30 kwietnia 2009 - Dziki dla filmowców

Znani są laureaci czterech kryształowych dzików - nagród II Festiwalu Reżyserii Filmowej, który, 5 maja rusza w Świdnicy. Tajemnicą pozostaje kto otrzyma złotego dzika - najważniejszą nagrodę Festiwalu. Decyzję o tym, który z reżyserów zostanie uhonorowany za swój kunszt podejmie jury.
- To niełatwe zadanie, bo zawsze ktoś może się obrazić. Decyzję o szefowaniu jury podjąłem trochę bezmyślnie. Lista moich wrogów pewnie się wydłuży - żartował wczoraj, Waldemar Krzystek, przewodniczący jury i reżyser filmu "Mała Moskwa". Obraz ten zdobył Złote Lwy podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Do konkursu zakwalifikowano pięć polskich produkcji: "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, "Rysa" Michała Rosy, "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, "Gry wojenne" Dariusza Jabłońskiego i "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik.
Wiadomo również, że publiczność za recenzję filmu, a nawet za obecność będzie mogła wygrać dwa skutery. W konkursie na recenzję filmową będzie również do zdobycia laptop oraz filmy na DVD z autografami twórców. - Zrobiliśmy niemal wszystko, by festiwal przyciągnął sporo widzów. Wstępy są bezpłatne, wygrać można cenne nagrody, a widzowie przede wszystkim mogą liczyć na dobre kino - zapewnia Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent II Festiwalu Reżyserii Filmowej.
- Do dziś wpłynęło do nas ponad 1.670 rezerwacji. Miejsc ubywa, ale jestem przekonany, że dla nikogo z zainteresowanych wygodnego fotela na sali teatralnej nie zabraknie.
Rezerwacją nie są objęte pokazy plenerowe, które zorganizujemy na dziedzińcu pubu Fosa, przy pl. św. Małgorzaty - tłumaczy Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.


30 kwietnia 2009 - Gwiazdy kickboxingu w Świebodzicach

Miłośnikom tego widowiskowego sportu polecamy wyjątkową imprezę, która już 2 maja odbędzie się w hali Ośrodka Sporu i Rekreacji w Świebodzicach. To rozgrywki w ramach Polskiej Ligi Kickboxingu. Na ringu w Świebodzicach zaprezentują się najlepsi polscy zawodnicy, a wśród nich Mistrz Świata zawodowców Muay Thai, świebodziczanin Mariusz Cieśliński.
Początek imprezy - 2 maja (sobota), godz. 15, hala OsiR przy ul. Mieszka Starego 6. Wstęp wolny.
A jeśli ktoś chciałby spróbować własnych sił na ringu, może rozpocząć treningi, prowadzone przez Mariusza Cieślińskiego. Zawodowy Mistrz Świata w boksie tajskim prowadzi profesjonalne treningi dla dzieci i dla dorosłych właśnie w hali świebodzickiego OsiR.
- To efekt dobrej współpracy, jaka już od ponad roku układa się z naszym świetnym sportowcem - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OsiR w Świebodzicach. - Coraz więcej osób chce trenować ten sport pod okiem najlepszego z najlepszych.
Treningi odbywają się kilka razy w tygodniu, pełne informacje na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu: 0 602 456 802.


30 kwietnia 2009 - XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny

W dniach 2-3 maja odbędzie się w Świdnicy XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego w akrobatyce sportowej.
W turnieju weźmie udział ponad 200 zawodników, trenerów i opiekunów drużyn.
Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego to międzynarodowa impreza o czym świadczy udział reprezentacji Ukrainy, Czech, zespołów z Holandii, Węgier, Niemiec.
Startują też drużyny z Bydgoszczy, Chorzowa, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Zielonej Góry, Złotoryi i Świdnicy mające w swoich składach reprezentantów Polski juniorów i seniorów.
Turniej rozpocznie się 2 maja już o godzinie 9.00. Po południu w Teatrze Miejskim odbędzie się uroczysta Gala z okazji 60. lat sekcji akrobatyki w Świdnicy.
Kolejny dzień zawodów to dalsza część eliminacji i w końcu finały połączone z dekoracją zwycięzców. Szczegółowy program turnieju - >>> zobacz


30 kwietnia 2009 - Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu w Świdnicy Radni udzielili absolutorium dla Zarządu Powiatu z wykonania budżetu w 2008 roku.
Dwudziestu Radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium Zarządowi przy ośmiu głosach wstrzymujących się. Zanim jednak doszło do głosowania Starosta przedstawił sprawozdanie z realizacji budżetu za 2008 rok. Odczytano również opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o realizacji ubiegłorocznego budżetu i opinię Komisji Rewizyjnej. Obie opinie były pozytywne.
Realizacja budżetu po stronie dochodów w 2008 roku zamknęła się kwotą 115.419.366,45 zł., co stanowi 105,52 % planu rocznego. Wydatki budżetowe zostały zrealizowane w kwocie 122.590.756,93 zł., co stanowi 96,25 % zakładanego planu.
Planowano, że deficyt budżetowy wyniesie prawie 18 mln zł. W rezultacie zamknął się on kwotą 7.171.390 zł.
Osiągnięcie deficytu niższego niż zaplanowano o kwotę 10.811.609 zł wynika z wyższego niż zaplanowano wykonania dochodów o kwotę 6.041.615 zł oraz obniżenia wydatków budżetu powiatu o 4.769.993 zł.


30 kwietnia 2009 - Kasztanowce dostały szczepionkę

366 drzew - dokładnie tyle jest w Świebodzicach kasztanowców i wszystkie zostały zaszczepione najnowszym specyfikiem, zwalczającym szrotówka kasztanowcowiaczka, szkodnika, który od wielu lat atakuje i niszczy te piękne drzewa. Władze samorządowe miasta postanowiły o poddaniu leczeniu wszystkich drzew, które rosną na terenie Świebodzic.
- Walka ze szkodnikiem musi być systematyczna, dlatego uznaliśmy, że warto wydać nieco więcej pieniędzy, ale zaszczepić wszystkie okazy kasztanowców - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Mam nadzieję, że ta metoda okaże się skuteczna.
Drzewa dostają specjalny zastrzyk ze środkiem chemicznym, który zwalcza szrotówka. Strzykawkę ze specyfikiem wbija się w odpowiednio przygotowane, odsłonięte z kory miejsce, a drzewo samo, powoli, "wypija" lekarstwo. Średnio opróżnienie jednej strzykawki z zwartością preparatu zajmuje sporemu kasztanowi około pół godziny.
Kasztanowce otrzymują preparat Treex. Jest to nowy preparat dopuszczony w tym roku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania. Zawiera insektycyd - abamektynę zwalczający gąsienice szrotówka kasztanowcowiaczka.
Zabiegi lecznice na świebodzickich kasztanowcach prowadzi firma "Ogrody" Grzegorza Szmidli. Koszt przedsięwzięcia to ponad 23 tysiące złotych.


30 kwietnia 2009 - Zmiana struktury w Urzędzie Miejskim

Od 1 maja w Urzędzie Miejskim w Świdnicy zacznie działać nowy departament. Z Departamentu Infrastruktury Miasta został wyodrębniony Referat Komunikacji, który od maja stanie się Departamentem.
W skład departamentu wejdą: Referat Dróg, Referat Transportu Publicznego oraz Biuro Strefy Płatnego Parkowania. Dyrektorem Departamentu Komunikacji został dotychczasowy szef Referatu Komunikacji Maciej Gleba, który będzie kierował również Referatem Transportu Publicznego. Kierownikiem nowego Referatu Dróg został Jarosław Markowski, dotychczasowy pracownik Referatu Komunikacji. Maciej Rataj pozostał Kierownikiem Biura Strefy Płatnego Parkowania, które przeszło do nowego departamentu z Departamentu Infrastruktury Miasta.
- W ostatnich trzech lat dotychczasowy Referat Komunikacji znacząco zwiększył liczbę realizowanych zadań, a co za tym idzie liczbę pracowników. Wynika to wprost z nowych kompetencji m.in. organizacji komunikacji miejskiej i rozkładów jazdy, prowadzenia kontroli biletowych, windykacji należności.
W innych miastach powołuje się odrębne podmioty np. Zarządy Dróg i Komunikacji. My zaś nie chcemy tworzyć dużych kosztów, dlatego powołujemy nowy departament. Poza tym utworzenie nowego Departamentu Komunikacji uporządkuje strukturę urzędu, a również w opinii mieszkańców wpłynie to na szybsze podejmowanie decyzji - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Numery telefonów pracowników oraz ich miejsce pracy - pokoje - pozostały bez zmian.


30 kwietnia 2009 - Kolejne punkty

Wczoraj piłkarze Polonii-Sparty Świdnica o punkty w III lidze walczyli w Strzelcach Krajeńskich.
Po słabym spotkaniu, w doliczonym czasie strzelili decydującą o zwycięstwie bramkę i wygrali z najsłabszym zespołem w tej lidze - Łucznikiem Strzelce Krajeńskie 3:2.
Bramki dla Polonii-Sparty Świdnica strzelili: Dariusz Filipczak 40 minuta z rzutu karnego, Jacek Fojna 87, Konrad Hajdamowicz 94 minuta meczu.
Następny mecz juz 2 maja w Świdnicy z Ilanką Rzepin.


30 kwietnia 2009 - Dodatkowe kamery w szkołach

Monitoring w szkołach daje efekty - jest bezpieczniej, a nauczyciele mogą skuteczniej reagować w przypadku sytuacji konfliktowych. Dlatego w 2007 roku niemal we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjalnych w Świebodzicach pojawiły się kamery wewnątrz budynków. Niewykluczone, że w tym roku ich przybędzie.
- Wydział Edukacji i Spraw Społecznych przygotowuje kolejne wnioski do Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty o przyznanie funduszy na zakup kamer do szkół - mówi Zbigniew Opaliński, zastępca burmistrza Świebodzic. - Chcielibyśmy, aby takie kamery pojawiły się w Szkole Podstawowej nr 4 - która jak do tej pory nie ma jeszcze takiego systemu. Dyrektorzy trzech placówek chcieliby rozszerzyć istniejący system o dodatkowe urządzenia.
Tak jest np. w Szkole Podstawowej nr 3, przy której w ubiegłym roku powstało nowe boisko, przydałoby się więc dodatkowe "szklane oko" do jego obserwacji. Więcej kamer mogłoby także pojawić się w Zespole Szkół na Osiedlu Piastowskim, największej placówce oświatowej w mieście oraz w Gimnazjum nr 1.


30 kwietnia 2009 - Popularyzuj "Czerwonego Barona"

Wszystkich sympatyków postaci legendarnego pilota jakim był Baron Manfred von Richthofen, - "Red Baron Foundation" zaprasza do zgłaszania się (prosimy przysłać swoje imię nazwisko, jakiś adres do kontaktu) w celu stworzenia listy ludzi, którzy chcą i mogą coś zrobić dla popularyzacji "Czerwonego Barona".
Ludzi, którzy będą mówić i informować w swoim środowisku, kim był, co robił, że najważniejszym miejscem z nim związanym jest miasto Świdnica w Polsce gdzie zostały po nim materialne ślady (dom, mauzoleum, miejsce pamięci czy szkoła do której chodził).
Proszę też napisać o sobie kilka słów, czym zajmujecie się Państwo na co dzień itp. Dane te pozostaną do wiadomości Fundacji. Wyślij zgłoszenie.


30 kwietnia 2009 - I Zlot Miłośników VAG - Świdnica 2009

W dniach 9-10 maja o godzinie 14:30 rozpocznie się w Świdnicy I Zlot Miłośników VAG - Świdnica 2009. Pomysłodawcami Zlotu miłośników Volkswagena jest grupa młodych ludzi z Dolnego Śląska zrzeszona w ogólnopolskim forum.vwgolf.pl.
To grupa ludzi, dla których samochody to nie tylko narzędzie do przemieszczania się z miejsca na miejsce a pasja i sposób na nudę codziennego dnia.
Historycznym spotem, który przerodził się w Zlot był wspólny wyjazd do Świdnicy w 2006 roku. Pełnym zaskoczeniem dla wszystkich była ilość samochodów jakie tam się pojawiły - ponad 100 aut z koncernu VAG, to był sukces, o jakim nikomu nawet się nie śniło.
Równolegle powstała idea kultywowania i powtórzenia sukcesu z poprzednich lat, a efektem jest tegoroczny zlot.
Imprezę będą prowadzić doświadczeni DJ-e którzy umilą nam czas świetną muzyką. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Po części oficjalnej planujemy wspólny grill - od rana dnia następnego odpoczynek. Szczegóły - >>> zobacz


30 kwietnia 2009 - Na sportowo

Wczoraj w Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy odbył się po raz kolejny finał Międzyszkolnego turnieju gier i zabaw szkół podstawowych.
Dzieci rywalizowały w 13 konkurencjach. Część z nich miała charakter sprawnościowo-szybkościowy - bieg z woreczkami, tor przeszkód, slalom z toczeniem piłek czy bieg w worku.
Były też konkurencje techniczne - strzały do bramki, rzut piłką do celu czy rzuty do kosza na czas.
Zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 1 wyprzedzając SP 105 i NSP "Bliżej Dziecka".
Finalistom przypadł w nagrodę sprzęt sportowy oraz dyplomy.


30 kwietnia 2009 - O puchar Dyrektora Gimnazjum

Dzisiaj w Hali Widowiskowo-Sportowej w Żarowie rozegrany został VII Turniej w piłce siatkowej dziewcząt o puchar Dyrektora Gimnazjum.
Zwycięzcą turnieju zostało Gimnazjum nr 1 w Świdnicy które pokonało w finale Gimnazjum w Sobótce.
W turnieju brało udział 6 zespołów.
W meczu o 5 miejsce: Gimnazjum Jaworzyna Śląska - Gimnazjum Żarów I 2-1, o 3 miejsce: Gimnazjum Marcinowice - Gimnazjum Żarów II 2-0, o 1 miejsce: Gimnazjum nr 1 Świdnica - Gimnazjum Sobótka 2-0.


30 kwietnia 2009 - "Noc z Andersenem"

Już po raz piąty uczniowie klas trzecich z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu mieli okazję przeżyć niezapomnianą noc, pełną magii i czarów. Tegoroczna impreza czytelnicza "Noc z Andersenem" odbyła się pod hasłem "Bal u Andersena W nocy z 24 na 25 kwietnia sala gimnastyczna w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 zamieniła się w wielką salę balową, na której bawiły się dzieci poprzebierane w barwne postacie baśniowe. Podczas wielkiego balu, podobnie jak w latach ubiegłych, czekało na wszystkich uczestników wiele niezapomnianych atrakcji - gry i zabawy czytelnicze, koncert Michaela Jacksona, nauka tańca oraz wybory miss i mistera balu. Pomiędzy zabawami dzieci słuchały baśni czytanych przez licznie zaproszonych gości: burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, wizytator Danutę Smagieł, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszulę Podsiadły-Szubert, przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna, Ks. Prałata Marka Babuśkę, sekretarza Gminy Sabinę Cebulę, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom Urszulę Jarosińską, dyrektora P.U. Jarexs Eugeniusza Krysiaka, zastępcę dyrektora Gimnazjum nr 2 Mirosławę Markiewicz, kierownik Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu Dalię Minkowską, specjalistę ds. budżetu gminy Lucynę Jurek, prywatnych przedsiębiorców Mariannę Kiszkiel, Aleksandrę Wasyliszyn, Jerzego Krzywdę, przewodniczącą Rady Rodziców PSP nr 4 Ewę Świątek, nauczyciela PSP nr 4 Marię Michalczyk oraz dyrektor PSP nr 4 Janinę Klonowską. W tym roku również odwiedził uczestników balu sam Hans Christian Andersen, a przepiękny pięciopiętrowy tort wwieziony w blasku sztucznych ogni, wzbudził wśród dzieci najwięcej radości. Na zakończenie imprezy wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe znaczki i inne nagrody.


29 kwietnia 2009 - Jest absolutorium

Już po raz trzeci Wójt Gminy Jerzy Guzik otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu.
Radni obecni w dniu 28 kwietnia br. na XXVIII sesji Rady Gminy Marcinowice jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Marcinowice. na temat udzielenia absolutorium pozytywnie wypowiedziała się Komisja Rewizyjna Rady Gminy oraz Regionalna Izba Obrachunkowa analizując uprzednio złożone przez wójta sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu.
Jak zauważono rok 2008 zakończył się doskonałym rezultatem. W wyniku realizacji dochodów w 104,83 % i wydatków w 92,43 % budżet gminy zamknął się nadwyżką większą niż planowana.
Rok 2008 był to czas planowania i przygotowań do ważnej inwestycji jaką będzie kanalizowanie gminy, co jednak nie przeszkodziło w wykonywaniu prac remontowo-budowlanych zaspokajających podstawowe potrzeby mieszkańców.


29 kwietnia 2009 - Swój biznes - finał konkursu

Z jedenastu drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Świdnickiego trzy wywalczyły główne nagrody w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym". Była to już piąta edycja tego konkursu. Sprzęt elektroniczny ufundowany przez Radę Powiatu o wartości 6 tys. zł powędrował do 6 uczniów szkół powiatowych.
-"Cieszymy się, że to właśnie nasz projekt na założenie swojej firmy najbardziej spodobał się jury." - mówią uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych ze Świdnicy Robert Paruch i Mateusz Pradelski - zwycięzcy konkursu.
- "Nasz pomysł na biznes polega na utworzeniu firmy informatycznej działającej na zasadzie pogotowia komputerowego, gdzie usługi świadczone byłyby door-to-door." - wyjaśniają.
Drugie miejsce zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ze Świebodzic - Agnieszka Barecka i Wojciech Jankowski. Zamierzają oni otworzyć firmę "Księżycowa Brama" świadczącą usługi turystyczne począwszy od zapewnienia noclegów i wyżywienia dla turystów po organizację wycieczek i weekendowych pobytów dla całych rodzin z Polski i zagranicy.
Trzecie miejsce zajęła prezentacja uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy Joanny Gregorczyk i Karola Chołodego, którzy planują po ukończeniu nauki otworzyć firmę pn. "Bezpieczna Toaleta" zajmującą się dostarczaniem i montowaniem bezpiecznych desek sedesowych oraz specjalnych płynów czyszczących wykorzystywanych przy ich użytkowaniu.
- "Cieszę się, że konkurs na stałe wpisał się w kalendarz imprez powiatowych. Jest to cenna inicjatywa skierowana do młodych, przedsiębiorczych ludzi z naszego powiatu, propaguje ideę aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym a przede wszystkim przekonuje młodzież, że można i trzeba rozwijać siebie i swoją działalność w okolicach miejsca zamieszkania" - mówi Starosta Zygmunt Worsa.
W nagrodę zwycięzcy dostali nowoczesne kamery cyfrowe, notebooki i najnowsze wieże HiFi zakupione ze środków Rady Powiatu w Świdnicy. Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło podczas dzisiejszej sesji.


29 kwietnia 2009 - Wspierają potrzebujących

Stowarzyszenie Euro-Partner w Strzegomiu od początku 2009 roku kontynuuje akcję wydawania żywności pozyskanej w ramach programu "Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2009". Dary otrzymywane są z Wałbrzyskiego Banku Żywności.
W lutym bieżącego roku trwały zapisy na listę osób potrzebujących pomocy, które po spełnieniu wymogów formalnych mogą pobierać produkty spożywcze w ramach tej akcji. Lista mieszkańców zakwalifikowanych liczy ok. 340 rodzin (ok. 840 osób) z miasta i gminy Strzegom.
Od początku roku 2009 z Wałbrzyskiego Banku Żywności Stowarzyszenie otrzymało ok. 8500 kg produktów spożywczych, w tym m.in.: dżemy, sery topione, makaron, kasze jęczmienną, płatki kukurydziane, kawę zbożową.
Ze zbiórki żywności, którą przeprowadziło Stowarzyszenie w Strzegomiu (w październiku 2008 roku) wśród produktów przekazanych podopiecznym Stowarzyszenia znalazły się także konserwy mięsne, ryż, masło i inne tłuszcze roślinne, kawa, herbata, wyroby cukiernicze, czekolada.
Władze Stowarzyszenia Euro-Partner składają podziękowania burmistrzowi Strzegomia Lechowi Markiewiczowi, bez którego pomocy i wsparcia nie byłoby możliwe uzyskanie żywności.
Zarząd Stowarzyszenia pragnie również podziękować członkowi Wspólnoty Samorządowej Ziemi Strzegomskiej Franciszkowi Piłatowi - właścicielowi firmy transportowej, który nieodpłatnie zajmuje się przewozem darów z Wałbrzyskiego Banku Żywności do Strzegomia oraz wolontariuszom, którzy uczestniczą w akcjach przekazywania żywności.


29 kwietnia 2009 - Wydarzenia września 1939 roku

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy informuje o planowanej wystawie, która zostanie otwarta 1 września 2009.
Wystawa ma ukazać wydarzenia września 1939 roku, ze szczególnym uwzględnieniem losów świdniczan.
Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców Świdnicy, którzy posiadają pamiątki z tego okresu.
Interesują nas wszelkie fotografie dokumentujące wydarzenia z 1939 roku, medale, mundury, sztandary, pamiątki oraz prasa. Jednym słowem wszystko to, co wiąże się z przeżyciami wojennymi.
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z Muzeum Dawnego Kupiectwa (074 852 12 91), osobisty - od wtorku do piątku w godzinach od 10 - 15.


29 kwietnia 2009 - Absolutorium dla burmistrza

Zdecydowaną większością głosów, w głosowaniu jawnym, strzegomscy radni podjęli uchwałę o udzieleniu burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu gminy Strzegom za 2008 rok.
- Budżet gminy Strzegom za 2008 rok zamknął się po stronie dochodów kwotą 59 444 tys. zł. Poniesione wydatki ogółem to kwota 62 178 tys. zł. Oznacza to, że deficyt był mniejszy od planowanego o 5 808 tys. zł i ostatecznie wyniósł 2 734 tys. zł. Podkreślić należy, że wysokość uzyskanego dochodu jest wyższa od założeń planu o 2 732 tys. zł, a zrealizowane wydatki są mniejsze od planowanych o 3 076 tys. zł - mówił burmistrz Lech Markiewicz.
Dzięki przeprowadzonym inwestycjom nasza gmina może pochwalić się nowo wyremontowanymi świetlicami wiejskimi. Do użytku oddano nowoczesne boisko przy Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, skate-park i, jedyny w swoim rodzaju, plac zabaw dla dzieci. Dokonano również uzbrojenia podstrefy ekonomicznej. Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo naszych mieszkańców i komfort komunikacyjny na terenie naszej gminy miały remonty dróg i chodników.
Na szczególną uwagę zasługuje pomoc dla bezrobotnych mieszkańców gminy Strzegom, pozostających bez prawa do zasiłku, a więc praktycznie bez środków do życia.
- To dzięki przychylności Wysokiej Rady wyasygnowana została kwota ponad 1 179 tys. zł na tworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych. Gmina, wydając środki własne, zorganizowała w roku ubiegłym 435 stanowisk pracy, a zaangażowanie znacznych środków budżetowych gminy przyczyniło się do tego, że w roku ubiegłym 95 osób "wypracowało" prawo do zasiłku - podkreślał Lech Markiewicz.


28 kwietnia 2009 - Beata Kempa na spotkaniu w Świdnicy

Wczoraj w sali Domu Nauczyciela w Świdnicy odbyło się spotkanie z Beatą Kempą Posłem na Sejm RP.
Spotkanie pod hasłem "Komisje Śledcze - Układ ciągle działa", które zorganizowało Świdnickie Prawo i Sprawiedliwość ściągnęło wielu sympatyków PiS-u.
Na spotkanie do Świdnicy przybyły też osoby z Ząbkowic Śląskich oraz z Jaworzyny Śląskiej szukające u posłanki pomocy w swoich trudnych życiowych sprawach.
Podczas spotkania Beata Kempa opowiadała między innymi o swojej pracy w komisji śledczej. Na wszystkie pytania padające z sali udzieliła rzeczowych odpowiedzi.
Posłance w Świdnicy towarzyszyła koleżanka z Klubu PiS - Anna Zalewska.


28 kwietnia 2009 - Majówka w Krzyżowej

Powiat Świdnicki ma wspaniałą propozycję na majowy weekend. W dniu 2 maja organizowane będą już po raz siódmy Prezentacje Artystyczne Powiatu Świdnickiego, ale po raz pierwszy z takim rozmachem i tak ciekawym programem artystycznym. W tym roku prezentacje odbędą się pod hasłem Festiwalu Kultur. Starujemy o godzinie 16.00. Gośćmi Festiwalu będą zespoły folklorystyczne z Powiatów Łowickiego i Kartuskiego oraz Świdnickiego a także zespoły z Powiatu Bergstrasse z Niemiec i miasta Jicina z Czech.
Oprócz występów scenicznych będzie możliwość nabycia lub zobaczenia z bliska prac wykonanych przez twórców ludowych.
Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości dostania się do Krzyżowej proponujemy darmowe autobusy, które zawiozą na Festiwal i odwiozą później do Świdnicy. Autobusy będą kursować w godzinach: Świdnica - Krzyżowa - 15:30, 16:30, 17:30 z przystanków na Placu Grunwaldzkim i w Boleścinie oraz z powrotem z Krzyżowej do Świdnicy w godzinach - 19:00, 21:00, 21:15 (przystanki: Krzyżowa - Boleścin - Plac Grunwaldzki).
Krzyżowa to wspaniała propozycja na spędzenie wolnego czasu wspólnie z przyjaciółmi, miejsce na świetną zabawę i odpoczynek na świeżym powietrzu. Zapewniamy dobrą muzykę, ciekawy program artystyczny i potyczki oraz gry sportowe.
A na koniec niespodzianka wieczoru - występ naszej gwiazdy, znanej wszystkim m.in. z programów "Szansa na sukces" i "Mam talent" - Pauliny Lendy - laureatki i finalistki wielu festiwali i konkursów.


28 kwietnia 2009 - Podstrefa Świebodzice rozszerzona

Rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 kwietnia 2009 roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" rozszerzyła się o 9 hektarów w Świebodzicach. Rozporządzenie weszło w życie 22 kwietnia.
Podstrefa Świebodzice to ponad 9 hektarów zwartego terenu w obrębie ulicy Strzegomskiej.
- Cieszę się, że Świebodzice mają Podstrefę, w której już niebawem może się pojawić pierwszy inwestor - mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. - Zaraz po otrzymaniu informacji o rozporządzeniu RM ogłoszony zostanie przetarg na pierwsze tereny w tym obszarze.
Pod młotek już idzie ponad hektar gruntu, objętego specjalnymi uwarunkowaniami strefy. Rozstrzygnięcie przetargu 25 maja. Podstrefa Świebodzice WSSE "Invest-Park" składa się z dwóch kompleksów. Pierwszy z nich, ustanowiony jeszcze w 2007 roku, to prawie 1,3 hektara, zlokalizowane przy ul. Świdnickiej. Działalność na tym terenie prowadzi firma Osadowski, a właścicielem gruntu jest WSSE. Drugi kompleks, świeżo zatwierdzony przez Radę Ministrów, to grunty w całości należące do Gminy Świebodzice, pozyskane w drodze wykupu od właścicieli prywatnych.
Łącznie Gmina Świebodzice ma w obszarze ulicy Strzegomskiej 25 hektarów atrakcyjnych gruntów.
- To są tereny przeznaczone pod inwestycje, ale na razie nie zamierzamy wprowadzać kolejnych do strefy - dodaje burmistrz Kożuchowicz. - Jestem przekonany, że zainteresowanie tymi gruntami wzrośnie dzięki sąsiedztwu strefy.
Świebodzicka Podstrefa liczy obecnie prawie 10 hektarów.


28 kwietnia 2009 - Sołtys Roku 2008

Pod patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, z inicjatywy senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz redakcji "Gazety Sołeckiej" i Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, w Senacie zorganizowano finał konkursu "Sołtys Roku 2008".
Nie tak dawno informowaliśmy, że w gronie laureatów konkursu, znalazła się sołtys wsi Stanowice - Zdzisława Dmytrarz. Podczas uroczystego finału w Warszawie, sołtys towarzyszyli burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wasyliszyn.
Otwierając spotkanie, marszałek Bogdan Borusewicz podkreślił, że aktywność sołtysów oraz ich działalność to jeden z najważniejszych elementów naszej demokracji. Zdaniem marszałka ważne jest, ze istnieje tak duża grupa ludzi chętnych do pracy na rzecz sąsiadów i własnej wsi.
Uroczystość w Senacie była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń między sołtysami. - To ważne, że mogłam poznać pozostałych nagrodzonych gospodarzy wsi, dla których, podobnie jak dla mnie, ważna jest praca na rzecz lokalnej społeczności - mówi Zdzisława Dmytrarz.
- Osoba pani sołtys powinna być wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców naszej gminy, a jej postawa dowodem na to, że pełniąc funkcję społeczną od 29 lat, można w dalszym czerpać satysfakcję ze swoich działań i bez przerwy zadziwiać nowymi pomysłami - podkreśla z uznaniem burmistrz Strzegomia.
Każdy z dwanaściorga wyróżnionych w konkursie sołtysów otrzymał pamiątkowy puchar i list gratulacyjny. Zwieńczeniem spotkania był udział w konferencji "Fundusz Sołecki - zadania i szanse".


28 kwietnia 2009 - Udzielili absolutorium

Podczas XLIV Sesji Rady Gminy Świdnica, Radni jednogłośnie udzielili absolutorium Wójtowi Gminy Świdnica z wykonania budżetu gminy za rok 2008.
Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2008 pozytywnie zaopiniowane zostało przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Świdnica oraz Regionalną Izbę Obrachunkową we Wrocławiu.
"Badając pod względem merytorycznym przedłożone przez Wójta Gminy Świdnica sprawozdanie z wykonania budżetu za 2008 r., Skład Orzekający stwierdził, że część opisowa sprawozdania zawiera wykonanie strony dochodowej i wydatkowej budżetu gminy za rok 2008.
Jest to już siódme absolutorium w dotychczasowej kadencji Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek. Podobnie jak w 2008 roku, tak i w tym, radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium.
"Rok 2008 był rokiem trudnym ze względu na brak środków z UE, ale również pracowitym ze względu na realizację licznych zadań inwestycyjnych. Realizacja budżetu w tym okresie przebiegała planowo bez większych zakłóceń. Dużo wkładu pracy włożono również w realizację zadań bieżących, jak i w przygotowania gminy do możliwości sięgania po środki z Unii Europejskiej w latach 2009- 2013. Pozyskiwanie środków zewnętrznych z Unii Europejskich oraz z innych źródeł w latach 2009-2013, to priorytet dla władz gminy.
W 2008 r. zakończone zostały inwestycje związane z usuwaniem skutków powodzi, na które otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie około 1 mln zł. W roku 2008 kontynuowano prace nad planami zagospodarowania przestrzennego" - mówiła w swoim sprawozdaniu - wójt gminy Świdnica.


28 kwietnia 2009 - Majówka w Świebodzicach

Jeśli nie planujecie Państwo dłuższych wypadów podczas zbliżającego się majowego weekendu, zapraszamy do odwiedzenia Świebodzic. Wiele będzie się działo zwłaszcza 1 maja.
Już o godz. 8.00 na świebodzickim Rynku pojawią się stragany i stoiska wystawiennicze w ramach I Świebodzickiej Giełdy Staroci i Różności. Będzie tu można kupić wiele ciekawych rzeczy: stare meble, ceramikę, biżuterię, a nawet bardzo stare skamieliny i minerały, pochodzące oczywiście z terenu Świebodzic. Serdecznie zapraszamy.
Natomiast w południe na zielonych terenach Ośrodka Sportu i Rekreacji startują II Świebodzickie Potyczki Rodzinne. Jest to festyn organizowany przez Fundację REM. Będzie mnóstwo konkursów dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne zespołów, a na zakończenie wspólne ognisko.


28 kwietnia 2009 - Herbiki

Urząd Miejski w Strzegomiu przymierza się do kolejnej emisji znaczków z herbem Strzegomia.
Znaczki z herbem Strzegomia nie są nowym pomysłem na promowanie naszego miasta.
Zainteresowanie, z jakim spotkały się poprzednio, wpłynęło na podjęcie decyzji o ponownym ich zamówieniu.
Herbiki zostaną wyemitowane w maju tego roku w nakładzie 500 sztuk.
Będzie można je zakupić w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Będą wspaniałą pamiątką dla odwiedzających miasto.


28 kwietnia 2009 - 3 Maja w Gminie Świdnica

3 maja w Komorowie odbędą się gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po Mszy Świętej na boisku sportowym w Komorowie rozpoczną się występy zespołów ludowych, przeplatane będą pokazami sportowymi, konkursami i grami.
Będzie też loteria fantowa oraz gry i zabawy sportowo-rekreacyjne.
Uroczystości zakończą się wielką zabawą taneczną dla wszystkich. Program obchodów - >>> zobacz


28 kwietnia 2009 - Strażnicy czekają na fiata

Straż Miejska w Świebodzicach wzbogaciła się o samochód, służący do patrolowania i przewożenia osób zatrzymanych. Przetarg na dostarczenie samochodu wygrała firma ADF z Wrocławia, zajmująca się dystrybucją aut marki Fiat. Już niebawem niebieski Fiat Doblo pojawi się na ulicach miasta.
- Czekamy na samochód z niecierpliwością - przyznaje Łukasz Gil, komendant SM w Świebodzicach. - Auto umożliwi szybsze przemieszczanie się na miejsce interwencji, co poprawi naszą skuteczność. Na pewno jednak samochód nie będzie służył do patrolowania miasta, strażnicy nadal będą to robić pieszo.
Auto bez wątpienia przyda się stróżom porządku w mieście, gdyż do tej pory na wszystkie interwencje udawali się piechotą. W przypadku odległych dzielnic, takich jak Pełcznica czy Ciernie, było to dosyć kłopotliwe.
Samochód ma trafić do świebodzickich strażników najpóźniej w połowie czerwca. Wartość auta to ok. 75 tys. zł


28 kwietnia 2009 - IV Gminny Konkurs Recytatorski

24 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Olszanach odbył się IV Gminny Konkurs Recytatorski.
Tego dnia zgromadziło się wielu recytatorów, reprezentantów szkół z całej gminy. Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom.
I miejsce: Dominika Komsa - PSP Olszany, II miejsce: Paulina Rakuś- PSP Olszany, III miejsce: Sławomir Gołębiowski - Stowarzyszenie " Mała Szkoła" Rogoźnica.
Wyróżnieni: Ania Rakowska- Stowarzyszenie " Mała Szkoła" Rogoźnica, Monika Skrzypczak - PSP nr 3 w Strzegomiu, Natalia Sołtys - PSP nr 4 w Strzegomiu.
Wzorem lat poprzednich patronat nad konkursem objął burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz , który ufundował nagrody książkowe dla laureatów.


28 kwietnia 2009 - Mistrz klawiatury

24 kwietnia odbył się w Świdnicy V Dolnośląski Konkurs Keyboardowy "Mistrz klawiatury" - Świdnica 2009.
W konkursie wystąpiło 29 solistów, reprezentujących cztery kategorie wiekowe.
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, a najlepsi dodatkowo pamiątkowe statuetki (mistrzowie oraz pierwsi i drudzy wicemistrzowie - I, II i III miejsca), a laureat Grand Prix puchar oraz nagrody rzeczowe (zdobywcy tytułu "Mistrza klawiatury’2009" - laureaci I miejsc w poszczególnych kategoriach i tytułu "Super Mistrza Klawiatury’2009" - laureat Grand Prix).
Wyniki konkursu - >>> zobacz


28 kwietnia 2009 - Bieg Pamięci

9 maja odbędzie się w Rogoźnicy - Bieg Pamięci - "Gross - Rosen - Rogoźnica 2009".
W biegach mogą startować dziewczęta i chłopcy zgłoszeni przez LZS, UKS, kluby sportowe, szkoły, inne stowarzyszenia sportowe posiadający badania lekarskie. Za badania lekarskie odpowiedzialni są prawni opiekunowie startujących zawodników. W przypadku pojedynczych (indywidualnych) zgłoszeń badania będą sprawdzane w biurze zawodów.
Ilość zawodników jest nieograniczona, ale do klasyfikacji drużynowej (gminnej) punktowanych będzie pierwszych 20 miejsc w każdym biegu. Każdy zawodnik powinien posiadać czytelnie wypełnioną kartę startową.
Zgłoszenia do biegów przyjmowane będą do 7 maja w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy, ul. Wałbrzyska 25-27, tel. 074 852-20-21, 605 432 249.
Za zajęcie miejsc 1-3 indywidualnie zawodniczki i zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz medale, puchary i statuetki. W miarę pozyskanych środków przewidziane są nagrody rzeczowe. Regulamin zawodów - >>> zobacz


28 kwietnia 2009 - Komisja ze Starostwa

W piątek, 24 kwietnia 2009 r. dokonano lustracji dróg gminnych i powiatowych na terenie Gminy Żarów. W skład komisji wchodzili przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Przedmiotem zainteresowania Komisji była prawidłowość zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania znaków drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Komisja zwracała uwagę również na stan nawierzchni lustrowanych dróg. W zaleceniach pokontrolnych znalazły się zapisy mówiące o konieczności uzupełnienia oznakowania dróg gminnych.
W trakcie spotkania dyskutowano o konieczności podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych na terenie miasta. Rozważano również możliwość powrotu do koncepcji wybudowania ronda u zbiegu ulic: Armii Krajowej, Mickiewicza i Dworcowej.


28 kwietnia 2009 - Wygodne schody i dojazd

Mieszkańcy jednego z budynków przy ulicy Patronackiej w Świebodzicach mogą już wygodnie dojechać do swojej posesji. Zakończyła się budowa odcinka drogi, prowadzącej do ich budynku.
Inwestycja wydawać by się mogła mało znacząca, jednak warto zaznaczyć, że kilkadziesiąt rodzin czekało na nią ponad 20 lat. Tyle czasu prosili władze samorządowe o wykonanie dojazdu. Kolejne prośby, które mieszkańcy Patronackiej przedstawili w ratuszu na początku tej kadencji, nie pozostały bez echa.
- Podjęliśmy decyzję, aby wykonać ten dojazd i umożliwić mieszkańcom normalną, wygodną komunikację - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Zadanie nie było kosztowne, za to bardzo ułatwiło życie wielu świebodziczanom, mieszkającym w tym rejonie.
W ramach tego samego zadania wykonano także schody wiodące z ulicy Patronackiej do Strzeleckiej, z których mieszkańcy są bardzo zadowoleni.
Wcześniej była to szutrowa droga, która służyła głównie samochodom. Całość zadania kosztowała 146 tys. złotych.


28 kwietnia 2009 - Biblioteka zaprasza

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom w najbliższych dniach organizuje spotkania z Leokadią Głogowską i Kazimierzem Szymeczko. Na 5 maja (wtorek) zaplanowano spotkanie z pochodzącą ze Strzegomia Leokadią Głogowską, która ocalała z ataku na World Trade Center.
Jej poruszającą historię opisał w swoich książkach Janusz Rautszko.
Leokadia Głogowska spotka się ze strzegomianami tego samego dnia, najpierw o godzinie 12.00 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, a następnie o godzinie 18.30 w Bazylice Mniejszej (zaraz po wieczornej mszy św.)
Natomiast 8 maja o godzinie 12.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się spotkanie z autorem książek dla dzieci, Kazimierzem Szymeczko. Zdjęcie - Wikipedia.


28 kwietnia 2009 - Przegląd Małych Form Teatralnych

W tegorocznym Przeglądzie Małych Form Teatralnych organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 105 wzięło udział 20 zespołów z powiatu świdnickiego.
W auli szkolnej swoje umiejętności prezentowało 320 młodych aktorów. Przez dwa dni widzowie oglądali przedstawienia, które bawiły, uczyły, wzruszały.
Zainteresowanie Przeglądem jest ogromne, świadczy o tym liczba prezentacji. Jury z satysfakcją stwierdza, że Przegląd stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej Świdnicy i wyraża nadzieję, że organizatorzy nie ustaną w swych wysiłkach, a przegląd będzie trwał i rozwijał się w kolejnych latach. Wyniki Przeglądu - >>> zobacz


28 kwietnia 2009 - Dzień inwalidy

22 kwietnia, z okazji Dnia Inwalidy, pięćdziesięcioosobowa grupa osób niepełnosprawnych, rencistów i emerytów z terenu naszej gminy pojechała na wycieczkę do Sulistrowiczek.
Wycieczkę, dzięki finansowemu wsparciu Gminy Żarów, zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy Danuty Kwiatkowskiej i Stanisława Wójciuka ze Związku Emerytów i Rencistów w Żarowie.
Uczestnikom dopisała piękna pogoda, która umożliwiła występy artystyczne rozśpiewanych emerytów, a oprócz tego było grillowanie oraz, jak przystało na imprezę integracyjną, były również tańce.
Święto "Dzień Inwalidy" zostało utworzone przez Światową Organizację Pracy w 1956 roku po tragedii górniczej w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w miasteczku Marcinelle w Belgii. Zginęło wtedy 262 górników, a wielu zostało poważnie rannych. Gmina Żarów tradycyjnie już z okazji Dnia Inwalidy organizuje imprezy integrujące niepełnosprawnych na, sprawdzonej od kilku lat, wycieczce z udziałem niepełnosprawnych emerytów i rencistów.


28 kwietnia 2009 - Trzymaj Formę

23 kwietnia Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzegomiu była organizatorem gminnego turnieju pod hasłem "Trzymaj Formę". Impreza miała związek z przystąpieniem szkoły do sieci placówek oświatowych promujących zdrowie. Projekt szkoły nosi tytuł "Sprawni wczoraj, dziś i jutro". Zawody odbyły się pod honorowym patronatem burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza.
Turniej odbył się w hali strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W rywalizacji wzięły udział następujące szkoły podstawowe - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach.
Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: konkurs rysunkowy pt. "Dyscyplina sportowa, jaką chciałbym uprawiać" dla kl. 4, rywalizacja sprawnościowa kl.5, konkurs wiedzy o sporcie i zdrowiu kl.6.
Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja końcowa turnieju przedstawiała się następująco: I miejsce - PSP nr 4, II miejsce - PSP nr 3, III miejsce - PSP nr 2 i PSP z Kostrzy, IV miejsce - PSP z Olszan.
Zawody przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego PSP 2- Ewa Kotowicz i Dariusz Trzeciak.


27 kwietnia 2009 - Sztandar z 1903 roku przekazany

Dzisiaj w Muzeum Dawnego Kupiectwa odbyła się miła uroczystość.
Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy przekazał do zbiorów Muzeum historyczny sztandar z 1903 roku cechu piekarzy ze Świdnicy.
W uroczystości ze strony cechu udział wzięli: pani Irena Trzcińska (starszy cechu) oraz Elżbieta Śmigrodzka i Barbara Dębska.
Sztandar przyjął do zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa, w obecności wiceprezydenta miasta Świdnicy Waldemara Skórskiego i prezesa Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej Stanisława Kotełki, Wiesław Rośkowicz - dyrektor Muzeum.
Warto zaznaczyć, że muzeum ma wiele cennych eksponatów związanych z historią Świdnicy, w tym też dokument z 1335 roku księcia świdnickiego Bolka II dla świdnickich piekarzy.


27 kwietnia 2009 - Stoisko nagrodzone

Nowoczesne, interaktywne stoisko wystawiennicze docenione na XIV Międzynarodowych Targach Turystyki i Wypoczynku Lato 2009.
Na zakończonych w niedzielę, 26 kwietnia, targach Świdnica prezentowała się wspólnie z miastami: Bardo, Czeska Skalice, Kędzierzyn-Koźle, Kłodzko, Prerov, które uczestniczą w projekcie "Miejskie Trasy Turystyczne zintegrowanym produktem turystycznym miast czesko-polskiego pogranicza".
Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej.
Podczas tegorocznej edycji targów ekspozycja Miejskich Tras Turystycznych "City Walk" została wyróżniona prestiżową nagrodą "Kryształowe Słońce" za najbardziej oryginalne i profesjonalne stoisko. To ważne wyróżnienie przyznano w konkursie, w którym brało udział 375 wystawców z Polski i zagranicy.
Samorządy uczestniczące w projekcie "City Walk" wyprzedziły ekspozycje Warszawy, Słowackiego Centrum Turystyki, czy też województwa małopolskiego i śląskiego.
Odwiedzający interaktywne stoisko mogli po raz pierwszy skorzystać z nowoczesnego systemu audioprzewodników, odbyć wirtualny spacer po zabytkach miast partnerskich projektu, otrzymać komplet materiałów i gadżetów promocyjnych.


27 kwietnia 2009 - KS Tytan Świdnica startuje

W Mistrzostwach Śląska w kulturystyce, które odbyły się w niedzielę w pięknym OSiR w Katowicach Szopienicach wystąpiło kilkudziesięciu kulturystów z całej Polski, byli wśród nich również reprezentanci KS Tytan Świdnica: Jarosław Kuraciński oraz Wojciech Frankowski.
Jarek zarówno w eliminacjach jak i w finale kategorii junior zaprezentował się świetnie - szczególnie dobrze wyglądał w pozycjach "bicepsy przodem" i "klatka piersiowa bokiem". Ostatecznie Jarek zajął 3 miejsce w swojej kategorii.
Mocnym punktem naszej ekipy był również Wojciech Frankowski, który wystartował w najcięższej kategorii wagowej +90kg, na tle rywali prezentował naprawdę duża masę mięśniową i dobre proporcje sylwetki, w swojej kategorii zajął 6 miejsce choć nam wydawało się że powinien być wyżej.


27 kwietnia 2009 - III Otwarte Zawody Western Riding

18 kwietnia w Nowym Jaworowie koło Jaworzyny Śląskiej odbyły się III Otwarte Zawody Western Riding "West na Fest". Prawie każda konkurencja osiągnęła rangę kwalifikacji do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo.
Organizatorzy: SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej i "Wild West Riders Meta Team" rozegrali zawody w następujących kategoriach: western riding, super horse, horsemanship, western pleasure, english pleasure, reining, greengoo, barrel racing, pole bending, western riding freestyle. Dodatkową atrakcją zawodów był koncert zespołu country i bluegrass: "Czas na Grass" z Zielonej Góry.
W zawodach wzięło udział 56 zawodników, w tym 6 z Republiki Czeskiej.
Wyniki zawodów w poszczególnych konkurencjach - >>> zobacz
Relacja filmowa z zawodów - >>> zobacz, Galeria zdjęć z zawodów - >>> zobacz


27 kwietnia 2009 - Dzień Flagi

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów Świdnicy informuje, że z okazji Święta Narodowego 3 Maja będzie sprzedawała flagi narodowe. Zapraszamy Świdniczan do śmiałego zamanifestowania swojego patriotyzmu.
Wzruszamy się, gdy nasi sportowcy wygrywają zawody i grany jest Mazurek Dąbrowskiego, jesteśmy wtedy dumni, panuje nastrój uniesienia. Szacunek do Polskiej Flagi wynosi się z domu rodzinnego - pokażmy naszym dzieciom, wnukom jak okazywać cześć naszej biało-czerwonej. 2 Maja to Dzień Flagi - najmłodsze święto ogłoszone przez Sejm RP.
Intencja, która przyświecała ustanowieniu tego święta to potrzeba uzupełnienia bardzo skąpej wiedzy naszego społeczeństwa na temat historii polskich symboli narodowych. W tym temacie jest jeszcze dużo do zrobienia, pomimo wielu szkolnych uroczystości, pięknych konkursów i wieczornic nie ma jak osobisty przykład dziadka oraz taty i mamy.
Patriotyzm to wyraz świadomości, pamięci i dumy z historii naszego narodu. Patriotyzm to spojrzenie na osoby, dla których hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" było wyznacznikiem konkretnych zachowań i działań. Patriotyzm to służba i dążenie do doskonałości. Chciałbym, aby moja mała Ojczyzna, ta najbliższa - podwórko, szkoła, zakład pracy była kuźnią patriotycznej mądrości.
Stawiajmy sobie wyzwania. "Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje" mówił Jan Paweł II. Niech Święto Narodowe 3 maja zostanie uczczone wywieszeniem flag narodowych w oknach naszych domów. Flagi do nabycia w hufcu (rozmiar 100x 60cm) - 12 zł.


27 kwietnia 2009 - Mistrzostwa Polski Karate Kyokushin

W dniach 25 - 26 kwietnia w Sieradzu odbyły się XXXVI Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin.
W zawodach wzięło udział około 150 zawodników z 62 ośrodków.
Jednym z klubów był Świdnicki Klub Karate Kyokushin, którego zawodnicy zajęli trzecie miejsca.
Brązowe medale zdobyli: kumite - 70 kg Kamil Gierula i kumite - 80 kg Daniel Bukowy.


27 kwietnia 2009 - Walczą o awans

Dzisiaj w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów rozegrany został pierwszy mecz barażowy siatkówki kobiet o wejście do II ligi.
Taki, nietypowy termin spotkania z powodu napiętego kalendarza rozgrywek wyznaczony został przez Polski Związek Piłki Siatkowej.
Siatkarki MKS Świdnica przegrały to spotkanie z drugoligowym zespołem - Nike Ostrołęka 1:3 w setach: 25:23, 19:25, 14:25 i 22:25.
Dwie godziny po meczu w Świdnicy siatkarki udały się do Ostrołęki gdzie jutro odbędzie się drugi mecz.


27 kwietnia 2009 - Warsztaty Malowania Ikon

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy przy udziale Urzędu Miasta Świdnica i Stowarzyszenia "Kanon" rozpoczyna zapisy do udziału w II Warsztatach Malowania Ikon.
Zajęcia praktyczne będą odbywać się w godzinach 9-14 oraz 16.00.-21.00 w siedzibie stowarzyszenia "Kanon" przy ul. Długiej 33 w dniach 17 - 31 maja.
Warsztaty poprowadzi znany malarz - Michał Bogucki.
W program warsztatów wchodzą również oprócz zajęć artystycznych wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości. Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (oprócz pędzli).
Koszt zakwaterowania w Szkolnym schronisku młodzieżowym w Świdnicy przy ul. Kanonierskiej 3, dla zamiejscowych uczestników wynosi 18 zł dla młodzieży i studentów, 22 zł dla pozostałych osób. Uczestników spoza Świdnicy prosimy o uprzednie zgłoszenie zapotrzebowania na hotel. Liczba uczestników ograniczona została do 12 osób.
Od uczestników pobiera się symboliczną opłatę w wysokości 100 zł. Wykonane podczas warsztatów ikony pozostaną w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy.
Zgłoszenia są przyjmowane w formie listownej pod adresem: Ks. dr Piotr Nikolski Parafia Prawosławna p.w. św. Mikołaja ulica Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica.
Telefonicznie (074)852-52-57 lub pocztą elektroniczną pod adresem: ikolius@poczta.onet.pl


27 kwietnia 2009 - Rotmistrz Witold Pilecki

Tylko do 3 maja w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej można obejrzeć wystawę "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz", poświęconej pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego oraz tysięcy innych osób, które oddały życie walcząc z okrucieństwami systemów nazistowskich i komunistycznych.
Wystawa prezentowana była poprzednio w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej w Brukseli.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 18:00.


27 kwietnia 2009 - "Siatkarski Turniej Przyjaciół"

26 kwietnia w Hali Zawiszów w Świdnicy odbył się "Siatkarski Turniej Przyjaciół". Pomysłodawcą i współorganizatorem wraz z Świdnickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji był Tadeusz Bieżyński, który zaprosił do miłego, sportowego spędzenia niedzielnego popołudnia cztery zespoły: Oldboys Strzegom, Bad Boys Strzegom, TKKF Bolko I Świdnica i TKKF Bolko II Świdnica.
Pierwsze miejsce zajął zespół - Oldboys Strzegom, kolejne miejsca: Bolko I, Bolko II, Bad Boys.
Drużyny wystąpiły w następujących składach:
Oldboys Strzegom Strzegom - Wiktor Halicki, Robert Kotowicz, Sławek Jankowski, Sławek Ważygrąg, Grzesiak Ważydrąg, Mariola Naklicka, Izabela Rajtar.
TKKF Bolko I Świdnica - Krzysztof Klimowicz, Dariusz Byczkowski, Krzysztof Gol, Grzegorz Krawczyk, Dariusz Leszczyński, Józef Kesak, Ireneusz Pękała, Artur Wójciak, Marcin Wójciak, Michał Tomiałowicz.
TKKF Bolko II Świdnica - Marcin Turzański, Marcin Kuc, Michał Pękalski, Tomasz Rajzer, Adrian Adamus, Robert Bitner, Adam Pęczyński, Tomasz Chlipalski. Bad Boys Strzegom - Mirosław Adamczyk, Krzysztof Adamczyk, Marcin Rut, Darek Trzeciak, Rafał Kimmel, Patryk Słociak, Przemek Gmyrek.


27 kwietnia 2009 - Studia podyplomowe oraz kurs

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. oraz Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na studia podyplomowe: Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna oraz Kwalifikacje pedagogiczne. Rozpoczęcie zajęć - 8 maja br. o godz. 16:00.
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza również na kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży, którego program jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 lutego 1997 r.
W ramach kursu istnieje możliwość zdobycia umiejętności i wiedzy w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi i młodzieżą w różnych bezpiecznych formach wypoczynku i rekreacji według najnowszych przepisów. Uczestnik pozna metody organizacji zajęć i aktywne formy wypoczynku w grupach dziecięcych i młodzieżowych.
W celu uzyskania informacji lub dokonania zapisu na kurs prosimy o kontakt z Firmą Szkoleniowo-Doradczą Anna Szywała S.C. ul. Łukasińskiego 2/3 tel. (074) 857 72 83. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie Firmy.


27 kwietnia 2009 - Włamał się do księgarni

W grudniu 2008 roku w Jaworzynie Śląskiej dokonano włamania do księgarni, z której skradziono pieniądze w kwocie 3 200 złotych oraz różne przedmioty i odzież.
Właściciel księgarni wycenił straty na blisko 6 000 zł.
Sprawca tego zdarzenia czuł się bezkarnie do 23 kwietnia, gdy został zatrzymany przez policjantów z Wydziału Kryminalnego. W trakcie przesłuchania przyznał się do włamania i kradzieży.
25 latek został doprowadzony do Prokuratury, wobec niego zastosowany został dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.
Mężczyzna włamał się do księgarni, nie ukradł żadnej książki, gdyby w jego ręce w trakcie włamania wpadł Kodeks Karny pewnie by wiedział, że za kradzież z włamaniem może mu grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.


26 kwietnia 2009 - Po latach wśród najlepszych

Dziesięć lat temu świdnickie juniorki zdobyły srebrny medal w siatkarskich Mistrzostwach Polski Juniorek.
Awansując dzisiaj do Finału Mistrzostw Polski Młodziczek, siatkarki MKS Świdnica stoją przed ogromną szansą na wejście do grona najlepszych zespołów w Polsce.
Dzisiaj świdniczanki nie sprostały jeszcze drużynie LTS Legionovia Legionowo i przegrały 0:2 - 16:25, 15:25.
W finale, w którym wystartuje osiem najlepszych drużyn w kraju przyjdzie czas na rewanż i miejmy nadzieję, że powrócą z medalem.
Ale już sam awans po latach nieobecności wśród najlepszych należy uznać za sukces.
Prezes Klubu MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska czyni starania by Świdnica stała się miejscem rozegrania Finału Mistrzostw Polski Młodziczek.
Taką ofertę złożyła już w Polskim Związku Piłki Siatkowej a decyzja należy już tylko do PZPS. Zdjęcia z turnieju - sobota - >>> zobacz


26 kwietnia 2009 - Jutro mecz o wejście do II ligi

Jutro odbędzie się pierwszy mecz barażowy siatkówki kobiet o wejście do II ligi.
Taki, nietypowy termin spotkania z powodu napiętego kalendarza rozgrywek wyznaczony został przez Polski Związek Piłki Siatkowej.
Mecz rozpocznie się o godzinie 10.30 w Hali Sportowej na Osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Siatkarki MKS Świdnica podejmować będą drugoligowy zespół - Nike Ostrołęka.


26 kwietnia 2009 - "W krainie bajki i baśni"

24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się konkurs pod hasłem "W krainie bajki i baśni" przeznaczony dla oddziałów zerowych oraz klas pierwszych.
Trzyosobowe drużyny rozwiązywały zagadki, układały historyjki obrazkowe, tytułowały obrazki związane tematycznie ze znanymi dzieciom bajkami i baśniami.
Wiele emocji dostarczyła konkurencja, w której zawodnicy za pomocą rysunku przedstawiali wybrany przez siebie utwór, a pozostałe drużyny musiały prawidłowo podać jego tytuł. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz publiczność żywo reagowali na kolejne zadania, prawidłowe odpowiedzi nagradzane były brawami oraz bajkowymi punktami do samodzielnego naklejania.
Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy Ic. II miejsce zajęła drużyna klasy Ia, zaś III miejsce przypadło klasie 0a. Na uczestników czekały nagrody książkowe, maskotki, długopisy, oraz smycze.
Konkurs przygotowały Anna Ambroszkiewicz oraz Lilianna Brańka-Konicka.


26 kwietnia 2009 - Wysoka porażka

Nie wiedzie się w ostatnim czasie piłkarzom Victorii Świebodzice. W rozegranym dzisiaj meczu XXII kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną Intakus Ślęza Wrocław aż 1:5. Do przerwy świebodziczanie przegrywali 0:2. Jedyną bramkę dla Victorii strzelił w 62 minucie meczu - Łukasz Dolecki w
Kolejny mecz piłkarze Victorii Świebodzice rozegrają w sobotę, 18 kwietnia z Olimpią Kamienna Góra. Za tydzień spotkanie w Świebodzicach z wyżej notowaną Kuźnią Jawor.


26 kwietnia 2009 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskich ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Grom Witków - Polonia-Sparta II Świdnica 1:2
Piławianka Piława Górna - AKS Strzegom 5:2
Stal Świdnica - Górnik Boguszów-Gorce 4:4
W tabeli prowadzi drużyna Polonii-Sparty Świdnica z 49 punktami.
AKS Strzegom zajmuje drugie miejsce mając na koncie 40 punktów. Grom Witków spadł na piąte miejsce i ma 33 punkty. Stal Świdnica z 26 punktami zajmuje 10 miejsce.


26 kwietnia 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Wierzbianka Wierzbna - Granit Roztoka 2:2
Czarni Wamag Wałbrzych - Gwarek Wałbrzych 2:1
Zieloni Mokrzeszów - Skalnik Czarny Bór 1:2
Unia Jaroszów - Karolina Jaworzyna Śląska 1:5
Zjednoczeni Żarów - Victoria II Świebodzice 7:0
Włókniarz Głuszyca - Juventur Podzamcze Wałbrzych 1:2
LKS Bystrzyca Górna - Sudety Dziećmorowice 1:2
Podgórze Wałbrzych - Zieloni Mrowiny 1:1


26 kwietnia 2009 - Mitologia nie jest im obca

24 kwietnia rozstrzygnięty został V Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny poświęcony mitologii greckiej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1.
Konkurs składał się z czterech oddzielnych kategorii: *pracy literackiej na temat: Jeden dzień z życia ulubionego bohatera mitycznego, *testu z wiedzy o mitologii greckiej, * scenki teatralnej na podstawie jednego z mitów i * pracy plastycznej o tematyce mitycznej.
Uczniowie z SP nr 105 byli bezkonkurencyjni, zdobyli najwięcej nagród. Nagrodę za pracę literacką otrzymała: Natalia Danił, wyróżnieni w tej kategorii zostali: Mateusz Koziński, Michał Paluch, Kajetan Szczurowski, Magdalena Mielnik, Olena Spilnyk i Marek Burzyński.
Scenka o Korze i Demeter tak zachwyciła jury, że grupa z naszej szkoły zajęła I miejsce w tej kategorii. W kategorii wiedza o mitologii Magdalena Mielnik otrzymała wyróżnienie. Została również nagrodzona praca plastyczna Żanety Włudygi, a wyróżnienie otrzymał Dawid Głogowski.


26 kwietnia 2009 - Wygrali z "Krokusem"

Po bardzo ciężkim meczu w Bystrzycy z Krokusem piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej wygrali mecz 25:21.
Świdniczanie zagrali osłabieni brakiem kilku czołowych zawodników: Damiana Olichwera, Tomasza Macyszyna i Jarosława Gnysińskiego.
Najskuteczniejszym zawodnikiem był Kamil Herudziński, który zdobył 9 bramek.
ŚKPR Świdnica zajmuje czwarte miejsce w rozgrywkach drugiej ligi.


26 kwietnia 2009 - Popularyzuj "Czerwonego Barona"

Wszystkich sympatyków postaci legendarnego pilota jakim był Baron Manfred von Richthofen, - "Red Baron Foundation" zaprasza do zgłaszania się (prosimy przysłać swoje imię nazwisko, jakiś adres do kontaktu) w celu stworzenia listy ludzi, którzy chcą i mogą coś zrobić dla popularyzacji "Czerwonego Barona".
Ludzi, którzy będą mówić i informować w swoim środowisku, kim był, co robił, że najważniejszym miejscem z nim związanym jest miasto Świdnica w Polsce gdzie zostały po nim materialne ślady (dom, mauzoleum, miejsce pamięci czy szkoła do której chodził).
Proszę też napisać o sobie kilka słów, czym zajmujecie się Państwo na co dzień itp. Dane te pozostaną do wiadomości Fundacji. Wyślij zgłoszenie.


26 kwietnia 2009 - I Zlot Miłośników VAG - Świdnica 2009

W dniach 9-10 maja o godzinie 14:30 rozpocznie się w Świdnicy I Zlot Miłośników VAG - Świdnica 2009. Pomysłodawcami Zlotu miłośników Volkswagena jest grupa młodych ludzi z Dolnego Śląska zrzeszona w ogólnopolskim forum.vwgolf.pl.
To grupa ludzi, dla których samochody to nie tylko narzędzie do przemieszczania się z miejsca na miejsce a pasja i sposób na nudę codziennego dnia.
Historycznym spotem, który przerodził się w Zlot był wspólny wyjazd do Świdnicy w 2006 roku. Pełnym zaskoczeniem dla wszystkich była ilość samochodów jakie tam się pojawiły - ponad 100 aut z koncernu VAG, to był sukces, o jakim nikomu nawet się nie śniło.
Równolegle powstała idea kultywowania i powtórzenia sukcesu z poprzednich lat, a efektem jest tegoroczny zlot.
Imprezę będą prowadzić doświadczeni DJ-e którzy umilą nam czas świetną muzyką. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Po części oficjalnej planujemy wspólny grill - od rana dnia następnego odpoczynek. Szczegóły - >>> zobacz


26 kwietnia 2009 - XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny

W dniach 2-3 maja odbędzie się w Świdnicy XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego w akrobatyce sportowej.
W turnieju weźmie udział ponad 200 zawodników, trenerów i opiekunów drużyn.
Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego to międzynarodowa impreza o czym świadczy udział reprezentacji Ukrainy, Czech, zespołów z Holandii, Węgier, Niemiec.
Startują też drużyny z Bydgoszczy, Chorzowa, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Zielonej Góry, Złotoryi i Świdnicy mające w swoich składach reprezentantów Polski juniorów i seniorów.
Turniej rozpocznie się 2 maja już o godzinie 9.00. Po południu w Teatrze Miejskim odbędzie się uroczysta Gala z okazji 60. lat sekcji akrobatyki w Świdnicy.
Kolejny dzień zawodów to dalsza część eliminacji i w końcu finały połączone z dekoracją zwycięzców. Szczegółowy program turnieju - >>> zobacz


25 kwietnia 2009 - Nagrody dla widzów Festiwalu filmowego

Konkursy dla widzów II Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy ogłoszone.
Do wygrania dwa skutery, laptop i płyty DVD z autografami twórców. Nagrody będzie można zdobyć w konkursie na recenzje filmów pokazywanych podczas II FRF.
Nagrodę ma szansę otrzymać również osoba, która najaktywniej uczestniczyła w pokazach II Festiwalu Reżyserii Filmowej.
Szczegółowe warunki konkursu - >>> zobacz
II Festiwal Reżyserii Filmowej rusza w Świdnicy 5 maja i potrwa do 9 maja.
Wstęp na projekcje jest bezpłatny - wystarczy dokonać rezerwacji. Szczegółowe zasady rezerwacji - >>> zobacz


25 kwietnia 2009 - Zagrają w Mistrzostwach Polski

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczął się Turniej Półfinałowy o Mistrzostwo Polski Młodziczek, w którym udział biorą zespoły: KS Piast Szczecin, UKS Dobry Wynik Kraków, LTS Legionovia Legionowo i MKS Świdnica. Turniejowi patronuje posłanka PiS na Sejm RP - Anna Zalewska.
Zwycięstwami z młodymi siatkarkami ze Szczecina i Krakowa świdniczanki zapewniły sobie awans do Finałów Mistrzostw Polski.
Jutrzejszy mecz z LTS Legionovia Legionowo będzie decydował tylko czy zespół MKS Świdnica awansuje z pierwszego czy drugiego miejsca w turnieju świdnickim.
Kibiców zapraszamy na godzinę 12.00 do Hali Sportowej przy ulicy Pionierów.


25 kwietnia 2009 - Wygrali z Lubinem

Polonia-Sparta Świdnica - Zagłębie Lubin 2:1 (2:0). Takim wynikiem zakończył się kolejny mecz o Mistrzostwo III ligi w grupie dolnośląsko-lubuskiej.
Bramki dla świdniczan uzyskali w pierwszej części spotkania: Dariusz Filipczak w 31 minucie spotkania, Marcin Józefowicz w 36 minucie, a dla gości - Chyła w 85 minucie z rzutu karnego.
W tabeli, niezagrożenie prowadzi zespół Górnika Polkowice, mając jeden mecz mniej, mają 9 punktów przewagi nad Polonią Spartą Świdnica.


25 kwietnia 2009 - Puchar Polski UKS we wspinaczce

Za nami pierwsza eliminacja Pucharu Polski Uczniowskich Klubów Sportowych 2009 we wspinaczce sportowej w tzw. prowadzeniu.
Zawody, które odbyły się na ściance wspinaczkowej Stratosfera w łódzkiej Manufakturze, zostały zorganizowane przez Łódzki Klub Wysokogórski pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu.
W zawodach wzięło udział 76 zawodników z całej Polski. Rywalizowały dzieci z AKS-u Strzegom, ŁKW Łódź, KW Toruń, CW Transformator, UKA Warszawa, UKS-u Olimp, AKG Łódź, Gato Toruń, UKS-u Brzeszcze, KW Tripoint i UKS-u Skarpa.
Puchar dla najlepszej drużyny zawodów otrzymał AKS Strzegom.


25 kwietnia 2009 - Absolutorium Zarządowi Powiatu

Udzielenie absolutorium jak co roku poprzedzi wystąpienie Starosty, który przedstawi Radnym sprawozdanie z realizacji budżetu za ubiegły rok. Przedstawiona zostanie także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej. A wszystko to odbędzie się na zwołanej na 29 kwietnia na godz. 12.00 sesji Rady Powiatu w Świdnicy.
Oprócz głosowania nad tym ważnym punktem dla Zarządu Powiatu Radni podejmą uchwałę w sprawie wstąpienia Grażyny Sławińskiej-Gąski na Radną Rady Powiatu w Świdnicy w miejsce odwołanego Radnego Jacka Wajsa.
Zaraz po tym punkcie obrad Radni wysłuchają informacji na temat środków ochrony roślin i zagrożeń cywilizacyjnych, podejmą uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2009 rok, regulaminu określającego wysokość dodatków i innych składników wynagrodzenia nauczycieli oraz zmienią skład osobowy Komisji Rewizyjnej i Komisji Spraw Społecznych, Rodziny i Przeciwdziałania Bezrobociu.
Radni wysłuchają także nagrodzonych prezentacji w konkursie "Nie zostanę bezrobotnym" i wręczą zwycięskim drużynom ufundowane z budżetu powiatu cenne upominki.
Sesja odbędzie się w Sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.


24 kwietnia 2009 - Połączyła nas Morawa

Wspólnym projektem kulturalnym ze środków UE rozpoczęła się współpraca Powiatu Świdnickiego z niemieckim Powiatem Görlitz. Dwunastu malarzy z różnych państw europejskich uwiecznia piękno krajobrazu i najcenniejsze zabytki obu powiatów z Polski i Niemiec.
Projekt obejmuje przygotowanie plenerów malarskich, podczas których 12 artystów z pięciu europejskich krajów ma za zadanie uwiecznić piękno krajobrazu i najcenniejsze zabytki obu powiatów: Świdnickiego i Görlitz. Plener rozpoczął się w Bad-Muskau, gdzie przez 5 dni malarze robili wstępne szkice przyszłych prac a teraz kontynuowany jest w Morawie.
Tutaj również artyści robią szkice i zdjęcia, na podstawie których powstaną ostateczne dzieła. Zwieńczeniem prac artystów malarzy będzie prezentacja stworzonych dzieł na wernisażach i wystawach, które odbędą się w kilku europejskich krajach: Czechach, Niemczech, Włoszech, na Słowenii i w Polsce.
Planuje się także zorganizowanie wystawy w Brukseli.
- "Chętnie przyłączyliśmy się do tego przedsięwzięcia. Dodatkowo zorganizowaliśmy dla malarzy wycieczkę tak, aby mogli obejrzeć najpiękniejsze zakątki i najcenniejsze zabytki naszego powiatu." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa. Zdjęcia z wystawy - >>> zobacz


24 kwietnia 2009 - Prezydent ma absolutorium

Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy otrzymał absolutorium za 2008 rok. Realizację budżetu pozytywnie oceniła Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej w Świdnicy, a także Regionalna Izba Obrachunkowa.
Te decyzje stały się podstawą do udzielenia absolutorium prezydentowi przez większość radnych. Finanse miasta za 2008 r. przedstawiają się bardzo dobrze. Dochody planowane na 130,84 mln zł zrealizowano na poziomie 137,84 mln zł. Wydatki planowano na 142,69 mln zł, a w rezultacie były mniejsze, bo na koniec roku wyniosły 136,07 mln zł.
- Rok 2008 był wyjątkowy pod względem realizacji planów. Dużo większe dochody niż zakładaliśmy, a mniejsze wydatki sprawiły, że rok budżetowy dobrze zakończyliśmy. Podjęliśmy szereg inwestycji sprzyjających rozwojowi budownictwa mieszkaniowego, bazy sportowej. Zabiegaliśmy o rozwój przedsiębiorczości - mówił Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i podawał konkretne wyliczenia.
W 2008 roku zezwolenia na rozpoczęcie bądź poszerzenie działalności w świdnickiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" otrzymało siedem firm.
W ramach przyznanych zezwoleń firmy zadeklarowały inwestycje w wysokości ponad 137 mln zł, a w 2008 r. przedsiębiorcy przeznaczyli na inwestycje prawie 100 mln zł. Dzięki realizacji tych przedsięwzięć w Świdnicy powstanie 434 nowych miejsc pracy. Poza tym w ramach spółki Invest-Park Development, którą współtworzy miasto Świdnica, powstaje hala dla nowego inwestora - firmy Defalinet.
W 2008 roku władze Świdnicy przekazały ponad 4,4 mln zł na inwestycje sportowe. Za te fundusze przebudowano i zmodernizowano obiekty OSiR, wybudowano camping, boisko ze sztuczną nawierzchnią, przy świdnickich szkołach oraz w dzielnicach powstały nowe boiska dla dzieci i młodzieży.


24 kwietnia 2009 - 3 Maja w Gminie Świdnica

3 maja w Komorowie odbędą się gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Po Mszy Świętej na boisku sportowym w Komorowie rozpoczną się występy zespołów ludowych, przeplatane będą pokazami sportowymi, konkursami i grami.
Będzie też loteria fantowa oraz gry i zabawy sportowo-rekreacyjne.
Uroczystości zakończą się wielką zabawą taneczną dla wszystkich. Program obchodów - >>> zobacz


24 kwietnia 2009 - Pomoc dla hospicjum

Potrzebne chorym urządzenie - koncentrator tlenu - otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Świdnicy.
W tym roku organizacja ta obchodzi 15 lecie działalności.
Warty 2 tysiące złotych koncentrator został zakupiony ze środków miasta.
Urządzenie wychwytuje z powietrza tlen i dostarcza go choremu. Jest szczególnie przydatne dla pacjentów przebywających w domu.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum" w Świdnicy w 2008 roku objęło opieką 135 chorych.
Często są to osoby z rodzin źle sytuowanych. Stowarzyszenie zapewnia opiekę medyczną, leki, sprzęt rehabilitacyjny oraz pomoc psychologiczną pacjentowi i rodzinie.


24 kwietnia 2009 - Dzień Strażaka w Grodziszczu

10 maja w Grodziszczu w Gminie Świdnica odbędą się gminne uroczystości z okazji Dnia Strażaka.
W tym dniu oddany zostanie do użytku nowo wyremontowany budynek Ochotniczej Straży Pożarnej.
O godzinie 11.15 uroczystości rozpocznie Msza Święta w kościele Św. Anny w Grodziszczu, którą odprawi Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak.


24 kwietnia 2009 - Spotkanie z Beatą Kempą

27 kwietnia o godzinie 17.00 w sali Domu Nauczyciela w Świdnicy przy al. Niepodległości odbędzie się spotkanie z Beatą Kempą Posłem na Sejm RP.
Na otwarte spotkanie pod hasłem "Komisje Śledcze - Układ ciągle działa" zaprasza Świdnickie Prawo i Sprawiedliwość.


24 kwietnia 2009 - Egzaminy gimnazjalistów

Od środy 22 do 24 kwietnia w całej Polsce trwały egzaminy dla gimnazjalistów.
W gminie Świdnica do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło 220 uczniów, tj. wszyscy uczniowie klas trzecich Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie i Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
W środę odbył się egzamin z przedmiotów humanistycznych, w czwartek pisali egzamin z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a dzisiaj przeprowadzono egzamin z języka obcego.
Gimnazjaliści zadowoleni byli z testów humanistycznych i z języka obcego, natomiast zdecydowanie stwierdzili, że najwięcej problemów sprawił im test matematyczno-przyrodniczy, a szczególnie zadania z chemii. Teraz czeka trzecioklasistów długie oczekiwanie na efekty swojej pracy, gdyż wyniki egzaminów znane będą dopiero w czerwcu.


24 kwietnia 2009 - Śpiewamy Marka Grechutę

Fundacja "Piosenkarnia" Anny Treter organizuje kolejny Konkurs Na Interpretację Piosenek Marka Grechuty W Ramach Festiwalu Twórczości Im. Marka Grechuty - Korowód.
Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych wykonawców piosenek Marka Grechuty, którzy przedstawią własne muzyczne wizje jego utworów. W konkursie mogą wziąć udział zarówno soliści, jak i zespoły muzyczne.
Wśród licznych nagród zwycięzca otrzyma statuetkę "Serce szczerozłote", nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa, a także wystąpi w Koncercie Galowym pt.: "Magia obłoków" u boku wybitnych artystów polskiej estrady 7 października tego roku w Operze Krakowskiej.
Wszyscy laureaci oprócz cennych nagród zostaną wyróżnieni możliwością zaprezentowania się w koncertach "Świecie nasz" w Auli U2 Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w warszawskim Studio Muzycznym im. A. Osieckiej, skąd koncert będzie transmitowany na antenie ogólnopolskiej Programu III Polskiego Radia.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać do 31 maja kartę zgłoszenia wyślij
na adres: Fundacja Piosenkarnia Anny Treter
Skrytka pocztowa 363 30 - 950 Kraków 61. >>> zobacz też regulamin konkursu


24 kwietnia 2009 - To już 25 lat "Kądziołek"

9 maja o godzinie 17.00 Zespół "Kądziołeczka" z Lutomi obchodzić będzie Jubileusz XXV lecia swojej działalności.
Podczas uroczystości, która odbędzie się w świetlicy w Lutomi Górnej, Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek wręczy Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego dla Zespołu Śpiewaczego "Kądziołeczka" z Lutomi Dolnej.


23 kwietnia 2009 - Nagrody wylosowane

Dzisiaj zakończył się konkurs poświęcony "Festiwalowi Reżyserii" ogłoszony w serwisie informacyjnym "dziennik" 24 marca. W tym czasie napłynęło 115 odpowiedzi, z czego zdecydowana większość była poprawnych i właśnie spośród nich wylosowano trzy osoby.
Filmy i zdjęcia z autografami wylosowali: Joanna Grzelak, Krzysztof Nowak oraz Renata Łaba.
5 maja, nagrody wręczy wybitny reżyser filmowy - Janusz Zaorski zaraz, po spotkaniu z członkami jury o godzinie 15.30 w Teatrze Miejskim w Świdnicy.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy po odbiór na "Festiwal Reżyserii".
Festiwal, nagrody, szczegółowy program - >>> zobacz


23 kwietnia 2009 - Festiwal filmowy - ruszyła rezerwacja

Można rezerwować miejsca na spotkania i projekcje w ramach II Festiwalu Reżyserii Filmowej. A ten rusza w Świdnicy już 5 maja i potrwa do 9 maja. Wstęp na projekcje i spotkania jest bezpłatny.
- Z uwagi na to, że tegoroczne projekcje odbywają się wyłącznie w komfortowych ale ograniczonych liczbą 315 krzeseł pomieszczeniach Teatru Miejskiego, organizatorzy wprowadzają dla wygody widzów rezerwacje - mówi Witold Tomkiewicz, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Rezerwacja dotyczy spotkań w bibliotece oraz pokazów w Teatrze Miejskim. Nie obejmuje pokazów plenerowych.
Zgłoszenia przyjmowane są drogą emailową oraz telefonicznie.
Szczegółowe zasady rezerwacji - >>> zobacz


23 kwietnia 2009 - Po absolutorium

Bezwzględną większością głosów burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2008 roku. Realizacja dochodów i wydatków została także bardzo dobrze oceniona przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Dochody zrealizowano aż w 101,5 % (to możliwe, gdyż budżet był w ciągu roku zwiększany o ponad 5 mln zł), wydatki - w ponad 95 %. Co ważne - prawie jedną czwartą budżetu stanowiły wydatki inwestycyjne.
Bo 2008 rok był rokiem bardzo wielu inwestycji - przypomnijmy tylko o najważniejszych, takich jak rewitalizacja Rynku, regulacja rzeki Pełcznicy, rozpoczęcie adaptacji budynku przy Al. Lipowych na mieszkania komunalne; remont stadionu "Victorii", budowa aż dwóch boisk sportowych i wiele innych, użytecznych dla mieszkańców zadań, drobniejszych, ale równie ważnych: chodników, dojazdów do posesji, itd.
W tym roku będzie ich jeszcze więcej - właśnie trwa największa od lat inwestycja drogowa czyli remont ulic na Osiedlu Piastowskim, niebawem rozpocznie się budowa placu sportowego na Osiedlu Sudeckim oraz boiska w ramach rządowego programu "Orlik". Bez wątpienia od dwóch lat Świebodzice przeżywają prawdziwy boom rozwojowy.


23 kwietnia 2009 - Nagroda prezydenta dla sportowców

Prezydent Świdnicy nagrodził uzdolnionych sportowców. W tym roku nagrody w dziedzinie kultury fizycznej otrzymają:
w kategorii zawodnik - Krzysztof Pałkiewicz - zawodnik Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego "Zielony Dąb", za zajęcie II miejsca w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski na dystansie 400 m przez płotki i w sztafecie (nagroda w wys. 2,8 tys. zł),
w kategorii działacz - Ryszarda Pycza - działacza pięściarstwa w Miejskim Klubie Sportowym "Polonia", za działania na rzecz upowszechniania kultury fizycznej (nagroda w wys. 2,5 tys. zł).
Wyróżnienia zostaną wręczone w piątek, 24 kwietnia, tuż po rozpoczęciu obrad Rady Miejskiej w Świdnicy o godzinie 11.00.


23 kwietnia 2009 - Liga Naukowa

Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej oraz Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Uzdolnionych od kilku lat zapraszają wszystkich uczniów gimnazjów naszego województwa do udziału w niezwykle popularnym i prestiżowym konkursie Liga Naukowa.
Liga Naukowa to dwa nowoczesne konkursy - Liga Matematyczna i Liga Humanistyczna. Uczniowie rywalizują drużynowo i indywidualnie.
W tegorocznej edycji konkursu bierze udział ponad 8000 uczniów z całego województwa. Obok pracy indywidualnej konkurs ten promuje pracę drużynową, a także nowoczesne technologie w edukacji (odbywa się częściowo przez Internet).
Tytuł laureata konkursu Liga Naukowa również w tym roku został uznany przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beatę Pawłowicz. Oznacza to m.in., że laureat konkursu zostanie przyjęty do wybranego przez siebie liceum niezależnie od kryteriów. Ponadto jest zwolniony z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu już od kilku lat biorą czynny udział w zmaganiach konkursowych.
W tegorocznej edycji konkursu Liga Naukowa 2009 uczniowie szkoły wywalczyli najlepsze z dotychczasowych miejsc i w rankingu najlepszych szkół zajmują drugie miejsce w województwie.
Składy zwycięskich drużyn - >>> zobacz


23 kwietnia 2009 - Bezpłatne porady obywatelskie

Nie wiesz, jak napisać pismo urzędowe, gdzie złożyć odwołanie w swojej sprawie; potrzebujesz prawnej porady? - można ją uzyskać bezpłatnie w siedzibie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach. W każdą środę, między godziną 9.00 a 13.00 w biurze Związku, przy ul. Żeromskiego 13/15 czekają profesjonalnie przygotowani doradcy porad obywatelskich oraz prawnik.
Możliwość skorzystania z takiej pomocy to efekt współpracy Związku z wałbrzyskim Biurem Porad Obywatelskich, które realizuje projekt pt. "Biuro Porad Obywatelskich - poMOC dla Ciebie i Twojej rodziny".
Głównym założeniem projektu jest upowszechnienie dostępu do poradnictwa i rzecznictwa obywatelskiego, podniesienie świadomości i kultury prawnej obywateli. Doradcy biura udzielają porad bezpośrednio w Biurze Porad Obywatelskich w Wałbrzychu, w punkcie w Świebodzicach oraz telefonicznie, internetowo - wbpo@poczta.fm, GG - 4598538, skype - BPOWałbrzych i drogą tradycyjnych listów - 58-300 Wałbrzych, ul. Mickiewicza 29, skrytka pocztowa 59.
W wypadku uzasadnionej potrzeby doradcy umówią się na indywidualna rozmowę w miejscu pobytu klienta, np. w domu opieki, w szpitalu, czy w miejscu zamieszkania.
Te formy udzielania porad przeznaczone są głównie dla osób niepełnosprawnych, chorych, starszych.


23 kwietnia 2009 - Będzie nowa nawierzchnia

Na piątek, 24 kwietnia, planowane jest zakończenie trzydniowego remontu fragmentu ulicy 1 Maja.
W środę na 240-metrowym odcinku - od ulicy Folwarcznej do placu św. Małgorzaty - drogowcy sfrezowali asfalt, w czwartek będą regulować studzienki, a w piątek ułożą nową nawierzchnię. Remont ulicy 1 Maja konieczny był ze względu na liczne spękania i pofałdowania asfaltu.
Prace będą kosztowały ok. 30 tys. zł. To nie koniec prac.
Po niedzieli nowa nawierzchnia ułożona zostanie w zatoce postojowej przy ulicy Westerplatte (rejon nr 57-61). Prace będą kosztowały ok. 30 tys. zł.


23 kwietnia 2009 - Rowerem objedziesz Świebodzice

Ponad 65 km szlaków rowerowych udało się wytyczyć w Świebodzicach i okolicy. To prawdziwa gratka dla miłośników rekreacji na dwóch kółkach. Utworzenie ścieżek rowerowych to efekt wielomiesięcznej pracy Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.
- Szlaki biegną nie tylko przez teren naszego miasta, ale i gmin ościennych, łącząc się ze szlakami rowerowymi Wałbrzycha - mówi Maciej Mikołajczyk z Wydziału Promocji, który bezpośrednio zajmował się projektem.
Gdzie będzie można pojeździć? - >>> zobacz


23 kwietnia 2009 - Sesja absolutoryjna

Na piątek, 24 kwietnia zaplanowano sesję Rady Miejskiej w Świdnicy.
W jej trakcie radni wysłuchają sprawozdania z wykonania budżetu Świdnicy za 2008 rok i zadecydują o udzieleniu absolutorium prezydentowi miasta.
Sesja rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego, ulicy Armii Krajowej 47).
Radni podejmą również szereg uchwał.


23 kwietnia 2009 - Świętowali Dzień Ziemi

Barwny korowód, złożony z uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, 22 kwietnia 2009 roku wypełnił ulice naszego miasta.
Tradycją stały się już uroczyste obchody Dnia Ziemi. Wyjątkowość tego święta zawsze podkreślają uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu, którzy oprócz tego, że dnia biorą udział w zajęciach poświęconych ochronie przyrody, to jeszcze marszem ulicami miasta, przypominają mieszkańcom Strzegomia, jak ważna jest troska o środowisko naturalne.
Dzieci niosące transparenty z hasłami: "Wprowadzamy nową modę - od dziś oszczędzamy wodę", "Ziemia w twoich rękach", czy "Chrońmy nasz wspólny dom - Ziemię", przykuwały uwagę przechodniów i zwracały ich uwagę na podstawowe zagadnienia związane z dbałością o przyrodę.
Uczniowie swój marsz zakończyli pod Urzędem Miejskim, gdzie na ręce burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza, złożyli petycję poświęconą ochronie środowiska w naszym mieście oraz wręczyli pamiątkowy obrazek.
- Jestem z Was dumny, że rozumiecie konieczność troski o przyrodę. Dajecie dobry przykład, nie tylko swoim rówieśnikom, ale również i osobom starszym. Mam nadzieję, że nie zatracicie tego zapału i w dalszym ciągu będziecie tak sumiennie dbać o swoje otoczenie - mówił do dzieci burmistrz.


23 kwietnia 2009 - Studia podyplomowe oraz kurs

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. oraz Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na studia podyplomowe: Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna oraz Kwalifikacje pedagogiczne. Rozpoczęcie zajęć - 8 maja br. o godz. 16:00.
Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała zaprasza również na kurs przygotowawczy dla kandydatów na wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży, którego program jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 lutego 1997 r.
W ramach kursu istnieje możliwość zdobycia umiejętności i wiedzy w zakresie sprawowania opieki nad dziećmi i młodzieżą w różnych bezpiecznych formach wypoczynku i rekreacji według najnowszych przepisów. Uczestnik pozna metody organizacji zajęć i aktywne formy wypoczynku w grupach dziecięcych i młodzieżowych.
W celu uzyskania informacji lub dokonania zapisu na kurs prosimy o kontakt z Firmą Szkoleniowo-Doradczą Anna Szywała S.C. ul. Łukasińskiego 2/3 tel. (074) 857 72 83. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie Firmy.


23 kwietnia 2009 - Piasta zrobiona, kolej na Odnowiciela

W rekordowym tempie 10 dni wykonany został remont nawierzchni, chodników oraz wyłagodzenie łuku na odcinku ulicy Piasta na Osiedlu Piastowskim. To pierwsza z pięciu ulic, przewidzianych w tym roku do remontu na tym osiedlu. Prace zaczęły się już na kolejnej ulicy - Kazimierza Odnowiciela. Jakie zmiany czekają mieszkańców tej ulicy? Na pewno będzie szersza - na 6 metrów, powstaną wzdłuż nowe chodniki i parkingi. Całość będzie wyłożona estetyczną kostką polbruk. Wszystkie remontowane ulice na Osiedlu będą miały właśnie taką nawierzchnię. Całkiem nowy obcinek przedłuży ulicę do Przedszkola nr 2. W obrębie ulicy K. Odnowiciela i Księcia Bolka zmieni się także organizacja ruchu. W kolejce czekają następne ulic: Mieszka Starego, Księcia Bolka oraz Henryka Pobożnego. Wszystkie remonty będą się odbywać etapami tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak zupełnie się ich uniknąć nie da, dlatego mieszkańcy osiedla muszą się przygotować na kłopoty z dojechaniem pod swój budynek. Koszt modernizacji ulic na Osiedlu Piastowskim to 3,5 mln złotych.


23 kwietnia 2009 - Młodzi przeciw wandalom

Prezentacje multimedialne oraz makiety z propozycjami zagospodarowania terenów w Świdnicy, szkolna gazetka, zadania matematyczne wyliczające koszty działalności wandali, spotkania z policją, konkursy i warsztaty to działania podjęte przez Szkołę Podstawową nr 8 w ramach akcji "Stop wandalom".
Podsumowaniem szkolnej akcji była debata z prezydentem Świdnicy, zorganizowana w Światowy Dzień Ziemi w środę, 22 kwietnia. Uczniów interesowała wakacyjna oferta miasta skierowana do młodzieży, plany zagospodarowania terenów w różnych częściach Świdnicy, a także kary, jakie ponoszą wandale.
- Przeciwdziałanie wandalizmowi w naszym mieście to temat, który leży mi na sercu. Dotyczy on zresztą każdego świdniczanina. Skutki działalności wandali odczuwamy przecież wszyscy. Porozbijane szyby przystankowe, połamane latarnie, zniszczone ławki czy wyrwane drzewa - wiem, że takich obrazów nie da się jednorazowo wyeliminować. Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność i wspólne działanie. Ciągle musimy być czujni, bo Świdnica to piękne miasto i warto o nie dbać - przekonywał Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
"Zniszczone ławki, podeptane trawniki, poprzewracane kosze na śmieci... Tak nie musi być! Mówmy o tym! Piszmy, apelujmy! Łączmy się i walczmy razem, a niedługo nie będzie wrogów. Bo człowiek jest zbyt mądry, bo doprowadzić do samozagłady - apelowała w imieniu koleżanek i kolegów do rówieśników oraz dorosłych, Ewa Mróz, uczennica SP nr 8.


23 kwietnia 2009 - Absolutorium dla burmistrza ?

29 kwietnia o godzinie 09:00, w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteka Publiczna przy ulicy Powstańców Śląskich 3 w Jaworzynie Śląskiej, odbędzie się XXX sesja Rady Miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.
Podczas sesji radni podejmować będą uchwały, między innymi: w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowo-rzeczowego za 2008 "Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej".
Rozpatrzą projekty uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Witków, Stary Jaworów, Nowy Jaworów w gminie Jaworzyna Śląska.
Radni podczas sesji będą również głosować nad udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Jaworzyny Śląskiej.


23 kwietnia 2009 - Jedna z większych inwestycji

Gmina Marcinowice przystąpiła do jednej z największych inwestycji od czasu ukończenia budowy sieci wodociągowej, którą jest uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy.
Od kilku miesięcy poprzez cykliczne cotygodniowe spotkania Wójt Gminy Marcinowice Jerzy Guzik monitoruje przebieg prac projektowych. Zespół złożony z projektantów, konsultantów i pracowników urzędu przygotowuje dokumentację i wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych przy pełnej akceptacji Rady Gminy Marcinowice.
Program kanalizacji gminy obejmuje cztery zadania. Zadanie pierwsze polegające na spięciu świdnickiej oczyszczalni ścieków z oczyszczalnią ścieków w Marcinowicach pozwoli na skanalizowanie trzech miejscowości.
Zadanie drugie to dokończenie kanalizacji Marcinowic oraz włączenie Zebrzydowa. Na te dwa zadania Gmina posiada już pozwolenie na budowę. Wczoraj Wójt Gminy podpisał wniosek o wydanie pozwolenia na budowę obejmujący kanalizację wsi Szczepanów, Strzelce, Tworzyjanów.
Zadanie czwarte obejmuje: system zasilania, pompownie oraz tłocznie dla powyższych zadań. Dokumentacja projektowa dla tego zadania została już złożona w Powiatowym Biurze Geodezji i Katastru gdzie zostanie rozpatrzona przez Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.
W najbliższym czasie ruszy nabór wniosków o dofinansowanie operacji dotyczących gospodarki wodno ściekowej.


23 kwietnia 2009 - Każdy ma jakiś talent

Potwierdzili to uczestnicy I Międzyszkolnego Festiwalu Talentów, który od 6 do 8 kwietnia odbywał się w Zespole Szkół Integracyjnych w Świebodzicach.
W ciągu trzech dni w szkole zaprezentowało się kilkuset młodych artystów ze świebodzickich szkół. Prezentowali swoje talenty muzyczne, aktorskie, taneczne i plastyczne. Dodatkowo udało się także stworzyć galerię liczącą ponad sto prac. Na występy artystów przychodzili nie tylko uczniowie ale i rodzice z dziećmi.
- Sądząc po liczbie uczestników, pomysł był dobry- mówi Magdalena Stąpor, dyrektor ZSI. Wyniki przeglądu - >>> zobacz


23 kwietnia 2009 - Najmłodsi pomagają Powiewiórce

Szkoła Podstawowa nr 1 zebrała 250 zł na remont kościoła w Powiewiórce.
- Symboliczna złotówka od każdego ucznia, to nasz wkład w ratowanie miejsca chrztu marszałka Polski Józefa Piłsudskiego - mówi Alicja Karol, dyrektorka SP nr 1 i dodaje. - Włączyliśmy się w miejską akcję z powodów patriotycznych i wychowawczych. Przy okazji zbiórki, która trwała miesiąc, mieliśmy okazję opowiadać o postaci marszałka. Jednocześnie jako świdniczanie chcieliśmy pomóc partnerskiemu Rejonowi Święciańskiemu, w którym leży Powiewiórka.
Ważne jest, aby nasze dzieci nie tylko znały historię Polski, ale również uwrażliwiały się na potrzeby innych. Jest to bardzo istotne w szkole integracyjnej. Jesteśmy pierwszą szkołą, która przeprowadziła u siebie zbiórkę. Myślę, że w nasze ślady pójdą następne.
Uczniowie SP nr 1 od lutego do marca zbierali datki w klasach, a potem przekazywali je do wspólnej szkolnej skarbony. Podczas okolicznościowego apelu w poniedziałek, 20 kwietnia, samorząd uczniowski przekazał Iwonie Rosiak, przewodniczącej Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, które prowadzi miejską zbiórkę, zebraną kwotę 249,80 zł.
- Akcja trwa już kilka miesięcy, tym bardziej cieszymy się, że również najmłodsi świdniczanie zechcieli się w nią włączyć. Ten gest pokazuje, że każdy z nas może zrobić coś dobrego. A czasami wystarczy kilka osób, by dać przykład dużej grupie. Jesteśmy bardzo wdzięczni - dziękuje uczniom i nauczycielom Iwona Rosiak.


23 kwietnia 2009 - Światowy Dzień Ziemi w "315"

22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy obchodzony był Światowy Dzień Ziemi.
Uczniowie Szkolnego Koła Ekologicznego z klasy I a przygotowali widowisko o tematyce ekologicznej.
Dzieci przypomniały kolegom z klas I - III o konieczności segregowania śmieci. W tym dniu odbył się również konkurs wiedzy ekologicznej oraz rewia strojów wykonanych z odpadów.
Organizatorem imprezy ekologicznej była nauczycielka Renata Dobrowolska.


23 kwietnia 2009 - Przeglądu Teatrzyków

W tegorocznej V edycji Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych w dniach 21-23 kwietnia wzięło udział 14 zespołów o łącznej liczbie 262 uczestników (dzieci w wieku od 3 do 6 lat).
Przedstawienia teatralne przygotowane zostały przez nauczycieli przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych miasta Świdnicy.
Przy ocenie spektakli jury wzięło pod uwagę: scenografię, aranżację, grę aktorską dzieci, ich samodzielność, umiejętność zachowania na scenie, rozśpiewanie, układy taneczne, oraz a może przede wszystkim ogólne wrażenie artystyczne.
Po obejrzeniu wszystkich spektakli, które przyznać należy były na wyrównanym poziomie, podkreślić trzeba także duże zaangażowanie rodziców i nauczycieli do przygotowań poszczególnych bajek.
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia - >>> zobacz


22 kwietnia 2009 - Zielone światło dla AAM Poland

American Axle & Manufacturing może inwestować w Świdnicy. Dziś, 22 kwietnia, wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które włącza tereny likwidowanego zakładu Remy Automotive Poland do świdnickiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Przywilejami strefowymi objęty zostanie teren o powierzchni 12,61 ha, na którym znajdują się hale przemysłowe i budynki biurowe.
"AAM Poland sp. z o.o. zamierza nabyć tę nieruchomość i uruchomić produkcję - w oparciu o własne maszyny - mechanizmów różnicowych, modułów napędu tylnego, zespołów przeniesienia napędów do pojazdów mechanicznych" - czytamy w rozporządzeniu. Wartość inwestycji wyniesie ok. 160 mln zł, a inwestor deklaruje zatrudnienie minimum 200 osób.
W akcję ratowania miejsc pracy w Świdnicy wspólnie włączyły się władze rządowe, wojewódzkie, powiatowe i miejskie, WSSE "Invest-Park", a także parlamentarzyści. Niezależnie od tego kilka dni temu o pomocy jaka kierowana jest do pracowników likwidowanego zakładu Remy rozmawiał prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.
- Pracownicy muszą mieć z jednej strony świadomość, że nie są pozostawieni sami sobie, a z drugiej zdawać sobie sprawę, jak ważne są ich decyzje co do wyboru przyszłości. Znaleźli się w trudnym momencie, ale jestem przekonany, że sobie poradzą. Mogą liczyć na pomoc wielu osób. Jest jeszcze rzecz bezcenna, są świetnymi fachowcami, którzy będą bardzo dobrym kapitałem dla nowego pracodawcy. Mamy informacje, że również pracodawcy ze Świdnicy zdają sobie z tego sprawę i chcą zatrudniać pracowników Remy - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Świdnicy wzięli udział przedstawiciele Remy Automotive Poland, Powiatowego Urzędu Pracy oraz firmy DBM Polska, która przygotowała dla pracowników Remy program wsparcia w poszukiwaniu pracy.


22 kwietnia 2009 - Popularyzuj "Czerwonego Barona"

Wszystkich sympatyków postaci legendarnego pilota jakim był Baron Manfred von Richthofen, - "Red Baron Foundation" zaprasza do zgłaszania się (prosimy przysłać swoje imię nazwisko, jakiś adres do kontaktu) w celu stworzenia listy ludzi, którzy chcą i mogą coś zrobić dla popularyzacji "Czerwonego Barona".
Ludzi, którzy będą mówić i informować w swoim środowisku, kim był, co robił, że najważniejszym miejscem z nim związanym jest miasto Świdnica w Polsce gdzie zostały po nim materialne ślady (dom, mauzoleum, miejsce pamięci czy szkoła do której chodził).
Proszę też napisać o sobie kilka słów, czym zajmujecie się Państwo na co dzień itp. Dane te pozostaną do wiadomości Fundacji. Wyślij zgłoszenie.


22 kwietnia 2009 - Niespodziewany remis

Dzisiaj rozegrana została zaległa kolejka spotkań o mistrzostwo III ligi dolnośląsko-lubuskiej.
Polonia-Sparta Świdnica zmierzyła się z dziesiątym zespołem w tabeli - Promieniem Żary.
Mimo przewagi świdniczan na boisku, 90 minut gry nie przyniosło oczekiwanego zwycięstwa.
Mecz zakończył się nieoczekiwanym, bezbramkowym remisem. Polonia-Sparta Świdnica nadal zajmuje drugie miejsce w tabeli, jednak kolejne zespoły mają rozegrane po 4 i dwa mecze mniej.


22 kwietnia 2009 - Victoria bez punktów

W rozegranym dzisiaj zaległym meczu XVI kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną Lechii Dzierżoniów 0:2.
Do przerwy wynik świebodziczanie przegrywali jedną bramką.
Victoria Świebodzice zajmuje w tabeli rozgrywek IV Ligi Dolnośląskiej - jedenastą pozycję.


22 kwietnia 2009 - I Zlot Miłośników VAG - Świdnica 2009

W dniach 9-10 maja o godzinie 14:30 rozpocznie się w Świdnicy I Zlot Miłośników VAG - Świdnica 2009. Pomysłodawcami Zlotu miłośników Volkswagena jest grupa młodych ludzi z Dolnego Śląska zrzeszona w ogólnopolskim forum.vwgolf.pl.
To grupa ludzi, dla których samochody to nie tylko narzędzie do przemieszczania się z miejsca na miejsce a pasja i sposób na nudę codziennego dnia.
Historycznym spotem, który przerodził się w Zlot był wspólny wyjazd do Świdnicy w 2006 roku. Pełnym zaskoczeniem dla wszystkich była ilość samochodów jakie tam się pojawiły - ponad 100 aut z koncernu VAG, to był sukces, o jakim nikomu nawet się nie śniło.
Równolegle powstała idea kultywowania i powtórzenia sukcesu z poprzednich lat, a efektem jest tegoroczny zlot.
Imprezę będą prowadzić doświadczeni DJ-e którzy umilą nam czas świetną muzyką. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Po części oficjalnej planujemy wspólny grill - od rana dnia następnego odpoczynek. Szczegóły - >>> zobacz


22 kwietnia 2009 - Obchodzili swoje święto

7 kwietnia wszyscy pracownicy służby zdrowia obchodzili swoje święto.
Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Świdnicy 18 kwietnia już po raz drugi zorganizowało Galę, na którą zaproszeni zostali wszyscy przedstawiciele tej trudnej i wymagającej wielu poświęceń profesji.
Uroczystego otwarcia Gali z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia dokonali gospodarze: Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa oraz Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. Podczas Gali ogłoszono wyniki plebiscytu z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia.
Oto zwycięzcy: najsympatyczniejszym pracownikiem służby zdrowia została Pani Agata Mazuchowska - Pielęgniarka ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SP ZOZ w Świdnicy, w kategorii przyjazna praktyka lekarza rodzinnego - zwyciężył lek. med. Jan Maciej Goc, przychodnia rehabilitacyjna przyjazna pacjentowi to NZOZ "Marconi" w Świdnicy, przychodnia przyjazna pacjentowi - to Przychodnia "Mieszko" ze Świdnicy.
Szpitalny Oddział Ratunkowy SP ZOZ w Świdnicy został przyjaznym oddziałem a ulubioną apteką została apteka "Franciszkańska" ze Świdnicy, "Osobowością w medycynie 2009" została lek. med. Maria Osińska.


22 kwietnia 2009 - Absolutorium dla Wójta - sesja

28 kwietnia o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Gminy w Świdnicy przy ulicy B. Głowackiego odbędzie się XLIV Sesja Rady Gminy Świdnica.
Po przedstawieniu opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, opinii Komisji Rewizyjnej z realizacji budżetu za 2008 rok rozpocznie się dyskusja nad udzieleniem absolutorium dla Wójta Gminy Świdnica.
Podczas sesji radni zajmą się również uchwałą w sprawie zmiany budżetu gminy na 2009 rok, sprawą udzielenia dotacji z budżetu Gminy Świdnica w 2009 roku na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków w Modliszowie, Bystrzycy Górnej, Mokrzeszowie, Krzyżowej, Witoszowie Dolnym, Lutomi Górnej.


22 kwietnia 2009 - XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny

W dniach 2-3 maja odbędzie się w Świdnicy XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego w akrobatyce sportowej.
W turnieju weźmie udział ponad 200 zawodników, trenerów i opiekunów drużyn.
Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego to międzynarodowa impreza o czym świadczy udział reprezentacji Ukrainy, Czech, zespołów z Holandii, Węgier, Niemiec.
Startują też drużyny z Bydgoszczy, Chorzowa, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Zielonej Góry, Złotoryi i Świdnicy mające w swoich składach reprezentantów Polski juniorów i seniorów.
Turniej rozpocznie się 2 maja już o godzinie 9.00. Po południu w Teatrze Miejskim odbędzie się uroczysta Gala z okazji 60. lat sekcji akrobatyki w Świdnicy.
Kolejny dzień zawodów to dalsza część eliminacji i w końcu finały połączone z dekoracją zwycięzców. Szczegółowy program turnieju - >>> zobacz


21 kwietnia 2009 - Szkolna internetowa gra giełdowa

17. kwietnia w XII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu odbył się doroczny finał VII edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.
Konkurs ten, organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego, polega na inwestowaniu na giełdzie przez okres sześciu miesięcy i pomnażaniu kapitału.
Szczególnie trudne zadanie mieli uczestnicy w tym roku, podczas kryzysu finansowego i bessy giełdowej.
Laureatami tegorocznej edycji zostali uczniowie z klasy III "c" - Paweł Rzepecki, Łukasz Szachniewicz, Jarosław Taratuta i Mariusz Wiercigroch. Drużynowo zdobyli trzecie miejsce w województwie dolnośląskim.
Opiekunem drużyny był Adrian Gnilka.


21 kwietnia 2009 - Spotkanie z Beatą Kempą

27 kwietnia o godzinie 17.00 w sali Domu Nauczyciela w Świdnicy przy al. Niepodległości odbędzie się spotkanie z Beatą Kempą Posłem na Sejm RP.
Na otwarte spotkanie pod hasłem "Komisje Śledcze - Układ ciągle działa" zaprasza Świdnickie Prawo i Sprawiedliwość.


21 kwietnia 2009 - Konkurs modelarski

Trzynasta edycja konkursu w węgierskiej miejscowości Mosonmagyarovar była kolejną okazją do spotkania się wielu modelarzy z całego świata. Modelarze z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Węgier, Finlandii i Polski przedstawili około 1300 modeli.
Oprócz atrakcji związanych z wystawą modeli organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących.Między innymi można było "dotknąć prawdziwego Tygrysa", który "zaparkował" na parkingu przed miejscem imprezy.
W konkursie brali udział również modelarze z MDK Świdnica. Młodzieżowy Dom Kultury reprezentowali następujący modelarze: Karol Barć - startował w kategorii A13 - figury malowane- przedstawiając 2 figury: Normana oraz Vikinga. Również w kategorii A18 - figury fantasy-przedstawiając 2 figury: Stagadona i Huntera Oliwia Papież - nasza wielokrotna mistrzyni przedstawiła w kategorii A13 aż 4 figury: Łączniczkę AK, Templariusza, Centuriona oraz popiersie Księcia Oxfordu.
Rafał Gaj - bardzo uzdolniony junior w naszym zespole - startował w kategorii J3- modelem samochodu BMW 813i - i jako jedyny z naszej reprezentacji zdobył srebrny medal.


21 kwietnia 2009 - Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

17 kwietnia w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świdnicy odbył się III Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
W konkursie nagrodzono Jagodę Banaszczyk - Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy Irmina Pączek - Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Natalię Widuto - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Weronika Fiołek - Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Zespół "Pro artis" - Gimnazjum, im. Powstańców Śląskich w Łagiewnikach oraz Urszulę Milewską - Gimnazjum, im. Powstańców Śląskich w Łagiewnikach.
Wyróżnienia otrymali: Sylwia Mika z Gimnazjum nr 1 w Boguszowie Gorcach, 2. Łukasz Hratyszyn z Gimnazjum nr 7 w Wałbrzychu i Dariusz Marciniszyn z Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku.
Wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe, natomiast laureaci przeglądu - soliści i zespoły, również nagrody książkowe, oraz certyfikaty, gwarantujące udział w koncercie galowym w Wielkim Studio Polskiego Radia.


21 kwietnia 2009 - Judocy na Węgrzech

W drugiej dekadzie kwietnia judocy AKS-u Strzegom uczestniczyli w otwartych mistrzostwach Wegier.
Strzegomski klub wystawił 5-osobową ekipę: Adriana Grabowicz - 48 kg (młodzieżowcy), Klaudia Kurzej - 52 kg (młodzieżowcy), Patrycja Szmidt - 57 kg (młodzieżowcy), Krystian Biedrzyński - 50 kg (kategoria - młodzik) oraz Stanisław Tomaszewski - 36 kg (młodzik).
W Budapeszcie świetnie spisały się nasze eksportowe dziewczyny - Klaudia Kurzej i Adriana Grabowicz, które wywalczyły odpowiednio: złoto i brąz! Klaudia w pierwszej walce wygrała z utytułowaną Węgierką - Barbarą Maros, medalistką mistrzostw świata i wielokrotną medalistką mistrzostw Europy. - To była piękna walka, cały czas się coś działo, aż w 2 min. po kontrze z uchimaty Klaudia wyniosła Maros w górę i wbiła ją w matę - relacjonuje pojedynek trener Tomasz Skórkowski. - Następne walki Klaudii przypominały egzekucje i trwały po kilka sekund.
Adriana Grabowicz w swoim pierwszym pojedynku również miała za przeciwniczkę reprezentantkę Węgier, która rok temu zdobyła srebrny medal w ME. - Ada w pierwszych sekundach zdobyła wazari i nie dała już sobie odebrać zwycięstwa do końca. Ta walka kosztowała ją sporo sił i choć drugi pojedynek wygrała przed czasem, w trzeciej konfrontacji uległa innej Węgierce.
Nieźle spisał się również Krystian Biedrzyński, który w pierwszej walce przegrał z triumfatorem całej kategorii, ale później w repasażach walczył naprawdę dobrze i wygrał 3 walki, co dało mu ostatecznie 7. miejsce.


21 kwietnia 2009 - Bilety już są

Kilka dni temu ruszyła sprzedaż biletów na Finał Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Po raz pierwszy Polska będzie gospodarzem zawodów jeździeckich w dyscyplinach olimpijskich rangi mistrzowskiej. Te jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie odbędą się w dniach 21-23 sierpnia 2009 w Strzegomiu (Dolny Śląsk).
Zakupu wejściówek na to niepowtarzalne widowisko sportowe warto dokonać już teraz. Przedsprzedaż biletów indywidualnych właśnie ruszyła na stronie www.ticketpro.pl - wejdź i zamów
Dla osób, które zdecydują się na zakup do końca czerwca czekają bilety w promocyjnej cenie. Karnet w przedsprzedaży kosztuje tylko 30 złotych.
Przedsprzedaż biletów grupowych (grupy powyżej 20 osób) prowadzi organizator.
Kontakt: Patrycja Gugała-Krzeszowska >>> napisz Tel/Fax 074 855 40 42
Wszelkie informacje dotyczące cen i dystrybucji biletów dostępne są na oficjalnej stronie zawodów - www.worldcupstrzegom.pl >>> zobacz


21 kwietnia 2009 - Przegląd Małych Form Teatralnych

W dniach 20 i 21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się VIII Międzyszkolny Przegląd Małych Form Teatralnych
.
W przeglądzie uczestniczyło dwadzieścia zespołów w trzech kategoriach wiekowych: grupy przedszkolne, klasy I - III oraz klasy IV - VI.
W poniedziałek, 27 kwietnia nastąpi odczytanie protokołu jury i wręczenie nagród. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałej gry aktorskiej i dziękujemy za udział w przeglądzie.


21 kwietnia 2009 - Zgłoś drużynę

Ze względu na duże zainteresowanie i wciąż napływające zgłoszenia organizatorzy postanowili że do 30 kwietnia można zgłaszać drużyny do Orange Cup XIV Turnieju im. Marka Wielgusa.
W Mistrzostwach Polski każda drużyna ma szansę na udział w piłkarskim zgrupowaniu, podczas którego wyłoniona zostanie reprezentacja Polski U-11. To wielka szansa dla wszystkich zawodniczek i zawodników urodzonych po 1 stycznia 1998 roku.
Aby wziąć udział w rozgrywkach Orange Cup należy wypełnić i odesłać formularz zgłoszeniowy. Dotychczas najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa podkarpackiego, najmniej z województwa lubuskiego.
Wszystkie zgłoszone zespoły walczyć będą o tytuł Mistrza Polski 11-latków w kategorii dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy pojadą na mecz eliminacyjny piłkarskiej reprezentacji Polski do Mistrzostw Świata.
Cenne sportowe nagrody ufundował również oficjalny parter techniczny turnieju - firma PUMA. Powołanie oficjalnej reprezentacji U-11 w piłce nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców ma na celu profesjonalne budowanie, promowanie i szkolenie już od najmłodszych lat największych talentów w polskiej piłce. Młodzi reprezentanci pojadą na najmłodsze w historii piłkarskie zgrupowanie.


21 kwietnia 2009 - "Festiwal Kultur"

Prezentacje Twórczości Artystycznej Powiatu Świdnickiego, to impreza kulturalna, która na stałe wpisała się już do kalendarza imprez powiatowych.
Tegoroczna, już 7 edycja prezentacji odbędzie się 2 maja w Krzyżowej (teren Fundacji Krzyżowa).
Z uwagi na założenie imprezy co roku ma ona inny charakter, hasło tegorocznej edycji Prezentacji to "Festiwal Kultur".
Podczas festiwalu swoją twórczość zaprezentują artyści z Powiatu Świdnickiego, jak również goście z partnerskich powiatów Łowickiego, Kartuskiego oraz z Powiatu Bergstarsse i Miasta Jicin.
Warsztaty rękodzielnicze, wystawy, gry i zabawy sportowe, to wszystko rozpocznie się o godzinie 16.00. Gwiazdą wieczoru będzie koncert Pauliny Lendy.
Bezpłatny Dojazd to 3 kursy ze Świdnicy do Krzyżowej w godzinach: 15:30, 16:30, 17:30 - Plac Grunwaldzki - Boleścin - Krzyżowa, oraz 3 kursy powrotne z Krzyżowej do Świdnicy w godzinach: 19:00, 21:00, 21:15 Krzyżowa - Boleścin - Plac Grunwaldzki.


21 kwietnia 2009 - Pod opieką pijanych rodziców

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi rodzicom, którzy sprawując opiekę nad swoim 14 miesięcznym synem byli pod wpływem alkoholu. Chłopiec trafił pod opiekę rodziny a rodzice do policyjnego aresztu.
Około godz. 22.00 w niedzielę dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy został powiadomiony o awanturze rodzinnej. Policjanci udali się na miejsce i na klatce schodowej zastali 38 letnią kobietę, która oświadczyła, że jej mąż zamknął się w mieszkaniu z ich 14 miesięcznym synem. W rozmowie z policjantami mężczyzna zażądał przybycia negocjatora a później poprosił o przyjazd swojego kuratora.
Na miejscu zdarzenia obecni byli strażacy oraz pogotowie ratunkowe, po kilku minutach przybyła kurator mężczyzny, kiedy wchodziła do mieszkania, błyskawicznie weszli też policjanci i obezwładnili mężczyznę.
Ponieważ oboje rodzice byli nietrzeźwi matka miała 1,45 a ojciec 0,37 promila alkoholu w organizmie oboje zostali zatrzymani do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
14 miesięcznym chłopcem zaopiekowała się rodzina.


20 kwietnia 2009 - Stragona w Jaroszówce

Dziewięciu zawodników LKS Stragona Strzegom wystartowało w Regionalnych zawodach WKKW rozgrywanych w Jaroszówce. Najlepiej pojechała Agata Jodko na Salazarze w klasie P (szóste miejsce), jak trudny okazał się cross tego konkursu świadczyć może fakt iż blisko połowa zawodników go nie ukończyła. Ewelina Obidowska na kucu KIM w klasie LL była 7.
Klasa P - 6 - SALAZAR - Agata Jodko - 94,9, 9 - PROMYK - Małgorzata Borysiuk - 112,9, LEWUS - Karolina Augustyn - elim. HISZPAN - Anna Kowalczyk
Klasa L - 12 - ENYMAN - Janusz Kowalczyk - 63,1, 15 - JAMAJKA - Karolina Augustyn - 63,8, 26 - TRESKA - Piotr Bujak - 93,8, 27 - SON OF LIGHT - Anna Kowalczyk - 95,8, 35 - DARNINA - Katarzyna Olech - 156,1, HOKUS POKUS - Wojciech Dąbrowski - Elim.
Klasa LL - 7 - KIM kuc - Ewelina Obidowska- 71,5.


20 kwietnia 2009 - Hufiec Pracy szkoli

Hufiec Pracy w Świdnicy rozpoczął rekrutację młodych ludzi do II edycji projektu "Szkolenie-Praktyka-Zatrudnienie-Rozwój".
Adresatami projektu jest młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym, w wieku 18-24 lata, nieucząca się i niepracująca, nieaktywna zawodowo (nie mogą to być osoby zarejestrowane w PUP-ie) wymagająca wsparcia w zakresie aktywizacji edukacyjnej w obszarze rynku pracy oraz integracji społecznej. Ograniczenia materialne i środowiskowe, a także brak kwalifikacji zawodowych utrudniają jej znacznie samodzielne nabycie umiejętności gwarantujących udany start życiowy.
Celem głównym projektu jest aktywizacja społeczno-zawodowa młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym poprzez jej powrót do systemu edukacyjnego, uzyskanie kwalifikacji zawodowych oraz usamodzielnienie się poprzez: kursy zawodowe, przygotowanie uczestników projektu do podjęcia zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej, kursy komputerowe, języków obcych (angielski albo niemiecki), kursy prawa jazdy, doradztwo zawodowe i psychologiczne.
Wszyscy uczestnicy zostaną objęci dodatkowym wsparciem socjalnym w postaci wyżywienia podczas zajęć oraz dofinansowania dojazdów na zajęcia. W następstwie skorzystania z form wsparcia dostępnych w ramach projektu część jego uczestników podejmie zagraniczne staże zawodowe.
Chętni proszeni są o kontakt z Ochotniczym Hufcem Pracy w Świdnicy przy ulicy 1 Maja 23 (trzecie piętro), tel.(074) 852 04 27


20 kwietnia 2009 - Odzyskała dawny blask

Mieszkańcy wsi Granica wiedzą, jak ważna jest troska o wizerunek własnej miejscowości.
Udowodnili to, zabiegając nie tylko o wybudowanie nowej świetlicy, ale także, przywracając dawny blask kapliczce usytuowanej w centrum wsi. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców miejscowości, wybudowana w 1949 r. kapliczka, całkowicie zmieniła swoje oblicze. Schludny wygląd kamiennego monumentu, nowo nasadzone kwiaty oraz ławy i stół - tak w skrócie można opisać obecny wygląd tego miejsca.
Zadbana kapliczka przyciąga wzrok nie tylko samych mieszkańców Granicy, ale również tych wszystkich, którzy przez wieś przejeżdżają.
- Do odnowienia kapliczki i terenu wokół niej doszło dzięki zaangażowaniu i wsparciu mieszkańców naszej wsi. Należą im się słowa uznania i wdzięczności za trud, jaki włożyli w to przedsięwzięcie. Dziękuję wszystkim, którzy wiedzą, jak ważna jest dbałość o otoczenie, w którym żyjemy i jednocześnie potrafią tę wiedzę wykorzystać z pożytkiem dla całej naszej społeczności - mówi Mirosława Chmieliczek, sołtys wsi Granica.
Wszystkich mieszkańców naszej gminy zachęcamy do podobnych działań na rzecz poprawy estetyki swoich miejscowości.


20 kwietnia 2009 - Świebodzice w Radiu Wrocław

W sobotę, 18 kwietnia, rozpoczęła się kolejna edycja "Turnieju miast", na antenie Radia Wrocław, w której biorą udział Świebodzice i Jawor.
W studiu radiowym spotkali się burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz Artur Urbański, burmistrz Jawora i opowiadali słuchaczom o historii swoich miast, zabytkach, inwestycjach i ciekawych wydarzeniach.
Atmosfera w studiu była bardzo sympatyczna i.. słodka, a to za sprawą naszych "Michałków", które zawieźliśmy do radia. Cukierkami z przyjemnością zajadali się realizatorzy i prowadząca audycję, redaktor Małgorzata Majeran-Kokott.
W trakcie audycji do studia dzwonili słuchacze ze Świebodzic, którzy np. chwalili odnowiony Rynek i pięknie oświetlony ratusz. Był także telefon od polonistki z jednej ze szkół, która bardzo ciepło mówiła o młodzieży, osiągnięciach uczniów, ich pomysłach.
Kolejne wejście na antenę Świebodzic już w następną sobotę, 25 kwietnia, od godz. 10.00 do 12.00
A przez cały czas można oddawać swoje głosy na Świebodzice, wysyłając SMS-y na nr 7160 o treści: prwSwiebodzice. Pamiętajmy o wpisaniu także swojego imienia i nazwiska, gdyż będzie można wygrać upominki.


20 kwietnia 2009 - Pożary

Tylko przez 16 dni kwietnia tego roku straż pożarna interweniowała już dwadzieścia razy, z czego aż piętnaście wyjazdów dotyczyło pożarów nieużytków. Tylko trzy wyjazdy dotyczyły pożaru zabudowań, a dwa wypadków drogowych. Gminę kosztowało to w tym miesiącu już ponad dwa i pół tysiąca złotych.
Wypalanie traw corocznie pochłania znaczące środki z budżetu gminy Żarów. Powoduje również nieodwracalne straty w przyrodzie powodując śmierć zwierząt i zniszczenia w roślinności.
Od wielu lat apele władz gminy pozostają bez echa, bo ilość wyjazdów strażaków do takich interwencji wcale nie maleje, a nawet nasila się. W zeszłym roku na interwencje strażaków Gmina Żarów wydała 27.650 zł, z czego tylko 40% stanowiły wyjazdy do pożarów zabudowań i wypadków, resztę stanowiły wyjazdy do pożarów nieużytków.


20 kwietnia 2009 - Brak wyobraźni

Najczęstszą przyczyną wypadków na motorach jest nadmierna prędkość, przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, alkohol, a w końcu zwykłe popisy.
Większości tragicznych wypadków drogowych na polskich drogach z udziałem motocyklistów można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Brakiem wyobraźni i odpowiedzialności popisał się w niedzielne popołudnie 26 letni mieszkaniec Żarowa, który kierował motocyklem YAMHA będąc kompletnie pijanym, gdy po zatrzymaniu poddano go badaniom na alkoteście okazało się iż w organizmie ma blisko 2,50 promila alkoholu. Brak wyobraźni - przy tak mocnym silniku oraz stężeniu alkoholu w organizmie, jazda mogła zakończyć się tragicznie.
Od pierwszych dni kwietnia na drogach powiatu świdnickiego prowadzone są policyjne działania ukierunkowane na motocyklistów, którzy wraz z nastaniem ciepłych dni uaktywnili się na drogach powiatu świdnickiego.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy. Za jazdę po spożyciu alkoholu zatrzymanemu grozi do 2 lat pozbawienia wolności.


20 kwietnia 2009 - Sesja absolutoryjna

27 kwietnia o godzinie 12.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Miejskiej.
Będzie ono szczególne ze względu na to, że radni dokonają oceny wykonania budżetu gminy za 2008 rok.
Tego dnia radni podejmą między innymi uchwałę w sprawie udzielenia Burmistrzowi Strzegomia absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2008 rok oraz w sprawie zmiany budżetu Gminy Strzegom na rok 2009.


20 kwietnia 2009 - Kolejne nielegalne wysypisko

Zeszłoroczna naprawa drogi łączącej Kalno i Gołaszyce poprawiła nie tylko komunikację pomiędzy tymi miejscowościami. Ułatwiony przejazd dla samochodów osobowych spowodował, że coraz więcej osób wywozi do lasu na nielegalne wysypiska śmieci z gospodarstw domowych.
Najdziwniejsze jest to, że teren, na który śmieci są wywożone, to teren prywatny. Oznacza to, że albo właściciel terenu nie dba o swoją własność, albo odbywa się to za jego cichym przyzwoleniem. Chyba nie ma świadomości tego, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za utworzenie nielegalnego wysypiska.
Gmina zamierza skierować pismo do Policji z wnioskiem o pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
Zdziwienie budzi również to, że największą część śmieci stanowią puste opakowania po napojach, które bezpłatnie można wrzucać do specjalnie ustawionych, na terenie każdej wsi, pojemników na wyroby z tworzyw sztucznych.


19 kwietnia 2009 - Są w finale Olimpiady Młodzieży

Dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończyły się Półfinały w Piłce Siatkowej Kobiet XV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych - Świętokrzyskie 2009.
Reprezentacja Dolnego Śląska wygrała wszystkie swoje spotkania.
Z reprezentacją województwa Opolskiego 3:0, z Podlaskim 3:0 i Małopolskim 3:1.
Finały Olimpiady odbędą się w dniach 29 kwietnia - 3 maja także w Ostrowcu Świętokrzyskim.
W reprezentacji występują trzy młode zawodniczki z Miejskiego Klubu Siatkówki - Świdnica: Magdalena Kukla, Aleksandra Wieczorek i Aleksandra Wójcik.
Trener reprezentacji kadetek województwa dolnośląskiego Zbigniew Barański podkreśla, że świdniczanki stanowią mocny punkt zespołu i mają ogromny udział w sukcesie.


19 kwietnia 2009 - XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny

W dniach 2-3 maja odbędzie się w Świdnicy XIII Międzynarodowy Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego w akrobatyce sportowej.
W turnieju weźmie udział ponad 200 zawodników, trenerów i opiekunów drużyn.
Turniej Wiosny im. H. Chmielewskiego to międzynarodowa impreza o czym świadczy udział reprezentacji Ukrainy, Czech, zespołów z Holandii, Węgier, Niemiec.
Startują też drużyny z Bydgoszczy, Chorzowa, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Zielonej Góry, Złotoryi i Świdnicy mające w swoich składach reprezentantów Polski juniorów i seniorów.
Turniej rozpocznie się 2 maja już o godzinie 9.00. Po południu w Teatrze Miejskim odbędzie się uroczysta Gala z okazji 60. lat sekcji akrobatyki w Świdnicy.
Kolejny dzień zawodów to dalsza część eliminacji i w końcu finały połączone z dekoracją zwycięzców. Szczegółowy program turnieju - >>> zobacz


19 kwietnia 2009 - Awansowali na drugą pozycję

Wczoraj piłkarze III ligowej Polonii-Sparty Świdnica spotkali się w walce o punkty z Wulkanem-MKS Oława. W tym trudnym pojedynku świdniczanie okazali się drużyną lepszą i dzięki bramkom Michała Sudoła 45 minucie meczu oraz Piotra Galusia w 78 wygrali to spotkanie. Wulkan-MKS Oława - Polonia-Sparta Świdnica 1:2.
Bramkę dla gospodarzy strzelił w 55 minucie Dariusz Zalewski.
Świdniczanie z 48 punktami zajmują drugie miejsce w tabeli ustępując prowadzącemu Górnikowi Polkowice, który zgromadził 58 punktów.


19 kwietnia 2009 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskich ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Włókniarz Kudowa Zdrój - Stal Świdnica - 1:0
AKS Strzegom - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 1:0
Polonia-Sparta II Świdnica - Nysa Kłodzko 3:1
Piast Nowa Ruda - Grom Witków 1:1
W tabeli prowadzi drużyna Polonii-Sparty Świdnica z 46 punktami.
AKS Strzegom zajmuje drugie miejsce mając na koncie 40 punktów. Na piątym miejscu plasuje się zespół Gromu Witków z 33 punktami, Stal Świdnica z 25 punktami spadła na 10 miejsce.


19 kwietnia 2009 - "Liga o Uśmiech Dziecka 2009"

W Zgorzelcu odbyła się dzisiaj III edycja zawodów pływackich "Liga o Uśmiech Dziecka 2009".
Startem w tych zawodach zawodnicy UKS Svida rozpoczęli przygotowania i cykl startów do Korespondencyjnych Mistrzostw Polski 10-cio i 11-to latków jakie zostaną rozegrane 29 i 30 maja na pływalni w Nowej Rudzie.
Zawody w Zgorzelcu rozegrane zostały na dystansie 25 metrów stylem dowolnym i klasycznym a o miejscu na podium decydował łączny czas z dwóch startów. Po trzech edycjach Ligi w Zgorzelcu zawodnicy "Svidy" są liderami w swoich kategoriach wiekowych. A kolejne wyniki do punktacji łącznej dołożyli rocznik 2001 Oskar Jochymek I miejsce, Jakub Borowy II miejsce, Adrian Smagło III miejsce, Maja Siembab II miejsce, rocznik 1999 Klaudia Sadowska II miejsce, Elżbieta Kielka III miejsce, Oskar Kiejzik II miejsce, Mikołaj Ryszawy III miejsce.
Start w zawodach potwierdził że, zawodnicy "Svidy" regularnie osiągają bardzo dobre wyniki a dwie zawodniczki i dwóch zawodników regularnie osiągają czasy poniżej 17 sekund na dystansie 25 m stylem dowolnym.


19 kwietnia 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Gwarek Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 0:4
Skalnik Czarny Bór - Podgórze Wałbrzych 1:3
Granit Roztoka - Włókniarz Głuszyca 3:0
Zieloni Mrowiny - Czarni Wamag Wałbrzych 2:1
Sudety Dziećmorowice - Wierzbianka Wierzbna 3:0
Karolina Jaworzyna Śląska - Zieloni Mokrzeszów 3:0
Victoria II Świebodzice - LKS Bystrzyca Górna 3:1
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Unia Jaroszów 1:1


19 kwietnia 2009 - Mecz z czerwonymi kartkami

Wczoraj piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica pokonali Bór Oborniki Śląskie 37:19 (17:7).
Mecz stojący na niskim poziomie nie mógł nikogo cieszyć, dużo fauli czego dowodem jest sześć czerwonych kartek i ponad 40 minut kar dla zawodników obu drużyn.
W końcówce meczu niezadowoleni z wyniku gry goście wszczęli bójkę, w którą i nasi zawodnicy dali się wciągnąć.
Miejmy nadzieje, że taki mecz się więcej nie powtórzy.
Za tydzień świdniczanie zagrają w Kłodzku z niżej notowanym BT "Krokus" Bystrzyca Kłodzka.


19 kwietnia 2009 - Remis ze słabą Olimpią

W rozegranym wczoraj meczu XXI kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice zremisował z ostatnią drużyną w tabeli - Olimpią Kamienna Góra 1:1 (1:1).
Bramkę dla Victorii zdobył w 7 minucie Przemysław Białkowski.
Z 22 punktami Victoria Świebodzice zajmuje jedenaste miejsce. W tabeli prowadzi Górnik Wałbrzych z 53 punktami.


19 kwietnia 2009 - Kino serbskie w DKF-ie

Kolejne spotkanie Świdnickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbędzie 23 kwietnia, w Klubie Baszta o godzinie 18.30.
Świdnicki DKF odwiedzi Gordana Djurdjev - wykładowca języka i kultury serbskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, która wygłosi słowo wstępne poświęcone rozwojowi współczesnej kinematografii krajów tworzących niegdyś wielonarodową federację.
Wyświetlony zostanie obraz z gatunku filmu drogi "Szara ciężarówka w kolorze czerwonym" (reżyseria Srdjan Koljevic, prod. 2004).
Akcja nawiązuje do tematyki wojennej, ale ukazanej w odmiennej konwencji. Zbuntowana dwudziestolatka, wokalistka grupy rockowej, reprezentująca "odlotowy" styl życia belgradzkiej awangardy, w oczekiwaniu na zabieg aborcyjny postanawia wyjechać na kilka tygodni do nadmorskiego Dubrownika. Jako autostopowiczka poznaje Ratka, prowincjonalnego Bośniaka, kierowcę skradzionej ciężarówki, który postrzega rzeczywistość z perspektywy tradycyjnych, niemalże ludowych wartości.
Podróżując bocznymi trasami przez Jugosławię, bohaterowie zawiązują nić wewnętrznego porozumienia... Daje się tu zauważyć specyficzną dla filmu serbskiego konwencję zestawienia atmosfery tragizmu z poczuciem dystansu i humoru.


18 kwietnia 2009 - Nowe boisko w grze

Jerzy Engel, były trener reprezentacji Polski, a obecnie dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej wziął udział w piątek, 17 kwietnia, w uroczystym otwarciu nowego boiska przy Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Pieniądze na budowę obiektu przekazało miasto Świdnica. Otwarcie boiska zorganizowano w ramach regionalnych obchodów w drugą rocznicę przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.
- W Ekstraklasie grają piłkarze pochodzący ze Świdnicy. Oni nie mieli tak dobrych warunków do trenowania, a zaszli bardzo wysoko. Teraz warunki są zdecydowanie lepsze, dlatego chcę, byście tę szansę do maksimum wykorzystali - mówił do młodych piłkarzy, podczas ceremonii otwarcia, Jerzy Engel i dodał.
- Cieszę się, że samorządy czują siłę do budowy takich obiektów. Mistrzostwa miną, a to wszystko pozostanie.
Nowe boisko przy OSiR ma 5.704 m kwad. sztucznej nawierzchni, 24 lampy oświetlające boisko, ok. 200 miejsc na trybunach. Na boisku o wymiarach 92 x 62 m wykonano nawierzchnię w najlepszej dostępnej obecnie technologii FIFA 2. W ramach kompleksu OSiR to najlepsza baza treningowa w promieniu 50 km od Świdnicy. Inwestycję zrealizowano w ciągu 4 miesięcy, a jej koszt to 2,04 mln zł. Nowe boisko jest jednym z elementów konsekwentnej realizacji planów Świdnicy w związku z centrum pobytowym na Euro 2012.
- Porządne boisko staje się kolejnym elementem uatrakcyjnienia oferty OSiR. To ogromnie ważne w naszych staraniach o przygotowanie centrum pobytowego na Euro 2012. Z nowego boiska cieszą się już dziś świdnickie drużyny, które mogą z niego korzystać niezależnie od pogody - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Duże jest zainteresowanie również przyjezdnych drużyn. Rozgrywki na boisku prowadzone są nawet do godz. 22.00. W Świdnicy gościliśmy już zawodników m. in. Zawiszy Bydgoszcz, Drukarza Warszawa, Ślęzy Wrocław czy Rakowa Częstochowa. Część zdjęć z uroczystości - >>> zobacz, kolejne niebawem. Jerzy Engel przekazał nieobecnym na uroczystości czytelnikom "dziennika" pisemne pozdrowienia - >>> zobacz


18 kwietnia 2009 - "Tytan Świdnica" zwycięża

W rozegranych po raz pierwszy zawodach kulturystycznych "Chrobry Championship 2009", które odbyły się w I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku - wzięli udział zawodnicy tej dyscypliny sportu z całego Dolnego Śląska.
Konkurencje rozegrano w 3 kategoriach wiekowych: do 18lat, do 20lat i do 24lat.
Zawodnik klubu sportowego "Tytan Świdnica" Jarosław Kuraciński - aktualny wicemistrz Polski juniorów, którego świdniczanie mogli podziwiać podczas występów z okazji dnia kobiet oraz Miss Ekonomika - wystąpił w kategorii wiekowej do 18lat.
W swojej kategorii miał aktualnego mistrza Polski juniorów Krzysztofa Pawlikowskiego. Tym razem lepszy okazał się Jarek pewnie zwyciężając. Zawody sędziował min. mistrz Polski seniorów w kulturystyce klasycznej Jerzy Pisulski(prywatnie policjant z Jawora).
Zwycięstwo Jarka to efekt jego ciezkiej pracy na treningach, odpowiedniej diety jak również sponsorów bez których trudno byłoby walczyć o najwyższe laury, w tym miejscu na wyróżnienie zasługują: Mirosław Olendzki z firmy "Mirjan", Bartosz Barczyszyn z firmy "Ted Sport", oraz osobisty trener naszego mistrza Mateusz Brzuchacz.


18 kwietnia 2009 - Team motocyklowy z nazwą miasta

Znany jest skład pierwszego w Świdnicy profesjonalnego teamu motocyklowego "Motoswidnica Racing Team". Oficjalną prezentację zespołu zorganizowano w piątek, 17 kwietnia. Znana jest też maskotka - to podarowany przez prezydenta Świdnicy - dzik.
- Dzik to uparte, ale i waleczne zwierzę. Mamy go w herbie, a Świdnica pojawia się w nazwie zespołu wyścigowego. Mam nadzieję, że świdnicki dzik przyniesie szczęście naszej drużynie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który objął patronat honorowy nad przedsięwzięciem.
Pierwszy profesjonalny zespół ze Świdnicy stworzyła grupa miłośników jednośladów i... samej Świdnicy.
- Będziemy pierwszym teamem w wyścigach motocyklowych, który w swojej nazwie promuje miasto. Założyliśmy również stowarzyszenie "Pro-Motor", w którego ramach działa Klub Sportów Motorowych "Motoświdnica". Chcemy nie tylko promować motocykle i Świdnicę, ale też pokazać młodym ludziom, że można cos osiągnąć - wystarczy chcieć. Jeszcze kilka miesięcy temu niewiele osób wierzyło, że nam się uda. Przed nami jeszcze długa droga, ale i tak sporo udało już się zrobić. Wszystko to dzięki zaangażowaniu zespołu oraz sponsorów, którzy są ze Świdnicy - cieszy się Mariusz Kalista, menadżer zespołu.
W barwach nowego zespołu, w klasie rookie pow. 600 ccm wystąpi Piotr Betlej. Świdniczanin, już w maju na torze w Poznaniu będzie musiał się zmierzyć z blisko 70 konkurentami.


18 kwietnia 2009 - Dbaj o porządek

Wiosna rozpoczęła się na dobre. Słoneczna pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Z pewnością będzie on należał do przyjemnych, jeśli odpowiednio zadbamy o nasze otoczenie. Przypomnijmy, że zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa uchwała Rady Miejskiej w Strzegomiu. Zawarto w niej reguły dotyczące utrzymania czystości zarówno przez osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze, a do ich egzekwowania i kontroli upoważniono Straż Miejską.
Nie zdziwmy się więc, jeśli strażnicy będą chcieli sprawdzić, jak dbamy o czystość i porządek w naszych obejściach. Ponadto funkcjonariusze Straży Miejskiej będą kontrolować oczyszczanie chodników wzdłuż nieruchomości przez ich właścicieli lub dzierżawców. Mogą to robić nie tylko w okresie zimowym, ale także o pozostałych porach roku.
W ramach swoich kompetencji Straż Miejska może również sprawdzić, czy posiadamy umowy lub rachunki na wywóz nieczystości stałych lub płynnych.
Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że porządek i estetyka naszej miejscowości, zależą jedynie od nas samych, a strażnicy reagują na wszelkie interwencje zgłaszane przez mieszkańców. Jeśli więc zobaczymy, że zanieczyszczane są rzeki, drogi i jezdnie oraz tworzone są nowe dzikie wysypiska śmieci, nie wahajmy się powiadomić o tym Straży Miejskiej.
Podajemy numery telefonów do dyżurnych Straży Miejskiej: (074) 856-05-69, (074) 856-05-98


17 kwietnia 2009 - Bilety już w sprzedaży

HSBC FEI World Cup™ Eventing Final - Bilety już w sprzedaży.
Dzisiaj ruszyła sprzedaż biletów na Finał Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Po raz pierwszy Polska będzie gospodarzem zawodów jeździeckich w dyscyplinach olimpijskich rangi mistrzowskiej. Te jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie odbędą się w dniach 21-23 sierpnia 2009 w Strzegomiu (Dolny Śląsk).
Zakupu wejściówek na to niepowtarzalne widowisko sportowe warto dokonać już teraz. Przedsprzedaż biletów indywidualnych właśnie ruszyła na stronie www.ticketpro.pl - wejdź i zamów
Dla osób, które zdecydują się na zakup do końca czerwca czekają bilety w promocyjnej cenie. Karnet w przedsprzedaży kosztuje tylko 30 złotych.
Przedsprzedaż biletów grupowych (grupy powyżej 20 osób) prowadzi organizator.
Kontakt: Patrycja Gugała-Krzeszowska >>> napisz Tel/Fax 074 855 40 42
Wszelkie informacje dotyczące cen i dystrybucji biletów dostępne są na oficjalnej stronie zawodów - www.worldcupstrzegom.pl >>> zobacz


17 kwietnia 2009 - Mister i Junior Eksportu 2009

Krajowa Izba Gospodarcza - przy współudziale Międzynarodowych Targów Poznańskich - zaprasza wszystkich producentów i eksporterów technologii przemysłowych oraz dóbr technicznych do wzięcia udziału w Konkursie o tytuł Mistera i Juniora Eksportu 2009 roku.
Celem Konkursu jest wyróżnienie wyrobów odznaczających się szczególnymi walorami technicznymi, ekonomicznymi i jakościowymi, będących zarazem dobrym przykładem naszych osiągnięć eksportowych.
Konkurs - przeprowadzany pod honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki - ma służyć promocji tych wyrobów i podkreślaniu roli eksportu w rozwoju gospodarki narodowej. Główne kryteria oceny wyrobów zgłaszanych do Konkursu są zawarte w załączonym Regulaminie Konkursu.
W Konkursie zostaną wyłonieni zdobywcy tytułów Mister Eksportu 2009, Wicemister Eksportu 2009 oraz Junior Eksportu 2009.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów ITM - Polska (Innowacje - Technologie - Maszyny) w dniach 16 - 19 czerwca 2009 r. w Poznaniu. Warunki udziału w konkursie - >>> zobacz


17 kwietnia 2009 - Marszałek w Granicy

15 kwietnia wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Drab odwiedził wieś Granica. Tadeusz Drab przyjechał do gminy, aby spotkać się z mieszkańcami Granicy i porozmawiać z nimi na temat, długo oczekiwanej, budowy świetlicy wiejskiej. Odwiedziny wicemarszałka we wsi były efektem wizyty, jaką niedawno złożyła mu delegacja mieszkańców Granicy. Wówczas mieszkańcy gminy Strzegom przekonywali, jak ważna dla wioski jest świetlica i jak uciążliwy jest brak tego typu obiektu z prawdziwego zdarzenia.
Warto podkreślić, że władze naszej gminy od dawna zabiegają o wybudowanie nowej świetlicy w Granicy. O tych staraniach świadczy złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie tej inwestycji. Jak poinformował wicemarszałek, wniosek przechodzi obecnie wstępną weryfikację, która w tym pierwszych etapach wypada pomyślnie. Jednak na jej ostateczne wyniki musimy jeszcze poczekać.
- Zaangażowanie, z jakim walczycie Państwo o nową świetlicę dla swojej miejscowości, naprawdę zasługuje na podziw. Mam nadzieję, że inne miejscowości będą brały z Was przykład - mówił.
- Granica jest wsią, która odznacza się tym, że realizowanych jest w niej wiele zadań o charakterze kulturalno-oświatowym. W tym celu potrzebuje odpowiedniego zaplecza, miejsca, w którym mogłoby skupiać się życie jej mieszkańców. Takim obiektem bez wątpienia byłaby nowoczesna świetlica. Jeśli teraz pomożemy mieszkańcom Granicy, to damy sygnał pozostałym miejscowościom, że warto pracować dla swoich wsi, że wysiłek się opłaca - podkreśla burmistrz Lech Markiewicz, na którego wniosek Rada Miejska w Strzegomiu zabezpieczyła środki w gminnym budżecie na budowę świetlicy.
- Uznaliśmy, że wiele zależy od nas, bo to my tworzymy społeczność i to my żyjemy w Granicy, dlatego nasz głos powinien być bardziej słyszalny, tak aby decydenci wiedzieli, że potrafimy sami mówić o problemach swojej miejscowości i o tym, co wymaga podjęcia natychmiastowych działań - mówi sołtys Granicy, Mirosława Chmieliczek


17 kwietnia 2009 - II LO w finale Olimpiady Dialnet Masters

Ogólnopolska Olimpiada wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem przeznaczonym dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z całej Polski. Zawody organizowane są przez Dialog SA. przy merytorycznym wsparciu ze strony Politechniki Wrocławskiej. Patronat nad olimpiadą objął Urząd Komunikacji Elektronicznej i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu II Liceum Ogólnokształcące reprezentowały cztery drużyny prowadzone przez nauczyciela informatyki Piotra Rudownika, z czego trzy zakwalifikowały się do półfinałów. Turniej z ich udziałem odbył się 16 kwietnia w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Uczestniczyły w nim 32 drużyny z Dolnego Śląska.
Nasz powiat był reprezentowany przez trzy drużyny z II LO. Wyniki szkół ponadgimnazjalnych: 1. I Liceum Ogólnokształcące z Legnicy, 2. II Liceum Ogólnokształcące ze Świdnicy (zespół Marcin), 3. XIV Liceum Ogólnokształcące z Wrocławia. Do wielkiego finału zakwalifikowała się najbardziej doświadczona drużyna z II LO w składzie: Artur Kołakowski, Adam Czarnecki, Michał Szczelina oraz Krzysztof Maziarz.
"Marcin" bo taka jest nazwa ich drużyny zajął drugie miejsce przegrywając jednym punktem z drużyną z Legnicy.
W czasie trwanie półfinału nie tylko zawodnicy trudzili się z pytaniami, również kibice mogli brać udział w licznych konkursach, polegających np. rzucaniu myszką komputerową, bądź przyciąganiu konia na sznurku.
Wielki finał odbędzie się 5. czerwca we Wrocławiu. Do finału zakwalifikowały się najlepsze 3 drużyny z półfinałów. Nagrodą główną jest wycieczka do Chin.


17 kwietnia 2009 - Wykład Starosty

15 kwietnia kolejny raz młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy miała możliwość uczestniczenia w nietypowej, bo prowadzonej prze starostę świdnickiego Zygmunta Worsę, lekcji wiedzy o społeczeństwie. Poprzedni gość uczniów III LO, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, mówił o pracy, funkcjach wojewody i urzędu wojewódzkiego, natomiast starosta wyjaśniał jak działa, czym zajmuje się urząd powiatowy i jaka jest rola samego starosty.
Starosta bardzo szybko nawiązał ciepły kontakt z młodzieżą. Jego zaangażowanie, brak sztucznych barier ośmieliły słuchaczy do czynnego udziału w zajęciach. Dzięki temu lekcja miała otwartą formę, przypominającą bardziej pogadankę niż wykład. Dodatkową oprawą były dwie prezentacje multimedialne dotyczące powiatu świdnickiego, bo głównym celem spotkania było przybliżenie młodzieży tej jednostki administracyjnej.
- Lekcje wiedzy o społeczeństwie prowadzone przez osoby najbardziej kompetentne, znane w środowisku lokalnym, to sposób na pobudzenie wśród młodych licealistów zainteresowania i chęci aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Tym bardziej, że są to młodzi ludzie, którzy za chwilę przekroczą próg odpowiedzialnego, dorosłego życia. - mówi Ryszard Skórka, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.


17 kwietnia 2009 - Kolejny mecz

Przed nami kolejne spotkanie drugoligowych piłkarzy ręcznych Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej Świdnica.
W sobotę o godzinie 18.00 w hali sportowej na osiedlu Zawiszów podopieczni Jacka Spiechowicza zmierzą się z zamykającym tabelę drużyną Boru Oborniki Śląskie.
Jest więc duża szansa na zwiększenie dorobku punktowego.


17 kwietnia 2009 - Spotkanie z artystą

Z okazji jubileuszu 60-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom 15 kwietnia w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbyło się spotkanie promujące twórczość strzegomskiego środowiska literacko-kulturalnego. Gościem specjalnym był śpiewak operowy oraz dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku, pochodzący z naszej gminy - Dariusz Wójcik.
Dariusz Wójcik zaprezentował wiersze ks. Jana Twardowskiego i zaśpiewał arię ze "Skrzypka na dachu - Gdybym był bogaty". Widownia była zachwycona występem, a artysta nie krył wzruszenia. Była to jego pierwsza wizyta w Strzegomiu po szesnastu latach wojaży po świecie. Dariusz Wójcik podkreślał, że darzy Strzegom ogromnym sentymentem i przywiązaniem.
Śpiewak opowiedział mieszkańcom o przebiegu swojej kariery oraz o najważniejszych osiągnięciach. Zachęcał młodych ludzi, aby nie wahali się realizować swoje marzenia i z konsekwencją dążyli do ich urzeczywistnienia.
Kolejnym punktem spotkania była recytacja wierszy przez Marcina Pałkę, Danutę Banachewicz, Ewę Konc, Zofię Bucę i Amandę Różańską.
Podczas spotkania swój występ miała także trzyosobowa orkiestra Krzysztofa Wtorkiewicza, który zagrał wraz z wnukami Kubą i Remikiem Knapikami.


17 kwietnia 2009 - 37 Rajd Elmot Krause

Z dużą niecierpliwością oczekujemy otwarcia sezonu RSMP w tym roku. Nie Rajd Krakowski, a 37 Rajd Elmot Krause rozpocznie "rajdowanie" na najwyższym poziomie w naszym kraju.
Dzisiaj naszym gościem w Odcinku Specjalnym będzie dyrektor Rajdu Elmot i prezes Automobilklubu Sudeckiego w Świdnicy Pan Roman Grygianiec.
Towarzyszyć mu będzie dwóch znakomitych i niezwykle utytułowanych kierowców rajdowych...
Mowa o Leszku Kuzaju i Tomaszu Kucharze. Zawodnicy Ci opowiedzą nam o planach swoich zespołów na sezon 2009. Jaki mają program startów, jakie cele wyznaczają sobie na ten rok? Jak skomentują odwołanie Rajdu Krakowskiego i związane z tym skrócenie sezonu?
Czekamy na Wasze pytania - wyślij
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie, słuchajcie także na 91.6 FM na terenie Wrocławia.


17 kwietnia 2009 - Oferta telewizji cyfrowej

NatGeo Music, TV Silesia i Kino Polska - to nowe programy dostępne w telewizji cyfrowej DTV Multimedia Polska. Wszystkie znalazły się w podstawowym pakiecie DTV, Cyfrowy Basic. Cena abonamentu za pakiet pozostaje niezmieniona.
Nat Geo Music to stacja prezentująca muzykę świata, wywodząca się z rodziny kanałów National Geographic. Kanał nadaje przez 18 godzin na dobę. Na razie prezentuje wyłącznie teledyski, w przyszłości w ramówce pojawią się również programy dokumentalne. NatGeo Music zastąpi program Motors TV. Jest dostępny na kanale 561.
TV Silesia to jeden z najciekawszych programów regionalnych, nadawany 24 godziny na dobę, o charakterze informacyjno-publicystycznym. TVS promuje region Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia - jego kulturę, dziedzictwo, historię, miejsca, które warto odwiedzić, imprezy kulturalne i sportowe, gospodarkę, biznes, a także lokalne społeczności. TVS pokazuje, jak wygląda życie na Śląsku, jak pielęgnowane są tradycje - śląska gwara czy obyczaje. W dekoderach TVS można odbierać na kanale 17.
Kino Polska, jako jedyny z tych trzech kanałów obecny również w ofercie analogowej Multimedia Polska, można już oglądać również w jakości cyfrowej, na kanale 421. To stacja prezentująca polskie filmy fabularne, seriale dokumentalne oraz filmy animowane. To jedyny kanał telewizyjny, poświęcony wyłącznie popularyzacji polskiego kina, a także pierwszy i jedyny kanał tematyczny ze stałym pasmem poświęconym kinu niezależnemu w krajowym wydaniu.


17 kwietnia 2009 - Wygląda jak nowy

16 kwietnia odbył się odbiór robót budowlanych małego budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jaworzynie Śląskiej.
Prace remontowe polegały na dociepleniu dachu, jego wymianie (ułożenie nowych dachówek), wykonaniu nowych obróbek blacharskich jak i rynien, dociepleniu całego obiektu styropianem oraz wykonaniu nowej elewacji wraz z jej malowaniem. Tak gruntowny remont poprawił wygląd budynku.
Docieplenie ścian zewnętrznych oraz dachu w okresie zimowym pozwoli na uzyskanie oszczędności związanych z ogrzewaniem pomieszczeń obiektu.


17 kwietnia 2009 - Będą mandaty

Niewystarczająca ilość miejsc parkingowych wzdłuż ul. Armii Krajowej w Żarowie nie jest usprawiedliwieniem dla kierowców, którzy parkują swoje samochody w miejscach niedozwolonych stwarzając tym zagrożenia dla innych użytkowników dróg.
Bardzo często jest tak, że to zwykłe lenistwo, bo są wolne miejsca do parkowania kilkanaście metrów dalej, np. na parkingu przy ul. Dworcowej.
Do walki z tą szczególną odmianą "piractwa drogowego" zaprzęgnięto internet, gdzie publikowane są zdjęcia samochodów zaparkowanych niezgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Wnikliwiej przyglądają się zaparkowanym samochodom policjanci. Dlatego już niebawem kierowca, który zaparkuje w nieodpowiednim miejscu znajdzie za wycieraczką informację o popełnionym wykroczeniu wraz z zaproszeniem do odwiedzenia Komisariatu Policji w Żarowie.
Za pierwszym razem otrzymają upomnienie, ale recydywiści będą karani mandatami karnymi. Osoby, które zignorują pozostawioną ulotkę muszą się liczyć z tym, że Policja skieruje do Sądu Rejonowego w Świdnicy wniosek o ukaranie.


17 kwietnia 2009 - Dbają o utrzymanie porządku

Okres wiosenny to czas porządkowania posesji, trawników, przydomowych ogrodów.
W trosce o utrzymanie porządku i czystości na terenie Gminy Marcinowice już pracuje grupa czterech osób.
Pracownicy zatrudnienie w ramach robót publicznych będą wykonywać pracę od kwietnia do października tego roku.
Dwie osoby wykonują prace melioracyjne, natomiast kolejne dwie pozostały do dyspozycji urzędu. Choć pracują dopiero niespełna miesiąc już widać efekty pracy.
Środki na dofinansowanie zatrudnienia pracowników pochodzą z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy.


17 kwietnia 2009 - Konkurs Wielkanocny rozstrzygnięty

Nie lada orzech do zgryzienia miało jury, które tuż przed Świętami Wielkiej Nocy dwoiło się i troiło, by wyłonić zwycięzcę Konkursu Wielkanocnego, zorganizowanego przez Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
W kategorii na największą pisankę bezapelacyjnie wygrała klasa II a, której pisanka ma półtora metra wysokości. Miejsce II w tej kategorii zajęła klasa I d oraz miejsce III klasa II e. W kategorii - na najpiękniej ozdobione jajo - nagrodzono klasę III f za wkład pracy oraz precyzję wykonania jajka wielkanocnego. Miejsce II zajęła klasa I e, miejsce III klasa I c.
Każda z klas otrzymała dyplom uczestnictwa w konkursie oraz słodki upominek ufundowany przez Dyrekcję Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu.
- Wszystkim klasom, a szczególnie osobom najbardziej zaangażowanym w pracę, serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Szczególne podziękowania składamy Państwu Sikorskim za pomoc w przygotowaniu największej pisanki wielkanocnej oraz Dyrekcji Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu za słodki upominek - mówią organizatorzy.
Pisanki wielkanocne można oglądać w holu Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego-Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu jeszcze przez kilka dni.


16 kwietnia 2009 - Otwarcie boiska

Na piątek, 17 kwietnia, zaplanowano w Świdnicy regionalne obchody rocznicy przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.
W ramach obchodów przewidziano rozgrywki drużyn młodzieżowych (w godzinie 13.30-16.00) oraz uroczyste otwarcie nowego boiska ze sztuczną murawą (godzinie 16.00).
Z tej okazji do Świdnicy przyjedzie Jerzy Engel, były trener reprezentacji Polski, a obecnie dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Wszystkie imprezy odbędą się na terenie OSiR w Świdnicy przy ulicy Śląskiej 35.


16 kwietnia 2009 - "Festiwal Kultur"

Prezentacje Twórczości Artystycznej Powiatu Świdnickiego, to impreza kulturalna, która na stałe wpisała się już do kalendarza imprez powiatowych.
Tegoroczna, już 7 edycja prezentacji odbędzie się 2 maja w Krzyżowej (teren Fundacji Krzyżowa).
Z uwagi na założenie imprezy co roku ma ona inny charakter, hasło tegorocznej edycji Prezentacji to "Festiwal Kultur".
Podczas festiwalu swoją twórczość zaprezentują artyści z Powiatu Świdnickiego, jak również goście z partnerskich powiatów Łowickiego, Kartuskiego oraz z Powiatu Bergstarsse i Miasta Jicin.
Warsztaty rękodzielnicze, wystawy, gry i zabawy sportowe, to wszystko rozpocznie się o godzinie 16.00. Gwiazdą wieczoru będzie koncert Pauliny Lendy.
Bezpłatny Dojazd to 3 kursy ze Świdnicy do Krzyżowej w godzinach: 15:30, 16:30, 17:30 - Plac Grunwaldzki - Boleścin - Krzyżowa, oraz 3 kursy powrotne z Krzyżowej do Świdnicy w godzinach: 19:00, 21:00, 21:15 Krzyżowa - Boleścin - Plac Grunwaldzki.


16 kwietnia 2009 - Więcej znaków

Zgodnie z zapowiedziami w Świdnicy rozpoczęła się instalacja dodatkowego oznakowania wiaduktów oraz ich okolic.
Dodatkowe informacje znajdą się również na drogach dojazdowych. Według planu oznakowanie będzie montowane i wymalowywane do piątku (17 kwietnia).
Decyzje o wprowadzeniu dodatkowego oznakowania zaproponował 1 kwietnia Miejski Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który tworzą przedstawiciele miasta, powiatu, policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej i przewoźników.
Jednym z punktów obrad było podjęcie kroków poprawiających bezpieczeństwo w związku z wypadkiem autobusu w Świdnicy.


16 kwietnia 2009 - Wiosenne porządki

Od połowy marca w ramach prac społeczno-użytecznych zatrudniona została grupa siedmiu osób, które zajmują się między innymi utrzymaniem porządku w mieście. Od kilu dni do tej grupy dołączyli pracownicy zatrudnieni w ramach robót publicznych.
Z siedmioosobowej grupy zatrudnionych w ramach robót publicznych trzy osoby skierowano do prac melioracyjnych, a cztery pozostały do dyspozycji Urzędu.
- Już przed świętami odremontowano wiatę głównego przystanku MPK, PKS i komunikacji prywatnej, dokonano drobnych remontów w kilku miejscach naszego miasta - powiedział Grzegorz Osiecki, Zastępca Burmistrza. - Niewielkim kosztem, dzięki zatrudnieniu tych pracowników, Gmina będzie mogła wykonać sporo prac takich jak: remonty mieszkań, naprawy chodników, budowa nowych miejsc parkingowych - dodał Grzegorz Osiecki.
Wykonanie tych prac w innym przypadku byłoby mocno ograniczone ze względu na bardzo oszczędny tegoroczny budżet.


16 kwietnia 2009 - Akcja malowania rozpoczęta

Z końcem maja ma się zakończyć akcja malowania pasów na świdnickich ulicach. Drogowcy rozpoczęli pracę z początkiem tego tygodnia, jako jedni z pierwszych w regionie. W tym roku wymalują oznakowanie na 120 ulicach zarządzanych przez miasto, na powierzchni ok. 15,5 tys. m kw. Po raz pierwszy dodatkowe oznakowanie zyskają przystanki autobusowe MPK z zatoką.
- Na chodniku zostanie namalowana biała linia, która powinna być ostrzeżeniem dla oczekujących na autobus, by nie stali zbyt blisko krawężnika. To dodatkowy zabieg zwiększający bezpieczeństwo podróżnych stosowany m.in. na peronach kolejowych. Dodatkowo w miejscach, gdzie nie ma zatok, zostanie wymalowana linia przystankowa tzw. zygzak, który dodatkowo informuje kierowców samochodów, by nie zatrzymywali się w tym miejscu - tłumaczy Maciej Gleba, kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Prace prowadzone są głównie w godzinach wieczorowych i nocą, by jak najmniej było utrudnień dla kierowców.
Świdnica nie ma problemów z rokrocznym odnawianiem oznakowania, ponieważ w 2007 r. rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę, który przez 4 lata realizuje to zadanie. Akcja malowania pasów w tym roku pochłonie ok. 130 tys. zł.


16 kwietnia 2009 - Kino serbskie w DKF-ie

Kolejne spotkanie Świdnickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbędzie 23 kwietnia, w Klubie Baszta o godzinie 18.30.
Świdnicki DKF odwiedzi Gordana Djurdjev - wykładowca języka i kultury serbskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, która wygłosi słowo wstępne poświęcone rozwojowi współczesnej kinematografii krajów tworzących niegdyś wielonarodową federację.
Wyświetlony zostanie obraz z gatunku filmu drogi "Szara ciężarówka w kolorze czerwonym" (reżyseria Srdjan Koljevic, prod. 2004).
Akcja nawiązuje do tematyki wojennej, ale ukazanej w odmiennej konwencji. Zbuntowana dwudziestolatka, wokalistka grupy rockowej, reprezentująca "odlotowy" styl życia belgradzkiej awangardy, w oczekiwaniu na zabieg aborcyjny postanawia wyjechać na kilka tygodni do nadmorskiego Dubrownika. Jako autostopowiczka poznaje Ratka, prowincjonalnego Bośniaka, kierowcę skradzionej ciężarówki, który postrzega rzeczywistość z perspektywy tradycyjnych, niemalże ludowych wartości.
Podróżując bocznymi trasami przez Jugosławię, bohaterowie zawiązują nić wewnętrznego porozumienia... Daje się tu zauważyć specyficzną dla filmu serbskiego konwencję zestawienia atmosfery tragizmu z poczuciem dystansu i humoru.


16 kwietnia 2009 - Spółdzielnia

Od dwóch miesięcy, dzięki inicjatywie i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Żarowie, trwają przygotowania do utworzenia w Żarowie spółdzielni socjalnej. Do spółdzielni socjalnej mogą przystąpić osoby bezrobotne oraz osoby niepełnosprawne, które nie mogą znaleźć pracy. Dzięki rządowemu wsparciu takie osoby mogą otrzymać z Urzędu Pracy bezzwrotne wsparcie finansowe na utworzenie takiej spółdzielni.
Spośród osób, które w minionych latach zatrudniane były przez Urząd w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych wyłoniona została grupa inicjatywna, która zamierza założyć taką spółdzielnię. Spółdzielnia będzie chciała zajmować się pracami związanymi z utrzymaniem porządku i czystości w naszej gminie.
- Od dłuższego czasu sprzątaniem miasta zajmuje się firma, którą wyłoniono w trybie ustawy o zamówieniach publicznych. Bardzo szybko okazało się, że najtańsza oferta wcale nie jest ofertą najlepszą - powiedział Grzegorz Osiecki, Zastępca Burmistrza Żarowa. - Mamy wiele uwag do jakości prac, dlatego chcemy wesprzeć inicjatywę powołania firmy, w której będą pracowali mieszkańcy naszej gminy, którzy w każdej chwili będą mogli zareagować na to, że w mieście jest brudno.
W miniony wtorek, z inicjatywy pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie, odbyła się prezentacja sprzętu służącego do sprzątania i koszenia trawy. Pokaz zorganizowano specjalnie dla potrzeb przyszłej spółdzielni, a w pokazie uczestniczyli, testując urządzenia, przyszli członkowie spółdzielni. W trakcie prezentacji zadawali wiele pytań przedstawicielom firmy, szczególnie dopytywali o możliwości techniczne i koszt ich użytkowania.
Osoby, które będą tworzyły spółdzielnię od mają przejdą szkolenie z zakresy prawa spółdzielczego oraz zasad prowadzenia firmy. Szkolenie zorganizuje i opłaci Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy.


16 kwietnia 2009 - Pijany z nożem

Przyszedł pijany do Ośrodka Pomocy Społecznej, swoje niezadowolenie wyraził wyciągając nóż i grożąc pracownikom ośrodka.
Dyżurny Komisariatu Policji w Żarowie otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym, awanturującym się mężczyźnie. Do awantury doszło w Ośrodku Pomocy Społecznej w Żarowie, gdzie pijany, niezadowolony klient wyciągnął nóż i groził pracownikom ośrodka. Natychmiast na miejsce wysłany został patrol, przybyli na miejsce policjanci zatrzymali mężczyznę do wytrzeźwienia i wyjaśnienia.
Za szybką i skuteczną akcję na ręce podinsp. Izabeli Basztury Komendanta Komisariatu Policji w Żarowie wpłynęło podziękowanie od Burmistrz Gminy Żarów Pani Lilli Gruntkowskiej oraz od pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.


15 kwietnia 2009 - Sesja - 730-lecie Świebodzic

18 kwietnia o godzinie 11.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbędzie się sesja popularnonaukowa z udziałem ekspertów, poświęcona historii miasta Świebodzice.
Sesję zorganizowaną się w ramach obchodów 730-lecia Świebodzic otworzy Bogdan Kożuchowicz Burmistrz Świebodzic. W programie przewidziano:
Jan Mikulicz Radecki w świetle wspomnień uczniów i współpracowników - prof. dr hab. Wanda Wojtkiewicz-Rok.
Osadnictwo wczesnośredniowieczne w rejonie Świebodzic - prof. dr hab. Krzysztof Jaworski.
Rozwój urbanistyczny i architektura Świebodzic - prof. dr hab. Małgorzata Chorowska, dr inż. Anna Małachowicz.
Świebodzice w oczach literatów i podróżników - dr Roman Macioszek.
Historia poczty i urządzeń pocztowych w Świebodzicach - Jerzy Gibek.
Propaganda polityczna na świebodzickich bonach zastępczych w 1921 roku - mgr Janusz Kujat.
Historia matematyka Polski - Filip Rosenau, światowej sławy matematyk ze Świebodzic prezentacja filmu w reż. Agnieszki Arnold.


15 kwietnia 2009 - Jest kasa na nowe karetki

Trzy zupełnie nowe karetki już niebawem zasilą tabor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy.
Unia przyznała powiatowi na rozwój ratownictwa medycznego ponad 835 tys. zł dofinansowania.
Karetki zostaną zakupione ze środków jakie pozyskano z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W sumie do budżetu Powiatu Świdnickiego trafi 838 100 zł ze środków unijnych. Stanowi to 85 % dofinansowania wartości całego projektu. Resztę, czyli 15 %, dołoży powiat ze swojego budżetu.
Projekt powiatu był jednym ze 107 projektów, które otrzymały dofinansowanie z tego programu. Uplasował się on na 10 pozycji i tym samym decyzją Ministra Zdrowia z dnia 10 kwietnia otrzymał dofinansowanie w ramach ogłaszanego w ubiegłym roku konkursu. Nowe karetki będą posiadały wszelkie niezbędne wyposażenie dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.
-" Będą to kolejne nowe karetki zakupione w ostatnim czasie dla naszego pogotowia. Ostatnio tak dużego zakupu ambulansów dokonaliśmy w 2007 roku, kiedy to do powiatu trafiły cztery nowe karetki." - mówi Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa
Z nowego sprzętu cieszą się także pracownicy Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. - "Dzięki wymianie starego taboru na nowy, będziemy jeździli nowocześniejszymi karetkami do pacjentów eliminując całkowicie stare auta" - mówi Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor pogotowia. Przetarg na zakup karetek zostanie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu tak, aby zakupu sprzętu można było dokonać jak najszybciej.


15 kwietnia 2009 - Studia podyplomowe

Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała S.C. oraz Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na studia podyplomowe: Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna oraz Kwalifikacje pedagogiczne.
Rozpoczęcie zajęć - 8 maja o godzinie 16:00.
W celu uzyskania informacji lub dokonania zapisu na studia podyplomowe prosimy o kontakt z Firmą Szkoleniowo-Doradczą Anna Szywała S.C. ulica Łukasińskiego 2/3 tel. (074) 857 72 83. Uwaga: zajęcia będą odbywały się w siedzibie Firmy.


15 kwietnia 2009 - Z pomysłem na swój biznes

Młodzi ludzie coraz częściej poważnie myślą o swojej przyszłości po zakończeniu edukacji. Dlatego tak wielu z nich już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej zgłasza się rokrocznie do konkursu organizowanego przez powiat świdnicki i prezentuje swój pomysł na rozpoczęcie własnego biznesu. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, czy ma on szansę powodzenia w trudnej gospodarce rynkowej.
22 kwietnia w budynku Starostwa Powiatowego w Świdnicy odbędzie się pierwszy etap V edycji konkursu, organizowanego przez Radę Powiatu Świdnickiego pod nazwą "Nie zostanę bezrobotnym". Konkurs, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży idei aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym powiatu oraz rozwijanie zmysłu przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, już na stałe wpisał się w kalendarz konkursów organizowanych przez Powiat Świdnicki. Dwuosobowe drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych ze Świdnicy i okolic mają za zadanie przedstawić przed komisją konkursową prezentacji multimedialnej, która zawierać będzie pomysł na utworzenie własnej firmy.
-"Jak co roku konkurs cieszy się dużym zainteresowanie wśród uczniów. Do tej pory wpłynęły prace z większości szkół z terenu Powiatu Świdnickiego. Warto dodać, że finaliści z poprzednich lat z powodzeniem prezentowali swoje pomysły na własny biznes w podobnych konkursach na szczeblu krajowym." - wyjaśnia Piotr Dębek z Biura Promocji, odpowiedzialny za organizację konkursu.
Finał konkursu będzie miał miejsce 27 kwietnia w sali Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy a wręczenie nagród odbędzie się podczas zbliżającej się sesji Rady Powiatu Świdnickiego 29 kwietnia. Organizatorzy przewidzieli dla zwycięzców cenne nagrody między innymi wysokiej jakości sprzęt RTV.


15 kwietnia 2009 - Trener Gminny

Już po raz kolejny Gmina Marcinowice przystąpiła do programu "Trener Gminny". Dzięki Funduszom Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego od 15 kwietnia do 31 października na wytypowanych 26 boiskach na terenie gmin Dolnego Śląska pracować będzie 26 trenerów gminnych.
Głównymi celami programu są między innymi zwiększenie ilości dzieci i młodzieży w bezpieczny, zorganizowany sposób spędzającej czas wolny oraz poprawa bezpieczeństwa na boiskach i terenach zielonych.
W ubiegłym roku w Gminie Marcinowice pod opieką trenerów odbywały się mecze, gry i zabaw sportowe dla dzieci i młodzieży w Marcinowicach i Szczepanowie, codziennie od poniedziałku do piątku.
W tym roku zajęcie zostaną zorganizowane w kompleksie sportowym przy Szkole Podstawowej w Strzelcach.


15 kwietnia 2009 - Bezpieczna jazda na rowerze

Piękna pogoda, mobilizuje Nas do wycieczek rowerowych za miasto. Jednak nie wszyscy jesteśmy na nim widoczni. Często ubrani w ciemne bluzy bez elementów odblaskowych stajemy się ofiarami wypadków drogowych.
Każdego roku na polskich drogach około 6 tysięcy rowerzystów ulega wypadkom drogowym, w których ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tysięcy odnosi obrażenia ciała. Ale na to czy jesteśmy bezpieczni na drodze ma wpływ nie tylko nasz ubiór ale także wyposażenie roweru.
Prawo o ruchu drogowym mówi, że kierujący rowerem w czasie od zmierzchu do świtu jak również w tunelu, zobowiązany jest używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru.
Prawidłowe wyposażenie roweru: z przodu - w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec, w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Pamiętajmy o prawidłowym wyposażeniu rowerów, używaniu elementów odblaskowych: kamizelek, opasek, naklejek oraz kasków ochronnych, które ochronią naszą głowę przed urazami.


15 kwietnia 2009 - "West na Fest"

18 kwietnia w Nowym Jaworowie koło Jaworzyny Śląskiej odbędą się III Otwarte Zawody Western Riding "West na Fest".
Prawie każda konkurencja osiągnie rangę kwalifikacji do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo.
Organizatorzy: SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej i "Wild West Riders Meta Team" planują rozegranie zawodów w następujących kategoriach: western riding, super horse, horsemanship, western pleasure, english pleasure, reining, greengoo, barrel racing, pole bending, western riding freestyle. Podczas imprezy nie zabraknie z pewnością widowiskowych pokazów kaskaderki konnej.
Dodatkową atrakcją zawodów będzie koncert zespołu country i bluegrass: "Czas na Grass" z Zielonej Góry.
Zawody rozpoczną się o godzinie 8:00, natomiast najbardziej widowiskowe konkurencje, czyli tzw. szybkościówki rozegrane zostaną około godziny 14:00. Koncert zespołu "Czas na Grass" rozpocznie się o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy.


14 kwietnia 2009 - Łuk już bardziej bezpieczny

Pierwsza z szeregu inwestycji związanych remontami i modernizacją dróg na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach, dobiegła końca. Mowa tu o odcinku ulicy Piasta, na którym oprócz nowej nawierzchni, chodników i zatoczek parkingowych, prace polegały na wyłagodzeniu niebezpiecznego zakrętu.
Wykonawca inwestycji, firma "Stańczyk", sprawnie i szybko uporała się z tym zadaniem - prace trwały kilkanaście dni.
Remont ulicy Piasta to dopiero początek największej inwestycji drogowej w mieście w tym roku. Gruntowna naprawa czeka jeszcze cztery newralgiczne ulice na osiedlu: Kazimierza Odnowiciela, Księcia Bolka, Mieszka Starego i Henryka Pobożnego. To oznacza, że to największe osiedle w Świebodzicach zamieni się lada moment w duży plac budowy.
- Mieszkańcy muszą się niestety liczyć się z utrudnieniami w obrębie remontowanych ulic, ale coś za coś, nie da się naprawić nawierzchni bez rozkopania drogi i chodników - tłumaczy Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza. - Poszczególne drogi będą wykonywane etapami tak, aby nie sparaliżować ruchu samochodów, ale z góry prosimy o wyrozumiałość, bo utrudnienia na pewno będą. Całość inwestycji to 3,5 mln złotych. Świebodzice pokryją ją z własnych środków. 20 kwietnia rozpoczyna się remont następnej ulicy - Kazimierza Odnowiciela


14 kwietnia 2009 - Sesja w Gminie Świdnica

Jutro w Świdnicy odbędzie się XLIII Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Świdnica.
Głównym tematem sesji będzie uchwała dotycząca zatwierdzenia do realizacji projektu wyłonionego do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Radni zajmą się też sprawą podziału Gminy Świdnica na stałe obwody do głosowania oraz wyrażeniem zgody na wydzierżawienie lokalu użytkowego.


14 kwietnia 2009 - Koncert u "Boboli"

15 kwietnia o godzinie 19.00 w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli rozpocznie się Koncert muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu: North Bromsgrove High School Choir & Concert Band &String Ensemble.
W programie koncertu:
Chór North Bromsgrove High School - wykona staroangielskie madrygały oraz pieśni,
North Bromsgrove High School Concert Band - wykona J. Brahmsa - Tańce Węgierskie oraz utwory blues,
North Bromsgrove High School String Ensemble - wykona 16-wieczne tańce.


14 kwietnia 2009 - Śniadanie w jadłodajni

Blisko 50 samotnych i potrzebujących wsparcia osób ze Świebodzic zjadło w sobotę, 11 kwietnia, wspólne śniadanie wielkanocne. Do świątecznego stołu zasiedli także samorządowcy: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska; przewodnicząca RM Elżbieta Horodecka i radna Ewa Dziwosz a także ksiądz Augustyn Nazimek oraz Małgorzata Gruszka, gospodyni spotkania, gdyż śniadanie zorganizowano w jadłodajni Ośrodka Pomocy Społecznej, którą prowadzi Caritas Diecezji Świdnickiej. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz złożył wszystkim serdeczne życzenia. Na stołach nie zabrakło typowo wielkanocnych potraw - żurku z kiełbasą, jajek, ciasta. Po posiłku wszyscy, którzy przyszli na śniadanie, otrzymali prezent-niespodziankę: paczki, przygotowane przez Caritas. Znalazły się w nim produkty spożywcze oraz chemia gospodarcza. Przed świętami 600 rodzin otrzymało bogate paczki żywnościowe od OPS.


14 kwietnia 2009 - Śpiewamy Marka Grechutę

Fundacja "Piosenkarnia" Anny Treter organizuje kolejny Konkurs Na Interpretację Piosenek Marka Grechuty W Ramach Festiwalu Twórczości Im. Marka Grechuty - Korowód.
Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych wykonawców piosenek Marka Grechuty, którzy przedstawią własne muzyczne wizje jego utworów. W konkursie mogą wziąć udział zarówno soliści, jak i zespoły muzyczne.
Wśród licznych nagród zwycięzca otrzyma statuetkę "Serce szczerozłote", nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa, a także wystąpi w Koncercie Galowym pt.: "Magia obłoków" u boku wybitnych artystów polskiej estrady 7 października tego roku w Operze Krakowskiej.
Wszyscy laureaci oprócz cennych nagród zostaną wyróżnieni możliwością zaprezentowania się w koncertach "Świecie nasz" w Auli U2 Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w warszawskim Studio Muzycznym im. A. Osieckiej, skąd koncert będzie transmitowany na antenie ogólnopolskiej Programu III Polskiego Radia.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać do 31 maja kartę zgłoszenia wyślij
na adres: Fundacja Piosenkarnia Anny Treter
Skrytka pocztowa 363 30 - 950 Kraków 61. >>> zobacz też regulamin konkursu


13 kwietnia 2009 - Konkurs na powieść współczesną

Centrum Kultury i Turystki w Walimiu oraz Wydawnictwo MTM w Jugowicach ogłaszają konkurs na powieść współczesną.
Konkurs pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego skierowany jest do autorów, którzy nie mają w swoim dorobku wydanej książki.
Organizatorom będzie niezmiernie miło, jeżeli w nadesłanych powieściach znajdą się elementy związane z Gminą Walim oraz regionem wałbrzyskim. Nie jest to jednak warunek uczestnictwa w konkursie.
Prace należy nadsyłać pocztą do 15 listopada. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 lutego 2010 roku. Nagrodzona powieść zostanie wydana 15 marca 2010 roku, podczas ogłoszenia kolejnej edycji konkursu. Regulamin konkursu - >>> zobacz


13 kwietnia 2009 - Historia, historia . . .

W części historycznej serwisu internetowego "dziennik.swidnica.pl" zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zamieściliśmy dzisiaj kolejne teksty autorstwa Wiesława Rośkowicza - dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
"Zarys dziejów Świdnicy", "Zabytki archeologiczne z terenu Świdnicy", "Wygnanie ladacznic ze Świdnicy", "Młyny papiernicze w Świdnicy", "Zdobycie Świdnicy w 1761 r. przez wojska austriackie", "Legenda o gryfie", "Legenda o chciwym rajcy" i "Legenda o budowniczym wieży świdnickiego kościoła" to tytuły najnowszych tekstów, do których przeczytania zachęcamy.
A innych autorów piszących o historii miasta, historii miast i miejscowości w powiecie prosimy o nadsyłanie swoich prac, by dzięki nim wiedza o przeszłości ziemi świdnickiej stała się dostępna mieszkańcom naszej pięknej ziemi, naszej najpiękniejszej "małej ojczyzny".
To dzięki wiedzy piszących o historii tego regionu nasza ziemia staje się atrakcyjną "całością", miejscem, do którego będą ciągnąć rzesze turystów.


13 kwietnia 2009 - Niesulice zapraszają

Może w tym roku Twoje dziecko dołączy do naszego grona? Nie trzeba być harcerzem, żeby wakacje 2009 stały się wielką, niezapomnianą przygodą.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat do Niesulic nad jeziorem Niesłysz.
Harcerska Baza Obozowa Hufca ZHP Świdnica istnieje od 1968 roku, a zlokalizowana jest w lesie, 2 km od wsi Niesulice, z dala od ruchliwych ulic i dużych miast.
Nasza oferta to: obozy specjalnościowe, na których każdy znajdzie coś dla siebie, wyjątkowa akademia zabawy na kolonii dla maluchów, program pełen atrakcji tworzony przez młodych i kreatywnych ludzi z pasją, wykwalifikowana i odpowiedzialna kadra gwarantująca bezpieczeństwo a także wyżywienie - jak u mamy - przygotowywane przez życzliwe, nawet dla "niejadków", kucharki.
Zapisy już trwają. W tym roku zaplanowaliśmy trzy 15-dniowe turnusy: I turnus 03.07-17.07.2009, II turnus 17-31.07.2009, III turnus 31.07-14.08.2009.
W ofercie obozy: rekreacyjny, sportowy, żeglarski, kurs na stopień żeglarza jachtowego, konny, windsurfingowy, kolonia dla maluchów.
Do dyspozycji uczestników: rowery górskie, kajaki, łódki, deski windsurfingowe, boisko sportowe, stanowiska łucznicze i ścianka wspinaczkowa.
W programie każdego z obozów: wycieczki piesze, kajakowe i rowerowe, gry i zabawy, kąpiele w jeziorze, dyskoteki, karaoke, festiwale piosenki, zajęcia sportowe, ogniska, warsztaty plastyczne i muzyczne, seanse filmowe i inne atrakcje.
Zadzwoń (tel. 074 8520179) lub przyjdź do nas. Szczegółowa oferta zawarta jest na stronie świdnickiego hufca www.swidnica.zhp.pl gdzie znajdują się również zdjęcia z obozów. Dla stałych klientów ceny promocyjne.


12 kwietnia 2009 - Pamiętaj o historii

"Wśród części mieszkańców Świdnicy jest rozpowszechniona opinia, że najstarszym budynkiem w mieście jest dom przy ulicy Długiej 45. Mieści się w nim obecnie apteka "Pod Bykami".
Należy jednak zaznaczyć, że niemożliwe jest stwierdzenie, który budynek wybudowano jako pierwszy w Świdnicy i z pewnością nigdy się tego nie dowiemy. Możemy jedynie mówić u grupie domów najstarszych. Niewątpliwie należą do nich niektóre kamienice na Rynku, przy ulicy K. Pułaskiego czy też ulicy Długiej.
Do najciekawszych pod wieloma względami należy wspomniany już dom przy ul. Długiej 45. Przed drugą wojną światową nosił on nazwę "Grundhof". Słowa tego nie można jednoznacznie i precyzyjnie przetłumaczyć na język polski. W dowolnym tłumaczeniu może ono oznaczać pramiejsce.
Według tradycji przed wiekami znajdowała się w tym miejscu leśniczówka. W okolicach Świdnicy było wtedy wiele lasów, a w nich dużo dzikich zwierząt.
Leśniczówka stała się następnie schroniskiem dla pielgrzymów. W późniejszym okresie, jeszcze w średniowieczu, wybudowano tutaj dom, w którym mieści się obecnie apteka. Na jego szczytowej ścianie znajdował się napis informujący o historii tego miejsca."
To fragment tekstu autorstwa - Wiesława Rośkowicza - dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy o historii miasta zatytułowany "Apteka Pod Bykami" - >>> zobacz. Jutro zamieszczone zostaną kolejne teksty.


12 kwietnia 2009 - Zdjęcia z turnieju

W dniach 3-5 kwietnia odbył się w Świdnicy Turniej o wejście do II ligi siatkówki kobiet.
W zawodach startowały zespoły - UKS Jedynka Tarnów, UKS Trefl Gdynia, MKS Pogoń Proszowice i gospodarze turnieju MKS Świdnica.
Świdniczanki zajmując drugie miejsce w zawodach swojej szansy na awans szukać będą w bezpośredniej walce ze spadkowiczem z II ligii.
Dzisiaj do galerii dodane zostały zdjęcia z tych zawodów - >>> zobacz


12 kwietnia 2009 - Pomagamy wypełnić pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ulicy Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić pit ?
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić ?
- ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego).
- obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł)
- wpisać nazwę i nr KRS OPP - Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska KRS - 0000264246 Hufiec Świdnica
- wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


11 kwietnia 2009 - "Motocykliści" działania drogówki

Wiosna to czas wyczekiwany przez wszystkich miłośników motocykli, rozpoczyna się sezon motocyklowy. Niestety dla wielu posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego.
Najczęstszą przyczyną wypadków na motorach jest nadmierna prędkość, przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy. Większości tragicznych wypadków drogowych na polskich drogach z udziałem motocyklistów można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego.
Corocznie policjanci wzywani są do wypadków z udziałem motocyklistów. Wielu z nich do końca życia pozostaje kalekami, wielu ginie. Są to zazwyczaj młodzi ludzie, których umiejętności jazdy nie są adekwatne do mocy maszyn, którymi jeżdżą i którzy zapominają, że w zderzeniu z samochodem nie mają żadnych szans.
W marcu na terenie powiatu świdnickiego doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, w dwóch przypadkach doszło do kolizji drogowej natomiast trzecie zdarzenie zakończyło się złamaniem ręki i ogólnymi potłuczeniami.
Do końca sezonu motocyklowego policjanci będą prowadzić działania ukierunkowane na dyscyplinowanie motocyklistów. Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić kaskadowe pomiary prędkości, zwracać uwagę na stan techniczny motocykli, obowiązkowe wyposażenie. Od 9 kwietnia na drogach jest wykorzystywany fotoradar, który robi zdjęcia oddalającego się pojazdu.
Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.


11 kwietnia 2009 - Kolejne punkty

Czternaste zwycięstwo w 22 kolejce spotkań III ligi odnieśli dzisiaj w Głogowie świdniccy piłkarze.
Chrobry Głogów - Polonia-Sparta Świdnica 1:2.
Bramki: Krzysztof Goździejewski 47 minuta, Dariusz Filipczak 85 minuta z rzutu karnego, dla gospodarzy w 90 minucie bramkę strzelił Jarosław Gad.
Następny mecz Polonia-Sparta Świdnica rozegra z 15 kwietnia o godzinie 16.00 z Promieniem Żary.


11 kwietnia 2009 - Wysoka porażka

W rozegranym dzisiaj meczu dwudziestej kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną MKS Szczawno Zdrój aż 1:4 od przerwy wynik brzmiał 0:1.
Kolejny mecz piłkarze Victorii Świebodzice rozegrają w sobotę, 18 kwietnia z Olimpią Kamienna Góra.


11 kwietnia 2009 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskich ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Kryształ Stronie Śląskie - Grom Witków 1:2
Piławianka Piława Górna - Polonia-Sparta II Świdnica 1:0
Zieloni Łagiewniki - AKS Strzegom 0:6
Stal Świdnica - Bielawianka Bielawa 1:5
W tabeli prowadzi drużyna Polonii-Sparty Świdnica z 43 punktami.
AKS Strzegom zajmuje trzecie miejsce mając na koncie 37 punktów. Na czwarte miejsce awansował zespół Gromu Witków z 32 punktami, Stal Świdnica z 25 punktami spadła na 9 miejsce.


11 kwietnia 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Włókniarz Głuszyca - Sudety Dziećmorowice 0:4
Czarni Wamag Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 3:3
Zieloni Mrowiny - Skalnik Czarny Bór 3:2
Podgórze Wałbrzych - Karolina Jaworzyna Śląska 2:0
Zieloni Mokrzeszów - Juventur Podzamcze Wałbrzych 1:2
Unia Jaroszów - Granit Roztoka 2:1
Wierzbianka Wierzbna - Victoria II Świebodzice 3:1
LKS Bystrzyca Górna - Gwarek Wałbrzych 2:2


11 kwietnia 2009 - Zgłoś drużynę

Tylko do 20 kwietnia można zgłaszać drużyny do Orange Cup XIV Turnieju im. Marka Wielgusa.
W Mistrzostwach Polski każda drużyna ma szansę na udział w piłkarskim zgrupowaniu, podczas którego wyłoniona zostanie reprezentacja Polski U-11. To wielka szansa dla wszystkich zawodniczek i zawodników urodzonych po 1 stycznia 1998 roku.
Aby wziąć udział w rozgrywkach Orange Cup należy wypełnić i odesłać formularz zgłoszeniowy. Dotychczas najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa podkarpackiego, najmniej z województwa lubuskiego.
Wszystkie zgłoszone zespoły walczyć będą o tytuł Mistrza Polski 11-latków w kategorii dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy pojadą na mecz eliminacyjny piłkarskiej reprezentacji Polski do Mistrzostw Świata.
Cenne sportowe nagrody ufundował również oficjalny parter techniczny turnieju - firma PUMA. Powołanie oficjalnej reprezentacji U-11 w piłce nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców ma na celu profesjonalne budowanie, promowanie i szkolenie już od najmłodszych lat największych talentów w polskiej piłce. Młodzi reprezentanci pojadą na najmłodsze w historii piłkarskie zgrupowanie.
Dzięki Orange Cup dziecięce talenty zostaną docenione, a ich rozwojem pokierują profesjonalni trenerzy.
Już zgłoszone zespoły: dolnośląskie - 42 drużyny, kujawsko-pomorskie - 48, lubelskie - 98, lubuskie - 35, łódzkie - 61, małopolskie - 80, mazowieckie - 62, opolskie - 58, podkarpackie - 106, podlaskie - 42, pomorskie - 50, śląskie - 84, świętokrzyskie - 52, warmińsko- mazurskie - 72, wielkopolskie - 103, zachodniopomorskie - 70 drużyn.


10 kwietnia 2009 - Świąteczna atmosfera w 105

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy już zapanowała świąteczna atmosfera. Młodzi aktorzy wcielili się w postaci ewangeliczne i w czasie wielkanocnego apelu przedstawili wydarzenia Triduum Paschalnego "Od smutku do radości, od śmierci do życia".
Widzowie z dużym zainteresowaniem obserwowali śpiących żołnierzy, aniołów zwiastujących zmartwychwstanie oraz samego Jezusa, który ofiarował dzieciom serduszka, symbol miłości.
Wszyscy usłyszeli życzenia radości, miłości i pokoju płynących od Tego, który pokonał śmierć.
W tym dniu jeszcze przez długi czas brzmiał w murach szkoły radosny śpiew o tym, że "zmartwychwstał Pan i żyje dziś, blaskiem jaśnieje noc!"


10 kwietnia 2009 - Rekordowe jajo w Świdnicy

Na świdnickim Rynku stanęła 4-tonowa pisanka. Podarowali ją Bogusław i Tomasz Solima, właściciele firmy kamieniarskiej ze Strzegomia.
Granitowe jajo będzie cieszyć świdniczan w czasie świąt. Dla bezpieczeństwa ustawione zostały na postumencie wykonanym również ze strzegomskiego granitu.
- Przygotowanie 180 cm rzeźby trwało ponad 3 tygodnie. Codziennie pracowało nad nią dwóch lub trzech ludzi. Jajo wykuto z jednego bloku skalnego, a że najtrudniej z kamienia wydobyć owalne kształty, to robota odbywała się ręcznie. - tłumaczy Tomasz Solima. Jesteśmy autorami wielu rzeźb, m. in. 20-tonowego słonia, który stoi przed wrocławską galerią Arkady. Nie boimy się wyzwań. A takie wyjątkowe prace są sygnałem, że z prostszymi zleceniami bez problemu damy sobie radę.
Gotowy owal pomalowała Hanna Keller-Tomaszewska z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Dlaczego jajo stanęło w Świdnicy?
- W Strzegomiu wszyscy nas znają, więc z pewnością nikt się nie obrazi, że z prezentem przyjechaliśmy do Świdnicy. Zresztą ten wyjątkowy Rynek zasługuje na wyjątkową ozdobę świąteczna - mówi pan Tomasz. Koszty wykonania, transportu i montażu w całości pokryła firma "Piramida", pomysłodawca i twórca wyjątkowej pisanki.


10 kwietnia 2009 - Obroniła prymat

Małgorzata Ostrowska - wielokrotna mistrzyni Polski w armwrestlingu w kat. do 60 kg na prawą i lewą rękę - także w tym roku nie zawiodła swoich kibiców dwukrotnie stając na najwyższym podium w krajowym czempionacie. Impreza odbyła się w dniach 4-5 kwietnia w Żarach.
Małgosia, startująca już tylko w seniorach, "jak burza" przeszła eliminacje, bez porażki weszła do finałów, gdzie błyskawicznie pokonała swoje rywalki - Bożenę Cichopek z Jaworzna (ręka prawa) oraz Nikolę Ipnar z Jaworzna (ręka lewa).
W Żarach, oprócz naszej multimedalistki, wystąpiło jeszcze 4 reprezentantów klubu "Ostry Strzegom. Michał Ożga (kat. senior 80 kg) uplasował się na 11. (prawa) i 10. (lewa) pozycji. Debiutanci tych mistrzostw: Andrzej Szmuc (kat. senior 70 kg), Krzysztof Lepczak (kat. senior 85 kg) i Marcin Szpak (kat. senior 90 kg) również pokazali ducha walki. Andrzej Szmuc zajął 9. (prawa) i 12. (lewa) miejsce, Krzysztof Lepczak był dwa razy 11, a Marcin Szpak ulokował się na 8. (prawa) i 7. (lewa) pozycji. Drużynowo klub "OSTRY" Strzegom zajął 16 miejsce.
Warto dodać, że dwóch pierwszych zawodników w każdej kategorii wagowej ma prawo startu w mistrzostwach Europy i świata. Pierwsza z tych imprez odbędzie się w Bułgarii, a druga we Włoszech.


9 kwietnia 2009 - Boisko ze sztuczną murawą w grze

5704 m kwad. sztucznej nawierzchni, 24 lampy oświetlające boisko, ok. 200 miejsc na trybunach to gwarancja dobrych rozgrywek i w ramach kompleksu OSiR najlepsza baza treningowa w promieniu 50 km od Wrocławia.
Ośrodek Sportu i Rekreacji wzbogacił się na początku roku o nowe boisko piłkarskie. Otwarcie obiektu z udziałem Jerzego Engela, byłego trenera reprezentacji Polski, zaplanowano na 17 kwietnia (piątek) na godz. 16.00.
- Boisko spełnia wymagania obiektu treningowego i jest jednym z elementów konsekwentnej realizacji naszych planów w związku z centrum pobytowym na Euro 2012. Dlatego otwieramy je właśnie w rocznicę przyznania Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej - tłumaczy Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. Już dziś obiekt wykorzystywany jest przez świdnickie kluby, które dotąd ze względu na naturalną murawę miały trudności z trenowaniem w zimie i przy niesprzyjających warunkach pogodowych.
Inwestycję zrealizowano w ciągu 4 miesięcy, a jej koszt to 1.100 tys. zł.
- Prace budowlane przebiegały sprawnie i już w grudniu zeszłego roku obiekt był gotowy. Na boisku o wymiarach 92 x 62 m wykonano nawierzchnię w najlepszej dostępnej obecnie technologii FIFA 2 - mówi Edmund Frączak, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zainteresowanie drużyn jest duże. Rozgrywki na boisku prowadzone są nawet do godz. 22.00. W Świdnicy gościliśmy już zawodników m. in. Zawiszy Bydgoszcz, Drukarza Warszawa, Ślęzy Wrocław czy Rakowa Częstochowa.


9 kwietnia 2009 - Najlepsza usługa sportowo-rekreacyjna

Po raz drugi usługi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzicach zostały docenione w Konkursie Gospodarczym na Najlepszą Firmę, Produkt i Usługę Regionu - "Muflony".
Jest to plebiscyt organizowany przez "Nowe Wiadomości Wałbrzyskie", którego celem jest uhonorowanie najprężniej działających firm w regionie. Uroczysta gala połączona z wręczeniem dyplomów i statuetek odbyła się 3 kwietnia w Zamku Książ.
- Tak jak w poprzednim roku zajęliśmy trzecie miejsce w kategorii usługa. To dla nas wielkie wyróżnienie, a konkurencja była bardzo silna, aż 11 firm wystartowało w tej kategorii - mówi Janusz Zieliński, dyrektor OsiR-u. - Wysokie miejsce w plebiscycie jest dla nas dowodem, że nasze usługi stoją na wysokim poziomie i jesteśmy postrzegani jako instytucja, która odnosi sukcesy gospodarcze, jest przykładem sprawności działania oraz wzorem solidności i rzetelności.
Ośrodek Sportu i Rekreacji od dwóch lat poprawia jakość swojej oferty. To już nie tylko atrakcje związane z Wodnym Centrum Rekreacji - ale także nowoczesna siłownia, salon masażu w podziemiach pływalni, solarium. Dodatkowo pojawia się coraz więcej ciekawych zajęć dla młodzieży - jak chociażby uruchomione w zeszłym roku zajęcia z kickboxingu, które prowadzi Mistrz Polski w tej dyscyplinie, Mariusz Cieśliński. Treningi cieszą się ogromną popularnością.
To nie jedyna nagroda w konkursie dla Świebodzic. Statuetkę "Muflona" wśród małych i średnich przedsiębiorstw zdobył Salon Toyoty Jana Nowakowskiego.


9 kwietnia 2009 - Ofiary stalinowskiego terroru

14 kwietnia we Wrocławiu odbędą się uroczystości upamiętniające polskie ofiary zesłań w głąb Związku Sowieckiego w latach 1939-1956.
W ramach obchodów organizowanych przez Związek Sybiraków III RP, Stowarzyszenie "Pro Cultura Catholica" oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu w Sanktuarium Golgoty Wschodu będzie miało miejsce uroczyste poświęcenie tablicy dedykowanej pamięci Polaków - ofiar terroru stalinowskiego w latach 1939-1956 na obszarach byłego Imperium Sowieckiego.
W ramach uroczystości odbędzie się również prezentacja publikacji Instytutu Pamięci Narodowej "Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1939-1950" pod redakcją Joanny Żelazko i Janusza Wróbla. Gościem specjalnym będzie Joanna Żelazko.
Na koniec spotkania zgromadzonym gościom zostanie zaprezentowany film dokumentalny "The Lost Requiem" (czas trwania: 95 min.) irańskiego reżysera Khosrow Sinaia. Reżyser z Teheranu podążył tropem polskich uchodźców, którzy w 1942 roku przywędrowali do Persji z Armią generała Andersa.
Wszystkie punkty programu obchodów odbędą się w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Ojców Redemptorystów (ul. Wittiga 10 we Wrocławiu).
Obchody rozpoczną się Mszą św. o godz. 15.00 w Sanktuarium Golgoty Wschodu.


9 kwietnia 2009 - Ponownie na Górze Krzyżowej

3 kwietnia mieszkańcy gminy Strzegom wzięli udział w wyjątkowej Drodze Krzyżowej.
Było to szczególna uroczystość ze względu na to, że podczas niej dokonano ponownego zawieszenia na krzyżu, znajdującym się na szczycie Góry Krzyżowej, korpusu Jezusa Chrystusa.
Figura Zbawiciela, która wcześniej znajdowała się na krzyżu, została przestrzelona w czasie II Wojny Światowej, dokładnie 1 czerwca 1945 r., przez żołnierzy Armii Sowieckiej, stacjonujących wówczas w Strzegomiu. Od tego momentu, mimo starań i wielu prób, nie udało się doprowadzić do stworzenia nowego wizerunku Chrystusa, który znalazłby swoje stałe miejsce na krucyfiksie.
- Dopiero niedawno, dzięki inicjatywie i zaangażowaniu przedstawicieli strzegomskiej branży kamieniarskiej, wrocławski artysta wykonał z brązu korpus Jezusa Chrystusa - mówi ksiądz prałat Marek Babuśka.
Poświęcenia figury dokonał ksiądz biskup Ignacy Dec podczas uroczystości, która odbyła się w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się w procesji na Górę Krzyżową, gdzie na krzyż wciągnięto nowy korpus Zbawiciela.
Zadowolenia nie kryją także zwykli mieszkańcy Strzegomia, którzy mieli okazję podziwiać już nową figurę Jezusa


9 kwietnia 2009 - Kino serbskie w DKF-ie

Najbliższe spotkanie Świdnickiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbędą się w czwartek 16 kwietnia oraz tydzień później - 23 kwietnia, w Klubie Baszta o godzinie 18.30.
Oba poświęcone będą filmowi serbskiemu. Idea sięgnięcia do kinematografii bałkańskiej zrodziła się przede wszystkim ze świadomości niewielkiej wiedzy polskiego odbiorcy na temat wydarzeń artystycznych tego regionu, postrzeganego dziś, niesłusznie, jako mglista prowincja współczesnej Europy.
16 kwietnia obejrzymy film "Piękna wieś, pięknie płonie" (org. "Lepa sela lepo gore", reżyseria i scenariusz Srdjan Dragojević, prod. 1996), jedną z ciekawszych i ekspresyjnych produkcji serbskich lat dziewięćdziesiątych, nawiązujących do wydarzeń wojennych w byłej Jugosławii.
Akcja filmu rozgrywa się w czasie konfliktu bośniackiego. Została oparta na wątku przyjaźni Serba i muzułmanina, wzrastających razem w małej, wieloetnicznej społeczności jugosłowiańskiej wsi. Opowieść o przyjaźni uwikłanej w dramat wojny to jednocześnie próba analizy źródeł i złożonych, psychologicznych mechanizmów konfliktu. Wizja reżysera skupia się więc na zaprezentowaniu wydarzeń z perspektywy indywidualnych postaw i odczuć postaci.
Dragojević opowiada historię z punktu widzenia neutralnego obserwatora, postrzegając dramat jugosłowiański nie tyle jako konflikt narodów, co konflikt nacjonalizmów, których wybuch stanowił w dużej mierze konsekwencję wieloletnich zafałszowań relacji narodowościowych w tym zakątku Europy.


9 kwietnia 2009 - Sporządzanie świadectw

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C zaprasza na 52-godzinny kurs "Uprawnienie do Sporządzania Świadectwa Charakterystyki Energetycznej Budynków i Lokali Użytkowych". Zajęcia odbędą się już 24-25 kwietnia. Kurs skierowany jest do absolwentów studiów wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym. Zajęcia poprowadzą pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. Szczegóły kursu - >>> zobacz


9 kwietnia 2009 - Noc z Andersenem

Z piątku na sobotę 3 - 4 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem "Noc z Andersenem". Organizatorami przedsięwzięcia byli - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Jaroszowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy oraz Stowarzyszenie "Mała Szkoła" w Rogoźnicy".
Czytanie baśni przez samorządowców rozpoczęło się w Jaroszowie. Jednak wcześniej, zaproszeni goście, musieli się wykazać wiedzą na temat życia i twórczości Jana Christiana Andersena. Baśnie tego znakomitego autora czytali: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Rudnicki, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska, przewodniczący Komisji Oświaty - Zbigniew Suchyta, dyrektor biblioteki - Urszula Jarosińska, dziennikarka Magdalena Trzeciak oraz strzegomski kronikarz Krzysztof Kalinowski.
W postać Andersena wcielili się tej nocy radny Marian Góra oraz kronikarz Krzysztof Kalinowski. Każdy z nich przygotował dla najmłodszych mnóstwo niespodzianek.
Uczestnicy wszystkich trzech szkół przygotowali również inscenizacje: w Jaroszowie wystawiono "Lisa i cztery łasiczki", w Rogoźnicy "O rybaku i złotej rybce", a w Kostrzy "Królową śniegu". We wszystkich miejscowościach, zgodnie z założeniami "Nocy z Andersenem" były sadzone pamiątkowe drzewka.
To jednak nie jedyne atrakcje tego wyjątkowego dnia. Dzieci zwiedziły Klasztor Karmelitów, gdzie oglądały eksponaty muzealne w lokalu Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej oraz podziwiały warsztat szewca-artysty Otmara Dubisa. Wielką atrakcją była także przejażdżka limuzyną oraz wozem strażackim.
Natomiast o północy najmłodsi, wraz z opiekunami, udali się do Bazyliki Mniejszej. Przewodnikami po kościele byli rycerze ze Strzegomskiej Komandorii Szpitalników św. Jana z Jerozolimy.
Finał "Nocy z Andersenem" odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu. W szkolnej auli zaprezentowali się - Strzegomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, 122-osobowa "papierowa orkiestra", której uczestnicy imitowali grę na misternie wykonanych instrumentach z papieru oraz grupa taneczna z Kostrzy.
Nie mogło zabraknąć także takich niespodzianek, jak degustacja tortu z wizerunkiem Andersena i czekolady ze specjalnej fontanny oraz niezapomnianych przejażdżek limuzyną i wozem strażackim.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy "Nocy z Andersenem" otrzymali pamiątkowe certyfikaty.


9 kwietnia 2009 - Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia i członkowie "Domu Dziennego Pobytu" w Świdnicy również aktywnie przeżyli ten dzień.
Dzień odbywał się pod hasłem "Szlachetne zdrowie ten tylko się dowie ...". DDP przygotował "Dzień sportu", uczestnicy musieli przejść przez tor konkurencji sportowych, np. kozłowanie piłką, rzut do kosza, rzut do wiaderek, rzut do tarcz, zadania matematyczne - każdy uczestnik musiał przejść przez wszystkie konkurencje. Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy oraz drobny upominek. I miejsce zajął Roman Ratajczyk, II miejsce zajęła Dagmara Sławek a III miejsce - Zofia Grab.
Mierzenie ciśnienia odbywało się przed rozpoczęciem konkurencji sportowych i po ich zakończeniu. Cały czas pensjonariusze smażyli kiełbaski, chleb, ziemniaki.
Gośćmi w ośrodku byli zaprzyjaźnieni z pensjonariuszami uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy również brali udział w konkurencjach sportowych i grillu.


9 kwietnia 2009 - Licealiści laureatami

XV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży dobiegła końca. 7 kwietnia zostały ogłoszone wyniki konkursu i okazało się, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie strzegomskiego ogólniaka: Albert Fidos i Anna Zaremba, którzy uzyskali fantastyczne wyniki, ponieważ na 50 punktów Albert uzyskał 50, a Anna - 47.
- Z całą pewnością tegoroczne tematy nie należały do najłatwiejszych - relacjonuje opiekun Anny, Tomasz Marczak - ponieważ dotyczyły wydarzeń, które nasi uczniowie, z racji wieku, nie pamiętają. Dzięki bogatej literaturze, a także wspomnieniom najbliższych, którzy, na własnej skórze, przeżyli wolnościowe pielgrzymki Jana Pawła II i wydarzenia Okrągłego Stołu, prace licealistów okazały się, pod względem merytorycznym, bardzo dobre.
- Już 17 kwietnia uczniowie wezmą udział w warsztatach dla młodych posłów, a najlepsi pojadą do Warszawy" - informuje opiekunka Alberta, Małgorzata Kucharska. Miejmy nadzieje, że będą to nasi licealiści.
Warto nadmienić, że bardzo dobrze w konkursie zaprezentowała się również Agnieszka Świerk, której zabrakło 1 punktu, aby znaleźć się w gronie laureatów.


9 kwietnia 2009 - "West na Fest"

18 kwietnia w Nowym Jaworowie koło Jaworzyny Śląskiej odbędą się III Otwarte Zawody Western Riding "West na Fest".
Prawie każda konkurencja osiągnie rangę kwalifikacji do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo.
Organizatorzy: SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej i "Wild West Riders Meta Team" planują rozegranie zawodów w następujących kategoriach: western riding, super horse, horsemanship, western pleasure, english pleasure, reining, greengoo, barrel racing, pole bending, western riding freestyle. Podczas imprezy nie zabraknie z pewnością widowiskowych pokazów kaskaderki konnej.
Dodatkową atrakcją zawodów będzie koncert zespołu country i bluegrass: "Czas na Grass" z Zielonej Góry.
Zawody rozpoczną się o godzinie 8:00, natomiast najbardziej widowiskowe konkurencje, czyli tzw. szybkościówki rozegrane zostaną około godziny 14:00. Koncert zespołu "Czas na Grass" rozpocznie się o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy.


9 kwietnia 2009 - O przyszłości oczyszczalni ścieków

7 kwietnia w sali narad Urzędu Miejskiego w Żarowie odbyło się posiedzenie połączonych komisji gospodarczych rad miejskich w Żarowie i Jaworzynie Śląskiej.
Posiedzenie było poświęcone przyszłości oczyszczalni ścieków w Żarowie, której właścicielami są samorządy obu gmin. Posiedzenie rozpoczęło się od wizytacji oczyszczalni, po której oprowadzał radnych z obu gmin Likwidator "Strzegomki" Andrzej Kiszecki. Po części plenerowej posiedzenie komisji kontynuowano w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Żarowie, gdzie Andrzej Kiszecki przedstawił plan zakończenia likwidacji "Strzegomki".
W zamierzeniach burmistrzów Jaworzyny Śląskiej i Żarowa jest utworzenie jednego, dużego przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego na bazie likwidowanej spółki "Strzegomka" oraz żarowskich i jaworzyńskich wodociągów.
W tym celu powołano do życia nową spółkę, do której ma zostać przeniesiony majątek oczyszczalni ścieków oraz majątek zakładów wodociągowych z obu miast. Nowe przedsiębiorstwo będzie mogło realizować nowe zadania inwestycyjne polegające na budowie nie tylko nowych sieci wodociągowych, ale również, co najważniejsze, sieci kanalizacyjnych na terenie wsi obu gmin.
Radni obu gmin zaakceptowali takie rozwiązanie.


9 kwietnia 2009 - Lany poniedziałek

Święta Wielkanocne dla wielu młodych ludzi, to święta kojarzące się nie tylko z rozdającym pisanki zajączkiem, ale przede wszystkim z lanym poniedziałkiem. Jak co roku na osiedlach, przed kościołami na miejskich skwerach spotkamy młodzież z wiadrami pełnymi wody, czyhającą na przechodniów. Należy jednak pamiętać aby nie przesadzić.
Polewanie wodą to wieloletnia tradycja, lecz wiadro zimnej wody wylane na głowę nie należy do przyjemności. Sprawcy takich zdarzeń muszą się liczyć z konsekwencjami swojego postępowania, jednak nie mogą liczyć na wyrozumiałość policji.
Także w tym roku ulice miasta będą patrolowane przez większą ilość policjantów, którzy w razie potrzeby będą reagowali na chuligańskie wybryki młodych ludzi.
Do rodziców zwracamy się z apelem, aby porozmawiali ze swoimi pociechami na temat szkód jakie mogą wyrządzić rzucając workami pełnymi wody w przechodniów lub nadjeżdżające samochody.


9 kwietnia 2009 - Pamiętają

2 kwietnia 2005 roku, godzina 21.37 - to data, która na stałe wpisała się w historię Polski . . .
Takimi słowami rozpoczęła swoją wypowiedź uczennica prowadząca program artystyczny, upamiętniający rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, w Gimnazjum w Goczałkowie. Uczniowie mieli możliwość na nowo przypomnieć sobie historię człowieka, który od początku do końca, w każdym najmniejszym calu poświęcił swe życie Bogu i bliźnim. Spotkanie przypomniało uczniom istotne wątki z nauczania papieskiego i ważne przesłania skierowane do młodzieży, a także jego twórczość poetycką.
Przygotowana sceneria, półmrok, wiele zapalonych świec i pokaz multimedialny dostosowany do przekazywanych treści, przeplatanych śpiewem ulubionych pieśni Ojca Świętego dostarczały niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Recytujący poezję i prozę Jana Pawła II gimnazjaliści świetnie poradzili sobie z tak trudną do interpretacji twórczością. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn Rodziny Szkół Jana Pawła II.
Wieczorem młodzież, wraz ze sztandarem szkoły uczestniczyła we mszy św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II.


8 kwietnia 2009 - "Jedno okienko" w praktyce

Informacje o tym, jak założyć własną firmę oraz wymagane dokumenty, szczegółowy opis formalności potrzebnych do spełnienia w związku z nowymi przepisami, które obowiązują od 31 marca, potrzebne dokumenty >>> zobacz
- Zachęcamy wszystkich zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej do zapoznania się z materiałami, co pozwoli na szybsze załatwienie sprawy w urzędzie - mówi Jacek Piekunko, kierownik Referatu Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Rozporządzenie Rady Ministrów nie rozwiązało problemu przedsiębiorców, którzy nadal - mimo zmienionych przepisów - muszą udać się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym i podatkiem VAT.
Wprowadzenie projektu "Jedno okienko" zbiegło się z aktualizacją numerów PKD, które mają obowiązek zgłaszać przedsiębiorcy do końca 2009 r. By wprowadzanie zmian przebiegało sprawnie, informujemy, że na stronie Głównego Urzędu Statystycznego możliwe jest wyszukiwanie kodów - >>> zobacz


8 kwietnia 2009 - GEA - najlepszym pracodawcą

Tak zadecydowali Czytelnicy "Gazety Świebodzickiej" - dwutygodnika samorządowo-społecznego w Świebodzicach oraz internauci portalu miejskiego. To wynik plebiscytu, jaki zorganizowaliśmy na łamach gazety lokalnej, chcąc wyróżnić najlepszych pracodawców w mieście. Czytelnicy głosowali na wcześniej zgłoszone firmy, które działają w oparciu o zasady fair play, dbają o swoich pracowników i ich rozwój, a jednocześnie osiągają sukcesy gospodarcze.
Plebiscyt trwał ponad 2 miesiące, można było głosować na 11 firm. Ostatecznie tytuł "pracodawca Roku" 2008 głosami Czytelników i internatów przypadł firmie GEA Polska. II miejsce zajęła AREVA T&D, a III - firma Masterform. W piątek, 3 kwietnia, w ratuszu odbyło się spotkanie burmistrza Bogdana Kożuchowicza z najlepszymi pracodawcami w Świebodzicach podczas uroczystego wręczenia dyplomów. Szefowie i przedstawiciele nagrodzonych firm nie ukrywali, że docenienie przez Czytelników "Gazety Świebodzickiej" to dla nich znaczące wyróżnienie.
Dyplomy za nominację w plebiscycie powędrowały także do firm: Toyota Nowakowski, PWPO-T Promont, Mirjan, Hades, DW Delikatesy, TERMET S.A., Metal-Plast, PPHU Sajmon. Wśród Czytelników rozlosowane zostały nagrody - sprzęt AGD, torby sportowe i gadżety promocyjne.


8 kwietnia 2009 - Studia podyplomowe

Firma Szkoleniowo - Doradcza Anna Szywała S.C oraz Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze zapraszają na studia podyplomowe: Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna oraz Kwalifikacje pedagogiczne.
Rozpoczęcie zajęć - 8 maja o godzinie 16:00.
W celu uzyskania informacji lub dokonania zapisu na studia podyplomowe prosimy o kontakt z Firmą Szkoleniowo-Doradczą Anna Szywała S.C. ul. Łukasińskiego 2/3 tel. (074) 857 72 83.
Zajęcia będą odbywały się w siedzibie Firmy.


8 kwietnia 2009 - Walka o dotację

Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafił wniosek Świdnicy o dofinansowanie remontu kościoła w Powiewiórce. W kościele na Litwie ochrzczony został pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski. Środki dotąd zebrane nie gwarantowały rozpoczęcia prac budowlanych w tym roku, dlatego zapadła decyzja o staraniu się o pomoc z ministerstwa.
- Do końca marca można było składać wnioski o dofinansowanie zadań związanych z ochroną zabytków i dziedzictwa narodowego. Wcześniej konsultowaliśmy się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim oraz z pracownikami Ministerstwa Kultury. Mieliśmy informację, że jest przychylności dla sprawy remontu kościoła, dlatego zapadła decyzja o przygotowaniu stosownego wniosku - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy. - Przy tej okazji udało nam się pozyskać nowych partnerów wspierających akcję m.in. portal internetowy "Komendant", poświęcony osobie Marszałka oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego. Będą oni promować świdnicką inicjatywę i udzielać informacji dotyczących zbiórki.
Ze wstępnej analizy kosztów remontu wynikało, że prace pochłoną niecałe 200 tys. zł.
- Obecnie wykonany przez specjalistów litewskich kosztorys, uwzględniający wzrost cen materiałów budowlanych oraz inne skutki kryzysu, jak słabsza pozycja polskiej złotówki w stosunku do litewskiego lita, opiewa na ponad 300 tys. To duża kwota, stąd decyzja o staraniu się o środki zewnętrzne, po to, by naprawa dachu kościoła mogła się rozpocząć jak najszybciej. Decyzja Ministerstwa Kultury o dofinansowaniu będzie znana najpóźniej do końca maja. - tłumaczy Iwona Rosiak, przewodnicząca Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast, które koordynuje zbiórkę.
Ze względu na ograniczone środki Ministerstwa wniosek nie uwzględnia całości przewidywanych kosztów remontu. Zbiórka publiczna trwa więc nadal. Informacje o możliwościach wsparcia umieszczone są na stronie www.powiewiorka.pl.


8 kwietnia 2009 - Jarmark Wielkanocny

Zgodnie z tradycją lat ubiegłych, Strzegomskie Centrum Kultury było organizatorem XI Jarmarku Wielkanocnego, który odbył się 5 kwietnia w sali widowiskowej SCK.
W Niedzielę Palmową palmy z kwiatów, ziół i gałązek przystrojone kolorowymi kokardkami i bibułkami zostały poświęcone podczas uroczystej mszy św. w Bazylice p.w. śśw. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu.
W Strzegomskim Centrum Kultury odbyły się prezentacje stroików, palm i pisanek, którym towarzyszyła degustacja wypieków świątecznych. Miłośnicy twórczości ludowej mieli możliwość zakupienia stroików, pisanek i kraszanek oraz pięknych haftowanych serwet i obrusów.
W czasie trwania XI Jarmarku Wielkanocnego odbyły się również prezentacje artystyczne, w których udział wzięły zespoły folklorystyczne oraz dzieci ze strzegomskich przedszkoli. Zarówno dla wystawców, jak i dla wykonawców organizatorzy zapewnili ciepłe napoje oraz staropolski żurek świąteczny.
Strzegomskie Centrum Kultury składa serdeczne podziękowania wszystkim wykonawcom, wystawcom, a przede wszystkim niezawodnej strzegomskiej publiczności, która jak zawsze dopisała.


8 kwietnia 2009 - Jarmark Wielkanocny

W Palmową Niedzielę, 5 kwietnia w hali sportowej w Marcinowicach odbyła się V edycja konkursu "Tradycje Stołu Wielkanocnego". Uroczystego otwarcia dokonali Władysław Gołębiowski - dyrektor GOK, Zygmunt Worsa - Starosta Świdnicki oraz Jerzy Guzik - Wójt Gminy Marcinowice.
Do prac w jury poproszono:
Tadeusza Zawadzkiego - przewodniczącego Rady Powiatu, Ks. Ignacego Deca - Biskupa Świdnickiego, Ks. Tadeusza Chlipałę - Rektora Seminarium Duchownego w Świdnicy, Elżbietę Gaszyńską - Przewodniczącą Komisji Kultury i Sportu Rady Powiatu, Grzegorza Romana - Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Ryszarda Wawryniewicza - Wicestarostę Świdnickiego, Stanisława Czykietę - Radnego i Sołtysa Gminy Marcinowice, Herminę Tyndę - przedstawiciela RODR w Świdnicy, Władysława Gołębiowskiego - dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury.
Przegląd stołów wielkanocnych prowadził Zbigniew Suchyta. Przedstawiał kolejno reprezentacje i każdorazowo prosił jedną z pań o przedstawienie wybranej potrawy.
Prezentacje przeplatane były występami zespołów śpiewaczych "Malwa", "Akacjowe Śpiewule", "Rozmaryn" oraz "Listek Koniczynki".
Zaprezentowało się 27 stołów. Po krótkich obradach jury przyznało wszystkim równorzędne nagrody. Podziękowania-dyplomy wręczył Biskup Świdnicki, a nagrody przedstawiciele władz powiatu i gminy.


8 kwietnia 2009 - Biblioteka przyjazna seniorom

Świebodzicka Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła zachęcić osoby starsze do korzystania ze swojej oferty. Oferuje im różne sposoby ciekawego spędzenia czasu wśród książek - i nie tylko. Na seniorów czekają pokazy filmów, warsztaty internetowe i książki na telefon, dostarczane prosto do domu.
- W każdy pierwszy czwartek miesiąca, w bibliotece przy ulicy Świdnickiej 15 odbędzie się projekcja filmu. Przewiduje się różnorodny repertuar, w zależności od upodobań oglądających i zgodny z ich sugestiami. Na pewno będą to filmy biograficzne, ekranizacje powieści ale także głośne hity filmowe ostatnich lat, komedie, filmy sensacyjne i obyczajowe. Początki projekcji o godzinie 11.00 - opowiada Małgorzata Grudzińska, dyrektor biblioteki.
Rusza także popularna w innych miastach "książka na telefon". Z usługi mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Świebodzic mający problem z dotarciem do biblioteki. Wystarczy zadzwonić pod nr 0 74 666 95 74 i zamówić ulubioną pozycję. Osoby dysponujące dostępem do internetu mogą przesłać swoje zamówienia na adres internetowy: mbp_swiebodzice@hotmail.com. Wypożyczanie książek jest bezpłatne. Dostawa książek do czytelnika - w każdy drugi czwartek miesiąca. Istnieje możliwość zamówienia książek do okolicznych miejscowości - Mokrzeszów, Cieszów, Grochotów, Olszany.
Biblioteka będzie także uczyć naszych seniorów obsługi komputera i korzystania z internetu.
- Proszę się nie obawiać, to nie jest wcale takie trudne - zachęca dyrektor Grudzińska. - Pokażemy, jak założyć pocztę elektroniczną, jak wyszukiwać potrzebne informacje w Internecie. Będzie się można u nas nauczyć pisania dokumentów, czy praktycznego korzystanie z portali społecznościowych np. nasza- klasa: zakładanie własnego profilu, szukanie znajomych, dopisywanie się do klas i szkół itp.
Warsztaty będą się odbywać w grupach dwuosobowych od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 10.00 w bibliotece przy ul. Świdnickiej 15. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne umawianie się na warsztaty pod nr telefonu 0 74 666 95 75.


8 kwietnia 2009 - "Przystań" w przedszkolu

Jak co miesiąc tak i w tym miesiącu pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu "Przystań" spotkali się z przedszkolakami nr 4 w ramach programu "Integarcja Międzypokoleniowa".
Podczas spotkania dzieci zaprezentowały program związany ze świętami Wielkanocnymi, pensjonariusze DDP również przygotowali niespodziankę dla maluchów. Niespodzianką były drobne upominki wielkanocnego oraz wiersze autorstwa jednej z naszych członkiń - Teresy Kosek.
Wiersze te zostały przygotowane specjalnie na to spotkanie. Na koniec były wspólne zabawy dziadków i babć z maluchami - wspólnie układali dom z klocków lego a nawet wspólnie gotowali obiad.
Podczas spotkania panowała wspaniała atmosfera, na twarzach obu pokoleń gościły uśmiechy.


8 kwietnia 2009 - Reprezentują gminę

7 kwietnia, jury etapu rejonowego 54 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy zakwalifikowało do udziału w Finale Dolnośląskim uczennice jaworzyńskiego Gimnazjum.
Dorota Pawlicka w kategorii recytacja oraz Aleksandra Lempart i Dominika Wiącek w kategorii poezja śpiewana będą reprezentować naszą Gminę Jaworzyna Śląska 19 maja podczas Finału, który odbędzie się w Oławie.


8 kwietnia 2009 - "Moja Wieś"

Wczoraj odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Moja Wieś", organizowanego w świetlicach wiejskich gminy Marcinowice.
Jest to jeden z elementów autorskiego programu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach "Przyjazna Świetlica Wiejska".
Prace przedstawiają charakterystyczne budowle lub miejsca w ukazanej wsi, rozpoznawalne przez jej mieszkańców i nie tylko.
W konkursie uczestniczyli plastycy - amatorzy od lat 7 do 51.
Nagrody otrzymali: Agnieszka Faluta - świetlica w Strzelcach, Joanna Ciosek - świetlica w Tąpadłach, Jolanta Krop - świetlica w Zebrzydowie.
Wyróżnienie: Klaudia Wąsowska - świetlica w Szczepanowie. Najbardzej zagadkowa praca: Basia Mikuła - świetlica Chwałków. Wyróżnienie zespołowe wszystkie prace ze świetlicy w Kątkach.


8 kwietnia 2009 - 50 lat minęło

28 marca w świebodzickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się miła uroczystość. Było to 50-lecie pożycia małżeńskiego Państwa Krystyny i Franciszka Filasów. Złote Gody były okazją do wręczenia jubilatom specjalnych odznaczeń, nadanych przez Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.
Jubilaci zawarli związek małżeński w tutejszym urzędzie dokładnie 28 marca 1959 roku.
Pamiątkowe medale wręczył Państwu Filasom burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Były tradycyjnie kwiaty, życzenia i symboliczna lampka szampana - oczywiście za zdrowie jubilatów.
Życzymy dużo zdrowia, radości z życia w gronie rodzinnym oraz wszelkiej pomyślności.


8 kwietnia 2009 - Zakończyli budowę

Po wielu latach udało się zakończyć budowę i oddać do użytku pawilon sportowy usytuowany przy boisku piłkarskim w Bolesławicach. Przez kilka lat inwestycja zatrzymana była na stanie surowym obiektu. Decyzją władz gminy podjęto działania zmierzające do zakończenia prac.
W pawilonie znajdują się dwie szatnie wraz z zapleczem sanitarnym, pokój dla sędziów, pomieszczenie klubowe oraz toalety dla kibiców.
W odbiorze oprócz pracowników Urzędu Miejskiego odpowiedzialnych za nadzór nad inwestycją uczestniczył Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz oraz Bolesławiczanie w osobach - Sołtysa Wsi - Franciszki Stempin i Prezesa Klubu - Czesława Krupczaka.
Oddanego obiektu pozazdrościć może niejeden klub szczebla centralnego rozgrywek piłkarskich. Mamy nadzieję, że wraz z poprawą standardów zaplecza sportowego miejscowi piłkarze osiągać będą coraz lepsze rezultaty na boisku.
Władze gminy natomiast dołożą starań, aby standardy pozostałych obiektów sportowych również uległy znacznej poprawie.


8 kwietnia 2009 - Mistrzostwa w aerobiku

6 kwietnia w hali sportowej Zawiszów odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Aerobiku Rekreacyjnym drużyn 6-osobowych oraz 3-osobowych. Na parkiecie wystąpiło 12 zespołów prezentując się w 2,5 minutowych układach, których kompozycja musiała składać się z wielu obowiązkowych elementów: pompki, brzuszki, pajace, element równoważni połączonymi różnego rodzaju krokami tanecznymi.
Drużyny 6-osobowe : 1. Lemonki - Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, 2. Lose Controle - Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, 3. Girls Of The Teem - Gimnazjum w Lutomii Dolnej, 4. Rodzynek- Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, 5. Flexible - Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, 6. Shine - Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu, 7. Czarne Perły - Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, 8. Jeżynki - Gimnazjum w Pszennie
Drużyny 3-osobowe: 1. Zespół Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, 2. Dream Scream - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, 3. Lejdiss - Gimnazjum w Lutomii Dolnej, 4. Shizy - Gimnazjum nr 4 w Świdnicy.
Organizatorem zawodów było Gimnazjum nr 2 oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, a głównym pomysłodawcą i trzymającą pieczę nad całością imprezy była - Joanna Pijanowska. Zwycięski zespół "Lemonki" rywalizować będzie w zawodach dolnośląskich, które odbędą się 23 kwietnia we Wrocławiu.
Zawody w aerobiku rekreacyjnym zaliczane są do "Współzawodnictwa międzyszkolnego" i w klasyfikacji miasta Świdnica wygrało: 1. Gimnazjum nr 2, przed Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 4.


7 kwietnia 2009 - Pomoc przedświąteczna dla 600 osób

Właśnie tyle paczek żywnościowych przygotował dla swoich podopiecznych Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach. Każda ma wartość 70 złotych, najbardziej potrzebujący świebodziczanie dostaną je przed świętami Wielkiej Nocy. Znajdą w nich przede wszystkim wędliny: kiełbasę gyros, piwną, mielonkę, pieczeń rzymską, białą parzoną, szynkę i kurczaka.
A w sobotę, 11 kwietnia odbędzie się tradycyjne Śniadanie Wielkanocne dla samotnych i najbardziej potrzebujących z udziałem władz samorządowych.
- Na stole będą tradycyjne potrawy: barszczyk biały z kiełbaską, sałatka, wędlina, jajka i ciasto - mówi Małgorzata Gruszka, szefowa OPS.
W śniadaniu wezmą udział burmistrzowie, radni oraz duchowni. Świąteczne spotkanie odbędzie się w miejskiej jadłodajni przy ulicy Piłsudskiego.


7 kwietnia 2009 - Dolnośląski Konkurs Recytatorski

7 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy reprezentacja Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera z Marcinowic w składzie: A. Tadrzak, A. Piętka i A. Budzyń brała udział w konkursowych zmaganiach rejonowego etapu 54 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.
Wraz z naszymi dziewczętami o możliwość ubiegania się o laur zwycięzcy w finale rywalizowało ponad trzydziestu młodych miłośników "żywego słowa" i poezji śpiewanej.
Wśród tych, których prezentacje szczególnie przypadły do gustu komisji, znalazła się Alicja Budzyń z klasy III a. Alicja będzie reprezentować gimnazjum i gminę Marcinowice w finale dolnośląskim w Oławie.
Jury doceniło też występ Aleksandry Piętki, wyróżniając ją w protokole konkursu.


7 kwietnia 2009 - Żarów na antenie i w gazetach

Żarów ponownie powrócił na ekrany telewizji lokalnej w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Już nie bankructwo i długi, a inicjatywy i ciekawe działania stały się tematem zainteresowania. W minionym tygodniu, powstał program poświęcony łażańskiemu mostowi, który jako pierwszy na kontynencie europejskim zbudowano z żeliwa na Strzegomce w Łażanach. Szczątki mostu - zniszczonego w roku 1945 - wydobyto ze Strzegomki jesienią 2003 roku. O moście opowiadała Kamila Wygodzka, która dzięki pracy poświęconej właśnie mostowi została laureatką konkursu "zDolny Ślązaczek".
TVP Wrocław, przygotowywał dwa materiały. Pierwszy poświęcony był Nagrodzie Gospodarczej im. Carla von Kulmiza, która od tego roku będzie nadawana przez Burmistrza przedsiębiorcom działającym na terenie Gminy Żarów. Ta audycja będzie wyemitowana w TVP Wrocław w Niedzielę Wielkanocną.
Drugi materiał był żarowskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku. Sporo zainteresowania w mediach wzbudziły akcje prowadzone przez Urząd Miejski w Żarowie na stronach internetowych Gminy, a polegające na prezentacji zdjęć kierowców zatrzymujących się w niedozwolonych miejscach oraz zdjęć zaniedbanych i brudnych podwórek w mieście. Na ten temat napisała "Polska Gazeta Wrocławska" oraz przygotowuje audycję Polskie Radio Wrocław.


7 kwietnia 2009 - Zgłoś drużynę

Tylko do 20 kwietnia można zgłaszać drużyny do Orange Cup XIV Turnieju im. Marka Wielgusa.
W Mistrzostwach Polski każda drużyna ma szansę na udział w piłkarskim zgrupowaniu, podczas którego wyłoniona zostanie reprezentacja Polski U-11. To wielka szansa dla wszystkich zawodniczek i zawodników urodzonych po 1 stycznia 1998 roku.
Aby wziąć udział w rozgrywkach Orange Cup należy wypełnić i odesłać formularz zgłoszeniowy. Dotychczas najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa podkarpackiego, najmniej z województwa lubuskiego.
Wszystkie zgłoszone zespoły walczyć będą o tytuł Mistrza Polski 11-latków w kategorii dziewcząt i chłopców. Zwycięzcy pojadą na mecz eliminacyjny piłkarskiej reprezentacji Polski do Mistrzostw Świata.
Cenne sportowe nagrody ufundował również oficjalny parter techniczny turnieju - firma PUMA. Powołanie oficjalnej reprezentacji U-11 w piłce nożnej w kategorii dziewcząt i chłopców ma na celu profesjonalne budowanie, promowanie i szkolenie już od najmłodszych lat największych talentów w polskiej piłce. Młodzi reprezentanci pojadą na najmłodsze w historii piłkarskie zgrupowanie.
Dzięki Orange Cup dziecięce talenty zostaną docenione, a ich rozwojem pokierują profesjonalni trenerzy.
Już zgłoszone zespoły: dolnośląskie - 42 drużyny, kujawsko-pomorskie - 48, lubelskie - 98, lubuskie - 35, łódzkie - 61, małopolskie - 80, mazowieckie - 62, opolskie - 58, podkarpackie - 106, podlaskie - 42, pomorskie - 50, śląskie - 84, świętokrzyskie - 52, warmińsko- mazurskie - 72, wielkopolskie - 103, zachodniopomorskie - 70 drużyn.


7 kwietnia 2009 - Walne u działkowiczów

W sobotę, 3 kwietnia w siedzibie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) "Relaks" w Żarowie odbyło się doroczne zgromadzenie żarowskich działkowców, które poświęcone było podsumowaniu minionego roku. W spotkaniu wziął udział Zastępca Burmistrza - Grzegorz Osiecki.
W trakcie spotkania, jak co roku, Zarząd ROD przedstawił sprawozdanie finansowe, a komisja rewizyjna ocenę pracy Zarządu. Oba sprawozdania zostały przyjęte przez zgromadzenie.
Po części oficjalnej podjęto dyskusje na tematy nurtujące działkowiczów. Jednym z najważniejszych tematów było utrzymanie czystości na terenie należącym do ROD oraz wokół ogródków.
Na konieczność utrzymania czystości zwrócił uwagę Zastępca Burmistrza, który powiedział, że Gmina posprząta teren poniemieckiego cmentarza, ale działkowcy muszą zwrócić na to miejsce szczególną uwagę, bo większość śmieci wyrzucają tam sami działkowcy.


6 kwietnia 2009 - Kaźmierczak wygrywa gwiazdkę

Najtrudniejszy konkurs CIC* zawodów z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 wygrał Łukasz Kaźmierczak na Ostlerze. Drugi był Paweł Spisak na Barycie a trzeci Paweł Warszawski na Fazerze. Klasa P to wyraźne zwycięstwo Pawła Spisaka na koniu Hila, kolejne miejsca na podium to Artur Społowicz na Autorytecie i Marek Modelewski na Evero. W konkursie tym wystartowało 20 zawodników.
W trakcie zawodów zostały rozegrane jeszcze dwa konkursy klasy L i LL. W klasie L najlepsza była Aleksandra Malicka na Fleur de Lille, drugie miejsce wywalczył Marek Modelwski na Bakcylu, trzeci był Tomasz Trela na Sybilli. W klasie LL zwyciężyła Agnieszka Bakalarczyk na Niutonie, druga była Judyta Bronowicka na Jaki Taki, trzecie miejsce to wynik Sylwii Kupczyk na Jos.
Już za dwa miesiące, 6 czerwca 2009 rozegrane zostaną kolejne zawody z cyklu Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009.
Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 to zupełnie nowy cykl zawodów jeździeckich we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Jest to wydarzenie jakiego jeszcze w Polsce nie było. W ramach cyklu rozegrane zostaną trzy imprezy: dwie kwalifikacyjne i finał.


6 kwietnia 2009 - Nie czuję się bohaterem

Świdniccy samorządowcy postanowili nagrodzić Krzysztofa Kondarenko, który zawiadomił pogotowie o wypadku autobusu w Świdnicy. Dzięki temu służby błyskawicznie rozpoczęły akcję ratunkową. Mężczyzna ten ratował również dzieci i ich opiekunów, poszkodowanych w wypadku.
- To jak najbardziej normalne zachowanie, ale niestety takiej odwagi i działania w wielu sytuacjach życiowych brakuje, stąd nasza decyzja - mówią zgodnie Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Zygmunt Worsa, świdnicki starosta oraz Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.
Zaskoczenia nie kryje sam Krzysztof Kondarenko. - Zupełnie przypadkowo znalazłem się w tym miejscu. Jechałem z Jeleniej Góry i pobłądziłem w Świdnicy. Jechałem za samochodem ciężarowym, który wiózł drzewo. Kierowca tego auta zawrócił przed wiaduktem. Zatrzymałem się więc i ja, by spytać o drogę. Wtedy wydarzył się ten wypadek - mówi Krzysztof Kondarenko.
Z przejęcia w pierwszej chwili nie był wstanie wybrać numeru do służb.
- Za drugim razem wcisnąłem 999 i dodzwoniłem się na pogotowie. Od razu przyjęto zgłoszenie, ale nie wiedziałem, gdzie się znajduję. Ktoś mi podpowiedział, jaka to ulica. Dziś jej nazwy nie pamiętam - dodaje i relacjonuje. - Od razu po zgłoszeniu pobiegłem do autobusu i zacząłem wyciągać dzieci, które były ranne. Dobiegły do mnie jakieś inne osoby i wspólnie je wyciągaliśmy. Najciężej rannych nie ruszaliśmy, by zajęli się nimi medycy. Jestem policjantem w Jeleniej Górze, wiele rzeczy widziałem, ale ten wypadek mocno mną wstrząsnął.
Bohaterem się nie czuje. - Myślę, że każdy postąpiłby podobnie na moim miejscu. Nic wielkiego nie zrobiłem. Jestem zaskoczony nagrodą. Tak naprawdę do jej przyjęcia i opowiedzenia o tym, co się wydarzyło, namówiła mnie moja rodzina. Uznała, że takich ludzkich odruchów nie jest wiele i warto o tym powiedzieć. Stąd moje świadectwo - mówi Krzysztof Kondarenko.


6 kwietnia 2009 - "West na Fest"

18 kwietnia w Nowym Jaworowie koło Jaworzyny Śląskiej odbędą się III Otwarte Zawody Western Riding "West na Fest".
Prawie każda konkurencja osiągnie rangę kwalifikacji do Mistrzostw Polski Polskiej Ligi Western i Rodeo.
Organizatorzy: SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej i "Wild West Riders Meta Team" planują rozegranie zawodów w następujących kategoriach: western riding, super horse, horsemanship, western pleasure, english pleasure, reining, greengoo, barrel racing, pole bending, western riding freestyle. Podczas imprezy nie zabraknie z pewnością widowiskowych pokazów kaskaderki konnej.
Dodatkową atrakcją zawodów będzie koncert zespołu country i bluegrass: "Czas na Grass" z Zielonej Góry.
Zawody rozpoczną się o godzinie 8:00, natomiast najbardziej widowiskowe konkurencje, czyli tzw. szybkościówki rozegrane zostaną około godziny 14:00. Koncert zespołu "Czas na Grass" rozpocznie się o godzinie 16:00. Serdecznie zapraszamy.


6 kwietnia 2009 - Najładniejsze palmy i pisanki

Podczas wielkanocnego kiermaszu, jaki odbył się w piątek, 3 kwietnia, na Rynku w Świebodzicach, rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą pisankę i palmę wielkanocną. Nagrody i dyplomy wręczył dzieciom burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Nagrodzone prace można było kupić na stoiskach świątecznych - a oprócz nich także fantastyczne stroiki, palmy, zające, kurczaki, pisanki wykonane przez dzieci i młodzież z miejskich szkół i przedszkoli. Furorę robiły także marcepanowe baranki, zrobione przez siostry szkolne de Notre Dame, prowadzące w mieście Dom Pomocy Społecznej dla dzieci. Kupujących sympatycznie zaczepiał Wielkanocy Zajączek, częstujący cukierkami z ogromnego koszyka. Kategoria: pisanka.
Przedszkola - I - Hubert Wojtyczka - Przedszkole Nr 2, II - Aneta Korpała - Przedszkole Nr 3, III - Marcel Rożek - Przedszkole Nr 2.
Szkoły Podstawowe - I - Małgorzata Łacek- Szkoła Podstawowa Nr 3, II - Bartosz Kowalski - Zespół Szkół w Bystrzycy Dolnej, III - Katarzyna Pietkiewicz - Szkoła Podstawowa Nr 2.
Gimnazja - I - Katarzyna Szewczak - Gimnazjum Nr 2, II - Paulina Sieńko- MDK, III - Weronika Tomczyk - Gimnazjum Nr 2.
Kategoria: palma wielkanocna.
Przedszkola - I - Piotr Lachowicz - Przedszkole Nr 2, II - Paulina Świdurska - Przedszkole Nr 3, III - Szymon Grabski - Przedszkole Nr 3.
Szkoły Podstawowe - I - Jagoda Cichanowska - Szkoła Podstawowa nr 2, II - Natalia Nowak - Szkoła Podstawowa Nr 4, III - Aleksandra Mazurkiewicz - Szkoła Podstawowa Nr 2.
Gimnazja - I - Dagmara Stolarczyk - Gimnazjum Nr 2, II - Mateusz Zych - Gimnazjum Nr 2, III - Małgorzata Waltoś - Gimnazjum Nr 2.


6 kwietnia 2009 - Będzińskie Spotkania Teatralne

Grupa warsztatowa Projektu Edukacji Teatralnej "Sztankiet" ze Świdnickiego Ośrodka Kultury wzięła udział w II Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym "Będzińskie Spotkania Teatralne - Best". Podczas dwóch dni festiwalowych(3-4 kwietnia) jury w składzie: Igor Šebo (aktor, dramaturg), Dr Dorota Fox (krytyk teatralny) oraz Dariusz Wiktorowicz (aktor, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie) po obejrzeniu 10 spektakli zakwalifikowanych na Festiwal (spośród wielu zgłoszonych) przyznało I nagrodę świdnickiemu spektaklowi "BLOGtext" oraz nagrodę za kreację aktorską otrzymał Krzysztof Światowy.
"BlogTeXT"- to spektakl, którego tematy, dialogi bądź sytuacje zostały zaczerpnięte z prywatnych, multimedialnych pamiętników internetowych, czyli blogów. Teksty wyszukała i udramatyzowała młodzież - uczestnicy warsztatów PET.
Scenariusz i reżyseria: Juliusz Chrząstowski, asystent reżysera: Łukasz Podgórski, muzyka na żywo: SLIME, występują: Matylda Barczyszyn, Marcin Grabowski, Malwina Kotowicz, Małgorzata Kubas, Krzysztof Światowy,Artur Mańkowski,Ola Nowak, Oliwia Papież, Łukasz Podgórski, Patrycja Strzyżewska, Radek Strzyżewski, Sebastian Bieżyński.


6 kwietnia 2009 - Piłka Nożna Samorządowców

3 kwietnia odbył się w Jaworzynie Śląskiej III Turniej Piłki Nożnej Samorządowców Powiatu Świdnickiego o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. W trzeciej edycji turnieju wzięły udział drużyny reprezentujące samorządy Jaworzyny Śląskiej, Strzegomia, Żarowa oraz Powiatu Świdnickiego.
Cały turniej został rozegrany na kompleksie boisk Orlik 2012. Najlepszym bramkarzem Turnieju został Romuald Huszczo (Strzegom), najlepszym zawodnikiem - Adam Ciupiński (Żarów). Rozegrano również konkurs rzutów karnych, w którym bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Ptak (Jaworzyna Śląska).
W Turnieju zwyciężyli samorządowcy z Jaworzyny Śląskiej. Kolejne miejsca zajęły: Strzegom, Powiat Świdnicki, Żarów.
Nagrody - sprzęt sportowy ufundował Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.


6 kwietnia 2009 - VW Jodko Schiewe i Pol-Dróg prowadzą

W prowadzonej w ramach cyklu Audi Centrum Wrocław CUP - Strzegom 2009 klasyfikacji SPONSOR CUP najwyżej indywidualnie plasuje się VW Jodko Schiewe, a zespołowo Pol-Dróg.
Klasyfikacja indywidualna - 1. Agata Jodko jr95 - VW - Jodko - Schiewe, 2. Ewelina Obidowska yr90 - Poldrog, 3. Tomasz Trela - Boehringer, 4. Anna Kowalczyk yr88 - Poldrog, 5. Daria Kobiernik - Kopras, 6. Janusz Kowalczyk - Poldrog, 7. Wojciech Dąbrowski - Teatr Komedia.
Klasyfikacja zespołowa - 1. Poldrog, 2. VW - Jodko-Schiewe, 3. Boehringer, 4. Kopras, 5. Teatr Komedia.
W rywalizacji Sponsor Cup może wziąć udział każdy sponsor Klubu LKS Stragona Strzegom, każdy ma prawo do wystawienia swojego przedstawiciela w rozgrywkach. Zawodnik może startować w dowolnej klasie na dowolnej ilości koni. Każdy sponsor ma prawo do wystawienia dowolnej ilości zawodników, z tym że każdy z nich liczony jest osobno do rankingu indywidualnego.
Zawodnicy zdobywają w poszczególnych imprezach AUDI CUP punkty według specjalnego rankingu. Jeżeli zawodnik startuje na większej ilości koni to z poszczególnych zawodów liczy mu się najlepszy wynik punktowy.


6 kwietnia 2009 - Łukasz Socha - finalistą

Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu.
W zorganizowanym przez Centrum Edukacji Humanistycznej LOGOS konkursie, mającym na celu doskonalenie umiejętności posługiwania się dobrą polszczyzną, uczeń klasy IIIa z SP 105 w Świdnicy - Łukasz Socha przeszedł pomyślnie przez dwa etapy szkolne i zakwalifikował się do 3. etapu - ogólnopolskiego.
4 kwietnia brał udział w finale konkursu, który odbył się w Polskiej Akademii Nauk na Nowym Świecie w Warszawie. Wprawdzie nie został laureatem konkursu, ale ma zaszczytny tytuł "finalisty" konkursu. Nagrodą dla Łukasza była z pewnością wycieczka do stolicy naszego kraju. To był jeden dzień wypełniony po brzegi atrakcjami.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu wiedzy o języku polskim. Uczeń przygotowywany był przez nauczycielkę Renatę Pasik.


6 kwietnia 2009 - Misterium cierpienia

Niezwykłe wydarzenie towarzyszyło tegorocznym obchodom 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Świebodzicach. Oprócz mszy świętej a po niej tradycyjnego spotkania pod pomnikiem Ojca Świętego, wspólnej modlitwy, czuwania i zapalenia zniczy, świebodziczanie obejrzeli także niezwykłe misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Świebodzickiej Ewangelizacyjnej Grupy Teatralnej. Inscenizacja, odtwarzająca Ostatnią Wieczerzę, wydanie Jezusa, sąd Piłata i ostatecznie ukrzyżowanie, wywarła ogromne wrażenie na oglądających. Niezwykłości przedstawieniu dodawała naturalna scenografia - w ciemności widać było tylko punktowo oświetlony pomnik Jana Pawła II i rozgrywające się na Jego tle poszczególne sceny; aktorom towarzyszyła także odpowiednio dobrana muzyka i kostiumy.
W przedstawieniu wzięło udział blisko 20 osób, a ciekawostką był fakt, że w rolę Piłata wcielił się wiceburmistrz Ireneusz Zyska, Judasza przekonująco zagrał radny Zdzisław Pantal, zaś wśród faryzeuszy był burmistrz Bogdan Kożuchowicz. W rolę Jezusa wcielił się Ryszard Kramarz.
Po przedstawieniu wystąpiła młodzież ze świebodzickich szkół podstawowych i gimnazjów. O godz. 21.37 - czyli w godzinę śmierci Ojca Świętego, zapalono znicze a w kościołach rozległo się bicie dzwonów. Przed tym momentem burmistrz Bogdan Kożuchowicz podziękował mieszkańcom za tak liczne przybycie na wspólną modlitwę.
W uroczystościach wzięli udział świebodziccy samorządowcy: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka z mężem, radnym powiatowym Janem Horodeckim; sekretarz miasta Anna Żygadło i skarbnik, Luiza Gass-Sokólska. Nie zabrakło także duchownych, a po uroczystościach błogosławieństwa mieszkańcom udzielił ksiądz dziekan Zenon Kowalski.


6 kwietnia 2009 - Jarmark Wielkanocny

Dzisiaj w Samorządowym Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbył się Jarmark Wielkanocny, podczas którego rozstrzygnięto szereg konkursów, związanych z okresem Świąt Wielkanocnych.
Podczas Jarmarku zaprezentowali swoje aranżacje stołów świątecznych: Klub "Herbatka", Stowarzyszenie "Wspierajmy się", sołectwo Stary Jaworów oraz sołectwo z Witkowa.
Na stołach można było podziwiać ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, okolicznościowe wypieki oraz inne potrawy. W skład jury oceniającego aranżacje stołów weszli: Anna Wojtacha - Bibliotekarz, Grzegorz Grzegorzewicz - Burmistrz Jaworzyny Śląskiej oraz Ireneusz Besser - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.
Przyznano nagrody w następujących kategoriach: Najsmaczniejsza potrawa - Sołectwo Witków, Najsmaczniejsze ciasto - Stowarzyszenie "Wspierajmy się", Najładniejsza baba wielkanocna - Klub "Herbatka", Najlepsza prezentacja - Sołectwo Stary Jaworów, Najlepsza kompozycja stołu i samodzielność wykonania - Sołectwo Stary Jaworów.
Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Kategoria: praca zbiorowa, powyżej 2 m: I miejsce: Klub "Herbatka", II miejsce: Jagoda Klimek, Magdalena Arendarska - Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej.
Kategoria: praca indywidualna, do 2 m: I miejsce: Maciej Lis - Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, II miejsce: Wiktoria Sajdyk - SP Jaworzyna Śląska, III miejsce: Ola Besser - Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej.
Wręczono także nagrody w konkursie na pisankę wielkanocną: Kategoria: Przedszkole - I miejsce: Jolanta Król - Świetlica Bolesławice, II miejsce: Hania Sionkowska - Przedszkole Jaworzyna Śląska, III miejsce: Nikola Orzoł - Świetlica Nowice.
Kategoria Szkoły Podstawowe: I miejsce: Kamila Rajkowska - SP Pastuchów, II miejsce: Aleksandra Teklak - SP Pastuchów, III miejsce: Anna Pawłowska - SP Pastuchów.
Kategoria Gimnazjum: I miejsce: Barbara Feszter, II miejsce: Marlena Mazur, III miejsce: Wiktor Banaszczak.


6 kwietnia 2009 - Uczcili pamięć Papieża

Uczniowie Gimnazjum nr 2 po raz kolejny udowodnili, że rozumieją i doceniają schedę, jaką zostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II.
W spektaklu, który zaprezentowali na scenie Strzegomskiego Centrum Kultury, zawarli naczelną ideę, jaka towarzyszyła pontyfikatowi nieżyjącego Papieża - "Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać".
Montażowi słowno-muzycznemu towarzyszyła starannie przygotowana prezentacja multimedialna, która przedstawiała każdy z etapów życia Jana Pawła II. Doskonale dobrane wiersze i utwory muzyczne wywołały wzruszenie u niejednego widza. Zgromadzona publiczność razem z młodymi aktorami przeżywała emocje, które związane były z obchodami rocznicy śmierci Papieża.
Po zakończonym przedstawieniu słów uznania w kierunku gimnazjalistów nie szczędzili zarówno zaproszeni goście w osobach władz samorządowych gminy Strzegom, jak i dyrekcja Gimnazjum nr 2. - Jesteśmy z dumni z faktu, że możemy pochwalić się tak utalentowaną młodzieżą. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziecie nas tak pozytywnie zaskakiwać i zapewniać takie wzruszenia jak dzisiejszego dnia. Ta chwila zostanie w naszej pamięci na długo - mówił dyrektor placówki Zbigniew Cebula.


6 kwietnia 2009 - Szkolny Konkurs Mitologiczny

31 marca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się po raz piąty Szkolny Konkurs Mitologiczny. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych i szóstych, którzy w szczególny sposób interesują się starożytną Grecją.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka polskiego.
Najlepszymi uczniami w niełatwych zmaganiach mitologicznych okazali się: Magdalena Mielnik z klasy 5c, Dawid Głogowski z klasy 5c i Jakub Kupczyński z klasy 6a. Uczniowie ci będą reprezentować szkołę w V Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym w kategorii: wiedza o mitologii organizowanym przez SP nr 1 w Świdnicy. Konkurs ten odbędzie się 24 kwietnia.


6 kwietnia 2009 - Muzyka cerkiewna

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na występy Tria muzyki cerkiewnej "Jużnyj Głas " z Mołdawii.
Już 7 kwietnia o godzinie 10.00 - Liturgia Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy w cerkwi św. Mikołaja (cmentarz przy ulicy Łukasińskiego). Jeszcze tego samego dnia o godzinie 19.00 odbędzie się drugi koncert muzyki cerkiewnej po nabożeństwie wieczornym tym razem w Kościele św. Józefa Oblubieńca, przy ulicy Kotlarskiej.
Miejscem kolejnego koncertu 8 kwietnia o godzinie 18.00 będzie Teatr w Świdnicy.
12 kwietnia Nabożeństwo i koncert muzyki cerkiewnej w cerkwi św. Mikołaja (cmentarz przy ul. Łukasińskiego) rozpocznie się o godzinie 17.00


6 kwietnia 2009 - Karolina mistrzem

Drużyna Karoliny po raz piaty z rzędu zdobyła Mistrza Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej,w meczu finałowym rozgromiła drużynę Last-Kam Nowice aż 10 :1.
Ostateczna kolejność drużyn: 1. Karolina, 2. Last-Kam Nowice, 3. Karolina Junior, 4. Kolejorz Jaroszów, 5. XXL Boleslawice, 6. Gimnazjum Senior, 7. Konigszelt SV, 8. Grande Team, 9. Boleslawice Junior, 10. Gimnazjum Junior, 11. Złodziejowka.
Najlepszy strzelec Ligi - Mariusz Charytanowicz( Karolina) - 93 bramki. Najlepszy bramkarz - Grajaszek Sebastian (Gimnazjum Senior). Najlepszy zawodnik - Kieliszek Tomasz (Last-Kam Nowice). Najlepszy junior - Masny Mateusz (Karolina Junior). Najmłodszy zawodnik - Kusio (10 lat) (Bolesławice Junior). Najstarszy zawodnik - Karpiński Krzysztof (XXL Bolesławice). Nagrody wręczali Burmistrz Jaworzyny Śląskiej - Grzegorz Grzegorzewicz oraz radni Ireneusz Besser i Hieronim Fabiś.


6 kwietnia 2009 - Zatrzymani pseudokibice

W sobotę na stadionie w Świebodzicach odbył się mecz piłki nożnej między zespołami z Jeleniej Góry i Świebodzic o mistrzostwo IV Ligi. W trakcie meczu 30 agresywnych kibiców drużyny Jeleniogórskiej przerwało ogrodzenie i wtargnęło na płytę boiska utrudniając grę. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji 45 Policjantów i dwóch przewodników z psami, którzy zabezpieczali mecz na płycie boiska już po 10 minutach zostały wznowione rozgrywki, a kibice wycofali się do swojego sektora.
Policjanci zatrzymali 6 najbardziej agresywnych kibiców w wieku od 38 do 19 lat, pięciu zatrzymanych było nietrzeźwych rekordzista miał w organizmie blisko 2, 60 promila alkoholu. Zajście na płycie stadionu zostało zarejestrowane, film posłuży jako materiał dowodowy w sprawie. Niewykluczone, że zostaną zatrzymani kolejni pseudokibice, którzy zostali nagrani.
Za wtargnięcie na płytę boiska w trakcie trwania meczu zatrzymanym grozi kara grzywny, aresztu oraz zakaz wstępu na imprezy masowe od 2 do 6 lat.
Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu Grodzkiego otrzymali zakazy stadionowe na 2 lata oraz po 1000 zł. grzywny.


5 kwietnia 2009 - Tradycje Stołu Wielkanocnego

5 kwietnia, jak co roku w Niedzielę Palmową, uczniowie Zespołu Szkół w Marcinowicach wzięli udział w kolejnej już edycji "Tradycji Stołu Wielkanocnego".
Tym razem chcieliśmy zwrócić uwagę na prace plastyczne naszych koleżanek i kolegów -wykonane różnymi technikami pisanki, palmy wielkanocne oraz wypieki.
Królem wypieków był dziad wielkanocny, specjalna odmiana babki drożdżowej, upieczony przez jednego z rodziców. Poza specyficzną recepturą wyróżniał się on znacznymi rozmiarami. Mierzył ponad 40 centymetrów. Poza dziadem na naszej prezentacji znalazł się i zając, i tradycyjne babki.
Kolorystycznym motywem przewodnim w tym roku była biel łączona z tradycyjnymi wielkanocno - wiosennymi kolorami: zielenią i żółcią.
A nad tym wszystkim na tle gór związanych z naszym regionem i patronem gimnazjum - okno i zegar przypominające o nieustannym przemijaniu i odradzaniu. Za wielkanocną prezentację szkoła otrzymała wspaniały kosz ze słodyczami.


5 kwietnia 2009 - Sukces młodziczek

Udanie zakończyły Ćwierćfinałowy Turniej Mistrzostw Polski Młodziczek świdnickie siatkarki. W odbywających się w Sulechowie zawodach MKS Świdnica wygrał wszystkie swoje mecze awansując tym samym do Półfinałów Mistrzostw Polski. Turniej rozegrany zostanie w Świdnicy w dniach 25-26 kwietnia.
Niepowodzeniem natomiast dla świdniczanek zakończył się dzisiejszy turniej o wejście do II ligi siatkówki kobiet.
Przed tym meczem sprawa awansu była otwarta. Niestety świdniczanki nie sprostały siatkarkom z Proszowic i mecz przegrały w pięciu setach. MKS Świdnica - MKS Pogoń Proszowice - 2:3 - 25:20, 17:25, 27:25, 23:25, 9:15.
Kolejnej szansy mogącej przynieść upragniony awans MKS Świdnica musi szukać w pojedynku z tegorocznym spadkowiczem z II ligi.
Najprawdopodobniej przeciwnikiem tym będzie zespół Nike Ostrołęka.


5 kwietnia 2009 - Lapin strzela dla Victorii

W rozegranym wczoraj meczu piłkarskim XIX kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice pokonał (po samobójczym golu w 50 minucie - Ukraińca Andreja Lapina)na własnym stadionie drużynę KS Karkonosze Jelenia Góra 1:0 (0:0).
Victoria Świebodzice z 21 punktami zajmuje 10 miejsce w tabeli rozgrywek IV ligi. Liderem rozgrywek jest Górnik Wałbrzych mając na koncie mimo mniejszej ilości rozegranych spotkań aż 47 punktów. Pod koniec meczu na stadionie doszło do dzikiej awantury kibiców z Jeleniej Góry.
Zdziczały tłum zdemolował "klatke", zniszczył ogrodzenie, wdarł się na murawę, dopiero interwencja policji uspokoiła sytuację. Ale zniszczenia pozostały.


5 kwietnia 2009 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej lidze okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Sparta Ziębice - Stal Świdnica 3:2
AKS Strzegom - Biały Orzeł Mieroszów 3:1
Polonia/Sparta II Świdnica - Zjednoczeni Ścinawka Średnia 4:1
Grom Witków - Nysa Kłodzko 3:2
W tabeli prowadzi drużyna Polonii-Sparty Świdnica z 43 punktami.
AKS Strzegom zajmuje trzecie miejsce mając na koncie 34 punkty. Na szóstym miejscu jest zespół Gromu Witków z 29 punktami, ósme miejsce zajmuje Stal Świdnicę, która zgromadziła 25 punktów.


5 kwietnia 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Skalnik Czarny Bór - Czarni Wamag Wałbrzych 7:1
Karolina Jaworzyna Śląska - Zieloni Mrowiny 2:3
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Podgórze Wałbrzych 0:1
Granit Roztoka - Zieloni Mokrzeszów 2:1
Sudety Dziećmorowice - Unia Jaroszów 1:1
Victoria II Świebodzice - Włókniarz Głuszyca 2:0
Gwarek Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 2:1
Zjednoczeni Żarów - LKS Bystrzyca Górna 2:1


5 kwietnia 2009 - Zła passa

Trwa zła passa szczypiornistów Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej - Świdnica.
W czwartek podopieczni Jacka Spiechowicza przegrali już czwarty mecz z rzędu.
Tym razem w Kaliszu, ulegli sąsiadowi w tabeli Szczypiornie 28:33.
Następny mecz już w najbliższą środę 8 kwietnia w Świdnicy. O godzinie 19.30 ŚKPR zmierzy się z Orlikiem Brzeg.


4 kwietnia 2009 - Jutro najważniejszy mecz

Po dzisiejszych meczach w Turnieju Finałowym Siatkówki Kobiet o wejście do drugiej ligi dwie drużyny maja po dwa zwycięstwa i obie spotkają się jutro.
Tymi drużynami są: gospodarz turnieju - MKS Świdnica i Pogoń Proszowice.
Oba zespoły wygrały dzisiaj swoje mecze. Świdniczanki pokonały 3:2 Jedynkę Tarnów w setach 25:22. 17:25, 25:16, 23:25, 15:9 natomiast Pogoń Proszowice pokonał Trefl Gdynia 3:1.
Jutro jeden z tych zespołów wywalczy awans do drugiej ligi a druga drużyna turnieju będzie walczyć o miejsce pośród zespołów drugoligowych w kolejnych turniejach.


4 kwietnia 2009 - Poziom mizerny ale jest zwycięstwo

O szczęściu mogą mówić piłkarze Polonii-Sparty Świdnica, że dzisiejszym przeciwnikiem był jeden z najsłabszych zespołów w III lidze - Tęcza Krosno Odrzańskie.
Świdniczanie zaprezentowali się bardzo słabo i tylko dzięki nieco lepszej grze w początkowym okresie meczu, dzięki bramkom uzyskanym przez Marcina Józefowicza w 10 minucie i Tomka Urbana w 14 minucie gry świdniczanie zwyciężyli 2:0.
11 kwietnia o godzinie 17.00 Polonia-Sparta Świdnica zagra mecz w Głogowie.


3 kwietnia 2009 - Udany początek

Dzisiaj w Świdnicy rozpoczęły się Zawody Finałowe Siatkówki Kobiet o wejście do drugiej ligi.
W turnieju biorą udział drużyny: MKS Świdnica, UKS Jedynka Tarnów, MKS Pogoń Proszowice oraz UKS Trefl Gdynia.
W pierwszym meczu MKS Świdnica wygrał pewnie z UKS Trefl Gdynia - 3:0 w setach 25:21, 25:15, 25;15. W kolejnym meczu spotkały się siatkarki z Tarnowa i Proszowic.
UKS Jedynka Tarnów przegrała z MKS Pogoń Proszowice - 0:3 - 17:25, 13:25, 25:27.


3 kwietnia 2009 - Nowy 180-minutowy bilet

Od soboty, 4 kwietnia, w świdnickich autobusach MPK będzie można kupić nowy bilet czasowy - 180-minutowy. Bilet obowiązuje wyłącznie w strefie miejskiej "A" i ważny jest z chwilą zakupu (wydruk z kasy fiskalnej kierowcy) i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w czasie trzech godzin.
Cena biletu czasowego 180-minutowego: bilet normalny - 2,80 zł, bilet ulgowy (gminny) 40% - 1,70 zł, bilet ulgowy (ustawowy) 50% - 1,40 zł.
Pasażerów zachęcamy również do korzystania z biletów 24-godzinnych, których zaletą jest nieograniczona liczba przejazdów na wszystkich liniach i we wszystkich strefach komunikacyjnych w ciągu 24 godzin od momentu skasowania lub zakupu u kierowcy pojazdu. Bilet 24-godzinny można zakupić w cenie: 7 zł - normalny, 4,2 zł - ulga gminna, 3,5 zł - ulga ustawowa.
Korzystając z biletów czasowych prosimy o zwrócenie uwagi na upływający czas i pełne kontrolowanie go. Przekroczenie czasu ważności biletu może być podstawą do wystawienia mandatu.


3 kwietnia 2009 - Koszykarze najlepsi na Dolnym Śląsku

Koszykarska reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zdobyła Mistrzostwo Dolnośląskiej Licealiady Młodzieży. Finał zawodów odbył się 1 kwietnia w Świdnicy.
W półfinale II Liceum Ogólnokształcące pokonało Liceum Lotniczych zakładów Naukowych z Wrocławia 77 : 48
W meczu finałowym po niezwykle emocjonującym spotkaniu II LO pokonało wynikiem 47 : 44 Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych ze Zgorzelca (w którym występują zawodnicy juniorskiego zespołu Turowa Zgorzelec).
Mistrzowski tytuł wywalczyli: Jacek Pałac, Rafał Jasiński, Jakub Merecki, Grzegorz Sajbura, Wojciech Nowicki, Dawid Łozowicki, Bartosz Borkowski, Marcin Cierpik, Grzegorz Tabak, Grzegorz Bułat.
Opiekunem i trenerem zespołu jest - Maciej Wodziński.
II Liceum wywalczyło tym samym awans do Mistrzostw Polski, które odbędą się w czerwcu w województwie małopolskim.


3 kwietnia 2009 - "Dni przedsiębiorczości"

Już po raz drugi Urząd Gminy Świdnica był organizatorem "Dni przedsiębiorczości" - organizowanych w Polsce przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.
Dzięki zaangażowaniu wójta gminy oraz pracowników uczennice Technikum Ekonomicznego w Świdnicy miały szansę poznać od środka Urząd Gminy, w którym w przyszłości chciałyby szukać zatrudnienia.
"Dzień przedsiębiorczości" to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowany za pośrednictwem Internetu. Jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej - mówi wójt gminy Świdnica.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość: odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy, zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem, a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
W tegorocznej edycji programu udział wzięły: Karolina Szymkiewicz, Arleta Czapska, Paulina Wiącek. Podczas pobytu w urzędzie uczennice Technikum Ekonomicznego w Świdnicy zapoznały się z pracą na stanowisku inspektorów: ds. budżetu i finansów, podatków i opłat lokalnych oraz ds. finansowych.


3 kwietnia 2009 - Gimnazjalny erudyta

Siedmiu śmiałków z Gimnazjum nr 1 stanęło we wtorek 31 marca w szranki o laur Gimnazjalnego Erudyty. Konkurs, zapoczątkowano w ubiegłym roku, dzięki staraniom Iwony Krogel i Beaty Taraszkiewicz.
Eliminacje klasowe popisów krasomówczych wyłoniły najlepszych. Uczestnicy konkursu musieli przełamać tremę i zmierzyć się z umiejętnością zaciekawienia zebranej na sali gimnastycznej publiczności sztuką oratorską, a jak powszechnie wiadomo rówieśnicy są najbardziej wymagającymi krytykami. Klasy pierwsze miały za zadanie przybliżyć wybraną historię mitologiczną, zaś drugoklasiści opowiadali przygody z interesujących powieści młodzieżowych.
Zwycięzcą wśród klas drugich została Weronika Wijas z klasy II "a". Weronika oczarowała słuchających aktorską swobodą mówienia i gestów, świetnym wyczuciem tekstu, trafnym oddaniem dystansu do zdarzeń bohaterki powieści Anity Lipieńskiej "Ćmy i motyle".
Erudytą wśród uczniów klas pierwszych ogłoszono natomiast Aleksa Pacyka, reprezentanta klasy I"b". Pierwszy raz w tradycji konkursu werdykt jury był zgodny z wyborem publiczności. Aleks, opowiadający historię Syzyfa - największego plotkarza Koryntu, zgarnął dwa dyplomy.
Sympatię drugoklasistów zaskarbił sobie również przedstawiciel klasy II"e"- Jacek Skalski, odtwarzający śmieszne przygody Mikołajka i jego kolegów. Laureaci zdobyli gromkie brawa, otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.


3 kwietnia 2009 - To tylko ćwiczenia

W piątkowe południe, w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej wybuchł pożar. W akcji brali udział strażacy jednostek ochotniczych z gminy oraz jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Policja. Zamknięte zostały ulice oraz ewakuowano pracowników Urzędu Miejskiego.
Na szczęście były to tylko ćwiczenia.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, Burmistrz powinien przeprowadzać ćwiczenia praktyczne co najmniej raz na dwa lata.
Plan ćwiczeń zakładał rozprzestrzenianie się ognia na drugim piętrze budynku Urzędu Miejskiego. Wszystkie osoby przebywające w tym czasie w Urzędzie, musiały niezwłocznie opuścić budynek. Z wyznaczonego wcześniej pomieszczenia, za pomocą specjalnego podnośnika, ewakuowano osobę, która w nim pozostała. Ćwiczenia trwały około godzinę. Przebiegły sprawnie.
"Mam nadzieję, że umiejętności nabyte podczas dzisiejszych ćwiczeń, nie będą musiały zostać wykorzystane w praktyce" - powiedział Burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz podsumowując akcję.


3 kwietnia 2009 - Już tylko kilka dni . . .

Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od rozpoczęcia Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2009. Mistrz Polski w gr. N i wicemistrz Polski w klasyfikacji generalnej Kajetan Kajetanowicz będzie w tym roku startował w barwach zespołu Subaru Poland Rally Team.
Dzisiaj w programie postaramy się dowiedzieć się nieco więcej o szczegółach związanych z jego występami. Jakie ma odczucia po pierwszych testach Subaru Imprezy N14 i jak wraca mu się do marki, od której zaczynał przygodę z samochodami czteronapędowymi? W audycji podsumujemy także występy Kajetana w sezonie 2008 i zapytamy o nadzieje związane z najbliższymi startami.
Naszym gościem będzie także Kamil Butruk. Kierowca ten jeszcze nie ujawnił swoich planów startowych i mamy nadzieję, że w dzisiejszym Odcinku Specjalnym opowie nam szczegółowo o swoich zamierzeniach na sezon 2009.
Czekamy na Wasze pytania - wyślij
Początek programu o godzinie 18.00. Słuchajcie, słuchajcie także na 91.6 FM na terenie Wrocławia.


3 kwietnia 2009 - Młodzieżowa Rada Gminy

2 kwietnia podczas obrad XLII Sesji Rady Gminy - powołana została Młodzieżowa Rada Gminy Świdnica.
Już od ponad roku w gminie Świdnica realizowany był program edukacji samorządowej wśród uczniów gminnych placówek oświatowych, który miał na celu rozbudzenie zainteresowania młodzieży samorządnością, zaangażowania młodych ludzi w sprawy istotne dla środowiska lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkiego, co dotyczy dzieci i młodzieży. Wójt gminy wyraziła przekonanie, ze młodzi powinni mieć wpływ na działania gminy, powinni opiniować propozycje działań Rady Gminy oraz powinni mieć możliwość zgłaszania swoich własnych propozycji.
- My dorośli nie zawsze widzimy sprawy tak samo, jak młodzież, więc bardzo przydatna będzie Wasza opinia w różnych sprawach, tak, aby jeszcze lepiej rozwiązywać gminne problemy, realizować takie działania, które będą zadawalały jeszcze więcej mieszkańców naszej gminy, w tym młodych ludzi - mówiła 2 marca wójt gminy podczas I Forum Samorządowego Młodzieży.
- Młodzieżowa Rada Gminy to reprezentacja młodzieży, która będzie wpływała na to, co dzieje się w naszej gminie, co mamy do zaoferowania młodym mieszkańcom. Chcemy dowiedzieć się, czy jesteście zainteresowani taką formą współpracy.


3 kwietnia 2009 - Ekopasje z nagrodami

Cenne nagrody rzeczowe i specjalne mogą zdobyć uczniowie świdnickich szkół w konkursie ekologicznym "Ekopasje".
- Chcemy nagrodzić autorów krótkich filmów, prezentacji multimedialnych oraz animowanych obrazków, promujących zachowania chroniące środowisko.
Konkursem chcemy zainteresować uczniów wszystkich świdnickich szkół. Prace mogą być tworzone wspólnie z rodzicami, bądź pod opieką nauczycieli - mówi Anna Schindler z wrocławskiego Stowarzyszenia "Nowa Idea", które wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy organizuje konkurs.
Regulamin oraz tabela konkursowa - >>> zobacz
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród zaplanowano na 29 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.


3 kwietnia 2009 - Akacjowej w Pszennie

Już w kwietniu rozpoczną się prace budowlane przy ulicy Akacjowej w Pszennie.
Inwestycja realizowana będzie w ramach programu "Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011".
Wartość prac związanych z przebudową drogi wraz z jej odwodnieniem wyniesie ponad 750 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie w wysokości 50 % kosztów realizacji.
Zakres zadań do realizacji obejmuje wykonanie kanalizacji deszczowej, drogi o nawierzchni asfaltowej, chodników z kostki betonowej wzdłuż drogi oraz barier energochłonnych i oznakowania pionowego.
Zakończenie prac zaplanowano na wrzesień tego roku.


3 kwietnia 2009 - Muzyka cerkiewna

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na występy Tria muzyki cerkiewnej "Jużnyj Głas " z Mołdawii.
Już 7 kwietnia o godzinie 10.00 - Liturgia Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy w cerkwi św. Mikołaja (cmentarz przy ulicy Łukasińskiego). Jeszcze tego samego dnia o godzinie 19.00 odbędzie się drugi koncert muzyki cerkiewnej po nabożeństwie wieczornym tym razem w Kościele św. Józefa Oblubieńca, przy ulicy Kotlarskiej.
Miejscem kolejnego koncertu 8 kwietnia o godzinie 18.00 będzie Teatr w Świdnicy.
12 kwietnia Nabożeństwo i koncert muzyki cerkiewnej w cerkwi św. Mikołaja (cmentarz przy ul. Łukasińskiego) rozpocznie się o godzinie 17.00


3 kwietnia 2009 - Szybka gotówka

Do 5 lat pozbawienia wolności grozi dwóm 19 latkom, którzy wymyślili sobie sposób na szybkie zdobycie gotówki. Jeden kradł karty klientom hipermarketu a drugi dokonywał wypłat w bankomatach.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przy współpracy z ochroną hipermarketu zatrzymali dwóch 19 latków mieszkańców Wałbrzycha, którzy wymyślili sposób na szybkie zdobycie gotówki.
Jeden z zatrzymanych pracował jako kasjer w hipermarkecie, wspomniał swojemu koledze, że wie jak można dorobić sobie w pracy. Sposób na szybkie zdobycie gotówki miał polegać na zatrzymywaniu kart klientom sklepu, którzy płacąc" plastikowym pieniądzem" nie otrzymali karty od kasjera ani też nie upomnieli się o nią.
Kasjer zapisywał kod a następnie po około godzinie przekazywał kartę wraz z PIN -em koledze, który wypłacał pieniądze z bankomatu w maksymalnej kwocie jaką zaakceptował bankomat.
Gdy pieniądze zostały wypłacone karta była niszczona i wyrzucana. Wczoraj z bankomatów 19 latek wypłacił ok. 1 500 zł. pieniądze przekazał swojemu wspólnikowi.
To nie jedyne przestępstwo jakiego dopuścili się mężczyźni, jeszcze tego samego dnia jeden z nich dokonał kradzieży trzech gier komputerowych wartości blisko 900 zł. podszedł do kasy, przy której siedział wspólnik, ten przyjął pieniądze za towar, wydał resztę ale nie nabił towaru na kasę.
Policjanci odzyskali 3 gry, które zostały skradzione przez 19 latka i ukryte pod siedzeniem w samochodzie oraz przy obu zatrzymanych ujawnili pieniądze w kwocie 1300 zł.
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy prosi o kontakt osoby, które utraciły karty w niewyjaśnionych okolicznościach a mogą przypuszczać iż pozostawiły je w kasie hipermarketu w Świdnicy z Wydziałem Dochodzeniowo - Śledczym Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy ul. Jagiellońska 23.


2 kwietnia 2009 - Sesja Rady Miejskiej za nami

30 marca radni gminy Strzegom spotkali się na posiedzeniu XXXVII sesji Rady Miejskiej.
Podczas spotkania podjęto uchwały w sprawie zatwierdzenia planów odnowy wsi: Goczałkowa, Jaroszowa, Kostrzy, Olszan i Tomkowic. Zatwierdzenie planów to szansa dla gminy. Radni zadecydowali o przystąpieniu gminy Strzegom do regionalnego programu "Odnowa Wsi w Województwie Dolnośląskim". Program zakłada przygotowanie liderów wiejskich poprzez przekazywanie im wiedzy i umiejętności na temat podstaw rozwoju lokalnego, jak również pozyskiwania wsparcia finansowego do prowadzenia działań w swoich społecznościach.
- Wierzę w to, że przystąpienie gminy do programu zaktywizuje sołectwa i spowoduje zaangażowanie w realizację przedsięwzięć dotyczących własnych wsi - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Podczas sesji podjęto również uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy na 2009 rok oraz w sprawie zaciągnięcia pożyczki na zadanie inwestycyjne pod nazwą "Przebudowa ulicy Ceglanej w Strzegomiu." Radni zadecydowali ponadto o udzieleniu dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Udzielono dotacji celowej w wysokości 9000 zł dla parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu na wykonanie prac remontowo-dekarskich.
Wśród, wielu uchwał, jakie podejmowano na sesji, znalazła się również ta dotycząca zaliczenia dróg i ulic na obszarze gminy Strzegom do kategorii dróg gminnych, oraz co za tym idzie, ustalenia ich przebiegu. Ma to na celu unormowanie prawne w zakresie zaliczenia i utrzymania dróg położonych w granicach administracyjnych naszej gminy. Dodajmy jeszcze, że Zarząd Powiatu w lutym tego roku wyraził pozytywną opinię w tej sprawie.


2 kwietnia 2009 - Konkurs przyszłych rzemieślników

31 marca odbył się etap regionalny IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu o prawnej ochronie pracy oraz zasadach bhp dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.
Organizatorem konkursu była Izba Rzemieślnicza i Małej Przedsiębiorczości w Świdnicy wraz z organizacjami cechowymi, Okręgowym Inspektoratem Pracy we Wrocławiu oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów z powiatu dzierżoniowskiego, świdnickiego, ząbkowickiego, którzy uczą się zawodu rzemieślniczego.
I miejsce zdobyła świdniczanka Sylwia Pokojowczyk, która praktyczną naukę w zawodzie fryzjer odbywa u Pani Patrycji Jakubczyk - właścicielki salonu fryzjerskiego w Świdnicy. Sylwia jest uczennicą ZSZ "Rzemieślnik" w Świdnicy.
II lokatę uzyskał uczeń cukiernictwa - Krzysztof Pawlus z Dzierżoniowa, który zawodu uczy się w Cukierni "Ambrozja" w Dzierżoniowie, a naukę teoretyczną zdobywa w ZS Nr 2 w Dzierżoniowie. W połowie maja oboje będą reprezentować nasz region w finale tego konkursu w Warszawie.
Laureatom, ich pracodawcom oraz nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


2 kwietnia 2009 - Patryk i Mateusz w gronie laureatów

W poniedziałek 30 marca w siedzibie PSP odbyły się powiatowe eliminacje XXXII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".
Tegoroczny konkurs sprawdzający wiedzę uczestników z zakresu pożarnictwa, przygotował Zarząd Oddziału Miejsko - Gminnego ZOSP RP we współpracy z PSP w Świdnicy.
Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy spisali się znakomicie, ponieważ znaleźli się w ścisłym gronie laureatów w kategorii szkół podstawowych.
Patryk Rzepecki zajął 2 miejsce, a Mateusz Bortkiewicz zajął 3 lokatę. Chłopcy otrzymali okolicznościowe dyplomy, nagrody książkowe i symboliczne upominki ufundowane przez organizatorów. Gratulujemy Patrykowi i Mateuszowi, a także ich opiekunowi Zdzisławie Strzelczyk - Salwierak.


2 kwietnia 2009 - Porządki czas zacząć

Wizerunek Gminy Żarów zależny jest nie tylko od działań podejmowanych przez Urząd Miejski ale również od tego, jak do problemu podchodzą mieszkańcy wokół swoich domów i obejść.
W ostatnich dniach marca dokonano przeglądu miasta pod kątem czystości i porządku. Do prac porządkowych włączono już pracowników w ramach prac społeczno-użytecznych. W najbliższym czasie dołaczy do nich grupa bezrobotnych zatrudnionych przez Gminę w ramach robót publicznych.
Ale dla poprawienia wizerunku Żarowa i wszystkich wsi potrzebne są też działania mieszkańców. Każdy powinien zadbać o swój teren, a niektórzy właściciele posesji mają z tym problem.
- Na początek będziemy pouczać i przypominać o obowiązkach wynikających z przepisów dotyczących utrzymania czystości, Tych, którzy zaniedbują swoje obejścia będziemy eksponować w galerii internetowej. Może to będzie impulsem do posprzątania ogródków, chodników i placyków obok domków jednorodzinnych i budynków należących do wspólnot. Myślimy również i o tym aby tych, którzy zawsze dbają o porządek wyróżnić i nagrodzić - mówi Grzegorz Osiecki.


2 kwietnia 2009 - Zapraszamy na Jarmark

Przed nami XI Jarmark Wielkanocny, który odbędzie się 5 kwietnia w Strzegomskim Centrum Kultury.
Jarmark poprzedzi msza św., która zostanie odprawiona tego samego dnia o godzinie 11.30 w strzegomskiej Bazylice Mniejszej.
Część artystyczna, która będzie trwała od godziny 13.00 do godziny 16.00, odbędzie się już na terenie Strzegomskiego Centrum Kultury, gdzie przez zgromadzoną publicznością zaprezentują się uczniowie naszych szkół oraz lokalne zespoły folklorystyczne.
W programie także kiermasz i wystawa stroików, palm i ozdób świątecznych oraz degustacja wielkanocnych potraw.


2 kwietnia 2009 - Noc z Andersenem

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janusza Korczaka w Jaroszowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kostrzy oraz Stowarzyszenie "Mała Szkoła" w Rogoźnicy, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, zapraszają na "Noc z Andersenem".
Spotkanie adresowane jest do dzieci w wieku od 8 do 13 roku życia.
"Noc z Andersenem" rozpocznie się w piątek 3 kwietnia o godzinie 19.00 - a zakończy się w sobotę 4 kwietnia o godzinie 10.00.
Organizatorzy przewidują liczne atrakcje m.in. o godzinie 24.00 - zwiedzanie Wieży Targowej, Bazyliki Mniejszej (przewodnikami po Bazylice będą rycerze ze Strzegomskiej Komandorii Szpitalników św. Jana z Jerozolimy).
Podsumowanie imprezy odbędzie się o godzinie 1.15 w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu.


2 kwietnia 2009 - Powalczą o drugą ligę

W dniach 3-5 kwietnia odbędą się w Świdnicy Zawody Finałowe Siatkówki Kobiet o wejście do drugiej ligi.
W turnieju udział wezmą drużyny: MKS Świdnica, UKS Jedynka Tarnów, MKS Pogoń Proszowice oraz UKS Trefl Gdynia.
Mecze odbywać się będą w hali sportowej na Osiedlu Zawiszów.
Terminarz spotkań - >>> zobacz


2 kwietnia 2009 - Finał na pływalni

Jutro w Finale Województwa Dolnośląskiego sztafet szkolnych w pływaniu wystartuje Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
Ekipa oparta jest na zawodnikach UKS SVIDA. Reprezentacja SP4 jest najmłodszą reprezentacją, w drużynie występuje pięć zawodniczek z klasy trzeciej, jedna z piątej i dwie z szóstej. Zespół jedzie po kolejne doświadczenie.


2 kwietnia 2009 - Kiermasz Wielkanocny

W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się Kiermasz Wielkanocny.
Uczniowie uczęszczający na warsztaty plastyczne - "Jestem małym artystą" wraz z klasą IV a i 1a przygotowali wielkanocne niespodzianki w formie kolorowych kartek, ręcznie malowanych pisanek, wieńców wielkanocnych, papierowych kurek, wiosennych kwiatów z bibuły oraz wytworów plastycznych wykonanych przez rodziców.
Celem przedsięwzięcia było kultywowanie tradycji wielkanocnych, rozbudzanie wrażliwości estetycznej u dzieci oraz pozyskanie funduszy dla Domu Dziecka w Bystrzycy Górnej.
Organizatorkami kiermaszu były: Beata Wilczewska, Dorota Kubak - Rzepecka i Joanna Kurzawa. W przygotowaniach pomagali uczniowie z klasy Va z wychowawczynią Grażyną Gałuszką.


2 kwietnia 2009 - Sołtysi po naradzie

30 marca odbyła się narada sołtysów. Oprócz tematów związanych z funkcjonowaniem gminy i jej problemami, nie zabrakło także niespodzianek.
Należy do nich zaliczyć wiadomość o zdobyciu przez sołtys Stanowic Zdzisławę Dmytrarz tytułu "Sołtysa Roku 2008" w konkursie organizowanym przez "Gazetę Sołecką". - Dziękuję Pani za dotychczasową pracę na rzecz naszej lokalnej społeczności i życzę dalszych sukcesów w sprawowaniu funkcji gospodarza swojej wsi - mówił burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Następnie spotkanie zdominował temat stanu dróg na terenie gminy Strzegom.
W tej kwestii wyczerpująco na pytania sołtysów odpowiadali przedstawiciele Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sołtysi zgłaszali ponadto, które odcinki dróg powiatowych i wojewódzkich, wymagają natychmiastowej naprawy oraz sygnalizowali podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. - W tej chwili usuwaniem ubytków w drogach, zajmują się dwie brygady. Prace już się rozpoczęły, więc myślę, że już niebawem ich efekty odczują również mieszkańcy gminy Strzegom - zapewniał Marek Olesiński.
Jednym z ostatnich akcentów narady była wizyta księdza prałata Marka Babuśki, który zachęcił wszystkich do udziału w Drodze Krzyżowej, która odbędzie się w piątek 3 kwietnia 2009 roku o godz. 15.00 w Bazylice Mniejszej. Uroczystość swoją osobą zaszczyci ksiądz biskup Ignacy Dec. Będzie to szczególne wydarzenie, ponieważ uszkodzony przed laty, wykonany z brązu, korpus Jezusa, ponownie zawiśnie na krzyżu na Górze Krzyżowej.


1 kwietnia 2009 - Przysiadła na ławeczce w Świdnicy

Wczoraj do Świdnicy przyjechała rzeźba Marii Kunic, świdnickiej astronom. Z głową podniesioną ku górze, zapatrzona w niebo, trzyma w dłoniach sferę oraz tablice astronomiczne "Urania propitia". Tablicę ozdobiła kopia oryginalnego podpisu Kunic, sprowadzonego z Francji.
Ławeczka z Marią Kunic ma stać się atrakcją dla mieszkańców i turystów w świdnickim Rynku. Do astronom można się przysiąść i zrobić sobie zdjęcie. Na wtorek, 7 kwietnia, zaplanowano specjalną akcję. W jej ramach odwiedzającym świdnicki rynek zostanie wykonanych 100 zdjęć. Otrzymają je na pamiątkę bezpłatnie - jeszcze tego samego dnia - w specjalnej ramce. Fotograf będzie wykonywał zdjęcia chętnym w godz. 15.00-17.00.
Montaż rzeźby planowano jeszcze na koniec października 2008 roku, jednak ze względu na problemy z odlewem, leżące po stronie wykonawcy, zadanie mogło zostać zrealizowane dopiero teraz.


1 kwietnia 2009 - Trudne zwycięstwo

Zwycięstwem, wywalczonym z wielkim trudem, zakończył się dzisiejszy mecz piłkarzy Polonii-Sparty Świdnica w III lidze.
Świdniczanie pokonali drużynę Motobi Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:1.
Bramki dla Polonii-Sparty strzelili - Dariusz Filipczak i Jacek Fojna.
Kolejne spotkanie w Świdnicy już 4 kwietnia. O godzinie 16.00 zmierzą się zespoły Polonii-Sparty Świdnica i Tęczy Krosno Odrzańskie.


1 kwietnia 2009 - Wolontariusze z Austrii i Niemiec w LO

Promując wśród strzegomskiej młodzieży istotę wolontariatu oraz programu "Młodzież w działaniu", pracownicy Gminnego Centrum Informacji przy współpracy ze Stowarzyszeniem Semper Avanti z Wrocławia zorganizowali dla młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego spotkanie z wolontariuszami z Austrii i Niemiec.
Celem spotkania było przybliżenie młodym mieszkańcom Strzegomia innych kultur, zapoznanie z wartościami europejskimi, takimi jak tolerancja, otwartość, międzykulturowość, a przede wszystkim promocja wolontariatu jako pomysłu na życie.
Strzegomska młodzież stanęła na wysokości zadania, biorąc aktywny udział w warsztatach prowadzonych w języku angielskim.
- Było to dla nas ciekawe doświadczenie, a także jedna z nielicznych okazji, aby osobiście porozmawiać z osobami, które są wolontariuszami. Ważną sprawą było też to, że mieliśmy niecodzienną okazję sprawdzić w praktyce swoją znajomość języka obcego. Osoby, które odwiedziły naszą szkołę są naszymi rówieśnikami, więc miło zobaczyć, jak świetnie sobie radzą. Nie jest to łatwe, ale na pewno warto podjąć taki wysiłek - mówi jeden z uczestników spotkania.
W trakcie spotkania trwała ciekawa dyskusja dotycząca wykorzystywania małoletnich dzieci jako taniej siły roboczej w międzynarodowych koncernach oraz jaką rolę w tym mogą odegrać wolontariusze.


1 kwietnia 2009 - Dla bezpieczeństwa

Dodatkowe oznakowanie świdnickich wiaduktów oraz ich okolic, dodatkowe informacje na drogach dojazdowych, to decyzje podjęte przez Miejski Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który tworzą przedstawiciele miasta, powiatu, policji, straży miejskiej oraz straży pożarnej i przewoźników. Jednym z punktów dzisiejszych obrad było podjęcie kroków poprawiających bezpieczeństwo w związku z piątkowym wypadkiem autobusu w Świdnicy.
Zgodnie z opinią zespołu, zgłoszona została propozycja ustawienia na ulicach w rejonie ul. Śląskiej dodatkowych znaków informujących o tym, że kierowca zbliża się do obiektu o ograniczonej wysokości. Tak więc przy skrzyżowaniu ul. Pionierów ze Śląską ustawiony zostanie znak informacyjny, że w dalszej części drogi występuje zakaz poruszania się pojazdów wyższych. Będzie tam również informacja o odległości w jakiej znajduje się wiadukt. Analogiczny typ oznakowania zostanie wprowadzony w rejonie skrzyżowania ul. Śląskiej z Zieloną oraz na ul. Śląskiej (odcinek od ul. Przyjaźni do Zielonej). Wprowadzenie tego dodatkowego oznakowania ma spowodować, że oprócz istniejących dotąd znaków, teraz jeszcze wcześniej, kierowca będzie mógł podjąć decyzję o zmianie kierunku jazdy.
Mimo że zarówno na drogach wojewódzkich, jak i krajowych spotykamy różne oznakowanie, to w Świdnicy wszystkie wiadukty niezależnie od tego, kto jest ich zarządcą zostaną oznakowane dodatkowymi znakami określającymi ich krawędzie oraz wysokość. Dotyczyć to będzie obiektów inżynierskich niższych niż 4,5 m.
Niezależnie od tego drogowcy od czwartku, 2 kwietnia, będą przeprowadzać wizje w terenie i jeszcze raz sprawdzą wszystkie oznakowania w okolicach wiaduktów, by wybrać konkretne rozwiązania w danym miejscu. Nowe oznakowanie ma zostać wprowadzone jeszcze w kwietniu.
W imieniu zespołu - Maciej Gleba kierownik Referatu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy


1 kwietnia 2009 - Dodatkowe 3,6 mln zł

O taką kwotę zwiększyły się wydatki w tegorocznym budżecie Świebodzic. Przesunięcia w budżecie zatwierdziła na sesji w dniu 27 marca Rada Miejska.
Pieniądze to wolne środki pozostałe z niewykorzystanych w latach ubiegłych kredytów, pożyczek i obligacji.
Zostaną przeznaczone m. in. na bieżące remonty dróg w mieście - kwota 1,5 mln złotych na remont ulicy Polnej, Solnej, Browarowej, Mickiewicza. 400 tys. zł zasili prace związane z adaptacją budynku przy al. Lipowych na mieszkania socjalne i komunalne. 400 tys. zł przeznaczonych będzie na bieżące naprawy sieci kanalizacyjnej w mieście, a 500 tys. zł na realizację budowy kanalizacji. Dla przypomnienia - jest to inwestycja finansowana ze środków unijnych w ramach funduszy ISPA, jednak miasto na własny koszt wykonuje dodatkowe odcinki sieci, nieujęte w projekcie realizowanym przez Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji.
Prawie 450 tys. zł przeznaczonych zostanie na dodatkowe wynagrodzenia dla osób, zatrudnionych w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych.


1 kwietnia 2009 - Wojewoda w III LO

Nietypowa, bo prowadzona przez wojewodę dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, lekcja wiedzy o społeczeństwie odbyła się wczoraj w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Uczniowie klasy 2e i tegoroczni maturzyści zdający wos na maturze, mieli okazję uzyskać informacje o pracy, funkcjonowaniu, roli wojewody i urzędu wojewódzkiego w strukturach administracyjnych naszego kraju. Wojewoda szczegółowo opowiedział o tym, czym zajmuje się na co dzień, jakimi dysponuje kompetencjami i możliwościami oddziaływania na funkcjonowanie społeczeństwa w województwie.
Po wykładzie, który zajął połowę lekcji, rozpoczęła się runda pytań uczniów i odpowiedzi Rafała Jurkowlańca. Licealiści nie mieli skrupułów i pytali praktycznie o wszystko. Między innymi: Co obecny wojewoda robił poprzednio? Jak udało mu się zostać urzędnikiem tak wysokiej rangi? Co trzeba zrobić żeby być wojewodą? Jak rodzina znosi jego obowiązki - pracy 24 godziny na dobę? Co będzie robił, gdy skończy się jego kadencja? Itd.
Jeśli ktoś myśli, że wojewoda wymigał się od odpowiedzi na te, przecież osobiste pytania, to się myli. Rafał Jurkowlaniec odpowiadał, opowiadał nie tylko wyczerpująco, ale barwnie i dowcipnie.
Lekcja, jak każda skończyła się po 45 minutach, ale była ciekawym wydarzeniem dla młodych ludzi, którzy już za chwilę wkroczą w dorosłe, zawodowe życie.


1 kwietnia 2009 - Przewodnik po katedrze

Świdnicka katedra ma już pierwszy profesjonalny przewodnik.
Szczegółowe opisy i ilustracje odkrywają przed odwiedzającymi ten obiekt sakralny wiele ciekawostek i tajemnic.
Przygotowania do wydania przewodnika trwały blisko pół roku. Udało się je zakończyć jeszcze przed ubiegłotygodniowymi, głównymi uroczystościami związanymi z V rocznicą utworzenia Diecezji Świdnickiej.
Od czwartku, 2 kwietnia, przewodnik będzie można zakupić w biurze Informacji Turystycznej w świdnickim Rynku.
Pierwszy "Przewodnik po świdnickiej katedrze" ukazał się nakładem miasta Świdnica.


1 kwietnia 2009 - Pomagamy wypełnić pit-y

Każdy, kto zechce przekazać 1% swojego podatku na rzecz świdnickich harcerzy może liczyć na pomoc w wypełnieniu swojego zeznania rocznego. Aby skorzystać z pomocy należy zgłosić się osobiście do komendy hufca na ulicy Lelewela 18, w godzinach 8.oo - 15.oo.
W tym roku przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, gdyż nie trzeba wpłacać zadeklarowanej kwoty osobiście, lecz wykona to za nas urząd skarbowy. Jak wypełnić pit ?
Jeśli zdecydujesz się przekazać 1% swojego podatku pomożemy Ci wypełnić formularze. Zgłoś się do nas. Jak to zrobić ?
- ustalić wysokość podatku należnego za miniony rok podatkowy (w ramach PIT-u rocznego).
- obliczyć 1 % podatku, odrzucając grosze (np. w przypadku kwoty 45,67 zł - wpisujemy 45 zł)
- wpisać nazwę i nr KRS OPP - Nasza nazwa - ZHP Chorągiew Dolnośląska KRS - 0000264246 Hufiec Świdnica
- wypełniony formularz PIT wysyłać do Urzędu Skarbowego, który przekaże nam pieniądze.


1 kwietnia 2009 - Eksplozja talentów

Przegląd uzdolnionych młodych ludzi mieliśmy okazję zobaczyć podczas wyjątkowej imprezy, która odbyła się w świebodzickim Liceum Ogólnokształcącym 27 marca. "Pokaż swój talent". Ponad 30 śmiałków ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prezentowało zdolności aktorskie, recytatorskie, wokalne, taneczne, fotograficzne i plastyczne.
Publiczność szczególnie zachwycił 4-letni Filip Andrasz z Przedszkola nr 2, który zaprezentował aż dwa wierszyki. Wyrecytował je bezbłędnie - a wcale nie były to krótkie utwory, a poza tym przez cały czas trwania występu pięknie się uśmiechał, nie zapominając także o niemalże aktorskiej gestykulacji.
A oto wyniki przeglądu: śpiew - I miejsce - Alicja Krupa, Aleksandra Krupa, Liceum Ogólnokształcące, II - Konrad Ostynowicz, Gimnazjum Nr 2, III - Joanna Jankiewicz, Gimnazjum Nr 1. recytacja - I - Katarzyna Maślany, Gimnazjum Nr 2, II - Piotr Ciołek, Gimnazjum Nr 2, III - Dominika Sikorska, Gimnazjum Nr 2.
Taniec - I - Wojciech Satoła, Gimnazjum Nr 1, II - Zespól "411", Gimnazjum Nr 2, III - Laura Smoleń, Magda Węgrzyn, Adrianna Piasecka Gimnazjum Nr 1.
fotografia - I - Adrian Sitko, Liceum Ogólnokształcące, II - Maciej Bloch, Liceum Ogólnokształcące, III - Katarzyna Kopera, Gimnazjum Nr 1 Wyróżnienie - Maksymilian Mazurek, Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych.
praca plastyczna - I - Agnieszka Łagoda, Liceum Ogólnokształcące, II - Lilianna Borsuk, Liceum Ogólnokształcące, III - Edyta Żołądek, Liceum Ogólnokształcące. Wyróżnienia - Agata Szyłkowska, Liceum Ogólnokształcące, Julita Kuriata, Gimnazjum Nr 1.


1 kwietnia 2009 - Hodowla koni Namlikowo

W pierwszym w tym roku "rankingowym" okresie głosowania zwyciężyła strona "Hodowla koni Namlikowo". Strona zwyciężyła, uzyskując 296 głosów.
Kolejne miejsca zajęły: Ludowe Zespoły Sportowe i Rock Centrum Świdnica - 271, Góry Sowie On-line - 161, Wędkarstwo Świdnica - 151, Zajazd Pod Wierzbą w Świdnicy - 143, Świdnicki Klub Piłki Ręcznej - 131, Taekwon-do GRYF - 91, Cybuch - 87, Hufiec ZHP w Świdnicy - 83, Liga halowa - Jaworzyna Śląska, Rzeźbiarstwo - Art-Deco i Projekty domów - budynków gospodarczych - po 81, ECS Nieruchomości - 80, Tuning Club - 75, ZHP-Strzegom - 73, ZSO II Liceum Ogólnokształcące - 72, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy i Forum Wielotematyczne - po 70, Podokręg Piłki Nożnej w Świdnicy i Zero Procent po 69, Multiko i Zespół Muzyczny Walter Band - po 68, Jampol i MPK Świdnica po 67, Zespół muzyczny Vabank ze Strzegomia, Strzegomski Serwis Wędkarski, Świdnicki Ośrodek Kultury i Opakowania i wyroby z tworzyw sztucznych - po 66, Strona Domowa Jarka, Solna NET, Mentor, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, GranMag i Klub Młodzieży Kużnia po 65, Barteknow - 41, Boskar - 1. Pozostałe strony bez punktów.
Choć ranking jest tylko zabawą to w pewnym okresie odnotowaliśmy próby nieuczciwego głosowania.


1 kwietnia 2009 - Konkurs na powieść współczesną

Centrum Kultury i Turystki w Walimiu oraz Wydawnictwo MTM w Jugowicach ogłaszają konkurs na powieść współczesną.
Konkurs pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego skierowany jest do autorów, którzy nie mają w swoim dorobku wydanej książki.
Organizatorom będzie niezmiernie miło, jeżeli w nadesłanych powieściach znajdą się elementy związane z Gminą Walim oraz regionem wałbrzyskim. Nie jest to jednak warunek uczestnictwa w konkursie.
Prace należy nadsyłać pocztą do 15 listopada. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 lutego 2010 roku. Nagrodzona powieść zostanie wydana 15 marca 2010 roku, podczas ogłoszenia kolejnej edycji konkursu. Regulamin konkursu - >>> zobacz


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała