31 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 16 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
ZUS - The Strikers 5:5
Elektrofinezja - Wierzbianka 1:8
Bar Na Fali - Darbor 2:1
Na Skarpie Eurofoam - Lew Star 3:4
Gola Witkowski - Lider Świdnica 7:4
Pierwsze miejsce w tabeli z 43 bramkami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca - Bar na Fali - 37, Lew Star - 37, Darbor - 30, Na Skarpie Eurofoam - 25, Wierzbianka - 22, Lider Świdnica - 14, The Strikers - 11, ZUS - 11, Elektrofinezja - 1.
Bramkarzem kolejki został Sebastian Doliński - Bar Na Fali. W klasyfikacji na najlepszego strzelca prowadzi z 33 bramkami Mariusz Kutela. Kolejne miejsca zajmują - 31 bramek Krzysztof Goździejewski, 19 - Mateusz Kopernicji, 17 - Jacek Fojna, Mariusz Morąg, 16 - Grzegorz Furmankiewicz, Michał Fedorowicz.


31 stycznia 2009 - Turniej ośrodków kuratorskich

Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Sąd Okręgowy w Świdnicy zapraszają na II Turniej Piłki Halowej Ośrodków Kuratorskich Okręgu Świdnickiego o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice i nagrodę główną Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy.
Turniej odbędzie się 14 lutego w godzinach 10:00 - 15:00 w Hali Widowiskowo - Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach przy ulicy Mieszka Starego.
W piłkę zagra ponad setka młodych chłopaków z kilkunastu ośrodków kuratorskich regionu. To największa tego typu impreza w województwie.


30 stycznia 2009 - Marcinowice w Berlinie

Kolejny już raz wśród polskich wystawców na międzynarodowych targach w Berlinie "Grűne Woche" znalazła się Gmina Marcinowice, a to za sprawą stowarzyszenia "Ślężanie-Lokalna Grupa Działania ", którego jest współzałożycielem.
W dniach od 16 do 25 stycznia na berlińskich targach swoje wyroby prezentowało 1600 wystawców z 56 krajów ze wszystkich działów związanych z rolnictwem, gospodarką żywnościową i ogrodnictwem. Polskie stoisko zajmowało 327 m2. Na nim znajdowały się stoiska dla poszczególnych województw, również Dolnośląskiego, które reprezentował Urząd Marszałkowski oraz przedsiębiorcy i stowarzyszenia z całego Dolnego Śląska.
W ubiegłym roku efektem wyjazdu stowarzyszenia było nawiązanie umowy z polskimi i niemieckimi kontrahentami na sprzedaż polskich ogórków kwaszonych, kapusty kwaszonej oraz wędzonek. Na tegorocznym stoisku oprócz materiałów promujących stowarzyszenie "Ślężanie-Lokalna Grupa Działania ", którego członkiem jest Gmina Marcinowice pojawiło się rękodzieło lokalnych twórców ludowych oraz produkty spożywcze. Maskotką stoiska był miś Ślężysław zaprojektowany przez firmę "Lenka", która opracowała dla stowarzyszenia strategię marketingową. Firma ta jest również autorem projektu treści tablic informacyjnych, które są ustawione we wszystkich miejscowościach oraz przy drogach wjazdowych na teren stowarzyszenia.
Te jak również wiele innych działań zostały zrealizowane w ramach projektu "Ślężańska Odyseja - aktywizacja i wsparcie mieszkańców Partnerstwa Ślężanie", na który stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie na kwotę 733.000,00 zł, co stanowiło 100% kosztów kwalifikowalnych.


30 stycznia 2009 - Galeria Handlowa - niebawem

Najpóźniej na początku kwietnia mają się zakończyć prace przy budowie świdnickiej galerii handlowej. Obiekt przy ulicy Riedla nakładem blisko 10 mln zł stawia lubelska spółka "Elpro". W galerii o powierzchni handlowej blisko 3 tys. m kw., będzie miejsce na supermarket "Stokrotka" (2 tys. m kw.) oraz dziesięć butików.
Aktualnie poszukiwani są najemcy lokali handlowych. Roboty budowlane prowadzone są od połowy grudnia 2008 roku.
- Realizuje je firma "Konsbud", która sprawdziła się już w Świdnicy przy budowie hali targowej dla kupców, sąsiadującej z budowaną galerią. Firma korzysta z pomocy lokalnych firm, zatrudniając podwykonawców na miejscu. Roboty budowlane prowadzone są sprawnie i jeśli pozwoli na to pogoda, to zakończą się jeszcze w marcu - zapowiada Artur Lintner, kierownik projektów inwestycyjnych "Elpro".
Obiekty handlowe zajmą parterową część budynku galerii. Elewacja budynku w niemal połowie wykonana będzie ze szkła, a pozostała część wyłożona szlachetnymi tynkami oraz okładzinami ceramicznymi. Według szacunków w supermarkecie oraz butikach handlowych znajdzie zatrudnienie ok. 60 osób. Kolejne osoby zostaną zatrudnione w firmach porządkowych, czy też ochroniarskich.
- Nowe miejsca pracy, to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Świdnicy. Cieszę się również, że dzięki inwestycjom firmy "Elpro" zmienia się oblicze osiedla Młodych, które zyskuje nowe, użyteczne obiekty - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Otwarcie galerii wstępnie planowane jest na przełom kwietnia i maja.


30 stycznia 2009 - Okienko wychodzi do ludzi

Świebodziczanie, korzystający na co dzień z usług Poczty Polskiej w budynku przy ulicy Świdnickiej często muszą stać w sporych ogonkach.
Żeby wyeliminować kolejki i ułatwić mieszkańcom załatwianie swoich spraw, kierownictwo świebodzickiej placówki uruchamia od poniedziałku, 2 lutego, nowy punkt. Znajdował się on będzie na terenie supermarketu Intermarche przy ulicy Jeleniogórskiej.
Pocztowe okienko działać będzie na początku w godzinach 12-18., ale niewykluczone, że z czasem godziny otwarcia zostaną wydłużone. Można tu będzie zrobić wszystko to, co na poczcie: nadać list, paczkę, opłacić rachunki, itd.


30 stycznia 2009 - Oddaj zamiast wyrzucać

Aż 5 tysięcy złotych może kosztować pozostawienie obok śmietnika zepsutej lodówki. Od 2 do 100 tysięcy złotych - tyle zapłaci osoba, która rozłoży ją na części i wyrzuci.
Od 1 stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
W myśl ustawy konsument powinien mieć możliwość pozbycia się starego sprzętu przy zakupie nowego. Przy zakupie np. pralki powinniśmy mieć możliwość bezpłatnego oddania zużytej. Odbiorowi nie podlega natomiast sprzęt innego typu. Oddanie wyeksploatowanego telewizora przy kupnie pralki nie jest możliwe. Większość dużych sklepów wymienia urządzenia - przywozi nowo zakupione rzeczy, zabiera stare.
Zużyty sprzęt RTV AGD nie powinien być składowany w domu czy w garażu, porzucane na łonie przyrody, ani samodzielnie rozbierane na części, ponieważ w mechanizmach urządzeń elektrycznych i elektronicznych zawarte są różne niebezpieczne i trujące substancje. Łatwo przenikają do gleby, powietrza oraz wód gruntowych i w konsekwencji zanieczyszczają środowisko naturalne, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Mieszkańcy gminy Świdnica mogą oddać zużyty sprzęt RTV AGD w Zakładzie Oczyszczania Miasta w Świdnicy przy ulicy Metalowców 4. Sprzęt przyjmowany jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 - 14.00, telefon 074 852-21-04, oraz w Zakładzie Usług Komunalnych w Żarowie przy ulicy Słowiańskiej 16, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 - 15.00, telefon 074-858-06-52.
Bezpłatny odbiór zużytego sprzętu zagwarantowany jest w przypadku osobistego dostarczenia sprzętu pod w/w adres pod warunkiem posiadania aktualnej umowy na odbiór odpadów komunalnych z daną firmą.


30 stycznia 2009 - Zmiany w kursach MPK

Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że od poniedziałku, 2 lutego nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów MPK.
W dni powszednie: linia nr 4 - kurs z godziny 13.54 z Pszenno - Os. Witosa zostanie opóźniony o 10 minut na godzinę 14.04,
linia nr 15 - kurs z godziny 13.18 z pl. Grunwaldzkiego zostanie opóźniony o 20 minut na godz. 13.38,
kurs z godz. 14.11 z Łażan zostanie opóźniony o 8 minut na godzinę 14.19,
linia nr 18 - kurs z godziny 14.30 z ulicy Strzelińskiej zostanie wydłużony o przejazd przez Kalno, Mrowiny i WSSE Żarów.
Zmiany zostały wprowadzone na wniosek gminy Żarów.


30 stycznia 2009 - Spotkania noworoczne

Spotkania świąteczno-noworoczne w Bystrzycy Górnej, Pszennie, Lutomi, Bojanicach są już gminną tradycją. Każdego roku gromadzą one licznie przybyłych mieszkańców wsi, zyskują nową oprawę choreograficzną, a czasem są okazją do zaprezentowania nowych talentów.
Miniony weekend obfitował w dwa spotkania świąteczno-noworoczne. Pierwsze spotkanie zorganizowane przez Rady Sołeckie wsi Lutomia Dolna i Lutomia Górna odbyło się na świetlicy w Lutomi. Zgromadziło ponad stu seniorów, którzy wspólnie z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia w ramach świetlic środowiskowych oraz Zespołem "Kądziołeczka" śpiewali kolędy i pastorałki.
Spotkanie seniorów w Lutomi było doskonałą okazją do złożenia życzeń wszystkich Babciom i Dziadkom z okazji ich święta. Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek życzyła wszelkiej życiowej pomyślności, aby każda chwila była dla źródłem szczęścia.
Przedstawiciele obu rad sołeckich na ręce seniorów, którzy ukończyli ponad 80 lat wręczyli słodkie upominki. Wójt gminy z dumą podkreśliła, że z każdym rokiem w Lutomi przybywa Seniorów, którzy pomimo jesieni życia potrafią aktywnie spędzać czas i brać udział w spotkaniach noworocznych.
Cieszy mnie Państwa obecność, a szczególnie fakt, że takie spotkania na stałe wpisały się w kalendarz obu rad sołeckich. Uroczystościom towarzyszył miły nastrój. Seniorzy wspominali lata, gdy się poznawali, opowiadali też o swoich zainteresowaniach i dzisiejszym życiu rodzinnym. Tegoroczne spotkanie zakończyła wspólna zabawa, której sponsorami byli: Rady Sołeckie wsi Lutomia Dolna i Lutomia Górna, Zespół "Kądziołeczka" Państwo Jędrzejczak z Lutomi Dolnej oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Wiesław Malisz.
Niemałą atrakcję przygotowały Bojanice. Koło Gospodyń Wiejskich po raz drugi zorganizowało spotkanie dla osób starszych i samotnych. Urokliwe jasełka w wykonaniu dzieci z Bojanic zachwyciły swym pięknem wszystkich przybyłych gości. Wójt gminy Świdnica nie kryła wzruszenia i podziwu dla talentu młodych aktorów.


30 stycznia 2009 - Turniej w Marcinowicach

Ostatnim akordem ferii zimowych w Gminie Marcinowice były eliminacje do III Gminnego Finału Turnieju Gier Świetlicowych. Jest to, tradycyjnie, wspólne przedsięwzięcie Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz sponsorów. Zacięta rywalizacja w dwóch kategoriach wiekowych w chińczyka i w warcaby wywoływała wiele emocji. W rozgrywkach eliminacyjnych w Gminie udział wzięło ponad 200 zawodników.
Na eliminacje gminne do świetlicy w Marcinowicach zgłosiło się 53 zawodników. Cztery pierwsze miejsca w każdej kategorii wiekowej nagrodzone były medalem i pucharem. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek - nagrodę. Lista zwycięzców: Chińczyk, kategoria do lat 13 - 1. Towarnicki Dawid, 2. Stępińska Weronika, 3. Toczek Aleksandra, 4. Górajewski Krzysztof.
Chińczyk, kategoria powyżej 13 lat - 1. Anioł Przemysław, 2. Żygadło Angelika, 3. Dziedzic Jakub, 4. Woźny Kacper.
Warcaby, kategoria do lat 13 - 1. Gabryliszyn Juliusz, 2. Adamczyk Michał, 3. Michnik Krzysztof, 4. Cibor Wojciech.
Warcaby, kategoria powyżej 13 lat - 1. Konstanty Sebastian, 2. Duda Michał, 3. Ciuba Jakub, 4. Woźna Dorota.


30 stycznia 2009 - Ferie z gwiazdami

Dobiegają końca ferie zimowe, w Świebodzicach tegoroczna oferta zajęć podczas zimowej przerwy była niezwykle bogata. Zajęcia sportowe, wycieczki, zajęcia warsztatowe, wyjazdy na lodowisko, wyjścia na basen. Największym przebojem jeśli chodzi o zajęcia sportowe, przygotowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji, były treningi z mistrzem Polski kickboxingu, Mariuszem Cieślińskim. Świetny sportowiec pokazywał młodym ludziom techniki walki, opowiadając przy okazji o swoich najciekawszych wyczynach sportowych. Na tych zajęciach zawsze sala ćwiczeń była pełna.
- Cieszę się, że mogłem popracować z dzieciakami, zachęcić ich do tej dyscypliny sportu - mówił nam mistrz. - W każdym sporcie ważne jest, żeby zacząć jak najwcześniej, może więc któryś z tych małych chłopców zacznie niedługo trenować kickboxing na poważnie?
W tym rok ofertę przygotowały aż trzy jednostki: OSIR, Miejski Dom Kultury i świetlica środowiskowa. MDK oferował np. bardzo wiele zajęć w swoich pracowniach: modelarskiej plastycznej, tanecznej; były wyjazdy - np. do teatru na "Królową Śniegu", a na koniec odbył się wspaniały Bal Karnawałowy.
Mnóstwo atrakcji było także w świetlicy. Wycieczki do palmiarni, zajęcia z dogoterapii, wyjścia na basen - tu także nikt nie mógł się nudzić.


30 stycznia 2009 - Nie będzie pomocy

Pierwszą uchwałą rozpatrywaną przez radnych był projekt w sprawie przystąpienia Gminy Żarów do Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych.
Gmina Żarów była członkiem Stowarzyszenia do końca ubiegłego roku, a uchwała o wystąpieniu gminy umotywowana była trudnościami finansowymi gminy. W wyniku ugody Stowarzyszenie umorzyło połowę składek, a pozostała część rozłożono na raty, które wraz z odsetkami mają być spłacane do 2013 r. Ponowne przystąpienie to efekt propozycji jaką złożył Konrad Jabłoński - Prezes Stowarzyszenia.
Przedstawił ofertę ponownego wstąpienia wraz z ofertą przystąpienia do Funduszu Wsparcia Wspólnot Mieszkaniowych. Jest to kolejny, po funduszu poręczeniowym i pożyczkowym fundusz wsparcia uruchomiony przez Stowarzyszenie, który tym razem jest skierowany do wspólnot mieszkaniowych działających na terenach gmin - członków Stowarzyszenia.
Nowy fundusz przeznaczony będzie na cele inwestycyjno-remontowe wspólnot i przewiduje udzielanie pożyczek i dotacji. O przeznaczeniu środków decydować będą gminy, które ten fundusz utworzą. Niestety radni z Klubu "Razem dla Żarowa" uznali, że uczestnictwo Gminy Żarów w tym przedsięwzięciu niewiele przyniesie korzyści i głosowali przeciwko przyjęciu uchwały. Jedyną osobą z tego klubu, która wyłamała się z dyscypliny klubowej była Maria Tomaszewska, która rozumie potrzeby wspólnot.
Kuriozalnym, i wskazującym na celowe, było zachowanie radnego Zbigniewa Wiśniewskiego, który po głosowaniu tej uchwały wyszedł z obrad. Gdyby nie jego głos, to uchwała byłaby przyjęta, gdyż wynik głosowania był 7 za i 7 przeciw.


30 stycznia 2009 - Media zaufania

Ich motto to pomóc każdemu w sposób, który najlepiej rozwiąże ludzkie problemy. Służą pomocą tym, którzy nie chcą, lub nie mogą przyjść i bezpośrednio o nią poprosić. Od teraz wystarczy włączyć komputer, połączyć się z siecią i wejść na stronę internetową Po drugiej stronie czekają specjaliści: prawnik, pedagog, psycholog, terapeuta uzależnień oraz Joker. Ten ostatni sam sortuje przychodzące maile ukierunkowując konkretną sprawę do właściwego specjalisty. Ośrodek Interwencji Kryzysowej działający przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy właśnie wyciąga pomocną dłoń do wszystkich osób, którzy do tej pory obawiali się poprosić o pomoc.
-" Pomysł uruchomienia "mediów zaufania" pojawił się w ubiegłym roku, kiedy to wspólnie z Urzędem Miasta w Świdnicy pisaliśmy projekt pt. "Drużyna" przy ubieganiu się o środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach ogólnopolskiego projektu "Razem bezpieczniej" - mówi Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Beata Galewska.
System opiera się na bardzo prostych zasadach. Wystarczy mieć dostęp do Internetu, wejść na stronę www.media.zaufania.pl, wybrać osobę, do której chce się skierować pytanie lub jeśli nie wiemy do kogo napisać, wybrać Jokera, który sam wybierze osobę, do której skieruje nasz problem.
Z "mediów zaufania" korzystać można już od 1 stycznia br. Ich funkcjonowanie współfinansowane jest z budżetu powiatu i miasta Świdnica. Jest to zupełna innowacja. W regionie nie ma bowiem takiej formy kontaktu mieszkańców z instytucjami pomocy społecznej.


29 stycznia 2009 - Najdłuższa w powiecie

Dzisiaj w Żarowie oddana do użytku została nawa Hala Sportowa. Hala powstała przy przy Gimnazjum im. Jana Pawła II.
Obiekt, którego budowa trwała aż jedenaście lat kosztował około 11 milionów złotych.
W uroczystości otwarcia, której gospodarzem była burmistrz Żarowa - Lilla Gruntkowska wzięli udział między innymi posłowie RP Anna Zalewska i Zbigniew Chlebowski, senator RP Stanisław Jurcewicz, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, prezydent Świdnicy, burmistrzowie i wójtowie okolicznych miast, samorządowcy oraz mieszkańcy Żarowa.
Nowa hala sportowa jest najdłuższą w powiecie świdnickim, mierzy bowiem 60 metrów. Zdjęcia z otwarcia sali - >>> zobacz


29 stycznia 2009 - Pierwsze zawody w nowej sali

Gry zespołowe, bieg między linami, slalom z przeplataniem szarfy, rzut od kosza to jedne z wielu konkurencji sportowych pierwszego gminnego turnieju gier i zabaw - ferie na sportowo - bezpiecznie i zdrowo, który zaingurował działalność nowo wybudowanej hali w Witoszowie Dolnym.
W trakcie trwających ferii zimowych placówki oświatowe przygotowały program zajęć sportowych wspólnie z Gminnymi Ludowymi Zespołami Sportowymi i Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji. Rozegrany został między innymi międzyszkolny turniej tenisa stołowego, w Lutomi Dolnej. Natomiast na nowo otwartej hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbył się turniej piłki siatkowej, halowy turniej piłki nożnej i blok zabaw i gier dla dzieci młodszych. Zajęcia poprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego i instruktorzy sportowi z GLKS.
Z pewnością największa inwestycja gminy Świdnica, jaką jest hala sportowa, cieszy najbardziej najmłodszych. To oni jako pierwsi mogli skorzystać z bogatego wyposażenia obiektu. Wielka radość, uśmiech na twarzach, liczba dzieci a przede wszystkich ogromny zapał jaki można było zauważyć wśród uczestników turnieju mówił sam za siebie.
Od dziś to wy będziecie zapraszać swoich kolegów i koleżanki na zawody sportowe. Do chwili obecnej korzystaliście z gościnności okolicznych gmin - słowa, które wypowiedziała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek na uroczystym otwarciu hali - szybko znalazły potwierdzenie w organizacji zimowego wypoczynku na terenie nowoczesnej hali.


29 stycznia 2009 - Młodzi Artyści

Burmistrz Strzegomia, Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają młodych, utalentowanych wokalistów (7-21 lat) z gmin Strzegom, Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Żarów, Świebodzice oraz z powiatu jaworskiego do udziału w eliminacjach do Festiwalu Piosenki "Młode Talenty w Strzegomiu".
Eliminacje odbędą się 6 lutego o godzinie 12.00 w Sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury w Strzegomiu przy ul. I.J. Paderewskiego 36.
Wykonawcy przygotowują dwie piosenki w tym jedną z płyty CD "Młodzi Artyści Śpiewają" - dostępna w Strzegomskim Centrum Kultury lub na stronie internetowej www.mlodziartysci.eu/formularz_zakupCD.php
Podczas eliminacji Rada Artystyczna wyłoni 25 wokalistów w czterech kategoriach wiekowych, którzy będą mogli rozwinąć swoje talenty podczas warsztatów prowadzonych przez Grażynę Łobaszewską, a także wystąpić na scenie przy akompaniamencie profesjonalnej orkiestry festiwalowej.
Warsztaty odbędą się w dniach od 19 do 21 marca w Strzegomskim Centrum Kultury. Warunki udziału w festiwalu: regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są pod adresem www.mlodziartysci.eu/festiwal_strzegom2009.html oraz w Strzegomskim Centrum Kultury.
Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, a dla najlepszego nagroda główna - Grand Prix Festiwalu w wysokości 1.000,00 zł.


29 stycznia 2009 - "Mądry tak nie podróżuje..."

Już w najbliższą niedzielę, 1 lutego o godzinie 18.00, świdniczanie będą mogli zobaczyć spektakl "Mądry tak nie podróżuje…", którego premiera miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Spektakl jest adaptacją książki "Podróż szwedzka" Christiana Czepki, świdniczanina który w formie pamiętnika opowiada swe przygody z podróży po Niemczech, Danii i Szwecji.
Spektaklem w Świdnicy rozpoczyna się tournee po Polsce. "Mądry tak nie podróżuje…" zostanie bowiem wystawiony w marcu w teatrach w Bielsku-Białej i Cieszynie. Planowane są także spektakle w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Teatrze Rampa w Warszawie. W ramach promocji projektu "Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki" w sezonie letnim sztuka będzie wystawiona także w 12 miastach w Niemczech, Danii i Szwecji. W poniedziałek 2 lutego odbędą się dwa spektakle dla młodzieży świdnickich szkół średnich. Historia wyprawy Christiana Czepki ma istotne walory edukacyjne i może być tematem zarówno lekcji historii, języka polskiego, ale także i geografii oraz wiedzy o sztuce. Pomysłem organizatorów jest opracowanie ścieżki edukacyjnej, przy tworzeniu której wzięliby udział świdniccy nauczyciele.
Podczas niedzielnego spektaklu będzie można kupić książkę "Podróż szwedzka" Christiana Czepki. . . . czytaj więcej więcej o sztuce.


28 stycznia 2009 - Szczyt we Wrocławiu

Przebywający dziś na wrocławskim rynku, świdniczanie byli świadkami przybycia do wrocławskiego ratusza niecodziennych gości.
Na rozmowy przybyli bowiem prezydenci: Polski - Lech Kaczyński, prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko oraz premier Czech Mirek Topolanek.
Politycy rozmawiali na temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Temat to niezwykle ważny zwłaszcza po ostatnich wydarzeniach kiedy to Rosja zakręciła całej Europie kurek z gazem. Zdjęcia z wizyty - >>> zobacz


28 stycznia 2009 - Jest uchwała

Rada Miejska w Świdnicy, podjęła dziś na nadzwyczajnej sesji, w trybie pilnym uchwałę o objęciu przywilejami strefowymi ponad 12,6 ha nieruchomości należących do likwidowanego zakładu REMY Automotive Poland.
Umożliwia to nowemu inwestorowi podjęcie decyzji o zakupie tej firmy i tym samym ratuje miejsca pracy wielu świdniczan.
"To jedna z najważniejszych uchwal podejmowanych w ostatnim czasie. Dzięki jej podjęciu Rada Miejska włączyła się w zdecydowany sposób w pomoc dla pracowników likwidowanego zakładu.
REMY to zakład z wieloletnimi tradycjami sięgającymi roku 1947, zakład z doskonale przygotowaną kadrą i wyposażeniem. Mam nadzieję, że trafi w ręce dobrego inwestora, który korzystając z pomocy i przywilejów strefowych potrafi to docenić i utrzyma jak najwięcej miejsc pracy." - mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy - Michał Szukała.
"W chwili obecnej w świdnickiej podstrefie znajduje się ponad 160 ha ziemi, która w wysokim stopniu jest już zagospodarowana. Dzięki dywersyfikacji podmiotów, które w niej zainwestowały obniżamy ryzyko uzależnienia się od jednego rodzaju przemysłu i tym samym zwiększamy szanse na łagodne przejście ogólnoświatowego kryzysu finansowego" - dodaje Michał Szukała


28 stycznia 2009 - Kustosz Pamięci Narodowej

Rusza właśnie ósma edycja Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.
Nagroda przyznawana jest polskim oraz zagranicznym instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
IPN zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów do tegorocznej nagrody. Zgłoszenia wraz z życiorysem (w którym szczególną uwagę należy zwrócić na działalność na rzecz niepodległej Ojczyzny, jak i na prace polegające na zbieraniu, gromadzeniu, opracowywaniu archiwaliów oraz upowszechnianiu historii Polski), a także zdjęciem kandydata, prosimy przesyłać do 10 marca 2009 roku na adres:
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Sekretariat Prezesa ul. Towarowa 28 00-839 Warszawa (z dopiskiem NAGRODA) sekretariat.ipn@ipn.gov.pl W przypadku zgłoszeń dokonanych w ubiegłych latach - prosimy o ich ponowienie. Nadsyłane materiały prosimy przekazywać także drogą elektroniczną. Nagroda, nagrodzeni - >>> zobacz


28 stycznia 2009 - Nagrody czekają

Zbliża się międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2009 (10 lutego).
Z tej okazji organizatorzy DBI w Polsce przygotowali bogatą ofertę edukacyjną i zachęcają szkoły w całej Polsce do organizowania w lutym 2009 roku lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodych.
Dla organizatorów pięciu najciekawszych inicjatyw DBI 2009 Fundacja Grupy TP ufundowała atrakcyjne nagrody: tablice interaktywne wraz z projektorami multimedialnymi.
Wśród organizatorów pozostałych inicjatyw rozlosowane zostaną między innymi odtwarzacze DVD oraz oprogramowanie filtrujące. Informacje o akcji - >>> zobacz


28 stycznia 2009 - Skoki w Morawie po raz drugi

W pierwszy weekend lutego w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia odbędą się Towarzyskie Zawody Halowe w skokach przez przeszkody oraz egzamin na odznaki jeździeckie. Zawody zostaną rozegrane w sobotę, 7 lutego. Egzamin odbędzie się dzień później, w niedzielę.
Organizatorem imprezy jest Ośrodek Jeździecki Stragona oraz LKS Stragona Strzegom.
Do startu w zawodach zapraszamy wszystkich chętnych. Nie obowiązują brązowe odznaki jeździeckie, jedynie badania sportowo-lekarskie. Termin zgłoszeń mija 6 lutego. Po co odznaki ? - >>> zobacz


27 stycznia 2009 - Strefa ekonomiczna zamiast Remy?

Amerykański producent części zamiennych dla przemysłu motoryzacyjnego zainteresowany jest zakupem zamykanego zakładu Remy Automotive Poland.
Już jutro, 28 stycznia, świdniccy radni w trybie pilnym będą rozpatrywać uchwałę o objęciu przywilejami strefy ekonomicznej ponad 12-hektarów terenów, na których działa zakład Remy.
- Od początku uważaliśmy, że nowy inwestor to najlepsze rozwiązanie dla zakładu i pracowników Remy. Władze miasta, powiatu i strefy ekonomicznej, parlamentarzyści, ministerstwo gospodarki - wszyscy wspólnie pracujemy na najwyższych obrotach, po to, by inwestycja doszła do skutku. Dziś możemy powiedzieć tylko tyle, że jest przedsiębiorstwo zainteresowane ulokowaniem swojej inwestycji na tym terenie, decyzję uzależnia od objęcia działki przywilejami strefowymi. Będziemy zachęcać radnych do zaakceptowania projektu - zapowiada Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Po decyzji świdnickich radnych ostateczną decyzję o ustanowieniu strefy podejmie Rada Ministrów.
Rozmowy z przedsiębiorcami, urzędem pracy, związkowcami, interwencje u premiera, parlamentarzystów, ambasadora USA w Polsce, a także w ministerstwie gospodarki to działania prezydenta Świdnicy i świdnickiego starosty, które zostały podjęte od listopada 2008 r. w związku z wiadomością o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w świdnickim zakładzie znanego amerykańskiego koncernu Remy Automotive.


27 stycznia 2009 - Inauguracja Roku Jubileuszowego

Tak wyjątkowej sesji nie było w Świebodzicach od lat. A wszystko za sprawą oficjalnego rozpoczęcia obchodów 730-lecia miasta, które zaplanowano na sesję Rady Miejskiej Świebodzic w piątek, 23 stycznia. Bo właśnie 23 stycznia 2009 roku minęło dokładnie 730 lat od dnia, w którym Henryk Probus, książe wrocławski, wydał dekret, mający olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju miasta. W dokumencie owym zezwala "mieszczanom naszym z miasta Fryburg zamienić pastwiska, które viehweyde pospolicie nazywają, na chmielniki" - czyli ogrody chmielowe. To przyczyniło się do znacznego ożywienia gospodarczego i rozwoju miasta.
Nietypowo było od samego początku. Tuż przed wejściem na salę obrad na radnych i burmistrzów oczekiwała delegacja Towarzystwa Miłośników Świebodzic, we wspaniałych, historycznych strojach. Marek Mikołajczak, Małgorzata Grudzińska oraz Paweł Dziurzyński, witali po staropolsku świebodzickich rajców, kłaniając się nisko.
Rok Jubileuszowy symbolicznie rozpoczęto w I części sesji. Po otwarciu obrad i powitaniu wszystkich Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka oddała głos burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi. Burmistrz w kilku słowach powitał zebranych, a następnie poprosił o wystąpienie dr hab. Krzysztofa Jaworskiego, kierownika studiów doktoranckich na wydziale archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który w związku z jubileuszem przygotował króciutki zarys historii miasta. Nie wszyscy wiedzieli, że w 1816 roku Świebodzice odwiedził John Quincy Adams, który stał się później prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Największy rozkwit miasta, jak przytaczał dr Jaworski, przypadł na XVIII i XIX wiek, kiedy to w mieście powstały fabryki Gustawa Beckera czy tkalnie rodziny von Kramsta. Ale znowu - mało znany wszystkim jest fakt, że w tym czasie Świebodzice były także potentatem jeśli chodzi o produkcję widokówek, kart do gry; w mieście nie brakowało także uzdolnionych rusznikarzy.
Po wykładzie nastąpił najbardziej uroczysty moment ceremonii: członkowie TMŚ wręczyli burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi, zastępcy Ireneuszowi Zysce oraz przewodniczącej Elżbiecie Horodeckiej symboliczne akty lokacyjne miasta.


27 stycznia 2009 - Będzie dworzec

Po wielu kłopotach związanych z wyborem nowej lokalizacji dworca PKS, możemy wreszcie przekazać Państwu najnowsze ustalenia w tej kwestii.
Dworzec PKS usytuowany przy ulicy Kasztelańskiej w Strzegomiu niebawem przejdzie do historii. Gmina Strzegom w osobie burmistrza Strzegomia wzięła udział w przetargu.
Niestety, zwycięzcą przetargu okazała się wrocławska spółka "Polbem". Początkowo firma zadeklarowała utrzymanie funkcji dworca PKS. Później jednak zmieniła zdanie i postanowiła wybudować tam hipermarket z miejscami parkingowymi o pow. 1300 m kw.. Dlatego władze Strzegomia podjęły się poszukiwania wolnego terenu z przeznaczeniem pod budowę dworca.
Zaproponowano kilka nowych lokalizacji, w tym teren po byłej jednostce wojskowej położony przy ulicy Mickiewicza w Strzegomiu. Dzięki podpisaniu porozumienia z Agencją Mienia Wojskowego - dotychczasowym zarządcą tej nieruchomości - gmina Strzegom stała się jej właścicielem. Teren nabyto w trybie bezprzetargowym z 40-procentową bonifikatą.
Spełnia on wszystkie wymogi, które pozwalają usytuować na nim dworzec PKS. Według planów, w pobliżu dworca powstaną także parkingi, a wzdłuż nasypu kolejowego wybudowany zostanie nowy chodnik. Ważną kwestią jest również przebudowa ul. Mickiewicza - od ul. Aleja Wojska Polskiego do ul. Armii Krajowej, czego efektem będzie powstanie nowych dróg dojazdowych.
Wszystko więc wskazuje na to, że nowy dworzec zostanie udostępniony strzegomianom w 2010 roku.


27 stycznia 2009 - Nowe pojazdy

W minioną niedzielę, 25 stycznia w Jaworzynie Śląskiej odbyła się uroczystości poświęcenia dwóch nowych samochodów, które na początku tego roku trafiły do gminy. Aktu poświęcenia dokonał ks. Janusz Stokłosa. W uroczystości gminne władze samorządowe reprezentowali: Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz i Przewodniczący RM Artur Nazimek.
Nie zabrakło również innych rajców: Ireneusza Bessera, Hieronima Fabisia i Sebastiana Grajaszka. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele jednostek na co dzień użytkujących pojazdy, a więc Dyrektor Gimnazjum Krzysztof Sołtys oraz Komendant Posterunku Janusz Kozendra.
Duży udział w pozyskaniu pojazdów miała determinacja Burmistrza oraz decyzja Rady Miejskiej o przeznaczeniu środków w budżecie gminy.
Zakup Volkswagena Transportera przeznaczonego do przewozu niepełnosprawnych wsparł Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Natomiast w zakupie policyjnego Kia Cee’d partycypowała Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.


27 stycznia 2009 - "Dziękujemy za 730 lat"

Te słowa często pojawiały się w powitaniu, a potem homilii Jego Ekscelencji biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który w niedzielę, 25 stycznia, odprawił w Świebodzicach uroczystą mszę w intencji mieszkańców miasta. Było to dopełnienie inauguracji obchodów Roku Jubileuszowego w Świebodzicach, a dla świebodziczan wyjątkowa okazja aby włączyć się w te uroczyste wydarzenia.
Gospodarzem tym razem, oprócz władz miasta, była także parafia pw. Św. Franciszka z Asyżu. W pięknych, odrestaurowanych wnętrzach najstarszej świątyni pojawiło się wielu świebodziczan oraz zaproszonych gości.
Gości powitał burmistrz Bogdan Kożuchowicz, dziękując jednocześnie Jego Ekscelencji biskupowi za objęcie honorowego patronatu nad jubileuszem oraz za sprawowanie uroczystej eucharystii. Obecni byli także: zastępca burmistrza Ireneusz Zyska, sekretarz Anna Żygadło, skarbnik miasta, Luiza Gass-Sokólska, przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka; radni miejscy i powiatowi. Wśród zaproszonych na uroczystości nie zabrakło także starosty świdnickiego Zygmunta Worsy, poseł na Sejm RP Anny Zalewskiej a także senatora RP Stanisława Jurcewicza.
- Stanowimy społeczność lokalną, mieszkamy w naszej małej ojczyźnie, a dziś właśnie świętuje 730 lat jej istnienia - mówił burmistrz. - Chcemy pamiętać o podtrzymywaniu więzi, o naszej historii, o budowaniu wspólnoty.
Mszy świętej przewodniczył Jego Ekscelencja biskup świdnicki Ignacy Dec, który wielokrotnie podkreślał, jak bardzo cieszy się, mogąc wspólnie z mieszkańcami miasta modlić się o błogosławieństwo i dziękować za te 730 lat.


26 stycznia 2009 - Sekcja Fotograficzna

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac sekcji fotograficznej działającej przy Strzegomskim Centrum Kultury. Ekspozycję można oglądać w Galerii "eS" w dniach od 18 lutego do 5 marca.
Sekcja fotograficzna powstała 12 stycznia 2005 roku. Odbywają się w niej zajęcia z fotografii czarno-białej z pełnym zakresem prac: z aparatem fotograficznym, klasycznym na film czarno-biały, z obróbką filmu i wykonywaniem odbitek na papierze fotograficznym. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w wymiarze 3 godzin.
Członkami sekcji są głównie młodzi ludzie, których pasją jest fotografia czarnobiała. Wystawa prac zawiera fotogramy utrwalające zarówno postaci, martwą i żywą naturę, jak również obiekty architektoniczne w formacie podstawowym 18/24 cm. Autorami wystawy są wszyscy członkowie sekcji fotograficznej.


26 stycznia 2009 - Targi Zawodoznawcze

Jesteś uczniem klasy szóstej szkoły podstawowej lub uczęszczasz do gimnazjum? Nie wiesz, jaką szkołę wybrać do kontynuowania nauki?
Zabierz rodziców i przyjdź na I Miejskie Targi Zawodoznawcze, które odbędą się 6 lutego, w godzinach od 10.00 do 16.00 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Mieszka Starego 6 w Świebodzicach.
Udział w targach zapowiedziało wiele szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego. - Mamy nadzieję, że dzięki ich prezentacji edukacyjnej uczniowie będą mieli ułatwione zadanie związane z wyborem odpowiedniej szkoły i dalszej drogi kształcenia - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Wszyscy wiemy, jak ciężko młodemu człowiekowi podjąć tak trudną decyzję. Może łatwiej będzie wybrać, gdy młodzież na własne oczy zobaczy ofertę danej szkoły, będzie mogła zadać pytanie, od razu rozwiać wątpliwości i niejasności.
Serdecznie zapraszam na targi młodych ludzi wraz z rodzicami. Chcielibyśmy, aby rodzice mieli wiedzę na temat tego, jaka jest oferta szkół w okolicy i w czym mogą wybierać ich pociechy.
Organizatorami Targów są: Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świebodzicach.


26 stycznia 2009 - Na Zimowisku

W wyniku wygranego konkursu na organizację wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, Stowarzyszenie Pedagogów i Psychologów Gminy Strzegom otrzymało dofinansowanie ze środków publicznych naszej gminy.
Po raz pierwszy zorganizowano zimowisko dla 165 dzieci z 11 szkół. Zimowy wypoczynek dzieci trwał od 19 do 23 stycznia. Zajęcia odbywały się w godzinach od 10.00 do 15.00.
- Przez pięć dni, dzięki uprzejmości i gościnności dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zbigniewa Suchyty, mogliśmy korzystać z pomieszczeń szkoły, w których odbywały się zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień. Zajęcia profilaktyczne przybierały formę warsztatów, przez co cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci - podkreślają członkowie Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów Gminy Strzegom.
Dzieci brały udział w lekcji bibliotecznej zakończonej konkursem plastycznym oraz słodką niespodzianką, a także w zajęciach sportowych, gdzie rywalizowały ze sobą w poszczególnych konkurencjach. W trakcie spotkań nie zabrakło wycieczek po Strzegomiu, dzięki którym podopieczni w sposób bezpośredni poznali to co dla naszego miasta jest najbardziej charakterystyczne i cenne. Dużą atrakcją było zwiedzenie Muzeum Ziemi Strzegomskiej, a poznanie historii Wieży Targowej i wejście na sam jej szczyt było dla niektórych ogromnym wyzwaniem. Dzieci miały również okazję prześledzić cykl produkcyjny papieru w trakcie zwiedzania Zakładu Wyrobów Papierniczych "UNIPAP" w Strzegomiu. W czasie wycieczki do "Andrzejówki" podopieczni poznali charakterystyczne cechy krajobrazu górskiego. Zabawom na śniegu nie było końca, towarzyszyły im salwy śmiechu.
Spotkania stały się okazją do poznania przez młodzież różnych form aktywnego spędzania czasu wolnego, integracji i nawiązywaniu przyjaźni. Z relacji dzieci oraz ich rodziców wynika ogromna potrzeba zorganizowania tej formy wypoczynku w przyszłym roku.


26 stycznia 2009 - Zajęcia w świetlicy wiejskiej

Czas ferii zimowych to okres intensywnych spotkań i zabaw na świetlicach wiejskich. W tym roku również dzieci z miejscowości Strzelce mogą uczestniczyć w zajęciach w świetlicy wiejskiej, w której z powodu złego stany technicznego w poprzednim sezonie nie odbywały się zajęcia.
W ubiegłym roku został wykonany gruntowny remont obiektu wraz ze stworzeniem zaplecza sanitarnego za łączną kwotę około 66 tysięcy złotych. W ramach programu "Mała Odnowa Wsi" ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego zostało zakupione wyposażenie: stoły, krzesła, szafy, stół pingpongowy. Obecnie na świetlicy wiejskiej w wyznaczonych godzinach odbywają się zajęcia pod opieką instruktora.


26 stycznia 2009 - W gminie Świdnica

28 stycznia o godzinie 11.00, w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, odbędzie się narada sołtysów.
Podczas spotkania zebr5ani zajmą się ewidencją gruntów i budynków, realizają budżetu w 2009 roku przez Rady Sołeckie.
Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek zaprasza na spotkanie z uczniami otrzymującymi stypendium za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe oraz na podsumowanie XII Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Spotkanie odbędzie się 4 lutego o godzinie 11.00


25 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 15 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Na Skarpie Eurofoam - Darbor 1:4
Gola Witkowski - Wierzbianka 5:7
The Strikers - Bar na Fali 3:5
Elektrofinezja - Lew Star 2:6
Lider Świdnica - ZUS 6:3
Pierwsze miejsce w tabeli z 40 bramkami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca - Bar na Fali - 34, Lew Star - 34, Darbor - 30, Na Skarpie Eurofoam - 25, Wierzbianka - 19, Lider Świdnica - 14, The Strikers - 10, ZUS - 10, Elektrofinezja - 1.
Piłkarzem kolejki został Waldemar Dziewisz - Wierzbianka, bramkarzem Patryk Cieśla - Wierzbianka. W klasyfikacji na najlepszego strzelca prowadzi z 33 bramkami Mariusz Kutela. Kolejne miejsca zajmują - 28 bramek Krzysztof Goździejewski, 18 - Mateusz Kopernicji, 17 Jacek Fojna.


25 stycznia 2009 - Zebranie wiejskie w Imbramowicach

Dzisiaj w Imbramowicach odbyło się spotkanie z mieszkańcami tej wsi w sprawie przyjęcia "Planu odnowy wsi". Na salę przybyło ok. 60 osób, dzięki temu, zgodnie z założeniami tworzenia planów, zebranie było prawomocne do podjęcia uchwały zatwierdzającej przygotowany plan.
Z ramienia Urzędu w spotkaniu uczestniczył Leszek Buchowski - Zastępca Burmistrza Żarowa, Przemysław Sikora i Dominika Trzepla - pracownicy Urzędu, którzy przygotowali plan. W spotkaniu uczestniczył Stanisław Szczęsny - radny Rady Miejskiej w Żarowie, Józef Fita - Sołtys Imbramowic oraz Jerzy Miodoński - Przewodniczący Rady Sołeckiej w Imbramowicach.
Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania założeń planu, a w szczególności pięciu zadań, które zaproponowano do wykonania na terenie wsi: utworzenia, na bazie świetlicy wiejskiej, centrum kultury i rekreacji; budowy kanalizacji sanitarnej, a po jej zakończeniu budowy chodników; wykonania tablic informacji turystycznej oraz odnowienia pomników na cmentarzu.
Po prezentacji rozpoczęła się dyskusja, którą zdominował jednak temat bezpieczeństwa na drogach, a w szczególności nadmierny ruch samochodów ciężarowych - wożących kamień z kamieniołomów. Ten temat wywołał tak dużo emocji, że dyskusja nad projektem planu została zepchnięta na dalszy plan.
Dyskusję uporządkował Zastępca Burmistrza, który zaproponował aby skupić się nad zadaniami wpisanymi do planu, a później zająć się tematem bezpieczeństwa. Mieszkańcy przyjęli takie rozwiązanie i zgłosili do protokołu uwagi między innymi dotyczące bezpieczeństwa na jezdni, uciążliwości prac przeładunkowych na bocznicy kolejowej oraz problemy z oświetleniem ulic.


24 stycznia 2009 - Liga halówki w Żarowie

Już niebawem Żarów dołączy do miejscowości, w których rozgrywana jest liga halowej piłki nożnej. Natychmiast po oddaniu do użytku nowego obiektu sportowego w Żarowie, czyli Hali Widowiskowo-Sportowej rozgrywana będzie Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej.
Liga ta trwać będzie przez cały luty i połowę marca, a mecze rozgrywane będą w godzinach popołudniowych w soboty.
W zależności od tego kiedy skończą się odbiory techniczne obiektu przez odpowiednie służby Liga rozpocznie się 31 stycznia lub 7 lutego. Wszystkich zainteresowanych udziałem w rozgrywkach "halówki" zapraszamy na stronę internetową: www.halowka.zarow.info gdzie można zapoznać się z regulaminem rozgrywek oraz pobrać formularz zgłoszeniowy. Zapisy do Ligi trwają do 30 stycznia.


24 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została czternasta kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Bar na Fali - ZUS 7:1
Darbor - Elektrofinezja 4:3
Gola Witkowski - Lew Star 5:4
Wierzbianka - Lider Świdnica 3:5
The Strikers - Na Skarpie Eurofoam 7:2
Pierwsze miejsce w tabeli z 40 bramkami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca - Bar na Fali - 31, Lew Star - 31, Darbor - 27, Na Skarpie Eurofoam - 25, Wierzbianka - 16, Lider Świdnica - 11, The Strikers - 10, ZUS - 10, Elektrofinezja - 1.
Piłkarzem kolejki został Dariusz Filipczak - Gola Witkowski, bramkarzem Dawid Krasowski - Lider Świdnica. W klasyfikacji na najlepszego strzelca prowadzi z 32 bramkami Mariusz Kutela. Kolejne miejsca zajmują - 26 bramek Krzysztof Goździejewski, 18 - Mateusz Kopernicji, 17 Jacek Fojna.


24 stycznia 2009 - Plany odnowy miejscowości

Od listopada 2008 roku trwają prace nad opracowaniem planów odnowy wsi dla trzech miejscowości naszej gminy: Krukowa, Imbramowic i Mrowin. Plany zostały przygotowane przez pracowników Urzędu: Przemysław Sikorę oraz Dominikę Trzeplę i po ich zatwierdzeniu, będą podstawą do starania się o środki finansowe z programów pomocowych.
Programy przewidują działania jakie gmina będzie podejmować dla podniesienia standardu życia, organizacji imprez kulturalno-oświatowych oraz działań aktywizujących mieszkańców.
19 stycznia, w Urzędzie Miejskim w Żarowie, odbyły się konsultacje Burmistrz Lilli Gruntkowskiej, pracowników z przedstawicielami wsi: sołtysami i reprezentantami Rad Sołeckich.
Obecnie projekty planów zostały skierowane do mieszkańców wsi, którzy zapoznają się z nimi. W najbliższym czasie odbędą się spotkania wiejskie, w czasie których zaplanowane jest głosowanie i przyjęcie ich w drodze uchwały zebrania wiejskiego.
Zebrania odbędą się w następujących terminach: Imbramowice - 25 stycznia, godz. 16.00; Kruków - 30 stycznia, godz. 18.00; Mrowiny - 16 lutego, godz. 18.00.


23 stycznia 2009 - Są pieniądze na ochronę zabytków

Do 30 stycznia można starać się o wsparcie finansowe przeznaczone na ochronę dolnośląskich zabytków. W tym roku dotacje sięgną 5 milionów złotych.
Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w Polsce obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W regionie jest blisko osiem tysięcy wiekowych zamków i pałaców. Większość z nich wymaga kapitalnego remontu.
Środki finansowe, które przyznaje Zarząd Województwa mogą być przeznaczone na prace konserwatorskie, renowacyjne oraz na roboty budowlane obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Oceny nadsyłanych wniosków, dokonają przedstawiciele kilku urzędów: Wojewódzkiego Dolnośląskiego Urzędu Konserwatora Zabytków, Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz sejmiku województwa i urzędu marszałkowskiego. Głównym kryterium przyznawania dotacji jest lokalizacja zabytku (musi on znajdować się w województwie dolnośląskim).
Nie może to być przeciętny budynek - inwestor powinien udowodnić jego znaczenie kulturowe, uwzględniając wartość historyczną, artystyczną albo naukową obiektu. Brana jest pod uwagę także dostępność zabytku i stan zagrożenia. Udzielone dofinansowanie może wynosić do 70 %, a w szczególnych przypadkach (gdy zabytek wymaga niezwłocznego podjęcia robót remontowych w razie ryzyka całkowitego zniszczenia), nawet do 100 % kosztów prac.


23 stycznia 2009 - Powiat Görlitz chce współpracować

Wspólny projekt kulturalny, z takim pakietem propozycji odwiedził nasz powiat Starosta niemieckiego Powiatu Görlitz Bernd Lange oraz dyrektor Wydziału Kultury tamtejszego urzędu Joachim Mühle.
Spotkanie odbyło się w Fundacji św. Jadwigi w Morawie. Oprócz Starosty Zygmunta Worsy uczestniczyli w nim także Melitta Sallai oraz Jacek Dąbrowski z Zarządu Fundacji. Wszystko dlatego, że zarówno powiat jak i Fundacja włączą się do udziału w projekcie, który będzie realizowany w Morawie oraz Bad-Muskau. Projekt będzie obejmował plenery malarskie, podczas których 20 artystów z pięciu europejskich krajów będzie uwieczniało piękno krajobrazu i najcenniejsze zabytki obu powiatów. Planuje się, że plener odbędzie się w kwietniu tego roku i będzie trwał 8 dni. Zwieńczeniem pracy malarzy będzie prezentacja stworzonych dzieł na wernisażach i wystawach, które odbędą się w Czechach, Niemczech, Włoszech, na Słowenii i w Polsce. Planuje się także zorganizowanie wystawy w Brukseli.
-"Do zaproponowania Powiatowi Świdnickiemu współpracy zmotywował mnie mój Minister Kultury Saksonii Roland Wöller. Współpracę chciałbym rozpocząć od projektu kulturalnego promującego piękno obu regionów Polski i Niemiec." - mówił Starosta Görlitz Bernd Lange.
-"Chętnie przyłączymy się do tego przedsięwzięcia. Zorganizujemy dla malarzy wycieczkę tak, aby mogli oni obejrzeć najpiękniejsze zakątki i najcenniejsze zabytki naszego powiatu." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Niemiecki Starosta zaprosił na 9 maja chór z Powiatu Świdnickiego. W tym dniu będzie się bowiem odbywał w Görlitz koncert z okazji Dnia Europejskiego. Będzie to okazja do zaprezentowania umiejętności naszego chóru działającego przy III LO.


23 stycznia 2009 - Oferta dla Wspólnot

W czwartek 22 stycznia 2009 r., w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyło się spotkanie przedstawicieli Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych z przedstawicielami Gminy Żarów. Konrad Jabłoński - Prezes Stowarzyszenia przedstawił ofertę ponownego wstąpienia Gminy Żarów do Stowarzyszenia wraz z ofertą przystąpienia do Funduszu Wsparcia Wspólnot Mieszkaniowych. Jest to kolejny, po funduszu poręczeniowym i pożyczkowym fundusz wsparcia uruchomiony przez Stowarzyszenie, który tym razem jest skierowany do wspólnot mieszkaniowych działających na terenach gmin - członków Stowarzyszenia.
Nowy fundusz przeznaczony będzie na cele inwestycyjno-remontowe wspólnot i przewiduje udzielanie pożyczek i dotacji. O przeznaczeniu środków decydować będą gminy, które ten fundusz utworzą.
Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej rozpatrywany będzie projekt uchwały w tej sprawie, który wcześniej opiniowany będzie na posiedzeniach stałych komisji Rady.
Gmina Żarów była członkiem Stowarzyszenia do końca ubiegłego roku, a uchwała o wystąpieniu gminy umotywowana była trudnościami finansowymi gminy, Jej znacznym zadłużeniem i niewielkimi (w oczach radnych) korzyściami dla mieszkańców gminy.


23 stycznia 2009 - Siatkówka dla dziewcząt

Klub Sportowy MKS Świdnica zapraszamy dziewczęta klas 6 na zajęcia siatkówki.
Nieodpłatne treningi prowadzi Anna Lis.
Zajęcia odbywają się w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 w Świdnicy.
Kolejne zajęcia odbędą się: 26 stycznia - godzina 10.30, 27 stycznia - godzina 9.00, 28 stycznia - godzina 12.45, 29 stycznia - godzina 10.30 i 30 stycznia - godzina 9.00.


23 stycznia 2009 - "Mądry tak nie podróżuje..."

Już w najbliższą niedzielę, 1 lutego o godzinie 18.00, świdniczanie będą mogli zobaczyć spektakl "Mądry tak nie podróżuje…", którego premiera miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Spektakl jest adaptacją książki "Podróż szwedzka" Christiana Czepki, świdniczanina który w formie pamiętnika opowiada swe przygody z podróży po Niemczech, Danii i Szwecji.
Spektaklem w Świdnicy rozpoczyna się tournee po Polsce. "Mądry tak nie podróżuje…" zostanie bowiem wystawiony w marcu w teatrach w Bielsku-Białej i Cieszynie. Planowane są także spektakle w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Teatrze Rampa w Warszawie. W ramach promocji projektu "Europejska Wyprawa Śladami Christiana Czepki" w sezonie letnim sztuka będzie wystawiona także w 12 miastach w Niemczech, Danii i Szwecji. W poniedziałek 2 lutego odbędą się dwa spektakle dla młodzieży świdnickich szkół średnich. Historia wyprawy Christiana Czepki ma istotne walory edukacyjne i może być tematem zarówno lekcji historii, języka polskiego, ale także i geografii oraz wiedzy o sztuce. Pomysłem organizatorów jest opracowanie ścieżki edukacyjnej, przy tworzeniu której wzięliby udział świdniccy nauczyciele.
Podczas niedzielnego spektaklu będzie można kupić książkę "Podróż szwedzka" Christiana Czepki. Przecztaj więcej o sztuce.


23 stycznia 2009 - Umiarkowany optymizm"

Powrót Lilli Gruntkowskiej na stanowisko Burmistrza Żarowa, oznaczał również powrót do tradycyjnych imprez i spotkań organizowanych corocznie w gminie Żarów. Taką tradycyjną imprezą było spotkanie noworoczne, w którym uczestniczyli zawsze oprócz samorządowców licznie zebrani przedstawiciele instytucji i firm działających w naszej gminie.
I tak stało się również 20 stycznia. W salach Hotelu "Żar-Med" w Żarowie, na zaproszenie Burmistrz Lilli Gruntkowskiej, zjawiło się ponad 120 osób reprezentujących wszystkie działające instytucje i znakomitą większość firm z gminy Żarów, w tym przedstawiciele firm ulokowanych w żarowskiej podstrefie WSSE.
Część artystyczną uświetniły występy dzieci z żarowskiego Przedszkola oraz ze Szkoły Podstawowej w Imbramowicach. Część oficjalna to wystąpienie Burmistrz Lilli Gruntkowskiej, która w swojej prezentacji zatytułowanej "Umiarkowany optymizm" w sposób syntetyczny dokonała podsumowania minionego roku.
Pomimo tego, że rozpoczęła swoje wystąpienie od przypomnienia, że swoją pracę zaingurowała dopiero w połowie marca 2008 r, to całe wystąpienie nacechowane było spokojnym, bez jakichkolwiek oskarżeń i utyskiwań, ukazaniem najważniejszych efektów i sukcesów funkcjonowania gminy w 2008 roku.
Mówiła o ustabilizowaniu sytuacji finansowej, niedopuszczeniu do likwidacji jakiejkolwiek placówki i jednostki w gminie, dokończeniu budowy hali sportowej, oraz poprawie wizerunku naszej gminy. Lilla Gruntkowska podkreśliła fakt zwiększenia wpływów do budżetu, zwiększenie ściągalności długów, wykonanie wielu remontów dróg i chodników, powrót do organizacji tradycyjnych imprez i spotkań. Na zakończenie nakreśliła plany działań jakie będą podejmowane przez gminę w bieżącym roku.


22 stycznia 2009 - Przebudowa placu św. Małgorzaty

Zmiany w budżecie na przebudowę pl. św. Małgorzaty Zmianami w budżecie oraz w uchwale dotyczącej Wieloletniego Planu Inwestycyjnego zajmie się Rada Miejska w Świdnicy na najbliższej sesji, w środę, 28 stycznia.
Sesję zwołano ze względu na spełnienie formalności potrzebnych na otrzymanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Właśnie z funduszy unijnych miasto ma otrzymać dotację na przebudowę placu św. Małgorzaty.
Zadanie opiewa na około 9,9 mln zł, z czego połowę funduszy przeznaczy Świdnica, a połowa będzie pochodzić z RPO.
W 2009 r. miasto przeznaczy na ten cel 1,3 mln zł, a przebudowa placu św. Małgorzaty ma ruszyć jeszcze w tym roku. W ramach prac zaplanowano wymianę nawierzchni, utworzenie dodatkowych pasów dla samochodów, by ruch - na tym ważnym węźle komunikacyjnym Świdnicy - przebiegał płynniej. Powiększone zostaną zatoki dla autobusów. Od nowa urządzone zostaną tereny zielone oraz fontanna. Prace będą prowadzone etapami, a ich finał zaplanowano na 2011 rok.
Obrady świdnickiej rady zaplanowano na godzinę 16.00.


22 stycznia 2009 - Warsztaty taneczne

W dniach 28-29 stycznia w Studiu Artystycznym "Katharsis" odbędą się warsztaty taneczne dancehall. Zajęcia poprowadzi świdniczanka - Urszula Fryc.
Ula zaczęła tańczyć w wieku 4 lat (głównie show dance, taniec towarzyski oraz ludowy). Od 2005 roku trenuje dancehall, który stała się dla niej największym priorytetem w stylach tańca. Kształciła swoje umiejętności na warsztatach u takich instruktorów jak: Clara, Meech, Jujka, Gauła, Roofi, Kimberly Taylor, Filip Czeszyk i wielu innych. Zdobyła wiele nagród na prestiżowych turniejach i konkursach. W czerwcu 2008 roku zdobyła Mistrzostwo Polski w dancehall, gdzie wygrała stypendium na Jamajce. Tam, w regionalnych mistrzostwach w Montego May wywalczyła II miejsce.
Występowała już w wielu prestiżowych pokazach, teledyskach oraz programach, m.in. "Pytanie na śniadanie", "Dzień dobry TVN" czy "Szymon Majewski Show".


22 stycznia 2009 - Burmistrz odznaczony

Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. Odznaczenie zostało wręczone podczas uroczystości związanych z 10-leciem samorządu powiatowego, które odbywały się w piątek, 16 stycznia.
- To nasze podziękowanie za dobrą współpracę, wsparcie i zainteresowanie problemami naszego resortu - mówi Piotr Sułek, dowódca świebodzickiej jednostki PSP.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz od początku swojej kadencji mocno wspiera modernizację sprzętu świebodzickiej jednostki. W 2007 roku, dzięki staraniom samorządu, do Świebodzic trafił nowoczesny, ciężki wóz bojowy, a w 2008 Gmina Świebodzice dołożyła się do zakupu podnośnika. Łącznie w roku ubiegłym na potrzeby sprzętowe świebodzickich pożarników budżet gminy przeznaczył 50 tys. zł.
Samorząd nie zapomniał także o policji - budżet gminy dofinansował zakup nowego radiowozu dla Komisariatu w Świebodzicach kwotą 33 tys. zł, kolejne 10 tys. zł przeznaczono na sfinansowanie dodatkowych, nocnych patroli pieszych w mieście.


22 stycznia 2009 - Więcej miejsc postojowych

Zakończyły się prace przy budowie parkingu przy pl. 1000-lecia. Dziś, 22 stycznia, przeprowadzony zostanie odbiór techniczny inwestycji. W jej ramach przygotowano 23 miejsca parkingowe.
Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, to od kwietnia będzie można parkować na przebudowywanym właśnie pl. Wojska Polskiego. W ramach prac wykonanych zostanie 27 miejsc parkingowych, które wyłożone będą kostką granitową. Budowa nowych parkingów pochłonie 415 tys. zł.
Na przełomie stycznia i lutego ruszy II etap budowy parkingu na osiedlu Zawiszów. Za 150 tys. zł przy ul. Henryka Pobożnego przygotowanych zostanie ok. 30 miejsc postojowych. W 2008 roku na utworzenie parkingu dla 47 samochodów, na niewykorzystywanym dotychczas terenie, Świdnica przeznaczyła 138 tys. zł.


22 stycznia 2009 - Rozśpiewana Ela

W tym roku kończy 18 lat, ale wygląda na nie więcej niż 14. Jest drobna i szczupła, ale w jej głosie słychać pewność siebie i pasję do tego, co robi. A potrafi zaśpiewać tak, że zachwyca publiczność. Ela nie widzi od dziecka mimo to świetnie czuje się na scenie. Jej głos w porównaniu z niepozorną postacią wzbudza zdziwienie i podziw. Wczoraj odebrała z rąk Starosty Zygmunta Worsy i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Władysława Gołębiowskiego płytę wydaną specjalnie dla niej.
-"Ela od zawsze marzyła o nagraniu profesjonalnej płyty, a my od zawsze staramy się wspierać młode talenty. Zdecydowaliśmy się jej pomóc i wiemy, że było warto. Oto płyta, która jest doskonałym przykładem szczególnych umiejętności i kunsztu muzycznego tej wyjątkowej mieszkanki naszego powiatu." - mówił Starosta Zygmunt Worsa podczas uroczystego przekazania płyty Eli i jej rodzicom.
-"Chcemy, żeby wszyscy mogli Elę usłyszeć, chcemy pokazać Elę całej Polsce." - mówił wzruszony Wiceprzewodniczący Rady Władysław Gołębiowski, który od wielu lat wspiera Elę i pomaga w rozwoju jej kariery.
Do wydania płyty zainspirował go Zbigniew Zamachowski, który podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im Marka Grechuty organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko" podczas zapowiadania występu Eli powiedział: "Przed państwem Ela Kuzio z miejscowości Tąpadła koło Świdnicy". Te słowa i usłyszała cała Polska. Festiwal transmitował bowiem drugi program TVP. Czy potrzeba lepszej promocji naszego powiatu? Po Paulinie Lendzie, Ela jest kolejną utalentowaną młodą osobą, która tak pięknie promuje nasz region.
-"Nagranie płyty było moim największym marzeniem. Wprawdzie to ciężka praca, ale ja mogłabym tak cały dzień płytę nagrywać, bez względu na zmęczenie." - mówi Ela.
Płyta wydana została w 280 egzemplarzach. Koszt druku w wysokości 3 tys. zł pokryty został ze środków budżetu powiatu. Płyta nagrywana była w studiu III LO w Świdnicy.


22 stycznia 2009 - DKF wyrusza na północ…

Już w najbliższy czwartek, tj. 29 stycznia o godzinie 18.30 w Klubie Baszta odbędzie się kolejne spotkanie Świdnickiego DKF-u. Tym razem klubowiczów czeka prawdziwa gratka.
Dzięki współpracy Dyskusyjnego Klubu Filmowego z wypożyczalnią Video World wyświetlona zostanie francuska komedia pt.: "Jeszcze dalej niż północ" w reżyserii Dany’ego Boona. Premiera tego filmu miała miejsce w Polsce 6 czerwca 2008 roku. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że zostanie on okrzyknięty francuską komedią wszech czasów! - Gdy zobaczyłem reakcje widzów dotarło do mnie: "zrobiłem śmieszny film", a pod koniec byłem bardzo wzruszony.(…) Nakręciłem dokładnie taki film, jak zamierzałem - powiedział reżyser Dany Boon.
Warto wspomnieć, że "Jeszcze dalej niż północ" to najbardziej dochodowa w ubiegłym roku produkcja na świecie, niepochodząca z Hollywood. W krakowskim kinie ARS komedia zdobyła tytuł Filmu Roku, wyprzedzając rodzime "Lejdis". Powstał nawet Klub Miłośników "Jeszcze dalej niż północ", którzy spotykają się co tydzień, aby oglądać… wciąż ten sam film.


22 stycznia 2009 - Na naukę, remonty i wyprawki

Ponad 86 tys. zł otrzymała w ubiegłym roku Gmina Świebodzice na realizację rządowego programu romskiego w mieście. Blisko 150 tys. zł wyniosła subwencja oświatowa przeznaczona na dzieci romskie. Dotacja została już całkowicie rozliczona.
- 70 tys. zł przeznaczyliśmy na remonty mieszkań, zajmowanych przez naszych mieszkańców narodowości romskiej, 12 tys. zł pochłonęła edukacja przedszkolna a 4,1 tys. zł zostało wydatkowane na wyprawki szkolne -wylicza Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.
Do przedszkoli miejskich uczęszczało w 2008 roku 6 dzieci romskich - miały zapewnioną opiekę, wyżywienie, udział w zajęciach dodatkowych takich jak np. basen, a także ubezpieczenie zdrowotne i badania słuchu. W podręczniki i przybory szkolne, w ramach wyprawki, wyposażono 28 uczniów romskich.
Najwięcej emocji i największe zainteresowanie wśród społeczności romskiej wzbudzają zawsze remonty mieszkań. W ramach otrzymanej dotacji i pieniędzy z budżetu gminy (łącznie 159 tys. zł), udało się przeprowadzić remonty w 9 lokalach - powstały tam m. in. łazienki, wymieniono instalacje elektryczne, piece grzewcze, itd.
Dzięki otrzymywanej subwencji oświatowej w Szkole Podstawowej nr 3 funkcjonuje asystent romski oraz nauczyciel wspomagający - osoby, które pomagają dzieciom romskim w nauce i rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Uczniowie pochodzenia romskiego mogą korzystać ze specjalistycznych zajęć z pedagogiem, logopedą i psychologiem; biorą także udział w zajęciach wyrównawczych z języka polskiego oraz zajęć dodatkowych - jak np. kółka taneczne. W szkołach podstawowych i gimnazjach uczy się 28 romskich uczniów.


22 stycznia 2009 - Zaginiona

Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionej 16 letniej Marzeny Handel mieszkanki Świdnicy. Marzena Handel ostatni raz widziana była przez rodziców 6 stycznia 2009 roku. 7 stycznia rodzice złożyli w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy zawiadomienie o zaginięciu córki.
Rysopis - wzrost 168 cm, waga 64 kg, oczy niebieskie, włosy długie brązowe, cera śniada, bez znaków szczególnych.
W dniu zaginięcia ubrana była w czarny płaszcz z flauszu 3/4 długości, szalik w czarno-białą kratkę, granatowe jeansowe spodnie, czarne błyszczące kozaczki kowbojki, czarna błyszcząca lakierowna torebka, pod płaszczem pomarańczowy sweterek.
Wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionej Marzeny Handel prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod nr telefonu 07 8582 227 lub 997.


21 stycznia 2009 - Skoki w Morawie po raz drugi

W pierwszy weekend lutego w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia odbędą się Towarzyskie Zawody Halowe w skokach przez przeszkody oraz egzamin na odznaki jeździeckie. Zawody zostaną rozegrane w sobotę, 7 lutego. Egzamin odbędzie się dzień później, w niedzielę.
Organizatorem imprezy jest Ośrodek Jeździecki Stragona oraz LKS Stragona Strzegom.
Do startu w zawodach zapraszamy wszystkich chętnych. Nie obowiązują brązowe odznaki jeździeckie, jedynie badania sportowo-lekarskie. Termin zgłoszeń mija 6 lutego. Po co odznaki ? - >>> zobacz


21 stycznia 2009 - Targi Turystyczne w Mannheim

W pierwszy weekend stycznia oba powiaty z Polski i Niemiec promują się na organizowanych z rozmachem targach turystycznych w miejscowości Mannheim. W tym roku na targach wystawiało się ponad trzystu wystawców z trzydziestu krajów świata.
Przyciągały głownie kolorowe i egzotyczne stoiska państw afrykańskich, wystawcy z Włoch, Brazylii, Kuby, Chin, Ameryki, Australii, Indii, Portugalii, Maroka, Niemiec a wśród nich polskie stoisko prezentowało się równie ciekawie i bogato.
W promocję Powiatu Świdnickiego jak co roku włączyły się władze partnerskiego Powiatu Bergstrasse, z którym mieliśmy przyjemność już po raz szósty wspólnie prezentować walory turystyczne obu regionów i łączącą nas przyjaźń. Co więcej po raz pierwszy promowaliśmy się wspólnie z Powiatem Kartuskim, z którym w miniony piątek podpisaliśmy umowę o współpracy partnerskiej.
Na targi już po raz szósty zawieźliśmy ciekawą ofertą turystyczną, słodkości ze świebodzickiej "Śnieżki" i polską kiełbasę, co przyciągnęło zwiedzających. Zaprezentowaliśmy informacje dotyczące bazy noclegowej i gastronomicznej Powiatu Świdnickiego - hoteli, pensjonatów, schronisk turystycznych, zajazdów oraz gospodarstw agroturystycznych, a także ofertę z Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego i informacje dotyczące Kościoła Pokoju i kompleksu pałacowego w Kraskowie.
Wspaniale promowało się także miasto Świebodzice, które m.in. przygotowało pyszne pierniki i oryginalne kalendarze z zegarem. Promowaliśmy także Wrocław i jego okolice oraz odległy Powiat Kartuski.


21 stycznia 2009 - 105 w Rybnicy Leśnej

Dzieci z klas IIb i IIIa z SP 105 z chęcią przystały na propozycję wyjazdu zimowego i tak, 15 stycznia wybrały się wraz z wychowawczyniami (Elżbietą Malisz i Renatą Pasik) oraz kilkoma rodzicami na sanki do Rybnicy Leśnej.
Przekonały się, jak odmienne warunki mogą panować w górach, gdzie było mnóstwo białego puchu. Pogadanka i rozgrzewka na miejscu pozwoliła na bezpieczną zabawę w przepięknym miejscu, wśród stoków gór otulonych mgłą i bielą.
W schronisku Andrzejówka dzieci mogły odpocząć, napić się herbaty, posilić. Dalej był wspólny spacer piękną, ośnieżoną aleją.
Obserwowały wyciszoną zimą przyrodę, podziwiając jej urok. Dzieci przekonały się, że można spędzać czas na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku, zapewniając sobie odpowiedni ubiór.


21 stycznia 2009 - Dlaczego ?

17 stycznia korzystałem z miejsca parkingowego w okolicy centrum miasta, chcąc kupić gazetę w kiosku. Drobna czynność która nie zajmuje więcej niż 5 - 10 minut. Na taki czas - 10 minut parkowania chciałem wykupić bilet. Wydawało by się że nic nie stoi na przeszkodzie, jednak nie.
Parkometr przyjmuje monety od 10 groszy w górę. Wrzucam 30 groszy (na około 10 minut) ale parkometr przyjmuje minimalna kwotę 50 groszy za 20 minut parkowania. Czyli jako mieszkaniec miasta Świdnicy nie mogę wykupić biletu parkingowego na czas poniżej 20 minut?
Dlaczego, mimo iż nie potrzebuje korzystać przez 20 minut z miejsca parkingowego, zmusza się obywatela do określonych zachowań. Proszę o odpowiedź na kilka pytań:
Dlaczego system w parkometrach jest tak skonfigurowany że uniemożliwia obywatelowi swobodny wybór czasu postoju?
Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? A może takie działanie jest celowe by jakiś pośrednik mógł zarabiać?
Dlaczego na biletach nie ma nadruku o podstawie prawnej w oparciu o którą pobierane są opłaty?
W oparciu o jakie przepisy są pobierane opłaty i czy dopuszczają one stosowanie minimalne opłaty?
Liczę na precyzyjną odpowiedź ze strony Urzędu Miasta i mam nadzieję że przygotowanie odpowiedzi na tak proste pytania nie potrwa dłużej niż dwa tygodnie od daty otrzymania pisma. (Pismo zostało wysłane również do Urzędu Miasta)


21 stycznia 2009 - Kociaki do wzięcia

Zmarła starsza pani, która opiekowała się 12-letnią suczką i czterema kotkami, urodzonymi na wiosnę ubiegłego roku. Dwie samiczki i dwa samce. Typowe dachowce.
Jedna z samiczek ma problem z okiem - powinno się ją skonsultować z weterynarzem.
Na razie, od soboty, zwierzęta przebywają u sąsiadki zmarłej pani.
Póki są ferie, może się nimi zajmować. Gorzej, gdy będzie musiała wrócić do pracy. Prosimy o kontakt osoby gotowe przyjąć do siebie kocięta (oczywiście niekonieczie wszystkie). 609557506 to numer telefonu osoby, która może udzielić więcej informacji.


20 stycznia 2009 - Zaczynamy świętowanie

Choć jubileusz 730-lecia praw miejskich Świebodzic zaczął się wraz z początkiem 2009 roku, uroczysta inauguracja rocznicowych wydarzeń odbędzie się w najbliższy piątek, 23 stycznia, na sesji Rady Miejskiej. Inauguracja Roku Jubileuszowego przewidziana jest w pierwszej części sesji - w ramach tego punktu z historycznym wykładem wystąpi znany, świebodzicki historyk, profesor Krzysztof Jaworski.
Odbędzie się także symboliczne przekazanie aktu lokacyjnego miasta przez członków Towarzystwa Miłośników Świebodzic, na koniec tej części sesji wszyscy radni otrzymają kalendarium dwunastu najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich siedmiu wieków.
W dalszej części sesja będzie przebiegać już standardowo - radni będą podejmować uchwały dotyczące zmian w budżecie na 2009 rok oraz przyjęcia trzech dokumentów: Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Świebodzice na rok 2009, Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii oraz Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Sesja rozpoczyna się o godzinie 15.00.


20 stycznia 2009 - Siatkarze sprawili zawód

Pierwszy turniej o utrzymanie w III lidze dolnośląskiej siatkarzy nie zakończył się po myśli strzegomian. Przegrali oni dwa z trzech spotkań i muszą jeszcze mocno powalczyć, aby nie opuścić grona trzecioligowców.
Turniej z udziałem AKS-u, Dziekana Milicz, Ikara Legnica i Chrobrego Głogów rozegrano w hali tego ostatniego zespołu w miniony weekend. Zawodnicy Zbigniewa Dziemiańczuka bardzo dobrze zainaugurowali zawody, bowiem w piątek ograli 3:1 miliczan. W drugim meczu AKS przegrał z najsłabszym zespołem III ligi - Ikarem, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w 16 dotychczasowych kolejkach! Wprawdzie strzegomianie wygrali pierwszą partię, jednak kolejne trzy sety padły łupem siatkarzy z Legnicy. Nieco zaskoczeni takim obrotem sprawy siatkarze ze Strzegomia nie nawiązali także skutecznej walki z gospodarzami, ulegając im w niedzielę 0:3.
Wyniki z Głogowa oznaczają jedno - AKS do samego końca będzie walczył o utrzymanie w III lidze. Drugi turniej, decydujący, odbędzie się w Strzegomiu w lutym. Szczególnego znaczenia nabierze wtedy mecz pomiędzy gospodarzami a Dziekanem Milicz, który to prawdopodobnie zadecyduje, która ekipa zachowa status trzecioligowca.


20 stycznia 2009 - Uratowali 47 letnią kobietę

Wczoraj około godziny 13.15 Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy otrzymał informację, że w jednym z mieszkań w Świdnicy, 47 letnia kobieta odkręciła gaz i chce popełnić samobójstwo.
Patrol, który przyjechał na miejsce zdarzenia, w mieszkaniu zastał kobietę, która oświadczyła, że chce popełnić samobójstwo, jeden z policjantów wszedł do mieszkania i zakręcił gaz w kuchni. Na miejsce przyjechało pogotowie gazowe, które całkowicie zakręciło gaz oraz zdjęty został licznik.
Przybyły na miejsce lekarz zadecydował o przewiezieniu 47 latki na pogotowie, gdzie zostaną podjęte dalsze decyzje wobec kobiety.


20 stycznia 2009 - Familijne kolędowanie

Blisko 150 osób przyszło w niedzielę, 18 stycznia, do Miejskiego Domu Kultury na "Kolędowanie z burmistrzem". To cykliczna już impreza, na którą zaprasza świebodziczan burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz wraz z małżonką. Jest wspólne śpiewanie kolęd, rozmowy, herbata i ciasto - słowem miła, rodzinna atmosfera.
- Cieszę się, że z roku na rok na nasze zaproszenie odpowiada coraz więcej osób - mówi Teresa Kożuchowicz. - Udało nam się chyba wytworzyć przyjazny, domowy klimat, a to właśnie chodziło. Jest to także wyjątkowa okazja, aby podtrzymywać piękne, polskie tradycje kolędowania.
Wśród gości nie zabrakło m. in. Przewodniczącej Rady Miejskiej Elżbiety Horodeckiej z małżonkiem oraz zastępcy burmistrza Ireneusza Zyski - z rodziną. Tak, jak w roku ubiegłym, z mini koncertem wystąpił na początku Chór "Akord", działający przy Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. A później kolędy śpiewali już wszyscy, przy akompaniamencie Michała Sokołowskiego z MDK.
Na koniec spotkania goście otrzymali bezpłatne karnety na wykonanie podstawowych badań lekarskich - był to specjalny prezent od burmistrza.


19 stycznia 2009 - Zapraszamy na boisko

W województwie dolnośląskim rozpoczęły się, długo oczekiwane przez uczniów, ferie zimowe. Jest to doskonała okazja dla naszej młodzieży, aby skorzystać z nowo wybudowanego boiska usytuowanego przy ulicy Mickiewicza w Strzegomiu.
Władze gminy Strzegom dbają o rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. Świadczą o tym inwestycje zrealizowane na przestrzeni ostatnich lat - hala sportowo-widowiskowa, nowoczesny kompleks basenów odkrytych, a także oddane niedawno do użytku boisko sportowe wybudowane w ramach programu "Blisko Boisko". Ostatni z wymienionych obiektów został wykonany z trawy syntetycznej. Z boiska, które znajduje się przy Gimnazjum nr 2, bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne - mogą korzystać dzieci i młodzież.
Władze naszej gminy wierzą, że realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do wzbogacenia infrastruktury sportowej i zwiększy dostępność do obiektów sportowych. Warto też dodać, że ciągłe wzbogacanie istniejącej bazy sportowej jest zachęceniem do aktywnego trybu życia oraz skuteczną metodą walki z patologiami społecznymi, tj. chuligaństwo, narkomania czy alkoholizm.
Jak już informowaliśmy, boisko zostało ubezpieczone i przekazane Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Korzystają z niego już pierwsi mieszkańcy, którzy nie kryją zadowolenia z powstania takiego obiektu. - Uważam, że boisko doskonale spełnia swoje zadanie. Gra na nim to prawdziwa przyjemność. Czekam tylko na cieplejsze dni, bo jestem pewien, że będę wtedy spędzał tu więcej czasu - mówi 15-letni Piotr.


19 stycznia 2009 - Czy sport jest kulą u nogi?

16 stycznia, w zawodach siatkówki trójek, startowali chłopcy ze świdnickich klas piątych. Turniej rozegrany został w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Niestety stawiły się tylko dwie drużyny reprezentujące szkoły - SP 1 i SP 4, które rozegrały pomiędzy sobą mecz o pierwsze miejsce i automatycznie o awans do zawodów powiatowych. Spotkanie wygrali chłopcy z SP 1 w składzie: Adrian Szczepaniuk, Dawid Tomczyk, Dawid Kondzior, Damian Szymala, Jakub Kiszczyszyn, Marek Kiszczyszyn, Kacper Polanski, Szymon Mutzner, Mateusz Wróblewski. Wybrano też najlepszych zawodników, a byli nimi: Kacper Polański, Damian Szymala, Jakub Kiszczyszyn z SP 1 oraz Rafał Madej z SP 4.
Zespół z SP 1 walczyć będzie w zawodach trójek w zawodach powiatowych 6 lutego. Organizatorem imprezy był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Czy tak mała frekwencja w zawodach nie budzi niepokoju?. Sale i boiska podczas zajęć również często świecą pustkami.
Czy o ważnej roli sportu w wychowaniu i zdrowiu dzieci i młodzieży umiemy mówić tylko wtedy kiedy potrzebna jest nowa sala, dodatkowe pieniądze, kolejny etat nauczycielski?.
Na zajęcia w szkołach wydawane są ogromne, coraz to większe kwoty a zajęcia te w większości są traktowane po macoszemu. Prawdopodobnie gdyby nie utrata etatów to najlepiej jakby sportu szkolnego nie było wcale.
Cóż?, pewnie za kilka dni wpadnie nam w ręce kolejna mądra broszurka, wydana za ciężkie pieniądze, przeczytamy w niej po raz tysięczny piękne hasło - "sport to zdrowie".


19 stycznia 2009 - "Chwilo trwaj"

9 stycznia 2009 r. galeria "eS" Strzegomskiego Centrum Kultury przybrała wystrój wiosennej łąki, jesiennego lasu i zimowych gór. Wszystko to za sprawą wystawy fotografii autorstwa Iwony Falenty, która dzięki swojej pasji utrwalania świata w obiektywie zabrała zwiedzających w cudowny bajkowy spacer.
A oto co powiedziała o sobie autorka zdjęć.
"Mieszkam w Jaworze od 1987 roku. Z wykształcenia jestem mgr administracji Od kilku lat zajmuję się głównie fotografią makro. Fotografia i zdjęcia makro to sztuka, która zachwyca. Pozwala uwiecznić w bezruchu wielkie piękno małej rzeczy. Choć wydaje się rzeczą prostą, sprawia nie raz najwięcej kłopotu.
Fotografuje się przecież nie sam przedmiot, zwierzę czy roślinę, ale chwilę, w której wykonuje się zdjęcie. W tej jednej chwili trzeba podkreślić niepowtarzalny charakter i istotę uwiecznionego podmiotu.


19 stycznia 2009 - Ukryli się w piwnicy

Dwaj 16 latkowie ze Świebodzic przewrócili na chodnik 53 letnią kobietę, a następnie skradli jej torebkę z dowodem osobistym i telefonem komórkowym.
Uciekli z miejsca zdarzenia i ukryli się w piwnicy. Gdy kobieta zaczęła krzyczeć, mieszkaniec bloku, w którym ukryli się chłopcy zszedł do piwnicy, sprawcy rozboju odrzucili torebkę.
O zdarzeniu zostali powiadomieni policjanci, którzy zatrzymali dwóch mieszkańców Świebodzic. Napadnięta kobieta doznała stłuczenia głowy oraz stłuczenia żeber i korzystała z pomocy lekarskiej.
16 latkowie zostali zatrzymani w Policyjnej Izbie Dziecka w Wałbrzychu, teraz ich sprawą zajmie się Sąd Rodzinny i Nieletnich.


19 stycznia 2009 - Młodzi Artyści

Burmistrz Strzegomia, Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają młodych, utalentowanych wokalistów (7-21 lat) z gmin Strzegom, Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Żarów, Świebodzice oraz z powiatu jaworskiego do udziału w eliminacjach do Festiwalu Piosenki "Młode Talenty w Strzegomiu".
Eliminacje odbędą się 6 lutego o godzinie 12.00 w Sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury w Strzegomiu przy ul. I.J. Paderewskiego 36.
Wykonawcy przygotowują dwie piosenki w tym jedną z płyty CD "Młodzi Artyści Śpiewają" - dostępna w Strzegomskim Centrum Kultury lub na stronie internetowej www.mlodziartysci.eu/formularz_zakupCD.php
Podczas eliminacji Rada Artystyczna wyłoni 25 wokalistów w czterech kategoriach wiekowych, którzy będą mogli rozwinąć swoje talenty podczas warsztatów prowadzonych przez Grażynę Łobaszewską, a także wystąpić na scenie przy akompaniamencie profesjonalnej orkiestry festiwalowej.
Warsztaty odbędą się w dniach od 19 do 21 marca w Strzegomskim Centrum Kultury. Warunki udziału w festiwalu: regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są pod adresem www.mlodziartysci.eu/festiwal_strzegom2009.html oraz w Strzegomskim Centrum Kultury.
Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, a dla najlepszego nagroda główna - Grand Prix Festiwalu w wysokości 1.000,00 zł.


18 stycznia 2009 - 10-lat samorządu powiatowego

W dniach 16-17 stycznia obchodzono jubileusz 10-lecia istnienia samorządu powiatowego w Polsce.
W Świdnicy, 16 stycznia odbyły się z tej okazji pokazy sprzętu i technik ratowniczych przygotowane przez Komendę Powiatową Policji i Straży Pożarnej w Świdnicy.
Tego dnia przekazano Policji i Straży Pożarnej samochody zakupione ze środków jednostek samorządu terytorialnego powiatu.
Dzięki tej wspaniałej inicjatywie udało się zakupić rekordową ilość samochodów. Policja otrzymała 5 samochodów patrolowych a Straż Pożarna dwa wozy.
Wieczorem w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta gala. Zdjęcia - >>> zobacz


18 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została trzynasta kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Elektrofinezja - The Strikers 5:6
Wierzbianka - Lew Star 2:6
ZUS - Na Skarpie Eurofoam 2:3
Gola Witkowski - Darbor 3:2
Bar na Fali - Lider Świdnica 10:1
Pierwsze miejsce w tabeli z 37 punktami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca - Lew Star - 31, Bar na Fali - 28, Skarpa Eurofoam - 25, Darbor - 24, Wierzbianka - 16, ZUS - 10, Lider Świdnica - 8, The Strickers - 7, Elektrofinezja - 1.
Piłkarzem kolejki został Janusz Gol - Gola Witkowski, bramkarzem - Konrad Leletko - Na Skarpie Eurofoam.
W klasyfikacji na "króla strzelców" z 29 bramkami prowadzi Mariusz Kutela.


18 stycznia 2009 - Siatkówka dla dziewcząt

Klub Sportowy MKS Świdnica zapraszamy dziewczęta klas 6 na zajęcia siatkówki.
Nieodpłatne treningi prowadzi Anna Lis.
Zajęcia rozpoczynają się już jutro o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 w Świdnicy.
Kolejne zajęcia odbędą się: 21 stycznia - godzina 10.30, 22 stycznia - godzina 9.00, 23 stycznia - godzina 12.45, 26 stycznia - godzina 10.30, 27 stycznia - godzina 9.00, 28 stycznia - godzina 12.45 29 stycznia - godzina 10.30 i 30 stycznia - godzina 9.00.


17 stycznia 2009 - Jerzy Matlak trenerem reprezentacji

Dzisiaj podczas dorocznej Gali "Siatkarskie Plusy" w Hotelu Hilton w Warszawie ogłoszone zostały oficjalnie przez prezesa PZPS Mirosława Przedpełskiego nazwiska nowych trenerów reprezentacji Polski. Jerzy Matlak, obecny trener Farmutilu Piła, zastąpi na tym stanowisku Włocha Marco Bonittę i poprowadzi reprezentację kobiet. Jerzy Matlak swoją wielką karierę trenerską zaczynał w Świdnicy. To on doprowadził drużynę Polonii Świdnica do pierwszego brązowego medalu Mistrzostw Polski (1972/1973). Jest od wielu lat najbardziej cenionym trenerem w kraju, zdobywcą wielu medali mistrzostw kraju. Kolejnym akcentem świdnickim było wręczenie przez Dorotę Świeniewicz nagrody "siatkarz roku" - Pawłowi Zagumnemu.
Dorota Świeniewicz wraz z reprezentacją Polski zdobyła w 2003 i 2005 mistrzostwo Europy. Na mistrzostwach w 2005 roku została uznana za najlepszą zawodniczkę.
Argentyńczyk Daniel Castellani będzie pracował z polskimi siatkarzami, zastąpi na tym stanowisku Raula Lozano. Małgorzata Glinka została siatkarką roku 2008
Debiut roku - Zbigniew Bartman (Domex Tytan AZS Częstochowa), trener roku - Daniel Castellani (PGE Skra Bełchatów), drużyna roku - PGE Skra Bełchatów, osobowość roku - Ryszard Bosek. Nagrodę za całokształt kariery otrzymał Andrzej Niemczyk.
Na zdjęciu Jerzy Matlak po dzisiejszym meczu pomiędzy Gwardią Wrocław i Farmutilem Piła.


17 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została dwunasta kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Bar na Fali - Skarpa Eurofoam 3-3
The Strickers - Gola Witkowski 3-4
Barbor - Wierzbianka 9-0
Lew Star - Lider Świdnica 4-2
ZUS - Elektrofinezja 2-2
Pierwsze miejsce w tabeli z 34 punktami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca - Lew Star - 28, Bar na Fali - 25, Darbor - 24, Skarpa Eurofoam - 22, Wierzbianka - 16, ZUS - 10, Lider Świdnica - 8, The Strickers - 4, Elektrofinezja - 1.
Piłkarzem kolejki został Tomasz Łysoń - Elektrofinezja, bramkarzem - Roman Kącki - Darbor.


17 stycznia 2009 - Tak się bawią w Gniewkowie

12 stycznia w Szkole Podstawowej w Gniewkowie odbyła się zabawa choinkowa zorganizowana przez Grono Pedagogiczne i Radę Rodziców dla klas 0-VI. W programie imprezy znalazło się to, co dzieci lubią najbardziej, a więc gry, zabawy oraz niespodzianka.
Podzieleni na dwie grupy, najpierw młodsi, później starsi uczniowie szkoły rozpoczęli szaleństwo na parkiecie. Słodki poczęstunek w klasach pozwalał regenerować siły.
W trakcie zabawy rozstrzygnięty został konkurs na najciekawsze przebranie. Komisja złożona z rodziców miała ciężki orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie dzieci prezentowały się wspaniale.
Nie zabrakło również św. Mikołaja, na którego dzieci czekały z niecierpliwością, a który jak się okazało, był niespodzianką. Św. Mikołaj obdarował każdego ucznia prezentem. Wszyscy bawili się świetnie i już nie mogą się doczekać następnej zabawy.


16 stycznia 2009 - Świdnickie firmy chcą zatrudniać

Znane są wyniki ankiety, którą pod koniec 2008 roku władze Świdnicy skierowały do świdnickich przedsiębiorców. Pytanie dotyczyło m.in. stanu zatrudnienia oraz planów na 2009 rok.
- Do wyników podchodzimy z ostrożnością, ale to dobra wiadomość dla mieszkańców. W większości przypadków przedsiębiorstwa nie tylko deklarują utrzymanie zatrudnienia, co w obliczu kryzysu jest bardzo ważne, co więcej chcą zatrudniać nowych pracowników - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Z prośbą o wypełnienie ankiety miasto zwróciło się do 33 przedsiębiorstw działających w podstrefie ekonomicznej oraz na innych terenach inwestycyjnych. Odpowiedzi wpłynęło 17, głównie od największych i dużych pracodawców. Wśród nich znaleźli się: Colgate-Palmolive, Electrolux, Dolmeb, Pebek, Gryphon, Grupa Powen-Wafapomp, Kott Metal, IMP Comfort, Odlewnia Świdnica, Klingenburg, Cynkownia Galess, Jarpak, Ferimp, Forma System, Cloos, Polovat.
Firmy te zatrudniają dziś od 20 do 600 osób. Co daje stan zatrudnienia na koniec 2008 roku 2.157 osób. W 2009 r. wspomniane firmy chcą zatrudnić min. 175 nowych osób, co daje wzrost zatrudnienia na poziomie 8,1 proc. w porównaniu do 2008 r. W zależności od zakładu planowane jest zatrudnieni od kilku do 50 osób.


16 stycznia 2009 - Świebodzice w Brukseli

Samorządy Świebodzic i Wrocławia, jako jedyne z Polski, będą reprezentować nasz kraj na organizowanych przez Komisję Europejską warsztatach dotyczących Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu.
Dwudniowe warsztaty odbędą się w dniach 23-24 lutego w Brukseli. Ilona Szczygielska z Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach będzie mogła zaprezentować wdrożone w mieście działania dotyczące promowania zrównoważonego transportu, a przy okazji promować Gminę Świebodzice.
W 2008 roku Świebodzice po raz pierwszy włączyły się do VIII edycji kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która przebiegała pod hasłem "Czyste powietrze dla wszystkich". Zorganizowany w ramach akcji happening rowerowy na Rynku cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców - ludzie przyjechali do centrum miasta na rowerach i wzięli udział w paradzie. W przyszłym roku planowane są rozszerzone działania w kierunku zrównoważonego transportu.
Urząd Miejski zamierza m. in. zakupić stojaki na rowery, chcemy prowadzić wzmożone działania edukacyjne wśród mieszkańców. Planujemy także, aby powstały ścieżki rowerowe, a do mieszkańców trafi także broszura informacyjna poświęcona szlakom turystycznym na terenie Gminy Świebodzice.


16 stycznia 2009 - Nagrody w przeglądzie

12 stycznia zakończył się XII Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.
Jak co roku gospodarzem Przeglądu był Wiejski Dom Kultury w Bystrzycy Górnej.
Po obejrzeniu trzynastu prezentacji zespołów kolędniczych w dniach 8 stycznia i 12 stycznia, jury postanowiło przyznać cztery Nagrody Specjalne oraz Wyróżnienia zespołowe i indywidualne. Pełna lista nagrodzonych - >>> zobacz


16 stycznia 2009 - Oddaj leki do apteki

W czterech świebodzickich aptekach można wrzucać do specjalnych pojemników przeterminowane, niepotrzebne lub niewiadomego pochodzenia lekarstwa.
To efekt starań burmistrza Świebodzic i władz Powiatu Świdnickiego. Dzięki podpisanemu porozumieniu apteki otrzymały pojemniki i będą do nich nieodpłatnie zbierać przeterminowane medykamenty. - Jeśli macie Państwo w domu lekarstwa, które leżą w szufladzie już od kilku lat, wrzućcie je właśnie do takich pojemników - zachęca Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Takie lekarstwa to przecież związki chemiczne, a gdy są przeterminowane, mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia a nawet życia.
Gdzie znajdziemy takie pojemniki?
Apteka "Franciszkańska", ul. Żeromskiego 25, Apteka Osiedle Sudeckie 10, Apteka ul. Henryka Probusa 20/22 i Apteka "od lipami", ul. Wolności 20


16 stycznia 2009 - Z Dobromierza do Belwederu

14 stycznia, reprezentująca Szkołę Podstawową w Dobromierzu, Katarzyna Stefańczyk, odebrała w Belwederze z rąk Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewy Junczyk-Ziomeckiej nagrodę w programie grantowym "Szkoła bez przemocy".
Rangę uroczystości podniosła obecność przedstawicieli polityki, mediów i biznesu. Wśród zaproszonych byli: Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak (nasz krajan ze Świdnicy), Prezes Fundacji Grupy Telekomunikacji Polskiej (główny sponsor programu), Jadwiga Czartoryska oraz prezesi ogólnopolskich grup wydawniczych i mediów regionalnych propagujących ideę programu "Szkoła bez przemocy".
Honorowy patronat nad programem objął Prezydent RP Lech Kaczyński, który zaprosił do Belwederu przedstawicieli 80 wyróżnionych szkół z całej Polski.
Po uroczystej gali wręczenia nagród, prowadzonej przez znanego dziennikarza Macieja Orłosia, nagrodzeni, wzięli udział w prezydenckim bankiecie, a następnie zwiedzali wnętrza Belwederu.


16 stycznia 2009 - Laureaci przeglądu

W tegorocznym XVII Świdnickim Przeglądzie Zespołów kolędniczych w dniach 13-15 stycznia wzięły udział 22 zespoły i około 1000 kolędników.
Po uważnym obejrzeniu wszystkich spektakli i wnikliwej analizie jury postanowiło najlepiej prezentujące się zespoły nagrodzić i wyróżnić oraz przyznać nagrody indywidualne za śpiew lub grę aktorską, przyjmując w pierwszej kolejności kryterium wiekowe uczestników prezentacji.
Stąd też wyłoniły się trzy grupy uczestników: przedszkolna, szkół podstawowych i gimnazjów oraz inne formacje uczestniczących.
W ocenie Jury staranne stroje i dekoracje są od kilku lat dobrą stroną Świdnickich Przeglądów Zespołów Kolędniczych. Jury z uznaniem odnotowuje, że do biblijnych treści i kolędniczych obrzędów systematycznie wprowadzane są humorystyczne teksty nawiązujące do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce, a także akcenty integrujące nas kulturowo z innymi krajami europejskimi. Lista nagrodzonych - >>> zobacz


16 stycznia 2009 - Rywalizowały w siatkówce

Wczoraj świdnickie szkoły wznowiły rywalizację w ramach współzawodnictwa szkolnego.
W hali sportowej na Osiedlu Zawiszów, dziewczęta klas V wzięły udział w turnieju mini siatkówki trójek.
Wszystkie swoje spotkania bez problemów wygrała drużyna SP 1 w składzie: Ola Całka, Anna Faruń, Oliwia Burlaga, Ola Kowacka, Joanna Żołędziewska, Magda Filipczak, Anna Góra, Gabrysia Leśniańska.
Tradycyjnie wyłonione zostały najlepsze zawodniczki w swoich zespołach: Anna Faruń - SP 1, Małgorzata Nazarko - SP 4, Natalia Gezela - SP 6, Łucja Jaśkiewicz - SP 8.
W zawodach zwyciężyła SP 1 i wyprzedziła SP 6, kolejne miejsca zajęły SP 4 i SP 8.
Dziewczęta z SP 1 reprezentować będą Świdnicę na zawodach powiatowych 5 lutego. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


16 stycznia 2009 - "Z Aniołem do pracy"

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gniewkowie pod kierunkiem Urszuli Lipińskiej uczestniczyli w konkursie plastycznym organizowanym przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wodzisławiu Śląskim.
W konkursie brały udział prace wykonane z masy solnej przedstawiające Aniołów różnych zawodów.
Na konkurs przesłano 37 prac w dwóch kategoriach wiekowych kl.I-III i IV-VI.
Anioły przesłane na konkurs były wystawione na aukcję, z której uzyskane środki pieniężne przekazane zostały do hospicjum dla dzieci w Mysłowicach.


15 stycznia 2009 - Zaginiona

Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionej 16 letniej Marzeny Handel mieszkanki Świdnicy. Marzena Handel ostatni raz widziana była przez rodziców 6 stycznia 2009 roku. 7 stycznia rodzice złożyli w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy zawiadomienie o zaginięciu córki.
Rysopis - wzrost 168 cm, waga 64 kg, oczy niebieskie, włosy długie brązowe, cera śniada, bez znaków szczególnych.
W dniu zaginięcia ubrana była w czarny płaszcz z flauszu 3/4 długości, szalik w czarno-białą kratkę, granatowe jeansowe spodnie, czarne błyszczące kozaczki kowbojki, czarna błyszcząca lakierowna torebka, pod płaszczem pomarańczowy sweterek.
Wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji na temat zaginionej Marzeny Handel prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy pod nr telefonu 07 8582 227 lub 997.


15 stycznia 2009 - Wampiry zaatakowały

8 stycznia w Zespole Szkół w Strzegomiu już po raz czwarty, tym razem pod hasłem " Wampiriada 2009", odbyła się zbiórka krwi przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha.
W akcji wzięło udział 39 uczniów i 6 nauczycieli. Udało się zebrać 19,5 litra krwi, co w sumie daje w szkole piękny wynik 91,5 litra! Kolejna akcja, która odbędzie się 18 marca, z pewnością pozyska nowych krwiodawców i przyczyni się do uratowania niejednego ludzkiego życia.
Takie akcje jak "Wampiriada", pozwalają rozpowszechnić idee i kształtować prospołeczne postawy, angażując jednocześnie jak największą liczbę młodych ludzi w promocję honorowego krwiodawstwa.
Organizatorkami przedsięwzięcia były Monika Kozłowska i Dorota Sozańska.


15 stycznia 2009 - Ferie w świetlicy

Zajęcia sportowe, wyjazdy na lodowisko i na sanki do Andrzejówki, wyjścia na basen; zabawy integracyjne, warsztaty plastyczne - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na dzieci w świetlicy środowiskowej na Osiedlu Sudeckim w Świebodzicach.
Można się już zapisywać, a organizatorzy, poza atrakcjami, oferują także profesjonalną opiekę, spotkania ze specjalistami: psychologiem, pedagogiem - a także pyszny podwieczorek codziennie!


15 stycznia 2009 - Nowy dyrektor ŻOK-u

12 stycznia w Dzienniku Urzędowym Woj. Dolnośląskiego ukazała się uchwała Rady Miejskiej w Żarowie w sprawie zmiany nazwy Żarowskiego Ośrodka Kultury oraz zmian do jego Statutu. Zmiany wprowadzone tą uchwałą wejdą w życie 28 stycznia. 13 stycznia 2009 r. Burmistrz Miasta Żarów Lilla Gruntkowska powołała Zbigniewa Malickiego na stanowisko Dyrektora Żarowskiego Ośrodka Kultury. Jest to spowodowane zmianami organizacyjnymi czekającymi wkrótce naszą kulturę i działalność sportową.
W ostatnich dniach stycznia wszystkie funkcje i zadania ŻOK będzie realizował już pod nazwą: "Gminne Centrum Kultury i Sportu". Jego siedzibą będzie nowoczesna hala widowiskowo-sportowa na Osiedlu Piastów w Żarowie. Tutaj będą się odbywały imprezy sportowe, jak również różnorodne zajęcia kulturalne.
"Stawiam na otwartość i integrację" - mówi Zbigniew Malicki. - "Jestem i pozostanę otwarty na propozycje i pomysły spędzania wolnego czasu, zwłaszcza ze strony młodzieży. Jeśli będzie zapotrzebowanie, hala będzie czynna do późnych godzin wieczornych, oczywiście również w dni wolne od pracy". Stałe zajęcia muzyczne i taneczne dla dzieci będą organizowane głównie w sali mieszczącej się przy ulicy Armii Krajowej obok budynku Szkoły Podstawowej. Została niedawno zmodernizowana i doskonale się do tego nadaje. Inne zajęcia, a także wystawy, spotkania, czy okazjonalne imprezy i koncerty - w salach "Centrum" na pierwszym piętrze, jak również w samej Hali Sportowej. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie nowego obiektu. Należy też mieć na uwadze oszczędności wynikające z powstania jednej wspólnej jednostki: zwłaszcza w zakresie zatrudnienia i energii.


14 stycznia 2009 - Zbiorą przeterminowane leki

Leki, które straciły termin ważności zawierają związki chemiczne i mogą być niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Już za kilka dni będzie można ich się pozbyć, wrzucając do pojemników w aptekach. Świdnica zakupiła 15 specjalnych pojemników.
- W większości przypadków przeterminowane leki wyrzucane były do zwykłych koszy na śmieci. Zdarzało się, że później bawiły się nimi dzieci, a to stwarza spore niebezpieczeństwo. Leki to nic innego jak związki chemiczne, które mogą być niebezpieczne również dla środowiska. Wspólnie z władzami powiatu i włodarzami innych gmin, postanowiliśmy to zmienić - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
W środę, 14 stycznia, właściciele świdnickich aptek podpisali porozumienie z władzami miasta na bezpłatne użytkowanie pojemników. Już w piątek trafią one do większości świdnickich aptek. Miasto zakupiło 15 pojemników, lokalizacja 14 z nich jest już znana.
Apteki, do których można przynosić przeterminowane lekarstwa: "Eskulap" ul. Żeromskiego 11; "Franciszkańska" ul. Rynek 1/1a; "Galen" ul. Marcinkowskiego 14; "Melisa" ul. Ks. Jadwigi Śl. 5; "Pod Bykami" ul. Długa 45; "Pod Gryfem" ul. Westerplatte 51; "Pod Koroną" ul. Westerplatte 19/2; "Remedium" ul. Wyszyńskiego 13; "Samarytanka" ul. Zamenhofa 46; "Staromiejska" ul. Długa 34; "Świdnicka" ul. Komunardów 4; "Viscum" ul. Wałbrzyska 8; "Zarzecze" ul. Kopernika 15A oraz ul. Kliczkowska 24a


14 stycznia 2009 - Zimowa Fiesta

Podczas koncertu galowego Zimowej Fiesty 9 stycznia przy wypełnionej do ostatniego miejsca Sali teatru w Świdnicy wystąpiła, między innymi wspaniałymi wykonawcami, Elżbieta Kuzio.
Ela reprezentowała gminę Marcinowice, a jest mieszkanką pięknej wsi Tąpadła pod Ślężą.
Zajęła III miejsce w kategorii wokalistów 16-18 lat.
Mimo wielu sukcesów na scenach całej Polski Ela bardzo ceni sobie ten występ na imprezie międzynarodowej i jak to wykazał koncert galowy, przy bardzo wysokim poziomie wykonawców.


14 stycznia 2009 - Po śniegu kulig mknie . . .

Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu 10 stycznia w Dobromierzu oraz 11 stycznia w Roztoce zorganizowano gry i zabawy na śniegu. Na kulig w Dobromierzu zgłosiło się ponad 40 osób: dzieci, młodzież, a także kilku dorosłych Dobromierzan. Zabawa trwała przez ponad dwie godziny, dodatkową atrakcją było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Drugiego dnia w Roztoce na sannę przyszło niespełna dziesięć osób. Sołtys Roztoki Karol Czajkowski zadbał o ciągnik i kiełbaski, a Jerzy Limberger z GOKSiR-u o quada. Szkoda tylko, że w imprezie wzięła udział tak mała ilość uczestników.


14 stycznia 2009 - "Wygraj Sukces"

Jak co roku, ruszył największy w Polsce Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces". W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora. Konkurs ten składa się z trzech etapów: eliminacje wstępne, eliminacje regionalne i finał. W całym festiwalu co roku bierze udział około 2000 wokalistów.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych czternastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowo należy zakupić płytę z piosenkami i półblaybackami najnowszej XIV edycji "Wygraj Sukces", której koszt wynosi 23 złote. Na płycie znajduje się kod identyfikacyjny, który należy podać przy zgłoszeniu (nie ma możliwości wzięcia udziału w konkursie bez zakupienia płyty).
Termin zgłoszeń do festiwalu upływa 13.02.2009r. Solista zgłasza swój udział tylko na specjalnym formularzu zamieszczonym pod adresem internetowym www.formularz.tdk.tarnobrzeg.pl. O terminie i miejscu eliminacji wstępnych uczestnik zostanie powiadomiony. Płyty można zakupić w biurze organizacyjnym eliminacji wstępnych pod adresem: Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica, ul. Zamkowa 9 (III. p), www.sak-art.com.pl, e-mail: studio@sak-art.com.pl, tel. 0605609301


14 stycznia 2009 - Sukces wykolędowany w Bolkowie

W Diecezjalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który po raz piąty odbył się w Bolkowie, wystąpiła kilkuosobowa reprezentacja gminy Dobromierz. Byli to słuchacze Społecznego Ogniska Muzycznego oraz grupa młodzieży skupionej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.
Szóstoklasistka Ania Drzał i Jakub Wójcik, uczeń I klasy wystąpili w kategorii solistów dziecięcych. Ania, akompaniując sobie na keyboardzie, zaśpiewała kolędę "Nie było miejsca dla ciebie" i "Oj, maluśki". Jakub, który na tym samym instrumencie gra zaledwie od kilku miesięcy i odnosi już pierwsze konkursowe sukcesy, na występ śpiewaczy zdecydował się pierwszy raz. Jakub zaprezentował także dwie kolędy: "Jezus malusieńki" i "Śpij, mój maluśki, śpij." Chłopcu mocno kibicowali rodzice Alicja i Jacek.
Trio, które startowało pod szyldem GOKSiR w Dobromierzu, rywalizowało natomiast z innymi zespołami młodzieżowymi. Paulina Maciejczuk, Agnieszka Wójtowicz i Mateusz Najwer, przy akompaniamencie Krzysztofa Łapki, zaśpiewali kolędę "Gdy się Chrystus rodzi" oraz pastorałkę - piosenkę Skaldów "Do szopy, do szopy". Paulina Maciejczuk wystąpiła także solo. Przedstawiła swą wersję kolędy "Gdy śliczna panna" oraz pastorałkę "Aniele Stróżu".
Największy sukces odniosło młodzieżowe trio zwyciężając w swej kategorii. Paulina, Agnieszka i Mateusz oraz Krzysztof są grupą przyjaciół, którzy na co dzień lubią, podczas spotkań wspólnie śpiewać. W kategorii solistów dziecięcych Annie Drzał przyznano III miejsce, a Jakubowi Wójcikowi wyróżnienie.


13 stycznia 2009 - Pierwsze halowe zawody za nami

Cztery czyste przejazdy w klasie kucy, siedem w klasie LL i cztery w L oraz zwycięstwo Agaty Jodko w konkursie klasy P - tak w skrócie zakończyły się pierwsze halowe zawody organizowane przez LKS Stragona. Zawody zostały rozegrane w nowopowstającym Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie.
W rywalizacji wystartowało prawie trzydzieści koni. Liczebnie zawody zdominowali przedstawiciele gospodarzy, ale pojawili się również reprezentanci KJOSK Jaroszówka oraz KJ Jaroszówka.
W konkursie dla kucy bezbłędne przejazdy należały do reprezentantek LKS Stragony: Eweliny Obidowskiej na Olivi (dwa przejazdy) i Małgorzaty Borysiuk (dwa przejazdy).
Z wynikiem zerowym klasę LL ukończyli: Błażej Dudzic (Pasata), Eliza Sroka (Pasata), Ewelina Obidowska (Czantor), Dorota Kosiorowska (Pasata), Katarzyna Olech (Hermetta), Ewelina Obidowska (Faith Hill), Iga Radzikowska (Baburiba Jazz)
W klasie L bezbłędne przejazdy zaliczyły: Katarzyna Stąpor (Okoń), Małgorzata Garus (Woroneż), Karolina Augustyn (Lewus) i Małgorzata Garus (Orfam).
Konkurs klasy P zakończył się zwycięstwem Agaty Jodko na Salazarze (LKS Stragona) druga była Katarzyna Stąpor na Okoniu (KJOSK Jaroszówka), a trzecia Małgorzata Garus na Orfamie (KJ Jaroszówka).


13 stycznia 2009 - Młodzi Artyści

Burmistrz Strzegomia, Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają młodych, utalentowanych wokalistów (7-21 lat) z gmin Strzegom, Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Żarów, Świebodzice oraz z powiatu jaworskiego do udziału w eliminacjach do Festiwalu Piosenki "Młode Talenty w Strzegomiu".
Eliminacje odbędą się 6 lutego o godzinie 12.00 w Sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury w Strzegomiu przy ul. I.J. Paderewskiego 36.
Wykonawcy przygotowują dwie piosenki w tym jedną z płyty CD "Młodzi Artyści Śpiewają" - dostępna w Strzegomskim Centrum Kultury lub na stronie internetowej www.mlodziartysci.eu/formularz_zakupCD.php
Podczas eliminacji Rada Artystyczna wyłoni 25 wokalistów w czterech kategoriach wiekowych, którzy będą mogli rozwinąć swoje talenty podczas warsztatów prowadzonych przez Grażynę Łobaszewską, a także wystąpić na scenie przy akompaniamencie profesjonalnej orkiestry festiwalowej.
Warsztaty odbędą się w dniach od 19 do 21 marca w Strzegomskim Centrum Kultury. Warunki udziału w festiwalu: regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są pod adresem www.mlodziartysci.eu/festiwal_strzegom2009.html oraz w Strzegomskim Centrum Kultury.
Na laureatów czekają nagrody rzeczowe, a dla najlepszego nagroda główna - Grand Prix Festiwalu w wysokości 1.000,00 zł.


13 stycznia 2009 - Taka odwaga, nagrody wymaga

Mieszkaniec jednej z podwrocławskich miejscowości złapał w Świdnicy groźnego przestępcę. Za odwagę otrzymał nagrodę od prezydenta Świdnicy.
- To było bezwarunkowe działanie, nie zastanawiałem się wiele. Usłyszałem krzyk kobiety i zobaczyłem uciekającego mężczyznę. Zawróciłem samochód i pobiegłem za nim. Moje warunki fizyczne pozwoliły na sprawne zatrzymanie sprawcy - mówi Mariusz Radziszewski.
Pan Mariusz dopiero wczoraj, 12 stycznia, podczas spotkania w Świdnicy, dowiedział się, że zatrzymał mężczyznę podejrzewanego o dokonanie ośmiu napadów na starsze kobiety. Za bohaterski czyn otrzymał w nagrodę od prezydenta Świdnicy CB-Radio… "President", a od komendanta powiatowego policji, maskotkę Komisarza Lwa.
- Trzeba podziękować panu Mariuszowi za to, że zareagował i zachował się po prostu normalnie. Chciałbym, by takich zachowań - właśnie normalnych - było jak najwięcej. By reagował każdy, kto widzi, że komuś dzieje się krzywda - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
To nie pierwsza osoba nagrodzona przez prezydenta. Dotychczas specjalna nagroda przypadła strażnikowi miejskiemu, który po służbie wraz z kolegą zatrzymał sprawcę napadu.


13 stycznia 2009 - Zagrała w Strzegomskim Centrum Kultury

11 stycznia w Strzegomiu, podobnie jak w wielu innych miastach w całej Polsce, od samego rana wolontariusze wyposażeni w puszki i identyfikatory ruszyli na ulice naszego miasta, by zbierać pieniądze na nowoczesny sprzęt medyczny, pomagający we wczesnym diagnozowaniu chorób nowotworowych u dzieci. Sztab przy Strzegomskim Centrum Kultury liczył w tym roku 60 wolontariuszy.
W sali widowiskowej SCK zaprezentowały się: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Publiczne Przedszkola nr 2 i 3, grupy tańca nowoczesnego z SCK oraz ze Świdnicy i miejscowości Osiek, sekcja wokalna SCK oraz studio tańca "CATARSIS" ze Świdnicy.
Następnie wystąpiły zespoły rockowe - Avaria z Grochotowa, Cool Time ze Strzegomia i Prowizorka z Wrocławia. W przerwach odbywały się licytacje gadżetów z logo WOŚP-u, podarunków od mieszkańców naszego miasta oraz wyświetlono filmu z ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie zebrano 17 322,41 zł. Warto podkreślić, że to jest nasz mały rekord. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za ich ciężką pracę.


13 stycznia 2009 - "ONE" z wyróżnieniem

Świdnicka formacja taneczna "ONE" w choreografii "Czego chcesz?" zdobyła wyróżnienie. Układ w stylu hip-hop i street dance zaprezentowany został podczas Zimowej Fiesty odbywającej się w Świdnicy w Teatrze Miejskim w dniach 6-8 stycznia.
Tą samą choreografię dziewczyny zaprezentowały na Zimowych Spotkaniach Tanecznych w Kątach Wrocławskich 10 stycznia. Choreografem i instruktorem grupy jest Renata Szczepanik.
Grupa występuje w składzie - Hanna Gozdek, Aleksandra Beniuk, Magdalena Chodnik, Elwira Paruch, Aleksandra Smagieł, Sandra Hyska, Marta Galuba, Magda Piotrowska, Renata Kaczmarczyk, Marta Jaros, Katarzyna Kędzierska, Aleksandra Rak i Joanna Malczyk.


13 stycznia 2009 - Broń gazowa bez zezwolenia

Policjanci zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o posiadanie bez wymaganego zezwolenia rewolweru gazowego i amunicji. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
11 stycznia 2009 roku Funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 22 - latka, podejrzanego o posiadanie bez wymaganego zezwolenia rewolweru gazowego kalibru 9 mm, oraz 5 sztuk amunicji. Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.


12 stycznia 2009 - Bieg Noworoczny Świdnica 2009

W niedzielne, słoneczne południe, 11 stycznia w Parku Centralnym w Świdnicy odbył się tradycyjny "Bieg Noworoczny Świdnica 2009" organizowany przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na starcie stanęło 119 biegaczy w 8 kategoriach wiekowych.
Po oficjalnym otwarciu zawodów jako pierwsi wystartowali najmłodsi - Skrzaty, czyli przedszkolaki na symbolicznym dystansie 100 metrów. Następnie startowali coraz starsi w dłuższych biegach, a na zakończenie na 4 km w biegu głównym wystartowali seniorzy i oldboye.
Najmłodszymi uczestniczkami Biegu Noworocznego były dwuletnie bliźniaczki Daria i Dagmara Piskorowskie z Wrocławia. Najstarszy biegacz to 68-letni Józef Żuk z Wałbrzycha. Kolejny raz pogoda dopisała, niestety martwi fakt słabej frekwencji świdniczan. Cieszy natomiast, że w biegach coraz częściej biorą udział całe rodziny i tworzą się nowe kluby biegacza. Przed imprezą doszło do formalnego aktu założycielskiego świdnickiego klubu biegacza Hermes.
Większość uczestników biegu to osoby przyjezdne: Bielawa, Bojanice, Bystrzyca Górna, Bystrzyca Kłodzka, Bystrzyca Oławska, Domanice, Jedlina Zdrój, Jelcz Laskowice, Międzygórze, Milikowice, Nadolice, Niemir, Prusice, Rościsławice, Rościszów, Sobótka, Strzegom, Świebodzice, Wałbrzych, Węgliniec, Witoszów Dolny, Wrocław, Zabardowice. Wyniki biegu - przeczytaj i zdjęcia z biegu - >>> zobacz


12 stycznia 2009 - Uwaga, ostry zakręt!

W jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc na drodze powiatowej w Świebodzicach, dzielnica Ciernie, wreszcie pojawiło się dodatkowe oznakowanie. To efekt wielu interwencji ze strony zarówno mieszkańców tej dzielnicy, jak i władz samorządowych Świebodzic.
Chodzi o ostry zakręt w pobliżu posesji z nr 41, gdzie w ostatnich miesiącach dochodziło do wielu wypadków i kolizji. Jadące z nadmierną prędkością auta wylatywały na łuku drogi i uderzały w ogrodzenie i posesje mieszkających tam rodzin, które zaczęły się obawiać o swoje zdrowie i życie zwłaszcza, że dochodziło już do takich skrajności, że jednego dnia wydarzyły się aż 3 zdarzenia drogowe. Mimo, iż teren jest zabudowany, a zatem istnieje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę, kierowcy jadą tu bardzo często dwa razy szybciej.
W grudniu w feralnym miejscu Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego zamontowała oznakowanie. Charakterystyczne strzałki informują o niebezpiecznym zakręcie.
- Mam nadzieję, że to w jakimś stopniu poprawi bezpieczeństwo mieszkańców tego rejonu miasta - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz. - Jednocześnie apeluję po raz kolejny do kierowców, którzy bardzo często są mieszkańcami tej dzielnicy, aby stosowali się do przepisów i nie stwarzali zagrożenia na drodze. Tą drogą poruszają się przecież wasi bliscy, idą do szkoły wasze dzieci. Na feralnym zakręcie regularnie pojawia się także nieoznakowany patrol świdnickiej drogówki.


12 stycznia 2009 - Ośrodek Zdrowia w nowej odsłonie

Dawno niemalowane ściany i pomieszczenia niedostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, jakie można było jeszcze kilka miesięcy temu zastać w Ośrodku Zdrowia w Goczałkowie to już przeszłość.
Ośrodek Zdrowia w Goczałkowie już od dawna wymagał gruntownego remontu. Intensywne prace, związane z przywróceniem budynkowi przychodni świetności i dostosowaniem do obecnie wymaganych standardów, trwały od września do grudnia 2008 roku.
W efekcie dobudowano osobne wejście do ośrodka wraz z podjazdem dla osób niepełnosprawnych, zmieniono dotychczasowe rozmieszczenie pomieszczeń, wyremontowano sanitariaty, przystosowując je dla niepełnosprawnych, a ściany i podłogi wyłożono płytkami. Ponadto wymieniono drzwi w poszczególnych pomieszczeniach, położono tynki, wymieniono instalację elektryczną, jak również dokonano przeróbki instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania.
- Dzięki tym zmianom, oczekiwanie na wizytę u lekarza będzie znacznie przyjemniejsze niż dotychczas - mówią mieszkańcy Goczałkowa.
Prace wykonało, wyłonione z przetargu, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe "Janex" z Kamiennej Góry. Całkowity koszt remontu wyniósł 168,5 tysiąca złotych. Na remoncie Ośrodka Zdrowia w Goczałkowie jednak nie skończą się modernizacje placówek medycznych w gminie, w tym roku planowany jest remont przychodni w Olszanach.


12 stycznia 2009 - Rekordowe zbiórki

W Świdnicy padł rekord zbiórki. Nowy rekord XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to - 60.025,91 złotych.
W Świebodzicach, 34 624 zł i 49 gr - tyle wynosi wstępnie kwota, jaką udało się zebrać w Świebodzicach podczas niedzielnego "grania", to także rekordowa kwota zebrana podczas licznych licytacji i zbiórek.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrał także w Jaworzynie Śląskiej. Wolontariusze ze sztabu, który powstał przy Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej zebrali łącznie kwotę 8241,66 zł. Podczas imprezy finałowej odbyły się różnego rodzaju kiermasze, pokazy tańca nowoczesnego. Zagrał także zespół GAUD ze Świdnicy. Całość zakończyła się pokazem sztucznych ogni, czyli "światełkiem do nieba".


12 stycznia 2009 - 105 w Teatrze Lalek

9 stycznia klasy 2c i 2d ze Szkoły Podstawowej nr 105 wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalek we Wrocławiu.
Dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Mikołaj w Teatrze Lalek". Lecz zanim uczniowie dotarli na widownię, musieli zaklęciem otworzyć baśniowe lustro, a także przejść przez zaczarowany labirynt, w którym do dzieci przemawiały baśniowe ptaki. Zaskoczeniem był olbrzym, który chciał się pobawić dziećmi, jak klockami. Dodatkową atrakcją dynamicznego i zaskakującego spektaklu były prezenty otrzymane od Mikołaja oraz zjazd do szatni po zjeżdżalni.
Drugą atrakcją wyjazdy była wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie dzieci oglądały wystawę poświęconą rycerstwu, uzbrojeniu i sztuce Dolnego Śląska.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wycieczkowicze żałowali, że wyjazd trwał tak krótko. Wycieczkę przygotowały Anna Ambroszkiewicz i Anna Krynicka-Tobiasz.


12 stycznia 2009 - "Katharsis" nagrodzone

W dniach 6 - 9 stycznia w Świdnicy odbył się po raz kolejny Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej "Zimowa Fiesta 2009".
Wzięło w nim udział kilkuset uczestników z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi, którzy prezentowali na scenie swoje umiejętności taneczne i wokalne. Podzieleni byli zarówno na kategorie wiekowe jak i kategorie festiwalowe.
Po 3-dniowych przesłuchaniach konkursowych międzynarodowe jury podczas tegorocznej Gali postanowiło przyznać solistom i zespołom ze Studia Artystycznego "Katharsis" następujące nagrody i wyróżnienia:
Wokal Estradowy: Kat. 9-11 lat: Aleksandra Ziemba - I miejsce; kat. 14-15 lat: Natalia Malik - I miejsce, Dominika Wiącek i Agnieszka Drozdek - wyróżnienie, kat. 16-18 lat: Emilia Wójcikowska - I miejsce, Dorota Czekało - II miejsce, Łukasz Batóg - wyróżnienie.
Taniec Nowoczesny: Kat. Młodzieżowa: zespół Apogeum - II miejsce, zespół No Name - III miejsce; Kat. Dziecięca: zespół Kontrast - III miejsce.
Taniec Współczesny: Kat. Dziecięca: zespół Angels - II miejsce, Kat. Młodzieżowa: zespół Aspekt - II miejsce.


12 stycznia 2009 - Medal młodych piłkarzy "Stali"

Wczoraj w Rudzie Śląskiej rozegrany został turniej młodzików w piłce nożnej. W turnieju wzięli udział młodzi piłkarze Stali Świdnica zajmując trzecie miejsce.
Świdniczanin, Kamil Komidaj zdobył nagrodę indywidualną został bowiem uznany najlepszym piłkarzem turnieju.
W turnieju wzięło udział 12 zespołów między innymi Zagłębie Sosnowiec, Stadion Śląski Chorzów, Gwiazda Ruda Śląska oraz zespół ze Słowacji, z którym to świdniczanie przegrali w drodze do finału. Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna z Chorzowa.
Na fotografii stoją od lewej - trener Radosław Szalecki, Paweł Jastrzębski, Mateusz Kozioł, Kamil Komidaj, Oskar Świeboda, Mateusz Bębenek, prezes klubu Dariusz Stachurski, na dole od lewej - Maciej Ławniczak, Michał Rosiak, Damian Urbański, Paweł Hoyer, Oskar Wajdzik, Mateusz Schanne.


12 stycznia 2009 - Pilot zamiast kredy

W miejsce zwykłej, zielonej tablicy - biały ekran. Zamiast tradycyjnej kredy i gąbki - pilot. Do świebodzickich szkół zawitał najnowszy sprzęt multimedialny, służący do nowoczesnej edukacji. Są to tablice interaktywne, które samorząd Świebodzic zakupił do każdej szkoły podstawowej i gimnazjalnej.
Dzięki takiemu sprzętowi będzie można prowadzić ciekawe lekcje. Uczniowie będą mogli zobaczyć na ekranie np. szkielet człowieka w formacie 3D - czyli z każdej strony, albo prześledzić jak wygląda zapylenie kwiatu. To wszystko szybciej i łatwiej trafi do młodej głowy, niż suche zapiski z podręcznika czy rysunki kredą na tablicy. Będzie kolorowo, z dźwiękiem, interaktywnie - prawie jak w grze komputerowej.
Sprzęt został zamontowany tuż przed świętami, przed przerwą świąteczną, więc w zasadzie dopiero teraz nauczyciele i uczniowie zaczynają oswajać się urządzeniami. Jak to wygląda w praktyce - sprawdzali w ubiegłym tygodniu burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca Zbigniew Opaliński, odwiedzając wszystkie szkoły wyposażone w tablice. Towarzyszyła im także Zofia Choińska, szefowa Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM.
- Zachęcam do jak najszerszego korzystania z urządzeń, one dają niesamowite możliwości jeśli chodzi o uatrakcyjnienie zajęć - mówił burmistrz Kożuchowicz. - Od techniki nie uciekniemy, kto wie, może za kilka lat każde dziecko będzie przychodzić do szkoły z laptopem, zamiast z tornistrem wypychanym podręcznikami i zeszytami?
- Gdy dzieci powrócą do szkół po feriach, myślę że wszyscy będą już mogli w pełni korzystać z zalet tego nowoczesnego sprzętu - dodaje wiceburmistrz Zbigniew Opaliński.
Koszt zakupu jednej tablicy to ok. 15 tysięcy złotych. Tablice zamontowane zostały we wszystkich czterech szkołach podstawowych oraz dwóch gimnazjach


12 stycznia 2009 - Siatkarze będą walczyć o utrzymanie

Siatkarze AKS-u Strzegom (seniorzy) nie powtórzą ubiegłorocznego - bardzo dobrego - wyniku w rozgrywkach III ligi dolnośląskiej, kiedy to do samego końca walczyli o awans do II ligi.
W ostatnich 4 kolejkach pierwszej fazy rozgrywek w sezonie 2008/09 strzegomianie nie odnieśli żadnego zwycięstwa. Zespół Zbigniewa Dziemiańczuka spadł tym samym na 5. lokatę w tabeli i pozostanie mu walka o zachowanie statusu trzecioligowca.
W najbliższy weekend rozpocznie się pierwszy z dwóch turniejów o utrzymanie w III lidze (z zaliczeniem punktów zdobytych w pierwszej fazie rozgrywek). W Głogowie rywalami AKS-u będą gospodarze - Chrobry oraz Dziekan Milicz i Ikar Legnica. Drugi turniej odbędzie się w Strzegomiu w dniach 14-15 lutego.


12 stycznia 2009 - Nowy sprzęt dla jednostek OSP

9 stycznia, w obecności Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego - Marszałka Zbigniewa Szczygła oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy - Tomasza Szuszwalaka, Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz przekazał zakupiony sprzęt pożarniczy jednostkom ochrony przeciwpożarowej z miasta i gminy Jaworzyna Śląska.
Otrzymany sprzęt, trafił do jednostek dzięki uchwale Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, na mocy której nasza gmina otrzymała pomoc finansową na realizację zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w kwocie 24 998 złotych.


12 stycznia 2009 - Okradali wolontariuszy

Niestety, w każdym społeczeństwie znajdą się osoby, które w łatwy sposób chcą zdobyć pieniądze. Na terenie powiatu świdnickiego doszło do dwóch kradzieży puszek wolontariuszom WOŚP, pierwsze zdarzenie miało miejsce w Żarowie, gdzie 14 letni chłopiec wyrwał puszkę 13 latkowi wyciągnął z niej pieniądze i uciekł.
Sprawca kradzieży został zatrzymany przez policjantów, po wykonaniu czynności sprawa nieletniego złodzieja trafi do Sądu Rodzinnego.
Druga kradzież miała miejsce w Świdnicy, do kwestujących dziewczyn podbiegło dwóch chłopców, którzy wyrwali puszkę i uciekli.
W puszcze było około 200 złotych. Policjanci podjęli wspólnie z okradzioną dziewczyną poszukiwania sprawców, niestety sprawcy nie zostali zatrzymani.


12 stycznia 2009 - V Świdnicki Polonez Maturzystów

15 stycznia o godzinie 12.00 na świdnickim Rynku - "Wielka Parada Młodości". Tradycyjnie w Nowy Rok tanecznym krokiem wprowadza nas Zespół Szkół Mechanicznych.
To już mały jubileusz tej cyklicznej imprezy, której inicjatorem jest Dyrektor Szkoły - Krzysztof Anklewicz. Spotykamy się 5. raz, tym razem w okresie szczególnym dla naszego regionu - a jak wiemy, Zespół Szkół Mechanicznych od dziesiątek lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Międzyszkolna inicjatywa zbiega się z inauguracją obchodów X - lecia Powiatu Świdnickiego.
Rynek świdnicki przypomni w to czwartkowe południe chlubne tradycje szlacheckie i zapełni się dziesiątkami, setkami par - zaczynając od najdostojniejszych gości.
Korowód poprowadzą Państwo Skiślewicz. Wśród tańczących zobaczymy reprezentantów władz Miasta i Powiatu, gości zaprzyjaźnionych z Mechanikiem i przede wszystkim kwiat świdnickiej młodzieży - tegorocznych abiturientów.
Uroczyście, dostojnie, z okazałością i elegancją wkroczymy w 2009 rok. ZSM - szkoła z tradycjami - w ten uroczysty sposób ogłasza rozpoczęcie intensywnych przygotowań do egzaminu maturalnego.
Dodajmy, że w tym samym czasie poloneza odtańczy młodzież z zaprzyjaźnionych z "Mechanikiem" szkół ponadgimnazjalnych w Kartuzach i Łowiczu. Kultywowanie tradycji tańca narodowego i im przypadło do gustu. Tak bywało dawniej w polskich domach i dziś przy tak znaczących okazjach warto o tym pamiętać. Para za parą w takt poloneza, cóż za widok. Warto w tym uczestniczyć i warto to znowu przeżyć.


12 stycznia 2009 - Przegląd Zespołów Kolędniczych

W dniach 13 - 16 stycznia odbędzie się w Świdnicy "XVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych".
Na deskach świdnickiego teatru wystapią dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych z Witoszowa Dolnego, Lutomi Dolnej, Lubachowa, Strzelc, Bystrzycy Górnej i Świdnicy.
Swoje aktorskie umiejętności zaprezentują też dzieci z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "UT UNUM SINT" oraz Fundacji "Naszej Szkole".
Program "XVII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych" - >>> zobacz


11 stycznia 2009 - Zwycięstwa siatkarek

Wczoraj siatkarki MKS Świdnica walczyły o punkty w Oławie z drużyną MGLKS Sobieskim Oława. MGLKS Sobieski Oława - MKS Świdnica 25/22, 18/25, 19/25, 23/25 i 13/15. Wygrany mecz z Oławą otwiera szansę na zajęcie pierwszego miejsca w III lidze. Kolejny mecz odbędzie się 14 lutego we Wrocławiu z zespołem Gwardii Wrocław.
Dzisiaj w Świdnicy walczyły juniorki. MKS Świdnica podejmował UKS Volley Bolesławiec.
Świdniczanki łatwo zwyciężyły 3:0 25/20, 25/20 i 25/21, zajmując trzecie miejsce na Dolnym Śląsku.
Po meczu odbyło się uroczyste wręczenie medali i pucharów. Medale wręczała Elżbieta Gaszyńska członek Zarządu DZPS i Tadeusz Hellebrandt sędzia - kwalifikator.


11 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została jedenasta kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Lider Świdnica - Skarpa Eurofoam 2-4 Lew Star - Darbor 5-4 Gola Witkowski - ZUS 6-3 The Strickers - Wierzbianka 3-2 Elektrofinezja - Bar Na Fali 2-7
Piłkarzem kolejki został Kamil Kmieciak - Lew Star, bramkarzem - Damian Olichwer - Bar na Fali.
W tabeli prowadzi 1. Gola Witkowski, 2. Lew Star, 3. Bar na Fali 4. Eurofoam, 5. Darbor, 6. Wierzbianka, 7. ZUS, 8. Lider Świdnica, 9. The Strikers, 10. Elektrofinezja.
Królem strzelców z 23 bramkami jest Mariusz Kutela - Bar na Fali.


11 stycznia 2009 - Sukcesy w lidze pływackiej

Zawodnicy UKS "Svida" ze Świdnicy odnieśli sukces na wczorajszych zawodach pływackich w Zgorzelcu. W zawodach Ligi Pływackiej "O Uśmiech Dziecka" udział wzięło 205 zawodników z klubów Dolnego Śląska.
Zawody były rozgrywane na dystansie 25 metrów stylem dowolnym co podniosło rywalizację do najwyższego poziomu. Zawodnicy UKS "Svida" zwyciężyli w rocznikach 1999/2000 chłopcy zajęli pierwsze trzy miejsca, dziewczęta pierwsze dwa miejsca. W roczniku 2001 chłopcy powtórzyli wynik swoich starszych kolegów i również zdominowali podium zajmując pierwsze trzy miejsca a dziewczęta w tym roczniku zajęły miejsca III, IV i V. Natomiast zawodniczki rocznika 1997/1998 zajęły drugie, piąte i dziewiąte miejsce. Jednak znaczącym sukcesem jest to, ze wszyscy zawodnicy poprawili swoje rekordy życiowe a o zwycięstwie decydowały niekiedy setne części sekundy. Cieszy również fakt, że młodsi zawodnicy z rocznika 2000 - Strugała Szymon, Karpiński Kacper, Boratyn Wiktoria startujący ze starszymi o rok kolegami nawiązywali równorzędną walkę.
Czasy jakie uzyskują zawodnicy UKS "Svida" pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość a szczególnie w czasie startów w Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski 10 - latków jakie odbędą się w maju.
rocznik 2001 chłopcy - 1 miejsce Jochymek Oskar, 2 miejsce Ufniarz Dominik, 3 miejsce Borowy Jakub,
rocznik 2001 dziewczęta - 3 miejsce Siembab Maja, 4 miejsce Klimkowska Justyna, 5 miejsce Dzięcielska Emilia,
rocznik 1999/2000 chłopcy - 1 miejsce Kiejzik Oskar, 2 miejsce Roszak Maciej, 3 miejsce Gonek Szymon,
rocznik 1999/2000 dziewczęta - 1 miejsce Kielka Elzbieta, 2 miejsce Sadowska Klaudia, 6 miejsce Kutyło Justyna,
rocznik 1997/1998 dziewczeta - 2 miejsce Czepil Magdalena, 5 miejsce Fortuna Klaudia.


11 stycznia 2009 - Otworzą boisko

13 stycznia, o godzinie 12.00 w Strzegomiu odbędzie się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego.
Boisko, powstałe w ramach rządowego programu "Blisko Boisko", powstało przy strzegomskim Gimnazjum nr 2 przy ul Mickiewicza. Jest to, jedyny w swoim rodzaju, nowoczesny obiekt z trawy syntetycznej, z którego bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne - będą mogły korzystać dzieci i młodzież.
Otwarcie boiska zaplanowano na środę 13 stycznia 2009 roku. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00. Do udziału w nich zaproszono przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.
Zaraz po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową, która odbędzie się w sali konferencyjnej hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Na uroczystości zapraszamy również wszystkich przyszłych użytkowników boiska.


10 stycznia 2009 - II Festiwal Reżyserii Filmowej

Wczoraj w Świdnicy pojawił się znany reżyser filmowy Janusz Zaorski jednocześnie - dyrektor artystyczny II Festiwalu Reżyserii Filmowej, operator Andrzej Wolf oraz dyrektor i producent festiwalu - Stanisław Dzierniejko. Filmowcy przybyli do miasta by nakręcić kolejne materiały do reklamówki II Festiwalu Reżyserii Filmowej. Pierwszą część reklamówki ekipa realizowała 2 i 3 października 2008 roku wraz ze znanym aktorem Bogusławem Lindą.
Tym razem Świdnica uchwycona została w pełni zimy bo takie było zamierzenie realizatorów.
Festiwal odbędzie się w dniach 5-9 maja.
- Liczne gwiazdy, których nazwisk jeszcze dziś nie zdradzamy, interesujące pokazy filmowe za darmo, to rzeczy, które powinny przyciągnąć widzów. Planujemy również przegląd filmów węgierskich. Tu z pewnością pomoże obecność wybitnej reżyserki Marty Mészáros - powiedział nam Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent festiwalu.


10 stycznia 2009 - Karnawał w SP nr105

Wszyscy się bawią i my też. W czwartek, 8 stycznia w SP 105 w Świdnicy odbył się bal karnawałowy. Szkołę odwiedzili różni przebierańcy - księżniczki, wróżki, motylki, piraci, żółwie Ninja, policjanci.
Do tańca przygrywał zespół muzyczny, który zabawiał dzieci organizując także konkursy sprawnościowe: np. trzeba było kijem hokejowym "doprowadzić" do celu balon lub podbijać go rakietą w ograniczonym polu.
Każdy uczestnik konkursu otrzymywał nagrodę. Dla spragnionych i głodnych (nie tylko wrażeń) były napoje i poczęstunek ufundowane przez rodziców.
Tańczyliśmy w kółeczkach, wężach i pociągach. Wszyscy rozeszli się rozbawieni i uśmiechnięci. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.


10 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została dziesiąta kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Wierzbianka - ZUS 8-2
Skarpa Eurofoam - Elektrofinezja 14-0
Lider Świdnica - Darbor 1-6
Gola Witkowski - Bar na Fali 5-3
The Strickers - Lew Star 2-5
Piłkarzem kolejki został - Mateusz Kryjak - Wierzbianka, bramkarzem - Roman Kącki - Darbor.
W tabeli prowadzi 1. Gola Witkowski, 2. Lew Star, 3. Bar na Fali 4. Darbor, 5. Eurofoam, 6. Wierzbianka, 7. ZUS, 8. Lider Świdnica, 9. The Strikers, 10. Elektrofinezja.
Królem strzelców z 22 bramkami jest Mariusz Kutela.


10 stycznia 2009 - Nagrody i wyróżnienia dla sportowców

Do końca stycznia przyjmowane będą wnioski w sprawie nagród i wyróżnień przyznawanych przez prezydenta Świdnicy za wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy: Nagroda lub wyróżnienie mogą zostać przyznane za osiągnięcia indywidualne lub zespołowe uzyskane w 2008 roku przez zawodnika świdnickiego klubu sportowego lub zamieszkałego w Świdnicy zawodnika niezrzeszonego oraz zamieszkałego w Świdnicy zawodnika innego klubu sportowego w dyscyplinach, które nie są objęte szkoleniem w Świdnicy, za osiągnięcie wysokiego wyniku sportowego lub za osiągnięcie znaczącego wyniku sportowego o niewymiernym charakterze, trenera i działacza klubu sportowego z siedzibą w Świdnicy, którzy przyczynili się do osiągnięć sportowych zawodnika.
Przyznana nagroda lub wyróżnienie dotyczyć może dyscyplin sportu i dziedzin sportu, w których działa określony polski związek sportu.
Z wnioskiem o przyznanie nagrody lub wyróżnienia mogą wystąpić: macierzysty klub sportowy zawodnika, trenera lub działacza sportowego oraz właściwy polski związek sportowy.

Wniosek o przyznanie nagrody lub wyróżnienia powinien zawierać: imię, nazwisko i adres zamieszkania osoby, którą proponuje się do nagrody lub wyróżnienia, nazwę i adres wnioskodawcy, opinię właściwego klubu sportowego w sprawie przyznania wnioskowanej nagrody lub wyróżnienia (nie dotyczy zawodników, trenerów lub działaczy sportowych niezrzeszonych w dniu złożenia wniosku), opis osiągnięć sportowych zawodnika wraz z dokumentami je potwierdzającymi, uzasadnienie proponowanej nagrody lub wyróżnienia.
Wnioski adresowane na Departament Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych - Referat Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi - należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 27 do 31 stycznia.


10 stycznia 2009 - Poszukujemy świadków wypadku

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach proszą o kontakt osoby, które 18 grudnia 2008 roku widziały wypadek drogowy.
18 grudnia o godzinie 20.05 w Świebodzicach na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Piłsudskiego, potrącona została 67 letnia mieszkanka Świebodzic. Sprawca poruszający się czerwonym Renault Sedan zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanej.
W wyniku wypadku kobieta doznała otwartego złamania podudzia, złamania obojczyka oraz kości ramieniowej.
Osoby, które były świadkami tego zdarzenia prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach tel 074 854 06 22 lub z najbliższą jednostką Policji pod bezpłatny nr telefonu 997 lub 112.


9 stycznia 2009 - Nagrody w finale

XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za dwa dni. Świdnicki sztab mieszczący się przy Komendzie Hufca ZHP zgromadził wiele cennych przedmiotów, które zainteresują kolekcjonerów, hobbystów i zbieraczy orkiestrowych gadżetów.
Wśród rzeczy, które w niedzielę 11 stycznia będzie można zdobyć na świdnickim Rynku są: kurtka i kask motocyklowy, hełm strażacki, czajnik elektryczny, zegarek męski Honda, album PZPS z autografem Anny Barańskiej, piłka z autografem Doroty Świeniewicz, koszulki z autografem Pudziana, kalendarze, plecaki, dekoracje kwiatowe, wyroby cukiernicze, czapka z autografem Roberta Kubicy, porcelana, szaliki z herbem Świdnicy, talony obiadowe oraz talony na usługi samochodowe, a także pamiątki z XVII Finału WOŚP. Wszystkich mieszkańców zapraszamy już od 11.00 na świdnicki Rynek. W bloku porannym - festyn dla dzieci i rodziców przygotowany przez harcerzy i TKKF Świdnica oraz występy świdnickich artystów, a po południu duża dawka dobrego rocka i reggae.
Poza tym pokazy strażaków i sztuki walki przygotowane przez młodzież z ZS nr 3, zdjęcia z komisarzem Lwem i wystawa Muzeum Broni i Militariów. Na wszystkich, którzy w tym dniu odwiedzą Rynek i wrzucą symboliczną złotówkę do puszki wolontariuszy, czekają duże atrakcje. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja motocykli świdnickiego klubu "Red Rider".
Wielkie granie zakończymy o godzinie 20.00 Światełkiem do Nieba czyli pokazem fajerwerków i laserów. Przez cały dzień 150 wolontariuszy zbierać będzie pieniądze na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci.


9 stycznia 2009 - Nowa sala w Witoszowie Dolnym

Dzisiaj w Witoszowie Dolnym uroczyście oddana do użytku została nowa hala sportowa.
Budowę pełnowymiarowej sali sportowej z boiskiem do piłki ręcznej przy kompleksie oświatowym w Witoszowie Dolnym rozpoczęto w drugiej połowie 2006 roku. Obok hali powstały pomieszczenia towarzyszące - siłownia, sala do squosha, sala do fitnessu, pokój masażu, pomieszczenie solarium, świetlica, bufet oraz szatnie, sanitariaty i natryski, pomieszczenia trenerów. Hala posiada profesjonalną ściankę wspinaczkową, (o szerokości 15 m, wysokości 10 m) która powstała z dofinansowaniem z Fundacji KGHM. Wartość inwestycji łącznie z wyposażeniem wyniosła ponad 9 milionów złotych.
Otwarciu hali towarzyszyły dwie niezwykłe uroczystości. Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek uhonorowała dwie wyjątkowe osoby: Szymona Kołeckiego - wielokrotnego medalistę olimpijskiego, Europy i świata oraz Andrzeja Wincewicza mieszkańca gminy Świdnica, który uratował życie tonącemu wędkarzowi.


9 stycznia 2009 - Złapał sprawcę, dostanie nagrodę

W poniedziałek, 12 stycznia, specjalną nagrodę otrzyma mieszkaniec podwrocławskiej miejscowości, który w Świdnicy złapał mężczyznę podejrzewanego o dokonanie ośmiu napadów na starsze kobiety.
40-latek groził kobietom nożem, rozbitą butelką i żądał pieniędzy lub wyrywał im torebki. Mężczyznę pod koniec listopada zatrzymał pan Mariusz, za co teraz dostanie nagrodę od prezydenta Świdnicy. Spotkanie z udziałem pana Mariusza, prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka oraz komendanta powiatowego policji w Świdnicy, mł. insp. Krzysztofa Niziołka zaplanowano na poniedziałek, 12 stycznia na godzinę 12.00 w gabinecie prezydenta Świdnicy.
Spotkanie jest organizowane dopiero teraz, ponieważ przyjazd pana Mariusza w innym terminie nie był możliwy.


9 stycznia 2009 - Wioska internetowa

W Kostrzy uroczyście otwarto Wioskę Internetową. Ze sprzętu komputerowego oraz biurowego, który się tam znajduje, bezpłatnie będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.
Projekt "Wioska Internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" finansowany jest z budżetu państwa jako efekt współpracy Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia oraz Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego OPTOLAND s.a. Gmina Strzegom, której władze doskonale wiedzą, że udział w projekcie to duża szansa na uzupełnienie oraz poszerzenie wiedzy i kwalifikacji, użyczyła lokal świetlicy wiejskiej w Kostrzy, gdzie mieści się centrum.
Na wyposażenie Wioski Internetowej składa się 11 komputerów wraz z oprogramowaniem i szerokopasmowym dostępem do Internetu. Pomieszczenie wyposażone zostało w meble biurowe, telefony, urządzenia wielofunkcyjne, rzutnik multimedialny oraz bibliotekę multimedialną. Całkowity koszt przedsięwzięcia przekroczył 100 tys. złotych.
Placówka będzie czynna siedem dni w tygodniu w godzinach popołudniowych. W ramach projektu będzie można skorzystać z wielu interesujących kursów, które poprowadzi specjalnie wyszkolony pracownik. 7 stycznia w "Wiosce Internetowej" odbyła się uroczystość, podczas której przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, ksiądz proboszcz Stanisław Skrzypek oraz sołtys wsi Natalia Łęska.
- Mam nadzieję, że możliwości, jakie oferuje placówka, zainteresują dużą liczbę mieszkańców naszej gminy Jednocześnie dziękuję za szczególne zaangażowanie sekretarz gminy Sabinie Cebuli oraz sołtys Natalii Łęskiej, które uwierzyły w sens i sukces tego przedsięwzięcia. To dzięki ich pracy mieszkańcy będą mogli korzystać z centrum - mówił Lech Markiewicz.
Przypomnijmy, że w Stanowicach od zeszłego roku, mimo że wyposażone w mniejszą liczbę stanowisk niż w Kostrzy, z powodzeniem funkcjonuje Centrum Edukacyjno-Oświatowe.


9 stycznia 2009 - Spotkanie miłośników kina

W najbliższy czwartek, 15 stycznia o godzinie 18.30 w Baszcie odbędzie się spotkanie świdnickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Podczas spotkania wyświetlone zostaną filmy: "Generał" Bustera Keatona, "The Champion" Charliego Chaplina oraz Świdnicka Kronika Filmowa Marka Banaszczyka. Po emisji filmów nastąpi dyskusja miłośników filmu.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Pytania na temat spotkania można kierować pod numerem telefonu 609-507-864 lub pisać - martazywicka@o2.pl


9 stycznia 2009 - Interaktywne stoisko w Brnie

Od czwartku do soboty (15-18 stycznia) Świdnica, wraz z pięcioma partnerami z Polski i Czech będzie się prezentować na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Brnie. W Czechach po raz pierwszy zostanie zaprezentowane wielkie multimedialne stoisko.
- Na nowoczesnym stoisku turysta nie tylko dowie się, co warto zobaczyć w prezentowanych miastach, ale także będzie mógł sprawdzić funkcjonalność systemu zwiedzania tzw. audioguidów - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Targi turystyczne to pierwszy etap promocji projektu "Miejskie trasy turystyczne wspólnym produktem turystycznym miast czesko-polskiego pogranicza", który realizują wspólnie (Świdnica, Kłodzko, Bardo, Kędzierzyn Koźle, Ceska Skalice i Prerov), pod wspólnym hasłem "Citywalk". W Brnie promowana będzie sieć tras turystycznych, prowadzących po najciekawszych atrakcjach miejscowości położonych na polsko-czeskim pograniczu. Projekt dofinansowany został w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy.


9 stycznia 2009 - Garderoba dla Kostrzan

Doskonale wszystkim znany Zespół Folklorystyczny "Kostrzanie" doczekał się garderoby z prawdziwego zdarzenia.
Garderoba mieści się w budynku świetlicy wiejskiej w Kostrzy. W specjalnie wyremontowanym, przytulnym pomieszczeniu zgromadzono stroje oraz inne elementy garderoby, w których możemy podziwiać "Kostrzan" podczas ich występów.
Zadowolenia nie kryje kierownik zespołu Zbigniew Suchyta. - Stroje, w których występują członkowie grupy, są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Dotychczas młodzież przechowywała je w swoich domach, ale teraz wreszcie możemy je zgromadzić w jednym miejscu. To bardzo ważne, aby właściwie o nie dbać i odpowiednio je przechowywać - wyjaśnia. W garderobie znalazły również miejsce nowe stroje, na których zakup, dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, pozyskał Urząd Miejski w Strzegomiu.
Uroczyste otwarcie garderoby odbyło się 7 stycznia. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali - ksiądz proboszcz Stanisław Skrzypek, sołtys Kostrzy Natalia Łęska oraz garderobiana i członkini Rady Sołeckiej Helena Szerszeń.
Zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać kolorowe i misternie wykonane stroje "Kostrzan". Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz wyraził nadzieję, że zespół będzie się w nich prezentował równie atrakcyjnie jak dotychczas, przez co będzie rozsławiał naszą gminę. Wszyscy zgodnie życzyli "Kostrzanom" wielu artystycznych sukcesów.


9 stycznia 2009 - Popłyną po "uśmiech"

Jutro zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego SVIDA rozpoczynają starty w cyklu zawodów ligi pływacki "O Uśmiech Dziecka". Organizatorem zawodów jest UKS Energetyk Zgorzelec. W imprezie udział weźmie 40 zawodników UKS SVIDA z roczników 2001-1996. Świdniczanie startując w poprzedniej edycji zawodów zajęli wśród dziewcząt rocznik 1999 trzecie miejsce a wśród chłopców rocznik 1999 pierwsze i drugie miejsce.
Zawody odbywają się w 10.stycznia, 7. marca, 18 kwietnia i 6 czerwca, udział w zawodach biorą zawodnicy z klubów Dolnego Śląska oraz z Niemiec i Czech. Wychowanką UKS Energetyk Zgorzelec jest reprezentantka Polski na Olimpiadzie w Pekinie Agata Korc.


8 stycznia 2009 - Mocne zimowe granie w SCK

30 grudnia już po raz piąty w Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się "Zimowe Rockowania". Na deskach SCK zaprezentowało się osiem zespołów, w tym dwa ze Strzegomia.
Imprezę poprowadził członek strzegomskiego zespołu Cosmosquad - laureat ubiegłorocznej edycji - Artur "Zuchman" Zuchmantowicz. Każdy z zespołów miał 20 minut na zaprezentowanie się jurorom. W SCK rozbrzmiewały dźwięki alternatywnego rocka, kalifornijskiego punk-rocka, hard rocka, rocka i ska. Jury oceniało walory artystyczne, techniczne i wokalne zespołów. W jego wchodzili: Wojciech Czerniatowicz - dziennikarz Polskiego Radia Wrocław, Sławomir Szudrowicz z legendarnego zespołu "KTO TO" z Legnicy, Witold Pawlus - muzyk, perkusista, Paweł Rudnicki - radny RM w Strzegomiu, Sylwia Rudnicka i Wioletta Urban - dyrektor SCK. Po interesujących występach jury udało się na obrady, a w tym czasie na scenie zaprezentował się zespół Cosmosquad.
Pierwsze miejsce zdobył zespół Chemical Garage z Wodzisławia Śląskiego, drugie z kolei przypadło chłopcom z Cocroach z Mieroszowa, a trzecie - Smash of Breking Glass ze Strzegomia. W tym roku również publiczność mogła głosować na swojego faworyta, przyznając nagrodę zespołowi Cool Time ze Strzegomia. Patronem medialnym koncertu było Polskie Radio Wrocław, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy.


8 stycznia 2009 - Odcinek specjalny - po rajdzie

Bardzo duże zmiany w regulaminach, odchudzony kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, wyzwania i zagrożenia stojące przed polskimi rajdami samochodowymi - to wszystko będzie przedmiotem godzinnej rozmowy z Andrzejem Górskim z Głównej Komisji Sportów Samochodowych.
Gorąco zapraszamy wszystkich słuchaczy do aktywnego udziału w naszej audycji.
Piszcie emaile z pytaniami - >>> napisz
Początek programu jutro o godzinie 18.00. Słuchajcie stacji w winampie - słuchaj, a także na 91.3 FM na terenie Wrocławia. Piszcie też na nasze gg - 8704567.


8 stycznia 2009 - Z myślą o niepełnosprawnych

Długo oczekiwany samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych trafił już do Gminy Jaworzyna Śląska.
Zakup auta przygotowanego do przewozu dziewięciu osób i wózka inwalidzkiego możliwy był dzięki pozytywnej ocenie wniosku złożonego przez gminę do programu pn. "Program wyrównywania różnic między regionami".
W przetargu nieograniczonym zakupiony został Volkswagen Transporter. Samochód kosztował 104 tysiące złotych, z czego 51 500 złotych pochodzi z budżetu gminy. Pozostała część została sfinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kluczyki do samochodu odebrał osobiście Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.


8 stycznia 2009 - Nowy wóz strażacki

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Stanowicach doczekała się nowego samochodu strażackiego.
- Zakup wozu wynikał z potrzeby odnowienia taboru samochodowego w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Strzegom - wyjaśnia Urszula Olszewska, prezes Zarządu Miejsko - Gminnego ZOSP RP Strzegom.
Należy podkreślić, że jest to pierwszy od 20 lat nowy samochód takiego typu w naszej gminie, a stanowicka jednostka, jako wcielona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zgodnie z wymogami, powinna posiadać co najmniej dwa wozy.
Koszt samochodu marki MAN wyniósł kwotę 684 tys. 800 zł. Warto podkreślić, że środki na jego zakup pochodziły zarówno z budżetu gminy Strzegom, jak i zostały pozyskane z zewnątrz, przez samych strażaków, z następujących instytucji - Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Uroczysty odbiór nowego wozu odbył się 30 grudnia. Wzięły w nim udział władze samorządowe gminy Strzegom, przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz członkowie Ochotniczych i Państwowych Straży Pożarnych.
Ważnym akcentem spotkania było poświęcenie samochodu przez księży - Marka Babuśkę i Józefa Wróbla. Następnie rodzice chrzestni nowego pojazdu - Urszula Olszewska i przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn - nadali mu imię "Leszek". Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, w swoim krótkim przemówieniu, wyraził nadzieję, że nowo zakupiony samochód będzie dobrze służył mieszkańcom i przyczyni się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa w naszej gminie.
- Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu wozu, a w szczególności burmistrzowi Strzegomia, radnym oraz Zarządowi Województwa Dolnośląskiego - mówi w imieniu strażaków Urszula Olszewska.


7 stycznia 2009 - Stypendia dla licealistów z regionu

Ponad cztery i pół tysiąca uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska otrzymało po 750 zł. Pieniądze unijne trafiły na ich konta w ostatnich dwóch dniach grudnia minionego roku.
Rzadko jest tak, że wydanie dużych pieniędzy może sprawić tyle problemu. W tym przypadku Powiat Świdnicki miał twardy orzech do zgryzienia. Na trzy miesiące przed końcem ubiegłego roku dostał do wydania prawie 4 mln zł. Musiał w rekordowym tempie napisać projekt, podpisać porozumienia, przygotować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek unijny.
Pieniądze, których żadne województwo w Polsce nie chciało, to środki unijne na stypendia dla najbardziej potrzebujących uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
-" Tempo było ogromne. Pieniądze, o które walczyliśmy, pozostały z niewykorzystanych środków przez Województwo Mazowieckie. Myślę, że warto było spróbować tym bardziej, że już 4 lata temu pisaliśmy projekt w imieniu całego regionu i pieniądze - wtedy dla studentów - udało się pozyskać." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Skorzystało na tym całe Województwo Dolnośląskie, gdyż powiat napisał projekt dla całego regionu. Dzięki temu ponad 4,5 tysiąca uczniów z Dolnego Śląska otrzymało jednorazową pomoc w postaci 750 zł, które młodzi ludzie mogą przeznaczyć np. na korepetycje, ubrania czy książki. Co więcej uczniowie nie będą musieli rozliczać się ze szkołami na podstawie faktur z otrzymanego stypendium. Musieli jednak wcześniej zadeklarować, że pieniądze pójdą na cele związane ze szkołą.
Najwięcej stypendiów poszło do młodych ludzi z powiatów: wrocławskiego, oleśnickiego, świdnickiego i wałbrzyskiego.


7 stycznia 2009 - Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI

Dzisiaj we Wrocławiu odbyło się spotkanie inauguracyjne roku 2009. W spotkaniu Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI brały udział wszystkie założone do tej pory koła i jej coraz liczniejsi członkowie.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele koła ze Świdnicy. Po wysłuchaniu kilku kolęd i krótkim wprowadzenia prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz byłego wiceprezesa PiS Kazimierza Ujazdowskiego, w którym to wprowadzeniu, obaj przekazali przybyłym życzenia noworoczne, wszyscy członkowie łamali się opłatkiem wymieniając się życzeniami.
Było to pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI w Nowym Roku 2009.
Kolejne spotkanie robocze odbędzie się już niebawem, bo 17 stycznia w Krakowie. Stowarzyszenie Dolny Śląsk XXI zyskało w ostatnim czasie rangę ponadregionalną. W kolejnych miesiącach przedstawiciele kół będą w swoich miastach i gminach spotykać się z członkami zarządu dopracowując cele i kierunki rozwoju stowarzyszenia oraz naszego regionu.


7 stycznia 2009 - V Świdnicki Polonez Maturzystów

15 stycznia o godzinie 12.00 na świdnickim Rynku - "Wielka Parada Młodości". Tradycyjnie w Nowy Rok tanecznym krokiem wprowadza nas Zespół Szkół Mechanicznych.
To już mały jubileusz tej cyklicznej imprezy, której inicjatorem jest Dyrektor Szkoły - Krzysztof Anklewicz. Spotykamy się 5. raz, tym razem w okresie szczególnym dla naszego regionu - a jak wiemy, Zespół Szkół Mechanicznych od dziesiątek lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Międzyszkolna inicjatywa zbiega się z inauguracją obchodów X - lecia Powiatu Świdnickiego.
Rynek świdnicki przypomni w to czwartkowe południe chlubne tradycje szlacheckie i zapełni się dziesiątkami, setkami par - zaczynając od najdostojniejszych gości.
Korowód poprowadzą Państwo Skiślewicz. Wśród tańczących zobaczymy reprezentantów władz Miasta i Powiatu, gości zaprzyjaźnionych z Mechanikiem i przede wszystkim kwiat świdnickiej młodzieży - tegorocznych abiturientów.
Uroczyście, dostojnie, z okazałością i elegancją wkroczymy w 2009 rok. ZSM - szkoła z tradycjami - w ten uroczysty sposób ogłasza rozpoczęcie intensywnych przygotowań do egzaminu maturalnego.
Dodajmy, że w tym samym czasie poloneza odtańczy młodzież z zaprzyjaźnionych z "Mechanikiem" szkół ponadgimnazjalnych w Kartuzach i Łowiczu. Kultywowanie tradycji tańca narodowego i im przypadło do gustu. Tak bywało dawniej w polskich domach i dziś przy tak znaczących okazjach warto o tym pamiętać. Para za parą w takt poloneza, cóż za widok. Warto w tym uczestniczyć i warto to znowu przeżyć.


7 stycznia 2009 - "Uczeń na wsi"

Do końca czerwca 2009 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje drugą już edycję programu "Uczeń na wsi - pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie i miejsko-wiejskie".
Celem programu jest wyrównanie szans w zdobyciu wykształcenia przez uczniów, będących osobami niepełnosprawnymi, zamieszkujących gminy wiejskie oraz gminy miejsko - wiejskie, na terenie których znajdują się wyłącznie wsie oraz miasta do 5 tysięcy mieszkańców. Program realizowany jest na terenie całego kraju od 1 września 2007 roku do 30 czerwca 2010 roku.
Z pomocy finansowej skorzysta 18 uczniów z Gminy Świdnica, w tym ośmioro uczniów szkół podstawowych, czworo gimnazjalistów i sześcioro uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przyznane dofinansowanie obejmuje koszty zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej (w tym wakacyjne obozy rehabilitacyjne), związane z dostępem do internetu (instalacja i abonament), a także koszty kursów w zakresie programu nauczania oraz kursów językowych (w przypadku kursów organizowanych poza miejscem zamieszkania ucznia, dofinansowaniu mogą podlegać również koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia) oraz koszty wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych.


7 stycznia 2009 - Wizyta z urodzinami

W grudniu gościliśmy w Świebodzicach jedenastoosobową delegację z naszego miasta partnerskiego z Waldbröl (Niemcy). Goście wzięli udział w naszym Jarmarku Bożonarodzeniowym, podczas którego sprzedawali rodzime smakołyki - m. in. grzane wino, nalewkę owocową oraz gofry. Na czele delegacji stał nowy burmistrz Waldbröl, Peter Köster, który zapewne wizytę w naszym mieście zapamięta podwójnie: po raz pierwszy gościł bowiem w Świebodzicach, dodatkowo w tym czasie obchodził swoje 50. urodziny. Z tej okazji otrzymał wiele prezentów, m. innymi wspaniały tort czekoladowy.
W składzie delegacji znaleźli się również członkowie Towarzystwa Partnerstwa Miast w Waldbröl. Goście spotkali się z władzami miasta, zwiedzali Świebodzice.
- Burmistrz Waldbröl był zachwycony naszym miastem - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji UM. - Jest wielkim fanem Polski, interesuje się naszym krajem i spędza tu coroczny urlop. Ostatni urlop spędził w Szklarskiej Porębie. Obiecał, że latem ponownie przyjedzie do nas. 22 stycznia delegacja władz samorządowych Świebodzic wyjedzie na coroczne spotkanie noworoczne do Waldbröl.


7 stycznia 2009 - Awantura o kontrakty

Sytuacja dotycząca kontaktowania świadczeń medycznych a szczególnie specjalistycznych poradni jest gorsza niż w ubiegłym roku. Choć pamiętamy, że w ubiegłym roku było wręcz fatalnie. W poniedziałek na ręce Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu Krzysztofa Dworaka trafiło stanowisko Wicestarosty Świdnickiego Ryszarda Wawryniewicza, który wyraża w nim zaniepokojenie dramatycznym spadkiem dostępności do świadczeń zdrowotnych na obszarze Powiatu Świdnickiego.
-"Szczególny niepokój budzi fakt niezakontraktowania świadczeń aż 11 z 19 istniejących poradni ginekologiczno-położniczych. Liczba zakontraktowanych obecnie jest zdecydowanie niewystarczająca." - podkreśla Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniewicz.
Ale to nie wszystko. Niezakontraktowano świadczenia udzielane przez poradnie reumatologiczne. Duże obawy wzbudza także fakt nie podpisania umów na udzielanie porad przez chirurgów oraz przez specjalistów z chirurgii urazowo-ortopedycznej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że do tych poradni w 2008 r. pacjenci wyczekiwali w wielomiesięcznych kolejkach.
- "Kompletnie niezrozumiały jest brak kontraktu z jedyną na terenie Powiatu poradnią genetyczną prowadzoną przez SP ZOZ Świdnica. Poradnia ta została wysoko oceniona przez NFZ w 2007 r. Obecnie dysponujemy bardzo dużą bazą danych, z których korzystają i będą nadal korzystać lekarze specjaliści. W przypadku przerwania działalności poradni genetycznej dalsza realizacja dotychczasowych programów będzie niemożliwa. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wieloletni dorobek i zaangażowanie ludzi, w tym szczególnie dr Ewy Kilar poszłoby na marne." - podkreśla Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
To nie wszystkie problemy. Martwi także brak kontraktu na świadczenia w poradniach kardiologicznych czy jedynej działającej w całym Powiecie Świdnickim poradni gruźlicy i chorób płuc funkcjonującej w SP ZOZ Świdnica. Nie zakontraktowano również dwóch poradni onkologicznych. "Jest to bardzo niepokojące, bowiem choroby onkologiczne obok chorób układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zachorowalności w Powiecie Świdnickim." - podkreśla Wicestarosta. -" Dlatego gorąco popieram starania poszczególnych świadczeniodawców o zawarcie umów na wszystkie powyższe świadczenia." - dodaje.


7 stycznia 2009 - Gminny Przegląd Zespołów

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy organizuje XII Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych.
Już jutro, ósmego stycznia o godzinie 9.30 rozpoczyna się pierwszy dzień przeglądu, wystąpią dzieci z Przedszkole i szkół w Pszennie, Mokrzeszowie, Lutomi Dolnej, Witoszowa Dolnego, Bystrzycy Górnej, Grodziszcza, Lubachowa, wystąpi też Teatrzyk Obrzędowy "Tradycja oraz Zespół Śpiewaczy "Ale Babki".
12 stycznia będzie kolejnym dniem przeglądu, tego dnia nastąpi również wręczenie nagród i wyróżnień.
Przegląd Zespołów Kolędniczych odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej. Szczegółowy program - >>> zobacz


7 stycznia 2009 - Zima nam nie straszna

Wszystkie drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe na terenie Świebodzic są przejezdne, chodniki są na bieżąco odśnieżane i posypywane piaskiem.
Zakład Gospodarki Komunalnej skierował w tej chwili niemal całą swoją załogę do prawidłowego utrzymania ciągów pieszych i jezdnych na terenie miasta.
Nie ma także, jak na razie, żadnych sygnałów o osobach bezdomnych czy starszych, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu niskiej temperatury. Straż Miejska uratowała natomiast życie pewnemu łabędziowi, który pojawił się na Osiedlu Piastowskim. Ptak błąkał się w okolicy tamtejszego boiska, zauważyli to jednak czujni mieszkańcy i natychmiast zawiadomili strażników miejskich. Łabędź został schwytany i odwieziony do schroniska dla zwierząt.


7 stycznia 2009 - Przegląd Zespołów Kolędniczych

W dniach 13 - 16 stycznia odbędzie się w Świdnicy "XVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych".
Na deskach świdnickiego teatru wystapią dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych z Witoszowa Dolnego, Lutomi Dolnej, Lubachowa, Strzelc, Bystrzycy Górnej i Świdnicy.
Swoje aktorskie umiejętności zaprezentują też dzieci z Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, Fundacji Pomocy Biednym Dzieciom "UT UNUM SINT" oraz Fundacji "Naszej Szkole".
Program "XVII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych" - >>> zobacz


7 stycznia 2009 - Licytacja

Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska wystawiła do licytacji na rzecz XVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dwa niepowtarzalne przedmioty, którymi są: piłka z autografami - Doroty Świeniewicz i zawodniczek, które brały udział w pamiętnym meczu rozegranym 12 czerwca 2006 roku z okazji nadania tytułu - Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy - Dorocie Świeniewicz, najlepszej siatkarce w Europie w 2005 roku.
Drugim przedmiotem wystawionym do licytacji jest wspaniały album wydany przez Polski Związek Piłki Siatkowej z okazji 80. lecia Polskiej Siatkówki.
Album prócz tego, że interesująco opisuje to wszystko co było ważne w polskiej siatkówce, że jest pięknie ilustrowany, to na dodatek zawiera autograf jednej z najlepszych polskich siatkarek ostatnich lat - Anny Barańskiej.
Obie siatkarki łączy jedno, obie są ze Świdnicy. To w Świdnicy zaczęła się ich wielka, światowa przygoda z siatkówką.
Zapraszamy do licytacji - >>> zobacz


7 stycznia 2009 - Przychodnia przyjmuje pacjentów

Miejska przychodnia przyjmuje pacjentów, nie ma utrudnień. Świebodziczanie, korzystający z porad specjalistycznych w Miejskim Ośrodku Zdrowia nie muszą się obawiać - lekarze przyjmują normalnie, żadna z poradni nie jest zamknięta.
- W związku z odbijającymi się szerokim echem informacjami medialnymi o trudnej sytuacji w służbie zdrowia i odrzuconych ofertach na funkcjonowanie poradni specjalistycznych na Dolnym Śląsku, chcielibyśmy jako SP ZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach uspokoić wszystkich naszych pacjentów - mówi Adrian Szewczyk, dyrektor MOZ. -
Rzeczywiście, w całym regionie panuje trudna sytuacja, gdyż ogromna część ofert na prowadzenie poradni specjalistycznych została przez Dolnośląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia odrzucona. Niemniej jednak w naszej przychodni poradnie specjalistyczne funkcjonują w normalnym trybie. Udało nam się większych uniknąć zawirowań.
Zapraszamy pacjentów na planowane wizyty w poradniach specjalistycznych już od samego początku roku. Nasze poradnie funkcjonują normalnie, bez przeszkód.


7 stycznia 2009 - 11 stycznia - ruszamy

Sztab WOŚP przy KH ZHP w Świdnicy zapiął na ostatni guzik program XVII Finału. Wielkie granie rozpocznie się na świdnickim Rynku 11 stycznia 2009 roku już o godzinie 11.00.
W pierwszej części wystąpią świdnickie zespoły, wokaliści, grupy taneczne oraz kabaret, a wśród nich: zespoły folklorystyczne "Mokrzeszów" i "Krąg", studio piosenki MDK, prezentacje "Katharsis" oraz kabaret "Poszukiwani". W drugiej części - zespoły rockowe: niemiecka grupa "Stilistico", formacja "Eliot" ze Świebodzic oraz wrocławski zespół reggae "Bethel" z Wrocławia. Wśród imprez towarzyszących występom estradowym znajdą się: Harcerski Jarmark Rodzinny, pokazy OSP, PCK i Zespołu Szkół nr 3 oraz konkursy i zabawy sportowe przygotowane przez TKKF. Tradycyjnie będzie można zrobić sobie zdjęcie w wozie strażackim, z Komisarzem Lwem i po raz pierwszy na jednym ze wspaniałych motocykli świdnickiego klubu "Red Rider", który w godzinach od 9.00 do 17.00 prezentować będzie swoje "rumaki" w Baszcie.
Stoisko ze swojskimi wędlinami wystawi masarnia z Cierni, a zmarzniętym mieszkańcom Świdnicy oraz wolontariuszom harcerze zapewnią żurek, barszczyk i herbatę.
Przez cały czas na scenie prowadzona będzie licytacja przedmiotów, które do ostatniej chwili sztab ma zamiar pozyskiwać od darczyńców. Na zakończenie Finału o godz. 20.00 - światełko do nieba czyli pokazy laserów i fajerwerków. Program - >>> zobacz


7 stycznia 2009 - Zima na drodze

Zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne - opady deszczu, czy śniegu mogą z minuty na minutę zmienić sytuację na drodze. Śliska nawierzchnia i prędkość niedostosowana do takich warunków może być przyczyną różnego rodzaju zdarzeń drogowych.
Aby uniknąć takich sytuacji przygotuj swój samochód do jazdy zimą. Przede wszystkim pamiętaj o zmianie opon na zimowe. Nie czekaj, aż zaskoczy Cię zima. Samochód wyposażony w zimowe opony znacznie lepiej zachowuje się na mokrej i śliskiej nawierzchni. Droga hamowania jest zdecydowanie krótsza.
Zaopatrz się również w niezbędne akcesoria, które pomogą Ci usunąć lód i śnieg z samochodu. Zimą skrobaczka do szyb i zmiotka, to nieodzowne atrybuty kierowcy. Używaj również zimowego płynu do spryskiwaczy, gdyż ograniczona widoczność znacznie pogarsza bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Przestrzegaj przepisów i zawsze podróżuj z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed tobą. Taką odległość, która umożliwi Ci bezpieczne zatrzymanie samochodu podczas awaryjnego hamowania. Podczas jazdy używaj świateł mijania. Zawsze stosuj pasy bezpieczeństwa. Jedź ostrożnie, by bezpiecznie dojechać do celu swojej podróży.


6 stycznia 2009 - Apel o wrażliwość

W związku z ostrym mrozem władze Świdnicy apelują do mieszkańców Świdnicy, aby nie pozostali obojętni na najbardziej potrzebujących. - Nie można ignorować żadnego sygnału od osób chorych, niepełnosprawnych, o niskich dochodach oraz samotnych, czy też bezdomnych. W Świdnicy działają instytucje, które służą pomocą potrzebującym i monitorują sytuację, ale każdy sygnał jest cenny - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Zimowej pomocy poświęcone było spotkanie w Urzędzie Miejskim w Świdnicy z udziałem instytucji niosących pomoc, jak i służb mundurowych. Dziś podsumowano dotychczasowe działania oraz rozmawiano o kolejnych.
- W trudnych warunkach zimowych pomoc sąsiadowi przy rozpaleniu w piecu lub zainteresowanie się leżącym na ulicy człowiekiem może okazać się bezcennym darem. Wrażliwość każdego świdniczanina z pewnością zminimalizuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą zima - mówią zgodnie świdnickie instytucje.
Służby porządkowe zapewniają, że patrolują tereny ogrodów działkowych, czy też inne opuszczone miejsca. - W ostatnich dniach kilkadziesiąt razy wyjeżdżaliśmy w miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne. Część z nich zgodziła się na przewiezienia do schroniska. Problemem sporym są osoby nadużywające alkoholu, które nie mogą zostać przyjęte do schroniska - mówi Stanisław Rybak, komendant Straży Miejskiej w Świdnicy.
Dziś w Schronisku im. Brata Alberta przebywa 80 osób. W razie potrzeby zostaną uruchomione dodatkowe miejsca. Z wnioskiem o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mogą się również zwrócić osoby, które nie mają funduszy na opał. Do ośrodka można zgłaszać także adresy osób samotnych, czy też schorowanych, które potrzebują pomocy.
Świdnickie służby, do których można się zwrócić o pomoc: Straż Miejska - 986, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - 853-71-39 Pogotowie - 999, Policja - 997 Funkcjonują dwie jadłodajnie, które wydają ciepłe posiłki ubogim przy ul. Westerplatte 51 i 4-6. Ciepłe napoje są rozdawane w Domu Dziennego Pobytu, ul. Saperów 27.


6 stycznia 2009 - W trzech wersjach językowych

21 grudnia w sieci internetowej pojawiła się nowa strona o Czerwonym Baronie, najbardziej znanym na świecie lotniku. Nowa strona zastąpiła funkcjonującą dotychczas stronę poświęcona Manfredowi von Richthofenowi prowadzona jako część serwisu - dziennik.pl
W grudniu strona ruszyła w dwóch językach a od wczoraj funkcjonuje już w trzech wersjach językowych.
O Red Baronie można czytać w języku polskim, niemieckim i angielskim.
Poprzednia strona na swoja popularność i wysokie miejsce w wyszukiwarkach "pracowała" latami, obecna strona jest już na pierwszym miejscu pośród wszystkich stron na świecie zajmujących się legendą światowego lotnictwa. Strona www.richthofen.pl - >>> zobacz


6 stycznia 2009 - Otworzą boisko

13 stycznia, o godzinie 12.00 w Strzegomiu odbędzie się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego.
Boisko, powstałe w ramach rządowego programu "Blisko Boisko", powstało przy strzegomskim Gimnazjum nr 2 przy ul Mickiewicza. Jest to, jedyny w swoim rodzaju, nowoczesny obiekt z trawy syntetycznej, z którego bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne - będą mogły korzystać dzieci i młodzież.
Otwarcie boiska zaplanowano na środę 13 stycznia 2009 roku. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Do udziału w nich zaproszono przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.
Zaraz po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową, która odbędzie się w sali konferencyjnej hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Na uroczystości zapraszamy również wszystkich przyszłych użytkowników boiska.


6 stycznia 2009 - Bilety z automatu

Nowoczesne automaty do sprzedaży biletów montuje Świdnica. Te pierwsze w regionie Przedgórza Sudeckiego urządzenia dziś ustawiono przy przystankach przy ul. Muzealnej oraz pl. św. Małgorzaty. Jutro kolejne biletomaty zostaną zamontowane przy przystankach na osiedlu Zawiszów (ul. Henryka Pobożnego) oraz osiedlu Zarzecze (ul. Kopernika).
- Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych punktach miasta podróżni mogą mieć kłopot z zakupem biletów nawet w ciągu dnia, dlatego już wiele miesięcy temu postanowiliśmy ten problem rozwiązać. Jednym z pomysłów są właśnie automaty do sprzedaży biletów. Wcześniej przeprowadziliśmy kampanię informacyjną. Na wiatach przystankowych umieściliśmy informację o tym, gdzie można kupić bilety. Oprócz tego pozyskujemy nowe punkty, które zajmują się sprzedażą biletów. Dziś jest ich w Świdnicy ponad 50 - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Do dyspozycji świdniczan oddawane są nowoczesne biletomaty Merona M210 Plus. To stacjonarne samoobsługowe automaty do sprzedaży papierowych biletów. Zapłaty za wszystkie rodzaje biletów będzie można dokonywać bilonem, a w przyszłości również banknotami, bądź drogą elektroniczną. Automat wydaje resztę. Biletomat ma wbudowany 10,4-calowy ekran LCD z metalową klawiaturą wyboru.


6 stycznia 2009 - Szampańska zabawa pod ratuszem

Blisko tysiąc osób przyszło na świebodzicki Rynek powitać Nowy Rok. Sylwestrową zabawę pod gwiazdami przygotował Urząd Miejski i mimo mroźnej pogody - była wyśmienita.
A zaczęło się w zasadzie już przed południem - nauką salsy na Rynku, prowadzoną przez choreografa Jakuba Sajko. Pod specjalnie ustawionym namiotem uczył świebodziczan gorących rytmów od 11. do 12.30, a potem od 14.30 do 16. Wśród ćwiczących pilnie kroki najwięcej było młodzieży i dzieci. Prawdziwa zabawa sylwestrowa zaczęła się około godz. 22.30. Na ustawionej pod ratuszem scenie wystąpił zespół "Carmen". Sympatyczni Ślązacy porwali świebodziczan do tańca takimi przebojami, jak "Biały miś", czy "Do zakochania jeden krok". I choć z minuty na minutę spadała temperatura powietrza, zabawa była coraz gorętsza, ludzie tańczyli, klaskali, śmiali się oczekując na najbardziej radosny moment - czyli przywitanie 2009 roku. Tuż przed północą na Rynku pojawiły się władze miasta w komplecie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, skarbnik Luiza Gass-Sokólska oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka. Burmistrz złożył wszystkim świebodziczanom serdeczne życzenia noworoczne i jako pierwszy wystrzelił korkiem od szampana.
Parę minut po północy na zgromadzonych czekała kolejna atrakcja - pokaz sztucznych ogni, który trwał blisko 10 minut. A potem była znowu zabawa: do godz. 1.00 grał zespół "Carmen", a potem trwała jeszcze dyskoteka pod gwiazdami. W trakcie zabawy można było pokrzepić się gorącymi napojami, żurkiem z kiełbasą i bigosem, które to dania serwowały dwie świebodzickie restauracje: "Galery" oraz "Korona Śląska". Tuż po zakończeniu sylwestrowej fety na Rynku pojawiły się niemal natychmiast służby odpowiedzialne za czystość w mieście, które uprzątnęły plac ratuszowy. Wszyscy bawili się tego wieczoru bezpiecznie.


6 stycznia 2009 - Stypendia oraz nagrody pieniężne

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej informuje o możliwości składania wniosków na "Stypendia oraz nagrody pieniężne w dziedzinie edukacji, kultury i sportu". Wnioski można składać do 31 stycznia 2009 roku.
Stypendia lub nagrody pieniężne mogą być udzielane uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych osiągających szczególne osiągnięcia w edukacji, kulturze i sporcie. We wnioskach o udzielenie stypendium lub nagrody pieniężnej dla niepełnoletniego ucznia prosi się o podawanie także danych rodzica lub opiekuna prawnego, który będzie występował w imieniu ucznia.
Regulamin oraz druki wniosku dostępne są w Urzędzie Miejskim, pokój 20 oraz poprzez internet. Regulamin - >>> zobacz i wniosek - >>> pobierz


6 stycznia 2009 - Powiatowy Turniej Tenisa

Dzisiaj w świetlicy wiejskiej w Lutomii Dolnej odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Udział w turnieju wzięły dziewczęta z dziewięciu szkół i chłopcy reprezentujący 12 szkół.
Wyniki dziewcząt: 1 - ZSO Nr3 Świdnica - Mglej Anna, Toporowska Monika, 2 - ZSH-T Świdnica - Monika Dąbrowska, Magda Pieprz, 3 - ZSO Świdnica - Agata Walicka, Monika Łętowska, 4 - ZS Nr 1Świdnica, 5 - ZSO Strzegom, 6 - ZS Nr3 Świdnica, 7 - ZSE Świdnica, 8 - ZS Strzegom, 9 - PZSS Bystrzyca Dolna.
Wyniki chłopców: 1 - ZSB-E Świdnica - Marcin Makowski, Paweł Rataj, Łukasz Skowron, 2 - ZSM Świdnica - Kamil Bernatowicz, Michał Łapacz, Michał Drozd, 3 - ZSE Świdnica - Marcin Babczyszyn, Andrzej Latanowski, Przemysław Bomuszewicz, 4 - ZSO Strzegom, 5 - ZSO Nr3 Świdnica, 6 - I LO Świdnica, 7 - ZSH-T Świdnica, 8 - ZS Nr3 Świdnica, 9 - PZSS Bystrzyca Dolna, 10 - ZSO Świdnica, 11 - ZS Strzegom, 12 - ZSO Świebodzice.


6 stycznia 2009 - "Noworoczny Bieg - Świdnica 2009"

11 stycznia odbędzie się organizowany już od wielu lat "Noworoczny Bieg - Świdnica 2009"
Organizatorem biegu jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bieg odbędzie się w Parku Centralnym, rozpocznie się o godzinie 12.00.
W biegu mogą startować wszyscy posiadający aktualne badania lekarskie.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, uczestnicy dostaną pamiątkowe koszulki. Regulamin biegu - >>> zobacz


6 stycznia 2009 - Pierwsze halowe zawody w Morawie

W sobotę, 10 stycznia 2009 roku w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia odbędą się pierwsze Towarzyskie Zawody Halowe w skokach przez przeszkody.
Organizatorem imprezy jest Ośrodek Jeździecki Stragona oraz LKS Stragona Strzegom.
Na liście zgłoszeń ponad 30 koni, które rywalizować będą w czterech konkursach. Widzowie będą mogli zobaczyć w sumie przeszło 50 przejazdów. Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00.


5 stycznia 2009 - IMGW we Wrocławiu informuje

w związku z prognozowanymi bardzo niskimi temperaturami powietrza (lokalnie do około -20 st. C), na rzekach dorzecza górnej i środkowej Odry i na Odrze, przewiduje się dalszy intensywny rozwój zjawisk lodowych w postaci śryżu i lodu brzegowego aż do pokrywy lodowej.
Powodować to może tworzenie się zatorów lodowo-śryżowych i podpiętrzenia wód, szczególnie na małych rzekach w profilach mostowych, przewężeniach i zakolach, gdzie lokalnie stany wody mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Może to powodować utrudnienia przepływu wody poniżej oraz wzrosty stanów wody powyżej występowania zatoru, zamarzanie urządzeń hydrotechnicznych.
O zaistniałych zdarzeniach kryzysowych proszę informować WCZK bezzwłocznie drogą elektroniczną na adres: czkw@duw.pl, nr faksu: 071 343 20 28 lub telefonicznie na nr: 071 340 62 05, 071 340 61 01.


5 stycznia 2009 - Spotkanie wolontariuszy WOŚP

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy KH ZHP w Świdnicy zaprasza wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 9 stycznia o godzinie 9.00 w klubie "Bolko" na placu Grunwaldzkim w Świdnicy.
Na spotkaniu mówić będziemy o zasadach bezpieczeństwa podczas kwestowania, przydzielimy "rejony" dla poszczególnych grup wolontariuszy oraz poinformujemy o miejscu pobierania i oddawania puszek w dniu Finału WOŚP.
Liczymy na to, że nikogo nie zabraknie na spotkaniu. Do zobaczenia.


5 stycznia 2009 - Mamy już 53 hektary

Tyle gruntów udało się wykupić Gminie Świebodzice w ciągu ostatnich dwóch lat. Systematyczny wykup terenów pod inwestycje rozpoczął się wraz z początkiem kadencji burmistrza Bogdana Kożuchowicza. Tereny będą przeznaczone pod zabudowę przemysłową, część z nich, decyzją Rady Miejskiej, została przeznaczona do włączenia w Podstrefę Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Negocjacje trwają powoli, gdyż większość gruntów pochodzi od prywatnych właścicieli, którzy starają się uzyskać jak najlepsza cenę. Jednak udało się zaoferować na tyle korzystne warunki dla obu stron, że coraz więcej osób chce odsprzedawać swoje grunty.
- Mamy już do dyspozycji dwa duże obszary, kilkunastohektarowe, w jednym, atrakcyjnym kawałku - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Gotowych do sprzedaży jest w tej chwili 27 hektarów.
Grunty, o których mowa, znajdują się przy trasie wylotowej z miasta w kierunku Strzegomia. Sąsiadują z terenem lotniska dyspozycyjnego, co jest ich sporym atutem. W 2009 roku wykup gruntów będzie kontynuowany. W budżecie miasta zarezerwowano na to blisko 3 mln złotych.


5 stycznia 2009 - Echa sesji Rady Miejskiej

Posiedzenie, które obyło się 22 grudnia, zaowocowało podjęciem kilku ważnych uchwał. Dwie pierwsze z nich dotyczyły zmiany budżetu gminy Strzegom na 2008 rok oraz określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się w gminie Strzegom.
Radni przyjęli także Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Strzegomia, który stanowi podstawę do ubiegania się o dotacje z Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013. Warto zaznaczyć, że brak takiego programu uniemożliwia realizację projektów ujętych w LPR przy współfinansowaniu ze środków unijnych.
Lokalny Program Rewitalizacji przewiduje przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania budynku poklasztornego przy ul. Kościuszki w Strzegomiu, przebudowę parku przy ul. Krótkiej w Strzegomiu oraz przebudowę odcinka nawierzchni ul. Kościuszki w Strzegomiu. W ramach zaplanowanych działań społecznych znalazły się natomiast:
Klub Manga - klub zorientowany przede wszystkim na potrzeby dzieci i młodzieży, Tydzień Mieszkańca Strzegomia - impreza cykliczna skupiająca różne formy pomocy mieszkańcom, wzrostu ich aktywności w tworzeniu życia kulturalnego miasta, wzrostu świadomości ekologicznej, wzrostu integracji społecznej.
- Wierzymy, że realizacja tych inwestycji i działań społecznych pozwoli na podniesie poziomu życia mieszkańców Strzegomia oraz wpłynie na poprawę konkurencyjności regionu przy respektowaniu zasad zrównoważonego rozwoju - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Ponadto radni ustalili zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Strzegom zagłosowali za przystąpieniem do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w Strzegomiu przy ulicy Aleja Wojska Polskiego i uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w mieście Strzegom w rejonie ulic szarych Szeregów - Rybnej - Kasztelańskiej - Brackiej, Parkowej.


5 stycznia 2009 - Ciężkie warunki na drogach

Zima zaczęła się na dobre. Drogowcy rozpoczęli wzmożoną akcję "zima" na terenie Powiatu już w ten weekend, kiedy to odnotowano znaczne opady śniegu i minusową temperaturę. Od soboty wprowadzono całodobowy dyżur w Służbie Drogowej Powiatu Świdnickiego.
W tej chwili pracuje 7 pługopiaskarek, które na okrągło przez całą dobę odśnieżają drogi powiatowe i wojewódzkie, przejęte przez Służbę Drogową w 2007 roku. W sumie do odśnieżenia jest ok. 370 km dróg powiatowych i 56 km dróg wojewódzkich przebiegających przez powiat.
-"Na tą chwilę drogi powiatowe i będące pod naszym zarządem wojewódzkie są przejezdne. Mogą występować trudniejsze do przejechania odcinki, ale robimy wszystko, aby zostały one całkowicie udrożnione." - uspokaja Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Wszystko utrudnia padający śnieg. I wygląda na to, że będzie on padał do późnych godzin wieczornych. Wydział Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa informuje, że możemy oczekiwać znacznego spadku temperatury w ciągu dnia. Szczególnie zimno będzie w nocy z poniedziałku na wtorek i jutro rano oraz w nocy ze środy na czwartek, kiedy to temperatura osiągnie ok. 15 stopni poniżej zera. Prognozuje się, że najbliższy tydzień upłynie pod znakiem zamieci śnieżnych i trzaskającego mrozu. A temperatury spadną w całej Polsce poniżej minus 20 stopni Celsjusza.
Podajemy niezbędne numery telefonów - Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego: dyżur całodobowy 074/8578187, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Wałbrzych 074 841 03 65, Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich Rejon Dróg Wałbrzych - drogi wojewódzkie - tel. 074 845 33 57, Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy - 074/ 851 88 77.


5 stycznia 2009 - Świdnica walczy z zimą

Ponad 150 ton mieszanki soli i piasku rozsypali na świdnickich ulicach drogowcy. Mimo, że dyżury w ramach akcji zima pełnione są już od listopada, to najwięcej pracy służby mają od nocy z 1 na 2 stycznia.
- Aktualnie cały czas po świdnickich drogach jeżdżą trzy pługopiaskarki, dwie solarki wyposażone w pługi oraz ciągniki z pługiem i rozrzutnikami mieszanki. Gdy opady śniegu są minimalne bądź ustają, to udaje się odśnieżyć większość najważniejszych dróg do samego asfaltu. Opady wciąż jednak nawracają, dlatego warunki dla kierowców nie są łatwe. Apelujemy do kierowców o ostrożność, a do właścicieli nieruchomości o odśnieżanie chodników, co należy do ich obowiązków - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Miasto w tym roku dba o 413 tys. m kw. dróg gminnych, w sumie o 157 ulic, a także 77 tys. m kw. dróg wojewódzkich - 8 ulic. Zimowym odśnieżaniem dróg miejskich i chodników do 2011 r. zajmuje się "Farma Miejska".
Zgodnie z umową w pierwszej kolejności odśnieżane są drogi, którymi kursuje komunikacja miejska, prowadzony jest ruch tranzytowy oraz miejsca najbardziej niebezpieczne. Następne w kolejności są ulice o mniejszym natężeniu ruchu. Przypominamy również, że odśnieżanie chodników należy do zarządców przyległych do nich nieruchomości. Zarządcy nieruchomości, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku, w najlepszym wypadku mogą zostać pouczeni przez Straż Miejską. Grozi im jednak 100-złotowy mandat. Sprawa może także trafić do Sądu Grodzkiego.


5 stycznia 2009 - Świętują 730-lecie powstania

Przez cały 2009 rok Świebodzice będą świętować jubileusz 730-lecia nadania praw miejskich. Kalendarium imprez związanych z tą rocznicą jest bardzo bogate. Już w styczniu odbędą się pierwsze, jubileuszowe wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy. Dostępny jest już także specjalnie wydany z tej okazji kalendarz ścienny, zawierający 12 najważniejszych dla miasta wydarzeń - a wśród nich np. wyprodukowanie milionowego, słynnego zegara Gustava Beckera, powstanie cennego, średniowiecznego fresku w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu czy odnalezienie w Świebodzicach rzymskiej monety cesarza Trojana.
23 stycznia odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej, otwierająca rok jubileuszowy, zaś dwa dni później, 25 stycznia, zaplanowano uroczystą mszę w intencji miasta i jego mieszkańców - w kościele św. Franciszka z Asyżu. W programie jest także koncert oraz wykład poświęcony historii Świebodzic. Te uroczystości są otwarte dla wszystkich mieszkańców.
Jubileuszowych atrakcji nie zabraknie przez cały rok - a wśród nich jest m. in. wybicie medalu limitowanego - "Medal 730 lecia" i "Za zasługi dla miasta Świebodzic"; niezwykła wystawa "Pionierzy", dokumentująca losy pierwszych mieszkańców powojennych Świebodzic (ich wspomnienia zostaną wydane w formie broszury), będą turnieje rycerskie, międzynarodowe zawody pływackie i wiele innych ciekawych wydarzeń.


5 stycznia 2009 - Nowy odcinek drogi

29 grudnia ubiegłego roku odebrano ostatni dwukilometrowy fragment remontowanej drogi powiatowej na odcinku w miejscowości Witoszów Dolny - Komorów. Koszt robót zamknął się kwotą ponad 720 tysięcy złotych.
-" Wykonano nową warstwę na całym odcinku, przebudowano także pięć zjazdów z drogi." - mówi Roman Etel, Etatowy Członek Zarządu odpowiedzialny z drogi w naszym powiecie.
Ale to nie koniec prac. Wykonano także regulacje studzienek, odmulono rowy, ścięto i uzupełniono pobocza materiałem kamiennym na całej długości remontowanej drogi. Roboty wykonało Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świdnicy, które wygrało przetarg oferując najniższą cenę za całość prac na tym docinku. Remont sfinansowano w całości ze środków budżetu powiatu.


5 stycznia 2009 - Niebezpieczny lód

Ferie zimowe, to czas wolny od nauki. Czas, w którym dzieci podczas zabawy zazwyczaj przebywają poza domem. Place zabaw, boiska, czy podwórka, to najbezpieczniejsze miejsca dla dzieci. Zbiorniki wodne - jeziora, stawy, sadzawki i rzeki zimą mogą być niebezpieczne. Brak rozwagi i nieostrożność przy wchodzeniu na lód jest przyczyną wielu zimowych tragedii.
Zamarznięte zbiorniki wodne są niebezpieczne. Lód nawet pod niewielkim ciężarem, w każdej chwili może się załamać. Porozmawiaj z dziećmi - uprzedź o zagrożeniach. Bądź ostrożny. Nie pozwól, aby taka zabawa miała tragiczny finał. Korzystaj ze sztucznych lodowisk i ślizgawek. W kręgu rodziny zimę wspominaj, jako czas fajnej i bezpiecznej zabawy.


5 stycznia 2009 - Nie bądźmy obojętni

W całym regionie zapanowała mroźna i śnieżna zima. To czas szczególnie niebezpieczny dla osób bez własnego dachu nad głową, samotnych, chorych. Dlatego Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach prosi o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące wsparcia a w szczególności osoby samotne, starsze, niepełnosprawne, bezdomne.
- Prosimy o sygnalizowanie nam wszelkich przejawów występowania określonych zagrożeń dla życia i zdrowia osób szczególnie zagrożonych w okresie zimy, zgłaszanie osób bezdomnych, które w okresie zimowym przebywają i nocują w miejscach nieogrzewanych m.in. altanki, dworzec, park itp. - zwraca się z apelem Małgorzata Gruszka, szefowa OPS. - Zależy nam na także na informacjach o osobach starszych, samotnych, niepełnosprawnych, które wymagają wsparcia środowiskowego. Liczymy, że nikt nie pozostanie obojętny na takie sytuacje. Gdzie można uzyskać pomoc - >>> zobacz


5 stycznia 2009 - Poszukujemy świadków wypadku

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach proszą o kontakt osoby, które 18 grudnia 2008 roku widziały wypadek drogowy.
18 grudnia o godzinie 20.05 w Świebodzicach na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Piłsudskiego, potrącona została 67 letnia mieszkanka Świebodzic. Sprawca poruszający się czerwonym Renault Sedan zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy poszkodowanej.
W wyniku wypadku kobieta doznała otwartego złamania podudzia, złamania obojczyka oraz kości ramieniowej.
Osoby, które były świadkami tego zdarzenia prosimy o kontakt z Komisariatem Policji w Świebodzicach tel 074 854 06 22 lub z najbliższą jednostką Policji pod bezpłatny nr telefonu 997 lub 112.


4 stycznia 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została dziewiąta kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Bar na Fali - Wierzbianka 6:4
Lider Świdnica - Elektrofinezja 6:3
Gola Witkowski - Eurofoam 4:3
ZUS - Lew Star 3:5
The Strikers - Darbor 2:3
Piłkarzem kolejki został - Dorian Biały - Lider Świdnica, bramkarzem - - Maciej Jędrzejewski - The Strikers W tabeli prowadzi 1. Gola Witkowski, 2. Bar na Fali, 3. Lew Star, 4. Darbor, 5. Eurofoam, 6. Wierzbianka, 7. ZUS, 8. Lider Świdnica, 9. The Strikers, 10. Elektrofinezja.
Królem strzelców z 20 bramkami jest Mariusz Kutela, 16 bramek strzelił Krzysztof Goździejewski, 15 - Jacek Fojna , 14 - Mateusz Kopernicki, 12 - Grzegorz Furmankiewicz, 11 - Michał Fedorowicz.


4 stycznia 2009 - Zwycięstwo juniorek

Dzisiaj w Bolesławcu rozegrany został mecz o trzecie miejsce w Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorek. Świdnickie siatkarki zmierzyły się z zespołem Volley Bolesławiec. MKS Świdnica zwyciężył 3:0 w setach 25/23, 25/16, 25/15.
Rewanż zostanie rozegrany 11 stycznia o godzinie 11.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
MKS Świdnica prowadzi zajęcia siatkówki dla dziewcząt klas szóstych szkół podstawowych. Zajęcia odbywają się w poniedziałki o godzinie 15.30 w sali sportowej na ulicy Pionierów, wtorki o godzinie 15.30 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 315 przy ulicy Traugutta. W piątki zajęcia rozpoczynają się o godzinie 14.00 w sali sportowej na ulicy Pionierów.
Zajęcia dla klas trzecich prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Marcinkowskiego, w poniedziałki i środy od godziny 16.30.
Telefon 500 272 810 - Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska. Zajęcia są nieodpłatne.


4 stycznia 2009 - 11 stycznia - ruszamy

Sztab WOŚP przy KH ZHP w Świdnicy zapiął na ostatni guzik program XVII Finału. Wielkie granie rozpocznie się na świdnickim Rynku 11 stycznia 2009 roku już o godzinie 11.00.
W pierwszej części wystąpią świdnickie zespoły, wokaliści, grupy taneczne oraz kabaret, a wśród nich: zespoły folklorystyczne "Mokrzeszów" i "Krąg", studio piosenki MDK, prezentacje "Katharsis" oraz kabaret "Poszukiwani". W drugiej części - zespoły rockowe: niemiecka grupa "Stilistico", formacja "Eliot" ze Świebodzic oraz wrocławski zespół reggae "Bethel" z Wrocławia. Wśród imprez towarzyszących występom estradowym znajdą się: Harcerski Jarmark Rodzinny, pokazy OSP, PCK i Zespołu Szkół nr 3 oraz konkursy i zabawy sportowe przygotowane przez TKKF. Tradycyjnie będzie można zrobić sobie zdjęcie w wozie strażackim, z Komisarzem Lwem i po raz pierwszy na jednym ze wspaniałych motocykli świdnickiego klubu "Red Rider", który w godzinach od 9.00 do 17.00 prezentować będzie swoje "rumaki" w Baszcie.
Stoisko ze swojskimi wędlinami wystawi masarnia z Cierni, a zmarzniętym mieszkańcom Świdnicy oraz wolontariuszom harcerze zapewnią żurek, barszczyk i herbatę.
Przez cały czas na scenie prowadzona będzie licytacja przedmiotów, które do ostatniej chwili sztab ma zamiar pozyskiwać od darczyńców. Na zakończenie Finału o godz. 20.00 - światełko do nieba czyli pokazy laserów i fajerwerków.


3 stycznia 2009 - Łatwe zwycięstwo

W sali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy spotkały się dzisiaj siatkarki MKS Świdnica - MOS Wrocław. Zwyciężyły bez najmniejszego problemu świdniczanki 3:0 w setach 25/14, 25/13 i 25/11.
Świdniczanki zagrały w składzie: Patrycja Smagło, Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Magdalena Kukla, Anna Malina, Aleksandra Małodobra, Katarzyna Missa, Karolina Śledź, Joanna Smernicka, Monika Garbacz, Katarzyna Sobczyk, Aleksandra Kępska.
Kolejny mecz świdniczanki rozegrają 10 stycznia w Oławie z drużyną Sobieski Oława. Zdjęcia z dzisiejszego meczu - >>> zobacz


3 stycznia 2009 - Walczą o II ligę

Dzisiaj w finale trzeciej ligi siatkarki MKS Świdnica spotkają się z drużyną MOS Wrocław.
Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00, rozegrany zostanie w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Z występujących w finałach czterech zespołów do dalszej walki o awans do drugiej ligi awansują - Gwardia Wrocław i MKS Świdnica.


2 stycznia 2009 - Licytacja

Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska wystawiła do licytacji na rzecz XVII finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dwa niepowtarzalne przedmioty, którymi są: piłka z autografami - Doroty Świeniewicz i zawodniczek, które brały udział w pamiętnym meczu rozegranym 12 czerwca 2006 roku z okazji nadania tytułu - Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy - Dorocie Świeniewicz, najlepszej siatkarce w Europie w 2005 roku.
Drugim przedmiotem wystawionym do licytacji jest wspaniały album wydany przez Polski Związek Piłki Siatkowej z okazji 80. lecia Polskiej Siatkówki.
Album prócz tego, że interesująco opisuje to wszystko co było ważne w polskiej siatkówce, że jest pięknie ilustrowany, to na dodatek zawiera autograf jednej z najlepszych polskich siatkarek ostatnich lat - Anny Barańskiej.
Obie siatkarki łączy jedno, obie są ze Świdnicy. To w Świdnicy zaczęła się ich wielka, światowa przygoda z siatkówką.
Zapraszamy do licytacji - >>> zobacz


2 stycznia 2009 - Nowe ceny wody

Od 1 stycznia zmieniły się stawki opłat za wodę i ścieki. Ceny netto (+ 7 proc. VAT) dla gospodarstw domowych wynoszą: cena za 1 m3 dostarczonej wody - 2,15 zł (wzrost o 16 gr.), cena za 1 m3 odprowadzonych ścieków - 3,94 zł (wzrost 30 gr.) (w tym cena za oczyszczenie ścieków - 2,58 zł ).
Opłata stała miesięczna za jeden punkt rozliczeniowy pozostaje bez zmian i wynosi 2,80 zł. Niestety ze względu na tegoroczne podwyżki cen materiałów, energii, wynagrodzeń itp. muszą wzrosnąć także ceny dostawy wody i odbioru ścieków. Pomimo że dla gospodarstw domowych usługi świadczone są z prawie zerową marżą zysku, łączne ceny wody i ścieków wzrosną o 9 proc. Na statystycznego mieszkańca podwyżka wyniesie więc 1,6 zł miesięcznie.
Wzrost kosztów związany jest również z planowanymi inwestycjami. Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stara się o pożyczkę na sfinansowanie budowy nowego zakładu uzdatniania wody przy ul. Bokserskiej. Inwestycja, której koszt szacowany jest na 11 mln zł, musi być podjęta niezwłocznie, ponieważ stary zakład ma ponad 100 lat i grozi mu awaryjne wyłączenie.


2 stycznia 2009 - "Tytan" zwyciężył

30 grudnia w Świebodzicach odbyły się Noworoczne Zawody w wyciskaniu sztangi leżąc. Udział w rywalizacji wzięło siedemnastu zawodników, którzy walcząc, wyciskali coraz większe ciężary.
Zawody były przeprowadzone w formule Wilks’a - liczył się więc nie tylko ciężar wyciśniętej sztangi lecz także waga zawodnika. W całych zawodach zwyciężył zawodnik KS TYTAN Świdnica - Wojciech Jastrząb, który wycisnął ciężar o wadze 220 kilogramów.


1 stycznia 2009 - Nowe stawki, opłaty

Od 2009 roku w Świdnicy będą obowiązywały nowe stawki podatków. Podatek od nieruchomości nie osiągnie maksymalnej wysokości, określanej przez Ministerstwo Finansów z wyjątkiem budynków związanych z prowadzeniem działalności handlowej o powierzchni większej niż 4.000 m kwad. oraz w zakresie działalności bankowej i sprzedaży paliw. Generalnie stawki podatku od nieruchomości w 2009 roku wzrosną o 9,5 proc. w porównaniu do 2008 r. Wybrane stawki za 1 m kwad. podatków: budynki związane z działalnością gospodarczą: a) mieszkalne lub niemieszkalne - wzrost o 1,66 zł (19,17 zł), b) świadczenie usług zdrowotnych - wzrost o 33 gr. (3,79 zł), budynki mieszkalne - wzrost o 5 gr. (59 gr.), grunty związane z działalnością gospodarczą - wzrost o 6 gr. (72 gr.), pozostałe grunty wzrost o 2 gr. (28 gr).
Podwyższenie stawek jest podyktowane koniecznością zwiększenia dochodów miasta, które są przeznaczane na stale rosnące potrzeby inwestycyjne. Utrzymana została wysokość opłaty od posiadania psa - 48 zł rocznie.
Szczegółowe informacje o stawkach podatków można znaleźć pod adresem: www.bip.um.swidnica.pl w zakładce "Prawo lokalne".


1 stycznia 2009 - Rock Centrum zwycięża trzeci raz

Minął pierwszy rok od kiedy wystartowaliśmy z nową formułą "powiatowego rankingu stron".
W szóstym, listopadowo-grudniowym okresie głosowania zwyciężyła strona "Rock Centrum Świdnica". Strona zwyciężyła trzeci raz, uzyskując tym razem 679 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Ludowe Zespoły Sportowe - 280, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 196, Hodowla koni Namlikowo - 129, Tygodnik Świdnicki - 90, Taekwon-do GRYF - 66, Zajazd Pod Wierzbą w Świdnicy - 54, ECS Nieruchomości - 51, Barteknow - 50, ZHP-Strzegom - 47, Hufiec ZHP w Świdnicy - 42, Strzegomski Serwis Wędkarski - 37, Projekty domów - budynków gospodarczych - 34, Cybuch - 29, Zespół Muzyczny Walter Band - 29, Strona Domowa Jarka - 24, Forum wielotematyczne - 23, Liga halowa- Jaworzyna Śląska - 9, Skórzane mieszki - 5, GranMag - 3, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia, Klub Młodzieży Kużnia, MPK Świdnica, Tuning Club, Opakowania i wyroby z tworzyw sztucznych, Mentor, Admi.net, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Góry Sowie On-line - po 2 głosy, po 1 głosie otrzymały: Solna NET, Świdnicki Ośrodek Kultury, Raziu, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Boskar, Lakner, ZSO II Liceum Ogólnokształcące, Zero Procent, Jampol, Grom Witków, Podokręg Piłki Nożnej w Świdnicy, Multiko, Rzeźbiarstwo - Art-Deco, Pozostałe strony bez punktów.
Choć ranking jest tylko zabawą to w pewnym okresie odnotowaliśmy próby nieuczciwego głosowania.


1 stycznia 2009 - Nowe stawki najmu

W nowym roku będą obowiązywały nowe stawki czynszu za lokale użytkowe.
Opłaty te nie były podnoszone przez ponad 8 lat, mimo corocznej inflacja i zmiany na rynku nieruchomości m.in. wzrostu czynszów wolnorynkowych.
Wzrost stawek wynosi około 10 procent, a dla gastronomii około 7 procent.
Stawka podstawowa czynszu za lokale użytkowe wynosi 3,70 zł za 1 m kwadratowy powierzchni lokalu użytkowego. Stawka podstawowa dla lokali gastronomicznych wynosi 3,10. Stawka ta jest mnożona przez współczynnik w zależności od lokalizacji i prowadzonej działalności.


1 stycznia 2009 - "Noworoczny Bieg - Świdnica 2009"

11 stycznia odbędzie się organizowany już od wielu lat "Noworoczny Bieg - Świdnica 2009"
Organizatorem biegu jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bieg odbędzie się w Parku Centralnym, rozpocznie się o godzinie 12.00.
W biegu mogą startować wszyscy posiadający aktualne badania lekarskie.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, uczestnicy dostaną pamiątkowe koszulki. Regulamin biegu - >>> zobacz


1 stycznia 2009 - Pierwsze halowe zawody w Morawie

W sobotę, 10 stycznia 2009 roku w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia odbędą się pierwsze Towarzyskie Zawody Halowe w skokach przez przeszkody.
Organizatorem imprezy jest Ośrodek Jeździecki Stragona oraz LKS Stragona Strzegom.
Do startu zapraszamy wszystkich chętnych. Nie obowiązują brązowe odznaki jeździeckie, jedynie aktualne badania sportowo-lekarskie.
Regulamin i warunki uczestnictwa - >>> zobacz


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa