30 czerwca 2009 - Po powodzi - Sanepid radzi

Woda rozniosła i osadziła na terenie powodzian zarazki zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonellozy, wirusowego zapalenia wątroby i innych chorób biegunkowych.
W glebie oraz w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą one pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni.
Artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie. Dlatego należy je dokładnie sprawdzać przed spożyciem. Żywność zepsuta, zanieczyszczona i spleśniała jest szkodliwa dla zdrowia. Spożywanie jej może spowodować chorobę, a nawet śmierć.
O żywności i zapobieganiu chorobom zakaźnym dla powodzian informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy. Porada pierwsza - >>> zobacz, >>> zobacz też poradę drugą.


30 czerwca 2009 - Koloniści z Litwy w Świdnicy

Dzisiaj w Świdnicy gościła blisko 50-osobowa grupa dzieci z Litwy, z partnerskiego Rejonu Święciańskiego. Młodzi Litwini zwiedzali świdnickie zabytki, spotkali się również z prezydentem Świdnicy.
- Cieszymy się, że możemy się spotykać, a kontakty między Świdnicą i Rejonem Święciańskim przybierają również takie oblicze. Przecież to od młodych ludzi zależy, jakie będą relacje między Polską a Litwą.
Znajomości, a nawet przyjaźnie rodzą się niezależnie od zniesienia granic i innych procesów politycznych. Wypoczynek młodych Litwinów w Polsce i obecność w Świdnicy nie byłyby możliwe bez przychylności ze strony "Caritasu", dlatego ks. Radosławowi Kisielowi należą się podziękowania - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
46-osobowa grupa Litwinów wraz z czworgiem opiekunów od 23 czerwca do 5 lipca przebywa na wakacjach zorganizowanych przez "Caritas" Diecezji Świdnickiej w ośrodku w Zagórzu Śląskim.
Oprócz Świdnicy dotychczas dzieci miały okazję zwiedzić kopalnię złota w Złotym Stoku, sztolnie Walimia wraz z pływaniem łodziami pod ziemią, zażywały kąpieli na basenach krytych w Świdnicy i Świebodzicach, uczestniczyły w wielu zajęciach integracyjnych z polskimi kolegami. Dzisiaj zwiedziły też Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym.
Przed gośćmi z Litwy jeszcze wyjazd do zamku Książ, Wrocławia i w góry. Akcję wspiera m.in. Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
W tym roku na kolonie organizowane przez Caritas przyjadą jeszcze grupy z Białorusi (sierpień) i Ukrainy (partnerskie miasto Niżyn i Iwano-Frankowsk, 6-17 lipca) w sumie 100 osób.


30 czerwca 2009 - Zlot motocyklowy w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zaprasza w dniach 10-12 lipca na zlot motocyklowy w Jaworzynie Śląskiej.
W programie zlotu między innymi pokazy zabytkowych motocykli, przejażdżki zabytkowym motorkiem, sobotni koncert młodych talentów w przeglądzie "Szopa Rockiem Brzmiąca", koncert zespołu Czarne Chmury, pokaz fajerwerków, wyścigi drezynowe, rzut płozą hamulcową, artystyczne malowanie kasków, pokazy mody motocyklowej, wycieczka po ziemiach powiatu świdnickiego.
Dla chcących tam nocować do dyspozycji są noclegi w wagonach sypialnych.
Bilety na trzy dni - 5O złotych (w cenie pole namiotowe, parking, t-shirt, bigos)
11 lipca - III Regionalny Przegląd Zespołów Rockowych "Szopa Rockiem Brzmiąca" a w nim koncerty zespołów Rayn, Endera, Resist, Avaria, No Bussines, Cosmo Squaw a gwiazdą wieczoru będzie zespół "Czarne Chmury". Bilety na koncert - 5 złotych.


30 czerwca 2009 - Motocyklista ze Świdnicy najlepszy w Brnie

Pierwszy motocyklowy zespół wyścigowy z nazwą miasta triumfuje. Piotr Betlej zawodnik Motoświdnica Racing Team - bo o nim mowa - zajął pierwsze miejsce podczas mistrzostw w Czechach. - Piotr Betlej realizuje swe zamierzenia. Do zakończenia sezonu jeszcze wprawdzie daleko, ale na czeskim torze w Brnie Piotrek udowodnił, że po stopniach podium należy poruszać się tylko w jednym kierunku - w górę - cieszy się Mariusz Kalista, menadżer zespołu.
Świdnicki zawodnik pokazał co potrafi już w pierwszej, majowej rundzie mistrzostw Polski motocyklistów w Poznaniu. W klasie "Rookie 1000", jako debiutant, zajął drugą pozycję. W Brnie pokonał wszystkich rywali.
Brno (25-28 czerwca) - jak wspominają członkowie teamu - to ciężka praca i nieustanne napięcie spowodowane nie tylko wysokim poziomem umiejętności innych zawodników i dużą konkurencją, ale również faktem, że główne wyścigi przeprowadzono na mokrym torze.
- W tych dniach zawody odbywały się w połączeniu z Alpe Adria oraz mistrzostwami Czech, co podniosło rangę wydarzenia, a także przyczyniło się do licznej konkurencji. Na starcie stawiła się czołówka Europy, w szczególności z Polski oraz Czech. W ciągu pierwszego okrążenia, startując z piątej pozycji, Piotr Betlej dogonił prowadzącego. Każde kolejne okrążenie było zdumiewające i na czwartym wysunął się na prowadzenie. Nie oddał go do mety mimo zaciekłej rywalizacji z zawodnikiem z Czech. Piotr Betlej zajmuje 1 miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Polski klasy "Rookie 1000" - dodaje Mariusz Kalista.
Przed świdnickim zespołem kolejne wyzwanie - zawody zaplanowane na 10 lipca w czeskim Moście.
Dodajmy, że Motoświdnica Racing Team startuje pod patronatem prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka. Oficjalną maskotką zespołu jest dzik, który swoje miejsce ma w herbie miasta.


30 czerwca 2009 - Ruszył remont skrzyżowania

Wczoraj rozpoczął się remont skrzyżowania ulicy Bartosza Głowackiego z ulicą Wałbrzyską. Od tej chwili piesi i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.
Zamknięty został odcinek ulicy Głowackiego tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Wałbrzyską (przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej).
Do Urzędu Gminy Świdnica oraz budynków zlokalizowanych przy pierwszych numerach ulicy Głowackiego można dojechać dwoma objazdami od ulicy Wałbrzyskiej. Objazdy prowadzą ulicami - Armii Krajowej, Niecała, Głowackiego oraz ulicami - Boduena (przywrócony ruch dwukierunkowy), Świerkowa.


30 czerwca 2009 - Wakacyjne spotkania z książką multimedialną

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom im. Elizy Orzeszkowej szuka coraz to ciekawszych sposobów na zainteresowanie literaturą młodych czytelników. W każdy czwartek od godziny 10.00 do 11.00 pomysłodawcy projektu zapraszają wszystkich chętnych do zapoznania się z zaplanowanymi przez nich atrakcjami w ramach "Wakacyjnych spotkań z książką multimedialną".
Biblioteka posiada w swoich zasobach już ponad dwieście multimedialnych egzemplarzy. Chętni znajdą bogaty wybór książek przygodowych, podróżniczych oraz szkolnych lektur. W niedalekiej przyszłości biblioteka planuje też zakupienie pokaźnego zbioru biografii znanych ludzi.
Tak charakteryzuje swój pomysł dyrektor biblioteki - Urszula Jarosińska: - Tradycyjna książka już niestety nie trafia do młodych ludzi. Ciągle powiększamy więc repertuar multimedialny, jest to bardzo atrakcyjna forma promowania literatury. Akcja nasza trwała będzie dwa miesiące, ciągle konsultujemy z dziećmi, czego od nas oczekują. Można więc powiedzieć, że to one ustalają repertuar naszych spotkań.
Biblioteka stara się o przyjęcie do projektu Fundacji Polsko - Amerykańskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to główna ich siedziba zostanie wyposażona w nowe komputery, odtwarzacze DVD oraz telewizory.
Pieniądze z tego projektu zostaną też przeznaczone na zakup kolejnych pozycji multimedialnych: bajkoczytaczy dla najmłodszych oraz pozycji popularnych wśród młodzieży.


30 czerwca 2009 - Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy przy ulicy Równej 11 trwa nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.
Młodzież, która ukończyła 18 lat może podjąć dalszą naukę w tej placówce.
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego, daje możliwości wstępu na wyższą uczelnię.
Słuchacze aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym szkoły. Wyjazdy do teatrów, do kina, organizowanie ognisk to tradycje tej placówki oświatowej.
Życzliwe grono, miła atmosfera to atrybuty, które zawsze przyciągały rzesze słuchaczy.


29 czerwca 2009 - Protest

My niżej podpisani, przedstawiciele świdnickich klubów sportowych, jednocześnie członkowie Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Świdnicy wyrażamy stanowczy sprzeciw dalszemu finansowemu faworyzowaniu klubu piłkarskiego "Polonia-Sparta".
Wydatki z budżetu Miasta Świdnicy na działalność klubów sportowych w latach 2006-2009 obrazują w sposób niezbity, iż z roku na rok dotacje dla klubu piłkarskiego "Polonia-Sparta" rosną.
W 2006 roku od 150 tys. zł. co stanowiło 26% całej kwoty na świdnicki sport urosło w 2009 roku do 286,66 tys. zł. co stanowi ponad 40% "całego tortu dotacji".
Łącznie w ciągu lat 2006-2009 do chwili obecnej klub piłkarski otrzymał łącznie z budżetu miasta 1.028.230 zł.
Jednocześnie w tym samym czasie dotacje dofinansowanie dla innych klubów systematycznie ulegało proporcjonalnemu zmniejszaniu.
Na takie nierówne traktowanie nie ma naszej zgody tym bardziej, że zobowiązania finansowe klubu piłkarskiego "Polonia-Sparta" z roku ubiegłego nie mogą być pokrywane z budżetu tegorocznego.
Nietrafione decyzje działaczy tego klubu nie mogą być w dalszym ciągu tolerowane, a tym bardziej akceptowane. Pieniądze z budżetu miasta nie mogą pokrywać "szalonych marzeń" i przerostu ambicji niektórych działaczy.
Za błędne decyzje trzeba płacić z własnej kieszeni tym bardziej, że decyzje te były pozbawione racjonalnych podstaw. Budżet Miasta nie może być głównym sponsorem.
Do zadań samorządu należy przede wszystkim dotowanie sportu dzieci i młodzieży, a nie znaczne finansowanie sportu kwalifikowanego. W przypadku "Polonii-Sparty" dotowani są głównie piłkarze nie będący świdniczanami.
Czas najwyższy niezdrowy ten układ sprowadzić do normalności, czas skończyć z kolejnym szantażem Władz Miasta oraz mieszkańców Świdnicy.
Członkowie Rady Sportu: MKS "Polonia" Świdnica - Albert Gaszyński, ŚKPR - Jan Masłowski, MKS Świdnica - Elżbieta Gaszyńska, "Stal" Świdnica - Dariusz Stachurski, "Gryf" Świdnica - Dariusz Jaworski.


29 czerwca 2009 - Na spotkanie z przygodą

Dziś rano pięćdziesięcioro dzieci ze Świebodzic wyjechało na dwutygodniowy wypoczynek w Tatry. Koloniści spędzą wakacje w Białym Dunajcu, odwiedzą Morskie Oko, Gubałówkę, muzea; będzie także wycieczka do aquaparku i wiele innych atrakcji.
Wyjazd sponsoruje samorząd, a z wypoczynku skorzystają te dzieci, które przez cały rok objęte były opieką terapeutyczną na świetlicy środowiskowej.
Autokar, wiozący dzieci, został tuż przed wyjazdem skontrolowany przez policję. Ponieważ nie było zastrzeżeń uszczęśliwione dzieciaki, żegnane przez swoich rodziców, tuż po godzinie 9.00 pojechały w długą trasę.


29 czerwca 2009 - Dzieci z Litwy goszczą w Świdnicy

Jutro w Świdnicy będzie gościć blisko 50-osobowa grupa dzieci z Litwy, z partnerskiego Rejonu Święcany.
Młodzi Litwini przebywają na wakacjach zorganizowanych przez świdnicki Caritas w ośrodku w Zagórzu Śląskim.
Koloniści o godzinie 14.00 spotkają się z prezydentem, Wojciechem Murdzkiem (sala narad, budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47).
Akcję pobytu dzieci z Litwy w Polsce wspiera między innymi Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
W tym roku na kolonie organizowane przez Caritas przyjadą jeszcze grupy z Białorusi i Ukrainy, będzie to w sumie sto osób.


29 czerwca 2009 - Gmina Fair Play - jesteśmy w II etapie

Gmina Świebodzice ponownie ubiega się w tym roku o Certyfikat Gminy Fair Play.
W 2008 roku Świebodzice uzyskały dokument, potwierdzający Certyfikowaną Lokalizację Inwestycji.
W tym roku mamy nadzieję ponownie otrzymać prestiżowy certyfikat. - Przed nami wizyta audytora i sprawdzenie na miejscu, jak wygląda m. in. sytuacja z terenami inwestycyjnymi, zakres i prowadzenie ważnych inwestycji a także kwestie promocji i informacji - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz.


29 czerwca 2009 - Trwa szacowanie strat

Mieszkańcy Powiatu Świdnickiego codziennie z nadzieją spoglądają w niebo oczekując pomyślnych prognoz. Te niestety są niezmienne od ponad tygodnia. Między kolejnymi falami deszczu zaczyna się liczenie strat.
A te ze wstępnych szacunków sięgają ponad 30 mln złotych z czego w samej tylko Gminie Świdnica - ponad 14 mln zł. Ogromne zniszczenia woda zrobiła także w Gminie Marcinowice, gdzie według szacunków straty sięgają 12 mln zł. Ucierpiały również drogi, przepusty i rowy. Tam zniszczenia wyniosły ok. 3 mln zł.
Sztab kryzysowy pracował w systemie dyżurów całodobowych praktycznie przez cały tydzień, łącznie z sobotą i niedzielą. Podczas dzisiejszego spotkania ustalono, że stan pogotowia powodziowego nadal będzie obowiązywał na terenie naszego powiatu. Alarmu nie odwołała również wójt gminy Świdnica.
Niemniej jednak informacje, jakie dotarły do sztabu dzisiaj rano są optymistyczne. Opada poziom w Czarnej Wodzie, która w nocy znów groziła podtopieniem miejscowości w gminie Marcinowice. Podnosiła się natomiast Strzegomka i rosło zagrożenie w gminie Żarów. Jednak na tą chwilę Strzegomka znajduje się w swoim korycie i jeśli padać nie będzie, nie ma zagrożenia wylaniem. Poza tą rzeką wszystkie pozostałe przepływające przez powiat świdnicki zdecydowanie opadają. Najgorzej jest w tej chwili w okolicach Łażan, Krukowa, Zastruża i Pastuchowa. Nie ma jednak jeszcze informacji o podtopieniach. Woda powoli schodzi z podtopionych dróg między Krzyżową i Wieruszowem oraz w Modlęcinie. Rzeki Bystrzyca, Piława, Pełcznica i Czarna Woda płyną w swoich korytach. Jest zapas w zbiornikach retencyjnych w Dobromierzu i Lubachowie na ewentualne zwiększone wpływy wody spowodowane opadami.
Obecnie zamkniętych jest kilka odcinków dróg: w Skarżycach, Modlęcinie, na trasie Krzyżowa - Wieruszów.
Nieprzejezdna jest także remontowana droga w miejscowości Wilków. Zgłoszono również poważne uszkodzenie odcinka drogi między Jaworzyną a Piotrowicami. Co więcej woda narobiła mnóstwo szkód na drogach wojewódzkich. Dzisiaj rozpoczęło się łatanie tych najbardziej dziurawych przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego.
Tymczasem podczas niedzielnego posiedzenia sztabu kryzysowego, na który zaproszono także przedstawicieli Sanepidu i Powiatowego Lekarza Weterynarii, rozmawiano o ewentualnym zagrożeniu epidemiologicznym. Jak na razie takie nam nie grozi, ale trzeba pamiętać o dezynfekcji ujęć wody, studni, piwnic, sprzętu domowego. Wszędzie tam mogą gromadzić się niebezpieczne drobnoustroje. Sanepid zadeklarował pomoc i przekazanie środków dezynfekcyjnych niezbędnych do odkażenia wody i zalanych gospodarstw. Pomoc zadeklarował również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Już dzisiaj do wojewody zostaną przekazane pierwsze wnioski o wypłacenie zapomogi najbardziej poszkodowanym w wyniku podtopień prywatnym osobom. Także gminy liczą na pomoc od rządu.


29 czerwca 2009 - Zmiana siedziby biblioteki

Po ponad 50 latach Oddział Dziecięcy Miejskiej Biblioteki Publicznej zmienia swoją siedzibę.
Księgozbiór przenosi się ze starych pomieszczeń przy ulicy Żeromskiego 27 do świeżo wyremontowanego lokalu na ulicy Wolności 23 (budynek Szkoły Podstawowej nr 3, obok targowiska).
- Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do nowego lokalu bibliotecznego już od 1 lipca - mówi Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.
Godziny otwarcia biblioteki dziecięcej: godzina 10.00 - 18.00 (oprócz czwartków, sobót i niedziel).


29 czerwca 2009 - Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu

12 - 16 sierpnia 2009 roku (środa - niedziela) Zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu organizowanego pod auspicjami CIOFF. W tym roku wystąpią: zespoły z Indonezji, Filipin, Kolumbii oraz zespoły polskie: "Kostrzanie", "Blichowiacy" z Łowicza, "Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice" z Kaszub oraz 10 zespołów dolnośląskich.
Od kilku lat ze strzegomskim festiwalem współpracuje miasto Nowa Ruda, w którym również odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Współpraca obu festiwali pozwala wzbogacić ofertę programową. Zespoły uczestniczące w festiwalu Folkloru w Nowej Rudzie, koncertujące w Strzegomiu to: Słowacja, Bułgaria, Gruzja, Cypr.
W 18 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, odbywającym się w dniach 12-16 sierpnia weźmie udział 20 zespołów folklorystycznych reprezentujących folklor Azji, Oceanii, Europy i Ameryki Południowej. Nie zabraknie cenionych przez mieszkańców Miasta i przyjezdnych gości imprez towarzyszących.
Największym zainteresowaniem cieszy się "Rynek Świata", gdzie spotykają się miłośnicy folkloru, tańca, muzyki i dobrej narodowej kuchni.
Dla mieszkańców Strzegomia będą również atrakcją zespoły dolnośląskie, które nie tylko zaprezentują swoje programy artystyczne, ale również w niedzielny festiwalowy poranek będą budziły strzegomian, zapraszając wszystkich na festiwalowe imprezy.


29 czerwca 2009 - Dbamy o zdrowie

Czerwiec był miesiącem kilku akcji prozdrowotnych, prowadzonych w Świebodzicach.
W dniach od 15 do 17 czerwca Fundacja Muszkieterów przebadała mammograficznie ponad 90 kobiet, a tydzień wcześniej przeprowadzono udaną zbiórkę krwi, której efektem było zebranie aż 13,5 litrów cennego leku.
Z kolei 19 czerwca na placu przed ratuszem można było skorzystać z bezpłatnych badań słuchu. Zrobiło to 75 osób.


28 czerwca 2009 - Intensywne opady deszczu

Komunikat dla mieszkańców domów w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bystrzycy w Świdnicy. Według prognoz przez kolejne dni utrzymywać się będą intensywne opady deszczu. Ze względów bezpieczeństwa odbywają się większe kontrolowane zrzuty wody ze zbiornika w Lubachowie.
W związku z tym na rzece Bystrzycy można zaobserwować wyższy stan wody, niż w ostatnich dniach. Nie mniej jednak te działania mają zapobiec niebezpieczeństwu wystąpienia wód z rzeki.
Informacje o ewentualnych podtopieniach prosimy przekazywać odpowiednim służbom:
Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego - 074 851-88-77
Straż Pożarna - tel. alarmowy 998
Straż Miejska - tel. alarmowy 986
Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego - kom. 604 560-449
Gdybyście Państwo zauważyli również inne niebezpieczeństwa np. płynące rzeką duże konary drzew, prosimy takie fakty zgłaszać służbom.


28 czerwca 2009 - Zakazane tabletki

Do dwóch lat pozbawienia wolności może grozić 23 letniemu mężczyźnie za rozprowadzanie tabletek, z zawartością pochodnych amfetaminy wspomagających odchudzanie.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy w ramach prowadzonych czynności zatrzymali 23 letniego mieszkańca Gminy Świdnica, który przez Internet sprzedawał tabletki sprowadzane z Czech, które nie są dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski. W momencie zatrzymania mężczyzna posiadał przy sobie przygotowane 7 przesyłek a w nich 710 tabletek.
23 latek swoją "działalność" prowadził 3 miesiące. W tym czasie codziennie rozsyłał do różnych osób na terenie Polski od 5 do 7 przesyłek, w których znajdowały się tabletki w ilości od 10 do 100 sztuk. Za przesyłkę, w której znajdowało się sto tabletek (10 listków) pobierał około 200 złotych.
W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Usłyszał zarzut z Ustawy "Prawo Farmaceutyczne" grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu zatrzymany przewieziony został do Aresztu Śledczego, w celu odbycia kary pół roku pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwo.
W tej sprawie policjanci ze Świdnicy prowadzą dalsze czynności.


28 czerwca 2009 - Lato z ŚOSiR-em 2009 dopiero 4 lipca

Dzisiaj na obiektach sportowych ŚOSiR-u miał się rozpocząć wakacyjny cykl imprez Lato z ŚOSiR-em 2009 jednak z powodu opadów deszczu został przeniesiony na 4 lipca.
Świdnicki Ośrodek Sportu i rekreacji jest organizatorem imprez skierowanych do dzieci i młodzieży na czas wakacji.
Zapisy do Otwartego Turnieju Siatkówki Plażowej rozpoczną się już od godziny 9.30 a pierwsze mecze rozpoczną się o godzinie 10.00.
Do turnieju można zgłaszać drużyny dwuosobowe w kategoriach - kobiety-open, mężczyźni-gimnazja i open.


28 czerwca 2009 - Zrobiłeś zdjęcie - przyślij je do nas

W dziale info-foto naszego serwisu zamieściliśmy kilkanaście zdjęć ukazujących spust wody z tamy w Lubachowie oraz zdjęcia zalanej drogi do Świdnicy.
Jest też kilka zdjęć rzeki Bystrzycy - >>> zobaczKilkanaście zdjęć nadesłali również czytelnicy "dziennika".
Czekamy na kolejnych fotografujących do nadsyłania zdjęć przedstawiających sytuację w dniach opadów.
Zdjęcia zamieścimy w tym samym dziale. Prosimy abyście wysyłając zdjęcia podali miejsce którego dotyczy oraz swoje dane abyśmy mogli podpisać fotografie.


28 czerwca 2009 - "Szopa rockiem brzmiąca"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza chętne zespoły rockowe do wzięcia udziału w III Przeglądzie Regionalnych Zespołów Rockowych "Szopa rockiem brzmiąca", który odbędzie się 11 lipca w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Zapewniamy grającym zespołom nocleg, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, udział w konkursach oraz niesamowitą rockowo-motocyklową zabawę.
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z muzeum: (074) 856 4330, 692 407 806


27 czerwca 2009 - Lato z ŚOSiR-em 2009

Jutro na obiektach sportowych rozpoczyna się wakacyjny cykl imprez Lato z ŚOSiR-em 2009.
Świdnicki Ośrodek Sportu i rekreacji jest organizatorem imprez skierowanych do dzieci i młodzieży na czas wakacji.
Pierwszą imprezą jest Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zapisy do zawodów rozpoczną się już od godziny 9.30 a pierwsze mecze rozpoczną się o godzinie 10.00.
Do turnieju można zgłaszać drużyny dwuosobowe w kategoriach - kobiety-open, mężczyźni-gimnazja i open.


27 czerwca 2009 - Pierwsze otwarte dni

Pierwsze otwarte dni oddziału ginekologii i położnictwa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec". Zapraszamy jutro od godziny 12 do godziny 16 zainteresowane kobiety wraz z osobami towarzyszącymi.
Oprowadzimy Państwa po superkomfortowym oddziale ginekologii i położnictwa a ordynator oddziału dr Zbigniew Kubiaczyk odpowie na Państwa pytania.
Oddział Ginekologii i Położnictwa jest najstarszym oddziałem w najnowocześniejszym regionalnym szpitalu specjalistycznym "Latawiec" w Powiecie Świdnickim, w którym urodziło się dziesiątki tysięcy dzieci i leczy się tysiące kobiet.
Możecie Państwo w tych dniach nieodpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Przychodzące osoby na "Dni Otwarte" prosimy aby nie miały objawów infekcji (kaszel, katar).
Przychodząc do "Latawca" tego dnia zostaniecie oprowadzeni po Oddziale Ginekologicznym, Oddziale Patologii Ciąży, Bloku Porodowym, spotkacie się z położnymi, salowymi.
Informacje i zapisy pod nr telefonów - 74 85-83-626 (Izba Przyjęć), 74 85-83-719 (Sekretariat) e-mail: ginekologia@szpital.swidnica.pl


26 czerwca 2009 - Szacowanie strat

Ponad 5 tysięcy wydanych worków, 300 ton piasku, liczne podtopienia w ponad 17 miejscowościach to wstępny bilans zniszczeń w gminie Świdnica wywołanych intensywnymi opadami deszczu. W nocy z 25/26 czerwca w wyniku gwałtownych opadów deszczu najbardziej ucierpiała wieś Mokrzeszów. Zalaniu uległo ok. 20 gospodarstw domowych, zniszczone zostały wszystkie drogi dojazdowe do posesji. Droga gminna na odcinku ponad 1800 m została kompletnie zniszczona i wymaga gruntownego remontu - wymyta została nawierzchnia i podbudowa. Potok Kotarba w wyniku nadmiernych opadów spowodował rozerwanie umocnienia brzegów, a w zakolach wystąpiły liczne zamulenia. Na drodze powiatowej w Mokrzeszowie w kilku miejscach uszkodzona została nawierzchnia, a pobocza zostały rozmyte. W tym dniu do działań ratowniczych skierowano jednostki OSP Mokrzeszów, Witoszów i Burkatów.
Również tej samej nocy w Komorowie zalanych zostało kilka piwnic oraz uszkodzona została droga gminna w kilku miejscach. W wielu przypadkach zniszczeniu uległy również drogi i wjazdy do posesji prywatnych. Obfite opady deszczu od 22-26 czerwca spowodowały lokalne podtopienia gospodarstw i dróg lokalnych, urządzeń kanalizacyjnych dróg transportu rolnego, rowów i urządzeń melioracyjnych. Największe zagrożenia powstały w Bojanicach, Lutomi Dolnej, Lutomi Górnej, Słotwinie, Krzyżowej, Pankowie, Mokrzeszowie, Jagodniku, Makowicach, Pszennie, Bystrzycy Dolnej, Lubachowie, Grodziszczu, Wilkowie, Wiśniowej, Pszennie, Niegoszowie, Burkatowie. Przepełnione rowy melioracyjne, zatory na ciekach wodnych wywołane połamanymi konarami, podtopione gospodarstwa domowe były w zdecydowanej większości przyczyną licznych interwencji wszystkich Ochotniczych Straży, które w prowadzonych akcjach ratowniczych również odniosły straty w sprzęcie pożarniczym.
Trwa szacownie strat w mieniu gminy oraz uprawach rolnych, a do najbardziej poszkodowanych gospodarstw docierają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Już teraz wiadomo, że największe zniszczenia wywołane gwałtownymi opadami deszczu poniosła gminna infrastruktura drogowa. W ciągu najbliższych kilku dni wójt gminy zwróci się z wnioskiem do Wojewody Dolnośląskiego o uruchomienie specjalnych środków na usuwanie skutków tegorocznej powodzi w gminie Świdnica. To już drugie tak intensywne opady w ciągu niespełna miesiąca jakie nawiedziły Gminę Świdnica. 31 maja w wyniku krótkotrwałych lecz intensywnych opadów deszczu zostały podtopione gospodarstwa domowe w miejscowości Panków i Krzczonów.
Poszkodowanym zostały wypłacone zasiłki celowe na usuwanie zdarzeń losowych, które w całości pokryte zostały z budżetu gminy.
Skala poniesionych zniszczeń w wywołanych ostatnimi opadami deszczu zdecydowanie przekracza możliwości finansowe gminy. Z chwilą poprawy sytuacji pogodowej przeprowadzone zostaną szczegółowe wyliczenia poniesionych strat z uwagi na fakt, że w dalszym ciągu na terenie gminy Świdnica obowiązuje alarm przeciwpowodziowy wprowadzony Zarządzeniem Wójta Gminy z 24 czerwca od godz. 9.00. Wszystkie działania służb ratunkowych i Gminnego Zespołu Reagowania skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom gminy oraz ich mienia.


26 czerwca 2009 - Dyżury i dalszy monitoring

Po dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz podjął decyzję o utrzymaniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego, który wprowadzono w środę rano 23 czerwca. W gminie Marcinowice nadal trwa alarm przeciwpowodziowy.
Stan wody w rzekach nadal jest niebezpiecznie wysoki. Szczególnie dotyczy to rzek: Strzegomka i Pełcznica. Tej nocy zalanych zostało ponad 20 gospodarstw w Mokrzeszowie, 4 w Pankowie i 4 w Grodziszczu w gminie Świdnica. Niebezpiecznie było także w dzielnicy Ciernie w Świebodzicach, gdzie na drogę wylała rzeka Pełcznica oraz w rozlewisku rzeki Strzegomka. Tylko dzięki szybkim decyzjom o zmniejszeniu zrzutu wody na tamie w Dobromierzu, nie zostały zalane kolejne miejscowości w gminie Strzegom i Jaworzyna Śląska.
Stabilnie jest na tamie w Lubachowie. Obecnie stan w zbiorniku wynosi nieco ponad 6 mln metrów sześciennych wody przy całkowitej pojemności 8 mln. Jest więc spory zapas. Gorzej sytuacja wygląda na zbiorniku w Dobromierzu, gdzie stopień wypełnienia wynosi obecnie 10 mln 639 metrów sześciennych przy całkowitej pojemności 11 mln 350 tys. m3 wody. Trwa systematyczny, kontrolowany zrzut wody na tym zbiorniku tak, aby sytuację ustabilizować.
Gmina Marcinowice - Na terenie gminy trwa szacowanie strat. W zakresie infrastruktury zalanych jest ok. 100 budynków mieszkalnych i tyle samo podtopionych. Zalanych zostało także ponad 200 budynków gospodarczych szczególnie w miejscowościach: Strzelce, Szczepanów, Zebrzydów, Kątki , Wirki, Wiry, Biała, Sady, Chwałków , Klecin, Tąpała. Uszkodzonych zostało wiele odcinków dróg: powiatowych: Wirki, Gola Świdnicka - Szczepanów, Chwałków - Strzelce, Zebrzydów - Kątki. Gminnych: Tąpadła, Strzelce, Chwałków (wyrwa obok mostu), Wirki, Sady, Biała.
Miejscami na drogach zerwane zostały pobocza, zamulonych jest dziesiątki kilometrów rowów i przepustów. Zamulona jest także rzeka Czarna Woda na odcinku Zebrzydów - Strzelce. Ucierpiały uprawy rolne. Zalanych zostało ok. 50 ha sadów czereśniowych oraz ok. 10 ha upraw truskawek. Do tego dochodzą dziesiątki hektarów zniszczonych upraw okopowych i zbóż oraz zniszczenia maszyn rolniczych i budowlanych. Obecnie nadal trwa wypompowywanie wody z piwnic, szamb oraz studni i wywóz nieczystości.
Gmina Świdnica - Gmina jeszcze tej nocy walczyła z wodą. Podtopionych zostało ponad 20 gospodarstw domowych w Mokrzeszowie (wylał potok Kotarba), 4 w Pankowie i 4 w Grodziszczu. W Mokrzeszowie Dolnym zostały uszkodzone wszystkie drogi dojazdowe do posesji. Biegnące przez tą miejscowość drogi: powiatowa i gminna zostały poważnie uszkodzone. Droga gminna na odcinku 1800 m jest kompletnie zniszczona (wymyta nawierzchnia i podbudowa) i wymaga gruntownego remontu. W miejscowości Komorów zalanych wodą zostało kilka piwnic. Zalane zostały także dwie przepompownie w Witoszowie i Grodziszczu. W gminie trwa liczenie strat, a te ze wstępnych szacunków sięgają łącznie ponad 14 mln zł. Gmina będzie ubiegać się o środki na usuwanie klęsk żywiołowych.
Miasto Świebodzice - Tej nocy w gminie Świebodzice było spokojnie poza jednym przypadkiem, kiedy to na drogę w dzielnicy Ciernie wylała rzeka Pełcznica. Nie było jednak zagrożenia podtopieniami. Woda rozlała się w Lasu Grochotowskim po raz drugi go całkowicie zalewając. Obecnie stan wody na rzece Pełcznica na wodowskazie wynosi 1.55 m
Jaworzyna Śląska - Niebezpiecznie wysoko o 40 cm podniósł się w nocy poziom rzeki Strzegomka. Wystąpiło prawdopodobieństwo zalania miejscowości Pastuchów. Sytuacja poprawiła się nad ranem i obecnie nie ma zagrożenia na tym terenie. Na tą chwilę wszystkie drogi w gminie są przejezdne.
Miasto Świdnica - Poziom rzeki Bystrzycy utrzymuje się na poziomie nie zmienionym od wczoraj. Nie wystąpiły rozlewiska ani podtopienia budynków. OSP Świdnica interweniowała od wczorajszego popołudnia tylko raz przy wypompowaniu wody z piwnicy. Wczorajsza burza, która przeszła przez miasto, nie wyrządziła większych szkód. Utrzymywany jest stan gotowości przeciwpowodziowej.
Gmina Dobromierz - Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia powodziowego. Po nocnej burzy stan wody na rzece Nysa Szalona jest podniesiony, ale stabilny. Rzeka na bieżąco jest monitorowana. Nie wystąpiły podtopienia, nie zanotowano żadnych strat materialnych. Zwiększony w nocy zrzut wody ze zbiornika Dobromierz nie powoduje występowania rzeki z koryta poniżej tamy. W nocy miała miejsce jedna interwencja strażaków OSP w miejscowości Szymanów, gdzie zapchany odpływ z kanału przydrożnego spowodował zagrożenie zalania posesji. Przekopano odpływ odprowadzający wodę z powrotem do rowu, co uchroniło posesję przez zalaniem.
Gmina Żarów - W gminie Żarów jednostki OSP podjęły w sumie 30 interwencji. Trwa liczenie strat. Już dzisiaj wiadomo, że podtopionych zostało ponad 40 budynków i gospodarstw. Obecnie z powodu zalania nieprzejezdne są dwie drogi w Bukowie i Gołaszycach.
Gmina Strzegom - Stan wody na rzece Strzegomka jest podniesiony, ale sytuacja jest stale monitorowana. W miejscowości Skarżyce na trasie prowadzącej od Pastuchowa do Morawy woda wdarła się na jezdnię. Podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu tej drogi.


26 czerwca 2009 - Wakacje bez alkoholu

Restrykcyjne kontrole w punktach sprzedaży alkoholu, taką akcję w trakcie wakacji przeprowadzą świdniccy urzędnicy.
- Badania przeprowadzone w mieście w tym roku wskazują, że coraz więcej młodych ludzi sięga po alkohol. Nieletnim sprzedawany jest alkohol, a tak być nie powinno. Dlatego zaostrzamy liczbę kontroli, szczególnie w czasie wakacji, gdy młodzież ma więcej wolnego czasu - mówi Dorota Szyłobryt, kierownik Referatu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
W związku z rozpoczynającym się okresem wakacyjnym przypominamy sprzedawcom napojów alkoholowych zarówno w sklepach, jak i w lokalach o tym, że sprzedaż alkoholu nieletnim, nietrzeźwym klientom i pod zastaw jest przestępstwem.
- Podmioty łamiące warunki, o których mowa w zezwoleniu, utrącą zgodę na sprzedaż napojów alkoholowych - ostrzega Dorota Szyłobryt i dodaje. - Również akcją informacyjną chcemy uwrażliwić wszystkich sprzedawców, aby pamiętali o ciążącej na nich odpowiedzialności. Społeczne konsekwencje zaniechań z ich strony mogą prowadzić do wypadków, pobić i innych przestępstw z udziałem nietrzeźwych nastolatków.


26 czerwca 2009 - Agata Jodko powalczy o Mistrzostwo Polski

Reprezentująca LKS Strgonę Strzegom Agata Jodko wygrała kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Zawody odbyły się w miniony weekend w Drzonkowie. Rozgrywki finałowe, które są równocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych odbędą się w terminie 13-15 lipca w Bolęcinie koło Krakowa.
W kwalifikacjach Agata startowała na dwóch koniach - Salzarze i Filusiu. Na Salazarze była niepokonana, na Filusiu uplasowała się na 7 miejscu. Na obu wywalczyła prawo startu w lipcowym finale OOM.
Bardzo dobry wynik i równocześnie kwalifikacje do finału zdobyła w Drzonkowie również Karolina Augustyn, która zajęła szóste miejsce.
Wyniki na kwalifikacjach to duży sukces LKS Stragony Strzegom. W finale na 30 zawodników aż trzech wystartuje w barwach Stragony.


26 czerwca 2009 - Niepomyślne prognozy - niebezpiecznie na Strzegomce i Pełcznicy

Nadal trwa wprowadzone w środę na terenie Powiatu Świdnickiego pogotowie powodziowe. Kolejną pracowitą noc dyżurując przy telefonie i w terenie spędził sztab kryzysowy. Także strażacy cały czas walczą z wodą.
Kiedy tylko przestało padać i woda wróciła do swoich koryt zalane miejscowości powoli zaczęto przywracać do życia. Niestety stan wody w rzekach nadal jest niebezpiecznie wysoki. Szczególnie dotyczy to rzek: Strzegomka i Pełcznica. Tej nocy Pełcznica wezbrała powodując zalanie ulic w niższych partiach dzielnicy Ciernie w gminie Świebodzice. Ostatecznie rozlała się w Lasku Grochotowskim, po raz drugi całkowicie go podtapiając.
Niebezpiecznie wysoki stan wody odnotowano także na rzece Strzegomka. Mieszkańcy gminy Strzegom obwiali się o swoje posesje. Na prośbę Wicestarosty Ryszarda Wawryniewicza kierownictwo tamy w Dobromierzu, gdzie odnotowano zwiększony napływ wody, zmniejszono jej zrzut z 12,5 m sześciennych na sekundę do 10 m sześciennych na sekundę. Dzięki temu poziom wody w korycie, który przy zwiększonym zrzucie w wysokości 12,5 m3/sek podniósłby się o 30 cm, podniósł się o 10 cm mniej ratując tym samym mieszkańców gminy przed podtopieniami.
W tej chwili sytuacja jest stabilna i poziom wody na tamie w Dobromierzu jest wyrównany. Stabilnie jest także na tamie w Lubachowie, gdzie poziom wody w zbiorniku znajduje się na wysokości sprzed opadów.
Lokalne podtopienia odnotowano w miejscowości Mokrzeszów i Witków. Tam strażacy walczą z wodą, która zalała kilka posesji. Dziś znowu prognozy są niepomyślne. Przewiduje się dalsze opady deszczu, możliwe burze i gradobicia. Sytuacja w regionie jest nadal stale monitorowana.


26 czerwca 2009 - Ślub poza urzędem możliwy

Urzędnicy stanu cywilnego ze Świdnicy będą przeprowadzać ślubne ceremonie również poza swoją siedzibą. Nowe zasady zaczną obowiązywać od lipca.
- Oczekują tego nasi klienci, dlatego zmieniamy sposób postępowania. Do tej pory ślubów udzielaliśmy poza budynkiem USC niezwykle rzadko, głównie wtedy, gdy któryś z przyszłych małżonków nie mógł przybyć na uroczystość. Z tych też powodów małżeństwa zawierane były m. in. w szpitalu, areszcie, czy też w domu, gdy sprawa dotyczyła osoby chorej - mówi Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy.
Od lipca te zasady zostaną złagodzone. Jeśli narzeczeni złożą wniosek i spełnią wymagania, urzędnicy stanu cywilnego udzielą ślubu w innym miejscu. - Na pewno musi to być miejsce godne, gdzie będzie wisiało godło. Udzielanie ślubu między talerzami z jedzeniem, czy na motorówce nie wchodzi w grę. Musi to być miejsce kameralne - dodaje kierownik USC w Świdnicy.
Dziś trudno wymienić wachlarz miejsc i przyczyn, dla których przeprowadzenie ślubnej ceremonii poza siedzibą USC będzie możliwe. Decyzję będzie podejmował kierownik USC, ale tylko mając pewność, że uroczyste złożenie oświadczeń, we wskazanym przez narzeczonych miejscu, odbędzie się z zachowaniem uroczystej formy przewidzianej dla tej szczególnej okoliczności.
- Każdą propozycję będziemy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli tylko zaproponowane rozwiązanie pozwoli zachować "powagę urzędu", to postaramy się spełnić oczekiwania nowożeńców - mówi Dorota Puć-Pietrzykowska.


26 czerwca 2009 - Rusza Festiwal Teatru Otwartego

Występy grup z Polski, Ukrainy, Nepalu i Malezji, wystawy, happeningi, improwizacje uliczne - takie atrakcje zaplanowano podczas XII Festiwal Teatru Otwartego, który w Świdnicy potrwa od piątku do niedzieli (3-5 lipca).
Specjalnie dla dzieci, podczas festiwalowych dni, uruchomiony zostanie plac zabaw Teatru Wagabunda.
- Wieczorne widowiska w wykonaniu Teatru Voskresinnia ze Lwowa, Teatru Akt z Warszawy, czy Kijowskiego Teatru Ulicznego KET zapowiadają doskonałą zabawę - zachęcają przedstawiciele organizatora, Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Wstęp na XII Festiwal Teatru Otwartego jest darmowy. Szczegółowy program - >>> zobacz


26 czerwca 2009 - Hala sportowa na wakacje

Ponad 50% zniżki na usługi związane z wynajęciem nowoczesnej hali sportowej w Witoszowie Dolnym - to oferta Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji na miesiące wakacyjne - lipiec i sierpień. Hala sportowa w Witoszowie Dolnym posiada profesjonalną ściankę wspinaczkową, (o szerokości 15m , wysokości 10 m, o powierzchni całkowitej ok. 160 m2 z maksymalnym wysięgiem przewieszenia ok. 2,70 m.). Ścianka wspinaczkowa to nie jedyna atrakcja hali w Witoszowie Dolnym.
Wszyscy jej użytkownicy mogą korzystać m.in. z pełnowymiarowego boiska do gier zespołowych: piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki.
Obok hali powstały pomieszczenia towarzyszące - siłownia, sala do squasha, sala do fitnessu, pokój masażu, świetlica, bufet oraz pomieszczenia zaplecza hali - magazynek, szatnie, sanitariaty i natryski, pomieszczenia trenerów. Cennik promocyjny - >>> zobacz Kontakt emailowy - halawitoszow@wp.pl telefon - 74 853 85 46


26 czerwca 2009 - "Na wnuczka"

Po raz kolejny policjanci apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które telefonicznie proszą o pożyczenie pieniędzy lub pukają do naszych drzwi.
Kolejny raz na terenie Świdnicy policjanci odnotowali przypadek oszustwa na tzw. "wnuczka", które dla 82 letniego mieszkańca Świdnicy zakończyło się stratą 4 000 złotych.
Ofiarami oszustów są najczęściej osoby starsze, łatwowierne, które słysząc, że wnuczkowi potrzebna jest pomoc oddadzą wszystkie oszczędności.
To właśnie miłość do wnuczka i łatwowierność wykorzystują przestępcy.
Policjanci przypominają.
Jeśli ktoś telefonicznie podaje się za członka naszej rodziny i prosi nas o pomoc (najczęściej o pożyczenie pieniędzy), zanim to zrobimy, zweryfikujmy czy jest to rzeczywiście nasz krewny.
Najprostszym sposobem jest zadzwonienie na znany nam numer telefonu (najlepiej stacjonarnego) tej osoby z naszej rodziny, za którą podaje się rozmówca.
Jeśli natomiast podejrzany podaje się za członka rodziny, którego nie znamy lub nie pamiętamy, skontaktujmy się z innymi bliskimi osobami, które potwierdzą nam, że to jest faktycznie krewny i że takiej pomocy potrzebuje.
Pamiętaj także, że zawsze o swoich podejrzeniach możesz powiadomić Policję.


26 czerwca 2009 - Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy przy ulicy Równej 11 trwa nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.
Młodzież, która ukończyła 18 lat może podjąć dalszą naukę w tej placówce.
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego, daje możliwości wstępu na wyższą uczelnię.
Słuchacze aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym szkoły. Wyjazdy do teatrów, do kina, organizowanie ognisk to tradycje tej placówki oświatowej.
Życzliwe grono, miła atmosfera to atrybuty, które zawsze przyciągały rzesze słuchaczy.


25 czerwca 2009 - Pomóż poszkodowanym

Najdotkliwiej ostatnie ulewy odczuły miejscowości w Gminie Marcinowice.
Wiele z nich jest zalanych, zalane zostały domy, zniszczone uprawy na polach. Sytuacja mieszkańców jest trudna i bez pomocy innych trudno będzie im zacząć normalne życie.
Jeśli Państwo chcecie wspomóc osoby poszkodowane w wyniku powodzi jaka miała miejsce w ostatnich dniach na terenie gminie Marcinowice prosimy o wpłatę na poniżej podane konto - Urząd Gminy Marcinowice
Nr rachunku: 67 9531 1029 2006 6000 0101 0008 z dopiskiem "pomoc dla powodzian"


25 czerwca 2009 - "Polonia/Sparta" bierze większość

W związku z licznymi pytaniami związanymi z finansowaniem działalności świdnickiego Klubu Piłkarskiego Polonia/Sparta z publicznych pieniędzy, przedstawiam stanowisko władz Świdnicy w tej sprawie: Z budżetu miasta finansowane są niemal wszystkie świdnickie kluby sportowe, żeby sprawić radość kibicom piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, akrobatyki, rajdów motorowych i wielu innych dyscyplin. Ze świdnickimi drużynami jesteśmy na dobre i na złe, o czym świadczy chociażby ubiegłoroczne zwiększenie finansowania Klubu Piłkarskiego Polonia/Sparta mimo braku awansu do II ligi. Uważamy, że wynik jest ważny, ale najważniejsza jest frajda i duma kibiców, że "nasi grają".
Z tych też powodów ogromne środki przeznaczamy na rozwój bazy sportowej dla piłkarzy. Dlatego tylko w 2008 roku przeznaczyliśmy 2 mln zł na boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnię i 200 tys. zł na dostosowanie stadionu do wymogów III ligi.
W 2007 roku miasto Świdnica przeznaczyło 700,1 tys. zł na dotacje dla zadań sportowych, z których Klub Piłkarski "Polonia Sparta" uzyskał 225 tys. zł (ponad 32 proc. środków), a pozostałe 17 klubów sportowych - 475,1 tys. zł (niespełna 68 proc. środków). W 2008 roku z budżetu miasta Świdnicy przeznaczono rekordowe dotacje na sport - 935,98 tys. zł, z których Klub Piłkarski Polonia/Sparta uzyskał 366,57 tys. zł (ponad 39 proc. środków), a pozostałe 22 kluby sportowe - 569,41 tys. zł (niespełna 61 proc. środków).
Mimo, że 2009 rok jest jednym z najtrudniejszych w historii świdnickiego samorządu ze względu na kryzys gospodarczy i oszczędności, które wprowadziliśmy w bardzo wielu dziedzinach życia, funduszy na sport nie zmniejszyliśmy, a nawet nieco zwiększyliśmy. W 2009 roku planujemy wydać na ten cel 942,5 tys. zł.
Żaden samorząd w regionie nie przekazuje tak dużych kwot. Dla porównania miasto większe, dysponujące ponad trzykrotnie większym budżetem, dofinansowuje w tym roku sport kwotą 550 tys. zł.
W 2009 r. do dziś rozdysponowaliśmy, na podstawie podpisanych umów, kwotę 705,5 tys. zł. Z tej kwoty Klub Sportowy Polonia/Sparta ponownie otrzymał najwięcej - 286,66 tys. zł (ponad 40 proc. środków)! Takim decyzjom sprzeciwiają się władze innych świdnickich klubów. To nie zmienia naszego przekonania, że warto, by w Świdnicy uprawiano dobrą piłkę.
W lipcu i sierpniu 2009 roku będziemy rozdysponowywać kolejne 237 tys. zł. Nie ma żadnego powodu, dla którego klub sportowy Polonia Sparta nie będzie mógł uzyskać kolejnych środków finansowych, przynajmniej w wysokości środków ubiegłorocznych.
To pokazuje, że władze miasta robią bardzo wiele, by Świdnica miała piłkę na dobrym poziomie. Trener i piłkarze dają z siebie wszystko, co do tego, nie mamy wątpliwości. Reszta zależy od operatywności działaczy klubu, bo oczywiste jest, że utrzymanie zespołu w III lidze piłki nożnej kosztuje od ok. 700 tys. do 1 mln zł, a w II lidze dwa, a nawet trzy razy więcej. Nie ma jednak w żadnym mieście w Polsce takiej sytuacji, że klub jest finansowany w ogromnej większości przez samorząd. Niewiele jest takich miast, które przeznaczają na ten cel tak duże sumy jak Świdnica.


25 czerwca 2009 - Oświadczenie Prasowe Burmistrza Miasta

Szanowni Mieszkańcy. Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach radni Platformy Obywatelskiej i Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych przegłosowali uchwałę o likwidacji Gazety Świebodzickiej.
Dziś nie mogę powiedzieć, w jakiej formie będzie się ukazywała Gazeta Świebodzicka.
Zapewniam jednak, że w poczuciu odpowiedzialności przed mieszkańcami Świebodzic zapewnię pełny dostęp do informacji.
Pismo samorządowe będzie docierało do mieszkańców miasta tak jak dotychczas, bo to jest Wasze pismo Drodzy Mieszkańcy Świebodzic.
Bogdan Kożuchowicz - Burmistrz Miasta Świebodzice.


25 czerwca 2009 - Ostrzeżenie hydrologiczne

Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej Oddział we Wrocławiu informuje o mogących wystąpić silnych burzach z gradem. Jest to drugi stopień zagrożenia w 2 stopniowej skali.
Przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu. Opady deszczu od 10 do 20 mm, lokalnie od 40 do 50 mm, wiatr w porywach może osiągać od 80 do 90 km/h.
Takie warunki powodują straty w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków, straty w uprawach rolnych, zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów i zagrożenie pożarowe.


25 czerwca 2009 - Zalane domy i pola

23 czerwca w Gminie Marcinowice w godzinach południowych wskutek nadmiernych opadów atmosferycznych nastąpiło znaczne podniesienie stanu wód w rzekach Czarna Woda, Wieprzówka, potok Sadowa, oraz duży spływ wód powierzchniowych ze wzniesień i okolicznych pól. ok. godz.11:30 Wójt zwołał Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wójt Gminy Marcinowice podjął działania odnośnie zapewnienia transportu piasku i wydawania worków dla wsi: Wiry, Kątki, Chwałków, Zebrzydów, Szczepanów, Strzelce. Od godziny 14:00 Wójt Gminy zarządzeniem ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe, a o godz. 16:00 alarm przeciwpowodziowy. Od godz. 15:30 uruchomiono w Urzędzie Gminy dyżur całodobowy.
Sytuacja zaczęła się od dużej wody opadowej w Wirach, Wirkach i Zebrzydowie. Następnie objęła wsie: Chwałków, Sady, Tąpadła, Biała, powodując zniszczenia w w/w miejscowościach. W godzinach popołudniowych zaczęła gwałtownie przybierać rzeka Czarna Woda biegnąca przez wsie: Zebrzydów, Szczepanów i Strzelce, do których również dostarczano na bieżąco piesek i worki. Do akcji powodziowej zadysponowano 7 jednostek OSP, które głównie skupiły się na organizowaniu worków z piaskiem i zabezpieczaniu posesji wzdłuż rzeki Czarna Woda we wsi Zebrzydów, Strzelce i Szczepanów.
Na obecną chwilę woda nie cofnęła się do koryta rzeki w miejscowości Strzelce. Sytuacja została opanowana w miejscowości Zebrzydów i Szczepanów, gdzie woda, ok. godz. 2:00 zaczęła opadać i wracać do koryta rzeki.
Ze wstępnych informacji sołtysów oraz ciągłego monitoringu całego terenu objętego powodzią Wójta Gminy z pracownikami Urzędu Gminy poszczególnych wsi, uszkodzeniu uległy: drogi, pobocza, rowy i przepusty, zalanych ok. 100 budynków mieszkalnych, i podtopionych dziesiątki gospodarstw.
Ponadto setki hektarów upraw polowych zostało zalanych.


25 czerwca 2009 - "Galeria Stokrotka" do otwarcia, są nowe miejsca pracy

Na co dzień już działa, ale na najbliższą sobotę, 27 czerwca, na godz. 10.00 zaplanowano promocję otwarcia "Galerii Stokrotka" w Świdnicy, przy ul. Wróblewskiego 1A. - W tym dniu serdecznie zapraszamy do skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych dla naszych klientów. Na najmłodszych czekać będą: dmuchana zjeżdżalnia, stoisko malowania twarzy i sprayowania włosów, kącik plastyczny, budowanie z klocków i inne atrakcje. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w licznych konkursach z nagrodami oraz odwiedzenia naszych punktów handlowych - mówi Katarzyna Baranowska, z firmy "Stokrotka".
Nową galerię handlową w Świdnicy nakładem blisko 10 mln zł wybudowała lubelska spółka "Elpro".
W galerii o powierzchni handlowej blisko 3 tys. m kw., działa supermarket "Stokrotka" (2 tys. m kw.) oraz mniejsze placówki handlowe (m. in. Euro Apteka, Schlecker, Boti, The Trend House, kantor, salon optyczny, multiagencja ubezpieczeniowa, butiki z odzieżą, markową bielizną, upominkami oraz totalizatorem).
Obiekty handlowe zajęły parterową część budynku galerii. Elewacja budynku w niemal połowie wykonana została ze szkła, a pozostała część wyłożono szlachetnymi tynkami oraz okładzinami ceramicznymi. W supermarkecie oraz butikach handlowych zatrudnienie znalazło ok. 60 osób.


25 czerwca 2009 - Pełcznica opadła

W Gminie Świebodzice nadal trwa pogotowie powodziowe, jednak sytuacja jest od środy stabilna. Pełcznica utrzymuje się na stabilnym poziomie, a ewentualne wzrosty wahają się o kilkadziesiąt centymetrów. Gminny Sztab Reagowania Kryzysowego cały czas pracuje, wstępnie oszacowano już także zniszczenia, wyrządzone przez wezbraną rzekę w dzielnicy Ciernie. Na odcinku kilkunastu metrów uszkodzona została linia wałów ochronnych oraz murów oporowych w dolnych Cierniach, woda podmyła także kilka ulic oraz uszkodziła przypory remontowanego mostu w tej dzielnicy.
- Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby, ale najważniejsze, że opady deszczu nieco osłabły - mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz. - Najtrudniejsza sytuacja była we wtorek, 23 czerwca. Naprawdę niewiele brakowało do kolejnej powodzi w naszym mieście. Na metr kwadratowy spadło tego dnia aż 70 mm deszczu.
We wtorek, kiedy sytuacja była rzeczywiście najgroźniejsza, wydano mieszkańcom 4 tys. worków. Zużyto do tego celu 280 ton piasku. W terenie pracował także ciężki sprzęt: dwie koparko-ładwowarki i sześć samochodów ciężarowych. Przy działaniach przeciwpowodziowych pracowało 26 osób.
Nie ma wątpliwości, że przeprowadzone w 2007 i 2008 roku inwestycje przy umacnianiu brzegów Pełcznicy oraz murów oporowych, przyniosły skutek.
- Dzięki wzmocnieniom specjalnymi siatkami cofająca się woda nie uszkodziła brzegów rzeki - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta. Przypomnijmy, że w 2007 roku Gmina Świebodzice otrzymała dwie promesy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, w wysokości 200 i 600 tys. zł oraz w 2008 w wysokości 300 tys. zł. Za te pieniądze udało się umocnić brzegi rzeki Pełcznicy i odbudować mury oporowe na kilkunastu odcinkach a także gruntownie wyremontować most w Cierniach.


25 czerwca 2009 - Po środowych deszczach - przed czwartkowymi burzami

Stan wody wyższy niż można to obserwować na co dzień, ale rzeka Bystrzyca płynie w korycie. W Świdnicy po środowych deszczach sytuacja nadal jest unormowana - ocenia Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego, działający przy prezydencie Świdnicy.
Według prognoz przez najbliższe dni utrzymywać się będą intensywne opady deszczu - lokalnie do 60 mm na dobę. Zdaniem synoptyków od czwartku, 25 czerwca, do rana w piątek, 26 czerwca, mogą wystąpić silne burze z gradem, wiatr w porywach może osiągać od 80 do 90 km/h.
W związku z tym mogą wystąpić m.in. uszkodzenia drzew, utrudnienia w komunikacji lokalnej, zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych, niebezpieczeństwo uderzenia piorunów. Apelujemy o ostrożność.
Informacje o ewentualnych podtopieniach bądź innych niebezpieczeństwach prosimy przekazywać odpowiednim służbom:
Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego - 074 851-88-77.
Straż Pożarna - tel. alarmowy 998.
Straż Miejska - tel. alarmowy 986.
Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego - kom. 604 560-449.


25 czerwca 2009 - Odnowiony nagrobek Beckera

Zespół nagrobkowy najsłynniejszego, świebodzickiego zegarmistrza Gustava Beckera, zyskał nowy wygląd. Na zlecenie miasta przeprowadzono tu prace renowacyjne, dzięki którym zabytkowe, XIX-wieczne płyty nagrobne i epitafijne odzyskały dawne piękno. W środę, 24 czerwca, nastąpił odbiór konserwatorski.
- Prace renowacyjne prowadziła firma konserwatorska z Krakowa pod nadzorem profesora Kossakowskiego - mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach. - Zapraszam wszystkich mieszkańców do obejrzenia nagrobka, można znów podziewać piękne detale, całość wróciła do swojego pierwotnego stanu.
Nagrobek Gustava Beckera znajduje się w rejestrze zabytków. Potomkowie sławnego zegarmistrza przesłali do burmistrz list, w którym serdecznie dziękują władzom miasta za troskę i podtrzymywanie pamięci o wybitnym rzemieślniku.
Prace renowacyjne kosztowały 43 tys. złotych. W przyszłym roku na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej rozpoczną się prace przy mauzoleum rodziny von Kramsta.


25 czerwca 2009 - Bilet wakacyjny ze zniżką

Ruszyła sprzedaż biletu wakacyjnego obowiązującego w autobusach świdnickiego MPK. Nie dość, że jest on bardzo tani, to jeszcze daje zniżkę przy wejściu na basen.
Bilet obowiązuje w lipcu i sierpniu w autobusach MPK i na trasach obsługiwanych przez świdnicką spółkę. W zależności od liczby stref jego cena wynosi 14 zł lub 16,40 zł lub 19,20 zł za miesiąc.
W roku szkolnym taki bilet kosztuje od 42 do 57,60 zł.
Dzięki biletowi wakacyjnemu z 50-procentowym rabatem można kupić bilet na basen letni Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wystarczy okazać bilet wakacyjny.
Nowy bilet można kupić w kasie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na placu Grunwaldzkim.


25 czerwca 2009 - Czwórka w Pacanowie

Strzegom - miasto na Dolnym Śląsku. Słynne jest w każdym świata zakątku. Dlaczego? Dzięki złożom kamienia granitowego i szkole Nr 4 imienia Makuszyńskiego (...)
Takimi słowami rozpoczęła się prezentacja strzegomskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 na Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Uczniowie tej szkoły już po raz czwarty wzięli udział w zorganizowanej w ojczyźnie Koziołka Matołka imprezie, która w tym roku połączona była ze Zjazdem Kornelowców.
W czasie festiwalu nie brakowało atrakcji, uczestników powitał sam Koziołek Matołek, który poprowadził bajkowy korowód. Uczniowie czwórki pod nazwą "Bajkofani ze Strzegomia" uroczyście przemaszerowali wraz z innymi szkołami przez niemal cały Pacanów. W trakcie gali finałowej miała miejsce premiera książki "Przygody Koziołka Matołka" w formacie XXL. Swoje talenty zaprezentowały liczne grupy teatralne oraz najzdolniejsi w Polsce wokaliści dziecięcy.
Cała impreza odbyła się z udziałem telewizyjnych gwiazd: Superniani - Doroty Zawadzkiej, babci Józi z serialu Plebania - Katarzyny Łaniewskiej, krakowskiego artysty - Jacka Wójcickiego oraz Anny Cieślak, Tomasza Schimscheinera i Hanny Bieluszko. Natomiast konferansjerami podczas całej imprezy byli Katarzyna i Cezary Żakowie. Uczestnicy festiwalu mieli okazję osobiście rozmawiać z tymi osobistościami, uczniowie czwórki zdobyli też do kroniki autografy z życzeniami dla strzegomskiej szkoły.
W przyszłym roku PSP nr 4 także planuje wycieczkę do Pacanowa, tym bardziej, że do tego czasu zakończy się już budowa Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka, które to ma być największą atrakcją turystyczną jego rodzimego miasta.
Wycieczka do Pacanowa odbyła się dzięki sponsorom i przyjaciołom szkoły. Dzięki burmistrzowi Strzegomia - Lechowi Markiewiczowi, wójtowi Pacanowa oraz Radzie Rodziców PSP Nr 4 w Strzegomiu.


25 czerwca 2009 - "Super Agent" w Jaworzynie Śląskiej

W okresie wakacji Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zaprasza do wzięcia udziału w konkursie promującym czytelnictwo wśród najmłodszych mieszkańców gminy.
Organizatorzy akcji zachęcają do zostania agentem Tajnej Agencji Czytelniczej i rywalizacji o tytuł Super Agenta.
Konkurs potrwa od 1 lipca do 30 sierpnia, a mogą w nim wziąć udział dzieci do lat 13 zapisane do Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej lub jednej z jej filii.
Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatora. Regulamin konkursu - >>> zobacz


25 czerwca 2009 - Nagrody dla młodych ekologów

Uczniowie świdnickiego Zespołu Szkół Specjalnych - drugi rok z rzędu - zebrali najwięcej zużytych baterii i makulatury. W nagrodę od prezydenta Świdnicy placówka otrzyma w sumie 5 tys. zł. Jeszcze we wrześniu 2008 r. prezydent Wojciech Murdzek ogłosił w świdnickich szkołach konkurs zbiórki zużytych baterii oraz makulatury. Na zwycięskie placówki czekało za I miejsce - 2,5 tys. zł, za II miejsce - 2 tys. zł, a za III miejsce - 1,5 tys. zł.
W zakończonym niedawno roku szkolnym świdniczanie zebrali w sumie 1.079 kg zużytych baterii (w poprzedniej edycji 523 kg). Najwięcej zebrali ich uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i zajęli I miejsce. II miejsce przypadło Zespołowi Szkół nr 3. III miejsce zajęła Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa "Caritas".
Świdniccy uczniowie zebrali również 31,2 t makulatury (w poprzedniej edycji 24,1 t). W tym konkursie zwyciężył również Zespół Szkół Specjalnych. II miejsce przyznano Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznemu Gimnazjum Fundacji "Naszej Szkole" (podobnie jak rok temu). Zaś III miejsce - podobnie jak rok temu - przypadło Niepublicznej Szkole Podstawowej "Bliżej Dziecka".


25 czerwca 2009 - Mama z dużymi promilami

Tuż przed godziną 20.00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali 28 letnią mieszkankę Świdnicy, która w sklepie zoologicznym wybiła szybę.
Kobieta była kompletnie pijana, miała 3,40 promila alkoholu a pod jej opieką znajdowała się 5 letnia córka.
W takcie sprawdzania kobieta podała fałszywe dane osobowe, po dowiezieniu do komendy i sprawdzeniu w bazie danych okazało się, iż zatrzymana to 28 letnia mieszkanka Świdnicy poszukiwana w celu doprowadzenia i osadzenia w Zakładzie Karnym, za wyłudzenia kredytów i podrobienie dokumentów.
Zatrzymana kobieta została osadzona do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie, 5 letnia dziewczynka przekazana została pod opiekę ciotce. Materiały w sprawie sprawowania opieki nad dzieckiem pod wpływem alkoholu zostaną przesłane do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Świdnicy.
Po wytrzeźwieniu kobieta zostanie przesłuchana grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.


24 czerwca 2009 - Zrobiłeś zdjęcie - przyślij je do nas

W dziale info-foto naszego serwisu zamieściliśmy kilkanaście zdjęć ukazujących spust wody z tamy w Lubachowie oraz zdjęcia zalanej drogi do Świdnicy.
Jest też kilka zdjęć rzeki Bystrzycy - >>> zobacz
Zapraszamy wszystkich fotografujących do nadsyłania zdjęć przedstawiających sytuację w dniach opadów.
Zdjęcia zamieścimy w tym samym dziale. Prosimy abyście wysyłając zdjęcia podali miejsce którego dotyczy oraz swoje dane abyśmy mogli podpisać fotografie.


24 czerwca 2009 - Pogotowie przeciwpowodziowe

Po dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz podjął decyzję o wprowadzeniu na terenie powiatu stanu pogotowia przeciwpowodziowego. Stan ten nie objął gminy Marcinowice, która jako jedyna wprowadziła już wczoraj alarm przeciwpowodziowy. To właśnie ta gmina najbardziej ucierpiała w wyniku obfitych opadów deszczu, które skutkowały wylaniem rzek z koryt. Z żywiołem walczą także gmina Świdnica oraz Świebodzice. Od wczoraj 343 strażaków brało udział w 45 interwencjach, do których uruchomiono 63 pojazdy. Obecnie strażacy pomagają przy 6 zdarzeniach głównie w miejscowości Strzelce, gdzie woda spowodowała najwięcej strat.
Dzięki szybkim działaniom sztabu, a przede wszystkim odważnej decyzji Wicestarosty od wczoraj zwiększono zrzuty wody na tamie w Lubachowie, gdzie stan wody niebezpiecznie szybko się podwyższał. W pewnym momencie ok. godz. 16.00 zrzut wody wynosił nawet ponad 40 m sześciennych na sekundę. To uratowało pobliskie miejscowości przed sytuacją wielkiej powodzi z 1997 roku.
Obecnie poziom wody w zbiorniku wynosi 6 mln 230 tys. m sześciennych przy całkowitej pojemności 8 mln. Udało się więc uzyskać taki poziom wody, jaki odnotowano wczoraj o godz. 7.00 rano, czyli przed falą, która swój punkt kulminacyjny uzyskała ok. godz. 16.00. Zbiornik jest systematycznie monitorowany, gdyż potrafi się on napełnić w bardzo szybkim tempie. Na tą chwilę sytuacja jest ustabilizowana.


24 czerwca 2009 - Sytuacja w gminach

Gmina Marcinowice - Od wczoraj od godz. 16.00 w gminie Marcinowice wójt wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Najwięcej szkód odnotowano w miejscowościach Wiry, Kątki, Chwałków, Zebrzydów, Szczepanów oraz Strzelce. Sytuacja rozpoczęła się od dużej wody opadowej w Wirach, Wirkach i Zebrzydowie obejmując następnie Chwałków, Sady, Tąpała, Białą powodując przy tym ogromne zniszczenia. W godzinach popołudniowych gwałtownie zaczęła przybierać rzeka Czarna Woda przepływająca przez wsie Zebrzydów, Szczepanów i Strzelce. Do akcji powodziowej włączyło się aż 7 jednostek OSP, które pomagały zabezpieczać posesje i dostarczały worki z piaskiem. Na tą chwilę woda nie cofnęła się do koryta rzeki w miejscowości Strzelce. Ze wstępnego bilansu już wiadomo, że uszkodzeniu uległy drogi, pobocza, rowy i przepusty, podtopionych zostało dziesiątki gospodarstw, zalanych ponad 100 budynków mieszkalnych, w tym świetlica wiejska, ucierpiały setki hektarów upraw rolnych.
Gmina Świdnica - Podtopienia wystąpiły praktycznie w całej gminie. Już po raz drugi w tym roku ucierpiała miejscowość Panków. Bardzo wysoko znajdują się wody gruntowe. Na polach i drogach transportu rolnego utworzyły się gigantyczne jeziora. Liczne podtopienia wystąpiły także w miejscowości Pszenno. Wydano w sumie 4 tys. worków i 25 przyczep piasku. Odnotowano szereg uszkodzeń prywatnych posesji, pól uprawnych, dróg, rowów i przepustów. Nie pracują obecnie dwie przepompownie ścieków w Grodziszczu i Witoszowie.
Jaworzyna Śląska - Gwałtowne opady deszczu spowodowały lokalne podsiąknięcia piwnic budynków, m.in. Samorządowej Przychodni Zdrowia, Gimnazjum nr 1, hali sportowej oraz wielu prywatnych posesji w Jaworzynie, Pastuchowie, Witkowie, Starym i Nowym Jaworowie. Czasowo podtopiona była droga wojewódzka Świdnica - Strzegom na odcinku od Lasu Grochotowskiego do pobliskiego skrzyżowania. Podjęto decyzję o utworzeniu objazdu, który wprowadzono na kilka godzin. Woda uszkodziła pobocze tej drogi i podmyła przepusty. Uszkodzenia będą na bieżąco usuwane. W miejscowości Pasieczna rzeka wystąpiła z koryta powodując podtopienia pobliskich łąk. Pod wodą znalazły się także pola uprawne. W tej chwili prześwit między lustrem rzeki Pełcznicy a mostem w Lesie Grochotowskim wynosi ok. 80 cm. W prześwicie utknęło małe drzewko, które powoduje zator. Jest on usuwany przez strażaków.
Gmina Dobromierz - Na terenie gminy nie ma zagrożenia powodziowego. Sytuacja na rzece Nysa Szalona uspokoiła się i poziom wody w stosunku do dnia wczorajszego obniżył się o ok. jeden metr. Rzeka jest na bieżąco monitorowana. Nie odnotowano strat materialnych.
Gmina Żarów - Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia. W kilku sytuacjach musiała interweniować straż pożarna, która wypompowywała wodę z gospodarstw. Intensywne opady deszczu, szczególnie na terenie podgórza spowodowały, że woda podniosła się do stanów alarmowych na zbiornikach w Lubachowie i Dobromierzu oraz na Bystrzycy, Strzegomce i ich dopływach. Stworzyło to realne zagrożenie podtopieniami w Gołaszycach, Siedlimowicach, Imbramowicach i Bukowie. Do miejsc najbardziej zagrożonych dowieziono piasek oraz worki. Cały czas sytuację monitorują strażacy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego. Straż Pożarna z Żarowa wzywana była do usunięcia zatoru na Bystrzycy, który utworzył się pod mostem w Siedlimowicach. Obecnie sytuacja na rzekach unormowała się i zanotowano nieznaczny spadek poziomu wody.
Gmina Strzegom - Nie wystąpiły większe zagrożenia powodziowe. Przez kilka godzin zablokowana była droga w miejscowości Olszany, gdzie woda uniemożliwiała przejazd. Obecnie przejazd udrożniono i ruch został w tym rejonie przywrócony. Na bieżąco monitorowany jest stan wody na rzece Strzegomce.


24 czerwca 2009 - Ostrzeżenie hydrologiczne

Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej Oddział we Wrocławiu informuje, że przekroczenia stanu alarmowego zagrożenie (w skali 3-stopniowej) osiągnęło poziom trzeci w dorzeczu górnej i środkowej Odry. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w ciągu najbliższej doby przewidywane są ponowne wzrosty stanów wody, na większości rzek dorzecza górnej i środkowej Odry powyżej stanów alarmowych.
W przypadku intensywnych opadów burzowych przybory wód mogą być gwałtowne.
Na górnej Odrze ponownie mogą wystąpić wzrosty stanów wody do stanów okołoalarmowych Mogą wystąpić podtopienia terenów obniżonych i bezodpływowych, uniemożliwienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy), możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, utrudnienia funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, zalecana ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.


24 czerwca 2009 - Świdnica po ulewach - sytuacja unormowana

Jako unormowaną - tak sytuację po ostatnich ulewach ocenia Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego działający przy prezydencie Świdnicy. We wtorek na terenie miasta najtrudniej było w okolicach wiaduktu przy ul. Kopernika oraz przy żelaznym moście (ul. Wrocławska), który jest remontowany.
- Wysoki poziom wody oraz rwący nurt rzeki Bystrzycy sprawił, że we wtorek już od rana nie było możliwości zdemontowania platformy, którą zbudowała ekipa remontowa. We wtorek do ok. godz. 22.00 straż pożarna oraz wykonawca udrożniali przepływ pod mostem oraz wyciągali elementy konstrukcji. Część platformy porwał nurt rzeki - mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który koordynuje działania Miejskiego Zespołu Reagowania Kryzysowego.
Niski poziom rzeki od środy rana pozwala na demontaż pozostałych elementów platformy pod mostem.
We wtorek po południu zamknięto fragment ulicy Kopernika. To na tej drodze w rejonie wiaduktu rozlewisko deszczowej wody głębokie było nawet na 80 cm. Aktualnie droga jest przejezdna, a Służba Drogowa Powiatu - w razie potrzeb - będzie ten odcinek wyłączać z ruchu. Niezależnie od tego kierowcy kierowani są objazdem przez centrum miasta.
Od wczoraj świdnicka Straż Miejska przekazuje mieszkańcom domów sąsiadujących z przepływającą przez miasto Bystrzycą specjalne ulotki. Zawierają one m.in. informacje o numerach alarmowych oraz podjętych działaniach.


24 czerwca 2009 - Do mieszkańców

Szanowni Państwo, Według aktualnych prognoz przez najbliższe dni utrzymywać się będą intensywne opady deszczu w wysokość od 15 do 60 mm na dobę. W tym czasie mogą wystąpić burze. Z tego też powodu mogą wystąpić lokalne podtopienia, przekroczenia stanów alarmowych na rzekach.
W związku z tym informujemy, że decyzją Prezydenta Świdnicy całą dobę czuwa Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego. Działają również sztaby w powiecie oraz okolicznych gminach, dzięki temu na bieżąco wymieniają się informacjami, by uniknąć skutków ulewnego deszczu.
Informujemy również, że ze względów bezpieczeństwa odbywają się kontrolowane zrzuty wody ze zbiornika w Lubachowie. W związku z tym na rzece Bystrzycy można zaobserwować wyższy stan wody, niż ma to miejsce na co dzień. Nie mniej jednak te działania mają zapobiec niebezpieczeństwu wystąpienia wód z rzeki. Informacje o ewentualnych podtopieniach prosimy przekazywać odpowiednim służbom: Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego - 074 851-88-77,
Straż Pożarna - tel. alarmowy 998,
Straż Miejska - tel. alarmowy 986,
Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego - kom. 604 560-449.
Gdybyście Państwo zauważyli również inne niebezpieczeństwa np. płynące rzeką duże konary drzew, prosimy takie fakty zgłaszać służbom. Apelujemy do Państwa o ostrożność, do kierowców o rozważną jazdę ze względu na fakt, że na jezdniach momentami gromadzą się duże ilości wody.
Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego - przy Prezydencie Miasta Świdnica


24 czerwca 2009 - Noc minęła spokojnie

Nie sprawdziły się na szczęście prognozy pogody na minioną noc - nie było silnych opadów deszczu, a świebodziczanie nieco odetchnęli. Woda w Pełcznicy opadła do stanu ostrzegawczego, rzeka nie wystąpiła z brzegów i nie zalała pól, posesji i domów.
Od wtorku 23 czerwca w gminie intensywnie pracował sztab kryzysowy, powołany przez burmistrza Bogdana Kożuchowicza. Członkowie sztabu i służby ratownicze prowadziły całodobowy monitoring stanu Pełcznicy, zwłaszcza w dzielnicy Ciernie, gdzie sytuacja była najtrudniejsza. Po intensywnych opadach rzeka w ciągu kilku godzin osiągnęła stan alarmowy a w niektórych miejscach niemal wychodziła już ponad koronę murów oporowych. Około godziny 15. rozpoczęło się rozdawanie worków w piaskiem dla mieszkańców. Ludzie zabezpieczali nimi swoje posesje.
- Z przygotowanych 5 tysięcy worków wydaliśmy około 4,5 tysiąca, ale w rezerwie pozostaje jeszcze kolejnych 5 tysięcy, przywiezionych z powiatowego sztabu kryzysowego - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta i szef sztabu kryzysowego. - Byliśmy przygotowani na najgorsze, bo minionej nocy zapowiadano bardzo intensywne opady deszczu. Służby czuwały całą noc, ale lekki deszcz zaczął padać dopiero około godz. 5. nad ranem. Poziom wody w Pełcznicy opadł w niektórych miejscach o blisko 2 metry, zatem sytuacja na razie się ustabilizowała.
Na terenie gminy nie doszło do zalania posesji i pół uprawnych, nie licząc drobnych, lokalnych podtopień podwórek czy dróg. Sytuacja pogodowa jest nadal monitorowana.


24 czerwca 2009 - "Szopa rockiem brzmiąca"

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza chętne zespoły rockowe do wzięcia udziału w III Przeglądzie Regionalnych Zespołów Rockowych "Szopa rockiem brzmiąca", który odbędzie się 11 lipca w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Zapewniamy grającym zespołom nocleg, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, udział w konkursach oraz niesamowitą rockowo-motocyklową zabawę.
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny z muzeum: (074) 856 4330, 692 407 806


24 czerwca 2009 - Wakacje na sportowo

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza wszystkie dzieci i młodzież na sportowe wakacje w Żarowie.
W lipcu zapraszamy wszystkich do Hali Sportowej przy. ul. Piastowskiej i na Korty tenisowe przy ul. Górniczej.
Codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 otwarta będzie Hala Sportowa, gdzie będzie można pograć w gry zespołowe (halowa piłka nożna, siatkówka, koszykówka) oraz w tenisa stołowego. Raz w tygodniu organizowany będzie turniej halówki dla "dzikich zespołów" oraz w "ping-ponga". Wymagane jest obuwie sportowe. Otwarte będą także korty tenisowe gdzie będzie można nauczyć się podstaw gry w tenisa ziemnego.
W kawiarni przy Hali Sportowej codziennie od wtorku do piątku w godz. 15-18 prowadzone będą zajęcia szachowe dla młodszych i ich starszych opiekunów oraz w każdy wtorek turniej szachowy. Zapraszamy wszystkich młodych miłośników szachów wraz ze swoimi opiekunami na wspólne gry i zabawy przy szachownicy.
W sierpniu GCKiS w Żarowie wspólnie z Żarowskim Stowarzyszeniem "Edukacja" zapraszają na zajęcia sportowe do Hali Sportowej w Żarowie (zajęcia z gier zespołowych, tenis stołowy). W sierpniu reaktywowany będzie Mini Mundial (turniej piłkarski "dzikich drużyn"). Turnieje odbywać się będą na boiskach w Żarowie oraz okolicznych wioskach.


24 czerwca 2009 - Rumcajs odwiedza Świdnicę

W miniony weekend sporym zaskoczeniem dla mieszkańców powiatu był widok przemierzającego świdnicki Rynek rozbójnika Rumcajsa i jego żony Manki.
Bajkowe postacie przyjechały do nas z czeskiego Miasta Jičín w ramach wspólnego projektu "Brána do pohádky - Wrota do bajki“, na który uzyskano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Goście przebywali w Powiecie w związku z promocją Jičína i Festiwalu Bajki w Jičínie.
- "Pomimo nieciekawej pogody przywiezione przez gości z Czech materiały promocyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców" - mówi Agnieszka Nocuń-Jurek z Biura ds. Europejskich i Promocji Powiatu świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za realizację projektu po stronie polskiej.
Tegoroczna już 19. edycja Festiwalu Bajki odbędzie się w dniach 8 - 13 września z finałem - 12 września. Jest to jedna z większych imprez organizowanych w Republice Czeskiej, która przyciąga tłumy odwiedzających zarówno z kraju, jak i spoza jego granic. Impreza rozpoczyna się symbolicznym przekazaniem dzieciom kluczy do bram miasta, które przejmują nad nim władzę i otwierają magiczne wrota bajki z licznymi atrakcjami i dobrą zabawą. Festiwal uświetniają kolorowe parady, wycieczki lokomotywą parową, liczne przedstawienia teatralne, piesze wędrówki po ścieżkach lasu Řáholec i Czeskiego Raju, jak również wiele, wiele innych atrakcji.
- "Zapraszamy do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu po drugiej stronie granicy, bo dzieli nas przecież tylko 120 kilometrów." - zaprasza Agnieszka Nocuń-Jurek.


24 czerwca 2009 - Lokalne podtopienia

Dzisiaj w Gminie Żarów utrzymywało się zagrożenie powodziowe.
Pomimo tego, że nie występowały zapowiadane, intensywne opady deszczu, to w ciągu dnia nieznacznie podniósł się stan wody w Bystrzycy i Strzegomce.
Na terenie gminy doszło do lokalnych podtopień budynków, garaży podwórek, ogródków oraz pól uprawnych w Bukowie, Pyszczynie, Krukowie, Imbramowicach, Siedlimowicach.
Największe podtopienia wystąpiły na terenie Siedlimowic, gdzie Bystrzyca wystąpiła z brzegów podtapiając część niedawno wyremontowanej drogi biegnącej wzdłuż rzeki.
Według stanu na godzinę 17.00 poziom wody w Bystrzycy na wysokości Gołaszyc nieznacznie się podnosił, a w Łażanach na Strzegomce był ustabilizowany i od trzech godzin wynosił 250 cm - co jest stanem alarmowym dla tego punktu pomiarowego.


23 czerwca 2009 - Droga zablokowana - objazd

Zawsze kiedy tylko wzmagają się opady deszczu, droga na trasie Świdnica - Strzegom na odcinku przebiegającym przez las niedaleko skrzyżowania z drogą na Jaworzynę Śląską zostaje zalana.
W tej chwili odcinek ten stał się nieprzejezdny i został zablokowany dla ruchu.
Objazd został wytyczony przez wsie Piaseczna i Stanowice.
Którędy objechać zalany teren pokazuje zamieszczona mapka - >>> zobacz


23 czerwca 2009 - Mieszkańcy Świebodzic zabezpieczają swoje posesje

Mieszkańcy Świebodzic zabezpieczają swoje posesje Od godziny 15. Zakład Gospodarki Komunalnej wydaje mieszkańcom Świebodzic worki napełnione piaskiem, którymi mogą zabezpieczać swoje posesje przed wdarciem się wody.
Na godzinę 16.30 poziom wody w Pełcznicy był wysoki, ale stabilny, rzeka nie wystąpiła z brzegów, jednak w wielu miejscach poziom lustra wody sięgał murów oporowych. W najniższym punkcie dzielnicy Ciernie rzeka zrobiła niewielkie rozlewisko, w kilku miejscach na drodze powiatowej w tej dzielnicy utworzyły się potężne kałuże, utrudniające przejazd samochodów. Dodatkowo ruch kołowy komplikują prowadzone na tym odcinku prace kanalizacyjne, a to wiąże się m. in. z wyłączeniem jednego pasa ruchu.
Sytuację na bieżąco monitoruje gminny sztab kryzysowy, burmistrz Bogdan Kożuchowicz oraz zastępca Ireneusz Zyska niemal nieustannie są w terenie sprawdzając, na których odcinkach trzeba wzmożyć działania. Mieszkańcy zwłaszcza dolnego odcinka Cierni układają przed swoimi posesjami worki z piaskiem. - To nie ochroni całkiem przed zalaniem, ale powstrzyma chociaż napływ śmieci, które Pełcznica niesie ze sobą - mówią ludzie, doświadczeni już wielokrotnie tego typu zjawiskami.
Po mieście porusza się także wóz patrolowy Straży Miejskiej, informujący przez megafon o alarmowym numerze telefonu, pod który można zgłaszać zapotrzebowanie na piasek oraz interwencje. To numer w ZGK: 74 666 96 05. Kolejne, silne opady, zapowiadane są przez synoptyków w nocy z wtorku na środę, 24 czerwca.


23 czerwca 2009 - Obradował sztab

Lokalne podtopienia, przekroczenia stanów alarmowych na rzekach, zalane piwnice i pola to bilans obfitych opadów deszczu. Niestety nic nie wskazuje na to, że padać przestanie. O godzinie 14.00 Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Świdnicy. Podjęto natychmiastową decyzję o całodobowych dyżurach, aż do odwołania. Dodatkowo dyżurują Miejskie i Gminne Zespoły Reagowania Kryzysowego na terenie całego powiatu. Dzięki temu na bieżąco wymieniają się informacjami, by uniknąć skutków ulewnego deszczu.
Najważniejsza na tą chwilę jest informacja o stanie wody na tamie w Lubachowie, gdzie poziom alarmowy został przekroczony o jeden centymetr. Zbiornik w Lubachowie może pomieścić jeszcze ok. 1,34 mln metrów sześciennych, dlatego zapadła decyzja o zwiększenie zrzutu wody do 40 m sześciennych na minutę, która zostanie zmniejszona do ok. 30-35 m sześciennych po tym, jak zbiornik osiągnie stan ok. 6 mln 200 tys. metrów sześciennych (obecnie posiada ponad 7 mln m3). W zgodnej opinii zespołu odpływy rzeczne są w stanie przyjąć taką ilość wody.
W Świdnicy odnotowano wzrost poziomu rzeki Bystrzycy o kilkadziesiąt cm, ale jest jeszcze spory zapas. Podwyższony poziom wody występuje na zalewie Witoszówka. Na tą chwilę nie ma zagrożenia powodziowego. Niestety na ulicach tworzą się liczne rozlewiska, ponieważ instalacje burzowe nie nadążają z odbiorem wody. Taka sytuacja występuje na Osiedlu Młodych przy ul. Riedla. Skupiska wody dochodzą w niektórych miejscach do wysokości nawet 50 cm (ul. Kopernika w okolicach wiaduktów). Utrudnienia mogą wystąpić także w okolicach mostu żelaznego, gdzie właśnie trwa remont. Zapadła decyzja o wprowadzeniu objazdów, by tranzyt nie był kierowany ul. Towarową i dalej do ul. Kopernika.
Odnotowano realne zagrożenie wylania rzeki Czarna Woda i Wieprzówka. Mieszkańcom wsi Wiry, Zebrzydów oraz Strzelce zostały wydane worki i dowożony jest piasek. Wystąpiły liczne podtopienia mieszkań.
Utrudnienia odnotowano w miejscowości Panków, gdzie wzbiera rów zbierający wodę z pól. Wodę wypompowują strażacy z jednostki OSP z Pankowa. Dodatkowo blokuje się przepust w miejscowości Witoszów (koło Rozlewni). W tej chwili w ten rejon wysłana została jednostka OSP Witoszów, która będzie starała się go odblokować. Liczne podtopienia wystąpiły także w miejscowości Pszenno.
Na rzece Pełcznicy jest drożny most, prześwit wynosi ok. 30 centymetrów tym samym nie blokując przejazdu na trasie Świdnica-Strzegom. W miejscowości Pasieczna rzeka wystąpiła z koryta powodując podtopienia pobliskich łąk. Podtopienia wystąpiły również w pomieszczeniach piwnicznych Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej.
Poziom wody w korycie rzeki Pełcznicy jest stabilny. Gorzej sytuacja wygląda w dzielnicy Ciernie, gdzie stan wody jest podwyższony. Działa tam Gminny Zespół Reagowania Kryzysowego. W Strzegomiu i Żarowie na tą chwilę zagrożenia nie wystąpiły.
Do mieszkańców apelujemy o ostrożność, do kierowców o rozważną jazdę ze względu na fakt, że na jezdniach momentami gromadzą się duże ilości wody. Wszelkie informacje o ewentualnych podtopieniach prosimy zgłaszać pod czynny całą dobę numer alarmowy - 074/ 851 88 77


23 czerwca 2009 - Lato w Gminie Świdnica

Wypoczynek, wycieczki krajoznawcze, wyjazdy na kolonie, obozy sportowo-rekreacyjne a dla dzieci pozostających w miejscu swojego zamieszkania "zielone świetlice" i zajęcia sportowe w nowoczesnej hali sportowej w Witoszowie Dolnym to oferta Gminy Świdnica na tegoroczne wakacje.
Z wyjazdowej formy wypoczynku letniego skorzysta ponad 108 dzieci z gminy Świdnica.
Gminny Ośrodek jak co roku organizuje i współfinansuje wypoczynek letni dzieci. Ze środków przeznaczonych na profilaktykę, rozwiązywanie problemów alkoholowych i przeciwdziałanie narkomanii sfinansowany będzie wyjazd: 40 dzieci do Niesulic w okresie 3-17 lipca 10 dzieci do Pobierowa w okresie od 1-14 lipca. Od 20 do 31 lipca w 14 świetlicach środowiskowych działać będą "zielone świetlice".
Kwota przeznaczona na tę formę wypoczynku wyniesie ponad 24 tysiące złotych. W tym czasie dzieci skorzystają z bazy gminnych świetlic, z pięknej, nowoczesnej, hali sportowej w Witoszowie Dolnym oraz boiska w Pszennie. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej na wypoczynek letni zaplanował kwotę 54.478 zł. Ze środków Kuratorium Oświaty we Wrocławiu 13 dzieci wyjedzie na kolonię do Międzygórza i Lewina Kłodzkiego. Dzięki ofiarności TPD Wałbrzych 20 dzieci skorzysta z wyjazdu do Brenna.
Związek Zawodowy Rzeczpospolitej "Solidarni" z/s w Jeleniej Górze jest organizatorem kolonii letniej w Kaczory Ostróda dla dzieci rolników. Na tę kolonie wyjedzie 10 dzieci a odpłatność rodziców wyniesie 150 zł od dziecka.
Podczas tegorocznych wakacji 15-osobowa grupa uczniów Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej zrzeszona w Uczniowskim Klubie Sportowym "Kłos" weźmie udział w obozie sportowo - rekreacyjnym w Głuchołazach. Wypoczynek organizuje Szkolny Związek Sportowy "Dolny Śląsk". Koszt turnusu wynosi 650 zł na osobę, z czego część kosztów pokrywają uczestnicy (275 zł na osobę), a resztę Ministerstwo Sportu i Turystyki. W obozie weźmie udział młodzież z sekcji lekkoatletycznej i aerobiku.


23 czerwca 2009 - Jeżeli chcesz pomóc, zdobyć wiedzę i doświadczenie - zgłoś się

W dniach 3-14 sierpnia w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej realizowany będzie projekt dydaktyczny w formie półkolonii "Miasto dzieci". Poszukujemy chętnych do pracy z dziećmi, zapewniamy ubezpieczenie i nocleg na terenie Muzeum oraz posiłek.
"Miasto Dzieci" to innowacyjny projekt realizowany przez nas po raz pierwszy na terenie Polski w zeszłym roku. Ta edukacyjna zabawa przeznaczona jest dla dzieci poszkodowanych przez los, z domów dziecka, z rodzin patologicznych, w wieku od 6 do 14 lat. Na terenie Muzeum stworzymy miasto, w którym dzieci pracować będą w poszczególnych zawodach takich jak: krawiectwo, garncarstwo, straż pożarna, szpital, bank, poczta, przedsiębiorstwo oczyszczania, kwiaciarnia, straż miejska, restauracja, kawiarnia, kino, pracownia artystyczna, transport i jeszcze wiele innych.
Zarabiając "własne pieniądze" dzieci nauczą się dysponowania i gospodarowania nimi. Dowiedzą się jak działa samorząd lokalny, do czego służy bank i na czym polega praca lekarza, a także jak wypieka się chleb, jak zorganizowane jest życie gospodarcze.
Zaangażowanie w życie samorządowe umożliwią codzienne zebrania. Młodzi obywatele wraz z Burmistrzem wybranym przez nich wspólnie będą rozstrzygać i podejmować decyzje, dotyczące ich "Miasta". W "Mieście Dzieci" zorganizowanym na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, w scenerii starych lokomotyw, różnych pojazdów, ale także w zieleni, uczestniczyło w zeszłym roku przeszło 200 dzieci pod opieka personelu naszego Muzeum oraz studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Więcej informacji: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku ulica Towarowa 4 Jaworzyna Ślaska tel.0-74 856-43-30


23 czerwca 2009 - Lokalne podtopienia

Dzisiaj w Gminie Żarów wystąpiły intensywne opady deszczu, które spowodowały powstanie lokalnych podtopień.
W kilku sytuacja musiała interweniować straż pożarna, która wypompowywała wodę z gospodarstw.
Intensywne opady deszczu, szczególnie na terenie podgórza spowodowały, że woda podniosła się do stanów alarmowych na zbiornikach w Lubachowie i Dobromierzu oraz na Bystrzycy, Strzegomce i ich dopływach.
Stworzyło to realne zagrożenia podtopieniami w Gołaszycach, Siedlimowicach, Imbramowicach i Bukowie, dlatego też Zastępca Burmistrza zarządził aby do miejsc najbardziej zagrożonych dowieść piasek oraz worki. Cały czas sytuację monitorowali strażacy oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.
Straż Pożarna z Żarowa wzywana była również do usunięcia zatoru na Bystrzycy, który utworzył się na przęśle mostu w Siedlimowicach.
Wieczorem sytuacja na rzekach unormowała się i zanotowano nieznaczny spadek poziomu wody.


23 czerwca 2009 - Wody więcej i więcej

Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz wspólnie z dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Kazimierzem Siemienieckim pojechali osobiście zobaczyć jak wygląda sytuacja na tamie w Lubachowie.
Po rozmowie z kierownikiem tamy Henrykiem Hamerem ustalono, że od godziny 12.00 rozpocznie się zrzut wody w ilości 10 m3/sek i dodatkowo 2,5 m3 przez specjalne turbiny.
Wody przybywa dlatego też o godzinie 13.00 rozpoczął się kolejny zrzut wody w ilości kolejnych 10 m3.
Natomiast o godzinie 14.00 zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w siedzibie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (siedziba Straży Pożarnej w Świdnicy).


23 czerwca 2009 - Pełcznica pod obserwacją

Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz powołał sztab kryzysowy w związku ze wzmożonymi opadami deszczu oraz podnoszeniem się poziomu wody w rzece Pełcznicy.
Od dzisiaj, prowadzony będzie całodobowy monitoring stanu rzeki zarówno w dzielnicy Pełcznica jak i Ciernie, które są najbardziej narażone na wystąpienie rzeki z koryta.
- O godzinie 9. w dolnych Cierniach Pełcznica znajdowała się na wysokim poziomie, rzeka w niektórych miejscach wychodziła już ponad koronę murów oporowych - mówi Ireneusz Zyska, zastępca burmistrza miasta i szef sztabu kryzysowego. - Jednak na razie sytuacja nieco się unormowała, woda opadła o około 30 centymetrów. Na bieżąco śledzimy zarówno komunikaty meteorologiczne jak i to, co dzieje się w Wałbrzychu, gdyż Pełcznica stanowi zlewnię dla górskich rzeczek i strumyków i nasilenie zjawisk atmosferycznych właśnie w tym rejonie jest dla nas największym zagrożeniem.
Samorząd przygotował 5 tysięcy worków z piaskiem, które w każdej chwili mogą być rozdane mieszkańcom miasta. Zakład Gospodarki Komunalnej jest już przygotowany do ich dystrybucji.
Synoptycy zapowiadają nasilone opady deszczu oraz burze przez najbliższy tydzień.


23 czerwca 2009 - Woda wzbiera

Wysoki stan wody odnotowano na rzekach: Bystrzyca, Pełcznica i Piława.
Na tamie w Lubachowie przekroczony został stan ostrzegawczy.
Rzecza Pełcznica w miejscowości Świebodzice i w Pasiecznej w Gminie Jaworzyna Śląska występuje poza swoje koryto.
Mieszkańców prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i zgłaszanie wszelkich informacji o ewentualnych podtopieniach pod nr telefonu Powiatowego Cetrum Zarządzania Kryzysowego w Świdnicy - 074/ 851 88 77.


23 czerwca 2009 - Stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu

Na ostatniej sesji Rady Powiatu doszło do niebywałego w historii świdnickiego samorządu powiatowego incydentu.
W trakcie trwania sesja została nieoczekiwanie przerwana z powodu opuszczenia obrad przed Radnych PIS, PO i SLD. Z powodu braku kworum sesję należało przerwać.
Takie zachowanie było celowe. Właśnie w tym momencie miały być poddane pod głosowanie uchwały dotyczące zmian personalnych w składach poszczególnych komisji w Radzie Powiatu. Radni PIS wykorzystując do prowadzenia własnych rozgrywek politycznych pozostałych radnych z klubów opozycyjnych, zbojkotowali obrady sesji przedłużając sobie w ten sposób możliwość sprawowania kierowniczych funkcji w komisjach i pobierać z tego tytułu większą dietę, z czego sami na wcześniejszej sesji jednomyślnie zrezygnowali.
Jako Przewodniczący Rady Powiatu jestem kompletnie zaskoczony postawą radnych. Sądzę, że ta demonstracja miała tylko jeden wymiar: polityczny. Przerywając w taki sposób obrady opozycyjni radni wyrazili swoje niezadowolenie, że nie mają w radzie większości.
Zastanawiam się, czy zawsze tak się będzie działo, kiedy przyjdzie nam debatować nad ważnymi dla powiatu sprawami.
Pragnę podkreślić, że zawsze byłem, jestem i będę otwarty na współpracę ze wszystkimi radnymi.
Tadeusz Zawadzki - Przewodniczący Rady Powiatu


23 czerwca 2009 - Sesja w Gminie Świdnica

26 czerwca odbędzie się XLVIII Sesja Rady Gminy Świdnica.
Sesja odbywać się będzie w sali narad Urzędu Gminy przy ulicy Głowackiego w Świdnicy i rozpocznie się o godzinie 10.00.
W trakcie tej sesji wręczone zostaną statuetki "Młodego Samorządowca".
Radni decydować będą również o losach wielu uchwał. Podejmą uchwały miedzy innymi w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Świdnica a także w sprawie sprzedaży wielu nieruchomości we wsi Bystrzyca Górna.


23 czerwca 2009 - Silne opady deszczu

Synoptycy zapowiadają opady deszczu w całym regionie, okresami silne z lokalnymi burzami. Przewiduje się, że padać będzie z przerwami przez cały tydzień.
Z informacji przekazanych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa wynika, że w tej chwili pod tunelem przy ul. Kopernika w Świdnicy zebrało się ponad pół metra wody, która utrudnia przejazd. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnych środków ostrożności, ponieważ zarówno w rowach jak i na ulicach zebrało się sporo wody.
-"Obecnie odnotowaliśmy wiele zgłoszeń od kierowców, którzy zgubili tablice rejestracyjne. Wszystkie odnalezione na drogach tablice przekazaliśmy do Wydziału Komunikacji świdnickiego starostwa i tam można je odebrać." - wyjaśnia Kazimierz Siemieniecki, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
O szczególną uwagę proszeni są także mieszkańcy miejscowości, które często narażane były na lokalne podtopienia. Z powodu silnych opadów takie podtopienia mogą występować. Dodatkowo mogą wystąpić uszkodzenia dróg i budynków, a także zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych. Na tą chwilę nie przewiduje się wzrostu stanów wody w rzekach powyżej stanów alarmowych.
Kilka razy interweniowała Straż Pożarna udzielając pomocy mieszkańcom naszego powiatu. Wzywana była m.in. przez mieszkańców Jaworzyny Śląskiej i Gminy Świdnica.


23 czerwca 2009 - Mini turnusy dla dzieci

Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie informuje, iż dla dzieci i młodzieży spędzających swój wolny czas w miejscu zamieszkania przygotowano ofertę mini turnusów wakacyjnych w świetlicy środowiskowej w Zastrużu oraz w świetlicy o charakterze socjoterapeutycznym w Mrowinach.
Mini turnusy odbędą się w następujących terminach: Mrowiny: od 29 czerwca do 10 lipca, Zastruże: od 13 lipca do 24 lipca.
Opiekunowie świetlic przygotują ofertę atrakcyjnych zajęć, dzięki którym uczestnicy, oprócz aktywnego spędzenia czasu wolnego, będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i zdolności. W czasie zajęć organizowane będą ciekawe zajęcia, ukazujące prawidłowe wzorce spędzania czasu wolnego, dostosowane do potrzeb najmłodszych mieszkańców gminy.
W ramach mini turnusów dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach sportowych, rekreacyjnych, promujących zdrowy, aktywny styl życia. Oprócz wyżej wymienionych atrakcji każdy turnus zakończony zostanie wycieczką, ufundowaną ze środków przeznaczonych na realizację profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.


23 czerwca 2009 - Wbrew sądowemu zakazowi

Do trzech lat pozbawienia wolności grozi 44 letniemu mieszkańcowi Gminy Świdnica, który pod wpływem alkoholu i wbrew zakazowi sądowemu kierował Mercedesem.
Wczoraj o godzinie 15.00 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli Mercedesa, którym kierował 44 letni mieszkaniec Gminy Świdnica.
Policjanci mieli nosa - kierowca był pijany, po przebadaniu na alkomacie okazało się iż w organizmie ma 3,20 promila alkoholu. To jeszcze nie wszystkie przewinienia kierowcy.
Okazało się, iż w 2006 roku, Sąd Rejonowy w Świdnicy wydał zakaz prowadzenia przez zatrzymanego pojazdów na okres 5 lat. 44 latek został zatrzymany do wytrzeźwienia i wyjaśnienia w policyjnym areszcie.
Za prowadzenie pojazdu wbrew zakazowi sądowemu grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.


23 czerwca 2009 - Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy przy ulicy Równej 11 trwa nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.
Młodzież, która ukończyła 18 lat może podjąć dalszą naukę w tej placówce.
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego, daje możliwości wstępu na wyższą uczelnię.
Słuchacze aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym szkoły. Wyjazdy do teatrów, do kina, organizowanie ognisk to tradycje tej placówki oświatowej.
Życzliwe grono, miła atmosfera to atrybuty, które zawsze przyciągały rzesze słuchaczy.


22 czerwca 2009 - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Boogie Brain" - karnety

Jeśli masz wakacje lub masz urlop w dniach koncertu 17-18 lipca i chciałbyś być na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Boogie Brain" w Szczecinie, to napisz do redakcji serwisu www.dziennik.swidnica.pl podaj nam w emailu swoje dane, takie jak imię, nazwisko oraz telefon kontaktowy.
Mamy do wylosowania dwa karnety na dwa dni festiwalowe. Spośród emaili jakie otrzymamy wylosujemy dwie osoby, które otrzymają karnety. Więcej informacji - >>> zobacz


22 czerwca 2009 - Obóz w Niesulicach w prezencie

Miasto Świdnica dofinansuje wyjazd na obóz harcerski do Niesulic, organizowany przez świdnicką Komendę Hufca ZHP.
Organizatora letniego wypoczynku wyłoniono w drodze konkursu.
90 młodych świdniczan będzie przebywać nad jeziorem Niesłysz w dniach 31 lipca-14 sierpnia.
Uczestników obozu wytypowały (spośród rodzin o niskich dochodach) świdnickie szkoły podstawowe i gimnazja.
Na organizację wyjazdu miasto przeznaczy ze swojego budżetu 53,8 tysięcy złotych, a organizator - Komenda Hufca ZHP - 13,5 tysiąca złotych.


22 czerwca 2009 - Trzy dni doskonałej zabawy

Od 19 do 21 czerwca na stadionie OSiR bawiły się tysiące świebodziczan i przyjezdnych gości, nie zrażając się kapryśną pogodą.
"Dni" rozpoczęły występy dzieci i młodzieży ze świebodzickich przedszkoli i szkół. Rozśpiewane pociechy przygotowały świebodziczan na dwa wspaniałe koncerty: Tercetu Egzotycznego oraz gwiazdy romskiej - Dzianiego. Publiczność razem z Izabellą Skrybant-Dziewiątkowską śpiewała największe przeboje zespołu.
Na występ Dzianiego przybyła chyba cała społeczność romska, mieszkająca w mieście. Sobota upłynęła pod znakiem walk rycerskich i zabaw plebejskich. A to za sprawą Turnieju Rycerskiego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, którego Świebodzice były w tym roku organizatorem. W szranki stanęły drużyny samorządców ze Świebodzic (w składzie: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępcy Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska - rycerze, oraz damy dworu: Teresa Kożuchowicz, Anna Żygadło i Agnieszka Bielawska-Pękala. Drużynę naszą wspomógł także 16-letni Michał Mroziuk - najmłodszy uczestnik turnieju), miasta Świdnicy, gminy wiejskiej Świdnica, powiatu świdnickiego, gminy Strzegom a także goście z Bolkowa - tu mieliśmy aż dwie reprezentacje, sympatycznych "Bolków"-samorządowców i najemników z Bractwa Rycerskiego w Bolkowie oraz drużynę z Urzędu Miasta w Jaworze. Wszyscy oczywiście, ubrani jak na rycerską modę przystało: obowiązywały długie suknie i wamsy oraz miecze.
Było także smażenie mięsiwa na grillu na czas, guma pragnienia i inne zabawne konkurencje. Najlepsza okazała się drużyna Gminy Świdnica, pod wodzą walecznej pani wójt Teresy Mazurek, a w nagrodę w przyszłym roku to właśnie w gminie wiejskiej Świdnica będziemy się bawić na kolejnym turnieju. Drugie miejsce zajęli "Bolki" z Bolkowa a trzecie "Granitowi Rycerze" ze Strzegomia.
Ucztę muzyczną tego dnia dostarczył legendarny zespół Dżem, na którego koncercie pojawiły się tłumy fanów. Występ legendy bluesa poprzedził świebodzicki zespół No Bussiness oraz zagraniczna gwiazda, zespół Elvis Revival Band, wykonujący największe przeboje Elvisa Presleya.
W niedzielę świebodziczanie bawili się w klimatach familijnych. Był bardzo bogaty blok zabaw dla dzieci, pokazy motocykli, a wieczorem oczywiście gwiazdy. Wystąpił Robbie Williams Revival Band, a o dobre humory widzów zadbał zielonogórski kabaret "Słuchajcie". Tuż przed koncertem odbyła się miła uroczystość - burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz otrzymał Laur Umiejętności, nagrodę przyznawaną przez opolskie impresariaty artystyczne za wieloletnie, niekonwencjonalne upowszechnianie kultury, a także podejmowanie inicjatyw wykraczających znacznie poza zakres zwykłych, służbowych obowiązków.


22 czerwca 2009 - Grand Prix Świdnicy

W dniach 20 i 21 czerwca rozegrany został Grand Prix Świdnicy w tenisie ziemnym.
Organizatorami turnieju byli Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach : kobiety - open, mężczyźni - do lat 45, mężczyźni - powyżej 45 lat.
W sobotę po rozlosowaniu zawodników do grup rozpoczęły się gry eliminacyjne systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów.
Na niedzielę zaplanowano półfinały i mecze finałowe. W międzyczasie obok gier indywidualnych w formie poza turniejowej odbywały się też gry deblowe. A tak przedstawia się klasyfikacja końcowa:
mężczyźni pow. 45 lat - 1. Robert Płoński, 2. Stanisław Kopacki, 3. Stanisław Seweryn, 4. Henryk Rubaszewski, 5. Zbigniew Rubaszewski, 6. Władysław Andruszków, 7. Wacław Leszczyński, 8. Dariusz Kulik.
Mężczyźni do 45 lat - 1. Sebastian Kalemba, 2. Michał Kozłowski, 3. Kamil Dziedzic, 4. Bartek Różycki, 5. Waldemar Kurek. Kobiety - 1. Marta Antonowicz, 2. Iwona Hinzinger.
Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach przypadły puchary, statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.


22 czerwca 2009 - Lato w mieście

Na nudę nie będą mogli narzekać młodzi świdniczanie, którzy spędzą wakacje w mieście.
Zadbają o to miejskie instytucje. Zajęcia w tym okresie zorganizuje między innymi Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury poprowadzi wakacyjną olimpiadę gier podwórkowych i rekreacyjnych a Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje turnieje gier siatkówki, piłki nożnej i biegi.
Terminy tych zawodów, turniejów i zabaw zamieszczać będziemy na bieżąco w kalendarzu imprez.


22 czerwca 2009 - "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

Już po raz piąty Marcinowice brały udział w Ogólnopolskiej Kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł", organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu. Jest ona bardzo dobrą okazją do promowania zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego.
Szansą dla uczniów, którzy mogą brać udział w różnorodnych konkursach organizowanych w szkole i świetlicach wiejskich. Koordynatorem Kampanii jest Elżbieta Janik pedagog Zespołu Szkół w Marcinowicach. W realizację zadań Kampanii włączali się nauczyciele i wychowawcy. To dzięki ich zaangażowaniu odbyły się ogniska, rajdy rowerowe, której organizatorem był Przemysław Malczyk - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Marcinowice, turniej zagadek, gier stolikowych, biegi przełajowe i wiele innych imprez aktywnie wypełniający czas wolny dzieci.
W Kampanii brało udział ponad 650 dzieci z Gminy Marcinowice. Kampania nie straszy, nie nakazuje - lecz uwidacznia alternatywę dla alkoholu, narkotyków, przemocy - dlatego z roku na rok - wzrasta liczba dzieci i młodzieży biorących w niej udział.


22 czerwca 2009 - Pierwsze otwarte dni

Pierwsze otwarte dni oddziału ginekologii i położnictwa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec". Zapraszamy 28 czerwca od godziny 12 do godziny 16 zainteresowane kobiety wraz z osobami towarzyszącymi.
Oprowadzimy Państwa po superkomfortowym oddziale ginekologii i położnictwa a ordynator oddziału dr Zbigniew Kubiaczyk odpowie na Państwa pytania.
Oddział Ginekologii i Położnictwa jest najstarszym oddziałem w najnowocześniejszym regionalnym szpitalu specjalistycznym "Latawiec" w Powiecie Świdnickim, w którym urodziło się dziesiątki tysięcy dzieci i leczy się tysiące kobiet.
Możecie Państwo w tych dniach nieodpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Przychodzące osoby na "Dni Otwarte" prosimy aby nie miały objawów infekcji (kaszel, katar).
Przychodząc do "Latawca" tego dnia zostaniecie oprowadzeni po Oddziale Ginekologicznym, Oddziale Patologii Ciąży, Bloku Porodowym, spotkacie się z położnymi, salowymi.
Informacje i zapisy pod nr telefonów - 74 85-83-626 (Izba Przyjęć), 74 85-83-719 (Sekretariat) e-mail: ginekologia@szpital.swidnica.pl


21 czerwca 2009 - Anna Barańska najlepsza w Turynie

Polki zdobyły większość nagród indywidualnych po zwycięstwie w turnieju o Puchar Piemontu (Włochy).
Turniej rozegrany został w Turynie. Podopieczne trenera Jerzego Matlaka w finale pokonały siatkarki z Japonii 3:1.
W reprezentacji Polski występują dwie znane wszystkim mieszkańcom Świdnicy zawodniczki - Dorota Świeniewicz i Anna Barańska.
Najlepszą zawodniczką w tym znanym turnieju została Anna Barańska. Za najlepszą atakującą uznano Joannę Kaczor a Dorota Pykosz została najlepszą blokującą.
Turniej w Turynie był kolejnym sprawdzianem reprezentacji przed eliminacjami mistrzostw świata, które odbędą się w Rzeszowie w dniach 17-19 lipca.


21 czerwca 2009 - Zostań Wolontariuszem - Finał Pucharu Świata

Wszystkich miłośników jeździectwo serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych jakie kiedykolwiek miały miejsce w Polsce. W dniach 21- 23 sierpnia tego roku w Morawie koło Strzegomia po raz pierwszy w naszym kraju odbędzie się impreza takiej rangi - Finał Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Każdemu kto chciałby stać się częściom tego niepowtarzalnego wydarzenia, brać w nim udział i tworzyć je razem z organizatorami, podziwiać najlepszych z najlepszych jeźdźców, poznać ich, mieć szansę zobaczyć jak trenują, dzielić z nimi emocje, widzieć radość wygranej oraz poznać smak porażki, tych którzy przegrywają, serdecznie zachęcamy do bycia jednym z wolontariuszy podczas tegorocznych zawodów.
Gwarantujemy niezapomniane emocje, możliwość podziwiania od strony, do której będą mieli dostęp tylko nieliczni - wspaniałych koni, najlepszych jeźdźców, wielkiego widowiska.
Bycie wolontariuszem podczas tegorocznego Finału Pucharu Świata pomaga w nawiązaniu kontaktów i przyjaźni z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, podzielających te same pasje, daje sposobność poznania "pokrewnych sobie dusz".
Wszelkie szczegóły dotyczące zawodów, pełen opis, program zawodów oraz zasady uczestnictwa w "programie wolontariat" i jego szczegółowy regulamin dostępne są na stronie internetowej organizatora zawodów - >>> zobacz


21 czerwca 2009 - Historia zabytkowego krzyża

"Kamienny krzyż w Modliszowie należy do grupy obiektów zaliczanych do tzw. krzyży z niszą (niem. Nischenkreuz).
Krzyże wykonane w takiej formie na terenie Niemiec występują dość licznie. Natomiast na terenach Polski jest to jedyny, unikatowy przykład, gdzie górna część obiektu została zaopatrzona w niszę, w której umieszczano najczęściej wyobrażenie Ukrzyżowania lub świętych, najchętniej św. Barbary jako patronki dobrej śmierci.
Podobne sugestie padły ze strony przedwojennego badacza Walthera Stellera, który zaznaczył, iż w przypadku modliszowskiego zabytku mamy do czynienia z przejściem z formy krzyża do tzw. Marterla."
To fragment tekstu zamieszczonego w dziale "historia" naszego serwisu - >>> zobacz. Tekst ukazał się w przedostatnim wydaniu interesującego miesięcznika "Sudety" - >>> zobaczjak kupić, zamówić, zaprenumerować.


21 czerwca 2009 - Praca w Niesulicach

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy poszukuje kandydatów na kadrę wychowawczą (opiekunów) na obozy letnie w Niesulicach.
Zapewniamy dojazd, pobyt i zakwaterowanie.
Turnusy dwutygodniowe od 3 lipca. Wymagane są uprawnienia wychowawcy kolonijnego. Zatrudnienie na umowę - zlecenie.
Chętni proszeni są o kontakt pod numerem telefonu - 0748520179 lub poprzez e-mail: swidnica@zhp.pl.


21 czerwca 2009 - Klucz Sukcesu

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie wręczono Dolnośląskie Klucze Sukcesu. Otrzymali je:
kategoria największa osobowość w promocji regionu - Norman Davies,
dolnośląska firma najlepiej współpracująca ze społecznością lokalną i organizacjami pozarządowymi - Dolnośląska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. we Wrocławiu,
dolnośląski powiat najlepiej realizujący zadania publiczne - powiat bolesławiecki,
najbardziej gospodarna gmina wiejska - Gmina Głogów,
najbardziej gospodarna gmina miejska i wiejsko-miejska - Gmina miejska Złotoryja,
najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa - Stowarzyszenie św. Celestyna z Mikoszowa koło Strzelina,
najlepsza instytucja kultury lub inicjatywa kulturalna - Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych",
najlepsza szkoła, instytucja lub inicjatywa edukacyjna - projekt "PRE-edukacja dla EIT" realizowany przez gminę Wrocław,
najlepszy klub sportowy, ośrodek sportu i rekreacji, przedsięwzięcie turystyczne lub organizator masowych imprez rekreacyjnych - Miejski Klub Sportowy Karkonosze - Sporty Zimowe z Jeleniej Góry.
Świdniccy kandydaci nie zostali zauważeni w tegorocznym plebiscycie.


20 czerwca 2009 - "Dni Świdnicy"

Zakończyły się dzisiaj, dwudniowe imprezy plenerowe nad zalewem Witoszówka - "Dni Świdnicy".
Od piątku do soboty mieliśmy okazję wysłuchać wiele koncertów.
Wystąpiły między innymi zespoły "Avocado", "Elvis Revival Band", "Princess", "Ich Troje" oraz szwedzka wokalistka "Velvet".
Na estradzie prezentowały się też lokalne grupy muzyczne oraz zespoły taneczne.
Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji - zjeżdżalnie, różnego rodzaju karuzele, pływające kule, ścianę wspinaczkową. W galerii "Dziennika" zamieszczone zostały zdjęcia z "Dni Świdnicy" - >>> zobacz.


20 czerwca 2009 - Baraże zakończone, gramy w III lidze

W minioną środę Polonia-Sparta Świdnica zremisowała w meczu barażowym o awans do II ligi z Zagłębiem Sosnowiec 0:0.
Wynik i przebieg tego spotkania napawał optymizmem przed spotkaniem rewanżowym. Optymizm, optymizmem a mecz zakończył się zwycięstwem Zagłębia Sosnowiec 1:0. Bramkę dla gospodarzy zdobył w 42 minucie meczu - Krzysztof Myśliwy 42
Niestety, druga liga dla drugiej drużyny w III lidze okazała się nieosiągalna. Concordia Piotrków Trybunalski jest jedynym zespołem drugoligowym pokonanym przez III - ligowca - Stal Rzeszów. Pozostali drugoligowcy wygrali rywalizację i pozostali w swoich ligach.
Pamiętany przez świdnickich kibiców zespół Czarnych Żagań, któremu nie wiodło się w II lidze i musiał walczyć o utrzymanie w meczach barażowych, nie miał żadnych problemów z drużyną z Inowrocławia zwyciężając łatwo dwa razy - 2:0 i 6:0.


19 czerwca 2009 - Oświadczenie Starosty Świdnickiego Zygmunta Worsy

"W związku z informacją jaka zamieszczona jest na stronie Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącą założenia karty rejestracyjnej przez WSW w czasie Zasadniczej Służby Wojskowej w latach 1980-82, oświadczam, że jestem tym wpisem zaskoczony.
Złożone przeze mnie oświadczenie lustracyjne jest zgodne z prawdą, moją wiedzą oraz sumieniem, iż nie współpracowałem z jakimikolwiek służbami.
Potwierdzenie prawdziwości mojego oświadczenia leży w kompetencji Instytutu Pamięci Narodowej i to czeka każdą osobę publiczną składającą oświadczenie lustracyjne." - Starosta Świdnicki - Zygmunt Worsa


19 czerwca 2009 - Oświadczenie Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej

W związku z doniesieniami medialnymi, dotyczącymi rzekomej współpracy świdnickiego starosty, Zygmunta Worsy z Wojskową Służbą Wewnętrzną Wojsk Lotniczych oświadczamy:
Z zaskoczeniem przyjęliśmy informację opublikowaną przez Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawa przez ten organ jest wyjaśniana.
W związku z tym mamy nadzieję, że oponenci polityczni nie będą próbowali stosować linczu społecznego do zbicia kapitału politycznego.
Sprawą zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej, może się nią zajmować również niezawisły sąd. To te organy są powołane do sprawdzenia sprawy i są kompetentne w tej dziedzinie. Z tego też powodu do czasu ostatecznych rozstrzygnięć wstrzymamy się z komentowaniem sprawy.
Nie mamy wiedzy, nie mamy również prawa wydawać wyroku na człowieka.
Wojciech Murdzek - przewodniczący Stowarzyszenia "Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej"


19 czerwca 2009 - Ostatni dzwonek

Ponad 1722 uczniów z gminnych placówek oświatowych usłyszało ostatni w tym roku szkolnym dzwonek lekcyjny. Dla większości z nich był to pracowity rok szkolny, który przełożył się na bardzo dobre wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, czego potwierdzeniem była rekordowa liczba przyznanych stypendiów naukowych i sportowych.
Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek pogratulowała uczniom zdobytych wyników, podkreślając, że oświata była jest i będzie oczkiem w głowie.
Za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe przyznano 178 nagród. Uczniowie gminnych szkół to laureaci konkursów i olimpiad o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. Natalia Król - uczennica Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie zdobyła w 2008 roku tytuł Mistrzyni Dolnego Śląska w kategorii pistolet pneumatyczny w kat. młodzik. W roku bieżącym powtórzyła swój sukces i tym samym została nominowana do ogólnopolskiej olimpiady młodzieży, która w tym roku odbędzie się w Krakowie. Natalia trenuje w Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk Wrocław.
W wyniku przeprowadzonych egzaminów gimnazjalnych najlepsze rezultaty osiągnęło Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. W części humanistycznej średni wyniki w/w gimnazjum to 34,1 ( średnia krajowa to 31,7 a na Dolnym Śląsku 31,1). W części matematyczno-przyrodniczej gimnazjum otrzymało 27,4 (średnia krajowa to 26,0 a na Dolnym Śląsku 25,2).
Oprócz stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe grono pedagogiczne każdej z 10 szkół wybrało w tym roku szkolnym osobowość szkoły. Takim tytułem wyróżnieni zostali: w szkołach podstawowych - w Bystrzycy Górnej Aleksandra Tomaszewska, w Grodziszczu Przemysław Czacki, w Lubachowie Karolina Kowalska, w Lutomi Dolnej Aleksandra Dąbrowska, w Mokrzeszowie Marcelina Ślusarczyk, w Pszennie Emilia Zięba, w Witoszowie Dolnym Piotr Pilarski. W gimnazjach - w Lutomi Dolnej Kacper Danisiewicz, w Pszennie Sylwia Przygoń i w Witoszowie Dolnym Tomasz Puzio.
Osobowości szkoły wspólnie z tegorocznymi prymusami wyjadą 23 czerwca na 3-dniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim.


19 czerwca 2009 - Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy przy ulicy Równej 11 trwa nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.
Młodzież, która ukończyła 18 lat może podjąć dalszą naukę w tej placówce.
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych dobrze przygotowuje do egzaminu maturalnego, daje możliwości wstępu na wyższą uczelnię.
Słuchacze aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym szkoły. Wyjazdy do teatrów, do kina, organizowanie ognisk to tradycje tej placówki oświatowej.
Życzliwe grono, miła atmosfera to atrybuty, które zawsze przyciągały rzesze słuchaczy.


19 czerwca 2009 - Rozmawiali o obwodnicy

16 czerwca w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy obwodnicy Strzegomia w ciągu drogi wojewódzkiej nr 374 i DK5".
W spotkaniu, oprócz władz Strzegomia, radnych i mieszkańców gminy, udział wzięli przedstawiciele firmy WYG International Sp. z o.o. z Katowic, którzy przedstawili zgromadzonym aspekty i uwarunkowania środowiskowe, jakie wiążą się z budową obwodnicy.
Dyskusja toczyła się wokół dwóch wariantów budowy obwodnicy - zachodniego i północnego. Wariant zachodni ma długość ok. 11,2 km, wariant północny planowanej obwodnicy ma długość ok. 4,57 km. Droga przebiega po północnej stronie Strzegomia i rozpoczyna się na wysokości m. Goczałków włączeniem w DW 374. Następnie trasa biegnie przez tereny rolnicze, przecinając kolejno: drogę gminną, drogę powiatową nr 2887, linię kolejową nr 137 relacji Strzegom - Rogoźnica, linię kolejową nr 302 relacji Strzegom - Malczyce. Wariant ten omija zarówno m. Graniczna Dolna, jak i tereny powierzchniowej eksploatacji surowców mineralnych znajdujące się w m. Graniczna Górna. Wariant ten kończy swój przebieg skrzyżowaniem DK5 z ul. Gronowską w Strzegomiu.
Według władz gminy Strzegom najbardziej dla niej korzystny i przede wszystkim najbardziej realny do zrealizowania jest wariant północy.
- Nie oszukujmy się na realizację wariantu zachodniego gmina będzie czekała 20 lat, a na to nie możemy sobie pozwolić. Dlatego bardzo proszę o poparcie wariantu północnego jako najbardziej korzystnego dla Strzegomia i okolic. Dzięki niemu mamy szansę na rozwiązanie problemu wywozu kruszyw z terenów wyrobisk - przekonywał burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Co istotne, wariant północy może zostać dofinansowany z budżetu gminy i taką też wolę wyraził w imieniu radnych Tomasz Kołodziejski.


19 czerwca 2009 - Zabawy w "Przystani"

Wczoraj, 18 czerwca w Domu Dziennego Pobytu “Przystań" w Świdnicy odbyła się kolejna zabawa dla osób starszych.
Seniorzy bawią się przez cały miesiąc zawsze w godzinach popołudniowych. W wieczorkach tanecznych uczestniczą nie tylko pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu ale również seniorzy z zewnątrz, zaprzyjaźnieni z ośrodkiem.
Na takich zabawach panuje atmosfera domowa - ciepła i rodzinna. Kolejna zabawa już w lipcu, osoby chcące być razem z nami prosimy o kontakt pod numerem 074 853 - 87 - 70.
17 czerwca odbyło się spotkanie w ramach programu "łamanie streotypów i integracja międzypokoleniowa" z dziećmi z Przedszkola nr 4. Pogoda sprzyjała wspólnej zabawie, spotkanie odbyło się w parku na placu zabaw. Takie spotkania organizowane są od pięciu lat.
Przedszkola chętne do takich spotkań prosimy o kontakt. Kolejne spotkanie dopiero po wakacjach - we wrześniu.


19 czerwca 2009 - Akademia Malucha

18 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Strzegom miało miejsce uroczyste rozpoczęcie działalności Akademii Malucha.
Na zaproszenie dyrektor biblioteki - Urszuli Jarosińskiej, stawili się szanowni goście: radny Zbigniew Suchyta, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 3 - Alicja Niziołomska oraz dyrektor Teatru Otwartego z Gdańska - Dariusz Wójcik. A dzieci z Przedszkola nr 3 pod okiem swoich opiekunek zaprezentowały swoje talenty wokalne i taneczne.
Od tego momentu zajęcia dla dzieci prowadzone będą raz w miesiącu. Pracownicy biblioteki zapraszają do udziału w akademii dzieci z miasta i gminy od 3 roku życia wraz z opiekunami (tatusiowie mile widziani).
Maluchy podczas zajęć będą poznawać książki o ciekawej treści, różnych kształtach i wykonaniu z przeróżnych, często nietypowych materiałów. Maluchy będą miały możliwość swobodnej zabawy nimi, będą też mogły słuchać głośnego czytania w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Na tym nie koniec możliwości, jakie da maluchom Akademia, ponieważ wraz z rodzicami będą mogły one brać udział w atrakcyjnych zajęciach plastycznych oraz w zabawach ruchowych.
W niedalekiej przyszłości, w ramach Akademii Malucha, biblioteka planuje też liczne spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne zawody, tj. weterynarz, pielęgniarka, psycholog, pedagog, itp. Poprzez zabawę i ćwiczenia dzieci bliżej poznają bibliotekę, oswoją się z nią oraz oczywiście ze sobą nawzajem. Opiekunowie, oprócz oczywistej radości, jaką daje przebywanie z dzieckiem, będą mieli możliwość wymiany doświadczeń między sobą.
Wszyscy uczestnicy projektu będą mieli nieograniczony dostęp do zasobów biblioteki.


19 czerwca 2009 - Bal gimnazjalny

16 czerwca odbył się w Żarowie, należący już do tradycji szkoły, coroczny Bal Gimnazjalny. Jak zwykle został zorganizowany przez rodziców uczniów klas trzecich w ostatnim tygodniu nauki.
Nauczyciele i uczniowie są na tym balu gośćmi rodziców uczniów. Od dwóch lat bal odbywa się w Hotelu-Restauracji "Żarmed" w Żarowie.
Uroczystość rozpoczyna polonez wyćwiczony na lekcjach wychowania fizycznego. Uczniowie zapraszają do tego tańca swoich nauczycieli. Zabawa trwała od 16 do 22.
Stoły zastawione były obficie, ale dla młodzieży najważniejsza była zabawa - ostatnia w gronie swoich nauczycieli i przyjaciół ze szkolnej ławy w gimnazjum.
Dzięki rodzicom uczniów to był naprawdę wspaniały bal.


19 czerwca 2009 - Świdnickie Talenty

10 czerwca 2009 - Świdnickie Towarzystwo Muzyczne, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludomira Różyckiego, Świdnicki Ośrodek Kultury w sali teatru zorganizowało Koncert "Świdnickie Talenty".
Podczas tego popołudnia zaprezentowali się piosenkarze, recytatorzy, tancerze, sportowcy od przedszkola do...
Wystąpili laureaci światowych i ogólnopolskich nagród oraz zwyczajne utalentowane osoby, które nie zawsze są nagradzane przez udział w klasyfikacji konkursowej.
Byli rodzice, przyjaciele wykonawców, niestety zabrakło tych osób, które mogą wspierać utalentowane dzieci sponsorując ich działalność twórczą.


19 czerwca 2009 - Młodzież wybrała swoich radnych

17 czerwca w wyniku głosowania w 3 obwodowych komisjach wyborczych na kandydatów do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica młodzież zdecydowała kto będzie reprezentował ich interesy w gminie.
Spośród 31 kandydatów uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wybierali 15 radnych do młodzieżowej rady.
Największą liczbę głosów w poszczególnych okręgach wyborczych zdobyli: nr 1 - Danisiewicz Kacper - 45 głosów, nr 2 - Tekiela Aleksandra - 16 głosów, nr 3 - Puzio Tomasz - 50 głosów.
Skład Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica: Danisiewicz Kacper - Burkatów, Domagała Wojciech - Boleścin, Dziedzic Wojciech - Lutomia Mała, Gradowska Adriana - Lutomia Dolna, Gryszka Jagoda i Kucięba Ewelina - Lubachów, Kupiecka Anna i Tekiela Aleksandra - Pszenno, Puzio Tomasz i Szczęsna Aleksandra - Mokrzeszów, Socha Patryk - Słotwina, Strach Adam - Gogołów, Wernecki Maciej - Wilków, Zerka Agnieszka - Komorów, Zuchewicz Klaudia - Stachowice.


19 czerwca 2009 - Turniej Rycerski w Świebodzicach

Jutro już po raz drugi w rycerskich zmaganiach zmierzą się samorządowcy z siedmiu gmin Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Gminie Świdnica przewodniczyć będzie wójt Teresa I Mocna.
Tegoroczny turniej rycerski wzbogaci obchody 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. W epokowych strojach samorządowcy walczyć będą w tajemniczych konkurencjach tj. narty Bolka, zbieranie pierścieni czy butach Bogusława.
Organizatorzy turnieju zapowiadają wspaniałą zabawę i zapraszają na stadion OSiR przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach w sobotę 20 czerwca od godziny 13.00.
Zabawę poprowadzą członkowie Bractwa Rycerskiego z Bolkowa.
Po rycerskich konkurencjach wystąpi gwiazda wieczoru - a będzie nią legendarny zespół Dżem. Początek koncertu godzina 21.00


19 czerwca 2009 - Chciał wystraszyć lisy

Do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi 59 letniemu mężczyźnie za posiadanie broni bez wymaganego pozwolenia.
Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali mężczyznę, który będąc pod wpływem alkoholu - blisko 3 promile w organizmie posiadał przy sobie karabinek sportowy KBKS i 8 sztuk amunicji.
59 letni mieszkaniec Świebodzic w trakcie przesłuchania tłumaczył, że karabinek dostał od swojego szefa, aby przestraszyć nim lisy przychodzące do kurnika.
Zarówno osoba, która udostępniła broń jak i 59 latek poniosą konsekwencje prawne swojego zachowania.
Mieszkańcowi Świebodzic, do którego należała broń grozi do 2 lat pozbawienia wolności i mogą mu zostać odebrane uprawnienia do posiadania broni, natomiast 59 latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności za posiadanie broni bez wymaganego zezwolenia.


18 czerwca 2009 - Nagrody dla najlepszych absolwentów

Luneta, biżuteria, sprzęt fotograficzny, dofinansowanie obozu dla skautów, czy też akcesoria komputerowe trafiły do najlepszych absolwentów świdnickich szkół prowadzonych przez miasto. Prezenty wręczono dziś, 18 czerwca podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego, przygotowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury.
Nagrody przypadły 10 prymusom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Mogą oni pochwalić się średnią ocen od 5,38 do 6,00. Ponad to mają wzorową ocenę z zachowania oraz rozwijają swoje pasje. Decyzję o przyznaniu tytułów najlepszym uczniom podejmowały rady pedagogiczne szkół. Na nagrody miasto przeznaczyło 6,4 tys. zł. Do dyspozycji było 600 zł na osobę w przypadku szkół podstawowych i 700 zł w przypadku gimnazjów.
- Konkretnymi prezentami chcemy wynagrodzić młodym świdniczanom trud, jaki wkładają w naukę i realizowanie swoich pasji. Taka forma nagradzania to również zachęta dla innych, że oprócz zdobycia wiedzy, można zrealizować choć część swoich marzeń - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Oto nagrodzeni: Mateusz Powązka, Szkoła Podstawowa nr 1, Natalia Zajdel, Szkoła Podstawowa nr 4, Patryk Rzepecki, Szkoła Podstawowa nr 105, Alicja Olejniczak, Szkoła Podstawowa nr 6, Krzysztof Kowalski, Szkoła Podstawowa nr 8, Kinga Mozol, Szkoła Podstawowa nr 315, Tomasz Wojtyla, Gimnazjum nr 1, Agata Stańczak, Gimnazjum nr 2, Wojciech Sikora, Gimnazjum nr 3, Mateusz Krzykowski, Gimnazjum nr 4.


18 czerwca 2009 - Pacjenci skorzystają z nowoczesnego sprzętu

Ponad 400 tysięcy złotych unijnej dotacji zdobył Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach. Dzięki dotacji udało się kupić nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz pokryć część kosztów prac remontowych.
Co udało się kupić za unijne pieniądze? Bardzo dużo: nowoczesny aparat USG, zabiegowy stół chirurgiczny, fotel okulistyczny, tonometr bezdotykowy, służący do bezbolesnego mierzenia ciśnienia w gałce ocznej. Unia sfinansowała też kozetki do EKG, lampy sterylizacyjne, negatoskopy - urządzenia do przeglądania zdjęć rentgenowskich, holtery EKG i ciśnienia (to z kolei urządzenia do całodobowego monitoringu pracy serca lub ciśnienia) - pozwolą one na jeszcze lepszą diagnostykę w poradni kardiologicznej.
Kolejny ważny element dla funkcjonowania przychodni, to dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego. Dzięki temu uda się wreszcie zinformatyzować poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Świebodzicka przychodnia samorządowa jest jedną z dwóch przychodni w regionie wałbrzyskim, które otrzymały dotację. Konkurencja była ogromna - o unijne środki rywalizowało ponad 100 placówek z całego Dolnego Śląska.
Miejski Ośrodek Zdrowia jest największą przychodnią w mieście, ma pod opieką około 11 tysięcy pacjentów. Lecznica jest systematycznie modernizowana od ponad dwóch lat.


18 czerwca 2009 - Statuetki dla prymusów

Już po raz jedenasty wójt gminy Świdnica wręczyła statuetki prymusów oraz dyplomy za osiągnięcia w nauce i za osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2008/2009. Tegoroczna uroczystość zgromadziła w świetlicy w Pszennie 178 stypendystów z 7 szkół podstawowych i 3 gimnazjów z terenu gminy Świdnica.
Wśród 10 prymusów najlepszymi wynikami w nauce może poszczycić się Aleksandra Faber ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym (średnia ocen 5,8) oraz Paweł Kaczmarczyk z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym (średnia ocen 5,8).
W słowach gratulacji wójt gminy podkreśliła, że inwestycja w wiedzę i wykształcenie jest najcenniejszym kapitałem jakie może otrzymać młode pokolenie. Zawsze z ogromną radością czekam na ten dzień, jakim jest wręczenie nagród prymusom z placówek oświatowych naszej gminy. W tym roku jest ich rekordowa liczba. Łącznie za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe przyznano 178 stypendiów. Życzę aby wakacje były dla Was czasem zasłużonego wypoczynku, pełne słońca, radości i wielu niezapomnianych wrażeń. Nie zapominajcie o zasadach bezpieczeństwa - mówiła do tegorocznych prymusów i uczniów Teresa Mazurek.
Oprócz nagród finansowych w nagrodę prymusi i osobowości szkoły, czyli osoby, które w ciągu roku szkolnego sławiły imię szkoły wyjadą na wycieczkę autokarową Szlakiem Piastowskim zwiedzając m.in. Gniezno, Biskupin, Ostrów Lednicki, Rogalin, Kurnik, Antonin i Gołuchów. Prymusi - Szkoła Podstawowa w Bystrzycy Górnej Adrianna Kurowska, Szkoła Podstawowa w Grodziszczu Paulina Domagała, Szkoła Podstawowa w Lubachowie Marta Adamczyk, Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej Adriana Gradowska, Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie Joanna Czyżewska, Szkoła Podstawowa w Pszennie Katatrzyna Michta, Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym Aleksandra Faber, Gimnazjum w Lutomi Dolnej Sylwia Jajeśnica, Gimnazjum w Pszennie Karolina Jurkowska i Gimnazjum w Witoszowie Dolnym Paweł Kaczmarczyk.


18 czerwca 2009 - Stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe

Miasto Świdnica przeznaczyło ponad 68 tysiące złotych na stypendia dla najzdolniejszych uczniów w II półroczu roku szkolnego 2008/2009. Uhonorowano 682 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez miasto. Stypendia trafiły do uczniów, którzy w II półroczu mają średnią ocen powyżej 4,75 bądź osiągnęli znaczące wyniki sportowe.
Wysokość jednorazowego stypendium - maksymalnie 128 zł - określały same placówki.
W tym roku na stypendia za I półrocze miasto przeznaczyło 40.198 złotych.
Liczba stypendystów w szkołach za II półrocze: Szkoła Podstawowa nr 1 - 52 uczniów, Szkoła Podstawowa nr 4 - 101 uczniów, Szkoła Podstawowa nr 6 - 69 uczniów, Szkoła Podstawowa nr 8 - 67 uczniów, Szkoła Podstawowa nr 105 - 66 uczniów, Szkoła Podstawowa nr 315 - 28 uczniów, Gimnazjum nr 1 - 139 uczniów, Gimnazjum nr 2 - 80 uczniów, Gimnazjum nr 3 - 30 uczniów, Gimnazjum nr 4 - 50 uczniów.


18 czerwca 2009 - Hojne serca

Świebodziczanie nie zawiedli podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez Siostry Szkolne de Notre Dame w Świebodzicach. Koncert charytatywny oraz zbiórka pieniędzy przyniosły blisko 15 tysięcy złotych. Za tą kwotę siostry chcą kupić urządzenie do rehabilitacji chorych dzieci.
- Efekt finansowy przeszedł nasze oczekiwania - przyznaje dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, siostra Anita Hamelik. - Ponieważ był to nasz pierwszy koncert, nie mieliśmy wielkich oczekiwań jeśli chodzi o zyski. Tymczasem uzbieraliśmy dokładnie 14 854, 20 zł. To naprawdę duża kwota - cieszy się siostra dyrektor.
Koncert odbył się 5 czerwca w pięknych wnętrzach kościoła pw. Św. Piotra i Pawła. Wystąpili wychowankowie DPS, a gwiazdą koncertu był Chór i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych imienia Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu. Dyrygowała Małgorzata Sapiecha-Muzioł, a soliści to: Sopran - Małgorzata Wrzesień, Tenor - Mateusz Myrlak. Oprócz uczty duchowej było też coś dla ciała - głównie wspaniałe, domowe ciasta, wypiekane według tradycyjnych receptur sióstr zakonnych.
W drugiej części koncertu odbyła się aukcja. To właśnie dochód z licytacji okazał się tak imponujący.
Zaproszenie do udziału w akcji charytatywnej przyjęli: poseł RP Stanisław Jurcewicz, poseł RP Anna Zalewska, radna Sejmiku Dolnośląskiego Agnieszka Muszyńska, burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, wiceburmistrz Ireneusz Zyska a także prezesi firm, dyrektorzy szkół, członkowie Stowarzyszenia, przyjaciele, pracownicy i wolontariusze DPS.


18 czerwca 2009 - Po sesji Rady Miejskiej

17 czerwca 2009 roku odbyła się XXXIX Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu kadencji 2006 - 2010.
Pierwszym akcentem posiedzenia było wystąpienie Marcina Konarskiego, który poprosił Radę Miejską w Strzegomiu o wsparcie finansowe przy organizacji Finału Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Przypomnijmy, że zawody te odbędą się w dniach od 21 do 23 sierpnia w Morawie.
Wszyscy radni zgodnie przyznali, że ranga i prestiż zawodów są na tyle istotne dla promocji naszej gminy, że efekcie wystąpili z wnioskiem do burmistrza o dofinansowanie imprezy. Kolejnym punktem sesji było odczytanie przez burmistrza Strzegomia Lech Markiewicza i przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna sprawozdań z ich działalności, a zaraz potem przystąpiono do podejmowania uchwał.
Jedna z pierwszych uchwał dotyczyła zamiany budżetu gminy Strzegom na 2009 r. Następnie podjęto uchwałę zmieniająca Uchwałę Nr 8/09 Rady Miejskiej w Strzegomiu z dnia 30 marca 2009 r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki na zadanie inwestycyjne pod nazwą: Przebudowa ul. Ceglanej w Strzegomiu. Ponadto Rada jednogłośnie zadecydowała o udzieleniu dotacji w 2009 r. na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków oraz o przekazaniu do Ośrodka Pomocy Społecznej zadania polegającego na podejmowaniu działań wobec dłużników alimentacyjnych.
Radni uznali także skargę pana Marka Gałuszki za bezzasadną i wyrazili zgodę na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2010 roku.
W trakcie posiedzenia głos zabrał również sołtys Goczałkowa Górnego Andrzej Kowszyn, który złożył serdeczne podziękowania za podjęcie ostatniej z wymienionych uchwał oraz wyraził wdzięczność pod adresem tych wszystkich, którzy wzięli udział w organizacji festynu, jaki miał miejsce w Goczałkowie Górnym.
Tradycyjnie już ostatnimi punktami sesji były interpelacje, wnioski i oświadczenia składane przez radnych.
Dodajmy jeszcze, że to posiedzenie Rady Miejskiej było ostatnim przed przerwą wakacyjną.


18 czerwca 2009 - Remont skrzyżowania tydzień później

W poniedziałek, 29 czerwca - później niż planowano - rozpocznie się remont skrzyżowania ul. Bartosza Głowackiego z ul. Wałbrzyską. Ze względu na wydłużające się procedury formalne, prace nie mogą rozpocząć się w najbliższą sobotę, 20 czerwca.
Od 29 czerwca do 20 września w czasie remontu będą występowały utrudnienia dla kierowców i pieszych.
Zamknięty zostanie odcinek ulicy Głowackiego tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Wałbrzyską (przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej).
Do Urzędu Gminy oraz budynków zlokalizowanych przy pierwszych numerach ulicy Głowackiego będzie można dojechać dwoma objazdami od ulicy Wałbrzyskiej: ulicami: Armii Krajowej, Niecała, Głowackiego i ulicami: Boduena (przywrócony ruch dwukierunkowy), Świerkowa.


18 czerwca 2009 - Wielka Gala Humanistów

Tradycją Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach jest uroczyste podsumowanie roku szkolnego i uhonorowanie najbardziej utalentowanych uczniów, którzy w trakcie nauki zdobywali laury w przelicznych konkursach. A takich w Dwójce nie brakuje, zwłaszcza uzdolnionych humanistów, którzy rozwijają skrzydła pod okiem świetnych nauczycieli.
Prawdziwą "wylęgarnią" gwiazd jest Koło Aktywności Twórczej, założone i prowadzone przez polonistkę, Halinę Serafin.
Próbki swoich talentów uczniowie zaprezentowali w I części gali. Były występy taneczne, wokalne, recytacja wiersza i jednoaktówka. W drugiej części uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i upominki, które wręczali: burmistrz Bogdan Kożuchowicz i Teresa Smolska-Gołacińska, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych.


18 czerwca 2009 - Wybory w Lampertheim

7 czerwca w Lampertheim - mieście partnerskim Gminy Świdnica odbyły się wybory na burmistrza.
Uprawnionych do głosowania było 25 006 osób, głosowało 10 469, co dało frekwencję w wysokości 41,9 %.
W wyborach z ogromną przewagą głosów zwyciężył dotychczasowy burmistrz - Erich Maier, uzyskując poparcie w wysokości 79,9 %.
Drugi z kandydatów Otto Edinger uzyskał 20,1 % głosów poparcia.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej oraz liczymy na dalszą owocną współpracę.


18 czerwca 2009 - "Dni Świdnicy" - praktyczne informacje

Impreza masowa, jaką jest tegoroczny Piknik nad Zalewem (19-20 czerwca) niesie ze sobą wiele uciążliwości związanych z nagromadzeniem na niewielkim obszarze miasta wielu tysięcy ludzi.
Organizatorzy jak zwykle w pierwszej kolejności, zobligowaniu ustawą, zobowiązani są zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy na terenie, na którym się ona odbywa, czyli na wydzielonym obszarze błoni nad zalewem Witoszówka. W tym roku nad bezpieczną zabawą czuwa agencja Ochrony i Detektywistyki "Prewencja" z Brzegu.
Wszelkie sprawy związane z nieprawidłowym zachowaniem uczestników festynu, zaginięcia osób, niewłaściwego zachowania ze strony agentów ochrony prosimy zgłaszać do kierownika ds. bezpieczeństwa imprezy pod numer telefonu 0504 226 360 lub jego zastępcy 0602 180 397.
Porządku na pozostałym obszarze miasta - w tym w rejonie przylegającym do zalewu Witoszówka, tradycyjnie strzeże policja i straż miejska. Do tych służb prosimy zgłaszać uwagi odnośnie zauważonego niewłaściwego zachowania osób zmierzających na lub z festynu. Telefon alarmowy 112 lub 997 - Policja oraz 986 - Straż Miejska.
Organizatorzy zawarli umowę na sprzątanie terenu imprezy masowej oraz ulicy Polna Droga, Kusocińskiego, fragmentu ul. Mickiewicza z firmą "Olech". Jej szefowie zapewniają, że w sobotę i niedzielę najpóźniej do godziny 8.00 rano teren pozostanie uprzątnięty. Gdyby ktoś uznał, że jest inaczej, prosimy o kontakt ze Strażą Miejską tel. 986, która powiadomi usługodawcę o niedociągnięciach.
Parkingi - do mieszkańców apelujemy o pozostawienie samochodów w domu lub parkowanie ich poza ciasnymi uliczkami osiedla w okolicach ul. Wałbrzyskiej, dla lepszej organizacji ruchu, na ul. Polna Droga parkowanie od godz. 18.00 będzie możliwe po obu stronach jezdni.
Ul. Polna Droga będzie jednokierunkowa i wjazd będzie możliwy tylko od ul. Wałbrzyskiej, wyjazdy ulicami Kusocińskiego oraz Chopina. Samochody jadące od ul. Pionierów kierowane będą w ul. Chopina.
Na ul. Chopina, celem zapewnienia jej drożności wprowadzony zostanie jednostronny zakaz parkowania, a na ul. Polna Droga parkować będzie można po obu stronach, równolegle do chodników.


18 czerwca 2009 - Pamiętają

Każda polska rodzina ma swoje korzenie, swoja historię. Każda polska wieś może poszczycić się bogatą przeszłością. Ważne jest, aby młode pokolenie poznało historię swojej okolicy, dostrzegając jej związek z własną rodziną.
Taki cel postawili sobie uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy przy realizacji projektu edukacyjnego "Pamiętamy". Podjęto półroczne działania mające na celu utrwalenie wśród młodzieży tożsamości regionalnej, rozbudzenie szacunku do dokonań minionych pokoleń.
Uczniowie wielokrotnie spotykali się z pierwszymi, powojennymi mieszkańcami Kostrzy. Uczestniczyli w wycieczkach, w towarzystwie koordynatora projektu, Pani Krystyny Chmielowiec, po Kostrzy szlakami dawnej architektury i legend o Kostrzy, przypatrywali się sporządzaniu drzew genealogicznych największych rodów kostrzańskich, wykonali makietę wsi, uczestniczyli w wielu konkursach oraz oglądali grafiki Pana Franciszka Wołowca.
Uwieńczeniem projektu stała się wystawa starych fotografii, skierowana głównie do mieszkańców wsi.
Uroczystość poprzedzona została montażem artystycznym "Znaki". Z wielkim wzruszeniem Pan Emil Kotek, Pani Wanda Marciuk, Państwo Zofia i Władysław Karczewscy, Pani Helena Czerniewicz, Pan Franciszek Wołowiec z rąk Pana Lecha Markiewicza Burmistrza Strzegomia odebrali Dyplom Zasłużonego Mieszkańca Kostrzy. Osoby te wpisały się w historię wsi.
- Z wielkim rozrzewnieniem wysłuchaliśmy historii przyjazdu do Kostrzy Pani Heleny Czerniewicz oraz pieśni patriotycznych w jej wykonaniu. Niejedna łezka popłynęła podczas oglądania wystawy starych zdjęć. Uważamy, że realizacja tego projektu zachęciła uczniów do zgłębienia swojej wiedzy o rodzinnej miejscowości - relacjonuje społeczność szkoły.


18 czerwca 2009 - Uczą się pomagać sobie i innym

Świebodzicki Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje projekt" Wiesz więcej, żyjesz lepiej".
Projekt ma na celu edukację osób niezaradnych życiowo, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Jednym z elementów tego projektu jest edukacja prozdrowotna, w tym udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.
17 czerwca uczestnicy projektu wraz ze swoimi dziećmi pojechali na szklenie do Morawy pod Strzegomiem. Podczas kursu uczyli się udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach. Między innymi metodą wykonywania sztucznego oddychania, podstawowe zasady powiadamiania pogotowia ratunkowego itp.
- Największą atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, okazało się spotkanie z psem ratownikiem - mówi Małgorzata Gruszka, szefowa OPS. - Pokaz jego umiejętności ratowniczej połączony został z elementami edukacyjnymi oraz dogoterapią.
Olbrzymi, dosyć groźnie wyglądający nowofunland okazał się przemiłym, przespokojnym czworonogiem, i natychmiast zaskarbił sobie ogromną sympatię wszystkich dzieci.
To szkolenie, przygotowane przez Fundację Na Rzecz Psów Pracujących PSI Ratownicy, zapoznało również uczestniczące w projekcie rodziny z formami bezpiecznego zachowania wobec psów a także bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.
Ciekawe, zmuszające do aktywności szkolenie, bardzo się spodobało.


17 czerwca 2009 - Świdniczanie z dużymi szansami na awans

Dzisiaj w Świdnicy w pierwszym meczu barażowym o wejście do drugiej ligi piłkarskiej spotkały się zespoły Polonii-Sparty Świdnica i Zagłębia Sosnowiec.
Po 90 minutach gry mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym.
W przekroju całego meczu nieco lepiej zaprezentowała się drużyna świdnicka (drugi zespół z III ligi) od faworyzowanych sosnowiczan (spadkowicz z II ligi) i w meczu rewanżowym 20 czerwca w Sosnowcu zagra z dużymi szansami na awans.
Polonia-Sparta Świdnica - Zagłębie Sosnowiec 0:0.
Obszerna galeria zdjęć z dzisiejszego meczu - >>> zobacz.


17 czerwca 2009 - Plac Jana Pawła II zyska nowy blask

Plac Jana Pawła II - reprezentacyjne miejsce sąsiadujące ze świdnicką katedrą doczeka się przebudowy. Prace budowlane będą kosztowały 1,99 mln zł, a ich spora część - prawie trzy czwarte - ma zostać dofinansowana z funduszy europejskich.
Centralny punkt wyłożony kostką i płytami granitowymi, podświetlone schody z cytatami z pielgrzymek Papieża Polaka, tereny zielone, stylizowane ławeczki, przyjazny dla osób niepełnosprawnych - taki po przebudowie ma być plac Jana Pawła II.
- Plac Jana Pawła II to centralne miejsce tuż przy świdnickiej katedrze. Chcemy, by zyskało nowy blask i było miejscem do spotkań, rozmyślań, ale i do odpoczynku dla mieszkańców oraz turystów. Zadanie to wpisuje się w projekt rewitalizacji miasta, więc możemy liczyć na wsparcie funduszy unijnych. Nowy projekt osobiście bardzo mi się podoba, jestem przekonany, że zyska sympatię również mieszkańców i turystów. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa gdyby nie dobra współpraca wielu osób, w tym architektów - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
- To ważny dla nas projekt, bo specjalny. Zarówno w sensie tworzenia przestrzeni nie tylko miejskiej, ale przestrzeni związanej z rzeczywistością duchową, niewidzialną - przestrzenią otwierającą się na sacrum - jak i istniejącą dominantą miejsca - świdnicką katedrą. Papież Jan Paweł II był człowiekiem skromnym i nie chciał, aby nawet plac nazwany jego imieniem był tylko placem z pomnikiem. Wolał, by plac nie zatrzymywał na sobie uwagi, a kierował ku i do rzeczy większych. Taki zamysł nam towarzyszył - mówi architekt Elżbieta Linard, właścicielka świdnickiej pracowni "Joram", która wraz z Maciejem Quasnerem zaprojektowała od nowa plac Jana Pawła II.
Znana jest już firma, która projekt architektów wcieli w życie. W drodze przetargu realizacją robót zajmie się świdnicka firma "Steinbudex". Przedsiębiorstwo zrealizowało już między innymi przebudowę placu Piastowskiego w Jeleniej Górze oraz rynku w Bolesławcu i Żarach. Prace ruszą jeszcze w lipcu, a zakończą się w połowie listopada.


17 czerwca 2009 - Gosia trzecia w Europie

W pierwszej dekadzie czerwca w stolicy Bułgarii - Sofii odbyły się XIX Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu. Miło nam poinformować, że Małgorzata Ostrowska zdobyła brązowy medal na lewą rękę w kategorii seniorów (waga do 60 kg). Był to dla niej pierwszy seniorski medal w imprezach rangi ME i MŚ.
Do rywalizacji stanęło 460 zawodników z 24 państw Starego Kontynentu (między innymi z Turcji, Węgier, Niemiec, Polski, Czech, Armenii, Holandii, Finlandii, Litwy, Grecji, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Rosji, Azerbejdżanu i Bułgarii). Największą liczbę zawodników wystawiła reprezentacja Rosji - 70 sportowców. Mocną obsadę - jakościowo - wystawili również Ukraińcy - 38 siłaczy. Polacy wysłali 50 armwrestlerów.
Wśród polskich kadrowiczów nie mogło zabraknąć Małgorzaty Ostrowskiej ze Strzegomia. W jej kategorii - na lewą rękę - wystartowało 12 zawodniczek, z których każda była mistrzynią swojego kraju. Po dość długich i wyczerpujących pojedynkach nasza reprezentantka dotarła do półfinału.
- Najcięższy pojedynek miałam z zawodniczką z Turcji, która była bardzo agresywna - opowiada Małgosia. - Musiałyśmy powtarzać walkę dwukrotnie, bo do końca nie było wiadomo, która z nas wygra. Turczynka był bardzo szybka. Ja z kolei byłam silniejsza fizycznie.
Ostatecznie zwyciężyła Polka, zapewniając sobie co najmniej brązowy medal. W bezpośredniej walce "złoto" Małgorzata Ostrowska przegrała ze Słowaczką Lucią Debnarovą i Rosjanką Jekatieriną Łariną.
W rywalizacji na prawą rękę Gosia zajęła 8 lokatę. Zdobycie brązowego medalu w Sofii jest dla Małgorzaty Ostrowskiej największym sukcesem w jej dotychczasowej karierze. Wcześniej czterokrotnie była brązową medalistką mistrzostw Europy juniorów oraz srebrną medalistką mistrzostw świata juniorów.


17 czerwca 2009 - Praca w Niesulicach

Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy poszukuje kandydatów na kadrę wychowawczą (opiekunów) na obozy letnie w Niesulicach.
Zapewniamy dojazd, pobyt i zakwaterowanie.
Turnusy dwutygodniowe od 3 lipca. Wymagane są uprawnienia wychowawcy kolonijnego. Zatrudnienie na umowę - zlecenie.
Chętni proszeni są o kontakt pod numerem telefonu - 0748520179 lub poprzez e-mail: swidnica@zhp.pl.


17 czerwca 2009 - Koncert w Polskim Radiu we Wrocławiu

Uczestnicy Studia Piosenki prowadzonego przez Mirosława Jabłońskiego z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy wystąpili 15 czerwca w koncercie laureatów konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowanym przez dolnośląskie Kuratorium Oświaty i Wychowania.
Uroczystość z udziałem wojewody oraz władz miasta odbyła się w dużym studio Polskiego Radia we Wrocławiu.
Została podtrzymana dobra passa z zeszłego roku, kiedy laureatami zostali Paulina Lenda i Krzysztof Małek. Tym razem były to Natalia Widuto i Weronika Fiołek występujące jako solistki. Towarzyszyły im Aleksandra Suszycka na flecie i Wioletta Trzpil na skrzypcach, Dagmara Dawlewicz jako drugi głos oraz opiekun Mirosław Jabłoński przy fortepianie.
W programie znalazły się utwory Jacka Kaczmarskiego; "Zbroja" i "źródło"


17 czerwca 2009 - Zapisy do przedszkola w Boleścinie

1 września w Boleścinie rusza niepubliczne przedszkole pn. "Mała Akademia". Do 26 czerwca trwają zapisy dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Przedszkole oferuje edukację na wysokim poziomie, fachową opiekę, zajęcia dodatkowe, wspaniałą lokalizację przedszkola zapewniającą bezpieczeństwo i rozwój Twojego Dziecka blisko natury - podkreśla koordynator projektu - Anna Berkowska.
Zapisy trwają w dniach 15-19 czerwca i 22-26 czerwca w siedzibie dawnej szkoły podstawowej w Boleścinie w godzinach 17.00-19.00.
Wszelkie pytania należy kierować pod numer telefonu 782-858-999.
Organizatorzy prowadzą również nabór nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz osoby do pomocy.


17 czerwca 2009 - Wkrótce wakacje

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadzą wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży.
Od kilku dni na terenie powiatu w trakcie festynów rodzinnych oraz zajęć w szkołach policjanci prowadzą pogadanki z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, w mieście, na wsi.
W trakcie pogadanek omawiają zasady bezpiecznej jazdy na rowerze, jak zachować się gdy atakuje na pies, gdy pozostajemy sami w domu.
Informują najmłodszych jak zachować się w kontaktach z osobami obcymi, oraz omawiają zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełnione czyny karalne.


17 czerwca 2009 - Prezentacja w "Domu Dziennego Pobytu"

15 czerwca w Domu Dziennego Pobytu “Przystań" w Świdnicy, w ramach programu “Łamanie Streotypów i Integracja Międzypokoleniowa" odbyła się prezentacja multimedialna na temat: “Osoby niepełnosprawne - dzieci gorszego Boga".
Prezentację przedstawiła 25 - letnia Zbysława Reiss walcząca o prawa i godność osób niepełnosprawnych.
Sama porusza się na wózku inwalidzkim oraz jest osobą niedowidzącą i pomimo przeszkód, z którymi stykają się na co dzień osoby niepełnosprawne - nie poddaje się i walczy z problemami życia codziennego.
Dzięki swojej determinacji zdała egzamin dojrzałości i ukończyła Studium Policealne o kierunku technik informatyk a na dzień dzisiejszy poszukuje zatrudnienia.
To nie koniec spotkań, Pani Zbysława jest chętna współpracować z "Domem Dziennego Pobytu", i nie tylko. Adres emailowy Zbysławy Reiss: binia@reiss.pl


17 czerwca 2009 - Wejściówki na Sudety Sound

Do wylosowania mamy dla Was cztery pojedyncze wejściówki. Wejściówki na Sudety Sound otrzymać może tylko osoba pełnoletnia.
Impreza rozpocznie się 20 czerwca na starym stadionie "Bielawianki" w Bielawie. Czasu jest więc niewiele.
Jeśli znasz odpowiedź na pytanie: ilu artystów zagra na Sudety Sound ? to wyślij ją szybko do redakcji dziennika, nie zapomnij podać nam swoich danych byśmy mogli się z Tobą skontaktować. Więcej informacji o imprezie na stronie organizatora - >>> zobacz
Na emaile z prawidłowymi odpowiedziami czekamy do godziny 18.00 - 18 czerwca.


17 czerwca 2009 - Pierwsze otwarte dni

Pierwsze otwarte dni oddziału ginekologii i położnictwa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec". Zapraszamy 28 czerwca od godziny 12 do godziny 16 zainteresowane kobiety wraz z osobami towarzyszącymi.
Oprowadzimy Państwa po superkomfortowym oddziale ginekologii i położnictwa a ordynator oddziału dr Zbigniew Kubiaczyk odpowie na Państwa pytania.
Oddział Ginekologii i Położnictwa jest najstarszym oddziałem w najnowocześniejszym regionalnym szpitalu specjalistycznym "Latawiec" w Powiecie Świdnickim, w którym urodziło się dziesiątki tysięcy dzieci i leczy się tysiące kobiet.
Możecie Państwo w tych dniach nieodpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Przychodzące osoby na "Dni Otwarte" prosimy aby nie miały objawów infekcji (kaszel, katar).
Przychodząc do "Latawca" tego dnia zostaniecie oprowadzeni po Oddziale Ginekologicznym, Oddziale Patologii Ciąży, Bloku Porodowym, spotkacie się z położnymi, salowymi.
Informacje i zapisy pod nr telefonów - 74 85-83-626 (Izba Przyjęć), 74 85-83-719 (Sekretariat) e-mail: ginekologia@szpital.swidnica.pl


16 czerwca 2009 - Najważniejszy mecz

13 czerwca Departament Rozgrywek i Licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej rozlosował pary barażowe, które zagrają o II ligę. Pierwszy mecz już jutro. Polonia-Sparta Świdnica podejmie na swoim boisku drużynę z Sosnowca.
Zespół Zagłębia Sosnowiec przez wiele lat należał do czołówki krajowej. W latach: 1955, 1963/64, 1966/67, 1971/72 zajmował drugie miejsca w pierwszej lidze. W latach: 1962, 1962/63, 1964/65 kończył rozgrywki na trzecim miejscu. Do osiągnięć klubu trzeba zaliczyć: Finał Pucharu Polski 1971, I miejsce w Pucharze Intertoto (mecze grupowe) - 1967,1969,1975, II miejsce w Pucharze Intertoto (mecze grupowe) - 1970, 1976, 1977, półfinał Pucharu Intertoto (system pucharowy) - 1967.
W 1992 zespół spadł do II ligi i od tej pory drużynie nie wiedzie się. Grała kilka sezonów w lidze okręgowej, w IV lidze w trzeciej i ostatnio w II lidze.
Mecz rozpocznie się o godzinie 17.00 na stadionie ŚOSiR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Bilet wstępu na mecz - 10 złotych.


16 czerwca 2009 - Decyzje podejmie wojewoda

Jednym z najbardziej interesujących punktów dzisiejszej XXXIII Sesji Rady Miasta Świdnicy było głosowanie nad odwołaniem radnego Adama Markiewicza.
Po długich dyskusjach doszło wreszcie do głosowania.
Radni większością głosów zdecydowali się nie odwoływać Adama Markiewicza.
Przeciw odwołaniu głosowało 14 radnych, za odwołaniem rękę podniosło pięciu radnych, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
Taki wynik głosowania decyzję o odwołaniu zostawia wojewodzie dolnośląskiemu - Rafałowi Jurkowlańcowi. .


16 czerwca 2009 - Księstwo Świdnicko-Jaworskie ma nowe władze

Wyborem nowych władz zakończyło się 15 czerwca, walne zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej "Księstwo Świdnicko-Jaworskie". Włodarze miast i miejsc tworzących LOT spotkali się w Świebodzicach. Regentem Księstwa - prezesem - wybrany został Jacek Piekunko, kierownik Referatu Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Tak zadecydowała Wielka Kapituła Księstwa.
- Chcieliśmy, by funkcje w stowarzyszeniu pełniły osoby na co dzień zajmujące się promocją i organizacją ciekawych przedsięwzięć w miastach i gminach należących do Lokalnej Organizacji Turystycznej - tłumaczy ustępujący prezes LOT, Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Podczas poniedziałkowych obrad oprócz regenta założyciele organizacji wybrali wiceprezesów. Wiceprezesami - marszałkami Księstwa - zostali: Marzena Korona-Kruk, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świebodzicach (zastąpiła Bogdana Kożuchowicza, burmistrza Świebodzic), Leszek Światkowski, naczelnik Wydziału Promocji UM w Jaworze (zastąpił Artura Urbańskiego, burmistrza Jawora) oraz Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Gminy Świdnica. Funkcję sekretarza pełni Adam Łaciuk, kasztelan Zamku Bolków, a skarbnika - podskarbiego Księstwa - Tomasz Kołakowski z Uniwersytetu Ekonomicznego. Zarząd tworzy również Norbert Karwowski, Świdnicki Klub Żeglarski "Qbryk".
W ramach posiedzenia LOT zatwierdzono plan działania organizacji w 2009 r. "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" brało już udział w I Międzynarodowych Targach Turystycznych Wrocław 2009. W drodze konkursu zajmuje się prowadzeniem Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy. W najbliższych miesiącach zorganizuje konkurs na logo oraz wizerunek graficzny wydawnictw LOT, opracuje przewodnik rowerowy "Po Księstwie na dwóch kółkach", a także rozpocznie prowadzenie własnego serwisu internetowego.


16 czerwca 2009 - XXIV Strzegomska Giełda Minerałów

14 czerwca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu odbyła się już dwudziesta czwarta Strzegomska Giełda Minerałów. Otwarcia giełdy dokonał burmistrz Strzegomia - Lech Markiewicz. Organizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej na czele z Józefem Białkiem. Przez czas trwania giełdy, wystawców oceniało jury w składzie: Bogusław Solima, Stanisław Sitarz, Tomasz Pawlik oraz Robert Girulski. Oceniali oni zbiory pod kątem m.in. unikatowości oraz kompozycji. Po długich naradach postanowili oni uhonorować:
Kategoria "Minerały świata": I miejsce - Wojciech Więckowski, II miejsce - Andrzej Korzekwa, III miejsce - Piotr Maczuga.
Kategoria "Minerały Polski": I miejsce - Jan Smolik, II miejsce - Ireneusz Niemczyk, III miejsce - Eugeniusz Filek.
Wręczono również nagrody specjalne.
Nagroda posła Henryka Gołębiewskiego - Józef Kowałko, nagroda burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza - Krzysztof Poloński, nagroda przewodniczącego Rady Miejskiej Tadeusza Wasyliszyna - Michał Korzekwa, nagroda Stowarzyszenia Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej - Piotr Szczerbin
Nagroda dyrektora BZWBK oddział w Strzegomiu - Leszek Barnaś, nagroda BS Jawor - Jarosław Szewc, nagroda dla najmłodszego wystawcy - Łukasz Młynek.
Odwiedzający byli zauroczeni prezentowanymi minerałami, różnorodność zbiorów pozwalała każdemu na znalezienie czegoś go interesującego. Zdobywca nagrody burmistrza Strzegomia Lecha Markiewicza - Krzysztof Poloński powiedział: Brałem udział w wielu podobnych imprezach, lecz ta jest wyjątkowo piękna. Jest tu wiele niepowtarzalnych zbiorów i egzemplarzy, których jeszcze w życiu nie widziałem. Szczerze cieszę się, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu. A przyjąć nagrodę z rąk samego burmistrza świadczy o bardzo poważnym potraktowaniu tematu.
Natomiast jeden z członków jury - Stanisław Sitarz dodał: Organizacja naszej giełdy w Ratuszu to był świetny pomysł, ponieważ jeszcze nigdy nie odnotowaliśmy przybycia tak wielu odwiedzających.


16 czerwca 2009 - Młody Śląsk przyjedzie do Świdnicy

Podobnie jak pierwsza drużyna Śląska Wrocław, także zespół występujący w Młodej Ekstraklasie wznowi treningi 22 czerwca.
Do sezonu zespół przygotowywać się będzie głównie we Wrocławiu, ale jedno ze zgrupowań drużyna ma zaplanowane w Świdnicy.
Od 10 lipca na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trenować będzie przez 10 dni. Podczas tego obozu wrocławianie rozegrają szereg sparingów, głownie z zespołami z Dolnego Śląska - mówi Andrzej Ignasiak, trener młodego zespołu.


16 czerwca 2009 - Najlepsi absolwenci

15 czerwca w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury odbyło się spotkanie z najlepszymi absolwentami szkół gimnazjalnych i podstawowych.
Oprócz władz gminy i osób, które zajmują się gminną oświatą, przybyli na nie absolwenci Gimnazjów i Szkół Podstawowych, którzy mogą pochwalić się najlepszymi wynikami w nauce.
Nagrody otrzymali: Paweł Leśnicki - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stanowicach, Izabela Krzywda - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3, Patrycja Oryńczak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Kostrzy, Dominika Komsa - Publiczna Szkoła Podstawowa w Olszanach, Kamil Grabowiec i Klaudia Misek - Gimnazjum w Jaroszowie, Natalia Przybyłko - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie, Marlena Świątek, Katarzyna Dacko i Kornelia Cymer - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4, Joanna Walska i Alicja Baszak - Gimnazjum w Goczałkowie, Edyta Kołnierzak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie, Kamila Markiewicz , Angelika Rymarczyk i Wiktoria Daniel - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2, Ewa Bizoń, Małgorzata Kramek, Justyna Kocój, Patrycja Kopeć, Paulina Kopeć, - Michalina Duda - Gimnazjum Nr 1, Adrianna Lebiedzińska, Omar Adham, Michał Kupczyński, Weronika Wyroda - Gimnazjum Nr 2, Robert Bodnar - Szkoła Podstawowa w Rogoźnicy.


16 czerwca 2009 - Turniej Rycerski w Świebodzicach

20 czerwca już po raz drugi w rycerskich zmaganiach zmierzą się samorządowcy z siedmiu gmin Księstwa Świdnicko-Jaworskiego.
Gminie Świdnica przewodniczyć będzie wójt Teresa I Mocna.
Tegoroczny turniej rycerski wzbogaci obchody 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. W epokowych strojach samorządowcy walczyć będą w tajemniczych konkurencjach tj. narty Bolka, zbieranie pierścieni czy butach Bogusława.
Organizatorzy turnieju zapowiadają wspaniałą zabawę i zapraszają na stadion OSiR przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach w sobotę 20 czerwca od godziny 13.00.
Zabawę poprowadzą członkowie Bractwa Rycerskiego z Bolkowa.
Po rycerskich konkurencjach wystąpi gwiazda wieczoru - a będzie nią legendarny zespół Dżem. Początek koncertu godzina 21.00


16 czerwca 2009 - Kredyt na minus, inwestycje na plus

23,3 mln zł kredytu zaciągnie miasto Świdnica na pokrycie deficytu planowanego w budżecie na 2009 rok. Ma to związek między innymi z ogromnymi inwestycjami, które w tym roku prowadzi Świdnica. Ich wartość sięga blisko 30 milionów złotych.
W ramach tych funduszy przebudowie ulegnie: plac św. Małgorzaty, plac Jana Pawła II, most żelazny na rzece Bystrzycy. Wybudowany zostanie kolektor potoku Wapienniczka, nowe miejsca do rekreacji sportowej.
Powstaną nowe parkingi oraz kontynuowane będą budowy ul. Bolesława Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Podmiejskiej, Wiśniowej, a przebudowane zostaną m. in. ul. Przyjaźni i Stalowa. Dodatkowe fundusze są potrzebne na uruchomienie części inwestycji, na które miasto otrzyma unijne dotacje.
Mimo że zaciągnięcie kredytu zostało już zaplanowane w uchwale budżetowej w grudniu 2008 roku to odrębnej decyzji wymagają przepisy prawa.


16 czerwca 2009 - Sesja Rady Powiatu

W czwartek 18 czerwca o godzinie 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu.
Sesja rozpocznie się od wysłuchania przez Radnych informacji nt. "Wspierania rozwoju kultury i sportu w Powiecie Świdnickim" oraz informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Świdnickiego za ubiegły rok.
Zaraz po tym Radni wysłuchają sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy za 2008 rok oraz sprawozdania starosty z działalności Zarządu Powiatu ze okres od poprzedniej sesji.
Po pakiecie informacyjnym Radni będą głosowali m.in. nad uchwałami dotyczącymi tegorocznego budżetu, wyrażenia opinii dotyczącej czasowego zaprzestania działalności Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc w Samodzielnym Zespole Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, zatwierdzą jego sprawozdanie finansowe oraz zmiany w statucie oraz zmienią składy osobowe poszczególnych komisji w Radzie Powiatu po tym, jak z koalicji wyszli Radni PIS.
Sesję zakończą informacje, wnioski i oświadczenia Radnych.


16 czerwca 2009 - Próbny alarm w Powiecie

18 czerwca o godzinie 12.00 zgodnie z Planem Treningu Służb Powiatu Świdnickiego na terenie całego Powiatu odbędzie się trening z trening systemu z zakresu ostrzegania i alarmowania ludności z użyciem akustycznych syren alarmowych.
Nastąpi kilkuminutowe włączenie syren alarmowych, zostanie ogłoszony i następnie odwołany "alarm powietrzny".
Godzina 12.00 - ogłoszenie alarmu powietrznego - ciągły modulowany dźwięk syreny w okresie jednej minuty, godzina 12.30 - odwołanie alarmu powietrznego - ciągły dźwięk syreny trwający trzy minuty.


16 czerwca 2009 - Nocny Turniej Streetball’a

19 czerwca w Świebodzicach odbędzie się już II Nocny Turniej Streetball’a.
Turniej rozgrywany w ramach obchodów Dni Świebodzic rozpocznie się o godzinie 22.00 na boisku szkolnym przy ulicy Wolności.
Zapisy chętnych rozpoczną się o godzinie 21.30. Udział w turnieju jest bezpłatny.
Nocny Turniej Streetball’a to między innymi konkurs rzutów za "trzy" to również konkurs rzutów parami. Organizator - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach dla najlepszych przygotował nagrody.
Jeśli pogoda nie będzie sprzyjała rozegraniu turnieju na otwartym boisku, zawody przeniesione zostaną do Hali Sportowej OSiR przy ulicy Mieszka Starego.


16 czerwca 2009 - Bilans długiego weekendu

Od 10 do 14 czerwca na terenie powiatu świdnickiego policjanci prowadzili wzmożone działania pod kryptonimem "Czerwcowy weekend", których celem było zapewnienie bezpieczeństwa na drogach powiatu świdnickiego. W tych dniach policjanci zatrzymali 17 nietrzeźwych kierujących pojazdami, nałożyli 51 mandatów karnych oraz za stan techniczny pojazdu zatrzymali 21 dowodów rejestracyjnych. Doszło do 20 kolizji drogowych i 6 wypadków, w których 8 osób zostało rannych.
Do pierwszego poważniejszego zdarzenia drogowego doszło 10 czerwca na ul. 1-go Maja w Świdnicy. Kierujący samochodem Mazda 53 letni mężczyzna nie zachował ostrożności na przejściu dla pieszych w wyniku czego potrącił prawidłowo przechodzącą 71 letnią mieszkankę Świdnicy. Poszkodowana w wyniku zdarzenia doznała złamania kości stawu skokowego i stłuczenia podudzia.
12 czerwca kolejne 3 wypadki drogowe. Na drodze K 35 w Świebodzicach kierująca samochodem Audi 43 letnia mieszkanka Świebodzic nie dostosowała prędkości do panujących warunków i uderzyła w barierkę przydrożną. W wyniku zdarzenia 10 letni pasażer Audi doznał ogólnych potłuczeń ciała i pozostał na obserwacji w szpitalu w Świebodzicach.
W Świdnicy na ul. Zamenhofa 46 mieszkaniec Wrocławia kierując samochodem Mercedes Bus na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił prawidłowo przechodzących 77 letniego mężczyznę oraz 75 letnią kobietę. W wyniku potrącenia kobieta ze złamaną lewą ręką i obojczykiem oraz mężczyzna ze złamaną prawą ręką pozostali na obserwacji w Szpitalu Latawiec w Świdnicy.
Na ul. Wałbrzyskiej w Świdnicy kierująca samochodem Toyota 35 letnia mieszkanka Świebodzic potrąciła przechodzącego przez jezdnię w miejscu niedozwolonym 21 letniego mieszkańca Świdnicy, który doznał wstrząśnienia mózgu i pozostał w szpitalu na obserwacji.
13 czerwca następne wypadki. W Rogoźnicy kierujący samochodem Volvo 35 letni mężczyzna z pasażerami 34 letnią kobietą i dziećmi 9 i 2 lata nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i uderzył w tył samochodu Toyota. W wyniku zdarzenia 9 letni chłopiec pasażer Volvo z urazem głowy pozostał na obserwacji w szpitalu. Kierujący pojazdami trzeźwi, stosowali pasy bezpieczeństwa.
Droga Świdnica - Modliszów, kierujący samochodem Skoda 23 letni mieszkaniec Boguszowa, z nieustalonych przyczyn zjechał na prawe pobocze utracił panowanie nad pojazdem i dachował. Pasażerki pojazdu 22 letnia mieszkanka Wałbrzycha doznała ogólnych potłuczeń ciała, 24 letnia pasażerka doznała urazu klatki piersiowej pozostała na obserwacji w szpitalu. Kierujący pojazdem trzeźwy.


15 czerwca 2009 - Cyrenejczyk" pomaga

W Świebodzicach powstało nowe stowarzyszenie. Nosi nazwę "Cyrenejczyk" - od biblijnego Szymona z Cyreny, który pomagał nieść krzyż Chrystusowi. - Tak my chcemy pomagać starszym, schorowanym ludziom nieść krzyż cierpienia, choroby, a czasami zwykłej samotności - mówi Jan Horodecki, prezes stowarzyszenia.
Wśród wielu celów, jakie sobie postawiło nowe stowarzyszenie, jest włączenie się w utworzenie i pomoc w prowadzeniu Domu Złotego Wieku w Świebodzicach. Ma to być dom, w którym swoją bezpieczną przystań znajdą ludzie w jesieni życia, osoby którym warunki życiowe lub rodzinne nie pozwalają aby zostali w swoich dotychczasowych miejscach zamieszkania. Ośrodek będzie oferował zarówno wsparcie medyczne, poprawiające fizyczną jakość życia jak i opiekę duchową. - Chcemy, by zarówno życie, jak i odchodzenie, były godne i nie samotne - dodaje Jan Horodecki.
Stowarzyszenie już świadczy taką opiekę w domach tych, którzy potrzebują pomocy. Chętnych do skorzystania z tej pomocy jest coraz więcej, dlatego stowarzyszenie poszukuje wolontariuszy. Szczególnie mile widziane są osoby młode, które w ten sposób zyskają doświadczenie być może przydatne w dalszej drodze edukacji czy kariery zawodowej.
Chętni do pracy w Stowarzyszeniu "Cyrenejczyk" mogą kontaktować się z szefem Stowarzyszenia - Janem Horodeckim, pod numerem telefonu: 0 603 777 317.


15 czerwca 2009 - Zapisy - Studio Artystyczne "Katharsis"

Od 1 czerwca Studio Artystyczne "Katharsis" przyjmuje zapisy na nowy rok szkolny 2009/2010.
Wszystkich, którzy chcą tańczyć, śpiewać, malować czy grać na gitarze zapraszamy na stronę internetową studia: www.sak-art.com.pl gdzie można uzyskać wszelkich informacji na temat zajęć, przedziałów wiekowych i dokonać wstępnych zapisów.
Od 1 września wiele nowych i ciekawych zajęć, takich jak: taniec towarzyski, house, disco dance, latino dance, modern, taniec brzucha, taniec Hollywood, taniec dla nowożeńców, gimnastyka korekcyjna oraz zajęcia teatralne. Liczba miejsc w grupach jest ograniczona.


15 czerwca 2009 - Dni Ziemi Strzegomskiej

Najważniejszą zmianą było przeniesienie imprezy, która od kilku już lat odbywała się na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji, do strzegomskiego Rynku.
13 czerwca, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika księżnej Anny, która w roku 1242 nadała Strzegomiowi prawa miejskie. Uroczystości w parku przy ulicy Krótkiej poprzedził barwny korowód, w którym udział wzięły władze gminy, uczniowie naszych szkół oraz zaproszeni goście.
- Wierzę, że nowe oblicze tego parku, którego teraz centralnym punktem jest pomnik księżnej Anny, zainspiruje wszystkich strzegomian, nie tylko do częstych odwiedzin tego miejsca, ale również do zgłębiania pięknej i bogatej historii naszego miasta - mówił burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.
Wiele ciepłych słów skierował obecny na uroczystości, pochodzący ze Strzegomia, historyk i rektor Uniwersytetu Opolskiego Stanisław Nicieja. - Strzegom jest miastem mojego dzieciństwa i mojej młodości, dlatego tak bardzo cieszy mnie, gdy widzę, jak on kwitnie i z roku na rok zmienia się na lepsze - mówił profesor.
Strzegomianie mogli podziwiać jeszcze tego dnia także II Pułk Warszawski z Krotoszyc, który dokonał prezentacji umundurowania oraz uzbrojenia i musztry oraz obejrzeć irlandzko-celtyckie widowisko muzyczno-taneczne grupy Beltaine&Comhlan Celtic Motion Projekt. Sobotni wieczór zwieńczył pokaz sztucznych ogni.
Drugiego dnia na scenie wystąpiły dzieci i młodzież ze strzegomskich i gminnych placówek oświatowych. Pokazami sztuki cyrkowej, zabawiał publiczność Teatr Wagabunda z Krakowa.
Wieczorem próbkę swojego talentu pokazał strzegomski zespół Cosmo Squad, który mocnym, rockowym uderzeniem porwał do zabawy znaczną część publiczności. Gwiazdą tegorocznych Dni Ziemi Strzegomskich był zespół RH+. Zwieńczeniem wieczoru był mrożący krew w żyłach pokaz ognia w wykonaniu grupy Mysterium Ignis z Jawora i Goczałkowa. Noc, jasne pochodnie i pełen wrażeń taniec na długo zostanie w pamięci publiczności.


15 czerwca 2009 - Teraz Księcia Bolka

Ruszył kolejny etap remontu i przebudowy dróg na Osiedlu Piastowskim w Świebodzicach.
Tym razem koparki zadomowiły się na ulicy Księcia Bolka. Zamiast nierównych płyt i niemalże polnej drogi prowadzącej do jednego z budynków Przedszkola nr 2 powstanie wygodna, szeroka jezdnia, bezpieczne chodniki i bardzo potrzebne, dodatkowe parkingi.
Wykonawcą tego odcinka jest firma "Chwastek". Dotychczas wyremontowano już dwa odcinki dróg osiedlowych: fragment ulicy Piasta oraz ulicę Kazimierza Odnowiciela, na swoją kolej czekają jeszcze ulice: Mieszka Starego oraz Henryka Pobożnego. W tym roku miasto wyda na tę inwestycję 3,5 mln złotych.


15 czerwca 2009 - V Spartakiada Przedszkolaka

Już po raz piąty, 10 czerwca w hali sportowej OSiR w Strzegomiu odbył się Turniej Przedszkolaka. W mini zawodach sportowych rywalizowały zespoły z pięciu przedszkoli z terenu gminy Strzegom: Publicznego Przedszkola nr 2, Publicznego Przedszkola nr 3, Publicznego Przedszkola nr 4, Przedszkola w Stanowicach oraz Przedszkola w Jaroszowie.
Turniej obejmował 7 konkurencji: slalom na czworakach, tor przeszkód, strzał piłką do bramki, rzuty woreczków do kosza, toczenie dużej piłki, jazda na kocykach, bieg z woreczkiem. Drużyny za każdą konkurencję zdobywały kolorowe płatki, które zawodnicy po ukończeniu dyscypliny sportowej, przyklejali na swoje tablice. Po zakończeniu turnieju przyklejone płatki utworzyły kolorowe kwiaty. W tym turnieju każda drużyna była zwycięska. Młodzi sportowcy wykazali wielkiego ducha gry, a siedzący na trybunach rodzice dzielnie dopingowali swoje pociechy.
Obecni na turnieju burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Wasyliszyn wręczyli każdej drużynie pamiątkowy puchar i udekorowali wszystkich sportowców medalami.
Każdy przedszkolak otrzymał również słodką nagrodę.


15 czerwca 2009 - Krew i coś więcej

Kolejne akcje zbiórki krwi w Świebodzicach zaowocowały nie tylko stałą grupą krwiodawców i utrwaleniem się idei krwiodawstwa w mieście. Zebrała się bowiem grupa aktywnych ludzi, którzy chcą zrobić coś więcej. I tak powstało Stowarzyszenie Volens Actum (z łac. Chcący działać). 12 czerwca odbyło się zebranie założycielskie. Wśród zebranych byli m. in. przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, rodzina oraz znajomi tych, którzy już wcześniej byli zaangażowani w pomoc przy zbiórkach krwi. Spotkanie poprowadził Paweł Bobrowski, pomysłodawca idei.
- Po co zakładamy stowarzyszenie? Chcę podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas szkoleń, warsztatów, a także w trakcie prowadzenia zajęć dla dzieci i seniorów w Warszawie, wykorzystać to tutaj, na poziomie regionalnym.
Stowarzyszenie daje też większe możliwości na pozyskiwanie sponsorów na akcje poboru krwi, które cyklicznie odbywają się w naszym mieście - mówi licealista.
Stowarzyszenie chce pozyskiwać dotacje unijne i granty po to, by realizować projekty, kampanie informacyjne, organizować warsztaty i kursy. A przede wszystkim promować krwiodawstwo i transplantologię, edukując i aktywizując zarówno młodzież, jak i seniorów.


15 czerwca 2009 - Wypowiedziano umowy najmu

141. najemcom lokali komunalnych wypowiedziano umowy najmu. Powodem wypowiedzenia było zadłużenie z tytułu czynszu i opłat eksploatacyjnych przekraczających 2.000 złotych.
Około 1.200 osób jest dłużnych Gminie ponad dziewięćset tysięcy złotych. To bardzo dużo, dlatego Referat Gospodarki Komunalnej prowadzi działania windykacyjne. W tym celu nawiązano współpracę z firmą windykacyjną, która zajmuje się odzyskaniem należności od mieszkańców.
- Spośród tysiąca dwustu osób które są zadłużone tylko niespełna dwieście pięćdziesiąt podjęło negocjacje z firmą windykacyjną i rozpoczęło spłacanie zadłużenia - powiedział Grzegorz Osiecki, Zastępca Burmistrza Żarowa.
- Pozostali nie wykazali zainteresowania spłatą zadłużenia, dlatego najwięksi dłużnicy dostali wypowiedzenia umów. W dalszej kolejności grozi im skierowanie sprawy do sądu. Rozważamy również możliwość wpisania ich na listę dłużników w bankach informacji gospodarczej, a to zablokuje im możliwość zaciągnięcia kredytu i zakupy ratalne - dodaje Grzegorz Osiecki.
Gmina podejmuje zdecydowane działania wobec dłużników i wszyscy, którzy mają zadłużenie, a nie podpiszą ugód, to mogą się spodziewać pism od firmy windykacyjnej, a w ostateczności wypowiedzenia umów i skierowania spraw na drogę sądową.


15 czerwca 2009 - Pomóż innym oddając krew

Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy oraz Sklepy Intermarche ze Świdnicy i Strzegomia włączyły się do akcji "Zbieramy Krew dla Polski".
Akcja ta ma na celu tymczasowe zaopatrzenie Banków Krwi w krew dla ratowania ludzkiego życia oraz propagowanie idei honorowego oddawania krwi.
Ambulans do poboru krwi odwiedzi Strzegom 19 czerwca, a Świdnicę w sobotę, 20 czerwca. Akcja rozpoczyna się o godzinie 10:00 i trwać będzie do godziny 14:00.
Wykwalifikowany personel oraz Grupa SIM Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób oddających krew. Każda osoba po wypełnieniu ankiety i badaniu lekarskim będzie mogła bez problemu oddać krew.
Osoba chcąca oddać krew musi mieć ukończone 18 lat ale nie powinna przekroczyć 65 roku życia, musi również posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem.


14 czerwca 2009 - Wejściówki na Sudety Sound

Do wylosowania mamy dla Was cztery pojedyncze wejściówki. Wejściówki na Sudety Sound otrzymać może tylko osoba pełnoletnia.
Impreza rozpocznie się 20 czerwca na starym stadionie "Bielawianki" w Bielawie. Czasu jest więc niewiele.
Jeśli znasz odpowiedź na pytanie: ilu artystów zagra na Sudety Sound ? to wyślij ją szybko do redakcji dziennika, nie zapomnij podać nam swoich danych byśmy mogli się z Tobą skontaktować. Więcej informacji o imprezie na stronie organizatora - >>> zobacz
Na emaile z prawidłowymi odpowiedziami czekamy do godziny 18.00 - 18 czerwca.


14 czerwca 2009 - Konkurs zakończony, płyty wylosowane

Dobiegł końca konkurs poświecony najbardziej znanemu na świecie świdniczaninowi jakim jest Manfred von Richthofen znany jako "Red Baron" lub "Czerwony Baron". Konkurs ogłosiła fundacja - "Red Baron Foundation".
Nagrodami w konkursie były płyty DVD z najnowszym filmem o słynnym lotniku. Film powstał w ubiegłym roku w Niemczech. Dystrybutorem w Polsce jest Monolith Video. Firma współpracuje z największymi producentami filmów na świecie, takimi jak m.in. Miramax, Metro Goldwyn Mayer, Paramount Pictures, Lakeshore, Dramworks, Touchstone Pictures czy Aristan.
Cieszy nas, że napłynęło tak wiele odpowiedzi, również z zagranicy. Jeden z uczestników z Kanady prócz poprawnych odpowiedzi napisał również ciepły email popierający działania fundacji. W najbliższym czasie taką korespondencją za zgodą autorów zaczniemy publikować na stronie www.richthofen.pl
Cieszy także liczny udział w konkursie a z drugiej strony smuci tylko pięć nagród, którymi dysponowaliśmy.
Nagrody wylosowali: Konrad Galicki, Marian Kaźmierczak i Bartosz Parkitny - Świdnica, Julia Kobrycka - Wrocław i Andrzej Kuśnierz ze Świdnika.
Wszystkim gratulujemy a dla tych, którzy nie zdołali wylosować płyty mamy informacje, że płyta od pierwszych dni czerwca jest już w sprzedaży.


14 czerwca 2009 - Pożegnanie z IV ligą

W rozegranym dzisiaj meczu ostatniej, XXX kolejce spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice zremisował na własnym stadionie z drużyną Górnika Złotoryja 1:1 do przerwy meczu prowadzili meczu goście jedną bramką.
Jedyną bramkę dla Świebodzic zdobył w 72 minucie - Zdzisław Pyrdoł.
Dzisiejszy remis to dla Victorii za mało by utrzymać się w tej lidze i po rocznym pobycie w IV Lidze Dolnośląskiej powraca do niższej klasy rozgrywkowej. Victoria zgromadziła w rozgrywkach 30 punktów zajmując 14 miejsce.
Rozgrywki wygrał Górnik Wałbrzych zdobywając koncie 77 punktów uzyskał awans do IV ligi.


14 czerwca 2009 - Liga okręgowa

W ostatniej kolejce spotkań ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Zieloni Łagiewniki - Grom Witków 2:3
Stal Świdnica - Polonia-Sparta II Świdnica 2:1
Włókniarz Kudowa Zdrój - AKS Strzegom 1:0

Mistrzem został zespół Polonii-Sparty Świdnica zdobywając 61 punktów.
AKS Strzegom zajął w rozgrywkach trzecie miejsce - 58 punktów. Stal Świdnica ostro finiszująca w końcówce rozgrywek uplasowała się na piątym miejscu z 44 punktami. Grom Witków zakończył ligę na siódmym miejscu mając również 44 punkty.


14 czerwca 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zieloni Mrowiny - Sudety Dziećmorowice 2:4
Karolina Jaworzyna Śląska - Juventur Podzamcze Wałbrzych 1:1
Włókniarz Głuszyca - LKS Bystrzyca Górna 2:3
Podgórze Wałbrzych - Victoria II Świebodzice 0:1
Czarni Wamag Wałbrzych - Wierzbianka Wierzbna 1:4
Zieloni Mokrzeszów - Gwarek Wałbrzych 2:4
Skalnik Czarny Bór - Granit Roztoka 4:1
Unia Jaroszów - Zjednoczeni Żarów 1:1


14 czerwca 2009 - Pierwsze otwarte dni

Pierwsze otwarte dni oddziału ginekologii i położnictwa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec". Zapraszamy 28 czerwca od godziny 12 do godziny 16 zainteresowane kobiety wraz z osobami towarzyszącymi.
Oprowadzimy Państwa po superkomfortowym oddziale ginekologii i położnictwa a ordynator oddziału dr Zbigniew Kubiaczyk odpowie na Państwa pytania.
Oddział Ginekologii i Położnictwa jest najstarszym oddziałem w najnowocześniejszym regionalnym szpitalu specjalistycznym "Latawiec" w Powiecie Świdnickim, w którym urodziło się dziesiątki tysięcy dzieci i leczy się tysiące kobiet.
Możecie Państwo w tych dniach nieodpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Przychodzące osoby na "Dni Otwarte" prosimy aby nie miały objawów infekcji (kaszel, katar).
Przychodząc do "Latawca" tego dnia zostaniecie oprowadzeni po Oddziale Ginekologicznym, Oddziale Patologii Ciąży, Bloku Porodowym, spotkacie się z położnymi, salowymi.
Informacje i zapisy pod nr telefonów - 74 85-83-626 (Izba Przyjęć), 74 85-83-719 (Sekretariat) e-mail: ginekologia@szpital.swidnica.pl


13 czerwca 2009 - Polonia-Sparta Świdnica - Zagłębie Sosnowiec

13 czerwca Departament Rozgrywek i Licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej rozlosował pary barażowe, które zagrają o II ligę. Rozgrywki odbędą się w środę 17 czerwca i w sobotę 20 czerwca o godzinie 17:00
Przeciwnikiem Polonii-Sparty Świdnica będzie drugoligowiec z Górnego Śląska - Zagłębie Sosnowiec.
Zespół Zagłębia Sosnowiec przez wiele lat należał do czołówki krajowej. W latach: 1955, 1963/64, 1966/67, 1971/72 zajmował drugie miejsca w pierwszej lidze. W latach: 1962, 1962/63, 1964/65 kończył rozgrywki na trzecim miejscu.
Do osiągnięć klubu trzeba zaliczyć: Finał Pucharu Polski 1971, I miejsce w Pucharze Intertoto (mecze grupowe) - 1967,1969,1975, II miejsce w Pucharze Intertoto (mecze grupowe) - 1970, 1976, 1977, półfinał Pucharu Intertoto (system pucharowy) - 1967.
W 1992 zespół spadł do II ligi i od tej pory drużynie nie wiedzie się. Grała kilka sezonów w lidze okręgowej, w IV lidze w trzeciej i ostatnio w II lidze.
Mecz odbędzie się na stadionie ŚOSiR przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. Bilet wstępu na mecz - 10 złotych.


13 czerwca 2009 - Podrabiał banknoty 10 złotowe

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności w sprawie wprowadzenia do obiegu fałszywych banknotów 10 złotowych ustalili 18 letniego mieszkańca Świebodzic, który w mieszkaniu na prywatnym sprzęcie komputerowym korzystając ze skanera i drukarki wydrukował 10 banknotów, które następnie wprowadził do obiegu.
W kilku przypadkach zapłacił fałszywym banknotem w sklepie, gdzie obsługa sklepu nie zorientowała się że banknoty są fałszywe. Chcąc być pewnym, że banknoty są dobrze podrobione dał koledze pieniądze na bułkę stał pod sklepem czekając na reakcję sprzedawczyni, gdy ta rozpoznała że banknot jest fałszywy powiedziała o tym kupującemu, 18 latek natychmiast wszedł do sklepu mówiąc, że jest to kawał i płacił za towar prawdziwymi pieniędzmi.
W innym przypadku w sklepie na terenie Świebodzic kupił papierosy i zapłacił fałszywym banknotem, ekspedientka w sklepie nie zorientowała się. Tego samego dnia wieczorem w tym samym sklepie jeszcze raz próbował zrobić zakupy wtedy jedna ze sprzedających zorientowała się iż banknot jest fałszywy, zadzwoniła po Policję, mężczyzna uciekł ze sklepu zostawiając banknot i zakupy.
Po tym zdarzeniu w trakcie ucieczki ze sklepu 18 latek wyrzucił resztę podrobionych banknotów i uciekł do domu. Jak mówił w trakcie przesłuchania przestraszył się.
Wczoraj mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, wobec niego zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zakazem wydania paszportu.
18 latkowi grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.


13 czerwca 2009 - Tablice szlaków rowerowych

W ostatnim tygodniu w Świebodzicach pojawiły się cztery duże i czytelne tablice obrazujące przebieg szlaków rowerowych w Świebodzicach i ich najbliższych okolicach.
Na tablicy oprócz mapy i regulaminu korzystania z tras dodatkowo zamieszczone zostały profile wysokościowe wszystkich tras oraz dokładny opis z warunkami technicznymi.
Nie zabrakło też wskazania najważniejszych atrakcji jakie czekają na rowerzystów. Wszystkie informacje przedstawione są w trzech wersjach językowych: polskiej, czeskiej i niemieckiej.
Dwie tablice zamontowano na ulicy Wałbrzyskiej, po jednej na ulicy Wodnej i Mikulicza.


12 czerwca 2009 - Jednodniowa żałoba

10 czerwca w godzinach popołudniowych doszło do tragicznego wypadku utonięcia wychowanka i wychowawcy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach.
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tym tragicznym wydarzeniu. Łącząc się w bólu z rodziną zmarłych Zarząd Powiatu w Świdnicy pragnie przekazać wyrazy współczucia i szczere kondolencje.
Dodatkowo poprzez wyciszenie i gesty solidarności z ofiarami i ich rodzinami Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa ogłasza jednodniową żałobę we wszystkich jednostkach organizacyjnych Powiatu Świdnickiego.
W sprawie tragicznego wydarzenia postępowanie wyjaśniające prowadzi świdnicka prokuratura.


12 czerwca 2009 - Zastępca Wójta Gminy Marcinowice powołany

10 czerwca, Wójt Gminy Marcinowice - Jerzy Guzik powołał Jadwigę Ziarnowską na stanowisko Zastępcy Wójta Gminy Marcinowice.
Pani Jadwiga Ziarnowska w Urzędzie Gminy pracuje od 2002 roku, a jako sekretarz gminy od października 2005 roku.
Stanowisko Zastępcy Wójta będzie sprawowała w niepełnym wymiarze czasu pracy, jednocześnie pełniąc nadal funkcję Sekretarza Gminy Marcinowice.
Wcześniej bo do marca tego roku funkcję zastępcy pełnił Zygmunt Drozd.


12 czerwca 2009 - Oszczędności dzięki kryzysowi, praca dzięki przetargowi

Blisko 11 mln zł zaoszczędziła Świdnica na przygotowaniu ogromnej inwestycji - budowy kolektora potoku Wapienniczka. Dzięki niej skończą się kłopoty z zalewaniem posesji po ulewach w rejonie Osiedla Młodych. Z takimi problemami mieszkańcy borykali się od lat.
- Sieć odbierająca wody deszczowe w rejonie Osiedla Młodych została zaprojektowana dziesiątki lat temu. Wtedy nikt nie pomyślał, że potrzeby będą zdecydowanie większe. Obecnie nadrabiamy te zaległości, prace właśnie ruszyły - mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Nowa inwestycja zakłada wykonanie kolektora potoku Wapienniczka od ul. Marii Curie-Skłodowskiej do ul. Esperantystów, budowę zbiornika suchego, przebudowę potoku oraz dziś istniejących i kolidujących ze sobą odcinków sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnych i deszczowych. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta i pochłonie 9 mln zł.
- To i tak zdecydowanie mniej niż wcześniej szacowali eksperci, którzy wycenili prace na 20 mln zł. Postanowiliśmy jednak zmniejszyć ten koszt poprzez wykorzystanie naturalnego zagłębienia terenu w rejonie ul. Sikorskiego, co pozwoli na wykonanie tańszego zbiornika. Będzie on przejmował wodę podczas opadów deszczu, a po ich ustaniu, woda będzie odpływała. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie kosztów zadania o 8 mln. Dodatkowo z bardzo dobrym rezultatem zakończył się dla nas przetarg, gdzie wybrano ofertę tańszą o 3 mln zł od konkurencyjnej. Oznacza to, że na tej inwestycji, już na wstępie, miasto zaoszczędziło prawie 11 mln zł - cieszy się wiceprezydent Pałac.
W przetargu zwyciężyła świdnicka firma - Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych "Eko-Wod" - która złożyła dobrze przygotowaną, a jednocześnie najtańszą ofertę. Z takiego rezultatu zadowoleni są szefowie przedsiębiorstwa.
- Na rynku budowlanym aktualnie mało jest przetargów, a mamy kryzys, więc każde zamówienie jest dla nas bardzo cenne. Wygraliśmy kontrakt w branży na, której się znamy, a w dodatku jest to praca na miejscu, co zmniejsza koszty naszej działalności. Dzięki temu możemy utrzymać miejsc pracy w Świdnicy. W realizację projektu zaangażowanych jest ok. 25 osób - mówi Józef Świerczek, wiceprezes "Eko Wod".


12 czerwca 2009 - XI Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego

Od jedenastu lat Memoriał im. Edwarda Brzegowego gromadzi na matach strzegomskiego OSiR - u międzynarodowe towarzystwo. Szóstego czerwca zmagali się w ze sobą zawodnicy oraz zawodniczki z Austrii, Francji, Włoch, Czech, jak i z licznych klubów Polskich, w tym też oczywiście wychowankowie AKS - u Strzegom.
Memoriał okazał się być prawdziwym świętem sportu. Ok. 150 judoków walczyło do upadłego. Starcia ich obfitowały w wiele dramatycznych zwrotów, cechowały się wysokim poziomem technicznym, nie było taryfy ulgowej nawet wśród najmłodszych uczestników (roczniki 1999-2000).
W przerwie między walkami odbył się krótki pokaz możliwości zawodników AKS - u Strzegom, wielokrotnych medalistów i medalistek mistrzostw Polski młodzików i juniorów w judo, m.in. - Adrianny Grabowicz, Klaudii Kurzej oraz Karola Kurzeja. Przebywali oni na macie bardzo krótko, jednak podczas tego pobytu, zgromadzone na hali dzieci, niejednokrotnie zdążyły okazać swój zachwyt oraz wręcz niedowierzanie, pokaz naszych judoków obfitował bowiem w dynamiczne salta, ewolucje i przerzuty. Gorące brawa dla zawodników były całkowicie uzasadnione.
Zwieńczeniem zawodów było uhonorowanie uczestników pamiątkowymi dyplomami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Wartym odnotowania jest też fakt przyznania dwóch szczególnych nagród dla najlepszego zawodnika oraz zawodniczki memoriału, a szczęśliwymi posiadaczami tych tytułów zostali: Jakub Rajtar z AKS - u Strzegom oraz Caraline Wuillot z Francji.


12 czerwca 2009 - Cała Polska czyta dzieciom

W dniach 3 - 11 czerwca w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się Szkolny Tydzień Czytania przeprowadzony w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", w którym wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły.
Przedszkolaki poznały książkę "8 + 2 i ciężarówka", a dzieci z klas pierwszych zaznajomiły się z "Wielkimi przygodami Szympansa Bajbuna". Uczniowie klas 2 towarzyszyli bohaterom "Przygód Sajo i małych bobrów", natomiast trzecioklasiści odbyli niezwykłe podróże ze "Słoniem Birarą".
W klasach IV - VI królowała literatura fantastyczna. Czwartoklasiści poznali niezwykłe przygody Bastiana - głównej postaci "Niekończącej się opowieści". Uczniowie klas piątych wysłuchali fragmentów powieści "Momo", by poznać osobliwą historię dziewczynki, która zwróciła ludziom skradziony im czas, a szóstoklasiści na kartach powieści " Hobbit" przenieśli się czasie, by wyruszyć w daleką drogę wraz z Bilbo Bagginsem w poszukiwaniu skarbu.
Czytelniczemu przedsięwzięciu towarzyszyło przedstawienie w języku polskim i angielskim "Hungry horse" w wykonaniu dzieci z klas 1-3, uczestników koła teatralnego.
Koordynatorem szkolnej edycji "Cała Polska czyta dzieciom" była Małgorzata Komorowska, która we współpracy ze wszystkimi wychowawcami klas 0 -VI przygotowała i przeprowadziła Szkolny Tydzień Czytania.


12 czerwca 2009 - Czas na sesje

We wtorek, 16 czerwca o godzinie 16.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej w Świdnicy.
Obrady odbędą się w sali konferencyjnej (budynek Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Armii Krajowej 47.
XXXIX Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu kadencji 2006 - 2010 odbędzie się 17 czerwca o godzinie 15.00 w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Również 17 czerwca sesję Rady Miejskiej odbędzie się w Jaworzynie Śląskiej. Obrady w Samorządowym Ośrodku Kultury i Biblioteki Publicznej przy ulicy Powstańców 3 rozpoczną się o godzinie 16.00.
18 czerwca o godzinie 12.00 w sali USC rozpocznie się sesja Rady Powiatu.


12 czerwca 2009 - "Ahoj żeglarze !"

5 czerwca Szkoła Podstawowa w Zastrużu już po raz czwarty była gospodarzem Festiwalu Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej.
Głównym organizatorem przeglądu piosenek była Małgorzata Kluska. W organizację festiwalu włączyli się także rodzice oraz sołectwo wsi Zastruże z gospodarzem - Wojciechem Elżbieciakiem.
Wśród gości znaleźli się: burmistrz - Grzegorz Osiecki, przewodnicząca Komisji Oświaty - Elżbieta Gąsior, członek Rady Miasta - Halina Lewandowska oraz wicedyrektor SP Żarów - Urszula Rurarz.
Muzyczna przygoda z żeglarstwem odbyła się przed szkołą z racji niepewnej pogody. Aura rzeczywiście była iście sztormowa. Morska dekoracja połączona była z symbolami walki z przemocą. Po raz drugi bowiem festiwal został połączony z Dniem szkoły bez przemocy. Uczniowie z Zastruża zaprezentowali sztukę teatralną zatytułowaną "Mur" jako symbol podziałów międzyludzkich. Przystąpili także do wesołego szantowania. Oprócz gospodarzy swe wokalne umiejętności zaprezentowali uczniowie ze szkół w Żarowie, Pastuchowie oraz z fundacji "Serce". Jury tradycyjnie wszystkim przyznało pierwsze miejsce, a wyróżniło uczennicę klasy IV z Żarowa - Martę Kurzeję. Ta skromna i nieśmiała osóbka powaliła publiczność swym melodyjnym głosem.
W przerwach między występami na gości czekały liczne atrakcje: konkursy, zawody sportowe oraz wspólne pałaszowanie smażonych kiełbasek. SP Zastruże składa serdeczne podziękowania na ręce: Pana Leszka Odon - prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Żeglarstwa i Sportów Wodnych "Szkwał" (za współpracę i ufundowanie nagród), dla Państwa Bożeny i Mariana Bujaków (za owocowy poczęstunek dla gości), dla Państwa Moniki i Wojciecha Elżbieciaków (za pomoc w organizacji festiwalu), dla Pana Alfonsa Wiesława Sielickiego (za materiały do dekoracji i udostępnienie krzesełek) - przy okazji zapraszamy do galerii artysty.


12 czerwca 2009 - Nocny Turniej Streetball’a

19 czerwca w Świebodzicach odbędzie się już II Nocny Turniej Streetball’a.
Turniej rozgrywany w ramach obchodów Dni Świebodzic rozpocznie się o godzinie 22.00 na boisku szkolnym przy ulicy Wolności.
Zapisy chętnych rozpoczną się o godzinie 21.30. Udział w turnieju jest bezpłatny.
Nocny Turniej Streetball’a to między innymi konkurs rzutów za "trzy" to również konkurs rzutów parami. Organizator - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach dla najlepszych przygotował nagrody.
Jeśli pogoda nie będzie sprzyjała rozegraniu turnieju na otwartym boisku, zawody przeniesione zostaną do Hali Sportowej OSiR przy ulicy Mieszka Starego.


12 czerwca 2009 - Dni miast w powiecie

30 i 31 maja w strugach deszczu odbyły się "Dni Żarowa".
Dzisiaj przy podobnej pogodzie rozpoczęły się "Dni Jaworzyny Śląskiej". Święto miasta potrwa jeszcze cały jutrzejszy dzień.
Jutro w Strzegomiu rozpoczynają się "dni" ich miasta. Imprezy, koncerty i wiele innych wydarzeń potrwają do 14 czerwca.
Świebodzice i Świdnica swoje święto miasta rozpoczną dopiero 19 czerwca.
Szczegółowe programy - >>> zobacz


12 czerwca 2009 - "Krajobraz Polski"

Laureatami XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej "Krajobraz Polski" - etap dolnośląski - zostali: Daria Socha (nagroda) oraz Piotr Studnicki (wyróżnienie oraz kwalifikacja do wystawy).
Prace laureatów powstały pod kierunkiem Joanny Waksmundzkiej, nauczycielki plastyki z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 9 czerwca w Zespole "Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży" we Wrocławiu.
Sukces młodych świdnickich plastyków tym bardziej cieszy, iż na konkurs wpłynęło 262 prace, z czego 11 nagrodzono, 13 wyróżniono a 29 prac zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.


11 czerwca 2009 - IV liga

W rozegranym dzisiejszym meczu XXIX kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice przegrał w meczu wyjazdowym z drużyną Prochowiczanki - Urbex Prochowice 0:2 do przerwy wynik brzmiał 0:1.
W tabeli niezagrożenie prowadzi Górnik Wałbrzych mając na swoim koncie 74 punktów i wyprzedza 12 punktami drugą w tabeli - Prochowiczankę Prochowice.
Victoria Świebodzice z 29 punktami zajmuje nadal czternaste miejsce.


11 czerwca 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Sudety Dziećmorowice - Skalnik Czarny Bór 1:1
LKS Bystrzyca Górna - Unia Jaroszów 4:3
Victoria II Świebodzice - Zieloni Mrowiny 1:3 (0:1)
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Czarni Wamag Wałbrzych 3:0
Wierzbianka Wierzbna - Włókniarz Głuszyca 1:1
Gwarek Wałbrzych - Podgórze Wałbrzych 4:3
Granit Roztoka - Karolina Jaworzyna Śląska 1:1
Zjednoczeni Żarów - Zieloni Mokrzeszów 5:0


11 czerwca 2009 - Grand Prix Świdnicy w tenisie ziemnym

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Club zapraszają na Turniej Grand Prix Świdnicy w tenisie ziemnym.
Turniej rozgrywany będzie w dniach 20-21 czerwca na kortach przy ulicy Śląskiej.
W zawodach wystartować można w kategorii - mężczyźni do i od 45 lat natomiast dla kobiet nie ma limitu wiekowego.
Gry turniejowe rozpoczynać się będą każdego dnia od godziny 10.00.
System rozgrywek uzależniony jest od ilości zawodników. Więcej informacji - telefon 500 00 88 34.


11 czerwca 2009 - Zabawa na trzeźwo

Już po raz jedenasty na świdnickim Rynku zagości Dzień Trzeźwości.
W najbliższą niedzielę, 14 czerwca świdniczanie będą bawić się bez alkoholu.
W ramach imprezy mieszkańcy będą mogli wziąć udział w licznych koncertach. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych.
XI Świdnicki Dzień Trzeźwości rozpoczyna się mszą św. w intencji trzeźwości o godzinie 14.00. A później już tylko koncerty zespołów. Wystąpią między innymi Testimonium, Tercet Egzotyczny, Carpe Diem i Szymon Wydra. Dzień zakończy się Apelem Jasnogórskim.
Ponadto: malowanie twarzy, działania uliczne w wykonaniu Grupy Żywy Teatr, koncert zespołu BERIT i wiele innych atrakcji. Szczegóły - >>> zobacz


11 czerwca 2009 - "Nad Bystrzycą" w Burkatowie

13 czerwca na boisku sportowym w Burkatowie odbędzie się II Przegląd Folklorystyczny zatytułowany - "Nad Bystrzycą". Nad imprezą patronat objęła Teresa Mazurek Wójt Gminy Świdnica.
W przeglądzie zaprezentują się zespoły ludowe - "Dobromierzanie", "Ale Babki", "Akacjowe Śpiewule", "Kądziołeczka", Stokrotka, "Kostrzanie", "Mała Bystrzyca" i "Bystrzyca".
Dodatkową atrakcją będzie wystawa rękodzieła, sprzedaż domowych ciast, grill, bufet oraz wiele innych niespodzianek.
Impreza zakończy się wspólną zabawą. Szczegóły - >>> zobacz


11 czerwca 2009 - "Brána do pohádky - Wrota do bajki"

W dniach 8 - 10 czerwca w Powiecie Świdnickim przebywała 9 - osobowa, delegacja z Miasta Jičín w związku z oficjalnym rozpoczęciem projektu projektu pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
Delegacja składała się z przedstawicieli Urzędu Miasta w Jičín, którym przewodniczył Richard Koníř Wicestarosta Jičín, Informacji Turystycznej oraz Biblioteki im. Václav Čtvrtek.
Pobyt gości z Republiki Czeskiej rozpoczęła Konferencja Kick of meeting, w której oprócz partnerskiej delegacji wzięli udział przedstawiciele urzędów, ośrodków kultury i instytucji z powiatu świdnickiego związanych z kulturą, turystyką i promocją, którzy również realizują projekty z czeskimi partnerami.
W drugim dniu pobytu goście mieli okazję zwiedzić Powiat Świdnicki i okolicę, poznać jego historię i walory turystyczne oraz poczuć klimat minionych epok podczas wycieczki po Zamku Książ.
Ostatni dzień wizyty zakończył się podsumowaniem pobytu oraz ustaleniami dotyczącymi dalszej pracy partnerów w związku z działaniami zaplanowanymi w projekcie.


11 czerwca 2009 - Wyniki wyborów w Gminie Żarów

W Gminie Żarów w wyborach do Europarlamentu, które odbyły się 7 czerwca udział wzięły 1872 osoby. Frekwencja była bardzo niska i wyniosła 18,53%.
Największą liczbę głosów oddanych zostało na listę numer 9 - Platforma Obywatelska - 894 głosy.
Na listę numer 10 - Prawo i Sprawiedliwość oddano 439 głosów.
Lista numer 6 - SLD i Unia Pracy uzyskała 241 głosy.
Najwięcej głosów zebrał Jacek Protasiewicz - Platforma Obywatelska - 376, Jerzy Tutaj - Platforma Obywatelska otrzymał - 344 głosy, Lidia Geringer de Oedenberg - SLD i Unia Pracy - 178.


11 czerwca 2009 - "Okiem Młodych"

W dniach 13-14 czerwca odbędzie się w Świdnicy - II Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych".
Formuła festiwalu jest bardzo pojemna - chcemy pokazać świat widziany oczyma młodych ludzi. Przy tym mniej ważna staje się jakość techniczna filmów - bardziej próba opisu rzeczywistości.
Wiemy, że jest to spojrzenie ryzykowne, bo w jednym konkursie mogą stanąć filmy zupełnie amatorskie i półprofesjonalne i w związku z tym jury będzie miało bardzo trudne zadanie.
Festiwal w Świdnicy odbywa się dzięki Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Urzędowi Miasta Świdnica i Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury.
Organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster. Szczegóły festiwalu - >>> zobacz


11 czerwca 2009 - Pomóż innym oddając krew

Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy oraz Sklepy Intermarche ze Świdnicy i Strzegomia włączyły się do akcji "Zbieramy Krew dla Polski".
Akcja ta ma na celu tymczasowe zaopatrzenie Banków Krwi w krew dla ratowania ludzkiego życia oraz propagowanie idei honorowego oddawania krwi.
Ambulans do poboru krwi odwiedzi Strzegom 19 czerwca, a Świdnicę w sobotę, 20 czerwca. Akcja rozpoczyna się o godzinie 10:00 i trwać będzie do godziny 14:00.
Wykwalifikowany personel oraz Grupa SIM Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób oddających krew. Każda osoba po wypełnieniu ankiety i badaniu lekarskim będzie mogła bez problemu oddać krew.
Osoba chcąca oddać krew musi mieć ukończone 18 lat ale nie powinna przekroczyć 65 roku życia, musi również posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem.


10 czerwca 2009 - Takiego crossu jeszcze w Polsce nie było

Na Hipodromie w Morawie, na którym rozegrany zostanie Finał Pucharu Świata we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego pojawiły się już pierwsze, zupełnie nowe, przeszkody crossowe. Strzegomski cross będzie wyjątkowo trudny. Na żadnych z dotychczas rozgrywanych w Polsce zawodach w wkkw nie można było zobaczyć próby terenowej na tak wysokim poziomie. W sierpniu widzowie będą świadkami światowego widowiska sportowego.
Budowniczym trasy crossu Finału Pucharu Świata jest bardzo dobrze znana w międzynarodowych kręgach jeździeckich postać - Rudiger Schawrz.
Były zawodnik wkkw, trenerem niemieckiej kardy juniorów i młodych jeźdźców w wkkw oraz bardzo doświadczony budowniczym trasy crossu. Niemiec w swojej wieloletniej karierze projektował trasy na tak prestiżowej imprezie jeździeckiej, jak Mistrzostwa Świata w dyscyplinach jeździeckich w Aachen w 2006 roku.
Cross będzie zupełnie inny…
Trasa crossu będzie dłuższa niż podczas dotychczas rozgrywanych zawodów w Strzegomiu, będzie miał 4400m długości. Dlatego zupełnie zmieni się jego linia z poprzednich lat. Wymienionych będzie około 95%. Cross rozgrywany zostania na wyższym poziomie niż zawody z cyklu Pucharu Świata.
- Finał to zupełnie co innego niż kwalifikację. Jedne i drugie zawody rozgrywane są na poziomie krótkich trzech gwiazdek, czyli CIC***. Jednak tak naprawdę finał ma dobre trzy plus. Nie zaplanowałem jednej trudnej sekcji . W zamierzeniu każdego budowniczego jest mieć kilka trudnych kombinacji do pokonania - trzech, czterech. Nie wszyscy zawodnicy i nie wszystkie konie są takie same. Dla jednej pary dana kombinacja jest trudna, a dla drugiej łatwa. Trzeba całość tak zaplanować, żeby wyzwaniem dla wszystkich startujących par - relacjonuje Rudiger Schwarz, budowniczy crossu.
Na stronie zawodów dostępny jest obszerny wywiad z budowniczym crossu. Zapraszamy do lektury.
Finał Pucharu Świata w Strzegomiu to najlepsi jeźdźcy i wspaniałe konie, niepowtarzalne widowisko sportowe. Te jedne z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie odbędą się w dniach 21-23 sierpnia 2009 w Strzegomiu. Po raz pierwszy w historii Polska będzie gospodarzem zawodów jeździeckich w dyscyplinach olimpijskich rangi mistrzowskiej. Bedzie to niewątpliwie najbardziej prestiżowe i znaczące międzynarodowe wydarzenie sportowe tego roku.
Bilety dostępne są w salonach Empik, sklepach Media Markt, Saturn, wybranych biurach podróży oraz na stronach www.ticketpro.pl i www.WorldCupStrzegom.pl


10 czerwca 2009 - Skrzyżowanie do remontu

Kłopoty z włączeniem się do ruchu, wąski pas jezdni, trudności w przejściu przez drogę, na takie utrudnienia napotykają kierowcy i piesi na skrzyżowaniu ul. Głowackiego z Wałbrzyską. Wkrótce to się zmieni. Z początkiem wakacji, w sobotę, 20 czerwca rusza remont skrzyżowania.
- By utrudnień było jak najmniej, prace będą realizowane podczas wakacji oraz w pierwszych tygodniach września. Po zakończeniu remontu zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo i płynność ruchu w tym rejonie - zapowiada Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Skrzyżowanie przy ul. Głowackiego zostanie przebudowane, dzięki czemu powstanie dodatkowy pas do skrętu w prawo i w lewo, który ułatwi kierowcom włączanie się w ul. Wałbrzyską. Dla pieszych ustawiona zostanie specjalna wysepka, co zwiększy bezpieczeństwo poruszania się na szerszej drodze.
- Ulica Wałbrzyska ma sporą szerokość, dlatego wymalowane zostaną dodatkowe pasy do skrętu w lewo zarówno w ul. Głowackiego, jak i Armii Krajowej. To dodatkowo usprawni ruch - dodaje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Przebudowa skrzyżowania ul. Głowackiego/Wałbrzyskiej będzie kosztowała 570 tys. zł., 250 tys. zł na ten cel przeznaczy Urząd Marszałkowski. Pozostałą kwotę Urząd Miejski w Świdnicy. Do prac drogowych dołoży się również prywatny inwestor, który buduje osiedle mieszkaniowe przy ul. Świerkowej. Przebudowę zrealizuje Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.
W czasie remontu będą występowały utrudnienia dla kierowców i pieszych. Zamknięty zostanie odcinek ul. Głowackiego tuż przy skrzyżowaniu z ul. Wałbrzyską (przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej). Do Urzędu Gminy oraz budynków zlokalizowanych przy pierwszych numerach ul. Głowackiego będzie można dojechać dwoma objazdami od ul. Wałbrzyskiej: ulicami: Armii Krajowej, Niecała, Głowackiego; ulicami: Boduena (przywrócony ruch dwukierunkowy), Świerkowa.


10 czerwca 2009 - Pierwsze otwarte dni

Pierwsze otwarte dni oddziału ginekologii i położnictwa w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym "Latawiec". Zapraszamy 28 czerwca od godziny 12 do godziny 16 zainteresowane kobiety wraz z osobami towarzyszącymi.
Oprowadzimy Państwa po superkomfortowym oddziale ginekologii i położnictwa a ordynator oddziału dr Zbigniew Kubiaczyk odpowie na Państwa pytania.
Oddział Ginekologii i Położnictwa jest najstarszym oddziałem w najnowocześniejszym regionalnym szpitalu specjalistycznym "Latawiec" w Powiecie Świdnickim, w którym urodziło się dziesiątki tysięcy dzieci i leczy się tysiące kobiet.
Możecie Państwo w tych dniach nieodpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Przychodzące osoby na "Dni Otwarte" prosimy aby nie miały objawów infekcji (kaszel, katar).
Przychodząc do "Latawca" tego dnia zostaniecie oprowadzeni po Oddziale Ginekologicznym, Oddziale Patologii Ciąży, Bloku Porodowym, spotkacie się z położnymi, salowymi.
Informacje i zapisy pod nr telefonów - 74 85-83-626 (Izba Przyjęć), 74 85-83-719 (Sekretariat) e-mail: ginekologia@szpital.swidnica.pl


10 czerwca 2009 - Nowa Aleja Czereśniowa

W miniony weekend Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego obchodziła Jubileusz XX istnienia. Z tej to okazji wójt gminy Świdnica uczestniczyła w nabożeństwie ekumenicznym w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Krzyżowej oraz wspólnie z dyr. Fundacji Annemarie Franke odsłoniła tablicę z nazwą alei. Wydarzenie to zostało upamiętnione wspólnym zasadzeniem 2 drzew czereśni przy nowej drodze w Krzyżowej.
Budowa drogi łączącej sołectwo Krzyżowa z drogą wojewódzką nr 382 była prezentem władz samorządowych gminy Świdnica na XX lecie Fundacji "Krzyżowa". Jej deklaracja złożona została przez wójta gminy Świdnica podczas obrad IX Dolnośląskiego Forum Gospodarczego w Krzyżowej.
W okresie przedwojennym, droga ta była jedyną trasą łączącą wieś Krzyżowa z miastem Świdnica. We wspomnieniach wielu mieszkańców Krzyżowej, w tym Pani Freyi von Moltke, wdowy po H.J. von Moltke wzdłuż tej drogi - rosły drzewa czereśni.
Symbolicznego odsłonięcia tablicy - Al. Czereśniowa, dokonały wspólnie: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz dyrektor Fundacji "Krzyżowa" Annemarie Franke.
Wójt gminy Świdnica przekazała również na ręce fundacji akt prawa miejscowego - uchwałę Rady Gminy o nadaniu drodze nazwy Aleja Czereśniowa.


10 czerwca 2009 - We włoskim Pavullo

Otatnio przedstawiciele Strzegomia odwiedzili Pavullo nel Frignano we Włoszech. Powodem wizyty był rozgrywany w Pavullo nel Frignano Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej. Delegacji w składzie - sekretarz gminy Sabina Cebula, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urszula Podsiadły-Szubert, dyrektor strzegomskiego Liceum Ogólnokształcącego i jednocześnie radny Zbigniew Suchyta oraz inspektor ds. sportu Teresa Niedźwiedzka - towarzyszyli młodzi sportowcy AKS-u Strzegom. Strzegomscy piłkarze zmierzyli się z włoskimi drużynami sportowymi w trzech meczach. - Daliśmy z siebie wszystko, aby wygrać. Niestety, rywale nas pokonali, jednak mieliśmy okazję sprawdzić swoje możliwości i nawiązać nowe znajomości - mówią sportowcy. Rozgrywki sportowe nie były jedynym punktem wizyty. Delegacja spotkała się z burmistrzem Romano Canovi, przewodniczącym Rady Miejskiej Gianluca Vignali, radnym odpowiedzialnym za sport i oświatę Stefano Scaruffi oraz odpowiedzialnym za współpracę międzynarodową Antonio Parenti. Głównym tematem rozmów było zaproszenie do podpisania umowy odnawiającej partnerstwo pomiędzy naszymi miastami, ponieważ, jak przypomniał Romano Canovi, w 2010 roku mija 5 lat od zawarcia tego szczególnego porozumienia. Pobyt we Włoszech był również znakomitą okazją do odwiedzin w jednej ze szkół średnich, gdzie włoski nauczyciel zaprezentował, wykonaną samodzielnie przez uczniów, pomoc naukową, rodzaj "tablicy interaktywnej". Zaproponowano wymianę młodzieży pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym w Strzegomiu a szkołą średnią w Pavullo nel Frignano. Wielu wzruszeń dostarczyło spotkanie z byłym burmistrzem miasta Vito Tedeschinim, który był jednym z sygnatariuszy umowy partnerskiej w 2005 roku. - Vito Tedeschini mile wspomina Strzegom i spędzone w nim chwile. Natomiast aktualnie urzędujący burmistrz prosił o przekazanie serdecznych pozdrowień dla władz gminy oraz jej mieszkańców - mówi sekretarz gminy Sabina Cebula.


10 czerwca 2009 - Finał konkursu - Malowane baśnie braci Grimm

9 czerwca, mury Zespołu Szkół w Marcinowicach rozbrzmiewały gwarem maluszków z oddziałów przedszkolnych powiatu świdnickiego. Tego dnia odbył się 5. finał konkursu "Malowane baśnie braci Grimm" " w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" organizowanego przez Bibliotekę Zespołu Szkół w Marcinowicach oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Marcinowicach.
Organizatorki, M. Wasilewska i B. Gaik, J. Hliwa oraz powołane przez nie jury, miały trudny orzech do zgryzienia albowiem na konkurs napłynęło kilkadziesiąt prac ilustrujących tematykę baśni autorów "Czerwonego Kapturka".
Po wielu sporach nagrodzono prace następujących uczniów: Marty Mozol z Szkoły Podstawowej w Marcinowicach, Dominika Noska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zebrzydowie oraz Emilii Szydełko ze Szkoły Podstawowej w Wirach. Jury pod przewodnictwem dyrektor V. Magier postanowiło przyznać również wyróżnienia. Otrzymali je: Łukasz Makowski ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, Małgorzata Cyrbes z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Świdnicy, Wiktoria Jendrasiewicz z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zebrzydowie, Wiktoria Dębka i Aleksandra Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
Nagrody ufundował dyrektor Zespołu Szkół w Marcinowicach K. Miś oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.
Imprezę uświetnił występ marcinowickiej trupy teatralnej. Młodzi aktorzy przedstawili spektakl "Zamieszanie w krainie baśni".


10 czerwca 2009 - 4 czerwca - dwadzieścia lat później

Dwudziesta rocznica obchodów pierwszych wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych do Sejmu obchodzona była w Żarowie bardzo skromnie. Pod żarowskim Pomnikiem Pamięci Narodowej zebrała się nieliczna grupa mieszkańców: przedstawiciele władz Gminy, delegacja Zespołu Szkół w Żarowie oraz Ci, którzy tworzyli historię: ówcześni przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego oraz Solidarności.
Po złożeniu kwiatów wszyscy zebrani przeszli do sali konferencyjnej Gminnego Centrum Kultury i Sportu, gdzie odbyło się spotkanie upamiętniające wydarzenia sprzed lat. Przy wejściu do sali zorganizowano wystawę pamiątek z okresu stanu wojennego oraz z kampanii wyborczej w 1989r. Wszystkie eksponaty pochodziły ze zbiorów prywatnych osób. W Centrum zebranych przywitał Zbigniew Malicki - dyrektor Centrum, który w krótkiej i ciekawej prelekcji przypomniał zebranym wydarzenia sprzed lat.
Po prelekcji i wystąpieniu Burmistrz Lilli Gruntkowskiej zebranym zgotowano wspaniałą ucztę duchową. Zespół gimnazjalistów w składzie: gitara - Martyna Baranowska, bęben - Anna Głuszczak, wokal - Natalia Widuto i Jakub Błaszczyk zaprezentował wiązankę pieśni i utworów najwspanialszych twórców muzyki: Jacka Kaczmarskiego (Mury), Krzysztofa Dowgiałło (Janek Wiśniewski padł), Krzysztofa Kasprzyka (Piosenka dla córki), Hej (Moja i twoja nadzieja) oraz autorów nieznanych.
Po występie gimnazjalistów swój wiersz "Wolność", napisany specjalnie na tę okazję, wygłosił Waldemar Rzeszowski. Po części artystycznej przyszedł czas na wspomnienia. Czesław i Leszek Świderscy opowiadali o czasach stanu wojennego. Po raz pierwszy publicznie Leszek Świderski opowiedział o tym jak zawieszał polską flagę na kominie Organiki w stanie wojennym.


10 czerwca 2009 - Tak głosowała Gmina Świdnica

7 czerwca w 10 obwodowych komisjach wyborczych w Gminie Świdnica odbyły się głosowania na kandydatów do Parlamentu Europejskiego.
Na 12.596 uprawnionych do głosowania w gminie Świdnica swój głos oddało 2214 osób. Frekwencja wyborcza wyniosła 17,58%.
Największą liczbę głosujących odnotowała OKW Nr 7 w Pszennie tj. 20,28% a najniższą OKW Nr 4 w Lutomi Dolnej.
Spośród 2151 oddanych głosów ważnych największym poparciem wyborców cieszył się Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP osiągając wynik 44,82%, następnie Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 25,57%, Komitet Koalicyjny SLD-UP 10,88% oraz Komitet Wyborczy PSL 7,30%.


10 czerwca 2009 - Świdnica walczy o Klucz Sukcesu

Miasto Świdnica otrzymało nominację do XIII edycji "Dolnośląskiego Klucza Sukcesu".
Jak tłumaczą organizatorzy plebiscytu - Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska - klucze mają promować wszystko co najlepsze w regionie. Miasto Świdnica zostało nominowane w kategorii najbardziej gospodarnej gminy miejskiej lub wiejsko-miejskiej.
Ogłoszenie wyników zaplanowano na sobotę, 20 czerwca podczas uroczystej gali w Głogowie. Ale to nie jedyna obecność świdniczan wśród nominowanych. Do kategorii najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa nominowano Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, a w kategorii najlepsza gazeta lokalna - redakcję "Wiadomości Świdnickich".


10 czerwca 2009 - Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy

17 czerwca, trzy obwodowe Komisje Wyborcze przeprowadzą wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica.
Od 8 do 16 czerwca kandydaci przeprowadzą swoje kampanie wyborcze. Natomiast 17 czerwca w godzinach 10.00 - 18.00 odbędą się wybory w III Okręgach Wyborczych: OKW Nr 1 - Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej, OKW Nr 2 Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, OKW Nr 3 Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Spośród 31 kandydatów, uczniowie w głosowaniu wybiorą 15 reprezentantów do Młodzieżowej Rady Gminy.
Zgodnie § 7 ordynacji wyborczej do Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica kandydatem na radnego, może zostać osoba w wieku 13-19 lat.


9 czerwca 2009 - Wybory w Świdnicy

Dokładnie 27,03 procent - tyle wyniosła frekwencja wyborcza w Świdnicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 7 czerwca.
Rekord padł w obwodzie zlokalizowanym w Areszcie Śledczym, gdzie do urn poszła prawie połowa uprawnionych do głosowania (49,28 procent).
W Świdnicy swój głos mogło oddać 49.856 osób, kart do głosowania wydano jedynie 13.487.
Ważnych głosów oddano 13.314.

Jak głosowali świdniczanie? - >>> zobacz


9 czerwca 2009 - Wiedeń zdobyty

7 czerwca w Wiedniu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Austrii w Karate Kyokushin. Zawody były bardzo mocno obsadzone o czym świadczyć może liczba nokautów.
W Mistrzostwach wzięło udział 300 zawodników z Europy, Azji i Afryki. Wśród reprezentantów naszego kraju wystartowali zawodnicy Świdnickiego Klubu Karate Kyokushin Kamil Gierula w kat. do 70 kg. i Daniel Bukowy w kat do 80 kg. Jako pierwszy na macie stanął Kamil Gierula, któremu udało się dojść aż do ćwierćfinałów, gdzie przegrał z późniejszym triumfatorem Komanovem Ivanem z Bułgarii. Kamil jako jedyny rywal Bułgara nie przegrał z nim przed czasem a do tego po pierwszej rundzie sędziowie nie byli wstanie wskazać zwycięzcy i ocenili walkę na remis. Dopiero w dogrywce świdniczanin nieznacznie uległ rywalowi.
Jako drugi do walki w kategorii do 80 kg. przystąpił reprezentant Polski Daniel Bukowy, który w turnieju stoczył cztery pojedynki. Wszystkie swoje walki wygrał przed czasem dzięki przewadze siły, szybkości i techniki. Walka finałowa z Francuzem Oksuz Mustafa była ozdobą turnieju. Daniel wygrał przed czasem dzięki zastosowaniu kopnięcia kolanem na głowę rywala.
Talent Daniela Bukowego docenili zarówno sędziowie jak i kibice przyznając mu jednomyślnie puchar dla najlepszego zawodnika turnieju.
Na słowa podziękowania zasłużyli także kibice Świdniccy którzy dopingowali naszych zawodników oraz trener sensei Zbigniew Romanowski, który po raz kolejny wykazał się umiejętnością przygotowania zawodników do imprezy rangi międzynarodowej.
Wyjazd zawodników ŚKKK był możliwy między innymi dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Świdnicy. Kolejnym krokiem na drodze Świdnickich karateków jest start w Otwartych Mistrzostwach Japonii, który wymaga już znacznie większego nakładu finansowego.


9 czerwca 2009 - Zabawa była przednia

Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z końmi - ściągnął do Morawy całe rodziny. Największą furorę zrobiły przejażdżki na kucykach i bryczką oraz zawody konne małych jeźdźców, nie zabrakło również chętnych do zabaw zwinnościowych.
W zawodach konnych wystartowało prawie 30 dzieci w trzech przedziałach wiekowych (do 8 lat, 9-12 lat oraz 13-16 lat). Mali jeźdźcy mieli do pokonania tor przeszkód. Trzeba było przejechać po belkach i pod drążkiem, przenieść kubek wody z beczki na beczkę, pokonać slalomem belki słomy i przeskoczyć przez kopertę.
W najmłodszym przedziale wiekowym sędziowie oceniali dokładność przejazdu. Wystartowało w nim 9 dzieci, a rywalizacja była tak zacięta i wyrównana, że komisja sędziowska przyznała 9 pierwszych miejsc.
W przedziale 9-12 rywalizowało 5 zawodników, a jak lepszy okazał się Michał Konieczny. Najlepiej obsadzony był konkurs dla najstarszych zawodników, w kategorii 13 - 16 lat, w szranki stanęło 13 jeźdźców. Zawodnicy musieli jechać stępem, a pod uwagę była brana nie tylko dokładność, ale także czas przejazdu. Najlepsza w tym konkursie okazała się Iza Rudnicka, która pokonała tor przeszkód w 34 sekundy.
Podczas pikniku nie zabrakło też dodatkowych atrakcji. Były zabawy dla całych rodzin: przenoszenie jajek na łyżce, skakanie w workach, picie na czas, przeciąganie liny, toczenie beczek oraz Nie zabrakło również dodatkowych atrakcji: przejażdżki na kucykach, bryczką oraz na kładach.
Na padoku można było również zobaczyć pokaz jazdy Konnej w wykonaniu zawodniczek LKS Stragony Strzegom.


9 czerwca 2009 - Dżem, rycerze i wystrzałowe atrakcje

Zbliżają się Dni Świebodzic. Już za nieco ponad tydzień, od 19 do 21 czerwca, świebodziczanie będą się bawić na dorocznym święcie miasta.
Tegoroczne Dni szykują się, jak zwykle, bardzo atrakcyjnie. Zaczynamy do razu wielkimi gwiazdami. W piątek, w bloku wieczornym, wystąpi znany i bardzo popularny Tercet Egzotyczny a po nim romska gwiazda - Dziani.
Sobota upłynie pod znakiem Turnieju Rycerskiego, w którym wezmą udział samorządowcy z całego powiatu. W strojach z epoki będą startować w tajemniczo brzmiących konkurencjach: narty Bolka, zbieranie pierścieni, buty Bogusława czy toczenie piłki mieczem. Zabawę poprowadzą członkowie Bractwa Rycerskiego z Bolkowa. Udział w turnieju potwierdziły już drużyny Strzegomia, gminy i miasta Świdnicy, świdnickiego starostwa oraz Jawora. W drużynie Świebodzic znaleźli się m. in. burmistrz Bogdan Kożuchowicz z żoną Teresą, szefowa Wydziału Promocji Marzena Korona-Kruk, radny Łukasz Kwadrans i rzecznik prasowy Urzędu, Agnieszka Bielawska-Pękala. Zapraszamy już od godz. 12.00.
Po rycerskich konkurencjach wystąpi gwiazda wieczoru - a będzie nią legendarny zespół Dżem. Początek koncertu godz. 21.
Niedziela, 21 czerwca, to tradycyjnie już dzień w klimatach familijnych. Przygotowano bogaty blok zabaw i konkursów dla najmłodszych, będą także występy lokalnych zespołów a największe atrakcje ostatniego dnia Dni Świebodzic to bez wątpienia występ zespołu Robbie Williams Revival Band oraz spotkanie z kabaretem "Słuchajcie".
Wstęp na wszystkie koncerty jest oczywiście bezpłatny. Wzorem lat ubiegłym bawimy się na stadionie OsiR przy ul. Rekreacyjnej. Do dyspozycji bawiących się będzie mała gastronomia, fantastyczny lunapark, dmuchane zamki i ściany wspinaczkowe; będzie można także pojeździć na harley’ach.


9 czerwca 2009 - Bezpłatne badania mammograficzne

Były już badania w Strzegomiu i Świdnicy teraz czas na Świebodzice. Od 15 do 17 czerwca odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Gminy Świebodzice z przedziału wiekowego 50-69 lat objętych Programem Profilaktyki Raka Piersi, które nie miały wykonywanych badań profilaktycznych w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Mammobus będzie stał na parkingu przy ulicy Jeleniogórskiej 21 obok sklepu - Intermarchė.
Rejestracja - nr tel. 074-854-75-23 lub osobiście w Kasie Głównej sklepu.
Idąc na badanie należy przynieść ze sobą - dowód osobisty i aktualne ubezpieczenie.


9 czerwca 2009 - "Mechanik" z klasą

Sukcesy uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych potwierdzają klasę ponad 60 - letniej placówki.
4. czerwca po nagrody do Centrum Kultury w Lubinie udali się laureaci Interdyscyplinarnego konkursu pt. "Dzieci radością świata" - Łukasz Richter (I miejsce w kategorii Prezentacje Multimedialne) oraz Łukasz Kufner (II miejsce w kategorii Fotografia). Uczniom towarzyszyła dyrektor ZSM - Beata Wachel - Sierzputowska oraz opiekun - Małgorzata Koźlik.
Kilka dni wcześniej z cennymi wróciła grupa reprezentująca powiat w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Motoryzacyjnego. We Wrocławiu Bartosz Kiryło, Mateusz Wachol i Mateusz Rześniewicz dzielnie walczyli o podium. Zmagali się w wielu konkurencjach, nie mieli sobie równych min. w konkurencji z udzielania pierwszej pomocy i historii motoryzacji. W ostateczności zajęli II miejsce na Dolnym Śląsku.
Do etapu wojewódzkiego konkursu matematyczno-informatycznego zakwalifikowali się również uczniowie TI - Grzegorz Cieślik i Mateusz Bawoł. Dzielnie reprezentowali miasto stając we Wrocławiu w szranki z innymi drużynami. Prócz sprawności matematyczno-informatycznych musieli pochwalić się niemałymi umiejętnościami językowymi. Sukcesy na poziomie wojewódzkim cieszą niezmiernie, ale chęć udziału w etapach ogólnopolskich jest jeszcze większa.
Na tym etapie znaleźli się również uczniowie ZSM, którzy w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki mieli okazje zmagać się z najlepszymi w kraju podczas Finału II Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Gospodarce i Turystyce. Łukasz Janas zakwalifikował się do ścisłej czołówki. w Warszawie uczniom towarzyszył - Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych Krzysztof Anklewicz.
Kolejne zmagania z konkursami na pewno rozpoczną się w Mechaniku już we wrześniu.


9 czerwca 2009 - Igrzyska lekkoatletyczne dzieci

W środę, 3 czerwca na stadionie Osiedla Zawiszów w Świdnicy odbyły się Indywidualne Igrzyska Dzieci w lekkiej atletyce w połączonych już klasyfikacjach: miejskiej, powiatowej i strefowej.
Tym razem nie padał deszcz, niestety w osiąganiu dobrych wyników przeszkadzał silny wiatr i niska temperatura.
Zgłoszone szkoły mogły wystawić do poszczególnych konkurencji po trzech zawodników, z tym że uczeń mógł startować tylko w jednej dyscyplinie. Dzieci rywalizowały w sześciu konkurencjach: bieg na 60 m, 300 m, 600 m - dziewczęta, 1000 m - chłopcy, skok w dal, pchnięcie kulą i rzut piłeczką palantową.
W klasyfikacji świdnickich uczniów kolejne miejsca zajmowali - >>> zobacz
Organizatorem zawodów był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.
Finału dolnośląski odbędzie się 8 czerwca na stadionie olimpijskim we Wrocławiu.


8 czerwca 2009 - Gwiazdka dla Spisaka

Najtrudniejszy konkurs CIC* zawodów z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009 wygrał Paweł Spisak na Halogenie. Druga była Małgorzata Borysiuk na Promyku, a trzecia Joanna Mandecka-Turczyńska na Baronie.
W klasie P to najlepiej pojechał Katarzyna Stąpor na koniu Okoń, kolejne miejsca na podium przypadły Joannie Pawlak na Down Boy i Darii Szymańskiej na Kreacji.
W trakcie zawodów zostały rozegrane jeszcze dwa konkursy klasy L i LL. W klasie L najlepszy był Krzysztof Jawid na Rosi Nell, drugie miejsce wywalczyła Daria Szymańska na Sky Star-R, trzecia była Agata Gill na Bonicie. W klasie LL dwa pierwsze miejsca przypadły Julii Kornaszewskiej, na Dzierzbie była pierwsza, na Jaskierni druga. Trzecie miejsce to wynik Judyty Browickiej na Cyrano.
Były to już drugie zawody z cyklu Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009. Przed nami finał, który odbędzie się 10 października.


8 czerwca 2009 - "Okiem Młodych"

W dniach 13-14 czerwca odbędzie się w Świdnicy - II Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych".
Formuła festiwalu jest bardzo pojemna - chcemy pokazać świat widziany oczyma młodych ludzi. Przy tym mniej ważna staje się jakość techniczna filmów - bardziej próba opisu rzeczywistości.
Wiemy, że jest to spojrzenie ryzykowne, bo w jednym konkursie mogą stanąć filmy zupełnie amatorskie i półprofesjonalne i w związku z tym jury będzie miało bardzo trudne zadanie.
Festiwal w Świdnicy odbywa się dzięki Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, Urzędowi Miasta Świdnica i Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury.
Organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster. Szczegóły festiwalu - >>> zobacz


8 czerwca 2009 - "Eksperymentuj" - Wystawa Objazdowa

6 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 wzięli udział w niecodziennej wystawie pod hasłem. "Eksperymentuj", którą przygotowało Centrum Nauki Kopernik w żarowskim gimnazjum.
Składa się ona ze stanowisk z naukowymi zabawkami i doświadczeniami z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii czy matematyki, gdzie uczniowie samodzielnie i bezpiecznie mogli eksperymentować i dzięki temu zrozumieć niecodzienne zjawiska.
Przy każdym stanowisku znajdowały się krótkie wyjaśnienie obserwowanych procesów.
Nieodzowną pomocą służyli również animatorzy wystawy. Na koniec wszyscy mogli obejrzeć pokaz interesujących doświadczeń.
Uczniowie ciekawie spędzili sobotnie przedpołudnie, poszerzyli swoją wiedzę, zrozumieli niezrozumiałe dotychczas naukowe prawa, a przede wszystkim dobrze się bawili.


8 czerwca 2009 - Mały Wyścig Pokoju

Po raz kolejny ulicami Świebodzic przejechał Mały Wyścig Pokoju - Kryterium Uliczne o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice.
Mimo niesprzyjającej pogody w sobotę, 30 maja, na trasie pojawiło się blisko 90 uczestników.
Młodzi kolarze startowali w kilku kategoriach wiekowych. Trasa wyścigu wiodła ulicami miasta, a start i meta znajdowały się w Rynku.
Na najlepszych czekały oczywiście cenne nagrody, które wręczali m. in. zastępcy burmistrza miasta: Zbigniew Opaliński i Ireneusz Zyska a także Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka. Okazuje się, że wśród młodych kolarzy nie brak jest takich, którzy kontynuują tradycje rodzinne. W kategorii Junior młodszy wygrał Tomasz Mickiewicz, który jest synem byłego, znanego polskiego kolarza. Wyniki wyścigu we wszystkich kategoriach - >>> zobacz


8 czerwca 2009 - Wyjątkowy Festyn Dziecięcy

Już po raz dwunasty odbył się w Strzegomiu Festyn Dziecięcy. W tym roku impreza miała jednak szczególny charakter, a jego organizacją zajęli się - Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu, Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu, Urząd Miejski w Strzegomiu, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Parafia Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu oraz Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek w Strzegomiu.
Tegoroczny Festyn minął pod hasłem "Zdrowi wczoraj, dziś i jutro". Podczas imprezy, która odbyła się na boisku przy ulicy Kochanowskiego w Strzegomiu, na dzieci czekali lekarze różnych specjalności: ortopeda, rehabilitant, pediatra, onkolog, alergolog, psycholog i psychiatra dziecięcy oraz logopeda. Co więcej bezpłatnie można było dokonać badania słuchu, poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego krwi.
Była to niecodzienna okazja dla rodziców, aby bez wyczekiwania w przychodniach lekarskich, poddać badaniom swoje dzieci i sprawdzić tym samym ich aktualny stan zdrowia. Tym bardziej, że w tak przyjaznej atmosferze, jaką wytworzyli organizatorzy Festynu, nawet badanie krwi mogło być przyjemne.
Mimo, że deszczowa pogoda, nie sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu, to nie zabrakło zainteresowanych przygotowanymi atrakcjami. Znalazły się wśród nich występy grup i zespołów tanecznych ze szkół i przedszkoli, mini koncerty zespołów muzycznych, pokazy strażackie, jazda konna, tresury psów, pokazy fauny i flory oraz smakołyki z grilla. Ponadto nie zabrakło licznych zawodów oraz zabaw sportowych, w których chętnie brali udział uczniowie strzegomskich szkół.
Dużym wydarzeniem był także mecz, który rozegrali między sobą księża i sponsorzy. W tym roku zwycięstwo odnieśli sponsorzy. Jak co roku wielu emocji przysporzyła loteria fantowa, w której większość głosów została wysprzedana. Dzięki wsparciu sponsorów, wszystkie osoby biorące udział w loterii, mogły cieszyć się z atrakcyjnych nagród. Warto też dodać, że w organizację zabaw dla dzieci włączyły się także Leroy Merlin i Colgate.
- Cieszę się, że dzięki dobrej współpracy placówek oświatowych naszej gminy ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy, udało się zorganizować w Strzegomiu imprezę, która łączy z sobą elementy zabawy i profilaktyki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w przyszłości również będą odbywały się podobne przedsięwzięcia i będą one z roku na rok wzbudzały coraz większe zainteresowanie - mówi burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz.


8 czerwca 2009 - Program Edukacja z Internetem

Program Edukacja z Internetem dla Nauczycieli (EZI) powstał z myślą o rozwoju zawodowym kadry pedagogicznej szkół gimnazjalnych. Jego celem było pokazanie nauczycielom, jak w ciekawy i innowacyjny sposób, nie tylko przekazać wiedzę, ale i zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa w lekcjach.
Podczas kursu nauczyciele pracowali w małych grupach, w skład których wchodziły osoby uczące tego samego przedmiotu.
Przez cały okres szkolenia uczestnicy mieli wyjątkową okazję do wymieniania się doświadczeniami z nauczycielami z całej Polski, a także zapewnioną opiekę moderatorów - doradców w kwestiach merytorycznych i technicznych.
W pierwszych modułach uczestnicy szkolenia zapoznali się z podstawowymi programami komputerowymi i informatycznymi oraz możliwościami wykorzystania ich podczas lekcji. Poznali także przykłady zrealizowanych już projektów edukacyjnych, w których uczniowie wykorzystywali techniki informatyczne.
"Kurs Edukacja z Internetem dla Nauczycieli odbywał się za pośrednictwem Internetu, nie wymagał więc dojazdów na zajęcia. Trwał jednak 6 miesięcy i wiązał się z wykonaniem własnych projektów edukacyjnych. Dlatego wszystkim uczestnikom kursu serdecznie gratulujemy wytrwałości i dziękujemy za zaangażowanie" - dodała Aleksandra Kozubska z Fundacji Orange.


8 czerwca 2009 - Ekonomia społeczna szansą na rozwój

Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej zapraszają organizacje pozarządowe, organizacje przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu lokalnego i wszystkich zainteresowanych ekonomią społeczną na spotkanie informacyjne: "Ekonomia społeczna szansą na rozwój Świebodzic".
Celem spotkania jest przekazanie wiedzy z zakresu ekonomii społecznej, wzbudzenie zainteresowania wśród uczestników przedsiębiorczością społeczną oraz dyskusja nad możliwościami wsparcia rozwoju ekonomii społecznej na terenie Świebodzic.
Podczas spotkania zostaną omówione podstawy związane z funkcjonowaniem podmiotów ekonomii społecznej i perspektywy pozyskiwania przez nie środków na działalność. Zostaną także zaprezentowane "dobre praktyki" - czyli przykłady rozwijających swoja działalność przedsiębiorstw społecznych.
Spotkanie odbędzie się 15 czerwca w godzinach 10.00 - 13.00 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
Udział w spotkaniu będzie okazją do zdobycia wiedzy na temat instytucji i mechanizmów ekonomii społecznej, zdobycia wiedzy w zakresie innowacyjnych rozwiązań i metod przeciwdziałania problemom bezrobocia i wykluczenia społecznego jakie oferuje ekonomia społeczna, uzyskania informacji o możliwościach finansowania przedsięwzięć ze źródeł krajowych, jak i ze środków zagranicznych, w tym funduszy europejskich. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.


8 czerwca 2009 - Pijani kierowcy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy codziennie zatrzymują nietrzeźwych kierowców, którzy narażając siebie i innych użytkowników dróg prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu. Miniony weekend policjanci na drogach powiatu świdnickiego zatrzymali 18 pijanych kierowców. Rekordzistą okazał się 52 letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego, który kierując VW Golfem w organizmie maił blisko 3,10 promila alkoholu.
Ranking nietrzeźwych kierowców otworzył 27 letni mieszkaniec Strzegomia, który kierując motorowerem w organizmie maił 1,10 promila alkoholu.
Pijani kierowcy to prawdziwa plaga na polskich drogach. Są też i tacy, którzy w przeszłości zostali zatrzymani za jazdę po spożyciu alkoholu, mają zakazy sądowe, które jak wynika ze statystyk nie są respektowane. Do osób, które w miniony weekend pomimo posiadanego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów postanowiły jechać rowerem należy 60 letni mężczyzna, który o 9.45 7 czerwca jechał rowerem, jak się okazało w wydychanym powietrzu miał blisko 3 promile alkoholu.
Policjanci na drogach powiatu świdnickiego w dalszym ciągu prowadzić będą działania mające na celu wyeliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców.
W najbliższy weekend od 10 do 14 czerwca na drogach powiatu świdnickiego policjanci będą prowadzić działania "Czerwcowy Weekend". W czasie trwania działań sprawdzany będzie stan trzeźwości kierujących, dokonywany będzie pomiar prędkości poruszających się pojazdów oraz obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń służących do bezpiecznego przewozu dzieci.


7 czerwca 2009 - "Alt Kreytzen" i giełda

Dzisiaj na świdnickim rynku miało miejsce niecodzienne zakończenie II rekonstrukcji historycznych bitew.
Niecodzienne, bo odbyło się to w niezwykłej scenerii. W rynku odbywała się comiesięczna giełda staroci, numizmatów i osobliwości, która zgromadziła tłumy handlujących, kupujących i tych co chcieli popatrzeć tylko. Królewski Pruski Regiment Piechoty "Alt Kreytzen" z początku wojny siedmioletniej (1756 - 63), poprowadził wśród tłumu oglądających - feldwebel Krzysztof Czarnecki. Grupa "Alt Kreytzen" posługuje się oryginalnymi komendami w języku niemieckim, pochodzącymi z regulaminu piechoty z 1743 roku.
Zdjęcia z giełdy staroci i przemarszu wojska - >>> zobacz


7 czerwca 2009 - Liga okręgowa

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskich ligi okręgowej zanotowano następujące wyniki:
Stal Świdnica - Grom Witków 2:1
Włókniarz Kudowa Zdrój - Polonia-Sparta II Świdnica 3:3
Sparta Ziębice - AKS Strzegom 0:1
W tabeli prowadzi drużyna Polonii-Sparty Świdnica z 60 punktami.
AKS Strzegom zajmuje drugie miejsce - 55 punkty. Grom Witków jest na szóstym miejscu - 40 punktów a Stal Świdnica jest na dziewiątym miejscu mając 38 punktów.


7 czerwca 2009 - Piłkarska klasa "A"

W rozegranych dzisiaj meczach piłkarskiej klasy "A" padły następujące wyniki:
Zieloni Mrowiny - Gwarek Wałbrzych 2:3
Karolina Jaworzyna Śląska - Sudety Dziećmorowice 2:1
Włókniarz Głuszyca - Czarni Wamag Wałbrzych 3:4
Podgórze Wałbrzych - Zjednoczeni Żarów 1:0
Juventur Podzamcze Wałbrzych - Granit Roztoka 3:0
Zieloni Mokrzeszów - LKS Bystrzyca Górna 0:6
Skalnik Czarny Bór - Victoria II Świebodzice 2:1
Unia Jaroszów - Wierzbianka Wierzbna 5:5


7 czerwca 2009 - Koncert Talentów

Można byłoby się zastanowić, co to jest talent? To coś, co w nas drzemie głęboko w środku. Coś, co odkryte, pielęgnowane może prowadzić do wielu sukcesów. Talent jest jak wyspa, którą odkrywamy, wszyscy poznajemy i podziwiamy. Są talenty małe i duże. Jedne rozwijają się bardzo szybko, inne pielęgnowane potrzebują czasu i sporo wysiłku.
4 czerwca w Szkole Podstawowej nr 105 odbył się Koncert Talentów, na który to uczniowie zaprosili swoich nauczycieli i rodziców. Przedstawiciele wszystkich klas zaprezentowali się w różnych dziedzinach. Obok poloneza i trojak w wykonaniu dzieci najmłodszych z oddziałów przedszkolnych zgromadzeni mogli obejrzeć i podziwiać zbójnickiego w wykonaniu klasy 3a, taniec hawajski zaprezentowany przez grupę z 5c, czy taniec kowbojski przygotowany przez dzieci ze świetlicy.
Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie, którzy zaprezentowali się w tańcach współczesnych. Można było podziwiać tańce w wykonaniu uczniów z klasy 2a, 4a, 4b, 4d, 5a, 5b, 6d. Nie zabrakło również uczniów, którzy na scenie byli oklaskiwani za niecodzienną recytację wiersza czy pięknie zaśpiewaną piosenkę. W tej grupie pojawiły się dzieci z klasy 1c, 2b, 2c, 5c. Uroczystość uświetniły występy młodych artystów z klasy 1a, 2c, 2d, 3b, 3c, 6a, którzy zaprezentowali utwory instrumentalne na keydbordzie, gitarze czy skrzypcach. Całość zakończył pokaz akrobatyczny w wykonaniu uczennicy z klasy 6d.
Koncert Talentów był okazją do wręczenia dyplomów i statuetek Super Juniora dla uczniów, którzy w tym roku szkolnych zdobyli największe osiągnięcia i rozsławili szkołę na terenie miasta. W klasach młodszych tytuł najlepszego polonisty otrzymał - Łukasz Socha, tytuł najlepszego matematyka - Patryk Lewicki, tytuł najlepszego artysty - Marek Stanisławski, a tytuł najlepszego sportowca - Julita Rafałko. W klasach starszych tytuł najlepszego humanisty otrzymała - Ula Kisiel, Najlepszego matematyka - Mateusz Bortkiewicz, Najlepszego przyrodnika - Patrk Rzepecki, najlepszego sportowca - Mateusz Matuszewski, tytuł najlepszego muzyka - Żaneta Włudyga, a tytuł najlepszego plastyka - Paulina Łukianiuk. Wszystkim nagrodzonym - dyrektor Małgorzata Pielach wręczyła pamiątkowe statuetki i dyplomy.


7 czerwca 2009 - Pomóż innym oddając krew

Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy oraz Sklepy Intermarche ze Świdnicy i Strzegomia włączyły się do akcji "Zbieramy Krew dla Polski".
Akcja ta ma na celu tymczasowe zaopatrzenie Banków Krwi w krew dla ratowania ludzkiego życia oraz propagowanie idei honorowego oddawania krwi.
Ambulans do poboru krwi odwiedzi Strzegom 19 czerwca, a Świdnicę w sobotę, 20 czerwca. Akcja rozpoczyna się o godzinie 10:00 i trwać będzie do godziny 14:00.
Wykwalifikowany personel oraz Grupa SIM Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób oddających krew. Każda osoba po wypełnieniu ankiety i badaniu lekarskim będzie mogła bez problemu oddać krew.
Osoba chcąca oddać krew musi mieć ukończone 18 lat ale nie powinna przekroczyć 65 roku życia, musi również posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem.


6 czerwca 2009 - Jutro spotykamy się na świdnickim Rynku

Pierwszy dzień II rekonstrukcji historycznych bitew mamy za sobą.
Świdniczanie mogli dziś obejrzeć odprawę oddziałów na świdnickim Rynku skąd wojska przemaszerowały na teren obozowiska (ŚOSiR).
Na Rynku wystąpiła również Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla.
Jak obozowano, jak wyglądał dzień wojaka? to wszystko można było zobaczyć a także spróbować swoich sił strzelając z łuku, zakładając zbroje.
Do późnego wieczora na pobliskiej Fleszy Nowomłyńskiej toczono zacięte bitwy. Walczyło rycerstwo z XIII wieku, biło się rycerstwo z XVI wieku a na koniec walczyły oddziały XVIII wieczne.
Pomiędzy bitwami zespół Serenissima Wratislavia demonstrował dawne tańce i stroje. Odważniejsi widzowie mogli nauczyć się tych tańców występując na scenie z "zawodowcami".
Pierwszy dzień zakończyła dyskoteka w ciżemkach.
Jutro od godziny 12.00 inscenizacje i pokazy oddziałów odbywać się będą na świdnickim Rynku.


6 czerwca 2009 - Wrócili z medalem

W dniach 3-5 czerwca w Gorlicach odbywała się VI Ogólnopolska Licealiada w Koszykówce Chłopców. W turnieju brała też udział reprezentacja II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy. W grupie eliminacyjnej świdniczanie wygrali oba spotkania: z ZSR Nysa - 86:66 oraz z XXIX LO Łódź 91:46.
W ćwierćfinale rozgromili ZSO z Pisza 107:39. Pierwszej porażki doznali w półfinale z III LO z Jaworzna 46:68. Ale już w meczu o trzecie miejsce wygrali pewnie z I LO z Gorlic 84:62 zdobywając brązowy medal. Pierwsze miejsce w Licealiadzie zajęło III LO z Jaworzna wyprzedzając PLO Lublin oraz II Lo Świdnica.
Brązowy medal wywalczyli: Jacek Pałac, Rafał Jasiński, Jakub Merecki, Grzegorz Sajbura, Wojciech Nowicki, Dawid Łozowicki, Bartosz Borkowski, Marcin Cierpik, Grzegorz Tabak, Grzegorz Bułat. Opiekunem i trenerem jest Pan Maciej Wodziński. Zobacz drużynę.


6 czerwca 2009 - Victoria z liderem

W rozegranym dzisiaj meczu XXVIII kolejki spotkań o mistrzostwo IV Ligi Dolnośląskiej zespół MKS Victorii Świebodzice pokonał na własnym stadionie drużynę lidera rozgrywek - Górnika Wałbrzych 1:0 (0:0).
W tabeli niezagrożenie prowadzi Górnik Wałbrzych mając na swoim koncie 71 punktów.
Victoria Świebodzice z 29 punktami zajmuje trzynaste miejsce.


6 czerwca 2009 - Dobre wyniki lekkoatletów

Ostatnie dwa tygodnie obfitowały w ciekawe wydarzenia na arenach lekkoatletycznych. W Mistrzostwach Dolnego Śląska Młodzików we Wrocławiu, Tomasz Grajzer zdobył srebrny medal na dystansie 300m z czasem 38,31 sek., a Barbarze Rejkowicz wystarczyło 140cm do zajęcia trzeciego miejsca w skoku wzwyż.
Z kolei na Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych Zrzeszenia LZS, które odbyły się 21 maja w Zgorzelcu, zwyciężali: Aleksandra Gierat w biegu na dystansie 1500m i Patrycja Moczadłowska w pchnięciu kulą, a Michelle Schiewe zajęła drugie miejsce na 800m. Trzecie lokaty wywalczyli: Patrycja Moczadłowska w rzucie oszczepem, Barbara Rejkowicz w skoku wzwyż i Jagoda Czarnotta na 800m, a także Kamil Zwarycz na 100m.
Jeszcze bardziej emocjonująco było na zawodach 30 i 31 maja w ramach Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży. Najpierw, w sobotnich strugach deszczu, zainaugurował swoje tegoroczne starty Krzysztof Pałkiewicz, zwyciężając w biegu na dystansie 400m z bardzo dobrym rezultatem - 48,30 sek., a Patrycja Moczadłowska wygrała konkurs pchnięcia kulą.
W niedzielę, już przy ładnej pogodzie, koncertowo rozegrały swój bieg na dystansie 1500m nasze "średniaczki".
Głównym celem tego biegu było uzyskanie przez Aleksandrę Gierat minimum dopuszczeniowego do Mistrzostw Polski Juniorów. Dlatego koleżanka klubowa Oli - Michelle Schiewe - miała poprowadzic pierwsze 1000m w ściśle określonym czasie. Z zadania wywiązała się perfekcyjnie. Ostatnie 500m Ola biegła jednak już sama, bo rywalki nie wytrzymały narzuconego przez Miśkę tempa. Zmagała się jedynie z upływającym czasem i wzrastającym zmęczeniem. Kiedy z dużą przewagą przekroczyła linię mety, zegar zatrzymał się na rewelacyjnym rezultacie - 4:39,49 - o prawie pięć sekund lepszym od wymaganego minimum (4:44,00). Szczęśliwe, choć potwornie zmęczone, Ola i Miśka padły sobie w ramiona. Trzecią, która nie kryła radości była jeszcze Jagoda Czarnotta po uzyskaniu również bardzo dobrego rezultatu, tj. 4:54,23.


5 czerwca 2009 - Zagrają w barażach

Ostatni mecz Polonii-Sparty Świdnica w tym sezonie nie należał do udanych choć zaliczyć go trzeba do tych szczęśliwych.
Pomimo wysokiej porażki bo aż 1:4 z Orłem w Ząbkowicach Śląskich to jednak świdniczanie grać będą w meczach barażowych o wejście do II ligi.
Jedyny zespół, który mógł pokrzyżować plany Polonii-Sparty Świdnica to drużyna Wulkanu-MKS Oława, która w dzisiejszym spotkaniu nie wykorzystała swojej szansy i przegrała w jeszcze wyższym stosunku bo aż 0:4.
Jedyną bramkę dla Polonii-Sparty Świdnica zdobył w 41 minucie spotkania Krzysztof Goździejewski.
Mecze barażowe odbędą się 17 i 20 czerwca. Kto będzie rywalem świdniczan o tym zadecyduje 13 czerwca losowanie.


5 czerwca 2009 - Walczyli w Austrii

W austriackiej miejscowości Imst po raz kolejny rozegrano zawody Youth Color Climbing Festiwal. Formuła zawodów oraz oprawa jest skierowana do najmłodszych wspinaczy sportowych z całego świata. W tym roku startowało 176 zawodników z 18 krajów.
W sobotę i niedzielę dzieci pokonywały drogi wspinaczkowe o różnym stopniu trudności. Dwa dni, 10 dróg ułożonych kolorystycznie, dużo wspinania i to, co dla dzieci najważniejsze: dobra zabawa — to wszystko składało się na niepowtarzalną atmosferę.
Polskę reprezentowało ośmioro zawodników: Piotr Schab KS Korona Kraków oraz Zuzanna Grabowicz, Natalia Zając, Klaudia Paćkowska, Aleksandra Orłowska, Patryk Zając, Remik Dudek, Mateusz Przyboś, wszyscy z Klubu AKS Strzegom.
Najlepszy wynik osiągnęła Zuzanna Grabowicz 8 miejsce w kategorii 10-11 lat. Zuzanna startowała w zawodach pierwszy raz a rywalizowała z 38 zawodniczkami. Do czołówki zabrakło 10 punktów.
Pozostali młodzi wspinacze uplasowali się na miejscach poza czołówką. Bardzo dobrze radził sobie Mateusz Przyboś oraz Klaudia Paćkowska, oboje startowali w kategoriach dla dzieci od 12-14 lat. Piotr Schab po bardzo dobrych startach uplasował się na 12 miejscu, ale jest to też wynikiem niekonsekwencji sędziów, którzy w różny sposób interpretowali przechwyt na jednej z dróg, i w ten sposób zmniejszyli szansę naszego zawodnika na zajęcie wyższego miejsca. Zdjęcia z treningu strzegomskich zawodników na ściance w Witoszowie Dolnym przed wyjazdem na zawody - >>> zobacz


5 czerwca 2009 - Kwiaty w rocznicę wolnych wyborów

Świebodzicka Rada Miejska uczciła 20. rocznicę wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Po sesji wszyscy radni udali się pod pomnik Jana Pawła II, by u jego stóp złożyć wiązankę kwiatów. -
To właśnie Ojcu Świętemu zawdzięczamy głębokie przemiany, jakie miały miejsce 20 lat temu, dlatego to jego osobę chcemy dziś uczcić - mówiła Przewodnicząca Rady Miejskiej, Elżbieta Horodecka.


5 czerwca 2009 - Odcinek Specjalny

Przed nami kolejna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Rajd Lotos Baltic Cup, zbliża się także najważniejsza impreza sportów motorowych w naszym kraju - Rajd Polski...
Gośćmi w dzisiejszym Odcinku Specjalnym będą Krzysztof Hołowczyc, Radosław Typa i Adam Lenartowski debiutujący w Kia Picanto Lotos Cup. Jak swoje szanse na kilka tygodni przed startem ocenia jedyny Polak startujący w tym rajdzie samochodem klasy WRC? Czy Mitsubushi Lancerem Evo X będzie można nawiązać walkę z autami Super 2000 na nawierzchni szutrowej? Na te pytania postarają się odpowiedzieć nasi goście podczas dzisiejszej audycji.
Czekamy na Wasze pytania - wyślij lub na gg - 8704567
Początek programu o godzinie 18.00. - Słuchajcie, słuchajcie także na 91.6 FM na terenie Wrocławia.


5 czerwca 2009 - Dolina Różaneczników

Świebodzice mają nową atrakcję turystyczną - a raczej przyrodniczą. Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, na słynnej już drodze spacerowej ze Świebodzic, spod Bramy Książańskiej, do zamku, powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Dolina Różaneczników".
W malowniczej, naturalnie ukształtowanej dolinie, rośnie kilkadziesiąt różaneczników, liczących sobie nawet do 90 lat. Pochodzą one ze słynnej, drezdeńskiej szkółki Zeidlów i zostały sprowadzone przez rodzinę Hochbergów, władających Książem. Rośliny przetrwały w dobrej formie niemal wiek i są - jak oceniają leśnicy - jednymi z najstarszych różaneczników na Dolnym Śląsku.
Spacerując Doliną Różaneczników natkniemy się także na tablice informacyjne, informujące o gatunkach fauny i flory, występującej na terenie Parku. A w samej dolince jest szansa spotkać wiewiórki czarne (które oswoiły się już trochę z ludźmi, bo są częstowane smakołykami przez spacerowiczów), muflony, dzika, lisa. Książański Park Krajobrazowy ma status rezerwatu.
Ścieżka nie powstałaby, gdyby nie porozumienie, zawarte między Gminą Świebodzice, Książańskim Parkiem Krajobrazowym i Nadleśnictwem Wałbrzych o współpracy przy tworzeniu tego miejsca. Samorząd wsparł zadanie - przez kilka miesięcy przy porządkowaniu ścieżki pracowali świebodziczanie zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych. Ścieżka została otwarta 3 czerwca.
W symbolicznym przecinaniu wstęgi wzięli udział, m. in. burmistrz Bogdan Kożuchowicz i zastępca Zbigniew Opaliński, Gabriel Grobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych, Leszek Mazur, dyrektor Książańskiego Parku Krajobrazowego oraz przedstawiciele WOFŚ.


5 czerwca 2009 - XX-lecie Fundacji "Krzyżowa"

W dniach 5-7 czerwca w Krzyżowej odbywają się uroczystości związane z Jubileuszem XX-lecia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Ważnym elementem obchodów jest pokazanie, że pojednanie często rodzi się z inicjatyw oddolnych, kreatywności, przyjaźni i współpracy jednostek i grup. Polska opozycja w swoich postulatach dążyła do przywrócenie społeczeństwu wolności, przyznaniu mu roli decydującej w procesach zachodzących w życiu publicznym, uniezależnieniu ruchów społecznych od władzy państwowej. Dowodem potwierdzającym sukces działań opozycjonistów jest różnorodność organizacji pozarządowych i ich coraz silniejsze zaangażowanie w aktualne sprawy.
Konferencja w Krzyżowej jest także spotkaniem dolnośląskich organizacji pozarządowych i prezentacji ich dokonań lokalnej społeczności.
Konferencja Jubileuszowa odbędzie się w 20 rocznicę pierwszej konferencji nt. Krzyżowej, która zbiegła się z pierwszymi, wolnymi wyborami w Polsce. Nie bez znaczenia jest także bliskość terminu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę bezpośrednio po konferencji.


5 czerwca 2009 - Zmiany w budżecie

W czwartek, 4 czerwca, odbyła się XLVI Sesja Rady Miejskiej Świebodzic.
Jedną z pierwszych uchwał było dokonanie zmian w budżecie gminy na 2009 rok. Chodziło o przesunięcie kwot na zadania.
I tak radni zgodzili się na przesunięcie w ramach wydatków 300 tys. zł na opracowanie dokumentacji przebudowy drogi wojewódzkiej nr 374. Chodzi o przebiegający przez Świebodzice odcinek ulicy Strzegomskiej od skrzyżowania z ul. Wodną do skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku Olszan.
Gmina zawarła w tej sprawie porozumienie z Urzędem Marszałkowskim i inwestycja będzie realizowana wspólnie.
Rada wyraziła także zgodę na przesunięcie 230 tys. zł na budowę placu sportowego na Osiedlu Sudeckim.
Pieniądze udało się zaoszczędzić na dokumentacji projektowej dla innego zadania. Budowa placu sportowego, na który bardzo czekają dzieci z osiedla, rozpocznie się w wakacje.


5 czerwca 2009 - Po Giełdzie Pracy

Blisko 70 osób przybyło na Giełdę Pracy organizowaną przez Gminne Centrum Informacji przy współpracy w Urzędem Pracy w Strzegomiu.
Osoby zainteresowane miały możliwość zapoznania się z ofertami pracy do firm w Biskupicach Podgórnych, Żarowie i Świdnicy. Jako pierwsza zaprezentowała się firma pośrednicząca Manpower z Wrocławia prowadząca rekrutację do firmy Toshiba, American Axle & Manufacturing Polska oraz Colorobbia Polska.
Po omówieniu wymagań, warunków pracy oraz zasad rekrutacji osoby chcące skorzystać z przedstawionych ofert pracy wypełniły ankiety personalne.
Następnie swoją ofertę omówili przedstawiciele firmy Heesung z Biskupic Podgórnych, którzy prowadzą rekrutację na pracowników produkcji do w/w firmy zajmującej się produkcją elementów do telewizorów. Oferta została przyjęta dużym zainteresowaniem ze strony zgromadzonych osób. Po spotkaniu część osób otrzymało propozycję zatrudnienia w w/w firmach.
Kwestionariusze osobowe oraz szczegóły dotyczące ofert pracy dostępne są w biurze Gminnego Centrum Informacji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, pok. 30, tel. 074/ 8560 529.


5 czerwca 2009 - Świebodzickie pociechy - uliczna wystawa

Dzień Dziecka świętowaliśmy nie tak dawno, a na Rynku w Świebodzicach najmłodsi nadal są w centrum uwagi.
Wszystko to za sprawą wystawy fotograficznej "Świebodzickie pociechy", przygotowanej właśnie z okazji czerwcowego święta.
Zdjęcia wykonane zostały przez Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej oraz Grzegorza Emanowicza.
Z każdej ścianki wystawienniczej uśmiechają się do przechodniów buźki mniejsze i większe, a wystawa podoba się tym bardziej, że mieszkańcy rozpoznają na niektórych zdjęciach swoje pociechy.


5 czerwca 2009 - Przedsiębiorcza rodzinka

Do 8 lat pozbawienia wolności grozi dwóm mieszkankom Gminy Świdnica- matce i córce, które działając w imieniu firmy pożyczkowej, naraziły firmę na straty w wysokości blisko 15 000.
Policjanci z Wydziału Przestępczości Gospodarczej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc czynności w sprawie oszustwa na szkodę jednej z firm pożyczkowych, zatrzymali dwie mieszkanki Gminy Świdnica w wieku 22 i 44 lata, które pracując jako przedstawicielki firmy "pomagały" w uzyskaniu kredytu.
Kobiety wyszukiwały osoby będące w trudnej sytuacji materialnej, wypełniały wszystkie niezbędne dokumenty a następnie wysyłały dokumenty do firmy która udzielała pożyczki. Za każdą wysłaną umowę kobiety otrzymywały po 30 zł. Działając w ten sposób znalazły 20 osób, które podpisały umowy o pożyczki, narażając firmę na straty blisko 15.000 zł. - ponieważ kredyty nigdy nie były spłacane.
Obie kobiety zostały przesłuchane przez policjantów, przyznały się do oszustwa i podrobienia dokumentów. Za czyny, których się dopuściły grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.


4 czerwca 2009 - Remont drogi Tworzyjanów - Maniów

Wczoraj, 3 czerwca rozpoczęły się prace remontowe na drodze powiatowej nr 2075D na odcinku Tworzyjanów (od drogi krajowej 35) do granicy powiatu (w kierunku na Maniowa).
Nawierzchnia tej drogi była bardzo zniszczona i w trakcie pozimowego przeglądu dróg, przeprowadzonego przez Zarząd Powiatu w Świdnicy, została zakwalifikowana do wykonania pilnego remontu. Naprawy domagali się także mieszkańcy gminy Mietków, dla których stanowi ona główne połączenie z drogą krajową 35 (Wrocław - Świdnica) i z Sobótką.
-"Do wyremontowania jest odcinek o długości 1,570 km. Sfrezowana została stara nawierzchnia i zaczęto pracę przy poboczach. Kolejne prace będą obejmowały uzupełnienie poboczy, oczyszczenie rowów z osadów wraz z profilowaniem dna i skarp oraz wykonanie dziewięciu zjazdów z przepustami." - wyjaśnia Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
Dodatkowo zaprojektowano, że nawierzchnia tej drogi, pierwotnie wykonana z betonu asfaltowego, będzie wzmocniona do łącznej grubości 10 cm i co więcej zabezpieczona geosiatką. Wszystko dlatego, że ruch na tej drodze jest bardzo intensywny.
Remont pochłonie 986 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu powiatu. Planuje się, że prace potrwają do 15 lipca. W tym czasie kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w poruszaniu, największymi w okresie kładzenia nowej nawierzchni.


4 czerwca 2009 - Weekend pełen atrakcji w Morawie

Najbliższy weekend w Morawie będzie obfitował w liczne atrakcje. W sobotę na hipodromie rozegrane zostaną zawody jeździeckie z cyklu Audi Centrum Wrocław Cup - Strzegom 2009. W niedzielę Ośrodek Jeździecki Stragona zaprasza na Piknik Rodzinny - Dzień Dziecka z Końmi.
W sobotniej rywalizacji wystartują czołowi polscy zawodnicy WKKW. Na morawskim hipodromie zobaczymy między innymi Paweł Spisaka, olimpijczyka i trzykrotnego mistrza Polski oraz Artura Społowicza, mistrza Polski, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski, olimpijczyka. W sumie w zawodach w czterech konkursach wystartuje 64 konie. Całość rozpoczyna się o godzinie 9.00.
Niedzielny piknik w Ośrodku Jeździeckim Stragona to atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu dla całych rodzin.
W programie wiele atrakcji dla dzieci między innymi zawody konne, gry i zabawy ruchowe z nagrodami. Początek o godzinie 12.00.


4 czerwca 2009 - O bezpieczeństwie przed wakacjami

W piątek, 5 czerwca, uczniowie klas I świdnickich szkół podstawowych obejrzą przedstawienie "To nie żarty - czyli ostrożność nigdy nie zawadzi", w wykonaniu grupy "Teatr Nie - Wielki, Pompon z Bąblem", utworzonej przez Dariusza Skowrońskiego i Wiesława Cichego.
Przedstawienie edukacyjne ma za zadanie przypomnieć młodym świdniczanom jak należy zachowywać się między innymi nad wodą, czy też w lesie. Wszystko po to, by uczniowie świdnickich szkół bezpiecznie spędzili nadciągające wakacje.
Przedstawienia zostaną wystawione w Sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury o godzinie 8.15, 9.30 i 10.45.


4 czerwca 2009 - Radiola - radość i dobra muzyka

Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu to placówka twórcza i kreatywna, sprzyjająca swoim uczniom.
Jedną z ostatnich inicjatyw Samorządu Szkolnego Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu jest stworzenie w szkole miejsca, w którym uczniowie mogliby miło spędzić czas przed i po zajęciach.
Kącik dla uczniów uatrakcyjnia węzeł radiowy. Uczniowie mają możliwość tworzenia mini-audycji radiowych dla całej społeczności szkolnej, a dzięki temu rozwijają nowe umiejętności.
Radiola od maja uatrakcyjnia uczniom przerwy w szkole. Dzięki niej, Samorząd Uczniowski ma możliwość przekazywanie informacji kolegom i koleżankom, a także przesyłania pozdrowień.
Na adres: radiola5@o2.pl przesyłać można wszystkie dedykacje, pozdrowienia, a także propozycje muzyczne. Szkoła jest otwarta na potrzeby i pomysły uczniów. Radiola to dobry początek.


4 czerwca 2009 - Aleja Czereśniowa

6 czerwca podczas obchodów XX lecia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego wybudowana i oddana do użytku w czerwcu 2008 roku droga w Krzyżowej otrzyma nazwę Aleja Czereśniowa.
Uroczystościom towarzyszyć będzie zasadzenie dwóch drzew czereśni, które tak jak w czasach przedwojennych znajdowały się z obrębie drogi, która była jedyną trasą łączącą Krzyżową z miastem Świdnica.
Decyzja o nadaniu nazwy nowej drodze w Krzyżowej zapadała podczas obrad XLVI Sesji Rady Gminy Świdnica.


4 czerwca 2009 - Dzień dziecka w Przedszkolu

1 czerwca, jeden, jedyny niepowtarzalny dzień z 365 dni w roku - zupełnie wyjątkowy. Rozpoczął się barwnym korowodem "Bajkowych postaci" ulicami Jaworzyny Śląskiej.
Po powrocie na placu przedszkolnym czekały na dzieci miłe niespodzianki. Dzieci mogły między innymi zobaczyć i wziąć udział w pokazach strażackich, prezentacji i nauki tańca hinduskiego, prowadzoną przez uczennice Gimnazjum z Jaworzyny Śląskiej, w konkursach sprawnościowych oraz w dyskotece "małego człowieka".
Był to dzień nie tylko spontanicznej zabawy, ale przede wszystkim integrujący małe dzieci ze starszymi.
Mimo, że to czerwiec "Świętych Mikołajów" było wielu: Burmistrz Jaworzyny Śląskiej, który podarował dzieciom sprzęt sportowy, OSP z pysznymi cukierkami, Dyrektor SOKiBP, który użyczył sprzętu nagłaśniającego, tańczące uczennice jaworzyńskiego Gimnazjum: Ala, Kasia i Andżelika.


4 czerwca 2009 - Klub abstynenta

Niewiele osób wierzyło, że uda się zrealizować to przedsięwzięcie. Otóż w Marcinowicach powstało Stowarzyszenie Krzewienia Trzeźwości w Rodzinie "Jasny horyzont", które wzięło sobie za cel działania popularyzację trzeźwości w rodzinie przede wszystkim a także pomoc osobom uzależnionym w znalezieniu właściwego celu w życiu i wskazanie tego "jasnego horyzontu".
Do działalności niezbędna jest siedziba i to stanowiło poważny problem. Nie na długo jednak bo przychylny przedsięwzięciu Wójt Gminy, Jerzy Guzik, wskazał miejsce w piwnicach ośrodka zdrowia w Marcinowicach. Przydzielił ekipę remontową oraz wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach środki finansowe na remont pomieszczeń.
Efekt końcowy przerósł oczekiwania.
Klub wygląda okazale i zachęca do odwiedzin przyjaznymi pomieszczeniami.
3 czerwca Klub został otwarty. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Jerzy Guzik, Ksiądz Kanonik Marian Lewandowski, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Marcinowicach Helena Błońska, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Władysław Gołębiowski oraz członkowie Stowarzyszenia i ich koleżanki i koledzy z okolicznych gmin.


4 czerwca 2009 - "Alkohol i Narkotyki"

Działania "Alkohol i Narkotyki" na drogach powiatu świdnickiego od 5 do 6 czerwca.
Każda osoba siadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu i narkotyków stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz życia i zdrowia innych użytkowników drogi. Nawet najmniejsza ilość alkoholu i środka odurzającego, znajdująca się w organizmie, wpływa negatywnie na cechy psychomotoryczne człowieka, prowadząc do drastycznego zmniejszenia jego zdolności do kierowania pojazdem.
Środki odurzające i alkohol powodują zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym ograniczają zdolność do precyzyjnej obsługi maszyn, urządzeń oraz pojazdów.
Dlatego policjanci, na drogach powiatu świdnickiego przeprowadzą wzmożone działania pod kątem kierowania pojazdami po użyciu narkotyków i alkoholu. Akcja ta ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego regionu m.in. poprzez ujawnienie i wyeliminowanie z ruchu takich kierowców.
Funkcjonariusze sprawdzają również, stan techniczny pojazdów, przestrzeganie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz bezpiecznego przewożenia dzieci. Dyscyplinują także kierowców łamiących wszelkie przepisy ruchu drogowego, w tym szczególnie prędkości i manewrów wyprzedzania. Działania będą prowadzone przez całą dobę.
Przypomnijmy, że za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat.


3 czerwca 2009 - Pomóż innym oddając krew

Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy oraz Sklepy Intermarche ze Świdnicy i Strzegomia włączyły się do akcji "Zbieramy Krew dla Polski".
Akcja ta ma na celu tymczasowe zaopatrzenie Banków Krwi w krew dla ratowania ludzkiego życia oraz propagowanie idei honorowego oddawania krwi.
Ambulans do poboru krwi odwiedzi Strzegom 19 czerwca, a Świdnicę w sobotę, 20 czerwca. Akcja rozpoczyna się o godzinie 10:00 i trwać będzie do godziny 14:00.
Wykwalifikowany personel oraz Grupa SIM Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy będzie czuwać nad bezpieczeństwem osób oddających krew. Każda osoba po wypełnieniu ankiety i badaniu lekarskim będzie mogła bez problemu oddać krew.
Osoba chcąca oddać krew musi mieć ukończone 18 lat ale nie powinna przekroczyć 65 roku życia, musi również posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem.


3 czerwca 2009 - Pierwszy Maraton Filmowy

Edukacja medialna to istotny element nauczania. Sztuki wizualne są już często uznawane za dzieła sztuki. Warto, więc dyskutować na ich temat z uczniami i pobudzać ich zainteresowania tym tematem.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu odbył się Maraton Filmowy. Wszyscy chętni uczniowie, pod opieką Małgorzaty Świstek, Ewy Marczak, Małgorzaty Zalewskiej i Joanny Dolińskiej, zebrali się 29 maja w godzinach popołudniowych. Po rozlokowaniu się został przypomniany regulamin maratonu, uczniowie wylosowali grupy i udali się do sal na projekcje filmów wybranych z Filmoteki Szkolnej.
Po pokazach odbyły się zajęcia warsztatowe. Każda z grup przygotowała rebus z ukrytym tytułem filmu, krótką prezentację na temat dzieła oraz wykonała plakat filmowy. Na koniec uczestnicy zaprezentowali wybraną scenę z filmu, ich zdaniem najważniejszą i przełomową dla fabuły. Przygotowane prezentacje nagrodzono brawami. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i wrażliwością w przygotowaniu pokazu.
Po tej części na uczniów czekała pizza. Późną kolację zjedzono w miłej i wesołej atmosferze. Czas uprzyjemniała radiola. Po skończonym posiłku i zakupach w bufecie, przygotowanym przez samorząd, uczniowie udali się do sal, gdzie oglądali wybrane przez siebie filmy. Pokazy zakończono o północy. Klasy lekcyjne stały się teraz miejscem do spania. W ruch poszły materace, karimaty i śpiwory. O godzinie 7:00 następnego dnia była pobudka. Nie wszyscy byli chętni do wstawania po nocnych wrażeniach.
Niech podsumowaniem tych zajęć będzie wypowiedź jednego z uczniów - uczestników maratonu: "Gdyby zawsze zajęcia szkolne wyglądały tak, jak dziś - mieszkałbym w szkole!"


3 czerwca 2009 - Nagrodzeni w Gminnej Lidze Szkół

Dzisiaj hali sportowej w Witoszowie Dolnym odbyło się uroczyste podsumowanie cyklu imprez sportowych dla dzieci w wieku szkolnym pod nazwą Gminna Liga Szkół Podstawowych.
Liga rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku a skończyła w czerwcu tego roku i obejmowała różne dyscypliny sportowe - indywidualne oraz zespołowe.
W podsumowaniu uczestniczyli zaproszeni goście : Wójt Gminy Świdnica - Teresa Mazurek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu - Krzysztof Jas, Prezes PZ LZS w Świdnicy - Ryszard Dudkowski, Sekretarz PZS LZS - Leszek Noworól, radny Gminy Świdnica - Tadeusz Żuberek, Dyrektorzy Szkół oraz nauczyciele wf z młodzieżą.
Podsumowanie poprzedził gminny turniej piłki ręcznej kończący Gminną Ligę Szkół Podstawowych. Wyniki Gminnego Turnieju Piłki Ręcznej: 1 m SP Witoszów, 2 m SP Pszenno, 3 m SP Lutomia, 4 m SP Grodziszcze, 5 m SP Mokrzeszów.
Wyniki końcowe Gminnej Ligi Szkół Podstawowych 2008/2009.
1 - Bystrzyca Górna, 2 - Lutomia, 3 - Pszenno, 4 - Witoszów, 5 - Mokrzeszów, 6 - Lubachów, 7 - Grodziszcze, 8 - MOS Bystrzyca Górna. Zwycięskie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Zdjęcia z uroczystości - >>> zobacz


3 czerwca 2009 - Martin Doczekalski laureatem

W piątek, 5 czerwca 2009 r., w Sali Sejmikowej Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień dla laureatów etapu wojewódzkiego konkursu "Klęska - powódź, czy huragan - straż pożarna ci pomaga".
Nagrodę w tym dniu odbierze Martin Doczekalski, który w kategorii wiekowej 9-12 lat zdobył pierwsze miejsce.
Martin jest uczniem trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Żarowie.
Jego pracę do konkursu zgłosiło Gminne centrum Kultury i Sportu w Żarowie, w którym Martin uczęszcza na zajęcia pracowni plastycznej prowadzonej przez Weronikę Przewoźną.


3 czerwca 2009 - Z książką na walizkach

Znani i lubiani twórcy książek dla dzieci i młodzieży: pisarze, ilustratorzy oraz wydawcy już po raz szósty goszczą na Dolnym Śląsku ze wspaniałą akcją propagującą czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci. Impreza ta jest największym tego typu wydarzeniem w regionie.
Przedsięwzięcie rozpoczęło się 31 maja na Wałbrzyskim rynku, natomiast finał przewidziany jest w Boguszowie-Gorcach 2 czerwca. Biblioteka Miasta i Gminy Strzegom jest współorganizatorem tego projektu.
W tegorocznej edycji "Z książką na walizkach" bierze udział dziewięciu autorów: Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejowska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Joanna Olech, Paweł Beręsiewicz, Joanna Zager-Kołat oraz Marcin Brykczyński. I właśnie ten ostatni zawitał dziś do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu. Było to spotkanie autorskie, na którym pisarz opowiadał młodym słuchaczom o sobie, o procesie twórczym, jak i prezentował swoje wiersze oraz fragmenty książek. Wzięli w nim także udział Wiesława Jędrzejczykowa z łódzkiego Wydawnictwa "Literatura" oraz Rafał Werszler z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.
Spotkanie cechowało się ciepłem i humorem. Brykczyński z miejsca zjednał sobie wszystkie zebrane na widowni dzieci. Rozpoczął swoje wystąpienie od zaprezentowania fragmentów "Alfabestii", utworu o stworze pożerającym literki. Następnie z pomocą słuchaczy wybierał wierszyki z "12 kolorów", ku zadowoleniu wszystkich zaprezentował on niemalże całą jej treść.
Kolejnym punktem było przytoczenie kilku reguł z "Jak się nie bać ortografii?". Przy okazji autor wyznał, że sam bardzo długo miał z tym problemy i dopiero przy tworzeniu tej książki uporał się z nimi ostatecznie. Zwieńczeniem spotkania była mini konferencja.


3 czerwca 2009 - "Sztafety Rodzinne Svidy"

Uczniowski Klub Sportowy "Svida" zaprasza na zawody pływackie pod nazwą "Sztafety Rodzinne Svidy".
Zawody odbędą się jutro o godzinie 14.30 na basenie przy Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy.
W zawodach wystąpią również uczestnicy Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa i Wałbrzycha oraz reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum działającym w tym budynku.


3 czerwca 2009 - Historyczne bitwy w Świdnicy

Ponad 170 żołnierzy i wojowników z Polski, Czech i Niemiec przybędzie na dwa dni (6-7 czerwca) do Świdnicy. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska) wojacy rozbiją obozowisko, a na terenie Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska) regimenty stoczą walkę.
Świdnicki regiment pruski przed tygodniem został dozbrojony! Wojakom przekazano osiem sztuk muszkietów - z bagnetami - sprowadzonych z... Indii.
- Nasze wojsko bez broni sobie nie poradzi, dlatego musieliśmy dostarczyć regimentowi oręż. Zdobycie broni nie było łatwe, dlatego po rozpoznaniu rynku sprowadziliśmy ją z Indii. Historia pokazała, że szans na zwycięstwo nie mamy, ale uzbrojenie choć powinno pomóc zminimalizować straty - żartuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Żołnierze nie zawahają się użyć Brown Bess w sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) podczas II rekonstrukcji bitew, które zostaną odtworzone w Świdnicy na Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska). Nie zabraknie walk rycerskich i rekonstrukcji wojny siedmioletniej, prezentować się będą oddziały wojska od X do XVIII w. Największą atrakcją, poza samymi walkami, będą z pewnością pokazy musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.


3 czerwca 2009 - Kolorowe obchody dnia dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka był okazją do spotkania się władz miasta z maluchami uczęszczającymi do przedszkoli w gminie. Reprezentanci władz - burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, jego zastępca Robert Siekaniec, skarbnik gminy Maria Kwiatkowska oraz zastępca naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Anna Góralska odwiedzili przedszkolaków, którzy to bardzo kolorowo i wesoło obchodzili swoje święto.
W gminie Strzegom znajduje się pięć placówek, w których czas miło spędzają dzieciaczki w wieku przedszkolnym.
Pierwszym odwiedzonym miejscem było Publiczne Przedszkole nr 2. Po części artystycznej wszyscy wychowankowie przedszkola zostali obdarowani słodyczami ufundowanymi przez Urząd Miejski. Były też grilowane kiełbaski oraz przejażdżki na kucykach.
Następnymi odwiedzonymi placówkami były zespoły Szkolno-Przedszkolne w Jaroszowie i Stanowicach. Dzieci z uwagą słuchały składanych im przez burmistrza życzeń, jednakże i tak największą radość sprawiły im podarowane słodkie prezenty, za pałaszowanie których zabrały się niezwłocznie.
Kolejnym etapem było Publiczne Przedszkole nr 3. Tam czekała na odwiedzających miła niespodzianka. Biblioteka Miejska zorganizowała "Piracki dzień dziecka".
Na koniec dnia odwiedzone zostało Publiczne Przedszkole nr 4.


3 czerwca 2009 - XI Memoriał Judo

6 czerwca w Strzegomiu odbędzie się XI Memoriał Judo im. Edwarda Brzegowego.
W tym znanym turnieju wezmą udział bardzo mocne ekipy z Francji, Niemiec, Włoch, Czech, Austrii oraz wiele zespołów z Polski
Memoriał odbędzie się w strzegomskiej hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Adama Mickiewicza.
Pierwsze walki eliminacyjne rozpoczną się już o godzinie 10.00.
Zapraszamy kibiców tej dyscypliny sportu.


3 czerwca 2009 - Kanalizacja do poprawy

W poniedziałek, 1 czerwca ekipa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Żarowie przystąpiła do prac nad modernizacją fragmentu kanalizacji sanitarnej.
Kanalizację wybudowano na początku tego roku dla podłączenia nowych domków jednorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Dworcowej. Niestety do kanalizacji nie podłączono domków jednorodzinnych zlokalizowanych przy ul. Wojska Polskiego pomimo złożenia im takich zapewnień przez Burmistrz Lillę Gruntkowską i Przewodniczącego Rady Nadzorczej na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Żarowie.
Ówczesny Prezes nie dopilnował tego, aby wywiązać się ze zobowiązań gdyż wykonano kanalizację w taki sposób, że niemożliwe było podłączenie znacznej części domów przy ul. Wojska Polskiego. Było to powodem sporu Prezesa ZWiK-u z mieszkańcami oraz złożeniem skargi na Burmistrza do Rady Miejskiej w Żarowie.
Rozpoczęcie prac zlecił pełniący obowiązki Prezesa, po rezygnacji Marka Jaryczewskiego, Zbigniew Owczarski. Kanalizacja zostanie poprawiona, dzięki czemu będzie możliwe odprowadzenie ścieków ze wszystkich budynków zlokalizowanych na tym rejonie.


3 czerwca 2009 - Uciekł z Ośrodka i kradł

15 letni mieszkaniec Świdnicy uciekł z placówki opiekuńczej, i jak się okazało na ucieczce nie próżnował.
Najpierw ukradł telefon komórkowych chłopcu, który spacerował z psem a później w jednym z marketów dokonał kradzieży 3 tabliczek czekolady.
Został zatrzymany przez ochronę sklepu i przekazany świdnickim policjantom, którzy po przesłuchaniu przekazali nieletniego pod opiekę wychowawcy.
Policjanci z Zespołu d/s Nieletnich i Patologii prowadzą w tej sprawie dalsze czynności.
Za swoje czyny 15 latek odpowie przed Sądem dla Nieletnich.


3 czerwca 2009 - Ważne dla wyborców

W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 7 czerwca w Świdnicy będzie działało 31 lokali wyborczych.
Niepełnosprawni świdniczanie, którzy nie będą mieli możliwości dojechania do któregoś z lokali wyborczych, mogą liczyć na pomoc.
W niedzielę wyborczą będzie kursował samochód.
Zgłoszenia będą przyjmowane 7 czerwca, w godzinach 12.00-18.00, pod numerem telefonu 074 8562-823.
Lokale wyborcze tego dnia są czynne od godziny 8.00 do 22.00.


2 czerwca 2009 - W połowie drogi do Finału

W irlandzkim Tattersalls rozegrano piąte zawody z cyklu Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W rankingu nadal prowadzi Australijka - Megan Jones. Do finału, który odbędzie się w terminie 21-23 sierpnia 2009 w Strzegomiu pozostały jeszcze cztery kwalifikacje z czego dwie w Europie.
Do tej pory rozegrano zawody w Kihikihi (NZL), Sydney (AUS), Marbach (GER), Malmö (SWE) i Tattersalls (IRL). Przed nami jeszcze w lipcu zawody w Mińsku (BLR) i w Kalispell (USA), a w sierpniu w Mansfield (CAN). W Wielkiej Brytanii w zamian za odwołane w maju z powodu warunków pogodowych kwalifikacji w Chatsworth (GBR) rozegrane zostaną w innymi miejscu dodatkowe zawody.
Aktualny ranking: 1 Megan Jones (AUS) 203, 2 Mary King (GBR) 129, 3 Simone Deitermann (GER) 117, 4 Andreas Dibowski (GER) 104, 5 Kai Rüder (GER) 92, 6 Marina Köhncke (GER) 71 i Patricia Ryan (IRL) 71, 8 Heelan Tompkins (NZL) 67, Georgia Clifford (AUS), Julia Mestern (GER), Peter Thomsen (GER), Michael Ryan (IRL) po 67, 12 Matthew Grayling (NZL), Stuart Tinney (AUS), Michael Jung (GER), Sanna Siltakorpi (FIN) po 64 punkty.


2 czerwca 2009 - Zdecydowały karne

PSP 21 Wałbrzych wśród dziewcząt i SP 10 Lubin wśród chłopców to najlepsze drużyny z województwa dolnośląskiego, wyłonione w finale wojewódzkim tegorocznej edycji Orange Cup XIV Turnieju im. Marka Wielgusa. W dzisiaj finałach na stadionie OSiR w Świdnicy o awans do Wielkiego Finału rywalizowały 24 drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i uczniowskie kluby sportowe.
Bezkonkurencyjną drużyną dziewczynek podczas finału województwa dolnośląskiego Orange Cup okazał się zespół PSP 21 z Wałbrzycha. W meczu finałowym młode piłkarki nie dały szans drużynie UKS Wołów wygrywając spotkanie 1:0. Trzecie miejsce na podium przypadło drużynie LUKS Miszkowice.
Podczas meczy młodych piłkarzy kolejny raz nie zabrakło pięknych podań i strzałów na bramkę. Wszystko to zobaczyliśmy w meczu finałowym, gdzie spotkały się drużyny SP 10 Lubin FC Wrocław Academy. Wynik finałowego meczu rozstrzygnęły dopiero rzuty karne, w których lepsi okazali się zawodnicy z Lubina. W regulaminowym czasie gry padł bezbramkowy remis. Trzecie miejsce w rywalizacji chłopców zajęła drużyna Parasol Wrocław.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli: Król strzelców chłopców - Wiktor Behrendt - Parasol Wrocław - 10 bramek. Król strzelców dziewcząt - Karolina Borkowska - PSP 21 Wałbrzych - 9 bramek. Najlepsza bramkarka - Martyna Sypek - PSP Wałbrzych. Najlepszy bramkarz - Mateusz Sobczak - Parasol Wrocław. Najlepszy zawodnik turnieju - Michał Babiec - FC Wrocław Academy, Łukasz Soszyński - SP 10 Lubin. Najlepsza zawodniczka turnieju - Sara Dziendziora - UKS Wołów. Nagroda Orange Gram Fair - Paweł Biernat - Parasol Wrocław.
Na zwycięskie drużyny i zwycięzców indywidualnych czekały puchary. Najważniejszą nagrodą był jednak awans do Wielkiego Finału oraz możliwość rywalizowania o powołanie do Reprezentacji Polski U-11 i nagrodę główną - obecność w czeskiej Pradze na meczu eliminacyjnym Polskiej Reprezentacji Piłkarskiej do Mistrzostw Świata 2010.
PSP 21 Wałbrzych i SP 10 Lubin, jako zwycięzcy finałów wojewódzkich wezmą udział w Wielkim Finale, który w tym roku odbędzie się w dniach 11-13 września w Zamościu.


2 czerwca 2009 - Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka

Świebodziczanie po raz kolejny udowodnili, że zmienna aura nie jest w stanie nikogo wystraszyć, bo liczy się dobry humor i dobra zabawa.
W sobotę, 30 maja, mieszkańcy tłumnie pojawili się w hali OSiR, do której przeniesiono festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka. Kto przyszedł do hali, ten na pewno nie żałował, tyle było atrakcji przygotowanych przez organizatorów, czyli Urząd Miejski oraz Spółdzielnie Mieszkaniową.
Na estradzie prezentowały się maluchy z Przedszkola nr 2 oraz Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych. Umiejętności taneczne prezentowały grupy działające w Miejskim Domu Kultury, koncert dały także dwa znakomite chóry: "Akord" oraz działający przy parafii pw. Św. Alberta.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pn. "Moje osiedle", które zorganizowano w związku z jubileuszem Spółdzielni Mieszkaniowej - były atrakcyjne nagrody.
Podczas festynu każdy znalazł coś dla siebie. Najmłodsi szaleli w dmuchanych zamkach, malowali sobie buzie, bawili się ze szczudlarzami; starsi mogli skorzystać z kącika fryzjerskiego, zbadać sobie bezpłatnie ciśnienie i poziom cukru we krwi - badania przeprowadził Miejski Ośrodek Zdrowia. Na zgłodniałych i zmęczonych zabawą czekało mnóstwo pyszności do wyboru: chleb ze swojskim smalcem, grochówka, krupnioki, domowe ciasta i napoje. Od godziny 21. do północy trwała projekcja dwóch filmów dla dzieci i młodzieży, można więc powiedzieć, że przez cały dzień nie zabrakło różnorodnych atrakcji.
W organizację festynu włączył się także OSiR, Zespół Szkół, oraz osiedlowa parafia. W przyszłym roku podobna zabawa odbędzie się na pewno i stanie się stałym elementem kalendarza imprez miejskich.


2 czerwca 2009 - IV Gminny Konkurs Matematyczny

29 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Stanowicach odbył się IV Gminny Konkurs Matematyczny dla klas I-III, którego główną organizatorką była Agnieszka Adamczyk.
W konkursie udział wzięło 48 uczniów i ich opiekunów z ośmiu szkół podstawowych z gminy Strzegom.
Uczestnicy konkursu zmagali się z testem matematycznym, który był dostosowany do poziomu poszczególnych klas.
Laureaci konkursu: I miejsce wśród klas I zajął Jakub Nejman z PSP nr 4 w Strzegomiu,
I miejsce wśród klas II zajęła Aleksandra Ługowska z PSP nr 4 w Strzegomiu,
I miejsce wśród klas III zajął Jakub Duży z PSP nr 2 w Strzegomiu.


2 czerwca 2009 - Ponad 20 litrów

Podczas szóstej akcji poboru krwi w Świebodzicach zebrano ponad 20 litrów życiodajnego leku. Do Miejskiego Domu Kultury przyszło w piątek, 29 maja, ponad 50 osób, ale ostatecznie krew mogło oddać 46 świebodziczan. 14 osób zrobiło to po raz pierwszy.
Tradycyjnie poborem krwi zajęły się panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Dawcy otrzymali posiłek regeneracyjny od RCKiK oraz bransoletki z grupami krwi przekazane przez firmę Antymateria. Cukierki ze Śnieżki oraz lizaki Eurobanku osłodziły krwiodawcom wszelkie nieprzyjemności związane z oddawaniem bezcennego płynu. Organizator akcji, Paweł Bobrowski, składa podziękowania za pomoc w organizacji akcji: Burmistrzowi Miasta Świebodzice, Wydziałowi Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM, firmie Śnieżka Invest oraz firmie Eurobank i pani Zuzannie Kalinowskiej.


2 czerwca 2009 - Majowe spotkanie

29 maja w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z sołtysami i zaproszonymi gośćmi. Gościem specjalnym był dr Jerzy Tutaj - Przewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki, Wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Sejmiku Dolnośląskiego. Jerzy Tutaj omówił politykę regionalną prowadzoną w Województwie oraz możliwości działania poszczególnych podmiotów w ramach aktualnych programów.
Sekretarz Gminy opowiedział p przygotowaniach gminy do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sołtysi zostali poinformowani o możliwości dojazdu wyborców bezpłatnym autobusem do lokali wyborczych.
Inspektor ds. ochrony cywilnej i obrony przeciwpożarowej - Marek Wernecki poinformował zgromadzonych o przepisach związanych z wypalaniem traw i konsekwencjach z tym związanych.
Bożena Pospiszyl pracownik Dolnośląskiego Biura Doradztwa Rolniczego poinformowała zgromadzonych o organizowanym 5 czerwca wyjeździe do Polskiej Nowej Wsi k. Opola na targi rolnicze "OPOLAGRA". Uczestnicy spotkania zastanawiali się również nad organizacją tegorocznych Dożynek, które mają odbyć się w pierwszą niedzielę września.


2 czerwca 2009 - Wizyta delegacji z Lohmar

W dniach 29-30 maja, z okazji Dni Żarowa, w mieście gościła delegacja z Lohmar - miasta partnerskiego.
W sobotę uczestniczyli w uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Żarowie oraz oglądali występy w parku. Spotkali się również z proboszczem żarowskiej parafii, ks. Piotrem Ważydrągiem, który oprowadził ich po żarowskim kościele, a później zaznajomił z planami związanymi z obchodami stulecia istnienia żarowskiego kościoła. W trakcie spotkania Zbigniew Malicki, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu zapoznał gości z historią powstania kościoła w Żarowie. Wieczorem delegacja z miasta partnerskiego wzięła udział w uroczystościach związanych z oddaniem wyremontowanej świetlicy w Łażanach oraz z obchodami jubileuszu piętnastolecia kapłaństwa proboszcza Pawła Szajnera.
W niedzielę goście zwiedzali Wrocław i wzięli udział w spotkaniu z członkami Żarowskiej Wspólnoty Samorządowej, na które ich zaprosiła Helena Słowik - Przewodnicząca żarowskiego koła Wspólnoty.
W trakcie spotkania omawiano kolejne wspólne przedsięwzięcia. Już w tym miesiącu przyjedzie z wizytą młodzież z Lohmar, którą gościć będzie młodzież gimnazjalna.
Początkiem września w turnieju piłkarek weźmie udział drużyna dziewcząt z Lohmar, a miesiąc później do żarowa przyjadą szachiści by wziąć udział w turnieju szachowym. Na sierpień planowany jest wyjazd delegacji do Lohmar.


2 czerwca 2009 - Koncert dla podopiecznych DPS

Stowarzyszenie Charytatywno - Opiekuńczego im. Bł. Marii Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach zaprasza na koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na zakup sprzętu do rehabilitacji dla podopiecznych Domu.
Koncert odbędzie się 5 czerwca w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła w Świebodzicach, o godz. 19. Wystąpią w nim Chór i Orkiestra Wałbrzyskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki (sopran - Małgorzata Wrzesień, tenor - Mateusz Myrlak, dyrygent - Małgorzata Sapiecha - Muzioł) a także wychowankowie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach. Całość poprowadzi znany Państwu z kabaretu Elita" Jerzy Skoczylas.
- Całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony za zakup specjalistycznego sprzętu do terapii i rehabilitacji dzieci z różnoraką niepełnosprawnością. Priorytetem naszych działań jest pozyskanie funduszy na aparat EEG Biofeedback oraz na przeszkolenie osób, które będą mogły prowadzić terapię z wykorzystaniem tego urządzenia - mówi siostra Anita Hamelik, dyrektor DPS.
Ale to nie koniec atrakcji. W programie imprezy jest także sprzedaż ciasta domowego oraz aukcje dzieł sztuki - będzie można kupić prace artystki Agnieszki Prusak-Cybulskiej, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach oraz uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu i wiele innych, podarowanych przedmiotów.
Wśród nich jest złoty medal zdobyty na mistrzostwach w Linzu przez Michała Drohomireckieho z Wałbrzycha.


2 czerwca 2009 - 135 lat straży pożarnej w Nymburku

W dniach 22-24 maja delegacja strażaków z Gminy Żarów brała udział w obchodach 135 rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Nymburku - mieście partnerskim. Naszą gminę reprezentowali: Grzegorz Osiecki, Stanisław Wójcik, Stanisław Pilarczyk, Waldemar Ganczarek, Mirosław Zaleński, Stanisław Bekas - OSP Burkatów. W uroczystościach brali również udział strażacy z miasta partnerskiego z Węgier Ujheferto i strażacy z Niemiec.
Podczas wizyty w Nymburku uczestnicy delegacji zapoznali się ze sprzętem, który jest do dyspozycji strażaków zarówno OSP jak i Państwowej Straży Pożarnej w tym mieście. Poznali również zasady organizacji systemu ratowniczo-gaśniczego i wzajemnej współpracy tych dwóch jednostek Straży Pożarnej.
W drugim dniu pobytu delegacja uczestniczyła w pokazie krajowym sprzętu będącego na wyposażeniu państwowej straży pożarnej, policji, straży granicznej, obrony cywilnej oraz służb ratownictwa medycznego. Było ponad 270 samochodów straży pożarnej począwszy od pierwszych pomp z XIX w. a skończywszy na najnowocześniejszym sprzęcie.
Całość pokazów odbywała się w mieście Podebrady niedaleko Pragi. W trzecim dniu pobytu, na boisku przy remizach straży pożarnej w Nymburku, odbywały się zawody sportowo-pożarnicze.


1 czerwca 2009 - Tor kartingowy - otwarty

Dzisiaj uruchomiony został w Świdnicy tor kartingowy.
Na otwarciu zjawiło się bardzo dużo ludzi. Na Hali Lodowiska zgromadzili się i ci co mieli ochotę pojeździć i byli też ci co chcieli zobaczyć na czym polega ten "sport".
Do dyspozycji amatorów "małych wyścigów" jest 10 dużych kartów i 3 mniejsze dla dzieci. Dwanaście pojazdów ma moc 6,5 KM, jeden z nich dysponuje mniejszą mocą - 5,5 KM
Pojazdy wyposażone są w silniki Hondy (benzynowe).
Tor w Hali Lodowiska przy ulicy Śląskiej ma 240 metrów. Na miejscu można kupić bilety, karnety, kominiarki, rękawice.
Chętni do jazdy muszą odbyć krótkie przeszkolenie po czym mając licencje w kieszeni mogą zasiąść za kierownicą i . . . w drogę.
Tor czynny jest w godzinach 12.00-20.00. Dla zapewnienia bezpieczeństwa osób chcących skorzystać z atrakcji tor oraz budynek jest monitorowany z kilkunastu kamer.
Zdjęcia z pierwszego dnia szaleńczych jazd - >>> zobacz


1 czerwca 2009 - Woda zaskoczyła mieszkańców

Intensywne opady deszczu w ostatnich dniach spowodowały podtopienia w Gminie Świdnica. Podtopienia domostw i upraw wystąpiły w Pankowie i Krzczonowie. Mieszkańcy zostali całkowicie zaskoczeni tym zjawiskiem, gdyż okazało się, że woda pojawiła się zupełnie niespodziewanie dopływając rowem z pól z przeciwnego kierunku w stosunku do nurtu rzeki Bystrzyca.
- "Woda zaskoczyła mieszkańców tych miejscowości. Informowaliśmy gminy o wystąpieniu intensywnych opadów deszczu, ale podobnego zjawiska, które doprowadziło do podtopień domostw i upraw wcześniej nigdy nie odnotowaliśmy." - wyjaśnia Kazimierz Siemieniecki, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego świdnickiego starostwa.
Do podstopień doszło wczoraj w godzinach wieczornych około godziny 18.00
Dzisiaj członek zarządu Roman Etel wraz z dyrektorem Służby Drogowej Markiem Olesińskim pojechali na miejsce zdarzenia, aby ocenić stopień zniszczeń. Oszacowania strat dokona również powołana przez wójt Gminy Świdnica Teresę Mazurek specjalna komisja.
Pomocy mieszkańcom Pankowa i Krzczonowa udzielały jednostki OSP z Burkatowa, Śmiałowic, Witoszowa, Grodziszcza i Pankowa.


1 czerwca 2009 - Mają "swój" obiekt

Dzisiaj w Świdnicy nastąpiło otwarcie i symboliczne przekazanie nowego obiektu sportowego jakim jest skatepark przy Zalewie Witoszówka.
Na jego budowę Miasto przeznaczyło 541 tysięcy złotych. Obiekt zarządzany będzie przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji ale "gospodarzem" będzie świdnicka młodzież". Skatepark o powierzchni 800 m kw. będzie ogólnodostępny i oświetlony.
Przy jego projektowaniu brali udział sami zainteresowani - młodzi ludzie ze środowisk deskorolkowych.
Obiekt wykonany został z elementów betonowych wraz podłożem ze specjalnej formy przystosowanej do uprawiania skatingu.


1 czerwca 2009 - Bezpłatne badania mammograficzne

Były już badania w Strzegomiu i Świdnicy teraz czas na Świebodzice. Od 15 czerwca odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Gminy Świebodzice z przedziału wiekowego 50-69 lat objętych Programem Profilaktyki Raka Piersi, które nie miały wykonywanych badań profilaktycznych w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Mammobus będzie stał na parkingu przy ulicy Jeleniogórskiej 21 obok sklepu - Intermarchė.
Rejestracja - nr tel. 074-854-75-23 lub osobiście w Kasie Głównej sklepu.
Idąc na badanie należy przynieść ze sobą - dowód osobisty i aktualne ubezpieczenie.


1 czerwca 2009 - Dzieci dostały prezenty

Dzisiaj z okazji Dnia Dziecka Członek Zarządu Roman Etel oraz Radna Rady Powiatu Beata Nejman i Daria Kurek złożyli wychowankom Domu Dziecka serdeczne życzenia i przekazali wszystkim dzieciom upominki od Zarządu i Rady Powiatu.
-" Dzień Dziecka to radosne święto wszystkich dzieci. Chcemy, żebyście wiedziały, że my zawsze o was pamiętamy i pragniemy zapewnić wam jak najlepsze warunki do rozwoju." - podkreślali Roman Etel, Beata Nejman i Daria Kurek.
W Dniu Dziecka, dzieci oczekują więcej przyjemności, mnóstwa łakoci i prezentów. Aby tradycji stało się zadość było kolorowe pudełko pełne słodyczy, gry planszowe, piłki, deskorolki, rakietki do gry w badmintona i wiele innych niespodzianek.


1 czerwca 2009 - VII Mityng Lekkoatletyczny

4 czerwca na strzegomskim stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się VII Mityng Lekkoatletyczny o Puchar Burmistrza Strzegomia i Przewodniczącego Rady Miejskiej.
Fanów "królowej sportu" serdecznie zapraszamy do kibicowania młodym lekkoatletom.
Organizatorami mityngu będącego podsumowaniem sezonu szkolnych rozgrywek sportowych są: Uczniowski Klub Sportowy "Olimpia", Urząd Miejski w Strzegomiu oraz nauczyciele wychowania fizycznego z placówek oświatowych naszej gminy.
W zawodach wystartują reprezentanci klas: 4, 5 i 6 szkół podstawowych oraz 1 i 2 klas szkół gimnazjalnych.


1 czerwca 2009 - Wrota do bajki

Rusza polsko - czeski projekt w ramach promocji i wspierania rozwoju turystyki krajów przygranicznych.
Powiatowi udało się pozyskać partnera do współpracy po stronie czeskiej. Jest to malowniczo położone miasto Jičin . Jak wiadomo Jičin jest miastem bajki, znanym z obecności rodziny Rumcajsa. Rokrocznie odbywa się tam we wrześniu kulturalny festiwal pn. "Jičin - Miasto Bajki" i to okazało się wspaniałym pomysłem do napisania wspólnego projektu wspierającego rozwój ruchu turystycznego pomiędzy dwoma regionami z Polski i Czech.
- "Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín pełniącym rolę Partnera Wiodącego będzie realizował projekt pn. "Brána do pohádky - Wrota do bajki!“ w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. Już wiemy, że projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 240.949,37 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.“ - cieszy się Agnieszka Nocuń-Jurek z Biura Promocji odpowiedzialna za realizację projektu.
Głównym celem projektu jest ożywienie ruchu turystycznego po obu stronach granicy. A ma się to odbywać na kilku płaszczyznach.
W czeskim Jicinie zostaną wykonane prace renowacyjne ogrodu Biblioteki Miejskiej, gdzie najchętniej wolny czas spędzają mieszkańcy tej miescowości a przede wszystkim dzieci. Ogród to także perełka często odwiedzana przez turystów.
Czesi stworzą także miejsce stałej ekspozycji popularnych postaci bajkowych o rozbójniku Rumcajsie na terenie miasta oraz zainstalują kioski internetowe dla turystów. Takie kioski pojawią się również w naszym powiecie.
Drugi etap projektu, który będzie przebiegał niemal równolegle do pierwszego, to kampania promocyjna na terenie Polski i Czech realizowana poprzez utworzenie strony internetowej w czterech wersjach językowych (czeskim, polskim, angielskim i niemieckim), produkcję materiałów promocyjnych, przewodników turystycznych ale także kostiumów bajkowych oraz stałej ekspozycji o Powiecie Świdnickim w Czech i o Jicinie w naszym powiecie.
Przewidziano również szereg konkursów, spotkań i atrakcji dla najmłodszych.


1 czerwca 2009 - Poranek z prozą Orzeszkowej

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Strzegom we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym zorganizowały w Strzegomski Centrum Kultury "Poranek z prozą Orzeszkowej".
Pierwszym punktem artystycznym był montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną, mającą na celu bliższe przedstawienie widzom sylwetki i dokonań patronki biblioteki - Elizy Orzeszkowej. Następnym etapem występu była inscenizacja przygotowana przez uczniów Strzegomskiego LO. Była to rozmowa Orzeszkowej z Konopnicką. Wszystko było starannie przemyślane i przygotowane, a stroje wypożyczone z Wałbrzyskiego teatru prezentowały się na uczniach rewelacyjnie.
Po części artystycznej zaproszony na scenę został gość specjalny, popularna autorka książek dla dzieci i dorosłych - Krystyna Śmigielska. Znana jest ona szczególnie z kryminału dla dzieci pt. "Węszący renifer czyli tydzień z ciocią Julią".
Pisarka udzieliła krótkiego wywiadu, w którym zdradziła, czemu zajęła się pisaniem akurat kryminałów. Wyznała, że - bardzo często byłam okradana z portmonetek, więc na sprawach kryminalnych się znam. Natomiast na pytanie, dla kogo woli pisać książki, odpowiedziała - Na całym świecie nie ma niczego lepszego od uśmiechu dziecka, więc pisanie dla małoletnich odbiorców jest dla niej priorytetem.
Zwieńczeniem całej imprezy było rozstrzygnięcie konkursu na projekt zakładki książkowej. Laureatami kategorii do lat jedenastu zostali - Patrycja Lejtner, Daniel Lejtner, Patrycja Żak oraz Bartłomiej Wójtowicz. Wszyscy oni są uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Strzegomiu. W kategorii powyżej lat jedenastu pierwsze miejsce padło łupem Joanny Trzyny ze szkoły w Jaroszowie oraz Karoliny Postawskiej ze szkoły w Kostrzy.


1 czerwca 2009 - XX-lecie Fundacji "Krzyżowa"

W dniach 5-7 czerwca w Krzyżowej odbędzie się szereg uroczystości związanych z Jubileuszem XX-lecia Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.
Ważnym elementem obchodów będzie pokazanie, że pojednanie często rodzi się z inicjatyw oddolnych, kreatywności, przyjaźni i współpracy jednostek i grup. Polska opozycja w swoich postulatach dążyła do przywrócenie społeczeństwu wolności, przyznaniu mu roli decydującej w procesach zachodzących w życiu publicznym, uniezależnieniu ruchów społecznych od władzy państwowej. Dowodem potwierdzającym sukces działań opozycjonistów jest różnorodność organizacji pozarządowych i ich coraz silniejsze zaangażowanie w aktualne sprawy.
Głównym punktem obchodów będzie Konferencja (spotkanie młodszych i starszych przyjaciół i partnerów Fundacji z całej Europy), której celem jest wspólna refleksja nad stanem duszy europejskiej 20 lat po przełomie.
Konferencja w Krzyżowej będzie także spotkaniem dolnośląskich organizacji pozarządowych i prezentacji ich dokonań lokalnej społeczności.
Konferencja Jubileuszowa odbędzie się w 20 rocznicę pierwszej konferencji nt. Krzyżowej, która zbiegła się z pierwszymi, wolnymi wyborami w Polsce. Nie bez znaczenia jest także bliskość terminu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę bezpośrednio po konferencji.


1 czerwca 2009 - "Rowerem Bezpiecznie Do Celu"

Działania Wydziału Ruchu Drogowego mające na celu uświadomienie kierującym pojazdami silnikowymi, iż rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.
Każdego roku około 6 tys. rowerzystów ulega wypadkom drogowym, w których ponad 500 z nich ponosi śmierć, a ponad 5 tys. odnosi obrażenia ciała. W tej grupie są osoby w różnym wieku, także dzieci, które po skończeniu 10 roku życia i uzyskaniu karty rowerowej mogą samodzielnie poruszać się po drogach publicznych.
Policjanci Ruchu Drogowego na terenie powiatu świdnickiego od pierwszego czerwca do 31 sierpnia w każdy wtorek prowadzić będą działania ukierunkowane na tę grupę użytkowników dróg.
W czasie działań policjanci szczególną uwagę zwracać będą na: stan techniczny rowerów i ich obowiązkowe wyposażenie, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w stosunku do rowerzystów, przez kierujących pojazdami silnikowymi, posiadanie przez dzieci młodzież kart rowerowej, zapewnienie opieki dzieciom poniżej 10 roku życia.
Policjanci w trakcie kontroli będą zachęcali rowerzystów do korzystania z kasków ochronnych oraz elementów odblaskowych.


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma