28 lutego 2009 - Carl Gotthard Langhans

Carl Gotthard Langhans (ur 15 grudnia 1732 - zm. 1 października 1808, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Przez wiele lat mieszkał w Świdnicy.
Najsłynniejszym dziełem Carla Gottharda Langhansa jest Brama Brandenburska w Berlinie. Zaprojektował też część założenia parkowo-pałacowego Charlotenburg. Duża część budowli zaprojektowanych przez Langhansa znajduje się na terenie Dolnego Śląska (np. pałac Wallenberg-Pachalych we Wrocławiu, zrujnowany dziś pałac Hatzfeldtów w Żmigrodzie czy odrestaurowany w latach 1980 kościół ewangelicko-augsburski w Sycowie). 6 marca o godzinie 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbędzie się sesja popularnonaukowa zatytułowana Carl Gotthard Langhans - Życie i Twórczość a o godzinie 18.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na otwarcie wystawy Carl Gotthard Langhans - Śląski Architekt.


28 lutego 2009 - Spotkanie z poetą

5 marca 2009 roku o godzinie 17.00 w restauracji Parkowa w Nowej Rudzie odbędzie się spotkanie z poetą - Tomaszem Hrynaczem ze Świdnicy.
Podczas spotkania odbędzie się też promocja jego nowej książki zatytułowanej "Praski raj", wydanej w Nowej Rudzie przez Wydawnictwo Mamiko.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.


27 lutego 2009 - Pakiet oszczędnościowy trafia na sesję

W środę, 4 marca, o godzinie 16.00 rozpocznie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy.
Radnym przedstawiony zostanie projekt zmian w budżecie miasta.
Proponowane oszczędności w postaci cięć i przesunięć wynoszą ponad trzy miliony złotych.
Obrady odbędą się jak zawsze w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).


27 lutego 2009 - Skoki po raz trzeci

W pierwszy weekend marca w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia rozegrane zostaną trzecie już Towarzyskie Zawody Halowe w skokach.
Jeźdźcy będą rywalizować w czterech konkursach, a najlepsi z nich powalczą o Puchar Wrocławskiego Teatru Komedia. Na parkurze będziemy mogli zobaczyć znanych polskich aktorów - Wojciecha Dąbrowskiego oraz Pawła Okońskiego.
Do startu w zawodach zapraszamy wszystkich chętnych. Nie obowiązują brązowe odznaki jeździeckie, jedynie badania sportowo-lekarskie. Organizatorem imprezy jest Ośrodek Jeździecki Stragona oraz LKS Stragona Strzegom. Termin zgłoszeń mija 6 szóstego marca. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Regulamin zawodów - >>> zobacz


27 lutego 2009 - Przybyło bezrobotnych

1334 osoby - tyle wynosił na koniec stycznia 2009 stan osób zarejestrowanych w filii Powiatowego Urzędu Pracy w Świebodzicach.
W stosunku do grudnia 2008 roku przybyło 150 osób. Nie jest to jednak wynik żadnych grupowych zwolnień w mieście - w PUP rejestrują się na razie pojedyncze osoby, wiele z nich to ludzie, którym wygasły czasowe umowy a pracodawcy nie przedłużyli ich.
Władze samorządowe przygotowują się do ewentualnych skutków fali zwolnień, jaka może dotknąć świebodziczan.
Jeśli będzie taka potrzeba, zostaną zwiększone środki na organizację prac interwencyjnych.


27 lutego 2009 - Świdnicka iluminacja nagrodzona

W XI edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2008 roku.
Świdnica zajęła I miejsce w kategorii "Oświetlenie świąteczne i okolicznościowe". - Jurorom konkursu spodobał się nie tylko pomysł na oświetlenie Rynku i okolicznych ulic, ekspozycję gwiazdy betlejemskiej, ale przede wszystkim klimat, jaki towarzyszył przedsięwzięciom związanym ze Świdnicką Kolędą.
Przedstawiciele kapituły konkursowej odwiedzili Świdnicę i bardzo dobrze ocenili również tegoroczną nowość - oświetlone fontanny - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Świąteczną dekorację i klimat wcześniej ocenili sami świdniczanie, fotografując się m.in. na tle rozświetlonych fontann.
To nie pierwsza nagroda dla Świdnicy za iluminację, m. in. w 2002 roku miasto uzyskało tytuł najlepiej oświetlonego za iluminację starówki.


27 lutego 2009 - Rzeki wzbierają

W ciągu najbliższej doby opady deszczu i topnienie pokrywy śnieżnej będą powodowały dalsze wzrosty stanów wody, największe w zlewniach rzek nizinnych i podgórskich górnego i środkowego dorzecza Odry.
Lokalne przekroczenia stanów alarmowych mogą wystąpić na Ślęzie, w dorzeczach Kaczawy i Baryczy, na dopływach dolnego Bobru oraz dopływach dolnej Nysy Łużyckiej.
Stany ostrzegawcze mogą być lokalnie przekroczone w dorzeczu Bystrzycy.
Skutkiem nagłego i szybkiego topnienia śniegu mogą być okresowe podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.


27 lutego 2009 - Jubileusze par małżeńskich

Złote gody już w najbliższą sobotę (28 lutego) świętować będzie 5 par małżeńskich.
Mieszkańcy Świdnicy i jedna para z Lutomii Górnej odnowi przysięgę małżeńską i z rąk prezydenta Świdnicy - Wojciecha Murdzka oraz wójt gminy Świdnica - Teresy Mazurek otrzymają medale przyznane przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 w sali Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47 w Świdnicy.


27 lutego 2009 - Konkurs na kartkę wielkanocną

Tradycyjnie już w Świebodzicach organizowany jest konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze wszystkich placówek przedszkolnych, szkolnych, domu kultury, świetlic, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dorosłych mieszkańców miasta.
Kartkę można wykonać: samodzielnie, klasą lub grupą, dowolną techniką lub graficznie, w dowolnym formacie.
Powinna zawierać tylko projekt, bez żadnych napisów.
Jury będzie zwracało uwagę na estetykę i pomysłowość. Wyróżnione przez Jury kartki, zostaną nagrodzone, wydrukowane i rozpowszechnione. Konkurs trwa do 18 marca. Dodatkowe informacje pod nr telefonu: 074 666 95 71, 074 664 50 25. Kartki prosimy dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, ul. Rynek 1, z dopiskiem na kopercie "Konkurs na kartkę świąteczną" Do kartek proszę dołączyć dane teleadresowe autora.


27 lutego 2009 - Zmiany w Urzędzie

Od 2 marca 2009 roku wchodzi w życie nowy schemat organizacyjny Urzędu Miejskiego w Żarowie. Zmiany spowodowane są dostosowaniem struktury urzędu do zadań realizowanych przez gminę, która przejmuje na siebie zarządzanie gminnym zasobem komunalnym.
Dotychczasowy Referat gospodarki komunalnej i mieszkaniowej został podzielony na dwa: Referat nieruchomości i gospodarki przestrzennej oraz Referat gospodarki lokalowej. Pierwszy z nich zajmować się będzie m.in.: nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy, ochroną środowiska, gospodarką komunalną. Drugi z referatów przejmie od Zakładu Gospodarki Lokalowej zarządzanie lokalami mieszkalnymi i użytkowymi stanowiącymi mienie Gminy oraz nadzorem i współpracą z zarządcami nieruchomości należących do wspólnot mieszkaniowych.
To zasadnicza zmiana, która powinna przynieść wymierne korzyści zarówno gminie jak i mieszkańcom lokali komunalnych. Zmiana wynikła z tego, że do urzędu, w godzinach przyjęć interesantów, przychodziło coraz więcej mieszkańców skarżących się na sposób obsługi ZGL, który odsyłał ich niemalże z każdą sprawą do urzędu.
Po zmianie, wszystkimi sprawami związanymi z administrowaniem, rozliczaniem i wykonywaniem bieżących remontów w lokalach i budynkach komunalnych zajmować się będzie właśnie ten referat. Jego kierownikiem został Marian Stefański, który ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu zasobami komunalnymi oraz posiada licencję zarządcy nieruchomościami. Docelowo w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego powstanie stanowisko, na którym obsługiwani będą mieszkańcy w sprawach związanych z mieszkaniami komunalnymi.


27 lutego 2009 - Wystawa prac Piotra Studnickiego

Piotr Studnicki, uczeń klasy I Gimnazjum nr 3 w Świdnicy zaprezentuje swoje prace plastyczne na wystawie autorskiej zatytułowanej "Kwiaty".
Wystawę tę można będzie oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy w holu Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na drugim piętrze od 2 do 20 marca, dzięki uprzejmości dyrekcji placówki.
Młody artysta zaprezentuje kolekcję kwiatów, które wykonane zostały pastelami suchymi i olejnymi.
Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00, a w soboty od 10.00 - 14.00.


27 lutego 2009 - Przedszkola czekają na maluchy

Rozpoczął się nabór do miejskich przedszkoli w Świebodzicach.
W Przedszkolu nr 3 "Niezapominajka" z grupą żłobkową oraz Przedszkolu nr 2 im. Jana Pawła II czeka na maluchy 237 miejsc. Przedszkolaki mogą liczyć na doskonałą opiekę, zróżnicowane zajęcia rozwijające zdolności muzyczne, plastyczne, ruchowe.
Oba przedszkola mają bardzo dobrą bazę rekreacyjną. W obu placówkach można się dowiadywać o szczegóły, dodatkowo "Niezapominajka" 23 marca zaprasza na 16. Na "drzwi otwarte".
W Świebodzicach działają 3 przedszkola: dwa publiczne i jedno prywatne.


27 lutego 2009 - Nieletni bandyci

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali trzech nieletnich w wieku 13 - 15 lat, którzy na jednej z ulic Świdnicy dotkliwie pobili 26 letniego mężczyznę i uciekli. Po krótkim poszukiwaniu bandytów policjanci zatrzymali trzech mieszkańców Świdnicy - wszyscy pod wpływem alkoholu, którzy zostali rozpoznani jako sprawcy pobicia. Rekordzistą wśród pijanych zatrzymanych nieletnich był 15 latek, który miał 2,52 promila alkoholu w organizmie.
W trakcie zatrzymywania przez policjantów cała trójka była bardzo agresywna i wulgarna wobec interweniujących policjantów, którzy musieli wobec nieletnich użyć siły fizycznej.
Poszkodowany 26 letni mężczyzna korzystał z pomocy lekarskiej, agresywni młodzieńcy za swoje czyny odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym w Świdnicy.


27 lutego 2009 - Bal Sołtysa

Bale Sołtysa organizowane są w gminie Żarów już od wielu lat i stały się tradycją. Corocznie organizatorem Balu jest inna miejscowość.
Tegoroczny Bal odbył się w ostatnią sobotę karnawału 21 lutego w świetlicy wiejskiej w Wierzbnej. Gospodarzem Balu była wieś Wierzbna, a na czele komitetu organizacyjnego stanął Stanisław Legiejew sołtys wsi Wierzbna.
Sołtys wraz z Burmistrz Lillą Gruntkowską, zgodnie z tradycją, dokonali uroczystego otwarcia Balu. Na imprezie bawili się sołtysi, członkowie rad sołeckich, radni i samorządowcy. Wszystkich zachwyciła piękna i ciekawa dekoracja przygotowana przez organizatorów oraz smaczny poczęstunek, o który zatroszczyły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wierzbnej.
Zabawa trwała do białego rana, a w czasie tańców nikt nie pozostawał przy stołach.


26 lutego 2009 - Wizyta w świetlicach

W dniach 16 i 17 lutego Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Komisja Oświaty, Kultury, Sportu…, oraz Gminny Ośrodek Kultury, dokonali przeglądu świetlic wiejskich w gminie Marcinowice. Odwiedzono 15 czynnych świetlic, w których odbywały się zajęcia oraz aktualnie remontowaną świetlicę w Sadach.
Stwierdzono wyraźną poprawę stanu technicznego świetlic, jednak w wielu trzeba uzupełnić braki sprzętu oraz dokonać kosmetycznych remontów. Świetlica w Goli przeznaczona jest do kapitalnego remontu - stan jej jest bardzo zły, gdyż przez wiele lat brak było tutaj jakichkolwiek prac remontowych.
W każdej świetlicy pracuje gospodarz świetlicy oraz instruktor z kwalifikacjami do pracy z dziećmi i młodzieżą. Oprócz tego w pięciu świetlicach pracuje sześciu instruktorów zespołów tanecznych i wokalnych.
Zebrano informacje o najpilniejszych potrzebach, które należy jak najszybciej uzupełnić. Wszyscy obecni stwierdzili, że taka forma oceny stanu technicznego świetlic i ich działalności jest bardzo dobra i należy takie działania co jakiś czas powtarzać.


26 lutego 2009 - Zlot morsów 2009

W połowie lutego Mielno gościło ponad 1000 amatorów zimowych kąpieli z całej Polski i z zagranicy. Nie mogło zabraknąć oczywiście miłośników morsowania ze Strzegomia. 25-osobowa grupa strzegomian zaprezentowała się w żółtych strojach z napisem "Strzegomskie morsy", własnym logo oraz czarno-białych "czapach".
Strzegomska grupa godnie promowała swoje miasto. Z rozmów i spotkań z ludźmi wynikało, że nasza gmina najbardziej kojarzyła się z branżą kamieniarską i strzegomskim granitem.
Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie odbywa się od 2004 roku. Strzegomianie uczestniczą w nim od 2005 roku. Tegoroczny program zlotu był bardzo atrakcyjny, poczynając od sobotniej wspólnej kąpieli, bankietu, barwnej parady, a kończąc na wspólnej kąpieli w 4-stopniowym Bałtyku. - Podczas wchodzenia do wody nie groźny był szok termiczny, gdyż temperatura powietrza w Mielnie wynosiła 2 stopnie - twierdzą nasze morsy. - Częściej taki szok zdarza się latem, kiedy temperatura powietrza wynosi ponad 25 stopni, a wody 15-16 stopni.
"Strzegomskie Morsy" to grupa niezrzeszona, która najliczniej kąpie się raz w tygodniu w byłych kamieniołomach - Zimniku. Część z nich kąpie się 3 lub 4 razy w tygodniu. Najbardziej wytrwali kąpią się już 10 lat. Grupa liczy około 30 osób. Są tacy, którzy kąpią się jeden sezon i odchodzą. Co roku pojawiają w grupie nowi zwolennicy zimowych kąpieli. Niektórzy przekonali się już dawno o zaletach i korzyściach morsowania.
Morsowanie to, oprócz poprawy zdrowia i urody, także świetna zabawa w wesołym towarzystwie, a przede wszystkim integracja i ochota na wspólne spędzanie czasu, nie tylko przy okazji kąpieli. Mamy nadzieję, że grono przeżywające ekstremalne doznania powiększy się. Zapraszamy wszystkich odważnych do Zimnika w każdą niedzielę o godzinie 12.00. Strzegomska grupa morsuje jeszcze do końca kwietnia.


26 lutego 2009 - Dzień Otwarty

W najbliższą sobotę, 28. lutego w godzinach 10.00 do 13.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy przy ulicy Równa 11 odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły.
Dyrekcja oraz nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego zapraszają gimnazjalistów wraz z Rodzicami.
Będzie można zapoznać się z ofertą szkoły, obejrzeć tematyczne wystawy i prezentacje, spotkać się z uczniami i nauczycielami.


26 lutego 2009 - Dziewczęta do klas siatkarskich

MKS Świdnica prowadzi nabór dziewcząt do klas siatkarskich. Zajęcia dla uczennic klasy 3 szkoły podstawowej odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 16.30 - 18.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4.
Zajęcia dla uczennic klasy 6 szkoły podstawowej prowadzone są w poniedziałki - 15.30 - 17.00 w hali sportowej OSiR przy ulicy Pionierów.
We wtorki - 15.30 - 17.00 - sala gimnastyczna, Szkoła Podstawowa nr 315, ul. Traugutta.
W piątki - 14.00 - 15.30 - hala sportowa OSiR, ul. Pionierów.
Treningi prowadzą trenerzy Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Telefon 500 272 810 - Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


26 lutego 2009 - Stypendia - komunikat

Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świebodzicach prosi wszystkie zainteresowane osoby,które złożyły we wrześniu ubiegłego roku wniosek o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2008/2009 o przybycie do wydziału, pokój nr 18 w celu złożenia stosownego oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia, któremu udzielono pomocy stypendialnej w okresie od IX-XII/2008.
Powyższe dane niezbędne są do przyznania stypendium na okres od I-VI/2009r.


25 lutego 2009 - Roztopy

W ciągu najbliższych dwóch dni topnienie pokrywy śnieżnej i opady deszczu powodować będą w naszym rejonie dalsze wzrosty stanów wody szczególnie w rzekach nizinnych, lokalnie powyżej stanów alarmowych (Ślęza na rzece Ślęzie), oraz w rzekach podgórskich.
Stany ostrzegawcze mogą być przekroczone lokalnie na Ślęzie, w dorzeczu Kaczawy i na Orlej (dopływ rzeki Baryczy).
W następstwie tego mogą nastąpić podtopienia terenów obniżonych i bezodpływowych,


25 lutego 2009 - Przebudowa dróg na Osiedlu Piastowskim

Przebudowa i modernizacja dróg na Osiedlu Piastowskim będzie jedną z większych inwestycji w tym roku w Świebodzicach.
Budżet gminy zabezpieczył na ten cel 3,5 mln zł. Właśnie ogłoszono przetarg na pierwsze zadanie - będzie to likwidacja łuku na tzw. obwodnicy osiedla - ulicy Piasta. W zadaniu wykonawcę czeka sporo pracy - będzie musiał nie tylko wyremontować istniejące w tym ciągu pasy jezdni, chodniki, parkingi - ale także je przesunąć tak, aby zniknął ostry zakręt a droga została nieco wyprostowana.
Oferty można składać do 11 marca, do godz. 10.00 w Urzędzie Miejskim. Szczegółowe informacje na temat przetargu można znaleźć w internecie, na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Świebodzic.
W ramach całego zadania do generalnego remontu przewidziano kilka dróg w obrębie tego największego w mieście osiedla: Henryka Pobożnego, Mieszka Starego, Księcia Bolka, Kazimierza Odnowiciela i Piasta.


25 lutego 2009 - "Mamo, chcę Cię usłyszeć"

Od 2002 roku wszystkie noworodki w Polsce, jeszcze przed opuszczeniem szpitala przechodzą przesiewowe badania słuchu. Są to całkowicie bezbolesne dla noworodka badania, które umożliwiają wyrycie wad słuchu u dziecka. Ich realizacja jest niezwykle istotna, ponieważ, aby umożliwić dziecku prawidłową naukę mowy czy słuch konieczne jest wykrycie wad słuchu do 3 miesiąca życia dziecka.
Pod tym względem nasz kraj wyróżnia się na mapie Europy, bo jedynie w Wielkiej Brytanii i Austrii noworodki są także objęte powszechnymi badaniami przesiewowymi - zauważa profesor Jerzy Szczapa, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Szacuje się, że w ubiegłym roku w województwie dolnośląskim urodziło się 29.900 dzieci. Z tej liczby, na podstawie wyników screeningu słuchu, 1182 noworodków zostało skierowanych do tzw. retestu, czyli powtórnych badań przesiewowych. Dużą pomocą dla rodziców tych dzieci okazała się akcja "Mamo, chcę Cię usłyszeć", organizowana przez DCL Medicus, w ramach której przeprowadzane były bezpłatne badania słuchu. O popularności tej akcji świadczy fakt, że aż 53% ogólnej liczby dzieci skierowanych do retestu, zgłosiło się do Centrum Medicus.
Spośród noworodków, u których przeprowadzono powtórne badania słuchu, 154 uzyskało nieprawidłowe wyniki w tzw. badaniu ABR. Technika ta pozwala na obiektywne i bezinwazyjne przeprowadzenie badań słuchu podczas snu noworodka. Spośród niemowląt i noworodków, które przeszły badania ABR w DCL Medicus, 48 z nich, skierowano do dalszego leczenia słuchu, umożliwiając im tym samym prawidłowy dalszy rozwój.
Na podstawie wyników tej pilotażowej akcji fachowcy z dziedziny laryngologii oraz neonatologii przeprowadzili również specjalistyczną konferencję dotyczącą palącego problemu wad słuchu wśród najmłodszych. Przy obecnym poziomie wiedzy medycznej szanse na wyleczenie wad słuchu zależą w głównej mierze od wczesnej diagnostyki.


25 lutego 2009 - W progach Gimnazjum nr 1

Każdy uczeń, wstępując na początku roku szkolnego w progi nowej szkoły, przeżywa niepokój. Aby zminimalizować to uczucie wśród przyszłych pierwszoklasistów, zaprosiliśmy ich do Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
Uczniowie klas szóstych ze nr 3 i 4 w Strzegomiu, Szkół Podstawowych w Olszanach, Kostrzy i Stanowicach 16 lutego 2009 r. odwiedzili Gimnazjum. Spotkanie składało się z dwóch części. Gimnazjaliści strzegomskiej "jedynki" przygotowali dla swoich młodszych gości program artystyczny: przedstawienie teatralne pt. "Miłość niejedno ma imię" oraz scenki kabaretu na temat życia szkolnego. Uczennice klasy II przedstawiły prezentację multimedialną autorstwa uczestników kół dziennikarskiego i fotograficznego pt. "A po lekcjach…" - ofertę zajęć pozalekcyjnych naszej szkoły.
Druga część odbyła się w salach lekcyjnych, gdzie mogli obejrzeć tematyczne pokazy oraz aktywnie włączyć się w zajęcia biblioterapii, arteterapii, matematyki i chemii. Nauczyciele gimnazjum przygotowali zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie m. in. obejrzeli doświadczenia chemiczne, rozwiązywali rebusy i zagadki, obserwowali własności figur płaskich i tworzyli bryły przestrzenne, samodzielnie dekorowali wykonane z gipsu ozdoby, które jednocześnie stanowiły pamiątkę po pobycie w naszej szkole.
Mamy nadzieję, że w tym roku pierwszy września będzie dla wszystkich "pierwszaków" miłym dniem w nowej, znanej szkole.


25 lutego 2009 - Sport najlepszy na wszystko

W Walentynki, 14 lutego, odbył się II Turniej Piłki Halowej Ośrodków Kuratorskich Okręgu Świdnickiego, organizowany wspólnie przez świebodzicki samorząd oraz Sąd Okręgowy w Świdnicy. Ponad setka dzieci miała okazję rywalizować, dobrze się bawić, a przede wszystkim poczuć, że ktoś o nich pamięta i chce im coś dać. Dodatkowo w turnieju wzięły udział dzieci z naszej świebodzickiej Świetlicy Środowiskowej prowadzonej przez MKRPA. Na turnieju nie zabrakło władz miasta i przedstawicieli Sądu Okręgowego.
W hali OSiR pojawili się burmistrzowie Świebodzic: Bogdan Kożuchowicz, Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska; była także przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka, radni; nie zabrakło także szefowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach, Elżbiety Krzan. Sąd Okręgowy reprezentowali: sędzia wizytator Tomasz Wysocki, dyrektor finansowy Artur Moneta, zastępca kuratora okręgowego Wiesław Gawin, a także kierownicy i wychowawcy ośrodków kuratorskich. Sieć sklepów Eko reprezentowała Krystyna Augustyniak.
W turnieju wzięły udział dzieci z 13 ośrodków kuratorskich w okręgu świdnickim. Są to ośrodki, do których trafiają nieletni skierowani na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego. Ośrodek kuratorski prowadzi działalność profilaktyczną, opiekuńczo-wychowawczą i resocjalizacyjno-terapeutyczną. Tu dzieci uczą się odpowiednich postaw, mają okazję nadrobić braki w edukacji czy zwyczajnie - nauczyć się, jak można ciekawie i normalnie spędzać wolny czas. Ośrodki te mają charakter otwarty.
Dzięki takiej imprezie sportowej, dzieci poznają alternatywne formy spędzania wolnego czasu. - Jak wiadomo sport jest świetny do wyładowania swojej energii, emocji. Atmosfera zdrowej rywalizacji, radość z wygranej, poczucie docenienia - to wszystko wspomaga proces resocjalizacji. Dzieci czują się dowartościowane, że ktoś dla nich coś robi, że dostają medale, dyplomy, atrakcyjne nagrody.
Poza tym integrują się poprzez zabawę i pracę w grupie. To są dla nich naprawdę duże przeżycia i widać autentyczną radość na ich buziach - mówi Łukasz Kwadrans, inicjator organizacji imprezy w Świebodzicach.


24 lutego 2009 - Granitowa księżna

W 1242 roku księżna Anna, wdowa po Henryku II Pobożnym, nadała prawa miejskie Strzegomiowi.
Aby upamiętnić to wydarzenie i tę niezwykłą postać, jaką była księżna Anna, strzegomski rzeźbiarz Adam Ratkowski, wykonał jej pomnik. Jako materiału artysta użył, najbardziej charakterystycznego dla naszych okolic, kamienia - granitu. Po wielu miesiącach tej wytężonej, ale i bardzo twórczej pracy pomnik jest już gotowy.
Rzeźba stanie w parku przy ulicy Krótkiej już na wiosnę tego roku, jednak jej uroczyste odsłonięcie planowane jest na czerwiec podczas imprezy Dni Ziemi Strzegomskiej.
Liczymy, że dzięki temu pomnikowi mieszkańcy zachcą lepiej poznać historię Strzegomia, ponieważ, jak mieliśmy okazję przekonać się, postać księżnej Anny nie jest znana wszystkim mieszkańcom. Z zapytanych przez nas dwudziestu strzegomian, jedynie pięciu potrafiło udzielić odpowiedzi na pytanie, kim była księżna Anna, pozostali natomiast w ogóle nie wiązali jej postaci z historią Strzegomia.
Dlatego mamy nadzieję, że pomnik będzie dobrze promował miasto oraz wpłynie na chęć poznawania jego dziejów, nie tylko przez samych strzegomian, ale również przez turystów odwiedzających naszą gminę.


24 lutego 2009 - V edycja "Kaziukowego Gadania"

Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach zaprasza na V edycję "Kaziukowego Gadania".
Ideą konkursu jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży oraz doskonalenie pięknego i sugestywnego czytania utworów. Tematyka konkursu dotyczy legend, podań, baśni związanych z Dolnym Śląskiem. Jest to impreza towarzysząca obchodom Dnia Patrona organizowana przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Marcinowicach.
Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń gimnazjum, posiadający umiejętność pięknego czytania. Każda szkoła deleguje trzech reprezentantów wytypowanych przez nauczycieli lub wybranych drogą eliminacji szkolnych.
Uczestnik przygotowuje tekst legendy, baśni, podania związany z Dolnym Śląskiem, który odczyta w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Oryginalny utwór może zostać skrócony przez uczestnika konkursu.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w Publicznym Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach, 18 marca o godzinie 9,00. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: Publiczne Gimnazjum im. K. Przerwy - Tetmajera, ulica Kolejowa 18 a, 58 - 124 Marcinowice lub faksem 074/858-50-85, do 13 marca.


24 lutego 2009 - Sukcesy uczniów z Pastuchowa"

Uczniowie z Pastuchowa, kontynuują dobrą passę. W ostatnim czasie z powodzeniem wzięli Oni udział w dwóch konkursach.
Pod koniec ubiegłego roku uczniowie klas V i VI wzięli udział w Ogólnopolskim Przedmiotowym Konkursie "Pingwin". Konkurs polegał na rozwiązaniu testów z przyrody. Pytania zawarte w teście miały zróżnicowany stopień trudności, co pozwoliło sprawdzić wiedzę każdego ucznia. Siedmiu uczniów z naszej szkoły otrzymało wyróżnienia, należą do nich: A. Kycia, K. Opioła, D. Trzpil, S. Frątczak, A. Wojtyczko, Sz. Kruźlak, D. Teklak.
Ostatnio wyróżnienia uzyskali również uczestnicy konkursu plastycznego "Bezpieczna droga". Konkurs zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu.
Wyróżnienia i nagrody otrzymali tym razem: Alicja Stelmach, Klaudia Glinka, Emilia Mrozek, Oliwia Hauke, Jakub Sas, Grzegorz Charytanowicz, Filip Czyczerski, Anna Pawłowska i Przemysław Małek.


24 lutego 2009 - Wernisaż Ryszarda Mikołajko

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych na wernisaż wystawy autorstwa Ryszarda Mikołajko.
Ekspozycję, pod intrygującym tytułem "Życia rozkosze", będzie można podziwiać w strzegomskiej Galerii "Es" przy ulicy I.J. Paderewskiego 36 już 4 marca 2009 roku od godziny 17.00.
Zapraszamy.


24 lutego 2009 - "Proces" w DKF-ie

Podczas kolejnego spotkania Świdnickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, które odbędzie się 26 lutego (czwartek) o godzinie 18.30 w Klubie Baszta, wyświetlony zostanie "Proces" w reżyserii Davida Hugh Jonesa.
Jest to filmowa adaptacja słynnej powieści Franza Kafki, którą w 1962 roku na ekrany przeniósł Orson Welles. Wówczas zarzucono reżyserowi, iż nie dochował wierności Kafce.
Scenariusz do ekranizacji Jonesa napisał Harold Pinter, brytyjski dramatopisarz, aktor, reżyser i dramaturg, laureat Nagrody Nobla w 2005 roku. Tym razem głównym kryterium była wierność oryginałowi. Zdjęcia kręcono w Pradze, przywiązując ogromną wagę do rekwizytów i kostiumów.
W roli Józefa K. wystąpił Kyle MacLachlan - ulubiony aktor Davida Lyncha, a towarzyszył mu m.in. Anthony Hopkins.


24 lutego 2009 - Sesja Rady Powiatu

Jutro o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Będzie to pierwsza sesja w nowym roku, gdyż w styczniu obrad nie było. Po wysłuchaniu sprawozdania Starosty z działalności Zarządu Powiatu ze okres od poprzedniej sesji Radni zapoznają się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za ubiegły rok oraz otrzymają informacje na temat postępu w realizacji strategii rozwoju powiatu.
Po części informacyjnej Radni będą głosowali m.in. nad uchwałami dotyczącymi tegorocznego budżetu, likwidacji Liceum Profilowanego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, zmienią uchwałę w sprawie zakończenia inwestycji budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy oraz zatwierdzą zmiany w statucie SP ZOZ w Świdnicy.
Oprócz tego podejmą szereg uchwał związanych z funkcjonowaniem powiatu: rozpatrzą skargę na Dyrektora SP ZOZ, udzielą bonifikaty od opłaty rocznej za 2009 r. z tytułu trwałego zarządu nieruchomością dla Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie i Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego oraz zatwierdzą zmiany w WPI.
Sesję zakończą informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


24 lutego 2009 - Finały w kosza

Wczoraj w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy odbył się finał turnieju piłki koszykowej szkół ponadgimnazjalnych dziewcząt. Dzisiaj z kolei taki finał rozgrywali chłopcy.
W obu finałach wystartowało po jedenaście drużyn. Miejsca dziewcząt:
1 - ZS Nr3 Świdnica, 2 - ZSO Świdnica, 3 - ZSO Świebodzice, 4 - ZSH-T Świdnica, 5 - ZSE Świdnica, 6 - ZS CR Świdnica, 7 - I LO Świdnica, 8 - ZSO Strzegom, 9 - ZS Strzegom, 10 - ZS Nr1 Świdnica, 11 - ZSO Nr III Świdnica.
Miejsca chłopców:
1 - ZSO Świdnica, 2 - I LO Świdnica, 3 - ZSB-E Świdnica, 4 - ZSO Świebodzice, 5 - ZSM Świdnica, 6 - ZS Nr1 Świdnica, 7 - ZSE Świdnica, 8 - ZS Nr3 Świdnica, 9 - ZS Żarów, 10 - ZS Świebodzice, 11 - ZS Strzegom.


24 lutego 2009 - "Zabytki Techniki w Obiektywie"

Serdecznie zapraszamy Państwa na Wystawę Fotograficzną "Zabytki Techniki w Obiektywie" Fotografie zostały wykonane podczas pleneru fotograficznego w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku przez słuchaczy Wrocławskich Szkół Fotograficznych PHO-BOS.
Wystawę można oglądać w dużych formatach na wrocławskim Rynku przy ulicy Świdnickiej od 2 do 13 marca.
W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej wystawa swoją premierę będzie miała 5 marca o godzinie 14.00.


24 lutego 2009 - Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

W dniach 22 - 28 lutego obchodzony jest "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw". Inicjatorem oraz głównym organizatorem tych obchodów jest Ministerstwo Sprawiedliwości - z sądami, prokuratorami oraz organizacjami pozarządowymi.
W obchody włączyła się również świdnicka Policja. Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych, osób które stały się ofiarami przestępstw. Działania pomocowe, podejmowane na rzecz ofiar przestępstw, polegają będą przede wszystkim na udzielaniu porad prawno-proceduralnych jak i wiktymologicznych, udzielanych przez konkretnie wytypowanych funkcjonariuszy.
Miejscami przyjęć osób zainteresowanych są siedziby poszczególnych komisariatów Policji na terenie powiatu świdnickiego.
W Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy dyżury pełnią będą Naczelnicy Wydziałów i Kierownicy poszczególnych sekcji.


23 lutego 2009 - Msza Pojednania

12 listopada tego roku w Krzyżowej, dokładnie 20 lat od historycznego "Znaku Pokoju", który przekazali sobie premier RP Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Hemut Kohl spotkają się czołowi politycy z Polski i Niemiec aby upamiętnić Jubileusz XX-lecia Mszy Pojednania. Wydarzenie to stało się symbolem nowego rozdziału w dziejach obu narodów.
To właśnie wtedy zapadła decyzja, że Krzyżowa - dawna posiadłość rodziny Helmutha Jamesa von Moltke, działacza w czasie wojny opozycyjnego "Kręgu z Krzyżowej" - stanie się miejscem miedzynarodowych spotkań. Obecnie mieści się tu Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, która stawia sobie za cel wspieranie rozwoju europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Realizuje ona przedsięwzięcia dla młodzieży i z młodzieżą z całej Europy w tym z Polski, Niemiec czy Ukrainy.
W tym roku na terenie Fundacji odbędzie się szereg interesujących spotkań, seminariów i konferencji. Rok 2009 będzie rokiem wielu rocznic. Fundacja Krzyżowa obchodzić będzie 20-lecie powstania. Będą bolesne, jak 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. Ale będą też radosne jak 20 rocznica Okrągłego Stołu, powołania pierwszego, niekomunistycznego rządu Premiera Mazowieckiego, rocznica upadku Muru Berlińskiego i rocznica Mszy Pojednania. Będzie to także 20 rocznica pierwszej międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez wrocławski Klub Inteligencji Katolickiej, pod tytułem “Chrześcijanin w społeczeństwie", poświęconej Helmuthowi Jamesowi von Moltke i Kręgowi z Krzyżowej.
W latach poprzedzających te radosne wydarzenia dokonał się trudny proces budowania świadomości obywatelskiej i pojednania między Polakami a Niemcami. Owocem tego procesu oraz wydarzeń 1989 roku jest Fundacja “Krzyżowa" dla Porozuminia Europejskiego, która założyła sobie jako cel działanie na rzecz pokojowego współistnienia narodów.
Od 20 lat stwarza ona możliwość spotkania młodzieży i dorosłych, historyków, polityków ze Wschodu i Zachodu w ośrodku Fundacji "Krzyżowa". Jest to także miejsce twórczości artystów z różnych zakątków Europy.


23 lutego 2009 - Sztab antykryzysowy

Dzisiaj w Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele starostwa, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Służby Zdrowia rozmawiał na tematy związane ze stanem dróg na terenie Powiatu Świdnickiego oraz zagrożeniami spowodowanymi ewentualnym wzrostem temperatur i topnieniem śniegu.
- "Aktualna sytuacja wymagała zebrania informacji o wystąpieniu ewentualnego zagrożenia powodziowego w wyniku zaistnienia zjawiska topnienia dużej ilości śniegu. Z zebranych informacji wynika bowiem, że Powiat Świdnicki jest jednym z powiatów, w którym spadła największa ilość śniegu. Obawialiśmy się, że może to spowodować zagrożenie powodzią." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska uspokoił, informując, że wprawdzie spadło dużo śniegu i przy nagłym wzroście temperatur będzie on topniał, jednak nie w takim stopniu, aby spowodować zagrożenie powodziowe. Niemniej jednak należy być przygotowanym na niewielkie podtopienia, także w miastach. W tej chwili rzeki mają szybszy nurt, ale nie są zamarznięte i nie występuje na nich kra, która mogłaby tworzyć niebezpieczne zatory lodowe. Starosta zaapelował do wszystkich urzędów miast i gmin, by na bieżąco monitorowały stan na rzekach i przekazywały meldunki do Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
Duże zagrożenie stwarza również poruszanie się po niektórych odcinkach dróg. Utworzyły się w nich niebezpieczne dziury i koleiny. Wprawdzie drogi są przejezdne, ale pozostaje konieczność jak najszybszego załatania wyrw i ubytków w jezdniach.
Rozmawiano również o zagrożeniu związanym z gromadzeniem się śniegu na dachach obiektów wielkopowierzchniowych. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wszystkim takich obiektom usunąć nagromadzony śnieg. Jeśli chodzi o niebezpieczne sople wiszące z dachów budynków, obowiązek ich usuwania leży po stronie zarządcy budynku. Niemniej jednak w miejscach znacznych wysokości, gdzie utrudniony jest dostęp do sopli, ich usunięciem zajmuje się Straż Pożarna.


23 lutego 2009 - Siłownia ma nowy sprzęt

Siłownia znajdująca się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, wzbogaciła się o kilka nowych, przydatnych do poprawiania sylwetki, sprzętów. Nic więc dziwnego, że z oferty obiektu korzysta coraz więcej osób. Świebodziczanie chwalą nie tylko duży wybór urządzeń, ale także profesjonalną opiekę instruktorską w obiekcie.
- Rosnące zainteresowanie uprawianiem sportów siłowych oraz coraz większa liczba korzystających z usług sprawiła, iż niezbędne stało się doposażenie siłowni w najbardziej potrzebny sprzęt - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OsiR. - Mamy na siłowni sprzęt nie tylko dla dbających o muskulaturę panów. Dla pań chcących zadbać o szczupłą sylwetkę mamy od niedawna urządzenie o nazwie orbitrek oraz platformę masująco-wibrująco.
Wśród nowych urządzeń, zakupionych do siłowni, znalazły się: ławka zawodnicza wraz ze sztangą zawodniczą i kołami o ciężarach: 20 kg, 10 kg, 5 kg, 2,5 kg, sztanga francuska łamana z kompletem kół o ciężarach: 10 kg, 5 kg, 2,5 kg, dwa koła o ciężarze 50 kg do suwnicy, dwa gryfy zaczepowe oraz komplet hantli o ciężarach: 55 kg, 34 kg, 18 kg. Dla amatorów płaskiego brzucha poręcze do trenowania jego mięśni.


23 lutego 2009 - Z wizytą w Lohmar

W dniach 22-23 lutego w Lohmar, mieście partnerskim Żarowa, odbyły się doroczne uroczystości związane z zakończeniem karnawału.
W uroczystościach, na zaproszenie władz Lohmar i Stowarzyszenia Plus Europa, wzięli udział - Zastępca Burmistrza Leszek Buchowski oraz Artur Adamek. Wizyta w Lohmar to nie tylko zabawa na ulicach. W trakcie spotkań z przedstawicielami władz miasta i Stowarzyszenia Plus Europa rozmawiano o tegorocznych planach współpracy - szczególnie współpracy drużyn i zespołów sportowych. Zaplanowano spotkania i rozgrywki piłki nożnej dziewcząt, siatkówki, tenisa ziemnego. Dyskutowano o nowych możliwościach współpracy. Delegacja z Żarowa zaprosiła przedstawicieli Stowarzyszenia do pracy w komitecie rocznicowym, który zostanie powołany z okazji setnej rocznicy żarowskiej parafii.


23 lutego 2009 - Końcówka prac w bibliotece

Powoli dobiegają końca prace związane z adaptacją pomieszczenia w małym budynku Szkoły Podstawowej nr 3 na Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Najmłodsi czytelnicy będą mieli już niedługo do dyspozycji nowiutkie, kolorowe i wyposażone w nowe mebla pomieszczenia przy ul. Wolności. - W nowych pomieszczeniach pojawią się nie tylko nowe meble i książki, przygotowujemy też wiele ciekawych pomysłów w związku z funkcjonowaniem biblioteki w nowym miejscu tak, aby przyciągnąć do nas jak najwięcej małych czytelników - zapowiada Małgorzata Grudzińska, dyrektor MBP. Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na marzec.


23 lutego 2009 - Niebezpieczny kulig

Utrzymująca się zimowa pogoda, duża ilość śniegu sprzyjają dobrej zabawie na świeżym powietrzu. Dzieci przebywają na dworze, uczestnicząc w zimowych rozrywkach. Brak rozwagi i nieostrożność, zwłaszcza przy organizacji kuligu może być przyczyną zimowych tragedii.
Przypomnijmy tragiczne zdarzenie z początku stycznia bieżącego roku, kiedy 5 - letni chłopiec zginął na przejeździe kolejowym podczas kuligu na terenie powiatu bolesławieckiego. Dziecko, jadąc na sankach doczepionych do ciągnika, zostało potrącone przez szynobus.
Dlatego policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas zimowych zabaw, a w szczególności podczas organizacji kuligów. Niewłaściwie wybrana trasa, alkohol, zbyt duża prędkość - mogą przyczynić się do nieszczęśliwego w skutkach wypadku.
Przypomnijmy, że ciągnięcie osób za pojazdem na saniach, nartach i innych tego typu urządzeniach, na drodze publicznej poza wykroczeniem, za które grozi grzywna do 500 zł, stanowi przede wszystkim ogromne zagrożenie dla osoby ciągniętej lub innych użytkowników drogi.


23 lutego 2009 - Sesja w piątek

Między innymi nadaniem nazw nowym ulicom zajmą się świebodziccy radni podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na przedostatni dzień lutego - czyli 27.
Uchwał zresztą będzie sporo - radni zajmą się zmianami w planie budżetu gminy na 2009 rok, wyrażeniem zgody na realizację w latach 2009 - 2013 projektu pod nazwą: "Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej pełniących funkcje edukacyjne i kulturalne na obszarze Podgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej", a także zatwierdzeniem taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Wśród uchwał ciekawostką jest nadanie nowych nazw ulic. W dodatku - nazw nawiązujących bezpośrednio do historii Świebodzic. Oto pojawi się bowiem w mieście Wzgórze Beckera - na pamiątkę najsłynniejszego, europejskiego zegarmistrza Gustava Beckera, który właśnie w Świebodzicach w połowie XIX wieku stworzył ponad 20 fabryk produkujących zegary. Ulica o tej wdzięcznej nazwie będzie się znajdować na Osiedlu Słonecznym.
Z kolei w dzielnicy Ciernie pojawi się Droga Węglowa - także nawiązująca do historycznego traktu. W latach 1780-1790 wytyczono tzw. "drogę węglową", wiodącą z Wałbrzycha przez Świebodzice do Malczyc. Obsługiwana była ona przez przewoźników-wozaków, którzy na ciągnionych przez konie furmankach wozili węgiel (a od 1787 roku także koks) do malczyckiego portu na Odrze.
Początek obrad - godzina 15.30.


23 lutego 2009 - Uwaga! Nawisy śnieżne i sople

Prezydent Świdnicy zobowiązał osoby odpowiedzialne za budynki oraz hale zarządzane przez miasto do systematycznego odśnieżania dachów. Od poniedziałku o tym obowiązku również innym zarządcom nieruchomości przypomina Straż Miejska. Do właścicieli dużych obiektów trafi również specjalne pismo.
- Na dziś zagrożenia jeszcze nie ma, jednak ciągłe opady śniegu sprawiają, że na dachach zbierają się duże nawisy śnieżne, zalega również mokry śnieg, stąd nasza reakcja. Gdy śnieg zacznie topnieć powstaną sople, a nieusuwane mogą zagrozić bezpieczeństwu przechodniów, czy też zniszczyć samochody - mówi Jerzy Purtak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Odśnieżanie chodników, dachów i usuwanie sopli należy do zarządców nieruchomości. Tym, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku grozi 100-złotowy mandat. Sprawa może trafić także do Sądu Grodzkiego, gdzie kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.


23 lutego 2009 - "Klasa ze Snów 2009"

Od dzisiaj każdy Internauta może zdecydować jak według niego powinna wyglądać idealna klasa, "Klasa ze Snów 2009". Głosowanie odbywa się na stronie www.klasazesnow.pl, gdzie można obejrzeć i wybrać jeden z projektów przesłanych przez szkoły z całej Polski.
Każdy kto odwiedzi stronę konkursu w dniach od 16 lutego do 10 marca będzie mógł oddać swój głos (może decydujący) na jedną z 20 prac nominowanych do Nagrody Publiczności. Tym samym Internauci mają szansę wpłynąć na wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego Klasa ze Snów, organizowanego przez markę NOBO i przyznać jednej ze szkół zestaw nowoczesnego sprzętu do prezentacji.
Na konkurs "Klasa ze snów" wpłynęło kilkaset prac ze wszystkich zakątków Polski. Tworzyli je uczniowie w różnym wieku, grupowo i indywidualnie, pod opieką nauczycieli i zupełnie samodzielnie. Autorzy zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i w małych miasteczkach i wioskach. Każda z prac przedstawia inną wizję idealnej klasy, w której nauka będzie sprawiać przyjemność. Werdykt, która wizualizacja jest najbliższa internetowej publiczności, poznamy w połowie marca.
W województwie dolnośląskim do Nagrody Publiczności zostały nominowane prace Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej z Lwówka Śląskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z gminy Świdnica.


22 lutego 2009 - Dzień Otwarty

W najbliższą sobotę, 28. lutego w godzinach 10.00 do 13.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy przy ulicy Równa 11 odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły.
Dyrekcja oraz nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego zapraszają gimnazjalistów wraz z Rodzicami.
Będzie można zapoznać się z ofertą szkoły, obejrzeć tematyczne wystawy i prezentacje, spotkać się z uczniami i nauczycielami.


22 lutego 2009 - Wieża ratuszowa wróci do Rynku

Ponad 22 mln zł będzie kosztowała rewitalizacja części starego miasta w Świdnicy. M. in. w jej ramach Rynek znów ozdobi wieża ratuszowa, organizacje pozarządowe zyskają nową siedzibę, powstaną również centra pomocy dla osób potrzebujących. Na koniec 2009 r. i z początkiem 2010 r. mają ruszyć ogromne prace budowlane.
- Te wielkie inwestycje są bezprecedensowe w historii miasta. Sądzę, że będą również receptą na kryzys, który może dotknąć m.in. branżę budowlaną - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Rewitalizacja to program nie tylko ważny dla władz miasta, ale przede wszystkim świdniczan i naszych partnerów. Na realizację ambitnych planów Świdnica otrzyma 3,8 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).
- W związku z decyzjami instytucji przyznających dotacje, prace projektowe prowadzone są już, a roboty budowlane ruszą z końcem tego roku i początkiem 2010 r. To ogromne wyzwanie i finansowe i organizacyjne - dodał Waldemar Skórski, podczas piątkowej, 20 lutego, konferencji prasowej.
Decyzję o realizacji "Lokalnego Programu Rewitalizacji Zdegradowanych Obszarów Miejskich Świdnicy, podejmie Rada Miejska w Świdnicy, na najbliższej, czwartkowej sesji, 26 lutego. Rewitalizacja - inne obiekty - >>> zobacz


22 lutego 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 23 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
The Strikers - Na Skarpie Eurofoam 6:6
Gola Witkowski - Lew Star 3:4
Darbor - Elektrofinezja 10:0
Wierzbianka - Lider Świdnica 10:0
Bar na Fali - ZUS 7:3
Piłkarzem kolejki został - Wojciech Dominik - Lew Star a bramkarzem kolejki - Jarosław Rainczuk - Lew Star
Król Strzelców - Mariusz Kutela - 60 bramek, Krzysztof Goździejewski - 45, 35 bramki - Mateusz Kopernicki, 29 - Grzegorz Furmankiewicz i 27 - Mariusz Morąg.
Pierwsze miejsce w tabeli z 58 punktami zajmuje Lew Star, kolejne miejsca Gola Witkowski - 56, Bar na Fali - 55, Darbor - 39, Wierzbianka - 33, Na Skarpie Eurofoam - 32, ZUS - 21, Lider Świdnica - 17, The Strikers - 16, Elektrofinezja - 4.


22 lutego 2009 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Wczoraj rozegrana została czwarta kolejka Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej.
W grupie B, jak i w całej kolejce 4, najciekawszym spotkaniem był mecz Wiecznie Młodzi - Delta Jaroszów. Bardzo szybki mecz, obfitujący w wiele ciekawych zagrań piłkarskich. Jaroszów wygrał spotkanie 5:1 i awansował na 2-gie miejsce w tabeli grupy B.
W grupie A znów bardzo dobrym meczem popisała się najmłodsza drużyna ligi, Zjednoczona Karolinka, która pokonała Wierzbiankę Wierzbna 6:0 i umocniła się na fotelu lidera. Drugi jest Kolejorz Team, który po dość ciężkim meczu pokonał dziś Gamaflorę. Dodać należy, iż dreszczyku emocji dostarczył bramkarz Kolejorza, Jacek Suski, który za dość ostry faul zobaczył czerwoną kartkę. Wyniki kolejki:
Grupa A - Majaminks - Mortal Kombat 7:1 (3:0,
Wierzbianka Wierzbna - Zjednoczona Karolinka 0:6 (0:2),
Kolejorz Team - Gamaflora 5:2 (2:1),
Grupa B - Wodospad Zastruże - Daicel 5:2 (2:0,
Zaskoczeni Żarów - Motór 4:3 (1:1),
Wiecznie Młodzi - Delta Jaroszów 1:5 (1:3)
W grupie A prowadzi zespół Zjednoczona Karolinka a w grupie B drużyna Zaskoczeni Żarów.


22 lutego 2009 - Dziewczęta do klas siatkarskich

MKS Świdnica prowadzi nabór dziewcząt do klas siatkarskich. Zajęcia dla uczennic klasy 3 szkoły podstawowej odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 16.30 - 18.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4.
Zajęcia dla uczennic klasy 6 szkoły podstawowej prowadzone są w poniedziałki - 15.30 - 17.00 w hali sportowej OSiR przy ulicy Pionierów.
We wtorki - 15.30 - 17.00 - sala gimnastyczna, Szkoła Podstawowa nr 315, ul. Traugutta.
W piątki - 14.00 - 15.30 - hala sportowa OSiR, ul. Pionierów.
Treningi prowadzą trenerzy Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Telefon 500 272 810 - Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


21 lutego 2009 - Wspomnienia

Wczoraj w Kawiarni obok Klubu Polonia Świdnica odbyła się miła uroczystość z okazji 10-lecia zdobycia przez pięściarzy Klubu Polonia Świdnica tytułu Drużynowego Mistrza Polski (1998 rok).
W spotkaniu uczestniczyli zawodnicy, trenerzy, działacze oraz sponsorzy, którzy w tamtym czasie mocno wspierali działalność sekcji bokserskiej.
Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczali - Elżbieta Gaszyńska - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego, Prezes Klubu MKS Polonia - Albert Gaszyński, Ryszard Pycz oraz Grzegorz Walczak. Zdjecia z uroczystości - >>> zobacz


21 lutego 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 22 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Lew Star - Wierzbianka 8:2
Bar na Fali - Lider Świdnica 10:0
Gola Witkowski - Darbor 4:4
ZUS - Na Skarpie Eurofoam 6:2
The Strikers - Elektrofinezja 10:0
Piłkarzem kolejki został - Krzysztof Goździejewski - Gola Witkowski a bramkarzem kolejki - Roman Pawłowski - ZUS
Król Strzelców - Mariusz Kutela - 58 bramek, Krzysztof Goździejewski - 44, 34 bramki - Mateusz Kopernicki, 29 - Grzegorz Furmankiewicz i 27 - Mariusz Morąg.
Pierwsze miejsce w tabeli z 56 punktami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca Lew Star - 55, Bar na Fali - 52, Darbor - 36, Na Skarpie Eurofoam - 31, Wierzbianka - 30, ZUS - 21, Lider Świdnica - 17, The Strikers - 12, Elektrofinezja - 4.


21 lutego 2009 - Elite Model Look

Już po raz siódmy organizatorzy światowego konkursu Elite Model Look poszukiwać będą wyjątkowych dziewcząt, które staną przed szansą zrobienia międzynarodowej kariery w modelingu.
14 i 15 marca w 10 miastach Polski ruszają castingi do polskiej edycji - Elite Model Look Polska 2009.
W konkursie Elite Model Look 2009 mogą wziąć udział dziewczęta w wieku 14-25 lat. Konkurs składa się z trzech etapów: castingów, półfinałów, finałów regionalnych oraz Gali Finałowej, podczas której zwyciężczynię wybierze specjalnie dobrane jury. Do Gali Finałowej finalistki przygotowywać się będą w Elite Model School - wyjątkowym zgrupowaniu, które da im niepowtarzalną szansę na poznanie tajników pracy modelki i naukę pod okiem specjalistów z branży.
Castingi do konkursu odbędą się już 14 i 15 marca w 10 miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Chorzowie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Białymstoku. Szczegółowe informacje o konkursie, zasady uczestnictwa oraz wskazówki dla kandydatek - >>> zobacz


21 lutego 2009 - "Proces" w DKF-ie

Podczas kolejnego spotkania Świdnickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, które odbędzie się 26 lutego (czwartek) o godzinie 18.30 w Klubie Baszta, wyświetlony zostanie "Proces" w reżyserii Davida Hugh Jonesa.
Jest to filmowa adaptacja słynnej powieści Franza Kafki, którą w 1962 roku na ekrany przeniósł Orson Welles. Wówczas zarzucono reżyserowi, iż nie dochował wierności Kafce.
Scenariusz do ekranizacji Jonesa napisał Harold Pinter, brytyjski dramatopisarz, aktor, reżyser i dramaturg, laureat Nagrody Nobla w 2005 roku. Tym razem głównym kryterium była wierność oryginałowi. Zdjęcia kręcono w Pradze, przywiązując ogromną wagę do rekwizytów i kostiumów.
W roli Józefa K. wystąpił Kyle MacLachlan - ulubiony aktor Davida Lyncha, a towarzyszył mu m.in. Anthony Hopkins.


21 lutego 2009 - Świdnica współpracuje z PWSZ

Miasto Świdnica rozpoczyna ścisłą współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową z Wałbrzycha.
W czwartek, 19 lutego, podczas specjalnego posiedzenia Kolegium Rektorsko-Dyrektorskiego, uroczyście podpisano umowę o współpracy. - W PWSZ studiuje wielu świdniczan, co ciekawe ze Świdnicy pochodzi również najliczniejsza - tuż po Wałbrzychu - kadra tej uczelni, tak więc nasza współpraca jest czymś naturalnym. Świdnica realizuje wiele ciekawych projektów turystycznych, co stwarza pole do wyżycia zarówno dla studentów, jak i naukowców - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Dzięki umowie władze Świdnicy wspólnie z PWSZ będą pracować m.in. nad produktem turystyczny regionu, wspólnymi przedsięwzięciami badawczymi, organizacją praktyk i stażów tematycznych, konferencjami, sesjami naukowymi poświęconymi rozwojowi turystycznemu regionu.


21 lutego 2009 - Sesja Rady Powiatu

W środę 25 lutego o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu. Będzie to pierwsza sesja w nowym roku, gdyż w styczniu obrad nie było. Po wysłuchaniu sprawozdania Starosty z działalności Zarządu Powiatu ze okres od poprzedniej sesji Radni zapoznają się ze sprawozdaniem z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za ubiegły rok oraz otrzymają informacje na temat postępu w realizacji strategii rozwoju powiatu.
Po części informacyjnej Radni będą głosowali m.in. nad uchwałami dotyczącymi tegorocznego budżetu, likwidacji Liceum Profilowanego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, zmienią uchwałę w sprawie zakończenia inwestycji budowy szpitala "Latawiec" w Świdnicy oraz zatwierdzą zmiany w statucie SP ZOZ w Świdnicy.
Oprócz tego podejmą szereg uchwał związanych z funkcjonowaniem powiatu: rozpatrzą skargę na Dyrektora SP ZOZ, udzielą bonifikaty od opłaty rocznej za 2009 r. z tytułu trwałego zarządu nieruchomością dla Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie i Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego oraz zatwierdzą zmiany w WPI.
Sesję zakończą informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


20 lutego 2009 - Droga zima

Blisko pół miliona złotych przez tydzień wydała Świdnica na akcję zima. Dla porównania zimowe utrzymanie dróg w poprzednim sezonie kosztowało niecałe 600 tysięcy złotych. Akcja w tym sezonie pochłonęła już blisko 1,5 miliona złotych.
- Od tygodnia zima daje się mocno we znaki. W tym roku liczyliśmy na oszczędności, jednak na bezpieczeństwie nie zamierzamy oszczędzać. Służby drogowe pracują na pełnych obrotach, dzięki temu, mimo intensywnych opadów śniegu wszystkie główne drogi w Świdnicy są przejezdne. Gdy opady ustają działalność drogowców widać jeszcze wyraźniej - mówi Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Przez tydzień drogowcy zużyli 400 ton soli i mieszanki, a przez cały sezony zimowy 1.217 ton.
Po świdnickich drogach jeżdżą trzy pługopiaskarki, trzy solarki wyposażone w pługi oraz ciągniki z pługiem i rozrzutnikami mieszanki. Apelujemy do kierowców o ostrożność, a do właścicieli nieruchomości o odśnieżanie chodników, co należy do ich obowiązków.


20 lutego 2009 - Więcej na oświatę i mniejszy deficyt

Ten rok budżetowy wydawał się początkowo niezwykle trudny. Już na początku założono, że na oświatę zabraknie ponad 2 mln zł a deficyt wyniesie grubo ponad 20 mln. W tym miesiącu sytuacja uległa diametralnej poprawie. Pozyskano więcej środków na wydatki oświatowe z subwencji ogólnej z budżetu państwa dla jednostek samorządu terytorialnego w wysokości ponad 2 mln zł (dokładnie 2.030.835 zł).
W całości zasili to wydatki na powiatowe szkolnictwo. Co więcej rozliczenie budżetu ubiegłego roku wyraźnie pokazało, że zostały wolne środki w wysokości 10 mln 600 tys. zł, które to zostały przeznaczone na zmniejszenie tegorocznego deficytu.
- "To wspaniała wiadomość. Po wyliczeniach jakie przygotowaliśmy wspólnie z Wydziałem Finansowym okazało się, że wprowadzane już w ubiegłym roku oszczędności przyniosły rezultat w postaci prawie 11 milionów zł. Postanowiliśmy natychmiast przekazać całą kwotę na zmniejszenie tegorocznego deficytu." - wyjaśnia Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.
W efekcie powiat nie będzie musiał zaciągać kredytu długoterminowego w wysokości pierwotnie planowanej, czyli ponad 28 mln, a jedynie w wysokości ponad 17 mln zł. Kredyt przeznaczony zostanie na pokrycie deficytu budżetu powiatu wysokości 9.747.072 zł (deficyt pierwotnie planowano w wysokości 20.261.272 zł) oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów w wysokości 8 mln zł (w tym jest także poręczenie kredytu dla SP ZOZ w Świdnicy).


20 lutego 2009 - Czy zdobędzie upragnione tytuły?

Naszymi gośćmi będą dzisiaj reprezentanci RSMP, RPP oraz RBR.
RSMP będzie reprezentować zawsze efektownie jeżdżący Mariusz Stec. Czy w tym roku przyjdą wyniki o których marzy? Czy uda mu się zdobyć upragnione tytuły? Z pewnością zdradzi nam także kilka tajemnic zbliżającego się sezonu.
Łukasz Gadowski, kierowca małej rajdowej "bestii" jaką jest Nissan Micra opowie nam o swoich początkach, planach na zbliżający się sezon, oraz jak wykonać bardzo obszerne wahadło na asfaltowym odcinku specjalnym...
Nasz trzeci gość, którym będzie Andrzej Kupczak, opowie nam o rywalizacji w wirtualnych rajdach, a dokładniej o grze Richard Burns Rally. Zdradzi nam kto tak naprawdę rządzi na wirtualnych trasach oraz przedstawi swoje plany na zbliżający się sezon.
Czekamy na Wasze pytania - wyślij
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie, słuchajcie także na 91.6 FM na terenie Wrocławia.


20 lutego 2009 - Uwaga! Nawisy śnieżne i sople

Prezydent Świdnicy zobowiązał osoby odpowiedzialne za budynki oraz hale zarządzane przez miasto do systematycznego odśnieżania dachów. Od poniedziałku o tym obowiązku również innym zarządcom nieruchomości przypomina Straż Miejska. Do właścicieli dużych obiektów trafi również specjalne pismo.
- Na dziś zagrożenia jeszcze nie ma, jednak ciągłe opady śniegu sprawiają, że na dachach zbierają się duże nawisy śnieżne, zalega również mokry śnieg, stąd nasza reakcja. Gdy śnieg zacznie topnieć powstaną sople, a nieusuwane mogą zagrozić bezpieczeństwu przechodniów, czy też zniszczyć samochody - mówi Jerzy Purtak, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Odśnieżanie chodników, dachów i usuwanie sopli należy do zarządców nieruchomości. Tym, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku grozi 100-złotowy mandat. Sprawa może trafić także do Sądu Grodzkiego, gdzie kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.


20 lutego 2009 - "Klasa ze Snów 2009"

Od dzisiaj każdy Internauta może zdecydować jak według niego powinna wyglądać idealna klasa, "Klasa ze Snów 2009". Głosowanie odbywa się na stronie www.klasazesnow.pl, gdzie można obejrzeć i wybrać jeden z projektów przesłanych przez szkoły z całej Polski.
Każdy kto odwiedzi stronę konkursu w dniach od 16 lutego do 10 marca będzie mógł oddać swój głos (może decydujący) na jedną z 20 prac nominowanych do Nagrody Publiczności. Tym samym Internauci mają szansę wpłynąć na wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego Klasa ze Snów, organizowanego przez markę NOBO i przyznać jednej ze szkół zestaw nowoczesnego sprzętu do prezentacji.
Na konkurs "Klasa ze snów" wpłynęło kilkaset prac ze wszystkich zakątków Polski. Tworzyli je uczniowie w różnym wieku, grupowo i indywidualnie, pod opieką nauczycieli i zupełnie samodzielnie. Autorzy zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i w małych miasteczkach i wioskach. Każda z prac przedstawia inną wizję idealnej klasy, w której nauka będzie sprawiać przyjemność. Werdykt, która wizualizacja jest najbliższa internetowej publiczności, poznamy w połowie marca.
W województwie dolnośląskim do Nagrody Publiczności zostały nominowane prace Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej z Lwówka Śląskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z gminy Świdnica.


20 lutego 2009 - Strefa parkowania z nowymi ulicami

Od 16 marca o nowe ulice rozszerzona zostanie II podstrefa świdnickiej Strefy Płatnego Parkowania.
Obejmie ona następujące ulice: Komunardów, Kościelna, Mennicka, pl. Wojska Polskiego, pl. Grunwaldzki, pl. św. Małgorzaty, Szpitalna, Nauczycielska (od skrzyżowania ul. J. Lelewela do skrzyżowania z al. Niepodległości).
- Już dziś zapraszamy mieszkańców do naszego biura, gdzie można nabyć abonament roczny za postój samochodu w II podstrefie, którego koszt wynosi 30 zł za cały rok. Szybka decyzja pozwoli uniknąć kolejek, gdy II podstrefa z nowymi ulicami zacznie już działać - mówi Maciej Rataj, kierownik Biura Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy.
Decyzję o rozszerzeniu SPP podjęła jeszcze w 2007 roku Rada Miejska w Świdnicy. Wprowadzenie zmian przedłużyło się ze względu na problemy z rozstrzygnięciem przetargów na zakup parkometrów. Obecnie urządzenia są już montowane.


20 lutego 2009 - Miłość na wesoło

Miłość - sprawa poważna, ale czasami można sobie z niej pożartować. I tak właśnie stało się w kabaretonie wystawionym przez grupę teatralną ze świetlicy środowiskowej. 18 lutego w Miejskim Domu Kultury młodzi artyści dali popis gry aktorskiej, przedstawiając miłość w krzywym zwierciadle, a wykorzystując do tego klasykę literatury, dramat Williama Szekspira "Romeo i Julia".
Lekka forma, zabawne treści, ciekawe stroje i muzyka sprawiły, że spektakl oglądało się przyjemnością w radosnej atmosferze. Przedstawienia w reżyserii Agnieszki Kiryczuk mają dużą popularnością i zawsze gromadzą szeroką publiczność.
W każdy wtorek w świetlicy środowiskowej odbywają się zajęcia teatralne, finansowane przez Urząd Miejski. Spotkania grupy cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, o czym świadczy ilość chętnych biorących w nich udział.
Kolejnym twórczym wyzwaniem będzie wieczorek poświęcony poezji ks. Jana Twardowskiego, który planowany jest na 25 marca 2009 r. w sali kominkowej Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach.


20 lutego 2009 - Grand Prix Melnika

Strzegomscy judocy w połowie lutego wystąpili w mocno obsadzonym turnieju w czeskim Melniku.
Zawody zgromadziły na starcie ponad 300 judoków z Czech, Niemiec, Słowenii oraz Polski.
Nasi najmłodsi zawodnicy zdobyli 5 medali, w tym dwa srebrne i trzy brązowe. Jak twierdza opiekunowie, wyniki mogły być lepsze, ale u naszych południowych sąsiadów obowiązują inne przepisy walki w tej kategorii wiekowej. Zakazane były m. in. rzuty z kolan, dźwignie i duszenia. Te ograniczenia utrudniały naszym judokom pokazanie wszystkich swoich umiejętności.
Mimo tego start młodych strzegomian można uznać na udany. Grand Prix Melnika - Danrho Cup 2009 - wyniki:
dzieci młodsze (1997-98) - II miejsce Bartosz Knapik waga do 50 kg, III miejsce Jakub Rajtar waga do 46 kg, V miejsce Bartosz Witkowski waga do 42 kg, VII miejsce Mikołaj Zięba waga do 38 kg
dzieci starsze (1995-96) - II miejsce Stanisław Tomaszewski waga do 38 kg, III miejsce Hubert Kurzej waga do 42 kg, III miejsce Adam Sadowski waga do 46 kg.


20 lutego 2009 - Wodociągi w Gminie Świdnica

Gmina Świdnica jako jedyna w powiecie Świdnickim znalazła się na liście z projektem obejmującym zakończenie wodociągowania wraz z modernizacją sieci Stacji Uzdatniania Wody. Wartość kosztorysowa projektu wynosić będzie ponad 14,1 mln zł.
Wybór został dokonany zgodnie z kryteriami oceny i wyboru propozycji projektów w trybie systemowym zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
Zakończenie prac wodociągowania wraz z modernizacją sieci Stacji Uzdatniania Wody w gminie Świdnica planowane jest do 2011 roku.


20 lutego 2009 - Warsztaty przeciw przemocy

Blisko 70 nauczycieli ze Świdnicy przejdzie specjalne szkolenie. Nauczą się jak przekazywać dzieciom wiedzę, by te unikały przemocy. Miasto Świdnica zapłaci za szkolenia z funduszy przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów uzależnień. Warsztaty "Spójrz inaczej" realizowane będą w lutym i w marcu. Wezmą w nich udział nauczyciele i wychowawcy klas 1-3 świdnickich szkół podstawowych.
- Szkolenia to nie tylko część teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczna. Dla nauczycieli przygotowano specjalne scenariusze zajęć do systematycznej pracy - mówi Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Celem projektu jest nauczenie dzieci rozumienia siebie i innych, lepszego radzenia sobie z różnymi problemami, umiejętności współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach, tak aby w przyszłości nie sięgały w tym celu po środki uzależniające i przemoc.
Na warsztaty świdnicki samorząd przeznaczy 25 tys. zł. Ruszają już w sobotę, 21 lutego i będą prowadzone jeszcze w marcu. W tym czasie zorganizowane zostaną dwudniowe szkolenia w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury (I tura - 21-22 lutego) oraz dwudniowe zajęcia praktyczne w wybranej szkole podstawowej (I tura - 23-24 lutego).
Warsztaty przygotowało Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki "Spójrz inaczej" ze Starachowic. Świdnica realizuje projekt w ramach programu "Szkoła bez przemocy", któremu patronuje Prezydent RP, Lech Kaczyński.


19 lutego 2009 - Rusza Samorządowe Forum Młodzieży

2 marca o godzinie 14.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica odbędzie się I Samorządowe Forum Młodzieży z Gminy Świdnica. W ubiegłym roku szkolnym uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów realizowali różnorodne formy zajęć w zakresie edukacji samorządowej, odwiedzali Urząd Gminy, aby zapoznać się z jego funkcjonowaniem, uczestniczyli w spotkaniach z Wójtem Gminy Teresą Mazurek oraz w posiedzeniach komisji i Rady Gminy, wykonywali prace plastyczne na temat swoich miejscowości w przyszłości.
Podsumowaniem tych działań był konkurs o Laur Młodego Samorządowca, podczas którego uczniowie wykazywali się wiedzą o Gminie Świdnica i doskonałą orientacją w sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu lokalnego.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży szkolnej Wójt Gminy oraz Rada Gminy chcą podczas Forum uzyskać informacje, czy młodzież jest zainteresowana samorządnością i czy chce się angażować w działalność samorządową oraz czy widzi potrzebę utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy. Władze gminy chcą także poznać problemy i oczekiwania młodzieży oraz ciekawe inicjatywy uczniów dotyczące całego środowiska dzieci i młodzieży w gminie.
Do udziału w I Samorządowym Forum Młodzieży zapraszamy przedstawicieli klas szóstych z gminnych szkół podstawowych, uczniów gimnazjów gminnych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 19 lat i są mieszkańcami Gminy Świdnica.


19 lutego 2009 - Pomagamy wypełnić pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ulicy Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić pit ?
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić ?
- ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego).
- obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł)
- wpisać nazwę i nr KRS OPP - Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska KRS - 0000264246 Hufiec Świdnica
- wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


19 lutego 2009 - Ze Świdnicy do Łowicza

14 lutego delegacja z Powiatu Świdnickiego uczestniczyła, na zaproszenie władz Powiatu Łowickiego, w obchodach 10 lecia samorządu powiatowego w Polsce.
Wizyta naszych samorządowców w Łowiczu wiązała się z niedawno podpisaną umową partnerską, która została zawarta podczas podobnych obchodów, które odbywały się w Świdnicy w dniach 16 - 17 stycznia tego roku.
Przypomnijmy, że wtedy to podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy powiatami ze Świdnicy, Łowicza i Kartuz. Delegacja z naszego powiatu uczestniczyła między innymi w uroczystym odtańczeniu Poloneza na rynku łowickim. Tradycja tańczenia Poloneza na rynku przeniesiona została do Łowicza między innymi ze Świdnicy. Samorządowcy z Powiatu Świdnickiego uczestniczyli także w Gali Samorządowej "Łowickie 2009", na której wręczone zostały statuetki Marki Regionalnej "Łowickie" dla firm, przedsięwzięć i produktów o szczególnym znaczeniu dla regionu łowickiego.


19 lutego 2009 - Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej

12 lutego w świetlicy Zespołu Szkół Mechanicznych odbył się I Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej. Dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice, uczniowie ZSM oraz goście z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych wysłuchali w oryginale pięknych tekstów literatury światowej.
"Miłość niejedno ma imię"- te słowa przyświecały tegorocznemu spotkaniu przygotowanemu przez koło języków obcych: Małgorzatę Bogusławską - Kurzawę, Annę Foryś-Musik, Jolantę Sajdak, Małgorzatę Sarnacką, Barbarę Broś i Krzysztofa Pamułę.
Wieczór, podobnie jak przed rokiem, przybliżał twórczość wyjątkowych ludzi, pisarzy angielsko i niemieckojęzycznych. W tym roku mogliśmy wysłuchać utworów między innymi: J. Goethego, F. Schillera, H. Heinego, E. Dickinson, P. Nerudy. Wysłuchaliśmy również autorskiego tekstu ucznia ZSM - własny wiersz recytował Tomasz Janik. Oprócz uczniów z "Mechanika" recytowali również goście z Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody: książki w języku angielskim, niemieckim, słowniki oraz dyplomy w podziękowaniu za udział w imprezie.
Recytacjom towarzyszyła nostalgiczna muzyka oraz prezentacja multimedialna, która przedstawiała autorów, tematykę wierszy oraz wprowadzała romantyczny nastrój. Usłyszeliśmy utwory o miłości, o miłości ukrytej w przyrodzie, o zakochanych i o zdradzie, o czekaniu, szaleństwie i o rozstaniu. Były wiersze opisujące miłość do bliźniego, której brakuje we współczesnym świecie, wiersze o uczuciu tak głębokim jak otchłań wód, wśród, których giną żeglarze i wiersze o niepewności i rozterkach zakochanych, zauroczonych uczuciem od pierwszego wejrzenia.
Takie spotkania przy kawie czy herbacie, jak podkreślił dyrektor ZSM - Krzysztof Ankiewicz, oprócz tego, że umożliwiają poznawanie nowych poetów i ich twórczość, pomagają na kilka chwil zapomnieć o zgiełku świata.


18 lutego 2009 - Rozmawiali o kryzysie

Wczoraj w Świdnicy odbyło się spotkanie 15 najlepszych prezydentów polskich miast wybranych w rankingu jaki przeprowadził "Newsweek". Samorządowcy z różnych części Polski przyjechali do Świdnicy na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka. Podczas spotkania rozmawiano o kryzysie dotykajacym polskie miasta. W debacie o kryzysie wzięli udział prezydenci: Piotr Przytocki - Krosno, Rafał Dutkiewicz - Wrocław, Janusz Żmurkiewicz - Świnoujście, Adam Fudali - Rybnik, Marek Obrębalski - Jelenia Góra, Wojciech Murdzek - Świdnica, Andrzej Dziuba - Tychy, Konstanty Dombrowicz - Bydgoszcz, Jerzy Kropiwnicki - Łódź, Mirosław Milewski - Płock. W zastępstwie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w debacie wziął udział wiceprezydent Krzysztof Nowak, w zastępstwie prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca - wiceprezydent Stanisław Sienko, w zastępstwie prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny - wiceprezydent Witold Wróblewski.
Spotkanie prowadził - Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika "Newsweek Polska". Zdjęcia ze spotkania - >>> zobacz


18 lutego 2009 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, padły następujące wyniki:
Gimnazjum Senior - Złodziejówka 16:6 (7:3)
Grande Team - Bolesławice Junior 22:5 (10:2)
Karolina - Konigszelt 16:7 (8:2)
XXL Bolesławice - Gimnazjum Junior 3:6 (3:3)
Last/Kam Nowice - Karolina Junior 6:8 (5:3)
W rozgrywkach prowadzi zespół Gimnazjum S. Kolejne miejsca zajmują: 2 - Karolina (m), 3 - Grande Team, 4 - Karolina J, 5 - XXL Bolesławice, 6 - Last/Kam Nowice, 7 - Kolejorz Jaroszów (b), 8 - Gimnazjum J, 9 - Konigszelt, 10 - Złodziejówka, 11 - Boleslawice J.
W klasyfikacji na najlepszego strzelca z 69 bramkami prowadzi Charytanowicz M. (Karolina), 63 bramki strzelił Krzeczowski P. (Grande Team).


18 lutego 2009 - Odkrywali talenty

13 lutego 2009 roku w Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się pierwsza edycja konkursu powiatowego "Odkryjmy talent", którego organizatorem było Gimnazjum nr 3 w Strzegomiu.
Organizację imprezy wsparł także Urząd Miejski w Strzegomiu i Strzegomskie Centrum Kultury. Celem przedsięwzięcia była integracja osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi oraz zaprezentowanie swoich umiejętności. Do konkursu zgłosiły się 73 osoby w różnym wieku i o szerokim wachlarzu talentów.
Nagrody otrzymali: I miejsce - Jakub Błaszczyk ( 11 lat) z Żarowa za wykonanie piosenki "Im więcej Ciebie tym mniej";
II miejsce - Stanisław Ostafiński (27 lat) ze Środowiskowego Domu Samopomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świdnicy, zagrał muzykę lekką na keyboardzie;
III miejsce - Mariusz Kowrach (32 lata) ze Środowiskowego Domu Samopomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świdnicy za prezentację swoich obrazów.
Nagrodę specjalną otrzymała Martyna Baranowska z Mrowin za wykonanie utworów: "Sutra" i "To nie ja byłam Ewą". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne.


18 lutego 2009 - "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948"

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Dolnośląska Inicjatywa Historyczna zapraszają na prezentację albumu "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948". Prezentacja odbędzie się 20 lutego o godzinie 17.30 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu (ul. Szewska 37).
W spotkaniu wezmą udział goście specjalni: Andrzej Pilecki - syn Witolda Pileckiego, Tadeusz Sobolewicz - były więzień KL Auschwitz, Jerzy Woźniak - prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.
W programie spotkania zaplanowano także prezentację filmu "Rotmistrz Witold Pilecki" w reżyserii Dariusza Walusiaka oraz panel dyskusyjny "Czy potrzebna jest pamięć o bohaterach?", który poprowadzi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu - prof. Włodzimierz Suleja.


18 lutego 2009 - Żarów ma promesę

W poniedziałek, 16 lutego 2009 r, Burmistrz Lilla Gruntkowska wzięła udział w spotkaniu, które odbyło się w legnickim teatrze z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Dotacje z ministerstwa, które wręczał wicepremier Grzegorz Schetyna pomogą samorządom w odbudowie dróg, mostów i publicznych budynków zniszczonych po powodziach i wichurach. Promesy trafiły do 41 gmin i 11 powiatów. Gmina Żarów otrzymała promesę opiewającą na dwieście tysięcy złotych.
Środki te przeznaczone zostaną na odbudowę dróg gminnych, które ucierpiały w czasie powodzi w roku 2006. Ostateczna decyzja o tym, która część dróg zostanie wyremontowana zapadnie w najbliższym tygodniu. Będzie to trudna decyzja gdyż gmina we wniosku zgłosiła zadania remontowe przewyższające kwotę miliona złotych, a otrzymała promesę na kwotę tylko dwustu tysięcy złotych.


18 lutego 2009 - Spotkanie z plakatem autorskim

Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zaprasza w piątek, 20 lutego na godzinę 19.00 na wernisaż wystawy plakatu polskiego artysty plastyka Leszka Żebrowskiego.
Artysta ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni projektowania graficznego prof. Jerzego Krechowicza.
Obecnie prowadzi pracownię plakatu i ilustracji w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Jest autorem ponad 250 plakatów, głównie o tematyce kulturalnej. Zapraszamy, wstęp na wernisaż jest wolny.


18 lutego 2009 - Mrowiny zatwierdziły plan

16 lutego, w świetlicy wiejskiej w Mrowinach odbyło się zebranie wiejskie w sprawie przyjęcia "Planu odnowy wsi Mrowiny".
Mrowiny, to trzecia po Krukowie i Imbramowicach wieś, dla której opracowano w tym roku plan odnowy wsi, który ma posłużyć pozyskiwaniu środków pomocowych na zrealizowanie wielu zadań inwestycyjnych. Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania planu przez Burmistrz Lillę Gruntkowską, która krótko i rzeczowo nakreśliła zamierzenia planu.
W ramach "Planu odnowy wsi Mrowiny" gmina zamierza zrealizować: remont boiska sportowego, remont świetlicy wiejskiej, budowę sieci kanalizacyjnej wraz z modernizacją sieci wodociągowej, budowę chodnika w miejscowości oraz wzdłuż drogi w kierunku Żarowa, przebudowę drogi przy wjeździe z Mrowin na WSSE Podstrefa Żarów, uzupełnienie oświetlenia ulicznego, poprawę stanu technicznego dróg gruntowych, budowę placu zabaw oraz tablic informacji turystycznej.
Wartość prac opiewa na kwotę ponad dwadzieścia dwa miliony złotych stąd też realizacja zadań została rozłożona w czasie na lata 2009-2015.
W tym roku planowane jest przeprowadzenie prac remontowo-modernizacyjnych na boisku sportowym.


18 lutego 2009 - Dziewczęta do klas siatkarskich

MKS Świdnica prowadzi nabór dziewcząt do klas siatkarskich. Zajęcia dla uczennic klasy 3 szkoły podstawowej odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 16.30 - 18.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4.
Zajęcia dla uczennic klasy 6 szkoły podstawowej prowadzone są w poniedziałki - 15.30 - 17.00 w hali sportowej OSiR przy ulicy Pionierów.
We wtorki - 15.30 - 17.00 - sala gimnastyczna, Szkoła Podstawowa nr 315, ul. Traugutta.
W piątki - 14.00 - 15.30 - hala sportowa OSiR, ul. Pionierów.
Treningi prowadzą trenerzy Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Telefon 500 272 810 - Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


18 lutego 2009 - Pijana matka

Strzegomscy policjanci zatrzymali nietrzeźwą 40 letnią matkę, która opiekowała się dwójką swoich dzieci będąc kompletnie pijaną. Przeprowadzone badanie wykazało blisko 3,30 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymanej kobiecie może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
17 lutego policjanci z Komisariatu Policji w Strzegomiu zostali powiadomieni przez pracownika opieki społecznej, o pijanej kobiecie w jednym z mieszkań na terenie Gminy Strzegom, pod opieką, której jest dwójka jej dzieci w wieku 6 i 9 lat. Policjanci, którzy przyjechali na interwencję w mieszkaniu zastali kompletnie pijaną kobietę. Przeprowadzone badanie wykazało blisko 3,30 promila alkoholu w organizmie.
Kobieta trafiła do policyjnego aresztu. W chwili obecnej policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony Sąd Rodzinny i Nieletnich w Świdnicy, decyzją sędziego dwie córki zatrzymanej kobiety zostały oddane pod opiekę kuzynki.


18 lutego 2009 - Konkurs fotograficzny

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy organizuje konkurs fotograficzny zatytułowany: "Hu, hu, ha nasza zima nie jest zła". Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Na konkurs nadesłać można do pięciu fotografii czarno-białych lub kolorowych umieszczonych na płycie CD. Każda praca musi być opisana (imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, adres, adres e-mail, tytuł fotografii, temat zdjęcia).
Prace należy dostarczyć lub wysłać do MDK Świdnica przy ulicy Nauczycielskiej do 2 marca.
Osoby nagrodzone i wyróżnione zostaną poinformowane drogą mailową.


17 lutego 2009 - Promesa w wysokości 800 tysięcy złotych

Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa odebrał wczoraj dokument potwierdzający otrzymanie dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wysokość dotacji wynosić będzie nie więcej niż 800 tys. zł i zostanie przeznaczona na odbudowę infrastruktury drogowej a konkretnie drogi powiatowej 2886 D na odcinku Siedlimowice - Śmiałowice. Aby otrzymać te środki powiat musiał zadeklarować, że także ze swojego budżetu przekaże ok. 200 zł na realizację tej inwestycji. Dokument potwierdzający dotację z rąk wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa odebrał 16 lutego br. Uroczystość odbyła się w Teatrze Miejskim w Jaworze. Na uroczystościach obecni byli także Sekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak oraz Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.
Zgodnie z "zasadami ubiegania się o dofinansowanie odbudowy remontów obiektów zniszczonych przez klęski żywiołowe oraz jego rozliczania" inwestycje, które otrzymały dofinansowanie z budżetu państwa powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Remont tego odcinka drogi powiatowej przechodzącej przez wymienione wyżej miejscowości rozpoczął się już w ubiegłym roku, kiedy to na jeden z fragmentów otrzymaliśmy 200 tys. zł dofinansowania także z programu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Jest szansa, że teraz uda się wyremontować cały odcinek tej drogi.


17 lutego 2009 - Elite Model Look

Już po raz siódmy organizatorzy światowego konkursu Elite Model Look poszukiwać będą wyjątkowych dziewcząt, które staną przed szansą zrobienia międzynarodowej kariery w modelingu.
14 i 15 marca w 10 miastach Polski ruszają castingi do polskiej edycji - Elite Model Look Polska 2009.
W konkursie Elite Model Look 2009 mogą wziąć udział dziewczęta w wieku 14-25 lat. Konkurs składa się z trzech etapów: castingów, półfinałów, finałów regionalnych oraz Gali Finałowej, podczas której zwyciężczynię wybierze specjalnie dobrane jury. Do Gali Finałowej finalistki przygotowywać się będą w Elite Model School - wyjątkowym zgrupowaniu, które da im niepowtarzalną szansę na poznanie tajników pracy modelki i naukę pod okiem specjalistów z branży.
Castingi do konkursu odbędą się już 14 i 15 marca w 10 miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Chorzowie, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie i Białymstoku. Szczegółowe informacje o konkursie, zasady uczestnictwa oraz wskazówki dla kandydatek - >>> zobacz


17 lutego 2009 - Pieniądze na usuwanie skutków powodzi

Gmina Świebodzice już po raz czwarty została beneficjentem środków z budżetu państwa, przeznaczonych dla tych samorządów, które dotknęły powodzie. W poniedziałek, 16 lutego, burmistrz Bogdan Kożuchowicz odebrał z rąk wicepremiera Grzegorza Schetyny promesę w wysokości 300 tys. zł.
Pieniądze zostaną wykorzystane na kontynuację prac w dzielnicy Ciernie, przez które przepływa rzeka Pełcznica. To właśnie ona wyrządza tu podczas zwiększonych opadów największe szkody. - Pieniądze, przyznane z puli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostaną wykorzystane na dalsze prace przy odremontowanym w ubiegłym roku moście w dzielnicy Ciernie oraz na dalszą odbudowę murów oporowych - mówi burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz. - Prace związane z regulacją rzeki prowadzimy systematycznie od początku kadencji, tak, aby poprawić maksymalnie bezpieczeństwo mieszkańców żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Do pieniędzy przyznawanych nam przez budżet państwa rokrocznie dokładamy środki z budżetu gminy.
Gmina Świebodzice na przestrzeni dwóch ostatnich lat otrzymała trzy promesy - w 2007 roku dwie, w wysokości 200 i 600 tys. zł oraz w 2008 w wysokości 300 tys. zł. Za te pieniądze udało się umocnić brzegi rzeki Pełcznicy i odbudować mury oporowe na kilkunastu odcinkach a także gruntownie wyremontować zabytkowy most. W sumie w obecnej kadencji Gmina Świebodzice na usuwanie skutków powodzi wydała blisko 2 mln złotych.


17 lutego 2009 - IPN - strona księdza Jerzego

16 lutego Instytut Pamięci Narodowej uruchomił kolejny, szósty już portal edukacyjny. Portal internetowy www.popieluszko.pl, poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce, to wspólna inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Centrum Kultury. Jej celem jest przypomnienie i ugruntowanie w świadomości społecznej postaci księdza Jerzego, niezłomnego duchownego, zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Liczymy, że zaproponowana przez nas forma przekazu pozwoli na dotarcie do szerokiego kręgu odbiorców, a szczególnie do ludzi młodych, dla których Internet jest podstawowym narzędziem komunikacji. Portal powstał jako jeden z elementów akcji społeczno-edukacyjnej "Prawda jest nieśmiertelna xJ".
Portal poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce opowiada historię jego życia poprzez wirtualną wędrówkę po jego pokoju. Został on pomyślany w ten sposób, by nawiązywał do rzeczywistych pomieszczeń, w których żył i pracował ks. Jerzy. W wirtualnym pokoju pojawią się także przedmioty symbolizujące kolejne etapy życia kapłana - jak np. czapka żołnierska, będąca odniesieniem do lat służby wojskowej kleryka Popiełuszki.
Na portalu oprócz biogramu księdza zamieszczone będą relacje, dokumenty, galerie zdjęć. Na portalu znajduje się również mapa z miejscami działalności ks. Jerzego. Internauci będą mogli zapoznać się także z homiliami księdza Jerzego, wygłaszanymi podczas mszy św. za Ojczyznę, odprawianych w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki. Kazania zostały zamieszczone zarówno w formie tekstu, jak i autentycznych nagrań. Do dyspozycji zainteresowanych będą także materiały edukacyjne (w tym scenariusze lekcji), przybliżające postać i działalność ks. Jerzego Popiełuszki.


17 lutego 2009 - Wyjątkowi goście

10 lutego minęła 68 rocznica pierwszej wywózki na Syberię mieszkańców kresów wschodnich przedwojennej Polski. Dla żyjących Sybiraków jest to kolejna rocznica, która nasuwa wiele wspomnień. Z tejże okazji 12 lutego br. w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków odbyło się spotkanie świadków tamtych wydarzeń z młodzieżą klas trzecich.
Spotkania te w Gimnazjum Nr 1 stały się już tradycją. W tym roku swoją obecnością społeczność szkolną zaszczycili panowie Julian Lech, Tadeusz Widło, Alfons Daszkiewicz i Zbigniew Zaniewski. Młodzież z zapartym tchem słuchała wzruszających opowieści o drodze na Syberię, o życiu i pracy "na nieludzkiej ziemi", o żołnierskich wyczynach naszych bohaterów. "Proszę pani mogłabym tak słuchać i słuchać" - te słowa uczennicy świadczą o niezwykłym zainteresowaniu gimnazjalistów przeżyciami Sybiraków z lat dzieciństwa i młodości, jakże różnej i innej od tej, którą oni mają obecnie.
Młodzież oglądała również przyniesione przez gości pamiątki z tamtych lat w postaci zdjęć, dokumentów, legitymacji i przede wszystkim przyznanych odznaczeń.
Od kilku lat te żywe lekcje historii wzruszają uczniów i tych, co wspominają. Sybirakom życzymy dużo zdrowia, aby jeszcze wiele razy mieli możliwość opowiadania kolejnym pokoleniom gimnazjalistów o tym, co przeżyli rzuceni w wir tragicznych wydarzeń historii….ku przestrodze.


17 lutego 2009 - Włamywacze

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 4 mieszkańcom Gminy Dobromierz za kradzieże i włamania do domków jednorodzinnych i mieszkań.
Policjanci z Posterunku Policji w Dobromierzu zatrzymali 4 mieszkańców Gminy Dobromierz, którzy w styczniu br. włamywali się do mieszkań i domków jednorodzinnych na terenie Gminy Dobromierz.
Mężczyźni kradli anteny sateleitarne, telewizory sprzęt gospodarstwa domowego oraz radioodbiorniki. W jednym przypadku zatrzymany został 21 letni mężczyzna, który dokonał włamania do mieszkania w listopadzie 2007 roku.
Straty poniesione przez poszkodowanych wyniosły blisko 20 000 zł. Większość skradzionych przedmiotów została odzyskana przez policjantów.


17 lutego 2009 - Anna kontra Bogumiła

W ostatniej kolejce spotkań w PlusLidze kobiet zmierzyły się Gwardia Wrocław i Aluprof Bielsko-Biała. Mecz zakończył się zwycięstwem siatkarek z Bielska 1:3.
W spotkaniu tym po przeciwnych stronach siatki zagrały siostry - Anna i Bogumiła Barańskie. Obie swoją przygodę z siatkówką zaczynały w Świdnicy.
Świdnica jest kuźnią siatkarskich talentów i szkoda tylko, że utalentowane dziewczęta nie mając warunków do uprawiania tej dyscypliny sportu w swoim mieście muszą ich szukać w innych klubach. Zdjęcia z meczu - >>> zobacz


17 lutego 2009 - Siatkówka chłopców

Wczoraj, w ramach "współzawodnictwa szkolnego" odbył się turniej mini piłki siatkowej dwójek.
Tym razem do rywalizacji stanęli chłopcy z czwartych klas z pięciu świdnickich szkół podstawowych.
Zawodnicy SP 8 wygrali wszystkie swoje spotkania i zwyciężyli w rywalizacji. W składzie zwycięskiej drużyny wystąpili: Damian Lechniuk, Kuba Pitura, Kuba Górka, Karol Hydzik, Kuba Łopacki, Wojtek Kuba-Moskal. Zespół ten wystąpi w zawodach powiatowych w tym samym dniu co dziewczęta, 3 marca o godzinie 11.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Najlepszymi zawodnikami w swoich zespołach byli: Kamil Klęsk - SP 1, Michał Pojasek - SP 4, Kuba Pitura - SP 8, Adrian Werner - SP 315.
Kolejne miejsca zajęły zespoły reprezentujący szkoły: SP 4, SP 1, SP 315, SP 105.


16 lutego 2009 - Akcja zima

Atak zimy w lutym dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem. Drogowcy rozpoczęli akcję "zima" na terenie naszego Powiatu od pierwszych dni opadów śniegów. Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego wprowadziła całodobowy dyżur pod numerem telefonu: 074/857 8187.
Cały czas w akcji bierze udział 5 pługopiaskarek, pług na ciągniku oraz koparko - ładowarka, która poszerza przejezdność. Sprzęt pracuje na okrągło. Dobrze sprawdza się także specjalistyczny samochód Unimog, który pomaga w odśnieżaniu.
Na tą chwilę przejezdność utrzymywana jest na wszystkich drogach powiatowych i wojewódzkich, przebiegających przez nasz powiat (za ich stan odpowiada świdnicka służba drogowa). Niewielkie utrudnienia występują na dwóch odcinkach: przy wjeździe na trasie Jaworzyna Śląska - Czechy oraz Gola Świdnicka - Szczepanów. Reszta dróg jest przejezdna.
Z informacji przekazanych z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Świdnicy należy oczekiwać, że śnieg popada do późnych godzin wieczornych. Ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu wpłynęło do CZK wczoraj o godzinie 18.37. Wprowadzono I stopień zagrożenia (w skali trzystopniowej). Utrzyma się ono do dzisiaj do godziny 20.00.
Podajemy niezbędne numery telefonów: Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego: 074/ 8551 415, 074/ 857 8187 - dyżur całodobowy,
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Rejon Wałbrzych: 074 841 03 65,
Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy - 074/ 851 88 77.


16 lutego 2009 - Kustosz Pamięci Narodowej

Trwa właśnie ósma edycja Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.
Nagroda przyznawana jest polskim oraz zagranicznym instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.
IPN zaprasza instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne do zgłaszania kandydatów do tegorocznej nagrody. Zgłoszenia wraz z życiorysem (w którym szczególną uwagę należy zwrócić na działalność na rzecz niepodległej Ojczyzny, jak i na prace polegające na zbieraniu, gromadzeniu, opracowywaniu archiwaliów oraz upowszechnianiu historii Polski), a także zdjęciem kandydata, prosimy przesyłać do 10 marca 2009 roku na adres:
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Sekretariat Prezesa ul. Towarowa 28 00-839 Warszawa (z dopiskiem NAGRODA) sekretariat.ipn@ipn.gov.pl W przypadku zgłoszeń dokonanych w ubiegłych latach - prosimy o ich ponowienie. Nadsyłane materiały prosimy przekazywać także drogą elektroniczną. Nagroda, nagrodzeni - >>> zobacz


16 lutego 2009 - Kolejna sesja za nami

Podczas posiedzenia Rady Miejskiej, które odbyło się 10 lutego, dzieciom i młodzieży z gminy Strzegom wręczono decyzje o przyznanych stypendiach za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie. Decyzje wręczyli burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn.
Wyróżniono następujących uczniów: Omara Adhama, Adriannę Grabowicz, Zuzannę Grabowicz, Justynę Kalbarczyk, Janusza Kuriatę, Klaudię Kurzej, Joannę Nowakowską, Michała Rydwańskiego, Mateusza Bartkówa, Dorotę Czekajło, Aleksandrę Orłowską, Klaudię Paćkowską i Mateusza Przybosia.
Zapewne wielu strzegomian ucieszy fakt, że radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia koncepcji ścieżek rowerowych w gminie Strzegom. Opracowanie i przyjęcie tej koncepcji stanowi podstawę ubiegania się o pieniądze. Ponadto umożliwi to gminie realizację projektów wykonawczych przy współfinansowaniu ze środków unijnych.
Podczas posiedzenia głosowano także nad uchwałami w następujących sprawach: zmiany budżetu gminy Strzegom na rok 2009, sprawozdania z pracy stałych komisji Rady Miejskiej za rok 2008 oraz uznania skarg mieszkańców gminy Strzegom za bezzasadne.


16 lutego 2009 - Piłka halowa w Jaworzynie

W sobotnie przedpołudnie sala gimnastyczna w dawnej szkole kolejowej była areną rywalizacji w turnieju piłki halowej, organizowanym przez Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Jaworzyny Śląskiej, Ireneusza Bessera.
W turnieju wzięło udział pięć drużyn: Wędkarzy, Strażaków, Policjantów, Parafii w Jaworzynie Śląskiej oraz Samorządowców.
Po bardzo zaciętych pojedynkach najlepszą okazała się drużyna Samorządowców. Trofeum - Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, trafił w ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej Artura Nazimka, który był kapitanem drużyny Samorządowców. Kolejne miejsca zajęli: II miejsce - Wędkarze, III - miejsce Strażacy, IV miejsce - Policjanci, V miejsce - Parafia Jaworzyna Śląska.
Po zmaganiach sportowych i wyczerpującej rywalizacji przyszedł czas na regenerację sił. Niezawodnym sposobem okazały się golonka oraz chleb z domowym smalcem i ogórkiem.


16 lutego 2009 - Święto czekolady w "Misiu Uszatku"

Z okazji dnia Świętego Walentego w Przedszkolu im. "Misia Uszatka" w Strzegomiu odbyło się Święto Czekolady.
- Nasza przygoda rozpoczęła się od ułożenia piosenki o czekoladzie i malowania buzi czekoladą. Przygotowaliśmy historię czekolady, którą zaprezentowała Czekoladowa Wróżka. Podczas wspólnej zabawy wybrano Króla i Królową Czekolady - relacjonuje społeczność przedszkola.
Każda z grup podjęła się wykonania następujących zadań: malowanie wafli czekoladą, wykonanie czekoladowych torcików, ozdabianie czekoladowych wulkanów i wykonanie słodkich medali, wykonanie czekoladą rysunków na waflach i walentynkowych.
Wszystkie grupy wykonały zadania na medal. Atrakcyjne efekty prac dzieci z zachwytem podziwiali rodzice.
Na zakończenie każdy maluch otrzymał słodki upominek, który zabrał ze sobą do domu.


16 lutego 2009 - "Klasa ze Snów 2009"

Od dzisiaj każdy Internauta może zdecydować jak według niego powinna wyglądać idealna klasa, "Klasa ze Snów 2009". Głosowanie odbywa się na stronie www.klasazesnow.pl, gdzie można obejrzeć i wybrać jeden z projektów przesłanych przez szkoły z całej Polski.
Każdy kto odwiedzi stronę konkursu w dniach od 16 lutego do 10 marca będzie mógł oddać swój głos (może decydujący) na jedną z 20 prac nominowanych do Nagrody Publiczności. Tym samym Internauci mają szansę wpłynąć na wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego Klasa ze Snów, organizowanego przez markę NOBO i przyznać jednej ze szkół zestaw nowoczesnego sprzętu do prezentacji.
Na konkurs "Klasa ze snów" wpłynęło kilkaset prac ze wszystkich zakątków Polski. Tworzyli je uczniowie w różnym wieku, grupowo i indywidualnie, pod opieką nauczycieli i zupełnie samodzielnie. Autorzy zarówno w wielkich aglomeracjach, jak i w małych miasteczkach i wioskach. Każda z prac przedstawia inną wizję idealnej klasy, w której nauka będzie sprawiać przyjemność. Werdykt, która wizualizacja jest najbliższa internetowej publiczności, poznamy w połowie marca.
W województwie dolnośląskim do Nagrody Publiczności zostały nominowane prace Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej z Lwówka Śląskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 4 z gminy Świdnica.


16 lutego 2009 - "Młode Talenty" w Strzegomiu

5 lutego w Strzegomskim Centrum Kultury odbył się Festiwal Piosenki "Młode Talenty w Strzegomiu".
Był to jeden z dwóch koncertów - eliminacji, drugi koncert odbył się w Złotoryi. Organizatorami festiwalu byli Burmistrz Miasta i Gminy Strzegom, Europejska Fundacja Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści", Strzegomskie Centrum Kultury.
W Strzegomiu zaprezentowało się 33 kandydatów z gmin: Strzegom, Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Żarów, Świebodzice oraz powiatu Jawor. Każdy wykonawca lub zespół wokalny musiał zaprezentować dwie piosenki, w tym jedną obowiązkową wybraną z płyty fundacji "Młodzi Artyści". Solistów oceniało jury w skład którego wchodzili: Paweł Słoniowski i Małgorzata Kmiotek z Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży "Młodzi Artyści" oraz Wioletta Urban - dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury. Ocenie jury podlegały: interpretacje piosenek, umiejętności warsztatowe oraz walory wokalne.
Podczas obu eliminacji Rada Artystyczna wyłoni 25 wykonawców w czterech kategoriach wiekowych, którzy zostaną zaproszenia na warsztaty wokalne, prowadzone przez Grażynę Łobaszewską oraz Krzysztofa Mrozińskiego w dniach 19 - 21 marca w SCK.
Zapraszamy na Koncert Konkursowy który odbędzie się 21 marca w Strzegomskim Centrum Kultury. Podczas konkursu 25 uczestników wykona po jednej piosence wskazanej przez Radę Artystyczną.


16 lutego 2009 - Uzbierano 24 litry krwi

Uzbierano 24 litry krwi. To efekt piątej już zbiórki krwi w Świebodzicach, którą przeprowadzono w piątek, 13 lutego w Miejskim Domu Kultury.
Tradycyjnie pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mogli liczyć na świebodziczan w różnym wieku. Nie tylko młodzież chętnie oddawała krew.
- W Świebodzicach mamy już swoich stałych krwiodawców, można powiedzieć, że mamy do czynienia z krwiodawstwem rodzinnym - mówi Teresa Kamińska z RCKiK. - No i jak zwykle nie zawiedli młodzi ludzie.
Chętnych do oddania krwi było 65 osób, ale najcenniejszym lekiem mogło się podzielić 55 osób. Jak zawsze w takich wypadkach chęci musiały zostać zweryfikowane przez badania.
Podczas pierwszej w tym roku zbiórki najwięcej krwi oddały panie - aż 38, panów było 27. Po raz pierwszy na akcję przyszło 21 osób.


16 lutego 2009 - Walentynki w 105

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy uczniowie uczęszczający do świetlicy obchodzili Walentynki w iście dziecięcy sposób.
W ramach tego święta odbyły się zabawy, improwizacje teatralne, mecz piłki balonowej oraz ciekawe quizy.
Nie zabrakło również słodkości. Podczas świętowania każdy miał okazję wręczyć ulubionej osobie zrobiony przez siebie upominek. Uczniowie mieli tez możliwość dowiedzieć się o sobie czegoś miłego od innych.
Nad całością czuwała wychowawczyni - Małgorzata Pałamarz.


16 lutego 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 20 i 21 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Lider - Na Skarpie Eurofoam 0-2
Lewstar - Darbor 7-3
Bar na Fali - Elektrofinezja 32-1
ZUS - Gola Witkowski 2-5
The Strickers - Wierzbianka 1-3
Piłkarz Kolejki - Ratajczyk - Na Skarpie Eurofoam a bramkarzem kolejki został - Mateusz Kryjak - Wierzbianka
Król Strzelców-Mariusz Kutela - 43 bramki, Krzysztof Goździejewski - 37 bramek.
Na Skarpie Eurofoam - Bar na Fali 5-15
Darbor - Wierzbianka 1-1
Lewstar - Lider Świdnica 4-1
Gola Witkowski - The Strickers 6-2
Elektrofinezja - ZUS 0-19
Piłkarz Kolejki - Krzysztof Goździejewski - Gola Witkowski a bramkarzem kolejki został - Robert Pryka - Darbor
Król Strzelców - Mariusz Kutela - 58 bramek, Krzysztof Goździejewski - 41.
Pierwsze miejsce w tabeli z 55 bramkami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca Lew Star - 52 , Bar na Fali - 49, Darbor - 35, Na Skarpie Eurofoam - 31, Wierzbianka - 30, ZUS - 18, Lider Świdnica - 17, The Strikers - 12, Elektrofinezja - 4.


16 lutego 2009 - Piszą do redakcji

Kiedy wreszcie odpowiednie służby zajmą się sprawą parkowania samochodów na chodnikach i trawnikach. Są takie sytuacje, kiedy samochody zajmują cały chodnik. Pieszy nie może wtedy swobodnie przejść, a co ma zrobić matka prowadząca wózek z dzieckiem ?
A co z parkowaniem na trawnikach osiedlowych ?
Aby zaparkować na trawniku kierowca musi jechać chodnikiem między blokami mieszkalnymi, co jest nie do pomyślenia.
Zdjęcia przedstawiają zaparkowane samochody na bocznej uliczce obok przedszkola na ulicy Słobódzkiego i trawnik za żłobiem przy ul Słobódzkiego.
Czytelnik przypomina też, że pojemnik na szkło już od tygodnia jest przepełniony i butelki walają się wokół pojemnika. Po poprzedniej interwencji pojemniki zostały opróżnione. Czy służbom trzeba co dwa tygodnie o tym przypominać ?


16 lutego 2009 - Mini siatkówka

13 lutego w sali sportowej SP 315 w Świdnicy pięć drużyn dziewcząt ze świdnickich szkół podstawowych rywalizowało w "mini siatkówce dwójek" klas czwartych.
W finale gdzie zagrały po dwie najlepsze szkoły jak i w eliminacjach wszystkie swoje mecze wygrały dziewczęta z SP 1 w składzie: Emilia Kukla, Paulina Krakowska, Katarzyna Grzelak, Monika Pisula, Dagmara Kamińska, Natalia Szczepuch.
Drużyna z "jedynki" awansowała do zawodów powiatowych, które odbędą się 3 marca o godzinie 11.00 w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
W turnieju najlepszymi zawodniczkami w swoich zespołach zostały wybrane: Emilia Kukla - SP 1, Urszula Górska - SP 4, Justyna Bąńczak - SP 8, Paulina Miśkiewicz - SP 105.
Klasyfikacja końcowa zawodów: 1 miejsce zajęła SP 1, 2 - SP 8, 3 - SP 105, 4 - SP 4, 5 - SP 315.


16 lutego 2009 - Włamywał się do domków i mieszkań

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi Świdnicy, który włamywał się do domków jednorodzinnych i mieszkań na terenie Świdnicy i Gminy Świdnica.
Policjanci z Sekcji Kryminalnej zatrzymali 18 letniego mieszkańca Świdnicy, który włamywał się do domków jednorodzinnych i mieszkań, kradnąc z nich wartościwoe przedmioty.
Łupem złodzieja stały się laptopy, cyfrowe aparaty fotograficzne, złota i srebrna biżuteria. Skradzione przedmioty oddawał do lombardów we Wrocławiu lub obdarowywał nimi swoich znajomych. Część skradzionych przedmiotów została odzyskana przez policjantów. Straty jakie ponieśli pokrzywdzeni wynoszą blisko 50.000 złotych.
18 latek nie bał się kraść, w trakcie wizyty w przychodni zdrowia ukradł telefon pacjentowi, który był badany przez lekarza za parawanem, a następnie podarował kradziony telefon swojemu kuzynowi. Zatrzymany jest znany świdnickiej policji wcześniej był zatrzymywany za włamania do samochodów oraz kradzieże samochodów.


15 lutego 2009 - Wysokie zwycięstwo piłkarzy ręcznych

W kolejnym meczu II ligi szczypiorniści ŚKPR Świdnica pokonali we własnej hali Pogoń Oleśnica 41:18 (21:9).
Mecz miał bardzo jednostronny przebieg, a jedyną niewiadomą były tylko rozmiary zwycięstwa naszej drużyny.
Przy lepszej skuteczności i mniejszej liczbie własnych błędów goście wyjechaliby ze Świdnicy z bagażem ponad 50 goli. W tabeli ŚKPR nadal zajmuje trzecie miejsce, mając na koncie 26 punktów, tyle samo co wicelider z Komprachcic i tylko o jeden mniej od lidera z Zielonej Góry. Następny mecz odbędzie się 1 marca. ŚKPR zagra w Lubinie z rezerwami Zagłębia. Zdjęcia z wczorajszego meczu w Świdnicy - >>> zobacz


15 lutego 2009 - Teraz finały

W Świdnicy odbył się Turniej Półfinałowy o Mistrzostwo Dolnego Śląska Młodziczek.
Wyniki świdniczanek: MKS Świdnica - Echo Twardogóra 2:0 25/9 i 25/14, MKS Świdnica - Tygrysy Strzelin 2:0 w setach 25/7 i 25/8.
Drużyna świdnickich siatkarek awansowała do finału Mistrzostw Dolnego Śląska.
Finał odbędzie się 8 marca we Wrocławiu, drugi turniej finałowy odbędzie się 15 marca o godzinie 10.00 w Świdnicy w hali sportowej przy ulicy Pionierów.
Zespół MKS Świdnica wystąpił w składzie: Aleksandra Wieczorek, Aleksandra Wójcik, Marta Gezella, Paulina Kocjan, Martyna Podgórska, Alicja Słowikowska, Joanna Szczurek, Kamila Regnowska, Kornela Krakowiak, Adriana Lawer, Anna Jasionowicz i Aleksandra Dolecka. Zespół prowadził - trener Wojciech Ząbek.


15 lutego 2009 - Puchar Wójta Gminy Świdnica

W dniach 13-15 lutego w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym rozegrany został Turniej Gminnej Ligi Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Świdnica.
LKS Pszenno I - LKS Pszenno II 3:6, LKS Wiśniowa - LKS Burkatów 2:2, LKS Pszenno I - LKS Witoszów 2:6, LKS Bystrzyca Dolna LKS Witoszów 1:5, LKS Bystrzyca Dolna - LKS Komorów 7:1, LKS Pszenno I - LKS Burkatów 2:1, LKS Lutomia - LKS Komorów 7:4, LKS Pszenno II - LKS Burkatów 3:0, LKS Wiśniowa - LKS Witoszów 2:1, LKS Bystrzyca Górna - LKS Lutomia 1:11, LKS Wiśniowa - LKS Komorów 0:2, LKS Bystrzyca Górna - LKS Bystrzyca Dolna 2:3.
W tabeli prowadzi zespół LKS Pszenno II wyprzedza: 2 LKS Lutomia, 3 LKS Witoszów, 4 LKS Bystrzyca Dolna, 5 LKS Wiśniowa, 6 LKS Pszenno I, 7 LKS Komorów, 8 LKS Burkatów i 9 LKS Bystrzyca Górna.


15 lutego 2009 - Dziewczęta do klas siatkarskich

MKS Świdnica prowadzi nabór dziewcząt do klas siatkarskich. Zajęcia dla uczennic klasy 3 szkoły podstawowej odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 16.30 - 18.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4.
Zajęcia dla uczennic klasy 6 szkoły podstawowej prowadzone są w poniedziałki - 15.30 - 17.00 w hali sportowej OSiR przy ulicy Pionierów.
We wtorki - 15.30 - 17.00 - sala gimnastyczna, Szkoła Podstawowa nr 315, ul. Traugutta.
W piątki - 14.00 - 15.30 - hala sportowa OSiR, ul. Pionierów.
Treningi prowadzą trenerzy Miejskiego Klubu Siatkówki "Świdnica".
Telefon 500 272 810 - Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska.


15 lutego 2009 - Żarowska Amatorska Liga Piłki Halowej

Wczoraj rozegrana została trzecia kolejka Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej.
Kolejny już raz mileliśmy do czynienia z wysokimi wynikami, a nowym rekordem jest wygrana Kolejorza Team nad Mortal Kombat aż 26-2. Wysoko wygrały także zespoły Wiecznie Młodzi, Zaskoczeni Żarów oraz Delta Jaroszów.
W tym ostatnim zespole instynktem strzeleckim popisał się Marcin Głód, który strzelił Daicelowi aż 10 bramek. Wyniki kolejki:
Grupa A - Majaminks - Gamaflora 2-3 (0-2),
Kolejorz Team - Mortal Kombat 26-2 (9-0),
Drink Team - Zjednoczona Karolinka 1-2 (1-1),
Grupa B - Wiecznie Młodzi - Motór 11-1 (4-1),
Zaskoczeni Żarów - Zryw Łażany 7-0 (5-0),
Daicel - Delta Jaroszów 1-18 (0-8)
W grupie A prowadzi zespół Zjednoczona Karolinka a w grupie B drużyna Wiecznie Młodzi.


15 lutego 2009 - "Rusz głową"

5 lutego w Szkole Podstawowej w Marcinowicach odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Matematycznego dla klas II - III pod nazwą "Rusz głową".
Do turnieju zgłoszono dwunastu uczniów ze szkół podstawowych z Wir, Strzelec i Marcinowic.
Młodzi matematycy rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Najlepszym matematykiem okazał się Wiktor Nehrebecki - uczeń klasy III w Marcinowicach. Konkurs zorganizowały: Sylwia Jastrzębska, Anna Bożek.


15 lutego 2009 - Konkurs fotograficzny

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy organizuje konkurs fotograficzny zatytułowany: "Hu, hu, ha nasza zima nie jest zła". Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Na konkurs nadesłać można do pięciu fotografii czarno-białych lub kolorowych umieszczonych na płycie CD. Każda praca musi być opisana (imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, adres, adres e-mail, tytuł fotografii, temat zdjęcia).
Prace należy dostarczyć lub wysłać do MDK Świdnica przy ulicy Nauczycielskiej do 2 marca.
Osoby nagrodzone i wyróżnione zostaną poinformowane drogą mailową.


14 lutego 2009 - Mistrzostwo dla MKS Świdnica

Wczoraj we Wrocławiu odbyło się finałowe spotkanie o mistrzostwo III ligi w siatkówce kobiet. W walce o pierwsze miejsce zmierzyły się Gwardia Wrocław i MKS Świdnica. Po meczu na wysokim poziomie zwyciężyły pewnie świdniczanki w trzech setach. I to właśnie one zajęły pierwsze miejsce w mistrzostwach. Gwardia Wrocław - MKS Świdnica 0:3 w setach 15/25, 22/25, 23/25.
Teraz przed drużyną turniej półfinałowy o wejście do drugiej ligi.
MKS Świdnica jako zwycięzca mistrzostw będzie uczestniczył w turnieju w województwie lubuskim, w którym wystąpią: wicemistrz województwa śląskiego, mistrz województwa lubuskiego, wicemistrz województwa opolskiego. Turniej odbędzie się w dniach 6-8 marca.
Jutro w hali sportowej na ulicy Pionierów w Świdnicy, w turnieju półfinałowym o Mistrzostwo Dolnego Ślaska Młodziczek spotkają się - MKS Świdnica, Echo Twardogóra i Tygrysy Strzelin. Mecze rozpoczną się o godzinie 10.00.
Zdjęcia z wczorajszego meczu we Wrocławiu - >>> zobacz


14 lutego 2009 - Rekordowy kontrakt dla przychodni

Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, największa przychodnia w mieście, ma w tym roku wyjątkowo wysoki kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie porad specjalistycznych. Na 13 poradni specjalistycznych samorządowa przychodnia dostała aż 1,5 mln zł, to o ponad połowę więcej, niż w roku ubiegłym.
To oznacza większy dostęp do lekarzy specjalistów dla mieszkańców miasta.
- Praktycznie wszystkie trzynaście poradni będzie mogło udzielić więcej świadczeń, co poprawi dostępność pacjentów do lekarzy specjalistów, a wiemy wszyscy, że właśnie na tego typu świadczeniach najbardziej zależy chorym - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Bardzo cieszy mnie fakt, że mamy kardiologię w pełnym wymiarze, a w zeszłym roku były z tym pewne problemy. Można chyba śmiało powiedzieć, że w tej chwili miejska przychodnia ma najbogatszą ofertę jeśli chodzi o specjalistykę.
Świebodzicka przychodnia jest jednym z nielicznych w regionie ośrodków zdrowia, prowadzonych przez samorząd. Finansowo i organizaycjnie daje sobie świetnie radę. Od dwóch lat wiele się tu inwestuje, trwają remonty poprawiające komfort przyjęć pacjentów, pojawia się też lepszy sprzęt. W dodatku gmina nie dokłada do funkcjonowania przychodni ani złotówki.


13 lutego 2009 - Debatują o kryzysie

17 lutego rusza szczyt N15 - spotkanie 15 najlepszych prezydentów polskich miast wg rankingu "Newsweeka". Samorządowcy z różnych części Polski przyjadą do Świdnicy na zaproszenie prezydenta Wojciecha Murdzka. Takiego spotkania jeszcze nie było.
- Kryzys może dotknąć również polskie miasta, a niektóre już dziś dotyka. Chcemy wymienić się pomysłami, jak sobie radzić w tym trudniejszym czasie oraz jak zamierzamy chronić mieszkańców przed skutkami kryzysu. Jestem przekonany, że Świdnica okaże się dla samorządów miejscem dobrym do debaty - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy 10. w rankingu tygodnika "Newsweek" i dodaje. - Z Dolnego Śląska pochodzi aż trzech prezydentów z piętnastki, dlatego pierwszy szczyt N15 organizujemy w Świdnicy.
W debacie o kryzysie w Świdnicy wezmą udział prezydenci: Piotr Przytocki, Krosno; Rafał Dutkiewicz, Wrocław; Janusz Żmurkiewicz, Świnoujście; Adam Fudali, Rybnik; Marek Obrębalski, Jelenia Góra; Wojciech Murdzek, Świdnica; Andrzej Dziuba, Tychy; Konstanty Dombrowicz, Bydgoszcz; Jerzy Kropiwnicki, Łódź; Mirosław Milewski, Płock; W zastępstwie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w debacie weźmie udział wiceprezydent Krzysztof Nowak; w zastępstwie prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca - wiceprezydent Stanisław Sienko, w zastępstwie prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny - wiceprezydent Witold Wróblewski.
- Jesteśmy zaszczyceni, że tak liczne grono prezydentów miast zgodziło się wziąć udział w debacie zorganizowanej przez prezydenta Świdnicy. Wszyscy należą do elity Polski samorządnej, czego wyrazem były wysokie pozycje w opublikowanym pod koniec listopada Rankingu Prezydentów Newsweeka. Ale w obecnych czasach sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a kryzys będzie stanowił prawdziwy test i egzamin dla włodarzy miast. Jak polskie miasta poradzą sobie z kryzysem, jakie inwestycje będą w stanie sfinansować, czy ich tegoroczne budżety udźwigną nowe wyzwania - to tylko niektóre z pytań, jakie zadamy w czasie wtorkowej debaty - zapowiada Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika "Newsweek Polska", który poprowadzi debatę.


13 lutego 2009 - Służba zdrowia ma się dobrze

W Powiecie Świdnickim nie ma powodów do niepokoju, SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe jak i SP ZOZ w Świdnicy mają podpisane kontrakty. Z tego wynika, że pogotowie i wszystkie placówki wchodzące w skład ZOZ-u tj. szpital "Latawiec", oddziały na starej bazie przy ul. Westerplatte oraz oddziały żarowskiej reumatologii od 1 stycznia funkcjonują bez zakłóceń. Na zwołanej dzisiaj konferencji prasowej potwierdził te dobre informacje odpowiedzialny za służbę zdrowia w powiecie Wicestarosta Świdnicki Ryszard Wawryniewicz.
-" Wprawdzie już regułą jest, że rok zaczynamy od sporów o kontrakty, jednak teraz mogę powiedzieć, że sytuacja jest stabilna a nasz Latawiec podpisał przyzwoity kontrakt do końca czerwca. Jeśli utrzyma się on na takim poziomie do końca roku, to będzie całkiem dobrze." - mówił Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz.
Podczas konferencji została przekazana także istotna informacja dotycząca przenosin szpitala ze starej bazy przy ul. Westerplatte do Latawca oraz stanu zaawansowania prac przy jego budowie. Niestety znowu pojawiają się niezapowiedziane opóźnienia wynikające z wielu niezwykle istotnych prac, które muszą być wykonane, aby ciągnącą się ponad 20 lat budowę można było zakończyć.
-"Największe problemy mamy z biurem projektowym. Dziwi i niejednokrotnie zaskakuje mnie fakt nie ujęcia wielu ważnych i wymaganych elementów, aby całą układankę skończyć. To nie znaczy jednak, że winą za przedłużający się okres realizacji inwestycji obarczamy jedynie biuro projektowe." - wyjaśniał Wicestarosta - " Są również takie przeszkody, jak chociażby zmieniające się przepisy, których musimy przestrzegać i dostosowywać do nich oddawany do użytku obiekt." - dodaje.
Patrząc na budowę szpitala Latawiec z perspektywy czasu pocieszające jest to, że tych problemów jest coraz mniej. Na te "drobiazgi" zabraknie ok. 300 tys. zł. Pieniądze dołoży powiat ze swojego budżetu. Ustalono, że przenosiny potrwają do końca kwietnia.


13 lutego 2009 - Wystawa na placu ratuszowym

Dwanaście najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta - to temat wystawy, jaka pojawiła się przed ratuszem miejskim w Świebodzicach. Wystawa ma związek z obchodami jubileuszu 730-lecia nadania praw miejskich, które miasto świętuje przez cały rok. Mieszkańcy Świebodzic mogą obejrzeć wystawę w każdej chwili - przechodząc przez plac, idąc na zakupy czy na spacer. Na plakatach znajduje się m. in. milionowy zegar Gustava Beckera, widok Świebodzic sprzed wielkiego pożaru w 1774 roku, moneta z czasów rzymskich, odkryta w ogródku jednej z mieszkanek miasta czy pierwsza linia kolejowa w Świebodzicach - będąca też pierwszą w Sudetach. Warto poświęcić chwilkę czasu i zobaczyć tę wystawę. Wszystkie wydarzenia znalazły się w kalendarzu jubileuszowym, wydanym przez Urząd, Miejski.


13 lutego 2009 - Bezpłatne porady psychologa

Od poniedziałku, 16 lutego świdniczanie będą mogli bezpłatnie korzystać z pomocy psychologa. "Niebieski poniedziałek", bo tak nazywa się akcja, będzie prowadzony w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy (budynek ul. Ofiar Oświęcimskich 15). Pomoc psychologiczną finansuje miasto Świdnica. Na ten cel w 2009 roku przeznaczy blisko 8,9 tys. zł.
Psycholog Jolanta Jadowska będzie dyżurować w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-19.00. Na wsparcie mogą liczyć osoby, które są w kryzysie psychicznym, potrzebują pomocy psychologicznej w związku z tym, że stały się ofiarami przemocy, czy też przestępstwa.
"Niebieski poniedziałek" to jeden z elementów porozumienia trójstronnego, które w październiku 2008 r. pod patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka zawarli szefowie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej.
Powód? - Wszystkie osoby, które niosą pomoc ofiarom przemocy muszą skuteczniej reagować i być bardziej obecne wśród rodzin. Szczególną uwagę musimy zwrócić na najbardziej bezbronnych czyli dzieci, seniorów oraz osoby niepełnosprawne - tłumaczy Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do współdziałania, by stale diagnozować zjawiska przemocy w rodzinie oraz udzielać profesjonalnej pomocy.


13 lutego 2009 - Pływali we Wrocławiu

Wczoraj we Wrocławiu odbyły się zawody pływackie pod nazwą V Zawody Karnawałowe dla Uczniów Klas III. Zawody zostały rozegrane na dystansie 50 metrów stylami dowolnym, klasycznym i grzbietowym. Zawodnicy UKS SVIDA zdobyli kolejne doświadczenie ponieważ pierwszy raz startowali na pływalni gdzie długość niecki basenu wynosiła 50 metrów. Zawody zostały rozegrane na obiektach WKS Śląsk Wrocław.
W zawodach udział wzięli zawodnicy z silnych klubów Dolnego Śląska jak AZS AWF Wrocław, Płetwal Polkowice czy Delfin Kalisz. Zawodnicy UKS SVIDA odnieśli kolejny sukces. Reprezentanci Świdnicy wywalczyli siedem medali w tym trzy srebrne Elżbiety Kielki - styl dowolny, Maciej Roszak - styl dowolny, Mikołaj Ryszawy - styl klasyczny a brązowe medale zdobyli Klaudia Sadowska - styl dowolny, Oskar Kiejzik - styl dowolny, Sebastian Stawicki - styl klasyczny i Maciej Roszak - styl grzbietowy.
Reprezentacja UKS SVIDA po raz kolejny pokazała się z dobrej strony na zawodach pływackich organizowanych pod patronatem DOZP i zaczyna być znaczącym klubem na mapie pływackiej Dolnego Śląska.


13 lutego 2009 - Janusz Kulig

Dokładnie pięć lat temu odszedł od nas wspaniały człowiek i doskonały sportowiec. Zawsze uśmiechnięty, perfekcyjny kierowca. Z samochodem potrafił zrobić wszystko. Z gracją walczył do ostatnich metrów odcinka specjalnego, a jego pojedynki z Krzysztofem Hołowczycem, Leszkiem Kuzajem, czy też kierowcami z rajdowych Mistrzostw Świata, czy też ME przejdą do historii tego sportu.
Odszedł od nas człowiek z wielką osobowością, z pięknymi planami i bardzo nam go brakuje...
Dzisiejszą audycję w całości poświęcimy ś.p. Januszowi Kuligowi. Będziecie mogli usłyszeć wypowiedzi jego przyjaciół, a także rywali i kibiców.
W programie będziemy gościć Jarosława Barana, Jana Kocjana, Michała Bębenka i Łukasza Sztukę.
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie, słuchajcie także na 91.6 FM na terenie Wrocławia.


12 lutego 2009 - Defalin w Świdnickim Parku Przemysłowym

Świebodzicki "Defalin" jeden z europejskich liderów w produkcji siatki dla rolnictwa zainwestuje kilkadziesiąt milionów złotych w nowy zakład w Świdnicy. Dziś, 12 lutego prezes firmy, Lubomir Trojanowski ogłosił, że nowa spółka powstanie jeszcze w tym roku, w ramach projektu realizowanego przez Invest-Park Development. IPD rozpoczęło swoją działalność niespełna rok temu, a już dziś przystępuje do budowy Świdnickiego Parku Przemysłowego. Invest-Park Development zajmuje się m.in. budową hal produkcyjnych dla przedsiębiorców oraz budową budynków wielorodzinnych.
- Wszystko po to, by przedsiębiorcy mogli skupić się na produkcji, a nie procesie budowlanym, czy też administrowaniu halami - wyjaśnia Jarosław Witkowski, prezes Invest-Park Development. Defalinet, bo taką nazwę nosi spółka córka Defalinu, będzie produkował innowacyjną siatkę o różnorodnym splocie, która wykorzystywana jest w rolnictwie.
- W świdnicki zakład do 2014 roku zamierzamy zainwestować 54 mln zł, a już w tym roku przeznaczymy minimum 10 mln zł. Stworzymy najnowocześniejszą fabrykę w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Zakład będzie w pełni zautomatyzowany, a linia produkcyjna - podzielona na etapy - będzie prowadziła od surowca do gotowego wyrobu, który trafi do magazynu - zapowiada Lubomir Trojanowski. Według planu Defalinet jeszcze w tym roku zatrudni 30 osób, docelowo 50 osób. Już wkrótce rozpoczną się poszukiwania nowych pracowników, wszystko dlatego, że produkcja ma ruszyć na przełomie września/października tego roku. - Zostały już rozpoczęte prace budowlane, które są kontynuowane z uwzględnieniem warunków pogodowych charakterystycznych dla tej pory roku - dodaje prezes Witkowski.
Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy: - Projekt Świdnickiego Parku Przemysłowego oraz powołanie IPD to nowatorska działalność zarządu strefy ekonomicznej oraz samorządów w skali kraju. To dowód na to, że jesteśmy w stanie przygotować atrakcyjną ofertę dla firm działających w różnych branżach. Dzięki temu jeszcze w tym roku kilkadziesiąt osób znajdzie pracę w nowym zakładzie w Świdnicy.
Nowa hala powstaje przy ul. Towarowej w Świdnicy.


12 lutego 2009 - Warsztaty aktorskie w "Katharsis"

16 lutego w Studiu Artystycznym "Katharsis" w Świdnicy odbędą się warsztaty aktorskie, które poprowadzi Dominika Figurska znana jako Ewa z serialu "M jak Miłość".
Warsztaty mają na celu poprawienie wizerunku scenicznego wokalistów, otwarcie się na piosenkę oraz pokazanie różnych sposobów interpretacji utworów wykonywanych podczas występów.


12 lutego 2009 - Mistrzostwa Dolnego Śląska

Mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów w boksie - zaproszenie Strzegomskie Stowarzyszenie Sportowe "Bokser" zaprasza wszystkich chętnych na organizowane w najbliższy weekend (tj. 14-15 lutego) w Strzegomiu Mistrzostwa Dolnego Śląska juniorów w boksie.
Zawody, które zostaną rozegrane w miejscowej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, rozpoczną się w sobotę o godzinie 17.00 od walk półfinałowych.
Finały odbędą się w niedzielę - początek już o godzinie 11.00. Wstęp na zawody jest wolny.


12 lutego 2009 - Dzieci - Seniorom

Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzelcach wzięli udział w Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Jasełka pod tytułem "Betlejemska dobranocka" przygotowane przez Mirosławę Kozak i Jerzego Zubera wykonali tym razem najmłodsi uczniowie z klas 0-III.
Występ bardzo podobał się publiczności i Jury, ponieważ zespół zdobył jedną z trzech głównych nagród w kategorii: gimnazja i szkoły podstawowe. Oprócz tego nagrodzono Kingę Hermaszewską (Maryję) i Dawida Michnika (Jasia) za ogólny wyraz sceniczny i grę aktorską.
Dzieciaki przedstawiły swoje bajkowe jasełka również w niedzielę 18 stycznia w szkole w Strzelcach, gdzie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Seniora.
Seniorzy i zaproszeni goście obejrzeli jasełka, a następnie babciom i dziadkom dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej zaproszono gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Strzeleckie jasełka uświetniły również Dzień Seniora w Białej i w Szczepanowie. Występy były bardzo udane, a dzieci nagrodzone gromkimi brawami.


12 lutego 2009 - Nagrody za "herb"

Wprawdzie Jubileusz 10-lecia samorządu powiatowego za nami, wczoraj Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa wręczał nagrody wszystkim dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, która wzięła udział w organizowanym przez Starostwo konkursie na wykonanie Herbu Powiatu Świdnickiego.
-"Cieszę się, że tak wielu z was przyjęło zaproszenie do udziału w naszym konkursie. Wszystkie prace, które wpłynęły do starostwa, były bardzo ładne i każdy uczeń włożył w ich wykonanie mnóstwo wysiłku. Techniki wykonania herbu naszego powiatu były przeróżne i w wielu przypadkach wręcz zaskoczyła nas pomysłowość dzieci." - mówił Starosta Zygmunt Worsa.
Nagrody główne, które otrzymali: Jarosław Tomczyk z DPS Powiatowy Zespół Szkół w Bystrzycy Dl. Gimnazjum Nr 3 w Świebodzicach oraz Piotr Kubiak z PZSS w Bystrzycy Dolnej Gimnazjum Nr 5 w Świdnicy zostały wręczone podczas uroczystej Gali w Teatrze Miejskim w dniu 16 stycznia.
Wczoraj nagrody otrzymali pozostali uczestnicy konkursu. Dla dzieci było to niesamowite przeżycie. W placówkach Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach, Świdnicy, Strzegomiu i Bystrzycy Dolnej na delegacje z powiatu czekał specjalnie zwołany z tej okazji apel. Po apelu były gratulacje i wpisy do pamiątkowej księgi gości. Dzieci już czekają na kolejne konkursy.


12 lutego 2009 - Festiwal Nauki

Nauka fizyki czy chemii nie musi być nudna i trudna, o czym przekonał uczniów już po raz czwarty Szkolny Festiwal Nauki, który odbył się 10 lutego w Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Sybiraków. Uczestnicy festiwalu po raz kolejny przekonali się, że zjawiska przyrodnicze zachodzą wokół nas, a w Publicznym Gimnazjum Nr 1 jest ich pod dostatkiem. Wszystko to za sprawą młodzieży z Klubu Młodego Odkrywcy i Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz dwóch nauczycieli: Elżbiety Lenik i Katarzyny Cabanek.
Sala gimnastyczna na jeden dzień przemieniła się w wielkie laboratorium, gdzie przybyli uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia przyrodnicze, poznając wiedzę od tej ciekawszej, praktycznej strony. A doświadczeń było aż pięćdziesiąt. Największym zainteresowaniem cieszyła się odrzutowa butelka, jajko w butelce oraz maski wykonane na twarzach chętnych uczniów z bandażu z gipsem.
Na rozpoczęcie Festiwalu uczniowie z Klubu Młodego Odkrywcy zaprezentowali i wyjaśnili kilkanaście ciekawych i zaskakujących doświadczeń przyrodniczych. W prezentacji brali udział: Angelika Balcerzak, Martyna Kozłowska, Monika Wiciak i Katarzyna Łobaza z klasy 3d oraz Grzegorz Wołoch z klasy 3e. A potem się zaczęło. I działo się dużo…
W festiwalu wzięli udział uczniowie klas szóstych ze świebodzickich szkół podstawowych i uczniowie z Gimnazjum Nr 1. W tym roku na festiwalu pojawił się Burmistrza Zbigniew Opaliński, Naczelnik Wydziału Oświaty Zofia Choińska oraz dyrektor firmy GEA-Polska - Edyta Rękas.
Firma GEA-Polska ze Świebodzic jest sponsorem Klubu Młodego Odkrywcy i dzięki jej finansowemu wsparciu został zorganizowany Festiwal Nauki, który cieszył się dużym zainteresowaniem zaproszonej młodzieży, ich opiekunów oraz zaproszonych gości.


12 lutego 2009 - Tenis chłopców

Wczoraj, w turnieju tenisa stołowego w ramach "współzawodnictwa szkolnego" spotkali się chłopcy ze świdnickich "podstawówek". W zawodach startowało pięć zespołów.
Gry grupowe kończyły się szybkimi zwycięstwami, dopiero w meczach o trzecie i pierwsze miejsca rywalizacja była bardzo wyrównana i potrzebne były dodatkowe gry singlowe, żeby wyłonić faworyta.
W meczu o pierwsze miejsce drużyna SP 105 - Paweł Jastrzębski, Mateusz Kuchciński pokonała zespół SP 4 w stosunku 3-2 i weszła do turnieju powiatowego, który odbędzie się 2 marca.
Trzecie miejsce zajęła drużyna SP 8, kolejne miejsca zajęły: SP 315, SP 1.
Najlepszymi zawodnikami w swoich drużynach byli: Paweł Jastrzębski - SP 105, Krystian Traczyński - SP 4, Łukasz Makowiecki - SP 8, Arkadiusz Łysoń - SP 315.


12 lutego 2009 - Domokrążcy

Policja coraz częściej odnotowuje kolejne przypadki dokonywania oszustw na osobach starszych i samotnie mieszkających.
Domokrążcy mają swoje sposoby. Kuszą nas różnymi atrakcyjnymi ofertami zapewniając jednocześnie o super wygranej. Przed zakupem upewnijmy się, czy osoby które nas odwiedzają rzeczywiście są tymi, za które się podają.
Żądajmy okazywania legitymacji, zadzwońmy do instytucji na którą się powołują. Tylko rozsądek i rozwaga w tym przypadku mogą uchronić nas przed staniem sie ofiarą naciągaczy.
W ostatnim czasie w Świdnicy odnotowaliśmy dwa przypadki oszustwa na szkodę osób w podeszłym wieku. Dwa dni temu do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiły się kolejne dwie osoby, które zostały okradzione przez osoby podające się za pracownika opieki społecznej i pracownika firmy telekomunikacyjnej.
W obu przypadkach ofiarami "domokrążców" stały się dwie starsze kobiety 80 latka straciła 10.000 złotych a 84 letnia pani złoty pierścionek wartości 400 złotych.


12 lutego 2009 - Kolejna zbiórka krwi

13 lutego znów będzie można oddać krew w Świebodzicach.
Zbiórka organizowana jest w godzinach 9.00 -13.00, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Jej organizatorem jest tradycyjnie licealista ze Świebodzic - Paweł Bobrowski oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzychu.


11 lutego 2009 - Skoki w Morawie po raz drugi

W pierwszy weekend lutego w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia rozegrano Towarzyskie Zawody Halowe w skokach. W zawodach wystartowało 30 par z trzech dolnośląskich klubów, które rywalizowały w 4 konkursach. Widzowie obejrzeli w sumie przeszło 60 przejazdów.
W konkursie kucy bezbłędnie pojechali Katarzyna Olech z LKS Stragona (Błyskawica) i Kacper Król z KKJ Wiktoria (Niki). Z wynikiem zerowym klasę LL ukończyli Maja Kuczabska i Kodak Gold (LKS Stragona), Anna Kowalczyk na Son of Light (LKS Stragona), Kacper Król i Niki (KKJ Wiktoria), Patrycja Tabisz i Sipsi Fawr (LKS Stragona) oraz Ewelina Obidowska i Faith Hill (LKS Stragona). Klasę L bezbłędnie pojechali Ewelina Obidowska na Promyku (LKS Stragona), Angelika Bielawska na Hubalu (KJOSK Jaroszówka), Katarzyna Olech na Epice (LKS Stragona), Angelika Bielawska na Silver Top As (KJOSK Jaroszówka) oraz Karolina Augustyn na Lewusie (LKS Stragona). Konkurs klasy P bezbłędnie ukończyły pary Angelika Bielawska i Hubal (KJOSK Jaroszówka), Ewelina Obidowska i Promyk (LKS Stragona), Katarzyna Olech na Epice (LKS Stragona).
Były to już drugie zawody skokowe z tym roku w nowopowstającym ośrodku w Morawie. Kolejne już na początku marca. Tym razem jeźdźcy będą rywalizować o Puchar Wrocławskiego Teatru Komedia, a na parkurze będziemy mogli zobaczyć również przejazdy kilku aktorów.
Dzień później w Ośrodku Jeździeckim Stragona odbył się egzamin na odznakami Polskiego Związku Jeździeckiego. Udział w nim wzięło dziewięć osób. Kolejne brązowe odznaki zdobyli: Iza Rudnicka, Iga Radzikowska, Weronika Kubinka, Kacper Król, Aleksandra Kosiorowska, Patrycja Tabiasz i Paulina Góra, srebrną wywalczyła Agata Jodko.


11 lutego 2009 - Uniwersytet w Żarowie

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Żarowie odbyło się spotkanie grupy inicjującej powstanie w Żarowie "Uniwersytetu trzeciego wieku". W Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Osoby starsze stanowią prawie 13% polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17% ogółu ludności w Polsce.
- W naszej Gminie, osób mających powyżej 60 lat, jest już teraz 18,3% ogółu mieszkańców - mówi Lilla Gruntkowska - osoby te pomimo swojego wieku są bardzo aktywne. Pokazuje to działalność żarowskiego koła Związku Emerytów i Rencistów. Jednak jest to działalność nakierowana na kulturę, rozrywkę i turystykę. Brakuje możliwości podnoszenia wiedzy, nauki korzystania z nowoczesnych urządzeń, które w dużej mierze są skomputeryzowane. Najaktywniejsza grupa osób jeździ na zajęcia do Świdnicy. Jednak nie jest to możliwe dla wszystkich zainteresowanych.
To z myślą o tych osobach podjęto działania mające na celu powołanie w Żarowie "Uniwersytetu trzeciego wieku". Kolejne spotkanie grupy inicjatywnej odbędzie się w poniedziałek o godzinie 12.00 w Urzędzie Miejskim w Żarowie. Wszystkich zainteresowanych na spotkanie zaprasza Burmistrz Lilla Gruntkowska, która objęła swoim patronatem inicjatywę powołania tego Uniwersytetu.
W najbliższy poniedziałek zapadną decyzje o tym w jakiej formie będzie działał żarowski uniwersytet. Wybrany zostanie również komitet założycielski uniwersytetu, który będzie odpowiedzialny za jego organizację i rejestrację.


11 lutego 2009 - Odkryjmy talent

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na finał imprezy pod hasłem "Odkryjmy talent".
Finał odbędzie się w piątek, 13 lutego o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy I. J. Paderewskiego.
W programie przewidziano występy uczestników, poczęstunek i dobrą zabawę. Impreza przygotowana została przez społeczność Gimnazjum nr 3 w Strzegomiu.


11 lutego 2009 - Walentynki z DKF-em po czesku

Już jutro spotkanie Świdnickiego Klubu Dyskusyjnego. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30 w Klubie Baszta i upłynie pod znakiem Amora.
- Z okazji Walentynek postanowiliśmy zorganizować pierwszy mini-maraton filmowy - mówi Marta Żywicka, sekretarz świdnickiego DKF-u. - Oprócz filmów nie zabraknie także atrakcji związanych ze Świętem Zakochanych. Dlatego też zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina wraz ze swoimi ukochanymi osobami - dodaje.
Maraton rozpocznie się projekcją filmu "Butelki zwrotne", wspólnego dzieła cenionego czeskiego duetu filmowego - Jana Sveraka i Zdenka Sveraka. Ta słodko-gorzka komedia zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Karlowych Warach. Wytrwali będą mogli także obejrzeć drugi film-niespodziankę.
Świdnicki Klub wciąż czeka na potwierdzenie członkostwa przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Dlatego też spotkania mają jeszcze charakter otwarty i niepobierane są składki członkowskie. Wice-prezes Anna Bielawska, w imieniu członków Świdnickiego DKF-u, poinformowała Janusza Zaorskiego o reaktywacji Klubu. Oto, co napisał reżyser w odpowiedzi na jej list:
"Gratuluję reaktywacji DKF-u w Świdnicy. To bardzo dobra wiadomość i niech nowy rok składa się tylko z takich wiadomości, czego Pani, członkom Rady, DKF-owi serdecznie życzę, jak i sobie. Liczę bardzo na aktywność członków klubu DKF w Świdnicy, zwłaszcza między 4 a 9 maja podczas trwania II Festiwalu Reżyserii Filmowej".


11 lutego 2009 - Piłka Halowa w Walentynki

Z okazji Dnia Świętego Walentego, w "Walentynki", w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Turniej Piłki Halowej o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej.
Turniej rozegrany zostanie 14 lutego w godzinach 9:30 - 14:30 na sali przy ulicy Powstańców 12.
O nagrodę będą rywalizowały drużyny złożone z jaworzyńskich przedstawicieli Radnych Rady Miejskiej, Strażaków, Policji, Wędkarzy oraz Parafii Jaworzyna Śląska.


11 lutego 2009 - Posiedzenie Komisji

W czwartek, 5 lutego odbyło się posiedzenie Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Żarowie, które w całości poświęcone było dyskusji nad kształtem i zmianami systemu wywozu opadów na terenie Gminy Żarów. Od kilku miesięcy w Gminie trwa dyskusja nad możliwością wprowadzenia zmian do gminnego regulaminu utrzymania czystości.
Żądania zmian nasiliły się po tym, jak ZUK zmienił zasady rozliczania wywozu z "ilości osób w gospodarstwie" na "wielkość kubła". Zmiany boleśnie dotknęły te gospodarstwa, w których mieszka mniej niż cztery osoby. Dla nich, wprowadzone przez ZUK podwyżki, oznaczają nawet dwukrotny wzrost wydatków. Dla zminimalizowania tych skutków podwyżek ZUK wprowadził możliwość zawierania umów na kosze 80 litrowe oraz zawieranie umowy na jeden kubeł dla kilku rodzin.
W trakcie dyskusji radny Stanisław Kosiorowski zaproponował aby, nie burząc całej struktury zależności, przygotować jakąś propozycję cenową dla tych, którzy samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. Burmistrz Lilla Gruntkowska stwierdziła, że będzie to najlepsze rozwiązanie, jednakże konieczne będzie zdefiniowanie tego, kto będzie uznawany za osobę samotnie prowadzącą gospodarstwo domowe.
Po spotkaniu Prezes ZUK przygotował wstępna propozycję takiego rozwiązania. Osoby samotnie prowadzące gospodarstwo i będące w złej sytuacji finansowej płaciłyby miesięcznie w granicach 17-18 zł za wywóz śmieci. Jeśli radni zaakceptują takie rozwiązanie, to mogłoby wejść w życie już od kwietnia.


11 lutego 2009 - Konkurs fotograficzny

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy organizuje konkurs fotograficzny zatytułowany: "Hu, hu, ha nasza zima nie jest zła". Konkurs skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Na konkurs nadesłać można do pięciu fotografii czarno-białych lub kolorowych umieszczonych na płycie CD. Każda praca musi być opisana (imię i nazwisko autora, wiek, szkoła, adres, adres e-mail, tytuł fotografii, temat zdjęcia).
Prace należy dostarczyć lub wysłać do MDK Świdnica przy ulicy Nauczycielskiej do 2 marca.
Osoby nagrodzone i wyróżnione zostaną poinformowane drogą mailową.


11 lutego 2009 - Tenis dziewcząt

Wczoraj, w kolejnych zmaganiach "współzawodnictwa szkolnego" rywalizowały dziewczęta ze świdnickich "podstawówek". W turnieju w tenisie stołowym startowało pięć zespołów. Najlepszą drużyną okazała się drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 4, kolejne miejsca zajęły szkoły: SP 1, SP 105, SP 8 , piąte miejsce zajęły dziewczęta z SP 315.
Najlepszymi zawodniczkami w swoich zespołach zostały: Roksana Wąsowska - SP 4, Anna Góra - SP 1, Alicja Liczbińska - SP 105, Karolina Mucha - SP 8.
Zwycięska drużyna dziewcząt z SP 4 w składzie : Roksana Wąsowska, Patrycja Kozak i Natalia Schienke reprezentować będzie Świdnicę na zawodach powiatowych, które odbędą się 2 marca.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


11 lutego 2009 - Artyści z MDK

12 lutego w Zduńskiej Woli odbędzie się podsumowanie X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pudełko Moich Marzeń". Pierwsze miejsce w kategorii 6 -8 lat zajął Paweł Studnicki ( 7 lat ). Wyróżnienia w kategorii dzieci poniżej 6 lat zdobyły: Emilka Miszkuro i Monika Jurowska.
Do wystawy pokonkursowej zostały zakwalifikowane prace Eweliny Rynkiewicz i Oli Iwancz.
13 lutego w Radomiu zostanie otwarta wystawa pokonkursowa IV Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Warsztatowej Dzieci i Młodzieży. W konkursie wzięło udział 15 placówek z całej Polski.
Kwalifikacje do wystawy zdobyło jedenaście osób z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy: Anna Żaba, Piotr Studnicki, Justyna Milcarz, Ola Brożyna, Weronika Skupień, Victoria Wilicka, Kamila Chojecka, Karolina Chojecka, Ola Matysiak, Weronika Twardowska, Marysia Skupień. Dzieci wykonały prace w technice linorytu. Wysłane na konkurs odbitki linorytów to portrety oraz kompozycje przedstawiające cmentarz przy Kościele Pokoju w Świdnicy.
Wszystkie dzieci wyróżnione w tych ogólnopolskich konkursach uczęszczają na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy prowadzone przez Joannę Waksmundzką.
Na zdjęciu od lewej - Paweł Studnicki (7 lat) Emilka Miszkuro (5 lat), Ola Iwancz (6 lat).


10 lutego 2009 - Życzenia dla pacjentów

Szanowni Pacjenci, Międzynarodowy Dzień Pacjenta jest dla nas - Zespołu Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy - szczególnie ważny. W tym właśnie dniu mamy okazję do podziękowania wszystkim tym, którzy wybrali naszą placówkę jako miejsce powrotu swojego zdrowia.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pacjenta składamy wszystkim serdeczne podziękowanie za wybranie naszej placówki i obdarzenie jej najwyższym zaufaniem. Życzymy również Państwu jak najszybszego powrotu do zdrowia i zadowolenia z pobytu w Naszym szpitalu.
Z wyrazami szacunku, Dyrektor - Jacek Domejko


10 lutego 2009 - Budowlanka w nowym budynku

Od nowego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy będą uczyli się w zupełnie nowym budynku. Właśnie trwa generalny remont budynku przy ul. Wałbrzyskiej, gdzie do tej pory mieścił się blok żywieniowy i internat szkolny.
Szkoła do tej pory zajmowała budynki: przy ul. Wałbrzyskiej 35-37 i Ofiar Oświęcimskich. W swoich zasobach miała również budynek tzw. internatu również przy ul. Wałbrzyskiej. Teraz ten właśnie budynek przechodzi całkowitą renowację i modernizację od piwnicy po trzecie piętro. Docelowo będą mieściły się tam pomieszczenia dydaktyczne: pracownie i klasy. Pokoje internatu pozostaną jedynie na trzecim piętrze. Wymieniane jest praktycznie wszystko od okien po podłogę, odnawiane i malowane są pomieszczenia, remontowane toalety i elewacja. W budynku funkcjonuje także winda dla niepełnosprawnych, która również jest sprawdzana i modernizowana.
- "W sumie na remont budynku powiat przeznaczył niebagatelną kwotę ponad 1 mln 600 tys. zł. Remont trwa od czerwca 2008 i zakończy się tuż przed nowym rokiem szkolnym tak, aby młodzież mogła uczyć się już w nowym budynku." - mówi Starosta Zygmunt Worsa, który osobiście sprawdzał, jak przebiega postęp prac przy realizacji tej inwestycji.
Tymczasem zwolniony przez szkołę budynek przy ul. Of. Oświęcimskich zostanie przekazany właścicielowi czyli miastu Świdnica.


10 lutego 2009 - Pomoc w wyborze szkoły

I Miejskie Targi Zawodoznawcze w Świebodzicach, zorganizowane w piątek, 6 lutego, przez Urząd Miejski, Gimnazjum nr 2 i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną przyciągnęły setki młodych ludzi. W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentowało się aż 25 szkół i placówek oświatowych z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego. Było więc w czym wybierać. Młodzież, która przyszła zapoznać się z ofertą, to byli nie tylko młodzi świebodziczanie - zajrzeli do nas także uczniowie z sąsiedniej gminy Dobromierz i Strzegom. Głównym organizatorem było Gimnazjum nr 2, które ma wieloletnią tradycję w organizowaniu tego typu targów edukacyjnych w swojej szkole. W tym roku jednak przyjęto inną - i chyba lepszą formułę - organizacji jednych, miejskich targów, zamiast kilku mniejszych tego typu spotkań w szkołach.
- Targi organizujemy w naszej szkole od 8 lat i zawsze cieszyły się dużym powodzeniem - przyznaje Jolanta Wypych, koordynatorka Targów. Wśród placówek prezentujących swoją ofertę pojawił się także Powiatowy Urząd Pracy.
- Myślimy też o młodzieży starszej, która już zaczyna poszukiwać miejsc pracy. Poza tym warto, żeby uczniowie już oswajali się z rynkiem pracy, bo przecież gdy skończą szkołę trzeba się będzie z tym zmierzyć.
Zdaniem organizatorów, co zresztą wynika z ich doświadczenia, 99 % młodych ludzi wychodzi z tego typu targów z konkretnym wyborem szkoły. - To najlepsza forma. Bo można przyjść, niemalże dotknąć szkoły, zobaczyć ofertę, zadać pytanie - dodaje Jolanta Wypych. - Młodzież ma w jednym miejscu tak naprawdę wszystko, co ją interesuje.
W tym roku dużym powodzeniem cieszyły się szkoły o profilach artystycznym oraz mundurowe, oferujące nabór do klas wojskowych i policyjnych. W dodatku kierunki te interesowały sporą grupę dziewcząt.
- Mamy nadzieję, że udało się trafić do jak najszerszej liczby młodych ludzi, którzy staną w tym roku przed wyborem szkoły - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza miasta.


10 lutego 2009 - Tenis Stołowy Chłopców

6 lutego w Gimnazjum nr 2, w ramach "Współzawodnictwa szkolnego" odbyły się zawody tenisa stołowego chłopców. Wszystkie swoje pojedynki wygrali zawodnicy Gimnazjum nr 2 w składzie: Piotr Wicher, Sylwester Chodacz, Adrian Dzieniakowski, wygrywając cały turniej.
Zwycięska drużyna awansowała do rozgrywek powiatowych, które odbędą się 19 lutego o godzinie 11.00 również w sali sportowej Gimnazjum nr 2.
Wyłoniono również najlepszych zawodników w swoich zespołach: Krzysztof Pikula G-1, Piotr Wicher G-2, Jan Jaśkowiak G-3, Michał Wąż G-4. Kolejne miejsca zajęli tenisiści z Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 1, Gimnajzum nr 4.
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


10 lutego 2009 - "Dwieście lat, niech żyje mam"

"Dwieście lat, niech żyje mam!" Tak śpiewał panu Adamowi Piekarzewiczowi ze Świebodzic chór "Akord". W niedzielę, 8 lutego, świebodziczanin skończył 100 lat. Uroczystości związane z jubileuszem odbyły się 6 lutego, w Klubie Seniora. Zorganizował je wspólnie z Urzędem Stanu Cywilnego Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Jubilat przybył na uroczystości w doskonałej formie i świetnym humorze. Formy i zdrowia w tak sędziwym wieku można panu Adamowi tylko pozazdrościć. Młodsi mają poważne problemy ze zdrowiem, tymczasem pan Adam nie dość, że się sprawnie porusza, to jeszcze doskonale pamięta wydarzenia sprzed dziesiątków lat. Jak walczył za Piłsudskiego, a potem podczas II wojny światowej, jak trafił do niewoli, został ranny. Pamięta doskonale, gdy na ulicach pojawiły się pierwsze auta.
- Samochód to był panie luksus - opowiada. - Ludzie mieli raczej karetę i konie.
Pan Adam od samego początku gdy tylko przyjechał do Świebodzic - a było to w 1947 roku - pracował na kolei, był dróżnikiem. To ciężka praca. Ale nigdy nie chorował. - Jak przeżyć 100 lat w tak dobrym zdrowiu? - pytamy więc jubilata.
- Trzeba pić dużo mleka, a wieczorem kieliszeczek bimberku - filuternie żartuje pan Adam.
Szacowny jubilat przybył na zorganizowane dla niego uroczystości o własnych siłach - podpierając się jedynie od czasu do czasu laską. Niemal całą uroczystość - a trwała blisko godzinę - stał na scenie, przyjmując w ten sposób liczne życzenia i prezenty. Życzenia i kwiaty składali bliscy pana Adama i władze miasta w osobie zastępcy burmistrza, pana Ireneusza Zyski. Uściski i kwiaty przekazała także Aleksandra Szymecka, szefowa USC, Jan Welc, prezes ZERiI w Świebodzicach oraz Otylia Garbicz, która wręczyła listy gratulacyjne od Premiera RP i Wojewody Dolnośląskiego. A cały zespół "Akord" zatańczył i zaśpiewał dla pana Adama.
Pan Adam Piekarzewicz urodził się 8 lutego 1909 roku w Skulsku nad Notecią. Od około 1947 roku do dziś mieszka w Świebodzicach, w małym domku w Cierniach. Pan Adam dochował się 3 synów i 3 córki, 7 wnucząt i tyluż prawnucząt.


10 lutego 2009 - Zostań piłkarzem

Klub Sportowy "Gryf" Świdnica ogłasza nabór kwalifikacyjny chłopców w rocznikach 1997-2002. Spotkanie kwalifikacyjne odbędzie się 13 lutego (piątek), godzinie 16.oo w sali gimnastycznej ZS nr 1 przy ulicy Budowlanej (obowiązkowy strój sportowy na halę).
Jesteśmy jedynym Klubem w Świdnicy szkolącym profesjonalnie chłopców z najmłodszych roczników. Nasze drużyny biorą udział w rozgrywkach ligowych. Współpracujemy z wieloma Klubami na terenie kraju i za granicą.
Zajmujemy wysokie lokaty na turniejach krajowych i międzynarodowych. Zawodnicy GRYFA otrzymują liczne nagrody indywidualne. Szkoleni przez nas młodzi piłkarze są powoływani do kadry.
Klub oferuje: całoroczne szkolenie na obiektach ŚOSiR oraz w halach sportowych, wykwalifikowaną kadrę trenerską, wyjazdy na rozgrywki powiatowe, wojewódzkie, krajowe, międzynarodowe, udział w rozgrywkach Ligowych, obozy szkoleniowe letnie i zimowe oraz sprzęt i odzież sportową.


9 lutego 2009 - Zdemolował karetkę pogotowia

Świdnicki radny nad ranem zdemolował karetkę pogotowia. Prawdopodobnie był kompletnie pijany.
Anonimowe zgłoszenie przed druga nad ranem odebrała policja. Przy stacji benzynowej na ulicy Zamenhofa w Świdnicy zauważono leżącego na jezdni człowieka. Istniało podejrzenie, że został potrącony. Karetka była na miejscu minutę po drugiej.
Mężczyzna miał otarcia naskórka, a zespół pogotowia wyczuł bardzo intensywna woń alkoholu. Okazało się, że jest to powszechnie znany świdnicki radny, były wiceprezydent odpowiedzialny za kulturę w mieście, obecnie pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej. Andrzej P. w karetce dostał szału, zniszczył kołnierz ortopedyczny i wart 300 złotych aparat do mierzenia ciśnienia.
Jak informuje Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor pogotowia, samorządowiec obrzucił lekarza i sanitariuszy stekiem wyzwisk. Po przewiezieniu do szpitala nie pozwolił się przebadać na zawartość alkoholu. Pozostał na obserwacji.
Dyrektor pogotowia nie zamierza zgłaszać sprawy na policję, a jedynie drogą cywilna żądać pokrycia strat. informacja - Radio Wrocław


9 lutego 2009 - Szansa na duże pieniądze

Zaledwie miesiąc temu ponad cztery i pół tysiąca uczniów szkół ponad gimnazjalnych z Dolnego Śląska otrzymało po 750 zł. Były to pieniądze unijne, które trafiły na konta uczniów w ostatnich dwóch dniach grudnia minionego roku. Okazało się bowiem, że Województwo Mazowieckie nie wyda otrzymanych 4 mln zł z unijnych funduszy i musiano je zwrócić. Na trzy miesiące przed końcem 2008 roku zapytano, które województwo będzie w stanie złożyć wniosek od zaraz i zgłosił się Powiat Świdnicki.
- "Dzisiaj sytuacja się powtarza. Właśnie otrzymaliśmy informację, że zostało do wykorzystania około 10 mln zł ze ZPORR-u. Presja jest ogromna, gdyż ponownie poproszono nas o koordynację programu i kontynuowanie go do kwietnia. Zrobimy wszystko, aby nasi uczniowie pieniądze otrzymali."- mówi Stanisław Szelewa, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.
Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Świdnicy odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich powiatów, którzy będą współpracować przy realizacji tego programu. Powiat Świdnicki wytypowano na koordynatora realizacji projektu w imieniu powiatów Dolnego Śląska. Uczniowie, którzy już otrzymali pieniądze, będą je nadal otrzymywać w wysokości ok. 250 zł miesięcznie do końca kwietnia.
Zakłada się również przeprowadzenie kolejnego naboru wniosków od osób, które będą spełniały kryteria zawarte w regulaminie, a które z różnych względów takiego wniosku nie złożyły w ramach I edycji w listopadzie ubiegłego roku.


9 lutego 2009 - Paranienormalni - szansa na drugi występ

Informujemy, że Strzegomskie Centrum Kultury przyjmuje zapisy chętnych na dodatkowy występ kabaretu Paranienormalni.
Występ planowany jest na 5 marca 2009 roku na godzinę 20.30. Przypomnijmy, że wcześniejszy, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem odbędzie się tego samego dnia o godz. 18.00.
Warunkiem zorganizowania dodatkowego występu jest komplet na widowni.
Koszt biletów to 20 zł w przedsprzedaży i 25 złotych w dniu koncertu.


9 lutego 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 18 i 19 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Elektrofinezja - Lider Świdnica 6-2
Gola Witkowski - Na Skarpie Eurofoam 6-0
The Stricers - Darbor 4-4
Bar na Fali - Wierzbianka 10-2
ZUS - Lewstar 0-23.
Piłkarz Kolejki Mariusz Kutela - Bar ma Fali. Bramkarz Kolejki Damian Sołtys -Lewstar
Elektrofinezja - Na Skarpie Eurofoam 0-10
Gola Witkowski - Bar na Fali 2-11
Lider Świdnica - Darbor 0-9
The Strickers - Lewstar 3-5
ZUS - Wierzbianka 3-3
Piłkarz Kolejki Mariusz Morąg Bar Na Fali. Bramkarz Kolejki Damian Olichwer Bar Na Fali. Król Strzelców-Mariusz Kutela - 43 bramki, Krzysztof Goździejewski - 37 bramek.
Pierwsze miejsce w tabeli z 49 bramkami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca Lew Star - 46 ,- Bar na Fali - 43, Darbor - 34, Na Skarpie Eurofoam - 28, Wierzbianka - 26, Lider Świdnica - 17, ZUS - 15, The Strikers - 12, Elektrofinezja - 4.


9 lutego 2009 - Program o świdnickiej piłce ręcznej

Tego jeszcze nie było. Na stronie Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica www.skpr.hg.pl pojawiła się pierwsza zapowiedź filmowa najbliższego meczu ŚKPR Świdnica.
Wspólpraca z producentem, ma trwać co najmniej do końca tego sezonu. Zapowiedzi oraz relacje z meczów będą dostępne na stronie klubu.
Znajdą się one również w programie telewizji kablowej.


9 lutego 2009 - Boisko otwarte

6 lutego 2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego w Strzegomiu.
To nowoczesne boisko ze sztuczną murawą powstało przy Gimnazjum nr 2 w ramach II edycji programu "Blisko Boisko", przeprowadzanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Grupę PZU przy współpracy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Na jego uroczystym otwarciu nie mogło zabraknąć wiceministra sportu Tomasza Półgrabskiego, posłów na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej - Anny Zalewskiej i Zbigniewa Chlebowskiego, Zbigniewa Szczygła - członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Barbary Mróz - dyrektor Oddziału PZU S.A. we Wrocławiu, lokalnych władz i gospodarzy sąsiednich gmin, wykonawców inwestycji, radnych, dyrektorów szkół i zakładów budżetowych oraz dzieci i młodzieży ze strzegomskich szkół.
Burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz podziękował tym wszystkim, których zaangażowanie i praca umożliwiły realizację przedsięwzięcia. Wyraził również chęć kontynuowania rozwoju bazy turystyczno-sportowej w naszej gminie oraz nadzieję, że kolejne inwestycje spotkają się z równie pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców jak nowo wybudowane boisko.
Słów uznania nie szczędził wiceminister Tomasz Półgrabski, który obiecał swoje poparcie dla podobnych inwestycji. Natomiast posłowie - Anna Zalewska i Zbigniew Chlebowski - życzyli, aby boisko jak najlepiej służyło strzegomianom.
Ważnym punktem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonali - Tomasz Półgrabski, Zbigniew Chlebowski, Barbara Mróz, Lech Markiewicz i przedstawiciel uczniów - Michał Kupczyński.
Boisko, na którym jako pierwsi rzuty karne wykonali przedstawiciele władz, poświęcił ksiądz proboszcz Marek Żmuda.


9 lutego 2009 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, padły następujące wyniki:
Bolesławice Junior - Gimnazjum Senior 7:15 (1:6)
Karolina Junior- XXL Bolesławice 6:3 (3:1)
Kolejorz Jaroszów - Karolina 7:10 (3:5)
Konigszelt SV- Last/Kam Nowice 6:10 (2:4)
Gimnazjum Junior - Grande Team 9:11(4:6)
W rozgrywkach prowadzi zespół Gimnazjum S. Kolejne miejsca zajmują: Karolina (m), Grande Team, Karolina J, XXL Bolesławice, Last/Kam Nowice, Kolejorz, Jaroszów (b), Gimnazjum J, Konigszelt, Złodziejówka, Boleslawice J.
W klasyfikacji na najlepszego strzelca z 64 bramkami prowadzi .Charytanowicz M. (Karolina), 51 bramek strzelił Krzeczowski P. (Grande Team), 43 - Masny (Karolina J), 41 - Głogiewicz D. (Karolina) i Ignatowicz (Grande Team), 40 - Zadziorski (Gimnazjum S.), 36 - Frankowski (Gimnazjum S), 34 - Włodarczyk (Nowice).


9 lutego 2009 - W lutym "Trzeźwość"

W dniach 6 - 8 lutego na terenie powiatu świdnickiego zostanie przeprowadzona policyjna akcja "Trzeźwość".
W 2008 roku w powiecie świdnickim policjanci zatrzymali blisko 750 nietrzeźwych kierowców. Każda z zatrzymanych osób stanowiła zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.
Statystyki wskazują wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze strony nietrzeźwych użytkowników dróg, dlatego też podejmowanie przez Policję działań zmierzających do ograniczenia tego zjawiska jest niezbędne.
Podstawowym celem działań jest zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez pijanych kierowców. W trakcie prowadzonych kontroli policjanci szczególną uwagę zwracać będą na trzeźwość kierujących, przestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierujących oraz stosowanie pasów i urządzeń do przewozu dzieci.


8 lutego 2009 - Zwyciężają

Dzisiaj w Twardogórze odbył się Półfinał Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego Młodziczek w siatkówce.
W turnieju udział wzięły zespoły: Echo Twardogóra, MKS Świdnica i Tygrysy Strzelin.
MKS Świdnica - Echo Twardogóra 2:0,
MKS Świdnica - Tygrysy Strzelin 2:0.
Przed drugim turniejem, który odbędzie się 15 lutego w Świdnicy w rozgrywkach z kompletem zwycięstw prowadzą siatkarki MKS Świdnica.


8 lutego 2009 - Żarowska liga piłki halowej

Druga kolejka Żarowskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej dobiegła końca. W grupie A na fotelu lidera umocniła się Wierzbianka Wierzbna, w grupie B Wiecznie Młodzi. Ci drudzy odnotowali, jak na razie, największe zwycięstwo pokonując Daicel 15:1.
Najciekawszym meczem drugiej kolejki był pojedynek Zaskoczonych Żarów i Delty Jaroszów. Mecz szybki mógł się podobać dość licznej widowni. Zaskoczeni, jeszcze nie w pełnym składzie pokazali, że będą jednym z faworytów ligi.
Grupa A: Majaminks - Wierzbianka Wierzbna 2 : 6 (1:4)
Mortal Kombat - Drink Team 1 : 10 (0:5)
Grupa B: Zryw Łażany - Wodospad Zastruże 2 : 2 (1:1)
Wiecznie Młodzi - Daicel 15 : 1 (6:1)
Zaskoczeni Żarów - Delta Jaroszów 6 : 3 (2:0)


8 lutego 2009 - Puchar Wójta Gminy Świdnica

W dniach 6-8 lutego w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym rozegrany został Turniej Gminnej Ligi Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Świdnica.
W zawodach wzięło udział dziewięć drużyn. Pierwsze miejsce w turnieju zajął LKS Pszenno II wyprzedzając zespół LKS Lutomia.
Kolejne miejsca zajęły drużyny: LKS Bystrzyca Dolna, LKS Witoszów, LKS Wiśniowa, LKS Burkatów, LKS Bystrzyca Gorna, LKS Pszenno I, LKS Komorów.
Kolejne mecze rozegrane zostaną w dniach 13-15 lutego.


8 lutego 2009 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

7 lutego rozegrano II turniej o Puchar JALPH pod patronatem Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza. Jak przed rokiem Puchar Ligi zdobyła drużyna Karoliny która w finale po dramatycznym meczu pokonała Karolinę Junior 4:2, choć Junorzy prowadzi już 2:1 to nie utrzymali przewagi. Do turnieju zgłosiło się dziewięć drużyn 8 z ligi i gościnie drużyna Parafi Jaworzyna. Sędzią turnieju był Sebastian Szukalski sędzia z OZPN Świdnica.
W meczu o trzecie miejsce Last/Kam Nowice pokonał Grande Team 9:3.
Najlepszym strzelcem turnieju, z 17 bramkami został Tomasz Kieliszek z Last/Kam Nowice. Najlepszym bramkarzem - Tomasz Dyrda z Karoliny. Najlepszym zawodnikiem turnieju uznany został Mateusz Masny z Karoliny Junior.


8 lutego 2009 - Paranienormalni w Strzegomiu

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na występ kabaretu Paranienormalni.
Występ odbędzie się 5 marca 2009 roku w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy I. J. Paderewskiego godzinie 18.00.
Koszt biletów to 20 złotych w przedsprzedaży i 25 złotych w dniu koncertu.


7 lutego 2009 - Walczą w półfinale

Jutro w Twardogórze odbędzie się Półfinał Mistrzostw Województwa Dolnośląskiego Młodziczek w siatkówce.
W turnieju wezmą udział zespoły: Echo Twardogóra, MKS Świdnica i Tygrysy Strzelin.
Za tydzień, 15 lutego taki sam turniej odbędzie się w Świdnicy. Rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali sportowej przy ulicy Pionierów.
Zwycięzca awansuje do finału wojewódzkiego.


7 lutego 2009 - Kolejna zbiórka krwi

13 lutego znów będzie można oddać krew w Świebodzicach.
Zbiórka organizowana jest w godzinach 9.00 -13.00, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Jej organizatorem jest tradycyjnie licealista ze Świebodzic - Paweł Bobrowski oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzychu.


6 lutego 2009 - Opuści szeregi radnych

Dzisiaj zapadł wyrok w sprawie sprzed blisko dwóch lat, w sprawie Jacka W. byłego starosty świdnickiego, który 13 czerwca 2007 roku po godzinie 22.00 na jednej z ulic w Świdnicy został zatrzymany przez patrol policji do rutynowej kontroli. Podczas badania alkomatem okazało się, że ma 2,2 promila w wydychanym powietrzu. Trafił na izbę zatrzymań.
Jednak nie był sądzony w trybie przyśpieszonym, jak wszyscy pijani kierowcy. Będąc zatrzymanym stwierdził, że czuje się źle. Przewieziony został do szpitala na badania. Następnego już dnia opuścił szpital.
Sąd apelacyjny podwyższył karę orzeczoną w I instancji z dwuletniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 3 lat. Jacek W. musi zapłacić 2,5 tysiąca złotych grzywny. Od tego wyroku nie ma już odwołania.
Na najbliższej sesji Rady Powiatu zostanie odwołany z funkcji radnego.


6 lutego 2009 - Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Jacek Rękas i Marcin Kisiel to zwycięzcy konkursu fotograficznego "Zatrzymajmy klimat świąt na dłużej", który zorganizował Urząd Miejski w Świdnicy.
Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody w kategorii "Zdjęcie przy fontannie" ze względu na fakt, że nie wpłynęły prace na drugą z kategorii.
Za cykl prac zatytułowany "W deszczu światła" nagroda przypadnie Jackowi Rękasowi. Marcin Kisiel nagrodzony został za zdjęcie zatytułowane "Przez ławkę".
Obaj zwycięzcy w prezencie otrzymają ramki cyfrowe. Wręczenie nagród zaplanowano w Urzędzie Miejskim w Świdnicy na czwartek, 12 lutego, na godzinę 14.00.


6 lutego 2009 - Zapraszamy do Morawy

Już jutro w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia odbędą się Towarzyskie Zawody Halowe w skokach przez przeszkody.
Na liście zgłoszeń ponad 30 koni, które rywalizować będą w czterech konkursach.
Widzowie będą mogli obejrzeć w sumie przeszło 60 przejazdów. Początek imprezy o godzinie 10.00.
Dzień później, 8 lutego w ośrodku odbędą się egzaminy na odznaki jeździeckie.
Na czworoboku i parkurze zobaczyć będzie można zmagania młodych adeptów jeździectwa. Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00.


6 lutego 2009 - I LO o krok od matury międzynarodowej

Skończyła się trzydniowa wizyta ekspertów z Organizacji Międzynarodowej Matury, którzy przyjechali z Genewy, aby sprawdzić i ocenić stan przygotowania szkoły do wprowadzenia od nowego roku szkolnego, klasy z maturą międzynarodową.
Taka klasa miałaby ruszyć w I LO w Świdnicy, które to liceum zostało wytypowane dwa lata temu jako szkoła wprowadzająca IB do systemu powiatowej oświaty. Do powiatu przybyli dwaj eksperci: Bill Roberts i James Kazil. Przez dwa dni zaglądali w każdy zakamarek szkoły, przeprowadzili setki rozmów z nauczycielami mającymi pracować w systemie IB. Przepytali również dyrektora szkoły oraz starostę, któremu szkoła podlega.
Przygotowania ocenione zostały pozytywnie. Nie spodobał się nieco ubogi zdaniem ekspertów księgozbiór, w jaki została wyposażona biblioteka szkolna.
- "Szkoły realizujące program IB poddawane są surowym zasadom akredytacji a sama autoryzacja w programie stanowi swoisty międzynarodowy znak jakości edukacyjnej placówek objętych programem." - wyjaśnia Starosta Zygmunt Worsa.
Warto więc o akredytację powalczyć. W Polsce autoryzację uzyskało dotychczas tylko 9 placówek, między innymi V LO we Wrocławiu.
- "Nie chcemy, aby nasi zdolni uczniowie musieli uczyć się we Wrocławiu. Chcemy stworzyć im warunki na miejscu. Poza tym do Świdnicy, Żarowa czy Wałbrzycha przyjeżdża coraz więcej zagranicznych inwestorów z rodzinami. Oni również chcieliby mieć szkołę, gdzie ich pociechy uczyłyby się w języku angielskim" - mówi Grzegorz Stawarz, Wicedyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania świdnickiego starostwa.


6 lutego 2009 - Walentynki z DKF-em po czesku

Najbliższe spotkanie Świdnickiego Klubu Dyskusyjnego, które rozpocznie się 12 lutego o godzinie 18.30 w Klubie Baszta, upłynie pod znakiem Amora.
- Z okazji Walentynek postanowiliśmy zorganizować pierwszy mini-maraton filmowy - mówi Marta Żywicka, sekretarz świdnickiego DKF-u. - Oprócz filmów nie zabraknie także atrakcji związanych ze Świętem Zakochanych. Dlatego też zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina wraz ze swoimi ukochanymi osobami - dodaje.
Maraton rozpocznie się projekcją filmu "Butelki zwrotne", wspólnego dzieła cenionego czeskiego duetu filmowego - Jana Sveraka i Zdenka Sveraka. Ta słodko-gorzka komedia zdobyła Nagrodę Publiczności na festiwalu w Karlowych Warach. Wytrwali będą mogli także obejrzeć drugi film-niespodziankę.
Świdnicki Klub wciąż czeka na potwierdzenie członkowstwa przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Dlatego też spotkania mają jeszcze charakter otwarty i niepobierane są składki członkowskie. Wice-prezes Anna Bielawska, w imieniu członków Świdnickiego DKF-u, poinformowała Janusza Zaorskiego o reaktywacji Klubu. Oto, co napisał reżyser w odpowiedzi na jej list:
"Gratuluję reaktywacji DKF-u w Świdnicy. To bardzo dobra wiadomość i niech nowy rok składa się tylko z takich wiadomości, czego Pani, członkom Rady, DKF-owi serdecznie życzę, jak i sobie. Liczę bardzo na aktywność członków klubu DKF w Świdnicy, zwłaszcza między 4 a 9 maja podczas trwania II Festiwalu Reżyserii Filmowej".


6 lutego 2009 - Grały w tenisa

4 lutego w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Świdnicy odbyły się zawody w tenisie ziemnym dziewcząt.
Zwycięstwo w turnieju i awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 18 lutego o godzinie 11.00 również w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy wywalczyły dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w składzie: Karolina Serwin, Małgorzata Pawlak, Martyna Kisiel. Najlepszymi zawodniczkami w zespołach okazały się: Katarzyna Kowalska, Karolina Serwin, Anna Kołaczyk.
Pierwsze miejsce w zawodach zajęła druzyna Gimnazjum nr 2, kolejne miejsca przypadły - Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


6 lutego 2009 - Usiłował wyłudzić kredyt

Policjanci z Sekcji Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, na gorącym uczynku usiłowania wyłudzenia kredytu zatrzymali 23 letniego mężczyznę mieszkańca Strzegomia.
Na podstawie fałszywego oświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach mężczyzna chciał wyłudzić z jednego z Banków w Strzegomiu kredyt w wysokości 10.000 złotych, który miał przeznaczyć na zakup samochodu BMW.
Po zatrzymaniu i przesłuchaniu przez policjantów "kredytobiorca" został doprowadzony do Prokuratury, wobec niego zastosowany został dozór policyjny.
Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna pozbawienia wolności do lat 5.


5 lutego 2009 - Daniel Bukowy - Los Angeles 2009

Na rozegranych 25 stycznia 2009 w Los Angeles Otwartych Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Karate Kyokushin pośród 11 osobowej reprezentacja Polski znalazł się Świdniczanin Daniel Bukowy, który bronił biało - czerwonych barw w kategorii kumite mężczyzn do 80 kg.
Zawodnik ŚKKK stoczył trzy pasjonujące pojedynki. W pierwszej walce przyszło mu się zmierzyć z faworytem Mistrzostw Japończykiem Taisonem Naito. Sędziowie nie mieli złudzeń kto jest zwycięzcą tej walki ogłaszając jednomyślny werdykt 5 : 0 dla Polaka.
Do drugiej walki z Bułgarem Petrovem, Daniel Bukowy wyszedł z odnowioną kontuzją pleców. Stoczył zacięty pojedynek, który wymagał dogrywki. Świdniczanin uległ przegrywając niejednogłośnie na punkty. W trzecim pojedynku rozstrzygającym o brązowym medalu stoczył bratobójczy pojedynek z Markiem Odzeniakiem z Warszawy. I w tym przypadku Daniel Bukowy pokazał swą niewiarygodnie wielką siłę, wyszkolenie techniczne i dynamikę walki wygrywając jednogłośnie na punkty, tym samym stając na najniższym stopniu podium wśród 130 zawodników z 10 krajów reprezentujących 5 kontynentów.
Zawodnik ŚKKK pragnie podziękować trenerowi Zbigniewowi Romanowskiemu za przygotowanie do jednej z największych imprez Karate jakimi są Otwarte mistrzostwa Ameryki, oraz sponsorom dzięki którym wyjazd do USA był możliwy, a więc Spółce Doradztwa Finansowego GRNB - Partner sp. z.o.o., oraz Tomaszowi Pressowi.


5 lutego 2009 - Spotkanie samorządowców

Starosta Zygmunt Worsa spotkał się wczoraj z samorządowcami z powiatu świdnickiego, których zaprosił do starostwa na spotkanie organizacyjne. Na spotkaniu pojawili się wszyscy Burmistrzowie i Wójtowie oraz Prezydent Miasta Świdnica. Poruszono wiele bardzo ważnych tematów, które wymagały konsultacji i wymiany poglądów.
Rozmawiano o sprawie komunalizacji rowów leżących przy polach przez gminy, pomocy finansowej dla Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy poprzez zakupy kolejnych radiowozów. Omówiono zadania drogowe, które będą realizowane przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego. Rozmawiano także o możliwości wspólnej organizacji szkoleń dla organizacji pozarządowych oraz o nowym kierunku funkcjonowania Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych, które będzie udzielało wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych.
Na koniec Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz przedstawił aktualną sytuację w powiatowej służbie zdrowia a Starosta Zygmunt Worsa omówił stan zaawansowania prac projektowych nad realizowaną przez samorządy inwestycją drogową połączenia stref ekonomicznych z autostradą A4.
Niezwykle ciekawym punktem dyskusji był pomysł przedstawiony przez Starostę, dotyczący propozycji realizacji projektu budowy planetarium na terenie naszego powiatu. Są plany, aby zaadoptować jedno z pomieszczeń szkolnych i z wykorzystaniem środków własnych przy współpracy powiatu i gmin oraz unijnych stworzyć młodzieży szkolnej możliwość korzystania z takiej formy edukacyjnej. Planetarium wyposażone zostałoby w aparaturę projekcyjną, kopułę stanowiącą ekran sztucznego nieba, lunety i teleskopy. Odbywałyby się tam prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle.
-" W tej chwili szukamy pomieszczenia, w którym moglibyśmy takie planetarium wybudować." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Planowany koszt adaptacji budynku pod planetarium wyniósłby ok. 200 tys. zł.


5 lutego 2009 - Pan Adam kończy sto lat

Wyjątkowa uroczystość odbędzie się w najbliższy piątek, 6 lutego, w Świebodzicach. To setne urodziny mieszkańca miasta, pana Adama Piekarzewicza. Wielką fetę na cześć jubilata przygotowuje wspólnie Urząd Stanu Cywilnego oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego członkiem pan Adam jest od 10 lat.
Pan Adam jest w doskonałej formie, aktywnie uczestniczy w spotkaniach stowarzyszenia, jeździ na wczasy organizowane przez związek.
- Mimo stu lat pan Adam jest w pełni sprawny, chętny do działania, dusza towarzystwa - mów Jan Welc, przewodniczący ZERiI w Świebodzicach.
Dostojny jubilat ma bardzo bogaty życiorys, między innymi walczył w obu wojnach światowych. Na urodzinach, które rozpoczną się o godzinie 15.00 w sali Klubu Seniora, pojawi się wielu zaproszonych gości, a wśród nich burmistrz Bogdan Kożuchowicz.


5 lutego 2009 - Zostań piłkarzem

Klub Sportowy "Gryf" Świdnica ogłasza nabór kwalifikacyjny chłopców w rocznikach 1997-2002. Spotkanie kwalifikacyjne odbędzie się 13 lutego (piątek), godzinie 16.oo w sali gimnastycznej ZS nr 1 przy ulicy Budowlanej (obowiązkowy strój sportowy na halę).
Jesteśmy jedynym Klubem w Świdnicy szkolącym profesjonalnie chłopców z najmłodszych roczników. Nasze drużyny biorą udział w rozgrywkach ligowych. Współpracujemy z wieloma Klubami na terenie kraju i za granicą.
Zajmujemy wysokie lokaty na turniejach krajowych i międzynarodowych. Zawodnicy GRYFA otrzymują liczne nagrody indywidualne. Szkoleni przez nas młodzi piłkarze są powoływani do kadry.
Klub oferuje: całoroczne szkolenie na obiektach ŚOSiR oraz w halach sportowych, wykwalifikowaną kadrę trenerską, wyjazdy na rozgrywki powiatowe, wojewódzkie, krajowe, międzynarodowe, udział w rozgrywkach Ligowych, obozy szkoleniowe letnie i zimowe oraz sprzęt i odzież sportową.


5 lutego 2009 - Spotkanie pokoleń

Raz w miesiącu pensjonariusze spotykają się z jednym świdnickim przedszkolem.
Podczas ostatniego takiego spotkania dzieciaki z Przedszkola nr 4 zaprezentowały montaż słowno - muzyczny związany z Dniem Babci i Dziadka - obdarowały każdego z uczestników serduszkiem z wierszykiem.
Andrzej Piskorzewski zadeklamował z poczuciem humoru wiersze znanych pisarzy, np. Pan Hilary, Murzynek Bambo co wywołało u dzieci mnóstwo uśmiechu na twarzy. Były wspólne zabawy.
Na koniec, Helenka Banik - przedstawicielka Rady DDP "Przystań" przekazała upominek w imieniu wszystkich pensjonariuszy życząc by współpraca była równie owocna jak w roku 2008. Dla członków DDP "Przystań" tego typu spotkania z dzieciakami bądź młodzieżą są bardzo ważne, czują się potrzebni. Kolejne spotkanie już w marcu.


5 lutego 2009 - Walentynkowy bal w MDK

Wszystkich zakochanych oraz miłośników dobrej zabawy serdecznie zapraszamy 14 lutego o godzinie 20.00 na Bal Walentynkowy, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach.
Dedykacje piosenek dla ukochanej osoby, romantyczne tańce, konkursy to tylko niektóre z wielu niespodzianek przygotowanych na ten magiczny wieczór. Wstęp - 100 złotych od pary (50 złotych od osoby).


5 lutego 2009 - Poszukujemy świadków

Do dwóch zdarzeń drogowych doszło wczoraj na terenie powiatu świdnickiego. W obu przypadkach sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia.
4 lutego około godziny 19.00 na skrzyżowaniu ul. Dębowej z ul. Kopernika w Świdnicy potrącony został mężczyzna. Sprawca wypadku odjechał z miejsca zdarzenia samochodem VW Golf bdb.
4 lutego około godziny 19.00 na terenie Witoszowa Dolnego doszło do kolizji drogowej między samochodem osobowym VOLVO a samochodem ciężarowym koloru białego. Samochód ciężarowy odjechał z miejsca zdarzenia.
Prosimy osoby, które były świadkami zdarzeń o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Świdnicy telefon 074 8582 270, 074 8582 288 lub 997.


5 lutego 2009 - Piłka ręczna chłopców

3 lutego po przerwie zimowej wznowiona została rywalizacja w ramach współzawodnictwa szkolnego.
W sali sportowej Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odbył się turniej piłki ręcznej chłopców. W zawodach wystartowały cztery świdnickie gimnazja.
Wszystkie spotkania wygrali szczypiorniści Gimnazjum nr 2 w składzie: Marceli Łuszczarz, Michał Bernatowicz, Mateusz Haber, Patryk Rogaczewski, Krzysztof Nowobilski, Jan Brygdzin, Michał Rostkowski, Marcin Kowalec, Dominik Madaliński, Walenty Piasecki, Aleksander Cudejko, Roman Rokita, Max Madaliński. Tradycyjnie wybrano również najlepszych zawodników w swoich zespołach: Daniel Natanek, Patryk Rogaczewski, Krystian Nerka, Marcin Ożga.
Turniej wygrali chłopcy z Gimnazjum nr 2, na drugim miejscu uplasowała się drużyna Gimnazjum nr 1, kolejne miejsca przypadły Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4.
Zwycięska drużyna Gimnazjum nr 2 reprezentować będzie Świdnicę na zawodach powiatowych 20 lutego o godzinie 12.00 w hali sportowej w Świebodzicach. Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.


4 lutego 2009 - Obiecujące starty lekkoatletów

Lekkoatleci "GLKS Świdnica" i ULKS "Zielony Dąb" Żarów startami halowymi przerwali i uatrakcyjnili zimowe przygotowania do sezonu 2009.
Najpierw wystartowali w wyremontowanej hali w Wałbrzychu, gdzie Patrycja Moczadłowska wynikiem 11.84 m w pchnięciu kulą zajęła I miejsce i zdobyła tytuł halowej mistrzyni Dolnego Śląska juniorek młodszych, a Michelle Schiewe uzyskała najlepszy rezultat na dystansie 600 m w tej samej kategorii wiekowej.
Sprinterzy udali się natomiast do Cottbus, gdzie rozgrywane były Halowe Mistrzostwa Województwa Lubuskiego. Tam Krzysztof Pałkiewicz zwyciężył w biegu na 300 m rezultatem 35,25s w rywalizacji seniorów, a Tomasz Grajzer wynikiem 39,70 s wygrał w konfrontacji młodzików. Jakub Pawiłojc wynikiem 37,24s, na tym samym dystansie był trzeci wśród juniorów.
Czas ferii Patrycja Moczadłowska i Jakub Pawiłojc spędzili na obozach kadry województwa dolnośląskiego w Świeradowie Zdroju i w Szklarskiej Porębie, a pozostali wraz z trenerem Ryszardem Mydłowskim i Krzysztofem Pałkiewiczem wyjechali na obóz klubowy do Rewala.
Mimo ciężkiej pracy, w systemie dwóch treningów dziennie, Krzysztof Pałkiewicz wrócił z obozu w doskonałej dyspozycji.
Nazajutrz, tj. 2 lutego 2009, na zawodach kontrolnych PZLA w Spale wygrał swoją serię na dystansie 400 m rezultatem 48,59 s (dotychczas czwarty rezultat w kraju). Najbliższym celem Krzyśka są Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów, które odbędą się w dniach 21 - 22 lutego w COS w Spale.


4 lutego 2009 - Richthofen i inni - niechciana historia

"W 1911 roku w Świdnicy na Dolnym Śląsku podczas "Dni Lotnictwa" zaciekawieni mieszkańcy miasta uważnie przyglądali się maszynie, która składała się z drewnianych, częściowo pokrytych płótnem elementów, zaś całość łączyło mnóstwo drutów.
Wiedzieli, że to coś nazywane "aeroplanem" potrafi unosić się w powietrzu, ale nikt nie przypuszczał, że już niedługo stanie się istotną częścią historii ich miasta.
Częścią skwapliwie pomijaną i skazaną na zapomnienie po 1945 roku." Tak pisze w Ilustrowanym Magazynie Historycznym "Militaria" wydawanym przez Oficynę Wydawniczą Kagero - świdniczanin Artur Jencz, w którym pisze o legendzie światowego lotnictwa - Manfredzie von Richthofenie. Obszerny fragment tekstu zatytułowanego "Richthofen i inni - niechciana historia" - . . . czytaj więcej.
Oferta wydawnictwa "Kagero" poświecona najsłynniejszemu świdniczaninowi - na stronie www.richthofen.pl w zakładce "wydawnictwa i pamiątki"


4 lutego 2009 - Zimowisko w SCK

Strzegomskie Centrum Kultury zadbało, żeby i w tym roku sprawić dzieciom wiele przyjemności podczas ferii zimowych. W czasie 3-godzinnych zajęć, trzy razy w tygodniu, najmłodsi mogli uczestniczyć w wielu interesujących zajęciach. Każdorazowo brało w nich udział 30 dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Najwięcej emocji i niezapomnianych wrażeń dostarczył wyjazd do Myśliborza, gdzie dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce proekologicznej, tj. czerpanie papieru, wykonanie kart okolicznościowych i laurek wyłącznie z dekoracyjnych elementów papierowych i kleju. Mogły również odwiedzić Ogród Ornitologiczny. Nie zabrakło też ogniska z grillowanymi kiełbaskami, słodyczami i fantastyczną zabawą w zimowej scenerii.
Również wyjście do byłego klasztoru Karmelitów w Strzegomiu, gdzie dzieci poszukiwały ukrytego skarbu, a także wejście na Wieżę Targową, przyniosły nie tylko frajdę, pozwoliły poznać historię Strzegomia i różne ciekawostki z nim związane. Młodzi strzegomianie odwiedzili też Strzegomskie Zakłady Wyrobów Papierniczych "UNIPAP".
W Strzegomskim Centrum Kultury dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych, sprawnościowo-sportowych, karaoke i wielu innych.
Mogły też "podglądać" zajęcia sekcji działających w SCK: Zespołu Wokalnego "In Life" i Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Podczas wszystkich zajęć dzieci otrzymywały słodki poczęstunek oraz ciepłe napoje. Na zakończenie ferii wszyscy uczestnicy zimowiska otrzymali pluszowe maskotki.


4 lutego 2009 - "Wygraj Sukces"

Jak co roku, ruszył największy w Polsce Konkurs Piosenki "Wygraj Sukces". W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Główną nagrodą jest wycieczka do Eurodisneylandu pod Paryżem dla laureata i jego instruktora. Konkurs ten składa się z trzech etapów: eliminacje wstępne, eliminacje regionalne i finał. W całym festiwalu co roku bierze udział około 2000 wokalistów.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie dwóch piosenek w języku polskim, w tym jednej obowiązkowo - wybranej z dotychczasowych czternastu płyt Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces". Dodatkowo należy zakupić płytę z piosenkami i półblaybackami najnowszej XIV edycji "Wygraj Sukces", której koszt wynosi 23 złote. Na płycie znajduje się kod identyfikacyjny, który należy podać przy zgłoszeniu (nie ma możliwości wzięcia udziału w konkursie bez zakupienia płyty).
Termin zgłoszeń do festiwalu upływa 13 lutego. Solista zgłasza swój udział tylko na specjalnym formularzu zamieszczonym pod adresem internetowym www.formularz.tdk.tarnobrzeg.pl. O terminie i miejscu eliminacji wstępnych uczestnik zostanie powiadomiony. Płyty można zakupić w biurze organizacyjnym eliminacji wstępnych pod adresem: Studio Artystyczne "Katharsis", Świdnica, ul. Zamkowa 9 (III. p), www.sak-art.com.pl, e-mail: studio@sak-art.com.pl, tel. 0605609301


4 lutego 2009 - Nagrody za świąteczne iluminacje

W grudniu ubiegłego roku w Świebodzicach po raz pierwszy zorganizowano konkurs na najładniej przystrojone na święta okno, balkon, posesję czy firmę. Wejścia do domów, balkony, ogrody, całe budynki zaiskrzyły się od kolorowych światełek i fantazyjnych kształtów. Dlatego trudno było wybrać tych, którzy zasługują na nagrody i wyróżnienia. Po wizycie w terenie udało się jednak komisji dojść do wspólnych ustaleń, wyłoniono zwycięzców a nagrody i upominki wręczone zostały w poniedziałek, 2 lutego, w Urzędzie Miejskim.
Burmistrz Bogdan Kożuchowicz dziękował mieszkańcom za piękne przystrojenie swoich domów. - Państwa inwencja, pomysłowość przyczyniły się do tego, że nasze miasto wyglądało podczas tegorocznych świąt wyjątkowo - mówi burmistrz.
Nagrody i wyróżnienia otrzymało 11 osób. Oto one: w kategorii okno-balkon - Państwo Sobczyk, w kategorii posesja - ulica Promienna, nr 1-3-5 państwo: Dereń, Szymanek, Morka, ul. Cicha 32 - państwo Czykieta, Ciernie - państwo Wojno,
wyróżnienia - Osiedle Wilcza Góra - ul. Dębowa, państwo Okińczyc, ul. Ofiar Oświęcimskich, państwo Hamera,
w kategorii firma - Capricorn - państwo Kaczmarczyk,
w kategorii witryna sklepu - wyróżnienie dla sklepu Mezalians na ulicy Świdnickiej,
instytucje - wyróżnienie - Przedszkole nr 3, które własnoręcznie przystroiły maluchy.


4 lutego 2009 - Czesław Śpiewa w Świdnicy

Czesław Śpiewa to pseudonim artystyczny albo nazwa projektu. Projektu, w którym wychowany w Danii i wyedukowany w królewskim konserwatorium w Kopenhadze chłopak ze Śląska śpiewa dziwne, na pozór dziecinne a w głębi wytrawne i przemądre teksty autorstwa Michała Zabłockiego i młodych internautów którzy podpowiadali rymy.
Czesław Mozil, bo tak brzmi prawdziwe nazwisko artysty, który zaprezentuje się świdnickiej publiczności, dzięki doskonałemu przygotowaniu muzycznemu i doświadczeniu zdobytym w jego duńskiej formacji Tesco Value czerpie pełnymi garściami z różnych stylów muzycznych i bawi się konwencjami. Dzięki jego szczególnej muzykalności, teksty Zabłockiego nie brzmią infantylnie i są w swojej przebojowości pozbawione zupełnie komercyjnego lukru.
Zapowiada się doskonały koncert, tym bardziej że Czesław przez cały czas trzyma doskonały kontakt z publicznością.
Zapraszamy 11 marca o godzinie 19.00. Bilety w cenie 25 złotych będą sprzedawane od 9 lutego. Rezerwacje tylko elektroniczne >>> napisz


4 lutego 2009 - Fałszywi wolontariusze

Na terenie miasta Jaworzyna Śląska pojawili się fałszywi wolontariusze, którzy zuchwale posługują się nieważną decyzją administracyjną wydaną rzekomo przez Burmistrza Jaworzyny Śląskiej.
Osoby, które natrafią na fałszywych wolontariuszy proszone są o natychmiastowy kontakt z Posterunkiem Policji w Jaworzynie Śląskiej pod numerem telefonu 074 85 88 147 lub z Urzędem Miejskim w Jaworzynie Śląskiej - (0-74) 858-82-30.


4 lutego 2009 - Dzień Otwarty w PSP nr 4

Zapraszamy rodziców siedmiolatków i sześciolatków do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu na " Dzień Otwarty Szkoły", który odbędzie się 26 lutego ( czwartek) w godzinach od 17.00 do 19.00.
Program przewiduje: spotkanie informacyjne dyrektora szkoły z rodzicami w sali gimnastycznej o godzinie 17.00, prezentację realizowanych w szkole programów i projektów, zwiedzanie sal lekcyjnych, gabinetu informatycznego, gabinetu logopedy i pedagoga, świetlicy, biblioteki z Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej, sal do zajęć korekcyjnych i sali gimnastycznej, prezentację zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań oraz spotkanie z Gronem Pedagogicznym i Radą Rodziców.


4 lutego 2009 - Okradły starszą kobietę

Podając się za lekarkę i pielęgniarkę z Ośrodka Zdrowia, pod pretekstem przeprowadzenia badań skradły starszej kobiecie 1 300 złotych.
Dzisiaj rano do mieszkania 80 letniej mieszkanki Gminy Świdnica zapukały dwie młode kobiety. Jedna z kobiet przedstawiła się jako lekarka z Ośrodka Zdrowia. Pod pretekstem otrzymania dopłaty do leków - 80 złotych pokazała starszej pani banknot 20 złotowy, mówiąc, że nie ma drobnych. Starsza pani sprawdziła czy ma wydać z 200 złotych, okazało się, że nie.
Fałszywa lekarka poprosiła aby 80 latka położyła się na wersalce w celu przeprowadzenia badania, które trwało około 5 minut gdy "lekarka" badała, "pielęgniarka" skradła pieniądze.
Po badaniu obie kobiety wyszły, twierdząc, że jadą do innego pacjenta, gdy będą wracały przywiozą pieniądze na leki i przeprowadzą badanie EKG. Gdy kobiety wyszły z domu starsza pani zauważyła brak pieniędzy 1300 złotych i 80 dolarów.
Policjanci prowadzą czynności w tej sprawie.


3 lutego 2009 - Mistrzostwa Radnych Dolnego Śląska

W sobotę 31 stycznia rozpoczęła się VI edycja Mistrzostw Radnych Dolnego Śląska w Halowej Piłce Nożnej. Zawody zorganizowano w Powiecie Średzkim. Patronat nad imprezą objęli Wojewoda Dolnośląski Rafał Jurkowlaniec oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.
W zawodach uczestniczyło 14 samorządów, w tym wcześniejsi mistrzowie - drużyna powiatu świdnickiego i bolesławieckiego, dwie drużyny powiatu średzkiego oraz jego samorządowy partner powiat hajnowski z Podlasia. Tytułu mistrza broniła drużyna radnych z Trzebnicy.
Drużyna z powiatu świdnickiego walczyła dzielnie przez dwa dni turnieju. W eliminacjach wygrała wszystkie trzy mecze: 3:0 z powiatem hajnowskim, 4:1 z powiatem średzkim i 5:0 z Wrocławiem dzięki czemu zakwalifikowała się do ćwierćfinału pokonując powiat oleśnicki 5:0. W półfinale nasza drużyna zagrała mecz z pierwszą drużyną gospodarzy (powiat średzki wystawił dwa składy) pokonując ich 3:1.
- " Szliśmy jak burza. Wszystkie mecze mieliśmy wygrane. Niestety w finale przegraliśmy z powiatem hajnowskim 5:0, tym samym, którego wcześniej w eliminacjach pokonaliśmy trzema bramkami. Jednak cieszymy się bardzo z uzyskanego II miejsca i tytułu wicemistrza Dolnego Śląska." - mówi Starosta Zygmunt Worsa, który pełnił rolę trenera naszego składu ale także zawodnika.


3 lutego 2009 - Paranienormalni w Strzegomiu

Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza na występ kabaretu Paranienormalni.
Występ odbędzie się 5 marca 2009 roku w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy I. J. Paderewskiego godzinie 18.00.
Koszt biletów to 20 złotych w przedsprzedaży i 25 złotych w dniu koncertu.


3 lutego 2009 - Na Kongresie PiS

W dniach 31 stycznia - 1 lutego w krakowskiej Nowej Hucie odbył się Kongres Prawa i Sprawiedliwości gdzie przyjęto nowy program "Polska nowoczesna, solidarna, bezpieczna".
Program w znacznym stopniu koncentruje się na tematyce rozwoju, finansów i gospodarki. Zawiera też propozycje zmiany konstytucji - reformy parlamentu, uregulowanie kompetencji premiera i prezydenta. Ponadto w programie przedstawiono propozycje PiS dotyczące zmian w poszczególnych sferach funkcjonowania państwa. Właśnie tym zagadnieniom były poświęcone debaty programowe podczas kongresu, w których uczestniczyli świdniccy delegaci.
Wraz z głównym programem delegaci uchwalili "Pakiet działań antykryzysowych" zawierający propozycje PiS w odpowiedzi na kryzys finansowy oraz program rolny "Nowoczesna polska wieś".
W ocenie naszych świdnickich delegatów dyskusja prowadzona na kongresie i po nim pomoże doprowadzić do wyklarowania się, przed kolejnymi wyborami, programu dla Polski. Program ten zostanie wykorzystany również do pracy nad tekstem strategii dla Świdnicy na najbliższe 10 lat. Radni i działacze PiS chcą na wiosnę opracować własną strategię dla Świdnicy, która ma przyczynić się do rozwoju naszego miasta w najbliższej dekadzie. "Świdnica nowoczesna, solidarna, bezpieczna".
Delegaci - poseł na sejm RP Anna Zalewska i Krzysztof Lewandowski, Robert Nieć, Wojciech Kielka.


3 lutego 2009 - Skoki w Morawie po raz drugi

W pierwszy weekend lutego w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, koło Strzegomia odbędą się Towarzyskie Zawody Halowe w skokach przez przeszkody oraz egzamin na odznaki jeździeckie. Zawody zostaną rozegrane w sobotę, 7 lutego. Egzamin odbędzie się dzień później, w niedzielę.
Organizatorem imprezy jest Ośrodek Jeździecki Stragona oraz LKS Stragona Strzegom.
Do startu w zawodach zapraszamy wszystkich chętnych. Nie obowiązują brązowe odznaki jeździeckie, jedynie badania sportowo-lekarskie. Termin zgłoszeń mija 6 lutego. Po co odznaki ? - >>> zobacz


3 lutego 2009 - Odnalazł poszukiwanego

Po godzinie od chwili zgłoszenia zaginięcia 12 letniego chłopca pies policyjny odnalazł go całego i zdrowego.
Wczoraj około godziny 12.30 do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiła się zaniepokojona matka, która powiadomiła o zaginięciu 12 letniego syna.
Chłopiec pozostawił w domu telefon komórkowy, oraz pieniądze, które zawsze rano dostawał od mamy. Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy natychmiast powołał grupę poszukiwawczą złożoną z 50 policjantów, o poszukiwaniu chłopca powiadomiona została Straż Miejska w Świdnicy oraz jednostki terenowe.
Wszystkie jednostki otrzymały zdjęcia chłopca oraz jego rysopis. Do działań poszukiwawczych włączony został pies policyjny. "Nero" bo tak się wabi pies, od razu podjął trop, ok. godziny 13.30 odnalazł chłopca na klatce schodowej kilka bram dalej od miejsca zamieszkania.
12 latek był zmarznięty i głodny, gdy został przywieziony do Komendy policjanci nakarmili go i oddali pod opiekę przestraszonej mamie.
Jak się okazało chłopiec kilka godzin błąkał się bez celu po Świdnicy. Powodem ucieczki była zła ocena na półrocze, o której bał się powiedzieć mamie.


2 lutego 2009 - Otwarcie boiska

Nowo wybudowane boisko przy Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, od niedawna z dużym powodzeniem, służy mieszkańcom.
Obiekt to efekt realizacji programu rządowego "Blisko Boisko", który zakłada powstanie w Polsce nowoczesnych boisk z trawy syntetycznej.
Podczas mijających ferii zimowych chętnie korzystały z niego dzieci i młodzież.
Jednak uroczyste otwarcie boiska dopiero przed nami. Zaplanowano je na piątek 6 lutego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00. Do udziału w nich zaproszono przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.
Zaraz po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy dziennikarzy na konferencję prasową, która odbędzie się w sali konferencyjnej hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu.
Na uroczystości zapraszamy wszystkich mieszkańców.


2 lutego 2009 - Świdnicka Liga Halowa Ronal Cup

Rozegrana została 17 kolejka piłkarskiej Świdnickiej Ligi Halowej "Ronal Cup".
Wierzbianka - Na Skarpie Eurofoam 7-4
Gola Witkowski - Elektrofinezja 4-1
ZUS - Darbor 6-4
Bar na Fali-Lew Star 3-9
The Strickers - Lider Świdnica 4-5
Pierwsze miejsce w tabeli z 46 bramkami zajmuje Gola Witkowski, kolejne miejsca Lew Star - 40 ,- Bar na Fali - 37, Darbor - 30, Na Skarpie Eurofoam - 25, Wierzbianka - 25, Lider Świdnica - 17, ZUS - 14, The Strikers - 11, Elektrofinezja - 1.
Piłkarzem kolejki został Tomasz Sokół - Lew Star, rbamkarzem kolejki Marcin Hruszowiec - Gola Witkowski.
W klasyfikacji na najlepszego strzelca prowadzi z 34 bramkami Mariusz Kutela i Krzysztof Goździejewski.


2 lutego 2009 - Jaworzyńska Liga Piłki Halowej

W rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej 2008-2009, padły następujące wyniki:
Złodziejówka - Bolesławice Junior 9:6 (4:1)
Gimnazjum Senior - Gimnazjum Junior 9:3 (2:2)
Grande Team - Karolina Junior 8:7 (3:4)
Last/Kam Nowice - Kolejorz Jaroszów 7:6 (3:2)
XXL Bolesławice - Konigszelt Sv 13:4 (10:3)
tabela po szesnastu kolejkach: 1. Gimnazjum S - 39, 2. Karolina (m) - 36, 3. Grande Team - 33, 4. XXL Bolesławice - 28, 5. Karolina J. - 27, 6. Last/Kam Nowice - 19, 7. Kolejorz Jaroszów (b) - 18, 8. Gimnazjum J - 15, 9. Konigszelt - 12, 10. Złodziejówka - 12, 11. Boleslawice J (b) - 0.
Czołówka Strzelców: 59. Charytanowicz M. (Karolina), 45. Krzeczowski P. (Grande Team), 40. Masny (Karolina J), 38. Głogiewicz D. (Karolina), Ignatowicz (Grande Team), Zadziorki (Gimnazjum S.) , 31. Frankowski (Gimnazjum S), Włodarczyk (Nowice), 28. Duplik (Kolejorz) Krawczyk T. (Karolina J), 26. Hendzel (XXL), 25. Skupniewicz (Złodziejówka).


1 lutego 2009 - Piszą o "Czerwonym Baronie" ze Świdnicy

Niedawno, bo 6 stycznia napisany został w "Gazecie Wyborczej" kolejny już artykuł o Manfredzie von Richthofenie sławnym lotniku ze Świdnicy i promocji jego osoby a tym samym miasta przez powstałą w ubiegłym roku "Red Baron Foundation" - >>> zobacz.
Dziś z kolei ukazał się obszerny tekst poświęcony "Red Baronowi". Tym razem artykuł zamieszczony został w serwisie poświeconym lotnictwu polskiemu - "Lotnicza Polska" - >>> zobacz . Autor artykułu - Sławomir Kasjaniuk opisuje szczegółowo znajdujące się przed wojną w domu przy dzisiejszej ulicy Sikorskiego 19 w Świdnicy, Muzeum Manfreda von Richthofena.


1 lutego 2009 - Mistrzostwa klubowe

Dzisiaj w sali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyły się Mistrzostwa Młodzików i Juniorów Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin. W zawodach wzięło udział 40 zawodników i zawodniczek w wieku od 5 do 17 lat.
W konkurencji Kata Młodziczek medale zdobyły: 1. Adamczewska Natalia 2. Drożdż Alicja 3. Kapłan Aleksandra.
W konkurencji Kata Młodzików medale zdobyli: 1. Szczepanek Wojciech 2. Pas Szymon 3. Grzegorzewski Wiktor.
W konkurencji Kata Juniorów medale zdobyli: 1. Szparniak Krystian 2. Danielewski Jakub 3 Ratyński Łukasz.
W konkurencji Kumite Juniorów medale wywalczyli: 1. Frycz Konrad 2. Ratyński Łukasz 3. Danielewski Jakub.
Nagrodzony również został najmłodszy zawodnik, którym okazał się być Marek Wołek, niespełna 5 letni karateka.
W zawodach nie było osób przegranych. Każdy z uczestników dostał nagrodę pocieszenia i pamiątkowy dyplom uczestnictwa. Pierwsze starty najmłodszych adeptów sztuki karate zostały owacyjnie przyjęte przez licznie zgromadzonych kibiców.


1 lutego 2009 - Szczypiorniści wygrywają

Piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica mają za sobą już dwa mecze rundy rewanżowej.
Oba mecze wygrali, przed tygodniem 36:25 w Legnicy z rezerwami Miedzi, a w sobotę 30:22 w Obornikach Wielkopolskich ze Spartą.
Po tych zwycięstwach nasza drużyna zajmuje w tabeli II ligi trzecie miejsce, mając punkt straty do lidera z Zielonej Góry.
Najbliższy mecz odbędzie się 14 lutego w Świdnicy. Rywalem ŚKPR będzie Pogoń Oleśnica.


1 lutego 2009 - Żarowska liga piłki halowej

W Żarowskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej o puchar Burmistrza Miasta Żarów rozegranej wczoraj, w już w nowej hali sportowej padły następujące wyniki. Grupa A:
Drink Team - Wierzbianka Wierzbna 3:5
Kolejorz Team - Majaminks 7:0
Mortal Kombat - Gamaflora 2:3
pauza: Zjednoczona Karolinka. Dodatkowo rozegrano awansem mecz 2-giej kolejki: Zjednoczona Karolinka - Kolejorz Team 6:4
Grupa B:
Zryw Łażany - Wiecznie Młodzi 2:5
Motór - Daicel 4:2
KS Delta Jaroszów - Wodospad Zastruże 4:0. Zespół Zaskoczeni Żarów pauzował.


1 lutego 2009 - Kolejna zbiórka krwi

13 lutego znów będzie można oddać krew w Świebodzicach.
Zbiórka organizowana jest w godzinach 9.00 -13.00, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Jej organizatorem jest tradycyjnie licealista ze Świebodzic - Paweł Bobrowski oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzychu.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała