najlepszymi zawodnikami w swoich zespołach byli: Andrzej Błażewicz - SP 8, Marcin Mieczkowski - SP 6, Paweł Szymański - SP 315. Zwycięzcy reprezentować będą Świdnicę na zawodach powiatowych 1 grudnia. Organizatorem turnieju był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


25 listopada 2008 - Sesja oświatowa

26 listopada (środa) o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna w tym miesiącu sesja Rady Powiatu.
Będzie to sesja poświęcona tematom związanym z oświatą w naszym powiecie. Radni przyjrzą się jak realizowane są zadania oświatowe w powiecie, ilu uczniów uczy się w naszych szkołach, ilu nauczycieli zatrudniamy, jakie kierunki kształcenia oferujemy a to wszystko w porównaniu do lat ubiegłych.
Przedstawione zostaną również tendencje i kierunki rozwoju systemu kształcenia w naszym powiecie w przyszłych latach. Po tej części Radni podejmą uchwały w sprawie zmiany budżetu na 2008 rok oraz uchwałę zmieniającą wcześniej podjętą uchwałę dotyczącą likwidacji zakładu budżetowego Szpital "Latawiec" w Świdnicy.
Sesję zakończą wnioski i oświadczenia Radnych.


25 listopada 2008 - Wrocław pomaga Powiewiórce

Akcja ratowania kościoła w Powiewiórce nabiera tempa. Dziś na remont świątyni, gdzie ochrzczony został pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski, wpłynie niebagatelna kwota 50 tys. zł. Podczas zeszłotygodniowego spotkania we wrocławskim ratuszu Waldemar Siemiński, prezes Wrocławskiej Izby Gospodarczej, przekazał tę kwotę JE Henrykowi kard. Gulbinowiczowi. Ksiądz kardynał natomiast oddał kuferek pełen banknotów Ireneuszowi Pałacowi, wiceprezydentowi Świdnicy.
- Wy prowadzicie akcję, więc wy zajmijcie się pieniędzmi - stwierdził kardynał Gulbinowicz. Wspominając ze wzruszeniem swoją rodzinę i rodzinne strony mówił: - Mój dziadek był piłsudczykiem, takim do grobowej deski. Nie wiadomo, czy w tym roku obchodzilibyśmy 90. rocznicę odzyskania wolności, gdyby nie Józef Piłsudski. A on był chrzczony w Powiewiórce. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierają to dzieło.
Przekazana kwota pochodzi od dolnośląskich biznesmenów oraz czytelników dziennika "Polska Gazeta Wrocławska", który patronuje zbiórce funduszy.
- Wrocławska Izba Gospodarcza już kilka miesięcy temu włączyła się w zbiórkę funduszy. Wrocławscy przedsiębiorcy swoje korzenie mają głównie na Ukrainie i na Litwie właśnie. Stąd nasze zainteresowanie śladami polskości pozostawionymi na Wschodzie - tłumaczył Waldemar Siemiński, prezes WIG. Za pośrednictwem Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast dziś pieniądze trafią na specjalne konto.
- To cenne wsparcie akcji. Musimy jednak pamiętać, że kwota, jaka jest potrzebna na wyremontowanie dachu, to około 160 tysięcy złotych. Cieszę się, że podczas spotkania kolejni członkowie Izby zadeklarowali swoją pomoc. Chcemy również starać się o fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zapowiada wiceprezydent, Ireneusz Pałac.


25 listopada 2008 - Strzegom zwyciężył

Przez dwie soboty - 8 i 15 listopada - Strzegom prezentował się na antenie Radia Wrocław w audycji "Turniej Miast".
Nasze miasto rywalizowało ze Złotoryją i wyszło z tego pojedynku zwycięsko. Słuchaczy najbardziej ujęła prezentacja pięknego Strzegomia, co zaowocowało największą liczbą, wysłanych na niego, smsów.
Przypomnijmy, że o życiu w mieście, jego rozwoju, dostępnych atrakcjach i o realizowaniu swoich pasji opowiedzieli strzegomianie - zastępca burmistrza Robert Siekaniec, rzeczoznawca w zakresie kamienia Stanisław Sitarz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej Edmund Szczepański, artystka Ewa Solima oraz Zbigniew Szafran, który aktywnie działa w sekcji hafciarskiej przy Strzegomskim Centrum Kultury.
Gośćmi specjalnymi były natomiast sekretarz gminy Sabina Cebula i dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Wioletta Urban. Aktywnie w programie uczestniczyli ponadto sami mieszkańcy Strzegomia, którzy w swoich telefonach opowiadali, dlaczego warto przyjechać do naszego miasta i co przesądza o jego wyjątkowości. Pełne nostalgii wspomnienia przeplatały się z rozmowami o aktualnych problemach gminy, a strzegomianie po raz kolejny udowodnili, jak bardzo związani są z swoim miastem.
Udział w audycji okazał się doskonałą formą promocji, która, pozwoliła na poznanie i zainteresowanie Strzegomiem jeszcze większą liczbę osób niż dotychczas. Dziękujemy tym, wszystkim, którzy zagłosowali na Strzegom.


25 listopada 2008 - Spotkanie z nagrodzonymi

W piątek, 28 grudnia, burmistrz Bogdan Kożuchowicz spotka się ze zwycięzcami dwóch konkursów, rozstrzygniętych niedawno. Na uroczystym spotkaniu wręczy nagrody i dyplomy autorom najładniejszych kartek świątecznych oraz zwycięzcy i osobom wyróżnionym w konkursie na logo jubileuszu 730-lecia praw miejskich Świebodzic.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00.
A dzień wcześniej, na sesji Rady Miejskiej w dniu 27 listopada, burmistrz uhonoruje 11-letniego Jakuba Wolińskiego, młodego pływaka z Klubu Rekin, który na zawodach w Legnicy uratował tonącą dziewczynkę.


25 listopada 2008 - Spotkanie sołtysów

26 listopada, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica przy ulicy Głowackiego w Świdnicy odbędzie się kolejna już narada sołtysów.
Uczestnicy spotkania omówią założenia projektu budżetu na następny rok dla jednostek pomocniczych. Podsumują także obecny program prac społecznie użytecznych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00.


25 listopada 2008 - Spotkanie konsultacyjne

LGD "Szlakiem Granitu" zaprasza na spotkanie szkoleniowo-warsztatowe "Planowanie Strategiczne Lokalnej Strategii Rozwoju". Spotkanie odbędzie się 26 listopada o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Jego celem jest omówienie prac nad Lokalną Strategią Rozwoju dla obszaru gmin: Dobromierz, Kostomłoty, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Świdnica, Udanin, Żarów.
Na spotkaniu przeprowadzone zostaną również zajęcia warsztatowe "Od pomysłu do Projektu", których założeniem będzie zaprezentowanie uczestnikom możliwości pozyskania środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Spotkanie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych pozyskaniem dodatkowych pieniędzy: osób fizycznych, sołtysów, rad sołeckich, przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorców z terenu gmin Strzegom i Dobromierz.


25 listopada 2008 - "Ekonutka" u przedszkolaków

Czwarty już przegląd piosenek o tematyce zdrowotnej i ekologicznej zorganizowało Przedszkole nr 3 w Świebodzicach w piątek, 23 listopada. Prezentacje dzieci z przedszkoli i klas pierwszych były jak zwykle niezwykle barwne i wesołe - maluchy wystąpiły w pięknych kostiumach, z ogromnym zaangażowaniem tańczyły i śpiewały na scenie.
Każdy występ gorącymi brawami nagradzała licznie zgromadzona publiczność. Wśród niej nie zabrakło dyrektorów szkół i przedszkoli w mieście, rodziców i dziadków dzieci a także władz miasta.
Trzeba też dodać, że goście nie tylko przyglądali się występom, ale brali, razem z dziećmi, udział w zabawach, organizowanych jako przerywniki między poszczególnymi prezentacjami.
Wszystkie występujące na scenie dzieci dostały pamiątkowe dyplomy oraz maskotki.


25 listopada 2008 - Dzień Kolejarza

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu zaprasza na uroczystość z okazji Dnia Kolejarza.
Uroczystości odbędą się 29 listopada i rozpoczną się o godzinie 11.00 - odsłonięciem i poświęceniem figury Św. Katarzyny - patronki kolejarzy na stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej przy peronie II.
Po mszy św. w intencji kolejarzy, która rozpocznie się o godzinie 12.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 13.00 będzie można zwiedzać muzeum, oglądać eksponaty a o godzinie 17.00 rozpocznie się zabawa andrzejkowa.


24 listopada 2008 - Uwaga, pilne - stypendia

Zarząd Powiatu w Świdnicy jako beneficjent Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - "Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne" ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendium ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą.
Wnioski będą przyjmowane od 25 do 28 listopada.
Przyjmowane będą jedynie wnioski prawidłowo wypełnione, złożone wraz z kompletem właściwych dokumentów. Wnioski, które wpłynęły po terminie nie będą rozpatrywane. Szczegóły - >>> zobacz


24 listopada 2008 - Koncerty zespołu Briana McCombe

Zapraszamy na koncert zespołu "The Brian McCombe Band", który odbędzie się 3 grudnia w Strzegomskim Centrum Kultury.
Koncerty zespołu Briana McCombe’a są zawsze niezapomnianym doświadczeniem trzymającym słuchacza w napięciu od pierwszego do ostatniego taktu. Muzyka zespołu zakorzeniona w irlandzkiej tradycji zachwyca pasją i wyrazem, zarówno w dynamicznych tańcach i pieśniach, jak i w nastrojowych balladach.
Głos Briana Mc Combe’a uważany jest za najlepszy i najbardziej oryginalny spośród wielkiej gromady celtyckich wokalistów. Bezpośredniość i otwartość tego artysty sprawiają, że publiczność przedłuża bisami koncerty wszędzie tam, gdzie wokalista ten się pojawi. Porywające brzmienie utworów to również zasługa muzyków, min. takich jak irlandzki perkusista David Hopkins. Brian McCombe był trzykrotnie gwiazdą warszawskiego Teatru Rampa podczas obchodów święta zawiązanego z patronem Irlandii św. Patrykiem. Zespół Briana Mc Combe’a zagra w Strzegomiu w przeddzień Barbórki. Dlatego zapraszamy serdecznie na irlandzką Barbórkę przede wszystkim górników i wszystkich związanych z przemysłem wydobywczym na wspaniały relaks i duchową ucztę do Strzegomskiego Centrum Kultury na godzinę 19 00.
Rezerwacja i bilety: przedsprzedaż 20 złotych, przed koncertem 25 złotych do nabycia w Strzegomskim Centrum Kultury przy ulicy Paderewskiego 36 oraz e-mailowo - >>> napisz oraz drugi adres >>> napisz
Informacja telefoniczna - (074) 649-44-00 lub (071) 342-45-37 i 695-55-95-80


24 listopada 2008 - Walczą z zimą w Świdnicy

Dokładnie 169 ton mieszanki soli i piasku rozsypali na świdnickich ulicach drogowcy. Dyżury w ramach akcji zima są pełnione już od czwartku, 20 listopada, a pierwsze pługi i piaskarki wyjechały na drogi w piątek późnym popołudniem.
Miasto w tym roku dba o 413 tys. m kw. dróg gminnych, w sumie o 157 ulic, a także 77 tys. m kw. dróg wojewódzkich - 8 ulic. Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników do 2011 r. zajmuje się "Farma Miejska", która dysponuje wciąż unowocześnianą bazą sprzętową. Za kilka dni do pracy wyruszy trzecia już solarka, co sprawia, że służby drogowe są skuteczniejsze.
Zgodnie z umową w pierwszej kolejności odśnieżane są drogi, którymi kursuje komunikacja miejska, prowadzony jest ruch tranzytowy oraz miejsca najbardziej niebezpieczne. Następne w kolejności są ulice o mniejszym natężeniu ruchu.
Przypominamy również, że odśnieżanie chodników należy do zarządców przyległych do nich nieruchomości. Zarządcy nieruchomości, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku, w najlepszym wypadku mogą zostać pouczeni przez Straż Miejską. Grozi im jednak 100-złotowy mandat. Sprawa może także trafić do Sądu Grodzkiego.


24 listopada 2008 - Święto teatru w LO

Święto teatru ma już w strzegomskim Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego długoletnią tradycję.
W poprzednich latach nauczyciele, wraz z uczniami i zaproszonymi gośćmi, wystawili "Antygonę" Sofoklesa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta. W każdym przypadku idei święta teatru przyświecał szczytny cel - pozyskanie funduszy na stypendia dla najzdolniejszych absolwentów liceum. Nie inaczej będzie i w tym roku.
Tym razem jednak w licealnej auli zabrzmi polonez do Mickiewiczowskiej epopei pt. "Pan Tadeusz". Niezwykłość tego wydarzenia będzie związana z ponowną obecnością Emilii Krakowskiej, która po występie w poprzednim przedstawieniu andrzejkowym pt. "Chłopi" i gwiazdorskim odegraniu roli Dominikowej, zaprzyjaźniła się ze społecznością licealną. Wyrazem tego będą dwudniowe warsztaty, które aktorka poprowadzi dla młodzieży i pozostałych uczestników przedstawienia, jak również zaprezentuje się w III akcie w roli Telimeny.
W tegorocznym przedstawieniu andrzejkowym wezmą udział samorządowcy gminni i powiatowi, znani ludzie kultury, a także autorytety lokalnej społeczności i - jak obiecuje dyrektor strzegomskiego liceum Zbigniew Suchyta - nie zabraknie niespodzianek w obsadzie. Święto teatru w szkolnej auli rozpocznie się 29 listopada.


24 listopada 2008 - Samorządowcy w Krzyżowej

O bieżących problemach miast i gmin naszego powiatu rozmawiano podczas Konferencji Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, którą zorganizował Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa w Krzyżowej i Świdnicy w dniach 13-14 listopada. Na spotkanie przyjechali wszyscy gospodarze miast i gmin Powiatu Świdnickiego. Gościem spotkania był również Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Niziołek.
Starosta rozpoczął konferencję od przedstawienia aktualnych informacji o stanie realizacji największej w powiecie inwestycji drogowej połączenia Stref Ekonomicznych w Świdnicy i Żarowie z autostradą A4. Przedstawił gościom m.in. ostateczny i zatwierdzony już przebieg tej drogi. Rozmawiano również o remontach dróg powiatowych jakie zaplanowano na przyszły rok. Starosta omówił dwie inwestycje drogowe, na realizację których będziemy starali się pozyskać środki z budżetu państwa z "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych 2008-2011". Zarząd Powiatu podjął decyzję, że będzie składał wniosek o dofinansowanie przebudowy i remontu dwóch dróg, których jest zarządcą a ponieważ preferowane będą projekty realizowane w partnerstwie pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego stąd samorządowcy podjęli decyzję o współpracy przy ich realizacji. Dzięki temu zadania te będą realizowane przy udziale środków finansowych z budżetów Gminy Wiejskiej Świdnica oraz Gminy Marcinowice.
Samorządowcy pytali także o środki finansowe na inne remonty drogowe. Starosta podkreślił, iż mimo trudnego budżetu na przyszły rok, zaplanowano w nim ok. 12 mln zł na inwestycje drogowe. Przy udziale środków samorządów miejskich i gminnych udaje się remontować więcej dróg i chodników.
Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy przedstawił plan montażu siedmiu fotomasztów dla fotoradarów na terenie Powiatu Świdnickiego. Fotomaszty mają stanąć do końca 2009 roku. Wiadomo już, że kilka z nich zostanie ustawionych na trasie wzdłuż drogi krajowej nr 5. Komendant podziękował także samorządom za pomoc w zakupie samochodów dla policji. Zarówno Powiat jak i Świdnica, Strzegom i Świebodzice dołożyły środki ze swoich budżetów na ten cel.


24 listopada 2008 - Pieniądze dla OSP

Jeszcze w tym roku jednostki ochotniczych straży pożarnych wyposażone zostaną w nowy sprzęt przeciwpożarowy i ratowniczy. Będzie to możliwe dzięki pozytywnemu rozstrzygnięciu konkursu organizowanego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego pn. "Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim".
W konkursie mogły wziąć udział gminy wiejskie, miejskie i gminy miejsko - wiejskie. Poziom pomocy finansowej z budżetu Województwa Dolnośląskiego nie mógł przekroczyć 50 % kosztów kwalifikowanych. W budżecie na rok 2008 rok zarezerwowano kwotę 25 000 zł, która umożliwiła przygotowanie wniosku o przyznanie pomocy w ramach konkursu. Komisja ds. opiniowania i rekomendacji projektów proponowanych do wsparcia, udzieliła naszemu projektowi rekomendacji i umieściła go na liście projektów przewidzianych do wsparcia finansowego z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Następnie Sejmik Województwa Dolnośląskiego zatwierdził listę gmin, którym udzielono pomocy finansowej na realizację zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim.
Gmina Jaworzyna Śląska uzyskała pomoc w kwocie 24 998 zł na doposażenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w sprzęt i wyposażenie ochrony przeciwpożarowej". Dzięki temu gminne jednostki wzbogacą się m.in. o: motopompy, przecinarkę, sygnalizatory bezruchu oraz specjalistyczną odzież i obuwie strażackie.


24 listopada 2008 - Mówili o budżecie

Ostatnia narada sołtysów gminy Strzegom odbyła się 17 listopada. Jej głównym tematem było omówienie nowo projektowanego budżetu. Sołtysów interesowało najbardziej, jakie zadania do realizacji zostaną włączone do budżetu gminy Strzegom na 2009 rok.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wyjaśnił, że wiele przedsięwzięć uwzględniono w przyszłym budżecie w oparciu o środki zewnętrzne, o których pozyskanie gmina się ubiega. Niestety, z uwagi na kryzys finansowy panujący w państwie, nie było możliwe wprowadzenie wszystkich zadań, o których realizację wnioskowali sołtysi.
Nie oznacza to jednak, że o naszych wsiach zapomniano. Wśród inwestycji, które wymienia się w projekcie budżetu są m.in. remonty ośmiu świetlic wiejskich czy remont budynku Gimnazjum w Jaroszowie. Na bieżąco będą również realizowane zdania z zakresu gospodarki komunalnej. Ponadto wspierane będą te sołectwa, które potrzebują środków na utrzymanie ładu i porządku.
Sołtys Tomkowic Andrzej Szczepanik zapytał natomiast, jak wygląda sprawa realizacji wniosku na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w północno-wschodniej części gminy Strzegom we wsiach - Jaroszów, Goczałków, Rogoźnica, Kostrza, Żelazów, Żółkiewka i Wieśnica - oraz na rozbudowę miejskiej oczyszczalni ścieków.
- Gmina Strzegom wniosek złożyła 31 sierpnia, a procedura przeglądu wniosków trwa sześć miesięcy. Poza tym wymogi proceduralne zmieniają się i obecnie wymagane jest uzupełnienie wniosku o decyzje środowiskowe. Obecnie jedyne co możemy zrobić, to uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję Urzędu Wojewódzkiego - wyjaśniał burmistrz.


24 listopada 2008 - Prezydent w dziesiątce najlepszych

- Świdnica wyrasta na gospodarczego lidera Dolnego Śląska - uznała redakcja opiniotwórczego tygodnika "Newsweek Polska" i zaliczyła prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka do grona najlepszych prezydentów polskich miast.
Prezydent Świdnicy znalazł się w pierwszej dziesiątce polskich prezydentów, a dokładniej zajął 10 miejsce spośród 108 gospodarzy miast. Poza pierwszą dziesiątką znalazły się miasta większe od Świdnicy m.in. Szczecin, Łódź, Płock, czy Tychy.
Ranking prezydentów opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Newsweek". Przygotowanie rankingu zajęło redakcji kilka miesięcy. W opracowaniu specjalnej ankiety brali udział socjologowie oraz specjaliści public relations. Badano budżet, wydatki na inwestycje, stopę bezrobocia, pozyskiwanie funduszy unijnych, czy też komunikację z mieszkańcami, a także działania, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Dane przekazywane przez samorządy były weryfikowane przez dziennikarzy tygodnika.


24 listopada 2008 - Lekcja historii

Przedłużeniem obchodów 90. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był spektakl wystawiony przez uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu.
Przedstawienie można było obejrzeć 17 listopada na scenie Strzegomskiego Centrum Kultury. Pieczę nad jego przygotowaniem sprawowała Danuta Dudzińska, nauczycielka języka polskiego i zarazem autorka scenariusza widowiska. Inscenizację poświęcono upamiętnieniu i oddaniu hołdu tym wszystkim, którzy walczyli o odrodzenie się Polski spod jarzma trzech zaborców - Austrii, Prus i Rosji.
Zanim rozpoczęto spektakl, zgromadzonych na sali gości powitał dyrektor Gimnazjum nr 2 - Zbigniew Cebula. Wśród obecnych na widowni znaleźli się m.in. burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz, sekretarz gminy - Sabina Cebula oraz prezes strzegomskiego oddziału Związku Sybiraków - Jerzy Orabczuk.
Publiczność mogła podziwiać starannie przygotowaną prezentację multimedialną oraz wysłuchać wzruszających pieśni patriotycznych. Gimnazjaliści, wcielając się w swoje role, doskonale poradzili sobie z oddaniem atmosfery tamtych lat - niestrudzonej walki Polaków o przywrócenie utraconej wolności.
Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami. Najmłodsi, miejmy nadzieję, wynieśli z niego jakąś naukę. Uświadomili sobie, jak ważne jest poczucie tożsamości i jedności z Ojczyzną. Na tę lekcję patriotyzmu zwróciła uwagę wicedyrektor Gimnazjum nr 2 - Mirosława Markiewicz, która zabrała głos po zakończeniu przedstawienia, serdecznie dziękując wszystkim za udział w tym wyjątkowym spotkaniu.


23 listopada 2008 - Bezpieczny Internet

Fundacja Grupy TP we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje przygotowała podręcznik "Bezpieczny Internet - scenariusze zajęć dla dzieci" przeznaczony dla nauczycieli klas I-IV szkół podstawowych. Podręcznik otrzymało ponad 8000 szkół podstawowych uczestniczących w programie "Edukacja z Internetem TP".
Powszechność dostępu do nowoczesnych mediów powoduje, że coraz więcej, coraz młodszych dzieci korzysta z internetu. Niestety, wraz z postępem w rozwoju technologii wzrasta także skala zagrożeń internetowych. W ich wyniku dzieci i młodzież stają się ofiarami internetowych naciągaczy i przestępców, a niejednokrotnie za pośrednictwem sieci padają ofiarą molestowania i wykorzystania seksualnego. Podręcznik zawiera scenariusze lekcji, informacje dotyczące zagrożeń dzieci w internecie oraz pakiet materiałów dydaktycznych pomocnych w realizacji zajęć.
Autorzy wykorzystują popularne i lubiane przez dzieci metody: konkursy, kolorowanki i inne formy edukacji poprzez zabawę. We wszystkich scenariuszach główny element zajęć stanowi kreskówka pt. "Sieciaki". Jej głównym bohaterem jest drużyna dzieci dbających o bezpieczeństwo w internecie. Przez pryzmat ich przygód uczniowie poznają zagrożenia internetowe, symbolicznie przedstawione jako złe Sieciuchy oraz podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Dzieci dowiadują się także, gdzie mogą znaleźć pomoc w sytuacjach zagrożenia w internecie, np. gdy ktoś na czacie zadaje im krępujące pytania.
"Chcemy, żeby dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Od tego, czy będą wiedziały, jak zachować się w trudnych sytuacjach, zależy ich bezpieczeństwo." - wyjaśnia ideę programu Aleksandra Kozubska z Fundacji Grupy TP.


23 listopada 2008 - Skosili Bór

W kolejnym meczu o mistrzostwo II ligi piłki ręcznej zawodnicy Świdnickiego Klub Piłki Ręcznej - Świdnica rozgromili na wyjeździe zespół - Bór Oborniki Śląskie 47:26.
Po tym zwycięstwie drużyna ze Świdnicy awansowała w tabeli na czwarte miejsce.
W najbliższą sobotę o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów ŚKPR - Świdnica zmierzy się z Krokusem Bystrzyca Kłodzka.


23 listopada 2008 - Sesja w Świdnicy

W piątek, 28 listopada o godzinie 11.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Obrady odbędą się jak zawsze w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).
Świdniccy radni podejmą uchwały miedzy innymi: w sprawie opłaty od posiadania psów na 2009 rok w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości, określą wysokości stawek podatku od nieruchomości, zatwierdzą taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Miasto Świdnica.
Zajmą się też sprawą uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy Spółka z o.o. na lata 2008 - 2013.


23 listopada 2008 - Green Drink

26 listopada w kawiarni Klubu Bolko odbędzie się już drugie spotkanie Green Drink.
W spotkaniu, które poprowadzą: Joanna Gadzińska, Radna Samorządu Miejskiego, przedstawicielka Świdnicy w Forum Inicjatyw Obywatelskich, Rafał Żurakowski, Prezes Zakładu Oczyszczania Miasta w Świdnicy, Jacek Schindler, szef Stowarzyszenia Eko Idea, rozmawiać się będzie o świdnickich odpadach, a w szczególności: o kosztach recyklingu i o otwieranym "Punkcie dobrowolnego składowania odpadów", o kampanii wypierania ze sklepów foliowych jednorazówek, a także o zakupach bez zbędnych odpadów.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie18.00


22 listopada 2008 - Burmistrz na spotkaniu z sołtysami

20 listopada Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz spotkał się z sołtysami gminy.
Podczas spotkania omówiono założenia budżetu na przyszły rok. Sołtysi zapoznali się z planami władz gminy w zakresie realizacji różnych zadań w wioskach gminy.
Przygotowany projekt budżetu został przez przedstawicieli sołectw przyjęty pozytywnie, aczkolwiek potrzeby sołectw są znacznie większe. Spotkanie było również okazją do wymiany uwag na temat bieżących problemów dotykających mieszkańców wsi.


22 listopada 2008 - Nowy nabór

Do końca listopada tego roku, świdnickie kluby sportowe mogą składać wnioski w sprawie stypendiów sportowych na 2009 rok.
Przy okazji warto dodać, że w tym roku na ten cel Świdnica przeznaczyła rekordową kwotę - 220 tysięcy złotych.
Szczegółowe informacje o przyjmowaniu wniosków składanych przez świdnickie kluby sportowe - >>> zobacz


21 listopada 2008 - Podpisana Karta Szlaku . . .

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy podpisana została Karta Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.
Świdnica jest bez wątpienia miastem baroku. Wielu mieszkańców przyzwyczaiło się do istnienia obiektów i nie pyta się o pochodzenie pięknych rzeźb i obrazów, istniejących w sakralnej przestrzeni miejskiej. Niewiele osób, w tym profesjonalnych historyków, jest w stanie powiedzieć kim byli twórcy tacy jak: Michael Willmann, Georg Lenhoard Weber, Johann Jacob Eybelwieser, Johann Jeremias Knechtel, Johann Hiebel, Johann Georg Etgens (których to dzieła znają praktycznie wszyscy). Dotyczy to również wiedzy o Franzu Hieglu, bardzo dobrym barokowym malarzu świdnickim, którego dzieła obecne i podziwiane są w całym regionie.
To w Świdnicy stoi jeden z najcenniejszych obiektów baroku, wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO - Kościół Pokoju. W jego sąsiedztwie istnieje ogromne dziedzictwo śląskiej kontrreformacji - jeden z najpiękniejszych śląskich kościołów - Katedra Świdnicka. W Świdnicy jest też jeden z najpiękniejszych rokokowych kościółków na Śląsku - pw. św. Józefa, przy którym w niedalekiej przyszłości powstanie muzeum diecezji świdnickiej. Do sakralnego dziedzictwa baroku należy tez bez wątpienia piękny obiekt pałacu opatów cysterskich z Krzeszowa, w którego wnętrzach mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, a więc instytucja w pełni kontynuująca edukacyjną i rozwojową rolę cystersów na Śląsku.
Projekt "Szlak Michaela Willmanna" jest odpowiedzią na brak informacji o twórcach tych pięknych miejsc i dzieł sztuki.


21 listopada 2008 - "Grunt na medal" dla Świdnicy

Ponad 4-hektarowy teren inwestycyjny w Świdnicy jest dobrze przygotowany. Tak uznali m.in. przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, przyznając Świdnicy specjalny certyfikat laureata III edycji ogólnopolskiego konkursu "Grunt na medal 2008".
- Organizatorzy docenili naszą pracę w przygotowanie terenu przy ulicy Stalowej i Metalowców.
Odpowiedni teren i profesjonalna jego promocja wśród potencjalnych inwestorów, to szansa na pozyskanie nowych inwestycji, a tym samym na nowe miejsca pracy - uważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
III edycję ogólnopolskiego konkursu "Grunt na medal 2008", przeprowadziła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw. Do konkursu przystąpiło 220 gmin z całej Polski, które nadesłały 332 oferty. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 91 terenów, spośród których wyłonionych zostało 16 finalistów.
Dla finalistów konkursu zwycięstwo oznacza promocję terenu i większą szansę na przyciągnięcie inwestycji zagranicznych do gminy. Dla pozostałych uczestników udział w konkursie oznacza, że ich oferta może zainteresować potencjalnego inwestora odwiedzającego PAIiIZ lub jego regionalnych partnerów.


21 listopada 2008 - Oddaję głos na Paulinę

Paulina Lenda uczennica świdnickiego Gimnazjum nr 1 w sobotę, 29 listopada wystąpi w finale programu "Mam talent".
- Głosuj na Paulinę - zachęca Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. O tym, że świdniczanka ma talent nie trzeba nikogo przekonywać. Paulina od lat wykorzystuje swoją szansę na sukces, zdobywając laury na różnych festiwalach i konkursach. Gimnazjalistka jest wychowanką Studia Piosenki Mirosława Jabłońskiego, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury.
Do wysyłania sms-ów w sobotę, 29 listopada od godziny 20.30 zachęca prezydent Świdnicy.
- Podczas ostatniego głosowania telefony komórkowe moich domowników poszły w ruch. Wszystkim świdniczanom polecam tę metodę głosowania - żartuje Wojciech Murdzek i dodaje. - Tym gestem nie tylko zwiększymy szanse na wygraną Pauliny, ale wyrazimy poparcie i przekonanie, że jest dla nas ważna.
Program "Mam Talent!" realizuje telewizja TVN. Mógł w nim wziąć udział każdy utalentowany człowiek. Z każdego odcinka półfinałowego do finału przechodziły dwie osoby lub zespoły. W sobotnim finale, 29 listopada, widzowie będą mogli głosować na 10 występów. To oni - poprzez swoje głosy - wybiorą osobę, która otrzyma główną nagrodę programu - równowartość stu tysięcy euro!


21 listopada 2008 - Piernik rusza na podbój Europy

Ręcznie robione pierniki, które od dziesiątków lat wyrabiają Siostry Szkolne de Notre Dame, będą promować Świebodzice za granicą. Już w styczniu przyszłego roku świebodzickie słodkości pojawią się na Targach Turystycznych w Mannheim. To efekt współpracy nawiązanej przez Urząd Miejski w Świebodzicach i Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńcze im. Bł. Marii Teresy Gerhardinger, które działa przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach.
Pierwsze spotkanie w sprawie współpracy odbyło się 20 listopada. Samorząd reprezentowała Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM.
- Nasza współpraca ukierunkowana będzie na pomoc merytoryczną przy promocji Piernika Świebodzickiego w Powiecie Świdnickim i poza nim - mówi Marzena Korona-Kruk. - Pierwszym krokiem promocji pierników będzie ich sprzedaż na I Świebodzickim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbędzie się w dniach 13-17 grudnia. W styczniu Świebodzicki Piernik pojedzie do Niemiec i będzie zaprezentowany jako lokalny produkt na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Mannheim.
To plany najbliższe, ale pomysłów na promocję miasta poprzez piernik jest więcej: np. można go będzie sprzedawać także na Walentynki. Któż wtedy nie kupi ukochanej osobie słodkiego, piernikowego serca?
- Mam wielką nadzieję, że żaden turysta przyjeżdżający do Świebodzic, nie wyjedzie z miasta bez świebodzickiego wypieku - dodaje szefowa Wydziału Promocji. - A na Świebodzicki Piernik trzeba będzie dużo wcześniej składać zamówienia, ponieważ będzie należał do najbardziej elitarnej grupy pierników w Polsce.


21 listopada 2008 - Nadzwyczajna sesja w Jaworzynie Śląskiej

W związku z uruchomieniem "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011" pilotowanego przez MSWiA w wielu powiatach i gminach właściwe Rady obradowały nad włączeniem się do programu. Nie inaczej było w Gminie Jaworzyna Śląska.
W tym celu, na wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do programu, wskazując jednocześnie drogę w Pastuchowie (ulica Cukrownicza od skrzyżowania z ulicą Fabryczną do skrzyżowania z ulicą Strzegomską). Planowany koszt realizacji zadania to 450 tysięcy złotych. Aprobatę dla tej inwestycji wyraziło jedenastu radnych.
Do Narodowego Programu Budowy Dróg gminy mogą zgłosić jedną inwestycję, której koszt realizacji do 50% pokryje budżet państwa.


21 listopada 2008 - Pierwszoklasiści - czytelnikami

17 listopada W Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 105 odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.
Każdy czytelnik z klasy pierwszej otrzymał folder z prośbami książki. Uroczystość wzbogaciła inscenizacja zatytułowana "Zaczarowany świat baśni" w której wystąpili uczniowie z klas IV i V. W role wcielili się: narrator - Klaudia Papież, Królowa Śniegu - Magdalena Mielnik, Kopciuszek - Pamela Kurzepa, Koziołek Matołek - Paulina Miśkiewicz, Pipi - Aleksandra Wołyniak, Czerwony Kapturek - Joanna Krekora, Dobra Wróżka - Monika Czapska, Spiąca królewna - Natalia Morze, Basia - Klaudia Hoyer, Książki - Weronika Kusio i Aleksandra Toporek.
Spotkanie przygotował bibliotekarz Joanna Grządkowska.


21 listopada 2008 - Konkursy

Urząd Miejski w Świdnicy, Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy ogłaszają konkursy skierowane do różnych grup wiekowych.
Będą to: konkurs literacki pt. "Opowieść wigilijna", konkursu plastyczny "Kartka Świąteczna - Boże Narodzenie - Nowy Rok" oraz konkurs plastyczno-literacki pt. "List do Świętego Mikołaja".
Prosimy o zapoznanie się z regulaminami i warunkami konkursów - >>> zobacz


20 listopada 2008 - Nagrody kulturalne przyznane

Na 2 grudnia zaplanowano uroczyste wręczenie nagród prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
W tym roku specjalne statuetki powędrują do Edmunda Nawrockiego oraz Marka Stadnickiego. Komisja rozpatrywała pięć kandydatur. Zaproponowała nagrody dla dwóch osób. Nominowanego przez Muzeum Dawnego Kupiectwa, Edmunda Nawrockiego oraz kandydata Komisja Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej, Marka Stadnickiego.
Pierwszą nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych jednogłośnie przyznano Edmundowi Nawrockiemu za dotychczasową działalność.
Drugą nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych za upowszechnianie kultury poprzez realizację autorskiego projektu "Piękne, malownicze, urzekające " przyznano Markowi Stadnickiemu.
Prezydent Wojciech Murdzek wręczy nagrody laureatom podczas koncertu "Podróż do źródeł", organizowanego z okazji trzechsetnej rocznicy urodzin kompozytora Jana Bogumiła Janitscha.
Uroczystość zaplanowano na wtorek, 2 grudnia na godzinę 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.


20 listopada 2008 - Dodatkowe pieniądze

Dokładnie 108 tysięcy złotych miasto dołoży do remontów świdnickich zabytków. Zgodnie z decyzją władz Świdnicy, pieniądze w wysokości 10, 40 i 58 tysięcy złotych trafią do wspólnot mieszkaniowych z Rynku, ul. Grodzkiej i ul. Kazimierza Pułaskiego.
Ale na tym nie koniec, ponieważ do 3 grudnia przyjmowane są wnioski o dofinansowanie w trzecim naborze. Tym razem do rozdysponowania jest jeszcze 40 tysięcy złotych.
Przypomnijmy. W 2008 roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków miasto przeznaczyło już 389 tysięcy złotych.
O dofinansowanie prac restauratorskich w I naborze ubiegały się parafie oraz Caritas Diecezji Świdnickiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tegoroczne dotacje nie są przyznawane w drodze konkursu, a uchwał Rady Miejskiej w Świdnicy.


20 listopada 2008 - Miasto już ubrane na święta

W Świebodzicach montowane są już uliczne ozdoby świąteczne: dzwoneczki, gwiazdy betlejemskie, drobne światełka.
W tym roku będzie ich więcej - oprócz tradycyjnego oświetlenia ratusza, ulic w Rynku i drzew rosnących w centrum, świąteczne iluminacje pojawią się także na budynkach Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Domu Kultury.
Świątecznymi lampkami rozjarzą się także drzewa na ulicy Strzegomskiej. W ten sposób świebodziczanie będą mogli nawet w czasie zakupów czy spaceru po mieście poczuć wspaniały klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Oświetlenie zostanie włączone w grudniu. Koszt wypożyczenia i zamontowania ozdób to około 20 tysięcy złotych.


20 listopada 2008 - Michael Willmann

21 listopada w Pałacu Cystersów Krzeszowskich w Świdnicy (Biblioteka Miejska ulica Franciszkańska) o godzinie 16.00 odbędzie się III warsztat projektu.
Barokowa sztuka sakralna na Śląsku to bez wątpienia kulturowy fenomen na skalę europejską. W tym czasie bowiem pracowali na terenie Śląska najwybitniejsi artyści z całej Europy na czele z najsłynniejszym śląskim malarzem, Michaelem Willmannem. Powstałe wówczas liczne wspaniałe dzieła architektury, rzeźby i malarstwa są dzisiaj ważnym bogactwem kulturowym tego regionu, które często decyduje o współczesnym obliczu wielu śląskich miast i wsi.
Ten ogromny potencjał kulturowy Śląska jednak wciąż pozostaje nie w pełni wykorzystany dla aktywizacji i promocji regionu - wspaniałe dzieła barokowych mistrzów są często trudno dostępne, niekiedy zaniedbane, a na ogół pozbawione podstawowych i przystępnych informacji.
Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna powstał z myślą o zmianie tej sytuacji. Założeniem tego projektu jest bowiem uczynienie z najlepszych dzieł barokowych mistrzów swoistych atrakcji kulturowych i turystycznych, które z jednej strony będą aktywizować lokalne społeczności, z drugiej zaś będą stanowić swego rodzaju magnesy przyciągające na Śląsk turystów i miłośników sztuki.
W programie: "Malarstwo barokowe w Świdnicy i Powiecie Świdnickim - Szlak Michaela Willmanna i Śląska Pętla Szlaku Cysterskiego", Barokizacja kościoła św. Stanisława i Wacława w Świdnicy jako przykład kontrreformacyjnej działalności zakonu jezuitów na Śląsku", "Śląska rzeźba barokowa" oraz kilka słów o barokowym malarzu świdnickim Franzu Heiglu - nieznane obrazy i dzieła w wynikach projektu "Szlaku Michaela Willmanna".


20 listopada 2008 - Dzień Kolejarza

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu zaprasza na uroczystość z okazji Dnia Kolejarza.
Uroczystości odbędą się 29 listopada i rozpoczną się o godzinie 11.00 - odsłonięciem i poświęceniem figury Św. Katarzyny - patronki kolejarzy na stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej przy peronie II.
Po mszy św. w intencji kolejarzy, która rozpocznie się o godzinie 12.00 w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej o godzinie 13.00 będzie można zwiedzać muzeum, oglądać eksponaty a o godzinie 17.00 rozpocznie się zabawa andrzejkowa.


20 listopada 2008 - "Samorząd śpiewa"

Świebodziccy samorządowcy znani są z tego, że nie boją się niekonwencjonalnych wystąpień. Burmistrzowie chętnie przebierają się za Mikołajów, teraz natomiast zaprezentują swoje umiejętności wokalne. I nie tylko oni.
W najbliższą środę, 26 listopada, o godzinie 18.00, w Klubie Seniora rozpocznie się niecodzienny koncert. Wystąpią w nim m. in. władze miasta i radni. Będą śpiewać piosenki - i to solo.
Już wiadomo, że wystąpi burmistrz Bogdan Kożuchowicz, znany z tego, że lubi wspólne muzykowanie . - Intensywnie trenuję już od dwóch tygodni - śmieje się szef Świebodzic. - Zaśpiewam "Nie płacz kiedy odjadę".
Swoje umiejętności wokalne zaprezentuje też zastępca burmistrza, Ireneusz Zyska, zgłosiła się także trójka odważnych radnych: Ewa Dziwosz, Łukasz Kwadrans i Zdzisław Pantal. Pan Zdzisław zapewne tremy większej nie ma, bo od lat śpiewa w chórze parafialnym Parafii pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego. Ale pozostali śpiewacy przyznają, że występ na estradzie trochę ich stresuje. Łukasz Kwadrans wybrał sobie zresztą dosyć ambitny i trudny utwór. - To "Wehikuł czasu" zespołu Dżem - zdradził tylko, a efekt zobaczymy 26 listopada.
Wśród tych, którzy pojawią się na scenie będzie także m. in. Stanisław Jurcewicz, senator RP. Zaśpiewa też Jolanta Styrna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 i Małgorzata Grudzińska, szefowa miejskiej biblioteki. - Wybrałam "Małgośkę", bo słowa znam na pamięć od lat.
Koncert to pomysł organizatorów akcji "Masz głos, masz wybór", którą od dwóch lat prowadzą w mieście organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Nieformalna Grupa Młodzieży LO w Świebodzicach.


20 listopada 2008 - Dzień Pracownika Socjalnego

W piątek, 21 listopada w sali Urzędu Stanu Cywilnego o godzinie 9.00 rozpocznie się uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.
Wezmą w niej udział osoby pracujące w Świdnicy na rzecz pomocy społecznej - zarówno w instytucjach takich jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dom Dziennego Pobytu.
Z pracownikami spotka się prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek wraz z zastępcą, Waldemarem Skórskim.
Na kameralne spotkanie zaproszeni zostali również byli dyrektorzy ośrodka pomocy społecznej.


20 listopada 2008 - Śpiewasz, malujesz, tańczysz ?

Przyszłoroczny XI Międzynarodowy Festiwal Twórczości Szkolnej odbędzie się w dniach 18-22 marca. Odbędzie się jak zawsze w San Remo we Włoszech (Riviera Liguryjska). W tym samym miejscu od kilkudziesięciu lat odbywa się też Festiwal Piosenki Włoskiej.
Celem Festiwalu Twórczości Szkolnej jest prezentacja najwybitniejszych osiągnięć młodzieży szkolnej w dziedzinie muzyki, filmu, teatru, malarstwa i rzeźby, tańca, fotografii, kabaretu i piosenki.
Festiwal ma charakter konkursowy i odbywa się w różnych kategoriach wiekowych od 7 do 21 lat w wyżej wymienionych dziedzinach. Na stronie internetowej można pobrać regulaminy i formularze a także dokonać wstępnej rejestracji - >>> zobacz
Można napisać również maila, zadzwonić lub wysłać fax - aby uzyskać więcej szczegółowych informacji.


20 listopada 2008 - Zapraszamy na badania

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" informuje, iż do końca roku 2008 (listopad, grudzień) zaprasza pacjentów ze skierowaniem do wykonywania badań w Pracowni Tomografii Komputerowej (pacjenci ambulatoryjni). Pracownia Tomografii Komputerowej czynna jest od godziny 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
Rejestracja telefoniczna (074 85 83 606 - rejestracja czynna w godz. 9:00 - 14:00)
Upoważnieni do kierowania na badania są lekarze specjaliści i lekarze POZ. Bezpośredni nadzór nad Pracownią Tomografii Komputerowej sprawuje - dr Ilona Winiarska - Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii.
Zakres wykonywanych badań w Pracowni TK obejmuje: głowa bez kontrastu, głowa z kontrastem, Angio-TK naczyń mózgowych, twarzoczaszka, kość skroniowa, zatoki oboczne nosa, oczodoły bez kontrastu, oczodoły z kontrastem, przysadka, kręgosłup - 1 odcinek bez kontrastu, kręgosłup - 1 odcinek z kontrastem, szyja (krtań) nosogardło, klatka piersiowa, jama brzuszna, miednica, jama brzuszna z miednicą, Angio - TK, kończyny, stawy bez kontrastu oraz kończyny, stawy z kontrastem.


19 listopada 2008 - Apel

Głęboko poruszeni krzywdą i cierpieniem, jakie spotkały uczennicę Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy, łącząc się w bólu z rodziną i przyjaciółmi zmarłej, pragniemy wyrazić swój sprzeciw wobec coraz liczniejszych przypadków bestialstwa i przemocy jaka ma miejsce w naszym najbliższym otoczeniu.
Prosimy o każdy nawet najmniejszy gest w obronie słabych, chorych i krzywdzonych. Nie pozostawajmy obojętni wobec nieszczęścia i bólu dotykającego naszych bliskich. Pamiętajmy, że brak reakcji to przyzwolenie na zło. Nie bójmy się prosić o pomoc rodziców, pedagogów, nauczycieli i innych instytucji, które niosą pomoc w każdej chwili.
Łączymy się w zdecydowanym proteście przeciwko wszelkiemu złu i okrucieństwu jakie nas spotyka. Apelujemy także do władz państwowych o zwiększenie środków finansowych na wsparcie działań służb mundurowych, szczególnie Policji i Straży Miejskiej. To pozwoli na zwiększenie liczby patroli, monitoringu na obrzeżach miasta, osiedlach oraz podejmowanie działań poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Świdnickiego.
Ta tragedia mogła dotknąć każdego z nas i nie możemy pozwolić na to, aby zdarzyła się ponownie. Zatrzymajmy spiralę zła i przemocy!
W imieniu młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy: Magdalena Nazimek i Radosław Sołtys.
Zdjęcia z dzisiejszego Marszu Milczenia - >>> zobacz


19 listopada 2008 - Księga kondolencyjna

Na szkolnej stronie internetowej II liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy uruchomiona została księga kondolencyjna poświęcona tragicznie zmarłej Ewie.
Ewa została bestialsko zamordowana w sobotę 15. listopada, w biały dzień. Jak co tydzień, idąc do cioci, wybrała tę samą drogę, która tego dnia, okazała się być jej ostatnią.
Otwarta księga kondolencyjna pozwala swoimi wpisami wspominać Ewę, wspierać Jej rodzinę, wyrazić swój żal i protest przeciwko wszelkim przejawom brutalności.
Księga kondolencyjna - wejdź i napisz


19 listopada 2008 - Krew dla innych potrzebujących

Dzisiaj zamieściliśmy apel o pomoc w zbiórce krwi dla Damiana, który zachorował niedawno na sepsę. Pisaliśmy wtedy, że jego stan się pogarsza, że ma już powikłania.
Niestety przed chwila otrzymaliśmy smutną informację, że Damian odszedł na zawsze.
Myślimy, że apel o zbiórce krwi zostawimy na stronie. Bo może te osoby, które zdecydowane były pomóc Damianowi, teraz kiedy nadeszła ta smutna informacja oddadzą swoją krew komuś innemu, kto czeka na nią tak pilnie jak pilnie czekał Damian. Pomóżmy innym chorym w podobnej sytuacji.
Krew można oddawać w każdym ośrodku krwiodawstwa w Polsce - ośrodki krwiodawstwa na Dolnym Śląsku.
Najbliższy ośrodek znajduje się w Świdnicy przy szpitalu "latawiec".
Oddawanie krwi jest bezbolesne, nie ma możliwości zarażenia się żadna chorobą, nie wpływa negatywnie na organizm krwiodawcy.


19 listopada 2008 - Wybraliśmy jubileuszowe logo

Rozstrzygnięto konkurs na logo związane z przyszłorocznym jubileuszem 730-lecia praw miejskich Świebodzic. Na konkurs nadesłano kilka prac, najciekawsza jury wydała się propozycja Oskara Przybyszewskiego.
Projekt jego autorstwa jest nowoczesny, ale jednocześnie nawiązuje do historii miasta - charakterystycznym motywem jest tarcza zegara, a przecież Świebodzice swego czasu były europejską potęgą jeśli chodzi o produkcję zegarów, za sprawą genialnego Gustava Beckera.
Przyznano także trzy równorzędne wyróżnienia: dla Mariki Wąsik, Kamila Bobowskiego i Marcina Hołowacza.
Logo pojawiać się będzie na wszystkich materiałach promocyjnych i drukach związanych z jubileuszem.


19 listopada 2008 - Spadkobiercy Organiki

Po wielu miesiącach znów zebrał się zarząd przedsiębiorstwa "Ardok". Ta, wywodząca się z Gliwic spółka, której działanie na terenie byłej "Organiki" wzbudzało wiele kontrowersji, dziś zaczyna swoja pracę od podstaw.
Historia tego przedsiębiorstwa rozpoczęła się jesienią 2004 roku - kiedy to przedstawiciele firmy wykupili teren zakładu od syndyka masy upadłościowej. I choć Gmina była przeciwna tej sprzedaży, a mieszkańcy twierdzili, że Organika zostanie pocięta "na żyletki", to ówczesny zarząd postawił na swoim. Wtedy to na 44 ha terenie po byłych zakładach chemicznych rozpoczął się proces, który zgodnie z założeniem miał doprowadzić teren do "porządku".
Część budynków oraz działek sprzedano, inne wydzierżawiano pod działalność małych firm. Pozostały teren zaś przedstawiciele spółki starali się zrekultywować.
Ten rozległy i specyficzny (bo zanieczyszczony chemicznie) teren wymagał znacznych nakładów pracy i środków finansowych. Działania spółki utkwiły w martwym punkcie prawie rok temu - kiedy to prezes - Marek Piosek zmarł.
Dziś jest już zarząd. Są również plany. Jak zapewnia nowy prezes spółki Barbara Zaskwara: "Chcemy działać, mamy wiele planów. Będziemy starać się stworzyć bazę logistyczną, która w pełni wykorzysta potencjał tak ogromnego terenu.
Firma ma wiele problemów, z którymi muszę się uporać, aby móc zacząć prace związane z rekultywacją". Na terenie byłej "Organiki" działa dziś kilka firm oferujących swoje usługi mieszkańcom. Możemy m.in. zaopatrzyć się w nowe meble, odrestaurować antyki, czy kupić gotowe tynki, ale czy na tym zakończy się 150-letnia historia tego terenu? Miejmy nadzieję, że nie.


19 listopada 2008 - Krew dla Damiana

Damian Sokołowski, sportowiec, bramkarz stali Świdnica. W realizacji marzeń przeszkodziła mu choroba. Damian zachorował na sepsę, jego stan się pogarsza, ma już powikłania, leży w Wałbrzyskim szpitalu na oddziale zakaźnym.
Damian aby uniknąć amputacji kończyn, potrzebuje dużej ilości krwi. Potrzebna jest każda grupa krwi, ośrodki krwiodawstwa wymieniają się nimi. Krew można oddawać w każdym ośrodku krwiodawstwa w Polsce - ośrodki krwiodawstwa na Dolnym Śląsku. Trzeba tylko poprosić o zaświadczenie, że krew oddajemy dla Damiana Sokołowskiego.
Najbliższy ośrodek znajduje się w Świdnicy przy szpitalu "latawiec".
Oddawanie krwi jest bezbolesne, nie ma możliwości zarażenia się żadna chorobą, nie wpływa negatywnie na organizm krwiodawcy.


19 listopada 2008 - Świebodzickie pierniki

Świebodzice przygotowują się do wielkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się na placu ratuszowym w dniach 13-17 grudnia. W dużej hali namiotowej będzie można kupić piękne ozdoby, stroiki, bombki, kartki oraz wiele innych, ciekawych artykułów, które można będzie wykorzystać chociażby na prezent pod choinkę - jak np. ręcznie robiona biżuteria.
Jednak prawdziwym przebojem może się okazać świebodzicki piernik! Piernikowe, lukrowane serca i gwiazdy, kolorowe szopki betlejemskie, wykonały ręcznie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame, które prowadzą w mieście Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych. Produkcja piernikowych ozdób trwa tu pełną parą już od początku listopada, bo siostry przygotowują ciasto według starych receptur. Musi więc ono kilka tygodni poleżakować, żeby potem piernik pachniał jak należy korzeniami.
- A potem można go trzymać w pudełko cały rok, nic się nie stanie - śmieje się siostra Olga, głównodowodząca przy produkcji pierników.
Tradycja pieczenia piernika przez zgromadzenie jest bardzo długa, siostry co roku piekły piernikowe ozdoby dla dobrodziejów klasztoru. Teraz piernik będzie promował Świebodzice właśnie na jarmarku - to pomysł Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej. Świebodziczanie będą mogli kupić sobie piernikowe ozdoby, pięknie zapakowane i opatrzone nazwą Świebodzice. To może być atrakcyjny podarunek dla rodziny lub znajomych. Ale i wielka frajda dla dzieci, bo np. piernikowa szopka w całości nadaje się do zjedzenia!. Oprócz piernika siostry do jej zbudowania wykorzystują różne ciasteczka, wafle i lukier. Jednym słowem - palce lizać.


19 listopada 2008 - "Co to za piosenka?"

W piątek, 14 listopada w Domu Strażaka w Marcinowicach odbył się konkurs zatytułowany "Co to za piosenka?".
Do konkursu zgłosiło się 12 drużyn ze świetlic wiejskich. Drużyny trzyosobowe odpowiadały zespołowo na specjalnych formularzach. W jury zasiadali: Jadwiga Konstanty, Monika Błasiak i Władysław Gołębiowski. Eliminacje, półfinał i finał dostarczyły wiele zabawy i także emocji. Generalnie jednak panowała atmosfera dobrej zabawy.
I nagrodę, odtwarzacze MP3 otrzymała załoga ze Śmiałowic w składzie: Renata Ziomko, Katarzyna Maślana, Natalia Jasińska. II miejsce reprezentacja świetlicy w Strzelcach: Wiesław Faluta, Agnieszka Faluta, Paulina Grądkiewicz. III miejsce przedstawiciele świetlicy w Szczepanowie: Ewelina Tymińska, Anna Jękot, Joanna Anioł. Pozostali uczestnicy otrzymali słodycze.


19 listopada 2008 - Piłka ręczna dziewcząt

Wczoraj w Świebodzicach, w hali sportowej na Osiedlu Piastów odbył się Powiatowy Turniej Piłki Ręcznej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęły dziewczęta z Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Świebodzic, kolejne miejsca zajęły: Zespół Szkół nr 3 - Świdnica, Zespół Szkół Ogólnokształcących - Świdnica, Zespół Szkół - Świebodzice.


19 listopada 2008 - Halowy Turniej Piłki Nożnej

15 listopada w hali sportowo-widowiskowej w Świebodzicach odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Komendanta Policji Powiatowej w Świdnicy.
W turnieju udział uwzięło 8 drużyn, z Urzędu Miejskiego z Jaworzyny Śląskiej, Urzędu Miejskiego ze Świebodzic, Komendy Miejskiej Policji z Wałbrzycha, Straży Pożarnej ze Świdnicy, Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia, Aresztu Śledczego ze Świdnicy oraz dwa zespoły z Komendy Powiatowej Policji ze Świdnicy.
Najsilniejszą ekipą okazali się zawodnicy wystawieni przez Komendę Miejską Policji z Wałbrzycha, którzy wygrali wszystkie mecze. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia. Trzecie miejsce po walce z drużyną Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przypadło zawodnikom Aresztu Śledczego ze Świdnicy.


18 listopada 2008 - Żałoba w powiecie

W związku z tragiczną śmiercią uczennicy II LO na znak żałoby, 19 listopada o godzinie 12.00 w Katedrze Świdnickiej odbędzie się msza święta natomiast zaraz po mszy o godzinie 13.00 młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy zaprasza mieszkańców powiatu do wzięcia udziału w "Marszu Milczenia", który będzie przebiegał trasą: pl. Jana Pawła II, ul. Długa, Rynek. Po Marszu władzom miasta i powiatu zostaną przekazane postulaty przygotowane przez uczniów II LO.
Dodatkowo Starosta Świdnicki wydał specjalne zarządzenie w sprawie ogłoszenia żałoby 20 listopada na terenie Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz szkół i placówek, których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki. W okresie trwania żałoby zabrania się organizowania wszelkich imprez o charakterze artystycznym i kulturalnym a flagi przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Świdnicy zostaną opuszczone do połowy masztu.
Natomiast we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu o godzinie 12.00 ustala się uczczenie minutą ciszy pamięci tragicznie zmarłej uczennicy świdnickiego liceum.
Podobne zarządzenie wydał także Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.


18 listopada 2008 - Nowe władze

Marek Mikołajczak jest nowym prezesem Towarzystwa Miłośników Świebodzic.
Wybory w Towarzystwie odbyły się 17 listopada. Wiceprezesem organizacji został Edward Hałdaś, a sekretarzem Dorota Jasztal. W skład komisji rewizyjnej weszli: Witold Bajalski, Paweł Dziurzyński, Krzysztof Lis.
Towarzystwo zrzesza osoby zainteresowane historią Świebodzic a głównym celem Towarzystwa jest popularyzacja wiedzy z zakresu historii miasta, jego zabytków jak również gromadzenie pamiątek związanych ze Świebodzicami i Dolnym Śląskiem.
Organizacja ma na swoim koncie między innymi bardzo udaną wystawę Zegarów Gustava Beckera, która odbyła się w Świebodzicach w październiku i przyciągnęła zwiedzających z całego województwa.


18 listopada 2008 - Pół wieku AKS-u Strzegom

Amatorski Klub Sportowy w Strzegomiu obchodzi w tym roku 50-lecie swojego istnienia. Uroczystości odbyły się 15 listopada.
Wśród gości nie mogło zabraknąć osób, które w tym długim okresie przyczyniły się do powstania i rozkwitu strzegomskiego klubu. Byli więc działacze, trenerzy, kierownicy drużyn i najbardziej zasłużeni zawodnicy z wszystkich sekcji należących do AKS-u. Rangę imprezy podniosła obecność senatorów RP: Stanisława Jurcewicza, Piotra Gruszczyńskiego, Zbigniewa Szaleńca i Andrzeja Szewińskiego (byłego siatkarza, syna Ireny Szewińskiej - legendy polskiej lekkoatletyki), Zbigniewa Szczygła - Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, władz powiatu świdnickiego na czele ze starostą Zygmuntem Worsą i władz samorządowych Strzegomia: burmistrza - Lecha Markiewicza i jego zastępcy Roberta Siekańca. Nie mogło również zabraknąć radnych Rady Miejskiej w Strzegomiu z przewodniczącym - Tadeuszem Wasyliszynem, przedstawicieli terenowych związków sportowych, które reprezentowali Andrzej Padewski - wiceprezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu oraz Marcin Orzeszek - członek zarządu DZPN, a także obecnego zarządu AKS-u na czele z prezesem Wiesławem Witkowskim. Wśród zaproszonych znajdowali się również sponsorzy strzegomskiego sportu.
- Dziękujemy w głównej mierze tym, którzy przed pięćdziesięcioma laty z taką determinacją, z taką pasją i poświęceniem tworzyli struktury AKS-u. To właśnie im należą się dzisiaj największe słowa uznania - mówił burmistrz Strzegomia, Lech Markiewicz, były prezes AKS-u.
- To że w waszym klubie wychowali się tej miary zawodnicy, co siatkarze Krzysztof i Andrzej Stelmachowie świadczy o bardzo dobrej pracy trenerskiej z utalentowaną młodzieżą. Ja sam grałem z nimi w reprezentacji Polski i w klubach - mówił senator Andrzej Szewiński.
Sporą atrakcję imprezy stanowiły pokazy sportowe młodych adeptów sekcji należących do AKS-u. Dopełnieniem gali było wręczenie wszystkim zaproszonym gościom specjalnych odznaczeń będących okolicznościową pamiątką jubileuszu 50-lecia AKS-u.


18 listopada 2008 - Sesja z jedną uchwałą

W środę, 19 listopada, odbędzie się sesja Rady Miejskiej Świebodzic.
Radni będą obradować tylko nad jedną uchwałą. Dotyczy ona zabezpieczenia środków finansowych w budżecie gminy Świebodzice na rok 2009 na realizację zadania inwestycyjnego pn. Przebudowa dróg na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach - ulic: Henryka Pobożnego, Mieszka Starego, Księcia Bolka, Kazimierza Odnowiciela, Piasta.
Początek sesji o godzinie 15.00, sala narad ratusza.


18 listopada 2008 - Sukcesy w "Impulsie"

Adrian Samoraj i Kamila Tokarska zdobyli taneczną klasę "C" na I Festiwalu Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Rudna.
W niedługim czasie, dokładnie 9 miesięcy zdobyli 200 pkt, oraz dziewięciokrotnie stawali na podium ogólnopolskich turniejów tańca. Klasa "C" charakteryzuje się tym, że będą mieli rozbudowany program w poszczególnych tańcach - będzie ich 10, do tej pory było 8. Dochodzą im foxtrot i passadouble. W klasie "C" turnieje odbywają się w poszczególnych stylach (standardowe, oraz latynoamerykańskie), - co za tym idzie, będą mieli możliwość zdobywania więcej nagród.
Jest to druga para, która w tym roku zdobyła klasę "C". na festiwalu mogliśmy podziwiać jeszcze dwie świdnickie pary: I m. Dawid Głowacki i Emilka Miecznikiewicz (10-11 H) i II m. Michał Maceluch i Anna Piguła (pow. 15 D)
Jesteśmy pewni, iż te sukcesy odbiją się pozytywnie na największym turnieju tańca w regionie, który już po raz XVII odbędzie się w Świdnicy 6 oraz 7 grudnia. Organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji


18 listopada 2008 - Zawody w wyciskaniu sztangi leżąc

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprasza wszystkich sympatyków sportów siłowych do wzięcia udziału w turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc, który odbędzie się w hali OSiR w dniu 23 listopada.
Zawody zostaną rozegrane w dwóch konkurencjach: wyciskanie sztangi na ilość powtórzeń oraz wyciskanie klasyczne zgodnie z obowiązującymi przepisami PZKFITS, jednak bez możliwości startu w koszulach ściskowych.
W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 14 rok życia.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 604958204 - Marek Rydwański, lub na email - >>> napisz oraz codziennie na siłowni strzegomskiego OSiR-u w godz. 17.30 - 21.30. Regulamin zawodów - >>> zobacz


18 listopada 2008 - Mikołaje, bombki, choinki

Te typowo świąteczne motywy pojawiły się na kartkach świątecznych, które nadesłano na doroczny konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową, ogłoszony przez burmistrza Świebodzic Bogdana Kożuchowicza. W tym roku dzieci dosłownie zasypały urząd swoimi projektami, i to nie tylko dzieci ze Świebodzic. Miło nam, że także podopieczni Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy postanowili wziąć udział w zabawie.
Dziś przed południem komisja konkursowa musiała dokonać wyboru tych najładniejszych. Nie było łatwo, bo wszystkie prace były piękne, widać było, że ich autorzy włożyli w nie wiele pracy i serca.
Ale musieliśmy wybrać 8. Po długich dyskusjach komisja konkursowa w składzie: zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński, Anna Żygadło, sekretarz miasta, Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału PIW, Ilona Szczygielska (Wydział PIW) oraz Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy urzędu - wybrała swoich faworytów. Oto oni: Olga Rosińska, Eryk Berdziński, Julia Łyczba, Julia Mikołajczyk, Karolina Dziakowicz, Klaudia Kargol, Krystian Jakubik oraz Klaudia Zyska.
Autorzy zwycięskich kartek dostaną nagrody-niespodzianki, natomiast dodatkową nagrodą będzie też to, że ich prace zostaną wydrukowane w formie prawdziwej kartki świątecznej, i wysłane do różnych osób i instytucji z oficjalnymi życzeniami od władz Świebodzic. Jedna na pewno powędruje do Ojca Świętego Benedykta XVI.


17 listopada 2008 - Koniec przenosin

Dzisiaj zakończyły się trwające od piątku przenosiny serwera na, którym znajduje się serwis internetowy dziennika.
Serwer przeniesiony został z Niemiec do Polski.
W tym okresie mogły nastąpić krótkotrwałe przerwy w działaniu serwisu za co nie mając na to wpływu możemy tylko gorąco przeprosić.
Były też problemy w działaniu naszych skrzynek emailowych. Jeśli pisaliście Państwo do redakcji i do dziś nie uzyskaliście odpowiedzi znaczy to tylko, że Wasze emaile do nas nie dotarły. Prosimy o wysłanie ich raz jeszcze.


17 listopada 2008 - Sesja już w czwartek

20 listopada o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbędzie się nieplanowana wcześniej sesja Rady Powiatu w Świdnicy. Zwołana w trypie pilnym na wniosek Zarządu Powiatu sesja, będzie dotyczyła podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania finansowego na realizację zadań remontowych i inwestycyjnych na powiatowych drogach. Te zobowiązania to kwota 5 mln 400 tysięcy złotych, które Zarząd wspólnie z Radą Powiatu będzie chciał przeznaczyć na remonty dróg powiatowych w przyszłym roku przy udziale środków z budżetu państwa.
- "Narodowy program przebudowy dróg lokalnych daje możliwość samorządom pozyskania dodatkowych środków finansowych z budżetu państwa na przebudowę, budowę lub rozbudowę sieci dróg lokalnych, będących ważnym elementem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz czynnikiem podnoszenia atrakcyjności gospodarczej terenów i zwiększania komfortu życia mieszkańców. Stąd nasza decyzja o zabezpieczeniu środków w naszym budżecie na realizację dwóch zadań, na które będziemy chcieli pozyskać ok. 50% dofinansowanie z budżetu państwa w ramach tego programu." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Planuje się wykonać dwa zadania drogowe. Jedno w Gminie Świdnica obejmujące przebudowę drogi powiatowej na odcinku Pszenno-Wilków-Panków do kwoty 3 mln 100 tys. zł a drugie w Gminie Marcinowice, obejmujące remont nawierzchni ze wzmocnieniem podbudowy drogi powiatowej Strzelce-Chwałków do kwoty 2 mln 300 tys. zł. Jest jednak warunek. Samorząd musi zapewnić wkład własny przy realizacji inwestycji, a preferowane będą projekty realizowane w partnerstwie pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.
-"Gminy te na realizację planowanych inwestycji zabezpieczyły w przyszłorocznych budżetach pomoc finansową w wysokości 300 tys. zł." - mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.


17 listopada 2008 - Zapraszamy na badania

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" informuje, iż do końca roku 2008 (listopad, grudzień) zaprasza pacjentów ze skierowaniem do wykonywania badań w Pracowni Tomografii Komputerowej (pacjenci ambulatoryjni). Pracownia Tomografii Komputerowej czynna jest od godziny 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
Rejestracja telefoniczna (074 85 83 606 - rejestracja czynna w godz. 9:00 - 14:00)
Upoważnieni do kierowania na badania są lekarze specjaliści i lekarze POZ. Bezpośredni nadzór nad Pracownią Tomografii Komputerowej sprawuje - dr Ilona Winiarska - Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii.
Zakres wykonywanych badań w Pracowni TK obejmuje: głowa bez kontrastu, głowa z kontrastem, Angio-TK naczyń mózgowych, twarzoczaszka, kość skroniowa, zatoki oboczne nosa, oczodoły bez kontrastu, oczodoły z kontrastem, przysadka, kręgosłup - 1 odcinek bez kontrastu, kręgosłup - 1 odcinek z kontrastem, szyja (krtań) nosogardło, klatka piersiowa, jama brzuszna, miednica, jama brzuszna z miednicą, Angio - TK, kończyny, stawy bez kontrastu oraz kończyny, stawy z kontrastem.


17 listopada 2008 - Nadzwyczajna sesja w gminie

Jutro odbędzie się w Gminie Świdnica XXXVI - nadzwyczajna sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja rozpocznie się o godzinie 14.00 i odbędzie się w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy.
Podczas tej sesji dominować będą dwa tematy. Radni zajmą się sprawą udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Świdnickiemu na realizację przebudowy drogi na odcinku Pszenno - Wilków - Panków" z wykorzystaniem środków zewnętrznych oraz zmianą uchwały Rady Gminy Świdnica w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica.


17 listopada 2008 - "Słowo Daję"

13 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się I Etap ogólnopolskiego konkursu polonistycznego "Słowo Daję". Wzięło w nim udział około 100 uczniów z klas IV-VI. Głównym koordynatorem szkolnym konkursu była Beata Wąż.
Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań uczniów językiem polskim, popularyzowanie poprawnej polszczyzny w pisaniu i opowiadaniu, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, w tym ortograficznych i interpunkcyjnych, rozwijanie językowych uzdolnień dzieci. Organizatorem konkursu jest Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny. Patronat Honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Dolnośląski Kurator Oświaty.
I Etap konkursu polegał na rozwiązaniu przez uczniów zadań zamkniętych i otwartych. W II etapie, do którego przeszło siedmiu uczniów: Klimkiewicz Antonina, Kupczyński Jakub, Klimkiewicz Alan, Basiak Mateusz, Rzepecki Patryk, Oleszek Aleksandra i Kisiel Urszula, uczestnicy konkursu mieli za zadanie opowiedzieć przed publicznością na wylosowany przez siebie temat.
Komisja konkursowa w składzie: dyrektor Małgorzat Pielach, Beata Wąż i Zdzisława Strzelczyk - Salwierak zakwalifikowała uczniów do etapu rejonowego. Czy wezmą oni udział w tym etapie, o tym zadecyduje koordynator rejonowy. Czekamy więc z niecierpliwością na wyniki.


17 listopada 2008 - Turniej Tańca Międzyszkolnego

11 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu przy ul. Wałbrzyskiej 39 w Świdnicy odbędzie się kolejna już edycja Turnieju Tańca Międzyszkolnego.
Turniej podzielony został na 2 bloki. Blok I - "Taniec z rodzicami" - z założenia jest zachętą skierowaną do Rodziców i ich dzieci, aby w tak nietypowym składzie spróbować swoich sił na parkiecie. Podkreślamy jednak, że najbardziej zależy nam na zabawie i dobrym humorze uczestników niż na zawodowstwie. Nie musi też być to skład: rodzic - dziecko. Dopuszczamy: ciocia - siostrzeniec, dziadek - wnuczka, kuzyn - kuzynka itp. Wszak chodzi o zabawę. Blok II - taniec dowolny - uczniowie
Zgłoszenia przyjmujemy drogą telefoniczną (074-852-29-24) lub elektroniczną >>> napisz do 1 grudnia.
W zgłoszeniu podajemy imię i nazwisko uczestników, wiek ucznia oraz szkołę. Wszelkich dodatkowych informacji organizatorzy udzielają w godzinach 7.30 - 15.30.
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe i puchary a dla wszystkich uczestników - dyplomy uczestnictwa. Wstęp na Turniej Tańca jest bezpłatny.


17 listopada 2008 - Sesja także w Strzegomiu

19 listopada o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się XXXI sesja Rady Miejskiej.
Radni podczas sesji zajmą się między innymi zmianami budżetu gminy Strzegom na rok bieżący rok, zmianami stawek podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, od posiadania psów.
Zajmą się też zmianami w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Samorządowcy rozmawiać będą również o współpracy gminy Strzegom z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w przyszłym roku.


17 listopada 2008 - Zwycięstwo szczypiornistów

Po bardzo dobrym spotkaniu piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica pokonali na własnym parkiecie Szczypiorno Kalisz 41:38 (24:17).
Było to piąte zwycięstwo świdniczan w tym sezonie.
W następnej kolejce świdnicka drużyna zagra w Obornikach Śląskich z tamtejszym Borem.
Za dwa tygodnie - kolejny mecz na własnym parkiecie. Przeciwnikiem będzie wtedy siódemka Krokusa Bystrzyca Kłodzka.


17 listopada 2008 - Grali w kosza

14 listopada do rywalizacji w turnieju piłki koszykowej stanęli chłopcy ze świdnickich gimnazjów. Podobnie jak dziewczęta na zawody stawiły się cztery gimnazja i zagrały każdy z każdym.
Rywalizację zdecydowanie wygrał zespół Gimnazjum nr 1 w składzie: Szymon Łozowicki, Wiktor Borkowski, Wojciech Barylak, Sebastian Kruk, Konrad Galicki, Mateusz Krystosiak, Maciej Kukulski, Filip Howorko, Maciej Kulik, Dariusz Mroczek, Piotr Kowalik, Krzysztof Ożga. Najskuteczniejszymi zawodnikami w swoich drużynach zostali : Mateusz Krystosiak, Michał Rostkowski, Krystian Nerka, Krystian Turała.
Kolejne miejsca w turnieju zajęli: Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 4. Zwycięska drużyna reprezentować będzie Świdnicę na zawodach powiatowych 26 listopada o godzinie 10.00 w Marcinowicach.
Organizatorem współzawodnictwa był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


17 listopada 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, padły następujące wyniki:
Bolesławice Junior - Złodziejówka 5:18 (3:9)
Gimnazjum Junior - Gimnazjum Senior 4:5 (2:3)
Karolina Junior - Grande Team 14:6 (5:3)
Kolejorz Jaroszów - Last-Kam Nowice 7:9 (5:4)
Konigszelt Sv - XXL Bolesławice 5:7 (2:2)
Czołówka strzelców - 17 bramek - Ignatowicz (Grande Team), 15 - Charytanowicz M. (Karolina), 13 - Masny (Karolina J), 12 bramek - Chrobak (Złodziejówka) i Włodarczyk (Nowice), 11.Durlik (Kolejorz). W rozgrywkach prowadzi - Karolina przed Gimnazjum S i XXL.


17 listopada 2008 - Siatkówka dla dziewcząt klas III

Klub Sportowy - "MKS Świdnica" zaprasza uczennice klas trzecich ze świdnickich szkół podstawowych na zajęcia siatkówki.
Treningi odbywają się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy w poniedziałki i środy w godzinach 16.30 - 17.45.
Treningi nieodpłatne prowadzi trener piłki siatkowej.
Więcej informacji telefon 500-27-28-10 - Elżbieta Gaszyńska.


16 listopada 2008 - Obserwacja, manipulacja, współpraca . . .

W dniach 19-21 listopada Instytut Pamięci Narodowej organizuje we Wrocławiu ogólnopolską konferencję naukową "Obserwacja, manipulacja, współpraca. Dziennikarze i naukowcy a aparat bezpieczeństwa w Polsce Ludowej". Otwarcia sesji dokona Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - dr hab. Janusz Kurtyka.
Podczas konferencji, która odbędzie się w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 49) oraz w Dolnośląskiej Szkole Wyższej (aula Wydziału Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55) zostanie zaprezentowanych około 40 referatów poruszających tematykę inwigilacji środowisk naukowych i dziennikarskich przez aparat bezpieczeństwa. Naukowcy oraz dziennikarze wezmą również udział w panelach dyskusyjnych, które podsumują kilkudniowe obrady.
Przed otwarciem konferencji (19 listopada) o godzinie 10.30 prezes IPN wygłosi wykład dla studentów i kadry naukowej. Prelekcja "Historycy o PRL-u, historycy w PRL-u" odbędzie się w Audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. Szewska 49). Wstęp na konferencję jest wolny. Program - >>> zobacz


16 listopada 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została piętnasta kolejka spotkań.
Nysa Kłodzko - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1:1
Grom Witków - Zieloni Łagiewniki 3:1
Piast Nowa Ruda - Biały Orzeł Mieroszów 0:1
Polonia/Sparta II Świdnica - Stal Świdnica 1:1
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Górnik Boguszów-Gorce 5:0
AKS Strzegom - Włókniarz Kudowa Zdrój 5:0
Sparta Ziębice - Bielawianka Bielawa 1:3
Piławianka Piława Górna - Kryształ Stronie Śląskie 0:0
W tabeli po piętnastu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica nadal jest na drugim miejscu tracąc jeden punkt do prowadzącej Nysy Kłodzko, na piątym miejscu jest drużyna Gromu Witków, AKS Strzegom zajmuje szóste miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmują siódme miejsce.


16 listopada 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Victoria II Świebodzice - Podgórze Wałbrzych 4:0
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 3:1
LKS Bystrzyca Górna - Włókniarz Głuszyca 2:0
Zjednoczeni Żarów - Unia Jaroszów 2:0
Gwarek Wałbrzych - Zieloni Mokrzeszów 5:0
Sudety Dziećmorowice - Zieloni Mrowiny 4:0
Granit Roztoka - Skalnik Czarny Bór 7:1
Wierzbianka Wierzbna - Czarni Wamag Wałbrzych 3:0


16 listopada 2008 - Śpiewasz, malujesz, tańczysz ?

Przyszłoroczny XI Międzynarodowy Festiwal Twórczości Szkolnej odbędzie się w dniach 18-22 marca. Odbędzie się jak zawsze w San Remo we Włoszech (Riviera Liguryjska). W tym samym miejscu od kilkudziesięciu lat odbywa się też Festiwal Piosenki Włoskiej.
Celem Festiwalu Twórczości Szkolnej jest prezentacja najwybitniejszych osiągnięć młodzieży szkolnej w dziedzinie muzyki, filmu, teatru, malarstwa i rzeźby, tańca, fotografii, kabaretu i piosenki.
Festiwal ma charakter konkursowy i odbywa się w różnych kategoriach wiekowych od 7 do 21 lat w wyżej wymienionych dziedzinach. Na stronie internetowej można pobrać regulaminy i formularze a także dokonać wstępnej rejestracji - >>> zobacz
Można napisać również maila, zadzwonić lub wysłać fax - aby uzyskać więcej szczegółowych informacji.


15 listopada 2008 - Bez straty punktów

Dzisiaj w Wałbrzychu w Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się mecz siatkówki kobiet o mistrzostwo III ligi pomiędzy MKKS Chełmiec Wałbrzych i MKS Świdnica.
MKKS Chełmiec Wałbrzych - MKS Świdnica - 1:3 w setach 25/18, 16/25, 15/25, 15/25.
Świdniczanki wystąpiły w składzie: Aleksandra Małodobra, Anna Malina, Magdalena Kukla, Patrycja Smagło, Aleksandra Wójcik, Aleksandra Wieczorek, Katarzyna Missa, Joanna Smernicka, Karolina Śledź, Monika Garbacz Aleksandra Kępska, trener - Piotr Godula.
Następny mecz odbędzie się w Świdnicy 22 listopada, MKS Świdnica spotka się z MGLKS Sobieski Oława.


15 listopada 2008 - Na piątym miejscu

W ostatnim meczu rundy jesiennej III ligi piłkarskiej Polonia-Sparta Świdnica na własnym boisku podejmowała zespół z Ząbkowic.
Świdniczanie bez większych problemów zwyciężyli 3:1. Bramki w meczu padły po strzałach Mirosława Marszałka w 26 minucie, Tomasza Urbana w 43, Dariusza Filipczaka w 67 a dla gości bramkę uzyskał Daniel Chęciński w 26 minucie meczu.
Runda jesienna zakończyła się zdecydowanym prowadzeniem Górnika Polkowice z 40 punktami przed Wulkanem Wrocław z 38 punktami.
Polonia Sparta-Świdnica ten etap ligi ukończyła na piątym miejscu zdobywając 30 punktów.


15 listopada 2008 - Remis Victorii

IV liga piłkarska rozgrywała dzisiaj ostatnią, piętnastą kolejkę spotkań w rundzie jesiennej sezonu 2008 - 2009.
Zespół Victorii Świebodzice swój mecz rozgrywał na wyjeździe, w Złotoryi z wyżej notowanym Górnikiem.
Górnik Złotoryja - Victoria Świebodzice 1:1 (1:0).
W tabeli IV ligi, prowadzi zdecydowanie Górnik Wałbrzych, który w tej rundzie zgromadził 41 punktów. Victoria Świebodzice z piętnastoma punktami zajmuje trzynaste miejsce.


14 listopada 2008 - Polsko-czeskie pomysły na współpracę

Ponad 1,2 mln złotych polska Świdnica i czeski Trutnov chcą przeznaczyć w najbliższych dwóch latach na wspólne projekty. Właśnie rozpoczęły starania o unijne fundusze. W tym tygodniu dokumentację podpisały władze Świdnicy i Trutnova.
- W Świdnicy mamy wiele zabytków, które mogą się stać miejscem ciekawych przedsięwzięć. Z partnerami z Czech mamy większe szanse na otrzymanie dotacji, a przede wszystkim na praktyczny wymiar partnerskiej współpracy - wyjaśnia Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
- Zależy nam nie tylko na współpracy między naszymi urzędami, ale przede wszystkim na kontakcie i wymianie informacji między naszymi ośrodkami kultury. Uważamy, że wspólnie możemy zrealizować ciekawe przedsięwzięcia, z których będą zadowoleni mieszkańcy Trutnova i Świdnicy. A przy tym mamy okazję lepiej się poznać - dodaje Hana Horynová, wiceburmistrz czeskiego Trutnova.
Świdnica zabiega o unijne wsparcie dwóch projektów: Pierwszy z nich zakłada odnowienie kaplicy św. Tekli w Trutnově-Babí i mostu w Parku Centralnym w Świdnicy. W pierwszym etapie wspomnianym obiektom ma być przywrócona świetność, po pracach renowacyjnych zostaną zorganizowane liczne imprezy kulturalne nawiązujące do tradycji i bogatej historii regionu oraz tych miejsc. Planowane są m.in. międzynarodowe, cykliczne koncerty w Kaplicy w Trutnovie, plenery fotograficzne w Świdnicy, prezentujące bogactwo architektoniczne i przyrodnicze miasta (krajobrazy Parku Centralnego i odnowione obiekty architektoniczne). Świdnica chce przywrócić świetność mostowi, który w 2010 r. skończy 100 lat. Projekt opiewa na przeszło 292 tys. euro.
"Rynek bez granic" to projekt warty 35,2 tys. euro, który ma służyć lepszemu poznaniu tożsamości i tradycji dwóch wspólnot partnerskich z Polski i Czech.


14 listopada 2008 - Szansa na punkty

Sobota, godzina 18.00 hala na osiedlu Zawiszów. Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - Świdnica kontra Szczypiorno Kalisz.
Przed piłkarzami kolejny klasyk w rozgrywkach II ligi piłki ręcznej. Kolejny i miejmy nadzieję, że wreszcie zwycięski, tak się bowiem składa, że od trzech kolejek świdnicka drużyna nie zdobyła kompletu punktów. Na szczęście po pechowej porażce w Lesznie zespół zdołał się już pozbierać.
Chłopcy zacisnęli zęby i obiecują, że zrobią wszystko by najbliższy mecz wygrać.
Wszystkich kibiców serdecznie zapraszamy na to spotkanie. Głośnym dopingiem pomóżmy naszej drużynie w odniesieniu zwycięstwa.


14 listopada 2008 - Kolejowy Szlak Granitu

Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu", działała tym razem w Jaworzynie Śląskiej. Celem spotkania były dalsze prace nad lokalną strategią rozwoju. W spotkaniu aktywnie uczestniczyli sołtysi i przewodniczący rad sołeckich nie tylko z Jaworzyny Śląskiej, ale również z gminy Świdnica. Organizatorem spotkania był burmistrz Jaworzyna Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Praca w grupach stanowiła podstawę do zakończenia dyskusji nad lokalna strategią rozwoju. Uczestnicy spotkania poprzez nakreślenie wizji, omówienie celów wskazali największe potrzeby, z jakimi borykają się sołectwa gmin Jaworzyna Śląska i Świdnica. Podczas warsztatów eksponowano również atuty naszej gminy.
Nie byłoby warsztatów gdyby nie magiczny świat starych parowozów, motocykli, zabytków techniki i przemysłu. Nie zapomniano również o naszych lokalnych produktach. Goście mieli okazję degustować "maślane rogaliki" upieczone w piekarni Państwa Anny i Jacka Wychowanek, popijając w muzealnej scenerii herbatę z porcelanowych filiżanek produkcji jaworzyńskiej firmy " ZPS Karolina".
"...Lokalna Grupa Działania jest wspólnotą ludzi życzliwych, przedsiębiorczych i efektywnych..." podsumował dr Andrzej Ferens konsultant ds. budowania lokalnej strategii.


14 listopada 2008 - Pieniądze na integrację

Gmina Świebodzice po raz kolejny uzyskała dofinansowanie zadań, związanych z realizacją w mieście rządowego programu na rzecz społeczności romskiej. Wszystkie 8 wniosków zostało pozytywnie zaopiniowanych przez wojewodę dolnośląskiego. Zadania przygotował Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
- Z wstępnych informacji, które do nas dotarły wynika, iż dostaniemy 125 tys. zł - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. - Zostaną one przeznaczone na szereg działań: na rozwijanie istniejącego w mieście zespołu muzycznego, w którym tańczą dzieci romskie i polskie, na działania związane z edukacją i oświatą - wyprawki szkolne, półkolonie w okresie wakacyjnym i letnim. Zakupione zostaną komputery na świetlicę szkolną. Spora część otrzymanych środków jak zawsze zostanie wydatkowana na poprawę sytuacji bytowej mieszkańców narodowości romskiej - chodzi tu głównie o remonty mieszkań.
W Świebodzicach mieszka około 140 osób narodowości romskiej. Ponad 30 dzieci uczęszcza do szkół w mieście. Program na rzecz społeczności romskiej realizowany jest w Świebodzicach od kilku lat. Jednym z jego efektów jest m. in. zatrudnienie w Szkole Podstawowej nr 3 asystenta romskiego, który pomaga uczniom romskim w nauce oraz w problemach wychowawczych.
Gmina Świebodzice planuje także pozyskać środki z innych funduszy na dodatkowe działania związane z aktywizacją Romów. Chcemy w przyszłym roku sfinansować kursy zawodowe dla osób z tego środowiska, które będą chciały zdobyć nowe umiejętności czy zawód - np. kursy prawa jazdy na samochody ciężarowe.


14 listopada 2008 - 50-lecie AKS-u Strzegom

Jutro, 15 listopada, w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu, odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 50-lecia Amatorskiego Klubu Sportowego w Strzegomiu.
Honorowy patronat na obchodami półwiecza istnienia AKS-u Strzegom objął marszałek województwa dolnośląskiego - Marek Łapiński, który będzie jednym z gości sobotniej gali.
Już na godzinę 10.00 organizatorzy zaplanowali piłkarski turniej samorządowców, cztery godziny później strzegomscy siatkarze rozegrają kolejny mecz ligowy - ich przeciwnikiem będzie zespół Razem Wołów, a o godzinie 17.00 rozpocznie się specjalna, okolicznościowa gala, w trakcie której zaprezentowana zostanie m. in. historia klubu oraz przedstawione będą największe sukcesy poszczególnych dyscyplin sportowych należących do AKS-u.
Sporą atrakcję stanowić będą również pokazy sportowe. Prawdziwych kibiców strzegomskiego klubu nie powinno zabraknąć na sobotnich uroczystościach.


14 listopada 2008 - Byli we Wrocławiu

Klasa I c z Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach po raz kolejny pojechała do kina Arkady we Wrocławiu na zajęcia w ramach programu Akademia Filmowa.
Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości o początkach kina w konkursie przeprowadzonym przez panią Agnieszkę. Następnie zapoznali się z gatunkami i rodzajami X Muzy zaprezentowanymi w ciekawym felietonie filmowym. Ukoronowaniem zajęć była projekcja nastrojowego filmu pt. "Jeździec wielorybów" opowiadającego o tym, jak ważna jest tradycja, kultywowanie pamięci o przodkach i relacje między członkami rodziny, a zwłaszcza pomiędzy dziewczynką Pai a jej dziadkiem Koro.
Przepiękne plenery, maoryskie legendy i elementy humoru to atuty tego filmu.
Zostanie on długo w pamięci gimnazjalistów. Organizatorami wyjazdu byli Bernadetta i Janusz Gaikowie.


14 listopada 2008 - Zabawa i nauka

Niezwykła "zabawka" pojawiła się w Publicznym Przedszkolu nr 3 "Niezapominajka". Jest to zestaw mebli kuchennych, z piekarnikiem i zlewozmywakiem, dostosowany do wieku i wzrostu maluchów, na którym przedszkolaki uczą się, jak obchodzić z takimi sprzętami. - Jest to podarunek z miasta Biberach, partnerskiego miasta Świdnicy, który trafił do nas dzięki dobrej współpracy Gminy Świebodzice z Towarzystwem Miast Partnerskich - mówi Beata Gil, dyrektor Przedszkola nr 3. - Dzieciom bardzo się to podoba, chętnie się bawią w gotowanie obiadów. Niedługo wszystkie urządzenia zostaną podłączone i będziemy mogli uczyć naszych podopiecznych jak obchodzić z takimi sprzętami, jak piekarnik. To uczy dzieci samodzielności.


14 listopada 2008 - Test na śmieci

Na świdnickich ulicach i w sklepach można spotkać grupy dzieci i młodzieży, zachęcające mieszkańców do wykonania testu na znajomość zasad selektywnej zbiórki odpadów.
- Dzieci ubrane w kolorowe stroje odpowiadające kolorom pojemników na odpady i wyposażone w kolorowe kubełki, proponują napotkanym osobom "przymiarkę" wynoszonych ze sklepów odpadów do kolorowych kubełków. W segregowaniu odpadów mieszkańcy mogą sobie pomóc słuchając porad młodych ekspertów,
bądź czytając opracowane przez nich ulotki i foldery - opowiada Jacek Schindler, prezes Stowarzyszenia "Eko Idea" we Wrocławiu. Celem akcji prowadzonej przez "Eko Ideę" wspólnie z miastem Świdnica jest popularyzacja zasad selektywnej zbiórki odpadów. - Chodzi również o uświadomienie, że opakowania, które wynosimy ze sklepów szybko stają się odpadami, a selektywna zbiórka, tak naprawdę, powinna rozpoczynać się już w sklepie - dodaje Schindler.
Napotkane osoby będą proszone o wypełnienie ankiety na temat selektywnej zbiórki odpadów w Świdnicy. W świdnickiej akcji biorą udział dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1, 315, 4, 6, 8 i 105, młodzież z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 oraz młodzież z II i III Liceum Ogólnokształcącego, pod opieką swoich wychowawców.


14 listopada 2008 - Koszykówka gimnazjalistek

Wczoraj w hali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy drużyny dziewcząt rywalizowały w zawodach koszykówki gimnazjalistek w ramach "Współzawodnictwa szkolnego".
W zawodach zwyciężył zespół Gimnazjum nr 2 w składzie: Karolina Michajuk, Joanna Szczurek, Ewelina Hydzik, Marlena Uczkuronic, Adriana Szczęsna, Magdalena Żuk, Małgorzata Pawlak, Alicja Nalewajko, Aleksandra Wójcik, Edyta Krzesińska.
Klasyfikacja końcowa - 1. Gimnazjum nr 2, 2. Gimnazjum nr 1, 3. Gimnazjum nr 3, 4. Gimnazjum nr 4.
Zwycięska drużyna reprezentować będzie Świdnicę na zawodach powiatowych 25 listopada o godzinie 10.00 w Marcinowicach.
Organizatorem współzawodnictwa był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


14 listopada 2008 - Remont o krok bliżej

Prawie 2 tys. zł trafi na konto akcji ratowania kościoła w Powiewiórce. Tyle udało się zebrać podczas zbiórek, przeprowadzonych w ramach obchodów Święta Niepodległości w Świdnicy.
Przez cztery dni Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast oraz harcerze świdnickiego Hufca ZHP prowadzili kwestę w trakcie imprez sportowych i kulturalnych, a także miejskich uroczystości związanych z 11 listopada. Do charakterystycznej skarbonki w kształcie kościoła i puszek trafiło w ten sposób 1.840 zł.
- Wrażliwość świdniczan jest duża, co przekłada się na konkretne wsparcie. Razem z datkami z ostatnich dni, zebrana dotąd kwota przekracza 10 tys. zł. Po kilku miesiącach widać jednak, że sama hojność mieszkańców nie wystarczy. Potrzebne jest wsparcie z różnych źródeł. Wrocławska Izba Gospodarcza dysponuje kilkudziesięcioma tysiącami złotych na ten cel. Żeby naprawić dach potrzeba jednak ok. 160 tys. zł. Będziemy więc szukać kolejnych źródeł finansowania remontu świątyni, w której ochrzczony został Józef Piłsudski - zapewnia Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
W zbiórce pomagali goście z Wileńszczyzny, którzy przyjechali do Świdnicy na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka. Zarówno Edward Puncewicz, starosta gminy Niemenczyn, jak i Michał Kuniczkis z wydziału budownictwa Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego zaangażowani są już od dłuższego czasu w akcję ratowania kościoła w Powiewiórce.
Podczas wizyty omówiono kwestie remontowe i proceduralne obowiązujące na Litwie, a także wspólnie zastanawiano się, skąd pozyskać kolejne fundusze na remont. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


13 listopada 2008 - Konkurs na rodzinną szopkę

Nadchodzi grudzień a wraz z nim jedne z najpiękniejszych świąt w roku - Boże Narodzenie. Dla tych, którzy już myślą o przygotowaniu wspaniałych ozdób na choinkę i świąteczny stół mamy wspaniałą propozycję wzięcia udziału w organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy konkursie.
- "Starostwo jako współorganizator II Świdnickiej Kolędy, ogłasza konkurs na "Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową".
W konkursie mogą brać udział rodziny z Powiatu Świdnickiego, które wykonają makietę szopki bożonarodzeniowej. Liczymy na Państwa pomysłowość przy zachowaniu świątecznego charakteru szopki." - mówi Piotr Dębek z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu świdnickiego starostwa.
Technika, użyte materiały i sposób wykonania jest dowolny. Wszystkie prace wystawione zostaną w Świdnickiej Galerii Fotografii i udostępnione zwiedzającym. Najciekawszy projekt zostanie nagrodzony. Zwycięzca otrzyma wysokiej jakości sprzęt RTV AGD.
Prace należy dostarczyć do 15 grudnia 2008 roku do Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43.
Zwycięzca zostanie wyłoniony podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się na świdnickim Rynku 21 grudnia. Wszelkie pytania prosimy kierować do Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu, tel. 0-74 85 00 439, email - >>> napisz


13 listopada 2008 - Waleczne pekari promuje Świdnicę

Marchew i jabłka w prezencie otrzymały pekari obrożne. Ssaki z wrocławskiego ZOO wzięła na utrzymanie Świdnica. Dziś, 13 listopada przy wybiegu pekari zawisła specjalna tablica promocyjna.
- Pekari przypomina dzika, który jest w herbie Świdnicy. Nie wygląda tak samo jak dzik, ale na pewno jest bardziej podobne do niego niż żyrafa - żartuje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy i dodaje. - Sądzimy, że na wsparcie w utrzymaniu zwierząt zdecydują się również inne gminy. To nie tylko dobry gest, ale też okazja do promocji naszych miast.
Świdnica przyłączyła się do programu "Gmino przytul żyrafę", w którym bierze udział już kilka dolnośląskich samorządów. Do promocji Świdnicy miasto chciało zatrudnić dzika, ale tych zwierząt w ZOO nie ma, dlatego wybrano dwa pekari.
- Pekari to waleczne zwierzę, które pochodzi z Ameryki Południowej. Występuje w licznych stadach i wtedy potrafi przepłoszyć nawet jaguara - mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu.
Świdnica przez rok będzie łożyć na utrzymanie pekari. Ssaki te w codziennym jadłospisie mają m.in. marchew, jabłka, zielonkę i buraki. Zdjęcia z uroczystości i nie tylko - >>> zobacz


13 listopada 2008 - Uroczystości w Strzegomiu

Tegoroczne uroczystości rocznicowe w Strzegomiu były wyjątkowe.
10 listopada w Strzegomskim Centrum Kultury wręczono wyróżnienia "Zasłużony dla miasta za kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych". Z rąk sekretarz gminy Strzegom Sabiny Cebuli oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna odznaczenia odebrali: ksiądz prałat Stanisław Siwiec, ksiądz proboszcz Marek Żmuda, Jerzy Grabczuk, Zenon Miszkiel, Edward Dyrda.
Spotkanie było również okazją do wręczenia medalu "Pro Memoria", którym Jerzy Orabczuk uhonorował księdza prałata Stanisława Siwca. Takie same wyróżnienia zostały również przyznane nieobecnym na uroczystości - księdzu biskupowi Ignacemu Decowi oraz burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi.
11 listopada był drugim dniem obchodów rocznicowych. Zainaugurowała je msza św. w Bazylice Mniejszej. Nabożeństwo odprawił wyjątkowy gość - ksiądz biskup Adam Bałabuch.
Po mszy, pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego odbył się Apel Poległych, który wygłosił Robert Kotowicz, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu.
- Pamiętajmy że wolność nie jest tylko darem pomyślnie układających się okoliczności historycznych. Wolność to przede wszystkim największa wartość narodowa, którą trzeba stale pielęgnować i bronić - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Lech Markiewicz.
Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wiązanek i wieńców, przez poszczególne delegacje, pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego.


13 listopada 2008 - Ogólnopolski telefon zaufania

Ogólnopolski telefon zaufania będzie działał przez pięć dni w tygodniu w godzinach 12 - 20. Jego adresatami będą dzieci potrzebujące psychologicznego wsparcia, doświadczające i będące świadkami przemocy, a także znajdujące się w trudnych sytuacjach, które wymagają natychmiastowej interwencji.
Linia jest obsługiwana przez wykwalifikowanych psychologów i pedagogów, którzy udzielają młodym ludziom profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych.
Konsultanci telefonu 116 111 w przypadku podejrzenia, że zdrowie lub życie dziecka jest zagrożone będą inicjowali policyjną interwencję wypracowaną pomiędzy Komendą Główną Policji a Fundacją "Dzieci Niczyje". To właśnie specjaliści tej Fundacji będą obsługiwali telefon zaufania.
116 111 - numer interwencyjny w sprawie zaginionych dzieci,
116 123 - telefon wsparcia dla dorosłych.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie - >>> zobacz. Także za pośrednictwem strony internetowej można zadać konsultantom pytania oraz znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące młodzież pytania.


13 listopada 2008 - Nemiroff Cup 2008

W dniach 7-8 listopada w Warszawie odbył się Puchar Świata Zawodowców w siłowaniu na rękę "Nemiroff Cup 2008". Impreza miała miejsce w Casino Olimpic przy hotelu Hilton.
W pierwszy dzień rywalizowano na lewą rękę, a dzień później zmagano się na rękę prawą. Do startu stanęła ponad 100-osobowa czołówka światowego armwrestlingu reprezentująca 18 krajów świata (Polska, Wielka Brytania, Rosja, Białoruś, Ukraina, USA, Litwa, Turcja, Japonia, Słowacja, Rumunia, Węgry, Włochy, Szwecja, Bułgaria, Belgia, Niemcy oraz Szwajcaria). Swoje umiejętności mogli zaprezentować m. in. John Brzenk (USA), Aleksiej Semierenko i Taras Iwakin (Ukraina), Denis Cyplenkow (Rosja), Roman Cidieliani (Rosja), Dursun Onder (Turcja) i wielu, wielu innych utytułowanych siłaczy. Polskę reprezentowała 22-osobowa kadra zawodników, w tym jako jedyna kobieta z Polski - Małgorzata Ostrowska ze Strzegomia. Po stoczeniu kilku zaciętych pojedynków Gosia zakończyła swój start wśród zawodowców na 5. miejscu (prawa ręka) i 6. pozycji (lewa ręka)
. Warto dodać, że Małgorzata Ostrowska w piątek, 7 listopada wystąpiła wraz z legendarnym Johnem Brzenkiem z USA (m. in. przygotowywał Sylvestra Stallone’a do roli w filmie "Over the top") w popularnym programie telewizyjnym "Dzień dobry TVN", gdzie stoczyła na wizji pojedynek z Dorotą Wellman, a jego przebieg można zobaczyć na oficjalnej stronie programu - >>> zobacz
Następnie, w sobotę rano, naszą zawodniczkę można było zobaczyć w TVN 24. Tym razem wystąpiła z najsilniejszym armwrestlerem świata - Denisem Cyplenkowem z Rosji.


13 listopada 2008 - Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej

X Jubileuszowy Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej przeszedł już do historii. Zamknęła się dziesięcioletnia księga festiwalowa. Czy będą następne - czas pokaże.
Jury po przesłuchaniu 18 prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia.
Wyróżnienia otrzymali: Chór "Libro di muzica" ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy, Zespół Śpiewaczy "Żarowianie", Martyna Baranowska i Natalia Widuto z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie, Chór "Harfa" z Wińska, Joanna Kowalewska z M.D.K w Jeleniej Górze, Leszek Cisoń kierownik artystyczny i dyrygent zespołu "Retro" ze Strzegomia.
I miejsca w poszczególnych kategoriach:
Chóry - Szkoła Podstawowa: Chór "Dominanta" ze Szkoły Podstawowej w Żarowie.
Chóry gminne, parafialne, inne - Chór "Retro" ze Strzegomia.
Soliści, duety, zespoły do 8 osób - do lat 12 - Jagoda Banaszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy.
13-15 lat - Jakub Błaszczyk, Łukasz Pacholewski z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.
Nagrodę Burmistrza Miasta Żarowa oytrzymali - Emilia Kowalewska, Olga Filus, Zespół Przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Zastrużu.
Grand Prix X Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej - kamerę video oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 złotych przyznano Krzysztofowi Małkowi z M.D.K w Świdnicy.


13 listopada 2008 - Wycieczka "seniorów"

12 listopada, pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Przystań" ze Świdnicy oraz zaprzyjaźnieni seniorzy ośrodka, uczestniczyli w wycieczce do Ząbkowic Śląskich.
W programie wyjazdu było również zwiedzanie Kamieńca Ząbkowickiego - gotycki Kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku.
W Ząbkowicach Śląskich uczestnicy wycieczki zwiedzali między innymi - Fabrykę Ozdób Choinkowych "Masełko". Osoba oprowadzająca grupę przedstawiła krok po kroku jak powstaje bombka?, uczestnicy otrzymali imienną bombkę.
Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Henrykowa.


13 listopada 2008 - Z wizytą u Walentego Wyrwy

Władze Strzegomia pamiętają o strzegomianach, którzy zasłużyli się dla naszego miasta. Bez wątpienia jedną z takich osób jest Walenty Wyrwa. Ten znakomity kronikarz przez wiele lat zajmował się dokumentowaniem historii naszej gminy i robił to w sposób doskonały. Jego relacje i zapiski są unikatowe. Dotychczas nie pojawiły się inne, które bardziej starannie oddawałyby atmosferę życia w Strzegomiu sprzed lat. Warto także przypomnieć, że o ogromnym znaczeniu pracy i dokonań Walentego Wyrwy dla lokalnej społeczności świadczy przyznanie mu w 1999 roku tytułu Honorowego Obywatela Strzegomia.
6 listopada, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn wraz z zastępcą burmistrza Robertem Siekańcem udali się do Dzierżoniowa, gdzie obecnie mieszka kronikarz. Samorządowcom towarzyszyła również córka Walentego Wyrwy - Maria Szeląg.
- Po przybyciu na miejsce zastaliśmy pełnego życia, radosnego człowieka, który odczuwa nieustanną chęć i potrzebę dzielenia się swoją wiedzą o Strzegomiu, jego zabytkach i bogatej historii - relacjonuje Tadeusz Wasyliszyn.
Mimo, że od kilku już lat Walenty Wyrwa nie mieszka w Strzegomiu, to jednak jego myśli i praca ciągle są z nim związane. - Ważną wiadomością, która została nam przekazana podczas spotkania, jest fakt opracowania przez strzegomianina przewodnika po Bazylice Mniejszej - mówi Tadeusz Wasyliszyn. Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i przewodniczący już zadeklarowali swoją pomoc w wydaniu tej publikacji.
O Walentym Wyrwie nie można i nie wolno zapomnieć. - Pan Walenty jest człowiekiem wyjątkowym, od którego wszyscy możemy uczyć się, jak należy kochać swoje miasto i jak działać na jego rzecz. Oby takich ludzi było jak najwięcej - opowiada Tadeusz Wasyliszyn.


12 listopada 2008 - Biesiada w staropolskim stylu

Znane, polskie pieśni, piękna polszczyzna, tradycyjny bigos i zupa grzybowa - podczas Biesiady Staropolskiej, którą zorganizował 5 listopada Miejski Dom Kultury w Świebodzicach, było i coś dla ducha, i coś dla ciała.
Pomysłodawcy tej oryginalnej imprezy postanowili przypomnieć świebodziczanom, że nasze tradycje kulturowe, jak i kulinarne warto są tego, by o nie dbać.
Stąd też gości przywitała młodzież, ubrana w stroje szlacheckie, tradycyjnym polonezem i pieśnią "Piękna nasza Polska cała". W tradycyjne stroje odziali się także niektórzy goście - a wśród nich największą furorę zrobił burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który pojawił się na biesiadzie we wspaniałym, sarmackim kontuszu i czapką z piórkiem. Wiele osób nie odmówiło sobie przyjemności zrobienia zdjęcia z "waćpanem" Kożuchowiczem.
Kilka słów powitania szacownych biesiadników, w formie humorystycznego wiersza, przygotowała Róża Stolarczyk z MDK. A potem zaproszono gości do biesiadnego stołu, na którym królowały tradycyjne, polskie przysmaki. Wśród nich rewelacyjny bigos z grzybkami, kilka rodzajów pierogów, kasza zapiekana z mięsem, schab ze śliwkami, rolady zawijane w kapuście, zupa grzybowa, smalec z mięsem i wspaniały chleb według tradycyjnych receptur. Te wszystkie pyszności przygotowały świebodzickie restauracje: Księżyc, Galery, Gardenia, Korona Śląska, firma cateringowa Przemek, Bar Jaś, zaś wyśmienity chleb upiekła Piekarnia "Na światłach".
Na biesiadzie nie mogło zabraknąć oracji wygłaszanych ku pochwale stołu, gospodarzy i gości. Jako pierwszy do konkursu stanął burmistrz Bogdan Kożuchowicz, który zebrał gorące brawa i otrzymał wyróżnienie.
Nagrody za najciekawsze oracje otrzymały panie: Anna Ozgowicz, Barbara Bednarek i Teresa Gorzkowska.


12 listopada 2008 - Święto Niepodległości

Z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada w Zespole Szkół w Roztoce odbyła się uroczystość połączona z wręczeniem odznaczeń państwowych i resortowych osobom zasłużonym.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - porucznik Julia Kołosowska z Roztoki. Uhonorowana została także decyzją Ministra Obrony Narodowej Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Medalem XV-lecia Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego przez Zarząd Główny tego stowarzyszenia.
Medalem Komisji Edukacji Narodowej został odznaczony radny gminy, mieszkaniec Dzierzkowa - Henryk Gęsior.
Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi medale "Zasłużony dla Rolnictwa" przyznano: Andrzejowi Buczakowi z Jugowej, Karolowi Czajkowskiemu z Roztoki, Wiesławowi Konieczkowi z Pietrzykowa, Michałowi Matkowskiemu z Bronowa, Józefowi Mucha z Kłaczyny, Edwardowi Rajcy z Roztoki, Bolesławowi Szpilewskiemu z Gniewkowa, Stanisławowi Woźniakiewiczowi z Czernicy.
W części artystycznej z koncertem galowym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w programie "A to Polska właśnie". 110 osobowa grupa wykonawców została owacyjnie przyjęta przez wypełnioną do ostatniego miejsca publiczność, która po każdym tańcu i pieśni nagradzała gorącymi oklaskami.


12 listopada 2008 - Rozbłyśnie przed świętami

Trwa montaż iluminacji świetlnej na budynku ratusza w Świebodzicach.
Ekipy budowlane pojawiły się niedawno na wieży ratuszowej, która także zostanie pięknie oświetlona. Mieszkańców, zaniepokojonych rozkopami wokół ratusza uspokajamy - to efekt prac związanych z iluminacją, w ziemi schowane zostanie całe okablowanie potrzebne do zasilania instalacji prądem.
Po zakończeniu tych prac cały teren będzie uporządkowany a uszkodzona trawa zostanie dosadzona.
Efekty prac związanych z ta inwestycją świebodziczanie będą mogli zobaczyć już w grudniu.


12 listopada 2008 - Zawody w wyciskaniu sztangi leżąc

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprasza wszystkich sympatyków sportów siłowych do wzięcia udziału w turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc, który odbędzie się w hali OSiR w dniu 23 listopada.
Zawody zostaną rozegrane w dwóch konkurencjach: wyciskanie sztangi na ilość powtórzeń oraz wyciskanie klasyczne zgodnie z obowiązującymi przepisami PZKFITS, jednak bez możliwości startu w koszulach ściskowych.
W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 14 rok życia.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 604958204 - Marek Rydwański, lub na email - >>> napisz oraz codziennie na siłowni strzegomskiego OSiR-u w godz. 17.30 - 21.30. Regulamin zawodów - >>> zobacz


12 listopada 2008 - Wybory w Związku Sybiraków

Świebodzicki Związek Sybiraków na posiedzeniu Zarządu wybrał nowe władze.
Prezesem został ponownie Tadeusz Fedorowicz, wiceprezesami zostali: Jadwiga Pichurska, Tadeusz Widła, funkcję sekretarza powierzono Zbigniewowi Zaniewskiemu a skarbnika - Zygmuntowi Szloskowi.
W skład Zarządu weszli także: Stefania Łapot, Regina Banach, Helena Pilch, Alfons Daszkiewicz, Stanisław Sznajder, Władysław Szczerbak oraz Mikołaj Bazun.


12 listopada 2008 - Posiadali narkotyki

7 listopada policjanci Sekcji Kryminalnej prowadząc czynności w Świdnicy, w piwnicy jednego z budynków ujawnili środki odurzające w postaci 0,75 grama marihuany, 0,57 grama amfetaminy oraz 19 sztuk grzybków halucynogennych. W piwnicy znajdowało się pięciu mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat wszyscy zostali zatrzymani do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. W trakcie wykonywania czynności procesowych okazało się, iż narkotyki należą do 24 letniego mieszkańca Świdnicy. 24 latek został doprowadzony do Prokuratury, która wobec niego zastosowała dozór policyjny.
8 listopada policjanci zatrzymali do kontroli drogowej BMW, którym kierował 19 letni mieszkaniec Świebodzic. W trakcie przeszukania kierującego samochodem jak i 2 pasażerów policjanci ujawnili dwa woreczki strunowe z zawartością 0,69 grama marihuany. Cała tójka została zatrzymania do wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
10 listopada policjanci zatrzymali 22 letniego mieszkańca Gminy Świdnica, przy którym ujawnili 1,88 grama narihuany. Następnego dnia, 11 listopada zatrzymany został 20 latek ze Świdnicy, przy którym policjanci ujawnili 1,08 grama marihuany.
Za posiadanie środków odurzających zatrzymanym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.


12 listopada 2008 - Siatkówka dla dziewcząt klas III

Klub Sportowy - "MKS Świdnica" zaprasza uczennice klas trzecich ze świdnickich szkół podstawowych na zajęcia siatkówki.
Treningi odbywają się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy w poniedziałki i środy w godzinach 16.00 - 17.30.
Treningi nieodpłatne prowadzi trener piłki siatkowej.
Więcej informacji telefon 500-27-28-10 - Elżbieta Gaszyńska.


11 listopada 2008 - 90. lat Polski niepodległej

Dzisiaj w Świdnicy uroczyście obchodzono 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pierwszą imprezą był Bieg Niepodległości, który zgromadził na starcie ponad sto pięćdziesiąt osób. W biegu, którego trasa przebiegała ulicami centrum miasta uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli.
Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal.
Po południu na Placu Grunwaldzkim odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, i powiatu. Złożono wieńce i kwiaty.
Tegoroczne Święto zgromadziło tłumy świdniczan. Atrakcją dnia były pojazdy wojskowe, działa i motocykle z Muzeum Broni Stanisława Gabrysia wystawione na jednej z ulic w okolicy pomnika. Niecodzienna ekspozycja przyciągała zwiedzających.
Uroczystości zakończyła Msza Święta w Świdnickiej Katedrze i pokaz sztucznych ogni.
Zdjęcia z dzisiejszego biegu i z turnieju szermierczego, który odbył się 8 listopada i był jedną z imprez poprzedzających dzisiejsze uroczystości - >>> zobacz.
Zdjęcia z uroczystości na Placu Grunwaldzkim zamieszczone zostaną w galerii dziennika w najbliższym czasie.


11 listopada 2008 - To był 100 zabieg!

Personel Oddziału Kardiologicznego z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wykonał od lipca br. ponad 100 udanych zabiegów angiografii.
"Dzięki zabiegowi mogę powiedzieć, że urodziłem się po raz drugi..." płakał ze szczęścia jubileuszowy pacjent dr Ireneusza Babiaka - Ordynatora Oddziału.
"Pracujący tu lekarze i pielęgniarki to anioły - Codziennie się za nich modlę" - zapewniała pacjentka oddziału.
Wykonywanie zabiegów angiografii wymaga ogromnej precyzji. Gratulacje dla całego personelu oddziału kardiologicznego RSS "Latawiec".


11 listopada 2008 - Szachy z okazji Święta Niepodległości

11 listopada w Gimnazjum w Żarowie rozegrany został XII Turniej szachowy z okazji Święta Niepodległości.
Czołówka turnieju: 1 Garbacz Marcin - Goniec Żarów - 5.5 pkt, 2 Kilański Janusz - Zebra Jaworzyna Śląska - 5, 3 Kaszyński Jan - Zebra Jaworzyna Śląska - 5, 4 Adamek Artur - Goniec Żarów - 4.5, 5 Henik Kazimierz - Goniec Żarów - 4.5, 6 Komorowski Zbigniew - Goniec Żarów - 4.5, 7 Gabrysiak Marian - Zebra Jaworzyna Śląska - 4, 8 Dranka Jowita - Goniec Żarów - 4, 9 Cygan Mirosław - Goniec Żarów - 3.5, 10 Ryszawy Michał - Strzegom - 3.5.
Organizatorem turnieju był klub szachowy Goniec Żarów.


11 listopada 2008 - Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi

8 listopada w Siedlcach (powiat Lubin) odbył się Dolnośląski Finał Warcabów Stupolowych. W zawodach wystartowało 146 zawodniczek i zawodników - finalistów eliminacji strefowych.
10 listopada w hali sportowej w Marcinowicach odbył się Powiatowy Turniej Piłki halowej nożnej dzieci do lat 15.
Również 10 listopada w Czarnym Borze odbył się Strefowy Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn będący eliminacjami do finału IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
Wszystkie zawody odbywały się w ramach IX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi. Wyniki poszczególnych zawodów - >>> zobacz


11 listopada 2008 - Zapraszamy na badania

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" informuje, iż do końca roku 2008 (listopad, grudzień) zaprasza pacjentów ze skierowaniem do wykonywania badań w Pracowni Tomografii Komputerowej (pacjenci ambulatoryjni). Pracownia Tomografii Komputerowej czynna jest od godziny 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku.
Rejestracja telefoniczna (074 85 83 606 - rejestracja czynna w godz. 9:00 - 14:00)
Upoważnieni do kierowania na badania są lekarze specjaliści i lekarze POZ. Bezpośredni nadzór nad Pracownią Tomografii Komputerowej sprawuje - dr Ilona Winiarska - Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii.
Zakres wykonywanych badań w Pracowni TK obejmuje: głowa bez kontrastu, głowa z kontrastem, Angio-TK naczyń mózgowych, twarzoczaszka, kość skroniowa, zatoki oboczne nosa, oczodoły bez kontrastu, oczodoły z kontrastem, przysadka, kręgosłup - 1 odcinek bez kontrastu, kręgosłup - 1 odcinek z kontrastem, szyja (krtań) nosogardło, klatka piersiowa, jama brzuszna, miednica, jama brzuszna z miednicą, Angio - TK, kończyny, stawy bez kontrastu oraz kończyny, stawy z kontrastem.


11 listopada 2008 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, padły następujące wyniki:
Złodziejówka - Gimnazjum Junior 4:11 (1:4)
Gimnazjum Senior - Karolina Junior 8:6 (5:3)
Grande Team - Konigszelt SV 6:5 (2:2)
XXL Bolesławice - Kolejorz Jaroszów 5:4 (2:2)
Last-Kam Nowice - Karolina 3:13 (2:5)
Strzelcy: 15 bramek Charytanowicz M. (Karolina), 14 - Ignatowicz (Grande Team), 9 - Charytanowicz J. (Karolina), Durlik (Kolejorz), 8 bramek Kołodziejczyk (Gimnazjum J.), Kwiatkowski (Karolina J.), Zadziorski (Gimnazjum S.).


10 listopada 2008 - Finał Pucharu Świata w Strzegomiu

Międzynarodowa Federacja Jeździecka podjęła decyzję o lokalizacji przyszłorocznego Finału Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Te jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie odbędą się w dniach 21-23 sierpnia 2009 w Strzegomiu.
Będzie to już siódma edycja strzegomskich zawodów, jednak po raz pierwszy w Polsce rozegrane zostaną zawody jeździeckie w dyscyplinach olimpijskich rangi mistrzowskiej.
W Strzegomiu będziemy mogli podziwiać zmagania czterdziestu najlepszych na świecie zawodników WKKW. A pula nagród, o które będą walczyć zawodnicy wyniesie przeszło pół miliona złotych.
Puchar Świata w WKKW to cykl 10 imprez kwalifikacyjnych rozgrywanych na całym świecie w okresie od marca do sierpnia. Cykl kończy finał, w którym udział bierze tylko 40 zawodników z największą ilością punktów uzyskanych w kolejnych zawodach pucharowych. Zawody w Strzegomiu zakończą cały cykl oraz tym samym wyłonią jego zwycięzcę.


10 listopada 2008 - Radosne święto niepodległości

Parada zabytkowych pojazdów wojskowych, pokaz fajerwerków, patriotyczne karaoke, bieg i turniej szermierczy, projekcje archiwalnych występów kabaretów oraz filmów. To atrakcje, jakie Świdnica zaplanowała z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Chcemy, by do świętowania przyłączyło się więcej osób niż dotychczas, dlatego postanowiliśmy uatrakcyjnić obchody. W tym roku świętować będziemy 90. rocznicę zakończenia sukcesem walk o niepodległość, a to do czegoś zobowiązuje. Zachęcam wszystkich świdniczan do osobistego włączenia się w uroczystości. Na każdego czeka wiele atrakcji, a co najważniejsze, swoją obecnością damy wyraz naszego patriotyzmu. To ważne, byśmy o tym nie zapominali - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Uroczystości wspólnie organizują władze Świdnicy i władze powiatu świdnickiego.
Przedsięwzięcia związane ze świętem rozpoczęły się już w piątek 7 listopada i potrwają do jutra. Szczegóły - >>> zobacz


10 listopada 2008 - "Bieg Niepodległości"

Jutro, 11 listopada ze świdnickiego Rynku wystartuje "I Świdnicki Bieg Niepodległości". W tym masowym biegu rekreacyjnym udział weźmie Waldemar Glinka, świdnicki maratończyk-olimpijczyk.
Bieg rozpocznie się startem w Rynku o godzinie 11.11, dalej trasa prowadzić będzie ulicami: Długą, Daleką, Pułaskiego, pętla zakończy się w Rynku. Do pokonania będzie pięć okrążeń. Wśród wszystkich uczestników po zakończeniu biegu rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe. Każdy biegacz otrzyma pamiątkową koszulkę i okolicznościowy medal.
Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w holu teatru w godzinach 9.30-10.45.
Warunki uczestnictwa: obowiązuje pisemne zgłoszenie do biegu na karcie uczestnictwa, uczestnictwo w biegu odbywa się na własną odpowiedzialność zainteresowanych, osoby niepełnoletnie startują po zgłoszeniu przez rodzica lub nauczyciela po wypełnieniu stosownego formularza, organizator zapewnia opiekę medyczną podczas trwania biegu.


10 listopada 2008 - Złoty Kask 2008

25 października członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - uczestnicy Akademii Nadziei ścieżki edukacyjnej " Przygoda" projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich zostali zaproszeni przez Mariusza Cieślinskiego na Finał Złotego Kasku 2008, który odbył się we Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim.
Mariusz Cieślinski to postać której nie trzeba nikomu w Świebodzicach przedstawiać, Mario bo tak o Nim mówią wszyscy, którzy interesują się Kicboxingiem jest pierwszym Polakiem który zdobył mistrzostwo świata w boksie tajskim a dokonał tego wyczynu podczas nowojorskiej gali "Best of the Best" na Manhattanie gdzie jednogłośnie na punkty w wadze 126 funtów (58 kg) pokonał gwiazdę tego sportu, legendarnego Tajlandczyka Faphimai'ego Bunkerda, że jest wielokrotnym Mistrzem Polski w Kickboxingu, zdobywcą tytułu Mistrza Świata w Muay Thaii (Od tych tytułów można dostać zawrotu głowy) Ale nie wszyscy kibice tego sportu wiedzą, że Mario jest również trenerem ds. ogólnorozwojowych żużlowców Klubu Atlas Wrocław.
Przyjazd na zawody żużlowe Złoty Kask 2008, niepełnosprawnych uczestników Akademii Nadziei okazał się niezwykłym, magicznym przeżyciem. Późny wieczór sztuczne ognie piękna muzyka, magia światła i dźwięku to wrażenia, które wywołały na uczestnikach wyjazdu pozytywne emocje.
Pan Cieślinski zadbał o wysoki poziom adrenaliny członków Stowarzyszenia pozwalając wszystkim chętnym na zrobienie pamiątkowej fotografii na motocyklu znanego wrocławskiego żużlowca pana Daniela Jeleniewskiego.
...Jesteśmy bardzo dumni że w Świebodzicach mieszka tak utytułowana znana w świecie sportu Postać... mówili uczestnicy Akademii Nadziei, obiecali że będą trzymać kciuki za Mariusza Cieślinskiego 7 lutego 2009 roku, kiedy to będzie walczył na największej angielskiej gali "Muay Thai Legends" w Londynie.


9 listopada 2008 - Wygrywają jak zawsze

W dzisiaj rozegranej w Świdnicy Lidze Juniorek o Mistrzostwo Dolnego Śląska siatkarki MKS Świdnica wygrały z Volley Bolesławiec 3:2 w setach 25/13, 21/25, 25/21, 22/25, 16/14.
W Wałbrzychu odbył się Turniej młodziczek o Mistrzostwo Dolnego Śląska.
MKS Świdnica - Chełmiec Wałbrzych 2:0 w setach 25/7, 25/10,
MKS Świdnica - Tygrysy Strzelin 2:0 w setach 25/15, 25/15.
Oba świdnickie zespoły przewodzą w swoich grupach rozgrywkowych.


9 listopada 2008 - Piłkarska liga okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została czternasta kolejka spotkań.
Bielawianka Bielawa - AKS Strzegom 2:5
Włókniarz Kudowa Zdrój - Polonia Bystrzyca Kłodzka 1:3
Górnik Boguszów-Gorce - Polonia/Sparta II Świdnica 1:2
Stal Świdnica - Piast Nowa Ruda 3:0
Biały Orzeł Mieroszów - Grom Witków 2:1
Zieloni Łagiewniki - Nysa Kłodzko 0:1
Zjednoczeni Ścinawka Średnia - Piławianka Piława Górna 0:1
Kryształ Stronie Śląskie - Sparta Ziębice 2:1
W tabeli po czternastu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na drugim miejscu tracąc jeden punkt do prowadzącej Nysy Kłodzko, na piątym miejscu jest drużyna Gromu Witków, AKS Strzegom zajmuje szóste miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmują siódme miejsce.


9 listopada 2008 - Piłkarska Klasa A

Wyniki dzisiejszej kolejki rozgrywek piłkarskiej Klasy A:
Czarni Wamag Wałbrzych - Juventur Podzamcze Wałbrzych 1:4
Karolina Jaworzyna Śląska - Granit Roztoka 1:0
Skalnik Czarny Bór - Sudety Dziećmorowice 2:3
Zieloni Mrowiny - Victoria II Świebodzice 1:2
Podgórze Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 2:1
Zieloni Mokrzeszów - Zjednoczeni Żarów 0:9
Unia Jaroszów - LKS Bystrzyca Górna 0:0
Włókniarz Głuszyca - Wierzbianka Wierzbna 3:5


9 listopada 2008 - Przegrali jedną bramką

Świdniccy piłkarze ręczni - ŚKPR Świdnica na kolejny mecz ligowy udali się wczoraj do do Leszna gdzie spotkali się z wyżej notowanym zespołem Arotu - Tęcza Leszno.
Po bardzo zaciętym meczu, świdniczanie ulegli jedną bramką.
Arot-Tęcza Leszno - ŚKPR Świdnica 24:23 (13:9).
ŚKPR wystąpił w składzie: Olichwer, Terebun - P. Kijek (6), Herudziński (6), Jarosz (4), Mrugas (2), D. Kijek (2), S. Makowiejew (1), Juściński (1), Gnysiński (1), Chwalisz, Piędziak, Macyszyn. Kary: Arot/Tęcza 18 minut, ŚKPR 18 minut.
Rzuty karne: Arot/Tęcza 0/0, ŚKPR 3/1


9 listopada 2008 - Sesja w Jaworzynie Śląskiej

12 listopada w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się XXIII sesja Rady Miejskiej.
Sesja rozpocznie się o godzinie 16:00 w sali nr 7 Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.
Radni rozpatrzą między innymi: projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Pastuchów na lata 2008-2015, projekt uchwały w sprawie przystąpienia do Stowarzyszenia pod nazwą "Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych", projekt uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od nieruchomości oraz ustalenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych na terenie gminy Jaworzyna Śląska.
Zajmą się też projektem uchwały w sprawie nadania tytułu "Honorowego Obywatela Gminy Jaworzyna Śląska".


9 listopada 2008 - Uroczystości w Jaworzynie Śląskiej

11 listopada w Jaworzynie Śląskiej uroczyście będzie obchodzona 90. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca.
Wieczorem, o godzinie 19.00 w sali widowiskowej SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się projekcja filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Uroczystości zakończą się na parkingu przy ulicy Powstańców gdzie o godzinie 21.10 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.


8 listopada 2008 - Przegrali w Nowej Soli

W dzisiejszym meczu o mistrzostwo III ligi rozgrywanym w Nowej Soli, piłkarze Polonii-Sparty Świdnica zmierzyli się z niżej notowaną drużyną Arki Nowa Sól.
Do przerwy wynik brzmiał 2:2, niestety, w drugiej części spotkania gospodarze uzyskali przewagę i zdobyli kolejne dwie bramki.
Arka Nowa Sól - Polonia-Sparta Świdnica 4:2 (2:2).
Bramki dla gospodarzy strzelili - Radosław Druciak 15, Łukasz Kałużny 37, Dariusz Nazar 51, Krzysztof Rośmiarek 75, dla Polonii-Sparty Świdnica - Tomasz Urban 19, Jacek Fojna 35.
Świdnicka drużyna zajmuje w tabeli rozgrywek szóste miejsce tracąc do prowadzącego Górnika Polkowice 10 punktów.


8 listopada 2008 - Kolejna porażka

IV ligowa - Victoria Świebodzice doznała dzisiaj kolejnej porażki w walce o punkty
Świebodziczanie przegrali na własnym boisku z zajmującą dotychczas drugie miejsce w tabeli rozgrywek, drużyną Prochowiczanki Prochowice 4:5.
W tabeli nadal prowadzi Górnik Wałbrzych mając 38 punkty. Victoria Świebodzice z czternastoma punktami zajmuje jedenaste miejsce.


8 listopada 2008 - "Młodość wolna od papierosa"

4 listopada w Zespole Szkół w Strzegomiu odbył się I międzyszkolny konkurs pod hasłem "Młodość wolna od papierosa". Do rywalizacji stanęli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół w Strzegomiu. Rywalizacja była zacięta, a poziom wiedzy młodzieży bardzo wyrównany.
I miejsce zajął Kamil Kowal - Zespół Szkół. II miejsce: Martyna Posacka - Liceum Ogólnokształcące, Beata Peda - Liceum Ogólnokształcące, Katarzyna Babicka - Zespół Szkół. III miejsce: Paulina Łuszczki - Liceum Ogólnokształcące, Joanna Sawko - Liceum Ogólnokształcące, Magdalena Duda - Liceum Ogólnokształcące, Adrianna Kulawczyk - Zespół Szkół, Kamila Waszczak - Zespół Szkół.
Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety promujące Strzegom i powiat świdnicki, a zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miejski w Strzegomiu, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu.
W przerwie konkursu młodzież obejrzała prezentację multimedialną dotyczącą szkodliwości palenia papierosów przygotowaną przez młodzież Zespołu Szkół, oraz degustowała zdrowy poczęstunek przygotowany przez koło gastronomiczne Środowiskowego Klubu Młodzieżowego TPD.
Organizatorami konkursu były: Monika Kozłowska, pedagog Zespołu Szkół, Sylwia Witka, pedagog Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Dorota Sozańska, pedagog Zespołu Szkół.


7 listopada 2008 - Walczą o pomoc dla świdnickiej Remy

- Z uwagą obserwujemy to, co dzieje się z amerykańską gospodarką, dlatego w ostatnich tygodniach spotykamy się z szefami zakładów, które mają korzenie w Ameryce, a także innymi przedsiębiorcami. Na razie z większości firm nie płyną niepokojące sygnały, że dotyka je kryzys gospodarczy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i deklaruje. - Zakładu Remy i pracowników nie pozostawię samym sobie. Pomoc, która będzie możliwa, zostanie udzielona.
Wspólnie ze świdnickim starostą, Zygmuntem Worsą z inicjatywy prezydenta w czwartek, 6 listopada zorganizowano spotkanie z władzami powiatu, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy oraz związkowcami ze świdnickiego zakładu Remy Automotive.
- Informacja o zwolnieniach w jednym z większych świdnickich zakładów bardzo mnie zaniepokoiła. Będę robił wszystko, aby zwalnianym pracownikom pomóc w znalezieniu zatrudnienia zarówno poprzez Powiatowy Urząd Pracy, jak i współpracę z innymi zakładami z terenu powiatu świdnickiego. Historia Remy, wcześniej świdnickiego ZEM-u, na trwałe wpisała się w życie społeczne naszego regionu i szkoda, że zakład z takimi tradycjami powoli znika z mapy gospodarczej powiatu. Niestety ogólnoświatowa globalizacja i kryzys na rynkach międzynarodowych powoduje, iż sentymenty pozostają na boku, a liczy się tylko wynik finansowy. Zapewniam, że dla władz powiatu i miasta najważniejsi są nasi mieszkańcy i ich rodziny - podkreśla Zygmunt Worsa, starosta świdnicki.
Niezależnie od tego miasto i powiat wspólnie wystąpią z prośbą o interwencję premiera, wicepremiera i ministra gospodarki, parlamentarzystów, a także ambasadora USA.
- Nie chcemy, by kryzys dotknął całą branżę motoryzacyjną, dlatego nieoceniona będzie pomoc rządu i parlamentarzystów - mówią samorządowcy.
Zwrócą się również do zarządu Remy International, by ten ponownie przeanalizował swoją decyzję.


7 listopada 2008 - Stypendia dla uczniów z całego regionu

Nikt nie chciał, ale my postaramy się ściągnąć pieniądze do naszego powiatu tak, aby mogli z nich skorzystać ci najbardziej potrzebujący uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Skorzysta na tym także całe Województwo Dolnośląskie, gdyż nasz powiat napisze projekt na pozyskanie środków dla całego regionu. Będą to stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz zamieszkujących obszary wiejskie.
To jest trochę jak "mission impossible", czyli coś praktycznie niemożliwego do wykonania, ale jednak Wydział Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa dwoi się i troi, aby zdążyć z wnioskiem do 12 listopada. A walczymy o niebagatelną kwotę prawie 4 mln zł. Dzięki temu jest szansa, że ponad 4,6 tys. uczniów trzyma spore pieniądze jeszcze w tym roku.
-" Tempo jest ogromne. Pieniądze, o które walczymy, pozostały z niewykorzystanych środków przez Województwo Mazowieckie. Zapytano, które województwo będzie w stanie złożyć wniosek jeszcze w tym miesiącu i zgłosiliśmy się my. Myślę, że warto spróbować tym bardziej, że już 4 lata temu pisaliśmy projekt w imieniu całego regionu i pieniądze, wtedy dla studentów, udało się pozyskać." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Regulamin przyznawania stypendiów Rada Powiatu w Świdnicy przyjęła na ostatniej sesji. Na decyzję Zarządu Województwa, czy wniosek przeszedł będziemy czekać siedem dni. Ponieważ środki muszą być wydatkowane do końca tego roku, praktycznie zaraz po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu pieniędzy będziemy zbierać zgłoszenia od naszych uczniów." - wyjaśnia Stanisław Szelewa, Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania.


7 listopada 2008 - Będzie gwiazda i świecące fontanny

W Świdnicy przed świętami rozbłyśnie nie tylko ogromna gwiazda betlejemska i udekorowane choinki. W tym roku w Rynku mają się zaświecić... fontanny. Ciekawe efekty udaje się uzyskać dzięki nowoczesnym źródłom światła.
- Mieszkańcy cieszyli się przed rokiem ze świecącej gwiazdy betlejemskiej. W tym roku chcieliśmy przygotować dodatkową niespodziankę i zaplanowaliśmy wykonanie świetlnej ruchomej szopki. To zadanie jest możliwe do zrealizowania, jednak wymaga wydania sporych kwot. Mniej będzie można przeznaczyć na podświetlenie fontann w Rynku, ale zapewniam, że będą wyglądały nie mniej efektownie - tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Przy okazji warto dodać, że fontanny mogą świecić wtedy, gdy nie tryska woda, a efekty będą widoczne nie tylko w okresie świątecznym.


7 listopada 2008 - Rocznica odzyskania Niepodległości

W tym roku mija 90. lat od dnia, kiedy Rzeczpospolita Polska odzyskała Niepodległość.
O znaczeniu tej szczególnej chwili przypomną strzegomianom dwudniowe uroczystości.
10 listopada o godzinie 16.00 w Strzegomskim Centrum Kultury uroczystości rozpoczną się okolicznościową akademią, odbędzie się też wręczenie tytułu "Zasłużony dla miasta za kształtowanie postaw patriotycznych i społecznych", na zakończenie dnia wystąpi Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie" w koncercie pt. "Nasze korzenie", który jest podsumowaniem projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kolejny dzień, 11 listopada rozpocznie się o godzinie 10.00 - mszą św. w Bazylice Mniejszej pw. Św. App Piotra i Pawła w Strzegomiu. Po mszy, około godziny 11.15 odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem I. J. Paderewskiego


7 listopada 2008 - Rekordowe stypendia sportowe

Rekordową kwotę, bo 220 tysięcy złotych przeznaczy w tym roku Świdnica na stypendia sportowe.
Fundusze są ponaddziesięciokrotnie wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim. Od 2008 roku stypendia przyznaje prezydent - po zasięgnięciu opinii Rady Sportu. Do dziś rozdysponowano 176,2 tysiące złotych.
Aktualnie ogłoszony jest nabór wniosków na pozostałą kwotę. Oferty będą przyjmowane do 18 listopada.
Stypendiami władze miasta chcą zachęcić świdnickich sportowców do osiągania jeszcze lepszych wyników. Sukcesy sportowców są dobrym narzędziem promocji miasta. Szczegóły - >>> zobacz


7 listopada 2008 - Karty Usług ułatwiają życie

Zachęcamy wszystkich strzegomian do korzystania z Kart Usług. Dzięki ich obecności Klient Urzędu, krok po kroku, pozna drogę, jaką musi przebyć, aby załatwić swoją sprawę.
Urząd Miejski w Strzegomiu, zgodnie z założeniami akcji "Przejrzysta Polska", przygotował opisy najczęściej świadczonych w przez poszczególne referaty i wydziały spraw. Magistrat świadczy następujące usługi - administracyjne, np. wydawanie zezwoleń, zaświadczeń; komunalne, np. wywóz śmieci, dostarczanie wody oraz społeczne obejmujące usługi oświatowe, sprawy mieszkaniowe, pomoc społeczną.
Karty są niezwykle pomocne, jednak obserwujemy, że niewielu strzegomian z nich korzysta.
Karty Usług szczegółowo opisują, jak załatwić każdą ze spraw. Często petenci mają problemy ze znalezieniem właściwego referatu, w którym mogliby uzyskać potrzebne informację, czy wreszcie zwrócić się z konkretną sprawą. Karty wprowadzono właśnie po to, aby uniknąć podobnych kłopotów. Każda z 69 Kart Usług zawiera podstawowe informacje ułatwiające klientom załatwienie swoich spraw w urzędzie. Można dowiedzieć się z nich, m.in. o wykazie dokumentów potrzebnych do załatwienia sprawy, wysokości opłat, terminie załatwienia sprawy, podstawie prawnej, nazwie referatu lub wydziału odpowiedzialnego za załatwienie sprawy oraz o możliwościach odwołania się od podjętej decyzji.
Do kart dołączone są formularze wniosków. Karty Usług udostępniane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.bip.strzegom.pl (w formie elektronicznej) oraz w Biurze Obsługi Interesanta (pokój nr 15) Urzędu Miejskiego (w formie wydruków), gdzie dodatkowymi wyjaśnieniami i pomocą w wypełnianiu wniosków służą Państwu pracownicy.


7 listopada 2008 - Święto Niepodległości w Witoszowie

Dzień 11 listopada to czas refleksji i wdzięczności za ten wspaniały dar niepodległości i wolności, a także sposobność do wyrażania dumy narodowej i radości. Jest już dobrą gminną tradycją, że uroczystości związane z tym dniem są doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień osobom, które poprzez swoją działalność najbardziej zasłużyły się Gminie Świdnica.
Tytuł "Honorowy Obywatel Gminy Świdnica" otrzymał Jerzy Ignaszak - zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Wiesław Walentowski - dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubachowie.
Do roku 2007 tytuł honorowego obywatela gminy Świdnica nadano 9 osobom w tym m.in. ówczesnemu premierowi RP Tadeuszowi Mazowieckiego i kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi. W gronie zasłużonych jest również Freya von Moltke oraz dr Ewa Unger.
Tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica otrzymali: Krystyna Karbowiak z Grodziszcza, Elżbieta Koźbiał - lekarz z Pszenna, Zofia Ludwiczak jedna z założycieli zespołu śpiewaczego - "Kądziołeczka", Anna Pawlica - bibliotekarz z Pszenna, Maria Anna Wojtuszewska - lekarz z Lutomi Dolnej, Kazimierz Goździejewski - mieszkaniec Pszenna, działacz sportowy, Stanisław Kraiński - mieszkaniec Bystrzycy Górnej jest prężnym społecznikiem, Jan Niewiadomski - działa na rzecz wsi, Mieczysław Woźniak - mieszkaniec Pankowa.
Karty historii polskiego narodu przedstawili uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Waryńskiej w Witoszowie Dolnym. W programie "Bezimienni" zaproszeni goście wysłuchali min. polskich pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu.


7 listopada 2008 - Pamiętają

Uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie uroczyście uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
6 listopada gimnazjaliści spotkali się ze swoimi kolegami oraz zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazły się władze samorządowe gminy Strzegom, na specjalnie przygotowanym apelu.
Spotkanie, w którego organizację młodzież włożyła dużo serca, okazało się doskonałym sprawdzianem wrażliwości i pamięci o dramatycznej historii naszego narodu, który uczniowie zdali celująco.
Poruszający i starannie dobrany program słowno-muzyczny oraz znakomicie przygotowana prezentacja multimedialna dopełniły całości. Przedstawienie zawierało zarówno elementy odwołujące się do autentycznych wydarzeń z historii Polski, jak również te, które ukazują ją poprzez pryzmat kultury masowej. Nostalgia i zaduma nad tamtymi czasami przenikała się ze wzruszeniem, a momentami i z humorem.
Gimnazjaliści w sposób bardzo przystępny opowiedzieli swoim kolegom o losach naszego narodu. Dla wielu była to z pewnością cenna lekcja. Nad całością czuwali nauczyciele gimnazjum oraz jego dyrektor Krzysztof Dziurla.
Na zakończenie burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz pochwalił pracę, jaką uczniowie włożyli w przygotowanie uroczystości i wyraził nadzieję, że w przyszłości podobne okazje będą miały równie atrakcyjną oprawę.


7 listopada 2008 - Świdnicka iluminacja wyróżniona

Szklaną statuetkę za iluminację Muzeum Dawnego Kupiectwa i klubu Bolko otrzymała Świdnica.
Wyróżnienie przyznała firma Philips Lightning Polska. Miasto zostało wyróżnione w kategorii iluminacji za osiągnięcie dobrych wrażeń estetycznych nocą oraz wykorzystanie innowacyjnych systemów, charakteryzujących się bardzo wysoką skutecznością świetlną, energooszczędnością i żywotnością.
Świdnicka iluminacja została oparta o nowoczesne źródła światła - diody LED.
Co więcej, przy oświetleniu klubu Bolko wykorzystano efekt trójwymiarowości.


7 listopada 2008 - Sukces naszych siatkarek

Wczoraj w Marcinowicach odbyły się rozgrywki finału etapu powiatowego w piłce siatkowej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Wygrywając z Marcinowicami, Strzegomiem i Witoszowem Dolnym po 2:0 drużyna Gimnazjum nr 2 w Świdnicy zajęła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do dalszego etapu rozgrywek - półfinału strefy wałbrzyskiej.
Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Świdnicy wystąpiła w składzie: Aleksandra Wieczorek kl. 3d - kapitan zespołu, Aleksandra Pawlina kl. 3d, Paulina Kocjan kl. 2g, Joanna Szczurek kl. 2d, Małgorzata Pawlak kl. 3e, Agata Boczkowska kl. 2b, Aleksandra Wójcik kl. 2g, Kmieć Rachela kl. 3d.
Najlepszą zawodniczką turnieju została - Aleksandra Wieczorek. Zespół przygotowała i prowadziła - Teresa Bromm.


7 listopada 2008 - Może należały do Ciebie - sprawdź

Policjanci z Sekcji Kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o kradzieże i włamania do altanek na ogrodach działkowych.
Policjanci odnaleźli przedmioty mogące pochodzić z kradzieży. Zabezpieczone przedmioty przechowywane są w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy przy ulicy Jagiellońskiej 23.
Osoby, które w przeszłości były okradzione prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod numerem telefonu 074 8582 288 lub osobiście w godzinach 14.00-15 00.


7 listopada 2008 - Strzegom w Radiu Wrocław

O Strzegomiu oraz o ludziach, którzy w nim żyją i realizują swoje pasje, będzie można posłuchać w Radiu Wrocław.
Strzegom zaprezentuje się podczas audycji "Turniej Miast", którą poprowadzi Małgorzata Majeran-Kokott. Naszym rywalem będzie Złotoryja, bo jak podkreśla dziennikarka Radia Wrocław Agnieszka Szymkiewicz, w turnieju zawsze spotykają się gminy, które mają jakiś punkt wspólny. W tym przypadku są to surowce, które stanowią wizytówkę gmin - granit i złoto.
Zgodnie z założeniem prezentacja obejmuje trzy podstawowe kategorie: walory turystyczne, zainteresowania mieszkańców oraz dostępność miasta dla osób niepełnosprawnych.
O życiu w mieście, jego rozwoju, dostępnych atrakcjach i o realizowaniu swoich pasji opowiedzą strzegomianie - zastępca burmistrza Robert Siekaniec, rzeczoznawca w zakresie kamienia Stanisław Sitarz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej Edmund Szczepański, artystka Ewa Solima oraz Zbigniew Szafran, który aktywnie działa w sekcji hafciarskiej przy Strzegomskim Centrum Kultury.
O Strzegomiu będzie można posłuchać w dwóch audycjach na antenie Radia Wrocław - 8 i 15 listopada. Obie będą trwały od godz. 7.00 do godz. 12.00.
8 listopada gościem specjalnym programu będzie sekretarz gminy Sabina Cebula, natomiast 15 listopada - dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury Wioletta Urban.
Warto także podkreślić, że podczas programu słuchacze będą mogli głosować smsami na wybraną miejscowość. Wygra miasto, które zbierze najwięcej głosów. Liczymy na to, że nasi mieszkańcy będą dzielnie kibicować Strzegomiowi.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu udziałowi w programie, o Strzegomiu usłyszy o jeszcze więcej osób.


7 listopada 2008 - Patriotycznie na 11 listopada

11 listopada odbędą się w Świebodzicach miejskie uroczystości z okazji obchodów 90. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości odbędą się o godzinie 16.30 pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Następnie o godzinie 17.00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja po czym o godzinie 17.45 rozpocznie się koncert chóru męskiego "Oktoich" z Wrocławia, laureata ekumenicznej nagrody św. Brata Alberta.


7 listopada 2008 - Zawody w wyciskaniu sztangi leżąc

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprasza wszystkich sympatyków sportów siłowych do wzięcia udziału w turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc, który odbędzie się w hali OSiR w dniu 23 listopada.
Zawody zostaną rozegrane w dwóch konkurencjach: wyciskanie sztangi na ilość powtórzeń oraz wyciskanie klasyczne zgodnie z obowiązującymi przepisami PZKFITS, jednak bez możliwości startu w koszulach ściskowych.
W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 14 rok życia.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 604958204 - Marek Rydwański, lub na email - >>> napisz oraz codziennie na siłowni strzegomskiego OSiR-u w godz. 17.30 - 21.30. Regulamin zawodów - >>> zobacz


7 listopada 2008 - Zarząd w terenie

Na ostatnim posiedzeniu Zarząd Powiatu dokonał odbioru trzech inwestycji realizowanych przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego. Pierwszym miejscem, do którego udano się tego dnia była miejscowość Goczałków w Gminie Strzegom, gdzie Zarząd obejrzał zmodernizowaną niedawno drogę powiatową.
-" Wyremontowany odcinek drogi w miejscowości Goczałków jest w ciągu dnia mocno eksploatowany przez transport ciężki, który wywozi urobek z pobliskich kopalni dlatego zdecydowaliśmy się na wzmocnienie nawierzchni." - wyjaśnia Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Stąd pojawiła się na tym odcinku podwójna nawierzchnia, która teraz poradzi sobie z udźwignięciem transportu ciężarowego. Remont drogi w Goczałkowie pochłonął ponad 277 tysięcy złotych.
Zaraz po wizji lokalnej w Goczałkowie Zarząd udał się do siedziby Służby Drogowej, gdzie odebrano niedawno wyremontowane pomieszczenia administracyjne i szatnie dla pracowników tej jednostki.
Ostatnim punktem wyjazdowego Zarządu było dokonanie odbioru chodnika przy drodze przy ul. Łukasińskiego w Świdnicy. Koszt robót to kwota 170 tysięcy złotych. Nowy chodnik ma długość 354 m.


7 listopada 2008 - Himalaje pod ratuszem

Spore zainteresowanie budzi wystawa zdjęć Piotra Snopczyńskiego, znanego polskiego himalaisty, którą od kilku dni mogą oglądać świebodziczanie w centrum miasta. Tablice z dużymi zdjęciami ustawione są tuż przed ratuszem i każdy, kto spaceruje po Rynku lub biegnie na zakupy zatrzymuje się z ciekawością, aby podziwiać przepiękne krajobrazy Himalajów.
Wystawa będzie na Rynku do połowy listopada, a już od 14 listopada można oglądać także inne zdjęcia z ostatniej wyprawy Snopczyńskiego na szczyt Dhaulagiri - tym razem w Miejskim Domu Kultury.
Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.00.
Będzie można także zobaczyć film z wyprawy oraz porozmawiać z himalaistą. Serdecznie zapraszamy.


6 listopada 2008 - Urzędnik będzie bardziej przyjazny

Ponad 4 tysiące osób, kilka tysięcy godzin wykładów i ćwiczeń, ponad 20 kategorii szkoleń. Takie są założenia projektu "Profesjonalny urzędnik", który zainaugurowano dziś, 6 listopada, w Świdnicy. To największy taki projekt na Dolnym Śląsku, a jeden z większych w kraju, realizowany głównie z funduszy unijnych. Jego wartość opiewa na ponad 4,1 mln złotych.
- Klient przychodzący do urzędu chce być fachowo obsłużony. Nam zależy na tym, by sprostać tym wymaganiom, dlatego bierzemy udział w projekcie. Nasi pracownicy chętnie rozszerzają swoją wiedzę, więc efekty z pewnością będą widoczne. Satysfakcję z dobrze wykonanej pracy będą mieć obie strony: urzędnik i klient - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- Chcemy pomóc w budowaniu profesjonalnej kadry w samorządach, która będzie działała skutecznie, sprawnie i efektywnie. Z tych też powodów programem szkoleniowym obejmiemy ogromną liczbę pracowników dolnośląskich urzędów - wyjaśnia Krzysztof Wierzęć, prezes Mediator Group. Właśnie rusza akcja rekrutacyjna. Pracownicy "Mediatora" odwiedzają dolnośląskie samorządy i zachęcają do wzięcia udziału w tym ogromnym przedsięwzięciu.
Pracownicy urzędów miejskich i starostw powiatowych mogą liczyć na szkolenia ogólne z komunikacji, autoprezentacji, pracy zespołowej, asertywności, czy też zarządzania czasem. Oprócz tego do wyboru będą mieli szkolenia specjalistyczne m.in. z zamówień publicznych, kodeksu postępowania administracyjnego, współpracy z organizacjami pozarządowymi, kontroli i audytu, public relations, czy też przywództwa.
Projekt "Profesjonalny urzędnik" zakończy się 31 sierpnia 2010 roku.


6 listopada 2008 - Podziękowania za wystawę

Miłym akcentem rozpoczęła się środowa sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz wręczył podziękowania i upominki członkom Komitetu Organizacyjnego Dolnośląskiej Wystawy Zegarów, która odbyła się w mieście w październiku.
- Bardzo Państwu dziękuję za zaangażowanie, ogrom pracy włożony w organizację tego przedsięwzięcia. Odnieśliście wielki sukces, była to świetna promocja miasta i skoro w tym roku przyjechał do nas Dolny Śląsk to liczę, że na następną taką wystawę przyjedzie już Europa - żartował burmistrz, wręczając zaproszonym gościom list gratulacyjny oraz upominki w postaci gadżetów reklamowych miasta.
Te serdeczne podziękowania otrzymali: Witold Bajalski, Marek Mikołajczak, Małgorzata Grudzińska, Edward Hałdaś, Renata Kaczmarek, Adam Mroziuk, Dominik Żebrowski, Dariusz Piątkowski.


6 listopada 2008 - Radosne święto niepodległości

Parada zabytkowych pojazdów wojskowych, pokaz fajerwerków, patriotyczne karaoke, bieg i turniej szermierczy, projekcje archiwalnych występów kabaretów oraz filmów. To atrakcje, jakie Świdnica zaplanowała z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Chcemy, by do świętowania przyłączyło się więcej osób niż dotychczas, dlatego postanowiliśmy uatrakcyjnić obchody. W tym roku świętować będziemy 90. rocznicę zakończenia sukcesem walk o niepodległość, a to do czegoś zobowiązuje. Zachęcam wszystkich świdniczan do osobistego włączenia się w uroczystości. Na każdego czeka wiele atrakcji, a co najważniejsze, swoją obecnością damy wyraz naszego patriotyzmu. To ważne, byśmy o tym nie zapominali - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Uroczystości wspólnie organizują władze Świdnicy i władze powiatu świdnickiego.
Przedsięwzięcia związane ze świętem rozpoczynają się już w piątek 7 listopada i potrwają do wtorku 11 listopada. Główne atrakcje przewidziano we wtorek 11 listopada. Szczegóły - >>> zobacz


6 listopada 2008 - Nowe stawki podatków

Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic, która odbyła się 5 listopada, radni przyjęli pakiet uchwał podatkowych. Zatwierdzono nowe stawki podatku od nieruchomości oraz od środków transportu.
Od 1 stycznia 2009 roku świebodziczanie zapłacą średnio o 4,5 procenta więcej za swoje grunty lub nieruchomości. Przyjęty wskaźnik, jak argumentował burmistrz Bogdan Kożuchowicz, odpowiada wskaźnikowi inflacji.
Podatek od środków transportu - który płacą jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą - rośnie od nowego roku średnio o 48 złotych.


6 listopada 2008 - Pracownicy ZUS radzą

Po raz drugi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyły się konsultacje z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy.
Podczas konsultacji, które odbyły się 30 października, pracownicy ZUS odpowiadali na pytania dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych oraz udzielali informacji dla płatników składek i ubezpieczonych.
To jednak nie ostatnie tego typu spotkanie w strzegomskim magistracie. W planach jest bowiem, aby podobne konsultacje odbywały się raz na kwartał.


6 listopada 2008 - Obiad dla każdego głodnego dziecka

Więcej dzieci w Świebodzicach będzie mogło skorzystać z bezpłatnych obiadów w szkole. To efekt przyjęcia przez Radę Miejską Świebodzic uchwały, zwiększającej kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania takiej pomocy.
- Niestety, docierały do nas sygnały, że w szkołach wiele dzieci jest głodnych lub niedożywionych - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Takie dziecko gorzej się uczy, ma problemy zdrowotne. Dzięki podwyższeniu kryterium z obiadów będą mogły skorzystać być może właśnie te dzieci, w których rodzinach dochód na osobę był zbyt duży, aby móc zastosować ustawę, a jednocześnie w dalszym ciągu niepozwalający na zaspokojenie wszystkich potrzeb rodziny.
Dotychczas z pomocy w formie dożywiania mogła korzystać rodzina, której dochody kształtowały się do poziomu 150% kryterium dochodowego tj. do 526,50zł na jednego członka rodziny. Dzięki podniesieniu tego kryterium do 200 %, tak jak to zrobiła świebodzicka Rada Miejska, do takiej formy pomocy kwalifikować będzie się rodzina o dochodzie do 702,00 zł na jednego członka rodziny, czyli kryterium wzrośnie o 175,50 zł. Co ważne, z dożywiania objętego dofinansowaniem, mogą na mocy tej uchwały skorzystać także osoby starsze, z niskimi dochodami, chore, niepełnosprawne.
Jak podkreślali na sesji radni - takiej pomocy nie można zmarnotrawić, bo jeśli dzięki choćby jednemu dodatkowemu obiadowi ktoś będzie najedzony - to warto pomóc. Uchwała jest autorskim projektem Koalicyjnego Klubu Radnych Rady Miejskiej Świebodzic. W tej chwili z bezpłatnych obiadów w szkołach korzysta ok. 250 dzieci. Wstępne szacunki zakładają, że dzięki zwiększeniu kryterium ciepły posiłek będzie można ufundować dla kolejnych 150 dzieci. Każdy, kto spełnia warunki nowego kryterium dochodowego i chciałby, aby jego dziecko otrzymywało w szkole obiad, powinien zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach, I piętro, pokoje 4 i 5.


6 listopada 2008 - Siatkówka dla dziewcząt klas III

Klub Sportowy - "MKS Świdnica" zaprasza uczennice klas trzecich ze świdnickich szkół podstawowych na zajęcia siatkówki.
Treningi odbywają się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy w poniedziałki i środy w godzinach 16.00 - 17.30.
Treningi nieodpłatne prowadzi trener piłki siatkowej.
Więcej informacji telefon 500-27-28-10 - Elżbieta Gaszyńska.


6 listopada 2008 - Nagrodzeni

Na konkurs plastyczny "Myśląc ojczyzna" wpłynęło 43 prace z terenu gminy Świdnica. Po obejrzeniu wszystkich prac biorąc pod uwagę upowszechnianie wartości patriotycznych, przekazywanie tradycji oraz rozwijanie wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w kategoriach:
przedszkola - I nagroda - Paulina Dziedzic kl."0" - SP im.Jana Pawła II w Grodziszczu, II nagroda - Aleksandra Balon kl. "0" - Przedszkole w Pszennie.
Wyróżnienie - Marcela Waligóra kl."0" SP im.Jana Pawła II w Grodziszczu, Sara Lisiewicz i Wiktoria Krzyśpielak kl."0" - Przedszkole w Witoszowie Dolnym.
kategoria klasa I-III - I nagroda - Krystian Dawiec kl.III SP Lutomia Dolna, II nagroda - Klaudia Władzińska kl.III SP Lutomia Dolna.
Wyróżnienie - Praca zbiorowa Koło Plastyczne "Tęcza" Kl.II SP Lutomia Dolna, Michalina Grabińska kl.II SP im.L.Wawrzyńskiej Witoszów Dolny, Karolina Święs Kl.III SP Lutomia Dolna.
kategoria klasa IV-VI - I nagroda - Adriana Grodowska kl. VIa SP Lutomia Dolna, II nagroda - Aleksandra Musiał kl.VI SP Lutomia Dolna, III nagroda - Sebastian Wojtaszek kl. VI b SP im.L.Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym.
kategoria gimnazja - dwie I równorzędne nagrody - Weronika Ślusarczyk Kl.IIIc - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym - Roksana Włosek kl.IIIc - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, II nagroda - Sylwia Stróżyna kl.IIIc, Agnieszka Stachoń kl.IIIc - Gimnazjum w Lutomi Dolnej, III nagroda - Paulina Lorens kl.IIIa - Gimnazjum w Lutomi Dolnej.
Wyróżnienie - Natalia Powązka kl.IIIa - Gimnazjum w Lutomi Dolnej.


6 listopada 2008 - Seniorzy w przedszkolu

W listopadzie jak co miesiąc seniorzy z Domu Dziennego Pobytu "Przystań" spotkali się z przedszkolakami nr 4 w ramach realizowanego programu "Integracja Międzypokoleniowa oraz Łamanie Stereotypów".
Podczas tego spotkania seniorzy wspaniale czujący się w towarzystwie maluchów, powracają w okres dzieciństwa - wspólnie bawią się w sklep, w dom - potrafią cieszyć się tą chwilą, przez chwilę zapominają o swojej samotności, swoich chorobach i patrząc na nich z boku niczym się nie różnią od przedszkolaków.
Dzieci są najlepszymi słuchaczami, dlatego nasi pensjonariusze chętnie chodzą na kolejne spotkania z dziećmi - mają z nimi dobry kontakt, czują się potrzebni dlatego też nie jest to ostatnie spotkanie. Kolejne spotkanie już w grudniu.


6 listopada 2008 - Zmiany w komisjach

Aż sześć uchwał, podjętych na ostatniej sesji w Świebodzicach, dotyczyło zmian w komisjach Rady. Najpierw przyjęto rezygnację z pracy w Komisji Gospodarki Mieszkaniowej radnego Jacka Fedorowicza, który jednocześnie zgłosił swój akces do pracy w Komisji Rewizyjnej. Jego miejsce w Komisji Gospodarki Mieszkaniowej zajęło dwóch radnych: Tadeusz Szozda i Marek Gąsior.
Chęć pracy w dwóch komisjach zgłosiła także nowo powołana do rady Krystyna Siodlarz - została członkiem Komisji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Rewizyjnej.
Ta ostatnia komisja również wzbogaciła się o nowych członków: zostali nimi radni Jacek Fedorowicz i Robert Wysoczański.


5 listopada 2008 - "Szlakiem Granitu" zaprasza

13 listopada o godzinie 11.00 w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dobromierzu odbędzie się spotkanie szkoleniowo-warsztatowe, którego głównym tematem będzie planowanie strategiczne Lokalnej Strategii Rozwoju.
Na spotkaniu przeprowadzone zostaną również zajęcia warsztatowe "Od pomysłu do Projektu", których celem będzie zaprezentowanie uczestnikom możliwości pozyskania środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych pozyskaniem dodatkowych pieniędzy: osób fizycznych, sołtysów, rad sołeckich, przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorców z terenu gmin Strzegom i Dobromierz.


5 listopada 2008 - "Prowadź mnie światło"

2 listopada, w Dzień zaduszny, w Kościele parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca w Jaworzynie Śląskiej odbył się koncert "Prowadź mnie światło".
Koncert w autorskim wykonaniu Lidii Michałuszek - aktorki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu oraz Mirosława Jabłońskiego - kompozytora i muzyka wprowadził widzów w niepowtarzalny nastrój oraz z pewnością zapadnie na długo w ich pamięci.
Refleksyjne, filozoficzne teksty piosenek oraz fragmenty recytacji doskonale wtopiły się w atmosferę świąt Wszystkich Świętych pobudzając do refleksji nad przemijaniem i sensem zycia.
Koncert "Prowadź mnie światło" miał swoją premierę w październiku 2007 roku w Katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.


5 listopada 2008 - Bajkowo w SP 105

"Bukiet wierszy" to szkolny etap konkursu recytatorskiego uczniów klas młodszych, który odbył się w Dniu Postaci z Bajek czyli 5 listopada.
Uczestnicy wykazali się poprawna dykcją, ekspresją i opanowaniem pamięciowym wierszy. Recytującym przysłuchiwała się publiczność przebrana za ulubione postaci z poznanych bajek oraz komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor - Lidia Bosak, oraz J. Grządkowska i Zdzisława Strzelczyk - Salwierak.
Doceniając wysoki poziom przygotowania uczestników przyznane zostały następujące miejsca: I - Aleksandra Miezgiel i Marek Stanisławski, którzy będą reprezentować szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim, II - Weronika Wąsowska, Małgorzata Kurczyńska, III - Krystian Soszyński.
Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Skowron i Aleksandra pająk.
Uczniowie otrzymali kolorowe dyplomy oraz nagrody książkowe o tematyce historycznej i przyrodniczej. Nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy w składzie Małgorzata Kiszecka - Decowska, Anna Traczyk i Danuta Mrugała.


5 listopada 2008 - Ważna edukacja ekologiczna

31 października uczniowie Gimnazjum w Jaroszowie po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w ramach realizacji treści programowych ścieżki edukacji ekologicznej.
Gimnazjaliści brali udział w zajęciach laboratoryjnych w CEEiK Salamandra w Myśliborzu oraz w zajęciach terenowych na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Doliny Bobru. Mieli okazję zobaczyć imponującą zaporę wodną na rzece Bóbr. Przy okazji zwiedzili również jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych wież mieszkalnych w Siedlęcinie, a w Rudawskim Parku Krajobrazowym schronisko "Szwajcarka".
Zdobyli także szczyt Sokolik (643 m .n.p.m.) i podziwiali piękno fauny i flory oraz panoramy z tarasu widokowego Husyckich Skał.
Niezwykle ważne okazały się też zajęcia laboratoryjne w dobrze wyposażonej pracowni chemicznej. Dla uczniów była to niezła atrakcja i szansa na zetknięcie się z przyrodą. Doświadczenia w zakresie badania próbek wody odczynnikami chemicznymi sprawiły wiele satysfakcji i radości z wykonywanych samodzielnie prób. Uczniowie otrzymali również wiele wartościowych wskazówek na temat zdrowej żywności. W zajęciach uczestniczyło 40 osób z klasy pierwszej i trzecich.
Tego samego dnia, w ramach projektu programu proekologicznego "Wielkie składowisko w mojej małej miejscowości", uczniowie odwiedzili Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu. Zajęcia na temat segregacji odpadów poprowadzili dyrektor Marian Nayda i Krzysztof Marczak. Gimnazjaliści obejrzeli ciekawą prezentację multimedialną i obserwowali pracę w zakładzie. Największe zainteresowanie wzbudziła waga elektroniczna i prasa hydrauliczna do zgniatania surowców wtórnych.
Uczniom podczas warsztatów towarzyszyły nauczycielki Małgorzata Januś i Małgorzata Kolano oraz dyrektor Krzysztof Dziurla. Wyjazd młodzieży był w pełni finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a zajęcia sponsorowała Dolnośląska Dyrekcja Parków Krajobrazowych we Wrocławiu.


5 listopada 2008 - Uroczystości w Jaworzynie Śląskiej

11 listopada w Jaworzynie Śląskiej uroczyście będzie obchodzona 90. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca.
Wieczorem, o godzinie 19.00 w sali widowiskowej SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się projekcja filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Uroczystości zakończą się na parkingu przy ulicy Powstańców gdzie o godzinie 21.10 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.


5 listopada 2008 - Nabór do Policji 2009

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu informuje o rozpoczęciu procedury kwalifikacyjnej dla kandydatów do służby w policji na terenie województwa dolnośląskiego.
W następujących jednostkach organizacyjnych:
- w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w Oddziale Prewencji Policji we Wrocławiu, w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Legnicy,
- w Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, w Legnicy, w Wałbrzychu i we Wrocławiu,
- w Komendzie Powiatowej Policji w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Górze, Jaworze, Kamiennej Górze, Kłodzku, Lubaniu, Lubinie, Lwówku Śląskim, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Polkowicach, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Świdnicy, Trzebnicy, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu, Złotoryi. Wymagania - >>> zobacz


5 listopada 2008 - "Ósemka" najlepsza

Wczoraj w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbyły się zawody "mini koszykówki" chłopców ze świdnickich szkół podstawowych.
Klasyfikacja końcowa zawodów: 1. - SP 8, 2. - SP 6, 3.- SP 4, 4. - SP 1, 5. - SP 105, 6. - SP 315.
Najlepsi zawodnicy w finałowych zespołach to: Kamil Szczygieł - SP 8, Michał Sigiel - SP 6, Kamil Komidaj - SP 4, Krystian Hądzlik - SP 1.
Zwycięska drużyna SP 8 wystąpiła w składzie: Mateusz Podraza, Mateusz Latała, Kamil Szczygieł, Łukasz Wójcik, Cyryl Łukaszewicz, Daniel Bieżyński, Dawid Wiraszka, Filip Cygan, Sebastian Iwanczyszyn, Adam Wierzyk.
Drużyna ta zagra w powiatowych zawodach 21 listopada o godzinie 9.00 w Imbramowicach.
Organizatorem Mini kosza był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


5 listopada 2008 - Więcej czasu na "Debiut gospodarczy"

Więcej czasu na "Debiut gospodarczy" Do 14 listopada przyjmowane będą zgłoszenia na konkurs dla absolwentów - "Debiut Gospodarczy".
A jest o co walczyć, ponieważ w nagrodę przewidziano: 30 tysięcy złotych za pierwsze, 20 tysięcy za drugie, 10 tysięcy za trzecie miejsce oraz wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych.
Program konkursu - >>> zobacz Szczegółowych informacji udziela Magdalena Walentynowicz-Wichrowska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, telefon 074 856-28-91.


4 listopada 2008 - "Wyprzedź raka"

Do 30 września ponad 3,5 tysiąca mieszkańców województwa dolnośląskiego skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych prowadzonych w ramach tegorocznej edycji Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.
Jak wynika z danych Programu, na terenie województwa zostało już tylko ok. 40% wolnych miejsc na bezpłatne badania. Osoby z grupy ryzyka wciąż mogą zgłaszać się do jednego z jedenastu ośrodków znajdujących się na terenie województwa. Zapisy kończą się w pierwszym tygodniu grudnia. Bezpłatne badania prowadzone metodą kolonoskopową finansuje Ministerstwo Zdrowia. Program Badań Przesiewowych promuje społeczna akcja informacyjna "Wyprzedź raka".
Rak jelita grubego to groźna choroba cywilizacyjna i najbardziej rozpowszechniony nowotwór w Unii Europejskiej, jeśli porównamy obie płcie. W Polsce na raka jelita grubego umiera rocznie ponad 8 000 osób, a ponad 13 000 zapada na tę groźną chorobę. Grupą podwyższonego ryzyka są osoby powyżej 50. roku życia, a szczyt zachorowań występuje po 60. roku życia.
Pacjenci z grup ryzyka - wszystkie osoby pomiędzy 50. a 65. rokiem życia bez objawów sugerujących raka jelita grubego oraz osoby pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, jeśli w ich rodzinie występowały nowotwory jelita grubego, mogą zgłaszać się na bezpłatne badania profilaktyczne, prowadzone metodą kolonoskopową. Wszyscy spełniający kryteria wiekowe (50-65 lat, lub 40-65 lat, gdy wśród krewnych pierwszego stopnia stwierdzono raka jelita grubego) mogą zgłaszać się do:
NZOZMed-Az s.c. Zuzanna i Andrzej Zając, ul. Krucza 8, Świdnica, tel. 0-74 853-15-50, 853-71-01, (w godz. 8-15)
NZOZ Raj Med. Małgorzata Rajewska, Świdnica, tel. 0-74 857-73-98, 857-73-99 (w godz. 10-20, Pt. 12-20)


4 listopada 2008 - Zagra - Irek Głyk

10 listopada w sali świdnickiego Klubu "Bolko" odbędzie się koncert Zespołu "Irek Głyk - Multistudio".
Koncert odbywa się w ramach "Świdnickich Zaduszek Jazzowych".
Wstęp na koncert, którego organizatorem jest Kościół Pokoju w Świdnicy jest wolny.
Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00.


4 listopada 2008 - Koszykówka dziewcząt

3 listopada pięć drużyn dziewcząt ze świdnickich Szkół Podstawowych wzięło udział w zawodach "mini piłki koszykowej" w ramach rozgrywek współzawodnictwa międzyszkolnego.
W pasjonującym spotkaniu o pierwsze miejsce dziewczęta z SP 8 pokonały gospodarza zawodów SP 4 28-23.
W skład zwycięskiej drużyny weszły: Martyna Gnysińska, Magdalena Ponichtera, Kinga Walerowicz, Magdalena Bereziuk, Karolina Mucha, Jagoda Ostaszewska, Kinga Kaniewska, Aleksandra Haręza, Ewelina Solarz, Żaneta Szajb, Monika Jaros.
Wyłonione zostały również najlepsze zawodniczki w swoich zespołach, zostały nimi: Kinga Kaniewska - SP 8, Natalia Schienke - P 4, Anita Jaroch - SP 6, Nicola Rzepisko - SP 1. Klasyfikacja końcowa: 1. SP 8, 2. SP 4, 3. SP 6, 4. SP 1, 5. SP 105.
Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 8, reprezentować będą Świdnicę na zawodach powiatowych. Które rozegrane zostaną 20 listopada o godzinie 9.00 w Imbramowicach. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


4 listopada 2008 - Harcerze dziękują

Wszystkim darczyńcom, którzy przekazali na rzecz świdnickiego hufca ZHP 1% podatku serdecznie dziękujemy.
Z prawdziwą przyjemnością witamy Was wszystkich w gronie przyjaciół harcerstwa.
Mogą Państwo być przekonani, że powierzone nam środki zostaną wykorzystane we właściwy sposób i pozwolą zrealizować wiele harcerskich marzeń.
Dziękujemy za zaufanie.


3 listopada 2008 - Patriotycznie na 11 listopada

11 listopada odbędą się w Świebodzicach miejskie uroczystości z okazji obchodów 90. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości odbędą się o godzinie 16.30 pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Następnie o godzinie 17.00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja po czym o godzinie 17.45 rozpocznie się koncert chóru męskiego "Oktoich" z Wrocławia, laureata ekumenicznej nagrody św. Brata Alberta.


3 listopada 2008 - "Wylądował" w Muzeum Broni i Militariów

Kilka dni temu Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia wzbogaciło się o kolejny interesujący eksponat.
Tym razem jest to samolot myśliwsko bombowy SU - 22 M4 przenoszący 4,5 tony uzbrojenia. Masa startowa tego kolosa o długości blisko 20 metrów i rozpiętości skrzydeł 13,5 metra wynosi 20 ton.
W lotnictwie Polskim służyło 120 sztuk tych groźnych samolotów, do dziś lata ich jeszcze 80 sztuk. Egzemplarz, który wzbogacił zbiory muzeum służył w bazie lotniczej w Mirosławcu. Teraz, razem z - TS-11 Iskra, MiG-21bis, Iryda M-93K, odrzutowiec SU - 22 M4 stanowi unikalną kolekcję lotniczą.
Samolot SU - 22 M4 posiada zmienną geometrię skrzydeł, startuje ze skrzydłami o rozpiętości 13,5 metra ale już w locie z szybkością dochodzącą do 1,8 tysiąca kilometrów na godzinę rozpiętość ta maleje do 10 metrów.
Samolot jest tak duży, że do Witoszowa Dolnego gdzie znajdują się pozostałe samoloty dotarł w dwóch transportach. Trzecim transportem dotrze silnik który zasili z kolei kolekcję silników.
W całej okazałości samolot będzie można zobaczyć po zmontowaniu wszystkich elementów, za kilka tygodni.


3 listopada 2008 - Sukces Gimnazjum nr 1

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ogłosiło październik miesiącem bibliotek szkolnych. Jego celem było zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne.
Z tej właśnie okazji Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach zaprosiło szkoły zrzeszone w stowarzyszeniu szkół innowacyjnych regionu wałbrzyskiego na Międzygminazjalny Konkurs "Z książką przez wieki". Tradycją konkursu stał się udział sześciu gimnazjów zrzeszonych w SIS - Gimnazjum nr 6 z Wałbrzycha, Gimnazjum nr 1 ze Świebodzic, Szkoły Integracyjnej ze Świebodzic, Gimnazjum nr 2 ze Świebodzic, Gimnazjum nr 9 z Wałbrzycha oraz Gimnazjum nr 1 ze Strzegomia.
Zmagania konkursowe trwały 90 minut, a w ich skład weszło dziesięć konkurencji. Tematem przewodnim konkursu była historia książki. Obejmował on narodziny pisma, książkę w starożytności oraz w średniowieczu, historię druku i książkę współczesną.
Drużyny konkursowe losowały pytania, pracowały w grupach, tworzyły i opracowywały własne materiały związane z tematyką spotkania. Walka była zaciekła, ale już po trzech pierwszych konkurencjach strzegomska "jedynka" wysunęła się na prowadzenie i już do końca nie dała sobie tego prowadzenia odebrać. Drużyna, którą stanowiły: Joanna Sozańska, Sara Wączek i Klaudia Wójtowicz - przewagą dwóch punktów odniosła zasłużone zwycięstwo.
Ten specjalny dzień był doskonałą okazją, aby w dobie Internetu, zainteresować książką uczniów, nauczycieli i lokalne środowisko, aby podzielić się swymi pomysłami, a także problemami. Spotkania takie pomagają tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego, gościnnego, interesującego, ważnego dla uczniów w ich codziennej pracy.


3 listopada 2008 - "Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka"

27 października w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie odbyło się spotkanie dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych - uczestników V edycji "Zaczarowanej Piosenki". Festiwal organizuje fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" corocznie na krakowskim rynku. Wielu artystom, organizacjom i osobom pomagającym niepełnosprawnym w działalności artystycznej Anna Dymna wręczyła dyplom obdarzający zaszczytnym tytułem "Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka" oraz pamiątkową statuetkę-jajko. Uhonorowani zostali między innymi: Zbigniew Hołdys, Marek Sierocki, Irena Santor, Jerzy Połomski, Natalia Kukulska, Halina Mlynkowa, Grzegorz Markowski, Kasia Cerekwicka, Elżbieta Zapędowska, Andrzej Poniedzielski.
Za pomoc Elżbiecie Kuzio, utalentowanej mieszkance gminy Marcinowice, tytuł "Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka" przyznano również dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach, Władysławowi Gołębiowskiemu.
" Nie spodziewałem się tego. Ela jest po prostu utalentowana i praca z nią jest przyjemnością.
Jestem bardzo wzruszony i ten tytuł uważam za dodatkowe zobowiązanie. Nie tylko wobec Eli Kuzio. Poza tym Ela z rodzicami oraz Anna Dymna sprawili mi piękny akcent w dwudziestopięciolecie mojej pracy jako dyrektora GOK w gminie Marcinowice. Dziękuję wszystkim, którzy na moją prośbę otworzyli serce dla Eli."


3 listopada 2008 - Tablice multimedialne

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało Gminie Świebodzice blisko 110 tysięcy złotych z przeznaczeniem na dodatkowe zadania oświatowe.
To efekt wniosku, jaki samorząd złożył kilka miesięcy temu. Wszystko wskazuje na to, że za te pieniądze zostaną zakupione tablice multimedialne do każdej szkoły w mieście.
- Tablice są bardzo pomocne w nauce, dzieci mają możliwość interaktywnego współdziałania z nauczycielem na lekcji - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta. -
W tej chwili zbieramy informacje na temat tego typu sprzętu, zależy nam, aby każda placówka otrzymała taką tablicę.


3 listopada 2008 - To był dobry mecz

To była dobra propaganda szczypiorniaka. W międzypaństwowym meczu towarzyskim ŚKPR Świdnica zmierzył się z trzecim zespołem ukraińskiej ekstraklasy - Bydivelnykiem Brovary Kijów.
Goście wygrali 39:26 (22:14), ale świdnicka drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony.
Jeszcze w 20. minucie był remis 14:14.
Świdnicki Klub Piłki Ręcznej wystąpił w składzie: Olichwer, Terebun - Juściński (7), Gnysiński (7), Jarosz (3), Chwalisz (2), P. Kijek (2), Herudziński (2), PIędziak (1), D. Kijek (1), Mrugas (1), Furmanowski, Makowiejew, Czerwiński, Macyszyn.


3 listopada 2008 - Spokojny "ZNICZ 2008"

Od 30 października na drogach powiatu świdnickiego prowadzona była policyjna akcja "ZNICZ 2008".
Policjanci umundurowani i w cywilu czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu.
Codziennie służbę pełniło blisko 100 funkcjonariuszy. Świąteczny weekend na terenie powiatu świdnickiego minął bardzo spokojnie.
W policyjnych statystykach odnotowano 11 kolizji oraz 1 wypadek drogowy, w którym dwie osoby w wieku 10 i 11 lat odniosły obrażenia. Policjanci zatrzymali 11 nietrzeźwych kierowców w tym 4 rowerzystów.


3 listopada 2008 - Zimowe Rockowania

Tegoroczne Zimowe Rockowania zostały wyznaczone na 30 grudnia, a ich początek zaplanowano na godzinę 15:00.
Będzie to już piąty przegląd zespołów amatorskich, działających przy ośrodkach, domach kultury lub innych instytucjach, bądź działających prywatnie, wykonujących muzykę "rockową" z jej odcieniami.
Patronem medialnym IV Rockowych Zimowań jest Polskie Radio Wrocław. Zachęcamy lokalne zespoły rockowe do wzięcia udziału w tej imprezie. Regulamin i karta zgłoszeń - >>> zobacz


3 listopada 2008 - Sesja w środę

5 listopada spotkają się radni Rady Miejskiej Świebodzic na XXXVI sesji rady.
W programie obrad jest aż jedenaście projektów uchwał. Jedną z ważniejszych uchwał jest podwyższenie kryterium dochodowego, dzięki któremu więcej osób w trudnej sytuacji materialnej będzie mogło skorzystać z bezpłatnego dożywiania dzieci w szkołach.
Sesja rozpoczyna się o godzinie 14.00 w sali narad ratusza.


3 listopada 2008 - Zawody w wyciskaniu sztangi leżąc

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu zaprasza wszystkich sympatyków sportów siłowych do wzięcia udziału w turnieju w wyciskaniu sztangi leżąc, który odbędzie się w hali OSiR w dniu 23 listopada.
Zawody zostaną rozegrane w dwóch konkurencjach: wyciskanie sztangi na ilość powtórzeń oraz wyciskanie klasyczne zgodnie z obowiązującymi przepisami PZKFITS, jednak bez możliwości startu w koszulach ściskowych.
W turnieju mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy ukończyli 14 rok życia.
Szczegółowe informacje udzielane są pod numerem telefonu 604958204 - Marek Rydwański, lub na email - >>> napisz oraz codziennie na siłowni strzegomskiego OSiR-u w godz. 17.30 - 21.30. Regulamin zawodów - >>> zobacz


2 listopada 2008 - Siatkówka dla dziewcząt klas III

Klub Sportowy - "MKS Świdnica" zaprasza uczennice klas trzecich ze świdnickich szkół podstawowych na zajęcia siatkówki.
Treningi odbywają się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy w poniedziałki i środy w godzinach 16.00 - 17.30.
Treningi nieodpłatne prowadzi trener piłki siatkowej.
Więcej informacji telefon 500-27-28-10 - Elżbieta Gaszyńska.


2 listopada 2008 - Piłkarska okręgowa

W lidze okręgowej rozegrana została trzynasta kolejka spotkań.
Kryształ Stronie Śląskie - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 2:0
Piławianka Piława Górna - Zieloni Łagiewniki 0:0
Nysa Kłodzko - Biały Orzeł Mieroszów 1:1
Grom Witków - Stal Świdnica 3:4
Piast Nowa Ruda - Górnik Boguszów:Gorce 2:0
Polonia/Sparta II Świdnica - Włókniarz Kudowa Zdrój 2:1
Polonia Bystrzyca Kłodzka - Bielawianka Bielawa 1:2
AKS Strzegom - Sparta Ziębice 4:2
W tabeli po trzynastu kolejkach Polonia-Sparta Świdnica jest na drugim miejscu, na czwarte miejsce spadła drużyna Gromu Witków, AKS Strzegom zajmuje siódme miejsce, piłkarze Stali Świdnica zajmują ósme miejsce.


2 listopada 2008 - Rock Centrum zwycięża drugi raz

Pierwszego stycznia tego roku wystartowaliśmy z nową formułą "powiatowego rankingu stron".
Dziś jesteśmy po pięciu dwumiesięcznych okresach głosowania. W tym głosowaniu największą ilość głosów zdobyła strona "Rock Centrum Świdnica" - >>> zobacz.
Strona "Rock Centrum Świdnica" zwyciężyła w rankingu już drugi raz. Teraz strona uzyskała 3335 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Świdnica Moje Miasto - 3037, Ludowe Zespoły Sportowe - 445, Tygodnik Świdnicki - 287, Hodowla koni Namlikowo - 131, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej "Świdnica" - 123, ECS Nieruchomości - 73, Hufiec ZHP w Świdnicy - 71, Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Taekwon-do GRYF - 66, Skórzane mieszki - 62, Lubachów i ZHP Strzegom - 57, Strzegomski Serwis Wędkarski - 34, Projekty domów - budynków gospodarczych - 33,Barteknow - 21, Cybuch - 7, Zespół Muzyczny Walter Band - 4. Pozostałe strony bez punktów. Kolejnego zwycięzcę poznamy za na koniec tego roku.
Choć ranking jest tylko zabawą to od dłuższego czasu zauważamy próby nieuczciwego głosowania.


2 listopada 2008 - Stypendia w dziedzinie kultury

Świdniczanie, którzy upowszechniają kulturę, opiekują się zabytkami lub mają własny dorobek artystyczny, mogą liczyć na wsparcie i ubiegać się o stypendium. Czas na składanie wniosków mija ostatniego dnia listopada.
W październiku 2008 r. Rada Miejska w Świdnicy dokonała zmian w uchwale, która reguluje szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagród i stypendiów w dziedzinie kultury.
Zgodnie z przyjętym regulaminem stypendium przyznaje prezydent Świdnicy. Może je otrzymać osoba, która zamieszkuje w Świdnicy i wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury lub opieki nad zabytkami. Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź, w przypadku osoby nieletniej, rodzice lub prawni opiekunowie. Wraz ze zmianą uchwały wprowadzono specjalny formularz, który będzie pomocny w przygotowaniu dokumentów.
Osoba, której przyznano stypendium, zobowiązana jest do wykonania przyjętego programu stypendium i przedstawienia w ustalonym terminie sprawozdania z realizacji części lub całości programu stypendium. W przypadku niezrealizowania programu stypendium, stypendysta jest zobowiązany do zwrócenia pobranego stypendium.
Stypendium może być przyznane maksymalnie na 12 miesięcy. Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27, do dnia 30 listopada 2008 roku. Regulamin przyznawania stypendiów jest do wglądu w Referacie Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (tel. 074 8562-852). Formularz - >>> zobacz


2 listopada 2008 - Kolejna porażka Victorii

30 października odbyła się trzynasta kolejka spotkań IV ligi. Victoria Świebodzice doznała kolejnej porażki w walce o punkty
Mecz odbył się w Wałbrzychu, Górnik Wałbrzych pokonał Victorię Świebodzice 2:0.
W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych, na drugim miejscu jest Prochowiczanka Prochowice.
Victoria Świebodzice spadła na dziesiąte miejsce i traci 21 punktów do prowadzącego Górnika Wałbrzych.


1 listopada 2008 - Radosne święto niepodległości

Parada zabytkowych pojazdów wojskowych, pokaz fajerwerków, patriotyczne karaoke, bieg i turniej szermierczy, projekcje archiwalnych występów kabaretów oraz filmów. To atrakcje, jakie Świdnica zaplanowała z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Chcemy, by do świętowania przyłączyło się więcej osób niż dotychczas, dlatego postanowiliśmy uatrakcyjnić obchody. W tym roku świętować będziemy 90. rocznicę zakończenia sukcesem walk o niepodległość, a to do czegoś zobowiązuje. Zachęcam wszystkich świdniczan do osobistego włączenia się w uroczystości. Na każdego czeka wiele atrakcji, a co najważniejsze, swoją obecnością damy wyraz naszego patriotyzmu. To ważne, byśmy o tym nie zapominali - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Uroczystości wspólnie organizują władze Świdnicy i władze powiatu świdnickiego.
Przedsięwzięcia związane ze świętem rozpoczynają się już w piątek 7 listopada i potrwają do wtorku 11 listopada. Główne atrakcje przewidziano we wtorek 11 listopada. Szczegóły - >>> zobacz


1 listopada 2008 - Miecz księcia i pierścień księżnej

O miecz Księcia Bolka II Świdnickiego i pierścień Księżnej Agnieszki w sobotę, 8 listopada powalczą w Świdnicy szermierze. W turnieju w ramach IV Pucharu Polski Weteranów Szermierki weźmie udział około 45 zawodników w szpadzie, florecie i szabli mężczyzn. W Świdnicy wystartują zawodnicy z Warszawy, Gdańska, Szczecina, Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa oraz Katowic. Spodziewany jest występ kilku olimpijczyków w tym Leszka Swornowskiego, srebrnego medalisty z igrzysk olimpijskich w Moskwie w 1980 roku w szpadzie.
Zawody rozpoczynają się w sobotę, 8 listopada o godzinie 11.00 w hali sportowej na osiedlu Zawiszów (Szkoła Podstawowa nr 1, ulica Galla Anonima 1).
Nagrody przewidziano dla zwycięzców, ale nie tylko. Wśród publiczności zostaną rozlosowane dwie specjalne niespodzianki: miecz i pierścień, takie same, jakie otrzymają zwycięzcy zawodów.
Organizatorami turnieju są: Urząd Miejski w Świdnicy, Wrocławski Klub Szermierczy "Kolejarz" oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


1 listopada 2008 - Konkurs piosenki "Jesienne rytmy"

30 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się konkurs piosenki klas 0-III pod hasłem "Jesienne rytmy". Jest to impreza, która odbywa się co roku i cieszy się wielką popularnością wśród dzieci. Tak było i teraz. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar. Uwagę zwracało to, że wszystkie klasy zdecydowały się na wykorzystanie tańców, strojów, interesujących rekwizytów, czy instrumentów.
Szczególnymi gośćmi były dzieci z najstarszych grup Przedszkola nr 6 i Przedszkola nr 1. Udział przedszkolaków w konkursie należy już do tradycji szkoły. Komisja, przyglądająca się prezentacjom klas, zadecydowała, że wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom i zasłużyli na nagrody. Były nimi dyplomy i nagrody planszowe.
I miejsce w konkursie wyśpiewała klasa Ic, II miejsce zdobyła klasa Ia, natomiast dzieci z Przedszkola nr 1 zajęły III miejsce. Nasi goście z przedszkoli otrzymali również kolorowanki i wesołe ludziki a potem zwiedzali szkołę. Konkurs przygotowały Anna Ambroszkiewicz, Joanna Andrzejewska i Małgorzata Kiszecka-Decowska.


1 listopada 2008 - Szkolenia dla wspierających ofiary przemocy

Ruszyły szkolenia dla pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Pracownicy placówki rozszerzają swoją wiedzę o zasady, jak rozpoznać przemoc w rodzinie oraz jak kontaktować się z osobami doznającymi przemocy. Pierwsze szkolenie zorganizowano 29 października, a kolejne zaplanowano na 5 listopada.
Ich główny temat to: diagnoza, przyczyny, skutki psychologiczne i społeczne przemocy w rodzinie; kontakt ze sprawcą przemocy i osobą doświadczającą przemocy; obowiązki wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
- Są to pierwsze z jedenastu szkoleń, jakie do grudnia w zakresie przeciwdziałania przemocy poprowadzi kierownik świdnickiej Poradni dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Współuzależnionych. Pan Sławomir Czyż jest certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień - mówi Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy i dodaje. - Kolejnymi grupami objętymi działaniem będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej w Świdnicy - w sumie blisko 50 osób.
Szkolenia w całości finansowane są ze środków na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych miasta Świdnicy. Będą kosztowały 3,5 tys. zł. Szkolenia to jeden z efektów trójstronnego porozumienia, które na początku października zawarli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Świdnicy. Dokument podpisano pod patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała